nea. Nec pancress aliquo laborabat vitio, praeter fcir-

rhofam quandam duritiem, in inferiori margine, haud pro-

| C

cul

58

6939595

ausupccq EU EDURM CT NTNCIUNUCOOURTUTNUSGITEUESNSLRNMENEDNMEEEI hEUMMU

cul a duodeno, nucis circiter auellana& magnitudine, la-

tiori parti inhaerentem.

In hepate omnia ad naturam ac-

commodata funt vifa; fi euidentiorem cxceperis pallorem,

felleamque veficulam admodum flaccidam et collapfam,

paucaque bile refertam.

Lien denique, et ventriculus,

et vterque ren nihil obtulerunt fecantibus, quod naturae

videretur aduerfum.

Proinde, cum non liceret vltra

progredi fecando, huic labori impofitus eft finis.

Ed

$.

IV.

: Eþicrifis patbologica.

Superet, vt morbi huius, ex obfcuris admodum:

que leuibus primordiis nati, celerrimos in excremam atro-

citatem progreffus, quoad eius fieri poterit, ad rationes

fuas reuocemus.

Tantam tamque grauem omenti me»

fenteriique corruptionem gangraenofam, ichoris füi per

ipfa veficae vrinariae latera exitum, . pertufis vlceribus,

adeptam, non, nifí ex praeuia di&arum partium inflam-

matione, accidere potuiffe, quis rerum pathologicarum

gnarus non videt? Hanc autem ipfam inflammationem non

tantis omnino, quanti alias ab incenfo mefenterio oriri fo-

lent, doloribus fuiffe ftipatum, mirum omnino videri pot-

eft.

Longius igitur omnia fünt repetenda, vt verae o-

mnium horumi phaenomenorum rationes luculenter con-

.

ftent. Hoc confilio vniuerfi huius morbi progreffum in

tria difpefcemus /ladia: primum, ab ipfo huius mali ob-

fÍcuro ortu ad diarrhoeae coeliacae inicium pertingens; al-

terum

—«—M»;-;—— —

-

-(sgäæ E

23

HURNLZRSRGEDUNTISENSCHARESHIEGURUNSRMCLRCUTNE M nE

ONMMORINSSESHSSIMCNNUEPDSEUNKIMED

terum, a fluxus coeliaci primordiis ad illud perdu&um

ä

tempus, quo mefaraica inflammatio accidiffe videtur ; po-

ftremum denique ab ipfa hac inflammatione, eiusque in

gangraenam tranfitu, ad vicinarum partium, praecipue

ä

veficae vrinariae, corruptiones vlcerofas fübfecutatnque

demum mortem exporre&tum.

Qua ratione primi fladii

j

curriculo ad coeliacam diarrhoeam deuenerit hic aeger, fa-

cile liquet.

Lautae epulae gulaeque indulgentia onera-

(x

runt ventriculum et organa chylopoea; pinguium abufus

E !

d

laxauit inteftinum totum, farfit cetlulofae telae areolas pin-

guedine, bilem reddidit rancidam; largior vinorum po-

tus, partim acidorum atque aufterorum, infecit huiusce-

modi particulis chylum, eundemque minus mobilem, crue

dum, coa&umque dedit; partim calidiorum et, vt vo-

cant, fpirituoforum auxit humorum volumen, rarefecit

3

fanguinem, expandit debilitauitque vafcula, atque vimimpe-

tumque cordis aduerfüs languentes vatorum parietes lentos«

quehumoresexcitauit. Au&aigitur humorum maffa füccre-

uit obefitas et plethora; colatoriorum officium fenfim in-

fra&um camulauit vitales liquores particulis falinis acribus,

acidis, putridisque, et inteftinalem tubum la&eorumque

vafculorum complexum chylo crudiori, lento, maleque

praeparato.- ' Hic ergo primus fübfecutorum malorum fo-

mes.

Succeffit dein ignauum , iners, enerue vitae otium,

a corporis exercitatione alienum, et negligens vindican-

di a refrigerio abdominis cura: fed non receffit vini lautae-

que menfae ftudium.,

Increfcente autem humorum et co-

l

pia, etlentore, difficulter quoque fanguis per venae por-

tarum ramos ire coepit: quam difficultatem iam aliquot

te-

?Pnis, ante, füb ipfo mobili vitae genere, effe orfam,

ftati

g

9959

GOYAVZESHUBHVLURCHOUOAERUSUO SOBRERGEENURTEINLCS GU

asss

Ü

ftati funt varicofi i(ti haemorrhoidum tumores, poít auGio-

?

rem cordis a leui febricula incitstum impetum apparentes

($.LIL). . Seidfchützenfes igitur aquae inteftinalem qui-

dem faburram nonnihil exterferunt:

fed iam debilitato-

rum inteftinorum tonum magis deltruxerunt, languidio-

remque eorundem periítalticum reddiderunt motum. Quo

nomine adeo non adiutus per eorundem venulas fanguinis

ad portarum venam itus, nec ab inertibus et otiofis reli-

quis mufculis promotus eiusdem vitalis liquidi per venae

cauae ramulos ad cor reditus, effecit, vt circa hepar lienem-

que fanguis colligeretur , tamerent hypochondria, refifte-

rent diaphragmati defcenfuro, et anhelam redderent re-

fpirationem.

Quae incommoda dein Egranae acidulae,

quod non folum aluinam colluuiem expediebant, veruüm

etiam martiali fua portione inteftinorum vires reftaurabant,

ad aliquod tempus nonnihil fuftulerunt,

Sed priítinum

viuendi genus nequaquam mutatum fuggelfit quoque de:

nuo nouas identidem priftinorum malorum caufífas,

At*

que ita demum, conftipatis a vifcido crudoque chy o glan-

e

dulis mefaraicis, interceptis venarum ls&tearum itineribus,

oftiolisque earum forte ab acri aufteraque inteftinali fabur-

ra conítri&is collifisque, bilis elaboratione ob laborantem

portarum venam nec copiofe fatis, nec confüetae mixtio«

ni conuenienter fuccedente, inteftinis denique a retento

et colle&o chylo lubricatis et velut laeuigatis, nata eft

primum faralis ifta diarrhoea coeliaca, interdum etiam aut

ob imperfe&am bilem ex chóledocho adfluentem , aut ob

fanguinem per venarum tnefentericarum ofcula in inteftina

reftillantem, aut forte quoque ob leuiores villofae cunícae

erofiones, hepaticum fluxnm mentita ($.IL). — irerum

nunc

*

695658»

25

:

CR ET

—

-—

l«

" Quippe,

nunc jiddium prioris fequitur veftigia furtim.

$

cum in eodem viuendi genere perfifteret aeger, fieri non

|e

potuit, quin glandularum , quae mefenterio infunt, con-

s

firmaretur obítru&io, vicinaeque arteriolae partim a tu-

j

mentibus glandulis, partim ab adiacentibus venulis, lentiffi-

mo venae portarum fanguine infar&is, comprimerentur.

$

Vt taceam, ob chylificationem laefam vniuerfae fanguinis

[«

malífae plurimas acres ftimulantesque particulas effe illatas.

Ita compreffae collifaeque , et intrinfecus ab acriori fan-

ls

guine efficacius irrítatae arteriolae produxerunt demum in-

flammationem, et quidem primo omnium in mefenterio,

T

vt videtur veri fimillimum; quoniam ibidem circa obtura-

2

tas glandulas potiora erant obítacula, Hinc variae iitae,

quas fupra recenfuimus ($.I.), arterioli pulfus lotiique

"

mutationes ortae. — Quoniam autem eo tempore iam pri-

dem elanguerant inteftina, et ipfüm mefenterium, vt nus

"n

1]

perrime obferuatum €

ft, manife(ti fenfus eft expers, fi vel

vnde haecinflammatio

t

optime fe habeat; patet exínde;

oribus.

Hss igitur ob caulfas,

ig

abfque confpicuis fuerit dol

quod partim potior chyli pars bibulis inteftinorum venu-

!s'

[«

lis non forberetur, partim, quae paffim fufcepta effet, vl-

teriori ad fanguinem progreffu intercluderetur, decreuit

fenfim obefitas, et flaccida corporis mollities vbique fuccef-

)e

fit. Atque haec in zertium morbi fladium fuit via: cuius

initium circiter ftatuendum exiftimamus eo tempore, quo

f

if

altera illa febricula, catarrhalis fpeciem prae fe ferens,

acceffit ($.cit.). Quandoquidem eaedem inflammationis

b

cauffie perdurabant, obftru&io vaforum in dies latius fe

W

diffudit; vnde tandem hoc maiori humorum renifu cor-

[2

eft concitata, humoresque fta-

Jj

dis -vis in febrilem motum

D

gnantes

Y

26

-esäjæ- !

GEREESSGSSGORNS UUR EL T UE NDNSUNNKNECIE n UAU ENCUCTMESHUTUR EEE ZAGUENUNSEEDN ER U NSENSDRRUE

gnantes acres, et in putridam corruptionem iam pronos,

ruptis vafculis, in abdominis cauum extra mefenterii cellu-

las adegit.

Orta adeo gangraena in adipofís cellulis facil-

lime proximas peruafit mefenterii, tandemque omenti, fe-

des.

Sed effufus ichor, exitu interclufus, partim ab inte-

gris adhuc atque bibulis venulis hauftus ad fanguinem ve--

nit, partim füo pondere in imo peritonsei facco confe-

dit.

Priori ifti fanguinis inquinamento debentur omnia

ifta peffima fymptomata, füperius relata, he&icae febris

indicia; quae, cum omnium pathologorum fcriptis fint

expofita, nunc non amplius euoluemus,

Sed décum-

bens ifta ad imum peritonaeum ichorofa colluuies, a calo-

aisies

re rhagis magisque acrior fa&a, nullibi facilius, quam in-

ter ipfas illas plicas, peritonaeum, tantumque cellulofo -

contextu anpnexam veficam, exedit, viamque, qua exire

[

potuit ,. inuenit.

Atque haec ichoris deriuatio per vre-

thram forte etiam effecit, v€ totus inteftinorum tra&tus

ab vlcerofa corruptione defenderetur. Ipía etiam fumma

huius tabi putredo bullulas aéreas euolutas dedit, quae

cum hac colluuie inter mingendum prodierunt,

Sed

intelligentibus fatis haec finr

19

dicta.

E

E.

X

EU

T

2

,ï-

3'

»

n

TEUNEMA

VMTE

- m

——

-

r

VAE

i&

$5

A

TR

*

»

»

l

r

E

$

av

x

-

-

m

&

"

g

die

3*

$5

Qu

r

-

8

E

2

m

A

s

«

&t

d

A

Á

x

Pal

k

As

B

*

r

k

i

2

s

E

ln

ps

"

d

m

-

a

-

AC

Es

z

" o

À

1

I

2

S

RA

VN

E

OR

N

:

m

ii B D

——

u s ia

—Z

VLCEROSAS

ME

SENï ERII

m

i2

VESICAE VRINARIAE

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

CORRVPTIONES

us

LEX Ed E X E EX Ed N E EE

ä

ä

o

PRAESIDE

HH

I.(l.ä

&

RECTORE ACADEMIAE MAGNIFICO

ä

PETRO IMMANVELE HARTMANNO,

"MEDICORVM ORDINIS H, T. DECANO

DOCTORIS MEDICI GRADVM

o

LEGITIME CAPESSVRVS

ÁD D

DECEMBRIS A. R. S. CIDIDCCLXXIII

--

PVBLICE EXPONET

-

FRANCISCVS RITTLER

GLOGAVIENSIS- SILESIVS

.*

f/

ï'

| 2

com

ïï

ib

NNSCS

—

i

N d

;

(/

.

GmbH www.

ä

äE

TRAIECTI AD VIADRFM,

E TYPOGRAPHEO WINTERIANO

P

£

üj Copyright 4/1999 YxyMa: