JbIV19b_qt_9
author: Anton Wilhelm Schaaf

—

t m o

VEl

"

—9ÁÓ —

r

I2

ais

d

:..W:

s d

Ls

E

Ug

L

d

M

5 ub

n

ï.wk/ s

etg

vt o

bl

5*4

t*

m

p

.Hanv

C O

P

d

i*

j

p

.

k

O

i pi

d NU

?

A.

d od

-

Ir

it

-&u

2 -Df

*

*

!

i—-ï

*s

a,

É

mw.m.

s'f.ï

3À o*

29

i

*s

P c

5

$

^

HP-'

Y*

(OJ

h

t r s

n

JNP.

m

NCN

X

N

j

t

& 98

SaC.LaV.

p e

a

æ N

s

T

w

|

Pa

*

**

Vs *

W

-

M..

.hm

N

:

$.

DA

H 1

M

uyw

—

£

3

T.

S" u

;

n

:

d

1!

|

v 3

x

Pa

r&r.-

* Y«

d

x

x

W

$..

*

..w..

Se

&xï 3

f

Q..,.J

f

9 X

u

5

.*Ar

43

:

o

p

p

*

-

LUR

fet

:

ïfWJ(.vy

33

V

Wx

o

*

s

D

d

:

&.M.-

)

.w.&

i d

M

i

w

2

- fN.»

E d

4

*

v—';

;

w

-

»

-(I

on

A

M.l

hr

A

»

.

Pt

ü

73

$s

s d

»—*

J

F

O

E

E

o ^

d

I

v

k

s

hs

E

d

*

m "

E

|

x

* ïf

Mp

R

*

..v

«

ïl,w.v..i

N a

xX

At

A

&

i

|

r

*

T N

$

1& *

d

k L.

;

2

-J.

$

;

w

* "r

$£

TE

dl

v

—

a äïf;. A

P e

—€———— Ó

k

ia

n

—

m

Ü

H

f'

p

ia

E

E

ä

n

As

ä

L

g

d

'ï(

"

&t

zi

J

N12«510140517 021

ARA UUUUAU

ä

(

UB Tübingen

N

ä

[

?

Sut

5

xj

H

h

i

J

i

*PFU-CK.

-

P

DISSERTATIO ANATOMICO-

THEORETICA INAUGURALIS

d

FABRICA ET USU

h

0

L1ELNIiI»

QUAM

ANNUENTE.DEO TER OPT. MAX,

J

x

E X

l$

AUCTORITATE ET DECRETO

Nobiliffime atque Experieutiffnne

FACULTATIS MEDICAE

In Inclyta & Celeberrima Regia, quz Teu-

toburgi Clivorum floret , Academia,

PRO GRADU DOCTORATUS

Summisque in MEDICINA Honoribus, Tmmunitatibus

ac Privilegiis, more majorum, rite ac legitime

confequendis.

("

Publico c foleuni Eruditorum Examini fübmittit

ANTON.WILHELM. $

CAR. FIL. LUGD. BATAV. —

-HAAF

f

"d diem

Sguui MDCCXXXIF. boris locoque folitis.

Ül

)

.ssïfäïe*ägy;

DUISBURGI ad RHENUM,

.

Typis JonawNis SAs, Academiz Typographi.

voxt

Annc cIoloccxxxiv.

—

F

l]

I NOSCUAL YT E

REIPUBLIC £

AMSTELODAMENSIS .

SC-ELN A m

SPLENDIDISSIMO,

V L R.l-5

ILLUSTRIBUS, MAGNI-

FICIS, AMPLISSIMIS,

CONSULTISSIMIS,

GRAVISSIMIS, SPEC-

TATISSIMIS

PATRIJE PATRIBUS,

MIECE ljï&TIBUS

PAIRONIS.

U AX EO

FIRO ERUDITIONIS GLORIA LONGE

CELEBERRIMO

D.

OHANNI

UE^ I IN 9 "POT CR

TIMMERMANNO

MEDICINZE DOCTORI

EXPERIENTISSIMO, FELI-

CISSIMO, E]USDEMQUE FACULTA-

TIS IN UNIVERSITATE REGIA

QUE TEUTOBURGI CLIVORUM

EST, PROFESSORI ORDINARIO

4 s C/) M -- — 090—— —b

DIVERSORUMQUE S. R. I. PRINCI-

PUM AC COMITUM MEDICO, CO-

GNATO SUO, STUDIORUMQUE

SUORUM IN MEDICINA DIRECTO-

RI,

PARENTIS INSTAR HONO-

RANDO

NEC

NEC NON

DOCTIS$I1MO ET CLARISSIMO

i E. O

D JOHANNI

HENRIC O

o C H A AF

CAR. PROE. ^ FIL.

Y

LINGU E HEBR/EE, ALIA-

RUMQUE LINGUARUM ORIENTA-

l

MEOS IN STUDIIS PROGRESSUS SOLI DE-

LIUM PERITIA EXCELLENTI, CUI

A

,

BEO, FRATRI GERMANO UNICO CHARIS.-

SIMO, (HOSCE DUM SPIRITUS REGET

N

ARTUS) OMNI FRATERNO AMORE

0,

COLENDO.

G

)U

Omnigenam a Deo fclicitatem, & bene-

UE

dictionem precatus.

Differtationem hanc Inauguralem, &

Ü

fe ipfum devota mente

0

BD D x

ANT. WILH. SCHAAF Can. Fir.

AÀAvcToRsm

EC

54 (6)3x

quor

bile

CAPUT PRIMUM.

bRC

bus j

DEFINITIONE, NUME-

locut

RO ET MAGNITUDINE

T0 fi

etiam

LIENIS &

ye li

Deün;tlo

SS

pomo m

IEN sivE SPLEN eft vifcus craffum,

h

& fitus

u

DN

z»-

;

ve t

(f*

/

TA

molle, ex rubro ad nigredinem vergens.

UM.

f&

;

ï;

'-n»g*"

Multum a Pancreate, Glandulis faliva-

Calt

L2 um

a,

«57'

libus, & Liene Vitulino differt quam

maxime, r. quia lien vitulinus multo

dltero

;

-craffior eft humano , 2. lien humanus

ori fa

H

T SReod m N af

AAN

Circit

non tantam habet lymphiz ductuum co-

l

iam, quam vitulinus.

dit n

S.[TUS ejus €

ft in hypochondrio finiftro circa coftas

infimas , apponitur finiítro lateri ventriculi , accommo-

jusex

dans fefe figura fua appofitis vifceribus ,. atque ex parte fi-

proft

niftrum replens Hypochondrium ; tamen fitus.ejus. quan-

TELI

aliis |

doque mutatus obíervatur, cujus CL. RUYSCHIUS )

ftre

«tiam hiftoriam refert mulieris cujusdam, quar poft dolo-

rofum & difficilem partum in Hypogattrio duritiem con-

telinc

traxerat, non fine dolore vehementiffimo &c. Poft mor-

tuà «grà , diffe&to cadavere , lienemin pelvi defcendifTe, &c

fatur

in ejus loco lieni analogum comyparuiffe corpus caftanez

Oblon.

fex d

majoris magnitudine, colore. autem fübftantiàque lienem

€xacte referens, deprehendit; Ejusmodi Hiftoria memo-

era(fi

ratu digna etiam legi meretur apad SCHRADERUM 4Z)

tibns;

T'ale exemplum etiam apud Cl. ALBINUM Prof.Lugd.Bat.

quon-

a r mas,.

t),

4) Ruyfch. obf, An. 62. &) Obf an. dec. 3. obf. 4.

$$(7)8X

quondam Przceptorem meum vidi(fe memini. Memora-

bile adhuc exemplum le&u dignum apud DIEMER-

BROEK «) defcriptum circa fitum rarum reperitur, tefti-

-

bus ARISTOTELE & PLINIO, Lienem cum hepate

locum permutaffe, ita hepar in finiftro, lien vero in dex-

tro repericbantur Hypochondrio, cujus rariffimum cafum

etiam defcribit CAT TIERIUS 4) atque ctiam duas tres-

ve hiftorias refert BAR THOLINUS e).

NUMERUS ordinarie unicus , aliquando duplicem Numeras.

,

vel triplicem repertum fuiffe lienem apud VERHEYENI-

QD

Và

UM /) legi poterit; dicit fe reperiffe in cadavere juvenis

cultro anatomico fuübjecto lienem duplicatum, & quidern

att)

J

(Q

alterum plusquam maguitudine mediocrem, vel alterum pri«

ori faperpofitum , & communi membrana connexum, qui

QUs

C0

circiter quartam lienis partem magis ordinarii conftitucbar.

In hominibus quoad numerum hic aliquando valde lu-

[l5

dit natura, quod apnd plerosque g) Au&ores legitur. Cu-

jusexempla plurima ex animalibus , quoad numerum etiam

20

proftant apud RUYSCHIUM /) aliosque.

ARISTO-

f

Qu

TELES 7) ctiam refert nonnullis brutis lienem duplicem,

aliis prorfus lienem defuiffe, aliaque plura exempla hic af-

sd)

olo

ferre poffemus, fed quia funt praternaturalia, fao loco

rclinquenda putamus.

0l

of

Lienis magnitudo multis bominibus ejusdem aliquando vagnitu-

flaturz increfcit, cacterum per fe cft vifcus craffüm fatis & do.

X

oblongum ; quod longitudinem attinet, hanc quinque vel

n

(

fex digitorum transverforum , latitudinem vero trium &

pem

cra(ficiem unius effe à multis flatuitur Anatomicis recentio-

[o

[/)

ribus; Pondaslienis effe duodecim fere unciarum , putat CI.

HEI-

i

|on

c) Anat.c. 16.. d) Obf.17. e) Obf. Anat. rar. cent. 2.

hift. £) Anat

C. I6. g) Schelham. Anal. differt. 10. $.

I2. Chefeld. Anat. p. 181

b) Th.8.n. 32. Adv. Dec.

2.p.22. à) Lib.4. de generat.animal. c. 4

$4 (8)5k

HEISTERUS ) Tamen quoad magnitudinem & pondus

fabft

patu

magna fzpe pro fübjectorum conftitatione G varictate re-

peritur diverfitas.

Refert enim DIEMERBROEK /) fe

fept

lienem capitis magnitudinem zequantem inveniffe ; Ali-

quando lienem jecur fuperaffe vitum fuiffe, fcribit FER-

ttian

NELIUS; HARDERUS ctiam z ) hiftoriam nobis reli-

tünd

quit Viri cujusdam quadragenarii , in cujus cadavere dif-

repe

Íícéto lienem molis fua ratione naturalem hepatis magni-

DEI

tudinem zquantem fe reperiffe narrat.

Refert quoque

mori

LINDANUS , quod Frifiorum vulgus, quod pro potu

fem

quotidiano lacte utitur ebutyrato acido , plerumque ma-

gnoS foleat habere lienes. Obfervat quoque SPIGELIUS

ptov

cos, qui amplas habent Venas, habere majores lienes,

tam

atque ita macilentos facilius quam pingues in tumidos lie-

ttnj

nes incidere; Verum enim vero aliquando etiam tam parví

I9

reperti fuere lienes, cum tamen raro magnitudo lienis na-

titmi

turali minor eft, cujustamenp nonnulla exempla apud quos-

dam auctores me legiffe memini , ita CON RINGIUS

PDW

etiam fcribit in Luxemburgico Principe lienis duntaxat ve-

ftigium apparuiffe.

Quoadpozdus etiam aliquando magna reperitur diverfi-

tas, uti RUYSCHIO z) quatuor librarum pondus lienem

fuperantem in homine repertum fuiffe legitur.. SCHEN-

C

KIO ») viginti trium librarum , pluraque alia exempla

quoad magnitudinem & pondus apud plerosque auctores

reperiri poffunt , quae hic brevitatis caufa non enarrabi-

mus, fuffecerit nobis hzc faltem indigitaffe.

Figura.

Figura naturaliter lienis eft oblonga, gibba verfus dia-

phragma & coftas infimas, concava vero à parte venrri-

culi , ubi arteria caeliaca & fplenica ingrediuntur lienem

fub-

Gl

k) Anat. $. 218. lw)þ Anat.c.r6. :5) Obf. Anat. pract. 6o. 7) Obf.

Anat, 62. 0) Obf lib, 3.

!*'*6(9)!&

hdut

fuübítantiam.

Ab aliquibus linguofüm hocce vifcus nomi-

d

patur, imprimis, quia in plerisque brutis non male illam

V)['c

repraefentet figuram.

Ali

Variam aliquando ejus figuram in hominibus, in aliis

DN

triangularem , in aliis gibbofam , vel quadratam, aut ro-

reli

tundam, in nonnullis in lobos diftinctam apud Auctores

: dif-

repertam fuiffe legitur. T'ale exemplum ctiam refert HAR-

Qu

DERUS ) Viri cujusdam viginti annorum in Nofocomio

Qu

mortui, in cujus cadavere cultro anatomico fubjecto lie-

pOIU

nem in quinque lobulos divifum reperit.

[nd

Color in fztu rubeus, in adulto ex atro purpureus, in Colot;

IUS

provecta zetate plumbeus vel füblividus plerumque exiflit,

tamen coloris varietas etiam à varietate victus, mutatione

$,

l [ie

temperamenti, ac caloris multum dependet, bis enim

atvl

magna fit humorum ad lienem & ad totum corpus curren-

; Id

tium mutatio , atque his multum quoad colorem variari

us

poterit.

IUS

L

M.

CAPUT SECUNDU

crfï-

pem

CONNEXIBNE, MEM-

EN

BRANIS ET IPSA LIENIS

ypla

ores

SUBSTANTIA.

Jbi-

Onneditur licn cum Rene finiftro, Diaphragma-

tce, Pancreate, & ventriculo per vaía brcvia;

Connexio,

d

etiam conncctitur cum ventriculo portione qua-

ij

dam omenti, qua inheret medio licnis, ubi in-

netm

ciura qu

zdam fefe oftendit; Hac connexio cum parti-

Ub-

b

. bus

Qií

3) Obf, an. 5o.

£410) $&

bus vicinis, aliquando laxa, aliquando vero tam firmàá re-

patis

peritur, ut fine dilaceratione vix feparari poffit.

Membra-

Membranam quoque habet lien tenuem , & quidem te-

pcmä

hs.

nerrimam in adultis, ita ut facile dilacerari poffit , quafi

quod

cortice reliquam maffam incladentem, in junioribus vero

curre

tenaciorem, ex fibris miro modo fibi invicem intertextis

diffo

compofitam, quz ad robur & firmitatem lieni concilian-

I

dam effe videtur.

Habet etiam hzc membrana vafa fua

nem

copiofiffima, tam arteriofa, quam venofa & nervea.

lem;

Quidam Anatomicorum z ) dicuntlienem etiam habere

renib

membranam externam, fatis validam , membrapa Hepatis

form

craffiorem , in feneícentibus plurimum induratam, (ita ut

Dl

ofíca aliquando evadat ac cartilaginea) totum illud vifcus,

Veri |

(

(ut veluti marfupio contíneat) in aliis magis in aliis mi-

nus , vel pro parte circumambicntem , atque effe membra-

turt

nam internam peritonzi lienem obvelantem. Sunt etiam

comy

qui referunt membranam hanc effe expanfionem omenti,

rpe

vel quod tunica hzc ortam lüum ab omenti membranis,

MA

) quz lieni recta linea innafcuntur, traberct; Aft credi-

mon|

bile potius videtur ,( fi nembrana hzc adeffet in homine,)

licni

quod tunica interna peritonzi inveítiret lienem, ficuti

Dore

omnia vifcera in abdomine contenta ab hac inveftiuntur,

tioni

uam quod omentum inveftiret & obvelaret lienem.

mol

Subftantia.

Intra hanc membranam tenerrimam haret. fübftantia

ina

tenera, ita ut leviter dilacerari poffit, qua in recenti liene

itnp

rcfecto mollis , diffluens, in recenti fere atra atque inftar

vide

pultis apparet, liquefcens, quafi concretus effet fanguis ;

Q

unde Veteribus zageyxvua laxum & fpongiofam vocaba-

Con

tur, atque fubftantiam hepati fimilem effe credebatur, at-

que hocce vifcus eodem cum illo fungi munere , atque he-

patis

A) Vetheyen Anat. c. 16. Malpig. de Stru&, Vifc,c. 1. ) Vefalius lib,

5, de liene,

IDEPS

nàtt.

patis «grotantis oflicium ab hoc folo Vifcere i

hterdum

peragi.

Ti C«

Nonnulli tradidere fübftantiam lienis effe concretum

quá

quoddam corpus fanguincum, fulcimen vafis per illud de-

Veto

currentibus

'extig

diíTolvitur.

prabens, quia levi attritione facile in fluorem

P

ilian-

HOFFMANNUS & alii parenchymatofam lienis car-

4 fu

nem appellarunt fola laxitate & mollitie ab hepate diffimi-

lem; ita communio quadam effet cum Hepate, corde &

dbere

renibus &c. Aliiex cellulis vel concamerationibus in liene

pitis

formatis, alii ex glandulis, nonnulli ex fibris conftare lie-

( ut

nem ftatuerunt; Aft dehisftatim amplius apemus, & quid

Cus,

veri in hifce fit, injectione anatomica illuftrabimus.

; hi«

Comparata enim fubftantia lienis cam Hepate, cerni-

Qduc

tur Hepatis fuübítantiam efTe longe magis concretam atque

tiam

compactiorem, ut apparet in refecto liene, atque nil ibi

enti,

reperiri, quod fimile fit glandule , quod tamen voluit

Inis,

MALPIGHIUS , nam przparationibus anatomicis de-

edi-

monftratur, quod ad lienem accedant vafa majora, quz

lienis intrant lubftantiam , & fe dividunt in minores mi-

"a

jcoti

noresque ramos , ad omnem lienis partem, atque imple-

uf ,

tione anatomica totam fubftantiam lienis ex vafis ( qua

molliffima fünt omnium vifcerum abdominpalium plane ut

ntià

in cortice cerebri ) conftare manifcfte patet, & quo magis

jene

impleatur lien materia ccracea, eo magis ex vafis conftare

vl

videtur , & fi vaía arteriofa & venofa injiciantur materia

ceracea , liepis fübftantia nihil aliud effe videtur quam vafa

Jis ;

2

connexa fubftantia quadamcellulofa.

D.

he

Qtt$

j hbv

D 2

CAPUT

S6C1mz)89k*

»

vald

ciofí

CAPUT 'gERTIUM.

(

lcbet

VASIS ARTERIOSIS. VE-

lisar

NOSIS, NERVEIS ET

T2X

LYMPHATICIS. :

165,

NAI

Atteriae,

£ oriuntur à Celiaca ; Poítquam enim aorta

U

exivit per diaphragma, emittit ramum vocatum

i

:s

arteriam caliacam , qua fatis capax eft , vix ce-

fáf

dens mefentericis , in adultis quidem . digitum

n

nlinimum

capere potens ; hzc arteria fe dividit in ramos

duos, dextrum & friniffrum , quorum dexter cmittit ga-

il

ftricas & epiploicas dextras , pancreaticam, duodenam,

fatc

hepaticam & cyfticas gemellas.

Sizifler vero emittit Gaflricas & Epiploicas finiftras,

pa

pro

Gaftro- Epiploicas & magnam ARTERIAM SPLENI-

dar

CAM, qua decurrit recta finiftrorfam applicata parti po-

hu

fteriori & inferiori Pancreatis , inde rami infigues fubin-

Tàt

trant lienis fubítantiam in incifura vel femita antea defcri-

pta4). (MALPIGHIUS £ ) obfervavit in animalibus uni-

cum modo ramum lienem intrare, cum tamen in homine

fün

tres quatuorve ramos lienis fubftantiam intrare ,. ex ana-

fang

tome conítet) , atque dividunt fe in minores ramos ad

li

iW

ton

omne lienis pan&um , inde trunci vaforum valde parvi

abeunt in minimos penicillorum inftar, differentes ab iis,

tür

qui in hepate fünt , ut materia fua ceracea demonftravit

Imo

C«

immortalis RUYSCHIUS c). Poft abeunt rami arteriofi

valde

4) Euftach. Tab. ro. fig. 6. & T £) Malpigh. de Struct, Vifcer. c. 3.

€) Ruyfch. 'Th. Max. N. 126.

$4615 2 9

valde fubtiliffimi in lanuginem fubtiliorem , quara artifi-

ciofiffimam preparationem nobis in collegio demonftravit

Cl. ALBINUS Prof. Lugd. Batav. Anatomicus longe ce-

leberrimus.

[-

Venaz concomitantur arterias, oriuntur hz ex ramu-

Venæ.f

lis arteriofis minimis, atque coeunt in magnos majoresque

ramos, qui tandem coeunt in tres majores, aliquando plu-

1es, qui ultimo abeunt in unum magnum truncum, VE-

NAM SPLENICAM vocatam, comitem venz pancrea-

4otfa

tice , à qua etiam ramos accipir, qua tandem definit in

UM

in maguam portarum venam; Venz h& ctiam eodem modo

K (

materia ceracea impleri poffünt , ut arteriz , de quibus an-

Iu

tea diximus.

imos

HIGHMORUS Z) pauciores venas, easque non longe

g

in hoc vifcus excurrentes, agnofcit , fed vafcula copiofa

J4lll ,

fanguifera confpicua, dicit effe folos arteriarum furculos,

per totum lienem difperfos , putatque anatomicos fibras

1rat,

pro venis habuiffe; Quam fententiam Highmori deriden-

M

dam effe atque Anatomiz & injectionibus anatomicis à

po

RUYSCHIO inftitutis omnino contrariari , atque nulla

bin

ratione probari poffe videtur.

leri

Ahnaltomo-

BARTHOLINUS .)aliique fcribunt ramulos

tarteria-

ünt

les inter at-

rum per anaftomofcs coire cum finibus venarum, atque ita

terias &

nite

fanguinem ab iis in has transfundi , & fic in venam fple-

venas,

102*

nicam defluere &c. Veramenim vero docet recentior ana-

x d

tome, quod Anaftomofes inter arterias & venas non den-

a

tur, fed quod arteriae minimz fiant venulz, & quod tali

) li,

modo fanguis fluat ex arteriis in venas. Aft interim con-

"M

cedimus anaftomofes inter arterias & arterias, inter venas

rioft

& venas, nam hoc natura prudenter fccit, ne, fi forte

jlde

D 3

obfiru-

6]

J) Highmorus, lib r.part. 3. ») Bartholin, Anat, p. m. 161.

DECIDE

ob(iructio oriretur in ali

cm

qua corporis parte, fanguis motu

ur.

fuo circulatorio privaret

Sed Anaflomofes inter arte-

!

rias & venas ratione & experi

mentis contrariantur. Ex. or.

cem i

patebit illud in vafis fpermat

iciss LEAL LE

terig

ALIS inquit:

arterias fpermaticas habere ramos transveríos

in venas fper-

parte

maticas.

Sume

; inquit porro, animal vivum, incide ab-

matica va

poi t

domen , liga fper

a fupra os pubis, & impelle fan-

guinem ex aorta in fperm

a

oshy

ticam arteriam, tunc redibit pet

quea

venam fpermaticam, ergo

dicit , ibi adeffe debent Anafto-

moíes, velfiliges ctiam

poft

fpermaticam & immittas aquam

rinti

tepidam,

tunc redibit etiam per venam fpermaticam, ita

ibi adeffe

intral

debent anaftomofes feu canales transverfi. Sed

terig

concludimus inde non probari poffe anaffomofes adeffe in-

Tàmo

ter arterias & venas, nam arteria fpermatica dat ramos

in-

pone

numeros, qui ultimo abcunt in venas Ipermaticas, fic

at-

que.

teriz fpermaticz rami laterales abeunt ultimo in venas

la-

terales venz fpermatice , & fi

tur (

c materics immiffa arteriz

liiso

poteít tamen venire in venam

Ípermaticam , licet fünicu-

&ip

lus vaforum fpermaticorum fu

pra os pubis fit ligatus. . Sic

experimentum , quod LEAL

II

LEALIS inftituit, nobis non

tetCC

fatis probabile videtur;

quod argumentum contra lienis

anaftomofes afferre non i

pny

ncongrum duxi , atque hinc forte

Qur

fufpicio magna nobis erit

de hiíce lienis anaftomofibas.

Abfolntis hifce de vafis arteriofi

COLn

s & venofis ordo re-

quirit, ut videamus, quosnam habet

Nertvi.

lien nervorum ramos.

V

Hi oriuntur £ efave pari feu

pari vaso & interco-

Jf al.

ti,

famt

Ocavuta par, veteribus fextum

, aliis par vagum, na-

bus

fcitur ex oblongata medulla ,

atque aliquot fibris exit ex

calvaria, ubi exeunt finus,

Quu

defcendit fecandum anteriora

RUE

vertebrarum colli à latere us

que ad thoracem , eft infignis

craflus hicce

ejus truncus per collum defcendens, dec

urrit

Ccumm

$$IX

Inotu

cum vena jogulari interna, hisque vicinus eft f^.

at

Ipfi vicinns eft zervus intercoflalis , .hic nervus thora-

XI gro

cem ingreffus pergit procedere fecundum latus afperz ar-

Quit:

terizc , & iple pergit, & intrat abdomen, à füperiori ejus

ha.

parte dat ramum infignem , qui tendit ad lingua radicem,

t d-

fan

poft defcendens dat ramum alterum infignem , qui juxta

os hyoides penetrat laryngem g), poft ramum non dat us-

itpet

que ad thoracem , fed ibi dat miram nervum infignem,

Jflo-

poft infle&it fe pone arteriam , recurritque, unde recur-

juam

rentis nomen accipit , adícendensque laryngem, laryngem

, ifà

intrat ; poft pergit procedere truncus fecundum afperae ar-

Sed

teriz latus, & poft pone bronchia, ubi in hoc itinere dat

€ ii

ramos multos ad cor tendentes, CarZiacos , poft procedit

j5 l-

pone bronchia , ubi poft fiffus infuülam quafi ponit, findit-

iC af

que fe in duos tresve ramos, hi iterum coeunt, & oriun-

h

tur tunc ex iis multi nervi , qui pulmonem intrant.

Ex

r

hisoctavum par duobus ramis ingredicntibus Ocfophagum,

nifp-

& ipfi dant ramos, & cum eo exeunt; poft per diaphragma

ic

nervus oQtavi paris ex ganglio femilunari cum nervo in-

non

tercoftali eunt ad omnia vilcera abdominalia, atque tunc

Yenis

prope lienem faciunt plexum WILLISIO 7) lienarem di-

forté

&um , ex quo multi magni nervi ingrediuntur lienem, con-

Comitantes arterias.

|fe

Verum aliquis hic forte rogaret atque fcrupulum mo-

r30s

veret, quare lien tot nervorum ramis donatus, non acu-

(tt

ti, fed tantum obtufi fenfus fit, cum tamen nervi per fe

fant acutiffimi fenfus, " atque per füccum nerveum omni-

bus membranofis partibus acutiffimum fenfüm conferant ?

n

tex

Quidam, inter quos DIEMERBROEK 7) putarunt, quod

-io;a

ab acido fucco in liene genito nervis his continuus induca-

p1$

tur

yrtit

£3 Euüach.'f. x8.füg. 3 g.

h) Willif. defcript. nervor. p. 371

com

T. z1. L.2. ;) Anat. c. 16, p. 83.

Z6 C16 ) 9

tur ftupor, dum inquit is. verbis: , Fit hoc propterea,

»quod ab.ipla lienis fubftantia fubacida ( qualis in cocto

» liene guftu percipitur ) ac fubauftera: & ab acido fermen-

, taceo fücco in eo genito, nervisque circumfüfo, conti-

, nuus ftupor illis nervis inducatur: eodem modo, ficut

»tebus acidis & aufteris comeftis feu. mafticatis ftupor

» dentibus infertur, unde tunc multo minus, fcd obfcure

»tamcen fentiunt. ,,

Nos vero concludimus cum Clariff.

BOERHAAVIO £), quam fententiam cetiam fovet, CI.

TIMMERMANN Mked. Doctor & Prof. Przceptor, ac

Hofpes mcus ad ultimum vitze halitum colendus: nempe,

quod nervi hic pra omnibus aliis locis debent effe copio-

fiores, fecernentes forte füccum feu. humorem fübtiliffi-

quis

mum nerveum inliene, ut fanguis fpiritibus dives, flui-

dior & aptior reddatur ad bilis fecretionem promovendam

»[int

» X

in Hepate, & ne fanguis etiam facile ftagnaret in vafculis

minimis lienis, quz: tam fübtilia funt, ut antea diximus,

3

ac in cortice cerebri.

» m

Vafa lym-

Vafa lymphatica refpectu fuzc molis lien habet copio-

»llV£

phatica.

fiffima, inftar retis cujusdam decurrentia , qua facile de-

»pen

teguntur, fi venz conftringantur , quz NUCKIUS ar-

»fib

» Iüfl]

que RUYSCHIUS demoníttravere /). Aft ranta non gau-

det vaforum lymphaticorum licen humanus copia, quanta

»m

vitulinus z7), funt etiam, qui horum vaforum lymphati-

dit

corum exiftentiam negare aufi fuere, quia nunquam z) il-

nCib

lis in confpedtum prodiere.

»han

CAPUT

h !QW

nlml

»dd.

k) Inftit. Med. $.322. .1) 'Tom. 2. p. 133. & Tom. 3. p. 12. de Valv.

»Üfq

$) Ruyích. de Valv. c. 3. p. 13.

2») Warthon. de Gland. p. 13. Glif-

5 hal

fonius de Hepate fol. s16. Gualterus Charleton in Oeconom. Anim,

fol, 178.

$S(I)SM

'ered,

codo

CAPUT QUARTUM

mea

At

[

ficut

FIBRIS PER LIENEM

tüpor

DISPERSIS

Jcure

lariff

Uidam Anatomicorum, ut MALPIGHIUS 4) Fibrze;

(

t, &

& RAUIUS, aliique 2) putabant fibras effe per

lienem d:iþerfas, innumeras, tenues & validas,

me,

ex filamentis compofitas, miro artificio fibi in-

)pio

vicem intertextas, qmbus totus fliparetur lien,

ilif

fhi

uas MALPIGHIUS fequentxbus verbis defcribit, ,, quod

» fint filamenta tcnuia ,

& valida, nullam cavitatem ha-

1di

Culis

bentia, & quod enafcantur ha fibra: ab interiori lienis

,Imembrana, & per transverfum producantur in oppofi-

WP

,,tam dictae membranz partem , feu ad capfülam quandam,

»five commune involucrum vaforum per medium lienis

pio

de

» perreptans.

Non idem fervant planum, fed identidem

» fibi occurrenres fübdivifze proprizz fubftantiz , vel fibril-

$ dl

»larum , feu capillarium partium dimidiata portione con-

gau

,,Gmlhbus inofculantur, ita ut mirus fiat nexus & rete, &,

antà

hati

,dum membrana accedupt, bifurcantur, unde multxph-

» cibus veluti ramis in ipfam inferuntur. Et quod compo-

n) Ó

, nantur hz fibrz filamentis feu minoribus aliisfibris, per

» lengum du&is ,

etenim fciffac filamentorum elegantem

UT

»implicationem ,

ramorumque productionem exhibent,

5 ad cxrtremum autem finibus per latum extenfis in mem-

, branam definunt, unde fatis videtur credendum,

fibras

Yav

» hafce productiones effe membrana propriz lienis, ejus-

i

j* qu

&mm:

a) Malpig. de Struct, Vifc. cap. z. ) Diemerbroek anat. cap. 16.

£8 C 18 ) $8

» que capfulze propriis ftaminibus confarcinatas , ut fanoni-

,nca vaía, mollisque lienis ftru&tura confervetur &c.,,

GLISSONIUS illascavaseffe credidit ,ut nervis in vehen-

dofucco effeat auxilio; Alii putarunt illas fibras efTe con-

textum minimorum vafculorum fanguiferorum. — Tales fi-

d

bras poft excarnationem lienis videre mihi fz

pius Lugdun.

Bat. apud Cl; ALBINUM contigit: atque ex anatome &

injectionibus evidenter patet , tales fibras cfTe nullas atque

revera non dari; Credimusque cum Cl. ALBINO, nihil

aliud effe quam vafa collapfa poft excarnationem lienis ap-

parentia, qua tunc apparent quafi fibrz: progredientes per

fübítantiam cellulofam; Nobisque etiam confentit RUY-

dixer

circu

SCHIUS c), ubi refpondet ad fententiam MALPIGHII

» de fibris fupra defcriptam. ,,Eso in humano líene tales

tattit

Teecn

, nunquam offendi fibras, etfi omuem adhibucrim diligen-

»tiam. Porro inquit, in liene autem humano , nullís ful-

liener

O

»Cis, at venis inftructo, haud requiruntur fibrz. Dixerit

» forían aliquis, fefe tales fibras in lieae humano non raro

Tesqu

tiliti

» offendiffe, fanguine, nec non ita dictis glandulis elutis

» & ademptis.

Refp. mihi quoque uon femel talem ob-

fludi

» Veniffe apparentiam, poft lienis humani excarnationem

USt

»(ut dicere folemus) tunc enim vafa fanguinea zemulan-

lolar

» tür fibras: fi vero ante ita dictam excarnationem reple-

plen

, antur vena & arteria , reperimus, quod nil peculiare prze-

Diot

»ter arterias G venas, pari paffu ambulantes, vix vifibi-

üüm

»leslymphaeductus, ut & nervos exiguos, membranam-

Qte|

,que dicta vafa coercentem & obvclantem, in fuüi confti-

o

,tutionem adícifcat lien humanus.

quoc

I$e

CAPUT

n

c) Epift. 4. p. 8.

2

Lx

$ CTPN

Inpui

cil

CAPUT QUINTUM.

hen

con

LLULIS IN LIENE

lesfi

KEPER ITLIS.

dun.

je &

Eteres ut cognofcärent fubftantiam lienis, com; Cellulzs,

itque

nihil

prefferunt & abluerunt lienem , & fic iterum,

i ap

& tunc fubftantia lienis emollita fere abivit ,

vocabantque excarnationem vifcerum , hinc

5 ptt

UY

dixcre ; confílatlien ex vafis, fed parenchyma eft vafis

HII

circumfuüfum , id eft, ipfis concretus fanguis; poftea alia

uidam enim Ánatomicorum

! tales

inftituta funt experimenta;

recentiorum ,ut & MALPIGHIUS z), aliique, docuere

ligen

lienem habere cellulas, atque demonftrant totum conftare

s (ül

ixCrit

ex cavernulis, quarum majores abeunt in minores mino-

resque, qua cellula? füpt à membranis fa&z , & quod fi-

BÉ

militudinem videantur habere hujusmodi cellulae cum te-

|

UttS

100

ftudinum pulmonibus , quam fimilitudinem MALPIGHI-

US babere demonftravit, & quod membranz harum cel-

onem

ulan

lularum irrigarentur arteriis, atque interdum reticularem

plexam fe obfervaffe, qualem in ranarum cellulofis pul-

eple

monibus, atque quod ducant membranofi parietes ortum

pfæ

fuum, quibus concameratur lien, à propria lienis invefti-

j

(lb

ente membrana, & quod horum aréta & intima continua-

paff«

JDiu

tio cum ca cffet , & clongatis inde fibris ; dicant & alii

quod fanguis in has cellulas deducatur per arterias, & ex

his etiam oriantur venz.

Praparationem harur cellula-

UT

rum deícribit MALPIGHIUS 4) quz tali modo fe habet.

C 2

35 EVi'

pOCUTAMM

a) Malpig. de Struct. Vifc. c. 4. Bidloi Anat. Tab. 35. fig. 4. & s.

$) Malpig. de Stru&, Viíc. c. 4.

$4 (20) 85

, Evidentius tamen mihi forte innotuit longa , & Ia-

p

que;

; boriofa indagine, ita ut fubftantiz lienis aliqualem no-

Y U

»titiam tenere incipiamus. Eft igitur totum lienis corpus

(InüC

, inembranarum coneeries in cellulas, & concamerationes

» €fformata feu diftincta , & licet diffecta fplenis fübftantia

coll

» concretum fanguinem pra fe ferat , & levi attritione in

àqu

a

» fluorem folvatur: Attamen non difpati ratione ac in pul-

fits.

» monibus accidit, fpecie carnis nobis imponit, diluto fci-

»licet colore, & fubítantiz laxitate.

labo

Et ut in propatulo

»ICS fiat, arteriz ramus innodctur, dein aer fyringa , vel

nuii

baot

,,ore ipfo per ramum fplenicum copiofe intrudatur, totus

»ita turgebit lien, ut accedentem acquirat magnitudinem,

Qu

Cart

» quod etiam minori tamen incremento continget , fi per

»arteriam inflatio fiat , coercito prius venofo ductu; in

Qtar

ü$

» vitulorum, füum, & caprarum turgido liene ilico in ex-

9

»tremitatibus, & índucta aliquali diaphancitate, finus,

LE

,& membranofi parietes emergunt. . Si autem jam tume-

fatit

»factus lien, mox fecetur , vel ejusfruftulagladio eximan-

»tur, totam ipfius molem membranis, finos, & cellulas

iücu

dure

» Veluti favos apum efformantibus coagmentaram depre-

,hendes, quod in ovis, & íuis liene ob facilem exficca-

min

»tionem promptius füccedet ; in humano etiam liene aere

ita [

,turgido , & tepenti loco exficcato, evidenter eandem

C

»flructuram reperies , ita ut omnem cximat dubitatio-

T25

»nem dc.

^

hac

Praparation

em Barum cellalarum etiam tali modo de-

Cedi

monftrant , ut ipfe etiam antea fecic Cl. RUYSCHIUS :)

Qu

fümebant nempe lienem animalis cujusdam , tenacem fa-

par.

tis, ut vitalinum , vel ovinum , vel animalis cujusdam

fünc

alium; hunc imponebant aquz tepidz, donec paululum

Iple

mollefceret , & aqua implebant arterias fplenicas, ita ut

^

per

L

|

«) Epift. 4. p.'.g.

$4 :r)

h.

per venas rediret aqua, poftea tunc eluebant aquam, at-

! 0

que irerum repetebant implere arterias lienis eodem modo;

rpus

ita ut iterum rediret aqua per venas fplenicas, & fic con-

lones

tinuo atque diuturno labore albicat , diminuitur, atque

bintia

collabitur lien.

Poft obi tunc fic elotus lien injectione

ne in

aqua, atque aqua iterum effet exuta, implebant arterias

aere, ita ut turgefceret lienis fubftrantia, atque tunc arte-

j

P"!j

oÍci

rias ligabant , & ficcabanr lienem, fic tunc poft diuturnum

tblo

laborem apparebat lienem conftare ex cellulis feu caver-

, vd

nulis cellulofis, qua: in majores minores minoresque abi-

totus

bant , inter quas cellulas decurrunt arterize , venaeque ma-

Xm,

gnz & nervi; atque fic fecere proríüs ac veteres per cx-

carnationem. Quam przparationem in liene vitulino ipfe

( ptt

TE

ctiam RUYSCHIUS 4) inftituit, quam ctiam quidam ex

ejus difcipulis, ut & BIDLOUS e) FR. SYLVIUS DE

n x

(0U$ ,

LE BOE,f)aliique.g) inftituerunt, atque haud veriti fue-

re, illam ad humanum transferre lienem; Talem prepa-

üme

m«

rationem antea defcriptam mihi etíam Lugd. Bat. ftudiis

incumbenti apud Cl. ALBINUM Praceptorem meum vi-

fala

dere contigit.

Verum enim vero hac praparatio in ho-

pre-

mine nunquam füccedit ;. Si impleantur arteriz animalis

ia

C

ita preparati (ut antea diximus) ante ficcationem materia

ceracea, tunc implentur etiam hz cellalae, atque per ve-

dem

nas materia ceracea redit, verum p7/mo valde dubitari:.de

AtiO-

hac praparatione poteft, quia in homine nunquam pro-

cedit, cum tamen fabrica fere eadem fit, ac in alio quo-

ode-

D

cunque animalis liene. Secvzdo dubitari poteftde hac prz-

paratione , quia, fi lien recens compactus & darus eft,

"a

tunc fi cluantur arteriz lienis aqua , ut redeat per venas

vdan

iplenicas, tunc prius eluuntur humores, atque fic fpius

yluri

C 3

eluendo

4 ut

d) Epift. 4. p. 9 & 10.. e) Tab.35.Fig. 4. & s. .f) Prax. Med. c.

-E-et

43: par. 3. £) Boerbaave Inftit, Med, $..319. &c.

54 (22) 8X

eluendo mollefcunt vafa minima

; Unde aqua ultima tunc

flant

pultis inftar apparet fubrilis; atq

ue tamdiu debet elui lien ,

4onec omnia molliaatque fübtiliora vafa fint contrita , tunc

cilq

ter At

tali modo habemus quafi fceleton vaforum I

ienis, & fi tunc

Inota

immittatur aer in arterias, tunc im

plentur vafa aere, qua

renda

adhuc a continua impletione fuper

funt, atque poft ficca-

ab ini

tionem lienis apparent vacua quafi fp

atia aere impleta,

qua cavernula cellulofz effe videntur.

plaria

Aft ipfe CI.RUYSCHIUS in liene hu

mano nunquam

loqui

fuccedere faffus eft 7), quia lienis fubfta

ntia & membra-

»

» W

na €jus teneriores funt quam in vitulis aut ovibus , & fi

» Lt

cluatur aqua lien humanus , .pauca modo vafa fupereffe ;

lant

Verum ubi lien recens impletur materia quadam ceracea,

tunc totus ex vafculis conftare videtur, atque nullz in eo

N

reperiuntur cellula.

m

Ex hifce concludere

poffumus, quid

veri in hac preparatione fit ,

& quod cavernulz hz fea

y Dii$

cellula revera non adfint, nec

»iff

in homine demonftrari pof-

fint , atque has cellulas cellulo

»Tüt

Ío nitentcs fundamento me-

»eil

le

rito'rcjiciendas effe putamus.

DENN

»in í

CAPUT EEXTUM.

»X:

scdi

GLANDULIS IN LIENE-

» i

anQ

lNX EGNCPIG

»&tt

Glandule,

