Onnulli z2) Anatomicorum recentiorum curiofio-

n65

res dixerunt in liene glandulas adeffe ovales, in

»DK

fingulis cellulis feptem vel o&o racematitm ad-

»ter

barentes vaforum extremitatibus, & quod fub-

»Ct

ftantia

»Ut

h) Epift. prob.4. p. 9. & IO.

»Uà

4) Bidloi- Tab, 35. fig. s. & 4. Malpigh.

- de Stru&. viíc. c. $*

ha

1

[2

L]

£06(23) 9&

itüne

ftantia earum quafi membranea videretur, fed mollis , fa-

lien,

tünc

cileque friabilis.

Harum glandularum defcriptionem in-

ter Anatomicos nobis dedit MALPIGHIUS 2), cujus me-

tüDc

Que

morabilem fententiam, à plurimis comprobatam hic infe-

rendam , necefTe judicamus, quz fententia glandularum

ficca-

Jeta,

ab incomparabili anatomico MALPIGHIO defcripta, per

plurimos viguit annos, qui hifce verbis de glandulis illis

loquitur c).

quam

» In fplene igitur glandularum vel magis veficularum ,

Dbra-

&f

» five facculorum racemi copiofiffimi obfervantur per to-

,tum lienem dilperfi, qua uva botrum graphice zmu-

effe.

,;lantur.

Minima ha glandula: habent figuram ovalem,

CC2

,& magnitudine parum diftant à renum olandulis; colo-

i e0

, rem babent, ut perpetuo obfervavi , album, & licet lie-

quid

, his fanguinea vafa injecto atramepto turgeant, & circa

zÍeü

»ipfas ludant, ha tamen eundem fervant colorem, ea-

pl

, rum fubítantia quafi membranea videtur, fed mollis, fa-

De-

» Cileque friabilis ; earum cavitas ob exiguitatem oculorum

,,aciem effugit, conjedtura autem attingitur, dum fcifTze

»in fe ipfas concidere videntur.

Numero copiofiffimz ,

, fere innumerz füunt , & in defcriptis univerfi lienis

»cellalis, ubi vulgariter ejusdem parenchyma ftatuitur,

,mire locantur, pendentque ad propaginibus capfulz,

»five à fibrisab ipfa ortis, & confequenter ab extremis

»arteriarum & nervorum finibus; Quin & arteriarum fi-

,, n65, capreolorum inftar , vel ferpentis hederze circa ipfas

ofío

, producuntur, quod in recenti liene adhuc denigratis ar-

5, i

»teriis obfervatur.

Appendent ut plurimum racematim ,

] 4

,Ccum e feptem vel octo fipgulus quique botrus conglo-

füb

»betur. Non zque facile fefe produnt in quocunque ani-

ï

ntia

malium liene: imo fola lienis laceratione innotefcunt,

aain

»!Pigh'

—

l»);De Stru&t, Vifc. loc, cit. ) Maipig- de Stru&t, Vife, c. s.

*

28 (24 ) 9

$C

»in bove, ove, capra &c. levi facta cultro äï)ra'üo.ne';

In homine

hz.

» Vel longa communi aqua ablutione patent.

lg,

» difficilius emergunt. Si tamen ex morbo univerfam glan-

pof

,dularum genus turgeat, manifefliores redduntur, aucta

theí

»ipfarum magnitudine , ut in defuncta puella obfervavi,

Datt

, in qua lien globulis confpicuis racematim difperfis totus

SCI

»catebat.

In pifcibus autem, licet ob fubftantia: com-

Lifc

»pactam molem non ilico emergant , fi tamen corun-

» dem lien longo tempore maceretur, vel fenfim ficcefcar,

10

,tandem fubalbida manifeftantur hujusmodi glandulz,

» Velut ac in cateris animalibus.

Memini me in amano

»pa

»€

» 4Mtffana Faro carfim obfervaffe Carcbaria lienem , quem ,

»Ut diligentius fcrutarer, cuftodiendum curavi, fed fru-

m

m

»flra; Affervantium enim incuria pulcherrimi fpectaculi

»

»taram fuftulit occafionem, dum tamen à quibusdam pi-

»fcatoribus oblatus occurrit, deducta interiori membrana,

» Q1

,Vaforum, & fibrarum fuper extenfos, quafi parallelos

50f

»plexus, mox placentulam carneis quafi globulis confla-

liC

Hoc innuiffe

»t

»tam vifas intueri, ni memoria me fallit.

»volui, ut hi , quibus ad manus effe poteft hujusmodi

m

»fectio, ipfam non omittant, etenim fortaffe in hoc ani-

i

, mali fimplicior, & manifeftior occurret lienis ftru&tura,

J

, cxinde ufüs.

u

Quam fententiam plurimi comprobare non dubitavere

» hl

»YC

d) atque amplius ex his ratiocinari non veriti fuere, nem-

e quod fanguis arteriofus in lienisglaudulis illis minimis,

"m

»

fuübtiliffimam przepararet lympham , fecerneret , atque per-

emiffaria fua fingularia in cellulas effunderét, partimque

nda

forte venz fplenicze quoquc immitteret.

:

Concedimus interim totum lienem pro glaudula fan-

» t

guinca, id eft fanguini infervicente fecundum. RUY-

» ul

SCHIUM

A) Bocfhaavc- Infüt. Meci, $. 323. Bidloi Tab.35. Fig. 4. & 5.

& C g

SCHIUM e) haberi poffe; verum enim vero olandula

fione,

)mine

hz àMALPIGHIO defcriptz , aut aliz , inveniuntur nul-

lg, arque non exiftunt; Tamen in morbofis cadaveribus

glan-

üud4

poífe demonftrari libenter concedimus, fed ex tali hypo-

VL

thefi, quia non bono nititur fupdamento , non aliquid

[otus

naturale pofTe demonftrari credipus. Putamus cum RUY -

Com

SCHIO, ubi infurgit ) contra fententiam MALPIGHII

hiíce verbis.

Ofüti»

elcat,

, Pofiquam autem noflro novo artificio lienis Oeco-

,nomiam accuratius perluftrarem, nova fefe exhibuit ap-

dulz,

140

»parentia, qua vifa ad ulteriorem perícrutationem me

,contuli: Sanguinea vaía infarciendo mea methodo , qui-

UCIT,

dfu-

, bus in totum turgidis, integrum lienis humani conftitu-

,tum nil effe deprehendi, nifi congeriem quamdam ar-

Daculi

,teriaaum , venarum , lympha- ductuum & nervorum,

i pi*

fala,

»qua membranis ambientibus coercentur, & prater hac

,0omnia nil peculiare in fui conftitutionem adícifcere lie-

ylclos

nl«

,nem humanum comperio ; notandum autem, quod pro-

»tractae & extremz arteriarum venarumque propagines

uilfe

modi

, Videantur aliam acqnuirere naturam, nam adeo molles &

,íuccofz exiftunt, ut facili negotio partim in nihilum,

C abi-

»ut ita loquar, redigi poffint; diffolvuntur enim à frica-

dutà ,

»tione quacunque leviffima earum particulae extrema ;

,Imo fola maceratione in aqua fimplici fadta, donec le-

4vete

,vem acquirant putredinem , in liquorem fufcum, aut

nem

, atro- rbicundum diffolvuntur. Has protractas vaforum

ximiä,

anguipcorum propagincs, molles, materia noftra turgi-

j per-

»das, meras effe valorum fanguineorum propagines, &

mue

,,quod glandulas reprzfentare videantur , nulla alia eft ra-

»tio, quam quod di&tz propagincs fafciculatim difpofitz

fin

,fint, & in corpufcula molliora, fuccofiora , atque ro-

UY

,tunda

UM

€) Obf 51. f) Epift. 4. p. 6. & 7.

«6 ( 26 ) 9l

»tunda redactz , id quod non folum alíis, verum etiam

, mihieousque impofuit &c. Pluraque alia quoque habet

Immortalis RUYSCHIUS argumenta, tam ratione quam

artificiofiffima preparatione fandata ex humano liene 7);

Argumenta quoque refert pro fua confirmanda fententia

ex liene Puella 7) gigantez , ubi propter magnitudinem

nil glandulofi in liene hamano reperiri manifeíte patebat;

pluraque ;)alia, quz nimis longum effec, hic commemora-

re, adducit, quzque apud ipfum reperiri poffunt, quo-

rum pra

Sti

habet.

parationes in Thefauris Anatomicis defcriptas

f

lori

Hinc concludimus , quod , fi magnus ille MALPI-

Qtat

GHIUS bene diftinxiffec atque examinatfet glandulas il-

:)NG

las in liene repertas, vidifTet , atque affirma(fet nobifcum,

» f

glandulas bas nihil aliud effe , quam congeriem vaforum,

» fi

lanuginis, vel penicillorum inftar, fibi intertextorum , ali-

»U

quando in preparationibus in tubercula quafi glandulofa

aCU|

degenerantium, membranisque omnino orbatas cíTe has

ffüü

glandulas, qua& neceffario ad glandularum conftitutionem

requiruntur.

Non dubitamus étiam, quin, fi MALPI-

vi

GHIUS unquam ultimam lienis fabricam vidiffet , fenten-

bib

tiam fuam mutaffet , atque etiam corpufcula illa in liene

Vul

reperta £) nil aliud quam congeriem vaforum dixiffer.

Folliculi.

ci.s

Nonnulli etiam in liene folliculos afferere conati füe-

re, qui fi darentur, non continuo tracu arteriz in vena

fl

abirent.

:

hn

lie

CAPUT

Qu

i

£) Th. 9. N. 94. Th. 9. N. 28. ) Th. 7. N. tr.

) Th' 4- Nq 70

Xh.3. N, 4t. Th. 2. N. 13.. &) Malp. de Stru&t, Vi

c. c. s.

8 CH ) $

tiàm

CAPU

abet

I S]I)iPTIMUM.

uatm

t)

eDtld

.LIENIS ACTIONE.

ii

'Ti varia lienis à multis ftatuitur fübftantia, ita

baf:

etiam variz de lienis aCtione ftatuuntur fenten-

Jord

tiz. Nullam omnino aliqui ei tribuunt adtio-

An nullam

quo

nem, ut RUFFUS EPHESIUS & ERASI-

habeat

acionem ?

pts

STRATUS, quorum ultimus vulgi opinione perfuafus, cur-

loribus lienem ponderis & punctilis doloris vitandorum

hi

eratia eximi, credit, lienem fruftra factum effe, dum ait,

s il

» Naturam timentem , nec ubi artisíuz oblivifceretur, quum

am ,

»foctui vix dum concepto jecur in dextris conformaret , in

ürn

» finiftro quoque latere aliquid molitam effe, & confiften-

ali

Quam fententiam

»tem in co lienem jecori oppofuiffc.

lofa

acure fatis refellit GALENUS 2); contrariatur etiam huic

hus

fententiz lienem zquilibrio minime cum hepate conveni-

Ym

re, atque hinc argumentum ejus contra fe iplum militare

hi

videtur; atque hinc forte pro inutili parte hocce vifcus iis

ten

babitum fuiffe verofimile videtur, quia in animalibus facto

(a

vulnere in finiftro hypochondrio , & liegatis vafis fpleni-

cis exfcindi , nullumque in tali animali Iacfze fanitatis ve-

K

füe

fticium obfervari dicebatur.

enas

ARISTOTELES 2), quia minime fabricam corporis,

humani Ícilicet, intellexiffe videtur , communem ufum

lieni attribuit, quem omnibus tribuit vilceribus , nempe

uo venz utpote penfiles copia vifcerum ftabiliri poffent.

HIPPOCRATES c) lienem aquz fontem efle voluit, Anftaque

JT

13

quam fons?

4) De Ufü part. lib. 4. c, 1.

5) Lib. 3. de part. Animal,

c) Lib,

de Morb. & genitur.

N

$4 28 ) 9

$AL

quam fententiam etiam RIOLANUS fovere videtur , hine

dicunt nonnulli, ubi bomo bibit plas quam par, fplenem

pilla

guifi

aquam é ventriculo exfugerc , & deponere in veficam.

Qua fententia inde originem traxiffe videtur, quia Vete-

ficani

p

ribus vafa lactea fuere ignota, atque hinc non recte po-

tuere concludere, unde urina provenirct in veficam, hinc

allict

mt

forte, lienem exugere a

quam ex ventriculo, atque depo-

nere in veficam putavere.

etian

An rifus

quei

Deridendos potius illos credimus , qui in liene rifüs

au&or fit ?

thronum flatuere haud veriti füere fecundum fequentem

dus,

illum verficulum.

Dext

Splen ridere facit , cogit amare jecur.

lien.

bit,

Cui fententiz plane inutili atque rejiciendz illud fuper-

ftructum füundamentum videtur , nempe quia in melancho-

lient

mar

An melan-

licorum cadaveribus lienem male affe&um deprehendére.

choliam e

Nonnalli, inter quos GALENUS 4) voluere lienem

nis (

efTe fpongiam & emunctorium humoris melancholici , tri-

chylo fepa-

bis x

tet ?

plicemque lieni utilitatem attribuere , nempe quod limo-

!

eum

fos, craffos , melancholicosque faccos in hepate genera-

tos per ramum fplenicum ad fe alliciat , deinde ex hujus

0

parte nobiliori alimentam fibi elaboret, ac tandem illud,

finy

quod plenarie fubigi nequit, & bilem atram conftituit , per

a0rt;

vaía brevia ad ventriculum propellat ;

dam opinionem

qu

nonnulli Arabum, iuter quos AVICENNA , fovére. Sed

Cien

illorum fententiam olim refutarunt RIOLANUSe

).

BARTHOLINUS f),

aliique; credimusque illud ceorum

u

argumentationem funditus evertere, nempe quod in liene

quer

nulla talis reperiatur cavitas, qua tale excrementum re-

«ü

condi poífet, nec ulla fit via, per quam illud commode

D0b

ingredi & evacuari poffet.

G

Án fangui-

Alii multi;ut CAROLUS PISO , SPIGELIUS, VE.

nem con£&-

"—

Cjat 2

SALIUS,

4) Lib. $. C 4.. €) In Enchirid, anat, lib.2,c,26. £) P.170.

i

$0 (29) $x

hine

SALIUS, VESLINGIUS z), lienem hepar vicarium ap-

Detm

pellarunt, putaruntque lienem non minus quam bepar fan-

4tt.

guificare , & hepate male affecto lienem pro hepate fangui-

ete-

ficandi munere füngi. Putabatque VESLINGIUS , lienem

: po.

per poros lacteis fimiles ex ipfo Pancreate attrahere , atque

hibc

allicere aqueum chylum , quamvis ob coloris tenvitatem

meatus faos haud manifeftantem;: allicere eundem fuccum

epo

etiam ex accumbente fibi ventriculo, potulentorum, cibi-

tilüs

que folidioris communi receptaculo:; quibusfübftantize mo-

iil

dus,, fanguinis arteriofi ubertas, adeoque caloris vigor,

nexus, fitusque commoditas, & morbi, quos frequenter

lien patitur, fidem prabent.

GALENUS etiam 7) fcri-

pet

bit, quosdam Erafifltratcos putaffe omnem chylum ad

cho

lienem deferri , atque ab eo in fanguinem rudiorem effor-

Verum hz fententiz , fi flructura lie-

dére,

mari pro hepate.

nem

nis & circulatio fanguinis confiderentur, tam abfurde no-

j

,tri

bis videntur, ut nulla indigeant refutatione.

ZiMILIUS PARISANUS ;), aliique plures dicunt

An cordi

1Imo

fanguinem

[ u

cum ULMO , lienem cerdi fanguinem fubminiflrare , atque

praeparet ?

ex optima chyli parte lienem pro finiftro cordis ventriculo

ujus

ud,

0i

fanguinem arteriofum praeparare , eumque per arterías in

aortam , ex hac in finiftrum cordis ventriculum deferri ;

,De

nem

quod circulationi fanguinis plane contrarium merito reji-

ciendum efTe videtur.

Scd

Án v&ntrï-

ii

Inter magnos Anatotmicos floruit ANDREAS VESA.

)1

LIUS £), qui ftatuebat Zemem calore füo innato ,. ac frc-

culi conco«-

of

é&ionem

liene

uentibus, que ilum intertexunt, arterüs , ventriculi con-

promo-

col£ionem fovere, . Cum tamen mirum effer, naturam tale

veat ?

us

0de

nobile compofuiffe vifcus, ut folummodo ventriculi con-

coctionem promoveret , quod

v-tamen minime idcirco na-

tüuram

D 3

VE

US,

P. 67

b) De Atrab, 7. — ij) Subtil lib, 6. Exercit. 2, c. 3.

[

,

P. 63

o

24 30 ) 9X

turam fcciffe , atque abfurdum quafi ftatuere videtur, cum

confte

ad concoctionem parum aut nihil forte contribuat , fed pro

etiam !

fanguinis dilutione & fecretione bilis in hepate adjuvanda,

teptiad

magis naturam illud vifcus compofui(Te videatur.

An acidam

W AL J&US animadvertit femper nullum humorum

T0

fanguinis

motum eífe ad lienem , nifi per arterize ceeliacac ramum

partem alli-

traria.

ciat ?

Íplenicum: quare lienem aliunde naturaliter non accipere

tüm a

materiam, quam immutet, quam ex arteria czliaca: pu-

ferri;

tatque verofimilem e(Te fanguinem ulterius perficiendum,

cxadi

à cordis calore diffolvi , & ubi is à corde adigeretur per

m f

artcrias cadliacas in lienem, non totam illam fanguineam

haud

maífam rctineri à liene ; Sed ut veficula fellea tantum bi-

MOA

lem, ita lienem partem fanguinis acidam velcraffiorem ca-

C

pere, quam poffis melancholiam appellare, non aliter ac

SIUS

deftillatione chymica fegregari à rebus fpiritum acidum vi-

demus.

ftom

Dibus

Sed omni refütatione etiam '*indigna'eü illa WALZEI

vis f

fcntentia; Unde enim ex fanguine, (in quo naturaliter ne

quicquam acidi poffumus percipere) acidas partes poffet

in at

attrahere lien? itaque illud nobis magis fititium atque fa-

bulofum videtur.

ilini

Peculiarem etiam recenfet fententiam GLISSO

NIUS

apin

time

An netvos /) cujus origo fine dubio ex peculiari ipfi lienis flructura

liene

nutrtiat 2

derivata videtur , nempe lienis primariam actionem effe

enim

Ícribit, conficere liquorem alimentárem ad nutritionem

nervorum ; dicit etiam horum nervulorum fines cum fibris

qüor

elict

nervofis uniri, ficquc ex his in eos infundi liquorem ali-

quem alimentarem , & illum ex his ad majores nervos de-

Qu

(üc

ferri Verum GLISSONIUM hic totum aberraffe à via,

pet|

atque opinionem ejus omnibus fulcris deftitutam abíurdi(fi-

mam effe videtur; Nam cum ex antea demonflratis plane

Que

conítet,

!

l? Anat. Hepat. c. 45'.

|

$8 (3r) B

, Q

conítet , quod nullz in liene adfint tales fibre, fequitur

d pro

etiam nervis nutritionem non poffe afferre, atque fic fcn-

inda,

tentiam ejus ex fe ipfo plane concidere.

Quod JOH ANNEM BAPTISTAM HELMON.- An animze

(Oft]

fedem in fe

TIUM attinet, is partim divería , partimque plane con-

contineat ?

um

traria pronuntiat, nam credidit primo faccum five fermen-

jpere

tum acidum in liene elaborari , atque ad ventriculum de-

pu

ferris Afferít etiam arteriarum fplenicarum tortuofitatem

l

i,

cxactiorem fanguificationem promittere, & ulterius, ani-

r per

neam

m fenfitivae fedem in hoc vifcere effe ;»»), pluraque alia

haud veritus effe theoriz introducere bonus ille HEL-

n Li-

MONTIUS.

] Cd«

Cui etiam confentire videtur OSW ALDUS GREMB-

(om

SIUS, qui 4) fpiritam acidum quemidam inebriantem ex

m Yi-

ftomacho ad lienem deduci credidit.

Aft horum opinio-

nibus argumentis obviam ire minus neceffarium fore, qui-

L&I

vis facile judicabit.

ernc

Án iu-

Poftquam invenerat CLOPTON HAVERUS o) offa

olfet

in articulationibus ope elandularum mucilagine quadam

cum ,quiin

f

glandulis

illiniri, credidit poftea fecretionem humoris hujus muci.

mucofis at-

laginofi quidem perfici in glandulis his in juncturis fitis, ticulorum

(US

fecernitur ,

tamen pracipue in liene przparationem fieri , atque ita

preeparet ?

Ctara

lienem mucilaginis hujus quafi apothecam cffc.

Verum

effe

enim veroquis mortalium unquam talia concipere poffet,

ynem

quomodo enim veheretur talis mucilago ex liene, fi ad-

fibris

effet, ad has glandulas, in quo vifcere nulli funt detecti du-

) Jli-

&us excretorii? Refp. deberet ítaque neceffario fluere mo-

$ 0'6-

tu circulatorio cum fanguine ad venam portarum , & fic

71

per hepar , ad cor dextrum, atque hinc per Pulmoncs ,at-

díf-

que iterum per cor fmi('trum, &

fic per artceriam aortam,

lane

ejus-

ii

$) DeDuumvirat. $.16.. ») Lib. 1. 6 8. $. 6 p. 84.. 0) In Offteol.

nova Diícurf, 1V,

UET M m C

EE

E ARUSLTLSGLARUUSURAKSE AHR

24 (32)

ejusque ramos fübtiliffimos atque fic tunc ad glandulas il-

par

las articalorum, hinc pro certo credimus, quod, fi mu-

o

teri

cilago hzc talem fübiiffet circulationem, multum de co-

lore & natura füa mutaffet.

N

x

Malpighii

Reftat adhuc MARCELLI MALPIGHII fententia ,

fententia. dubitative tantum de lienis ufü fcripta, quam ipgeniofiffi-

E

mam atque ex fabrica intripnfeca petitam, breviter hic in-

Ícrendam judicamus.

Credit enim MALPIGHIUS in

hu

2landulis ?? five corpufculis compagi lienis peculiaribus,

|e

ieparari hamorem quemdam fpecialem, eumque primo in

ten

fundi lienis cellulis , inde in venas fplenicas refumptum,

att

per venam portarum transferri ad Hepar, ibidem bilis fe-

fan

parationi inferviturum. | Sed ex antea defcriptis fatis clare

ä

n

patet, quid veri in MALPIGHII fententia fuperfit, quas

hr

pro vera & firma, figlandule in liene humano adeffent ,

üt

haberi poffet.

Strenuum ctiam MALPIGHIUS fectato-

In

rem confecutus eft PHILIPPUM VERHEYENUM 42)

W

qui nullum aliam primarium lienis ufum effe, quam à

li

MALPIGHIO indicatum judicavit; Secundarium tamen

Q

quafi adjunxit, nempe lympha à maffa fanguinea fegre-

h

gationem.

d

Plerosque a

lios confecutus eft Se&a»tores, quorum

nonnulli ejus fententiam expolitam magis r ) atque fubri-

liorem fecere.

^

Plerasque etiam quidem de ufaü lienis opiniones adda-

cere pofTemus, quas tamen brevitatis caufa filentio prate-

rimus, füffecerit enim faltem aliquas indigitaffe.

Vera lienis

:E

- Quzritur nunc, cur lien homini datus ? Vix enim

adcio.

aliud vifcus obícurius eft, nec mirum, quia fimplex eft,

in quo nec glandulz , nec cellala , ductusve excretorii ap-

parent,

) P.130. & feqg. 4) Anat. corp. hum, p.87. r) Bocrhav. Infütut.

Med. $.323.

$533 ) 8X

P

sil

parent, qui neque adhuc ctiam funt detecti?; Refp. quod

m

—

ex anatome conílet, atque certum fit, fanguinem per ar-

0

—

terias à caliaca oriundas intrare lienem, & redire per ve-

——

—

nas in magnam venam fplenicam in venam portarum fefe

tio,

exonerantem ; Hinccertum effe concludimus, quod idem

à

praftet lien, quod pulmonces faciunt.

*

.

ll

uaritur Vero, qui

d proprie ]

ICn

faciat?. 'Re!p'obdd-

) j

mus cum Cl. ALBINO, Praceptore meo, aliisque, lie-

V5,

usb a dl r a wl

nem fanguinem ex czliaca receptum magis mobiliorem,

il

tenuem & fluidiffimum reddere, folvere, intime miícere,

,

atque füppeditare hepati, quod probari facile poteft, nam

fe

fanguis intrans lienem eft arteriofus , verum in vena fple-

4

nicaeft alius coloris, & fluidior & mobilior , unde lien

0*

haud dubie fanguinem arteriofüm fic mutat , eodem modo

3

it,

WU TOU TREPEENEOE TT CUU DRTOV NY ARECEYT RC ET PURBEIERUEE Em s E

uti fanguis in pulmonibus mutatu; Hinc natura paravit

0

integrum vifcus, ex quo poflet fanguis afferri multus in

u

1)

venam portarum , nam dimidia fere pars fanguinis fluit ex

ld

liene folo in portarum venam, ut rcliquus fanguis craffus

BUA

?

ex cateris partibus ad hepar influens, fluidior reddatur ,

hepatis obftructio impediatur , bilisque fecretio hoc mo-

do melius promoveatur.

ä

$i

m

Et ne fanguis craffus lienem intrans facile ibi ftagnaret

u

atque obftru&tiones procrearet, ideo natura fitum lienis

pofuit in cavo Diaphragmaris, ergo ubi flaccefcit actio dia-

ll

phragmatis, tunc etiam lienis motus non promovetur, &

?

contra; ita ut continua actione diaphragmati; motus fan-

3

euinis per lienem promoveatur.

A te vero L. B., ut conatus hofce qualescunque meos zqui

bonique confulas, meque, fi forte errores commiferim, placida

f

emendatione corrigas, f(umma expeto atque exfpecto obfervan-

tia, Faxit DEUS T. O. M. ut omnia füccedant in fui gloriam.

E

I

N

I

9.

li

E

COROL-

ï

246 (34) 9X

COROLLLARIA.

utrattione. cordis contrabit [e cor uudique , itaque muzrouem

E

à bafi recedere , negammus.

I

Cerdis ventriculi uullas babent Jib;;a.c [o

5

gitudinales , perpendzfculæ

riter à baff ad mucrouem tendentes.

I11.

H

Unueues de natura Epidermidis ef: affirmamus,

L]

Membrana fcleratica oculi uon eft propago dure matris,

Ornes uervi oriuntar ab ablangatc.a medulla , aut medulla fpinali,

N

inde cerebrum potefe dici origo uervorum, fcuti cor o

fig0 Vde

forum.

X I

Membrana mufcularis arteriarum nullas Dabet fibras longitudinales,

Jucrementum bominis precipue per wervos fieri crediæus.

INulle dautur dnaffomofes intev avterias €9. veuas.

Feficule feminales duobus diffinttis 'arz'jïciz's patent in urectbyam.

.dkimzzlmla in femine virili dautar » que in bominibus Gouorrbea

virulenta laborautibus quafi corpora opaca apparent,

X

Uracbum pervium , atque membranam allautoidem dari gutamus,

XII.

Fetus nutritur per os bumore. duni.

XIII.

4Neque cortex cerebri, ueque placenta uterina conjlakf ex glaudalis,

4ANeque. Hepar Wtumlz'teï babet gla.ndzdas.

"Ef

DIV

ais

8 352

DIVWVUVTGcrET

ANTONIVS VVILHEL-

MVS SCHAEF

HArlvA gz& VDITA DISSERTATIONE INAVGVRALI

Dr rasRIiCaA gr VsV LIswIs:

X*

*

*

NOVVs rorrNsoVg DoCron Iw agTE PEoNÍA

DVISBVRGI CnrzANDVs!

aquxlas unquam payide genuere columbaz;

NOn

Nafcitur intrepidus patre leone leo.

Quis neget in Gnatis morcs radiare Parentum ?

Sape folet fimilis Filius effe Patri.

Eft aliquid Tradux: docet experientia verum,

TUque ctiam SCHAEFI nunc mihi reftis ades:

TE genuit CAROLUS, LEIDZÉE cum laude Profoffr ,

F'elix ingenio qui 7roAu'yAærr7o; erat:

JOHANNEM HENRICUM, z7razrem, luber adderc

teftem ;

Qui (4) SYRUS, & Medica promptus in Arte cluit,

u

Non minor His fics, redxvxva Parentis imago,

DOCTORIS MEDICI condecorande GR ADU!

FABRICA, qua belle ftructa cft, USUSque LIENIS.

Fertilis ingenii fünt monumenta tui:

Sunt monumenta tuz, juvenili &tate, (4) dolabra,

Quanta dabit nobis ultima //& VIRH

E2

Vive

$4 362 8

Vive diu felix ,. felicibus utere fuüccis,

dd

In

Et capiant morbi T'E medicante fugam!

a!a»

Quumque falatiferas offers lánguentibus herbas,

de

Adipiret curis ARS, DEUS, ipfa SALUS!

(s

(a) Nemfe linguz Syriacaä adeo gnams,-üt im boc rarioris Literatura

p

exercitto baud' facile parem babeat , nedum fuperiorem. (&) Allufmus

an

421 Nomen c'Signum Familie, quo Germanis Batavisque e€daewf

bl

fonat , inffrumentum puta. fabrile , quo afferes lavigantur ; inde Utz

t

[baeft/ quod. fublimiore fignificatu. epitbeton. eff. ingenii, demta afpe-

ritate , politi.

K

— Saurraris Cugaron HorwmUs ÁrrLYCTIS Esro

d

FELIGISSIMUS!

ü

.Quod ipfum corde ! ominuatur

p

[:

WILH. NEUHAUS, SS. Theol.

Doctor, illiusque Pr»of'..Ord.

Oraatilfimo Nobiliffimoque F2ro yuvem' ;

D. ANTON. WILH. SCHAAF,

M wuf. quiA h7 UPO p a

Cogna-to—'fuo, Medicinz Carididato digniffimo, Differta-

ä

tionem Inauguralem de Stractura & Ufü Lienis

edenti, & publice cum laude defendenti,

Gratulatur

JOHAN. : ARNOLDUS TIMMERMANN,

ä

M EJD IU6 U:X

Uid ingenium docile atque animus promptus conferant

| ad cito comparandas fcientias , novo nobis, Svavis:

sIME CoGNATE, jam fiftis exemplo , unde gratu-

lari T'IBI dc inüiguibus etiam profectibus ut merito

debui,

]

$$(372) 8&

debui , italubens volui: Cum enim vigefimo ztatis tuze anno 'T'e

in examinibus confuetis, & Differtatione Inaugurali defendenda

alacrem, promptumque videamus, mirari utique 'T'uam cogimur

dexteritatem, docilitatemque, dum ingenio felix modo emen-

fus es ftudii Medici curriculum in Academiis ca diligentia, ut &

'

publico & nobis fatisfacere poffis. Plusquam viginti effluxerunt

d]

anni ab eo tempore , quo X Ego anno ztatis mea vigefimo pu-

í

U

blice in hac Regia Academia pro Gradu DoGtoris difputavi , dein

j

itineribus medicis inftitutis , INofocomiisque pluribus vifitatis,

per decennium praxin exercui Medicam; tandem in hanc Áca-

demiam Regiam , almam ftudiorum matrem , vocatus Profeffor

Ordinarius jam per decem annos artem medicam publice priva-

timque doceo , atque pro viribus Facultatis Medicae commoda

promovere fatago, Praxi Medica practerea occupatus fatis.. Ut

eadem , nec minor, TIBI obtingat felicitas, ex animo voveo.

u

Habes etiam exempla familiae T'uz nobilia , Parentem nempe,

CAROLUM, illum in Academia Lugduno. Batava quondam

Celeberrimum Linguarum Orientalium Profefforem, ante qua-

driennium czlitibus adícriptum , cujus Viri Optimi, mihique

olim , cum Lugduni Batavorum ftudiis incumberem Medicis,

amiciffimi & faventiffimi memoria apud me eft in benedictione.

Habes fuperftitem Fratrem natu majorem , JOHANNEM

HENRICUM, Medicinz peritiffimum , at maxime Orienta-

lium Linguarum fcientiffimum V irum , cujus imprimis Syriace

Lingua accuratiffimam cognitionem , atque ea in Lingua poft

Parentis obitum cum Chriftianis Malabarie in India Epifcopis

continuatum literarum commercium merito eruditus miratur or-

bis , quique, nifi invidia multorum obfttitiffet, diu modo publici

Lingua San&e Profefforis munus & promeruiffet, & forte ob-

tinuiffet.

Tales ex gente 'Tua Viri TIBI Juveni incitamento

effe poterunt ad majora ad fpirandi. Eum in finem frequentanda

'IBI erunt Nofocomia , adeundi porro Viri in arte noftra &

praxi Medica. experientiffimi , ac converfationes cum eruditis

Medicis, librorumque lectiffimorum, quos TIBI commendavi

fzcpius, leioncs Tibi non funt negligenda. Ita fics Talis, qua-

É

j

lem

d

3"':&'(33)53

lem ex ingenii Ti felicitate Te

aliquando fuüturum auguror. Sis

folatio Matri Viduze Sis felix M

edicus; Deus'T'ua coepta fecun-

det. Gratulor

Gratulor & mihi de Auditore induftrio. Finio

Matri 'T'ux de Filio erudito, ac optimz indolis ;

tandem gratulato-

rias hafce literas cum calidiífimis

omnigenz profperitatis votis.

Vale,

Dab. Duisburgi ad Rhenum ad d. 8. Menf. Junii 1734*

£eidbtoie ein idyenzsautn faft unbeteglid) ficbet /

$

sobíidyon ein

ftbetffez 2:inb tbim umb bie xiten moebets

[2

€» bleib aud)

utiberciit ben bem aefeste &6 /

S9ibeid) beinemn

$

einben tibt/ gicb ibnen Ecitten hag.

faf toben tvas ba

toif. 95ann mandyet i(t aeffiffen

35f beine Sábigfcit toetb in ben. &b aefdmiffen /

€o $cigt Daf bu ftarcd un

D toob[ gemurteft fepft

^yrt bec. Gelebrfamteit.

Gefdltffen an beim Gieiff.

af boren mas bu fanít/ ba

imit oie SBe[t evfenne

3yef ttian nidt obne Grunb Syid) cinat Do&or nentie,

Jehova fegne :Didj/ €r fteh Syit immer ben

yattiit atid) bie Pra&ic ber) ielen Deilfatr fet.

Grt al ber befte 9tr8t/ ber Delffe Syir (tet$ vatbert

zin allat beinen tbur. — o toirftii aud) Syucaten

Sn groffen tiberffug von benen famlen ein

3jit 3 butd) beine Sunft erretteft bon ber 3ieirt.

& toünídoet aud aufiriditigettt umb tvobltteie

nenbe

er$en

W. V. COUDOM Th. Stud.. Vefal

— —

Ct itt bet Cjugenb fi) bt Mufen &fjaat ergicbet/

] Vrb ein gelebetes 25ud) bor alie8 ambere Liebet/

Syer geiget Derimabl einft/ im atauen 9iltee an

2iic fein unb Efielid) Ct/ sor taufenben getban /

SYot tauferib benen e$ Det alten Zagen jtomertet/

?f6ic fie o lieberlic) ibr seitlid) Soet petítber&et /

nb toabrlid) gebe id) mit 91adfinn ben mit cin7

o firibe bof €$ aud) niit anbers Eonme feon /

Syaf toet bet

Sautbeit pflegt befiánbig nad) 1 jagen

€id)$/ mann

bie 9teu $u fpát/ mvitb inniglic) betlagen /

^

SiBatittib ?

r

e ( 138

Jl

Si6atuinb ? Syet Cbfug ift ba/ umb obflig atsaemadt

$5 sabrte Cyugenb / $D7 nebut 3cit ub &itunb in 9( t /

Syif pflcateftu / mein Steunb/ um bgfteren aussufagen/

u

$'6ann. anbre et)lumieré solf nod) auf ber SSritie [agen /

.

Unb ibree Glieberm 3abl/ son poriger Sages &a

( Syie £tágbeit toar es niibt) sergonnte Suuly unb Saft /

Sjad) biefem Tiefeftu: De8 Sleiffe8 Cpure feben ;

sbalp mufte bir jut Soanb/ bi$ 25ud) balb jenc8 acben /

Oit Summa Deine euft/ unb unermübter Gleif

o Syid) jum eefer tricb/ perbienet &be unb qreig:

/$y0d) t9a$ bemulb) ^«d mid) / SSjid) toeiter su erbeben

$3a Syit Apollo fel6ft bei CotbertzRrant toill geber /

&j 6alb $u beute nur. auf berr Catheder fteigft /

inb Difputando $yid) al8 toobl erfabren 3cigft /

S&ringt Syir baru (oldye$ ob/ Syein embjiges Scuditen/

€o mug d) Syit/ mein Sreunb/ mit anbetm gratulitert,

&$ bleibe banr babep/ toblam viel Guf baju/

S$yer Soitnmel Econe $i / tit 9oblfenn Srieb ttnb Stulj.

Sod) cine8 muf ^Y biec/ mein exbáfraem manfdenb fag

Vb ebe Syu 3petdy nod / nad) bicfem & mirft ftagen /

€o iít bit 9Introott ba/ eg mb(fe balb gefebn /

$f n ein gámumgen feb/ au beiner Seedore (tebir.

4yitfe8 toenige bat s 9 6fiieb/ bod) aus (etu

geneigten $oergen /. glidronfibenb inju

een molien.

JOHANNES GOTTFRID, WIRTZ;

LL. Cultor. ]uliacggüs.

Unt quos dele&ant funefta pericula belli ,

Sunt quos divitias accumulare juvat.

Quid multis referam ; Paucis fapientia cordi ett,

A& Te Piérides ad fua caftra vocant.

'Te juvat Aonium coluiffe Helicona , quid inquam ,

'Te juvat in do&o confenuiffe Choro.

Hinc cum doctrinz vario fulgore coruícas ,

Non minimam laudem colligis inde Tibi..

Nunc age conícendas Cathedram Doctifme Amice,

Lemmata vibrantem vilia fperne Virum.

Strenuus

$$) "

Strenuus ut miles flagrat radiantibus armis,

" Quamvis non pugnes Marte , fed arte 'T'ua.

Praduro veniat nunc mollior aura labori ,

Poft hec, quid dubitas? Splendidiora manent.

Nectamusque Tibi verno de flore coronam,

Auguftz ut frontis Te comitetur honos.

Perge ergo coeptam fclix decurrere metam ,

Sint veftris coeptis fata benigna bonis ,

Ut pofhis iniferis fuccurrere Apollinis arte.

Sic breviter voluit claudere vota fua.

H P NEVENIUS;

S. S, 'Theol. Studiofus.

- Emp'ora lucifero veniunt fplendente fereno:

T'empora letificis concelebranda modis.

Caftalides Mufz: Parnaffi , fumma colentes

Culmina, Mufarum virgineusque chorus,

Vos precor ó Mufz Vati adípirate canenti ,

Dicite nunc metricis verba ligata modis.

Neciite vos Juveni Medico de flore coronam ,

Nedtite odoratis ferta decora rofis.

Perge diu felix miferisque afferre falutem ;

Perge diu miferis multa levare mala.

Vive diu tuté, per fzecula plurima vive ,

Vive diu in Patriz: commoda magna tuz.

Giatulor ex animo jam toto peéctore grator ,

Grator, letitie jam dare figna decet.

Hifce valedicens gr:ztulabamr

JOH. H. »s BLECOURT,

Juris Cultor.

ï

—

—

5

o

E

A

|

P

T

CO

a

ETE CR

s

N

ANA

s

g

x

i,

AEEET.

i

m

^

u

n

d

-

,

d

"

E

3

E

J

L

j

n

B

E

7-

"

Í

4

:

"

D

h

3

i

L.

*

E

"

D

l

i;

B

*

:

r

[

*

!

M u^

—

P

atl

—

Y

24

»

:

i

W

l

u

?

E

P

E

á

v

E

j

7

i.

"

T

;

-

ss

d

.

—H,

.W

P

d

x

*

»siiiehs

k

d

AE

$

"

A

e3

r

d

E

E

n

d

at ia k

l a um — a n

— —ÁÀ

X OPX TEU P M 4

d-mhi a

P

—

&

ERE

DISSERTATIO ANATOMICO»

THEORBTICA INAUGURALIS

m

FABRICA ET USU

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

LIESN35

p

QUAM

ä

ANNUENTE DEO TER OPT. MAX

e

E X

ä

ä

AUCTORITATE ET DECRETO

l-ä:

Noliliffime atque Experieni[]/yume

Bu

eo

FACULTATIS MEDIC/E

In Inclvta & Celeberrima Regia ,

quæ eu-

e

toburgi Clivorum floret, Academia;

PRO GRADU DOCTORATUS

Summisque in MEDICINA Honoribus, Immunitatibus

e

ac Privilegiis, more majorum, rite ac legitime

coníequendis.

Publico d foleuni Eruditorum Examini | fübmittit

ANT

ON.WILHELM. SCHAAF

CAR. FIL. LUGD. BATAV. -

5

Ad diem

gunüi MDCCXXXIF. boris locoque folitis

cCS

DUISBURGI ad RHENUM,

Typis Joua

NNIS Sas, Academie Typographi

Anno cloloccxxxiv.

y«f

u^

1

üj Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com