JbIII3b_qt_9

—

—

-

—

——

i

—

TEU

TOxD

*

".

r

-

? MVJ

bt

26

A h

y

E VN

*

&

LA

T

-

M.M

z

:

x

X

.L.V

-

xü.v.—

/w

-

A

) i

£

-

u

dvl

p

p

qun»ïfA

o foti

W

$

M

ieu

uol

1

?

/-M'

Aw;

*

x

A

s

$Qe s

GM.

"

À d £5

a

P2

3

EL

*

AW

3

"

1

w

R

Wl

H

d

N-

e

g

"w.

w ..

3 as

U d

u

h

-

DÀ

M—

hi

y*

"

Pt

*4

-.Q

u*

EX

»ä

T

w

Pa

?

£08

s

/5.-—;..

:

aE

,

W;A

*

IÉ

:

i

*7*

"

a m

4*

d

N

p

-ï

-

E

hii .

ET

i

Db

Á

at

"D

.,-

E

i

-

x

$o

g.

222

d. 69

^

h

TR

*

x*

Y

x

a o

UWJ.«

»

p

b

p

*

E.

1

i.

4»

r

EM

i

*

b

?

»

L1j

$

4

d

&

?I

PAES

E

"

$—

AF o

X

& wer

»W

8 .,.H. V)u! ^i

x

TU :

".

fs

'-'v««; A: "

2 d

s

x—/æ

B

x

$s

EX

*

pE

r

.-.-

u

M.

Ar*

im

Bo

[

s

&

.»N

w

«*

ex

*

P.

24

i

cx« Q rf

.I'»'

-

d

*s

»

4.

T

E

E

jek

*

L

*

»

i

v

kx

IPM.N

A

mw.w

Es -

w

- x

&

:

o

U

"a

"-

b

*

:

* A

; U

.-L

?

lR

Ü

-*

Nl

»

P

pre

39

eY

ii

x

—— M

$& ^

E

&

,

Ls

£s2

N

— À

—

M

—

EERRLEEE.1tLLiLiicces

[

FLICK

"

IOANNIS FRIDERICI FASELII

FACVLTATIS MEDICAE, DECANI

PROGRAMWM ZA

(NVITATORIVM QVINTVM

VASIS CORPORIS ANIMALIS

AEREIS

DISSERTATIONI INAV GVRALI

SINGVLARI TOPICORVM

TEMPORIBVS |ADPLICANDORVM

PRAESTANTIA

CLARISSIMI ATQVE DOCTISSIMI

MEDICINAE DOCTORANDI

AVGVSTI CHRISTIANI KVHN

ISENACENSIS

DIE XXIII. MAR

elo I92 cc LXv

HABENDAE PRAEMISSVM

wZ

apem Ó

N

"A

— —— ——

IENAE

TYPIS b MARGGRAFII

CM MU N CA -

—

El

[

e-

ex

st o

r t

d-

Y

N

(

«

N

,

L

À

d7

Ü

x

L

7

NSR Q

.

"m

7A

*

20

E

Jj

N

Z-

-

2

s'

N

Z

d

W' ,/

b

CA

Q.. D.

[j

N

N

7j T

C

4 Dlluta funt nuperrime a nobis petiora argumen-

Z

o

ta, ad quae vaforum aéreorum corporis

"

animalis Patroni prouocant; vt itaque in

N

praefenti has noftras de vafis corporis ani-

malis aéreis meditationes ad finem perducamus, necef-

fe eft,

vt aliis, iisdemque firmioribus

argumentis,,

nunc &atummemus, quod ejusmodi vaía aérea in corpo-

re animali plane non exiftere queant. Praecipuum ad fir-

mandam hanc noftram fententiam ex ipía horum vaforum

natura, quam fautores horum vaforuma ipfis tribuunt, de-

fumimus, et eft hoc:

Omnes, qui eiusmodi vafa aérea af-

fumunt, dicunt, quod fint, vafa minima, fi ergo hoe eít

2 2

Be-

.

L

X ) 4 C

receffario fequitur, vt aér, in ipfis latens , vel ab extra in

ea penetrare, vel ex humoribus corporis animalis viut

fecerni debeat.

lam vero nec ab extra in ea penetrare,

nec quoque ex humoribus fecerni poteft, vti ftatim pate-

bit, adeoque in eiusmodi vaía, qualia effe creduntur cor-

poris animalis vafa aérea, aér nullo plane modo venire

poteft, confequenter eiusmodi vafa, quae aérem grauem

elafticum vehunt, in corpore animali nullo modo exiftere

poffunt

In eo ergo iam noftra defixa effe debet medi-

tatio, vt demonftremus, 1) acrem ab extra in eiusmodi

vaía penetrare non poíle;2) acrem, in humoribus cor-

poris animalis viui delitefcentem, non poífe ex iis natura-

liter fe fic expedire, vt tanquam íluidum fecretum per

peculiaria procedat vaía. "Vt veritas primi momenti rite

euoluatur, ita argumentamur: Si aér ab extra penetrat in

eiusmodi vafa aérea, principium horum vaforum aéreorum

affumendum eft, vel in viis aéreis, per quas aéór, quem

infpiramus atque exfpiramus, mouetur, et hinc potiffimum

in pulmonibus, vel in füperficie cutanea, vel in ventri-

culo atque inteftinis. Nunc vero nec in viis dictis aéreis,

potiffimum pulmenibus, nec in fuperficie cutanea, nec in

ventriculo atque inteftinis horum vaforum principium pot-

eft affumi, nam habemus quidem in his dictis locis vafa

fubtiliffima, qualia verbi gratia funt abforbentia, aft in eius-

modi vafa fubtilia, qualia funt vafa abíorbentia, nec non

ita dicta vafa aérea, aér ad haec dicta loca accedens, qua

talis, non poteft penetrare, quemadmodum folidifIime

de-

ä&)s(ä&

n

demonftrarunt Praeceptores noftri HAMBERGERVS *) at-

ul

que MVSCHENBROECK **). Per confequens aér, ab

extra in ita dicta vafa aérea venire non poteft.

Quod

^

$

vero ad alterum- momentum nempe «érem, in humori-

f

bus corporis humani delitefcentem, non peffe ex lis na-

turaliter fe (ic expedire, vt tanquam fluidum fecretum

(

per peculiaria abeat vaía, attinet, huius veritas exinde pot-

(

eft colligi,

quia talis fecretio fupponit penetratlonem in

i

vaía minutiffima, quae vero ratione aéris, in fe fpectati,

nullum plane habet lecum.

di

Alterum noftrum argumentum ex quo cognofci poteft,

lu

vaía aérea in corpore animali non poffe exiflere, eft fe-

2

quens:

Ex quacunque afferto fluit, quod aliquid fit fine

ratione fufficiente, iftud aíffertum eít falfum (per princ.

(

Philof. ).

Atqui ex hoc aflerto, quod adíint corpore in

n

animali ita dicta vafa aérea, fluit, quod aliquid fit fine rati-

one fufficiente, haec enim vafa fi adeffent nullum omni-

(

j

no haberent v

À

um

; ergo hoc aífertum , quod corpus ani-

male ita dictis va(is aéreis gaudeat, eft falfum. Nos qui-

dem non fugit, quod vaíis aéreis fauentes vrgeant, horum

5

vaforum aéreorum vfüm effe duplicem, vnum in eo con-

n

fiflere, vt aér in his vafis haerens aequiponderet aéri ex-

t

terno, alterum vero hunc effe, vt aér in his vafis concur-

a

yat ad mouendos corporis animalis viui humores. Aít ne-

j

* vid. ej. Phyfiol. Medie.. $.184

3*) vid, ei, Diff de aéris praefentia im humoribus 2mimalibus.

r

Lugd. Bat, 1715

33

£a-

Qs

*

gamus, hos effe veros horum vaforum vfus, prior enim

locum habere noh poteft ob ea, quae;a nobis in Program-

mate fecundo de vafis corporis animalis aéreis iam fuere

propofita ; pofterior vero ideo non poteft hisce afli gnarl

vafis , quxa rehquae vires mouentes humorum corporis

animalis viui iam fufficiunt, vt decens ab ipfis humorum

poffit produci motus.

Et fic nunc ex iis, quae hactenus de vafis corporis ani-

malis aéreis a nobis fuere difputata, clariffime, vti credi-

mus, poteft perfp:cl, quod exiftentia horum vaíorum a€-

reorum optimo iure in dubium vocari poffit.

Ad haec communicanda occafionem nobis praebuit Dif-

fertatio inauguralis Clariffimi atque Do&iffimi Do&torandi

ANGVSTI CHRISTIANI KVHN

ISENACENSIS

cuius laudabile vitae et &udlorum curriculum, more apud

sos recepto, nunc adhuc eft enarrandum, quod vero ipfe

ita expofuit:

-

AVGVSTVS

go, inquit,

CHRISTIANVS XüHN natus fum

Ifenaci an.clo Io cc xxxxiir d, rrr Decembris, pa-

tré CHRISTOPHORO FRIDERICO KüHN, Medicinae Doctore,

Membro societatis Natur. Cur.et Practico Jfengcenfí, dum vi-

ueret, cxpcncntlfïimo-, matre vero SOPHIA IVLIANA €ex

WwAHLIORVM familia oriunda, À pueto optimarum artium ftu-

diis

€XS0507 C5*

diis a parentibus dilectiffimis dicatus colui illas in 1lluftri Gym-

nafio J/enacenff , ducibus r. gzvsiwcERO, et fucceffore eius

ECKARD0, Directoribus Virisque doctrinae laudc clariffimis, Prae-

terea priuata doctrina víus füm virorum, erudiendae iuuentutis

prudentia probatorum, mihique im paucis dilectiffimorum. M.

X,G.ORTMANNI, ct M.

€, W. SCHYMACHERTI fubconrec-

foris in eodem Gymnafio,

Patrem meum. deinde nactus

fum praeceptorem, qui me primis artis Apollineae elementis

imbuit,

Quum vero immatura mors laudabili cius. artis falu-

1aris initia me docendi ftudio pracuenitet,

lenam profectus

fum an. cI29 I» vcnxr et a Viro Illuftzi atquc Expcrlcntlfrmo

NicoLAr, Magnifico tunc temporis Prorectore, in ciuium Aca-

demicorum numerum fui receptus, Praelectiones frequentaui viro-

rum Perilufiris atque Excellentiffimorum xALTsCHMIDIL,

FASELII, POLZII, SVCCOVII, ct ex rebus tam philofophicis,

quám medicis magnos percepi fructus

Poftea Iena diícedens

an, cIo Io ec rxirir. Gortingaz me contuli, wArcuio Vire

fumme reuerendo , academiae tunc temporis Prorectore Magni-

fico, ibique viris illuftribus atque. celeberrimis azxcHmER, vo-

GEL, MVRRAY, WRISBERG me dedi, inprimis vero theatro

illorum anatomico et exercitiis artis obítetriciae practicis mul-

tüm debeo, Gortinga demum Z/enacum reuerfo an. cIo Io cc

Lxiir contigit mihi effe tam fchccm, vt vir Illuftris atque

in

Excellentiffimus /4. r. BERTRAM liberaliffime mihi poteita.

tem daret. ipfum adeundi, ciusque doctrinae exquifitae mul-

«

taque experientia probatae opibus, meam augendi ícientiam,

Y

His itaque inftructus litteris iterum /4rbenas prope Galam ve-

le

Xi, ct examünibus me fübicei.

!]

x

Cum

X209 CX

Cum itaque indefeffo ftudio, atque moribus honeftiffi-

mis, laude digniffimos in arte medica fibi acquifiuerit

profectüs, ideo etiam lubentiffime, poft praegreffam pe-

titionem decenter factam, inter Medicinae Candidatos

Admiffüs ad examina confüeta, pulcerrime

fuit receptus.

in iisdem fefe exhibuit, quare etiam aditum ad cathedram

publicam impetrauit, quam craftina luce, nimirum d.

XXIIL Mart. meo fub praefidio confcendet, habiturus

differtationem inauguralem iamiam Jaudatam, Nihil ergo

adhuc fupereft, quam vt.MAGNIFICVM ACADEMIAE REC-

TOREM,;

ILLVSTRISSIMVM S. R. T. CQMITEM j PATRES ACA-

DEMIAE VENERANDOS nec nof omnium ordinum HoS-

PITES HONORATISSIMOS, €3, qua decet, obferuantia, ro-

gitem, vt fua praefentia actui huic folemni maiorem con-

ciliare velint fplendorem, P. P. fub figillo

Facultatis d. xxu.'M-a'rt. MDCCLXV. *

m T^ 67

nulil

C

-.-

i

G-

- —

WTO

!

-

—

-

j

-

"4

ás

X.

?5

A

L.

e

"

m

x

v

.

E *s

r

x

$7

M

j

N

Ne

»x&q

jSr

&

*

i

i

&

E

A

m

w&( g

i

s

* .(Al..,. *

w*

1

x

t

«

1

:

e

8

2

.ww..a.

2

MA

5

. d

^ o

D

i 'wwx

&i

-

Cs

£E

L

ZS

5

*

9s

u

'/

d

x

A

:

Á

"

A s

i.

:

A.

j

w

;

-

! í

u

m

A

E

^

A

.w *

5

N

ts

-

r M

K

UE

d

H!

£

m

,

i

u-

4 $v

J»

Nf

Wi

?

æx

":

-

I

jv

j

æ

x

zi

T

WU.&-

E

i ]

E

v

iv

M

W.

H

u^

i

o

xe

*

d

läv)*,

»s

PU r

E

T.

«

£6

*

*

b|r d s

g

35

At

&...

T

p s X

"

dee

2

: d

d

"s

-

3

-

V.

T w

E

-

t

N

x2

£

w*

&

x

H

E

£

d

LUE

$^

^M

r

2

Vf

!d

-

r d

3

-

s

k

..Mllv

-M

HWW

w&.

: d

uä

pE

À

*

Ts

"nv

R

—

Maiid

ia vt

—

m

a

em

r4

IOANN!S FRIDERIC[ FASELII

asss gt m

Y

X

FACVLTATIS MEDICAE DECANI

PROGRAM M 4

W

1TNVITATORIVM QVINTVM

19

18

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

VASIS CORPORIS. ANIMALIS

r

E

AEREIS

ää

E

DISSERTATIONI INAVGVRALI

m

o

CEEEEEHEELHETD

ää

DE

E

SINGVLARI TOPICORVM

TEMPORIBVS . ADPLICANDORVM

N

PRAESTANTIA

-

CLARISSIMI ATQVE DOCTISSIMI

MEDICINAE DOCTORANDI

g

AVGVSTI CHRISTIANI KVHN

ISENACENSIS

DIE XXIII. MAR

elo I9 cc xv

8

HABENDAE

C

PRAEMISSVM

M

n

?./———Qh

3e

5

q».—/&q

m m A

IENAE

6

TYPIS$ b MARGGRAFII

5

ää

4

3

*öj Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com