JbIII3b_qt_8

—

—

-

—

——

i

—

TEU

TOxD

*

".

r

-

? MVJ

bt

26

A h

y

E VN

*

&

LA

T

-

M.M

z

:

x

X

.L.V

-

xü.v.—

/w

-

A

) i

£

-

u

dvl

p

p

qun»ïfA

o foti

W

$

M

ieu

uol

1

?

/-M'

Aw;

*

x

A

s

$Qe s

GM.

"

À d £5

a

P2

3

EL

*

AW

3

"

1

w

R

Wl

H

d

N-

e

g

"w.

w ..

3 as

U d

u

h

-

DÀ

M—

hi

y*

"

Pt

*4

-.Q

u*

EX

»ä

T

w

Pa

?

£08

s

/5.-—;..

:

aE

,

W;A

*

IÉ

:

i

*7*

"

a m

4*

d

N

p

-ï

-

E

hii .

ET

i

Db

Á

at

"D

.,-

E

i

-

x

$o

g.

222

d. 69

^

h

TR

*

x*

Y

x

a o

UWJ.«

»

p

b

p

*

E.

1

i.

4»

r

EM

i

*

b

?

»

L1j

$

4

d

&

?I

PAES

E

"

$—

AF o

X

& wer

»W

8 .,.H. V)u! ^i

x

TU :

".

fs

'-'v««; A: "

2 d

s

x—/æ

B

x

$s

EX

*

pE

r

.-.-

u

M.

Ar*

im

Bo

[

s

&

.»N

w

«*

ex

*

P.

24

i

cx« Q rf

.I'»'

-

d

*s

»

4.

T

E

E

jek

*

L

*

»

i

v

kx

IPM.N

A

mw.w

Es -

w

- x

&

:

o

U

"a

"-

b

*

:

* A

; U

.-L

?

lR

Ü

-*

Nl

»

P

pre

39

eY

ii

x

—— M

$& ^

E

&

,

Ls

£s2

N

— À

—

M

—

EERRLEEE.1tLLiLiicces

[

FLICK

"

FASELII

IOANN!S FRIDERICI

n t ii A OE l Gu

FACVLTATIS MEDICAE DECANI

PROGRAMM4ZA

INVITATORIVM QVARTVM

VASIS CORPORIS ANIMALIS

AEREIS

DISSERTATIONI

INAVGVRALI

PROFLVVIO

AQVARVM SPVRIARVM

IN GRA VIDIS

CLARISSIMI ATQVE DOCTISSIMI

MEDICINAE DOCTORANDI

FRID. HENR. WILHELMI HECKERI

ALTENBVRGENSIS

PIE XXV

RVAR. cloloccLxv

HABENDAE PRAEMISSVM

A2 2 G RTRUR 0C UR Q92 8 ) 28 2 8026 UR 2 ]R G

1IENAE

LITTERIS MARGGRAFIANAE VIDVAE

"EV

-

*

n

LA

SS

NX

,

2

V.

iM

M

e

i

Se

4

h

--

'nind

uf

lA

N

'(Kx

N

"-

N

[j

3

ö

*2

n

zM

,

)

M

e

s

N

;

.

y

I'Kx

SSN

Q

,

7 Apx

£

ANC

———7.

b

ANC

p

B.

C.

e

N

ym

»

O

ä

n antecedentibus- de vafis aéreis corporis

727

animalis -prolufionibus noftris inuitatoriis

E

II

quaedam argumenta, quae a Patronis va-

j

Z9

forum aéreorum corporis animalis in me-

2

j

.-MQ*

S

dium proferuntur, a nobis fuere recen-

( Vi

fita, ipforumque falfitas fimul fuit enu-

Cleata. Eiusdem

farinse nunc quoque eft hoc, quod a qui-

.busdam, qui praefentiam vaforum a&reorum in corpore ani-

imali defendunt, allegatur, et quod ita fe habet:

$i vafa afrea actu in corpore animali reperiuntur; fe-

quitur , vt de ipforum exiffenrtia nmon po(ft dubitari. — $ed

verum eff autecedens, ergo etiam confequens.

[

à

Quod

*)4(*

Quod ad huiug propofiti argumenu confequentiam attinet;

hanc, quia luce meridiana eft clarior, negare non poffumus,

aft veritatem antecedentis negamus atque pernegamus. Nos

quidem non fugit, quod Autores huius argumenti antece-

dens fequenti ratione comprobare velint, quod nempe fe-

curndum opinionem Cl. sENAC*) membrange corporxs » at—

que potiffimum tela cellulofa, eiusmodi vafis aéreis actu es-

fent inftructae, quoniam in his tumefactis animaduerteretur

reticuli dilatati fpecies, quod alicubi dilaceratum , aérem per

faltus emitteret; aft quilibet, artis ratiocinandi optime gna-

rus, ftatim videt, quod per haec iam allata veritas propofi-

tionis antecedentis fy logifmi propofiti nullo plane modo in-

dubia reddi queat. Non negamus, quod membrana, v. g.

tela cellulofa, tumefacta. exhieac dilatati reuiculi fpeciem;

imo nec hoc i^ dubium vecamus, quod tale reticulum dilata-

tum, alicubi dilaceratum, aérem per fiin

us eimittat, expeu-

entia enim ta! e'qmd omuimo monftrat, afc 19c negamus at-

que pernegamus; quod ex hisce obí2ruatis formari poffit hoc

argumentum: 4 ex eiusmodi reticulo dilatato , alicubi dilace-

v4t0, exit, exgo tali im reticulo adf/ant acti vafa

PYeg , a€r

enim dicto modo in confpectum veniens eít ille, qui fedem

fixam fuam. vt italoquamur, habuit partim inter partes, fi-

bras eiusmodi cellulofae efformantes, partim qui latuit in lu

idis

9) Truit. du Caeur. Lib. III. Cap. IV, $. 10.

zX 05 C

idis, quibus repleta fuere vafa eiusmodi cellulofae.. Quodfi

enirm talis cellulofa mtumefcxt, ac po&modum alicubi dilace-

ratur, tunc

) pamum, fibras cellulofae conftituentium, cohaefio

fit minor, alias enim intumefcere non poffet, imo ibi, vbi

dilaceratio fit, cohaefio talis plane tollitur, aér ergo in-

ter eiusmodi partes conftituentes haerens, canquam flui-

dum elafticum, ob refiftentiam imminutam factam, fefe

&

expandxt, atque ex fuis meatibus, in quibus antea hae-

Mfit, exit, et f' € tale reuculum dilatatum , alicubi dilacera-

tum, aérem per faltus emittere poteit;

2) aliqualis in tali reticulo tumefacto. adeft putredmls

fpecies, per putredinem vero a&r, et in folidis et in flui-

- dis delitefcens, liberatur , dum refiftentia, quae antea ip-

fius exitum atque expanfionem impediebat, imminuitur,

imo plane tollitur, qua propter neceílario et ex hac ra-

tione accidere debet, vt tale reticulum dilatatum, alicubi

dilaceratum, aérem per faltus emittat

Satis ergo mani-

feftum eft, quod ab aére, ex cellulofa tumefacta, alicubi

dilacerata, per faltus exeunte, non poffimus argumen-

tari ad veram praefentiam vaforum aéreorum, adeoque

quod fyllogifmi propofiti propofitio antecedens, quod

nempe vafía aérea actu in corporeé animali repenanmrg

LY

magnuam falfi fpecxem habeat.

Ex

23

99 ) 6 C k

Ex parte ergo. nunc.promiffa, fupra data adimpleuimus ,

dum varia argumenta, ad quae potiffimum fautores vafo-

rum aéreorum in corpore animali, quando ipforum praefen-

tiam ad oculma quafi demonftrare volunt, confugiunt, pro-

pofuimus , ipforumque inanitatem commonftrauimus; vt ita-

que et reliquis a nobis datis promiffis fatisfiat, neceffe eft

vt nunc etiam oftendamus per argumenta, plurimum roboris

habentia, quod eiusmodi .vafa aérea in corpore animali pla-

ne non exiftere queant

Quaenam vero haec fint, proxima

occafione enarrabimus.

Iam enim eft abrumpendum , quia adhuc nobis eft recen-

fenda hiftoria vitae ac ftudiorum clariffimi et digniffimi ho-

norum doéctoralium Candidati

FRIDER. HENR. WILH, HECKERI

quam ipfe litteris mandauit, et quidem fequentem in

modum:

g5 5

inquit,

FRIDERICVS HENRICVS WVIL-

HELMVS HECKER. hujus vniuerfi lucem anno mille-

fimo feptingentefimo quadragefimo primo, die decimo quinto

menfis Noucmbns ; Meufelwitz vico in. ducatu Altenburgenfi ,

Maxime veneror patrem, iam per XXI, annos inter bea-

adípexi.

tos triumphanten, M. HENRICVM CORNELIVM HE-

CKER, Paftorem et Adiunctum AMea/elvicenfem Meritiffimum;

et matrem adhuc viuam pie colo, MARIAM DOROTHE.

AM

ex gente VALTHERIANA, cui fupremum numen

longam

W*502(35

lengám et integtam annorum feriem benigniffime largiatur.

Hacc cariffima mater omnem dedit operam, vt praeprimis in

principiis chriftianae religionis et aliis inftitutionibus, quas te-

nera actas permifit, erudirer; tunc tradidit me informationibus

priuatis Viri maxime Reuerendi M, IACOBI Pafteris $eizen

rodani nunc metitiffimi, qui fundamenta. litterarum omni fedu-

litate me docuit; hinc adii lycaeum, quod floret. Ronmburgi,

vbi et. publice et priuatim Vir Ampliffimus et Clariffimus, M.

ZEVMER, Redor Meritiffimus, in litteris bonis haud i"mc víu

fideliffime me erudiuit,

Anno MDCcLX,. petii hanc mufarum

fedem cclcbcmmam, eta Viro Excellentifümo 1OH, ÉRN.

IMMAN. W ALCHIO, P. P. O, faíces academicas tuünc te-

nente, d1e XVIII, Aprilis in numerum ciuium fum rcceptus.

Sed vtin arte medica, maiorem capere poílim vfum, ' audíüi

docnfl"mas praelectiones Vm Excellcntxfï'mx P.P. NVALDIN,

in Logxcam, Metaphyficam, Mathefin tam puram quam ap-

plicatam 5 nec non interfui praefectmmbus Viri Excellentiffimi ,

P, P. O, POLZII doctiffimis in Logicam,

Aufcultaui quo-

que haud fine vfu Virum Perilluftrem et Excellentiffimum Con-

filiarium Intimum DARIES, philofophiam |moralem docen-

tem,

Viro Perilluftri et Excellentiffimo, Confiliario Camera-

lium Intimo, KAL TSCHMIED, pro folidiffima inflitutione

in partibus anatomiam et chirurgiam fpectantibus multum'! de-

beo,

Vidi quoque multas" operátiones chirurgicas a Viro Per-

iluítri in viuis feliciter ínítitutas,

Ex doctiffimis et folidiffi-

mis praelectionibus Viri llluftris et Éxcellentiffimi, Confiliarii

Aulici, NICOLAI,

in Phyfiologxam, Artem formulas con-

cinnandi, Mcdxcmam Legalem, Methodum mcdcnd1 et Curam

mor-

*«

x ) '8'(- r

miorborum venereorum maximos cepi frudus; mec non fub

Viri Illuftris optima manuductione praxin clinicam exercui, dum

aegrotos huius Viri Celeberrimi auxilium implorantes vifitaui.

Grata agnoíco mente folidifimam et fideliffimam inftrucionem

Viri Excellentiffimi, P. P; O; FASEL II in phyfiologicis ,. che-

$nicis, anatomicis, phyficis, botanicis pathologicis, materia

mnedica, femioticis, medicina legali, de morbis infantum, the-

Gu c—e—9 —

rapia generali «t fpeciali; etiam in praxi clinica.

X'

äs igitur diligenter pgractïs nuper nonjen fuum Faculta-

ti noftrae dedit, a qua etiam, quia in examinibus inftitutis

profectus laude omnino dignos ipfi probauit, lubentiflime

in numerum Candidatorum fuit receptus. Reftat ergo ad-

huc fpecimen eruditionis publicum, nimirum iam laudata

Differtatio, quam meo fub praefidio d. XXV. Febr. habebit. Vt

proinde hunc actum difputatorium folemnem MAGN1FICVS

Ti

ACADEMIAE RECTOR; ILLVSTRISSIMVS S R. . COMES;,

PAIRES ACADEMIAE VENERANDI;

STVDIOSA IVYVEN-

XVS LECTISSIMA, omnesque, qui arti medicae fauent, ho-

norifica praefentia condecorare non dedignentur , humaniffi-

me omnique obferuantia. contendo. P. P. Ienae füb -

figil. Facultatis d. 24. Febr. «wnccrxv.

l

w fe

OT

hj

s

ii

XNENS

!

-

—

-

j

-

"4

ás

X.

?5

A

L.

e

"

m

x

v

.

E *s

r

x

$7

M

j

N

Ne

»x&q

jSr

&

*

i

i

&

E

A

m

w&( g

i

s

* .(Al..,. *

w*

1

x

t

«

1

:

e

8

2

.ww..a.

2

MA

5

. d

^ o

D

i 'wwx

&i

-

Cs

£E

L

ZS

5

*

9s

u

'/

d

x

A

:

Á

"

A s

i.

:

A.

j

w

;

-

! í

u

m

A

E

^

A

.w *

5

N

ts

-

r M

K

UE

d

H!

£

m

,

i

u-

4 $v

J»

Nf

Wi

?

æx

":

-

I

jv

j

æ

x

zi

T

WU.&-

E

i ]

E

v

iv

M

W.

H

u^

i

o

xe

*

d

läv)*,

»s

PU r

E

T.

«

£6

*

*

b|r d s

g

35

At

&...

T

p s X

"

dee

2

: d

d

"s

-

3

-

V.

T w

E

-

t

N

x2

£

w*

&

x

H

E

£

d

LUE

$^

^M

r

2

Vf

!d

-

r d

3

-

s

k

..Mllv

-M

HWW

w&.

: d

uä

pE

À

*

Ts

"nv

R

—

Maiid

ia vt

—

m

a

IOANNIS FRIDERIC[ FASELII

FACVLTATIS MEDICAE DECANI

W

PROGR4MM.A4

INVITATORIVM QVARTVM

9

£2

5

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

VASIS CORPORIS ANIMALIS

E

AEREIS

ä

e

D

DISSERTATIONI INAVGVRALI

ä

PROFLVVIO

À

VARVM SPVRIARVM

&

IN GRAVIDIS

-

CLARISSIMI AT QVE DOCTISSIMI

E

MEDICINAE DOCTORANDI

::

s2

FRID. HENR. WILHELMI HECKERI

ALTENBVRGENSIS

PIE XXV. FEBRVAR. cloloccrixv

HABENDAE PRAEMISSVM

AUR A URS VRU R 0 UR CUR UR 2 JESIN RTG UR HRG UI G M

IENAE

ä

LITTERIS MARGGRAFIANAE VIDVAE

*&, Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com