JbIII3b_qt_7

—

—

-

—

——

i

—

TEU

TOxD

*

".

r

-

? MVJ

bt

26

A h

y

E VN

*

&

LA

T

-

M.M

z

:

x

X

.L.V

-

xü.v.—

/w

-

A

) i

£

-

u

dvl

p

p

qun»ïfA

o foti

W

$

M

ieu

uol

1

?

/-M'

Aw;

*

x

A

s

$Qe s

GM.

"

À d £5

a

P2

3

EL

*

AW

3

"

1

w

R

Wl

H

d

N-

e

g

"w.

w ..

3 as

U d

u

h

-

DÀ

M—

hi

y*

"

Pt

*4

-.Q

u*

EX

»ä

T

w

Pa

?

£08

s

/5.-—;..

:

aE

,

W;A

*

IÉ

:

i

*7*

"

a m

4*

d

N

p

-ï

-

E

hii .

ET

i

Db

Á

at

"D

.,-

E

i

-

x

$o

g.

222

d. 69

^

h

TR

*

x*

Y

x

a o

UWJ.«

»

p

b

p

*

E.

1

i.

4»

r

EM

i

*

b

?

»

L1j

$

4

d

&

?I

PAES

E

"

$—

AF o

X

& wer

»W

8 .,.H. V)u! ^i

x

TU :

".

fs

'-'v««; A: "

2 d

s

x—/æ

B

x

$s

EX

*

pE

r

.-.-

u

M.

Ar*

im

Bo

[

s

&

.»N

w

«*

ex

*

P.

24

i

cx« Q rf

.I'»'

-

d

*s

»

4.

T

E

E

jek

*

L

*

»

i

v

kx

IPM.N

A

mw.w

Es -

w

- x

&

:

o

U

"a

"-

b

*

:

* A

; U

.-L

?

lR

Ü

-*

Nl

»

P

pre

39

eY

ii

x

—— M

$& ^

E

&

,

Ls

£s2

N

— À

—

M

—

EERRLEEE.1tLLiLiicces

[

FLICK

"

IOANNIS FRIDERICI FASELH

FACVLTATIS MEDICAE DBCANI

j

PAROG'R4ML.M.

INVITATORIVM TERTIVM

H

VASIS CORPORIS. ANIMALIS -

t

AEREIS

DISSERTATIONI INAVGVRALI

FEBRI

LENTA

ä

HAEMORRHOIDALI

FELICITER CVRATA

CLARISSIMI ATQVE DOCTISSIMI

MEDICINAE DOCTORANDI

WILHELMI GODOFREDI VOGLERI

MVHLHVSANI

DIE XVIII. FEBRVAR. clo ]2 ce L xv.

HABENDAE PRAEMISSVM.

L ææ&:&wææ*ææw&

IENAE

LITTERIS MARGGRAFIANAE VIDVAE

*

.

$

At

Q

i

N

Q

]R

ï

ï

MOIDUTMEN

D

um

—«

4

i

h

&ä

S

N

(.æw

'/

MM,

//

ä

EE

r

(

i

N

t

Wil

"w

(

s

)

25 -

j(h

j

ERN

S

Y

um

a R,

)

l

ii

NU

(((

I

TL

U Z

Yi

3

é

*v

hj

zi

—

lii

m

ls

Ls

Me J,

—— À

D

d

,

s

ca

ï

2

T

N

:.;;z'

3

)

In fecundo de vafis corporis animalis aéreis pro-

;

!

Y Q&;

[b

grammate inuitatorio, nuper a nobis edito,

x

/,

És

T

demonftratum iuimus, quod argumentum il-

lud, quod ifti; . qui exiftentiam vaforum aéreo-

Tum corpore in animali quouis defendunt modo, a neceffitate

horum vaforüm defümunt, a veritate quam maxime fit ali-

enum, et quidem ex hoc potiffimum fundamento, quoniam

hypothefis: ar, fanguini inexiflens , elatere eff priuatus, ex

qua nempe neceffitatem exiftentiae horum vaforum deducere

quam maxime allaborant, cum veritate plane non conueniret;

haberet enim experientiam, omnium rerum magiftram, con-

tradicentem, quippe quae manifefto doceret, aérem , in faa-

guine haerentem, elatere re vera non effe priuatum,

/ Vt autem adhuc clarius falfitas hüius di&tae hypothefeos

patefcat, quoniam haud paüci, iique magni nominis, Medici

pro veritate huius hypothefeos dimicant, quemadmodum ipfo-

rum Ícripta publica teftantur, in praefenti alia adhuc ratio-

ne per argumentum omni exceptione maius, huius dictae

22

h)'pO-.

*)4(*

hypothefeos falfitatem ante oculos ponere Volumus. Eft ergo

hoc noftrum argumentum fequens:

Quaecunque proprietas a?ris ità qä compm did , vt aä eo

sunquam fit féparabilis , ea etiam a£r, tn faugume baerens,

plane pr iuatus e[[e nom poteff ; Atqui elafticitas eff talis az-

ris proprietas , quae ita conparata , vt ab aere numquam fi : fít

feparabilis rgo elafHeitas aéri, im [anguime baerenti, fem-

per competere debet , id « JE , air 1n [anguine baerens elaffi-

eitaie plane priuatus e[]e nem potef[f.

Maioris huius argumenti propofitionis veritas fatis eft cla-

ya, neceffe ergo eft,vt etiam propofitionis minoris veritatem fatis

smanifeftam atque per'picuam rc.d lamus, quam vero ita eum—

€immus z

Quaecunque proprietas. adris dependet a figura partzcu-

Javitin agrem conflituentium, ea ita eff comparata, vt ab atre

non. fet fepavahilis ; Figura enim particularum, aCrem corr-

ftituendum, femper manet esdem, nimirum habet aér

- particulas fphaeroidicas, non ramen folidas, fed intus ca-

uas,et hiric forf' tan. fpongiofis: corporibus fimiles ( per

princ. Phyfic.

; Atgus elafficitas. a&ris talis eff propri-

e1af, quae depm/rt a figura per ticularum , ag&rem wnfh-

fuentiums Ergo elaffteitas o£ris feu paliutonia. eff talis eius

proprietas , quag ia eff comparata ,

vi 4b a&re mon fs

— feparalilis.

Veritatem propofitionis minorís huius profyïlogrsmr fe-

quenti modo certam reddimus: Elafticitas aéris femper eftin

:equlhbno cum pondere premente (per princ. phyfic.) ; exin-

de

*) de.b MAMBERGERI Elem. phyfic. $. 279.

X55 CX

de fequitur, ergo elafticitas a&ris dependet a pamcuhs aérem

£0

conftituentibus, quia vero elafticitas corporum praecipue fup- '

[

ponit, vt partículae ica fint figuratae, vt partes aliter iuxta fe

lf

poni queant, et tamen maneant contiguae (per princ. phy-

li.

fic.) **). fimile quid etiam de a&re, vt cor pore elaftico, valere

debe& adeoque elafticitas aéris eft tahs proprietas,quae praeci-

[

pue dependere debet a figura particularum, aécrem confti-

(

tuentium.

-

Et fic nunc luculenter fatisadparet, a&rem in fanguine haerere

lt

tem omnino e(fe elafticum; 1mo ex his iam diclis fimul etiam

(l5

cognofcere, poffumus 1)falfitatem adferti BOE NH A V FAN p

[]e

quod nempe aér non fit elafticus in vna parte, quia enim ela-

fticitas aéris dependet afigura particularum aerem conftituen-

l,

tium , vti fuit demonftratum, necefle eft, vt et quodlibet aéris

[

eIementum , feu quaelibet aéris particula, elafticitate gaudeat,

(e

quie vero neunquam tanta eft; quanta obferuatur ea, quam ex-

G

ferunt plura aéris elementa inter feadunata, elafticitas enim a&

ris augetur, quando aér in fluidis in bullulas colligitur ( per

de

f

pr. phyf». **5 2) falfitatem alius ratiocinii, quod a nonnullis,

[«

qui aütumant, aérem in fanguine haerentem non effepalintonia

l-

ánftructüm, in medium profertur, et quod fequentis eft teno-

ris: Particulae aéris, feorfum exiftentes in in'erftiriis fluidi

I

cuiusdam, ehfticitate non gaudent; Atqui particulae aéris

if

feorfum ex:ftunt in interftitiis, quibus gaudet fanguis; ergo

aér, fanguxm inhaerens, elafticitate eft deftitutus.

33

Secun-

1

9**y b, HAMEERGER 1. c. ff T

lr

***) Elem. Chem. Tom. I. p. m. 383.

*"**) b, RHAMBERGER l, € $ 495-498*

W)SCR*

Secundum ergo noftram opinionem binae hae propofi-

tiones probe a fe inuicem funt diftinguendae, quarum vna

haec eft: aér in fanguine haerens elaterem fuum non femper

fenfibiliter exferit, altera vero ita fe habet: aérin fanguine

latens omni elafticitate plane eft deftitutus, prioris propofitio-

nis veritatem in dubium non vocamus, pofterius vero adíer-

tum nullam, vti demonftrauimus, habet veri fpeciem. — Quem

admodum enim in Phyficis non poffümus ita argumentari:

corpus, quando fefe mouet, tendit actu tantum verfus vnicam

plagam, ergo eodem momento verfus ahas plagas oppofitas

«endere feu agere non poteft; ita etiam in hoc noftro cafu

argumentari non poffumus, aér in fanguine delitefcens fuam

elafticitatem a&tu non exferit, ergo plane nulla elafticitas

ipfi competit.

Sed haec iam dicta fuPïcxant, alia enim adhuc a nobis

funt expedienda, nimirum, vt ea, quae ad vitae morumque

/

rationem Clariffimi atque Doctiffimi Candidati

WILHELMI GODOFREDI VOGLERI

Müblbufani

pertinent, referamus, et quidem ita, vti ipfe ea confignauit,

ge, inquit, GVILIELMVS GODOFREDVS VOGLER

lucem adípexi Mu/bufae, quae eft ciuitas imperialis caefareo-

lbera Thutingiae, anno cIoI» cec xxxvir, d. xxrrr, Tun,

Pa-

trem habui beatum IOH. GREGORIVM VOGLER, Se-

natorem atque cameralium Ádíefforem, matrem vero

IO-

HANNAM MARIAM, ex firpe BINDELIANA , fili-

am natu mediam.

Cariffuni hi patentes in tenerrima &aum

mea aetate omnem 1mpendcrunt curam, vt in primis verae reli-

gionis chriflianac prmcxpus, omnibusque iis, qulbus actas pueri«

s

lis

æf) "

lis apta ludicatut, inftruerer ;quem in finem me manuductienj

[«

Praeceptorum Gymnafii, Mulbufae florentis , commiferunt , quo-

:

gum inítitutione füm víus

» praeprimis vero laudanda eft diligentia.

M. sorrGER1 Rectoris,

Inftrudus ergo humanioribus atque

e

iis, quae ftudia academica füpponunt, fuafu parentum ineorum

)

fcholam commutare cum Academia non dübitui, - Hancce Mu-

farum fedem itaquefalutaui anno wpccLvri1 d. x11t, Apr. b. Do-

[«

mino CAROLO GOTTHELF MVLLERO, Theologiae Dodt, et PFof,

Publ. Ord, fceptrum tenente academicum, a quo etiam recep-

H

tus fui in ciuium academicorum numerum, n fcientiis philo-

1

fophicis, nempe inlogica, mietaphyfica, mathefi. vfus fum fide-

H

liffima inflitutione Viri praecellentiffimi r08. corrr:EB N AL-

DIN, Philofoph, Prof. publ. extr. Rem medicam adgreffus Vi-

rum Perilluftrem atque Excellentiffimum Conf. Cameral. intim,

Gratiofae Fácultatis medicae Seniorem, CAROL FRID.

KALT»5

sCHMIED, Olleologiam, Anatomiam, Chirurgiam folidiffime

J

explanantem cum fru&u audiui maximo.

Dein Viri

il-

[s

luftris. atque excellentiffimi Confil Aul. et Medicinae Prof.

ii

Publ. Ord. z&xEsTI. ANTONII NIcOLAI inflitutiones medicas,

pathologiam, methodum |formulas concinnandi, morbosque

venereos curandi magno cum emolumento aufcultaui,

. Denique fumma cum vo]upyate fateor maximum ftudiorum

meorum incrementum, quod ex in

ftitutionibus tam . publicis,

quam priuatis Viri excellentiffimi

IOH. FR 1ID,

FASELII

"

Philof. et Med. Dodtoris et Prof, Publ.

Ord. nactus fum,

J4

Praeceptorem. eum habeo fideliffimum in p

hyfica theoretico-

o-

experimentali, effeologicis, anatomicis,

inftitutionibus medi-

'Jl,

cis, phyfiologicis, pathologicis,

femioticis, botanicis, materia

Y

medica, medicina forenfi .

chemia theoretico practica

; €t pra-

(s

xi tam generali , quam fpeciali,

In chemicis

lj

porro -Experien.*

tiffimo D&o rvensro "Med. Doà, vfus füm.

((f

Curriculo academico

peracto in patria per aliquot annos pra-

l

xin zedicam exercni,

Ti

lis

His

x »s

Omnibus ergo rite peractis iam ante faliqtuiot annos hono-

ftra modefte petiit,

ses artis medicae doctorales a Facultate no

uo tefimonium publicum nec non praemium indefeflae

fuae diligentiae haberet.

acultate noftra ipfius fuere profe&lus

Explorati hinc a F

er examina confueta,

cumque in his mafcule le geflerit,

omnino his honoribus dig

nus fuit iudicatus. et, vt diflertatio-

fem inaugu

ralem laudatam

füb praefidio Perilluftris K AL.T-

SCHMIDI

] d. XVIIL. huius menfis haberet, decretum fuit.

J

RECTOREM itaqué ACADEMIAE MAGNIFICVM , FL-

LVSTRISSIMVM S. R. COMITEM, PAÁTRES ACADEMIAE

vENERANDOS, Omnium ordinum HOSPITFS HONORA-

cipue etiam LECTISSIMAM GE NEROSO-

TISSIMOS, ac prae

RVM ATQVE NOB

ILISSIMORVM DOMINORVM COMMI-

LITONVM CORONAM

Facultatis meae nomine, omni qua de-

|

vt actum hunc folemnem fplendida fua

Cet obferuantia, rogo,

.

adhuc magi

s condecorare velint.

P. P. fub

praefentia

$

igillo Facultatis, die XVII. Febr.

cIo Iocc ;.xv.

y

z

N

z

E

7

X

« 08

J/

N

)

2

i 8

-

!

-

—

-

j

-

"4

ás

X.

?5

A

L.

e

"

m

x

v

.

E *s

r

x

$7

M

j

N

Ne

»x&q

jSr

&

*

i

i

&

E

A

m

w&( g

i

s

* .(Al..,. *

w*

1

x

t

«

1

:

e

8

2

.ww..a.

2

MA

5

. d

^ o

D

i 'wwx

&i

-

Cs

£E

L

ZS

5

*

9s

u

'/

d

x

A

:

Á

"

A s

i.

:

A.

j

w

;

-

! í

u

m

A

E

^

A

.w *

5

N

ts

-

r M

K

UE

d

H!

£

m

,

i

u-

4 $v

J»

Nf

Wi

?

æx

":

-

I

jv

j

æ

x

zi

T

WU.&-

E

i ]

E

v

iv

M

W.

H

u^

i

o

xe

*

d

läv)*,

»s

PU r

E

T.

«

£6

*

*

b|r d s

g

35

At

&...

T

p s X

"

dee

2

: d

d

"s

-

3

-

V.

T w

E

-

t

N

x2

£

w*

&

x

H

E

£

d

LUE

$^

^M

r

2

Vf

!d

-

r d

3

-

s

k

..Mllv

-M

HWW

w&.

: d

uä

pE

À

*

Ts

"nv

R

—

Maiid

ia vt

—

m

a

Z

Y

IOANNIS FR-IDERICI FASELII

oA TE R

X

SACVLTATI S MEDICAE DECANI

PROGRAÀ4ML.M 4

W

19

INVITATORIVM TERTIVM

18

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

VASIS CORPORIS ANIMALIS

Bal

17

16

AEREIS

DISSERTATIONI INAVGVRALI

E

15

TEBRT LENTA

HAEMORRHOIDAL[

EX

FELICITER CVRATA

CLARISSIMI ATQVE DOCTISSIMI

ä

-

MEDICINAE DOCTORANDI

e

WILHELMI GODOFREDI VOGLERI

MVHLHVSANI

DIE XVIII. FEBRVAR. clo]o cc LXv.

.f

HABENDAE PRAEMISSVM.

a ææææææææw 4e

IENAE

LITTERIS MARGGRAFIANAE VIDVAE

GmbH www.

E

dÀ ^ Copyright 4/1999