JbIII3b_qt_5

õ ðDð èM .

—.etUw0ßaA—

„

1OANNIS F NDERICGI FASELII

FAGVLTATIS MIRPDICAE DECANI
PROGRAIIHIA IWVIIATORIIL I LPhkIII I

VASIS CORPORIS
ANIMALIS ALREIS
DISSERTATIONI INAVGVRALI
DE ſ
DERIVATIONL AC REVVISIONE
CLARISSIMI ArTQVE DOCTISSIMI
nrEDICINAE OCGYORANDI
GERHARDI FRIDERICI SPECHELS
IEVERA- FRISONIS

pDIE XIX. SEETEMER. MDCCLEXIII. ABENDAE
PRAEMISSVM

MRZ I E N A E
LITTERIS FELICIS FICKELSCHERRII

unt nonnulli Botanophili, qui
Fexiſtimant, quod vegetabilia
etiam conſtent ex vaſculis, quae
tantum aèri vehendo eſſent ada-
ptata, et quae ab iis vocantur
vaſa aöërea ſeu tracheges hinc
forſiten quoque eſt factum, vt hodie aliquot Medici
exiſtiment, quod ejusmodi vaſa aérea etiam in cor-

pore animali reperiantur. Adſumit ejusmodi vaſa

aërea in corpore animali Clariſf. SENAC *), dum ita
ſcribit: Pisque l'air ſe conſerve dans certaines par-

ties avec ſon elaßicité n'eft-il nas neceſſüre qu'il g ait

dans les corpys animes de vaiſſzaux aëriens, comme dans

le blanc d' oeuß et dans les arbres? il g a apparence,

que ces tugaux ſont repandus, dans les membranes;

quand
*Tr, du Coeur., Lib. III. cap. IV. §. 10

,

—

-

mano viuente forte dari vaſa aéërea, ſiue aurem gra-

rum in corpori animali praeſentia. Vt itaque ſatis

volumus, vt pateſcat, num ſint omni exceptione ma-

AR ( E) 2E 3
quand elles s'enflent ont g voit, une eſpece de 1 ſoau
dilaté, f on le dechire en un endroit, 'air en ſort de .
ſuite par jets; ' g auroit-il pas un tel réſzau dans la
ſubſtance cellulaire?2? Eandem quoque opinionem cum
laudato SENAG fouet Excell. SCHREIBERVS *), quan-
do, hae, inquit, multiplices atque valde ſingulares ob-
ſeruationes collineant ad perſuadendum, in oorpore hu-

dem ac elaſticum, vehentia, ſicut ea in albo oui et ar-
boribus certiſſime adſunt.

Quemadmodum vero praeſentia trachearum in
regno vegetabili adhuc ImaXime ofſt dubia, ita etiam
merito dubitare adhuc poſſumus de vaſorum aéëreo- HMMMUU

diſtincte adpareat, quod haec Clariſl. sSENAC alio-
rumque Medicorum opinio de vaſis corporis animalis
areis ſit omni probabilitate deſtiruta, primum argu-
menta, quae proferunt, Paululum accuratius examinare

jora; poſtmodum vero alia ratione, per alia argumenta
ſatis ſtringentia, oſtendere volumus, quod ejusmodi
vaſa in corpore animali plane exiſtere nequeant.

Primum argumentum, quod Patroni vaſorum ac- .

reorum, in corpore animali praeſentium, in medium

* 2 . Pro-⸗
² vid. ej. Almageſt. Medic. p. 302.

4 . ( K de .

proferunt, eſt hoc, quando aſſerunt, quod multipli-

ces obſeruationes praeſentiam ejusmodi vaſorum in
corpore humano declarent. Recenſet hinc quoque
laudatus sCHREIBERVS aliquot ejusmodi obſerua-
tiones *⁵), quando ſcribit: SW AMMERDAM Vidit ad--

vem in cauitatibus cordis recens mortuorum et vaſis

coronariis cordis -- - Bybel der Natuure p. Sy2. Si

ventriculi cerebri laterales aperiantur,; flamma admota
ſolet agitari. LITTRE. MWem. del Acad. Royj. des
ecienc. 0. p. 129., qui et vaſa ſanguinea in ommi-
bus, qui propter Ha morrlagias diſceſſerunt, vacua ſan-
guine, Jed aö*re plenq denreliendit Ibid. 1704. PB. 90. To-
ties manifeſtiſſime vidi bullas ai?reas in vaſis piae matris

capitum, recens auertorum. Prout I. C. BRVNN E-
Rvs in cadauere apoplecticae, cerebri ſuperficie inte-

gra, in venis, ad ſinum longitudinalem ſpebctantibus,
Flatum invenit, quem apice digiti hinc inde pellere po-

tuit. MERV clare vidit aperto abdomine canis viui,
guoties vena caua Jupra arterias renales ſzalpello pun-

gitur, toties illam, prout ſe Janguine euacuat, repleri
aëre, veniente e zamis venae cauae in truncum, et ad
cor dekrtrum ranſeunte cujus bullae reliquis ſunguinis
guttulis interponebäantur, ſemper eo majoribus, quo

minus eſt ſanguinis in vena lalid. Rocgu’ onukinuauit

tam-
I. c. p. 302. §. DXLI.

Ni.

e

R () 2* 5
tamdiu, Quamdiu animal reſyirauit: vid. I. C. 1707.
P. 167 7. H
Quod n nunc ad has jam allegatas Obſeruationes at⸗
tinet, eas in dubium vocare plane non volumus, hoc

autem monemus, quod ſecundum regulas rite ratio-
cinandi ex isdem non poſſit deriuari haec concluſio:

Ergo adſunt in corpore animali vaſa aẽrea, nam com-

mittitur hic ab ejusmodi Autoribus vitium ſubreptio-
nis, omnes enim hae allegatae obſeruationes hoc tan-
tum docent, quod in hiſce recenſitis vaſis aẽr ma-
mſeſtus haeſerit. Facile vero quoque determinari
poteſt, vnde nam hic aer, qui hac ratione in con-
ſpectum venit dictis in locis, ortum ſuum duxerit,
neceſſitas neutiquam poſtulat, vt, ad haec phaenomena
rite explicanda, ad praeſentiam Vaſorum aëreorum con-

fugiamus, nimirum talis aér vel fuit liberatus ex ipfſis

humoribus, qui ejusmodi cavis fuere incluſi, dum in
iis reſolutio putredinoſa fuit exorta, vti v. g. Patet ex
obſeruatione BRVNNERI, vel ab extra in haec Vel
iſta caua, dum vaſa quaedam majora fuere diſciſſa,
penetrauit, quemadmodum hoc certo reſpectu colligi
pPoteſt ex obſeruatione allegata Clariſſ. MERY.

Reliqua huc ſpectantia, cum jam ad finem per-
duci nequeant, proxima recenſebimus occaſione, tranſ-
X 3 ceun-

„

6 ( r ) 272

eundum enim jam nobis eſt ad vitae (tudiorumque
hiſtoriam Clariſſimi atque doctiſſimi Candidati

GERHARDI PRIDERICI SPECHELS

TIEVERA- FRISO NIS

quam ipfſe ita conſign auit:

SPECHELS, natus ſum anno MDCOCXI. die
XIV. Auguſt Ieuerae in Dynaſtia ejusdem nominis
prope Frißam orientalem, pätre ES& AlA CER-

Camerario, jam quarto agetatis méae auno morte
mili erento, et matre &OPHIIA FIeILDERICA,

ante aliquot annos beate defuntta. Poſt obitum
cariſſimi patris, mater mea auaque paterna edu-
cationis meae curam in ſe ſuſcipie entes omnem näaua-
runt operam, vt ſtudiis humanioribus aliisque, puerili
aetati ſcitu neceſſariis, imbuerer, meque hang ob rem
tam puhlicis quam priuatis tradiderunt praeceptori-
bus. Inſtruöétione celeberrimorum ſeltolae prouincialis
patriae praecentorum usque ad aunum W LooIl III.
miulto um emolumento gauiſus, menſe Sentembris jus-
dem anni almam hanc ſalanam profebtaus, et a Viro

tunc tenente, in numerum ciuium Academicorum rece-
prus

— — ᷑ͥᷓ᷑—

Ggo, inquit, G ERHARD FRTIEDERIUR

HAKDO SLPECIELS, duitatis patriag

Pharmacopoei aulici TOELICKLEN lia, etiam

fſumme Reuerendo IU AlLlOI1IIO, faſces Academiae

ue

1

ptus ſum. Praeceptis philoſophicis et mathematicis

vt praeprimis erudirer, ſcholas Illuſtris DARIESII,

Iluſtris dl! Coo! II. celeberrimi HEVNINGS et
praecipue Excell. &O&HIILEITIII. EIWII in omnes
philoſophiae partes habitas, Frequentaui. Ad medi-

cum ſtudium propius accedens, Perilluſtris ac excellen-

tiſimi Conßliarii Cameralium intimi KALT-

S& O HI WI EDII praeleltiones anatomicas, oſteologi-

eas, Chirurgicas et praäticas infigni cum frubtu viſi-

taui, innumerasque operationes chirurgicas, a iro

Periliuſtri artifciofiime inſtitutas, vidi. Elluſtrem et

evcellentiſimum confiliarium aulicim VICOILAl, De-

mioticam, medicinam forenſem, methodum concinnandi
formulas et morborum venereorum pathologiam et cu-
ram proponentem audiui. Illuſtrem et excellentiſſi-

myum Profeſforem FASEIIV I in Botanica, Phißo-
lLogia, Pathologia, Semiotica, Materia W. edica, Me-
dicina legali, Wethodo medendi generali et Praxi ſne-

ciali veneror praeceptorem. Per IV. anmos ſtudio-
rum cauſa Kic enae verſatus, Menſe OKobris prae-
teriti anmi Berolinum petii, vhi praelectiones Celeber-
rimorum Collegii Regii Wedico-Chirurgici Profeſſo-
rum, praeſertim Anatomicas Illuſtris WEhKEIII et

exocrllentiſimi I, Al THERI, quorum ſub regimine
vraeparationibus anatomicis operam dedi, chirurgicas

lesiones Il’luſtris PALLAs, et in artem obſtetri-
ciam ab excelleutiſimo HENCRKEL habitas vifitaut.
Cum

& ( er) ee

Cum ergo tantos ſtudiorum iuorum hicce noſter

Candidatus fecerit progreſſus, etiam ab Ordine noſtro,
laborum ſuorum praemia, ſummos nempe in arte me-

dica honores ſibi modeſte expetiit, ſimulque aditum ad

cxamina conſueta, in quibus optime ſeſe geſſit, eſt con-
ſecutus. Reſtat ergo adhuc diſſertatio inauguralis lau-
data, quam ſub praeſidio IHluſtris Conſiliarii Aulici NL.
COLAI die XIX. Sept. habebit.

Vt ergo huic panegyri fplendorem atque celebrita-
tem majorem ſua praeſentia afferre velint MAGNIFICVS
ACADEMIAE ENX-RECTOR, PATRES ACADEMIAE VENE-
RANDI, omniumque ordinum HOSPITPES HONORATISSIMI

ac praeſertim LECTISSIMA GENEROSORVM ATQVE NOBI-

LISSIMORVM DOMINORVM COMMILTTONVM CORONA, eſt,
quod Collegii mei nomine perofficioſe ac peramanter

rogo. P. P. ſub ſigillo F acultatis die vI. Sept.
MDCCLXIII. 4

U

—

IOANNIS FBRIDERIOI FASELIII

FACVLTATIS MHDICA DECANI

PKOGRAINIA IWVI. 1ATORI VII LPhRIII VMW

VASIS CORPORIS

ANIMALIS AEREIS

DISSERTATIONI INAVGVRALI
DE

DERIVATIONE AC REVVISIONE

CLARISSIMI AT QN& DOCTISSIMI
MEDICIVAE DOCLORANDI
GERHARDI FRIDERICI SPECHELS
IEVERA- FRISONIS

DIE I. SEETEMBEBR. MDCrXIIL. AEENDA
PRAEMISSVM DM

IIE A EI
LITTERIS FELICIS FICKELSCRERRII

TI

ttt

S 1 U0 V

R

Balance Q

s O

V 2

X

18 19 W
VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

17

16

2 3 4 5 6 7 8

Copyright 4/71999 VXyMaster Gmbhl wwW. yXymaster. com

1