rem et dicitur ſcylen et correſpondet

8 baſalice. que uero eſt inter pollicem 2

uidicem dicitur ſaluatella et flomma
loco cephalice. que uero eſt in
edio finis et retinet locum comu⸗
is ſiue baſilice poſt uenas muſcu
los multos notabis et cordas mul
tas et magnas et groſſas quarum a
nothomiam perfectam in tali coꝛpo
re non labores inuenire.ſed in cor⸗
pore exiccato et ad ſolem per tꝛieni
um alias monſtraui et numerum eo
rum perfectem declaraui et anom

taliũ muſcłoꝝ bꝛachioꝛũ et man' et
pedũ ſcripſiĩ lectura quã feci ſuꝑ pꝛi
mo 23 et 4 *⁰ iunam. eleua g caꝛ

noſitatẽ totam uſq; ad oſſa et primo

inuenies os qð uocat᷑ adiutoriũ.ue
rũ ẽ ꝙ ſupra doꝛſũ.ſ.pectus a latere
poſteꝛioꝛi ẽ ſpatula habẽs figurã ſpa

tule lignee ſilem ꝙ latũ ẽ ĩferius ut

pect' nõ ĩpediat coſtas.ſtꝛictũ uõ eſt
ſuꝑius ut adiutoꝛio ĩfoꝛmet᷑ et iõ in
eius extrẽo ſuꝑioꝛi hẽt aliquã cõcaui
tatẽ ſuꝑficiale ad modũ cõcauitaſjᷣ ro
tũde in q ut reuoluat᷑ adiutoꝛũ ſitua
ta ẽ extremitas rotũda adiutoꝛij cui
caput pꝛimũ eſt rotundũ locatũ ĩ piſ
ſide ofſis ſpatule in medio obliquat
uerſus domeſtica ꝑtẽ ut plicatio et
ãplexio eaꝝ rerũ ſit połioꝛ.extremũ
alið habʒ qᷓſi duas eminẽtias.qꝛ duo
bus focilibꝰ dʒ coniũgi et ĩmedio ꝑti
um eminẽtiaʒ habentiũ magis õ quã

dã cõcauitatẽ ĩ qᷓ ingredit᷑ extremitaſ

focilis ĩferioris q̃ fcã ẽ ad modũ in
ſtrumti auriẽdi aquã ut fir mioꝛ fiat
ↄiunctio ⁊ colligatia et iõ dillocatĩo
raro et diallſter ĩ hac iũctura ⁊ qᷓn
do fit raro eſt ꝙ poſſit bñ reſtaurari
et focile iferiꝰ ẽ lõgi ioꝛi qꝛ cõue
niẽtius eſt quod illud qð ſubſtẽtat a
liud ſit lõgius et maius eo ꝙ ſubſten
tat᷑.ãbo tñ ↄueniũt.qa ſũt gꝛoſſioꝛa ĩ
extremis qᷓ; in medio.q;ꝛ ab extremis

nõ debẽt oriri ligamta et iuncture ?zꝰ
in medio debẽt ſituari muſculi et

cile ſuꝑius ꝓcedit directe ſic infe
nt ſit cã plicatõis manus et brac
poſt iſta duo focilia ẽ ꝛaſeta cuiꝰ oſſt
fuer̃t plurificata ut poſſit manus bñ
explicari et cõtrahi ad cõtinendũ reſ
fluidas.et currẽtes et fueret oſſa eiꝰ

octo ĩ duab aciebus ĩqlibet acie 4

poſtea ſunt oſſa pectinis denoĩata ſic
a forma ẽt figura pectinis et ſic ſunt

4. d corꝛeſoõdent qttuor digitis na

4

pollici nõ coꝛreſpõdet aliqdð es pecti
nis.qꝛ pollex nõ eſt in eadẽ acie cum
alijs digiſ.poſtea ſũt digiti qnqʒ in
quoꝝ quocũq; uidebis carnẽ in ꝑte
domeſtica ut poſſit cõplicari ad capi
endũ et ex duriritie oſſiũ eoꝝ nõ ledã
tur ꝑꝑ fricatiõeʒ.a lateribꝰ etiã eoꝝ
ẽ młta caro ut inter ipſos cõplicatos
nõ accidat uacuitas aliqᷓ .ex ꝑte uõ
ſilueſtri nõ ẽ tãta młtitudo caꝛnis qꝛ
digiti nõ cõiungunt᷑ uerſus ꝑtem ſil
ueſtrẽ.poſt carnẽ uõ ſũt corde qᷓrum
unaqq; ꝓpria ad/ꝓpriam uenit iũ⸗
cturã et illa q ad ſuꝑtorẽ uenit iũctu
rã igredit᷑ ꝑ mediũ inferioris corde
qa eqtare eã nõ põt nt ſit tuta a noci
uis et ꝑ hꝰ ſuꝑior magis ẽ ꝓfundior
iĩferiori qꝛ lõgiꝰ habet ꝓcedeꝛe.Itẽ
nõ eqtat eã ne tumor et ineptitudo
fiat ĩ digitis nõ aũt ꝓcedit ab aliquo
laterũ qa oſſi ꝓpria debẽt cõiũgi ĩ
medio direccte et non alatere.

¶De ano cruris pediis

Ltio ð nenimad oſſa q̃ ſi
fũdamta totiꝰet ſuꝑpor tã
tia oĩa ⁊ ſũt oſſa ĩferiõa.ate
tñ ꝙ ad oſſa ꝑuenias excõia cutĩ ſbti
liſſie ut uẽas duas ðᷣſcẽdẽtes q raĩfi
cate ſij a trüco uene chilis ðᷣſcẽdẽtes
q̃ qndo erat ĩ fine ſpõdiliũ renũ raĩfi
cabat᷑ ĩiduos trücos.quoꝝ unꝰ trãſi
bit ad tibiã dextrã. alteꝛ ad ſinĩſtꝛã ꝙ
põt uideri ad ſẽſũ et eo mõ ramificat

arfi ia ſege poſtda qlibʒ illoꝝ trũ
HS rami?ica

f ĩ duoſ ramos magnoſ
quoꝝ unus directe ðᷣſcẽdit ꝑ dome/
ſticã partẽ tibie uſqʒ ad digitos pe⸗
dis et hec uocaiꝭ ſaphena q̃ ꝑꝑ dire
ctionẽ ſuã flobohen⸗ cuat a inbꝛis n
turalibꝰ et genitalibꝰet iõ a mr̃ice
nibꝰteſticulis et huiuſmõi et apꝑʒ ſu
pꝛa genu ifra luger cauiculã infrꝗ ĩ
calcaneo et apparetan pectinap

anteriorẽ.i iũctaꝛa illa ẽ

1
aliuſ ꝛamus obliquatur et ingꝛeditur
iuxta iunctura ſie.et ideo uocat᷑ ſia-
tica et ꝑꝑ obliquitatẽ quã habet cir
ca iũcturas flobotomata magis eua
cuat in paſſionibꝰiuncturaꝝ et appa
ret in oĩbus locis pᷣdictis in ꝑte tam
ſilueſtri. poſtea elena muſculos et coꝛ
das et uide oſſa ⁊ pꝛimũ ẽ os foris
ſupra ꝙ fabricate ſũt ſpodiles doꝛſi

et ꝑ cõſeqᷓns totũ coꝛpꝰ ĩ pte ĩfeꝛioꝛi

habet piſſidem quada ĩ cniꝰ cõcauita

te locata ẽ extrẽitas rotũda cane co

xe qᷓ uocat᷑ ᷣtebrũ 2 ĩ medio ambo
rũ ĩ ꝑte aãteriori ẽ quoddã ligãẽtũ
alioꝰ põt uocari tebruʒ 2 qn hoc x
primũ rſilit foꝛas tũc neceſſe ẽ hoĩeʒ

cdaudicar̃᷑ qa cꝛus hꝰ elõgat᷑ 2 fir̃ari

nõ pot ⁊ totũ nõ bñ pot ſupõtaꝛi ne
ceſſe ẽ ẽtut crus tabeſcat qa uene
qʒ ꝑtraſeũt ĩferi pꝑ oppᷣſione 2 obliqᷓ
toeʒ qqʒmõ oppilat᷑ æ lʒ nõ pfecte

iüctura h̊ iſtoꝝ duoꝝ oſſiũ uocat᷑ ſia

ñde doloꝛ eiꝰ denominatus ẽ ſyati

cꝰ. poſtea uidebis os qd uocat᷑ cãna
corxe qð ẽ maiꝰonibʒ oſſibꝰ qᷓ ſũt ĩ cõ
por ꝗa dʒ c ſcetemtũ toti⸗ cõpis

auitatẽ habuit magnã ut ẽẽt le
ue ⁊ ut multa medulla retineret? qa
melius ſuſtẽtare põt quãdo nõ ſtat
Epẽdicularit᷑ ſʒ qndo fʒ extꝛema pli
catũ ẽ ᷣſus domeſticã ⁊z imedio ↄne
xũ:hic ẽ ꝙ n fuit rectũ oĩo ſʒ plicatũ

ſʒ mõʒ dictũ poſt ipſu ĩ iſctuꝛa genn

ſũt duo focilia tibie pᷣſus tamè 2
8 ꝙ uoc⸗
patella facta ad moʒ plàn at tãca
ſit foꝛtior facta ex ligamẽtis ac ſi
mõʒ fuiſet ligata ⁊ focillũ maiꝰẽ ĩ d
meſtico ⁊ groſſiꝰ qʒ illð maiꝰ onꝰ ha

de copoꝛis ſuppoſaꝛe minus aũt ⁊?

ubtiliꝰ i paꝛte ſilleſtri nõ perueni
es ad iũctuꝛã qa factũ ẽ tatũ ut ſit

appodiamẽtũ m is poſt iſta duo
Bo-E os cui ſtꝗ ↄtiuat᷑ ꝑ ↄiuctu

rã caib ſiẽ cauiculle noĩate ab oſſe il
lo ꝙ caib noĩat᷑ poſtea ẽ os ĩferius
ꝙ caib nolat᷑ ⁊ ẽ os calcanei fabrica
tũ deſũ ⁊ gꝛoſſũ qdrãgulatum ut poſ
ſit bñ figi 2 figer̃ totũ ⁊ ꝑpꝑ fixionẽ

bons ⁊ ut qñ figit᷑ non ad teꝛꝛã cũ

atteꝛat natuꝛa cuti gꝛoſſã caloſaʒ
multã ſb ipo poſnit.poſtea ẽ nauicu
lar̃ qð ẽ factũ ad moõʒ nauicule q̃drã
gulate oblogũ. poſtea ẽ raſeta pedis
q ↄpoiĩta ẽ ex tribꝰoſſibꝰ⁊ ñ ex octo
ſic raſeta manꝰ.qꝛ peſñ dʒ ita płibꝰ
motibꝰ moi ad aliqd r̃tinẽdũ ut ma
nꝰſʒ ꝑꝑ fixionẽ hũit tm tria. poſtea ẽ
pecte qð cõpoſitũ ẽ ex.x.qꝛ qtuoꝛ in
eadẽ ꝑte ſi poſita cũ alijs. poſtea ſũt
oſſa digitoꝝ.iA. qꝛ qlibʒ digitorum
hẽt tria oſſa ⁊ poplex hẽt duo.⁊ tũc
erüt oſſa pedis 28. quot aũt et ꝗ ſit
muſcliet cõde magis pot nideri ĩ ho
mie exiccato qᷓ; recẽfſ ſuſpẽſo.ſi ali
as ðᷣ claraui ad ſeſũ qñ legi libꝛũ ð iu
uamtis mbꝛoꝝ unũ tn ſcias ꝙ coꝛde
extẽdẽtes digitos pedis oriũt a mu
ſculis ꝗ ſij ĩ tibia ĩ pte ſilueſtri. ſʒ ⸗

tꝛahẽteſ digitoſ pedii qcta muſcuk

q ſut ĩ plata pediſ nã ps ĩferioꝛ pediſ
fuit carnoſauꝝꝰ ꝓpea ut pes magiſ
figeret᷑ et cutis ab oſſibꝰ nõ ad ter
rã attraheret᷑.et io ĩ plãta pedũ mu
ſculi cõtrahẽtes digitos fuef̃t locati
qᷓ extẽdetes digitos nõ potuerf̃t loca
iĩpte ſuꝑioꝛi ꝗa ꝑs ſuꝑioꝛ dʒ ẽe ex
Ornata ne aggrauet pedẽ.

V. die. i9. decembꝛis. Ginis.
8. d 9

D — CG

Ex plicit Anothomia MMundini
'ſtantiſſimoꝝ doctoꝝ almi ſtudij

Cicinenſis cura diligentiſſime emẽ
data. papie iĩpꝛeſſa p magiſtrũ Anto

nii de Carcanoſregnate Johane
Galeaʒ ill ꝛo Inſubꝛiũ Buce ſexto.

—

—

—

—
. “

——

5
S

V

0

†

S

R

1TLI

Balance

⸗

N

1.

10

P 2
E †

K

J

H¶

G

5

F

E

D

C

QG
—

11

10

◻
0

O
—

.
2
8

„

aliuſ ꝛamus obliquatur et ingꝛeditur
iuxta iuncturã ſie.et ideo uocat᷑ ſia-
tica et ꝑꝑ obliquitatẽ qua habet cir

„ —

ca iũcturas flobotomata magis eua

cuat in paſſionibꝰiuncturaꝝ et appa
ret in oĩbus locis pᷣdictis in ꝑte tam
ſilueſtri. poſtea elena muſculos et coꝛ
das et uide oſſa ⁊ pꝛimũ ẽ os fẽoris
ſupra ꝙ fabricate ſũt ſpodiles doꝛſi

et ꝑ cõſeqᷓns totũ coꝛpꝰ ĩ ꝑte ĩfeꝛioꝛi

habet piſſidem quaãda ĩ cniꝰ cõcauita

te locata ẽ extrẽitas rotũda cãne co

xe qᷓ uocat᷑ tebrũ 2 ĩ medio ambo

VierfarbSelector Standard*- Euroskala Offset

rũ ĩ ꝑte ateriori ẽ quoddã ligãẽtũ ꝙ
alioꝰ põt uocari tebruʒ 2 qn hoc ł
primũ rſilit foꝛas tũc neceſſe ẽ hoĩeʒ

claudicar̃ qa cꝛus hꝰ elogat᷑ 2 fir̃ari

nõ põt ⁊ totũ nõ bñ pot ſupõtaꝛi ne
ceſſe ẽ ẽt ut crus tabeſcat ga uene
qꝑtraſeũt ĩferi pꝑ oppſionẽ ⁊ obliq
toõeʒ q'qʒmõ oppilat᷑ 2lʒ no pꝑfecte

iüctura h̊ iſtoꝝ duoꝝ oſſiã uocat᷑ ſia

..

nde doloꝛ eiꝰ denominatus ẽ ſyati
cꝰ. poſtea uidebis os qdðᷣ

cauitatẽ habuit magnã ut ẽẽt le
ue ⁊ ut multã medullã retineret? qa
melius ſuſtẽtare põt quãdo nõ ſtat
pẽdicularit᷑ ſʒ qndo fʒ extꝛema pli

. catũ ẽ vᷣſus domeſticã ⸗ imedio ↄne

4
.
P

P
P
4
4

anteriorẽ.i iũctaꝛs illa ẽ

3

xũ: hic ẽ ꝙ n fuit rectũ oĩo ſʒ plicatũ

ſʒ mõʒ dictũ poſt ipſũ ĩ iſctuꝛa genr

ſũt duo focilia tibie pᷣſus tamè

patella facta ad moʒ plantvat tãca
ſit foꝛtior facta ex ligamẽtis ac ſi
mõʒ fuiſet ligata ⁊ focillũ maiꝰcẽ ĩ d

meſtico ⁊ groſſiꝰ qʒ illð maiꝰ onꝰ ha
de copoꝛis ſuppołcaꝛe minus aũt ?

ſubtili ĩ paꝛte ſilueſtri nõ perueni
es ad iũctuꝛã qa factũ ẽ tãtũ ut ſit

appodiamẽtũ m is poſt iſta duo
Pore dos cuu iſtẽ otiuat ꝑ ↄiüctu

.
5 .

uocat᷑ cana
coxe qð e maiꝰonibʒ oſſibꝰ q ſũt ĩ cõ
por oa dʒ cv·ſcetamtũ totiꝰ cõpis

8ꝙ uocas

rã caib ſiẽ cauiculle noĩate ab oſſe il
lo ꝙ caib noĩat᷑ poſtea ẽ os ĩferius
ꝙ caib nolat᷑ ⁊ ẽ os calcanei fabrica
tũ dẽſũ ⁊ gꝛoſſũ qdrãgulatum ut poſ
ſit bñ figi ⁊ figer totũ? ꝑp fixionẽ

bonsã ⁊ ut qn figit᷑ non ad teꝛꝛã cũ

atteꝛat natuꝛa cuti gꝛoſſã caloſaʒ
multã ſb ipo poſnit.poſtea ẽ nauicu
lar̃ qd ẽ factũ ad moʒ nauicule q̃drã
gulate oblõgũ.poſtea ẽ raſeta pedis
q ↄpoiĩta ẽ ex tribꝰ oſſibꝰ⁊ ñ ex octo
ſic raſeta manꝰ.qꝛ peſñ dʒ ita plib
motibꝰ moi ad aliqd r̃tinẽdũ ut ma
nꝰſʒ ꝑꝑ fixionẽ hũit im tria.poſtea ẽ
pecte qð cõpoſitũ ẽ ex.v.q;ꝛ qtuoꝛ in
eadẽ ꝑte ſi poſita cũ alijs.poſtea ſũt
oſſa digitoꝝ.iA.qꝛ qlibʒ digitorum
hẽet tria oſſa ⁊ poplex hẽt duo.⁊ tũc
erũt oſſa pedis ⁊. quot aũt et ꝗ ſit
muſcłiet cõde magis pot nideriĩ ho
mie exiccato qᷓ; recẽſ̃ ſuſpẽſo.ſie ali
as ðclaraui ad ſẽſũ qñ legi libꝛũ ð iu
uamtis mbꝛoꝝ unũ tñ ſcias ꝙ coꝛde
extẽdẽtes digitos pedis oriũt᷑ a mu
ſculis ꝗ ſij ĩ tibia ĩ pte ſilueſtri.ſʒ ⸗

tꝛahẽteſ digitoſ pedii qca muſcuk

q ſũt ĩ plata pediſ nã ps ĩferioꝛ pediſ
fuit carnoſauꝰꝰ opea ut pes magiſ
figeret᷑ et cutis ab oſſibꝰ nõ ad ter
rã attraberet᷑.et io ĩ plãta pedũ mu
ſculi cõtrahẽtes digitos fuer̃t locati
qᷓ extẽdetes digitos nõ potuer̃t loca
iĩꝑte ſuꝑioꝛi ꝗa ꝑs ſuꝑioꝛ dʒ ẽe e
rnata ne aggrauet pedẽ.

N7S. die. i9. decembꝛis. Finis.

Ex plicit Anotbomia Mundini

ſſtantiſſimoꝝ doctoꝝ almi ſtudij
Cicinenſis cura diligentiſſime emẽ
data. papie ipꝛeſſa pꝑ magiſtrũ Anto
ni de Carcanoſregnate Johãne

Oaleaʒ illo Inſubꝛi Buce ſerto.

–