JbI24_fol
author: Mundinus <Lucius>

J. Rt. 1r 68.

1

—
— .
—
☚ = =
„

8
1

I

„

C
5
In

SS
WI

VU naehonmri niuaden enomienſes

—

4 Incipit Anothomia Mundini.

Via ut ait.G. vijꝰ
auctoritate Plato
nis opꝰi aliqᷓ ſciẽtia
ub aꝛte tꝛadit᷑ tꝛibꝰðᷣ

cauſis.pꝰ. ut quis ſatiſfaciat amicis

ut qꝗs exeꝛcitet᷑ utiliſſimo exeꝛci
tio quod eſt ꝑ intellectũ.ʒꝰ uero ut
illo remediet᷑ obliuiõi que ẽ ex ſenec
tute.hinc eſt ꝙ his tribꝰ ð cauſis
ꝓmotus propoſui meis ſcholaribꝰ
quoddã opus ĩ medicina cõponere.

et qa cognitio partiũ ſubiecti ĩ me

dicinis quod ẽ coꝛpus humanũ que
loca diſpoſitiouʒ appellant᷑ eſt una

partiũ ſcientie medicie ut dicit Aue

roĩs pᷣmo ſui colliget capitulo ð diſ
finitiõe medicie.hic eſt quod iter ce
tera uobis cognitionẽ ꝑtiuʒ corpo
ris humani que ex anothomia iſur
git ꝓpoſui tradere nõ hic obfuans
ſtulũ altũ ſʒ magis ſecundũ manua
lem oꝑtationẽ uobis tradã noticiã.

Kapitulum pꝛimum.

Ituato itaq; corpor̃ uel
õine matuo ꝑ ðcollatiõeʒ
uł ſuſpẽſionẽ ſupĩo pꝰ noti
ciã totiꝰ vᷣbemꝰ haber᷑. fario partiũ
Mã cũ omnis nr̃a cognitio incipiat
a notioribꝰnobis ⁊ que ſũt confuſa
notiora ſut. ⁊ totũ cõfuſiꝰꝑtibus ma
xĩe a cognitidoe totiꝰ ĩcipiemꝰ.Circa
totũ aũt quod pᷣmuʒ debemꝰ cogno
ſcer̃ eſt in quo homo habet differen
tiaʒ ab animalibꝰalijs habet autem
differentiam in tribus.ſ. in figura
uel ſitu partiuʒ in moribus ſiue arti

b'et in partibꝰ quibuſdã. In figura:
nam ſtature eſt recte ⁊ hanc habuit

ꝓpter qttuoꝛ ſuas cauſas. nam cor
pus hũanũ pmo habet inter cetera

terapẽtice methodi

animalia materiam leuiſſimam ſpiꝛi

tuoſã et aeream et ideo ad ſupeꝛioꝛa

elleuabilem. 2* inter ceteꝛa eiuſdem
qntitatis caloreʒ habet ampliorem
cuius eſt ſemper ad ſuꝑiora eleuare
ʒ formã habet perfectiſſimam que
cum angelis et intelligentijs que re
gunt uniuerſum comunicat.et ideo
ſurſum eius ſecundum ſurſum uni
uerſi debet eſſe.quarto ratioe finis
eius fuit figure ⁊ ſtature erecte. qa
ipſe finaliter ordinat᷑ ad intelligere
ad quod defuiunt ſenſus et maxi
me ſenſus uiſus ut apparet in pro
hemio methaphiſice. et ideo in ipſo
uiſus debuit ſituari et cerebrum et
per ↄſequẽs caput ſitu tali ꝙ poſſet
maxime diuerſa ſenſibilia apprehen
dere.et qnia ad plura uiſibilia ſe ex

tendit quãdo ſituatur in alto. quod

appaꝛet quia cuſtodientes ciuitates
ut poſſint a longe bene uidere ſtatu
unt ſua ſpectacula in locis altis ut
in turribus ⁊ huiuſmodi ut dicit G
in ixꝰ de iuuamentis membrorum.
Et propter hoc ipſe ibi dicit et di
cit.Auicena in tertio can.in princi
pio auctoꝛitate eius ꝙ neceſſitas in
creando caput ſuperius in homine
non ſuit propter cerebrum neque
propter aures neque pꝛopter os ne
que propter nares ſed propter oc
culos propter cauſam dictam. et ſic
ex parte omnium quatuor cauſaruʒ
homo fuit ſtature erecte. propter
quod uocatur antropos.i.planta ꝛe
uerſa et microcoſmus.i.minor mun
dus quia ſurſum et deoꝛſum habet
ſicut uniuerſum et mundus. et hec
erat prima differentia. Secunda
quia ex moribus uel aꝛte. mores
eĩʒ int᷑ cetera animalia habet magis
manſuetos nam eſt animal politicũ

et ciuile . arte uero a natura omni
caret. non enim habet artẽ inſitam
a natura ut aranea et apes et huiuſ
modi.et hoc ut ꝑticipet omnẽ artẽ
ſi eiʒ haberet aliquã inſitaʒ a natu
ra õni alia careret arte ut dicit O
pᷣmo ð iunamtis mẽbꝛoꝝ. Biffert
ʒ ab alijs in partibus non habet e
nim paꝛtes multas qᷓs habẽt alia ani

malia extrĩſecus datas a natura nã

non habet partes que a natura ſũt
animalibus date ut arma ad deffen-
denduʒ ſicut ſunt cornua roſtra un
gues lõngi.et iſtis talibus caruit qa
habuit organuʒ organoꝝ quod eſt
manus ꝗbus poteſt ſibi parare ome
genus armoꝝ ad deffenſionem ut
etiã dicit. G. primo de iuuamtis.et
ideo caruit etiã ꝑtibus que ſunt pel
les pilloſe et pennoſe ſiue ſquamoſe
ꝓpter eandem cauſã. et etiam qꝗa nõ
habet materiã ſuperfluam multum
nec etiã teꝛreſtrẽ que materia eſt il
larum caruit etiã cauda ꝓpter ean
dem cauſã qa cum ſit ſtature erecte
qetem operat᷑ ſibi ſedẽdo.cauda au
tem ſeſſionem prohibetſet hoc ſuffi
ciat de anothomia totius.

1 De anothomia uẽtris ĩferioris.

—

E ptibus aũt licet ſint du
plices ↄſimiles uidelicʒ et
cõpoſite.de ſimplicibꝰ non
ponam diſticta anothomia qa earũ
anothõia nõ pfecte appat i corpore
deciſo ſed magis liquefacto ĩ gurgi
tibus aquaꝝ.ſʒ ponẽdo anothomiã

membroꝝ organicoꝝ de ↄſimilibus

loqr ſecundũ qdð conſimile aliquod

ĩ aliquo mẽbro organico dominat᷑.
ut de carne in anothoia coxeſð oſſi

bus in anothomia dorſi et pedũ 2
anothoia neꝛuoꝝ ĩ anothõta cer̃ bꝛi

et nuche. De mbris aũt officialibus
ſciẽdũ ꝙ in q;pluribꝰipſoꝝ qᷓntũ ad
anothoiaʒ factã in mõtuis ſex ſũt ui
dẽda ut dicit comtator alexãdꝛinus
in comto lihri ſectaꝝ.ſ.que ipoꝝ ſit
poſitio qᷓ ſit eoꝝ ſbã et ꝑ ↄſequens
complo q ſit eoꝝ qntitas numerꝰ fi
guraſ⁊ ↄtinuitas eoꝝ.Sed q;tũ ad
anothomiã ipſoꝝ facta ĩ uiuis ſunt
coſiderãdã duo q ẽt ĩ athõia mõtuo
rũ poſſũt apparer̃᷑ quodamo.pmũ ẽ
que ſint iuuamta ipſiꝰ et oꝑpationes
fin que ſũt egritudies qͥ ĩ ipo poſſũt
ↄtingere.et ſi curã aliq; a/ ppriatã
habeãt q̃ ſit illa oſtẽdet᷑. Oiniſio au
tẽ et numerꝰ ꝑtiũ eorꝑis ẽq; ꝑtes q
dã ſũt qᷓ extrema uł extremitates di
cũt᷑ qdã uero ĩtrĩſece ⁊ pfude.⁊ iſta
rũ qᷣdã ſũt q imediate ordinãt᷑ ad ↄ
fuationẽ ſpẽi.queda qꝗ ĩmediate ad
ↄfuationẽ ĩdiuicui pmo ſũt mẽbra
gẽitalia.ꝛꝰ ſũt mẽbꝰ q ĩ uẽtribꝰↄtinẽ
tur. Cres ãt ſũt uẽtres ĩ coꝛpor̃ no
ſtro.ſuꝑioꝛ q ↄtinet mẽbra aĩata ut
caputiferior q cõtiet mẽbꝰ natralia
mediꝰꝗ cõtiet ſpualia mbra. Prio
tamẽ ĩcipiã ab anothoꝰ uẽtris ĩfeꝛio
ris qa prio illa membra fetida ſut et
ideo ut pᷣmitꝰ abiciãt᷑ ab eis ĩcipieðᷣ
cẽ. Secũdo qꝛ oĩs nr̃a cognitõ ⁊ ſpã
liter q ex mauali exiſtit oꝑone a no
tioribꝰ icipit nobis.talia aũt cũ ſint
poſterioꝛa natur̃ ſüt nobis notioꝛa.
Priʒ aũt ẽ uider̃ ðᷣ hoc uẽtre q eſt
ibã et cõpło eiꝰ qꝛ poſitõ ĩpiꝰ ſatis ẽ
nota quia fuit poſitus ĩfra alios uẽ
tres ꝑꝑ imꝑfectionem membrorum
que continet qꝛ quanto membrum
minus participat de nobilitate tãto
locum magis obtinet infimum in ge

ũere mẽbꝛoꝝ ficut in mundõ in gene

re entium Iteꝝ quia cõtinet mẽbra
putata ad ↄtinendũ et expurgad
feces et ſuꝑfluitates graues que ten

—

—⸗=

dunt deorſũ et ſpicialiter que ſũt ac
cepte ꝑ ſurſu.Eſt itaqʒ eiꝰ ſubã car
noſa pelliculoſa carnoſa tam magis
et ex hꝰ apparet qꝛ ↄplis calið eſt et
huide.et ca qre fuit hic uẽter carno
ſus et pelliculoſus et uõ oſſuoſus ẽ
qꝛ hic uent᷑ het ↄtinere mebra q ꝑꝑ
aſſuptionẽ cibi ut ſtõachus ꝑꝑ retẽ
tionẽ et repleeioneʒ ex fecibꝰ uł ex a
quoſitate ut in ydropiſſi uel uetoſi
tatibꝰ uł ꝑꝑ ipregnationẽ ut matꝛice
debẽt qñq; itumeſcere. Abi gouẽter
eſſet oſſuoſus nõ poſſet itumeſcere.
Tertiũ qð oportet uidere eſt nume
rus ſuaꝝ partiũ qntitas et figura.
Partes aũt eiꝰ ſũt duplices.ſ.intri
lſece et extriſece.extriſece quedã ſũt
directe quedã collaterales. directe
ſũt pars q dicũt᷑ comcideꝛe ori ſtoõa
chi et ẽ paꝛs in qꝗ ſenttit᷑.os uel caꝛti
lago epiglotaliſ que alio noĩe uoca
t malu gꝛanatũ de q ſuo loco appar̃
bi. poſtea ẽ ꝑs ſtõachał que ẽ ſupꝛa
umbilicũ uel diſtas ab umbilico ꝑ.4
digitos.ʒꝰ eſt ꝑs umblibał ubi ẽ um
buicꝰ cũ q fit alligatio fetus ĩ matꝛi
ce cu ueis matricis.et ꝓpterea ĩ in
triſecis apparet uena quedã qͥ ↄtiua
tur cũ ipſo et ꝑtraſit ꝑ gibũ epatis ĩ
chilli.illa tamẽ pᷣuata eſt ſaguine qa
fruſtrata eſt poſt ꝑtũ a ppria oꝑati
one ⁊ pꝑea ↄtinue euaneſcit ⁊ iõ mi
nor apparet i ſenibʒ q́; ĩ iuuenibʒ ſi
cut et euaneſcit arteria q cũ pᷣdicta
uena deſcẽdit ad umbilicu fetꝰ et q̃n
do ẽ in umbilico deſcẽdit iferius et
pᷣcipue ad ariã adorti iux ſpõdiles
fnuʒ ⁊ halanis ut j dicet᷑ ⁊ qndo ex
caꝛnas mirach/ppe umbilicũ ↄſidᷣra
hãc arteriã qꝗa eſt ad modũ nerui uł
corð iiijꝰ eſt ꝑs que uocat᷑ ſumẽ j ũ
bilicũ ꝑ.iiijꝰ digitoſ ⁊ ẽ ꝑs in qᷓ uene
qᷓ timinãt᷑ ad cutiʒ ꝑ qᷓs pueri ĩ ma
trice exiſtẽtes emittur aquoſitatẽ ⸗

iõ ut dicit.Auicẽa tales uene⁊ talis
ꝑs notior ẽ in nõ naſ q; inꝑfec ut
ego moſtraui młtoties.qꝛ i ꝑfeciʒ
fruſtrat᷑ a tali oꝑõe.vꝰ ẽ ꝑs qᷓ uocat᷑
pectẽ ubi exiſtüt mebꝛa geitalia ꝑtes
uero lateraleſ ſũt due ypocudrium
ſiniſtru ubi ẽ ſplen ⁊.ubi ẽ epar dex
trũ et illiu ſiniſtrum et illium dextrn.

4 Be anothomia mirach.

Is uiſis ꝑtes magis ĩtrin
ſecas ſic dicernas. Ipſaꝝ
n. qdã ſũt ↄtinẽtes. qdaã 2
tẽte ↄtinẽtes cõi noie nncupantꝰmi
rach.mirach aũt cõponit᷑ ex quiqʒ
ꝑtibꝰ.ſ.ex cute pĩguedie paiculo caꝛ
noſo muſculis et cordis eoꝝ et ex ſi
phach. Cũ raſorio igit᷑ ĩcide ꝓtra
hẽedo a ſcuto oꝛis ſtõi dircte uſq; ad
oſſa pectinis leuiter ĩcidedo cutim
q̃ ẽ duplex qᷣda ẽ ſic coriũ.ſ.i q ex
teriꝰ ⁊ ſi ðꝑdit᷑ pot reſtatuari alia
ẽ uera cutis q ẽ alba ĩ mediate ſeqns
coꝛiũ et ẽ ſꝑmatica iõ ſi ðꝑdat᷑ n pot
reſtaurari poſtea iuxta umbilicũ fᷣm
latitudinẽ in cidas ꝓtrahẽdo a dex
tris ⁊ ſiniſtris uſq; ad dorſũ poſtea
excoria ⁊ hebis pꝰ cuti poſt qʒ ſtati
apꝑʒ piguedo.maior tam in porco
q; in hoie poſt ea locatꝰ ẽ paniculꝰ
carnoſus ꝗ nõ ẽ nerueꝰ ut alij neq;
carneꝰ nt muſtulłꝰ.ſʒ ꝑmixiꝰ ex car
ne ⁊ paniculo poſt eũ ſũt coꝛde ⁊ mu
ſuli. Muſculi ſũt.viij.ſicut dicit.O
vj.ð iuuamtis caꝰ penulłꝰ na duo ſũt
lõgitudinales quoꝝ fila ꝓcedũt a
clipeo oris ſtõi nſqʒ ad oſſa pectis

fmlõgũ ⁊ ideo uocati ſũt lõgitudia

les nec habẽt cordas magnas niſi li
gamtales.poſt iſtos ſũt trãſuerſa
les duo ſuꝑiores un a dexttis alteꝛ
a ſiniſtꝛiſ ⁊ ãbo oriũt᷑ a ſuꝑioꝛibꝰiux
ta coſtas ⁊ ðᷣſinũt ĩ coꝛdas cica oſſa

pectinis ſic ꝙ dextri corda tẽdit ad
ſiniſtrũ iferius ⁊ ſiniſtri ad dextruʒ
⁊ ꝑ oppoſitũ ſũt ꝓcedẽtes ĩferiores
ſriora quoꝝ ort eſt ab oſſibꝰ pectis
et ãche.⁊ ᷣſinẽte in coꝛdas ad locuʒ
ubi finiũt coſte.ita ꝙ coꝛde eoꝝ cru
ciãt ſe ad inuiceʒ ad mõʒ iſtius figu
2e ¶ ultimo poſt iſtos ſi latitudina
les quoꝝ fila ꝓcedũt ꝑ latũ unꝰ dext
alt ſiniſ et ortꝰ æ appentia eoꝝ eſt
magis iux dorſũ pᷣſus ſuꝑius ⁊ iſti
cũ lõgitudinalibꝰ ueniũt ſe int᷑ ſecau
tes ad ãgulos rectos.hic ẽ numeꝛus
et qᷓntitas ⁊ poſitio ⁊ ſbã ⁊ figura ⁊ꝛ
colligatia uel ↄtinuitas hoꝝ muſcu-
loꝝ. Juuamtũ eoꝝ eſtſcõeſ⁊ ꝓpriũ
cõe ẽ duplex bncipale ⁊ faꝛiũ.pncipa

le eſt ut ↄſtituẽ tes ſbaʒ ipſiꝰ mirach

mẽbꝰ itrinſeca tueãt᷑ a nociuis extꝛĩ
ſecis ⁊ calas eoꝝ reuerberet᷑ ad itꝛa
fariũ iuuamtũ eſt ut adiuuẽt ad ex-
pulſionẽ fetꝰ ⁊ fetũ ẽt cũ mirach ad
iuuẽt ut ad expulſionẽ eoꝝ qͥ a pecto
re expellũt᷑ et ut ad expulſionẽ fetus
2 fetũ ẽt cũ mirach adiuuẽt ut s di
cit.GO.eoð vjꝰ. Iuuamtũ ſpẽale ẽ qa
muſculi lõgitudinales ſij facti ad at
trahẽdũ pᷣncipaliter ⁊ faꝛio ad ex pe
lenð et ꝗa hec oꝑatio maxie in iteſti
nis reqrit᷑ iõ iſti muſculi fuerũt ma-
gni. expulſionẽ aũt oꝑant᷑ ꝑ ↄtra/
ctõʒ uilloꝝ ſuoꝝ ꝗbus ↄtractis ↄpri
mũt mẽbꝰ.q ↄtinẽt ⁊ ꝑ ↄñs expellũt
qð ↄtinet᷑ in eis. Itẽ hoc faciũt gr̃a
dyafragrãtis cũ qᷣ ↄtinuant᷑ qd de

ſcẽdẽſ a ꝑte poſteꝛioꝛi deõſuʒ cã fuit
qð ĩteſtina ⁊ mbra q ↄtinẽt᷑ ſint q̃ſi

iter duas manꝰ ⁊ io qndo iſti muſcu
li ↄtrabunt᷑ comprimũt᷑ ad dyafra
gra. fit ꝙ illa mẽb expmãt qð in eis
ↄtinet᷑ ſicut res ↄtenta iter duas ma
nus expellit᷑ ꝑ cõpreſionẽ manuũ ad
inuicẽ qð latius declarabit᷑ infra in
anoꝰ dyafragmatis. Muſculi nõ la
titudiales ſi facti ad expellẽdũ pᷣnci

palr̃ et ꝑꝑ hꝰ maxie et ĩ mediatiꝰ ap-
proximat ĩteſtinis.et qa expulſionẽ
faciũt ꝑꝑ cõpreſſionẽ ꝑtis a qᷓ dʒ fie
ria ſuꝑioribus ad ĩferiora hĩc eſt ꝙ
iſti muſculi fuert magis poſiti ſuꝑiꝰ
q́; iferius. Cranſuerſales uõ poiĩti
fuer̃t ad retinẽð rtẽtio.n.fit ꝑ uillos

trãſueꝛſales ut apʒ.ʒꝰ de ᷣtutib natu

ralibus ? qa retentionẽ oportebat

facere ne reaſcẽderet ſuꝑfluitas ad
locũ ſuꝑiorẽ unð uenit et ne cito de
ſcẽderet.ſʒ ↄtineret᷑ ut totũ inuatiuũ
exuccetur.iõ nõ fuerũt tatũ duo traſ
uerſales ſuꝑiores ſʒ ĩferiores.ſʒ qa
maior reqrit᷑ retentio ne regrediat
ſuꝑius q; ꝙ deſcendat iferius iõ ma
iores fuer̃t tꝛãſuerſales ſuꝑiores.qᷓ;
inferioꝛes ẽt ad hoc facit dyafrag⸗
ma ut poſtea dicetur.

¶ De anothomia ſiphach.

—

Lleuactis aũt et abſciſſis
his muſculis apꝑʒ ſiphach
Amelius tamẽ eſt ut iſti mu⸗
ſculi in una ꝑte refuent᷑ ꝓpter illud
qð oʒ poſtea uidere et iſtð ſiphach
eſt paniculus ſubtiliſſimꝰet ualde du
rus ⁊ iſte fuit factus ut ꝓhiberet ne
muſculi cõprimerẽt membra natura
lia et ea ↄtineꝛet ꝓpter qð fuit ner
ueus ut poſſet dilatari ⁊ ↄſtringi qᷓn
do illa dilatant᷑ fuit ſubtilis ne ea ag
grauaret fuit durus ne faciliter rum

peretur. nã ex eius fractura accidit

paſſio que dicitur ruptura ſen cre⸗-

patuꝛa intumeſcit eĩz hoc mirach cũ
rũpitur hoc ſiphach. Sunt etiã eiꝰ

alia duo iuuamta que ponti.Auicẽa
in libro de animalibꝰcapitulo de ano
thomia ſtomachi.ſ.ut ꝑ retractioneʒ
eius uerſus dorſũ cũ quo aligat᷑ ex-
pellat illud in ſtomachũ et i matrice
ↄtinetur et hoc facti ſimul cuʒ dya

fragmate cum quo continuatur ut

poſtea patebit.Aliud iuuamentũ eſt
ut alliget ĩteſtina dorſo et nhnin r.
ſal iter ab ipᷣo oꝛiant᷑ paniculi oĩum
alioꝝ mebroꝝ in eo ↄtentoꝝ: Quiĩta
utilitas ſecodu. G.vꝰ de iuuamẽtis ẽ
qa prohibet iteſtiua a ruptura qᷓndo
inflatur a uẽtoſitatẽ. Et ex his patet
que ſit ſubſtatia mirach et cõplexio
eius apparet que ſit poſitio eius que
ſit qntitas et munerus paꝛtiũ ipſius
et etiã apparẽt que ſint iuuamta ipſi
us. Reſtat eꝛgo uideꝛe de paſſionibꝰ
eius.poteſt aũt uenter pati omne ge
nus egritudinis.ſ.malã cõplexione ʒ
malã cõpoſitionẽ ⁊ ſolutionẽ cõtinui
taſᷣ de cura male cõplexiõis nihil di
cã qꝗa nihil habet ppriũ ĩ ſui cuꝛatioe
ꝙ ex ano dependeat.mala ãt ↄpoſi
tio q ẽ tumor pᷣter natuꝛã ĩ ipᷣo ẽ du
plex.qᷓdã apoſtẽans ⁊ qdã nõ. Pria
nõ hʒ aliqð precipuũ niſi qð ðᷣ erup
tioe eiꝰ ſi erũpat᷑ ad itus ⁊ extꝛa hᷣ eſt
peioꝛ q; ſi ad itus tãtũ uł ad extra tã
tũ.Et cã patet qa natuꝛa nõ habet ſu
pra quod ſe fundet in cõſolidãdo uul
nus.mala aũt compoſitio que nõ eſt
apoſtemoſa eſt inflatio uentris ꝗ ac
cidit in ydropiſi aſclite uel timpani
te.nam in aſclite aquoſitas ↄtinetur
in ↄcauitate uentꝛis inteꝛ inteſtina ⁊
ſiꝑhac.ſicut in timpanite uẽtoſitas

retinet᷑ ⁊ facit mirach intumeſcere.

¶ In curatione aũt eiꝰ debes ꝓce-
dere cũ his que ponũt auctores.mo⸗
dus aũt qui maxime depẽdet ex ano
thomiã ẽ exctractio aquoſitatis per
ĩciſione. MDocł aũt eſt ut partem ſi
phac q; nunc incidiſti reducas ſuꝑ
iteſtina ita ꝙ ſtet ſicut in uiuo ⁊ po
ſtea in ydropico ſituato ſupino de
bes cutiʒ uẽtris trahere ſuꝑius ⁊ po
ſtea habere raſoriũ et pforare uſq;
ad ſiphac.ita ꝙ etiã ĩcidas ſiphac.et
tũc ſtatim debes habere canula ⁊ po

nere in foꝛmine et extꝛahere ðᷣ aquo
ſitate quantũ ſuſtinet patiẽs ſemper
tamẽ ſis memor ꝙ melius ẽ ifra ſub
ſiſtere qᷓ; exquiſitiſſime euacuare et
ſpecialiter ĩ ydropicis ꝑꝑ debilitatẽ
uirtutis:poſtea dimitte cutim qa re-
dibitad locũ propriũ ⁊ coboꝑiet uul
nus alioꝝ mebroꝝ et aqua nò exibit
Et q̃ndo uis extrahere plus ð aqua
retrahe ipſã ſicut pᷣmo et ceſj.Iſtud
tamen uulnus non facias niſi a late
ribus non in medio. Primo qa uul
nus non itafaciliter conſolidat᷑ ꝓp
ter ſiphac eſſeſet ſbtilius ibiſq; in la
teribus ſecundo ꝗa propter cordas
uulnus eſt paratũ adducere ſpaſmũ
TCertio qa aqua melius egredit᷑ quia
grauis tendit deorſum. Si uero uen
ter patiatur ſolutionẽ continuatis.
tũc iſta ſolutiõ aut eſt penetrãs uſ-
qʒ ad profundũ aut nõ.ſi nõ tũc nõ
ẽ cura difficilis.ſi ſic aut per uulnus
eg.edit᷑ aliquid ex cõtentis aut nõ.ſi
ſic tõc ilud qð egredit᷑ aut ẽ zirbus
adipinus aut aliqð iteſtinoꝝ ſi ʒirbꝰ
tũc dʒ ſui cum ſirico aut ligari iuxta
cutẽ qᷓntũ põt et poſtea abſcidi.quia
totũ qð ð ipſo cõtangit aer corrũ/
pit putrefaẽ putrefacit aliaſ ꝑtes.⸗
iõ dʒ abſcidi ⁊ poſtea alið reĩtrait
ti et ſiricum retineat᷑ extra et retine
atur labiũ aꝑtuʒ.qa natura cõſolida
bit ʒiꝛbũ et expellet illud qð cum filo

eſt alligatũ:⁊ hoc fcõ debes cõſolida

re uulnus. ¶¶ Si uero illud qð eſt e⸗
greſſum eſt inteſtinũ.tũc aut inteſti-
num eſt uulneratũ aut nõ ſi non eſt
uulneratũ et neqʒ allia ſba ẽ ei ĩuolu
ta qᷓncitius põt dʒ intromitti.ſi uero
alia ſbã ut puluis uel ſanguis ẽ anne
xa dʒ lauari cũ aqua calida et re intꝰ
mitti.ſi uero ꝑꝑ morã uẽtoſitas ſit ĩ
eo ĩcluſa et ex hoc ĩtumeſcat et non
poſſit reĩtromitti.tũc cataplaſma rſo

7

lutim nel ſpõgia madefacta in deco
tiõe reſolut: dʒ ſupponi ⁊ detumefi
et ⁊ reitromittet᷑. Si aũt non poſſet
detuʒ efieri nec ĩtromicti.tũc dilatet
uulnꝰ mirach donec inteſtinũ reitro
mitat᷑.¶ Nũ aũt iteſtinũ fuerit ĩciſũ
tũc ſi ipſũ ſit ex groſſis ĩteſtinis ðᷣbẽt
labia eiꝰ ſui cũ ſirico ſicut ⁊ alioꝝ mẽ
broꝝ.ſi uero ſit ex ſubtilibꝰ ĩteſtinis
tũc nõ ſuſtinet ſuitionẽ niſi ſit ꝓfun
da ualde.? talis ĩpediet operationẽ
eius ꝑꝑ ꝙ melius ẽ ut retineat᷑ cõiũc
ta labia uulneris cũ capitibus formi
caꝝ magnaꝝ.debẽt eni labia ĩteſtini
cõiũgi ⁊ habere formicas magnas ⁊
facere ꝙ mordeãt labia cõiuncta ab
ſcidere caput ſtati.⁊ ſie facere donec
labia ſt ent cõiũcta.⁊ tũc reĩtromitte
inteſtinũ ut prius.hoc fcõ ad ſolu
tõeʒ uetꝛis curãdã r̃di.⁊ illud uulnꝰ
curat᷑ cũ reductõe labioꝝ ĩ unũ ⁊ re
ducũt᷑ ⁊ r̃ducta r̃tinẽt ĩ unũ ſuitõne

fcã cũ ſirico hꝰ mo. NMã ĩ pria ſuitõe

dʒ accpi totũ miꝛach ex una pte.ex
oppoſita uõ ꝑte dʒ dimitti ſiphac ⁊
reliquũ ðᷣ mirach dʒ aſſumi.⁊ ĩ alia
ſuitõe totũ mirach ĩ ꝑte ĩ qua dimiſ
ſũ ſuit ſiphac dʒ aſſumi.⁊ ex alia ꝑte
ſiphac dʒ dimitti ⁊ ſic cõſequẽt᷑ ad
hoc ut labiũ ſiphac cõiungat᷑ ⁊ re-
ducat᷑ labio membꝛi carnifoꝛmis ut
fiat enim firmioꝛ conſolidatio nul-
neris ⁊ eodem mõ curat᷑ uulnꝰ hoc
ſi ꝑ ipſũ nihil ſit egreſſũ Et hoc de
anoꝰ miꝛach qð eꝛat mẽbrũ cõtinẽs
Reſtat uidere nũc de anoꝰ mẽ⸗
broꝝ contẽtoꝝ.hec aũt mẽbra num
ero ſunt.x. Primũ qð occuꝛꝛit ẽ ʒir
bus.ſeↄdũ ĩteſtia tertiũ ẽ ſtomachꝰ
quartũ ſplẽ.quinũ ẽ epar.vjꝰ meſẽt
eriũ.vijꝰ.renes.viijꝰ.ueſic. Nonũ teſ
ticuli ⁊ uaſa ſꝑmatica uł matrix ĩmu
liere.x.ẽ ᷣga cum collo ueſice.

„

¶ Be anothomia zirbi.

E zirbo aũt fʒ ꝙ ellicit᷑
ex dẽ̃is Ga.vꝰ de iuamẽtiſ
ÿ.primũ qð oʒuidere ẽ loc
us enĩ ĩ hoĩe.ẽ quia cooꝑit ab ante

rioribʒ ſtõachũ et oĩa ĩteſtia.lʒ nõ

coopꝑiat ĩ alis oĩa ĩtſtia.⁊ hoc fnit
qꝛ hõ iĩtercetera aĩmalia eiuſdẽ quã
titaſj ẽ debilioriſ niꝛruj digeſtiue.⁊
ẽt qꝛ ĩteſtina nociuis extcrioribʒ ma
gis expoxita ſij ꝑꝑ cutẽ ſubtiliorẽ ẽe
ipſius ⁊minus piloſa.Ex his et põt
patere ſecõdũ.ſ.ꝙ ſit iuamtũ eius.ei
iuamentum euim ipſius eſt cõforta
re pꝛĩcipałr digeſtion ſtõi ⁊ ĩteſtin
oꝝ reueꝛberãdo calorẽ ad ſtomacũ
Et ꝑꝑea dic.GO.i.vꝰ.de ĩterioribuſ
ꝙ qda miles fuit ibello ĩuẽtre uulne
ratus cui epiplex.i.ʒirbus fuit abſc
iſus.tamẽ ex uulnere ſanatus ẽ.eſcã
tñ nõ potuit poſteadigeꝛeꝛe.Ex biſ
ẽt cõſequẽt᷑ pʒ tertiũ ĩquirẽdũ de ip
ſo.ſ.ſubſtatia eius nõ fuit ſiplex.ſʒ

cõpoſita ⁊ fabrichata ex ſubijs ᷓ

habẽt calefacer.⁊.pꝑea fuit cõpoſi
tuſ exq̃drupliciſbã ut ponit Ga.vꝰ
de iuuamẽèꝶ.ſ.ex paniculis duobʒ ſu
btilibʒ ⁊? ex adipe ſepoſa ex aꝛteijſ et
uenis.ex pãĩculis pꝛĩo ut illi ↄtĩeꝛẽt
alia ⁊ ẽt qꝛ iſte ʒirbꝰðᷣbebat ẽẽ extẽſi
bił ⁊ leis ⁊ dẽpſꝰ ut caliditatẽ reuer
beraret.ad hoc aũt põt ſbã pellicła
ris magis aliqᷓ alia.ſo in ipſo fuit a
deps q̃. calefacit cũ ſit ualde ꝓprin
qua ĩ potẽtia ad caliditatẽ.ʒꝰ aꝛteꝛie
et uene qꝛ młtũ calefaciũt.Ex his e
tiã patẽt alia duo.ſ.quis numerꝰꝑti
um eiet ẽt q̃ ſit colligatia eiꝰ.nam
habet col iganiã ad mẽbra ad q̃ ter
miĩat᷑ ut ſtõmachò et ſplenẽ et iteſti
nã et ſpecialiter colõ ꝑꝑ cãm q̃ dice
tur habet colligãtiã ad mẽbra a qui

—

.
————= — —
— ——

7

be oꝛit᷑ orit᷑ eĩʒ ex pãniculo carno
ſo qui alligatꝰẽ dorſo iuxta diafrag
ma. Et cã qr ab illo orit᷑ ẽ qꝛ ad pã
niculũ illũ terminãt᷑ due extremita
tes pãnicłi ſiphach que debẽt ĩueſti
re ʒirbũ.fa qꝛ ibi ſũt magne uene et
arterie a quibꝰ iuxta ſtõm oriunt᷑
pue rene et arterie ↄtexentꝰ ʒirbũ
rtio qꝛ ẽ ibi meſẽteriũ ſepoſũ a quo
oꝛit᷑ adeps ſepoſa replẽs uacuita
tes illins cotexture. Qne aũt ſit
egꝛitudo iſtius hecaꝛãda ꝑ anotho
miã pʒ ex his que dicta ſunt ſupra.

¶ De an othomia ĩteſtinoꝛ.

Lluato ʒiꝛbo qᷓntũ ad ꝑtẽ
que cohopit ĩteſtia et non
plus ut nõ moueas alia m
bra a ſuo loco ſtatiʒ apharẽt inteſti
na circa que primo notabis põnem
et numexꝝ.fuer̃t eiʒ plura inuoluta
et reuoluta et nõ fnerũt unũ ĩteſti-
num rectũ pp dno.pꝰ quia dato ꝙ;
ĩ quibuſdã brutiſ tãtũ ſit unũ ĩteſti
nuʒ recte pcedẽs.ĩ hoĩe aũteet alijs
aĩalibꝰ pfectis fuer̃t reuoluta ut di⸗

uitiꝰ cibꝰin ſtõ ↄtineret᷑ et ĩteſtinis

qꝛ ſi nõ ↄtineret᷑ oporteret ꝙ ho a
nimal eſſʒ ĩ ↄtinua acceptiõe cibi et
ↄtinua aſſellatidõe.et ↄtinuatio iſta ĩ
pediret occupationẽ in alijs pfecti
oribus oꝑationibʒ. ſa cã fuit qꝛ ſi
totũ inteſtinũ fuiſſet unũ rectũ non
qibet ꝑs cibi fuiſſet ↄtacta a ſupfi-
cie inteſtini et iõ non exſuccaſſet ĩte
ſtinũ totã humiditatẽ cõtentã in ci
bo.ut igit nihil remaneꝛet de cibo
inctatũ ab inteſtinis ut totã humi⸗
ditas exuccatur ordinauit natura
ipſa eſſe inuoluta.ex hoc ſtatiʒ ap
paret tibi ꝙ ſũt plura numero.ſ.tri
a ſubtilia ſeu gracilia et tria gꝛoſſa.

MNcipiẽdũ tamen ab ultĩo
qð uocat᷑ rectũ uel longa
on cuius extremitas ẽ ori

ficiũ qð udcat᷑ anus.ſʒ ut ano ali-

oꝝ nõ deſtruat᷑ ligaꝛe opoꝛtet illo
inteſtinũ cir̃ca mediũ eius in dua-
bus ꝑtibus ⁊ in medio ligato ĩcider
et inferiorẽ partẽ dimittere et cũ ſu
periori excarnãdo aſcẽde.et nota
circa illud inteſtinũ multitudinẽ ue
naꝝ meſeraicaꝝ que ueniũt ad ſugẽ
dum ſi quid de humiditate in chilo
uel ſuꝑfluitate remanſit et iſtud ĩte
ſtinũ iuxta ilia finit᷑ ubi incipit in-
teſtinũ quod colon nominandũ eſt
quod ideo dicit᷑ colon quia plura
habet colla uel caueꝛnoſitates ulł cel
lulas uel cameras in quibus ſtercus
figuram accipit et in ipſo retinetur
propter has cellulas.

¶ Be anothomia colon.

Irca qð inteſtinũ colon pᷣ
mo debes ↄſiderare locũ.
quia multũ circa renẽ ſini-
ſtrũ ĩplicat᷑ et ĩuoluit. et hec eſt cau
ſa quare eius dolor ex parte loci nõ
diſtinguitur a dolore renali. poſtea
uero aſcẽdens ⁊ cohoporiẽs ſplenẽ
incipit circa exteriora declinare sᷣ
ſus partẽ dextrã ⁊ cohoꝑit ſtõachũ
accidit ꝙ qᷓndo ſuꝑfluitas deſcẽdit
ĩ hoc ĩteſtinũ ꝙ ſtoachꝰeiſcõpatituꝛ
et dolor et rugitꝰtũc tpᷣris apparet
circa ſtõachũ et tũc homo ſtati deſi
derat aſſelare et aſſellat ꝙ nõ ↄti ge
ret ſi in ſtomacho eſſẽt humores q

facerẽt hũc rugitũ ⁊ dolorẽ ⁊ ex hꝰ

patet qr̃ accidit his ꝗ purgant᷑ ſin-
copis qᷓndo appetũt aſſellare.uł hbu
mores in iĩteſtio hoc ↄtinent᷑ qui ð
bẽt euacuari.qa tũc illi bumoꝛes exi
ſtẽtes ĩ illo ĩteſtio alterãt ſtõachum
et os eiꝰet exalteratiõe oris ſtõi ſe

L

quit᷑ ſincopis. Sʒ dubitabit aliqs
raton abiliter de loco iſtius ĩteſtini
qa cũ ſt de groſſis debet eſſe inferi
et nõ ſupra alia cuius oppoſitũ ap
paret. Sicendũ ꝙ illud inteſtinũ fu
it locatũ ſuꝑius iuxta uel ꝓpe ſtõa/
chum ꝑꝑ tria pᷣmo qa illud ignobili
us eſt onibʒ gracilibus.et iõ ſub mi
rach debuit inter cetera gracilia po
ſitũ eſſe in extremiſ. Secũdo qa illð
iteſtinũ ↄtinet feces.et aliquãdo ĩdu
rantur ille et de ſe priuate ſũt õni hu
miditate et caliditate naturali ut a
mẽbꝛis uicinis adiuuaret᷑ oꝛdinauit
natuꝛa ut locaret᷑ imediate ſupꝛa ſto
machũ ut cohoꝑiꝛetur a ʒirbo a quo
et ſtomachꝰ cohoꝑit᷑ qui ʒiꝛbus ipſũ
humectat et calefacit et ꝓpterea ap
paret ꝙ nõ eſt aliqð inteſtinũ cum
quo ita alligatus ſit ʒirbus ſicut cuʒ
colon ¶ Tertia cauſa huius loca
tõis ẽ qa illud inteſtinũ ꝓprie ẽ fac
tũ ad ↄtinendũ et expellẽdum ? ma

gis ad expellendũ feces et ideo iter

alia inteſtina ad ipſũ proprie pᷣbuit
ꝑuenire coła que habet expulſiuã ſti
mulaꝛe modo ꝑ hoc quod ſit locatũ
ẽ coꝰ ad ipſius ſubſtantiã peruenit
pᷣter illam que ad cõcauitatẽ inteſti
noꝝ peruenit.nam ſupra ipſũ ĩ par
te dextra ĩ qua exiſtit ſub pẽnula teꝛ
tia epatis in qua ẽ kiſtis fellis exit
kiſtis fellis ⁊ cũ ipſo colligat᷑ ⁊ hoc
apparet ad ſenſum et proterea tale
inteſtinũ in tali loco apparet citrinũ
et amaꝛnm in guſtu. Et nota cir ca
hoc mirabilẽ operam nature. Ad il
lud quod obiücit ſoluit᷑: quia inteſti
na nõ iudicant᷑ ſuperiora ratione lo
ci. ſed ratione colligantiẽ quã habẽt
cũ fũdo ſtomachi mõ inteſtina gra-
cilia ratiõe colligãtie ad fundũ ſunt
ſuperioꝛa alijs et ex loco ſuꝑioꝛi iſti
us inteſtini apparet cauſa quare in

dolore colico dolor auget᷑ tẽpore
aſſũptionis cibi.ꝗa tũc illud ĩteſtinũ
cõprimit᷑ a cibo ſʒ in tpᷣre famis nõ.
ſed intendit᷑ doloꝛ renalis et boc eſt
unũ ex ſignis diſtinctiuis inter unũ
dolorẽ et alterũ et ex loco et colligã
tia dicti ĩteſtini appaꝛẽt duo unũ uti
le ĩ cogione et aliud in oꝑe.in cogni
tiõe qa quaãdo colica fit pᷣus ĩcipit ĩ
ꝑte ſiniſtra ⁊ in illa magis moleſtat
tum qa inteſtinũ iliud frigidius eſt
ibi cũ non ↄtangat᷑ a kiſti fellis.ſe-
cũdo qꝗa in maioꝛi qntitate ẽ locatuʒ
circa renẽ ſiniſtrũ et ẽ ibi etiaã ſtricti
us. tamen illa colica que fit in ꝑte ſi-
niſtra nõ tãdiu moleſtat. tũ qa fit a
cauſis facilioribus.tũ ꝗa cauſa eius
in loco uicimori ad expulſionẽ᷑. Et
nota hoc qa ꝑ experientiã uidi mul
totiẽs. Quantũ ad opus uero cõfeꝛt

primo. quia in colica ea que admini
ſtrantuꝛ exterius debẽt magis appli

cari circa ypocondrium ſiniſtrũ q́;
dextrũ.licet utrobique ↄferant.ſe⸗
cundo qꝗa quado fit cliſter̃ meliꝰẽ ut
coꝛpus declinet vᷣſus dextꝛũ.ðut iteſti
nũ colon nõ cõprimatur ab alijs.po
ſtea iniecto cliſteri uertat ſe ſuꝑ la-/
tus ſiniſtrum. et poſtea paulatie ſu
per dextrum. ſicut in expulſioe q̃ dʒ
fieri per potionem adminiſtratam
ꝑ partem ſuperioꝛem.econtra qñ ĩci
pit mouere. hec de loco et colligan
tia eius. Sbam uõ eius ʒ coſideres
groſſã et ſolidã ⁊ ꝑpꝑea uẽtoſitatem
gẽneratã in eo multo tpre continet
que fortiſſimũ ĩterdũ in eo generat
doloꝛẽ ꝗ cũ fiat in ſbã groſſa ⁊ ſoli-
da· apꝑʒ ac ſi iõ teſtinũ terebello ꝑfo
raret᷑ et iõ ẽt i.hꝰ aſſimilat᷑ doloꝛ hic
doloꝛi renali.iiijꝰ cõſideꝛare debes
figurã ei ⁊ fõam q apparet ex dictis
celluloſũ.n.eſt ĩteſtinũ ⁊ in cellulis il
lis qꝛ uĩa et traſitus multũ obliq̃tur

ſit cã moꝛe ſrfluitatũ in eo ꝑꝑ q; ᷣle
figuꝛã recipiut ad modũ celulaꝝ.et
iõ ſtercus figurã hʒ quã ſcis q̃ ma⸗
gis aꝑʒ ĩ ſtercore retento ⁊ exicato
ut in febribʒ uel alijs egrititudinibꝰ
in ꝗbus eiciũt᷑ ſꝗbale et hũoꝛes flen
matici retinent᷑ et ſũt materia cucuꝛ
bitini.nã in ↄcauitate cellulaꝝ eſt
hũor flegraticꝰ młtus ꝗ eſt ſufficiẽs
mateꝛia ad geneꝛãdũ vᷣmem ſʒ ſi inteꝛ
unã cellulã et alia ↄtineat paucus
hũor q nõ ſit ſufficiẽs materia ad ge
nerãdũ vmem ẽ tñ ſufficiẽs ad gene⸗
ꝛãdum paniculũ ↄtinuantẽ unũ vᷣmẽ
generatum in una cellula cũ altero
generato in alia. Oꝑatio ãt.⁊ iuuam
tũ ⁊ egritudo iſtius patẽt ex pᷣdictis

¶Be anothomia monoculi.

Oc aũt inteſtinũ ↄtinuatũ
ẽ ex ꝑte ſuꝑiori cum monꝰ
ſiue ceco.qð dr monoculũ
ẽat niſi unũ orificiũ ꝑ qð
tatꝛahat ⁊ expellat qꝛ hoc ẽ ĩpoſibile
ſʒ qa habet orificia duo.unũ ꝑ qð at
trahit.aliud ꝑ qð expellit. Illð ãt ꝑ
qd expellit nõ eſt ſicut in alijs oppo
ſite locatũ ↄtra primũ:ſʒ abo locata
ſi iuicẽ iux.⁊ ĩfra hec orificia pẽdet
lacuna huius ĩteſttni admoð ſacci ⁊
iõ alio noĩe ſaccus uocat.Et ſic apʒ
eius figura et colligãtia locus ẽt qʒ
locatꝰẽ ĩ latere dexꝰ ſuꝑ uel iux̃ termi
nũ anche ſiue ſcie et ĩfra renẽ dextrũ
Sbẽã eiꝰẽ eadẽ cũ ſbã collõ.Egꝛetitu
dinẽ patit᷑ ẽt ſimilẽ ei. Juuamtũ eſt
ut ꝑs ſucci qᷓuenit ad ipſũ in eo reti
neatur et reuoluat᷑ et ut reuerberet
uel deſcenſũ ꝓhibeat citũ ipſius ſuc
ci ab inteſtinis ſuꝑioribʒ et iſta ĩteſti
na ſuperiora ſij gꝛacilia et ſi tria.

4 De anothomia yleon.

Am huic ĩteſtio ↄtinuatur

—

inteſtinum ileon quod circa ilia lo
cationem et ſitum habet et reuolu⸗
tũ ẽ in iſto fit paſſio iliaca in q eſt do
lor uehems circa ilia et ſic apʒ.locus
colligãtia et paſſio ⁊ ſoã eius qᷓ quia
ſubtilioꝛ eſt iõ gracile uocat᷑. ſicut
ꝓpter pmaʒ cãm uocat᷑ ileõ. IAuua⸗
mẽtũ eius ẽ qꝛ ẽ factũ ut retineat ſuc
cũ ut qð utile poſſit exſucari et is
multũ iĩuolutũ ẽ et ad ipſũ ꝑueniunt
plures uene mefaice q́; ad aliquod
aliud inteſtinũ et ab eis ẽ meſẽteriũ
debes eũ excarnare.et quãdo ad ꝑtẽ
eius ſupeꝛioꝛẽ iur ſtomachũ pueniſti
tũc iuenies quod circa partẽ ſiniſtꝛã
ad ſpodiles declinat et ualde eſt ĩcar
natũ tũ meſenterio et iõ cum cautela
icide ne frangas aliquid

41 Be anothomia ieiuni.

Tpoſt ĩciſionẽ iuenies ie⸗
iunũ ĩteſtinũ.qð taliter uo
cat᷑ qꝛ ut pl'in reꝑit᷑ uacuuʒ
in bene diſpoſitis ⁊ cã ſue euacuatio
nis ẽ duplex.ſ.rectitudo eius.nã re-
ctũ eſt ſicut ĩteſtinũ ultimũ ꝛ cã eſt
multitudo colere qᷓ uenit ad ipſum a
chiſti fellis per canalẽ qui ↄtinuatur
cum inteſtino duodeno.cum q illud
immediate continuatur.

¶ De anothomia duodeni.

—..—e

Cdr̃ primũ illud iteſtinũ
⁊ uocatũ ẽ duodenũ.qꝛ.eiꝰ
lõgitudo ut ĩ pluribꝰ c. a.
digitoꝝ ad hꝰ iteſtinũ ꝑuenit cana-
lis qdã a chiſti fellis.et ideo caue qun
do excarnas ne iſtud canale ĩcidas.
ſʒ icide ĩteſtinũ duodenũ bene iferi
et liga et tũc ĩcipiẽdo ſicut ĩcipiũt au
ctores habes ſex iteſtina. Primũ ẽ
duodenũ.Sm ieiunũ.Tertiũ ileõ et
iſta ſut gracilia ⁊ ſuꝑioꝛa.iiij. ẽ cecũ
v.ẽ colõ.Et.vj.ẽ rectũ h oĩa ĩteſtis

nidebis ẽẽ iuoluta ⁊ cõtinuata ⁊ alli
gata dorſo ſic quaſi alligata ſũt oĩa
uiſcera ꝑ qdᷣdã mẽbꝝ ꝙ uocat᷑ enca
ras uł meſete riũ a mefaicis ĩ ꝗq ipſo
ſũt ⁊ uulgares bononiẽſ̃ uocãt eu in
terium quaſi interiora tenẽs.

Be anotbomia Clpeleten.

Aſtudimẽbʒꝝ ſbãʒ hbʒ cõpo
ſitã ex cordis paãniculis ⁊
ligam?᷑ ut pᷣdca mebra poſ
ſit ligare ex ſubã ſepoſa pigui ut du
ra mẽbra qlia ſut ſpõdiles cuũ mollibꝰ
qlia ſũt ĩteſtina ⁊ alia uiſcera ſiñ me
dio ñ cõiũgãt᷑ ut molle a duro ñ paci
atur.reliquas ãt uacuitaꝶ q̃ ſũt ĩ hoc
replẽt ſbe gladoſe q młte ſũt ĩ hꝰ mẽ
bro.⁊ hꝰ e unũ iuuamẽtũ carniũ glã
doſaꝝ qͥ ĩ hꝰ ſũt.Aliud iuuamẽtũ eſt
ut ſuſtẽtẽt uenas miſeraicaſ q̃ ĩ hꝰ ſy
diſperſe ſicut ñ ẽ lõgincũ ꝙ iſte car
nes ſint facte ad generãdũ humidita
tẽ qua ĩteſtina ⁊ feces ĩt dĩ humectẽt
ut lubricet cito ab inteſtinis ⁊ ideo
uidemꝰ ꝙ ſtercus liquidũ emittit᷑ et
dato ꝙ cibaria ſumat᷑ dura.maxima
tñ ꝑs caruis glũdoſe ẽ in ꝑte ſuperio
ri ⁊ groſſa iu qᷓ cõgregat᷑ freqnter
ꝑꝑ ꝓpinqnitatẽ ad ſplenẽ młia ex qꝗᷓ
cãtur młia mirachia. Hoc facto ele
ua meſẽteriũ uel dimitte donec fece
ris anothomiã uenaꝝ qͥ ꝑueniũt ad
ſtõm ⁊ ad plenẽ ad quã uidẽdã ⁊ alio
rũ mẽbroꝝ infla ſtõm cũ cãnula per
poꝛtenariũ ⁊ liga fortiter ⁊ icide in
teſtina.fac ãt inciſionẽ jĩ locũ ad quẽ
ꝑuenit canał a chiſti felis ad iteſtia.

Iſo ð iteſtinis uidᷣas⁊ ꝓce

das ad terciũ mẽbroꝝ puta
õm ð q nider̃ debes illa

vj. q̃ ð alijs. Pꝰ. n. pnõbis lo cũ eiꝰ
⁊ circa locũ nõ.pꝰ.ubi eius ⁊ ſituʒ
Abi ei ẽ qꝛ cum ſit cella cibi ſtõs ut
dicit O. de iu. caꝰ ⁊ de iu.ſtõi et i
bi hẽtur totũ qð dicit᷑ de ſtõ ⁊ dictũ
ẽ de ĩteſtinis. ⁊ habet᷑ ab ali.ʒꝰ ſue
theorice diſõis ꝛegalis caꝰ.x. Eſt gꝰ
locꝰ eiꝰ in medio coꝛꝑis ſuperioris ⁊
iferioris dextri ⁊.ſiniſtri aterꝛoris ⁊
poſt erioris.Sʒ tu hic dubitabis q̃r
ſtõac hus nõ fuit poſitꝰ iuxta os.di-
co ꝙ cã fuit duplex.una qꝛ iuxta os

dẽnt eſſe mẽbra ahelitus ꝑꝑ attracti

onẽ aeꝛis.ꝛꝰ que.mẽbꝛa fecũ receptĩa
debẽt eſſe ↄtinuata cũ ſtõ.Talia at
ifra diafragma debet eſſe ↄtenta.et
iõ uides qð ſtõaus ſuꝑius bʒ coꝛ me
diate diafragmate iferiꝰ meſẽteriũ
2 iteſtina a dextris bʒ epar a qᷣ ap
pᷣheditur.v.ſuis penulis ſicut manꝰ
q apphẽdit caput.v.digitis. A ſini
ſtris hʒ ſplenẽ qꝰ calefit mediantibʒ
arterijs.A parte anteriori ʒirbũ. A
poſteriori muſculos dorſi etuenaʒ
magnã et artriã que trãſit ſupra doꝛ
ſum ut poſtea uidebis iõ locus ei in
meꝰ eſt qꝛ eſt ſicut cella cibi cõis om
nibʒ. Situs aũt eiꝰ eſt qꝛ lʒ ſit locat
ſupra dorſũ pars tamẽ eius ſuꝑior
declinatad locũ ſiniſtrũ. ĩferior nõ
ad dexteũ.Et cã iſtius ſituatõis fuit
nã ꝓpteꝛ cãs q dicent᷑ in anothomia
epaꝶ epar debuit eſſe.ĩ latere dextꝛo
eleuatũ et cũ ſit magnũ totã ↄcauita
tem dextꝛe partis occupauit ſplen au

tẽ nõ et iò in dextro nõ potuit ꝑs ſu-

perior ſtõi collocari ſʒ ĩ ſiniſtro.ꝑs
g inferior debuit ad ꝑtem dextram
declinare qꝛ ĩ parte ſiniſtra iĩferiori
iuxta renes eſt iteſtinũ colõ groſſuũ
multũ ĩuolutũ multis in olutionibꝰet
occuꝑat magnũ locũ.Sʒ ĩ ꝑte dext
iferiori ſũt ĩteſtina gꝛacilia ⁊ ſubtilia
q modicũ ⁊ paruuʒ occupant locun

„ £

22„

ideo ſthomachus quantũ ad patrẽ ĩ
feriorem debet declinari ad partem
dextꝛa ut repleat uacuitatẽ ibi exiſtẽ
tem et cedat locũ collõ. Sʒ tu dices
qꝛe ſtõacꝰ non fuit locatꝰ directe ſu
pra ſpõdiles dorſi.dico ꝙ cauſa hu
ius potuit eſſe duplex. una cauſa
que dicta c.ſ.ut cederet epati in ꝑte

dextra et rlerẽt uacuitatẽ ĩ ſiniſtꝛa

alia cauſa fuit qꝛ ſi ſtõãchus eſſet di
recte locatꝰ ſupra dorſũ tũc oꝛificia
duo.ſ.ſuperius et inferius eſſent di
recta et ideo in homine cũ ſit ſtatur
rcte ſtõacchus nõ bene ↄtinerf̃t cibũ
ſz deſcenderet ab eo ſtatim cibus ut
gꝰ no ↄtingat ſic fuit ſituatus.ſ 3 teꝛ
tia cauſa huiꝰ fuit ꝗa q;tũ ad os ei⸗
et partẽ ſuꝑiorem dʒ recipere melłi
am a ſplene que ẽ in parte ſiniſtra
qtũ uero ad ꝑtem eius iferiorẽ dʒ
reciꝑe colerã ab epate ꝙ eſt ĩ parte
dextera et ex hoc apparet primũ.ſ.
qs ẽ locus ſtoachi. m.ſ.colligantia
ↄſequnenter apparebit melius qꝛ col
ligantia habet cũ ſplene cũ epate cũ
cõde et cum cerebꝰ et illud cõuenien
ter declarabit᷑ qa apparebit ꝙ cum
ſplene habet colligatiam ppꝑ uenas
que aportant melaãcoliã ad os ſtõa
chi et ꝑꝑ uenas que ueniunt ad ſini
ſtꝛũ ſtõa chi ad nutriendũ.ſicut cum
epᷣẽ habet colligãtiũ ratione uenaꝝ

reliquaꝝ cum cerebro ꝑꝑ neruũ qui
uenit ad os ſtõãchi ct ſpãdit᷑ maxie

circa ꝑtem ſuperioreʒ ſtõachi cum
corde uero habet coliligantiã ratio
ne arterie magne que ẽ ſub eo. Ex

his poteſt patere tertiũ.ſ.cuiꝰ figur

ſit qꝛ.ẽ figure ꝛotũde q; talis figura
maxime è a nocumtis rẽoata. Item
oiʒ aliaꝝ ẽ capaciſſima. ſtõachus
aut multa ðbet ↄtineꝛe ſʒ nõ ẽ ꝑfecte
figure rotode ſed arcualis magis et
oblumge ꝑꝑ cãʒ dictã q;ꝛ paꝛs ſuꝑioꝛ

eiꝰ ẽ declinas ad ſiniſtrũ ĩferior ue
ro ac dextrum ad mom cucurbite
