circuli quidã non tamẽ cõpleti ſʒ in
figura eius.C. reſiduũ aũt cartillagi
nis continuat ſbã pelliculariſ ĩ direc
to meri.et hec fuit ne ſbã dura carti-

lagĩoſa cõpꝛimat meri et ĩpediat trã
ſitum cibi.et ideo ſcire debes quod a
parte anteriori canna eſt cartillagĩo
ſa qꝛ uerſus partem illam non cõtin
git meri. Item tunc tuetur magis a
nociuis.ſed uerſus partem poſterio
rem eſt pellicullaris et hoc uſqʒ; ad
epiglotim que tota eſt cartillaginoſa
propter cauſam que dicetur et ſic ap
paret ſubſtantia canne. ſed ſubſtan
tia meri eſt compoſita ex duplici pã
niculo ſiue tunica intrinſeca que uil
los longitudinales ad attrabendum
habet et extrinſeca que nillos latitu-
dinales aptos ad expellendum illud
quod attrahitur ab intrinſeca. uerũ
eſt quod prima principalior eſt ſecũ
da.ex his patet iuuamentum horum
et numerus partium eius preter par

fes trachee que partem quandaʒ pn

cipalem habet que dicitur epiglotis
cuius anoth omiam poſtea ponaʒ.ʒꝰ
nideas differentiam ex parte quanti

tatis.nam meri eſt longius et maius
canna quia tendit uſq; ad diafragma

et infra ipſum continuatur cum ore
ſtomaci ſed canna pulmonis non vᷣ
ſcendit niſi uſqʒ ad furculam.et cã
patet quia pulmo ſtatim eſt ſub fur-
cula ſed os ſtomachi ẽ iĩmediate ſub
diafragmate.Differũt 4 i ſitu ſiue
loco nam meri magis eſt poſitum ĩ
ꝓfundo uerſus ſpodiles doꝛſi et col
li.ſed trachea artaria magis eſt.poſi
ta anterius.et cauſa fuit triplex.una
fuit quia cũ trachea ſit magis dura
cartillaginoſa et meri pelliculoſũ po
teſt magis tueri cãna ab extriĩſecis al
terantibus qᷓ; meri. qᷓre magis fuit
poſita exterius.fa cauſa fuit qꝛ ꝑ tꝛa
cheam attra hitur aer cuius continu
us debet eſſe ingreſſus et ideo ipſe
debuit habere ſitũ directũ et ſic ba/
bet quia poſitũ eſt anterius ſic os.ʒ

cauſa fuit qa ſi meri fuiſſet poſitũ ã
teriꝰ uerſꝰ gul ul oportuiſſet quod
poſt fiʒ trachee meri obliquũ eſſz uer
ſus dorſũ uł ꝙ a fie cãne uſqʒ ad pri
cipiũ oris ſtõi fuiſſʒ nacuitas f. utrũ
q; ẽ icõueĩẽs.nã ſecũdũ ẽ ĩpoſſibile
pᷣmũ ãt parerʒ nocumẽtũ ⸗ ipedimẽ
iũ ĩ actu trãſglutiẽdi. his uiſis ellena
meri ĩcipiẽdo ꝑte feriori cũ ſolici
tudie ne tãgas aliq;i neruũ reuerſiuũ
uerũ ẽ ꝙ agilit᷑ ſeꝑat᷑ a trachea uſ. qʒ
ad epiglotũ.ibi uero difficulł pꝓppter
ea qa tuica meri diſpſa ẽ ĩ epigloto 2
iõ ab eo nõ facile ſepat᷑ 2 hꝰfecit natu
ra ſagacit᷑ ad hꝰ ut ĩ hora trãſeę glutio
nis cũ meri elleuat᷑ ad os ad attrabẽ
dũ cibũ epiglop ẽt elleuet᷑ ne ſui duri
tie cũ ſolliditate ĩpediat traãſitũ cibi
⁊ iſta cũtinuatio nõ fuit neceſſaria ĩ
tota trachea qa ipſa ſecũdũ totũ pᷣt
epiglotũ nõ ẽ cartillaginoſa.⁊ ex h
anothoĩa maifeſtat᷑ ſẽtẽtia. G.iĩ libe
llo de motibꝰ liqdis ꝙ epigloſj hora
traſglutioĩs nõ mouet᷑ ſurſu qꝛ aliqꝰ
mo moueat᷑ ex ſe ſʒ qꝛ trahbit᷑ ab iſo
fago ꝓpt cõtinuatioʒ dcãʒ.⁊ hec ſuf
ficiãt de anothoĩa iſofagi ſiue meri
et canne pulmonis.

NQe anothomia epiglotis
—,,4 B4᷑ã ß.vg—— .

—

LCeuato meri uidebis extre
mitatẽ cane pulmoĩs groſſã
E ſollidã ꝗ noĩnat᷑ epigloꝶ
et hic epligotꝰ ẽ cõpoſitꝰ ex quadru
plici ſpa.ſ.pelliculari q nellat᷑ ꝓpter
cauſa dictã 2 ex muſculis ⁊ neruis
et cartillaginibꝰ.muſculi ut dicit.O
octauo de iunamẽ ſũt.ro.ſ.t. inter
cartillagies eiꝰ ⁊. S.iter epigllotĩ et
mẽbra circũiacẽtia nõ tñ oẽs pfecte
poſſũt diſcerĩ nernos aũt ĩueĩesaſcẽ
dẽtes.ab unoquoqʒ latere trachee.
artarie unij.ꝛ iſti ſut rami orti a ner

uis ſupra poſiſj dᷣſcẽdetibꝰ ſupradic
tis et oriũt᷑ ab eis iuxta cor et ſit upi
reuertũt᷑ et iõ iſti uocati ſũt nerui
reuerſiui ſiue nerui uocis ꝗa pꝓpprie
ſut prĩcipiũ motꝰ uocis.et cã. quare
hi nerui reuerſiui fuerũt et nõ direc
te ad epiglotũ uenerũt ad cerebrũ ẽ
quadruplex ut ibidẽ poĩt᷑ a.O.liꝰ ᷣ
motibꝰ ligꝗdis.una cauſa ẽ qꝛ iſti ner
ui ſũt pricipiũ magni motꝰ et fort᷑ 2
ſpiſſi ꝓpt ꝙ debuerũt eſſe fortes ẽt
ſicci ꝗa nerui motiui quãto ſicciores
tãto fortiores.nũc aũt fiũt ſicciores
q;dto magis a cerebro remotiores
qa iuxta cerebrũ et originẽ eorũ ner
ui ſüt ualde molles. ꝓpter ꝙ ut eſſẽt
remoti a cerebro nãà traſiſit uſqʒ ad
cor poſtea reflexit ſupiꝰ et reflexit.
iuxta loca calida ut cor ⁊ artariã ad
orti ut fierẽt ſicciores.ſecũda cauſa
fuit ꝗa cũ uox ſit motꝰ qdã uolũtari
us uł fẽa a motu uolũtario pricipiũ
eiꝰ dʒ ẽẽ cerebrũ ⁊ qa cerebrum non
põt młtũ moueri talit ordiauit na.
iſtos neruos nt cerebro modicũ mo
to moueret᷑ epiglor᷑ fm ĩperiũ uolũ⸗
taſj ipſiꝰ.mõ hꝰ fit ꝑ hꝰ ꝙ nerui illi.
ſũt ſituati ad mõʒ freni ⸗ habenaruʒ
et iõ dic ibi.O. ꝙ cerebrũ utit᷑ hijs
neruis ad moueð epiglotĩ ſic miles
utit᷑ frẽo ⁊ hẽnis.ʒ cã.ẽ iſta qꝛ uox
lſʒ depẽdat a cerebro tãqᷓ; a pricipio
uolütarij motꝰ pẽdʒ ⁊ a corð taqʒ
ab eo ĩ qꝰ formãt᷑ cõceptꝰ et iõ. cũ.
ſit operatio cõis cerebri ⁊cordis ne

rui qui ſũt ĩſtrã uocis debẽt coicare

cordi ⁊ cerebro ⁊ iõ cũ ortũ habeãt
a cerebro trãſitũ ðbuerũihẽre iuſ
ſta cor 4.cã. fuit qꝛ nerui ad muſcu
los.ðbeẽt ꝑueĩre iuxta pripiũ eoruʒ
et nõ fieʒ.pricipiũ aũt muſculorum
epigloſj ẽ uerſus ꝑtẽ ĩferiorẽ. q neꝛ
ui ad eos neĩẽtes ab ĩferiori ꝑte. ad
eos ðᷣbẽt ꝑuejre.quare reuerſiui fue

rũt iſti nerui ʒ maĩfeſte appareãt tã
tũ duo tñ multiplicãt᷑ poſtea fʒ mul
tiplicatõʒ muſculorũ.⁊ ex his poteſ
nidere quõ ex ciſiõe neruorũ põt
accidere leſio ⁊ uocis amiſſio. Iteʒ
ꝙ quãdo ĩcidũt᷑ nerui deſcendentes
ſimul amittit᷑ uox et imen cũ ictu. et
quãdo ĩcidũt᷑ ſolũ nerui amittit᷑ tã-
tũ uox et nõ alie operationes ĩpedi
ũt᷑ poſt neruorũ anothomiã elleua
neruos ⁊ muſculos et cõſpice tres
cartillagines.prĩa anterior maior ẽ
oĩbus.clipealis ſiue ſcutalis appella
ta ad ſimilitudinẽ ſcutiſiue clipei:itẽ
quia poſita ad exteriꝰ ad defendẽdũ
ut clipeus.:. uero ẽ ad cõplẽdũ totũ
ꝙ deficit ex pria ⁊ hec uocat᷑ nomẽ
nõ habens.⁊ cã.qᷓ fuit féa epiglotiſ
cõplete cartillaginoſa ẽ ut ſit magis
ſonora ut ad ipſa fiat melior refrac
tio ⁊ nõ ĩpediat trãſglutionẽ qꝛ elle
uatur cũ hoc hora trãſglutiendi ad
ſuꝑiora cũ meri ꝓpter cãm ſupradic
tã.ʒ.eſt que exiſtit ĩ medio et uocat᷑
cimbalaris.ĩ medio aũt eiꝰ eſt lĩgua
fiſtule dicta fiſtula ad ſimilitudineʒ
fiſtule artificialis uel illa ſic nomina
ta eſt ad ſimilitudinẽ iſtiuſ fiſtule na
tural.et cõuenientius ẽ dictũ.

Be anothomia lingue.

ERpeditis his que circa pul
monẽ et cãna eius ⁊ epiglo

fabricata eſt ĩ oſſe facto ad figuram
hre laude hũit.n.ĩ ſuo füdamẽto os.
ut ab eo ſuſtẽtetur et ẽt qa diuerſis
et uarijs dʒ motibus moueri ut ei in
nitat ⁊ eið affigat᷑ quia oĩs motus
localis dʒ eſſe ad aliquid fixũ et hec
eſt cã qr os illud fuit figure lauð qꝛ
ſi fuiſſet tatũ unum aut oblongũ pf.
proceſſiſſet directe deo rſũ et tũc pe

i ſüt tũc remanet liugna qᷓ

netraſſet epigloti ł merił ſtetiſſet in
latere uno et tũc lingua non exiſter̃t
directa ſʒ ad ideʒ latꝰ plicata.poſtea
ſcinde linguam per mediũ et uiðbiſ
magnas et plures artarias ad eam
uenien tes ut faciliter moueatur et
magnificetur.uidebis etiaʒ duo pa-
ria neruorũ.ſ.motiuorũ qui magis
profũdantur in profũdo et radice li
gue et ſenſitiuoruʒ qui in ſuperficie
et panniculo eius expanduntur ad
danduʒ ſenſũ guſtus et tactus.et ſic
iam perueniſti ad anothomiam unt
us orti et cerebro.et unius ſenſitiui

s9 expeditis aſſũe caput.
ꝙ eſt uẽter poſtrẽus cõti⸗
ens oĩa mẽbra aĩata ⁊ ſpe

cialiter terebrũ quod eſt inmobile

et ideo caruit muſculis ſitus eius ẽ

parſ ſuperior corꝑis.Cã ãt ſitus

eius eſt ſupradicta.et ex his appet.
primũ ipſius.ſ.ſba eius quia de ſe
oſſuoſuʒ ẽſt potius quã muſculoſuʒ.
appʒ ⁊.ſituſ et locus eius et exſuꝑio
ribus cõſequẽtibus apꝑebit colligã
tia eius.apꝑet ʒꝰ.quãtitas eius quia
hic uenter in hoĩe eſt magne quãti-
tatis rſpcũ aliorũ et maioris quã in
aliquo aĩali eiuſdeʒ quãtitatis cum
homine quia habet cõtinere cerebrũ
ꝙ maius eſt in hoĩe quã ĩ aliquo ani
mali eiuſdem quãtitatis.et dʒ haber
uentriculos maiores et magis diſtin
ctos.Figura auteʒ capitis et forma
appʒ quia eſt figur̃ ſperice leuit᷑ pre
ſſe ex utraqʒ parte ita ꝙ fm anterio
ra et poſteriora giboroſitates quaſ
dam f̃m nero dextrũ et ſiniſtrũ hẽt.
planitiẽ.Cã qr fuit figure rotũdum
qꝛ tał ẽ oĩ alioꝝ capaciſſia ⁊ qꝛ oĩo
nõ põt tãgi niſi ĩ pũcto ⁊ per conſe-

quens a rebus exterioribꝰ tuta. his
aũt duobꝰ indiguit caput:qꝛ dʒ eſſe
capaciſſimũ ꝓpter cerebrũ et qꝛ ual
de diſpoĩtũ extrinſecis altantibꝰ.dʒ
ẽẽ tutũ ab eis qr figure fuit ſpice nõ
tamẽ fuit figure perfcẽ rotõð ſʒ leui
ter pᷣſſe ex utraq; ꝑte Wendeo ꝓpter

diſtictiões uẽtꝛiculoꝝ ceꝛebꝛi et ꝑꝑ oꝛ

tũ ſeſuũ ꝑticulaꝛiũ a ꝑte ãteꝛioꝛi:q fu
it p̃dce figure. Ex his appet q"m. qd.
ↄſueuit ĩquiri ĩ ano cuiuſqʒ mẽbri

ſ. Juuamtũ ei qð ẽ cõe ⁊ geneꝛale.ſ.

ↄtinere meb aĩata et ſpiritualiteꝛ ce
rebrũ et orta ab eo.ſeqtur ſexto et ul
timo uider̃ numerũ ꝑtiũ eius. partes
aũt capitis eius fm Aui.i. ʒ.fen. pe.
caꝰ pꝰ ſut.x. ſ. capilli cutis caro paſcu
lus exterior craneũ pãniculi ĩtrĩſeci
duo.cer̃brũ duo paniculi ĩferioꝛes re
te miꝛabile os baſilar̃.et adde undeci
mũ ut orta. Capilli ĩ capite fuerũt ge
nerati et ex neceſſitate materie et fi
nis qꝛ cũ caput ſit caminũ totius cor
ꝑis recipit fumoſas ſuꝑfluitates a to
to coꝛꝑe q̃ ſũt materie pilloꝝ et ideo.

E cutim eius egrediũtur.et formant

puᷣli magni q uocat᷑ capilli neceſſitaſʒ
finis fuit qꝛ cũ caput ſit expoſitũ r̃bꝰ
exterioꝛibꝰ alterãtibꝰhabuit capilloſ

ut ꝑ eos tueret᷑ a nociuis extrinſecꝰ

alteratibus. cutis capitis groſſa ẽ qꝛ

capilli debẽt ẽẽ formati et fixi ĩ ea ꝗq

debent hẽre radices magnas et gꝛoĩ
ſas et ideo cutis groſſa fuit et etiam
qꝛ eſt ſcutũ et uellamẽ oſſis et cer̃bri
cũ ſupra craneũ nõ ſint muſcnli caro
apparet ĩ frote tẽporibꝰ⁊ circa man
dibulas. elleuata cuti cranei appare

bit tibi pãniculus exterior factus ꝑꝑ

tria iuuamta.unũ ut craneũ acuti et

cutis a craneo ſine medio nõ tãgatt
2 ut craneũ ꝑ hũc pãniculũ ſentiat

ſʒ. 3ʒ . Juua eſt ut ꝑ hunc pãnicu
lu qura mater ſuſpendat᷑ craneo qꝛ

hic pãniculꝰ genẽratur ex neruis ꝰ
ligamtis ortis a dura mr̃e penetrãti
bus ꝑ cõmiſſuras et porros cerebri
extra craneum ex ꝗbus contexit᷑ pan
niculus hic exterioꝛ.

6 De anothomia Cranei.

—

Kanenz eſt os magnũ cir⸗
cundãas cerebrũ exterius in
cuius ↄcauitate exiſtit ceꝛe
brum lochtũ et iõ magnũ ẽ hoc os in
hoiĩe ſic et cerebrũ.eius ſitus ẽ qꝛ uel
latũ ẽ ꝑtibus predicis ꝑꝑ neceſſitatẽ
dcẽm et uellat cerebrũ ꝑꝑ neceſſitatẽ
eius dcãm. Iſtud craneũ nõ fuit unũ
cõtinuum.ſed partes hũit et hoc ꝑꝑ
multa.primo ut ſi fieret nocumtum ĩ
una ꝑte.alteri nõ cõicaret uel toti.
ſedðo ut ſuꝑfluitates poſſet ꝑ iunctu
ras extra craneũ expelli.ʒꝰ ut uirtus
medicaminũ tpꝛe neceſſitatis poſſit
ad ſbãm cerebri penetrare iſte ꝑtes
continuate ſunt iuncturis qᷓ uocant
adorem.ſ.ſeratiles nõ enim fuerunt
nodatiles qꝛ nõ debẽt moueri iſta oſ
ſa ſed fuerũt ſeratiles ut firmiorẽ fa-
cerẽt colligantiã.et ideo dẽtales ſũt
et fuerũt duplices.ſ.õe et mendoſe.
Mendoſe ſũt due.ſ.ĩ utroq; tẽpoꝛe
una.et dicũt᷑ mẽdoſe qꝛ nõ penetrãt
in ius ſed tm apparẽt exteriꝰ. vᷣe ᷣo
ſũt tres ſic tres ſũt uẽtriculi.ſ.coro
nal facta ad mõʒ corõe ſagitał /prũ-
pẽs fm lõgitudinẽ ad mõʒ ſagitte uł
linee et ʒꝰ adoꝛẽ lauda q ↄtinuat cra
neũ poſterius ꝙ ẽ figure laude ⁊ fu
it figure iſti ?os poteriꝰ qr cerebꝛum
poſtcꝛiꝰẽ figur̃ piꝛamidatł q ſit cã iſti
us appebit ĩ ano ſbẽ cerebri poſteri
oris et ex his apparʒ ꝙ in genere
qnque ſũt oſſa capitiſ.ſ.os fꝛõtiſ duo
parietes cranei os 9 laude et baſilaf⸗
qð ſtatim uidebis et.ex his patet qð

ſit iuuamẽtum cranei et partiũ eius
Egritudines eius ſũt oĩʒ geneꝝ põt
enim pati malã cõpłonẽ apoſtema ſo
lutionẽ ↄtinuitatis ĩ qua nota ꝙ ipſa
ꝑiculoſa ẽ nã ꝗa diſcooꝑtũ ẽ aeri et a
ꝓpĩquãas extrinſecus alterãtibus et
maxime ſi fiat ĩ loco iũcturaꝝ ⁊ ſpeci
aliter ĩ loco ꝗ dicit᷑ bregma et ẽ pars
mollioꝛ ⁊ gratilior que ſit in craneo
et tardius ĩdurat᷑ et.hoc ĩ pueris q;
ibi fit ↄiũctio ſiue unio duaꝝ iũctaꝝ.

¶ De ano dure matris et pie matris.

—,—

XEpedito craneo nidebis
paniculos duos ſub eo. ſ.

ctis ut uellẽt cerebrũ et ut cerebꝛũ nõ
tãgat᷑ acr aneo qð ẽ ualde duꝝ et iõ
iuxta craneũ imediate exiſtit dura
mr q̃ ſolida et dura ẽ et iuxta cerebꝛũ
ẽ pia mr q mollis et huĩa ẽ ut nõ le-

dat cerebrũ.⁊ eſ qa in ipſa ↄtinentuꝛ

ſiue ↄtexte ſũt uene ꝗbus mediãtibus
nutrit᷑ cerebrũ.et ex hꝰ apparet qre
duo fuerũt pãniculi qꝛ hꝰ fuit ut du-
rus nõ ↄtanger̃t cerebꝛũ ⁊ ut molłnõ

ↄtangeret craneũ.ẽ etiã alia cã ut ſi

nocumtũ accideret uni nõ comũicar
celebro et dura mr̃ magis ẽ alligata
craneo ut ſuſpẽdat᷑ ei:et ut iõ ꝑ ipiũ
ſuce ſuas poroſitates trãſmittit ner
uulos et ligamta. habet etiã dura.mr
ↄtinuitaiẽ cũ cerebro unde penetrat
ꝑ ipſũ didẽs ipſũ ĩ dextrũ et ſiniſtruʒ
uſque ad uentricłʒ ãteriorẽ et dĩdẽæ
eij ipſuũ ĩ anterius et poſteriꝰ et iõ di
dit in ãterius cerebꝛũ a poſterioꝛi.et
fuit hꝰ neceſſariũ qꝛ unũ ẽ diuerſe
nis ab alio:et ſicut diuidit dura mar
ita etiã et pia mater ĩmo magis qꝛ cũ
pia mater ſit ſubſtẽtacłʒ uenaꝝ nutri
entiũ cerebꝛũ diſa ẽ ꝑ cauernoſitates
cerebri ut nutrimtũ tribuat cerebꝰ 2

piã matrẽ et durã matrẽ fa

ſic penet uit uſq; ad uentriculos ce
rebri et circũcirca uellate ſũt ut pãni
culo ſubtilliſſio uſq; ad finẽ medij.
nã nẽtriculus poſterioꝛ pãniculo nõ
idiget:ꝑꝑ ſiccitatẽ eiꝰ r̃ſpectu ãtiõs

¶ Be anotho cerebꝛi.

Anniculis eleuatis appare
bit cerebꝛũ ĩ hoĩe mai ĩ q̃nti
taſj qᷓʒ ĩ aliq alio animali e
iuſ qntitaſᷣ qꝛ coꝛ habet calidius eiſ
dem et indiget ꝓpter oꝑationẽ intel
lectus pluribꝰ ſpiritibus aĩalibus.⁊
hoc cerebrũ habet duas partes.ſ.an
teriorẽ et poſterioꝛẽ.pars poſterioꝛ
ẽ diuiſa ſecnndũ dextrũ et ſiniſtrũ et
hec diuiſio ẽ apparẽs manifeſi ĩ ſbã
cerebri et ex cõſequeti ĩ uentriculis
eius ſbã eius ẽ ſba medularis frigi
da et bhumida diuerſa ab illis medũ
lis qꝛ nõ ẽ cõtenta ut craneum nutri
atur ſed potius craneum nutrit᷑ ut
cõtineat cerebrũ et eius iuuamtum ẽ
ut ſpiritum uitalẽ ſui ↄ ne cõtempe

ret ut fiat animalis. poſtea uero uað

ſcinde leuiter ꝑ mediũ donec ꝑ ueniaſ
ad uentriculũ anteriorẽ magnũ et an
tequã ꝓfundav uſq; ad lacunã nota
uentriculũ ẽẽ diuiſũ ut dixi in dextꝛũ
et ſiniſtrũ et parietes hinc inde ſunt
deſcẽdentes uſq;ʒ ad baſim et diuidẽ
tes dextrũ a ſiniſtro et tũc ſtatim ni
debis aplitudinẽ uniuſcuiuſqʒ u ent
culorũ ĩ anteriori parte eius.ſ.ãgło
anteriori locata eſt fantaſia qua retẽ
tia.eſt ſpẽꝝ a ſẽſibus ꝑticularibus re
ceptaꝝ in angło poſterioꝛi ẽ maginã
tia.q ẽ appᷣhenſia haꝝ ſpẽꝝ iĩ fãtaſia

retẽtaꝝ et eas apprehend it compo

nendo uel diuidendo non aſſerendo
hoc eſſe hoc.in meꝰ uero huius eſt
ſenf̃ comunis qui eſt apprehendens
ſpẽs ðᷣlatas a ſſibus ꝑticularibꝰ ⁊ liõ
ſenſitiua terminatur ad illum locum

ut riui ad fõtẽ nt uidebis.et hec oĩa
ſũt dicta fʒ ſetentiã. Auice.de uirtu
tibus aĩalibus. Et licet ſʒ ſententiã
Oa.et. Ari.ibi tãtũ ſit ſenſus coĩs g4
diuerſimode põt dici ⁊ fantaſia et i
maginatio ut alias declaraui.Et ex
his poſſũt patere iuuamẽta huiꝰ uẽ
triculi quia iuuamẽta ſüt ut imagia
tioni ł fantaſie et ſenſui cõi defuiat
T ut oibus ſenſitiuis ſiue orgaĩs ſẽ
ſuũ tribuat ſpũʒ aĩalẽ ut ſentiant et
ex his apparẽt nocumẽta que in hꝰ
uẽtriculo ⁊ cerebro anteriori cõtin
gut. quia ĩ eo poſſẽt oẽs egritudies
fieri ſoło cõtinuitatis mala cõplexio
que ſi ſint in pãniculo dolorẽ cãnt ⁊
ſi totũ circũdãt pãniculũ uocat᷑ ouũ
ſi mediã ꝑtẽ emigranea. põt ẽt pati
egritudinẽ qʒ ẽ apã et ſi ſit inpãnicu
lis calidũ uocatur ſyrſen ꝙ frequẽt
cõtingit ſi ſit frigidũ uocat᷑ litragia
ſi uero ſit ĩ ſba cerebi peſſimũ eſt et
mortifeꝛũ.⁊ põt pati egritudinẽ cõ-⸗
põnalẽ que ſi eſt oppilas non ex toto
aut eſt ſubſtãtia uaporaſa? ſic eſt
uertigo et ſcotomia aut eſt humo
ralis⁊ ſic eſt ſtupor paraliſis ⁊ huiꝰ
modi.ſi ſit oppilãs ex toto aut op-
pilat uentriculos ⁊ ſbãm ſimul aut
uentriculos tãtũ.ſi uẽtriculos ⁊ ſub
ſtãtiã ſic eſt apopleſia.ſi uẽtriculos
tatũ ſic eſt epilẽſia.uerũ eſt ꝙ hec

oppilatio eſt oppilans uentriculos

alios ſiue occupãs licet non tãtũ q;
tũ anteriorẽ. Melia uero eſt de ge

nere male cõplexionis ante aũt quã

procedas ad uẽtriculũ mediũ coſis
ra intermedia inter hũc et mediũ et
ſut tria anche ꝗ ſũt ſicut baſis huiuſ
modi anterioris uentriculi dextri et
ſiniſtri ⁊ ſubſtantia cerebri ad for-
maʒ ⁊ figurã anchaꝝ ⁊ a latere uni
cuiuſq; intra uẽtriculos iam dictos
ſba una ꝛu.ſanguinea facta ad mõʒ

nermis obloͤgi ſiue ſubterranei liga
ta ligamentis ⁊ neruulis alterutrin-
que que ad ſui elõgationem cõſtrin
git ⁊ claudit anchas ⁊ uiã ſiue trãſi
tũ ab anteriori ad mediũ ⁊ ecõtra et
quãdo homo uult ceſſare a ſui cogi
tatiõe ⁊ cõſideratõe eleuat parietes
⁊ dilatat ãchas ut poſſit ſpus trãſir
ex uno uẽtriculo ad alios ⁊ iõ uoca
tur ueris tum quia aſſimilat᷑ uermi
ſbterraneo ĩ ſubſtãtia ⁊ figura ⁊ ẽt
ĩ motu cõtractiuo 2 extẽſiuo.poſt hꝰ
deſcẽde ĩferius paulatine æ primo
tibi occurret lacuna qne ẽ quedam
cõcauitas rotũda ⁊ oblõga in cuius
medio ẽ foramẽ tendẽs ĩferiꝰ ad pa⸗
latũ diagonalꝛ ⁊ eidem occurrit uia
directa que a medio uẽtriculo vᷣſcen
dit dirccte ad colatoriũ et hec lacu⸗
na cuiuſcũqʒ eminentias habet ro
tundas magnas factas ad ſuſtentan
dũ uenas uel arterias ad aſcendẽdũ
a recte mirabili ad uentriculos cere
bri dictos et ideo in baſi eius appa
rent glandule que ſunt iuxta rete mi
rabile eminentes et per iſtaʒ lacunã
uentriculi anteriores et cerebrũ quã
tuʒ ad mediuʒ eiuſ expurgant ſuas
ſuperfluitates.ſʒ ceꝛebruʒ quantũ ad
partes anteriores magis expurgat
ſuas ſuperfluitates. per colatoria
nariuʒ. Et his expeditis ſtatim tibi
apparet uentricnlus medius qui eſt
ſicut quedam uia et tranſitus ab an

teriori ad poſteriorem partem et ĩ

iſto locata eſt uirtus cogitiatua et

merito qa hec vᷣtus operat᷑ cõponẽ

do fataſiata ⁊ memorata ut ex ſẽſaſ
eliciat nõ ſẽſata. Itẽ ꝗa ipſa ẽ uirtꝰ
regitiua totiꝰ aĩalis.regimẽ aũt toti
us aĩalis cõſiſtit ĩ appᷣhẽſiõe pᷣſẽtiũ
memoria pᷣteritoꝝ ꝓnoſticatione
futuroꝝ.et ideo debuit eſſe ĩ medio
haꝝ uirtutum apprebhenſiuarũ et in

mẽèoratiuarũ. fuit ẽt in medio horù3ʒ

uẽtricłorũ ut ſit uirtus eiꝰ ĩ directo
ad cor.eo ꝙ vᷣtus eiꝰ ẽ ᷣtus ĩmedia
te defuiẽs ĩtellectui.qr debuit ẽẽ in
medio uẽtricło ⁊ ĩ medio dẽ arũ uir
tutũ.poſt iſtũ ꝓcedẽdo tibi appare
bit uẽtricłis poſteꝛior ꝗ eſt ĩcerebro
poſteriori ſituatꝰ ⁊ locatus et hoc
cerebrũ eſt uelatũ ⁊ diſtĩ ctũ primis
duobꝰ pãniculis iã dictis quia hoc ẽ
molle. ſ.anñrius ⁊ poſterius eſt durũ
et iſtud cerebrũ poſterius ẽ locatuʒ
qꝛ eſt prĩcipiũ nuche ⁊ qꝛ ẽ prĩcipiñũ
płiũ neruorũ motĩorũ.motꝰ aũt fit
ꝑ neruos motiuos qui qᷓ;to durior̃e
taãto fortiores.illð cerebrũ eſt figur
piramidalis qꝛ uẽtriłus locatꝰ in eo
ẽẽt figure piramidalis.⁊ cã qr illiuſ
figure ẽ uẽtriculus poſterior ẽ quia
ꝑ partẽ ĩferiorẽ eius qʒ ẽ eius baſis
et ſtricturã dʒ br̃e ĩcacumie qꝛ ſpẽs
melius cõfuãt᷑ inſtricto loco · qᷓ; in
amplo et iõ fuit talis figure.Et ex
hbis pʒ q ſint oꝑationes ſiue iuua
menta iſtiꝰ cerebri poſterioris.quia
unũ ẽ nt ſit pricipiũ neruoruʒ moti
uorũ ⁊ nuche aliud ẽ ut ſit ĩſtrumẽ
tũ pᷣtutis memoratiue.Et ex hoc pʒ
ꝙ paſſio ꝓpria huic eſt quãdo leſa ẽ
memoratia.ſicut quãdo leſa ẽ cogi
tatĩa egritudo ꝓpria ẽ in uẽtriculo
medio.et quãdo leſa ẽ imagĩatio paſ
ſio ẽ ĩ uẽt riculo anteriori.ſicut quã
do paſſio eſt coĩcãs toti cerebro oẽſ

nirtutes ſũt leſe ⁊oꝑationes oĩum̃

haꝝ uirtutũ.ſʒ tu dices que ẽ cã qr

uẽtriculus medius nõ hũit cerebrũ.

mediũ diſtictũ.ſicut alij uẽtriculi. di
cendũ ꝙ cã fuit qꝛ iſte nẽtriculus eſt
ſicut uia ⁊ trãſitus iſtoꝝ alioꝝ duo
rũ ⁊ iõ nõ dʒ eſſe diſtictus ab eis ſʒ
cerebrũ ⁊ hec de anothomia cer̃bꝛi.

BDe anothomia duaꝝ carũcłarũ

His expeditis oʒ cerebrũ
eleuare leuit ita ut nõ rũ-
at aliquis neruꝰ ⁊ incipe
eleuare à ꝑte ĩteriori ⁊ tũc ſtatĩ tibi
appebũt due carũcule ſimillime capi
tibus mãmillaꝝ ⁊ ĩ ſba appent ſiles
ſbe cerebri et iõ a medulari ſba ſunt
orte uelate ſbtiliſſimo pãniculo ꝗ dr
pia mater et. iõ fragiles ſũt ſatis qꝛ
nõ debeãt in hoĩe ex penetꝛar̃ ⁊ qꝛ
cerebrũ ex odoribʒ cõfõtatur ⁊ for
tificatur qꝛ cerebrũ ẽ cõplõis fr̃ie ⁊
hũide excedẽter. odor aũt cũ ſit fũs
lis euaporatio uel nõ ſit ſine fũali e
uaporatõe hẽt exiccare ⁊ calefacere
quare remittere hẽt lapſũ cerebri et
iõ ipſũ habet iuuare quare natura
ordinauit ut nõ elõgarẽt a cerebro
fʒ ĩtra craneũ remanerẽt ĩ cõcauita
te colatorij ſiue emũctorij nariũ? x
poroſitates oſſis nariũ recipiũt ua⸗
pores ⁊ odores repᷣſẽtãt uſqʒ ad uẽ
triculũ anteriorẽ cerebri poſtea ꝓ
cede et uidebis neruos duos maio-⸗
res qui ſint ĩ corpore nr̃o uocatos
obticos quoʒ origo a ſba cerebri 2
ſi bñ procedas uidebis quod cõtinu
ate ſũt ſbe cerebri in uentriculis an
terioribus et er pãniculum piã ma⸗
trem cerebri ante quã craneũ ingre
diuntur cõiunaunt᷑ et quia ad iuicẽ

applicantur utiantur exiſtẽ

tes perforati iuu co cruciatõis et
unionis ipſorum ut eis ſit unus

ocus cõis ut ſpẽs unius rei recep⸗
ta a duobus oculis et delata per
duos neruos ad unitatem redeat ut
una res non utdeatur due.ſʒ una ſic
ut debet et poſt cruciatõʒ eorum
egrediuntur craneum quilibet eor
um ad propꝛium uenit oculum cuius
anothomia poſtea uidebitur poſt
ipſoſ. eleua tantum cerebrũ fʒ medie

.

—

tatẽ eiꝰzuidebis ſecũdũ par neruo/
rum ſubtiliũ et duoꝝ q uadũt ad ocu
los ad mouendũ ipſos motu uolũta-
rio.poſtea ẽ tertiũ par cuius una ꝑs
uadit ad mẽbra faciei ad dandũ ſen-
ſum et motũ uoluntariũ.et alia ꝑs eiꝰ
admiſcet᷑ qᷓrto pari ⁊ illud quartum
par ſumł cũ eo cui admiſcet᷑.ex ʒꝰ pari
deſcẽdit iferius ad loca dyafragmap
⁊ dat ſeſũ mbris ĩferioribꝰ⁊ uiſceꝛi-
bus et iſti ueniũt ad ſtoʒ et ex eis oꝛi
unt᷑ reuerſiui quoꝛũ iuuamta ſũt dcã
ſupra et iſti pmi ſũt nerui uocis cões
ſicut reuerſiui ſũt nerui ꝓpᷣj uocis.
poſtea ſũt nerui ꝗnti paris ꝗ uadũt
ad os petroſũ qð ẽ ĩ radice auris ⁊ e

ius foramẽ ꝑ paniculũ cõtextũ ex filliſ

hoꝛũ neruoꝛu et ſic ſũt iſtꝛumentũ au
ditus.poſtea ſũt nerui ſexti paris ſbᷣ
tiles qui uadũt ad palatũ ad dãdũ ſẽ
ſu palato.nltio ẽ ſeptimũ par neruo
rũ qui uadũt adliguã ad dãdũ ſenſũ
guſtus et motũ ligue.Et ex his ꝓce
dedi et leua totũ cerebrũ et tũc tibi
apparebũt duo paniculi iferiores exi
ſtetes ſupra os baſilare qð ẽ baſis
et fundamtũ cerebꝛi et totius capitis
et tüc eleua hos duos pãniculos ab
oſſe ⁊ in medio baſilari ĩ directo co
latorij inuenies rete mirabile cõtex
tũ cũ textura fortiſſima et miraculoſe
duplicata ex arterijs ſubtilliſſimis ad
inuicẽ ↄtextis q ſũt rami arteriarun
appopleticarũ aſcẽdentiũ.in illo retæ
ſiue ueuis illius retis cõtinet᷑ ſpũs xi
tał aſcẽdes a coꝛde ad cerebrũ ad ꝰ
ut fiat aialis.Et qa ſpũs hic melius
alterat᷑ diuiſus ad minima.et tũc ma
xime diuidit᷑ ad minima quãdo ẽ ↄtẽ
tus ĩ artarijs ꝑuiſſimis et ſubtilliſſis
iõ iſtð rete fuit cõtextũ ex uenulis ſi
ue artarijs minimis ſubtilliſſimis utl
ſpũs cõtetus ĩ eis a cerebro faciłr al
teret᷑ et tẽperet᷑ et ad fõmã alis ↄuer

tatur.lʒ fõmã ꝑfectiorẽ acqrat ĩẽ uen
triculis cerebꝛi.ſicut ſãguis ĩ uẽtricu
lis cõdis.et hec ẽ una ex cãis qr re
te mirabile fuit cõtextũ uł cõflatũ ſub
cerebro ut põit Ga.xð de iuuamtis
⁊ ĩ libro ðᷣ utilitate pulſus.ẽ ⁊ alia cã
qꝛ mbrũ hoc ẽ dignũ multa cuſtodia
qr̃ natuꝛa locauit ipſũ ĩ loco tutiſſimo
et forte hꝰ ẽt fecit natura ut ex uapo
ribus ciboꝛũ et potuũ cõdẽſatis a
cõplexiõe cerebri et cadẽtibꝰ deorſũ
ut aliqᷓ oppilatio ad tẽpus fieret ĩ hꝰ
rete mirabili ex qᷓ oppilatõe cãt᷑ ſõnꝰ
Aſtud rete ſuſtẽtãt due carnes glan
doſe fcẽ pᷣn cipalr ad ipſũ ſuſtẽttãdũ
ad replẽdũ uacuitaſ et ad ſubſtẽtãdũ
duas uẽaſ aſcẽdẽtes ad cerebrũ et du
aſ artias aſcẽdẽtes ad uẽtꝛiculos ce
rebri.et h̊ ð anoꝰ cerebꝛi deã ſufficiãt

8 De anothomia oſſis baſilaris.

Oſt hec oia uidebiſ os ba
ſilare ꝙ ẽ durius ceteris qꝛ
dʒ ẽ baſis füdamtũ ⁊ ſuſtẽ

tamtũ oĩuʒ alioꝝ ꝙ aũt dʒ alia ſubſtẽ

tar̃ dʒ eẽ duꝝ durũ fuit ẽt ut a ſupflu
itatibus quibus ſubmittituꝛ nõ putꝛe
fiat.ſed putrefactiõi rſiſtat.iſtud os
diuiſiũ eſt in oſſa petroſa narium et
oculorum oſſa duo lateralia que uo
cantur oſſa paris et ſic ſũt quinqʒ et
hoc melius diſcernes ſi dequoques.
tantum tamen eſt quod oſſa narium
ſunt multum cauernoſa poroſa ut ſu

perfluitates poſſint deſcendere et ua

por ſubiectus odori aſcendere ad ce
rebrum poſtea ſcinde alterutrimqʒ
oſſa oculorum et uidebis locum oc
li et colligantiam eius cum neruo
tico et colligantiã eius cum neruis
motus oculi. apparet etiam locus
eius.quia non eſt poſitus multum in
profundo.quia dʒ recipere ſpecies ĩ
medio exiſtentes non eminet multum

1

extra in hoĩe ne ab exterioꝛibꝰ ledat

cũ eos hẽat ualde molles ⁊ paſſibileſ

et iõ ad eius ſiue eorũ tutelã in hoĩe
nã ordinauit ſuꝑcilia ut a rebus de
ſcẽdẽtibus cuſtodiãt᷑ et palpebras
ut a ꝛebʒ occurrẽtibꝰanteriꝰcuſtodiã
tuꝛ.oꝛdinauit ẽt tuberoſitates maxil
laꝝ ut cuſtodiãtuꝛ a rebꝰ ĩferioribꝰ
aſcẽdẽtibꝰ ⁊ a latere obuiatibꝰ ſicut
ab alio latere obuiãt nazes. In oculo
aũt ſũt ſeptẽ tunice et tres humores
tũicas uidebis diuidendo oculũ ĩ du
as ptes plane et leuiter.ſ.in anterio
rẽ et poſteriorẽ.et in anteriori ſunt
4. tunice qᷓꝝ tribus cõtinuãt᷑ ⁊ coꝛ⸗
reſpõdẽt tres interius.q; uni illaꝝ.ſ.
coꝛnee nõ cõtinuat᷑ aliq in ꝓfũdo ſiue
iĩteꝛius.ſic gꝰ pma ẽ cõnea q dr cõnua
qꝛ aſſilat cõnu ĩ ſbã et color᷑.qꝛ trãſ
parẽs ẽ et fuit trãſparens q̃ntũ ad co
lorem ut nullius eſſet coloris ne ĩpe-
diret receptionẽ oĩs coloris. fuit ẽt
ſbẽ ſolide.qꝛ rebus exterioribus eſt
ꝓpinqſſima.⁊ eſt cõiunctia qꝛ pꝛeter
corneã exterius ẽ cõiungẽs et uelãs
et cooꝑiens totũ oculũ et huic ĩ ꝑte
poſteriori ſiue interiori eſt ſclirotica
cõtinuata cũ ea et interius circũdãs
totũ oculũ.poſtea ſub ↄiunctiua in ꝑ
te ãt erioꝛi ẽ uuea dicta ſic qꝛ aſſimila
tur medio follicło generi nue nigre ĩ
cuius medio uerſus corneã ẽ foramẽ
qð dicitur pupilla fcã ut ſpẽs uiſibi
lis poſſit ꝑuenire uſqʒ; ad criſtalliam

et nec ĩpediat᷑ ꝑꝑ obſcuritatẽ uuee.etꝰ

cã quare non fuit totus diſcoopeꝛ
tus hac tunica uuea ẽ triplex. una ẽ
quia ab ea ſuo colore, uiridi puniceo
¶eu azuro cofortat ſpũm. uiſiuum cũ
fuit medijs inter extrẽ os colores.ꝛ
cã eſt qꝛ ſi ipſa nõ cẽet ſpẽ nimis a lu
mine exteriori reſolueretur et diſſol
ueret᷑.et ideo ut ſtaret unicus in uno
loco in directo criſtalline fuit hec tu

nica habẽs nnũ foramẽ qð pupilla
noĩatur et iõ ↄtingit ꝙ ſi hoc foram
dilatat a natura uł ałr ꝙ iĩpedit᷑ ui
ſus et magis ipedit᷑ ꝗᷓ qʒ ſi coſtrin igat
a natura.ʒ cã ẽ qꝛ oĩs ſpẽs rei q̃ ui-

detur ꝑ uenit ad oculũ in figura pira

midali cuius baſis ad res uiſa et eius
conus ẽ oculus ſiue eius angulus ẽ iĩ
criſtallina.qᷓre oʒ ꝙ hoc foramen ſit
ſtrictum dr̃ etiã uuea hec tunica qꝛ
tinet humorẽ uueũ generatũ ad hu-
mectãdũ oculum et ad hoc ut ſit me
diũ ĩtrinſecꝰ receptiuũ ſpẽꝝ.⁊ q; tale
mediũ nõ põt ẽẽ niſi aq kaeris a dnio
et aeꝛ nõ põt ibi ↄſeruari ⁊ iõ nõ fuit
ibi aer. Itẽ qꝛ illuc cuꝛꝛit ſpũſ uiſibi
lis aereꝰ a dnio et hic humor ↄtinet
in uuea ut ꝓhibeat criſtallinã appro
pĩqre aeri exteriori et ut corneã di

ſtare faciat a cꝛiſtallina et ut foramẽ

pupille ſtet dilatatũ et ppea egredit
foramẽ nuee ⁊ ĩtumeſcit cornea et iõ
cõtingit in appꝛopĩquãtibꝰ morti cũ
exiccetur hic humor quod cornea ca
dit et aplanatur et tunc a uulgaribꝰ
dr̃ quod tunc apparet tela ante ocu
lõs et eſt ſignum infallibile mortis.
contingit ẽt propter eius exiccatio
nem conſtrictio pupille.ſicut prop
ter eius multitudinem cauſat᷑ dilata
tio pupille.et iam potuiſti uidere no
titiam paſſionum que occulte ſunt
ue fiunt in oculo ratione huiꝰ uuee
Viſi quod reſtat aliquid dicere de
A rata. Catarata autem fit quan
d uapor generatur aut deſcendit

de cerebro uel a ſtomacho et perue

znit in directo pupille ad humorem
hunc et exiſtens inter criſtallinam
et pupillam impedit receptionem ſpe
tierum et hic uapoꝛ in pꝛincipio eſt
mobilis ſpeties repꝛeſentat cum mo/
tu. Item cum de ſe ſit coloratus
mouet criſtallinam ſecundũ ſuuʒ colo

rẽ et cũ ſpẽs cõſueuerãt eſſe rei ex tri
ſece que mouet uiſũ iudicat uirtus
niſiua res exteriꝰ eſſe motas et ideo
iudicat muſcasuolare aut cimices
uel formicas ſupra parietẽ abulare
po ſtea ð hic uapoꝛ ĩ aquã cõueꝛtit
qᷓↄ cõ dẽſat᷑ ĩ cataractã traſit cõfirã
tã que ſi totã pupillã cooperiat pro/
hibet oĩo uiſu.ſi aũt nõ oppilet ex to
to aut exiſtit alatere foraminis aut
in medio ſi a latere diminutã uidet ⁊
iudicat eſſe rẽ.ſi uero ĩ medio ſit iu⸗
dicat rẽ ẽe perforatam. quia partẽ
quaʒ nidere non poteſt iudicat eſſe
foramen. ⁊ ex his nota modũ cura
tiõis cataꝛacte cõfiꝛmate que fit per
manuale operationẽ quia non fit ꝗa
iſta cataracta penitus extrahatur. qa
ate q; poſſit extrahi egredietuz totꝰ
humor albugineus.ſed hoc fit quia
acũ imponũt ꝑforãdo corneã lon-
ge apupilla 7 profundãt oblique
coꝛneam donec ſit in diꝛecto pupille
poſtea ducunt acũ ad locum catara
cte uel aque condenſate.et tunc acũ
ipſa inpelelnt infra ad locum ĩfinmũ
et tunc cum faſiatione et aliis ꝛebus
ꝓhibent ipſã ꝛeaſcendeꝛe.et ideo ta
lem actum non uocant cataꝛacte cuꝛã
tm ſʒ attꝛaher᷑.i.vpꝛimeꝛe cataꝛactã
et ſic appaꝛet tibi quaꝛta tunica q̃
dicit᷑ uuea poſtea ĩꝑte poſteꝛioꝛi ſie

ĩteꝛiori oculi.eſt tunica quĩta que &

dicitur ſecũdia uel quia ipſa ſecũd ẽ
aſcliꝛ otica uel quia ſecũdie aſſi
ta. poſt iſtas eſt tunica aranea cũ
dãs criſtallinã uerſus ꝑtẽ ãterior
cui ĩ ꝑte poſteriori cõtinuat᷑ tunica
retina et ĩ medio iſtaꝝ cõtinet᷑ hũor
uitreus ⁊ ĩmedio eiꝰ eſt humor criſ
ſtallinꝰ rotũdꝰ ſiue figure ſperice 2
q̃daʒ planitie ĩ ꝑte anteriori ⁊ hic
bumor eſt magis ſᷣſus ꝑtẽ anteriorẽ

qʒ humor uitreus ĩ quo locat᷑ 2 iõ

4

„

bic humor factus eſt ad criſtallinaʒ
locãdũ et ad ipſaʒ nutriendũ.Et ex
his cõpleta eſt anothomia oculi.

NHis expeditis uidebis au
rẽ poĩtã a latere capiſj. qa
onus ꝑcipitur adextris et
t ante retro ⁊ ſuꝛſum et ðᷣ
orſũ.Et io ĩſtrumẽtũ eius oportuit
locari ĩ dextra et ſiniſtra nõ autẽ in
parte anteriori qa ibi erant ĩſtrumẽ
ta aliorũ ſenſuũ.auris aũt fuit figur
rotũde ĩ hoĩe uł circłaris ut ẽẽt plu
riũ capaciſſia.⁊ cartillagĩoſa fuit ut
ẽẽt ab alt᷑ atibꝰ extriſecꝰ tuta ⁊ ut ẽẽt
ſonora cuiꝰ foramẽ ẽ lõgũ tmĩãtũ ad
os petroſũ ĩ cuiꝰ ↄcaĩtatibꝰ ẽ ſpũsꝰ
planatus ꝗẽ ĩſtruʒ auditꝰ ⁊ eiꝰ fora
miĩa ł caueꝛnoſitaſ cooꝑit pãnicłus
ſbᷣtilł cõtextꝰ ex uilł neruoꝝ auditꝰiã
Sõdcõꝝ oſſa aũt alia q̃ ifra baſilare.
ſeñ bñ ad ſẽſũ apꝑnt niſi oſſa illa ðᷣco
quãt᷑ ſʒ ꝑꝑ peccatũ dittere ↄſueui.
ueꝝ ẽ ꝙ ð mãdiblaꝝ oſſibꝰ potes ui
re pricipiũ ⁊ fieʒ ĩ cipiũt.n.ĩ ↄĩſſu
ra ſiũ adoꝛec q̃ ẽ iſ̃ craneũ ⁊ baſſilar
locũ q ẽ ĩ fie ſuꝑcilij ⁊ frõſᷣ ⁊/ pcedit
pſꝰꝑtẽ poſtr̃iorẽ iuẽ os petroſũ et
auricłã t᷑iat᷑ aũt ad vᷣnteſ qꝝ ano ʒ

Apite expedito diuið totũ
cõpꝰ fʒ lõgitudieʒ ĩ duas
ptes ĩcipiẽs a collo uſq cau

tibꝰ. In q ſũt ſeptẽ ſpõdiles⁊ ſpo
diles he ſut ſbtiliorſ ⁊ graciliores
alijs.qa ab alijs ᷣbẽt ſuſtẽtari ⁊ por
tari delatũ ãt vᷣbʒ ẽẽ leui ðferẽte.lʒ
aũt ſit ſbtiliora alijs foramẽ hñtmaiꝰ

diii.—
De anothomia ſpõdilin

occurrit collũ fcũʒ ꝑꝑ pł q
onẽ ⁊ tracheã attariã ĩ reibi

1.
N

0 .

qꝛ nucha ẽ gloſſioꝛ ĩ collo qᷓ; in aliqᷓ
ꝑte ſpõdiliũ.q ibi eſt principium
eius.q; ſunt graciles heſpondiles fu
erunt dure e firmiter cõtinuate ut ñ
accit dilocatio et leſio ab obuiãtibꝰ
extrinſecꝰ.poſt iſtas ſũt ſpõdiles co
ſtaꝝ q ſut.xij.ſicut ſut coſte.xij.ſeptẽ
uere ⁊ qnq; mdoſe.poſtea ſũt ſpõdi
les renu que ſut.v.et ſũt ualde gꝛoſſe
et magne cũ ſint ſicut fundamtũ ⁊ ſu
ſtẽtamentũ oĩuʒ aliaꝝ ⁊ baſis.poſtea
ſut ſpodiles alanis q ſũt ĩ plicatura q
a doꝛſo ad caudãa et ſũt tres miores
pꝛedcis.qꝛ debẽt cõtinuari cũ oſſibꝰ

ſiue ſpodilibus caude q ſũt parue.ul

timo ſũt ſpõdiles caude Aerũ ẽ qð
hic debes notare diffeꝛentiã haꝝ ſpõ
diliũ que ẽ ĩ foraminibꝰ eaꝝ ꝑ q̃ tꝛaſe
unt paria neruoꝛũ et diuerſitates ẽt
earu i alis ſiue additamtis eaxꝝ ſiue ſi
menijs ut noĩat Aui.ſʒ he diuerſita
tes magis ſũt note ĩ corpoꝛe decocto
uel perfcẽ exiccato.et iõ nõ cures.ſʒ
fõte alias facia anoꝰʒ in tali et ſcribã
q̃ ad ſẽſũ uidebo ut ꝓpoſui a pꝛinci-
pio.i qlibʒ tamẽ ſpõdili ẽ nucha q̃ ẽ
medulla ſiłis ſbẽ ceꝛebꝛi niſi qa ui-
ſcoſioꝛ et ſolidioꝛ ẽ fcã ut ab ipᷣa tri
buat᷑ ſeſus et motꝰ toti cõpori a capi
te ĩfeꝛius.et qꝛ orta ẽ a cerebro diui
lio ſᷣm dextrũ et ſiniſtrũ eſt ꝙ ĩ ſuꝑfi
cie ei ꝰapꝑʒ filũ diuidẽs cã ꝑ mediũ.ſ.
ðſtrũ et ſin iſtrũ tñ nõ penetrat h̊ di
uiſio ł ſepeꝛato fʒ ꝓpfũdu ꝗa nucha ẽ
õta aꝑte poſterioꝛi cerbdnõ ẽ du
ſa fm ꝓfũdũ.⁊ ex hac dioe ſiue ſeꝑa
tõe nuche tibi põt apparere cã qr
oppło pot cõtiger᷑ ĩ media ꝑte nuche
et nõ erit in alia ꝑfe. et iõ paraleſis
poſte ĩ una ꝑte dextra uł ſiniſtra cõ
tiger̃ ⁊ no ĩ alia a nucha aut a qlibʒ
ſpõdili oꝛit᷑ unũ paꝛ neꝛuoꝝ q nadũt
A dãdũ ſẽſu ⁊ motũ mẽebris di ĩaſj q
aũt ſint mẽbꝛa qd q ꝑueiũt ne: ui illi n

bene põt ĩ ano uideri ſʒ oporteret
al liqfieri ĩ aqꝗᷓ fluuiali et hꝰ n ſpectat

ad pns.⁊ ſi uis hec mẽbꝛa cognoſcer

lege ĩ pia fẽ pmi cano ſũma ꝛ Caꝰ 2⁰
ð ano neꝛuoꝝ oꝛto a nucha. ? qꝛ
ſpõdiles ſũt.ʒo paria neruoꝝ ſũt ʒo.
et qꝛ a cauda oꝛit unũ erũt.ʒi paria.

¶ BDe ano“ bꝛachij et man⸗

His expedi excorcica bra-
chiũ ⁊ pedẽ et ĩcipe a bꝛachio
excoꝛtica leuiter ut uideas
uenas ipradictas q ueniũt ad cur-
uaturãa brachij et tũc uidebis uenã
ſupradictã q penetrat ꝑ ſub aſſellã 2
brachiũ et/ pcedit ꝑ domeſticã ꝑtem
bꝛachij. et ĩ ꝑte ĩferiori cubiti appa
ret et uocat᷑ baſſiuca In ꝑte ſuꝑiori
brachij ẽ cepalica q euacuat a capite
que ad bꝛachiũ uenit ſupra furculã
orta a uena aſcendente ad caput ut
ſupra dixi ⁊ in medio iſtarum eſt unꝰ
ramus continuatus in cuꝛuatuꝛa bꝛa
chij cum ambabus et hec uocat᷑ me
dia.uel alio nomine uocatur comu⸗
nis.quelibet tamen harum duai um
procedit ulterius uſq; ad manum.in
ſilueſtri parte manus apparet illa
que eſt inter auricularem et annula
