ꝛetorte uel ſaracenice. uerũ tñ ẽ qð
oĩa que dicẽt᷑ de ſtoacho a mo meli
us apparebũt poſt anothomiã mem

broꝝ ſubſequẽtiũ. pʒ etiã qᷓrtũ.ſ.que

ſir qntitas ſtoachi qꝛ magnꝰ ualde ẽ
cũ interdũ oꝑteat ipſũ recipere ⁊ 9
tinere magna qntitatẽ cibi ueꝝ ẽ ꝙ
non ſeꝑ ẽ iĩ magnitudie ſua ultia iʒ
equat᷑ qntitati ↄtenij qꝛ extẽſibilis?
coꝛrugabnis eſt Quiĩto aut uideas
ptes et numerũ ꝑtiũ eiꝰ ꝑtes aũt ei⸗
ſut duplices.ſ.ules ⁊ itꝛegales.Que
dam uero ſut qutitatiue et determia
te. prime ſũt due tunice eius ᷣma in
trinſeca ẽ neruoſa.ſᷣa et extrinſeca ẽ
carnoſa.uerũ ẽ ꝙ pᷣmaẽ ſpiſſior fᷣa.
qꝛ illa dʒ pᷣmo ↄtingere cibũ et ideo
ut non ledat᷑ ab eo debuit eſſe ſpiſſa
Atẽ ꝓpteꝛ aliud qꝛ ſtomachus ppt
illã tunicã ẽ ualde exteſibilis quod
requirit᷑ ppter digeſtionẽ fuit ſub
tilior qꝛ digeſtio ſtomachi adiuuat᷑
ualde a mebris uicinis circõſtãtibꝰ
ſed extẽtio et ↄtinetla cibi nõ. Et
iſte tunice nõ ſolũ diuerſificãtur in
ſbã ⁊ in qᷓntitate ⁊ loco fʒ ſituatiõeʒ
uilloꝝ qa in pᷣma cum ipſa ſit appeti
tus et appetitus imediate ordiet᷑ ad
atrahẽdũ uilli ſuerũt ſituati ad atra
hendũ.tales aũt ſũt lõgitudinales 2
iõ i ea ſũt uilli lõgitudiales q; attra
ctiõi ſtati ↄiungit᷑ retentio.quia oẽ
qd attrahit᷑ att bit ut retineat qe
attrahitur ut ĩ eo membꝝ uoluptue
tur. hic ẽ ꝙ ĩ hac tuica fuerũt poiti

trãaſuerſales ꝗ derſeruiũt retẽtòiſõm

ẽ ꝙ illi ſũt ĩ ꝑte no int iori ſʒ ext᷑ioꝛi
illiꝰ tuĩce.ĩ fᷣ uõ cũ ipſa ordinet᷑ ad
digꝰ nẽ et digꝰni ᷣfuiat ex ↄſ. equẽti
expłſio qꝛ ei ſubſeqnt᷑ fuerũt ſituati
uilli latitudiał et ex h aʒ qr itriſeca
tuĩca fuit neruoſa ⁊ carnoſa nõ fuit

longitudinales qui d ebent in intrin
ſeca que eſt uel ðbet eſſe pricipium
appetitꝰ. ¶ Itez alia cauſa eſt quia
intꝛinſeca eſt ordinata ad ſẽtienduʒ
extrinſeca ad digerenduʒ et alteran
dũ Mũc auteʒ ſeſatio melior fit q̃n
do ſẽſibili immediate occurrit ſẽſus
uel membrum ſentiens. alteratio ue
ro poteſt eſſe per medium et digõ 2
hoc eſt quod ponit expreſſe Auicẽa
ð mẽbris capitulo primo fen prima
Et natura quidem intrnſecam tuni
cam.ſ.ſtomachi fecit neruoſaʒ et ex
trinſecã carnoſam.poteſt nãq; dige
rentis operatio ad id quod digeſtũ
eſt in potentia ſine occurſu ꝑuenire

ſentiens uero id quod ſentitur non

poteſt ſentire niſi obuiaudo et ſenſi
bile.ſ.ſẽſui tactus.Alie uero ſũt paꝛ
tes eius quãtitatiue ⁊ deteꝛmĩate ut
pars ſuperior et orificiũ eius quod
dicitur portanariũ. paꝛs ſuperior ã
guſtior eſt ſecundũ naturam parte
inferiori. quia ĩ inferiori debet fieri
digeſtio et cibus debet contineri.in
ſuperiori non. Orificia tamen harũ
partium conueniunt et differunt cõ

ueniunt quia ambo poſita ſunt ala

teribus et nõ ſũt poſita uel facta ĩ ul
tima eminẽtia partis ſuꝑioris ulł ife

rioris.Sʒ pars ĩferior deſcẽdit ma
gis q; portanariũ uel pileron ut ci

bus nõ deſcẽdat ſed ↄtineatur in ea
ut inburſa quadã ſic ut ſuꝑior ſuꝑe
mineat ori ſtõachi ut quado ſtoma
cho repleto homo inclinaretur nõ
aſcẽdat ctbus ad meri ⁊ os.⁊ ſpecia
liter quãdo multũ replet᷑ ſtomachꝰ.
Et ex hꝰ potes uidere ex ſuperflua
ꝗntitate cibi qre diafragma cõpꝛimi
tur et cibꝰ nõ egredietur. Itẽ ↄueni
unt.quia ambo oꝛificia ſũt in ſtoma
cho in loco ubi ↄtinnatur uel alliga

tur doꝛſo.nã os ſtõachi ẽ recte ĩ pᷣn

cipio ſue alligatõis dorſo ⁊ ppter̃a

ſtatĩ ẽ alligatũ os ſtõachi ad ſpõdi
lẽ ubi fini᷑ diafragma.⸗ illa ẽ tertia
decima ſpõdilis. eo qa ĩ xijꝰ ẽ coſta
ultia mmdoſa ad q́; ᷣminat diafrag
ma. Etex hꝰ apparet tibi qñ nis al
terare exteriꝰ ↄfortar̃ ułl ali᷑ oꝑari
ciꝛca os ſtõachi ꝙ optiuʒ eſt ĩ doꝛſo
circa duodecima et t ciadecia ſpõdi
lẽ hoc facere ſpecialit᷑ qn do pᷣdicta ĩ
pugnãtur ab epẽ. uel ſplene dũmõ aꝛ
fia adoꝛti nõ ipediat q ĩ doꝛſo ẽ ſeq̃n
tibus aũt ſpõdilibꝰ q uocat᷑ ſpõdileſ
ꝛenũ alligat᷑ ſtõachus uſqʒ ad poꝛta
naꝛiũ tũc ueꝛo alia paꝛs ĩferior a ſpõ
dilibus obliqᷓt uerſus ſiniſtrũ et iõ
ↄueniũt iſta duo orificia.¶ Biffe
rũt q;ꝛ ſuꝑius oꝛificiũ qð uocat os

ſtõachi ẽ magis latũ q́; ĩfer iꝰ porta

nariũ.et hꝰ fuit qꝛ ꝑ os ſtõi aliqndo
cibꝰ gꝛoſſe ſubſtatie ⁊ duꝛe dʒ deſcẽ
dere et ĩdigeſtꝰ⁊ iõ debuit eſſe latuʒ
ſʒ ꝑ orificiũ ĩferiꝰ tantũ res ſubtilia

ta ⁊ digeſta et liqda debet cgredi et

iõ nõ fuĩt ita latũ ⁊ hec ð ꝑttbꝰeius.
Ex gbus apparet ſextũ qð dʒ in
qri de ſtoacho ſcʒ q ſit ſbã eꝰ.qa aʒ
ꝙ cũ tuĩca neruoſa ſit maior ĩ eo qa
ſbẽ neruoſe ẽ a dnio. Et ex hꝰ aʒ
ꝙ cõplexio eiꝰ ſit frigida ⁊ ſicca ¶
Appaꝛet q̃ ſit oꝑxaꝰ łiuuamtũ.qa du
plex. unũ ad appetẽdũ cibũ ꝓ toto ꝑ
tũicã ĩtrinſecã neꝛuoſã alteꝝ ad pᷣpa
rãð cibũ ad nutrimtũ totiꝰ⁊ ꝑ tũicã
extrĩſecã carnoſã mbra coadiuuã
tia ¶ Ex his potes uider̃ ꝙ egritu
dies põt pati oĩuʒ geneꝝ ꝗbꝰpoſſũt
cũpati pᷣncipalr̃ oia mbra pncipalia
ut epar cor ⁊ cerebrũ ⁊ ex ↄſeqnti
totum corpus.curatõ tamen earuʒ
ex anothomia propria non plus de
pẽdet q; aliaꝝ.et hec de ſtomacho.

Be anothomta ſoleie

Plenis anothomiã ꝑfecte
uider̃ ñ poteſmiſi abſcidaſ
coſtas aliquas mẽdaſas ex
lateꝛe ſiniſtro quas nõ ꝑfecte eleues
ſʒ ut ſufficit oꝑi tuo ꝗbus abſciſſis
locus ſipeĩs tibi apʒ qꝛ parieti ſiniſ
tro ſtõi adheret q;tũ ad cõcauũ eiꝰ
qᷓʒtũ uõ ad cõuexuũ alligat᷑ doꝛſo ⁊ ſi
phach mediãtibꝰpaniculis ſubtiliſſi
mus or tis a ſiphach apꝑʒ ꝛ.ꝙ lo⸗
cus eiꝰ nõ eſt ita in alto ſicut locus
epatis.figura eiꝰ eſt quadꝛãgularis
qꝛ ĩ hoĩe ẽ q̃ſi ad moduũ qdrãgli ꝑp fi
gurã ſtõi cuiꝰ cõcauitatẽ circũſtatẽ
in parte ſiniſtra hʒ ſplen rpleꝛe Teꝛ
tio uide qᷓ;titatẽ eiꝰ qꝛ ĩ hoĩe pꝛopoꝛ
tionał ſatiſ eſt ĩ q;titatẽ reſpectu ali
oꝝ mẽbꝛox.coligãtia uõ eiꝰ ẽ qꝛ col
ligatiã hẽt ad cnꝛſepar meſẽ iu ʒir
bũ et ſtõm.colligantiã uõ hʒ ad oĩa

iſta mẽbꝰ pᷣter cor ꝑ nenã q uenit a

poꝛta epaſ ad ſplene.que colligãtia
apꝑʒ.nã ſi excarnãdo ꝓcedas.uide
bis ꝙ a uẽa cõcaua epaꝶ ꝑuenit nẽa
una mag ad ſplenẽ a qua deſcẽdit
unꝰ ramꝰ ĩ medio trãſitꝰ eiꝰ ĩfeꝛius
ad meſẽteriũ ad ipſũ nutꝛiẽdũ ⁊ poꝛ
tat ſãguinẽ aquoſiorẽ ⁊ humidiorẽ.

poſtea qñ iſta uena a pꝓpĩqbat ſplẽi

iteꝝ uenꝰ ramꝰ ramificat᷑ abea q ua
dit ad nutriẽð partẽ ĩferiorẽ ſiſtrã
ſtõi.pꝛet᷑ ea uõ ꝑuenit ad ſplenẽ ⁊
cauitatẽ eiꝰ ⁊ ĩ ei cõcauitate rami-
ficat᷑ ĩ duos.ſ.iferioꝛ ⁊ ſupeꝛioꝛẽ ĩfe
rioꝛ ðᷣſcẽdit ĩferiꝰ adnutriẽdũ tirbũ
qᷓntũ ad paꝛtẽ ſiniſtrã ſi ſuꝑioꝛ trãſi
ẽs cõcauitatẽ ſpleĩs rãificat᷑ ĩ duos
quoꝝ pᷣm pꝑuenit ad paꝛtẽ ſiniſtꝛã ſu
periorẽ ſtõi ad nutriẽdũ. Alteꝛ nõ ꝑ
nenit circa orificiũ ſtõachi ad poꝛtã
mliam q/ ꝓmł genꝰ ꝓfluit ad os ſtõi
ut ĩcitʒ adpetitũ.qdð uõ r̃mãet magiſ

ĩ ſplene ipſũ nutrit ⁊ ex hꝰ appʒ tibi
cũ ꝗbus mẽbris hẽat colligatia ſplẽ
mediãte uẽa.Colligãtia ãt hʒ cũ coꝛ
de ꝑ arterias q ad ipſũ ueniũt ab ar
teria adorti q in dorſo eſt ĩfra ca⸗
fragma a ꝗbus arterijs ſtõus mlłtuʒ
calefit ĩ latere ſiniſtro uel a ſplene
rõe iſtaꝝ alteriaꝝ et hec fuit una cã
qᷓr arterie młte et magne ueniũt ad
ſpenè ſicut alia cã ut calor̃ artariaꝝ
ſaguis graſſus ꝗ nutꝛituꝛus ẽ ſplenẽ
ſubtiliet᷑.et digerat᷑ qꝛ ſplẽ hẽt ſbaʒ
raram in qua humorẽ groſſũ ⁊ młtu
reciꝑe dʒ.Ex his appꝑet tibi qntum
qð debes nidere de ſplene.ſ.que ſit
ſbã eius q; ſbã eius ẽ rara et ſpõgio
ſa.ꝑꝑ qdð apʒ.ſextũ.ſ.cuius ↄplłonis
ſit qa in cõꝑatione ad cuti calide et
hũide ⁊ lʒ eſſẽtialiter ſit frigide 2 ſic
ce ꝑꝑ nutrimtũ ſiuuamtũ pʒ et ex hiſ
tibi apʒ ꝙ cũ recipiat hũorẽ 2 ↄtine
at groſſuũ ineptũ et euacuationẽ qdð
freqnt replet᷑ et oppillat᷑.et apoſte
mat᷑ et reſoluẽtia tũc foõtia multum
ſoluũt ſbam eius ſi fit fõtia ⁊ dato
qð rõe hũoꝝ ↄpetãt ⁊ hꝰ ð ſplene.

¶ Be anotbomia epatis.

Por manifeſte uides eſſe
locatũ ĩ dextro latere ãple
ctẽs ſtom ſuꝑius eleuatũ
nalde.Et nõ decipiat te ꝙ in ali mõ
tuo locat᷑ multũ ſub coſtis qꝛ nõ eſt
ſic cũ ſit ſub diafꝛagma ⁊ diafꝛagma
extremis caſtaꝝ ⁊iungit᷑. Sʒ hocꝰ
tingit qꝛ mẽbra ſpiritualia multum
euanuerũt et ideo uacuitatẽ eoꝝ re
plet epar ↄprimenꝰ diafragma ⁊ is
debes trahere iferius ⁊ aĩal ſiue cõ
pus e auereſet mirare ſo qᷓntitatem

er maximã ĩ hoĩe cũ ſit aĩal humidũ

et calidũ ʒꝰ reſpicias ꝑtes eiꝰ quaꝝ
qdam ſũt ĩtrinſece ĩtregales qdã ue

ro extrinſece magis. Intrinſece ite
grales ſũt qnqʒ penulle eiꝰ et licet ĩ
hoie nõ ſũt ſeparate ſemꝑt ad ĩuiceʒ
et qibet illaꝝ penullaꝝ eſt cõpoſita
ex uenis diuiſis et diuerſis uł diſꝑ
ſis ꝑ eas ad modũ retis cuiꝰ reſᷣ ua
cuitates rplete a carne q ẽ ꝓpa ſbã
epa q ẽ ſaguis coagulatꝰet ĩ his ue
nis ↄtinetur chillus.qui diuiſus ad
mĩma ᷣm mima alteraſj et ↄtãgitur
ab epate et iõ fit ut qᷓſi epar totũ cõ/
tangat chilũ ⁊ hec ordinauit.natuꝛa
ut melior et ꝑfectior fieret ↄuerſio
chilli in ſanguinẽ qꝛ alteratio q̃ fit
fm mima pfectiõ eſt. Sʒ tu dices q̃r
natura non ſic oꝛdinauit in ſtõ.ſed ĩ
ſtõ poſuit ↄcauitatẽ. Sico ꝙ hoc
fecit qꝛ in ſtõ ꝑfecta decoctio nõ dʒ
fieri ſicut in epate. Itẽ qꝛ in ſtõ aſ-
ſumũt᷑ cibaria gꝛoſſe ſbẽ que nõ poſ
ſũt ꝑ ſtrictiſſimas uias penetrar̃ ſed
ad epar ſbã liquida dicit᷑ ꝑuenire ⁊
iſta decoctio et ſi fiat in toto epate
maxie tñ fit in parte ſuꝑiori ? ꝑꝑea
pars illa ſolidior et magis ↄpacta ẽ
Partes eius extrinſece ſũt ꝑtes q
bus mediantibus hʒ eũ alijs colliga
tiam.nam cũ corde hʒ colligãtia ꝑ
uenã chillũ que oritur a giboſã ꝑte
epatis ⁊ arteꝛias.ut uidebis iv anoꝰ
cordis.⁊ uena chilis habet colligã
tiam ad diafragma.cui ſuſpenditur
et ad ſpondiles ſiue dorſũ cui alliga
tur ꝑ pãniculũ eius pãniculus eius
ãt eſt duplex ſcʒ cohoꝑiens ⁊ circũ
uoluẽs ⁊ ſuſpẽdens. Primꝰ eſt ſuã
ſbãm uelãs.Secũdus ẽ ſuſpẽdens
ipſũſuꝑius ad dyafꝛagma.Ex pꝰ pa
tit᷑ qñqʒ dolorẽ extẽſiuũ ꝑ fᷣm patit
doloꝛẽ aggꝛauatiuũ a ma. aggꝛauãte
qdã uõ ſut ꝑtes q ſũt oꝛte ab eo⁊ iſte
ſũt duplices.ſ.uene et canał chiſtis
fellis ðᷣ canali hꝰ poſtes uidebit᷑.ue
ne ãt ſũt duplices.ſ.chillis que orit

a giboſitate epatis ⁊ ↄcaua ſine por
ta que orit᷑ a cõcauitaſj epatis. de
ano chillis poſtea uidebit᷑. Porte
aũt ſũt quinq; rami intrantes epar
ſicut ſũt quinqʒ penulle epatis iam
dicte.egrediẽtes uero extraepar ſũt
octo due ꝑue in ꝗbus nõ labores ad

diſcernendũ qꝛ ſufficit tibi ſi ſequẽ

tes diſcernas.aliaꝝ aũt ſex pᷣma ua-
dit ad dextrũ ſtõi ad nutriendũ tun i
cam exteriorẽ ſtõi et ſpecialiter par
tem inferiorẽ.ꝛ nadit ad ſplenẽ.cu⸗

ius anoem uidiſti iam in ano ſple-

nis et iſta eſt ualde magna et diſcer
nibil.ʒ tendit ad latus ſiniſtꝛũ ? ua
dit ad inteſtinũ rectũ ad exuccandũ
a cibo humiditatẽ ſi qd remanſit iu-
uatiui. 4.pars uadit ad ſuperioreʒ
partẽ dextrã ſtõi ad nutriendũ ipſa
in oppoſito eius q̃ neniebat ad ſple
nem ad latꝰ ſiniſtrũ. quinta pars
diuiditur qꝛ una pars nadit ad dex
tram partem ʒiꝛbi ad nutriendũ ʒir
bum in oppoſito illius que neniebat
a ſplene ad nutrihendũ latus ſini-
ſtꝛũ ʒirbi. Alia pars uadit ad collò
ad ſugendũ qð eſt in ipſo et ad nutꝛi
enduʒ ipſum et ꝑpea in parte dextra
cũ colon marie cõtinuatur ʒirbus.
vij uero pars uadit ad ieiunum et
reliquũ eiꝰdiuiditur ꝑ inteſtina gra
cilia ſcilicet ileon uſq; ad cecum et ĩ
iſto ſunt plures uene meſeraice qᷓ;
in alio aliquo et ꝓpterea iſte ramus
tibi ualde erit manifeſtus et hoc de
ʒꝰ uidẽdo cuũca epaꝛ. Quartũ quod
debes uidere eſt forma uł figura eiꝰ
nam figuꝛe eſt lunaris quia concaui
tatem babet et giboſitatem ꝓpter
quod ſuum apoſtema factum in gi/
bo eius debet eſſe figure lunaris.

Auinto apparet tibi ſubã eius quia

a dñio in eo eſt caro propria.quia ẽ
ſicut ſanguis coagulatus et ideo eſt

——

—

=

t viijꝰ eꝰ calida ⁊ humida iuuamtũ

2 oꝑa eius pʒ qꝛ oꝑaꝰ. eius ẽ chillũ

ſanguificar̃ ⁊ qꝛ ydrops eſt ppᷣũ no
cumẽtũ ſãguificationis iõ dico q;
ydrops eſt ppꝛia paꝰ epaſʒ is
aũt aquoſitas uel uẽtoſitas hec ꝑ
ueniat ad totum iaʒ in ipoſarcha ſa
tis pʒ qꝛ ꝑ uenas qũo at ꝑuẽiat ad
cõcauitatẽ uẽtris ut ĩ aſclite ? tĩpani
te declaratũ ẽ ſupra ĩanothomia uẽ
tris ⁊ mirach.

¶BDey anothomia chiſtis fellis.
Hiſt is fellis locus ẽ ĩcõcauo
patiſ ĩ penulla ei media.Et
ca eiꝰ fuit qꝛ colaʒ quã cõtĩet dʒ trãſ
miter̃ ad iteſtina ꝑꝑ cauſã dictã ſuꝑ
pꝰ nũc aũt agiliuꝰcoleꝛã hãc trãſmit
tit ad ĩteſtina quã ſi ẽẽt locata ĩ gibo
epaꝶ: Itẽ tũc nõ cõtãger̃t ĩiteſtinum
collon ꝑꝑ iuuamẽtũ ſuꝑiꝰ dcũʒ. Sʒ
tu dices qũo gꝰ nerificat᷑ dictũ.GO.v
ð iuuamẽej mẽbꝛoꝝ caꝰ ʒꝰ.qð purga
tiuũ colore ẽ ĩ loco medio venaꝝ q̃
portãt ſãguinẽ ab epate ⁊ venaꝝ in
feriorũ que attraũt ⁊ adducũt chillũ
ad epar.dð qð illud dictũ vᷣitatẽ bʒ.
ð loco colli chiſtis qꝛ iniciũ colli ẽiĩ
medio epatis ut potes uidere ad ſẽ
ſuʒ et vbuit ibi eſſe initiũ ſui ortꝰ cũ
in medio epatis ↄpleatur digeſtio
hbumoꝝ g ibi debet ſãguis depura
ri a ſuꝑfuitatibus omnibus ⁊ ideo
chiſtis felliſ ibi debuit habere ortũ
licet buꝛſa ſiue ueſica chiſtis ſit loca
ta ut dictum eſt. Scom qð debes
nidere eſt colligatia eius colligãtia
aũt eius aparet ex partibus ſuis qᷓs
dicernes eleuãdo chiſtiʒ felis a par
te ĩferiori.⁊ tunc manifeſte uides ꝙ
habet duplicẽ partẽ ſilicet neſicam
ↄtinẽtẽ ⁊ collũ deferẽtẽ ⁊ reportãtẽ
2 illud colũ uſque ad diſtãtiã quãdã

eſt unum et poſtea bifurcatur et
unus ramus eius penetrat in epar
ad mediũ ſui uł melius orit᷑ a medio
loco epatis ad atrahendũ coleram
ab epate.¶ Alteꝛ magnꝰ ramus ua
dit ad inteſtinũ duodnũ ut uidiſti ⸗
iſte bifurcatuꝛ qꝛ ab ipſo.paruus ra
mus. ramificat᷑ qui uadit ad fundũ
ſtomachi ad cõfoꝛtandũ digeſtiuaʒ
er iſte fuit paruꝰ ut expulſiuaʒ ſuꝑ-
flue nõ ſtimularet et iſtud eſt uerũ
ut in pluribꝰ predictũ.¶ Aliquib⸗
ueꝛo iſte ramus ẽ maior eo ꝗ uadit
ad ĩ teſtinũ preditũ ⁊ e hiſ ad ſen
ſum poteſ uidere ſolutionẽ cuiuſdã
dub õniſque ↄſueuit fieri tercio de
uirtutibus naturalibus qꝛ ¶¶ B. di
cit ꝑ idẽ colluʒ chiſtis fellis attrhait
colerã ⁊ expelit quia uidetur ꝙ tunc
expellat ad mebrũ et locũ aquo atra
xit. qꝛ dicẽdũ ꝙ illud ẽ idẽ colũ uſq;
ad quadã diſtatiã. poſtea uero bifuꝛ
catur. Et ex hiſ apparet tibi que ſit
coligãtia chiſtis felis qꝛ coligatiaʒ

habet cum epate ĩteſtinis 2 ſtoma

cho. Itẽ habet coligãtiã ratione ue
narũ artariarũ ? neruorũ? alijs eo
ꝙ ad ipſũ preter dictũ canale ꝑueni
unt uene ? arterie quas potes uide
re ad ſẽſũ ad ipſũ nutriẽduʒ q; ex eo
nõ nutrit᷑ ꝙ ꝑuenit ad concauitatẽ
eius ſeↄdũ Gał.eodẽ tercio ſicut ad
ipſũ ꝑueniunt nerui ꝗbʒ mediatibʒ

babzʒ ſenſũ. Et ex hiſ apparet terci

um ſcʒ ꝗs numerus partiũ eius.Et

quartũ qſit q; titas eius. Quintũ qd

ſit figura eius q; figure oblonge cũ
rotunditate ſubſtantia eius panicu
laris Juuamẽtũ eiꝰpʒ ex dcĩs q; chi
ſtis fellis ẽ ad trahẽdũ colerã rubea
2 ſupfluã ab epate ⁊ ad expellẽdũ eã
ad iteſtia ut dictũ ẽ ⁊.ex hiſ poteſ ui
dere que ſũt ĩfirmitateſ qꝗ. ab ipa poſ
ſunt ↄtingere ⁊ ſunt ualde nocẽtes

qꝛ ſũt oppillationes. Iſta aũt oppil
latio poteſt ẽẽ duplex.qꝛ uel ẽ oppi
latio facta ĩ colo eius cõi uel ĩaliquꝰ
ramoꝝ eius ſi ſit opilatio ĩcolo eius
cõi turccũ colera nõ axpurget᷑ ab e
pate cũ ſaguine ꝑmiſet ꝑtotũ cõpus
⁊ ſi ipa ſit ſubtiliſ calida ⁊ corpꝰ ſit
aptũ ad febres ẽ cã febriũ putridaꝝ
colericaꝝ.ſi uero ẽt ſit groſſa cã erit
ycteꝛicie ⁊ tũc egeſtiões poteꝛũt eſſe
colorate ſʒ tũ magis ⁊ minus ſᷣm ꝙ

plus ubł minus de colera trãſit adite

ſtina. Anterdum tamẽ ẽ ꝙ opilatio
tantũ ẽ incanali ꝗ puenit ad ĩteſtina
qꝛ canalis clauxus ẽ ⁊ tunc putrefit
⁊ generabit febrẽ ᷣtianã uel ↄtinuã
⁊ egeſtiones nõ erũt tincte. ſed uri

na ſic.qñque ueꝛo erit oppilatio ĩ ca

nali ꝗ ꝑuenit adepar ⁊ tunc egeſtio
nũõ erit tinta neq ad chiſtim attraet᷑
colera ⁊ iõ ĩ eo nõ ↄtinebit᷑ ⁊ ꝑↄns
non pntrefiet i loco precipuo ⁊ io

colericã generat yctitiã uel febrẽ cõ
tinuã. Et nõ bene haſ opillatiões qa

multũ tibi ualent adcuꝛã ⁊ multotiẽs
cõtigũt.Et ex his abes anothomiã
ꝑfectã epatis. Et his expeditis po
tes eleuare ſplenẽ ⁊ abſindere epar.
ſed non ex toto ſʒ circha ʒirbũ eiuſ
ubi ẽ origo uene chilis dimitte qᷓʒdã
partẽ ut alia uideas qᷓ refuauimꝰ ad
poſter iora de epate ⁊ uena illa. ſto
machũ aũt dimittas. ſed eleua mẽſen
teriũ qꝛ ei anothomiã uidiſti ĩ anoꝰ
inteſtinoꝝ.

De anothomia duaꝝ emul

gentium renum.

Aibus omnibus eleuatis
tibi aparebit uena magna
q ẽ ramus chllis deſẽdẽs 2
agna q ẽ ramus adorti vᷣſẽ
dẽs ⁊ q;do iſta uea chillis ẽ ĩ directo

fnũ rãificãt᷑ ab e due uene q uocãt
emulgẽtes.quaꝝ una uadit ad renem
dextrũ ⁊ altera adſiniſtrũ orificia tñ
iſtarum non ſunt in directo.ſed unũ
eſt altius ⁊ ſuperius alteꝛo ⁊ hoc
ne unus reny inpediat alterum in at
trahendo. ſuperius autem ĩ pluribꝰ
eſt orificiũ uene que peruenit ad re
nem dextrum.inferius.uõ eius que
peruenit ad renem ſiniſtrũ.et licet
aliq; do ſit ecõtrario.Et cauſa illius
fuit quia ut ipluribus ren deſr᷑.debʒ
eſſe magis eleuatuſ ad ſuperiora ſi

niſtro. et hoc quia calidi eſt eleuar̃᷑.

ipᷣe aũt calidoꝛ ẽ ſiniſtro. Itẽ qa mo
noculum inteſtinum erat locatũ ĩ de
xtra ꝑte ſub rene. Itẽ epaꝛ erat ele

uatum ſuperius. ſplem uõ ilatr ſini

ſtro magis dependebat uel deſende
bat.ſed ſi alicui epar eſſʒ magnũ mo
noculũ eſſet paꝛuũ collõ uõ ipaꝛte ſi
niſt eſſʒ eleuatũ ⁊ parſ ſiue ren ſini
ſter eſſʒ calidior dextro eſſet ecõtra
hoc tamẽ raro eſt. Quelibet haꝛuʒ
emulgentiũ uadit ad ꝛenis ↄcauita
tem et iõ debes unã earũ excarnare
et melius eſt quod excarnes leuiter
illam que uenit ad renem dextrum
ꝑꝑ cãm q dicet᷑ ⁊ ĩea ponas tentã et
uidebis ꝙ ad cauernoſitates ⁊ ↄca
uitatẽ renis uenit.cuius renis iã ap
paret tibi locus qꝛ locus eius eſt qſi
iux epar.ſed tu dices quare non fuit
inferius iur ueſicã dico ꝙ cã huius
fuit ut bene attraheret aquoſitatem
ab epate q; do.n. mẽbrũ attrabens
eſt prope illud a quo debʒ attraher
attractio ẽ melior. Colligatia eiꝰ cũ
epate ẽt qꝛ magnã uenã recepit ab e
pate mediãte uena chilli ut ꝑ uenaʒ
illã aqſitatẽ. urinalẽ qᷓ ad modũ eſt
ſuperflua corpori poſt q; ſanguis
egreſſus eſt ab epate attꝛahat ⁊ ex
pellat ſed cũ hac aquoſitaſj attꝛahit᷑

2

ẽt ſãguis qꝛ ꝛ? Ga.de iunam̃tis mẽ
broꝝ caꝰ.ʒꝰ 2 ʒ de uertutibus na
turalibus ad mebra ad q ſuꝑfluitas
aliqua atrahitur ꝑ canalẽ latũ ſimul
ↄ ſuꝑfluitate iſta iuuamtũ.ſ.ſaguis

Attrabit᷑. et hec ẽ ca qr ad ſplenẽ 2 f
nẽ ſił cũ ſuꝑfluo ꝓpꝰunicuiqʒ attra

bit᷑ ſanguis.ſʒ ad utrãqʒ ueſicã fellł
ſ. et urine pura ſuperfluitas attra
bitur ſine ſaguine ⁊ ex hoc apʒ tibi
ꝓ ſi uꝛina ad renes ꝑuenit cũ ſagui
ne mixta ⁊ ad ueſica ᷣpuꝛata ⁊ ſeꝑa
ta a ſanguine oʒ ꝙ in renibus vᷣpu
retur ⁊ collet᷑. Collatur ãt qꝛ ad cõ
cauitatẽ puenit renũ quã nidere de
bes ſcindẽꝰ renẽ in ꝑte giboſa eiꝰ ñ
ↄcaua ⁊ ꝑ lõgũ ꝓtrahere uſq; ad ↄ
cauitatẽ uideas. tũc ſtatĩ apʒ tibi q
dã paniculus ſiue pãnus rarꝰ ⁊ iſte
uena emlgẽs rara facta ad moduʒ
collatorij ⁊ ꝑ porroſitates has põt
nꝛina tranſire ſanguis aũt non ⁊ iõ
collatur urina ⁊ diſtillat inferiꝰ ad
orificiũ cui cõtinuat᷑ porrus uriti
des qui deſcendit inferius uſʒ ad ui
ſicã ⁊ urina ꝑ ipſũ deſcendit ad ue
ſica ⁊ ex hꝰ apʒ tibi ꝙ bʒ colligãtiã
cũ ueſica ſicut bʒ colligatiaʒ per ar
terias ꝗ ad ipſũ ꝑueniũt cũ corde et
cũ cerebro rõe neruoꝝ qui perueni
unt a nucha ad texendũ pãniculũ eiꝰ
quo mediãte ſẽtit ſãguis remanet ĩ
rene ⁊ attra hittur ad ſbãm eiꝰ ⁊ nu
trit renẽ. Ex his apparet tertiũ.ſ.
ꝗs nũs qꝛ p numerus diſcretus eſt
ꝙ ſi duo vᷣxt᷑.ſ.et ſiniſter.Et cauſa
una fuit ut ſi nocumetũ accidit uni
oꝑaꝰ perficiat᷑ ꝑ alterũ.Cauſa ſecũ
da fuit ut totã ſuperfluitatẽ aquoſã
que multa ẽ plus qᷓ; aliqua alia ſecũ
da digeſtionis bene æ complete poſ
ſet attrahere et ex hꝰ apparet ꝙ ũ

fuit tantũ unus ſicut nnus ſplen et

nnus chiſtis fellis Sed tu dices qᷣ

re ñ fuit unus magnus potẽs attꝛa
here totã aquoſitatẽ.ad hꝰ dicit.
capꝰ preallegato ꝙ ſi eſſet tãtũ unꝰ
magnus tũc corpus erectũ nõ cẽẽt e
quum in lateribus ſed in equale ꝙ
uerẽdũ et enorme ẽ.numerus auteʒ
partiũ patet quia habet ſubſtãtiam
propriam concauitatẽ pãniculum
⁊ collatoꝛiũ.Quaꝛto notes quãtita
tem et figurã nã figure eſt ob lõge
ut in ipſo uel ab ipſo diſtincta forẽt
duo orificia pꝛedicta. Apparet et
quinto que ſit ſubſtãtia eius qꝛ car
noſa et ſolida multũ ut ab aquoſita

te mordicatiua non ledatur et ſolua

tur. Apparẽt etiã iunamẽta renum
ſiue renis. Et ex his notes qᷓ; in re
nibus ex quolibet genere egritudis
acidit difficilis egritudo primo ex
mõbo complexionali ut ex ſuperſlua
caliditate diabetes que ſm Gał.ſex
to de interioribus aſſimilatur lien
terie ſtomachi quia tota aquoſitas
ſubito attrahitur et expelitur ſine
digeſtione a renibꝰ. patitur etiã moꝛ
bum complexionalẽ ꝓprium. et ſpe
cialiter in numero ut arenas et lapi
dẽ et pilos lapides autẽ et arene et
pili generãtur ut plurimũ ex eamdẽ
materia et in eodem loco. nam ma
teria eorum omnium ſunt bumoꝛes
gꝛoſſi qui condenſãtur ⁊ in ſpiſſant
a caliditate renũ ⁊ ĩterdũ eſt ꝙ paꝝ
inſpiſſant᷑ ⁊ tunc fiũt pilli qui gene
rãt᷑ ſubtiles 2 longi qꝛ mã ila ppor
rum aliquẽ ſtritũ panlatim expelit᷑
continuata ſicut a porris cutis ex⸗
pellitur paulatim et continue mã pil
li et capilli et quando iſta mã plus
exiccatur generatur arena que ag⸗

gregata generat lapidem et hic la

pis eſt rubena quia ren eſt rubeus
et iſte lapis ſi ſit ita magnus quod
non pofſit egredi ꝑ porrũ uritidẽ

uel non frãgat᷑ dificilie? qt ipolis
cuꝛe:q;ꝛ non niſiꝑ inciſionem a q

penitus caueaſ ſi uõ ſit paruus nel

framgibilis difficulter curatur ⁊ ex
pellitur cũ fortiſſis doloribus cũ trã
ſeat mẽb ualde ſenſibilia et ingre
diatur ꝑ cauernoſitates ueſice que
ſunt ita ſtricte ſʒ fortitudine vᷣtutis
aperiuntur 2 dilatantur 7 non eſt
longinquum ꝙ alique findantur.pa
tiunt᷑ ẽt renes ſolutiõeʒ ↄtinuitatiſ
q;tum ad uenã eoꝝ ex ꝗᷓ accuꝛꝛit flu
xus ſanguinis cum urina. Et nota
bec ſoluꝰ hui uene qꝗẽ cauſa flu
xus ſanguĩs ꝓpie dʒ intelligi ꝙ ſit
facta ⁊ ꝙ fiat in parte in q uena illa
eſt ſubtilor et ra rior.et huiꝰ ꝑs ẽ ꝑs
pãniculi collatorij ut apꝑuit tibi ad
ſenſuʒ Et iõ q́;do illa ſolnitur cũ de
beret ſãguinẽ ꝓhibere deſcẽdere nõ
ꝓhibet io ſanguis egreditur cũ uri
na ⁊ fit mictus ſanguis uerum eſt ꝙ
dicũt alij ꝙ ilud eſt ex uena ſoluta
5 renes.et dicunt ꝙ cã eſt tunc qꝛ ue
na debilitatur in continenꝰ.ſʒ tene pᷣ
mum dictum qꝛ rõnabilius eſt et ſẽ
ſui magis cõcõdat. patitur ẽt 3⁰.
ſiue iiij. egritudiẽʒ ↄpoſitam ut
apoꝰ et tunc in eo eſt dolor infixus
ꝑꝑ ſbãʒ ſuam ſolidam aggrauatiuus
ac ſi lapiſ eſſet in loco fixuſ et ĩ do
lore h multum coiĩcat cum coli
ca ſed differentia diſtinctina dicta ẽ
3. bis cõpletis non eleues renes
ſʒ quando ueneris ad uaſa ſꝑmatica
ut uideas õtuʒ eoꝝ et iõ lʒ ueſica ſit
octauũ membrum continuatione ta
m premittas anothomiã uaſoꝝ ſy
maticorum ⁊ teſticulorum.

6 De anotomia uaſorum ſoma
ticoꝛum in muliere.

mulieribus conueniunt ĩ
aliqð et in aliq nonlimo in aliꝗbʒ
drnt. Conueniunt primo in uaſiſ
ſpermaticis quantum ad ortum eoꝝ
qꝛ fᷣm. Auicena 3⁰ can. fen. ro.? fen
2a anomatricis uaſa ſꝑmatica ĩ ui
ris et mulieribus oriuntur iuxta re

nes ita. ſ. ꝙ uaſa ꝗᷓ ſũt ĩ ꝑte ſiniſtra
ortũ habet a uena emulgęete. ſiniſtꝛza

et dextra ortũ habẽt ſupra renes
ſcilicet uene a uena chilli et artarie
ab artaria adorti.et qꝛ he uene ha⸗
bẽt oꝛtũ a corde et ab epate ut ifra

uigebis potes cognoſcere qũo uaſa

ſpermaticha ſũt deciſa a corð quia
nõ imediate.ſʒ mediate.et hꝰ ĩ uiꝛis
et mulieribꝰ potes uidere.łʒ aũt ↄue
niant ĩ loco origis ĩ locis aũt ad q̃

teꝛminãat᷑ in mulieribꝰet niris młtuʒ

drnt qꝛ ĩ mulieribꝰ terminãt᷑ ad ma
tricẽ in loco exteriori ubi ſũt teſticu
li imo proprie loquẽdo er̃ matriceʒ
reuoluuntur et cõtexuntur et cõca
uitates et texture carnibus minutis
glandoſis replentur et propterea
non ſunt uere teſticuli ſicut uiri.im

mo ſunt ſicut teſticuli leporis facti

propter predictam utilitatem et ut
generent quandãm humiditatem ſa
liualem que ſit cauſa delectationis
in mulieribus poſtea uaſa hec pene
trant ſubſtantiam matricis et ad cõ
cauitatem eorum cõtingunt et fiunt
ora ipſarum et uocantur cotilidões
q; eis mediantibus alligat᷑ fetus ma
triciper q fit fluxus mẽſtruoꝝ ⁊ qᷓ
dam perueniũt ad oſmricis neruo
ſum ad põtandũ humiditatẽ ſaliualẽ

iam dictam et ab his uenis ramificã

tur uel oriũtur uene due a quolibet

latere una que in mirach penetrat ⁊

aſcẽdit et quãto plus aſcendũt minꝰ

Ebes ergo ſcire ꝙͥ mẽbra
generationis in uiris et

4

occultãtur et ex iuxta cutim magis
approximant donec perueniunt ad
mamillas ⁊ iõ in mulieribus quãdo
facis anothomiã mirach has uenas
conſidera ⁊ conſerua uſ. qʒ ad bu
nc locum ⁊ hec in muliere. Quoniã
in porca uel alio animali babent ma
millas in mirach iſte uene oriuutur
a matꝛice et manifeſtatur in mirach
et preter hanc uenam ſiue haſ uenaſ
deſcendit a profundo pectoris iux
ſiue in directo pomi granati una ue
na iſta uenit ad mamillas ad portan
dum ſanguineʒ qui debʒ conuerti in
lac et non ur̃ niſi una ĩ porcis pᷣgnan
tibus ut apʒ et tunc apparebit tibi
colligãtia matꝛicis ⁊ mamillaꝝ ꝑ ue
nas illas qre appoſiꝰ uentoſe ad ma
millas reſtringit mẽſtruorum fluxũ.

Se anhotomia matricis

——.G/ Oß—

Dut continuetur hic fᷣmo
ſi facis anothomiam in mlłi
re debes poſt uaſa ſpma
tica uidere anoʒ mr̃icis eius ſcicut
in alijs mẽbꝛis uideaſ pꝰ locũ ⁊ colli

gãtiã 2 figurã.ʒ q́; titatẽ. iiij ſbã
gura30 q; 3

vꝰ. nũʒ ꝑtiũ eius vjꝰ iuuamenta et no
cumenta eius locum eius uidebis
qꝝ eſt ſituata in concauitate al kati ⁊
eſt cõcauitas circundata ſi pondilibʒ
halanis ⁊ caude ex parte poſt iõi et
a parte anteriori q̃ dr pecten ſiue fe
mur qꝛ ipᷣa immediate locata eſt ĩteꝛ
inteſtinũ rectum quod eſt ſicut cul
citra eius exparte poſteriori et ue

ſicam ex parte anteriori et ſpeciali
quantum ad collum eius quia eius

collo ſuperminet collum ueſice licet
concauitas eius altior ſit cõcauitate
ueſice. Inter dextrum aũt et ſiniſtꝝ

poſita eſt in medio directe. ſecundo

uideaſ colligantiã eius que maxima

eſt quia colligantiam habet quaſi cũ
omnibꝰ mẽebris ſuperioribꝰ qꝛ cum
cõde et epate mediatibus uenis ⁊ aꝛ
terijs. cũ cerebro ratione neruoruʒ
multoꝝ et ꝑ ↄns ratiõe utrorunqʒ.
cũ mẽbꝛis que ſũt ĩ medio ut ſtoꝰ dia
fragmate renibus et mirach qꝛ medi
antibꝰ his cũ pdictis colligat᷑ et ſpe
cialiter cũ mamillis ut dixi licet ẽt cũ
eis ſit colligãtia mediãtibus alijs ue
nis que oriunt᷑ a uena chilli aſcẽdẽ
te que'oriunt᷑ ſub furcula ut infra
dicetur. Colligata ẽt eſt cum mẽbꝛis
inferioribus uti ueſica ꝑ collum ei⸗
et inteſtino collon colligata eſt an-
chis et iuncturis ambabus ſcie que
ſunt ligamta groſſa et fortia alligan
tia matricem ad anchas que inxta
matricẽ ſũt groſſa et lata iuxta an⸗
chas ſubtilia ꝓcedentia ſicut cõnua
a capite animalis et iõ uocata ſunt
cornua matricis figura eius eſt qua
drangularis cum quadam rotundi
tate habẽs collum longum in parte
inferiori ¶ Et huius figure fuit exi
gentia loci et utilitaſ ſiue neceſſitas
ꝓpter quam fuit creata que poſtea
dicetur. quia per talem figuram ha
bet diſtinctionem ſeptem cellularuʒ
que dicentur. tertio uideas de quan
titate eius quantitas eius propria
mediocris eſt ſecundum quantitatẽ
ueſcice uariatur tamen ratione alio
rum quia maioratur uel minoratur
ratione impregnationis. quia muli
er que fecundauit maiorem matricẽ
habet q; ſteriliſ ratione coitus qꝛ
mulier utens coitu maĩoꝛẽ hʒ ma
tricem uirgine uel continentis ut
aceĩt uiris impudiciſ eo quod oꝑaꝰ
magnificat mẽbꝛum fᷣm. G.pi.ð in
terioribus ʒꝰ ratione etaᷣ qꝛ iuueniſ
maiorem hʒ puella et ſenili iiij rati

one cõplis ⁊ habitudis totius. Ita

oteſſ colliger f21² cad pꝛealk. ?2 ppy
p pꝛealk.2

iſtaſ. 4. mul: cãs q́; anothoĩʒaui ano
5p̃trito. ſ. izid. anno criſti ð mẽſe ianu

ari ĩ maiorẽ in duplo hẽbat matriceʒ
q́; ila quam anothoĩʒaui eoð ãno ð
menſe martii potuit eſſe qnta cã qua

ibi ponit. A. I.qꝛ p erat menſtruata

et in tpe menſtruatõis impinguat et
igeſſat matrix. diuerſiſicaf ẽt ma
trix. inqntitate rõe generis qim ma
trix płm generatiui aĩal maior eſt zʒ

matrix uniꝰgeneratiui et ꝑpea maioꝛ
cẽties erat matrix porce quẽ anotho

miʒ aui.iʒib. quã unq;uideri ĩ femina
hũana. potuit tũ alia eſſe cã qꝛ erat
pregnãs et in utᷣo hẽbat. iʒ porcel

los et in ea mõſtraui anꝰthomiaʒ fe
tus ſiue pregnanj quam tibi narabo

iiijꝰ uideas ſbãʒ eius qꝛ eſt neruoſa

et pelliculoſa ut poſſit dilatari ad fe
tũ continendã et iõ eſt fr̃ie et ſicce

cõplõis eſt ẽt ſbãeius ſpiſſa multum

Que ſubtiliat᷑ in dilatatione neceſſ

aria vo uidere obeſ numerum ptiũ
eius ipa.n. hʒ ptes exi iores et intri

ſecas.exteriores ſij latera eius qbus
ſi alligati teſticuli uaſa ſeiaria iã dic
ta ⁊? cõrnua eius et coluʒcuius exmi

taſẽ uulna.⁊ ciꝛca colũ nõ ꝙ ipſũ eft

longũ ĩ q;titate palmi ut ᷣga latum
et dilatabile et iõ pelliculoſum rugo
ſam rugas habẽs ad modum ſagui
ſugan ut ticillatio ei ex uirge ĩtroitu
contingat et in ermitate eius ꝑte ſuꝑ

iori uel auteriori ẽ foramẽ colli ueſi
ce intra uuluã per.ii.ulł.iii.digitos.?

in ermitate uuine ſy due pellicule ſe
leuãtes et declinãtes sᷓ orificium de
inde ut ꝓhibeant ingꝛeſſũ aeris ⁊ re
rum erneaꝝ in collum matricis uel
ueſice ſicut pellicula preputii tuet᷑
vretrũ et iõ uocat eaſ Auic.loco pꝛe

alł. pꝛepucia matꝛicis. ¶ Partes in

trinſecas uider̃ potes ſcidenꝰ eã peꝛ

medium et tunc uidebis os eius et

con cauitatem eius os eius eſt ner

uoſum multum factum ad modum

oris catuli nuper nati uel ut ꝓprius
loquar ad modum oris tinche antiq
et in ſuperficie eius in uirginibus eſt

nellatum uellamine ſubtili uenoſo et
inuiolãſ rumpitur et ideo ſanguina
tur Con cauitas uero eius habet

ſeptem cellulas tres in parte dextra
et tees in parte ſiniſtra et unã ĩ ſũmi

tate uel meio eius et iſte cellule non
ſunt niſi quedam concauitates in

matrice exiſtentes in quibus poteſt
ſperma coagulari cuʒ mẽſtruo et cõ
tineri et alligari orificis uenaꝝ. Ex
bis omnibus apparent iuuamenta
matricis q; pᷣncipaliter ẽ facta. ꝓpr
ↄceptionẽ et ꝑ coſequẽs ut totũ cor
pus ſupfluo ſãguine ĩdigeſt to purge
tur et hoc in hoĩe qa alia animalia
menſtruoꝝ fluxũ nõ patiũt᷑ q;ꝛ tales

ſupfluitates ↄſumunt᷑ in eis i pelleʒ
pillos ũgues roſtra pẽnas ? huius
modi homo aũt carui iſtis. Ex bꝰ

patet ꝙ multis paſſionibꝰẽ ſubmiſſa
et multa mẽb ꝑ cõpaſſionẽ eidẽ cõ
patiũt᷑ ꝗ ſint paſſioes ei ꝓprie acci⸗
dẽtia et cãe et cure longinquũ eſſet
narrare et extra propriam intentio

nem. ſed quare in locis appropria
tis ut in. . can. fen. uigeſi p' a Se
rapione. Raſi 2. Johanne noſtro

q eidẽ paſſiões cõpaſiões exiſtũt. ſũt
tot quot ſũt mẽb ꝗbꝰ ẽ colligata ſi
uc locali ẽ ligata. Que ſint deinde
eſt iam ? uidſti unum tamẽ ex ano
potes ppendeꝛe quod poit. G. vꝰ ð
interioribus.ſ.ꝙ ſuffocatio matri⸗
cis non fit qꝛ matrix corporaliteꝛ
moueat᷑ uſq; ad gulã ł pulmonẽ. qꝛ
ho eſt ipoſſibile. ſʒ hoc contigit ſiue
accidit quia ipᷣa non potẽs expeller
uapoꝛes peꝛ partes inferiores ꝓpł

aliquã canſã mouet᷑ et cõſtringit᷑ ĩ
parte ĩferiori ut expellat ad ſuꝑioꝛa

et ſi iſti uapores ꝑ colligantiã iam

dictã proueniãt ad ſtõachũ per cõ/
paſſiones ad arteriã adorti faciunt
ſingultũ et eꝛuctationẽ frequenter
et tũc mulieres dicũt ꝙ habẽt matꝛi
cem in ſtoꝰ. Si uero hi uapores ꝑ-
ueniãt ad pulmonẽ et impediãt oꝑa
tionẽ eius nel diafragmatis.ſ.anbe
litũ dicũt mulieres ꝙ habẽt matꝛicẽ
in gula qꝛ gula ſiue trachea arteria
eſt ordinata ad opationẽ anhelitus
iĩmediate.Si uero illi uapor̃s pue/
niãt ad cor qð raro ↄtingit ſuffoca
tionẽ cũ ſincopi patiuntur.et dicũt
tũc mulieres ꝙ matrix ad eaꝝ coꝛ ꝑ
uenit uerũ eſt ꝙ hec ſuffocatio fit
p cõpaſſionẽ ad diafragma ꝓpter
alligationẽ qnã habet matꝛix ad dia
fragma et lũbos.nõ enĩ puenit ad h̊
mbꝛa ſed uapor. Qũo aũt poſſit ⁊ ꝑ

quas uias puenire ad ipſa. potuiſti

uider̃ que ſit curatio et cũ ꝗbus que
ras ab auctoribus quia anothomia
i his pᷣncipaliter dat noticiã locoꝝ.

iam narꝛaui anoꝰʒ ma
tꝛicis uaſoꝝ ſpmaticoꝝ
mulieris et uiſa eſt ↄueniẽ
tia ipſorũ in uiris et mulieribus q̃ᷓn
tũ ad origin ẽ. Sed differẽtia eſt qꝛ
in uiꝛis cũ teſticuli ſſt extꝛa ſicut ſũt
ĩ quolibet ali quod debet eſſe moro
ſum in coitu ſicut ſunt omnia qua
drupeda preter ericium. uaſa bec
ſpermatica intra mirach nõ terminã
tur.ſʒ egxediũt᷑ mirach et teſticulis
copulant᷑ ut duobꝰ ſuſpẽſoriis ⁊ qa
mẽbꝛa nobilia ut ſit tnta ab occaſio
nibꝰ extrĩſecis debẽt eſſe uellata pã
niculiſ iſta uaſa ↄtẽta ĩ ſiphach ↄten

ta ſũt ⁊ uelata pãnicło oꝛto a ſiphac
qui nominat᷑ didimus cuius orifici
um eſt in fine illioꝝ clanſũ fin natii
rã exiſtens ĩ ꝓceſſu eꝰ ſeↄdũ quãti/
tatẽ uaſoꝝ dilatatũ exiſtit in fine eiꝰ
dilatat᷑ ad qᷓntitatẽ teſticuloꝝ ⁊ ĩ p
te illa nocat᷑ burſa teſtiiloꝝ ſine oſ
eum ⁊ ſic appʒ tibi figura iſtius di
dimi ⁊ qᷓntitas 2 numeruſ paꝛtiũ ei
et ſubſtãtia ⁊ poſitio ſiue colligãtia
Appaꝛet etiã inuamtũ eius qa factꝰ
ẽ ad cõtinendũ ⁊ cuſtodiẽdũ teſticu
los ⁊ naſa ſpermatica uenientia ad
eos ſegritudo eiꝰ ſpãł cuiꝰ cognitio
et cura declarat᷑ ex anoꝰ eſt dillata
tio orificij eiꝰpᷣter naturã q̃ cauſa ẽ
ut ülla q̃ intra ſiphach cõtinẽt᷑ deſcẽ
dat ĩ oſeũ et talis deſcẽſus dicit᷑ her
nia.et ꝗa id quod deſcender̃ poteſt
eſt uẽtoſitas uel aquoſitas nel ĩteſt

nũ bernia triplex eſt uẽtoſa aquoſa

et inteſtinalis.carnoſa uero nõ can
ſat᷑ ex deſcenſu alicuius. Curantur
aũt he paſſiones ꝑ cõſtꝛictiua empła
et ligationes ſecundum quod ponũt
auctores.ſed illa que eſt inteſtina⸗
lis ſpetialiter quando iam preceſſit
cirugia proprie curatur.et modum
nideas quia ſuppinatur homo et in
teſtina reintromittuntur. ſiue ad ꝓ
prium locum reducuntur.poſtea te
ſticulus ducit᷑ ſuperius donec ſit in
loco altiori inquo poſſit eſſe et illum
locum ſigna qa tunc eſt recte ſuper
oſſe femoris et ĩ loco illo debet fieri
ĩciſio uł pforatio nõ ſupra locũ aliũ
qa tũc pforaret᷑ mirach ⁊ aliqꝙ ĩteſti
norũ nõ debet ẽt fieri ifra locũ illum
qa remaneret poſt cõſolidationẽ illã
eminẽtia magna p᷑ naʒ ſignato loco
ðbet fieri pforatio et iſta fit ab aligꝗ
bus cun raſorio et citi expediunt et
nadũt circumcirca excarnãdo didi
mũ et teſticulum ab oſeo et poſtea

