ligant in parte ſuperiori ⁊ abſcin
dũt didimum et uaſa ſpermatica cuʒ
teſticulo et ↄſolidant poſtea et iſta
cura cito fit.quidam ſunt qui ſolum
excarnant didimum et non teſticulũ
et ſunt et ligant in parte ſuꝑiori
et apponunt medicamina fortiter
conſtrictiua et ſic dimittunt. uel fit
iſta perforatio cum farmaco cauſti
co coꝛũpente et urente cutim in lo
co illo poſtea ponũt arſenicum ſub
limatum quod coꝛodit et cauſticat
et conſtringit adurendo et continue
parteſ didimi cõꝛuptaſ extrhaunt po
ſtea uero conſolidant

Be anothomia uaſorum nſberm
ticorum et teſticulorum

Rpedito didimo debes ui
dere quod ponũt auctores
ſ. quod naſa ſpmatica ſũt
duplicia.ſ.pꝑãtia ⁊ ðᷣfeꝛẽtia ꝑpaꝛãtia
ſũt q ðᷣſcẽdũt a lociſ pᷣdictiſ.ſ.ad teſti
culoſ ⁊ cuca ꝑtẽ ſupeꝛioꝛẽ teſticuloꝝ
inuoluũt᷑ et quaſi ſaccũ ibi faciũt.nõ

.n. ſubſtãtiã teſticulorum ingrediun

tur et iſta uaſa ſunt uenoſa.alia uero
ſũt que iſtis cotinuãtur neruoſa ma
gis et quanto plus aſcẽdunt ateſticu
lis magis ſunt neruoſa et aſcendunt
uſq; ad locum oſſis femoris ubi ĩcip
it didimus egredi et tunc profudãt᷑
in neruis iuxta loca ueſice uel colli
eius et tandem procedunt uſque ad
uirgã ⁊ ad meatum uirge proueniũt
ĩ loco ꝗ eſt inforamine oſſis femoriſ
⁊ tunc ꝑ meatus qui ſunt ibi duo ſic
ut uaſa ſpermatica ſunt duo emittũt
ſperma quod apportauerũt a teſticu
lis quod ab eis geneꝛatuʒ fuit in uaſ
is aliis et illud ſperma euomunt in
canale uirge. uirga uõ poſtea extra
mittit.uerum eſt quod illa foramina

non bene poteris uidere niſi quan

do anothomiʒas uirgã ⁊ ex his tibi

de uaſis ſpermaticis ⁊ teſticulis hoiĩ
nis figura apparet ⁊ ſubſtãtia qa teſ
ſticuli ſũt gladoſi apparet quatitas
numerꝰpoſitio ⁊ colligatia.apparet
ẽt iuuamẽtum eorũ.⁊ ex his apparet
egritudo qa qndo icidũt᷑ I apoſtemã
f Foppiillat᷑ uaſa ł alia ð cã. materia
ſꝑmaꝶ nõ pueĩt ꝙ ceſſat coitꝰ ſicut
ĩterdũ ꝑꝑ oppoſitas cãs fit emiſſio
ſyma iuolũtaria ? maxie ↄtĩgit ꝑꝑ
ſpaſmũ łmolificatiõẽ pᷣdictoꝝ uaſoꝝ

uade excarnãdo unũ porũ
ritideʒ nel ambos ⁊? uide
ꝙ kermĩat᷑ ad ueſicã iuxta mediũ
eiꝰ ⁊ nõ eſt ꝑforãs ueſicam directe
uno formaine magno. ſed formaĩni

bus paruis ⁊ obliquis a lateralibus

ꝓcedẽtibꝰ inter tuĩcã ⁊ tunicã nel in

tra tunicã ⁊ coopertoriũ ⁊ hoc fuit
factũ ut quãdo ipleret᷑ ueſica urina

urina nõ rediret ad renes ĩmo qᷓ;to
plus iplet᷑ magis foramina illa clau
dũt ꝗa paries uniꝰ tunice ad parietẽ
alteriꝰ ſiue cooꝑtorij applicat᷑.ſcið
ergo ueſicã ⁊ uidebis magnã eiꝰ cõ
cauitatem que neruoſa eſt uidebis ẽt
collum carnoſũ et muſculoſumut tẽ
poribus determinatis quãdo opʒ et
bò ulłt expellat urinã et quãdo eſt ne

ceſſariũ retineat ⁊ qa muſculoſũleſt

eiꝰ collũ ſi icidat᷑ ueſica ĩ coll o eius
põt cõſolidari.ſi ĩ füũdo nõ collũ aũt
ei foratũ eſt foramie paruo ꝑ ꝙ eĩt
tit urinã ad canalẽ ᷣge ⁊ ex egredit᷑
nã illud collũ ſtati continuatũ eſt cũ
principio vge ut potes uidere et ſic
ipſiꝰ veſice apparet qntitas locꝰ ſiue
colligãtia numer ſubſtãtia ⁊ iuuam
tũ.egritudies põt pati omniũ mõꝝ.
unaʒ tamen patit᷑ que dicit᷑ litᷣaſis
nã ĩ concauitaꝶ eius pot generarila

Is cõpletis elleua renes ⁊

—

—

pis ex humoribꝰ mucilaginoſis con

gꝛegap i ea ⁊ cõdẽſaꝶ calate ſupflua

⁊ hic lapis curat᷑ cũ diſſoluentibus
ipſũ ulł ꝑ ĩciſionẽ nã hic lapiſ bite
ſituato homie ne poſſit ſe mouere

ſededo ðᷣbet cuʒ digito poſito per

anũ ⁊ cũ manu alia poſita ſupꝛa fe-
mur cõduci ad locũ ueſice ⁊ cõdu⸗
ct ibi ꝛetineri ꝓpterea ðbeʒ fieri in
ciſio ĩ loco colli ⁊ cũ traiectoꝛio uio
ler᷑ ehi ⁊ hꝰ ſi lapiſ ẽ magnꝰ. Si ᷣo
ẽ paruꝰ ꝙ poſſit ꝑ canalẽ uirge ex̃hi
bʒ ꝑ cõpꝛeſſionẽ factã cũ digitis ex
collo ueſice cõduciuſq; ad pᷣgã ⁊ ſi
nõ egrdit᷑ cũ tꝛaiectõio paruo vbʒ
exhi.
De anothomia uirge

Ltimo nero ẽ ᷣga cõtinua
ta mnlij ligamẽtis ⁊ cõdis
q̃ oriũt᷑ ab oſſe fermõis cũ
młtis neduis ortiſa nucha ⁊ iõ uals
ſenſibił ẽ ⁊ extẽſibilis. Cõtinuata ẽ
ẽt cũ maxis uẽis ⁊ art᷑ ijs orſj a uẽa
decẽdẽtes ⁊ arteria ĩ loco ubi bifur
cat᷑ ad duas ãchas qa ad uigã ⁊ li
guaʒ ueniũt maiores uene ⁊ aꝛterie
q; ad aliqdð aliud mẽbꝛũ eiuſdẽ qᷓ;tita
tis ⁊ ꝓpteꝛ hoc he uene ſunt ſicut ꝛa
dices uirge ⁊ ꝓpteꝛ iſtas uirga eſt
tota cauernoſa ⁊ ſue cauernoſita
tes replet᷑ nẽtoſitate generata ĩ pre
dictis aꝛterijs ⁊ qʒdo uẽtoſitate re
pletuꝛ erigituꝛ uirga ⁊ ut meliꝰ ano
thomiaʒ eiꝰ uideas ðbes ſeparar̃ oſ
ſa femoris ⁊ eleuare uirgã cũ ueſica
⁊ ĩteſtino recto ł ſine illis ⁊ diuider
uirga ĩ lõgitudineʒ uſqʒ ad canaleʒ
eiꝰ ⁊ tũc ĩ pricipio eiꝰ appar̃bũt tibi
duo foꝛamina ſupꝰdicta apparebũt
ej cauernoſitates eiꝰ ⁊ ex his uides
Intitatẽ eiꝰqa qᷓ;titas ſiue lõgitudo
unius palmi ſiẽ lõgitudo colli ma
tricis. aparʒ ſba eiꝰ ꝗa neruoſa pᷣᷣ

eymitatẽ eiꝰq uocat᷑ pputiũ.appʒ eh
numerꝰpꝑtiũ eiꝰ.appʒ poſitio ⁊ colli

gãtia. figura uero ẽ oblõga qꝛ pᷣga

ĩhoĩe ẽ abſoluta nõ applicata uẽtꝛi
ſicut ĩ quadrupedibꝰ.⁊ cauſa huius
fuit qa homiĩeſ i coeũdo ñ ↄiungũt
fʒ dorſalia ſʒ ãplexãdo.et ſi cũ uir⸗
ga eleuaſti ĩteſtinũ ſiue extremitatẽ
iĩteſtini recti cuiꝰ ano m dimiſimꝰſu
pra.tũc cognoſce ĩ illo iteſtino ſiue
extremitate eiꝰqᷓ dr̃ anus muſculos
mouẽtes ſiue aꝑiẽtes et ↄſtringẽtes.
Cõſira eſj ꝗqnqʒ; uenas emoꝛoidaleſ
qi emitate eiꝰ ſũt ⁊ ĩ qbuſdã ſũt ma
gis ꝓfũde ſic ĩ ꝗbuſda piodis vᷣt mi

nap apiũt᷑ ⁊ fit fluxꝰ emoꝛoidaꝝ.Et

ĩ his cõpleta ẽ anothomia mẽbroꝛũ
naturaliũ qᷓ cõtinent᷑ in pꝰ uentre.

¶ Be anothomia nẽtris medij.

Is expediſj icipie excorti
car̃ uentrẽ mediũ uſqʒ ad
Pncipiũ colli qa uſqʒ ad pn
cipiũ capiſj ſ mbꝰ ſpualia.Et nõ ꝙ;
ſic pᷣmꝰ ita iſte hẽt duplices pꝑtes.ſ.
pteſ ↄtinẽteſ ⁊ mb ↄtẽta mbꝰ ↄtinẽ
tia ſ mbꝰ pectoriſ ⁊ pectoꝛiſ ſũt dn
plices ꝑtes.ſ.exteriores ⁊ itriſece.
exterioꝛes qᷓdam ſunt. directe qdam
laterales.directe ſũt ſiue uocãt᷑ ꝑteſ
furcule ⁊ iſte ſũt due.ſ.furcła ſuꝑiõ
⁊ furcła ĩferior.ſiue ꝑs furcłe.lata⸗
les ꝑtes uocãt᷑ latera pectoris dex
trũ ⁊ ſiniſtrũ itriſece aũt ꝑtes ſunt.
¶¶.ſ. cutis pinguedo que note ſũt ma
mille muſculi oſſa ⁊ cartilagines.

Be anothomia mamillaru.

— =́= —

Amillaꝝ pꝛimo nidas figu
rã qꝗa figura hẽnt cucurbi
e ⁊ rotõdã quia debẽt ẽẽ
nguinis ꝗ dʒ cõuerti ĩ lac

capaces

Item qꝛ ut tibt põit.O.ſunt ſcutum
cordis iõ debẽt bẽre figurã tutã a
nocumtis.tał ãt ẽ rotũda habuerũt
ãt papillas nt feſ nuper natus poſſʒ
ſuggere lac ex eis.:ꝰ uidᷣas ſbãm qꝛ
ipſe habẽt carnẽ glandoſã quia ſan
guis ſnꝑfluns bene decoctus in eis
dʒ cõuerti in lac et iſta cõuerſio ẽ ꝑ
ifrigidatiõeʒ eius et iõ carnẽ habue
rũt glãdoſã ʒꝰ nideas qᷓntitatẽ.tamẽ
primo ſcias ꝙ ĩ muliere maiores ſũt
q; in uiris qꝛ in muliere ſũt facte ꝓp
ter duo.nnũ eſt ut lac generẽtĩ niro
uõ nõ et iõ in muliere debẽt ẽẽ ma⸗
gne. Itẽ ĩ mulier̃ facte ſũt magne ut
całitatẽ quã recipiũt a corde ad cor
reducãt reuerberãdo et hoc eſt ma
gis neceſſariũ in mulieribus cũ mi
nus habeãt de calore circa cor quã
niri. 4 nõ numeꝝ qꝛ due ſũt in homi
ne ſicut in oĩ ali qð generat nnũ aut
duo.i animalibꝰ at poligẽis ſine ge
nerantibulſ multa plures ſũt mamille
ꝗq. nide locũ et colligantiã et pmo
locũ nã in hoĩe mamille ſũt primo ſi
tnate in pectore in alijs alibus non
Et cã quare in alijs alibus nõ ſũt ſi
tuate in pectore ẽ una quã dat. O.
caꝰ prealł.qꝛ mamille ſũt facte prop
ter generationẽ lactiſ. lac aũt geneꝛa
tur ex ſupfluitate ſanguĩs bene dige
ſti.młta aũt qᷓntitas talis ſuꝑflui ĩ ali
is alibus trãſit in generationẽ cor/
nuũ criniũ dentiũ et huĩoĩ.Aliã cãʒ
dat Aꝝ. in li de partibus quia alia
alia habẽt ſcellas.i.tibias anterior̃s
ad inuicẽ cõplicatas et iõ pectus ha
bẽt ſtrictũ ꝓpter qð mamille in eoꝝ
pectõibus nõ potuef̃t collocari ⁊ iõ
habuerũt iuxẽ achas poſteriores ſi
ſit alia generãtia unũ tãtũ uel diſꝑ-
ſas ꝑ uentrẽ ſi plura generẽt ut poꝛ
ca et cãis.hõ ãt cũ hẽat pectus latũ
hũit mamillaa locataſ in pector̃ qꝛ cũ

hoc hẽnt iuuamta nã lac dʒ in eis ge
nerari ex ſãguine ſuptiliato et bene
digeſto. Melior aũt digeſtio fit in
mamillis circa pectus ꝓpter calorẽ
ẽẽ in eis fortiorẽ qᷓ; in ꝑtibus alijs
et propter eandẽ cãʒ nã ordinauit
uenas q̃ ueniũt ad matricẽ ut ibi di
cit.GO. ꝓcedere tortuoſe ad hoc ut
ſãguis ↄtinue ſubtiliet᷑ et bene dige
ratur. ᷣm iuuamtũ fuit qꝛ ſũt ſicut
ſcutũ cordis et ĩ hoĩe cor bene dʒ tu
eri qꝛ ẽ ſine pelle.Certiũ iuuamtum
eſt qꝛ caliditatẽ ſiue calorẽ recipiũt
a mebris ſpiritualibꝰ et receptũ res
berãt ad ipſũ ſicut ueſtimtũ ut ibi ẽt
ponit. O.et ex bis appʒ colligãtia e
aꝝ qꝛ ipᷣe colligate ſũt cũ cõde et epa
te ꝑ uenã aſcendentẽ a qua iux fur/
culã ramificãt᷑ rami qui deſcendũt
ſupra dorſũ et intra coſtas tendunt
ad mamillas.colligãt᷑ etiã cum ma⸗
trice mediãtibus uenis q̃ aſcendũt a
matrice ad mamillas ðᷣ ꝗbꝰ dictũ ẽ s
ex iuuamtis potes uider̃᷑ nocumta.

¶ De anothomia muſculoꝝ pectoꝛio.

——..pnp — ßi—

Oſt mamillas ſũt muſculi.
Muſculos aũt oẽs pecto
ris anoꝰ iſta diſcerner̃ nõ
potes licet tamẽ omnes nõ diſcernã
tur qꝛ ſũt. ẽð.attñ debes ſcire ꝙ iſto
rum muſcnloꝝ quidã ſũt tãtũ dilla-
tãtes ⁊ quidã dillatãtes ⁊ ↄſtringẽ
tes.dillatãtes tãtũ ſũt duo muſculi
diafragmatis ꝗ ſũt in inferioribꝰ pe
ctoris ſũt ẽt duo muſculi ꝗ ſũt ĩ eol
lo ſʒ diafrãgma dilatat᷑ ĩ ꝑte iferioꝛi
ubi ẽ ſpacioſitas magna.ſʒ illi ꝗ ſũt
ĩ collo dilatãt ↄcauitatẽ ſupiorẽ q̃ ẽ
ꝑua.ſũt muſculi ꝗ ſũt ĩ dorſo ubi eſt
origo coſtaꝝ ⁊ ĩcipiũt iur̃ oꝛigineʒ
bme coſte. ſũt etiã alij muſcnli multi
parui. Muſculi nõ qui ſunt dilla

tantes et ↄſtringentes ſũt muſculi
inter coſtas ſũt locati q; inter qſ⸗
libet duas coſtas ſũt duo muſculi q
rũ unus habʒ uilloſ latitudinales ali
us trãſoſales.poſt muſculos ſũt oſſa

Bey anothomia oſſiũ pectoris. .—

Sſa aũt pectoris fuerunt
plura et nõ unũ ↄtinuũ ut

poſſz dilatari et ↄſtringi.

nã dʒ eſſe in ↄtinuo motu.ad motũ
localẽ uolũtaꝛiũ reqꝛunt᷑ muſculi mo
uẽtes et reqrunt᷑ oſſa que ſũt ſubſtẽ
taculũ motionũ.et hec eſt cauſa una
qr iſte uẽter non fuit tantũ muſculo

ſus ut primus nʒ tantũ oſſuoſus ut
ultimus. Iſta go oſſa fueꝛũt duplicia

ſ. coſte et oſſa toracis.coſte ſũt.iꝛ.ſ.

vij. uere et.v.mẽdoſe.uere ſũt qᷓ cum

oſſibꝰtoracis ſũt ↄtinuate ad coopꝑi
endũ et cõplẽdũ pectus.et cã qr̃ una
coſta nõ attingat aliam in extremita
tibꝰ eſt illa qᷓ dicta ẽ ut pectus poſſet
melius dilatari et ↄſtringi.Oſſa aũt
toracis ſũt ſeptẽ ↄtinuata cũ vij.co
ſtis ueris. Inter tamẽ iſta oſſa et co
ſtas ſũt cartillagines ↄtinuates unũ

cñ alio.ex his aũt oĩbuſ cũ caꝛtillagi
nibus ſuis cõponit᷑ unũ mẽbrũ qq
uocat᷑ furcula pectõis qꝛ ad modu,z

furce ẽ bifurcata et figurata et ĩ ex⸗

mitate eius directe ẽ qdã ſub cute a
lia cartilago uocata pomũ gꝛanatũ
facta as cuſtodiẽdũ os ſtõi. A late
ribꝰ aũt in coſtis mẽdoſis ſũt cartila

gĩes ut mollis cũ duro melior fiat

iũctio.pᷣm ẽ ꝙ oĩa iſta melius appe
bũt ſi ĩcidas pectꝰubi ſũt teneritates
coſtaꝝ et a latere dextro et ſiniſtꝰ et
tũc apparebũt tibi oĩa q ſũt ĩterius.

eanothomia pãniculoꝝ pectoria
T.mediaſtini pleure 2 dyafragmaſſ.

Emb“ ãat ↄtenta ĩ pector̃
ſut pãnicłi cor et pulmo 2
orta ab his.pãnicłi ſ tres
ſ. mediaſtinꝰ ꝗq diuidit ↄcauitatẽ pe
ctoris ꝑ mediu ab ateꝛiõi ad poſtius
et ꝑpꝑea didit pulmonẽ ꝑ mediñ ⁊ iſte
panickłs nõ ẽ neruoſus nec ↄtinuꝰ et
ueꝛe un ut alij iſte ẽ fcũs ꝑꝑ iuuam
tũ cõe.ſ ut ſi nocita fuerit ꝑs dxtᷣk
ſiniſt pulmõis nõ cõicet nocumtuʒ
alyi ꝑti. gactꝰeſj ut ſuſpẽdat pulmo

na ad pectꝰ. Itẽ ẽ factꝰ ut ſi ꝑꝑ cãʒ a

liquã fiat ẽꝑima hꝰ ẽ ꝙ agreget᷑ ſãi

es ĩ pector illa ſaies nõ rguꝛgitet ad

aliã pijlpoſtea ẽ pleuꝛa pleuꝛa ẽ pãni

ckus ſba durꝰ et neruoſns ĩ qᷓntitate

magnꝰ coopiens oẽs coſtas iterius

et iõ colligãtiã hẽt cũ oĩbus mẽbris
ↄtẽtis ĩ ↄ cauitatc pectoris. JIuuam

ta ſũt coopꝑire mẽbra pᷣdicta et ut ab
ipſo pãniculi predictoꝝ membrorũ
ortum habent ut ponit. Auicẽ.fen:
pꝛima pꝛimi canon. capꝰ de mẽbris
paſſiones omnium modorum ⁊ ge⸗
nerum poteſt pati maxime tamen pa
titur paſſionem apoſtemoſaʒ que no

catur pleureſis. uerũ eſt quod pleur·

duplex eſt.ſ.uera et nõ uera. Nõ ue
ra ẽ illa q fit ĩ muſculis ꝗ ſũt ĩter o
ſtas cuiꝰ acumẽ ẽ uerſus cutĩ extrin
ſecã- uera uõ fit in hꝰ panicło ex ſbã

eius potes uider̃ ꝙ illud apã ut pim
ẽ cołicũ propter qð ipſũ cõſeqtur fe
bris acuta febris cõſeqt᷑ rõe loci qa

ꝓpinquius et nicinus cõdi fit febꝛis
iſta acuta rõe hũoꝛis cali.uide ẽt ꝙ

daa tale apa ꝑp ſẽſibilitatẽ panicłki ꝰ
ſequitur dolor pungitius et lateris

quia huic pãniculo magis attribuñn
tuꝛ latera q; pars anteriõ ſʒ pars an
terior magis a pꝛopꝛiat᷑ pãnicło me
diaſtio et ꝓpterea dolor ↄſequens
peripłiam eſt ãterior iſte ẽ laterak
fit eſ qa cõpꝛimit pnlmonẽ ⁊ ĩpedit

diilatationẽ eius malitia anhelitus
f ſeꝗt᷑ tũc qa eminẽtia apoſtema ſti
m lat ⁊ aliq uirulẽtia ⁊ erugo qᷓ ema
nat ab hoc apoſtẽate ꝑ poꝛoſitates
panickl.⁊ h ẽ cã qr̃ ĩ pleureſi fit ſcꝛea
tus ĩ pꝛĩcipio rubeꝰ.poſtea albꝰ⁊ ſa
nioſus fm ꝙ mã maturat ⁊ iõ apꝑ
ẽs ĩ pꝛicipio ſubrubeꝰ ĩ cohantẽ abr
uiat ut põit Hy. illo affoꝛꝰ paxos

ↄſiſtẽtias.⁊ cã eſt qa tũc ſignificat

ꝙ materia ẽ ſubtilis pãniclus ẽ rarꝰ
2 vᷣtus ẽ forj.Qũo aũt iſta materia
uirulẽta ⁊ ſanioſa ꝑ pulmonẽ expel
lat᷑ ⁊ ſcreat᷑ dᷣclarabit᷑ ĩ anoꝰ płmo
nis. Certiꝰ pãniclus eſt diafragma
q pot etiã dici muſcłus cuiꝰ ſitus ẽ ĩ
pector ẽ ĩ fie pectoꝛis ⁊ coſtaꝝ alti
exiſtẽs ĩ parte ãterioꝛi q; poſterioꝛi
nã qᷓ;tũ ad eiꝰꝑtẽ caꝛnoſa ẽ ↄtinuatũ
cũ cartilaginibꝰ coſtaꝝ mẽdoſaꝝ ⁊ ĩ
ꝑte poſterioꝛi cũ ſpondilli duodeciĩa
ex ſpondilibꝰ renũ. ⁊ utilitas eiꝰfuit
ex ſitu eius prima ut diderʒ ſpũalia
a nalibus ne a cibo hoꝛa digeſtionis
a fece uapores elleuati ꝑuenirent
ad mẽbꝰ ſpũalia quia ĩpedirẽt mẽteʒ
2 rõeʒ.⁊ hoc ſap̃ appʒ qa q;do egri
tudinẽ patit᷑ ãt apoſtẽa ledit᷑ tunc
mẽs ⁊ iõ alio noĩe uocatũ ẽ meta fre
nũ qꝛ frenũ ẽ mẽſj ſicut uocatũ ẽ dia
ʒona ab aꝝ qꝛ zona cigẽs per mediũ
nõ ꝙ directe latitudinaliteꝛ cigat ſʒ
obliq; ut ditʒ ẽ.et cã ſiue utilitas hu
iꝰobliqtaj fuit illõ qð dictũ ẽ ĩ caꝰ
ðᷣ anꝰ mirach. qa ex hꝰ ↄ mirach cõ
bᷣmüt hoꝛa expulſõis ſuꝑfluitates ĩ
iteſtis ac ſi eẽnt ĩt᷑ aſſides tõculariſ
cuiuſdã. Quãtũ uõ ad ꝑtẽ mediã ei
qẽ neruoſa ⁊ pãnicłoſa colligatum
ↄ pulmòe ut ipſũ moueat motu an
helitꝰ mediãtibꝰ neruis q ad ipſũ ne
niũt a cerebꝛo ⁊ nucha ⁊ ex hᷣ appʒ
qr diuerſificatũ ẽ diafragma ab alijs
muſculis qꝛ alij muſculi in loco ubi

oſſibꝰ applicãt᷑ ſũt cordoſi in alijs
carnoſi. diafragma ueꝛo ẽ eõrio.cã
eſt qa diafragma principalit᷑ habet
mouere pł'monẽ ⁊ nõ coſtas.nũc ãt
oĩs muſculꝰ qntũ ad cordaʒ eiꝰ ðᷣbʒ
eſſe cõtinuatꝰ cũ mẽbro quod debet
mouer ⁊ cũ alio quantũ ad partẽ ei
caꝛnoſã.⁊ ex his apparet q ſit figu-

rag eiꝰ quia eſt rotunda oblonga. ap
paret etiã que ſit ſba eius qa muſ⸗
culoſa ⁊ cõdoſa.Apparet ẽt q;titas

eiꝰ. Iuuamẽta ſũt tria que dᷣclarata

pattt ex dictis.pᷣmum eſt ut ſit pᷣnci

plũ motꝰ anhelitꝰ.Sm ẽ ut diuidat

inteꝛ mẽbra ſpirtualia et naturalia.

Certiũ eſt ut iuuet ĩteſtia ⁊ miꝛach

ad expellẽdũ que ĩteſtinis ſũt cõtẽta

et ex fo iuuamẽto appʒ q;ꝛ ad apoſ
tema eius ſeqt᷑ alienatio mẽtis ſicut
ad freneſiʒ.ſigꝰ diſtinctiua ꝑquire a
O.yꝰ ð ĩ teriõibꝰ caꝰ ð paſſionibus
diafꝛagmatis.

64 Be anoꝰ coꝛdis.

Lleuatis pãnicłis tibi ap
par̃bit pulmo ĩ medio cui
exiſtit cõ uellatum pẽnulis
ab ipſo aer̃᷑ attracto rfꝛi
geret᷑ ⁊ caloꝛ ⁊ ſpũs ꝗ ĩ eo generat᷑
cõtẽperet᷑.cuiꝰ cõdis pᷣmo appʒ ſi
tus ⁊ locus qa ẽ ĩ medio ãteꝛioꝛis ⁊

poſteriõis ðᷣxtri ⁊ ſiſtri q;tũ ad cuſ

pidẽ eiu dclinãs pᷣſus ſiniſtꝝ.qtũ
ad radicẽ uõ eiꝰ vᷣſꝰ vxtꝝ ut poſſit
bñ ĩſufflar̃ calorẽ ⁊ ſpũʒ ᷣſus dxtr ã
ptẽ q dʒ eẽ calidiõ ſiniſt ⁊ ẽ ĩ meꝰ ſu
perioris et inferioris ad motis ex-

tris et ſic fuit locatuʒ quia ſicut pn

ceps et prima radir omnium mem
brorum. que ſit colligantia eius ap-
paꝛebit ↄnr̃ ſicut apparebit quanti
tas eius quia non nimis magnum
nʒ paruum. maius tamẽ ẽ ĩ hoĩe q;

4
—

õ

alio aliquo ali eiuſdem quantitatis
qa plus hẽt ð calor ĩ q; to ſicut figu
ra tibi aꝑpebit qꝛ eſt figur̃ pineał I

pir amidal qꝛ huius figur̃ dʒ eẽ oẽ ꝙ

exce dẽtis caltaj qꝛ ꝓpria figura
primi całi ẽ figura piramidał. ẽ 2
alia ro diſtictia uẽtricłoꝝ eiꝰ ⁊ orto
2 ab ipſo 4 debes uider̃ numeꝝ ꝑti
uʒ eius ⁊ ex hoc tibi aꝑꝑebit que ſit
ſba eiꝰ ⁊ ↄplexio ⁊ iuuamẽtũ nume

rus at pꝑtiũ eius ẽ qa ꝑtiũ eius qᷣdã ſi

ex ſbaʒ eiꝰ.qdã uõ ſij ð ſba eiꝰex ſbã
eiꝰ ſũt capſula coꝛdis ⁊ oꝛta ab eo q
poſtea appebũt.capſula eiꝰ neruea
ſiue pellicularis ẽ dilatata młtũ fac
ta ad tuẽdũ coꝛ a nociuiſ ⁊ ne ↄiũga
t ab alijs mebris ĩ hõa ſue expaſioiſ
⁊ cã qr nõ fuit ↄtinua cũ coꝛð ne coꝛ
ĩ ſui motu ĩpediret᷑ pꝛo agrauatio
nẽ fuit ẽt alia cã ut cũtineret q; dã a
quoſiatẽ qᷓ humectaret᷑ coꝛ ⁊ rorare
t ne ꝓpt ſuꝑfiuũ ⁊ ↄtinuũ eius mo
tũ exicaret᷑ ⁊ iõ ſẽꝑ ĩ hac capſula
reperit᷑ aquoſitas et ido ſi exicatur
hec capſula uel priuatur tali aquo

ſitate ad maraſmũ duenit al.ſicut ſi

ſit ſuꝑflua i iectigationem et tremo

rem et cardiaca paſſioneẽ cadit cor

ut ponit. O. viꝰ ð interioꝛibꝰcaꝰ2.
partes aũt eſſẽtial es coꝛdis q̃dã ſũt

extriſece et qda ĩtriſece extrinſece ſij

pĩguedo additamta cordis ſiue au

ricke cordis et orta ab eo pinguedo

ſatis apʒ in ſuꝑficie exteriori cordiſ

Ppter finẽ potiꝰ qᷓ́; exiſtat ex ꝑte a
getis ꝗa piguedo generatur a fri
do cor aũt calidiſſimũ.ſʒy genita eſt

pꝓpter finẽ ut cor ꝑꝑ uehemẽtẽ etꝰ
tinuũ motũ nõ exiccet᷑.additamenta
cõdis ſũt qda ꝑtes pelliculares apte
ad dilatandũ et ↄſtrin gẽdũ gẽite ad
hoc ut qñ ĩ coꝛpor̃ nr̃o generat᷑ mul

tiũ de ſanguie uel ſpiritu in nentricu
lo ſiniſtro dillatentur et contineat

aunguinem multum uel ſpuꝛitum mul
um qui interdum geneꝛatur. Sed
tu obicies ſicut obicit.G.loco pre
allegato. q; natura n fecit cor ita
inagnũ ꝓylpoſſet ↄtinere oẽm multi
titudinè ſaguis et ſpiritꝰ ſʒ fecit illa
aditamta.dico ꝙ cauſa fuit qꝛ ſi cõ
fuiſſet ualð magnũ eet cauſa ðbilita
tis uirtutũ ꝑꝑ diſꝑſionẽ ſpiritꝰ. et
ꝓpterea aialia ꝗᷓ hent cõda mag. ſi
timida ut lepus et ceruꝰ ꝛ cauſa fu
it ꝗa cũ nõ ſꝑ generet᷑ ĩ nobis maxia
qntitas ſãguis et ẽt ſpiritꝰ ut plm
cauitas cõdis extitiſſet uacua.ſʒ qa
iſte auricłe poſſũt faciłr ↄtrahi quã
do nõ ſũt t᷑plete ibi nõ erit uacuitas
Item euitet᷑ põðdroſitas. Que autẽ
ſint oꝛta a cõð ſubſeq̃nt᷑ apꝑebit paꝛ
tes aũt itriſece cõdis.ſ uẽtꝛiculi cõ

dis dexter ſiniſter et mediꝰ. ſcið gꝰ

cor pꝰ ĩ parte dext et ĩcipe a cuſpi
de eius ſic ꝙ aliũ parietẽ nõ tangas
ſʒ a later uẽtriculi medij diuidas et
tunc occurrʒ tibi ſtati uẽtrickus ðᷣx
teꝛ et uidebis ĩ eo ꝛꝰ oꝛificia q; unũ
uerſus epar et ẽ orificiũ per ꝙ uł
aqꝰ egredit᷑ ĩigredit᷑ uena chilis et ẽ
orifitiũ maximũ qꝛ per hꝰ orifitium
cor trahit ſanguinem ab epate et ip
ſum expellit ad omnia alia membra

et qꝛ per illud orifitiũ habet plus at
traher q́; expellere oꝛdiauit natura

ut claudert hõa ↄſtrictõis qũ dʒ ex
peller̃ et aperirt᷑ qndo cõ dilatat᷑ et
attra hit tria hoſtiola qᷓ aperiũt᷑ ab

ex ad itſet ꝗa per idẽ orifitiũ fit ẽt
expulſio ſaguis ꝑfcẽ dᷣcocti et lʒ nõ
totꝰexpellat᷑ qa aliq põtio eiꝰexpelli

f ad pulmonẽ alia pars eiꝰ trãſit in

ſpũʒ õdiauit nat ne illa hoſtiolia eſ

ſet multũ depſſſa ⁊ ut ꝑfecta clauſiõe
nõ claudãt᷑. Mota tn hic duo. pᷣmũ
ẽ ꝙ tibiſẽſus ðᷣclaꝛat ꝙ uẽa chilishʒ
oꝛiginẽ ſuẽ a cõð.qꝛ cũ ſbã cõdis eſt

ↄtinua et ipſũ non ꝑtranſit ⁊ ẽ maxi
ma iux cor.ſicnt ſtipes arboris ⁊ 2
aduerte ꝙ ab iſta nena anteqʒ ↄcaui
tatẽ cordis ingrediat᷑ oritur uena qᷓ
circumcirca radicẽ cordis circumli
gat᷑ et ab ea rami oriunt᷑ diſꝑſi per
ſbaʒ cordis et ex uena nutrit᷑ cor.i.
ex ſãguine huius uene.poſtea uero
pᷣſus pulmonẽ eſt aliud oꝛifitiũ uene
arterialis que portat ſanguinem ad
pulmonẽ a corde qꝛ cum pulmo def
niat cordi fimn modũ dictũ ut ei recõ
penſet cor ei trãſmitit ſanguinẽ per
hãc uenã que uocat᷑ arterialis que
portat ſanguinẽ arterialẽ qᷓre habʒ
duas tunicas et habuit duas tũicas
pmo quia uadit ad membrũ qð exi-
ſtit in cõtinuo motu et fo q;ꝛ portat
ſanguinẽ ſubtilẽ et colericũ.ut igit
nõ euaporet et nõ ſcindat᷑ hec uena
ipſa habet duas tunicas quaꝛe dicta
ẽ uena arterialł et in orifitio iſto uel
iſtius uene ſũt tria hoſtiola q̃ aperi
untur ab intus ad extra et claudunt᷑
ab extra ad intus perfecta clauſiõe
qꝛ per hoc orifitiũ cor tãtũ dʒ expel
lere a ſe hora conſtrictiõis et nõ dʒ
retrahere aliqd bora dilatatiois.hꝰ
uiſo ſcinde uentriculũ ſiniſtrũ ita ꝙ
in medio remaneat paries ĩ quo uen
triculus medius ẽ et tũc tibi ſtatim
ↄcauitas apparet uẽtriculi ſiniſtri
cuius paries eſt ſpiſior pariete uen
triculi dextri. Ct hec fecit natura
pꝑ tria.pꝛimo qꝛ uentriculus dʒ cõ
tinere ſpiritũ dexter uero ſãguinẽ
ſanguis aũt grauioꝛ eſt ſpiritu.ꝑꝑ
quod ratione ↄtentoꝛũ plus agꝛaua
ret paꝛs dextra q; ſiniſt et ideo coꝛ
nõ fuiſſet equalis ſtature.ut igit᷑ eqᷓ
lis põderis fecit parietem ſiniſtrum
groſſiorẽ ut recto penſaret ſua gra
uitate gꝛauitati ſanguinis. Alia cã
eſt qꝛ debʒ ↄtinere ſpiritũ ꝗ facile ẽ

reſolubilis. ut igit nõ reſoluat᷑ ꝑies

fuit ſpiſſus.ert ia cã eſt qa bic uẽ
triculus debet generare ſpiritũ ex
ſãguine.ſpiritus aũt generat᷑ ex ſan
guine a ſorti caliditate ſubtilian et
euapoꝛate.foꝛtioꝛ at eſt caliditas qñ
eſt in materia et ſubſtantia dẽſiori.
qr paries huius uentriculi fuit ſpiſ
ſus et dempſus. In concauitaſj aũt
eiꝰ circa radicẽ ſũt duo orifitia.unũ
eſt oꝛifitiũ aꝛterie adoꝛti que dr̃ adõ
ti qꝛ imediate a coꝛð oꝛta łq;ꝛ ẽ pꝛin
cipiũ oꝛigis oĩum arteriaꝝ que ſunt
ĩ coꝛpor̃.⁊ ꝑ iſtã trãſmittit cor ſpiri

tuʒ ĩ ipſo generatũ ad oĩa mẽbra qᷓn

do ↄſtꝛingit᷑et pꝛopterea natuꝛa oꝛ
dinauit ĩ pᷣncipio iſtius oꝛifitij tria
hoſtiola dempſa ualð q.pfecta clau
ſiõe claudũt᷑ ab ex ad itus et aꝑiũt
ab itus ad ex.et orificiũ hoc ẽ ualde
ꝓfundũ.aliud ẽ orifitiũ uene uel ar
terie qᷓ dr̃ artia.qa uaporẽ portat.
dr̃ uenał ꝗa tãtũ unã hẽet tunicã qa

nat᷑ a n fuit multũ ſolicita ð cuſtodia

eius qð ꝑ ipſã trãſit qð ẽ uapõ capi

noſus nel aer quẽ atrahit coꝛ a pul

mõe.et qꝛ ꝑ iſtã uenã cõ attrahit et
expellit natura in hoc orifitio poſu
it tatũ duo hoſtiolã q̃ ꝑfecta clauſi
one nõ claudũt᷑ et ſũt hoſtiola iſta
multũ.eleuata ut appodiẽt ꝑieti coꝛ
dis qᷓndo expellit et tꝛaſmitit ſpiritũ
ne ꝑ ipſũ ſpũs expellat᷑ et iſta ſſ mi
rabilia oꝑa nature.ſicut mirablle eſt
opus uẽtꝛicłi medij.nã iſte uẽtricłuſ
nõ ẽ una cõcauitas ſʒ ẽ płres cõca
uitates ꝑue late magis ĩ ꝑte xt q;
ĩ ſiniſtra ad hꝰ ut ſãguis ꝗ uadit ad
uentriculũ ſiniſtrũ a dextꝰ cũ debeat
fieri ſpiritus continuo ſubtiliet᷑ qꝛ
ſubtiliatio eſt prparatõ ad generati
onem ſpiritus et natura tranſmiten
do aliquid per membra nel uiaʒ ali-
quã nun quã trãſmittit illud occioſe

—=r —

ſʒ pparãdo ipſũ ad formã quã dʒ ſu
ſcipere ut frequẽt᷑ ponit.O.i libꝰ ð
iuuamtis ut ĩ vꝰ.ðᷣ uenis meſeraicis
et hꝰ ðᷣ ꝑtibus ſõalibus cordis. alie
ſuũt ꝑiᷣ qſut oꝛta et iſta iiij.ſ.ſũt ue⸗
na chilis uena art᷑ ialis aꝛtaria ador
ti et aꝛtaria uenalis ⁊ duo uadũt ad
pulmonẽ cuiꝰ anotoꝰm ſtatiʒ uidᷣas
Ex dic aliqlit᷑ appaꝛer̃ poteſt ſbaʒ
pulmonis et numer partium eiꝰnaʒ
ipſe cõpoſitꝰeſt ex triplici uaſe ex
carne molli ⁊ paniculis ex uaſe tri-
plici. ſ.ex uena artariali qᷓ orituꝛ ex
dextro uẽtriculo cordis q poꝛtat ſã
guinẽ nutritiũ ad pulmoné.*⁹ ex ar
taꝛia uenali ꝗᷓ orit᷑ ex ſiniſtro uẽtri
culo cordis portãs uapores capi-

noſos ad pulmonẽ et portãs aeꝛeʒ

ad coꝛ a pulmone ⁊ 3³ tꝛachea aꝛ⸗
taria q ad pulmonẽ apportat aereʒ

et ab ipſo ad extra retꝛoducit ⁊ hec

uaſa oia cõueĩunt in hoc ꝙ quãdo
ad plłmonẽ ueniunt in duos ramos
didũt᷑. unꝰ nadit ad dextrã ei pteʒ
Alteꝛ ad ſintſtrã. quilʒ eoꝝ iteꝝ di-
uidfr̃ in duos ramos magnos quoʒꝝ
unꝰ uadit ad ꝑtẽ ſuꝑiorẽè alt᷑ ad ꝑtẽ
iferioꝛẽ poſtea oẽs uadũt ſe didẽdo

uſq; ad romas capillares et mimos
2 ad ĩuicẽ ↄtinuant᷑ ⁊ ĩtexũt᷑ ſicut

rete ⁊ cõponũt ſicut r̃te ſbã pulmo

nis 1 ſicut uene ſba epapj. Et ſcias

rami trachee arrarte ſũt iuxta ra

mos uene artarialis ut cibẽtuꝛ ab ea

et iuxta ramos artarie nenalis ut
aereʒ trãſmittat ad artariam uenalẽ
ut eũ poꝛtet ad cor eta coꝛde ducãt
ad tracheã arteriã iſte tamen uie uł
rami q ſut ĩteꝛ eas ſũt ita ſtricti ut
ſũt iĩuij.ſanguini 2 preuij aeri ĩtrã
ti exeũti et iõ ſi dilatant᷑ ſupflue po
teſt fieꝛi exitꝰſaguĩs ſſine rupta apk
mone.concauitatẽ ⁊ uacuitates ei
retis huiꝰ ꝛeplet cao mollis ipſi⸗ pr

monis ⁊ hec ẽ pars ꝛ? eiꝰ.tertia ue
ro pars eiꝰ ẽ paniculus eiꝰ rarꝰ ad
quẽ teꝛminãt᷑ oꝛificia hoꝝ uaſoꝝ ne
rum ẽ ꝙ orificia uaſoꝝ trachee ar
tarie ſüũt maioꝛa orifficijs alioꝛũ ua
ſoꝝ ⁊ apertioꝛa pꝰ quia orta ſũt ex
ſtipite maiori ⁊ latiori ꝛ qꝛ ſũt car
tilaginoſa ⁊ nõ pelliculoſa ⁊ iõ cuʒ
ſint duriora magis poſſũt ſtar̃ aper
ta. ⁊ ex his ulteriꝰ nõ uiã ꝑ q́; a pec

tore ad pulmonẽ ⁊ tracheã artariã

expellit᷑ ſcreatꝰ ul ſanies ſiue ſan⸗
guis eman anſa pectoꝛe ut ĩ pleur̃ſi
ulł cõcauitate eiꝰut ĩ emoroica paſſi
one et empimate q; quando matr᷑ ia ĩ
bis locis eſt congregata ipſa diuidi
tur ad minima et fortitudie pectoꝛis
impellitur ad pulmonem et quando
pulmo dillatat᷑ orificia uaſoꝛum tꝛa
chee artarie magis aperiũt᷑ et ꝑ illa
eſuccat materiã predictam et non p
alia orificia aliorum uaſorum quia
non ſüt ſic lata neqʒ dillatant᷑ hoꝛa
anhelitus et tũc ex uaſis illis ille hu
mor uel liquor expellitur ad uias la
tiores et ex illis ad minores donec

ad originem perueniat cane pulmo

nis et tunc cum tuſſi extra expellit᷑
et tuſſis etiam adiuuat ad penetran
dum bunc catarrum in canales iam
dictos ex his paparet qðᷣ expurgat᷑
hec materia et dato quod non per⸗
ueniat ad cor. Sed ſi ex alia purga
retur per duo uaſa bene de neceſſita
te ꝑueniret ad coꝛ. hec omnia haben
tur a. O.v. de ĩterioribus caꝰ ʒ ſic
ge patet numerus ptium i tegrantiũ
pulmonem. ꝓtes eius qᷓntitatie. ſunt.
v.ſ. due in ꝑte ſiniſtra et tres in par
te dextra. quarum tercia dicitur po
mum granatũ ſiue culcitra ꝗa ſuper
ipſã ſedʒ uena chillis et artaria in
directo cõdis ĩ loco nbi uena aſcẽdit
ad cor et ex hꝰ potes uider̃ qᷓntitatẽ

pulmõis qꝛ ſi ſit puus nõ iĩflatus ſi
tamẽ ſuffiãdo ipſũ ĩfl aueris uidebis
ipſũ magnificari maior tñ ẽ qntitas
ebin oᷣxtra qᷓ; in ſiniſtra qꝛ ĩ ſiniſtꝛa
cor locatũ ibi occupãs locũ.igu
ra eiꝰ pʒ qꝛ ad figuꝛã clibani figuꝛatꝰ
in ꝑte poſterioꝛi lõgiorẽ habẽs ma
gnitudinẽ q; ĩ ſteriori.eiꝰ colligan

tia pʒ ex dcis ⁊ iuuamtũ.⁊ ei egritu

dieſ ſatis ſũt note niſi ꝙ vᷣbes excoꝛ
ticar̃ ramos trachee artarie ⁊ uider
ãnullos rotũdos quos expuũt pipłi
ci et ptiſici qꝛ illi ſũt rotũdi. Sʒ ha
bẽs ulcus ĩ cãna pulmonis de cuius
anot ſtatiʒ ꝓſequẽdũ nõ expuit an
nuloſ ſʒ cõtices ⁊ ſi ãnullos expueꝝʒ
nõ tamẽ rotũdos cuiꝰcauſã dicemꝰ.

¶ De anothomia uenarum guideʒ

Xpedita anotõia pulmõis
oʒ uidere ano trachee ar
tarie qᷓ eſt uia ad pulmonẽ
ſz ut eius anom uideas ꝑfcẽ oʒ pꝛe
mitter̃ ano 'm quorundam qꝗᷓ cuʒ eo
hẽnt colligantiã. oʒ gꝰ ut excarnes
collũ ſiue gullã et uidebis muſculoſ
lõgitudinales ſupra quos notabis
nenas guidet ex utꝛoque latere unã.
qd ſit iunamtũ hoꝝ dixi in ano pe
ctoris illis eleuatis iuenies duas a-
migdalas ab utꝛoqʒ latere unã q ſũt
carnes glãdoſe fcẽ ad formã et figu
rã duaꝝ amigdalaꝝ quaꝝ iuuamtũ
fuit ut ex humiditatẽ q; geneꝛãt ⁊ 9
gregãt bumẽctet tracheã ne exiccet᷑
pꝑ motũ.ſcʒ iuuamtũ fuit ut reple
rẽt ⁊ adequaꝛẽt loca gule q;ꝛ gula ꝑꝑ
epiglotũ ĩ ꝑte ſuꝑiori ẽ ualde tumi⸗
da. et ĩ ꝑte inferiori ꝑꝑ ſtricturã tꝛa
chee ẽ nalde gracilis.amigð ge poſi
te ifra epiglotũ adequãt. terciũ iuua
mẽtũ ẽ ut ſit ſcutũ uenaꝝ et.ateriaꝝ
apopleticaꝝ qᷓ portãt ſaguinẽ ad ca

put ⁊ artarie poꝛtãt ſpiꝛitũ q poſtea
ĩ rete ꝙ cõtexũt cõflato ſub cere bro
fit alis et iſte uene uocãt᷑ apopletice
qꝛ ex eaꝝ plenitudie frequẽter fit a⸗
poplexia. uocot᷑ ⁊ uene ſõni q; ex na
turali opilatiõe fcã ĩ rte iã dcõ caut
ſõnus.uocãt᷑ ẽt ꝓfũde q; ſũt locate
ĩ ꝓfũdo iuxta ſiue ſupra muſculos
ſpõdiliũ colli.et ut eius originẽ ui-b
deas ſcide furculã et accipe trũcũ ar
tarie adorti aſcẽdentẽ et uene aſcen
dentis et uidebis ꝙ anteq; egredia
tur furculam ramificat᷑ pᷣ ĩ duos ra
mos q ꝝ unꝰ uadit ad ꝑtẽ dextꝛã alt᷑
ad ꝑtẽ ſiniſtrã. ⁊ anq; ad ſbaſſellã de
nẽiat alt᷑ iſtoꝝ ab alt᷑ utꝛo ðᷣſcẽdit ue
na ꝑ ſpõdileſ doꝛſi ad nutꝛiẽdũ octo
coſtas ⁊ ptes ſuꝑiores pectoris.po
ſtea penetrat per aſſella ꝗlibet pᷣdic

toꝝ et uadit ad domeſticu brachij

in cubito apparet.i.in curuatura cu
biti et dicit᷑ baſilica et eſt in ferior.
et ex his potes uidere quõ baſilica
hãt cotinuitatẽ cũ uena q nutrit paꝛ
tes pectoꝛis ſuperiores. Et ſic ap
paret cauſa quare in pleureſi in qua
dolor aſcẽdit ſuperius uſq; ad fur
culã cõpetit flobotomia baſalice ut
ponit. y.. re accu. et. O. ibidẽ. po-
ſtea aggredit᷑ furcul et ramificat
in ramos quoꝝ duo obliquant᷑ et u
nus eoꝛũ uadit ad brachium dextrũ

et alter ad ſiniſtrũ et uadit per ſilue

ſtram partem brachij. et. apparet in
curuatura bꝛachij et dicitur cefalica
et habet euacuare a capite quia con
tinuata eſt cum nenis duabʒ directe
ꝓcedẽtibus ſuꝑius ad caput. et iſte
dicunt᷑ uene apoletice. et ſicut dixi
de uenis ita et eodẽ mõ ꝓcedunt et
artarie. poſtea iuxta iſtas artarias
et uenas apopleticas inenies ner⸗
uos duos magnos dᷣſcendẽtes a ce
rebro a ſexto pari neruoꝛũ.unus a

—

— —N——V—W—

—
——

—

S———r
—“os

— ‚ ——

lat e vxtꝰ alteꝛ a ſiniſttꝛo ⁊ ex utꝛoq;

formãt᷑ ⁊ raificãtuꝛ nerui ruerſiui q
ſũt nerui uocis qᷣs uidebis ſuo loco
Reſiduũ ãt vᷣxtri cũ iſofago ꝓ ma
iõi ꝑte cõiungit᷑ ⁊ i os ſtõi rãificaſʒ
⁊ tẽdit uſq; ad fudũ łʒ aliq ꝑs eiꝰĩfra
furculã cũ uẽis ⁊ artaꝛijs ⁊ capſulis
ↄiũgat᷑.ſʒ ſiniſter ꝓ maioꝛi ꝑte cũ m
bꝛis ſpũalibꝰ ↄiũgit᷑.⁊ q;tũ ad aliqd
eiꝰ cũ naturalibʒ cõiũgit᷑.

¶Be ano oꝛis

Is membris excarnatis
elleua ſimul tracheam aꝛta
iã ⁊ iſofagã ſʒ hoc nõ po
teris nin alia mẽbra.ſ.oꝛis elleues.iĩ
ſide gꝰ ⁊ ellua madibulas inferiões
a ſuꝑioribꝰ ⁊ hꝰ faciẽdo nõbis ano
thomiã oris.nã ipſiꝰ oris pꝰ occur
rũt tibi labia 2 iferiꝰ ⁊ ſuperiꝰ ⁊ B
labia ſunt cõpoſita ex neruis carne
⁊ cute mira cõmixtiõe ita ꝙ cutis a
carne nec caro a neruis põt ſepara
ri nʒ paniculus ab eiſdẽ.⁊ hoc fuit
qꝛ labia debeãt moueri ueꝛſus omnẽ
differẽtiã poſitionis.ſurſũ ⁊ dᷣoꝛſuʒ
ante ⁊ retro ðᷣxtrũ ⁊ ſiniſtrũ.uł gꝰ
oportuit ꝙ hr̃ent diuerſos ⁊ pluꝛes
muſculos qð ẽ ipoſſibile ꝓpter gra
uedinẽ.uel oportuit ꝙ carnem ⁊ ner
uos fᷣm omnẽ dimenſionẽ haberent
ꝑmixtos.cooperiũtur ẽt labia pani-
culo ꝗ orit᷑ a tunica ĩtrinſeca meri
cõtinuata cũ tunica ĩtrinſeca ſtoma

chi ſic et oĩa mẽbra oris ut ſit ſenſus

eius cuius ẽ ſtomachus.et ꝓpter hꝰ
cotingit ꝙ in nomitu futuro tremit
labiũ inferius.poſt labia ſunt denteſ
numero.ʒꝛ.ſ.duo duales inferiores
duo inciſiui duo canini.4.maxillar̃s
et ſex molares.et totidẽ ſuperiores.
et dentes principaliteꝛ ſunt facti pp
ter contritionẽ et diuiſionẽ cibi fa
rio propter uocem et diſtinctionẽ lo

quelle ſicut et labia. et ideo carentes
dentibus uel labijs non bene loquũ
tur.poſt dẽtes eſt lingua cuius ano
thomiaʒ reſerua.poſtea uide palatũ
habens concauitatem in acumine ſu
periori ut fiat intonatio uocis et re
uolutio agilis ipſius cibi quando dẽ
tibus conteritur.in fine palati uide-
bis uueã pendentẽ ad modum grani
uue et ideo uocata ẽ uuea in ſbã exi
ſtens rara ſpongioſa quia pꝛincipali
ter eſt facta ut ſuꝑfluitateʒ deſcendẽ
teʒ a capite hoꝛa reumatiſmi rucipiat
ne ad mebꝛa inferioꝛa deſcendat. ꝓp
terea apoſtematur frequẽter eſt etiã
formata ut uocẽ modulʒ refꝛangẽdo
aerem ꝗ eſt materia uocis ſed iuuam
tum eius eſt ut aerem qui ad pulmo
nem uadit et attrahitur ꝑ nares etꝑ
os repercutiendo aliquandiu ĩ ore
retineatur ne frigidus ſed alteratus
ad pulmonem perueniat Et propte
rea contingit ꝙ habentes abſciſſam
nueam multum ſunt cataroſi.et ideo
prohibetur ab auctoribʒ ne incidat᷑
ſed ſi putrida aut apoſtemata ſit dʒ
aduri.et etiam alia cauſa quia ꝓpter
ſitum et ſubſtantiam eius quando in
ciditur raro conſollidatur. ſed ſani
es ibi congregatur putrida et ſemꝑ
ſentitur fetor oris et ideo melius ẽ
ut cauteriʒetur ferro ignito.modus
autem eſt ut habeatur canula ferrea
uel lignea linita luto ſapientie uel cꝛe
ta ut ponit Aui.A.fen. primi cano⸗
nis caꝰ de curatione propter caute⸗
rium et aperto ore et interpoſito in
ter maxillas ligno rotundo ĩ una ex
tremitate cãnule iponatur unlua po
ſtea ferꝛum ignitum ꝑ concauitatem
canule intromittatur et cõtingatur
uulla et cauteriʒetur. poſt uullã ue-
ro ſunt fauces et loca apla glandoſa
apta ſuſcipeꝛe ſuperfluitates.et ideo

frequenter apoſtemãtur et apoſtẽa
earũ lʒ nõ emineat emĩet tñ intus et
iõ ſi os aperiatur et in ꝓfundo aſpi
ciaturapparet tumoꝛ.et iõ fit ibi ſq
nantia in fa ſpecie et uocãt nulgar̃s
gotiũ et ĩ fine ſiue teꝛmĩo harũ exiſtit
principiũ cane et meri et ibi uidebis
mẽbrũ unũ cartillaginoſũ cũ magna
ſapiẽtia a natura fabricatũ qð uoca
tur cooꝑtoriũ qꝛ hora tranſglutiõis
cibi claudit foramẽ epiglotiſ ad hoc
ut aliquid cibi uł potus nõ deſcẽdat
ad pulmonẽ q poſſet ẽẽ cã ſuffocatio
nis.et iõ contingit ſi aliqs ridendo
traſglutiat ꝙ tũc uadit ad pulmonẽ
quiahora riſus ſtat epiglotis aperta
et tunc uidetur ſuffocari.

¶Be ano meri et trachee artarie.

Is expeditis elleua ut agi
lius et leuius uideas ano
homiã reſiduoꝝ meri cuʒ
trachea et his elleuatis nota ſbã pꝰ
eorũ.nam ſbã meri eſt pellicularis ⁊
mollis.ſubã trachee eſt pelliculaꝛis
⁊ cartillaginoſa et caſuſa fuit qꝛ meꝛi
ẽ uia cibi ꝗq interdũ declutiſj in młta
qᷓntitate ꝑꝑ qð oʒ interdũ uiã eiꝰ dil
latari.ſʒ trachea ẽ uia aeris penetrã
tis ad pulmonẽ q cũ leuis ſit nõ ſoli/
dus ꝑ uiã penetrat q ſtat aꝑta.nia ãt
pellicularis ꝑꝑ molliciẽ nõ ſtat apta
G̊ paries unius cadit ſupra alteꝝ.nõ
fuit cãna hec oſſuoſa qꝛ dʒ eſſe flexi/
bilis ꝑꝑ formatiõʒ uocis. Itẽ impe
dirʒ tranſitũ cibi multi et ſollidi per
meri ⁊ ob hanc cãʒ non fuit tota una
cartillago ſed fuer̃t plures cõtinuate
per pelliculas ſimul et iſte ſunt.ſicut
