fübterfugiendo,. perenffionis vim videtur elu

dere,. przcipue

in avibus ,. quarum- corpora magnitudine praíftant & ponde-

re, compendio hic recenfendum. — Liquet vero facile motus

bujus indoles,.

& aéris fluiditatem,. & motus celeritatem una

expendentibus.

Subterfugit quidemfacillime aér corporum,

& corporibus leni motu

quz tarde moventur, impulfionem,

illapfis cedens .. ad latera

ultro pene defluit.

Fac tamen aé-

eri vibratione & multa fuperficieim-

rem,. ut ut fluidum, cel

ur;

fulcrum— experiet

C

Pellat"cogpus; non modo refiftens in eo

n&' MorU:sPONTAXEO &c.

45

?

J

ï'ed & valida reactione ad motum reflexum adetcfnäi nabitur.

des

Nec enim arbiteor, motum volatus ad alizs. referri leges .de-

1

bere, aut poffe, quam ad illas motus reflexi; quo etiam te-

10

fta levis & plana fub angulo valde inclinato aquis illifa, (ib-

IG10

fultim.per longius fpatium,decurrit. -Quippe,.dum aér ve-

IN

ihementi alarum:percuffione vapulat,.ejus ípirz «motu 'elafti-

In

:co refiftunc, & dilatationem .affe&tant: .quo fit, ut volatile

*am diu furfum afcendat, quamdiu arcus àb'alis defcriptus,

tra

PH

fie

fülcrum impellendo faltum efficit; quo fimul ab-eodem ful-

unt

cro recedit, Sed ubi fulerum illud :minus habet firmitatis,

nje

& eadem velocitate.cedir, qua percutitur, volantia .promo-

ut

veri repuguat: tantum enim -deorfum relabuntur ob de-

lf

Ícenfum aérei fulcri; ^ quant

nf

um ;-fuir;ülm vibratorio .alarum

ifiexu eluCtantur.

i. "Quamvis "i'n.'Lcorporibusvþarälläfc):gra*m mviïs "ard uudrn*bh fit invenire cen-

tram percuflionis, feu moveantur circa latus unum , :feu aquabili om-

nium partium motu transferantur; paulo:tamen : difficilius-eft-ob ftru-

Cturam irregülarem :alarum:défignare, .in.quo . puncto.fit :centrum per-

cuffionis, dum expaníz.a&rem fiagellant. ^Verum illa -axeiceía non eft

N

tanti apud Phyficos momenti, 'quibus fatis;eft nolfe , iliud-reperiri.cit-

2

r'ils

ca.medium longitüdinis álarum,

0YX

pue

II. Neglectum aut 'pratermiffum a -natura *i*epfehendas nihil in javibus,

(iQa

quo reddi aptiores ad exercendum in aüre volatum poflint. .. Corpus le-

u

ve illis:datum & agile, :craffitie inzquali, nec magna, «& anteriore

$

parte arctius, ad findendum facilius volatu aérem.

;O'H:a, funt velut

üria

totidem fiftule infignis duritiei, «& intus maxime cave, fecus ac in

ifty

aliis animalibus: :nimirum nequid ;ponderis fuperfui machinz addant,

aut oficiant motui per aéra perniciífimo.

Totum. corpus volatilium

o.t.ü

ao

quaqua pennis veflitur., & brachiorum loco duabus alis inflructum 'eft.

iff

Priorum quidem, :;puta pennarum fabricam diligentiffimo examine di-

[üf!

dicit, & expofuit- PovPARTIUS, in momumentis Jcad. Reg. Parif.

Alarum anechanismium ubetrius'defcribunt Rajus; WirrucHiv, Bo-

fed

REL-

LFZ

ä

44

EDISSERT.ATto

WELLUS, Plurima vero hanc in rem: fo!ernfïïmus PgRRAULTTIUS digna:

fpeculatione indagavit, & publici juris fec t oftendens,. qnam mirabi-

lis fit illa fynthefis organorum, cujus ope volatilià,, etíam . pondere

graviora, efferri inm altum valeant.

MIl, Ale brachiorum inftar avium Iatenbus infixe fünt..

Earum articulr

per mufeulós pectorales extenduntur ,. & complicantur ::

complicata.

lateribus adharent, ne impedimento fint avibus terre infiftentibus,. &

cuivis obflaculo impingantur: volantibus vero ita extenduntur,. at

centrum gravitatis mediam lineam, quz alarum extrema conneclit, oe«

cupet.

Ut vero ale. magna. vi aérem percutiant, pennze his brachiis:

infident,. qua validiffimis duobus imufculis- pectori inhzrentibus agitan-

tur, inter quos os amplum e medio- flerno inftar crifte affurgit.

Den-

ne ita funt 1n ala difpofitz, ut cum.ea deprlmxtnr, multum in latitue-

dinem : pateat, & magnam aéris molem: verberet ,. verum. ubi ala erigi-

tur ,. pennz non amphus ad libellam horizontis jaceant

fed pene ver-

ticales aérem fecare. videantur:. unde. furfum vibratis: aéris' refiftentia

minor.

Sic remi dum reducuntur,, quafi cxfim aquam feriunt; neque

iis adeo-aqia oDfiftit, ac cum tota fcalmi fuperficie impellitur

Caulis

penne

ale infixus, cylindri figüram habet,-intus quidem €cavus, in-

figni tamen duritie, cornu in(tar ngef»ens. extremum: calami ab ala:

remotius parte fuperna fenfim abitin laminam tenueni, intus fpongio-

fam , parte inferna concavam per modum canaliculi,

Vim elafticam:

liec ffmufa augere videtur, fimul.& pennz firmitatem,. ne aírem per-

cutiens , in-medio nimium flexa' frangatur.

EX utraque parte adha-

rent. lamelle membranacee, quz microfcopio infpecte,. ceu totidem

nove pennze comparent:; omnes itá caudici ad angulos acutos adhzrent,

utaéri quidem refiftant, ne furfum cedapnti fed facile ad. fe mutuo 1n-

fiectantur: ne vero facile divellantur , fmgulæ plumule utrinque filis

contortis P

& feriatim difpofitis muniuntur.

Ea quidem filamente,

velut hamr qmdam inaltera ferie deorfum paululum intorquentur, &

d

cum ferie viciniorie plumulæ, cujus fila furfum crifpantur ,.

ultro co-

harent:

" Quod quidem naturz. artificium uberius defcnptum, & figu-

p

ris e,-;prefï'um videre eft apud PERRAULTIUM,.

1V. Illud hic cum PLvcnro ex Ormthologla WILLIJGHBV notandum, qua

ratione. fuas pennas a pluyis &. aqtus, neiis tincte in molem conflu-

ant,

pE Morv. $PONTANEO &cC.

4y

Ua

ant, aves defendant. Obfervatur in poíteriore corporis parte vefx&u.

1b

la quedam, inflar popille fucco oleofo plena. .Ex hac aves roftro ole-

lcte

um exprimunt, quo pennas omnes, dum eas per roftrum tcaducunt,

ilinunt, ut aqua incidens penetrare nequceat,

- Áltilibus domefficis,

eulr

que ut plurimum fub tecto degunt, longe minor copia hujus fucci in-

if2

effe deprebenditur, quam aquatilibus, aut anferibus. (c)

Philofophi

,&

Angli. obfervationem Poéta Gallus ad

d

fqlas volucres aquatiles reftrin-

üt

git. (4)

p

(t«

Infuper hoc etiam provifum efL , omnis ut aler,

hs.

n

Undavum civis , frojïïum pinguedine quadamy

Praferat imbutum, quo fultas vellere denfo:

etle

ite

Szpe linat plumas ,. oleofo glutine inungenss:

INe rorem accipiant inimicum , aut frigidus humor:

Ifl»

Trojiciót pellum madefalam ,. ( vifcera ladat.

140

ntia.

*. Nec diverfa eft ratio infe&orum-,bx*quorum alz fummo artificio funt

que

conformatz, ut prater cateros explicat HookE i» Micrographia.

0s

Infectorum enim al» interdvm membrana conftant, durioribus fibris

We

in reticuli formam contextis munita, ut in mufca , & fcarabxo:' atque

a]ä

In

horum volatus eft celerrimus, quod validioribus fiat mufculis..

10

nonnullis membranz alarum velut fetis quibusdam funt afperfe , utin

qm

mufcis: fepe velut plumulis teguntur, ut alz papilionum , quo plu-

mule quafi imbricatim aliz aliis incumbunt.

In quibusdam exhibent

x

l2

microfcopia innumeros pene calamos: in fcarabais fquammz excavate

jem

aérem exciplunt, aut alas tuentur, ne in terram fortius impingant,

nnp

Álils viminum it

ii k

lexu al2 contexuntur,. fic tamen ut interítitia mino-

C-m;

W.

ra fint, quam ut aérem admittant..

filis

nfiy

.. H. His de alarüm fabrica & ufü expofitis, inquiren..

Proportio,

alarum ad

&

dum fupereft, quam fervet rationem: expanfio alarum ad

COrpus.

(0

pondus corporis fubvehendi.

Dïe quo. quiderm. ita ftatuen-

z

1

dum

qllä

(c) Spe&, de la nat, T, 1, Entret, 3'6'f

Jfü

(4) Card, de Polignac, L, VI,

inl

ajó

D rsstnaRT "UT I :O

dum videtur, :ad zqualem volatum in majoribus volücribus

fufficere expanfionem alarum, quz fit in ratione paulo mi-

nore ad earum corpus, quam in avibus minoribus.

Etenim

ab alis magis expaníis non folum major. aéris .moles pellitur,

fed eriam velocius movetury quia cum necefíe (it.aérem, qui

ab alis expan(is, & transverfim delatis pellitur, ad latera de-

fluere, cumque a medio, & ab .aliis quibuscunque propor-

tionatis di(tantiis longior fir.via fub alis amplioribus, quam

fub anguítis; neceíle eft quoque fub iis aérem. celerius mo-

lv

veri, quam fub iítis; & quod inde fequitur, . aérem refifie-

rib

re magis alis latioribus,. ibita ratione füz molis.

Atque

H

£

ita quidem fentire fas eft de eo genere avium, quas rarior

vl

alaram vibratio in alto nihilominus fuftinet.

[n cateris (icut

""

&

difpar eft facaltas & ratio volatus, ira & habitus alarum di-

bt

pr

fpar depreüenditut. (e)

qit»

(ey Avwes, qus longiora volatu itinera :conficiunt, :ut accipitres, 'arüez,

&«

ciconig & grues, :qui Ponticum mare ultra .ducentefimam a terra leu-

Ekï-;

cam pervplant, 'f) ditiffims (unt plumarum,, & alas-geítant majores.

Vàtt]

Alie, .qaz volatum breviorem , aut:rariorem .exercent, carnium .mole

infev

majore gravantur.

Struthiocamelo ale funt breviufcule,, & anguftio-

tardi

res, quam ut iis poífit procera moles corporis ejus in «aére fuftentari:

non tamen ufü.carent, cum d curfum .concitatiorem plurimum con-

:mxp«

ferant.

Anferi Magelanico, ut ferunt, tam .curta fupellex alarum

n t

Pafferes, frin-

Cum

efL, ut, nifi forte temsumento , .cui fint ufui ignores.

gille, .cardueles , eoquod alz.corpus élevare., & fufpendere nequeant,

(o

"n

nifi.ea :celeritate, .cui vix paucis minutis:mufculi fufhciunt, velut fub-

IQ

fultim .directione fzpius variata volant, & quiete crebra volatum inter-

cipunt. Alaude, alieque nonnulle, aéri quafi innatantes , 'fe diutius

parn

Eft ta-

in :eadem altitudine fuftinent, quin motus alarum appareat,

men, crede, aliquis, quafi nictando a celeritate incuffus , ut vifum

N

01

ruin

ht

fugiat: fecus qui .poü'e.ntk;recqperate altitudinem, :a qua leni :ala

Ofio

s |

(f) Niereuberg. Hist. nat, L. I.

DE Mocr U $P ONTANEO G.

47

otio: per intervallà defluunt?' Altilia:cortis;. aut faginz data;. parco;mo«

us

leftoque: volatu: utuntur,. quia: nec: al ,. nec- vires: per- incraffationem:

m

augentur ea proportione, qua maífa:corporis:: quare nec aéris majus:

(f

Cm

volumen:complecti,. nec. mufculorum: robore,. celerique: motu:remigi--

litur,

ü

um: compenfare. valent..

In: alaudis- id: plane: vides, qua. ficut: vere:

j

üi

fübeunte in- aérem alte emicant;. ita: fub. autumnum ,. ubi. jam: menfa--

40

-

rum:cupediis maturz fünt ,. fere humi faltitant;.

Sic variat: in. diverfo»

volatilium: genere ratio volatus..

or-

qu

[

m

&. HL. Attamen non folaalarumdepreffione: volätiliä.fubaaElevatiö—im

; [no-

levansur a terra... Volatum meditantia primum inflexis: cru- ?i

»[ilie-

ribus defident,. moxque dum extenfis valido: conatu cruribus:

E

qué

in aérem exiliunt;. primum : alarumrittum faltui. fociant. — [ta:

NU

volatum , ut certe oportets. inchoari experientia compertum:

u

e(t: quodfi enim avis terrz infiftens, per folam alarum de«

[Iïl

pre(fionem volatum occiperet,. alz ,. pennzque ad terram al-

life obtererentur. €um vero alternis.fiant slarum : depreflio:

qtfet,

& clevatio, nunquid: cantundem: corpus. fubvolans alarumr

elevatione deprimetur,. quantum depreflione earundem ele-

n lei-

7gji0r£'5-

vatur , cum: utrique: alarum: motui aér. füperius ambiens.&

1 ,mole

inferius,. zquatis: utrinque: momentis ob(iltart? Sit ita; re-

ygult-

tardetur hoc ex capite afcenfus avis: profetto non omnino:

ientati:

impeditur, quia alarum depreflione longe. major percutlio

i. c0t-

Lrenim. alze

in aérem exercetur, quam éarum elevatione.

dlarum

dum elevantur,, contractior earum longitudo eft, & latitu-

? ffin'

do; nec in afcenfu transver(im , fed ca(im Gb,?e&o-latere. 26-

gqveflntw

lt fub-

rem dividunt,. quodque inde:counfequens e(t,. exiguam aéris

partem fibi objeCtam impellunt;

n intete

djutits

. &, IV. Ne vero aliti in fublime delzto füuum libramen- risraco

pite

p vilum

tum defit,. fingulari providentia alz iis locis funt affixe, qui-

yolucmm

ndum

in aere,

L

alarutü

otio

bus przcipua pars corporis e&, fuppofita. Inter vola

d

quip-

m

—

——

|

48

DrizssthRTaAT10

n

quippe femper in aére jacet prono ve

"

Ytre; idque citra ullum

conatum , quod centrum gravitatis in infima ventris

parte. fit

conítitutum.

Partes euim magis ponderofe, ut

mufculi

h

thoracis, totus infimus venter, & crura infimum fitum for-

2

tiuntur; fuperne tantum extant fpina dor(i, & coftz graciles.

Cum itaque aves prono ventre in aére fint penfiles, nullo

negotio alis paflis fitu horizontali. ita incumbunt, ut nulla

435

€ L—-

corporis volutatio metuenda fit. . Ubi confiftunt, non pr

cife fitu ad horizontem parallelo, fed corpore paululum in-

clinato quieícunt,

E(t enim collum avis fepe magni ponde-

ris ob longiorem vertebrarum feriem, & ipfam capitis mo-

lem. Unde retra&to aut produ&to collo,

penes ve&ris longi-

tudinem momentum illius variatur, ac centrum gravitafis

modo verfus caput promovetur, modo verfüs caudam rece-

dit. Cum itaque anferes volitent extenfo collo, ac centrum

gravitatis antrorfum proferatur, fimul & pedum articulos,

contra atque aliz aves, retrorfum extendunt, ut z

quilibri-

um capitis & totius corporis exigit,

Denique univerfim ob-

fervancum , quod corporis fulcimentum perperam ftatuatur

in illa linea, quz conjungit arriculationes fcapularum, &

humerorum: in illa potius ftatuendum videtur, quz laritu-

dinem alarum dividit bifariam,. & centra impulfionis conne-

Qtit: zqualis enim utrinque fit nifus ad lineam illam

partes, per quas tranfit, fu(tinendas,

; QUt

pirecto

yolatus.

$. V. Ut de cauda poftremo loco apamus, juf'cu*ä ordo

poftulat. Cui bono, inquis, hoc flabellum? Irane verum,

quod vulgatris fert opinio, illud gubernaculi loco effe aliti,

quo omnis directio volatus peragatur, ut clavi converfione

navigium regitur? Id quidem non usque quaque verum ar-

bitror.

Nujane dire&tio volatus ardex, grui, ciconiz?

elegan-

——

*s

D at

nE MorW sPÓNTANEO &c;

49

elegam*ifïïzmä profe&o, & ad apicem pene mathematicum

przcifa. Et cauda illis quantilla et? parciffime veftiuntur

pofteriora plumulis: quin & cauda abíciffa genus omne vo-

latilium huc illuc varia dire£tione fertur. Cauda igitur mo-

tum avium furíum, aut deorfum inflectit, non dextrorfüm,

aut finiftrorfum ; nec gubernaculi vices obit, ut vulgo cre-

äl

ditum e(t: non enim ad perpendiculum fecat.aérem in(tar te-

monis: fed horizontalem fitum obtinet; cumque avis ad la-

tera fe infleCtit, caudam in direttum expanfam retinet, Di-

re&tionem igitur volatus ab alis potius repetamus, Quem-

«

admodum enim navigium, remis ad dextram citius agitatis,

circa centrum gravitaris revolutum, in partem fini(tram infle-

5

Gitur; fic avis dum ala dextra paffa fubje£tum aérem pene

fola impellit verfus caudam , pars illius anterior (iniftrorfum

flecticur: contra fi hec ipía ala :dextra contrahatur, non fo-

»

lum avis ad dextram detorquebitur, íed etiam in eandem

|e

partem deprimetür, & defcendet veluzi.per planum inclina-

)-

tum; quod aliquando licec obfervare in milvo & accipitre,

h

)

qui circumeundo, & defcendendo cochlez fpiras defcribunt,

Hinc przci(is in alarum altera pennis, irritus e(t omnis vo-

[-

landi conatus: alz enim integrz vibratio non valet, nifi ad

ea

corpus alitis evertendum, nedum ad illuu in aéra fublevan-

dum.

I. Tam felicem artis operam fperare vix licet, que &orpori* humano me-

chanismum aliquem alarum ita adaptet, ut earum remigio in aéra fub-

]o

vehatur: véel enim fi alas fatis extenfas, & moli fuftinendz pares cor-

y

pori addideris, potentia alas motura haud fufficiet: vel fi vires mecha-

(;

nismo artis juvari fupponas, :celeritatem , qua fatis crebri jactus ala-

e

rum perüciantur, defiderabis.

In utroque autem cafu mechanicum

f*

cum adícita corpori machina in imo hzrere neceffe eft. Non ex vano

virie

Ti

nata nobis hac opinio: qvui.pp:e comparato. hominis pondere cum "

]*

bus,

——

$o

DrsskERTATI!?O

bus, quibus illi o pus effet, ut brachiis alas proportionatas ea celerita-

te moveret, quz requireretur ad eum. in aére fu"ccnturdvm, phyflce

evidens eít, in nullo homine eas vires reperiri.

Sane fi in avibus eo

fine mu'culi pectorales tam magni, denfique funt

ut omnes reliquos

toiius corporis collectim fpectatos excedant: in homine vero mulfculi

pectoris parvi fünt adeo, ut vix zquent fexagefimam partem. omnium

muículorum ,

ünde, amabo, virés accerfende , ut brachia ex utro-

que latere tam vafíta flabella celeri vibratione quatiant

cum jactando

brachia omni pondere libera etiam breviffimo tempore defatigeinur?

Hionc SegzocHzERUS (g) NorLETus, (h) Prucuius, (7) & Worri-

vs (k) deducunt, vanum & fibilo dignum effe omnem artis conatum,

qui in aptandis homini alis defudat

lactitabant equidem ante annos

abhinc plures Angli circulatores, nefcio qui, artem volitandi, quam

Kircherianam . appellabant ,.

quaque

inflru£tum

perhibebant ipfum

KincHEnUM Co'legium Romanum circumvolitaffe.

Sed- ]CA ni credo

temeritetem recoxit plebeja fabula, & injuriam facit viro modeftiffimo,

qui penitus noverat

qud hominum vaJeant humeri, quid ferre ve-

eufent.

Il

P.F

ANC. DE LAN::

equidem machinam

me«d

eft, (7) que fub-

"

E5]

erem

)n

H

4

um (

re

4it

levata 1n

i

'"Opor t1o.:

arum al qdod Onus

V€i

offet

Sed mcrito cenío

res J:qd' Lix)lCantUl', lnx"*n Orem 'ïn(—jl iti Ípeenlatione

fidentins per aéra evagari

- Fundamentum ejus hoc eít precipuum

quod fupponat dari poffe globum aliquem, e laminis metallicis confe-

&tumn ,. cujus contentus aér ipfo globo gravior fit; quod ille calculo Eu^

clideo, ex proportione diametri ad peripheriam dgcto, evincere labo-

rat

Prefupponit porro, aérem in tali globo contentum, graviorem

pfo globo , íi iade extrahatur per artificia hodie nota, effecturum, ut

glo.

(g) L. 11, Pbyf. part. €. 14.

QO DL HLOS 4

"art, L.

Q) Spedlat, de la uat, T. E, Eniret 16.

(k) 9Sernünfftige Giebanfen bon bem Gebraud) ber Zbe:[en in Soenfden

unb Gbieren. C. vi1

(/) Prodromo al arze maeftra.

pDE MoTrU SPONTANEO &c

51

globus ille furfüm feratur; quemadmodum globus aqua vacuus, & in-

U

U

fra aquam depreffus, fine dubio furfom eluctatur in fuperficiem aquz

Giobos illos multiplicat pro ratione ponderis appendendi.,

Hzc aucto-

)3

il

ris fententia eft, quz tamen graviffimis dubiis urgetur

Nequid enim

dicam de calculo illo Euclideo,

quem LriBNizrUs multo ex capite

emendandum putavit, valde vereor, ne ille in abflracto ita formatus,

in materia deficiat

Praeterea ne craffities metallica pondere pravaleat,

o

non poffumus non fupponere maximam laminarum extenuationem,

tantam quidem , que;, data etiam figura fpherica, par non foret fu-

ftinendz. preflfioni aéris externi, ubi zquilibrans refiflentia interioris

h

per antliam. fuerit fubducta

Non video proinde,:quo.ex . capite. cen-

6

fores nonnulli, alias fatis folertes, hec fundamenta P. nz LaNurs pro-

ll

bare potuerint

Diferte enim LrrsNrziUus.2m [ua nova Muypethef

Phyj aft ;

fiquid arte humana parari queat aére levius, fpem effe, per-

veniri ad artem volandi pofïe, ubi recenfet fententiam P. pE LANIs,

quam & ]s. Vossir effe ait: fi detur vas concavum , tam erande, ut

P

aée intus conclufus vafr preponderet, aére tum exantlato, afcenfurum

vas iliud i sérem,

Caute tamen addit tandem:

Jfeel a bulle (1ta vO-

cat vaía

ila5 fantz magnitudinix commode fz'em, 0j penátus ,

Q' fine

vuptura. exhauriri, U durave pofhnt, ego im me mom fufceperim.

)

Caterum quomirodo opere in ipfo fe probet inventum P. nE Lawis,

refcire fortaffis licuiffet ex PuitirPo LouwEJERO Profeffore Rintel. qni

in Diflertatione edita de arte volandi per a£rem, non' tantum Princi-

pes aufus eft, ad elaborationem talis machinz invitare, fed & feipfum

auciorem hajus inventi per lmpudens plagium Ja&are, .cujus merito a

Monnorió arguitur.

&. VI. Natatus pifcium multa exhibet, fpeculac:one digna.

Natatue,

Potiora per(*crmgamu

Communi olim errore creditum fu-

jr; in pnCl )8is motus progxefïw inftrümenta efTe eorum: pin-

rnas, qua ad inámas ventris partes poficx funt utrinque binz.

Verum duó fünt;. quz prajudicatam hanc opinionem facile

refellunt,

Primum eft ipfa pinnarum tenuicas: quanquam

enim remorum oflficio convenienti agitatione perfüngi pos-

fent, func tamen exnk.s, breves ,. & adeo parum rigide , ut

z

ad

52

DrssrEnTATIO

ad validam impulfionem,. & velocem pifcium curfum effici-

endum prorfus ineptz videri debeant. — Aleeram eft, quod

in pifcium inceflu recto pinnz immotz lateribus adhereant,

& tunc primum expandaatur ad exteriora; cum rnotus fiften-

dus eft, autalio dirigendus. Quid, quod pinnis in carpio-

ne vivo, aut lucio reíectis, pari utrumque velocitate moveri

deprehendimus.

Multo igitur accommodatius in(trumen-

tum. motus progre(livi caudam arbitramur, cum facilem ha-

beat cuim infigni robore inflexionem, partemque extremam

talem, quz in latam amplitudinem explicari poffit,. & in

angu(tum contrahi. : Si enim cauda fuerit ad latus dextrum

multum inflexa, & fübinde confe(tim, expanfa prius extre-

mitate, extendatur, neceílé eft propter refitentiam aquz,

quz retrorfum impellitur, pifcem antrorfüm promoveri.

Cauda autem ftatim , atque eft in. re&um extenfa, contrahit

fuas pinnas, quo. efficitur, ut dum ad partem finiftram in-

€eurvatüur, minus officiat morui in anteriora füfcepto.

Sic

obfervamus in lintre; qui unico remo ad puppim aligato

IP

agitur, lintris proramr modo ad dextram modo ad (iniftram

paulo detorqueri, quatenus remus modo ad dextram, modo

ad finiftram transfertur,

T'ertuofo quidem tramite ferpic

navicula, fed ea declinatio ftarim corrigicur motu contrarioz

unde momentanez ille deviationes vix advertuntur.

Remex

ita agendo imitatur naturam; ut enim pifcis natura magiftra,

uando: caudam infle£tit, illius pinnas contrahit, ita ille,

quando: palmulamr antrorfüm promover, eam ita difponit,

ut ccfim. non transverfim aquam impellat En pulcherri-

mum: motus compofiti exemplum, e quo theoriz phyfice

veritatem facile perfpicias.

X, Quanta fit vis caude ad conpu»ä pifcium antrorfüm impeüänd*um' , pa-

tet ex veloci. eorum motu.in.liquido, quod propg—er denfitatem &

h-

pon-

.dus

vE MoTv SPHO'N'T'ABFEO &c.

53

xï.

dus plurímum obfiftit carporibus in eo: motis, fed potiffimum ex f"äiä.

tu, quo interdum pifces extra aquam ad infignem altitudinem in aérem

ur

efferuntur; ut vife funt aliquando trnte tranfilire aggeres, qvi in

in

xn.

fluviis ad detorquendas aquas in ufum moletrinarum exficui folent.

Alfatia haud. procul Argentorato plus una vice fpectavi, dictas trutas,.

Qs

mole minores, per arcum parabolicum aquarum;, in iibero aé:e deci-

nl

dentium , eluctari fürfum in pifcinas quatuor aut quinque pedibas edi-

[l«

tiores,

Afceníus, ut apparebat, fíolius caude opera peragebatur.

li^

Delphinos ferunt tanto impetu quandoque e mari emergere, ut in na-

vium foros profiliant.

Nec mirumr profecto, tantas effe in. eauda. pi-

In

Ícium vires; fi enim debiliores effent, vix poffent in fluido tanr denfo,

m

tantazque refiftentiz cum aliqua celeritate mover:.

Ea propter tam in-

gens mufculorum moles pifcibus a natura conceffa eft; finamque pauci,

[er

Xique graciles mufcuh excipiantur, tota pifcium caro nihil aliud eít,

p

quam. mufculi ad fpinam . flectendam deftinati

Tl

IL De pinnarum officio quid ftatuendum ? Hoe omnino: pinnz duplica-

üit

tz, in infimo ventre pofite, pifcem hinc inde fuflinent, ne vacillet,

fl«

j

Nam inavibus quidem centrum gravitatis infra centrum magnitudinis

eonfifüt: unde aves ad volandum ventre prono fponte difponuntur.

u

&]E

WVerum. diverfo res modo fe habet inm pifcibus,

Etenim non tantum

fpina ex gravioribus offibus conftans, fed etiam copiofa caro in eorum

W

dorío pofita eft: ideoque centrum gravitatis fupra centrum magnitudi-

Jit

nis eft conflitutum; nifi obflarent proinde pinnz duplicate , que infi-

mo loco per medum bafis pofitz funt, pifees in dorfum ventre fupino

0.

facile revolverenturz qui fitus nee naturalis foret, nec aptus natatui.

9f

Pifces igitur non natare pronos vi gravitetis patet, quia ubi emoriun-

"d

tur, füpini emergunt; & jaeent: fin autem vivo pinnz refecentur, in

Ib;

natatu ad utrumque latus vacillat, ut ebrii folent..

I5

. VH. Caudam piícium effe unicum progreffüs Or*ganu-m, eft

Afcenfus

ex dicdis manifeflum : eam etiam fuffieere ad mutandam motus

& defcen-

r

fus i na.

directionem, fupervacaneum exponere revocanti ad animum exem-

tatu,

plum lintris fuperius propofitum, qui remo unico in puppi alli-

eato & promovetur fimul, & dirigitur.

Quod attinet ad mutan-

d

fl»

" d

dam motus. directionem horizontg-lem furfum aut deorfum, faten-

-

n

d.um,

54

DrissegnRTaATri(0

düm, quod quidem illius caufæ&'adjumenta non perinde in aper-

to proftent: funt tamen duo,. & ut conjicere licet, potiora, ten-

taminibus variis fatis explorata

Primum hujus directionis adju-

mentum fitum eft in compreffione,. & dilatatione: veficularum,

que in pifcium ventre continentur, & vulgo zatatorie: voca

$3 f1^5

tilüu

r

-Horum utriculorum acre turgentium conftridione, que fponta-

.nea effe videtur, majorem minoremve acquirunt gravitatem com-

parate.ad aquam, cui innatant, ut poffint modo in fundum de-

icendere, modo ad aquz fuperficiem cvehi.

Rem luculenta ten-

V

«

.tamina comprobant.

i enim duabus ejusmodi veficulis:e pifcis

ventre extractis alligetur ponduículum conveniens, ut pofüint in

.aque fummitate confiflere, & tantillum emergere, vefieule ita

difpofite poterunt,. fi ad exiguam altitudinem demittantur, emer-

gere; verum fi ad duos aut tres palmos profunditatis detrudantur,

non emergent, quia.propter aquz fuperne incumbentis pondus

ità compreffz funt, ut cum pondere appenfo conftituant molem

aqua fpecifice graviorem

Si pifcem recipientr füpponas intra

aquam y dilatentü:que füctione aeris vefice, quantocunque pifcis

Id ex adverío in

conatu' luctetur, fundum petere nón pote/t.

Academia MkbpicEA obfervatum fuit, piítémi cujus vefica abrea

13

; difrupta fuerat in vacuo Bovrgr, per menfem integrum, quo vi-

xitin pifcina, non potuiffe natando afcendere, 1ed rependo in

Qui& vero aquatilia hujusmodi

aque fundo femper progreffum.

veficu'is plane deftituuntur, ut hyppopotamus, oftracea, conchy-

lia, foleze , in fundo maris aut fluminum continenter degunt, Ut

igitur pifcibus liber in-aquis afcenfus & defcenfus fit, oportet es-

fe mufculos ventrem ambientes, quorum ope aér in veficulis con-

tentus ad minus volumen confltringi poffit, aut' rarefcere laxatis

quafi fafciis utriculi. ^ Verum 'una fe hoc 1lgco difficultas dictis

objicit.

Pifces non nulli fomnum in imo aquarum capiunt: ex-

Etenim hic difficile demerfionem ad fun-

EU

pergefadi emergunt.

dum tribuere confirictioni mufculorum abdominis,

que, cum

per fomnum eorum omnis adio ceflet, fieri nequit.

At vero,

hoc perfuade, nullam omnino in fomno mufculis actionem effe:

nunquid actio in mufculis fphincteribus corporis humani conflan-

-

ter eadem eft in fomno & vigilia?

Cada-

aT

nE MoTU SPONTANEO &c.

55

Cadavera fübmerforum primo fündam petunt, quia funt gravï:)m, quam volumen

Q6f«

tetl.

fluidi illis refpondens ; fübinde rurfus emergunt, quia fibre laxautur, vafa hu-

morum extenuaptur orta femel per corruptionem fermentatione, atque aer in«-

la

Ü

L

terior otpnis vi valida fe expandit ; unde manente eadem materia. miajóris vo*

n

luininis fit corpus, quo fpectato levius erit fluido.

De majori volumine cadae

Ti

veruin. fubmcerforümir nemo inficias ibit, qui viderit; quantoim. hujusmodi cor-

T

pora di(tenta .& . inflata fint.

Demuin :dum aliquo tempoie ita incer acrein,

9tf

aquamque natahria verfantur; ubi primum ceffante motu fermenti, aut. ditfo-

lutione facta, partes folidiores fefe contrahunt ; . volumine imurnuto ruifus

de-

inergun tur.

(v

6. VIII.. Secundam deviationis caufam furfum aut deorfüm à

Adjumen-

(ci

13

etere licet.

tum alte-

t 1n

conveniente pinnarum lateralium difpofitione re

i..l

5i

rum,

]

f

enim binz pinnzanteriores ita expaudantur; ut pars illarum fu-

[«l

perior magis vergat antrorfum, quam inferior, manifeftum ett

I*

tt

propter fitum illum obliquum ab aqua, quz pifeis mocui progres-

[i

h

fivo refiftit, pinnas fublatum iri furfum, & Cum illis anteriores

QUs

Jili

3110

lem

corporis partes, maxime fi |

ne pofleriores non expandantur,

fed lateribus adhzreant: iis enim ita quieícentibus; & cauda de-

d

fà

preffionem permittentibus, citius fiet inajor motus diredlio fur-

ICJS

Mf

íum. Corporis enim ijn zjuilibrio conflituti extremum levi im-

o

ICd

pulfu furfum elevatur, fi nihil impediat alterius extremi' defcen-

3

-

']-'f

t

ag

fum. -Contra veró fi, t

1

À

t di

C

LX

im eft de pinnis anterioribus, pinnz

Vfa

iail

iot3

pofferiores extenc

tur, contrafclis anteriori

Dus, partes piícis an-

$u

teriores inclinantur ad defcenfíum:.

odi

$. IX. Inter volatum avium & pi'tium natatum hoc difcrimi-

hv

Difcrimein

Ut

nis intercedit, quod fufpenfio avis in aére fiat ingenti vi mufcu-

volatum

3

q

m

lorum pedtoralium per frequentes faltc

i.

Natantibus nihil opus

inter &

E

c

tatum.

fl*

eft ea vi fufpendente: nam minus fpecie eravitant; quam aqua e-

jusdem voluminis.

iX

AX

N

ii

(5

Hinc demerfa ut pluri

n emergunt.. Homo

LL15

quidem capitis pondere przgravis vix e

mergit, nifi corpus eriga-

oXe

tur velut remigio pedum & manuum.

Pifces vero facilius ab a-

illg

qua fuftentantur, quam nos a ferra:

non enim defatigantur pro-

im

prio gravati pondere, nec fübjeéhe partes dorío & ftapulis pre.

Hinc eft

10

muntur, cum partes undique librate non gravitent.

fe

primo, quod vafliora etfe potlint pifcium , quam terreflrium ani-

il

ftria

malium co;porq, ut ex GngLAEo notàt BonEgLLus: quia terre

anl-

*

(t«

56

DrssERTAT:IO

animalia proprio gravantur pondere; pifces vero fine ullonifa in

aqua librantur

Secundo inde conficitur, quod homines pingui

corpore facilius natent, quam macilenti, eo quod adeps & caro

volumen augeant pro ratione ponderis: plüs enim ofla & pellis

gravitant, quam adeps & caro. (77) Üxtera animantia, licet fint aqua

graviora, neque folliculum aliquem habeant, quem dilatent, ut

.

leviora evadant, pedum tamen & brachiorum expanfione ma

iorem

fuperficiem acquirunt, ex/qua, atque ex frequentioribus ictibus,

quibus aquam percutiunt, fecundum Mechanice & Hydroftaticze

leges obtinent, ut vehementius ea refiftat, ipíaque facilius fuften-

tentur. Sed revocemus hic gradum: ad ampliorem materiam de-

labimur, quam quze per anguítias harum pagellarum digno exa-

mine recenferi poffit.

De hominum, quadrupedium , & avium

aquatilium natatu uberiorem notitiam fuppeditant expofcentibus

BongLLUs, BavrEe, nu HawELivs, & ex horum obfervationibus

Lexicon CHAUVINI.

(7) Obfervationem hanc facile firmat recens & oppido mirum Hydroftatices phä—

nomenon, quod anno abhinc fesqui altero fortuito fe fe prodidit in Sacerdote

Neapolitano, viro literatura & Scriptis claro: PAULUS MOCCIA illi nomen

eft.

Hic etfi corpore fit fupra mediocritatem obcfo,

uod in examine ílatice

pondus 300. libr. exhibuit, erebris tamen experimentis, in prafentia complue

rium teftium captis, conftanter deprehendit, corpus füum fpecifice fevius etfe

aque volumine corpori

fi

Iu

16 refpondente,

Aquis quibuscunque immerfus» pe-

étore tenus ad perpendiculum «onfiftit, quinanergatur3 quin (& aucte aéris,

calore fe eminere altius obíervavit: jactatus à imari ventis concitato , vproceltis

omnibus füpereminet; per aquas tranquillas, brachiis ante pectus decuffatis,

varia directione volutatur: in éubitum aquis impofitum ita reclinat caput, ut

fufficiens ab aqua fulerum pro fomno commode captando experiatur: ab urins-

toribus vi valida fubtus aquas abreptus, vi-valida identidem emergit, Paucis:

fine omni natatus adjumento omnia in aquis peragit povum hoc naturz am-

phibium ea facilitate» qua folent terrz infiftentes.

Ex tentaminibus a D. JOSE-

PHO DIES, rei tormentarie Magiftro, follicite inftitutis, Hquet; eutn 30. libr.

Neapol. fpecifice leviorem «etfe aqua,

Atque ne fortaífis animum Ledctoris füfpicio

fübeat, narrari fabellam ex novellis, quas rerum narrandarum inopia ad por-

íá

tenta fingenda non raro inducit; lubet remittere Lectorem ad exegefin mathenia-

ticam hujus phoenomeni, quam non ita pridem publici juris fecit DOMINICUS

BARTALONI Mathematicus Neapolitanus, abunde commendatus ab opere re-

centi, cui titulus; Mecanica fublime diimoflrara coll' Algebra,

ó. A-.. M. D.N'G.

p

A

r

-

-

TRUTU. Cs n

*2

. sda u EE RA

-

[l

[51

-

3

N cesds

d. :

ais

A« r as

Es

g IT

Fa

"

—— M —R RE

|

W

ï.u

E

i

E Hvæa

X

s

o

w

T

$

&

»

g

$98

p Á

ii

"

L.

a

e

"3 d

.

&

g^

g**

E

Es

" n..s..w.

E]

AA

w

*

TA

AA

W

o^

s

bee 1

—

T

hLA

ii

zi

x

—

&

2

s

MPOEIGE

Ls

w

Ó

z

Id

35

i

X

TA

p

I

H

H

5*

EEE

AE

UROY

EY

T

r

Y

OR22

pv

P.

P

E

d

T Yi

r —

l

Ms

-

$

-

Pt

E

P.

x

TM

E.

n

5

E5

