cernantüur, ut Ci

rcularem horum fpiritnuum motum, & in cir-

»ie-

culo redeuntem illorum ufum nancifcamur, Abír enim, ut

n

fluidum hoc ea, qua fuitin mufculos admiffüm, via relabi ar-

0«

bitremur.. Paucis: conje&uræ:inünitæ*"**mnt; inter quas, qu:

v

prz ceteris probauda fit, non aufim per apodixin definire.

I. In. mufculi contractione duo funt, que mirari potiffimum poffumus;

incredibilis nempe celeritas, qua juxtá voluntatis arbitrium quarncun-

que libuerit in partem repente qmembrum infliectunus, atque infinita

propemodum vis illa, qua temui Tmhufeulo gcavifinum pondus impelli-

"-

mus, aut fuftinemus,

Certe BonELLUs, qui utramque vim juxta

a

Mechanice leges diligentiffime *.ex,polfui:t, confítanter aíferit, à mufculo

4

«cordis tantam vim exeri, que ponderi 3000. librarum fuftinendo par

üra

foret,(0) quemadmodum maxillares mufculi $34. librarum pondus

21

fuflinerent. (p) Celetitas ergo'ex tenuiffima, fluidiffimaque fpirituum

fubftantia oriri debet, que per nervorum tubulos celerrime per mo-

)

:dum ignis electrici excurrat; cum prefertim in CanrEsIr fententia

n

fpiritus à cerébro ad mufculum ipfum deferendi non írnt, fed folum

Ípiritus in nervi orificio excitandi, & impellendi, ut illi motum reli-

OM

quis fpiritibus in nervo difpofitis fuccefüve communicent.

(d*

3[. Non omnes tamen mufculi eandem vim exerunt, fed pro varía fibra-

riSy

rum textura, varia pofitione , variisque fluidis, quibus intumefcunt,

d

varios, validioresque motus efficiunt; cumque incredibilis fere fit in

(it-

humano corpore mufculorum numerus, ut quidam 434. alii 529.

"i

mufculos ennmerent, (g) mirum memini videatur, fi tot, tamque

varii motus in humano corpore peragantur.

Quz vero de homine di-

r

i^

&ta funt, in czteris etiam generibus animalium intelligi debent, in

quibus eadem fpirituum, aut faltem fluidi analogi diffufio, mufculorum

i

textura fimilis, eadermaque imotus ceconomia proditur,

a

s

qut

ARTI.-

(v?) De motu an, par. -Iï.

]uo

(p) Toid. p. 1.

4

[0*

(g) Vid, Hi(ít, Anatom

L] "noo' 3:2,,

$

DissrnprATrIO

PÁÉBUDCUTOSUS iL

m

teí

5 Jucefhue vatio mecbanica,

qu

Jacüupá- 77 5 I. Animalia, fi pauca excipias, quz certis locis funt

ab

sim4ium. affixa, locum mutant, movendo vel totum fimul corpus

po

motu faltus, aut motu ínceffus, quo partem corporis unam

Vel

alternis vicibus poft aliam proferri confpicimus. Quomodo-

Y

cunque autem moveantur , admirabilis femper mechanismus

qu

apparet, quo omnes membrorum motus & fitus ita. difpen-

WY

antur, ut quam minima, fi ulla, animali fe moventi mo-

di

le(tia (ive ex fubjetto, cui femper pars una corporis inniti-

d

tur,' five ex ipía corporis gravitate accidat.

Homo certe,

m

nifi morbo impediatur, aut fpeciali confilio aliter fe gerat.

d

ad varia loca pertranfit; trunco & capite ere&tis, alterna

b

crürum ad anteriora latione, quam reliquum corpus fequi-

X

tur modo mox expon.end'q.

Ü

De

Md d $. II. Structurz al'tl;HCfO & eximia connexione oílium

g

«a inceffus tibize cum offe femoris & hujus cum ofle coxendicis, fpi-

tra

expofiio. ngeque flexilitate efficitur, ut corporis truncus, qui illis ve-

fa

luti fuppofitis columnis innititur, & cum ipfo caput, ac to-

tius corporis axis gravitatis ad loca circumpofita variis modis

facile transferantur.

Fieri autem in ince(fu continuam &

minime interruptam hujusmodi translationem necefle eít,

cum alternis pedibus incedimus, ut uno terrz fixo, alter

transferatur, ac neuter totus quieícat,

Uterque ab extremo

calcaneo ad extremos digitos fucceffivé movetur,

Cumque

pofterior terram fummis digitis attingit, &. acutum cum ea

angulum, ut femur obtufüm cum trunco corporis efficit,

tum pes anterior calce terram ferit,

Qua terrz percuf(lione,

dum folum renitens, & infüperabile à pede terram linquente

Aimpel-

zhe.

*

"E MorU SPONTANEO dzc

29

i.mpellitur, impulfio refunditur in ipfum corpus, quod po-

teftilli obfequi. — Nec enim fieri. poteft illa cruris extenfio,

quin fimul centrum corporis, & locus, cui pes inniritur,

n

l-

ab invicem removeantur, quodque confequens eft, altero

pus

pofito immobili , neceffe eft alterum, fcilicet trüuncum remo-

Vüftt

veri, aut illad magis transferri, quod minus refiftir; Quia

do-

vero folum deorfum truditur & retrorfum, neceffe e(t eo,

QUs

qui fit refultu corpus fürfum pelli, & antrorfüm, ita, ut, qui

X

inde motus fit; compofitus exi(tat ex horizontali & perpen-

-

diculari ad horizontem, . Si obex, quem pes pofterior ince-

Wl-

dentis impellit,. eft hujusmodi,. ut facile cedat, aut firum

TU

muter, moleftior incetfus accidit, ut probe experiuntur in

Ls

arena deambulantes: ex ea enim impetus non totus refle&i-

'Tf1a

tür in corpus, obice minus, ac oporteret, refitente, Si

qm"-

vehementior fic illa impulfio, tanta celeritate axis gravitatis

transfertur ultra pedem anterius pofitum, ut periculum fit,

ne corpus proruat, nifi pes pofterior ad anteriora citiffimé

um

trausferatur, ut obíervare licet in curfu citato.

His pedum

translationibus alternatim fa&tis, torum hominis corpus trans.

Qu

Vt-

fertur motu, quem vocant progre(fivum aut inceffum,

-

L Circa inceffüm probé obfervat ÁmrsrorELES, .eum non fieri citra in-

odis

flexionem aliquam.

In omni autem inflexione punctum eft quoddam

&

immotum, circa quod ut centrum pars, que flectitur, tranfit à recto

fitu in curvum.,

Caï

Sic femur cum trunco in coxendice, & crus cum fe-

more in poplite, cum crure talus, qui cum calce, hie cum tarío,

yret

O

tarfus digitis ita committuntur. ut fingulz partes inter progrediendum

arcus fuos de(cribant.

Hinc tot mufculorum, qui flectunt, & exten-

qUC

dunt, apparatus, tot offüum articulationes, in quibus rotundum uni-

10

us caput fuperioris finum plerumque fuübit.

Offium capita lzvi & lu-

iCib

brica obducta cartilagine à mutuo attritu funt tutiora; ne veró forti -

)f16

us incalefcant frictione in curfü , per multa milliaria producto, tenui

Iympha interlabente temperantur,

Hinc liquet greffum hominis, ut

entt

D3

omnium

pcl-

*DiSSERt'-r.A'rIo

Lie

omniam animalium effe motum compofitum ex variis cireulorum por-

Tat

tionibus ad diverfa centra referendis,

Quodfi nulla cfiet in genibus

d«

articulatio, majore velut circino arcus circuli deferiberetur, eaque

Càt

foret ratione & moleftia jncgd.en.dum , qua folent grallis lignceis in-

fiftentes.

H

z

IL Ab expofito hoc. mächan*ïäm-o, quem feapfe natura corporis animalis

exhibet, manifeflius apparet, IO- animalium progreffionem artem effe

veram, partim à natura ipfa, hoceít, machine & animé indole, par-

tim hominum przceptis, denique & ufu periculoque fuo cuique a-

nimalium acquifitam,

29: Nihil aliud effe motum progeffivum, quam

exercitationem mechanicam in varla vectium compofitione peractam,

a|ternamque actionem ope mufculorum , nervorum, fpirituum & de-

terminantis caufe factam,

39: Ea animalia, ceteris paribus, citius,

& promptius pedes movere, greffusque conficere; quorum crura bre-

viora funt.

Id prorfus perfpicuum eft in vermibus multorum pecum,

quos velociffimo motu agitant: nec ratio difpar in avibus, quadrupe-

dibus, & hominibus obfervatur: breviores enim vectes per minora qui*

dem fpatia facilius & citius moventur, quam longiores.

Centrum ^

&. III. Ex iis, qux diximus, totum corpus in inceffu al-

gavitatis fero pede fuftineri palam eft, linea

mque dire&ionis trans-

in inceffu

qui fe ha-

ferri ex pede in pedem alternis vicibus.

Át vero cum plan-

beat,

tz pedum non eandem lineam defcribant, fed duas retas fe-

re parallelas, qued utique conítat experientia veftigia pe-

dum in vado molli aut arenofo defcripta confideranti, hoisi-

nes latos & brevium crurum vacillando incedere necefle eft,

cum fe nunc in hunc, nunc in illum pedem fere ut anferes

erigunt, dum centrum gravitatis alternatim transferunt. ld

ipfüm & alii homines omnes, fed pauló obfcurius, efficiunt,

linea dire&ionis finuofo & pene ferpentino icinereab una in

alteram parallelam translata, — Inde fortaffis, ficonjectura non

fallit nullum eft animal bipes, cujus centrum gravitatis in-

au-

cedendo per lineam rectam moveatur. Quemadmodum

ceni

nE MorU SPONTANEO &c,

$E

tem ad latera pec

undulationes quasdam hoc centrum decli-

Wt

fimilem undulationem furfüm ferri ac

j]bis

nat, ita quoque per

fe(tum eft: cruribus enim divari-

Sälïïüf

deorfüm non minus mani

$u

catis depre(lius e(t, quam du

m cruri uni extenío t:run;us ïe-

rectus infi(tit.

nalli

L Baojulus impofitum hiumeris pon

dus fuftinens, pron&.. capite, & corpo-

dum enim eft ab omni farcina liber;

ella

pore anterius curvato incedit;

pedibus ftare rectus poteft; cum line

a directionis ab illius. gravitatis

p

edem alterum: , feu per fpatium

[

centro, few corporis medio ducta per p

uam

jinter utrumque pedem exiftens tr

anfeat:

at novum illius dorfo additun

at, & doríum verfus retrahit ; ex eo

lam,

pondus centrum gravitatis immut

proinde, fi re

ctus ftaret bajulus,

ducta directionis linea extra pedes re-

Neceffe igitur eft, ut prono in terram capite ita cur-

tius,

trorfum: caderet.

bre

vetur, ut directionis linca in

tra pedes, qui homini l?a-fes funt , cadgt;

T

eorfum pendente þondüs fuginet,

II Eodem ex capite qui dextra manu d

Upe.

inclinato in finiflram partem corpore p

rogreditur, vel finiffram manum

gur

rtem dextre oppo

fitam aliquantulum extendit,

equilibrii ergó in pa

Hinc etiam. ventricofi

homines humeros reclinànt, ut oppofitum ven-

Repetitis fcilicet experimentis conflat, cen-

il

tris pondus compenfetur.

trum gravitatis humanorum c

orporum effe in pelvi inter 05 pubis & ex-

1$-

tremitatem fpins dorfi, feu os facrum.

ll*

Linea proinde d-ire&ion:i's per

illud punctum & inter pedes tranfit.-

e

HI. Homo ad remulcum conductus , dum magno fe conatu componit ad

E

!a

trahendum , quantum poteft,

axem gravitatis extra fulcimentum an-

trorfum promovet;

quo enim 1

ongius ille axis diflat à fulcimento, eo

g

d illius ulteriorem antrorfüum promotio-

magis pondus corporis urget a

tó

cHonis in corpore magis di

ffat, à fulcimento feu

nem, quia linea dire

ut nifu majore deícendat; nequit autem

ld

pede, cui infiftitur ; quo fit;

defcendere, quin una fimul eadem vi promoveatur;

& promoveat cot-

:qt,

ul

pus trah

endum. Fit enim ille defcenfus per peripherianr circularem,

quam defcribit centrum gravitatis motu circul

ari recte inclinatze ad ho-

yort

Itl*

rizontem, ductz À centro gravitatis ad pedem ;

ut ln:em-in'i' obícurum efh

-

L2 $ LV.

d

32

DissrcmsBmATIXIo

-

Afcenfus

per aceli-

$. IV. Eigiguo conatu mufcu

lorum -'opuvsu-e(t in inceffü

via & de.

per planum horizontale, in quo, cum crus anterius re&um

m

Ícenfus,

fit, quo tempore pes pofterior transferri incipit, axis gravi-

M

tatis eft in ipfo centro vectis, aut tantillum ab illo diftat,

quod

l

perinde fe habet,.

ac fi non diftaree propter celumnarum il-

larum offearum qualemcunque amplitudinem, intra quam

linea dire&tionis comprehenditur. in afcenfu per fcalas mo-

leftus labor organa exerces: nam in unoquoque gradu pra-

Ccipua pars totius ponderis vi mufculorum attollenda . eft,

Ü

usque dum trium articulorum flexus extendantur,

Per pla-

num incedentibus moles integra corporis nunquam fufpen-

ditur vi mufculorum , cum offez columnz unius pedis inni-

tatur, aut huc illuc convertatur,

Sed in afcenfu per gradus

ipfa mufculorum a€tio corpus fuftinet, non durities & fir-

mitas fulcroram: eandem ob cauíam afcenfus per ardua &

acclivia operofus eft, tum quod plantz pedum in loco accli-

Vi acutos cum tibiis angulos efficiant tum quod'non perin-

abeu. a ice l UMMME o r r i d o at

de firmiter, àt in plano horizontali, fulciantur.

De defcenfu videri magis paradoxum poflet, quod &

ille molefto labore non careat,

Sed oportet fané & hunc

motum paulo moleftiorem accidere; etenim qui defcendit,

inflectere crus alterum cogitur

-

» Ut pes promovendus gra-

dum proximé fub

)

e&um attingat, antequam axis gravitatis

excedat ultra pedem quiefcentem, ne corpus'cadat. [n fu-

ftentando autem corporis pondere in illo fitu, quo tempore

pedisalterius translatio fit, quantum laborent mufculiextenfo--

res cruris inflexi patet ex fuperius recenfitis. — Utramque mo-

leftiam, quz in afcenfü pariter & defcenfu eft, ut levent

Archite&ti, ícalas conftruere amant in atria longius proje&tas,

quo gradus fingulos depreífiores, numero licet au&tos, ad-

curare liceat: idemque obfervant, ubi per fcalas cochlides

fpatii & arez compendium captant.

$: Y,

33

DE MorTU SPONTANEO &c.

effu

E

.. V, Saltus eodém mechanismo fit &.intelligitur, -qr;o Saltus,

hum

inceffus:

WVI-

duobus enim poti(fimum peragitur, corporis fcili-

cet elevatione in alrum . & promotione.

Promotio non dif-

ul

ufculorum

) il

fert à veloci progreffione feu curfu; iisdemque m

a&ionibus, eademque-..contentione peragitur: elevatio fit

dafil

partim rea&ione duri foli, cui innitimur, partim actione vi-

T-

bratoria mufculorum, nervorumque, qua centrum gravitatis

Jf

magis elevatur.

Cum enim ftat corporis humani machina,

eft

cencrum gravitatis diftat à terra tota longitudine femoris &

)l-

cruris: fed ubi fle&untur articuli, & minor eft diftantia, fi

K

magna vi contrahantur mufculi, tres velut arcus inflexi cir-

Ti«

ca coxam, genu, & pedem magno impetu laxantur, & folo

(us

refiftente, centrum graviratis furfum impulfum, molem cor-

fit-

iX

poris attollit. . Non aliter id fit; atque in arctu, qui terrz in-

fifti. FHujus enim cornu fuperius fi vehementer compri-

(li«

mas, non folüm vi elasmi reitituitur, fed & furfum exilit.

(l-

Nam füblata exteriore potentia fefe dilatare nititur; cumque

pars ea, quz terram contingit, fpatium, in quod fe panden-

do recipiat, non habeat, motu reflexo centr

um gravitatis an-

AU

tea depreffum furfum erigitur unà cum arcu integro. In ho-

(l

mine autem exercentur tres arcus, non quidem à materiali

Tàe

duritie & tenfione articulorum, ut in ligneis & chalybeis

:

M

virgis contingit, fed ab organica vi mufculorum extenforum.

iu-

ort

S. VI. Eft autem mirz;bil'is ftru&tura & difpofitio dicto- xxsmea

L[b

rum trium arcuum, alterné difpofitorum. . Primó, ut tripli- hd in

no

cata vi impellatur centrum gravitatis, &c fic. validius impri-

ent

matur corpori animalis impetus. projectitius, . ut altius 1

05

ipfum afcendat; quia gradus velocitatis continenter impreffi

l-

toto tempore, quo articuli explicantur, perfeverantes com-

us

les

fum,

i Secundölz,. ut impulfi

ponunt i,mpctum magis inten

E

at

—

34

DrsskRTATIO.

fiat per lineam re&am, five perpendicularem, five inclina-

tam ad horizontem, quia motus artuum funt circa nodos

omnium articulorum.

Oportet igitur, ut aliqua centra co-

rundem diverfis velocitatibus moveantur, ut omnes motus

circulares componant iter reGilineum.

'T'ertió,

alterna

difpofitio trium articulorum juvat ad extinguendum imperum

in defcenfu, ne pedes forti ictu pavimento illidantur, & lu-

xentur; fenfim enim cedendo im

fionis infringunt.

peFun1 -relapfu-s & percus-

I, Quo longiores funt vectes extremi crurum, eó funt magis ad faltus

majores efficiendos accommodati.

Hinc ea animalia, qu& crura ha-

bentlongiora, habita ratione molis corpores, celerius furfum impel-

luntur & altius, quando in faltu crura explicantur: quemadmodum id

in lepore, fele, tygride, &c. &c. obtinet.

Nec tamen id univerfim

requiras in omni faltu validiore.

Sunt animalia, quibus crura funt

mediocria, & faltus nihilo fecius ftupendi.

Videre ante annos aliquot

licuit fimium, infignem magnitudine corporis, & hoc in genere exi-

mium quid praftantem.,

AÁd imperium magiflri fui, qui eum ad fpe-

étaculum alebat, facto ad parietem affultu, inde fefe eo librabat in al-

fum, ut dorfo lacunar feriret in hypocaufto fedecim pedes Rhenanos,

minimum . dixerim, alto.

Brutis, infectisque, quz omnium pedum,

aut faltem poftremorum articulos femper inflexos retinent, prompta

ad libitum faltandi facultas eft: & nihilominus, quando faltum vehe-

mentiorem aggrediuntur, plus folito eos incurvant: rei documentum

in locuftis & pulicibus proftat.

Reptilia veró, qua pedibus, faltu quo-

que carent, nifi fpinam hinc inde inflectant.

Sic ferpentes contracto

€orpore per finuofas inflexiones caudam terrz applicant, caput paulo

erigunt, & fubita fpinz extenfione fpiras finuofas explicant; quo fit,

ut toto corpori tantus aliquando impetus concilietur, ut ad aliquot

paífus inflar fagitte vibrentur,

1I. De cunmsu fpeciatim plura dicere nil awttinebat, cum ab inceffu fola

motus velocitate diflet, aut fiquid ab illo diverfum exhibeat, totum

um at-

id gd faltus leges éxpofitas pertineat. Id quod in curfu animali

tentig«

pE MorU SPONTANEO &c.

33

fid-

tentioném noflram fibi potifimum vendicare debet, eff (ummi rerum

!s

Opificis potentia, que vel in ipfo hoc organorum animalium exercitio,

Q

. quantum opera fua preftent humanis, dilucide manifeítat.

Qua ete-

QtuS

-nim machina, artis humanz prafidio elaborata , durabili adeo fingula-

«

rum partium ingenio, nexuque tam firmo conferta eft, ut ex motu

tU

perniciffimo , ac diutiffime protracto vitii nihil trahat? Attntu & con-

cuffione crebra ante ufum pene labefactantur.

Corpus animale verà

.Ju-

hujusmodi eft, ut diutiffime perítet fine noxa poft millies iteratas arti-

V

Drome-

culorum, mufculorumque reciprocationes, continenter factas

darius, quadrupes ex genere Camelorum, fi tuta ScALIGERO fides, (v)

tanta velocitate & patientia motüs decurrit, ut amplius centum mil-

faltus

liaria uno die conficiat

Caterum inter problemata otiofa jure referen-

a ha

dam arbitror illam controverfiam, — quà-difceptant

utrum. homines

npd

prevalere quadrupedibus poffint curfus pernicitate

De HAzaELE pto-

-

m id

fectó, fratre JoAnr, Principis militie, teftatum facit facra hiftoria, (5)

erítm

eum tanta velocitate currendo valuiffe, ut capreis filveftribus 2quipa-

funt

raretur,

In SurpAE commeritariis mira quoque de homine velociffimó

.1quot

referuntur

, INpacus, inquit, füb Leone, Marciani fucceffore,

£Xle

??

floruit homo audaciffimus & pedibus valentiffimus, 1eva manu ro-

dpe

?5

buftior, celeritate przítans

Fuit enim Euchide & Afopo, & Chry-

j4l

fomazo & Echione, & fiquis alius celeritate pedum celebrafur, ve-

nos,

locior.

35

In eundo conípiciebatur, & rurfus evanefcebat, fulguris

jum,

»

inflar per. precipitia,

non currenti magis ,

quam volanti fimilis,

mpra

»

Quam enim viam homo equis mutatis uno die conficere non pote-

vehe»

rat, eam hunc fuis pedibus absque ullo dolore percutrere affere.

2

MT

ntum.

22

bant:

namn

d

caftello Chereo uno die Antiochiam perveniebat,

&

qno-

poftridie in idem caflellum revertebatur, ex eoque denuo, quietem

rado

25

non defiderans, uno die Neapolim Ifaurie proficifcebatur, ,,

paufo

Be SrARCHATERO S$ueco fortiffimo teftis eft OLAus, (f) eum pracipua

p it,

pedum pernicitate infipgnem fuiffe, ut uno die é fuperiori Suecia if

;quot

Daniam cucurrerit; quod iter alii vix XII. diebus equo vecti perege-

rant.

Sed hzc Orar funt.

E 2

Piu-

] fola

otum

(Y) Exoter. Exercit, CCIX,

l^

(5) H. Reg

nfig«

(») Lib, V. c. 7. fept. reg.

36

v'fst"f's-E.RTAT'ro"

f

Plura hujus generis miracula memorie pofterorum reliquerunt PETRUS

ManryR, CAMERARIUS, LAMBERTUS SCHAFNABURG

, J.ovws. Hos

adeat, cui jucundum eft exotica mirari,

Mu P

Tiwceffus

— & VII. Quz faciunt ad inceflum hominis explicandum,

dis,

quadrupe- accommodari füa rarione poterunt inceflui reliquorum ani-

malium, quz binis pedibus gradiuntur, attendendo tamen

molem, figuram, fitumque totius corporis, & parrium fin-

gularum, ex quibus varia ad inceffum adjumenta fuppetunt

aut impedimenta.

Quadrupedis ince(fum paulo lentiorem

attentius obfervantes deprehendunt, nunquam duos pedes

diagonaliter oppofitos fimul moveri, ut vulgaris eft opinio,

fed pedem unicum à terra attolli, reliquis tribusfolo infiten-

tibus,

Motus ab uno pofteriorum incipit, qui folum im-

pellendo retrorfum, promovet centrum gravitatis; dehinc

-pars anterior ejusdem lateris attollitur, & antrorfum fertur.

Completo greffü duorum pedum ex. gr. finiftrorum, pofte-

Inceffum

rioris dextri motus fuccedit, tandem anterioris.

enim animalium nolim exiftimes motum omnium partium

zqua velocitate translatarum, . & fecundum eandem dire-

&ionem, cujusmodi eft volatus avium: fed motus eft rcful-

tans ex translatione quarundam partium, quz aliis quiefcen-

tibus innituntur: adeo, ut animal ftando quodammodo pro-

moveatur. Quo autem ftatio machinz firma fit, tribus fai-

tem columnis, inter quas linea dire&tionis à centro gravita-

tis du&ta incidat, eo quo diximus modo; fulciatur neceffe

eft. In columnis crurum id quoque narura fedulo inftituit,

ut ere&z duritie fua & fenfus ftapore pondus incumbens fa-

cile fuftineant, Quod reliquum eít, motus animális ea ra-

tione facilius abfolvitur , quod non integram molem, fed pe-

, qui

dem unicum moveri ; —& attolli tantummodo oporteat

inftar

pE Morvu L-S—;FOQT'R.N'EG &c.

37

305'

ín(tar contt, cujus in re.nautica ufüus e(t,. folum impellendo

lu

centrum gravitatis antrorfum promovet, tribus columnis e-

recdtis, ea pene ratione, qua currus fuis rotis innixus trans-

fertur.

m,

lll-

Neício, quo duce in c*b-n'trari"am fe—ntehtiam abierit ÁRISTOTELES, ratus,

guadmpedia- moveri ita, ut fimul cum pede dextro anteriore promo-

t

Pictores fortaflis ab eo fidentius fuiffe in

veant finiftrum pofleriorem.

]s

confilium adhibitos, quam examen naturz credideris.

Sic quippe

int

pingebantur imagines equorum elevatis. in altum fimul dictis duobus

2l

pedibus, & adhucdum pinguntur, & finguntur hodie,

Sed fallitur cüm

es

pictore Philofophus.

Nec enim , quod in faltu bini fimnl pedes ele-

ventur, idem imn inceffu fier1 confequitur, ut recte advertit DEsaGurLI-

ïiO;

ERS, (u) Errorem detexit BongLLus in libro fuo 4de motau animali-

en

47 , ubi ex Mechanice principiis oftendit, ordini & fimplicitati na-

[ll-

ture motum ànimalis per inceffum repugnare, fi bini fimul pedes,

inc

anterior dexter, & poflerior finifter eleventur. Motus etenim omnes

animalium ifa reguntur, ut centrum gravitatis fit intrraþ bafin fulcri

l—

:Uï.

fuflentantis,

ii

JEgre in. motu cele;'iore adverteæ datur hanc incedendi ra:tion'em. Len-

(m

ta teftudo & bufones nobis, nefício an delectu fatis commodo, ex-

v*

perimento ferviebant,

Tarditas. inceffus in utrisque morz fatis in.

ül-

dulgebat, ut diftincte perfpiceretur, anteriorne primó, an poflerior

pes levareturt,

Nec tamen proptérea in iis quadrupedibus , quorum

jita

inceffus vélocior obfervationem eludit,- effe. fufpicio poteft, pedem

utrumque fimul transferri ; cum fic linea directionis continno extra ba-

-

fin caderet: quod fi accideret, notabili profecto corporis ad utrumque

t

latus alterna inclinatione proderetur,

Hune porro incedendi modum

fe

à BonELLo defcriptum, narure maxime conformem, & hujus magifle-

Jity

rio ab omni genere quadrupedium 'exerceri*, vel ipfi homines fuo ex.

f-

emplo comprobant,

Infantes humi manibus pedibusque reptantes,

eundem in levandis corporis fulcris ordinem fervant,

[0e

Pedibus capti

e-

fubjectis humero fulcris fubalaribus ita incedunt, ut motum incipiant

E 3

pede

qu

CEPELA

—

i

fpif

4(::) Cours de Pi)yfzquef. T. l, uot. fur /a z.-. Lecou. p. 9o.

38

DisskERTAT!0

pede ex. gr. dextro, mox fulcrum dextra itidem manu promovveant;

quod experimento per alium quenilibet rei igqamm capiendo , difcere

qmvi; facile poterit..

Inceffus

$. VIII. Qgöniam vero non una, & conftans eft ratrio in-

quadrupes

cedendi iisdem quadrupedibus, ut obíervare potiflimuni li-

dis variat,

cet in equis; difcrimen, quod in inceflu concitato, tolutari,

fuccufforio, & gradario intervenit, non negligamus. Dum

concitatiore motu incedunt, duo pedes anteriores primum

promoventur, impulfo antrorfuni & furfum corpore fub-

ita & valida excen(ione crurum, quz prius non nihil contra-

huntur,. ut quod per longiusípatium impellendum eftcorpus,;

potentius urgeatur.

Scatim atque pedes anteriores folo infi-

A— — — — (|/' & , "À

ftunt, pofteriores antrorfum deferuntur, fecuti impulíum,

quo tora moles corporis ita fertur, ut pedes anteriores in

eam partem inclinent; & nifu fuarum extremitatum retror-

fum totius corporis motum ad anteriora augeant.

In in-

ceffu colutari, qui commodi(fimam feffori praebet veCtatio-

1

nem, pedes ejusdem lateris, firsul antrorfum promoyentur;

poft hos pedes lateris alterius, ut alternata binorum pedum

Y

promotione tota inceffüs ratio abíolvatur. lNon tamen tu-

tiffimum hoc genus inceffüs eft, cum enim axis gravitatis fit

vel extra füulcimentum, vel bafi admodum anguíte immi-

l

neat, equum profterni offendiculo minimo frequentius con-

tingit.

[n inceffu füccufforio pedes diametraliter oppofiti (i-

mul moventur, & quiefcunt alternatim, ita, ut moto pede

anteriore dextro, moveatur & (ini(ter pofterior, his vero

t

quiefcentibus, ad anteriorem (iniftrum & pofteriorem dex-

t

trum ordo motus deferatur.

De motu denique gradario di-

l

&a funto, quz $? fuperiore univer(im de inceffu quadrupe-

dium retulimus, — Átque ex hoc difcrimine ince(fus expofito

3alia,

facile conficias, quam variis moveri modis p(o(iï»nt anin

quz

39

nE MorU sPONTANEO &c.

Anf;

quz pIuriuä pedum minifterio fübvehuntur, aut infe&ta,

Cett

quibus tamen nulla ratione competit motus tolataris; cum

habeant pedes admodum divaricatos, & extrorfum ad latera

Il*

rodu&os, quibus omnibus ex uno li;tere fimul fubdu&is,

haud fufficiens fulcrum ex áltera parte axi gravitatis pra-fta-

[

retur.

rl

Pluribus haud opus eft, ut intelligatur mechanis-

mus, quo progrediuntur animalia, quz pedibus inftru&ta

H

jm

funt. Longe ab eo diverfus eft reptilium, quz pedibus ca-

rent, inceflus: in illis enim, dum progrediuntur, pars quz-

l-

dam immota, & folo veluti affixa, permanet, cui tanquam

[d*

fulcimento reliquz, qua motum obeunt, innituntur, al-

U5

ternante in diver(íis partibus otii & motus vicifütudine. In-

f

ff

ceflus hujusmodi reptatus nomen habet,

n

[

S. IX. Reptatus etfi non foli ('erpen,tum' generi proprius Rept?tu&

fit & peculiaris, in eo tamen hic gradiendi modus rectius

"-

Q«

exponi confuevit, non tam ex eo, quod ferpentes principem

inter reptilia locum obtineant, & per fe fe motum praftent

h

(il

magis perfpicuum; fed potiffimum quod eruditorum fítudia

in obfervanda horum reptilium fabrica uberius, feliciusque

ll-

veríata fuerint. (x) — Serpenti fpina eft-admodum oblonga,

--

(it

ut oblongum eft ejus corpus, cujus, fÍi caput excipias,

]l«

longitudinem fpina complet.

Vertebrarum fpinz cum fit

"

iugens multitudo , necefie eft, eas effe admodum breves, &

f«

habere fingulas proportionatam latitudinem, hoc eft, exigu-

de

am.

Hinc fequitur, licet in binarum quarumcunque ver-

T0

tebrarum articulatione parva fieri poflit inflexio, ex multis

Y«

tamen, quibus contortz fünt, inflexionibus in parva etiam

li-

longitudine infignem fpinz & totius ferpentis fieri poffe )

X«

in-

(Q

fda

(2 Ada 4Acad, Parif. ad annum. 1692, 1695

n

40

Drsst R'T"A"r TrO'

inflexionem ; V'ita, ut ferpentes in fpiras circulares, aut gyros

admodum contractos aliquando convolvi, aliquando finuofis

hinc inde flexibus complicari videamus, Auxilio harum fpira-

rum, mufculorumque fpiralium tortuofus ferpentum inces-

fus hacratione peragitur: pars corporisanterior fpirarum ex-

plicatione antrorfum diftenditur, & promovetur, dum inte-

rea pars pofterior, illiusque mufculares fpire quie(centes,

d

& folo innixe, fulcri loco funt; cüi anteriores innituntuür,

ut promoveantür: (z) viciffim vero explicatis anterioribüs

p

Ipiris, - foloque infiftentibus, fefe contrahunt pofteriores,

»

r

alternaque hzc fibrarum explicatio; & contra

ctio reptantium

corpora promovet,

Tam crebre aliquando fünt ille infle-

ï

xiones, & fpirarum explicationes alternatim faGdz, ut fum-

l

ma velocitate hominem citato curfu fugientem affequantur,

k

quod poti

f

.

Timum 'a'-ccidit»fervïdiqre eítatis calore, aut ce(tro

irc incitatis,

(y) Serpentum pr-æcïpue viperarum ag'i]ifas, qua imprimis caput in par-

D»1

lat imd

tem averfam , & latera facillime flectunt ; reliquo. corpore quiefcente,

ut jam ARISTOTELES obfervavit,.(4) .eo potiffimum referenda eft ex

[

——

mente BLASII, (b) quod vertebrarum apophyfes breviores fint, qua

parte propius ad caput accedunt.

Minuti preterea mufculi per totum

corpus difpenfati, fpinas exiles diducunt, & ipías poti

mmum " verte-

bras flectunt in diverfa, atque erigunt.

(z,) Reptatus ihügne adjumentum natura animalibus przílitit in fquam-

mis, quarum fitus & figura alia in dorfo, fub ventre alia obfervatur.

Sub hoc enim fquammz, alie aliis imbricatim impofitez, annularem

figüram exhibent, quarum éxrremitates éa rationé fe invicem contin-

gunt, ut; fi fquamma fuperior mediante mufculo retrahatur, aut eri-

d- .. —anad e- u oanaé l"U* . P"MOddaeld» Qu

gatur, alterius extremitas in altum tollatur.

Commodum , quod inde

repta-

(«4) Lib. IV. de pai*tib. -aizimal. Gs L

(b) Auaromw. auimal. Part, . c, 39.

pE MorU sPONTANEO «&c.

4X

05

weptatui accedit, facile patébit cogitanti, quod fquammz fingule .vices

fs

obeant. totidem uncorum, auf aculeorum,, qui terre figuntur ventri

-

fubjecte.

Quod ;nifi effet,

non poffent profecto . ferpentes, 'poflerio-

Tibus partibus folo innixi tanta vi & celeritate fuos finus. explware ut

G

1nüa1 fagxttæ arcu emifte per- px.üus ahquot ploühan

?

-

Tradilium

$. X Ammaha, qu'ï: tractilia vocamus, hanc inceden-

n

di ra cionem fervant,

inceffus

ars pofterior contrahitur, craffio

orque

u

éffecta, rugis exmms afperatur, quibus terrz adhavet, ut

JU$

pulfioni auc tra&ioni ; fa£tze fecundum re&tam fuperficiei ter-

C5

rz, cui tractile infider, parallelam refiftat; pars vero ante-

H

rior extenuatur, .dum parti pofteriori corrugatz veluti ful-

i

cimen:o retrorfum innit

ns, ad anteriora extenditu

Poft

ffle

h

E

I]:

am

exrenfionem.extremit

ac 4

d5 dà

nterior contrahicur fecuadum

üfy

lum.z adxmm, corrugaturque, & fic confequenter partes

lro

elique pofteriores: qua contraCtione cum pars anterior ter-

antrorfum pro-

re adiuereat, necefle eft partem-pofterioren

moveri,

Sic fa&tis fucermt.m extenfionibus & .contr: *&ion;«

päf-

((

bus, & alternatim-quiefcentibus partibus extremis, animá-

24

lia tra&tilia progrediuntur.

Ex hoc progrediendi modo in-

qm

telligitur,

pàártiumcorntratCtarum rugas anterius efle lz viores,

fur

afpemov'eb vero €x ea parte, qua fibi imbricatim incumbunt:

Ortel

fecus in conrradmne, quz fecundum longitudinem fit, cam

facile corpus H.*IOFHHD ; quam amrürium Inoveretur.

At-

jarn

que ad hos motus commode obeundos, nà&ta funt hac ani-

malia.certam fibrarum mufcularium fyntaxin, ut alix fecun-

atf

jLern

dum corporis longitudinem fint extenfz, aliz: circulares, ut

ntilt

in vermibus, transveríz alie, ut in llmambus, 'Vix ex utris-

.

que permixta.

inde

t

Eruca fere ut lumbucus reptdát: dum partes corpons in fe ipfas redeuntes

£ontrahuntutr , pedibus terre fixis, aliquam fui partem, mon corpus

inte«

DrissrERTATIO

42:

iäægrum;. alio: transferunt.. Q"uædämf-r tamen-inftar- ferpentum: .gfä:igatæ,..

Á

partem. poftericrem. caput: verfus adducunt;. dehinc: reducto. corpore,

partem.anteriorem promovent.. Perfpicuum.inde, quod erucis- pedes

id officii preftent ,. quod;fquamma: ferpentibus.

Sed. abfit, utexamen:

inceffus delabatur ad. multiplexillud:difcrimen: exponendum,. qnod mo-.

tus-infectorum diverfiffinrus exhibet.. Infinitum. peng opus compendio

profequi inflituerem,. — Multa infecta terreftrium.inftar. animalium: gra-

diuntur.. Scolopendre ,. cui octoginta fünt pedes, admodum: differt in--

ceffus:: nonnulla- tantummodo: faliunt:: funt, quz fe promotura, in.

dor(um fe conjiciunt,. pedes.in altum. exerunt,. mirisque. dorfi contra-

(tionibus viam emetiuntur,, mox.converfa pedibus infiftunt,. qui ipfis

pro columüis ,. non ad gradiendum: funt:dati:: quedam apoda: incedunt

fupra caput'& caudam:: polypus & fepia bracbiis-in:afperas rupes inje--

étis fefe protrabunt:: aliis. nullus: omnino- motus- eft à loco- natali, ut

patellis.

Varietas mira & infinita in minimis, quz qnantumr.commen-

dare Conditoris fapientiam poteft,. tantum: illudere. debet: fcrotantium:

curiofitati..

A RE U LL S IV

Dc Volatuw c». Natatu..

Refiftentia

G. E. Qua ratione volatilium corpora non modo: in. certa

medii qui 3] tit

üdine füftentenrur ,. fed etiam alarum jaGtibus vibratoriis

fe habeat:«

in volatu,

cleventur in aére. qui propter eximiam fluiditatem celerrime

