JbI12b_qt_8

n

G-

—

a

m

m

s us

--

LL

m

o

—

:

m

M

Ed

EH

U

—

$*

——À

i a i. at

Ms

—

Hs

MW

iJL/

T

—

Es

ia E E

mies

LI

2

*

d

2

$

É

l)ec

E

-

Ed

T

t

ag

"

ETE LR

3

E.

*

;

L

"

"

y

i*

E

j

É

vt

o

g4

s

s

T

&

.-

xw"

^

^i

....q.rllä. adic h

A.

n Mi

MM sE

VET RE GRCASEESTTS

j

v

;

;

d::*

3

f..

A

Fsl

t

-P

i

m

;;

*

P

d

s

i«s

g

n s

ä

E.

-

:s

i*Fïa

w

Bo

— p

85

g.ä'

*

v s-

nUts

w

3

Rn

-L

N12«510167857 021

hs.

UEUAU

uB Tübinge)?;/)

j

-

r — — ial —

l^

DIS ER.T Al lLO

1

INAUGURALIS

MOTU SPONTANEO

JIS ANI

ALIS,

RPOF

DATÀ

LUCl ET FAUTORIBUS,.

QUANDO

:

Jb USBICE

DEO OPTIMO MAXIMO,

P. AMBROSIUS EGELL, Soc. JEsu

AA. LL. r PuirosoruiaE MactisTER, EJUSDEMOUE IN ALMA SEMPERQUE

CATHOLICA UWIVERSITAIE MOGUNTINA PROFESSOR PUBLICUS ET OR-

DINARIUS, FacurTATIS PHILOSOPHICAE AssESSOR,

PHILOSOPHICI DOCTORATUS ET BACCALAUREATUS

JUR

RA ET. INSIGNIA

NOBILIBUS

ORNATIS

REVERENDIS,

PRAENOBILIBUS

AC PERQUAM ERUDITIS DOMINIS

PRIMAE ET SUPREM AE LAUREAE PHILOSOPHICAE CANDIDATIS

ä

PUBLICF IN ÀLMA - SEMPERQUE CATHOLICA UP»I&ERSITATE MOGUNTINA

More inajorum , vitu. [oleumi couferebat

D1E VI. SEPTEMBRIS,

ANNO MDCCLXVIII

s

RUR SIUS s apa:

GOPU MA r

NEDRS

ia ts

OE

Monumme ) Iyþxs Ele&or. Auhco Academ prwxl apud Hæred I

NS*M

PT

PRIMI MAGISTRI A MEDIO SAECULI XVIII

I

!

£751. D. Chriftianus- Appell

Mog-.-Q)I?s 2. D: Petrus Oberheimer, IZochh

1753. D. Franc. Edmund. de Eckaxtwï'gggg. D. Georg. Jof. Antheni, Mog.

11

1755. D.Frid.Enippenberg,/Z'arburg

1756. D. Jof. Lud. Beck, Gernshem.

1751. D. Petrus Soehngen, Nf?deïhïþfQI'ZSS). D. Jofus Jof. Rieffel; Mogon.

1759 D. Tlioin. Kniesling, RXÀdeshem, 57)1760 D. Ant. Rud, Felix de Laffer.

Y

Ü

1761. D. Jacob'Steinmetz, Mogonus.

6*

1162. D. Carol. Jof.Kohlbern, /7alluf.

1763. D. Matth Georg. Chand elle, I'V.fwl764 D. Maxim, Vdewem, Amorb

17165. D. Ftanc Antan Wilhelm, Mog. 95)!766 D. Joannss Henr. Vogt, Mog.

1761. D. Georg. Adarn. Merget, Mog.ió

|

QUAESTIONES. INWGURSALES

R. P. PROMOTORIS:

Qua 'metbodo Hifloria uaturalis. fludio Pbyfice jumgenda?

DD. MAGISTRORUM:

Ouisr uexus. Pbyficam inter v Hifforiam natuvalem?

PRIMI DD. MAGISTRI.

I D. FnaNocimscus. XaveRiUs ErgrFEL, Mogonus:, DEFEND, ex

Mathefi,

IL D. NicoLAUs LENNIG., Mogonus. DERFND ex Mathefi.

IlIl. D. FgibpERICUS MiLCHIOR WEINGAERTNER;

oJlf

DzrkND. ex Mathefi.

Mogouus,

Mp

IV. D. JoscPHus PETRUS SCHERER, Bu*nkhemevf i. DEFEND,

jutti

ex Mathefi.

V. D. HzsuRgicus ANTOWIUS GwaU, Ziendovfenfir. DereNn.

?ogoü

ex Matheti,

allet.

VlI. D. Coxgapnus LanRoN, JVegouu:. D&FEND.. ex Mathef'

aj

PRIMI DD. BACCALAUREL

I D. Joaxwzs FRANcIsCUs LACK,

WVfogonur.

mo:b

H. D. GasPARUS MürLER,

JFuidesiarienfir,

l1t.

D. JoaNNEs GronGiUs 'TRAUTH;

Mogonus.

Mát

1V. D. CoNRaDUs BRAUN,

Altbemenftr,

Ad uwrumque gradum promoius |eft,

R. D. FRaNciscus CHRIsTOPEORUS SCHEIDEL,

Dilleafir,

Ss.

'"Theologie in annum 2. Auditor, Archi- Epifcop. Semi-

narii ad S. Bonifacium. Alumnus.

Ad gradum. Magifleris,

Ornat, ac Erud D. FRANGSCUS ANTONIUS ROTH, Merleba-

£&fir , S8. 'T'heologie in annum 3. Auditor, -

d utrumque. gr adum.

D. jAconus KORN, Oeftrichiur, Ss, 'Theologiz in annum :

Auditor,

X 2

NOMINA DD. MAGISTRORUM

D. [oannes Ailendórffer, KJeinrohrhem.()D. Valentinus Schorn, Bibliffenfir.

D. Alexander Angerer,. Mogonus

(jD. Henricus Stens; Mogonu:

D

Henricus Angerer," Mogonus.

wD Adamus Unterheiner, ZLaubenhem

Fridericus Becker, Z4ogonus.

U. Jofeph.Bernatd, 'Wemgærtner Mog,

(

Jacobus Blez, A üdeshemenfis

QD VVlhelmus VVClzeI Rockenbeæg

];5

D. Francifcus Pbæhppus Wittmarn;

Petrus. Bordolo, .K chbergewþsäg

Nider- Kirch.

Joannées Petrus Dibelius, Mogom. ()D Sebaflianus Bopp, Miltenberg

Michaél Faulhaber, Aænmhemenf; QD Joannes Dorn, Zinicellanus.

M)

Geot gms Hensle

r, Gernshemenfis, QD Petrus Efchborn, Heidesheim.

Martmus Heüffe, Schmalbacm/*'fmü Josnries Hettench

Bodenhemenf.

D Joannes Kmmerfcheld Bingenfit.

Jofephus Hoffmann, Burckhemenf.

Leonardus Lauarent. Holl, ,M:'f.awi )D Jofephus Knoertzer, uchenfir.

:Eïïä

Alexander Kaffel

Mogonus.

( D. Fridericus Ladron, .Mogenux.

Adamus Mangold

Mogonus.

Mogomnur.

&D Adamus- Ofwald

4D. Joannes Simon,

Héidesheim

Ienatius Molitor, Cafféllanur.

Petrus Pafer;

Limburg.

ÜD. Bernardus Strein , AItheimenfrs

Antonius Pauli; Heldenbergenfïf ($D, Franc. Anton. Zimmermann, Ger-

mérihem,

:Iää

Ignanus Reinhard, JMogonus.

[

NO-

NOMINA DD. BACCALAUREORUM

f,

D. Georgius Breckheimer, Floersheim. mD Michaél Boller, Lohranus.

D. Chriftianus Burger; Francoford

D Balthafar Clemens, Dromexshelmen(

IT

D. Cafparus Caftor, Cambergenfis

Üp Georgius Ebel , Momburgenfis

Philippus delahue, Bensheimenfis

lg

D. Francifcus Eble, Wilanus,

Franc. Xaver. Dilimetz, Laurifanus

D

Andreas Dorn, Kideracenfis

äD Marcus Fifcher , quhexmenüs

n

WD Francifcus Happcl, K leinwaldftadian,

David Glanzner, Kleinhufanus.

&D Georgius Hartmann, Hesli agshofenf.

Joan. Baptiffa Grebert , Mogonusa

AdofphusHeineman,, Mardorffenf. É )D. Victor : Hartmann, Hadamarius,

Lotlarius Herd, Mogonus.

(o**n Iacobus Kamp, Aleesheimenfis.

::ï

Antonius Horix, Altavillanus.

D

- At z&mih Kre nm'

Moconwus

D. foannes Eniesling

Rudes -exmenfïer Toan. Baptifta Lizius

; WaMufius

21

D Jüan ïac:obuaKumm Cdmber(*enüs

D Jacobus Molitor, Mayfenbacenfis..

D"uerfïad $;

h

D. Georg. lofeph. Lembke,

?

$ D. Micbaél Mosbach, Deidesheimen(ts,

D. Quirinus Lezaack, Spsdanus,

gf

2.Sebaft. Neuberger, Eichenbühlenfis

D. Joan. Baptifía Mang ; Benshieimenfis.*

D Frane Jacobus Roefch, Mogonus.

D. Jacobus Mebs, Mogonus.

wT) Michaéi Sauer, Altheimenfis,

D. Jofephus Mohr, Flersheimenfis

(jD. Chriffianus Scheffer, Mogonus,

D. Jofephus Miller, Flersheimenfis,

ï(fï

D. Philipp. Jac. Schenck, Obernrfellan.

D. Joannes Schemburg, Mogonus

m

D JozmnesS chick," Mogonus.

D. Martinus Steinbrech, Mogonus

D. Hilarius Travers, Lorichius

Guf

w D. Joannes Schmitt, Bensheimenfis,

( D. Adamus Schoenig; Khnnenbergenüi.

D. Lambertus Wemand Bmgenfs

D, jomnesWonerfchmd Oc&nchwo.vD BecnandusSchott Mtawlizmus,

(

X5

Ddp"

REVERENDO ac RELIG I-D'SO PATRI.

POPROMOTORE

SYMBOLUM. Exemen apum preeunte Duce.

LEMMA. .Jux operis, pyiucepsque fuga.

ODE.

N

oh fic Aeaciden plaudere prodiga — 72Qualis mella favis condere fedulac

*5 Excepit Dolopum & MyrmidonumgäAccendüï'e Operas, non requiem patií

Tnanus,

$uevit, voce laborem

Currum quando reflexit

Cafo þvic'ïor ab Hectore:

92 Urgeps , dum ftimulo caret,

Quam Izto fremitu turba meliffia,

Q)j-Gn/av-o qualis 1ners, i)om:bylios, genus

Secircum glomeransAmb*rofxumeucem,,(ojTe.&o depulerit, cemque crabronibus

Plaudit, libera pennis

)

Fucos, artis egenos,

Alveo celfius evolans,

(

Sólo murmure nobiles.

(

;

Hunc geftit meritis tollere laudibus ; (QEt qüa!is docuit fingere proprium

Obfcurosque diu nunc memorem juvatEt fundare manu dzdalea larem , ,

Evulgare labores ,

Hse: & plura parabant,

Et curas vigiles Ducis,

22 Non audita ;pm;ul mihi,

DD. M—AG*iSTRïs,

SYMBOLUM,., .Exauen apum ia libero acve.

LEMMA. Zibertas vocat auvea.

OC D E.

^

uis bombus aures ingeminantibus

jf

Suadet volatum? fallor? an Atticas

Q

Incurfat arvis? cecropiam novus

Illapfus oras fub redolentibus

Ductor juventam quis fugaci

AL

Pes conflitit faxis Hymetti ,

Imperio rapit, & decorum

[e]

Perpetuo usque thymo virentis ?

En

- &Doftam capaces nectarei favos

£ jam fonoris Ambrofio Duce

Gens plaudit alis, aérias procul

æStipare mellis divite copia ,

. Poft fe refínquens juffa tractus;

Et fat probatum pertinaci

Ac hutnilem bene fpernit alveum.

$j

Noétte dieque genus labote?

(

.

x

Ínvitat aure liberius patens

QQU&S invidenti lamine celfius

Ad aítra campus.

Degeneres more

Carpit volantes, pergite, pergite,

N

Quo tendit ardor: jam paraffe

Quid uSque tordant eruditam

[

Sub patriis laribus cohortem,

—

:

Jam propria juvat arte victum.

DD BACCALAUREIS.

SYMBOLUM. Apes in alveavi laborantes.

LEMMA. ervet opus, vedolentque favi. .

w [on fatigatis volat ecce pennis

N

- ( Jamque guffantí premit ore caltharn ,

Melleas vectans revolatque merces 4 Jamque narciffum violamque tentat;

Signa dans tyro & fpecimen laboris

($Sed venenatas fugiente penna

'Turba Piafti,

Praterit herbas,

$)

Sedule non fic 'Byemi;s)qixe cautze

ägNon Ariftat tepidis &reafaä

Leta formice populantur arva,

(fHiis, quando periere totam

Non ita impaftus tua, pulcher Evan, (fjPerdite ftirpem ,. fimilis celebrat

: Cacuba paffer :(j)

Cura meliffas,

Quam per'erratiä ftudiofa campis

äüb'ero rïe"cä'um datur ire nifu:

Sudat hec gens, folicitatque flores,

—gpcrge, preclari patiens laboris;

/Namque September tibi fubfequens fti-

Innocentes folicitatque plantas

-pendia folvet,

Primiida'eun'ä'*ca—:s.V

ACCINUERE

MATTHIAS BALHORN, Mog.

£

(

;FRANC. JOSEPHUS JOSS, Mog.

GEORGIUS RIEDEL, Mog.

4MICHAEL KELLER , Mog.

Mog.2NICOLAUS MERKEL , Mog.

FRANC, ANTON. KOENIG, -

Humaniffa,

Og

Opu/c'ulo exiguo paycs -þïæfnrz' /ï(f]ïdtï .Hujus quidem prefent it 1 Yopo-

fitum. &2 occafio ultro. fe. fue opera :interpi*etis manifeflant: nec .(zttä.'

uet veuiam . feriptionis pro szore a Le&orilus exovase effufa iu lengum pra-

fatioune , que pev fefe nita efl , doGlain farraginem qugere.- Quantum enim

ad coufilium [cvibendi attiuet , 4Uud , ut avbitror, omui pyorfus Yeprchenfioue

liberat FAcULTAS ARTIUM, cu vifum eft, e Ye fove, f Faut ores, qui achum bunc

ipaugurvationis fua coboueflave prafentia digæzqzi fuerint, uom fime »alz'qu.o

Ex leztf

mneunof[yto dihn'zf:erezztur, quod rei gefie memorviam . fervaret.

co!m)mte boc , gz)z'clquid efþ operis, elz'cuhfnga-'umjhj'cepi , gnarus tre tibil uo-

,jz'ï'i alienum a 18ente eorum , quorum gr(;fj()f/g cure pro Z'ntye,ngfïto rei lize-

vavie fuprema auttoritate pervigilaut...De (/e/cäz; veitva&laudee moti e[l , t

operofe vationem veddam :- limátes fori PHilofoplici ton egveffuro, patebat

pro arbitrio omnis campus Philofopbice erüa'itiom's, quem alüs amte. me

gzmq'ua verfum pervagari ittegrim fm't,þ Si foli, qui Anatomen medicam

men'zmmf, veniam dedevint , quod materiam de mufþulohmz'ac':?ione pau-

cis tetigerim , purgatioue ulla de cetevo baud evit.opus, — Eo preetevea gene-

ve 69 forma feviptiouis fum ufus, quam videram plurium avbitrio ba&enus

probatam effe. Q(uod z'eligztzgiiz eff , ab affeélato cottt roverfavum €7 contentios

gum ambitu,qua licuit, ab/füzuz', n"e viderew* milbi propofut/J? imitandum morem

a

n

eorum , quorum totus labor ef in vefellendis aliorum opinionibus , aut everten-

Dé

dis [yflematibus; quique cum uibil molirinovum queaut , i pavaudis vumis.

Be

pecupautuv . pvov[es inore F'audalorum, qui quam fibi famam pavare edift-

M

go» poterant , eau deflruendo Romanorum momuuegta captabaut.

UTV Mu

NH

EX

A.

C

N

N

2

SSS

N

SS

(

E

M

A

N

l

A

7

m

/

r

AT

SN

AE

D

p

UE

)n

J

A

N

)

Y ,

4/

SS

M

æ/ l»*'///

— MP a

EX

7

BA

u

30

«

r

æq

747

Wï

rA

Z40

((fio

7

3

3

1 'igþ,

gt d

»

NSNMEZ

€

&

(2

A

VCR

NG

£ »'(f***"—.xx

U

A

AU

L

D

z

(

(

llj

j

SUTEUN

ET

E

qu

:

N

NI

m

NV

uf

r /,

il

u

A

$

ll

i

u-

* A

/f

QTT

LA N

3

f

u

SSNNS

À

j

du

3111 E52

AE

NSS

ä

O

/)

jf

S

Ua

a

J

77

p

SWÉ

UER

N

2 Q

l

(

2

U

Jj

ia

O (( G.

/—

"N

E

77

"&.—«

l)

J

*s

| DIS.SERTATI"A"

/

MOTU SPONTANEO ,

CORPORIS ANIMALIS. -

d

ARTICULUSï

Pbenomeua füus im corpore animali ':ngicjüe;zz:z;f

[2

$?

NU

NU

Z

7

$t

Mf

p

iiadam me- Motus in

Comp

apem corporis animalis ratione q

'Corpore a.

p

chanica a

b au&tore naturz fabrefattam efle; ifä*:ga-

nimali ad

o

a

cior anatome manifeftum facit. Quacunque entm 1eges me.

ut mutationes omnes beneficio chanicas

ea ratione componuntur ,

peragun-

motus fecundum naturam compofitionis, & legibus certis

tuf,

peragantnr, rationem mechanicam habent. Quas igicur le-

es mechanicus atteüdit in motu corporum inanimatorum

oris

determinando, has .)-.phyü*co negligere nefas ; 'c,ïum corp

[

anif

z

..st,sg;R*TAThoxk

ammahsmotum, quietem, aut fitum ad c:ZamEhrevocat:'

b

in

nec poterit, üt opinor, co

?

1modeé fàtis hac de re philofopha—f

]acerf

ri,

qui non mutationes, quz corpori animali accidunt, &

Qut

conformatione &

junttura partium fecundum regulas niotus

&

intelligenter explanat, |Quanquam autem plura fint Mecha-

nices theoremata, quz ad rem, quam tra&tandam füfcepi-

mus, univerfim faciant, fupervacaneum tamen, fortaflis &

alienum ab inftituto prafenti, operofius verfari in fingulis,

Ea mechanices principia, quibus prz c&teris ad rem praíen-

tem opus cft, citra injuriam fupponere liceat, cautis,

nequid

moleftiz fortaflis in fronte Ícrip

tionis Le&oæ*i- aceffamus pro-

lixis prenotionibus mechanicis.

Vulgo pene nota fupponimus. Q')u'i.s: enim Scientia Mathematum vel le-

viter tinctus ignorat hzc duo: I9- extare in maffa qualibet'gravi pun-

1

&tum áliquod, centrum gravitatis vocamus , ex quo fi füfpendatur,

omnes ejus particule"ultra citraque ilfud' pofitz- zqualia gravitatis mo-

mentfa exercent. Ex qto facile conficías, centrum gravitatis effe pun-

um illud , per quod fi ducatur planum quodcunque, & à fingulis e-

qualibus, eademque: gravitate preditis meflie particulis ducantur recte

ad id planum normales, fumma id genus normalium , Utrinque equa-

lis exiftet -- eoque pacto habebuntur momenta utraque ex parte equalia.

29- Lineam diretfionir, quam concipimus ductam ex centto gravium

per centrum gravitatis e, g, hominis currentis aut flantis , contintia-

tam usque ad ejus verticem, vel fi mavis, ad punctum zenith extenfam.

Stabilem haud effe hanc lineam in aperto eít: mutatur ad motum cu.

Qu

ïgsvis- gmgrgfïionisi , €o quod novo puncto ver'tïca!liï fubeffé-incipiat... .

N

L

(j

fäænötïo*

g:II'.. Si corpus pïanoph'orïzcnæ!if fic infiftat, ut re&ta ho-

eentzobDa-

t

j J ngg—

rizonti perpendicularis ac per gravitatiscentrum tranfiens, in-

t

.tra bafin cadat, ftabit: nam du&to plano verticali per quod-

(Q

u:a extremum baíeos »; pars jacens ad, partes bafi oppofitas

x

Qb

non

—

nr MoTU sPONTANEO &c.

3

VOCAL;

Ton exercet 'majus momentum u rgens ad lapfum,. quam pars

Qpha-

jacens ex parte bafeos, determinans ad perfiftendum. Sin:

Ilt, 6

autem ea linea extra bafin cadat, perfpicuum eft, corpus in

19ts

lecha-

£a plagam Pmï?PWm effe, verfus quamï ea declmäv : r1 É

ccpi-

l. Experiemtiam hujus veritatis magiflram jhabent»ïpue-rþ'li ) v,'qiïu'iAb.üsflugään;;

(s &

. &li gratia volupe eff, longum & teretem báculum una fui extremitate.

fupra digiti fummitatem innixum perpendiculariter ;adkk,ho-rþizontem eri-

|pulis,

".

Pism

*ere, erectumque fervare:; erectum enim ea ratione fufïinept, ut linea.

directionis per baculi Jongitudinem & digiti extremitateni pertranfeat ;.

aequid

i& baculus perinde horizonti femper. perpendicularis exiftat quam pri-

spro-

mum itaque "baculus à fitu. perpendiculari deviat, illico puer ludibun-

4dus fuftinentem smanum illuc porrigit, ubi digiti extremitatem tan-

quam bafin .cen.tro gravitatisk & linez dicectionis fupponi neceffe eft.

vel le

y] pun-

1L Omnium cujuscunque;«corporis gparti»ümk :gravitas perinde agit; ac fi

edatuty

àn ejusdem corporis .centro gravitatis exi(leret; adeo, ut ccentrum mo-

4 [T10«

veri aut fuftineri non poffit, quin totam maffam moveas, aut pondus

e u

: fuílineas , . fique corporis centrum gravitatis attollas, toturn corpus ele-

Ves

guïis t

Contra »vero: i centrum loco non moveas, aut fuftineas » licet

r reda

quam plurimas corporis partes dimoveas, totam corporis gravitatem

Aufünes, ut vifitur in eo, qui-rotam circa axem immobilem convertit,

j EQXW&'

eqnaiia.

Pronum 'efTet hanc hypothefin :demonftrare:: fed cuim de: ejus veritate

omnes conveniant, eam poflelati loco habeamus,

;yav'mm

ntinud«

E

S

tonfam.

cME Ad fegu"lam 50 üzperiore trädïtam cclfrporakquæ- Statio,

um (U»

cunque alia; quz nullum habent motus principium prater

fat.

gravitatem, nec ulli caufarum externatrum impulfioni objiciun-

tur, confi(tunt näCeffäfio;ä;»ügc metuendum eft, ne inclinen-

4 ho

tur aut cadant.. Lex eadem in corpore animali univer(im ob-

$, if*

tinet, et(i phenomena fitus & motus difficilius quandoque in

corporibus animatis ad hanc legem reducantur. n hisenim

tiou-

ofitiS

ob refpirationis motum ; .ób varias humorum translationes

A2

eX

(

DisskRTATIO

4

exhis partibus in alias, ob diverfas eorum fermlön;tationes,- Yá- 5

refa&tiones, & condenfationes, in quibus momenta gravi-

tantia innumeris modis alternare contingit, necefle eít cenerum

&raxem gravitatis continuo trausferri & corpus proprio ponde-

re profterni, nifilatz faris 1nnitatur bafi, intra quam in va-

riis illis murationibus linea direCtionis contineatur. .Quodfi

I

fir

enim extra illam delata füerit, corpus labatur necefle eft;ex

pi

demon(tratis, Eam ob caufam homo ere&us, nifi prono aut

Qu

fupino corpore in alterutram partem nimium declinet, faci-

in

le confiftit. . Etenim quod attinet ad latera, pedum diftantia

pa

bafin przbet fatis latam, & quod attinet ad anteriora & po-

m

fteriora, pl-a:ncgrum longitudo idem officium pratat.

bi

Cum plante pedum rationem bafis habeant, providus naturz auctor

fit

ampliorem non nihil homini bafin contulit, quam quo pracife opus

«

habeat ad firmiter confíílendum in plano horizontali.

Infiflat enim

É

i

plano decliviy extenfio plantarum pedis, etfi in fe conflanter eadem

dií

fit, relativé tamen ad lineamr directioris eadem proportione minuitur;

Impetus proinde;

qua planum magis ad. perpendiculum inclinatur.

qui non fuffecerat ad projiciendam lineam directionis extra bafin , dum

homo: confiftebat in plano horizontali, fuf&ciet ad eyim. evertendum,

ubi fteterit plaqt;ïs- plano déclivi applicatis.

1. Miräbili arti(ïcibj natutá pedes' conformavit, ut ad füffentandum ido-

nei effent, . Quadrupedibus non adeo amplos pedes tribuit; binedibus

vero latiores, qua parte timeri potuit cafüs. Aves, que uni infiflunt

pedi, digitos fuas longiores im orbem explicant, ut amplior. evadat

bafis: aliis funt palma ad natandum accommodatz.

Ín homine minor

datür latitudg pedurh, eo quod exiguus fit homini motus ad latera; &

fpatium i&ter utrumque pedem interceptum prabeat bafin fatis latam:

longitudo major efl, ne impetus motu conceptus pracipitet in anterio-

fa procedentem.

Praterea extremi pedis fabrica eft hujusmodi, ut

quod artifices in bafibus ftatuarum ad firmitatem fitus conciliandam ob.

fet*

'ni*: MoTvu SPQNTANE,O*&C.

j

j d-

fertant, idem in ofteotaxi pedis praflitum à natura deprehen&amu&,

WVi«

'Tarfo quippe & digitis terram tangimus , illisque maxime fuftentamur,

Offa intermedia metatarfi cum naviculari attolluntur non nihil, ut

rum

pedem cavum efficiant, quo terra firmius figatur.

ndse

Situs

InSe

] Vi

€. IV. Uni pedum in

(iftens, egre (tationem aliquamdiu

tabilis,

df

protrahit, quin proprer

bafis angu(tiam ad dextrum vel fini-

ftrum latus propendeat, tum propter rationesa

l

:

latas, tum pro-

(Lex

J 4üt

ter brachiorum & totius corporis concuffiones, quz fe-

f*

uuntur violentum illum ftatum, in quo crus, cui corpus

infiftit, brevi laffatur, & vacilla.. Quodfi vero foli unius

ntia

edis calcaneo aut articulis extremis corpus infiftat, à leviffi-

^

mis caufis externis internisque axis gravitatis ad omnes in am-

bitum partes extra exiguas illas bafes transfertur, ut necetie

ü&or

fit hominem proruere, nifi in fübfidium adducat pedem al-

terum, aut extenfo brachio axem gravitatis transiatum extra

: Qjus

enirtt

fulcimentum reducat, aut aliis auxiliis, de quibus inferius

(f

differendi locus.erit, corpus firmetur.

jt,

Hac legentem fortaffis recordatio fubibit S. Srugov1s SrvzTTAE-Antioche-

oin/i

ni, de quo FaANc. MavnoLvcus in Martyrologio fuo ad diem V. Ja-

du

nuarii fcribit: Jpud "dntiochiam Santii Simeonis fiylite admirabi-

MW?

Íis: nam in. puieo. ficco: pluribus antiis, in columna per annos qua-

draginta flans [uper unum gedem vixit, ^ Res digna faine, que mo-

vere admirationem poffit, ubi primum narratio Mavnorvci fubleftz

BorraANDUs certé totam ejus narrationem

j idt

fldei nota purgata fuerit.

oliDus

falfi arguit, tum.quod neque pluribus annis in puteo, fed pauculis

(itont

tàntum diebus vixerit, neque, quod innuit, continenter pede uno ni-

vidat

xus in columna fleterit, fed unofolum anno. (g) Quanquam & hoc op-

pido mirum, viresque naturz propemodum exfuperans, nifi forte cum

quaot

m, &

GeiLigLMo GRATiO;, Metaphraflis énterprete ftatuas, trabem erectam

füpra columnam conftitiffe, quz alligatum hunc Sanctum flylitam in

atifti^

fuflinuerit,

ferió

tam diuturna violeqtaq,ue ftatione

i, Ut

mümin

s

Agy

p d

j

(4) ROSXQEïDUS äu'v;fe;ilbu-vavSS. Lat.-iä

-

6

Di:sstesRTATIo

f]nde mo-

$. V. Id forta (Tis alienum:

pláne à lege ha&enus obferva-

lfia du t4 videbitur,

confiften-

quod homines ftare díu nequeant ere&i (ine mo-

tium,

leftia, cum in eo fitu citra cona

i

tum illos contineri poff& appa-

reat, quandoquidem offa tibiz & femoris, cum (íint in re&la

linea & ad horizontem fere

perpendiculari, per fe ftare pos-

fint, fi linea directionis per truncum defcendens, inter duos

pedes cadat in medium bafis; Optime ifta ad rem: fedadver-

te animum, ratio fübeft hujus molef(tiz- fatis manifefta, quae

ramen legi datz haud quidquam detrahar, Extremas artuum

figuras, extenfionem fcil'cet in re&tum & inflexioném ad an-

i

gulum valde acütum, paffim'ádierre quidi

»

3

14

id

m doloris expe-

D

rimür, quia artus nequeunt in hu

jusmodi fitü contineri firié

^i

magna contra£tione mufculorum extenforum aut inflexórüm,

quin fanguinis & aliorum bumorüm per fua vafa delarioni

aliquod alferatur impedimentum , «t neceffe fit, ubi humo-

res ftagnant, aliquam fieri partium tenfionem & grávitatem

moleftam, ad quam depellendam cogimür fitum mutare &

fj

muículos tenfos relaxare, & relaxatos tendere, iteratis ali-

g

quando vicibus, ut humorum fluxus promoveatür, excutia-

de

turque farcinagravans.

Undefolent, quicoguntur diu,con-

de

fi(tere eodem loco corpus modo in dextrum, modo ín fini-

á

ftrum crus transferre, ut ficmufculizenfi aliquantulum laxen-

q

tur, & laxi tendantur.

Licet enim in ftantibus non fit ad-

NU

hibendus validus mufculorum extenforum conatus, eít ta-

br

men adhibendus aliquis, ne in ea, quz continuo fitj' corpo-

m

ris ftantis vacillatione, fi laxiores effent

H

:

| cxc*en[brcs centrum

lli

gravitatis extra illius ba(in exceslat.

n

d

Citra invidiam & offenfionem BonErrI hæä dläa percupimus, qui cau-

hil

fam hujus phznomeni repetit ex eo, quod offium capita in articulis fint

lubrica, indeque inflabilis fitus diu ftantium ,. ita ut- fubinde mufculo-

eant.

Q

j

rum funibus indigeant, qukix e..,"?'"??* vc-orrigant.i.,.«&.. lgpfum. prohib

Efto

^

i

pr Morv $PONTANEO &c.

T

INt-

E(to enim, lubrica fint ofium capita: fimilius tamen vero eft, illam

flantium-inflabilitatem non fuboriri metu quodam, autad prohibendum

0

rnine periculum ,. fed órdinari potius ad tollendam tnuículorum affe-

'!P?-

Ktionem quandam moleftam,

In equis ipfis documentum rei quotidia-

bua

num.obverfatur oculis

Solent hi etiam feffore onerati, dum quietis

Dos-

diutius confiflendum ef!, pedum pofleriorum unum ita contrahere ad

luos

angulos, ut fummo tantum cufpide folearum terram contingant. Ar-

V.

ticulorum vagam lubricitatem bac ratione firmari nemo , ut reor, affe-

Que

ret; quaternis enim foleis firmius infifflerent; ergo ut mufculos hac

judi

ratione molefto levent fitu & compreffione natura docuit,

Id profc&o

pofitum extra controverfiam, fitum extenfum aut 1n cruribus aut in

df

brachiis non effe omnium maximé commodum autnaturalem, fed non-

(pP.

nibil inflexum;

Unde in lecto libentius parum inflexis articulis cu-

tié

Bbamus, quam in longum porrcétis,

Extremz enim articulorum po-

ürn

fitiones víiolenta carere difiractione nequeunt, aut compreffione tendo-

10BI

num & mufculorum

Medía inter reclam extenfionem & fummam

nv

müexlonem CODHLUJ'XO eft maxime naturalis..

WU

$. VL Quanta (it vis inclinationis in corpore, exe extra Vis incli-

&

nationis,

fulcimenta translato, quantaque fit visadhibenda ad illud eri-

A

gendum, aut ad prohibendum, ne cadat, facili calculo pro-

]t]de

der, qui non ignorat, quod vis erigens corpus & vis iltud

Q

deprimens fint in ratione reciproca diftantiarum à ceniro ve-

(íj

Ctis, ac confequenter uteft diftantia virtutis agentis perpendi-

ref-

culari direttione ad' diftantiam linew directionis, ita pondus

i

corporis ad virtutem erigentem aut füftentantem, ut zquili-

- (j

brium exiftat,

Quemadmodum autem debilibus fzepe fulci-

?

mentis ingentium murorum , dum extra fuas bafes excidere

rum

jucipiunt, ruinz xmpedmmur, ita

pari ratione, quando in-

clinatio modica eft, à'caufis leviffimis corpus, necadat, pro-

catl

hibetur, velerigitur.

»

fint

€. VII. Lapfüs hominis, dum linea dare&mms Darütr raptus ya.

culpe

exceífit extra fulcamenmm, variis prohiberi modis facile pot- riis modis

eanf.

eiï anigäur.

Efto

ww

$

L 4

DisskgRTAT:10

eft, 19 Si promovendo ped'em*aïterum extra axem gravita-

tis, extendarur quadam ratione bafis corporis. 29 Si axis gra-

vitatis transferatur intra amolitudinem bafis corporis, feu in-

tra fpatium illud, quod comprehenditur. inter. latera averfa

edum.& inter longitudinis eorum extrema, quod eflicitur

excenGendo manum aut crus, aut inclinando caput in.par-

rem iliam, verfus quaim axis gravitatis eft transferendus,

Quodfi celeriras, qua vel axis gravitatis fuperius impellitur,

aut bafis infra fubripitur, ranta eft, nt aut omnem bafis pro-

je&ionem aut libramentum in averfam partem prazveniat,

é

ntroque cafu ruina confequitur, Primum accidit i

3

]

lis.quos

bos cornupeta fternit, aut turbo validior venti in latos hu-

meros írruens evertit; &iterum iis contingit," quorum gres-

y

fus fupra lzvem 9laciem repente effunditur, aut ve£toribus

ia cymba, quz velocius ad litus appulfa repellitur. Stantes

aut corruent verfus litus, ^aüut à lapfu zgre, (e .cohibent.

Quippe dum cymba ad litus impingit, partes corporis infe-

riores per cymbz . recurfum acquirunt determinarionem in

oppofitum, antequam eandem acquirere partes fuperiores

valeant.

Prater memoratas ruinz cauías, leniffima etiam

t;

inclinatione corpus humanum everti contingit, fiqua ratione

prohibetur, ne in partem oppofitam, dum inclinatur, tan-

tundem transferat ponderis, quantum zquilibrii ratio poftu-

la. Unde fiquis muro ambos talos applicet, haud poterit

ante- pedes prono corpore, quin cadat, quidquam colligere,

quia fcilicet muri obje&tu impeditur, ne corpus deferri-ad

pofleriora poíffir & reddi zquilibrio fapra propriam bafin.

Hinc dorfi

L Corpus bominis flexibile effe oportuit, mon rigidum,

carina, quz corporis ipfius firmum & ftabile eft fundamentum in plu-

res partes, qua vertebre dicuntur, fuit divifa.

Infimz illius partes

funt

L

—

9

pE MoTvu SPONTANEO &c,

t

fünt craffiores fuperioribus, fere inftar columnz; vertebrz ita font in-

ter. fe cartælaameg ligamento colligate, -ut luxari vix poffint,

Sunt

.

Ac

enim afpere, planz, non rotunde, fenaci cartilagine devinfis,

[ll-

ne fafeiculus medulle fpinalis comprimeatur, cautum à nmatura fuit;

rj

nam dorfum flectitur citra angulos fenfibiliter inclinatos:' 2deo, üt me-

ür

dulla infexionem perparum À linea recta diverfam patiatur: nam binz

-

vertebre fibi contigue obtufum admodum effcere angulum poffunt;

Unde nec

dj

ficque feries tota vertebrarum non nifi leniter incurvatur,

debebaot duz vertebrz diítinctis & feparatis cartilaginibus inter fe ne-

lfs

(j*

&i

Un2 auippe fufficit duabus vertebris, que fua mollitie ufum pul-

vinaris prebet, offium attritum inhibet, & fua tenacitate inbibet lu-

"

xationem: cumque ea fit aliquantulum laxa, exiguum motum vertebris

108

in omnes partcs indulget.

"

Qoe

. Mirabiles motus, quos in funambu!xs apimi levandi caufa obferva-

Ju$

mus, & fingularis dexteritas, qua. füpra chordas horizonti paxaltclas,

[£5

aut in arcum declives ambulant, flant, currunt, faltant, mürisque

!

motibus fpectantium fufpendunt oculos, ut loculos emungant, traditis

hactenus centrobaryce regulis innituntur; in id enim à

j teneris incum-

Q«

bunt, & pericufo identidem fscto, milleque cxpeumentorum &.cafuum

J

continnata repetitione affuefcunt, ut corporis fui centrum gravitatis &

(^]

lineam directionis per cordam femper trajicere difcant; quod appenfis

a

ad pedes manusque pondeubus confequuntur, aut vecte ponderofo,

quem manibus prehenfum in eam partem,

in quam axis. gravxtatxs eft

tnansferendus fumma dexteritate librare norunt,

Qni fine omni .hu-

t

jus generis adjumento talia preflent, rarius reperire eft.

bufpexxt ta-

li

men non ita pudem urbs noflra CLEMENsoNIUM, Zlfafam, in æqut-

rl

librii exercitio vix ulli fupparem.

Sine vecte, imo ne manibus qui-

[6

quaterno ftamine eoque

dem protenfis obambulabat filum ferreum

x

mediocri contortum , atque in lenem arcum demiffum, confiftebat 1m-

(

motus, erecto corpore fefe librabat in ofcillationes ad latera projectas;

ftans in eodem filo quatuor poma citrina alternis jactibus ita vibrabat

lo

in altum, ut quo tempore bina redibant ad manus, eodem bina per-

pli-

petim quafi catenata ferie morarentur in aére; fufcinam unam ore fu-

Ti

fünens, duas mdem manibus Jaähtabat in aera, fubfequennbus é ve.

B

» fligio

funt

19

Daiss ERTATIO

ftigio pomis: excepit fufcinas pæi'mo- relapfas,. fufcinis poma duoc, ter-

tiumque, quod finu protracum eodesm tempore projecerat, fufcina

hefit ore prebeníz, — Miracula certé folertis exercitii, quae quantum

movebant admirationem fpectantium ,. tantund

em. fbntg-[üs- fuperabunt

fidem audientium,

HI. "Utr-pm- & quadrupedia .ingenti*molb, corporis impedita Eomïm;m mae-

giflerio artem: equilibrii ita condifcant, ut teníis funibus incedant;,

quis aufit aperte profiteri, quis palam inficiari? ceníüra anceps cone

tra tefles, quibus nihil ita volupe, quam miraculis fua fcripta infer-

cire; Vitit genus famillare fcriptoribus hiflorie naturalis.

Írafcun-

tur, fi vel dubites.

Audiamus PETRUM CniwiTUM, (D) dum caufans

Elephantis funambuli'contra incredulos non fine bile agitz ,, Quam

rem velut fabulofam non fine rifü quidam exceperunt, majoribusque

fibilis contempferunt.

Quod ego apud ignavos homines, fordidis-

b»)

que & viliflimis officiis occupatos, pro tempore diffimulandum exi-

»

ftimavi. Sed m tenta rerum animantiumque varietate, nihil tams

2

fummum videri aut mirum debet , quin & effe id pofüit, & credi

2?

jure eptimo oporteat, pro mirifica & fingulari naturz majeflate,

quod in his prefertim accidere par eff, que optimis quidem. auctos

ribus , ac honeflis teftimoniis nituntur,

Nam quod elephantes ipfi

935

per fünes incedere difcant, non aliis quidem verbis à nobis proba-

ri debet, lquam" Annzi Senecg, qui ad hunc modum in epiftolis,

l'iaw

32

Leonibus , inquity. manas magifler inferit, oftulatur tigrim. fuus

(/

35

cuflor, elephantem mimus Aethiops jubet [ubfdere im genua, O

:

ambularé per funem, — C. vero Plinius & adverfis funibus eos fubire

EU

teffatur, & regredi magis pronis.

Hac ille; fed & alii veteres me-

GQ

232

minerunt, ut Suetonius in Galba:

Honoribus, ait, ante le

[

Ojlis

Ctr

"um tempus ipfius miffis, grator commi[Tione ludorum Floralium

3?

novum fpettacali gemus elephantos funambulos edidit.

Meminit

fs

35

& FI. Vopifcus in vita Carini: AMemorabile maximà (j Caríni

lr

IG

25

Numeriani hoc habuit imperium, quod ludos Romanos novis orna«

t0s fpetlaculis dederunt, quos in palatio circa porticum flabuli pi-

&os vidimus, inquo elephantes funambuli introducebantur . &c.&c. ,

'Quam.

bf

) ULYSS, ALDKOVAND, l 1. dc Qyairup.

P

nz MoruU sPONTANEO Ót.

fere

Quam offenfus , queimqmgnax., quam copio(a(s CnarNITUs! Paulo mi-

Cive

tius in eadem: caufa N:znENsERGEUS (c) irafcitur: ,,, Hac fine dubio,

um

?5

ait, incredibiliora de elephante feruntur, credimus tamen. Siquis,

bunt

bo)

rogo, 1gnaro veritatis narraffet, elephantem immanem beftiam,

??

afpectu amentiffimam & ignavam ; inflexilium artuum , torpentium

??

crurum, per funem in aére protenfum decurrere, utrum 'pronius

| n*

?)

crederetnt? — Opinor iftud illud nec poffibile putaretur.

At contra

dant,

b5

eft, illud verifWum eft, "Vidit tota Roma, & Romz totus orbis.

con

?)

Vicit fidem obtutus. Teftes adhuc habemus Senecam, Dionem,

infee

Tranquillum , Plinium. &c, &c., Placet profecto hac in caufa

[con.

CA

RDANUS, (d) fi quisquam, alius patronus mirabilium.

Arbitrum

faní

