fe litis conflituit, dum mon(tra hzc animatze molis non uni, fed duo-

Quam

bus funibus ( arbitrur fitu parallelo extenfis ) inftitiffe contendit:

.usqne:

quod deferendum exiftimat egregize docilitati illius bellue, quae maxi-

didis*

me hominum ingenio proxima eft.

Ecce miraculum magna fui parte

j x

imminntum, CAnpaNo quidem arbitro, quo vero auctore, qua fide,

] hs

nolim poftules.

Ne ipfe quidem mordaciffimus ScariGEn id poftula-

credi

bat,(e) licet Sctipta

CARDANI acerr-ima. caftigatione ubivis plene fla-

Afltey

gellet. -

4

w

T

$. VIII Ex di&'is;prdnum eftintelli gerd, quomodo anima-

| Volatilia,

l[()bä-

læi a |

volatilia, quz binis tantum pedibus fulciuntur, inüiftant:

AoUs,

(f) etenim habita ratione altitudinis bafin habent cum refpe-

í vflvllf!

2,0

Gtive ad latera propter pedum di(tantiam , tum refpeCtivé ad

anteriora & po(teriora propter pedum digitos in orbem ra-

(ubire

e; me

diorum'ínítar extenfos; quo etiam efficitur, ut uni pedum

l'egiti-

citra moleftiam diuti(fimo tempore innitantur, quod. genus

al

ftationis ciconiz , grui, ardez & anferi admodum effe fami-

eminit

liare obfervamus. () — Volucres ad axem gravitatis transfe-

iim';

rendum fuper bafin, cui infiftendum,

atium

hoc eft, in fp

orn»

ïali*Pþ

[C)&Cl"

: (c) Hift, Natural. L. I. c.. 15..

Quam

(d) L. XVIII, de Subtilitate.

t

(e) Exoteric, Exercit, CCIAIII,

*D,ISSERT'AT*IO

12

comprehenfum inter latera pedum averfa & inter digitorum

extrema, collum modo protendunt; modo retrahunt, alre-

ram alam excendunt, aut ea acrem verberant, aut unum pe-

dem promovent in eam partem, verfus quam axis gravitatis

extra fulcimenra exceffit, vcl corporis anreriora furfum ele-

vant aut deprimunc cruraque modo extendunt, modo rcfle-

&unt, In pavone noftrate obfervatio dictorum confpicua eft,

qui dum jactatum fyrma caudz velut oblongum ve&Gem ad

perpendiculum erigit, collum & pe&tus ita reclinat, ut ter-

ü

go caput immineat: at fi demitrendum capurt, fyrmaquoque

p

congenito

j

ruat. (b)

zquilibrii ftudio 'cuimplïicat,v ne antrorfum pro-

hi

(f) Volstilium alia, ubi feffa funt, noh flant; fed demiffis fub ver.trem

fj

cruribus conquinifcunt, üt altilia noflra.

Alia.femper confifiunt e-

di

recta, ut aqnile & fzlcones.

Utrisque ctura deta funt tenuja, pro

Dr

mole corporis, huic tamen fuflentanda fatis valida,

lJis, quz confide-

rent in arboribus, naturaungues adaptavit, quorum ambitu meltus atn-

pc«

de

» plecterentur ramos: contra alaudis digitosad rectam extenfionem aptio-

res, propterea quod ib foli planis ambularent. Aquatilibus avibus eo in

(

ordine invenias nullum neque unguem, neque digitum, quia prons in

C

&quas incumbunt, egentque rémigio potius; quam greffu, aut flatione.

Ti5

(

y Avicule peculiari quodam naturz infüinétu 'adeo accurate fe ipfas fi-

X

flunt in linea. direlionis, ut nemo: Matlematicus, Geometriz .apices

l

i

perícrutatus , poffit tani fubtiliter deprehendere, tam fideliter definire

«u

centrum gravitatis,

Supra teretes arborum ramos, ut noctem citra la-

pfus & fomni periculum exigant , corpus ita componunt, ut alterius

Qu

quidem*pe'dïs, puta finiftri, tünguibus ramunm: prehendant; dextrom

p

pedem fub alarum dextram fübducant, caput vero füb fini(lra recon-

n

dant; ut fcilicet zquilibratis hinc inde gravitántium partium viribus,

Con

linea ditectionis per infiftentein ramo pedem tranfeaf. Sic avis libra-

Ine

-

a

ta. facile. quiefcit,.

ffenfum,

(&) Pavonem confpectis crqribus fuis? eorumque turpitudine o

. "pom-

pE MoTU SPONTANEO &c.

13

V

pompam caude confefiim. ufub;:;;giftgte.& vociferari, plebeja fabnla eft,

Quis, amabo, naturalium interpreti hoc palam fecit! Quories ipfe fua

-

crura obtuetur, quare non fægqpïef, fed aliquando luget invifum À na-

"

tura decus? Quoties evenit ei, ut pafcatur , nec crura confpiciat fua?

at

ubi figat vefligiam nefeit, nifi oculis captet locum, in quo pedem repo-

1

pmat

At ei (pectaculo cum fit à primis annis affuetus, quid novi pati-

t

tur doloris in veteri meinoria? Anicularum fabelle funt lye, Nec quid

eft,

babeant ejajs pedes 'abfcæsïizatis, qua poffit hoc animal offendi, pervideo,

d

("u

$

. IX. HaGenus di&a de/,mrp

Á

ore animali bipede fatis ïäadmþ:-

L

exatta a

d leges centrobarycas videri poffunt. In quadru-

que

5

pede ni

hilo fecius obtinent, . Phznomena tamen fitus quieti

o

non nihil divería accidunr.

Quadrupedia quippe, quamdiu

non moventur, bafin habent parallelogrammam , a'qualem

trett

fpatio inter pun&a terminantia pedum intercepto;

lineaque

int &

dire&ionis in centro fea communi fe£tione diagonalium aut

Ti

prope illam -exiftit, .. »Inde quadrupedibus facultas nulla, aut

anfi!,?-

edibus anterioribus; aut pofterioribus, aut duobus ejus-

X

dem lateris infitendi? cimn iti (ità hujasmodi axis gravitatis

;yffü-

eo Y

conftanter fit extra ful&imenta, ^ Excipiendz tamen fimix ob

eam, quam illarum corpus habet, admodum (imilem corpo-

$ in

Gof

ri humano conformafionem, (/) qux' péne füfficiens vifa fu-

(is f

it veteribus Phyfielogis, ad.exhibendam corporis humani fa-

bricam, quo tempore culter anatomicus cadavera hominum

apiCES

firite

etiamnum:. paulg. fuperftiriofius reverebatur. (£) / Ec quan-

n lt

quam videatur; poíle quadrupedia uuivertim diu infiflere

teríüS

;3edi anteriori finiftro & pofteriori dextro fimul, aut anterio-

ytrorm

ri dextto & pofíteriori finiftro, eo quod inter duos hos pedes

«one

contineri facile axis gravitatis totius corporis poffit, fituin ta-

ribuss

[ibtt-

haud pofie ex eo capite liquet,

men huiusmpäj effe-(tabilem

B.

quqd

mfümi

(/) A&a Acádem. Res. Paris, ad anhim 1672.

. &K) ANDREAS LAUAENTIUS L, 1. C 9. Hiltor, ÀÁnatom,

p»

14

Dri:isstkersRTaAT 170,

quod bafis corporis, etfi protbnfa in longum, quà tamen ex.

h

tendi ad latera deberet, fit terminis admodum anguftis com-

Üü

preheníà, quos axis gravitatis mininio quovis motu egredia-

tur, nifi vocato in fubfidium pede tertio, bafis triangula 1a-

tior centro graviratis ex sxquo fubjiciatur. . Quzx di&a de

H

quadrupedibus in prafens ,. referre quoque juverit ad mini-

ü

m molis infe&a, quz fenis, o&tonis, pluribusve pedibus

Ti

gradiuütur,

Univerfim autem ex iis, quz protulimus, (ta-

i

tuendum erit, (7) quis, quando fübfidendam aur confürgen-

dum, efie debeat fingulorum artuum , trüncique ac capitis

firus, quis conatus mufculorüm extenforüm aut flexorum,

& ipfiusthoracis, qui fuam aliquando operám praftant; quo-

modo denique in

quocunque alio fitu ftabiliras corpori con-

cilietur.

P

() Cum fodemus pe&tore & craribus ad !1$rizcn'tem erectis, fu.rg&re E

- fella rion: poffumus , quod centrum gravitatis pectoris & conxendicum

retrorfum fit pofitum ,. longe à plantis pedum: unde attolli non poffu-

mus nifi pedes retrocedant, aut caput &.Pea*-us. antrorfum inclinetur.

ARTICULUS m

De Orgauir -moïuivlfï'w?w&?" " : fö.?'P WE Mm m[ï

&

Mufculi

X

tæ Me-

&. l. Nusquam alias natüfæ artificium &Je

pracipue

chanice ratio eft illu(trior; quam in organorum,: quz ad

um motus

hujus in-

ince(fum animalium funt aptata, conformationez: cujus com-

ftrumen-

tum.

pendiariam expofitionem cum à nobis prafens inftituri nof(tri

ratio exigat , ea fobrietate, qua licet , & modeftia hoc in o-

pere vesfabimur, ut, qux fubtilius de horum organorum fa-

brica difputanc hodiedum Phyfiologi, confulto pratermitlis,

IW

urire

non tam cradere'hamm (erum*jinfh;q?ongmk, quam ha

ROti-

I$

nE Moru SPONTANEO: &c.

Y

notitiam ab aliis videamur, quos ex artis medicze .fnfïitutg

curatiores. & uberiores Pbhyfiologi& rnagiftros veneramur.

M-

]i-

Quanquam autem in motu corporis animalis ciendo non una

pars organica minifterium fuum preftet, mufculi tamen eo-

(de

zummque vis motrix omniunt judicio inter reliqua przcipu-

l-

um íere motus in(trumentum funt, ex cujus attento exami-

Ju3

ne plurimum lucis accedit iis, quz de variis motuum gene-

l-

ribus paulo inferius explicaturi fumus.

ef

L Mufculus eff pars corporis organica, ex plurium fibrarum congerie

ItIS

Iffy

compofita, ad motus tum voluntarios tum automaticos ciendos accom-

modata.

Cum decoriati muris fpeciem exhibeat, «ufculi nomen ob-

l-

tinuit.

Tres ab Anatomicis in illo partes vulgo diffingui folent, caput,

ia

ventey , & cauda.

Caput dicunt illam mufculi partem, — verfus quam

ipfe mufculus contrahitur, five ad. quam os mufculo contractum acce-

dit.

Cauda mufeuli eíf illis altera pars extrema, 6 fibris tendineis

r d

Intermedia vero

conferta, in os movendum f(übit , ipfique adhzret.

cum

eraffiorque mufculi fubíffantia, qua ex laxioribus, fpongiofisque carne-

(t-

is fibris componitur, moículi venter aut caro vocatur; que Ííi unica

o

membrana veíliatur, atqgue in unicum tendonem definat, fimplicem

mufícufum componere dicitur; compofitum vero, fi vatias in partes

divifa, quarum fingule propria meimbrana vefliantur, in plures etiam

tendones abeant,

;

AL Campum aperuit maultis futilibus. controverfiis bxe mufculi. divifio

im caput, ventrem , & caudam, aliis in hae difpefitiene extvemitatis

fe-

mufcuhl , aliis in alia eapitis dignitatem flatuentibus , aliis etiam non

d

nulla fingentibus ad eam. fententiam tuendam , quam temere fuerant

amplext.

Placet his mufcali eaput appelare illud. extremum ,. quod

m

t

part? immotz affigitur; alii eapitis nomine partem illam defignandam

putarunt, in quam nervi inferuntur, qui fi accurate perfpexiffent ftru-

)0-

&turam mufculi, advertiffent, fe mufculi caput in ipfo ventre ftatuere,

h-

IIl. Mufeuli igitut fpectari . poffunt tanquam fafciculi conferti expluribus

:

(fis

fibris carneis & tendineis, qui adílrictz fibi mutuo & addenfate decur-

rite

runt fecundum dizectionem mufculorum, ita, ut in oblongis extenfione

Qti«

9bion-

^

16

DISSER"TATIO

ob!onga, in orbicularibas flexo in circuluni fitu proferantur,

Fibre

x

carnez fecundum. Iong:wdmem fecte rhomboidem exhibent, feu fieuram

—

-

para!ieægrammam , cujus aream efficiunt fibre. fibi invicem parallele,

N

Extreiitatum veró tendones t:apczmm componunt , .cum. ad fefe invi-

cem.eo magis accedant, quo longws à ventre removentur,.

Ten doneg

autem ad angulos inflectuntur, dum ab extremitat;/bus ad ventrem ef-

ä

formandum protenduntur; unde fit

ut venter cum qualibet extremi-

tate angulum efficiat

Í

Porro finguhs mufculis finguli nervi ita com-

mittuntar, ut ubi mufculos fubeunt, in membranas mufculo obvolu-

?

tas definant.

Totam mufculi fabricam eleganti magis, quam ad cen-

furam anatomicam exacto carmine complc&xtux Emmenüifxmz Poéte

AwTr- LocneTPUS, L. VIL.

Offibus his ergo membranam adyungere debet,

Singula veticulo circumque fupraque tegentem,

Mufculus huic omnis valide a*?*"gatu'r eportet,

;g

(

Contrahi Ó extendi facilisy cum tendiue multoy .

Fibravum qui fafciculos fub tríplice velo

:

Contineat. Super his deducet cavaca. fila:

I

Mox oleofam adipem. Lavi cutis omnia fexto

Invelvet , tunica. ut cuntios non futilis artus

f

4 capite ad. calcem mitido circumdet houore,

&

.. IV. Circa fitum mufculorum notatu digna eít fingularis natura providea-

Y

tia, que in homine alusque animalibus fanguineis mufculos offibus

circumdedit, quos in cancris, infectisque crufla conclufit ad majorem

utrorumque fecuritatem & validius robur in actione

Si enim .tenuis-

4

fima- crufta, quiz infectorum cruribus obducitur, in corpus folidum

N

ejusdem longitudinis compingeretur, fua tenuitate juífto fragilior fo-

)

tet

cum eadem materia in tubi formam cavata validiores 1ctus ferat

M

Exigua veró mufculo-

& conatus, ut ex mechanicis manifeftum. eft

rum caró externorum corporum aàctione aut contagio facile corrum-

peretur: quodfi copiofior data fuiffet, pondere nimio gravaret ani-

q

malcula, atque in motu exercendo przepediret

Contra $eró in homi-

ne & animalibus, que motus validiores obeunt, & magnis aliorum

corpotüm 1mpu!üombus obnoxia funt, offa tuta funt in medio mufcu-

Y

lorum, qui fua mollitie corporum mmdennum :mpctum obtundunt.

Á

$. II,

rT

DE MorU sSPONTANEO &c !

ye

$. II Ut autem methodo certiore perquiramus, qua vi puznome.

'am

motrus mufículorum peragantur, juvat ea-confiderare, qug nain mot

mufculg-

UA

in illiss dum moventur & quiefcune, perfpicue obfervantur.

TM

rurm,

Primüm itaque in mufculi vivi a&ione concors obfervatio de-

)N

prehendit, ejus venrrem contrahi & decurtari fecundum lon-

t

! ef'-

gitudinem fibrarum, intumefcere cum duritie cangentibus

om

fatis manifeíta. . Etenim obfervantibus STENONE, Wi1LLIsIO,

0if«

aliisque, fe&tà mufculi membraná in illius contra&tione fibrz

C

carnez fiunt breviores, magis turgidz , prominentes, eó-

K

que duriores, quo validior eft contra&io: duriílimus eft

muículi habitus in convulfione fpaítica,

'"Tendo in contra-

&ione mufculi non admodum notabilem exhibet mutationem

praeter tremorem aliquem ofcillatorium, quem maxime in

tendonibus mufcularibus carpi deprehendimus, — Praterea (i-

qua fibra citra lefionem à vicinis feparetur, ea etiam cum

reliquis contrahitur in a&tione mufculi, ut zqua inde conje-

&ura fit, a&tionem muículi effe fümmam a€tionis omnium

fibrarum fimul fümptarum, — Utrum autem agente mufculo

etiam volumen ejus augeatur, necdum fatis ftabilibus expe-

(

rimentís demonítratum videtur.

[ pus

Immiauta muículi longitu-

dine, augeri craffitiem pervidemus quidem, utrum vero

yet

nuise

augmentum cra(liriei refpondeat decremento longitudinis,

jdur

qua fatis exatta mentura definiemus? . Experimentum certe

f

BonErL in funambulo hac in controverfia captum, extra

ferat

chorum & controveríiam aperte evagatur. GLISSONIUS pau-

cula-

lo propius ad . rem accefüffe videri pote(t füo tentamine;

rum

quod erat hujusmodi: brachium nudum immifit vafi oblon-

ani

g0. aqua repleto, & diftin&ionibus notato.

Fa&ta fubinde

»ami-

muículorum contra&tione, cum aquam ad notabilem altitudi-

yrum

yfct-

nem afícendiíle appareret, argumentum inde de au&to mu-

ículorum volumine confecit,

Sed ut verum fateamur, nec

duots

C

ipfum

5 IÍ,

-st*s"ExTATr(;

18

ipfum hoc experimentum cenfores acutos de au&i voluminis

4

veritate omni prorfus dubitatione liberabit, quousque hunc

p5

aquz afcenfum in alias fortaffis opportunas caufas :efundeæ

4

cum aliqua veri fpecie !icebit.

Mufculus vivus quiefcens ferbp*er magis tumet, quam mufculus cadaveris

aut paralytici.

In zgro, qui lento gradu ad mortem accedit, mufcali

fl

ill

fenfim magis magisque flaccefeunt, donec ii ultimo articulo vis omnis

motrix & contractio maxime in fobincteribus intercidat.

Calore mem-

(

brorum poft mortem diffipato, cadaver rigefcit ad tempus, mufculi-

du

que durefcunt ea pene ratione, qua folent contratli in viventibus,

s

In cadaveribus repentina morte recens extinCtorum mufculi alii con-

Mufículorum contractorum venter

Q

tracti, relaxati ali1 confpiciuntur,

brevior, craffior, & inzquabilis, hinc tumens, iiline depreffus, fi-

fu

bre mufculares crifpate & ferpentino jactu infiéxe vife funt, quz facta

pn

1

expanfione in laxas, molles, & flexiles mutsbantur, nec ulla reduci in-

V

flexione in ftatum prifüinum poterant.

Eadem crifpatio fibrarum circa

10i

mufculos colii in gallo Indico, cui caput improvifo iciu amputatur,

1l

[

egregie apparet : & paffim ubivis in violenta contracione. Cum vero

o

plurimum interfit diferiminis inter contraclionem mufculi vivi & emor-

f

tui, poflintque caufe diverfiffiniz utrisque fubeffe, opportune monet

Cl. ArnINUS, (7) tu'»m baud effe à phenomenis in cadavere obferva-

hü

tis per analogiam deícendere ad explicandam actionem vi vitali pro-

]i

W

ducta m

lilv

Ofïicia mu-

S. III. Mufculorum &&tiones & officia in trahendo, fle-

fculorum

Q9

. varia,

&endo, . inclinando infinitam pene habent diverfitatem &

Qu

concinnam ad fefe relationem , qua alii ab aliis moderantur,

d

adjuvantur, & impediuntur. Mufculi enim habentfuos an-

en

tagoniftas, quoram aCtione & oppofitione fit; ut, dum tinus

intenditür, alius remittatur & viciffim, Antagonismo hu-

dq

lat

biium

V

jusmodi vir*ipm utrinque in mufculis agentium zquili

parari

NI

(m) ALBINUS in Infüt. Phyfiol, MSS,

th

DE Moä*b SPONTANEO &c.

19

(IS

If

parari debebat, ne membrum, dum in partem alteram vi

prævalente fle

iC

&eretur , diHïcilem morum in parcem averfam

experiretur,

- :

erió

S, [V. Ex obfervatis mamf&&o deducitur, omnem alia-

Inquiritur

in caufam

cali

rum partium motionem, quz à mufculo efficitur, à ventris

hujus mo-

1nis

illius motione & immutatione dependere: fed necdum caufa,

tus,

Bm-

qua fi

brz carnez contrahantur, turgeícant, & duriores eva-

uli

dant, in aperto proftat.

Illu(triores etiam Phyfiologos in ea

DUs,

deGnienda ancipites & fübtimidos deprehendimus.

Sunt,

Qüf-

qui aliorum fyítemata & conje&turas egregie convellant; ra-

nter

f].

rus e(t, qui decretorism ferre aufit, STENO, qui omnium

at

primus Adyologiam Florentiz illuftravit, exiftimat inflari mu-

fculos fola fibrarum inflexione, ita, ut quz in flaccido laxa-

'i. i

irca

toque mufculo cum tendonibus acutos angulos efficiunt, ubi

1

majores aut re&tos angulos componant, atque mufculus ipfe

O

ex rhomboide rectaneuli figaram acquirat, longitudo mu-

"

fculi conrrahatur, ac ipfe intumefcat. — Sed explicandum ad-

net

huc SrENoNI fupererat, qua vi, caufaque fibrarum angu-

-

n

li varientur, cur etiam mufculus, dum contrahitur, dentüior

evadat & durior. |Congenita vi elaftica contrahi fibras car-

neas, alienum à veri fpecie videtur, Quodfi enim elasmo

l

congenito ea mutatio induceretur, neceíle forec mufculum,

dum relaxatus in longum protenditur, violenter excendi, &

X

ür,

effici rigidiorem, quod experientiz adverfum eft: | inufculi

ll*

enim relaxati fibrasremiffiores, mollioresque, quam contracti

deprehendimus: unde manife(tum eft, in mufculo otiante

ju$

l-

natüralem inefle fibrarum laxitatem, contraCtionem vero à

m

vi quadam adventitia proficifci,.

Nec dicat aliquis, idem

contingere in fibris carneis, quod obfervatur in chordis ci-

n

ficcatis; contra minuitur in

,thar;]:, quarum elater viget in ex

2

llS,

20

Dx.ssr«:n)'rA'rxo

iis, quas affüfus humor relaxat. — Etenim tunc maxima eft

fibrarum carnearum in mufculis relaxatio, quando nullus

humor affunditur, ut obfe

$

rvatur 211 muículis ab ani'mali re-

fcifïï-s,

Mufculum igitur nom contrahi per fibrarum carnearum exficcationem;

aut per ejectionem materig cujusdam fluide ex earum interfütiis, ut

placet quibusdam, eft manifeftum, — Hac quippe ratione fibre carnez

mufculorum fieri quidem breviores poffent; fed qui augebitur craffiti-

es? qui venter mufculi apparebit tumidior? Praterea unde acceríenda

caufa exficcationis fubite in fubitis mufculorum contractionibus? qus

caufa é fibris carneis antecedens ad earum contractionem humorem fa-

3

ceffere jubet?

Sententia

Cartefii,

$. .V. CanrEsiUs folos animales fpiritus, quos à puriore

fanguinis parte, fatta in cerebro fecretione, derivat ad te-

nuiffimos nervorum & . fibrarum tubulos, ad varios mufcu-

lorum motus fufficere arbitratur; non quod in (ingulis mu-

fculorum motibus uberior fpirituum copia à cerebro in mu-

fculos deieratur, fed folum, qued fpiritus cerebro contenti

alios nervis inclufosexcitent, ac impellant, unde mufculorum

inflatio & contractio oriatur: quemadmodum fere in hy-

draulicis machinis fieri confpicimus, ut fi illarum tubuliaqua

repleti jam fuerint, ubi epiftomium, per quod aqua é con-

ceptaculo five caftello in tubulos ipfos illabitur, aperiatur,

in extremis tubi partibus aqua repente exiliat; variosque mo-

tus ex varia machinarum figura, vel ordine peragat. ltaque

voluntas, quz fpontaneis motibus in homine peragendis pra-

eft, cum mufculum aliquem contrahere libüerit, animales

fpiritus cerebro contentos ad certum nervum dirigit, ac im-

W y

pellit, qui repente fpiritus illos impellant, qui in nervo vel

Cony

mufculo reperiuntur; unde fp

irituum in mufculis agjtatio,

di(trattio, motusque mufículi oriatur,

Solus

nE-MorU,spon'rAm;o &c.

*Y

(t

-Solushujus materie fluide illapfus à cerebro haud fufficere BonELrLo & (7)

Warrrsio videtur, ad mufculorum fibras tam valide, dum pondera

fus

&-

fublevant, contrahendas, motusque vehementes in partibus, quibus

adnectuntur, concitandos,

Subfílantiam proinde fubtiliorem' aliam,

tenuiffimamque requirunt, qua in mufculis ipfis perenniter conferve-

m

tur, ibique fpiritibus à cerebro delatis permixta ferveat, agitetur, &

ul

vi valida fermentis propria intumefcat. — Hac via non explanari modo

ntg

motuum naturalium in mufculis celeritatem & vehementiam conten-

i

t

dunt, fed & illorum motuum phenomena, qui in mufículis refectis

nda

.Obfervantur, funtque edmodum anomali, cum fpirituum animalium

qua

influxu, & determinatione à cerebro accepta non regantur. Quis vero,

f

qualisque fit hujusmodi liquor fermentefcens, quifiat fubita ejus expan-

fio, an actione mutua in fefpirituum &fanguinis, aut materie à fanguine

fecrete, an varie fanguinis partes determinatione à fpiritibus accepta in

Jre

fefe mutuo agant, non deprehendoà patronis hujus opinionis definitum.

[t"

Sed faxint faltem ii ipfi, ut intelligere liceat, qua confentiat ratione

inotus mufculorum regularis cum motu fermenti vago & nullis regulis

adítricto,

J

Etenim diflicile eft, eam materiam meníura ad motum,

N

qui efficiendus eft, proportionata in fibras carneas infundi; difficilius

eam ad debitos pracifé teriminos expandi, cum illa materia, non fecus

f(

ac tota fanguinis maffa, continuas fubeat viciffitudines, in quibus modo

f

majoris, modo minoris, modo celerioris, modo tardioris expanfionis

yN

capax eft, — Ex adverfo ubi fpiritus animales puri funt & finceri, mo.

tus quoque regulares fünt, & placidé perfciuntur: miíceatur hetero-

l[lä

Jl

geneum quid & fermentefcens, non nifi perturbati motus & tuniultua-

üf;

ri peraguntur, evertiturque tota corporis animalis cconomia, üt ma-

nifeflo patet in motibus convulfivis,

Sed plura funt ardua in hoc fy-

]

ftemate, quibus in examen vocandis otium mibi quidem non fuppetit.

iUG

T.

Conje&tu.

les

S. Vl. Quod igitur in hanc rem dici probabilius poteft,

ra veri(i-

id videtur, fibras mufculorum eo fere modo intumefcere &

milior.

m-

-Ccontrahi, quo fibrz contortz funis madidi contrahuntur.

x(el

(1s

Cvg

Quem-

[ d

(2 Vid, BERNULL, de mufcul, & MEAD, VIntrod, ad Myotom.,

olui

22

^DisskERTATITIO

uemadmodum enim tenuifIimz aquz partes inter innüme-

ra interítitia &lorum, quibus funis componitur, fenfim in-

grediuntur, ejusdem funiscra(Dtiemaugent. fimulque lonpi-

tudinem contrahunr:. fic fpiritus influos à cerebro per nervos

transmitti cogitemus, atque hinc fpirirus, qui in rtendonibus

ut in promptuariis infident, ad motum impelli; hi vero quan-

quàm nullam in fibris tendineis dilatationem & contractio-

nem exhibeant, producere tamen maximam valebunt in fi-

bris mufculorum carneis: fere ut caloris fübtilifima elemen-

ta incra rigidiores metalli rzeatus conclufa placidius fluunt:

fed molliori excepra corpore, illius partes exagitant, inflant,

& contrabunt.

Quod quidem eo magis confentanea ratione

»

exponunt il qui nobis carneas mufculorum fibras exhibent

tanquam feriem veficalarum connexarum communicantium,

ita, ut liquor uni illarum infufus omnes fubeat, quz faltem

ad eandem feriem pertinent.

Quippe fi revocaread animum

libuerit noram Mechanices organum, ex veficis pluribus re-

&a ferie fibi adnexis compofitum, . quod leniffimo pueri flatu

in tumorem a&um, vaíftz molis pondera füblevat, arduum

haud erit animo concipere, qui fubftantie fubrilis illapfu in-

tumefcentibus mufculis tam ftupendz trahendi, tollendique

vires accedant,

]. Nullumne in cärporeïanimali,-üuidum, cujus infufione mufculorum

contractio & tumor efficiatur, magis idoneum, quam fubflantia fpiri-

tuum animalium ? Amabo, quodnam illud? De fanguine fiqua fufpi-

Que

cio eft, tenuis illa profccto, & gravibus obnoxia (fcrupulis.

enim vis cuneolos fanguinis tam valide impelleret intra mufculorum

fibras? Hac quidem fanguinis propria effe nequit: nam vis illius ad-

modum debilis eft, nec valet fanguis fe ipfum per arterias impel-

lere:

ut fubeat fua vafa fibrasque , mufculorum.

A corde ejus-

que adjumentis mgchanicis impellendus eft, — At vero cor ipfum ra-

tionem

pE Morvu sPONTANEO c.

23

tionem mufículi hbabet: quod igitur in fibras cordis relaxatas infunditur,

l-

à quo impellitur? non à corde, cujus fibre contrahi neqgueunt, nifr

um

fluidum ante acccperint

Cor praeterea, uti & alii mafculi ftum

p

pallent, ubi contrahuntur ; rubent vero, cum laxantur

Denique fi à

YV05

fangoinis illapfu contractio mufculorum oriretur, nunquam laxarentur,

cum fanguis in mufculos continenter illabatur

Düs

His accedit, quod

vipere cxcoridtz, exenteratas, capite ac cauda trünce, & probé lotz,

l-

ad multas horas iis, quibus vivz folent, corporis infiexionibus mo-

ho-

veantur, qoamvis nihil fanguinis, qui fuit expreffus, ex arteriis in

f-

mu(ículos circa fpimam infundi poffe videatur.

Ut proinde neceffe fit

£.

motus hujusmodi à folis fpiritibus animalibus proficifei, qui derivantur

Int;

é medulla fpinali, cujus pars quzlibet mftar cerebri eft in hojusmodi

animalibus,

UP

Eílo igitur venia, fi matefiam aliam xgnoremus mufcu-

lis conimovendis aptiorem fubftantia fpirituum animalium, que propter

one

fummam partium tenuitatem exiliffimos nervorum poros facillime per

ent

vad:t

& fumma, qua fluit, pernicitate, citifuné mufculorum fibras

m

nnplet

& validiffimé diflendit

em

;[]/]]

IE, Non dubitat CI. SrURMIUCS

motus bumani corporis expofita ratione

Vïe-

in macbina quapiam, ut vivi fimulfacrum exhibeat, oftendi poffe, etfi

m

non exiguo fumptuum & temporis difpendio.

Statnam hoc ordine fa.

Ut

brefieri pracipit

in caput per valvulam copiofus aér, velut in pilam

effet intrudendus ope fyringis

I

Umbilicus ita confiruatur, ut acce-

dens fpectator illum digito tansens, filum ferreum intus reconditum

qUB

levi impetu impellat, eodemque impulfu valvulam aperiat, unde com-

preffus ex granio aér per canaliculum in capfolam derivetur, que

oimnium fibrarum ora recipiatz ex hac per fiflulas valvulis inflructas

orutm

in fibras veficarias erumpet, quibus inflatis & decurtatis, cum illarum

piri«

extremitas per funiculum, communem velut tendonem, offi cubiti fi

ljl

afixa, cubitus & pugnus neceffario ad pectus adduceretur, aut qui

Qu£

libuerit motus automaticus in aliis membris cieri poterit.

Habes B.

Yruti

L. inventum Srumwir ad captum fatis explicatum: opus, fi lubet,

; d

artifici manda,

mpEI

]us-

n.fe

$. VII

onem

24

Disst&£RTATI10

Pifücultes

$. VII. Duz tamen hoc loco difficultates haudx difïi*m'u-;

HU

mota ab

C

&dyerfarils

landa veniunt, quz viros.graviffimos arcebant, ne fenten-

ti etfi communiori, à nobis propofitz accederent, Primüm

ft

quidem ardua videtur intellectu caufa, quz fpiritus animales

t

tT

in.muículos tanta vi & menfura motui exercendo accom-

moda adigat.

Si ftatuas, propulfionem hanc ab anima fie-

eC

ri, fabulam narras negantibus animam in brutis: talem affe-

rentibus haud minus moleftus es,

li

Quippe fi ex animz nu-

tu fluidum hoc fubtile é cerebro ad mufculos dimanat, aut

ls

faltem impellitur, à quo cerebro derivabis validos illos mu-

!

[/

fículorum motus, quosshinc inde obfervamus in iis, quibus

gladius lictoris caput ab(tulit? & cerebro li&horis mavis, an

m

H(v

rei£ utruümque perinde diftzt, fejun&tum à mufculis moven-

dis. Anferes & lacertz non raro amputato capite, longius

Al

irer decurrunt miro jucundoque fpectaculo

*

Columbz e-

EW

iiv

repto cerebro in altum adhuc elu&tari valido ja£tu alarum

adnituntur.

Cor avulfüm à rana, vipera, teftudine repeti-

Q

tos longo tempore motus pulfusve edit, ubi novi fpirituum

Yi

effluxus é cerebro non manant, Nec fingi anima in membro

»

tam diu fuperftes poteít, corpore miferé vaftato,

Mortuo

f

animali quandoque mufculi a&co contrahuntur, ut eorum

li

vis elaítica vix ulla fuperari vi queat.

Quod in cauda teftu-

]i

dinis mortuz obfervatum ab Academicis Parifin. teftatur Du-

(

HAMELIUS: cum enim cauda efler inflexa, relaxatis forte muü-

i

ículis antagoniftis, vix duo validi homines extendere eandem

R

valuere.

Nec profe&to veri fpeciem haber, illum rigorem

&

à fpiritu fubünli, feu liquido fuiffe profe&um: fübtilis enim

qu

illa materia facile difllatur, nec tenfionem tam diuturnam in

qu

Sat multa conflant in u-

mufculo cadaveris efficere poffet.

num adverftarii.

''entemus, (iqua iis fatisheri ratione poflit.

Primum quod attinet; baud moramur cos, qui brutis ani-

Yi

mam

-

T

n

gx

DE Mor.v ,SPONTANEO &c.

l-

am uegant: nec ipfi, fi zqui funt, à nobis poftulant, ut

J

cum aliud hac in.re fentiamus, confona ipforum fyftemati

um

ftatuamus. . Qui vero poffint in truncatis hominum cadave-

lts

ribus, aut exfeCtis animalium inte(tinis motum edentibus,

fn-

triumphum canere, baud video: cum & ipfi' nobiscum fub

-

eodem przlo fudént, Ediflerat enim BAvrEus, qui motum

le-

fpirituum ab impulfu fanguinis proficifci, auc afferit, aut

iU-

füfpicatur, à quo fanguine motum ipfe in viperis & anguil-

aut

lis exenteratis, capite & cauda mulctatis, fanguine oimni ex-

lu-

prefio derivet? A fanguine exenterantismalit, .an à (anguine

DUs

viperarum? Uterque in cafu dato perinde diftat à mulculis

movendis, Nec profecto eft, cur animam fem

per praíen-

d-

tem requiras in exoticis hujusmodi

motuum phznomenis.

Abfit illa ia mutilo cadavere hominis aut bruti,

Bona tamen

iUs

du

adverfariorum pace dabitur, exiguas fpirituum: animalium

um

reliquias ad tempus in nervis füuperftites cogitare, qui ad

tl

caufz accidentis determinationem ciere motus mufculorum

ul

valeant. Neque enim infigni femper

fpirituum copia e(Ie

Jro

opus viderur ad mufculos validé inflandos:

exigua portio

fibris infufa id pratabit,

In folle anatomico

V

quantula portio

um

liquoris infufi maxima pondera füblev

at* Quid veró de va-

ftt^

liditfimo rigore cadaveru

mf Hocomnino: fungusfit, qui à

cauda illa Parifien(is ce(tudinis

)u«

pertinacirer rigida fyftema hoc

u-

everfum credat,

aut pro cauía univoca adlaboret,

quz ri-

jem

gori fimul cadaverum, & membrorum,

viva mufculorum a-

Ctione rigefcentium,

tnà accommode refpondeat.

Catera;

frgm

if

quzà Bavrgoobjiciun

tur, revellere.fupervacaneum arbitror:

quem enim, exempli caufa,

j in

permoveat argumentum hujusmo-

jv

di: anima nec fpiritus ani

males novit, nec eorum VlIaS, er-

go nec illorum motum determinat.

J

An, quzío, anima no-

a«

vit 1llas valvulas,

quz fpirituum vias clau

dere, & referare de-

mafil

berent

óí-"

26

DissbsRTAT:IoO

berent ex mente ejusdem Au&oris? Nec enim hzc determi-

natio ab impreffione externorum obje&torum defu menda eft;.

cum. plurimi motus, etiam hac ftante, ex arbitrio noftro

«

re(Tiones.obje-

pendeant :: fortaffis & ipfis valvulis, fi per imp

Mi

&orum aperiehdz funt, & claudendz, mufculis. minoribus

ni

opus erit, de quibus quzftionem redire necefie e(b. quomo-

bi

do in eos fpiritus animales tanta vi compellantur,

ünare

p

vides, ultimo hic recarrendum effe ad (tatas illas à Deo com-

mercii corpus inter & animam leges..

"Difücultas

-7 m; Ah—:era difficultas ex eo capite manat, quod fþii-

altefa,

ritibus ad: veficulas fibrarum femel delatis, qui fieri poffit la-

xatio mufculorum non appareat. An hi verfus fcaturiginemy

fuam relabuntur? fed legibus cireuitus hoc adverfatur: an

exhalant? «gre perfuadeas, Quanta, amabo, forer jaCtura

humoris tam operofe elaborati, quam: inde vires proftratz ?

Nec ullz patent viz alie , non locus, quo fe fpiritus recipi-

ant, datur. ^Si enim canales efTent aliqui exiliffimi, aut con-

ceptacula, cum quibus zque aut magis convenirent, quam

cum fübftantia fibrarum mufcularium, fpiritus aon hxrerent

in veficulis, fed impulfi continuo effluerent in illa concepta-

cula, & fic omnis impediretur mufculi contra&tio. Multis;

fateor, momentis hec motam paulo ante difficultatem fupe-

rat, Quanquam enim difficile non fit; per conje&uram fta-

tuere convenientem canalicualorum mufculos evacuantium

firu&uram, vi cujus propter qualemcunque cum cerebro

connexionem per imprefliones im:ipfo fattas modo aperian-

tur, modo occludantur, ut fpiritus effluant, aut retinean-

tur in memoratis mufculorum veficulis; perinde tamen faci-

le non arbitror, hos canales redu&tores demonftrare, aut

palam facere, utruim per eos in venas cum fanguine refluo

pro-

f5

P

1

pE Morv SPONTANEO «c.

ni-

outrum in vafa *l—ymphatica infufi, cum

propellantur fpiritus,

j

iympha ad

fanguinem migrent;-

*

à quo iterum 1in cerebro íe-

t9.

