derum capaces . Senes cur neceffario

altfur: nl

goriuntur ;quia folim'tvltimorum pon

deruna funt capaces ;fed cur folum illo-

T :

um ? quia fiora illorum funt dura; t

vt tales non po[funt amplius venouasi ;

"'Unde mors.

Zi:'ijj'eri

Qu

-'-"l

— ——

Sebo:

De Statica .Medicina

LXXXI.

L

Qui egritudine perniciofa corripiun-

vrternmut f€ !

Mffudis figitits

Ev cur fanantur? quia multorum pon-

derum falubrium funt capaces ; 4 cor-

[pe w

oribws enmm. &gritudines triginta l-

gt

bras aufevuut plus minusve » prout cor-

Li1]

poramagis 'vel minus vepleta funt , c

orout &gritudo magis vel minus calida;

Qs bt d

Q longa exiflit .

w ob d

E

T2

'

Additi ab .Au-&orc i

tt di

y

|

(044

Exu r

[XX

Senes ob fv'*cquentid fputamina «i-

E

&amprotrabunt : vectentavt incapacia

prouyw f v

cobéionis vcl digeflionis impediunt per-

QU VOR

fpivationem : vnde fuffocatio && mors.

t j tj

LxxxlIZLL

1

Wt t j

TO Brdftegi :

Senecfus reuera efl egvitudo, fed díu

i,

protrabitur; fi corpus veddatur peifpi-

lA:

rabile .

DW/WM;«

I n;*f;*i—

j

Mal

l[l

Se&io. Prima .

15

LT

LxXxXxIV

f«

Intijtti

Interimunt fenes coitus , corporis

MUAOT

W

atfualis frigiditas ,. "Potio plus iufto ;

ht cap t

; CO

Cgnare vt iuueres , plus debzto zrafcz :

AUE E nitit|

e2 exercert..

1217

LXXXV

itUtg f

Ü

H od

Senes &tatem decrepitam. non attin-

gunt ob diminutas expultvices :

Hinc

dwm plus folite bibunt minus meiunt ,

Audort ,

v minus folito perfpirant . Remedio eft

m ggla[g() exequcet additiogi.

d

RXX

XVI

tjfutatita *j

*Pf*rfþ,n' io iufenfibilis non folutn

(V WC&PG&M

p:v:*zczpum » fed "vuius. partis infime

0mmmino vetita vitantollit. r zrzcmum

[ tmpech 1t p

Wocatio I

dum in cerebvo fit apoplexia ; in wrde

palpitatio . 1n ecore polygmia , cr in

"

|"utero prefocatio : ?hfima partis g

æg itdo,Jtl dm $ 4n4 ,

H

f

L

qurpp

LXXXVII

Dm fuffocantur mulieres, non fit ob

Init

j«

B

vicram

"-

—

De Statica Medicina

etiot

vterum comprimentem feptum , fed à

nel

frigiditate feminis corrupti non indi-

gentis pev(biratione.

LXXXVIII.

itim n

tT

L il

Humores ;poddgricomm, etiam /i

cva(fiffrmi fant , folum per modum va-

fici

7 ?WZ Hf

!

poris vefoluuntur .

um

"u

QUE

i

um

ULXXXI.X

i u

d

efgos t

V omitus win-äm;ö*

11

m

diuertit. -

jaerfþzfmtioneæk

hi (

diat,

(l

TY

|11

Corporis in le(fo frequens circum-

uolutio . cum fiat omnium mufculorum

szf Vr

J

!

] m

invuentu eneruat , Q ccélionem. ctr

ID

perfpiraitonem vorilem diminuit. Reue-

dfo efl in codem fitu obflinaté qm'ej&qg.

h febru i

DXX OE

Miatioin

"Dunm genua aEu calida conferuztur,

LT

vyonalgent pedess notfun bené dormiuni,

LXX

RR N at

JPro-

l þ////!/: /

Medim

14

^ gi&io Prims

TT t i

IXX XiX.lel

'Pa:oäuuium al

ui tollitur u qu& per-

VL

r

flirationem asgent

icuti eft Ijäua'lneumv :

V, tf p

CGdeX XX Idl

peradm .

o ferro, C

Sicuti nä—cigï;;zäs; cum mult

ginum in magno dolio meli

us confer-

[1

L|

uatuy quam in doliolo: Siccorpora pon-

derofiara falubria magis vobur cojero

f&waþïïatim

uant; quamcedentmä á ponq'*crc per ine-

diam.

[ J

LKXXïIWi

AUL CH

| Qgi pluä meiunt, quam bibant ga—-»

m fcdonum

C d

æmmelnibii per[pirant .

LXXXXV

qont, M

Mu if

In febri

bus iü*ermzttcntibus Cur

2

J perífiratioinfc

nfibilis probibeturéquia

'in ambitu cerporis «

- bunor peccaas eft

jefeti

ijoyt dort

Lbld X

i MT

on refoluitüv aque

In bydrope n

P

abdo-

Puo-

Va

"-

At

e&io.

. De Statica Medicina

abdominis , quia eius ficcitas, e duri-

(

ties impediunt pevfbirationem.

has gt

RR

od

H umofd calidi eusm z&xi n älicjud&n

partem calidis digeventibus'tratlantyuy,

q:u'a o

nl

vt per infenfibilem perffrrationem ve-

jölydntqr .

(

LXXXXVIIL

Hypocond'riaci;

gt

In magm'-.r febribus cur lpotbimia.

iuuat t quia fudorem Q validam

l)ilid) Wäul

per-

fit ,

spirationem facit .

LAXXXIX

(l

PuntInra nerui;fi latte, farina , vel

Bof

[rmili claudatur ,. bicor retentus ita.j

d o Wf

acris fit . ot moriantur £0BHHlfi » nif trabit.quamw[elw

oleo a:pgriamï Utlnns .

(.

C.

In tumoribws per:?imäa Qtilzïf f

| hm quiy

hbitat w

w

fiat bumidis aEn , c porentias [écus —|

lh

?n fcyrrbum cedunt . tenue vefoluendo

M y

J era[fum relinquendo ,

Pars

Mcin

15

f ltp, o li

"d flO)]fm

:Clo

WI

(

Pays covporis t vepleta fanguine ;

vel alio bumore,vt in tumoribus, ct in

Wunda, ipfe plewritide non e$t. vefrigeranda:

WWinüg, quia enacuata materia /þqntä refrigee

Ti s. ipd ia

lEL

| Hypacond:«iz'ati, /2 fr"equlentjbm bal-

Larllg, Te35 corum corpora reddantur perJpira-

bilia , x vitlu humido wtantur ; fani

[ 4177 h.

fiunt ,

[X

CIT ïg

^ fatitt, vl "Perfpiratio infenfzbilis fatfaper fo-

vttnti Y

-sRenta innon purgato. corpere plue at«

tlf

i frabit , quam refoluat , vt de Simone ,

C 1 V.

Corpora que inj?njïbilz'ter multum

vtf perfpirant , neque purgantur : neque»

ii fM pilebotomantur vt patet de puerzs .

IU

i

B

3

?ctimlh

'Par:

"-

r

De Statica Medicina

e&iq

PL

CY*

n vt

- "Pericula cur. fiunt. 8 -quia.tnaligui

bicoris perfpiratio impeditur .

ii

TT

Wä /1.4!(]07'

Gangrana ijs; quæ p&rfþiraüt, prols-

|

etur: Ws qua fuppurant » fit sfacellws .

L

-CYIL

f gunt|

'Pars gaægræmz affe&la cur movituml

m

cudi du

quia arteriola ob fanguinis copiam nei

attolluntur . vemedio efl enacuatio fen-

fibilis, & infenfibilis.

u n

ARVIIL

av fj

sCra[fiffimi bumoves. i& ?obüfiz'a* pe

ag

anguftiffimas vias tranant. » vt pate

C

de pinguedine per "orinam : de mulfi

It j

inietfa in petfus vulneratum : ergo pet

ánfenfibiles meatus .

vhdetr p

tht Ó

gé i od

3 v' .: *4- v.þ j

rmater

i

€

Ter äijïcztionem euacuati

:|

vtila

| :

A

Mdiom -

. Se£tio Prima ;

ió

J

vtilis, ci inutilis: fiveró poft fomnum

! f iaf

aquirantur vires, plurimum inutilis .

C X,

tl

A

Dz fïaiid j ïquæ e]Tägit þnjhäz;efï na-

turalis ». « indicat, robur » & contra

veró fudor «

tperfunt v

Watt, fsf

[]

Si corporis pars byeme ualde frige-

fMb m

. feat:» ita totum corpus confentit » vt

colio C totius perfpiratiosminor fiat. .

ängzæinix (

rf

CXIL

Ó

'Natatio vefperi tutior : mane. ab

il

aqua frigidiori meatus claudunttryune

de febris periculum .

; pbf v

t » Vi P !

CxIIL

yritam : dem

r t

.-1n ejlate fi &or—pm iaceat dete?umi,

betur perfpiratio : V'nde capitis

probi

.

gram

tas » ei corporis coufrattio .

"

d

B

4

Dunm

vt -

"-

T

Set

"Dex $tatica Medicimi

lhpnceit f

Eu W.

" TU

sioeman por

a tenth

Dum quinques'vel fex dierum euvfu

corporis pondus augetur , non flatim ,

fed paulatim efl tollendum: inedia eaim

fummé vígida ledit ventriculum, cere-

(miibti,

brums «? cor,mox totum corpus .

hi

ul f

C X V.

|

In autymno augetur corporis pon-

dus » qued fiexcedat falubrem latitu-

yüng

dinem fiunt tertiang feu alieputvida.

Mi

G X.V g.

vtm; f

B7

Extrema feigida in acuta febre.z uif;

?

(

incalefcant letbalia ob 4diapmuf?iezm. |

|

CxVIL.

Mirigntn

( i,

Nibil magis nocet vlceribus mali-

mwzmimpe-le-

gnis, quam qu&probibent perfpiratum,

vt adeps , olewums e cera.

l

(

|

CXVIII

of lus

Quotidjana fola ex intermittenti-

a?/l/;z;]fur ) ;)05

bus

Mif n

deti

Sectio Prima.

l

L

busnon caret peviculo , pituita enim in

probibendo perfpirationem primum lo-

P

cum tenet ..

« Mf f

Mtrtedia t

CY ry

TU

Con[lipata perfpivatione in cevuice

Wl(wy//f,

flupefcit finfus pericranei ; "vt depalio

ambulantis fubvento e pluuia .

Qftnt p

C 28 .X.

dbtem

Nibil magis putredinem tolit, quam

h aliæpmridæ.

larga ventilatio , non folum per infpi-

l

vatum ; fed etiam per meatus infeufibi-

les fatía .

t fehre, nf

uuflan,

C x x Ie

"

Refrigevationes in morbis acutis in-

dicant mortemyvt in Hermocrate: adi-

cnbu f

munt enim Pcrjþirationem :

,- pwüinzfm

CxxII.

r

[

.PO-R bal;zeiem,oleö ommeatus c utis cone

denfantur , boc fine » ne bumiditas ali-

inerittit-

lii

menml;'s attraffa refoluatnr . — ergo

B5

0rcHm

d. -

SeQti

De Statica Medicina

um

ii

oleum claudet.in Perzculvs; e uon ayc—

iriamen d

1

vict poros .

-

ylr t 2

CXXIII

st

CH

£a tamen "vVit£us ratio, quam quos

tidie sminus perpendimus, pellit nos ad

MMW

Áenium Pbilpi ..

M /Z)ï t W

Cxx )j Vv.

vimr: t f

mficnur ab mf

Diaphragma contrabendo fe ad fuum

f qu

principium dilatat tboracem,dilatando

mgmspp T

fit insfivatios fe laxando conärmgzta

TO.

C consiringendo fit expiratio .

Pt

CXXV

(41

SphinGer *veró contrabendo fe ad

ao

Juum principium confiringit vcficam ;

€r urinam continet: Selaxando dila-

joyln ln

tat» €7 eam reddit .

(]

!

De: Pefle,

ï N fntei

üfab [q; M

CXX V

n,

|

Res peste infetia inficiunt quoufque

arant

Letiing

Se&io Prima. 3 8I '

durant proxim& » e remot& cauf4 :

dl.o':Wüh dft-

vnica tamen deficiente ce[iat virus ad

inflar motus borologij , dum rotarume

"

viico irrito dente quie[cit .

CXXVII.

1 tuut m

M þful: UT

TPefle non tatfu , fed infbiratu. aevis

peftiferi,vel balitus. fupele£tilium in-

)

cimur : $1c fit:

iritus vitalms ex aere

inficitur ab infetio fpiritu. congelatur

xtdo [eet f

fanguis » qui extrapulfus. carbones »

ERN NT

nigras papulas , i Bubones , fi manet

a of

intus mortem:fi totus pellitur ad extra,

WWO '

enadamus .

H

f

CXXVIIJ.

vbendo fe ad

Si ad carbones «t- Zubones tota pä—-

iigtfmt ;

flis pellatur ; bonum : $1 minus laitbale .

v Mcendo d

CXXIX

J

Non ffontc inficimur pefle , fed fer-

tur ab alus . Patet experimento monia-

V

lium .

yjcint a

durant

b5

ó

Non

—2

—

$k

' bc S-iazida Medicína

C

CX Xx.

ss Pt

?(gnþomncs ; fid tertis bominum.

n

eparm

WP

pars circiter pesie mnoriuntur , "Paiet

4n

o

u

p

experimento espilionum .

T

CXXXI

f"? r n v

T

(X

9ui putant nigrorem papzil'amm &

carbonum indicare aduflionem errant

u

Ea

fapé enim fenes intus . C extra frigidi

citra febrem inter biduum cum eodem

w ia

Kærumbab

d

nigrore a tbrombo profetTo decedunt .

Vil

( pul l

Cx XX*IL

$i paucus fanguis .bb corruptum $pi-

vitux vitalem fit tbrombus, bic fi totus

DT

ä

NI4

expurgetur per bubones Cf carbones

il PIM (

ma&upabulo

auantur, fi non totus moriunturyut in

nigris papulis i

M

CXXXIIIL

j

LT

Hinc quibus antbraces eiv Bubones

t hicd

aperiuntuy » fi interna. infctLio tota &«

Xeat fanantur : f jninus, moriuntur.

2Modus

edtit

19

— SeBio Prima.

4

CXXXI V.

frfit Mi

Modus freanandi peste du lex : vt

VWttir, Pt

fani fepareutur;

er infctli. fe pandant :

M.

modus vt fe pan

dant,dz»;plex, vt ad loca

illis inuifa non mittautur

r illorum

[]

| jitppelex non vratur .

haanm d-

CXXXV.

ftontt errant

eatr fiid

?efie*in-)ïciuntur fizcz'le; rarum babene

t u

nem; & contra qui denfum .

tes pulmo

Vg dtctünt ,

Rarum ba

bét fi fatto maximo in[piratu

";jicus pu

lfus i&&us fiat quietior

g

CXXxXVI.

:orr;fp!m/:'-ggl

Peflis no

n efl vt ignis , qui augefcen-

u D f t

r ctranet

te palmlo C

vefcit : ipfa weró eodem

fe babcnte decrefcit

o 1

modo pabulo

CX XXVIE

.

Radij peflis vento loco dimowentar :

eorporis lucidi nulla'vi .

TTE

TU

a tionnth

Qui

MM

—

m

' e' -ficl;ec*fi'cina'

SeQu

M il mffä

CXXXVIII

a m

4 vl W

Qui aliud remediwm pro *vitanda ;

^

D.

pefleinflituunt, quam fugam;vel funt

u cum

bonines ignorantes, vel volunt erru-

- Quig r

fcare .

; g, u

l

fl g

CXXXIX.

Hinc nobilium feré nemo eum reme-

dijs: plebeiverà fine ijs pluves fanantur.

GC X XxXx.X.

Cur diu durat pettis e

Quia dum feuit purgant ves infetlas,

quas purgando. fures clam diffeminant :

1

p(:e

Tmitam peftem mnom inficiunt; fecus

M

H-/i

pefis effet perpetun .

Quia inf-&i,dum vi mittuntur extra

Vrocm.alij non fe pandunt : unde infe-

1-110 C?() 'l«t $

Quia non probibent populi curfum

ad tem

'.

i

/a. Sub dio facra e[fint exer-

ccenda.

Quia eligunt chirurgos exteros, qui-

bus,quo maiorpe[lis , co gvatior .

Q'ia

[:

tl

20

Sectio Prima.

H — Quia ab infetlis uon. feparant. fanos

inaliam domum .

n ttdz

Quia "utuntur veme

dio interno P?—'G

quod 70n noceat.

I929] f Peftä ,cumnullum detu;

i Wt &tj«

Quia permittunt mercatum pulo-

!

rum. quos tangunt. infetbi , dein fani

p

. eofdem tange'ntes inficimtur -

110 80 ftfnt-

tMetfutyr,

X

N*h

tf

ifeminat

f feeut

TE

tht extra

: iij

g oj

t u-

T

gl'nl;'üï U :

sz

st

fe o

69935 e&æ) w COYVES I 1

6es s

h í &

/T*x

(

82 Cé363) CESES 16

Árr um

i

w C uj

D E A--HE-R

ien

nl

ET AQVIS

j

tht J

$ECTIO SECVNDA.

Qa.nta(æt "

APHORISMVSTL.

g&xxxuwimex*r

Mitade um

^

Kl Er frigidus ,. & lauacra

file d d

t

i

figi

da corpora vobusla

4A

lY 055

Sendn a d

[

fïalffäciunt $ 'eac?; 4ufe-

g

Q/ a

. rendo fuperfluum veddunt

fupumm

E7

v

leuiora , debilia refrige-

vant , ead; vincendo calercm pondero-

J

LT

/

ln Rigleiy

fiora efficiunt .

v vj g

rr-

ifpucin!

tidate d

Ier calidus,e lduacm a&fu calida,

Mi

nifi obflent cruda , iuuant quoque per-

TPirationem, vefrigerant interna vifce-

g

74 » ( corpora cfficiunt leniora .

Rnf

v 4cr

Se é&tio Secunäa;

2X

l

!

"^Y

)

UT

III.

J

LOA

"WP E

wfer externns per arterias in pyo-

20

fundum corporis penetrans. poteft ved-

dere corpus leuius , & grauius s. leuius

IN

fi tenuis, e calidus : grauius»ft cra[fus;

& bumidus fit.

UND.,

IV

MAT

Quanta [it aeyis pönderofz'tas , coli;-

gitur primo ex maiari , vel minori gra-

du , C ln

uitate aluminis facum prius exiccati in

fole , & deinde aeri notTurno expofiti .

AU/gor 0bf

Secundo ex €o quia fentiamus maius

!f , t j

— friguss quam quod obfevuetur in inftru-

rf reddin

mento temperamentorum z- aevis. enim

La vfrige-

bumiditas , feà pondevofitas nobis e$i

Arampute

lima frigiditatis .»Tertio ex maiori ;

vvel minori incuruatione tabula fubti-

liffimepracipué ex piro. Quarto €x con-

tratfione cordarum te) ndinut » "vel ex

t at

cannabe.

t quqe p

.

mtintermeu

"ITTTR

fïta?-i lea

Q*'W Ft aque pohdero

intelli-

- —— — —

ht

—

od

e tatica Med'icina

titelligitur , fi eraue

e"rpendatur ho

aqua; illa enim e$t lei

^

r, e per con-

( n t

Jequens falubrier , in qux graue magis

,

grauitat : illa vere, in qua mins , est.

qá :Wd

I

t

ponderoftor ; é infalubrior .

I

P

i

D

V I.

| f

i, ]

ao

í

Jquà grauior , &t aer cenofror , r

ponderoftor conuertunt inuifibilem per-

TPirationem in icborem » qui retentus ,

hi

]

& deinde non refolutus magna ex paric

iB cacbexiam faceffere folet .

pj i

NT

f;gr

VTT

In aere frigido falubri probibetur

quoque per(biratio , denfantur meatus ;

(j ]

féd. roborantur. fibra , €t perfpivabilis

attreeftn

retentipondus nec ledit nec fentitur «

lst

jit, w

WIIL

idig.

In c«nofo probibetur pe fpiratio,

meatus implentur , fed non denfantur ,

fibra laxantur,non voborantur,ctr pon-

. 1t'/fura W

TT

dus per fpirab

ditüv .

'ilz's( rgtentz læditf ö* | En—

S

| LURT

[titins

. SiO S&cä 5 22

Pndatgy j

52

|

hr g.

o N

Htj

$

j a 'æflizmi frigus ?24 eyue-

dem bibendi

T f of

niat , illadie »fuppofita ea

TWH

libertate » tertiam partem circiter pcr-

irationis exire probibet, quenifs fiat

— fenfibilis, facile ad putredinem , vela

M

tratttfur d

cacbexiam .dzfjþonit i

Aflen pe-

E

x.

j intuntur,

Tagueeete

pedies Wþ&g;ia "

Ha ab iäz«

débili-

T.

prouifa frigiditate magis nocet

!

bus, quam à fenjim prdbilfz;tg .

d pb

P MOAT

— Ob'aeren frigïä:;m fuperuenienten

gf

calovi,'ve[ftibus denudatus » mintis dsa -

bus libris circiter diei curfu. pevfpivare

tec fE.

folet , nulla ab ipfo. animaduerfa 150-

l

leflia .

/

j

hr pf

XTL

$

vt

| --qum z'üczmda N frigz'diufwl—æ

:

at p

corporibus excalefatlis magis. mocet ;

v l

exceru

quam acris,otl aque rigus in

illa

M

d

—

4 tätïca Aficina

3lla en

Se&t

) non reddit COYpus lenius » fed

obSiruit ; c» laxat : boc obfiruit ex ro-

borat, ei» inde

minms pqnderefïz corpora

ii

þ'gnf -

Jl

vt

XIIL

n 50 6d

! (l

7Mala aeris , e 4qu& &anditiones

quando ad malignam putredinem di-

!

Jponunt,eorum pondus magna ex parte

nog ammaduertitur ; quafi quod ab co-

(j qunt

rune corruptela nerui fortiores fiant ;

jaleweig

perinde ac in pbreneticis ;

fe pario w

AU YV.

betubooy

36 f i

Natatio z'zyfrfgz'da pofl exercitium

E7

violentum e$t iucundi[f

"a »fed morti-

fera : motibus eni

e

[y

W oppofrtis nibil per-

niciofius ,

Y r d

X V.

& 4

utrtdintyyw,

Quod proditorié difponit vifcera ad

malum, fepé nec graues nec iniucundum

| u DT figi

W. ts

"videtur .

i

" M urd

: Wlhmgz&

Edlqm

BU i

jj

$ectio Secunda.

27

LTA

—

Wftgye

s

Jura iucunda ,. e aufï;rinæ CHj s

exercitio violento fepémortifera : ab

aura .enim ad

liapntuflia , ab e:xercz't,io

L0

acrimom'g: :

Mttnog d

It bartt

XYII

ii

Wi

Qui querunt d cena auvam fvigidiu-

o f

m

. feulam magis quam par.fit , per[pirabi-

le partis vefle non indute exire probi-

betyr: notfe ueré, vel diepoflero pluri-

qi folent pati. dolorem capitis gvaua-

tiuum .

! .

2777

3;/(:4/ Mirti-

X VrTILTE

Virtibil jtr-

$i corpora derepenté transferantur

ab aere calido in frigidum , laduntur ;

Yi at

uia vedduntur maioris ponderis, quam

ao

par fit; a. frigidoin calidum laduntur ,

quia. fiunt minoris roberis .

XTÍx

—

J

ZDebiles magis byeme , vobufli efia«

é€ perg

E .

Celtio $

De Statieéa Medicina

je.

te perfpirabile retentum. in' "vimam.s

conuertunt .

Vüïte ,ïltd

hi

X X..

M

W (;r j

tj911]

Ut

8101

'Z'Jentzlaumm probzbct per]þzmt:o—

nem , reddit caput ponderofius , 7^ ca-"

lidius .

uti

Dd

XXI

jns um

$,

T

n

idas iil

ATU

Ventus "vt cute fv z-;rzdzor /&mper

Q

(ii ha

Biruit s e femper ledit , ftd ma gxs ca—-

p9* qma maqz: expomtur e

xl

0 MA

::///// d ;

£x anni tempeflatibus in vniuerfum .

E

ficcitates affiduis imbribus [alubrio-. .

e$ 5 reddunt enuum corpom lewor:z i

Y

X)xIII

VEl

MÓ qu f

V£ flate corpora temperat:z funt mi-

t u a

novis ponderis , quam byeme tribus li-

Tt o cdi

bris circiter.

LT

[

al a i

W fb orutii

Wate

ïCdlCma

Sectid *Sccuaäa.; t* 24

1 ib t

TYRIY

; UE sate lafftudo fentitur ,non quia

corpus fit maioris ponderis: ftd quia fit

ht bt

minoris roboris ..

fffä/l.l/f od

X X V.

:

I

"

n aere calido corpus e$t minoris va-

J

boris , tum quia cum per[piratione ex-

balat aliquid bonorum fpivituum , tum

ia f

quia calor non e$l concentratus .

in f gt

j/72

XX VX

[

Ter totam cutim. diseritur. femper

D7

aliquid à calido ; quod ftcum. etiam.-

jus fb

aliquid interni probi bzm?or*i $ aufert u

yrlnott.

x* V 1I.

l

e/£ [late calore vexamur , non pri-

mo:er- per fe propter.aeris €alidita-

zpem(;zþmt'

mif

tem » qualibet enim. covporis pars: e$i

yi tltts f,

aere &$liuo calidioy , fed quia in aeve

&ftiuo non efl tanta frigiditas ,"vt aa-

turalis calor. fafficienter concentrvetur ;

s go[fz per-

quo. jit; vtitàdiffufus miauu

fpirabi-

v/fï&dtä ,

" d.

Setio x

De Statica Medicina

fpirabile fua natura calidum injknfiöi;

Yi

liter excernerve ; quod retentum reddi-

tir &cre C eftin cavfas vt maguo ve-

m f

xemur ealore.,

wf p

N

()

J

il ld

XXVIEIIEL

Qt;

u

';ll/,

nu V

ii

r

Dum corporain fuinmo aflu ob fom-

um nofiurnum , vel diurnum abunde

i

perfpivant , vel [udaut » redduntur

$

l'euiora , & nullo ii

Pden ts

lore,

la die wexg;gztur;mä

g

)q | Vm

du .

XxlLx.

H

v£[lino calori faperueniente frigore

codem die libra rirciter excremento-

Pfffi/f»uz//o

WE

Vi W

rum infeufibilium magna ex parte dif-

hbt octt|

fiani probibetur .

] umf

NXX

?.

j

]

$; æfïas fat fimz'lis äärz'.. ':/i-(,:'mïaom

e

VE

Liä

reducantur ad pondus «j

pofan;

u

lati de&s'mm )

æxci:anm fudores,

l

Miehofi

?5

k

--

Meltim

Sectio Secunda .

24

[

E

N

UT Ti fenf

i

XXXIL

( frlintys 17

Vg n

In æs*ï?ztis initio , f derepente vebe-

mens &ftus fuperuemat , fiunt lafftudi-

L

nes , qu& » licet post aliquot dies a$lus

magis "vrgeat » non pe:feuerdnt » quia

Wbfb sminuitur corports perjþz'rabi!z's poncus .

r dul

t y redduntyi

—

X XXAL.

zd.ievexanth«

Cadem virtus minus laborat cum

minori,quàm cutn qnaiori corpoits pon-

[

*dcre' :

X XXILIiIL

TAH r

. CACHTHICUIN-

Perípivatio vi aeris , vel aqua ca-

Wa lideexcitata nocet, mifi eius malcficium

- longé maiori bencficio compenfetur .

.

H

Xxx ] V.

sz*cri,vtmþom

v tate interdiu : byeme notfu core

at d. pora robufla magis pevspivant «

A X X-V.

Adiapneuslia, quaflate malignam

C

febrem ,

h

De Statica Medicina

Se/ci

febrem , byeme vix minimam alteva-

jr

tionem ejicere. poteft : corpora enim

acriori per(birabili e$late vefevta funt

)mlf

quam byeme .

(ottis 101 )

( &

jl CUl

AXX XOV La

4qzmh jpbct

buy

Dormitio efliuadetetfo corpore, vel

f&b dio magna ex parte diifonit ad

511)1

putredinem , probibendo pe

ff 4

DC «

rHJz ratio-

J

4

e&;k l i

W u

d UMT

X GoX Vr

g od

[

Ul

V RI

T

j

Jdiapneuslia non calefacit interua

rl

W

!

77

vifcera , nifz pev(birabile fiat acre ob

//

4

N

! [í

y1oratma » 'oel ácalore extraneo , vel à

f[ VT TA

72

snoitu *'violento.

TOU

I

Xx X Vrb

Dum frigus faperuenit ealoriefliuo ;

Vafä.fgfrf,rfftït

nim!] coitus noxa vix. percipitur , f

hn nttdeq

veró aer iterum incalefcat , detrimen-

tun prateriti. erroris non. leue. fenti-

MMNWWQW

P

tHr.

L

WL

LT

Í

U

'.

f

äoimæ

Meltim

Se&io Secunda.,

26

f $4775

X XCX'IX

dhtt n [/77

Coitus non immoderati maleficium ,

aere frigido concentrante calorc.» s

.V ]

L]

equali beneficio compenfari folet .

tl AtBAt, j

-X L.

de (//JZMZ[ 4d

Wt tf

In notlibus efliuis corpora ad f»brem

maxime dszpo;zmzmr ob aeri$ vavrieta-

j q(v,-l"x&?

tem : ineunte enim notfe acve[la

HE VE Pad

V

[ d

f/e»S

intempt la vero nocfe e$t tempera-

? Lt t

tior: inaurora frigidus , unde folitum

i fat &qrt d

pev(pivabile in correptis fomuo & ftra-

gæ!zïs denudatis cobibetur , €$ corpora

Mirup, od i

onderoftora fiunt , quod no&tibus bye-

asalibus non euenit .

IXL

ALE

Vi calor ]i

AA «aui

4 £.

?RU

Gio aytumnali ??ïff'ä?[;—if'zi"

! 76'?(1;7!

fllf':/;

tium hyeæ;äa!e qm! ibet dieminus libram

?

)u»") W'!

[

!

circiter per[piramus, inde vfq; ad &qui-

n

li

j

um

a

acttium ver

Kptt

Yi 43

2 A

le incipimus iiberius pere

ij

AC .

(uMt

^

"

JLutume

"ub .

——

(eftio

De Statica Medicina

r

i

j

TT ifä

XLII.

( enh

iil V

JILutumnus infalubris, tum quiapei-

Yl

SPiratio a fuperueniente frigo e probi-

beri folet ,tum. quia quod difflari pro-

bibetur , acve » && mordax fit.

Bene

v "

[ (

A LILT.

[1Y

Vitantur egvitudines autumnales ,

ft corpus autumno non fiat maioris pon-

"E

T

deris , quam dum erat eHate.,

d oyet

gt

purgdndi

rf

AX EIN

velyadi

LY

hat

"Pondus. fenfim

-a

auttum fenfim nmi

L

nuendum .

iL

X I

)j Wi

Pendus corporis infolitum non vere ,

Qu gt

ftd autumno. aufevendum. : fiigidum

WO purgand

; yamintadtg

enim jizperuenims ponderi magis nocet,

X LV I.

Nlla autumuo vexaberis egritudi-

TT

"t » fs fuperueniens frigus inueniet te

[

E W

vefii-

(

Medltlm

SonicSstitida -

27

[]

ve[libus vetà munitum . fi "vteris diu-

reticis » ei» conferuaberis in codem pone

M

dere » "vt ante ..

) M) tl/m q

f

y

It W

0 Chrg)

XLVIL

TU iB

Ia f

Bene munitus veftibus melius perä

[1

— fpirats & redditur minoris ponderis .

XLYIII.

65 aMf

tf

A

TMRU

Qui morbis ab bumorum copia pre-

ATH

W

deuntibus byeme "vexari funt. foliti ;

J

purg

andi funt autumno , « non vere »

reducendiq;

funt ad pondus , quo frue-

UiA / /]/ 9

h

bantur «[latius initio .

XLIX.

Dum "vtro morbi prodeunt à mala

lt w vt

qualitate, corpora 'vere» ez nonautum-

no purganda ; magis enim astate, quain

hn : chzäuw

diritig,

byeme intenditur qualitatis maliti4.

l

L.

ident g

k ngi in äne 'verz,s'præmaturje'

ftibus ffoliant ,

C autumno

tardé

6':364! ii;WI:

uf

induunt » ,

|

|

De Statica Medicina

geóti X

induunt, in febres a(flates in deflillatio-

l

p m 100

er corr

L

nes byeme facile incidunt .

i

L I.

h

Perspirabile vetentum "vt acre. fe-

(ot

V

Wi

u

bress & eryfipelata: vt copiofum apo-

vl ag

lW, g ïW:

Slemata; deslillationes ; vel cachexiam

Maunitd

v t littt

favlt "

Ll

FIL

QWR» r

Exterm,æm frz'gm concentvando ca-

MP

lorem veddit uaturam tantà vobu 10-

ul m

vem»quanto vitra folitum poudus fevre-. |

jni (ttit

quoque po[Tit duas libras circiter veren-

a

ti per[birabilis .

füniorn: um

LII

V ais

Corpora byemis initio facile cid foli-

hi,

ium pondus«[latis initio maeuo labore

lY

ad efüiuum pondus veducuntaur .

L I V.

Ctrpnt, r

| Mfistridtany

Sanitas pevfeueraret "vfaue ad extre-

(u f

Wam jenetiam. inculpata » fi corpora.s

quattuor

Medi

4198

"m

T

Sectio Secunda.

At

VAUE

- quattuor anni temporibus equali pon-

dere femper conferuarentur .

L V.

LUETUTT"

Corpora» quorum pond em ani curfa

y; cop)oþm ii

anultum augentur , € dimmuuntur »

J gl

"jaldé periclitantur .

L V I.

LJ

Quantó maior anui fbatio eft pon-

certratdy n

deris varietas, augumentatio fanguinis

1h t df

cel diminutio , tanto efl deterior illius

At ts f

corporis conditio .

A CUT tll«

LVII.

!

"Ponderis augumentatio fit in prin-

cipio autumni , diminutio in principio

at al f

æ-.äati; E

aol

LVIII.

QU

L

Corpora» quorum pondus augetur ;

l

magis periclitantur, quam quorum pon-

v jneaderte

dus minuitur .

, um

C

4

Additü

WIIIW

2

De Statica Medicina

4 wyw

K

t

Additi ab Auctore.

j

LIfX.

JEC

Corporis partes tetfa falubviter per-

Wt

[pirant : Si vero à fomno detette inuc-

niantur » etiam ab aeve calidi[fumo eo-

VEU

rum poricondenfantur .

LXx.

APRO

P (2i pfus iuflo frigidus , bumidus ;

Ti

aut ventofus movatur per[piratum :

»

4

[l

vnde qui domi continentur,vt famina,

A

AA Jj

nec tu[fi, nec catarrbosnec inflammatio-

BM

Y

7)

P

Mi

ne pulmonis laborant .

(

mgr

L X I.

1 ;//zf«admginta "

1 abfeomanat

JAer in "vrbe peior atre vuris: quia

crafiorscir non perflatus appetitum tol-

|

lit..

Vatnohyt t

W5, lt domni

J wisgdri

4

Meting

B LIUANI IERILAS QS?J)-QäD

Miyre.

(ILMEALIMEAIISETI MAT

i

DE CIBO

£ fb W.

RI PO TYV.

LT

!t if a.

E

S$ECTIO TERTIA.

1

APHORISMVS I.

T hdu

tjr g piat

Tomacbus cibo vefertus fz

54

dnter dormiendum aLfcl-

14412 f

A*

. d

rimam cottiogem ,

Mif

N

l 24 Hdi

L^ o

4

- illius. no&tis. perfpivatio

magna ex parte afcendit

ad quadraginta vncias fi non abfoluat »

ad o&iodecim circiter .

Y

remss du

w

nil

I I.

N aopemu l

Ctomachus omnino pacuus , C ieiue

( mus , licet dormiat non perfpirat vlivà.

38. vncias circiter .

Tarntum :

C

»

D d

Ge(ti

: 'De Statica Medicina

y

I I I.

:

Tantum pe;fi:jmt

corpus plemum (

4307 co

^c0qU€ns , quantum feré veiunus

Ofa 'Pur

fft- p

l

non babens quod concoquat .

fio t

W

.'

j

ls

I V.

*. filia t

l

Cibi multum nutrientes ; excepm.;

ä

carne veruecina » à cenaad prandium

CT dj

«0n folent pevfpirare vltrá o&todecim

1

hk v t

"URCIAS ,

Jb f

X

faph.

Cibi copiofi fed tenuis nutrimenti uo-

Uis fpatio in plurimis vvltrà quadra-

[2

ginta'vncias perfpirare po[fant .

7877

)j

V I.

(, LU

flb

[e|

| Roj

|

JKlimenta , que corpora con]ï»mant

1

|

5

grauia» [unt copiefa;vel cruda rebellia .

j

VL

Shottacit pie;

* Bitt p r

i, H

O

Qu conferuant leuia; fimt coi

fueta, g,

G vaporofa.

01: 6217 gl

Caro

(

-

Mtdmng

Sectio Tgftia :

J

VUIFET

b

t ( T

L

Caro veruecina facilé coquitur , &

ii f

*l

i

L

n

eft vaporofa : pevfpirat enimrnottis fpa-

(Jq

tio trientem libra magis, quam c&tera ,

/

folitaq; edulia .

V0f QU

I X.

d g

QU

VtEP VV

' J / PA

Oua ex pafia fermentata f

efcu-

WTA Qf df

u

lenta ,. non efficiunt corpora poudcrofa.

lougé enim facilius per[pirant , quám

/

vapá .

X.

70]77707 18

$717 7][4//74.

Vir fanus occulté diei curfu tantum

( ;0 Állif ,

exbalat , quantum per aluum dimidio

v

menfis , lucet quotidid cottas tamen , q7r

confistentes faces femel excernat. ,

o cohkr/mt :

X I.

latl

l

|

Stomacbus plenus » € 'vacuus TmT

ï

nuunt pevfpirationem : plenus eam di-

nuertit per ciborum corruptelam 5 va-

ia t

J

Cuns eanm tyabit » vt impleatur .

&

Pleuss »

(it

€ 6

-

-

De Statica Medicina

3

GeQt0

AXII

ä

r A

"Plenus , quando non abfoluit co&fio--

|

us g uf

w

nem , ex pondere cognofcitur * corpus.

enim tunc minüs pevfpirat :

"Vacunus.

LE

vero flatibus impletur .

P

XIII

(f Á

ii i

Flatus nil aliud efl,quam rude nged-»

IN

inqu

jy i

dam perfpirabile .

n

RUP

AIY

Robu$stus ciborum. plenitudinem ab-

N f u'

fimut per infenfzbilem perfþzratzonem*

minus vobuflus. per "orinam :

debilis

usl

7)//1/4/!) f [

magna ex parte per cbyli corruptelam .

E7

ÉÓ

llpfd it

XV

ä

i

Dum omittituy cena, vacuo exi [len-

29/777

tc ventriculo nulloque. "urgente paro-

xyfmo » vetinetur perfpirabile , & ve-

hi, C um

u oieir d

tentum fit acre , indé. rorgus ad calidas

agritudines preparatur .

"

A ooueodr.

Ieinu--

E

—

—

—

MCdX li

; E&b Tcrï;

31

T

,

XV Iæ

u

Jitt

Ieiunium , quod ve ducit corpora ad

OW Cl

Pt (

u

M

.l

|

- gninus pondus.fed corporibus infolituim ;

fitt

MM

M

l,

: malums.-,

XVII

l

Cur fint qui fame pereant : 1 in'viuo

fanguis numqudm'de ciat * quia'ver-

Qutidequd- :

fus 'ventris vacuum fanguis tendens.

Y,

relinquit car ..

XVIII.

Jlaniudie d

fejfirdin:

Non folum incotfus cibus » vt quan-

a : debi

tus,reddit corpus*pondcro,?us JKfed etiam

Ájarrptalat

vt qualis ; quatenus Jcilicer peripira-

| tionem:imgedit z

XIX.

. 'otc r '*

MT

]

;

Dum leuior femetipfo quis videa

: u p

,"valdé bonwm

id

fordi, o

— fatlus . r non fit

'enim oritav. d fucc

is: trium- coldbionum

clorpmacaüda&

—

lh

;'äjïi-e;c-aää cottis ..

"Dumn:

Tib

Z

De Statica Medicina

etit

Y

X

X.

"Dutn tota. die perfentitur leuitas ,

TOE

€7 corporis aeilitas » prece[fit cbyli, e

ente 1045 o

)

Janguinis cotfio; e penitus exbalarunt

terti& cottionis recrementa .

; pnqun

)

X X R

E.

Cibus incoffus, quä plentoris est ug-

t ul

fliions vj

pimenti » eó efl deterier , vel quia effi-

5

cit Tnaius pondus , vel deteriorem cor-

Y

vaptelam.

XXII;

Mtenteili

t t J

Corpus maxtuné lene frt ex ciborum

d 4

^

Y

corruptela : lia

"

&£V"v

la enim excremenia.

9ninia tiagni pouderis ,

Vwtydo fys

AXIIIL

TE

fioipgo

Cfus. carnis fuille ,c boletorum ;

tféua fj

tialus » tum quia bsc uon per[pivant ,

EUA quia non persaittunt catera edulia

üäf:a ul ingefla perfpirare.

Ex vfu

ii uT

Meliy

Sectio Tertia.

32

"

XXIV

t j

(;

£x vfu carnis fuille , et boletorum ;

W ((0 [d

ly

h

triente mintts [olito corpus magna ex

Xht x

lat

AA

parte perspirat .

A AV

[

Melones adeó pauxillum pevsfivant;

Meninit -

vt quadrantem circiter auferant per-

DQI)T [q W

Thirationis coufueta .

d dtengrem u

X V

!

Retenta illorum per[hiratio in vri-

nam , vel fadevem face[fere folet .

f e at

AX WLI

n ET

Vu& r ficus vecentes pauxillum.»

,

per[pirant , e& altquantulum. alzarum

czbm;mv pevfpivationem impediunt;for-

bola

tafsé quia. fenfibiliter euacuantur.

m j

" ctttra d

'

Him.i

El

"

:

Seftio

De Statica* Medicina.

!

,

j [ ii

XXVLELL

ylioper

moed p

i.

lllud genus. edulu optimé pev(pivat ;

$9.

ec commodé nutYit ». cuius pOüdHSi?L:z

ventre non fentitur «

n

AoX. 1 xX

4d hr H

yud m d

Ciborum plenitudo: magis nocet in»

i gt

f0

otiofo , quam.exercitato: vifcera enim

fl ia

ilis grauantur quiete, exercitio veró li-

lus gt

bfra?ztur pondere .

X X X,

j

$i fawrogi

A ro cibocorpus optim pev(pivat .

comuenit r

euius faces exeunt con (ilentes .

vtf

AA X

jfitgtt

Mints quam: la&fuca. mutriet. caro

TA

pulli ; fi decarne ea copia: edatur » "vt in

Natimt n

[z'gm'd arum: facum.corruptelam exeat «

BM CU

&xxl lEb

fbliban,

Ex ponderatione nouevis; quando ie—

ninn. fiz falubrey vel ivfalubve:: erit

Juiubre »

w

—

—— Ó

-.a.a..—..:c RE

MCdifm -

Sectio Tertia .

33

L

- falubre ; fi aliquid relinquebatur de be-

: flerno edulio perffirandum , f minus ,

| opt'imä d

infalubre .

» 000 fu.

'

XXXILIELE

[

Dum per digtam corpus veducitur

X &d pondus minus fuo falubri minori ,

Wqyweg, quod ammittit de vobore efl irrepara:

bile : quod veró detur minus, & ma.1ts

10: Wt i

jatrato l-

alubre pondus yex 64. primi» & ex 40.

uius intclliges .

L

€*xxlVv

$i fciueris quotidie. quantum cibi tibi

" fefin,

f)?r//ffi ,

conueniat , fcies diuti[[imé virtutem, e

vitam conf:ruare, idd; ex eodem apbo-

|

;

rifmo intelliges .

& wind od

XXXM.

Ya edatury i

'&gturæ vobur non parum abfumi-

;';:fgzr/amm*t*du |

tur,dum c&na modo e$l quattuor , modo

[l

fex lz'br;zmm

ytrir u

TE

Illa

/;';I/fþ/'f)

" a. -

-a

|

Sedlo

* De Statica Med icina

XX XWVL

lKa cibi quantitas . eft j?zluäerrimata

m

:f

"

asl G C

du àcibo corpus fuis negotiis eadem

t N » d

?

agilitate vacat ; ac fi effet ieiunum .

;B

p d

X X X WV LE

Y

Magis quoque grauattur ab (;fïo li-

Tuncci u

