plaga deficcanda & celerius (anandá,& malam carné manducandam ; Reci^

dd

emyrrham,thus,mafliche;colophoniatn,picem, aurlplgmentum aloén,

ffi

bolum, oallam,gypfum,anflochxam rotunda, Aliud minus deficcans opti/

f

mum:Kec.thus,picem utramq,feuum,ceram, Alius puluis uulneribus pal

lidisuel calidis. Rec.lithareyrü,drach. 2.ceruffe,drach.$. cerg albg,drach,

7.oleirofati, unc.2. Vnguentü quod prodeft uulneribus, cancro, & his de

quxbus fanguis Hult,mcenflom & cotuftoni,& malis carbüculis,qui pefhlen

tia dicuntur, & eis qug funtex mala materia, Rec. adipis uetuftiflimi,lib.2,

li

olei ueteris,lib.5.calcátos,unc. 4. Adepstüdatur, & fuperi ignem mittatur,

Oleum cum calcáto in mortario tundatur, ficut medulla; du&tadjadignem

Hs

inoueantur donec fafficiat,

Pl'l

De fcabie.

cdp LJ

LIIII.

r-..,—

TUl

Cabies fifit deincefiuis humoribus , purgetur per phlebototnia

[

& per egeflionem , cum eis quze fuperius diximus choleramru^

Y

beam porgare, f Íicut flrupo de fumulifucco & colatroubrunc.2,

mlrobalanoru citrinorücorticis fint miffe.Deinde facunguentü Proflclens

Ícabiei de calore:Rec, pxculg,unc.r Ilthargyrl,cerulïg,an drach.c.argetiui^

ut,drach.2,olei,& aceti quantü d fufficit.Siaute (cabies fit ex frigidis humori

bus,(ufficit fulphur cum oleo lentxfcmo, uel fulphur cü oleo &aceto & pau

co argento uiuo. Argentum muum non ultra exaglum unum fit,

-

De fanguinis fluxu exuulnere.

C4p. LV.

P

X

f

p

I fanguis deuulnerefluat,prodeft haecmedicina ,que mplxcu

K

*

terfit; Rec.thus;aloén,& albumen oui, Horüauté equale pon

»

»*

dus,& thuris cortices ponendl, &hoc duris corponbus eftap

Í

EE d

H

onendum:autthus duplü quam aloén,ponidebet. Thus uero

f

und&uofum ehgatur ,quod delicatis eftutile, autde thure, pluíquá aloé; fed

non duplum immittatur,quod couenit mediocribus,tempera cum albumi

P

neoui,&cum piluhs leporls pone.

L

De putictura Q itcifiotte teiorim.

Cap.

LVI.

li

uracecuameear Va

ä ?«Fbä

Eruus fi pungatnr,dolores,öc inflationes nimix fiunt, Foratnen

l

At

&

ieitur apertuferuetur,ubipus egrediatur,cü oleo igitur tenui &

r N BA

dlriffimo fométetur,non cum füpmo , Prodeftad hoc tereben

thma.Molles tamécarnes habétibus, cera cü euphorbio, fenioribus tamen

&

addatur

DB.REMED. ET AEGRIT, COGNIT.

10f

&ddatur parü olet, Orta uero anatione,öc neruo putrido effecto,uterecata

ts

plaftmate cüfarina hordei, uel fabe coctein aceto, & melle;ceroti,unc.5.ce/

ré,drach, 4 euphorb£j, unc.1. Expedit & hoc unguentü quod dicitur bafili

U

con, admixto ei nitro, uel calce uiua , uel euphorbio; uel fülphure , üelin r,

l

[ib.flercoris colübini;mitte fineulas fpecierü predi&tarü , Hoc facit adpun

d

éturá, & incifionéneruorü.Si uero neruus fit difcoopertus, hec enim impor

l/

nantur,quia dolorä'generatur. Siueronerüis,& cutis fint collifa,& caro fit

h

defuper uulnerata,cataplafmetur ex farina fabe,in oxymelle cocta.Si aüt ni

l

mius fitdolor,pix liquida cataplafmati adhibeatur, Siaero neruuslgfa cute

1

fit illefus,cum oleo calido fomentetür,

"

Decombustione ignis.

Cáp

. LVii.

j

]

EEE Naioad combuflionem:

Recipealumen & acetum, ana finftür,(ïä/

tim foluit dolorem. Fimus columbinus cut aceto tdem faéit, .

— De tumorelingue.

Cap

LEVIILER

^

* 'Vmor lin

1

guenonnifi ex fanguinefolitus eft nafci, quauisraro ex

«

phlegmate nafcatur.Is qüi fit ex fanguine,naícit exrubore, dolov

ä

-7

|

re;calore, & febre,& plenitudine uenarü,& maxitne faciei,Huic

primitusexphlebotomio occurre, Deinde purgabis cïj pilulís cochijs,ad;

4

iuné&tis mirobalanis cítrinis , & (cammonio, uel menfuràaliorum, uel pícra

cumtriphera noflra,& fufficienti fcámonio.D'einde gargarizentquod (cri

pfiin uulnere orís , Siautem fitex phlegmate, da folum picram cum fcimo;

$

qiig,grode& fi folatri fuccus in ore teneatur,

"

Depustulis ori$.

Cap.

i.

ag

E

7277

"

s

w

| S aliquando patítur puflulas,uulnera & calores, qua fi ex alijs

!d

:

^

Íint humoribus,coenofcitur ex calore,rubore,& dolore,& ali

e

i

| quidoex nigredine,quod peffimü eft ftenum & perículofum.

p a

| Íncidatur uena cephalica in manu, uel ín brachio : deinde fum^

to laxatiu

o, cholerárubea purgäFe? ficutin primo & ín fecüdo quaternío:

/

ne fepe moftrauimus, Galen.accipiatur apozema in ore tenendü,quod fit

ita;Succus tnorarü acerbarum,& fuccus coctanorü, & fuccus uuae paffg,,öc

/

füccus pomorü acerborü,uinum codtum. Cum aliquanta coquantur líqui^

ricia,& aliquanto alumine,calidü teneatur in ore;ter ín die. Alind ad uniuer

fafaucium uulnera nigra & alba;Rec.balauftig,corticis granatorum equale

pondus,aluminis,maftichis 4. pars,fac puluerem,& defuper fparoe. Aliud

uulneribus faucium oríis,& angine.Succi cortícis.lib.5.uini coái,lib.2 mel,

lis,lib. x,& s. myrrhae;drach. 4.litij,aluminis,cinnamotni, ana. drach. 2.fac

puluerem,& ligain panno, Deponatur ín caldago, & coquatur ad fpiffitudi

nemmellis,& eargarizetur,uel ungatur.Si auté uulnera fint exfalfo phleo^

-— — «€-»—-—

mate,quoduidetur,quia dolor non eft acutus,& ex calore faciei,

purgantuy

cum picra,& ficut fupra.gargari;ent,uel ungantur,

De tamore,

392

.|CONSTANTINI AFRICANI

fut

LX

Dettunmorewue.

Cap.

fl

I nerouua tumeat,& ob hoc cadat,& fit ex calidis humoribus,

àni

h

quodfcit rubore;calore,ficcitate, &atdoreoris,& tumore ue

narum,

z

Prímo fanguisde cephalica minuatur: deinde cholerá

4

[*

rubea purgetur ; deindegargarizetur uinum co&um, in quo

cä fint ga

llg;balauftie, & rofe, (ed uinum fitco&um cum fucco cotano/

rum,& fit mixtum gquali pondere, Aliud cafui uug: Recipecorticis nucum

fucci,uint cocti equali pondere, mellistertíiam partem,aceti fextà.coquead

fpiiïï:üdinem,

& garg'arizeturi Idem facit gargariffmus fa&tus cum aceto,

Ím

balauftize,galliae, & cortex eranatorü.Stat/

fhi

in quoco&t funt myrtus,glans,

tem fitexphlegm atequod percipitur,quia dolor efllenis,

öcgrauis,;urfus

C

Phlegm*at.is purgetur, deindegargarizetur, ut faprà.

d

lic

De ileo.

Cap.

L x I*o

p

m d-

Vi

f*

-2.

Olorilei a&texacutis humoribus,uel fra&uris. St eftexfra&u

tio

*

&i ris, facilla quae diximus in colica .Iunatad hocpicra uel iflud:

M

f

1

CPeAS .

Recipemirobalani citrini;indi,cínnamomi,gariophylli,carda

ur

[e

p f ERN

momi,di&anni,fene,caffig,macis,ameos,apij,marathri, femi/

Dur

nisanifi drach. c. maflichis,drach. 2-epithymi,drach.7. Ícimonij, drach,

n

xo.turbith.drach.1G.fpicg,calamen;hi,ana.drach.s. facchari,drach.s. meL,

W

lis Quantum fufficit. Prodeftad hoc díatefferon, diacyminum, da ei pilulas

6

i(las;Recipefemen apij,ani[i,fænfcüli,aü.drach. 2. fpice, carpobalfami, aii,

4

drach.1.& s. piperísalbi &longi, zingiberis,pyrethri, ana. drach.s. maflp

chis,rofze,falis gemmg,,ana,.drach.r,&s .cymini,drach.s, mellis quantum

P

fufficit. Accipiatur cum fcammonio,pro uirtute infirmi, & etate.Si autem

b

üþus eft exapoflemate,& nilemittitur per inferiore partem,íed flercus per

uomitum emittitur,& urina fpilTa eft;& rubea mortem pronütiat, maxime

p

[

fipaucafit, Si uero ex calidis & acutishumoribus,uel apoüemate' calido fit,

q

prius minue bafilicam,in manu,uel in brachio, fi apoflemaeft . Siauté non

[

fueritexapoftemate,da ei hoccatharticum:Rec. fuccifolatri co&ti & colati,

C

uelfcariolae,lib.r,& s.Mittatur in eo caffiefiftule,medullae;unc.s.mirobala/

ni citrini corticis?unc.2.männ;,drach. 4.cóficies fic; Cortices mirobalano^

l,

rum maneant, in aquádieacnode, exceptis manna, & caffia, qua nonnifi

manedebentín ea diffolui,& colari, Tandé mittatur inipfa aqua picra & m

t

phera menfara unius nucis,mane fumatur & bibatur,

Cap.

p

'Delu,egtqfïtatc'.

LXII'

x

H

i

^

Aec paffio oritur calore naturali,tepido exiflete :-nm; uétofitas

,

g(

|

;

;

nec ex nitnio calore,nec exnimio frigoreoritur. FHis prodeíl ca

E

ä

| Ft?reum,cum apozemate bibitur, diafpermaton, diacy

minqxï'?f

emuinis

]

KX

DB REMED. ET AEGRIT,

COGNI T,

19

ferínisapij petrofelini,anift fceniculi (eminis,Puluis ad hoc ualés:Rec.ca,

lt

tüi;anift, zingiberis, cinnamomi, gariophylli, feminis fceniculi, zedoaris;

lp

ana.drach, , cymini medietaté. Vterehoc pulüerecutm eis quae máducas,

Tà

Abflineà legumine, fru&ibus, rapis, aceto, cafeo; & ab omnibus nentofis

iU

0

& gro[fis cibis,

——

P5

De catbarticis.

i

V

'x (olutioné prouocant multa funt,& alia acuta,)al'ia thinus acü

^

a

]l

i

l

M»

3l

ta,alia que prouocant cholerárübes, alia phegma, alia choleram

$

R—E

L

nigram , Cholerarubea, uel hij qui leues funtad purgandü.pot,

"

funt purgari cátamarindis,prunis,aloe mirobalanis citrinis,utola, caffiafi

flula,manne,& fimilibus. Phlegma auté purgetur cum agarico,turbith,co

cognidio,hermodaaylis.fene,fcammonio,euphorbio,& fimilibus.Melan

cholica autécum his purgáda, epitheto,petra lazuli;mirobalanis, indis,bel

licis,emblicis,Siquis tamen fcámonio,uel aliquo abominabililaxatiuo non

otefl utifumathocquod nimis aptü efl, colico dolori, inflatione, & ructa

i

tioné flomachi confortat. Accipeunc. 5.polipodij,müdtloti,& tritf'ci,öc. pi

flétur,(accus autem eorum in aqua hordei codti cum diureticis rebus,tmitta

!

tur,méfura;unc.5.uel 4. utere cüiure galling,efula pondere 5.uel 4. drach/

marü,Codi(rfimiliter facit,cum micis panis,fed diu feruet. Aliud,mitte in

/

tragallá, cá polipodio,& coque. Aliud charius omnibus,elleborü albá,im

s

mittat in aqua ubi infufus efthordeu,& hocdie ac no&te;deinde da gallo ad

l,

comedédü, & maxime ueteri, poflea occifus coqua£, cü porris,& cü multa

y

aqua,& cogelata aqua,detur ad bibendü ,haec nobilibus & delicatis detur..

Antidotü prodeftdelicatis,& maximephlegmaticis,& no digerétibus.Re,

piperis nigri,& longi,zingiberis,ana. drach.5. gariophylli,drach. 2. tnito;

balanicitriniindi,pondus duplum fene unc.x. Sinonhabes fene,mitte dw

plum efule.Melda ín modücaflaneze parug cum uino.Eledtuaríü diacitoni/

:e

tenomnibus fanís coueniens,& omnibus tépotibus. Rec.tnala citonia.Co

]

quantur,cum tmala aqua donec folui ceperint;deinde terantur , && coquan^

tur cum partibustribus mellis defputmati, deinde co&taexiftentia,condrant

»

/

cum puluere horü gariophylli,fpice,ligni aloés,cinnamomi, maftichis,ov

lage;zingiberis,ai.drach. ». Dehis dabis cücareno uno fcámonij;uel uno

/

s. cum uino, Sí folutio uftra modum frigida de potione laxatiua, da eihoc

[

Rec.ameos;opij,croci;myrrhae;thuris,ana. drach.s.uel ubi magisflring/

tur duplica pondus opij, & temperetur cutm fucco arnoglofle,dans 5.uel 7,

pilulas,cum díacodion;uel da conchulá tmariná ufla,drach. 2. cü diacodiom

Defynocba febre.

Cdp.

LXIII.

Y nochafebris ex multitudine fanguibis ori£, cum fanguis quar

titatem,& qualitaté fug naturg fupergrediens, ab ea quafi dereli

iï-

&us,putrefit,excuius putredinefebris fynocha nafcit,id efl,con^

R

tinua,

194.

'CONSTANTINI AFRICANI

fice

'tinua, Hoc autéduobusmodis eü,älfa ex putredine fanpuinis nafcitur, aï;ïä

licf

uerodeno putrefado fanguine orit, Quádo ex nó putrefacto fanguine, hec

zgl

figna habet,urina rubea eft & noputrida,nulla habés hypoflafim,nec foto

X

rem,clara. Vultus gri inflatus,ueng plene;oculi quafifanguinei,pnlfug ple

nus,fapor oris dulcis,homo pilofus,craffus,niger,rubeus tépore ueris,dig

1

tacalida, & humida,Si uero de*þüti-edineäfi

at, urinaeius turbida, fpumofa,

n

ruübicüdiffima,pulfus plenus,fapor oris dulcis,pulfus maior in coftri&ione,

?—guäm in dilatatione,& oculitumidi;nulla habkxxt,requiä,mguma,ütis nom

60;5

magna,cutís quaft humidaïgrauitas totius corporis . Hoc & omnidie me

cot

lioratur,aliquado autem peioratur quotidie,aliquando eodé modo ufgy in fí

M.

nem manet. [n primis fanguis detrahatur deuena mediana, aut epatica, de/

Pem

xtribrachij,fecadum uirtuté,fitépus, & xtas ,& uirtuspermiferint.Deinde

faperlatus dextrü imponeepithima, defuccofolatrifarina hordeipriusaó

Pl'lln

ligt

fati,& puluererofze,aut fandali rubei & albi;cáphore,& aquarofata. Mane

pan.

&ferofomentabis pedes & crurain aqua calida, in qua cocta funtuiolze,ro

f:e,lactucg,maluzepapauer,& hordeü,poft fomentum,ungantur plátze,pe

dec

lii

dum,ex oleo rofaceo.Sino dormiüt,pannus infundatur in oleo rofacéo, &

li,

aceto, & capiti, & tem pori'bus imponatur. Vel hoc;Rec.pfyllij,unc.x.opij,

drach. 2.tríto opio,adhibe pfyllium,& moueatur cum pifüillo,deinde mitte

u

ffig

tantundéaceti,quod tribus digitisfuperemineat,& moue doneccóagule&

Wi

Iterut fectdo moueatur cutn acetout coaguletur, adiuncto pauco oleo ro

fato, uel uiolato, cum pannoaquainfuío, & cataplaímateei indudto, fron

de

ue

ti imponatur,

H

:

ocfepius fac.Sifitis aderit,detur aqua eucurbitg, cüpfyllio,

ag

uelmaneaccipiatde elaterio prunorü,cum firupo acetofo,& aqua frigida,

aut exoxyfcnitijs,aut fuccofolatri,aut ptifana. Cibus eorutm fitmíca panis

cial

lgta,in aqua fn'gidaf, ter uel quater de condita cum faccharo pruna;mala fi/

ríaca,uug medig maturg,mala granata;pifces afpratiles in aceto cocti;Hoc

tantü inaurora & extremitatediei comedatur.Si uenter eft coftri&us,folua

N

:

tur,cum eleduario, & fcammonea,

MA

De fyttocbis.

Cap.

LXIIII.

N

[

^. *

Qc3) Y nochi exfanguine,& cholera nafcütur, ergop

hfeboiomafi;

t

(

(3

debe£, prima uel (ecüda die aut multü in tertia . Si mafculus,de

u(q

lM

Q

H

d

F| dextro brachio:Si foemina,de finiflra, & (ruenter eft co(lri&tus;

Q

21 clyflerizabisita:Catabrg,& malug cumoleo,& aqua coquant,

fin

[in

& colatisper linteü utátur.Si defiderauerint balneare, pertoittan£ & utátur

fométofuperiori, Cibétur fucco ptifang,& molli farrze,malis matianis, uel

f

firj'acis,öc panein aqua. Pqgionérofatà quam intertiana fcribetus, fublin^

eu

Wt

gua teneatur,& fuccum eiusliquefadu träfglutiatur.Vngämu's&ontE oleo

rofato, epithima precordijs imponamus; Kec.olibani,maflichis,ana.unc,

Í:

.'.fffoc;i hortulani,unc,s.uitellaouorü affatorü;prout uideatur.cu

moleoro

te

^ faccq

DE REMELD,

ET AEGRIT,

COGNI T.

195

j

ld

faceo, 8 modico aceto, confice & utere,

Item oleü rofatü cum (fucco porta

D.

MO

lace,aut cucurbite,autberberis,precordijs inuneimus, Detur fuccus ory,

zg,uelalicg, A uino omnino abflineant;mulfa tamen mellisattici detur,

ple

Cá

Decafotie.

LXV.

ïïg/

fs

n

Aufonem acutiflima febréex cholera rubea, qugnon äiH'ert'ät

tertiana acuta , quá& intra uafa eft , nifí quia acutior efl ,& bre;

,

j utor,Sitis cotinua,lin

won

i

as

N

3j

9ua ficca,in quibuída nipra,urinaíonea,

pulíus uelociffimus,uigilig,öc fyncopis. Purgétur cum catharti

U"

Pa

mphlegmatico,cü tamarindis,prunis,&cafTiafiflula.Sed quía

!f

!D

calor ín caufone acutior efl, eo quod fitin fynocha, laudo hoc darí debere:

Rec.tamarindi,unc.s,mittátur in aqua melonis palefüinidie acnode, dein

lt

pe manibus fricati colentur, & bibantur . Sídeeflaqua illa,mittatur,in aqua

Y

prunorü rubeorü nigrorü,uel ín aqua folatri, Sifitiim habuerint,bibát pfy

lg

[Ü

lium,ter lotü in aqua,utantur facco mali granati,& cucumero paleftino, Si

patiantur ardoré & cardiíana , da cum fupradi&is fuccis,uel aqua,trochifcü

4

decáphora,uel de fandalis. Apponáturin flomacho cataplafmata de (andz;

lis rubeis,rofis farina hordei,& aqua rofata,uel fuccus fcmpgruiug,öc portu

!

lacg,oleirofacei, folatri,ana.unc.1, aceti,unc.s, farinze hordei,unc. 3. rofze,

t

unc.s.fandali,drach.s, Aliud: Cum aqua rofata detur pfyllyà,fi (itim habét

É

maximá,Xintolerabilé,detur aquacucurbitg cum fucco pfyllij,uel cum firu

pouiolato,uelrofaceo,uel cum pfyllio,uel fíneeo.Si habenttremoré in cor,

[

de,accipiát aquá tamarindi,cá píyllio co&o cü faccharo.Situffim no habét,

»

uel folutioné;da eis quod utilius efl.Rec.pruna ficca,mittant die ac nocte,in

h

aquacalida,& fricentur manibus , Si uenter fit folutus naturaliter,uel arcifi

4

cialiter,& febris non minuatur,mortalis eít,

]

pELL —á

Detertiatafebre,

Cap. LXVI.

]| Ertiana febris,alia continua,alia non cotinua, Continua in hoe

x'N

É

differt & caufone, quia calor eius unoquog;die tertio, ineadem

hora qua incepit,accepit,& in 12,finitur, & calor eius quáuis ui

deat deícediffe,tamen manet,licet nó fortis exiflens,ufqy in die

tertid. [n tertiouero die ad eandé horá in'cipit aícédere,& manetin feruore

i

ufcy ad 12.horà, Heccuratur ficüt cauíon. Sí uero nó fit cotínua,cü uomitu

curatur facili; Rec, feminis atriplicis, unc.t,& s. Tritum in raro panno mit

fum,& in aquacalida mollificatur,fricetur in cipho.Lacuero quodegredit,

fumatur cum firüpo acetofo,uel (emé infandatur in aqua, in qua codt fint

:;

radices cucumeris agreftis,uel ctm oxymelle;uel ftépuseft cotrarium,pur

getur cutn aqua in quanocte & die pofitze funtupc. 2,mirobalani citrini,ó&

unc.2.tamarindi/fi difficilis fít,unc.1.& s,uel f(ecdum quod uides.Siautem

febris permaneat,darubeam. Sipriores puroationes fecundá uomitü face;

renon potueris,purgatur cum laxatiuo prunorum cüm (cammonio aut mi

h4

robalani

ipo

CONSTAN'T1INI

AFR!CA*N;

aute

robalanicitrini facco,& tamnarindi. Cibentur quotidie pane, & aqua, aut aid

g

€apanislota in aqua X faccharo. Accfpiantfru&us quos diximus in fyno:

grolfæw

cha,& digtá fupradicta, (cariolá cü aceto.Cibus aüt detur tribusautquatuor

mepfc

horis,anteacceffione. Omnidie ante aurorá,dabis elect.de prunis, cü firu

Piperc-

qpo acetofo;autcü uccofolatri, Rubrica tertiang probata:Rec. opij,unc.4.

&hoc

croci,am'fi,cardamom.i,ftoracis,hyofcyami,baccarum lauri,an.unc.1.Coft

pus,öl

ceaüit cum melle,da 2.uel s.horis;ante acceífione,in modü fabze cü farina,

um

quodaacceptüin intima, mox febriente liberat...)Si auté propter hocnolibe

&uanï

faC,& tertiana notha fuerit,& uomitu eguerit, mifce mel, & acetü, uibus

(cimol

admifceatur femen atriplícis drach.5.potuity détur.Si cóftritti fuerint,pub

uerem uiolze,drach, 4, bibát;interpolata die,cum frigida aqua,& utant hoe

I(alfo,dw

epithimate:Rec-faringhordei,drach.2.& ficcae rofe, unc.1. fandalial, unc,

cipia

auín

s.fpodij, drach. 2.caphorg fcrup-1.téperentur cumn fucco folatri, & quafrun

lucco:

guento utátur ,& defuper cü panno ponat.Bibantaot quotidie fuccum mali

ts

eranati,& mane,& poft 7.dies,fi urina fueritruffa, & turbida. & nihil fupee

plas

riora profuerint,balneo utétur,& fomententexaqua & oleo,X poflfomen

tnotn

tumþhlebotomentur media uena dextribrachij . Tertiana fiduplex fuerit,

utatur hydrocopion cum balfamo & rubea & mufa,utpotioneuna . Dieta

t

fioras

xtané ut (aprà, Prodeft &tertiang triafandali,&rofata fimplex, qua recipit

tafie

tofc,unc, 4.fem inis melonis;liqu iritig,dragagäti,fucci líquiritig,an.unc.a.

feminiscitroli,unc,t.croci.unc.s,mel.rof.& aquá rofata.Cibos dabis fuccá

otti

Qu

oryze,aut alicze,ius galle;pifces (axatilespoma frigidiffima.Deoleribus,la

&ucascum aceto,portulacas,folatrü. Omnescibosfrigidos,parü falitos da

thri

bispoft aquá frigidà & mulfam de rhodomelle, & fifolutus fuerit, citontá

ld

mel confectü ita:Rec.fucci mali cítonfj,parte r mellis,partes 2.coque lento

qua (

bieor

igne adfpiffitudinémellis,& exinde mulfam dabis.Epithitna ad idem; Rec.

maüichis,fæhugrgcü,thus,h'm' femen, farinahordei,croci equali pondere,

T

trita;ita difléperent,cü uitello ouorti, & oleorofato,qd hoc modo coficit;

D

Oleü &rofas,cum humore fuo,in uas uitreü fímul mitte,& in puteü;autin

ttino

aquáuiuá pone per díes 20.poftea fuftollens inde;pone adfolé,dieb.o.& fie

pi

à

inumbrarepone, hocoleü frigidiffimü eft, Siigneà febre hocoleo unxeris

amputare folet.Si aüt tertianain autüno uenerit,purgabit cü díateffaro,dg

aUt1

fléperato cá uino calido & cü rubeaatg; mulífa.Cibi dádifuntteperati,ut fae

['' T

& fimilia, & granü bonü bene co&ü,atriplices,fpinachia,lpifces fquvamolïf

fita

De quotidiana fcbre.

Cap.

LXVII.

Ve;

GX*

[g

fcitur ,& hecintrauafa efl,& extra

!ä

Votidiana ex phlegmate na

Gtur

-

vfï

!7

3

uafa. Quado éflintra uafa,facit caloré continuum,fine frigore,

tdia

AA

Quiz autéextra,calorem facit cü frigore, Quandouero oritur

I

calorexeo eritmaior, fripus paruum, fitís

ETE

exphlegmate falfo,

aqu

Quádo

hu

þagna,& citq curatur, Quando auté fit exacetofo;ecótra cotingit.

autem

lis.

tíl

DB REMED. ET AEGRIT. COGNIT,.

i55

v

autem ex dulci phlegmate,fomnus ex eaerit longus;üupor-,(ïtis parua;uri,

r

nagroffa media inter citrinü & rubicundü colore, uultus humidus, uenze

u

g.rofïæ,pigritia,fapor dulcis,& faftidiu.Si ieitur curáda, detur aliquid maxi

d

mepro materieratione, Siacetofa contíngat materia,diacoflü, uel diatrion

)ofl'

pipereon, cum firupo acetofo, cü aquadiuretica facto, & cutm eadé bibito;

& hoc 4.uel s. diebus. Deinde dabis uomitü. fi facilis fitad uomendü,& teii

h,

be

pus, & uirtus coueniunt,quihis moueatur: Rec.thapfig;partem x.croci, pat

"u$

tem s.cynnamomi,unc.5.da cum oxymelle fcrup. 2..Si deeft thapfía,da ele

»uf/

&uariü cü oxymelle,podus,fcrup.2. uel fecundd uirtuté ,uel da picram cutmr

fcámonio.Si nec fic definitfebris da eimul(am. Si uero fueritex

ph!egmate

K

j;'alfo,da eis picrá mixtà cü triphera, uel cádíadama(ceno,& fcà

mmontio,aut

n

cüpicra & Ícámonio,& fero caprino-In ititolléda da eí mulfam,mel rofati,

1

aut firupücü calida. Quotidie mane fumát firupü acetofum, aut oxymel cü

Íucco ícariolz autfolatri, autcum fucco fceniculi,co&is,& defpumatis ante

Pe'

4

tres horas aceffióisuel fuma£ derubea in modà fabg,cüfrigida,Dizeta fint

ls

piíces faxatiles;marini,rabellg,& Íquamofi co&i cum aceto,cymino,cinna»

momo,& pauco adipe:poma,pruna nigra & rubea,granata,pira',poma ma

:

tura,uua duracine, cucurbità co&ta cü cymino,& fpica.[N6 comedátnifió;

"

j,

Borasanteacceflione.Stautéde phlegmate acetofo,uel fanguingo quotidia

hafuerit,magn&- habebitfrigus eger, cü pauca febre,doloréin flomacho &

(

uomitü, FHác itag; curabis ita;Purgetur cum pícra,uel theodoriton, Sumit

h

h

quotidie maneautdiacalamenthü,aut theríacá maoená,aut noflram,aut mí

ibridatü Autrübeà, aur adrianá cum oxymellefcillitico, cutm fucco foenicw

Id

li, & apij,co&is,& defpumatis,& colatis,aut oxymellefcillitico cum aquain

(

qua cocta funtradices feeniculi,apij.petrofelini,(cariolae, 8 feminaeorü.Ci

(

bi eorü'fintfcariolæ,,borrago,fæm'culü,la&uca,cü.eruca,paüinaca,p'orri co

&i ,tus ciceris,uinü rubeü, aut cítrinum;aut aureutn,hordeü,far,pifces ma

rini;petrofi,cubellze,& fquamofi, codti cumuino,& aqua,anetho,apio, cy^

u

mino.[n tépore acceffionis pedes mittantur in aqua calida,in qua cocta funt

IC

ulegiü laurus,&nepita, plantg pedüfricent cum oleo,& fale,& aquacali,

l

da.In balneo fumát rubricam cum oxytnelle fcillitico, & fuccis prgfdrip.ds,-

fn

autaqua prgdi&a,a-u.t theriaciin modüauellang. Sima

enüfit frigus,ungan

tur renes eoru iuxtaienem,, cum oleoin quo coqua£ femen finapis, piper,

ruta,& radix cucumeris agreflis , hoc fiat aliquantulum ante tépus riooris.

Velaliud. pyrethrá tritücum fortiflimo uino, coque ad tertiá parté, & poft

tatundé olei adde.Si (inefrigorefit,detur picra fepius.Sicü typofueritquo»

2

udiana, detur potio rubea mixta cum hydrotopfen ante x.horá uel 2,accef

fionis, poffea bibant aquam frigidá. Stuero frigus maenü fuerit, uínum uel

j

aquam da calidá Sihecno profunt,accipiantmulfam. Si flomachus plenus

humoribusfueritut uomant,detur oxymel;quodta fit: Recipe acetiphia/

las 2,mellis unam,feminis radicis, rafanitriti, feminis atriplicis,ana.unc.s:

Ks

coquantur

298

CONSTANTINI

AFRICANI

ü

€oquantur admediü & bfbant anteacceffioné,& ieiunéchorzüna poRe:.Si

fs

uero fic nó uomuerint,accipiant aquá calidá, Cibus detur ius galline aut fat

fo

«um oleo:hedulí dentur,phaf" am,turdl,perdnces fïfcedulæ,afpraules pifces

aífr,aut elixi,mala citonia,uue, mala granata,umu üleue & albut,Si in effaté

il

acuta fueritquodiana, & habuerinturiná turbidá ex fanguine procedenté;

u

rimo uel tertio die,uel ufq;ad 7. mane phlebotomenf Cibus da£ ptlfanæ

L

-

fuccus,qm conficiturfic ex hordeo purgate; Hordeü pureatum miffum in

Pl

aqua nocte unà tundatur,& ad mefuram unius phxa!; ,mittatin aqua phia,

K

las16.& coquant cülento igne ad tertía parté,& per linteü colentur. Vtan;

«

tur molli farre , malis fynacns aut dulcibus amygdahs ö:pane in aqua Si

D

quotidiana admxfceat tertiang,de£ rubea & hydrotopion in potxone una,&

utátur, Si nó profuerit;theriaca magna detur , $i quotidiana in tépore ueris

fuerit,curabitur potione rubeg.In cibo accipiát gallinas, & omniauolatilia,

uinü albu,& leue,far,cxcer,betæs,fæmculu co&tü,piíces afpratiles.In acflate

[

eadéin omnibus,obferuet curatio.In autüno fifine typo fuerit, fimiliter cu/

b

rabitur. Siaütcum typo,nomitus prouocet ut fupradl&u efl,aut cum aqua

calida & oleo,aut cum oxymelle fimplici;ut mel,& acetü, Fr fi fuerit confiri

P(

[

€tus, oxymel catharticü dabis, quod fitita : Mel & acetüá, & ela&erq,unc.l.

K

hoc detur fecundü uires egri, Cibisut fupra utantur.Si autéfolutus faerit,

damus cibos Bxpncos,öc potü fimiliter,ut uinügrecum coctum.Si uero fuo

gl

|

tépore uenerit, aut cum typo,aut finetypo,primo catharticü dabis propter

phlegma deponédum, & omnes potiones calidas fcilicet, diacalaméthum;

picrá;adrianü,mufam, athanaüa,hydrotopxon,& calida, Cibos autefupr:u

[

dictos,pannos uero xmpone extra,oxyra croceü mixtii cum eeronio.Cata

[

pla(mauero quod recipithaee:Micas panis, felterrae,equali pondere,cóf?

cecum ouo molli co&o affo,& oleo cypríno autlaurino, & páno inductü fu

j

:ä;ï

per ulfceraitmpone, probatü eft. Expenmentum adquotidianas: Reclpe Z r

f

ciberis,unc, 2.cinnamomi,unc.:.laureolg,unc.5. mellis quantü fatis eft

1

De quartana C* curaeus.

Cap

LVI.

IY DAT

t n

Vartana fitex melacholia, aut cü frigore,aut fine frtgore. Hác

l;

ls

Ó

calidus & acutus prceditmorbus, atq;cholericus , ut caufon,

A

ueltertiana , Aut fanguineus;ut fynocha autphleomancus ut

uotidiana, Similiter & potefl contingere in quotidiana,& ter

tíana. Vnde fthancfebrécholericus morbus precefferit,dietà & frlglda cu

ram dabis,cutm aqua calida mixtam, Si auté fanoumolemus,curetur cüeis

qüæ coueniunt fynücho mixtis cutn eis medlcmls quæ conueniunt quartæ

ng.Caufía uero quat tertifina uel caufon praecefferit, ita curabis, purgétor

cum picra,autcum mirobalanis citrinis,uel fero,cü mirobalanis,& fumulo.

!

E.

Vtant firupoacetofo cà mirobalanis , uel cáfucco apfi, & feeniculi, at cü

aqua quá fcrlpflmus in quoudlana. Siaut quartananullus morbüs przceffe;

m,m principio mbus diebus iüctis dabis cheríacá magná in modü auellang

cuim

j

$

DE REMED:; ET AEGRIT. COGNIT.

L d

N

&üm oxymelle fcillitico,& aqua quà fcripfiinus in quotidiana : Aut cá fucco

at

fcniculi, & apíj,coctis & colatis, poílea dabis laxatiuum picrá, atittheodo;

i

1

ton,authieralogodion,aut drach.s.epithymicum fero & (cámonio,drach:

s.aut uemitü fuperius fcriptü , autuinü in quo prius infufum eft elleborü;

3

albü,drach.r, & s,Purgato corpore,factinam aquapleni, in qua funt coctà

Ia

a'n':thü,—nepita,pulegiü,laurus ; &abfinthiü.Intre£ inea fequeti die quartz/

It

u

hic; &intus bibanttherracá maena cü oxymelle fcillitico , & fuccis [uprafcri

ptis,aut aqua prefata,Si non habes theriaca magnam,da noflra,autdiateffa

l"

ton;autadrianusaut electuariü diatrionpipereon,aut diapyrethrutn. Indie

M

acceflionis nil manducét,fed duabus horis ante tépus accefTtonis intrétbal

neü,&in eo accipianttheriacá magna utdixi;aut rubeà cü uino odorifero,

L

Exiesaute ungatrenes cüoleo in quotidiana fcripto.Si uult máducare in nó

j

&e;ueltranfactis c;horis,poflacceffioné manducét. Si cü typo fuerit quar?

"

tana, & i zeflate;ante acceífione, dabis potioné mufam , Sí fuerit in hyeme;

utantur emplaflro paulino,& potione diafyluio,& unguéto dialthga.De cí

u

bisutant rapis co&is",pom's,farre,cicere,:carne porcina, agnina, oallina;&

pedibus porcinis, malis citonijs, & uino mediocri , In dupliciquartana, da

rïi

adrianütemperatü cübal(amo,dizeta uero ut fuprä SI quartana uenerit in

tépore uerís, curabit cü potionefecüdi Pauli potione, & cá mufa gnea. V

;;

at doríum ex finapi ante acceffione, Cibos damus duros & flipticos,autut

T

lepores,phafianos;perdices;anates,anferes,cicer bene coctum,eranum; fa

^

basbenefractas, fozniculd,capita raparü,rutas"agreües— coctas, porrü, uinü

j/

tubed, &forte nimis.In e(late uerocurabit cum potione rübea mixta cum

y

theriaca mundiffíma,& cum uino bene téperato. Fumigiü faciamus ex fpo/

lijs ferpétis, pelleuitulimarini, Vngamus auté totum corpus deunguen

to marciaton uiridi ante horá acceffionis ad igné donec (udet, & praeterita

horaacceffionis,cibos damus ut fuprä.ln autüno curabit cum potione mu

Íxe mixta cum hydrotopion, cum uino forti tepido,& ante horam acceffio;

nis dabis aquam calidà códitam cum pipere,cymino, rüta, & uinoforti, &

melle,.Inhyeme curabit cü potione mufarü, adriano,diacalametho; & tro;

chifcis, qut adquartanariü dicunt effe probati,quos in finehuius libri pone

mus : petroleü etiam biberedabis,& ungamus dorfum,& flomachü eorü,

«ü unguéto dialthaea, Quotidie calidam bibere dabis

:

,&cibos Pfgdi&os.* !

J

Debemitriteis febribus.

Cáp.

LXIX,

t

X

s.

(X

37

A*

IA/)

us

Emitrítgus fitex media tertiana,& media ephemerina, & ídeo

g

ïV;

:

3

grande frigus.AcredinE enim cholera retinet phlegma.Pl'gri

'X

tiaautem phlegmatis retinet & exéitat cholera, &ideo fi comi

a

X W IUA.

[ceantur multas acceffiones faciumt,;& dicitur fra&tus haemitrü

tgus, Nam freffetintepger hemitritgus,tunccholera & phlegma funt equa

lia. Vno diefit unaacceffío, alia altero.Hi hiera purreentur.Q'uodfineoli,

hàm couertetur,uelle

ga;ur,hydropici fient; Acficholera ihcendif,fn-fynoc

R 4

thargiam,

300

CONSTANTINI AFRICANI

Á

thargi 5.Amiplius.H;mitrit;us fit fecundü quofdà ex materia cholerica ex

n

tra uafa, & phlegmateintra uafa,utrifq; unius quantitatis exifletibus,i deogy

o

&

hecfebris cararidebet cum medicinis inter calida & frigida exiflétibus, Vs

defi materiz eorü funteiufdé quantitatis curetur cü rebus attenuatibus &

fen

diffoluétibus,necfrigoré neccalore facientibus,ficut cum lupulo;fucco ma

far

rathri;apij,mána,urolis,faccharo,ptifana, oxymelle.Quod fi cholerafita

«l

ior.fit febris facilioris & leuioris curationis,& cü müdificatiuis curct,& mo

(l

dicerefrigeratiuis,ficut endíuia,& rodofaccharo,uiela;faccharo,mánapru

ho

nis.ptifana,& cum oxyfaccharo . Si aüt phlegma domine£,hemitriteus ertt

ft

moleflior,curetur cum medicinis diffoluentibus, & aliquantulum calefa&r

Q

uis,ficut melicrato cü calida, firupo ab(inthij, ptifana, in qua cocta fitradix

Ti

apij,marathri;anethi,calaméthi, Oxymel quog prodefl,& trochifcide rov

LU

fis,uelde berberis cum fucco marathri & oxymelle . Mel rofatü cum mafl

p

che;anifo,marathro,& aqua calida, Cüd materia ceeperit atenuari,& moe

fü

ueri, & fignum decotionisin urina apparuit,da fuauem pharmaciá. Vomi

nt

tum prouocabis poft cibü , dabisd diuretica, ficut trochifcos de abfinthioj

p

ueldelaccacum fucco marathri, endiui,& apü,ana,drach.z.tum tepida;

Pilulaeadhoc ualentes:Rec.hierg picrg,calamenthi,ana.dr-ach.5.anilï, ma

rathrf,apfj,ana.dradh. 2.tépera cum fucco aptj,cum tepida da, Aliud:Ree;

hierepicre, qalamenthi,ana.drach.s.am'fï,mal:-athrl',apij,ana;drach.;;fuccf

f

eup;torij,aü.drath.«þ-

factrochifcos cá fucco fumuli, da drach.2.cü caþ'daf

VII.

-

1

*

De bettica febre.

Cap.

l

ET

£

n g

dum,immud

umhumo'

?

us

M

Ectica fl(lE fimplex,& eorpus eft humi

ribus, maxime putredini praparatis, bene curatur fi caufa per

;

d

NUA

KF

h cont

rariexpellat, ficut triflitia cum Igtitia,ira cum patientia;

i!

P

Símiliter &ea que eftin corporibus müdis, cum cotrarí/s cure

tr.Sed Inpr

iori pofteaquá caufa fitexpulía, per contrariti pellatur materia

p

j

putredini praeparata,cü medicinalibus herbis & tmüdificantbus,abíg; calo

re,&ficcitateficutcü fucco lupuli,& rhodofaccharo, uel uiolafacchara,mr

robalano,manna,caffiafiflula,uiolis & fimilibus mixtis. Purgata materia of

dinetur aér,locus,indumenta,cibus,& potus,odor & cataplafmata. Aérífri

gidus cóflituendus eft.Locus feptétrionalis , Indnmenta frigida,ficut lana

uetuíla idfufa rofis,fandalís, & aquarofata . Cibi frigidi calorem extrancü

extinguentes, & confortantes naturalem, ficut ptifanam , panis terlotusin

aqua frigida,uel infafusin uino albiffimo, & bene cómixto . La&tucz cumn

ä

oleribus dentur,portulaca,cucurbita;betze,& atriplíces coditze cum amyg

|

daleo.D'efructibusifla, utfag; mala granata,melories paleflini,cucumeres,

mala maciana,mala citonia;pirauug paffe hyemales,& (imilia.Sirupus gra

natorti uel albus , In aqua co&ta quà bibituri funt,mittan£,fpodiü,& bolus;

uel femen portulacg. In pauimento flerpant frondes,& flores frigidi,ut (2

io,& bolo cü preciétis

lices,þ-yrgus,uig?æ & rofg. Dabis trochifcos defpod

iirupx's

DE *R*EMED&V'ET AEGRIT; CÓGNI'T.

201

]

ürupis,ö( alïquandq píyllia.Siégeflio humida fit;dabis que caueant folmï&

nem, Sibyems fueritnon mutétur, nifi forte nimis fit frigida;Pannís igitur

