tere,cum oleoroüto,öcmlmteo impone. Item fpargulam impone, mul/

tum ualet, & ad omnem tumorem, — Caulemuiridem tere & cztaplafma

facxes,fuccum autem eius fpiffum illinies,[tem ad ulcera & cancrü ualet, Fo

lia hederg coquefortíter,& cataplaíma, & exapozematefomenta, & poft

uinocalido, FHleerbámelifiam tere, & emplafirum fac, & impone.Item,Se

men papaueris coque, & in aqua pluuialitere , & n linteo pone, tribus cie

bus.Item Excmerecataplafmatrlbusdlebus.

Faringorobi,unc.2.nitri,

fcrup 4.ptifang,unc.5.tere,& cum aqualauet,

Finis Conflantinilibride mulierum morbis,

$ CONSTANTINI

AFRIÍCANI MEDICI

DE EA MEDI

cinz parte quae dicitur Graecis yfrseyí« liber,

De tmatinalis opetatioftis diuifione.

Cap

L

EEE

E ——

Voniamquidem operatio medicingtribüs modis coflat,

z

A MN

dieta,pharmacia,atq; chirurgia : De dieta quidé & phar

E N

macía quomódo per eas infirtnitates curétur, fufficieter

ï

N

docuimus, cofequens eflutqualiter per chiruroíam eori

jer.

-6

xx/,

i

a

tudind curatiofiat profequamur , O portetergo chxrur;

giam obtinere uolentes huius operis peritos mlpxcere,&

operari: Laffuefcétes, etíam permanere audaces, Chirurgía uero aut fitin ue

nis,autincarne, autin offibus.In uenis quidem non puliantibus appellatur

phlebotomia . In uenis uero pulfatlbus,phlebotomiaaut fectio dicit.Quod

autem fitin carne,fcarificatio,autincifio,uel incefto nuncupatur. Inoffibus

aut difiunctorum coniunctio,autfra&orü folidatio nominatur, Nunct xtaq;

aphlebotomia quz ad fanandasinfirmitates cateris utilior efi incipiamus,

Defcientia phlebotomie.

Cap.

IT

Y CA

FO

Portet nos ergo neg paruulos neque decrepxtos phlebototna

t

w

2

5

E

3

re;nifi paffione fanguinea imminente, ut eflangina pleurefls,

B

EE 137

E

É

UMT

:-

&fimilia.HSc tamencum cofeníu parentü & amicorü , Ítem,

nec ancillam, nifi exdominorum lxcctla,qulfquxs phlebotomz

re prafumet, Negj;in tenebrofo idfaciédum eflloco.ltem chiruroici utan

turcollyrqs ocuhs competennbus,ö: bis in menfe,& femel in hebdomada,

leuhs

Y

DE CHIRVRGIA. LIBER.

$2$

u

, pnlulis aureis;& hierapicra,& fimilibusftomachumpurgantibus, Phiebo,

tomus quoque non fiteruginofus;non afper,non longus,non tenuis,uelro

V

Y

tundus,necbreuis fed mediocrís , Phlebotomator dilcat tadtu digitorü ue

nas,carnem,neruum agnofcere , Aliquando enim propter orofTitiem corz

poris,autuenarü (ubtilítat&;uifui non apparet, Brachiüauté fpatio quatuor

"

r

digitorumligetur,lrgaminenec multü etoffo, nec nimiu fübtilli , Si corpus

píngue fuerit,fortiter. Sí macilentum,mediocriter flrinpgatur.Etutuena ap

pareatmanu fricari;aut grauia fuftinere cogatur, Si uero uenafuerit occul^

l

ta pone digitüubruenam effearbitraueris,ac fanguinem attrahe,& fiuena

intumuerit,punge.Sin auténó intimuerit,minime, Item uena ligata fínon

"]

appareat,foluatur,& iterum ligetur;

$

rauibqs&g ad fuflinendum datis, appà

Ü

rens phlebotometur.Bafilicam uero nemo incidat, nifi ubi fit neruus prius

cognofcat, Pulíus quippe aliquando flatfüb uena. Si autem uena & neruus

coniun&i funt cum bafilicam phlebotomare neceffe fuerit, foramenlongü

leuiter pungendo fieri conuenit. Quiuero cephalicam incidit,lacertutn ca

ueat;& brachium non multum firingatur, nefortetumefcat , Quiauté me»

diam pungit uenam,neruo parcat,& brachium non multum relaxet;necni

mium flringat. Sienim multum flringatur puríor fanguis exit,& quandogi

caua tumoris & liuoris exiflit, folidatur plapatarde,fi brachium laxum fue

rit. Sifanguis in primo i&u nOexierit,bisautter ferire licebit.Si nenafit fube

tilisphlebotometurin longittidine.Siuero groffa;ín latitudinem, Si fub ue

f

nafit neraus,lonoa fíat incifio;ne rieruus percutiatur, Securus ením eftfi in

,

longitudinem incidatur,Eo nang per latitudinem incifo, fpafmus generat.

'1

'Finem quogjbrachijin longitudinem phlebotomarioportet,uenamQ polli,

«is quia fub ea eft nimis,fimiliter , Venas quog frontis,amborum quog; &

[

qua poftauriculas funt uenas linguse & fauciüi,cum quís phlebotomareuo

lueritiinfirmi gulam ita ut non*fuiïocetur,lige: molli»lx'gamin'e-,lo',ciü"m*ä;ueo

n&utipía appareat, manufricet. Frontis autéuenis quarendis & feriendis

r

magna eftdiligentia adhibenda, ne os percutías,fity caufa cephaleze, Tem

porü ueng fimiliter phlebotomádze funt;ne lacertiaut chordae uulnerétur,

H

undedura bemicranea uifusdy debilitatio procreatür.Silacertus,uel neruus

L

quifant füb uena lingue incifusfuerit, grauitaslin

[e)

oua: inde fequitur , Sí atv

emlacertus oculum mouésin phlebotomatione uenze qus füb angulo efl

oculi incifus fuerit, flrabonem facit. Sineruü faucium uel lacertutm collutm

mouentem;phlebotomandolgdas;fpafmi,ueltortionis colli fiet'caufa.Si ue

y

rooportuerit uenas quaefub genibus funt phlebotomari,crus fortilipamie

ne flringatur,& ere&o pedeinfirmi,qui (apinus elt collocandus inlongitu/

dinem incidantur, Saphenamautem qug fuper calcaneum exiflit,fi phlebo/

!

tomareneceffefit, tibia quatuor digitorü fpatio füpercauillam fortiterlige/

r

gur,öc infix'rmo*rpöneüte pedem fupgr lapidé,aut aliud folidum,ue; fu

perfi

:

tnun

CONSTANTINI

ATFREICANI

346

Ifchiatica uena qu& füb

mum locá,utuena appareat;inde phlebotometur.

f

cauilla exteriori cum phlebotomada fuerit,coxam totam & tibiam uígjad

fpati

um quatuor digitorum 3 cauilla fortiter ligare conuenit; fïcc'ï; pede !l'ga

!

to, & firmi (latuto, & alio eleuato,

uenat aperi. Sangw's enitn Inde exiens

quia phlegimatícus efln

eceffario frigidus eft , Phlebotomato itag homine

tibia paulatim coxamq; u

i ad fummüoportet diffoluere . Venae quae funt

in pe&tine pedis fimiliter tibía flridta füper cauillà in longitudine ficut caete

rzomnestibiarum uenze phlebotomo aperiantur , Nerurenim & chordae

Iï:

fpafmum generant,fi perlatitudinem uulnerantur,His autem uenis incifis,

fiprz groffitudine fua fanguisn

on exeat,uulnus oleo inungatur,deindg in

aqua calida pes ponatur . Quiautem uenarü inanitione egent , ínteflini ex

purgenturrepletione, priufquam phlebotomentur. Si enim plenutm fuerit

^

;

intellinum,malus chymus qui efl cauía diueríorum morborum non extra»

fubpofitorio, aut clyfteni. Febricitane

u uU a EE . r

hitur. Purget igitur cü neceffe fuerit,

ebo»

tesuero quorü febres interpolate funt,in die accefTionis no couenit phl

tomari, Quibus autem febris eflcótinua,hos fummo mane dum calor quie

tus efl,& uirtusintegra,phlebotomari couenit.Sic & calidas naturas habem

tes,eadé hora phlebotomentur & aefliuo tépore, Frigidas habetes naturae

ritin meridie.Infirmo quog; phlebotomato,firapus autelect,

cühyems fue

confortatiuü

eftdandá.Quiautem flomachüdebilem habent,& epar defe»

IURT IEETNCRNSDL. rur MS ECRMEDEUAE R

étum,aut quibus frigiditas domina£, aut quibus corpus efl nimis porofumn,

fiue illis quibuscorpora liuida, aut candida funt,minime phlebotomentur,

niíi (it morbus periculofus,ut eft angina,pleurefis, peripneumonia, & qufg

busfimilia cotingant,& tunc caute phlebotomentur,nec quantü anguinis

expeditin una phlebotomia,fed pluribus extrah atur.Infirmmiautem fiuirtus

fic fortis,fanguis extrahatur donec mutetur, aut donec infirmus pateter ad

defe&ionem ducatur. Quíautem affuete phlebotomati deficiat prius c.ibo*

cófortentur, fic fanguis fübtrahatur. M utationé fanguinis quammaxime

in his qui calidumin uifceribus habent apoflema,ut eft pleurefis,peripnem

mouia,& fimilia conuenitexpectare,fi tempus uernum,ætasä;iuuemüis,öc

uirtusfitualida,autfit derubore in nigredinem,aut econuerfo, autde turbi

ditate in claritatéuel ecóuerfo.Si uero uirtus defedta fit, gtasy decrepita,uel

puerilis,.tempus quogj calidiffimum,uel frigidiflimum, ratione con fiderata

paulatim,aut fzpe minuatur fanguis , Rurfus quog; quía 70o.annorühomo

pinguis,& corpulentus, leut quog iuuene fortjor inuenitur, uirtus uel ?näf;

sinutrog; confïd;rentur.

moüta

iunamine.

Cap. ^ r

-

De uenis pblebotomandis 7 numero earum €7

f

Engphlebotomandg,ut maiorü co

nflat inuefligatum folertia,5,

—

numerantur.Suntenim in brachijs12. Quarum duo cephalicze,

umfunes nun

z dqæ mediz;2, bafilicze,2.titillicg,2. quocy brachior

CuPanmrq

Dk CHIRVRGIA LIBER.

527

b

eàpantur.Inter tnédicos & auriculares dioitos bing collocátur.In capite ue^

d

ro & collo 15, difli'n'guntur, harumbinz intemporibus,binze poflaureslo,

]

l$

càntar:In oculorü augulis bing,in faucibus dug,in craneo una;in frote una,

$

in püppi cagitis una, ub mento una, fub linpua una, definatur . [n partibus

erefluipertinentibus 8.inueniütur. Suntenim fub genibus dug,fuper calca

t

neos dug,quefapheng uocátur.Sub cautllis exterioribus,dug qug ifchiaticae

uocátur.[n cratibus quoq pedutn dug notátur; Cephalice auté iuuant ggri/

tadinein fub furculis exiflentem,& fluxum narium. Mediang uero omnem

!

doloremà furculis ufq;adhypochondria extirpát. Dafilice iuuant dolorem

n

gibbi epatis & fplenis, fluxum6 fanguinisfiflüt, Attrahunt enim humores

ab inferioribusad fuperiora. Titillice aut quz inferiores furt,autumant effe

t

robabiliores. Nanq; dolores pe&oris',pulmonfs , &diaphragmatisanheli,

tum & óplozvoisic curant. Frontis uero uenadolori maxime pupp;'s fubue^

nit. VndeHippocrates in amphorif, Dolorä,quuft,puppis capitis,cepha

leam,ophthalmiam,diuwmaä; hemicraneam, fiuein unafiue in utrag; par

9

te fit,phlebotomía frontis foluit. Vena cranei,& quz funt pofl auriculas,ua

lentpuflulis,& (cabiei capitis,gipneretamen prohibent. Qu autem in atv

$

gulis oculorü funt, ophthalmi,diuturnam fcabiem , & lippitudinem fanát.

Sub mento autem uena phlebotomata,dolorem oculorum,paftulas quogi,

& pruritü in naribus,impetiginé in facie, incefionem in maxillis extinguit,

E

Venelingug ex utraq; parte,angine fübueniunt. V ena puppis mítigat dolo

)

rem,& fluporé,& antiquá cephalea.De uenis fub genibus exiflétibus in re^

|

num apoftematibus,ueficz ,& femorum;,uulug,coxarum,tibiarum dolote,

menílruorum ablatione conuenit phlebotomari , Saphenze fimiliter men,

flruz ablationem, matricis ap'offemata,öc eius pu(tulas, tefliculorum qbocg

& tibiarum & coxarum dolorem,euant.Iíchiatice autem ifchiaticis fübue^

niunt, Similitet &qua funt ín cratibus pedum. Sciendum eflautem quia fr

ä

materia in interioribus corporis fit;phlebetomia:Siin medio,fanguifqgg:Si

inexterioribus, fcarificatio tnagis, conuenit, Phiebotomia enitn fortior eft

fanguifugis:Saguifuge fortiores (carificatione, Venarü ieitur nó pulantiü

utilitas di&a (ufficiat. Pulíantii uero phlebotomia ubicüq; rubicüdiflimus,

& fabtiliffimus faneuis füperabundauerit, ualet, ficut dixit Hiippoer. Quis

nificum magna cautela,& neceffitate compulf: incidere nondebemus,

De ittcfione arteriarum.

Cap

H

WY v

[

d

ATE

Liquando errant chirurgi in bafilicze phlebotomía, aperfenteä*'

)

d

£

12

arteriam , quz certificatur ex fanguiffe puriffimo ; & rubicun

3

;

s

2

diffimo,cum faltuinceffanter exeunte. Oportet ergo fiffa cute

:

)

——

N

2

f

5 corporis,fic abflrahi;utarteriía ex utraque parte incifionis liga/

ta, mediü abícidatur, & medicina folidatiua, ficut al

oé, farcocollis, fanguis

'EE a

draconis

-

E RAUR

$528

CONSTANTIN!' AFRICANI

ia

draconis,thus,& fimilia ponantur,fed tamen nifi flipticis,uel incéfiuis príus

j

:fdhibitis,non poterit reflringi,-

Decuratiotie ápostematis quod empyema dicitur.

Cap

v.

E

,g.:

St quaedá apoflema, quod empyerma dicitur, cuius caüfarh, &

äi

|

fignificationé, cü de paffionibus locuti famus explanauimus,

s

Diximus enim quod empyema,aut defluxu arterie, fiue uulne

n

re, autderuptura fuerit. Quod fiin titillicaäuel in faucibus ,uel.

in collo (it,alijsj locis,ubicügy pulfus magnus habetur cotingit,oportet di,

2

mitti, ne fubita fanguinis effufione infirmus periclitetur , Siuéro paruus &

fubcilis fuerit pulfus,cute perlongü fifTa,& toto fanguine ablato, arteria,üt

fapradiximus,ex utrag parteforti filo ligetur, mediumg profjcíat, & pan».

nouinoinfufo,prius ibi miffo,& ablato,folidatiua ponantur.Q'uod G,rup;u'

raarterig contigeritprius filo cum acu fübmiffo ex utrag; parte apoftema,

i

tis,artería flringatur.Pofl apoftemate fiffo (anguis extrahatur, mediüty ar^

terig prohibeatur, & folidatiuis ut fuprà diximus cóftringatur, páno tamen

oleo,& uino infufo,unius horg fpatio ibidimiffo, & ablato.

; Capa VI.

- Deincifione arteriarum po[E auriculas existentium.

p

-

l

g

n

n

*

z

Noifionem arteríarü poft auriculas exiflétium capitis* Ícabiém,

*

2

Xw

Buj OPt

halmiam diuturnam,hemicraneam quog; & fluporem,du

,!w

A

U:

ximus curare, D'ebét ergo prius pilosradere,deinde arteriain

x

E uenta,& fpatio trium digitorum fignata ex utrag parte ufg;ad

os incidere, Medium autem fiffa cute proijciatur,& arterig capita coquant.

Pannus etíam qui offi coniungitur, abftrahatur; ne fiforte remanferit? fpab

mus gcneretur;po["t folidatiua medicina ponatur.

De incifione 4rtkriarum Quæ[ïtnt in temporiþ;::. Cép. VII.

*13' Ht

Mntutn arterrarü, maxime'q; in temporibus manétiutn, timen

&

N

Ym

i

da efl incifto, qü'g tamen fialia medicina no fübueniat,ingruen

ia

te neceffitatenó eflrefutanda, Curat enim hemicraneam ,opht

ONSUASED/h

tbalmram, calidü & acutum catarrhum Àeapite defcendétem;

& apoflematain lacertis temporü nafcentia.Fit autem fic: T époribus prius

ralistamdiu cum aqua calidalocus fomentetur, manibusqyfricetur, donec

arteria appareat. Tunc alio cutem lauateeat findas,qua ex utragjparte in^

uerfa,remanentem arteriam à carne fepara, & ft fubtilis (ittrium digitorum

méfura abfcindas,& folidatiua apponas . Si uero eroffa fuerit,illam findas,

& quantum fanguinis (aicitabílrahas m'umäl;' digitorum fpatio , ligatæ ex

utraq parte uulneris incide,mediumq; proiicias, Tuncponeibi puluerem,,

qui conficitur ex arfenico ,& croco,uel medicinam ex farcocolla;aloé & fan

uel

;gufne c;llr;coxïfs, co m pofitam, Et poü emplaftrum folidatiuum»gogäsur,

oc

D E CHIRVRGIA LIBER.

$22

lii

hocmedícamen, Ad fangumlsHuxum uenarummclfamm probatum: Re,

cipe thuris unc.2.aloés,unc,i.horum puluerem oui albumine diflempera

to confice;pilosdj leporis xunge,mcxlïsqg arterisimpone; & quoufgfponte

tadat,lbl dxmxtce.

d

Uj,

De fcmjicdtzomöus.

Cap. Vil

nle

punepc

us

erurou quefit in cárne,utincifio,uel incenfío, & fimilia. Au£

i

s

membris omnibus communis, aut aliquibus efl propria.Com

d

d

|

munis,utfcarificare, tela extrahere. Proprla uero,utoculiun^

xl

Jit

gulam radere fuperHuam cárnem narium mcldere,ö( aliaque

longum eftenarrare . Nuncigitur fcarificatione incipiamus, Scarificatio

n

nanq; alia fitcum incifionefola, alia cum mc:fxone&uentofa, alia cum uen,

Ul

"

tofa incifione & igne, Queuero incifione fola fit,pueris aliquando fieri con

uenit fangumoletam pamonem habentlbus »ftcut ph!ebotomla iuuenibus.

M

Ventofa quog (teorü paffto fít in capms parubus,ut in oculis,& fimilibus,

a

puppi capitis apponatur,cutisqy capitis folummodo incidatur , Siautem de

profundltate membrorü corporxs malum fan guine trahere oportuernt, ma

ena fxuntmcx(xones. Sicenimno 5folum foluxtur fangws,uerum etiam tmali

l

extiahuntur humores.Qui uero mültum fanguxs extrahefe necefe habet,

li

rofunde fcarificetur, (le.lscB (ariguís à quo trahendus eft firaiíitef incida,

M

tut . Scarificátio fiquide quia per diuerfa corpotisl. loca fit, umufcuxufq;pro;

d

priumi iugameri dare conuedit, Prorai 1eitür cápitis qug eutn aentofgi impo/

A

fitione üntus palmx méfura ïongæ à pgio fcarlfxcetur, leprae àalet incipieti,

angmg,ac totius grauedxm corporxs,mmxoq; caloticapitis,& faneuinolen^

j

t uertigini, fcotomuæ quoqjacrénum dolon &te(hculorum pu[luhs.Loæ

cus autem.ifle qu*a mágno pulíuri üicinus eflcaute fcarificetur. Pulfus enim

(1 mcxfus fuerit, aut mceH'anter fanguxs ei"fundxtur .dutinéo ceffante thentis

audntus,uxfusq; nocumentü fubi'equetur.Quæ aütin fummo capitis fitícari

ficatio,f:cieiliuorerii, & fenfuü mrfyatxonem cïanfzcat,oculorum infirmità

u

tes,puüulas öc fcabxem & excorxatxonem fanat, Huporem,audlws grauita/

tem,pruntu auritim, Jfcetore narw, 'oris

"L

q;öccapms doloréextirpat, Alíaue

j

fo quatuor dxgxtorum fpatxo faper fpondylesinpuppi capltlsfa&a,ophthal

mías puerora duriumd; dolentid ipuflulas, palpebraru quog; graüitatem d&

|/

fcablem öcxmpeugme mundaf. Ah rur(usmcolk lateribus fcárificátio fit,

demm &lingue dolori ualens,ac gmgluaru tumorl,& ocüloral lippitudini,

an

Ü

ä tamen affidue fiat &tremore grguit.Qüi aüte FuB thento fc

P»3-

ficatur,à pu

flulis & uulneribus oris,déuaule liberab

1tur apo

Ifemanbus Sütmitas quog

,

fp«ndlhu fcanf«czta me.anchohcæ pafT oní prode&, & anxietate fpmcus &

cardiacis ex calore panenabus Scarxfïcatxo quodgj, quá fub fpatulisfit , na/

fchecà Arabicis appellata, manu fub cubxtu pofita; brachxoq; circulatus ex^

[ 4

EE

?

£enfio;

f

550

CONSTANTINI À FRICANI

tenfo,ubi fferi debeät:d'efignätur.ïdo'cus enim fcarificationis fummitate ma

nus attingitur. Valetítagy que füb finiftra fit fpatula,mortiferam bibentipo

tionem,tumoridg & apoftemati fplenis.C)üig autem fub dextra,calori & apo

flemati epatis.Eft & alia que fitíub femoribus,h ;morrhoidibus,fiuxui fan^

euinis, tenafmo,auttumoriani, doloriqgy ualens; & apoflemati, profluuiog;

fanguinis mulierisfubueniens, & narium, & fanguineze egeflioni,uelinune

ctioni,calorireni,uring ardori,uulneribus,pruritui, & fcabiei,quae funtin/

teranum, &tefliculos proficiens,actefliculorü ex putrefactione fanguinis

facto apoflemati, Hacauté fcarificatio nocetcoitu,coitum(Qaufert,ac dor

fum deficere facit, pmguedmemquoq; &craffitudinem renuim confumit.

Aliauero uniuspalmi menfura fuper cauillam ub eenibus quatuor digito»

rum fpatioin tibla fida;melancholicis, falzeGy cogitationi;métis corruptio

ni,fmpet!'gfni,Pruritþi Ícabiei;utfus obfcuritati,uertioint, CP??.CPI'.C'-S quog

& iíchiaticis,utllis exiftit , Sed oportet utinfirmus balneet prius, ut fanguis

extenuetur,tibía calida fíat;tantisty (carificationibusuétofatn tredecies ap/

ponatur. Quaeautem inter mamillas mulíerum fit fcarificatio;ad fanguinis'

fluxum tantum proficit, Alia quogiin coxis fadta,coxarum & tefliculorum.

ualet pruritui,ac menftrug ablationí, Oportet!y locum iflum multum fcari

ficari,& exuccari,pedibus uindtis,fedétibus quibus hoc infummo coxa fit,

Alia, in interiorem partem geniculorum, in fnmmitate uicini offis concate^

nationf'fa&ägltumqfi/öz apo | emfa;z&gäicmogq'm dalet;,gþrum;'l; ardo'riv; ac

orauitati,necnon articulorum dolori, Alia, incratibus manuum fit,earum

fiffurze multá ualens,& cabiei puflule ac pruritui. Scarificatio fuper anum

fadia, eiusdolorem, &ardorem extiþg*gig,'hgrþöffhoidaä,mgtricis ad inte;

P

ftinum defcendentes ocadit,

VAII

$

) pqühe'ma,dïmäïg&Coxärun&, & natium miv

liebrium magnit;udingmfrfegþi*im it,meéftrua prqüdcat,do.rföäg;&gfemofeyd;ö-);

lentibus fübuenit, Que uero inter duas cauillas fcarificationes fiunt, offen/

fioni pedutr ualent; & fiffars calcanet,& eiusardori,matricisg infufionr,&

eius ardort,& menftruis tardantibus.Siniflri autem cubiti fcarificatio, dolo

rem '(Ele'hifs mltlgaï,öc' qvu;art;inasïfebres,'öc" a'Bu.tydäntiäþi cholere n;grgm 1

xjui:,c?mgm,'uelj.gginquigïnfaidiach

A

misían

guinis extradlis, Oporterauté

ut ia omi fanguinis extractione, & infirmi urrtus, & fanguinis corruptio

cofideretur.Sanguine enim minüto plu

uam oportet, flomachus,& epar.

infrigidantur, cutis corporis citrinafi

; cor deficit,hydrops generatur, co

tastydebilitatur,epileplia & morpheaalba có accidit,urfastg turbacar. Pup

pitamen capitis maior uentofaimponenda eft, quàm qua'in collilateribus

mittitur, Crurium autem uentofa mediocris fit.Scarificatio quog ficut phle

botomia & c&terx inanítiones plus in uere,&in autünofieri debent,quàm

in czeterisanni tem poribus , Cauere n-anqu,e :;onq;ni:nimif -calidum?;?c ni

mis frigiflum tempus«

Deutilitate

-

[4

ia* vl I/'R. VR GIA L'IBER.

2

$i

4

Cdp. 3 Ix-

De utilitate uagantis uentofe.

U

$2

N*

0

$*

Vantg ütilitatis fit, quibus'cïlocis uagas uétofa apponi debeat,

ä',:g

l/

&j dicerénofuperfedimus, Licet enim infru&uofa uideatur,ea ta

meriad materize motionem deloco ad locum , utinlapide re

num,uel ad extra&ione, ut ab interioriad exteriora, fiue etíam

l,

a (ïn"'gumis

attrà&tíonéad infrígidata loca;u«lad membra uoluntario mo;

fítamen (intfenfibilia, necnon ad uentofitatis ciiiïolutionäapl'w

l$

tu carentia,

baüuitnus . S ergo maiius uoluntarío motu carea t,uentofa primum in cubi/

[/

toper tres dies poneda eftiuxta manü.Similiter in pedibu

s,uel n alijs mem

o

bris uolüntarium tnotum non habentibus;femel in meni& faciemus. Quod

y

fi lüxus nariurb alicui (uperuenetit, uétofam fuper fplenem ponimus , ftex

fiiflra nare luxerit , Siex dextra, fuperepar pofitaattrahendoà fuperiori/

busadinferiora fanguinem fiflet. In mulieribus quog;fluxuim patientibus

$

uentofa fub mammillis pofita;idem operatur. Coflam etiam in£erius plica

)

tari&aurium fiftularü putredinem fugggrido'-e:gtrahit; Fiftulas quoque n

carnofis locis exiftentes, licet matetia fitinclufa; uentofa tamen , & clyflere

þ'üï'gäat,& curátiSciendum efl autem nullam uétofz fpeciem ante corporis

mundificationem ualere,Nam fiín corporenondum mundificato uentofa

utimur , materiam ad debilialoc

a 3?;"*?5949'?*?9 1mm0dtcum nocumene

B eretibumuss.

^

, De utilitatc uettofe ;qm iän?.

cdpo x.

WUR VE

'—-.

ä

|

*5 ViItarum ualitudinum uentofam nocuam effe dixitm us Reflat

xïk

utillarum qux cum igne apponuntur, doc&rinà & oportunita/

AT

tem fübiungamus. Ergo fi uentofa aquainfufa,cutm fluppa ac

o

cenfa;aliquibuslocis apponatur,materiam de membrorü pro/

'ïtatee

xtrahit , Cauendum tamen ne materiàin alíjs locís coadunatam

3llucattrahimus. Quare quoque fciencllum efl quodienis quantítatem attra

ï'

étio ggul'peret.Si enim magnusfuerit ienis,magna fit attractio . Siparuus,

ru4. Fizc auté fuper umbilicü fi ponatur, uentrís cortionetn,colicama

; z'fïi'onem"eicgifoffa uétofitatefacta extirpat, luxum mulierum fiftit, uuluze

uentofitatedilcutit, menflrualis fanguinis groffitiem attenuat;defectionem

* ex fluxu fanguinis fa&am corrigit, uuluz frigiditati fübuenit, putredinem

- &uulnerauuluae mundificat. Superpofita ftomacho groffatn eius uentofi,

tatem defrigorefadtam, ac deutfcofis humoribus pureat . Opor;

tet tamen fecundum membrorum quantitatem eas appo

,(m' , Sicutenim diuerfemembrorum habitudi

nes, ficetiam uentofarum uaria for»

ma negefïan'gk funt,

EE 4 Decura

532

CONSTANTINI

AFRICANI

C XI

Decura apoftematum incarnofis locis exifbentium,

.

:

"

! Poflematain carnofis locis exiftétia, ufcy ad plená maturitaté,

|

! maturatiuis & mollitiuis curentur, Poftíimollia funtincidan»

.

x

-58&

Al

E

tur . Quxcungeenítm calium ante maturationem incidétur;ad

*

d

d

5curan

dum elongantur,& ad (anapdü plapa moratur. Aliquan

o indurat

io & concauitas incifionis,& in diuturnitatem tendit.In concate

j

natione uero membrorum ,autín proxima

loca ligamentis, ut íunt iufculi,

uelnerui,fifuperuenistapoftemata,

nó expeétaturincifio donec maturen£,

(culosuel neruos putrefiat.

Sicergo facies: A fano

ne materíaibi manés,mu

locou(g ad anücutem findes,& quicqui

d puris, & putridse carnisinuene/

Ineris müdi

ris,abíjcies : cöcapitate'mfi;uu

ficati páno neteri & fübtili prima

etia batnbacino butyroinfufo imple

die: fecundo,oleo rofato infufo:tertio,

bitur, quoufgj uulnus müdetur . Magnorüueto apoflematü rmaterià ne in/

firmüsdeficiat,femel extrahere caueas, n quibus omnibus nirtutet infirz

ini necéffe eftcuftodias . [n titillis autem inguinibus apoftema per latitudi/

nem findes . Sitamen fuperlacertum, aut neruum euenerit,non ipfum, fed

ex utraq parte cutem incide. Poft fupradicta pone;deindeun

guenta,öc ent

?lllajthaiad þ;nc curamcom pofi;a uelinuenta,

XIT.

Deembrocis «d plagam e [nguinemveftringendum. — Cap.

z

1

NTX

RURT A

Mbrocacontra omne uulnus adreftringedum fanpuinetn, &

inflationem auferédam : Rec,

addolorem mitigandum,& ad

O

u*

cepdll

as,& cyminü,& micam panis,& (al, & piftafimul,& co

E i T

uecu

m oleo,&axungia pauca,& fuperpone plaga.fuper ad^

fün'&o panno, uel(tuppa. $

iautemrecentem fanguinem emilerit, pertres

die mutetur,iane & fero cum unguen

dies non mutetur.Sin autéinaltero

tófüfco,fi fueritin capite.Si

i

ueroinalijs mébriscum pultibus, Alia embro,

'cazkec;rutz;arthemifi.

V,abfinthi)',faliug',cepullg,falis',cyminf,gqualc pon

& bullias, & calida fuperponas, &i plaga fueritin

duscum axügia cóteras;

' rcfun*do,prius*fmponattir[ardä-cü fale,

& émbrocadefuper.Alia ad idem

'embroca: Tollepannü &

cóbure,& commlfce eum 'oleq,— & uirio,& othnia

ixm ul calefacta,fuperponas.

|

.De'confiri&orijäsad fracturas bfs'iu)n& »ie&:iforurii. 'fap*.« x'nt.-

—

T

Onftridtorium ad fra&uras offium, brachiorü,uel femorüm:

-

g

$

:

i»;v

Kec.maftichais,olibani,aloés,ana.drach.fingulas, colophonie,

(f.

a

| drach.2.boli.drach.s. omniain puluerem re

dadia, téperentur

AU

IS,

stf

d

ufqad fpiffitudiné um albumine oui, adiunéta farina filigin

uel fruméti, Ad idem:Exfucca porros,

& tépera fuccü cü farinaffiliginis, &

gi nis, & al

bumine

[ugerpone,öd idem;Cómifce bolü,& *col'ophoniä cü farina fili

DE CHEIRVRGIA LIBER.

555

bumine oui. Vbicung pofueris,prius emundalocuim cum aqua ealida.Poft

quam pofuens fortiter cum lino,dimitte: per 9.dies. Vnguentum adífanan

dos gambas & omnes plagas. Recipe cerufe,unc.s. llthargyrl floris plum»

bi ohbam,mafhchls,ana drach.r, acetum,& olei quantü fufficit, Adiunge

etiam ft uis, argentl uiut, unc,r.tere in mortarlo, & utere quando opus elt.

Cóbureantiquas Huppas nauium, & cinerem ponein capmbus eorutns

Pultes,fiue intractus ad omnes plagas recentes,praeter plagas capms Rec,

uinum & farínam tritici, & mel,& oleum, & axungxam porcma,omma mi

Íceantur, plus tamen uini, & farinze addatur,fi hyems fuerit,addatur etiam

arthemefia,(aliua,ruta, abfinthidpi iftétur, & lento lgmcoquatun,& femper

calida fupponant, Si uero xílas fuerit;partetaria, & quinqueneruia. Ifle ex^

dcm pultes ualent ad apoüemata tmaturáda, adiuncto lini [emín

e,&brancá

Srada Co

urfi ina, & maluauifco, & frondibus uiolze, It& ad apofleinata mat

quantur in aqua frondes brancgur(mg,& maïuguxfcz hyofcyami,lapatiole,

uolubilis, uiolafutn hlq,mde piftentur cd axüngta;in aqualaua, fa&ü refer

üà, Ad fitulas, & cancros occidendos, FHos eris tritus cutm radice, üel her-

moda&yhs fupponatur . Ad omnes cocturasuitellum oüi cürh oleo tempe

rentur, & fuperponatur cum fuübcili Ruppa,öc fiin profundo fuerit cum lict

mo. Siin füaitrio,cum plaoella poüawr. Adrefri gerádas coduras quae fari

uinem fundurit, Accipealbumen oüi, & moue, ö( cum fluppa delino;po:

ne defuper. Fomentum ad omnes frácturas offíum, Coquatür malua,& ab/

finthiu,& poteft branca uríina,& inde cum tepidü fuerit, foméra omnes

fra&uras;& hoc in eflate.In hyeme,ex arthemefia,(aliua; & ruta fiat fomeri

tatio, Cum uenerts ad brachium flatim fra&tá,uel quodlibetos;nifi caro rt

ptafuerit;coque mel, & fal,& füperpone fradurze cum fluppa. Ad uulnera

lauanda.Coque radices apij.& petrofelxm cum uino,laua uulnera.

Detrodis & gldndulzs.

Cap.

XIIII.

E

—

—

ET nodxöcglandulæ extrahantur , cutis fimdatur, & non foïum

nodus, fed etiam facculus totus, radicitus extirpetur integer,Si

enim ahquld remáferit, fit caufa alterius nodi , D'uros tame pri^

us maturatiuis mollias;p oftextrahas,& cures,ut fupradiximus,

De fcropbulls.

Cap.

Xy.

um eispAMM um

$ Crophuhs quibusalia máteria non proficit, chirurgia fit nece[Ta;

2

i

S

l ri2. Cutis ergo per longltudmem ufq; ad Ícrophulas incidatur,8£

cumomnimateria fibi adherente nítro extrahatur , Caue tamen

meartería, pulíus aut neruus in huiufmodí chirurgia ledátur.Quod fifit,eis

-exutrag parte ligatis;quod uulneratü eflrumpatur , Cum autem ferophw

laab Rra&g fueng,ne qu:d exéa remaneat.dxlxgenter inquirac, Siquidenirn

1

semanferit,

*

E PUL EVIE UA TEERRODM TE

A'FRICANI

54

CONSTANTINI

À

remanferit,renafcetur. Loco auté perfe&te mundato,cutis confuatur,;ac de/

faper puluis citrinus imponatur.D'einde utcgterauulnera procuretur.

Cdp *

xv!.þ l

TET

Deitcifione catcri.

EX

MU

Ancrum inalijslocis durü effe diximus apoftema, eiusïy Cau^

| fas, & curationes expofuimus.In hacautem eritudine, Íicete

j

raparum proficiant medicamina,dicendá eftquomodo fubue

:

R

niatur chirurgia . Cancerergo aliquádo inomnibus membris

fit;precipuetamen in uulua mulieris & in mammillisnaícitur.Quod in uul

ua fitper chirurgíam non fanatur. Siuero in mamrrillis,alíjsqy corporis lo

cis nafcatur, arteriam uel neruos uicínos non habentibus totum tumorem

incide, & cum raforio quicquid lefum efl concaua.Sanguis auté fpiffus,&

melancliolicus ut effluat,exprime uenas.Poflea unguétis, & alijs fimiliþuä

7

uulnus illud fanare flude,

cdp LJ

X VII.

Deuerrucis & porris €x formica.

IT TA w.; E

Erruce & porri & formica,hgc omnia radicituseuellantur, Lo

N

d

cumeorum ferro calido fortiter coque. Verruca fifortiter filo

V

'äï

Qx

.

flrinpatur,aliquando caditfi diu flriéturam patiatur. Formicae

E

& parue funt puftulze, in exteriori cute nafcentes, Quas cum alia

non profunt medicamina, ut comprehendi valeant, prius circufodimus, &

oflea cü ferreis forcipibus ad hoc fadtis,illas extrahimus,D'eindeunguen

tis & oleo plagam fanamus.

Deuulnerum curationibus que morantur f[anari. —

Cap.

XVIII.

X TU

Vinerü que multü fanaridifferüt, locum eorü cum parte etiam

fane carnis,ut cancrorü,abícidasrafoq; & müdificatoloco uf.

ad defectionem fanguis educatur. Hoctamen fíat,(i fortis fue^

rit infirmus, BonoQgcibo & uino fortiac odorifero cofortetur

.Vulnusuero ut cetera uulnera curetur,

medicina

E -

Deextradtione teli.

Cdp .

x[x.

b l

D I EEE

x

Elum in exteríore corporisparte heres,filignü habet, per illud

extrahatur.Siuero no,forcipibus ferreisin uulnere miffispran

1—/"

fum educatur, &i uulnus fit flriétum dilatetur , Si uero cohae/

uT I ,

reatoífi,comtmoueatur, & commotione laxatut, euellatur, &

educatur , Si autem comoueri nequeat, caro ufqg adosincidatur, & os circa

uteuellipoffitcorrodatur,Quod (ibarbatum fit,fum ma cautela difcooper/

tum extrahi conuenit, Item telum carens ligno, fiin profundo lateat, & fo»

ramen per quod intrauitno pateat,fauciatur, ficuterat cum illud excepitlo/

cetur, & digito exploratum fiffa carne trahatur . Si autem fenferit illud ad

|

oppofita membra tranfiffe , ex ea parte extrahatur foramine fa&o. Te/

manfit.

lum tractum firnon fit integrum , neceffe eft ut requiras quod re

"

Siuero

|

)

DE CHIRVRGIA LIBER,

535

Siuerotelumarteriz, autneruo;autalicuinobili membrofituicini,caue ne

&umextrabereuolueris,ealoca lzedantur. Aliquando quippe meliusefl,ut

remaneat,quàm extrahatur, Homo enim quidà gerens fagittáin corpore,

l/

fuxta flomachü penetrato fiphac,eo diu permanente penetrato,nullum do

loré infirmus patiebatur, nifi cum flómachus implebatur., Sagitta fi nobili

membro adhzreat,uteft cerebrü,cor;pulmo,epar,flomachus,renes, uefi»

i

ca, & fimilía,fi mortale fignum appareat aliquod,nonibi manum mittas.Si

!

—

auténon,oportet moliri qualiter íuauiffime extrahi poffit.Multotiens enim

)

«ontingit,non inde morihominem , Homo quidamin inteftíno fagittà ha«

.bens,eam cum egeflione eiecit,(ict euafit. Alij fru(la epatis,alij cibum pet

uulnus emiferunt,nec camen inde mortuifünt. Sí autem uelis inquirerelo,

cuminterioré in quo fagittalateat, fx'g.nificationes oportet cpgnca.fcere per^

fecte. Sienim fitin dura matre cerebri infirmonimtusdolor capitis erit,ru

fþen: & incenduntur oculi,altenatio inftat, & Iinguanigre(cit. Siuerofitin

pla matre,uirtutis defectione & uocisablatione fubfequentibus, puflulgin

facie crefcunt,fanguis & fanies de naríibus, & auribus exeunt.Si autem fitín

pe&toris concauitate;aér inde exit, Si in corde, niger fanguis fluitfrigiditas

ä

extremitatum accidit. Sudor quog; & fincopis fitquinuncíatiua fantmore

tis futurg.Siauté fitin pulmone,fpusmofus fanguis emittitur, color & anhez

53

litus mutantur.Si in diaphragmate,magnus & fpiffus anhefitas habetur.Sí

ï

autem in flomacho,per plagam cibus egreditur.Si ín inteflino,flercus erit

titur.Siin uefica,urína effunditur.In hisuero omnibus fi mortalia fíonanon

appareant.fortisq fitinfirmus,artem exerce.Nam fitelum ín capite fuerit,

^ofleillud círcundante perforato, fuauiter extrahe. Si fit in pe&ore, neceffe

]

efl,utpars coflg incidatur, & füb ea aliquid pone,ne pellicula rumpatur . In

uulnere pulmonis,uefice, fimilid,efl exercendum ingeniutn.Stin magna

uena,autarteria,fixafuerit (aoitta;ex utrag; þa'r—te uulneris poflquam extra^

"haturuenaligetur. Videtamen neuenenofa fuerit,quod ex colorelocicoz

gnofcimus,quí uel liuidus eft uel plumbeus, uel niger. Sienim uulnus toxi/

d

*cofitfedatum,mundetur,& confuatur protinus,& utalia uulnera curetur.

