Gaceto, ruta, ualet ad calidü fplenis apoftema. Eledt, ualens ad fplenetn,

& craffos humores, uentofitaté, hemorrhoidem, uifcerü frigus, arteriarü

5[0'

uentofttatem:Rec, ziïïgiþeris,capparis radicis,thapfiz, pyrethri,polij,fpo^

t

dij.piperislonei,liquiritiae,anifi;ana.drach,c. rheumbarbari, galange,afa,

tuo»

ri,maüichis,cinnamomi,acori,fqufnanti,coRi,cymim',äna.drach.s.fac ul

r

uerem,mel quod fufficit. Emplaftrü ualés ad duriciem fplenis ; Rec. bdellij,

n

amoniaci, ana.drach,ro.pone in forti aceto,ut emolliantur,deinde fefame

"m

leon accipe unc.5.cerg colate,unc.r.cómifce omnia, & accipe myrrha,cro^

r

cum;ana.drach.s.omnibus bene cómixtis, emplaftrum fac.Si acceperisde

14

amoniaco,bdellio,& thure,myrrha,aü.unc.1.& pofueris in forti aceto, de^

0j

inde miícuerís cum foenu

9reco,&finapi, & farin; hordei, & facies empla

&rum fimiliter ualet. :

d

Dc-dolore venut.

Cap

XIIH.

b

GEX

d

AA

D

|

Enesitem tripliciter patiun£ ficut & aliamembra,detnalacom

d

lyl

plexione,morbo officialiiun&ure feparatione. Quodcüg ho»

y

i

AUE

u

rumrenespatüátur, dolorem nimià fentitinfirmus,ficutilium,

(5

s

ec

propter focietatem fyphac uentrem circüdantis , Differentia

eflinterilium & renutn dolorem hgc.Dolor renum flabilis efl;neg ab uno

locofe mouet;ilium uero dolor per uentré uagatur, Item quidolorehabét

l,

inrenibus,fentiüt dormitatione pedis appoftti dolentireni;propter focieta

temrenis & pedis,ex pulfibus & venis fuperdoríum pofitis . Sidolorrenü,

t

& defectio eorutn ex malafit cöp[exione uidea

fifitde calore:inde enim.

tioin renibus craffitiet,

y

incenfto fitfpermatis, & fubtilitas eius, & confut

h

Vrinarubea uel citrina,unde oportetinfirmo darilacafininum cum draga

7

ucurbita,portu/

gaqto,uäl caprínà imiliter decur & ferái, INutriatur cumc

K $5

laca,

—CONSTAN'TCTINI!

ARFRICANI

u4

&

laca;malua,& fimilibus. Cly(tere faciamus cü fucco cucurbitg, malug,por?

te

xulace, píyllio, uiola,liquiricia , Q'uod uelis horü cü oleo uiolato,fefamino,

fit

amygdalino.Sicorruptio exfrigiditate fitfeque£ablatio concupifcentie,cia

hu

pidinis defe&tio,dorfifemorum,coxarutm,ficut infenioribus, Vrina eft ab

$

ba. Cum calidis ergo epithimatibus medicemur, &cum diffolutiuis cata,

tl

plafmatibus & clyfleribus, maxime cum oleís, ficut anethileo,atoygdaleo;

di

ficutoleolaurino, chamomeleo,& fitmilibus: cum butyro bouino , & he?-r

1

barum fuccis, id eft,marathri;apij, chamomilg, Galenusin commentarijs

(

librorum epidemiorum : Dolor renum facillime curatur exercitijs, & abfiv

hi

nentia abundantiü ciborum,& acceptione diureticorum. Quod uniuería

Pel

le eft,doloribusrenà . Contingit iuuenibus proprie ex phlebcstomia decru

al

ribus,& fortipharmacía.Qui morbus cü inueterafcit, no debemus utiphle

à

botoma.Exercitíaà Galeno iniüda fufficiat. Purgàt enimn humorü fuperflui

fin

tatem,À phlegmaticádigerunt hutniditaté,membra confortant, diuretica

fh

bibita,phlegma uiícofum derenibus mundant. Vnde Hippoc. in Aphor.

nà

Dolorem renum poft 40,annos patientes nunquam curantur,quía diuturæ

u

t

na paüïone; fenibus contingentes,cum ipfis permanebunt.

-be apoftemate retum.

Cap.

Xl

gE

la

ovte C EW )

A

Poflemata in renibus funtex humoribus ad ipfos defcendenti

lh

hr d

L/QK

bus,unde dolor in anchis fentitur, & rigor cü febribus. laceat.

LU

"a

n

ergo infirmus inlatere (iniftro, fi doleatin dextro;& econuet^

i*

—

N

324

fo , Siquafi fufpenfos,& graues fenferint renes,ex apoflemate

anies ibi colligitur & cito aperitur,&ía^

e.Si apoflema nimium grauatur,

[v

nies, & fanguis cum urina egrediuntur, Si apoftema fit excalidis humort

1

bus,nima fitis,& dolores fentiütur maxitni ,urina rubeafebris, acuta . Siex

frigidis, paruus dolor efLinrenibus & febris lenis, urína alba . Vnde opor^

tet n caufis ,& fignificationibus apoflematum inrenibus, non admedican

dum feftinemus,quiarenes duti funtad fanandum,neque uirtus medicinae

nifi defedta ad ipfos uenit , propter longam uiam. Videamus ergo fi apov

flemata fintde calore, & demus pfyllium lotum cum oleo rofaceo, & fac

charo,iuiubze, feimine cucumeris : manna codtum demus & colatum, fuc«

cum folatri,endiuiz marathri,co&um &colatü cum caffiafiflula,& amyo/

daleo.Si uentrem flrí&um habuerit , clyflere iuuat fieri cum uiola,hordeo,

malua,& oleorofaceo,& fimilibus. NNutriamus cum digta humida,& qu

a

cito digeri ualeat, ficut ptifana . À coituabflineat, ab equitatione labore,à

Pa Q Ms REO F CUQE LRHTR AMMCRN II EAU EL NH T

calidis cibarijs, ficut mel

fimilibus . Si uenter infirmi plufquam opor^

teatíolutus fit, demusp

f

femen papaueris,drachmam 1.& s,cum firu

porofaceo de myrta, demus hos trochifcos qui

ualent in flatu apo&e.matü.

Rcc.dragagann',papaueris,cucumeris,citroli, melonis,cucurbite;p

ortulva»

ce;an,

——ÀÀ

ä

bEMORE. COG. ET CVRAT, LIFP,

Ve

n$

por

€xah.drach.s.amyli,maluzefeminis boli,ana.drach.s.& s.croci,drach.r,

n'no,

tempera cum fucce marathri,factrochiícos drach.1,da bibere cum aquaro

t

fata. Cataplaímatamollitiua pone exterius fuper apoftema . Quae fide hw

n

moribus fríeidis fuerint, demus amygdaleon cü apozemate de foenugrae

ty

€o,uel de ficubus ficcis cüi medicina digeftibili,& diffolubili, Cataplaftma ex^

lio,

terius defcenugraeco,frondibus cauliui,& fimilia.Si apertü fit,& faniesinde

hey

efüuxerit,oportet feflinari in folidatione uulneris. Demus ergotrochifcos

Ilj

iam fupradi&osuulneris folidatiuos,cum lacte afinino,uel capririo, Calefa

b

a

ciamus deforis cum fpongia,uel cataplafmate de hordeo,& ficubus, & fapa

facto, quia ifla femper maturantapoflemata, faniem eijciunt. Si uulnus fit

(

effimum, clyflerizetur cum hordeo, la&e, oleo rofaceo , Sedeant in aqua

lie

calida ubi cocta (ínt malua,& hordeum,quia ifla medicinafantem fubtilitat,

i

& currere facit, Si fanies nimiá fitcraffa, demus füccutm marathri, apil;ab/

lia

finthij;benecoctum & colatum, Poft detur lac afininum,quía hoc habetue

or,

mundificetur.Si (anielota,& uulnere tmundificato, permanetarfura ín urt

na, demus lac uaccinum,quia multum ad hoc ualet fiue unlnus fit interius,

uelexterius.INutriamus eum amylo,& portulacis,cumgummiarabico,uel

iureoryzg.Si faniem ablatà uideris, & uulnustmundificatum , quodintelli^

ges exfebriü mitigationibus, & dolorum ablationibus,—uring albedine,eius

ntt

lenitate,& fuiputoris ablatione,oportebit infirmum nutrirecum cibis faci

at

ledigeftibilibus, (icutlacte,& iure delacte, &farinafadto, & amylo;atqj iu/

a

ribus craffarum eallinari,ex herbis maluis, acetofa,portulaca,blito, cucur/

i

bita,cucumeribus,citroli,la&ucis,omnibus coétis, Hac cibaria ardoré mi

fv

tipanturinzplagas folidant , Cü uero febris tota ablata fit, nutríamus cum

carnearietis,edulorum,pullorutm,

pifcibus petrofis, Abflineant älaþomö&-

a[ïuefaciant quietem.

Devretnum uulneribus,

XV,.

"u

Cdpl

n

Liquádo humores calidi & acuti defcendüt ad renes, & inuifcan

tur 1in eis facientes uulnera exacuminibus fuis , Idem faciunt hi

0/

mores ad ueficam defcendétes.Medicina uero zequalis efl & dig,

t

Ü

Sed tamen difcernenda funtuulnera inrenibus, uel uefica nafcen^

tia,quia de renibus dolorfentitur in femoribus . Vrina cum faníe craffa eft

J

commixta. Aliquando mínima exeunt cum ea fruftula carnis, & facile exit

9

urina, [n uulneribus de ue(ica, fentitur dolorin pene, &angufliain urina.

Pofthoram faniesrefidet in uafe urinario, & in urina quafi cortices,uelfqua.

m2 funt & urina malieft odoris , Sicintellieitur de urjs urinz inter renes,

[/

ueftcam,ficut de illis quae in renibus,uel uefica . Oportet feftinemus medi

cari uulnera in renibus , quia fi inueterauerintkon ampltus poterunt cu»

rari, Renes ením tenera funt fubflantiz,in quibusfifaniesimmifcetur, non

l,

medicina reücfpitur.Qg-am medicinam incl'gere debemus

defpongia aqua

€alidae

K 4

AFRICANI

u6

CONSTANT TINI

at

calide & oleo infufa,pofl frat cataplaím a:Reciperofas.lentes,myrtutm,pul

p

nerem molendini,oleum rofatü,& fimilia, Demusíemen cucumeris.& bo

bt

lum cum la&eafinino. Vniuerfaliter omnelac hanc paffionem inuat, De

di

mus femenuel fuccá melonis,cucumeris citroli,cucurbitae,citonij,maluae.

loni

Quodcunq horum inueneris,cotum dabis cu iuiubis,uel in ptífana, uel

o

inla&eafinino , Dentur dehac compofita medicina trochifci:Rec, feminis

r

lini,dragagáti;ana.drach.s. amyli,drach.c.boli, oümi arabici, ani.drach.r.

UE

& s. fac trochifcos , Alij trochifci depapauereualentes ad calorisincenfio

Pef A

nem,& uulnera in renibus, & uefica : Rec- feminis papaueris,lini, cucume^

let

ris,dragaganti,medulle tritici.pondus gqp'ale,fac trochifcos , Aliud ualens

[5

aduulnerarenum,uelueficae;Kecipe feminis citrolincucumerts,melonti,cu

fay

curbiteportulacg.amyli,boli;ana.drach.2. dfagagänti,gümi,fpodi*ï,'rofæ,

thd

myrti;feminis citonij,malue, ana. drach.2.la&tucg,feminis papaueris,hyo

d

Ícyamus,pfilli;, aii.drach..& s.fac trochifcos,drach.1.& s. INutriamur cü

puh:

amylo,amigdaleo,ptifana, ouiuitello,tri;oryza,& fimilibus. Sí nulnera fine

leni

in uefica, mittamus aquam & mel,lac uel mel,íemen citroli, cum albumine

fii

oui, & uifco,femen citoníj , Pfilliá ualet fimiliter 1 enargalia mittatmus cum

oleo uiolato, & cülacte mulieris, uel afinino,albumine oui, Epithima facia

gul

pe:

mus cü cera alba,oleo roíato, dragagáto,feminis male, anxügia uulturis,

Íor

Aliud,Rec,þeræ,gicig,butyri,;xUngig anferfg,yondus £quale.

de

. De fatguitie fi cum urina exierit.

Cp. XVL

-

i

Ánguinis ereffio cü urina qiatuor fit modis,uel de apertione

A O

*

; 3.

B| epati

s,uel de eiusuenis ruptis,uel deinciflone uenarum in reni

»

TE

J£

bus,ueldeinciftone uiarü inter renes & ueficam.Si (anguisfine

dolore exierit,intelligitmus quia de epate fit:firubeus fuerit , &

cito exierit fine caufa precedéte.intellioas quia renibus uenze ruptae (int,uel

exforti altu, uel caíu , uel percuffione, uel ex fanguinis multitudine , & fup ;

n

t

acumine cum exit purus & rubeus, ficutdixitnus , Sed uenarum ora, cum

aperiantur , nonexit fubito , maxime fiparua fit earumapertio, paruus &

[

fubcilis exit,& urina que exitapparetquafi cum fangt.:ine mixta . Aliquati/

lo

tit

do de ueficz uenis craffis, faneuis egreditur lapidem in renibus habétibus.

Cumenim lapis tranfeat pér utasinter renes,& ueficam,excoriat eas,unde

[U

fanguis emanat,maximefilapis afper fit. Aliq'ga'üdo h ueficie exit uenis cor^

[i

tofis , fed camen antecedit fionum uulneris n uefíca , Vefíca enim dolet,

I5

fü

& fanguis quiefcit . Aliquaxïdo exeunt fru(lra de ueficae fubflantia . Q'uae

cum medicari uolueris , & yidendum eftfi ex epate fit , & incidatur bafili

r

ca demanu dextra, D'emfs (übtllem dizità, praecipientes fibi labore caue

l

re& coitu. Medicína dáda efl in fanguinis fluxu ab epate tam dicta.Si fit de

ione ue»

uenis 1'-n reqibus incilis,uel de uijs inter renes & uefica, ucl de, aperti

narum

DE MOREBR. COG. ET CVRAT, LIB. V,

7

msFUï

narum,fimiliter debafilica eft minuendum,adiuuätüaus,tempore & xtate,

(bs

-Dea

Pracipienda eft quies;prohibenda exercitia,motus & coitus, Regantur ci

barijs,& digta quam diximusin fanguinis fluxu ab epate.Dandi funtifti tro

lus

chifci quiualentad (anguinis min&urá,& faniei; Recipe feminis citroli;me

à d

lonis,cucurbitg,cucumeris,portulacz,fpodil,fucci liquiricig, ana.drach,c,

"ifig

du

feminis la&uce,& maluz, gummiarabici,rof,amyli, drapaganti, papaue

ris feminis,ana.drach.5. micz,feminis citoni$,& acetofz,ana drach. 2. bo»

HHOI

Wiacacize drach.r.& s.croci fcrup.2. puluerata cum fucco amogloïïæ, tem

ju[2]

pera,facinde trochifcos,& da bibere. Aliud uatens fimiliter;Recipe medul

al-ens

lz tritici;balauftizeana.drach, , aluminis, drach.i.dragaganti,feminis cw

u

cumeris,ana.drach.s.fac puluer&,&tépera cü aqua rofata, Aliud ualensad

,

fanguinis min&turam, & uulnera in renibusueluefica : Recipe feminis cucu

hVO/

meris,& portulacz,cucurbitze,ani, drach.10, papaueris (eminis, drach.20,

Id

dragagáti, eámi,boli,maluz feminis,ana.drach.10.apíj,croci,aft, drach.s.

Ínt

puluera,& cum (irupo uiolato,tempera,da in modum nucis, TrochifciGia

In&

leniliquefaciuntfanguinem coagulatum, deincifíone uenarutp epatis &re

um

num,qui fluitín ueficae fpacii; & uring prohibet exitum, & fanguinem coa

ICI:JJ

eulatum intra flomachum, qui defcendit de (anguinis,fluxu narium : Kecv

I$

eabfinthij,radicis Íeminis,tnarathri;apij,feminis dauci,nuceg,feminis me

lonis,frondium,rhamni,pondus &quale, factrochifcos, dans

—bxbere cumla

-

&e aíinino,uel apozemate deradicibus;uel cicere,

h6

Dbe ldþldg.

Cdp *

AXviL-

t À

«

TU

Enera£lapis in renibus,uel uefíca duobus modis, ul f coquáü

|

?x

N 24

(

$

39

tar humores eraffi,& uifcofi,ex calore igneo in renibus,in ca«

MA

N

lorem extra fuam naturaàexéuntibus , V el (íín renibus uulne^

*

eNET

C

x

L

£

[2214

d

ranafcantur,undefaüies efficiat ,neg; purgetur,fed remanens

Üo

in renibus coaguletur, lapisty efficiatur. Pluritmü inuenibus lapidesnafcun

tur in renibus,puerisin uefica, cuius collum íneis flri&ü cft, prohibens ma

teriam exire,uridelapis concréatur.C)uod tunc uefica eotü calidior eft.Ma

t

ior cau(a lapidis inpueris, crafficies eft urinze naturaliter crafTe, & ex craffi

$,

tie uifcofa , quia calor eorutm naturaliter bene digeffit & excoxit, Res au

k

tein uifcofa magis coagulatur, & conglütinathr , In mulieribus raro nafci/

Ü

tur , quia materia unde lapis concreatur ,non coadunatur tnults ex caue

fy

fis inuulneribus , quía &collum uefice earum curtum eft , & foramina e/

rumfuntlarga,& non multum tortuofa,& minus bibunt aquam quàm pue

l/

r Lapis enim maxime nafcitur., quia aquadiu

erfa; &t

urbida bibi£, ex qua

humorescrafft adunantur,& utfcofi ad cóncrea

4

N lapidem,quia hec acci^

dentía (emper fequütur infeparabilia,febris & anguftia,dolor cóotinuus uri

d

Curius

a?c,Si inrenibus & in anchís 'quafi püctura acus intolerabilis fentit ,

certa

u8

CONSTANTINI AFRICANI

[i)

certa eft fïgnþificatfo inurina ipfiuslapidis uifio , Sienitb in uefica fit dolor

nf

in pe&ine fentitur, prurigo in uirga, ut puer Ícalpere eam coga£', & tenere

a

in manibus. Quod dolore facere cogitur.,& Íemmperuirgaerigit, Silapidem

ff*

medicabimur,an inrenibus;ueluefica fitperquiramus,&an corpora abun

d

dent humoribusacutis,Qui prius funtpurgádi,& poftinfirmi balneo affue

td

faciendi,omnidietter uel bis.Fgredientibus, apozemata de anifo,uel apio,

fl

uelfcariolademus, & delapidequiintra fpongiam eft. Rufus & Diofcori,

te,

des dixerunt;Lapidem intra pongíam inuentum puluerari debere,& cum

uino dart,uel cumaqua calida;quialapidem frangft.Demus & praffiá cum

PC!

t

uino,uelapozematade rhamno,uel calamétho, cü capparis radice.Quod;

fit

cung horü inueniatur,cum uino,uel cüaqua calida detur , Détur & omnia

t

diuretica, ficutacorus, fpica, calamusarom aticus, api) femen,petrofelind,

f

ca[ïia,xylobalfamü,calamenth ü,carpobalfamü, nuca,cyperum, afarü, &fi^

a

milía cópofíta,uel implicia,cum fucco fenugreci;uel fezniculi,apij;uel ape

z emateciceris nigri. Scorpionis cobufti,drach.s cum uino prodeft, Ánti

dotum Galeniualetad idem:Recipe dauci,carpobalfami,fpice;afari, petro

n

felini,anifi,croci,cínnamomi,caffig.amomi,cymini,pondus equale,fac pul

uerem;addens mel quod fufficit. Abftineatà craffis cibarijs, & faturitate &:

PC

multa comeftione. Affüefaciantpofl coenam uomere,& corpus mundifica

recum firupode ab(inthio:omnia cófuefcát diuretica. Vinü non bibant nifi:

fubcle,& clará,faporatái, Theriacá maioréraro demus. Cófuefcantad tem

perata exercitia,neqy ea negligát . Sidolor permaneat,neg ceflet;calefacia/

muscum aqua calida,ubi coquátur chamomrilayruta, pultes faciamus cum

farina,& uino codtas, & ponantur fuper anchas, dorfum & pe&inem, Cly^

flere iciamusde malua,chamomila;furfure,feenugrgco,hordeo,oleo uto^

)!

lato,chamomileo,& fimilibus.Sedeant in aqua calida fulphurea.Siin uefica

fit lapis,(icut & de renibus,debetcurari. Qui fí adeo íit magnus,ut exireuri

d

nam prohibeatur,feftinemus lapidem decollo uefice femouere, Non fana/.

f

bütur nifi eum chirurgíaincifione, & lapidis eiedtione, Sicut Galenus dicitz

Lapidem auferre de uiaoportet,cum ereo inflrumento fiue argenteo,facto.

informáfübulz ,fed in capiteplano , Quod mittatur per uirgá,ad auferen,

dum deloco faolapidem, Si in orefituefice,oportet infirmü fupinum iace^

re, & pedes furfum erigere , & eos huc illucá mouere , ut lapis deore ue^

ä

ficae remouegtur,

De diabete.

Cap.

XVIII.

Mp

—

;

.

V Affionem 4

i Biyrsy habentrenesexdefectione contentiug uir

m

D at

D

5

tutis , Vnde

4

mper nimis infirmi fitiunt,

neqjaqua po[ïunt fa/

m

EM

ä

Y

turari.Quam & quantam ut bibunt,fitiliter eam mingunt,fi^

SSS

SSN

NY

3

cutuidemus in canino appetitu , Quicquid enim comeditur,

cum

T

doloy

(eDere

éum ferre nequeat,mouetur natura, & eijcit foras.Similiter cum cótentiua

d

in renibus deficiat,non poteflretinere quam habet aquofa humiditas , Ne

ceffeergo eft ad ueficam effluat , Renesuero cum humiditate exinaniütur,

bt

mouentur,& aquofa humiditas deuenisfübtrahitur.Sanouisin uenís cum

fne

defíccetur,humiditas ab epate cum apetitiua trahítur uirtute, & epar fitnili

ïapfo,

Koty

ter fugeità (lomacho.Sicq pars à parte fibi famit, donec peruenratur ados

) cum

flomachi, ubi-inde generatur fitis.'Cü aquá biberint, ueng exeuntesab epa

te,aflomachofibieam appetunt,& fic uicinaà uicinis quoad ufque ad renes

m

U

peruenitur.Qutexcalore futeam cito trahütfibi,& exdefectione fue coten

Itnia

tiüe expellunt eam ad uefici, & inde exitcü urína:undefit,ut aqua nequeat

fatiari,neq, ceffet fitis.Siad medicanda hancpaffionem non fefüinetur infir

hij

Af

musnimium maceratur, & corpore confumitür uenter cóflipatur,cito pe

riclitatur. Oporteteroo dariremfrigida, & flipticá, renes cofortantem, &c

:lapo

calorem extinouctem, ficut ptffanam cum fapa myrtina uel fapam citonio/

nti

rum,cum pfyllio loto cum aquafrieida , &oleo rofato,& oxyfcenicia , De;

4L0/

mustrochiícos refrigeratiuos de fandalis,de fpodio,de &amphora,de rofa,

pl

cum firupis frigidis & flipticis, Nutríamus cum frigida diaeta,ficutladuca,

t

portulaea hordeo, mefpilis;piris, carnchodina:fludeamus ut fudet,ponz

(ica

tfous cataplafma faperrenes de folatro, fróde uftis,qleorofatq, & iïmilibps&

Fmïï

em

De guttatim mingentibus,

Cap.

XIX.

u

Ra

(o4

Affío uefice in expellenda arína antequam multa coadünättit

u

M

quantitas, appellatur euttata urína . Quod duobus fít modis,

ï

E

A

g

uel quia uefica qualitatem urine patinon potuerit, quía acuta

1j

&pungitiua fuit,uel quia defectto fit, ut grauetur antequá uri^

:;a adunetur,

;ïü'

Sedquod exacumine qualitatis urinze cotingit,fubfequitur ar

n

dor nimius, pancturaueficie , Quod duobus modis fit, uel de paífione re

[19/

nutn,uel fecundum crifin,in quanatuta expellitmateriam unde morbusfue

J

rat, & tranfitperrenes & ueficam , Quem morbum medicaturi perquira

do

mus,ft ex acuminefít qualitatis ,& demus frioida . Pfyllium cum oleo rofa/

ey

ceo, &aqua frigida,& dragagänti,öc Íetminis cucumeris,ana. drach.:,cum

(

oleorofato,& aqua frigida, uel fpodij,drachmam 1.& s.cum aquafrigida,

ol

& albumine oui,& firuporofaceo.In uiroam mittamus oleum rofatü cum

laéte mulieris. Símiliterenergaliam faciamuscum oleo rofaceo,& albumi,

neoui, Confe&io ualens ad caloremuefícae, & adardorem urinz, atque

guttationem : Recipe dragaganti, gummi, portulacze feminis , cucume;

T

ris,melonis,la&ucz,cucurbitz, ana, drachtma

tres,facpuluerem, fricans

»

"m

cum oléo rofaceo, da drachmas duasueltres , cn firuporofato. Nutriz

tmus cum portulaca, cucurbita, laduca , ptifana, &fimilibus , Si urinze gut/

)

/

gadd ex dgfeäione fit uefigæ-, uel ex complexionis humiditate, demus

theriacam,ï

120

CONSTANTINI AFRICANT

u

theriaci maiorem,& tripheram maioré,diarhoma,& fimilia , Epithima fi

Qto

perponamus pectini:Recipe olei natrdini,caftorelei,& fimilia, Mifceat pran

&d

dijsfuis aromaticas fpecies,uinum bibant forte & odoriferum. Antidotum

nt

ualés adlubríca urínam ; Recipegalie, gariophylli,cubel?g,afari,maüichis,

Ho

thuris,galangze,ana.drach.2, cinnamomi;cafftz,cyperi,rofze,cardamomi

hor

maioris,& minoris,px'perfslögi,zingiberis,iþicg,chardemem'*, hiergpicre,

ud

pondus equale;tépera cum fucco citonij,& da drach. 2,uel s. Aliudualens

bie

fimiliter;Iec, mirobalani indi,drach. 20.emblici papauerisalbi, af drach.

ud

Io, cyperi,fauinze,rofz ficcae, hypociftidos,opij,thuris maículi,bdelli,ana.

d

drach.s.fac puluerem:Deinde accipeferrum iudaicum,& calefac, quod ii

uid

aqua extinguas, in qua faccoqui xylocarrha&e, quoddulciffimum eft,ufq

Ia

adconfumptionem: Deínde cola,& coque ad mellis fpiffitudinem, & cum

d

ipfo tempera fpecies,dans drach.s. cum aquaubi fuerit illud ferrum extin

od

&um. Aliud;Recipecorticis interíioris iecoris galling,ana".drach.Io.thun's,

Pol

cyperi,glandiü,balauftize,ana,drach. s. nucz drach.s. pqluera*, ö(-;-um'oleo*

tui

tofaceo,frica,À& biþerä da.

ii

De comhiügentiöus ledos..

Cap.

XX.

fr

DHA*

fü

:

—

Vidam ignoranter aliquádole&os commingunt, «on fentfeh

7Z

3

tes,Quod pueri plurimum patiuntur,propter grauitatéfomni

d

ä

f

A

Y

2

uÀ

^A

& multitudinem humidítatis. Aliquando in maioriaetate con

322 uz

ü

tingit, cum complexio humidafit , maxitne fenioribus »quíà

u

:lïc'georü,-

mollesfuntpropter humiditatem corporü,Quod cum medice?

b

mur,theriacamaiorem demus,menta, myrrha inodorifero uino, fimilitet:

à

faciüt. Ruta agreflis,in uino cocta, & ebibita iuuat, Glandes,myrrha;thus,

aequali ponderein uino coquatur,& uind bibatur,cum oleotmyrthino. V e

p

h,

ficaapri & tauri incenfa;detur bibere cum aceto,& aqua . Cüad dormierv

dum ueniat;de terra címolea accipiat, quam cutm felle taurino tépera,& na

h

turamungat.In ufa habeat eleduaria cglida,öc odorifera,

3

Cap.

xxli

Deflranguria.

IPZCS RRM

r i

W

Rinaaliquado impeditur exirede uefica,uelde renfbus.Seä m

r

a

d

)

v

uenibus plurimum derenibus, propter calorem coplexionis

»

fue.Pueris deuefica,ex inordinata digta. Quod fifit deuefíca;

É

Y

öx

uel extotó aufertur , uel minoratur urina , T'otam auferri,ex

mortificatione efl expulfiuze uirtutis in uefica, Intellioitur,quia neg;dolor,

neg; morbus aliusin uefica fentitur, V el excoflridione uie unde exit; uel ex

utrogi, ficut patiuntur flrif&entes urinam aliqua de cauía aliquádiu; & po;

Ó

flea mingereno poffunt, Strictio uigunde urinaexit de uefica ex oppilatio

neeftlapidis fanguínis ue coagulati;aelgroffora humorum, uel faniei, uel

cuiuflibet

1

D E. MORE,

Ccosc.

ET CVRAT. LIE,.

hi fi

V.

I21

pran

€utüflibetrei ibi nafcentis,ficut uerrucg;carnis fuperflux,uel propter coftri

um

&ionem uiz ueficg,& ex apoflemate , Quod f in collo fíc ueficae,orauatur,

&dolet infirmusinillo loco;habet febrem incendentä,uigilias nitnias,urt,

(s

Diotmt

nz firangiriam, duriciem fuper ueficam cum maioridolore, & pulfatione,

KT

Foccito mortifícat, niít cito füccurrat medicina.St ex uía fit oppilata , nihil

horum eft quz funtdi&a, Intelligituruero ex praterito dolore in rembus,,

dens

d

uel uefica, Verbi oratía;Si faniem,uel fanguineminfirmus minxerit,uel (ca

biem in uefíca habuerit,& poft urína (lri&ta fuerit

4n,

Jintellieimus fanguinem,

uel f(aniem coagulatà oppilaffeloca illa, A blationis urine minoratae, eadetm

ii

eflcaufa qug &totius.Sitamen hec minoratur,jlla ex toto aufertur,De qua

,ufq;

um

uidendum eft unde illa nafcatur.Si ex defectione eft expulftue uirtutis inue^

fica;infundatur aqua calida,& re&us fedeat,ut collü ueficae in inferiora ten/

um

dat, przcipiatur ei, ut fupra pectinem manufricet, Poft dentur ei calida,&

üris,

odorifera;utfpica,caffia,cinnamomutn,acorus,m acis)À fimilia, De com

olto

pofitis,theriaca maior,athanafía,dialacca, 8 (imilia Balneiü frequenteruta

tur;ibi fudet;pedtinem ungat,& dorfamn,cum oleonardino,chamomeleo,

mufceleo, Calefiat de fpica;fqumanto,chamomila,anetho, & fimilibus, Si

flrangiria ex fanguine fit coagulato, uel fanie, uel puftulis, medicanda funt

(ie

renum uulnera,ficut di&tum efl, (edeatin aqua calída , Diffolutiuis fe ungat

tini

oleis,Clyflerizetur inuirga cum lacte mulieris,& oleo uiolato-Si ex apofle;

cofl

mate fit, in inítio bafilica minvatur, fuccus folatri,& endiuie, & caffiefiflulae

3ui':'

dentur . Calefiat cum aqua calida, ubi coda fint chamomila, malua, uiola,

It

& fimilia , Catapïafma fiat de folatro, oleorofaceo,farina hordei, &fimili,

hr

bus.Intellioitur locus apoflematis,ex dolore,& grauitateinfirmi,qua ex ta

lls

&ufentit.Si paffio in fortitudinefit, oportetuenam calcaneo interius uíciná

lo

hlebototnari, Calefaciamus cü fpogia aqua infufa,ubi cocta (tntchamomi

ety

laanethum, & fimilia , Clyflerefaciamus in uirga cum lademulieris, aqua

u

hordet,axungia anatis, oleo rofaceo , Epithima faciédum de cera)hyflopo,

oleonardino;aut malua,oleo rofaceo, axungia anferis, & ealling.Sedeatin

aqua calida ubi mingattemperate,uefici copritnat, Apoflema cum crepue

rit, detur adbibendum d:"agaganti, feminis mnelonis , & cucw

J

meris, Medicemur (icutuulnerarenum, & apoftema

1i$

ta,neginegligataquam calidam;uel epithi

mata , Stexlapidefit;proutdi,

m

o

xi debet curari,

L . Conflaw

jf

)0/

10/

d

yt

AFRICARNIÉ

2

CONSTANTINI

CONSTANTINI:

LIEs

V i.

(i

i2

' $av

AFRICANI MEDICI

f

De paucitate coitus.

Cdp LJ

f

fi

j EV $ adanimaliü genera exiflenda, creauitmembra dm»

deeffentprocreáda, quibus proprieuirtutem indidit na»

[!

(

turalé, ex quamultü dele&taripoffent, & operari in ipfis

membris. Antmalibus etiam atnabile fecit cam tmaxima

fi

P

0

cócupifcentia & defiderijs. Etin coita admirabilem dedit

h!

23 dele&ationem,& infeparabilem,ut genus eorum repará

fl

retur ne forte abominato coituab animalibus generatio amitteretur, Quae

9

cum fíat, neceffe efl duo coireanimalia, mafculos fcilicet & foeminas . Qu

u

busdeus huiufmodiaptauit membra,ut alterum fperma etmitteret,alterum

1

reciperet. Taliter enim funt formata,utad opus fuum neq meliora poffent.

effe,neq; perfectiora, Haectamen aliquádo diuerfa patiuntur,uteorü actio

nes immaten£,V nde in hac particula paffiones eorá, & caufas & fignifica

Pw

i

tiones funt dicend.Incipiamus ergo decoitusdefe&ione,cuius uirtus pov

fita fuitin ueretro naturalt, & propriaactio,quam & aliahabent mebra cor?

d

poris fecundü naturá fui , Cum igitur homo coire cogitet, uel imaginetur;

f

fubito uenitad ueretrüuetus per pulfus;qui fibi àcordeiungit,& per quam

dam neruü intratconcauum,qui inflat, & erigit,ut aétionem fuam natüra/

lem explerepoflit, Quoderigerefibi uenith corde : cor enim mandattoto

corporiuentü fpiritualem.V eretrürecipit Íperma Acerebro,deftdertum ab

|

epate.Inuentuntur autem quidà homines multà uentü ,& humiditatem ha»

bentes,(ine inflatiua uétofitate,à quibus fperma effluitfine uoluntate,& ere

&ione, Reperiuntur & habentesnimiam concupifcentiá,qui nec erigütur,

neq;fperma abeis emittitur. Quomodo aüt à cerebro progrediütur uirtus

fenfibilis,& motus uoluntarius per neruos, & cordis uirtus pulíabilis & ui

talis per arterias . Similiter de tefliculisad totum corpus,uirtus exit,quaejn

maícu'is eft caufa mafculinitatis,& in foeminis, foeminatióts, moués ab ipfis

nimiücaloré toti corpori.Propter hoccaflratinó habét barbá negjin multis

locis pilos, & uenze eorüficut foem fnarü,neq;*concupifcentiä habentad cot

tum,qui tefliculi nimrum calorem, & uirtuté preflant corpori,& caufa funt

permanentis generationis, Quos Galenus de principalibus dixit eíle mem

bris, quia fperma ibi adunatur, & mutatur, &indeaduirga emititur , Vir^

tus coitus non efltemperaga,nif complexio eorum calida fit & humida ,fed

zeperamenta,qui acum calore aupmentatur concuplfcentia,fïs(. cum humr

ditate fperma . Sicomplexio tefliculorü mutetur, maximeuirtus coitus fit

non perfecte. V erbi gratia;Si calor & ficcitaseis dominétur,parua fperma,

& magnam

DE MORB.|.COG. ET CVR AT, LIB. vr

33

-

É)

'& magnam concupifcentia liabent. Si frieiditas & ficcitas prztualuerit,fit

paruüfperma;& defeda cocupiícentia.Sidominentur Írieiditas & humidi,

tas,multü habent fperma;fed parua cocupiícentia eft, A riflot, dixit:Si mul

tos habétpilos in corpore uiri,

fint animalía huiufmodi,

uelmultas babétpennas uolucres,qugcungs

h

multühabet coitá, quia multitudo pilorum ex ni

lt g

mio eft calore,& multa humiditate.Ex quibus ducbus neceffe efl effe coitü,

Tertiü efl quo fuaa&tio expletur;id efl;inflatiuus uétas, Vnde antiqui medi

1 lþ fis

Xifmá

ci dixere:Vbl'—eunq; hectria aduriantur,fiue cibo,fiue medicina, fperma ge

ddit

nerát,coitum augmentát,id efbcalor,humiditas,& uentofitas, Quae f(inon

omnia.fed duo tantum adanenturmelius eftquàm fiunum habeatur , Qüi

qua

horum uirtutes agnouerit;bene coponereex duabus,ftuetribus rebus pote

Que

rit,quibus fperma augmeritetur,& coitus cófortetur , Sic

Qu

utcicereflin quo

'omnia hectría adunantur, quía calidá eft & humidd, nentofítatis generati,.

2n

llent

*uum & multum nutritiuum, currion neceffe eft aliud ad hoc opus comifce

ri, Similiter frumentum co&ü maxime eum medulla offuum, & fimiliter ra

d)

pa,& fabe,uentofitatem faciitymultü nutriunt, Sedtamen ad frigiditatem

ia

pertinetearü nutrimétam, Quiperfe&us uult effe huic officio, iittatcum

) pO*I

£of/

illis calidatemperantia earum frigiditaté,Caufa quae (perma generat,cibus

efl (icutrecens caro,cerebella,oui'-uitella;'ficus,pineæ;& fimilia ; Medicina

LUf

ia

generansfpertma, efi flincus, fatyrion,zihgiber,galanga,- behen album &

tora/

rufum,coftus,crocus;naflurtiü;urtice femeri; anifutm,lini feme,Eft etía qui/

dam cibus;& medicina ad hoc ualés, ficutrapa,afparaei,eruca,femen etus;

totg

oaflinaca, fimilía. Ex his fitm

-

plícibusmedicina tantundem ualens cóponi,

um

o

tur,Fle&.Ioan.Damafceni,ualetadfortem coitü : Recipe zingiber,piperis

longi;ana.drach.8; fetninis ceparüi, dauci,eruce femen,urtice femen,anifi,

ee

lingue ocelli,ana.dra'ch;9.afpar'agi femen,fatyrionis,ana.drach;ls.pineæ,

WtUl',

drach,:5.fac puluer&,addenstmel quod fufficit;Ele&. ualens fímiliter ad fri,

'ti$

9itatem renü,& hemorrhoides:Rec.zingiben's,galangg,irfngi radicis,cin

T

namotnipiperis lonei,feminis,lint,ana, drach.is.

j

penith,amygd:'llg:dulcis,

yn

ana.drach.2o.erucefeminis anifi, dauci;ana, drach. 6,cardamotni;croci, o2

^

ipüs

tiophylli',pyrethri,pfpe.ris,-nu,cis mufícate,macis,af, drach.s.fac pulueretm,

ulu:s

addes mel quod (ufficit.Da ante cibü & poft cib in modü auellanze. Aliud

192

üalés fimilitei','c':innamomi,*coüi,fpicg,crocf,marathri,zl'ngiberis,mätg,ofi

]i

oani,calamenthi,caffig;ana.drach.o. PO!ij.,El.PCII'IIS lonoi;nieri,&al, afar;ur

ett

tic feminis, carul,eartophylli;ealan g&,irinerradicis,pyrethrt, cardamo,

Í If

tni,fpermatis radícis, & rapularti;an,drach,s.fefami,nucis,fiflicijamyeda,

(rd

le;pinee müdatg;penith,anaidr'ächas.m'el.qu «(ufficit. Aliud ualens (imi^.

"

liter:Recipe femenlintanift;penith, feíami,amy9dale,ana.unc.r.irínei,9a

ht

langz,calaméthi,ana,unc.s.fac puluere,& adde mel quod fufficit, [tem tu/

12,

??tlagbouinügöc cofuetudo bibedi ipfum, cii cinnamomo, & eariophyllo,

j

P

& galam

CONSTANTINI AFJRIC»ANI

124

fT

& galanga,& fimilia. Sirupus ualens fim iliter;Recipe marathri;anifierac

n

feminis, dauci,mentzscalamenthi, origani;,drach, 20,uug paffz mundatze,

«

drach.:00.omnia coquein ro.lib. aque uíq) ad medietatem,deinde cola, &

fit

addetantüdem mellis,& fac (imiliter.In initio coctionis, mitFe croci,zingt

nj

beris,galangæ,gariophylli,piperis longi, cinnamomi, iringl;cardamomt,

rin

cofli,maftichis,ana.drach.r.omnia puluerata in panno ligen£.Sicoitus pro

Íic

ter calidü & ficcum auferatur,prohibeatur omnis medicina,& digta fupe/

bt

riusdicta & precipiatur utaccipiatlac uaccinum,pifces recentes,blitü,ch

bi

folocanni cucurbitam,& fimilia, Clyflere faciamus cum frigidis,& humie

ü

disoleis,fucco cucurbitzeuthumedcentur,& calorrefrigeretur,

Ü

Cap.

L.

De nfmï'a eredfione uiir*gï.:e,qunavyf'-ü&æ dicitur.

u

at

M.

Larterie,& nerut uirpe impleátur uétofitatenecefficate eft eatti

iE

erigere,& ere&tam diu manere.Quod fidiu permaneat,neq re

22

»t

If fideat,fine tamen concupifcentia, & uoluntate coitus,paífio eft

»

A

w

TU

u porgeímos uocatur , Curus caufa efl uétofitas inflatiua, &

&craffa humiditas,uifcofa,& calore moderata . Gialenus: Omnis,inquit,.

medicína,uel dizeta qu& coitü augmentát, huic pallioni fantnocitiua, Cur

u

medicandse , contraria oportet dare , uentofitatem mitigantia , &refrigev

rantia, Vngamusdorfum,& uirgæm,anum,te&iculos,felatri fucco,portw

d

lace,lentigims aqu;,i'emperuiuæ,-hyo(eyami,la&ucg,oleo rofaceo,ceruffa,.

acatia,& fimilibus, Cingulu pigmbeärem'bus— fuperponatur. A ccipe femen:.

