grana affata, Vtiliter his medicabimur,fihumores nocuos expellerelabore

mus, fine dolore,& anguflía, cum fuauiuomitu, hierapicra, pilulis aureis,

&flomachum exteríus epithitnate confortemus , cum mafliche, fpica;ro/

|

fa,abfinthio,oleo nardino.Fpithima ualetad punctionem caloris flomachi;.

& incenfionem, que fiuntdecholera rubea uomítü arcet ,

Recipe,rofg,fmï

cïaïi' albi, & rubet , ana, drach. 5, fpodij, gallz,maftichis, a

na.drach.s, & s.

Omniatrita coque inuna libra fuccifolatri ad medietate

tn,quo colato,mit

te drach. 4, olei rofati, itemtg coquatur, quoufg;folum

remaneat oleum,

deinde flomachum unge. Altud, Recipe rhodoflomatis, fucci folatrí, fuc».

ciuuz agreflis, myrti, ana.unc,r.olei rofati & urolati;ana. drach, 2.fandali,

gallae,ana.exagiti.1, omnía coque donec oleü remaneat fold.Mafticent ani

, fum,ameon,cyminü, mentam,ante cibum, &pofl cibum., Étde hac

confe&tione oporteteis dare;Recipe cardamomà maius & mi

nus, cubebae æquale pondus, facchari quantum

-

funt fpeciesaliz,fac puluerem,d& da

| quantum pati pomtf v

| Dedefe/

70

CONSTAN'TINI

A r

CANI

v-

De defcclione appetendi potum

Cap

A

3

Liquandorurfus bibendi aufertur appetitis,quod fímiliter tri

1

bus modis efficitur , uel exnimijs & humidis humoribus flo,

,.;

*

macho do mnanubus, uelex feníibilis defe&tione uirtatis , uel

fäi

o

m

j

4£23. ex corruptionemétis, Cum uelimus medicari, oportet humo;

res confiderare.Si humoresfint nimij in ore flomachi,cü uomitu,uel cum

—— — —— — 9 M —

folutione funt pargandi , & cum medicina cibi medlocres & potusdandi

funt,qux malorü humorü fintmundificatiut & malarü qualitatumin bonas

Imitatiut.Srex frloxdltate fic qua dominetur ori i(lomachi,calefaciendus eft

flomachus cum cahdls medlcamlmbus,& antidotis odonferls, & fimilibus

cibis.St ex moraficattone fenfibilis uirtutis in Romacho,pefümum eft,& fj

gnum mortis denunclatmum.

Def ti.

cap.

VI.

|

quuando fitis augmetatur ex compleane calida membrorum

pe&toris dominatiua , uel epatis, fiue ex apoflematibus calidis in,

—

l eis. Quiautem itim habent ex membris pedoris, plus adiuuan£

in frlgudltate trahedi aéris. quafxaqua biberint.Quod fi exepate,fentiüt do

lorein dextro latere,poü aqua ebibitá, maxime fiambulent,plurimü defide

riü potusinter hec mebra eft ftomachi, Sitis flomachi duobus augmentai

modis;fecundü qualitaté, quomodo fi patxaturebullmone &ardore, (icut

uidemus infebricitantibus, & cibü,uel potü poteflate calidü accipiétibus,

uel (ecund : quantitate, utpotefx ftomachus multos cholericos habuerit hu

mores, ue[phlegmafallum Simutatio flomachiex folo caloreüt,blbendo

frigrdà aqua extinguit fitis,Si ex cholera flomacho inclufa;infirmus in bue

cà ienmfamarltudmeaquabxbxta,öcfumu ul&incendenté, Aqua enim bi

bita cito calefitin flomacho. Siex falfo phleotmate,fentit alfitudinéin (apo/

re,fitis extinguit;fi aqua calida bibat.Cü ergo aliquéuideatnus fitienté ul

ä

traquátitaté naturale oportetmquxramus fiex coplexxone calida fitin mem

bris interioribus, Dabit infirmo res refrigeratiua ficutfuccus cucurbitinus

cum faccharc;uel pfylliá cutm firupo uiolato , Nutríamus cü üptifana;portu

laca;cucurbita,blitis, lactuca , Deturparuusabus labor dimittatur, quies,

& taciturnitas, ore claufo obferuétur fngtdltas aeris trahatur.C'ataplafma

deforis ponamus,de cucurbitg corticibus,uel radicibus portulaca,& fimili

bus, Sablingua teneattrochifcos hutufmodi, ualétes ad fitím caloremqgfe

bris;& utatoribus P lócaubinó inuenit aqua,in eftate eütibus,R, portulace

fem&,dragapáti, a. drach.s.feminis melon1s,cucurbxtg,la&uc;,an drach,

2.fandalialbi,oümi arabici;ana. drach.r.fac pulueré,tépera cá aquarofata,

fac pilulasin modá fabe,& fub lmgua etimpone.Sifitis fueritex cholerarw

bea n flomacho inclufa purgetur cà pharmacía,uomitu,ptifana, &oxyfac,

etiaro detur cü fucco maligranati;uel i irupo uiolato.Sirupus ad eandéfitim,

& ad

-

-

DB MÓRB. COG. ET CvRAT, LIP. Irrn. 91

»

hl

& ad extinguendü caloré humeéctans di

oeftione,& fitim extingués, Rec,

fb;

üutole,drach, 2o;prunorüjiu1'ubg,

oxyfo'em'cig,-ana.drach.loo.(podij, drach,

ld

2, 0mnia coquantur in 8.lib.aq

us quoad deueniantad tertíam,& colent,

ho

deinde (uccus maligranati dulci

saccipiatur lib.r, facchari, libras 3.fac firw

um

pum,dansunc.i.cum aqua frigida, Decoctio

"

ualens àd eadem,Recipe ro

idi

fse ficcae drach; 2.oxifcenicie.drach.s. caffiefi

flule,drach.s. feminis citonij,

$

dragaganti,aä. drach.2.

maratbri,drach.i, omniía ponant in duabuslibris

l

aqug calidiffime,

uria die,& node, poflea colans,da ieiuno bibere,mediili^

bram, Aliud,Recipeladuce,drach.3.folüalentifei

us

Fofe ficcae,ana. drach.s,

oxifcenicize, drach, 2,omnia ponantur in libra x;

calidiffime aque, die & no,

€&e: Cola,&da bibere. In fiti ex falfo phlegmat

e in flomacho,uomitus,uel

pharmaciaerit purgatio,deinde detur fuccus

maratbri,apij,codus,& colà

tus, uel melicratüà cum aqua calida, uel oxym

elle.uel decodtioubimaftiche

& anifum coquantur.Sola aqua calida ualet.Stmiliter

In

uinum album?& fuþr.i

le, Nutriantur cum ;ibis colatiuis,& mundl'fïc.am'uisg

Y

b

berudatione, -

Cáp.

V Il

l

LXAN

MECAnI E

É

]

V&atio fifitextratemperaimentü naturznocet cibarijs intrà

ji

:;

2

A

t

[

E vl

flomachü,cum prohibeat ad digerendd. Cuius caufa uentofi

À

tas eít inflatiia , quam per osexpellitnatura,uentofitas hecex

L

XX 3bQY

2ci

RE

flomachi eft defe&ione, Stomachi defectio,ex mala coplexio^

ne eü,ul ex

quorutidam humorü dominatione. Si humoresfant calidi, fá

mofe era&tibi£. Si frigida,acide, Acidarudtatio quatuor eft ex caufis,ex fri

giditate flomachi, uel adunatione cibi,uel ex multitudine fui,uel natura fri

::l

tdiffíma. V niuerfaliter caufa ructadi,defectio eflcaloris natutalis in (loma

chone cibo dominetur & digeflioni, ficut uidemus cum paáruofoco multa

ligna & uiridiaapponimus, Vnde cum ultra modum rüdtare utdemus;ftex

calida fitcomplextone,inquiramus, quia refricerádus erit (lomach üs ctimi

frigidis firupis,ficut rofato,urolato, Stex calidis chymis pureandus efl cumi

deco&tione abfinthij,uel aloé, uel oxyfcenicia,fero cü oxyfaccharo, fiuepti^

fana,cum malieranati fücco, & fímilibus, Si exfrioida com plextone ftue hu

moreuel materia , calefaciamus cum calidis rebus,ficut corticibus pomici

trini,fpx';-)ere, gartophylo, maftiche, cinnamomi, theríaca malore,dianifo,

diacymino,diatrion pipere'on,dx'agalanga',öc fimilibus.Si ex frieidis fit chy,

mis,demus hierampicra,hieralogodion,hieram Galeni, oxymel, melicra,

tam;diazingiber, dialaccá, diafpermaton, gariophyllatá, diacalamenthü,

Siinfirmo (lomachusilla uentofitate itn pleatur; neq; ructatio fiat,

' deturunderudatio efficiatur,ficut maftiche,cyminum,

libimcum,anffum,zingiber,piper lon/

; gum; & fimilia,

De

72

CONSTANTINI:.

AFRICANI.

i

:

De fitgultu.

Cdp. ViII,

fic

Va

T

tis reu;x'

m

Ingultuseft malus motus,& grauis, uirtutis deftderan

rol

-;;i

| nociui expellere, Quimultis fit modis:Derepletione;de inani

n0l

b

tione,de corruptione cibiintra flomachü,mutationefurin pun

[

AWU

571 ottiuas

qualitates , de frigiditateoris flomachi , de uentofitate

Cl

thiua

inflomacho : Ex repletione,uel exmultis humoribus humidis,uel

hi

ex multitudine potus & cibi , In fingultu de repletione fentitur grauitas in

i

flomacho,corporisrepletio,digefliuz uirtutis defe&io , Plurimum bec pa

a

tiuntur feniores,& quieti,& humidis nutriti nutrimétis . Qui (ingultus exi/

qu

natione effictuntur,uel ex nimio uomitu,uel ex digeflione, uel febri acuta,

[

Echocplurimü patfunfiuuenes,& laborátes. Si ex frigiditate fitoris floma»

chi,nihil horüfentitur,que dixt, Ex uétofitate inflatur flomachus, &ueter.

extenditur , Singultus autem facile & dure medetur, ficut qui exinanitione

cócreatur.Sed hiceíl rarus, Quimedicatur,uideatfi ex plenitudine fit,& un

deplurimumuenerit.Repletio purgetur cum pharmacia,uel uomitu,fí uit

tus tempori couenerit.Sin auténó, demusrem diffoluentem, & calefacien,

tem,ficqmundificantem, Caflorei da drach.s.cum fücco mentaeuel caflo

[

rei & maflichis,ana.drach.s. cum aquaubicodta fint carui & ruta. Rutade;

!

detur cum uinoueteri, uel cum aquaubi cocta fit ruta cum pauco tnelle, &c

u

ex compofita medicina, omnes dentur theríacze, & odorifera antidota,gfi)

|

riophylatum, diagalanga,diaz íngiber, díacyminum, diacoflum, diapyre:

thrum, díanifum, diatrionpipereon, qugcunghorü inuenías da cum aqua

calida , Calefaciamus foris flomachü, cum aqua ubí cocta fintoriganum,

E

abrotonü.fanfucus,& fimilia , Omnia haecinaqua pluuiali co&a calefant,

Epithimaimponamus cum oleo caflorino,laurino,chamomeleon,& (imi?

iibu?s. Inrepletione fanguinis, detur aqua calida,cum caffiafiflula, uel (icco

folatri;uel maligranati;uel malorü fucco,galliaQ mufícata.Exinatione,cum

acumine & calore timendü eft, & fufpiciofum, dandaeft aqua frigida,rho:

ä

dofloma cum oleo rofaceo rhodoleon , Demus ptifanam.cum oleo uiola/

to. Cataplaíma apponatur fripidum flomacho, & fimiliter epithima info/

lutione uétris,nutriamus cum oleolentiíci,& aceto agreflium uuarum, &

älijs his fimilibus. In fíngultu ex corruptionecibiin ftomacho, & mutatio

nefuiin malas qualitates, utilior medicína eftuotmitus,quia (ingultus aufer

tur. In frigiditateoris flomachi, uel uétofitate, dentur calefacientibus ficut

uinutm ubicoéa (itruta , uel nitrücum melle,uelapijfemen,cyminum, ani

fum calamenthum,abrotonum, mafliche, cinnamomiü,rheübarbara,zin,

gfbercödftum,uel aliquaantidotorum, in fingultu exrepletione di&orum,

Mentain Qngultü e*xfrig:'ditate iuuat,Succus maligranati quia acidus eft, 8c

acrumen malicitrini iunat fingultum ex cholera rubea. Epithima fuperpo,

[n finf

na—gïur oleutm anifinum,oleum laurinnm,chamomelinum ,enulinum,

h98

eultu

-—

DETMORB. Cog. E'f' CVRA'T, LIB. IIIL 75

ty

bultu ex cibis calidis & ficcis,incendétibus,& nitnis ficcitatem in flomacho

faciétibus,aquam frigidá demus,

Aj

&atmyedaleon cum aquafrieida, oleum

rofatum cum aceto,oxyfaccharu

m cum aquafrioida.firupum uiolatü;pru

n

Lt

norum.Extinouitur omnegenus finoultus fi infirmo timeda, uelanxia nun

cientur.Naturaenimex cogitationefíngultü impedit.Sternutationes fiant

:u'd

cum eariophylo,r Ora,pipere,calamätho. Sternutationes enim mouent flo,

$If

machum,& expellunt uentofitatem.Tuuatur (inpultus iterá manud, pedii,

p

X

cubitorum lieationibus. uuat tenere flatum, ad fingultü ,& ofcitationem:

anhelitus enitn fi flringitur, & longo temporepe&oriincluditur, diffoluit,

d

quiex neceffitate calefacit,deinde flrictas ulas.

petforat,In quibus fi ueptofl'

"

üCl.tc

tatem inueniat,expellff &e

T

HELN

n

lücf

j

ïvdf'd.»

&m-k, 3.&*

u

as

Vicundjcoritinuam uult cuflodire fanitatem, cuflodiatfloma,

if

N

5

chutn, necum fibineceffarium fit, prohibeat cibum neque det

2

* qï-)

!ä

EX hm

plufquam digerereualeat. Quafitum ením fuit 3 Galeno qua

fo

re parti comederet,& refpondit;Statui enim manducate, utui

t

uam, Álij intendunt uiuere, ut manducent, Dixit Porphyrius:Dx'fferentia

intér me &uos efl,in uita huius mundi.Eeo enim non comedo niíi utuiuá,

J

uosuiuere mundo amatis;ut comedatis. Íterum interrogauit quidam Giale

nü:Que medicina efl perfe&acRefpondit; Abflinétia. Plato dixit: Abflinen

J

tia eftduobus modis,aniuerfalis, uel particularis; V niuerfalis,utnon nan;

1

ducetur,nífi cum uehemées,& magnusfuetit appetitus,Particularis,ut con

"

fidératiselementis tibi dominantibus, utaris illis oppofttis, Antiqui parum

l

comedere praeceperunt,ut calor naturalis domineturdipeftioni, Sienim co

medanturhac quaecalor natutalís nequeat digerere,fafüdiü generatur, Fa

flidium efl autem magnum nocutrientum ad fanguinem corrumpendum;

"

& morbum generidum, Quod fifitex cibis malorum chymorum generati

!

uis,morbi generantur acuti.Sí ex cibis oroffos chymosgenerantibus, mor

)

biduri, & diuturnipariuntur . Morbi nafcentes ex faflidto quatuor tnodis

fiunt,uel ex magnitudine faflidiorü, uelex mutatione quatm in corpore a,

ciunt,uel ex natura faflidientium,uel ex uirtutibus (inoulorum membrord,

Ex magnitudine faftidiorum , multa fiuntaccidentía moleflationis.Si parua

t

funt,econtrario, Diuerfantur in mutation:Si cibi unde faftidiá fitin phleg

ma mutentur ifreyJue gignitur.Si in choleram fumofa rudtatio efficitur.Ex

naturis faflidientium, quia qui nori benefenfibilem habuerit flomachum,

non pun&uram negjdolorem factunt, neq; multam folutionem,uel cordis

tremorem,neq; capitis doloré.Si flomachus fitfen(ibiliffimus, omnia predi

&a, & fentit & patitur, exmembrorum corporis Üirtutibus , quia debiliora

m'emb"ra'iþiaüidio dolorem fentiunt, Verbieratia;Si caput eft debilefentit

G

orauitatem,

AFRICANI

74

CONSTANTINTI

rauitatem,dolorem,uigilias,mentis alienationem , Idetn paciuntur'lïngü;

la membra debilia,Si totum corpus debile fitjmagnam paflionem febriuny;

&rigoris habebit. Vnde oportet faftidiofos,& quifanitatem cuflodire uo»

luntut caueant faflidium, & cum fentiunt.feflinét ad uomitum, antequam

corrüpatur,& mutetur cibus.Siuomerenequierint,fludeamus folutionem

uétris facere.[n cibo mutato,& corrupto, optimaefl aqua calida, ut omnes

cibos corruptos euomant.Quod/fi nec cum aqua calida euomuerint, detur

potio uomenda, Certificati flomachum cibarijs corruptis efTe corruptü;de»

mus citoniacü,diamilon. Epithima fuperponatur flomacho,cum oleo nar^

dino,maflichelon.Si uomitus non poffit moueri,fiat cly[lere?öc fimiliter de

2

potu.ficut de cibo,iudicamus,

De abominatione,

cpox

m

Pl

AR

Vmhomo antequam cibum accipiat abominationem pma&",

mali chymiin flomacho effeintelligütur . Quifi fintin fpacio"

ub

fitate flomaehifacile cum uomitu poffunt expelli . Siconclufi

BL

5 infuis pelliculislabominatio in flomacho fitinde,neg; uomitá

a humores illi mali conclufi; & inuifcati fant orí flomachi, Calidi

fit. Qui

generant fitim,& fumofum ru&atum.Si fint frigidi,appetitus nimius fit fj

nefiti.Medicinahorum inflomacho incluforum,triplex eft: V na,decoctio

humorum, Secunda,temperamentum eorum. Tertia, purgatio fpforum'.

Co&tio propriaefi phlegmaticorum,& erudorü,qua adiuuat taciturnitas,

ules,fomnus,abftinentia;res fubtiliatiua,& diffolutiua humoris cholerici,

uel melancholici,quos naturanon poteft ímmutariin fanguinem. Si fübti

les (int,neg; multü in ftomachouifcofi,folo uomitu poffuntemitti,cum pti

fana,mellicrato;aliquádo cum aquacalida. Giroffi auté & fubflantigflomz

chi nimiü inuiícati;abominationem faciütnimiam , Vnnde oportet eis rem

nimium incidentem & fubaliante dari;ficut radices, oxymel.& fimilia purz

gabuntur, poflquamá pelliculis ftomachi humores extrahentur, cum hie^

rapicra,qug tertiam partem habeataromatum, & duas aloés. Pilule aureae

ualent,fi (tomachus de malis humoribus mundificatur . Deinde eius com^

plexionem reficiamus,& cofortemus cum mafliche,menta,corticibus phi

flici müdificatis;galia,gariophyllo, fpica,cardomomo,& fimilibus aroma;

tibus,& confortantibus. Demustrochifcos fimiliter confortantes,ficuttra

chifcos rofatos, camphoratos, de fpodio,de fandali, cum firupis fj

militer confortatiuis, ficut firupo rofato, melle rofato, f

rupo de malis citonijs , fiuede malis eranatis

«um mentafacito , Exomnibus qua in

&omitu dicentur, abomi,

natio iuuatur,

De -uomfid

U

þE MORB. . COG. ET CVRAT, LIB.

"De uomitu.

C4p. ^XL

Mine

&

nj

A

e

$*

D

T

Onumefl cörpori fi nomir

tus no neceffarius ei fit,&

fi näcgffe

iv

DN

s

habeat, ut fcilicet crifin fiat . Eft adt uomtitus cumosftomaehi

um

ERN

ht

;

moueatur expellere eum orauantibus , uel pungentibus cibis

Dney

fiue humoribus. Aliquando fit uomitus ex (lomachi defedtio,

ibus,

cumretinere cibos, & humores non ualeat, quos natura furfum ele/

n

uat,cum pars flotachrinferiorore fit fortíor,uel naturainferius deprimat,

de

ldy

umos flomachifortíus fj parteinferiori, In uomitufine multorü, uel ma

d

lorum ciborumacceptionibus , caufás malos humores punoitiuos effe in,

J

tellioimur in oreflomachi. Quorum fj

güiHCathnes perpenduntur ,1n hís

qua& euomuntur. Siex cholera fint,

cholerainuenitur in illius cibi digéftio;

ne.Si exphlegmate,& frieiditate in

uenitur cibus crudus,& no co&us, Ga

lenus: Cholera,inquit,rubea,facx't

rÀ

abotminationem, & appetitiuz uirtutis

.defe&ionem,ü'cutid phlegmateab

ominatione faciente,& (itis defectione.

tlo

Siquis fanguiné euomat,ru

pturá alicuius uene in meri frenificat, uelin fto,

lu

lIt

machio,uel incifione,uel Íuiputrefactione;

Quoduelexcaufa primitiua,fit

uelantecedente, Sx'fanguis Íinedolore

ld

G uomitu exeat,apertà uenain me»

ri flomacho fipnificat, Quiexit cüdolore;uel cum colore rubeo, uel claro,

17

oflenditueng incifíonem ipfius merí, uel in flomacho, Cum prateritoiam

m

doloreegredit, & difficilis efl in exitu,& color etus niger eftuulnera fioni

n

ficat uenam corrodentia & putrefacientia , Aliquando fanguis euomitur,

quiab alíjs membrisad ftemachum effluit,& efl malum fionü, PJicautem

(

exit mixtus cum quibufdatm flomachi humoribus , Si uomitü medicari ue^

t

limus;an excaufafitos flomachi orauante,& pungente;perquiramus, Vbi

]

non oportet flringiuomitum, neque proliibereipfum , nifi poflquam fto,

machusde malis humoribus mundificabitur, quía cum uomitu egrediun/

tur, Sed fítimeamus ne uomitus augmentetur, & deficiat infirmus ,opor/

[/

tetdige(lionetm inquiramus , Quae fi fit mollis, demus fapam citoniorum,

firupum malorum granatorum, firupum pírorum; & pomorum cüm fpo/

dio, uelcum trochifcis de baulauftia: dentur &allia , fpodium cum firtv

o

D

d

po pontico. Mefpila demuscomedenda, pullos,cum malisgranatis coctos,

uel cum malts acidís uuis : demus tus milij hordei,cum amyedalis: omnía

aütemaffentür. Ponantur in aqua quam biberitfpodium, cortices phiflici,

Ponamus fupär floriachum cataplaftna flipticum,& odoriferum.Si fint fli

ptici, demus caffiamfiflulam pruna,firupum deprunis. Clyflere faciamus

lene&íuaue ;Siuomitus de cholera rubea (it; & uirtus cuflodiatur cü OXy^

fcenicia,& abfinthío, purgemus, utola & fitmilibus , St utrtus,ztas, corifue^

tudo, tempus, nos adiuueht, bafilicam phlebotememus de dextera manu.

Side plegmate,hierampiäram demus;& deco&ionem calamenthi yheria

e; drach,r, cumfucco mentze , Demus mentam,lignum aloés,maftiche,

G a

galliam.

76

CONSTANTINI APRICANI

pan

gallia. Si uomitusde choleranigra fitphebotometur bafilica;fiuirtus,tetri»

leof

pus,2etas, cofuetudo adiuuent nos:;finon poffumus,uentofas ii amboate

qsi

ra colliponamus, Clyflere faciamus de chamomtla,croco, femine & fucca

anethi,furfure,melle, fefameleo, &c fimilibus:demus,& oxymel . Si uomi

tus fitex íanguine,phlebotometbafilica,fi nó aliquod contrariü itnpediat,

»

Si aliquid impedierit,uétofas in utroque crure ponamus. Medicinam illam

lw

faciamus,qui in fanguinis diximus fcreatu,qui depetore egreditur. Gaale;

nus;Cui,inquit,in flomacho cibus no rem anet,feduomit,femper acciprat

É

fumac,cyminü,quz infimulpiflata,cum aqua bibatfrigida:multü enimiti

uat. Siuornitus fitex defectione flomachi, neque cibum retinere poflit, ac

PCI

tit

cipiat omneflipticum, & odoriferum, medicinam feu cibum. Iuuat menta

gll

[l2

Pi[þta,ö( cum oleo ro,ffto temperata,undeungatur os & nares,

tu

De inflatione flomachi.

C«. x

q

n

I CT

AC

l^.

:

n e3^

Nflatio eflaér nó coctus,frigidus & craffus,nafcens pfopn'e fs

|

d

Ed M

£a

j

lo

($:

la À

flomacho deinordinata dizeta. Aliquando in ca pite,quia uer»

4

tris motio naturaliter aliquando petit fuperiora. INafcitur itent

w

e

* Ea Mi

x

d

intoto corpore, tnaxime in hydropicis , EfLautem inflatio,uel

dehumoribus crudis,uel melancholicis.Differt ab inuicem,quia de crudis

li

K

humoribus eft mollis & humida;De melancholicis eft dura & ficca.HHecine

f

flatio cum ueníat, oportet utei fuccurratur cum medicina uentofitatis uett^

tris diffolutiua, Cum cytmino in oleo cocto, unge flomachi os . Marathris,

apium, petrofelinum;anifum, daucus, ualent, Siflomachus fuerit infrigi»

datus,cum oleo quod facimus, ex rutz fetmine,bacclauri mittamus,uel ma

f

ftiche,oleum nardinum,oleum nigelle.C icuta piflata,& cum melletempe

rata,detur adbibendá in tmodum ciceris,cum fucco apij. Caflorei,drach.s;

fimiliter ualet. DDemus & carui cum aqua calida,uel cüuino codo , Demus

antidotum diacyminum, diafpermaton, dianifum, dialaccam . Item poliüi,

calamenthum,ana.drach. $.fac coqui intribus libris aquze, & ad unam re:

E

dige,cola,X da biberetertiam partemlibrae,cum oleo nardino, Succus ma

rathri, cum caffiafiflula fimiliter ualet , Succus mentg, & fifymbríj, & cala

menthi,chamadrios, fimplexfeu compofitus, co&us, & colatus,ualetcum

amygdaleo inflationt hypochundriæ,& uentofitati melancholicze . Ven;

tofa in medio uentris circandans umbilícum fine fcarificatione , multü ui

detur ualere.Item iuuat fomnus,balneum,epithima.Epithitna ualens ad in

flationé flomachi,& hypochundrie, & frigidz uentofitati, Rec. marathri,,

anifi, cymini,ana, drach.c.ariftolochiz longe, carpobalíami,ana.drach.s.

calamenthi, ameos, fpict, boli, ípodij, ana. drach.2. croci, maflichis, g2^

athtipos

riophylli, ana. drach.1, omniapiltentur, & in tribuslib, ucci mar

nantug

teny

DE MORB. COG. ET CVRA'T, LIE, II

77

hti)

pantur, & adunam libram coqrtur, Deinde accipelibram unam amyoda

leon:omnia coque,quoadufg olet remaneat. Da bibere drach.5.cum fuc/

C

cis quaründam librarum fu pradictarum,

m

lat,

XIII.

De angufli intcfb'norub:.

Cap

lm

*

L

2| Orturam femper patitur x'nte&inüm de groffis chymis inuifcà-

ilf'tl

Id

&j tis, uel cholericis, quandam facientibus craffitudinem, ficutpa

pat

d

lil

"

i

tiuntur, qui (epe porrisutuntur, & fimilibus. Ex craffis chymis

eífe intellieimus, ex magno dolore fentiéte in inteflinis, uelibi

.)lo

permanetecum orauitate, Siex humoribus cholericis fit, doler nimius fen

2

titur cum calore & fiti , Exuentofitate craffa, muratur dolor deloco in locii,

gui*guliado e[tin inferioribus uentris.Aliquando efltortura cum digeflio,

ne, aliquando non. Si ex craffis fit chymis, &ex fionificationibus intelliga/

tur dictis, dandum eft carpobalfami, & mentze, ana.exagium,r. piflentur,

cum aqua calíida demusfcrup.x.Sitmiliter deco&tio dauci & centaureze, ana.-

'efei

exagium.1, cum fapa ualet finiliter , Si excholera rubea fit, detur pfyllium.

iey

loti cum femineportulacze,oleo rofato,aqua Íripida, femine citroli& mal/

t

ug,cüfirupo albo,&oleo rofato,& aqua frigida,Si ex uentofitate fit eroffa,

ud

demusfemen naflurtij affatum:fi folubilisfit;non affatutm : fi ftipticus,fimi,

r'c,il's

liter, apij femen, anifum cum aqua calida . Medicina ualens inflatiuz uen/

If

tofitati inteftinorum, & hemorrhoidis.Recipe acorf,cïarqi, pondus equale,.

27

facindepuluerem,fríca cum oleo amygdaleo,dansieiunio exagium.1.Tro

ff

chilciualétes colicg paffiont, torturg,& inflationiuomitui,auguflie.(iti; Re/

»

cipeapij feminis,anifi,drach.8. abfinthij,drach.c, mirte,drach.5. fac pulue

4

rem ,temperans cum aqua,faciens trochifcos, da bibere cumn uino, D'eco;

Q

&tio ualens molliciet ftomachi, uentofitati,torturae dolori, Recipe frondiü

usl

lauri,drach. r.piperis (crup. . carpobalami,drach.:.rheübarbari, drach.s.

faccoquiin aqua,X da bibere, Altud fimiliter ualés mollitiei flomachi,uen

h

tofitati,torturg,dolori 1aterum,frig£ditäti renum: Recipe carpobalfami, ca/

rui,ana.exagium.1,zingiberis,galanpz,cyperi,ana.drach;i.0mnia piflen

3

tur,& coquantur in unalibra aquz, colentur, & cum trochifcis bibere den;

"

tür deabíinthio,uel de anifo,uel delacca.Sitortura autem cum paffione (it

cholerica, medicabitur ficutin cholica dicetur paffione.Si cum pondere, &

n/

fo'lutione,medicabim ur ficatin difenteria dicemus,

De lietteria.

Cap.

XIIL

4

T.

m À

o

h

lenteria eflexire comefla uel ebibita in eadem qualitate qua

ov

funtaccepta, Gaalenus díffiniuit hancpaffionem breuiffime di/

u

cens: Lienteria eft ablatio digeflionfs, cum cibus in flomacho

ETE ET MERDEri r

nullatenus mutatur,in liquore,nec incolore,necodore , Hac

*

G

2

paffio

t

78

CONSTAN'TINI

AFRICANI

[

þafffo nafcitur exdefectione uirtutís contentiux in flomacho , uelex uulne?

te

ribus in fuperficie flomachí,& inteflinorum . Defectio contentiug ex ma;

üidt

la efl complexione flomacho dominante;uelinteflinis.F12ec complexio eft

pletl

fic perfecta, & firmata,utexire nequeat, Aliquado in flcmacho eft,& in in;

ati

teflinis humor proprius undenafcitur phlegma, patitur infirtnus femper

t

érpeyudy & eftinfeparabileaccidens , Exit cibus ilico,cum inereditur, fine

nisí

ulla digeftione,uel expreffioneuirtutis, Vulnerainfuperficie ftomachi, uel

diai

intefünorü caufam habent, hutnores calidos,;acitos, | pungit'iu.os', infequen

tem

tes uirtutem contentiuam uelociter, antequam digerereincipiat : hoc mo^

g

do infirmus pun&uram fentit , & ardorem, nifí medicinam feftinemus , in

dj

dyfenterià mutatur, Hec fpecies lienteriae non habet in principio $$5

acn

Quae fiquandog; appareat , cibum n ftlomacho tamdiu morari fienat, dov

nec natura aliquantulü mittat. Vndenaturà intellioimus in actione fuam

fici

did

reuerfam , Sed (rutdeamusinfirmum nihil tenere intra ftomachum, unde

hE

hoc fiat,inquirendutm eft,aut enimeft,ex defectione uirtutis contentiua i

flomacho,uel inteflinis, uel ex uulneribus , Si ex defe&tione efl uirtutis, ui/

ht

dendum eftunde defetio fit, an ex mala complexioneet dominante, an de

(hllt

t

materia ibiadunata,Si fit ex materra, mundiftcandi funchumores cum me

d.icina,qug cum expreffione deponat. Si ex cholerica complexionefit mate

Ipo

EY

ria,interrogemus infirmuman ardorem fentiat m flomacho,& fitim & fa

mofam rudtationem , Exhis enim intellieimus,quod ex incenfione calorts

hUT

da

fit . Sinonfenferit , (ed multum comederit, & parum digerit. pet:pendim'üs

at

quodex frigidi-täteü't. Deinde medicandafunt cotrarizcontrarijs. Sfex caz

lorefitdemusfemencitoniorum,pirorum,(irupü rofatü,myrtinum,uel de

r

malis,uel de mefpilis. Quodcanquehorum uwolueris da unc, 1.cum fpodio,

tis

uel trochifcis de fandalis, uel derofa, diacitomatü,diamylon . Cataplaíma^

h

d

taponamus frigida, & odorifera, ficut fandali,rofam, camphoram,& (imi

lía. Nutriamuscum fuccoacetofe, pullis,perdicibus,phafianis, ouorum ut

lA

rellis. Qux omnia conficiantur cum acidarum uuarum aceto, maligranatt

üa[

acidi fucco, uel cum aceto pomi cítrini , Si hecomnra coquantur in fumac,

(

a

fitutuacior medicina.Sedeatinfirmus in aqua ubi cocta fintcelfi cortices,ca

flaneg,flores maligranati,corticeseorum, & fimilia, Sr exfrigiditate fit,de;

ff

tur infirmo fuccus maligranati, cum menta : Succus citoniorum cum men/

l(ll

t2,diama(liche, catapula imponamus flomacho cum oleo nardino, ladani

ln

no,& oleo maflichino.Cibaria demus (liptica, & aromatica;cofortatiua flo

à

macht. Si folutioné ex defe&tione uirtutis contentiuz ex uulnere habuerit,

ha

oportet infirmo dari müdificatiua putredinis,comefliua malg carnis de uul

1t;

neribus,fcuttheriacam,melicratum ,& fimilia.Cum uero certificetur ;quia

M

uulnera (int müdificata, & matería eorum purgata, deinde dentur fliptica,

[n

df

öc fubtiliatiua,ficutrofa,amylur, bolus armenicus,dragagantü,mafliche,

anguis

bEMOREB. COC. ET cv;z.kx'r. LIB. IIIL 79

»nw

fanguis draconis,fuccus arnoglofïæ,craäus,fpodium,& fitilia , In fero ta

Q

ei

men demus pfyliiai, cum oleo rofato, & aquafrigida , Nutriamus cum per

lly

dicibus flarnis,turturibus, Caueamus de cbaríjsaddigerendü duris.Com

pletis quazuolumus de curandalienteria fecdum medicinalem curam, &

u

n

artificialem canonem, oportet & hic medicinam compofitam dici , iuuan^

id

tem omnimodum genus folutionis , & inteflinorum lenitatis, & defedtio

2]

nis flomachi;retinere que recipit,non ualentis.D'icemus autem al Iquà me:

0/

dicinam cópofitam ualentem ad uomitum, & abominatgionem,huc facien

tem-Trochifciualentesad omnem folutionem uétris lienteríx &leuttatem

h

inteflinorum;Recipe rofe.fpodij,ana,drach, 4. berberis feminis herbae aci

1:'/1

de; ana, drach.c., gummi,thurts,myrte, feminis coriandri infufi aceto,die

acnodle ; omnia affato,, fac puluerem, & tempera cutm fucco citoniorum,

(4

facindetrochifcos,dans bibere cum firupo citoniorum. Trochifciali; quos

dicit Paulus valere fimiliter: Recipe cortices malieranati gallze,a, drach.

in

8.feminismyrtz drachmas s. fumac,drach, 20.fac inde puluerem, tempe/

ra cum tiinoacido, factrochifcos, fcrup. 2,& da 1, cum aquafrigida . Tro»

l

chiíci alij ualentes ad cholicam paffionem,& flomachi defe&ionem, uomí

le

tum quoque continüum : Recipe rofze;feminis herbae acidze, ana.drach.s.

fpodij,balaufliae,ana. drachi, 2. fétminis portulacg,amyli;boli,oummiarabi

ci,myrtz feminis,ana,drachmas 2.fpodij,éxagium 1,omnia coquantur, fu

j

$

mac,croci, ana. ferup.2. facpuluerem, témpera cum fücco eitoniortm fa^

ciens trochifcos, drach.:, & s. Aliud, Recipe gummi,boli, coriandri affati,

"

ana,drach.1.facpuluerétempera eum fucco myrtg factrochifcos drach.r,

j

&dar.cum firupo fiiptico . l'uluis loannis Damafceni fluxuiualet fangui:

;

nis, & defectiontílomachi de frigiditate, Recipe maflichis, eubebze, garíor

phylli, ana. drach. s. lipnialoéspuri, drach. 2o. eallze, drach. 4. facchart,

j

drach. 4o.fiat puluis,dentur ad bibédum, drach.5. cum odoriferis firupis,

/

Aliud ualensadfolutioné nimii,ad uomitü , flomachü confortás:Rec.offiá

flaphide,uue paffe;affatg fumac,ana.drach.ro.celfi caflanec,ana.drach.6,

coriadri ficci, cymini albiinfuftin aceto, & defíccati, atq;codti pfylli coéti,

aria.drach, 4.(eminis acidze,fpodij,myrte feminis coti,ealle,an. drach, 4..

maligranati acidi,& coctt, drach.is, fac pulueré,& da bibere drach.5. cum

áqua frigida, uel cum quibu(dà fuccis, & firupis flipticis, Aliud frmiliter u^

lens ad defedtioné(lomachi,& debilicate appetitruz uirtutis,ad uomitü, &

defectioné digefliuz uirtutis, quz eft exfortitudine fenfus flomachi, quod

pátitur aliquipoft pharmacia,& ebrietaté, uel inglumiem;Kec,rofe.fpodi',

maflichis,oalli;afi. drach.5.feminis portulacg,berberis,fumac,afi. drach.

2.gariophylli,macis,cubebe, cardamomi, a. drachyr. & s. ligni aloce puri,

carabe,feminis acidz ,coralli,incenfi,boli, ana,drach.1.fpice,cinnamomi,

afari,ana drachmár & s. puluerem fac,frica cum oleo rofato,deinde pone

G 4

faccaari,

ge

CONSTANTINI

AFRICANI

tiot

facchari,drach.20.da bibere,drach.s, cum aquafrigida,uel cá quibufdam:

ydi

firup

is iam di&tis,Si quis uelittemperata,temperet cum firuporofato.Srrw

g

rdorem;Reape

pus ualens ad ftomachi defedionem,lienteriam,uomitü

dg

fümac,corticis maligranati;feminis myrte,ana,.drach.20.omnia coquátur

nf

inquatuor libris aque,quoadredigantur in unam,colentur ; deinde fuccus

s

-

m

accipfacur)uelmefpüorü, citoniorum,& miíceatur cum ipfis equali

far

plroru

ondere,& facchari libram ,& s. & facfirupüdans bibere,unc.1.cum aqua

flo

frigida, Aliud ualensad fingultum,exfrigidis humoribus,fiuecalidis,& ad

f

f

uomitum de cholera rubea,uel de phlegmate,uel de humoribus cholericis

t

uiícofis in oreflomachi, melancholicis, uel phlegmaticis:Rccipe fuccima/

(

ligranati acidi, cum pulpa fua interiori, lib.5. fucci calamenthilibras 4. ui/

ne

niodoriferilib, 4.0mnía coqu:mtuf ufgad medietatem, deinde colentur.

fin

Mitte (acchari, uel fapze libras tres, poflea coquedonec fiat firupus.deinde

P€l'

ponein uafeuitreo ad folem per dies feptem;ore beneoppilato ne aérinte^

[

reat:pofleadaunc.1. uel femiffem.Epithima ualens admollicié flomachi,&

$u

defectum,ad uomitum decalore, incenfione, cum ardore, flomachum ex«

du

terius inde unge:uel dabibere drach.5 cum fücco maligranati, uel cum ft/

tj

rupis flipticis. Recipefandalirubei & albi,ana.drach. 4.balauflize.drach.s.

d

terr3 flgillatg,qudü,maüichis,apü,drach;z.garfophylli,cardamomi,aü.'

Tic

drachtmam unam: Piftentur omnia, & in oleo rofeo ponantur , fucci fola/

f

tri,frondium urtis fucci,ana-libraþa unam, cum fuaui igne coquantur,ut flib

n

lumoleum remaneat,pone in uafe, Diofcorides dixit: Si deflore uitis acci/

T

pizs, & mucidum duobus diebus facias,& in oleum omphacinü ponas, uv

i

Cäl

lgt quantura oleum rofatum..

di

D:-dyjï-nteriag

Cap.

XV.

bo

—LLUNCEEENES

m

A'Q

ts

yfenteria eft digeflio fanguinis cum decoriatione inteftini, uel

e

zfg

! uulneratione fut. Caufa eius uel interior uelexterior.[nterior,

d

&

i

C

ficutdigeftio cholerica;acuta;pungitiua,quod patit infirmus,

ä

—— À

M

er inteftinü choleraacuta tranfit,perforans, & excoriás,cum

b

illel"ex fuoa

cumine uulnerans, uel ex falfi phleomatis acumine, & fua falfu/

[

gine, id enim in inteflino faciente, ficut uidetnus in uitri ac&tione, uel in ui

d

treo

4

phle

omate,uel aquofa humiditate . Exterior,ficut de pharmacia,quae

ex uirtutis

i

(ade acumine fimiliter facit. Cum enim inteftinum inueniat de

i

l

