APILLVS ixfümo eroffo & calido nafci£,

|

qui exigneis & incenfiuis eft humoribus , quo

crefcente crefcunt & capilli: utpoteabipfo nw

2

/

"d

-

(

triti, Fluncfumü quiperdidit, & capillos per

27

dit.Pro qualitate eroo fumi eruntcapillijutpo/

tein herbis utdemus,;exterre humore,uel ficci

2

tatearefcentibus,uel pereütibus,uel augmen,

tantibus , Qui fumus fiomnino nonfuerit, pe/

m

reuntinhominibus capilli, & fiunt calui , Qui/

bus fi nullz ;nedicinæ fübu

eniant,iam non amplius comze fuccrefcere pof^

funt. Siautem fumus noextoto amittatur,fed folum exaliquo humore infi

ciatur,infirmitas quaedam nafcitur,quae alopecia uocatur, Hicautem mor

busalopecia uocatur;quia uulpes que grace &auroi uocantur; hunc fepe

patiuntur. Excolorecutis ipftusloci agnofcere poterimus, exquohumore

hocoríatur. Si enim eftcitrina calida &ficca:non dubitamus ex cholerarw

bea effe exortum.Proinde huic humori medicabimur ex fabfcriptis: Miro

balano citrino uiola,fcamonea,abfinthio,& his fimilibus,Quod fi rubeico

loris fuerit, ex ixïfe&t'orie hoceffe coenofcimus fanouinis , D'einde fi ætas;

tempus,uel uirtus patientis permiferint,uenam cephalicádextri incidimus

brachíj;& fanguinem extrahimus fecundüuires patientis, Poft hoc potio/

nesrefrigeratiuas & fanguinem euacuantes exhihemus. V tfunt hae;oxyfoe

nicfa,pruna,iuiübæ,piolæ,caüïäüüulä,manna, & fimilia, At(t nigerlocus

fuerit,& uelut plumbeas Íquamas emiferit, ex cholera nigra ortum effecre

dimus,Hunachumorem expellimus aqua coca epithymo,pillulis flomachi

cis,hiera Rufini,hiera Galent;hieralogodionhacc omnia bibéda funt cum

aquaepithyi, & fimilibus, 51 locus albuserit & mollis & ex eo humor ue

lutoleum exierit, cogno(cimusex phlegmate infectonaíci. Cuimedédum

4

p3

eílfubiectis; Aqua cocta agarico, hiera fortiffima Galeni, in quo nux mu

$

cata fit,& ceteris fimil

ibus. Gargariffmos faciamus ex oxymelle,& pulue

rem hiere picrae gdgfungeqtes.Vomitü prouocemus cü oxymelle,cui admi

fcemus aquam cum anet.io, faliseemma, & fimilibus . His etíà Galenus

picram prodeffe fe expertum teflatur , Pofiquam humorem ablatum cot

periemus,a4 excludendam putredinem poris irlufam allaboremus , Vi

utisrumpa

guenta foitur lenia adhibeämüs,dilfgäcer cauentes ne perhacec

A

tut,

'

2

CONSTANTINI

AFRICANï

tur , Inprimis ubi cagut rafum erlt illud panms abnergemds afperi itate ni/

miauel mollitie carentibus, Galenus teflatur.fi pofl fricationem catiscitius

srubuerit,celerius poITe fanarx Áiuero non,tardius. Medlcablm urautem fic:

Siex calido fithumore, totü caput perloca Ícarificemus, ut fanguis exeaf.,

Etexteflis auellanarum incenfarutn puluercm faneuini fuperafpergentes,

leuiter inducamus & ex flmxhbus Stcutex fu.uere caprini flercoris , &un:

oularum caprínarutn cum aceto. D'einde caputcum huivfmodi rebus laue

tur,qu'lbus furfura ex calore nafcentla purgentur.Sx exfrigido humore p

mus

d

tiatur fimiliter caput rade

&fcarificetur ufq;adfangumem fimulcum

faneuine allio piflato nunigitnus, Quo adlibito euphorbium cum oleo lau

rino,uel fimplici difemperantes, illinimus. Radixquog canpguel nafturtij

in puluerem redacta, & oleo mixta proficit, uel Íputma marina. & quidá ad

mifcent nitrum cutm oleo amygdalino amaro. & ficusfolia puluerata,cum

oleó & aceto mixta;pro unguento adhibemus, uel fimum colutnbinum fi

mul diflemperatü . Amygdalas quoq amaras cum corticibus fuisincéfías,

melliadmifcemus & caputmungxmus Velrutaueleiusfemen,elleboráal

bum,uel nigrum, &rmitrum puluerizatutn, & cum horüpulueribuslocum

illum afpergito.Primü tamen cutn pannoafpero fricato, Colocynthae pul/

pas.ftaphyfagria, £mum foricum, &tbus, quodlibet horutmn pulueratü, &

cuin aceto fortitemperatü;pro unguento illínimus, Alij admifcent ellebo

rum albü, Sinapis quoq; uel naflurtr) femen, an.drach.1; temperatu cüace

tolicetinungere. Diofcor., dixit: C aflanearüteflz incenfz,& uino mixtz,

profuntmfanubus,utcapna mundentur, & capillinafcantur;neg; alopecla

oriatur. D'ioícorides teüatur,fupemlvs preceffe, fi cumladano & uino,8c

oleo myrtmo dlüeperato,mungantnr.Sxmlhter condift pulueratus,&tem

peratus cum aceto,eifdem fupercili;s proddï Omnefel prodeffe ifü paffio,

ni,idem Diofcor.teflatur.Super omnia hec confidera,omnibus fupradi&tis

unguetis, propter aufleritatem mitigandatp, ceram, uel fenutn, feu aliquid

un&um addendum,ueloleutm calidim anethinum,uel laurmum efleinun

endum,& oleutn palmgchnfh autoleum de chamomlla. Quodut barbze

naícátur fupradictis unguentis fimihiter utendum credxmus.Vnguetum ad

has res probatum. Kecipe euphorbij,fputmg maring fimi columbini, ana,

drach.s.elleborum album,rute feminis agrefüs,corticis auellan;, fpicenar^

&i,tapfig,nafturtij,ana. drach.1.& s. facpulueretp, & cum uino coque, uel

oleo rofaceo,uelanethino,feu cum oleo laurmo,dlflempera &ca

putinunge, totaq;no&eun&um dimitte. Sequenti ue

rodie memineris aqualauandum übi fabe uel be

te fint codte, uellotione furfuris, quod

fæpxus eft faqendum,

De

DE;:MORB.. €OG., -ET:; GVRATIÓNE

$

|

- Decápillis cadentibus.

. Cé» dB

a

w

s NÓ

Apül&rä amiffio,non eadetn eftpaffio,quze & fuperför.EH

minor,& non fic fübita eft, aut multiplex, Fitenim aliquädq'pro:f

|ptera

bítinéritiacibi ctim fumus ad ia locatranfire non poffit,ex:

ocapilli diéi fünttiegetart, Aliquido fit propterinfeétionéhumo»:

ris, ficut folet euenireleprofis, fiuediti patientibusinfirmis ; Aliquando ex:

elaufisporís propterfoliditaté cutis, Aliquando ex ei(dem apertis; Quod (i.

propterabfüinentia cibi eueniat, ducédus eft ad balnea téperata,& cibime/

diocriter dandi,& ab omnibus falfis abftinendü , Cui eft iniungendá,ut his-

utatur quibus hümor téperatus radicesattrahat pilorü , Swpius erpounga:

miis oleo ladanino, &irinio, Sí fit propter porosex cutisfoliditate claufos,,

utigamus oleo, & atmyedalisatnaris incefis,uüel oleoex feminé radicü,oleo

lauríno,uel eliamómelino.Siuero ceciderintineeffanter (ciamus quía pro

pter apertionépororüeft,unde oleo quodflringat ungérbus,rofaceo,myr

tino,folijsoliug pulueratis,füecoqfoliorum eiu(dem arboris,eum oleoroa

......

faceo uel myrtinotetmperatis.Item folia m

yrt iücen

fediflempera eüm oleo

£ofaceo,& caput ungé;uelocitér creícüt capilli& firíneutg óros,eiqui hà»

betcutem tenerà, Item fuccüs myrti prodell,fi eapütex eo latietur , Líiii fe;

inen cum radice fua incenfum,& chameleon admixtü iuüat, f cputungai

gur.Similiter liliaufla cum aqua profïciuüf tnixtà. Ítém éinis rádicis càrinas

cóbuflg, & cumoleo myrtino temperatus iüüat (i rnangatur , loanüis Da;

mafícenus quod di&uri (amus prodeffe teflatur. Recipe ciriis corticis aüella,

natdrach.s.incenfe;ablinthij,eallg;ana.drach. 2.aluminis, phu.foliorá can

na ficcorii,an, drach, $.feminis myrti drach,s.fac puluerem,& unc, 2.tollé

exoleo myrtino, coqueetunge, Aliud, Tolleladan, abíinthia,offa da&y;

lorá;& incenfishis otmnibus aequaliter fac puluerem, & in panno leniter li

gansimponeoleo per dies 8,Indelocu [epeungefupradi&tum. Aliud,Radi

«em celfi;offa dactylorumincen

S

fa,öc pulugr*at;,;um fucco myrtgtemPera ?,

f&!o'cum unge,

pe pgef?urævafg:eritatä c*dþit'löä-'uä; s Caþut — dii

l

P

KY

A(citur &aliain capillis paffto,id eü,lïc'c',ftäs',qüæ'fuüghf'b-tiä €

WE

a I)

lidi corporis proptet calidtim fumum & ficcü,caput afcenden,

|

a

tem euenic;,Aliqqando* etiatn ex cápillorum negligentia,(i non

Ea,

^

i2

*X

ungantur,uel petinentur, Medieameta aütfrigida, que afcen

ntem

fumü reprimerepoffint,adhibeantur,ut funt hgcroxyfeenicia cum

äqua,uïolæ,mirobaiani,.qitrini,þruna,iuïubg,autaqua de caffiafiftula,& fi«

milia,Sitempus, uelzetas permilerit, uená cephalica incide, aut detur de fi;

rupis frigidisutextinguatur calor.fripidis, & optimiscibis pafce,id eft,cu/

$,& fimilibus , Calote

Á a

gfxrþi:is, Pcïrfulaca, atriplice,pullis galling;perdicibu

[

éxtindo,

—— M———ÓMM

4

"ÓÓONSTANTINI ARFRICANI

extin&o,locüinunge pfyllioaqua infüfo,& moto,ut ád fpifitudiné ueníat;

Inunge oleü uiolatü,aut uenufaris uel rofaceü.,& füperpbn'ens loco, in;cïu"ä

ernoctéuná panno,poflealaua cü aqua. Similiter ex femínibus cotonieciü

facies , Pfyllium ftfucco cucurbitze infuderis, frigidius erit. Similiter aqua

in qua hordeüper no&em miffum fuerit,proderit . Sepius quogr oleo tofa;

ceo,&uiolaceo ungátur,& pectinen£, Folijs fefami uiridibus piflatis & co^

&is cum aqua caput inde lauetur, & pectinetur,aut cum füpradicto oleo mt:

Íce;& caputinde laua. Capilliqui exfumo cholerg rübez fcindun£,fic me^

dicentur.Semenliniunc.5.coctum in 5.libris aquig ad Auas lib. redigátur, 8c

optime colentur,caputg indelocum, deinde b;ln

,

ep purgatum,& olgqiqïoæ;

lato fit perun&tum prodeft. - -

"

Decans pilis tingetidis.

Cap.

:

X

C^.

TOU

3 Aniantetépusnafcunt ex phlegaate,quod ex flomacho

eX

xit:

s.

w

uel capite:Inde phyfici monét, fí cauereuolueris ne nafcantur

ice

y

tbicani,phlegmapureantibus utaris,Sic hiera picra;hierafor

d

^

tiffima Galenruel pilulis hís:Rec,colocynthzepulpe, curbith,

ecados,ab

finthij,aloés falisgemmg,;fcamoneg,pondus xquale, fceniculi,

femenani(ipetrofelinifemen, ellebori nigri, zingiberis, piperis nigri, a,

unc.$.puluera & tempera cü fucco abfïnthij . Dagypondus unius folidi, uel:

pilulasexaloé,mafliche,& fimilibus cófice,frequenteruomitá puouoca, ie

iunusfrequéter balnea,& fimiliter eargariffmata de firupo ualent acätqfö,s

& fimilibus, Siiam natifuerint,fubueniemusunguétis, Si nigrosfacere uo

lueris,de canna, & cortice fabg, atg; gallg pulueréfac,& cá fucco bliti tEPex

sa. Aliud;Tollegalle drach.s.cioleorofaceo incéfe, alcatmig drach, 2.zeris

ufti drach.r.falis peníi drach.1.fac puluere, tepera cü aqua cadida, inunge;

& folia bliti fuperpone. Aliud,Pone alcanná recenté in aquá calidá,& pofU

quáerollierit, moue, unág phialä acetiuino nigroappone, fuper ipfam*a!q

cannam,X cü aquarofacea coque,& pertriduü inunge. Aliud,Baccas cu^

prefft & cortices eiufdéarboris,in uino co&;fiuein aceto coquant,& inde

caputlauetur.Rubeos fi facereuolueris;lupinos;nitrü,in pulueréredige,&

in aqua calida repone;per quiuqä diesibi dimitte, & laua caput inde, Aliud,

Fecesuini co&iincende,& gümihederg,fac pulueré,téperans eum cáoleo

fquinantino, & ul?ge.Si molles &fübtiles facere uolueris,ex puluer&.ni'tri &

orobifpumgmarinze cófice cum aqua calida,& indelaua;aut cü ucco al

u,autbliti cum nitro,aut cü farina cícerís, uel lupini, aut cum decotione

decolocyntha, aut cum felle taurino, uel alo& cum fücco myrti; fed tamen

prius lauetur cum oleouiolato , Cófectio ualens ad capillos fubtiliandos;ex

cucumeris apreflis uflis,& cum oleo temperati,nigella uflg cum feuolupi,

uelurfitéperazze,capillis credütur proficere, Quod fiuoluerís ne pilinafcan

2,aut de outs

£ur mali,uel in alqslocxs ungitur fanguine teftudinis, autran

formicarum

DE'MORE, COG. ET CVRATIONE

$

forinicará cáoleo cofedtis;in quo éoctus fitericius.Sitmiliter ungenda (unt

tcum hyoícyamo,opio,& fim ilibus; Ad faciendos crifpos.Rec.calcis unc.,

lftargyri,emlalici,ggllæ,a'ha.dräth.i.fa&": pulüerem, &tempera cum fucco

inyrti, Deindeunoátur,& ligentur cá filo.D'einde feciido die ungantur,&

tribus diebus dimic;e eos, Deinde lauétur ci aqüain quià cottà fitalcanná,

bcf;trfuriþuäädpftff. s0p V.

*l Vrfufä ääpiiloi-ü uériffima faciunt damna, itaut ex capite eo$

J

$.

f;

eijciat,Sunt aütalbze fquaimg grani furfuribus fimillimg. Quzé

ä

p

9| ex duabüs cauifis fiüt; uria proprieex cerebro exit, altera exfu

X

E eerecL P av u

mo cuiflibechumoris captit afcendétis,Curantur aütficex co

.

siSiexcalidis fint,damus frigida:fiexfrigidis,calida, Deinde ex hís cà

pitàfuit lauáda. Fariná cicerís cüm facco betg tépera,inde caputlaua, Mal/

us fücciis cü àceto idem facit , Diofcor.dicit, fucco foliorüfefamifi cáput

laueris, farfüra eijcies, mollefcunt & elongant capilli; Sitniliter fcenugra

&üm iri aquia od iutiat capillosfiindelauas , Aliud:mitte duaslib. furfw,

risin àquám calidà per diém & no&éunam,uttaritü furfur operiat, & forti

£& eü máridi triotd, íririánü öoilfgä , Succü eitis exprimens lada, tantüace/

& iünges. Alitid/ Mirobalaii, citrínicortica uri.6. pulueratis,& cutm fucco

folatri cófice,& indelaüa,Si patiens frigide fueritnature, pulueréslupini,&

foenugreci cumi fücco bétg tépera,& cum oleo irino unge, Aliud, Nitrü,fel

caprinü,& fuccüs betg comixta iriiat. Fel tauri & fel artetis; & capre cum ní

tro mundificant caputà furfurefiex frigida fueritnatura;

De Pu&ulis.

€p. VL

i

ROhsee

:

CUT

m

2

AT

Vilulzein capiténafcuntur €

X

üiimjs calidishumoribus uel eX

bt w

Aj infe&to phlegrhate ; INeceffeérció prirho humoré efjciamus.

E5

Pofl rafo capiti h£c uriguéta adhibéathüs:frodes cupreffi,eiut

a o o É)

dem baccas,frondes famääöi;käliifïäi,ämbiiäf déquocüghho,

rüm üolueris pulueréfac,& témperás cüim oleo & aceto ünge, Aliüd:Réc;

litargyri ceruflg,an, drach, 4.faccari dräch,ä?gailä'drach.i,gþü&ii arabici;

drápagáti at dráchi;2. puluerátateperacüforti aceto:poftediunge ceraab

bam,oleürofaced, & fac ünguenta, Aliud:Rec,ceruffze drach.o. litargyrij;

cetg albe,an. drachi, 4.fulphürisuiui, & nitri,aft. drach.7.olei rofati quantis

fufficit. Aliud,qui Áríton affirmauitualere,firiafcant ex phlegmate.K.litar

gyruai,fütá ficcà puluera, & tépera cáoleo;& ange, Aliüd Gial. Cortices

maligrarati, acatía;oalla,puluerata teperentur cüaceto, & üngahf. Aliud:

Acciperamosficus,& frondes uirides, & cum aqua pifta quoad ufqg efficia£

ficutmedullaj& arge.Si paffio fuerit diüturna;fuice aqug acetü impone. Sí

&albumen out

houa,a;ed loco iitérg aqua. Sifuerintuulnera,olgüro

fatü,

L-3

A

3

dppone»

-

[

6

CONSTANTINIÍ

A'FTRICANI

appone, Aliud: Accipeamygdalas amaras, müdifica um aqua calida, & pi»

3

fla,ut unguentum fiat,rafumt caput inunge,

E

LL

De fauis.

C4p. . VII.

CP

Fs

6t

2j

abens mx';Q

i2

V

d

Liudgenus fcabiei fuflinet cutis capitis foramina h

1 Päa

DX

nuta,unde egreditur lues, quafi mel,& indeifle morbüs appel

'.:L

Z9

A N

latur fauus, quia ficut mel ex fauo, italues exprímitur, INafcié

|

: ea ff

»

:

ueroex phlegmatefalío. Optimüuero eft pritmo hutnoré pur

gare cum hierapicra,hierafortiffima Galeni,hiera Rufft. (tomachico: ear

gariffmü ex calidis facies,quo phlegma depellatur, Pofthaec unguéto fub/

ueniemus,quod phlegmagroffum & uifcofum expellat, Aliud; Acetü for,

te naturaliter phleomaminuit, fiiungere uisaliquod, iunge fimul quod Ef

aceti nature. Aliud,Rec.litargyrij uel bombicinas carthas incefas, cum ace

to*täpera,*& ungg,uelolibanü cü aceto impone, Aliud, Rec.tartari unc.1;

incenfi,cum calcis utuz drach.2,& cutn aceto tempera. Subtrahe cibü qui

phlegnfa faciatcreícere,caputlauetur cáaqua in qua méta fitcoda, Aliud,

h

catþimam auri,litaroyrum,tempera cum aceto,phlegma purgat,

iE

De Tinea.

Cáp. VIII.

;

IT A

Emotim in capitis cute nafcitur fcabies uel carbüculi

. & nata lm/

|

ir

iC

mifcentur.Nafcuntur autem ex putrido fanguine, uel ex choleri

N

cis humoribus incéfis,fitq pruritus nó modicus ; de quo pruritü

quafiíquame nó modicg. fed maioresdelabuntur. Hoc faepe euenit infanti

buspropterabüdantiam fanguinis & mollitiem cutis, His primum noxios

cibos fubtrahimus , &humore noxio fublato,lunguenta adhibemus . Sila;

&ensfuerit,qui nó fufferat medicinam recipere,incidimus retrorfuminau

riculis ambas uenas,& ex fanguihe fubtradto fic calido inungimus.Nutrici

uieto malós auferimus cibos, & fuccosfcariole atqy foeniculi;atqy faccari po?

tandosdamus,Infantes quog; caput radentes,ta.lf ungimus unguento.Rec,

litargyrij ceruffe,an.drach.5.pulueris (armenti,gummi arabici ;gallg,pon(;

dus xquale,puluera,& cum oleo rofaceo & aceto tempera,& 'ung'e.b:em';f

accipe gallze non Permfæ.dracb.ro.amygdalarum amararum cum corticiz

bus fuis drach.s.tetmpera cum aceto,& unge. Item,gallze nó pertufg drach;

5,urinz taurt,acetifortis,ana.phíalam r,Coqueuíg, ad fpiffitudinem, & fa

cies unguentum,inde ungeillum, Aliud, medullam feminis bombycis pi;

fta,& cum aqua rofaceatempera, aut cutn aceto,& caputunge. Item,litar

gyri)',ce:;u[ïg,boli,ana.drach.2.acatfg,fulphuris,argenti uiut;ana.drach.x,

fac pulueres cum oleo rofaceo,& aceto tempera,& unge:;po flea uero cumn

aqua calida laua , Sternutamenta infantibus tribus diebus facies , ex oleo

aihyegdalino amaro: binas guttas per utrafq; nares infundes , Hunc quog

puluerem ad potandum dabis, Recipe fpodij,faccari,rofe;ana.drach. 293

rientalis,

riophili cardamomi,eubebg,ana,drach,s galligmufcatie crocio

cathinig

DE MOR B.

C.O Gs.

ET: CVRATIONE.

7

eathinie argenteze,camphorg,ana.drach,s, fac puluerem, & infantibus da

diam,cum aqua frigida,uel la&te nutricis,

v*pondus dra'ch*s.öc me

Depediculis.

Caput

IX

a,

--

——

I —Aepe pedic

uli;& lendes nafcuntur in capite;uel intoto corpo-

d

re;ex purgationibus,quas natura efjciés cum füdore facitínter

E

Bs

)b

:

cutem & carne , Quod f fitin calido corpore, hoc unguento in^

ERSSE C

unge;Argétum uiuum & cinerem filtri,cutm aceto & oleo tem

pera. Vellitargyrü, &argentüuiuum cum aceto tempera & oleo, ficGg in

unge.In frigido corporehoc unguéto utere; Staphifagria,nitrum,auripig^

mentürubeum cum oleo & aceto tempera.Alíud,elleborü album, ftaphifa

griam,nitrum cum aceto tempera,& caput ungito n balneo.ltem,auripig Y

mento rubeo caputinunge,cum oleo temperato in balneo. Símiliter acetü *

cum aqua marina occidet pediculos ; & fi non habes aquam maríná, miíce

fal & aquá cum modico aceto,& idem facit. Si poflinfirmitaté pediculina/

Ícantur:facunguentum degnico,id eflíemine croci hortulani,quotidie un '

ge & laua cum aqua ubicocta fint rofe. Aliud, A ccipefolia piní,& pifla, &

exprime fuccum,& deipfofucco fimi!iter ufipe.

DeCepbalea.

Cdp.t

X

:

Olbr capitis

duobus modis prouenit,uel ex fe pprie, uel

exalijs

j| membris,ficutflomacho. Qui (ímodo prefens;modo recedens.

L3 U5

G

| fit,aliade proculdübio uenit, Vnde Galen.Sidolor eftin capite,

nul

lacerta caufa extrinfecus ueniente,humores collecti praeerauantfloma

chü,& maxime acutí;Dolor aüt efLin fummitate capitis,quiex regione eft

flomachi.Qui (i(ine intermiffione fueritproptie à capiteuenit & exquoli

betquatuor humorum. Si fit àfanguine,calorem patitur in capite,grauita»

tem infronte,oculorürubefcütuenze,cü tota facie,& ueng faciei (untplene,

Vrina rubea & pinguis, & corpus molle, & pulíus mollis , Siex cholera ru*

bea,infranaresnimiü habet caloré,& inlingua ficcftatä,'uigi'lïæ.& fitisnon :

defunt,& maior indextra parte eftdolor. Síex cholera nigrain fin-iüi'a. par^

te erit dolor cum frigore,uieilijs & grauitate,Side phleomate fuflinet g2

uedine,& fpiritus erauéretractione cü querela & dolore in occipitio, Giale

nus inlibro Inflitutionü:NNoffe oportet caputdiuidi in quatuor partés: San

'guisin fronte dominat.Cholera rubea in dextra parte.Phlegma in Occfpf/

te.Cholera nigra*in finiftra.In qbus cognofcädfs tnedicus operá dabit, Ali

quádo taméex calore folis,uel aéris dolor fl capitis. Vnde CGialen.in lib.de

- Accident. & morbo:Si caput éx aére friguerit,p quaída catarrhactasintrat,

quefrigoris illius funt caufa;frigus ptotü propellit corpus-Si ex calore folis

uel aéris patiat cerebrüextoto corpore hutnores ad fe;ficutuctofa attrabit;

Poft in uicina debilia mebra pijcit, Pluribus dólor eft ifle.exnimio uini po

e

Á

tu,uel ex capitis occafionib.ficut uulnere, apoflemateucl gc'ufïi

Dne5 Uel

4

fu,

$

CONST ANATINI

AFRICANI

fu. Oportet áute intuer x

tatéegrotan

i

tiscófuetudine.& unde dolor natus

Quifiexfamv

fit.Si propriefit

téx capite,co

fiderandum eftexquofit humore.

inéidatur cephalica,nifi etati

s cótrarietas,ueltepo

guine uel cholera rubea

ris,üel cófuetudinis, & uirtü

tísoccürrat. Siigitur ad phlebotomandü nos

b utriufqj pedis calcaneo. Qux profuät

fufficiat,fearifemus pleno palmo,a

cliolerzé rübeg,profunt & fanguini, Qug phlegmate

& cholerz nigrae non

1 melius per (e medicamet

4 adhibeantur.Cho»

proderat. Singulis tame fi

léram rubeá medicabimur,fi pluíqua fan

cuis dominef,äafïiaüüul;,iuiubis,

is,& fimilibus , Si uero febris non

prunis,uiolis;

mánna,mirobalanis citrin

fuerit, catharticü demirobalanis

,Citrints

dandiim eft cum drach.x, hierepi

x

cre,quod exaloéloto cófi

c

itur.In febri

firupüuiolatd,uelacetofurn,& ma^

quä corpus

interitis mindificatüeffe certift

ligranati fuccum derhus,& poft

cabitur,caput,manus,pedes,aqua

tepida infaridamus , Aqua habeaturola,

rofas , Quod fiuigilias patíatüir,ad/

chamomilam,hordeü decoriatum,atoj

iungimus papauer.lncipiente ueto infi

rimitate

joléum rofaceiim ctim aceto

ueloleum uiolatá; & portulacae fuc

damus,uelaquamrofatam cuim aceto,

cum, uel cücurbitae

fuceum fuper caput infandemus.

Vngeproram ,Capi:

n

tis cum fandalis albi

s,rofa; campliora,hordeo,

qiize témperabis eüm fucco

orides dixit:Si cá oleorofato froice,&

émper

plillij & aqua rofacea.Diof

raunxeris;& opio, fimplicé dolo

réexcalore tefrigerabiägä dormite facis;

& fortiter piftes, & captit ungas,

Item dicit:Sifolia & capreolosuitis tollas,

ualet ad hümores depellendos.Sternutam

erità prouocamus cum fuccola/

:

cu

m mülieris la&te mixto, qui fug/

&ucg,port

uláce,cueurbite,oleo uiolato,

uel cutri faccari chco'.Si uigilias patitur

,fternutamenta prouo

gatpuella,

& fimilibus;Si

camuscum oleouiolato,opio,

& papaueris oleo,uel uiolato,

efuerit,

nullum cataplafma, uel epirhima appov

do[or capitiscum gr"aue'din

rieridum erit, neg; aquá capiti fnfirmus

infandat, nifirofaceà, uel (aliéis; uel

necílernutamenta reci

ortulacaeuel cucurbitze, quod autoritate Galeni,

rtulaca, beta,

piat fïifg' grius humor

decidat,Cibi fimt,cqcurbita,atriplex,po

& fimilia, Si

Sí riori tiabueritfebres

pullos comedat columbarum,perdices,

ideff, phlegmate, uel melancholia, profpicia/

ex fi'fgfcïo humorefitdolor,

mus qug iám diximusfigna

&demushieram foftiiïimä,Galeni pilülas hie

uormitü ca oxymelle' deradict

raepicrg, Aliud, & pilul.fiómachimouedmus

bus,& garg'iari['fmü cum liter:

apicra, & finapi,

& pyrethro,& cumoxymel,

m fitanethum,rofmarinum,ubi

le.Debeéslauare caputeum aquaubi codtu

maiorana,chamomtila,& fimilia fintcoctà,

Vngimus caput melanchelicü,

liter ungimüs caput phlegma^

ex amygdalis amaris,cucurbita amnara; Simi

z

ticum oleo fambucino, u.el'nard'ino ,uel chamomil

1

no , uel mufcelino ,uel

arabico , myrrha, euphorbio,

futzz, Emplaftrum imponimus ex gummi

flernutaméta prorocemus,

eroco orientali, Vbi uero humores defecerint,

cum

D& MORR/BOGET CVRATIONE

L

tuth fticco caulís, betzeueloleo chamomilze,& fimilibus, Si poftflernuta^

tmenta ardore in naribus fentiat,inungimus lacte mulieris puerü lactátis.Sí

honfenferit;naribus nitrüimponibus, & higdlä,uel fumü anifi, Gialen.con

firmatfimüafini prodeffe capiti.Idem faeit mentg fuccus, fi nares & tépora

&ngantur.Sapius ad balneütre cooátur ,.Cibi fint uolatilia calida,cicer co/

éum.Hoctriodo medícandi fünt;qui doloré capitis ex uétofitate groffa in

currerüt.In dolore éx percufTione,uel ruina;uel apoflem ate;cephalici inci

de,& fecüdum uires fanguiné bisuelter fubtrahe, Siuites negauerint;potü

dimuso

cenícía,pruna juiubas,ufolas, as paffas,caffiififlulam,manna

& fimilia,diebus fingulis ex his bibat unc.4. Aliad, R. folatrifaeci codti co»

lati,caffiefiflule müdacz drach. z. cá hierapicra,uel aloés epatice drach.o;.

Talecataplafta capititnponamus,de fandalis rubeis, fucco folatri, falicis;.

uiole, farihaho*rdd,& fimilibus.Sternutamenta dato cü folatrifucco;& la^

c&temulieris puellà nutrieritis; Afad,de fandalis albis, & rübeis;bolo,croco,

téperatis cü fücco folatri, Ad bibendü de£ ptifana;cá malipranati fucco. I

aqua falicis bibéda firupü uiolatá,ueliulep; id eft, firupü de fola aqua & face

caro,Situmor Hh: plagaex fupradiétis euenerit, aqua calida in qua decoótg

fintlentes,rofa,myrta.laua,& unge cü oleo tofaceo,& albugine oui.Odov.

retrofam,uiolá,csnphorá,& myrtá , Cibos damus cucurbitas , atriplices,

gallinarü-pullos,uitella ouorü.Si dolor capitisex flómacho fit;autex humo:

ribusin ftomacho collectisfic collieitur;Si naufeauerit,& tortur uétre uel:

precordijs paffus fuerit,uomitü prouocabis, Fieri at nó potefl,quin chole

rauel phlegma p'roij;ciatgr.Si uero uomitü prouocare;uel propter doloré,

uel pro tépore nequiueris, potiones hierapicra & aloés, & maflichis fimul:

dabis, uel (lomachicon , & fimilia. V npimus flomachum ex oleo rofato,.

aqua rofata, myrtg fucco.Si ex calorefolis, ungendü efl caput exoleo rofa:

ceofrigida aqua,uel aceto.Si ueheméter doluerit, & ardor fuerit,un gendü

'eftoleorofato,portulace fucco,uel cucurbite,uel fem peruiue. Potus ericill

firapusuiolatus,maligranati fuccus in aqua calida pedes imponant,In dolo

re exfrigoreaéris,capitiaquá calidáin qua decocta (intanethü,rofmarinus,

melilotus,per fiflulas infundimusurceoli,& caputoleo nardino,uelfambu

voinungimus.Sapientíus induflrig haec fufficiat, D'einceps ordinemus anti

dotaad hocutilia.Hiera Ioan.Damaf.iuuatdoloré capitis,qui uel ex phleg

imate;uel choleranafcit nigra;flomachü müdecat,epar cófortat,da fortio

ribus drach.$.imbecilliorib.drach. 2.cü calida aqua. Cibipoflea pulli, pdil

es,uinüleue. Antidotum,R,carpobalfami,xylobalfami,caffie ligneg, cina

momi,thymi,fpice,afari,cubebe, maftichis iuiubze;macis,nucis muícatáe,

eariophiliat.drach.5.crocidrach,s.aloés epatige lib.i.fac pulueres,&té

'eracum melle. Aliudantidotü loan-Damaf.facit ad uentofitaté groffam,

tofitatem.ex

uifus obícuritatem; grauitatem totius corporis, propter-uen

H

phlegmate,

19

2CO NS T:A!N TXNÍ-AFRICANIT.

ex phlegmate & cholera nigra;

Recipe aloés drach.is, epithymi,cofli,ana,

chamgdrios,aä.drach..6.vgar1',oïpþilj.q,r,ggh,(

drach. s.enphorbij,croti,.fpicg,

10.acorí,calatni aromátici,tnafli

chis,ana.drach, 8.xylocafTize drach.7. xy^

nigrt',-gentiang,a"momi,ana-.drath-.;.digg;

lobalfami drach, 4.piperis albi &

ridii cocti drach. a.tnellis quotfu

flicitdabis penfum;drach.1.& s.cüaqua

dmundificationem capitis & flo^

calída, Pilulgloannis Damafceni,ualenta

,7.mafüchis

machi,accipianturomnitempore.

Récipealoésepatica drach

drach

5.fac pilulasin modum ciceris,da i,

drach; 4.turbith drach.10.rofe

ücl 15.antefomnücum aqua calid

a.Pilulze Galeni ad phlegma,depcnendü,

l

fcendentécaput,oculos purgat & flomachü.

Re

&omnemgrauem fumita

€ipe alo'e's,eþatigg,diagfidij:,abün

thij,colocynthee interioris,maftichis,afi.

atri,uelfcariole,

facpilulasin modü ciceris, da

drach.s.tépera cü fucco fol

bis 7.uel ?; ante cibü,& po

ft. Stomachicü mundificas caput,& flomachi,

ualetarthetico doloriexoroffop

hlegm ateRecipealoés;turbith, tnirobala

ni citrini &indi,abfinthij;an.drach

; fcamonezx;colocynthe, bdellij, anifi,

h. a.tetpera cüfüucco marathri, fac pilulasin

epithymi,maflichis,ana;drac

laxatinü celebra,

modüupiperis dadtach.s.cum aqua calida,& fuo tempore

Aliidflomachicü loannis Datnafccnipurgás cholerá rubeá, & nipram,&

phlegma fine móleflia Recip

ehierapicrze, tnirobalani citrini,ana, drach.5,

ith drach,s. (alisoéme,epithymi,ameos;ani/

nitriagarici;ai. drach, .turb

fi,an, drach, 2 fcamoneg drach.téperacum fucco fcariolae,& fac pilulasin

Hiera Galenidelib.decalogi,flomachü

miodü piperis;bibec aqua calida.

müdat,atqjcaput,imb &totü

corpus

de cholera rubea & phlegmate, Rec,

locaffiz,afari, maflichis, carpobalfami, xylo

croci/fpice,uiolaz,abfinthij xy

balíami,cinamomi,thymi pondus equale;aloés quantü fantcetere

fpecies,

piperis,da ggrotáti utlaxatiud.Phleo,

facpilulas cüfuccofcariolg,ad modu

imatico cá da£,colocynthá;agaricui;tu

rbith,apponegquali pondere.Pilule

aureeualentes ad eafdem paffiones, funttamen leuior

es,Recipealoés,colo

ig,rofæ,ana.drach.g;fac Pxïg!as,

fynthæ,ag;rici,fæniculi,drachx.;.ma[h'ch

Dc?;gmicrmäa. ;

,('.49'7- UXLBC

*

m

$X

« A.

Erebrü diuiditur in quatuor partes,in breuitaté &in lo

|

z

P

AS

nem,in dextrá,& finiftrà partem, habetáglinei tmediaqua uen

1

?

triculi medij differant.

Siincaputal

iquorü humord aícendatfu

€.

x*gx(

P D)

mus,& ànatura ín dextrá partem propellatur,doloribigigni£,

i in ürä,idem pati;& hemicranea uocat

Qua pa[ïionälïc curare difpg

riimus:uidendü eftutram ex calidis fithumoribus .

Quod itídem intelligi£,

utide cephalga diximus,Fhlebotomáda eftigitur ccphalieauena, exea par

tequa patitur,

& cücathartico purgabis,quo acuta cholerarubea deponi£,

d

mulieris

Syefnuta;iopes

funtfaciendiecum oleo rofato;uel uiolato,X la&te

puellam

DP MORBE. COG., ET CVRATIONE

11

uellàm nutrieritis;infirmoloco appone£ de coríidri fücco , Vniuerfaliter

curátio eft adhibenda eadé ratione quá dedimus de cephalzea.Si de Írigidis

patiatur bumoribus,cum hiera foruffima;logodion & fimilibus,purgabit,

Sternutatio cutm oleo fiet nardino;uel chamomileo

* öcdc hocoleo modicü

xmmxttem aures inea parteubidoloreft,

DDc dolore Cránti,

T

AT

-

I:ïï

EX

-

(

Lidjaádo craneum cum moleflatione patitur mägna doloret

p

Y

u

nimid;ut quafímalleationem quandam infirmus in capitefen,

D

?

"

W tiat

,nec uocem,nec fonitü al

?

p & af

—

N

59

K

iquem patípoffit;neg;lume, neg;

ia

fplendorem,& ex cholera rubea cotingit,uel uentofitate erof^

fa,fiin capite debilitatem inueniat.Ex cholerarubea nimiam percuffionem

fentitcalidam.Ex uentofitate, orauedinem, & tenfionetn fentit , Si ex cho»

lerarubea effe certificabitur, oportet utea purgetur, & caputlauetur,cum

aqua ubipapaueris cortices,uiolz, hordeü, píyllij frondes,& fimilia fint co

&a.Sternutatio fiat,cum oleo rofato,& uiolato, Siex nimijsuieilíjs patia£,

cum oleo uiolato;& fucco papaueris,& lacucg flernutatio conficiatur.Epi

thíma capitiapponenda, fandali quoqj;& aquarofata, oleü rofatü, & fimi,

lia Nutriatur cü ehryfolocanna;portulaca,cucurbita,& fimilibus, Si dolor

ex uentofitate groffa fit,damustheodoriton,hieram Galeni,uel Rufini hie

ram, Dabis ínunaquagino&edrach.r, & s.uel hiera picra, uel Galeni pilue

las,uel Archigenis hiera dáda,an. drach.1 & s.Damus & fambuceleon cá

anethino cathartico. Damus & pilulas cochías.Lauadutm efl caput ci aqua.

ubi chamormila, famfucus , melilotus fint cocta,DDamus epithima de aloé,

myrrha,cróco, & fimilibus.Gargariffma de hiera picra cum aqua calida, &

melle.Sternutationesde mufceleon,chamemileon,anethileon, nardileon,

Balneüfaciat frequenter,ä cibis malis abflineat. Cymino utatur,arromati

bus,&anifo.In potibus autem utatur firupode melle,& fpeciebus;uel uino

'odgfifero &ueteri,

DeVertigité;

Cap. — XIIÉ

IN

Ly

|

ïæ

2

Ertigo uifus eft corruptela, & fubito apparét patiétibusotmnia

Fa

w

quafiuolubilia;nebulofa, Caufa,nimia humorum eft abundan

tia cum uentofitate mixta , Flutnoresifli in capite mouétur ex

EE

uétofitate;uel fumo de quolibet membro, ficut 3ftomacho ca

utafcendente. Si hazc paffioin folo fit cerebro, fentit orauitatem in caput

afcendentem, & fonitum in auditu,corruptionem in odoratu . Vertigo eft

durabilis,neg; dimittit. Si ef ex flomacho,(entitgbominationem, & in ore

flomachi dolorem ad tempus: uertiginem uero ad tempus dimittentem,

Ver'tigo

h ec fit,;um àflomacho fumus aícendit,dimittitenm non afcédit ,

progriq

12

CONSTANTINI AFRICANI-

proprie certificataà cerebro, cephali

cam innuit debere phlebotomari uev

(inonoberit.defe&io uirtutis,

nam, & fanguinem min

ui quantum fufficit,

Damushis in cura hieram picram,inqua

uel frioiditas aéris,ternpus gtatis.

D

E

ca , Pilulasaureas, uel quee dixitmus cere

duz partes aloés , & unaaromati

Ioannis ['atmafceniflomachi

brutm müdificantia.Sicut hieram Galeni,&

*

abflineat,caulibus,

cum.Pedes infirmi in aqua calida funt ponendi, A uino

catharticü, de ab

lentibus,la&ucis,& fimilibus. Sifitex ftomacho uertigo,

finthio, aut firupum deagarico damus,

cumhierapicfa;

uel pilulas de hie

ra picra,&cuomitutmn prouocamus. A«ab

1s ahílineantinflom aChoinfl*ïl;ïQQ

nem facientibus,

Dclethdrgid,.'

Caput x 7

UT

*.,&-uf

171 Frfectiomemorize, facilitas;recotda,tionfs,am'nä;, fubflantía

lem cerebri puppisftabilitatem,& eius innuitperfectione,uel

contra,hominem obliuiofum,& dure intelligentise neceffe eft

?[ï;;

s

s.

J faciac.Qnodfit,cü in puppi cerebri humores phlegmatici nz/

cuntr,qu

ifere nilhorum praetermittunt memorig, Si exuicino fit corpo

negymeminerintos claudere,

re,cum multa ofcitatione , & oris apertione,

& humiditate, cum inpuppi cerebri (u

ex multa eft 'frigiditate'phlegm atis;

perat;& animatu

mfpiritum fuffocat.

Hecinfirmitas uocaturlethargia,Cia

lenustamen uocat

frigidam ggeiziw. Quae fxpiuscontingit fenibus,in frigi

,potiones damus caput

dis & humidis regionibus , Siharic curare uelimus

mundificantes ex frigidis, & eroflis hutmoribus , Sicuttheodoriton, pilt/

Jascochias & flomachicon, & fitnilia; Hg quog pilulze funtiuuatiuz fimily

ter;ualentes adfrigidos & groffos humores phlegmaticos,&ad doloréca/

piz

ts faciétes, A ad lethargiam.Recipe aloä's,drich,.10.-agarici,üecados*,aü.

