
earum,& fonitum, atg; putredinem curat. Radixcum oxymelle potata,do»

lori epatis fubuenit , eus

y oppilationem aperit, Renum & uefica lapides

ilationem foluit . Laurinum oleum calefaciuum

frangit,inteflinorum opp

tra

& humefadtiuum eft , orisgjuenarum aperitiuum , laborem aufert, con

rigoremaurium,

catarrhum capitis , &omnem membrorum dolorem, &

omniaqua infrigidata funt,

optimum eft. Scabiem,puftulas, impetigines,

uermes pediculos,furfures tollit & müdat,allopeciam fanat, Calidá tamen

naturam habentibus nocet.

E

Hiyffopus cal.& fic.eftin tertio gradu.Cuius apozema cum ficubus fic/

cis & melle &ruta coctá &bibitii, apoftema pulmonis & anhelitum curat,

Diuturnastuffes, & catarrhum de capitea

dgulam, pedtusiy defcédentem

mundat, Lumbricos oecidit.Apozema eius folum cü melle bibitü groffos

humores purgat. Si cum ficubus ficcis comedatur:uentré humectat, & ci»

tem clarificat. Cum aceto coctus & ore tantum loto,dolorem dentium am

putat, Auribus quidem inde fumnigatis, doloré Xuentofitatem placat, pro

|

quo ponitur gquale pondus famfuci,

Sanfucus

i

DE GRADIBVS LIBER,

571

Sanfucus calidus & ficcus eftintertio oradu. Capitis dolorem &hemi

€raneum de phlegmate fadum,& nigram choleram curat ft ex eius apoze»

mate caputlauetur,uel naribus applicetur , Oppilationem uel oroffam ca/

pms uentofitatetn patlentlbus medetur , Etus apozema bibitam fit hydroæ

picis, flranguiriam,uentrisijdolorem habentibus,bonum, Cum melle ca

taplafmatu, nigredinem fub palpebris exiflenté amputat, Peffariz atii men

Hrua prouocat. Cataplafmatum cum acéto moríum fcorploms curat. San^

fuceleon calidum dolorem aufert, epilepticis & paraliticis conuenit , Auri«

businflillattim dolorem &fonitum placat.

Staphifaeria calida & (icca eftin tertio orada. Acumen habenmlg cutri

maflicheuelolibano mafticatamultü phlegma deca pite purgat. .Lin guam

quoqueex eo agg: auata alleuiat, Gargarl;ata degtoffo m(cofoq; phlegma

te caput.mundat, Cum aceto cocta dolore dentium & gingtuarum putrej

dinem cutat , Si (lernütatio deea & mgella in aceto ümlhter co&is fiat icte/

ricos deoppilatione uenarum iuuat. Cum auripremento & oleo mixta, fit

contra fÍcabiem & pedxculos bona,Pfo qua pyrethrum mutari pote&

Elleborus albus calidus & (iccus eflin tertio gradu. Stoinachum müdat

ä

7

eum uomitu,& diuerfos humores expellit Quodfuppofitum méflrua pro,

uocat.Malum tàmen efl quia fuffocationem, & anouftíam; fincopin, & ex;

tremitatum frigiditatem generat, prcipuefi os flomachi actiffiimum fen

y

fum habuerit . Vnde prquuam detur, tnodicum éibum dare conuenit,ne

1

flomachüinanem inueniat , Quidam cum iure tríticiuel hordeiillud dant,

neullum nocumentum inferat, flernutationem commotet pe(ï'anzatum

V

menílrua prouocat, Farítiae mlxtum & cum melle temperatu, mures fero»

j

dentes occidit. Puluetiz atus & cüaquamixtus, & circa domü perfutus,mu

cas occidit,Mixtus cm acéto allopeciam curat, lecetur &aliquando col

t

lyrijs ad clarxflcandum uifum,

*

Elleborum niprum calidum & üccum in tertio gradu, Morpheam, i

t

petlgmem ,& fcabiem curat , Choleram nigram & phlegma purgat. Para

lxtxcts,epxlepücxs,mela ncholtcis, mamacxs,& arteticis couenit,meftrua pro»

uocat, Quod tribus diebus contínuis in foraminibus haemorrhoidarum

miffum, eas mundat, Similiter auribus gramter audientibus occurrit, Co

"

&tum cum aceto &ore exeo loto dolorem dentium mmgat Cum melle

0

temperatum,& fuper rofuram dentium appofttum s£os celeriter curat. AL

lopecise inun&tum ualet. Mixtum . cumlupinis, facied ex eolota, mundat

eamà lentiginibus, & 1mpetxgme Mixtum cum polline hordei & aino &

m

!ïo

cataplafmatum,aquam cittnam purgat, hydropxcos curat.Quidam dicunt

uitem laxatiuam elfe,fi elleborum niorum iuxtaeam narum fuerit.

ll

P

Orlganum

$72

CONSTAPNT*INI AFRICANIP

Origanum duplexeft, domefticum & fylueftre. Vtrung calidum &fie

cumin tertio gradu. Sylueüre tamen calidius eft, urinam & menflrua pro^

uocat. Ventofitatem & rugitum flomachi & inteflinorum expellit, maxi^

mefi(intexoroffis humoribus,aut indigeftis cibis. Lumbricos & afcarides

occidit & expellit, ft eius apozema potetur, Maflicatumdolorem dentium

mitigat. Stomachum,pectus, & epar, & pulmonem,de groffis humoribus

purgat.Cum ficubus ficcis máducatum fudorem prouocat.Corpore exeo

loto, (cabiem , & i&tericiam fanat , Rurfus uifum propter phlegma obíci

ratum clarificat, Succus ciug cum ia&e mulieris auribus diflillatus , dolo»

j

rem mitigar.

Gialanga calida & ficca eflin tertio gradu . Stotmachium phlegmaticum

corroborat,uim digeftiuam adiuuat,uentofitatetn diffoluit,os odoriferuem

reddit, colicam curat , renes calefacit, & libidinem augmentat,Eodem mo/

doualet cinnamomum.,

Squinantum calidum & ficcum effin tertio oradu. Vrínam & menflrua

prouocat. Apoftema inepate;aut inoreuenarum exiflens,diffoluit,epar &

renes & uuluam mundificat,lapides frangit,fanguinis fluxum flringit.Do

lorem flomachi, & epatis &renum curat. Apozema eius uuluz apoflema

deflruit, Radix eius flomachutm confortat, & appetitum auget. Apozetma

eius bydropicis prodefl

Carui calid. & fic.eft in tertio gradu.Vento*Gtatem &inflationem diffol

uit,uim digefliuà confortat,urinam prouocat,üomachum corroborat,lutis

brícos occidit,

Cardamomum fylueflre carui efl, quod calidà & ficcum eftin tertio ora

du. Valet epilepticis nephreticis, flranguiriofts, iíchíaticis,& diutuffienti

bus,& morfuireptilium . Torfíonem, uentrisqy dolorem de groffa uentoft

tate & uifcofco phlegmate curat , Cutn aceto mixtum, Ícabiem, impetigt

nem,& allopecia fanat, De quo qui fuffumigatus e'llffudor& eiprouocabit;

IMumiam quidam dicunteffe afpalathum, quaedatm tatrien fpecies ef in

ueterismonumentis inuenta , qui optima eft , Ántiquietíam mortuosex

ea ungebant, necito putrefcerentaut uermes producerent. Calida & fie

caeftintertio gradu.Valet contra fra&uram capitis,& interaniorum mem

brorum uniuerforumeercuffiones fariat, Frigiditatem nefuo*rümäj; percu£

cuffionem curat. Sanguinem fluentem de crepitura,uel fncifura in quocuri

|

ueinterioriloco fuerit fedat;ficüterra fioillata potetur. Quodfideea cam

modicofambuceleo flernutatio prouocetur , capitis doloretm de frigiditagg

mitigat, Fius fumus fqdorem prouocat, '

Opopahäx

i

DE GRADIBPBVS LIBER,

375

Opopanax calida & ficca eftin tertio gradu.Doloremarteticum,i(chía

ticum , podagricum, de groffa uentofitate, uifcofo que phlegmate placat,

Cum uino potatus periodicas febres & diuturnas curat , fracturas lacerto»

rum folidat.DDoloremlaterum & torfionem,tuffim,& flranguiríam,& fca/

biemuefica extirpat.Peffarizatum aut cum melle potatum menflrua pro^

uocat, & mortuum fotum expellit, Ventofitatem & duritiam uuluz dif

foluit. Cum fucco fambuci potatus eis qui ex aliqua cogitatione tremifcüt,

fabducit, Inforaminedentis miffus dolorem mitigat. Collyrium ex eo fa/

&um, uifum acuit , Emplaftrum ex eo & picecompofitum, morfutn rabidi

canis curat appliC'atunj.ngo noninuento,eadem galbanum operatür,

Sagapínicalidum & fïccl;'m-efl in tértto graäu.Vïfcofum phlegina put/

gat.colicam paffionem & groffamuentofitatem curat, frigiditatem floma

chi & uuluz extirpát, Vrinam & menftrua prouoct. Citrinam aquam hy,

ropicorum minuit, lapides Frangit,fduo-lerem pectoris & diuturnas tuffes,

& morfas reptilium curat. Dequo unum exagium cum uino coctum fi po»

tétür;cótra uenenumfit. Cum aceto compofitum, & fuperoculoshordeo;

lum habétes impofítum, illud omnino diffoluit. Naribuscum aceto miffür

fuffocationem matricis curat, In collyríjs mixtum, puflulasoculerum mun

dar. Valetetiam epilepticis,& paraliticis,& 'fpleneti'ci's,febrem periodicam

4

& diuturnam curat,Fodem modoualetopopanax & ealbanum.,

Áfa calida '&fi'c& eítintertio gradu. Aperitiua e(l & uentofitatis expul

-fïua,quartanam febrem curat.Cum calidapotata uel fapa putredinem quar

tanz febris mundificat , Cum ouo affo inglutitaphleematicam tuífim cu/

rat, Potatain turibus ualet pleureticis ex phlegmatepatientibus. Diffoluit

etiam epatis duriciam , d etusopprilationem aperit, Data cum ficubusfic^

cis, prodefti&ericis, & hydropicis deuifcofo humore . Mixta cutn uíno &

aceto,& allopeciae impoftta,eam mundat,Collyrium cutn melle exeacom

pofitum, uifum acuit, & catarrhactis repuenat. Cum oxymelle bibita lae

inflomacho & mamillis coagulatum diffoluit, Cutn pipere & myrrha bi,

bita menflrua prouocat, Cum calida aqua potata, afperam uocemlenit, In

foramine dentismiffa eiusdolorem placat, Valet étiam contrà morfum re

ptilium & rabidi canis, f ämjp'läfhþü ex eacomponátur,aut potui detur. Gaaft

garizatacum aceto fanguifuoas eutturís annexas,à carne femouet , Impe»

tiginegietianj eraþ.Diq?cor. Pro afaponi pdtgü fagapinum;

Beroniéifüritradíces dlbas&eobelién i Tdia vafebnéd; Quve eslidi r

ä

ci funtintertio oradu , Dolore de inflatiua & groffa uéntefitate maxime in

Idéot quidam miícét

uülua egiüente placant, & morfüsreptilim curant,

z

A $. inmagnis

LE tht

A eniana

CONSTANTTINI

AFRICGCANI

374

in magm's antidotis contra uenenum exiflentibus . Similiter nalet galanga:

Zedoar calidutm in tertio gradu, fíccum in primo. Eflcontra uenenum

& morfusreptilium.Inflationem & eroffam uentofitatem diffoluit, floma,

fi

chum confortat, appetitum irritat, putorem oris propter allia amputat,

z

Poü allia zedoar accipiatur. Similiter & uintodorem ab oreaufert.

Vii'ga paüoris eft herba frondes & ramos habens uirides , Radix uero

eiuscfl rubea,cumaliquanta nigredine mixta,& eflfrigida & Íicca in tertio

eradu, Cataplafmata ardorem flomachi, capitisq; dolorem de calore pla;

cat.Sternutatio deea cum camphora prouocata fanguinem de naribusflu

entem deficcat. Succus eius auribus diflillatus puftulas curat , & fangui,

nem deficcat. Potata ualet mulierum cótrafariguinis fluxum,& dequocun

queloco manauerit,fanguinem conftringit,Calida apoflemata ficut phleg;

mones & erifipelam refrigerat.Succus eius clyfterizatus dyffenterià & uul,

nerata inteflina curat, & omnem difcoríationem deacumine medicinz fa/

&am fanat.

:

; Semperuiu

a frfgida.fn tertio gradu,(ïccä ín Pfx'mo. Arifipelam refrige,

rat &far(am, Peffimas puflulas de calore curat,, i cataplafmetur. In colly

ríis mixta calidas ophthalmías, & oculorum apoflema diffoluit, Cum oleo

rofato mixta, capitis dolorem de calore, autde cholerico fumo ad caput (2

liente amputat.Potui cum uino data,ualetcontra afcarides,Peffarizata;hu

moresiuulua fluentes deficcat.

Chamepíteoscal.& ic.eft intertio gradu.L axatiua eft & erofforum hu

morütn attenuatiua,mundificatiua etiam interiorum membrorum, oppila

tionis epatis & matricisaperitiu a,uring atq; méftruorutn prouocatiua,icte

riciam curat, Duo exagia exea cum ficuum ficcarum apozeemate data , ne

phrefin extirpat. V num exagiüi cum uino coctum & acceptü;fuper omnia

munditïcatinteüina,eiusä; apozema cum melle potatum dolorem femo,

rís & coxarum, & uulnera putrida cófolidat, Duriciam etiam mamillarum

diffoluit,filoca patientia cataplafmkntur.

Chamedrzeos cal. & fic, eftintertio eradu . Grroffos & putridoshumo:

resattenuat,fplenis duriciam diffoluit, oppilationem interiorum membro^

rum aperit.Bibito eius apozemate aut cataplafmato , Vrinam & menflrua

prouocatfi mulierum peffarium aptetur,

Cvyminum calidum & ficcum in tertio gradu. Ventofitatem & ihHatiO/

nem flomachi diffoluit,urinam prouocat. Valetetiam contra frigiditatem

epatis; Quod.codum inoleo & clyflerízatum, torfíonem & dolorem de

eroffa uentofitate & inflatiua curat . Cataplafmatü cum polline hordei ea/

demoperatur , Inacetofolutum & affum

,uentrís folutionem propter liqui»

dos hutmnores

DE

GRADIBVS LIBER;

575

&os humores conftringit. Cyminum cumaceto & aqua bibitum, valet an

helofis,& éplérwap de phlegmate curat, Flumores putridos à uulua fluét,

tesdeficat. Cum uino bibitum, morfus reptilium curat. Peffarizatum cutá

oleo ueteri, fanguinis fluxum c'o'nüringit . Spiustarnen ex eolotus, aut il

lud potans , corpo

ffs fuperficiem citrinam patitur, cum plümbeo colo»

temixtam,

Nigella calida &íicca elt ín tertio gradu . Groffam tientofitatem, & in/

flationem ftomachi & iritellinorum dx'ïï'oïuit.SuþerHuos humores deficcat,

Cum melletemperata, & potuidata lápides renum & ueficie franpit , uri

nam & menftrua prouocat, Sunt etiam Cótrà albàm morpheatn &febrem

phlegmaticam , Potata lumbricos & afcarides occidít , Trita & cum oleo

lentiícino mixta, & auribus diftillata, frigiditatem, inflationem , uentofità/

tem, & oppilationem curat. Cataplafmata cum aceto,fiunt cótra fcabiem,

puüulas& dura apoüemata.Co&o in oleo ualetad rheutnata de groïïx's' hü

moribus,ílernutatione ex ea prouocata . Mixta cum fanguine hirundinis,

& impofita fuper impetigines,(cabiem,aut qualecung, corporis apoftema,

curateaoptime,Sternutationeex ea prouocata, ualet epilepticis, & parlytfu

«is, Fumusetiam eius þeptl'lia fugat . Multa tamé quátitas exea potatà tnof

tetn inducit,

Amoniíacum caliduto efl intertio eradu,ficcumin fecundo,mollitiug &

diffolutiug uirtutis.Valetifchíaticis,podagricis, artheticis de aifcofo phle

mate, Vna drach.ex eo cum oxymelle potata,fplenetícos curat. Émplafirá

exeocompofitum cum aceto , & co&um inoleo , & fuper durum fplen &

epar impofitum , mox duriciam curat , lumbricos & afcarides occidit , uri/

nam & menílrua prouocat . Duraa poftemata & groffa in nérüis & articu/

lis nafcentia,diffoluit,fi catäpla(matum cum melle & nitro fuerit.

Hypociflis infylua nafcitur.Fius longitudo eflunius palmi. Plurimü t/

men efl (ub terra, quiain füperficie terre eft longitudinis tríum unciarum,

paruas babetfrondes purpureum colorem habentes , Quarum radix eft rü

beacum aliquáta nigredineperfuía, babet etiam afperitatem. Qu frigida

eft & (icca in tertio gradeanguinem de quocunqueloco fluxerit maxime

/

mulierum conftringit. Valetdiarrhiis & dyffenterijs. Succustatnen earum

/

fortiusoperatur,cataplafmata mebra cófortant,putrida uulnera deficcant.

Canna calida & ficca in tertío gradu . Mulieriin eius apozetmate fedetv

tidolorem uulug placat. Peffariü illud idem operatur. Menflrua proiiocat,

/

Apozema eius potatum optimü eftepilepticis, nephreticis, & podagricis,

Galbanum cal.in tertio gradu,ficcü infecüdo.Side eo peffarium autfu

migatio fiat, menflrua prouocat, foetumQy mortuü & fecundinam expellit;

y

Cataplaímatü cum acino & aceto fordiciem puflulará mundificat,tuffimtg

tum,tüíft

!

& anhelitü tollit, Cum melle & axungi aï æQualiterPulueratis' mix

humide,

376

CONSTANTINI AFRICANI

j

nthuS f

j

humids uocis raucitatiex groffis humoribus ad pectus defcende

fe

Qum bonum eleduaríà exiflit, Mulieribus autem epilepticis ex eo fumiga/

h

tis, faffecatio matricis fanatur , & humiditas epileptica quiefcit.Fius etia fv

5

[

[

mlgau

orepuilia fugat.Epithimafuperpofitam reptilid morfibus repugnat.

tutm,eos cürát, Siuero cum

ql

Super dentesdoloréaut tofuram habentes pofi

fí

fortiuino praegnanti detur,tnortuum foctum celeriter excludit , Laboriofís

Á

etiam &fpamofis conuenit. Pro quo opopanacis' ;qualg pondas, aut faga/

fj

oportecponi,

pini,ut quidam dicunt,

PC

BAmomum cal.& fic.in tertio 9ta

du. Mulierein eiusapozem ate fedety

f

te,dolor uuluz platabitür.PäHaljlum illudoperatur,& menflruaprouocat,

U

Ap

ozema potatum,optimum ett epilepdcis,nephreticis & podagticis,

Ja

Anifum cal.& ficcü efl intertio gradu. Groffos hamores attentiat;üeti

lr

tofitatem & inflationé diffoluit, oppilationéepatis & fplenis aperit,lac tnt

t

libidinem excitat, Vrinà & metfirua & fudoré protio

lieribus augmentat,

e

cat,uentrem cotiflipatmaxime ftaffum accipiatur.

Superfluishumoribust

&

uentre ad uuluam fluentibus repugnat. Quod fumigatum & naribus aþpli

[

catum dolore capitis de gro[ïa uentofitate & rheumate curat. Tritü & cum

f

oleo rofato mixtum, auribus difüllati,dolorem aurtum propter 1ctutm, aut

fh

propter cafum ampatat,

Cícuta cal. & fic:in tertio gra'cïu.

Crofforü & uifcoforum humorutti at

[

cauometat, Lumbricos & afcarides

K

tenuatiua. Vrin menftrua prouocat,&

occidit & ekpellit". Valet ifchiaticis & artheticisde uifcofo phlegmate;fide

uetur , aut potetur, groffam uétofitatem inteflinorüdi

C

eius apozemate'la

»

l

foluit.Colicam &1

lij doloré curat.Pe&us etiam & pulmonem, de eroffoui

Quod (i 3&.effcicute,cum 8.lib. uini fuper fu/

Ícofog; phlegmate mundat.

fitoptimadeco

d

uem ignem coquátur,quoufg quarta pars uini cófumatur ,

a

&io epilepticis,ftin una quog; die10.drach, ex eo acceperit,donec 40. dies

t

cöpleuerit.Sf qui

ddehocapozemate dat uulneribus cocepturis,uel (emel,

eas adufum cocipiendi couertit , Sedtamé fignü eas

C fentialiter effeimpre^

l

enatas,taliter e

]

(l. Vomütetia illudapozema, nec ulfatenus cótiriere ualet,

Policaria eftc

al.intertiogradu;& fic.in a. E(Lauté attenuatíua, aperítitia,

& (lomachi cófortatiua;appetitü excitat. Pulüerizata & cum oxyfaccharo

ll

bibita,phl

egma & choleránigrá purgat. In eius apozematefedentibus du

Cataplafmata interiores bgmorrhoidas

d

ríciam & calidü apoftema difoluit.

curat.Fíusoleum calefacit,mollificat,& ora neruorum aperit, urinà & men

u

1

firua prouocat, Peffarfum exeo fa&um duriciam & apoflema uulug diffo

uit.Porrb ano hemorrhoides habente ex eius oleo peruncto moxora uena/

rum aperiátur.Efl etiam bonum neruis,& lacertis uulneratis,filana in eius

t

oleo infufa uulneribus fupponatur.

$

fcésinripa

K

Calamenthü tribus ngo"dis eü;Eü"ätiam quöddam femper na

uminum,

——

DE GRADIBVS' EIBER.

$77

fluminü, & aquofi locis . Eft aliud quod ínuenitur in ficcislocis, & ab aqua

)

remotis.Eft & aliud nafcens in mótanislocis . Quod cü in diuerfis partibus

naíca£, diuerfis nominibus nücupatur,petrofum—,terreüre,aqudfum Que

"

tamen omnia cal. & fic.funt in5.gradu. Vnde Hippocr. Calamenthum,ir

quit;extinguitlibidiné , quia ipíum fpermaliquefacere in uoluntario fluxa

necefle eft. Vnded& fpermate finito, & corporadeficiüt,Hoctamen aquo/

fum oper.af.TerreHre autem uentré humefacit. Petrofum uero cótra tmor

Íutm reptilüiefl , Quod cáuino anteuenenofam potioné bibitü, mortifero

otuirepugnat;nealiquid hocuméti corpcri preflet,C)uod i in domibus fu

fpenfa fuerit,fugatreptilia , Cataplafmata fuper morfusreptilià nenenü at^

trahitabinterioribus ad exteriora, Subtiliter puluerízata,& cü melletepe,

tata,& uétri fuppofita ipfum foluit.I&ericis febré no habétibus,& melácho

licis,drach. 2.tribus cótinuis diebus potui dateeos müdificant. Terreflre au

/

temualet ualug, VndeDiof.Calamenthü ualetlepre,quia diffolutiuá & at

:

4

ET

cenuatiuá uirtuté habet, Q uod (icteflificat. V idimus et'áfuperficiemt

o

tíus

l

corporis ab omnibus maculis emüdari i niridein uino coquat,& fuper ma

culas inducatur.Succus eius auribus diflillatus tiermes.occidit. Eode modo

facit inomnibus uulneribusnermes habétibus.Bibita auté uulug fuppofitü

menílrua prouocat.Gr'ofTos & uifcofos humores pe&orfs &pulmonisatte

j

tenüat & müdificat.Ideod renü frigiditate calefacit,& uriná protiocat.Plu

tés étia doctores cocordati funt,quod calamenthü flomachü cófortat,dige

Z

Ítiuam aditiat;oppilationé aperit,fpafmaticü & anhelofis fubuenit;aomitü

,

coftringit, Comeltà cü ficubus ficcis ualet hydropicis, Va drach.de eo po

i

tata ualet fingultui de frigiditate . Cum fabisuellentibts cocta, uétofitatem

& inflationéab eis amputát. Quidam medici dicantcalamenthü maniacis

effe congrbü,quia choleránigram cutn egeflione, & urínam purgat, Valet

etiá pruritui (i pruriétes cum eo in balneo perfricentur, Sed petrofutn caete

ris fortiuseft. Aquofum tamen illofortius eftin deficcando fpermate.

Diofcor.ferrum candens extin&ü uino uelaqua, dixit optimum effe fo,

lutioni diuturne,& uulneribus ínteflinorü,fplenis apoflemati & flomachü

mollificat. Galen. Aqua in quaferrü candens extinétü fueritignorantidata

iuuat. Sedferrugo frigida ef & fic.in s.gradu.Qug uinoinfufa & bibita,fto

tachü confortat, Mixta cum aliquo antidoto,ualet cotra mollitiem floma/

chi eiusty corruptioné, Nernosenim confortat, eroffam uentofitaté diffol,

uit,haemorrhoidas curat,& plumbeüaufert coloré qui eft propter hemot/

g;

rhoidas.Sanguinis luxum in mulieribus conflringit,eas etiam utnon conci

piant prohíbet, Cum aceto téperata, & cotta,humores abauribus diu flue

tes deficcat.Sed tamen bibita grauediné & dolorem flomachigenerat & fin

igultum. Quae bibitanifi dimidiü exagi magnetis cum uino temperati pov

COmpo'Htum fai

tetur,mórtg fine dubio generabit.Peffariu deferrugine

KK

guim's

528

CONSTANTINI

AFRICANIÍ

guinisfluxü conflringit, Temperata cum aceto & faper calidas puftulas ia

pofita fiue haemorrhoidas, iuuat. Cataplaftnata calidam

podafgfar'n refrfgä

rat. Vnéta fuper alopeciam capillos reflaurat,

Ariflor.dixiteffe lapidem in ripa maris Indiz inuentü. Cuius natura cal;

&fic.in 5.gradu.Dixitetiá in libro de lapidibus quod nauté nó audét tranfi

tecünaui ferreos clauos habéte;autaliquodartificiá ferríin ea ducere, Na

uc etiá illis motanis appropinquáte,omnes claui, & quicquid ex ferro editá

à motanis attrahi£ cum proprietate quà habét. Hiclapis potui datus ponde;

re 1, ferup.uel 2.cüllacte eis qui de ferrugine funt infirmati,autde uenenofo

ferro fauciati,fitoptimü.Cui mixtus cataplafmatibus autemplaflris deuul

nere fagittas extrabit, Rufus dixit,magnetem cöfortaremelancholicos, &

auferreab eis timorem & fufpteionem,

À

Sanguis draconis efl dearboribus in Perfía & armenianafcétibus quifri,

gidus eft in initio 5 gradus. Locade ferrouel alíjsrebusincifa,cofolidatc&

uulnera n intertoribus exiflentía curat,fiex eo clyflerizentur, Ventrem ta

men conflipat. Kadicetm eius arboris teflatur Gaalen,effe uifcerü mundifica

tiuam de groflis & uifcofishumoribus.Cum aceto temperata &fuper mor

D

eti

heam impofita,aut inuncta,autfuper imp

$

'1né mire eam mundat ...Suc»

cus eius fi collyri;soculorum mifceatur uifum clarificat,

Pixliquida cal.& fic.eftins.eradu.Efl cótrauenenum,

De qua Cchieäü

rium r.cümelleacceptü ualetuulneribus pultponis & pe&oris- T uffim eti

diuturnam & anbelitü curat,Giargarizata apoflemata in eutture,& uua iu

uat,& fuffocationé curat. Cum amyedaleo auribus diflillata luentesab eis

humores deficcat. Cataplaímata cum fale fnper loca h reptilibus uulnerata,

juuat. Mixta cum melle putrida uulnera mundat & (anat. Cum cera equalí

pondere mixta,fanat im petigines, & uulnerauuluz,& ani duriciam diffol

uit. Cum furfure mixta ualet contra farfam, & ei refiflitne corpus perambus

let.Pixficca omnia fupradicta licet debilius operatur , Sed amen fepius mi»

Ícetur cum emplaftris & unguentis uulnerum,

Bitumen tudatcutm cal.& fic, eftin5. oradu. Vulnerata etíamloca cófoli

dat.Matricü fuffocatione curat. Fumus eiusualet ph

febrelaborátibus;

!(egmaticis,ö( diuturna

j

Agnus caflus cal.& fic.eftin s. oradu.Sperma urit &deficcat,uofuntaté

libidinis mortificat;non folum potatus fed etíam fifnper eum quis iacuerit,

autdortnierit, Q'uidam caufa caflitatisaffata eum comedüt. Crudus etiam

capitis dolorem genezat. V aletad durítiem & oppilationi epatis & fplenis,,

Fiydropicis prodeft, menflrua prouocat. Cataplaítatus capitis doloré de

humiditate aufert,

Hypericon cal.& fic.in tertio gradu. Vriná & men

flrua prouocat,epar & uenas mundificat,femorü dolorem aufert.Ffl& com

trauenenum, Cataplafmatus uulneribusea celeriter curat,

Hermoda&yï

DE

GRADIPVS

LIBEtR.

$79

tj

.* "Hermodaüyli,calidi& ficciin tertioeradu, Dolorem arteticorü &po:

lge

dagricorü & ifchíaticorü curat, Cum fua etia proprietate erofforá & uifco

forumhumorum diffolutiui (unt;fed tamen moleftatiui; quia angufliam &

"

dolorem flomachi generant.

j

n

Apium cal.eftin initio tertíj oradus;(icciiin me

dio. Oppülatïonä ep:u

M

tis aperit, urinà & menflrua prouocatmaxime, Semen eíus uentrem confli

It

du

at. Habet etiá proprietaté attrahédí fuperfluos humores totíus corporis

adflomachü & caput& uuluá. Vndenocetepilepticis &foctui , Quia cum

Yo

malos trahat humnoresad uuluam, & mifceantur cum nütritnéto fctus,oe/

"

neratin corporehumano humores putridos & peflilétiales , Vnde Galen;

[:

Pregnantibus afuefacientibus apium,neceffario in corpore infartis apofte

tmata & putrida uulnera nafcentur.Ideoty medici prohibentpregnantes &

T

mulieres pueroslactantes uti apio,ne puer fiat infipiés autepilepticus. Suc/

cusapij ualetad quotidranam febrem,f(ifolus aut cum fucco marathripota

je]

tusfit,Semenapij pluí(quam frondes eft diureticum.Hippocrates: Frondes

Q

apíjplus urinam prouocant,quàm uentrezn coflipent,&radix magis otni

or

bus auentrem humefacit,Sed tamen femen fortíoris actionis eft quam frotv

X

des,& radix quàm fperma, Eft &aliud genus apij quod uulgus cerefoliüdi

cit,calidum ín tertio gradu, fíccum in fecundo. C)uod cum mellepotuidz,

3/

tum,urinam & men(lrua prouocat,lateris dolorem,renum & ueftce placat,

14

Venttis torfionesdegroffa uentofitate mítipat.Stomachiuentofitatem; &

!u

epatis & omnium uifcerum diffoluit,& oppilationem aperit.E(L& aliud oe

as

nus apíj quod dicunt petrofelinum calidum & ficcum in finetertij oradus,

bü,.

Vnde Galen. Petrofelinum cataplafmatum puflulis aut morpheze aut fca,

ii

biei;mire ea mundificat, Semen eius urinam & menflrua protiocat,uento,

J

fitaté & inflationé diffoluit. V alechydropicis, & periodicis febribus, Dolo

)U

rem renüacuefice amputat,epar & uuluà müdificat;oppilationé aperit,ma

u

xime fifueritin renibus, Ventofitatem colicg paffionis diffoluit, V ulugfup

ofitum menfirua prouocat,fecundinam & mortuum feetum expellit,

Jv

Cyclaminus calidus & fíc.in tertio gra'du.Potatum cutn uino motrfüs re,

113

tilium curat, EfLetiam contrauenenum, V lum & cum aceto temperatá,

&locis, fchíaticis impofitü,cito dolorem

placat, SuperGyalopeciam impo/

fitum,eam optimecurat.

i

6

fifg

Satyrion calidum & ficcum tni tertio oradu . De quo dio exagia potata

m

cum uinolibidinem augmentatit, & coitus defiderium corroborant, Gale;

nus & Diofcorides in hoc concordantesdixerunt,Satyrion effe paralyticis

iiSe

utiliffimut,colla poft teroum conuería habentibus,Si cum uino nigro bi

batur,uentofitatem ac gibbofitatem curat,

4

on

Ligu(licum calidum & ficcumn iri tertío eradu.Cibumddigerit,oppilatio/

nem gP;tis de frigidohumore aperit ,doloremflom

achi mitigat , Vento/

KK a

fitatem

yli

CONSTAN'VI'*INI AFRIGANI

386

fitatem & inflationem , rugitum & torftonem diffoluit. Vrinam & mert

flrua prouecat,

. Didtamnumcal.&

ficcum ïh tertio gradu.Vuluanla deoroffis,& melan;

cholicis humoribus mundificat.Bibitum autem uuluz fuppofitü menflrua

prouocat,fecundinam & mortuum fcetum expellit.

5 Ladterides cal. & fic.in tertio gradu.De quibus drachmam unam potata

phlegma &cholerá nigram purgat. Valethydropicis.Radix fimiliter ope

tratur , Succus auribus diftillatus,doloretn aufert. C:(taplafmatus cüfarina

hordei,diuturna & phlegmatica apoftemata diffoluit.Impofitus cüitereb&

thina apoflema uuluz uelociter curat, & citoaperit.Coctus cü aceto, & fri,

g

idis.podagris cataplafmatus eas celeriter curat. Oreex eo & acetoloto,

í|

dentium dolorem aufert. Succus eius cum aceto temperatus fcabiem,mor

pheam, & omneim corporis maculam mundat. Mifcetur etiam aliquando

medicinis uomitum, egefltionem,& menflrua prouocantibus , V ndefitad

hocmultum conueniens.Eius oleum frieida corpora calefacit,& ualet con

ä

traimpetiginem, & omnem faciei fordiciem , Sonum etiam aurium & aw

.

chwm grauem amputat,

De quárto gradu.

II

N Cs

Portetnos prius quàm de fimplicibus fpeciebus medfci'näz incí

d

( X

i

piamus uirtutem in quarto gradu exiflentem habentibus ,di;

SLEIZZ

d

fputare de antiquorum dictis, qualiter l'plï de quarto gradu fen

ferunt, ne quod in praedi&is particulis diximusartem medici/

nz ingredientibus infufficiens uideatur , Antiqui autem concordati funt

dicentes, unamquamquerem effe calidam aut frigidam, humidam aut fic

cam, Quorum quídem intentio ad tem peramentut humanz complexio

nisfuit, Humana ením complexio czteris animalíum coplexionibus tem

eratior efl,& mediocritati propinquior, Intentio item medicorum nó eft,

nifíad (anos cuflodiédos & infirmos fanitati reddédos, Ideog; medicinà hw

manis corporibus coparauerunt, Quocirca cum in uenimus aliquid fenfui

uflus nullam paffionem ingerens,fed ex eo fenfus delectatur,quemadmo/

dum delectatur ín aqua tepida , intendimus infra quatuor qualitates effe,

INulla etíam qualitas dominari confpicitur. Quare temperamentum id effe

diximus.Quod fifenfum ex eopati confpicimus abfque ullo nocuméto,co/

nofcimus illudi temperamento humana complexionis eífe tranflatum,

v s ERa ATE . EOE . . GR P "EC ER ERE

in illam qualitatem quae inillo oflenditur menfura untus gradus . Siíautem

patitur guftus ex illa re paffionem ingerente, nocutnentutn tamen aut do»

lorem fenfui non attribuit; cognofcitur temperiem humang complexionis

it, eääp

ü

cþobus gradibus exijffe, Rugfus fiilliusrei qualftäs plus aupgmétauer

feníus

i

15

y/

IU TTE

DE

GRADIBVS LIBER.

9,'ös

fenfüs pati non ualuerit;nificum magno dolore,atg; nocuméto,uidetur hu

manz coplexionis tribus. gradxbus tranfiffe, Quod fifenfus nullatenus eam

patiualuerit, fed ab ea deflruitur , aut c ümagna feparatione (i fueritcalida,

aut cum nimia conllri&ione fi fuem frlgxda,credxmus eam ultimum huma

ne complexxoms tranfiffe, & confiflit in quarto gradu.Et quomam fenfua,

liter nequit coprehendl in quem gradum res deftru&a afcendere ualeat, po

fuerüt anuqux ifinem in quarto gradu . Quia poft deflru&tionem reinullam

formam inuenit ratio quam comprehedere poffit, Medici tamen hos qua

tuor eradus in tribus partibus dxwfere,prmcxplo medio & fine, -

Pyrethrum calidum & fiecum eftin quarto gradu , nguam ehith urit

&nimiü phlegma attrahit. Ideoq; dentibus de frieiditate & hutmiditate do

lentibus ualet,íi calefa&tum dentlbuæmponatur,aut gargarizetur, Guttur

& uuami dephlegmatico humore mundificat, Linguam frigiditate & humi

ditate grauaram alleuiat, Alexander & Stephanusteflantur,pyrethrum tri

tum & c melle potatüepilepticis ualere.Collo quog fufpéfum, aut naribus

applicatum fubuenit infantibus epüepfxam habentibus. Cutn oleo mixtum

& dorío acfemori inun&tüante rigoris acceffionem,eum uenire prohibet,

Valetetiam paraliticis, & néruorum molliciei, totius corporis defrigidi,

tate & humiditate. Toto corporeex eo perundto,fudor prouocatur.Staphi

fagriapro eo poni poteft,fi unum pondus & dimididium flaphifaprig pro

uno pyrethriponatur,

- Chelidonía eftradix intus & extra citrina & perlucxda Cuius fapor eíl

amarus,X odor ponticus,qui&e nafcitur in India.Qouidà dicut efferadicéca

làmiIndig. Cuius naturacal.& fic.inquarto gradu.Succus eius uifum mun

dat& acuit,groffosy humoresin eo exiftentes deficcat. Quia cum uino po

tatus,rialet ictericig,qug eftde oppllatione epatis. Quae maflicata denuu do

lorem piacat,Pro

ua communis chelidonia poni poteff.

:

Euphorb iacalidum & ficcumin quarto gradu , Attenuat& urit. Ideoq;

uifcofumphleoma incidit,& purgatin quocunqueloco corporisfit. Angu,

/

fliam tutn (iccitatetm, & difcoriationem genetat , Ideoq; eius acumen cutr

l

bdelho,cmnamomo,fpxca,caffla,afaro &his (imilibus mitigari conuenit,fi,

/

cut hispondus fcrup.1,& dimidium uíq; ad unumn perfe&um tmifceatur.Eu

phorbiumcum melle collyriatum, catarrha&tis oculorüm prodeft. Tempe^

ratum cum oleo & guttatim auribus dxfhllatu, fonittim dolorem, & graue,

/

dinem ab eis atnputat. Cutn aromaticis potionibus bibitutv, ifchiaticos (a/

,

fat. Temperatüm cür oleo ueteri;autlaurinooleo uetere allopecia curat,

Antimonium calidum & ficcum in quarto gradu. Valet ocülis fi mifcea

tur collyríis,quia neruos oculorum cofortat,öc omnem putredinem & no»

cumentum curat.Superfluam carnem palpebrarürodit, dolorem mitigat,

uuluam fanat,fzngumem fluentem conflringit Senioreseo utentes, incolti

[

KK

3

mes

E

L

&

E)

82

CONS'T A'*'N'-';F-)ï N I

þüfk&öüNi

mesoculosh abent,quiaomnern maculam curat,m axïmg fipatü *

cum eo miíceatur, -

&

aL& humidd,in quarto eradu. Idtoägþ&äi&üioä &

Argentum uiuutn c

omniareptilia necat. Cumlitargyro &oleo & aceto mixtum fit bonum uri

uentum ad curandum fcabiem & puflulas.Diafcor.dicit: Argentü uínur

bibitum,bibenti mortem tribuit , Cuicung; etiam membro adhieret ipfum

percutit & corrodit.Quod fíad ignem ponatur deftruetur & fümumfacit;

Cui fumo quifquis appropinquauerit mollificatut offa, & nerui deficiunt,

&lacertieius:omnia etiá mébra que propter uolütartos motus funt copoft

ta. Vndeplurimü incidunt ín paralyfím, tremoré,& fudoré,& inanimatae

actionis corruptioné, & habétpeffimi coloré, & putridá os, & ficcitaté ee

rebri, [n quocüg;loco fuerit fumusarpéti uiuifugiütaut noriuntreptilia,

— Alumendiuerfo modoeft. V niuerfaliter tatmen cal. & fic, in quarto era

du.Eft ftipticà & müdificatiuum, uifustp obfcuritatis clarificatiuum.Supet"

fluam carné p'älþ"&brai'ü & omniü membrorü rodit, Peffíma uulnera ficut

