ydrops eftexteníio;at

qyuentris inflatio, exaquofo

humorelcum uexþ

O

,

tofitate effecta. Dieta,Panis fermentatus in clybano co&tus, habens in

agal

fegrana anifiuel cymini, Olera,apium, marathrum, petrofelinum, daucü,

,

afparagum;erucam. Pulli,& auesmagni agrefles,utimnerula,turdus,turtw

res,colüb3e,& aues minutg, preter illas que funt faginatg. I?l'fces afpratiles,

TOf

in iufello,cutp anifo conditi,& pipere modico. Caro;ceruina,aprina,lepo,

rina;eft prohibenda, & maxitne fifuerit debilis, Decoctio antem eorum fig

nul,

cumaliquibus extenuatiuis.Cicer rubeü cum iure dandum,fed omne aliud

oleo

lfgumep prghibendqm.Vi

num rubeum & odoriferá,& maxime uetus,

ícet

Dict4 podagricorum.

ib

ajlactuca,malua,c

D

[et';; pddägrï-corü,[ntt

Hryfolocannra,fcariela.Gal

aptj

i

" ling; phafiani,perdices,turdi, hzedus, iuuenis;porcus . Pifces afprati/

coly

les habentes duas carnes,cum cymino pauco.Poma coctana;pita,eranata,

gaüajneg,?igüm album & paucum,

Jf

[

AA 2 Die

ESUETEENS z

a€o

NOTGNI

AFRICANI

G ONSTIA

DDietacaleulos babentium.

octa ;e[lïfa"ïi

| ieiahaEe'ntis!apide

m, Panis confectus cum aqua;in qua c

i, brufci feeniculum,cichorea;apium,petroíe

dix api*i.Olera,afparag

línum . Caro,'gallinæ,pe:*dices,üarnæ,phafiani

,pedes porcorum &aures,

& inteflina . Pifces (quamofi cocti cum anifo, Iusciceris rubei, uinü all'auvmf

adixapij.

*öcfubtile,fnþ quo deco&a eflr

4

x

Dieta afmaticorutm.

^ feta afmaticorá,Panis temperatus. Olera;porrus,eruca;cepeco&g,

caroarietina, pifces fimiliter afpratiles, cü pipere &

J— rapg cücymino,

anifo, Spelta,hordeum codtü,atnyl

um , Fru&us,ficusficcg;uuz paffæ.vii

gumfubrubeum,in quo co&um fit hyffoputn,uel calamenthum,

Librideuiduinuarijs morbis(finis.

1»CONSTA

NTINI

* | -ig

AWFRICA

NI MEDICI, DE M

ian—þholïalibri'duo-.'

BU ANCHOLIA alíjs corporís morbis animüm m

gis cóturbat.Huuius fpecies utia qu

àe uocatur hyp'echom

j

?

dríaca, eft autem in oreftromachi , Species autem altera

)

in cetebri eft effentía, Accidétia qua inde fiütanimae,t

mor &triflitia uidentur effe . Quuz utraque fiunt peffe

ä

ï

ma,& animam cófundentia. T riflitig enim diffinitio eft,

rei multum amate amiffio , Timoris uero rei fibi nocitura fufpicio . Fj

íus àutem paffionis qualitas, &t quom

odocorporis fit diflurbatiua propolle

hilofophis in principio nonfunt prae

3noflro efl dicendum. Sed quatuor p

»

«ermittenda obiecta, primu

m,an fit. Ex cuius refponfi

one intellieitur an fít

»

t. V nde diffinitio dicitur fubflantialis. Tertiutm

Yes,necne.Secüdum quid fí

u

artü quare fit.Quae quae

quale fit,

&exqua re,qual itateseius oflendüt. Qu

flio caufam fuz effentizc intimandam fibi quarit.

Melancholicaautem paf/

firmitate fui prefentiam oflen

Íio an Ht,fuperpacaneum eflquari,cm exin

dat liquido, ex triflicia, uel timore ; fíue fudore eidominante ,

Eft igitur v

perfed&dum abhacq

üxflione &laborandum de quid fit,hoc eft, diffinitio:

niat credulitas,

ne. Eft ergo melancholia cuiuslibec rei malae ut fuperue

Extimoreenim & anguflia,fufpicanturuenire non Bentura,

Alij aliter diffi,

níunt, melancholiam, dicentes éffe fufpitionem anitng dominátem, ex qua

Qualisifle morbus fit diffinitio per partes ex

timor & angulïia' genei-entur:

olera tigraz eum adcerebrum faliac, &&

r?ofitï ; declïrab-iïc- .älïumus enim ch

adlocum,

DB .MELANCHOLIA LIP.

Y.

a&

tü

ad locum mentis ueniat, lumen eius obfcurat, turbat, &peffundat, prohi,

ve

bensne quod comprehendere folebatïfed quod oportetcóprehendat. V n

[3

dehac fufpicio generatur peffima, utimaginetur nó imaginanda,& cor ti»

mere faciat,terribilia. Cyuibus paffionibus corpus totum afficitur cum cor^

Im,

pus ex neceTitate animá fequatur, Patitur ergo ureilias, malitiam,macilen

tiam,corruptiones uirtutum naturalium,non fecundü quod in fanitate fole

bantcurrétium,Caufa hutus morbi & principium orieinis fue efl multifor,

(

mis , Vel enim efl deincipiente mala corporis cotmplexione,id eftfperma,

r

tis corruptione,uel ex corruptis matricis menüruis,qugnutritiua funt fper,

i

tnatis,uel deuuluz corruptionibus,ubi feetus concreatur, His enim omni

bus (i mala complexio,calida, & ficca,uel frigida, & ficca dominentur,cor,

poris fubflátia corrumpitur, & ut hanc paffionem incidat, apparatur, uel in

toto corpore, uel infolo cerébro, cum fubflantiá deficcat mala illa com ple

xio, üirtutes ordínatiuas;id efiimaeinationem, memoriam,rationem, red/

dens turbidas, & infirmas,propter fui nutrimenta,quz à cerebrorecipiunt

- fubflantiam,;cibum fcilicetnigrum,nec bonurn,neq; mundificatiuum.Hge

otniaà complexione pritna, corrupta funt nafcentia, Qug autem propter

complexionem corpus,& anima patiuntur. Poflquam coplexio prima cor^

rumpitur,multiplex efl & diuerfum melancholiegeneratiuutn & huietnor

bo faciens potilftmum, Primü & fortius,multitudo cibi & potus,feglipgen,

J

. tia mundificandi corpus, ordinatio fexneceffariorutn colle&a cutn aequali

1

menfura,id eft,motus,& quietis,fomni,& uigiliarü,inánitionis,& cótinen»

Jb

tig,cibi & potus;aérís & accidentium animg,Haecenim homini dum ütuit,

f

neceffaria funt, cum ipfiuelipfa (anitas infit , uel infirmitas , Qu frabur;

l,

dentplufquam oportéat, mala in corpore generatur materia . Vnde & hu

móotes corpotis corrutnpuntur , & corpus in huncmorbum labitur , Ítem

l

nocent& corrupti cibi, & (epe mutati. Obfunt enim lentes, leporum car^

]

nes,utpote fuccum fanguinem Senerantes.Nocent & dactyli, carnestca/

f

prine,uaccinz , chamelinafcrofuling,uerrine, quegturbidü & eroffum fan

In

guinemgenerant.Impediunttnaiores, & falfr piíces, caferueteres;ficcze, 8c

falfze carnes, conchaáe marínze, pifces néteres, & tmaxime in (aleuna no&e

ï

immorantes. lNocent,& mutabilem fangüinem' facientes, & choleram ni/

gram redigétes,íicut carambie, melongenia, mel,nüces,lentifci,ficus cum

y

. Bucibus,pinez;fiflici , Sienim hzec omnia fepe comedantur, choleram ni

. gram coadunantin corporibus, unde in tnelancholiá conuertuntur, Opor

lf

; &et autem intellipere, quia otnnis infirmitas diutgrna,feu acuta,ficut poda

gra, colica,melancholia, phrenefis,tertíana, pleurefis,ophthalmía, non ex

"

malafolent nafci materta,nifiomnia membra deficfam,atque' ipía defluant,

Obïha, fntgf fora;

. ad quam illa fluunt, quali-acunqu-e illa fint, nobilia,fiueion

&

AA

á-

eu

3

« — ec.cc

282

CONSTANTTINI

AFRICANI

&

(euexteriora, Omnisautem membrorü defe&io, uel naturalis efl,uel pre/

&

pter morborum maximas fortitudines , unde & uires eorum deficiant , &

li

complexio eorum mutata in hos morbos recipiendos fit adepta. Itetm in^

I

ueniuntur. plurimz fortiores membrorum defectionis cauíz , caloris fcili^

In

cet multitudo , & fenfualitas, fiue imperfetio , Qualecunque enim mem^

la

brüm perfectum eft, & naturalem habet fenfutm, ficalida fitfua complexio

VU

antequam morbus adíit, fentitur paffio, & uenturü expeétat, cum fibieum

n

attrahat,ficutfanguinem uentofa. Vtpote uidemus in podagra, & iliorum

h

doloribus, propter calorem pedum,&inteflinorum. Quia ergo melancho

líci accidentia fentiuntanitma , uel corporis, cum certa nonfint, uel quia fi

g!

f

gurát ea in mente ex cerebrorum defectione, Cuius rei caufa fumus de chov

K

lera nigra mentis fug obícuranslumina, & contrahens , ne rem ficuti eflui

deat. Inde eorum rationalis antma rem frigidim & parentum horribilem

E

uidet, quäm amare debet , resfamiliaris fugitur, de qua uidenda molefla/

tur , Ítem quia melancholia corpori & animze paffione fua nocet, neceffe

efl, uceius caufa corpus infirmetur &anima. INos autem diximus de caufa

infirmitatis corporis,id efl,complexionis corporis, uel cerebri, uel plenitw

dinis , uel ex neoligentia purificandi corporis , uel ex cibarfjs cholere ni/

era generatiuis , lungamus ergo & dicamus habitantes ín regione calidif/

:'g

fima, nelfrigida; feu ficca, 'üelfrigidra & (icca ,uel qux aerem inftabilem ft

cut autumnalem habeat , choleranigra abundat, & fimiles hisregionibus

funt morantes paludofis , lutofis, lacuofis in uallibus fitis, & fuper magna

flumina: In his enim locis, & folutio aufertur , & fuperfluitates corporis

non mundificantur , cum aér eorum fuffocatus fit, & putridus. Vndehu^

moresin corporibus adunantur, & pofllongum tempusin infirmitates ha

iufmodi dilabuntur: Similiter dimittentes confuetudinem mundificandt

corpus, ficut phlebotomiam, fcarificationes in balneo, fudorem,exercitia,

harmacias, uomitus , Haec inquam negh'gentes in corporibus fuis tnalos

adunant humores. Quibuscum impleantur,paulatim in choleramnigram

mutantur.Similiter bibentes uínum nigrum & ponticum, cumodore hore

rendum, choleram nigram duabus ex caufis colligunt. Vna quia huiuftno

diuinum nó nutrit, nififanguinem turbidum,eroffum, parum & nigrum.

Quia uinum nutrit corpus , non fanguinem nifi ex cholerum &liquorum

in uitro qualitatum , Altera eft caufa percuffio fenfus, ex ebrietate fumodg

nigro, & peffimo,cerebrum corrumpente,& ab imoad hunc morbumap,

paréte. Similiter uinum uetus, & calidum,fepe bibitum facitficutuidemus

in ebriofis . Sepeuinum forte, & multum bibentibus,hancpaffionem. & fi,

tmiles huicincidetibus,uelut tremorem,epilepiïam,apbplexiam, & fimilia,

ex duobus

Qalenus ;Peior,inquit, morbus,& mortalis ebrioforum eft qui

contraris

DB MÉEÉLANÓKHOLDLIÀ LIB

KC

a85

äönü'äriis humoribus,acuto cholerico,& crudo phlegtnatico nafcitur. V n

de mortalis eft & peffimus,ficut in hemitriteo uidemus.Efletiam & ex cho

ä

lerarubea,putrida,& extra uenas,& phlegmateputrido íntra uenas, Vnde

"

imortalis eft & peffimus,& raro quis ex ipfo faluatur. Paulatim enim phleg:

n

tnaindigeflione prolongatgr, proptergrauitatem & duriciem eius, Cho»

Q

Teraautem rubea diffoluit uirtutem propter fuam fortitudinem, & accideri,

zium fuerum magnitudfnem.Vbi uero haéc duo iunguntur;non poteft du

rareinfirmus. Item alia inuenitur caufa, his contraria,unde generatur me;

Q

tancholia,Sienim quidam nec multum cotnedentes,uel bibentes,ficut reli/

——

€ioft;& hominesreuerendi, in die ieiunantes, & node uigilantes, Quibus

!

fanguis dum minoratur,&in choleram rubeam mutatur. Cuíus poft longa

tepora humedtatio finitur,& turbida effecta;in choleram nigram mutatur.

Vnde& melancholía concurratur. Item multa quantitas fuauitatis quietis,

:

acfomni cliymos colligunt, Qui poft multà tempora rputati in choleram

k

nigram funtin caufa iflíus morbi, Videtat autem incredibile; quod exerci/

1

tia multa,atquefpiffa incenduntcorpora,hutnedtationes eorum confumen

tia,& in choleram nieram uelociter immutátia, Sufficitnobis dixiffe de caa

facorporis, uel melancholiae, Oportet ergo utpotepromifitnus,eam quae

/

e(l fecundum animam dicamus , Habet igitur animaactiones fuas mutabi

ü

les,ficutdeira, in pacationem : de triflitia,in lenitatem : detimore in auda

$

ciam (imiliter. Haecautem funt ationes uitalis anime . Rationalis,funt ni

H

miacogitatio, ratiomemoria retinendi :Inuefligatio rerum incomprehen

l$

fibilium, fufpitio, fpes,imaginatio,perfeum & imperfe&um rei arbitriü.

Qu omnía fiprofundiffime, &fpilIe aníma operetur, caufa (unt quare in

ielancholiam illabatur, Videmus entm multos relioiofos &t in bona uita

'veuerendos, hanc paffionem incidentes, ex dei timore, & futuriiuditfj fu

]

fpitione, & futmmi boni uidendi cupiditate . Qyuía omnia fuperanteorum

animas, V nde nec cogitant, nec muefligant , hifi ut folum deum ament

& timeant, & in hanc paffionem incurrunt, & ficut ebriofi fiunt, denimía

fua folicitudine , & fua quafi uanitate . Corrumpuntur igitur actionesani

ma, & corporis in huiufmodi. Corpus enim animam fequitur , fuis actio

'bus. Animauero corpus in fuis accidentibus . Illiuero qui femper funtin^

tenti in fludio , (icut philofophicis libris, & alijs huiuímodi . Haccenim de

accidentibus animae (unt rationalis , & ab ipía procedentia , quafi planta

tata funt in ea &radicata. Sicut Galenus Platonem dixiffe teflatur : Quic/

—— n - -

quid , inquit , mente noflra recondimus , de autoritate eft fapienti2 , cu

iusanima recordatur., Intentio Platonis fait, utahima alligata corpori , au

tentice recordetur, quicquid fcieri:amecluam innecteretur corpori . u^

AÀ 4

- Tufmodi

284

coNSTANJJNL,AFxIGAN!

iufmodi melancholize funt uicini , propter inuefligationem fcientiz , &

fatipationem fux memoriz, & triflitiam de anitnae fuae defectione,& pro»

IT

pter intentionis fuze complementum ac firmamentum., Omnia hzcme;

b

moriam eorum deficere faciunt & rationem , ac intelle&um . Sicut dixit

Hippocrates in epidemiarum librisfexta particula : Animae, inquit,labor

efl cogitatio, Sicutefl corporis labor ambulare, quare peffimos generat

Pl

morbos, utpote corporislabor , ta & laboranima in melancholiam facit

cadere , Quodautem dicendum eft de eis qui amata fua perdiderunt,ficut

6

f

qui filios & chariffimos amicos perdfderunt.,- uelrem preciofam quam re»

|

flaurare non poffunt, Sicut fapientes libros fuos fubito amittentes. V elfi cu

pidi & auariperdideruntrem,quamfe non recuperare Íperét.F1xec omnia

hisoemiítum,&triflitiam,& angufliam faciunt .Qug & mentes percutiüt,

j

&ad melancholiam paratas reddunt. Quia ficutanitmae fanitas eft fapien,

tia,& comprehendendorum ueritas, ita eius infirmitas eritinfcitia . Vnde

Galenus ; Pulchritudo animae eftiuftitia, Turpitudo intuflitia, FHae caufae

11

omnes, melancholicis funt prin,cip**ales ,& generales, Oportet ergoutdi,

camusfpecíales melancholtze diuerfitates , dequa materia mafcuntur . Me;

lancholíca igitur paffio triplexeft; Aliaenim eft in ore flomachi-Alía inhy^

ochondria. Aliain cerebro.In quo dug funt confiderande; Aut enim ín ef,

Íentiacerebri,autin toto corpore, qugà pedibus ad cerebrum foletafcende

El

re , [n effentia cerebri,uel cum acutafebre, quod plurimum fitin phrenefi,

& ex cholerarubeacontingit, cum adincenfionetn deuenit, & non nigre

fcit,nec melancholicze attinet paffioni , Flanc fequitur facundia, excitatio,

atque ira, & uident multa ante fe, indiuidua nigra, & finon certa,ïalfa'q; fi^

milia. Velfinefebre, qua eftde melancholía naturali fubflantize,cerebri do

minanti, & complexionem eius mutanti, Hac uocatur leonina, quia hanc

paffíonem habentes infurgunt ut leones ,& audaces, & fortes funt, ficut

leones. ch,fpe;cies adfanandutn molefla eft,& ad medicandum,dura. V el

decholera nigra eftputrefactaqua ficutfex fanguinis uidetur,& niger chy

mus uocatur, nequein ueram melancholiam mutatur ; Qu àtoto corpo»

readcerebrut afcedit,& eft huic fimilis, [tem ex omnibusnafcitur hutno»

ribus,quiincenfí in choleram nigram mutantur , & ad medicandutm facilie

eft, (i(e mutauerit, &uera cholera nigra fuerit, dominans cerebro, ftue na»

turali complexioni;Fanchabétes perfectam & plenariam, nullam fuarum

qualitatum,uel actionum oflendüt fe mutaffe , quia naturali cerebri mutata

complexione,accidentalis fuccedit temperies. Apparentauté, malum inge

nii,aftutitia,audatia,uerftofitas,utfi quis caftigationé adhibeat nulla audiat

dehis. Perdiderütaflutia;propter cholerg nigre fumü operienté eorü cere

nte,lu

brum,Quiaficutfol quilumen eft tgundi,nebula,uelfu:pg interuenie

mcq

—

a8$

T.

fo,

inén mittit,(ic & eorum mens cum fatbus cholere nigre adipfatn afcedit;

ne

turbida fit,& obuiatur ei;ne fplendor eius poflit euagari,& uideatrem qua.

lisreuera eft.EHgc autem fpecies melancholíz,&alia qug ab ínferiore cere^

hi

brum afcenditcorpore;cum plerie fint;& perfrigidaemultum funtocculte,

bor

at

&obícurg,ut nullus fperet;uel cogiteteas efe, qug ex qualitatumdiuerfitar

te continguntIntelligereenim natüras hominum,& a(lutias eorutn incom

idt

prehenfibileeft, Ex diuturna ieitur conuerfatione,& ipforum cognofcitut

at

TU

cohabitatione,& quía naruregin fanitatibus intellectg, cum uideantur àprio

riefIe mutatg intelliounturin haspaffiones incidiffe.Verbi oratia: Si intel/

ia

ligamus aliquem naturaliter uanum,facundum,iracundum,& pofleairam

n-n'a

eius quieuiffe uideritmus , ut diti taciturnum, intendimus effe morbum , &

ut

hac paffione laborare ipfum. Similiter fitardus fuerit ad loquédum, & man

ety

fuetus.timidus, & poftin refponfione feftinus,& uerbis facundus, & audax

u

if

apparueritintelligimus quod hanc infirmitatem ircurrerit [nuenitmus ku

fum clariffimum medicum de tmelancholia feciffe librum ,& dixifle multa

d

iinprima particula deaccidentibus quz melancholiéi patiuntür , & de aftu;

l

tijs eorundem, poflea adiecit: Tantum in hac particula diximüs de melan:

ny;

«holicis accidentibus , ut file&or percurrerit (ludiofus, & intentus , ex fcri

d

ptisnon (c.ripta perpendere poflit accidentia.Monflrauit ergo Rufus in his

de

uerbís,quia accidentia melancholica incomprehefibilia funt. Caufa incom:

Z

prehenfibilitatis efl, quia cum melancholia corpusfüperauerit , occulta eft,

ii2

Item paífionesanimg funt occulte,ex incomprehenfibilitate fug effentig,&

inuenieridi difficultate . Quis enim pollit inuefligare rationes, imaginatio:

f,

nes,& memoriasanite, quot & quante fintin unoquog: Sitniliter aflutias

do

hominum quis poffit comprehendere: Vndeperfeéti mediciin dubium ce

[ic

cidere,cum nequirent ad plenum huius infirmitatis noticiam habere . Rue

t

fus autem ille de folts hypochondriacis melancholicis illum librum fecit.

ld

Sed tamen cum de fpecie illa fola (cripferit, cum qua tamen duas alías teti^

J

git ,(eomnes trescomprehendiffe dixit : Nos itaque itidem faciamus,eum

?Ol

quoque imitemur, Dicamus enim melancholiz accidentía que cerebri fant

o

propria ,collipentes duas alías, id eft, hypochondriacam , & ab inferiori

li

corpore . Quia hac fpecies quguocatur bypochondriaca nafcitur ex chov

y

lera nigra cà abundat, & in flomachüdefcendit . Qua maxima nocumen;

f

rain corpore facit &afiima. Inanima propter uicinitatem oris flomachi,

ia

& cordis triflitiam ,timorem, & mortis fufpicationetm, ut amicos fuos fi

ge

bi putenteffe horrendos dere contraria;qu&m ratio uidetur habere, Caw

i

fa paífionis cerebri, & mentis in hac paffione duobus eft modis ; Vnusmo«

Ire

dus eít ex appofitione oris flomachiad cerebrum , unde neceffe efl, uc in

l

affione fibi focietur . Cum enim cerebrum totius fit coclum corporis, ia

1l

xime oris-y ftemachi ,& femper recipiat ab eo afcendentem fumu

m cali

L

-

dum

PTR TU FUWWESIEIPTGY TTHERRESUEES

a86

CONSTAN'TIN!

AFRICANI

durn,finefrigidum;humidum,feu ficcum,quádo plus crefcit fumus, & chó

leranigra cum ipfo augmentatur. Acenditieitur fumus abore flomachi

femper ad cerebrum die ac nocte. Hippocrates in epidemiorum lib.Os flo

machinaturaliter calidum, mutat iracundiam,anime uitium, & lenitatem,

äc

& afperitatem,ficut & cor facit,cü naturaliter calidü fit.Item inquit:Eorum

)

corpora quorüftomachus naturaliter eftcalidus,macilenta funt ueng grof

el

fecalide,atque plene,cutisafpera,fanguis cholericus, quia nimius calor fube

t

flantíam cibi corrumpitin eorum flomacho.Secundus modus efl;quia cor

eorum eft n medio inter flomachum & cerebrum.Cor enim cerebroman

datfpiritualem fpiritü ad generandumanimatum. Quemiín fuisreceptum

uentriculis prgat & mundificat,& eroffiorem & mundificatà partem mit

tit ad generandos quing; fenfus.Subuliorem & mundioretm ad generandas

ä

uirtutes mentis;id eft.imaginationem,memoria, & ratiené . Vndecerebri

f

fpiritus,rationalis anima uoca£, Quod füpereftde fpiritumandaturin pup

pim cerebríaduirtutem motus uoluntarij, V nde neceffeeft ex paffione corz

dis, animam pati, cum à corde femper trahat fpiritualem fprritum in fuinu/

|

trimentum, Hecfacitcholera nigra, cum ad os flomachi ueniat,in hac fpe,

cie melancholica que uocatur bypochondríaca, & eft inanima. In corpore

fi;quía corporis uita,feuregimentum & nutrimen:

quid faciat,dicendum e

tüm ipfiusex quátuor nirtutibu

seíl: Appetitiua, contentiua,digefliua, ex

(liua uittus tribus hís dotninatur.ficut officialibus. Tres enim

pul(iua.Dige

alie funtminiflrae,quia appetitita c:bum tantum ducit ad flomachü , Corj

j

tentiuaretentatquoad digerat. Expulfiua,non neceffarajm fuperfluitatem,

g&

& feces expellit.Choleraergonigra defcendés ad ftomachü,ut hypochori

dríacum facíat morbrum, digeftiug tantum nocetuirtuti,quam etiam con»

trahit,& fuam effentíam corrüpit, Vnde & duo ei nocumenta facit, Vnum

Ó

cum & morbum permanere faciat,& digefliuam moleflas, eius bonitatem

cófundat,utneccorpus innetnec nutriat . Quod maximum eft periculum;

quia nec cholera ipfa curare ceffat neg; mundificare permim'tur,ä fuperue;

EEE

niéte cibi matería,Neq; cibus in fua melioratur effentia,ut choleram expel/

lere, & mundificare ualeat. Vnde haec fpecieshypochondriaca,ad fanan

dum eftdura , Secundum nocumentumeft , quia mora corruptze digeflio,

nitinflomacho alia nocumenta generatduo . Vnum, quía plurimus eftci,

bus quidigeftiuz uirtuti non cócordatur uentofitatem eenerans eroffam,

& inlationem mult3 ad diffoluendum duram, que femper lateraliter fe ex

tendit fub hypochondrig, & defcendens ufq; ad inteflinum colon uocatum,

& contrahens (lercusad defcendendum, quam patiuntur ex (iccitate dipe:

flionis.Huíufinodi fortior eft morbus in moleflatione fua.Plurimum enim

uentofitas cibum leuat indigeflum ab inferiori flomacho ad fupremum;

nditur ;

Vncïe in fua concauitate inuifcatur , & uirtus digeftiua confu

Secundum

lï

l

DE MELANCHOLIÍIA LIRB T

iez.

là

Secándü,eflcibi corruptio ex indigeftibilitate;flomachü faciés deficére;ut

di

& elonget cibitempora, & omnia quaineo generantur,recipiantcholerá

(lo

t

rübeam,feu phlegma,fecundum náturam cibi,& complexionem membri,

n

Quibuídam enim aliquando ad flomachum cholera rubea, quibuídam de:

Ícendit phlegma;quibufdam utrag; mixta; Omnra autem ifTa in corpore ge

v

Hbl

nerata;ex cibi & potus fuperfluitatibus,elongant témpora .Sufficiunthaec

Of

ex paflionibus melancholicis. Oportet ergodicamus accidétia qui& nafcun

tur uniuerfalia & partícularia. Sicut triflitia, timor derenon timenda,cooi,

E

m

tatio,derenon cogitáda, certificatio rei terribilis & timorofe, & taménon

timede,& fenfusrei qugnon eff. V identanté oculos terribiles,& formas ti»

J

morofas,& nieras, & fimilia. Sicut widit quidam laborans haé paífione ; Vi

ht

debat nigroshomínes eutn interficere volentes, fiftulatores quog; & cym»

hrj

bulatoresperangulos domus fug canétes,Sunt & alij qui putant fe nóhabe

lu'!

re caput, Talem Rufas feuidiffeteflatur. Fecit ergo eiimitram plumbeam,

oty

utfentíens grauitatem hanc,caput non dubitaret habere, Alijaudiuntquz

ly

fi aquas currentes,uentos tépefluofe mouentes, uoces timorofas & terribi

lesinauribus fuis fonantes,fonitus niegdie, nequenoctedefinentes , Quae

J

tamen omnia funt falfa, Alij foetentiaodorantom nia)qui odoratum habet

Ty

«orruptum, Alij perdunt faporem utpulium cibum faporent, propter fapo

*is corruptionem, Àl

ijfua corporà putanteffe maiora quàm fint, Alij putát

Iff

feeífealiquid aliud quàm hotmo factos,ficut putauitfroulus in paffione ifla,

Jv

"Alij corruptam habét imaginationem,& rationem, ficut qugdam paffa eft,

m

inuentrehabereferpentes autumás, Quatm Galen. fe uidiffe teflatur : Sunt

T

& alä qui ceclum fefugere putant,timentes ne fuperíe cadat, Qui ín mente

D

cogitant,ne deus celum tenendo fatigetur, &ita fuper femrundum cadere

permittat,& iterum homines periclitentur, Alia huru'modi accidentía mul

ta funt, & innumerabilia , Eft & aliud quoddam , quod commune & pro»

1

prium eft omnibus. Medicinze ením funt defideratiffimi , & ad medican;

e

dum adeo ardentiffimi, ut & medicos precentur , & przeciofiora quae ha^

d

bent, pollicentur,Sed cum mediciad medicandum fe adparant, eisnonaw

y

Ícultant;nécobfecundant, Quod omnes melancholiti faciunt. Hecomnia

anime funt uniuerfalia:corporibus attinenxatia,ufgiliæ,macilentia. Hxcíunt

Y

accidentia animz, & corpori inhzerentia,& uniuerfalia , Particularia qua

1

dam eiufdem fpeciei omnibus indiniduis funt communia , Quaedam in d

uerfts,diuería, Accidentia patientium iín omnibus e[l'entfa,funtuigüiæ,do»

Ü

lor capitis, fplendor in oculis,circumuagatio, & gxultotiens depreffio ocw

lorum , Quidam multa comedunt, & fortes (unt ad appetitum , Quod fi

uno momento ab appetituretrahantur,uite fuae defperare uidentur. Quia

tanta eosmoleflia fubfequitur , utex feruore cholerze niora nullatenus ca

)

j:

rentam ciborum patiantgr, Alij adeb perdiderunt appetitum , ut ui

ere&

MENURUUETSUTME U

2£8

CONSTANTINI AFRICANTI

[

derehorteantcibum & potü, & m

anducare prohibereaflimát fibi neceffe;

fi

Huiufnodi melancholici peiores

(antceteris. Corpus cofumitur & deficit

tur. Maà

ducantes multum,& (i eis noceat

d

unde non diu in hac paffxone utut

multitudo aborü in augmétation

ibus morborutn,falubriorestamen, quia

Pl

[

lucrantur nutrimentum corpora,

Quia ficeffentà (uperfluitatibusmorbos

ex naturg regimine,

uel ingenio medicine quo

in corpore augmentátibus,

quo modo poffunt &hec

expellere. Id

etn fitin melancholica fpecieäcorpo

Sed tamentimor & triflitia & alia prazdicta zþci

readcerebrtum afcendente.

j

dentíanon in eisfuntcontínua , fed potius aliquando intermittentia. Non

enim àcorpore aícenduntad cere

brutp, tififecundum quantitatem in corz

accidétia funt. & preedicta &

orecoadunatorutmn, Hypochondriacorum

eexten(io,uentofitas in

flatiua. Aliquando enim ita

qugdam propria,utpot

D

eorum Inflatur extremi

tas,ut crepetur extenfa, Aliquandofentiunt uertiot

ä

acidam,& melancholicam

ginem öccapitisgrauitatem. Aliquado eructant

bumiditatem, propter cholericà in ore flomachi reultitudinetn, fed tamen

inde funt fanati. Periculofior paffio & moleflior, ficcitas efl uentris propter

melancholicam inteftinorum uentofitatem,flercus exire prohibétem, Alij

amantíolitudinetn, & obfcuritatem, & ab hominibus

E

pfgrftiam habentes,

remotionem, Alij fpatiofa

locaamant,& lucida;atq pratofa, hortosfrpéti

diuerfa muficorutn generaaudire ,lo;

feros,aquofos.

Alíjamant equitare,

qui quog;cumfapientibus

,uel amabilibus : & fi foli remanferint, appropin/

quare uidentur morti , Hi talia patiuntur accidentia

, qui eis funt impaffibi,

lia. Alij habentnimium fomnum,alij plorant,alij rident. Qua omniaacci

dentía proprias habétcaufas , Semper enim pigri

amantesíolitudinem,ob/

fpi^

Ícuritatem,& ab hom

inibus remotionem,melancholicum habent cor,

Exfu

ritum uitalem operiens, Vndead mala futurahabentfufpicationem.

moenim melancholico eorum imaginatio obícuratur rem imaginás timo

rofam & peric

ulofam, Spatiofa amantes loca,hortos,& fimilia, non melan

ffimam. Horum mens & ratio femper prius percutiun/

choliam habent pe

tur hfumo,quàm cor.

Vnde ad íanandum leuiores funt, Nimium habentes

famü melancholicü imméfam habent . Cho

fomnü,uirtutem fenfibilem in

duplexe

fLcirca fomnü, & uigilias . Quae enim

lera aüt nigra in actione fua

e

dominatur effentialiter,cere

brum deprimcs,ex fumi multitudine ntmium

atibus facíat, uel cum qualitate faciet

facitdormire, Quod ficum fuis qualit

uere incen(a,unde naturaliter fit nipra

,uelcum iamfereincenfa, Nigra atw

tem naturaliter fomnumfacit. Feré incen(a qualitas facit uigilias,quia pun»

"

tes habentmelancholiamn iam fereincene

git

cerebrum & deficcat , Ploran

de & nimium plangüt;quia fumus peffimus eorum

fam,&eruginatam, un

calefacit cerebrum. Ridentium n

elancholica,nondum eft completa. Corz

lexiones eorutn funt

E

Pgra enimeorum plenafuntbono fanguine,neg; comp

-

corruptg.

t

DE

MELANCHOLI!IA LIE.

,

286

)

corrupte. V nde Hippocrates in aphorif. Métis cum rifu alienatio cumnon

d

fit perículofa eftfecurior.Qug cum grauitate efttriflitia,nonefl ecura cum

at

à fanitatefic longinqu a,chri autem propter tetn pexjatü fanguinem,& eius

]

claritatem,femper in íomno rident.Letatur auté anima de corporis fuicem

0f

perantia,cum anímg femper fit fequi coplexionem corporis , Vnde & mul/

l

tosinebríatos uíno,uidemus ridere multur . Letatur enim anima de cotv

o

plexione fuatemperata, utpoteàuino humedata. Multum enim inebriati

ii

plorát, propter corruptionem fui cerebri, & defectionem fpiritus animati,

O

Item in fpleneticis uidetur 'gra'uftas , & rifüs raritas,ex corroptione fangut/

u)

niscum peffimitatefui, & cholerg nigre commixtione,necefle eftut (angqi

nis fubflantia eis clarificetur, ut pertotum corpus fubflantialiter eattempe/

It

ratus , Temperatus autetn & clarificatus, follicitat animam &dilatat, unde

g!»

rifum &letitià oflendat, Cü rifum nominauerimus cofequens eft ut quid,&

quomodo fitdefiniamus.Rifus ergo anime admiratio eftde realiquaquám

"

comprehendere non ualeat:quidam tamen aliter diffiniunt, Rifus,inquiüt,

U

eftdere cuius rationon potefl reddi, ut fitab anima ratíonali.[nflrumétum

iþlïüs'elï n ü'c"dt'quf dam dixeruntuelepar,quodfanguinem difcernit,&

$

jmmíxta determinatislocis mittit,ficut choleram nigram,rubeam. Alíj cot

lj

inflrumentum rifus effe autumant. Sanguisenim qui mandatur cordi, cla^

Vi

rioreft,& fabtlior, atqj melior, & corplus habet fpiritus, quiàm fanguis ab

epate miffus. Item,cor fundamentum caloris eft naturalis,quifubüantia eít

[/

Jl

fpiritus uitalis , Materia rífus, fanguis efl clarus, per totum corpus diuifus.

Complemétum lt rífus, anime definitio de re unde efficitur, fiue fitiocus,

fiue noniocus,Redeundum eft ad rifum, & dicendum:Rifus uel extoto au/

y

[/

fertur,uel paruus eff, utin fenioribus, quia tri(litia & orauitas, & accidentia

melancholica,femper hancetatem comitantur,propter paruitatem fangui

nisin ipfisfenibus , Sequitur &alia ratió, quia fanguts bonus, fiue malus eft

/

paruus,(iccftaä quog & Ffl'gidx'tas eórum membris dominantur, quia calot

/

naturalis,& humiditas fubflantialisin eorum corporibus finiuntur.Sufficit

dixilTe de rebus ad rifum,& fletü pertinentibus. Aliquádoin omnibus cor»

j

oribus imelancholicis, morphea niera , impetigo parua apparentes aditv

uant, Sed (ipuftulas magnze apparent, non adiuuantcum potius aliquando

interficiant, Aliquando hi mollitiem patiuntur epilepticam , quia cholera

niora cerebrum percutit , Quidam enim epileptici fiunt, & de epilepticis,

melancholici. Multi etíam leprofifacti füntmelancholici,nectamen melan

:f

cholía iuuateos àlepra. Vnde Hippocratesin epidemiorum libris : Vtme

lancholia fiat epileptica , cholera nigra facit: Cosrupta in complexione fpi/

ritus animati, &oppilatione fui uentriculi , Quia autem epilepfiam nomi/

nauímus, oporteteam definiamus , Epilepfia efLeroo humiditas carens, &

animam actio/

| .uenzriculös cerebri implens, non ex tototamen prohibens

netn

. BB

UOLU WRR A N E RUE NT E EEPTTS

JUTLTECONAMETE K CURU a T mUprS

390

CONSTAN'TINI

AFRICANI

nem monflrare fuan,quoaduíg natura oppilantem materiam digerat.V n

deantiquihanc paffionem apoplexiam uocauerunt minorem , Apoplexia

enim maior,totos cerebriimpletuétriculos, Accidétia apoplexiam fequun

tur (enfus & uoluntarij motus auferütur, mens & uirtutes ordinatiuz cor^

rumpütur. Adeft,etià (pafmus qui peior eft omnibus,qui uirtuté cito diffol

uitfpiritualem.Item fuffocatio féquitur digeflionis,& uring preter uolunta

tem ebullitio. A uulgo diuinatio appellatur,quia morbus eftabícofus,dicen

tes demoniacos effehiunc morbum patientes.Sed medicorumalij epilepfias

alij dicüteffe maníam. Qui morbusbifariam diuiditur:eftenim cum febre,

aliusquidecholera rubeanafcitur. Eflfapertus ifle modus. Alius interpo

latur,qui decrefcenteluna, uel minuente, nafcitur , Qui rurfusin duo diu^

ditur ; Alius enim eft melancholicus, ficuti efl cum melácholia ín epilepfiá,

uel epilepfiæ inmelancholiam mutatur. Alius phlegmaticus qui dehacmmze

terianaícitur Galenus : Qualiícungyinquit, epilepfia nafcitur in plenaluna,

materia eius efthumidiffima,cum omnis res humidiffima erefcente,uel mi

nuenteluna crefcat.In homine autem quatuorhumores creícunt, & maxi

mefanguis & cerebrum,quia humida funt.Minorante autem luna,materia

eftfrigidiffima,& parum humida. Reflatquod in hac particula diximus de

melancholia, & diffinitione eius, In fubfequenti dicamus libro, quomodo

þgc medicanda íit paüi?.

3S»CONSTANTINI

DE ME

AFRICANI MEDICI,

lancholia Liber (ecundus.

ls

Edicari uolens omnem morbum,intédere debetin expä

C*

TA

547

m

gnanda & expellenda materia infirmitatü,.Si camen acci

dentía (intmolefla,periculofa,& timenda,oportet flude

ri in hismitigádis, & poft materiam expellere , locum

x

w

fuum mundifícare, Cum ergo paífio melancholica an

DT C lt

me, habeataccidentía timéda,& periculofa,i-n primisa

feréda funt hec,fufpitio feilicetfal(a;imaginatio corrupta,adhibéda rationa

bilia,& gratauerba,cü perfecto ingenio,X fufficienti memoria,tollédo que

in anima funt plátata,cü Jiuerfa mufica, & uino odorifero claro, & fabtiliffi

mo.Corporis accidétia,macilétia,corruptio digefliug uirtutis,nó adeó funt

timéda,fed medicáda cá dieta . Quiatame melaácholia eft diuerfa, uaria de^

