ligemus, Á partenaris effluentis uentofetur fine (carificationibus.

^

De H(Turis

!

d

36

CONSTANTINI

AFRICANI

P

Defiffurislabrorum.

Cp. XVI.

do

n

Abra aliquádo fiffuras;aliquádo patiunt puftulas fiue uulnera,-

Quod exacutis cóotingithumoribus , hís aterit fubueniendá

lor

lot

j

PE E

:

p

d

oleo,& rofis,uiolis,uel cera,& oleorofaceo, Si puftule (inthu

EE

fe

59 midze,rofam ficcá cü gümitepera, öc labra unge,uel cü fanda^

lisrubeis,rofa,gummi arabico,ceruffa,temperatis cum aqua rofata, Aliud,

lr

Recipe cerufTx , uel rofe,drach.io.cerg drach.s.litargyri,cadmig argentee;

W

hemathitis, ana.fcrup.2-croci.fcrup.5.olei rofati quantum fufficiat.Sicum

hi

d

multa fint cócauitate,axügia anferis,caprg uel medulle bouinglabra ung-fx:.—

De grauedine litgue. -

cdp LÀ

XVII'

(

t

Ingua aliquádo motutn perdit,unde & (enfum amittitfermonis,

Cuius caufa efLex defe&ione uíirtutis motiuae hcerebro ueniens

te, uelexneruo per'qgö uirtus ipía tranfit coflipato apoflemate,

uel quapia alia re;uel proprie uitia in ipfalinguze funt fubílantia, ficut cople

xio malaex frx'gore,fiue calore,humiditate ficcitate,uel apoflemate,tumor

&fimilia.Quodfilingua nimid uídeat tumida uel rubea, nitniti calorem fi^

enificat.Si alba,frigiditaté,Si mollis,humiditate,Si fícca & contracta,ficcita

f

£e.S1 Íunt apoüemata, uel uulnera,uel puftulae,(rue tumöres,aperte intelliei

f

mus,quia his fermo impediatur.Silingua fit(ana, nullas habens puftulas uel

1oaculas,loquela tamen fitablata,&alia quedá corporis mébralaxata, cere/

[

broerit infirmitas. Si(ermo aufera£ nullis alijs mébris patiétibus,ex neruo,

rum eft coflipationibus , Aliquando perditio eftloquele, ex perd'itämätel

Qu cü omnia difponamus curare,in corporis uniuerfali plenitudine,me:

dià uel cephalicà debemus imminuere, nifi quid cótrarium uideatur obfta;

re. EfL auté fáciendü fecüdum uires patientium, quia humores cum fangui,

ne funt mixti. Pofltamen humoribusidominantibus infurgendum eflcum

medicaminibus.Si morbus fitex cerebro,uel neruo, per quem tráfituirtus,

dandüeftunde cerebrü müdificetur,(icut hiera fortiffima Graleni, hiera lo^

äc:;

godion,híera Archigenis,hierapicra;& interuallispurgetur cü gargarifP

mis:flernutationibus etía calidis, & odoriferis, V ngetur caput cüaqua cali

da,ubi chamomila,anethü, melilotus, & fimilia fint co&ta . Vngamus poft

caputunguentis calidis & diffolutiuis .Si fit inlingua coplexio mala,& cali

da,phlebotomande fantambe ueng fub linpua.Purgandum eft cum miro/

balanis,caffiafiflula.In apoftemate calido gargariffmum facfamus, cum fuc

cOÓ folatrl',portulacg,boraginfs,coriandri,fucco maligranati cum aceto , $t

militer gargariffanda eft aquaubi rofa hordeum,lentes, & liquiritia (intco

&a. Sidurüm fit apollerga, gargärl'lïmus cum ladte fíat, & fapa;& aqua ubi

ficus ficca, & marathrü fint cocta . In frigiditate & hutniditate apoflemacis,

$, & the

quodalbedo & mollitieg.portenglit, demus hieram quam diximu

: riacam

bDE MOR.'-'Bz COC. ET CVRA'T, LIP, IL

$7

triacam maioretm , Éricemus limguá cum philonio, fepebalneandus eft

ali/

i

do aere (ine aqua, 'Gargar'n'fïmus fiatcüm finapi

,& melle, Alius gargäri[L

mus Ioanis Damafceni, qui diffoluens phlegm

Q

alineuz;ad capitis ualetdo/

5

lorem,& paralyfin.Reape origani,pyrethri,zi

ngiberis,piperis nrerí albi,

"

l'ongi,cinnamomi,hyfopi,m'gellg,

famfuci,cofli, pondus dquale, facpulue/

i,

rem,& tempera cutn fapa, faciens gareariffmum cum oxymelle, Si puflu,

i

le, uel uulnera fintinlingua, precipiatur ut fuccus celfi

fub linguateneatur,

t

uelarnogloffe,

folatri,cum quibus fandalimifceantur rubei

,uelaquaubi ba

*

lauflia,lentes,myrtus,& rofa fintdecocta.

Quibus medicandum efl;utpote

de bucca dicendü eft. Si uulnera (int,farin

amlentium,oleum rofatutn,cro/

eum;ouralbumen iudicamus fuperponenda, Hac conficiantur,

?

tum loannis [D'amafceni fíat,

ö; ungugn

hi

Dbe dolbrc dentium..

Cd. XVIIL

Z

—

u-

le

5

,

l

Entíum magnüeft iuuamentum, & cum iutramento tnaonum

of

£

i

E

Y

Y

ornamentum,ipforum quinon patiuntur,quod in patientibus

"

actio corruto pitur,quorum paífío eft diuerfa ,Curus diuerfita/

a

"

rE

b

ts parspallm eft uifui,ficut putredines,foctores,rupturze,perz

9l

forationes,motiones,limofitates & alía (imilia.Ffletiatn alia uifuinon appa^

d

rens, ficutcum nimium dolorem fentiant , & tamen dentes fani appareant,

9

Caufa eflnimij humoresà capite defcendentes, fiue à flomacho afcenden»

Ji

tes,uel humores acuti pungittur in eingruis,uel paruitas cibi, Exacutis hu

z

moribus, doloresnimij, & pulfus fentitur,propter acrediné humorü , Ex

7

paruitate cibi,dentes (untficci,oinoiua qualesin decrepita uidemus tate.

U

Significantur dentes caufa capitis dolere, quod grauitas eft in capite,rubor

U

& calor in facie,quibus tatelliountur effe caufx fanguis,& cholere, defcen^

dentesà capite.Ex flomacho,quod calor & fumus afcendens ab eo,ucl buc

cgamaritudo portendunt morbum effe (pitis ex flomacho,In dolore non

adeo magno facies inflatur,capite gratiato,humores phlegmatici,feu me/

;j

lancholicià capite defienátur egredi, Dolor in flomacho, & acida ruéctatio,

certificant morbum effe ex frieidis humnoribus,Ex calore folis,uel frigore fi

dentes patiatur,non tantum dolent ficutex humoribus. Aliquando dolent

ï

excibofiue potu actu calidis fiue frioidis , $1 erco doleát propter humores,

quales fintinquíri oportet,anà (tomacho, uel capiteuenientes. Si humores

calidi , & acutidefcenderint à capite , cephalica phlebotomanda erit, nifi

uid oburetcontrarium,ficut uírtus G aecas, Quze fi contrarize Íint,tminuen

tur ambz fub linoua uenz,dandum catharticum de hierapicra,caffiafiftu,

la.Si fintex flomacho,& calidis, pilulze de Romacþicis,& aureis funt dádac,

Catharticum cum mirobalanís, & oxyfcenicia, & uomitus inungantur,Do

utn theodo,

lo»res dentium ex groffis humoribus à capite defcendentibus, c

D

rito,

D

d

CONSTANTINI

AFRICANI

$

&t

doloresà flomacho ueniétes.

rito,& fimilibus,purgariuolunt, & fimiliter

f«

Gargarifl'mos faciamus,& flernutationes,groflos bumorescapitispurean

plc

tes.Purgatis bumoribus capitis,fiue flomachi,redeundum ad dentes medi

It

candos,cum flipticis dentes confortantibus,& humorirepugnantibus. Ca

gll!

lori in bucca,fuccus folatri,portulacze,fcariole eft apponendus, uel myrtus

f

cum aceto cocla , [n doloribus ex frigore, dentes fricemus cum zingibere,

«

& melle, In frigiditate,& humedtatione,pyrethrutn, flaphifaeriam, hyío:

ini

pum puluerízato,& cum melle& aceto temperato. Acetü,& falemin buc

Ü

cam ponito, Caparis radicem, & colocyntha cutp aceto , flaphifaeriam,

d

pyrethrum,hyfopum,elle

borünigrum puluerizato,& cum aceto fiuemel

à

lis cemperato & fuperponito dentibus . Alind ualens ad dentium dolorem

d

N

propter frigiditatem,& eroffam uentofitatem. Kecipe hyf.opi,pyreghri,el/

leborinigri, radiciscalamenthi, cucumeris fylueflris radicis , caparis, ana,

drach.:. Coque cumoleo & aceto,tamdiu quo ad folü oleu remaneat:inde

dentes fométato dolentes.Partem tamen tollens cum oleo rofato mixtam,

exparte denum dclentium mitte in auriculam.Si inde dolor non mittige:

tur, ph;iloni,ü fuper dentes ponamus uel theriaci maiorem. Si necficdolor

quieícat,res aliqua apponatur mitigatoria,ficut eft opium,hyofcyamus &

fimilia, Si dolorex frigiditate fit, radix cucumeris fyluatici, elleboram, eu

phorbium, fuper dentes ponenda funt, QuOd in principio morbi uelin fta;

[

tu eflobferuandum,

De Jeytil:m' gutridis.-

Cap.

xiX.

:

Entes aliquandoperforantur,aliquando rumpuntur, äliquam

29

!

ïg

E

e

Ü

doexhumoribusin colorem citrinü, uel uiridem ;feu nigrum

AS

mutantur.Qua omnia ex humiditate putredinum nafcuntur

[

ml

effima,qua ex malis cibis intra flomachü per neruos , & ue

::

nas curritad Irgamenta dentíum , Hoccum medicari uelitus corpus infir^

miconfideremus,ut abundantes humores purgemus, & poíl cum re cofor

tatiua,& mundificatiua,ad dentes curandos redeamus, Si corpus hac abun

dantía careat,à dentium radicibus inciptatur medicina , [n denttum radici

busfi perforatio, uel comeflio uideantur, gallam non perforatam puluere:

mus,& cum oleoluci; diflemperemus,& dentibusfuperponamus . Símili

ter pyrethrum,nitrum,cum melle temperata,ualent.Nigella affata,& cum

aceto temperata ualet. Similiter lacficuticum panno lineo, piculam i derv

tes ponatmus,cum aceto miíceamus, buccam non lauemus , Quae fimiliter.

rodeffe uidentur.Si dentes fintperforati,& doloresnimij, uermes babere

funt intelligendi. V nde myrrha,flyrace impleantur foramina, Similiterpp

pere.pyrethro,uel philonfo, uel opio,radicibus colocynthe, & femine eius,

infirmus fubfumigetur, os häþens,apc;rtü . Vel cum finapihyoícyamo,uel

cum

bE MORB. COG. ET CVvRÀAT, LIB, ir

$6

259

n

€umdente canino.F'gc enim doloré mitigant, & uermesexpellunt, Aliud,

di

Rec. hyofcyamü,femen rofe,

femen porri,tépera cum picula; & dentíü im»

pleforamina, Aliud,Rec,

Hl

arfenici,fandarache, at exagrti 1, aluminis,& gal

u

lae,ana.drach.i(pumae marinzepyrethri mytrhe;ana.drach.s. oculí lucij,

t

gumi,ana. drach.s-täpera cüuino, & mittetn eadé foramina, Si per huiuti

0/

modidolorénó mitiabis, dentesferro extrahereoportet

;quos fiex aliquo

[

cótrario nequeamus ferro extrahere,incidamus radíces d

entid,& hoc mit

l

tamus medicamentii, Rec.faring de frumento,drach.1, té

pera cumladte ti/

ria€ ,(ine ferro erà;

d

thymali,& impone doloridenti:Quod (i denti circü po

dicátur , Similiterfecem olei cum melle coctam, &in fpiffitudiné mellis t

l

dadáimpone,& idem facit, Radix colocynthe cum aceto teperata idemfa,

L

cit.Corticesradicis mori, & pyretbrü',æquali 'ponderetéperata, cum acetó

]

infale faciunthis fimile.Hgc autem nontangantur äfanis dentibus,

——

De dentibus commotis.

Cap.

XxX.

]

-—-—.Q

/

ff

Entes aliquido tnouen£, & caufa motushumores funtin dentiá

1-;':—

M

j

! j

| radicibus, Qui fi finc acuti,neceffe eft in détibus putredines, &

((,?ä—*

foramina effici, Q'uod (inó fint,contrariü.Si humoribushis in

—R

o um N

——

firmus fit plenus,puroádus efl,& müdificandus & poflea cüre

fliptica

& fj

ccattua ad dentes curádos redeamus. [n acutís er

ä

o humoribus

cephalica uena munia£,

autin ceruice fcatifice£ , deinde acacia accipiatur, &

detibus fu perponat, Giallà cü aceto coctà gargarf(ïa - Cortices malieranati,

& fümac,balauftia,flringüt détes |cü aceto cocta.Libra calle in aceto pofita,

& exiccata atgj puluerata faper détes efl pon&da, Aliud, R.galle,aluminis,

cataputte, corticis malioranati,equale podus,tépera, & puluera,mittés in

terius & exterius, Quod fi denti motus ex phlegmaticis fithumoribus,alu

minis,drach., 4. falis drach,2,fa&tü puluere,fuper dentesponamus.Cü aluw

mine dentesfuffumigemus, Aliud,alumen incefum cineré tam aricis,(ale,

equalipondere puluera, & fuper dentes pone. Inauriculas proijciéda funt

olea.Dentes funtfricádi,de bis quefamus di&uri.Dentes patiütur ex cibo,

rum acruminibus, in quibus pro medicinaportulaca, & eius fuccus, cepa,

gel nuces,uel auellang uel amyodale funtmafticandze,

—

De dentibus fricandis.

Cdp XXI.

(ES

dj Entiücolores aliq

j o

B

uádo mutantur propter dentiü putredines,& l

(

fitates . Quosoportetfricemus his fricationibus. R, furfuris

p OuEco a d

ss

J cobufti,fpume maring, af drach.ss.falis pémae, drach.so. facto

lere,

fricato dentes inde, Aliud dentes cófortans,& müdificans, Recipe

liordei farina,& (al&, que pofita in charta botmbycina cü melle prius diflem

perata,& cà charta cóbufta, diflempera cà fapa R poftea & cum fale, & exic

catis détibus frica,Aligd,den:es albificás, fanguinégin giuarü coftringens,

D

2

&bonum

L

r d

4o

CONSTANTINI AFRICANI

&bonum odoréfaciens. Recipegallig mufcatae, fpuimg marinze falis incetw

fi,cornu ceruinifimiliter incenfi, ana.drach.5.aluminis, nitri,corticis mali

[

granati,galle,balauflizeana. drachmas 2.fpodij,fpice, cofli;cardamomi,i

eni aloés,ana.drach.1.facpuluere, Aliud, dentes müdificans,& bonü odo

rem dans,uuá cadentéleuat,doloré oulg;oris,& dentiü alleuiat, Rec, corntüi

6

ceruini incenfi,drach.ra. cyperi,piperis albi;an. drach.s.myrrhe, exagiü. ;

aluminis,ammoniaci,falis,ana.drach.1.fac puluer&&cü fapa tépera , Pofl

fuper carbones affa;poft item puluera, Aliud,Rec,hordeifarinz, & falis c

melletéperati & incenfi,an.drach.1$.cochulg marinz incefe [pumze mari

ne,ana.drach.s. fpodij, uitiü cineris, boli, marmoris albi,lateris ueteris &&

albi;an.drach.s.fandaliruber,gallig mufcatg,feminis rofe,fpicg,an.exagiü,

1.facpulueré, Aliud;Rec, ungulg capring, offaá da&ylorü,cornu caprini,

conchulg marinz,offuü mirobalanorü pondus gquale, hec omnía profunt

incenfa,.Spumam marinam, galliam mufcatam,gquali pondere puluera,

TE]

De gingiuis.

Cap.

xxXit.

——

Ingiuz aliquado patiuntur multiformiter, ex putredinibus, e:c:f

-

R 22727

apoflematibus,ex mollitie,ex puflulis,ex uulneribus.Gingiuis

(

N

patiétibus,corpus pati neceffe eft. Patiütur ex corruptis humo

2

€S .

L2

d

ribus putrefcentibus & malü odoré facientibus. Mollities fan^

guinis facitfluxum, Apeflema ex calidis humoribus,dolorem nimiü & put

fum,Exfrigidis,neg; doloré,neq; pulfum facit . Minorationé carnis,& eiuf,

demfciflioné fruflratim,exacutis humoribus,dixit effe Galen. Suntautem

quatuor modi: uel enim extoto cadit caro;uel dentibus uicina interior, uel

extremitas,uel inter dentes inculcata . In mollitie curáda, cephalica incida£

uena,hoc (i cótrarium nó permittat,collum fcarificandü effe (cías, Deinde

buccalauáda cüre humiditatis reflrictiua, (icutfucco arnogloffe, myrti,ba,

lauftiz,rofzfimul,uel feparatim co&orü in aqua, Itélauanda cá aquarofa

ta,uel puroaceto, In apoflemate calido oportet fcarifart,& catharticum de

caffiafiflula dari;buccam cum folatri fuccolauari,uel coríandri cutn aceto,

uelarnogloffe fucco,ucllacte acido,uelhyofcyamo in aceto cocta.In apofte

mate frigido fi fitex plenitudine,lauetnus buccá,cum aqua ubi cocta fit ma

füiche,uel cum aceto in quo fcilla (it cocta, uel uino in quo fumac, uel aqua

cum melle calida, ueloliuarum iure. In puftulis uel uulneribus aqua rofata

buccalauetur, uel cum aceto ubirofa fit co&a, uel balauflia.In uulneribus,

uel puftulis ex ficcitate, aqua rofata cum pfyllio , uel femine citonij uidetur

rodefle. Siex diminutione fit carnis,detur medicina confolidatiua; & car^

nis complétiua ficut fanguis draconis,thus,farina orobí, mgl acetum fcilli,

?

ticum cum ariflolochia rofunda,& fimilia.

De

4 r]

NE,

|

CocG. ET CVR-AT; LIB,

ID

4i

PE -MORB.

Defatore oris.

Capc OEX

l

EL

IN

X j

s

l

j

$

Oetor inore exputredinenafcitur eíngiuz & dentiü,Siinfir/

;l;

)

n

r/?

mus admotis digitis in hisduobus nilfoctoris inuenerit, intel^

t

li

E

liot poterit,quía ex putredine fit phlegmatis inflomacho:fi au

Ral

P RCIITMS

tem inueneriteffe deoingiuis,detur medicina humores defic

cans, G carnem comedens putridà,carnemt fanamrenouans.Bucca lauee

tur cü aceto, üibi myrtus coquaturöcbalauïïia.Studeatdätes lauare, & oin^

giuas,nequid cibribiremaneat.Fricationibus utatur fuperioribus, Cibum

g

humidum caueat;maxime lac,& exlacte fa&ta.Medicina utatur,qua bucca

proutdiximus odorifice£.Si non de einoiuis,fed deputredinibus eft phleg^

matis, indemundificiduseftflomachus . Hoc fiepe c uomitu,& pilulis de

,

hierapicra, & cochíjs, & aureis, & flomachicomaiori, Abflineat ab omni

genere pifcium,proffis carnibus, & habes phle:'gma generátbus, Giungiuas

&osmüdet cum panno afpero, V tatur pilulis loannis DD'amafceni odoran^

doualentibusori. Rec.gariophyli, nucis mufcatze, cinnamomi, maftichis,

an.drach.8.fandali,rofe,ana.drach.10. cubebae,drach.7, cardamotni, dra/

chmasc.lienialoés,unc.x.ealla drach.s.fac puluere, téperacum fucco ma

lord,& aquarofata,poftea pilulas facin modum ciceris,& fub linpuaunam

uel duasteneat. Aliud eiufdé fimiliter, Rec.eypeti,cinnamomi, cardamo»

mi maioris,gartophyli,ana.drach.2. ga!lg nopertufatze,oümiarabici, gal«

lize mufcatzfpicae nucis mufcatg,rofze,ana. drach,:, hierzepicrae,drach. 5.

facpulueré, & cum facco apij. tempera:Faciens pilulas da cum aqua rofata.

Aliud, Rec.cinnanomi, gartophyli, nucis mufcatz, maftichis,lieni aloés,

ï

rofg,an,exagium L. fandalialbi,fpice cubebae;cardamomi,eallae,caphorze,

ana.drach.:. fac puluer&,tempera cum uino odorifero, & fac pilulas, & eas

in buccateneas, Oslauetur cum a

qua ubi anifum,mel, myrti fuccus,&c ul

num odoriferum commifceantur,

Dettoybo oris.

Cap.

xxirí.

;Xü'*'*ir

S aliquando folum infirmatur,nullis alijs membris infïrmalätx'-

Iw

i

23

bus uicinis, Patitur autem puflulas,uulnera,& fitnilia, quae fe/

g

GAEP/

[

quuntur ex corruptis hutnoribus aliunde ad buccam cófluen^

——j

tibus. Sirubeat, quodad nigredinem fert accedat , & caleat,

i

ieat,& ar

deat,fanguis erit,& cholerarubea, Si autem parum doleat , ca/

leat,& ardeat;intellicitur effe phlegma . Siin multam nigredinem traduci

tur,tanto efl moleftius & periculoftus,ne ad farfum deueniat. Aliquädö in

oreulceranafcütur , Suntautem uulnerain labris, fiueinlinpua intima ma^

ximelactentibuseuenientia deacuminelactis,quod (alubre efteis, Cum fli/

ptica autem medicina,paruo tempore fanantur *In perfecta aetate fi naícan

fmodilin^

L

v:ïw,pemmum e(licutde peffimis nafcétiahumoribus. Qug huiu

2

[ 4

Bu5

CONSTAN'TINI

AFRIÍICANI

42V

guainnafcunt, peífima funt,fi pars magnalingue auferatur. Indeenim hó

:

mines periclitantur . [ntelle&is orisinfirmitatibus, medicina incipiatur rez

pugnans humoribus. Quod in principíjs maxime debet fieri, In medio

repugnatiua,& deficcatiua.Neg; diffolutiua iügamus nifi ex ordine. Opor

tetergo proutuidebitur humores cathartico,uel phlebotomia diffoluatur.

ä

Repugnatiua medicina in initio talis eft danda :Sapa ex moris confecta, &

fapaex uino confedta,&aqua ubi coctum fitfamac, myrta,balauftia,uel fo

latrum, Humoribusminut incipientibus, (ed non extotofe diffoluentibus,

fupradictis myr.rha,öe crocusadmifceantur.[noris apoflemate,non ex cor;

poris humore,in primis danda eft cauía diffolutiua,neg; curandum de repu

gnatiua.Siin folo ore fintuulnera,uel puítula, corpore toto plenitudine ca

rente, lauetur buccacum fucco folatri, coriandri,(andalis rubets, & croco,

& fecundum quod di&um eft gingiui medicemur ,. Hoc medicamentum

Ioannis Damafíceni dandutm,ualens puftulis oris,uulneribus, & uulneratio

nibus,Kecipe lentium mundatarum, boli;ana.drach.s. coriandri, chelido;

nig agrefus,fandali,ana.drach.s.fpodij,femenrofz,femen portulacze;bor;

raginis,ana. drach, 4- croci;balauítie, nitriarnogloffe,ana.drach.x. fa&um

pulueré fuperpone,& cum aquarofatalaua, uelcum fucco maligranati,'uel

cumm fucco coriandri, Aliud ualens calori,puftulis in emgruis, uuulz, & u

l,& maxime pueris,corpore delicatis,Recipe amyli,drach.c.fpodij;agre

flis chelidonig,ana.drach. 2, feminisrofe , drach.s.croci drach. 2, facchari,

drach. 4. cardamomi, drach.s, camphorg fcrup.s.fac ficut deprioribus di,

ximus. Aliudeiuídé Ioan. D'amafceni ualés fimiliter,Recipe feminis rofe;li

quiricig,am)fli?fpicg,cyperi,nucis muícateg,cinnamoni, ana, exagiü 1.cam^

horg,aluminis,croci hortulani,ícrup.2.folij, fcrup.:. Deinde pulueréfac

licut de alíjs, Aliudualésfimiliter,Rec. facchari;amyli,feminis portulacze,

femen rofe,ana. exagium 1, galla non pertufatz, borraginis, femen cucu^

meris mundi,lentis mundg,ana.drach.:, camphorz, croci,fpodij, fcrup.r.

facpuluerem cum aquarofata,& fücco maligranati , Ablue ficut fuperius,

Sihg ulcerationes ladentibuseueniant,mater lentes,& micá panis accipiat,

& faperulcerationes ponat amylum cum aqua temperatum, crocti,femen

rofac, Detur ad manducandum tantum res fliptica,ficut Pinf, mal; citonía,

Delentiginibus.

Cap

xxv.

EE CAVIRGOAS R

Fntigines in facie nafcuntur maxime, & tamen in corpore ali»

A

o duo

K r

3

quando apparenttoto,fed tamen plus in facie,fiue fana,fiue in^

N-

N

b firma. Aliquando hz lentigines propter folis eueniuntardo»

res, aliquando puellis contingunt cum menílrua melancholi»

canon per locum fnum ex&unt, fed ut egrediantur,per totum corpus Íedi

nt,uel

fgergunt.Hæ ffalx's unguentis poffuntfanari,Sed qug maículis eueniu

cauía

w /

DB MORPE. COG. ET-CVR'*,AT. LI'B. IITI.

45

caufamorbi, difficiles poffunt curari, Cüenim excholera nigraorístur,ea

nó putrefcéte qualitates cutis mutant.Siaütin fola facie uideant, cephalica

uena minua£,Si corpus totü afpergit",de medicina phlebotomemus.Quod

fi minuere nequeamus,humoresci catharticis,& pharmacia diffoluamus.

: Deinde adunguentaredeamus,id eü,amygdalas,amaras,bexne piílatas, &

: eisimponamus,femen erucz fimiliter,farina orobi cá inelle difiéperatam,

: uel cum facco citrinr'malíacidi;farina lupinorü in aqua codtam,lac ficuum,

myrtifrudü piflatü,foricü flercus uetus cum aqua diflemperetur. Diofco,

rides; Semen melonü cücarneipforü ad hoc ualet, Aliud loan.D'amaf. Re

-eipefarinálupini, & frumenti,amyodale müda,facchari,an.exagiü , liqui

ricig,gumi Arabici;ana.drach. 2 myrrhze,nitri, cofli ana,exagiü : .tepera

: eumlacte. Aliud,Rec.farine fabarü, & fruméti,an,drach. 4.croci,& cofli,

aii. drach.1.tépera cü aquaubi feenugreecü fit coct3, Aliud Pauli, R.oryze

lib.:o.libani,nuc.9.nitrilib.i maftichis unc.s. albumen ouorá 20. cü corti

" &ibuseorü,carnismelonü,quantü fufficit, Aliud mundificás faciem.Rec.lu

pinorü,fabe,femen melonis, equali pondere,lentiii medietaté,fac pulueré.

Vnge cumlacte mulieris,uel afing. Aliud, Recipe faringlupini,fabarü len^

: tium,amyli,an?ygdalg amarg,an.drach, 4.femen melonis,cucumeris,ory^

-Ze,dragaganti;ana,exagiü r.meliloti,condift,croci,cofti,ani, exagia 10.fac

*pulueré,teperans cum albumine oui. Vngat autem nodte;lauet in die.Si in

'facize puftulg nafcuntur, dure fíccae atg parug,alumen,güm!', lentes,pulue^

rentur, indefacies lauetur , Similitereummiarabicü, & nitrum cum ace

to temperatum,faciem deomnire mundificat. Aliud,Recipe catinig argen

teg,exagi.1. cimoli,boli,terre'armenic

;,ana.drach,x.(andarachg,fcrugg

a,tempera cum aqua rofa.ta!

SeCONSTANTINI

IIl.

AFRICANI MEBDICI, LIB,

De Angina.

Cap.

I.

x

N duobuslibris precedentibus tantámodo di&á eft,de

N

infirmitatibus capiti & facieiaccidentibus,modo dicátur

morbimembrorum mini(lrantiü cordi. Cor enim lucer

*

na corporis.Dicantur ergo morbi,& eorum caufz,&fi/

5-

lg

gnificationes fabiungátur medicinze,& incipiédum eft &

"e

moleflioribus,& fufpectioribus,ut eft angina. Vnde Gia

ienus:'anlecüq;

inquit morbus n gulam uenerit, & inflaione fua fpiritá

tenuerit cwyys j eft.(uffocatio uocanda erit , Sed tamen hic morbus à fe

inuicédinerfatur, Angina ením paffio aliquando e[ï,e;; humorib

usàcapite

"

4

dv

44

CONSTANTINI

AFRICANI

ad outtur defcendentibus, aliquando primo die mortificans,uel fecüda,uel

t

tertia.Quiaenim efl peracuta,& mortifera, id efl, hominé cito mortificat,

k

& fuffocat;iccirco «w&yy» uocata eft. Anguflatenim flatü, ut infirmusnegy

cibum poffitrecipere;neg potum,uel fi recipiat paruiffimum,;humores au

tem deícendentes fanguinolenti funt, uel cholerici, uel phlegm atici, uifco/

yl

fi;& alfi , Ex melancholiaenim náquam hocapoflemafit, quia hicmorbus

f

cito preualet cum fitperacutiflimus. Sedmelancholia poftlongum tem

6

pus operatur, V.nde impoffibileefdenigra cholera effe.Flatus in angina la

borantiü Proprl'e efllongus. Caufa eius longitudinis (iri&ura eft g—utturis.

Quodcüquantü fibi fu

fliciataérem inimpetu fibitrahere nó ualeat,longo

(

Anhelitusergo breuis;laudabile fignum eflín

fpacio neceffe efl ut expleat.

angina , VndeGalenus fuper Prognoflica Hippocratis : Peffimum angi/

nz generisefl,quod comitatur fpiradidifficultas,neque nimium dolorem,

l

ffe uidetur exteríus:In gula,ftue in collofi tamor non ap:

uelangufliam feci

paret,neg rubor. Minus eft malum fínon anheliítumn habetanguflum, fed

cum tumore,& rubore,in gula,& collo facitdolorem nitiü . Minus etiam

eftmalum,cuius non nimíus dolor eft, neg; flatus angu(tiofus , Hocegenus

nön eftingutturg fed iugula,uel inlcollo,uelin utrogy. Oportet utfignahu

morum dicátur, unde híc morbuscócreatur . Si fit ex (anguíne,infirmus ap

paretplenus corpore,

rubet in faciei,uene facie funtplene, plenus pulfus,tu

Dieta eius

ï

mor calidus,& rubeus. Móflratgger quafi uinum iugula fapiat.

antea multi fangul'm's fuit generatfüa.Ex cholera rubea, fit fortis dolor, anz

guítia nimia,calor atcy fitis maxima,fumofitas in gula,Pulfus uacuus,& for^

tis.Ex uifcofo phlegmate,dolor non eft nimius,neg pradi&tafigna in eo ui

dentur, tumet língua,& mollefcit, dolet parum , Exfalfo phlegmate, fapit

amarum (alemingula, Vox eíusficut catulorum paruulorum, In hutufmo,

dimedicadis humores funtperquirendi.In fanguine, cephalica uena eílmi

nuéda.Hippocratesin Epidemijs;

In angina ínquitoportetincidereuenas.

Galen.femper incidere precepit uenas fecundü quod oporteat,id efl, quan

tum uirtus pati ualeat , Dat autem intelligi duobus modis debere incidi, fe;

cundum magnitudinem morbi, uel quantitatem uirtutis , Synicheautem

eflex maioribus morbis. Sifanguis cü cholera rubea mixtus effe perpendi/

tur, nentrem humeétare debemus , cum cathartico de caífiafiflula,oxyfce/

nicia,iuiubis, uiola, & fimillibus , Similiter cum clyfleribusde uiola,& fetni^

nemaluz, chamomileo, prunis, iuiubis, & fimilibus . Extin&oautemacu^

minecholera rubez & egrediente cum cholerica egeftione,cephalicaphle

botometur,utexeatfanguis à cholerarubea incenfus.Poft phlebotomiam,

& purgationem, redeunqum e

flad membra, ubi morbus maxime regnat,

Inprincipio medicemur cumhis

,querepugnanthumoribus ad guttur dez

oris,uel cüfola,

fcentü:us, &ipfum guttur cofortantibus, ficut fapa eftdem

tri,

:

NI/

.DE MORE. COG. ET CVRÁ T. LIB, IIL 4j

l

, Wiuelcüfucco arnogloffz. De£ deinde gargariflmus,furfur quoq; bordei

ácetoinfufum, & colatü , & aqüa ubibalaulia,rofa, uelgalla fint cocta,uel

lentes, fiue folatrifuccus;fiue pfyllij, Omnia fint fiptica, & repugnatiua,

Qu cü fecerimus, & humores extenuauerimus,ad humores diffoluédos

án infirmis mébris claufos redeamus,cü gargariíImis de fapis mori , & fzpa

uinicomixta, & pauca myrrha,uel ptifana cum faccharo, uellacte caprino,

fiue a(inino cü faccharo, & pauco croco,uel cü caffiafiftula , & fapain aqua

€alida,uel cum fucco pcrtulace : Quodcung horü inuenerimus,inde infir/

tno fiatgargari[ïmus,quia humoreshis difloluuntur,Cibü dernus paruiffi,

1mum;qui fit uel iufculum aliquod,uel fuccus mundati (emiuis melonü, atg

«ucumerü,uel medulla piflata. Amylum,dragagantü cum amygdaleo.De

his omnibus ius cóficiatur ,& ieiuno detur;uel amylum cutn lade,& amyg

daleo.Nutriendus efl cü chryfolocanna,blitis.,portulaca,qug cum amyeda

Aeo fint parata. Si apoflema fit phlepmaticü, quod ex predictis fignisintelli,

gendá efl,cü cathartico phlegmatis depofitiuo erit purgandü, Cum clyfte

re fimiliter & gaf'garffïmis in morbi principio,Fretaut de fapa nucü,cü ane

tho,uel ubi cortices nucü fint cocti, uel ubi mora,uel füccus folatri cáocu/

lis lucij,uel aloé, E;utroribus his diffolutisad mébra curáda redeamus,ubi

humores malt includätur.Gargariffmü faciemus cum fapa nucum,addito

pyrethro;ucl (apa fola;uel oxymelle;uelfapa myrtina,uelaqua ubi ficus fic/

«g (intco&tze, uel cü caprino ladte,& flercore canis albo fubtiliter piflato, &

«um rmelle diflemperato. Orís interioraomnibus his un

o

gamus cutm penni

«ulo.Galenus dixit,haec omnía utilía effe. Accipiamus item caninü flercus

& pulueratá, inosproijciat cum felletaurino,mellebuccà ungamus . Gar

gariffmü faciamus. Item Galenus;Fel inquittaurinó fuffocationi unulze ca^

dentis efl adiutori , fimiliter fel ouinà , DDe cinere radicü cauliüi cum melle

faciamus gargariffmum.Sitmilter fuccus radicüiuuat cum bxymel!e. Aliud

gargariffmus ualens ad anginá ex phlegmate, Rec.liquiritig E!rach.ï.;pyre'

thri;caffic,cicute femim's,aä.drach.2.fcenugrgci,myrrhg,an.exagiu Acro

'cf,piperi.s niori,fpice, (anfuci,ana.drach.:. fac puluerem cum melle diflem

pera,& in modü auellang accipiat, & cü aqua ubi cortex maligranati fit co/

€us, tépera cum uino odorifero forti, uel cum oxymelle , Aliud ualensfi,

iliter.Rec.rofz drach.2.flercoris canini,crocí;ari.exapiü i,tempera cum

oxymelle,inde os un gcï,öc fac gargarizare. Aliud tantundé ualens;Rec.ro

fæ.,ll'quiricfg,aü.exagiq I,cmnat'nomi,Piperislongi,croci,ana.dracb.l.alu

minis fciffi,cardamomi, myrrhe,finapis,zingiberis, cofti,ana, fcrup. 3. fac

puluere,adde mel quod fufficit, Accipe in modü auellanze,uel cum fapa.uel

€um aqua ubi cocta fit

galla,uel cum fucco fol-aa'i,.uel cum oxymelle,& cum

agua calida.

De

.X/

um m

€ONSTAN'TINI

AFRICANI

fdet

De apostemategule.

Cp. 1.

1

VAE

f

5 Vm apoflema deco&üintellieimus in gula, & coadunatam f4

p

ä;

njem Inea, oportetut cum facilibus aperire illlad moliamur.

r

r

4

lNon enim incipiendü eft Afortibus medxcxms.Flatlgxtur af

Z

TR

r tin)

ffo

cariffmus cum la&te caprino ,uel afínino, cum píyllio;u uel cum

ldl

fructuireos, uel cum fermento , & oleo uiolato;uel butyro calido cum farv

ftid

na. Alia confe&:o,Reclpe femen citontorum,uifcum malug,frumentum,

tunc

&lac caprinum,equali pondere , Deindeliquiriciam accipe;& radice mab/

tri$;

nx:;Vndefadto puluere cá omnibus alijscalefac,& da bibere. Aliud Ioan^

POC«

Damafceni ualens adapoflema facile aperiendum ingula. Recipedragz

pan

ganti,drach.$ amygdaleon, olei uiolati quantüfufficit, aquaubi hordeu fit

gOl

codü,liquiricia, & maluá, omniain aqua cocta,fuccü cucurbitze, arnoglof»

fie

Íg,equalipondere,aqua ubi coctafit camaflflula Omnia commixta,& be;

neconfecta,infirmo denturgarganüanda,colata & calida . Siinfirmus fit

:ng

pah

fortis,& cito uelimus aperiri;fiat gargariffmus cü aquaubi fícus fint codte,

lm

& miíceantur cum farina,uel flercore caninouelcülacte afinino, Fiffo apo

fic

flemate oporteteidareuitella oui non codta, cum amylo & dragaganti, &

gfl]

oleoutolato,wel cum fucco feminis citonij,& arnooloffe, uel cum aqua ubi

o

ou

hordeum, & liquiritta fint cocta , Similiter cum aqua ubi hordeü,fiquiritia,

[

ficus caffiaf.(lula ,oleum utolatü fint appofita . INutriendus eflcum iurefaz

[]

&o de furfure, & amygdaleo,oleo ulolato,uel cum tnalua chryfolocanna,

q

beus cucurbita. Vngamus gulam exterius cum cera,& oleo uiolato,draga

gante&ouiuitello:& hocunguentum ualetadaperiendum gulg apoflema

facule.ïxecxpeceræ albe oleiuiolati,ana.drach.is. butyri dráchi 8, dragagan

ti, drach.s.feminis lint,drach,8, fac de pl[htxs puluerem fubuliflimu & com

miícens fac unguentum,

Dc Vuul..

C*'P

ÍIL

——

N

[o w,-ä-;

Liquando apoflema,uel inflatio,uel elandes nafcuntur inutu

2

»

1l

W

P

1

la,uel in partibus gule,intus,;uel extra.Quod fitexhumoribus

AUR

A

capitis illuc defcendetibus,uel Afumo afcendente&flomacho,

h

UE

DN

)

m m

Vnde nimiüdoloré pauuntur cum cibus tranfelutiatur, Ali,

R

h

quando non elutiunt faliuà;nifí cá magno dolore, Oportetergoperquira,

musftfit rubor,calor,plenitudo uenarü.Pulfus nimius & plenus. Vnde fan

l

guis certificatur.De cephalica minuamus,quantum uirtus patientis patia/

l

tur, $i nimius fitardor,ficcitas,& fitis nimia,cholerarubeaerit purganda,

cum caiïïafnüula,manna,ulola ,oxyfenicia, & fimilibus.[n dolore molli,fine

f

calore,& ficcitate, atque Gu, intellieitur morbus effe ex phlegmate . Dem:

depracipiamus utphlegma purgetur, & medicina danda efl repugnatiua;

& dillolutiua ficutoalla cum aceto , Vngatur intra cum digito fiue penna.

Xä

Idem

DE MORE. COG. ET, CVRAT, .LIBR,

Y1T.

47

Idem faciuntcortex malfgranatf ,balauftia,rofa, mvrta., Sihocad faluté in

firmi nonfuffecit,deuuula eftuidendá, V uula fi fuerit fubtilis in fundamen

I

to,& in extremitatibus orofTa,& tumida,& quafi (anié habeat albà,cum fer

t

ro, fiue acuta medicina &que ualenti eritincidenda. Hippocrates rn tertia

]

Prognofh'corü pärticula:Vuula ad incidendà (ifit rubea,& magna,eft mo:

f

lefiiffima,quia fequuntur apoftemata, & fluxus fanguinis, V nde nimiüeft

,

fludendum , quoad fuperius fübtilietur, extrema ingroffetur, & liueant, &

]

tunctandem incidatur, Vtílius tamen efl;non incidiante purgationem uen

J

tris fitempusexpectat, & fuffocationem nó timeas.Héec ex autorítate Hip»

pocratis excerpta innuunt qualiter uuula tumida fit medicanda , Qui cum

"

parum locutusfuerit,autoritaté tamen inde maximam dedit . Oportet er/

"

9o utincidatur,& (i dolor fubfequatur nimius,tímetur neapoftema calidü

fuccedat, & fluxus nimius , Aliquando quoq; cum rubea efl inciditur caufa

t

anginz, inde ori£. Sed precipiendá eflinfirmo uti medicamine ifto,cineré

^

paling,& cána quetéperata fortiter cü aqua poflea cola, deinde accipe eal/

lam,alumen,& pulueréfac. Quibus cü fupertoriaqua mixtis, gargariflmü

fac, Aliud aduuulze cafum ualet, Recipe myrrhá,fal amoniacum,piper nv

j

grum & longum pari pondere. V ndepuluis fa&us in gulam infuffletur. Si

