macho tamen nocet.Eliatus & piflatus,uuluá dolentem curat;fi calefadtus

fuper eam ponatur , Co&us & cum oleo rofato mixtus, uulnera & p'u[ïul;as'

deficcat. Puluis quog eius putrida uulnera müdificat,& boni ineiscarnem

oenerat.Ireleon ualet dolorineruorü de phlegmate,& dolori uuluz, Peffa/

rium deea fadtum uulugaperiendg ualet,&eam calefacit , Apoflema in ea

natum diffoluit,& dolorem aurium de frigiditate mitigat,

Ment;;

L

DE GRADIBVS LIBER.

5$9

Menta calida & (icca in fecundo gradu; Stomachum odoriferum reddit,

& eum confortat, digeflionem adiuuat . Abominationem & uomnitum ex

hleg.mace aufert,& bonü ructum generat, Succus eius bibitus fn'gido (it

gultui ualet, Cum fucco malorum granatorum acetoforum, aut cum aceto

pomicitrini propinatur,cholerico fingultui optimus efl. M enta fepecome

ftalumbricos occidit, & libidinem auget. Apozema eius apoflematubuste:

fliculorum eo locorü prodefl. Cataplafmata fuper uberalaein eis coagula;

tumdiffoluit . Succus eius cum modico melle mixtus, auribus diflillatus,

dolorem capitis & uentofitatem de frigiditate compefcit , Cuius frondibus

filingua fricetur,ommnem a(þeritatem amittit, Cataplafmata cum fale fuper

morfum rabidi canís,ualet, Succus eius cü fapa preegnantibus peturdatus;

facilem partum facit.

Sifymbriü calidd & fíccum in fecüdo gradu. Capite ex eo loto & fricato

eiusopprlatione de oroffis humoribus fa&tadiffoluit. Similiter eius capiti in

un&üapozema,nartü oppilationé aperit. De quo fi duo exagía cà rrelle a

mant,uefparü morfibus proficit.Sylueflre fifymbriü dicit effe calamenthis;

quod magis ad medicinam pertinet,Hoc entm fortius eft. Quodpotui da;

tum autcataplafmatum; meflrua, & urinam prouocat,dolorem uentris,&

morfuarreptilium; lacertorum;atq; epatis duriciam curat. Cutm aceto co

&um, & oleorofato mixtum, capitiGcataplafmatü dolorem mitigat,& fuy

mo deftomacho adcapitfalienti repugnat:

Myrrha cal.& (iccain fecüdo gradu. L übricos & afcarides excludit,foctá

mortuü & fecundina expellit,Os uulug attenuat;& aperit; Peffariüde ea fa/

&um cüabfinthijfucco,uel rutg,meftrua proriocat.Sí auté téperetur cü fuc;

co myrte,& fupponat, humores putridos deficcat. In modü fabae data di

turnam fitim,tuffim,anhelità,dolore laterís, & pectoris mitigat, Nimiá fo

lutionem flringit,uulnerata inteflina fanat.Sub Iingua miffa& cum diffolui

tur tranfolutita, afperitatem pulmonis;& canaliülenit,& uocem clarificat,

Andromachus dixit: Myrrhauulnera pe&orisfgutturfs,öc- omnia uaíamun

dificat. ln modum fabz ante horam acceffionis data, rigorem febriü para

gorizat. Hediusteflatur, Myrrham temperatà uino in modum epithima,

tis capitiindu&tam, eius dolorem placare,& cataractam oculorum cóflrin,

oere.Collyrijs mixtaoculorum uuluera mundifz'cat,afpen'mem palpebra,

rum|lenit,uifum clarificat, P'r.o qua amygdalg amarg;uel calamiaromatici,

uel cofti,zequale pondus poni poteft,

n

Bdellium calidum in fecundo gr.adu,humfdä imnprimo. D

y!Tenterl'æ de

acuta pharmacia factg repuguat. Apoftemata intrinfecus nafcentia,fiex eo

ungantur fauat, lapides frangit,tuffim mitigat,morfum reptilium curat.Si

cum aceto temperetur,crepaturamex eo inunctam folidat, Cum ceruffa &

xnga mixtum apoftema Eefh'culo"x'u:g fanat.

K

Lithargyrum

:

3

CONSTA'N-TINI

AFRICANI

560

Lithargyrá quidam dicunt negj calefa&iuü effe,neg; refrigeratfüü,fea

mediocrem . D'iofcorides : Refrigeratiuü,ïh'pticum,folfdatiuü &omnium

concauorü membrorum de bona carne repletiuü effeteflatur, Carnem fw

Ícabiem coxarum, & fudorem ala^

perHuam comedit fun&um—pruritum &

rum,&omnia uulnera & puflulas tollit. Clyflerrzatum ualetinteflinis uul/

neratis.Si cumoleo rofato mifceatur, puftulas nariü & labiorü extirpat.Co

&um cum oleo quoufq; unguentum füat, (ciffuras cutis difcutit diuturnas,fi

cum eoungantur;De capite & dorfo ex eo perunétis pediculos necat.

: Plumbum frigidü eftin fecüdo gradu.Quiddà humiditatis habés in coa

gulatione perfedu e(t. Parté quog quandá aériam habet,de quo Arabü in

libro delapidibus íntitulato;Plumbum,inquit,argentü effetnifi metallitria

accidentía pateretur,id eft,putorem fui odoris,& mollitiem fug fubflantue,

& quod eiusnatura anteignem flarenon poteft.Qua accidentia in terra fi^

cut fcetus in uulua patitur, Cuius hec eft natura,fiueproprietas: Si piflillum

& tortariolum ex eo fiat,&in eouinum cum oleorofato uel myrtino.cum

fuccofemperuiuz, uel endiuig,uel portulacae,mittatur,& ad foletn uel cali^

dum aéra tribus diebus agitetur, optimum unguentum erit contra calidiffi

ma apoftemata, & uulnera inguinum,& pe&toris,X uberum,;optitme curat,

&eorum putridos humores deficcat , Paulus cótra pefiïma apoflematahoc

unguentum optimum narrat effe , Siautem in pradido mortariolo terra

fioillata cum aceto & melle, & feuo anferino trita fit;pilis fuperciliorum ca/

dentibus bonaffit . Quod fide plumbo tabula quaedam cóponatur, & fuper

Ícrophulas imponatur, eas deflruit.Si fuper femoraalligetur, pollutionem

tollit.Porro(iplumbülauet ficuttuthia,fit iuuatiuüi quemadmodü & illa.

Ceruffa frigida eft & ficca infecüdo eradu, ad fanáda uulnera & bonam

carnem curandam utilis efl.Superfluam carnem rodit.Cutn oleorofato mi

xta. puftulis,uulneribus.& tumoride calore fa&obonaeft., Collyríjs mixta

oculorum puRuhs,uulneribus,pannis,öc eorü (cabiei ubuenit.Eosg;mun^

dificat & fanat, Pari pondere cum polio & piceliquida mixta, & unguento

exeis compofito,uulneribus uermes habétibus utiliffimum fit, Sanatenim

& uermes occidit,

Syche fpecies eftabrotani in Armenia nafcétis,qua calida in fine fecun

di gradus,fcilicet intertio.Stomachüledit,tamen urinà attenuat, menflrua

prouocat,& oppilationéuulue aperit,mulieribus inde fumigatis. INà fi pre

enásexea fumigeturmortuü feetum extralit.Bibita uel cataplafmata lum

bricos cy afcarides expellit, Cocta cum uino & potui data;uel cataplafmata,

contrauenenum moríumqrepulium facit, V fla, & cum oleotemperata,ca

pillosallopecíam habentibuscreat;pro qua calamenthum agrefte,uelabfin

thium poni pote&.

D

Dragagantum frigidum in

fcciido eradu& humidüm in pfim o.In col,

lyrio

i

^ mg GRADIBVS. LIBER,

361

lyrio mittitur. V alet contratuffim,& afperitatem canalium pulmonis & lin.

gus mitigat,& uocetm clarificat & cofortat. Hocetiam efl contra pundio,

nemrenum & ueficeex uulneribus fa&am,uel contra Ícabiem. Valet & ob;

flatacumini potionis ne inteftina uulnerétur, Gumma fimilis eft dragagan

to,fedtamen ficcior & flipticior eft,proinde flomachum confortat,luxum

!

fanguinis arcet. Et ( cum oui albumine mifceatur, contra ienis aduftionem

ualet,Idem facitdragagantum,

Memitheherba efthabens frondes lonoitüdinis unius palmi,aliquantiü/

lumlatas,menfura 2.unc, Hiéecautem afpera eft, & coloris plumbei, Ramí

eius molles, longitudinetn habentunius brachij, in quorum fammitatibus

cre(cunt flores citrini,qui faciunt quafi gineíuas feminibus plenas . Quorá

color nicer eft ficut fynapis,qua eft frio. in fecido oradu, & fícca in primo,

/

Memithe uero cotragrifipelam, & omnia cholerica apoflemata valet. Suc/

cus eius collyríjs conueniens efl; & calidae ophthalmig prodeft,

Sambucus arbor eftomnibus nota,que naturaliter calidus in fecádo ora/

l/

du,& ficcus in primo.Hc arbor non omnino inutilis eft, Diffolutiua eft &

neruorutm mollítiua , ftomachümollit, uotnitum prouocat. Cataplafmatà

apoftematamamillara fanat,Sambuceleon,fcabie & puftulas capitis,& apo

flema natüm curat. Vuluam ficlaufa fuerit,aperitg & euetfam ad ([uam natü

ramreducit. Aurium quog dolorem pacat.Sibibatur lnmnbricos,afcarides

excludit,phlegmaticos & melancholicos humores purgat,

j

INenufarfrig.& hum.in fecundo gradu.Subcilis eft & penetrabilis.Si po

natur inauribus,uel naribus applicetur;doloretm Capitis dé calore fa&tü tol/

li, Cholericis & fanguineis & omnibus calídis paffionibus cóuenit. Eius fi

rupus tuflim calidam,& febres cholericas,& paffiones fanguinolentas, ex

tinguit,ufgilias aufert.Eíus etià oleutmfi cata

plafmetur, uel(üuernutatfo cutm

€o prouocetur,dolorem capitis tollit,

y

Lolium calidum & (iccum in fectindo oeradu. Confortatiuum eft,floma

chicis & epaticis ualet,urinato protocat, inflatione diffoluit, Sí cataplafmet

apoflematibus oculorum fubuenit, Fodem modo tialet celtica,

Praflium calidum in (ecdo gradu,ficcumin tertio. Oppilationem epa

tis & fplenis aperit,menflraa prouocat;putridos hutmores in ped&ore & pul

a

moneexiflentes purgat;puluerizatutm & cutn melle mixtum putrida uulne

ramundificat. Apozema eius uifum clarificat. Auribus inflillatüdolorem

y

aufert, & in eís puftulasíanat, Dentiü quog; dolorem ex eolotorutm fedat,

Siautem melle quafidiacodion coctum & datum unum ex eo cochlear aut

,

a

plus accipíatur,empycis de frigiditate putrediínem habentibus optime pro/

I

defl;maxime ficum pineis rmifceatur. Hutus etíam apozema contra hydrov

pifim ualet;oculi exeo loti curantur, Sedtamen renibus & ueficaenoctuum

)l/

eft, Nonnunquam enim fanguinem facit mingere, cuius nocumento di/

HH

tung

C CN STAN'TINI "'A"'FK'R ICANI

,

$62

euntantiqui marathri femina cum eo uel poft affumpta refiflere.

crieneap m

-- Laccacal.& fic.in fecundo gradu.Oppilationä epatis aperit, eutr g codi

fortat,ictericis & hydropicis prodeft, Qua filota fuerit melius quimnó lor

taoperatur.

Lapislazuli fn'g.& fic.in fecüdo gradu.Si in collyrtjs mittat oculis pro»

ficit.Palpebrarum pilos cofortat,capillos confirmat, & multiplicar . Ecfidé

eo drach.bibatur cum firupo rofato,aut cüaqua calida,quartanarí;s fubuev

nit. Melácholicos etia humores proprie purgat. Lotus & propmatas,uomi

tum fine omni zmgufh'a prouocat.

D

* Seilla cal.& fíc.in 2.gradu. Inci

dithumores,ideog uomitus &egeiiionä

próuocat,pectus & pulmonem degroffis & uifcofishumoribus mudificat,

Ideoq ualet anhelofis,hydropicis & i&tericis,de epatis oppilatione propter

»roffos & uifcofos humores patientibus.Cataplafmatti cü oleo myrtino pe

dum fiffuras curat. Si cü aceto coquatur cataplafmata morfum ferpentis cue

rát, Oportet tamen caueamus fcillam,quae fola in cápis nafcitur,negiin cire

cuitu eius alia eft, hazc enim eft nïäortifera. Caueamus ergo eam ne medici

na alicui miíceatur,

- Sambucus eflarbor frondes habés citrinas & albas cal

n 2 eradu,& fic.

in primo. Phleguratis humiditates diffoluit, doloré capitis quifit ex phleg»

mate;uel cholera nigra amputat . Eadé paraliticis, & lhemicraneis proficit;

fiteratur öc f mpetiginibus inungatur,eas omnino curat, Cgius oleum fiq:iæ

liter operatur.

Cyperücal. & fic.in 2.gradu. Odoriferá efl,ideo incidit & attenuat, & fis

perfluitaté humorü deficcat, urinà prouocat, maximehydropicorü, lapidé

frngit,flomachü cofortat,& puftulataora folidat. Puluerizata,& uulneri?

bus, putridis applicatum ea citodeficcat.Suppofitum frigiditatem uulug cu

rat,& conclufum eiusos aperit. Potuidatum,merfum Ícorpionis curat,Sed

tamen affidue bibitum,fanguinem defíccat.

Centaurea duplex efl,maior & minor. Quidà auté dicunt eam cal.&fie;

elfe in 2.gra.Gal.ueroradicé maroris cétaurez diuerfas dixat habere quali

;ate's,fecundü fuifaporé, Vnde diuerfas habet actiones . Habetetià (aporís

acumen,& ponticitaté cum aliquanta dulcedine, Vnde cum acumine men

flrua prouocat,& mortuü foetum expellit, Cum ponticitate uulnus folidat,

&fluxum fanguinis cóftringit. Cum omnibus tamen fuis qualitatibus fub:

uenit anhelituofis & diuturnae tuffientibus,mebra confortat. Cuius fuccus

idem operatur quod radix. Diofcor.Radix matoris cétaurex cocta cum alí

ua carne incifa folidateam,Radix minoris nullius iuuaméti eft. Qua tamé

cataplafmata folidat uulnera , Eius apozemate clyflerizato doloré ilij pro»

pterfrigidos & groffos humoresfoluit,ifchiaticis fbuenit, Succus eius cü

melleoculorü clarificatobfcuritatem , Peffarizatus menflrua prouocat, 5

mortüum

DE 'GRADIBVLS LIBER.

305

mortuum fctum expellit.Fitetiatm conteniens neruis dolorem habétibus,

& oppilato epati, & indurato fpleni,fi cataplaím etur,autpotuidetur,Quod

flexagiü unü exea cum uino propinetur,doloti uentris, pundtionide grqD

fishumoribus,& uentofitate factis fuccurrit,

: Pfylliuin frigidum & humidum in fecundo gradu , Calorérefrigerat, fv

tim extinguit,afperitatem lenit. Cum aqualotum donec uifcofitatem habe

teincipiat,& polleabibitum,egeftionem humedat,& inteflina fi per chole

ram rubeam ficcentur,maxime cum oleo uiolato mixtutn mollificat. Affum

uero uentrem cóflipat.DPolorem inteflinorum acumine medicing,uel pro^

pter acutos humores ad inteflina fluétesymaxime i cum oleo rofato miícea

tur,mitfgai: Sicum fucco portulace, aut folatrimixtum (it, calide podagrae,

& calidisapoftematibus ualet.De cuius uifcofitatefi caput lauetur afperita

tem capillorum mollit, Cum oleo rofato uel aceto cataplafmati; apoftema

tain articulis & (ub articulis de calorenaícentia curat,

Y

Semen croci hortenfis cal.& fic.infecundo gradu. Phlegtna

purgat,tþö

lericam paffionem curat, tritum & in iure pinguis gallina: pofitum,potuidg

datum,uifcofum phlepma purgat.Stomacho tamen nocet.

Abrotanü cal.in fecundo gradu,ficeü in primo.In cuiusapozemate mu

lieribus fedentibus menflrua prouocantur.Secundina & mortuus fectus eíj

citur, Clauàm unluamaperit , Apoftema fi habuerit fanat,lapides frangit,

flranguiriam foluit. Potatálumbricos & aícarides occiditSuccus eiusmyr^

rha mixtus & peiïarizatus,uel pectini cataplafmatus menítrua prouocat.

Putridoshumores uuluz deficcat;dolores eius & phlegimatica a poflemata

in ea naícentia curat, Puluerizatum,& cum farina hordetmixtü,dura apoz

flemata di[lïpat.Cinis elus cumiuetuüo oleo mixtus, allopetiato fanat,&lo/

cispilosnon habentibus fuccurrit.Sbrotanoleon epithimatum rigorem fe

brium aufert.Nocettamen flomacho,& naríum oppilationem aperit,

Gariophyllatum calidum & ficcum in fecundo eradu. Frigidum floma/

chum adiuuatgroffum cibá digerit epaticis,cardiacis, excholera enim uel

phlegmate patientibus prodeft, Naribus applicatutn,cerebri & narium op

p.ilm'onem aperit.

Anethum cal,& ficcum ín fecando gradu , Viridis tammen minoris calidi

tatis & ficcitatis efl, Apozemaaut fperma eius bibitum, urinam prouocat,

torfionem & inflationem mitigat . Vomitum ex cibo in flomacho natante

compefcit,fingultum ex plenítudineamputat. Co&um in oleo & epithima

tum oppilatos poros aperit, fomnü prouocat, & golleapoftema maturat,

tamen affuefa&ü uifum defedtat,fperma deficcat,doloré uulug mitigat. Mu

lierem ineíusapozemate fedente iuuat , & menflrua prouocat. Semen eius

peruftum & (uperhaemorrhoidas cataplaftnatum eas omnino fanat . Pofi,

fliculis , aut in extre^

tum fuperuulnera augmollia a-tPo&emata maxime in te

HH 3

mitate

-

n ii gu g aC u H a

564

CONSTANTTINI

AFRICANI

mitate uiroze na(cétia,ea omnino deficcat, Anethileon epithimatum tióà

resfebrium periodicarum curat. Laboretn artículorum & dolorem ampw

tat.Peffarizatum dolorem uülüe placat.

Marathrifemen calidá &ficcü ín fecádo gradu, Flerba uero cum reces

efl,calida manetin medio primi gradus . Stomachum con fortat, epatl's,räæ

num, & uefícz oppilationem aperit , Succus eius coctus & defpumatus , fi

cum oxymelleuel faccharo bibatur uentrem, prouocat & urinarm diutur^

nas febres & pertodicas habentibus fubuenit , Succus eius purus utfum clà,

rificat,&aquam in eis coagulatam difpergit,(i ex eo oculi lauentur . In mul/

tisetiam collyrtjs cogruit. Spermaeius oppilationem epatis, renum, & ue

ficz aperit . Inflatiuam uétofitatem remouet,lapidem frangit,& menftrua

prouocat . Diuturnis febribus refiftit. Siautem potui cum aqua frigida de;

tur,abomínationem exfrigidis humoribus amputat. Temperatücum mel

le,fuper morfum rabidi canis pofitum,iuuat,

Sefeleon calidü & ficcum in fecundo gradu. Digeftiuam uirtutem adtw

uat,urinam prouocat,ftranguiriam ex frigiditate diffoluit . Anhelofts dtug

hutnide tuffientibus fubuenit, menflrua prouocat, (uffocationem matricis

curat, Sicum uino & pipere bibatur, calefacit eos qui in intinere fyigefcunt

propter hy'eme'm4

Cocoenidium calidá & ficcam in fecüdo eradu . Ventri nocet,aquam

tamen citrina, & phlegma & cholerárubeam pureat. Efletiam conueniens

hydropicis.Cuius frondes cum melle cataplafmatg,putrida qulngra müdi

ficant,ícabiem & pruriginem curant.,

i

B

-

erberis frigida & ficca in fecüdo ora

du.Sitím de calore e:itinguït, epaf

& flomachü confortat. Cataplafmatus calida apoflematarefrieerat, equa/

le pondusrofie,& femis fandali,eodem modo operatur.

C

'octa cum aceto aut aíno düæ

Tamarix calida & ficca in fecando gradu.

riciam fplenis & dolorem dentium curat. Cum poculoetiatn dehiscompo

fito potus tributus, duriciam fplenis deftruit. Gialen, V idi, inquit,capras pá

fcentes tamarices,quibus occifis, in eis nibil fplenis inueni,Forum ergo apo

zema fi quadraginta diebus cum uino potetur, omnem fplenis duriciar

amputat, Mulieri cum eius apozemate lotz humores uuluze deficcantur,

Peffarium exeorum cínerefa&tum,fanguinis fluxum conflringit,

Malua fricida in fecundo eradu,& humida in prímo,Quiddam calorís

accidentaliter habet, Vnde fiin uino cota fit & cataplafmetur, contra Ícró»

phulas,&apoftemata,moresqy mamillarum ualet.Si antem peffari cat

adipeanferino deea fiat,uuluz coclufíonem aperit,& etus calidü apoftema

curat,parturienté mundificat.Succus eiusfi cum uíno bíno bibat, flrangui

yià diffoluit, & lapides frägïi, ríchiaticis fubuenit,inteflina uulnerata (anat,

gat,

-Etfi cum aceto coquatur, dentium ex ea lotorum dolorem muti

Su*ignum

Yi n

ia

DB GRADIbBVS LÍIBER.

365

,

Strignum frigidum & ficcum in fecuhdo gradu , Crudum auf co&tutn,

&(ui datum, aut fuccus eius potui datus calida apoflemata in epate aut ín cg

teris membris exiflentia curat.Epatis oppilationem aperit.Cataplaímatum

€alida apoflemata habentibusiri exterioribus corporis efloptimum . San;

euinis fluxum mulieribus cbnüringit«, fucco eius potato aut peífarizato;

H

Catapiafmatüm'fuper calidum flomachum mox eutm refrigerat, & omni

bus calidis apoüematüaus refr

*

igérando rgPUgnat,H folus aut cum alijs re;

bus mixtus füerit.

3

Balauftía frigida &ficcain i.gradu.Fiukmü [a ngüx'nfs arcet, & uulnera

tainteflina cürat , uentret confortat, humoribus adeum fluentibusrepu

euat, egeftioné conflipat, humoribus cuim faneuine egredientibus refiflit;

Puluerizatà & fupér uulnéra uel exéóríataloca pofíta ea celeríterfanat.Ore

éx eius apoftemateloto humores de oiüptuis fluentes déficcantur ,& dentes

mobiles firmantur;Cataplafmata o

D

nïhäm crep?.turä folidat, Pro ea ponun

tur cortíces mali oranàti acidí,

Amygdalz amarz calide &!

fícc&é m fecundo g'fääuq Opþüätioiiäüi epá

ts & fplenis aperiünt, öfpulfnenem de"groffo' & uifcofo phlegmate mun»

dant, renes purgant, uriaam prouocánt, groffam uentofitatem cholericze

inflationis diffoluunt. Peffarizatg menfirua prouocant , Potatxe cum amy"

lo & menta fluxum fanguinis arcent,Harum quoque oleum calidum & fic

cum eftin fecüdogradu. Oppilationéfplenis & epatis aperit, pe&tus bume«

&at,dolorem aurium & uentofitatem capitiscurat. Dolorem etiam uulu&

& eius fuffocationem, & cor(ionetb, & apoflematà in ea riafcentía (anat, Si

cum eo flernutatio frat renü & flranguiriam amputat. Idem oleum mixtum

cum melle & oleo rofató fplenis duriciam foluit . Itém, Oleum amygdata,

rumámararum turbiditati oculorum, & defedtioni wifus proficit, Kadixar» .

boris pul'ueri'zata, & cum aceto témperata , fitbonum ungnentum contrà

lentigines & impetigïnäm,omnes'q;' fordities cutis,maxitme morpheà . Po;

tui cum uino datatuffim mitigat, lapides frangit , Paulus dixit;abfinthium

&equaliter ualeat. ;

:

Cappäres calid

i& ficei in fecundo graäu : ngï"uæ pomna, frondes;fe

imen & radixintrantin medicina, Poma & frondes magis cibo & radix mé

dicinz peftinet. Omnía tamen epar & fplén oppilatum apperiüt . Sed radix

omnibus fortior eft. Vnde conuénitcontra duricià fplenis;eius enim pro

'fitiem diffolüit, tnaxime ft cum acétó bibatur , aut cum bxyfäc"charo.Gro[;

fos & uifcoíos humores perüirinam & egeflionéne eijcit; & aliqiiando extra

cum egeltione (anguinis uftus , Vndeconpfidunt qiidam his diffoluiduri

l

ciam fplenis. Cum melle & aqua calida potati, arteticis dolorern de groflis

,

plenis curatur.Pul,

humoribus faäü foluát, Cataplafmati cá melle düriciá f

H 34 uerizati

CONS'fl'ANTINI AFRICANI

gó

uerizati & cum aceto temperatialbam morpheam mundant, Succus froti

did auribus diflillatus uermes in eis natos occidit, Cataplafmatus fcrophas

duradjapoflemata foluit. Mafliche cum his mifcetur,ita quod pomum eo;

rumdecarne & feminibusomnino euacuetur,& fambuceleo impletum;pa

Ra.?g coopertum fuperignem ponatui,& tribusuicibus aut quatuor bullire

D

dimittatur,

fitepithima quo capilli nigri fuerint,& cofirmantur,& canicies

adueniens diflurbatur.Siuero aceto repleatur,& coquatur,dolorem dentiü

placat. Clyflerizatum paraliticis &

4

colicis dephlegmate arguit . C ataplaf

matutm iíchíaticos curat,

u.Suntaperitiui,urine öc;heüruo;

Afphodelicalidi (unt &ficciin 2.grad

rum prouocatiui,uomitum arcent , Galen.dicit,afphodeli multum hydro:

picis ualent. Frondes & floreseorum cum uino potatimorfum fcorpionis

curant Similiter cataplafmati faciunt.Succus radícum eorum com modico

myrrhze, & croci, in dulciueterigy uino co&tus fitoptimum collyrium con

tra humiditatem oculorum, & palpebras feinuifcantes curat , Quorum ra/

dicesuflze, & alopetie impofito,pilos nafcifaciunt, Valetetiam fi morphea

velimpetieo adfolem cum afpero páno fricatade eo inungatur.Quia fuffi^

DP

cienter de medicinis in fecundo gradu exiftentibus diximus,neceffe efluc dx

fputemps dehisquiin tertiq gradu confiflere uidentur,

Dmruo g*igdü.

l»

Vibith eft radix intus &extra aequalís,quze aliquando eft albi,

a'iquidocitrini coloris;&inuenit & in Syria.& Arabia, Arbor

eius efl quafi ferula quze calida eft & (ic. in tertio gradu.Phieg;'

ma & frigidos chymos atqj omnes uifcofos humores purgat.

roinde uti

liseft fripidae podagrae &arthetico dolori,nocettamen floma

cho, & facitanguília , Oportetergo prius ungi oleo uiolato amygdalino,

Coflus duobus modis eft . Vnus deIndia qui rubeus efl & orauis, atque

amari (aporis.Eft &aliusalbus qui inuenitur in Arabia, cuius pondus eft le

ue,nullam habés amaritudinem. V trüg; tamé cal. & (ic.eft in tertto gradü.

Efl camen laudabilior & calidior coflus Indig, Arabicus autem temperatior

eft. Vtrág urinam & menflruaprouocat, Dolorem uuluz placat.fi peffa/

rid,autcalefadtio,autcataplafma ex eofiat. Muliereex eo fuffumigata,men

flrua ei prouocabuntur, V aletepaticis,fpleneticis.Forum enim apoflemata

diffoluit, & oppilationem aperit.Dolorem fpafmi &lacerticurat. Cueurbi

tinos cum fua amaritudine necat,impetiginem müdificat. Potatus cum ui

no & mellelibidinem commouet , Diofcorides: Coflus cum uíno potatus,

dolorem pedtoris,& lacertorü fratturam, & inflationem curat.Coflus cum

ifchiaticis,

fambuco ole? epithimatus rigorem febfiü aufert , Valet etiam

paraliticis,

,ODE GRADIBVS LFP'BER.

567

paraliticis,quia humores intus exiflentes extra attrahit,Puluedzatus humi

:dauulnera deficcat.

Sauina calida efl& ficcain primo gradu.Flutnores ättenuat,profnde uri

nam & menílrua prouocat. D iofcor.Sauina affuefadta,fanguinem iunoere

facit.Cataplafmata cutem ab omniforditie mundat. Decem drach.fauinze

€umo.drach; butyri uíque ad confumptionem butyri coquantur. Miffisqy

cutm eisio.drach.facchari& potui datis;cü calida.fit optima medicina pro»

pter dolorem haemorrhoidarum, pro qua pgni pofluntfrondes cyprefli, E

alíj dicunt,gquopondere caffiam poffe poni,& quidam,poma cypreffi,

- -Gentíana calidaeft & ficca in tertio oradu , Attenuat,mundificat,& cov

lat, oppilationem epatis & fplenisaperit , D'uobus ícrupulis deea tempera

tiscu melled& aquá calida, & potuí datis,aut cataplafmata, moríuim ferpen,

tis curat. Peffarizata;menflrua prouocat,fecundinam & mortuum foctum

expellit,afarum quog; equo pondere eadem operatur.

.. Colocynthefuntcalan tertio gradu,fic, in fecundo, Phiegmaticos & ui

fcofos humores purgant, torfíonem tamen & dolorem in inteflinis gene

rant,ea'cg diícoriát.Proinde non decet fubtliter puluerizari , ne puluereim'

te(linis applicato,difcorientur, Cüeis ergo mifcenda funt dragagátü,gum

mi,maftiche,& hisfimilia. Multü etiam flemacho nociua.Quodfi pomum

unum de eis accipiatur ; & omnino decarne & feminibus euacuetur , & dé

fambuceleo plenticum pafla cooperiatur, & fuper ignem imponatur,& bul

liri tribus uicibus, aut quatuor dimittatur;fiet optimum epithima ad capile

los denigrandos, & cuítodiendos . Caniciem etiam uenientem dillurbat.-

Quod fí deaceto plenü coquatur,dolorem dentium placat.Clyflerizatum

cogruit ffchfatic-is,podagricis,paral(ticis,öccalitis de phlegmatq.Catapläf:

:

matum iíchiaticos curat.

Zingiber cal.ín tertio oradu,hum.in primo. Eparde f'ri'gido &humido

óppilatum aperit.Giroffam ftormachi & inteflini uentofitatem diffoluituen

trem humefacit. [Dux drach.zingiberis ,& duz facchari cum calida aqua

;;

acceptz uifcofos humorespurgant. Conditum libidinem augmentat, fto/

machum calefacit,& cibum digerit'Superfluam etiam ftomachi humidita

tem depifcibus,uel fru&tibus deficcat.Quo nó inuento, piper album uellon

"

gum pro eo poní poteft.

ä

.. Enulacal.in medio tertíj gra

dus,&ïïïxm inprimo, Dfutumü ex frigfdi

tatedolorem cürat Pe&tus & pulmonéde groffis &uifcofis humoribus pur

gat.Eleduariü deea &melle compofità diuturnas tiffes, & anhelitus &in»

flationem uentris curat, Morfus rep'tilfum,öcfra&mam lacertorum fanat,

Hchiaticis quogj & arteticisex phlepmate patientibus fübuenit, Affueta tà»

gmen dolorem capitis generat,

du,& hum.in pfimo. Ideoä fenfütm guflus

(

Piper,!lopigü cal,in tertio gra

ficuf

CONSTANTINI AFRICANI

308

ficatpiper nigrum nó uelociter perforat. Fius enim humiditatis oroffitudo

caliditaté penetrare prohibet, Quod (icprobatur effe humidum, quianon

diu feruatur,cito enim corrodit feipfum, Zingiber fimiliter facit. Digeftiua

uim confortat, &uentofitatemà flomacho & inteflinis expellit, libidinem

augmentat. Proquo piper album pom' pote&.

Cinnamomüdiuerfum eftoroffum fcilicet quod de arboribus abfcindit.

Fft &aliud quod efl cortexramorü.Eft & gariophyllatum quod eftcortex

ramorum gariophyllorá.Eft & aliud quafí calamus fobtilis. Omnia tamen

fantcalida, in tertio gradu, & ficcain fecundo , Alithinum tamen quod eft

qæficalamus,cæteris*laudabilfus efl; quiaftomachü confortat,eum(t aro

matizat, humiditatéeius deficcat, oppilationéaperit,cibum digerit;phleo/

madiffoluít,urina & menflrua prouocat. Tuffim etiam de groffa humidita/

te& catarrhum curat,renum dolorem placat. Hydropifim & timpanitem,

morfusq; reptilid curat.In collyríjs mixtü fuperfluam humiditate ocolorum

deficcat. Tritü & cum aceto temperatum , impetieines & lentigines extir/

at.Groffumn autem cínnamomü quandam habet proprietaté , Q'uia duo«

bus drach.exeo cum frigida ieiunis datis fanguis hemorrhoidarum ftrinev

tur,Pro cinnamomo caflia ponatur,ut Galen.& Cleopatrateftétur, Dicüt

alijoalangam eodem modo ualere.

J Épithymücal.& ficcum ín medio tertij eradus.Cholerá nigráper inferio

rem partem purgat.Si uero epithymidrach .xo. puluerisin tenuí panno &

raro,& in dulciuinoàprimahora no&tis uf ad aurorá dimittatur, & dein/

depanno expreffo & cumaliquanto firupouiolaceo autamy9dalino bibat,

ficutiliffima melancholicis. Nigráuero choleram abíg; defectione puroat,

Galen. Duas;inquit, drach.&s.epithymi cum fero melancholicis oportet

dari,maxime his qui cancrü habét.Sed tamen quiaepithymüanguftía oene

tat &fitim,cum amygdaleo iuhgatur,neq; fubtiliter puluerizetur,

C Thymum epithymo ín virtute fimile eft cal.& ficcü in tertio gradu. Cü

fle &t aceto datum eroffum phlegma purgat, Eiusapozema cum melleco

&um anhelofis de groffo & uifcofo phlegmate pe&oris fuccurrit, menflrua

Prouocat,fecundinam expellitlumbricos occidit, oppilationé epatis & inge

riorum membrorum aperit.

Polipodium cal.in tertio eradu,&

(iccutn in fecundo radu. Cholerá ni

oram & groffum phlegma purgat, cü craffa gallinauelgallo coétum,dolo;

rem iliorum, qui fit ex oroffo &uiícofo phlegmate placat . Tres drachtnas

deeo cum cafliafiflulater unamguanqghebd*omadam potatz, leProfis me:

lancholicis profunt.

Oxyfonicia funt da&yliIndize, qui frieidi funt & ficci in tertio gradu.—

Choleram rubeam aduffam purgant, Sanguinem bullientem & mcendene

ent.

tfntem refrigerant,acutas febres & choleri;um upmitum arc

Diagridium

j

3!

-

pE GRADIBVS LIBER.

369

* 'Diseridiá cal. & fíccumintertio gradu.Choler&rubeam &per contra/

tium phlegma purgat. Nocettamien epati & üomacho,appetitü amputat,

Anguftii &abominationéextirpat.Ideoty iufferuntantiqui cá eo anifam,

daucü,& apium mifceri;teri cum amygdaleo aut coquiin coctanis,uel po

mis;negi vfubtiliffime debetteri,nelyenteria ceneretinnéxü pilis flomachi,

Tritum & cum acetotemperatümor

N

lum tàmen eft ( (epius fiat;

4

1

phg*am & Ícabiem acutam curat, Ma

CalTia lionea cal, & fic. in terti

ogra. Stomacïïä,e'par, 'uuinera, &otnniá

'prfncïpalia membra confortat, oppilationem aperit,& eroffos humores &

uentofitatédiffoluit;urinà& menflrua prouocat. Muliere in eius apozema

£e (edente;moxüulua €onfortatar; Suffutn igata exéa,dolor uulue placatur;;

& eius oppilatio aperit.Si uero cd medicina laxatiua miíícea£, ad eijciendos

eroffos humores,iuiiat. Cü tnellet&perata& fuperdura & hutnidaapofte,

mata impof ità ea diffoluit & curat. Cleopatra cinnamotnuin alithinum pro

»

caífialrgnea;& caffiáli

E

oneá pro cínnamomio pofuit , Diofcof;duplugjpoüa

dus cinnamomo pro uno caffie poni iulic.

:

Sandali tribus modis funt,(cilicet;albi,ra

beidecitriol. Quiotte E

funt intertio eradu,ficci in 2.Calidis natüris coueniunt.Defedtü flomachü

& cardiacos de cholei'a.confortant.TEperati cü aqua rofata, modicpäg cam

phorg;&temporibus impofiti,dolorem capitisde calore tnitigant.Cum al/

buminéoüi & aliquanto farcocollze (uper tépora cataplaímata, humoribus

adoculos fluentibusrepugnant. Temperaticum fucco folatríüel femperui

ue üel portulacg,calidam podagratn refrieerant;& membraper eam defe,

&a confortant.Frifipelasetiam curant. —

z

V

Afarü cal. & ficctitn in tertio grad'u.

'risatt B méfirus prouocat,Ifchia

ticarm Garteticá curat; Epar & uului müdificat, hydropicos per uriná püiz

eat, Qiio ton inuento pondus & femis acoripro eo ponipotelt,

Ameos €al.&fic.in tertio oradu. Menflrua & ariná de groffo phteema

te conflipatàprouocat, Cum tnelle potatüs lutnbricos,cucurbitinos & aíc/

ridesoccidit.Groffamn uentofitatem diï?olul't,lapidem frangit, flomachüca

lefacit,epar, mefaraicas, renes & aulutá, müdificat: ideo quia menftrua &

urinam protocat. Peffarizatus fimilia operatur . Tritis & cum melletépe/

peratus, potuitj cum calida datus phlegmaticá febré & morfüs reptlia cu

Fat.Sepe tameri bibitusaut catáplafmatus cüti citrinü colorem inducit.

Daucus caliduseftin initio tertiíj orádus,ficcusin fecüdo, Vrina & imen

firtiaprouocat,uuluam miündificat phlegmáticatn pleuréfim, & hydropo/

fin,moríusty reptiliti, curat,oppilationé epatis & plenis aperít, groffos hu/

moresintefüinorü diffoluit, eitis apozema bibitum pectusà fcreatibus pur^

gat. Vndedolorem & uentris torfionem amputat; comtnixto apj femine

:f&io fortior fit,

il Caxbpæf&

AFRICANI

$70

COI*iSTANTINl

Camphor:

agummi eft cuiuídà arborisin montanis Indie nafcentis qua

Caloré cephaleam"q; cholerica uel fanguinolentà

Írio. & fic.in tertio gradu.

naribus applicata,aut cum fandalis & aquarofeatemp

erata mitigat.HuiuD

modi gummipprincipalium membrorum fenfuumi defectionem ex calore

factam confortat , Fius tamen odor affuefactus libidinem extinguit: bibita

uero melius operatur. Porrb affuefata canicié uenire feflinat, & fraliquan/

tulum camphorg cum fliptica medicina mifcatur, cholericá folutione flrie

git. Sternutatio exea & fucco floris palmae prouocata fanguinä é na-;i-bus

fluentem conflipat.

Spodium eft quafícinis,

Quidam dicuntautem effe cinerem radicis cala

mi in India nafcentis , Alij autumanteffe cinerem offium elepbantis,

quod

frig.& fic.intertio gradu. Ventris fluxum & uomitum cholericum arcet,

flomachum confortat, calorem epatis refrigerat , Sincopin de cholericis

humoribus ad osflomachi fluentibus curat .. Putridas puüulas in orepue;

rinatas deficcat & fanat , (ifolum uel cum rofis , uel cum faccharo fuper eas

apponatur.

in tértio grääu.Dolorem'

j

Laurus,quam Grzeei didony uocatit,cal. & fic.

epatis & fplenis ex frigiditate & humiditate,capitisqy

dolorépropter phleg

ma & oroffam uentofitatem mitigat, lapides frangit.Stomachütamen con

trahit, & deficere facit,juomitumirritat . Frondes eius cataplafmatg , mor/

fus reptilium curant , Mulierum in eiusapozemate fedentium, ueficam &

uuluam iuuat. Semina uero calidiora funt frondibus. Dequibusfielectuz/

rium cum melle & fapa fiíat, putrefactionem pulmonis & anhelitutn extir^

pat. Mixta cum ul

no, oleoG rofato, & guttatim auribus difüllata dolorema
