fanguine puro,& claro,& ideoà dextris oriütur mafculi,& à (iniflris feemi,

ng. Aitquog Hippocrates:Si puer intépore pubertatis uiderit fibi dextrá

teficulum maíorem, ac progenerabit mafculos. Si uero finiflrü, foeminas.

i

Pracepitergo ipfe ftcad intuendum in tempore, quo puer pubefcendo fir

"

matur,& uox commutatur,& groffafit. Fit aathgc duobus de caufis : Vna

defomina,altera de maículo , Senitn femen calidum cecideritin os matri

Jj

!

.€is, & accefferit ad (iniflram partem,generabit &minam; & fi accefferitad

1

dextram,efficit maículü .Fuenitaliquotiens ut uirtus caloris uincatur. Qui^

[/

dam enim medicorum dixerunt:Si (emen quod proceffit de detr.a parte,ce

f

flceminatum . E

eiderit ín Hni&:jampärcem matgicis?.,c&ïcif.m.afc,ulum,öcc

r d

CC

,

u illud;

DC AUMNA

CONSTANTINI

AFRICANI

$502

fi illudquod proceffitexfiniftra parte ceciderit in dextra, efficietfeeminam

mafculinam. Praeter hoc tamen potens eft deus concedere cut uult mafcue

los,uel foeminas procreare,utïpfe uoluit.Hocautem diximus pro calore &

Antv

frigiditate.Pofthaec dicemus quae profuntfemini & quae nocent,

qui dixeruntin libris fuis : Resquae conferuant fanitatem, funt exercitiurn,

balneum,cibus,potus.fomnus,& coitus.INobis itag; dicendut eft qualiter

coitus proficiat,& qualiter noceat, & qualiter debeatfieri, & quotempore,

& quidin fine cotingat, multum utenabus. D'icit enim Galenus in libroar^

tis,cum retulitque E picurus dixerit : Quod nullus quinó coierit,fanus etit,

Veraciter utilis cíl coitus,& proficiens ad faluté,& oftendit quibus prodeft,

&quibus non,qualiterd; fieri debeat, Ait namq quando fieri conuenit, &

uando per interualla agendus eít, ut nihillefionis fentiat inde operator.

INam i piger & debilis coierit,poftrea magis corpus alleuiatur,quám prius,

&animus eiusleuior,quàm prius fiet.Eft aüthora coéundi congrua,quan

do corpus fuerit intemperamento exterlorum omnium , fcilicet utuero ftt

lenutn nutrímento,nec uacuum,nec frigidum,nec calidum, necficcü,nec

humidum,fedtemperatum. Siuero errauerit ab hacratione, & coierit cali^

dus;melíus eft quàm fi fuiffet frigidus,m eliusQg;fatur à ieiunus,meliüs'q;hu

midus quàm ficcus, & fi ante f(omnü quàm pofl. Quodfi pofleadormierit,

quiefcit,meliusq; inde erit uirtuti, D'edlarathoc ruríus eum dicit: Si fecune

dum hocquod diximus fueritcoitus,melius erit conceptioni,& foctui, me^

lius& erit uirofific frat & muliertetia . Quia cum dormierit poflea, mulier

melius continet(emen,& haecfiantíecuhdü naturá abígj doctrina, V niuerfa

lter ergo meltuseftcoire,fecundá quod dixitnus.Fr fi quis coferit circa tne

díam nodé,peccat,quía cibus efl (emico&us, Sitmiliter auté fi fit circa mata

tiputn peccat,fed antequá comedat, & exibittenue omnino digefla . Quida

uero medicorum dignofcentes,quia Íi quis cibo repletur antequamn extoto

digeratur coterit,decreuerunt,ftextali coitu foetus membris omnibus com

pletus fuerit,nifi abuerit magnum caput,autaliudaliquod,mentediminu

tus erit.Etideo diximus: Quoniam qui coieritantequam cibus fit digeftus,

peccat.Et círca matutinum etíam non cóuenit propter caufam quam fupra

diximus.Etquia neceffe eft debilitatem fubíequipoflcoitum,propter hocla

borare;poflea in aliquo non con uenit, Patet er

[

co exhis quía coitus melior

eft antefomnum,quàm poft fomnum,quia cum dormierit à laborare quie

fcit. Et fiquis circa matutinum coire uoluerit,pofl coitum faciat aftringere

corpus,utad laborem poffitefTe ualidü. - Nunc dicendü efl quibus profïiz

coítus & cui noceat.D'icihus quia duobus modis pmdeü. Et quod Galen.

dixitinlibroin commécarijs in libros Hippocratisuulgarium morborum:

Vnicuigcuifuperabundat phlegma uifcofurn fuerittyei robur uirid, & illi

cui abundat fümus acutus, exhalans, qui fua natura infeflattemperantiami

GO?POHS;

DEB .COJIJ T'y- L 1 B .E R,

$05

i

eerporis,hisquidem prodeftProdeft autem illi cui fa

perabundatphleoma

non uiícofum, ftfuerit robuflus

» quia euacuatur humorpercoitum:ö( rà

rofíat, quia calor, qui fitex frequenti motu coitus,códen(at & deficcat. Et fi

uirium fuerit debilitas cutm fupradi&to phleomate,fi frequenter coierit, ual

:&:

denocet,quia conuertetur corpusinultimam frigiditatem & debilitatem,

Siquis uero quefierit cur diflantiam fecerimus uirtutis fortis ac debilis dici

"

mus quia habentifortem uirtutem prodeft. Debilem uero habenti,nocet,

l

qufa, corpuseius uertetur tn ultitnam frigiditatem & debilitatem , Galenus

enim afferit: Quod coitus frequés deficcat corpus,diffolutüg; reddit. Qui/

!

dam uero putant quia coitus non calefaciatcorpus, fed (em per infrioidet,

Sed cum fuerit uirtus, & naturalis calor fortis,calefacit corpus , Cum uero

uirtus fueritdebilis,calefacit dum fit : Poflquam uero expletus fuerít,forti^

5;

ter infrieidat. IdeoG diflantiam inter fortem & debilem uirtutem fecimus,

y

& diximusfortem habenti uirtuté prodefl,quoniam calefaciteum,& nocet

i

habenti debilem uirtutem,quoníam infrigidat eum,ficut dicit Galenus.

i

Vulitas uero coitus alterius eft partis,id efl;cui abundat fumus qui infe^

l/

flat temperanti eius , Nam frinclufus fuerit humor ille in corpore,& non

fueritfolutus,tmagná laefionem facit. Sed ficoierit,foluentur fu perfluitates,

&quiefcit corpus,& infrigidat,& adiuuatur, finon fiat frequéter, nifi cum

/

7

fuerit neceffitas,fecundü quod oportet. Diximus enim quod coitus prodeft

duobus modis.Rufus uero ait ; Quod coitus foluitmalum habitü corporis,

&furorem mitigat . Prodefl melancholicis,& amentes renocat ad noticiá,

4

/

& foluitamorem cócupifcentis, licet cocumbat cum alía quam concupiuit.

ldeoq; ait Gialenus ; Omne animal agrefle furibundi eft antequam cocat:

*Poiïquam uero colerit,fit maeis domeflicü , Dicit uero Hippocrates;Ha^

benti ggritudinem inaugmento,coitusualdenocet, . Quiauero adhune

fermonem uenimus,oportet oflendamus caufam undeoritur debilitas ani»

maliü, & propter quà occafíoné cótíngitaliquibus hominibus in hora coi/

tus rigor & triflitiaQuibufda uero tremor,alíjs malus odor, alíjs incocun/

j

do uenter inflatus, alijsfuperuenit quafi flridor, alijsetiam poft coitü dolor

capitis, Dicimus itag; quia humor,qui folutus àcorporeinhora quaífemen

protjcit,fubflantíalis eft& habeteffenti à mébris,& no eftficuthumor qui

roceditin euacuatione,quia hic eft accidentalis,qui fuperabüdans mebris

j

folui£ Similiter ait ipfe in libro fcetus. Quado emittitur femen cü uoluntate

;

noflra;multotiés (uperuenit debilitas, V olens nos hocdicto docere,quiafe,

menex eflentiamembrorü fanorum efl, & exeo bumore cóflant membra,

Sciendü uero quía à fanis mebris,fanum procedit, & ab infirmisinfirmum,

Similiter quog dicit Galen. inlibro feminis,cum loqueretur de coéuntibus

fuperflue,no procedittantüà mébris folus humor., fedetiam fpiritus uitalis

Il;

exitcum (emine per arterías, Et quiaita efl, no

nefl mirum fiquis fuperflue

QO a.

concubuerits

P EE

CONSTANTINI

AFRICANI

504

concubuerit,(i debilitetur. Nam cum euacuatur corpusillis duobus,& infli

:

teritappetitus, & deledatio fola habetur, euentatur uitalis fpiritus , & ideo:

multi mortui font.Etquia íta efl;non eft mirum dicere.Cialen.ergo manife

fiat,quoniam quaecung;animaliü fuperfluecoierint,cito morientur, & qug

parum coierint, diutius utuent . Et propter hoceunuchi diu uiuunt, &hoc

ä

ideo quia nó poffint cocumbere,quia neruus qui erioitur eis abícindítur,&

nondeícenditfemen,fecundum quod cóofuetum eft. Cialen.dixit:Hanc effe

caufam longe uite eunuchorum. Vndeapparentfuribundi omnibus eislo;

quentibus,quia omniscomotio animi;emiffione feminis placatur,feciidum

uod diximus Rufum dixiffe,& ex proprietate commotionis eorum uultus

fiunt turbidi,ficut& habitus ipforü , Etideo inuenimus animalía ante coitü

furibunda;poftcoitum domeflica,proptereaanimalia multü coéuntia parü

uíuct,& quia hoc per animá, & naturam quae appetit & deledtatur. Per nz/

£uram uero,quia feruefcitin hoc.Et quia plurimu comouemurín coitu,foL

uitur quide plurimü de fpiritu animali, & de fpiritu naturali , INos etiá dixi^

mus uerba Galeni quae habuit füper he,& expofuimus ea. It diximus qufc.l

de hocdixerintantiqui. — Caufa uero ex qua rigor & triflitiaacciditin coi/

tu,ex mala comutatione efthumorü, & propter caloré fuperuenienté inho

ra coitus,quia omne corpus quod malos humores habet,fi derepentecale;

fadum fuerit,r?'gefcitï Ftcum fuperuenitrigor fuperuenit triflitia. C'urbus

uerofuperuenit tremor,fit exmalitia fuperfluitatis . Quibusautefoetor fv

peruenit in hora coitus;fitex comixtione putridaqua in téporefoluitur coi

tus propter caloré, Q'uibus aütinflatus uenter,declaratur quia naturalts ca

lor eft debilis,& caufa baec & infiritas eftex melancholico hutore, cótin

oit& eildé ut femper aRpetät coire, propter tmultitudinem uentofitatis quae

cómouetur in hora coitus. Et quia continetur introrfus;acciditei fonitus &

rugitus.In quibuídà uero quaft quidam ftridor auditur exterius. Quibus ue

to contingit dolor capitis pofl coitum, caufa efl, quia afcenditad caput per

cómotionem fumus ex humiditate fanguinis & fuperfluitatibus corporis,

&ex mala comixtione, & hac efl fententía Galent, quam inferuit in expofi

tionelibri Hippocratisuulgarium morborü, INos autem breuiterexplétes

que neceffaria funt huic negotio,reuertemur ad e1 qug coitü prouocát,Sed

quía diximus quía funtquidà qut non poffint coire;appetunt auté,& expoz

Ífuimus caufaquuare ab appetituipforü feperentur , de cibis generantibus

femen,& extinguentibus;oportetnos Ícire,qug funtnutrimenta quie gene

rant (emen,& que extingunt,& qug flimulant appetitü,& qug prohibét; 8

qu3e generantfemen, & ftimulantad coitü, & iterü qug funt illa quze defic

cant,& diminuunt femen,fi homines abflineantà contrarijs & utàtur cotra;

ríjs,que3nobisoflendenda funtbreuiter, — Abantiquis declarata funt nv

utü à que

zrim;nta que generátíemen,& extingunt, & qug [limfxlant appe

Prohibent

b E

ÜCDoOTITV LIEERM

$o0$

proþnbent,öc que generát,& attrahunt, quodnó erat;queuero prohibet &

extinguntcperat,que accéduntappetitá ad coitum. Que uero repellüt, his

cotrariafunt. Generát aüt femen qug nutriüt& inflant, que quide affimilan

*

tur feminis effentize, Nutrimétauero quehoc generatfemen,& (i de tribus

nó habuerint,(alté duo uel unum habeant. Nutriméta uero qua multü nt»

triüt;cenerátfemen.Que uero nó multü nutriüt,nó cenerant, Dicitnus etià

g:

/

quianatura feminis conflatex humore & fpiritu, & fitex humiditate nutri

méti,& oporteteffe nutriméta que generát femen,multü nutrientia,& uen

tofitatégenerátia,& hec cóueniunt feminis effentie.Ft quequidé utrag; hec

nó habuerint,fitaméqd' horü habuerin t,auxilian£,fiueper calidü extraháe

illud,& ua(ibus eccultis extrahát,& extrinfecus ferant , fiue nutriétibus có,

ï

mifceant,& exhis tría fiit,Similiter cá uolumus nutritnéta preparare pprie

ad hoccóuenientía faciemus eis bec tría. Poffumus uero habere in hiís duo

fiue unü:dicimus enim quia cicer tria poffidet, Nutritenitm multü uétofíta

tem generat,& eft calidá & hamidü, & hoc folum naturale generat femen,

propinquat enim et qug arabice dicit exice,maxime fi comifceant ei medul

Igoffia.Similiter & rape fiuolueris cómifcere duo nutrimenta hoc modo fa

cias,quoniá fabg nutriunt,& uentofitaté generát,tamen quía nutriméta eo/

rum frieiditaticollimitàt,uno carent,& duo pofiïdät:'piper uerolongü,zin

giber,piper nigrü, & his fimilia tantü calida,nullumá eorü attingent:'a,qug

funt genusfeminis.Sítaméhorü aliquid fabe cómifcueris,efficit nutrimen

tum quod generatíemé,quia hec tría poffidet, & fecundum hune modüex

duobus unü cóponatur nutrimentü cófiderando uniufcuiufq; qd' diximus.

Nuncuero dicéderes que generant femen,& extrahunt,ficut funt nutrí

meta,qugdiximus, piper;poltpi,pinee.ficus, recétes carnes,cerebella,& uí

tellaouorum, Sunteti in his, tefliculiuulpis id ef,fatyrion,quia accendit

libidiné,Dicit etiá Diofcor.quía hec radix dum mana tene£, ueneré flimuw

lat,& ficum uino bibita fuerit,ampltus accendit. Similiter zingiber ueneré

comouet,& accédit,& been rubeü &albü, & coflum dulce,& crocus oríen

talis,& linifemen cü melle coQtü,addito pipere abundáter comeftü, V rticae

femémultü tritá,& cum melle co&ü, idé facit,& à frigiditate corpus cófer/

uat,& fortiter accédit ueneré. Cardamü,anifüm ,& his fimilia.Et horü qug

dam funt nutriméta,quedà medicamenta,& curabis per hgc córaria , Quia

cotraría cotrarijs curant. Fixcuero funt qugnógenerantemer,fed de;

ficcant, & diffoluat uentofitatéfcilícet quicquid eft calidum & ficcum,ficut

anethum,ruta,& his fímilia,& ideo Rufusrutam cótrariatn femini effe ait, (i

abundanter comedat,Sed ucilis efl quia excitat appetitum flomachi, &uri/

nam mouet. Hacuero qug impediunt;& prohibétfemen,& denfant, & ex/

ag

tinguüt libidine funt nutrimenta frigida, fícut fantla&ucg.portulace,& c

curbitze,beta,mora celíi,citroli, cucumeres,melones,& quicquid eft friei/

L

E]

L4

dum,

(efe.

iM

306

APFRICANI

CONSTANTIN!

dum,&hu.utpifces,& fimilia.C uicquid uero eftfrigidü,& ficcii,cóprimit

ueneré,ut fumac,acetü,uug amarze, & i quis uoluerit duo ueltria ex hís cov

'mifcen;u; extinguaktur femen, & libido copritnatur. E2ocaüt fortius eftad

cóprimendü appetitü coitus . Silenticula ccquátur cc femineladuce,& eli

xatura eorü bibatur,& extinguit appetitü libidinis . Ad idem: Aceipefeme

portulace agreflis,&da ad comedendü cum opus fuerit, Similiter (umárur

fimplicia & copofttacá opus fuerit, — NNuncuero dicendü de medicamétis

que profunt no ualentibus coire;& quia copofite potiones inueniunt profi

cientes ad coitü, & inueniunt apud diuites & pauperes, ficut eft elect, nucis

mufcate,triphera magna,& nuces cum melle,& fatyrion cü melle,& zingi

ber codicum,& firupus nucis, & firnpus mellis,& firupus uuari paffara, c

his fimilia.Ifla pretermittímus;quia in manibus multorüinueniütur, & dici

musque experti fumus,& quibus ufi funt autores noftri,qua cito operant,

& leniter perficiüt effetü, IN6 minusetia alía qug fiaffuerint cá fupradittis

potionibus adaugétlibidiné,ut corotiofum quotidianalztitía, Ele&tuariü

probatü quod augetlibidine;Rec.feminis afparagi,fatyrionis,drach.s. bu»

zar?gg,rubei &albi;been albi, z ingiberis,drac.5.feminis rapg;feminis eru

ce,feminisradicis,dauci,urtice feminis,ceparü feminis,drach. 2.fcylle afIze,

umbilici,drach.s.cardamomi,drach.7.lingug auis,drach.1. facchari drach.

20.tere& dabis drach., 4. cü elixatura filiginis,aut la&te,aut mulfa, Aliud ad

idem: Accéderadices dauci domeftici,& proie&tis interioribus tere diutifli

me,lib.r.arabicam,& ponein frixorio flagnato,& fuperadde unc.1.olei fefa

mini,& comifce, & poft parü dePone ab igne, & fupermitte galáege,drach.

2.leminis erucze, piperislongi, cinnamomi,gariophylli, abfinthri,feminis

herbz fefeffe, (eminis rape;& ceparü, dauci;drach. 2.& cómifce dilipéter,

& fiuoluerittingere coloréadde croci drac.2.poflea recodein uafe uitreo,

& cum opusfuerit,utere, Flectuariü quod fecimus cuidá iuueni coire non

ualenti;kec. afparagi feminis,lini eminis,papaueris al'bi,f,ef.ami purgati,fa

rineciceris,fabe,amygdale dulcis,unc.1.piperis.feminis urtice;anift purga

ti,drach. 4.penith,unc.s.tere& tépera cü rmelle,autcum ufno fi patiens fe/

brierit.Da ad modünucis mane & fero, Elect.quod compofuitlIfaac ad aw

ementü coitus optimü : Rec.platocymíni,eruca, drach.10.zingiberis,is.

fatyrionis,drach.1o.pineg müdate,drach. 2o.anifi;drach,7.tere & frica díu

tiflime,cü butyro,& cepera cum melle,da drach.s.eunti dormitii,& poftbi

! batfiropü debaucis,aut elixaturáeius, & ungat uéter eius, & tefticuli,cum

oleo fambuco,in quo coctüefl pyrethrü. Item, Q uodalíjs qui corre nó po

terát fecf,GariophyHi,d:*ach.s. cülactemane bibat, Auget etíá libidiné lac.

ï

uacciniü quotidie mane fümptü, Ele&.quod compofui frigidis & humidis.

coire nó ualéübus:R, zingiberis pyrethri anifi,carui,drach.c.feminiselle

bori,ceparq,erucg,ameos,drach.q,. piperislogi,nieri;olei nucis, drac

hz.

mellis

DEB COITVy LIBER,

507.

ti

Cö;

tnellis quantü fufficit. Prlulg qug augentlibidiné & (eminís probate.Rec.fce

ld

nudraftierucg,unc, 2.tere& collige cüladteuaccino,& facpilulasiín modü

fabe, & datres unoquog mane,& cü uoluerit coire;ante ungátcorpus cum

teli

the

aceto,& oleo,& fucco flrieni fímul mixtis;Pilulae ad idem ; Kec, feminis cé

tüt

parü albari, tefticulos uulpís,cerebella pafferi, olibani equaliter,tépera cá

aqua calida,& fac pilulasin modü ciceris & da 7.mane cü uino nó plus,quia

"s

Df[ll

fi plus,deficiet fub eo mulier. Sed (i uoluerit extinguerelibidine, bibatfaíci^

culü rutztritae cum aqua calida, Aliud medicamen quodaccipitante coi?

(s

tum,quia mirabiliter (timulat: Accipe cerebella5o.pafferü mafculorum ,

N

folues diutifIime in catino uitreo, & equaliteraccipede feuo quod eflcirca

renes hirci (tatim interfe&ti,& foluatur ad ipnem,cui addátur cerebella, fu^

t'fl'

peraddatur etiam mel quantum fufficit, & patella cómifceatur;& coquatut

b

donec indurefcat,& facpilulas n modum auellanze,& da unam ante coitá.

lfs

Aliadprobatü: Accipeluccum radicisbalauftie, & áqua ubi antea infufurn

lu

ly

eftcicer,& elixatum;& mel equaliter,coquelento ipne adtetriam,& defpu

ma illud,G colatü accipe, Quidá uero adduntfpecies fupraferiptas, Aliud

g

quod auget femen,& roborat uenerem: Accipelibrá la&tis, & lib.aque, co/

1

quedonec euanefcat aqua,& remaneatlac,& fupermitte duo cochleatía dé

l

butyrouaccino & duo mellis,quod bibatur per tres dies , Sed ante accipien

dum eftde fatyrion cofe&o cum melle autbaucia,& defuper uintim biberv

dum, fic faciendüeft per 20.dies.rem galanga commafticata flimulatlibidi

h

nem.Satyrion fricata,& cum uino bibita idem facit. — D'icendum nunceft

h

breuiter dehis qua extrinfecus apponeda funt,& fic liber claudatur. Vnoa

H

tur uirga & tefles & renes & in circuitu & deorfum,hocunguento , Quod

5

recipe oleüirinii,& oleüde flore cepze caring,cum fefamo cofectum , pyré&

thro,flaphifagria.Semen urticz tere,& cum oleis coque,& unge,Item, Ac/

cipepyrethrum conftridum,& cum oleo mifce fambucino, & unge. V^

guentum quod fit de formicis : Accipe formicas nieras, & latas,& repone

;:

eas adfolem uiuasín ampullauitrea , & (upermitte oleum fambucinum , &

/

fufpendead folem peraliquot dies, & poflea cola, & unge tefles, & plantas

pedum,optimum eft. Epithima quod ualetad coitum : Kecipe fcammontj,

drach.c.euphorbíj,drach.:, & s tere fieillatim,cerze albae;drach.8.cui folhw

te fuperadde fuprafcripFa;coque tnodicü,& agita fortiter & repone,& cum

opusfueritinducin panno, & uirgz fuperpone,& cum calefacta

ä

fuerint,tollatur,& exerceat coitum,& fiuolueris extin^

9uere, unge fuprafcripta memb:;a In aqua;

inquaco&a fueritíolum apium,

Finitliber Conflantini de coitit;

J-.€€ 4 Ceonflantini

" CONSTANTINI

AFRICANI MED ICI,

DE ANIMAE

h

y

& fpiritus difcrimine liber,ut

[

quidam yolunt.

E

——

—

3

Viuoluerit fcire differentis que eftinter duasres,neceffe

:

f

!

efl eum primü fcire,quid earü utrag; fit, quia impoffibile

eftutfciatdifferentià duarürerum,nifi fciat quid fit utragi

[.

earum,& fic habita fcietia uniufcuiufq; earum,poteritíci/

g;

redifferentia, Et quoniam uolumus patefacere animg,&

fpiritus differentiam,neceffe eflut prius loquamur de ani

ma,à& fpiritu, deinde de differentia quae eft inter utrung;. Sed ut opus fitle;

uius,primitus äfpirïtu incipiamus,poltea fequa£ locutio deanima, Spiritus

efi quoddi corpus fubtile quod in humano corporeoritur ex corde, & fer/

tur in uenis pulíantibus ad uiuificandum corpus, & operatur uitá & anheli

tum,atg; pulíum,& fimiliter oritur ex cerebro in neruis, & operat fenfum,

atqy motum . Etquidi ex laudabilibus medicorum atg philofophorü qui in

cordibus uiuentiü ufi funtopere chirurgize, putauerunt quodin corde funt

duo uentriculi,uel uacuitates,una fcilicet in dextra parte eius,& altera in f

niftra,& in duobusuentriculis cotinentur fanguis & fpiritus.Sed in dextro

uétriculo plus eft de fanguineq de fpiriui . In finiflro uero plus eft fpiritus d

fanguinis, & exuentriculo dextro procedunt dug uenze,una quará uaditad

pulmoné,& fitper eamanhelitus cordís:cor enim colligitur;atq; extéditur,

& per eius extenfione,& colletionem fitpulfus totius corporis,& ideo pul

fus indicat cordis paffionesproprias, tam equales,quàm inzequales, atg; di/

uerfas,quz fiunt caufa diuerfiimpedimenti eiufde cordis, quod accidit eià

femetipío,uelà quibuídà mebris fibiuicinis.Cor ergo cum extenditur,;attra

hitper predictà uenam à pulmone partem aeris, quae ingreditur ad pulmo;

nem per anhelitum,ad refrigerandum calorem vaturalem, qui in eo efl, ut

fithoc nutrimentum , uel (uflentatio eiufdem fpiritus qui continetur in eius

|

uentriculis , &cum collipitur cor , pulfat per ipfam uena ad pulmonem,

quicquid generat in eo uaporum fumoforü, & expellit eos abipnito calore

qui in eo eft,& pulmo expelliteosà corpore,& haec uena uocatur pulfus, Al

|

teram uero uenatm uocant arabes alabar,& hec uena in ipfo ortu fuo in cor;

de diuiditur in duas diuifiones, quarü una aícendit petens fuperiora cordis,

& proceduntexearamià pedtore ufque ad extrema capitís per quos uiuifi

i

catur, ha'c pars corporis

altera petens inferiora corporis , defcendit uíg

ad extremitates pedum,& procedunt ex ea rami per quos ul'uificatqr pars

inferior humani corporis, &rami utriufque partis predictze uenz quae di/

fpertitze fantperreliquum corpus, uocantur furtenet , & hacc efl cavía vitae

humani

/g

ï

A

yl

|

D E A&NIM. ET SPIRI'T. DISCR,

L IB.

509

humàri corporis propinquior,pet hocquod tribuit unicuíc mébro de [pi

rituqui eftin uétriculo cordis finiflro , Ft inditium quo probatur quod uita

humana quae fitper bunc fpiritum eft, quod uidetur de exitu eiufdé fpiritus

in hora mortis,motus fcilicetuentris & oris,labrorum ac pectoris, In illis

enim fit quafi fingultus,& faltus,atq; anhelitus,& uulgusuocat haecómnia.

t

arabice annaza,id efl,receffionem;uel exitum anime,& eius exitus ?corpo

t

refitper ipíum iterü quo ingreditur ad eum aér qui egreditur a uentriculis

cordis ad pulmonéper uenam quam fuperius diximus,qus tranfit à corde

l/

in pulmoné utattrahataérem, & extrahat uaporé fumi , &ex pulmone per

calamüuel canalem pulmonis,id efl;per outtur tráfitad os, & eius exitus ex

orefit,tépore motus orís,quádo fcilicet aperi£ os & iam nó potefl à fe clau

di,fediamnecelfe efl,jutclauda£, propter adnullationé uitae, & fpiritus poft.

exitü ab eo, Caufa aüt qua egreditur hic fpiritus h corpore;& caufa mortis,

& caufa uelocitatis, fiue tarditatis etus exitus;leuitas (cilicet mortis,fiue eius.

grauitas, & apparitio eius in quibuídà homini, uel occultatio inalijs,caufa

quog fubitaneg mortis.& cetera taliaaliena funt à libro iflo,quia maiorts ín

quilitionis (unt,& indigét primis probationibus,& argumetis probabilibus

exlibris pluribusmedicorü artis, quorü expofitio prolixa eft &ideo dimifi/

tus nüceorücomemoratione , Patetaüt per hoc quod diximus,quod uita

fit per huncfpiritü;qui efLin uétriculis cordis,& quod pulfus,atq; anhelitus

fint coflituti ad optationé eiufdem fpiritus ad refrigerandü eum per aérem.

quiíngredi&ad eum deforis, & per expulíum uaporüi, & funofitatis ab eo.

lam igiCpatetquod fpiritus qui eflin uétriculis cordis,(it cau(a uitae atqjari

helitus & pulfus hic eftde fpiritu uitali,cuius natio eftex corde-Spiritus uero

qui procedità cerebro & tráfit ad caetera corporis mébra uocatur animalis,

Cuius nutrimentü uel fuftétatio eft fpiritus qurfitin uentriculis cordis,quía

3

diuifiones pul(us;qui uoc.aE alabachar,qui mittit'4 corde in fuperiorespar:

tes corporis,ct peruenerintotmnes ad os capitis,& penetrauerintillud,con

iungütur omnes adinuice,& coponuntur,& cótexuntur adinflar texture re

tis,& deipfis pulfibus cotextis,extendit qugdá pats fub cerebro;inferiora ce

rebripetens, apta adrecipiendü fpiritü animale,tradens eí fpiritü,de fpiritu

uitali,que diximus effe i uétriculis cordis, Cerebrüuero diuiditur in duas

diuifiones,quarüiuna eftanterior,quae etía eftmaior : & altera poflerior,&

inilla anteriori funtuetriculi, habentes introitü ad comune fpatic, quod eft

EU ET R ULIUUUUUURUE II VOET

1in medio cerebri, In poRerioriuero habetur unus uétriculus faciens iter ad

fupradi&ü fpatiu,quod efl comune utrig; uentrículis,qui (unt inanteriori

cerebro.Pulfus ergo fubtiles qui mittüturà rete.quod eít fb cerebro ad in/

teriora cerebrí,cü peruenerint adaliqueuétriculorü quifuntin cerebroan

teríori , perducunt ad eum fpiritü uitalem, qut inde tranfiens ad alium uen^

utn utr^

a&riculum,eflicitur ibi fubtiliof,öcipurgatur,atg; aptaturad recipiend

tutem

CONSTAN' TINI

310

AFRIGANI

tutem animze,& hoc fit ei quafidiceflio, & conuerfio in quendam fpirituimi

fubtiliorem atg; clariorem, Deindetranfit ab ipfis uentriculis;in fpatium,&

de (p:mo in uentriculum cerebri pofteriorem,& per ipfum meatum quoua

dità comunt fpatlo,quod eft in mediocerebriad pofleriore, &in ipfotranfi

tu,id efl, introitu per quem uaditfpiritus, habetur quxedá particula de cor

pore cerebri,fimilis uermi que eleuatur,& deponiturin xpfo itínere. Cumq;

fuerithaec pamcula eleuata;aperitur foramen quod eftinter comtunefpa

tium, quod tuneitur uentriculis, & uentriculum poflerioris cerebri ,. Cum

uero depofita fuerlc, clauditur, Cum ergo apertum fuerit foramen,tranfit

fpmtus deantertori cerebro,ad poflerius,& hoc nó fitnifi cum neceffe fue^

rit recordarialicuius rei qugtradita eflobliuioni,tempore fcilicetquo fit co

citatio in przeteritis, Si ueroforamen non fueritapertum, nectranfit fplru

tus ad pofterius cerebrü,nec recordatur homo, nec aderitei refponfío eorü

dequibusi interrogatur. Illaauté apertio foraminis que fit per eleuationem

illius corports quod affimilatur uertmi,diuerfa eft n hominibus ín celeritate

actarditate.Fit enim hoc in quibufdà cardius, &ideo fiunttardg memorig,

& tardi afpe&us,ad refpondendümultum cogitantes,& ideo acciditeiqui

uultrecordari alicuius rei, utcaputfuü ualdeinclinet,uel inclinando illud re

tro uertat, &immotisoculis furfum afpiciat, uthaec pofítio,uel figura fit ei

quafi auxiliatrix ad foramen predidtum aperiendum, & utipfum corpus re/

mouere poITlt furfum . Intelle&us emm,lmaom:mo, fíue cogltatlo, prouu

dentia atqj cognitio fit per fpiritum qui eftin 1uentriculo ,qui partxmpxatur

illis duobus uentriculis,quifunt in anteriori cerebro.Cum ergohomo cogl

tauerit,uel aliquid prguxdem,nece[fe eftut meatus uel foramenquodeft in/

ter commune Ípatium, quod iungitur illis duobus uétriculis,qui funtin an^

terioreparte capitis,& uentriculü qui eftin pofleriori eius,claufus fit;ut (pi/

ritus uidelicet quieft in communi fpatio polfit facere tmoras,ut cofortetur,

& fithoc ei quafx augmentum fortitudinis, ad cogitandum & intelligendi,

ut fitfortior in cogitatione & mtelle&u,prouldenua accognitione, Et ideo

accidit ei qui cogltat,mergere caputad terram,& multum afpicere eam,&

fefe incuruat, quafi fcriberet aliquatn fcripturam , uel defcriberet in ea ali7

quas figuras, utfithocquafi awxiliumad deponendá illud corpus, quoddi

ximus effe (imile uertniculo fuper foramen illius decurfus , quod pertranflt

fpiritasad pofteriora corpons Spiritus autem qui efl in eo fpano,ld efl, in

uentriculo medio eft inhominibus diuerfus . In quibuídam enim eft fübti^

lis & clarus, & hícerit ratlonalls,cogltas, difpofitor,& bone cognitionis, In

uibuídam uero erit econtrano, erltq; hic talis amens & írrationalis , leuís

atg flultus. Fx uentriculo cerebri anterioris, procedunt parxa neruorum,

ex quibus unum par,idefl, diuifiones, ab anterioribus uenientesuentricw/

lis iunguntur oculis ,& per hos fit ulfus,öc il inter caeteros neruos funt

concaui,

D ANIM:; ET SPIRIT, DISCR, LIB.

&i

eoncaui, quod neceffe fuitui(ui üt Ípiritus qui mittitur ad eum effet mult

us

colle&us,fufficiens atq; clarus, & nullialij corpori coómixtus.Eraliud par ner

uorum iungitur coopertorio oculorum,id efl,palpebris.'Tertium iungitur

ä

linguze, & per hoc fitfenfus, guílus. Quartum rungitur palato; Quintü iun

gitur tympano auris,& per hoc fit fenfüs auditus , Sextum defcendit adex/

ta praeflans eis fenfum, & reuertitur ex eo quadam pars adunam, moués ut:

colligatur furíutn, Septimum iungitur linguz,per quod mouetur, & fimili

ter operantur hineruiper fpiritum,quitranfitin eisà cerebro adhec mem;

ï

bra , Ecinditià hurus reíeft, quia cutm accíderít aliquod accídens obflruitur

fpiritus meatus omnium neruorü , & prohibetur ipfefpiritus, ne pertingat

ad membrum, & adnullatur opus eiüfdé membri,ut albedo quz colligitur

in oculo,que cum feparaueritinter fpirit qui eflin neruo,& afpectü, ceci^

taté operat.Ftueluti comixtiones,id efl;mali humores;& uapores,quiclau

düt & (eparantinter fpirítà ipfutn,& tympaná auris, uel inflrumentá odo^

ratus;aut inflrumetum guítus,fiue inflrumentá ta&us : Operanturautéfur

ditatem,aut deílructione guflus,auttactus,uelodoratus . Cum 'q; aperti fué

rint tpíi meatus;aut per tnedicamen,nel dire&ione naturz in infirmitatére/

luctantis,redit membrü faii,& efficitur fanà,atgygquale. Procedit quog ex

partecerebri, & defcendit per os colli;in omnealfetar,qui (ant nodi fpinze,

& dirigütur exeo multa paria neruorum inter unumquodqg alfetar fcilicet

unum par tranfiens ad haaladal, quz eft quazdam caro coniunctauenis,per:

quat fit motus membrorum .Eritqy pér hunc motus mannum & pedum;,

3c totius corporis, Cuíus rei índitium eft, quia (1 aliquado aliquis exhis net^

uis paffus fuerit, decur(us quifuntin eo adnullantur, & motus ipfius mebri

curmittebatur,aut debilitatur;aut deflruitur, & hocfit, fecundü quantitaté

impedimenti,quod paffus efl idem neruis, Videmus enim manum contta

&ifanutn & integrum , & caufaalicuius impedimenti nonapparet inea, &

tamen nihilfentit, nec mouetur, & cum huiufmodi infirmitates curat3 fue^

EIUNELG

rint;per aliquod medicaméquo poflintaperiri decuríus cerebri,utfunt me:

dicamina quze purgant decurfus membrorum, & aperiunt ipfas claufuras;

reuertitur adeadem membra fenfus , atq; motus:ftipía infirmitasnon tran

fierit men(urà curationits , & ipía mébra non fuerint adeo debilitata, ut nori

podus fuftinere poffint curationis,&fortaffis accidit fpiritui,qui eftin omní

bus uétriculis, uel quibufdi ex eis,aliquod impedimentü ex mala coplexio/

ne,uelex comixtione malorum uaporutn , & per hoc de(lruütur a&us eiut

dem membri, Verbi oratia; Cum ille fpirivïus qui eft in anverioribus uentri

cu! - ^'^uod impedimentum,uel corruptionem palfus fuerit,fit ex hoc de»

firu&tio (enfuum, quemadmodum accidit ei quiingreditur balneum , & ib

facit moras. Obfcurantur enim oculi eius, & nihiluident, Aut quemadma

du acciditei in quo excitatur choler/a rufa, & eiusuapor aícédita

d caput»

Cum(y

CO(NS*TAþNT!N!

AFRICANI

$2

Cü/guin&us fueritipfeuapor fpiritui qui efLin eius cerebro anteriori, fimi/^

liter obícuratur uifus eius, & no uidet aliquid, & fimiliter auditui & caeteris:

1l

fenfibus.Verbi gratia:Siaffueritimpedimentum ín parte cerebri media,&:

cxtere partes eiufdem cerebrifintincolumes, deftruitur cogitatio & cogx?i

tio tantum,& fenfus acmotus manebunt zquales, Vt illud quod acciditin:

ielancholica infirmitate, quae eft comixtio,uel turbatio rationis, & deflru/

&io cognitionis.Ft fi fuerit impedimétum in parte cerebrifuperiori,uel po

fleriori,deflruitur memoría tantái,& erüt cteriactus hominis zequales,id

eft, re&ti . Siuero fueritimpedimentum in duobus ex his uentriculis , aucin

tribus,& occupauerittotum cerebrum,eritimpedimentum in cognitione,

& in fenfu,atq; motu uniuerfaliter;ut illud quodacciditcaducis, & his (imi

libus.Probatur ergo per hocquoddiximus certiffime,quod ille fpirítus qui

eft in anterioribus uétriculis, operetur fenfus, id efl,uifum auditum,euftü,

odoratum & tactum:;Et cum his operatur athaghil,quam Grrgci qevzaciay,

& fpiritus qui eft in uentriculo medio, operatur cogitationem,& cognitior

nematg prouidentiam & memorià & motum. Conflatigitur exhis omni

bus,quod in humano corpore funt duo fpecies : Vnus, qui uocatur uitalis,

cuius nutrimetus uel fuflentatio eft a&r,& eiufdetm anitmatio eflex corde, &

mittitur perpulfusad reliquü corpus, & operatur uitam,pulfum atq; anheli

tum .Eft & alter,qui abanima, dicitur animalis,qui operat in ipfo cerebro,

cuíus nutrimentü efl ípiritus uitalis, & eius em anatio efl ex cerebro;& ope

ratur inipfo cerebro cogitationem & memorratm,atq; prouidentiam, &ex

eomittitur per neruos ad cetera metbra, utoperetur fenfum;atq; motum;

Narrare aliquid de anima certiffime graue eft & ualde difficile,& hoc teflaé

diuerfitas fiuedifcordia przcipuorum philofophorum, Platonis fcilicet &

Ariflotelisjnecnon eorumfimiliter qui pofl illos uenerüt. Sed noscomme

moretmus utraíq diffinitiones, quibus eam diffinierunt Ariflot. & Plato,óc

ipfarüdiffinitiontexpofitioné, & uniufcuiuíq partís earum.V tamur proba

