bilibus areumentis,& fequatur hec narratio uirtutes animae,quia fufficiens

4

eritin bocloco &polffibile nobis ex eo patefacere;intentionem noflram, fcí

licetdifïerentfam,quæ eftinter fpiritum & animam,D'icamus itaq;quah'ter-

Plato philofophus diffinitanitmam,dicés : Anima eft fübflantia incorporea

mouens corpus.Ariftot.uero in diffinitioneanimze fic ait; Anima eft perfe/

&io corporis agenr;is & uiuentis,pocenu'all'tc'r.Nüc autem exponatmus has

duas diffinitióes, & ipcipiamus à prima,que eft Platonis;oftédamusyquod

anima fit füb(látia,& ita dicamus , Quia quicquidrecipitoppofita,com unü

fitnumero & immutabile in fua effentia,fubflantia efl, Sed anima recipit uit

tutés;ac uitia,cum fituna numero ; Vcanima Platonis,que immutabilis m

fua eífentia recipituirtutes ac uitia;que funt oppofíta : Animaigitur recipit

ita eft fubítanz

gpgcïüta,cum fit uno numero,& immutabilis in fua effentia,

tia,Et

DEANIM, ET SPIRIT. DISCR, 'LIE.

V

$15

tfa»Ec iterum dicamus:Quicquid mouet fubflantiam fab(tantía eff. €

edani

l$

ma mouet corpus,corpus autem fub(lantia eft, Et quia jam manifeílü eft ar

gumentis patentibus quoda

nima fit fubílantia,nune oflendamus quod ani

1l

Ü

ma fit Incorporea fubflantia,& dicamus.Vm'ufcuiufque corporis qualitates

funt percep;ibiles,öc cuíus qualitates no percipiturà corporeo fenfu,eft in^

n

corporeü. Qualitates aüt animg funt uirtutes,& uitia,qua funt infenfibilia;

0

Animaergoeflincorporea.Iterum:Omne corpusfubiacet omnibus fenfr,

d

bus,autquibufdam exeis, Sed anima nó fübiacetomnibus fenfibus,

n

néc qui^

buída,anitma igitur non eflcorpus.

Item: Otnecorpusatiteftanimat;aut

^

inanimatum ; & franima efl corpus;aut eflanimata;autinánimata , Sed m

effibile efl ut (ít inanimata;fr eft corpus; quiaincontüeniens eftut (it animà

!

& inanitmata. Et i dixerimus quod fitanima animata;reiterabitur nobis fer,

J)

modeanimaanime,utrü fit corpus, uel n6,& afcédet hoc d infinitá. Non

ergo eít anima corpus.Et iterá: Si anima eft corpus fubtileaut eritaér,aut

fpiritus fubtilis;per totü corpus diffufus,aut erit iguis,& (iita fuerit, necefe

l

eft utille fpiritus tiel ipnis habeatpropriam fpeciem, uel propriam uirtuté,

quia m:fi ficaliqua propría fpecies,uel propríauirtus;id efl, nifi babeat aliquá

proprietatem quàm ienis uel aérnón habet , erit omnino acr tiel ienis ani,

i

ma,Quod fifueritproptia &i fpecies,illa fpecies erit anitna, [te;Si fueritani/

y

ina corp

us,neceffe eft quod ei corpus compofitum uel fimplexfit , Quodfr

e

fuerit corpus fimplex;procul dubio erit ignis,autaér,uelterra, uel aqua , Et

X

fifuerit animaunum exhis elemétis abfolute, id eft abíc peciepropría qua

feperetur ab eo quod participatur eiín fuo ge

nere,eo qtïod fueritex gene

í

refuo;erit anima.Sictj probatur quod franimafueritignis, erit ignisanima,

& imiliter de cxterís elementis. Fe fi fueritita,omne corpus quod contínet

]

elementum eritanimatum, Verbi oratia ;Sifuerit aér, pulmo & pulías atq;

uter inflatus erütanimata:& fianima fueritaqua;erit uas plenum aqua ani/

matum,& huiufmodi uerba turpia funt & inania. Quod fifueritanima cor;

pus compofitum, erít tunc corpus anima, &non corpus , Etquiaiam patet

quod anitma fit fabílantia incor

ä

porea, nunc exponamus quibus modis mo;

uet corpus,& dicamus , Quod omnequod mouetur aüt mouetur permo,

à

tum fuimouentis,quemadmodutm mouetur plauflrum per motum boum,

/

uel mouetur cum id quod moueteum non moueatur, quia quod mouetali

H

quid,aut mouet & tmouet,aut non,& hoc fit quatuor modis , Quia aut erit

per defiderium eius iquo mouetur,quemadmodá mouetur amás, ad eum

quem amat;aut per odium, autper fugam, autterrorem, quemadmodum

mouetur initmicus ab inimico fuo ; üel contra eunf: aut peracnm natura/

ä

lem,quemadmodü mouetur lapisà pondere,cum pondusper femetipfum

j

fit immobrle, uel quiaid quod mouetell occafío principalis , uel cau(a illius

triottonis magiün';

j

T

quod moue;gr,.quemadmodum magifleríum eíl caufa

DD

'& illud

O UPE TEREWTTHEIUTTRERENEUPENTENERE

54

CONSTANTINI:

AFRICANI

& illud magifterium non moueturpermotum ma

5

ciflri, Sicanimamoue£

co:*rpus,ö.c ipíanon mouetur per motum eius, Anima igitur efl caufa motiG

ia

nis anialium,per uoluntatem & opus;atq; mutationem,&ipfanon moue

tur aliquo modo mutationis corporis , €o quod.fit ipfa incorporea . Videa

musergoex his modis,quos diximus,quo motionits modo, moueat anima

corpus.Dicamus'ci; quodanitma mouetur corpus quarto modo exfecunda

fpecie motionis,bocefl, mouetcorpus cum ipfa fitimmobilis, Mouetauté

€o quod fit occafío principalis, fiue caufa motionis etus , quía homoopera

tur per eam,idefl, per animam. Ft quemadmodum magiílerium eflcaufa

motionis magiftri, & illud magiflerium no mouetur per motum maerítri,

itaanima mouetcorpus,fedno mouetur per eius motum. Animaerco cau

fa fl motus animalium,per defiderium & uoluntatem,& per opus ataj mu

tàtionem , & ipfanon mouetur aliquo modo ex modis motionis corporis,

eo quodíit incorporea . Etquia tam expofuimus diffinitionem Platonts qua

diíffiniuit animam , & patefecímus interpretationem omniutm partíü erusz

nunc tractemus de diffinitione Ariflot.phüofophi. Arifloteles uero philoz

fophorum princeps,ita diffiniuit animam. Dixitenim quod effetperfectio

corporis agentis, & utuentis potentialiter, Inlibro autem fuo quem fecit de

auima,talem deditdiffinitione anime,dicens; Anima efl perfectio corporis

naturalis inflrumenti uiuentis potentialiter . Potentialiter dixit, quia ex re

bus quæd'aquicuntur polentíaliter,& quaedam pereffe&um . C umdgper/

uenerit res adeffe&um, per perfectionem defignatur , Perfe&tio entm eius

efl receptio fuz fpecier, Ex hac enim parte;dicit anima perfectio,quia aliud

ellanimatum potétialiter, & cum animatum fuerít pereffeü, tunc dicitur

foreperfedum, & eius perfe&tio eftreceptiofuz fpeciei;id efl, nt fitanima;

tum,fenfibile,ac mobile uoluntarie.Conflat ergo hoc quod dixitmus,quod

anima fitfpeciesanimalis abfq; dubio, & cum fitperfectio animalis eiufde,

uia perfedtiorei efl receptiofug fpeciei;& quia uere probatur quod anima

fit fpecies, & hancfpeciem uocamus perfectionem necefle eflnobis enume

rare modos perfectionis,& eligere quis exeis refertur ad antma , Dicamus

icitur ita, quod perfe&tio duobus modis dicitur . EfLenim perfectio prima,

efL & fecunda.Prima nang, perfectio in homineeftSecunda uero perfectío

efl in homine fludere ; inhis quz nouitícientijs,ac magrfleríjs, Verbiora

tía; Medicus dicitur perfe&tio prima propter ícientíam medicinz.Cum ue

roceperit operari quod fcit,dicitur perfectio fecunda, Anima igitur efl per

fectio prima,quiía qui dormit,& fi careat fenfu, tempore dormitionis eftei

tamenanima fenfibilis W omnis fpecies,atq; perfe&tio,efl fpecies atq; perfe

&tio alicuius rei. Anima igitur efl fpecies atgj perfe&tio corporis.Modi auté

corporum funtduo, quía funt quedam corpora in quibus fpectes naturalis

utanimalia, arbores, 1gnisQy & aqua, & quicquid habet motum naturalem

infem etipfo0

D E ANIM. ET SPIRIT. DISCR;

LIBPB.

$s

j

in femetipfo, Etfunt quaedam quibus adquiritur fpecies per magilterium,

utoftium,& (camnum, Animaiertur fpecies corporis naturalis, quia cor/

[4

V

poris non ex adtibus magiflerrj. Differt quoqy fpecies naturalis* fpecie ma,

r

giüerij ,quia. fpecies naturalis eft fub&antig,l-(?c fpecies mageiflerij eftacciden

tis , Anima igitur éfi fubftantia, quia eft fpecxes corporis naturalis . Modig

h

corporis naturalis funt duo,quía funt qugdam compofita,quedam uero fim

(

4

plicra Simplicia uero,utaér, ienis,aqua,terra . Compofita uero utfuntani,

malia;arbores. Animaautem non eftfpecies fimplicis corporis, fed compo

f

fiti naturalis,quia quicquid habetanimam,eftanimati,id eft, uiuit, & quic/

l

quid utuit, eft cóuertibile,ueldiffolubile, & neceffarius eft ei cibus, quo pot^

ll

ü

fitrecuperarequod diffolutum eftab eo , & quodauxilietur eius uegetatio/

nidanseiincrementum , Cibus quog indiget diuerfis inflrumentis,ex qui/

Z

bus qugdam funteineceffaría,ut deferant eum ad corpus reficiendü,eum g

M

currere,acpenetrarefaciant,uteuttur,uene in animalibus,truncus quoque

S

acramiin arboribus,& quedam funt neceífaría refecto corpori, utefjciant

/

ab eo quaq fuperflua;utfunt in animalibus pori, fiue exitus,refine in arbo,

ribus, Multiplicantur quog inflrutsenta in antmalibus propter magnitudi

e

nemeorum perfectionis, & multitudinem eorum operum, Quodfi eftani

s

mal,fünt eimembra uite,ut cor,cerebrum,& quicquid iuneitur eis, Quod

]

fieft(enfibile,erunt einerui,atcpfenfus. Siuerofuerit mobile;uolütarieerüt

T

einerui, & alaandal,id eft, caro néruofa; & fi ita efl, bene & decéter diàum

i

eft, quod animafitprimaperfedtio corporis naturalis inflrumenti utuentis

i

po!:entialice;' -Et hàc diflinitio efl uniuerfalis, abundans & fufficiensomni

uf

animg que fueritin corpore corruptibili,uel diffolubili uniuerfaliter,Quod

d

autem uidetur corrumpere primá particulam & inloco erus ponere,uiuen;

tis potentíaliter;nor multum difcordatab animali,quía Interpretatioütrun

Z

que diffinitionü eft una , Dicens enim uiuentis potentialiter;uoluit per hoc

)

hocintellioi quod corpus ita eflet in fua effentia antequam effetanima , uel

16

prius quàm recepiffetanimam, quod poffibile fueritfibruiuere , Sed uoluit

us

intälligi per hocquod dixitutuentis potentialx'ter,quod effecinflrumentum

1

cui effet poffibile uti actibus uítze . Id&ereo fienificatinftrumétalis,quod uí

10

uentis potentialiter . Hec eft diffinitio Ariflot, qua diffiniuitanima unà cá

t

expofftiqne fua quam expofüimus,& patefecimus unamquangyparté eius,

p

Etquiatam expofuimus eorum diffinitiones,Platonis fcilicet & Ariflot.&

)r/

patefecimus interpretationem uniufcuiufq partis earum , nuncloquamur

deuirtutibus animg,& dicamus.Quod primg uirtutes anime quz funt eius

Ít

materieimfortitudine,quafi genera, funt tres;Prima uidelicet eft uegetati/

lia

ua. Secunda, fenfibilis. T'ertia;rationalis, Et hae uirtutes uocantur ad placi

li

tum animz , Dicitur enim &animafenfibilis, & anima uegetabilis,beftia/

"

lis,& mobilisque mouetur fcilicet uoluntarie; & anima rationalis queutítur

0

D

Pl

ratione,

516

.CONS'TAN'TINI

APRICANI

ratione,cognitione,& cogftatione, Animaautem uegetabilis , quae in aiijä

libris uocatur anima fementis, efl nobis communis cum arboribus, hérbis,

atg; animalibus.Etanitnafenfibilis, quz alibi uocatur uitalis,nobis cum ant

malibuscomunis eft. Alia uero rationalis,qui proprie ineft homini, Opus

autem uegetabilis anime eflnutrire;ac crefcere,& hoc faa:t per quatuoruir

tutes qua uocantur naturales.Quae funt attractiua,retentiua,digefliua, ex/

pulfiua, & hocopus inuenitur in omniuegetabili, id efl, in arboribus, her/

Lis,& in animalibus quoque,& in homine , Opera uero fenfibilis animae,

que dicitur uitalis funt feptem:ut uifus,auditus,guftus,odoratus,& ca&tus,

quing, uidelicet corporis fenfus, & phantafia ,ac motus tranfmutationis de

loco adlocum uoluntarie, & haecopera inueniütur in omntanimato, id eft,

inanimalibus & homine, Opera uero anim rationalis funt cognitio, prov

uidentia, & aeflimatio, dubitatio, intelle&us, atquememoria,& hz:copera

proprie funt hominis inter caeteraanimalia , Quoniam auxiliante deo iam

.expgfuimus quid fit fpiritus & anima , nuncloquamur de differentía, quae

eflinter ea., Dïcamu.s'q;quod prima differentia hec eft, uidelicet, quod fpi/

ritusefl corpus, Anima uerores incorporea eft, Ftquodfpiritus compree

hendituràcorpore,anima uero no.Etfpiritus cum feperaturà corpore,pe^

rit, Operaautemanimg cum feparantur à corpore, pereunt,fed ipa nope

Titinfemetipfa, Animaquogcum in corporeeft mouet corpus, & praeílat

eifenfum,atq; uitam mediatore fpiritu,& fpiritus operatur hoc abfgaliquo

mediatore, Animaitem mouetcorpus, & preflatei uitam,quia prima canía

efthuius rei,& operaturineo.Spiritus quod operatur hoc & efl fecüda caw

fa . Spiritus igitur caufauite corporis, & eius feníus,atq; motus,;czterarüqg

actionum eius propior, & anima eflcaufa huiusrei longior , Cum enitn fit

humanum corpus compofitutn ex partibus diuerfiffimis, quae funt dura ac

tenera,ut caro & offa,nerui quogy acuenze, & cactera his fimilia;& ex parti/

bus humidis,cquæ funthumores,fcilicet fanguis,ac phlegma, & utrag; cho

lera,& exfpiritu qui eft in uentriculis cordis, & ín cerebro, in pulfu quog &

in neruis;omnis fpiritus qui fuerit his partibus fubtilior & clarior,erit ad re/

cipiédum a&tus animze fortior,& cxeteris partibus corporis aptior,& fecun

dum qualitaté fubtilitatis,& claritatis eius recipiet ex actibusanimae & pro

pter hocdixeruntphilofophi,Quod uirtutes anima fequuntur complexto;

nes corporis, Cuius ergo complexio corporisfuerit in perfectione,& quali

tatibus,eius erit fpiritus qui efl in corpore fuoin perfectione xqualitatis, &

actus animg in eadem fimiliter,Cuius uero complexio membrorum in qui

busfueritin propría tenfperatione fuerit minus perfedta , imperfe&tus erit

fpiritus,in hoc quod debetur ex fübtilitate,& imperfe&tiores erant actus ani

me,hac de cauía.Etideo funtuirtutes animeg in pueris imperfectze, & in mu

Jieribus debiliores , Et fimiliter fitin gentibusin quoram complexione ui,

cerig

!

——

DEANIM;

ET SPIRIT.

DISCRíÍ

LIB.

aï7

u!qs

&erit calor, uel frigus, propter propinquitatem earum ad folem, uelearum

31 S,

longitudiuem ab eo . Vtíunt ]'Ethxopes, & Sclaui, & eorum confimiles . Fe

WT

J

. propter hoc fiuntactusanimg in fpiritu diuerfi , & quia fiunt per fpiritum;

quieftin corde,uxta,anhehtus,atq; pulfus tantummodo eo quod ipfe fpiri/

U

, tuspre cateris fpiritibusfitaéri propior, & mínus fubtilis;pofleaper fpiritü

Qu

e

qui eft in üetriculis antérioris cerebri früt fen(us; & phatafla,propter quod

adquifiuit de augmentatxone fübtilittis füpra fpirit,qui eftin corde, Dein

læ,

deper fpiritum,qui eftin fequentibus uentriculis fit cogltatlo,prouldenua,

ls

d

propterid quod accepitde fubtllitate füpra alium fpiritum,& propter quod

necéffariía efletabundantia fubrilitatis, dum uult recordari alicutus rei5 au£

a[h

'qué preceffit, aut cuitustempus prolongatum elt; Hecieitur de dx?ferentqs

0/

[þmtusöcammg tibi dx&a fulïxclant,ualeto.

lra

If)

-initliber de differentia ánime & fpiritüs;

l

Dv

u

ezs CONSTANTINI

je]

AFRICANI

MEDICI

A D FILIVM

l]

de mcantatlombus & àdiürationibus epxüola.

?

EOL

)0

[

Væfxfh fili chariffime de incantatione, adluratlone, colit

W. d

Á

fufpenf ioné, fi quiíd poffent prodelïe &aninuenerím íri

W

libris Sraécorüm hoc qualiter in Indorum eftlibris i Inüé»

1..

P

niré; Cüi quaeftionicom pedlofe inhàc epx&ola conor ré

j

9A

f

fpondere Omnes,mquam antnquxmhocmdenturefïe

coricordati,corporis complexxonem animae fequl üirtü,

i

tem Cltjg. fifit æquallter temperata,a&xo qüoqj corporis eque erit perfe&a.

y

Vnde quia uirtutes anima in puerxs,fembus,öc multeribus imperfectg plü/

rimum effeuidenrur, coplexio quog; cotpofis eorum imperfedia effe cori,

probatur.Ethgc imperfectio firiliter habitatoribusintéinperata: regionts

(/

contineit;ütpote caliditatis Aethiopize, & fngldxtatls Schyug, Cuunquam

meishumáànarem, ahquam licetnaturaliter non iuuantém, fi prodeffe cer/

o

)

tificat, ex fola mentismtetxonecorpus resillatuuat. Verbi etatià: Sí quis ii

l

cantatlonem fibi prodefïe confldat, qualtfcunq; fit, eutn tamen adiuüat: Si

eniim,ut dxxxmus complexxo corpons uirtutem fequatur ammg,nece[ïe eft

TT

taliter rem fehabere, i Quod certificatur extimore,triflitia,lxtitia (lupore;

i

qmbus nonfolum corpus in colore mutátür; fed &tíam inalíjs rebus »utpo/

téuentris folunone,üue confhpatlone,uel nimia defe&ione, Ecoautem ui

!

díifta (anitatis dinturnatum paffionum fuiffe éaufas , maxime illarum quaé

€orruptrices funt mentíum, In fanis autem fuereinfirmnitatis caufg hec ea/

L4

DD

3

dem,

i

19

CONSTAN--TINI -AFRICANIQ

dem.V ndeSocrates:Incantationis uerba funt decipientia rationabüeg jnb

|

mas,aut fecundum interpretationem, aut (ecandum timoris iucuffionem;

autíecundum defperationem-lndi autem tnedicinam confidunt incantatio

ne fineadiuratione iuuare . Greciuero antiqui medici dicunt hzee animam

erroneamin perfedionem fui reuocare. Qua reuocata , necefle efl & cor"

pusreuocetur ab ipía: cum complexionem corporisuirtutem anima cotv

flecfequi . Vnde Galenus fuper libros Hippocratis de humoribus:Si quis,

inquit,dixerit humores corporis mutatos itidem mutare adiones anitme;ut

anime actio mutata mutet eoídem,non errabit. Quod certificatur,quia cui

cholerica complexio dominatur,fit indeiracundus, & econuerfo. Inde fae»

complexione ani

peirafcentibus,& cholera augmentatur. Neceffe efteroo

me, corporis complexionem, & corporis mutareanimalem. Item Calen.

Intelle&us & Ícientia in anima ex cóplexioneaugmétatur cholerica, Conti

nétía & (ludiofitasex melácholicz, Deabulatio uero & delectatio, ex cóple^

xione fanguinea.Phlegmanihiladebiuuat uirtutem anime nifiin prima gu

flatorü mutatione. Conflatergo quia fi medicus animg cóplexionéquoquo

modo adísueritincantatione, adiuratione, fiue colli fufpenfione, corporis

quoque com plexionem adiutam effe, Siautem his conueniens adiungitur

medicina,uelocior & perfectior cofequetur (anitas, cum medicina corpus,

incantatione anima adiuuetur. Quibus coniunctis,neceffe eft fanitate citius

cófequi.Item Gialen.Sunt hominesleti naturaliter, & deliciofi;qui cum ii

firmentur fanos eos fubito futuros confirmat medicus,& dietam eorü cutm

exercitiis ad memoriamreuocat,quorum fpes fanitatis eorüi eft caufa.Süne

&alíj cotraríj,natura trifles, & unde triflentur & aneuflientur eorüanimi

fempercogitantes, Quorum cogitationes oportetfallere medica, &ltifg

canteintentione mutare anitnos eorü, fedno tame excedere letificandi mo

dum, ne magnitudine promiffionum negligat medicinam . Memrnr enitm

quendam nollrg terrg nobiliffimum uirum turaffe,fe effelioatum necuty

mulieribus coiret . Q'uem adiuui falfificando intentionem eius, & hoc ma2

enis ingeníjs,fed nunquam tamen potuireuocare, Propter quod certificaz

re & confirmare incepi,quod prius ipfe intendit, adducens eifibrum Cleo»

patre, quem feceratde fdeminarum informanda fpeciofitate . Legensil; lo2

cum ubi dixit lioatum taliter ,fel coruinum accipiat mixtum cum fefame»

leon,quo ungenstotum corpus adinuatur.. Ipfe antem hoc audiens confi

(us eft libriuerbis , ficty fecit. Citoqy cum euafit augmentata eft concupb

centia coéundi. Ego quoque in multisantiquorum libris legi , fufpenfa col

lo (uffragari occulta proprietate , non fua natura. Quod nondenego póffe

fieri,propter cófortationem mentis, ut dixi. Dequibus cum multa fiat;pau

ca tibitangere difpofui.

Arifloteles in libro de lagidibus ait':Sufpendens col

lo fmaragdutg

DÉ iINCANA.

ET ADIVRA'T.

EPIST.

b

$9

lofmaragdum autportansín digito;defenditur à cafu epilepfig. Vnde fepe

tmandármisnobilibus utcollis fliorá faorü fufpendant, ne bancinfirmitate

g

fncidant.Item Arx&oteles*andhbet oenus hyacinthorüm fufpendens col

"

l o, fiue habensiü digito, frintret regtonem pefhferam nonlzditur, fed po;

tiüs mentibus hominum honoratur , & à maroribus eius petltlones copleru

tur . Itérn, Sardium uigintihordei granorum pondus portás in collo,feu iri

digito;tion uidebit terribilia; fiuetnimorofa in fomno.ltem, Corneolus cob

t

lo portatus feu dioito mmgat iram & contentionem , Cütus autem color

1]

et (ícut lotüra catnis , fanguinis fluxum cutuflibet membri an*lgut maxi»

H

me n focminis;Item,onyx füfpenfus collo, uel dicito portatus, augmentat

in fomno terribílra , &titorofa & triflia ; &inter homines contumeltofa,

h

In pueri collo fufpenfus,fahuam oris auget.Galenüs;Stercotaluporum offa

Comedentíum , in uefitribus jlia dolentium, uelin collopatientium fufpen:

J

fa , flatiim dolorem mmgant. Alxquando etiam in collis fufpendudtur,öc

ü

cumfune laneoligantur,illitis fcilicecouís quae älupls comefíla fuerit ; chg

H

melius iuuabunt & fortius, ngd filum fi non inueniatur , cum comgxa

ceruina hgantur [dem Galenus in uas argentum poluit, cuitis quantitas fi»

y

cutfabæ fuit, & in coxts fufpendxt, multumqg profuit. Floc autem dixitin li

5

bro de fith phcx rhedicina, In libro autetn eiusde medicorutm medicina aitz

Quia fiferpentis uxperæ collum fuffocati, cumfilo laneo fuffocati collo fu/

fpenderis , abfolüitür àfüffocatione fui, & multum ualet in apoüematlbus

faucium , Diofcorides ait: D'entes canini ex cane rabiofo cum hominem

t

momorderitin fruflis coríj lipati, & armo fufpenfl defendunt (ufpendem

P-—4

—

tem á morfibus canis rabiofi. Idem, In pullis hírundineis paruisin augmen

toluné, acceptis, &prxmogemtts fifuerint uentrefiíi , duo lapidesinue

mes,unum uníus coloris, & alteruth, díuerfi & compofiti Qmsfl ligaue»

ris in corio uituli antequam terramtetipeeririt, & collo fiue artnis fufpende^

ris,epilepticis ualerit;& aliquádo perfanant.Idem: Specles eftelg araneg, id

efl,fpilTe textg & candidze,quam fi armo fafpenderis; à quartanís defendit,

Quidam médici fufpenduntcollis radices herbae acetofe, propter fcrophw

— — -B D n N sCsCSS A C CM

las, & ualent. Alij fufpendunt radices amoglofïæ propter eafdeim, & diffol

-

üunt. Item; Hyofcyamum lace caballino folutut;uel tempentu & corio

ceruino 1mpofxtum,fufpenfum colló mulieris coclpere hon permlttit, duüi

collo inerít.Quuídam dicuntmulierém ranam accipienté, & os eíus aperien

tem,tergibifpuente,non cócipere uno anno. Alij oculi flrabonis cerui radí

&i famfuci ligantín horto,& irrigant curm urinarufi tauri uefpere ; Mane ag

temextracta radlx & hgata cüm eodéoculo in armo,libidinem augmentat,

Galen. Lagls coralhus multum ualet ad paffionem flomachi, fi fuper ftoma,

DD 4

chuni

MA— 0OKX PUA QO EM NTX

UE o

- CONST ENTINIGARRILCOANSE

$38

éhium fueritfufpenfus,uelín collo patientis; D'iofcorides:Semen crociaeré

ftisadícorpionum morfusualet,in manu tentut uel.collo fufpenfum.Simt

le ficitradix lauri. Idemn etiamireos agit. Alij dicupt quod radices afpara/

gll

ficci (aperdenteslipate, trahuntíinedolore. Itetm; Pedesleporis dextro

»

'armo li

o

cati non pertmittunt cahes latrare , Similíter iecar canis facit, nift

'cius'ge'nefis

(itcuius iecur fuerit . Indi dicunt flercuselephantinü cum mel/

»

Temixtum,&1

n uulua mulieris pofitutn nunquatn pertmittit Concipere, T'e/

Tlatur hoc: Quia arbori fufpenfum ,

fruébificarenonpermittit, Aaron d

& cofio ceruino lt

xít:Stercus elephantinum cum lacte caballirio tixtutns

catum,& ümbilico mulíeris fufpenfum concipere noh pertnittit. Quidam

medici dicunt, pedem teflitudinis dextram , podagrici dextroubare , ftni^

firo finiftrum fimiliter, Idem &in tnanibus; Itetn, radix peontaé öoiicj pue

ualetepilepticis . Similiter facit pyfechfum , Idem facitpilusex

r fufgenfa,

totó nfgn'-cam's. NNosaute

D

m hacex librisantiquorü excefpfitnüs,ut imens

D)

tua incátationi,adiurationt

jin collo fufpenfisynórefragetür atpplius. Qu

omniafiex libris antiquorum extraxetimus, & librum protédithüs; atj üo

lüntatem noflram exhibuimus. Flzec autem ego nontentaui, fed tiéc etani

neganda funt tmihi

,quiafinon uiderimus magnetem ferrum trahentéái,

non certificamus;neq; credimus. Similiter plumbumr

umpitadamantem,

quod ferrum non fa

cit, Item, Lapis qui nocatur flalearabice,nitrum uero

Pifcis autem quidam manu capiétis fenfum aue

latine,foconon incenditur.

ferc.Qua omn

iaífino

3 nobis uideátur;non credütur.fed tentata certificarv

tur,& forfan iti

dem fe habentdictaantiquoruin, Quorü enim adtio expro»

s: unde fic comprehendi non poteft. Rationibus

pri'e"tate eítnonrationibu

'enim tantum compre

hendütur,quefenfibus fübminiflrantur. Ali :

qa

ando ergo qugdam

fabflantie habent proprietatem ra

tioneincomprehéfibilem propter fuifubtlitatem;

&fenfibus nonfubtriiniflratam, propter al .

^^ ! gitudinem fui-rx;dagqam.vale.

ans epiüp!g- gïievfn&at:fjggtionee

L

! Confanii

h

s

[4

N

Y

$ CONSTANTINI

AFRICANI MED ICI,

DE MVLIE'

Q

RvM MORBIS LIBER,

i

E pafïïomïaüs mulierim,& mátricis,utile putaur utüobis

El/

Ícriberem ; Superuenientium enitn diuerfara & plurium

paffionü in matrice;alique periculofe & infanabiles fant.

Obquam rem turpitudinem proferendam cenfeo , quía

"

periculofum efl abícondere, . Dolor fymptbma ell fti,

lj

erueniensfforte fi non cíto occurratur uulnerà ín ipfafa

:cl't,öcq-uando/ad hy

pochondria fuperueniens fuerit,fuffocationem facit,&

Ü

adcor doloruenitfortiflimus , & uomica fequitur,aut faliua uelut acetü &

t1

osaqua aditmpletur,& tibiae frigide fiunt;caput & linoua formicitát, & uox

!

deficit, Sub matríce ponéda efllana in penna inuolüta;balfamo inducta,aut

oleo amaricino,aut alío quali.cäop« bene olentí, Naribus uero offer äfphaltü

Q

molle, Vomicá cum cornunigre capre protioea, auttibijs ceruinis;aut pen

j

nisin aceto intinctis, Offer etiam naribus flernutamétá,& foluto ore & lín

h

gua adloquendá, bibàt cafloreü cá uíno, & dieitü intin&tü in oleó naribus

L

offer.Lanauero fabpofita fit,donec fanetur quiafi abfluleris reuertitur paf

fio,Siautemin inguine infufa fuerit, in uefíca magnidolores fuerint,& for^

micatio tibiarum, & urina cócluditar diuifa nate. Huic offer myrtam bene

olentem, & omnia fuauiffimiodoris que inueneris , Ad matricem uéro,ap»

y

ones maleolentes fubfumigationes,ufcg dumreflituatür. Siuerodefece

li

tít,& ad periculum mortis deuenerit,ut peros potionem accipere rion pof^

fit;perfumieationes fuccurre, Rutam uiridem frica, & offer , Itém,Sulpbur

cum aceto,naribus oHer.ltem,A(phalcü ponein carbone,& nares fübfumí:

ga.ltem.Afphaltü,&'caüoreij,imponeCarboni'bus,öc fubfutniga.Potio ad

idem,Semen urticze tere,& dacum uino,aut melicrato mox iuuat.Item ln

erículo mortis,cafloreü cum uino bibat,aut cafloreum & anifum cum Oxy

melle.Sternutatio ad idem.Ellebort albi, & cafloreij fcrup.1.cotere &offer

naribus. Peffarium ad idem, Rutá cum melle bono tem pera;& illine os ma

!

tricis . Item, Lenticula infunde in uino,& pofttempera,& melle calefacto,

collioe & appone;mirificum efl.Item ad eas quibus tenuitas offocatione efl

facta,de effufione matricis. Piculam n mollilana inuolue,& pelfario impo»

ne, Item ad eas qug in pectine habent doloré, quafí uefpam mordenté,tere

|

apium, tempera cum calcitheos, & adipe anfering, & peffarioimpone.

Zf;

Cotingitfepe uiduisuel utreinibus, & quorum uiridiutius abfunt,iad

-fc;a,faliua,quafi aceto osplenum efl tibize frigent, & qug in matricis (uffoca;

Eone contingunt, patiuntur , Vnde prius &eadem cura adhibenda eft,

Eebn's acuta,elcuggio* uätris,g!gritig,dolor renum, flomachianatrophiía,

naufea

$22

CONSTANTINI!I

APFRICANI

naufea phlegmatíca,autquaftacetum,aut cholerica,urinze detentio,flri&io

uentris,fa.&idïixm,fïtis,afpera,lïngua,& nigra,quaftatramento tinda,dolo^

remceruicis,d inguinü,& tempora faliunt;oculi dolét, & extremidigiti &

ungule, &in naturafi ponitdigitü,fentit magnü calorem,& ficcitate, & flri

&um os matricis, Peffariü ad idem: Axungíaporcg uirginis cum melleadu

na, & poft balneüfübpone., Flocetiam ad omnépaflionématricis prodeft.

Item ad eas quae tumoréhabent,& urina non faciüt, Andragmis,drach. 4.

adipisanferini,drach. 4.mifce inlana, & fubpone. Ité ad eas que ante & re:

tropatiuntur etíam fn coxa,& per totü uentrem, neq, fureüt, neq; dormire

poffunt. Butyri,drach.5,medullg ceruinze,fcrup.5.tere & mifce, & utere.

Cergtirrhenice,medulle ceruing,an.fcrup.7.terebenthíne, adipis anferini,

atMcrup.s.opij,obolos 2,& oleo cyprino uterein peffarto. Facit& adiene

facrü,& febresfubtiles,& apoflemata, & caliginé,& pundioné,& ulcera, &

alia multa, Itéad pe&inis dolor&,& dorfi & uentris,& frontis, & qug díu fla

re nó poffunt, Adipem anferinum;,& tmirobolanücum uino & mellze tere,

&inlinteoappone,

Sihecpaffio perfeuerauerit,cholericze fient. V ultus

autéearü altas habet ienas,plus libidinofe funt,natura tumefcitplus intus,

quàm foris,palpebreoculorüpatent quando cocumbunt. Curabisauté fic:

Mulieris lac que mafculálactat,& oleü rofatü miíce,& calefac,& pone pet

farium inorematricis.Item, ealbanü & oleum rofatum fimul tere; & utere,

Item, Ouiaffiuitellá cum myrtg modico,X oleorofato mifce,& in pefTario

appone, Butyrum cumrofeo optimo aduna, & ín molli peffario appone.

Suffumiga fic:Ceram tirrhenicá;uel f(emen apüïappone carbonibus,fuper^

pofito inbuto, — Dolorcirca matricé Prurigo innatura,& uentre,humor

circa naturá,utputet (erheumaticam fa&am:;lreos radices , fuccü mali ora^

nati,mifce,& adhibe poflquá urinamfecerit, . D'olorin uentreeftutputet

fe fpina;uellignü haberein corpore, Aliquando effufio fanguinseft cüuri,

na;Vitemfyluatica,& alumenfciffum, & nitrütere, in ligno, & cat:.:plafma

impone.ÍItem,Succum folatri extrahe, 8 cum adipeanferino uterein peffa/

rio, Item,Rafanum tere, tempera cum imelle, & utere.Item, Adipem porci

num,ceram,myrrham,in mollilana fübpone.Item,Oui teftam,& fifeleon,

& oleum rofatum miíce,& impone.

Simatrixfrigida fuerit,dolet,& (an

guiné profert,& frigidus fudor fuperuenit, Cura, T erebenthinze,drach. 2.

mellis;adipis anferini,drach, 4.tmifce & utere.Tte, Adipé anferinü & arthez

mefiá cü oleorofato,ana,mifce & impone.Ite, Amygdales amaras,ctoleo

rofato mifce & impone, Dolor matricis, renum,unguinis; C eciditenim1n

ä

uentré, claufa doloré cocitat. Myrrháin uino nigro coctá;teperato bibat,

Item, Medullae ceruinze, drach.1, cerae, ouitaffi, uitellum unum tere, & mi,

Íce;hecomnia cum oleorofato,ad craffitudinem mellis,in peffario appone.

-N ares muccefa,oculi eori, & corpusper locacalidum , Cyminü,uuam

p2uam

TP

DE-MVLIERVM MOÓRRE LULDE,;

325

paífam,fal modicum, calciten commifce trítis ,& in peffarioappone, Item, -

Rubiradices coques,&bibatieiuna, : Simatrixclaufa fuerit;bdellium tere;

&téperacum uino,Sappone,&íuffumiga, — Cerze tirrhenice, drach.8;

medullz uituline,drach. 16. opii;croct;ana.drach.r. olei rofati; cyathü unu;

peífario impone, — Adhemorrhoidas in ore matrícis;Comato fpinatere

& fuperpone. Irem, Palau(tie folía;& mala citonía ficca tere &

fupgrfparge.'

Ht effufio matricis , alba & aquofa ,uel rubea & fgnguin&'a & niera ,(ine

dolore,& aliquádo cum dolore.Cura fic;Papauer cum uino nigro bibat&

teílam oui cum uino nicro, tere & appone. Item,. Fimum capretere, & ap:

ponecum olibano. Item, Acaciam tere,cum acetoacri & apponeinlana,

Vlceribus minutis matrix itpletur, extremaoculortm fanguinea funt;

febris affidua, &acuta.Cyperum & rutam,cum uino albo temperato, ieit

na bibat cotilam unatn, & non plus. Giranauuz ficcatere, & dacumuine;

aut folía uiridistmaluz,cumuinobibat. — Síueroex partu cotingat fangut

nis fluxus, caricas bafilicon incende, & tere ,& cum aceto inuolue,& impoe

nein peffario.Item,Lapatijfuccum per peffariuminijce. — Tefliculos taurí

folue in aqua,& ficca,& cü oleo liquefados,pannolinias, cum modico crov

co, & imponas. . Cineremuitistere,& in linteo impone.Vel caleitheoste/

re, & fimiliter appone. Potio ad idem:Radicis myrtg corticétere, & cum ui

nobibat. Símatrix ulceratafuerit, ex partu;oleifcrup. 4. & butyrü uetus

mifcefacpeffaríium,& fuperpone Myrtz drach.2.piperis grana 40. ftv

phifagrig,drach.s.dain uino pofl balneti,cito fubuenit. Item,Centaureà te

recum folíjs in aqua, & fac pilulas,& impone ori matricis.Item,Rutà & nv

gella,& myrtaana. cum uíno bibat,

Coroná fpinz,oallam omphacion

tere, G ungeragadias adipeanferino,uthgreat puluis,& fuperfparge, facit

ad condylomata,

Caflorei,drach.2.prperis 15. grana uini cochlearra $,

tere fímulcü puleoio,& bibar, tem, M ente ficcae, drach.s.myrtze fcrup.s.

piculam& ceram,ana, cum oleo ueterifolue, & in peffario ad conceptioné

item ín modü ciceris, matrici poft concubitüimmittas. — Vafafitilia duo

figna inareilla íntus hordeo pofito,ibifac eos urinare, &ponesinlocofri

gido,pofl feptem dies,& cuiushordeum non germinäuerit, eius efl culpa.

Aprum cum radice (ua,capitieius appone, tpfa ienorante,& fi prius no

minauerit mafculum,dum loquitur,mafculum, fifoeminam, foemmam p

riet, Item, Faceamflareuin&tis pedibus, & (ipedem dextrum prius moue:

ritad ambulandü, mafculü.Si finiftrü, foetminam habet. — Vuluamle 'orís

ficcamn tere,& ambo bibant,& cocant.

Simuliercollum calidum,& frret

dum doríum habuerit,concepl't. Sruerozequale aorpus fuerit,non cócepit.

Folia mali granati ficca tere,& fac peffarium quatuor dieitorum,& poft

þpurgationem diebus tribus, utnó tollatur,& poftdiem tertium tollatur, &

uuam paffam cum granulis fuis tere, & fac peffarium, ut praedidtum eft, &

quande

;ï

CONSTANTINI

AFRICANI

2

quando coagulatura Rxllauerlt,coonofcat uirum, Item, Alumen fciffum, &

oallam, &omphation cum uíno amineotere, & facprocliíma, Item, Cura

fucco pafhnacæ collige, & factrochifcos, in magmtudmem orobi,& appo»

natperunam horam antequam coéat, Betam cum oleo coque donecíol

uatur,& fictere,& cum cera folue,& catapla(ma 1mpone.Item.Portulacam

