Porphyrius iniquit: Differentia eft

inter me & uos ín uita huius mundi,qui

fin

aego hacdecaufa comedere cupio

de

ut uiuam,fed uos uitam queritis, ut.com

edatis, Plato iterut : Abflinentia

te

ait,auplex ef,uniuerfaliter uidelicet & P

articulariter , Vniuerfaliter,utnul

tit

lus accipiatur cibus nifi cum defiderio, Particulariter,ut perquiras quodele

los

mentum tibi dominabitur,& ficut contrarium fueritcontrarium accipias,

6s

Galenus;Oportet,inquit;(anitatis cuflodiam habere uolentes, ut omnes cí

]^

boshutmidos & uilcofos,& egeftioni facillimos,ante omnía accipiant.Hoc

enim ob(eruato,cibi humidi uclociter deflomacho defcendunt, & uiam fà

de

cl'qncvreliquis per quam poflint effluere , Quod fiin fine cibi fuerintacce/

Vr

1/

ptt corrumpuntur , & cum fua corruptione corrutnpunt cateros cum eis$

exiflentes. Oportetiterum intelligi quía qui cofuetudinembis in die come;

Iu

dendi habuerint, moleflum eft (iad femel redierint . Similiter & quifunt ab

er)

siapaeG

fuetifemel,& bis comedere , malurh eft (* conflituto comedendi termino

a

Bx,

fe mutauerint, moleflum eft .Sed ( magna fuerit neceffitas; paulatim illos

!

abeotermino permutari conuenít. D'ecet etiam hoc obferuare necibum

inordinatefumant , fí (lomachi fanitatem uelint,, ut qui prius debet accipi,

:

«tü

P

[*)

.N

4

flerius,& qui poflerius,prius accipiatur, Tali enim cpmgüignis ordine,

W

iï

jj

Palïlones flomachi pl;iriqj;:ggperantu'r. :

jui

T

: jj bca;ajïemdt:bus ïn oreüomacbi najïmtiïmf.

H

Caput

XIII.

n

h

&Qïf, MA

u

2v]

| Ntïäüi medici qui ante Galená fuerunt , os flomachi þræc'öi*;

6

A

ï

dia uocagerunt , & nullum corporis membrum dixerunt do

:9

u

[

j

lorem uelocius féntire quàmos flomachi. Vnde Galenus inlí

,

& um

ZA

bro de accidentijs : Bonum,inquit, effetfinó minoraremus os

4

bmchi

quing; fenfibus . Senfibiliffimum enim membram cum aliquod

f

fenferit nocumentum , cito patitur ttiaaccidentíz quize faperius diximus, id

j/

eft defiderij ablationém, aut eíüs mutation&, (eu eius corrüptionem. Cor:

ruptio uero auteftin quantitate;autin qualítate. Tb quantitate (i fueritappe

itur plus cibus quaim oportet.In qualitate,quemadmodü fi appetierit lutü,

Deumge r n mUMem MSMgNMEMPe TMMT MU IU Uegene r s n

"

cretam;carbones,& (imilia,quod poflea planinis dicemus , Oportetiterum

intellicerequiaos flomachi patitur aliquádo apoflemara exomnibus bumo

7

fibus nafcentia,quéadmodü nafeuntin cxteris mebris, Quorü fienificatio

|

nes poffumus perpédere ex fenfüoris flomachi,& nonnund cü tadtu, Síaíít

apoflema fuerit exhumoribus calidis ad illülocü flu&tibus,patiens nimiutt

p

nem.Inquoloco mana

fentiet doloré,febré hgbeb.it,'fit»im,la:þ'dorä, incenfío

CM d

appo!itg

256

CONSTANTINI

AFRICANI

appofita,fentiturcalor adeffe;

& nonnunquam fingultum patiuntor.Quod

,grauitas &non tpultus dolor eritis/

fiapoflema de frigida fuerit materia

firmo, abíquefiti & ardore. Ex diaphragmateft

omacho uidelicet uicinan^

t

te;neceffe eft apoftema

tein oreftomachi nafcete,

fiat fpiritus fpiffus, & par»

Í

uus.Galen. etiádixit;Si dolor,

uelapoftemafueritin aliquo mébro cui fpiri,

e

tualimembrü adeo uicinü fitjut cum m

embrü comotumfuerit, & fpiritua/

(Te e(Lut fpiritus fiatfpiffus , &ra«

le inflrumentum moueatur dolore , nece

nfirmus anguftiam, abominationem,

& Pe&cr I.S.

rus,& aliquando patitur i

fpatularum,atque cubitor

um habet conflri&ionem. Cuius apoftemate diu

[

prolongato,& infirtnofaniem fp

uere inc'iPiente,imPombilee& aut raroï'xfg

flaurari Poffe fanitatem rpanifeüum di-

?

Decmis apoftematum.

Cdþ! x '-o i

m

PA

'Xfä

l

(42129-39

j

Auere oportet infirmum in grimordio,&,üatu -fuää paüïänäs à

24 7

(5

uomitu &uentrisfolutione , & perquirendurm eft de fienificas

"

8N

Quodfi certiffima rationis uert/

tionibus quas fuprà diximus.

MOR a

ZAX

m

tatenouerimus apoftema de calidis fu:ffe hutmoribus,

dádifunt

;j

cci folatri

co&iunc.c. cum cafliefiftulae mundate & mannz fcrupulis 6.

— ^ - 0 m —— m — 4 . o — C o "-

Accipiantunc.

4. fücci endiuig co&ti & colati cum faccharojuiolz, rhodo:

facchari,ana.drach.$. Quodfi infirmus nimiam

patii*ü-r;fitim; accipiatfirtv

f,

L!

r"rgidä-: Sípund&io

pumiulep,& firupum uiolatum,uel rofatum cum aqua

facchari, Apofle^

nem zger fenferit fumatolei rofati,drach.5.cum unc.s.

fucci chaz

mateuero in flatum tranfiliente, dentur fucci arnogloffze, unc.5.

maleontis,unc. 2. caffizefiftule mundatae, drách. $. olei utolati,autamygda

lini,exagium unum

, Damusptifanam inqua coctz funt radices endiuize,

Dietamus eos cucur

bitis, blitis,chryfolocannfs ,la&ucis, maluis cüm oleo

amvodalino, & coríandro,Quod ftinfirmus

febrem non habuerit, accipiat

d

aleo códitos , Dabimus de hiis

ullos gallinaceos,cum cucurbita, & amye

"Trochiíci loannis Damaíceni

confedtionibus quas ad prefens dicemus .

ualentes contra apoftemata calida in ore flomach

i nafcentia; Recipe caffrae

fiftule mundatze, rofe, maftichis,ana.drachmas tres, meliloti, feminis mal,

fandali albi, & rubei, fpicae;ana. drachmas, 4.Íeminis endiuize,

uz, plyllij,

drach.1.&s.liquiritig,apfi;anifi drac

h.r, Tempera cum fucco folatri,& tro

Trochifci ualentesad fupradictaz

chiícis infortnatis,da unam cum frigida.

liquiritig,melilotl',ana.drach.

4. croci,drach.

Kecipe rofz,drach. s.fpiez,

2, maflichis,ana.drach.s.tepera ctiuino

,& dabis cum fuccofolatri, Trochi

& dolores,atq;

hutmores fluentes cholericos.

Íci optim! cotraapoftemata,

Rec.rofarü,drach.s.liquiritig drach.5

fandali citrini, & rubei,ana drach.s.

tmaftichis,,

Lerberis,meliloti, ana,drach,:, &s.

(eminis cucumeris , fpica ,

dragaganti À

DE STOMAOCH,

AFFECTION

237

d

ly

ar:gaganti;ana.drach.ts fpodij,manng,ana. drach. 3. croci;drach.s.factro

ly

chiícos,dabis unum cum fucco endiui;uelfolatri , Cataplafmandus eft íto

machus cum frigidis & ftipticis cataplaímatibus , Requiramus etiam fipa;

i

fU

tiens fitim habuerit,& nimium calorem:Refrigeratiua ponamus adiutoria,

ficuccorticemcucurbitz,cum pollinghordei, & oleorofato;aut portulácà,

d

endiuiam, fiuefolatros cum oleorofato ;aut cortícem malorun granato

rum,lentes, rofas, cyperum, & fimilia, coquamus in aqua, & fomentemus

*

ftomachum . Cataplaíma ualens contracalida apoüemata flomachi, & ui,

y

-fcerum.Eft etiam congruum peruftioni epatis& flomachi,propter choleri

.os humores ad eos fluentes: Recipepollinis hordei, drach, 1. fandaliru

bei,drach.s.uiolz, radicis maluz, ana. drachmastres, rofarum, drach.r,

& s.camphorae,acatize.ana. drach.s. tempera cum fucco folatri, Cataplaf)

ma optitnü apofletnatico epati;& incenfioni ftomachi :Recipe rofe,drach,

6.croci, fandali rubei;ana. drachmas 2. fandali albi, drach, 4. camphore,

[

drach. s.fac puluerem, & temperabis cum oleo rofato ,& ceraalba , Cata

"

TRU ISRGE

plaíma ualens contra apoflemata inore flomachi nafcentia, calorem & i

'

cenfionem amputat;Recipe fandali rubei & albi,uíolarum, pollinis hordei,

!t

as

ana, drach.s. bolí armenici., cam phorze, acatiz, galiz,croci, eummi, ana,

drach.r, maftichismeliloti,femints maluze,ana,drach ,& s.fac puluerem,

)

quem cumoleo rofato fricatum, cum fucco folatri tetmperabis. .. Apoze:

y/

ma loannis Damafceni utiliffimum contra dolorem & frígida apoflema

)

ta flomachi:Recipe mentz, feminis apíj;ana drachmas tres , maftichis,ani

i fpicze,ana.drach. 2.& s. dauci;cymini,lipní aloés,xylobal(ami,caffias,car

damomi,fquinanti, ana.drachmasduasomníain tribus libris aquae ad ter^

/

tiam coquantur,& optime colata femper feruentur,ünde dabis 4.unc.cumi

. fambuceleo,| Apozema contrafrigida apoflemata flomachi: Recipeme:

lileti,radicis marathri, & apij,(quinanti,ana. drach.c. radices maluxe, liqui^

ritiz;,ana.drach.s. rheumbarbari, marathri,anifi, maflichis, fpicae(amfu^

$

ei,bafilicon, cymini,apij,cardamomi;ana, drach.1.& s. pafforum enuclea;

l

torum,drachmas 10, omnia in tribus librís aquze ad tertiam coquantur , &

colatis, daunc. trespotui cum amyodaleo .Quod (ihac apoftemata indu,

rauerint, cataplafmabimus eos talibus cataplafmatibus. — Cataplafmalo,

annis D'amafc. ualens ad diffoluédam duritiam flomachi, & epatis,& dura

apoflemata diffoluit : Recipe meliloti/fquinanti;chamemileon,malue, Bdel'

i

5

lij;ana.drachmas quatuor,abfinthij,drachmas tres,myrrhae;amoniaci,aü,

drachmas duas, ficus ficce decem. Abíque gummis omnía coque, & gum

sv liquefiant in uino : omnia commifceantur, & fiat cataplaíma, Cata

plafma, proficuücontra dura &groffa apoflemata phlegmatica, duritiá flo

machi,& fplenis & epatisdiffoluüt; Rec.amontaci;drach, 2o.bdellij,drach,

IQ..aced acris, une,6, Que foluenda foluantur fuper ignemleue

m. Deinde

inittantue

CONSTANTINI

AFRICANI1

258

mittantur híerze drach.xo;fefameleon,

drachi.20.croci;thuris,caflorei, má

flichis,ana.drach.s. pulueriz atis & fuperioribus admixtis, faccataplaíma,

Catap

laímaloan.Damafcenivalens ad fuperiora Rec. Chametrileon;uro/

drach.x-e.-crocï,di*ach.8;fandali rubei,drachis.ta

l.g,meiilöti,myrrhg,aü;

flichis,drach;s. radicis malug;drach.22.cerze,drach.5o.

feui uitellini & al

?ä

linacei;ana.unc.2.ireleon quátum fufficit, "Cataplafma:Rec.figie, unc.4»

/

fe(ameleon, lib.x. cofti;cafloret, amoniaci;thuris bdellíj, ana.drach.5.drav

scere,drach, 4,. Cataplaíma : Rec.fieie,drach.s.

gaganti. croci,an.dracb

fefameleon,cochleariü 1.& s; Cata

plafma:

P

Rec.aloés,maftichis,an.drach.

T,croci

,drach.s.foledl&ön:,;liödolebn,& cha;

5.bdellij,amonfacis,ana;unc.

hec medicamina cognoueris nullatenus$

meleori quantum fufficit ; Quod fi

flematainuulnera funt conuerfa. V a

tia,intelligendü eft quía apo

preualen

dificantem, ficuthierapi

déoportetdaricaufam putredinem uulneris mun

caprinü;ptifana, in quo codta fuerit liquiri

craquecum melle teperetur Jac

L

tia;Deturbolus armenicus cum.

fucco coctanorü . Quod fiin uenis floma

chifuerit oppüatio,accipiendä funt aperitiua,'[ïcut hierapicra; fuccus abiïng

4

:hq,firupus fquin;fnti,firupus fadfcgm.

peuulnergib;fs in orej!qtfacbi-bftäi Cap. ?(Vüi ;

j

:

T—TIUE

R

ï

Iapoftema Gön&aähi aliquibus uidelicet accidentijs fnueter.äüei

i

rit, neg; cum medicinis fuperius

metnoratis deflrui fiue minui

poterit,re uera cognofcatur,quía in

faniem permutatur.Quuaé

d

E

|

(anies &inferiora ftomachi & fuas conc

auitates petens , uillos

ciet,& gehärant in eodem loco puftulas. Vnde infirmis defide

:us putrefa

rium appetitus aufertur,

&eorum flomachus deficit , ut nullatenus poffint

Ex cuius etiam putredine fumus ad os

cibaría contínere, ad eum uenientia ,

get

»enerat ficcitatem, & corruptum feetoremin eo, Vn»

pauentis aícendens,

de ru&uat putridum, & fumofutm,

ficut fator fumi effium inigne perufto»

rum, Cuius putoris caufa uulner

D

is putredinem oftendit. Aliquando tameri

ä;k

üulnustn flomacho nafcitur,ex c

holerícis humoribus,uillos & eius fubftan

tiam incidentibus,& puftulas ficut ul

ceraoris puerorü generátibus, Quàmi

uidelícet pa

ffionem,fequuntur magna in ore flomachi pun&tio,

& fïq's,ficci

&fimilia, Cuinimirà uulneri nifí uelociter fuccur

tas oris,futnofa rudtatio,

raimus, proculdubio patiens,in lienteriam incidet,ficut diximus,

Cap.

XVII.

]?e ciis uülmam.

Portet ut in cipiamus de curis uulnerá in flomacho exiflentium,

]

ä

Decetitag dari caufam putredinis , &eruginis flomachi uulne4

empe

ns mundxfifagiu?m,ücpg ljfe.rapicxfa,qqæ cum melle unc, t

fata,

|

h

DE STOMACH.

AFFBCTION,

255

3

perata.Mel enim ualde eft imundificatiaze a&tionis, Raro damus théfiacam

l)

m;ignam,mithridatum,dia'cofim,diaroma,diafþe*rmaton . Fizec enitmn me;

dicatmína humiditatem uulneris deficcát, & ominem eius putredinem &fa»

m

:

niem m undificant;atque (lomachum confortarit, Balneétur; & cibarijs eis

Y

^

conuenientibus cibentur;ficututtellis ouorum,phafianis,pullis gallinaceis;

flarnis,iure lentiu,arnogloffa elixa,& condita cum am

"

ygdaleo, ture ory

zi amyli;ptifana cum liquiritia cocto,& fimilibus; Pot

u$ eorum fit hidro

D

l,

faccharü uel melicratum , Cumdáj certiffime nouetís putredinem uulneris,

& faniofam carnem effe müdificatam danda funt miedicamina fliptica;sul,

l

nera fcilicet confolidantia, Trochifci ualentes uulnerato flomacho; Reci»

u

erofarum,boliarmenici, oummi, ana.drach.s. feminis myrtz,

dragagan

t [podij,balauftize,acatize;ana,

drach.r.& s.crocimaftichis, facci hípocy»

flidos, amyli, (eminisportülacz, coralli ufti, haemathitis, fanguinis draco;

lfl

H

nis,ana. drach., omníapuluerizata, cum facco arnooloffz temperentur;

& trochifcis compofitis,da unum cum frigida.Tr'ochffci ad idem:Recipieü

tes boli, fpodij,ana. dtachmas 4. dragaganti;eumtni;rofarum,aria. drach«

duas.feminis maluz, cotalli afli, fucci arnogloffz , feminis cucumeris , &

ä

portulace, capitumglandium, feminis herbae acetofze, fucci liquiritize len

tium mundatarü,& aiTatarum,-aCau'g,gallg',ana.»drach. unam,omniain pul

ueremredacta, cum aquarofata temperabis , Demus infirmo bolüm cutri

ul

fucco coctanorum, aut dulciim granatorum, uel arnoeloffze (üccum cum

oleorofato.Sumantcodtaria rala pruna, oranata, & fimilia , Cataplafmen^

tur ex rofis,myrrha,fandalis, acatia,palla,temperatis cum aqua rofata, aut

1

l

fucco coctanorum , Áqua quam potauerint, fit mixta cum firu porofaceo,

autmyrtino,& ceteris flipticis firupis, Vulnereüero propter acutoshumo;

res naícente , quorum materia fueritceffata ,infirmus fanarí potuerit, cümi

$

fuperiori dizeta. Quod ficaufa materieiuulneris adhuc pe*rmanferit, necef,

fatio fionat in dyfentería paffionem mutari, Quam Itag; materíam fi de flo;

macho mundificare uelimus,demus mirobalanorutn tria genera; emblici,

indi,caffiamfiflulam,femints maluze, & fimilia, exprimendo,atque inuifcan

do mundificantia.Cauendum eft ab acutis medicinis excoriantibus, & flo»

:;E

machi defedionem faciétibus,ficut Ícammonio,aloe ,& fimilibus calorem

1'

habentibus.Q uod fíab aliquo imperito medico datafuerint fuccurrédum

j

eflerrorieorum cum flipticis & folidatiuis, ficutbolo armeno;arnogloffa,

herba acetofa,firupo rofato, rhodofaccharo,fpodio,femine por

tulace, (andalis,maftichis,Quod fiinfirmpis non habuerit

fitim, & (lomachuseius fuerit frigidus, danda funt

citonia/firupus mentg,& melrofatü cum ma»

fliche, gariophyllo, fpica,cardamo/

mo,menta;X fimilibus,

De uomitu

CONSTANfINz

AFRICANI

A

240

-Deuonitu prouocándo cum rebus fLomscbum mundificantibus. — Cap.- XVII.

:J

EAU

í v

d

Onopotetuomitü prouocari f

piffime;:Bonü enim efl & cow

À

?

grüum corpori, finon uomuerit,

quia uomitus incongruus efi

:

E

naturz. Proptereanó decetuomitü prouocari, nifieis qui funt

AUE us u dC us U

uino,aut magnaciborum copia repleti, quae eisfuerintincone

;:

(ueta;auteis quibusaccidetia h

&ccótingunt, id efl, corporis grauitas, inetz

accumulatio , abundantia phlegm atisin

tia,fomnus,abominatio,uenarum

&fimilia , Figcenim omnia plenitudine

flomacho adunati,rigor cü calore,

oculdubio.Sicut Hippocr.

in aphorif. Non febricitantibus fa/

fïgnificant pr

furfum pharma;

flidiam,& cor

dis morfus,&tenebrofitas, & os amaricatü,

3

Oportetiter hgc accidentià que Hippocrates dixit

cia indigere fignificat.

D

*

intéte cofiderari , quiao

flendütmedico qualecorpus debeat per uomitum

D

afunt uniuerfalia omnibus humoribus abundan

purgare.Quiahgc

accideti

Galen, item;Bene,inquit,iufferunt antiqui ut prouoca/

tiamindicantibus.

retut uomitus poR cibum,in unoqu

og menfe,quibufdam femel,& nonnul

füerat cocordata dicentium fieri uomi

lisbis.Quorum utrorumq intentio

atgm üdatiuatn qualitatem

tum cum cibarijs,acutos fapores, & laxatiuam,

habentibus, ut mundificent flomachut, & corpori cum

(uo acumine nul

lum nocumentum inferant.Hec enim acuta alimenta cholerzfuntgenera

tiua,Ocmal

um nutrimentum facientía,(ed tamen quialaxatiug funt qualitae

VndeRufus inlibro de Vulgari dizeta

tis,non diu permanentin flotmacho.

utnon fint ct/

intitulato:Oportet,inquit,

quitiomitutn prouocare cupiunt,

baríjs repleti. Ventreenim ci

baríjsaccumulato,uomitum prouocaredi&ïa

urinanon poffe egredi , Qui quod fi

cileerit, ficutuidemus, uefica repleta,

nullatenus uomere poterunt, & cibaria omnino digerunt,

fïgnificanteis in

futurum moleftiam euenire, P

roindeoportet mediocriter accipi cibum.Si,

hum dephlegmate müdifica

re,in canaden;

militer & cupfentibus flomac

cepealiquantulum ameos, & finapis,& pa

|

tur radices, pifces falfiporri,

nes falfi, CumQ máducauerint, prohibendi funtab aqua,

quouíg; cibum in

inferiora flomachi quie

Ícere pemotauerint. Caueantneflomachus antea

Quibus autem bona quátitas aquze tepidae

tribuatur,aut

ea incipiat digere.

aqua ín quacodlg fueri

ntradicesanethi,& modicum finapis feminis, & po

flremofumatur oxyme

1,Deinde cum cognouerishzc eis fufficere, lauabis

eorum facies & oscum aqua,

&aceto mixta,Hec enímlauatio prodeftocw

lis,& capiti,& prohi

bet dentíum corruptionem fierí, quam nonnunquam

iad uomendum fuerint molefti,caueant

uomentes patiuntur,Qugdfialiqu

nifi cum eis nimium fuerít neceffaria,&c

xfrequéti uomitus prouocatione,

conueniens, V nde Gialen.fuper aphorif.prpocr.M

acilentos & facile uo^

& uere,.In

mentes,decet purgarifupe

rius cum uomitu,in eflate,autumno,

ilentiut multum funt cholerici . Ii uero-

hyeme ueyg,nullo modo, quiamac

qui dure

L

ET

DE STOMACH.

AFFECTION,

241

ui dure & difficileuomunt, & carnofi funt,inferius funt pureádi , Quod (

N

TE

!

necellitas fuerit fuperius cum uomitu fiat pureatio,huruímodi folümodo

in zflate.In alijs uerotemporibusabfit . Decetetiam cor

i

pora percongrua

purgariloca;per qugfaciliusfit purga

»

tio,& perea membra que pofíta funt

"

Ü

ad purgandum.Siautem uelimusleuiter prouocare uomitum, demus apo;

zemaanethi,cum hydromelle,& ungamus eorum pedtus cum ireleo, Mit

tamus pennáin oreeorüin fefameleo intin&a , Autdemus radices cum fe;

H

minibus melonis,cü melle, aut radices cucumeriscum melle, elacterio mi/

xtocü ireleoungaturin palato,& lingue profundo., Hippocrates in epide;

U

mijs:Qgi facillime uultuomere, accipiat cepas lilij duas;uel tres,cum cibis

quos comederit.Gialenus fuper hunc Hippocratis locü dicit:Intentio Hip,

pocratis ad eos fuit, quibusuomica poft cibü funt neceffaría ut eis hia cepae

tribuantur,& uomat abfq ulla moleflationis difficultate.He enim cepeuo

mitus .funt pt:opnfe prouocatiug, fine ulla im petus malienitate . lie (i dederí

l

mus nitrum in aqua calidaliquefactum, & cum eo modicumolei míxtá, £,

cillime & fuauiter uomitumprouocabis , DDonamus etiam fucci apij,unc,s.

mellísx.poft cibum,autante cibü, Deinde pénain fefameleo madefa&ta,uo

mitum prouocent. Aliud:Recipe (inapis,drach.2,nitri drach,r, có4ifi mun

dati,drach. 1. da potui cum melicrate,flomachum mundificat, ab humori

busin fuis pellïtulis inuifcatis,& affuefaciant apozemaanethi cüoleo, quia

purgat ftomachü. HHij quipurgandi funt fifuerint cholerici, ieiuni accipiat

eam medicinam que choleram rubeam cum uomitu pureat, ficut (ucciradi

ces melonis,cucumeris,ana,unc.5.D'eindecum pennaprouocent uotitü,

Hoc enim modo cholericum genus purgatur.Aut detur caro melonís mí,

xta cum garo,aut radix melonis cum ireos,& anetho, & falis oéma, ín mo;

dumapozematis cum modico melle potui dabis , Nonnunquam detur pti

faba cum oxyfacbh aro,cholericis infebribus, & ponatur in ptifana modicü

falisnon triti, Aut detur fuccus chryfolocánae cum aliquáto anethi.Demüä

etiá caflaneolze, drach.1.& s. cum apozemate anethi , Hocenim aalet,i&te

ticis, Aut drach.1,& s. radicis maluze, cum fucco apij, & modico melle, &

aliquantü olei rofati, aut radicetm melonis puluerizatarm, & cum melicrate

fumptam poft cibum, quía diximus prouocariuomitum poft plenitudiné ci

bi,Quod fi uomitus propter. has tmedicinas, feu propter aliaaccidétia

non ceffauerint,fuccurtamus cum rebus flomachutn cófortar/

tibus,ficut ele&uario deoranatis, autfirupo erana,

torum fado,cum menta,aut cum rhodofac,

charo,& cxteris his fimilibu$,qua in

conflri&ione uomitus fuptä

VE

. ,gg'lïipü'mpsf

: X De cagfq

GEKRGKENRE

d

CONSTANTINI

AFRICANIÍ

242

r

Decavfa digeftiuam uirtutcm [tomacbi corrumpente.

cap *

XIX.

—

LC

Viafuperius oftendimus in initio iflius libri flomachü effe uti

äü

m

h El liffimum membrum , quia omnibus alijs membris eius fanitas

*

MA

eft permmmm neceífaria, & dxfputaurm us de oreflomachiimn

d

QM

quo fitappetitus,& pafïlones in eonaícentes nominauimus,id

efl,caniná defideria, corruptioné appetitus, & eius ablatione,fitim, fingul

tum,uomita, ructationem,& cgteras cauías eorutn prout oporte: dxx:mus*;

OPOTCGC nos lglth mc1pere curationes fecundü intentioné anthuoru. Dlr

ximus enim quod actio flomachi uidelicetpertinés eft dlgeülom cibi , Pro;

pter hocqui uolutcorpons fanttaté cuflodire,neceffe efLut cuftodiat (loma

chi (anitate, quia cü etus fanitate totü corpus fitincolume,& eo mflrmante,

infirmari corpus neceffe eft. Sanitas auté flomach1 cufloditur fludédo nect

bus in eo corrutnpatur . Cuiuscorruptionis caufa criplexeft : V na propter

!ä;

paífione digefliuz uirtutis . Alia propterfuperfluos humoresin flomacho

adunatos. Tertia propter naturá ciborü. Qnrum unaquagin multas ac di

uerfas diuidit fpecies. Vnde oportetde unaquag (igillatim difputare.Qua

propter dicimus, digetio fifuerit corrupta, decetnos pquirere cibos utrü

Íinttemperati, & omneseorü ordines proutoportet. Cibis uero taliter exi/

flentibus, intellipendü quia paffionis occafio,in digefliua eft. Cuius paffio

autfit propter fug mutationécóplexionis,aüt propter alia accidétia Sicut uí

l

detnus eam deficere ex duritiaapoflematü in effentia (lomachi nafcétium,

Cutus coplexxoms mutatiofi fuericin calorem,mfnrmus habebit febré, & fi/

tim, corrupltur cibusin uentofitate,& odoris grauxtatem, atq; putorem,

Quod fi mutetur in frlgldltate,panens neqfitierit autfebricitauerit,fed t^

men hec frigiditas fr dxge[hua uirtutem morctificauerit,uc nullatenus digere

re poffit,cibus nó corrupltur, fed qualiter intrauerit egredi&,(icut uidemus

inliétería, Quod finó adeb ei dominetur,fed quia aliquantuli poteü digere

re;fitty cibus in fua natura fngldus & téperatus, fiteius corruptio in acetofi,

3

tatem . Quod ficalori pertineat, inflationé & eroffam uentofitatem faciet;

Fizc paffto quae fitin effentia droeftiug uirtutis.Sed (i mutatioeius comple

xionis propter officialem fuerit morbü.fit ei caufa duplicis paffionis , Vna,

quia mutaturetus effentialis coplexio. Alia,quia impeditur actio ex officiali

morbo,ld efl,apoflemate,& duritie, ficutdiximus . Secunda uero digeftio;

nis corruptlo fit propter coadupationem tmale materieiin flomacho. Caw

fa eius eft fuperHulcas ciborü, & eorum inordinatio , aut propter decurfiov

nem eiusà capite,fiueà quohbetalio membro,ad flomachum coadunatur,

Caufam etus fuperius nos &tíam diximus in alí;slocis,quia fi cibus in fumo^

fitatem corruptus permutatur , & non fuerit caufa cibi, oflédit flomachum

calidze cóplexionis effe .Si autem in acetofitatem eonullatenus offendente,

frigidurfiinnuitelfe flomachum, Sed tamen cum his folummodo fignifica

tionibus

—— —

'DB STOMACH. ArfECTIÓN/

d

/

tiónibus nequiuimus coprehendere, utrutm fit ex (ola cöplexidnfs flo

machi

matatione aut exalia readeum ueniente, Vnde oportet imitariautoritaté

Cul.ficutdixit, V idelicet ut donemus cibaria, quze fintilli corruptioni con

traría, Verbi gratia:Quibus cibaría in fumofitatem couertütur, demus p

pemin aqua & oxyfaccharü infufum,autius hordei,Si uero inacetofitatem

permutantur;tribuamus panem & mel,& iubeamus ut uotnat. Quibus uo^

g

mehtibus,uomíca perpendatur , Quiía fiin eorüflomacho cholerica fuerit

materia;tomet cholericos & calidos humores. Etquorü flomacho phleg;

maeritinuiícatü,uomica erit chymofa, phleomatica,& cibaría uidétur effe

tincta,& colorata, ex chymis in flomacho exiftentibus , Quod f corruptio

propter malam cóplexionem fuerit abíc; matería uidebimus illum panem,

utiushordei,parum digeflum eoredi, frilla coplexio eftcalida, Siautem fri

äfda,& dominatur ori flomachi abíg tnaterra,eeredietur cibusut intrauez

rit,nulla mutatione in eoapparente. Quod plurime in uomitu percipit,eo/

rum uidelicet qui facile uomüt.Sed fidifficile uomuerint,& eius cofuetudo

uomendi nihilominus fuerit,oporteteorum egelliones perpendi , Sedhoc

pöffumus cognofcere,cum illa materia in flomachi cocauitate extiterit.Sed

fioccultain fuis pelliculis, fiue uillis fleterit latitans, uomere ullo nodo ne

quiuerint;abominatione tamé fepiffime abfcyuomitu cómouentur, Quod

itacy cuius naturg fit,difcernere poffamus , Quia fi calida fuerit, cenerat fi»

tim.Siuero frigida,magnum facit appetitum, Tertía uero cauía corruptio

nis digeftiug uirtutis,(ic denotaturquiaaliquado uidemus digeftiuam defi/

ei,abíaqyulla (tomachi pa(ïx"öne earü quas fuperius nominauimus,id eftdefe

&ionem digefliuz, & humores in (lomacho coadunatos fcilicet cum caufa

eorruptionis fit efTentia cibi, Cibaria uero digefliua corrüpunt quatuor mo

dis; Aut enim propter quantitaté,aut propter qualitatem, aut propter tem»

pus.fiue propter inordínatióne, Propter quantitate,(i accipiütminus quam

fufficit, calidi coplexionem ftotnachi habentibus, in cholericà naturam ne

cefle eft permutentur, Etíafi plu(qua oportet accipitur,in eandé qualitatem

couertuntur,&fi fit durus &difficilisad corruption£. V irtus quog; fi fuerit

fortis,& fomnuslogus,tarditas digeflionis fit, Quod fi cibus facilecorrum

pitur,& tamen uirtus manducátis efl fortis,in flomacho corrum pitur.Si ue

to corruptioni fit inobediens;uirtus autetn debilis,& f(omnus paruus,cibus

induratur,& non diceritur,Propter qualitate, quia fi cibi calidi funt, & flo,

tnachus calidus ficutcholericis,cà comederint mel,conuertuntur cibi in fu

mofitatem. Si uero cibifrioidi,& flomachusfrigidus,ficutlac,& frigidi fru

&us,frigidas naturas habétibusdentur,neceffe e& ut ín acetofitaté mutent,

ropter tépus, quiafíaliquis accipiat fecundü , priore cibo nondá dioefto,

Verbieratia:St acciptatur cibtis,qui cum indigeüione mediauerit,alter fu^

ditfecum fecun

1

i?agcur,priore:uero-cib-o diocflo,& eorediincipiente,deícen

5

*

X 3

dus

244

CONSTANTINI

ATYFRICANI

dus indigeftus,& crudus. Hoc ita neceffe eftfieri;propter inerdinatiohermi;

quéadmodumfialiquis comederit coctana,tmala,pira,& (imilía, durá & fti^

ticam natürà habétia,deinde manducauerit chryfolocannà elixam,& con;

Ew

itam cum oleo & obíomagaro,& czttera laxatiuá uím hab&tia, V.nde caw

fahuiusinordinationis neceffe eftoenerétur in flomacho, extéfio & dolor,

quialaxatiua feftinàtutegrediatur, fliptica uero exire probibet. Vndecaiv

fa huius certaminis,nafcitur nimia uétofitas corrüpens, & digeftioné debilt

tans.Sed nonnuná corruptio digeflionis fit propter paruitaté fomni, Perfe/

&ioenim digeflionisnon fít, nifiin longo fomno, quiauirtus animata in fo

mno quiefcit,& naturalé ditmittit uirtuté (uam operari actioné, Hoc modo

digefliua uirtus corrü pitur.Sedoportet intelligi quia corruptio digefliug di

uerfa generat accidétia, & fecundü eius quantitaté funtad curandü dura,fi

ueleuia. Quod fimulta fuerint,difficile,fi pauca facile curantur, & fecundü

quod efl materiain quá cibi couertuntur. Si enim cibus permuta£ in phlegy

ma,acetofam rudtationégenerat,Si ueroin fumofam,facit fumum, & punz

&ioné,& nonnunq uentofitaté & inflatione.Rurfus fecundü naturá infirmi,;

Quiafiflomachus nó habet acutü fenfum,nimiá non generat punctionem;

heq; debilitaté,neg; cardiacam,aut capitis doloré.Quod fi acuti fuerint (en^

fus,uelociter fuperiora patiun£ accídétia, Iterum fecundum uirtuté, & debi

litaté uniufcuiufg membri fit, Verbi oratia; Quibus caputfueritnaturaliter

debile & ilicó corrupta digefliua;patiuntur capitis rauitaté,uigiliam,epile

pfíam ,maniam,fluporé,melancholia,& fimilia,Si aütinteflina (unt debilia,

doloré.Sirenesaut fplen,uel epar fiue pe&us,autarticulifuerintdebiles,do

lorem patiunt.Siuero totum corpusfueritlanguidü,fentietinfirmus corru

tionem,rigoré,auttremoré, aut febrem,ficut djxit Gal.inlib.de acciden.

tibusi & morbo intitulato,

Decura eiufdem.

Cap.

xx.

ET

3 Orruptfo dl'ge

flionisde multisrebus & diuerfts orftw",fïcutdi;

dl

ximus. Vnde huius paffionis curam,oportethoc modo incipi,

ut perquiramus corruptione de quali occafione fit orta, Quiafi

m

fueritpropter qualitaté cibariorum,uel eorum multitudinem,

feu eorüino

rdinationé,prouocetur uomitus cum aqua calida,quia propriü

eft uomitus mundificareomnem malam flomachi corruptione,Quod fi pa

tiens nófacileuomere poterit, demus medicamina uomitum prouocantia,

Cum$Gcertiffime nouerimus omnem corruptioné ciborü à flomacho effe

mundificatam,ungendus efl flomachus anethileo,coctaneleo,mafticheleo,

& fimilibus.Frcataplafmemus cataplafmatibus odoriferis tomachum con

fortantibus.Damus cibaría flomachi cófortatiua, & facile digeftiua, lauda

bilis chymigeneratiua, Cohibendifunt ab omnibus cibis couertibilibus,&

&bal

indige&ibihbus,lgbemus eos ut utantur täperatfs exerciti;s, fimih'tgr

neo,.

VEb ii

DE STOMIACH.

ATFFECTION.

245

Im,

neo. Vinum accipiant purü & odoriferum,aut parum mixtum, Vnde Pau

91/

J

lus inlibro cuítodiende fanitatis;Staliquis eructat cibum quemheri (ampfe

]

rat,& fentitdolorem fub diaphragmate ,monflratur cibusno effe digeflus.

Vnde oportetut longo tempore dormiat, & euigilans fe exercxtet.Demde

Qf

accipiat cibü parum mixtü . Dietà accipiat minoris quantitatis , quàm eam

lV

xl

quam folítus eft fumere,quia palàm eft quod flomachus cum fuerit debilis,

nequitmulta digerere cibaría.Quidá autem medici dicit : Mollificato fto;

fel

macho & defecto faftidiü fepiffime generat abfg; caufa manifefla, Proinde

i

confortari oportet cü ürebusodoriferis,& cóofortatiuis, Cibos uero quos fe»

o

d

melfunt accepturi, bxs,autter autquater in dieaccipiat. Abflineàtà cibis in

calidis horis, quia calor aérís attrahitnaturalé calor&exterius, Vnde coctio

[,

ms locus fripidus permanés deficit.Idcirco antiqui magislaudauerüt coená,

i

quàm prandiüi;quia naturalis calor in noGe intrinfecus coadunat propter fo

g/

mnü,Inde Gaal, Vidi;inquit;quoídà medicos cü quibus logo tépore fueram

in xeflate,prgciperebalneu aqug fríeide fieri eis (cilicet qui de multa ciborü

l,

quam fumpferát quátitate murmurabant, uteam nullatenus dlgerere pog

!

fent,qwa extadtu aqua naturalis calor coadunatus di;

[o]

cerere incipit, Quorü

"

intentioné non certificarem, nift pnus jn me probaffem Quod reuerautdi

b:

xerantinueniens,illud tenui magnü effe adiutoriü in efliuo tépore ad cofor

tandam digefliuam uirtuté, & ciborü faturltate digerendá,neg uidi aquam

C

frieidam meliore bonitatis actione facere quam iflam,

Siautée corruptio

digeflionis non fit propter cibaria,oportet nos perfcrutaride quali occafío;

nefit:Si enimfuerit propter malá coplexionem flomachi , curari oportet, &

coplexionem, fxcutdxxtmus,adtemperamentureuocarl Siadt propter apo

;;;

flema,uel uulnus,curet cá medicinis apoflematü & uulneris, quas fuperius

perfcriplimus . Quod fifuerit propter humorü corruptionem in flomacho

coadunatorü,certificat propter fxgmflcanones fupra memoratas., Puroen;

/

tur illi humores fuauiter cum rebus eis cotrarns Sed fi aliquid medxcma im

pedierit,utinfirmus cum ege[hone,öc uomitu fatipetur, & corruptlo illorüt

humorum egrediatur decet naturà dimitti operan,quoufq; utrtute uidebi

musno effedefe&am,neg; materii multam. ngd fiinfirmusfentit ardore

& pun&ura, dabimustulep.firupum rofatum,ut mmgetur arfura. Dernus

etiam aquácalidá cum modico amygdaleo. Siuero uomitus & egefho adeb

modum exceflerint,ut timeamus ne uirtus diffolua£,ligentur cubitieorü &

crura, Deindeadiutoria demus cóoftrictiua uomitus,& egeltionis,fecádum

íllius materiei qualitatem,quia fi cholerica eft,& infirmus fumofum ructat,

damus rhodofaccharü firupum granatorum,firupü malorü , & ele&uariá

granatorü, D'ietamus eos deflarnis, perdlabus, phafíanis conditis cum fw

F,

mac.Si autem acetofa fitru&tatio , & materia phlegmatica , demus diacofi,

diacitoniten, tripherá firupü granatorü cü menta fa&, & cataplafmamus

£

5

cum

246

CONSTANTINI

AFRICANT

cutm epithimatibus,ficut fuperius diximus.

Ele&uariüualens ad confot^

i

tandum flomachum,fafüidiü tollit,corruptioné digeftiuz reflaurat,inflatio

nem &acidosru&tus emédat, & flomachi mollitie coftringit, os odoriferü

faat,colore clarificat : Rec.fpice, maftichis, eariophylli,cinnamomi, rofz;

E

ai. drach. 4. fandali citrini,fpodij,an. drach.s.facchari,drach.10.marathri,

anifi,zingiberis,an.drach. 2.croc1,cardamom1mmons cubebe,macis,nu^

l

cis mufcatg,hgmaloes afari,caffre, calamiaromatici,an,drach.: cyperr,feæ

minis myreze,cymini,ana.drach.s.fac pulueré. Cui fcrup E caphorg,öc d

midiü ícrup.mufci adde,& drach.x.eallie.D'einde meltertiotantü quantum

omnes fpecies,& fuccos co&tanorü & eranatorü equaliter adhibe, utmelle

