fe&tum, & difcoopertum, excoriatuelociter ipfum . Vníuerfalis fignifica,

P

tio dvfenteriz tortura eft,& angufh'a,& digeflio fanguinolenta,mita cum

cholera rubea , uel cum re aliqua congelata, alba;atque uiícofa, in interiori

p

1

quafi ueflimentum inteftini, Particularis fienificatio dyfenteria eft cum hec

apparentin digeüione:ïï efi cholerica, intelligimus eíTe de cholera rubea:fi

phlegmatica,cognofcitur effephlegmatica ; li de exteriori fit caufa,

exquifio

tione

DE MOREB. COG. ET CVRAT, LIB, IIIL

&

datg

Sll'u»

tioneinfirmi eft intelligenda , Cüergo dyfenteriain fuperiori (itinteftirio,

uel medio,uel infimo, neceffe eft ut dicatur fiouificatio unde 5 fe differitin»

QCIFe

uicem. Quod intelligimus ex loco dolorofo,

&ex qualitatereicommixtae

r

digeflioni,

& ex multitudine cómixtionis, id efl, fifentitinfirmus dolorem

KCug

inflomacho,uel inteftino fuperiori,;ibieffe morbü intellipimus,

quii

Egeüio' hw

&fmodiiafirmi e(lmixta cum fübdli fangul'ne,c

um quadam rafura abomi,

Qu

nandi odoris, Siín medio fit inteflino,

d

fitdolor in fuperiori umbilico, Egeæ

flio mixta efl cumre illa quz dyfente

ri&e eftcaufa , Síin inferiori inteflino,

Ticig

fanguis quafirafura exitin initio, cu

m pondere &t

orturaatqjincifura feri»

Iy

titur in inferiori umbilico, & poftea (lercus fangui:

neutn,uel rafütra mundií^

117

ficatá egreditur , Oportetautemfeílinemus, ut dyfenteríam medicemur,

tur,

neforteinueteretur, & inuulnera mutetur,

de

faniesty eijciatur, & inteflinum

findatur,

morsty fequatur. Cum autémedicarídilponimus , unde & ubifit

Intt/

pe'x.'quiramus.-Si fit ininteflino fuperiori,demus medicinam bibendam. Fít

!d

enim ex propinquitate inteflini ad (lomachü,

1eu

& ex colligaticeui ad ipfum;

Siin inferiort fitinteflino, medicadum eftc

um clyfleri propter uícinitatem

n()

huius inteflini ad anum , Siínmnedioin

teflino, medicabimur cam medici,

h4

na,X clyflere. Si ii fup

m

eriori perpenditurinteflino, perquirendum eff,un,

*

de fuerit,fiuede chole

ficts

atl

humoribus, fiuephlegmaticis . Qug fi dechole

ly

ricis fit acutis,

demus infirmo omni mane drach.5.de gummiarabico,cum

to

firupo myrtíno, &aqua frigida, ueldrachmas 3. pfyllij affati,& unc.s. olei

N

rofaticum aqua frigida,& fücco portulacg,& arnogloffe.Quodcunque ho»

[

rum uolueris,da bibere, Succi citoniorum,unc.1.pummti arabici eum la&e

eaprino , Áccipelac caprínü,&oryze,equali pondere,& fac coqui ad me;

dietatem lactis , [n aquaquam bibituri funtpone gutmnmi arabicü affatum,

bolum,& fpodium,da bibere cum firupo de myrto,telrofato,& fimilibus,

ud

Demus manducare micatm panis affaci , & parum gummiarabíci,ó& amyg»

(r,

dalas affatas, Demus iura deoriza,uelde amylo affato,uelouain aqua co

0$,

&a,uel accipiamus amylum,& micam panis affatam,faciamus inde iura ad

m

bibendum danda, Sifebres non habeant,pullos,perdices phafianos come

I

dant, & his fimilía , Puluis ualens ad excoríationem ,& uulnerationem in»

T

teflini excholera rubea, acuta,& ad digeflionem fanguinis, doloré,& pon

Itz

dus &torturam, Recipe boli, drachmas 6.gammi,feminis portulace femi

nis myrti;ana.drachmas 4. &s.omniaaffato,fpodij, feminis acetofe, amy

(

;

liaffi, ana, drachmas 4. maluz feminis affi, acatize, ana. drach, 1. & s, fac

!

uluerem, fricans cum oleorofaceo , Deinde immitte drachmas 4 . & s

rl

pfyllij affati,& da bibere drachmas 5. cumfirupo myrtino, uel citonio cum

aqua frigida, Si dyfentería de oroffis , & phlegmaticis fit humoribus, de»

(

mus drachmas duas, denaflurtio affato cum aqua'calida,uel caflanearum,

a.:.[.i

.cume

1]

nb

drachinas 5, cumaqua &igiägq—maüiclïi; drachmá unam &femiffem

aqua

,CONSTANTINI

AFRICANI.

82

éra

A uafrxglda acinorum affatorum, flaphifaerie drach.s. cum aqua calida,

9tl

Puluis ualens ad dyffenteriidefalfo phlegmate.Recipe nafturtij affi;drach,

faty

6. boli, drach.. celíi, gummiarabiéi, amyli, feminis bafilici, ana.drach. 4,

t

omniaaffato,croci, fanguinis draconis, balauftize, ana. drach. 1. fac pulue

run

rem,& da biberecumfirupo myrtino, drach. s.uel citonino; drach..uefpe

re,& mane, Trochifciualentes fimiliter ad fangumxs fluxumà fupenon "

phlt

alut

cutpe&tore,pulmone,& ad fluxü menflruorum. Recipeboli, feminis por

bea

tulace,ana.drach. 4.feminis acetofg,fpodn,rofæ balauftize, myrti,corian:

m

dri;affati;ana. drach. 5.acacize. coralliaffati, amyliaffi,ana drach. 2.futnac,

Vn

drach.1.&s. dragaganti,carabe,feminis maluz utriufqy affati,ana drach;x,

lum

fac puluerem; temperans cum fucco amogloiï'g, faciens trochifcos,drach^

mam r &s, da bibere unum cum fuccocitoniorü, uel aliquorum: Rlpttco/

Ia

tetl

rum, Aliud ualens (imiliter, Rec. oallae, balau[hæ,comcxs mahgranam at

ne

drach.x. &s, rofze,cubebae, & eallig, ana.drach.:. gummx,opn,crocr,ana.

drach. 1. &s. fac pulueré,tempera cum fucco myrti, factrochifcos;drach,

af

s.da bibereunum cum quibuídam firupis , Cofe&tio ualens ad dyffenteria,

for

jut

diarrhiam,pondus,tenafmumy,uulnera, excoriationem inteflinorum;& ad

o

flomachi confortationem , Recxpe mirobalani , chebuli albi & nigri;ana,

drach.c. emblici,drach. 4. facfrági omnia, & cum oleo rofato frica,deinde

Z&

o

affa, pofi accxpenaüurtq affi, drach.2 . cymml marathri, anifi, ameos, ca

o

rui,ana.drach. 3. ommamfunde aceto horis uiginti quatuor, deinde flcca,

&affa;mifcensqy cum prioribus puluerem fac, deinde accipe fpodij, gario

T

phylh, cardamomi balauülæ,mafhchxs boli,fumac, opíj,gümi,an.drach.

exi

1, & s/facpuluerem, milceomniapriora, & pn[h, & tempera cum i rupls ci

glc

;omorum dansbibere drach. 5.cutm fu*upo myrtino.Si uulnera,öc excoria»

» 4

tio fintin inferrori mteffmo,uxdedum eritunde fint, Sienim ex materia fint

hi

acuta cholerica , clyflere optima eft eis medicina,propter propinquitatem

[ri

loci.In initiohoc clyflere eis faciendum efl, D'ecoctio de rofa , uitellis ouo^

füt

tum cum oleo rofato, dehis fac clyüere ramum appone portulacz,hor;

Ti

deum mundatum;omnia coqueinlibra aquæ,de qua accipemedialibram,

nE

le

&mitte uitellum oui, olei rofati;ana, unc.s. facq; clyftere, Aliud, Reclpc

fucci portulacee, fucci acetofse,fucci uirgze paftoris, fucci arnogloffee, ana,

Ti

lib.1. olexrofau, drach. s. uitellum ourunius,terrae froillatae , drach. : omni

ün

busapparatis facclyflere , -Aliud;hordeimundi, lentium,;ana drachmaso;

d

omnia affentur,balauflie, rofze, corticum mahgranatx,drach 4.oryzaelae

uatz, drachtmas 10, Seui de renibus caprinis, drach. 6, omnia coquantur

in quatuor librisaqux ,quoad deueniantad unam. Cola,& aceipebolum,

umm! arabicutm,acaciam,ceruffatn; quae omnia puluerato, deinde íume

uitellum ouf,& media,ufic.olei rofati,fac clyflere;Aliud iuuans 'uulnera ín»

teflini, Recipe hordei,oryze;ana,unc, , balauftize, myrte feminis,rofe,ana,

rach,

UE ERPRTULUMNACR RKR HU ENCA R p

Id

DE:MOREB. COG. ET CyRAT., LIB, IHILI

85

i,

ärach.s.cupparü glandium,drach;5;gümi,-arnoglölïæ,boli,ana. drachj.;

*

h4,

omnia coquein s. lib.aque ufq; ad unam,deinde mitte uitellurn oui,olei

TO

ilig

;fati,unc.s.coralli,acacx'g,ar'x.drach.s.

omnia affato,clyflere facito. NNutrían

b

tur pullis,perdicibus, flarniszomnía coquecum fumac,demusmilium,o

rify

zum,& (imilia , Siexcoríatio inteflinorum , uel uulnera ex humoribus fint

por

phlegmaticis, pracipiamus clyflerefieri cum oryzalota, bombycino ü&o,

"Iaf

alumine,uitellis oui affatis,oleo nardino,uino,& fimilibus, Sitenafmum ha

Pa

beant,faciamus lauaríanum cumre [iiptica,

ficut funt cortíces malieranati,

balauflig,cupule glandiá,rofa,galla,

l,

In aqua coquátur, & anus indelauetur,

ngamus anumoleo rofato, & fimilibus, Ponamus cataplafma de concha

ac'h»

n'coæ

limarina affatajlithareyro,ceruffa;oleo rofato,& fimilibus, S exiés de nul,

neribus inteílini craffum,& album fit,ael craffa (anies c

iil

um faneuine, opor/

tet bene perquiri fiinfirmus neg febres habeat,

i,

negfitim, neque defe&tio;

nem uirtutis, neq appetitus tminoratur « Facia

mus cly(lere cum trochiícis

d

fi

arfenici,quos di&turifumusin fine huíus capituli, Stuirtus deficit, & febris

fortis fuerit, & appetitus auferatur ,maxime fiufg;in fubflaptiam fui intefti/

T

num perforatum patiatur, &quod exit eft quafi corrigia fubtilis, (iue pili,

Iff,

nde

oportet maxtme caueri trochifco arfenici , Clyflere iflud erit, Kecipe;ory/

[

z lauata, balauflize ,rofz, myrtee, cupularum glandium , àna. drach. s.

-omnía coquantur in quatuor lib. aquz,& ad unam redi e.Colentur,& au

di,

3

fer.unc.s.deinde de trochifcis arfenici,drach.x,uel drach.1, & s.fecundum

10/

d

quoduirtus infirmi pati potuerit,& fecundü albedinem exeütis rei,Si quod

exit anguis fuerit,& neceffe fuerithic clyflerefieri . lungamus (ucci arno»

sd

gloffz, unc. s. Si augmentetur putredo uulneris , & fanies , oportet drach,

5. arfenici accipi,& drach. 2.oryze, & uitellum aniusoui &unc.1, olei ro»

:ia;

It

fati,& medicina de fapa, & faciamus cly(lere , Simedicinaexierit mundifi

2

cato uulnere de fanie , feflinemus fubuenire cum altero aliquo fupradicto,

o

rum clyflerium , Si uulnus mundificatum non fuerit cutn medicina haiuf

f

modi;oportet& clyflere aliud fieri cum obfomogaro, & melle, & flatim fi,

1

nemora, (Mundificato autem uulnere,quàm citius poffumus clyflere mol

PC

le faciamus, quod fuprà diximus, antequá alia fantes in uulnere adunetur,

4

Trochifci arfenici quos propofuimus : Recipe arfenici , fandarachze, ana,

l

unc.r. & s. calcis utuze, drach, s. chareze bombycinz affatze , acacíx , ana,

6,

drach. x, fac puluerem,tempera cum fucco arnoolofle, faciens inde trochig

"

Ícos. Aliud,Recipe arfenici,fandarachze,fecum acetiulhrum;acag :

ciz,eummti,ana.drach.,& s.calcis utug,charcz bomby,

D

cinz incenfx ana, drach,2.aluminis,opíj,aft,

6

drach.s.facpulueremn,tempera cumur

!

| norubeo,facinde trochiícos,

l

| De ileo

,

94

CONSTAN'TINI

AFRICANI

XVI.

j

De tleo.

Cap.

PU

RC

Pllet

EX

es

f-&A w

Leos éft dolor inteflinorum,prohibens flercus exireab infetio

hoc

:

N

qæ

æ

ri parte,& aliquádo cogens flercusuomere. Cuíus caufa eftbi

fot

L

faría, uel decalido apoflemate nafcentein inteftino fubtili, uel

z

fut

de humoribus fricidis, craffís, & inuifcatis . Accidentia fua in/

jat

*parabilia,

uomitus fpilfus, omnia quz bibit, euomit,dolor nimius,tortw

q

sa,dolor in uentre eflíuperiori. lleos de apoftemate habettumorem inuen

ber

tre,X extenfioné.febre,&fitim. Qui de umoribus eftfrigidis,neq;tumo/

qlll

rem,neg extenfioné,neg;fitim habet, ned;febrem.Sed accidentia poft fuc

J

cedentia frigiditas extremitatum 'corporis,anguüiatl'o',uigilig,infïalbilitas.

tit

V niuerfaliter hic morbus peflfer eft & mórtalis , aliquando in fecunda die

ful

interficiens,aliquando in tertía,& raro fanantur.Cum patientes curareue^

[

liímus,an exapoftemate fit calido inquiramus, & demuseifdem catharticü

(l

ex caliafiftula, cum drach.r.& s.dehierapicra, Fa&ü cum aloeloto,& uiola

f

to,drach.r, Vel demus fuccum folatri,uel Ícariole,bene co&tum, & colatü,

€0

& caffisfiflulam,& mánarn,cüdrach.s.de hierapicra. S1alicuius ficuirtutis,

fil

& tempus temperattü fueric, & aetas iuuenilisphebotometur debaíilícaue^

naquantum fufficit, deínde demus deco&ionem cum utola, caffiafiftula, &

D

manna. Clyflerizemus cum malua,hordeo,linifemine,üiola,& fimilibus.

Aliud, Recipefuccum cucurbitze, cam amyedaleo,& fuccum chamomile.

Poftungamusuentrem cum oleis diffoluciuis, Side humoribusfit crudis &

frigidis,potionem demus,quam eulogomenon uocant, uel diafanicia, uel

decoctionem defagapino, uel pilulis de hierapicra laxatiuas, Gralenus dicit

(e medicaffe cü folo uino. Clyflere fiatde anetho,chamomelino, fcenucrae

co,fambuceleo. Aliud cly(lere defefameleo, fcenugraeco,chamomilla, cala

métho,& fimilibus, Demustrochifci ualétes ad ileon de H*l'gido;Rec. abfyn

thij.apij, Íeminis anift,cymini,ca ffig;an.drach.s. myrte,caftorer, fpice;ana.

drach.i.&s. piperislongt;opij,croci,an.drach.r.fac pulueré & temperans

factrochifcos da drach.i, & s.Sihzec paffío contingat puero qui potionem

biberenon ualeat; faciam us epithima',fk catäpu!e,diüere,öc fimilía,

OXVITL

r

LDVe colica p,ajïi'one; 4

2;

x

E W E

IY

C

m

Olícampaffionem multi patiütur , Eftautem paffío nafcens in

j

)I

PC

E

^

quínto inteflino;quod uoca£ xéuy Auerbo soadQ9o«, quod eft

C

b

N

torqugri, angl'ue , Locuseius efl ín dextra parte inferiorisuen;

E

EY

x

af

tris,circücingens ficut zona ufg n partem finiftrá, Hoc intefti

num de craffiseft unum , Caufa huíus paffionisefl (eptiformis, Pritna,cum

augmentaturcalorigneus, & cholericus, fuper flercus, unde & humiditas

flercoris deficcetur, & induretun,tädcoälg non egredicur.Secunda,cu-m cibus

ertia,cum

infua effentia efl (lipticus &ficcus,egeflionem exire prohibés, T

phlegma

DE MOREB. COG, ET CVR AT. LIB, IHL

8$:

phlegma uifcofum intra illud auementatur inteflinum ,& inurícatur,utop»

t

fib

piletuiam eius,& prohibeat flercus exire, Quarta,cum uentofitas eroffa in

hoc inuifcatur inteflino, uel caufa fri'gidæ coiplexionis, uel ex defectione

;td

ftomachiad digerendü, uel epatis,uel ex eibo in fui effentia un&uofo,& in^

d in-

Itv

flatiuo. Quodfi inueniatinteflinum defe&um, &ad hanc paffionem áppar

ratum,cholicam generat paffionem,propter contractionetm üebtofitàtis ín.

Uen

ggeüione flercoris , Quinta,cum nalcitur in hoc inteflino äpnüem a,pi-o.hi;:

10/

v

bens extre [lercus.Sexta,cü in uentreaugmentantur lambrici, & afcarides,

qui inutfcati, & intorti flercore,nonpermittunt illud exire:undein colicam.

4$,

incidüc palfionem.Septima,cum fenfus inteflini deü'cft,neq; nercorfs nócir

die

u

mentum fentit:unde flercusin tuteflino remanens non exit. Multi antiquo

rum dixere, hancpaffionem effe ex defedtione in inteflino expulfiue üirtw

i

tis,uelexdefectione fenfus inteflini.C)uia (íexpulfiua ad expellendamdioe^

ol

[lionemab inferiori parte deficiat qualibet ex caufa, uel feníus inteflinorü

Q

lacertorum in natibus exire non pertmittat, negexutroglatereinteflinum

i

compritmat,utin inferiora d&ponat,ncceffe elt proutdiximusinilium deue

Y

niat.He paffio,& uniuerfalía,& propria habetaccidentia. V niuerfalia, uo^

n

mitus,&abominationes, nitmiusdolor, tortura, tagnam partem uetriste/

u$

nens,Ficdoloraliquando augmentatur in utroglatere,& in uttifc g ahchis,

l

& cóftipatio fit uentris ufqjad tertium diem paffionístranfeuntis,adeb mx

gua,utneq furfum,neg deorfur penitus exeat , Propria accidentía, unde

yd

à medicis fioillatim fpecies difcernütur.Si fit ex cholera rubea,fitis erit coti

ct

nua,uomitus cholericus,acumen, & maenitudo doloris,üt fentiatuétrem

f4

quafiacu pügi. Tépus morbi breue,fed molefliffimü erit: Siinfirmus eftiw

li

uenis,tempus eflatis,Si ex duricie,& ex flercoris fitficcate;dolet & in ínte/

"n

flino grauatur inferíori , ac fi erauis res inteflinum comprimeret,& ipfum

L)

d.

finderet anum.Manifeflatio fit ex qualitate cibiquem comedit, antequam

H

affio hzcuenerit. Si (it exphlegmate,fitis aufertur,pulíus tardus, morbus

diuturnus,dolor leuis.Sed tamen nimiam habet grauitatem,dolor & 9raui

tasdeunoloco non mouentur, Áliquando in egeïïione eorum humores ap

parentphlegmatici uitrei, Quae paffio cum excraffa (it uentofitate,intelliot

turex dolorisdeloco inlocum mutatione,& gurguliatione,& uentris infla

tione,& alijsfienis pertinétibus phlegmati.Si t de apoflemate, ex tadu eft

intelligere,apparetenim extrinfecus,in uentris fuperioribus, Quod fiin t/

/

&u eftcalidum,& coloreftrubeus,& fitis ad(íit,cum febre, & afperitas inlin

1

uacum magno dolore,apoflema calidu & incenfiuum conftateffe,Si cum

5

tactufrigidum fit,neg fitim,neg febrem,uel magnü dolorem habet,ex fri,

ciditateapoftema effeintelligendü eft , Si exlumbricis, & afcaridibus fit,in»

firmus dolorem,torturam & abominationem fenïl't,öc aliquádo per os uov

multratépus

:pit. Siexablationefeníusinteflini, oportet inquiri an unqua

ä

egeüionem

es

CONSTANTINI AFRICANI

lt

'ege(h'onem tenuerit,uelaliquid fecerit, quod inteflini pertineat defc&tioni,

b

Errantenim medici aliquando in colica paffione , & in renum dolore , pro»

«l

pter faorum accidentium communionem,putátes effe eaídem ,& medican^

(t

tur renibus cum medicamine colicze pa[ïiohi conuenienti,unde peccatü ine

Eu

curritur, Galenustamen inter colicam,& renum doloretn,ueram differen;

lj

tiam fecit, dicés Dolor colicus in latera uentris mutatur, dextrorfum, & fi/

W

niflrorfum ante & retro. Dolor renum nunquam mutatur, & eodem loco

ff

permanens,& guttatim urinam faciens, X uotnitus miti'gat dolorem, Inco

licauera paffione,nulla paffio efturinze,neg; uomitusuidetur prodeffe.3gc

pü

hi

funtfigna colicorum, & caufe, quas ex philofophi.ci.s canonibus,& phyficae

f

monf(lrauimus autoritatibus . Jatin nunccuras fnc1p1amus.NeceIïe eftomns

n

uolenti curare aliquem morbum, utintendatauferre materia morbi,& ex

pellere. Sitamen acidentía morbi fint molefla, periculofa & fufpiciofa, ne/

gC

ceffe eft anteomnia X regim&to illorum magnorum accidentium incipiat,

W

mft:'ga—ndb, refrigerando,&ut quiefcant extinguendo. Deindereuertatur

di

ád mundificandum corpus. Cum autem colica paflio maxitria habeat acct^

PG

dentía,& nimium dolorem,ficáy fiat periculofa, prius eft medicanda,ut cau

fe doloris mitigentur, diffoluantur,& deflruantur,infufioneaquee duleis &

k

tepidxe,balneis temperatis, calefactionecum chamomileo, anetho,melilo:

D

to,malua uiola,farfarehordei,& fimilibus.Poft epithimate ungamus diffo

[

lütorio,& liquefa&toria, ficut anethileojireleo,chamomeleo, oleolaurino,

cofteleo,& fimilibus.Hecregiméta faciamus ufg;in diem tertium,quia hic

eflminustempusin acuta egritudine , Si exhis medicaminibus molefílatio.

non mitigatur,& tertía die tranfeüce quarta egreditur, oportet undepaffio.

fit perquira-mu-s:fi ex cholerarubea minuatur in manu dextra bafilica,& ma.

xime (inimis calidum fit epar,ut ex bafilica phlebotomia dolor auferatur ue

niens ad inteílina, Demus hierapicra fa&um cum loto aloé,& catharticum

de caffiafiflula.Recipe pruna,iuiubas,ana. (crup. 2.uug paffe mundae,man^

ne,ana. drach.1o. caffigfiftulg,uiolae;ana.drach.s.omnia coque in duabusli

EE

brisaquae ufq;ad medietatélib.cola, & pone, drach.r.& s.de hierapicra.St

infirmusuirtutem habeat ungamus fcrup.1. fcammoneae afTe,& fi demus.

drach.1o. huiusolei,melius ualebit: Recipe femen citoniorum,femen cro^

eis hortulant,& fetminis cücurbl'tg,aü;drach.Io.u-iolg,drach .S.pfyllij;unc.r,.

omnia ponanturin duabus libris aqug calide die ac ncéte, poflea fricans, &&

colaps,accipe unc.8.fiíameleon, & coque cum lenifoco uf deficiat aqua,

& oleum remaneat demus ficut diximus.Item demus cariole (uccum,cum

drach.:o.caffiaefiftulae, & cum oleo iam diéto. Mifceamus aqua quam bibic

cum firuporofaceo uiolato, & fimilibus . Demus ferum la&tis caprini,cum

aloeloto, & fcammoneo ffato,faciamus fuppofitorium de uiola, fale come

ely^

:fauni,melle,öc Ícammoneo, Hoc ordine prodeftíolui uentrem,Sinon

Rerg

Y

Ohj,

DE MORQ. COG,. ET CVR/A.T. LIP.-IIIL 8*

"

[lere facíamus,Reci

pe utolae

D

VY

,maluæ,hordeimundi,liqu»iricx

r

*,prung, fuft

be,chamomile, ficus ficczepondus e

n

quale:omnia'coque in aqua, & codta

T

cola,tolle indeunc. 4, & mitteunc,

1. fuccibletze, uiole.(acchari; ana,s,(alis

Fety

communis, fcrup, 2, NNutrianturpt

ifana, chryfolocanna, blita,malua,cum

1

amyodaleo,omnia coque;fedeat infirmus in aqua calida,ubí cocta (int;uio

laymalua,hordeifarfura,chamomila, & fimilia. In

OCO

uel uentofa, uel flercorofa

paffione colica.frigida,

I

»fortior detur eís medicina phlegmaticorum hu^

imorum purgatiua,

;FC

& craffe uentofitatis diffolutiua, ficut pilulg de fapapino

pilulae deaía foetida

" pilþlæ de fþermatibüs, pilulae de maflüiche, & aloe, de -

[2

hisdaexa

iumunum,uel 3, fecüdum uiftutem infirmi diebus tribus, D'e

hi

1

mus & de u'erapicra,drak:hmas tres, cum aqua calida . Gialenus dicit fe a

naffe hanc paffioné cum fola hierapicra, Sineceffe fittheodoriton,hieralo

l£/

godion detur,tamenraro. Sialiquid paffionis in corpore remanfiffe dubite

mus,fepe catharticá detur de hierapicra,

cüfirupode abfinthio. Quod (inó

ualeat:detur catharticum theodoriton

,& fambuceleon cum deco&tione ra

nf

dicis, Demus quog; de antidoto quod fadum efl cum flercore lupino. Acci -

i

pe flercuslupi,& da bibere cu

muino. Hocenitn flercus proprietatehabet.

maximam circa hancpaffionem, fiue bibitum,fiue fiat inde unguentum in '

o

loco dolorofo cum ireleon,uel muf&eleon,lnfirmï uéter ungatur cum oleo *

nardino;anethíno,chamomeleo, His oleis ungamus cü federitin aqua ubi

D

cocta fint chamomilea,anethum, frondes laurt,abrotonum, & fimilia, Dez

C

0

mus ad bibendum decoctionem de galanga, de fpermatibus , Demustbe: "

riacá;philoníd,eulogimenon , Mifceamus aquá bibituris cá firupoireos,& *

0

calamenthi,cum mellicrato,& aromatibus. Nutriatur cá perdicibus, cum

cicere coctís, d anetho,pullis columbarü,eallinis ueteribus plenis anetho, .

cymino,ruta,falis eemma,menta, fefateleo , DDemus rterum femen fina

g

pis fradi,cum amygdaleo, & aceto Ícyllitico.Ponamus in cibaríiaeorü mes

dullam,femen croci hortulani;bibant praffium fepties, uel obíomogarum.

Sineceflefit, poft haec omnia clyflere, uel fubpofitura flercus emittentia, &

1

diffoluentia faciamus, Cly(lere ualens ad frigidam colicam, ex uentofitate -

roffa;& ad omnem frigidápaffionem, quze in corpore eft:Recipe chamo

milg,anethf,ana*,drach.lo.cätuareæ,liquiritiæ,lini l'eminis,fcenugræci,atï.

drach.$. apij,ameos,calamenthi, feminis croci hortulani, ana.drach, 4.&

7.ficus ficcas;omniía coquantur, in quatuor libris aquz ufqy ad tertíam:co»

la & accipe deilla aqualib.s.mittens mel, & obfomogarum oliuze, fe(ame»

leon,ana.unc.1,fambuceleon,lentifceleon,ana.unc.s.nitri,drach.s.omnia

«onficiantur,& clyflere fiat: Siuenter prima uice non moueatur ffac fecun»

do,& tertio. Altudualetad flrangiriam, & frfgidam colicam,& uentofita

tem; Recipefucci apij unc.s.decoctionis de femiffe croci hortulani, unc.5.

mellis,(acchari, fefamel'eqn, oblþmogalji,æm;und.l. Sagapini,unc.s. nitri,

E

colocynthg,

98

,'c.d NSTANTINI

AFRICANT

d

,.colocynthæ, falis gemmae,licij,ana.drach.r, & s. facinde clyflere. Qued f

ff

roficiat,& uentrem infirmimoueat,dolorem infirmiquiefcerefaciat,uen

H

tofítatem diffoluit,& adiuuat , Sinauté,& infirmus fortis fuerit ,iungamus

lc

clyfleribus his fagapinum, oeopanacem,amoniacü, lyciutn,fel taurinum,

b

lineleon.Sihaec no fuflïciant,lungftmus colocynthá, elateríü, fcammoniti,

cafloreum, de his iungatur,uel minuatur,fecundü quod fortitudinem. uel

f

debilitatem uiderit infirmorum medicus.Fianthazec fubpofitura;Rec.lycij,

i

drach.s.nitri,drach.r.colocynthg.fcimoníj,falis oéme,ana,drach,s, mel/

f

lis quod fufficit. Aliud,Rec.lycij fagapini, fellistaurini;ana.drach.s. bdel,

f

ij arcocollz, a, fcrup.2. colocynthae,falis cémg,fcamonij,ana. drach.s.

mel quodfufficit, C ataplaíma ualens ad colicà paffionem,frigidam,& uem

ü

tofam,Recipe elateríj drach. 2.fcammonij, colocynthetantandetn,felleta

tini,cerg &olei,quodfufficiat. Aliud unde ungatur nares, & moueatuer

f

!

ter:Recipe flaphifaerium, nitrum,fel taurinum, zequaliter, mel quod fuffü

l

cit. Aliud fídeapoftemate calido colica fitpaffio , ficut diximus, & fifit de

cholerarubea phlebotome£de uena bafilica, & de fanouing paulatim mub

Í

totiens trahatur, (emper tamen augendo quantitatem , Demus ad biben;

dumfolatri fuccum,& endiutae bene co&tum,& colatum, cum caffiafiflula,

oleo uiolato,uel amyedaleo, Faciamusclyflere mollitinum,ficutillud quod

in calidacolica diximus, C ataplafma faciamus refrigeratiuü, & mollitiuü,

ullos demus ad manducandum cumfolatro ,& ptifanam demus cum de:

g

€octione deradicibus, cum (ambuceleo, firupo de abfinthio cum amygda;

leo;& mellicratoaromatico. Nutriamus cum pullis columbarü coctis cum

ficla , Clyfterefaciamus calidum,& diffolutiuum,tamen temperatum.Side

lumbricis paffio fit, ficut iam diximus, demus medicinam lumbrícos occi^

dentem,&àuentre eijcientem; quam di&uri (amus, Sialiqua accidentíaue

nerintexpaffione colíca,(icut uomitus nimius;tenafmus,tortura fitis, (lran

giria,& fimilia, Oportet medicariaccidentia utantea,fecundü medicinam

fuoloco llis datam, Ablatis accidentibus;ad colicam paffioné redeamus,

De afcaridibus &* lumbricis.

Cap. X'Vx/xr.

TTE

WS:.

w

L

2 )

Scarídes & lumbrici folent nafci in,inteanis.QQi morbus unf

L.

X

UA

uerfaliter extra naturá ad rem ptinet ; unde de corpore expelli

!

d ^Ve

s

A amon

o

-

oportet . Caufa eorü faturitatis multitudo efl, & indigeflibilia

ciborum, de quibus in inteflinis crudiadunantur chymi.Qui

büs cum calor dominetur excoquütur,& in illa animalia procreantur, Sunt

qui dominantur in fubtili fuperioriinteflino,híj uocátur lumbrici,quia fane

lgngi.E'tquidam nafcütüir in craffo inteílino,quod eflfub umbilico,& afca^

rides uocantur, & cucurbitini, Qui hanc fpeciem habent , multum cotoe:

dunt,

DE MORE. COG; ET CVyRAT. LIP, IIIL

&»

xf

U

dunt; &finon comedant, fentiunt punéturá,& incifionem fub uhöbïlftd &

Tig

inuentre.Suntquidam nafcentes in inferiori inteftino,quod uicinü eftano,

Firj funtuermes minuti qui fiibiremaneant & crefcát,patitür infirmus mo

lu)

"

leflationem, czeteris prioribus maiorem, ficotabominationem defideri ci,

bi,fluporem mentis, febres,aliquando flridorem dentium in fomno, maxi,

»";u,e!

melifaturenturà cibo . Aliquando garriüt dormientes,&cum excitantur,

d

fureüt trementes.Plurimilinguatm emittuntabore, & quaft mafticac,cum

ldl

i

nihilinore habeant . Oportetergo feftinemus ademundandos,qui (i inui

l$,

fceribusremaneant, corpus confumunt, membra emolliuntneg expellun

tur nifi prius interficiantur.D'utn enim uiui funt,in inteftinis inuifcati, non

Clv

exeunt.Sed mortui cumegeftione emittütur, Aliquando tamen uíüi exeit;

(g

cum inebriantur,& quafi mortut efficiütur. Occiduntur cum omni reama

a, (icutabíinthio, & (imilibus. A fcaridibus neceffaria efl fortior medicina,

ficut abfinthium,abrotonum, fichem artmenicum,menta, lupini amari,Ga

de

lenus dicit;proprium effe coctices malieranati cum uíno codti fibibantur,

occidere lumbricos, uermes, & afcarídes, Diofcorides dixit: Os calcanei

2

taurini combuflii, & piflatum, cum melle datum,óccidit lumbricos, & afca

l,

rides, Alij dicunt ameos cum melle facere fimiliter , Gialenus dixit füccutii

d

frondium perfici fimiliter facere, Pueris medicándum eft de lumbricis &

d

afcaridibus cum fucco abrotoní fichearmenico cum paucofaccharo.Córi/

o

fectio ualens fimiliter lumbricis,uermibus,afcai'iäibus,ubfcunq; fint; Rect^

y

pelupiniamari,turbith, ana.drach.s. fichze armenicz, drach. r. falis niori,

cofli amari,calamenthi,polij;aii.drachtnas 1,fac puluerem, & da cum la&té

de

drach.s. Aliud,Rec.turbith,cofti;ana,drach. 4.abrotoni,lupini,abfinthij,

i

ana.drach. 2. nigelle, enulae;drach. z, &s.fac puluerem, da bibere cumla^

e

&e. Aliud, Recipe;abfinthij;fichze armenicae,calamepthi;ana.drach - pov

n

Hj praffij, mentze,ana;drach.2.apij femen,anifi;marathri,aloé,ana.drach,

u

duas;fac puluerem, & dà bibere, drach.s.cum lactis unc, 4.uel cutnaceto,

uel decoctione flichados, uel chamepiteos, uel chamazedreos, hanc medici,

nam fimplicem, & compofita fioperemur,fecundum quod oportet, mul

tum ualet, &i in aqua coquatur, & bibere detur, facit fimiliter , Si de aqua

illa clyftere facias cum nitro, & melle,fimiliteriuuat . Sihuic medicinz mb

l

fceatur fel taurinü,& ungasfubtus umbilicum,

-pccidunturlumbrici,öcafca.

rides,& uermes alíj.

:

De bemorrboidibus.

cdp *

XIX.

z

3l /Umorrhois efl apertio orisillius ueng que eftin ano,ühde fan)

d

d

f*g-T5

guis effluit , icut uidemus in multis fanis , temporibus inter:

:

-

X 5 22

polatis; Caufa eius humores craffi & uilcofi in inteftino,quos

:

emorrhots

uirtus expulíiua expellit, & är:aribqs éijcit. Sicty h

$

eft propter

CONSTAN'TINI

90

AFR!CANI

quc

eftpropter acutos,öc pungitiuos humores de potrone acuta,& forti,malos

hn

humores adnates trahenti,& has paffiones efficientia, Hgmorrhoxdes fem

ht

per ifla (equütur accidentiamutatio coloris in citrínitatem,maxime i inue^

4j

terefcant,anguflia in przcordijs,dolor dorfi orauitas in coxis,& cruribus,

inflatio in lateribus:Quae fi fint ex humoribus craffis,& uifcofis,nimiam in»

Pü

d

flationem gurgulationem habentinuentre,Si exacutis humoribus fitpra

ritus in natibus,& dolor & teneftnus, putatinfirmus fe debere egerere cutm

EU

nihil habeat. Vniuerfaliter ad medicandum dura efl. Sed i mcnpxamusæ pur

lt

gatione maxime,& corporis mundificatione, & fi uideamus infirmum for2

gl

tem,purgemuscum medicinaqua cü expreffionepurgat, ficutfuntmiro

fi

balanicitrini,indi,chebuli,emblici,& fimilia , V ideamus ne acutam medici

K

nam demus,ficutaloén,ícammoneam, colocyntham.Demus triferam ma

iorem & minorem, Antidotum cum ferruginefa&ü,uel deco&tioné (imilis

[

ter. Pilulas de nuce muícata,diacofin, diathapfiam, diapalanga, & fimilia,

Si de hutnoribus fitacutis,oporteteorutn acumen reflringi cum phlebotoo

mia,de bafilica uel de utrog; crure.Interiora medicantes, ad exteriora uta/

mur cum medicina deficcatiua,ficut rubigine fem,plumbo incenfo,fac pul

ueré, A (uperpone.Si os eius dimittere uelimus, cü ireos oleo, & aloé unga»

mus.ltefi coftringereuelimus,;accipe acacie,drach.s, ceruffæ,dragaganu,

drach.2.dragagiti, drach..x.fac pulueré;tépera cumaquamyrte, inpannü

lä

pone fuper nates, Corticé mahgranau acidi, fac pultieré,téperans cum ace

to,& ualetfimiliter, Sihemorrhois fit interior, facde hislicinium,intro po»

nés, Affidue hac medicina copofitautátur, Pilulze de bdellio ualétes ad hae^

morrhoides; Reclpechebuh,embhcx ana.drach.2 .bdellii,drach..tempe:

racum fucco porri, faciens pillulas in modü piperis,& da drach.s. Quidam

tamen adiungunt, drach. x. de femine apij,alij,drach.1. & s. de acoro, dan^

tes,ei biberecum aqua calida, Triferaualens ad haemorrhoides,flomachis

confortans.Recxpe chebuli,emblici,pondus gquale,fac puluerem cum bt

tyrobouino,X melle quod fufficit, dans drach. 4. uel $. Si uis perfectà me»

dicinam ad hzemorrhoides, iungepartetm de bdellio, Frfiuelis ut ualeatad

fluxum fangumls,gummx arabicum affatum,& myrtz feminis iunge.Siue

lis utftomachum debilem adiuuet;adde rofatn , maflichis partem,id e& ant

fi,gariophylli,ana partems.Sipropter cardiacam,mitte partem lignialoés.

Sipropter melancholicam,partem eplthymx Antidotum ualens adhemor

rhoides interiores de re frigida:Recipe carur, unc.r.amer,anifi;ana.drach,

6.cofli. cinnamomi,ealangze, z ingiberis,ana. drach.s.pyrethri,polipodij,

acori,ana. drach.5 fac puluerem,adde mel quod fufficit,dansin moddayelt

lang,uel nucis. Aliud ualens ad uentofitateminflatiuam inteflini, & hemor,

rhoides:Recipe acori,cafui,an. drach. 4. polij,drach.s.ariftolochiglonoe,

& rotüdg,ana,drach.5 facpuluerem,fricans eum cum amygdaleo,& mella

quod

DE MOREP. COG,

ET CVRA'T, L1B, IIIIL

m

lo

fm

uodfufficit,da (crup. a.uel 4.cum aqua calida, Quidà medici iubgunt ga

langam, zingiber,croci, ana.drach.1, dantbibere: alij iungunt bdellium..

l9

'Acclpe ftichados, drach.s. praffrj, drach.s. ficus, 0. omnia coque inlibra.

1

Jf

aqux uíg; ad medietatem, Alij flichados,drach.10. calamenthi,drach.s.tha

Pfïæ,drach.S.hyiïopi,Pram,aö.drach.l.& s.ficus. 10.Oportetut clyflerefa

D

ciamus defucco porri,debutyro bouis,oleolauritio,poft uicem tertiam füv

h;

uf

migemusdebetonia,bdellio,cofto,capparisradice, Sitmedicemur prout dí

ximus, & non proficit , fed facti funt atrici, intelligendum eft effe incurabi

0

les,nii cum chtrurgia.Si infirmus in taliloco fit,ubi nori tnagifler fit chirur

iv

ld

gicüs, acutam medicinam, & incenfiuam ficut ferrum imponamüs. Gale

nus dicit; Atríci fantquaft canng canales opertorium intus & extra haber,

g

tes,fed neg; fanantur,niíi cum chirürgicoferro, Oportet nehanc medici/

m

nam acutam extralocü paffionis ponamus, quiaffi fecerímus,cóburit & in/

130

cendit,& maiorem morbü quàm antea fuerat adducit, Sed oportet accipe

(

refarcocollam, & pulueré facere, täperarö cum aqea,& ungere circüiquadg

bemorrhoides.Siin natibus alía paífto qu&m hemorrhois nafcitur,oportet

]

quidéutundefit intelligamus, $i apoflema fit,mittamus hgc cataplafmataz

"

Kecipelentes, rofam,teperata cum fucco folatri, oleo rofaceo,unde fiat ca/

j

—

taplaíma , Siapoflema fit forte, & incendens, uitellum ouiaffi cam firupo

üu

rofato, oleo rofaceo,quia flatim extinguitur dolor , Aliud : Recipe frondes

hyofcyami,portulacam,ticam panis,uitellutm oui,fac cataplafma,& pone

»

deíuper. Siin natibus habeantfiffnram,& arfuram,mitte uifcum , fetmen ci

4

HBEERRRERTCHN R CHRESE GE TER CUR

toniorum,draoaganti,axungiam galling,anatis;o'leum ulolatutm,ceratm al

4

