béteffe medicamina , Vrfuerfalis at medicina qua pui'gari debet cholera

ceífaria bene ordinata, Particula»

nigra eritpharmacia, & fex illa predicta ne

ris uniufcüiu'g; medela efl adhuc fubdeda.

Qu eflcü febri,ficutphrenefis

tü eft adba

debet medicari Inea quaein effentia ef cerebri,folo cergbro flud

bendum "

DE MELANCHOLIA LIEP.

T«

$91

bendü,ut poft rafum caput,lac muliebre,maxime puellare, uellacafinze cra

E

neo fuperponamus,flernutatio fíat cü lacte mulieris,& (imilibus:Oleo uic/

lato, uíno odorifero, cucurbitino;capitis humectatione, ci aqua tepida ubi

chamomrila, cortíces papaueris , rofa,melilotus,uiola, & fimilia fuerint cov

&a. Melancholía aícendente ad cerebrum à corpore inferiori, oportet toti

cgrpori aqualiter (luderi;fed tamen cerebrünon negliei.In hypochondria

cis oportet chymos expelli.In illa qug decholera eft uel phlegmate, fluden/

]

dum eftin confortanda egeítione,& ingenietur ut Íolubilisfit cibus,corrw

lä

ptibilis,& faftidiofus auferendus.In cibo tría cofiderentur: Primü humidus

fitexutrag parte.ficutrecentes pifces, fru&us maturi & humidi. [n cibarijs

eorum ponanturaliquantulum calida, unde adiuuetur uirtus digefliua. Se/

cundum,ut fit qualitatis choleram nígram incidentis, ficut calamenthum,

menta,fed tamen non affidua;ne fanguinis corrüpatur fubflátia, & angmen

tetur matería mala, Tertium,omnedie infundatur aque tepide,in eftate fri

l

idze. Fxiccato corpore,unguentis tepidis, & humidiseum unge , qu di/

foluantuentofitatem,& hypochondriacam inflationem, digeflionem con

fortent,& corpus humedtent.Que omnia famus di&turi in finelibri noftri,

ä

cum pharmacia qua purgetur cholera nigra, cum phlegmate & choleraru

bearixta;dicemus &medicinà digeflionisadiuuatiuam, & uentofitatis hy

pochondriacz diffolutiua , Oportetantea ordinemus fex neceffaria, id eft,

aéremnos circundantem,cibum,potum,fomnutn,uigilias,inanitionem &

cótinentiam,motum & quietem,accidentia animg.Regio laudabilis,ubi in

firmi huiufmodi habitent, fit oríentalis, propter temperamentum aéris,&

zequalitatem complexionis. Manfionis fuze portaorientali uento fit appoft/

ta,unde fcilicet uentusueníat,fed tamen parumin feptentrionem obliquan

do,necmoueantur à regioneubimorbum paffi funtad alias, Idem feruetur

inomni diuturno morbo,maxime melancholico, & quartanaríjs. Toto am

E

no hume&étur,Sed in hyemealiquantulum calorisretineatur, & humecta/

j

tio minuatur.Ia hyemeuero augment&tur.ln eílate minuatur, Ver & autu

;

mnus equalia funt.Ordinamentü cibi,Galen. fuper aphorifmos Hippocra

tisdixit: Omniscibustriplex & groffus,fubtilis, mediocris. Giroffum,cibü

uocauit.Subtilem,aérem.Potum,mediocre, Nutrimentum aéris quale effe

debeat,dixit,ut animatam nutríat uirtutem & fpiritualem.De cibo & potu

dicemus. Galenus fuperepidemiorü libros; Aqua infundi,balneari, & urv

ä

:

gicum unguentis pertinere dixitad cibos, Sedere fuper fluuios currétesiu

uat n aeflate,de (eptentrionali parte.Cibi inuatiur,in primis funt dicédi mo/

ï

do.Poftpotus,balnea & ungueta, Cibus ergo melincholicg prout diximus,

ex utraque parte debet effe humidus natura, fcilicet & arte , ficut annuales

agni:iftorum ením & hoeduling carnis lactentis eff propriü, utnigram cho«

;

leram iuuent.San'guinegg enim fübtilem & humidü gene

rant.Similiter gal

BB 2 line

$02

CONSTANTINI

AFRICAN I

linze iuuenes,& foeminze perdices flarni,phafrani,& fimilia,Hzc enitn farv

guinem fübtilem generantía fubtiliant, & adftatum fuum perducunt. Simi

liter piíces de mundis fluminibus, & marini parui,neg pingues degetrci:fis

locis.Hecomniacholerá iuuant melancholicá . [tem cáerifluminetin aqua

hordei co&ti,uel in aqua & fale.Florum quoq; caro iuuat phthificos,,& ma

cilentos,exeütes egritudiné,& melancholicos.Iflos enim morbidos opor:

tethumedcari cibo & potu,balneis,unguätis,aäre. Aliz uero carnesdictze,

eis fant dande,in aqua cocte,& cum pauco fale,quibus admifceantur,obío:

mogarum, acetum, fuccus betarü,coriandrü, carui,cyminü, quibus defic:

catur cibus,& in fua fübflantia mutatur, Alia quog funt artificia,ut noncov

quantur in aqua fifintfri&a,In fpecietamen hypochondríaca,quia digeüio

eflmala,in iufculis quaedam funt ponenda acria pofthumedtationes fuas,fi

cutcepze,que aporent cibum,& acredinem cum dulcore preflent.dioeftio,

netm uentris humedtentdefiderium cibi & calorem congelatum ex Rl'g(dif

tate excitét.Similiter ius ciceris,quod & dulcorem habet,&acutü, ac quáne

dam falfitatem,& humedctat uentré.Idem facit paruus fuccus porri,& mén/

te,quod edulijs preftant faporem, & digefliuam adiuuant uirtuté. Quime;

lius uiuent,fi folam carnem in aqua codtam comedant.Omnis enim herba

& fi cóuenienter huic morbo fit humida, triatamen habentuitia; nutritmen

ti paruitatem, & accidentalem humidiratem, utpote ab aqua mutuatam:

unde nihilcorpori prodeft cum potiusinflationem , & uentofitatem donet;

Tertium,flercus multiplicat,& fubflantium fuam feparat.Eft ergo tantum

neceffaria ex qualitate fua magnifica, fuplendis inteftinis,& uentri flercore

uentofitatem faciente.Que ntrag in hypochondriaca funt peffima, Omnis

tamen herba uentrem bumeétat, digeflionem accelerat, quod laudabile eff

in ea. Oportetergo medicü infirmum nutriturü,uel (imiliafa&urutn,ut be

ne inucíligetfaciendo,coparans eorü fibi iunamenta uel nocumeta , Quod

fiiuuamentum fit amplius nocumento,facíat audacter qug facere debet. Sí

autem uideritnoctimetum par iuuamento,uel amplius,fugiat.Quod enim

neceffe eft (imiliter utiiuuat,nocet uel amplius quatm iuuet.FHerbe humide,

pungitiuæ,& digeüiug,melancholicis funtbonz, ficut chryfolocána,lactu

ca,blitü,fpfnachia,cu curbita,malua,portulaca , Pungitiug & digeftiuze uel

uirtutis nutritiug uel utriufque. Acutaficut cepae;porri,naflurtium,eruca,

anethum,maratbrum,menta,calaméthum. Qualibet harum coquinetur,

expulfiua uirtus adiuuatur.Q ug utrung & falfa funt& acuta,funtcaulesh u

midi,cum paruoäcumine,funt& afparagi, FH2ecomnia ruuant hypochoäw

driacos. Omnialegumirfh funt nocitiua,quia uentofitatem funt generátia,

praeter ius ciceris,quod & müdificat,& humedat. Fruétus inuatiui funt pa

rum,przeter ficus ficcos, qui uentrem humefaciunt manducati poü cibum,

Similiter mel,faccharü;uua paffa,& mundata,amygdale recétes,uug ficcae,

& cum

l"

DE MELANCHOLIA LIR, qno

$55

&-"cum £

W

cubus manducate. Dare uuas prode(l,& melones

dulces;mäla 9ra

fi

nàta,melicratum, Galen.Mora nigra,& dulcía pira

.coctana,parum iuuant

u

poft Cibum.Alij bibuntaquam frigida,

propter humectationem actualem,

r

& naturalem , Sedratío monflrat ad letificanda animà, & auferendütimos

Vr

rem,&triflitiam,uinum mixtüplus iuuare, Nec mirandüvinum mediocre

Læ,

plus iuuare . Orpheus enim dixit qui tonos adinuenit: Imperatores mead

[

couruia inuitant utde me fe dele&tent, & paudeant,fed €go de ipfis dele&or

lo

animum mutando,deira in pacetr,de triflitia in lztitiam,de grauitate inle

nitatem,de cimore n audaciatn.Siauté artificia oppofita &tonorü menfu,

o

ra,in mutandis anima uitíjs adeb funt uirtuofa, quato magis uinü facietin

b

infirmitate (ananda, Tamen reprehendentnos quidam obijciendo. Vinum

?

&mmenté percutit,& mala fna uitta oflendit

[

- Quomodo ergoin hac paffio,

ly

né iuuabit.Ímó potíus thalü creat,

&auemetat,His taliter reípondendü eft,

"

Quod dixiflis uerü quidé eft,fed tamen cütimor & triflitia melancholicorü

»n,

funtpropria,& proprie uínü hzec leniat , timidis igi£ & triflibus pfeda uinü

erit medicina, Sapiétiffimus inquit;fuit, qui fuccü extraxituue in torcularí,

U

P

cü & trifle animáletifice, & moleftia non generet.Sequitur; V inü cum hu

4

riditate fua,& calore corporibus humanis eft acbeptabilis, quia calor eius,

^

calorí naturalicocordat , Sicut dixit Rüfus:Calor,inquit,uini caloris utuifi

catiuus eft naturalis,& in digeflione utilis:zcum & cibü uelociter defcendere

faciat,& qualitates peffimas müdificet,X expellat, & crudos humores fi in/

'e

uenerit.cü calore excoquit,malos meliorat,fanguiné mundificat. V ndene^

cefTe eft (ícut Rufus dixit : Caloris utuificatiuü fit naturalis uinum,f(i bibétes

Is

f

téperate biberint;id eft,cü aqua dulci mifcuerint,equaliter,(eu uicinitus pur

gatifecundá uirtuté uini, & nó modü bibes excellerit.IMultü enito bibéti &

4

inébriartaffuefcenti,contrartü actioni operatur fuperl'orl'.DigeüibilE enim

uirtuté impedit,cibü non cito defcendere facit, corpus phlegmaticis humo

)j

ribus implet. Epilepfiam,tremorem,apoplexia 9ieuit;calorénaturalem ex/

tinguit, fenectuté, & uanitaté accelerat. Hiec funtoptima, & melancholicis

2

cópetentiain cibo, & potu, tnaxime ín hypochondriaca fpecie , Somnü &

uigilias,oportet cófiderare, Conuenitenim multü dormire,quod cü cibo^

l

rum eft faciendü humedtatione,& eorü refrigeratione, uini potione, aquae

D

,

duleis infufione.Humedétur capita cüla&te muliebri

» &aqua cocta, & alijs

fupradi&tis. V.nde in fine noftrilibri dicemus antidota in Ícriptura. [nanitio

& cótinentiain libro hoc funt dícenda,

N

que corpora purgent melancholica,

y

& fubtilätgroïfa. Cortus etia adiuuat, Rufo te[ïe:C'oit-us,inquir,paciü'cat,au

]

fleriorem fuperbiarefrepnatmelácholícos adi—uuat.anne enim uides cum

bruta irafcátur animalia qualiter pofl coitàfiat mitia, Exercitia multis fiunt

)

modis, Täperata multü inuat melácholicos ,& fimiliter homines fanos. Ca

lor enim naturalis excitat,& per totü corpus dilatatur, & de interíori in ex

teri.orya ?:fotendif, Sé:usclarificatur,actio animata cófortatur,pulpe carneg

B

3

L

indurantur

594

CONSTANTINI

.AFRIGANI

mdurantur,Ahquando corpusmcra[ïaf & abudanna fua expellitur. V étet

enim mouetur ad expellendu flercus,urina, fudor,facile egrediunt, V niuer

faliter abundátia minorat, deextraneis hutnoribusbona ualitudo aupmen

tatur.fi ante cibü fint exercitia, &téperata , Laudabilia funt exercitia pedá

temperata.EqueRm in bonitate funt míinora,nifi equtis fuauiter eat . Peio

ra ineisqua funtgrauía. In pedibuscito, & fortiora itinera. Item exercitia

fanos,& melancholicosiuuant,quia corpora,hume&ant,dtge&wnö &ma

xime hypochondnacos adiuuant.Incidentibus de exereitatione inlaborem

peffxme nocét, Quemlaboré quia ad hgc deuemmus,oportet diffiniamus,

fpeciesq; eiusdicamus.Labor eftdiffolutio uirtutis fpiritualis,& diruptio fu

mofx humxdltatls,pungmuæ,non bonze, corpus pafcentis, Cuíts caufa ali,

quando nimium eftexercitiu & fatieatio,uel de interiori uenit corpere.Cu

ratur, fíaqua dulci & calida infundatur . Quia aqua calida duo operaturin

corpore.Punmcxuum & fumofum humorem emittit de corpore cum udo

te&fumo de poris exeunte.Alterum,qula dulcem humiditaté & faporem

corpori preflat, Gialen.Species,inquit,laboris quatuor funt, Vnagrauat;al/

teraeft cethinofa;alia quaítuulnera dolorofa quarta incenfiua,ex grofïls,öc

phlegmauas hutnoribus,labortofe diffoluetibus,& ebullxenbus,augmem

tanmbus,öccorpus implentibus . Quififintfortiffimi, grauamua fpecxes fxt,

quze in motu grauitatem facitnimíam, & ad mouendum pigritiam .[Si uir

tus poteflatiua fuperat,membra tamé iam unt plena,fit tentio . Q'uas'duas

plenitudinem Gialen.uocat , Omne enitn implens corpus in duo diuiditurz

Virtutem fifuperat,appellatur orauitas.Siuafa impleattentio, Alie due fpe

cies funt ex humoribus melancholicis , & ebullientibus cum calore exerci

tij. Exfole calefacientibus, fpecies quaü uulnera dolorofa conficitur, Hanc

habentes quafí pun&turá acus,ueldolorem uulnerum fentiunt, Ex humori

bus cholericis putrefa&tis,& febres facientibus,incenfiua fpecies cócreatur,

quam femper febres fequitur. Heambgex cholericis humoribusinfufione

l

aque dulcis curantur, Qua maxime eís ualet,& nutrltfebncttantes.Tentxo

|

atq; grauitas curátur;fecundum phlebotomxa,öc phartmacia , Sufficit defex

neceffarijs . Accidentia animae diximus,cü de uino & Orpheo diceremus,,

Oportet aute medicü meltorare fufpmonem melancholicorü,mitieare fu

roréeorü,&gratificare quodprius habuerint charü , Copleuimus caufam

tmelacholtz, &quomodo debeatnus fex neceffaria ordinare. Oportetergo

diciquomodo debeantregi, cum nóaccipiantforté medlcmam,poü medk

cinam copofltam laxatiuà & fimilia. Melancholra auté facile curatur,íi prin

cxplum inueniatur neg de&udlo,nqu gulofxtate, fiue corruptis cibis come

ftis oriatur.Hgcenim cum longiscolligantur téporibus, curantur difficile,

Sed cuius caufa occaftont eff uicína, credimus quod facile fit fanida, Vniuer

faliter dico:Orbnis melancholía ad fanandum efl dura. Multiplexeflcaufaz

Vna,quxa materia raelancholia durior e& alqs humoribus ad fanandum,á&

purgandum,

. DE MELANCHOTLÍA rrf.

IT

395

T

pargandà. Altera,quía mébrapatientía funthobiliffima;utpote cerebrü

t

1

os ftomachi.Alia,quia accidétia morbü fequétia,funtrhaxima:Nulla enim

ld

accidétiafortiora,neq; moleftiora mente corrupta, Quarta,quia melancho

liciad medicandü funtduri,que peior eft caufa cacteris,cum & medicini fiv

y

r

giant,neg medicorü cófilijs adquiefcat, Vnde medicamina amittuntur, &

r

ars medicinalís adnulla£, Vnde Hippoc.in aphor, Oportetaütno folü pre/

ul'däre que oportet facere.fed eorotanté, Gal.dicit:Simédicus Fippocrati

fueritin medicina gqualis,&infirmus n obedieritnihilp icietei. Oportet

tamémedicina dici,fecüdü regula artís. Que enim ín effentía eft cerebri,&

que abinferiore corporis ad cerebrü a(cédit,regnande (untcü cibarijs frioi

dis,& humidis,in initio morbí,& ín furore fui.St accidentia molefla,& perí

culofa funt,ficutacutae

eritudo,funt cuflodiédi inla&e emulgeüäö,&äquä

tepida hume&ádo,funtflernutationes faciendze,Portas manfionü fupradi,

&tis locis apponédo;eos aqua tepida infundédo, folutioné cüleni & facili re»

ficiédo Infirmitate indurata,& accidétibus quiefcetibus;alía regimina ordi

;:;E

nent.Hypochódriacosnó oportetcurari de cerebro,fed medicádi (unt(imi

liter cá ceteris medicaminibus capitis.Studiü noflrü maxime adhibendü eft

indigeftione. Ordine£ dietahumida & fimpla,quia llecibus facile digerit,

qui infübftitia fimplexeft, & humidus,nó difimilis,nec diuerfus,neq; difpar

infaporibus;uel odoribus, Aliquádo dádus eft cibus calidus,ut digellio adii

uetficut cibaría acrediné habétia;acuta & pará calétia, Q'ue neceflaria fun£

E

ad dandüin paffione indurata,neg tamá affiduáda,ne fanguiné corrüpant,

Danda etiam cibaria humida,quead digeftioné faciliora fantà ficca:Simili

tercalida quàm frieida,& hec funtcibi ordinamäta;Purgatfo diceda eft,fed

prius de regiméto melanehiolicórá,dicet.Melancholici ergo affuefcantad

pedu exercitia aliquantulá,apparéte atorá,per loca fpatiofa,a& plana,are

nofa,& faporofa,Si nolunt pedes,in máfuetis animalibus faciaht,donec!fati

gentur,& fudore corporainfundané.Pofl cib no equitentneg couenitut

adfaturitaté comedant,nificum (lomachus omni malà egeftione fueriteua

cuatus.Quod frfecerit,calor naturalis euacuat,& (iad digeftioné£incitetur,

actio anitnata confqrtaf,quia per exercitia uirtus animi exit ad exteriora,fi/

cutuidemus cü quís 5 fomno experoifcat.Facile corporis fupfuitates exeüt,

per exercitiorürarificationes, Poft exercitia infundantur aqua calida,& dul

ci.Pofl calid;afperoatur frigida fubito,& pauca. Aqua enim calída infafa,

dulcé humiditaté corpori preftat,& diuerfitaté & mutationé téperat. Vnde

balneü duplex corporis efl medicamentá, i calidum inueniat, humiditate

fuahumectat.Sifrigiddfuo calore calefacit. VndéGal, & Plato ante Gale

nutn;balneü,inquit;in eflate, & hyeme,imo omnitéporeiiuatiuü frigidis

& calidís natura;& carni maxime quae alijs mébris corporis eftfuperpofita,

ut alia mébra tatetur de calore,&frieore cuflodiat. De calore,propterhu

m fumumpuigittuá

miglit;tgfgi .De fr.igore,þrgpter-calorä.Item', Balneu

Bb 4

expellit,

34

E

—

596

CONSTANTINI AFRICANI

expellit, & exercitatio diffolut fuperfluitaté cibi deponit, digeftione adit;

|

uat,(tcut Rufus dixit; Siauté cibü inuenerit in uia fua, cito ad remota mittit

mébra, Vnde corpus uelociter ingro(fat.lnfun da£ ergoaqua pofiquá exie^

ritbalneü,que quatuor iuuaméta facit corpori:Refrioerat calore balnei cale

facta,unde corpus ad teperamentüredeat,Cofortat corpus, & fua ui calor

naturalis interius fubito reducit . Quod humiditatis balneü dedit corpori,

aqua frigidacorpus immutádo,& poros claudédo cóflringit.Sudoré qui à

corpore exire ceeperat, X fub cute remaferat,expulfiua uirtuté emittere ad,

iuuat.Hecornia poflbalneü facit aqua frigida, Si infirmus fit fortis cübal/

neü exierit,extergat cum mappafubtili atqy molli.D'einde ungat cum oleo

frieido & humido, quia duobus modis iuuatunctio; Vno, quiauifcofitate

fua, &eroffitudine poros claudit,, & quid humiditatis corpus Xbalneo ba,

buerit,cuflodit, Alter modus efl,quia duritia & afperitate humectat, quam

folenthaberecorpora melancholica.Sepe enitn cutis & corpora peffimá ha

bentafperitaté cü à balneis exeant,Poftuefliant & quieícat:& fifitim habue

rint;bibant firupü rofatücü aqua frigida.Poft paululü morent.Deeinde fibi

parata comedát,carne,ftue folía,uel utrüg;, X incipiitpradia ab unctuofis fi

ue turecarniü, feu folíjscum bono oleo coctisficut fefameleon,fifticeleon,

amygdaleon.Parü bibant,fiue uinum mixtü,fiue aqua,quia digeflioné con

trahunt,cüin fuperioriflomacho cibü natare faciunt.Sed tamen eft danda,

uthumedet cibi fubflantia. V inü enim minorat appetitü cibi. A quafrieida

ecotra adiuuat. NG debet ergo uinüi bibere aut parü bibat, & cum cibü fen;

feritparum digeftá. Hyypochondriacos oportet poft cibü ambulare per de

cliuía loca,utalleuie£ uirtus corporis portatioibus,quia corporanaturaliter

petüc inferiora; Vnde cü corpus colles afcédit fiue móotes,deficitanimus, &

citofatigat;quia corpus cótra naturá agimus,& uirtuté moleflamusporta,

tionibus.Poftcibos oportetmoueri hypochodriacos, quía motus poft ib

debilé flomachü cófortat,ut ad inferiora cibü deponat, & inferiori carnofi

tate coflringat,ut cito digerat.Necfolos hypochondriacos iuuat,fed & fe,

*

niores,X goritudinéexeuntes,& omne flomachü ad defcétioné defedum.

Cum autépoftcibum expleuerintfomnü, fed tamé cibi quantitas duas qua

litates expleat,decoqui neceffe efl, ut uinolocus in flomacho remaneat, &c

uinü nó fpiffe,jneccum maiori uafe bibant,fed cum paruo & hocraro. Vinü

enim cümaioriuafe bibitü,implet flomachü, & cito eum inebriauerit , uinü

natarefacit.Si raro & cut paruo uafe bibat,faporat melius,& digefliua uir

tus adiuuat, & animaletificatur. Oportetaüt íemper affiflere,quifefliuiter

cüipfopoffitconfabulari, & diuerfa genera muficorü introducant, ut ebrie

tas aufugiat. Cü tamé aliquos ebrietas melácholicos juuerit,quia ab ipfis,

triflitia timoré,X fufpitioné fugauit, ppter nimiü fomnü q ebrietaté fequi£

fa&ta eft. Rufus enim in fine fuilibri ait;IMelancholicus inuitatus ad nuptias,

multüuinübibit,fed paulatitm.Qd cü per tot& corpus diuifum fuerit,animá

letificauit,

:DB MELA-NchoLiA .LIBER 11

297

l'u.'

letificauit,& de infeflationibus accidentiü huiuspaffionis fanauit. Qui cum

üt

It

huiufmodiuinituuamentum uidit, accedente infirmitate f:epe eo ufus fuit,

donecextoto euafit.Siinfirmusdormire nequiuerit,fricet mollitiemanua

le

li, & cumoleouiolato,brachijs,cubitis,cruribus,& pedibus fuauiter, & non

of

fortiter , Quod inon ualuerit,& adhuc uigilauerit,fomnia'q; terribilia &ti

l

morofauiderit,faciamuslac muliebre fuper caput mulgere,flernutationes,

r

& fimilia,(icutdiximus antea . Hypochondriacis ad dormiendum profunt

i

infufiones pedum,crurum,manuü, & brachiorum, cum aqua calida;ut re

l

uccentfumum ad corporis extrema,& afcenderead corpus prohibeat;hoc

Q

de diein diem faciat.Sufficit de dieta & ordine in melancholíca, fecundum

(

autoritatem antiquorü,Craleni, Rufi,& cxterorum.Nuncauté oportet dici

medicinam fimplam,non cópofitam, qug cholerá nigram purget;dieerat,

& confortet uentofitatem,hypochondríacáfoluit. — Apozema ualensad

"

purgationem cholere uiere, melancholicis, impetiginofis,(cabiofis,cancev

H

rofis,epilepticis de melancholia: Rec.epithymi,;croci;elleborialbi & nigri,

ana.drach.so.aquz calidae,lib.10, mitte 55.horísin aqua calidiffitma fupradi

/

€ta,& coque ad tertíam. Deinde colata poneíncaldaría;adiungens penith,

facchari,fapg,deomnibus 7.lib. coque & fputma, ut fecundü quod oportet

ueniat, Dabis bibere, unc. $. cum pauco amygdalino, Siinfirmus fitftipti

,cus,app.one,fcrup.x. Ícammonij.Hanc medicinatn ad minus dafepties, aut

plus 14.intermiflis tribus diebus.

Sirupus fimiliter melancholicis lepro

/

fis,de choleranipraincenfa,uulnerofis,cancerofis:Recipeepithymidrach.

xoo.fumiterrg,Jib.x.mirobalani citrini, drach. 6o.aqug calide,lib. 20.fac.co

quiadtertia,& cola.D'einde appone cafiïäfi&ulä,oxyfæïäiciä,ana.lib.1. prue

E

na,croci;faccharilib.s.coque quod fufficiat,& unaquag; die tertía,da lib.s,

cumfcrup.1. Ícamonij,& paruo oleo utolato, Bibatter intermiffis duobus

diebus, — Alius firupuspurgans chymos;qui funt inter melancholicos,8c

cholericos:Kec.tmirobalani citrini, drach.100.pruna,200, aque calide,lib.

20,coque adtertiam,cola,& de firupo rofato 7.lib.pone,öc ad fufficiétiam

, coque , Damusunc.s.cü fcrup.1.fcámonij, & fi paffio fit in cerebro,uelalo

petia, addat unicuíq potionidehierapicra exagiiunü. — Aliusfirupushy,

ochondríacis proprius:R.epithymi, drach.100.uiolg;abfinthíi,an.drach.

AX,tmirobal.drach, 2:.caffiefifl.calami,drach; 20.aque calide,lib.2:. coque ad

tertiam,cola,& adde de firuporof.lib.7.& fufficiéter coques.Dabis unc.4.

adde (i uelis fcrup.1.fcammontj, &da 24.potiones — Aliusualensnaturali

melancholig:Rec.ellebori nigri,drach.1oo.mirobalani,chebuli, epithymi,

ana.drach. 40.pruna, 200. maftichis,rofe;ana.dmch, 20. aquize calidze,lib,

20.coque ad tertiam,& colato, addelibras feptem,olei rofati, & coque fu£

ficienter,Da bibere unc, 4.cum pauco oleorofato, tribus diebus mterm i

*)fis.Hæcl non dabis nifigroffo & melancholico diu & naturaliter frigido.

i^

Apozema

i:

$ 3is N AE

298

CONSTANTINI

AFERICANI

Apozemavalens ad purgandos hutmores phlegtaticos & melancholi

cos,epilepticos,hypochödriacos,(i phlegmatici fuerint ; Kecipeepithymi,

drach.ïoo.colocynthæ,drach.so. agarici,drach. 5o.aque calide,libras 8.di

mitte in aqua per dies feptem, & immitte maflichis piflaci, drach. 10. red

defoli pertres dies , [Dabis unc, 2.cü fambuceleo tribus diebus intermiffis.

Sic facies dum neceffefuerit. — Sirupus ualenshypochondriacg uentofita/

ti: Recipe polij,calamenthi,bypericon,ana.lib.l.aqug calide,lib.26. coque

ad tertiam, poít dimittead folem per diesfeptem, cola,& dabibere, unc.5,

cüfambuceleon,& amaro amygdaleon,& oleo nardino , D'eotmnibus duo

exagia, & immitte,drach.7, de puluere hierepicreg, & facinde14.potiones,

l

autamplius per tres feptimanas, nec dabis bibere nifi prius mundificaueris

f

corpus cumalijs potionibus praecedétibus,quibus cholera nigra purgetur.

ll

Apozemavualens uétofitati hypochondrtace de cholera nigra & phleg/

1

mate,cóflipationéuifcerü & uenarüaperit, fuperfluitaté diffoluit, chymos

groffos fubtiliat,duritia epatis;fplenis,matricis alleuat,cholerá diuturná ad^

iuuat;Rec.marathri radicis,apij,ana. drach.20.centaureze,drach .10.anifi,

calliefiflulze,an.drach.7. aque calidze, drach, 8.coque ad tertiá, & bibat cü

fambuceleo exagia duo. Aliud:Rec,marathri,radicis apij,an.drach.20.

anifi, drach.1o. (quináti,caffigfitulaean. unc. 1. uug paffe,drach. 20.aquz ca

lide,lib.ro.coquead tertiá,cola;da bibere cü amygdaleo quantum oportet,

lï;

Aliud:Rec.marathri,apij radicis,drach.1o. feminis marathri,drach.$.

folij, drach. 4,fpicg,drach.2.aniü',drach.;.carpobalfami,croci,drach. $.CO/

quein 4.lib.aqug uf ad tertiá,cola,D'abis unc.s5.cum duabus drach, ama:

riamyodalei. Bibant tribus diebus interpofttis,quo adimpleantur 14. cies,

Humedtet corpus his pilulis;Rec.turbith, drach. z. hiergpicre;drach.sfac

pilulas cüoleo nardino & fücco marathri,daexeistres, — Aliud ualens ad

choleram m'gram:Rec.polij,calamemhis,- ana.drach.s. coque ad medieta,

ïj

temin tribuslib.aque calidg,da drach.4.cum amygdaleo uel fambuceleo.

Aliud ad inflationé hypochondriz ; Recipefucci calamenthi,tmarathri,

dequale pondus coquein aqda calida, cola, dabibere unc. 6. cutn drach.5.

amygdaleo . Succus polij idéfacit ficü firupo uiolato bibat , Succus ameos

waletad cholerà nigrà.Similiter calam &hi,hyperici,mentz fyfymbri;m z

rathri,chamedreos,chamepitheos.fifeleos,ameos. Hi omnes pondere co

chlearíü cum amygdaleocolati multü ualent, - Aliud apozema ualens: Re

cipe ameos,calamenthi,ana.drach.s.epithymi,drach.2o.anifi,apü,anetbi

3

feminis, ana.drach.s.rheumbarbari,drach. $, Haec omnia in 7.libris aquae

1

coque adtertiam,cola,&la unc. 4.cum exag.

D

o uno hierapicrae, öc exagio

uno atmygdaleo,& duabus,unc.firupi rofacet,

Librorum de melancholia finis,

Conflantini

. t

"

| x

ew Q

]

ONSTANTINI-

AFRICANI

MBDICI,

D E

,

COITy LIBER

s.

$

! Reator uolens anim aliü genus firrniter ac flabiliter pet"

"

|d

manereper coitü illud acper generationem difpofuitre,

|

»

V.

nouari, utrenouatü ex toto interitü non haberet, Ideog

compleuit animalibus naturalia membra qug huicopert

Q

z

Ti

apta forent,& pr-opria,eisä; tam admirabilem uirtutem,

Z

&amabilem delectationéinferuit, ut nullum fit anima;

l$

l?tim,quod nonue

hementer dele&tetur per coitum.Nam fianitmnalia abhor

rerentanitmalium genus pro certo perirét.In tantü ením naturaliter coitus

Ü

$

ineft animalibus , ut per multa tempora impeditus cum explédipoffibilitas

)

affuerit,penbomni ratione poflpofita fiat.Fit&y coitusper duo animalia.Per

unutmenim femen emitctur,cui aliud obuiando,in faa concauitate illud re^

?

cipit, undique clauía, ne gx; ah'qüa parte poflitdiffundi öc'difpergi ..* D

uero funt in coitu: Appetitus ex cogitatione phátaflica ortus,fpiritus, & hu

mor. Appetitus ab epate,fpiritus à corde,humor X cerebro , Nam cüdele

&abilis motus fit in coitu;per motü omnía metbra calefcüt,& per calorem

equaliter humor qut eftin cerebro,& equaliter attrahit per uenas, que poü

aurem ducütur ad teftículos,& inde per uirgam in uuluam iacitur, Nam ut

)

Fiippocrates dicit:Quibufcüq; uene qug poft auré ducuntur excife fuerint,

|/

femine nöcffufq gignereno ualent.Si ueroaliquod emiferint,non efl feme,

"

fed aquofus humor,undenullus cóceptus fieripoteft, — Sed quoniam alij

uirgam tendüt,& nimis coéuntes femen emitterenó ualent. Sunc& alíj —qulï

Íemenemittunt, & non ualentes,& uirgánon tendunt.Fealij fantqui necap

petunt,necuirgam erigunt,nec femen emittunt. Quare fla fiant,dicemus.

Cumm 1gitur appetitus in epateoritur,ut di&ü efl,mouetur fpiritusà corde,

qui per arterias defcendés ad uirga, concauü uirgz replet,& replédo more

uteri in durárieiditate tendit,fed (emen emitterenon ualent, dum femina

lishumiditatis fuerit indigentía,ac defe&tusín cerebro. Cüuero fuperabun

dauerithaec humiditasin cerebro,& fuerit defe&tus & indigétiauetofitatis

Ancorde,femen emitti£ etià à nolétibus,fed & uirganótenditur.Cum uero

utrüg fueritindigétia,ac defectusnec uirgaualet intendi,nec femé emitti,

Illiaeroquihgc integra habuerint coéütes ad generationéproficereualent;

E

& deducit eis (eme À cerebro per uenas;que poílaures defcendüt,& per eas

in fpinale medullá immítait, & à medulla in renes & àrenibus,ad clunes,&

Aclunibus p uirg emittüt,no quidé urinali uia,fed alía feminis fcilicet pro/

pri. Hisitag (ic prelibatis,dicendü eft quid fit femen, & qualiter Galen,

4llud di&ïnigrichicic.enim:Slcmäue['l fubügïtia humida,& pura,& .caiida,um

á

de fit

$00

CONST]ANT!NI AFRICANI

de fichio'mo.ltä,Semä eG fpiritus calidus,currés,& currédo implens humi

z

inalet faciensilliunde proce[ïibkem Galenus de

da corporis,effectum fem

2

fpiritu & cura membrorum;Semen eft fpiritus

& humor fpumofus,Spumo

cla

fus autem fit humor per motum,ficut eft uidere intempeftatemaris.De

ratur autem itaeffe,quia poüquanä femen prot citur, copiofum apparet, &

iE

itur,& non remanetintegrum,utfputum, aut

pioü modicum nímis diminu

mucus,quia hec funtliquida

& cruda , Semen autem eft coctó,& denfum,

:

ü in talifpiritu formatur inho^

q

uodcum cecideritinlocum proprium plen

*

minem.Siuero cecideritin locum nonp propri

um,fpiritus euanefcitab eo &

difperoitur,

Nunc uero dicendum efl ex quibus caufis fiat femen.Quan

dofitluperflu,& minus,

& temperatü, Moderate uero calidii,& humidü,

mentis,

temperatum.Et quia teíliculi (untde principalibus mebris & funda

colliput femen & mutant,& qui

a proximi Íunt, uirgx tranímittüt. INatura

Virtus eius feminis aut efl ceperata.aut eft

uorüànobis efl tranfcurrenda,

um natura fit calida,& humida.& tetpperata, tem

difléperata.Quodfi cefti

fueritdifléperata,erit inucile, Diuiditurgy qualitas

peratü eritíemen:fiuero

duobus modis, in fimplicéfcilicet & cópofitam,ficut qualitas totius corpo

ris.Simplexeft przminens & prepotens,ut calor,humiditas ficcitas,frigidi

tas,Sed utantiqui dixerunt,

tnutatur femen perhas quatuot qualitates. Ca^

lidum enim redditfemen,fübule,

& aquofum,foluendo,& extenu ando.Fri

& condenfat

giclum u

ero reddit femen fpifftim, & gro[fum,coadunando,

do.Siccum uero reddit femen modicu .

Hlutniditas uero copiofum &mul

tiplicatum . Exhisuero qualitatibus

fiiun&e fuerint,fex alig procedüt,ficut

eftin omnibus corporibus quatuor congrue,dug uero uitiofe. Quatuor aüt

funt,calor, & hutmditas, calor & ficcitas, frigiditas & humiditas, frigiditzs

& ficcitas,que funtutiles.

Duz ueroinutiles,calor & frigiditas, humiditas

& ficcitas, qugfibiadinuicérepugnant.

Etquia fementenue fitex calore, &

;

& modicü exficcitate, & multü ex humiditate,ut di«

denfumex frigiditate

ximusex hís quatuor fi

untalig quatuor, utiles tenue & multum,denfum &

multá,cenue & modicu,

denfum & modicá . Repugnát enitn ad fe inuicem

(tinlibro quem deelephantiafi cópofui.

exomni parte. Horüexemplum e

- Hisitadictis,dicemusin primis de hishominibus quifortes funt,& pre»

ualentes ademittendum femen . His nimirum tefliculi funtcalidi &humi,

di temperate.

Verbigratia;Si fuerinthomines multi uinü bibentes, a-unz

Similiter fi faerituernum tempus quod eff cali

dantcin appetitu,& femine.

dum &bumidum temparate. Calor enim au

get appetitum,uelut maífcult

num. Frigiditas autem iminuit appetitum,& reddit foemininum.Si ieitur

rE

natura teflium fuerit calida multus erit appetitus luxurie, & plures eienun

tur maículi,& tempeftiue oriuntur pili circa pe&inem,& circa reliquü cor^

&appetitus decft,& pilioriuntur

pus.Sifrigida,eH'æminati erunthomines,

tarde

i

TET

r m rfOOAÀTYVy-rnrE B""E-R"."

À

hf/

$01

de

tarde;& paucicirca pectine,& la. Si uero fuerit (icca , modicus erit appeti,

tus,& modicü & debile femen , Quod frfuerithumida,(emen redditur mut

1

Lh

tim,& pilioriuntur plani, & molles.FHzecde fimplici natura teftium, Si ue^

rocorpora fuerintcalida & hutnida,excalore magnus erit appetitus, & p

li multtex humiditate, eritífemen multum, & concubiítus multus fine lefio,

wul

ne;nec poteritinterefTe abflinentia, ficut Gialenus dicit: Síautem calida (int

L

Q

& ficca, eritfemen modicum ex ficcitate,& delectatio magna cum emitti£;

filijg plares mafculi, & appetitus m agnus, & frequens ininitio pubertatis,

& multiplicantur pili circa pe&inem ufcy ad umbilicü,& uíq;ad medium co

il

xarum,& nimis defiderant coire,&cito ceffant, quod fi fleterint,leduntur;

Ü

Sruero fintfrieida & íicca,non erit appetitus ex frfgore,& Íemenerittmodi

Z

cum ex ficcitate , Quod fifuerit frigida, & humida, appetitus erít modicus

d

1

exfrigiditate,& pili oriütur tantum ciírca pectinem, filig& nafcuntur plures,

& femen eflcopiofum ex humiditate , & pollutiones frequentes in fomno,

3uia multa humiditas feflinat ad exitü fuü, (ine magna delectatione;& mo^

uetur ad (eminis effufionem,Fiunt quogpollutiones cutn fpecies fceminarü

infe placuerüt, &infomno redu&te ad memoríam pollutiones comouent,

l

fediflae pollationes non funt ex humiditatis abundantia;ficut illze, Sígna ue

""

rohecqua diximus denaturateftíum confiderandz funt in toto corpore;

Antiqui dixerunt effe tefles de principalibus mäbris.H.ippocrates enim

f

& Galenus dixerunt; Quod àtefliculis uirtus preparat toti corpori.Sicutce

l

rebrum paratuirtutem mobilem,& fenfibilem uirgze , Cor per arterias uir/

u

tutem erigendi,& feruorem. Virtus autemeft quà tefliculis paratur tov

üt

ti corpori,& ideo ei qui eunuchizatur,no oritur barba, nec efl pilbfgs,& ue

ngeius funt quaftueng foeminarum, & fit ei appetituslibidinis, . Di&um

$

eflautem, quod calor fit caufa mafculinitatis, & frieus fccteinitatis, & quía

itaeflmembra dextra generant maículos,& finiflra foeminas. Dicitenim

y

Hippocrates: Ipfa membraadinuicem auxiliari; Refert quog; Gialenus;N6

e(fe mirum,fi calor dextri tefticuli && dextre partís matricis, maior fit calore

(inifri tefliculi;& finiflre partis matricis, quia uiciniores epati, & nutriütur

l,

