erunt, quaf 1ad interioracontradle fint,ex defectione efl uirtutis lacertos

P

pectoris mouétis. Siaér ex magno defiderio appetitur,& fpiffe, pedusdyin

a

Hetur,con[hpatxo inflrumentorum fpiritus intellioitur, Si fitex apoftemate

K

cum tuffierit,& cum fcreatu. Sinon fcreauerit,timendumerit.Si conftipz,

a

tío éx huinoribus fit, iplizrvoa fit,8t inflatio pectoris; Appetitus maiorfpiri

rum emïttcndx,quam a:trahendx- Sianhelitus uelox, & cü matoriinflatione

fic,& magis crahere: quam emittere ueht,mtelhgxmus effe exnimio calore,

&incenfione;maxime fitactus eius calidus fit, uel exiccatio,& (itis inlíngua

d

habeatur, & caputaccendatur, quiaanhelitus uelox,& paruus calorem alie

b

num üomfxcat,qul uirtutem fuffocet & uincat. Anhelltus paruus& tardus,

H

calorem cito extmguxt.IRe exneceffitate femper eft frlg:dus,unde fignum

l

inortis eft certius. Sufficit nobis dixiffe de fienisanhelitus,nunc Amedicina

incipiamus . Sipaffio exmembris fitinflrumentorutn fpiritus,uicina metn^

braincipiamus mederi, unde infirmitas nafcitur, & po& anhelituscuretur,

Siexdefetionefit uirtutis, lacertos pectoris mouentis, & ex humoribus fit

calidis refrigeremus. Siex frigiditate,calefaciamus prout dicturi fumus. Si

exconflipatione inflrumentorum fpiritus (it, & ex oroffis humorxbus,me;

dicina diffolutiua , & fubtiliatiua detur (ine deficcationibus ficut oxymel cá

fcylla,uel folü oxymel;uel hyfopus cum melle coctus, uel prafficus irupus,

Semper uinum fubtile bibat,& clarum.Electuarium femper accipiat, ubi fit

orobü,iris;ariflida rotud.:,hyfopus,calamethu,cafiïa,cctaureg radix,coflü,

fpica, & fimilia, Pe&us cutn anethilo ungamus, chamomeleo, & (imilibus.

Sifitexapoflematibus,uel uulneribus,medicemus proutiam diximus.Si ex

coplexione fit calida, & infirmo fit firmitas,& cépus coueniat, bafilicà uena

minuat. Sitépus fueritcotrarium,fcariolze, & marathri fuccus cá melle uio

lato de£ co&tus,& cü aqua cucurbitina firupus uiolatus,& cü faccharo mali,

E

ín

oranati [íuccus.C'ü huiru

modi eftnutriédus,ficut ptifana;pullisperdicibus,

portulaca,bhms,Vngamus pectus cum oleo uxolato & cucurbit & portu

lace

/

D5 MORB, GOG. BT CVR AT, RIs, riL j

T

lacx fucco.In uere uelautumno purgeturcum caffiafiftula,utola,

liqufrïifa,

T

malue femen,iuiube,manna,& fimilibus.

dy

Sicóplexio pedoris fitfrieida,&

humida,demus maiorétheriacá, melicratü cü aromatibus aquá marathri

[FUI/

& apíj bene coctàcum melle uel cá melle rofato , Similiter mel rofatü, cum

i; ly

hyfopoin aqua cocto, Nutriendis efl cum calidis cibis,ficut iufculis.Vngær

lefty

mus pe&us cum chamomeleon , & anethileon; deritur & firupi, anhelitui,

e

tuíli aulneribus in renibus,uel in uefica,ualentes,funt auté loannis Damz

dlär

lff/

Íceni, Recipe ficus ficcas $o, iaitbas 100. aqua lib.o,

coque ufg adtertias,

cola adde fapelib.s.facchari lib.:, Aliud, Recipe ficuum lib aque quátum

A

fuflicit, capillorü aeneris,bafilicon,ana,drach, erutzepraífsj,liquiritig,ana,

"

drach.s.fapae quantum fufficitfac firupum . Aliud ualet,tuffi anhelitui,&c

IT

müdat pedus,& pulmonem de groffis humoribus. Recipemarathri radix,

10f

&apij, drach.1o. líquiritize, drach. 6. amyedalarum dulcium & amararü,

17

aft.drach.s.anifi marathri,hyfopi,malue femen.afi.drach , 2.iuíabas 5o.fi

t

cus $. coque infib,c.aquae, &ad tertias redipe,& da bibere, Aliud Pauli,

»y

Recipefauinzedrach.1. butyri,drach. 4. mellis, drach,2.da bibere, Aliud

i

eiuídem, Recipe croci,myrrhe,ópijafi drach.is. euphorbij, fpice,hyofcya

g

mi,ana.drach.s.bo!i,cafïiæ.,ana.drach.4..*carui,drach.xs; fulphuris,corticá

'rC,

mandragore,ana.drach.s.piperis, drach.o. fac pilulasin modum orobi,da

u

5. Aliud ualetfimiliter,Recipe thuris,drapagantt;ana. drach. 2.farcocollze,

&ie

drach.x.ponein aquautfe diffoluant,cola,& cum faccharo fiuemelle da bi,

15

bere. Similiter íuuat pulmonem unlpinus pulmoficcus & piflatus in pulue

hu

rem,& daexagiür.cum aqua calída, Similter conchularum fluminear

ii

nà

teriora incenfa cum melle,& pipere,

l

D

Depleureft,

Cp. Xib

wr'

-V

(EPUP TE

r

-

v

.

Anguis aupmentatur & cüinteriore calore córporis feruidus,

:

M

d

t

capitiafcendentéfumü mittit,Quod cum inuenrat claufos capí

»»

?

$) tis poros,& oppilatos,no permittitur exire, Deinde calefit mo/

;

ransi capite, cum cerebri calore diffolutus , redit in inferiora

corporis;ficut uidemus in humectatione fumi balnei , qui fumus cum tedta

7

(

penetrare nequeat, reditin inferiora , Síaqua à capite difüllat ad diaphrag/

r

ma, calidum apoflema generat , & inde wa«weizis fit uera.Siin lacertos ue/

niat,uel in carnes,que funtintracoflas pleurefis dicitur non uera, Pleurefis

$

uera propria habet figna,febris duriciem,eiufdem continuationem, püctu

ram inlatere,prohibentem delatere in latus fe mouere. Tuffim continuam

& anhelitus élérvasy quam patitur ais propter nitmiü dolorem late

ä

ris & morbi cordis utcinitas duriciei febris caufam facit, Pun&uram late^

j

ris,quia membrum neruofum eft infirmü,& fubtflé habet fenfum, propter

colligantiam cerebriad neruos, Cotinua tuffis,quia matería apoflematis in

:

trahentibus

6o

CONSTANTINI

AFRICANI

jo

&ahäcibus fpiritá membriseft.Cu ah'quid oppilatuias fpïritus,adiuuat fen&

to!

tura,ut cütuffi quod impedit expellat. Magnitudo anhelitus eftei quía in

It

flrumentü fpirituale dignius;id efl,diaphragmaoccupauitmorbus.Szpius

fi

pleurefisinuadit hominé calidg & humide cóplexionis.In uere naturaliter,

&

in hyemeaccidentaliter,Pleurefis ncn uera hechabet figna, grauitatem la

lr

teris,fine tuffijnullum fcreatum emittit,quia morbus extra inftrumentü fpi

n

ritus exiflit]locus exterior,manu tactus dolorem parit infirmo. Aliqpando

u

extraapparet tumor. Plurimum pleurefis ex puritate nafcitur fanguinis, ali

quando ex fanguine calido, & cholerico, aliquando groffo, & melancholi

/^

co,aliquando humido, & phlegmatico, aliquádo exomnibus, aliquádo ex

uibufdam humoribus.Quodiintelligitur ex colorefcreatus,ex quo humo

!

re(itmorbus. Sifitrubeus,fanguis fignificat . Sifitcitrinus,cholera rubea

r

portenditur,quefanguini dominatur. Si niger,fanguinis incenfionem, uel

«

cholerze rubez fienificat concretnationes, & in choleram nigram commu»

l

tationes, Sialbus figriificatur effe phlegmäticus.Alijs adhucmodispoffunt

difcerni hec.Si matería in fcreatu fitfolus fanpuis,corpus plenum erit,þumi

b

dum tuffic, & infirmus parum fitit . Sicholerica fit materia, corpuseritma,

l

cidum,tuffis (icca,fitis nimia.Si melancholica,corpus afperfum,pulfus fubti

lis,tardus,urina plumbea . Si phle'gmatfca,tums erithumida, & multa,fitis

parua.Siuero compofita,eritfcreatus coloratus,fecundum compofitiones

:

fuas,& fimiliter infirmi erunt qualitates. IV'elior & laudabilior omnibus co

loreft rubeus ín fcreatu : fanguis enimfignificatur , Sanguís enim dignior

eft, & amabilior naturze omnibus alíjs humoribus . Obedientior enim eft

eius actioni, & ad digerendüfacilis. Aliquando Ícreatus in initio morbi eft,

ficut in dietertía, uel feptima, & leuitas materie fienificatur,facile morbus

diffoluitur, maxitne fiícreatus fit parnus, & lenis,& albus, & iunctus, cito

exiensin unatuífi;uel duabus, Aliquando fcreare moratur ex craffitudine

tnaterig, & fua duritig obediendi naturg, Vnde morbi defíona£ erauítas &.

eiüfdem diuturnitas,Quod fi hutufmodifcreatus qualitas cum multa exeat

g

anguília, & fortiter infirmus tuffiat, defetio uirtutis fiGnificatur, & piori»

tiafui,neg; fumus incerti,quia morbuminfirmi pati uirtus non poffit.Suffi,

ciuntergo fiona pleurefis, oportet medicinam fubíequi . Si ergo uideamus

apoftema diaphragmatis fanguíneü,fi fequatur tempus & etas,cófuetudo,

uirtus;feflinemus ut de bafilicauena minuamus: Delatere ubi infirmus pa

titur,antequam augmentatur,maxime fidolor afcendit ufgjadfurculà,quia

precepit Fiippocrates: Cumloca fuperioralateri dolorofo fintcollieata, ba

filica uena eftincidenda.Itetn (i inferioraloca dolorofo lateri in dolore funt

colligata,pharmacia eít danda.Si infirmus fit uirtuofus, no eftalia cura ad7

hibenda,nifi que in phle.botomia praccepimus obferuanda, Sed phlebotov

tandus eflmaxime fifit fgngufnea morbi fPecies,Verü (i uirtus defecerit,

nong

61

DE.MORB. GOG. ET CVRAT.- LIB, II

n

n

honoportet phiebo"tomarf, fed quanto magis poffumus cuftodiri, Phlebo

tomia enim eftmolefliffima,cum defe&tione uirtutis. Oportet ergo epithi

US

maquazrere, cataplafmata acumen faneuinis minuentía,& difloluentia,

3

h

ficut fant uiolg,malug radices, hordeà mudum, & coctü in aqua & colatü,

& oleouiolato mixtum,Deinde panni lineifabtiles infundantur,& loco do

,

lentifuperponantur frigidi,lï tempus calidà (it,tepidi,fifrigidu:m Si febris

d

non adeo fortis apparet,parü eft adimi(cédum de chamomileon, & cum pti

1l

fananutriendus eft,& faccharo, Sifebris fortis fit, & dura digeftio;cum fi/

Il/

rupo uiolato.Si febris fit mollis,& tuffis fortis,dgndg funt iuiub.g,'(ic;]uiriti;?

X

femen citonij cocti , [n finediei demus micas panislotas, cum amyodaleo,

& faccharo.Siinfirmusin confuetudine multu comedere habuerit dum (/

:

nusfüit,neqy digta hzec fufficic, dentur cucurbitg,malus,chryfolocinacum

amygdaleon.Si díes fit praenunciatura,omnia cibaría preter ptifanum fün't

W

contrahenda, & mica panis tantum danda.Si tuffis fitfortis,detur firupus iu

]t

iubinus,&pilulas quas in tuffi calida diximus funt dande, Si (it flipticus;hu

l

meótáda eft natura eíus cá manna,caffiafiftula, & (imilibus,Stmateriamor^

"

bíacutiffimaefl,& cholerica,cataplaímata frfgidiffima,öc mollia pará diffo^

lutiua funt facienda,ficutde malug radice, & uiolis,fandalo albo,farina hlor

i

dei,cucurbitecorticibus,omnibus piflatis, & cá fucco femperuiuae diflem

$

peratis.uelfucco portulacze,& oleo uiolato.Si fit flipti cus,mollienda eft na^

turacum fücco cucurbite,manna,uiolis,tmelle,caffiafiftula.fMultam cauen

da eft inhoc morbo mollities naturze, nifi cum fitmultim neceffe , Hunc

;!;l

morbü folet fequi folutio uétris,qui uix potefi (lringi, St tuffis fitfortis cum

conftipatione uentris,utola danda, & manna, cum aqua ubiiuiubae fint co/

&g, &firpus uiolatus,que di&uri fumus. Si egeflio temperata fuerit,mane

demus pfylliá cum fucco maligranati dulci, firupo uiolato, parum olei uio»

lati.Poítduas horas ptifanam cum amygdaleo, & faccharo. In fine dieilo^

tus panis cum am ygdaleo, & faccharo demus uuas , & malagranata fugen;

da. Vngaturlocus cü oleo ufolato;oleo rofato,cera alba,dragaganto.Simi

liter facienda funt cataplafmata de Pfyllio,& portulaca,& oleo uiolato, Siru

pusuiolatus ualet pieureticis,calon,pe&oris,tuilïentibus ficcis,atqjin initio.

phthificis. R uiolg,dragagáti feminis citonij, hordei müdi, femints malug,

cucurbitg,cucumerü,aii.drach.ö.iuiuba—s 20. Omníain 4.lib.aquae cucur:

bitinz coque, ufg; dum redigant ad mediü , Cola & pone facchari lib.r, &

-

fac firupü , Si morbi materia exfanguine fithumido, & phlegmatv'co, crat

Ío, & melácholico;oportet fuperponiloco hec cataplafmata. Hec.lint femi/

nis,drach.5.maluc radicis,drach.s,fcenugreci,hordei müdati, an.drach.2,

fortiter coquátur,& colentur,& poft chamomeleon apponatur , & infuper

fpongiaibiinfufaloco dolentifuperponatur,& msliü,fal affum in facello ftv

perponatur, uel chamomeleon, angthü,melilotà . Semen lini.

fenugratei,

F

malua,

62

CONSTANTINI

APERICANI

malaa,horded,omnia pïüata.Cafaplafmata facito.cum chamomeleon,ue

0n

nl

fanfuceleon.Si tuffis fitfortis, detur hyfopus cum mellerofato,uel prafficüs

tne

firupus . Denturele&uaria & medicina, in frigida tuffi didta, Simorbus in

at

declinatione fit,fapam demus,& mellicratum . Vngantur cutn chamome

E

d

leon.Nutriendus eft eum ciceris iure,& amygdaleon, -

Ài

Detremore cordis.

Cap. | XIII.

fit

$

UC EPAS

Remor cordis ex humiditate eft coadunata in cireundantibus

a.

u

cor pelliculis. Flic morbus fanis & infirmis fubito fit, cum hec

[

h

humiditas influit cordi.Si humiditas fanguinolenta fit,& cho^

if

lericá fitcum tremore cordis calor.,& fitis altus anhelitus.Si ex

UCH E

gn

nguine,& melancholico, fittimor,& triflitia, & pigritia fine fiti,

Aliquando cardiacus morbus fit,cum neceffaria cordi minuantur, ficutfan

tu

guisfübflantialis & clarusab epate egrediens;Quodiintelligimus ab epate,

g

f

uel uicinis locis infirmantibus, ficut in flomacho. Aliquando coadunantur

in flomacho humores acutt,pungétes,& fortes.unde cardiacus morbus na

f

fcitur.Cordi eroo medicemur cum hoc membrum fit dignius, Confidere,

[

m

tur ex quibusfithumoribus : (rex fanguine fituel cholera , bafilica uena eft

!

minuenda fitempus,uirtus & gtas conueníant.Sinon,fcarifícemusloca ui

cina, Catharticü demus,caffiafiflula iutubas, prunas,oxyfcenicia,urolas, &e

fimiliter:detur boraginis fuccus,fcariolze, malieranati , [n aqua bibéda fira

pum iuiubinum ponamus, fapam maligranati,oxyfaccharum., Nutriamus

cum cibis bonarum qualitatum, ficut hedorum pullorum,cutn malisera,

'natis,aceto,faccharo, aqua rofata, cum camphora, & fimrlibus.Si cardiaca

ex melancholicis fithumoribus,choleram nigrá purgantía demus , quibus

t

f;fnguis purificetur,ficut hiera Gialenifortiffima, flomachicü matus, cathar

ticis mundemus epithimaticis , Sxpe dentur antidota odorifera, felite,mw

Ícata,diamargariton,& fimilia , Vinum odoriferum,melicratum aromati

t

cum,Sepe téperato balneo utátur.Pofl,theriaca maror, uel mufcata detur,

t

Vngatur pectuscü calidis & odoriferis oleis, uolatilia calida & ad diggrän)

dum facilia, dentur cum aromatibus cocta.Si cardíaca ex diminutione fit nu

trimétiabepate cordi ueniétis, &fuerítinfirmü,epar prius efl imedicandü,

ut in priorem redeat (anitatem & uirtuté.Stexflomacho fit;purgandus eft

äï

ftomachus ex acutis humoribus cum uomitu, cathartico, aloés, abfinthij,

mirobalanrcitrint;uel fucci uuarum agreflium,uel maligranati cum miro;

balanis, A forisungatus cum fandalis,hordei farina, cinete ferraríj, corti/

cibus cucurbitzeaquarofata;& fimilibus . PuluisIoannis Damafceni ualés

cardiace. Rec. Borisorni,drach.ss. aluminis affi,drach.$, corrandriaffi,fpo

dij,rofze, gallg,ana.'drac?x-;. corallicemme, petrze armenice, ana.drach.c,

fero uino,uel

?igni aloäs,drachj.fac puluerem,exagium 1.dans cumodor:

oxyfaccharo.

DE MORB.

COG.;,

BT CVRAT, LÍB,

IIT.

65

t

(lis

öxyfaccharo.Aliud,Recfpe' borraginis,feminis portulacze, an.drach.7, co

n

ralli,carabg,ana.drach, 2.emme, aluminisaffi,cyperi, ana. exagium 1, fe;

men báfilicam,fandali albi,rubei,ealle;terre armenice,ferici puri,& crudi,

Wt

ana.drach.2,&s.facchari tantundé quantü & alie fpecies facpulueré, dans

drach.2.cum fucco malipranati,uel cum odorifero uino,uel'oxyfaccharo.

Aliud,Recipe rofe.fpodi),a8. drach.5.feminis portulacg,drach.10;atmeos,

fucci,bedegar, & zedoar,deroniczeferici,maftichis, géme,coralli,carabe,

bis

afi.drach, 4.mufli quadranté,& fucchari quantü omnes alie fpecies.fac pul

'lfc

uerem,&da exagium z. cutmn aqua frigida. Valetin inítio tmelancholiz,cor

"

confortat. Aliud, Recipe berberis,rolx,fpodii, feminis portulacae,borragi

[

nis,ana.drach.s.terr armenicze,femínis bafilici, maflichis,ana.drach. 2.1i

à

n

gni aloés,gariophyli;ana.drach.1.olei rofatiquantü fufficit,facchari quan,

tum fufficitad alias fpccies,facþulueretü,da drach.s. cutn fucco acidi mali/

4

granati.Sirupus ualet cardiacis cutn calore,& fiti, Recipeprunorum fücci,

iU

fucci maligranati acidi,acidum mali citrini, ana.lib,r, oxyfcniciz lib.s. fac

f

firpam. Aliud valetcardiacis,timidis,epilepticis,propter flomachum,uel

It

coif. Rejcipe Ípicae;cinnamomi, zedoar,deronice,ana,drach,2. corticis po

:j

mi citrini,drach.r,anethi feminis,exägiü 1. facpuluerem, da drach.1, cáup,

ll

no uþi borrago fueritpofita,per menfem unum bibat,

k4ittf

ü

De fincopi;

Cap.

m ,

CA

U

s

€3 Incope eft abfolutedefectio cordis,& coadunatiototius fug hu

)

3.

Y

miditatis, & uirtutis in fe,atq; ablatio fumi füi expelledi, Impof,

e

ä

U

; fibile eftefle fincopiri (ine paflione cordis , Fit auté diuerfis me»

EU 45

"A

$

27) dis,nimirü ex plenitudine nimia,uel multa inanitione;uel fübi/

tà calorisinfrigidum , uel frigorisin calidum, mutatione.Dlenitudo,uelex

humortibus ïpuus corporis, uel folius flomachi,uel inteflinorutm, Sifitinto

j

/

to corpore,monflratur ex fatfgationeïgrauitate per omnia membra corpo

ris, Sideflomacho,in diuturnaimaginatione anté oculos, ructatio, uomi,

tus,dolor in prora capitis.Si de inteflinis, eritgrauitas & inflatio,melancho

licis,dolor & pun&tura, cholericis grauitas fine inflatione phlepmaticis.In/

anitio eflexnimiíautris folutione,ueluomitu,uel fanguinis fluxu & naribus

uel fudore.Mulieribus àtmenflruis,uel hemorrhoide.Quaecung harumni

ia eft& fortis, corpus diffoluit, mebra aggrauat, color naturalis deficit,

calor extinguitur:unde cor neceffeefl patiac,Mutatio fubita caloris in frigi

dum,po'x:os*oppilat,y fumüininteríori corpore claudit & caloré naturalem

oppilägunde cor patitur,& fincopis cócreatur.Mutatio fübitafrigoris in ca

lidütm, corpusrarificat, calorem naturalem diffoluit, Vnde calor minuitur

cordis;& defícit. Aliquando fincopis exanimgacéidentibus eft,ficutfubito

mücre,gel.gaqdiO'. Plurimum hgcpatiuntur decrepiti uel defe

&i In lgq'u'a

v

z

cor

64

CONSTANTINI AFRICANI

gm

cor dilatatur fubito & aperitur. Multi enim horum cutr fübito timeant,uel

[

gaudeantin fincopin cadunt.Cor enim eorum cum fubito tímeat,& nó di»,

K

latatur,undepatiuntur, & deficiunt. In laetítia dilatatur cor fubito,& aperi»

a

tur, &calor naturalis in exteriora exit corporis, & ita deficit dum refrioe,

retur, Aliquádo dolornitnius fincopin fequitur, maxíme fiin mebris fit fen.

4j

fh

fibilibus,(icut inileouidemus. H:xe funt fincopis caufz, & fignificationes.

ls

fug.Cuiusfpecies unaquag;fuas uide£ haberemedicinas. V uuetfaliter fua:

!l

medicina taliter erit facienda, V nde fit morbus ipprimis uideatur.Quuo ui«

hi

fo.intendimus quid facere debeamus.Si fitex plenitudine,medicádo finco^

B

pin aquam mittamusin infirmi facié , Stomachus perfricetur, naresteneas

pis

mus, cruraligemus, pepnam nel digitüin os ponamus, utuotnitus prouo»

cetur. Cum defectio fuerit,hoe modo medendum eritSiplenitudoin toto.

fi

«

corpore fit;catharticis dandum erit, & pilulis, & omnia quae abundantíam,

illam fentiantur deponere . Dabitur ergo oxymel cum melicrato, oxymel

laxatiuum,theriacam.felite,cutn fueco anethi & apfj, Cibi dandi funtleuio/

res.ficut cíceristus,cum anetho uínum fubtile,& clarum,& parum.Sipleni,

tudo fitin flomacho, moueduseft uomitus,deinde díatrionpipereon,dia;,

cymino,Siexcalidis fithumoribus, refrigeremus cü firupis, & fuccis, refriz.

oerantibus, S1 plehitudo fitin inteflinis maxime In inferioribus, clyfleriza^

3

i xpius faciamus , Si fincopts fitexinanitione, aqua refrigeretur in faeie,

u

nares teneantur.flomachum perfricemus,manus & pedes ligemus.Si ex fu

pefforlbus (it mébris fícut naribus,& uotnitu inferiora membra pluseruné

(

lïïgaf]da, ficuterura. Siin inferioribus, ficut menflrua, & hemorroides,fur

|

periora membralioentur, ficut manus, Deinde uinüidetur fübtile & clarü,,

& cum aqua frigida mixtutn, Vnde Galenas:Omnem inquit defedtíonem.

|

&cinanitionem,uinum mitigat aqua mixtum fricida;maxime (rex acutis fit

humoribus,ftomacho & àfaapertinentía defcendentibus.Siinfirmus ca»

ut doleat , uel nimias febres habeat, uel calidü fit apoflema in uifceribus,.

uel mens fua alienetur , uinum nullatenus huic detur, multum enim nocet, :

;:

Wtemfincopin ex inanitione;iuuatodorifera habere in naribus,ficut rofam,,.

myrtam,malacitonia,uinum mixtum cum fandalis, & aquarofata . 5incov.

pitranfeunte, & infirmoin uigorem priflinü redeunte, caufam fincopis la^

boremus curare. Medicabimur ergo medicaminibus;quze in (uo loco qui»

buídam iav dedimus;quibufdam 1am in loco fuo dabimus.Pracipiendum:

eftinexinanitione fanguinis,non balneare,fimiliter in fudore, Intétio enim.

noflrain his efl poros conflipari , & oppilari, &non rarificari, & mollificas

i. Moliendum eftínloco ubt iacent,flipy:icum,öc frigidum aérem trahere;.

ütin domo afpergan tur falices, myrti uitium extremitates;rofze ,& fumilia."

Vngamus cum oleo myitino, & rofato, precipíatur quiefcere , INiíhil boz

"n iuua; hos omnes,quibus inflemacho acutidominantur humores, us

gmentatur

DE MORRB. COG, ET CVRAT. LI-B. IIl

ld

ós

oenétatur enim eorá diffolutio, quito magis eorá claudimus poros;huiuf^

de:;.

imodi d.ifpïofitione fincopi (ubueniendü eft exinanitione, Sincopis f ex calo/

efy

0g,

re Ífitnimio, uelex morain balneo, uel ex aére interclufo,aqua frigida in fa

n

cie ponéda. Dandx iuiubae cüaqua frigida lene,& fübtile uinà cum eadem

aqua,facies eius eftuertédain partéundeuentus flat: Antefaciem eius cum.

l]

flabello uentum faciamus,ffigida &odoriferà odoretur. M alapma,medut

d

ll

las cucumeris demus.D1ofcorides: Odores,fnquit,'cucumerum fincopí uti

M

liffimt funt , Stexnimio fit Írigore, oportetcalefacere quantum plus poffi

mus.Cum utno mufcatam demus,theriacam etiam fnatorem,tnellicracum

1

atotnaticum,balneum,arotnata calida & odorifera adhibeamus , Si finco»

0i

(Q

pis exaccidentibus fitanitmze, odorifera faciemus &grotum odorari. Cau

fam morbiingeniemus auferre, & menté, & intentionem fuam in balneis

occqpare,atq; in uinis odoriferis, & muficis inflrumentis,& fimilibus,

. Deapostemate mamillarum.

Cap

XV.

)/

1

A

d

*

E

*u.

x

Z

IN matillis aliquádo nafcitur apöR&ma, fiue tumor,que diuer/

*

L5

ï

fis fiunt modis,uel ex corrupto, & putrefacto fanguine, uel ex

L

£

&s&

sl

*

quopíamalio humore , uel ex lactis coagulatione & ex eius pu

W-— 198 0 DNDB

?L- ^

x*

tredine, Ex colorefaniei unde apoflema fit, poteft intellioi . Si

Ibum efl&

liaidum,& nigrum,ex coagulattonelactis fit. Cui oportet füb/

:

uenire medicina,ne fantes 1bi fe collieat, Stex fanguinefit,uel chol'era,g:lla'

r

cum oleo rofato piflata, fronti fuperponéda eft,uel fabae cum albumine oui

j

diu piflate, uel cum fuccofolatri,uel bolum ,uel (uccus coriandri, & oleü ro/

faceü.Siexfrigoremica panis fuperponatur,cum aþij fronde,uelflercusbo

uis,uel foenugrecum,melilotum cum fefameleon, uel crocus cum la&e mu

lieris.Sidurum apoflema fic,feces aceti;uel feces ferramentorum molendi

C —

ni íuperpone.Si ex coagulatione latis,lentes,& femen lini,farini & oleum

rofaceum fimul piflatum,(uperimponas : Oria cum cortícibus fuís in oleo

rofaceoin fimul mixta, & piflata, cyminü cum melletemperatum, radices

caulium,mentarm,fabarü farinam,quia hec apoflema diffoluunt;& lac con

flringunt, Similiter (al facit;atq; faba , Item oportetin deficcandola&e, uel

extrahendoallaborare, D'olorem mamillarum fanantenule folía fuperliga,

taprius parum contufa , Aliud,Fabarum farina cribrata &oui uitello com/

mixta, omnes dolores & tumores impofita mitioat. Aliud, Albü

marrubium cum axungra ueteritritum dolorem fedatímpo

fitum . Aliud, Stercus columbinum cum melle & cera

refolutum & tritum, dolorem mamillarü & in;

flationem diffoluit,& quodille non

creícantidemfacit, *

E

De fætogg

$6

SJONSTANTIN,I AFRICANIÀ

De fectore afellarum.

Cep.

XVI

z

Mi

j

-

Vltipatiütur in calore,uel in coitu,afellarum fotorem, Vnde

— Q — Q

s

7

*

$ n

M

humores in corporefiguificantur putridi effe,Conuenitergo

i

C^5

corpus purgari,deinde lithargyrum accipiamus temperatum

La u

x

cumfucco folatri,uel fola aqua;uel cum aquarofata,& indeun

gaus.Simil

iter facitrofa cá aqua.Tté alumen,uel tnyrtha, feu irís , Quod»

————Pr» * k-— 1

cung; horü cum aquatemperetur,& locus ille unpatur,adiuuatur . Aliud,

--

Recipe litharoyri,drach.2. aluminis,drach.1,rofze, myrrhg exagiü femis,

f

fac puluerem, laua afellam cum uino, & puluerem hunc iníjcito, Idem facit

C

myrrha ficca;& puluerata,

j

E

$9- CONSTANTINI.

AFRICANI

MEDICI, LIBR.

YIIII.

L

De difficultate gluticlfdi.

Cap.

Ó

À —

D

*

l VONIAM 1nté

rtiolibro fuperiorí morbos,& mcdi&i

li

|

nasdiximus membrorü feruientiü fpiritui, cofequens er^

AC

E

*

l go ordo expetit tra&tare de membris attinentibus ciba/

Md TU t

Á

rfjs,X deeorum medicinis.Incipiamus ergo à meri, quí

!

Ut

]

ab ore cibutn ad flomachum ducit.Eft aactotus liber ifle

22

20.capitulorum.Iftud merí magnum ruuamen ef corpo

rís,cum portet cibum,& flomachutn . Hic patitur tribus modis, uel exmu

tatione complexionis,uel exapoflematc,uel uulnere. V nde eius actio tmuta

cur,& tranfelutiendiufus aufertur,Si ex mutatione cotingatcotpplexionis,

aulatim & cum moraaliquatranfelutit,& hoc cum labore cum necgraue

tur, neg claufum fit , Si ex calida complexionefit, fitim & afperitaté patitur

cum fumofitate., Siex frigida,neq; ü'tit,neq; eflafpera.Siapoflema fitcaufa,

apoflematisloco dolor fentitur,& anguflia,cum cibü travfelutit.In apofle^

mate, cum dolorefit mora,fed cum tranfierit, dolor & anguília quiefcit . $$

apoftema fit calidum, cum dolorefitim, & calorem niímium fentit. Si friei

dum,grauitate,& fine pulfatione & fiti fentit dolorem.Sí uulnera fintin gu

la,cum dolorepü&uram fentit,& maxime (ifalfa,& acida comederit.Qua

propter intellecta caufa. oportet (ubfequatur medicina cito,Stex mutatione

fit complexionis,cum folo dolore,uel calore,& ficcitate, oportet medicum

intellioere.Poflfolutio ppocuranda, & cum frigida caufa, ficut cum firupo;

uiolato,prunorü firupo;cucurbitg fucco, cum faccharo,& am gdaleo.Nu

triantur cá cucurbita;portulaca, chryfolocanna,blitis,latuca, & fimilibus.

[

Dandz

DE MOREP. COG, ET CV,R*A—T: LIB. IIIL 67

Dandz pilule ad hec aalentes,doloré fcilicet & ficcitaté in meri & pectore

i

dr

mitigantes, R'ecipe,oummi arabici,dragaganti,femen portulace,& malue,

30

feminiscitonij,ana.drach.o.liquiritig fucciexagid 1. feminisla&tucz, gum

I

mi ceraforum,an.fcrup.s.fac puluerem,& cum firupo uiolato tempeta, in

modi fabafaciens pilulasfub linguá uná pone, quam cü diffoluatur tranf/

)läï

glutiat, Siimpedimentum trabfglutiendi exfripore fit coplexionis, dentut

fcariolg;appij fucci,cum mellerofato bene co&ti:detur & díanifutm , & pilu»

5

lg, quas in frigida diximus tuffi , Nutríatur cum calidis,fiue carne, fiue alia

re,Denturiuracicerinabenecódita, Sí apoflematranfelutiendi moram fa/

cit,an calidü fit uideamus , Caffiamfiftulam, manna,cum oleo uiolàceo de

mus,& fuccum folatribene co&tum, & colatum, demüs & pilulas quas fub

h'ngua diximus ponendas,Nutriamus cum tufculis, & refrigerátibus, ficut

ptifana,cucurbita,portulaca,chryfolocanna,cum amygdaleo,Si ex frigfdd

apoflemate, demus hyffopum co&ü cum melle,prafficum firapum, pilulas

quas fecimusin tuffi frigida . Si crepuerit interiusapoftema, & infirmus fe/

briat,detur ptifana cum amygdaleo,& faccharo. Si cibü medicinalem qug

rimus,colamentum ptifanz,cum amyedaleo,& faccharo demus, Si uirtus

deficiat,detur caprinur lac,in quo petra iníjciatur calidiffima,Si apoflema

fitexterius,& calidum uideatur,c'ataplafma faciamus de pfyilio, & linifemti

/

ne,cum ladetemperato.Sinon ex calore,fænugrgcü,öc bombycini (emen

demus,X butyrum. Si (itex uulneribus,demus quibus uulnera folidentur,

!

ficut fuceus arnogloffze cum bolo, terebéthinam cum tmelle,maxime i uul,

nera fint uetera. Nutriamus cüfcariola,& mica panis.Si fine febribus, meli

cratü demus, fí cü febribus, ptifanam demus, & uulnera meri medicemur,

&canalium pulinonis atqy gutturis , Quecung in his membris nafcatur in^

firmitas,non fubito,fed paulatim danda efl medicina. INon enim in his daf

musut maneat,fed uttranfeundo fubueniat,

De defe&ione dppetitus.

Cap.

Ifæ';

3

* f*

:

?

&

Efyderiü cibi & potuseffe intelligimus fenfum flomachi exina

d

N

&] niti à uenis récepta fugoédbus.

Corruptio defyderii,tribusfit

ä

);(.om

£

M

(

modiís,éxhumoribus crudis, uel cholericis, orí dominanabus

m

EX

——

flomachi: uel ex áblatione utrtutis defiderabilis , & fenfibilis,

mortificatione fuí . Vel ex corruptione étis , appetitünullius cibi neceffa

rid putátis. Si ex crudis fithutnoribus, acidaructatto fequet,& flomachus

fine fitiinflat, & pará digerit.Si e cholericis,fumofitaté fentit ructationis,

cü ardoreftomachi, & (iti & uelocitate oroffutm cibü digerendi,& difficul

tate fubtilem emittendi , Siéx defectionefit defiderabilis tirtutis,& morti

ficationefui,infirmus cibum priusatatü & appeutü abhorret faporadum,

4

neæ

?

68

CONSTANTINI

AFRICANI

nec accipere uult eum , Etquod peius eft, nullum ciborü habetdefideriái;

Ablatio enim defiderij, in omnibus diuturnis peflima efl morbis, maxime

in dyffenterijs. Quae fifitex corruptione mentis,palàm fit uifur, Cuius me:

dicina,mentis tantummodo eritcura . Si ex humoribus fit crudis, oportet

eum cum uomitu & folutione purgari,Si non;humores in bonas qualitates

mutandi funt, Dandi cibi & potus,q'üibus hutnores claufi purificentur . Si

excholericis fithumoribus,res frigida,& fliptica dabitur,& acida;poftqua

purgabitur. Omneenim refriperans,appetitü confortat,calefaciens,econ

m oU sl

tra,quia frigiditas adiuuat,& partes fanguinisdifper(asper flomachiuenas

—

coagulat;exinanitomnialoca antea plena, Quae dum natura implerequae

rat, appetitum replentiü generat ciborü , Calor aüt facit ecotra,cum enita

liquefaciat, & difpergendo calidaloca itmpleat exinanita, neceffe eft fafüdia

faciat, Ítem frigor pungit [lomachum, dum exiccateum, ficut fuperiusdp

&um efLSi ex defe£tione uirtutis (itappetitiue, perquiramusex quafit com

plexione,mebro appetitiuo deficienti domináte, Quod ex contrarís medi,

mmmun a rA -

caricouenit, Omnis enim defectto u

irtutis ex mala eft complexione,t»nc»m/.

bro,cuius eftuirtus dominante,.

De canino appetitu.

Cap

n.

b(

MA peAi »»w

b

$

Rioiditatem flomachi matorem appetitum habere,quäm €alo.

rem intellioit quih'bet rem difcernes, Sicutenimíam diximus

|

R

cum difperfa per Römachum inunum ex Írigiditate coadunen

l:]

:

m

n

tur,loca antea pléna euacuátur, & ita appetitus efficitur, Q'uae.

rigl' itas

cutp augmentata naturalem modum excedat, ultimitatem appe«

tendi neceffe efl faciat. Vnde(uo nomine appellata,uocatur appetitio cani^

na. Quetribus modisfit,uel exfrigida complexioneori flomachídominan

te,uelexacidis humoribus,ibidem fe coadunátibus, uel ex ultimitate exina

niendi qu Àm patitur uis corporis , x fn'gida cöplexione de al iquoacido huj

more,nimiam fequi diffolutionem eft preuidere, unde corpus debilitatur,

& plufquam digerat, tnanducat , Omnis enim diceflio calore tetnperato

fit uel nimio , Cum ergoaliquis hac laborat infirmitate,

quia caret calore;:

Rlufguam digerat potefl manducare, Cutm ex defe&tion

€ contingunt uirtu

ts cotentiuz,quod maáducatur inflomacho non digenitur,fed fere ficutín/

trauit crud ,X indigeflá itídem emittit per feceffum . Cá ergo certificetur

unde infirmitas oriatur hzec,tunc tandem allaborandü eflut tnedicetur, Si

enim ex frigida complexione,ucl exacido humorein flomachi ore fitinfir,

mo przecipiedüeflbibere uinum purü, & forte,& multis uicibus,& multii,

Vnde Hippocrates: Vinum,inquit, ebibitum, & multá, famis eft expulft

uum , Oportet autem uimmim effe rubicundiffimum, quiain hac infirmita/

te magis efl adiuuatiuü,caueatur acerbum , Si uoluntas appetat comedere

unc&uofa,

DE MORB. OOG« B'T-.CVRAT, LIB; . HIL

69

TItf;

Ite

üinduofaprodeft eisdare. In hocallabotandum eft,utquicquid comedcffi

(]g,

fitunctuofum,poftcibum dandum eft, quod przccepimus uiri, Negin i

bo;uel potu acida,uel pontica demus . Medicina calida eft danda,ficutanti;

Ttet

At

dbta,di"anifum,diazingib'er,diagalanga,diatrionpipeæon,maiortrffera,öc

fimilia, calorem naturalem ad digerendutm adiuuantia , & à malis hutmori,

N

bus ftomachum mundificantia;Sed fi hecpaífio exdefe&ione eft cotentine

Qu

on

uirtutis,& unctuofa uidehtur nocere, Oportet ergo mediciná daritantum

odoriferam;ficut díacitomatum,diamilon;diabáfilicon,ele&uarium malo

(ldg

.ï

rumgranatorum,& alia pentica & confortatia,

i

^6

[

It

s

be irráliohabil ;:þþet'iiü.j

. i'dþ mr

Pycs *m*;*ï&

h'fï

z5

w

| Liquando quidam homines manducare quiddam appetimtfrj

d

AA

1

æ

r

A A

rationabiliter ,ficut cretà, lateres, lapides, carbones,& fimilia

I)

;3

fs

g;

corpusnon adiuuantia, Hoc fiepius fit mulieribus frigidze nà

i

f

3

BR )

turz,& pregnantibus maxime , Quod ex malis, & putridis fit

"

buimoribus

flomachum inuifcantibus, uel exalíjs membrisadflomachum

xäonfïuentibu

s.ftcut menflrua in mulieribus. Qu dam cocipiunt,ipfarum

tnenfirua ad flomachum ueniunt, Diíuerfitas huius appetitus, fecundum

0

qualitates hümorum ín flomacho fe toadunantiü,cqnüderatur.ons cum

medicari uelimus,anethum cum melle eo&tum demus, ut finelabore euo»

s

mant, Pifces recentes fine fale dentur , &plures manducentradices coétas

in oxymelle:& pofl cibum benebibantbonum uinum:Nutríantur cum bo

5o pane, & uolatilium iuículis .Si cretam appetant, demus cicer,fabam,&c

"

