
v

e

22722

MT

gl

Rina hfgra & pau&a in acuta fäbre,mortalis. Vrina tigra in fe/

brequartana,folutionem morbi fignat maxime n flatu . Vrina

p

4

D

nigrain mulieribus quibus ablata funt menftrua bonum. In cze

terísautem paffionibus maxime acutis,malum, Vrina entm nt/

q

orain acutismorbisfpafmü fienat , Siautem fit cum alienatione & faflidio,

&

mortem nütiat. Vrina hecin Pleuf&fï,mortalis. Vrinaheccum febre acuta

& hypoftafinon apparente,fimiliter fifit cum febre & anhelitu,& fudorein

l

pectore,mortalis, Vrrma quog; hec mortalis eft in omnibus paífionibus,ex/

b

4

E

ceptis quartanis,& in quibus ceffata

1

fung ih;nürua,, öc infpleneticis,& qui

Í

bqs dolor in pe&ore.

De urina uiridi * gro]]&.

Cáp.

VIIE.

ä

A:

R

rina uiridiscum groffitudine conuenit, Hec incenfion

É [ïgnäb

l

INS

Si igitur fit cufh febreleni,confumptionemfignat corporis . Si

D

f

L

tcum acuta febre, alienationem oftendit, Vrinahgc cum fe

ä!üï é

223

T ]

;

b

k

igida.

re acn;a,figna; fggfm?mimäätimä fiextrema fintfr

Dehypor

215

DEB VRINIS LIBER

i

:

De bypo]ïþd]ïlaüs.v

CdP Ld

IX

;

*

EL EERD

j llt

M.

E 5

Y poflafís confideratur,aut fecundum locuim ín quo eft, autfe

at

x

J5

*

E

tT

1

cundum colorem,autformam,autlecundü tempus in quo de:

t

—

w

$,

E

z

3

AE

2

betapparere-Secandum locum, quia uel in fumino caliceappa

Jv]

3

ais ORE

ret,uel in medio,uelin fundo.Secundü colorem,quiía uel alba;

lo

uel nigrauel rubea. Secundum formam,qura aut continua,aut diuuKa,aüt

h;

rotüda,uelaliter exiflens. Secundü tépus, quia abinitio morbi apparet; uel

If

in cretico die,uel in alíjs temporibus . Si igitur hypoftafis fitalba,& tamen

b

ubinebulofa, fignïficat naturà incepiffe materià coquere . Si autemin me;

I

dio fit,oflenditnaturam medie decoxiffe materia, In fundo exiflens, totari

iU

materiam eífe decoctam oflendit,maxime fifit leuis,-a'lba,Jconiun&a,pinea',/

b

& incretíco die,& urina fitrufa. Sedtamen non in omnitépore, neceodem

modo oflédit naturam effe debilem,& in digeflione morbi deficere, & m

ieo

xime fifitininitio, Hypoftafis qug eft n íummo calicis,& eftquafi nebulo/

J

fa,& efl rufa, autaurea; acumen morbinuntiat, S1auté grpffa quafi faria,

Áj

longum morbum nütiat. INiera,alienationem , Nebula nigra in périodicis

Ü

quartanam futuram nütiat.In quartana exiflens,coctione iam fieri incipien

i

te,quartana foluitur, Hypoüa'fis citrina uel aurea,nimium calorem lïgnat,

2

& morbum effepeffimum. Rubea,fanguineam,& eoapulatam materiam,

E

nuntíat, & morbum diuturnü, non efl tamen mortalis,nifi mala figna affue

rint, Hypofla(is liuida frigiditatem nuntiat nitniam , & uirtus cum pra»

mortua,maxime fignis malis exi(lentibus cum ea, Hypoüafis nigra peior

efLomnibus,& magis mortem fienat,uel enítm nimiam incéftonem, uel Íri

giditatem nütiat,'ifferttamen À fe ipfa.INam ea quz calorem fïgnat,prius

purpurea,uel uiridea,uel fulphurea eíl, deinde nigra.Cum auté frigiditatä

nuntiat, prius eratliuida, uel plumbea , deinde niera. Hypofla(is quze eft

[/

ua(i fimila ,uel ecià ucfarina orobi,pe[ïïmaeü,quiä incenfionégroffi phleeg

matis,& diuifionem carnium fignat , Calor enim acutus diffoluit carnem,

eamGdeficcat & facit eam quafi (imilá, Hgc in dinturna febre laudabilibus

tamen fignis exiflentibus,(ipnat febré determinariper apoflemata.Si enim

apparente apoflemate in eadeim qualitate permaneat,mortem nuntiat, ma

ximefiguis in urina,& in ceteris,peífimis apparétibus. Hypgüafis multa,

g

fi febris efl cótínua,& febris eodem modo maneat,confumptionem frevat,

Hypoftafis quafi fanguis,uel fantes,morbum diuturnum oflendit. Hiypo

flafts farfurea uefice paffioné nuntiat. Hypoftafis multa & rubea,cum lau

dabili liquorein nütio die,appgrens,febrem diffolui fionat. Hypoflafis na

l

zuralis fadore,& motu pe&toris,hypochondrigdolore;& tumorem fignat.

tionem

Hypoüafis fcintillata peior efl,quàm ea quae efi quafi farina.Diffolu

enim membrorum folidorum & fruflratim inciforum nuntiat, Eiypoflafis

furfurea

Ó

-

AFRIC.

LIPB.

DE VRIN.

214.

CONST ANT,

furfurea eft peior,quäm Ícintillata,quia excoriari uenas & ueficà nuntiat.

Harenain fundo uring,lapidem in renibus ueluefíca nuntiat,quía fecun

dumcolorem quem habet,eft materia eius:albaenim ex phlegmate,rufaex

cholera nigra,ex melancholia,uel ex aduftione efl fanguinis, 51 infundo ua

fis urinz , fanies fuerit, fignat uulnerain inflrutmnentis effe urinze, uel in ali^

quo fupertorum membrorum.Cum autetn deuulneribus eftinflramento,

rum urinz, fcias urinameffe cum fanie mixtam,& uulnera effe adfanàdum

duriora,Si defuperioribus uulneribus fanies uenerit, non continue, fed alt/

quando fluit,aliquando non . Squame,uel quafi panniculi cumn urina exeun

j

tes & putentes, uulnera in ueficaeíTe demonflrant.Sanies cum lenihypofta

É

fiexiens,apoflema notat in uefica efle maturatü . Differcautem (2

nies,ab hypoflafi alba : aníes enim fectet, hypoflafis auté

q

X

nófatet.Similiter autem & phlegma fi ad uefica

x

defcendatnó factet.His paucis recte i,

;tic

sellectis de urina, reliqua à periz

[

to facile Percipiuntur.

le

W

: Einis de qrina libri,

Pl

[

j

j

|

——

ä

SeCONSTANTINI

X

AFRICANI MEDICI DE STOM A

t

chi naturalibus & nonnaturalibus affectio,

/

nibusliber uereaureus.

3

)

EO

LFANO reuerédiffimo Salerhftang eccefig archiprefi

5 li, Coflantinus Africanus Caffine(is debitze fübiedtionis

j

obfequium. Tug fanctitatis altitudini, dilediffime pater,

[j

*

2

* cöfitgor »quontá tanta pufillamitatis inertia hactenus fui

YES

E3

coa&us, ut tam uenerabili domino mihifepiffime de flo

mnacho marmuranti, nullum medicinz fubfidia,fiue ali

quod utilitatiscon

filiaofferré.Idcirco huius culpetemeritatémagnoanimi

aduerfionisref, pectu confiderans,bunc libellü de multis & elegátioribus am

tiquoru dictis tue caufa fanitatis cófcripfi, & (üb tuo nominein publicum

zedidi. Omnia etentm antiquord uolumina fumma inquifitionis cura per».

'legi,hþrum tamen ftomacht;proprium nullo modo inuenirí potui,fed in di

uerfis diuerías ftomachidifputationesfparfim reperij. Quodultra modum

miror, quod antiqui detam nobili ac príncipali mébro, hoc eft ftomacho,

gipropriü librum non com pofuerunt.INam etus actio toti corporieft neceífa

ria,& coueniens,& per eum otnnía corporis mebrarobufla cofiflunt,dum

in fanitate permanet,& ecotrarío debilitantur dum ipfe aliquá paffus fuerit

«gritudiné . Hac igitur de caufa tuz fan&titatis dignitas, & mez feruitutis

debitum, adeb meum animum maenocharitatisamore percufferüt,utex

cellentiffiwio fatisfactione fludio ueiba, quæ' im libris antiquorum fparfíim

fuerant, colleoerim , & multa rationis inueftigatione librü curiofe ordina^

tun tibicompofuerim. Quod & feci,

gt fuperioris culpae ueniam tua indul.

gentia confequi ualeam. .

De compofitiottc floiacbi.

Cap

Í

7

42j

.

X

|Portet nos intelligere quia prima actionaturg quefitin corpo)

|

(dé- *

gx

re,agitur in (lomacho, id eft,digeflio cibi, cui uidelicet actioni

EE

os eft miniflrans.In eo enim cibus mafticatur,& flomacho diri

!?,

E—1

LE

u

H

itur. Vnde flomachus dirigit eà caufa fug neceffitatis . Quo

nimirum digefto,& in ptifane fimilitudinem cóuerfo, quod be propriü eft

fumit, dirigit, & mutatin fuam naturá ; Reliquum uero expellit per aditum

inferioris fui oris , Duo enim ora habet,unum fifperius meri iun&tum.alte^

ruminferius per quodfex cibi ad inteflina defcédit, Quam utícy fuperflaita/

tem licet(lomachus expellat;alijstamen membris eflnutrimentum .Sedfio,

machusno ad hoc:e,am eijcità fe;ut cetera nutriat membra.l Sed quia fibi fia

PPrHu am(

936

CONSTANTINI

AFRICANI

poG

Buam effe exiflimatur , Perinde quidam antiqui dixerunt neceffaríam fore

fic

omnibus membris fanitatem flomachi, (ugdy actionis perfe&ione , Galen.

(ito

iterü dixit: Stomachus efl cella n medio corporis pofita, &inftrumentum

t

conditum addigerendos cibos.Sed camen cóuenitnos Ícire,quia eiuseffen

tis.

gia efl neruofa,cuius natura eft frigida, & ficca.Caputuero flomachireuera

neruofum, propter utrüg; magnüneruum Xcerebro fibicollatum, ut eifen^

fum preftet,unde fitdefiderium cibi & potus . Inferiora uero ftomachi funt

j

carnofa,naturam carnis habentia,in quibus fit cibi dfgeflio,eiusä; fucciex»

pulíio ad epar.Propterea hac flomachipars cum noferuauerit u curfum

naturalem,fit caufa fug malae digeüionis.StOm achus autem efl fub pedore

& corde locatus : flatenim intra epar & fplen. INam epar eft eriunétà in de^

f

xtrolatere,fplenuero in finiflro, In cuius parte inferiore íuntueng non tnul

u

tx, 5 in oretamen fuo pauciores. Qui propter frigiditatem fuae neruoftta/

fe

tis,necefTe eft utin fua calefiat effentia,ut cibo adeum uenienti calefactio trt

u

buatur,& propter hoceum epar circüdat,& comprehedit eum cum omni

(l

bus fuis quingy frufus, ut calefaciatillum cum fuo calore , Splen uero iMint,

]

flra parte eicalorem tribuit, Vnde in eo coquitur cibus cum calore quem fü

1ne

mitab epate,& fplene.& cordisfolliculis Ipfe enim effentialiter,nullum ca

r

lorem habet,quia eft neruof fubflantize, frigidam & fíccam naturá haben

MK

tis.Solusetiam epatis calor fufficeretfibt, fed iun&o cxterorü membrorum

&

calore,utiliorem flomachus operatur digeftionem., Fortna quod flomachi

rotunda eflinferius,& aliquátulum longa.Rotunda,ut fit impaffibilis. Lon

gitas& magnitudo ei funtneceffaria,ur pcmt fe extenderein fufcipienda ci

[r

borum,& potus copía. Sic eflforma flomachi.Cuius a&ionem,ut dixi,de/

cet tüc intelliei, cü fuerit omnino fanus,& in fua permáferituirtute. Sedeo

infirmato,& à fua ualetudine remoto, & in coquendis cibis defecto, &ali,

5

i

mentis ab eo crudis & indigeflis defcendentibus, & cum phlegmate uolurz

tatem & pun&uram cum arfura faciétibus,lefio & nocumenti actio omni»

?1:

bus corporismembris tribuitur . Videmus enim propter ftomachidolore,

cephaleam,hemicraneam, uertiginem,fomnum in auribus,oculorü obfew

rirates,fyncopin,ca.rdiacä,öc alia multa accidétia,& diuerfa generari.Proin

E

dequi fanitatem uoluntobtinere;antea omnianeceffe eft ut fludiü habeant

de anitate flomachi,Idcirco quidam antiqui dicunt;Quicung uoluntíaam

cu(toire fanitaté,in initio tncolumitatem flomachi praz omnibus cuflodia/

tur,quia nullo modo * cibis funt abftinendi,cum ftomachus (umma neceffi

tatis ratione appetieritcibum ,neg plus fant alimenta accipienda, quàm na

tara ualeactolerare, Vnd8 plato:Oportet eos,inquit, qui fanitatem cuftodi

ä

re deliderat, ut membratocius corporis particulariter fciant;id eft, neruos,

offa renes,lacertos,medullas,carnem,& fitnilía,& fciant quia horum com

politio noneft equalis, Vnumquodgjenim membrum,primam habet com

pofitionem,

DE STOMACH,

AFFECTION.

217

ore

jm

pofitionem . Membraetíam compofita fimili tnodo inter fe funt diffimoilia,.

Um

ficutcerebrum,cor,epar,pulmo & fplen,quia hec diuerfantur ín fuicom po

fitione. Qux membra fapiensuir in fuanatura & compofitione regerepo»

n

teílconfulto flomachi regimine,quoniam eftfundamentum totíus Cofpo/

Wa

ey

tis.Quo n fanitate cuftodito,omniá merbra in fanítate c'on[xft-unt'.-,

It

Decaufa dppetitiue uirtutis.

Cap;

Il

at À

E

»

Ppetfws' eftfenfus flomachi,paupertatem cibí Gntfens;& pul^

i

B

)

fationem fuarum uenarum.Quia fineomniambieuitate intel/

Je

Hs

'*:.

ä

*

J'l»

æyä À

LY

ltoimus aére corpus extrinfecus percutiente,membra diffolui;

le

u

cuti fcilicet propinqua,id eft, carnem & lacertos . Qu ítaque

membra inanita humores attrahuntà uenis fibi propinquís . Quae iteram

u

uenz fiinanitionem habuerint,humeótationem fibiallicit,ab his quae funt

t

retmotiores , Hisnitnirum extenutatis,neceffe efl uchis humiditas ab epate

ny

ueniat.Epar auté iam inanitum,liquorem àuenis inter flomachutn & fe exi

mll)

flentibusattrahit, His demum euacuatis, flomachus fentit pul(ationem, &

f

inanitionem earum,qui fenfus appetitus nücupatur, V nde ad hoc cibus eft

[*]

neceffarius,ac utilis,ut quod diffolutü eflà membris,eo fubueniente reftaw

Fn/

retur,À corpus in fua fanitate inteprum permaneat. Vnde Ariflot. Cibus,

m

inquit,non eft aliud nifí mutatio & couerfio alterius retin alterá rem, 1d eft,

Wi

cóueríto cibi in corpus accipiétis, Sed caufa flabilitatis appetitus,triplex eft:

ol

Prímafenfus in ore(tomachi exifens.Secádauirtus defideratiua,qug eft in

T«

membris fuum conuenibile;ac nutrimentü defiderans, qug maxime in epà

i

teconílat & uenis. Tertia eftinanitio que fit propter diffolutione fupra me

20

moratam , Galenus in quibuídam libris, cauías appetitus quing effe dixit;

l/

Vnam caufam alterius effe,& alteram alterius.Prima eftdiffolutio humidi/

n

tatís membrorum per poros, Secunda, naturale defideriu in membris per/

l/

manés,ea cogens cibos appetere. Tertia eíl flomachi expreffio,& eius paf/

$

fio facta propter meferaica eum fugoétia, Quartafenfus eft flomachi,fuam

lV

inanitionem & cibi pauperiem fenties, Quuinta,uirtus naturalis defiderium

If

cibi generás, Curus cauía humores funtmelancholici;à fplenefemper ad os

nt

flomachi fluentes.Quibus humoribus neruum flomachi pungentibus ap^

petitusilico irritatur. Galen-inquit;iterum in libro de accidenti]sintitulato:

Virtus appetitiua copofita eflde animali actione,id eft;fenfu, & duabusna

Pu

f

turalibus,id efl, inanitione corporis, & attractione humoris membrorum,

[

maxime epatis & uenarum, Dixit etiam in commentarijs fuper libros Flip

pocratis Epidemiorü : Defiderid appetitus neqaiuimus abfolute difcerne;

d

re,an fitdeanimali;feu de naturaliactione,quia eft copofitus de utrog;, quia

ws,

fenfus quieftcaufafamis n pertinet foli animatze uirtuti, fed etíam naturali

:jutrimentum «corporiminiüraqfi..

T LR fyncoþi

"

E

CONSTANTINI AFRICANÍ

H

[

pe [oncopi e» cardiaca que fit propter colligantiam [lomachi &v cordis.

Cap.

di

um

À

Yncopin impoffibile eft generari corde non patiente , Syn'co'»j

[

xf

pis iterü feu cardiaca, & fi fiunt propter osflomachi,eas camen

t

NU

4 crearenon creditur,nifi cor & arterie copatiantur, propter col

lr

255 lioantíam quam cum flomacho habent, Cor etenitm cópatitur

d

flomachopatiente,maximefi ín frigidiore parte paflus fuerit . Vinde fepe fi

uidemus eosqui de fyncopi morbormoleüant',fp"ontaneæ uomere,autcum

fr

uirtutealicuius medicine, fíne ambiguitate alicuius reiad priftinam redeüt

lt

fanitatem.Similiter & flomachus patitur propter paffionem cordis,caufa ui

D

Cinitatis & colligantig eorum, & propter parvitatem caloris,digerere cibos

adiuuantis. Sed tamen nonomnis paffio que eftin ore flomachr, neceffario

Ü

à

ogenerat fyncopin,ö( cardiacam.Syncopis enim flomacho xgrotante gei.ie'

A

rata,quatuor modis fit: Vno,cum flomachus dolorem nimium habuerit,

h

Secundo.fi eius fenfus acutusfuerit. Tertio,propter defectionem arteriarii,

que (unt inore ftomachi ; unde ipfefacile patitur. Quarto,propter defectto

ü

nem cordis,quia cor cito egrotatur, Vnde Galenus fuper Fpidemiíarumli/

f

bros; Ore,inquit,flomachi cü extraneo calore calefacto, & mores etusqui

b

atitur ilico corrápuntur,& fit pattens iracunduscaufa egritudinis qua mo

j

j

€

(latur id eft,caloris n ore flomachiaugmétati. Hocetiam membrum ha

bet propriétatem cómutandiuitia animae ad fuam complexionem , ut eum

qui frigidae naturg fuerit,facíat effe pigrum & tardum ad imelligenduni,öä

calidiflimam cöpl.ekfonem habentibus,preftat audaciam &iracundiam,

Depaj?ïonc cerebri «v epatis ex caufa ftomachi.

Cap.

1I1I.

i

Erebrum colligantia cutn ore habet flomachi, propter nerixos

!

uos mandat flomacho . Epar edam & uenæ,colligätiam cum

j

v

flomacho habent,quia cibus per uenas a (tomacho , illis mini^

1N Z

(lratur , Vnde neceffitas expetit, ut cerebrum & epar propter

flomachü patiátur,& flomachus fimiliter cozzgrotetur, propter cerebrum

P BIN M LA —

& epar.Cerebrü enim patitur propter os flomachr,quia fumus ab eo a3 ce

rebrumafcendit. Stomachus quoq infirmatur, ex eo quod àcerebro adiL

lum defcendit, V nde Hippocrates in aphorifmis:Quibu(cung cerebrü fur

fum cóuertitur,neceffe efl;febrem fellisq; uomitum füperuenire, Gaalen.fur

per hocait: Vomitü pauitur flomachus propter colligantiá neruorü, maxt/

meos flomachi, INam in os flomachidecerebro defcédunt duo magniner

ui. Cholera etíà femper afceditin os flomachi cum nimium patitur dolore;

auttriflitiam,aut defectiohem. Membra enim cum defectione habuerint,

fluent ad ea fuperfluitates humorü ex membris et uicinantibus, maximefi

fuerint cholerici,& aquofi,& fubtiles, Similiter & epar patitur propter flo

ecnon

machü,c

t

-

um cibu?j non proutoportet digeftum fibimandaueric, IN

edain

——

DE STOMACH. A-;'-P. FEGTION..

219

etiamflómachus propter epar patitur,cü defe&tü fuerit in attrah&do, fecun

Q

dun? quod oportet;aut cü infrigidatur; Vnde flomachus digeflioné ut con

[l

tol

uenit nequit peragere. Paffiones qua naícütur Incerebro propter collioan/

tiam orisflomachi,funtalienatio,ftupor, obliuio,melácholia;cephalea;epi

tüy

lepfia,uertigo. V niuerfaliter auté díco animaletm patiactionemore floma

di

n

chí infirmante, Vnde Galen. Mentis;ait,alienatio propter paífioné oris flo

machifacta,quatuer modis fit;aut enimpropter nimiu doloré, aut propter

i

fenfümacutum,uelquia uterg neruusflomachi naturaliter;feu accidenta/

lu

literefl defe&us,& acutü habetfenfum : autquia cerebrum naturaliter,,aut

accidentaliter eíLdefe&tum,unde uelociter patiat. Ceteras uero eeritudines

(Q

quas cerebrü diximus patí propter os flomachi, non fit ni(i propter fumos

Q

aícendétes ab oreflotnachi ad eum, Vinde Galenus:Dolor inquit;capitis,

If

affidueaffuefa&us abfq ulla caufa manifefla;neceffe eftutfit propter acutos

Ü

humoresin ftomacho coadunatos,Dixit iterutn: INon eft mtrüm fi corpüs

10

multis afflioitur paffionibus propter (lomachi doloré: Membra enim prin

l

cipalíaeo doloréhabente, codolent, & paffionem fi habuerit,copatiuntar,

M

ficut cor,cerebrum,epar & matrix. Iuuamétumergo flomachi icut omni

10

bus mébris uniuerfaliter prodefl, ficetià eius nocumentü omnibus nocet,

y

Sufficitquantum difputauimus de colligantia flomachí cum principalibus

membris,öc partibus,& paffione quam ipfa pro flomacho patiuntür,

De quatuor wriutibus ttaturalibus.

Cdpc

Ys

1—

g*-

,ha«

Vatuor fant uirtates naturales id efl;appetitiua,contentiua,di

E3

s

s

ge'&iua,&exggl(iüa:quæ omnibus membris paruis & magnis

É infunt.F-ias ettam omniaterrz nafcentiain fe cotinent , Sed ta,

-

men flomachá, & epar,plus &fortius cxcteris has haberecredi

V

mus, quia

ceteracorporis membra habéthas uirtutes ad nutrimentum fui..

Stomachus uero & epar nó folum utfe nutríát,fed ut cgteris membrisadiw

torium accomodent,ut diximus . Sedantiqui difcordatin difputatione ha,

2

rutm uírtutü , Quidá eníim dicüt,appetitiui calid effe & ficcam, quam igni

affimilauerunt, Dicunt etiáignem & folem naturaliter attrahendo rerum

r

humiditatem,cutn fua ficcitate & calore deficcare.Virtutem autetn coten^

j/

tiuá aiuntfrigide &ficce complexioniseffe , quiacoftrictio & expreffio non

fiunt nifi cum frigido & ficco . Digeftinauero affirmát effe calidà & humt

|/

dam.Dicütenim digeflionis a&tionem effeliquefa&tiua, & fubtiliatiua dige

rendarumrerum, Aiuntetiam huicuirtuti nullam qualitaté effe cogruam,

nifi calida & humidà. Cuia caliditas czeteris quélitatibus dignior & fortior

i

eftin rerum actione,& mutatione.Humiditas uero fuit neceffaríaquía hw

j

mefadtiua eft & confolidatiua, & cito affimilandarum rerum affimilatiua,id

ndis; omnis eniti

eft , cibiin corpore fufq' pientis , Elt& fimilis cíbis nutrie

Tzv

cibus

220

CONSTANTINI AERICANI

t

cibus eft humidus. Rurfus quia omnía corpora que digeflionicito fatmulart

d

tur,necefle eftut (inthumida . Dignior ergo cxteris qualitatibus in perfe»

h

&ione actionis,& rerü couerftone,id efl,conuertendis cibfs,eisälg membró:

rum naturis ammilandis,digeüiua uirtus effe intglligif. Quia appetitiua nil

PI'C

PC[

aliud facere uidetur,nifi cibaría cibádis attrahere . Cotentiua uero continet

t

ea aliquo téporis fpacio,donec dïgeïïiua totam fuamin ets Cöpleuerit'a'&io;4

nem, Expulíiua aut&expellit fece,& fuperfluitaté ciborü;quze digefliuze in

cogrue& nonecelfarie effe uidebátur, Cuius cóplexio frigida eft,& humi^

da.Humiditas enim quia eftlubricatiua, ciborü fecetn fua lubricitate facile

expellit. Fn'gitudo uero metmbra exprimit,ut fex in eis cotenta uirtute faze

i

:

expreffionis expulfaprofiliat.Sed quidá medici dicütexpulfiua friidáeffe,

&ficcá.Quorü diétio palàm uidetur effe falíiffima, quia crediderunt expulfi

uam & cótentiuam effeunius naturg,quarum actiones funt diuerfe, & ut ita

bu

dicam,cótrarie, Gaal.uero dixit,appetitiuá & cotentiuam atg expulfiui ne»

gll

[

ceffario calide & ficce effe cóplexionis, Vnde cótra ceteros philofophos, ui

detur effe caufa huius ínt&tionis.In digefliua tamen cüeis cócordat,eam di

hi

cens calida & bumida coplexionem habere.lnquit enim uirtutibus illis calo

ge

rem efeneceffariáiquia caufa caloris eft motus. Appetitiuátamen dixiteffe

d

calidioré,quia nó folutm ei motio eft neceffaria,fed etiam attra&tio.Conten

ü

d

tiua aüt & expulfiua, neceffeefl ut minus (int calidae, quàm appetitiua;quia

calor no eít eis coueniens , nifi ut fínt mobiles, fed ficcitas illis fit neceffaria.

Motus enim earü cü fitlocalis, neceffitas expetit, u: fit inloco flabilis , eius

üabilftas, nó potefi fierrabfay (iccitate , Idcirco his tribus uirtutibus ficcitas

efloportuna.Cótentiug tamen pluseftneceffaria,quia fug a&tionis tépus eft

:E

longü,cui calor nó multus,fed moderatefit cóueniens, Digefliug aütcalor

!

& humiditas prout diximus,funtneceffaria, Fxpulfiuá uero neceffe efthabe

recaloré & ficcitaté moderate.Breue enim efltepus fue actionis . Sed frigi,

ditate teflat Gial.nullia&ioninaturali effe neceffarra,fed nociua, & utita di

:gll

cam mortiferam,neq; cibum in naturá corporis conuertit, (ed in contrariü.

Propter hzecuirtus omnisnaturalisin fenibus eft defecta propter frigidita

t:

tem,& ficcitate eorü coplexionibus dominantes , Hec fuit intentio Gialeni

quam crediderunt,ut te[hnturq fapientes,phyfici & philofophi,

De pdfsionibus uniufcuiufa; b;trum,v' prius de appetitia.

Cap. VI.

J

-

h

:d x

Naqueq uirtututm fuperiorü tribus modis patitur: Aut enim

N

s

C XNS

s

j

actio etus eritablata, auttninuta, autin tnalam actioné mutata,

*

:

^«*

I

Appetitiue erSo actio aut deficit, ut flomachus nihil appetere

—Ó—À

de(ideret,& nuncupatur mollificatio flomachi. Autdefectaut

non attrahatnifi longotépore, & angu[ïiofo dolore,ficututdemus ininitio

mqllificati flomachi ; aut cibüattrahicnon fecundü quod oportet,ficucfi at

traxerig

ÉB

D.E- STOM AC t

'AFFECTION.-

221

n

tï*ääærlt cum fpafmoy;& utdlatxonc,öc tremore., Quæ paffio aut de mala fit

f

cóplexione,& magne efl quanitatissomnino appetitü defi :Mem ampuütans.,

Q

nl

Aut non magriz fuerit quantitatis,& actionemappetitiue minutt , Aut fit;

propter officialé morbum, ficutapoftema : autfuperfluitatem carnis,uiam.

t

per quam cibus trahitur obturantem. Qug i extoto aditü oppllant,appetu

I

ln

tum auferunt/fiuero in parte,minuunt,

"

Depaffiotte contentiue uirtutis.

Caps

V1l

n

le

iE

*

Ontentiuam aüttripliciter debemus pati ; Aut enitm eiusactio.

ia

$]

E

amputat,ut flomachus cibü fumere, fiue continere ncqueat,(u

t

cut uidemus fieri in lientería, Aut mmuxf,culus minoratio eít

h

9 duplex, Aut ftomachi fübflátia cibiomnino non círcundat,ut

"

interíe &cibá aliquod uacuitatis remaneat fpaciü . Cuius paffionis caufa ra

Ü

gxtus, autinflatio oritur,aut utrunng. Autenim neqult tito temporis inter/

il

uallo cotinere,quouíg; dlgefhua TET cópleuerit a&xonem,qula tempus cóti

j

nendi ciba,debeteffe fimile cépori digerendi. Quod quia diffimile eifuerit,

generat paffioné,id eft,indipeftibilitate. Vndenecefle efl uthác paffxonem

fe

duoaccidentia fequun€ idefl;cita ege(lionisexpulfto;& no parua nutrímen

tipenuría,& continua egeflionis liquiditas, Aut corrüpitur cibus in floma;

4

cho,unde fástor ín egeflione generat, & aliquádo uétofitas, uel copunctio,

l,

uel utrüqy, Aut (lomachus cibü circüdat,fed nó (ecundü quod oporet, quia

eft cum fpafmo,ueltitillatione,uel tremore, Vnde Gaal. inlibro de accidenti

$

& morbo:Cü,inquit;difputauero de mutatione cótentiug uirtutis,oflédam

tibi qualiter hác paffionem certificare ualeas. Quia cum cibü accipies, negs

in (lomacho aliquam fentiesinflationem, neg; pun&tioné,aut rugitum;uel

titilatione, fiue (ingultà,fed anguíliam &labore, qug tibi incofueta fuerát

l

grauitaté etiam atqp fatigatione,& defideriü ru&andi,feu expellendi ea qug

/

funtin (lomacho,& aliquádo accidit fpiritus anguflia;ut eam nequeas fufti,

nere, certiffime nofcas,quía ftomachus:cibum circüdat,fed non fecundum

quodoportet,quxa contineteum cum tremore & fpafmo.

De pafitone digeftiue uirtutis.

Cap.

VIIL

us

p i

äf,;;

Ioefliua uero uirtustribusmodis patit; Aut enitn eius actio eft

Aä

M

(

ablata,ut cibum pemws mutare nequeat , quod fit exfrigidita/

51

£

Ite dominante: Aut minuitur, ut mutet & cibum affimilet cor^

1

A €^

eS

zl RORT Bo

pon fed tamen pofl longum tempus & cutm quadam duritia,

quod cognominatur pigritia dlgekaoms,quæ paff opropter frigiditatéfit,

fedtamen noex magna : Aut cibum immutat, non fecund quod oportet,

uemadmodutm in acetofitatem,fi caufa eius f'ngldltas fuerit : aut n fumofi

&atem,(i caufa fuerit qalor,quod mala dieeílio dicitur.

1 3

De paffione

222

CONSTANTINI

AFRICANÁÍ

De paftiotte expulfie uirtutis.

Cap.

IX.

pt

E

| Xpulfiua ueroautomnino defecta ut nihilexpellere poffit;otui/

7

demus in üeos,quod fic propter defectionem flomachi,& intefli

2

b

norü. Autnon multü,ut cibusnon egredíat nifitarde, Autnon:

eít utcouenit, queadmodu fi moueatad egerendü ante folitü tepus priufj

(

fuerit digeftus. Hec funt accidétra que fingulariter umculq; uirtutifupradi

cl

&e adueniüt, quomodo plene offédimus fecundü intétioné Galení. Quod

fi dug uirtutes unà cóopatiantur,comixtas [ignificationes habent, quas pote -

ris cognofcere exfimplicibus fxgmfxcattombus,fl eas uelis commxfcere.

.

Dccu&odzanaturalmmmrtutumaeamrruocaaamadþmcoplmomm, Cup x.

WOb r

F

Portethas uírtutes cuflodire utin fuo téperaméto permaneit,

Ief3

P

xacc dl W

fav

cüeibarijsac potibus,fibi fimilàtibus;ac medicina. Qu fi corz

h

WVLU

El

ruptioné incidát,aut dcfxcxat, earü cóplexiones ad téperamen»

Is.:

fXaesesm —

tum reducant cü rebuscotrarijs. C'uemadmodü fi uirtus appe

utiua defedta fueric,& de calore ftt,frxglda darioportetadiutoria,conforta^

tione facientía,ficut flrupu rofaceü cü fucco malorü, aut mali eranati fapá,,

ä

uuà acerbà,aut fapá citoniorü,aut mirtillorii . Dentur etiá trochifci defanz

dalis,autde fpodio cüfirupoalbo;autfirupo fruua, & his fimilià, infrigida

tioné & cófortationé facietia. Cataplafmet ftomachus de fandalis,ro(is,fuc:

cocitoniorü malorüá,& fimili , Quod fi defectio fuerit ex paruitate caloris

& dominantia frigiditatis,accipiat calida ruuamenta;& cofortatiua,ficut fa^

pamgranatorü cum méta fadà & elect.diacitoniten;& diacofin, firupü fru

&uü, & firupürecipienté mafhchen,fplca,ganophyllos,mace,menta ,nuce

mulcata,calamü aromaticu,lignum aloés,cardamomü, & his fimilia. Cata

lafmamus ftomachü de ab(inthio,mafliche;'igno aloés,& calamo aromze

tico,cü oleo nardino,Dietà accipiát;pafferes, & calidas aues,cementaria cá

odoriferis & cofortatiuis.Si cotentiua deficit,fliptica,frigida & ficcadarine

i

cefle efl,ficut rofam fpodiü,balauftia,fumac,mefpila, diacofin, & fimilia.Ds

ximusenim qd'contentiua fit neceffario ficcior cgteris. Cataplaímet floma

chus cü myrta,fucco citontorü,oleo nardmo,farma hordei,& (imilibus.Ac

;;ä

cipiamus abfinthiü,& fplca, &in pontico utnoea una nodle infundamus &

die,deinde pániin eo uino infuft,ftomacho applicent. ngefhua aücuirtute

deEcxece,mtelhgxmus qd' huius defe&io fitex frioiditate, quiade catorenó

deficit. Calor enim dit. geftioné uigere facit, V nde necefle eftdari cau(am ca

lefaciente, & humedante, i. ficut zmguber,plper longu,eruea Quodficalore

fortius cofortare uolumus,prgbeamus cyperü, einnamotmü,macem,mara^

thrá,anifa,apidi, & fimilia;Sed fí hurcuircuti nimiafrieiditas dominet,dona

—

mus theriacá magna, Demusetiá mufcatá cü apozemaæ maflichis.oarto^

Phylhs,fqumanu. Accxpxacdxacymmu,dmhoma & Íimilia.Nutrimeta fint.

t

»

*

perdix,

|

DE s'röm ACH., Aüytcwdm

à2$

j

perdixphafianus,flarna frita;autaffa, Vinü bibatur odoriferá thíxtü cum

apozematelienialoés,croci,maftichis Quod (ideficit expulfiua & eius do

minatio fuerit ex calore & fíccitate,frigida & humida donemus,ficut cucur

li

bitá;portulacá,endiuis, & fimilia, Quod fi eius defe&tio fit ppter frigiditaté

"

& humiditatéreuocet ad fuü téperamenti, id efl, ad menfura füi caloris, &

ficcitatis,cd rebus téperate calefaci&tibus, & deficcátibus,ficutm alliche,fpi

d

ca,mace,liono aloés,calamo aromatico, menta caífia,marathro;anifo,Co»

u

medät,perdices & pl:a(ïanos frictos;fiue affos. anü fitüetus, & odoriferü,

Dc figtis complexionis ftomacbi.

€ap.

II

CUT

:N "s

o

Tomachustribus modispatit;Primo &'mala cöpfexfone', ficu£

Pa

[ó

cü dominat ei calor;feu frigiditas,fïccitas,äut.humidi:as fimpli/

n

g

AN UM

«L—

d

citer,aut copofite, Secüdo,exofficialimorbo,ficut apoflemate;

AMAENS DxOC

A,E

autobturatione, Tertio,exiuncture difiüctione, queadmodum

uulnere,& diícoriatioe. Vnde oportetnosinuefligado ppendere naturá flo

machi,cü in fanitate cófliterit, & eius uarietates;ut his agnitis,erus accidétia

"

ac mutationes patéter agnofcamus . Dicimus ergo cp cuiufcüg flomachus

"

naturaliter calidz fueritcóplexionis;, eius digeflio eft robufliffima, & uelo;

à

ciffima,& plus digerit,quà appetat,precipuefi dura comederitcibaria,quia

lenia & couerfione facilia, in huiufmodiflomachü habétibus corrüpuntur.

Is

Sed etià folliciti funt& difficilesin acciprédis calidis cibis & potibus . Ne

frigida aliméta eis nocumentü inferüt,fi prout oportetfüerint accepta.Sed

(lomachus fi naturaliter fitfripidus, pluslaborag appetere quàm digerere,

&frigida & dura cibariaagerauáteum,& digeflioniinobediunt,citog con

ï;,

uertuntur ín aciditaté nitnia,neg, patiuntur fitim, Stomachus uero natura»

/

liter ficcus,uelociter fitim patitur, & paruus cibusei fufficit, qüia multus u

j

detur ei effe grauís.Stomacho quidé hutmiditatem naturaliter habenti Kitis

nulla genera£,fed nitmia fit follicitudo in appït&dis humidis cxbariis. Poffi;

!

mus alio modo etiam diuerfitaté (lomachi cóplexionis perfcrutari, ex Gale

à

niautorítate. [Jixitenim:Poffuntpatéter perpedi diuerfitates naturg uniut

d

cuiuía; mébri,cü rebus fcilicet extrinfecus paffione 1'ngex:entibus.$i enimui

demus aliqua mébra cíto calore fubire,cognofcimus quia calor eis domina

tur.Quod fruelociter infrigidantur monítrater eis frigiditas dominari. Vn

de cü huiu(modicoplexio flomacho dominat, fiue cü qualitate fgu quaátita/

te,utíuo naturalitertnino preualeat;natura flomachi corruptionis moleíla

tioné patiete,fua actio neceffe efl mutet, Eod&n;odo uidere noscóuenitin

WO €99 $w X —

ficcitate & humiditate, Cuius pfecto dominátia nonnund eft exuna qualita.

te,aliquádo ex duabus.Sed tamé ex tribus qualitatib. aliquádo una fola pote

EE

ritdominart.Humiditas uero nunquáabfq; matería;dominaricredic. V nde

uraliter eft ín lo

Cial,in arteparua oftädft differentià male cóplexionis G nat

4

macho,

LOIANEEM 1

CONSTANTEINI

AFRTLICANI

324

l

macho,& eius qua accidentaliter,ficinquiens:Mala,inquit,complexio fía -

máchiaccidétaliter fa&afacitinfirmü optarefibi (emper cótraría.Sed (in

d

turalis fuerit,xger fuafimilia defiderat.Verbi gratia : Quorü flomacho ca»

I

lor & ficcitas dominänt', accidétaliter defiderataqua, & aqua eíl frigida, &

[!

humidaSic intendioportetde czteris qualitatibus,Sed cuius flomacho ma

Ó

lacóplexio naturaliter domina£,femper fuü itile appetere defiderat.Siaüt.

dominatio flomachi fueritpropter caloré,fequunt eum defectio appetitus,

ql

nimia fitís,ardor,incefio,fumofa ructatio, & oris amaritudo.Q)uod fí muta

fí

tio coplextonis flomachiffitin frigiditate,neceffe eft utfortiter defiderent ci

$i

bum,nimiá famem patiütur & paruitate dipeftionis,fitis eis efl parua & aci

ql

da ructatio.Siaütcoplexio mutatà fuerit d ficcitaté, paffione que dici£ con;

QI

fumptio moleflantur.Siautéad hümiditatem conuerfa fuerit,bydropi fi ne

ü

ceífeefteam fequat, Sed (rqualitates fuerintcopofite, poffumus eas cogno.

(

fcereper fi

lona fimpliciü'quælität-ä.-Nonnunquä autem mutatio cotnplexio

nis flomachifit propter cumulum tmalorü chymorüinflomacho coaduna^

;

torum.Quia auté ineo cteantur;aut exalijs membris ibidem fluunt. Et ali/

quando mutatio fug cöþlexionis fitabíq; chymofa qualitate, quod prgcipfxe

