Quodfiinfirmus in uulneretumoré,uel ardorem patitur ficutignem acré,

/

hlebotometur, & rofe,fandali,(uccus en

S

dx'ui;,coriandriffqlwi, fempgrui

eg?&!ïmüium,loco applicentur, -

ü

D:callætioize[äniciincaþitiöu&puerbrum.2 C€q. XXVI.

EL

V

Lerüng ín infantium capitibus incongrue flri&tis, aqua colh"gä

)

tur,autin eis uena rüpta,fanguis putridus,crudz faniei genera

IT

72

1

18

d

tlutis coadunatur.Huiufmodiergo coadunatio;aut fit inter cu

Ls

tem capitis, X pelliculatn cranei exterioré, Aut inter craneum;

ammatretn,

3

Y

*

5

"m

pelicila

"

mfibi propinquiorem, Autinter offa cranei, d dur

.. Matería

AYFRICANI

55

CONSTANTINI

fViateria uero inter cutem capitis, & cranei exterioré pelliculam coaduna

——

ta,tumor tactu mollis,cutisqy colori conftmilis, ac dolore carens innafcitur,

Quem fitangas

tactusimpatiens cito diuiditur, F'utnoribus auté inter cra;

neum & pelh'c

ulatn fibi propinquiorem colle&tis,

fignificationes pradi&is

(ant confimiles , Tumor tamenibi factus,

citiustactum fugit,eo quod mol,

lioreft, dolorqj magnus in offe capitis habetur, frons quoq; & oculi eminét,

lachryma funduntur.Qua morbi fpecies non leuiter curatur. Tertiauero

Materia i inter cutem capitis & exteriore cranei pel,

incurabilis reputatur.

lícalàcoadunetur,in duobus auttribusl

ocis cutis fundatur , Eaty effufa ue

terilineo panno locus impleat. Ac demum quarto diefolutocapite pgpnus

gxuahat,& poftea utalia uulnera curentur,

Cdþ L

xxir.

LT

Decatárrho ad oculos defcendente.

Efcendéte ad oculos catarrho,fentiütur quafi formicg per fron

;

A

5

tem,& tépora deambulátes, & affidue rubet facies . In hac'igfü

e

i

Lí

Cf

ægritudin

e raíis cemporibus &fronte , utlacerti temporü ap^

L

—X À

4*'*&

euitatisQy lacertis in tribus

| pareant, inferioresgeng moueátur,

1

4?

utis fundatur gqualiter &recte,Incifionesautem duarum

üfq; ad offac

unciarum longitu

dinem habeant.tribusGjuncíjs inter fediftét. Flocautem

offa,& cutem ferrum ducatur.Ferriacu

f£a&to,de incifionead incifioné inter

H

mine ad cutem conuerío, & quicqui

darteriarum, & uenarü ibidem reperv

L

tum fuerit incidatur, ac remanente cute 1

ntegra ,fanguis abundanter exire

dimitratur,& ut mhil ibteius remaneat;cut

is exprimatur.[.ocus aute mun

dificatur panno,, oleo & uíno infufo impleatur

,pannusq fimilis intinétus

Qefuper apponagur

,& alius fuper lacertostemporii, fandalis & rodoftoma,

teintufus,mittatur,

Quibustertia die refolutis,ut alia uulneracurentur,

Defrontis incifione.

Cap.

XXIT.

j

--b

x

Rons incifa per latitudine , his valet, quibus pe

r

; multäs u&näfs

j

»

$

1 humores ad oculos pro

fluünt . Cuius ægritüdinfs fignificatio

.4'-1

—

-

3

lic eft: Oculi macri;eorumq anguli corrofi;uifus defe&tio,&

x

UE

calorcum nimis lachrymis;palpebrarum pili cadunt;acutü do

orem in profunditate capitis fentiunt

continuo , Hisitag; uifis,caput infir/

£, acdeinde fronsà dextrolater,e,u.fci;

mi radatur, utlacerti temporü cauean

ad finiftrum incidatur , Incifio autem adeo profunda fiat, ut caroappareate

Deinde arteriarum atq uenarü. extremitatesdiuidantur , & pannülineum

refolu^

uino &oleoinfufum de(aper apponito. Secunda autem: die fi capite

totumorem non uideris minoratum, quoufgy minoretur, religabis, &

poft

hecunaquag die offa radés, cum creari coeperit caro; medicinam apponas.

ï

creatiuam carnis: Caro autem crefcens in his locís cuti coniungetur,&t dW

nflel;&c'æ catarrhum folitum ad oculos uenire repelles,

Defsper

r —À

&

DEB CHIRVRCGIA LIBER.

j

)

7

!

XXIII.

Defuperflutate pilorum in palpebris.

Cap

DEU

D

53 Eceffariutm eft (u

»

periorem palpebram pllorum fuperfluitatem

"

i

depreffam releuare; & qualiter releuari pofïxt iudicare. Qlod

ä

fs

DN

Mi

cum facereuolueris,ea inuerfa difcipulo cómittatur, pilisq; qui

|

il

.:

d

fubipía funt ne teimpediant inuifcatis maftiche de angulo ad

angulum fub Pllls findatur,ut plloru multitudo intrinféca extrinfecus couer

tatur , Fiffura ueroillam quee ufq; adcutem flerl tantütn debet cum forclpe

T N

felcindes,ac deinde iun&tam & confutam citrino puluereafperges,& aqua

cw€-o

inqua fal & cyminum cocta funtoculoinfundatur, & per tres dies adinflar

$

cxterorum uulnerum illud cuftodtes fxcclg curabls-

XXIIIT.

De leporitiá páfiione.

Cap.

E

Epormg paífioiscauíam curtas effe palpebras aliàs diximus: Quàa

qui patiuntur utlepus dormiunt.Quod quidem fi uulnere prece

»

4 dente cotigetit, palpebram perlautudmemmctdamus. Deinde

)/

in mclfionexpfa hcmm medicamine carnis curatiuo Infufum 1mponamus.

$

Siuero pro intierfione inferioris pilpebrae idem acciderit, ea (imiliter inci/

fa fimili nedicamine repleatur.Si quid autem fuperHuum ibi creuerit, abrà

datur. citrinod puluere impofito, oculiin aqua in qua fl & cyminum infu

fa fint,[auentur, &fitumor innafcitur. ophchalmlca medicina cüretur,

Ü

XXV.

Depinguedine fub oculis nafcente.

cdpl

10)

G Inguedme ub palpebra fuperiori nafcéte,oporteteatm inuería

I

)l-

u^ ï

l$

wæ»,»(

r1 duobus d:gms ab utroque angulo & üt illa pmguedo appaz

)../'

X*

.u"'*

reat,exprimat. Quaqulde apparente,cuté per longu quaft phle

&—.—.—.——-

NN

/ bototnas finde,eam g extrahe,deinde pannü ueteré aceto infw

fum,fuperpone.Alq ante utabradatur quod pinguedinis remanferit,alem

tenuiffime trità immittunt,pannü (uperligantes unius diei fpacio dímitten

l$

dutmn,& polïea fitumor,& calor defuerit ,unguenta curatiua,licinjo circum^

ponentes 1mponut.51 uerotumor,& calor ibi futt refngerauua,öc füiptica,

ficutfulphur,fandali albi;bolilitium, cum coriandri,& endiuig íucco tem,

perata;fuperponatur,& ficligentur,

/

Decortee €7 palpebrarum ceniunctiote

Cap.

XXVL

ET

ï

4 B

E

E cornea.Si corneg aut coniuncturg tunice palpebra coniunga

?1

;C;

tur, inflrümentoferreo intér palpebram & culum m:ITo unco

1

M apprehefa eleuetur,& panms oculi euitatis,caufa cotunctionis

'

(::..

—

(

abícidat, Hocfa&tocyminu & fal contaflicatain oculos cofpua

mus,&inter oculü, & palpebrá panno ueter1 |pofito,pannü oui uitello indu/

&umfuperligemus,&dietertio refoluentes,albo collyno procuremus.

ä

. Degrandine

j

558

CONSTANTINI

APRICANI

XXVÍI.

De granditte oculorutm.

Cap.

| Randi fiffa palpebra apparens , inflrumento ferreo abflrahatur',

& fierádis fiffura fnerit,fuatur, puluisqy cítrinus fuperponat, Fif

ï

furauero fi parua fuerit,folo puluerecuretur,

De glandibus & uerrucis oclorum,er ungulis.

Ca. XXVIIL

a

E. V,:-],f

Errucze & glandes oculorum unco comprehenfe forfice fubfci

dantur,ouiq uitellum & oleum rofatum fuperponatur.Si uero

1

3 calor innafcitur,fecundo dierefoluentes collyriü imponamus.

Siuero calor defuerit, dragapgatipuluerem,;atg; citrinum imipo

namus Si ungula grandis fit adebutpüpillam tegat,penna columbina inter

illam,& oculum miffa,leni acuab oculo feparetur, & incifa círcum circa ex,

trahatur, ciminog & fale comafticatis & impofitis , uitellü oui fu

perponaf.;

& fecüda diefi calor infit;albo collyrio ficut opthalmia curetur,

- De exituuuee tunic.e'.

Cap.

xxix.

Y

S

W

Xeunte uuea,non efl ípes,utuifus reuertatur.Enitendütamem

eflutturpedo aufera£. Vt ergo oculus fiat planus uuea, refcinz

«

,

datur ,& ficut plaga curetur.Kefertur Gxalen,Theodorutm me/

J

X

m

—

N

s dicü multos homines débumoribus füb cornea curatis curaf^

"

Huiufmodi infirmorum ante fe (edentíum Capit;bus exagitatis, quia ma

teria quippe exotni parte defcendens,diuidebatur;nó leuiter capite excuf?

fo. Alrjautem corneam findunt, utillam materiam effundapt,&

Plaga illä

ficut alia uulnera oculorum curetur,

De catarrbadtlis oculorutm.

Ca.

XxXXX,

IN

:.'fï-d(.

(

| Catarrhactarü diuerfitates,caufast; & ü'gm'fïcatx'ones,al'ibidir

)'/07;

N

al

,

ximus.Hic autetn curam earum,fecundum chirurgiam, expo

p

Y

nemus.In catarrhactis igif curabilibus inuentis,ut oculos clau

CR d

2 o

EPCP .

)

dat infiamo prgcipe: Ac demü duobus pollicibus palpebram

in omnem partem coómoue,&fi tuncfabito apertis oculisaqua fuper pupil

lam faíajà pupilla feparata faerit, nondü curandá intellige, Siuero coagula

ta permaneat ficut ante,curandam iudicabis, Cuius quidem aque color,fifi^

cutferrum candidum aut plumbum lucidum fuerit,curandat rurfus intelli

ge.Sruero quafi calxfuerit quia coagulatiffima eft incurabiléiudicato.Ttema

quantitate pupillarü notata fi altero oculo claufo, alterius pupilla dilatetur,

curabitur. Ínfirmo ergo ante medicum fedente inloco lucidiffimo, fi unus

oculusei fanus fit,eum cfaudat. Medicusdp ei oppofitus param altius fedens

infirumentum areum, cauens pupillam à minofi angulo ufqg; ad maiorem

fub pupillam,impingat,& cum illudper medium cornez fecus pupillam ut

rety

derit,inferiuspremat, Aquaautem ;d locum non currente,(iinfirmus

fibi

—

DEBE CHIRVRGIA LIBER,

39

fibi perfpexerit monflratam,inflrumentum paulatim retorquendo extraha

22

tur. Siuero ad locum redeat, bis aut ter,utomnis aqua exeat,ibide repona/

tur , Quofadto, fal & cyminum comaflicata in o£ulo pone,& pannum oui

uitello indu&tum fuperpone. Deinde infirmus in obfcuroloco manens,ocu

los habensligatos,à tuffi & flernütatione;ne oculicommoueátur, cuflodia,

tár,& fübuliter diete£,ficüt pullis galiinac'eis,öc fitnilibus. Hec uígaddiem

.....

4

[eptimum,nificaufa caloris uel dol

diffoluatur;

Of1s 'c'ogïen:e,

De puftula que celfa dicitur.

XXXLE

?

f.'dä.'

^

-

r

Épe in maxillis puftula quaedariafcitür;à (iroilitudine cela no/

E

)

R

!

.r

hi

minata; quam excoriari oportet, & cü faccharo ufqy ad multam

233j

:E

-

»

f faneuinis effufiónem fricare& fanguine exterfo, puluis qui mi;

chaon dicitür, fuperponatür; Deinde butyro bouíno mundifi/

tata,cum unguento de érugine eris euretur.

Deoppilátione auris,

Cap.

XXXIL'

[ ioye

f

3

N

A

ER

| Viris óppilatio riaturalis, üel accidentalis,ft prof;undE COhtfgäi

ügä)

fi£, tiix curatur,Si üéro fuérit in exteríoribüs, cum acuto ferro

;

x».

'lä

perforetur, pulüisdj citrinus introducatur; Calore uel tumore

N

vf

x

ibi nafcetite, aqua rofata;fticéo portülacze, & fimilibus refrige»

ä;

retur. Quod (iii aurein lápis üel arantim, fiué áliquid alitid ceciderit ; retro

f

;fncidatur, ö: cutri forcipe extracto,puluis citrinüs itijciatur;

n

Depolipó.

Cap.

XXXIIL

M

ao

:

lipss eft fuperflua caro intra nàres coadunata. Que fifitmol

*

i

Av

lis & carnofa,cum fubtiliffimo cultro incidatur , & cum nodo/

Ro

A

[o filo per nares intromiTo cum acu,& peros extracto,totana

SS »

NN,

Y

ï

iis deíllamundetur. D'einde cum medicina roditiua & deficca

u

tiua,uteft urigüentü üiridé,prtustamen líciínio deueterilino fado,aliquan,

D

diu ibiditniffo cüretür.Si üero caro illa liuida uel ni

g

rafuerit,intelligitur ex

imelancholianaíci,que üix autriünquam curari poteft,

y

De fuperflua cartie gingitéruni.

€ap.

XXXIIL

T TT

$4

5

75

UX —

[Z3:

s

Onfolum ininatibüs,uerumi etiám in gíngiuis,caro fuperflua,

l

NI

P d

s

;;

uel puftula uulrius faciens nafcitur , quae cum unco trahantur,

lk

.

* 'Fï,

P Qu

/&|

d

& ferre incidantur, Pofl myrtám fubtiliffime tritamn (ü

x

LILOLXTLCL.

DRLN

E

N

perpdi

?

rie,príus uulnus üel aceto uel uirio faüato:

j

De extra&lione dentium.

LX

Cdpa* I*QXX V.

$

CY

NV

Entíut extradionemnullus nifi carne ab offecum ferro f&parati

]j facerepracfumat. Deindeuero fuper dentetii nifi dolor accedat,

!]

[«

E

E

trielius gü limare,quàm extrahere,

d

3

Denodis

)

GONST;&NTINI AFR'ICA'NI

XxXXVI

Denodis lingue.

Cap

—

A

Odorum fub linguapropter lipamenti groffitiem naturalitet

L:

a

Q

il

il

3j exiflentium,ipfiusligamenti in cifio,utile eft auxilium. INon na*

5

ï

b

turaltum uero caufa uulneris accidentium nodi äïingua fepa^

i i N AA

ratio fiatfic:Infirmü antete conílituas,os apertum,h'nguamäg

rfum facia

stenere,nodum cum unco captü, arteríaintadta, per iadgudi»

nem incidas,& àlingua feperes poft folidatiuaimponas,

De tumore faucium.

Cap.

xxx|virt.

—

1e^'

Aucibus incumefc&tibus,ö€ quafi amygdalas creantibus, cuti

n

:

i difficiliphlegmatis exereatione, & anxia fpiritus attractione,fi

*s

gargarifmata prius adhibita non fubueniunt,incifto füccurrat.

W

--

zl

Infirmo igivï ante te cóflituto, aperto ore, lingua'inferius preiï-

(o,amygdalam cum unco ferro captam incide. Pelliculas autem aftantes ca

ue pofl aquam rofatam cum aceto facgargarizare , uel fnccum arnoglof,

í2c,autoleum cum albumine oui.fi gulnus fanguine fluxerit,melicrato,fi pua

tredinem excreauerit,

- De incifione uue

Cáp — XXXVIII.

j

ifft

N

AL

Vanquam in omnibus merpbris corporis chirurgiz curad

P h

Fif

lol

cilís fitjmenti tamen uua fi fliptica non profuerint, cura incifio

5

2

L

nís nonnegatur . Siergo uua cum tumore inclinata fubtilis fit,

& alba, cum ferro tene eam cauato, &itaapprehenfa cum for^

cipe parü abfcindatur.Sienim totainicidatur, fequitur dolor pectoris, abla^

tiouocis. Deindegargarizentacetum & aquam,uelaquam rofatam, &fu«

mac. Vuulamtamenrotundam ex omniparte groffam,colore nigram?im

£

cidere caueas,

xxXXIX.

Mp m

! Deincifione gutturis.

Cap.

i:h;ï'ä—s x

"1

O

NUC

,

Ncifio gutturis in tribuslocisin modü c litere fa&a,canalibus

A

Qu

pulmonis fanis exiftentibus , liberat calido apoftemate naro in

La

;

ore gurgulionis,fummitatä meri, id efl, orisflomachi oppilano

14

..&-uæä N

te. Cutis ergo cum unco apprehenfa,adeb findatur, utcartilla,

gfnäsauenæ,& arteriz appareant. D'einde arterí;s uitatis,pelliculg infra ca

nales pulmonis exiflentes diuidantur,uulnusty apertum,quoufg de (nffoca

tione gutturis fecurus fis, dimittatur , Pbflcum acuiuncto ; puluis citrinug

—

fupefponatur.

Cap.

XL.

Z

De fuper/ïuf'tate digitorum. |

N

(2

Mi

Igftorum fuperfluitas in aurículari;fiue in pollice nata, quáuis inv

firmo nocumentü non fit;tamen quia indecenseflchirurgia me

II5

j

dicetur. Si carofola fit,cü rafario incide.Si uero caro & os fim u'l,

cärne Pyiqs incifg;ta,os cugrm ferra fecetur,ut uqlnus' curetur, -

De fuper;

——

—

DE CHIRVRGIA ULIBER.

M

XLI.

De fuperfluitate imdinimillarum;

Cap.

—

quuando acciditutmatmmillaein maribus turp:ter crefcant, ca

"

j

j

j a pmguedmxs que e(tinter cutem & coflas, Si quis autem eas au

! ferre uoluerit,cutem in modum c literz findat,& pmouedmem

extrahat & ficutalia uulnera curentur,

De incifione bydropicoriim.

Cap. XLII.

&

Vlli eeneri hydroprxs,mfx queab aquofo curatur humore, chi

3

lp

d rurgiam conuenire fuperius dixitnus., Nanq; illehumor inter

j

t

fiphac & inteflini colligitur , Si qu:s illum extrahere uoluerit,

!

j

C

N

:-«

uirtute infirmi cofxderata, uentreqy ut materia inferiusdefcen^

dat, fortiter preffo,ab umbilico inferíus tribusdigitisremotam, cutm acuto

ferro ufque ad inferius fiphac incifionem facíat; fitamen paíTio epatís prze^

E

cefferitindextra parte,fi fplenis,in parte finiflra, eadem ab umbilico menfu

racutem findat, Deinde cute excoríata, fiphac cumferro penetret,& fiftu/

Ü

lamargentei,uel aurearm, uel xream, per quam aqua extrahaturlmponat.

Cauendum efltamen ne unauice totam extrahat, ne fubitainanittone inftr

mus deficiat.Spiritus enim cutm aqua exi&s,egrum debilitat, canali ergo ex;

J

tracto,plagam cum panno oppxlet Dietam confortatinam,ficut ius carms,

& fimilia,& odorifera aromata ei prebeat. Secunda autem die foluat plaes,

canalem apponat,aquá extrahat, & hoc teraut quater facíat, aquae partem

!

tamen dimittat. Q'uam poft alleuiatione infirmi cum cathartico aquz cítri/

n purgatwo purget, & deinde deficcatiua dieta , & arena calída fole calt/

doutatur , Altquando uice inciftonis,coctura utamur,cuius do&rini in fe

/

quenti dicemtüs.

De incifione umbilici

Cap.

XLIII

EsoqeS

21

G

3 [ umbilicus uel inteftina exierint,fic incidere oportet.Tumore

In circuitu cum attramento fiouato , & infirmo fupino locato,

i

t/l.,...

$) inde fionationts medietate cum filolieata,talis incifio fíat;quae

N

lr 3

1745

digitum capere poïïxt,dlgxtoq; 1mm1fïo umbilicum & inteflina

inferius premat,uel intus,Si pars umbilici furfum remáferit, mc1datur,Pofl

uulnus füatur,& ut czeteris uulneribus cura adhibeatur.

De exituintesliti propter uulnus.

Cap.

XLV.

& A — — ——

Epe accidit caufa uulneris,intra uetrem factiinteflina exire,qug

j

ä

*

uix aut orauxter,mü cü medicaminibusfi uulnus intumuerit pof/

Ed

99 m 'v?r*ää

funtmtus reuocari. Plagam ioitur intustumefcentem, cum uino

mgro & pontico uel fponona aqua calidifIima intufa, f1 hiiufmodiuinü non

inuenit autalijs mitioatiuis donee tiimor detutmefcat,calefacere debemus:

;

w—

m

D

Siue etiam infirmum fi tempus frxgxdl

(fimü eflper manus & pedes penden

tem in balneo calído ponere, fiueoleo rofato, ueluiolato calido, cutm cera

FF;

un gere.

j

CONSTANTINI

APRICANI

$42

»

ciant,plagam findere, &inté

ungere.PoRremo'autä fifupradicanon profi

flinum intus mittere, umbilicü autem, uelliuidü, uel nigrum fa&um, quod

unius diei mora folet fieri,ligatis uenis,A arterijs, oportet incidi, & fanutr

tantum dímittere.Poft filo ferico non multum groffo ne cutem rumpat,nec

nimis fübtili nerumpatur, plagam ita fuere acu fcilicet in exteriori uel cute

parte. Deinde inlacertís poftin fiphac perungere, & per contrarium exalte

raparte, iun&urasQy diflantes uno facere dieíto, poflea citrinum pulueré fu

perpone,ligatumq donecdetumefcat dimittere . Pofi folidationéfilum in

[u

^

dere, & unguentum bafilicum adhibere . Sicalorem patitur , frigidis un

guuentisrefrigera &grum,fupinü flatue,tenui dietarefice, generantia uen

tofitatem caue,pános oleo calido infufos círca plapam,inguina,& titillicas

fepe muta,cum oleo uíolato calido,uel nigro uino,& pontico,clyfleriza.Ft

fcendum quod huiufmodi uulnus in eroffis inteftinis, leuius quam in fub,

tilibus curatur , Inteflinum uero quod ieiunum dicitur, propter multitudi

nem uenar um,arteriarum,atq; neruorums,necnon pr.opter eorum magmr

tudinem,& ipfius fubtlitatem, & epatis uicinitatem incurabile eft. Inferio«

riueroftomacho,;quia loca ibi funtampla, & medicina femper petit inferio

ra,diciturcurabilis effe,Sed in ore ipfius propter fuam fenfibilitatem nó po

teftpati medicinam , nequeetiam ibimoratur, & fi quid adhibeatur , nulla

Prodeü appofita,

- FinisdeChirurgia fibrt,

4 CONSTANTINI

AFRICANI

MEDICI;

DE GRADI

bus quos uocant fimplicinm liber.

PRAEFATIO.

a

Vmdifputationem fimplicis tnedicínz liber,proutratio

"

e

|

poftulabit explebimus, cuius uirtus eftin quatuor gradi/

bus,oportet príus difputarede antiquorum di&is, quali

—

ter ipfiintentionem dequatuor gradibus habuerint.Vn

j

| dedicimus quodantiqui cóplexionem medicinzein qua

tuor diuifere partes, quae uocatur gradus,.NNam omnem

medicinam dixerunt autin primo gradu,autin (ecundo;autin tertio, aut in

uarto manere , Quorum etíam unüqueng tribus modis partiti funt;prin

E a r

cipiofcilicet,medio & ultimo , Quodlicet inter horum extremitates, qug/

dam partes contineantur,eas tamen quia nullatenus diffinire potuerunt;in/

ícriptas reliquerunt.

Verum quia quantitatem eorum graduum non detere

uiffe eata

minatam reliquerunt, creduntur aut neícife eam, autícientes nol

fcriberc:

-

DE GRADIBVS LIBER,

545

(eribere.Quod falfum eft;uteam ignorarint.Sed doatiffimus Galenuspoft

eos ueniens, liquido graduum quantitaté inlibro de fimplicibus medicinis

infcripto oftendit.Diofcorides autem quáuis eius quantitatis difficultatem

nonenucleauerit,tamen alio quodam modo proprietates explicat, Verun

tamen quxdam à nobis praedicenda funt, per qua eius uerba facilius intel/

lipí ualeàt. Palàm itag eft quodomnesantiqui qui cum Cialeno concordati

funt, dixerunt,complexiones effeocto, uriam equalem, & odto inequales;

INam inqualium quattor fimplices,& qtatuor compofite.Ideod neceffa,

rio ómne corpus de quatuor elementis conflructum , una barum cóplexio

num tadiget. Verbigratia; Auteflcalidum,aut frieidü,humidum uelfic,

cum.V el eflcalidut & ficcum,calidum & humidüu,frieidum &ficcutb,fri

gidum & humidum. Aut gquale,ut nulla qualitas alteri dotinetur, Fluma

nt ergo corporis copofitio;aut efl calidum,aut frigidutm,aut ficca, uelhumi

da,aut zequalis.Sed quguis zequalitas in compofito corpore fenfualiterinue

nirinon poffit, intelle&ualitertamen cognofcenda eft. Vnde corpus quod

dicitur calidum aut frigidum non intelligftur aliarum expers qualitatü.INo

tmen enim ab ea qug ei dominatur,illi attribuitur, At quontam intentio me/

dicorum efthumana corporain fanitate cuflodire & infirma curare, & hoc

abíque cibis & medicina nequit fieri, & cibus & medicina funt corpora de

quatuor elementis copofita, oportetprimum cibariorum & medicinarum.

qualitates cognofcere,ut quedam corporatemperamentum tranforedien

tiacutn medicinis curentur oppofttis. Dicétes ieitur medicinam aliam effe.

calídam in prímo gradu,alia in (ecundo,alia in tertio,aliain quarto,intelliot

mus hec dici ad comparationem humang cóplexionis.Cóparatio uero alía

fimplexalia compofita, Compofita efl cum aliquod equg complexionicom

paratur, Simplexuero cum uni qualitati cuiuflibet eque coplexionis quidli^

betcoparatur. Verbigratia.Quod inprimo

[o]

gradu calídum eft;zqua com»

plexioneminus calidum eft. Vindeneccalefacitnec augmentat eam, INam:

licetcalor non fíat calidior iun&o fibialio calore,cum uideamus calorem ca

lidiffime aquae minuí tepidafibiadiuncta,eodem modo intelligimus,dicen/

tes calidum,frigidü, humidum,uel ficcum in primo gradu, Ideog antiqui

maxitne Cialenus equam complexionem infra duas extremitates dixerunt

manere,id eflinter primum &quartum gradum.INam cam omnis faperfi

cies de duabus lineis (itcótenta, & ipfelineze abfq medijs coiungi non pof

funt,neceffario duo mediío circa habuere.Qua de re gradus quatuor necef/

fario fuere,calidumin primo,minus eftcalore natugalt, Calidum in fecido,

quaft illud. Calidum in tertío;maius efteo. Calidü in quarto,ultra eft eum.

Eodem modo frigidü,humidü & ficcum. Quod fi aliquidtentarefenfuali^

ter uolumus,euflare oportet , Cui fi fenfus dominetur,eflin primo gradu.

Sicumfenfa efl equalis ut unus alterinó dominetur,eftin fecando.Si autem

fenfus

F.

CONS'ET ANTIN!

AFRICANI

$44

| fenfus peream mutatur, fuam tamen fuftinenstolerantiam, creditur effe ii

tertio,Rurfusfi fenfus per eam mutatur, ut nullatenus eius. acumen Pati ua

leaz;conftat in quarto,

Prafationisfinis,

CONSTANTINVS AFPRICANVS HEDI

.CV$ DE GRADIBYS

VUX p

*

N

Ofa frigida eftin prímo gradu, ficca in fine fecundi-. Subtilemi

fabflantii habet & fliptica. Valet (lomacho & epati,eiusenim

ä

E

oppilationem aperit . Capitis dolore ex fumo cholerze,uel fa

cuinisufla & naribus applicata,placat. Aquarofatacalorefto/

machi,& epatis mitigat.Ex qua capite fepius loto canicies feftinatur. Sir

pusrofatus cum aqua rofata dolorem flomachidecalorecurat,nec non acu

men febris,dolorem inteftinorum & cholericas pafficnes placat. Similitef

rhodofaccharü, id efl, aquarofata codta cum uino iuuat caput, Aurium &

cingiuarüdolorem,ftos de ea lauetur;aut gargarizetur tollit . Cataplafma

ta fit contra cholericas hemorrhoidas.Sperma eius puluerizatutn putridas

gin gïuas fanat. Cortex potatusgfangufnem inferius manantetm confiringit;

Oleum rofeum bibitum,uentrem humectat,& caloré flomachirefrigerat,

Cum aceto mixtum, & capiti impofitum, dolorem cuiuícung fit caloris in/

terioris,uel exterioris extirpat. Calidü in aurem diflillatum calidum apofte

ma fanat , Cüaquarofatabibità, difentericis (ubuenit, V niuerfaliter etiam

ualetcontra cholerica uulnera,& ea fiue interius fiue exterius fint,fanat.

Violafrigida in fineprimi eradus, humida in initio fecundi, Cholera ru

beam deflomacho & inteflinis purgat, calorem eorum mitigat. Potata iw

uat pueros fuffocationem habentes,pleureticis & pe&oris afperitati (übue:

nit.Naribus applicata dolorem capitis de calidis fumismitigat, Cataplafma

ta cum polline hordei,ualetcontra cholerica apoflemata, Sirupusuiolatus

uétrem humedtat,tuffim de calore mitigat. Calorem pe&toris & pulmonis

fedat,pleureticis occurrit, Similiter oleum uiolaceü cum oxyfaccharo facit,

Oleum uiolaceum choleram & feruorem mitigattotius corporis, maxime

capitis.De quo fternutatione prouocata fomnum prouocabitur.

Abfinthium calidum in primo gradu,(ïccum in fecundo, Stomachü con

fortat,& cholerá rubeam cum egeflione purgat . Galenusinepiftola quam

Glauconi mifit ; Abfingiium,inquit,duas habet uirtutes,unam laxatiuatm,

& aliam flipticam.Propter hocfidatur morbo nondum digeflo,materiam

ut fiatinobediens indurat, Vnde quafi bellum facit,quía uirtus laxatiua ma

téríam mouetut cum egeflione exeat,& uirtus fliptica eam indurat & cohi

rbi di

þec ne moueaturfgglaraläborat materia,Quo dato,cum materia mo

ocfta

——

DB GRADIPVS LIBER,

545

gella e(t.fit obedíés &« facilis ad exeundá, dnobus modx's:uno,quï?a uislaxa

tiua natura adiuuat;alio,quia uis ftiptica expulfiuam cófortat,& adiuuatad

excludendà materiam torbi;quz eftin cocauitatemembrorü., Epar cofor^

tat; & eius oppilationé aperit,appetitü irritat,i&tericiam curat,nullam a&tio

nem phlegmaticá facit, Cum uino potatum uriná prouocat, ebrietatidy re

pugnat. Cum fifeleo aut fpica bibitudolorem flomachi & intelinorum de

grofTa uentofitate natü mitigat, Cum aceto propinatü fuffocationé qu2eft

propter fungorum comeflioné,placat. Cum melle téperatum,tumoréqui

efl fublingua curat, & nierediné quz eft fub oculis expellit, uifumd clarifi/

cat,Succus eius auribus inftillatus humiditaté ab ejs mananté deficcat.Cum

felletaurino tritü & in auribusinundtü cófortat, & fonü ab ets excludit ; Cut

oleorofaceo & cera flomachoinun&tü cofortat,& doloré expellit.C'atä.plaf-

matü duricia fplenis mox diffoluit. Téperatü cum melle & innului miffum,

menflrua prouocat , Sirupus ex eo factus,flomachicis & epaticis fübuenit.

Cum oleo coum & (tomacho inun&um iuuat, Vnde Diofcorides: Abfin

thium,inquit,in arca pofitum in qua panni funt códiti;tuetur eos ne à tíneis

ïc'

deflruantur.Eritincauftü fadtum ex aquain quaabfinthiü efl coctum,feruat

chartas incolumes cum eo defcriptas ne mures poffunt eas rodere.Et quidá

dicunt abfinthio non inuento, pro eo poffeponi fiche armenicii. Alij ceflan

tur polium eiufdem effeuirtutis cuius abfinthium, (i pondus & dimidiü de

"

polio habeatur. Bedigorus dixit: Siafa ponaturin eodem pondere quo ab

finthium, & iungatur dimidium

pondus mirobalani indi , & illius ngcacx'æ

erunt cutus abíinthium eft,

Mirobalani citrinifrio.in primo eradu, ficeiin 3. cholerá rubeà þurgät;

ftomachum cófortat . Cofta Lucae filtusinquit: Mirobalani funtgum mofi,

ideoä; uident effe laxatiui.Iecirco quibus fuerit oüma no uifajfuncdebilioris

]

uirtutis. Quod teflat becratio:Quod (i in calida aqua infundantur, & aqua

potabit;eritfortiter laxatiua,Si auté adignem coquantur , erít aqua in qua

$

coquuntur debilius laxatiuia.Tenis enitn tollit eummofitatem.C)uidà medi

H

cidicunt quodindí & citrini funtuniusarboris.Ftcitrini (unt illi qui (ant im

"

maturi . Indi uero,maturi, Qui frigidifunt & ficci in primo gradu , Chole;

[

ram rubeam exuflam etiam utrang; purgant & confortantftomachum,

Kebuli untqui nafcuntur in infula Indize,quae Cebula nuncupatur.Qui

f

cateris mirobalants meltores fünt frigidi inprimo gradu, Cholerá nipram

purgant;aliosqjmalos humores,flomachum confortant,ualent contra has

morrhoidas.Quicum melle conditi flomachum cgnfortant,fuaeighumidi

^

tatis fuperfluitatem deficcant . Vnde uifus obfcuritatem propter fümumà

r

flomachouenientem claríficát.Sunt etiam utiles melancholicis,& hgmor^

rhoidas patientibus.

j

Emblicifuntpomaquafi pruna,äug cüdeficcan£ in füa arbore aut in alio

ramarus &

M

;oco,di uidunt tripliciteli, & ab offibus feparantur , Quorüfapo

| ponticus

|

VEOEGTRERUKPU NY

L-À

46

CöNSTANTI—NI AFPRICANI

Oticus eft, Natura horü eft fri'g. & ficcain primogradu , Stomachü &an ü

cófortát, haemorrhoidas habétibus fubueniüt, capillos cofortant ne cadát,

Cufcutediuerfarü uirtutü efl. Habetenim amaritudiné & ponticitate, &

eft calidáin primo gradu,ficcü in fecüdo. Vnde cum fua amaritudine,fuady

ponticitate, eflhumorü attenuatiud, maxime cholerg rubeze, Oppilatione

epatis & fpf-enis &fellis aperit.flommachü cum fua amaritudine & poticitate

cofortat, Venas & uafa à putridis humoribus purgat.Cü oxyfaccharo bibi,

tü coducit diu febricitátibusmaxime pueris,& hemitriteo ueteri laborátib.

Agaricus duplexefl, mafculus uidelicet & fcmina , Laudabilior tamen

ellfcmina.Cuius forma ficdionofcitur.Intusin ea fruflrà inaeniütur, unü

fuperaliud pofitá, Mafculus uero eft rotüdus intrinfecus &lenis. Q ui utri

in príto gradu calidus eft & fíccusinfecüdo. Giroffos & uifcofos humores

attenuat,& diffoluit & phlegma purgat. Eftetíam cotra uenenum.De quo

exagíü unum potatü ualet contra dolore epatis, inflationé & Granguiriam

&renumdoloré,& i&eritii, & matricis dolores eiusqy fuffocationc,& cutis

linorécurat, Cum (apa datus prodeft uulnerato pulmoni.Cü oxyfaccharo,

fplenistumore diffoluit. Gal, mundificatiuü effe dixit,& oppilationis uiíce^

rum aperitiuü,Ideo (l cótra iterícia de oppilatione. Valet etiáepilepticis,

&febricitantibus cüm rigore occurrit, Iíchiaticis & artetico dolori occur^

rit,menfirta protiocat;eroffám uentofitatem uuluz diffoluit , Curat etiam

omnem dolorem qui eftintrácorpus,

Eupatorium calidum in ptimo graäu,fïccä. in fecundo,Extenuat & mái

dificat, Vndedolorem epatis tititigat,duriciam éras foluit,& oppilationeri

eius aperit. Cuius Frondes piftate cuaxügra porcina uetüfliffima,ualet con^

trauulnera adfanandüdifficillima. V nde Gal, Eupatoriü curat diuturnas fe

bres,maxime quartanus dixit Diofcor. Pro eupatorio ponédüm afar equo

pondere;aut abfinthium,Semis tamen pondus abfirithij;addatur.

Chamomila cal. & fic.in prímo pra.eft,attenuas & riolliésj& diffolucs.

Fródestamé & flores,& radices,equalesin uirtute funt.C'ug potui data,aut

ín aqua dectoctionis eiusmulieribus fedetibus meflrua prouocabunt, Mu

lieres etia difficile pafturientes iuuat, Vrinà prouocat,lapides expellit;infla/

tioné& dolore ilij diffoluit, éteríticia & epatis doloré curat. Cuiusetia apo

zema maxime dandü efl cum melle coctü peripneumaticis , epaticis, &ad

mundificationem totius corporis. Oleum eíus ualetcontrafebrem periodi

cam,fi exeo epithimetur,Si maflicetur ulcera oris fanat.

Papauer fri. & fic.ina, gra.Succus eius ct oleo myrtino mixtus, capillos

denigrat & cofortat,Collyriü ex eofactü pannos oculoru müdificat, Kadix

eius maflicatahumores capitis p nares purgat- Succus ppinatus uenasmun

dificat,morpheà curat,meflrua & urina accelerat . Cu fapa coctus & oculis

cataplafmatus apoftema diffoluit, & puftulas in eisfanat , uifumGg clarificat,

À

Galenusz

| Caffía fiftula mediocris eftinter calidum & frigidum , Vnde

Medicinaïx

oA RRÓ—

DE GRADIBVvS LIBER

547

M*editïna t

emperata aequali compofitioni uel complexioni fimilis negin

Calidum,neg;in frigidum & humidum & ficcü poteft iudicari.Proprie cho-.

)

leram rubeam purgat, acutmen fanguinis extinouit,& apoflema ex eo geni

tü di[To!uit.Garg

arizata apoücmz 2ula & fauc:'ü gurat,prgcipue Íimifceae

tür cum fücco firingni,

Mianna inter calidü & frigidütéperata laxatuentrem , acumen febfx'um

extinguit,pectora humefacit,cholericis & calidis natura conuenit,

Ladanum ealidum eft & humidum in primo gradu,omniía uenarum ca

pitaaperitiapoftema tnaturat;dolorem uulua mitigat. Etfifabttis fumige£

ex €o fecundinam producit, Cum myrrha mixtam,& oleo folutam myrt, —

ä

fio,atq;pontico uino,capillos eonfortat. Co&tum cum oleo rofeo auribusó :

diflillatá;omnem tollit dolorem,Cum ueteri bibitum uíno folutione phleg

tnaticam arcet;NNonnunquam immifcetur cum medicinis doloris tmitioati

*

uis, & cam medicina tuffis curatiua;

Cardamomi duo funt genera.Eft enim maíus & mïnus.VtEäq; ealidutà

& ficcü in primo gradu. Sed matus minoris caloris,& minoris ponticitatis,

& magisodoriferü. Ideoty flomachü conforat,digeflione adiuuat. Cum (v

rupo rofato bibitum cholericum uotmitum arcet.Cum mafliche, & lieno

aloés, &íucco métz potatam phlegmaticum uomitum extinguitmaxime

ficum (uis corticibus potetur, Cortexenim flipticior eft (lomachit confor

1

tatior.Minor maiore cófortatior eft, Gdn*xachiäg magis dioeflinam uim ad,

tuuat,humiditatem pedtorís,& gulz,flomachiG,deficeat.

/

Cacollz ualet ficut cufcute, calidum eft & fccum in primo eradu. Citri

nam aquam atg; hypofarcam curat.Epar confortat, & odoriferum ru&tum

penetat.Succus eius hydropicis choleram non habentibus, couenit.In flo^

machotamen quía aliquantulutn eftuifcofum mutatur,

Liquiritía téperati caloriseft.Minus tamen quàm calor naturalis, Hume

&at moderate,habet aliquantulü dulcedinis,proinde ualet tuffientibuspe:

/

&us,guttur,& canales pulmonts humecat, fitim mitigat. Apozema eius

decottionis cum penidijs mixtüin modum ele&uaríj compofitum pe&ora

/

inüdat. Codtain aqua cü recens fuerit, & faccus extractus ab ea acdeficca/
