drach;s; colocynthze,

maflichis; caffize,fpicze, cínam omi;gariophylt, zin

giberis-;a-nifï.ana.fdrach.l.&

s./fac pilulasin modü piperis,A da drach.5. cá

epithimafaciendum eflin

aquaca

lida, Pofthancmundificationem capitis,

alidum, & diffolutiuum,ficut nardileon, caftoreleon, pyre

eadem puppi C

theleon,fefameleon,

fatfüceleon laurinutb,fambucinum, & fimilia, Simi/

lit'e'??c'atapiafma defina

pi,eüphorbio;tetn'peratis cum fucco rutze, uel deca

llorüm,cum acetotemperatis. Cataplat

floreo,& cinerehumanorum capi

153 loannis Damafceni ualetlethargicisymentem acuit,Kecipe fmapi;, py

fethrü;afphodeli, ana.

drach.xs. caítorei, euphorbij,ana. drach.7. tépera

cám famfucifucco,pupim cere

briindefepius ungito.Stemutatio cum feli/

te fiat,uel cutm códift,uel cafloreo.

Gargariffmum cum finapi,origano,py

,galagga,& fimiliter cum hiera picra,

& pxymelle fcyl^

rethiro flaphifagria

litico,& aqua calida. Propria huius

morbi medicina,potio eft anacardipa,

Sifolàfitanacardiü, mediam drach,

fmaqu;nxqg die drach.r.& ietunus bibat,

a.ccx'Pl'at.

x

DE MORB, COG, ET CVRA'T. LIE,

YT.

35

àccipiat. Vtatur diatrion pipereon, diapalanga,diacofin trifera máena,Si

inueteraícit infirmitas, de cafloreo detur quotidie drach.x,cum calida. Vn

gatur puppis capitis, Naribus quogiidem apponatur . Sternutatio fimiliter

fiatcum cafloreo,condifi,nicella;pipere,& fimilia. Maflicet thus cum pyre

thro,uel origano,uel flaphifaería, uel cortice radicis caparis, Accipiatoxy

]

mel,melicratum aromaticü . Abflineatà fcarificatione, & in puppicapitis

maxime,& à fructibus,& cibis humidis,& frl'gidis omnibus,

! Beexpergefactione à fomto.

Cap

xv"

p r r Y

a.»aN

bl

Ipatiaturpuppis cerebride phlegmate & cholera rubea cömf |

d

a.

LA

4*

xtis,redditur infirmus quafi mortuus,oculos tamé habet apef

ä

D! tos:animanullam moleflationem tolerat,

$.

5

715

Quiefcit cum phleg

5J mainfrigidetur & humedtet, expergiícitur à ficcitate,& acre^

dinecholerg rubeg, V nde Galenus:Intentio noflra in hacinfirmitate tnedi

canda,müdificatio eflcerebri ex his duobus humoribus fibi fubflantialiter

oppofitis.D'anda funt cathartica, uel quodlibetaliud fecüdum eum qui ma

gis dominari uidebitur.Sed fi funt equales zequaliter fíat & medicina, Poft

mundificationem puppiscerebri,lauetur cum aqua caput,ubi chamomila,

anethum,melilotus,(amíucus , & fimilia fintdecocta ficutuiola rofata & fi/

milia. Vngatur puppiscapitis unouento de myrrha fa&o, alo&,croco;rofa,

& fandalis, & menta, cum albutineoui,& oleo rofato uel aceto forti tem^

peratis . Vngatur & cum.chamomeleon, nardino,anethino,coflo, nigella,

&fimilibus . Mifceantur hisalia genera oleifrigida, (icutrofatum ,& uiola/

tum,& nenupharinum,

XVI.

Deflupore mentis.

Cap.

ET

PU.

j

Tupor mentis eft quafifornnus oculis daufis, qui duobus modis

hr

3l

fit:uel enim infirmus nimiü efl fomniculofus, uel parua,. INimia

[

i

í

fomniculofitas tribus modis conflat,uel de fola humiditate;ficut

eb

r

iiï pà

tiuntur,uel defola frigiditateficut in niué & glaciem cadentes fu»

flinent,ueldeutrog;fícut in apople&ticis tidemus,& letharoicis. Secunda

parua ícilicet fomniculofitas, no eft fomnus, fed quafidortmitantis pigritia,

quenon contingitnifiex debilitatione & diffolutione uírtutis.Hac infirmi

tas nunquam autuix curatur, utrum autem ex humiditate, aut ex frigidita,

tefit cerebri prguideatur, Pedes infirmíin aqua calida ponantur, & cum f

lefricentur. Chamomrla;rofa;melilota;in aqua decocta infirmo apponan

tur, ut per nares fumuseorum ingrediíatur, prora capitis illa aqua lauetur,

& deinde cumoleo rofaceo & aceto ungatur, Si exfrigiditate fit (ola,opor"

tetproracerebriutcalefiat cum aqua,ubi chamo?nila,centaurea,melilotä,f

ö:flamepghü,ruza,öc fimilia fint decodta, Qeinde ungat exmuf

celino, nat/

B 'dino

we

CONSTANTINI ATRIOANMI

14

dino oleo,& fimilibus. Si ex frigiditate & humiditate,infirmo exercitiü ine

iungatur, Sternutatio cum cafloreo fiat,& cum condifr, nigella,öc pipere,

quibus cerebrum comoueatur ,& calefiat , Sternutatio alia cum mufcelino,

&oleonardino.Odoretcaflorea,& rutam. Fumieatio fiat cülicinio;bom;

bycino prius accenfo & extin&o.Melicratüaromaticum,& oxymel dentur

ad bibendum cum firupo calamenthino, Medicetur haec infirmitas itidem

utlithargia,fed tamenin lithargia puppis,in hoctmorbo prora curetur cere

bri.Siex defedtione,& diffoluttone fit uirtutis.cum chamomilla utola &ro^

fa in aqua coctis,ungatur , CumG fandalis quoq;,& oleo rofato, & aquaro

fata. Ante ipfirmum dulcisfonitus fiat de muficorum generibus, Íicutcatm

panula, uidula,rota, & fimilibus; his enim anima condeledtatur,& ex dele/

&atione excitatur natura,

Cap

X(it.

1

Deuieilijs.

E

U

[oiareeft duobus modis, Vnü eft naturale,& uocat expefgefät

&tio fomni,uel extra naturá,& uigilig uocátur. Vigilie funt ex ni

A

z

j

|

H

p2

:f

mio motu cerebri, & exficcitate cholerg rubeg.fiue nigre,uel ex

non täþ;rato calore,uelexfalfis humoribus, uel his omnibus in cerebro na

fcétibus.Siex ficcitate (untuigilie,(equütur anguftie, & ficcitas ,& mutatio

coloris in cute. Siexcholera rubeafit ficcitas, fit color citrinis quia uigilize

cholerárubea mouétes in exteriora propellüt corporis-Siex nigra, fit color

liuidus.Si cü calorefit,fuccedütanguftie, follicitudo;alíenationes,cogitatio

nes.Si exfalfo humore phlegmatico fit,fit quies,& mentis fufpiciones,uigr,

lix., hec proprieagüt, ut fabftatialia ficcentmébra corporis, & perfectione

digefliux corrumpantuirtutis, Cum autem cibusin corporenon bene cov

&us fuerit, totusuelplurima eius pars malos chimos generat; unde eorum

palpebre,& facies tumefcut,colores mutátur,fimilesq cocreantur, Ofpor-*æ

tet ergo medicari feftinemus has infirmitates, quia maximarum caufe funt

affionum, Conuenit tamen prius cognofcere,fi ex cholerarubea fint uigi

fie:in hís enim laudum eflcaput cum aquaubi papauer,[actuce femen,uto

lz fint cocte. Sternutatio efl facienda cum oleo uiolato,& factucze fucco,ó

oleohyofcyami,cum fucco portulace. In fronte eius opium, faccarum,la

&ucg femen,hyolcyamus funtx ponenda.Que omnia debentpiflari,& cum

fucco portulacz temperari &inungi. Mulgeamus fuper caput eiuslacmue

lieris puellam nutrientis. Diofcorides dbat:Si fuppofiturà faciasexoleouio

laceouelexopio,fomnü gienit. Danda funt& cathartica, cholerarubeam

extinguentia.Danda funt & femina la&uce,papaueris,hyofcyami, in aqua

cocta, fi (int neceffaria . Sií uigiliz exficcitate fint, caufa eft cholerae rubee,

aquá iuuat capiti infundare, ubi chamomilla,melilota , anethü, cortices pa

paueris,femen malug, fimilia codta ,fi'nt,Po[ï rafum caput lac mulieris;uel

aíininum,

DE MORE. COG,

ET CVRAT,

LIB,

).

1$

afininü,uel pecorini,afperoimus. Sternutationes(ant faciende dela&emi

lieris,cum oleo defemine cucurbitze.Si uieilig funt de falfo phleetnate, fter

nutationes de oleo.crocino,anethino, chamomelino funt faciendáe, L auan

dum caputcum aqua,ubi chamomila,famfucus,anethum fint codta , Sr üi/

giliz excalido fint cibo;feu calida potione,medicamur prouttmedico difpd,

nendum effe uidebitur,cum rebus (omnum factentibus.Recipe opfj,cafto^

rei,croci hyofcyami,ellebori nigri,mandragorg,papauerts fcmen,oculibo

uis, xequali pondere,'undc fa&um puluerem mandragorz fucco debes di,

flemperare,quibus fuperimponendum oleum famfucinum quantum fufft,

ciat,& miffumintra uás üitreü in fole per dies decem dimittendum,& cumi

baculo quotidiemouédum , Poft colatoopium quantum fufficiat piflatum,

cum füprafcripto oleo efta

pponendi,&itemad folem per díes ro. aliospo/

nendum,& cutn bàculo reuoluéndü,fece colata,& iterü liquorireddita per

dies 10.iterü foli funtreddenda. Poflea partim de iflo,partim de muícelino,

nares & frontem llinies, Aliud. Rec.opij drach.10. la&tuce femínis,tantáde.

byoftyami,mädragorg,aö. drach.s.qua& piflata in libra fucei tnandragorae

funtapponéda:& ita (imulimpofita, & cü ipía aqua bullienti (intímmiteda,

&ibiexcoquéda. Quibus deinde 100.drach.olei firícint untadiungéde, &

tam diu excoquende,quo ad folum oleü uídeatur remanfiffe. Inde fronté &

caputunge, Aliud;Rec.opij, hyofcyami,mádragorg,pondus equale,fadtü

pulueréaque admifce,& foli per díes qw:nqg exponito,& frontéunge, Tro;

chiíci (imiliter ad idem ualent.Rec.hyofcyami, la&ucae femen,femen pop

ueris albi,ana.drach.s.cucumeris femen,portulacae femen,ana,drach. 2,&

s.opij,croci;an.drach.x.fa&um indepuluerem cum fucco diftempera ladu

cz, & factrochifcos un quemqj drach.x.dabis bibere unum cumierit dor

mitü,Similiter alterü cü lactefceming diftépera, & inde caputunei precipe.

!

DePbrendfiapoftemate cerebri.

Cap

Xviit.

»

IT

x

sv

u Hrenefisutabfolute diffiniatur, calidum eft apoflema, in

f

qui

«dz

M

bufdá cerebri pellieulis, quam fetper fequütur uigilie, aliena;

W

E.

Q

AUR

tiones, Aliquando ettà apoflemain cerebrieftíubflantia, quod

[ SW)

elfimum eft & moleftiffimü , Nafcitur duobus modis,uel de

incenfionecholerg rubez cerebrum afcendente , uel de ebullitione fangui,

nis in corde,cuius fumus cum afcenderitin cerebrum fit apoftema, deinde

uigilig & alienationes comitátur,& dolores.Cum autem morbus augmen

tatur ut adflatum pertingat, terribilia infirmus accidentia patitur , ficut fi/

tim nimiam,ficcitatem oris, nigredinem linguze, äfperitatem, tnoleftatio,

nem,anguíliam nimiam;defetionem,& fyncopin, mutationem natiue ctí

tis,faciet in non natiuam,fiue in rubedinem,fi (ampuis cordis fit cau(a, uelin

eimm'tgtem,»üäfi: cholerarubea, Ex maximauero p

artehecinfirmitas folee

]a

cOntipgere

L d

H

CONSTANTINI

AFRICAN!TI

contmoere hisqui nagno & fubito exercentur labore, & qu:mdo complex

Xio eftex calido & ficco, & maximetempore &fliuo.Fhrenefis qug ex qua

libetalia paffionenafcit,uel eftex phlegmatis apoftemate, uelex flomachi

paífione,fiue exmatrice, exquorum colligantia per neruos cerebrum pati»

tur, Membris in priftinum flatum redeuntibus,& cerebrum fanatur ; Alie»

natioilla quz ex (lotnachi contingit uitio;paulatim augmentatur. Poflqua

dolor quiefcit, febris extinguitur,morbus tamen non ditmittitur, in cerebri

lubflantia effe certificatur : unde eorum flatus debilis efl, &rarus. A liena^

tio illa quein aupmentatione febre eft acuta, ex fumo eft caputafcendente

acuto & pungence,febre quxefcente & alienatio quxefcxt« Siecontrario,cer^

tificacur apoftema efTe in cerebro,uel in fuis pelhculls. Galenus enim inquit

alienationé acutifequütur hutmores, pungitiui, prgtermama uel melancho

lia.Quatribus fiunt modis,uel in cerebri fubflantia, uel in flomacho,& ad

eumpertinétibus, ficuthypochondriacü infláturex cholera nigra.In phan

taímatibus & alqs accidentibus efldiuería , fed tamenin quodam commu^

nicantur,ut H:ppocrates in Aphorlfmo teflatar:Sitimor alicut immoretur.

fine caufa paffio eius eftmelancholia. Vnde omnes hanc paffionéhabetes,

line.caufa fepefunttrifles , Qui interrogati cur contriflentur , non habent

quidrefpondeant. Alij mentmortem, uel qualibet aliam rem patiuntur

irrationabilem , Alq amant mortem, & nimium defiderant eandem.Caalez

nus; Non e&mquxtmtrandum finigra cholera in fundamento rationabt2

lis ammg dominetur,uttimore & triflitia aut mortis fufpicionem patíatur,,

cü in corporibus exterioribus nihil fit timidius obícuritate , V nde fi aliquid

obícurürationalis anima operiat parté, neceffe efl patiés timeat,quia fecü

portatunde tímeat.Quod ergonos exterius ex obícuritate huius aéris pau

mur, neceíle eíl excholera mgra cü ad cerebrü uentat, melancholici patiat

tur, uelcum afcendat eius fumus,ficutin hypochondríacis uidemus. Suffi

cit nobis dixiffe:de caufa & tmentisalienatione , Nuncad thedicinam tran^

feundum, Oportet ergoantemorbi dominiü phlebotomarl phrenencos,

ut fangms extrahatur feciidum quod uirtus patitur; Íinon aliqua nobisob^

uient contraria. Poftdiminuttonem cumcathartico efl íübueniendum. Re

cipe oxyfcenicia, pruna;turubas,utolas, caffiamfiflulam, manná, & fitmilia,

Quotidie digeflio efl augmentanda,& incenfiocholerz rubez exnnguen»

da,ficut hoc cathartico ; Kecipe mannz, urolati mellis , caffi &fiftulze,ana;

drach.s.que colata,ieiuno dentur in aqua cucurbxtæ.Vefpere cüaquama

lipgranatidulcis & acidi, cum firupo, uel faccaro . Nutriendus eftcum ptifa,

na,faccaro,uel paneleuato cum amygdahs,& faccaro. Mifceat autemíetm

per cum ftrupourolato, uel de prunis, ueloxyfaccaro. Mittamus oleum ro

faceum fuper caput eius cum aceto,uel portulacgfucco,uelfemperuiux, &e

cucurbitze,cum oleo rofaceo ueluiolato , Ponamus fuper caputfrondes (a/

GC 1S,

DE

MORE,

COoOG,

ET CVRAT.,

LIB.

I»

17

licis,uel portulacze , Si habet uigilias, uncamus frontem & tépora cülactü

C& papaueris fucco, & oleo uiolato, Sternutatio fiatexla&e mulieris, &

oleo uiolato.Si ficcitas oris crefcat ,&lin

guz afperitas, lauetur os cü píyllij

aqua,& oleo utolato, &fimiliter lingua, In dotno ubiiacet.froides herba,

rum míttamus uirides,ficut falicum, myrti,rofze , Sipotionem bibere nori

poffit quam fumus di&uri ;clyflere mandamus fieri,de uiolis,hordeo mun,

dato, iuíiubis, furfure,in aqua coctis drach. 2. Ápponatur denitro unc,:,de

oleo uiolato faccaro drach. xo, & fiat quotidie. Melancho!icoruim opor^

tet cerebrum de cholera nigramundificari,fecundü qualitatem (ai cum ca

thartico, ficüthierà logodion, & hiera Galeni, & cathartico de e'pithym'o,

& (imilibus, & 3garico , Si morbus fit moleflus,uirtutem leuioribus prius

regadius,Pofltea catharticüdemus eis & abflinentia iniunga£de cibarijs &

éholerá genetántibus. Galenus : Oportet inquit in omni morbo confide,

rari ,qux medicina fortior fiue debilior ininitio debeat dari, Item dixit : Si

morbus adeó non fit moleftus, neque fufpicio habeatur,A debilibusad for)

q'ora äfcendatqr, &econtrario, contrari;s,[dem Iippoctates fenfit,

De cbrictate.

Cap.

Xix.

*1 »

Portet uinum bibentes quantitatetm ,uä qualitatem eauere,

LA

-

e

A

!

! quze eos ualeat inebriare , Confideret e

Tgo quüibet corporis

NAIJA,

3

!

fuiqualitates , & membra uoluntarium motum habentia, me^

moriam,& rationemfuam.Quuz (i uideat cito immutari & de;

xïitari,pr

seuideat;utipfe uino dominétur,& non uinü fibi, Ex groffoebrie

tasnafcitur fumo, & indigeflo, qui cerebrumn afcendat, ipfutn operit, (icut

nebulaoperimentum eft folis, & interflitiá eft mentis,& (ux fplendidae in

tentionis, Vndeomnia membradebilitantur ,& emolliuntür, Sitmiliter ner

ui acfenfus, & memoriaturbantur, intelle&us. Incipiatur igitur tmedicaris

Siebriofus calidae naturg fuerit,mittamus oleum rofeatum in Capite, & uio

latum,cum fucco cucurbitz, &portulacz cum aqua uíolata , Detür adbi/

bendum maligranati fuccus,cum (irupo: occupetur medicusin fomno re,

ducendo;utuini fiat dipeflio,poflea balneum temperatum paretur ,& cum

aqua calida pedes fricemus, cum fale, & oleo uiolato , quae fumum äcapfte

deponantinferius, Ebriofo uomitü prouocemus,deinde bibatabfinthium

cum aqua frigida, uel mentam,& abfinthíum cum firupo rofat.:o. Siquísaü

tem caufa ebrietatis dolorem patiatur círca praecordia , uomitum prouo»

cet,X pfyllium cum aquarófata potet,coitum euitet,& faturitatem ante &

poftpotu.Refocillandus eft cum perdicibus,pullis,portülaca,& aceto mali

granati citrinr utatur,malis quoqg granatis,mefpflis,malis, cotonijs, & fimí

libus, :iebriofusfueritfrigid natura,oxytmel eidetur, ante balneum, &

b5

pofï?

J.(«

18

CONSTAN'TINI

AFRICANI

oftbalneü dormlat,pedes fricetcum fale, & aqua calida, Optlmu eflabfin

thiumm ebriofis, (1 phlegmatlcx funt. Proprletate enim fua diffoluitur cbrxe

tas,unde i anteuinum uel cum uino bibatur, contra ebrietaté iuuare certi

ficatur, Nutri&di (untcü frictis & affatis rebus,& caulibus cum carne craf,

fa,uel caulibusin aqua coctis,cum obfomogaro, & oleo. Efl enim propnu

caulibus,utebrietas per eos remoueatur,& uxmfumum groffum afcendere

-

ad cerebrum non Pcrmlttunt.

De Amorc.

xx.

Cap.

"n

E

il

l

Mor qui zor dxcxtur,morbus incerebro conguus.ER antem mà

gnum defidertum cum niia concupifcentia, & afflicttone cogt

tationum. Vnde quídam philofophi dicunt;ipes efl nomen maxt

me delc&anoms deügnatluum Sicut autem fidelitas eft dile&tionis funda

mentum,ita & : ipus dele&ationis eft quldam finis, Allquando hutus atnoris

neceífitas, nimia efl nature neceffitas in multa humorum fuperHuxtæte ex^

ellenda , Vnde Rufus:Coitus mquxt videtur valere, quibus mgra chole;

ra &infanía dominátur:Redditur eis fenfus, & moleflatio amantium tolli^

tur,fietiam cum dile&tis loquatur, Aliquando etiam amoris caufa, pulchra

eft formofitas confiderata, quafiirifar confimiliforma confpiciat,quaftinfa/

nicanimain eaim, ad uoluntatem explendam Cum hecinfirmitas fortiora

ammg fubfequentla habeat,ld eft,nimias cogitationes,fiunteorü oculifem

per concaui,cito mobiles, propter anitrize cogltamones,(olhatudmes adin;

ueniendaea, & habenda, quz defiderant, palpebræ eorum graüces, citrini

funt ipforü colores. Foc ex caloris. fitmotu,qui exulgxhjs cófequitur, Püb

fus induratur, nec naturaliter dxlatatur ,neg percuffio fecadum quod opor/

tet cuíloditur. Si im coonatlombus profundat, actio animg & corpons cor^

rumpitur, quia corpus anitham n fua a&tione fequitur, & anima corpus in

fua pafflone comitatur, Galenus: Anime inquit uirtus complextone fequar

corporls Vndefi non amantibus fuccurratur, ut coontatxo eorutn aufera;

tur,& anima leutetur, in pafT onémelancholicam neceiTe eílincidát,& ficut

ex nimiolabore corporisin pa[ïïonem laboriofam incidunt,itidem ex labo

re ammgm melancholiam.Studio igitur fit curantibus,ne profundenturin

cogitationes nimras,uinum dandum temperatu &odoriferü,& audire ce

nera muficorü,colloqui dilectiffimis amicis, nitétes uidere hortos, odor:

n

ros,& fructiferos, currentem habentes aquam, & claram.Spaciari cum fce

mina, feu maribus pulchre forme.Rufus: Vinuminquitmedicina eft fou

tis,triflibus,tithidis,& amantibus , Cialenus: Quicunque primitus uinum

efLeducere molitus de üitibus , inter faplenmmmos eflcom putandus ZLe^

no dixit;Sicutlupinorumemaritudo tollitur,fiin aqua infundantur fic anta

mi afperitas ebibito uino in dulcedinem uerfa eft, Item Ruffus;INon fo»

lum

DE MORBs COGc, ET CVRAT T. LIB»^ L. s

lummodo uinum tem peraie ebibitum aufert triflitiam , fed &aliá uino fj

milia,ficutbalneum temperatum, V nde fit;ut cum quidam balneutr inote

diantur,ad cantandum animantur, Quidam ergo philofophidicunt, oni

tum effe quafí fpiritum, umum quafi corpus, quorum alterum ab altero i

uatur. Dicunt alíj quod Orpheus dixerit:Imperatores ad conuiuia me inüi

tant,utex mefe deledétur,ego condele&or ex ipfis,cum quo uelim animos

eorum flectere poffim,(icutdeira ad manfuetudinem , de triftitia ad letitia,

de auaritia ad largitatem, de timore in audaciam , Hzec eífl ordiniatio orga

norutm muficoru m,atq; uini,circa fanitatem anime , Quodperfectilfimum

effedignofcitur, fi boniconfocíj ageregentur , qui & in pulchritudine uz/

leantícientiauel moribus : Di&um enim deledatio efl maxima , utuinutn

bibatur, X colloqui fapiétibus. Galenus.Colloqui inquit fapiétibus fe aman

tibus , laborem elícit à metmbris interioribus , quod fi in hortis fiatlucenti/

bus,& odoriferis,& fructiferis,optimü & iocundiffimum fit.Sic autem eo/

rumloca ubifeffurifunt müda fint,& lucida;apponanturrofa, & myrta,fa/

ltces ,bafilicon, & (tmilia. Abebrietate caueant ,& cum oporteat, dormr

ant, poflfomnum uero in balneo dele&entur, cum aqua & aére tempera/

to, & lucido, neq; eis accedat quod animus abhorreat. Interropatus autem

quidatm à philofophis quare horribilis homo grauior effet quàm quodli,

betpondus,taliter refpodiffefertur;Homo inquithorrjbilis pondus eft ani

mifoltus. Alia uero pondera, anitnae & cor

poris funtcommunia , FHaec eü

gia mgdicing ;irca amantes exercenda,

De- fleriutatione;

Cáp

XX

* 4

,

$

a

Érnutatio de diuerfis humoribus nafcftuif.Aifquäncïo enimná

[*

t2

e»

tura operatur , cum humores adunatos fiue fumü fatagit ex

*»

X d

As

pellereá cerebro,quiiam uelfuntmorbi uel cauífuturiuitij:

l9 v

humanum enim cerebrum humidus eíl cerebris ceterorum

änimantium . Vndehumores adunahtur, qui cooperante natura inde ex/

pelluntur eum flernutationibus, Aliquando enim fit flernutatio ni morbi

non naturz expulfione,ficutin coryza uidetur , & in peripleumonia , Ali/

quando quog; magisfit aliidequàm ex qualibetinfirmitate , Canales énim

narium humanarum curtze naturz funt , unde cíto ad cerebrum nócitiua

extrinfecus üehïunt, Íicut puluis, frigidi;as aeris, fplendor folis, & fímilia,

Que cum ad cerebrum ueniarit,expelluntur à cerebro motu fuo continuo,

& inde fit (lernutatio . Quze fi diu permaneat , pofiquam cerebri expulfa fit

fuperfluitas , faccurritur lauatione capitis cum aqua ubi chamomilla, rofa,

hordeum mundum, G'fymþrium, & (imilia coáafint . Apponitur naribus

Siflernutantis caput

äaüïiggïuc;us,?gfus proprietate flernutatio aufertur,

-B 4

calidg

AFRICANI

20

CONSTANTINI

calidze fueritnaturze,eum olerofato, & utolato,& aqua rofataungatur. &

frigidg,oleumireos,&n igellz,chamomelion, & fimilia, capiti appgnc.

[

De apoplexia e7 epilepfia.

C4p.

2 CT.

H

ASSIONEM qua fubitohominescadunt, antiqui frequen

J

ter habuerunt,& peffimum morbum uocauerunt. V ulgus di

E

atl

E

"

citaccubatum,& iram dei effe. Vndeoportetutdiffinitio fub»

iungatur,& diuifio, & medicina fui exautoritate, Galen.Hee

inquit paffio quae epilepfía uocatur , humor eft frigidus , & humidus, quo

uentticuli cerebrinon perfe&te oppilantur, prohibens animam ad declaran

dam actionem fuatn , quoad naturauras cerebrinaturales illo humore ex»

opprlauerit. Eflautem epilepfia apoplexiæ uicina, Locusenimefl idem &

ä

materia unde nafcuntur, frigida eft, & groffa: fed tamen apoplexia totius

uirtutis per membra difcurrentis eft ablatiua. Epilepfia uero motuum eft

diflurbatio. Vnde medici apoplexiam paruam uocant epilepfiam , quae

tribusex caufis eft , uel ex humoribus phlegmaticis, uel melancholicis nz

Ícentibusin prora cerebri, uel ex uétofitate frieida, & groffa cerebro domi

nante, ucl ex humoribus cuipiat alij membro deminantibus, ficut floma

cho . Cum enim humor aliquis na(citur in his membris, fumus etus afcen

dit per neruos ad cerebrum groffitudine cuius uiz animantis fpiritus op»

ilantur, Vnde caducus morbus concreatur ,fineullis antecedentibus ac;

cidentibus, &ore (pumant . Epilepfíam exhumoribusin prora cerebriexi»

flentibus,timor & grauitas przecedunt capitis,& pigritia; & tenebrofitas in

oculis . Accidentiauniuerfalia , fenfus & uoluntaríj motus fuerit ablatiua,

mens corrumpetur,& patiens fpafmatur, fed tamen cito fanatur. Aliquan»

do pollutio, & egeftio hanc paffionem comitantur, & urina prter uolum

tatem emittitur. HHec paffio femper uenitdeterminata, Vnde Gafenus in^

d

uit:Epilepfia que crefcételuna uenit, fui materíam figuificat effe humidif?

mam, Omne enim humidü crefcenteluna habetincrementum . Qua ue

rouenit deficiéte luna, frigidiffima quidem eít, fed tamen parum humida,

Cum ergomagnahuius morbigenera,uel accidentia intelligantur, opor/

taliter medicentur:Incipiendum eftàcalefa&orijs, & diffoluentibus,& pur

gantibus humores cerebri,cum hiera Galeni, & fimilibus, Stomachicon

in quo colocyntha,& que cerebra agroffis humoribus purgent. Gagarift

máü faciamus cücalidis potionibus,hierapicra , Pluribus flernutatio cofert

cü calidis oleis, Caputeftlauandü cü eifde que in lethargia diximus.Cü pur

gatum effe caput perfe&iüïme certificabitur, cum fulphurea, uel fal( aqua

balneetur, magnoexercitio utatur . Bibat uinüpoflquam cxierit de balneo,

dormiat;poft Íomnüuero in balneü eattepidum & amenü quo animus de^

lectetur.5i clyflerizare opörtuerit,faciendü eítcü chamomilla,anetho,cen

sheriaca

;a'grga,tge-hïloto,colocyngþa, & fimilibus, Interuallatim uero det

tnaior

DBE MORB;;.COG, BT' CVR A T; LIB;

T.

21

j

fhator,& calida antidota dentur ficut anacardinái, diatrion pipereon, & fi,

toilia. D'iofcor, dixit: Epilepticus fi coagul lüeporis biberit, tuuatur; Simili

ter aftatnum epar fiaffetur ut bibatur, & eius unguli incenfz, da drach, 2.

&s.quotidie, Caprinü epar fidetur epileptico,epilepíia apparet, Proutidé

|

eixitpyrechrum accipiat, & cum melle diflemperet, quod fi naribus appo

natur, X collo fufpendatur,ualde tuuat , Cerebrü ceruinü cum oleorofato

;

accipiatur,& frons epileptici ungatur, Pili quog;canis albi nullà nigrediné

habentiscollo fifuerint (ufpenfi ualenc.Fel urfinum fimiliter fufpende.Fpile

pticus cum calidis eft nutriendus, quibus gro[Tx' humores diffolnuntur. Bis,

nelterin die manducec,uinum uetuftiffimum bibat (übtile, atq; clará , Ab/

flineat à late;caíeo, lentibus,betis,& caulibus, apio & (imilibus , Si ex flo,

macho effe ceraficabitur uothnitus eidetur,cü hierapicra (lomachus mun,

dificetur, & etiam cum aqua calída uel melle aromatico,& cum ab humori

bus.erit mundificatus, A debilioribus ad marora fecundum ordiínem aícen»

datur. Sipuerohoc contingerit,uel adole(centulo: his enim fzpius continz

git propter humiditatem corporis,quae duobus fit modis,uel de frigida 8c

hamida;complexione dominantecerebro, uel ex mala ordinatione diete. Si

inquam i initio natíuitatis fuerit, & mala complexio dominas cerebro caur

fa fuerit, & ipfa frigida;& humida,uel utrügfit, huiufmodi fanantur inpue

ritiaueladoleícentia,mutationibusQy eorutn cóplexiones in calidiores mu

tantur,& ficciores.Sr uero ab initio natiuitatis fuerit, uel h malo nutrimen,

to inceperitfreri, uelà quah'bet alia extranea caufa, huiufmodi oportet me;

dicari,ficüt diximus,& (ecundá quod eorum xitas, & uirtcs pauentur . Vn

de Galenus dixit; Peeoniafi collo pueri fufpédatur,ab epilepfia libera£, Te

flatur autem fe uidiffeoto annorüi puerü,hunchabétem morbü,& tamen

peconia collo etus eratfufpenfa,quae cum à collo caderet,ilicó hac infirmita

ze aexatus efl,qug cum appofita effet, liberatus eft, Galen.item inquit,à col/

lo fuftult& itidem ut prius cecidit,denig reddita collo, (anauit eum tertio,

Vndeintellexi, quia ex hac medicina pars humoris minoratur , & (í míni/

ma per odoratum intrat, loca fanatinfirma, Item percepi quía aérem in na

mram fuimutat meclicina,öcintrans'per nares,infirmos (anat,

Deindori apopiex:'4.

Cáp

Sl';'x'm.y

E r m

353 L omnes cerebriuentriculi impl&ätur humiditate folius fangui

d&

nis,phlegmacis,feu mixtortm cum alijshumoribus,& hacma

(!Q

à

teria oppilentur uétriculi cerebri, totins fenfus corporis, atque

c

AE : C

motus auferütur ,& efl quafi no intelltcens,neq; uidens,neg; au

Siehs öc qua

fiexanimatur, Omnis fenfus antme corrüpuntur,ni(i folus mo

tus thoracis in anhelitu.Quui fí aufera£ ,moleflior e& erauiorinfirmitas effi?

uius ma»

citar Infirmitatem ljanþ philofophi uocant apogiexiä magnam, c

[

gni*tucïoï

AFRICANI

2a

CONSTANTINE

gnitudo,fiue paruitas x qualitate anhelitus eft intelligenda. Sienim apople

&ici cü maioríanguflia;& quiafí c: impoffibilitate fufpirant, morbü effe ora

uiffimum autumant.Cum uerofine anguflia,fed ramen fine ordinationefe

fpirant, & aliquando quiefcunt,morbus quidem fortis, fed non priori eftír

milis. Si fafpiria fint ordinata; & non arigufticfa paruagftinfirmitas. Vnde

in Aph.Hippocrates: Apoplexiafifitfortis impoflibile eft curari. Inparua

;

ueronon

facilis efl cura.Srautem humores & capite ueniantin quálibet par^

tem,dextram,fiue finiflram;apoplexiam minorem uocant,& fecundumlo

cumubi eft,nomen eidatur.Quod fi coftipatioilla in unum tantü neruum

defcendat,fit mollicies in illo mebro cui neruusilleferuit.Si oppilatio n ner

uis fpondylis eft,in initío aufertur fenfus, & uolütarius motus à cerebro uev

nientes,& omnia fpondylia fuppofita,(enfu,& motu funt carétia.facies ue

ro fana. Sifacieitortura , uel mollicies intoto corpore, uelin aliqua parte

faerit,neceffe eftintelligi cerebrum oppilatü effe , ecminor apoplexia al

quandoeft leuis,aliquàdo dura,D'ura fermonem aufert,& uirtute,& uolun

&riümotütotius illiiá lateris, & maxime frin dextro fit;leuis quidem habet

fermonem, fed pai'va'e[ï uirtus, febfus quibufdam metnbris,imototiilliau

fertur, & maxime i fenfusuel motusin pedes defcendat, poft dies tresuel

quatuor,fiue in manus,pofl dies uiginti, feu in uicina in eodé neruo. Cum

hicmorbus ex humoribus groffis feu uifcofis nafcitur;preceperct antiquio.:

res noflrianteomria àpurgationibus humorü incipi, cum maioribusanti,

dotis, aut cá catharticis, ficut theodorithon;hiera Gaaleni,hiera logodion;

hierapicra,& fimilibus. Item ;cum tapfiz pilulze , fetidis pilulis, euphorbij

ilula?cum ínteruallo. Cum nullum antidotü dabitur, theríacam,focruge»

nam dabimus,& antidotàü anacardi,& fimilia , Sioportet clyflerizari, cum:

rebus fiat calidis , Gargariffmü cum finapi;uel melle, & cum pyrethro, fl

phifagria, hierapicra,& oxytelle füt.In capite faciamus epithitna de ane

thileo;de oleo caftorei,uelde oleoeuphorbij & ftmilibus, Lauádum efl ca^

jüt;collum,fi morbus in illis eft, cum aqua ubi codta fint chamomilla,ane/

thü;melilotus famfucus,feme tuniperü . Fpithima penamus in locano fen

tientia & inlocis calídis, Sternutationes dandze funt, fimiliter ut cerebrum

moueatur, Cibieorum fintcalidiffimi,uinum forte & uetus, Poft 2r, diem

balneentur, & poftbalneum uinti detur . Siexnoflra medicina infirmus in.

febres incidat,febris ipfa morbi Ht.perfe&a medicina, quia cum corpus ca«

lefiat, diffoluuntur humores , Si uirtus cuftodiatur, & plenus efTe uideatur,.

eft phlebotomandus , fed in etate magna , & uirtute defecta , cauendaeft

bhlebotomia. Sufficit enim altera medicina . Fetidae pilule ualentes, apo»

plecticis , epilepticis , paralepticis, arteticis , podagricis , groffz uentofita/

ti,iliorum dolori, neruofum dolori , & mol'iciei & menftrua prouocant,

cutg fe?

Reape 3123äs,bdcllij,colocynth;,fagapini,amoniacf,opopanacis,ci

minis,

p

COoG.

ET CVRAT; LIE.

T.

25

DE MORE

t

aninis,ana, drach.x. fiant inde paruiffime pillubze cutri füeco porri : Dentur

drach,2,& s.cum aqua calida . Quas fi plusuelis calefieri, & deficcari, iur

ge euphorbiii & caflored. Tapfig pillulze fimiliter ualetit. Rec, alo&sdrach;

10, mirobalani citrini drach. s.penidij drach. 2.tapfic,calatmi arommatici, zià

giberis.finapis àna. drach.1. & s. piperislongi, & nigri, coloöynthæ, ana,

]

drach.2. tempera cü fücco porri, à cum aqua calida,da drach, 3. & s, ütfü

)

pra..Pillulæ Ioannis Damafceni, Recipe hierapícra drach.is.zingiberis, f

papis ana.drach.1.& s.piperislongi & níeri drách, 2.tapfig, calamiaromd

tici,falisindici;afi.drach.i, &s.penidij drach.s.tempera cüm fucco bdellij,

& facpillulas dans drach.2. Alig pilul&é eüiphorbica, Rec.euphorbij,colo/

::

cynthæ,fcamoneg,bdelltä,afi.drach.z,am'o*üiawcï,fagapihi,opopahaci's,t"ui*

bith,af. drach.1.caflorei,farcocollz,aloes anifi;ifiafüichis,apij, feminis ci^

cutz,aü, drach.r, & s. téperacü fucco apij uel porri, dàns drach, 2, Fiterá

Ioan. Damafceni ualetad müdificandü caputde phlegmate, & apoplexidé

phlegmatice, paralyfi, molliciei,paffionibus oculorüi, K. turbith,drach.16.

chamadreos,flecados, ellebori nigri,ana, drach, 4.& s.aloes, colocynthae

ana.drach.s.pyrethri.longi pl'pgris,zïngiberis,:na.drach. 4.& s, cinamo^

mi,fpigæ,polij,Petrofelini,croc1,euphorbi]',ana .drach,2. piperis albi & ni^

,ri,cardanäoml,macls,aä.drach.s.agarici,golipödij,epitl?ytyi,;ana.dräch.

E

4 & s,abfinthij drach.ts.penidij drach .6.nigellzecaftorei;an.drach. 4. arí

flolochiz rotundz drach.5. fac pulueretm,adiungens mel quod fufficit, da

drach.2. cum aqua calida ieiuno, Aliud,Rec.turbith drach.c, fcamónez,

taplïg,mafh'chfs,zingiberis,gaïangg,fpicg,cinamomi,an'flolochiæ longé,

af drach.5.afari,carpobalíami;xylobalfami cofli,myrrhg ycroci, nucis mu

(catze,ana.drach.2. mel quodfufficit, da drach,c. cum aqua calida ieiuno?

puluis ualet fimiliter, Aliud,Rec.turbith,[agapinihermoda&yli,tithymali,

colocynthg,femim's cicutze,apij,anifi (lecados, acori,dia*gridij,zingiberis,

ana.drach.i.& s fac puluerem,tépera cum amyedalino, da drach.2. cum

aqua calida . Oleum Ioannis Damafceni, ualens paralyticis, apoplecticis,

epilepticis, fifiat inde unguentü, uelflernutatio . Recipenigellae drach.2,

fuper laterem affatas & piflatas, ficat iedullas, deinde accipe aqua ubiiiv

fufam fuerit fceenugrecum per diem acnoctem,cola poflea & éalefac nigel

lam,& fac bullire bisuel ter. Deinde deponensàfocó permítte quiefcere,

uafculo,& repone.De^

.,u(nguopleü faper aquaappareat,;poftea collige in

indecaftoreum &galangam facin aqua coquere, & cola, mittensdrach.5.

prioris olei in aquam iflam, & dabisbibere. Alíud ualet paralyticis,apo^

pleticis,& omnibus frígidis morbis , Recipe omphacini olei drach.ir, et

phorbij uncias 7. caflorei, drachmas n. fac piflari, & i oleo coque forti»

ter , pofiquam refederit, dabibere cumaqua uly atifutm , & tmaftiche co»

artetico

&alint, Aliudoleum ualens ftigidfs Paiþþniþus, & gibbofitati,

dolori,

24

.CONSTANA'TINI

AFRICANIT

