Hn61_qt_2

— ”MU

eſtar.
nuttu
Nere.
Candnt,
. Ib.
ratorie,

edan.
X, G.
ote (n.
4 n
lnpet.

A ASSESSORATUM

kum pt.

in won-

——

.

.

l. N I11.

Azauon ilec.

Nok MA

ENNNNIN 5 WZ

CANDIDATO
KUM“

.RITIIDICII CAMERA-

is adhuc 1
pero de

EIS PRESENIATORIUM.

cvoD M *Eρo*dodG—iPIoIIFON.

DAMENYUM ESDT,
UBI

De MUNERIBIIS feu VIRTU.

IIBUS CANDIDATORUM,

NEC NON,

De RELATIONE ACTO.
RUIM CAMERALIIM.

geeeeeessosnseeeensaseessesese

EYZLARIM,

D Typi & Impenſi § Geor gii Erneſti Winckleri.

ANNO Mbeer«

8

Aitur
◻

Otmltte

1 que

ſenel.

eſti
Utruum

hobez

ð

Qe ⸗e ee Hee e eee e .&ο BGe
E ETS e E ESEEAE V
. 1

FPr F T. 1,17 1 r1 :4 :1 r1 r1 r1 7r1 7v171*½

lantum egibus & Exem-
& plis comperire licuit, Examen Can-
didatorum ad Aſſeſſoratum Came-
ræ Imperialis praſentatorum duplex
eſt: Unum generale, alterum ſpe-

Cciale.

. . . . .. . . .
§. 2. In generali , (1) tractatur quæſtio: An E& Eramen

zuando Candidatus praſentatus ad Examen aädmitten- dkt.

dus ſit? (2) Reſolvitur Modurs examinandi admiſßſum.
S. 3. In Icſolutione quæſtionis: An & quando
Cuanidatus praſentatus ad Examina admittendus ſit *
agitur de Impedimentis, propter quæ Examen vel planè
omittendum, vel ſaltem ſuſpendendum ſit. Quid enim
ſi quæratur: An publico laudatus vituperatus ve, an
ſomel repulſam paſſut, admittendi ſint? Ad quarum
quæſtionum Ullam reſpondetur, conſiderandum videri,
utrum ſecunda vel adverſa fama forte initium vitioſum

habeat, nec ne? puta, an per affectus amoris, odiive, an Confer.
per adulationes calumniasve, an per thachinationcs, cu- (1) . 15.

niculos, ſuſurrationes, auguria ſubornata, & . Cοαρit.
Ad hanc reſpondetur, nonniſi ex magna cauſa, id fieri
poſſe, ne aliter dicentibus illud inconveniens inde oria-
A 2 uurr,

N⸗.maorma Examinis Candidatorum

tur, ex contraria, eadem vel ſumili ratione ſemel admiſ-
ſum denuo examinandum eſſe, cum, ſi unum ſolum
ſpecimen non ſufficit ad non admiſſionem, nec unum

ſolum ſufficiat ad admiſſionem. Sed, S ſi de ſacto

u receptus fue-

non tantum admiſſus, ſed & cooptatus
rit? B. Receptionem talem pro invalida & nulla haben-

dam. Quid ſi receptus pluribus anniz in Oſcio Adſef

ſoratus ſteterit? B. Id, quod ab initio nullum fuit, ſolo
quidem temporis tractu non convaleſcere: Quod ſi ta-
men poſt receptionem munere Adſeſſoratus bene & ſine

querela funcus fuerit, nova Leg

ceptionem ejusdem confirmatam præſumi humanius

dictu eſt. Item, quæritur: An Candidatus praſentatus
forte per cale-n aet eer⸗ ſaſfragia Præſentatio-

nem quaſiverit? conf. Fritſch. de Leccat. Senator. con-

§. 4. In reſolutione modi admiſſum examinan-
di, tractatur de Examinis I. Sabjecto à quo, hoc eſt, de
Perſona Examinatorir. 2. De objecto ſeu materia cir-
ca quam, hoc eſt, de re examinanda. .

§. 5. In reſolutione quæſtionis Subjecti à quod
quæritur de habilitate Perſonæ Examinantis, e. g. An

ab amico inimicove ſpeciali &. Examen fteri poſſit?

dere debeannd

5§. 6. Objectum ſeu materia circa quam Exa-
minis eſt Vocationiz rectitudo. In Examine rectitadi-
è . vdʃ⸗rinG

gislatoris voluntate re-

An vero Candidati amiciwvel inimici Aſſeſſoreés ſocco-

—

asd Aſſeſſorat. Zudic. Cam. Imper. præſentator. 5

ni⸗ mnur Vocationi, attenditur, I. ad Praſentationem Sub-
Oüm LNiuantiam, 2. ad Juſtitiam ejnsdem.
ſa .. . §. Z. In Praſentationir, Talſtantia ſpectantur præ- Pr n.
A cipuè j. Perſona Praſentantis 2. Præſentandi Wodas. cn,
eben. †. In? erſona r cſent antis, occurrit quæſtio: An Praæſen- na.
h. Auam in Circulo Suevico, in Circulis Superioris & Infe-
i rioris Saxoniæ, item in Weſtphalico, nec non Superiori
HW Rhenano, deſuper diſceptatum fuiſſe dicirur. In modo
zi k praæſentandi, quæritur: An Praſentatio Ordinationi Ca-
nnnt merali convenienter facta ſit? Ubi videndum 17. de or-

nee dine praſentundi: 2. de forma literarum præſoentationis.
ℳ De ordine H ne poſterior ordine priori præ-

AE. feratur, e. g. Catholicus Evangelico, vel contra; Item,
I. t. Præſentatus à Præſentante poſteriori Præſentato à Præ-
fentante priori, in caſu nuuneri limitati. Forma litera-
d rum, inſpectis literis Collegio Camerali legitimè inſi-
l, mnuatis potiſſimum cognoſcitur. Dico, legitime inſinua-
AA. u, puta per Præſentatum ipſum, non per tertium, nec
„ per poſtam, ne falſo locus detur. Ideoque in caſibus
e Qiverſis Candidati novas literas præſentationis adferri
e. §. 8. In Zausſtitia Praſentationie, conſiderantur Praeue

Requiſita Eligibilitata ſeu Qualitates Perſonæ præſen- Gonu hn-
. tatxæ, quæ latinius Munera ſeu Virtut appellan- Menera
AA. tur. vid. Lipſ. ib. 3. Polit. cap. zg. ſeqq. ubi ſpectantur ſ. win

— 2. —

aiano- tum Sstatus, tum Vita & Mores, denique Fama ſeu

runma.

6 Norma Examinis Candidatorum

Honeſtas externa Candidati.
§. 9. In Examine Status, ad quæſtionem &a-
tuz refero generaliſſiné omnem quæſtionem Statns

cum Phyſici tum Politici. Phyſici, cum Sanitatir, ne

Candidatus laboret vel morbo ſontico, e. g. non ſit co-

cus, ſurdus, epilepticus, &c. vel vitio naturali contemb-
tum inducente, e. g. ne ſit monoculus, (quod Profeſſor

quidam Tübingenſis ſuo exemplo cxpertus eſt) luſcus,
gibboſus, claudus, & c. tum Ktalti, ne junior ſeniorve

ſit viris Muneri Aſſeſſorio conformibus. vid. Blum. Pro-

ceſſ. Cam. tit. . num. 35. Politici, e. g. Status Luber-
tatis; puta, an Candidatus liber ingenuusque ſit? de
qua Lipſ. dict. lib. 3. cap. F. Item Civitatis; e. g. ut ſit

indigena ex Natione Germanica oriundus, arg. Concept.

Ordinat. Camer. part. I. tit. 3. princ. ibi: Aus dem Reich

Teutſcher Nation gebohren / derſelben Herkommen / loͤb⸗
licher Gebraͤuch und guter Gewohnheit / nicht allein wohl
kuͤndig und erfahren / ꝛc. Blum. dict. tit. 7. num. 30.

An adhuc alii Domino Civili ſit obligatus? & c. Fami-

lie & Parentum, ne fortè ſit ſpurius. Patriæ; Digni-

Atis ; puta, Nobilitatis „vel Craduz Academici, per

tus, Concept. Ord. Cam. part. I. it. I. F. 2. bi: Aus der
Ritterſchafft gebohren. Item F. 2. Aus der Ritterſchafft
UðMMG gebohr⸗/

. oma Nobilitatis, Doctoratus vel Licentiaturæ, ah-
uinve legitimum probandi modum, docenda. Nobili-
tatiy, inquam, ut ſit Nobilis natuz, non noviter crea-

.
“

Giit

ator

—

gebo
u.

Antic
nequ
lo
10
Vilit
Ocd
00, 6

Iace,

cllaj

diern
ſoliti
Aud

Nec

Neal

demi
eſlent
intent
Pplene
Cich⸗
Cietat
Came
ept.
allerle

—

ſeu

1Ne.

tat

, ne

Ee..

tenp.
eſſor

llcus,

RiOrve

.. Pro-

Liber-

1t Ne.

ſit

Cept⸗

Reich

ad Aſſeſorat. Judic. Cam. Imper. preſentater. 7

gebohrne ꝛc. non obſtante caſu allegato apud Blumium
dict. tit. z. num. 32. quippe qui Ordinatione Camerali
antiquior eſt, ideoque ci derogare, vel aliquid addere
nequit, &, ſi poſt eam contigiſſet, nil niſi exemplum,

quod Romæ fieri non debebat, contineret, arg. l. 2. f.

de Offc. Præſ. junctis querelis Statuum in Inſtructione

Viſitatorum hodiernorum Obſervantiam Cameralium
Orgdinationi contrariam prudenter improbantium. Di-

co, CGradus Academici, h. e. Dignitati Doctoraliz vel
Licentiaturæa Auctoritate Sacr. Ceſar. Majeſt. ſolenniter

collata, non pradicati quaſi Licentitati, moribus ho-

diernis in quibusdam Univer ſitatibus Doctorandis tribui
ſoliti. Cum Dignitas Nobilitati æquipollens externa

Auctoritate Sacr. Cæſar. Majeſt. collata hic requiratur,

nec Teſtimonium Eruditionis Doctoralis internæ ſufficiat:
Ne aliter dicentibus neque Nobilitas, neque Gradus Aca-
demicus, deſideraretur, ſed Merita Eruditionis ſola ſatis

eſſent: quod Ordinationi Camer. non convenit, cujus

intentio ea eſſe videtur, ut Judicio Camerali ſuus ctiam

ſplendor externus conſtet. Fundtionum antehac à Can-

didato geſtarum: ne forte ſit excrementum alterius So-

Cietatis Civilis vel Collegii. Coonationis & Afſnitalis

Cameralis: ne ſit Procuratoris Cameralis Frater, Con-

—

cept. Ord. Cam. part. I. tit. y. J. 15. ibi: Es ſollen auch

allerley Unrichtigkeit und Verdacht zu verhuͤten / zween

Gebruͤder / einer zum Aſſeſſorn, der ander zum Procu-

ratorn, an unſer Kayſerl. Cammer⸗Gericht nicht ange⸗
. nommen

8 NDorma Evxaminis Candidatorum

nommen werden. vel Affinis ejusdem gradus, arg. dict. J.

Multo minus Pater vel Filius, aut Socer Generve: nec

enim ad Perſonam, ſed ad gradum Cognationis Affini-

tatisque & ejus Prainaitatem atque inde oriundam ccc

— .

ſuſpicionem, reſpiciendum eſt.
§S. I0O. In Examine Morum, conſiderantur Can-
didati Virtutes, cum intellectuales tum morales. Intel-

leltuales, puta Prudentia. Blum. dict. tit. 7. num. 5F.

Morales, cum Pietas, tum Probitas, ſecundum parti-
tionem ejusdem Lipfſii in Polit. dict. lib. 3. cap. 7.
§. 1II. In Examine Pietata tractatur quæſtio:
An Candidatus Religioni in Imperio Cerman. permiſſæ
(Conſtitut. Pac. Religion. & Iy oſephal.) addictus ſit &
convenienter vivat An vero Jectariur ſit? de uo
Concept. Ord. Cam. part. I. tit. 3. J. 4. & tit. 6. princ.

§. 12. In judicio de Probitate, præcipuè ad Sau-

ſtitiam, Temperantiam, Fortiüudinem, ejusque Filias So-
roresve (Cravitatem, Philoponiam, ol⸗zin

Alacritatem, Magnitudinem Animi, Modeſtiam,)

& Virtutes Homileéticas, attenditur.
S5S. 13. (l.) Ias itia utique omnem Probi Candi-
dati paginam facere debet: Quo pertinet craedegd.

ut ſoli Cauſæ, non Perſonæ, ſtudeat, nec ſit A

1/

ectibus,
iræ, odii, amoris, ſuſpicionis, adulationis, &c. erga Per-·
ſonam deditus. Lipſ. lib. 3. polit. cap.7. Eidem repugnant
occulta conſilia. id. Lipf. lib. 2. cap. 9. Crimen Con-
fſenſu, quod vocant Canoniſtæ a Tit. &. de DWemrgir

ti0 !

Temp

cſt, r
uelti
fum!
imped

(ontin,

Utque
entiu
Iitia e
incbun
Tuption
Citum

tiudin,

levitu!

tlalia el

ter. 2.

W

Ham lor
Ualn lo⸗

lecundhn

Luntia
Ul,

4 .
14 ,

orns
Lon mer

—
Al.
e: N.
Affi
undaan
eſt, præcipuèë ca, quæ circa cibum & potum verſatur, in

Ca.

Imel.

npart⸗
3 .
n .
ermi
de quo
Prigt:
dal ſe.

utque affectuum continens ſit. Ti
ventia Manuum, ne ſit avarus ve

Fliaso⸗

tAM,

CaNd-
„ „
4 1
1 ,
elgalel.
epanalt
nen Cur.
Gn

r.

ad Ahiſſerat Judie. Cam. Imper. braſentator. 9₰

Præpotentia, Oligarchia, quaſi-Oſtraciſmus, ſeu occul-

. Salcllld, . ub, e do
tatio rationum repulſæ & ſimilia. (2.) Ex ſpecicbus

Temperantie, ut eam præteream, quæ circa Venerem
occupatur, cuique contrarium vitium Ignaviæ genitrix

quæſtionem venit: cum nihil magis Aſſeſſoratui contra-

rium ſit, quam Ebrioſitas Guloſitasque, quæ & labores

impedit, & Arcanorum Collegii proditrix eſt: Deinde
Continentia Urisz, ut Candidatus ore ſit preſſo ſeu tacitus,
ſ. lib. 3. cap. y. Conti-
prodigus: quia Ava-
ritia æquè ac Prodigalitas Corruptionis Matres ſunt. Ne,
inquam, ſit Avarus, cum Avarſtia νροανι ſen Cor-
ruptionem pariat. Ne ſit Prodigus, quia Prodigalitas illi-
citum ad quæſtum & furtum generare ſolet. (3.) For-
tudimz huc pertinentes ſpecies ſunt, I. Gravitas: quia
levitas Ingenii & Morum Pietati æquè ac Probitati con-
traria eſt. vid. Acta Iſitat. plerorumque Vitiorum ma-
ter. z. Philoponia, h. e. Laborioſitas & Diligentia, ne
ſcilicet Candidatus laboret cooρι+ιiοα, h. e. ne ſit lgnavus:
nam ignavum pecus, fuci, à præſepibus arcendi ſunt,
ſecundum Poëtam: quo ſpectat Celeritas ſeu Præcipi-
tantia, quæ Peſtis ſuſtitiæ & Conſiliorum eſſe dicitur.
Lipſ. dict. lib. 3. Cap. 7. ». Conſtantia, Alacritaz &

.

Magnitudo Animi: ut ſcilicet Candidatus ſit dordatus,

fortis, conſtans, nec puſillanimis, Potentiam Partium
non metuens, exemplo Papiniani & ſimilium Juris Con-

ſulto-
.

1

10 Norma Examinis Candidatorum

ſultorum Romanorum, nec Calumnias verens, judicio
Apoſtoli Pauli, quo α οαιäς £— Hτναιοαο αο Can
eſt. Non tamen ſit confidens ſeu audax: cum metu nma
enim conſulendum eſt: Imperiti enim plerique ſtolidge α
feroces ſunt. Lipſ. lib. 3. cap. . 4. Modeſtia ſeu Hu- wn
manitas realis: ut Candidatus ſit placidus ſeu mode- miſu
ſtus, nec auſterus, contentioſus, contumax, non obſti- a
nati, ſed ſedati, animi. (4.) Ex Virtutibus Homileti- tod&
cis, Veracitas & Comitas ſeu Humanitas verbali emi- hoben
nent: ne ſcilicet Candidatus ſit mendax, falſarius, non tum
bona fide referens, ne ſit moroſus, diſſidii ſtudioſus, ſed lgnor
amicæ linguę. Quod verò Vrbanitatem, quæ circa 3
Jocos verſatur, quam Pagani Philoſophi inter Virtutes bt
retulerunt, attinet, ea & Apoſtolo Paulo diſplicet, & fa- Elh
Ceile in ſcurrilitatem declinare poteſt, quæ vel maximè Recep
ab Adſeſſore Cameræ, cui nihil magis, quam Gravitas babiln
Morum, convenit, aliena eſſe debet. Breviter: in Ad- Cand
ſeſſore Cameræ requiritur, ut ſit Homo non inhumanus, Recit
Socius non inſociali, Civis non incivilis, uno verbo, Cole⸗
Egregins, non Cregarins. Blum. dict. tit. . num. 3. Vedon
§. 14. De Fimäz ſeu Honeſtatis externa, re- d e
quiſito vid. Lipt lib. 3. Polit. cap. z. Cconf. ſupra dicta
F. .. Generaliter enim homines vitiis externis laboran-
tes ab Officiis Civilibus & Eccleſiaſticis, venerationem
uandam requirentibus, arcendi ſunt, ut ex Scripturis
Sers & Profanis docemur. ð

aæd Aſſeſorat. Judic. Cam. Imper. braſentator. I1
lc. §S. 15. Hic verò illuſtris quæſtio occurrit: Ad
emem Candidatus ad Adſeſſoratum Cameræ præſentatus Aiſfa-
mmm matus quidem, ſed de cujus Moribus ab' initio non ſa-
ſtonde te Gaſet, in Examine Worum non improbatus, ſed,
ſue non olſtante diffamatione ad Examen Eruditionis ad-
mod miſſus, boſtea omperti mali Moribus nihilominus re-
nob Sic, poſit *Ad quam reſpond. quod ſic: Cum Præſenta-
mit. tio & Approbatio talis Candidati pro ſubreptitia & nulla
Mem. habenda ſit, idque ob defectum voluntatis Præſentan-
ins, no tium approbantiumque, utpote cui nihil magis, quam
ols,AH Ignorantia, contrarium cſt. tot. tit. 6& ſf. &g Cod. de
ne itc Fer. S. FEact. Ignor. l. 116. F.x de Reæg. Jar. Facit. Con-
ies Cept. Ordinat. Camer. part. I. tit. 6. Ubi de Habilitate
R & Inhabilitate Adſeſſorum eorumque Remotione poſt
mim Receptionem agitur: Unde argumentum à minori Pro-
GCti babilitate ad majorem defumi poteſt. Quid igitur, ſi
Candidatus, poſt admiſſionem ad Examen Speciale &
Recitationem Speciminis ſui, Injurias adverſus totum
Febo⸗ Collegium, ſeminaverit, vel falſum commiſerit? vitio-
ve Sontico laborare Cœperit? . Talem hoſpitem turpi-
u1 us ejici, quam non admitti: Cum, quod Candidatus
lem, Eeligendus auſus eſt, Adſeſſor receptus multo magis auſu-
AX rus ſit: Ouid enim Domini facient, audent eum talia
lbon Servi? Virgil. in Bucol. Sed numquid diffamatio vel
nnN“ denunciatio ſola corundem criminium ſufficit: ſaltem
Eim ad ſuſpenſionem ſeu dilationem: ſubſiſto: cum nemo
cęcrxtra poſlſeſſionem Juris cujuscunque, in ſpecie, habili-
gl ð B 2 tatis

.: in A.
umnan,

22 Norma Examiniz Candidatorun

tatis ad officium, per ſolas inſimulationes conſtitui poſ-

ſit, præcipuè, ubi præſumptiones tantæ pro denunciato
militant, quantæ pro Præſentatis à Statu Imperii. Et

quia dilatio talis exemplo peſſima eſſet, neminemque

innocentem relinqueret. Secus eſſet, fi indicia prægnan-

tia criminis vitiive Sontici adeſſent: arg. F. de quiz au-
tem. Z. Inſt. de ſiſpect. Tut. à toto Collegio, non à qui-
busdam tantum obligarchicè examinata. 4

Examen §. 10. In Examine ſpeciali, de Candidati requi-
Bkeriale. ſito Eruditioni ejusque cum ſcientia theoretica, tum
Eruai peritia rerum Ziaclien, quæritur? Cujus utriusque Spe-
ationem Actorum Cameralium edere te-
netur: Quæ conſiſtere ſolet in recitatione Sptei Falti,
Erxtrabtus Actorum, & Voti ſeu Opinioniz ſuæ de Ju-
ſtitia Cauſæ, & ubique cum ad Verla, tum ad Rem

i“Can cimen per Re
didato-
2 n,

ipſam, attendi conſuevit, (ut ex iis, quæ de Relatione
Actorum Cameralium amplius infra dicentur, plenius

apparebit) conſequenter ad Candidati Eruditionem cum
in Philologicis, tum in Philoſophicis: quippe quorum
Inſtrumentorum ſubſidio deſtitutis ubique aqua hærere

ſolerc.

relpond quod non, ſi de notorietate Juridica ſermo eſt.

§S. I. Similiter autem, ut ſupra de judicio de
Moribus, hic quæri poteſt: An notoris Rudis ad Ela-
borationem peciminis admittendus ſit? Item, an RKa-
ditatir diffamatus ſuſpeltusve? Ad- quarum priorem

Ad poſteriorem verò reſpond. in dubio talem Candida⸗-
W tum

In

eſ

ad Ahe, rat. jadit. Cam. Imper. praæſentator. 13

tum potius ad Examen ſpeciale admittendum, quam
i ab eo arcendum eſſe, cum judicium Præſentãtis pro
. R LKchabeat. H
*R §. 18. Quod Relationem Actorum Ca- Ret
i u. Mmralium concernit: Sicut in Relatione quorum- imeraliam
igti cunque Actorum Judicialium ita in Relatione Abto-
rum Cameralium, cum de Præliminaribus ejusdem,
eqi. tum de Relatione ipſa, diſpiciendum eſt. ’MMG
,u S. 19. In Præliminaribur Relationis Came- RAbrioni⸗
leye⸗ ralis agitur I. de Exiſtentia cj'us, & quær. I. An re- clationis
Gere t. Verendum ſit? Si enim cauſa in Actis prorſus non in- Eriſemne.
H, ſKtructa eſt, planè non referendum eſt. Sin inſtructa: Relationis
edeſ. quær. 2. Quid referendum!? ſcil. Cauſa in Actis in- Sabſtantis.
d n ſtructa; quær. 3. Quantum referendum ſit ? Refe- Relationis
latone rendum enim eſt, quantum utile eſt, atque ad Rela- Qagantitas.
Penuns tionis finem conducit : Puta, modo tota Acta, modo .
encun pars corum, fortè vel il um, vel hunc punctum con-
uorum cernentia, modo priora ſ. primæ Inſtantiæ 5 modo
,hakett Acta Provocationis & ſecundæ Inſtantix. Referen-
dum itaque eſt pro menſura cauſæ inſtructæ, hoc eſt,
quatenus & in quantum cauſa in Actis inſtructum
eſt; e. g. Si ad Sententiam Definitivam inſtructa eſt,
Pro Deknitiva, ſin ad Interlocutoriam tantum, pro
Interlocutoria ſolum referendum: Si cauſa inſtructa
eſt tantum quoad Formalia, de Formalibus ſolis, ſin
quoque quoad Materialia, de Materialibus ctiam,
B 3 refe-

—

14 Norma Examini Candidatorum

Relationis referendum. Quær. 4. Qualiter ſeu quomodo refe- ”

Malitas: pendum ſit? An oraliter, an in Soriptis: An uni.
verſaliter & ſummaric tantum? An vero particula-
riter & extenſius? Siquidem SIòM
Relatio ipſa §. 20. Relatig ipſa duplex eſt, altera Uni-
Acerum. verſalis, altera Particularis? quarum utraque duas
habet partes; priorem, quæ in Narratione Conten- .
torum in Actis, h. e. Judicii ſeu Tractationis udicia-
lis Cauſæ; poſteriorem ,quæ in Voto ſeu Opiniene
de Rectitudine eorundem, conſpicitur. Quia enim n,
Relationis Actorum Judicialium Finiz in notitia Fa-
cti & Juris in Actis contenti conſiſtit, ideo Relationis 3
Actorum Judicialium, tanquam Medii ad cundem 1
finem ordinati, partes, quas dixi, duæ ſunt: in a
quibus tota Relatio conſiſtit. .
Reluis do. §. 21. In Relatione Ablorum Univer- ſe
a em ſali (I.) quoad Narrationem Contentorum in Actis,
ia Narrasio attenditur I. ad Verba: 2. ad Res: quippe quæ
Contento. Actorum Subſtantiam conſtituun. I
HH §. 22. In Verbis. Quær. I. Quàâ Linguä ſeu
Gt,e ag, Au Idiomate Acta concepta ſint? cum non in omni Di
Orunenv. Judicio cujuscunque Linguæ, ſed tantum Lingus
=ð certis (ut in ſudicio Imperiali Aulico & Camera, Ger
manicà & Latina) exarata Acta admittantur. Quær. 2.
Quo Cenere Orationi, c. g. an ſunplici? an tropi-·
co? veluti allegoricoꝛ: 4 ð .
§. 23. Res

——

3. Cenus Inſtantiæ, e. g. an ſit ſimplicis Querelæ, an

tur, c. g. quod S in re, vel ad rem, Dominii, Ser-
vitutis, Feudi,
Dico, Facti Species Simmaria ſeu Univerſalis: In
Camera Imperiali enim Compendium Facti Extractui
Actorum particulari præmitti ſolet. Quod Facti

ad Aſſeſſorat. Judic. Cam. Inper. praſentator. 15
= §. 23. Res in Actis contenta conſiſtit in Ju- EerActorun.
dicio ſeu Tractatione Judiciali Cauſæ. Cujus Judi-
cii referuntur cum Formalia hoc eſt Subſtantia, tum

.

Materialia hoc eſt Cauſa controverſa.

1, . ., Judicii For-
§. 24. In Formalibus Judicii referuntur, cnn . e.

1. Perſona udiciz ſeu Fori, cum primæ tum ſecundæ Kanna.

Inſtantiæ, ubi Acta ventilata ſunt. 2. Perſonæ Liti- Perſ. Fudich.
gantes, cum Principales, puta Actores & Rei, nec H
non Intervenientes vel Adharentes, tum Admini- Principalinm,

Dſtratoriæ, puta Procuratores dictarum Perſonarum. tum Admini-
ſtratoriarum.

. Cenus Inſtant.
Provocationis? 4. Cenus Proceſſus, e. g. quod ſit Ci- Gin Proceſ-
tationis, an Mandati &c. DM
8§. 25. In ejusdem Judicii Materialibus Toai dler.

terialia.

ſeu Cauſa referuntur Summaria Facti Ppecies, ibique Eatni Spetie.

oraliter 1. Cenus Facti, e. g. an ſimplex, an mixtum Genm Fani.
ex pluribus negotiis, puta inter vivos, vel ultimæ vo-
luntatis ſit? 2. Cenus Juris & Actioni, de quo agi- ean uau&

Obligationis ex Contractu vel quaſi.

Compendium cauſæ totius ſauperficialis quædam
adumbratio quibusdam dicitur: Malene an bene:
Jam non diſquiro, qui Nucleum, quam Corticem,
D H malo.

16 Norma Examime Candidatorum

chaſ ſen malo. (De Facto conf. Blum. Proceſſ. Camer. tit.
Pennm. Z . num. 22.) 2. Concluſio ſeu Petitum. 3. Ke-
õ v⅛aεα7. M
Totum genc- §. 26. (2.) Quoad Votum ſeu Opinio-

rale de RKetctita-

aine Comtene- Zémn de Rectitudine Contentorum in Actiz, h. e.

rum in Auli Oudicialis Tractationiz Cauſæ, reſfertur cum de Sub-
1. Frmalium. ſtantia Judicii in Cauſa, h. e. de Rectitudine Forma-
2. Atatetia Iium Jüdicii, tum de Juſtitia ipſius Cauſæ, h. e. Ma-

leum. . . . JRRi9.
terialiiam Judicii generaliter. S
Srlen S8S. 27. In Rolatione Ablorum Parti-
FTotorum

Pafszsha,., Olläari (I.) quoad Narrationem Contentorum

Nirraio in Actis, Teferuntur, I. Larticularis Facti Species.
Contenternm 2. Actorum Genera, & ſingulæ eorundein Partes.

, Ain 3. Keοιαι particularior defcriptio.
Particwlaris §. 28. Particulariz Facti pectes refertur in

Fäacli pecies.

Factum & fus Cauſæ ſudicialis omne oritur. Quod
de Facti Specie dixi, non ſecundum naturam rei, ſed
ſecundum conſuetudinem, dixi: In Camera ehim
Narratio particularis Facti Extractui Actorum parti-

culari præmitti ſolet, quod ſecundum naturam rei

ſecus eſt.
Genera Allo- §. 29. In Ceneribus Actorum, cum ad No-
e.⸗ mina Generum, tum ad Ordinem eorum reffectitur.
Nomina Ge- §. 30. Quoad Nomina Generum, I. quædam
nereww. Acta ſunt unius: quædam plurium Inſtantiarum.

—

Scriptis, ut Caput totius Relationis, quippe ex qui

ure

2, Quæ-

ℳ

. F
P.
dan

A6
tion
tion
teri
linn

pric

funt
ben
prio
tur
Droe
mer
mer.
trahe
Rep

priot

Ginn

pon

drato

irti.

Irun

ecies

artes.

tar in

a⸗
u
i,ſed
ehim
1

ANe
Ctu.
vdalun
arvun.

Qux.

V ad Aſeſſorat. Judic. Cam. Imper. praſentator. I7

2. Quædam ſunt unius Cauſæ ſeu Materiæ, quædam
plurium. 3. Quædam ſunt unius ejusdemque, quæ-
dam diverſæ Formæ Proceſſus. c. g. Quædam ſunt

Acta tantum Conventionis, quædam & Reconven-
tionis, vel Interventionis; Item, quædam ſunt Cita-

tionis tantum, quædam & Mandati, quædam & al-

Procuratoriis Acta priora tanquam Pars Actorum Ca-

terius Proceſſus, fortè Inhibitionis vel Compulſoria-
lium, ut in Appellationis udicio fieri conſuevit.

§. 3. Quoad Ceénerum Ordinem, I. Acta Ordo Gene-
un

priorum Inſtantiarum præ Actis Cameralibus refe-
runtur. In Extractu enim Actorum præcedere de-

bent Acta prioris Inſtantiæ; Et, cum totus Proceſſus

prioris Inſtantiæ relatus eſt, Acta poſterioris referun-
tur: Quamvis enim in Receſſibus Reproductionis
meralium nominentur, eadem tamen ante Acta Ca-
meralia extrahuntur & referuntur. Cumque in ex-
trahendo & referendo Acta Cameralia ad Receſſis
Reproductionis Adjuncta devenitur, Relatio de Actis
prioribus, tanquam de re jam relata, fit. 2
§. 32. In Partibus Actorum ipſorum atten- Tarter Alke-
ditur ad ſingula Scripta in Actis contenta. Quorum'“nm.
quædam ſunt Protocollorum, quædam Productorum.
8S.. 33. Protocolla in Camera verbotenus legi, Pratatele.
non extra hi, ſolenr.
§. 34. Scripta Productorum alia ſunt impe- Twdatte.
tratorum Proceſſuum, alia Propoſitionis ſeu Poſtula-
. CC. tionis,

18 Norma PExramini⸗ Candidatorum

Smpetratorum
Proceſſuum.

Peſtulationis.

tionis, alia Confirmationis ſeu Probationis, alia Legi-
timationis.

8. 35. In Scriptis impetratorum Proceſſunm

conſideranda I. Genus, puta, an ſit Citatio, an Man-

datum, &c. 2. Narrata. 3. Præceptum.
§. 36. In Scriptis Poſtulationi, cum ad For-

mam ſeu Genus Scripti, tum ad Materiam ſeu Con-

tenta ejusdem. In Genere Scripti, puta, quod ſit Li-

*

Carfrmmioni; §. 37. In Scriptis Confirmationi, cum ad

bellus Actionis, Exceptio, Replicatio, Duplicatio &c.

In Contentis Scripti, cum ad Fundamenta concluden-
di ſeu petendi, quæ vulgò Narrata dicuntur, tum
ad Concluſionem ſeu Petitum ipſum.

Formam, Qualitaten & Cenus eorum „Puta, an

ſint Originalia „an verò Transſumpta an ſint Adjun-

cta, Inſtrumenta, Documenta Teſtimoniorum, Re-

lationis ocularis inſpectionis, &c. tum ad Materiam

ſeu Contenta eorundem. Dann in dem Extractu

Actorum muͤſſen nicht nur die Schrifften extrahirt/

ſondern auch nach einer jeden Schrifft die darin alle-
girte Beylagen gemeldet ꝛc. und deren Contenta dem

es Originalia, vidimatæ Copiæ, &c. ſeyn/ quæ ejus

Contenta; hoc modo: In dem ſub Num. I. vel alio
befindlichen Klag⸗Libell ſagt Titius &c. Wann nun
der Libellus gantz extrahirt/ ſo wird geſetzt: Die in
Libello ſub Lit. A. befindliche Beylage iſt eine Origi-

Dal= .

Rec

uu

rite
lci
uur,

ude
Extractui inſerirt / auch dabey gemeldet werden / ob

line
Ven
expe
do

ad Aſſeſſorat. Iudic. Cam. Imper. præſentator. 19
. nal- oder vidimirte Obligation, Teſtamentum, &c.
hujus Tenoris, die ſub Lit. B. befindliche Beylage iſt
n eine Vollmacht / ſo von dem Mevio dem Sempronio
Ma. gegeben / per Subſcriptionem, Sigillum &c. mit ge⸗
mnugſamen Clauſuln verſehen. H
Ior. . §. 38. In Scriptis Legitimationi æquè ad Lek nwir
on. formam & materiam corundem attenditur; hæc For-
ltl.mula: Die ſub Lit. B. beſindliche Vollmacht / ſo von
ρ.. dem Mevio dem Sempronio gegeben / per Subſcriptio-
den, nem, Sigillum, &c. mit genugſamen Clauſuln verſehen.
„kum §. 39. Kenoksrs particularior Deſeriptio kewenbe
Conſiſtit in Narratione particulari quæſtionis illius, d Patrur.
um dd cujus Reſolutione totius Cauſæ Deciſio pendet.
8. 40. Quoad O'otum ſeu Opinionem de V'um a:
Au⸗ Rectitudine Contentorum in Actis, h. e. Tractatio- Cemientoraz
m R. nis Judicialis Cauſæ; Refertur Votum (I.) particula- n Aclis.
era riter, cum de Rectitudine Subſtantiæ ſeu Eſſentiæ Ju- Vamer.
Nlem dicii, quæ Rectitudo Formalium Judicii vulgò dici-
rihit/ tur, tum de Meritis ſeu Iuſtitia Cauſæ, quæ Recti-
nde. tudo Materialium Judicii appellari conſuevit.
n den §. 4I. Inter quæſtiones de Judicii Eſſentia ſeu
den/ b PForrmalibus generalier quæritur I. aliquando de 1. De Er.
e Fine Actorn: an Juris ſui obtinendi cauſa litigatum atiaaeKinc,.
Neldo veniat, an verò Calumniæ Cauſa, utque alium vexet,
Unn I experiatur, contra tit. f. de Calumniat. 2. Aliquan-
Nen do agitur de Canſa Effciente udicii: an Judicium Ratione Ef-
. ee „ cientco.
0ee CQſ 2 (veI

20 Norma Examiniz Candidatorum

(vel Judices) conſtitutum ſit ab eo, qui ejus conſti-

iis, quibus Jus eligendi? an delegatum ſit ab omni-

Ranone Sab- 3. Quæritur de Qualitate Subjecti, cum incanti:

ſit: (quæ quæſtio Legitinnationiz dicitur) vel in ſpe-
*— cCie, ſi ordinarius, an legitime præſentatus, electus,
receptus: ſi delegatus fuerit, an poteſtatem delegatam

e. g. tempore juſtitii? Habilitati, e. g. an Judex ſit

lium. Principalium, puta, de Actoris & Rei, nec
non Intervenientis vel Adhærentis, Certiſicatione &
Idoneitate. Minur-Principalium, puta, de Procu-

curatorum debitè ſint legitimatæ? h. c. de Poteſtate
per Mandatum ſibi datà docuerint: Partim Habili-

eimn b. 4. Quæritur de Qualitate Cauſa, an in ea Jurisdictio
jecti. — Came-

tuendi Jus habuit: c. g. an Afleſſores præſentati ſin
ab iis, quibus Jus Præ ſentandi competit? an electi ab

bus, qui ad Conſtitutionem ejus concurrere debent:

jetti. 1216. , 2 P9 ☚ . – .
Enn zudican- Tlimn Litigantis. Judicanti, puta, de Qualitate, cum
. Poteſtatis Judiciariæ, tum Habilitatis: H Ju-
diciariæ, de quæ quæritur, an Jurisdictio Cauſæ, de

qua agitur, in Collegio Camerali ſubjectivè fundata

docere poſſit? vel in genere, an poteſtate judicandi
generaliter gaudeat: vel ſimpliciter, vel hoc tempore,

Tim Lingen- ſuſpeclus vel alias inhabilis? Litiganti, puta, de qua-
x. litate & auctoritatis & habilitatis poſtulatoriæ, Parti-
um litigantium, & Principalium & Minus- Principa-

ratorum, partim auctoritate, an ſcil. Perfonæ Pro-

tate, an ſint idoneæ? Blum. dict., tit.* r. num. I. TS.

ad Aheſorat. ſudic. Cam. Iinper preſentator. 21

—

. Cameræ objectivè fundata ſit: Seu an cauſa ſit Ca-
n meralis?: Quæ quæſtio cum ſuperiori, an Jurisdictio
id Cameræ in cauſaà ſubjectivè fundata ſit, conjunctim

omni. tractari ſolet, quia una ad alteram ſe refert. confer.

bent! Blum. Aict. tit. g y. num. 19. 20. 5. De Requiſitis Ratione Far-
auis, Proceſſas, an ſcil. omnia Requiſita Eſſentialia Proceſ- .
Culn ſus in judicio ſint obſervata? Blum. dict. tit. 2 . num.
i, ſu- 27. Requiſita, inquam, Proceſſus, I. quoad Citatio-
2,de nem. 2. quoad Libelli Oblationem. 3. quoad Litis-
Mndata Conteſtationem. 4. quoad Probationem. 5. quoad
nhe. Actorum Redintegrationem. 6. quoad Numeri Pro-
eltus, ductorum Determinationcm. 7. quoad Interventio-
girum nem vel Adhæſionem. 8. quoad Reconventionem.
candi 9. quoad Terminorum Judicialium Obſervationem.
ole, 10. quoad Sentemian.
ler ſt §. 42. In Relatione Eſſentiæ ſeu Formalium De Frmalbi-
eun. Adppellattoniz, in ſpecie reflectitur ad Appellationis cum i, hee.
Put. devolvendæ Interpoſitionem, tum devolutæ Proſecu-
cr tionem. Quoad Interpoſitionem devolvende, refer- Dgazd Devo-
,‚nc tur, an Appellatio per legitimnam ejusdem Interpoſi-
eNX tLionern rite inchoata ſit: An verò, defectu legitimæ
Nor. Interpoſitionis, ab initio non devoluta ſit? An, in-
o. quam, non devoluta ſit: quia non interpoſita eſt,
ltre 1. 4 facto appellabili, cum ratione Perſonæ gravantis,
d. tun ratione formæ ejusdem; Rarione Perſonæ gra-
„ Hvyanis, quia non illatum fuit ab eo judice, à quò ad
hce . . Cameramn appellari poteſt; Ratione formæ ſuæ, cum
r. e. . C 3 elſſen-

22 Norma Examiniz Candidatorum

eſſentialis, tum accidentalis; Eſſentialis, e. g. quia

non fuit Judiciale, formam Sententiæ Definitivæ ha-

bens; Accidentalis, puta, qualitatis Juſtitiæ, quia
Factum non eſt gravatorium, Gravamen Iniquitatis,

contra eum appellatum, cui & contra quem appel-
lare licuit. 4. Quia non appellatum eſt de cauſa ap-
ellabili, cum ratione quantitatis, tum ratione qua-
Hiatis, 5. Quia non appellatum eſt, vel non grada-
tim, vel non ſolenni appellandi modo, vel non intra

Quead Vioſe fatale interponendæx. Quoad Proſecutionem devo-

cutionem ét jus-

Aim. lutæ refertur, an Appellatio ritè devoluta legitimo
proſequendi modo continuata & finita ſit? An verò

devoluta quidem ,ſed ex poſt facto, defectu legiti-

mæ Proſecutionis deſerta ſit: An, inquam, devoluta
deſerta ſit? vel expreſsè vel tacità. Expreſsè, diſer-

tis verbis renuntiando Appellatiormi interpoſitæ. Ta-

citè, re ipſa & facto omiſſionis & negligentiæ, vel
uia non legitimè introducta, vel quia non legitimè
. finita. Non legitimé introducta, puta, omiſſione
I. Petitionis Apoſtolorum. 2. Requiſitionis Acto-

rum priorum. 3. Oblationis ad præſtandum Solen-

nia. A. Supplicationis pro decernendis Proceſſibus
Appellationis (ſeu Introductionis ſtrictè ita dictæ.)
5. Inſinuationis Proceſſuum decretorum. 6. Repro-

cauſamque appellandi continens. 2. Quia non 1 .
H eſt a eum Judicem, ad quem appellari de-
uit, ſeu competentem. 3. Non ab eo appellante,

ductionis

ad A WMeſſorat. Zudie. Cam. Imper. præſentator. 23
ductionis eorundem: intra fatalia legitima. Non
legitimè finita, puta, negligendo Deductionem Pro-
ceſſus Appellatorii ad finem: intra fatale legitimum.
§S. 43. Inter quæſtiones, quæ de Materia 2. Ve Mato-
ſeu uſtitia h. e. Rectitudine ipſius Canſæ ſeu Mate- Aa a
rialium, ſi mavis de ſure, ut rate, agendi Per-
ſonæ competentem ſignificat, ejusque Actione, mo-
veri poſſunt, generaliter tractatur I. de Exißfentia 1. Exifeuis
Actionis, an ex Facto in Actiz contento Adtori com-
Petat Actio? arg. tit. f. Quar. rer. Act. non datuͤarn
2. De Cenere Altionin, quænam ab Actore inſtituta 2. Genere,
ſit Actio? Blum. tit. gy. num. 23. 3. De Proba- 3 Tiobaiane
tione ejusdem generis, an Actionis ab eodem inſtitu-
tæ genus probatum ſit: Id. Blum. num. 24. dilct. tit.
ld quod probato Actionis Fundamento fit: in quo
anima Juris conſiſtit. 4. De Eliſione Actionis per a. Elfone per
PExcepttiones, an Actio per Exceptiones eliſa ſit? Id. Excephonc:.
Blum. dict. tit. num. 2y. Quod ſimiliter probato
Exceptionis Fundamento ſit. s. De Conſirmatione 5. Cenfrmatie
Actionis per Replicationes, an ſcil. Actio per Repli- "e per ephicetr
cationes confirmata?: 6. An per Duplicationes Rei . Iafrmano-
. . ne per Duple-
infirmata. re ner.
8. 44. Inter quæſtiones de uſtitia ſeu Recti- De Maeria-
tudine ipſius Cauſæ ſeu Materialium Appellationis, Res Sleri.
ſpecialiter quaritur, de Gravaminibus Appellationis..
§. 45. Atque ita in punctis cum Conventio-
nis, tum Interventionz, tum Reconventionur, referri

4

24 Norma Examinis Candidatorum Sc.

§. 46. Peracto ita Voto de Rectitudine Con-

tentorum in Actis particulari, tandem (2.) ſuccedit
*) onW . otum de eadem umwerſalé, puta, quid ubique-

de Rectitudine .
Camentorvun Pronuntiandum: Blum. Aict. tit. 3y. num. 26. vel

