ſanctam.⁊ notat glo.in dicta cle.aduerſus.vnde hodie im-

peratoꝛ nou recognoſcit imperium a populo romano qui il
ud acquiſuit per impꝛeſſionem ſine aliquo coloꝛe iuſtitie.

ſed ab eccleſia a qua confirmatur ? coꝛonatur ⁊? deponuur

quando opus eſt in. c. venerebilem.de elec.⁊.c.ad apoſtoli

ce.de re iudi.⁊ eccleſie iurat fidelitatem ⁊ obedientiam.vt
in dieta cle.romani.⁊ per papam tranſfertur imperium de

gente in gentem. dicto.c: venerabilem. vnde conſtantinus

nil de nouo contulit eccleſie.ſed potius remiſit quod ſuum
erat. vt dicit no. Yo.de lig.in cle.romani.Et ſic non valet

ratio ad impugnandum illam donationem que habet impe-

ratoꝛem non poſſe diminuere iura inperij.de qua per glio.
in auc.quomodo opoꝛtet epᷣos.s.j.¶ Ex quibus omnibus

ſatis concluditur pꝛimum pꝛeſuppoſitum ꝙ romanus pon

tifex habet fundatam intentioneʒ ſuper vꝛbe toto ſuo ter-
ritoꝛio in tempoꝛalibus ⁊ ſpiritualibus.vt in dicto.c.funda
menta.ergo inferre neceſie eſt ꝙ quicunq; habet iuriidicti
onem in illo territoꝛio ius ſolum pꝛetendere poteſt de iure
ſpeciali cum papa ſucceſſerit in illo loco imperatoꝛis qui ſo
lus habebat ididem iuriſdictionem. apud imperaro
rem dunitaxat erat fons iuriſdictionis.⁊ ab eo tanqᷓ a ſon-
te enianvt poteſtates in alioſ.pꝛoceſſerunt enim poteſta-
tes inferioꝛes ex magnificenria ipſius pꝛincipis.vt in auc.ð

exhiben. reis.S.equiſſimum.⁊ in.c.j.quis dicatur dux.co/
lu.x.⁊? hoc notat ibi bal.⁊ meliuſin.c.j.de natura feu.⁊ in.c.

vno de pace iur.fir.vbi dicit omnis iuriſdictio ⁊ diſtrictꝰ
eſt imparatoꝛis de iure communi.vnde facit.vij.q.j.in api
bus.⁊ quod notatur per JYo.de lin.per alios in cle.paſtoꝛa
lis. de re iudi.ꝛ in dicta cle.romani.Et cum non conſtat in
hoc caſu noſtro quo iure ſpeciali pꝛogenitoꝛes iſoꝛum ha⸗
buerunt dicta loca ⁊ titulus ex tacita diuturnitate pꝛeſlumẽ
dus eſt.vt in dicto.c.j.de pꝛeſcrip.li.vj.⁊ per bar.in.l.cum
de in rem verſo.ff.de vſu.⁊ per Joã.an.in.c.peruenit:. de
cenſi. Bponet ? coniectura pꝛeſumere titulum. iuxta
n dicta.l. cum de in rem verſo.⁊ in.c.conſtitutus.ðᷣ

reli.domi.⁊.l.ſi tibi pecuniam.ff.ſi cer.pe. Atper bar.in.l.
cotem ferro.ꝭ.qui maximos.ff.de pubii.⁊ glo.no.in.l.j.ff.

de fuperfi. quc dicit ꝙ pꝛetium edis quatitas facit di
ſcerni emptoꝛes a conditione. ideʒ bo.tex.⁊ quod ibi
notatur in.l.ſi filiuſſamilias.C.de peti.here,. ⁊ in.c.perue/
nit de em. ⁊ vendi.Certum eſt ꝙ ſi ex coniecturis velimus
in caſu noſtro iudicare titulum neceſſario opoꝛteret dicere

ꝙ ſubeſt titulus feudalis.quia vt patet ex ratione factinihil
aliud iegieine pꝛopter vſurpationem que non eſt pꝛeſumẽ
da poteſt elici?⁊ iudicari.hic enim pꝛeſupponitur ꝙ pꝛoge/⸗
nitoꝛes iſtoꝛum ſe fideles ⁊ ſeruitoꝛes ſancte romane eccle
ſie ⁊ romanoꝛum pontificum pꝛo tempoꝛe appellauerunt.
Inſuper pꝛeſupponitur ꝙ quidam ex pꝛogenitoꝛibus veni
ens iſioꝛum ad moꝛtem qui habebat tres partes in illis bo⸗
nis.mandauit in vltima voluntate dictas terras teneri ad
obedientiam ? reuerentiam romane eccleſie a qua aſſeruit
ſe ac ſuos multa bona habuiſſe que verba clariſſime innu-⸗
unt ⁊ inferuntilla bona eſſe feudaliaꝭ Mam vaſſalli ꝓpꝛie
appellantur fideles.vt.in.c.de foꝛma.xxij.q.v.⁊ in.c.vno ð
foꝛma.fide.colũ.x.Et licet quilibet ſidelis.quia fides ſeu fi
delitas magis verſatur in iſto ↄtractu ꝙᷓ in aliquo.vt inquit
bal.in pꝛohemio feudoꝛum dominus quodammodo totali
ter ſe committit vaſſallo perſonaʒ.ſ.honoꝛem ⁊ bona.ideo
feudum a fide ſeu fidelitate dictum eſt. Et maxime hec pꝛo
cedunt cum ille in vltima voluntate mandauit vtillas bona
tenerentur ad obedientiam ⁊ reuerentiam ſancte romane
eccdleſie a qua aſſeruit ſe? ſuos multa bona ſuſcepiſſe. Nec
apparet ꝙ alia bona pꝛeter iſta habuerunt a romana eccle-
ſia.tenere autem bona ad obedientiam alicuius magis con
gruit nature feudi ꝙᷓ altero titulo ſpeciali. Ad hoc bo.tex.iĩ
dicta cle.romani. Nec obſtat ſi dicatur illa verba ꝙ eſſent
ſideles ⁊c.⁊ ꝙ tenerent ad obedientiaʒ romane eccleſie.ſu

erunt dicta cx quadam donatione quam ſolent habere bo-⸗

ni chꝛiſtiani ad eccleſiam.quia dico hoc non eſſe veriſimi-
le.quia ea que nõ ſolent ex deuotione ⁊ humanitate dici..?
poſſunt redundare in maius pꝛeiuditium non pꝛe ſumũtur
dicta ex affectione.ſed potius ex iure alteri competenti.iu
xta eleganter notata per Inno.in dicto.c.bonę. de poſtul.

pꝛela.⁊ per bar.in.l:.j.ff.de iti.aciuqʒ pꝛiua.⸗ Ad pꝛedicta

bis facit auctoꝛitas item ſi quis liberos.C.de natu.lib. vbi
dicitur ꝙ ſi habens liberos naturales videtur eos legi-/
umare.Yem confeſſio ſepius iterata facit ſidem licet ñ
habeat omnia ſua ſubſtantialia.iuxta tex.no.⁊ ibi per bar.ĩ
l.cum ſatis.C.de agri.⁊ cenſi.li.xj.facit tex.in.l.vnica.C.ð
plus peti.⁊.c.per tuas.de pꝛoba.cum ibi no. Mon eniʒ de
bemus hic pꝛeſumere pꝛeſcriptionem.quia nullum admini
culum eſt ve pꝛeſcriptione.nec de facili debet pꝛeſumi.qa
pꝛeſumeremus negligentiam romane eccleſie.vbi eſt tanta
vigilantia.in.c.j.de offi.lega.li.vj. Mec pꝛiuilegium mernã
continens donationem.quia non eſt pꝛeſumendum eccleſi
am donaſſe bona ſua.contra.c.non liceat pape.xij.q.ij.⁊.l.
cum de indebito.ff.de pꝛoba. Mec etiam dicendum ipſi
edificari fecerint ciuitatem ⁊ illa caſtra.quia in pũcto pꝛeſup
ponitur contrariuz.ſed etiam pꝛeſuppoſito ꝙ ſic eſſet nihil
ominus licet pꝛopꝛietas ediſicij pertinere poſſit ad edifi
cationem non tamen iuriſdictio quia illa reſidet ĩ territoꝛio
ſicut ſeruitus in fundo.vnde pertinet ad illum cuius eſt ter

ritoꝛium.vt in.c.j.v.ad hec.⁊ ibi per bal.de pace iur.firmã.

facit quod habetur in.l.pupillus..territoꝛium.ff.de ver. ſſi
gni.⁊ quod ibi notatur.Hinc dicimus ꝙ tota dioceſis ẽ ter.
ritoꝛium epiſcopi.xvj.q.vij.omnes baſilice.?⁊ quanquã aliꝰ
epiſcopus ibi edificet eccle ſiam nihilominus iuriſdictio per
tinet ad illum epiſcopum in cuius territoꝛio eſt.xvj.q.v.c.
j.pꝛeſumamus ergo feudumquod eſt magis veriſimile.⁊
plerunq; ab eccleſia romana conſtituitur ⁊ non eſt maximi
pꝛeiudicij.valet enim argumentum a communiter accidẽ-
tibus.in.c.j.⁊ quod ibi notat Jo.cal.de cle.non reſi.Et in
ſpicimus in obſcuris quod eſt veriſimilius ⁊ plerunq;ʒ fieri
conſueuit.vt in regula inſpicimus.de regu.iur.li. . r in
dubijs minimum eſtſequendum.vt in regula in dubijs eo.
li.Et maxime hoc dicendum fauoꝛe eccleſie ne perdat do
minium directum ſibi de iure competens.ar.in.l.ſunt per-
ſone.ff. de religi.⁊ ſupts ſu. Ex his concludo pꝛeſumen-
dum foꝛe hec bona eſſe bona feudalia romane eccleſie. vel
ex conceſſione antiquitus facta vel ex pꝛeſcriptione tãti tẽ
poꝛis. Nam ex quo iſti tenueruut illa bona vt fideles eccle
ſie videntur ſi titulus non pꝛeceſſit illud ius feudale ex pꝛe-
ſcriptione acquiſiuiſſe.quod fieri poteſt iuxta ea que legũ-
tur ⁊ notantur in.c.ad audientiam.de pꝛeſcrip.⁊ per bar.iĩ
l. cum de in rem verſo.in fi.ff.de vſu.⁊ in.l.quemadmodũ
C. de agri.⁊ cenſi. li.xi.facit.l.fi.⁊.l.emphiteotic.C. de fũ.
pꝛin.⁊ in ſimile per glo notabilem in.l.ij.C.de iure emph.
in ver.repellere in fi. Mon obſtant huic concluſioni ſuperi

—

is alle. in contrarium. nam pꝛocedunt quando concurrit ſo
la poſſeſſio longifſimi tempoꝛis ſine alijs pꝛoſequentibus
denotantibus alium contractum. vt patet ex pꝛedictis.
Acd ſecundum reſpondeo ꝙ licet iuramentum fidelita-
tis ſit a vaſſallo pꝛeſtandum hoc verum niſi a pꝛincipio fue
rit remiſſum.quod fieri poteſt.vt eſt tex.no.in dicto.c.ij.ĩ
ti.per quas fiat inueſti.Et quanquaʒ hoc non pꝛeſumatur

quinimmo niſi de pactis ſpiritualibus pꝛobetur pꝛeſumen

dum eſt feudum fuiſſe commiſſum ſᷣm communem conſu
etudinem ⁊ communes regulas feudoꝛum.vt eſt tex. in.c.
j. in fi.in ti.quid ſit inueſti.colſ.x.⁊ ibi hoc no.bal.tamẽ ex

lapſu tanti tempoꝛis pꝛeſumendum eſt iuramentum fuiſſe

remiſſum.d.lʒ.filius.⁊.c.peruenit.pꝛealle. Item potuit
tolli remanere feudum franchum ⁊ liberum.vt ſolum tene
rentur iſti iunamento.ad ea que habẽtur in.c.de foꝛma.de
foꝛ.ſideli.pꝛealle.vt ſentit ꝗo.an.in addi.ſpe.in ti.de pꝛe-
ſcrip.in penultima ⁊ vltima colũ contra que non apparet ꝙ
iſti aliquan do contrauenerint.Et per hoc patet reſponſio
ad tertium.nam videtur pꝛeſcriptum vt non teneantur pe-
tere inueſtituram.ſed ex ſola conceſſione obligentur ad fi-
delitatem.ſicut enim ex pꝛiuilegio poteſt hec ĩueſtiture pe
titio remitti.vt notanter pꝛobatur ex his que leguntur ⁊ no
tantur in.c.veritatis.de iureiur. Ita ⁊ ex pꝛeſcriptione ma
xime tanti tempoꝛis de cuius initio memoꝛia non exiſtit cũ
illa haberet vim conſtituti.dicto.c.j.de pꝛeſcriꝑ.lib.vj.⁊.l.
hoc iure.S.ductus aque.ff.de aqua coti.⁊ eſti. Vteʒ poſ-
ſet dici ꝙ pꝛeſuppoſito iſti fuiſſent pꝛiuati.tamen papa
videtur eis velle indulgere cum iſtud ſit inductum in fauo

rem dominij.vnde per hoc non excluditur quin ſit feudum

⁊2 quod ſtatutum eſt in vaſſalli odium non debet in eoꝛum
comodum ⁊ fauoꝛem retoꝛqueri.vt in.c.ij.de tranſſa.pꝛel.
ſatis enim eſt ꝙ quando hec bona non tenuerunt vt fideles
⁊ ſeruitoꝛes romane eccleſie.⁊ ad ipſiius obedientiam ⁊ re
uerentiã.vt.S.dixi. Ad pꝛedicta adde notabillem tex.cuʒ

ibi no.maxime per Inno.in.c.j. de releg .domi. vbi dicitur
ꝙ ſi non conſtat in cuius dioceſi eſt ecclena vel ſaltem du/⸗

bitatur per exercitium vnius actia certo epiſcopo pꝛeſumi.
tur illam eccle ſiam in totum ad eum pertinere ex quo nõ cõ
ſtat ꝙ pertineat ad alium. Et ſic per vnum actum fit exten
ſio ad alios.ex quo non conſtat ꝙ hec bona ſunt in territo⸗
rio pape.⁊ ꝙ pꝛogenitoꝛes iſtoꝛum tenuerunt vt fideles ec
cleſie debet dici quod ex toto iure feudi pertinẽt ad eccleſi
am romanam.⁊ ſic ꝙ ſint obligati pape ad ea que habẽtur
in dicto.c.de foꝛma.⁊ eſt ille tex.ſatis notabilis ĩ materia no
Ta Ex his poteſt clariſſime inferri ad ſolutionem alioꝝ
dubioꝛum. At pꝛimo nunquid ſententia lata per ſenatoꝛeʒ
vꝛbis in fauoꝛem matris venientis ex perſona filioꝛum pꝛe
moꝛtuoꝛum contra anſelmum filium ſuperſtitem.dico ꝙ ſi
mater dedurxit in iudicium illam cauſam vt feudalem dicẽs
ſe debere ſuccedere experſona filioꝛum pꝛemortuoꝛum ꝓ
partibus eam tangentibus.ſententia non tenet.quia cum
cauſa eſt inter vaſſallos de feudo domini feudi.iuriſdictio ⁊
non loci oꝛdinarij dat.dat enim lex hanc iuriſdictionem oꝛ/
dinario pꝛiuatiue ⁊ extinctiue ad iuriſdictionẽ oꝛdinarij. vt
eſt bo.tex.in.c.ceterũ.de iudi.Et ibi aperte boc tenet JIn-
no.hoſti.⁊ ceteri doc.ſequentes.ſaltem quando dommus
feudi vocat vaſſallos coram oꝛdinario.ad idem.il.imperia-
lem. .pꝛeterea.de pꝛohi.ſeu.ali.per SFre. w per gl. ⁊ bal.
Quinimmo non poſſunt vaſſalli etiam per expꝛeſſum cõ
ſenſum pꝛo:ogare iuriſdictionem alterius ommiſſo domi⸗
no feudi ſine ſuo conſenſu.vt notat glo.⁊ bal.in dicto.ꝭ.pre
terea.⁊ bar.in.l.j.S.⁊ poſt operis.ff.de no.ope.nun.⁊ in.l.
j.ff.de iudi.At cannoiſte in dicto.c.ceterum.⁊ videtur de
hoc tex.in.c.ex tranſmiſſa.de fo.compe.Reperitur ergo ſẽ
tentia iſta lata a non habente iuriſdictioneʒ.⁊ ſic nullius de
bet eſſe momenti.vt in.c.at ſi clerici.de iudi.⁊.c.ſi a nõ cõ
petenti iudice.per totum·aut hanc cauſam deduxit mater
non tanꝙᷓ feudalem ſed pꝛopꝛiam ⁊ pꝛiuatam.⁊ dico ꝙ te-
nuit ſententia in pꝛeiuditium anſelmi.quia non datur hoc
caſu iuriſdictionis defectus.nam lex dat iuniſdictionem do
mino feudi quando conſtat contendentes eſſe vaſſallos.?
de feudo contendere.vt in dicto.c.ceterum.⁊ ĩ.d.S.pꝛete-
rea pꝛealle./ Pꝛeterea ſicut currit pꝛeſcriptio cõtra vaſ
laltum licet non noceat domc ignoꝛãti.vt in.c.j.de capi.

coꝛꝛa.vbi per glo.⁊ bal.⁊ per Yo.an.in ti.de pꝛeſcripꝑ.in ad/

di.pꝛeal.⁊ per bal.in dicto.5.pꝛeterea·in .quero pono ita
dicendu

— — ☛ — —— — — —-⸗ N ———

r »

— ——

—
—

4.

ſ

dicendum ꝙ ſententia debet nocere vaſſallo qui neglexit
opponere peremptoꝛiam e conuen.feudi.ſed non domi-
no ſaltem ignoꝛanti.facit.c.ſuboꝛta.de re iudi.⁊.c.cum dile
cta·de conſir.vti.⁊ quod notatur in dicto.c.ad audientiam
NE his patet quid dicendum de iunbus pꝛime ſentẽtie
ic intro ad aliud dubiuʒ videlicet nüquid dicte dñe ma
tri iloꝝ pᷣmoꝛtuoꝛũ petenti executionẽ illius ſentẽtie lata ꝰ
anſelmum filium poſſit titus frater dicti anſelmi? iplius cõ
uaſſallus opponere ⁊ ipſam executionem impedire.⁊ qᷓqᷓ
pꝛima fronte videatur dicendum g non per mheoꝛicaʒ In
no.in.c.veniens.el.ij.de teſti.quã refert ⁊ apppꝛobat bar.ĩ
dicta.l.a diuo pio.ff.de re iudi.in eo quod dicit ꝙ ſi petitur
executio in bonis ab alio poſſeſſis non poxeſt tertius ꝓ ſuo
intereſſe impedire executionem cum poſſit poſtmodũ age
re contra iſtum nouum Poſ eſſoꝛem ſicut potuiſſet agere
contra tertium.ad quod facit.lis a quo.ff.de rei ven. Ita ĩ
pꝛopoſito cum dictus anſelmus poſſiderit contra quẽ ma⸗/
ter egit non videtur ꝙ titug tanꝙᷓ tertius ſe opponẽdo poſ
ſit impedire necunchen. Ad idem aliud notabile dem̃
Mno iecum in iure.de offi.dele.vbidicit nulli foꝛe tan
tam exceptionem nullitatisimpedire executionem ſenten-
tie.pꝛo quo facit.c.ſuſcitatus.de in ident Ki⸗ tamẽ
non obſtantibus mihi videtur aliter concludendum.⁊? pꝛi-
mo ad intellectum dicendoꝛum pꝛemitto.ꝙ dicta domma
nullum ius poteſt habere ſeu habet in dictis bonis.quoniã
cum ſint feudatalia ? feudum ſit paternnm. ſeu antiquum
iſtoꝛum pꝛogenitoꝛum anſelmi ⁊ titi mater nullomodo po/
tuit ſuccedere filijs cum quia femina taliter.niſi de ſpeciali
conceſſione doceatur.non ſuccedit in feudis.etiam ſi ſit fi-
lia vaſſalli.quod plus eſt.vt pꝛobatur in.c.j.de ſucceſ.ſfeu.

2 in.c.j.de ↄlie.lſeu.patri.in colũ.x.ſi ergo excluditur filia er

go excluditur mater.vt in auc.in ſuccelſ.ad tertul.quia ſi vĩ-
co vincentem te ⁊c̃.vt in.c.auctoꝛitate.de conceſ.pꝛebẽ.li.
Vj. E tem ex alio capite excluditur mater.quia aſcenden-
tes non ſuccedunt in feudo.ſecus in deſcendentibus.vt ꝓ
batur in· c.j.de non ſucce.ſeu.vbi tex.no. Excluditur ex
tertio capite.quod eſt de agnatis.vnde cum feudum ſit pa-
ternum non poteſt deuenire ad cognaros.quinimmo defi-
cientibus agnatis reuertitur qd dominum.vt in.c.ij.ð feu.
me.⁊ in · c.j.de ſucceſ.feu. His pꝛemiſſis ad pꝛincipale
queſitum dico ꝙ dictnstitus habet multa remedia contra
petitionem dicte domus. Dꝛimo enim poteſt oppo⸗
nere in vim peremptoꝛie.dicendo nullum ius ipſi domine
competere per pꝛedicta ipſius enim intereſſe opponere ne
altereretur natura feudi in ipſius pꝛeiudicium. Mam ſi di-
ctus anſelmus decederet ſine liberis ad eum perueniret feu
dum etiam contra voluntatem ipſius anſelmi.quia vaſſal-
lus non poteſt de feudo diſponere in teſtamento in pꝛeiudi
cium liberoꝛum ⁊ agnatoꝛum qui habent ſnccedere in feu-
do. Nam frater ſuccedit fratri in feudo antiquo.vt in dicto
c.ij.de feu.ma.⁊ in.c.j.de ſucceſ feu pꝛeal.⁊ ibi per bal.
tem poteſt opponere impediendo executionem ſenrẽ
tie.quia vt dixi ſua intereſt vt executio non fiat.quoniã cũ
iſta domina non veniat nec venire poſſit.vt vaſſalla ſed vt
extranea ⁊ tendat alterare naturam feudi. intereſt cuilibet
agnatoꝛum qui poſſet ſuccedere dicto anſelmo ab inteſtato

ne fiat executio.ar.optimum in.l.j.ij.⁊.iij.ff.de libe.cau.?

melius in.l.a ſententia.ff.de appel. ꝛo hoc facit tex.no
tabilis in.c.j.de inueſtitu.rei ali.qui dicit ꝙ vaſſallus poteſt
melioꝛem conditionem feudi facere.deterioꝛem vero non
ſine domini voluntate vel eoꝛum agnatoꝛum ad quas per
ſucceſſionem peruenire poteſt.cui coucoꝛdare videtur tex. ĩ

ne fiat alteratioſeudi. Oeſſat ergo theoꝛica Inno.item
cum matre poſſidet pꝛo indiuiſa.ſi admitteretur petitio di
cte domine poſſideret tautum pꝛo parte. Nam in diuiſio
ne rei communis contingit alienatio.hinc eſt ꝙ minoꝛ põt
pꝛouocari ſẽd herandr ad diuiſionem.l.penul.C. de

c.j.de ali.feu.pater.⁊ Kerkras ſatis pꝛetendit intereẽ

pꝛedijs mino.( Mec obſtat alia theoꝛica Inno.in.c.cum

in iure · quia pꝛocedit niſiexcipiens vełit pꝛobare nullitate,zʒ

infra tempus non pꝛolixum.vt plene no.per Jo.de lig. in
cle.j.de re iudi.⁊ videtur ibi tex. NHam ſi eſt ibi ſpecialis ca
ſus in quo exceptio nullitatis non impedit exccutionem ſẽ
tentie.ergo taliter habet impedire.argu.in.c.pꝛeſenti.ꝭ.de
pꝛeben.li.vj.⁊ maxime hec pꝛocedunt ſi opponeretur nul-
ltas ex imriidictionis deſectu pꝛoueniens. iuxta glo.nota/

bilem ? vulgatam in cle.j.de ſequeſtra.poſ.⁊ fruc.⁊ qð no.
bar. in.l.j.ff.quod vi aut clam. Inſuper dici poteſt ꝙ nin ti.
tus opponat pꝛo ſuo intereſſe.ſatis eſt incontinenti ſuperſi
cialiter docere de ſuo intereſſe ad hoc vt admittetur ⁊ ſuſ-
pendatur executio. N oſtea vero patent plenarie ⁊ in
debitis dilationibus docere.vt eſt tex.ſingularis in dicto.c.
veniens.el.ij.de teſti.⁊ ibi pee Jnnc⸗ autem poſſit op
poni exceptio declinatoꝛia contia ſenatoꝛeni ex pꝛiuilegio
condicendo ꝙ cauſa eſt feudalis.bal.in dicto.S.pꝛeterea te
net ꝙ ſic.ſed tamen non bene fumat.ſed mihi placet vna
theoꝛica que colligi poteſt ex dictis Inno.in dicto.c.cete-
rum.vbi notãter dicit ꝙ aut actoꝛ agitnoturaliter.ita ꝙ po
teſt compꝛehendi cauſa feudalis in bello.⁊ tunc poteſtex⸗
cipi ꝙ cauſa illa ſpectat ad dominum feudi.cum ſit feudalii
aut expꝛeſſe apparet qdᷣ non deducatur cauſa vt feudalis ⁊
tunc non poteſt opponi in vim declinatoꝛie.quia ex qno ñ
agitur de feudo vt feudo nec agens dicit ſe vaſſallum exclu

itur iuriſdictio domini. cum iura faciant eum iudicem dũ

taxat cum queſtio eſt inter vaſſallos de ſeudo.ita dicunt iu

ra pꝛeallega. Secus ſi inter vaſſallum ? tertium. vt no.gl.i

dicto.c.ceterum.⁊ ibi aperte tenet An.de but.⁊ glo.in di-
cto.sS.pꝛeterea.debet ergo opponi modis pꝛedictis. NDõt
etiam conira dẽʒ dominum opponi deſectus iuris ſui t viʒ
dilatoꝛiam ad impediendum litis conteſtationem quia vbi
concluditur per exceptionem actoꝛi nullum ius competere
vt contingit in caſu noſtro poteſt ſic dilatoꝛie.quia nemo ſi
ne actione experitur.l.ſi pupilli.S.videamus.ff.de neg gel.
⁊.c.examinata.de iudi.notanter tenuit bar.in.l.cum quere
batur.ff.iudi.ſol.Et per hoc videtur expeditum aliud du⸗
bium. Munquid poſſet opponi de ineptitudine lubelli. Itẽ
petitur diuiſio ciuitatis ⁊ caſtꝛum.fruſira enim querimuiſ
de ineptitudine cum nulluʒ ius ſibi competat per pꝛedicta
i autem hec bona nõ eſſent feudalia vel hec domina eẽt
admittenda aliquo iure ſpeciali.tuncnon putarem ex hocli
bellum ineptum. Mam ſi ſunt feudalia poſſunt diuidi.cnʒ
ius ſolum pꝛouideat diuidi feudum.quod ſonat in nomme
dignitatis.vt eſt ducatus marchionatus ⁊ ſimiles. PBecus
de alijs feudis.vt pꝛobatur in.S.pꝛeterea ducatus.in.c.im
perialem.de pꝛohi.feu.ali.per Jred.⁊ ibi aperte hoc tenet
bal.⁊ ad illam diſtinctionem debet reduci dicinm bar. in.l.
inter.ff.de admi.tu.⁊.l.ſi vni.als incipit pomponius.ff.de

.

ae ianagne legitur ⁊ notatur.in.c.licet de voto.
4

Ego tamen notanter dico vnum quod non reperio per
ios öeri. Agnod liceat in alioꝝ bonoꝝ diuiſione ſufſi
ciat vnum ex ſocijs pꝛouocare.quia nemo compellitur ĩcõ
munione eſſe.vt.C.ff. commu.diui.per totum.attamen ĩ
diuiſione bonoꝛum feudalium debent omnes conuaſſalliꝰ
uenire.⁊ concoꝛdare.als non poteſt ſieri diuiſio.hoc voluit
tex.ſingularis ſi bene pondereturin dicto.S.pꝛeterea du⸗
catus.in ver.ſi conſoꝛtes voluerunt ⁊c̃.requiritur ergo con
ſenſus aliquoꝛum.ad hoc tex.iuncta glo.ſepe.de ver.ſigni.
in fi.cum ille tex.permittat diuiſionem contranaturam fcu

di ocbet intelligi in pꝛopꝛijs terminis.nec eſt a verbis tex.

recedendum.vt in.i.non aliter.ff.de lega.iij.⁊ in.c.fi.de vᷣ.
ſigni.Si vero bona non ſunt feudalia tunc non video quid
impediat diuiſionem caſtroꝛum cum poſſint ſeparatuʒ vẽ
di ex quo non conſiſtunt in certam dignitatem ergo ⁊ diui-
i Bech reſpectu ciuitatis que eſt vnicus locus poteſt ma-
gis dubitari cum hec diuiſio contingat in pꝛeiuditium rei
publice cuius intereſt non habere plures dominos ⁊ terri-
toꝛium non diuidi. facit.:.ſi. C.ſi contra ius.vel vti.publi.⁊=
imereſt ciuium non mutare dominum.vt no. Inn.in.c.au
ditis.de pꝛeſcrip.⁊.c.inter quatuoꝛ.de maio.⁊ obed.vnde
poſſet attentari.etiam ꝙ ciuitas veniat in iudicio commu
ni diuidundo.ſicut veniunt alia bona qae comode diuidiñ
poſſunt.⁊ extat tunc pꝛocedendum.vt habetur in.l.ex offi
cium.C.communi dini.⁊ inſti.de offi.iudi.⁊ bal.in dicto.
pꝛeterea ducatus.ſentit quod poſſit diuidi quod vnus ha⸗
bet vſq; ad certum alius reliquum ⁊c.quod tame p⸗
us dixi eſt equius. AVcnio ad aliud dubium nunquid ute
anſelmus ceciderit a iure ſuo.quia fraudulenter alienauit ũ

excipiendo contra matrem. Et in hoc dico aduertendum

quod ſi tenemus illa bona eſſe feudalia diſpoſitio teſtato⸗
ris pꝛohibentis alienationem ſub pena.nihil in boc operat᷑
quia non poteſt vaſſallus in teſtamẽto duponere circa ſeu
dum · vt in dicto.c. j. de ſucceſ.ſeu. Item ſubeit iuris ꝓ⸗

2 O

55

hibitio quo ad feudalia.in.c.ĩj.de feu.⁊ in.c.j.de vaſſ. qii
contra dVnti loterr in..pꝛeterea cum ſi.vñ debemus hüc
caſum decidere ſm iura feudoꝛum.⁊ ꝙ iſte debeat perde-
re feudum.vel quod ipſo ſacto ceciderit a iure ſuo ſalteʒ re
ſpectu partis alienate fraudulentar.allego pulchꝛum tex·ĩ
c.j.S.callidis inſuper machinationibus.de pꝛohi.ſeu.alleg.
per Frede.quinimmo plus debent puniri cũ alienat ĩ frau
dem legis quam contra factum in fraudem hominis. ⁊ ibi
notat bal.⁊ pꝛo hoc notabilis ⁊ bo.tex.in ſimili.in.l.ſi liber
tas minoꝛem. ff.de iurepatro. Ex comecturis enim ap
paret ꝙ malitiole anſelmue non oppoſuit cum haberet ex
ceptiones ita paratas contra matrem vt patet expꝛedictis
facit.l.j.ff.ad turpil.vnde ſicut alienat his qui patitur pꝛe-
ſcriptionem contra ſe.vt in.l.alienationis verbum.ff.de v.
ſigni.adeo quod dixit glo.notabilis ĩ.c.placuit.el.ij.xvi.q.
iij.quod contra epiſcopum qui paſſus eſt currere pꝛeſcripti
onem contra eccleſiam poteſt eccle ſia agere· vt conſeruet
eam indemnem. de ſuo.ita ⁊ is qui exceptiões debitas nõ
oppoſuit.⁊ tanto foꝛtius cum in caſu noſtro iſte videtur fe
ciſie in fraudem. Mam ꝙ exconiecturis elicitur eſt euidẽs
vtin.l.licet.ff.de lega.j.Et idem eſt remittere quod clare.
l.quoniam etiam.ff.de calũ.in.c.veniens.el.j.de teſti.
Bhinc eſt ꝙ fideinſſoꝛ non habet actionem contra pꝛin
cipalem ſi ſoluit non oppoſitis exeeptionibus competenti
bus pꝛincipali.l.ſi fideiuſſoꝛ.ff.manda. Item videtur di
cendum ſi bona non ſunt feudalia. tunc incidit in penam te
ſtatoꝛis.cum vt.S.dixi alienans in fraudeʒ debet puniri ac
ſi directa via alienaſſet.dicto.S.callidum.⁊ in.l.non dubiũ

cum ibi no.C. de dree Waseed remanent expedita du-

bia omnia in effectu ⁊c̃.
. Con. xxriij.

Reſens dubium in effectu conſiſtit in ſta
tutum laicoꝛum.quo inter cetera contine
ur.vt nemo audeat ſub certa pena appꝛe
endere vel capere poſſeſſionem alicuius
beneficij vel hoſpitalis ſine expꝛeſſa licen
— tia dominoꝛum ſecularium. Et ꝙnullus
notarius ſeu teſtis interſit contra libertatem eccleſiaſticam
quo viſo facillime inferri poteſt ad deciſionem alioꝛum du
bioꝛum conſtat.dico ꝙ ſic.Id enim ſtatutum dici poteſt
tra libertatem eccleſiaſticam.quod tendit contra ea que cò
ceſſa ſunt eccleſie vniuerſali. generaliter vel ſingulariter
deo ꝙ a papa vel alijs pꝛinclpibus ſecularibus.hec eſt cõ
munis theoꝛica omnium doctoꝛum in. c.nouerint. de ſen
⁊re iudi.? approbant bar ⁊ bal.in auc.caſſa ⁊ irrita.C.de ſa
ſan. ecel addentes ꝙ etiam dicitur contra libertateʒ ec-
cleſiaſticam. ſi per ſtatutum laicoꝛum clerici efficerentur ti
midiores 2 laici audatioꝛes·per.l:.j.S.honoꝛande.ff.quarũ
rerum.argu.non da. ⁊ de pꝛiuilegijs tributis eccleſie per ip
ſum deũ.ponunt exemplũ de eo in dicto.c nouerint in pꝛi-
nilegio.vt ſola eccleſia admiſtret res n een N e

Aico. abb.

ſi imperatoꝛ. xcvj.di.⁊ de rebus eccle.non alie.c.fi.¶ Itẽ
vt ad eccleſiam dumtaxat ius ſtatuendi de rebus ⁊ iuribuſ
ſpiritualibus.vt in.c.de cap.⁊.c.cum ad verum xcvj.di.fa
cit.xij.q.j.duo ſunt genera.⁊.c.eceleſia.de conſti.⁊.c.bene
quidem.xcvj.diſti.⁊.xxxiij.q.j.quodcunqʒ ligaueris. Niĩc
eſt ꝙ ſtatutum laicoꝛum ſuper huiuſmodi potius dicitur ðᷣ
ſtitutio qᷓ; conſtitutio.vt in dicto.c.ſi.ergo reſtat manifeſte
concludere ꝙ pꝛeſens ſtatutum cum diſponit de rebus ſpi
ritualibus ⁊ eccleſiaſticis quoꝛum adminiſtratio ⁊ de eis iu
riſdictio pertinent ex pꝛiuilegio dei ipſi eccleſie vninerſali
2 ſuis adminiſtratoꝛibus vt ſupꝛa pꝛobatum eſt. [Iem E
contra pꝛiuilegium tributum eccleſie vniuerſali per roma⸗
nos pontifices cum ipſoꝛum canonibus.vt ſuper huiuſmo
di nullo modo ſit recurrendum ad ſeculares vt patet in.c.ij
de iuch.⁊ de offi.archi.c.vt noſtrum.⁊.c.ad hoc.⁊ dicto.c.
bene quidem.deo ꝙ etiam in fauoꝛem eccleſiarum non
tenent ſtatutum laicoꝛum.quod pꝛouidet diſponendo mã
dando ſeu penam addendo.iuxta ea que notantur plene in
dicto capitulo eccleſia.de conſtitutionibus.⁊ per Joan⸗
nem an.⁊ Hoſtien.in.c.ſina.de ſol.⁊ Jo.de lig.? Anto.
de bu.in.c.quod clericis.de fo. cõpe. Oꝛeterea violat hoc
ſtatutum ſummam ⁊ pꝛincipale tributum ab ipſoxpo rõa-
nis pontiſicibus illud videlicet.quodcunq; ligaueris ſuper

*

terram ⁊c̃.dicto.c.quodcunq; quod exponit Inn.in.c.quã
to.de conſu.dicens quodcunq; ligaueris.ſ.per ſtatuta vel
pꝛecepta. ? in concernentibus animam niſi fint contra fidẽ
⁊c̃.¶ Sed hoc ſtatutum eſt contra mandatum pape in ſpi
ritualibus ⁊ concementibus animam factam.cuʒ papa ma
det executoꝛi gratie ſue vt mittat impetrantem in poſſeſſi
onem quam timoꝛe pene tradere non poteſt.ergo ⁊ exhoc
etiam infertur quod clerici efficiuntur exhoc ſtatuto timidi
oꝛes ⁊ laici in ſtatuendo audatioꝛes.Et ſic ex multiplici ca⸗
pite hoc ſtatutum dici poteſt contra libertatem eccleſiaſti-
cam. Et optime ad pꝛedicta facit.c.quoniam.de immu.ec
cle.li.vj. E e infero ad caſum noſtrum ꝙ ex duplici
capite nec ſſonem.als legitime appꝛebendentes.nec
teſtes intereſſentes veltabelliones de appꝛchenſione poſ-
ſeſſionis rogati incidunt in penam ſtatuti. Dꝛimo ex diſpo
ſitione iuris communis. Mam ſi ſtatutum non valet nec
pena appoſita.maxiĩe cũ talia ſtatuta ſint caſſa ⁊ irrita.vt ĩ
dicta auc.caſſa.⁊ dicto.c.nouerint.⁊.c.grauem eo.ti. SFa⸗/
cit quod no.in.c.ſigniſicantibus.e offi.dele.⁊ in.l.pacta q̃
contra. C. de pac. Quinimmo ſtatuentes? ipſa ſtatuta ſer
uare facientes ſunt ipſo facto excommunicati. vt in dictis
iuribus vltra penam.vt in dicta auc.caſſa.nec excuſantur
pꝛetextu ſtatuti in fine ſtatutoꝛum poſiti:quo cauetur ꝙ ſta
tuta contra libertatem eccleſiaſticam habeãtur pꝛo irritis.
quia iura volunt vt ea deberi faciant de volumine ſtatuto-
rum ne aliquando de facto ſeruentur.vt in dictis iuribus.?
ita expꝛeſſe firmauit bar.⁊ bal.in dicta auc.caſſa. Becr
do capite ceſſat in pʒedlictis pene ſtatutarie ex foꝛma alteri
us ſtatuti quo cauetur ſi quod ſtatutum reperiretur contra
libertatem eccleſiaſticam illud ſit irritum ⁊ inane ⁊c.ergo pᷣ
miſſum ſtatutum nullas vires habet etiam conſiderata mẽ
te ſtatuentium in dicta auc.caſſa. Et maxime habito reſpe
ctu adreſoꝛmationem ſtatutoꝛum poſtea factam in qua fe

re idem continetur ⁊c̃.abbas.

EKon rrniij.
AIud in ſumma de iure queritnr. an dona
lio inter viuos ⁊ ĩſinuatione legitime. non
accedente excedens ſummam quingento/
rum floꝛenoꝛum interueniente confirma-
tione imperatoꝛum ex certa ſcientia facta
proſt moꝛtem donatoꝛis valeat. ita vt per
eiudicetur debentibus ſuccedere ab inteſtato ꝛc.

—

eam pꝛ

RMiiſti eiuſq; matris pꝛeſidio humiliter in
. uocato. Nidetur pꝛimo dictam donatio⸗
nem quatenus excedit ſummam quingen-
toꝛum aureoꝛum.nullius eſſe momenti.?
pꝛꝛo non ſcripta eam foꝛe habendam vt ꝓ-
= batur in.l.ſanctimus.iuncta.l.ſi quis ꝓ re
demptione. C. de dona.cau.moꝛ.per quam.l.videtur coꝛ/
recta.l.fi.tamen in donatione ĩter viuos qualis fuit iſta ne
mo dubitat.quoniam talis ad ſui vtilitatem expoſtulat inſi⸗

—

nuationem quatenus excedit quingentos aureos.vt in iuri

bus pꝛealle.nec pꝛodeſſe poteſt confirmario facta etiam ꝑ
no.iuncto.tex in.l.quotiens.C.de pꝛe.impe. offer. vbi
no.ꝙ licet pꝛinceps poſſit ex certa ſcientia mihi tollere ea q̃

üun iuris ciuilis vt actiones. illa tamen que ſunt de iure ge.
r de vt dominia rerum auferre non poteſt etiam ep certa ſcietis

7 A
er

quoniam illa ſunt mutabilia.inſti.de iure natu..pe.⁊ de le
gi· agna.tu.in fi:⁊.v.di.in pꝛin. Idem voluit Inno.in.c. q̃
in eccleſiarum.de conſti.ſed certum eſt ꝙ per moꝛtem do⸗
natoꝛis ante confirmationem imperatoꝛis ius fuit acquiſi-
tum iſtis neptibus tanquam pꝛoximioꝛibus ĩ hereditate do
mini anſelmi patrui ſaltem adeunda ipſius hereditatem.vt
in anc.de ſuc.ab inte.⁊ facit glo.no.in.l.omnium.C. de te/
ſta.que dicit ꝙ per teſtamentum datur plenum ius quatuʒ
ad inquiſitionem dominiplenius per moꝛtem pleniſſine
per additioneʒ.ſed cauſa inteſtati equiparatur in hoc teſta
mento cum deſerunt hereditatem pꝛoximioꝛibus.vt i auc.
poſt fratres.C.de legi.here.ergo iſtud ius iam acquiſitum.
inherens oſſibus iſtoꝛum pꝛoximioꝛum.ſ.neptum non po-
tnit tolli ſine cauſa poſt confirmationem imperatoꝛis etiã
ex certa ſcientia factam.id enim quod noſtrum eſt non põt
ſine facto noſtroa nobis euelli..iid quod noſtrum.ff. de re.

iur. ſacit. c. ab eo. de elec.li.vj.? quod legitur? notatur in.i.

iulianus

KWZW

iulianus.ff.de. con.ĩde.⁊ in.l.iij.ff.pꝛo ſo.⁊ in.c.j .xxij. di. in
glo. in verbo in iuſticiam. hoc idem videtur voluiſſe barto.
in.l.fi. C.ſi contra ius vel vti.publi.vbi dicit qð pꝛinceps ñ
poteſt mihi tollere rem meam ſine cauſa pꝛ cum habeat po
teſtatem a deo.vt in auẽ. quomodo opoꝛtet epos.deus nõ
dedit poteſtatem ſibi peccandi vel auferendi rem alteri ad
hoc. · di. c. j. ? cle.paſtoꝛalis de re iudi.¶ Secundo pꝛin-
cipaliter ð hanc confirmationem adduco tex. optimũ in.l.
fi.ff. de nata·teſti.vbi dicitur ꝙ libertus debet per impera-⸗
toꝛeʒ reſſtiui natalibus patrono conſẽtiente qꝛ ius patroni
per hanc reſtitutionem amittitur. ⁊ per illum tex.dixerunt
cõmuniter doc.qð pꝛinceps in legitimatione fienda debet
requirere agnatos qui ſucceſſoꝛi erant ab inteſtato ⁊ cũ eo/

lius petit ſe legitimari poſt moꝛtem patris.quod tenuerunt

canoniſte in.c·per venerabilem qui fi.ſint᷑ le.⁊ bar.in.l.gal-

lus..qnid ſi tantum.ff.de libe. poſtu.?⁊ Bal.in pꝛohẽio
c. vbi per hanc rationem dipit ꝙ imperatoꝛ non poteſtlegi-
timare in terris eccleſie quia habet citare agnatos ĩ quos cũ
nullam habeat iuriſditionem in iltis terris non poteſt citati
onem decernexe velillis aliquatenus pꝛeiudicare tanquam
non ſubditus. Sed in caſu noſtro iſti nepotes nõ fuerũt
in hac cofirmatione vocati nec conſenſerũt ⁊c. At per hoc
infero ad tertiam impugnationem contra dictam cõfama-
ſonen Ken hec bona dicuntur in ciuitate comitatu? de
ſtrictu bononienſi in quibus imperatoꝛ non habet iuriſditi
onem ſed plenum ius in tempoꝛalibus ⁊ ſpintualibus.extin
ctiue pertinet ad papaʒ vt in.c. fundamenra de elec.li. vj.
Rin cego lodonicus.lxiij.di.in cle.romani de iureiuran.
in di. c. per venerabilem. Mec opoꝛtet diſputare de dona-
tione eccleſie facta per Conſtantinum cum illa fuerit cõfir
mata ⁊ appꝛobata per multos imperatoꝛes ⁊ per eccle ſiam
vt in di. cle. romani cum alijs iuribus ſuperius allega.maxi-
me in. c. fundamenta pꝛeal.vbi dic quod diuinitꝰ fuit facta
Ange non pꝛocul eſſet ab hereſi tenere contrarinminſpe-
cto pꝛeſertim quod habetur in extrauaganti bonifacij. que

incipit vnam ſanctam. Et pꝛo illius validitate ſtat bal.ĩ pꝛ o-

bemio digeſtoꝛum in fine nõ potuit. ergo imperatoꝛ ſuper
illis bonis diſponere.vt in di· cle.paſtoꝛalis.facit tex. in.l.fi·
ff. de iuriſdic· om. iu. Aurn pꝛincipaliter facit tex.in.c.
quamuis ⁊.c.ſi.pꝛo te. reſcrip.li.vj.vbihabetur ꝙ reſtitu
tio vel noua collatio non trahbitur retro cum pꝛeiuditio illiꝰ
cui ius medio tempoꝛe fuit acquiſitum per quod dicit Jo.
an. in regula ſine culpa dere. iu.li. vj. in mercuria.qdð ſtante
iut̃ ſpi vt pmogẽit ſuccedit ĩ totũ pmogẽit nalis q fuit le
gitimat ꝑ ſeques matrimoniũ nõ debẽt pꝛeferri ſecudo ge
nito legitimo ? naturali quia illa legitimatio facta per ſeqnf
matrimonium non debet retro retrahi cum pꝛeiuditio ſecũ
di geniti cum ius pꝛime geniture iam queſitum erat ꝑ pꝛi?
Aldiidem qð no.glo.⁊? bar. in dĩcto.F.? quid ſi tantuʒ.? meli
us in. 1l.fi· C.ſen.paſſ. vbi dicit qð ſi banitus publicatus re-
ſtituatur in integrnm per imperatoꝛem non debet illa reſti⸗

tutio trabi ad bona alienata in alium medio tempoꝛe ꝑ pꝛi
cipem.ar.in.l.bene Venohe Ade quadrien.pꝛeſcrip. Sʒ
his non obſtantibus contrariam ſententiam arbitroꝛ de iu-
re verioꝛem. Et pꝛimo pꝛo fundamento dico qð impera-
toꝛ concurrit in iuriſdictionis exercitio cum quolibet domi
no inferioꝛe habente iuriſdictionem ſicut papa concurrit in
quolibet pꝛelato. Dicitur eniʒ imperatoꝛ dominus mundi
l. depꝛecario.ff.ad. liro.de iac.2 dicta.l.bene aʒenone. .5
quadri.pꝛeſcrip.⁊ vij.q.j in apibus.fecit eniʒ deus duo ma
gna luminaria in mundo . vnum? pꝛeeſſit diei. alterum vt
pꝛeeſſet nocti. Anperatoꝛem.. in tempoꝛalibus ?⁊ papam
ſpiritualibus. ? vt dicit tex.in.c.ſolite.de ma. ⁊ obe.=.xcvj.
di. ſiimperatoꝛ⁊.c cum ad verum.vnde ſicut per vniuerſũ
poteſt ad papam recurri in ſpiritualibus.itaad imperatoꝛeʒ
in tempoꝛalibus. vt in dictis iuribus. Et hoc idem voluit
bal. in. c. j. qs feu. da. poſſ.dixit qd omnis iuriſdictio diſtric
tio de iure comuni · eſt penes imperatoꝛemita no· in. c.·ð
nu.fen. di. 2. c. vno.v.ad hoc.de.pa.iuxa fir.ſacit qð no.do.
in cle.paſtoꝛalis ⁊ cle.romani preal. is pꝛenniſſis pro/
babo quod dicta confirmatio debet valere ⁊ tenere in pꝛe⸗
inditium iſtorum neptun Et pꝛimo allego texiun.glo.ſin
gn. in cle.j. de immu. eccle. vbi dicitur quod tanta eſt pote

ſtas pꝛincipis circa ius poſitiuum vt facta poſſit habere pꝛo
