deductum in pꝛimo etiam per viam exciplendi.vt eſt tex.

nõ.in.l.duobus.ff.de excep.rei.iudi. Sed in caſu noſtro
idem pꝛoꝛſus eſt. finis agendi in ſo qui fuit pꝛimo. Mam di
cta domina Lucia ĩ pꝛimo ⁊ ſo iuditio nil aliud intendebat
nec intenditur ꝙᷓ qð dos ſibi reſtitueretur a dicto Angelo
taniᷓ herede ſui quodam mariti. Ergo non debet admitti
cumulatio ſeu refutatio ſcdᷣi iuditij.? eo maxime in caſu no

ſtro vbipꝛimo fuit actum per viam agendi? nunc idem ꝓꝛ
ſus ibendahnel tem ⁊ tertio ex contrario ſequeretur ꝙ
ote

idem dominus poteſtas poſſit ferre directe ccntrariam ſen
tentiam reuocando pꝛimam per cum Iatam contra litteraʒ
7 mentem.i.j.C. ſen.reſcin.non po.¶ Quarto ꝗ ſenten⸗

tia lata ſupꝛa toto non impedit iuditium agendi ſuper ꝑte.

⁊ econtra lata ſuper ꝑte impedit refutare ſuper toto.vt.l.ſi

quis cum totum in pꝛin.⁊.5.fi.ff. de excep.rei.iudi.foꝛtius

ex eadeʒ cauſa. er ac
per Inno.in.c.cum ſuboꝛta de cã.poſſ.⁊ pꝛopo.vbi plus.
ꝙ ſi ſuper deducto incidenter ſeu per modum cauſe partes
aſſumunt diſputationem. ? plene pꝛoſequuntur ſicut ipſuʒ
pꝛincipale ꝙ ſententia lata ſuper incidenti parit exceptiõeʒ
rei iudicate.ac ſi pꝛincipalis fuiſſet de illo actum qð clarius
quo ad pꝛopoſitum ſequitur anto. ð bu.in.d.c.aduerſario.
Sed in caſu noſtro neduʒ ꝑtes aſſumpſerunt diſputatiõeʒ
plenam ſuper iuribus dicte domine Lucie.ſed etiaʒ dicta
donuna Qucia deduxit ius ſuum torum per viam eligẽdi.
licet hoc egerit generaliter nõ declarata perſona tñ
exquo poſtea comparuit dictus angelus ad citationem ge
neralem ⁊ oppoſuit ſe domine Lucie ⁊ cum ea plene cepit
in iuditio ſuper reſtitutione dotium contendere ⁊ ſententia
ſolemniter fuit lata contra dictum angelum ab impetitiõe
ipſius non debet dicta domina Aucia poſſe illud idem in
effectu replicare contra dictum angeluʒ. vel pendente ap
pellatione pꝛeſuppoſita pendentia accum ulare cum abſolu
toꝛia lata in pꝛimo pariat exceptionem rei iudicate in ſcõᷣo
eſt enim iudieium oꝛdinarium qñ ad citationeʒ generaliter
comparet aliquis aſſumens in ſe regulam iudicij iuxta nõ.
per nno. in. c.j· de elec.?· Gar. in. l.fi. ff. de queſtio. in pn.
Z in fi! Mon obſtant ſuperius allegata in contraria parte.
Et pꝛiꝰ ap.l.pl reſpondetur ꝙ loquitur qñ aliquid fuit de

ergo in caſu erfBen obeſſe vbi ideʒ pꝛoꝛſus petitur ⁊

ductum in iuditium non pꝛin cipaliter.ſed incidenter.? ſup

tali incidenti fuit cognitum ſũmarie reſpectu pꝛobationum
vt ſi petantur alimenta a filio.incidenter enim ⁊ ſũmarie co
gnoſcitur de filiatione tunc non obſtante ſententia lata ſuꝑ

alimentis poteſt pꝛincipaliter agitari ſuper filia tiõe ex quo

de ea non fuit plenarie cognitum. Secus ſi plene fuiſſet co
gnitum.vt ibinõ.glo.⁊ bar.⁊ patet ex nõ.in.l.j.C.de oꝛ.in
di. Sed in caſu noſtro pꝛimum iuditium non fuit incidens
iĩmo pꝛincipale nec ſumarie fuit cognitum.ĩmo plene adeo
qð fuit recurſum ad conſilium ſapientis.⁊ per conſilium ſa
pientis ſolemniter pꝛonunciatum. Mon obſtat. c. veniens
quia vt ibi dicit tex.ad aliud agebatur pꝛimo qᷓ doe R⸗
in pꝛincꝰ iuditium fuit ſümarium reſpectu pꝛobatio uz ga
ſolum habuit pꝛobare qð ſua intereſſet agere. * Sed in ca
ſu noſtro ad idem agitur pꝛimo ⁊ ſcdo ⁊ vtrunq; eſt ple nari
um reſpectu pꝛobationum licet pꝛinium eſſet ſũmarium re
ſpectu modi pꝛocedendi pꝛopter guarantigiam. ſed de hoc
nihil ad nos.quia per hoc pꝛiuilegium non debet licere idẽ

replicare in alio iuditio contra omnes regulas iuris. Mon

obſtat dictum Inno.in.c.ij.quia loquitur quando ſpoliatio
ad alium effectum deducitur in ſcõᷣo iuditio quam in pꝛio.
an in pꝛimo fuit deducta ad repellendum in ſcõo ad cõ
ſequendum ⁊? ſic deficit alterum trium de quibus ſupꝛa diri
ſcilicet qdᷣ non ſubeſt egdem cauſa petendi ſeu idem finis.
Ren obſtant nõ.per. Oar. ⁊ do.Anto.quia pꝛocedunt qñ

Quinto ⁊ vltimo faciunt eliganter acta

iuris cẽ.

fuit pꝛius pꝛonunciatum ſuper exceptione ſeu ſuper incidẽ
ti pꝛopoſito.vt patet ex iuribus que ibi allegant ⁊ ſic ñ erat
idem finis agendi. Sed in caſu noſtro fuit pꝛonunciatum
ſuper directa petita petitione ipſius domine Lucie que
in effectu idem continebat qð ſcõa petitio. Mam nil aliud
voluit tam in pꝛimo quam in ſcðo.niſi vt ſibi reſtituat᷑ dos
ab herede mariti.? fuit contra eam ex defectu pꝛobatignũ
pꝛonunciatũ vt patet er ſententia ad quaʒ ſerefert. ¶ Itẽ
ipſemet bar.vult in.d.l.j.C.de oꝛ.iud.qð etiam ſi fuit pꝛo-
nunciatum ſuper exceptione non poteſt illud deduci ꝑ viã
agendi ſi idem pꝛoꝛſus eſt finis excipiendi. uare ex omni
bus pꝛedictis concludo iſtud ſᷣm iudicium non poſſe inten-
tari.ſiue appellatio ſit ñ admiſſa vl deſta ſiue depẽdeat ⁊c᷑.

1J Con. l.

Alus contingentie in effectutalis eſt · Eri
az magr. M. nõ nullas pecunias q;titates
uidam Eſau.campſoꝛi conſignauit ad ꝑteʒ
honeſti lucri.⁊ varijs vicibus pecunias alias
illi campſoꝛi modo pꝛedicto aſſignari fecit. ?
non nunꝙ aliquas pe cunias inde recepit ⁊ de dictis recep
tis dictus campſoꝛ vltralibꝛum quẽ tenebat in bancho ſcri
pſit ⁊ fecit quẽdam codicem ſeu libꝛum ꝑuum qui iugiter
ſtabat penes dictum magiſiruʒ. M. In quo quidem libel
lo etiam continetur rationem ſuiſſe varijs vicibus de cerſ
tempoꝛibus inter eos habitam. ⁊ capitale liquidatuʒ ? qua
liter confitebantur dictuſ campſoꝛ dictum moiſtruz. M. .
bere habere certas quantitates pecunie ratione lucri pꝛo-
uenientis vſqʒ ad illud tꝑs rationis habite ⁊ hoc varijs vi/
cibus contingit. Aerum tamen per quatuoꝛ annos ante
mo ꝛteʒ dicti magiſtri. Md. non ap iquam rationezʒ
inter eos fuiſſe factam. deniq; dicti r. M. parũ
ante moꝛtem ſuam condidit teſtame n quo inter ce-
tera ſic diſpoſuit videlicet. Item conſiderans ipſe teſtatoꝛ

quod ipſe habuerit. ? h ñt facere certas rationes ? cumpu-

tos cum Eſau ⁊c. E conſidens in totuʒ de ipſo Eſau. vo
luit dixit ⁊ mandauit ꝙ in dictis conttactibus compoſitis.
rationum ſtetur ⁊ credatur.⁊ ſtari ⁊ credi libꝛo ſeu ſibris ꝓ

pꝛijs ipſius Eſau ?c. Demũ moꝛtuo teſtatoꝛe dictꝰ Eſau

in redditioneſ rationis exibet libꝛos ſuos quoſ habebat ĩ ſta
tione ſeu domo ſua.in quibus licet contineatur totum ca-

pitale dicti masiſtr. e⸗ plures alie ꝑtite datoꝛũ.⁊ ſolu

toꝛuʒ adinuicem tamen de partitis ſeu lucris capitalibus ñ
continentur niſi duo vel tres cum tamen in libello quẽ ipᷣe

met ſcripſerat ? ſeruabatur penes dictum magiſtruz. 1.
continentur longe ples. Hunc Veritel dubio an debeat

ſtari ⁊ credi dicts libꝛis quos dictus Eſau pꝛoducit ad pꝛe
ſens in quibus non ſunt ſcripte omnes dicte partite dictaꝝ
pꝛouiſionuʒ ⁊ lucroꝛum.An vero debeat ſtari ⁊ credi dicto
libello ſcripto manu ipfius Eſau.quem dictus teſtatoꝛ te-
nuit penes ſe. In quo quidem libello ſeu ſcriptura pꝛiuata
apparent vt.S.dixi.calculate ⁊ facte rationes vſq; ad annũ
vonl lcrraih ⁊. AN. cccciiij.itavt vſq; ad dicta tẽ
poꝛa ðbeat ſtari dicto libello ſeu ſcripture pꝛiuate.⁊ poſt di
ctos annos vſq; ad moꝛtem teſtatoꝛis quo tempoꝛe nõ ap-
paret rationem fuiſſe calculatuʒ debeat ſtare libꝛis quos di
ctus Eſau de nouopꝛoducat ? oſtenderet. Queritur quid

Miiſti eiuſq; matris pꝛeſidio humiliteriuuo
cato. Nidetur pꝛimo ſtandum libꝛis circa to
talem rationem quos dictus Bln pꝛoduce-
et. non illi libello queʒ penes ſe retinebat di
tus teſtatoꝛ.quanꝗᷓ enim ſtandum ſit ſcrip⸗

ture pꝛiuate in pꝛeiuditium ſcribentis ex quo conſtat manu

illius ſuiſſe confectum.l.canones.z.l.exemplo.⁊ quodiĩ eiſ

e.de pꝛoba.⁊.i.cripturas.C.qui po.in pi.ha.per bar.ĩ
l.nuda.ff.de dona.ar.l.quedam.S.nũmularios.ff.de eden.
⁊· l.admonendi.ff.de iure iur.⁊ in naecontract.
fide inſtru.per glo.⁊ doc.in.c.ij.de ſide inſtru.tamẽ ex quo
teſtatoꝛ voluit credi libris pꝛopꝛijs ipſius Eſau.ſtandum ẽ
diſponi teſtatoꝛis.naʒ potuiſſet teſtatoꝛ diſponere vt ſtare
tur ſimplici verbo ipſꝰ Eſau.vt.l.theopumpus.vt ibinõ.
ff. de do. pꝛelegaſ.quia in re ſua quilibet eſt legitimus mo
deratoʒ.? arbiter.l.in re mandati.C. man.⁊ in.c.de his de
ſepul. mine eſt ꝙ paꝛtespoſſunt teſtibꝰ iuramentũ remit⸗

„

1

8
t

i
1.

IO

en⸗
ee⸗
Idi
nu
ſen
ri
n.
ne
re
.
no
de
it⸗

„

tere.vt in.c.tuis de teſti.facit qð in ſili nõ.bar.in.l.fi.ff. de
accep. VUltima enim voluntas pꝛo lege ſeruanda eſt.xiij.q.
ij.vltima voluntas.⁊ in auc.de nup..diſponat. Scdo
multipliciter pꝛobatur per verba dicti teſtatoꝛiſ.pꝛimo eni
dixit confidens in totum ⁊c. Et ſic non ſolum in parte ſed
etiam in totum ſtandum libꝛis ſuis qð non ſeruaretur ſi pꝛo
parte ſtaretur libello ſeu ſcripture pꝛiuate.ſᷣo dixit qð ſiare
tur libꝛis pꝛopꝛijo dicti Eſau.vnde pondera verbum libꝛis
2 verbum pꝛopꝛijs.appellatione enim libꝛoꝛũ ſaltem ex cõ⸗

muni vſu loquendi non veniunt iſte ꝑue ſcripture pꝛiuate
Vel libelli quod faciunt plerũq; mercatoꝛes ꝓ ſecuritate cre

ditoris ⁊ ipſiquos habent mercatoꝛes in bancho ad hoc ꝙ
legitur ⁊ nõ.in.l.libꝛoꝛum in pꝛin.⁊ in.S.qð tamen caſſius.

ff. dele. iij. .l.labeo.ff. de ſuppel.le. Wꝛeterea illi debent
pꝛopꝛij libꝛi quoꝛum quis pꝛopꝛietatem habet ⁊ de eis adli
bitum diſponit.l.quintuſ.ff.de au.⁊ argen.le.⁊.l.j.ff.de pe
cu.facit qð nõ.in.c.ij.⁊.c.cum admonaſterium de ſta.mo.
Sed dicta ſcriptura pꝛiuata ſeu libellus conſiſtenſ apud di

ctum teſtatoꝛem non erat huiuſmodi cum ipſius magiſtri

eſſet. Ergo de hoc libello non intellexit teſtatoꝛ ⁊ ſic ſtan⸗

dum videtur libꝛis dumtarat ipſius Eſau. Tertio mul
tum ſtringere videntur verba illa ex quo enim dixit ꝙ ſtan

dum ſit ibꝛis Eſau. tantum videtur excluſiſſe als ſpes pa-

bandi in contrarium. Mam dicto tantum eſt taratiua im
plicat in ſe negatiuam reſpectu aliarum pꝛobationum. vt ĩi
c.cum eccleſia ſutrina de cau.poꝛ.⁊ pꝛopꝛi. ⁊ ibi per Joã.

an. poſt Eoni ermmtn. Rdugrto pꝛincipaliter facit the
oꝛica Ja.de are·in.l.j.C.ſi aduer.lib. vbi dicit qð ſi ex ſaru

to ſtandum eſt verbo alicuius denuntiantis nunꝙᷓ ab illius
dicto eſt recedendum per alias pꝛobationes.ſed verbuʒ te
ſtatoꝛis habet vim legis in dependentibꝰ a voluntate ſus
vt ſupꝛa dixi. Grgo ex quo teſtatoꝛ voluit foꝛe ſtandum li-
bꝛis pꝛopꝛijs dicti Eſau non eſt ab illis recedendum per di
ctam (Peabu maxime pꝛiuatam que offertur ab heredi

bus. SGed his non obſtantibus que ſi recte ponderantur

non obſtant contrariam ſententiam de iure arbitroꝛ verio-
rem. Et pꝛimo moueoꝛ ex verbis pꝛefate diſpoſitionis diũ
dirxit teſtatoꝛ.qð cuʒ ipſe habeat facere certas rationes ⁊ cõo⸗

ptus cuʒ Eſau.? confiqens ⁊c.Ex quibus verbis clare col
ligitur qð ſidem dicti Eſau ⁊ libꝛoꝝ ſuoꝛum elegitur reſpe
ctu rationum ?⁊ computoꝛum non factoꝛum in quibus pꝛo

pꝛie cadit confidentia ⁊ fides non autem reſpectu eoꝛuʒ ã
ſunt iam liberate ⁊ finite de clare conſtabat per po

pꝛiam ſcripturam ipſius eſau

poſt tranſactionem.ff.de condi.⁊ demon.i.poſt rem iudi/
catam de tranſac.⁊.c.expoſitu.de arbi.cuʒ ibi notatis. Ju
dicamus enim diſpoſitionem ⁊ ipſius effectum ad limites
perſfectionis a deo qð etiam verba reſtringuntur vt conue

niant perfectioni vt. lecum pater.5F.dulciſſimus.ff. dele.ij.
⁊2.l.fi.ff.de here.ĩſti. Otetur ergo libꝛis dicti eſau reſpectu

illius tempoꝛis in quo nulla apparet rata geſta ⁊ libꝛata.

Secundo ⁊ pꝛincipaliter induco hanc rationeʒ teſtatoꝛ vo
luit vt credatur libꝛis dicti eſaa. Oed in caſu noſtro non mi

nus creditur libꝛis ipſius ſi deeſt in eis ſuppleatur ꝑ aliam
ſcripturam maxime pꝛopꝛiam illius eſau. Mon enim de B
directe venitur eontra fidem dictoꝛum libꝛoꝛuʒ quandoq;
aliqua per obliuionem dimittantur.xxiij.di.pꝛeterea ⁊ pꝛo
hoc eſt glo.notabilis in.c.cum Joannes de fide inſtru.i.v.
quod licet inſtrumentuʒ in fine.que dicit qð ſi teſtes addũt
ad inſtrumentum non per hoc dicitur inſtrumentuʒ repꝛo
bari.hinc videamꝰ non minus degeſtis chꝛiſti creditur eua
geliſtis.licet vnus ſuppleatur per reliquuʒ.vt legitur ⁊ no-
tatur in.c.periculoſe de ver.ſig. eri pondero illa v
ba teſtatoꝛis confidens de ipſo eſau ⁊c̃.per que verba ſatis

apparet qð teſtatoꝛ voluit per illa Vraumchere g face
ed pr

ſed dumtarat eligere fidem.⁊ fidelitatem illius ⸗
hoc ⁊ ſimilia verba quandocunq; generalia nunꝙᷓ videtur
dolus remiſſus.vt.l.creditoꝛ..lucius.ff.manda.⁊.l.lucius

de his que infra cre.Sed iin caſu noſtro videtur dictus eſau

eſſe in dolo ſi non vult ſtare ſcripture pꝛopꝛie.ipſius cum
nemo debeat pꝛeſumi ita ſupinus ſimplex⁊ ſtultus vt ſcri-

bat rationem geſtam vel pecuniam pꝛo lncro aſſignatam q

non fuerit geſta velaſſignata vt notantur i ſili dicittex. mi
nus iniquum eſſe qð quiſq; ignoꝛet qð dilucida voce pꝛo-
teſtatus ⁊c.vt in.c.per tuas de pꝛoba.⁊.l.generaliter.C.ð

nde etiam tranſactio in
iſtis impeditur ad quod optime facit.l.elegantur..ſi quis

non nu. peccu. maioꝛem autem fidem facit ſcriptura quaʒ

confeſſio quia facilius quis errat in confitendo ex arrupto

quam in ſcribendo vt notat Inno in.c.cum olim de cenſi.

⁊.c.cum venerabilis de excep.Quarto pondera illa ver

ba libꝛis ſuis pꝛopꝛijs per que quidam verba teſtatoꝛ vide
tur magis elegiſſe fſidem ſcripture ipſius eſau qᷓ; volumina
libꝛoꝝ ſedliber ꝑuus conſiſtens penesipſum teſtatoꝛeʒ po-
teſt dici eſau ratione ſcripture ſue cum inſtrumenta ſepe di
cantur vera non ratione materie ſed contentoꝝ in eis. vt
no.in.c.j.de pꝛoba.⁊.cC.j.de fide inſtru.ergo ⁊c. 1/
adduco nõ.in.c.continebatur de deſpon.impu.iuncto.c.ꝑ
tuas de pꝛoba.licet enim iure diſponatur vt viro aſſenti ſu
am vxoꝛc.contrario non obſtante credatur.vt dicto.c.con

tinebatur.⁊=.c.ſi quis vxoꝛem.xxxij.q.ij.tamẽ auditur vroꝛ
volens pꝛobare contrarium per aſpectam coꝛpoꝛil.vt.d.c.
per tuas.ita in pꝛopoſito.licet teſtatoꝛ dixerit vt credaturli

bꝛis eſau.quia conſidebat de eo.tamen non ſequitur quin
poſſit pꝛobari contrarium maxime per pꝛopꝛiam ſcripturã

ipſius eſau.ꝙ pꝛeſertim in caſu noſtro eſt tenenduʒ.vbi ſcri
ptura illa non repꝛobat libꝛum eſau.ſed potius ſupplentur
vt. S. dixi:huic ſententie videntur còcoꝛdare Ja. bu.? bal.
in dicta.l.j.C.ſi aduer.rem.iud.vbi circa illud dictum Ja.
de butri.pꝛealle.dicunt ꝙ licet ſtatutum dicat credendum
eſſe verbis denunciatoꝛis.tamen ſi per alias pꝛobatiõesap

paret denunciationem eſſe falſam non debet iudex ille cre⸗
dere ar. viuue. de fal.¶¶ Quinto adduco theoꝛicã bar.
in extrauaganti.

tenus in ea expꝛimitur ſi in lege noua dicatur non obſtante

quacunq; lege que in totuni vl in partẽ huic obuiaret ar.l.
S ⁊ poſterioꝛes de legi.⁊.l.pꝛincipuus in fi.C.de appel.

ta videtur in pꝛopo ſito videndum quani enim dixit te-
toꝛ ſtandum libꝛis dicti eſau.non tamen per hoc voluit
excludere ſidem ſcripture ipſius eſau.maxime cum per itũ
ſuppleatur ad libꝛos eſau.⁊ poſſunt ad concoꝛdiam adduci
vt ſuper diffinitis ⁊ calculatio factis ſtetur libꝛis.ſed ſuper
alijs iam libꝛatis alia poſſit pꝛobatio adduci.⁊ pꝛo hac iter
ꝛetatione facit theoꝛica bar.in.l.non dubium.C.de legi.?

l. omnes populi·ff. de iuſti. ⁊ iur.vbi nõ.dicit ꝙ cauſa ſuffi
ciens ⁊ iuſta reſtringendi diſpoſitionem eſt.q verbis ſic in
tellectis alter ſine cauſa legitima ceperit lucrum ⁊ reliquus

ſentiret danum. vt.l.vt gradatim.ff·de mu.⁊ ho.⁊.l.ij.C.

de noxa.facit optime.c.cum dilectus.⁊ qð ibi nõ.de cõſue.

2. c. abbate de ver.ſig. Ex quibus omnibus cõcludo ſta
dum foꝛe dicto libꝛo ꝑuo ſeu ſcripture pꝛiuate ipſius eian
ſuper illis partitis ⁊ lucris aſſignatis dicto magiſtro. ¶0ρ“:·

de quibus nihil dicitur in libꝛis dicti eſau ſuper illis. Et ge

non obſtante contraria ſuperius allegata. ¶ Adpꝛimum
enim ſatis patet eſſe reſponſum cum vt.s.dixi non minus
ſerustur voluntas te is ſi fiat ſuppletio per aliam ſcri

neraliter in omnibꝰ per que nealegnn. . Aolmum .

pturam ipſius eſau. Ad ſcdm dico qð ſatis illis li⸗
bꝛis in totum quatenus in eis continetur. em nõ tol-

lit pꝛobationem per contrariam.vt.S.dixi ¶ Mon obſtant
verbum pꝛopꝛijs ⁊ verbum libꝛis.ſatis enim pʒreſponſuʒ
per pꝛedicta. ¶ Ad tertium pꝛincipale qð videtur magis

ſtringere de illa dictione tantum. dico ꝙ illa dictio opera
hoc vt ibial non crederetur libꝛis illius eſau.quatenuscõ⸗

cernerent fauoꝛem ipſius ſed opus eſſet alio adminiculo.
vt. .exemplo.⁊.l.rationes.C.de pꝛoba.⁊ per glo.bar.in.d.
S. nümularios.⁊ auc. Et ſi contractus pꝛopter hec verba
fides adibetur etiam in fau oꝛem ipſius voluit ergo teſtatoꝛ
per illa verba qð illis libris.tm̃ crederetur ꝙ alia pꝛobatio
ab eo non ſit exigenda. Et pꝛo hac interpꝛetatione facit ſe⸗

cure equuas ne capiat lucrum ſine cauſa.? ne admittatu

volens venire contra pꝛopꝛiã ſcripturam qð omĩa iura ab-
hoꝛent.C.de non nu.pe.auẽ.qui contra.⁊ de fide inſtru.ſi
cautio.⁊.l.cũ de indebito.ff.de pꝛoba.⁊ faciunt alia que ſu

perius inducta ſunt ſatis facta eſt qð illa verba operentur
aliqd etiami contra ius vnde non debent ita latiſſime inter

pꝛetari vt multa iura ledant᷑ ar. optimũ in.l.fi·qũ.C.de in

off. teſt. ⁊· l.ij. C. de nox.⁊ dicto.c.cũ dilectus.vel ſaltem in

telligantur qð velint excludere ſcripturam poti contractã

non aũt ſcripturam ipſiꝰ eſau:per quam ſuppleatur ipſius

drepꝛimendum ſuper verbo legibus vbi
notanter dicit qð ſi poſt legem generalem emanauit ſpalis
exemplum in.l.ſciendum.ff.qui ſatiida.co.iuncta auẽ.offe
ratur.C. de lit.conteſ.ſpᷣalis non tollit generalem.niſi qus

libꝛi vel poſſunt intelligi quando non affertur pꝛobatio in
oppoſitum per nadl ſ vltimuʒ ſatis eſt ſupꝛa re
ſponſum in quinta ratione ad partem affirmatiuam
hec ſufficiant. . ltit dier Ked

H on. i.

idam in egritudine detentes teſtamentũ
condidit.⁊ filijs inſtitutis heredibus inter ce
tera ſic diſpoſuit Item voluit ⁊ mandauit
qʒð dicti heredes ⁊ eoꝝ tutoꝛes teneantur ⁊
VDebeant diſtribuere ? erogare amoꝛe dei · 2 p
anima ipſius teſtatoꝛis illud qð eis declarabitur per domi-
ham A Sarianã eius vxoꝛem.cuius conſiẽtiã onerauit cuʒ
eidem aliqua ſecreta animi ſui narrauerit ⁊c. Geniq; moꝛ
tuo teſtatoꝛe dicta domina M ariana eius vxoꝛ petendo
conſilium in foꝛo anime a duobu ſviris ꝓbatiſſimis dixit di
ctum teſtatorem ſibi impoſuiſſe vt quadam filiam ſuam il-
legittimaʒ que iacebat apud hoſpitale ſancte Marie edu
ci faceret a dicto hoſpitali ⁊ in domo ipſius teſtatoꝛis nutri
ri ac cum dote centum floꝛenoꝛuʒ maritari addiciens dicta
domina Mariana qõ nil aliud fuit ſibi a dicto teſtatoꝛe in
iuncto hoc idem in ſbã dirit alia vice in pñtia duarum dña
rum quarum vna eſt vxoꝛ ⁊ alia eſt ſoꝛoꝛ vnius ex tutoꝛibꝰ
dictoꝛum filioꝛum ⁊ fratris carnalis dicti teſtatoꝛis. Doſt
modum elapſ fere tribus annis a moꝛte dicti teſtatoꝛis. di
cta domina Adariana turbata ⁊ irata ex certis cis cuʒ di
cto tutoꝛe iuit ſponte ad vicarium domini epiſcopiſenenſ
7 aſſuit iuramento ſibi pꝛius delato dictum teſtatoꝛem vo
luiſſe qdð ſeptuaginta floꝛeni quos olim pater dicti teſtato⸗
ris a quibuſdam indebite extoꝛſerat reſtituerentur per ſuoſ

cti teſtatoꝛis. m
rat viſitare eccleſiam ſancti antonij de viẽna ⁊ non potuit
adimplere alerun vnus pꝛopꝛijs ſumptibus heredibus

heredes illis perſonis de quibus conſtat in libꝛis patris di· ⸗
Item dictus teſtatoꝛ dum viuebat vouc⸗ /

dicti teſtatoris Et hanc dixit voluntatem dicti teſtatoꝛis

fuiſſe eidem domine ¶ariane declaratam demum calo

re inuidie quieſcente acceſſerunt quidaʒ ad dominã Mρ
rianam dicentes ſe mirari de his que dixerat.að ſi poſſet il
la reuocare.¶ Munc queritur an ex illa confeſſione ſic fa-
cta ĩ pꝛeſentiꝗ domini vicarij poſſent heredes Cennbeli0
exequendum ea ſic declarata non obſtante confeſſione cõ

traria pꝛius ⁊ poſtea facta.

humiliter inuocato. Nidetur pꝛimo ſtanduʒ
declarationi facte in pñtia domini vicarij de
qjuo videtur caſus aꝑtus ⁊? nõ.in.l.theopom
pus.ff. de dote pꝛele.vbi patet ſtandum eſſe

dicto vnius quem teſtatoꝛ elegit in ſidem? in hoc appꝛoba
uit ⁊ maxime quia iſta iurauit ſecundum theoꝛicam bar. in
dicta.l. theopumpus. Item pꝛimum ⁊ vltimum dictum

fuit ſine iuramento.declarando vero facta in pñtia domini

vicarij fuit iuramento pꝛeſtito.Sed dictum iuratum debz

peeſtari a dicto non iurato. vt in.c.j. de conſan.⁊ affi.facit
l. iure iur. C. ð teſti.canoniʒato.iiij.q.ij.iuris iurandi.

luntate teſtanti.non valuit dictum ſuum ſine juramento iu

xta ſententiam bar.in dicta.l.theopompus.Sed his nõ ob

ſtantibus contrariã ſententiam arbitroꝛ pꝛeualere. Mꝛi
mo moueoꝛ per notabile theoꝛicã bar.in.l.eos.ff.de fal.vbi
dicit qð ſi teſtis pꝛimo dixit vnum extra iudicium ſi cont
rium dicit poſtea in iuditio eti i. onon ci
ditur ſcdᷣo dicto quinimo poteſt puniri ð falſo.ideo dat ipᷣ
conſilium timenti vacilationem teſtium vt pꝛius extraiudi
tium faciat eos interrogatio qui ſi poſtmodum dixerint cõ
trarium in iuditio fides ei adhibetur hanc ſententiaʒ bar.
ſequitur anto.de butri.in.c.cum in tua dyoceſis de teſti. in
Vltima coł.ſequendo illud dictum Calna iſte eſſet deriſus

⁊ licet illud dictum poſſet moꝛderialiquatenus tamen pꝛo⸗

pter multa alia hic concurrentia puto in diſtincte dicte do⸗

mine Dariane non credendum. ꝛimo quia dum pe⸗
tet conſilium in ſecreto vbi ceſſabit omnis timoꝛ⁊ placen/

tia paꝛtis aſpuit contrarium dicens fuiſſe dũtaxat ſibi iniun
ctum vt illa puella eriperetur ab hoſpitali.Et ſic factum ex

titit. Non enimeſt pꝛeſumendum quem dicere falſum vbi

ſalutis. j· q· vij.ſancimus.⁊.c.litteras de pꝛeſump.⁊.c.ſigni

m, aivν eſt lata quod non ſit ſtandum dicto ilius. hoc enorent

eſu chꝛiſti einſq; pijſſime matris pꝛeſidio

er
tio cum iſta hoc caſu habeatur loco teſtis cũ deponat de vo

ra
e-

ficauit de homi.Et in talibus ſtatur dicto ſacerdotis ſaltim
ad confondendum contrariaʒ confeſſionem.ad hoc qð nõ.
glo.⁊ doc.in dicto.c.teſtimonium de teſti.maxime quia ſᷣmn
dictum emanauit iracundie. ⁊ ſic non deberet pꝛeiudicare
vt eſt tex. cum glo.nõ.⁊ in.c.litteris de diuoꝛ. Et pꝛimo tẽ
poꝛe quo videbatur ʒelu dei gccenſa.vt dicto.c.litteras de
pꝛeſump.vbi tex.valde
magis ſit ſtandum pꝛimo di

o non iurato.vel ſalteʒ per pꝛi

on obſtat ſi dicatur qð illi qui deponunt de conſilio ani⸗
me ſunt ſingulares quia non fuerunt ſimul pñtes.dico enĩ
qð pꝛopter ſubiectam materiam debet ei credi cũ conſiliuʒ
non ponitur in publico iuxta nõ.in dicto.c.teſtimonium.
PBeen qð illud idem aſpuit in pñtia dei duaꝝ mulierum
que optime teſtificari poſſunt ĩ cauſa ciuili.vt legitur ⁊ nõ.
in.c.foꝛus ð ver.ſig.⁊.xv.q.iij.ex e ec obſtat ꝙ vna
ſit vxoꝛ ⁊ alia ſoꝛoꝛ tutoꝛis.quia cauſa non eſt tutoꝛis cuʒ co
modum vel incomodum ad eum non ſpectet.ij.q.vj.bidu
um. v. palam. Ieʒ ſoꝛoꝛ 7 vxoꝛ poſſunt eſſe teſtes in ciuili
etiam ſi eſſet pꝛopꝛia licet foꝛte minus creditur ᷓᷓ alijs.iux
nõ.per glo.⁊? nõ.per Inno. in.c. in litteris de feſſi.?⁊ ꝑ.ſpec.
eo.ti.S.pꝛimo per glo.iij.q.v.c.j.facit tex.cum glo. in. d. c.
litteras vbi patet qð frater poteſt eſſe teſtis pꝛo fratre. Sz

in caſu noſtro non eſt tantum dubiuʒ cum cauſa nõ pertine

at ad maritum ſed ad filios dicti teſiatoꝛis ⁊? ipſius domine
Mariane. . eetere hic eſt alia coniectura multuʒ ꝓ
babilis in eo qð poſt diſpoſitionem factam coꝛam dño vica
rio dixit oppoſitum extra iuditium concoꝛdando dicto pꝛio
ri ex quo debilitatur dictuʒ coꝛam dño vicario vt ſibi ſoli ñ

ſit credendum.ꝙ aperte voluit Anto. de bu.in dicto.c.cũ
tua.in vlti.collł.vbi dicit qð ſi teſtiſ dicit poſtea contrariũ

Le.

extraiudicium eius qð dirit in iuditio ? ſententia adhuc non

videtur ſentire. Inno incpretcren de teſti. cogẽ. Et in
caſu noſtro bic plura concurrunt quia non ſolum poſt ſʒ pꝛ

ctum vicarium. Atem qð femina cuius teſtimonium va
71 vt in. c. foꝛus de ver. ſig. ¶ Item hoc
idem videtur pꝛeſumendum er qualitate dictoꝛum. Ad qd
enim in nincanee eheneun vnus ad viſitandum

us varijs vicibus oppoſitum ⁊ turbata acceſſit ad di-

rium ⁊ mutabile

eccleſiam ſancti anto. ¶¶ Item cum ipſe non fuiſſet ſolus

heres patris ad quid agrauaſſet ſe in ſolidum adreſtituen-

duz mala oblata paterna cũ non teneretur niſi pꝛo ſua poꝛ
tione hereditaria.l.ij. C. de ac. here. Sed pꝛimum dictum
habet veriſimilitudinem cum verecundum eſſet dicto te⸗

ſtatori qui erat nobilis dimiſiſſe filiam licet ilegitimaʒ iace
re incognitam apud hoſpitale merito hoc dixitſecrete vro

ri ſue de qua voluit conſidere ⁊ in dubietate dictoꝝ ample

ctendum eſt dictum magis veriſimile vt.iiij.q.iij.ſi teſtes

omnes nõ. Inno. in. cauditis de pꝛeſcrip. facit tex.in.c.lʒ
de pꝛoba.⁊ hec ſufficiant. Concludo ergo ſtanduʒ pꝛioꝛi di
cto quod habuit executionem ⁊ nõ aſſto coꝛam domino vi
cario marime cum illuſio ⁊ variatio repꝛobatur aiure ĩ cle.
cum illuſio de regulis iur. non obſtant contraria pꝛocedunt

enim quando alia non concurrunt in oppoſitum vt patet

expꝛedictis. Laus deo⸗
(zenm.
. Mnnidam Andreas Nerri. Et Jognael⸗

vyroꝛ Ciuitatis maſſane obtulerunt

N c cuiuſlibet eoꝛũ mobilia ⁊ ſe mouentia iura
actiones ⁊ nomina eis ⁊ cuilibet eoꝛum qua-

liter cunq; perſonam omnipotenti deo. ? oꝛdini ? conuen

tu fratrum heremitarum ſancti Auguſtini de maſſ⸗ in ma
nibus pꝛioꝛis conuentus eiuſdem loci recipientis nomine
totius conuentus ⁊ pꝛedicti fratrum dicti andreas ? Tos⸗
na detinent quedam ex bonis pꝛedictis vel foꝛ omnia re⸗
cipientis er inde debitum nature ſubſidium. arnrer
nunc nũquid de pꝛedictis bonis debeant ſoluere collectas
⁊ alia onera quẽadmodum ſoluunt ceteri layci eiuſdem ci⸗
urers Eruunguil perſone eoꝝ poſſunt grauari ad mune
ra ſeu onera ciuitatis ſicut alij layci ciues ⁊ in colle illius ci-

uitatis 2TMT7.

nnuit per dictas qualitates

dictum tollitur pꝛeſũptio ſcõi dicti.vt ei ſfimpir ſtetur

* . ederüt
7 dedicauerunt ſe ipſos ?æ omnia bona eoꝛuʒ

. Pꝛiſti eiuſq; metris pꝛefidio humiliter inuo

4 Ppiꝛꝛedicta non videntur mihi habere magnaʒ
—— dubitationem. Et pꝛimo circa bona qð ſint

cato.Succinte ⁊ concluſiue pꝛocedam quis

ðWðW oynmnino exempta ab oneribus ⁊ factionibus
laxcoꝛum. Certum eſt enim qð bona eccleſiaꝑ ad hec one-
ra non tenentur tam de iure canonico quam ciuili. vt pꝛo-
batur in.c.nõ minus.⁊.c.aduerſus de inmu.eccl.⁊ in.l.pla
ccet. C. dè ſa. ſan. eccle.canoniʒata.xvj.q.j.placet. Sed pꝛe-
dicta bona dictoꝛum petri? Joanne fuerunt pure donata
⁊ oblata eccſeſie ſancti Auguſtini ergo ĩmediate etiam ſine
traditione tranſiuit eoꝝ dominium in eccleſiam pꝛedictaʒ.
ex duplici capite. MDꝛimo ex pꝛiuilegio.ʒ.fi.C.de ſa.ſan.ec.
Secundo ex perſona iſtoꝝ qui obtulerunt ſe ipſos. NHam
per obligationem pure factam tranſierunt in poteſtateʒ ec
Lle ſie ita vt quaſi ſint eccleſie vt notanter dicit glo.in.c.vt
lex conuentie. xxvij.ꝗ.ii.ergo per quandam conſequentiam
2? dominium t poſſeſſio ilo ꝝ bonoꝝ tranſiuerunt in eccle-
ſiam per.l.ſi adoptanero.ff. de pꝛiui.⁊.l.ſi arrogatoꝛ.ff.de
adop.tenet Jo.an.in.c.in pñtia de pꝛoba.⁊ nõ.xix.qiii.ſi
qua mulier.⁊ expxeſſe tenet bar.in terminis noſtris in auẽ.
ingreſſi de ſa.ſan.eccle.⁊ ſic eccleſia dieitur hec bona poſſi
dere licet per iſtos.ſicut dominus dicitur poſſidere per ſer
uum. vt. l. i. C. ſi per vim vel alio mo.?.l.fi· C. dacqui.poſſ.
nõ .in. c.ciqui cler. vel mo. ʒ lect.glo.? Inno.que cõmunit᷑
ertuz eſt bona larcoꝝ ec-
ibus laycoꝝ. vt collectis ?

⁊in. c. cum dilecto de reſcrip. Et videtur ad pꝛedictatex.

Ren ERnen per alios ſcribentes tenetur.
r⸗=leſ,, n Qeſiis cellata erimuntur abone

Sin HRſimilibus niſi eſſent onera certa.? perpetue ij
Fe noxa.tunc enim tranſeu am cuʒz onere ſuo. Hec

cxſtcõmunis concludo doctoꝝ vtriuſq; iuris ? notant cano
Iſſte in. c. fi.de vi.⁊ ho.cle.⁊.c.i.de inmu.eccle.⁊ in cle.pꝛe
m m Tn= M ſenti de cenſi. ? bar. inl.reſcripto. ff. de mu. ? ho. ¶Secũ
42/do pꝛincipaliter pꝛo concluſione pꝛedicta videtur tex. aper-
PKIus cum glo.in. c. i. de deci. in fi · vbi patet ꝙ oblata religioñ
que dedicauerunt ſe ⁊ ſuos gaudent etiã ibonis que tenẽt
nomine monaſterſonmibspeuil gi⸗ illius religiõis. ⁊ fa
cit optime ille ter. cum glo.Agd ſcõᷣm dubium nunquid
dicti oblati gaudeant pꝛiuilegio eccleſiaſtico in eoꝛum per-
ſonis. Et dico ꝙ ſic ex quo ſunt plene oblati.dicuntur autẽ
plene oblati ex quo dedicauerunt ſc ⁊ ſua.vt in dicta cle.i·i
fine iuncta glo.Ad idem glo.in.d.c.vt lex Anemie que
dicit iſtos oblatos eſſe quaſi ſeruos eccleſie.Clarũq; eſt ſer
uos eccleſiaruʒ nec teneri ad onera laycoꝝ. vt in. c.eccleſia
arum ſeruos.xii.q.ii/⁊ loquitur ibi tex.de ſeruis omnino lay

+ — ſ'̃ — — — —————ð

—

tra ſeruitutem eccleſiaſticam ſunt religioſe perſone ar.in.c.
non dubium de ſen. exco. ?. xii/q.i.duo ſunt genera facit qðᷣ
nõ. Inno. in.c.cum monaſterium de elec.⁊ archi.in.c.vno
de exceſſ.pꝛela.li.vi.⁊ Jo. de lig. in cle.per litteras de pꝛe/
ben. Quiniĩmo fuit opinio quoꝛundam qð etiam ſeruienti
= Pk. deãt in MWunitate hae in perſonis. vt nõ. glo. in. c. eos. xxxij.
himj/ di. ? per archy· in. . dericum. xi. i. Duicdam tamen i B
Ee 2 „ασltimo contra. q tamen de pꝛeſenti diſputare non intẽdo
cum non facit ad pꝛopoſitum noſtruʒ. ſed adduco in augm
rum maximequia ſi in pꝛedictis ſeruitoꝛibus ⁊ conductariis
ſunt opiniones quid dicendum in iſtis de quibus queritur
qui ſe ⁊ ſua obtulerunt religioni certe nullam in iſtis dubita
tionem habeo quin ſint perſone eccleſiaſtice ⁊ gaudeãt pꝛi
C9 uilegio eccleſie in perſonis de bonis autem non eſt deceptã
ü dum cum nulla bona habeant.vt pote per eos eccleſie col-
OJM nnn ruare concindo qs tum perſone dictoꝛum oblato
11 uurpm ꝙ bona per eos monaſterio collata ſunt libere ⁊ exem
1 ptu ab omnibus oneribus ſecularium ſicut ſunt reliqua bo
1 na eccleſiaſtica ⁊ perſone eccleſiaſtice. Doſtea tamen fuit
mihi relatum ꝙ eſt facta quedaʒ refoꝛmatio per ciues maſ
. ſanos qua inter cetera continetur ꝙ nemo ſuppoſitus poſ-
9

☛ S

–

7 11

ðð

—

ſit ſe vel ſua bona obligare alicui eccleſie etiam in pꝛeiudi-
cium coꝛde irritando omnes ſupꝑpoſitiones ⁊ alienationes
factas a decem annis citra. ¶Iſta vero oblatio ſeu dona⸗

na fuit ſactz ante iſtam refoꝛmationem intra decenniumpᷣ
, finitum. g. vero dico ꝙ hec refoꝛmatio non valet ĩ
. eiuditium iuris eccleſie iam queſito vt in.c.que in eccle-
. ſiarum. 7. ceccleſia de conſti.⁊.c.fi.de re ec.non ali.⁊.ix.di.

bene quidem quinĩmo nec impedire poteſt diſpoſitionem

inſtituit heredes quoſdam extraneos ⁊c

cis. ¶ Oulto foꝛtius hoc idem diceudum eſt de iſtis qui vl

in futurum hactendmm uis eſletconna pꝛiuile giuz conceſ
ſum eccſeſie vli de quo in.l.i.¶

. C. de ſa.ſan.eccle.⁊ pleniuſ ꝑ

in.d.l.reſcripto que hic ſeruata non fuit. ¶ Item hic agi

de rebus iam pꝛius queſitis eccleſie in quibus nonvalet pꝛo

uiſio larcoꝝ in contrarium vt ipſemet bar. expꝛeſſe ſatetur
ĩ dicta.:.reſcripto.ð mu.⁊ ho.abbas.

. 1 Lon · liui · HZ

Alſus contingentin elieeſt. Quidam Yaco
bus campſoꝛ olim Ohini puccii graſſu ciuis
Aretinus in teſtamẽto ſno inter cetera ſic di
ſpoſuit. Item diſpoſuit iuſſit ?ẽ mandauit qꝗð
capella ſancti M Mathei facta in engf⸗

bis ſancte marie de Aretino per ipſum teſtatoꝛem⁊

monem eius fratrem dotetur ab omnis cõibus ipſius Ja-
cobi ⁊ Symonis pꝛedicti ⁊ eoꝝ nepotum.videlicet de qui

buſdam bonis ac poſſeſſionibus cõmunibus cum pꝛedicto
Symone ⁊ nepotibus ſuis vʒ filiis olim Cecili ? Metri
fratrum ⁊? quondam dicti teſtatoꝛis ⁊ dicti ſimonis ⁊ poſ-

ſeſſiones aſſignandas pꝛo dote ſingulariter in teſtamento

expꝛeſſit cum ſuis conſinibus ꝙ dicte poſſeſſiones debeãt

eęeelſe pꝛo dote dicte capelle.? earum fructus perpetuo de-
ueniant ad manus capellam pñtis ⁊ futuri pꝛo ſuo votu⁊?

neceſſariis etiam poſt hoc * dictuſ teſtatoꝛ er quo re
manſit filius ?⁊ heres quidam Suctius qui poſtmodum ðᷣ

ceſſit relictis duabus filiis ſegiei nis enaturals dumts⸗
rat ſcilicet dñabus franciſcina ⁊? chꝛiſtofara.⸗

t dña 1 Que quidẽ
domine tanqꝙᷓ heredes patris vna cũ quedam domina ma

thea filia quõdani dicti ſimonis pꝛeſentauerunt quendam
dominum bartholomeum canonicum ⁊ rectoꝛem dicte ca

pelle nunc vacantis in termino edictoꝛum fuit excepc.eas
non eſſe patronus quinimo ius patronatus plene ſpectaſ
ſe.ad quendam franciſcum ghini. Qui quidem franciſcus
Queritur nunꝗd
ex dicto teſtimonio.ille domine pꝛobentur patrone alio in

contrarium non pꝛobato maxime cum in quadam permu
tatione al facta de dicta capella dicatur miniſtro dicte per-

mutationis dictam capellam fuiſſe dotatam per dictum ſi

monenm ghini fratrem dicti Jacobi teſtatoꝛiſ.viſo dicto mi

niſtro ⁊ alis actis ⁊ agitatis in hac cauſa coꝛam domino vi

cario aretino ⁊c. Micolaus.abbas.

Hꝛiſti eiuſq; matris pꝛeſidio humiliter inuo
cato. Hidetur pꝛimo quod per dictum teſti-
monium vel alia acta in hac cauſa.non pꝛobe
tur patronatum pertinere ad dictas mulieres
quia ius patronatus competit altero de tribꝰ
modiſ.ſ.ex conſtructione fundatione vel dotatione.xvi.q.
vii.filiis vel nepotibus.c.decet de inmu. eccleſie ⁊.c.qui-
cunq; ⁊.c.fugentius ⁊.c.pꝛementis ⁊ ibi optime glo.ð hac
materia ⁊ per Jo.an.in Wica de iure patro.facit.c.nobis
2 quod ibi nõ.eo ti.⁊ an poſſit queri pꝛeſcrip.nõ.in.c.que
relam de elec.⁊ plene per Jo.an.in regula quod alicui gra

tioſe de reg:iur.li.vi. Sed in caſu noſtro non pꝛobatur ne

ceſſario per dictum teſtimonium vel alio actu.dictus dñs
dictam capellam conſtruxiſſe fundaſſe vel dotaſſe ergo ⁊c̃.
Conſequentia patet in dicto teſtamento ſolum continen
tur verba teſtatoꝛis ſed dicto eius non ſtatur in ſauoꝛem ſu
um.⁊ pꝛeiuditium alterius.vt ĩ.l.rationes defuncti ⁊.l.exẽ
plo ⁊.l.inſtra.C. de pꝛoba.fac.xii.qiiin pꝛin.necinſtrumẽ
tum dicte permutationis pꝛobat dictum ſimonem illam ca
pellam dotaſſe quia illa verba ſunt pꝛolata.ob aliud ⁊ inci-

denter. ? ſic non faciunt fideʒ vt in.c.ſi papa de pꝛiuil.li.vi.

⁊7 in.c.fi.de ſucce.ab inte.⁊.E.de pꝛoba.l.non eplĩs ⁊.l.nõ
