bio dicta antonia fuit excluſa a dicto ſer matheo. ſi autẽ ceſ
ſat ſtatutum ſuper bereditate videndum nunquid poſſit ad

iunuarireſpectu qualitatis dotis.cum mihi pꝛeſupponat᷑ vi

ua voce dictam olim mariam fuiſſe maritatam per dictum
ſer matheum. In quo dicendum ꝙ dictus ler matheus fe⸗
cit pactum in iraditione dotis vt ad ipſum dos reuerteret᷑
ſoluto matrimonio.tunc in dubio pertinet tota ad dictum
iulianum.per tex.in.l.vna.C.de rei vxo.acti.facit.l. ĩter ſo
cerum.S.cum inter.ff.de pac.do. ¶ Idem eſt ceſſante pa
cto ſi in caſtro abbatie eſt ſtatutum vt mihi pꝛeſupponitur
quod moꝛtua muliere dos debeat redire ad dotantem. naʒ
ſuccedit pꝛouiſio ſtatuti loco pꝛouiſionis hominis. dicta.l.
vna.S. accedit.Et per hoc infero ad ſecundum queſitum.
an alie ſoꝛoꝛes dicti ſer mathei potuerũt ſuas dotes quas ha
buerunt dicto ſer matheo in alios tranſferre.nam dicendũ
quod non ſi ſer matheus fecit pactum vel ſubeſt ſtatutum.
vt dos reuertat᷑ ad dotanteʒ ſoluto matrimonio.dicto.S.ac
cedit.als ſecus niſi pꝛeterito ſer matheo fratre carnali inſti-
eranr⸗ perſonam.vt.l.fratres.C.de inoffici· teſta.

⁊c̃Nicolaus abbas.
on. kyoj.
Ominus abbas monaſterij ſancti michae
is de paſtigno oꝛdinis vallis vmbꝛoſe reco
gnouit ? confeſſus fuit extra iudicium cui
am ciui floꝛentino ꝗgeſſerat negocia mo
naſterij per longum tempns ſe obligatum

eeſſſe dicto ciui nomine monaſterij in floꝛe⸗
nis quingentis triginta.cum pꝛecedens dictum ciuem illaʒ

.

VE 1 rde

pecuniam expendidiſſe ⁊ conuertiſſe in vtilitatem monaſte

rij. quam quidem confeſſionem ſindicus generalis mona-
ſterij ratificauit ?⁊ appꝛobauit. Heniq; dictus cinis impe/
trauit contra dictum dominum abbatem reſcriptum apo-

ſtolicum.⁊ coꝛam iudice delegato petijt dominum abbatẽ

condemnari.qui illico coꝛam delegato conſeſſus fuit ſe te/
neri in dicta quantitate.Et idem fecit ſindicus generalis
monaſterij. &t huius confeſſionis vigoꝛe dictus delega-
tus tulit ſententiam contra dictum dominum abbatem ſu
per dicta quantitate a qua minime uitappelitum Aain
immo ſoluit partem debitt J oſtremo infra annum a
tempoꝛe eondemnationis dictus delegatus ad inſtatiam il
lius precepit ſtrixte abbati vt ſententie condemnatoꝛie pa
rere deberet. Queritur an iĩſpectis pꝛedictis competat ali
ad remediũ dicto dño abbati aduerſus illã ſnĩaʒ ⁊ confeſ
ionẽ ſuam atq; ſindici ?.

NW Hai eiuſq; matris pꝛeſidio humiliter in
uocato.dico vnum ſubeſſe remediũ pꝛom
ptiſſimum ⁊ indubitatuʒ videlicet petere
reſtituttonem in integrum nomine mona
ſterij contra dictam ſententiam ac etiam
onfeſſionem quam ſine ſcrupulo obtine-
re debet. ex quo ẽ infra quadriennium a tempoꝛe ſentencie
2 confeſſionis per quam quidem reſtitutionem debet ĩ pꝛi
ſtinum reduci.in quo erat ante ſententiam ⁊ confeſſionem
tex.eſt apertiſſimus tam in ſententia ꝙᷓ in confeſſione in.l.
j. ?2. ij. de in inte.reſti.Certumq; eſt abbatem⁊ alios pꝛela-
tos poſſe petere vt legitimos adminiſtratoꝛes integram re
ſtitutionem. etiam ſine mandato eccleſie.vt no.Inn.⁊ alij
poſt eum in.c. ſuſcitata.de inxe.reſti. Cenentur enim pꝛe-
lati pꝛocurare ex eoꝛum officio negocia r ſuaruz

vt in.c.edoceri.de reſcrip.⁊ quod ibi notatur. Sedcirca
hoc vertitur dubium apud quem ſeu a quo debet huiuſmo
di reſtitutio poſtulari.⁊ pꝛofecto ab ipſo romano pontifice
vel aliquo ipſius delegato ſuper hoc ſpecialiter impetran-
do reſtitntionem obtineri poſſe non eſt dubium.dicto.c.ſu
ſcitata.⁊.c.cum ex litteris.⁊ quaſi per totum ti.de in integ.
reſti.?⁊ maxime in.l.penul.⁊=.l.fi.C. vbi apud quos.ab oꝛdi-
narijs autem locoꝛum . vt epiſcopo ſeuab archiepiſcopo ob
tineri non poteſt.nec etiam a generalilegato pape perterx.
in.c.ij.de offi.leg.⁊ expꝛeſſiusꝑ tex.no.in.l.aduerſus ſniaʒ
En aduer.rem iudi.dubiũ ergo remanet an a dcõ ðᷣlegato
qui preſatã ſñiam tulit poſſet hec reſtitutio obtineri· Et
videtur pꝛimo quod non per tex notabileʒ in dicta.l.aduer·
ſus.dicitur quod aduerſus eum qui vice principis iudica-⸗
uit ſolus princeps reſtituere poteſt.⁊ per illuʒ tex· hoc tenu
it ibi ba. ⁊ bal.⁊ idem baꝛ.in.l.ſi..vbi ⁊ apud quos ſed cõ
trrariũ ipſe baꝛ.videtur ſẽtire in.l.iudex.ff.de re iudi vbi di
cit quod ſi ſñia nondum eſt executioni mandata cuʒ rema
neat apud iudicẽ officium nobile poterit ex eodem officio
reſtituere in integꝛum ſicut poteſt ſñiam exequi ⁊ mulctare
vt patet in. c.in ſitteris.⁊.c.ſignificaſti.⁊.c.querẽti.de.off.
dele. Mon enim extinguitur iudicis delegati officium ꝑ
ſolam ſñiam niſi ſit executioni mandatum vt ſaltem lapſus
ſit annus a tẽpoꝛe ſñie.vt ĩ.c. ꝓximo all.Et ſic poteſt intel
ligi tex. ⁊æ dictum baꝛ. ⁊ bal.in dcꝗ.l.aduerſus.quaãdo ex toto
iudex delegatus functus eſt officio ſuo. vt quia non reſtat
executio quia ſentẽtia eſſet abſolutoꝛia.⁊ ſic taxit executio
nem ſecũ vel ſi erat condẽnatoꝛia extitit executioni manda
ta ſecus aũt vbi iminet executio fienda. Nec lapſũ eſt tem
pus anni.a die ſñie ſicut accidit in caſu noſtro.Et pꝛo hoc
aliego glo. notabilem valde Inno.in. c.ſuſcitata.ð in inte.
re.vbi dicunt per illum tex.quod pꝛocuratoꝛ poteſt ſine ſpã
li mandato petere in integꝛum reſtitutionem contra ſñiaʒ
aduerſus ſe lataʒ quia dicitur petere incidenter? non prin
cipaliter. ex quo adpuc ſũia non eſt executioni mandata.in
c. penſt.eo.ti Mam ſcõm Juno.mandatum iuriſditionis
ſimile eſt in mandato ꝓcuratoꝛio.in.l.⁊ quia.ff.de iuriſdic.
om.iudi.Et ſic apxte ſentit per hãc rationem quod dicitur
inherere in integrũ reſtitutio enim petitur aduerſus ſñiam
nondum executioni mandatum quo cau.lſ. incidenter ↄtin
git. põt iudex deſegatus ſuꝑ cã gnãliter datus reſtitutioneʒ
in intergꝛuʒ concedere.vt in dcõ.c.penlt. de in inte.reſti. ?
iid 7 apud quos.⁊ ſic itelligendo põt ſaluari opi.quã
recitat glo.in dicta.l.ſiaduerſus.quia habet pꝛo odio.l.eſt
immutata.per dictam.i:.fina. vbi habetur quod delegatus
poſſit.intelligamus ſaluando modo pᷣdicto vt ſi adpuc p⸗-
det execunio.⁊per ↄſequens iuriſditio nõ poſſit.alias ſecus
hanc opinioneʒ fouet equitatis.vt parcat᷑ laboꝛibus ꝑtium
⁊ exxpenſ. vt in c· cum te de offi. “ ꝛeterea vide⸗
mus ꝗꝙ cum delegatus reſeruat ſibi executionẽ ⁊ cauſ alijſ
cognoſcendam ⁊ diffiniendam committit ſemper ad eum
recurritur ſi contingat a ſubdelegato appellari.vt in· c.ſi de
legatus.de offi·dele.li.vj.non enim negari poteſt quin hec
inſtitutio dicatur incidere in cauſa ſibi commiſſa ex quo ad
huc durat ſuum officium nobile.ergo poteſt ea indulgere ⁊
de nouo cauſam audire.ita ꝙ onus pꝛobandi debitum iuris
incumbit illi cui hoc poꝛtat in integrum reſtitutio.l.diuus.?ᷣ
qnod ibi notatur.ff.de in inte.reſii.⁊.ij.q:iij.O.notandum.
⁊q reſtitutio in integrum poſtulari poteſt.etiam per viam ex
ceptionis contra petitionem reſtitutionis in integrum.vt i
l.poſtea. .ſi minoꝛ.ff · de iureiut. Mec obſtat iſtum domi⸗

num abbatem ſoluiſſe parteʒ condemnationis. quia ex hoc
non pꝛecluditur via quin poſſet dici totum eſſe indebitam
nec ſolutio partis indebiti obligat ad ſoluendum indebitũ.
vt in.l.fi. C.ne vxoꝛ pꝛo marito.quinimmoper iſtam reſti
tutionem debet reduci ad pꝛimuin ſtatum vt ſit ille cuius
compellatur ⁊ reſtituere cum effectu quicquid recepit vi-
goꝛe ſententie niſi pꝛobet de nouo debitum.ad hoc.l.ĩ cau
ſe.ff.de mino.⁊.l.videamus..in fauiana.ff.de vſu.⁊.l.cũ
pꝛetoꝛ.ff.de ver.ſigni· Nam verbum inſtitutionis omncʒ
vtilitatem actoꝛis continet vt ibi. Mec debet interiʒ dũ tra
ctatur hec reſtitutionis cauſa ſententia executioni manda
ri. vt in.l.vna.C.de in inte.reſti.po. Nec eſt aliqua ſuſpi-
tio malitie contra dictum dominum abbatemipſam poſtu
lantem· cum aperte vna ſua petitio foueatur.vt in dicto.c.
j. ⁊.ij.de in integ.reſti.li:vj. Et ſic ceſſat ſpecialis diſpoſi-
tio.de qua in.c.ſuſcitata.de in inte.reſti. uto etiam
ꝙ pꝛeſuppoſito ꝙ dictus delegatus non habeat poteſtatẽ

reſtituendi in integrum contra ſententiam. tamen videtur

dicendum vt poſſit pꝛonunciare illam concedendam ⁊ ſuꝑ
ſederi executioni ⁊ remittere cauſamſad romanum ponti-
ficem.argu.eius quod legitur ⁊ notafur.in.c.de cetero.de
re iudi.? in.S.bibuum.ij.q.vj.v.ſiquidem. vbi glo.dicit ꝙ
archiepiſcopus licet non poſſit defenere epiſcopuʒ.poteſt
pꝛonunciare illum deponendum. Et idem in legato dicunt
doc.in.c.j.de offi.le.ſic videtur dicendum in pꝛopoſito.
Micolans abbas.
Con. xxxviij.
cti contingentia ſic pꝛoponitur. Jnec-
cleſia cathanieñ.quedam monachoꝛum re
gularium inualuit conſuetudo a tempoꝛc.
cuius initio memoꝛia non exiſtit ꝙ cuilibʒ
monachoꝛum pꝛo ſibi neceſſarijs dantur p
epiſcopum loci qui eccleſie omnis rcdditꝰ
percipit qaninquaginta aurei. Qmnes tamen monachi vi-
uunt in communi victu ſupereſt ex dicta pꝛouiſiõe aſſigna.
tur pꝛo rata cuilibet indumentis⁊ alijs neceſſarijs. Nam
epiſcopus ad alia monachoꝛum onera non tenetur. ¶ Cõ
tingit ꝙ epiſcopus in remotis a gente quidam ex mõachio
qui nunc doctoꝛ dominis.p. Joannes de maſſaru.a vica-
rio epiſcopi luminatus cum facultate percipiendi dictaʒ ꝓ·
uiſionem omnium ad ſtudia generalia ſe contulit non de⸗
terminato a vicario moꝛe trabendo tempore. Mec expreſ-
ſe actum extit quibus ſtudijs ſeu ſcientijs vacare debem.
demum per plures annos ſciente ⁊ conſentiente epiſcopo
poſtmodum reuerſo ſunt dicto domino Yoanni ſeu altero
eius nomine de dicta pꝛouiſione omnia reſponſum. Mũc
autem ab aliquibus annis elapſis epiſcopus loci ſeu ipſius
vicarius eo abſente reſiſtit ſibi reſpondere etpꝛeſertim oc-
caſione ſumpta.quoniam dictus dominus ioãnes vltra ꝗn
quennium in ſtudio moꝛam pꝛotraxit ⁊ nunc de pꝛeſenti do
ctoꝛ exiſtit.? ſic ſtudij cauſa pꝛoꝛſus ceſſauit. Querit᷑nnnc
an dichus dominus ioannes poſſit dictam penſionem a te
poꝛe ceſſationis vſq; in pꝛeſentem diem petere. maxime
cum abſens exiſtat ⁊c.
— Mnipotentis dei genitriciſq; marie ſuf⸗
fragio humiliter inuocato.videtur dictuʒ
dominum ioannem in ſua petitione mini
me audiendum foꝛe. Et primo hoc oſten
ditur ex perſone agentis defectu.nam quẽ-
admodumſſeruo aduerſus dominum age-
re taliter non permittitur. vt in.l.vix certis ex cauſis.ff. de
iudi.ita nec monacho aduerſus pꝛelatum ſuum.cenſet᷑ eniʒ
monaſterij ſeruus.⁊ qᷓ Ehfe ſit ſpiritualis ſeruitus ſtricti⸗
ctioꝛ tamen cenſetur quamſecularis.vt pꝛobatur in.c.mul
tos.liiij.di.? mundo mortuus cẽſetur.⁊ deo viuere.xvj.q.
j.placuit.hinc dicitur ꝗ monachus non habet velle als nol.
le.ſed totus dependet a ſuperioꝛis arbitrio .quem vice dei
ſupꝛa caput ſuum poſuit.xij.q.j.nolo.⁊.c.non dicatis.⁊ ĩ.c.
ſi religioſus.de elec.li.vj.⁊.c.ij.eo.li.facit quod habetur in
auc.de mona.colla.j. Secũdo hoc pꝛobatur ex deſectu
obligationis qureſt actionis mater.l.licet.ff.de pꝛocu.⁊ ſi-
ne actione nemo recte teperitur.l.ſi pupilli.ff.de neg.geſ.
2.l.tutoꝛ.C.eo.Et quanquam de iure canonico non ſit ne-
ceſſe pꝛoponere actionis nomen.de iudi.dilecti.debet ta-

men ſubeſſe ius agendi cauſatur ex obligatione ciuili.ſi
recta vera ponderentur.vt plene notatur in dicto.c. dile⸗
cti.⁊ eſt glo.no.viij.di.quo iure.notat bar.in.l.j.ff. de edẽ.
hinc eſt ſi vnum eſt in obligatione ⁊ aliud in facultate.⁊ ꝗs
agit ac ſi vtrunqʒ eſſet alternatiue ſit in obligatiõe ſuccũbit
etiam inſpecta ſumplicitate iuris canonici.vt eſt tex.no.i.c.
cum dilecti.de emp.⁊ ven.ſed inter dominum ⁊ ſerumn ẽt
paciſcentes nulla oꝛitur obligatio ſaltem potens ad agẽdũ
vt in.l.interpoſitas.C.de tranſa.ergo nec interpꝛelatum ⁊
monachum.vt no.frede.conſi.:Fꝛ.Et archi.in.c.cuʒ paſto.
ralis.ij.q.vij.maxime qui in perſona monachi non cadita⸗/
ctu aliqua obligatio.ſed quicquid acquirit tranſit immedia-
te ſine aliqua moꝛa in monaſterium.ad hoc quod no. Inn.
2 alij in.c.in pꝛeſentia.de pꝛoba.⁊ in.c.cum olim.de pꝛiui.
per bar.in.l.ſi commnnis ſeruus.ff.de ſtipula.ſer. 4 in

his duabus vltimis allegationibus voluit ⁊ bene Inno.⁊

urm xf'u âbar. q iura loquentia de ſeruis reſpectu acquiſitionis habe

r.

ant locum in monachis. ſke pꝛedicta bene facit.l.placet
ff. de acqui.here. vbi dicitur ꝙ quotiens hereditas vel ꝗd
aliud acquiritur ei qui in poteſtate eſt confeſtim acquiritur
ei in cuius poteſtate eſt.ita vt neq; momento aliquo conſi
ſtere poteſt:in perſonam eius per quem acquiritur. ad ideʒ
l.ſi adoptauero.fl.de pꝛocu.⁊.l.arrogato.ff.de adop. Cer
tum eſt monachum eſſe ſub poteſtate ſuperioꝛis.x viij.q.ij.
abbates.⁊ dicto.c.nolo.⁊ non dicatis.⁊ poteſt apbas vendi
care monachum ſuum. vt notatur in.l.j.ff. de rei ven. Si
ergo obligatio non cõſiſtit in perſonam monachi·ergo ne
agere poteſt.vt in iuribus pꝛealle. Len pꝛobatur ex
defectn capacitatis.non enim poteſi monachus pꝛopꝛium
poſſidere. Nam pꝛopꝛietatis abdicatio eſt vnum de tribuſ
ſubſtantialibus monachatus.vt in c.cum ad monaſterium.
⁊.c.ij.de ſta.regu.Et dicitur pꝛopꝛium eo quod vult aliqd
poſſidere inuito vel clam ſuperioꝛe ſuo.in dicto.c.cum ad
monaſterium.⁊ ibi per Ao.an.ergo petitio dicti domini io⸗
annis notoꝛie videtur inepta.⁊ per conſequens dẽtibns la
ceranda.vt no. Inno.in.c.j.de offi.vica.⁊ pꝛobatur in.c.ſa⸗
cerdotibus.xj.q.i.quinimmo non poteſt monachus etiã añ
monachatum conuenire vt liceat ſibi habere vſufructuʒre

rum quondam ſuarum. ita vt in futuris poſſit tenere inui-

to abbate.quia hoc ipſum detinere expacto eſſet pꝛopꝛie-
tas ⁊ denotaret eum habere velle ⁊ nolle.vt no.ꝑ legiſtas ĩ
auc.ingreſſi.⁊ auc.ſi qua nnter. Eede ſnerdeeſſze⸗
nec licet monachis habere poꝛtiones pꝛiuilegiatas ſeu diſti⸗
ctas.vt no. Yyno.in.c.dilectus.el.ij.de pꝛeben.nec cellas p
uatas niſi vitam ſolitariam ducuntxx.q.iiij.monachum.
Aund oſtenditur alia via.nam non licet monachis ꝓ
ficiſci ad queuis ſtudialitterarum niſi pꝛius ſit eis a ſuo pꝛe-
lato cum conſilio capituli vel maioꝛis partis licentia eundi
conceſſa.vt pꝛobaturin.c.ij.ne cle.vei mona.li.vj.Sed di
ctus dominus iaannes minime licentiam habuit ab epiſco
po qui in dicta eccleſia cathanienſi eſt loco abbatis quo ad

ipſos monachos.iuxta ea que leguntur ⁊ notantur in.c.c cauu·

ſamq;.de iudi. Mec fuit capituli conſilium requiſituʒ ergo

talis acceſſus illicitus.⁊ per conſequens nonremunerãdus
ſed puniendus exiſtit.nec cum licentia vicarij poteſt. quia

vicarij poteſtas ad talia minime ſe extendit.vt ſatis colligit
ex.c.licet.de offi.vica.li.vj. SJacit optime quod legitur⁊
notatur in.c.fraternitatem.lxxj.di.(¶ Quinto facit ꝙ non
ſtuduit in thelogiſ facuitate ratiõe cuius pꝛiuilegiati vt poſ
ſint pecipere fructus beneficioꝛum in abſentia.vt in.c.j.de
magi.⁊ quod ibi notat hoſti.⁊ per eum in ſumma. .fi. vbi
dicit ꝙ ſtudentes in alijs facultatibus non gaudent eodem
pꝛiuilegio. Si ergo clerici ſeculares in pꝛopꝛijs beneficijs ĩ
quibus poſt collationem eiffactum acquirunt ius ⁊ poſſunt
dicere illa beneficis eſſe ſua.vt in.c.ſi tibi abſenti de pꝛebẽ.
li.vj.⁊.c.penul.eo.ti.⁊.c.fi.de cõceſ.pꝛeben.eo.li.tali pꝛiui
legio in alijs ſcientijs ſtudentes non gamdent Karge foꝛtius
nec monachi in bonis monaſterij in quibus non habenttan
tuni ius.immo poſſidentur a monaſterio ⁊ dicũtnx filij mo
naſterij.vt in· c.ſicut.de ſimo. Sexto facit quia preſup-
poſito in alijs ſcientijs ſtudentes illo pꝛiuilegio gaudere
debeant.tamen nõ debent Sarnereannpl ꝛi pꝛiuilegio per
ar.a minoꝛi.⁊ ſatis pꝛobatur ar.c.ſuper ſpecula de pꝛiui.ſed
ulud.c.pꝛeſtat ſolum facultatem percipiendi fructus ꝑ ꝗn
quennium per quod tempus dictus dominus ioannes dici

tur percepiſſe.ergo vltra illud nulinm ius ſibi competit.ma

1

ur
Nl.
ſe
e
ndi

e
mn
N
.

1
b .
ea cauſa ⁊ queſtione.c.ſi clericatus contemptoꝛ ſcientie po

xime cum nunc ſit doctoꝛ ⁊ ceſſat cauſa ſtudij.vnde etiam ſi

bhabuiſſet licentiam ad maius tempus ex quo ceſſat indul-

gentie cauſa. debet ceſſare tenipoꝛis dilatio.ad hoc bo.tex.

in ſimili.in.l.a filia.S.j.ff.ad trebel.⁊ in.c.cum ceſſãte.ð ap

pel. ?.l. generaliter. C. de epiſ.⁊ cle.canoniʒata. xvj · q· j. ge⸗
neraliter optime faciunt notata in:c. cum ea. de elec.li.vj.
⁊ per bar.in.l.lucius.ff.de lega.ij.¶ Ged his non obſtanti.
buſq̃ᷓ vt ex infra dicendis clare liquebat minime de iure ĩ ca-
. toltr militant contrariam ſententiam arbitroꝛ verioꝛeʒ

pꝛimo facio mihi fundamentum ꝙ monachuba ſan

ctis patribus ⁊ aiure permittitur ſtudio litterarum vacare.

Hieronymus vir xpᷣianiſſimus ac deuotiſſimus ex quatu-

oꝛ eccſeſie doctoꝛibus vnus inuitat monachos ad ſtudium
ſcribens acfruſticum. dicens inter cetera longo tempoꝛe di⸗

ſce que poſtmodum doceas.xviq.j. At ſic viue ⁊ alibi ad

eundem ſi clericatus titillat deſiderium. diſcas quod poſſis

docererationabilem oſtiam offeras deone ſis miles anteqᷓ

tiro. ne pꝛius magiſter quam diſcipulus. Et poſt pauca mi

hi ace vt ſanctoꝛum contubernium.nec ipſe te doceas ⁊
abſq; doctoꝛe ingrediaris viamq; nunquam ingreſſus es

tius eſt diaboli iᷓ xpi membꝛuʒ. vt in.c.fi.xxxviij· di. Et
ꝙ ſtudiuʒ religioni conueniat pꝛobat ? pꝛoſequitur Jo.an.

plene in. c.ſane. de regu. hinc iura canonica diſponunt vt in

monaſterio habeatur vnus magiſter qui in pꝛimitiuis ſcien
tijs inſtruat monachos.vt eis non deſit opoꝛtunitas in ſciẽ
tijs pꝛoficiendi.Et ſic expenſis monaſterij debẽt monachi

inſtrui nedum in pꝛimitiuis vt grammaticalibus. ſed etiam

in alijs ſcientijs pꝛincipalibus.hoc pꝛobatur in cle.qa agro.

in fi.de ſta. regu.⁊ pꝛelatus ad hoc negligens debet per mñſe
rioꝛem compelli vt ibi no.Ad idem dictum.c.ij.ne cleri.

vel mona.vbi pꝛobatur ꝙ cum licentia pꝛelati poſſunt exi-

re monaſteris ⁊ pꝛoficiſci ad generalia ſtudia.⁊ cõcoꝛdat.c.
nõ magno.eo.ti. In antiquis vbi pꝛohibetur monachis ire

ad ſtudia vt diſcantleges mundinas vel phiſicas.ergo vt in⸗
tendant theologie vel decretis hoc eis licet maxime vbiha-
bent populum vel ſunt in eccleſia cathedrali. vt in caſn no-
ſtro.⁊? notatur in dicto.c.non magno.⁊.c.ſpecula.eo.ti.⁊ ꝑ
Jo. an.in dicto.c.ij.ne eahnena , uinimmo

dubitatur an inuito abbate poſſit epiſcopus dare licentiam

monacho eundi ad ſtudium expenſis monaſterij.Et fuerüt
opiniones varie inter ſcribentes.vt no.in dicto.c:ij. ꝑ Jo.

an. ? archi. Eſt etiam communis doc.concluſio ꝙ mona-

chus exiſtens in ſtudio de licentia ſuperioꝛis niſi aliud in da
tione licentie actum fuerit poterit monaſterium pꝛo neceſ.

ſiitatibus ſtudij obligare.quia datalicentia monacho ſtuden
dl omnia videntur conceſſa. ſine quibusin ſtudio comode
eſſe non poteſt. vt no.in.c.ex parte.de accu.⁊ per archi.in
dicto.c.ij.ne cle.vel mo.li.vj.⁊ in dicto.c.cum paſto⸗/Ex
quo quidem fundamento apparet pꝛima fronte intentionẽ
dicti domini Jo. fundatam cum ſit monachus eccleſie ⁊ ha

buerit legitime licentiam vt infra patebit. Mec fuit actum

vt als faceret ſibi expenſas.ſed vt viueret ex dicta pꝛouiſio
ne annua vt patet ex tenoꝛe litterarum eonfectarum mãda
to vicarij ſuper ſolutione ſibi fienda. Reſtat ergo reſponde·
re ſolum ad contraria.S.foꝛmata ex quoꝛumreſponſione di
lucidabitur intentio dicti domini ioannis.⁊ hec regula affir

matiua. Mec obſtat pꝛimum contrarium licet enim ſeruus
regulariter non agat contra dominũ.tamen monachus age

re poteſt. ſaltem imploꝛando officium ſuperioꝛum.vt a mo-⸗
naſterio recipiat ſibi neceſſaria ad que mona ſterium ſui ſu⸗
perioꝛis nomine eccleſie obligatur.vt in.c.olim.⁊.c.ex par
te.⁊? quod an ta⸗ accu.⁊ in.c.cum ad monaſteriũ

de ſta. regu. Facit quod no. Jo. an.in.c.cum ſingula de
pꝛeben.li.vj. Sicut ⁊ filius agit contra patrem ad alimen-
ta.vt in.l.ſi quis a liberis.ff.de libe.agn.⁊ ſeruus contra do
minum.vt in.l.j.S.quodꝗ autem.ff.de offi.pꝛefec.vrbi.⁊ in

ſti.de hisqui ſunt ſui vel alie.iur.S.ſed hoc tempoꝛe.⁊ neca
en⸗ qui alimenta denegat.l.necare.ff.de libe.agno.

ec obſtat ſi dicatur hoc procedere ratione alimentoꝛum

futuroꝛum.fecus in pꝛeteritis in quibus ceſſat ratio neceſſi
tatis. ſimiliter q habetur in.l.de alimentis.C. de tranſacti.
2 quod notatur in.l.cum hij.ff. eo.admittitur tranſactio ſi-

ne ſuperioꝛum auctoꝛitate in alimentis pꝛeteritis non fu-

turii.quia dico hoc pꝛocedere in monacho qui ꝑciperetom
nia neceſſaria a monaſterio.Sed cum in caſu noſtro epiſco

pus non ſnbueniat monachis niſi ex dicta annua penſione

ex ſongiſſima ↄſuetudine vt pꝛedixi·hec pꝛouiſio annua ſuc
cedit loco neceſſarioꝛum.vnde ex ea pꝛouiſione ſiue ſit de

pꝛeterito vel de futuro debet ſibi emere libꝛos veſtimenta

? alia necegaria. Gienin habuiſſet aliam pꝛouiſionem tẽ
poꝛe debitopꝛouidiſſet ſibi de neceſſarijs ⁊ que nunc ex ꝓ
uiſione futura pꝛouidere non poteſt.maxime hoc admitten
dum eſt in perſonam dicti dominiioannilſ.qui caſu inopina
to libꝛos ⁊ cetera vtenſilia ſua incendio perdidit.MBꝛe⸗

terea hoc medio tempoꝛe quo pꝛouiſionem ſuam annuam
non habuit multa debita me teſte contraxit ad que ſatiſſaci
engdain dubio petere poteſt pꝛouiſionem illam ab epiſcopo
qui hoc imploꝛare ſuperioꝛis officium. potuit eniʒ cauſa ſtu

dij obiigare monaſterium vſq; adſunmnam ſñbicauſa ſtudij

D conceſſam.vt notat archi.in. c. cum piſtoꝛe.ij.q.vij.⁊ ſpe.i
ti. de ſolu. 5.fi.· monachum. Et per hec infertur ad ſolutio
nem ſecundi contrarij facere enim poteſt ꝙ ſoꝛmalis actio

non competit monacho contra pꝛelatum ſuuʒ. Sed poteſt

ob pꝛouiſionem annuam ſibi denegatam que ſuccedit loco

neceſſarioꝛum vt pꝛedixi recurrere ad ſuperioꝛem epiſcopi

officium ſuum imploꝛando ſicut facit ſeruus contra ſeuitid

domini in denegando impie ſibi neceſſaria.vt in iuribus j
allegatis. Optime ad pꝛedicta facit quod ponit Jo. an. in

2

regula non eſt obligatoꝛium.de regu.iur.li.vj.in mercuria.

vbi concludit valere ſtatutum abbatis ⁊ connentus cauſa vi
tande murmurationis ⁊ ſcandali factum vt pꝛo indumẽtis

⁊Z lijs neceſſarijs liceat cuilibet monachoꝛum habere pꝛo-
pꝛium cum illa decem ſuccedunt loco neceſſarioꝛum.⁊ ſic

eodem iure cum illis cenſentur.ar.c.eccleſia.vtlite pen.⁊ ĩ

l.ſed ſi rem ⁊ pꝛecium. ff. de peti.pere. Et tunc ſolum dicit
monachus habere pꝛopꝛietatem cum aliquid detinet clam
ſuperioꝛe diſponendo de illo bn nno

cum ad monaſterium pꝛeal.Secus autem ſi detinet ob iu-

ſtam cauſam ſciente ⁊ patieute ⁊ maxime expꝛeſſe diſponẽ
te ſuperioꝛe vt ibi per eum. Et pꝛobatur optime in.c. inſi-
nuante. qui cle.vel mona.vbi tex.no. In hoc idem aperte
ſe‚nſerunt glo.? Inno. communiter doc.ibi. nam ⁊? ſeruus
dDicitur habere ſi dominus patitur. nec per hoc dicitur ha-
bere pꝛopꝛium ſed peculij adminiſtrationem.vt in.l.quam

tuberioris.ff.de pecu.facit.c.ij.de ſtatu reg.⁊ quod ibi no
tatur. vnde dum epiſcopus patitur illaʒ antique eccleſie oꝛ
dinationem.vt cuilibet pꝛo neceſſarijs dentur quinquagin
ta recte ⁊ ſine peccato cuilibet bene adminiſtrando illam ꝓ-

uiſionem capit ? eam petere poteſt. ex qno epiſcopus non
ſuſtinet monachoꝛum neceſſaria.vt de iure debet cuʒ ſit ab

batis loco vt pꝛedixi· Et per hoc remanet ſolutum tertium

contrarium ſupꝛa foꝛmatu./ Aenio ad quartum contrari
mn ad quod ſoluendum dico ꝙ de plano fatendum eſt vica

rium exgenerali officij commiſſione non habere poteſtatẽ
dandi hanc licentiam monacho ad ſtudia pꝛoficiſcendi per
iura in contrario inducta. ¶Sed in caſu noſtro ex triplici
capite poteſt dominus ioannes ſe tueri. Dꝛimo pꝛopter
abſentiam in remotisipſius domini epiſcopi quo caſu lati-
oꝛ patet tunc ipſius vicarij poteſtas.Ad hoc tex. notabilis

in.c.cum nullus.de tempo.oꝛdi.li.vj.vbi habetur ꝙ epiſco

po in remotis agente poſſunt ipſins vicarij dare licentiam

clerico aſſumendi oꝛdines quam in epiſcopi pꝛeſentia ĩdul.
gere non poterat vt ibi.vnde ne impediatur vtilitaſ ? neceſ.
ſitas eccleſie iura in abſentia epiſcopi dilatant vicarij pote
ſtatem. Ita in pꝛopoſito cum in caſu noſtro ageretur de pᷣ⸗

iuditio eccleſie vel epiſcopi.ſi potius de honoꝛe⁊ recõcu-
piſcibili ad quam epiſcopus debet iugiter intendere. vt ha
beat penes ſe viros doctos.maxime quia cum capituli con

ſiilio debet cuncta eccleſie ſue peragere. vt in. c. nouit. 2.c. iᷓ

to.de his que fiunt a pꝛela.⁊.xv.q. vij.c. epiſcopus.nullus

ſatis poſſet admitti vicarij licentiam ſuffeciſſe.nec agit᷑ hic

de donatione vel alienatione fiendarum.immo de re ⁊? ho

noeꝛe eccleſie augendo. Mã in ſtudio obtinet ſolũ puiſionẽ
quam habebat in eccleſia. Mec obſtat ſi dicatur ꝙ interim
ſubtrahitur eccleſie.vt minuitur cultus diuinus.quia vacãs
ſtudio dꝛ pꝛomouere vtilitate ecclie.nedũ particularis.ſed

vniuerſalis. Indiget enim eccleſia ad ſui regimen viris litte

ratis. vt in.c.cũ ex eo.de elec.li.vj.. Obquam cauſam dat᷑
facultas epiſeopo diſpenſandi cum pꝛomotis ad eccleſiarũ
parrochialium regimina.vt minime ifra ſchtennim vo

ueri ad ſacerdotium teneantur. vt in· d.c. cũ ex eo. Siergo

caulſa ſtudij ſubtrahitur ſuffragium pꝛincipalis rectoꝛis in
eccle ſig curata foꝛtius hoc admittendum eſt in caſu noſiro
xbi remanſerunt alij monachi.¶ Adidem tex. notabilis ĩ
c.ſuper ſpecula. de magiſtra.vbi expꝛeſſe reſpectu docen-
tium ⁊ adiſcentium minuitur in eccleſia riiugom Be
cundo poteſt ſe fueni ex latioꝛi poteſtate quam coniecturo
dictum vicarium habuiſſe cum dominus epiſcopus in cu-
ria exiſtens ipſum miſ erit ad capiendam poſſe eſſionem epi
ſcopatus. vnde veriſimile eſt ꝙ dederit ſibi latiſſimam po
teſtatem hoc tamen ex inſpectione mandati compꝛehen-
di poterit. Ri enim dedit ſibi poteſtarem faciendi quicqd
ipſe epiſcopus in pꝛopꝛia perſona facere poſſet ſicut com
muniter ſolet in mandatis apponi.ſatis habuit vicarius po
teſtatem dandi illam licentiam.quia per illa verba datur li
bera poteſtas.vnde poteſt vicarius omnia facere.⁊ eliam
alienare dummodo non contineat meram donationẽ. boc
legitur ? no.maximie per bar.in.l.pꝛocuratoꝛ cuji libera.ff.
de pꝛocura. ? in.l.creditoꝛ. .lucius.ff.manda. Item ſʒ
bar. in dicta.l.pꝛocuratoꝛ.ſi epiſcopus pꝛomiſit ſe ratuʒ ha
biturum quicquid ipſe vicarius faceret. IAdem dicendum
ſi in mandato fuerunt expꝛeſſi aliqui caſus expoſcentes ſpe-
ciale mandatum ſubiecta clauſula generali. vt in. c. qui ad
agendum. de pꝛocu. li. vj. facit quod legitur ? nopatur per
glo. ? bar in.l.ſed ⁊ ſi.S.queſitum.ff.ſi quis cau. Bertio
poteſt ſe fundare dominus ioannes inexpugnabiliter. quia
dominus epiſcopus veniens ad eccleſiam conſenſit vt ꝓ-
niſio annua daretur dicto domino ioanni tunc abſenti. vn
de pꝛeſuppoſito ꝙ dictus vicarius non habuiſſet poteſta⸗
tem exquo cum iũllam dedit tanẽꝙᷓ vicarius epiſcopi· Et
ſic nomine epiſcopi ⁊ epiſcopus poſtea certiſicatus non ſo.
lum tacuit.ſed voluit vt ſibi fieret ſolutio annua.ſatis dici
tur appꝛobaſſe factum vicarij.hoc aperte ĩteligitur ex the-
oꝛica.bar. in.l.quo enim. ff. rem ra.hab.vbi tractat an ſi me
abſente geritur actus ad me ſpectans videat poſtmodum
ſciendo ⁊ tacendo appꝛobare vel impꝛobare.Et diſtinguit
ꝙ aut actus ille concernit comodum ⁊ fauoꝛem meum.⁊?
tunc eoipſo ꝙ ſcio ⁊ non impꝛobo videar appꝛobare. vt in
l.ſi abſentis. G.ſi cer.pe.facit quod legitur ⁊ no.inregula ꝗ

abñ̃tia. vt pꝛobatur apꝑte ĩn.c.cum ex eo.de elcec.:i.vi.⁊ nõ.

N5 ⸗
bl ſ

tacet.de regu.iur.li.vj.aut concernit meum pꝛeiudicium.

7 tunc ſi ſuperuenit ſcientia non videoꝛ appꝛobare.l.ꝓcu-
rator. ff. rem ra. ha. Si autem interuenit ſcientia cum ali-
quo actu poſitiuo.vt quia recepi litteras ſeu inſtrumentuʒ
ſuper illo actu ⁊ non contradixi · tunc videoꝛ approbare euʒ
ad hoc tex.notabilis in cle.j.de pꝛocu.⁊.l.ſi fiius.C.de ma
ce.Et idem in hoc vltimo no.idem bar.in.l.cum tabernã.
5. idem queſijt. ff. de pigno.? in.l.titius ſeio:ff.de conſti.pe
cu.facit optime.c.exoꝛe.cum ibi no.de his que fiunt a ma
ioꝛi par. ca. s pꝛopoſitum ergo cum in caſu noſtroage⸗
retur de re concupiſcibili ? honoꝛabili.vt eccleſia haberet
valentes monachos ſolaſciẽtia ipſius domini epiſcopi ha-
betur pꝛo ratibabitione. Item pꝛeſuppoſito ⁊ non con-
ceſſo ꝙ actus iſte redundaſſet in pꝛeiudicium ipſius domi
ni epiſcopi.tamen cum vltra ſimplicem ſcientiam interue.
nit actus poſitiuus.ſ.exhibitio illius pꝛouiſionis nullo mo
do inficiari poteſt. quin talis actus debeat haberi pꝛo rati-
habitione.maxime cum als vocaretur ipſe dominus epi-
ſcopus negligens ? piger quia permiſiſſet monachum va
gari ſine licentia. Sed ĩ dubio debemus pꝛeſumere.vtex-
cludatur peccatum.vt in. c.eſtote.de regu.iur. Non enim
recte potuiſſet ſibi ſoluere niſiappꝛobaſſet cauſam ſtudij
2 ſic ceſſant notata per bar.in.l.paulus.reſpondet.ff.rem
ra.habe. Mec obſtat quod dixi in contrario ꝙ capituli con
filium non fuit habitum mihi pꝛeſupponitur viua voce qð
capitulum conſenſit licet non fuerit inde ſcriptura conſcri-
pracſ Item capitulum conceſſit ſibi in abſentia partẽ moꝛ
tuarioꝛ um. ? ſic nedum conſenſit ſed fecit ſibi gratiam. Ex
hoc etiam ſatis arguitur conſenſus ad hoc quod notat Jo.
an.in regula qui tacet.in mercu.li.vj.⁊ per bar.in.l.cum pa
ter. 5F. libertus.ff. de lega.ij. Et bal.in.:.ſi filius.C. de peti.
here. Et in iſtis ſufficit tacitus conſenſus.vt in.c.ij.⁊.iij.ð
ue fiunt a pꝛela.⁊ no.in.c.j.de re.eccle.non alie.li.vj.
on obſtat quintum contrarium multiplici ratione.
Mꝛimo quia licet im vnam opinionem ius ſolum ip-
ſo iure pꝛiuilegiet ſtudentes in theologi a. vt in dicto.c.fi·ð
magi.non tamen tollitur quin ey ſpeciali licentia epiſcopi
poſſit quis ſtudendo in alijs ſcientijs percipere redditue in

hoſti. in ſuma. ð̊ magi.9.i. in medio. SGed dominꝰ Johan⸗
nes habnit ſpᷣalem licentiam vt pꝛedixi. Scdᷣo facit conſu⸗
etudo ecclłie.nã cõit᷑ monachi illius ecclie ſolent ſtudere in
iure canonico ⁊ percipere illam annuq penſionem quo cãu
deberent redditus. vt notat idem hoſti.in loco pꝛealle.Et
quaniᷓ in datõne licencie nõ fuerit ſpecificatũ ĩ qua ſciẽcia
ſtudere deberet tamẽ ꝓpter ecclie ↄſuetudineʒ ſatis videt᷑
indultũ.vt poſſit in iure canõico ſtudere.ar.optimũ in.l.qð
ſi nolit.ꝭ.qꝛ aſſidua.ff.ð edi.edi.⁊ ĩ.l.fi.C· ð fideiuſ.?⁊ qno.
bar.i.l.nẽoẽ ꝗ neſciat.ff.de duo.reis.ſacit.c.ex litteris.ð
conſti.⁊.c.cãm.de reſcrip.. Tertio quia etiam hijs ceſ⸗
ſantibus ſatis puto qð etiam de iure cõi ſtudẽtes in alijs ſci
encijs dũmodo non pꝛohibitis poſſunt percipere ſfꝛuctus
beneficioꝛum in abñtia.quia pꝛomouẽt ſtudendo vtilitateʒ
eccliarum.⁊ ideo debent haberi propñtibus.vt in dicto.c.
cum ex eo. MNam ſi exñtes in ſᷣuitio epi.ꝑcipiunt fꝛuctus ĩ
abñtia.qui non debent dici abñtes.vt in.c.ad audientiaʒ·ð
cleri.nõ re.foꝛtiꝰ idem dicendum eſtin inde e⸗
ponderanda eſt ratio.c. cum dilectus.eo.ti.vbi dicitur qð
familiares pape gaudẽt fructibus in abñtia.quia ibi reddũt
ſe obſequiales vniuerſ ⁊ pꝛomonẽt nõũnquã negocia eccle
ſie. Adem ergo dicendum eſt in ſtudentibus.ar.illius.c.cũ
ex eõ.Et hãc opnioneʒ tenuit archy.in.c.ij.ð pui.li.vi.Et
in.c.de quibuſdam.rxxxvij.di.⁊ ad.c.fi.de magi.ſupplet ma
xime ⁊ idem fauoꝛe ſtudioꝛum tenuerũt nõnulli moderni.
c.tua.de cle.non reſi. Ego vero ſequens illam opnionẽ reſ
põdeo ad alit᷑ illud.c.fi.iſ.qð reſpectu ſtudentiũ in theologia
voluit tollere conſuetudines ⁊ ſtatuta eccleſe contraria.vt
patʒ ibi in fine ⁊ ſic voluit illos dũtaxat puilegiare in pcepti
one fꝛuctuum.quia ex tacita mente iuris omnes puilegiati
ſunt.vnde ſi ponderetur.c.cum ex eo.qð loquitur gñaliter
in omni ſciencia diſpenſatõ ſolum fit vt aſſumpti ad eccleſi
as parrochiales non teneantur pꝛomoueri ad ſacerdotium
quaſi reſpectu perceptionis fructuum nulla requirebatur ĩ
dulgentia quicquid ſani iuriſ ſubtilitate ſatis ex pꝛedictis po
teſt dictus dominus ioannes ſe NencrefeEtend ad ſe
xtum ⁊ vltimum contrarium in quo dico qꝙ licentia ſimpli-
citer data vt fuit in caſu noſtro intelligitur durare ᷣm quali
tatem ſcientie in qua licentiatus debet inſiſtere.ſed tantuʒ
in ſtudio iuris canonici requiratur ſeptennium.vt eſt tex.iũ
cta glo.in dicto.c.cum ex eo.ergo ad tempus tantum vide
tur licentia data.⁊ quanquam non fuerit in datione licentie
ꝛeſſum ius canonicum.tamen vt pꝛedixi pꝛopter eccle
e conſuetudinem intelligebatur.licet enim ex acumine in

genij iſtud tempus poſſit pꝛeueniri.quia ingenium ſupplet

tempus ⁊ bene.⁊ foꝛtiter ſtudentibus.vt no.glo.in.c.ex lit
teris de in inte.reſti.tamen communiter iſtud non contin-
git. maxime pꝛopter mnltitudinem lecturarum hodie.⁊ vti

nam in ſeptennio eſſent bene periti. Hoc enim ſatis pꝛo-

bat experientia.que eſt efficax magiſtra rerum.de elec.quã

ſit li.vj. Quinimmo plus puto ꝙ ſi pꝛopter defectum

pecunie contingentem.quia epiſcopus debito tempoꝛeſi-

bi nõ pꝛouidit nõ valuit dominus ioannes finito ſeptennio
remeare ad patriam.⁊? ſic opoꝛtuit eum contrabere multa
debita ſicut in veritate ſibi accidit me teſte ꝙ poterit petere
pꝛouiſionem vltra ſeptennium ſaltem vt ſuis creditoꝛibus
ſatiſfaciat. dʒ enim monachus viuere ex bonis monaſterij

nec eſt ſibiimputandum cur nõ redijt.ex quo comode ſine

inter vtriuſque loci vniueriſtates.

ſententia fue

culpa ſua rechre non valuit. Et per hanc rationem tollitur
obiectio que fit de doctoꝛatu ſuper ueniente ? debits cõtra

here potuit vſqʒ ad ſũmam ſibi pꝛo ſuis neceſſarijs deputa

tũ vt nõ.per archy · in dicto. c. cum paſtoꝛalis.Et hec ſuffi⸗
ciant.⁊c̃. Mi.abb. 2èð

ſCon.imfi.

Eſu xp̃i ſaluatoꝛiſ eiuſqʒ pijſſime genitcis hũi
lit er poſtulato ſuſtꝛagio. In queſtione que ad
pꝛeſens vertitur inter Ciuitateʒ Exij.ex vns
parte.⁊ caſtruʒ Geluederis ex alis parte.ſeu
Alheturpri
Ciuitatis.nã cum als
rumt lata contra homines dicti Caſtriin fauo
iuitatis. In effectu contineno dictũ caſtrũ bel

erendam in fauoꝛem deẽ

rem dicte

uederis olim caſtellare ſuiſſe ⁊ eſſe cu ſuo teritoꝛio ⁊ diſtric

☛ rr

. — ☛⏑n r6 —. nm☛=r —— —2

tu ⁊ cum ſuis pertinentijs ? comitatu dicte ciuitatis Exij
7 nodiles de buſtareto illud retinuiſſe ⁊ poſſediſſe indebite
