⁊? ſecida petitionibus factis nomine canonicoꝝ ſuper per-
cipiẽdis in futuꝝ non erat intentata queſtio nec ĩtentari po⸗

terat cum nullum ius cõpeteret canonic ad futuros reddi-

tus cum fructus deberentur canonicis pꝛopter nõ reſiden

riam cũ canonicis. ¶Ante ergo contumatiaʒ in nõ reſidẽ
do non competebat ius eiſ contumatia aũtin non reſidẽ

do non poterat eſſe niſ reſpectu pꝛeterititẽpoꝛis veltunc

pꝛeſentis cuʒ in futurum potuiſſet dictus dñs Po ine reſi
dere ? capere fructus tractus autẽ futuri tempoꝛis nõ ſpe

glo. de ſenten.excõica. li.vj.? in.l.. F. j. ff. de vlur. vnge vt
dicit in tex.lʒ debitoꝛ ſub vſuris ſit in moꝛa de pꝛeſenti ⁊ ſic

ctat ad iudicem vt in.c. Romana.5. caueant ? qð ibi nõ.in

pꝛeſentes vſure debeant ſecunduʒ ciuilem non tñ pꝛopter

moꝛam de pñ̃tipoſſunt peti vſure pꝛo futuro tempoꝛe de
bitoꝛ nou poſſit dici in moꝛa.⁊ ſic ceſſat onmmis petitio vt di

citur in tex.nõbili ita puntaliter dicendũ eſt in pꝛopoſito di

ctus enim vominus Joanes non impetrauit gratiaz ſuper

percipiendis fructibus pꝛeteritis vlpꝛeſentibus ſed ſup fu
turis vt patet in cõceſſione iatie Koceſſi eniz dñs qpo-
quẽniuz aru poſt .
ſideret ibi·
dem. Sed in eccleſia ſancti ſtephani? ſic gratia in nullo p⸗
iudicat liti mote nõ impeditur per illam litis pendetiã cu,ʒ
ex diuerſis non fiat d dnga tranſla.pꝛela.? in.l.

ſtolicus vt a data illius gratie in quiquẽniuʒ fi
cipere fructus canonicatus ⁊ eccleſie licet nõ re

ecnerareGde pꝛoba.¶
pter litis pendentiam anul
clemen.ij. Sed dicta gratia non facit pꝛeiuditinʒ liti vt.S.

pꝛobatum eſt. cum non referat ſe ad illos fructus ſuper q
bus erat contentio nec ad ĩpedimentuʒ illatũ per dictu do-

minium Voanem ſuper quibus in veritate erat contentio
nec ad ipe minu B
quibus in veritate habetur, contentio vt clare co ligit in ſe
cunda petitione dictoꝝ canonicoꝝ cum ſolum fuerit gratia

ad quinquẽnium facta a die data ſuper quo nõ poterant eẽ
aliqua impedimenta. pꝛeſtita ergo nullomodo gratia tagit
illam litem. ? per conſequens nen poteſt ipſius validitas ꝑ

illam litis pendentiam impediri.? hec eſt ipia veritas idu

b itata ¶ Mon obſtat ſe tuduz motiuuz videlicet quod gratia

illa fuit conditionata ſi alia ſuper eiſdem fructibus non pꝛe

ceſſiſſẽt ⁊ hic pꝛeceſſerat gratia dñi abbatiſ. Re ſpondetur

qð dominus noſter pap

effectu. non autem debent illa verba referri ad gratiaʒ que
nogtennit de iure cum illa non poſſet dici gratia ad hoc.l.
iij quod quiſq; iuẽ.⁊ per Inno.in.c.cum omnes de cõſti.
facitil.iij. F. condempnatuʒ.ff. de re iudi. 2.c.relatuʒ ð cle.
non reſicẽ. ¶Noſuit enim dñs noſter papa illam clam ?

eſt de ſtilo curie.ne quis ſuper non reſidentia conſequerek
duas gratias in pꝛeiuditium eccleſiax que ratio ceſſat ſi öb/
cedens non potuit effectum de iure ſoꝛtiri 2 ſuccedit iuĩ re

gula non pꝛeſtati de regu.inr.li.vj.facit quod in ſimili nõ.iẽ
c· ex enoꝛe de reſerip.⁊ in.c.cum noſtris de conceſ.pꝛebẽ. .
? in.c. relatum de iure pa.vbi nõ.quod ſecunduʒ reſcripti
non inualidatur ex eo ꝙ non facit mentionẽ de pꝛimo ſi pii
mum erat nullum vnde nõ habet locũ iuã inualidantia ym
ex hoc capite qꝛ debent intelligi de reſcri pꝛimo.ſ.valido

„

vt in iuribus pꝛoxime allegatis notatur. &Adtertium 7 ol1
nimum motiuum reſpondet᷑ quod in facto mihi pꝛeſuppo-
nitur quod ꝑꝛochiani conſenſerunt. Item dñs abbasiam
tempoꝛe gratie conſenſerat vt patet ex conceſſione ſue grnra

tie ſeu diſpenſationis. INam licet non valuerit illa diſpenſa
tio reſpectu fructuuʒ percipiendox pꝛopter ſuperius dicta
colligit tamen ex ea voluntas ⁊ cõſſus domini abbatis.vo
luit enim quantum in eo fuit facere gratiam dicto domino

qʒ ſi bene citatio ſeu petitio ponderetur gratia
non venit in pꝛeiuditiuʒ litis ſuper alio auteʒ littigabat ? ſu
per alio gratia fuit obtenta. lis enim ſt uper fructibus ? red-
ditibus pꝛeteritis ſeu tunc pꝛeſentibꝰ erat vt patet in pꝛia

WMꝛeterea virt) pꝛiuile gij p
lat ne aliquu ſ ipſius litis pꝛeiu
ditium innouetur vt clare dicittex. marie circa glo in dicta

dimentuz illata per dictuz dominuʒ Joanez ſup

1on a habuit reſpectum ad gratiaʒ que
habuiſſet in ſe validitatem qꝛ verba lunt intelligenda cum

Joanni vt poſſitin illa eccleſia non reſidere. vnde ſuccedit

illa iuꝛ regula ſi nõ valet qð ago. vt valeat vt valere poteſt

vt.c.vnico de deſpon.ĩpub.li.vj.iũcta glo.in verbo matri

monium ⁊ in.c.anobis eo.ti.in antiquis hinc tex.iure ciui

dicit qð ſepe extra id quod agitur naſcitur obligatio. vt ĩ.l.

ſi is qui.S.vltimo.ff.como.Et pꝛeſertim facit dictũ.c. vni

cum vbi habetur qð ſi duo Impuberes intendunt contra
here matrimonium de pꝛeſenti. ⁊ ſic expꝛimunt verba apta

ad niatrimonium contrahendũ quia no poſſunt matrimo-⸗
nium contrahere etate ĩpediente lur interpꝛetatione con
trahunt ſponſalia de futuro.q; videtur voluiſſe ſibi conſen
tire omnimodo quo poterant. ita dicendũ in pꝛopoſito qd

licet dñs abbas non potuerit illam gratiam dare iperpetuũ
attamen conſenſit tacite vt dictus dominus Joanes ibidẽG
non reſideret ? dominus papa non requirit aliud ad purifi-
cationem ſue gratie niſi habere inter cetera conſenſum ad

abbatis quo interueniente.vna cũ oſenſu parochiani indul
get pꝛiuilegium ſuper fructibus in abſentia percipiendis qꝗͥ
buſcunq; ſtatutis eccleſie in contrarium non obſtantibus.
oncludo ergo ex omnibus pꝛedictis dictam gratiam dñi
pape ad quin quẽniuʒ factam de iure valere ſtatutis 2 con-

ſuetudinibus eccleſie 2 ctradictiõe canonicoꝝ minime ob
ſtantibus. Et ita vt.. per me concluſum eſt dico ⁊ cõſulo
iure eſſe. ego Micolaus ð ſcicilis monaceñ. abbas 2 came

„»

re apoſtolice gñalis auditoꝛ ? ad fidem pꝛedictoꝛuʒ me pꝛio

pʒia manu ſubſcripñ.ac ſigilluʒ meum ſolituz impꝛimi feci.
Zaus deo. Micolaus akbbas.

8on. xrxrviij.
Alluatoꝛisibeſu chriſtii poſtulato ſuffra⸗
sio Illud in pꝛeſentiaꝝ de iure requiritur an

Alicet inſtrumento ertakianis pꝛouiſionis.

./in poſſonem coꝛpaalem inductionis in pꝛi
mis. (¶ Item alio inſtrumento petitioniſ inductionieĩ poſ
ſeſſionem ? publccationis acceni

ſſe ſatiſfactum regule ipſius domini pape

7 acceptatio ⁊ pꝛouiſio ſint nulle. Et pꝛimo videtur quod

dicte resule ſaiſſfactum ſit tnpliciter pꝛimo per iſtrumẽti

pꝛia ĩſttia pꝛoductũ. MHa iibide in effectu cöõtinetur qð pꝛo⸗
cure habentis gratiam expectatiuam acceptauit eccleſiam

ꝛochialem de qua eſt contemptio ⁊ vigoꝛe acceptationis
non obtinuit pꝛopiſionem. ac etiam fuit inductus in poſſeſ
ſionem per circulũ inberẽtem hoſtio eccleſie in qua ad cer
tum tempus vt poſſeſſoꝛ ſtetit manſit? doꝛmiuit ? deinge
eandem eccleſiam cuidam capellano cõmiſſit nomine ſui

pꝛincipalis que omnia fuerunt acceptata in cymiterio ipſꝰ
eccleſie. Et de omnibus ſingulis fuit confectum inſtrumẽæ

tum publicum per notarinʒ in pñtia quatuoꝛ teſtiũ. Der
hec enim ſatis patet eſſe ſatiſfactuʒ ill. regule dñi eugenij.
dam nedum infra menſem ſeutres de quibus in dicta re
gula ſed illico ⁊ eodem cõtetu acceptauit eccleſiam obti-
nuit pꝛouiſionem ⁊ acceptationem ? pꝛouiſionẽ in loco be
nefitij publicauit. Nam licet inſtrumento non dicat᷑ ð hac
publicatione ſatis tamen fuit id facere.ex quo reſultat pu-

blicatum ar. ꝛum que leguntur ? notantur in. c. cũ Joan

nes de ſide inſtru.? in. c. licet ex quadam de teſti. quod int/

uenerit publicatio ex actibus contentis in dicto inſrumẽé⸗
to.in ſurexit patet pꝛimo quia in loco publico cũctis valen

tibus inteiligere fuit acceptatio facta ⁊ pꝛouiſio ſecuta ad Hᷣ
c.j.de poſtu.pꝛela.vbi dicitur quod ad hoc vt aliquid dicat
eſſe publicum non requirirur vt ipſius notitia ſinguloꝛum
iuribus incnltetur ſed ſatis eſt qdð publicũ itacrii .

E-
terea fuit palam inductus in poſſeſſioneʒ per cin lae

annullum affixum hoſtio ipſius eccleſie. ? demuʒ introdu⸗·

cta in domuʒ dotis eccleſie ibideʒ vt poſſeſſoꝛ ſietit mãſit
7 doꝛmiuit ac etiam ipſam eccleſiã demuz cuidã capellano
comiſſit que pꝛofecto geſta non poſſunt eſſ. ehotoria vt in
quanto.Et quod ibi uotatur de tran pꝛe.vbi bonus tex.
INcuid

conſideratis tribus in iuditio pꝛoductis vide

attonis in tertia inſtantiss
pꝛoductis. a Item releuatione facta per dominumnf̃m
papam dicatur
eugenij in qua voluit in effectu quod acceptanis beneficiũ
vigoꝛe gratie expectatiue teneatur infra menſeʒ aperte ac
ceptationis ſibi pꝛouideri facere = infra alios tres menſes
ime diate ſequentes teneatur acceptationem ⁊ pꝛouiſion
ſic factas in loco benefitij publicare alias gratie quo ad hoe

hh

.
1.
6
l
i.

on⸗

b
lo
ne
10

A— — ☛ —Dũ

ſ tem de omnibus fuit confectum inſtẽm publicum in
Reſentia quatuoꝛ teſtium ad hoc vocatoꝝ. Satis ergo pu
blicauit acceptationẽ ⁊ pꝛouiſioneʒ tam reſpectuloci quas⸗
publice perſone quam eoꝝ que publica.⁊ quaſi notoꝛie ge
ſta ſunt pꝛeſertim cũ publicuʒ ſeu manifeſtum ſoleat quan-
doq; appellari qð pꝛobari per teſtee poteſt vt nõ.glo.in.c.
veſtra de choa.cle.?⁊ mu.Et Inno.in.c.tua eodem titulo
⁊ pꝛeſertim hoc dicendum in caſu noſtro cum in dicta regu
la non dicatur qð acceptatio ⁊ pꝛouiſio debeant ſolemnit
publicari. Sed ſimplicer dicitur quod in loco benefitij pu-
klen Aliud eſt enim quod aliquid mandetur publi⸗
cari⁊ aliud quod mandetur ſolẽniter publicari.vt de vtro⸗
qᷓ; eſt tex.nõbilis in cle.cauſam de elec. NMon obſtat ſi dica
tur qð publicatio nõ fuit facta in eccleſia.ſed extra eccleſiaʒ
quia dico qð ſatis ſit in eccleſia cum ſit ante eccleſiam vt ẽ
tex · in. d.cle.cauſam iũcta glo.notabili in verbo in domo.
Wreterea regula pꝛefata non dicit qð fieri in eccleſia
debeat ſed in loco benefitij fieri cimiteriuʒ autem ⁊ domꝰ
dotes eccleſie dicuntur loca eccleſie vt per circulũ ſeu ãẽnul

lum ipſius hoſtij nemo autem negare poterit illum eſſe lo-⸗

cum benefitij Ad pꝛedicta bene facit textus in.c.ſicut an
tiquitus.xvij.q.iiij.? melius facit.c.ſi quis cõtumax eadeʒ
cauſa.7.q.iũcta glo.pꝛima.⁊ quod nõ.bar.Diĩ.l.meminiſſe.ſf
de offi. pꝛo conſu.Ex quibus omnibus patet dicte regu

le ſatiſfactum foꝛe per inſtrumentuʒ in pꝛima inſtantia pꝛso

ductum ſatiſfactum eſſe dicte reguie. ⁊ hoc per es que ſu-
pꝛa dixi reſpectu pumeindirumennlaſſ tem ⁊ foꝛtius qꝛ ĩ

ſecundo inſtrnmento aperte dicitur quod pꝛocuratoꝛ habẽ

tis gratiam expectatiuam petiit dictas acceptationeʒ ⁊ pꝛo
uiſionem publicari.⁊ qdð in tactu huius petitionis acceſſe⸗

runt ad eccleſiiam acceptatatam infra miſſaꝝ ſoẽnia illaʒ tñ

reperierunt clauſam per parochiãos ibidem incluſos.⁊ ſub
executoꝛe foꝛtiter pulſante ⁊ poꝛtaʒ aꝑiri petente nemo il/
loꝛum qui ſe incluſerant voluit aperire malicioſe in iuditio
in poſſeſſionem ⁊ publicatio pꝛouiſionis in eadem eccleſia
fierent de quo impedimento fuit ibidem facta publica pꝛo
teſtatio. Et ſub executoꝛ quantum in ſe fuit debitam accep
tationem ⁊ pꝛouiſionem in eodem loco publicanit ⁊ illas eẽ
factas publice dixit. Non ergo imputanduʒ ꝑti ſi pꝛouiſio
ſeu publicatio non fuit facta alłr.in a ia⸗Bars enim po
teſt dici facta ex quo illi ꝑꝛochiani apud quos debebat fieri
mpediuerunt ⁊ clauſerunt eccleſiam in qua publicationeʒ
ſacere nolebant ar.optimuʒ in ſimili in.c.qm̃ frequenter in
fyᷣ.poꝛꝛo vt lit.non cont.vbi habetur ꝓcitatio qui malitioſe
ſcriptum occultat ſiue ipediat ne poſſit ad eũ citatio ꝑue/
nire.ad idem regula imputari non debet per quem non ſte
tit de re.iudi.li.vi. Et hec quo ad ſecunduʒ inſtrumentuʒ
dixi. Teti quod etiam reſpectu reuelationis facte per
dñm noſtrum papam nõ obſtat regula pꝛeallegata dicta p
niſio. Mam dñs papa mãdauit vt conſtito de pꝛemiſſis cõ
tentis in dictis inſtrumentis per inde in dicta cauſa pꝛoce
deretur ac ſi dicte regule de publicando fuiſſet ⁊ eſſet ple-
narie ⁊ ſufficienter ſatiſſactum dñs aũt papa poteſt ſupple
re omnẽ defectum ſolemnſtatis in.q.vi.hec quippe in.c.i.
de tranſ.⁊ conſtitutionem factaʒ poteſt habere pꝛo infecta
quo ad iuris effectum vt eſt tex.in.c.i.iuncta glo.notabilr.

in verbo pꝛo infectis de ĩmu.eccleſiaꝑ. Sed his non obſta
tibus contrariam ſententiam arbitroꝛ de iure verioꝛeʒ. Et ꝰ
pꝛimo pꝛo fundamento buius queſtionis deciſiõis eſt vidẽ

dum qualiter ſit intelligenda dicta regula. quatenus perci-
pit acceptationeʒ ⁊ pꝛouiſionem publicandas in quo arbi-

troꝛ dicendum quod publicatio poteſt accipi pꝛopꝛie ⁊ pn

cipaliter duobus modis WBiin illud publicari quod in
noroiumdeducſtur. S
ſit in famam publicam loci. vt eſt tex.uutabilis in.c.tua de
cle.vnde publicũ aſſitur id quod eſt notoꝛium per eui
dentiam vel famam vt ibi.vt pꝛopꝛio facit glo.notabilis.ii.
q.i · de manifeſta.que dicit quod publicũ eſt quod omnibus
patet allegat bonum tex. Inſti. deſnſpec. tute.in.S.conſe⸗
quens non tñ intelligo vt omnibus de ciuitate debeat eſſe
manifeſtum. Sed ſatis eſt qð tranſeat in notitiam vicinie
ſeu maioꝛis partis in qua actus geritur ſicut de notoꝛio di⸗-
cimus vt eſt bonus tex.in.c.cum dilectus de pur.cano.Et
notatur per doc.in.c. veſtra de cho.cle.?⁊ mu.⁊ in.c.manife
ſta· ii. · i· opoꝛtet ergo vt aliquid dicatur publicum ſeu pu-
blicari ꝙ ita publice ⁊ palaʒ fiat vt tranſeat illico vel ſucceſ

o quando per publicationẽ tran

ſiue in notitiam populi vicinie vel maioꝛis ſicut dicimus ᷣ
manifeſto.vt notatur in pꝛeallegato.c.uaſtra. Et ad pꝛedi
cta optime facit glo.notabilis.Et in pꝛopoſito noſtro ſin⸗
gularis in cle.i.de ſepul.i verbo publice vbi tex.diſponit ſu
per publice ex cõicato ⁊ glo.ibidem intrando mãm quis di
citur publice excõicatus dicit ꝙ publicitas cauſatur ex qua⸗
litate loci.? multitudine aſtantium vnde non ſufficit ſecun
dum illam glo.nõbĩlem.ad hoc vt dicatur publice excõica⸗
tus quod iudex in bancho coꝛam duobus vel tribus teſtibꝰ
illum excõicauerunt quaſi velit dicere.Qð vbiius requirit

publicitatem alicuius actus ad effectum vel ülius actus pꝛe

ſumatur apud alioſ notitia debet intelligi de publicitate ſeu
notoꝛietate que conſiſtit in facto non autem de illa que cau
ſatur a iure.In caſu noſtro nõ poteſt dici quod acceptatio⸗/
nis ⁊ pꝛouiſionis pnblicatio interceſſerit aſſumendo publi-
citatem pꝛout de iure aſſumi debet vt patet ex pꝛedictis=
ex reſponſionibus ad motiua in contrarium addenda clariꝰ
patebit.Et pꝛimo iuxta oꝛdinem attingam ea que reſultãt
excõtentis in pꝛimo inſtrumento licet enim pꝛocuratoꝛ illiꝰ
Jandi⸗ habentis gr̃m expectatiuam petierit in pꝛeſentia
uatuo? teſtium pꝛouiſionẽ ſibi fieri.de eccleſia pꝛius ꝑ euʒ
accepta ac in illius ſe induci in poſſeſſionem ⁊ ſub executoꝛ
illi pꝛouiderit ⁊ per circulum ſeu annulluʒ hoſtii eccleſie in
poſſeſſionem eum induxerit non tñ per hoc poteſt dici qd
acceptationis ⁊ pꝛouiſiõis interceſſerit publicatio.que om
nia iſta petunt ita contingere in pꝛeſentia quatuoꝛ teſtium
quod minime tranſierunt in alioꝝ notitiam nec in inſtrum
to dititur quod aliqui alii abillis teſtibusſeſſent pꝛeſentes
non enim reſultat publicitas ex eo quod actis geritur in ei-
miteriis vel in eccleſia vel etiaʒ platea in pꝛeſentia quatuoꝛ
duntaxat teſtium ſed opoꝛtet vt ſupꝛa dixi vt actus gera/
tur coram tanta multitudine vt actus tranſeat in notitiam
ſaltem maioꝛis partis vicinie. Mec etiam pꝛodeſt quod
in domo eccleſie dotis manſerit doꝛmiuerit tandem illam
eccleſiam alteri ca pellano comendauerit quia omnia iſta

poſſunt contingere abſq; publicitate potuerunt enim om

nia hec cõtingere in pꝛeſentia iſtoꝛum quatuoꝛ teſtium.dũ
taxat ⁊ non pꝛobat hoc eſſe quod al hoc conringit ab eſſe
vt in.c.ii.de tranſla.pꝛe.⁊ in.l.neq; natales.C.de pꝛo. E
ꝙ pꝛedicta vera ſint tali ratiõe foꝛtificantur. Peet ea
enim dñi pape regula requirit duo ĩter cetera. Dꝛimo vt
pꝛouiſio ſiat infra menſem receptationis. Secundo vtpu-

blicatio acceptationis ⁊ pꝛouiſiõis ſequatur infra alios ſꝛeſ

menſes.Certum eſt enim quod de pꝛoniſione debet fie-
ri fides ꝙ ipſa interceſſerit infra menſem.vt in.c.vnico.vt
eccleſia bama. Erg quod ſequitur in dicta regula de pu-
blicatione fienda debt intelligi de alia Henttatel de pꝛe
ſentia trium vel quatuoꝛ teſtium. Mam ſi ex pꝛeſentia triũ
uel quatuoꝛ teſtium induceretur publicitas ſatis fuiſſet exi
gere pꝛobationem ſuper pꝛouiſionem ⁊ tñ dicta regula vl-
tra pꝛobationem acceptationis ⁊ pꝛouiſionis exigit.vt acce
ptatio ⁊ pꝛouiſio debeant publicari in loco benefitii.opoꝛ/
tet ergo neceſſario intelligi vt publicatio fiat aliter quam ꝑ
pꝛeſentiam trium vel qnatuoꝛ teſtium.nec obſtat.c.quan-
to de tranſ.pre.quia loquitur cuʒ epiſcopus tranſit de vno
epiſcopatu ad alium quod non poteſt eſſe non notoꝛiũ cuʒ

publice ſe egeſſerit peoepiſcopo in vtroq; loco ad cle.cau

ſam de elec. Rñdetur quod licet tex.faciat ibi mentionem
de publicatione ſimpliciter.⁊ de quo fit ſoleniter non tamẽ
tex ·ibi:dicit quod pubicatio dicatur fieri in loco per populũ
frequentato.vt in pꝛedicationibus ⁊ ſimilibꝰ publicatio aũt
ſimplex dʒ fieri ſaltem coꝛam multitudine vt ſic notitia trã-
ſeat ſaltem in maioꝛeʒ partem vicinie. ꝑ h patet reſpõ
ſio etiam ad ea que continenturin ſo inſtrumento.ad id qð

pꝛocuratoꝛ pꝛedictis petiit dictam ſuam pꝛouiſionem in lo

co benefitii publicari ⁊ quod ex facto ꝑꝛochianoꝛum eccle

ſiam claudentium non potuerit ſequi in eccleſia publicatio

Nam ſi non potuit habere pꝛeſentiam illoꝝ qui erant ĩ ec
cleſia debuit aliter pꝛouiſionem ſuam publicari puta ad hi
bitis aliis ꝑꝛochianis vtriuſq; ſexus qui non erant in eccle-
ſia cathedrali vel in alio loco publico vt in dicta cle.cauſam
vbi bonus tex.maxime iuncta glo.in verbo publicari. Nec
etiam obſtat quod dictus ſubſecutoꝛdixerit verba illius ac-
ceptationem ⁊ pꝛouiſioneʒ ſe publicari·quia publicatio nõ
dependebat a nuda voluntate ipſius ſublecutoꝛis ſed neceſ
ſe erat vt de facto fieret publicatio pꝛout diſt bonti erat ex
3

regula eugenij domini noſtri pape ? vbi opꝰ ẽ de facto ver
ba non ſufficiunt vt in·c.j·cum ibi notatis de eo qui mittii
poſp.⁊ facit.l.alimenta.C.de neg· geſ.poteſt etiam ad dictũ

ſecunduʒ inſtm reſponderi ⁊ alr. videlicet quod non facit fi

dem pꝛo eodem tempoꝛe dicitur fuiſſe confectuʒ cum pꝛſo

2 tamen multa continentur in ipſa ſecunda que non pote-
rant concurrere ſaltem veriſimiliter cum non contentis in

pꝛimo nam vtrunq; inſtm dicitur confectum Anno dñi.
M. cccc.xxxij.die pꝛima menſis Junij hoꝛa tertiaruʒ vVvl

quaſi. Et tamen in pꝛimo inſtrumento dicit ꝙ pꝛocuratoꝛ
pꝛedictus acceptauit dictam eccleſiam ⁊ de ea ſibi pꝛouide
ri petijt. ac ipſum inueſtiri de eadeʒ. ⁊ ad coꝛpoꝛalẽ ⁊ actua
lem poſſeſſioneʒ iuriũqʒ ⁊ pertinentiaꝝ eiuſdem induci.?
ſubditur poſtmodũ quod dictuſ ſuberxecutoꝛ ð dicta eccleſia
eidem pꝛouidit ac inneſtiuit.⁊ ad coꝛpoꝛalem realẽ ⁊ actua

lem poſſefſionem iuriũq; ⁊ pertinentiaꝝ vniuerſoꝝ eiuſdẽ

per tactum circuli. Janue ipſius eccleſie adpoſiti induxit.

Et deinde idem ſubexecutoꝛ pꝛefatum pꝛocuratoꝛez duxit
ad domuʒz dotis ipſius eccleſie. ac per ſedis ⁊ libꝛi ac meſſał
traditione ad coꝛpoꝛalem ⁊ realem poſſeſſionẽ induxit queß-
vt dicitur in dicto pꝛimo inſtro ad certum tẽpus. Idem ꝓ
curatoꝛvt poſſeſſoꝛ nomie pꝛocuratoꝛio ſtetit manſit ⁊ doꝛ

miuit.⁊ deinde eandem eccleſiiam cuidam capellano gub⸗

nandam cõmittens ad pꝛopꝛia receſſit.in ſecundo autemĩ
ſtrumento cacem o t dicitur confecto qð dicit᷑ qð dic⸗
6

4*

tus pꝛocuẽ.qui paulanter acceptauerat dictam eccleſiam ⁊
de ea obtinuerat ſibi pꝛouideri.petijt ⁊ requiſiuit dictũ ſub.
executoꝛem vt eum in realem ⁊ actualem poſſeſſionem in
duceret nomine pꝛocuratoꝛio ac acceptationem ⁊ pꝛouiſio
nem de ipſa eccleſia factas publicaret ?⁊ demum ſubdicitur ĩ

dicto inſtrumẽto quod dictus ſubexecutoꝛ ad poſtulationẽ

dicti ꝓcuratoꝛis acceſſit ad dictam eccleſiaʒ tempoꝛe quo

miſſe ibidem cantabant᷑ ? eam reperiens.Et per ꝑꝛochia/

nos clauſam circulum ianue recipiens foꝛtiter ante dictam
eccleſiam pulſauit ⁊ eam aperire petijt ⁊ illis ꝑꝛochianis ibi
dem incluſis aperire nolentibus fuit publice ꝓteſtatus ad

dictum circulum ad manus dicti pꝛocuratoꝛis tradidit ? .
hoc vt aſpuit eum in poſſeſſionẽ eiuſdem eclceſie in quãtũ

potuit inducendas dictaſq; acceptationem ⁊ ꝓuiſionẽ pu
blicatus dixit ⁊ c. Seinde modicuʒ poſt ad dotem dicte ec
cleſie tranſeuntibus ⁊ in ea conſtitui per introitum tñ dotis
2 ſecus.⁊ libꝛi aſſignationeʒ etiam in poſſeſſioẽ dicte eccle
ſie induxit. Q ue omnia ſi bene compenſent?᷑ ⁊ cõſiderẽ⸗

tur ſunt vere. impoſibilia ſen nõ veriſimilia aut enim nota-
rius confecit ſecundum inſtrm ſupplendo multa que nonĩ

pꝛimo vt de publicatione.⁊ de eccleſia clauſura ⁊ ſimilibꝰ.
Et hoc facere nõ potuit.tum quia c nouiter addita ſunt
confecta ſub imagine noui inſtrti. Itẽ qꝛ non lIʒ notario

ſiñ iudicis auctoꝛitate aliqnid addere poſtᷓᷓ inſin
parti traditum ⁊ maxime in iuditio exibitum vt in caſu nfo

vt plene per Jo.an.poſt ſpec.ſuper data ſextilibꝛi.? ꝑ bar.
in.i.ſiliberarius.ff.de re.iur.aut enim confecit duo inſru-
menta taniᷓ ſuper actibus geminatis ⁊ hoc eſſe non põt ꝓ

pter contrarietatem que ex illoꝝ tenoꝛe reſultat ſen non ve

riſimilitudinem. Mam cũ fniſſet inductus in poſſeſſioneʒ
vigoꝛe pꝛimi inſtrumẽti fruſtra petebat iterum induci ꝓut
dicitur in ſecũdo. ¶ Item quisa in vtroq; inſtrumẽto dici
tur quod fuit inductus eadem hoꝛain domo doſ eccleſe.

2 ſi non eiſimnile qð eołlem tempoꝛe actuſ fuiſſet gemi

natus. ¶ Pꝛeterea in pꝛimo inſtrumento dicitur quodi
troductus in poſſeſſioneʒ domus eccleſie.ibideʒ ſtetit mã
ſit ?⁊ doꝛmnuit aliquo tempoꝛe ? in alio inſtrumẽto eadẽ ho
raconfecto dicitur quod poſt acceptationem ? ꝓuiſionem
pꝛocuratoꝛ requiſiuit ſubexecutoꝛem ipſius vt ipſum indu-
ceret in poſſefſionẽ ⁊ acceptationẽ ⁊ pꝛouiſionem publica
ret ita ꝙ multe inſurgunt contrarietates ⁊ non veriſimili-
tudines ex tenoꝛe vtriuſq; inſtrumẽti vt patere poterit in
tuenti. Secundo ergò inſtrumẽto non eſt danda fides
pꝛopter contrarietatem ⁊ non veriſimilitudineʒ vt in.c.im
putari de fide inſtru. ? in.l.ſcripture.ff. eo.ti.⁊ in.c.q; veri
ſimile de pꝛeſu.⁊ per Inno.ij.c.fraternitatis de here.vbi

ſnter cetera dicit quod ſi inſtrumentuʒ in aliquo reperitur

falſum totum quod in illo inſtẽo cõtinetur caret roboꝛis ſir
mitate ⁊ pꝛopter falſtatem huius inſtrumẽti.minoꝛ fides
eſt adhibenda. pꝛimo vt in ſimili nõ. Inno.in.c.pꝛeterea ᷣ
teſti.co.⁊ per hoc patet reſponſum ad ea que continentur

in pꝛimo ⁊ ſecundo inſtrumentis reſpectu.vere reuelatio⸗
nis factum per dñm noſtruʒ papaʒ poteſt dici quod illa nõ
teneat tanqᷓ per ſubxeptionem obtenta cum ſugeſtum fue
rit dño papa omnia foꝛe vera que in dictis inſtrumẽtis cõ-

tinentur. nec de illis poteſt fieri plena fides vt patet per ß

dicta ad hoc.c.ſuper litteris.⁊.c.poſtulaſti de reſcrip.quin
imo dominus papa expꝛeſſe reuelationem fecit cum con-

Aitione ſi conſtiterit de pꝛemiſſ etiam que quidem clq. ſub
intelligitur etiam ſi nõ fuiſſet expꝛeſſa vt in.cij. ⁊ quod ibi
nõ.de cenſ.Concludo ergo ex omnibus pꝛedictis dicte re-

gule domini noſtri pape eugenij non eſſe per contentaĩ di
ctis inſtrumentis ? reuelatione pꝛefa ta ſatiſſactum.¶ Et
ita vt ſupꝛa per me concluſum eſt arbitroꝛ eſſe iuꝛ. Ego ni⸗
colaus de tudeſchis abbas monaceñ.domini noſtrti pape.

Referendarius.⁊ eius camere gñalis auditoꝛ.Et in teſti-

moniũ me pꝛopꝛia manu ſubſcripſi ⁊ ſigillum meum impꝛi

mi feci melioꝛi iuditio ſemꝑ ſaluo. Qaus deo. Mico.

on. ioo.

cato pꝛeſidio ad claram ⁊ luculentam pꝛeſcri-

cienda ſunt.⁊ compendioſe illa examinabo.
ꝛimum nunquid poſſeſſio naturalis ⁊ ci-

uilis fuie dicto comiſſa.per illam manſionem aſtri? offi

cialium expulſione acquiſita. Ex quo inferam ad ſᷣm dubiũ

nunquid dicto epiſcopo fuerit per donationem comit᷑ acꝗ
ſita conſil illius caſtri poſſeſſio.ſ.tam naturalis quaʒ ciuilis.

LTertiũ an licuit ꝑpꝛefato militi pꝛopꝛia auctoꝛitate pꝛe

tim poſt lapſuʒ ſex menſium inuadere illud caſtrum nonꝑ

Nuartum vtrũ dictus comes iuſte fecerit occupando
illud caſtrum ad requiſitioneʒ conſeruatoꝛis dicti epiſcopi
poſt exceptiones.⁊ appellationes per dictum militem int
poſitas. Quint um ⁊ vltimũ an contra dictum comiteʒ

ſe⸗ expulſoꝛem ſed ꝑ epiſcopũ donatarium poſſeſſum.

iui potuerit dictus miles intẽtare conditionem.l.ſi quis in

tantam. C. nü.iu.petendo.ſ.eum pꝛiuari omni iure ſi quod
ei competebat in caſtro pꝛedicto ⁊ illud adiudicari eideʒ mi
liti. Et eidem comiti nullum ius competeret ꝙ cõdemna-
retur ad extimationem caſtri pꝛedicti ſoluendam eideʒ mi
liti. ¶ Circa pꝛimum bꝛeuiſſime dico ꝙ dicto comitiꝑ pꝛi
mam occupationem ab eo factam acquiſita fuit ciuilis ⁊ na
turalis poſſeſſio.⁊ dictus miles fuit poſſeſſione etiam ciui
li ſpoliatus qꝛ cum miles haberet in dicto caſtro offitiales ?⁊
ſic per illos poſſidebat per eiectionem illoꝝ perdidit totalr
poſſeſſionem ſuam vt eſt tex.in.l.fi.C.de acqui.poſſ.⁊ ibi
hoc cõmuniter firmãt doc.maxime bar.ad idẽ bonus tex.iĩ.

c.ex parte.ſ.de reſcrip.⁊ per glo.⁊ doc.in.c.olim el.j.de re-
ſti.ſpo.⁊ ex hoc infertur ad ſᷣimn dubium nunquid per dona

tionem factaʒ pꝛeſato epiſcopo tranſiuit illa poſſeſſio ? ꝓ

fecto cum interceſſerit traditio poſſeſſionis.id meum tran

ſiuit quod erat apud dictum comitem ⁊ non amplius vt in
l.traditio.ff.de acqui.reꝝ do.⁊ in.c.nuper de dote.poſt di.
reſti.facit.lł:j.S.ſi vero vxoꝛi.ff.de acqui.poſſ.vbi patet qð
etiam ex inutili contractu tranſit poſſeſſio. tranſiuit ergo ĩ
dñium epiſcopum domatariuʒ poſſeſſio.que erat apud co
mitem non autem dominiuz cum apud eum minime conſi
ſteret. ¶ Ad tertiuʒ dubium vtruʒ.ſ.licuerit pꝛefato militi
poſſeſſionem de fatd.⁊ pꝛopꝛia auctoꝛitate recuperare pꝛe
ſertim poſt lapſum ſex menſuʒ eo attẽto qð non inuaſoꝛ.ſ.
comes.ſed epiſcopus tunc poſſiderunt qui nõ ſpoliauerat
nec ſpoliari mandauerat.nec ſpoliationem ratam habuerit
cum non fuerit ſpoliatio facta ſuo nomine.⁊ per cõſequenſ
ratam habere non poterat vt in. c. cuʒ quis de ſen.exco.li.
vij. in ſèundacum quis ð re.iur. eo.li. Et videtur pꝛimo

væ qdlicuerit quia cuʒ contra epiſcopum non cõpeteret inter

dictum vnde vi.cuʒ non ſpoliauerit nec ſpoliari mandaue
rit nec ſpoliationem ratam habuerit. vt pꝛobatur ĩ.c.ad ſe
dem de reſti.ſpo.foꝛtius non competit remedium facti vt
pꝛopꝛia auctdꝛitate poſſit illum dicere naʒ ſi deficit iure re
medium debet deficere remediuʒ facti magis odioſuʒ ar.
in auẽ.multo magis.C.de epiſ.⁊ cle.⁊ in.c.cum in cunttis
in pꝛin.de elec.pꝛeſertim cum iura facultatem tribuentia
ſuper poſſeſſione ⁊ incõtinenti recuperanda loquantur?
pꝛouideant contra inuaſoꝛeʒ ⁊ fundat.ſe ſuper violentia vʒ

wrin

Aluatoꝛis noſtri Ihbeſu chꝛiſti ex coꝛde inuo

ptionem thematiſ deciſioneʒ plura dubia eli

—

vim vi repellere licet vt in dicto.c.olim el.pꝛĩo de reſti.
bpo. legit. ? nõ. in. c. ſignificaſti de homici. .l.ij.S.cnm igit
ff. de vi.? vi.ar.⁊ ꝙ ibi nõ.maxime per bar.pꝛeterea iura re
quirunt ꝙ poſſeſſionis recuperatio auctoꝛitate pꝛopꝛia dʒ
incontinenti fieri vt in iuribus ſuperius allegatis.hinc dixit
bar. in.l.j. C. vnde vi.ꝙ debet fieri infra triduum. Sed hic
ſtetit iſte mileſ per ſex menſes &̊ potius fuit ſpoliatio qᷓ; poſ-
ſeſſionis ficta continuatio ſeu violentie repulſio. Sed his/ꝰ
non obſtantibus contrariam ſententiaʒ arbitroꝛ verioꝛem.
moueoꝛ pꝛimo per.c.ſepe de reſti.ſpo.vbi patet ꝙ rapiẽs
rem ſcienter adiectione equiparatur violento vnde contra
talem competit remedium poſſeſſoꝛium.Sic contra vio-
lentum vt ibi.⁊ nõ.in.c.cum ad ſedem.eo.ti.⁊ facit ꝙ legi
tur ⁊ notatur in.c.quia vero de iudi.merito talis poſſeſſio
vicioſa ⁊ quaſi violenta non potuit nec debuit impedire an
tiquam poſſeſſionem qð minus ſuam poſſeſſionẽ inconti-
nenti recuꝑauit cum talis recipiens eninadiectiõne dicatur
ſuccedere in vitiuʒ dicto.c.ſepe.⁊.c.quia vero.at dictꝰ epᷣs

recepit caſtrum a comite ſciens illud inuaſuʒ ꝑ dictum co-

mitem cum illa iuaſio eſſet notoꝛia in loco vnde non pꝛeſu

mitur illam ignoꝛaſſe.xli.di.ꝙ dicitis.⁊ de pꝛeſump.c.quan

to.⁊ qui in locum alterius ſuccedit eo debet vti.iuꝛ.quo ille
in loco cuius ſuccedit vt in.c.eccleſia.vtlit᷑.penð.facit.c.re
colentes de ſta. re. Mec obſtat quod.S. dictum eſt ꝙ talre
cuperatio debet fieri incontinenti.quia dicendum ꝙconti
nenti dicitur aliquid fieri cũ comode fieri poteſt nõ viuertẽ
do ad extraneos actus.vt.l.ij.S.confeſtim.ff.ad tercul.vnd
in caſu noſtro aꝑtiſſime dixit bar.in.d.l.iij.S.cum igitur.ff.
de vi.⁊ vi·ar.ꝙ tales poſſent eſſe circũſtantie ꝙ etiã poſt
ſex menſes a tempoꝛe deiectionis diceretur facere inconti
nenti.⁊ ponit quaſi exẽpſum in terminis noſtris.t idem
videtur de mente glo.⁊ doc.in.c.ſignificaſti de hõi. Erat
enim iſte miles abſeens ⁊ infirmus ⁊ habebat agere contra
virum potenteʒz. Ita quod his attentis ſatis poteſt dici eũ
incõtinenti recuꝑaſſe quibus concludimir ꝙ licuit etiã con
tra hunc epCʒ ⁊ in tempoꝛe pꝛefinito ſeu pꝛemiſſo poſſeſſio/
nem dicti caſtri recuꝑaſſe pꝛopꝛia auctoꝛitate vti fecit etiã
dici põt ꝙ vĩ vi repulexit vt ĩ iuribus pꝛeallegatis. Ve.
nio ad quartum an dictuſ comes iuſte fecerit occupãdo poſ
ſeſſionem caſtri ad requiſitionem illius conſeruatoꝛis. Et
concluſiue pꝛocedendo credo firmiter quod non eſt multi-
plici capite.Dꝛimo quia conſeruatoꝛ non poteſt pꝛoce
dere niſi ſuper notoꝛio vt in.c.j.vt ibi nõ.ð offi.dele.li.vj.
Sed in caſu noſtro licet factum expulſionis fuiſſet notoꝛiũ
malefitium tñ non erat notoꝛium.imo allegatuz fuit ꝓ par
te militis ꝙ iuſte ⁊ ſine omni delicto potuit illa expuiſio.2=
poſſeſſionis recuperatio fieri ꝙ patet ex pꝛoxime allegatis
⁊ ita facta extitit ⁊ conceſſerunt delictum ⁊ notoꝛietas deli
cti.non potuit conſeruatoꝛ vlterius pꝛocedere tanqᷓ; ſuper
notoꝛio vt clare firmat glo.quaſi in terminis noſtris in.d.
c.pꝛoxime alle ¶ Et quamꝙᷓ poſſit replicari er aduerſo ꝙ
negato delicto ⁊ confeſſato facto vt puta quia dicat ſe fecii

ſe ad ſuam defenſionem vel animo recuꝑandi ſuam poſſeſ

ſionem licuit conſeruatoꝛi ad ſuam inſtructionem ꝑ teſtes
etiam parte abſente ſuper notoꝛietate benefitij vt ibidẽ ĩ di
cto.c.j.nõ.per Yo.an.ꝙ videt᷑ iſte conſeruatoꝛ effeciſſe ad
hoc poteſt tñ reſponderi qð delictum hic nõ poſſit eſſe mo
tiuuʒ cum nullum ſubeſſet delictum vnde non eſt qualitas
ſine ſubiectio.xxxij.q/ij.quod nõ.non foꝛmatum ⁊.c.ad diſ
ſoluendum de deſpon. impu. Et ſic cum pꝛoceſſerit ad vl/
terioꝛa non pꝛonuntiando factum ⁊ delictum eſſe notoꝛiuʒ
non valuit ſententia nec pꝛoceſſus ſuꝰ ex quo in veritate nõ
erat iudex.cũ deficiat qualitas ſuper qua fundat᷑ igriſdictio
vt plene nõ.per Inno.in.c.pꝛeterea de dilac.⁊ in.c.tua de
choa.cle.facit.l.in delictis.S.detracta.ff.de noxa.⁊ ple.nõ.
per doc.in.c.ſi clericus laycum.⁊.c.cum ſit generale de ſo.
compe.⁊ ſi etiam pꝛonũciaſſet factum eſſe notoꝛium. Mi-
chilominus non induceretur validitas pꝛoceſſus vigoꝛe ap
pellationis ſubſequentis que habet extingere ſeu ſuſpende
re iudicatum.:.i.ff.ad turpil.2.l.ii.ff.de penis.⁊.c.venien⸗
tes de iure iur¶ Et quãꝙᷓ; in facto vere notoꝛio non poſſit
appellari vt in.c·cũ ſit Romana de appel.tũ a ſententia iu
dicadeclarantis factum eſſe notoꝛium debet poſſe appel
lari.cũ poſſet iudex iniuſte declaraſſe ſicut ĩ ſimili dicit go.
nõbilis in.c/cupientes..ꝙ ſi per.xx.elec.li.vj. licet a ſjen
tentia iurenon appellatfur vt in.c.qꝛ.v.de appel.tñ a ſentẽ-

tia iudicis declarantis quem incidiſſe in penam legisbene
põt appellari.vnde cũ in caſu noſtro fuerit appellatuʒ ad cõ
ſeruatoꝛem in facto ſaltem pꝛo tali non licuit comiti obtem
perare indaci cuiꝰ ſententia ſeu iuriſdictio erat ſuſpenſa ꝓp-
pter appellationis interpoſitionẽ cõ executoꝛis non debeat
petere mandato euidenter iniquo.vt nõ.glo.in.c.paſtoꝛal.
5. quia vero de offi.delegat debet enim iudex ſecularis im
pẽdire bꝛachium ſuum ad petitionẽ iudicis eccleſiaſtici qñ
imploꝛatur ſᷣm deum non autem iniuſte ⁊ in alterius iactu-
ram vt dicit tex.in.c.j.de offi.oꝛdi.in fi. Et ibi per doc. Et
ꝙ iniuſte epiſcopus pꝛoceſſerit patet vltra pꝛedicta ex ſen
tentijs in huiuiuſmodi cauſa pꝛolat? vt.S.dicitur in pꝛeſcri
ptioue thematis ¶ Ad pꝛedicta facit vnuʒ notabile dictũ
Bar. in.l.iuſte poſſidet.ff.de acqui.poſ.vbi dicitquẽ non
excuſari a delicto ex pꝛecepto iudicis ſeu decreto ſi iuder ñ
rite pꝛoceſſit. Non ergo excuſatur comes ex pꝛecepto con

ſeruatoꝛis pꝛeſertim cum vidiſſet ciuitateʒ voluiſſe virtutẽ

appellationis impedire per bꝛachium ſuuʒ. Quinimo pꝛe

ſumitur ex pꝛeterito euʒ fuiſſe imuro animo ar.in.c.ſcribã.

Et quod ibinõ.de pꝛeſump. Ex pꝛedictis infertur ad jꝭ
ciſionem vltimi pꝛincipalis dubij.an contra dictum comi-
tem potuerit miles intemptare conditionẽ.l.ſi quis in tan-

tam. C. vñ in modo pꝛedicto. Et omiſſis argumẽtis puto

dicendum quod ſic ex duplici capite pꝛimo ob pꝛimaʒ inus
ſionem violenter factam. Mam licet quis putet reʒ eſſe ſu
am ⁊ ſibi licere rem pꝛopꝛiaauctoꝛitate capere nichilominꝰ
incidit in penam illius legis vt in.d.l.ſi quis in tantam.⁊ in
ſti. vi.bo.rap.S.j.¶ MNecobſtat ſi dicatur quod cuʒ dictus
miles pꝛima auctoꝛitate dixit ſibi ius recipiendo poſſeſſio-
nem pꝛedictam non debet amplius habere facultatem intẽ
ptandi conditionem illius legis.cũ videatur violentie vitiũ
purgatum ar. in.l.ij. C. ꝙ me cauſa. Ad hoc enim rñũdet
diſpoſitio illius legis ſi quis in tantã ꝓuidetur circa duo
pꝛimo vt inuaſoꝛ compellatur poſſeſſionem quã abſtulitre
ſtituere poſſeſſoꝛi.⁊ in hoe illa.l.non eſt penalis. Scðo vt
dominium illius rei amittat ſi erat dñs ſi non npel⸗
latur illaꝝ rerum extimationẽ reddere.⁊ in hoc illa.l.eſt pe
nalis vnde licet ſit menti illius.l.ſatilfactum per recupera-
tionem poſſeſſionis cũ non poſſit nec debet amplius com
