tra omnia iura vulgaria. ? pꝛeſertim in eo quod fuit pꝛonü-
ciatum ſuper ipſo contractu.cum tantum fuerint additi ſu
per acceſſoꝛio.ſ.ſuperiuramento.nam ſuper contractu de⸗
bvuerunt cauſam cõſeruare pꝛopꝛio iudici. vt in·c.latoꝛ.⁊.c.
tuam pꝛeal.⁊ quod notatur in. c. de pꝛudentia. de do.poſt di
uoꝛ.rel. - c.cauſam. qui fi. ſint legi.⁊.c.nouit.de iudi.¶Ex
his omnibus infero ad vltimum videlicet ꝙ iudicis appel
lationis officium eſt in pꝛonunciando bene fuiſſet appella
tum ⁊ male ſententiatum ⁊ abſolutum dictum contractum

zc.
AVonlxij.
Mnipotentis dei nomine inuocato. In ne⸗
gotio Ouidonis pauli de vꝛbino ſuper iure em
phiteotico duo adclaritatem totius materie ex
cutienda incumbunt. Mꝛimo an capitula ini-
ta inter commune vꝛbini.⁊ capitulum eccleſie
eiuſdem ciuitatis ſuper iure emphiteotico extendantur ad
bona cuiuſdam abbatie ſita in territoꝛio alieno. Secunduʒ
dubium pꝛeſuppoſito ꝙ dicta capitula non ſint ad hunc ca
ſum extendenda.an ſaltem poſſit dictus guido pauli defen
di ex conſuetudine ibidem obſeruata ſm quam bona cuiuſ/
ꝙ; eccleſie in territoꝛio vꝛbini conſiſtentia ex defectu can
nis non ſoluti non poſſunt eripi ab emphiteota ſed agi de-
bet dumtaxat ad ſolutionem ipſius penſionis.⁊c̃.
N chꝛiſti nomine amen. Circa pꝛimum bꝛe-
uiter dico dicta capitula nullo iure extẽdi debe
„ re ad bõa dicte abbatie. MDꝛimo ex deſectu po
—„ teſtatis ſtatuentium.non enim potuerunt lai-
ci ſtatuta facere in pꝛeiudicium eccliaꝑ etiã reſpectu bono
rum conſiſtentium in eoꝝ territoꝛio.vt expꝛeſſuʒ eſt in · c. qᷓ

in ecclaꝝ ⁊.c.eccłia ſancte marie de conſti. ?· xc. di. bñ gdeʒ
=. c.fi.de re.eccle.non alie.facit auẽ.caſſa.C. de ſacrd ſan.
eccl ecundo qð etiã data poteſtate ſtatuentiũ non de
bent fieri extẽſio ad bona illius abbatie.qꝛ vt clare patet ex

verbis vltimi capli ꝑ qð ſit extenſio illa dirigit᷑ ad perſonas:
vt ibi per ſindicos ⁊ pꝛocuratoei ſeu alio quouis noĩe ⁊ om
Seeznn quoꝛumcũq; eccliaꝝ abbates monachos ⁊c.

deo non cõpꝛehendit bona eoꝑ que ſunt de illo territo⸗

rio etiã ſi alias eſſent bona ſuppoſita iurildictioni ſtatuenti
um vt clare patet ex nõ.ꝑ Inno.in.c.poſtulaſti de fo. cõpe

ten.⁊ bar.in.l.cõctos populos de ſu.tri. facit ꝙ nõ Jo. an.

in. c. cuz ſm leges de here.li.vj.licet.n.capla cũ canonicis

videant᷑ ſcripta in rem tamẽ extenſio que facit ad pꝛopoſitũ
noſtrũ eſt concepta in ꝑſonas.non.n.fuit dictũ vtilla capi-
tula haberent locũ in bonis omnibus ſitis in territoꝛio vꝛbi
ni quo caſu diceremus legẽ eſſe datã verbis ⁊ non rebus ſʒ
fuit dictũ vt pſone deberent illa capla uare ⁊ uari facere

Et ſic nõ poſſunt cõpꝛehendere abbates de alieno territo⸗
rio.ar.in.l·j.ff.de tu.? cura.da. ab his. Nec eo capite qꝛ ca-
nonici conſenſerunt tenent᷑ abbates ad iloꝝ obſeruantiam
qꝛ pactũ non extendit᷑ ad alienas perſonas vel res.l.ſi vnus
5. ante oĩa. ff. de pac. Quinimo tranſactio facta cũ aligbus
ex pluribus habentibꝰ. Idẽ ius non extẽdit᷑ ad alios.l.j.C.
de tranſati.Sico et qð ſi epᷣus ⁊ caplum cõſenſiſſent ad/
huc non fieret extenſio ad illũ abbatem ꝑ.c.noſtra⁊ qð ibi
n3. Jam de loca.Ex quibus clare concluditur ad pꝛimum
dubiũ vt virtute illoꝝ capituloꝝ ſeu extenſionis non põtdi
ctus guido paulus ſe defendere. Nenio ad ſᷣm vtrũ ſalteʒ
vigoꝛe cõmunis obſeruantie ⁊ cõſuetudinis poſſet defen-
dere ſe. Et pmo videt᷑ qð non qꝛ talis ↄſuefudo eſſet dam
noſa eccleſijs.ergo non valet vt in.c.j. de cõſuetu D
do videtur ꝙ ſi contra ſubſtantiam cõtractus emphiteoti
ci cum de ntura ipſius ſit penſione non ſoluta infra biẽniũ
poſſit emphiteota per dominum expelli.vt jn.c.potuit de
loca.⁊ in.l.ij. C. de iure emphi.⁊ inſti.loca. .ad eo loquoꝛ
de emphiteota eccleſie. Nam in iure pꝛiuato reqrit᷑ ſtatu.
vt in dicta.l.ij.conſuetudo aũ t cõtra ſubſtantialia actus nõ
valet vt in.c.ij.iun.glo.de conſuetudine li.vj.facit.l.ꝑ ſer⸗
uum.ff. de vſu 2 h tem video ꝙ ſi ſit pactuʒ in quo di

cat᷑ vt non poſſit expeli.tñ intelligitur ſi ſoluerit penſioneʒ

vnde ſi ceſſat ſoluere ꝑ biẽniũ põt nihilhominus expelli.ẽt
pacto non obſtante vt eſt tex.nota.in.l.quero. 5§. inter loca⸗
toꝛtem.ff. loca.qð ergo non põt facere.pactũ nõ ðbet poſſe

rub.li. x· ed his non obſtantibus contrariam ſententi-
am puto de iure verioꝛem. Moueoꝛ pꝛimo quia valet pa
ctum vt emphitheota non poſſit expelli ex ceſſatione ſolu.
tionis canonis.vt notanter determinat glo.quam ſequitur
bar.in.l.ij. C. de iur. emphi.pꝛeal.Ergo debet valere con⸗
ſuetudo cum ſit foꝛtioꝛ qᷓ hachun peinarn n. vt pꝛobatur ĩ
c.fi.de conſue.facit quod no.glo. Perfaun ꝛealle. 7 quod
no.bar.in.l.omnes populi.ff.de iuſt.⁊ iur. Nec iſtud pactũ
eſt contra ſubſtantialia contractus.ſed potius contra ſubſtã.
tialia eẽt ſi fieret pactũ vł ↄſuetudo vt nila ſoluta pẽſiõe te
neret ↄtractus.quia ñ conſiſtit locatio vel emphiteoſis ſine
mercede ſeu penſione.l.ſ merces.ff.loca.⁊ dicto. S.a deo.
ſed quod agatur ad penſionem ⁊ non fiat expulſio.non ẽ cõ
tra ſubſtantialia fed contra accidentalia cum illa ſint de ſub
ſtantia ſine quibus actus conſiſtere non poteſt.inſti.de em.
2 ven.S.pꝛetium.no.bar.in.l.pꝛolatam.C.de ſen.⁊ interlo
cu.om.iudi.conſtat autem contractum emphiteoticoꝛum
conſiſtere ae egungi oernennuann emelere pa

inducere An iuxta nõ.p glo. C.de decre. decu. ſuꝑ

cto ⁊ conſuetudine poteſt pꝛopꝛietarius non expellere em-
phiteotam ſed agere ad penſonem.vt in dicto.c.potuit·?
quod ibi no.⁊ in dicta.l.ij.ergo valet pactum.l.ij..ſi cõue
nerit. ff. de poſ.?.c.vno comoda.⁊ regula contractus ex cõ
uen. de regu. iur. li. vj. Nꝛeterea papa mandat decidi
cauſas eccleſiarnmn perſonarum ⁊ clencoꝛum ſm conſuetu-
dinem pattie.vt in.c.iij.de eo qui mit.in poſ.facit·c. conſti
tutus.de in inte.reſti.⁊ tex.a contrario ſenſu.in.c.cum cau
ſa.de re iudi.⁊ quod no.bar.in.d.l.cunctos populos.Et in

telligo vt omnis ceſſet obiectio.quãdo eſt ↄſuetudo cõis tã

laicoꝛum qᷓ cricoꝛum ſicunt contingit in caſu noſtro. MNon
enim potuiſſet hic induci conſuetudo ſine tacito conſenſu
clericoꝛum ſicut in dicta.⁊ ex non vſu inducitur conſuetu⸗
do.quando vſus habet in ſe tacitum actum contra diſpoſiti
onem

.

t

in⸗
Dſii
em

onem iuris cõis.iuxta plene no per Jo. an.in.c.iosnnesð
emp.⁊ ven.?⁊ Ci.in.Lij.C.que ſit lon.conſue.⁊ pꝛobaturĩ
dicto.c.ioannes intelligendo tamen iuxta no.per Ki. in lo
co pꝛeal. Conſuetudo non poteſt dare legem omnibus
rebus exiſtentibus in territoꝛio cuiutcunq; ſint.vt in.l. ſer-
uus.ff.de cenſi.⁊.l.numerum..patrimonioꝛum auteʒ. ff.
de mu.⁊ ho.ſacit.viij.di.que contra.⁊.xij.di.illa.⁊.l.illud.
⁊ quod no. Inno.in dicto.c.poſtulaſti.⁊ bar.in dicta.l.cun
ctos populos. Et pꝛopoſita facit qð ponit SFredericus in
conſilio.c.⁊.xlvj.⁊ Jo.an.poſt archi.in.c.j.de immu.ecc.
li.vj.vbi querunt de bonis abbatie exiſtentibus in alio ter-
ritoꝛio ꝙᷓ ſit ipſa abbatia. Mon obſtant contraria ſuperius
allegata.Ad pꝛimum dico hanc conſuetudinẽ nõ eſſe mul-
tum damnoſam eccleſijs.ſatis enim eſt iam poſſe conſequi
penſionem ſtatuentem.⁊ hoc equitatem habet quaʒ eccle
ſia debet pꝛealijs obſeruare.vt in.c.ſuam.de penis· Non
enim quelibet conſuetudo contra eccleſiam eſt nulla. ſed il
la que magnum pꝛeiudicium affert.⁊ nulla ratione fulcitur
ad hoc.c.cum dilectus.de conſue.⁊.c.cum eccleſia ſutrina.
de cau.poſ.⁊ pꝛopꝛie.⁊.c.ij.de conſue.li.vj.⁊.c. abbate.de
verbo.ſigni.cum multis ſimilibus. pꝛimum.S. ſatis
reſponſum eſt. quartum ⁊ vltimum dico ꝙ pꝛocedit
quando ſimpliciter fuit conuentum ne inuitus colonusſeu
inquilinus expellentur. intelligitur enim tanta cõditioſi pẽ
ſionẽ ſoluerit vt ibi.ſed nos loquimurqñexpᷣſſe hʒ cõſuetu-
do iſtemphiteota non poſſit expelli etiam canone vltra bi
ennium non ſoluta.ſed agi poſſit vt ſoluatur.quo caſu puto
valere conſuetudinem contra eccleſiam etiam alibi ſitam.
er quo bona ſunt in territoꝛio.pꝛo hoc quia contractus ſuꝑ
re videtur intus ſᷣm conſuetudinem loci.licet expꝛeſſe di-
ctum nonſit.vt in.l.quod ſi nolit.S.qui aſſidua.ff.de edili
edi.no.bar.in.l.nemo eſt qui neſciat.ff.de duo.reis ·ſacit.l·
ſi. in ſi. C. de ſide inſtru. Et hec ſufficiant. Mi.abbas.

CEon. lxiij.

N diſpuatione que vertitur inter laurentium
domini pallo ⁊ ſocioꝛum ex vna parte ⁊ balta-
ſarem gentil ex alia parte.ſupercaptura ⁊ detẽ
tione ipſius baltaſaris occaſione debiti paterni
viſo quodam quinternolo mihi oblato in quo

dumtarat contineutur quedam ſtatuta ? refoꝛmationes ci

uitatis inclite floꝛentie.ac etiam ſententia lata per officiales
mercantie contra dictum baltaſarem in fauoꝛem dicti lau-
rentij ⁊ ſocioꝛum.⁊ quaſdam ſimplices excuſationes ſeu si
legationes pꝛo parte dicti baltalaie ſricolaus abbas.
Biſti eiuſq; matris pꝛeſidio humiliter inuoca
to.videtur pꝛimo dictum baltaſareʒ iniuſte pu
niri.Et minus debite teneri ⁊ per conſequẽs
debere relarari tam iure communi. inſpecto qᷓ
nicipaubus cenſuris.de iure communi hoc
videtur clariſſimum cum liceat filio tam puberi qᷓ; impube
ri abſtinere ab hereditate paterna ⁊ euitare creditoꝛes here
ditarios. vt in.l.neceſſarijs.ff.de acqui.here.⁊ inſti.de he⸗
redum quali. dif.?.S.ſi antem.cum ſi.nec ſilius cõueniri po
teſt nomine patris.C. ne filius pꝛo patre in rubꝛo ⁊ nigro.
maxime in.l.patris nomine.ſed dictus baltaſar abſtinuit ab
hereditate gentilis patris ſui.ergo cõueniri ñ poteſt vel de
tineri ob debita paterna. Idem dicendum videtur ſtatuto
rum inſpecta diſpoſitione. quoniam filij per illa obligantur
cum eoꝛum parentes ceſſauerunt vel fraudem ſeu dolum
commiſerunt.vt patet ex ſtatuto ſuꝑ rubꝛica de filijs ⁊ alijſ
aſcendentibus ⁊ de patribus ⁊ alijs aſcendentibus ⁊ de fra

tribus qui ceſſant ⁊ ſugitiuoꝛum ⁊c̃. Et ſtatuto ſub rub:ica

de factoꝛibus ⁊ diſcipulis alicnius ſocietatis ⁊c̃. Sed expꝛe
dictis coꝛam me non conſtat dictum gentilem patreʒ dicti
baltaſarris ceſſaſſe fugiſſe fraudem vel dolum commiſiſſe
in factoꝛia vel tratifico ſuo.ergo virtute illoꝛum ſtatutoꝛuʒ
non tenetur.⁊ per conſequens cum caſus iſte non ſit in ſta-
tutis pꝛouiſus debet relinqui diſpoſitioniiuris communis.
de reſcrip.c.ſuſceptum.li.vj.⁊.l.comodiſſime.ff.de libe.⁊
poſthu. Mon obſiat ſi dicatur in libello laurentij hoc conti
neri. vbi narratur dictum gentilem ceſſaſſe fugiſſe.ſraudẽ
⁊ dolum commiſiſſe.quia narrata in libello bene pꝛobauf
contra libellantem. vt eſt tex. no. in. . eum pꝛecium. C. de i.
cau.no.bar.in.lcertum.j.ſi quis abſente.ff.de cõſeſ.cano.

14

—

in.c.j.eo.ti.ſed pꝛo libellante non.quia licet quis poſſet cõ
ſiteri contra ſe pꝛo ſe autem minime.xiiij.q.ij.in pꝛi.immo
clare debet pꝛobare ea que pꝛoponit in libeſo.als dubia ꝓ
batio non releuat.vt in.c.in pꝛeſentia.de pꝛoba. Mõ obſtat
ſententia pꝛo dicto laurentio lata.quia illa poteſt dici nulla
cum fuerit pꝛolata ſub conditione reſolutiua fuit in fine ibi
reſeruatum ꝙ ſi dictus baltaſar pꝛobaret de iure ſuo.tunc
ſtatutum ꝙ dicta ſententia ceſſet nulla ⁊ nullius momenti:
hoc autem officiales facere non ho erunt.quia nullus iu/
dex poteſt ſuam vel ſui pꝛedeceſſoꝛis ſententiaʒ reſcindere
etiam ſi poſtea appareat de innocentia rei.vt.C.ſen. reſcĩ·
non pol.l. j 2.j cC.l.diui.ff. E penis. Z.l. j5 .F. fl. ff. de queſti.
⁊ in.c.in lis.de offi.dele.Nõ.ĩterminis niis bar iudex.ff.
de re iudi.per pꝛedicta iura concludit indicem nõ poſſe fer
re ſententiam ſub conditione reſolutiua.ego ſententia non
debet tenere taniꝙᷓ lata contra ſolitum ⁊ indebitum iuris oꝛ
dinem.l.pꝛolatam. Clde ſenten.⁊ interloc.om.iudi.⁊.ij.q;
j. 5. diffinitiua.ſed pꝛofecto mihi oſtendat᷑ minime pꝛout
oꝛ dictuʒ baltaſarem debere per pꝛedictarelaxari.
ꝛimo contra eum aperte ſacit ſententia per officiales
mercantie contra euʒ pꝛolata a qua minime apparet appel
latum.immo ex lapſu tempoꝛis confirmata que facit ius in
ter partes etiam ſea pꝛincipio fuiſſet iniuſta.vt in.c.xum in
terde re iudi.⁊.l.ingeniuʒ.ff.de ſta.homi.⁊.i.resi
de regu.iur.pꝛo qua quidem ſententia pꝛeſumitur
ſpectu iuſtitie qᷓ; oꝛdinis.vt in.c.in pꝛelentia.de renum⁊
bone. de elec.⁊.c.cauſam que.de re iudi.no.Inno.in.c.cũ
in iure.de offi.dele.⁊.c.quoniam contra.ð pꝛoba·⁊=.d.c.bo
ne.vbi dicit pꝛeſumendum pꝛo ſententia poſtquaʒ traſiuit
in rem iudicatamquia durum eſi ſemper acta recenſere.⁊
plene per Jo.cal.in.d.c.quoniam contra.vnde cum i libel
lo dicatur dictum gentilem ceſſaſſe fugiſſe fraudem ⁊ do-
lum commiſiſſe.⁊ ſuper his fuerint pꝛobationes hincinde
facte.vt narratur in ſententia.⁊ officiales ſententiam tule-

rint appꝛobando⁊ conſirmando captionem dicti baltaſaris

? pꝛonunciando eum vti filium iu poteſtate teneri ⁊ obliga
tum foꝛe pꝛo facto paterno dicto laurentio ⁊ ſociis que qui
dem ſententia.nec aliquo iure aut remedio reſciſſa vel ſu-
ſpenſa certe fecit ius inter partes.vt amplius non poſſi di
ctus baltaſar de iniuſta ſententia conqueri. Ham non ap⸗
pellando videtur ille ſententie acquieuiſſe.vt in.c.quod ad
conſultationem.de re iudi:quod pꝛocedit tam in ciuili ꝙᷓ ĩ
criminali.etiam vbi venit imponenda pena vltimi ſuppli-
tij.vt.l.non tantum.ff.de appel.⁊.d.l.j..fi.ff.deiqueſtio.⁊
d.l. diui.facit quo nõ. Har.in.l.qui vitimo ſupplitio.de pe
nis. Quinimmo ſi poſi ſententiam non ſuſpenſam conſta-
ret de innocentia rei foꝛte ex pꝛobationibus de nouo reper
tis ſolus pꝛinceps poſſet eum reſtituere.vt no.pꝛobatur in
dicta. l. diui. ?.l.j.S·fi.pꝛeale.⁊ vtrobiq; per bar. facit.c.ſub.
oꝛta.⁊.c.inter monaſterium.de re indhe. ubpeeteru.g.
de tranſac. Nec debetcredi puris verbis dicti baltaſarr
nunc allegantis patrem ſuum dolum non commiſiſſe.quia
potius debet crediſententie ꝙᷓ ſibi.⁊ ſibi imputet quare co
ram officialibus hoc non oſtendit vel quare non appella-
nit.pꝛeterea hec allegatio baltaſaris ꝙ pater ſuus no com-
miſit dolum vel fraudem. æiſi vera eſiet non commiſit do-
lum vel fraudem.⁊ ſi vera eſſet non commiſit iniquitatem
ſententie vel capturam ſuam iniuſtam.quia ſi bene ponde
rentur ſtatuta ſuperius per me allegata.pꝛouident non ſolũ
contra factoꝛes rraudes vel dolum adhibentes.ſed etiam
contra fugitiuos ceſſantes aut reddere rationem ſuiſl magi
ſtris ⁊ ſocijs volentes aut ceſſantes reñgnare.eiſdeʒ es que
debent. que omnia allegata fuerunt per dictum laurentinʒ
⁊ ſuper his pꝛobationes fuerunt inducte per varios doc.cò
ſultum.⁊ demum contra dictum baltaſarem pꝛonunciatuʒ
contra quam ſententiam nullitas per eũ allegatur. vnde alio
non viſo concludo dictum baltaſarem iuſtitiam contra ca-
pturam ⁊ detentionem non ſucre i0 obſtant quod nar
ratis in libello dicti laurentij non ſit crxedendum in ſui fauo
rem.fatendum eſt enim ꝙ ſuperilla narratione iudex non
debuit fundare ſententiam.ſed ex quo apparet ſententiaia
ta pꝛeſumitur.quod eſt veris ⁊ iuſtis pꝛopanonibus fuerit
pꝛomulgata.vt in iuribus ſuperius alle.maxime cum in ea
narretur officiales teſtium depoſitiones.⁊ alias chartas ſeu
litteras percunctatos fuiſſe. MNon obſtat contrarium. fate-
oꝛ enim iudicem non poſſe ſubconditione reſolutiue iniam
3

= b

—

——

Sed non per hoc coꝛꝛuit tots ſententia ſed illa pars reſolu
tiõis habetur pꝛo ñ adiecta ⁊ remaneat ſnia pura ñ adiecta
vt no.voluit bar.in.d.l.iudex facit.quod notatur in.l.dice⸗
re cum.l.ſequen.ff.de arbi.⁊ pꝛo hoc facit quia vtile per inu
tile non debet vitiart.quando vtile poteſt ab inutili ſepara
ri.vt in regula vtile per inutile.⁊? quod ibi no.de re.iur.lib.
vj. ⁊ in.l.j.S.trebatius cum ſequen.ff.de aqua cotti.⁊ eſti.
facit.l.j.O.biduum.ff.quando ap.ſit.Et hec ſufficiant.abb.

na rectoꝛi cuiuſdam eccleſie ſoluerunt annua-
tim certam pecunie quãtitateʒ occaſione qua
rundam platearum ſeu domoꝛum quas dice-
ant ſe habere in emphiteoſim ab eadem eccle
ſia. Contingit poſtmodum ꝙ ciues quidam per plurimos
annos non ſoluerunt ſolitum canonem. Monnulli non di
ctas plateas ſeu domos in extraneos per viam legati ſeu he
redis inſtitutionis vel donationis tranſtulerunt.dico re
re penitus irrequiſto. Queritur circa predicta quid iuris
26. :
.* N

. Jues quidem ſenenles per triginta annos ⁊ vl

4

Eſuchꝛiſti eiuſq; matris pꝛeſidio humiliter in
uocato duo pꝛincipalia circa pꝛedicta ſunt exa-
minanda. nno nunquid per ſolutiones
pꝓꝛedictas pꝛobetur dominium directum ecele
ſie.cum nulla ſcriptura auctentica de dominio
vel conceſſione emphiteoticaria appareat¶ Secundo pᷣ⸗
ſuppoſito ꝙ pꝛobetur dominiuʒ eccleſie ⁊ emphiteoticaria
conceſſio nunquid per dictas conceſſiones ſeu alienatiões

factas irrequiſito rectoꝛe eccleſie ceciderint dicti ciues a iu

re eccleſie eoꝛum.ita ꝙ libere illa bona ſint ad ius eccleſie
reuerſa.⁊ qᷓᷓ hec ſint plura dubia ⁊ diffuſe poſſet argui ꝓ
⁊ contra.attamen bꝛeuitatis cauſa pꝛocedam concluſiue ſu
biciendo in ſumma quid in eis ſentio.Et pꝛimo circa pmũ
arbitroꝛ ꝙ per dictas ſolutiones ſatis pꝛobetur dominium
directum eccleſie.ita ꝙ non poſſũt vlterius dicti ciues ſub
trahere ſe a dicta ſolutione.nec negare eccleſiaʒ ſoꝛe domi
nam ⁊ patronam illarum platearum ſeu domoꝛum.hoc aꝑ
te videtur pꝛobari in.l.cum de in rem verſo.ff.de vſu.⁊ ibi
hoc ſatis voluit bar.immo ſufficeret ſolutio decem annoꝝ.
ex quo facta contemplatione illarum platearum. quod fir-
mat ibi bar.⁊ maxime per modernos.in.c.peruenit.de cen.
facit.l.fi.?.l.ius emphiteotici.C.de fun.patri.li.x.apertiſſi
tenet ſpe.in terminis in ti.de loca.S.nũc aliqua v.lxiiii.
E facit ſingulariter ad pꝛedicta vnum dictum bai.in.l.pꝛe.
toꝛ ait.S.j.ff.de eden.vbi concludit ꝙ dominus poteſt pete
re ab emphiteota vt exhibeat inſtrumentum emphiteoti⸗
carium.⁊ hoc etiam tenet ſpecu.in dicto..nunc aliqua.vᷣ.
cxij.Et ſi non exhibet dicit bal.ꝙ pꝛeſumitur emphiteoſii
extincta ⁊ finita. Et ſic poterit emphiteota expelii.arg. ibi
cum dominus habeat intentionem fundatam ſuper mate
ri a ciuili ⁊ emphiteotica.nihil pꝛobat de inre ſuo.vnde cũ
eccleſia habeat intentionem fundatam per pꝛedicta vi⸗
dentur poſſe expelli.quod tamen ego non credo illud di⸗
ctum eſſe ſi fit verum ſaltem eo caſu quo pꝛobatur illos ſol
uiſſe.per.xl.annos.per tex.notabilem in.l.benine.C. de fũ.
patri.li.xj. Lenet aperte ſpe.in caſu noſtro cum non appa
reat inſtrumentum in dicto v.cxlij. Et maxime in caſu no-
ſtro pꝛocedit dicta concluſio cum non appare at ſuper pꝛe-
dictis lſbꝛi antiqui eccleſie.Qui ⁊ ſi non ſunt auctentici fa-
ciunt tamen fidem non modicam.iuxta no.in.c.cum cauſa
de pꝛoba. Circa ſecundum dico ꝙ illi qui non ſoluũt per
biennium. Nec purgauerunt moꝛam ceciderunt a iure eo
rum.per.c.potuit.de loca.⁊ perdunt ꝗcquid impenderunt

nomine meliorationis.vt in auc.qui rem huiuſmodi.C.de

ſa. ſan.eccle.?.x.q.ij.hoc ius poꝛꝛectum ð.qui rem. dubium
eſt circa illos qui donauerunt inter viuos ⁊ in vltima volũ⸗
tate.ſpe.enim voluit in dicto.S.nunc aliqua v.cxv.quod ñ
incidunt in aliquam pen am. Et idem vuit in v. cvij. ⁊ ſeq.
IJdem Ao.an.poſt Inno.vt glo.in v.multos aliosin.d.c.
potuit.t accur.? Ci.in.l.iij.C.de iure emphi.loquuntur
taen accur. æ Ci.in emphiteota pꝛiuata. ſed ſpe. alij lo⸗
quuntur popꝛie in emphiteota eccleſie.dicunt enim ꝙ. c.
potuit.loquitur in alienatione.que fit mediante pꝛetio. ꝗqa
unc habetur affectio ad pꝛetium.⁊ ideo non deffert an illũ

1

conſequatur ab extraneo an a domino.ideo voluerunt iura

vt requiratur pꝛius dominus ſi ipſe vult emere.ſed in dona

tione vel legato ceſſat iſta ratio cum illa fiant pꝛopter affe⸗
ctionem que habetur ad perſonam dotarij vel legatarij ſeu
heredis que non cadit in perſonam dominij. ſic ceſſat ratio

illius.c.potuit.ſed bar.apertiſſime tenet oppoſitum tamĩi

pꝛiuato qᷓ in eccleſia.in.l.fi.C. de iure emphi.⁊ latius.in.l.
ſi domus. 5. fi.·ff. de lega. j. vbi dicit ꝙ ſine licentia domini
non poteſt donari.nec in vltima voluntate relinqui. Dꝛi
mo quia tex.in dicta.lfi.pꝛohibet alienationem. Item ꝗa
non eſſet ſufficienter domino cautum quia per illam tran-
ſlationem ius ſuum efficeretur deterius.quoniam non ha-
beret aliquam actionem ad penſionem contra ſucceſſoꝛem
ſed opoꝛteret agere rei vendicationem.quod eſt periculo-
ſum ⁊ in emphiteota eccleſie.dicit expꝛeſſum eſſe in.l.ij.C
ne res dominice vel templi.c.potuit.Candem videtur ꝙ
ſine requiſitione eccleſie non debet fieri.ſed ea requiſita ſic
tamen ex hoc interueniente ſuo conſenſu nullum pꝛeiuditi
um poteſt ſibi interuenire. Guil. tamen vt reſert Jo. an.
ſimpliciter tenet id quod tenet bar.⁊ facit qð ipſemet Jo.
an.no.in.c.in pꝛeſentia.de pꝛoba.⁊ in addi.ſpecu.dicto..
nunc aliqua.v.ciij.vbi dicit ꝙ emphiteoſis eccleſie non trã
ſit ad here des extraneos per id quod habetur in auc.de nõ
alie. aut per mu.S.emphiteoſim. per quem multi dixerunt
illum.S.coꝛrectum.quod tenuit bar.in auc.perpetua.C.de
a. ſan. eccle.plene per dictum ſpe.in dicto v.cxv.quia ſᷣm
o.an.licet ſit coꝛectus quo ad titulum ſucceſſoꝛum.non
tamen quo ad qualitates eoꝛum.quaſi velit quodlicʒ poſſit
concedi in perpetnum.vt in.S.licentiam. non tamen reſpe
ctu heredis extranei.vt dicto.S.emphiteoſim.Et per con
ſequens videretur dicendum ꝙ non poſſit emphiteota reʒ
donare vel legare ſeu AWer tranſferre in extraneum.vnde ĩ

hoc ſi bene concipio. Jo.an.fuit aliquantulum ſibi contra

rius.bar.tamen in dicta auc.S.perpetua.C.de ſa.ſan.eccl.
indiſtincte tenuit illum. S.emphiteoſim eſſe coꝛꝛectum.licʒ
aliter incidenter ſenſerint in.:.ſi tibi.ff.de pactis.⁊.l.gallus
ff. de libe. ⁊ poſthu.bal.in auc.ſi quas ruinas.C. ð ſa.ſai
tenet pꝛimo inſpiciendam eſſe loci cõſuetudinem an.
eccleſiaſtice ſoleant tantum concedi vſq; ad tertian
rationem vel in perpetuum ſed non reſpectu extraneoꝛum
? tunc illa ſeruanda eſt. Si vero non apparet de conſuetu
dine tunc inſpecto mero iure poteſt fieri conceſſio ſimplici
ter in perpetuum.ex quo eccleſie vtilitas hoc expoſcit.vt ĩ
dicta auc.ſi quas rumoſas. Ego ſimpliciter tenui in.c. in pᷣ
ſentia de pꝛoba.quod ex cauſa neceſſitatis vel vtilitatis vl
alterius permittitur alienatio directi ⁊ vtilis dominij foꝛti-
us poterit res concedi in emphiteoſim perpetuam vbi ſo⸗
lum tranſfertur vtile dominium.ſacit.c.ij.de re.eccle.no

alie.li.vj.⁊.c.nulli eo.ti.in antiquis cum ibi notatis.Et fa

* ⸗

cit quod notat ſpe.dicto.j.nunc aliqua.v.vij.? quod no.ax

chi.?⁊ Jo.an.in dicto.c.ij.in ſumma.⁊.x.q/ij.perpetua.
Muid ergo dicendum in hac matenia tam varia.ergoꝰ
cluderem ꝙ aut apparet inſtrnmmentum emphiteoticum ⁊
illi ſtandum eſt ſi ex legitima cauſa apparet facta conceſſio.
xij.q.ij.in ſumma cnm alijs ſuperius allegatis durante em-
phiteoſi niſi conſuetudo patrie repugnet valet donatio ĩter
viuos velin vltima voluntate facta.qᷓ;ꝙᷓ in extraneo etiam
domini conſenſu non requiſito per regulam generalem.ꝗa
us poren ins ſuum in alium tranſferre ſi nulla lege pꝛobi
betur.pro hoc.c.nuper.de do.po di.reſti.⁊ inſti.de re.diui
ſione..per traditionem.⁊.l.nipil tam naturale.ff.de regu.
iur. Item patet in.c.potuit.per locum a ſpeciali.Nã ſi em
phiteota eccleſie pꝛohibetur vendere. domino non reꝗſi-
to pꝛopter rationem ſupꝛadictam.ergo alios contractus ali
enationis facere pꝛohibetur.vt in.c.nonne. de pꝛeſ ump. 2
l.pꝛetoꝛ.ff.de iudi.ſaitem titulo lucratiuo ⁊ in contractu nõ
lucratino poſſet intelligi.l.ſi. C.de iur.emphi.vbi pꝛohibet
vendere vel in alium tranſferre.quod intelligo quando põt
illud idem quod ab alio conſequturus a domino obtinere
Igeo eſeganter ſpe.in dicto.S.nnnc aliqua.v.cxxj.⁊ clariuſ
ibi YJo. an. in addi.voluerunt ꝙ empbiteota non poteſt per
mutare domino non requiſito debet cum eo permutare ſi
poteſt illud conſequi a domino quod ab extraneo.quia per-
mutatio eſt quedam emptio in.i.j.in fi.de re.permu.ſecus
ni non poteſtillud a domino conſequi quod ab extraneo.

Mꝛeterea concluſionem in eam videtur pꝛobare tex

— — — — —— —— — — —— —

JN

— L- —

—, ☛ — —

=

SG XN — — —

„

poſſet vendere domino volente emere.

in.l.fi. C. de fun. pa. li x. vbi emphiteota fiſci poteſt donare
rem emphiteoticariam ſaluo iure fiſci.⁊ valet donatio.igit̃
idem in eccleſia.cum eccleſia ⁊ ſiſcus equiperentur.l.ij · C.

.

ne res do.vel tem no.in.c.j.de in inte.reſti:quia per hoc ñ
alienatur dominium eccleſie ſine ſolemnitare.quia vt dicit
Jo. an.in dicto.c.potuit per hanc donationem non aliena.
tur directum dominium.quod erat penes eccleſiam ſʒ vti-
le quod erat penes emphiteotam. Et quod hoc fuerit ð mẽ
te bar.pꝛobo quia ipſe fuit ad tenen um coꝛium per ratio
nem falſam. Nam ipſe dirit aliud in fiſco qᷓ; in pꝛiuato vel
in eccleſia.quia res fiſci tranſit ad quemlibet alium cuʒ ſuo
onere ita ꝙ non habent neceſſe agere contra nouum poſ⸗
ſeſſoꝛem.ſed ſecus eſt in pꝛiuato m euʒ quia habet neceſſe
agere rei ven.ſed hoc eſt falum.licet ſpe.hoc vltimum te-
nuerit in dicto.S.nunc aliqua v.cviij.quia res tranſit cum
obligatione ſua ad quemlibet alium vt pꝛobatur in auc. de
non alie.5.ſcire. Et ſingulariter notauerit illum tex· bal.in
ĩ.d.auc.ſi quas ruinoſas.ergo dictum bar.coꝛꝛuit coꝝuente
ratione.l.cum patet.S.dulciſſimis.ff.de lega.ij. en E
? aliud remedium contra ſucceſſoꝛem non ſoluentem cadit
enim illico a iure ſuo.quicunq; ſit ille cauſa ſit res ita condi

tionata. ad hoc ſi de feu.fue.contro. c.vaſſallus.facit quod

no.idem bar.in.l.cum ratio.ff.de interdi.⁊ re.⁊ expꝛeſſe te
net bal.in dicta auc.fi quas ruinoſas.Sed pꝛopter dinerſ-
tatem opinionum non eſſet malum dicere ſi conceſſio lit
alicui ? ſuis heredibus ſimpliciter intelligi debeat de filijs ?
non extraneis.Et ſic poſſet ſaluari ſpe:.qui hoc tenuit in.d.
5. nunc aliqua v. cxiij. ſed in caſu noſtro eſt dubium cum nõ
appareat aliquod inſtrumentum. ? putarem in hoc atten-

dendum conſuetudineʒ patrie.ar. in. I. quod ſi nolæ. S. quia

aſſidua.ff. de edi.edic.⁊ in.l.qn in totum.C.de edi.pꝛiua.⁊
in.l.circa locationis.E.loca.facit quod no.bar.in.lł.nemo ẽ
qui neſciat.ff.de duo.re.vnde ſi in loco ſolet fieri cõceſſio
recipienti ⁊ heredibus ſuis etiam extraneis valebit diſpoſi
tio in alium facta.als ſecus.nõ obſtat pꝛedictis.d.l.ij.C.ne
res do.veltem.quam allegat bar.nam illa.l.non magis loꝗ

tur in eccleſia q in pꝛincipe.ſed res pꝛincipis poteſt donari
ſaluo iure ſuo.d.l.j.ergo ⁊ rem emphiteoticaria eccleſie ad

ſllam.lcij.poteſt dici ꝙ loquitur quando quis alienauit illaʒ

rem vt ſuam. ita ꝙ intendebat tranſferre vtile ⁊ directũ do

minium.ſecus autem quoniam emphiteota.ſolum intẽdit
donare melioꝛationes ſuas. Item ſi non poſſit emphiteo-
ta indifferenter alij donare pꝛopter rationem bar. modoñ
han ſi dominus
ſi vult emere nõ debet ſibi inferri pꝛeiudiciũ vt per hoc poſ
ſit alteri venditionem facere.quod tamen eſt falſum. vt ĩ di
cta.l.iij. ?.c. potuit ius voluit ergo pꝛeſerre dominiumĩ ali
enatione eo caſu dumtaxat quo nullum fit pꝛeiuditiuʒ⁊ ex

illa pꝛelatione emphiteota conſequuturus eſt. Et hec ſuffi

ciant. Nicolaus abbas.
. Con. lxxv.

Aicdam deceſſit in etate infantili relictis
matre ⁊ auo paterno ⁊ patruiſ. Querit᷑ de
modo ſutcedẽdi in bonis illius.vigẽte hic
ſenis municipali cenſura in teminis qui ſe-
quunt᷑ videlicet rubꝛica ſtatuti inquantũ ſuc
ucedunt aſcendẽtes ex linea paterna. Migrũ
ſic diſponit. Item ſi qua perſona deceſſerit ab inteſtato ſi

2: ne filijs legitimis ? aſcendentibus exlinea paterna. necnon

ſuperlſtite fratre vel ſoꝛoꝛe ſine filio vel filia fratris vel ſoꝛo-
ris ipſius defuncti ex eodem patre tempoꝛe ſue moꝛtis non
permittitur mater vel auia talis perſone deſuncte ex parte
matris ad plus venre ꝙᷓ ad quartam partem legitimis ſuc-
ceſſionis ab inteſtato omnium rerum mobilium⸗ ſe mouẽ
tiũ ⁊ ĩmobiliũ pᷣter domos?⁊ caſtella olĩ talis defũcte pſone
Zllia vo bõa talis defũcte pſoe hẽant parẽtes maſculi er par
te patris ⁊ aui paterni vſq; ad quartum gradum pꝛoximio
ris oꝛdinis ⁊ ſi ſuperfiunt tali perſꝗne defuncte frater vł ſo
roꝛ ſine filijs vel filia fratris vel ſoꝛoꝛis tunc mater auus VN
auia ex parte matris in nullo ſuccedant?..
Iiꝛiſti eiuſq; matris pꝛeſidio humiliter inuoca
to. Dꝛimo eſt videndum de modo ſucceden
dli inſpecto iure communiac municipali m p
mum modum. Caſus videtur clare deciſus ꝑ

ſcendenitibus ſed auo paterno relicto.

tex.⁊? glo.in auc.defuncto.C.ad tertul.⁊ in coꝛpoꝛe vnde ſu
mitur de ſucceſ.que ab inteſ.deſe. Nam mater tanqᷓ; pꝛo-
ximioꝛ excludit auum pꝛoximum.ſicut pater excluderet aui
am maternam.vt expꝛeſſe no.glo.in auc.defuncto.ſed tota

vViRæz non parua verſatur circa intellectum legis municipalis

in quo pꝛoſequar duo membꝛa pꝛincipaliter. MDꝛimo nun-
id mater ex capite ipſius ſtati excludamm ab auo prifno.
Secundo pꝛeſuppoſito ꝙ vincatur ab ipſo nunquid ſal
m matet debeat conſequi legitimam ſibi debitam iure
nature. Kirca pꝛimum videtur dicendum mater᷑ pꝛefe-

rendam totaliter ipſi auo inſpecto auo ſolo iure communi.

Wtarguitur pꝛimo ſic. caſus omiſſus a ſtatuto vel abhomi.
ne relinquitur in diſpoſuione iuris communis.vt.l.ſi cũ do
tem in pein. ff.ſolu.matri.⁊ in.c.ſi uſceptum de reſcrip.li.vi.
ſed ſtatutum ſolum pꝛouidet ad excluſionem matris in totũ
vel in certa parte in duobus caſibus dumtaxat.pꝛimus ca-

ſus cuʒ quis deceſſerit ab ĩteſtato ſine filijs legitimis ⁊ aſcẽ⸗
dentibus ex linea paterna.? non ſuperſtite fratre vel ſoꝛo:e

ſine filio ⁊ filia fratris ⁊ ſoꝛoꝛis ipſius deſuncti quo caſu nõ
patiturmatrem admitti niſi ad quartam parteʒ legitime ſuc
ceſſionis ab inteſtato onmium bonoꝛum ⁊ in hoc ſumus ex
tra terminos ſtatuti quia dictus infans non deceſſit ſine a-
—U. eſt ca

ſus ſtatuticum quis deceſſerit ab ĩteſtato ſnperſtite ſibi fra

tre vel ſoꝛoꝛe filio vel filia fratris vel ſoꝛoꝛis.⁊ in caſu pꝛo

uidet vt in totum mater excluditur. ⁊ in hoc etiam ſumus
extra ſtatutum quia iſte deceſiit nullo pꝛedictoꝛum ſuper-
ſtite. ergo recurrendum eſt ad ius commune ſm quod ma
ter excludit auum. Nec obſtat ſi dicatur ꝙ a contrario ſen-
ſu pꝛimi caſus auus tanqꝗᷓ aſcendens ochete ergtuckere ns
trem cum argumentumacontrari enſu foꝛtiſſimuin ſit i

iure.vt in. c. cum apoſtolica.de his que fi.a pꝛela.⁊.xxv. di.

qualis.⁊.l.cũ pꝛetoꝛ.ff.de iudi.⁊.l.j.ff.de offi.eius cui mã.
eſt iur.quia hoc caſu non videtur habere locum dictum ar.
cum in caſu contrario reperiatur deciſio iuris communis.⁊
regula communis videtur ꝙ argumentum a contrario ſen

ſu non habet iocum vbi ius commune eſtin contrarium.

vt pꝛobatur in.c.a nobis.el.ij. de ſen. excõ.no.glo.iĩn.c.ſigni
ficaſti.de elec.vel ſi ſurgat abſurditas.i.ij.C.de condi.inier.

Mo. doc.in. c. publicato.de elec.in terminis noſtris expꝛeſ

ſe tenet bar.poſt Ja.butri.in.l.omnes populi.ff. de iuſti. ⁊
iur. ? bal.in.l.apud antiquos.C.de fur. vbi dicunt non pꝛo⸗
cedere argumentum a contrario ſenſu in ſtatutis vbi reperi

1. conimune in contrarium ſicut eſt in caſu noſtro.

N Secundo ad idem facit quod notat bal.in dicta.l. ij. C.

de condi. inſer. vbi dicitq ſi ſatutum pꝛohibet ſubaudituʒ
intellectum in ſtatutis videtur perhibere argumentumaa

r.

trrario ſenſu.quod dicitur ſubauditum. Mon enim venit ex

verbis Ed ab interpꝛetatione.vt plene no.bar.ĩ dicta.l.om

nes populi.ad quod ego allego tex.no.in dicto.c.cum apo⸗

ſtolice.in fi.vbi indirecte datur intelligi.exquo colligitur a-
perte quod id quod venit per contrarium ſenſum colligitur
indirecte. Sed certum eſt ꝙ ſuper auditiones non debet ĩ
duci legum coꝛꝛectio.vt no.glo.in.c.cupientes.s.quod ſiꝑ
viginti. de elec.li.vj.in ver.petere.ergo per argu.a contre⸗

rioo ſenſu non debet induci legum coꝝectio. MHec obſtat ſi di
catur ey idemptitate vel maioꝛitate communis auum debe

re excludere matrem ſaltem in tribus ſucceſſionis legitimis
ab inteſtato ⁊ in domibus ⁊ caſtellis.qnia ſi remotioꝛes ex-
cludunt matrem vſq; ad quartum gradum vt ſtatuto caue
tur. ergo ⁊ foꝛtius auus qui eſt pꝛoximioꝛ vt pꝛobari videt᷑
ntc bonis mater.Ald hoc enim in fauoꝛem matris
reſpondetur.ꝙ peridemptitatem rationis vel maioꝛitateʒ
non debet induci legis coꝛectio.vt no.bar.in quc.quas acti
ones. C. de ſa.ſan.eccle. Idem firmauit ibi bal.ſalteʒ eo ca
ſuquo ratio non eſt in coniitutione expꝛeſſa. Et per hocop
time facit.c conſtitutionem.iuncta glo.in ver.pꝛoꝛogamꝰ
de regu.iur.li.vj.⁊ qu Jo. an. in regula in patris.de
re.iur.li.vj. in mercu. Quarro pꝛo matre optime ſacit·
quando ex alio capite ſumus extra terminos ſtatuti.· Mam
ſtatutum lnquitur de decedente ab inteſtato.inteſtatus aũt
dicitur qui deceſſit ſine teſtamento.habuit tamen ſaculta-
tem ⁊ potentiam teſtandi.vnde infans non dicitur pꝛopꝛie
decedere inteſtatus.vt in.l..j.in pꝛin.ff.de ſuis ⁊ legi.⁊ hoc
in terminis noſtris aperte firmat bal.ĩti.ſi feu.ð ſucce.feu.
c.j.vbi dicit ſtatutum excludens matreʒ a ſucceſſiõe filij

inteſtati in ſauoꝛem agnatoꝛum non vendicat ſibi locum in
infante qui teſtari non potuit.quia ſumus in caſu odioſo 2
contra equitatem naturalem vt mater excluditur a ſucceſſi
one filij contra.l.nam⁊ ſi parentibus.ff.de inoffi.teſta.de-
bent verba intelligi pꝛopꝛie ⁊ ſtricte nec m eum curanduʒ
de communi vſu vulgarium ſuper quo ſe fundat bar.in di-⸗
cta.l.jequia ſim eum ſtatuta fiũt a peritis.⁊ ſic vident fuiſſea e
niſi verbiſ pꝛopꝛie.Secus dicit vbi non tractaretur de odio
⁊7 excluſione matris.ſed qualiter agnati admitti debeant ad
bona deſuncti inteſtati. Nam tunc bene venirent non valẽ
tes teſtari.⁊ per hoc ⁊ ſupꝛadicta videntur etiam patrui di
cti deſuncti excludendi cum ſumus extra terminos ſtatuti
per ſup:adicta.certumq; ẽ de iure communi excludere pa
truos cum ſolum fratres defuncti concurra tad ſi ucceſſio⸗
nem cum parentibus.dicta auc.defuncto.Sed qᷓꝗᷓ pꝛedi-
cta videantur pꝛimo aſpectu multum vꝛgere.Ego tamen
contrariam ſententiam arbitroꝛ verioꝛem.ſ.vt auus pater-
