2
— „ .
4
5 1
4
.
7
7
☚ 7
4
7 1
„ .
4 7
3
.
„
.*
4
4 .
.
. .
1 —
7 .
1
4
7 ,
D
* .
1 –
1
.
14
„
9
. „ *
7
„
7 D
D
4
2
. .
.
1 .- 7
1.
4 1
9 4 7
.
. .
1
7 .
.
— .
D
. 2
.
RKr
4
7 1 1
7
e
) X
.
Sel Li e el ticket E6 1 4. e 4

1 22

—

—
2

—

eeeee
= .

gninus minimus vtriu

ſunt ſinon notetur quaſi neglecta videantur tum vt fertilioꝛ in agris

Am ſepenumero a pluribus iure conſultis ac ꝓfeſſoꝛibus optimis requiſitus fuiſſem. Ego Qudouicus bolo
us „ iuris doctoꝛ ⁊ eques iura ciuilia in alme Ferrarie gymnaſio de mane oꝛdinarie in pꝛe⸗
ſentia tradens. t pꝛeſtantiſſimi ac eloquentiſſimi monarce Nieolai de tudeſchis Olim ſanctiſſmi noſtri pape
C. auditoꝛis digniſſimi abbatis monaceñ.reuerendi conſilia als per eũ ſummgꝗ cu maturitate ac ſumniis vigilijs
compilata ſcribẽda rogantibus comodarem que apud paucos reperiebantur. Et vt quid ſingulare fere omnibus
incognita erant vt gemme pꝛecioſe licet valde inconecta.? qui illa habebãt ceteris incognita tenebãt atq; dene⸗
gabant adeo vt ego continuis moleſtijſafficiebar ac inquietus reddebar a quibus pꝛeſtanda erant. nec per me lici
aut aliquo iuſto velamẽto denegari poterãt. Statui tum erx pꝛedicta cauſa tum ne ea que ſpecialiter no tanda
ſeges hec ommnibusreddatur. Opus hoc ſingulare diligenter ac fi

7 „ iſeri itteris ene is impi tradere. vt ea que longo tempoꝛe lati
er me emendatũ ac de verbo ad erbum ſerioſe pernotatum litteris eneis impingendum tra longo tempoꝛe
Arlner an omnibus nota reddantur. Dꝛedictis inſuper tabulam acgensquonam modo omnes caſus dicto operi inſerti facile com-

endantur putans nihil fuiſſe actum cum quid ſupereſſet ad agendum. Et hec. vacant empor oin ͦ
keenen Perebu ngo domini. M..cccc.lxxiiij.die.x.octobꝛis in pꝛedicta ĩclita cluitate ferrarie.diuo Hercule eſtenſi leliciter regnan

te ⁊c.

MMec eſt tabula per alpbabetum ad inueniendum materias
omnes ? caſus contentos ĩ quotidianis ac aureis conſci
lijs reuerẽdi domini nicolai de tudeſchis de ſicilia abba⸗
tis monaceñ.edita ac compoſita per celeberrimum vtri
uſq; iuris doctorem equitemqʒ mſignem dominuũ Lu⸗
douicum bologninum de bononia.

—C

An appellat poſſit petere aliquid addi vel minvi fentẽtie
late iĩ fauoꝛem ſuum interpoſita appellatiõe per apppei-
lantem aduerſarium. Nide dominum abbatem i conſi⸗
An polſit appellari ab eo qui reduxit laudum latum per ar-
biiros ſeu arbitratoꝛes ad arbitrium boni viri. Nide do
minum abbatem in conſilio. ij. ? in conſilio. xxxviiij. in ſe
ndo dubio.
n adulterium comittatur abſq; dolo.? quomodo⸗ quan
do puniatur. Aide dominum abbatem in conſilio. iiij.
totum illud conſilium. .
ꝛuot ſunt pene adulterij ? que.vide dominum abbatem
vbi ſu pꝛa pꝛoxime in dicto con.iiiſ.
ſlam; 7 quado poſſit appellari ab interlocutoꝛia. vide do
minum abbatem in con.xxx viij. in pꝛimo dubio.
S. arbiter aſſumitur per partes cum hoc vt ꝓnunciet ſm
ius ⁊ ipſe pꝛonunciauit contra ius.an valeat laudum.vi-
de dominũ abba.in con.xij. “
d pꝛobandum adulterium. vide dominũ abba. ĩ con xlij.
Atrum arbiter poſſit pꝛo parte laudare ⁊ pꝛo parte nõ. vi
de dominũ abba. in con.xliiij. .
bici, ex ſoꝛma ſtatuti nulla exceptio poteſt opponi cõ
a laudum arbitratoꝛum quomocdo intelligitur ? quore
medio ſuccurratur. vide dominum abbatem in conſilio
xliiij.in pꝛima colũ. .
i remouetur appellatio per ſtatutum vel alr que appella
tiones intelliganturremo:e.vide dominum abbatem in
con ſilio. xliiij. .
Muich impoꝛtet verbum aſpirare.vide dominum abbateʒ
in conſilio.xlvij.in pꝛima colũ.
MHuo dicatur eſſe factum antiquum. vide dominum ab-
batem in conſilio.lxj.
trum de bonis aduenticijs poſſitfiliuſſamilias teſtari ad
pias cauſas.vide dominũ abbatẽ in con.lxiij.
h arbiter poſſit mponunciare Vltima die termini conten-
ti in compꝛomiſſo.vide dominum abbatem in conſilio
lxiiij. in principio.
bicunq; compꝛomittitur in tres arbitros quoꝛum duo
pꝛonunciauerunt irrequiſito tertio an pꝛeualeat pꝛonun
ciatio eoꝝ.vide dominũ abba.in conſi.lxiiij.
¶ An arbiter laicus poſſit cognoſcere de materia vſuraria ⁊
quis dicatur contractus vſurarius.vide dominum abba
tem in conſilio.lxiiij.
(Atrum poſſit arbiter pꝛonunciare ſuper rebus liquidis.vi
de dominũ abbatẽ in conſi.xiiij.
ue videantur deduei in compꝛomiſſo facto in arbitrum
per clauſulã generalẽ. vide do. abbotẽ in cou.lxxiiij.
AN ſi compꝛomiſſũ eſt factü in arbirum⸗ iuratũ de nõ pe
tendo reductionẽ ad arbiiriũ boni viri poſſit non obſtan
te iur amẽto cõtraueniri. vide do. abba. in con.lxiiij.
Ki arbiter tuſit lauduʒ quod per partẽ dicitur iniquum vel

thec omnia hoc vacanti tempoꝛe cnm quid otij nactus

nullum cui incuniat onus pꝛobandi hoc. vide dominũ
abbatem in conſi.lxiiij.
x quibus ? quomodo pꝛobetur arbitrum inique pꝛonun
ciaſſe.vide dominũ abba.in conſi.lxiiij.
Anarbitratoꝛ teneatur facere ſcripturas de geſtis coꝛaʒ ſe
an veroſufficiat ſe infoꝛmare extraiudicialiter. vide domi
uum abbatẽ in con ſi.xiiij.
n⁊ quando credatur arbitris.vide dominum abbatem
in conſilio.lxiiij.
n nullitas laud lati per arbitrum in vno capitulo vitiet
alia capitula.vide do.abba.in conſi.lxiiij.
n per appellationem ſuſpendatur vel extinguatur ſenten
tia.vide dominum abbatem in conſi.xix.
(An ille qui non appellat videatur appꝛobare ſententiam tã
n cinilibus ꝙᷓ in criminalibus. vide dominũ abbatem in

onſilio.lxxiij.
(En ? quando poſſit ſummi argumentũ a contrario ſenſu.
vigde do. abba. in conſilio.lxxv.in.j.colũ.
Quand 7 quomodo videst phibitum argumentũ a con
ori ſenſu in ſtatutis.vide dominum abbatem in conſi
io.ixxv.
n ius alimentandi quo tenetur pater erga filiũ ſit de iure
naturali vel non. vide dominũ abba.in conſi. lxxv. vbi po
nit etiam ꝗd de legitima debita quo iure ſit debita.
i fit accuſatio de inſultu cum armis ⁊ percuſſione ⁊ ſãgui
nis effuſione ⁊ poſtea non pꝛobatur niſi ſimplex inſultus

an ꝓcedat accuſatio.vide dominum abbatem in conſi⸗

lio. xxviiſ. J
Quomodo ⁊ quaudo accuſatoꝛ deficiens in pꝛobatione ex

cuſetur a pena calumnie. vide dominum abbatem in cõ
fſlio. lxx viij.

? quando valeat argumentnʒz ab ethimologia vocabu

i. vide do. abba.in conſi.lxxxij in. j. colu.
uando operetur aliquid pꝛohibitio alienatiõis facta per
teſtatoꝛẽ in teſtamento.vide dominum abbatem in cõ

filio. lxxxij.
An filius arrogatus tranſmittat in deſcendentes quartam
ibi debitam a patre arrogatoꝛe. vide dominum abbatez
inn conſilio. xxxv. D
Muando tractatur de ſucceſſoꝛe aui. vtrum filiuſ ſuccedat
in locum patris.vide dominum abbatem in con.lxxxvj.

in pꝛimsa colũ.
¶Mitrum abbas ⁊ alij pꝛelati poſſint beter e reſtitutionem
in integrũ pꝓ eccleſia. vide do. abba. in conſi. xxxvij.
In abbas poſſit vendicare monachũ. vide dominũ obba
n in conſi.lxxxviij.
uando quis dicitur apoſtata. vide dominum abbatem i
conſilio.lxxxxvj. L .
An cauſa appellationis ⁊ nullitatis poſſint fimul deduci in
odẽ iudicio. vide do. abba.in conſi.lxxxxvij.in pꝛin.
MKuano relictum dicatur eſſe factuʒ pꝛoanima.vide do.
abbatem in conſi. cvj. quod eſt conſilium domini dioni
non antem domini abbatis. ?2 hec ſunt que comode
naptari potuerunt ad hanc pꝛimam alphabeti litteram
nunc videnda ſunt alia que in litten .B. connenire

viſum fuit.

Anregula ſancte bꝛigide ſit appꝛobaxa vel non. vide do.

abbatem in conſilio.viij.per totum.
uomodo capitur hic verbum bonoꝛum.vide dominum

Ouel fied FNe ſ Pe l. TN·‚l. A Sſr e

1

-Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard*

Copyright 4/1999 VxyMaster Gmbhi wwwW.yXymaster. com