li.vj..pꝛeferendo.⁊.c.conſtitutus.de fideiuſ.loquitur enĩ
dictum ſtatutum generaliter de omni inſtrumento ⁊ quocũ
q; alio.ad hoc quod no.bar.in.l.ſi quis iegatũ.ff. de fal.vbi
declarat ſignificatum huius verbi inſtrumentum. Capitur
enim pꝛo omni charta continente geſta ĩter partes.⁊ vtibi
latius per eum. em faciunt verba illius ſtatuti loquen
tia que ſunt magis ſata⁊ arbitraria. Ect hec ſufficiant reſpe
ctu iuris communis ⁊ ſtatuti.quoniaʒ vtraqʒ pars expꝛeſſe

pꝛomiſit non opponere contra laudum de nullitate non vi

detur admittendum.vt.S.in pꝛin.dixi.niſñi ſaltem in nullita
te concurreret enoꝛmis leſio.vt ſic de tali nullitate nõ vide
atur cogitaſſe.ar.eoꝛum que leguntur ⁊ notantur in.c.veni
ens.⁊.c.quintauallis.de iureiur.⁊ per SOp. in dicta regula
ſcienti.Et per bar.in..arbitroꝛum vel aliquid aliud ð quo
veriſimiliter non fuerit cogitatum.ar.c.fi.de offi.vica.lib.

vi · ⁊ regula in generali.de re.iur.i:vi.Et hec ſufficiat.

Qon. lxv.

Acti contingentia talis eſt. Detrus de man
ʒolinis ciuitatis bononie deceſſit relictis duo-
bus filijs ardoo petronio.⁊ vroꝛe noĩe
agneſina.Qui petronius ⁊ matheus ꝑꝰ moꝛ-
em patris eoꝛum ſteterunt ſimul ⁊ habitaue-

runt ſimnl nulla facta diuiſione. nec alia ſocictate facta de

— is ſic habitantibus Agneſina mater pꝛedictoꝛum

donauit petronio vnam eius domum.his inſuper ſic habi-

tantibus moꝛitur Matheus relictis duobus filijs petro ⁊
bartolomeo qui venientesad dimſionem cum Metronio
eoꝛum patruo volunt dimidiam dicte domus doate petro-
nio per eoꝛum auiam. .Detronius ex aduerſo dicit eam to
m ſuam ex donatione ſibi amatre neq; venire in diuiſiõe
neritur quid iuris ⁊c̃. èòM
g„ Hꝛiſti ſaluatoꝛis eiuſq; matris pꝛeſidio humi-
liter inuocato attingam bꝛeuiſſime deciſioneʒ
huius dubij ex pꝛopoſitis ommiſſis argumen
. tis ad vtranq; partem ne videar hoc dubium
difficile reputaſſe cũ mihi videat᷑ caſus clarus.dico.n.dictũ

petrũ ? bartolamen non poſſe ex ꝑſonis ꝓpꝛijs aut ex per

lonis patris eoꝛum poſſe petere partem illius domus a di-
cto petronio.a communi iure ſibi donatam ſed illaz domũ
pꝛecipuam?⁊ ſolidam eſſe dicti petronij.nec venire in diui
ſione dicte hereditatis.Ad hoc pꝛimo allego tex.apertum i
l.cum duobus.S.papinianus.vel incipit.l.ſi fratres.ff. pꝛo
ſo.vbi dicitur ꝙ licet fratres parentum hereditates indiui-
ſas retinuerunt ⁊ emolumentum ac damnum in his conſẽ.

tirent.qnod tamen aliunde queſierunt in commune non re

digetur. Et ſic quicquid acquirit alter vndecnnq; ex quoñ

contraxerunt ſocietatem vt pꝛeſupponitur in facto non te

netur aliter communicare. Idem eſt ſi alter ſenſer it dam-
num extra res communes.puta quia fuit damnatus exma-
leficio debet enini id quod ſoluit ad partem ſuam imputa/
re. nec tenetur alter ſentire damnum in alijs debitis que

ex perſona ſua contraxit.vt ſi maritanit filiam vel quid ſi-

mile fecit.vt.l.ex parte.S.filius.ff.fami.her.plene per ſpe.i

ti. de iudi.. ſequitur. v.quid ſi duo fratres.⁊ v.quid ſi iſti.

er bar. in.l1.titiuʒ.⁊ meuium. ff. de achmi ·tu. ?.l.ſi patruus
connmunia inti.iudi.=.l.j.F.ſi quis hoc interdicto.ff. de
iti.actuq;

iti.actuqʒ pꝛina. ⁊.d.l.ſi fratres.ĩ quibus locis plus dicit

etiam ſi fratres remanendo in communi contraxerint taci-

te ſocietatem communicando ſibi lucra eoꝛum negociatio

num que exercebant.tamen talis ſocietas non extenditur
ad alia lucra pꝛoꝛſus ſeparata ſeu alia bona aliter acquiſita.
vt ex emptione ⁊ donatioue legato ⁊ ſimilibus.quia tacite
ſocietas non extenditur vltra vſum per quem fuit cõtracta.
ar.in dicta.l.j.S.ſi quis hoc interdicto.facit qð in ſimili no.
Inno. in.c.dilectus.de capel.mo.ad idem facit.c.auditis.
⁊.c.cum olim.de pꝛeſcrip.⁊.xij.q.j.manifeſta.⁊ ea cauſa.q.
iiij.c.j.? apertius videtur pꝛobare.in.l.coiri.cuʒ duabus ſe.
ff.pꝛo ſo.vbi patet ꝙẽt ſi ſocietas ſit expꝛeſſe ↄtracta ſi nõ
fuit diſtincta.ſed ſimpliciter contracta extenditur ſolum ad
vniuerſa que ex contractu veniunt. ¶ Queſtus autem in
telligitur qui ex opera cuiuſq; deſcendit vt ibi in.l.queſtus.
non autem veniunt hereditates legata donationes cã moꝛ
tis ſiue inter viuos.quia hec non veniunt ex Ameh ſed ple
runq; accidunt ex merito perſone vt ibi dicitur. Yoꝛtius er

go in caſu noſtro non veniunt.vbi nec ſocietas fuit contra-

cta.non eſt enintequum vtid quod accidit ex pꝛoſperitate

foꝛtune debeat frater alteri fratri.vel nepotibus communi

care.ar.inſti.per quas perſonas..iij.⁊.S.pꝛeterea.facit.l.fi-
lie.⁊ quod ibi nõ.ff.fami.her.dico tamen ꝙ ſi mater donã
do illam domum alteri ex fratribus pꝛiuauit indirecto fiiũ
ve nepotes debito bonoꝛum ſubſidio.vtputa quod non ha
bebit aliud in bonis vel aliud non remanſit ſibi tantum qðᷣ
ſufficeret alio filio ſeu nepotibus ex eo ad legitimam debi-
tam iure nature.quod tunc poterunt iſti nepotes illam do-
nationem reuocare tanꝙᷓ inofficioſam vſq; ad poꝛtionem
eis debitam iure nature.vt legitur ⁊ notatur.in.c.raynunci
us. de teſta. ⁊.l.ſi liqueat.de le.ij.non autem tenetur petro
nius ſimpliciter commuuicare nepotibus./oncludo er
go ꝙ ſi mater adhuc viuit nihil poſſunt iſti nepotes petere
quia viuentibus parentibus nullum ius in legitima compe
tit filijs aut nepotibus.vt.l.j.S.ſi impuberi.ff.de colla.bo.
Quinimmo ſm bar.in auc.ſi qua mulier. C. de ſa.ſan.ecc.
ſolum debetur filijs aut nepotibus per moꝛtem naturalem
2 non ulem G autem mater ſeu auia eſt moꝛtua ⁊ tunc
aut donatio illa non fuit inofficioſa modo pꝛedicto.⁊ in nul
lo reuocatur.ſed ſumpliciter remanet ipſi petronio. aut fuit

inofficioſa ? reuocatur.vſq; ad legitimam poꝛtionem debi

tam alteri filio ſeu nepotibus iure nature.debet enim habe
re alter filius ſeu nepotes ſuccedentes in locnm filij in bo-
nis matris ſeu auie tertiam habere.quia ambobus filijs eſt

debita tertia.vt in auc.nouiſſima. C. de inoffi· teſta.nõ.i·d.

c.raynũcius. Et hec ſufficiant. Mi. abbas.
Lon. lvj.

„ Aſo quodam inſtrumento in quo continetur ĩ
. ſunmma qualiter Oaleatius olim cecchi domi
ni tegli de piſis habitans in caſtro caſuloꝛum ſo
emniter vendidit ſindico communis montie
guidi communitatis ſenarum ementibus pꝛo
dicto communi terras domos ⁊ poſſeſſiones.quas dictus
gale atius habebat in dicto caſtro montis guidi pꝛo pꝛetio ⁊
nomine pꝛetij.quadrigentoꝛum floꝛenoꝛum auri.quod qui
dem pꝛetium ex communi conſenſu pꝛomiſerunt dicti ſin-
dici ſoluere dicto galeaʒio infra quatuoꝛ annos hoc expꝛeſ-
ſe acto int er eos ꝙ donec dieti emptoꝛes nominibus ꝗbus
S.non ſoluerit ⁊ ſoluere diſtulerint dicto galeaʒio dictũ pꝛe
tium quadringentoꝛum floꝛenoꝛum dominium ac pꝛopꝛie-
tas dictarum poſſeſſionum ⁊ domoꝛum ſit ⁊ eſſe intelligat
apud dictum galeatium ⁊ heredes ſuos. Et pꝛo penſiõe ⁊
affectu reſeruationis dicti dominij ⁊ pꝛopꝛietatis dicti ſin-
dici nomine quo.S.pꝛomiſerunt ⁊ conuenerunt dare ⁊ ſol-

uere dicto galeatio recipienti pꝛo ſe ⁊ ſuis heredibus floꝛe

nos nonagintain fine tempoꝛe dicte ſolutionis debende ad
vnum annum. His ſic inter dcõs ẽptoꝛes ⁊ vẽditoꝛes ſolẽ-
niter actis pꝛo parte dicti commiunis fuit facta ſolutio dicto
rum quadringentoꝛum floꝛenoꝛum.videtur enim dicti em
ptoꝛibus ꝙ non teneantur ad illoꝛum ſolutionem.tamẽ qa

videtur vſuraria pꝛauitas.cum ex dilatione pꝛetij fuerit fa-

cta pꝛomiſſio iloꝛum nonaginta floꝛenoꝛum.tnʒ quia vide
tur contra omnem equitatem vt dictus venditoꝛ habebat
penſionem de re alij vendlita Qucritur quid iuris ⁊c̃.

Mꝛiſti eiuſq; matris pꝛeſidio humiliterinuoca
to duo ad claram deciſionem pꝛedicti themaſ
ſunt videnda. Dꝛimum eſt nunquid dictus cõ
tractus vſuraria pꝛauitate notari poſnt. Se
undo pꝛeſuppoſita contractus iuſtitia an ſal-
tem dicti emptoꝛes poſſunt aliquo remedio adiuuari ne vi
deantur ſoluiſſe partem pꝛetij ⁊ integram benlionen illa⸗
rum rerum ſicut quilibet extraneus conductoꝛ.¶ Circa p
mum bꝛeuiter puto nullam vſurariam pꝛauit atem poſſe ex
foꝛma dicti contractus notari.nam ſi ponderẽtur verbacõ
trahentium iuridice apud dictum venditoꝛem remanſit do
minium rerum venditarum donec debitum integre ſolue
retur.cum non teneatur venditoꝛ rem tradere ante integrã
ſolutionem ſibi factam.vt in.l.iul.S.officij.ff.de acti:· emp.
e uinimmo nec ſi traditur tranſfertur dominium niſi
it habita fides de pꝛetio.inſti.de re.diui.S.vẽdite. Mec ex
ſola venditione tranſfertur dominium.vt in.l.traditionibꝰ
C.de pac.at in caſu non fuit habita fides de Pertio. uĩ
immo expꝛeſſe fuit actum contrarium inter contrabentes.
vt ſi dominium remaneret apud venditoꝛem donec pꝛetiũ
integre ſolueretur nec fuit res tradita niſi titulo locationis
iuſte.ergo potuit dictus venditoꝛ dictas res venditas dictiſ
empto:ibus vel cuicunq; alteri locare.donec pꝛetium inte-
gre foꝛet ſibi ſolutum. Sicut enim ante ſolutionem ĩtegrã
pꝛecij recte venditoꝛ percipit fructus. d. 5. offerri. ita? ipſã
rem cuicunq; interim locare poteſt nec eniʒ intereſt ſiue ip
ſe venditoꝛ in ipi remaneat ſiue alij tradat vt mercedem
accipiat.vt eſt tex.in.l.cum antiquitas.O.de vſu.⁊ habi.
1 uinimmo ſi ipſe emptoꝛ pꝛetio non ſoluto fructus ſi
ne titulo percepiſſet teneretur ipſi venditoꝛi ad intereſſe.

quia ſi volebat fructus percipere non debebat differre ſolu

tionem pꝛetij.vt in.l.curabit.C.de acti.emp. Exauibuſ
clare concluditur ad pꝛinm ꝙ nullatenus vſura in dicto ꝰ
tractu notari poteſt que ſolum pꝛouenit ex mutuo vero vel
ficto.vt in.c.conſuluit.⁊ in.c.in ciuitate.⁊ in.c.in nauigãati.
de vſu. ⁊? plene pex Yo. an.in regula peccatum.de re.iur. li.
Vj. in mercu. nod quidem nuliatenus interceſſit ſed ĩ
teruenit verus ⁊ purus contractus locationis ⁊ conductio-
nis infra tempus ſoluendi pꝛetij. Et maxime hoc pꝛocedit
eo attento ꝙ hec venditio non poterat dici vſqueꝙ perfe-
cta.cum nec pꝛetium veniret pure de pꝛeſenti.nec vẽditoꝛ
tenebatur tunc ad traditionem rei‚iuxta ea que leguntur ?
notantur.in.l.neceſſario.ff.de pe.⁊ cõ.rei ercn Aene
nunc ad ſecundum magis dubitabile z videtur nullũ reme-
dium dictis emptoꝛibus competere anteꝙᷓ integram ſoluti
onem conſtitutam ſoluat certum eſt vt ex pꝛedictis liquet.
quod dictarum rerum venditarum domininm legitime do

nec pꝛecium integrum ſolueretur remanſit apud dictuʒ v-

ditoꝛem.⸗ Itemi ꝙ licite potuit illa res cnicunq; interim

locare.vt.S.concluium eſt ergo licite poteſt exigere penſio

nem.dicta.l.cum antiquitas.als viderentur dicti emptoꝛeſ
vim inferre ⁊ poſſeſſionem interuertere.⁊ vt pꝛedões poſ
ſidere.l.ſi ex ſtipulatioue.ff.de acqui.poſ.⁊.l.nec ex vero.⁊
l.cum nemo..C.· eo. Berunda pꝛobatur ſic vbicunq; o-
nus aliquod apponituri
tur pars pꝛetij.vt.l.fundi partem.ff.de contrahen.empti.
ergo etiam hac conſideratione poteſt exigi illa penſio.licet

pars pꝛetij quolibet anno ſolueretur cimi foꝛte ideo minus
vendidit.vt vltra dictum pꝛetium cõſequeretur dictos fio

renos nonaginta. ertio debetur ex pacto ſolemniter
inter dictas partes habito.nam contractus ex conuentione
legem accipiunt·.vt in regula contractus.de regu.iur.li.vj.
⁊.· l.j.S.ſi ↄueniat.ff.depo.ſic ⁊ graue eſt fideʒ fallere.:.j.ff.
de pac. Sed his non obſtantibus arbitroꝛ dictis emptoꝛi
bus competere remediuʒ vt pꝛo rata ſoluti pꝛetij fiat defal
catio ſeu detractio penſionishoc pꝛobatur in.l.fi·ff.de fuu.
do. vbi pꝛobatnr ꝙ ſi venditoꝛ ſoluit partem pꝛetij nõ acꝗ/
rit dominium pꝛo parte.vt.l.fiſtulas.S.qui fundum.ff. de
contrahen.emp.⁊ dicto.S.offerri.tamen integre ſoluto pꝛe
tio poteſt petere fructus pꝛo rata pꝛetij qð e⸗ hoc
tenet ibi bar.in.l.fiſtulas.pꝛealle.⁊ in dicto.S.offerri.quod
videtur omni iuſtitia naturali ſubnixum.de qua arguere po
teſt.etiam ſi lex deſiceret.vt.i:.ſcire opoꝛtet.ꝭs.ſufficit.ff.de
excu.tu.⁊ extra de appel.l.ſẽcundo requiris.in fi.no.glo.j:
di. conſuetudo enim non videtur equum immo iniquum.
vt venditoꝛ percipiat integram penſionem ⁊ partem pꝛetii

n coniractu venditionis illud vide

K. Quod contingeret maxime in tertio anno in quo habu
it venditoꝛ tres partes pꝛecij. Sed tamen hic haberet inte⸗
gram penſionemad quod optime facit dicta.l.iulianus.5.
offerri.vbi tex.dicit venditoꝛem aut integram pꝛetij ſoluti
onem libere debere aut tenere rem venditam quaſi pignuſ
pꝛo pretio.ergo equiſſimum eſt ad limites ſoluti pꝛetij reſti
tuat fructus vel relaxet partem penſionis.qui pꝛetium fru
ctuum eſt iuxta nõ.per bar in.l.merces.S.vis minoꝛ.ff.lo⸗
ca.⁊ in.l.cotem ferro.s.qui maximos.ff.de publi.debet.n.

ſibi fructus retinere qᷓtum ſua intereſt ⁊ non aliter.ſicut ob
ſeruatur in perſonam ipſius emptoꝛis.qui ſi habuit poſſeſſi

onem vigoꝛe vẽditionis.⁊ ſolũ pᷣtij partẽ ſoluit obligat᷑ ad ĩ
tereſſe reſpectu partis non ſolute dumtaxat ⁊ non reſpectu
totius pꝛetij. Sic ⁊ emptoꝛibus in caſu noſtro debet fieri re

laxatio penſionis pꝛo parte pꝛetij ſoluti.⁊ ſolumodo quate

nus ipſius venditoꝛis intereſt.ſ.reſpectu partis non ſolute.
nec debet cum iactura aliena locupletari.facit optime qð ĩ
ſimili legitur ⁊ notatur in.c.ſuam.de penis. .Iteʒ facit.l.fru
ctus cum.l.penul.C.de actio.emp.vbi patet ꝙ fructus rei
vendite poſt perfectam venditionem etiam ante rei tradi
tionem pertinet ad emptoꝛem.ſicut ⁊ ipſius rei periculum
⁊ incommodum..i.neceſſario.ff.de peri.⁊ com.rei ven.ven
ditoꝛ autem ſolum poteſt petere pꝛetium cum vſuris ſeu ĩ-
tereſſe ⁊ pꝛetio non ſoluto.hodie autem ceſſante vſurarum
exactione poteſt peti intereſſe.etiã de iure canonico.vt no.
gorln del curaht,Cde ac.em.⁊ in.c.conqueſtus.de vſur.
Et ſic videtur ꝙ ſolum debet habere dictus galeatius pen
ſionem reſpectu partis pꝛetij non ſoluti.reliquam vero par
tem ⁊ intereſſe non cum reſpectu illius non poſſit pꝛetẽde-
re intereſſe ⁊ qᷓᷓ poſſit inſtari vt illud habeat locum in vẽ
ditione perfecta que non videtur fuiſſe hic cum pꝛetiũ non
eſſet pure de pꝛeſenti ſoluendum nec res foꝛe tunc traden-⸗
da.iuxta ea que habentur ⁊ notantur in dicta.l.neceſſario.
tamen conſidero mentem ⁊ rationem iuris que fuit ꝑꝛoui-
dere venditoꝛireſpectu intereſſe.non auteʒ vt haberet fru
ctus ⁊ partem pꝛetij maxime maioꝛem.vt contingit in caſu
noſtro. Mon obſtant allłegata pꝛo contraria parte.Et pmo
ad pꝛinum dico fatendum ꝙ ante ſoſutum integrum pꝛcti

un licuit dicto venditoꝛi fructus percipere ? cuicunq;. lo-

care tamen poteſt integram ſolutionem tenetur reſtituere

reſi.⁊ facto ſtatuto contra antiquam conſnetudinem ? ſtatu

vel defalcare pꝛo rata ſoluti pꝛetij.vt voluit bar.?⁊ patet eer

pꝛedictis ¶ Ad ſecundum contrarium dico ꝙ contrarium
Foceda eh! onus ſimpliciter alboneretn reſpectu vẽ⸗
ditionis.Sed in caſu noſtro expꝛeſſe fuit actum ⁊ dictum.

ꝙ ratione reſeruati dominij ſolueretur illa penſio. poſſibi

le enim erat ꝙ iſti emptoꝛes non ſoluiſſent nec partem pꝛe
tij infra illos quatuoꝛ annos.⁊ tamen integre ſine alia dedu
ctione ⁊ remiſſione debuiſſent ſoluiſſe dictam penſionem
Sed facta ſolutione pꝛo parte debetur penſio. Sed debet
fieri remiſſio pꝛo rata ſoluti pꝛetij.vt patet ex pꝛedictis.x
hoc etiam ſoluitur tertium.dico enim ꝙ pactum debet ĩtel
ligi modo pꝛedicto ne iſte locupletetur cum iactura alteriꝰ.
⁊c̃. Nicolaus abbas.
CQon. lxvij .

Piſcopus lucanus pꝛiuauit duos canonicos
aiam pluribus annis abſentes. ? in eccleſia luca
IMrna non reſidentes pꝛopter pecuniam eoꝛũ red
ditibus pꝛemiſſo tamen pꝛius edicto generali
- ud eccleſiam cathedralem dumtarat cũ cer
to termino elapſis quinqʒ menſibus.vel circa dictam pꝛiua
tionem fecit oꝛetinus denunciari capitulo.ad quod perti-
net dictoꝛim receptio de antiqua con ſuetudine.vt ifra ter
minum iuris deberent duos canonicos eligere loco illoꝛum
iam pꝛiuatoꝛum ⁊ ſibi pꝛeſentare per euʒ confirmandos aſ
ſerens ad eum pertinere illud ius confirmandi. Querit᷑
circa pꝛedicta per capitulum dicte eccleſie de pluribus. R
pꝛimo nunquid epiſcopus potuerit dictos canonicos pꝛiua
re ſaltem eo modo quo pꝛiuauit maxime attento ꝙ ſtatuto
dicte eccleſie confirmato iam ab olim per capitulum. Etꝑ
multa tempoꝛa obſeruato in termino qui ſequitur vʒ. Iteʒ
ſtatuerunt ⁊ oꝛdinauerunt ꝙ redditus ⁊ pꝛouentus qui ꝓ
tempoꝛe fuerint in lucano capitulo niſi inter reſidentes ꝑ
totum annum continuum minime diinalantur. Si vero ta
liter reſidentes per tres tantum menies contigerit abſenta
re pꝛopterhoc de pꝛebenda annua nihil penitus minuatur

Aleαα

ſed pꝛo refidentibus computentur. Quod ſi vltraremã
ſerint ſola eis pꝛo rata tempoꝛis poꝛtio aſſignetur dũmodo
quolibet anno adminus iam fuerunt per ſex menſes .

nuos vel inter aliter nihil percipiant de pꝛebenda ⁊c̃.

cũdo queritur nunquid tempus ſemeſtre pꝛefixum capitu
lo a iuri ad eligendum canon cos inceperit currere a tempo
re pꝛiuationis dictoꝛum canonicoꝛum pꝛeſuppoſita pꝛiuati
onis validitate an tempoꝛe notificationis.⁊ an valuerit di⸗
cta notiſicatio cum fuit ſimplici verbo ſine ſerittura facta.
ertium dubium nunquid ius confirmandi pertineat
ad epiſcopum non obſtante conſuetudine in contrariũ ſᷣm
quam neminem electum per capitulum epiſcopus pꝛo tẽ-
poꝛe exiſtens confirmat.ſed libera electio ſen receptio cano
nicoꝛum ad ipſum capitulum pertinuit.Quarto incidẽ
ter queritur an ſtatuta capituli per epiſcopum confirmata.
⁊ per ſucceſſoꝛes obſeruata poſſint tolli per epiſcopum no
uiter creatum ſeu violari contradicente capitulo ?7.
Hiiſti eiuſq; matris pꝛeſidio humiliter inuoca
to condeſcendo iuxta oꝛdinem. Et pꝛimo vide
tur dicta pꝛiuatio ex multis poſſe impugnari.2=
pꝛimo ex defectu cauſe.ſecundo ex defectu oꝛ
Ainiſ non ſeruati reſpectu cauſe:quia cum de 2
ſuetudine canonici lucani non requirerent reſidentiaʒ.que
quidem conſuetudo videtur appꝛobata tacita adiecta con
ſtitutione ⁊ a iure.vt eſt caſus in.c.cũ omne.⁊ ibi glo.? do⸗
cto.de conſt.Et melius per Zo. man centüpaste.. qui
vero.de pꝛeben.vbi vult valere coniuetudinem vt quis ñ
reſideat in canonicatu ſuo.etiam non tenendo vicarium.ſi
tamen ecclꝗeſia indiget poteſt compelli vt per vicarium de
ſeruiat.ar.c.penul.de cle.non reſi.potuit dominus epiſco⸗
pus ſimpliciter ſtantibus conſuetudine ⁊ ſtatuto in contra-
rium illos pꝛiuare:cum non poſſit ſolus tollere conſuetudi-

nem ? ſtatuta eccleſie antiqua.⁊ iam per epiſcopmm cõfir

mata. vt in.c. conſuetudinis.de conſue.⁊ quod ibi no. Jo.
an.⁊ ita epiſcopus iſte ſi videbat conſuetudinẽ eccleſie one
roſam.debuit pꝛius vocare capitulum ⁊ canonicis ſtatuere
tempus ſuper reſidentia facienda.quod poteſtiuxta no.in
c. cum omnes.? per anan ci audientiam. de cle.non

tum intimare abſentibus ⁊ cos reuocare ad reſidentiaʒ.qð
non cum fecerit.ſed ſimpliciter non habito reſpectu vel ſal-
tẽ ſine ↄſilio capituli ad pꝛiuationẽ pꝛoceſſerit merito dicta
pꝛiuatio poteſt dici nulla.vt in.c.nouit.de his que fi.a pꝛe-
la.ſine conſenſu vel ſalteʒ conſilio dicti capituli.dicto.c.no
uit.⁊.c.quanto.eo.ti.nõ. Jo.an.in.c.j.de conſti.li.vj.foꝛti.
us hoc facere non poteſt veniendo contra antiquam con-
ſuetudinem ⁊ ſtatutum lecfgrun tunc ſint duo impedi
menta.d.c.conſuetudinis. Item pꝛeſuppoſito ꝙ domi
nus epiſcopus.potuiſſet pꝛoccedere ſolus contra abſentes.
attamen ex quo iſti defendebantur conſuetudine non debe
bat epiſcopus illſico poſt terminum pꝛocedere ad pꝛiuatio-

nem. Sed mitius pꝛocedendo facere pꝛius deſeruiri eccle

ſie per vicarium ſubtractis redditibus ipſis abſentibus.Et
ſi tractu tempoꝛum perſeuerauerint in contumatia pꝛoce-
dere ad pꝛiuationem.vt notatur in ſimiliin.c.penul.iuncta
glo. de cle.non reſiden. AItem coꝛꝛuit dicta pꝛiuatio ex de-
fectu oꝛdinis non ſeruaũ. Maʒ vbi ſcitur vbi clericus abñs
eſt ⁊ congrue citari poteſt non debet citari per edictum ge
nerale.ſed perſonaliter pꝛefixo ſibi termino comparẽdi.vt
in.c.ex parte.⁊.c.qualiter.⁊.c.inter quatuoꝛ.cum ſi.de cle.
non reſi.eſt glo.no.ad quam quotidie fit tecurſus.in.c.quo
niam frequenter.S.ſi vero.de cle.non reſi.eſt glo.que ẽ in
fminis in ſacris canonibus que dicit ſententiaʒ pꝛiuationis
aliter factam non tenere.⁊ illam ſequũtur communiter do⸗
rai tem ſi neſcitur vbi eſt debent fieri tres citatio-
nes ſucceſſiue in eccleſia poſt quarum lapſum debet abñs
expectariper ſex menſes.vt pꝛobatur in c.ex tudꝗ.de cle.nõ
reſi.? adeo requiruntur tres ſucceſſiue.quod non ſufficit.
vnica etiam peremptoꝛia.vt plene pꝛoſequitur ⁊ firmat,/p
prie Jo.an.in terminis noſtris ſuper rubꝛica de cle.non re
ſi.in addi.ſpecu.in vltima queſtione.⁊ hoc ſicius ſtatuit.qꝛ
iſta citatio non ſit in perſonam nec ad domum ſed in eccle
ſia.vnde talis canonicus qui nunciabit abſenti certioꝛabit᷑
in ſecunda veltertia citatione qui ignoꝛauit in pꝛima.Ald
idem facit quod in ſimili notat.glo.in cle.j.de vi.⁊ ho.cle.
in verbo tertio.Sed in caſu noſtro non fuerunt hec ſerua

.
tn
t
e.

ta contra iſtos canonicos cum mipi verbo fuerit intimatiʒ
ꝙ alter ſcisbatur vbi erat.nec eſt ita longe abſens ꝙ nõ poſ.
ſet comode citari nec fuit citatus perſonaliter foꝛtius non ⁊
ſi neſciebatur vbi erat tamen non fuit ſucceſſiue tribus cita
tionibus factis RE poſt illarum lapſum per ſex

menſes expectatus. quibus concludo dictam pꝛiua-
tionem non valere.tum ex defectu cauſe.tum ex defectu oꝛ
dinis non ſeruati. his vt ſuperflunm poſſet relinqui
ſecundum dubium.ſed vt ſatis fiat querentibus quid dicẽ-
dum pꝛeſuppoſita validitate pꝛiuationis.dico ſic ꝙ aut ad
canonicos veri ſimiliter peruenit noticia pꝛiuatiõis.per.c.
quia diuerſitatem in fine de conceſ.pꝛeben.⁊.c.licet. de ſup
plen.negli.pꝛela.nec eſt neceſſaria intimatio pꝛiuationis.
quia certus certioꝛari non debet vt in regula eum qui cer-
ti.de regu.iur.li.vj.⁊ in.l.j.ff.de actio.em.⁊ plene per do/
minos de rota deci.ꝛ559:. Et hoc bꝛeuiter de ſecundo.
Quo ad tertium dico valere co nſuetudinem vt ſolum
capitulum pertineat receptio canonicoꝛum. Ita epiſco
pus non poteſt obſtante conſuetudine vendicare ſibi iusꝰ
firmandi.tex.eſt in.c.cum eccleſia vulterana.de ele.⁊.c.po
ſtulaſti.de conceſ.pꝛeben.⁊.c.vnico.ne ſe.vacoan.li.vi.facit
tex.iuncta glo.in.c.ſi.de.re.iur.eo.li.Et hoc communiter
tenetur ab omnibus doctoꝛibus.qninimmo etiam per ſin-
gulares canonicos poſſet de conſuetudine ſeruãda fieri ꝓ
uiſio.vt in.c.fi.de pꝛeben.li.vj.ſacit ad pꝛimum.c.cum in
eccleſia.eo.ti.⁊ li. Ad quartum dico ꝙ conſuetudines ⁊
ſtatuta rationabilia ? antiqua non poteſt epiſcopus ſine ca
pitulo tollere.nec econtra capitulum ſine epiſcopo. vt.d.
c.cum conſuet udinis.quinimmo ſi ſunt houoꝛabilia ecele-
ſie non debent tolli etiam per epiſcopum ⁊ capituluʒ ſimſ
vt no.Inno.in.c.accidentibus.de pꝛiuile.Si vero tẽdũt
in graue pꝛeiudicium ſeu dedecus eccleſie.debet epiſcopꝰ
ea tollere cum conſilio capituli.ſed ſi capitulum non vult
conſentire poteſt ſolus epiſcopus conuenire etiam ſi inter
ueniſſet iuramentum.vt in.c.j.de his que fi.a maio.parte
capi.facit quod no.glo.in.c.in his.xj r Blanten factum
eſſet indifferens tunc puto requiri conſenſum capituli.per
di ctum. c. cum conſuetudinis.⁊ quod ibi no. Joã. an.poſt
abba. Et ex his patet quid dicendum in terminis queſtiõis
noſtre.vt.S.fuit ſpecialins dictum. Et hec ſufficiat.abbas

NM quodam ſtatuto ſenenſi inter cetera ſic ca-
uetur. Anco oꝛdinamo che neſuno contra alcu
no pꝛeſuma non paghara gabella per alchuno
mogo directo ⁊ obliquo per laquale doueſſe pa
ghare gabella o vero altro modo e chi contra
fara ſia conde mnato per ciaſchuno che doueſſe paghare ĩ
dinari cento oc ſtatuto vigente quidam magiſter
ciatoꝛum qui ex quadam refoꝛmatione ciuitatis tenebatur

ſoluere nomine gabelle omni anno quo laboꝛaret ſeu laboꝛa

ri fieri faceret ciatos libꝛas centum ſenenſium.ſoluit ꝓ quo

dam tempoꝛe gabellam. demum vno anno ommiſſo ĩ quo
modico tempoꝛe laboꝛari fecerat ſoluit pꝛo anno ſequenti
nullam mentionem faciendo ꝙ pꝛecede nti anno laboꝛaue
rat non tamen dicit oppoſitum ſed ſimpliciter ſoluit pꝛoil

lo anno.contra iſtum magiſtrum pꝛocedetur poſtmodum
per officialem gabelle pꝛoponentem ipſum defraudaſſe ga
bellam.⁊ incidiſſe in penam dicti ſtatuti.dieitur pꝛo parte
dicti magiſtri. ꝙ ex eo quod vnus ſoluit nullam fraudem

comimiſit.quia non diſtulit ſoluere aĩo fraudadi.Oneritur

quid iuris.

ſoluit nec ſe teneri ad ſolutionem pꝛofeſſus eſt
quod ſic oſtenditur.eoꝛum enim que pꝛincipi
ſoluuntur aut appellatur vectigal. aut tributum
ſeu publica ſiniſtro vel penſitatio.vt no.glo.⁊ bar.in.l.j.ff.
de publi. Ged ex non ſolutione cuiuſlibet tempoꝛe debtto
ipſo facto comimittitur pena rauione tributi non ſoluti. nec
ipſo ſacto confiſcatnr.vt.l.imperies.⁊ quod ibi nõ.ff.eo.⁊
ratione vectigalis confiſcatur tota res ex qua erat ſoluen-
dum vectigal.ita ꝙ hec pena tranſit etiam in heredes.vt.l.
fraudati.⁊.l.commiſſa.ff.eo.quod maxime contingit ex eo
ꝙ tales non ſoluendo videntur velle fraudare pꝛincipem.

RN,tchꝛiſti nomine amen. Aidetur pꝛimo dcm̃
magiſtrum incidiſſe in penam ex eo quia non

ſeu gabellam. d.l. fraudati.ergo dictus magiſter non ſoluen
do pꝛo illo anno necaliter debitoꝛem ſe pꝛofitẽdo tanq; ga
bella fraudatur debet ſtatuti penam ipſo facto incidiſſe.Et
pꝛo hoc ad idem facit glo.in.l.j.C.de vecti.⁊ cõ.⁊ ĩ dicta.l.
commiſſa.que dicit ꝙ ſi quis pꝛofitetur ſe teneri ad ſolutio
nem gabelle non tamen ſoluit non incidit in penam ſed ſolũ
obligatur ad ſolutionem debitam.vt in dicta.l.j.pᷣm vnum
eern Hrentet nec ſoluit nec pꝛofitetur tanq; fram
datoꝛ incidit in penam ipſo ſraa. erune⸗ pꝛincipali=
pꝛobatur ⁊ aliter ſtatutum pꝛealle.punit fraudentem gabel
lam direc te vel indirecte.ſed dictus magiſter fraudem er/
ga gabellam commiſit.ergo minoꝛ pꝛobsatur.is dicit ur frau
dem committere.quia ad deceptionem alterius.Et ad ſui
comodum aut verum tacet aut falſum expꝛimit.hoc pꝛoba
tur ex his que leguntur ⁊ notautur in.l.iuriſgentium.S.do⸗
lo malo.⁊..ſʒ ſi fraudandi.ff.de pac.⁊.l.j.O. dolũ malum.

ff. de dolo. Sed dictus magiſter tacuit verum.iſ.eſſe obli/

gatuni pꝛo pꝛecedenti anno.⁊ ſoluit pꝛo ſequenti.ac ſinul.
la pꝛoceſſiſſet obligatio.ergo ex hac coniectura videtur vo
luiſſe decipere commune ⁊ fraudare gabellam. cum fraus
ſine dolo non poſſit niſi ex coniecturis pꝛobari.l.dolum.de
dolo.c.pꝛeſumitur.de re.iur.li.vj in imaleſicijs pꝛeſu/
mitur dolus.de pꝛeſump.c.j.hinc dicit ibi ꝓnno.ꝙ vbi in
fertur malum vel damnum ſemper pꝛe ſumitur malus ani-
mus niſi contraria pꝛeſumptio pꝛeualeat.alle gat.l.ſi obſte
trix.S.fi.⁊.l.ita vulneratus.ff.ad.l.acquil.Sed iſte magiſter
damnum ⁊ culpam commiſit non ſoluendo debito tempo⸗
re nec aliter debitum pꝛofitendo.ſed tranſiuit ad ſolutionẽ
alterius anni.ac ſi in nullo eſſet obligatus de pꝛeſenti.ergo
debet pꝛeſumi malo animo feciſſe.culpoſus pꝛelumitur fa
cere fraudulenter.vt.in.l.magna negligentia.ff.de ver. ſi.
Sedhis non obſtantibus contrariam ſententiem arbi-
2 verioꝛem fundamentum huius met ſententie eſt illud
vbicunq; lex in ponendo penam coꝛpoꝛalem ſeu pecunia-
riam exigit expꝛeſſe vel tacite dolum ſeu fraudem.vel loꝗ-
tur per verba dolum ſeu fraudem impoꝛtantia ad incurren
dam illam penam requiritur quem fuiſſe vere in dolo vel
fraude.ita ꝙ non ſufficit eum fniſſe in culpa etiam lata.vn
de lata cuipa his caſibus non equiparatur dolo.vt pꝛobat᷑ ĩ
c.ſi quis ſuadente.xvij.q.iiij.iuncto.c.ſi vero.el.ij.de ſen.
ex.⁊.l.ij.S.hec actio.ff.vi bo.ra.⁊.l.ij.S.ſi ꝗs ideo.ff.ne vis
fiat. ⁊ notatur in dicta.l.magna negligentia.⁊ eſt notabilis
theoꝛica bar.in.l.j.ff.ſi quis teſta.li.&.iuſſi eſt.⁊ facit quod
ipſe no.in.l.quod nerua.ff.depoſi·⁊.łj.ff.de legi.⁊ in.l.aut
qui aliter.ff.quod vi aut clam.ſed ſtatutuʒ de quo.s.ſit mẽę
tio loquitur per verba impoꝛtantia fraudem. ergo non eſt
locus uli pene niſi dictus magiſter ſuerit in raude.nec ſuffi
cit ꝙ fuerit in culpa etiam lata.pꝛo quo etiam facit.:.j. .le⸗
ge. ⁊.l.iij.ff.ad.l.iul.de ſic.⁊.l.j.C.eo.ti.poſito hoc funda-
mento veriſſimo examinare reſtat vtrum dictus magiſter
fuerit in frade tenendo ſolutionem vnius anni ⁊ ſoluendo
pꝛo ſubſequenti.⁊ pꝛofecto in nulla fraude iſtum reperio.
ꝛimo enim iuris regula eſt pꝛo eo que non pꝛeſumit
quem doloſum.ſed aſſerenti dolum datur onu atio⸗
onis.vt in.l.quotiens.S.qui dolo.ff.de pꝛoba ecũdo
pꝛobatur ex pꝛopꝛietate verboꝛum ſtatuta enim debent in
telligi ᷣm pꝛopꝛium ſenſum vocabuloꝛum. vt no.bar.in.·l.
omnes populi.ff.de iuſti.⁊ iur.fraus enim eſt idem ſᷣm itel
lectum.quem ibi ponit bar.vel ineſt dolo vel ſpecies.ſᷣm ĩ
tellectum pꝛincipalioꝛem.qui videtur ibi magis placere gl.
ita quod fraus non eſt ſine dolo.ſed dolus ſᷣm illum intelle⸗
ctnm poteſt eſſe ſine fraude.fraus enim fit cum aliqueʒ vo
lo decipere fallere ſine meo comodo.⁊ quis iſtoꝛum intelle
ctuum teneatur non multum curandum quo ad pꝛopoſitũ
illud communiter tenetur vt ſine dolo nõ cõmittatur fraus
quod pꝛobatur in.i.fraudis interpꝛetatio.ff.de reg.iur. In

dolo autem eſt omnis calliditas fallatie machinatio ad cir-

cũmenduʒ fallendum ⁊? decipiendũ alteꝝ adbibita. vt.d.el.
j.S.dolnm malum.⁊ dicta.l.iuriſgeutium.ꝭ .dolo malo.ſed
certe ſi iſte maguter erat obnoxius communi pꝛo duobus
continuatis annis.⁊ ſoluit dumtaxat pꝛo poſtremo nullam
adhibuit fallatiam vel caliditatem ad decipiendum com-
munitatem ſeu gabellam fradandam.facit enim ilud quod
a iure communi ſibi permittitur. Nam vbicunq; quis eſt
obnoxius crediloꝛi ex diuerſis debitis poteſt ſoluendo com
memoꝛare in quam cauiſam vult ſoluere.vt in.l.paulus.J.

paulus. ff. de ſolu. Nec dicitur committere fraudem in eli

gendo debitum recens ? non ſoluendo pꝛo vetuſtioꝛi cauſa
vt ibi. ceſſat enim fraus in eo quod fit lege permyittente.l.
gracchus. C. de adul. ?.c.qui peccat.xxiij ·q.iiij. nec aliqua

lege cauetur quod eligendo cauſam magis recentem tene-
atur debitoꝛ commemoꝛare omnia debita pꝛecedentia ga-

bella vero vnius anni eſt pꝛoꝛſus ſeparata a gabella alterius

anni. ita ꝙ tot ſunt debita quot ſunt pꝛeſtationes.vt.łcum

notiſſimi.⁊ quod ibi notatur. C.de pꝛeſcrip.xxx.an. Ter

tio pꝛobo ſic vbicunq; ad aliquid factum poteſt quid moue

ri excauſa doloſa ⁊? fraudulenta.⁊? ex cauſalicita ⁊ honeſta.

vel ſaltem non doloſa.nunqᷓ debemus in dubio pꝛeſumere

cauſam fraudulentam vt eſt tex.in.l.merito.ff.pꝛo ſocio.ſa
cit.c.eſtote miſericoꝛdes.de re.iur.ſed dictus magiſter po

tuit ommittere ſolutionem ex impotentia ſoluendi velex

obliuione.ouia illo anno modico tempoꝛe laboꝛari fecerat.
pꝛopter peſtem ſuperuenientem ob quam cauſam abſenta
uit ſe longo tempoꝛe a ciuitate vt mihi pꝛeſupponitur in fa
cto.⁊ ſtetit per biennium anteꝙᷓ aliquid ſolueret.ergo poti-
us in hoc facto dubio debemus pꝛeſumere aliquam ex iſtis

cauſis honeſtis ꝙᷓ; pꝛeſumere fraudem ⁊ dolum.cũ de quo
libet debeamus pꝛeſumere bonum. vt in.c.fi:de pꝛeſum.⁊=

experientia docemur debitoꝛes vltra tempus debitum dif
ferre ſolutionem potius ex impotentia ſoluendi qᷓ; animo
creditoꝛes defraudandi.⁊ valet in dubio ar.a communiter
accidentibuns.vt notatur in.c.j.de cle.non reſi. Iteʒ ex
alio excluditur pꝛeſumptio fraudis.⁊ quod notoꝛie exerce-
bat artem ſuam.⁊ de omnibus ſolutionibus fiebat ſcriptu-
ra.vnde non eſt veriſimile ꝙ notoꝛie voluiſſet ſuam com-

munitatem fallere.ceſſat enim pꝛeſumptio fraudis ⁊ doli.ĩ
Ib

facto notoꝛio.iuxta no.per u. in.l.ij. C.de ſum.tri.ad
hoc tex.in.l.non extimo.ff.de admi.tu.⁊.l.qui ſine.de ne.
ge. .l.fi. de ritu nup. Minc cõcluſit butri.vbi.S.ad queſtio
nem que fuit de facto.quidam frater pꝛofeſſus exiuit oꝛdi-
nem ⁊ accepit vxoꝛem. Zuerebnur an ĩquiſitoꝛ poſſet cõ
tra illum pꝛocedere.⁊ concludit ſic qaut duxit clam vxoꝛeʒ
⁊ pꝛeſumitur in dolo ⁊ non errare.⁊ ideo inquiſitoꝛ debʒ co

gnoſcere.aut accepit palam ⁊ non pꝛeſumitur in dolo. Sʒ

errare.ita dico ad pꝛopoſitum ſi iſte habuiſſet animũ frau
dandi non laboꝛaſſet publice vti fecit.ſed in occulto.quia ꝗ
male agit odit lucem. de offi.dele.conſuluit. Dꝛeterea ex
ommiſione vnius anni ⁊ ſolutioue ſequentis non inferturpᷣ
ſumptio.quod pꝛo alio ſoluerit.vnde nec expꝛeſſe nec taci
te nenachie ceſſat omnis calliditas fallatia que requirit
ad fraudem commutendam. Ad hoc bo.tex.⁊ quod ibi
notatur in.l.quicunq;.C.de apotheli x. Alterius vidðo
ꝙ ſi publicanus qui conducit vectigalia a fiſco differt debi⸗
to tempoꝛe ſoluere ſtatutum pꝛetium fiſco non incidit ĩ pe
nam aliquam ſi poteſt comelli ad ſatiſſaciendum cum vſu.

ris modici tempoꝛis.l.vectigalia.S.fi.ff.de publi.ergo idẽ

dicendum in iſto magiſtro qui vidʒ teneri fiſco exquodam
quaſi contractu inito cum communitate.non enjm iſte ma
giſter celauit rem ex quo erat ſoluenda gabella ex quo pꝛe-
ſumeretur fraus.l.vel fraudati.ff.de publi.nec tenebat᷑ ſol-

uere tributum de re ſua:quo caſu res incideret in commiſ/

ſum.⁊ ſic loquuntur iura ſuperius allegata.Sed tenebatur

ſoluere ex quaſi contractu inito cum commn i. inxta nota-

ta in ſi.per bar.in.l:.filde decre.ab oꝛdi.faci.nec tenebatur
oſtendere aliquam rem cum non eſſet fienda ſolutio pꝛo re
bus vehendis.quo caſu pꝛocedunt iuraque loquuntur de ꝓ
feſſione ⁊ ſolutione.ſed tenebatur ſoluere ex cauſa.quia la⸗
boꝛabat.vnde ſi non ſoluit eſt in culpa.non tamen in dolo.
NMec iſto caſu debemus pꝛeſumere dolnm per ea que.S. la
tius dixi.t per hoc ſit reſponſum ad contraria in pꝛĩcipio

foꝛmata. ¶ Concludo ergo dictum magiſtrum non incidiſ
ſe in penam dicti ſtatuti.maxime quia in dubio debemus ĩ
terpꝛetari partem multioꝛem.l.hec cauſe.ff.de ſuſpe.tuto.
2.l.interpꝛetatione.ff.de penis.⁊ regula in penis.de regu.
iur.li.vj.facit quod no.bar.in.l.j.ff.de effrac.⁊ hec ſufficiãt
⁊c.abbas.

Conii.

I effcctu caſus talis ẽ. Qauetur in ter cetera
in quodam ſiatuto ſenenſi.ſi quis receperit ĩ ſo
lut um ⁊ paghamentum auctoꝛitate curie.aut

