t conſuetudine huius ciuitatis ⁊ fere omniuʒ locoꝝ in qui-

bus fui ſecundum quam appellatur ſponſus. etiam illa die
qua ſolenniter duxit in domum donec conſumaret matri⸗
moniuʒ ⁊ cõmunis vſus loquendi attendendus eſt etiaʒ in
ſtatutis quia in qualibet diſpoſitione cõis vſus loquend i pᷣ
fertur pꝛopꝛig ſignificatio vocabuli etiam in materia reſtri
e tuʒ de elc. li. vj. ?· Bar.
in.l.om̃s popuii.ff. de iuſti.? iuĩ. Inno.i.c.oliʒ de ver.ſig.
⁊ glo.in.· c.non nulli.de reſcrip.iura hoc pꝛobantia non alle
go quia copioſe allegantur in dictis aae) Aund addu
co pulcrum motiuuʒ ꝙ alicui ex dictis pe.? p.pꝛincipali

ter in.l.non dubiñ. C. de leg. ? facit ꝙ ibi nõ. bal. in.l.ſci⸗
re. ff. de excu. tu. ? in.l.ſi quis ſeruo.C. de fur.? ſer.coꝛ.⁊ ꝑ

Syp.in regla.ſi.de re.iur.li.vj. Nõð motiuum tale eſt non

ſolum debemns recedere a verbis.l.? ſeruare mentem vbi

mens expꝛeſſa eſt.ſed etiaʒ vbi mens ſeu ratio non eſt in.l.
expꝛeſſa dũmodo illa ratio pꝛefinita ſit naturalis.?⁊ natura
liter ⁊ cõiter poſſit pꝛobari per ſileʒ per quam rationẽ etiã
ſi lex eſſet in contrarium imaginari poteſt. vt notabiliter ꝓ
bari poleſt per.l.ſcire opoꝛtet. .ſufficit.ff.de excu.tu.duʒ
dicit ibi tex.ex naturali inſtitut.act᷑. Ad idem.l.mulier.iun

cta glo.ff.ſol.ma.vbi coniecturatur mens contra ipᷣius ver

ba. adidem de ver.ſig.c.de intelligentia.⁊.j.q.j.marchion

2⁊.l.ſcire leges.ff.de legi. Naʒ vt notabily dicit bal.ſicutho

mo conſtat non ſolum ex anima ſed ⁊ coꝛpoꝛe italex exr mẽ-

te ſeu ratione ⁊ verbis.⁊ verba ſe hñt vt coꝛpꝰ⁊ ſuperficieſ

Ratio autem ſe habet vt ſpũs.⁊ anima.⁊? hicmagi debent

reſtringi ꝙᷓ ſuperficies verboꝛuz vt.d.l.ſcire.cum ſy.ad cõ

iecturandum autem rationem.l.vbinon eſt expꝛeſſa debe⸗

mus coniecturare ꝙ feciſſerſeu qua ratione fuiſſet motus

vir ſapiens cum talis pꝛeſumatur legiſlatoꝛ.lex eniʒ dz eſſe
rõnabilis.

rationabilis.iiij. dj.erit auteʒ.⁊ doctoꝛĩ ⁊ iudici data eſt po

teſtas.l.interpꝛetandi.l. vna. C. ð pꝛofeſ.qui in ciui.oſtan.
lib.xij. Mõ. Inno.in.c.cum ſpᷣali.de app.ſed certe in caſu

noſtro non poteſt pꝛeſumi ꝙ cauſa lucri fuit affectus coniu

gij. ſeu reliquie ſponſalioꝛum de pꝛeſenti quia eadem ratio

ne poꝛrexiſſet conſimile lucrum ad muliereʒ.qꝛ vir ⁊ vxoꝛ
non debent in iſtis ad imparia iudicari.c.gaudemus de di
uoꝛ.⁊ melius quo ad pꝛopoſitum in.c.ſi.de do.poſt diuoꝛ.
reſti· 2.l.vlt.S.penul.C.de dona.ante nup.nec poſſumus
coniecturare ꝙ ratio fuerit qð vir eſt caput mulieris. hec
enim ratio non ſufficit vt patet in.d.c.ſi.⁊ ꝙ nõ.gl.in.l.ðo
nobis. C. de epil.⁊ cle.nullam g aliam bonam efficacem ra
tionem poſſumns coniecturare in hac diuerſitate inter vi-
rum ⁊ vxoꝛem niſi qui a vir intranſducendo ad domum.⁊ ĩ

ſuſtinendo onera matrimonij facit multas expenſas naʒ fe

re expendit totam dotem in oꝛnamentis ⁊ conuiuio. ila ꝙ
ſi vellet illa oꝛnamenta vendere non reperiret dimidiuʒ er
ꝙ expendit 5Bien expenſas factas in conuiuio inuſita/
bilia. ⁊ ſunilibꝰ nullo recuperat merito ne vir remaneat cõ⸗
ſumptus.voluit ſtatutum ſibi pꝛouidere in lucro medieta-

tis dotium ſicut in ſimili ſibi pꝛouidii lex in reſtitutiõe do-

tis in.l.alia.ff.ſo.ma.in vxo:e autẽ ceſſant bec rationes me
rito ſtatutum ſibi lucrum non attulit cũ ergo hec ⁊ non alia
ſit ſtatuti rationalis ⁊ ſuſſiciens ratio non debet habere lo-
cum in caſu noſtro vbi ceſſat ranio.l.⁊ licet foꝛte fecerat ali
quos ſumptos nõ tamen fecit illos Feelkuo qui ſolent fie
ri in ſolẽni traditione de modicis. Mon enim eſt curandũ
l. ſeyo. ff. de inte. reſti 7.c.i- eo.li. Maã ? ſponſa aliquos ſum
ptus facit inter conſanguineos ⁊ ſalam ad honoꝛandum ſe
pꝛima vice in qua tamen ſtatutum non vr habuiſſe conſi-
derationem. Exhijs clariſſime infertur ad deciſioneʒ hu-

.

HH caſus vt dictus vir nil lucxetur virtute dicti ſtatuti.
Reſtat nunc reſpondere ad pꝛimuʒz ? vltimuʒ motiuuʒ ꝗa

ad alia ſatis patet reſponſio ex pꝛedictis Et pꝛimo ad.l.cui
fuerit.dico enim vt.S.dixi ꝙ verbü nuptiaꝝquandoq; ve

rificatur in coniugio contracto ex ſolo conſenſu.ſ quãdoq;
con. vt.S.plene pꝛobaui. Nam in.d.l.ideo ſufficit contra

here per ſolum conſenſuʒ quia ibi ſumus in teſtamentis in

quibus fit larga interpꝛetatio.vt in.c.cum dilecti de dona.

merito capitur ille largus ſenſus ſed in caſu noſtro ſumusi
materia ſtricta merito debet capi alius intellectus ſtrictioꝛ
nec hoc inuſitatum eſt. vt idem verbum aliter ſumatur in

mat eria larga. alr in materia ſtricta imo expꝛeſſe pꝛobatur

hoc de poſſe? debere fieri in· c. cum dilectus de conſuet.⁊?

ĩ.c.ſtatu. iunctis ibi nõ. . Jo. de elc. li. vj. facit G noõ. Bar.

Item in. d/l. cui fuerit. ſatis fuit ſatiſſactum menti ſtatuẽ

zien SS.ait pꝛetoꝛ.ff.de dã.infec.⁊ hoc cotidie vſtamus

tium vt.S.dixi. Reſtat mdere ad.l.deo nobis.C. de epiſ.?
cle.ad quam reſpondeo dupliciter.
do colligitur ꝙ matrimonium non eſſe conſumatũ nec va
leat illud ꝙ poſt conſumationem poteſt cum conſenſu alte
rius vt.c.cum ſis ⁊.c.vxoꝛatus ⁊.c.de aplica.de cõuer. iu.
⁊ tali caſu poteſt intelli = reſpondco ⁊ ſub
tilius ibi pactum lucri erit cõe ⁊ viro ⁊ mulieri.vt ibi in tex.
7 glo.ldeo ꝙ ſi fuerit aliqua diſparitas reducitur ex diſpo

ſitione iuris ad paritatem vt ibi m intellectum glo.quo ca
ſu non poteſt dici ꝙ lucrum ibi de fere tur pꝛopter expẽſas

vel onera matrimonij quia non vindicaret ſibi locũ in mu-

liere per pꝛedicta ſi neceſſario oꝑi intelligitur pꝛopter illaʒ

paritatem qð pꝛopter affectionem matrimonialem cedit il
lud lucruʒ que affectio accidit vt ſola eſſentia matrimonij
de cõuer. ↄiu.ex publico de vo.eo ti.li.vj.ideo vendicabat
ſibi locum ante etiam traditionez æ conſumationem matri

monij marime cuʒ vterq; poſſit ibi eſſe in lucro ⁊ danno.⁊=
ſic eadem iuris diſpoſitio. ita eſt ĩ caſu noſtro quia ceſſat ra
tio ſtatuti. ceſſare debet ſtatuti diſpoſitio.in iunibus vulga

tis vide bonã glo.in ſili in replicatione doli.que quandoq;

conceditur.quandoq; negatur eadeʒ ratione remanente ſꝑ
vt nõ.in.c.delec.de exgeh adlnan ſine. C. de bo. que lib.
dico ꝙ non obſtat quia loquitur in diſpoſitione fauorabili.

ſecus in odioſa. vt ibi cõiter notatur ⁊ maxime per Bal. ꝗ
videtur contrariari hijs que ſenſit in.d.l.deo nobis.Et ꝓ
fecto omni affectione ceſſante hanc parteʒ puto veriſſiniä
nec mouere debet iudicem in contrariuʒ aliquoꝝ foꝛte ſin
guloꝛuʒ opinio quia aut interminis eoꝛum non concurrunt
omnia pꝛedicta aut tanꝗꝙᷓ euidenter pꝛobata per pꝛedicta.

runt tandem ad pꝛobationem. ⁊ pꝛo parte domini

con feſſionibus. Alij vero du
bare pꝛeceptum poteſtatis dicto Buce Johãani factum

ꝛimo ꝙ ibi nlomo

. Mon eſtſequenda quandoq; eſt euidenter pꝛobata per
pꝛedicta.non eſt ſequenda quandoq; eſt euidenter falla vł

pꝛobabilibuſrationibus poteſt conuinci vt bonus iudex acu
tiſſimi ingenij extimabit ſᷣm eum de ferijs cap.allego ad
x.nõ.in.l.i.S.ſed neq; ex multitudine.C.de ve.iur.enu.
thec ſufficiant. Laus deo. Micolaus de Cicilia abbas
docfamoſiſiwmuus.e

Aſus dum eſſet materia queſtionis inter quen
dam dominum Aohannem ex vna parte ? quẽ
am Huihelmum ex alia parte de caſtellionis
occaſione mutui. Candem inſtante ptãte dicti
locicõpꝛomiſſerunt in quendam Ouaſpareʒ tanꝙᷓ arbitra
toꝛem ⁊ amicabilem compoſitioneʒ quiillico iu palatio po
teſtatis vbi factum fuit copꝛomiſſum.auditis petitionibus
dicti domini Johãnis actoꝛem ⁊ reſponſioneʒ dicti Gui
helmi.⁊ quibuſdam eoꝝ iuribus pꝛomulgauit arbitramen
tum ⁊ lauduʒ condẽnantes dictum Bibetmuzad ſoluen
duʒ dicto domino Yohani flloꝛ. xv.in alijs vero abſoluit eũ
ab impetitione dicti dni Johanis qui dñs Johaneſſtatimn
anteqꝙ; exirent de palatio appꝛobauit dictum lauduʒ demũ
oſt determinatum officium dicti dñi poteſtatis dominus
obanes pꝛoclamauit petendo illud arbitrium reduci ad
equitatem boni viri dicens ſe enoꝛmiter leſum cum debe⸗
ret habere a dicto Ouihelmo longe maioꝛeʒ quantitatem
dicebat etiam non ſibi obſare illam appꝛobationem ⁊ emo
logationem arbiramen ti iaihl aʒ fecerat per impꝛeſſio⸗
nem dñi poteſtatis qui iniuſſit eiæ nullo modo exire pala-
tium niſi appꝛobaret dictum arbitramentũ.ꝙ poteſtas er-
rat terribius contra ſibireſiſtẽtes.dictus vero Ouiheimꝰ
ſic pꝛouocatus reſpondit.qð totuʒ laudum erit iniquuʒ ⁊ in
iuſtum.cum in nullo teneretur dicto domino Job nni vn
de petebat totum laudum anullari ⁊ canʒellani ⁊c·
ohan

ne⸗
nis fuerunt pꝛoducti duo teſtes ſuper mutuo ⁊ duo poſt ter
minum qui tamen iurauerunt infra terminuʒ datuʒ ad pꝛo
bandum.pꝛinn duo depoſuerunt ſuper confeſſione facta ð
dicto mutuo a dicto Ouihelmo. fuerunt tamen ſingula-
res in depoſitionibus ſuis quas deponebant ſuper diuerſis
lij vero duo teſtes ſatis videbantur pꝛo

modo pꝛedicto. Dꝛoparte vero Guihelmi fuerunt pꝛo⸗
ducti aliqui teſtes qui etiam fuerunt ſingulares ĩ dictis ſuis
deponentes ſuper confeſſionem dicti aninn qui multaſ
⁊ certas quantitates pecuniaꝝ receperat pꝛo reſtitutione a
dicto Guihelmo ⁊c. Querebatur que eſſent partes iudi
Mꝛiſti eiuſq; matris nominibus inuocatiſ.Cõ
ſilium ꝙ iudex deberet retractare ⁊? anullare to-
tum lauduʒ ? arbitramentum declarare dictum
Suihelmuʒz in nullo tenen dicto dño Johan⸗
ni ac imponere ſibi ſientium ⁊ abſoluere dictum Gui. ab
ipetitione illius ⁊ condẽnare illum in expenſis factis in hac
cauſa¶ Et quanꝙ; hoc nudum conſilium debuiſſet ſuffice
re cũ pateretur a iudice ⁊ ſic eſſet deciſiuum ⁊ nona parti
bus ſicut obſeruatur ĩ ſententia ferenda iuxta conſiliũ doc
in. c.ſicut de re iudi.per Jo.an.in addi.in ti.de ſen. ꝓla..
qualiter. v. ceteruʒ. Et no.qdð conſiliarij.ne tamen foꝛtaſſe
ex conſilij nuditate aliquoꝝ animis in ſcandalum agrauare

tur aliqua bꝛeuiter animuʒ meum ad hoc iuditium moꝛiẽti

inſerui.Et pꝛo fundamento euidentaliter pꝛemitto plura.
ꝛimo ꝙ petitio reductionis ad arbitrium boni viriẽ
uali quedam appellatio.l.i. C. de arbi.cum ibi nõ.tamen
toluit pꝛeſumptionem laudi vt in imili nõ. in appellatione
ab excõicatione.que licet non ſuſpendit excõicationẽ vt.c.
paſtoꝛalis de ap.ſuſpendit tamen pꝛeſumptioneʒ iuſlitie ⁊
pꝛoceſſus ⁊ deuoluit cauſam ad ſuperioꝛem vt nõ. Inno.
in.c.bone.⁊ pꝛimo de elec.⁊ in.c.quoniam contra de ꝓba:.
facit ꝙ nõ.glo.in.c.ad repꝛimendum de off.oꝛ.Item etiã
pꝛemitto qd petens reductionem ex iniquitate habet pꝛo-
bare ipſam iniquitatem ? grauasmen quam iniquitateʒ ſeu
glauamen pꝛobare poteſt aut ex antiquis act autex nouis
iuxta tamen diſtinctionem Har. in.l.ſi ſocietatem. S· arbi

nen Pe ſocio.⁊ perfectius in conſuio.cc.lxxv.⁊ in ſpe.

de arbi. 5. vlti.ver.ſed nunqꝙᷓ.·⁊ vide Joanan.in addi.ſpe.

eo.ti.ꝭ.pꝛealle.ver.item quid ſi compꝛomiſſuʒ.⁊ per An.

butri.in.c.quintauallis de iur.iuran.non tamen eſt quia ex
eo pꝛeſumatur multuʒ pꝛo dicto arbitratoꝛie.iuxta nõ.i.c.
poſt ceſſionem de pꝛoba.ſed qꝛ hec eſt intentio actoꝛis pe
tenteslaudum reſcindi. Lertio pꝛemitto ꝙ licet appellatꝰ
quiſententiam appꝛobauir non poſſit ex ſua perſona pete

re confoꝛmationem ſententie de re.iu.c.qð ad conſultatio

nem. Lamen ſi appellans inſtat contra ſententiam poteſt
appellatus petere vt illi ſententie addatur vel detrahatur
⁊ ſic vel aliter infoꝛmetur.quia appellatio licet ab vna par-
te ſuppoſita ſuſpendit totam ſententiam.i.i.ff.ad turpil.⁊
c.venientes de iur.iuran.cum ſi.vnde ex perſona alterius
conſequitur appellatus ꝙ ex perſona ſua conſequi non poſ-
ſet.⁊? ſimile habetur in.c.auc.martini de conceſ.pꝛeben.li.
vj. ⁊? in.l.petende.C.de temp.in inte.reſti.Ad pꝛedictum
fac t.c. Raynũcius ⁊.c. Rapnaldus de teſta.=.l.omneʒ ho
noꝛem:.C. quando pꝛouo.non eſt ne.? hanc concluſionem
notabilem tenent domini de rota deciſione.ccc.lviij. ⁊ ſic
dicunt in curia fuiſſe obtentum. Scquitur anto.de bu.in
c.cum Yoannes in fi.de fi.inſtru ¶ Et pꝛo hoc facit quare
iudex appellationis ſuccedit loco iudicis a quo.⁊ ſic debet
facere totum id qð totum facere poterat ⁊ debeat iudex ad
quẽ.bonus tex.in.c.cum cauſa de ſen.⁊ re.iudi. Quar⸗
to pꝛemitto ꝙ ſi iudex ad quem inſpectis actis antiquis vel
nouis.non videt ſententiam iuſtificari.debet illaʒ retracta
re in.c.cum ſedem.de reſti.ſpo.no.doc.in.c.in pñtia de re
nun.⁊ nõ.in.l.per hanc.C.ð kann b. i pꝛemiſß ife
ro.ad deciſionem pꝛeſentis materie. Cum enim ex dedu-
ctis nunc in iſto iuditio reclamationis clare conſtitit dictuʒ
dominuʒ Yoannem non habere plenam pꝛobationem ſuꝑ
mutuo cum teſtes fuiſſent ſingulares quibus fides non ad-
hibetur vt in.c.cuni dilecti ð elec.⁊.c.licet de pꝛoba.maxi
me inſpectis pꝛobationibus alterius partis infertur dictuʒ
ar bitrum ſeu arbitratoʒes iniuſte ? inique.condemnaſſe di-
ctum emn floꝛ.xv. Judex ergo pꝛouocationis qui ſuc⸗
cedit loc H ſeu arbitratoꝛ.debet dictum Gui.in totũ
Abſoluere In petitione illius actoꝛ. ſicut a pꝛinꝰ.debuiſſet fe
ciſſe ille arbitratoꝛ ad hoc ꝙ nõ.in dicto.S.arbitratoꝛum ⁊
icto.c.cum ad ſedem facit ꝙ nõ. Mar.in.l. i.ff. dele. ij. 2.

Inno. in.c.ſtatutum de reſcili.vj.⁊ olim incipiebat pꝛeſen

ti vbi ſingulariter dñt ꝙ ab iſto iudice reclamationis nõ po
teſt appellari ſicut nec ab bono viro cum ſuccedit loco illiꝰ.
Nec obſtat ſi dicatur iſtum Gui.apꝛobaſſe laudum latuʒ
quia videtur appꝛobaſſe inquantum alia pars voluerit ap-
pꝛobare ⁊ admittere ſuam appꝛobationeʒ ſicut ĩ ſimili nõ.
glo.in. c.itj.de eo qui mit.in po.⁊ ſicut ſupꝛa dixi in appella
to qui conſequitur ex perſo ius ꝙ ex pꝛopꝛia perſo-
na conſequi non ⸗Penatatl partes aſſumpſe
runt diſputationem de iniuſtitia ⁊ de iniquitate totius lau
di.⁊ conſtitit eo ipſo ꝙ claruit Joanni pꝛedicto ius non cõ
petere.ergo i ebet totum laudum retractare ſicut in
ſimili nõ. dic? Inno. in. c. cum dilecti de. fp..c.cum bar-
toldus de re.iu.vbi vult etiam in ſententia que tranſiuit in
rem iudicatam.poteſt etiam dici ꝙ illa depoſitio teſtiũ fa⸗
cta extra terminum datam ad pꝛobandum non valuerit ex
quo.j.terminum non adhibuerit aliqua ſolicitudinẽ vt te⸗
ſtes examinarentur. Et notabiliter dicit Mar. rępꝛobãdo

butri.in.l.damni.F.Gabini.ff.de damno inſec. Et facit

nõ.d.de rota deciſione ſeptima. ⁊ ita tenui ſcribendo in.c.
licet de pꝛoba.vbi plenius hoc pꝛoſequoꝛ ⁊ hec ſufficiãt vt
pꝛius dixi.hoc ſit conſiliuʒ deciſiuũ ⁊ ſic quaſi ſententia ⁊c.
Taus deo omnipotenti. Nicolaus abbeos.

dam potens dominus ad petitionem quorun-
dam ſubditoꝛum ſuoꝛum decreuit ediſicare ſeu
,EVnſtrui.? edificare facere muros in quadaʒ vil
la poſita in ſuo territoꝛio· pꝛo tuitione hominum ibideʒ ha
bitantium ſeu hahitare volentium.vt tutius poſſunt ibidẽ
degere pꝛopter hoſtiles incurſus. Nerũtamen cum quo⸗
dam ſolenne monaſterium habeat ibidem certas poſſeſſio
nes ⁊ domus que coluntur ⁊ habitantur perhomines dicte
ville. Inſtat dominus maxime ad poſtulationem inhabitã
tium in dicta villa quatenns monaſterium debeat pꝛo rata

Aſus ſuper quo confiliuʒ petitur talis eſt. Qui

contribuere ad ſumptus fiendos in edificationè dictoꝝ mu
roꝛum. reſiſtit monaſterium allegans imuũitantẽ eccleſiaſti

cum diuino iure ⁊ humano conceſſaʒ·queritur quid iuris.
Doſtulato pꝛius diuino ſuffragio de cuius honoꝛe agi.
ur. Aidetur pꝛimo dictum monaſterium pꝛo rata teneri.
vbicũq; enim cõis vtilitas clericoꝝ ⁊ laycoꝛũ verſatur onꝰ
debet eſſe vtriuſq; cõe.ad hoc tex.optimus in · c.peruenit

de immu. eccle.vbi viri eccleſiaſtici ſubeunt cuſtodias mu-

roꝛum contra inimicos ſicut iſti layci quatenus vigilantibꝰ

melius valeat ciuitatis cuſtodia pꝛocurari vt ditcit tex.ĩ di⸗

cto.c.peruenit.Si ergo tenetur ad onera perſonalia inſtan
te cõmuni vtilitate foꝛtius ad realia cum facilius excuſent᷑
clerici a perſonalibus ꝙᷓ a realibus cuʒ in pꝛimis obſtantur
a diuinis officijs ar.xxxiii:q.viij.repꝛehenſibile in.l.placet
C. de ſa. ſ⸗ erce Beennc notanter inducitur.il.ad
inſtructionem. C.eò.ti.vbi dicit tex.ꝙ ad conſtructionem
itinerum vel pontium etiam venerabiles domus ſeu eccle⸗

ſie tenentur. pari ratione debent teneri ad edificationẽ mu-

roꝛũ cum vtriuſq; verſatur vtilitas publica ⁊ pietas.Ergo

Cxy:i Mertio facit.l.ad poꝛtus.C. ð oper.pub.vbi expreſ
ſe cauetur de muroꝝ edificatione ⁊ reparatione ⁊ ſ itur

E, Kan degentes ꝙ tenueret quidã vt refert ibi

neminem excuſanduʒ foꝛe dignitatis pꝛiuilegio. uar
to reducitur ratio certum eſt bona eccdleſiarum expoſita fo
re pietati.⁊ pauperuʒ tamẽ cõmuni.vnde pꝛo alendis pau
peribus eiuſdem ab impꝛeſſionibus defendendis ⁊ capti-
uis redimendis etiam ipſarum rerum eccleſiaſticaruʒ dñia
exponi ⁊ alienari poſſunt vt in.c.aurum ⁊ in.c.ſacroꝛuʒ.xij.
q.ij.⁊ ibi de hoc in ſima. Ged in caſu noſtro agitur vt pau
peres ibidẽ degentes eripiantur ⁊ ſubleuentur aut non cap

tiuentur. Ergo eccleſie non debent eſſe imunes ab oppꝛeſ·
ſionibustyranoꝛum ⁊ inimicoꝛum.⁊ tunc vt non captiuen
tur. Frgo eccleſie non debent eſſe ĩmunes ab hijs collatio

nibus. Ethanc opinionem ſenſerunt quidam moderni in.
c.non minus de ĩmu.eccł.poſt glo.⁊ ibi hoſti.qui videt᷑ ibi
glo.ſequi.que tainen non loquitur expꝛeſſe in edificatione
muroꝛum ipſe tamen hoſti.contrarium aperte tenuit in ſũ-⸗
ma vt ſubitiam. Et pꝛimo adduco. ed his non obſtã
tibus contrariam ſententiam arbitro: verioꝛem quam pꝛo

babo pluribus rationibus. Et ſũmoꝛum doctoꝛum aucto-

ritatibus.Et pꝛimo adduco.c.non minus pꝛeal.vbi tracta
tur de foſſatis fiendis que pꝛofecto concernunt cuſtodiã ci
uitatis.⁊ tã vtilitatem publicam clericoꝝ ꝙᷓᷓ laycoꝛum.⁊ tñ
deciditur qꝙ a clericis non dʒ exigi aliqua contributio.ĩmo
pꝛohibetur ſub anathematis diſtinctione niſi ep̃us tam ne
ceſſitatem vel vtilitatem inſpernerit ⁊ ſine aliqua coactiõe
ad reuelandas cões vtilitates vel neceſſitates vbi laycoꝛuʒ
non ſuppetunt facultates ſubſidia. per eccleſias exſtiment
offerenda.⁊ pondera illud verbum cões vtilitates ⁊c.iun-
cto.c.aduerſus coci Erauo patet qð etiam ĩminente cõi
vtilitate clericoꝛum ⁊ laxcoꝛum non tenentur clerici aliqᷣd
conferre niſi ſponte velint appꝛobãte epᷣo ⁊ clero ⁊ vbi lap
coꝛum non ſuppetant facultates. ⁊ hodie per.ca.aduerſus
pꝛeall.nõ poſſunt clerici in caſu pꝛedicto ſpõte ſoluere Ro
mano pontiſice inconſulto vt fuit illud ſancitũ pꝛopter quo
rundam impꝛudentiam ſepe allegantium taleʒ neceſſitatẽ
vel vtilitatem. ecnndo adidem adducitur tex.nõ.in
auc.idem nulla cõmunitas.C.de epi.⁊ cle.vbi generaliter
pꝛohibetur ne quiſ audeat ab eccleſijs exigere collectas exa
crationes angarias vel per angarias.que omnia ꝓpter pu
blicam vtilitatem in deſfenſionem rei publice in qua inclu⸗
ditur vtilitas laycoꝛuʒ ⁊ clericoꝛum exigumtur. A idem
etiam.c.i.de ĩmu.eccle.li.vj.⁊.c.quanqᷓ; pena eo.ti.⁊ li.?⁊

de pꝛeſenti eo.ti. 2.c.fi.de vi.? ho.cle.⁊.l.placet.C.de ſa.

ſan. eccle.l.ij. C. de epi.⁊ dle.xvj.q.i.generaliter cum infini
tis.ſi:que eximunt eccleſias ⁊ ipſarum bona ab omnibus
collectis gabellis exactionibus ginle Pobr quar
to hac ratione bona eccleſiarum ſunt deputata publico vſu
ſpũ̃ali.xij.q.j.videntes.xvj.q.j.qm de pꝛeben.rõ.⁊ dicta.l.
placet.·hinc dicit tex.i.c.nulli liceat.xij.q:ij. ꝙ omne id qd
eccleſie conſecratur ſiue fuit anima ſine ag.ſauctoꝛum do⸗
minoꝛum efficitur ⁊? ad ius pertinet erchrun ergo
debent mundano vſui.⁊ publico deſeruire quia ſemel deo
dicatum ad humanos vſus amplius tranſferre non debet.
vt regula ſemel deo dicatum de re.iur.li.vj. Aus enim pu
blicum etiam conſiſtit in ſacerdotibus.i.di.ins publicum.

laypci ergo

layci ergo cum ſint mundani ⁊ pꝛincipaliter habent vtilita
tem ex re publica mundana debent ſubire onera rei publi-
ce mundane . bona vero eccleſiarum que ſunt dei debent
deſeruire rei publice ſpirituali. SGimile videmusin perſo⸗
nis. Mam milites ſeculares militant mundo.milites vero
celeſtes militant deo.Et ſic illi in tꝑalibus iſti in ſpirituali-
bus.vr in.c.repꝛehenſibilłe.⁊.c.q caſu.xxiij.q.vlti. Recte
ergo dirxit tex. in dicto.c.non minus ꝙ quaʒ diulaycoꝛuʒ fa
cultates ſuppetunt etiam ſponte non debet eccleſie aliquid

elargiri niſi ſubtrahãtur bona vſui ſpirituali.hinc nõ.tex in

cle.quia cõtingit de reli.do.dicit ꝙ deputato certu vſui lar
giltione fiqelium non debent deputari ad alium vſum au-
ctoꝛitate Romani pontificiſ dũtaxat excepta hinc tex.in d.
c.non minus.hec onera publica dicit tex.eſſe laxcoꝛum vt
patet ibi.iſti vero onera publica ſua ⁊c.licet in ſequentibus
tractet de cõmuni neceſſitate vel vtilitate Sed dixit ila
laycoꝛum quia in eis incumbunt rationibus pꝛedictis.licet
quidam ⁊ male intelligunt illum tex.per illud verbũ ſua ⁊c̃.

qð loquatur de neceſſitate vel vtilitate laycoꝛum dũtarat

ꝓpꝛofecto non eſt verum replicaſſet poſtmoduʒ de laycis

ſed dicit de cõibus ⁊ idem dirxit in dicto.c. aduerſus.?⁊ maxi

me dum pꝛopꝛia ibi dicit qð ſua intereſt pꝛouidere cõibus
vtilitatibus intelligit ergo de vtilitate clericoꝛum ⁊ layco/
rum hanc etiam ſententiam pꝛobat cõmunis theoꝛica do
ctoꝛum vtriuſq; iuris.de qua per canoniſtas in.c.ſi.de vi.
⁊ ho.cle.⁊ in.c.j.de immu.ec.li.vj.in cle.pꝛeſenti ð cenſi.
per Jo.de lign. per · Mar.in.l. reſcripto.ff.de mu.⁊ hono.
⁊ in.l.placet C.de ſa.ſan.eccle.⁊ in conſimilibus locis.di⸗
cunt enini ꝙ bona eccleſiaruʒ non tenentur ad aliqua one
ra mundana niſi pꝛius fuiſſent certum tributaria ſen fenſua
lia anteqꝙᷓ veniſſent ad eccleſiam ita qð ſoluiſſent certũ tri
butum vel cenſum.aliter autem nõ tenentur quamqᷓ; pꝛio
res poſſeſſoꝛes pꝛius ſoluiſſent tempoꝛe neceſſitatis vł vti
litatis aliquas collectas vel factiones.ad hoc multa iura ſu
perius allegata.hanc ſententiam pꝛeciſe quo ad caſum no
ſtrum. ſ.in refectione muroꝛum tenet gloſatoꝛ ſubtilis in de
cretis.xvj.q.j. .nouaꝝ.vbi expꝛeſſe dicit glo.per l.admi⸗
niſtrationem. Ideʒ apertiſſime voluit ille iuẽ. canonici ſpe
culum ꝗJo.an.in dicto.c.non minus ſuper glo.vbi dicit ꝙ
clerici non tenentur quia nulla lex nec digeſtoꝛum nec.C.
nec nulla lex auc.potuit reſtringi eccleſia imunitas.hãc eãẽ
dem ſententiam ſecutuſ eſt gloſatoꝛ iuris ciuilis clariſſimꝰ
in dicta.l.adinſtructionem. vbi firmauit eccleſias nõ tene-
iad refectionem vei conſtructionem muroꝛum. Ademibi
Waramtocnuſtülaminatod genoc dicta.l.adinſtructio
nem. in partę coꝛrigitur per auẽ.nulla cõmunitalſ pꝛeall.di
ſtinguit Ommia realia.? ea que imponuntur perſonis ꝓre-
bus pꝛopter bona vt ad pꝛima teneantur eccleſie ad ſecun
danõ. vnde pꝛo refectione ponintu 7 muroꝛum onera
ĩponuntur perſonis pꝛo rebus.nullo enim iure cauetur poſ
ſeſſionis ad heconera obligata foꝛe.quid plura ipſemet ho
ſti coꝛrexiſſe: videtur opi.ſuaʒ quam tenebat in.c.non mi
nus.nouiſſime in ſũma ſua in ti.de mieccle.S.a quibuſ.vꝰ.

ad extraoꝛdinaria vbi dicit q hodie eccleſie ſintimmunes

ab omnibus iſtis oneribus concernentibus ſiue publicam
vtilitatem ſiue pietatem per dictam auẽ. nulla comunitas
cum ſi. Et ſic ꝙ hodie non pꝛocedat ex toto diſpoſitio.d.l.
ad inſtructionem.⁊ ſic incidit cum opi. War. multi etiam
alij doc antiqui hanc opinionem ſecuti ſunt de quibus nõ
curo cum in hanc ſententiam habemus iuris illuminato-
res vt gloſatoꝛ vtriuſq; iuris.? Joann.an.⁊ hoſti.?⁊ Bar.
7Aa ergo auderet oppoſitum conſulere maxime con

a religionem cum non modica 1 ratio.que pꝛo religiõe
facit.l.perſone de reli.? ſump.fu. H quis pon-

derat glo.in dicto.c.non minus.non ſentit opi.in pꝛin.adu

ctam ĩmo contra ſentire videtur. Naʒ illa glo.eſt poſita ibi
ſuper caſu excepto quando epiſcopus ⁊ clerus inſpexerint
neceſſitatem vel vtilitatem cõmunem ⁊ laycoꝛum faculta

tes non ſuppetunt ⁊ tũc abſq; vlla coactione poſſunt elar-
giri vnde glo.voluit ibi potius exemplificare de hac vtilita

te vel neceſſitate cõmuni quam pondere caſum exceptum
a diſpoſitione illius.c.⁊= ſatis patet dum dicit conferre eniʒ
debent E ſic per verbum eniʒ continuat ſe ad tex.Si

enim voluiſſet ponere caſum except dixiſſet conferre ta-

men debet vel per verba ſimilia fuiſſet locutꝰ. Et quicꝗd
ſenſerit ſatis hec opinio ſupꝛa recitata fulcita eſt iunbꝰ ra⸗

*.

um in conſulenð Nomanuʒ pontificẽ.
nem allam.ſatis.S.eſt reſponſum. Ad.l.po⸗ n ob. qe
non loquitur de eccleſia.vt ſatis voluit glo.in.d.l.ad inſtru

lentiam ſibi a quodam viro in magiſtratu in loco Er

tionibus ? auctoꝛitatibus. Quare concludo dictum mona
ſterium ad hec onera ſubeunda teneri non debere niſi ſer⸗

uar etur diſpoſitio illius.c.non minus.ſ. Komano pontifi-

ce pꝛius conſulto.vt dicilur in dicto.c.aduerſus Et ſic ſer
uatum fuit alias facta cõiſſione excellenti vtriuiq; doctoꝛi
domino An. de roſellis. Et mihi per potentes dominos

pꝛioꝛes cõmunis Senaꝝ pꝛopꝛie ĩ queſtione facti que ver

ſabatur cum magnifico ⁊ deuotiſſimo monaſterio ſancte
arie montis oliueti de claſura.licet nudo verbo ⁊ ſuc
cinte tunc fecerimus tunc relationẽ on obſtant huic

concluſioni contraria ſuperius foꝛmdta. Et pꝛimo reſpon

deo ad.c.peruenit.habet enim varios intellectus. Dꝛĩo
enim intelligitur in terris in tempoꝛibus eccleſie ſubiectis.
Secundo intelligitur ſecundum illa tꝑa in quibus illa ciui-
tas terrecena oppꝛimebatur ab ihmon 2 vi

ſubitaneus.⁊ in pꝛouiſus vt ibi nõ. Inno / JItem
intelligitur de dericis qui non ſunt a diuinis ſubtrabendi.
xxiij.q:viij.repꝛehenſibile.ſed de hominibus eccleſie que
alias gaudẽt dicta munitate.l:.ij. C.de epiſ.⁊ cle.⁊.nij.q.ij.
eccleſiarũ ſeruos.niſi eſſet neceſſitas vrgentiſſima.vt nõ.
hoſtien.in ſumma eo ·ti.in dicto.S.a quibus.v.moꝛe etiaz
bernala el emt uan⸗ non loquitur de fructibus ⁊ bo
nis diſtrabèndis.ſed de quadam cuſtodia ad neceſſaniam
tutionem ciuitatis que ĩminetin caſu nonrorſien pꝛe-
ſumptio ꝙ ſic eſſet magna neceſſitas debet obſeruari te-
noꝛ.c.non minus ⁊.c.aduerſus cum nullum ſubſit pericu/
Id.l.inſtructio

1

ctionem. Itemilla.l. ſecundum vnam ſolutionem ibi da⸗
tam in glo.poteſt induci pꝛo hac opinione noſtra cum dicit
qð graduati pꝛopter bonum publicum qð fouent ſunt ab il

lis oneribus pꝛiuilegiati foꝛte debent eſſe exempte ecdeſie
popter bonum publicum ſpirituale. ⁊ ꝑ alias rationes ſu

perius allegatas. ¶ Ad quartum motiuum reſpondeo

pꝛocedunt pꝛo redimendis captiuis vel pauperibus alẽdis
eccleſia ſua bona diſtrabit ſecus hoc caſu vbi eccleſie nulla
A vtilitas ⁊ dominus caſtri recipiet totum cõmodũ

ui enim ſentit cõmodẽ ſentixe debet onus.vt in re

gula qui ſentit.de re.iur.li.vj.¶¶ Item non debent ſubtra

hi cultui diuino.⁊ pauperibus ac alijs religioſis ſumptui ?

neceſſarijs vt erpedianturin cauſam non ſĩc neceſſariam.
2⁊ vbi non ita directe fauetur pietati ⁊ ſi neceſſitas maxime
pꝛetenditur.ſeruetur ꝙ habetur in.c.non minuſ ⁊.c.aduer

ſus.video enim ꝙ eccleſie non tenentur ſubuenire dñis tẽ
poꝛalibus niſi in quantum velit ⁊ ſic cultus diuinus in nul
lo altererur. vt in dicta.l.placet.⁊ auc.nulla cõmunitas foꝛ
tius non tenetur contribuere ad ediſicationem muroꝛum.
Alterius me non extendo cum religioſi fauoꝛ.tantoꝛum
viroꝛum clariſſimoꝝ auctoꝛitate fulcitus ſatis habunde in
hac re ſuppetere videatur ad indiuidue trinitatis. Amen.
Zaro deo, Eſico-abbas: —

2%7

oneliij.

cti contingentia talis eſt. Quedsʒ mulierac
ſata de adulterio a viro ſuo ad lucraidam do
em ? diuo:tium quo ad. thoꝛũ faciendum mu
lier tanᷓ pꝛegnans ab alio conitincta allet vio⸗

te illatani ⁊ eam excõiectu.ſufficientibuſ pꝛobat⸗/Que⸗
ritu an ex hoc debeat euitare penam.l.Et videtur pꝛimo
quod non.quia coacta voluntas in maleſactis nõ excuſat
apeccato nec rurſus a pena peccati.ij.q.j.in pꝛimjs.xxiij.
q· vj. Item ne vbi dicitur ꝙ quis debet potius omnia ma
la pati quam malo conſentire. Ratio huius dicti eſt ꝙ ius
conditionalis non tollit conſenſum vt.c. au Brnnch

⁊· c. merito.xv.q.j.⁊.l.ſi mulier.ff.q; me.cau.⸗ Secundo
hoc pꝛobatur a ſimili in.c.ſacris ꝙ metus cauſa vbi comu/
nitas excõita per metum incidit iu penam excõmunicatio
nis. ſicut ille qui cõicat ſponte redditur ratio ibi quia licet
metus culpam attenuet eam tamen pꝛoꝛſus non excludit.
((Lend inducitur.c.nunc autem.xxj.di.vbi patet papã
arcellinum fuiſſe depoſitum quia rdolis thurificauit.licʒ
gentilium metu indutus feciſſet ita ergo hec mulier ð qua
queritur alterius libidini.ſe pꝛoſtrauerit ⁊ ſic mariti thoꝛuʒ
violaueritnon debet pꝛopter metum vindictam euadere
netun ma;

d.l.poꝛtus non ob.qꝛ

per iura ſuperius allegata? multa glia que bꝛeuitatis canſa
bmittumtur. (Seg hijs non obſtantibus cõtrariũ ſenten-
tiam arbitroꝛ de iure verioꝛeʒ infraſcriptis rationibus mo-
tus ⁊ multoꝛum auctoꝛitatibus.Aut enim hec mulier vipᷣ
ciſ apaſſa fuit.⁊ tunc in dubio dicendum penã pati non de-

bet:quinimo nec vllam peccati macu laʒ contraxit. ĩmo ex

coꝛdis caſtitate meretur niſi pꝛobatur contrarium.xxxij.q.
V.c.j.⁊.ij.? dicto.c.in ſacris violentia ſeu metus fuit con
ditionalis.Et dico qð licet aliquod peccatuʒ contraxit?⁊ pe
nitentia digna ſit quare adminus affuit aliqualis conſenſuſ
tamen penam aduiteriſpati non debet.⁊ ſic non debet pꝛi-
uari dote ⁊ conſoꝛtio mariti.cum ſit adulterij pena.hoc ꝓ⸗
batur expꝛeſſe in.l.vim paſſam ⁊ in.l.vxoꝛ.S.ſi quis plane.
ff.de adul.⁊=l.fediſſintã.C.e.ti⁊.l.i.O.remouet.ff.ð poſtu.
⁊ ratio eſt quia adulterium reſpectu legis nõ.admittitur ſi
ne dolo. licet fuerit ſeu interuenerit aliqualis culpa vt nõ.
pꝛobat in.l.pnlt.ff.de adul.tex.iuncta glo.fi.xxxiiij.qij.in
lec.⁊.xv.q.j.inebꝛiarunt. Et iura pꝛocedunt etiam in me⸗

t conditionali.vt apertiſſime volnit glo.ſeu ſentit in duo⸗

bus locis.xxxij.q.v.pꝛopoſito.alias incipit lucretia.pꝛo hoc
quia dolus eſt caliditas machinatio ad circüuenienduz ⁊c.
l.i. ff.de dolo ꝗui etiaʒ ceſſant interueniente metu licet cõ

ditionali.¶ Et aduertendum ꝙ minoꝛ metus excuſat mu

lierem qᷓ; virum pꝛopter ipſius imbecillitateʒ. vt dicit glo.
nõ.in·c.cum locum de ſpon:.qꝙ plena.nam arbitratoꝛ ꝙ nõ
ſolum metus illatus per illum virum habeat excuſare mu-

lierem a pena adulterij.ſed etiam pudoꝛ ⁊ verecundia que

dam quam incidere timuit mulier in clamando cum videt᷑
ſed maxime noctis tꝑe a viro pꝛeſertim poterit obxeſſam.
ratio quia ibi ceſſat dolus qui requiritur ad incurrendaʒ pe
nam adulterij.vt.S.dixi.hoc ualde no.pꝛobatur in.c.pꝛo⸗
poſito.vel incipit lucretia pꝛeall.iuncta glo.cum veri facti

ontingantur. Mam illa lucretia nobilis ? pudica in roma

omana pꝛopter hanc ignominiam ? confuſionẽ vitanda
expoſuit ſe libidini filij toꝛquini regis.nec adultera fuit iu/
dicata ab Auguſtino viro ſanctiſſimo ⁊ doctiſſimo. immo

de caſtitate mentis cõmendata vt ibi intelligit glo.⁊ bene

ꝙlicet quo ad deum nõ fuerit maculata ab adulterio.ꝑ iu-
ra ſuperius in pꝛinꝰ allegata tamen quo ad penaʒ legilſ fuit
adulterio excuſata cum non cõmittatur ſine dolo.vt ſupe-
rius dixi. ¶¶ Noncludo iſtam mulierem non debere pati
ſubſcrpt᷑ penaʒ adulterij.Ad iura in contrariũ allegata poſ
ſet multipliciter reſponderi.Sed vnica reſponſio genera⸗
lis ad omnia ſufficit dicendo ꝙ vbi ad incurrendam penaʒ
requiritur dolus non ſufficit culpa.l.j.C.de ſicca.nõ.in.l.ĩ
actionibus.ff.de in lit.iur.⁊ inſti.de ſuſpec.tu.S.ſuſpectus
⁊.·l.qð nerua.ff.depoſiti.AYd incurrendam auteʒ penã adul
terij requiritur dolus.qui excluditur per metum.vt.s.ple
niſſime pꝛobatum eſt. ⁊ ita videtur firmare Bar.in.l.qðᷣ
nerua pꝛeall.⁊ etiam quo ad penam pecuniariam lata cul-
p. non equiperatur dolo vbi lex expꝛeſſe requirit doluʒ. ?
idem glo.nõ.in.l.magna negligentia.ff.de ver.ſig. Et ſic
licet hic non agatnur criminaliter ad penam adulterij ex quo
tamen agatur ad penam non ſufficit illa culpa ſine dolo pꝛe
ſertim cum hic agatur ad grauem penaʒ vt.ſ.perdat patri-
monium ſuuʒ.dos enim mulieꝝ cenſetur patrimonium.’.
iij . ff.de mino.⁊ vt ſeperaret a viro. Et ſic pꝛiuetur ⁊ iure
petendi debitum coniugale.⁊ vires alimentales paſſiue ꝙ
quam graue ſit quibus deſcernere poteſt. Et hec ſufficiãt
⁊c. Hico.abbas. Sð S

— —

Empꝛonins quandam domuʒ ſuam locauit ti/
tio tempoꝛe annoꝝ octo.conſtituta penſiõe ſex
oꝛ?. in anno.immediate poſt dictam locationẽ
vendidit dictam domũ titio conductoꝛi pro pᷣ⸗
tio.Cc.floꝛ.auri.qð quidem pꝛetium dicto titio emptoꝛe ha-
buiſſe confeſſus fuit.non ſub ſpe future numerationis·⁊ re
nunciauit exceptioni non numerate pecunie.poſt hec di⸗
ctus titius emptoꝛ non obſtante confeſſione pꝛedicta ſuper
receptione pꝛetij facta per ſempꝛonium venditoꝛem fecit
⁊ conſtituit ſe pꝛincipaleʒ debitoꝛem ⁊ pagatoꝛiũ dicto ſim
ponio venditoꝛi in dictis centum floꝛ. auri pꝛo pꝛetio di-
cte domus.quos centum floꝛenos auri dictus titius ꝓmit
tit dare ⁊ ſoluere ad terminum octo annoꝛum.⁊ interim an-
no pꝛomiſit quolibet ſex floꝛenos auri nomine pẽſionis ſ̃ᷣm

pactuniocationis pꝛedicte.cum pacto ꝙ ſi dictus titiꝰ ali
quam partem dictoꝝ centum floꝛ. offerret dicto ſemp:
nio ipſe ſempꝛonius deberet illã partem recipere ⁊ pꝛo pa
teinnuere penſionem dictoꝝ ſex floꝛeno: uʒ./j Accidit q;
inter tempus octo annoꝛum nulia pars dictoꝝ centum fio⸗
renoꝝ fuit ſoluta dicto ſempꝛonio per dictum titium.ſʒ ſol⸗
uit ſibiſex floꝛenos dicto rermino octoꝛum annox elapſo.
ſempꝛoniꝰagit contra titiũ ad ſolutionẽ ⁊ ex actionẽ dictoꝝ
centum floꝛenox. titius ipſe allegat ⁊ dicit iã ſoluiſſe.xlviij
floꝛ.⁊ offert ſe paratum ſoluere floꝛenos.lij.pꝛo reſiduo di
cte quantitatis.ſ.dicens ſe domum emiſſe vt patet inſtru-
mentuʒ emptionis ⁊ ideo non tenebatur ſoluere penſioneʒ
q ſoluit illud fuit pꝛo vſura centum floꝛenoꝝ pꝛedictoꝝ
⁊ ꝙ in fraudem vſurariun fuit dictum vt ſolueret nomine
penſionis. ⁊ ſic debet computari ſolutum in veram ſoꝛtem
dictoꝝ centum floꝛenoꝛuʒ. Sempꝛonius replicat. ꝙ ᷓuis
vendiderit domuʒ ? confeſſus fuerit recepiſſe tamen ĩ ve
ritate nullum pꝛetium habuit ꝙ debeat colligi. ex confeſſio
ne ⁊ obligatione ĩmediate facta per titium emptoꝛem⁊ ſic

