pelli ad poſſeſſionem reſtituendam et quo recuꝑata extitit

tamen remanet diſpoſitio illius legis quo ad ſecundaʒ par

tem penalem vt in penam violentie perdat dominiuʒ illiꝰ
ſi erat dominus alias delictuʒ violentie remaneret ĩpunitũ.
Non enim fuit comes in aliquo punitus ex recuꝑatiõe poſ
ſeſſionis per militem facta cum ſolum miles rem ſuam re⸗
cuꝑauit quam iure recuperare potuit.vt.s.pꝛobatum ẽ.⁊=
pꝛo hoc allego glo.maghã in.d.l.ſi quis in tantã paruman
te ſui finem in.v.verſi.qð ſi egi.que concludit quod ſi ſpo-
liatus egit pꝛimo tantuʒ ad rem nichilonunus ſuperẽ actio
ad penam cum actione non offitio iudicis debeatur pena il
lius legis.Et ſic aptiſſime vult ꝙ licet ſpoliatus ſit etiam ĩ
iuditio poſſeſſionem conſecutus nichilominus poteſt po-
ſtea per ſe agere ad penam illius legis ſi quis in tantam. foꝛ
tius hoc dicendum in caſu noſtro in quo non egit.pꝛimo ꝓ
poſſeſſionem dutaxat recuperanda in iuditio extra iuditiũ
vtens iure permiſſionem ſuam poſſeſſionem recuꝑauit.⁊
hoc puto ſine aliquo ſcrupulo de iure pꝛocedere.non enim
peccat qui legis auctoꝛitate agit.vt in.l.graccus.C.de adul
terũs.⁊.xxiiii.q.iii:qui peccat. Ex ſecũdo capite poteſt agi
contra dominiũ comitem ratione violentie ſecũda vice al
legate quia vt ſupꝛa dixi conſeruatoꝛ non rite Nec recte
ꝓceſſit in vocando auxilium bꝛachii ſecularis pꝛeſerti poſt
appellationem interpoſitam vt.S.pꝛobatũ eſt ⁊ patuit etiã
ex ſententiis poſtea latis.ergo comes incidit in penam illiꝰ
legis ſi quis in tantam etiaʒ ſi fecit animo obediendiquia
tale pꝛeceptum non excuſat a delicto.etiam ſi feciſſet p iuẽ
impꝛudentiam vt notabiliter dixit bar.in.d.l.iuſte poſſidet
⁊ ſupꝛa tetigi.⁊ ſacit dictus.s.i.inſti.vi.bo.rap. Mam ⁊ ipᷣe
iudex pꝛocedendo non recte dicitur de violentia ſi eam in
tulit vel inferri mandauit.vt in.c.cõquerente dereſti:ſpo.
⁊ in.c.cum cauſa de offi.dele.⁊ facit cõtra dictum comiteʒ
etiam quod ſupꝛa tetigi.Et ita vt.s.per me concluſum eſt
arbitroꝛ iuris eſſe. ¶ Ego Micolaus de tudeſchis abbas
monaceñ.Camere apoſtolice auditoꝛ.⁊ domini noſtri pa-
he Referendarius melio:i iuditio ſemper ſaluo.Laus deo
Amen.

on ioi.

Naqueſtione que vertitur ſeu verti ſperat᷑ int
monaſterium ſancte crucis nonti ſanalanen:
eugubineñ.dyoc.ex vna parte.? fratres oꝛdi-
nis ſiſterſieñ.ex alia ſuper ſubiectione ſeu ſta
tu monaſterij ſancti Gartholamei ð campo

regio eiuſdeʒ dyoc.tria ad claritatem deciſiõis arbitroꝛ exa
minanda. Ibꝛimo nunquid pen pꝛiuilegia exceptionis

7 vnionis dicto monaſterio ſancti arthoſomei conceſſa
ſit pꝛeindicatum iuri monaſtefij ſancte crucis cõo pᷣ
ſuppoſito quod pꝛiuilegium nocumẽtum non attulerit an.
x.annoꝝ pꝛeſcriptio habeat excludere ius actioneʒ cope
tentem dicto monaſterio ſancte crucis Certio ſi talis p⸗
ſcriptio pꝛeiudicet.an dictuʒ monaſteriuʒ ſancte crucis poſ

ſit pꝛeſcriptiõe centenaria ſe tueri vigote pꝛiuilegij ceſarij.

quod papa poſtmodũ ratum manere ſanxit.pꝛimũ ex oꝛdi-
ne agrediens.videtur pꝛimo quod per pꝛiuilegium allexan-

dri per gregoꝛium poſtmodũ coꝛꝛoboꝛatuʒ ſit iuri dicti mo
naſterij ſancte crucis.pꝛeindicatum ſanxit enim dictus alle

xander qð dictũ monaſteriuʒ ſancti bartholomei.neq; epᷣo
neq; abbati nec deniqʒ cuiq; clericoꝛum ſen ſeculariuʒ ſed

ſibi tantũmodo ſucce ſioꝛibus que ſuis romanis pomiificibꝰ
de ſua ſubiectione reſpondeat. Et adiecit poſt pauca quod

ſi quiſpiam vel epiſcopus vel abbas vel quelibet perſona

puiuſmodi noſire conſtitutionis edictum per aliquamachi-⸗

nationem ſubtilitatis qᷓ aſtuſiam pꝛefatum ſibi arrogauerit

vel ſubderit monaſterio ⁊ is qui dederit ⁊ is qui male ſuſce

pit vſq; dum reſipiſcat ⁊ qð male pꝛeſũptuʒ ⁊ reddat ꝑ au-
ctoꝛitateʒ dei omnipotentis.? heati petri apoſtoloꝝ pꝛinci
pis perpetue dominationis vĩculo ⁊ anathematis innode⸗
tur ⁊c. ““ ergo papa qui plenitudineʒ habet poteſtaſ
vt in.c.cũcta per munduʒ.⁊.c.pꝛincipaliter.ix.q/iij· exeme
rit dictum monaſteriũ a ſubiectiõe ep̃i ⁊ abbatis ⁊ cuiuicũ/
qʒ alterius perſone quod eum potuiſſe ſacere in dubiũ mi-
nime reuocanduʒ eſt vt in.c.ſi papa de pꝛiuile.li.vj.facit.c.

dudum ⁊. c.quãuis de pꝛeben.eo.li.ergo non põt monaſte-

rium ſancte crucis aliquam ſubiectionez in dicto monaſte-

rio pꝛetẽdere. Si enim pꝛeiudicatur epᷣo cuius poteſtas eſt
oꝛdinaria ſupꝛa monaſteriuʒ.xviij.q.ij emonaſteria.⁊.c.ab-
bates.⁊.c.ſi quis abhas.⁊ de religio.domi.c.cuʒ dilectus.⁊
venerabiſis cum ſi. Foꝛtius debet pꝛeiudicare abbatis ſan-
cte crucis pꝛetendẽti aliqualez ſuperioꝛitatem ex inſtitutio
ne dicti munaſterij.dũtaxat dictus enim abbas ſoluʒ pꝛetẽ

dere poterat quatuoꝛ.ſ.confirmationẽ abbatis. Item reue

rentiam ⁊? obedientiam ⁊ certum annuuʒ cenſuʒ.hec enim

quatuoꝛ dũtarat reſeruauit patroni tẽpoꝛe fundatiõis ab

*

bati monaſterij ſancte crucis facilius ergo debent tolli iſta ?
de ime ſpetiali contra ius cõmune quꝗ poteſtas epi que oꝛ
diuaria eſt ⁊ fauoꝛabilis ⁊ ſuper plena ſubiectiõe fundata ẽ.
Sed nulli dubium quod epᷣo pꝛeiudicetur dicto.c.ſi papa.2⸗

c.infra de pꝛiuile.li.vj.⁊.xvj.q.i.quia frater multo magis d

bet pꝛeiudicare abbati ar.in.c.dilectus de offi.lłe. Mec põt
allegari ſurreptio cũ de abbate fuerit facta in pꝛiuilegio ſpe
tialis mentio que non poterat veriſicari mſi in iure ſpetiali
cum de iuꝛ cõmuni.vnuʒ monaſteriuʒ non ſit ſub alio.d.c.
monaſteria.⁊ nõ.in.c.in pꝛeſentia de pꝛoba. Scðo adiu
uat vnio nouiter facta per dominuʒ papam inodiernum in
eo quod illud monaſteriumoniuit fratribus Cicernenſibꝰ

ſubfrahendo dignitateʒ abbatialeʒ quod indubitanter face

re potuit.vt in.c.ſicut venire de exceſſ.pꝛela.⁊ in.c.⁊ cẽpo
ris qualitaſ.xvj.q.j.pꝛeſertim cum fuerit facta poſt dictum
pꝛiuilegiuʒ ⁊ poſt iura pꝛeſcripta contra monaſteriũ ſancte
cruciſ pꝛeſcriptio enim omnem actionẽ pꝛecludit vt dic tex.
in.c·ad aures de pꝛeſcrip.. Mon ergo fuit opus mentionẽ
facere de monaſterio ſancte crucis.cum ipſius ius iaʒ ſubla.
tum erat per pꝛiuilegium alexandri.⁊ per pꝛeſcriptioncʒ qᷓ

dragenariam. Sed his non obſtantibus contrariam ſente
tiam puto pꝛeualere.vt.ſ.per pꝛiuilegiũ allexandri vel vnio
nis facte per dñm martinum nullum pꝛeiuditium fuerit ir
rogatum iuri monaſterij ſancte crucis.Moueoꝛ pꝛimo q
de intentiõe pꝛincipis eſt nunqᷓ pꝛeiudicare iuri tertij niſii

de eo ſpetialem faciat mentionem. vt in.c.ſuper eo.de of.
dele. ⁊.lcij. F.ſi quis a pꝛincipe.ff.ne quid in loco pub.pꝛeſ

tim cum derogaturinſtitutioni benifitij.⁊ diſpoſitionila--

cali.ne laici per hoc ſubtrahantur a fundatione eccleſiaruʒ.

Ald hoc glo. notatur ĩcle. per litteras de pꝛeben.? quod
notatur in docto.in.c.cum dilectus de iure patro Sed

in caſu noſtro non haet⸗ fuit ſpetial mentio de iuribus cõpe
tentibus monaſterio ſancte crucis ergo talia pꝛiuilegia non

obtinent firmitatem T pꝛeiuditiũ illius monaſterij. Mec ob
ſtat quod in pꝛiuilegio allexandri ſeu gregoꝛij fuerit dictum
vt nulli abbati ſubtacest ⁊c. Quia iſta non ẽ ſuffitiens mẽ
tio.vt pꝛeiudicet᷑ iuri monaſterij · qꝛ mentio debet eſſe ſpe
tialis ⁊ non ita gñalis vt in.c.ij.de dolo ⁊ cõtuma.⁊ qð ibi
nõ.per doc.in.c.cum dilecto de relcrip. Et bonuſ tex.in.c.
cum dilecto de pꝛeſcrip. Et bonus tex.in.c.bone de cõfir.

vti. vel inu.pꝛeſertim in caſu noſtro.erat fiẽda ſpetialis mẽ
tio in quo illa iura eraãt debita.moõn. ſancte crucis expꝛime

ua inſtitut᷑.mõn.⁊= diſpoſitione layci pꝛoni. Mam papa per
ſuum pꝛiuilegium nonintendit pꝛeiudicare inſtitutioni beñ
fitii.niſi hoc aperte exprimat vt in.c.cũ dilectus de iure pa
tro.facit optime.c.monaſteria.xv.q.vii.⁊.c.cleuteriꝰ.xviii
q.ii.potuit enimi papa in ſuo pꝛuilegio intelligere de abba
te qui in certis religionibus vocatur pater abbas.cui modi
cum pꝛeiuditiũ irrogatur. vnde non debemuſ pꝛeſumere ra
tionibus pꝛedictis papam intellexiſſe per verba generalia ðᷣ
ſpetiali diſpoſitione patroni. Ad idem bonus tex.in.c.
ex mulſtiplici de cleri.vbi pʒ quod pꝛiuilegium non pꝛeiudi
cat compoſitioni pꝛius facte.de illa ſpetiali mentione nõ fa

cta ⁊ in.c.cum olim de pꝛeſcrip. vbi pꝛiuilegiũ non pꝛeiudi

cat laudo lato ex cõpꝛomiſſo ſoꝛtius non ðbet pꝛeiudicare i
ſtitutioni benefitiiſeu monaſterii.de illa ſpetiali mentione

nõ habita. ¶ Secundo facit. c. veniẽs de pꝛeſcrip.vbi tex.

notabilis inuit qð ſi pꝛinceps conceſſit alicui pꝛiuilegiuʒ cũ
3. uali reſeruatione iuris alterius non naerpeluiegium.
n poſt modũ conceſſum ſuper illis iuribus ſuis.aliqua
li reſeruatione pꝛius facta de illa non habita mentione que
ſi papa ſciuiſſet illam reſeruationem non cõceſſiſſet foꝛte

ſine illa vt ibl notabiliter deciditur ergo idem ⁊ foꝛti dicẽ
dum in caſu noſtro quod ſi papa ſciuiſſet quod illa quatuoꝛ

iura fuiſſent reſeruata per patronũ mõaſterio ſancte cruciſ
nunqᷓ conceſſiſſet illam plenaʒ cremnptian⸗ ſine illoꝝ iuriũ
reſeruatione quĩ ſaltem de illis fecifſet mentionẽ pꝛeſertiʒ
cum potuiſſet concedi exẽptio cum illoꝝ iurium reſeruatio
ne quia illa iura non inducunt plenam ſubiectioneʒ vt clare

inuitur ex.c.his qui de maio.⁊ obedi.⁊.c.cũ ĩter de re iudi.

vbi enumerant᷑ ĩ multa iura inferentia penam ſubiectioneʒ
⁊ iter illa enumeratur obedientia ⁊ reuerẽtia tanꝙᷓ ſpeties.
ans adducitur.c.i.de conſti.li.vi.vbi dicit᷑ qd papa
r ſuam conſtitutionem nõ cenſetur velle tollere ſtatuta.
⁊ conſuetudines cuʒ ĩ facto conſiſtunt niſide eis fecerit mẽ
nonem. Krgo foꝛtius idem dicendũ ĩ pꝛiuilegio idem dicẽ

dum qð non emanat cũ tanta moderatione ſicut ius cõmu

ne vt ibi notatur. Mon ergo debet tolli ſtatutũ = oꝛdinamẽ
tum factum ĩ inſtitutione monaſterii ꝑ pꝛiuilegiuʒ pape ex
quo de illo non fuit facta ſpetialis mentio. 4 Quarto fac
quia gregoꝛiusſeu allexander voluit ſimpliciter derogare
iuri monaſ.ſancte crucis qꝛ dixit quod per hoc pꝛiuilegiuʒ
exemptionis non deberet recedere acaritate ſancte crucis
pꝛout ĩ alio pꝛiuilegio dixerat vnde credendum eſtquedo
illa verba voluit reſeruare omnia iura cõpetentia mõn.ſan
cte crucis non ergo reſeruaret illi caritatem ſi vellet ſibi ſub
trabere cenſum ab antiquo impoſitum vel alia iura ſibi re
uata.vt in.d.c.eleutheriuſ facit.c.quanto de cenſi¶ Cari
tas eſt enim recta voluntas ab omnibus terrẽis pꝛoꝛſus ad
uerſa ⁊c.vt in.c.caritas de penitẽ.di.ii.⁊ in iſtis fienda lar
ga ĩterpꝛetatio vt non pꝛeiudiceretur iuri alterius ſine cã
iuxta nõ.per bar.in.l.omnes populi.ff. de inſti.⁊ iure.⁊.l.
non dubium.ſff. de legi.facit.c.cuũ dilectus de conſue.⁊.l.ii
.de noxa. hoc idem ⁊ clarius in pꝛopoſito noſtro voluit
nno.i.c.dudum de pꝛiuile. vbi dicit qð omnia pꝛiuilegia
pꝛeiuditialia ſtricte ſterpꝛetanda ſunt ? quantum poteſt ad

iuris conſonantiam reducenda. ff. de nui.? pupil.i.ex facto
7 de deci. c. ſugeſtum. Et idem dicit in pꝛiuuegio exemptio
nis quare ibi poſt multa concludit quod non valet pꝛiuilegi
um exemptionis non facta mentione ð poſſeſſione alteriuſ
bona fide habita.lʒʒ inueritate non habeat pꝛopꝛietatem ⁊
idem firmauit glo.i.c.ii.de deci.li.vi. (orn ergo dicẽ

dũ in caſu noſtro quod non valet pꝛiuilegium non facta mẽ
tione de poſſeſſione ſeu pꝛopꝛietate monaſterũ ſancte cru
cis. Et idem dicenduʒ eſt per omnia quo ad vnionẽ nouit

pꝛeſſa digntatis abbatialis. Mon obſtat quod ſupꝛa dictuʒ
fuit de pꝛeſcriptione.quia ſtati reſpondebitur in ſcdᷣo 2 ter
tio dubio.hec quo ad bꝛimuʒ dubium que puto eſſe veriſſi
ma? indubirata ⁊ ſatis patet reſponſio ad contraria ſuperi
us ſdꝛmata. Ad m dubiuz an ſaltem. xl. annoꝝ pꝛeiudi
tio pꝛeiudicet᷑ dicto monaſterio ſante crucis.quia cũᷣ infra il
lud tempus nullam electionis de abbate facte confirmatio
nem fecerit nec cenfuʒ receperit nec reuerentiã. Nec obe
dlientiam habuit.Et videtur pꝛimo quod ſi Aaregulari
ter contra eccleſiam citra Romonã ſufficit pꝛeſcriptio.xl.
annoꝝ cũ bona fide.vt in· c.de quarta.⁊.c.illud de pꝛeſcrp.
Miec reqnitur citra ius cõmune cũ non ſit hic cõtra pꝛeſcri-
bentem. vt in. c. . eo. ti. . vj. ? pꝛeſcriptio.xl annoꝝ omneʒ
bro:lus actionem excludit vt dicit tex. in. d. c. ad aures de
pꝛeſerip. S
cendũ quod reſpuctu iuris confirmãdi abbatez in monaſte
rio ſancti bartholomei current cõtra moſteriuʒ ſancte cruciſ
ratio eſt conuincibilis qꝛ pꝛopter reſeruationẽ factam de ec
eſijs collegiatis pꝛe ſertiʒ de cathedralibus ⸗ monaſterijs
per multos Romanos pontifices ſucceſſiue non potuit ab
bas ſancte crucis pꝛo tẽpoꝛe exiſtens ius ſibi?n hoc cõpe⸗
tens exercere. vnde cũ ſuerit impeditus ipedimento iuris
nulla currit contra eum pꝛeſcriptõ.vt in.l. . C. de annu. ex⸗
cep. ⁊ in.l.in rebus. de iuꝛ. dot. vbi pʒ quod durante pat᷑
na poteſtate non cmrit contra fili.pꝛeſcriptio ĩ rebus aduẽ
ticijs.quia non poterat illo tempoꝛe agere cũ plena illan re
D rum adminiſtratio pertineat ad patrẽ. vt in. d.l.jenec cõſta
te matrimonio currit pꝛeſcriptio in iuribus dotalibus cõtra
iuxta.qꝛ non poteſt tunc agere. cum plena adminiſtratio pꝑ
tuest ad maritum d.lin rebus. æ.l dote ancillam. C. derel
ven. ¶Ach idem. c.. 2. c. iij. de pꝛeſcrip. :.c. er tranmi,. 3
o.ti· cic. guia diuerſitatem de conceſſ. pꝛeben. in quib in.
ribns. patet quod eccleſie vacanti vel abenti pꝛelatuz inu
tilem ad agendum non currit pꝛeſcriptio. Sed in caſu nr̃o
abbas ſancte erucis pꝛo tempoꝛe exiſtens fuit impeditquo
Ad actum confirmationis ideo non currit cõtra eum pꝛeſcri
ptio. Remanſit ergo hoc ius in habitu apud eumlʒ interdi
ctum ſit exercitium ad bene placitum pape per reſeruatio
nis actum. Hec bapa excercendo hoc ius confirmationis
dicitur pꝛeſeribere etiam ſi per mille annos hec faceret cũ
hoc faciat ex poteſtats plenitudine.? hoc caſu poterit ĩtel-
ligi dictum ſpetic in ti. de pꝛeſcrip.i.illud dum dixit. papaʒ
non pꝛeſcribere contra eccleſias inferioꝛes cum ipſe iaz ſine
pꝛeſcrip.ſit vniuerſalis dñs. Wꝛeterea in pꝛeſcriptione
requiritur bona fides vt ſic credat illud ius.ad eum pertine
re ita qd excerceat credẽs iure ſuo vti vt in. c. ſi virgo. xxtiiij
q.ij cit. l. ſeff. queamo. m amit. nö. Inno. in. cboneel
. ij. de poſtu. pꝛe. Sed dñs papa actuz confirmationis ex
cercuit ? excercet non de poteſtate oꝛdinata. ſed abſoluta „*
reſeruationis actum ⁊ ſcit quod de iure cõmuni ⁊ poteſta⸗
te oꝛdinaria hoc ius pertinet ad inferioxem licet poſſit con
currere in confirmationis actu cũ oꝛdinario.vt in. c.ij. = c.
ſia ſede de pꝛeben.li.vj.ergo non põt in hoc allegari.pꝛe/
ſcriptio ex perſona pape. lec contra abbatem ſancte cru
cis qui non depꝛehenditur in negigentia cũ habuerit manꝰ
ligatas per reſeruationis ſuũmoꝝ pontificum. vt in iuribus
ſuperius allegatiſ pꝛeſcriptio enim eſt inducta pꝛincipaliter

in odium negligentium vt in.. .ff. de vſuc. ?2. xvj q.iii.5.
poteſt ⁊ in in caſu noſtro nulla negligentia reperitur ex par
te abbatis ſancte crucis. Nec obſtat ſi dicatur quod fuit ne

negligens in alijs quia per hoc pꝛeſc iptio non debet exten

di ad iura in quibus non fuit cõmiſſa negligentia. quia pꝛe-

ſcriptio eſt ſtricti inris ⁊ tantum pꝛeſcribitur quantũ poſſi-
detur. vt pꝛobatur in. c. auditis 7. c. cum olium de pꝛeſcrip.
2.c.· cum contingat de deci. nõ. bar. in. l.j. . ſi quis.ff.de ſti.
actuq; pꝛiua.⁊? n no.in.c.dilectus ð appel. mo.

D appel. rgo ne⸗
ceſſario concluditur quod vnio facta per dñm noſtruʒ mar

tinum ſuppꝛemendo dignitatem abbatis ſancte crucis fuit

tanqꝙᷓ ſurreptitia ipſo iu⸗ nulla quid fuiſſet ifoꝛmatus ꝙ tar
vnio redundabat in bꝛeiuditium monaſterij ſancte crucis
nullo modo vnionem feciſſet vel ſaltem non ita de facili g

talis ſuppꝛeſſio habuit inducere ſureptionem. vt in.c. po

ed his non obſtantibus putoĩ caſu noſtro fic di

—l, i-

arpni,

ſſtulaſti ? quod ibi nõ.hoſti.de reſcrip. qd dico pcedere etis

ſi papa vnionem motu pꝛopꝛio feciſſe quia motus pꝛo
licet excludat ſurre tionẽ non tñ firmat gratiam contra in
tentionem ſeribenuis.·qui in du io non videtur velle pꝛeiu
dicare tertio. vt nõ. Jo. an:in.c.ſi motu pꝛopꝛio dè pꝛebẽ.
li. vj. ⁊ cal.in.c. cum dilectus de iure patro.⁊ do. de rota ðᷣ
ciſione.ioy. facit.l.ij. F. ſi quis a pꝛincipe.ff. ne q uid in loco
pub. 2 q E Inno .in.c. vud de pꝛiuile.? glo. in. c. ij. de ð
. Nuinimo poſſit attẽptari quod etiam reſpectu
obegientie nulla currerit pꝛeſcriptio qualibet potuerit ab-⸗
bas ſancte crucie aliqua honeſta peꝛcipere pꝛeſertiz moes
reſoꝛmando abbati ſancti bartholomei non tñ per hoc con
cluditur qõ ſi non pceperit currerit pꝛeſcriptio contra enm
cum iſte ſit actus mere facultatis 7 non neceſſitatis nõ eni
fuit in inſtitutione dictum vt abbas ſancte crucis excerceat
contra abbatẽ ſancti bartholomei iuriſdictionem ſed qðte⸗
netur abbas ſancti bartholomei ad obedientiam æ reueren
tiam abbati ſancte crucis. SE ergo iſte non obediuit qꝛ ille
non pꝛecępit non per hoc ſt contra eum pꝛeſcriptum quia
non vſu inducitur conſuerudo vel pꝛeſcriptio ex quo nõpa
ainccze actum contra diſpoſitionẽ iurii vt nõ.per Jo.

*

An. in. c. Joannes de cleri.coniu. æ per Ey. inil.ij. C. que ſit
lon. conſue. pbatur in.1. hoc aũt iura. ff. de ſui. vr. pꝛedi:? ĩ
l. al cuijs tollendi in ſolo meo vſq; ad celum nõ pꝛeſcribãt
contra me ſi altius non extulit ex quo nihil factum ĩcontra
rium quia iſte ẽ actus mere facultatis 7 ĩ actu facultatis nõ
currit pꝛeſcriptio per nõ vſum vt nõ.·in iuribus pꝛeal.? i c.
er parte eſtruſis de conceſ.pꝛeben.⁊ foꝛte nõ occurrit caũs
in quo haberet neceſſe pcſpere ar. eox que nõ. bar. in.l. cuʒ
. ſcimus. C. de ag. ? cenſi. li j. eſpectu vero reuerentie eſ
ſet animaduertédũ an ſubtraxerit abbas ſancti bartholomei
reuerentiam abbati ſancte crucis. quod difficile eſſet pꝛoba

nam illa conſiſtit in ſalutationis actu. velper alium mo⸗

Qum per quem ſit reuerentia m modum batrie iux.nõ. in
c. his qui de ma.æ obe. tota difficuſtas ſtat circa cenſum nõ

ſolutum qð an ſit completa pꝛeſcniptio. xl. annoe multa ve

bent conſiderali? nou ſolus tranſcurſus annoꝶ multa eni

impedtiunt pꝛeſcriptionis curſumi vt vacatio mõaſterii ſan.
cte crucis. Mam tempus vacationis debet ſubduci de me
dio. vt in. c. j.2.c. de quarta. ?.c.auditis de pꝛeſcrip.que iu-
ra babent locum etiam in le iginfenonbus vr no. An.
pꝛeſcriptio qñ tanta ẽ ndte⸗ qð quis nõ redditur
ttuuſ vt in.c. tranſmiſſa de pꝛeſcrip.⁊ qð ibi nõ. Inno. Ich
in tẽpoꝛe n oꝛtaſit eis. quia illa eſt dei hoſtilitas vt nõ bar.

in. c. olim el.j.·de reſti. ſpo. teʒ tẽpoꝛe guerre nõ currit

in.Inaturaliter. f de vſucap. ¶ Iem tepoꝛe ſeiſmatis vt
no.in. c. cum nobis de pꝛeſcrip.i ntelligo ſi erant diuerſe

Obechientie ? ius.nõ reddatur vus contra: lteruʒ iuxta no. ĩ

dicto. c. ertranſmiſſa. Omnia enim tẽpoꝛa debent de tem⸗
poꝛe pꝛeſcriptionis ſubduci ? ſi non remanet illius ſubdu-
cis tempus. xl. annoꝑ hʒ monaſteriu; ſancte crucis funda
tam intentionem ſuam vt in. c. auditis de pꝛeſcrip. ſi vero
piꝛeſcriptio remaneret cõpleta debet aduertere an mona.
ſancti bartholomei fuerit in bona fide in non ſoluendo cen
ſum. an mala fides pꝛubatur ſi erat fama in loco quod
debebat dare cenſum mona. ſancte crucis vel apparebat ꝑ
galiquam ſcripturaz exñtem vel hoc audiuerunt ab aliqua ꝑ
ſona aqua veriſimiſ credere debuerunt per hec enim ? ſi
milia pbatur mala fides.vt no.bar. in.l.celſ us. ff. de vſuc.
2 ſipoteſt de his conſtare Uipedi⸗ pꝛeſctiptio per.c.fi. d
Ppꝛeſcrip. ? per regula poſſeſſo⸗

„*

male ſidei de reg.iur.li. vj.

Zi autem non poteſt pꝛobari ita quod remaet inconcuſ

ſu pꝛeſcriptio.xl. annoꝝ tunc eſt recurrendu ad factum ? vl·

inmi Pubin Vlunquli poſſit mona. ſancte crucis ſe tueri
pꝛeſcriptione cèntenaria vigoꝛe pꝛiuilegioꝝ frederici henri

ci Imperatoꝛ. poſtea appꝛobatoꝝ ꝑ papam honoꝛium q̃r
tum. Et videtur pꝛimo quod nõ qm Imperatoꝛes nõ po
tuerunt pꝛiuilegiare monaſteria in pꝛeiuditiuʒ foꝛi eccleſia
ſtici.vt nõ. Inno. in. c. impa. de reſtt. Lum ergo de iure

eccleſia v tur pſcriptione. xannoꝝ contra aliam eccleſiã

vt in.c.de quarta ⁊?.c.ad aures de pᷣſcrip.ergo non debet ꝓp
eſſe pꝛiuilegium peratorum facit.c.dudum de cleri.

UNec obſtat aphprobatio honorij pape multiplici erroe.

Nrimo quia cõfirmatio in forma cõi facta parũ ꝓdeſt
nde n.

eletü ancte marie de conſti. ?. xcvj. di. bene quidem.
. 4

on validat actum nllum vt legitur? notatur in.c.ꝗa

„

diuerſitatem de concelſ. preben. 2.c. li. de confr. vti dietck 2 conſuloiurie eſſe. Ego nicolaus de ſcicili monaceñ. ab.
cenin facta in formacõi? non er certa ſcientia qñ non in ſe bas ? docto⸗ in teſtimoniuz me hꝛopaia manuſuſcripſi ſi
ritur totus teuor rei confirmate vel cum non apponitur da gillum meum in p; mi feci· Laus deo.

facit quod legitur? no.in.l.fiff · de iurſom. iu.? in. c. a nob

7

certa ſcientia rei cõfirmate · vt nõ. in. c. j.2. c· ante penul.

plt. de conſir. vti. ſed in caſu noſtro non apponitur tenos- on. io2.
conſirmatione ilaꝝ peiuilegioꝝ nec clauſula ex certa ſcien- SS
tia ergo ⁊c.

Abpnipotentis dei ſuffragio poſtulato. In
cauſa que vertitur inter monaſterium ſancte
crucis fonti ſauellane exꝑte vna? fratres ci-

Kſerſieñ· oꝛdinis ex alia ſuper ſubiectione ſen

go 7 Dꝛeteres pꝛiuile gium Imperatoꝛis valet
quo ad ſuos ſubditos vt.l. cunctos populos. C. de ſüma tri.

de ſen. excöica. Ergo cöfirmatio valet iolũ quo adij ubditol.

Sed bis non obſtantis cõtrariũ arbitr o de iure pꝛoceder. validitate vnionis facte cuidam monaſterio
Moueoꝛ pꝛin. quia dñs papa in ſuo pꝛiuilegio ñ fuit Vuu dictop fratrum de monte ſancti bartholomei de campo:i
verbo confirmamus · ? ſic non poteſt dici quod fuerit cofir gio ac etiam ſuper iuribus cõpetentibus dicto monaſterio
matio ĩ foꝛma cõi ſed vſus fuit verbo ſcimus p quod verbũ ſancte crucil impꝛefato monaſterio ſancti bartholomei. ali
non inducitur confirmatio. ſed potius legis noue edicõ ar. qua ſigillatini pio deriſione dicte queſtionis veniũt exaãmi
in. c. generali de electio. li. vj binc ſanctio eſt nomẽ cõſtitu- nanda. Et paimo que iura poſſit pꝛetendere monaſterium
tionis canoice vt nõ. glo. in cle. j. de conceſſ. pꝛeben. in. x. ſancte crucis. Wirca monaſteriũ lancti bartholomei ſecun⸗
ſancimus vnde ponderanda ſunt vVerba Impatois ? verba do pꝛeſuppoſito quod aliqua iura ſibi aliquo iure ſpetiali cõ
pape. Amperatoꝛ enĩ ſimplr decreuit qð nulla pꝛeſcriptio petant an illis ſit derogatuz per pꝛiuile gium allexander er
mino: centenaria caderet contra monaſteriũ ſancte crucis. gregoꝛium papam poſtmoduũ conoboratum. ꝗ ertio ſi
Mec reſtrinxit ſe ad perſõas ſeculares vel eccleſiaſticas ho dicturn pꝛiuilegium non obſtat an ſlaltem habet obſtare pꝛi
noꝛius vero ſupueniens ſic inquid pꝛeterea oẽs hbertates uilegium vnionis per duũm martinum hodiernum ſũmum
7 imunitates ad memoꝛie a frederico ⁊ benrico mpera⸗ tindubitatum pontificem facte. NRuarto ? vltimo an p
toꝛibus vobis ? oꝛdini veſtro conceſſas ratas ? gratas habe AAüilctis non olſtantibus poſſit ſaltim allari contra dictuz mo
tes ⁊ ess futuris tempoꝛibus illibatas manere ſ anctim⸗ 726. naſterium ſancte crucis poſſit pꝛetendere cenſuʒ in quibul
MQue verba clara luce demonſtrat quod honorius non ſim— dam inſttumentis ſuis contentu ſibi debituʒ a dicto mona
pliciter ? in foꝛma cõmuni voluit confirmare imo pan-diil ſterio ſancti bartholomei fuit enim dictus cenſus ſolutꝰ di
poſuitlegem pꝛiugtam edendo· Hom qõ pꝛincipi placuit o monaſterio ſancte crucis per tantuz tempus de quibus
legis habet vigoꝛem inſtitutide iure na.gen.? ciui· . ſʒ gõ M memoꝛia non extitit enim per aliqua inſtrumẽta ꝓducta
pꝛincipi ⁊ omnia ia facimus quibus auctoꝛitatem niam peoer monaſterlũ ſancte crucis pꝛobentur plime pꝛeſiationeſ
partimur vt i.l. . C. de vete . iuẽ· enu. · bonus tex. iſili incc. dicti cenſus tñ de initio pꝛeſtationis Boganpaler. Mann
Ij.ſi apoſtolum de pꝛeben. li. vj. Ange potius nuncler poagina illoꝝ inſtrumentoꝝ nuliaz facit mentione; de initio
pape quam impꝛis. Mꝛeterea videmus quod ſi ex ciulis pꝛeſtationis ſed omni vident᷑ continuata ſuper antiqua ?7
canonizatur ꝑ papam habet canonis vigoꝛe. vt in. c. in Pꝛ- Debita pꝛeſtatione. A⸗ eſcriptio ant tanti tempoꝛis ſuf
mis ⁊ idi bona glo.ij. q/j. ſlo. do. in. c. . ve reſcrip. ſoꝛlius iicitad pꝛeſcribenduz cenſum ẽt nulla cauſa aꝑente expꝛe
ergo debet dictum pꝛiuilegiü habere vim canonis cum pa- Aiſatione tanti tẽpoꝛis pꝛeſumitur cã. vt nõ.·glo.j.q.j. nullus
pa expꝛeſſe ſanxerit vt illa illibata pmaneant ⁊ I no expꝛeſ Et boſti.: Jo. an in. c peruenit de cenſi. ꝛb r. in.l.cum
ſerint que ſint ille imunitates tñ ſatis babent pꝛo expꝛeſſis mrem vvlo. f. de vſur. vel ſaltem negari non põt quinꝑ mo
Eerxquo papa ad illa pꝛiuile gia ſe retuiit. vt in. c. quditis de ſf. daſterium ſancte crucis pꝛ. batur perceptio cenſus ſaltiʒ ꝑ.
ſcrip. wi bonus tex. in fili ? in. l.plte C. de ſen. qᷓ ſiue cer. q rxij annos cötinuos vt clare colligitur ex inſtrumẽtis pꝛo
in. c. cum bertoldus de re iudi. /ocidem pꝛobatu bber uctis pꝛopter monaſteria ac atteſtationibus quorũdam te-
optimũ ſimile Nam a pꝛincipio impꝑ: fuit qui dedit paiuile- ffſium ex parte mona ſancte crucis pꝛoductoꝝ ex quo enim
gium eccleſiis circa marer iam pꝛeſcriptionis. vt.l.fi· ei aut pꝛobatur pꝛincipiuz.7 finis ac alia tempoꝛa inter media re
quas actiones. C. de ſa.ſan eccle. aten ſupuenit insaa fultat iuĩ pꝛeſũptio quod in oĩbus annis intermedijs mõa.
nonicum? aslegenahſaovann⸗ in genere vt in. cc cumno ſancte crucis fuerit in poſſefſione pcipiendi dictuʒ cenſum
bis cum ſi. de pꝛeſcrip. t per hanc appꝛobationẽ pabuee vt no. bar. in. l.cellus. ff. de vſuc.? glo. in. c. volumus. xvij.
runt vigoꝛem etig quo ad ſoꝛum eccleſiaſticuz ? inter eccſe gg. lij facit. .quicũq; C. de apothis. l. · pꝛeſcriptio autem
ſias ⁊ per hoc tollitur vnumn motiuu quod allegatur contra nedum.ixxxij.annoꝝ ſed.xl.annoꝝ currit contra eccleſiaz vt

am pꝛimo põt de directo negari quod hic papa pꝛeſcrip.

cti bartholomei ? non per papaʒ vnde pꝛeſuppoſito quod cenſ imona.ad hoc.c.j· de pꝛe

monaſteriuz ſancte crucis videlicet quod appꝛobatio pape
non debet habere locũ contra ipm papam per ſcribentem.

luribus maxime cũ agitur de pꝛeſcriptione an

.

in. c. de quarta ? in. cillud. ?/c.auditis cum fi. de pꝛeſcrip.
Mec obſtat ſi dicatur quod in pꝛeſcriptione requirũtur bo
lam pꝛimo pot de diree quo . na fides ? titulus cũ pꝛeſcriptio iſtius cenſus ſit contra ius
ferit. Mam ſubtraxit cenſus pꝛeſcribit per monaſteriũ ſan- coõe cum de iure cõi vnum monalterinzn teneal pꝛeſtaẽ

crip. li. vj . ? quod ibi

. .

eccleſia ſancti bartholomei per papaz eſſet erehte tñi ſluis . Iteʒ pꝛeſtatio cenſus eſt quaſi quedaʒ ſeruitꝰ. Ergo
ibus maymecu⸗ iptione anne Mon gau- ls &Pon ides non debet pꝛeſumi cum quelibet res pꝛeſumat᷑
det pꝛiuilegio ro ge eceleſis vt no. glo. in. c. dilect de cap 1 vhibera de quo ꝑ glo.? bar. in.l. . · i· f. de iti. actuq; pꝛiua.
pel.mona. ⁊ in. c.ad audientiam de eſcrip. ꝑ doc. in. c. cũ 2ðèð .2 Ai

er Ap. ? Aios inj·lj C. de ſeruitu. per canoniſtas in.. ſi

nobis eo. tl. c. xvj. · iiij volumus. ¶ Item pꝛeſuppolito ? diligenti de fo.compe.Ad hoc enim reſpondi põt. ¶ t
non conceſſo ꝙ bic papa lcripſiſſet q pꝛiuile giuz per eũ pꝛimo circa articuluʒ boneligei dico enim qð uͤla eſt pꝛelu
conceſſum debet babere locum indiſtincte ex quo generati tfae⸗ mDenda er curſu longiſſimi tpis lz. poſſe eſſio ſit Gung .N
ter conceſſit. Mam pꝛinilegium largifſima inierpꝛetatio- notanter voluit Anno. in · c. ij 8 in iteg. reſtitu. facit qð nõ.

c. olim de ver. ſig. vbi per Jo. an. facit. ccum dilectus de
conſue. pꝛo hoc illud ſapientis patere legem quam tu ipe tu.

. in.. cum omnes de conſtit · hoc apꝑte ſenſit dñs Jo. an . . C. enim pꝛedicti doc: quod ſufficit pꝛobari aliquid vt excluda
cum nobis de pꝛeſcrip. vbi voluit quod papa põt pꝛeſcribe tur pꝛeſumptio malefidei vtputaq: poſfoꝛ. audiuit dici a ꝗ
re contra ecclenam inferioꝛẽ ſed ſpatio.xi.annoꝝ ⁊ in illud buſdam vicinis fidedignis quod ſibi competebat illud ĩ ſer er
tempus. xl.annoxꝝ habet eli JRiegl ex iuꝛ ſpetia uitutis vel ſi erat ſama de hoc in loco vel erant alique ſerui
ii per papam appꝛobato ſe iducto. Ergo idem dicendum nnn. caſu noſtro autẽ multa ſimilia argumenta con
in iſto pꝛinilegio centum annoꝝ ? hoctenendum habitop currunt. Mam fama erat in loco qdᷣ monaſteriũ ſancti bar
ſertim reſpectu qõ pꝛeſcriptio eſt odioſa ? reſtringenda vti tholomei erat ſubiectum ? cenſuale monaſterio ſancte u
c.cũ contingat de cleri · cũſ. Et hec ſufficiant necoẽm alit cis vt patet ex atteſtationibus quorundam teſtium. ¶ Ite
ad contratia reſpondere quia ſatis remanent per pꝛedicta quod eſt foꝛtius pꝛoducitur quodam pꝛiuilegiuʒ Innocẽ
ſoluta ? clara. Etita vt ſupꝛa per me cõcluſum extitit dico ciiſecundi vbi narrat qð dictum monaſteriuʒ lancti bartbo

nem recepit contra mine⸗ nõ.bar.in.l.beneficc bar. in. l.cũ queritur. E. vnde vi.? videtur pꝛobari in· c· cuʒ

um. ff. de conſtitu. pꝛin.? Inno.in. c. cũ dilecti de dona. ? i⸗ eccleſia ſutrina de cau.poſſ.⁊ pꝛopꝛie. t in calu noſtro ñ
ſolum concurrit poſſeſſio longiſſimi tꝑis ſed etiam adſunt
multa aglia argumenta que perſeſ ufficerent ad pꝛeſũptõnẽ

leris ⁊ quod quiſq; iuris in alterũ ſtatuit iße debʒ vti . eo vt bone ſidei iuxta nõ.per bar. in dicta. li. C. de ſi eruitu · dicũt

ℳ

lomei ſpectat ⁊ pertinet ad monaſteriu ſancte crucis. hoc
ent pꝛeſtat pꝛeſumptionẽ bonefidei.¶ Ytẽ ⁊ qꝛ ex quo ſuc

ceſſoꝛ in benefitio reperit eccleſiam in poſſeſſione ꝑcipii·

di cenſuz pꝛobabiliter debet pꝛeſumere ꝙ exiufta c ecclia
poſſidet iux nõ.per glo.⁊ doc.i.c.de quarta de pꝛelcrip.2=
per dy.in re poſſioꝛ de reg.iur.li.vj. eiurae alia ad pᷣ
ſumptionẽ boneſidei poſſent allegari maxime no.per doc.
in. c.ſi diligeuti.⁊.c.ſanctoꝝ ⁊.c.fi.de pꝛeſcrip.Sed pꝛedi⸗
cta luculenter ſufficiũt quo ad articuluʒ tituli dico quod ex

parte monaſterij ſancte crucis ſatis potuerũt abbates ꝓ tẽ

pore ibi eñtes pꝛeſumere cenſum debitũ vigoꝛe ſubiectio
nis vt in.c.oĩs anima de cenl.⁊ in.l.comꝑit.C.ð pꝛeſcrip.
xxx.vel.xl.anno.¶ Itẽ ſola fama tituli ſufficit pꝛo titulo ad
pꝛeſcriptionem cõptlendam vt notanter voluit bar.in p̃al.

l. celſus. ff. de vſuc. Et idem ibi dicit qñ de titulo hñtur aill·
que ꝓbabiles coniecture vtputa quia antiqui ? fidedigni a c⸗ Ful

ſerebant de titulo vnde etiam erroꝛ pꝛobablis circa titulum
habetur pꝛo titulo vt eſt tex.notabil in.l.quod vulgo.ff. ꝓ
emptoꝛe. Sed in caſu noſtro erat antiquitas ?⁊ adhuc ho-
die vrget fama quod illud monaſteriuʒ ncrf bartholomci
erat imecdlietate ſubiectum ⁊ cenſuale ſancte crucis facit.
Ald pꝛedicta quod nõ.hoſti. abbas ⁊ goff.in.c.dudum ð

deci. vbi dicunt qð pꝛiuilegium cõfirmationis in foꝛma cõi ”l
pꝛeſtat iuſtuʒ titulum pꝛeſcribendi ¶ Et idem ſentit bal. de ulr det iſt mandi. ? valet argumetu a coiter accidentibus vt legitur ?

evit eiᷣ

vemis nãtiuis contentis in aliquo inſtrumento in.l.f· C. ſi
anõ a cõpeten.iudi. Ad pꝛedicta poteſt allegari ſingula
re diciũ hal.⁊ in.l.ſolent.ff. de offi.pꝛocon.vbi poſt multa

concludit quod ſi longiſſimo tẽpoꝛe vna eccleſia ſolueret cẽ

ſum alteri pꝛeſumitur ſubiecta quod dictum ſaltem pꝛoce-
dit qñ cenſus pꝛeſtatur in ſignũ ſubiectionis vel aꝑte qꝛ H

⸗

exlimabitur vel tacite arcenemn ſolutione alique cõ

iecture ſubiectionis. Maʒ indeterminata cenſus ſolutio
arguitur ⁊ certificatur excircũſtancijs ad hoc glo. nõ.in.l. cũ
quid.ff.ſi cer.pe facit quod legit᷑ ⁊ nõ.i.c.illud de pꝛeſcrip.

ſubiectionis. Nam cũ in illo pꝛiuilegio antiquiſſimo cõceſ-
ſo.eo tempoꝛe quo monaſteriũ ſancte crucis erat in maxio

7 te Saeanau quibus nõ.quod in ſimili nõ.i

floꝛe diceretur quod monaſteriũ ſancti bartholomei ſpecta

bat ad monaſteriũ ſancte crucis ⁊ expꝛimitur inter alias ec·

deſias ſubiectas eidem monaſterio ac etiam pꝛobantur in
ſtrumenta cõfirmationis multoꝝ abbatũ monaſterij ſancti

bartholomei.facte ꝑ abbates ſen pꝛelatos ſancte crucis nõ
poteſt eadẽ in ſolutione cenſus nec pꝛeſũptio cenſusnec pᷣ

ſumptio ſubiectiòis pꝛeſertim cũ fama loci haberet ꝙ dic⸗

tum monaſteriũ ſancti bartholomei erat ſubiectum.⁊ cen-

ſuale monaſterij ſancte crucis.Et ad pꝛedicta videt᷑ tex. om

cõem lectu.docto.in.c.fi.de cau.po.⁊ pꝛopꝛie vbi pʒ quod
per pꝛobanionem pꝛeceptionis cenſus pꝛobatur poſſeſſio

ſubiectionis quod intelligo modo pꝛedicto qñ concurrũt ali

ue coniecture quod ſolutio cenſus fit ſolutio ſubiectionis
ſicut cõtingit in caſu noſtro vt pʒ ex pꝛedictis faclt etiam ad

bhoe dicũt bar.in.l.cum de in rem vſo in fine.ff.de vſu.vbi
dicit quod ſi cõtemplatiõe alicuius rei quis fecit qliqua daue
ſolẽt fieri per vaſſallum pꝛeſumitur vaſſallus. ed ĩ ca

ſu noſtro monaſteriñ ſancti bartholomei ſoluebat cenſum
monaſterio ſancte crucis pꝛo illo monaſterio ſancti bartho⸗

lomei. Item petebat confirmationes abbatuʒ ab illo mo

naſteriò ſancte crucis.Ergo pꝛeſumitur ſolutio facta ratio

ne ſubiectionis ⁊ p pꝛedicta poteſt nouiter inferi quod mo
naſterium ſancti bartholomei fit ſubiectum monaſterio ſan
cte crucis.¶ Mam pꝛeſcribendo cenſum ratione ſubiectio

nis videt᷑ ſcripta ipſa ſubiectio vt legitur ⁊ nõ.in.d.c.ſfi·de
cau.poſſ.⁊ pꝛopꝛie ⁊ facit quod.s.dixi poſt bal. Ad ideʒ
facit optime quod legitur ⁊ nõ.in.c.j.de reli.domi.vbi pa⸗

tet quod exercitium vnius iuẽ.epiſcopalis pꝛeſumitur debi
tum alioꝝ iuriuʒ alio non exñte in illoꝝ poſſeſſione. ¶ S,3

in caſu noſtro non pꝛobatur quod aliquis fuerit in poſſeſſiõ
ne ſubiectionis dictis tempoꝛibꝰ pꝛeter abbateʒ ſancte cru
cis. Ergo per pꝛeſtattonẽ cenſus ⁊ per exhibitionẽ cõfirma

tionis iuncto pꝛinilegio Inno.ſo pꝛealle.ſatis pꝛobatur qd

cte crucis. Gc his etiam infero ad ius ⁊ poteſtatem con
