diuidue ⁊ pꝛobant vt ſi volo pꝛobare miſſaʒ ⁊ induco duos

teſtes quoꝛum vnus dicit ſe audiuiſſe epiſtolam alter euã-
gelium.⁊ de hoc eſt glo.nõ.in.c.nihilominus.iij.qix.idem
ſecunduʒ ſi partes ſunt diuidue quelibet tamen infert ad to
tũvt ſi volo pꝛobare decimũ vnus dicit qð vidit me perci-⸗
pere decimam frumenti ·alius decimaʒ oꝛdei vel ſi volo ꝓ
bare iuriſdictionem per vnum teſtem me excercuiſſe cer-

tum actum iuriſdictionalem per alium pꝛobo exercitium al

terius actus ⁊ ſic ſaluat exempla Inno.in dicto.c.qualiter
2 quando. S autem cauſe ſe non habent vt partes inferẽ
tes vt totam.
2 non pꝛobant ſecundum eum exemplum.Si volo pꝛoba
re aliquem ſanctum non enim ſufficit qð aliqui deponunt
de vno miraculo.⁊ alij de alio.vt nõ.dicit archy.in·c.nocu
it.xxv.q.v.ꝙ eſt contra illud dictuʒ ꝗJa.butri.per qð infert
in terminis noſtris qð ſi vnus deponit titium vſurarium.
alter quia mutuauit gayo teſtes non pꝛobant illum vſurari
um.Et aduertendum quia per exemplum ſentit hoc pꝛo-
cedere etiam ſi teſtes non doponerent de pꝛopꝛio facto.ſe⸗
cus dicit ſi volo pꝛobare aliquem famoſum vſurariũ ⁊ vnꝰ
dicit ſe audiuiſſe ab alijs quam alter quia ad famam pꝛobã
dum. Hon obſtat hec diuerſitas iuxta nõ.per Inno.in.d.
c.qualiter. ⁊.c.cuʒ opoꝛteat.lz per bar.in.l.de minoꝛe.S.toꝛ
menta.ff.de queſtio hanc eandem ſententiaʒ qð in caſuno
ſiro teſtes ſingulares nõ pꝛobant videtur velle glo.ſinglas
in dicto. c. nihilominus.iij.q.ix.que videtur dare reguiam
qð nunqꝙᷓᷓ teſtes ſingulares pꝛobant etiam ſi inducuntur ad

ſed vt cauſe multiplicantes idem totum ĩ ſůò=e

pꝛobandum quid vłe ſeutotam niſi quando factum eſſet
ſucceſſiuum ⁊ indiuiduum ⁊ teſtes deponant ſuper rebus
indiuiduis totius.exemplum in pꝛobatione miſſe ſi vnus ð
ponit de epla.⁊ reliquus de euangelio.Secus ſi deponunt
ſuper diuiduis vt ſi vnus dicit de euangelio.⁊ alter de ve-
ſperis. vel ſi pꝛobare volo ſolutionem decie vnus dicit fru
mentum ſolutum.⁊ alius fabam ⁊ ñc illa glo.qð dicit de ꝓ
batione iuriſdictiõis vel decime aꝑte ſentit ꝗqð non pꝛobat
quem vſurariuʒ.cum deponũt ſuper actibus diuiduis nec
factum eſt indiuidum nec ſucceſſiuũ.hocideʒ videtur aper
te ſentire pe.? Cy· poſt eum in.l.ij. C. que ſit lon.conſue.
vbi dicunt qð ad pꝛobandum conſuetudineʒ ⁊ ſic quid vle
ſeu totum non ſufficit teſtes deponere ſuper diuerſ actibꝰ
ex quibus inducitur conſuetudo niſi ſint conteſtes vt ſimul
viderint illos actus.qð ſatis in ſimili videtur appꝛobare ar-
chyð.in.d.c.nimirum. Hanc eandem ſententiam videtur
pꝛobare Inno.in. c.licet ex quadam de teſti. Nam licet ibi
pꝛimo colligit ar. qð ſi volo pꝛobare me vſum iuriſdictione
vel ſeruitute aliqua ⁊ vnus dicit de vno actu. alius de alio
ꝙ pꝛobant tamen poſtea ĩmediate dicit tutius ſe credere
dicendum ꝙ quilibet teſtis ab eiſdem duobus ⁊ eodem tẽ-

poꝛe audiuit alias in ſuis dictis erunt finglars.ſalſum eum

allegat.S. de elec. cum dilecti.⁊ dicit de hoc notari in dicto
c.qua iter ⁊ quando¶ Et ſic Inno.ſtat in vltima opinione
qð impꝛobando aliquo toto ⁊ ſucceſſiue habente partes di
niduas teſtes ſingulares non pꝛobant licet quidam ⁊ male
allegant Inno. pꝛo contraria ſententia. Et aduertendum

quia per illud dictum declaratur dictum ſuum in dicto. c.

liter ? quando. Et ſic Inno.ſtat in vltima opinione. Maʒ

Inno. ibi non dicit ſimpliciter pꝛo vt quidam male allegat

ꝙ in pꝛobanda iuriſdictione vel ſolutione decime.ſufficiant
teſtes ſingulariter deponenteſ de diuerſis actibus.ĩmo pꝛi
mo poſuit illud dictum ⁊ ĩmediate poſuit contrariam opi-
nionem.dicendo ꝙ alij contra eũ dicunt.aſſentes qð vbi
cunq; aliquid tenetur pꝛobare niſi teſtes de loco tẽpoꝛe per
ſonis ⁊ alijs omnibus concoꝛdent non habentur pꝛo pluri-
bus teſtibus allegat dictum. c. nihilominus.⁊ omnino ſintĩ
ſuis teſtimonijs ſingulares. allegat dictum.c.cũ dilecti vñ
tenent illi vt ipſe refert qð etiam in pꝛobando famã teſteſð
bent concoꝛdare vt dicant tali die.audiuimus talem rumo
rem velinfanuiã ? tali loco ⁊ a tatibus perſonis.hoc Inno.
aliter impugnat illam opinionem. ⁊ Jo.an.ibi ſimpliciter
tranſit recitando quaſi ad contextum. Sed per dicta in di
cto. c.licet videtur Inno.appꝛobare hanc vltimaʒ opinio
nem tanqꝙᷓᷓ tutioꝛem.⁊ pꝛo eo facit vrgens ratio quam infra
ſubiciam. Spe. etiam in duobus locis nõ.in glo. Inno.in
dicto. c. qualiter referendo ſingulariter opiniones contra-
rias.vt.S.dixit ⁊ nullam appꝛobat. vt patet in ti.de teſti. .
.iam de interrogatoꝛijs.v.iteʒ de tempoꝛe.⁊ in ti.de inqui
ſi. S. nunc verum.ꝙ ſi negauerit quinĩmo recitat ibi opp. vĩ
cen.in.c.illud de pꝛeſcrip.qui dicit qð ſi vnus teſtis depo.
nit de fama in vna parte ciuitatis.⁊ alius de alia parte non
eſt fama ſufficienter pꝛobata quia teſtes ſunt ſingulares.
Hanc opinionem videtur pꝛobare glo.oꝛdinaria in dicto.e?
licet ex quadam.que dicit qð in pꝛobanda conſanguinitate
ñ ſufficit qdaliq deponũt de vno latere ⁊ alij ð alio. Et ſic
longe foꝛtius non vult ſufficere ſi quiſq; teſtis eſſet ſingu-
larium in dicto ſuo. Et hec ſufficiant reſpectu auctoꝛitatũ
Munc pꝛobo inducendo iura. Et pꝛimo faciunt multa
iura generaliter loquendo non diſtinguendo inter actũ ſuc-
ceſſiuum. ⁊ inter momentaneum dicunt teſtes ſingulares
non pꝛobare vt in dicto.c.nihilominus.⁊.c.cum litteris de
teſti. ⁊.c.cum dilecti de elec.⁊.c.bone.el.j.de elec.ꝰ.licet
cum ſi.nec reperiatur aliquis tex.qui pꝛobet contrariaʒ opi
nionem. Sed fuit nuda interpꝛetatioquoꝛundam qui ſepe
deſtruunt tex.per ſuas opiniones capitaneas ⁊ contra eos
facit ſingulariter illud.c.cum dilecti. NHNam ibi canonici vo
lebant pꝛobare qð non conſenſerant in illum electum a cõ-
pꝛomiſſarijs ⁊ quiſq; deponebat ꝙ non conſenſerat qnon
nec perhoc inferebatur multiplicatus actus.⁊ tamen papa
ibi dicit ꝙ non pꝛobant. quia ſunt ſingulares cum qualibet
deponat de ſuo conſenſu qð aperte eſt contra menteʒ gio.
in dicta.l.ob rwen . Adidem dictum.c.bone.vbi
canonici volebant pꝛobare qð non fuerunt citati.nec valʒ
ſi quiſqʒ; dicat ſe non fuiſſe citatum ⁊ tamen veniunt ad ꝓ
bandum ill vlem poſitionem. qð capituluʒ non fuerat ci-
tatum

— — 2 — — — — ————

— —

— ——- fſ’ſffff5

dv—— — — — — — —

tatũ nec capitulũ oſtituitux niſi ex ſingul omnibꝰignoꝛdtib⸗
ar· eoʒum que nõ. glo. in. c. ſi. capitulo de conceſ.pꝛeben.li.
. vj. ¶ Dꝛobo poſtremo per rationem efficacem in omni
re ſuper qua teſtes deponant.ſemper teſtes ſunt ſingulareſ
reſpectu ſenſus per quem actus percipitur. Mã ſi tu ⁊ ego
3 vidimius titium percutere ſempꝛoniuʒz tu percepiſti per ſen
N ſum tuum ⁊ ego per meum, nec tuus ſenſus eſt meus.nec
econtra.Ad hoc quod nõ.: ur. in.l.ij. f.quemadmodum
teſta. aperi. vnde hoc reſpectu cum exigitur qð ſint conte⸗
. ſtes.ſ.reſpectu obiecti ſuper quo deponunt opoꝛtet qu.d
ſ ſint conteſtes ſi eodem tempoꝛe ſe pꝛeſentauerunt ſenſibꝰ
ipſoꝛum teſtium vnde apꝛopinquatio ad ſenſum eodemtẽ
nlt poꝛe facta.facit eos eſſe conteſtes.vt hoc patet cuilibet ſub
1. tiliter hanc rem conſiderent. Quare autem exigitur qð in
tu hoc ſint conteſteſ ⁊ ſic qð in eodem tempoꝛe ſił perceperit
tbi certe non alia ratione quia vni teſti non creditur in pꝛeiu-
Ne ditium alterius vt in iuribus vulgaribus. Sed qui ſimul in
io omnibus concoꝛdent habet locum illa regula iuris diuini 2
ere bumani. In oꝛe duoꝛum vel trium teſtimoniuʒ ſtat omne
le⸗ verbum in dicto.c.licet vniuerſ.⁊.ij.q.iiij.in pꝛin.hec aũt
um ratio locum habet etiaʒ quando agitur de pꝛobando aliquid
cio in genere.ſi teſtes deponũt ſuper diuerſos actus. Quo
dne modo enim poteſt concludi in caſu noſtro titium fuiſſe viu
sdi rarium niſi credatur cuilibet teſti de per ſe deponenti ſux
nie vno contractu. Et ſic opoꝛtet neceſſario dicere tenendo
hun contrariam obinonen ab vni teſti credatur qð eſt contra
(i iura ſuperius allegata. Et ſi diceres ſi articulus eſt genera-
n, lis qð fuit vſurarius. Et teſtes deponunt ſuper iſio vniuer
git ſali poſitione in qua videntur omnes concoꝛdare ⁊ egore-
nt ſpondeo quod non ſunt concoꝛdes in redditione cauſe vnðᷣ
pui debent etiam conteſtes in actu particulari.per queʒ mouẽ
bi⸗ tuur ad deponendum ſuper vniuerſali. Maʒ ipſi non perce
bi unt per ſenſum illum vlurarium ſed totum illos actus par
er ticulares ſuper quibus deponunt de his vero que in pꝛeſẽ
tia geſta ſunt teſtibus deponere permiſſum eſt. vt in.c.te-
ſtes.iij. q·ix.⁊.l.teſtium.C. eo.⁊ in actu pꝛeceptionis ꝑ ſen
6 ſum requiritur qð teſtes ſimul fuerunt.vt in.d.c.nihilomi
3 nus.quare teneo cuʒ glo.ſingulari illius.c.nihilominus.vt
no dicamus qð regulariter teſtes non pꝛobant niſi ſimul ĩ eo⸗
o. dem tempoꝛe id viderint ſuper quo deponunt niſi factum
ter ſit ſucceſſiuum ⁊ in diuiduum ⁊ deponant ſuper partibus
di indiuiduis totius exemplum in pꝛobatione miſſe. veliquꝗ
R do per foꝛamen in mediate vnus poſt aliuʒ viderunt teſtes
aliquos ad vlterantes. vt ibinõ.per. Cy. in dicta.l. teſtium
di ec eſt aliquis tex· qui dicat contrarium non obſtat.l.quidã

de here.quam quidam allegant nihil pꝛobat.nec etiam
iſ glo. in. d.l.ob carmen iure pꝛobatur.nec eaʒ ſimpliciter ap
N appꝛobant docto.in.d.l.⁊? ipſemet bar.refert in.d.l.ob car-

4 men.⁊ in terminis noſtris ſunt plures auctoꝛitates contra
. rie.vt ex pꝛecedentibus. Et hec ſufficiant.Ybbas.

äs Non ij.
D Riam dominus Antonius frater cuiuſdã
ulieris.ſ. domine petre vidue ſponte ⁊ ex

ſt cCerta ſcientia. certam dotem conſtituitdicti
u. “9W ſoꝛori ſue ad ſcõas nuptias tranſeunti ad cau
un am ⁊ ſecuritatem ſcði mariti recipien ti dotẽ a dicto do
uit mino Antonio pater dicte mulieris pꝛomiſit dicto marito
ſu⸗ per ſolemnem ſtipulationem ſub certa pena eum ⁊ ſuos he
nc⸗ redes conſeruare idemnes ab omni petitione lite ⁊ contro-
hode uerſia que moneri poſſet.ſeu moueretur quandocunq; ꝑ
li filios pꝛimi matrimonij ſeu eoꝛum nomine tam occaſione
hopi dotis quam generaliter omnium bonoꝛum que pertinere
iſche poſſent ad fiios pꝛimi matrimonij ſeu eoꝛum nomine tam
es occaſione dotis quaʒ occaſione dicte domine petre matris.
ſNo Contingit dictam mulierem pꝛecedere relictis filijs pꝛimi
1co ⁊ ſecundi matrimonij demuʒ deceſſit filius ſecundi matri-
noon monij ⁊ lis inchoatur contra maritum ſecundum per filios
pꝛimi matrimonij occaſione matris eoꝛum dicentes ſe de⸗
iet bere ſuccedere pariter vna cum filio ſecundi matrimonij.
o, Queritur cum ſecundus marituſ tenetur dictis filij spꝛimi
.i matrimonij reddere partem dotium ſecundum quod ciui
G⸗ tatis ſtatutum diſponit. Munquid dictus maritus habeat
dy regreſſum ſeuhabere poſſit contra patrem dicte mulieris
tci⸗ occaſione ſtipulationis pꝛemiſſe· maxime cũ ipſe pater ſpõ
Numn

ſecnndus maritus dici in dẽnis ſi pars dotis aufferatur ſibi

l.j. C.de tranſac.⁊.c.inter dilectos de ſide inſtru.tamen pᷣ⸗

te iurauerit omnia pᷣdicta ?⁊ ſingula firma ? rata perpetuo
habere ⁊ tenere ⁊ in nullo contra facere vel venire per ſe
vel alium de iure.vel de facto in iuditio vel extra aliqua ra
tione ingenio iure modo vel cauſa. .
iſti eiuſq; pij ſime matris. poſtulato ſuf-
fragio.videtur pꝛimo dicto ſecundo viro nul
lum iuſ pꝛeſcripto caſu compet ere contra pa
trem dicte domine petre.pꝛomiſit enim dic⸗
ttuqm virum ⁊ heredes conſeruare in demmes 9
ab omni petitione ⁊c̃.Et ſic vt eſſent ſine damno.ſed dã 2 „ — . ð
num pꝛopꝛie eſt diminutio patrimonij.vt.l.iij.ff. de dam. rDrrr- H WV J

ec. Sed in caſunoſtro non diminuitur patrimonium di
cti ſecundi viri cum iure competat filijs pꝛimi matrimonij
ſucceſſio ſcilicet in bonis maternis pꝛo rata.vt.l.cum alijs.
Cde ſecun.nup. Ergo non cõmittitur dicta ſtipulatio qð
enim iure fit.penam non meretur.l.graccus.C.de adul.⁊.
xxij.q.iiij. Qui peccat ⁊ neminiiiniuriam facit qui vtitur iu
re ſuo.l.] S.deniq;.ff.de aqua plu.arcen. Dꝛeterea dicta
ſtipulatio ex alio capite infringitur quia ſcilicet non potuit
pꝛomittere factum alienum.vt.l.ſtipulatio iſta in pꝛin.ff.ð
verbo.obli.⁊ inſti.de in vti.ſtip·S.ſi quis alium. Sed dict)
pater pꝛomiſit factum filioꝛum pꝛimi matrimonij.Ergo ñ
valuit ulnol Be⸗ his non obſtanbibus contrariam
ſententiam arbitroꝛ pꝛeualere moneoꝛ pꝛimo pertex. quaſi
expꝛeſſũm hunc caſuʒ decidentem iuncta glo.in.d.l.ſtipu-
latio iſta..ſed qũatenus.?. 5.quuhij. Et ibi habetur quod
ſi ſtpuloꝛ mihi habere licere certam rem ſub certa pena cõ
mittitur ſtipulatio ſiue de iur̃ ſiue defacto.mihi illa res euĩ
catur quia vt dicit ibi tex:habere non licet ſi aliquid ei dimi
nuerat ex iure quod habuit ita in pꝛopoſio non poteſt iſte

aut filio ſuo quantuũcunq; per filios pꝛimi matrimonij de
iure aufferatur ⁊ per hoc facit quod habetur in dicta.l.ſtip.
iſta.S.queſitum.vbi expꝛeſſe dicitur quod etiam circa rem
glienam valet üla ſtipulatio habere litem dũmodo ſubiciat᷑
pena ſicut in caſu noſtro.fingamuſ enim quod titius donat
mihi rem alienam ⁊ pꝛomittit me conſeruare in dẽnem ab
omni lite controuerſia ⁊c.quis dubitat ꝙ quantũcunq; mi
hiiure euincatur.obligatur mihi titius ad intereſſe iuxta ea
que habetur vtnotantur in.l.j.C.de euic.⁊.l.ariſto.ff.ð do
na.vnde.licet hoc pactum non habeat pꝛeiuditium filij pꝛi
mi matrimõij .l.ſi vnus.ff. de pactis quia res iter alias acta

iudicat ipſo patri pꝛomittenti de indemnitate vel ſalteʒ cõ⸗
mittatur pena in ſtipulatione appoſita vt dicto.S:queſituʒ
2.5§ ino⸗ Secundo pñr faciunt verba pꝛedicte ſtipu.
multũ generalia eo quod fuit pꝛomiſſa indemnitas ab om-
ni petitione lite? controuerſia qui moueri poſſet ſeu mo-
uetur ⁊c.vnde pondera pꝛimo illa generalia verba.ab om-
ni petitione ⁊ controuerſia.taʒ de iure quam defacto. Nã
qui omne dicit.nihil excludit vt in.c.ſolite de maio.obe.⁊.
xix.di.fſꝛ.c. Ronanoꝛuʒ ⁊ bene facit.c. Rainaldus de teſta.
ſita ex conuentione cõmittitur licet iure con
Vecunco facit illud verbum lite ⁊c. Maʒ no
men litis compꝛehendit omnem actionem tam in rem qᷓ;
in perſonam.vt.l.litis nomen.ff.de verbo.ſig.actio autem
eſt ius Inſti. de act᷑.in pꝛin. Dꝛomiſit ergo per hoc verbũ
iſtum vtrum ſeruare indemnem ab omni actione iuris mo-
uenda contra e um. per filios pꝛimi matrimonij ſiue in reʒ
ſiue in perſona. Atem pondera illa verba que moueri poſ
ſent ſeu monerentur æc. Maʒ illa verba mouerentur ſonãt
in factum. Illa vero que moueri poſſunt ſonant in ius.qð
patet per verbum poſſent. YIllud enim dicitur fieri poſſe
qð iure fit.vt in.c.faciat.xxij.q.ij.⁊.l.filius.ff.de cõdi.inſti.
l.pꝛopter.ergo illa verba voluit eum ſeruire indemnẽ ſiue
de iure ſiue de facto filij pꝛimi matrimonij agerent contra
eum. ertio pꝛincipaliter hec ſententia pꝛobari videt᷑
per illam clam generalem adiectam ĩ ſtipulatione videlicʒ.
Et generaliter occaſione omnium bonoꝛum que pertine-⸗
re poſſent ad filios pꝛimimatrimonij. occaſione dicte dñe
Ee ⁊c. Ande pꝛimo pondero verba omnium bonoꝛuʒ.
in

am verbum bonoꝛuʒ eſt valde generale compꝛehendes
etiam actiones.vt.l bonoꝛum.ff.de verbo· ſig. Item
pondera illa verba que pertinere poſſent ⁊c.Mon enim
dicuntur poſſe pertinere niſi de iure pertinerent ꝙ deno⸗
tat illud verbum poſſent:penſupra dicta.Et ſic clariſſime

1*

infertur qð etiam reſpectu petitionis iuridice voluit illum
indemnẽ conſeruare. Oꝛeterea faciunt illa verba genera
lia que ſequunt᷑ videlicet occaſiõe dicte domine petre ⁊c̃.
Megari enim poteſt quin occaſione matris eoꝛum petãt
partem dotium.vt.dicta.l: cum alijs.C.de ſecun.nup.Exr
go loeus eſt ſtipulationi. Auartoimagnan argumẽtuz
pꝛeſtat pꝛedictis foꝛma iuramenti dicti pꝛomiſſoꝛis ĩ eo qʒ

curauit nonvenire contra dictam pꝛomiſſionem de iure vlł

de facto.aliqua ratione ingenio irue modo vel cauſa ⁊c.
IWer que verba ſatis poſſumus arguere ad pᷣcedentiaqð
Voluit ſe obligare de indemnitate reſpectu petitionis filio⸗
rum pꝛimi matrimonij ſiue de iure petatur ſiue de facto.
Mam verba generalia pꝛecedentia declarãtur per ſequen-
tia in.l.ſi ſeruus plurium.ff.del.j.⁊.l.qui filiabus.⁊.l.fi.C.
cui dul.ff. de vi.tri.ole.leg.⁊ in.c.ſedes de reſcrip.Qui
to pꝛincipaliter ĩduco talem rationem in contractibus ma
gis expectatur mens contrabentium quam verba.vt.l.ĩ cõ
ditionibus.ff.de condic. ⁊ demon.que quidem mens elici
tur ex coniecturis ita vt euidens dicatur mens de quo per
coniecturas cõſtat.vt notabiliter ĩnuit tex.in.l.licet.ff.dl.j.
Sed ſi diligenter contrabentium mentes coniecturare ve
limus ob nullam aliam cauſam fuit dieta cautio ſeu pꝛomiil
ſio facta niſi vt dos aſſignata ſecundo marito integre rema
nent apud filios ſecundi matrimonij. Mam pꝛopter filios
pꝛimi matrimonij qui ſuccedunt pariter cum filijs ſecundi
in dote.vt.dicta.l.cum alijs. Raro vidue reperirent mari
tum cum eadem dote.cum dotem integraʒ non valeant re
mittere in filias ſecundi matrimonij.hinc eſt ꝙ pꝛomiſſio
iſt a fuit facta ſolum reſpectu filioꝛum pꝛimi matrimonij cir
ca dotem affignataʒ a patre qui videtur donare eo ipſo qð
non ſtipulatur dotem ſibi reddi.l.vnica.S.in extraneis.C.ð
rei.vx.act.nullã enim actionem poterant filij mouere in vi
ta matris.ſed tamen in moꝛte cum in vita pentum nullam
legitimam petitionem habeant filij.l.j. SF. fi. ff. de colla.nõ.
Bar. in auc.ingreſſi.C.de ſa.ſan.eccle.⁊ ĩ.l.j.S.nec caſtrẽ
ſis. ff. de col. bo. Cautum ergo fuit reſpectu petitionis quã
iure facere poterant poſt moꝛtem matris.tum de iure com
muni quam de rigoꝛe ſtatuti. Et ꝙ hoc ſit verum vltra pꝛe
dicta patet. Mam ſi tantum valuiſſet maritus pꝛoſpicere
2Z non de iure recepiſſet permiſſionez generaliter reſpectu
cuiuſcunq; qui moueret ſibi queſtionem. ſed hic reſtringit
ſe ad filios pꝛimi matrimonij ꝙ non poteſt dici ob aliud niſi
quia de iure poterant ſuccedere vna cum filijs ſecundi ma
trimonij.Et ad pꝛedicta multum facit quia non ſolum ꝓ-
miſit ſeruare maritum indemnẽ ſed etiam ſuos heredes ex
quo infertur qð etiam finita cauſa dotis durabat dicta pꝛo-
miſſio de indemnitate ſeruanda vnde tacite videtur fuiſſe
actum vt dos integra remaneret apud filios ſecundi matri
monij.⁊ qð tacite agitur habetur pꝛo expꝛeſſo.l.eum quid
ff. ſi cer. pe. Etiam hunc intellectum multum adiuuat illud
verbum quandocunq; poſitum in illa pꝛomiſſione per qðᷣ
verbum infertur qð etiama petitione fienda poſt moꝛtem
dicte domine petre debebat ſeruare Antonius ſerusri ĩ dẽ
nis mariĩe ↄiunctis illis verbis occaſiõe dicte domine petre.
Facit ad pꝛedicta in ar.l.que dotis cauſa cum materia ſua.
ff.ſo.ma. Ex his omnibus cõcludo ſtantibus pꝛedictis ter
minis dictun ſecundum maritum habere regreſſum con-
tra dictũ patrem pꝛomiſſoꝛeʒ pꝛo ea parte quaʒ habebat re
ſtituere filijs pꝛimimatrimonij ita ꝙ in hoc? in alijs locus
eſt dicte ſtipulationi.Et per pꝛedicta ſatis placet reſponſuʒ
ad contraria ſuperius foꝛmata am ſatis diminueretur
patrimonium iſtius viri.cum expacto tota dos deberet re⸗
rmanere apud eum euincitur ab eiſparsi. MHec obſtat qdᷣ p
miſit factum alienum quia appoſita fuit pena quo caſu va-
let ſtipulatio.vt in dictis iuribus. tum quia melius potius
pꝛomiſit pꝛopꝛium ſactuʒ quam alienum.ſ.de aſſumendo
in ſe litem ⁊ ſeruare indemnem.Et hec ſufficiant ?ꝛ7c.

Con. xliiij.

Npꝛeſenti queſtione duo ſunt dubia pꝛinci
palia. ꝛimum nunquid dictum laudum
fuerit nulum Sed pꝛeſuppoſita nullitate
S vtrum debeat contra executionis petitionẽ
— huius nullitatis exceptio adiuncti. Non ob
ſtante dicto ſtatuto quo omnino nullitatis exemptio ⁊ de-

adibita vt intercederet pꝛo marito.Eſt enim mul
dita marito vt pꝛeſumatur accerſita ab ipſo marito MNec

keſio videtur inbibita! Et circa vtrunqg multum conclu⸗
ſiue pꝛoductam pꝛocedam.cum materia per pꝛimum con
ſulentem ſatis ſit liberata videtur enim mihi qð dictum lau
dum ſit ipſo iure nullum duplici ex capite ex parte mulieris
⁊? inita via ex parte mariti in fauoꝛe mulieris. Mꝛimo facit
auc.ſi qua mulier.C.ad velle. Nam ſecundum intellectuʒ
quem ibi ponit. Odoff.qualitercunq; maritus ⁊ vxoꝛ ĩ eo
dem inſtrumento contrapunt. vxoꝛ non obligatur ipſo iur̃

niſi pecunia pꝛobetur verſa ĩ vtilitatem ipſius niulieris.vt

ibi dicitur in fine ratio quia ſemper Saubis videtur mulier
enim mulier ita ſub

obſtat quod ipſa mulier diceret renunciaſſe tertia ratione
pꝛocedente etiam quia renunciatio ſimpliciter extra iudi-
cialis non pꝛeiudicat ipſi mulieri.vt nõ.bar.in.l.generalit᷑-
C.eo.ti.tamen quia in caſu illius auc. non valet renuncia-
tio etiam ſi fententia fieret vt ibi legitur ⁊ nõ.⁊ eſt ſpetiale ĩ

caſu illius auc.quando vere vel pꝛeſumptiue intercedat in

eodem inſtrumento pꝛo marito. Et facit in fauoꝛem vtri-
ſq; ſcilicet vxoꝛis ⁊ mariti. quia dicti abritratoꝛes non diffi
nierunt totam queſtionem ⁊ ſic non videntur ſententiã di⸗
xiſſe. vt eſt tex.in.l.dicere.⁊.l.non diſtinguemus..queſitũ
ff. de arbi. debet enim arbiter ita pꝛonunciare vt a totalite
diſcedatur aliter non valet ſententia vt in iuribus peal.Et
eſt bona glo.in ntuldicere. dier obſtat ſi dicim compꝛo
miſſum fuiſſe in conſules artis lane.tam pñtes quam futu-
ros.quia debet intelligi ꝙ ſi pꝛeſentes non diffinirent ĩ ter-
mino poſſent ſucceſſoꝛes arbitrari. Mon autem debuit in⸗

telligi vt pꝛo parte diffinirent.contra.l.in hoc iuditio.cum

ibi nõ.ff. fam. perciſ.? per Inno.in.c. cum inter de re iudi.
vel vt ſententiam incertaʒ pꝛoſerrent contra.ij.q.vj. .diſ
nitarn 7Per- Inno.in.c.cum venerabilis de excep.in.x.
autem. Mon enim valet ſententia que non eſt certa per ſe
vel relationem ad acta. vt ibi no. Inno.⁊ pleniusper Jo.
an.in addi.ſpe.in ti.de ſenten.pꝛolat.S.qualiter.vꝰ.ſed po⸗
ne iudex· Et videtur pꝛobari in.·. iij C. 5 ſen. que ſine cer.
quam. Bebet enim arbiter diligenter litem diſcutere 2
totalem fineʒ controuerſie imopnere. vt.lłſi de meis..re
recepiſſe.ff.de arbi. Ex uihus omnibus ſatis patet quid
dlcendum in pꝛimo dubio. CLirca ſecundum qð videtur
magis dubitabile vtrum non obſtante ſtatuto debeat ad-

mitti hec nullitatis exceptio.multum facit theorica. Har.

in.l.j.ff.ꝙ vi aut clam. vbi inter cetera dicit qð ſi ſtatutum
remouet omneʒ exceptionem ⁊ defenſionem non eſt aliqᷣ
remedium niſivt pars ſoluat ⁊ poſtea repetat ſi habebat iu
ſtam cauſam excipiendi? vetante ſtatuto non fuit admiſſa

niſi velit excipere remouendo illam qualitatem ſuper qua

ſtatutum ſe fundat. vt puta ſi dicit contra inſtrumentum
publicũ nulla admittatur exceptio ſeu defenſio poſſum exci
pere qð inſtrumentum non eſt publicum vel ſi dicit contra
laudum arbitroꝛum nulla admittatur exceptio poſſum exci
pete qð illi non fuerunt arbitri.vt in hoc caſupꝛopꝛie loqui
tur glo. in cle. vnica de ſequeſtrat᷑.que dicit qð ſi aduerſus
ſententiam non poteſt oppõi exceptio poſſim opponere de
defectu iuriſdictionis.ra tio eſt quia ſi non habebat iuriſdi-
crionem non poteſt appellari ſententiam de re ĩudi.cle.pa
ſtoꝛalis.⁊ nõ.in.c.ij.C.coꝛaʒ vtriuſq; iudi.⁊ ſic per hanc ex
ceptionem detrahitur qualitas ſuper pꝛo qua fundatur iu-
ris diſpoſitio. Sed in caſu noſtro hocnon poteſt dici cũ
illi fuerint arbitratoꝛes nec per hanc nullitatis exceptioneʒ

deſinit eſſe lauduʒ arbitroꝛum.⁊ optime videtur facere.c.

ex parte.el.ij.de off.dele. iuncta glo. vbi habetur ſi in di

opponi etiam ſi ſint rationabiles ed his non obſtanti
bus contrarium arbitroꝛ dicenduʒ in caſu noſtro duplici ex
capite.pꝛimo quia remotis generaliter exceptionibusnon
videtur remota exceptio notoꝛie lcgitima ex quo de noto/
rietis qualitatis ĩ ſtatuto.nulla fit mentio pꝛobatur optime
in ſimili in.d.cle.paſtoꝛalis.de apel.iuncto.c.ex conqueſti

ſpoſitione tolluntur exceptiones Seaann non poſfũt

one cum glo. ſua de reſtitu. ſpo. dicitur enim in. c. paſtoꝛaliſ
ꝙ per clam appellatione remota. remouetur omnis appel

latio que a iure expꝛeſſenon indulgetur. ⁊ tamen ſi noto-
rie grauatur. licet expꝛeſſe ille caſus a iure non ſit determi-
natus adnuittatur appellatio.vt in dicto.c.exconqueſtione
cum glo. Et hoc cõmuniter tenent ibi doc. Ad idem facit.
c.itercetera ð re iudi.⁊ nõ.qꝙ iĩ Ge paſtonnis pꝛealklrgo
in verbo

4
ſis
t
bi

id
ler

ne⸗
di.
lt.
c⸗
gei
Rin
i⸗
diff
1die
ſiti
lite
Et
npoo
Un,
ter
tin⸗
on
ti⸗
dif
ſe
ſo.
0⸗
.
ler
e
guid
etur
al⸗
er.
um
is
tiu
iſſa

mmmnnnnnnnnmnnnnnnnnmnmmnnnnm

nõ.glo.j. di. conſuetudo.

in verbo non habeat. e idem.ij.pꝛobo per ipſius theo
ricam in.l.omneſpopuli.ff.de iuſti.⁊ iure.⁊.l.non dubium
C. de legi.vbi dicit ꝙ legitima cauſa eſt reſtringendi ſtatu-

tum generaliter loquens quando aliquis indebite damnuʒz

pateretur.vt.l.adigere.S.quãuis.ff. de iure.patro.vel qua
do aliquis iniuſte ad lucrum admittitur.vt in.l.vt gradatiʒ.
ff. de mu. ⁊ ho. Sacit.c. abbate de ver.ſig. vel ſi in caſu re-
ſtrictionis ceſſatur ratio que mouit ſtatuentem.vt in dicto
§.quauis. Yacit ad pꝛedicta.c.cum dilectus de conſue..l.
ij. C. de noxa. Sed in caſu noſtro nedum altera iſtoꝛum ra
tionum.ſed militant omnes. Mam ſi non admittitur hec
nullitati.exceptio iſti martus ⁊ vxoꝛ indebite fentirent dã

patet ex ſe. ¶ Item dicte notoꝛitate exceptionis ceſſat ra
tio generalis ſtatuti.nulla enim ratio potuit moueri ſtatuẽ
tem ad remouendas exceptiones niſi quia timetur de ma⸗
licia ⁊ fraude opponentium querentium dilatare iudicium
ar.optimum in dicto.c.ex parte.Sed hec ratio ceſſat quã-
do exceptio eſt notoꝛia ar.viij.di.manifeſta. Mec obſtat ſi
dicatur qð nulla ratio eſt in ſtatuto expꝛeſſa quia licitum ẽ
coniecturare rationem que potuit legis mouere latoꝛẽ ⁊c̃.
⁊ ſecundum illam coniecturam licet reſtringere vel amplia

num. ? iſti Sirn iniuſtum conſequerentur lucrum vt
at

5. glo. tudo. Yrem ſtatutum deuians a iure
cõmuni debet reſtringi qᷓtum fieri poteſt. vt minus quam
poſſit ledat ius cõmune.vt nõ.pꝛobatur in dicto.c.cum di

re ſtatutum · vt nõ. Cy. ?- dicta.l.non dubiuʒ.facit qð

lectus. ?. d.lij. E. de noxa. Et ꝙ hic exceptio ſit notoꝛia pʒ

quia clare colligitur ex actis.id tamen qð ex actis patęt põt

dici notoꝛium.vt eſt tex.in.c.cum olim de ver.ſig. Etno

tant domini de rota deciſione.cccc.xxxix.⁊ nõ.nno.in.e.
ex inſinuatione de appel. Secundo capite etiaʒ debent ad
mitti.quia ſtatutum remouet exceptiones contra laudum
arbitroꝛum. ſed non poteſt dici laudum ex quo controuer-
ſia con deciditur.ſed fit remiſſio ad alius vt pꝛobatur in di-
cta.l.dico ergo ꝙ hec exceptio remouet qualitatem ſuper
qua ſtatutum ſe fundat ⁊ per conſequens debet admitti.vt
dicta.l.j.⁊ ibi nõ.ꝙ vi aut clam. ⁊ per glo.in.d.l.vna de
lequeſtra. Et bec ſuſſiciant. Mi. Abbas.

s

—

Alſus quidam dominuſ Wartholomens oli
epiſcopus Mheſtanwel quoddam foꝛtilitiuʒ
iuris epiſcopalis ſui cum domibuſ ⁊ alijs per
tinentijs ad dictum foꝛtilitium titulo locatio
. nis ad nouẽ annos tunc pꝛoxime futuros ſub
annua penſione.c.xxv.floꝛenoꝝ.quibuſdam ſolemniter cõ
ceſſit hoc ſpecifice inter cetera ſolemniter acta inter dictoſ
partes vʒ conductoꝛes ipſi tenerentur durante dicto loca-
tionis tempoꝛe dictum foꝛtilitium ⁊ domos ipſiius eoꝛum
pꝛopꝛijs ſumptibus in eo in quo erant ſtatu vel melioꝛe con
ſeruare ⁊ finito dicto tempoꝛe locationis pꝛefato epᷣatui re
ſtituere. Contingit ꝙ ipſoꝛum conductoꝛ in curia vel negli
gentia vel aduertentia domus dicti foꝛtilitij in parte paſſi
ſunt ruinam.in tantũ qð epiſcopatus damniſicatus extitit
fere in ducentis floꝛenis deniq; finito tempoꝛe dicte loca-
tionis Bſonne meſſanus ante dictus ad conductoꝛem
nimiam
⁊ liberauit. Quo epiſcopo vita functo ſucceſſoꝛ in epiſco
patu petit damnum reſtitui allegando dictam liberationeʒ
eſſe nullaʒ. Qqueritur quid iuris.⁊ quia caſus non videtur
magnam continere dubietatem bꝛeuiter pꝛocedam ⁊c.
6 Miiſti eiuſq; matris pꝛeſidio humiliter inuo
cato ·. Satis videtur mihi clariſiime dictam
liberationem non valuiſſe in pꝛeiuditiuʒ epiſ
copatus. Mam remittere gratis idem eſt ꝙ
dongr e.l.quoniam etiam.ff. de calũp.⁊.c.ve
niens.el pꝛimo iuncta glo.de teſti.Sed epiſcopus non po
teſt donare iura ⁊ redditus ecclie ſue ſine cauſa legitia.qð
ſi fieret talis donatio reuocatur. vt pꝛobatur in.c.ſiquos ð
ſeruis.xij.q.ij.⁊ in.c.ſraternitateʒ de donaivbi dicit qð epi
ſcopus rerum eccleſiaſticarum eſt pꝛocuratoꝛ.? non domi-
nus ideo conditionem eccleſie melioꝛate poteſt deterioꝛem
autem facere nõ debet.vt ibi dicit ſBeamie ad idẽ
facit.c.ceterum de dona.vbi habetur ꝙ pꝛelatus poteſtmo
gica de rebus eccleſie ſue donare ſi hoc habet conſuetudo qᷓ

noris vel ciuitatis clarum ? indubitant. tu di
ceres pꝛelatum marime epiſcopum babere maioꝛem admi
niſtrationem pꝛedicti habeant.vt Narerefla no.

ſtantiam libere ab omni obligatione ſoluit gratis

ſi magnam donationem facere non poſſit etiam ſi conſue-
tudo hoc habeat quia conſuetudo multum danoſa eccleſijs
non valet.vt.in.c.j.de conſue.Sedĩ caſu noſtro pondera-
to damno ⁊ redditibus ipſius epiſcopatus ſatis videtur do
natio immenſa. maxime cum ex earemaneat eccleſia rui-
noſa⁊ ſine ſpe refectionis.igitur dicta liberatio nõ valuit.
85 rtio pꝛobari videtur per.c.epiſcopus.in quibus patʒ
qð epiſcopuſhabet nudam rerum epiſcopatus diſpenſatio
nem.nec poteſt de rebus mobilibus aut imobil:buſ ſeu red
ditibus diſponere ad libitumſed ſecundum deum. ſi aliter
fuit daãnationes ad idem.j.q.iij.c.pernenit. (Aaarto P
batur per locuma ſpᷣali ĩ.c.epiſcopus.⁊.c.bone.nõ.xij.q.ij.
c.⁊.in.c.aplice de dona.in quibus iuribus ex ſpirituali pꝛi-
uilegio conceditur epiſcopo.vt ediſicando monaſterium ðᷣ
nouo vel eccleſiam magnificandam pꝛo ſepulturis ſuis poſ
ſit dare centeſimam vel quinquage ſimam redditum eccle-
ſie ſue.cum hoc tanien limitatione vt eccleſie ſue ex ̊ gra-
ue damnum non infligat. vnde ſi ex hoc graue damnum in
fligat non valet de iure etiam in iſtis caſibus pꝛiuilegiatis.
vt brdec in caſu noſtro non ſolum ſumus extra dictos ca
ſus ſpetiales.ſed etiam damnum ex illa gratuita liberatio/

ne il atam eſt eccleſie habita conſideratione ad tenuitatem
reddituum dicti epiſcopatus? ad dammũ illatum dicto foꝛ
tilitio ſeu ipſius donubus. Nuinto facit ꝙ quandocũq;

quis habeat liberam adminiſtrationem non tamen conſeꝗ

tur poteſtatem donandi vel pactum gratuitum faciendi.vt
in.l.contra iuris.ff.de pac.⁊.l.ſilius.ff.de dona.⁊.l.pꝛeſes

L.de tranſac.⁊.c.fraternitatem de dona.licet ergo epiſco⸗
pus dicatur in rebus epiſcopatus habere liberaʒ adminiſtra
tionem. vt in.c.cũ nobis in fi.de elc.non tamen potuit in
pꝛeiuditium eccleſie liberationeʒ gratis facere.vt in iuribꝰ
pꝛeall.Et ad hoc optime facit ꝙ notant hoſti. oramm
c.j.de poſ.vbi dictum ꝙ de mero iure non licet pꝛelato re⸗
nunciare gratis exceptioni vtili eccleſie onetenti .Vt. ff.
de pac.l.contra iure.C.de tranſac.l.pꝛeſes.Ad idem.C.ð
pac.l.pactuʒ curatoꝛis.⁊.ff.pꝛo empto.qui fundum.s. ſi tu
toꝛ cum ſi.in quibus pʒ.ꝙ tutoꝛ vel curatoꝛ vel adminiſtra
toꝛ ciuitatis ⁊ ſiles quantucunq; habentes liberam admini
ſtrationem non poſſunt emittere gratis ius pux illi ſeu mi
Ree, obſtat ſi tu di

q.vj.c.fi.? per Inno.in.c.veniens de reſcrip. Naʒ fateoꝛ
hoc verum non tamen ita maioꝛem vt poſſit ad lidbitum do
nare vel iura eccleſie remirtere cuʒ graui dano ſui ep ſcopa
tus.vt pꝛobatur in iuribus ſuperius allegatis.⁊ per Inno.
in rce rmens ercmerdemsek hec ſuniciant. Mi

colaus Abbas.

1 Con. vj.

Nenipotetis dei poſtulato ſufragio. Tria
4. mibi oſtenſis dubia alitio. MDꝛimum an ſta⸗
2„ te ſtatuto qð maritus lucretur dimidiam do⸗

tium debeat nicolaus õ ter
„ ra clanciam ſuperuiue
gele vxoꝛi ſue lucrati dimidiam Centum quinquaginra flo
renoꝛum quos in argumentum dotis dicte domine angele

cte domine angele. Secundum dubium nunquid dictꝰ
nicolaus lucretur medietatem quoꝛundam poſſeſſionum
dicte domine angele quas dicit ſibi fuiſſe in dotem aſſigna
tas quoꝛum adminiſtcationeʒ habuit dictus nicolaus in vi
ta dicte domine angele cum tamen non poſſit expꝛeſſe ꝓ
bari per inſtrumentum vel teſtes.dictas poſſeſſiones fuiſ
ſe datas in doteʒ ĩmo filius dicte domine angele ex alio ma
trimonio ſuccedens dicte ſue matri.ab 6 ato aſſerit illa

confeſſus fuit ſe Senn eonardo petri genitoꝛi di

fuiſſe bona per a frenalia eius matris. Tertium dubiuʒ
cum dictus nicolaus emerit a dicto leònardo quedam bo
na pꝛo ſe ⁊ dicta domina angela eius vxoꝛ.⁊ eoꝛum heredi
bus debeat antonius dominici laudi de clautiano filius di
cte domie angele ex alio viro ſuccedere dicte matri ſue im
mediate illoꝝ bonoꝛum pꝛedicio mollE pꝛocedatur
in his dubijs concluſiue ex quo per arbitros communiter a
partibus aſſumptos petitur conſilium ſub partibuſ per eos
aſſumendis. Circa pꝛimum dico ꝙ in argumento dol
poſſunt maritus ⁊ vxoꝛ facere noua pacta ab his que geſia

ns quõdaʒ domine an

fuerunt ſuper pꝛimerio dote.vt eſt tex.in.l.ſi conſtitute.C
de dona. ante nup. ſi nil de nouo actum fuit ſtatu pꝛioꝛibꝰ
pactis ⁊ conuentionibus ita qð ſtatuta ⁊ conuẽta ſuper do
te habentiocum ſuper argumentum dotis cum augumen⸗
tum ſit pars dotisex vna ⁊ eadem res non debet diuerſo iu
re cenſeri pꝛchoc bonus tex.in.c.cognouimus.xij.q:ij.⁊.c.
de eden.⁊ hanc ſententiam in terminis noſtris tenet go.⁊
Cp.in.d.l.ſi conſtante ⁊ videtur tex.expꝛeſſus in.l.inter ſo
cerum.5.cuʒ inter in fi·ff.de pac.dota.Itaq; concludo qd
ſi valuiſſet illa augmentatio dotis lucraretur dictus nicola/
us dimidium illius augmenti ex quo noua pacta non inter
ceſſerunt. Sed dicas ꝙ non valet illa augmentatio dotis.
quia licet de iure ⁊ potuiſſet vtrobiq; vel alteri eoꝛũ augm̃
tare dotem vel donationem pꝛopter nuptias.vt in dicta.l.
ſi conſtante tamen hodie de iure auc.non poteſt mulier au
gere dotem niſi maritus pari incremento augeat donatio⸗
nem pꝛopter nuptias ne mulier decipiatur.vt eſt tex.ĩ auẽ.
ſediam neceſſe. C.de dona· ante nup.⁊ in coꝛpoꝛe vnde ſu
