adhuc obtinuerat ſequeſtruʒ reuocari. ſed fecit citare dictũ
ſdetrum illo vero non comparente obtinuit ſequeſtrum
reuocari. ? de nouo pꝛomiſit pꝛo dieto Jeronimo ac obli-

gauit ſe ac fideiuſſit ſimpliciter nec fuit dictum de iudirio ſi
ſti.? ꝙ fuerit illa obligatio noua ex interuallo facta pʒ poſt
pꝛimam obligationeʒ de qua in pꝛincipio illius ſcripture di
cit ꝙ fecit citare dictum Netrum ⁊ ꝙ nunciuſ retulit ſe ci
taſſe ilum ad domum ⁊ ſic opoꝛtuit interuallum intercede
re ⁊ poſtea illo non comparente obtinuit reuocationem ſe-
queſtri.fideiubendo pꝛo dicto Jeronimo ſimpliciter ſicut
fieri debet in reuocauone ſequeſtri iuxta nõ.per p.in.l.
vna.C. de pꝛoh.ſequeſt.⁊ per canoniſtas ĩ.c.ij.eo.ti.ergo

dicta obligatio durat in pꝛeſenti.⁊ poteſt cõueniri effetus

liter ex quo dictus Jeronimus vel eius heres eſt ĩpotens
ad ſoluendum iuxta materiam auc.pꝛeſente.C.de ſideiuſ.
ltimo alia ratione fideiuſſio fuit hic pꝛeſtita vt vitare
tur ſeqneſtratio iuxta theoꝛicam doc.in dictis iuribui ⁊ per
War. in.l.litibus.C. de agri.⁊ cenſi.li.xj.2.l.fideiuſſoꝛ.ff.
qui ſatiſda.co.⁊ in.l.ſenatus de off.pꝛeſi.debuit ergoſape-
re naturam ſequeſtrationis vt in.c.eccleſia que vt lit.pen.
⁊z in.l.ſi rem ⁊ pꝛetium.ff.de pet᷑.hi. Inno.in.c.ex ratione

de appel. Sednatura ſequeſtranionis eſt vt duret donec

lis finem accipiat.iuxta nõ.in.c.examinata de iudi.⁊ in.l.ſi
oleum.ff.de dolo.ergo ⁊ fideiuſſio per quam euitatur ſeq̃
ſtratio debet durare vſq; alillud tempus.⁊ hoc videtur aꝑ
tiſſime de mente tex.in.d.lł.litibus.⁊.liſi fideiuſſoꝛ ⁊.l.ſena
tus.Et ſi diceremus ad pꝛopoſitum illud remedium fide-
iuſſionis non eſſe ſufficiens ad fideiuſſionem euitandam.
Non ergo hec fideiuſſio ſapit ſimplicem naturam fideiuſ⸗
ſionis de iuditio ſiſti. MNec liberaretur hic ſideiuſſoꝛ ꝑ moꝛ
tem pꝛincipal ſicut liberatoꝛ cum obligauit ſe ad ſiſtendum
reum in iuditium.cum non eſſet actoꝛi ſufficienter ſatiſſa⸗
ctum. Mon obſtant ſuperius in contrarium allegata ſoluit
enim mandatum re integra.Sed hic non erat res integra
cum obligauerit ſe pꝛo domino. Item hic obligauit ſe ꝓ
pꝛio ⁊ pꝛiuato nomine ⁊ fuit offitium voluntariuʒ.⁊ ſic ceſ
at contrarium.l.poſt moꝛtem. Mam ibi non obligauit ſe -
ſtitoꝛ vt dicitur in tex. Sed in caſu noſtro ſic ad.l.fideiuſſoꝛ
ſatis fuit ſupꝛa reſponſum ad.l.cum apud ⁊.l.cum lite dico
ꝙ pꝛocedunt in fideiuſſoꝛe de iuditio ſiſti.ſeu iudicato ſol⸗
uendo. Sed hic fuit ſimplex fideiuſſio facta in reuocatio-
ne ſequeſtri.vt.S.dixi. Idem illa iura pꝛocedunt quando
quis pꝛomiſit ſimpliciter.de iudicando ſoluẽdo non expꝛeſ
ſo nomine propꝛio iudicis. Nam tunc tenetnr ex pꝛomiſſi
one coꝛam iudice ſucceſſoꝛem eiuſdem tribunał quia vide
tur idem iudex.l.pꝛoponebatur.ff.de iudi.⁊ hoe aꝑte tenet
ſpe.in ti.de lega..excipi.v.ſed qui ſi plures.⁊ aꝑtius bar.
in.l.cum apu d ⁊ ita fuit in caſu noſtro. Quare ex omnibꝰ
pꝛedictis concludo dictum Antonium obligatum ad reſ-
pondendum ⁊ ſolnendum iudicatum ſecundum pꝛedicta.
Et hec ſufficiant ad pꝛeſentem articulum ⁊c· abbas.

Con. rriiij.

MVgolphus ciuis Coꝛneti habens domicilium
iterb. eſſet in Coꝛneto mandauit
eu perſuaſit Martinum.ciuem Coꝛneti int᷑.
fici.ꝙ ibidem factum eſt ipſo rodolpho Miter

dbio reſidente.poſt dies aliquos Subernatoꝛ vtriuſq; Ci-

uitatis habensa domino noſtro papa oĩodam le gati de la-
tere poteſtatem veniens Coꝛneti audita infamia dicti bo
micidij in reditu ad ciuitatem viterbieñ.dictũ Rodulphuʒ

8

inciuitate viterbij capi mandauit? fecit ipſuʒ in manibue

poteſtatis poni agitur nunc in Coꝛneto de inq uiſitione fa
cienda? de pꝛoceſſu foꝛmando contra dictum Rodulphũ
de homicidio petit remitti per poteſtatem Coꝛneti ad lo-

cum delictum viterbio ?⁊ Coꝛneti ſint ſub eodem pꝛeſide.

2? ſupplicatur Oubernatoꝛi fiue pꝛeſidi vt mandet poteſta
ti viterbij Rodulphum remitti ad locum maleficij perpe
trati. Bubitatur nunc de quatuoꝛ. Et pꝛimo vtrum ad
requiſitionem poteſtatis Ciuitatis Coꝛneti Gubernatoꝛ
ſeu pꝛeſes teneatur mandare poteſtati Aiterbij vt illum
remittat. Et ſi ad mandatum gubernatoꝛis poteſtas viter
bij teneatur illum remittere. 6* Secundo queritur an Ro
dulphus pꝛedictus de homicidio in Coꝛneto perpetrato

„

ratione domicilij quod habet viterbij poſſit puniri in viter

bio vbi detinetur captus. marime cum dicte ciuitates ſint

ſub eodem gubernatoꝛe. ¶ Tertio queritur anremiſſio

debeat fieri ante inchoationem pꝛoceſſuſ contra dictũ Ro

dulphuʒ vel poſt. ¶ Quarto an gubernatoꝛ pꝛedictus ba
bens plenam poteſtatem legati delatere potuerit dictum

„ „

Rodulphum in dicta ciuitate viterbij facere detineri ratõ

ne delicti in Coꝛneto perpetrati ad hoc vt ibi puniatur an

ad locum delicti remittatur.¶ Nenio ad pꝛimum. Et vi-

detur ꝙ gubernatoꝛ ſeu pꝛeſes non teneatur remiſſionem

facere vel fieri mandare ſed potius illum captum relaxare
vel relaxari facere quia delictum fuit confirmatuʒ extra ter
ritoꝛium viterbij vnde etiam pꝛeſuppoſito ꝙ mandatum
fuiſſet de homicidio perpetrando in ipſa ciuitate viterbij.
⁊ qð tantum non ibi ſed in Coꝛneto delictum ſecutum eſt.
non poteſt ex eo in viterbio conueniri iur.nõ.per Gar.ĩ.
l.ſi vt pꝛoponitur.ff. de fideiuſ.⁊ in.l.non ſolum.S.ſi man-
dato.ff.de iniurijs.videtur tex.iuncta glo.in cle.paſtoꝛalis
de re.iudi.in.vꝰ.nec non pꝛocedendo.t nõ.per aliquos in
c.fi.de fo.compe.ergo remiſſio fieri debet ad locum delicti
quia ante capturam non fuit contumax in loco delicti· ergo
capi in dicta ciuitate viterbij ad finem remiſſiõis fiende ñ
potuit iuxta nõ.in.l.j. C. vbi de crim.agi opoꝛ.⁊ videĩ tex.
in auẽ.vt nulli.9.ſi vero quis cõpꝛehenſoꝛi coll.ix· tez
pꝛeſuppoſito qdð capi in viterbio potuiſſet videtur ꝙ Gu⸗
bernatoꝛ non teneatur mandare poteſtati viterbij vt illum
remittat quia remiſſio ad locum delicti videtur potius de
vrbanitate ꝙᷓ de neceſſitate ar.in.d.cle.paſtoꝛalis.in.v.de

moꝛe.nõ. Mar.in.l.ſi cui.ff.de accu. tem foꝛtius con

ſuetudo habet per totam Italiam vt non fuit remiſſio.vt
nõ. Har.iĩ.l.ſepulchꝛi.ff.de ſepul.vio. Igitur venit relaxã
dus. Mon enim poteſt puniri viterbij quia ibi non deliquit
non remitti coꝛnetuni quia conſuetudo remiſſioni contra⸗
dicit. ¶ Item non fuerat contumarx in loco delicti igit ⁊c.
Item pꝛo hoc facit quia dictus Rodulphus habet domi-
cilium in viterbio vt pꝛeſupponitur in caſu narrationis vñ
pꝛeſuppoſito ꝙ delictum non fuiſſet cõmiſſum in territo-
rio viterbij tamen ratione domicilij potuit accuſari ⁊ inqui
ri de delicto alibi cõmiſſo.⁊ ex hoc debita pena cõpꝛimi·de
o videtur caſus in.c.cum contingat de fo.compe.tenet.
Yo. an. ihc. vt animaꝛum de conſti. li.vj.? Jo.cal.in. c.j.ð
rap.? Bar.poſt Cy.in.l.cunctos pplos.Q.de ſum.trini.⁊
Jo. de ligna. in cle. paſtoꝛalis pꝛeall. videtur tex.cum glo. in
l.j.?.ij.in auc.quia in pꝛouincia.C.vbi de crim.agiopo.ex
pꝛeſſa idem Jo.an.in addi.ſpec.poſt Odofre.in ti.de cõ-
pe.iudi.addi.ꝭ.j.v.vj.ratione criminis. videtur tamen ibi
velle qð de iure cinilli hoc dictum pꝛocedat quando pꝛoce⸗
ditur per viam accuſationis .ſecus per viam inquiſitionis
tunc quia iudex agit ad vindictam ⁊ ſua non intereſt.ex quo
deliquit extra territoꝛium ſuuʒ nam in loco domicilij poteſt
conueniri non ex eo quia deliquit.ſed quia ibi ſoꝛtitur foꝛuʒ
⁊ ſic audire debet accuſantem ex hoc capite poteſt illum pu
nire ſi delictum pꝛobetur.¶ Sed inquiſitio delicti pꝛeſen
tis concernit delictum qð non contingit iudici eſſe ſi extra
territoꝛium ſuum fuit cõmiſſum.⁊ ad iura canonica que la
te permittunt inquiſitionem.dicit ꝙ pꝛocedunt in ſuo foꝛo
ſed dominus archy.dicit in.c.ſi.de fo.compe.q etiam ð iu
re ciuili poteſt pꝛocedere iure domicilij per viam inquiſi-
tionis de delicto alibi cõmiſſo.nam cauſa quare in loco do
micilij poteſt accuſari licet alibi deliquerit eſt.quia vbicun

q; deliquitur ſubditus eſt iudici domicilij ⁊ hec cauſa locuʒ

habet ſeſgonſent per viam accuſationis ſiue inquiſi-
tionis. ¶ Item ſicut intereſt iudicis delictis purgare pꝛo-

ninciam ſuam malis hominibus vt.l.congruit.ff. de off·

pꝛeſb. ita inter eſt iudicis domicilijs caſtigare ſubditos ?

uinciam ſuam purgare talibus hominibus licet alibi deliq-
rit. d.l. congruit ⁊.l.pꝛeſes.eo.ti.⁊ hoc reperio tenuiſſe bar.
in. l.cunctos populos de ſum.tri.qð videtur verius ⁊ iu cãu
noſtro multum refert quia ĩ terris eccleſie ſeruamus ius ca
nonicum.vt in.e.ſi duobus de applł.nõ.in.c.de clericis de
ſo. compe. ¶ Item ſibene ponderetur caſus non expedit
ex alio capite hoc multum diſcutere quoniaʒ Bubernatoꝛ
ſeu pꝛeſes habet iuriſdictionem nedum in loco domicilij ſʒ
etam in loco delicti.⁊ ſic potuit per totam ſuam pꝛouinciã
illum facere capi · vt in. d. . ſi vero quis compꝛehenſoꝛum.
2 in.c.nouit de off.le.vbi bonus tex.in ſili. Mam tota pꝛ:o
nincia eſt ſibi vnum territoꝛium ⁊ ſic delictum fuit conimiſ
ſuʒ in ſuo territoꝛio ⁊ in ſuo territoꝛio captura facta.potuit
ergo ? debuit Gubernatoꝛ ſeu pꝛeſes in qualibet parte ſi
territoꝛij illum capi facere.ex quo in ſuo territoꝛio deliquit
etiam ſi fuiſſet extraneus.vt.d.l.pꝛeſes.⁊ de off.le.c.ij.nã
pꝛeſes ſeu legatus pꝛopꝛie habet in pꝛouincia ſibi decreta
iuriſdictionem quam pote ſt in loco exercere quilibet oꝛdi⸗
narius quicunq; ſit ille ⁊ eſt maioꝛ omnium poſt pꝛincipeʒ
vt.l.ex omnibus cum ſe.ff.de off.pꝛe.nõ.ſpe.in ti.de lega.
S. nũc obſtendendum.v. legatus.⁊ ſequenti.⁊ in.S.ſuper ẽ
v.j.eo.ti.legitur ⁊ nõ.in.d.c.ij.⁊.c.j.eo.ti.in antiquis.po/⸗
tuit ergo illum capi facere ⁊ alteri tradere vt iuſtitiaʒ faciat
iuxta.c.fi.ne.cle.vel mo.li.vj.¶ Ex pꝛedictis infero ad de
cinonem vltimi dubij ⁊ concludo affirmatiue ꝙ dominus
HBubernatoꝛ nedum potuit ſed debuit etiam erx officij ſui
debita dictum Rodulphum capi facere in dicta Ciuitate
viterbij.¶ Reſtat nunc examinare tria pꝛima dubia ſimul
an poſſit Rodulphus puniri viterbij an poſſit remitti coꝛ
neti. vel de neceſſitate ſit illuc remmittendus.⁊ obmiſſis cã
bꝛeuitatis argumenta que ad partes fieri poſſunt.dico con
cluſiue ꝙ vbi non petitur remiſſio per iudicem Coꝛneti in
dubio puniri poſſit in loco domicilij.vt in.l.j.C.vbi de cri.
agi. opoꝛ.⁊ ibi hoc tenent ar.bal.⁊ Jo.cal.in. c. j. de ra⸗
pto.pꝛobari videtur in.d.c.cum contingat.⁊.d.l.j.⁊? ſi con

trarium dicemus fruſtra tractaremus ð domicilij foꝛo cuzʒ

ſemper quis conueniatur aut ratione delicti aut contractu
autem rei. Eſt enim foꝛus ratione domicilij generalioꝛ alij
vnde poteſt ibi conuenire de exiſtente re alibi vt nõ.in.lʒ.fi.
C.vbi in reʒ ac.⁊ in.c.fi:de fo.compe.¶ Item de contra
ctu alibi geſio.vt legitur ⁊ de delicto alibi commiiſſo vt in iu
ribus pꝛeall.? maxime in caſu noſtro ĩ quo pꝛeſupponimꝰ
Sewernaroren hic iuriſdictionem etiam in loco delicti.
i vero remiſſio petitur per iudicem coꝛneti arbitroꝛ ꝙᷓ
de neceſſitate non ſit fienda.ſed poterit puniri in viterbio.
Moueoꝛ pꝛimo ꝙ.S.ſi vero quis compꝛehenſoꝛuʒ.quis
delinquens exiuit pꝛouinciam delicti.⁊ in territoꝛio alteriꝰ
pꝛeſidis ſe contulit ꝙ non accidit in caſu noſtro.cum ſit ſub
eodem gaeſgle⸗ tem pꝛeſes eſt maioꝛ iudice Coꝛneti⁊
poteſt cognoſcere ⁊ punire omnia que fiunt in ꝓuincia vt.
d.l. pꝛeſes.⁊=.l.ex omnibus. Nam ⁊ in loco delicti pꝛeſes vt
dixi eſt maioꝛ poteſtate coꝛneti non ergo poteſt pereum re

quiri vt remittat ad eum vt dictis legibus. Item ⁊ ſcõo

non eſt de neceſſitate fienda remiſſio quia conſuetudo cõ
munilſ Atalie non neceſſitat ad remittendum iuxta ea que
Bar. nõ.vt.S. ſed cal. aꝑtius ⁊ latius hoc tractat in. d.c.j.
de rap.⁊ concludit ꝙ ſi delinquens non eſſet in domo do/
micilij vel valeret conſuꝰ.quia per hoc publica vtilitas le⸗
deretur que requirit vt delicta non remaneant impunita.
eſſet talis coſuetudo ⁊ grauoſa.ideo non valet de conſu.c.
j.⁊.c.fi. Sed conſuetudo per quam iudex domicilij non re
mitteretur ad iudicem delicti vel ⁊ contra bene valeret dũ
modo alter pꝛedictoꝛum in cuius territoꝛio degit vellet de
linquentes punire.quia tunc ceſſaret ratio pꝛedicta ⁊ ſcom
hanc diſtinctionem arbitroꝛ reſtringendum dictum Bar.
pꝛopoſitum ergo cum delinquens ſit captus in lo⸗
co domicilij ⁊ agitur vt ibi puniatur ſatis poteſt obſeruari
illa conſuetudo de non remittendo ⁊ hec ratio cõcludit qð
etiam ſi iudex viterbij ſine auctoꝛitate gubematoꝛis illum
cepiſſet non tenetur remittere ad locum coꝛnetipoteſt ex-
terno capite vt remiſſio non fiat defenditenendo opi. Jo.
cal.in. d. c.j.de rap. Mlaʒ doctoꝛes diuiſerint ſe in materia
diuiſionis quidam aſſentes de neceſſitate eam fiendam ni
ſi cenſet conſuetudo ꝙ de vrbanitate.⁊ plene nõ.perglo.
ncle.paſtoralis

in cle. paſtoꝛalis in.v.de moꝛe. Yo.cal.capiẽs mediã viaʒ
diſtin xit aut criminoſus degit fub iudice domicilij qui in
tendit eum punire ⁊ pꝛocedit opi.ꝙ ex ſola vrbanitate fa-
cit remiſſio.aut degit ſub alio iudice domicilij vl iudex do
micilij non curat punire. ? pꝛocedat illa opi· fiat de neceſ
ſitate fienda ergo ex multiplici capite poteſt defendi vtre

miſſio ex neceſſitate non ſicut patet per pꝛedicta. Sed nũ

quid voluntarie poteſt remitti ad locuʒ delicti dicerem ꝙ
aut gubernatoꝛis ⁊ poteſtatis viterbij voluntas concernit
⁊ tunc in dubio fieri potuit quia congruentius exercetur iu
ſticia in loco delicti ad terroꝛem alioꝛum. ⁊ vbi ceſſet ſcan-
dalum in.c.j.de rap.ij .q.vj.⁊.l.capitalium..fſamoſos.ff. ð
penis cum multis ſi. Mam licet conſuetudo habeat vt non

cogatur iudex domlcilij remittere non tamen habet vt re⸗
mittere non poſſit cum iſtud ſit mere facultatis. Si vero

Gubernatoꝛ vult remittere poteſtati viterbij conſtituen-
do enm ſuum delegatum ⁊ potuit illum eo inuito remitte
re.quia poteſtas hodie tenet in ciuitate locuʒ pꝛe ſidis iuxta
nõ. per glo.in.l.fi.C. de pꝛeſcrip.lon.temp.⁊ per Bar. ff.
de dam. infec. Ande licet gubernatoꝛ ſit eo maioꝛ ſicut eſt
maioꝛ epiſcopo ⁊ in iuribus ſuperius all. Mon tamẽ poteſt
ſine alia rationabili cauſa extra here captuʒ de manibus oꝛ
dinarij cum locus ſit inter eos pꝛeuentioni reſpectu cogni-
tionis ibi enim cauſa fit fienda vbi incepta.l.vbi inceptum
ff. de iudi. facit ꝙ legitur ⁊ nõ. in. c. ex tenoꝛe de reſcrip. Et
cum hoc caſu reciſio ſit voluntaria non eſt deſentiendũ ter
tium dubiuʒ quia opoꝛtet fieri remiſſio ante ⁊ poſt inchoa
tionem pꝛoceſſus ſed eo caſuquo veniret remiſſio neceſſa
rio fienda debet pꝛecedere aliqua ſumaria cognitio vbi de⸗
lictum non eſſet notoꝛium ſed famoſum.de quo per glo.in
d. cle. paſtoꝛalis.? per MWar. in dicta. l/j. C. vbi de cri. agi ·
opoꝛ. Et hec ſufficiant quo ad dubia. Möcludo ergo di⸗
ctum Rodulphum potuiſſe capiim viterbio ⁊ poſſe ibi iu
dicari ⁊ puniri nec neceſſario eſt remittendum ad ciuitateʒ
Coꝛneti licet voluntarie remitti poſſet iuxta diſtinct pꝛe-
dictam ⁊? contraria ſuperius foꝛmata ſatis remanent ſoluta
nam pꝛocederet pꝛimum vbi non conueniretur in loco do⸗
micilij. Itez Gubernatoꝛ habet iuriſdictionẽ in loco vtro
qʒ vt pꝛẽdixi declarantur enim omnia æ limitantur ſecun⸗
dum pꝛedicta. ideo aliter ſpeciſice cauſa breuitatis non re
ſpondeo.Aaus deo abbas

Con. xxv.

Anonicus regularis expꝛeſſe pꝛofeſſus regulaʒ
beati Auguſtini in cathedrali eccleſia peruſina
in clauſtro eccleſie dicte ĩ nocte quarte ferie ma
ioꝛe ebdomade dum canonici eſſent in matuti-
nis furatus eſt centum floꝛ.cuidam Canonico qui deputa-

tus fuerat ad collectoꝛem per clerum peruſinum ad exigen⸗

dum certum pecunie quantitatis pꝛo faciendo quoddã mu
nus domino noſtro pape. Furtum iſtud pꝛobatur tam per
confeſſionem quam etiam per vnum ſuum cjericuʒ qui eũ
ſociauit dum per dictum pꝛedicte pecunie ſubtrabentur vi
carius abſente archypꝛeſbitero peruſino habente ad h̊ͥ mã-
datum ab epiſcopo.pꝛoceſſit dictum vſqʒ; ad ſentẽ⸗
tiam diffinitiuam excluſiue. ¶Contingit de tribus dubi⸗
tari. DOꝛimo an pꝛoceſſus iſte valuerit cum non nullis pꝛe
tendatur. ꝙ non quia pꝛoceſſus non per vicarium epiſcopi
ſed per ar. rebiterum eius locum tenentem debuit ex⸗
plicari. ¶ Secundo pꝛeſuppoſito ſine veritatis pꝛeiuditio
qð ad archypꝛeſbiterum ſeu eius locum tenentem iuriſdi-
ctio pertinuiſſet an öfectus iſte ſuppleri poſſit per Guber
natoꝛem vfuſun habentem plenam poteſtatem legati
de latere. ¶Tertio qua pena veniat iſte canonicuſ pu-
niendus ⁊ ſic pꝛiuari poteſt poꝛtione quam pꝛocurationeʒ
vocant eccleſie cathedralis peruſine cum non ſint diſticte
pꝛebende ſed capituluʒ aſſignauerit vnicuiq; canonico cer
tam poꝛtionem quam poꝛcurationem vocant. ⁊ ſic quilibʒ
canonicus ſit diligentioꝛ in faciendo pꝛocurationem ſuam
laboꝛare ⁊ anno ſinglo aduocato capirulo quilbet canoni-
cus reddit adminiſtrationem pꝛocurationis ⁊ pꝛopter aſſi-

gnationem ipſius poꝛtionis non viuunt in cõmuni.ſed ĩ eo

dem clauſtro per ſe in cameris ſuis ex quo ſequitur ꝙ de ſa
cto quiibet eoꝛum habet pꝛopꝛium ita etiam pꝛeſupponit
ꝙcanonicus iſte de quo queritur habet quandam eccleſiaʒ

parochialem conſuetam tamen conferri canonicis regula-
ribus ⁊ c.
. Aluatoꝛis eiuſq; matris pꝛeſidio humiliter ĩiuo
cato.attingam iſta dubia concluſiue committẽ⸗
do argumenta ad partes ꝓplixitatis vitande cã.
Et iuxta oꝛdinem circa pꝛimum dico ꝙ archy⸗
pꝛeſbiter iuriſdictionem non habet maxime in canonicos
foꝛi contentioſi.ſed pertinent ad epiſcopum . xj· q.j· de per
ſona. de off. oꝛ. c.j.de fo.compe.ſiquis contra clericum de
iudi. ac ſi cerici iuramenta in hoc ſunt quaſi infinita:.quam
quidem iuriſdictionem circa actum inquirendi potuit de-
mãdare vicario ſuo in. c.licet.de off. vica.li.vj.de iure ergo
cõmuni valuit pꝛoceſſus foꝛmatus per vicarium. Si vero
de conſuetudine pertinet ad archypꝛeſbiterum ꝙ eſſe põt
iuxta.c. inrefragabile.. receſſus de off.oꝛ. Cunc aduerten
dum ꝙ cum iſta pꝛeſcriptio ſit contra ius cõmune opoꝛtet
qdᷣcurrat titulus coloꝛatus.? tempus.xl.annoꝛum vel ceſ⸗
ſante titulo requiritur tempuſ de cuius initio memoꝛia non
exiſtat vt in.c.j.2.c.non eſt de conſue.li.vj.⁊ qð pertineat
ad iuriſdictionem epiſcopi pꝛobatur in.c.cum ab eccleſiarũ
2:c.paſtoꝛalis de off.oꝛ.⁊ pꝛeſuppoſito ꝙ iſta pꝛobent᷑ tunc
eſt videndum an pꝛoceſſus iſte foꝛmatus per vicarium va
luerit. MNam videtur pꝛimia fronte ꝙ non quiaa iudice nõ
ſuo. vt in. d.c. ac ſi clerici.. C. ſia non compe.quaſi perto
tum. Sed hoc non obſtante dico ꝙ iſte canonicus inquiſi-
tus vel conuentus coꝛam vicario epiſcopi non excipit de in
competentia nec dixit iuriſdictionem pertinere ad archy-
pꝛeſbterum vnde iuriſdictionem vicarij ſeu epiſcopi pꝛo/
rogaſſe videtur ⁊ ſic valebit pꝛoceſſus.de hoc eſt tex.cum
glo. in. l.j. C. vbi de cri. agi.opoꝛ.⁊ ſcðm Mar.⁊ bal.Nam
in criminalibus habet locum pꝛoꝛogatio coꝛam iudice ha-
bente iure pꝛopꝛio conſiſem iuriſdictioneʒ vt ibi nõ.ꝑ glo.
? bar.⁊ per Anno.in.c.de cauſisde off.dele ⁊ per glo.in.l:.
j. C. de iuriſdic. om. iudi. ¶ Bed dubium eſt nunquid hoc
pꝛocedat in clerico ſine licentia ſui iudicis que hic non int
uenit. Gt videtur ꝙ non per.c.ſignificaſti de fo.compe.
¶ Sed hoc non obſtante contrarium poteſt dici hoc caſu
cum pꝛoꝛogatur iuriſdictio epiſcopi.que eſt naturalis ⁊ oꝛ-
dinaria.nam res de facili redit ad naturam ſuaʒ. xxvj. di.ab
exoꝛdio.l.ſi vnus.ff. de pac.ſe cus vbi pꝛoꝛogaretur iuriſdi-
ctio alterius per ſubdituʒ epiſcopi ſine licentia epiſcopi tũc
enim non valeret pꝛoꝛogatio: ſic loquitur.d.c.ſignificaſti.
⁊ placet in dubio in caſu noſtro in quo iſte canonicus nõ ha
bebat ab archypꝛeſbitero.neq; oꝛdinem neq; beneſicium.
vnde eſt ſibi ſubditus reſpectu nudi exercitij iuriſdictionis
vnde eadem ratio que eſt in eo derico qui pꝛoꝛogat ſine li-

centia ſui iudicis eſt in iſto clericoquo ad caſum noſtrunn.
iuxta S Ne venneat Serbarcein KEt
quo ad pꝛimum dubium. ¶

enio ad ſecundum pꝛeſup-
poſito qð dictuſ pꝛoceſſus non valuerit vtpote quia iuriſdi
ctio pertinebat ad archypꝛeſbiterum nec interuenit pꝛoꝛo-
gatio modo pꝛedicto. Nunquid per Gubernatoꝛem poſ-

ſit defectus ſuppleri⁊ bꝛeuiter dico ꝙ non quia cum actus

iudicial hoc caſu eſſent nulli non poteſt legatus etiam dela

tere talem deſectum ſupplere quia eſſet facere circa ſolẽ⸗
nitatem iudicioꝛum multis vigilijs ⁊ laboꝛibus ex cogitam

contra cle.ne romani de elec. c. infe rioꝛ. xvj di. t hoc ap⸗
te voluit ſpec.inti.de le.S.nunc oſtendendum.x.xviij vybi
dicit qð hec ſuppletio pertinet ſolum ad papam.⁊ maxime

pꝛocedit hoc in caſu noſtro vbi non ſolum eſt ſupplere ðfe

ctum circa ſolẽnitatem iuditioꝛum ſed dare iuriſdictionem

non habenti in pꝛeiudicium pꝛopꝛij iudicis. ⁊ ſic pꝛiuate ali

um iu ſuo qð legatus facere non poteſt. nam ſolus pꝛinci-
pis eſt vnius dare alteri iuxta nõ. in. c. cõſtitutus de reli. do.

v. q·ij. viſʒ. Quinimo glo. dubitat in papa nunquid poſ
ſit ius vnius eccleſie ſine cauſa alteri donare.vt notatur in

c.j.di. xxij. ſuper.v.in inſtuntiam.de quo per ſpe·in ti. ð le.
5§. pꝛeallł.v.lvij.· Ad pꝛedicta facit glo. nõ.in.c.p.ð here.li.
vj. que diſputatio concludit legatum non poſſe cõmittere
cauſam ſui natura plenariam ſine ſtrepitu ? figura iudicij

tractandum.quia eſſet tollere ſolẽnitates iudicioꝛum.⁊ ita

ſpe. in ti. de lega. 5. ſi ger eſt. . nunquid poteſt cognoſcere

facit qð in ſinuli nõ. Anno.in.c.pꝛudentiam de offi. dele.

vbi vult qð geſta coꝛam iudice non ſuo ratificari nõ poſſũt
per iudicem pꝛopꝛinm etiam ſi ſuo nomine fuerũt geſta qꝛ
currunt ex defectu ſol enitatis iudicioꝛum cuiꝰ libera diſpo
c2=

48

ſitio non pendets poteſtate pꝛopꝛij indicis ſed pꝛincipie. ?
illud dictũ cõmuniter ſecunt᷑ ibi doc facit ꝙ nõt. in glo.ix.
q.ij. in ðð venio ad terti um dubium qua pe
na iſte canonicus veniat puniendus. 3 n quo aduertenduʒ
ꝙ ius canonicum facit differentiam in quantitate pene ſe⸗
cundum modum pꝛocedendi regulariter contra crimẽ gra
ue inducit diſpoſitionem ſi de eo conſtat per viam accuſa⸗
tionis.ſed per viam inquiſitionis pena eſt minoꝛ ita qð cir⸗
ca diſpoſitionem pena videtur arbitraria. poteſt tamen pꝛi
uani benefitijs vel alia pena affici niſi ſint talia delicta lue
impediunt oꝛdinis excõmuſſcalionem etiaʒ poſt per acts
penitentiam vt ſæ homicidium. ⁊ de hoc eſt tex.in.c.ing
ſitionis ⁊ in.c.qualiter.el.ij.de acc.⁊=.c. dilectus de ſimo.lʒ
ſus ciuile non videat᷑ differentiam facere.l.iiij. C.de ſepu.
vio.in.l.oꝛdo.ff.de publi.iudi.in.l.ea quodam.C.de accu.
ſentit Mar. in.leij. F. ij. de adul.2.l.iij..·pꝛeterea de ſuſpe.
tuto.ſed de ſuſpectione canonica reperiuntur alique pene
iuris ciuilis que volunt ꝙ danatus per viam inquiſitionis
de crimine famoſo euitet infamiam pꝛopter modum pꝛo⸗
cedendi ita nõ.glo.in.d. S.pꝛeterea de ſuſpec.tu.=.l.iij.2.l.
fi C.eo.⁊ ibiper Cy.=.l.j. C.demõ.mul. Mar.tamen ali-
ter ſentit in.l.infam.ff.de pub.iud⸗ plene per bal.in.l.etiã
de furt. per ſpe.in ti. de ſenten.ꝭ.j.v.qui de inſt.⸗ faciunt
hec ad ſciendum an ſi iſte danatus per viam inquiſitionis
efficietur infamis circa qdðᷣ amplius non inſiſto quia de hoc
non queritun ſed ſolum de pena imponenda. dico ergo re⸗
ſpondendo ad pꝛimum ꝙ ſi iſte fuit accuſatus hoc furto pe
na oꝛdinaria debet puniri que eſt di poſitionis ab officio ?z
benefitio tex.in.c.cum non ab homine de iudi.nõ.hoſti.in
ſumma de ſur.ſub Nica.⁊ plꝰ dicit ibi debet retrudi poſt
depoſitionem Beien adagendum penitentiam ꝑ.

c.tue.de penis. Sed aduertendum illud.c.tue.nõlo
quitur in furto ſimplici ſed in latrocinijs.qd ſe habet in pluſ
ꝙᷓ furtum. vt in auẽ. ſed nouo iure.C. de ſer.fugi.⁊ in coꝛ
poꝛe vñ ſumitur ĩ auẽ.vt nulli iudi.in fi.⁊.l.capitaliũ..fa⸗
moſos latronos.ff. de nie Aei quia tex.in.d.c.ſubicit
ꝙ pꝛo magnis ſceleribus imponitur pena detruſionis 2 de
poſitionis eſſet examinandum an iſtud furtum dicatur ma
um ſcelus. de quo per glo.nõ. in.l.ad ea.ff de re.iuris.p
Waninehnon ſolum.S.ſi mandatum.ff. de iniurijs.aliqd
nõ.in.l.j.C.de requi.re ⁊ cõmunis concluſio eſt ꝙ ſi fit in
magna re dicitur graue delictum vnde in caſu noſiro habi-
to reſpectu ad circonſtantias ſatis poteſt dici magnum ſce
lus tum quia in loco religioſo tum quia in pecunijs deputa⸗
tis ad honoꝛem pꝛincipis tuʒ etiam ratione tempoꝛis.quia
in ſeptimana ſancta dum cantarentur matutine ? qð dete
rius eſt quia religioſis qui peccauit contra votum.⸗ ſubſtã
tialia regule volendo habere pꝛopꝛium maxime furtiue j
omnia hoc agrauant delictum.xl.di. homo⸗ hꝛiſtianus.?. c
cum quidam de iur.iuran.⁊ qð in eis nõ. taq; concludo
penam dicti.c. tue ſatis poſſe infligi in caſu noſtro ꝙ̈jU SGSed
dubium eſt in caſu noſtro quia iſte eſt regularis nunquid de
beat expelli ab eccleſia.⁊ pꝛiuare de illa pꝛocuratione quem
habet in eccleſia peruſimna.⁊ de hoc ſpetialiter anoe in

caſu pꝛeſuppoſito dico ꝙ de hoc eſt ſpetiałnõ. nno.? ho
ſti. 7 alioꝛum ſcribentium in.d.c.dilectus. ij.de ſmo.vbi di
citur ꝙ per depoſitionem non liberatur a iugo regulari.ſed
non habebit vocem in capitulo nec vocabitur ad comunes
actus nec recipiendam pꝛebendam communem ſed in erga
ſtulo ei pꝛouidebitur.ita dicit ad litteram. Jo. an. poſt Jn.
⁊ hoſti.pꝛiuatur ergo iſte per depoſitionen nedum pꝛeben
da ſeu poꝛtione ſingli ſed etiam cõmuni. vt non comedat
cum alijs nec moꝛe ſoſito tractetur ſed in loco arto ſecundũ
qð viſum fuerit ſuperioꝛi ſibi pꝛouidebitur in neceſſa arijs vi
te facit. c.fi · de regu. ⁊ iH ibi nö. Er ſic poterit pꝛiuari etiaʒ
eccleſia ꝑꝛochiali non obſtante ꝙ eam babuerita ſede apo
ſtolica per id ꝙ nõ.glo.in. c.j. de confir.vti poterit etiam ſu
perioꝛ ſecum diſpenſando minus eum punire pꝛobatur in
c.at ſi clerici.S.de adul.de iudi.facit ꝙ legitur ? nõ.in.l.qd
ergo.ꝭ.pena grauioꝛ.ff.de his qui no.infa.⁊ he pꝛocedunt
cum fuerit pꝛoceſſum per viam accuſationis. i vero per
viam inquiſitionis tunc eſt maius dubium per ſuperius di
cta.ſed dico ꝙ illa pꝛocuratione poterit pꝛiuari ⁊ etiam ec⸗
cleſia parochiali per dictũ.c.qualiter ? quando el.ij. de acc.
vbi dicit ter. ꝙ n exceſſus graue pꝛobatur per viam inquiſi
tionis licet delinquens non degradetur ab oꝛdine admini-

ſtrationeqʒ admonetur licet quidam dixerit ꝙ illud.c.loqui

tur in pꝛelato ſed inferioꝛibus clericis pena eſt arbitraria ?

ſic intelligunt.c.inquiſitionis.pꝛimo reſponſo eo.ti.vt ĩ eis
nõ.ſed nihilominus dicenð ꝙ ſuperioꝛ arbitrando poteſt
pꝛiuare delinquẽteʒ omni adnainiſtratione eccleſiaſtica ma
xime regulare vt in.c.inquiſitioniſ in glo.in verbo aliquan
do.An autem hoc caſu poteſt deponi aduerbialiter ab offi⸗
tio oꝛdinum videtur qð non per ſupꝛadicta. ſed contrariuʒ
eſt nobile ⁊ ſingulare dictum Innoincauaterk ean⸗
do.vbi dicit ꝙ quando de crimine conſtat per confeſſionẽ
non inſpicitur modus agendi.ſed poteſt imponi pena oꝛdi
naria quantumcũq; grauis.ꝙ tunc non ſit dubitandum qð
ſuerit conuictus per falſas pꝛobationes.⁊ dictum Inno.ſe

quitur dom. Anto.de butrio in.c.dilectus pꝛeall.⁊.c.fi.de

cele.niifſ.æ videtur ibi caſuſ in.c.ij.de pe.⁊ facit ꝙ nõ.bar.
in. l. ſi confeſſus. ff. de cuſto.re. cum igtur in caſu noſtro cõ
ſtitt de crimine per confeſſionem illius poterit puniri ac ſi
fuiſſet actum per viam a ionis ſiue inquiſitionis fue-
rit pꝛoceſſum contra iſtum canocicum regularem poterit ᷣ

poni ab offitio ⁊ omni benefitio ⁊ adminiſtratione ſed in ni

hilo remanet canonicus.⁊ in aliquo loco arto pꝛouidebitur

ſibi pꝛout viſum fuerit ſuperioꝛi attenta maxime diſpoſitio

ne.c. fi. de re.iur.¶ Attendendum eſt tamen vbi pꝛocei.
ſus ex dictis cauſis reperiretur nullus poſſet ð nouo incho .
ari pꝛoceſſus nedum per archypꝛeſbiterum ſi ſua eſſet iu
riſdictio.ſed etiam per Oubernatoꝛem.ex quo poteſtatem
habet legati quia legatus cum quolibet oꝛdinario quiſqʒ ſit
ille eſt maioꝛ quolibet poſt pꝛincipem.vt legitur ⁊ nõ.in.c.)
de off. le. ⁊ in.c.ij.eo.ti.li.vj.⁊ per ſpe.in ti.de lega.S.nunc
offendendum.v.legatus ⁊ ſequenti.⁊ ibi plene ⁊ in.j.ſi uper
compellitur dictus canonicus perſiſtere in confeſſione
ſua iuxta plene nõ.in.c.at ſi clerici de indi.2 per Inno.i. c.
per inquiſitionem de elec.per glo.? Mar. in.l. capite.ff. de
adul.⁊ dicendũ vt plenius nõ.i dictis iuribus Aaus do ab.

Aſus quið offitiales Terre ſancti geminia
ni aſſerẽtes haber̃ poteſtatem ad pꝛouiſionẽ
faciendam a toto populo dicte terre ſtatue-
runt ⁊ oꝛdinauerunt in effectu de omnibꝰ bo
nis mobilibus ⁊ ĩmobilibus relinquendii ſeu
tranſferendis quomodocunqʒ; titulo lucratiuo ſiue in vlti⸗
ma voluntate ſiue inter viuos in quocunq; loco etiã ſi ſint
hoſpitalia ſiue ſint dicte cõmunitati ſuppoſita ſiue nõ tene
antur dicta loca ſeu eoꝛum rectoꝛes aſſignare ⁊ ſoluere pꝛo
eoꝛuʒ redditu ⁊ Peouenri dicte terre ſancti geminiani ?⁊ ad
vtilitatem ſacriſtie ſancti geminiani.⁊ ad vtilitatem duos
denarios pꝛolibra ſin valoꝛem dictoꝛuʒ bonoꝛum. t vo
luerunt hanc pꝛomiſſionem extendi etiam ad pꝛeterita reli
cta ſeu donata in quibus adhuc executio non interceſſe erat
hoc in ſumma quo ad materiam conſulendam habet illa p
uiſio.licet multa alia verba ibidem contineantur.2 ad alias
extendatur perſonas. Munc contingit dubitare vtrum ho-
ſpitale quodam fundatum in dicta terra ſancti Seminiani
ſuppoſitũ oꝛnatiſſimo ? famoſiſſimo hoſpitali ſancte Ma
rie de la ſcala ciuitatis Genarumteneatur ad obſeruantiaʒ
Dictiſtatuxi xOKccc.—
Npſius chꝛiſti eiuſqʒ matris cuius res agit.
humiliter imploꝛato pꝛeſidio videtur ꝙ ſice
quanꝙᷓ enim lapci non valeant ſtatuere ſuꝑ
rebus eccleſie.vt in.c.bene quidem.xcvj.di.
-2. c. eccleſia ſancte Marie de conſti. tamen
uper rebus pꝛopꝛijs nondum in eccleſiam tranſlaſj eos ſta
tuere poſſe ne quis recta fronte negare habeat.cuʒ omnes
populia iure poteſtatem ſtatuendi habeant.vt in.j.omnes
populiff.ð iuſti.⁊ iur.⁊.l.cunctos populos.C. de ſum.tri.
Xin re pꝛopꝛiq quiſq; eſt legitimus moderatoꝛ? arbiter.l.iĩ
re mandata.C.man.⁊.c.de his de ſepul.hinc Mar.in.l.re
ſcripto.ff.de mu.⁊ hono.dat theoꝛicam qualiter bona trãſ
ferenda in eccleſiaʒ poſſunt per ſtatuta laycoꝛũ affici ⁊ obli
gari. æ poſtmodum cum illo onere ſoluendi datia ? pꝛeſtan
tias Vennn in eccleſiam ita dicendum videtur in pꝛopo

ſito VGtatuerunt enim iſti officiales ſuper bonis eoꝛuim
in quacunq; perſona tranſferendiſ? non ſuper bonis eccle
ſie cu adhuc non eſſent eccleſie ſed pꝛopꝛia. ã quẽadmo-⸗
dum potuiſſet

dum potuiſſet quiſq; pꝛiuatus relinquere hoſpitalium cuʒ

honoꝛe iillo ſoluendo duos denarios pꝛo libꝛa.ar.in.c. cum

dilecti de dona.⁊.c.verum de condi.appo. Ita ⁊ tota co-
munitas hoc ſtatuere poterit quare ꝙ fieri pot per pactum
debet poſſe ſieri per.l.ſeu ſtatuta.vt dicit glo.nõ.C.de de⸗
cre·decur.ſuper rubꝛi.li.x.per Mar.in.l.omnes populipꝛe
allega.v. iuxta pꝛedicta. Sed hijs non obſtãtibus que ve-
re ſi ponderabantur nõ militant in caſu noſtro. contrarium
puto de iure dicendum. Et pꝛimo adduco ad hanc queſtio-
nem quaſi pꝛo caſu.c.fi.de re.eccle.non alie.vbi dicitur ꝙ

laici ſtatuere non poſſunt ſuꝑ moꝛtuarijs nec generaliter ſu-

per alijs que iure ſpirituali annexa ſunt.⁊ ponderanduʒ eſt
illud voum annexa nõ ſolu pꝛohibent᷑ ſtatuere ſuper meriſ
ſpiritualibus.ſʒ etiamſuꝑ annexis ⁊ ſuper moꝛtuarijs ꝙ ibi
pꝛocedit aꝑte pꝛopter nõ.ibi per docin expoſitiõe illius ver
bi ſatis determinatur iſta queſtio. vt dicamus relicta facta
ad pium vſum dici ſpiritualibus annexa eo qꝛ deputatur ad
ſpiritualeʒ vſum ſicut dicimus de moꝛtuarijs.i.de hijs que
defe runtur cũ funemu ſeu legantur occaſione funerũ ⁊ p cõ
ſeqns tale ſtatutum quatenus cõpꝛehendit hoſpitale condi-
tum ⁊ alia loca pia non valet tanꝙᷓ cõditũ an nõ habentibuſ
poteſtatẽ ſtatuendi. Secũdo allego caſum apertũ in.c.re⸗
quiſiſti el.pmo de teſta.vbi tex.ponit regulam generaleʒ Iʒ
queſtio fuit ſpũalis de numero teſtium ꝙ relicta facta adpi-
as cauſas non dʒ m.l.ciuiles ſʒ ſm decretoꝛum ſtatuta ter-
minari ⁊ tractari quaſi talia cum ſint in pium vſum diſpoſi-

Non ſubiciantur diſpoſitionibus laicoꝛum etiã impato.

rum ſʒ ſoli eccleſie ⁊ ita nõ.dicit intelligit illum tex. Har.in
l.C.de ſa.ſan.eccle.in repetitiõe ſua in penul.columna ſeu
Vlti. t ꝑ canoniſtas in di.c.relatũ.i iſtis.n.dẽt populus do/
ceri ⁊ non docere ⁊ recurrrere ad eccleſiã que mater eſt om
nium ⁊ non debet ponere ſalcem in meſſem alienam. vt in
c.docendus.lxij.di.⁊? in.c.ſi imperatoꝛ eadẽ di.Et ita debʒ
intelligi dictũ impatoꝛis qð lex ciuilis nõ dedignatur ſacros
canones ĩmiijari.vt in auc.vt deter.ſit nu.de.⁊ in auẽ. de
ecl.ti.⁊ tranſitiue in.c.clerici de indi.¶¶ Tertio hoc aper⸗
tiſſime videtur velle hoc Mar.in. d.lj.vbi dicit q ſuper ꝑ
tinentibus ad piam cauſam non valet ſtatutũ larcoꝛum eti-
am imperatoꝛis.cum hec non ſint de eoꝛum iuriſdictione.

ſed de eccleſie. vt pꝛobat per dictum apli.⁊ muita alia mul

tum cleganter ⁊ pꝛolixe.Quarto adduco nõ.per Joã.

an. in. c.f de immu.eccleli.vj.in nouel. vbi ponit queſtio
nem an valeat ſtatutum laycoꝛum vt bona immobilia non mo un

poſſunt alienari ⁊ tranſferri in non ſubiectos iuriſdictioni
ſtatuentium. t concludit non valere reſpectu eccleſiaruʒ
⁊ pioꝛum locoꝛum mouetur eleganter incetera quia loca
pia ſunt a pꝛincipibus pꝛinilegiata ⁊ libere eis donet donen-
tur vel vendatur.Dl.j.=.l.illud..de ſa.ſan.eccle.ſtatutis cõ⸗

trariuʒ ergo non valet duplici ſeu triplici ratione.Drima

quia layci inferioꝛes non poſſunt tollere leges ⁊ pꝛiuilegia
tributis per ſuperioꝛem maxime eccleſie vt in.c.inferioꝛ
elec. ⁊ per. Mar.ĩ.d.l.omnes populi.=.xxv.qij.q̃ñ ꝑ totũ
Deeunc quia hoc eſſetcontra libertatem eccleſie vlis
er conſequens ſtatuarij ſunt ipſo facto excõmunicati?
alijs penis iuris ciuilis ſubiecti de quibus in auc.caſſa.C.
de ſa. ſan. eccle.? War. etiaʒ in Reae Tertio
quare poteſtas condendi leges tributa.inferioꝛibus per.i.

