act.emp.⁊ bene facit in ſimili.c.inter cetera.de pᷣben. Hec
pꝛocedunt inſpectu diſponi iuris comunis. Sed nunc exa⸗
minandum eſt quid dicendum eſt inſpectis verbis cenſu-
re municipalis. Et videtur pꝛimo nam dictum ſtatutũ de
bet quantum fieri poteſt reduci ad terminos cõmunis etia
per impꝛopꝛiationem verboꝛum ſi expedit.⁊ in.c.cum dile
ctus de conſue.⁊.l.ij.E.de noxał.per doc.in.c.cauſamq;.
de reſcrip.ᷣintelligatur ergo dictum ſtatutuʒ ꝙ voluerit tol⸗

lere pactum appoſitum in dotem pꝛofecta ab ipſa filis vel

cum non teneatur dotare filiam dicta.l.mater debet pꝛohi
beri paici dotem ſibi reddi contra.multa iura ſuperius alle
gata ⁊ ſimilia. MNam cauſa iuſta reſtringi ſtatutum eſt cum H
quis ſine culpa pateretur dannum. vt nõ.bar.in.l.omines.

ipſius patre.ſecus ſi ab extraneo.vt eſt mater in hoc caſu qᷓ

ff. de iuſti. ? iui. verum cum verba ſtatuti ſatis ĩ hoc videã⸗

tur clara ?⁊ generalia excludunt enim quodcunq; pactum ĩ

inſtrumentibus dotis appoſitum vndecũq; mater hsbue

rit dotem vel pꝛoceſſerit ipſa dos.ergo includit ſtatutũ do
tem pꝛofectaʒ a matre cũ dicat.vndecunq; pꝛoceſſ. erit 7.
generalia enim verba generaliter ſunt intelligenda. xix. di.
ſiromanoꝛum.xxx.q.jſi doꝛmuerit.⁊ pꝛo hoc cein ſilinõ.

tuto cauetur de reo citando in faciem vel ad domnm fuffi
cit qð fit citatio perſonalis.vel ad domum. Nec debetad
terminos iuris cõmunis vt intelligatur ꝙ pꝛius ad faciem
ſi reperiri poteſt inde ad domum.quia ſ. ecundum huncin-
tellectum nil adderet ſtatutum ad iuscõmune.¶¶ Zü ergo
in caſu noſtro verba fint clara diſponentia ſ uper dotez ma
ternam vndecunq; pꝛoceſſerit generaliter ſunt intelligen⸗·
da facit.c.in his de pꝛiuil.? ꝙ fuerit mens ſtatuentiuʒ eolly
clare ex additione vbi in pꝛeiuditiuʒ ſtipulat᷑.dotem ſibi red

4

endum eſt pꝛimo pꝛo ipſius clara deciſione qgd

dji diſponit᷑ vt certo caſu dos remaneat ibi penes dotatam
ſuos hercdes ⁊ maxime hoc pʒocedit cum filia dot ata a ma
tre exdudatur ſucceſſione m atris ⁊c. pꝛo vt ibi latius con-
tinetur. Gic viden tur ſtatuentes hoc caſu voluiſſe pꝛeiudi

Mſirumento dotali debeant venire ad ſuc ceſſionem matris
pꝛimi filij ? ſcdi matrimonij. Concludo ergo in caſu no
ſiro ꝙ ſiue dicta dos pꝛoceſſerit ex ſubſtantia matris dota-
tis ſiue ex bonis ipſius filij omnes filij tam pꝛimi quam ſe⸗
cundi matr imonij veniunt ad ſucceſſionem matern equa
liter ? in viriles poꝛtiones vt in dicto ſtatuto continetur?
facit dic ta.l.cum filijs. Sed ipſa mater quem nomine pꝛo⸗
pꝛio ſe obligauit ſcdo marito tenebatur tantum de ſuo ſup
plere qᷓtum fuerit ſibi ſt ub ſtractum a filijs pꝛimi matrimo-
nij vt in iuribus pꝛeallegatis. Muando autem maritus
tenebatur dare partem eoꝛum que habuit filijs pꝛimi ma⸗

.

trimonij dico ꝙ realiter maritus non compellitur ante lap

are dot ti. vt non obſtante quocunq; pacto appoſito in

ſum anni reſtituere dotem que conſiſtit in rebus inmobili
bul. ficut in caſu noſtro vt.l.vna.S.ex actione.C. de rei vx.
ac. Auia autem reſpectu partis ſue non repefitun in hoc
pꝛiuilegiata. vnde tenetur tradere infra tempus boni viri
arbitrio computandum . iuxta nõ. in. l. ij. ?· l iiij ff. de re . iu
ris ⁊.l.ij. C. de vſu. rei · iudi. cum ſimilibus. Et hec ſufficiãt

Mico.abbas.

Aper aueſtione vertente inter cõmune ſeu ho
mines planſtangari ex vna parte. ? not arius ar-
tis lane ex alia parte.ſuper eo videlicet an ſtatu-
tum cõmunis Senarum pꝛohibens panos de-
ferri interritoꝛio ſeneñ.⁊c. pꝛo vt plene ⁊ late continetur in
dicto ſtatuto ꝙ incipit Aenduto che grande quantita ⁊c.
habeat locum in dicto conſtꝰ planicaſtangari:? maxime re⸗
ſpectu foꝛenſium cleri non ſoluta gabella. de quo i dicto ſta

. „

tuto continetur introduxerunt certam quantitate; panoꝝ

chꝛiſti nomine amen. Chꝛiſti poſtulato ſuf⸗
fragio videtur pꝛimo ꝙ ſic.ſiue inſpiciamus di⸗
ſpoſitionem iuris cõmunis ſiue continentiam
capituloꝛum iam dudum initoꝛum inter magni
ficum comune ſenarum ex vna parte ? cõmune ? homineſ
dicti caſtri ex alia.de iure enim cõmuni licuit dicte cõitati ſe
narum in toto teritoꝛio ſeu diſtrictu gabellas rerum vehen
darum inducere ? certarum ſpetierum delationem pꝛohi⸗
bere cum vtatur in toto ſuo teritoꝛio iuribus pꝛincipis ⁊ taã
to tempoꝛe. his iuribus dicta ciuitas ſenarum eſt vſu.qꝙ nõ
eſt memoꝛia in contrarium. vt in.c.ſuper quibuſdaʒz ð ver.
ſig. in.l. infameʒ in fiff. de pub.iudi.facit o nõ.Inno.in.c.
cum te. de re iudi. ? in.c. cum p. tabellio.de fi. inſtru. Et ſic
non obſtat.l.vectigalia.ff.de publi.que pꝛohibet gabellas in⸗
duci per inferioꝛem ab imperatoꝛe. Certum eſt dictum ca
ſtrum planiſtangarij eſſe de territoꝛio ſeu deſtrictu ſenen.
Mam dicitur territoꝛium a terrendo.? diſtrictus a diſtrin-
gendo ideo vbicunq; quis habeat poteſtatem terrendi ſeu
diſtringendi.totum illud dicitur de territoꝛio ſeu diſtrictu
ſuo vt in.l.pupillus. .territoꝛium.ff. de ver ſig.per Bar.
in.l.non dubito.ff. de capti.⁊ poſtil.facit ꝙ legitur ⁊ nõ.in
cle.ne romani de elec. vnde licet poſſe diſceptari vtrum di
ctum caſtrum ſit de comitatu ſeneñ. marime per id qð ha⸗
betur in.xx.ca.dictoꝛum pactoꝛum tamen negari non põt
quin ſit de territoꝛio de iuriſdictione diſtrictu vt clare colli-
gitur ex pꝛedictis iuncta ſũmiſſione facta per homines di-
cti caſtri.· vt patet clariſſime ex tenoꝛe ſubommiſſiõis dictũ
igitur ſtatutum concernens totum territoꝛium diſtrictum
ſeneñ.extendit vinculum ⁊ vires ſuas ad dictum caſtroꝝ.
qua pꝛopter ex non ſolutione gabelle dicti panni inciderunt
in comiſſum.vt in.c. cum ſcðʒ leges.de here.ii.vj.⁊ in.l.fi.
ff. de publi. cum ſi.nec capitula ſeu pacta inita e ciuitatẽ
ſeneñ.= dictum caſtruʒ habent in aliquo impedire vires di
cti ſiatuti ſeu penas commiſſionis in ſurgenter ex eo. nam
ſi ponderentur nõ aufferunt poteſtatem cõmuni ſeneñ.ſta
tuendi ? punitendi in dicto caſtro. Gria enim videntur
capitula ad materiam facientia vʒ.ſecundum nonum ⁊ vi-
geſimum. videntur enim illa capitula ſolum eximere homi
nes ⁊ cõmune dicti caſtri a gabell ⁊ alijs grauaminibꝰ. Nõ
enim dant poteſtatem poꝛtandi de alijs locis ſpeties veti-

maioꝛ in iuriſdictione i

tas maxime reſpectu foꝛenſium quinon reperiuntur pꝛiui-

le giati· nec pꝛiuileg ium vni conceſſum ad alium extenden
dum eſt nec·l.perſonalis alias.extendenda·xxix.di.per to-
tum. dicta vero pacta tanqꝙᷓ; inita habet vim legis vt in. l. ce
ſar. ff. de publi.non poſſunt ergo homines caſtri aque pen.
denti qui detulerunt pannos ad dictum caſtrum planiſtan
garij contra tenoem dicti ſtatuti vigoꝛe dictoꝛum pactoꝝ
le defendere. Eei his non obſtantibus que iuditõ meo
non obſtant puto.ꝙ vigoꝛe dictoꝛum pactoꝛum dictũ ſta
tutum non vendicet ſibilocum in dicto caſtro planiſtanga-
rij. etiam nec in alienigenis deferentibus pannos ad dictũ
caſtrum. Et pꝛ imo per dictum capitulum ſcðõᷣm dictoꝛum

pactoꝛum in quo inter cetera continetur ꝙ non ſolum ho⸗
mines ſed cõmune dicti caſtri debent eſſe exempti ⁊ liberi

tam in genere ꝙᷓ in ſpetie ab omnibus taxijs datijs gabell?
alijs quibuſcunq; grauaminibus realibus ⁊ perſonalibus
pʒo tempoꝛe viginti annoꝛum tunc pꝛoxime futuꝛoꝛum.
Zed certum eſt ꝙ ſi ex delatione pannoꝛum etiam per fo
renſes delaroꝛuʒ gabella in dicto contento ſoluentur igreſ⸗
ſu caſtri pꝛedicti·non eſſet dictum caſtrum ĩmune a gabel⸗

is ſeu liberum ? exemptum cum in directe collectarentur
2 gabellarentur homines ⁊ cõmune dicticaſtri.cum opoꝛ-

teret aut carere dictis pannis deferentibus aut pꝛo maioꝛi
ſolito emerent cum delatoꝛes venderent carius ꝓpter one
ra gabelle. ad hoc.l.fundi partem.ff.de contraben.e np. fa
cit.c.quanto de pꝛiuil.⁊=.c.fi·de inmu.eccle·li.vj. PBeen
tenendo contrarium de directo cõmittentur cõtra dict.ca⸗
pitulum nonum dictoꝛum pactoꝛum in quo capitulo diſpo
nitur ꝙ omnes intrate redditus oꝛdinarij extraoꝛdinarij di

ccte terre planiſtangarij cuiuſcunq; conditionis exiſtant bã

coꝛum ciuilium ⁊ penaꝛum condennationem ⁊c.ſint ⁊ eſſe

debe ant comitatis hominmm planiſtangarij pꝛo dicto tem

poꝛe.xx.annoꝛũ nec negari poteſt quin gabella vel pena po
ſita in dicto loco non ſit contra immunitatem ac bonum di
cti caſtri.ſaltem in quandam conſequentiam ergo ⁊c. Atꝑ
conſequens concludo ꝙ dictum ſtatutum non vendicat ſi
bi locum in dicto caſtro nec ni alienigenis deferenti
bus pannos ad dictum caſtrum. Micolaus abbas.

.

ſo dubio de quo queritur An vicarius domini

epiſcopi pꝛeferendus ſit domino archidyacono
vononienſi ? econtra. &t pꝛimo videtur dicen
dum dominum archy· pꝛeferendum cum eius officium ſit
perpetuuʒ ·⁊ officium vicarij tem oꝛale.vnde dignioꝛa ſũt

pꝛopꝛio permanentia q tempoꝛalia pꝛeterea archy. dicitur

eſſe vicarius epiſcopi. vt nõ.pen Joann.an.in.c.i. de off.
archy. Kamen his non obſtantibus que vere nõ obſtãt
contrarium puto verius. t pꝛimo adduco quia ille qui eſt
in dubio pꝛeferendus eſt ibi minori
in ceſſionibus vt in.c.ſtatuimus.xvij.di.).fi · · c. ſequẽ. Ar
chidyaconus autem nullam poteſtatem habetin vicarium
epiſcopi. Nec etiam habet in aliqueni iuriſdictionem con
tencioſam de iure comuni. Red dumtarat intentionem ſu
am fundat de iure cõmuni ſuper duobus expenſis in· c. ad
hoc in.c.in quadaʒ de off.archy.⁊ reliqua nõ.que leguntur
inti.de off.archy.pꝛocedunt potius ſecundum varias con
ſuetudines locoꝛum ꝙᷓ de iure cõmuni.vt nõ. Joan.anin.
5S. quadam. ad idem bona glo.eſt in. c. ad hoc de exceſſ.pꝛe
la. ¶ Item in bo vicarius epiſcopi dicitur aſſociari epiſco

ysin luriſdictione.vt dicit tex.in.c.in nouatione.xvj· q.vij

go pꝛeferendus eſt poſt epiſcopum omnibus dyoceſi.
ar. in. c. recolentes de ſta.·regu.⁊ in.c. cum in tua.dyoceſi.ð
cleri. m? tertio quanto quiſqʒ melioꝛibus tanto ma
ioꝛ eſt ? honeſtioꝛ. vt dicit tex.in auc.de defen · ciuit.in · ·
nos igitur. Sed vicarius epiſcopi pꝛeeſt ĩ melioꝛibus qᷓᷓ ar
chydiaconqa omnibus de dyoceſi vt. S.dictum eſt ?⁊ habet
iuriſdictionem oꝛdinariam ? archydiaconus nullam habet
lcanem contencioſam de iure cõmuni.vt.S.dixi.
Mſt ergo longe maior ipſi archydia. ergo ille pꝛoferendus.
Item ⁊ quarto gñalis officialis epiſcopi.facit idem con-
ſiſtoꝛium cum ipſo epiſcopo ⁊ ꝑticipat de iuriſdictiõe ipſiꝰ
epiſcopi ⁊ in. c.ii.de conſue.li.vi.⁊ in·c.romana de appel.
co.li.ergo honoꝛandus eſt pꝛepoꝛtionibus poteſt epiſcopũ

E N Hꝛiſti eiuſqʒ matris nominibus inuocatis. Ai

len
lo⸗
lee
den
ſen
tor
meo
üſt⸗
ngr⸗
dici
Num
nho.
ſberi,
elt
Abs
un.
berſo⸗
Oobel.
entur
opor⸗
mio
teroye

cte⸗
diſo
Priſdi
ntbi
teſſe
tem
1apo⸗
mdi
ſ⸗
atſi
endi

Gi
omini
Ncono
dicen
unſ
nſit
ſdic
ſdeaf
öobſti
leqhick
imine
equi⸗N
Niccriun
—
tonemtn
Sin
eſegontut
nn
DaneN⸗
eſſ
niepi
N
Pdſoctf
ſoceſd
tantoms.
iutinf⸗
lbus in

——— papa qui facit ið conſiſtoꝛium cum deo.⁊=

nõ. Inno.⁊ hoſuen.in.c.iiij.de tranfac.pꝛela.vt poſt deuʒ

peeommibus debet honoꝛari. Ad idem bonus tex.c.fi. xciij.
di. Mon obſtant committi ſupcrius foꝛmata. At pꝛimo ad
ꝛimum reſpondetur ꝙ vicariꝰ epiſcopi habet dignitatez
qdiu eſt in offitio licet ſecundum quoſdam extingatur eo
moꝛtuo vel remoto vel de nouo creatur aliquo iſtituto nõ.
in cłe.pꝛincipalis in.d.c.quoniam abbas.⁊ ſatiſeſt ꝙ poſſit
eſſe perpetuus.i.ad vitam ſuam tenere ſi non remoueatur
aliud inſtituto.iur nõ.in cle.⁊ ſi = ſatis eſt

dim vicarium obtinet habet oꝛdinariam ſupra ipſuʒ ar-

hydiaconum. ergo pꝛeferendus⁊ dignitas vicariatus pꝛo
peio eſt vnde iuſta tractt ſeperatam de offitio vicarij. Et
licet iuriſdictio pꝛocedat ex iuriſdictione ipſius epiſcopi ta-
men habetur allego ⁊ nõ imediate ab ipſo epiſcopo aliaſ nõ
eſſe oꝛdinaria iur nõ. per I
off. ? or.⁊.l.⁊ quia.ff.de iu.om.iudi. 1 d.ſecunduʒ argu

mentum ſeſvondetuu urchr diacon dicitur vicari epi
1

ſcopi quia illa duo que ſibi cõputant de quibus in dicto. 5. ĩ
quadam pertinebunt olim a iuriſdictione epiſcopi.vt nõ.
an. in.c.j.de off. archy. Oed generalis officialiſ epiſco
pi eſt vicariuſ in tota iuriſdictione iuxta tamen ea que habẽ
tur.in.c.licet de off.vicari.i.vj.¶¶ At facit idem conſiſto⸗

rium cum epiſcopo.At ꝙ non facitarchydiaconus. lam

obſtat facit tertium argumentum qð dicitur tenere locum
epiſcopi quoniam ex eo dicitur locum tenere epiſcopi quia
iuriſdictio eſt eadem cum iuriſdictione epiſcopi.ratione au

tem dicitur ex ea vt habeat poteſtatem in pꝛeſentia epiſco

pi dumtarat imo habet etiam in pꝛeſentia vt.S.dixi.vnde

dẽ ſibi adiunctus in adminiſtratiõe vt in.d.c.noua.õ ob.

vltimũ argumentum archydiaconus dicitur maioꝛ poſt
officialis ẽ epiſcopi.quia ipſe debet honoꝛari.vt epiſcopꝰ.
vt.S.dixi cum habeat iuriſdictionẽ epiſcopus in archydiaco
num. Oed dicitur maioꝛ reſpectu alioꝛum clericoꝛum dyo
ceſ. Nam vt. ð. dixi vicarius facit idem conſiſtoꝛium cum
epiſcopo.vnde poſito epiſcopo per conſequentiam ꝓ eius
vica. Et pꝛedicta ſufficiant.
Alit ame queſitum poſtea. Muũquid valeat ſu
pꝛaſcriptio caſu quo conſuetudo eſt cõtraria om
niiure. Mꝛimo diuino. vt ſatis colligit᷑ ex caꝰ.
v ad bec. lxxviij. di. e oꝛdini naturali.

Wron
t colligitur ex. c. eſt oꝛdo. xxxiij. q. v. Item iure canoni⸗
cocum maioꝛ in adminiſtratione pꝛefe
ne fuit legumn Ben ciuili vt colligitur ex.l.vt grada
tim.ff.de mu.⁊ hono.⁊=.l.j ff.de albo.ſcriben.ergo inſcripti
bilis ⁊ potius dicitur peſtis qᷓ conſuetudo.inxta ea eha
bentur in ſimili in.c.ad noſtr in tex.⁊ glo.de pꝛoba
conſuetudo contra honęſtatem non valet.vt in.c. cum de⸗
coꝛem de vi. ⁊ ho.cle. Ot nimirum cum pꝛincipale ꝙ req

ritur ĩ.l.ſit ipſa honeſtas.vt.iiij.di. Erit autẽ.ij.honeſta ⁊c.

Si ergo iſta pꝛocedunt ex conſenſu expꝛeſſo non valent ſi
ne ratione vt ibi qᷓ;to minus conſuetudo. foꝛtius non valet
conſuetudo que induciturex conſenſu tacito ⁊ regulariter
minus operatur ex conſenſu tacito qꝙᷓ expꝛeſſo iuxta nõ.in.
c.dilecti.de conſuetu.⁊ in.l.ij.C.que ſit lon.conſue.⁊.viij.
di. mala conſuetudo ⁊.c.conſuetudo.Ied hec conſuetudo
eſt contra rationem.vt patet ex pꝛedictiſ.ſolum enim vide
tur pꝛoceſſiſſe ex quadam vecoꝛdia⁊ ambitione ſeu ſtultitia
vt innuit tex.in.c.legimus in pꝛinci.xciij.di.ergo non valet

⁊ qð ratiõe caret extirpare neceſſe eſt.lxviij di · coꝛfepiĩ fi.

⁊ maxime hec conſuetudo que potius eſt coꝛruptela omni-
no extirpanda eſt.quia eſt contra pꝛimum gradum humili⸗
tatis ad neceſſarium ꝛimus enim gradus humilitatis
eſt deferre maioꝛi ⁊ non pꝛeferre ſe equali.vt nõ.glo.nota-
bilis in cle.i.de reli.do.ſuper verbo humilitatis.que pꝛoſe-
quitur alius gradus ⁊ facit.c.de conſtantinopolitanus.xxij.
di. hinc eſt ꝙ ius pꝛouiditur contra iſtos qui volunt ſe perti
naciter pꝛeferre dignioꝛibus vt in penam teneant vltimuz
locum. vt in.c.fi.xciij.di.expreſſe q talis conſuetudo non
valet.vult tex.in.d.c.legimus vbi repꝛobatur mos quorun
dam locoꝛum in quibus dyaconi volebant ſe pꝛoferre pluri
bus quibus tamen non erant ſubditi reſpectu iuredictionis
foꝛtius non valet hoc caſu vbi vicarius habet iuriſdictionẽ
in archydiaconum vt pꝛedictumeſt facit.xciij.di.illud qqᷓ
in fauo:em archydiaconi allegetur quodam pꝛiuilin quo ĩ
ter cetera cauetur ipſum archydiaconum debere poſt epi⸗

nno. in. c. cum ab eccleſiarum ð

rendus ſit.vt.s.ple

ſcopum pꝛimam ſedem obtinere tamen pꝛiuilegium ſic ge
neraliter loquens iuditio meo intelligi debet reſpectu aliox

clericoꝛum iuriſdictionem non habentium in dictum archy/

diaconum nam pꝛimlegium generaliter loquens debet in
telligi ⁊ reſtringi vt abſurditas euitetur vt eſt tex.nõ.in ſili

materia in.c.ex oꝛe.de pꝛiui.abſurdum eniʒ foꝛet archydias

dictis.¶ Item pꝛiuilegium dat pꝛimam ſedeʒ poſt epiſco

conum pebere pꝛecedere vicarium epiſcopi.vt patet expᷣ
pum. SGed inter epiſcopum ⁊ vicarium ſuuʒ in ſua dyoceñ

non eſt dare gradum cum repꝛeſentant idem tribunal? cõ

ſiſtoꝛium. vt in.c.ij. de conſue.li.vj.⁊ in.c.romana de ap.
co.li. dicitur ergo habere pꝛimam ſedem poſt epiſcopuʒ. ſi
immecdiate ſequitur epiſcopum.⁊ vicarium ſuum. .MWamvi
carius cõꝛuſcat exradijs epiſcopi.⁊ iuriſdictio ſua eſt ſicut ĩ
ſimili dicimus in vxoꝛe que notabiliter ex genere mariti.l.

ſi.C. de incoł.li.x.· Et hec ſufficiant.Ab.

Kon. xxij.

quã conſultatio ad maioꝛem vt arbitroꝛ clarita⸗
tem ſit.quatuoꝛ ex thema cligere dubia.tamen
uñun effectu tam pꝛima in vnum redigi poſſunt.
videlicet an teſtamentum minoꝛ i annis.xxv.⁊ maioꝛixiiij
non pꝛeſtita pꝛius cautione ſecundum foꝛmam.c.quanꝙᷓ; dðᷣ
vſu li.vj.valuerit cum non pꝛobetur aꝑte.⁊ foꝛmaliter vſu
ram exercuiſſe ſe palam ⁊ publice vendidiſſe res ſeu mer.
ces carioꝛi pꝛetio pꝛopter dilatam ſolutionem pꝛetij quam
quando pꝛetium illico ſoluebatur. Et videtur pꝛimo ꝙ di⸗
ctum teſtamentum valuerit. Mam.c.quanꝙᷓ pꝛealłirritat
dumtarat ex defectu cautionis non pꝛeſtite teſtamentũma
nifeſti vſuranij vnde nõ ſufficit ꝙ teſtatoꝛ fuit vſurari niſi

⁊ fuerit manifeſtus ergo teſtamentum ex eo capite impu⸗

gnarinon poteſt.conſequentia eſt nota maioꝛ ꝓbatur in. d.

4

c.quanqꝙᷓ.minoꝛ vero pꝛobatur hac ratione.vſura non com

mittitur niſi in contractu mutui ꝙ patet ex diffinitione ipDi

.

us eſt enim lucrum ex mutuo ⁊c.vt plene nõ.per Joã. an.

ini regula peccatum de re.iur.li.vj.in mercuri.⁊.xiiij.q.iij

quaſi per totum de vſu. conſuluit. in contractu emptionis
⁊; venditionis non cõmittiturvſura etiaʒ ſi altera pars enoꝛ
Veitrze patet in.c.cuʒ dilecti extra de emp:⁊ ven.

Sed pꝛedictus ſolum ebat merces carioꝛi pꝛetio

non cõmiſit vſuram./ Iteʒ ⁊ ſo de. hoc videtur tex.

in. c. in ciuitate de vſu. vbi xpꝛeſſe dicitur ꝗ huiuſmodi cõ
tractus ex tali foꝛmanon poteſt cenſeri vſurarius.quanꝙᷓ
venditoꝛes pertum incurrant niſi d biũ ſit illa merces pluſ
minuſſe tempoꝛe ſolutionis valibahupotet ergo dictus

minoꝛ excuſari etiam a peccato pꝛopter pꝛobabile dubium
7 ſolutionis tempoꝛe dicte merces foꝛent plus valitare;.

Item pꝛeſuppoſito ꝙ petcauerit ceſſante dubio varia⸗
tionis pꝛetij non tamen incurrit peccatum vſurarum. cuʒ
Re interuenit mutuum. vt innuit tex.in.d.c.in ciuitate.

4

1

vſurarius cum tales contractus ex foꝛma non apparet vſu
rari vt dicit tex.in.d.c.in ciuitate. manifeſtum autem eſt

id qð clare patet. Mec tergiverſatiõe reuelari poteſt. vt ĩ. c.
manifeſta ⁊.c.de manifeſta.ij.q.j.⁊.c.euidentia de acoeu.
Qnarto pꝛeſuppoſito ꝙ ex dictis contractibus publice
habit᷑: reſultet vſura manifeſta in perſona tanien dicti mino
ris.iſte effectus canſari non poteſt cum municipali ceſſura
cauetur minoꝛem ſine certa foꝛma que in dictiſ contractibꝰ
non fuit ſeruata contrahere non poſſe.fuerunt enim dictꝰ
contractus vel non poſſe fuerunt contra legem. vt in.l.nõ
dubium. C. de legi.⁊ in regnla que contra iuſ de re.iu.li.vj.
Mon enim videtur contraxiſſe quo ad iuris effectum.

Sed his non obſtantibus que vero iuditio non obſtant

contrariam ſententiani arbitroꝛſequendaʒ. t pꝛimo tex.
apertiſſimus in. c.nauiganti de viu.vbi dicitur taliter con
trahentem tunc demum excuſare a crimine vſurarum cuʒz
veriſimiliter deputatur q plus vel ad minus ſolutionis te
poꝛe merces vendite foꝛent valiture. Mec eti ſufficit hec
dubitatio niſi tempoꝛe contractus pꝛo viſioꝛi pꝛetio dans

merces non fuiſſet venditurus pꝛominoꝛi pꝛetiotunc obia

to quinſmo quibuſcunq; offerebat pꝛetium in continenti
vendebat pꝛo minoꝛi pꝛetio ꝙᷓ venderent ilłqui in tẽpoꝛe

N nomine ſaluatoꝛis eiuſq; matris.Amen.qᷓ

Item ? tertio pꝛeſuppoſito ꝙ in effectu cõmiſerit vſu⸗
m taliter contrahendo non tamen poteſt dici manifeſtus

41

differebant ſolutionẽ. ? lariſſitue pꝛobatur perlibꝛos ſuos
qui fidem faciunt in cle.vnica.de vſu.hoc etiam voluit gl.

„ 2

iu. d. c. in ciuitates in. v. venditoꝛes. que declarat tex.illum

dum dicit ꝙ huiuſmodi contrahentes incurrunt peccatuʒ
exponit.c.vſurarium per.d.c.nauiganti.⁊ dicit intelligen⸗
dum.d.c.in ciuitate ſecundum diſpoſitionem illius.c.naui

.

ganti. Et in hoc glo. optime loquitur quia vnum ius eſt in

terpꝛetandum ſecundum dil poſitionem alterius · cum iu⸗

ribus fint concoꝛdanda iura in. c. cum expediat de elect. li.
vj.? nwnica⸗ Gre inoff. do. Kkcrun iſtos contractus fa
ceret palam ? publice ⁊ ad hoc haberet ſtationem paratam
ſatis dicitur vſura manifeſta.Ad hoc ꝙ no.glo.in· c.j. ?.ij.
de vlt arii ſre urt. 7 ꝙ nõ. in. c. iij.· de vſu.
tem ⁊ ſo qualitas manifeſta que requiritur in· d.c quã
&; non debet ſumi pꝛo notoꝛio ſed pꝛo vt manifeſtũ eſt ſpe
ties diſtincta a notoꝛio.nam hic pꝛopꝛia huius vocabuli ſi.-
gnificatio eſt.nam manifeſtum eſt id quod pꝛobari poteſt
vt notat.glo.in.capitulo.noſtra de choa.cle.⁊ mu.⁊ tenet

quod medium inter occultum ⁊ notoꝛium vel ſaltim mani

feſtum dicitur ? famoſa inſinuatio ⁊ communilſ ⁊ certa ſciẽ
tia ⁊ ex certis pꝛoueniens.ſed in caſu noſtro dictus contra-
ctus pꝛobari poſſunt.ac erat publica fama.⁊ cõmunis opi:
de iniquitate illoꝛum contractum tempoꝛe vite dicti mino
ris.ergo ſatis poteſt dici dictum minoꝛem fuiſſe vſurarinz
manifeſtum. ertio hoc pꝛobatur per tex.nõ.in.c.cum
dyoceſi.de vſu: vbi habetur qð per famam ?⁊ argumẽta ꝓ⸗
batur quis vſurarius manifeſtus ac in caſu noſtro non ſoluz
concernunt argumenta ſed vera pꝛohibitio contractuum
vſurarioꝛum. Quinimo qð plus eſtreperio fuiſſe conſultũ
per Gar. Gal. de Cal. ? Dominum Cardinalem floꝛen
tinum ꝙ licet quis in vita non exercet qu publice vſuram
ſi tamen poteſt pꝛobari ꝙ erat tempoꝛe vite vſurarius ſaſ
pꝛobatur eum fuiſſe manifeſtum vſurarium etiam ad efle⸗
ctum mutandi teſtamentum ꝙ manifeſtum erat delictum
qð pꝛobari poterat quanꝗᷓ rede.in conſiijs ſuis ab h vl-
timo deuiare videatur Mon obſtant contraria ſuperius
foꝛmata. Et pꝛimo ad pꝛimum fatendum eſt ꝙ. dicti con-

tractus ex foꝛmalitate non apparent vſurarij cum ſint em-

ptionis ⁊ venditionis.⁊ ſic quo ad foꝛmam ⁊ apparentiam
loquitur.d.c.in ciuitate. Se in ſpette alijs circunſtantijs
maxime illa. quia alijs vẽdebat conſiles nierces pꝛo mino
ri pꝛetio ſolutione in continenti facta ſatis pꝛobantur con-
tractus vſurarij.vt apte innuit tex.in.d.c.nauiganti. Nec

obſtat ꝙ hic non interuenit mutuum. quia dico ꝙ ĩmo int᷑

uenit mutuum factum nam videtur emptoꝛ fuiſſe illico p
tium iuſtum ⁊ ſtatim fuiſſe ſibi a venditoꝛe inſtituendum
in tempus cum incremento illius pluris ꝙ ſoluit pꝛo dilata
ſolutione vt nõ.doc.in.d.c.in ciuitate ⁊ nauigãti.iura eniʒ
non ſunt impoſita verbiſed rerum effectui in.c.cõmiſſa. ð
elec.li.vj.⁊ fi diceremus oppoſitum parata eſſetvia eludẽ
di materia pꝛomulgata contra vſurarios qð non dicenduz
E vt patet i.c.ad noſtrã de emp.⁊ ven.⁊.c.illo voſ.de pign.

facit in. c. qᷓto.de pꝛiuil.=.c.gaudemus de diuoꝛ. Mon ob

ſtant.c.manifeſta ⁊.c.de manifeſta.ibi enim capitur mani
feſtum pꝛo notoꝛio ⁊ non in pꝛopꝛio ſignificato nam a pꝛo⸗

pꝛio verboꝛum non eſt recedendum ſignificato.ex quo nõ

conſtat de mente contraria. vt.l.non aliter delł.iij.⁊ ĩ.c.fi.
de e lig em poſſet dici iſtum notoꝛium vſurarium
ex quo notoꝛie tenebat banchũ paratum ad merces tali mo-
do vendendas ad hoc nõ.glo.in.d.cC.j.⁊.ij.de vſu.li.vj.iũ⸗
cto.c.nauiganti.nam ſi dicti contractus faciunt iſtum vſu⸗

rarium vt.S.pꝛobatum eſt.⁊ publice per eum extendeban

tur vti pꝛeſupponitur in caſu ergo negari non poteſt quin
fuit vſurarius publicus ⁊ manifeſtus. iſlon obſtat vltimuʒ
motiuum ꝙ non obſtante ſtatuto non poterat contrahere.
Rñndeo enim dupliciter. pꝛimo ꝙ contractus cenſetur pꝛo
hibitus minoꝛi quat᷑.alteri obligatur non autem quarenus
alter ſibi obligatur.vt probatur ĩ.l.iul. .plt.ff.de ac.emp.
facitl.non eo minus/C. de pꝛocu. qð in ſimili habetur de
eccleſia.xij.q.ij.ſiqua de rebus ⁊ per glo in.c.j.ne ſede va

can.per doc.in. c.j.?.c.tua.de his que fi.a pꝛel. Mon ergo

trimonium ſuum. ecundo Æα* qð ins canonicum irri
tando teſtamentum

tu ifeſti vſurarij habuit reſpectum
ad odium hominis. Mon autem ad validitatem contra-
ctuum ꝙ patet mani

ſte ex eo quia contractus ſuper vſu-

obſtabit ſtatutum a minus illo modo augmentaret pa-

minoꝛ ligatur ſtatuti peg a hoc.cCc.j

— abbas.

ram ſoluenõ ſnnt ipſo iure nulli.vnde nulla obligatio acq⸗
ritur vſurario vt in. c. debitoꝛes de iure.iu.⁊ ſolute poſſunt
repeti · vt in.d.c debitoꝛes.⁊ de vſu.cum tu.vnde pꝛeſup
pono qð minoꝛ non potuerit contrahere nec valuerit con-
tractus.nihilominus tum in eo fuit crimen vſurarium cõ
traxit.vt in obligatione qð contrabitur ex pacto conſiderat
ipſum factum. vt in.d.c.debitoꝛes iuncto.c.quanꝙ facit · c.

nuper de biga. 2. l. obligamur. ff. ac.? ob. Hec obſtat minoꝛ

etas quia vbi pens ipſo iure aiure imponitur cõmittens de
lictum pꝛohibitum incidit in illam penam.licet aliquo reſp⸗
ctu venient mitius puniendus.vt nõ. Gar. in.1. ij. ff. ð re
cepta. Sed.d.c.quani irritat teſtamentum ipſo iure ergo
j. de ðlic. pur. ?. c.ij. eo.
ti. qð videtur obſtare. Sed eſt reſtringendum ſecundum il
lam lec.⁊ ſm illam theoꝛicam Oar.in loco pꝛeall. Mõ ob.

generalis conſuetudo mercatoꝛum ciuitatis quia qð in ſe

peccatum eſt ẽxcuſatur per generalem conſuetudinem ſeu
verius coꝛruptellaʒ totius oꝛbis.vt.in.c.adulterij malũ ⁊c.
2.c.flagitia.xxxij.q.ij. quẽadmodum non excuſarentur ho
mines ſi directe palam ⁊ publice exercent impꝛobum fenꝰ
vlurarium. Mam non refert quid ex equipollentibus fiat ĩ
c.licet ex quadam de teſti.⁊ in delicto contrahendo non in-
ſpicitur foꝛma ſed effectus.vt in.c.ea que de ſimo. Mona
enim denominatio malum non excuſat.nec valet conſue-
tudo in contrarium vt ibi.⁊ eſt ad hoc ille bonus tex.cum
glo. Et hec ſufficiant quo ad tria pꝛima queſita. ¶ Aenio
ad vltimum queſitum qð quia ſatis.facile eſt bꝛeuiter Re
ſpondeo dico enim ꝙ que ius dicendi teſtamentuʒ nullum
competit ſoꝛoꝛibus que tanꝙᷓ ab inteſtato ſuccedunt ð iu-
re cõmuni fratri equaliter cum matre. vt in auẽ.de here.q̃
ab inteſt. defe. Nam.c.quaniᷓ.ſolum mutat teſtamentuʒ

non auteʒ excludit Uenientes ab inteſtato facit vt hodie ha

betur in auc.bona dãnatoꝛum.C.de bo.pꝛeſcrip. Coꝛam
quo autem iudice hec queſtio nullitatis ſit agittando. dico
ꝙ coꝛam iudice eccleſiaſtico per nõ.in cle.compendioſam
de iudi.⁊ in.c.cum ſit generale de fo.compe.⁊ in eo ꝙ que⸗
ritur de ſequeſtratione fructus. que fienda queſtione pen-
dente dico ꝙ ſatis poteſt fieri ſequeſtrum ſi timetur veriſi
militer de dilapidatione ſi poſſeſſoꝛ bonoꝛum non eſt po-
tens ad ſatiſfaciendum de fructibus ĩterim percipiendis in
caſu emptionilſ.iuxta nõ.in.c.ij.⁊ fi·de ſequeſt.poſſ.⁊ frnc.
ſecus puto ſi poſſeſſoꝛ eſt potens ad ſatiſſaciendũ quia tũc
ſolus dilapidationis fructuum timoꝛ non ſufficit ad ſeque-
ſtrationeʒ fructuum per. d. c.fi.l. YImperatoꝛes.ff.ð appel
vbi ponitur ſpetialem caũm poſt appellationem. In omni
tamen caſu poterunt bona ⁊ fructus deſcribi.iuxta theoꝛi-
ca Mar.in. · vnita· C. de ſeqneſt. Et hec ſufficiant Aaus

14

CLon xxiij.

perttionem Petri Wartholomei. Sactũ
fuit ſequeſtrum certe quantitatis pecuniarum
die.xxj. Anno domini.:.C CO.xxxiij.apud
Franciſcum Joannis contra Jeronimuʒz An-

toni per offitiales mercancie Ciuitatis Senarum. deinð

xxx. die men eiuſdem comparuit. quidam Antonius ſuo
ꝛopꝛio nomine ?⁊ pꝛiuato ⁊ vt pꝛocuratoꝛ Jeronimi ꝓ vt

apparere dixit manu Joannis mathei de Aiano notarij ?

obtulit ſtare iuri ⁊ de iure reſpondere ⁊ ſoluere iudicatum.
⁊ fecit citare dictum Detruʒ atkolome per Bomi⸗
nicum del dota nuncium curie.MQui nuncius retulit ſe ci-
taſſe ad domũ ſolite habitatiõis dicti MDetri.?⁊ dicto De
tro non comparente officiales fecerunt reſtitui pecuniam
ſequeſtratam dicto domino pꝛomittente fideiubente obli-
gante renunciante iurante hec verba ita generaliter repe⸗
riuntur ſcripta per notarium apud acta dicte curie.deniq;
pluribus d pluribus menſibus elapſis moꝛtuo dicto Yero-
nimo agitur pꝛo parte dicti Metri bartholomei anno do⸗
mini.ſ.CCCC.xxvj. contra dictum Antonium exci-
pitur per dictum Alntonium ꝙ non eſt obligatus eo maxi

me quia non ſunt illi officiales coꝛam quibus pꝛomiſit cum

fücti ſint eoꝛuʒ offitio. Queritur quid iuris.
Hꝛiſti eiuſqʒ matriſ pꝛeſidio inuocato.videtur
dictu m Wetrum non eſſe obligatuʒ in aliquo
non enim tenetur tanꝙᷓ pꝛocuratoꝛ cum ipſius
offitiuʒ expirauerit. per moꝛtẽ dicti Jeronimi
. re integra.l.

./

re integra.l.mandatum.C.man. ⁊ cle.fi.de pꝛocur.⁊ ꝑ con
ſequens non debet teneri de aña geſtis pꝛocuratoꝛio nomi
ne ſicut dicimus in tutoꝛe fũcto offitio.vt in.l.poſt moꝛteʒ
ff.quando ex factotuto.ad idem.i.fi.ff.de inſti.non tenet᷑
functo offitio.nec debet teneri pꝛopꝛio nomine tanqᷓ fide-
iuſſoꝛ.quia cum eſſet fideiuſſoꝛ non contractus ſed de iudi
tio fiſci nec de hoc fecit ipſe aliquam ſcripturaʒ pꝛopꝛia ma
nu liberatus extitit ex quo infra duos menſes dictus De⸗
trus bartholomei non fuit pꝛoſecutus negotium iudicium
vt eſt tex.nõ.in.l.ſi fideiuſſo.C.de fideiuſſo. Quinimo nõ
ſolum infra duos menſes non egit imo plures menſes ſunt
elapſi ergo ĩ illo videtur dictus Antonius tenetur ad reſpõ
dendum pꝛo dicto Aeronimo. ertio obſtat ꝙ cautio
etiam de iudicato ſoluendo non habeat vires coꝛaʒ alijs iu
dicibus ſeu in alia inſtantia.cum apud ⁊.l.cum lite moꝛtua.
ff. iudi.ſol. Sed in caſu noſtro non ſunt illi officiales.coꝛam
quibus facta fuit pꝛomiſſio ergo extincta eſt cautio.¶ Sʒ
his non obſtantibus que iuditio meo nihil non obuiant cõ
trariam ſententiam puto veram. Et pꝛimo dico hunc tene-⸗
ri pꝛocuratoꝛio nomine per tex.expꝛeſſum in.l.pꝛocuratoꝛ
qui pꝛo euictione.ff.de pꝛocu.vbi pꝛobatur ſᷣm lec.bar.⁊ fe

re olm ꝙ pꝛocuratoꝛ ꝗ obligauit ſe teneturreſpondere eti ꝓcαια

ani finito offitio.Ad idem.l.ſeruum titij.ff.man.Sed iſte
antonius expꝛeſſe obligauit ſe etiam pꝛiuato nomine vt pa
tet ex narratione facti.igitur remanſit obligatus poſt moꝛ/
tem dicti Jeronimi. Mec obſtat lapſus plłium menſium vl
anni quia cum ſit actio ex ſua pꝛomiſſione oꝛta contra eum

mæarxime perſonalis illa non tollitur niſi ſpatio.xxx.annoꝛuʒ

l.ſicut.C.de ſcrip.xxx.an.ĩmo non videtur ꝙ currat pꝛe-
ſcriptio obſtante mala fide ex diſpoſitione iun canonici.ſʒ
nõ.cõmuniter per modernos in.c.fi.de pꝛeſcrip.licet aliud
ſenſerit Gar. in.l.ſequitur.S.ſi viam.ff.de vſuca.Sed cir
ca hoc caſu non inſiſto quia non eſt neceſſarium quo ad ca
ſum noſtrum cum non ſit fluxum tm̃ tempus.vt dicatur cõ⸗
pleta pꝛeſcriptio contra hanc perſonalem ¶ Sed videtur
hunc Antonium obligatum fideiuſſoꝛio nomine potuerũt
eniʒ officiales in abñtia dicti Detri in reuocatione ſeque
ſtri capere fideieſſoꝛem in fauoꝛem dicti petri.vt in.c.pe.
de eo.qui mit.impoſſ.⁊ eſt glo.oꝛ.in.c.j.eo.ti.in.v.parati.
⁊ tenet ſpec.in ti:de pꝛiꝰ.decre.s.tam de effectu.ver.ante
pnłt.que quidem obiigatio non expirauit per lapſum anni.
vel bienij durante obiigationem pꝛincipali contra Jeroni-

mum . hoc pꝛobo ſic obligatio fideiuſſoꝛ. non ſoluitur reali- . et⸗le⸗⸗
ter durante obligatione pꝛincipali niſi in caſibus quibꝰ poſ J

ſit inſtare contra pꝛincipalem vt eum liberet a fideiuſſione
vtlegentur ⁊ nõ.in.c.fi.de fideiuſſ.⁊ in.l.ſi pꝛo eo contra
quam.C.eo.ti.nec poteſt compellere aduerſarium ad agẽ

dum ad fineʒ liberationis conſequende.vt in.l.ſi fideiuſſoꝛ

ff.eo.nõ.in.c.conſtitutus.eo.ti.Sed ceſſat obligatio fide-
iuſſox. realiter finita obligatione contra pꝛincipalem.vt in.
l.grece.in fi.ff.de fideiuſ.ab hac autem reperimus caſuʒ ex
ceptum in.d.l.ſi fideiuſſoꝛ.vbiliberatur per lapſum duoꝛũ
menſium.quiquidem caſus cum ſit diuerſus a regulis iuriſ
debet ibi ſtricte intelli⁊ non extendi ad caſuʒ non expꝛeſſuʒ
ar. in.l.pꝛecipimus in fi. C. de app.Sed in cau noſtro ſumꝰ
extra illum caſum.l.ſi fideiuſſoꝛ.ergo debemus de eo iudi
care ſecundum regulam pꝛedictam. qꝙ autem ſumus extra
caſum illiuſ.l.pꝛobatur illa enim.il.loquatur in eo qui fideiuſ
ſit dumtaxat deſiſtendo quem in iuditio. Sedin caſunon
ſuit pꝛoceſſum ad vlterioꝛa quia pꝛomiſit ſtare iui.⁊ reſpõ
dere ac ſoluere iudicatum ⁊ in ſine ſimpliciter obligauit ſe
⁊ fideiuſſit pꝛo AJeronimo hoc patet in ſcriptura contentaĩ
actis curie vnde aduertendum ꝙ dicta l.ſi fideiuſſoꝛ ꝓpꝛie
loquitur quando iuditio inchoato quis dat fideiuſſoꝛem ð
ſiſtendo in iuditio vnde cum actoꝛ teneatur liteʒ conteſtari
infra duos menſes ⁊ ſic pꝛeſtat cautionem.iij.q.in libelluʒ
⁊ in auẽ.generaliter.C. de epiſ.⁊ cle.ſi inra duos menſes
non pꝛoſequitur actoꝛ videtur retro ceſſiſſe ab intentione
ſua merito.l.intꝛoduxit vt fideiuſſoꝛ liberetur cum ille vide
atur in culpa in non pꝛoſequendo ⁊ tacite videtur actũ ĩfra
duos menſes litem cont.⁊ videtur vera ratio decidendi ⁊

multum notabilis ad illam.l.quã ſeutit hoſti in ſumma eo.

ti. F. qualiter fit fideiuſſio. ob hanc igitur rationem ⁊ tacitã
partium conuentionem illa.l.in caſu illo receſſit ⁊ deuiauit
a cõmunibus regulis ſi liberando fideiuſſoꝛem exlapſuilliuſ

modici tempoꝛis.hinc eſt ꝙ fideiuſſoꝛ de iuditio ſiſti libera

tur per cauſam ſuperuenientem in perſonamrei.vtĩ.l.ſan
ceimus.C.eo. Sed in caſu noſtro omnia pꝛedicta ceſſant
hic enim nnõ erat lis inchoata. Mec ſpettes inchoandi de
pꝛoximo ſed factum fuit ſequeſtrum quia dictus Jeroni⸗
mus erat ſuſpectus. Item fuit pꝛeſtita fideiuſſio de ſtando

iure pꝛiuato nõine ?⁊ in fine in lnegin⸗ ſequeſtri obli

gauit ſe ſimpliciter fideiubendo. ¶ Ande aduertendum
2 illa ſcriptura que eſt apud acta curie eſt abꝛeuiatur a cõ-
ecta moꝛe notarioꝛum.que debet extendi ᷣm eoꝛum con-

ſuetudinem iuxta nõ.in.c.cum ꝑ tabellio de fide inſtru.⁊ in

l. gallus. ff. de lib. ⁊ poſtu. Et ſi diligenter ponderetur ha-
bet duas partes nam in pꝛima parte in pꝛinꝰ comꝑitionis
obligauit ſe ſuo pꝛopꝛio etiam pꝛiuato nomine ⁊ vt pꝛocu
ratoꝛ dicti Jeronimi ſtare iuri ⁊ reſpondere iudicato nec

