giata. Sed perſone fratrum ſunt pꝛiuilegiati. ? alia eſt obli

tio domini ? alia coloni vt in. c. a nobis ⁊.c.tua de deci.
t idem ibi paulus ? cõmuniter doc. ? hoc de ſecundo.
enio ad tertium in quo dico ꝙ fratres non tenentur

ſoluere aliquid pꝛo ſtima ſeu libꝛa olim impoſitatum pꝛo-

pter imunitatem quam habuerunt ab hominibus dicte ter

re quam etiam reuocare non poſſũtiuxta no. Anno.? alio
rum in.c.nouit de iudic.⁊ in regula qðſ emel placuit de re.
iur. li. v)·l.f·ff. de decre.ab oꝛ.ter.fa.tuʒ quia puto eos exe

ptos a iure communi cum onus certumꝰ mirabile nõ eſſet
annexum dicte terre iuxta nõ.per doc · in · c· fi. de vi. ⁊ hon.
cleri· pꝛeſenti· decenſi non obſtante theoꝛica bar.in.l.reſcri
pto. ff. de mu. ? hone. Ad quartum putocolonum non

teneri ad ſoluendum de parte ſua quia illam partem recipit
vt lucrum pro opere ſuo non auteʒ dominus. ſed poſſeſſoꝛ:

oꝛti ar.in.l.male agitur.C.de pꝛeſcrip.xx.anno maxime B
pꝛocedit in caſu noſtro vbi colonus nullam poſſeſſionẽ ha
bet dicti oꝛti· ſed onera que ſoluuntur pꝛo poſſeſſionibus
ſunt tantum onera patrimonialia vt.l.munerum.5. patri-

monialia.ᷣ ff. mu. ho.? ideo imponi debent dominis ſeu
poſſeſſoꝛibus rerum qualis n n eſt iſte oꝛtolanus domini.·

Veba dehi vt ſupra dixi. thec bꝛeuiſſime ſufficiant.
Laus deo Micolaus abbas. .

= Con.x.

EHꝛiſti eiuſq; matris nominibus inuocatis. In
cauſa ⁊ queſtione vertente inter clerum piſanũ
ex vna parte. ? Matheum hoſpitalarium ho-
Hitalis noui dicte ciuitatis piſane nomine ipſft“
hpoſpit alis ex alia parte.vt pꝛoljritati per eam dimittam ar
gumenta queq; ad partes ſieri a pleriſqʒ ſolentꝰ deſcendcia
concluſiue ad deciſionem a m. Buatuor enim alle⸗
gantur contra cerum. Dꝛinio inſtrumentum deliberatio
nis ⁊ liberationis facte per pꝛeſidentes ſeu capitaneos di⸗
cti cleri. Secundo inſtrumentum liberationisfacte per do
minnm Ealanum ſindicum ⁊ camerariuʒ dicti ceri. CTCer
tio aliud inſtrumentum quaſi eiuſdem effectus ad manda-
tum dicti ſindici confectum. QNuato ſententia lata per bo
noꝛabilem poteſtatem piſanum in hac parte delegatuʒ ma
gnificoꝛum pꝛioꝛum ciuitatis Floꝛentie que ommia pꝛofe-
cto non obuiant intentioni dicti cleri.ſi omnia per ſe bene
diſcuciantur. Et iuxta oꝛdinem Aenio ad pꝛimum ꝙ;
fundamentum in tota materia noſtra.ſ.ad liberationen fa
ctam per dictos capitaneos dico enim illam nõ obſtare cle·
ro piſano ⁊ per conſequens releuare dictum hoſpitalariuʒ
reſpectu onerum uouiterimpoſitoꝛum occaſione interei-
ſe⁊ pꝛouiſionum fiendarum pꝛo ſoꝛte iam dudum confeſ-
ſa ad duo enim eque pꝛincipaliter erunt clerus ⁊ dictus ho
ſpitalarius obligati. ad ſoluebdum ipſum capitale iam im
pofitum ad diſtribuendum ? ad ſoluenduʒ intereſſe ſen ꝓ
uiſioneʒ de ſoꝛte eis iam mutuata ergo facta per dictos ca
pitaneos reſpectu quantitatis iam impoſite ? diſtribute nñ
debent extendi ad aliquam quantitatẽ que adhuc non erat
impoſita.neq;ʒ diſtributa licet hec quantitas deſcederet oc
caſione pꝛime quantitatis reſpectu cuius dictus hoſpitalis
fuit liberatuʒ pꝛo trecentis libꝛis pꝛedictos capitaneos.hoc
pꝛobatur.S.non ſolum iuncta glo.in .l. eleganter. ff. de dolo
2.l.iij. S. idem iulianus.ff.de eo.qꝙ cer.loco.⁊ per nõ.in.l.
iij. C. de po.⁊ per Mar.in.l.centum capue.ff.de eo ꝙcer.
lo.pꝛo hoc quia ex ſeparatis non fit inllcõ.de tranſla. pꝛela.
eo.ti. facit. c. dilecti de fo. compe.. c.peruenit de fideiuſſ.
vbi ergo pꝛincipaliter quis compellitur ſoluere intereſſe ſi
cut ipſum debitum pꝛincipaliter liberatio.ergo contingẽs
in vno non debet referri ad reliquum.maxime hoc dicen-
dum eſt in caſu noſtro in quo capitanei cleri animo donan
di fecerunt illam remiſſionem pꝛincipalem pꝛo centuʒ libꝛ.
vnde cum hec donatio redundet in pꝛeiuditium alterius.ſ.
totius cleri:debet reſtringi iuxta nõ. Inno.in.c.dilecti de
dona. ? per Jo.an.in · c· olim de verbo.ſigni¶ ¶ DZecundo
pꝛincipaliter patet in ſimili vbi ſunt duo ſeruitutes reſpe-
ctu eiuſdem rei remiſſio vnius non excludit remiſſionem
alterius.vt in.l.ſi domus.ff.de ſerui.vr.pꝛe.⁊.c.ex tuarum
de au.⁊ vſu.pal.Ergo idem dicendum in caſu vbi cõniſio
facta hoſpitali reſpectu partis hoſpitale cõtingentis de to-
ta ſoꝛte tantum abolet impoſita.Et qð hec uberatio fuit ſa
cta reſpectu p:incipalis tantũ.apertiſſime colligitur ex ver
bo dicte collationis liberationis liberarunt enim hoſpitale
ab onmmi debito contento in libris ratione impoſitionũ ſeu
diſpoſitionum iam factarum. ſed hec impoſitio nouẽmili
um floꝛ.que fit nunc nondum erat tunc impoſita nec erat
deſcripta in libris cleri.per conſequens illa verba genera-
lia liberationis non extendunt ad hunc caſum.quia verba
non poſſunt caſum adaptari.⁊ a verbis non eſtrecedendũ
niſi apparet expꝛeſſe ð mente diſponentis.l.non aliter.ff.

— — — —

bi.
81.
jde

pe⸗
jem
um

iſio.

lo⸗
tfa⸗
ver⸗
gle
ſeu
nii
rat
ra⸗
Th

ff.

de le. in. c. ſi · de ver. ſig. tum quia verba. generalia reſtrin⸗

guntur ad ea tantum de quibus fuit expꝛeſſe actum vt.l.ꝗ

cum tutoꝛibus.?.l.cum aquilinia. ff. de tranſ.ac. ⁊ nõ.in.e.
l.extra eo.ti.l.qui rome.S.duo fratres ff.de ver.ob.nõ bar.
ibi maxime qui in fi.⁊ de his quantum tamen fit actum ex
verbis ipſius liberationis ⁊ alioꝛum inſtrumenioꝛum inꝗq-
bus ſemper fit mentio de omnibus iã impoſitis abolet ⁊ di
ſtribuitur non autem de imponendis ⁊ diſtribuendis vltra
ſoꝛtenilicet uvorriſe aſo⸗ obſtant verba poſt⸗
modum alterius manu in margine appoſita que videntur
ſe extendere etiam adimponenda occaſione qᷓᷓtitatis pꝛin-
cipalis quia dico qð ſi bene volumus aduertere potius faci
unt contra hoſpitale quam pꝛo quia cum ſint alterius ma-

nu deſcripta.⁊ concernuni ſubſtantiam negotij de quo agi

tur inſirumentum redditur vitioſum ? ſuſpectum ? ſic nõ
pꝛobat vt clare pꝛobatur in c.cum venerabiilis de reli.do.⁊
in. c.inter dilectos de fi.inſtru.⁊ ſic de conſenſu partiũ no⸗
tarius appoſuiſſet ſeu apponi ſeu feciſſe apponi debuiſſet
ſaltim in fine dicere qualiter ipſe appoſuit ſeu apponi fecit
per alium ⁊ cauſam ⁊ tunc ſaltem pꝛobaſſet alias ſecus.vt
colligitur ex.c.cum inter de ſen.⁊ de re iudi.⁊ exhis que le
guntur ⁊ notantur in dicto.c.inter dilectos ⁊ clarius in.i.i.

⁊. l: cancelauerat.ff.de his qui in te dele.Et per MWar.ĩ di

cta.l.? archi. ⁊ in.c.clerici.rx.q.viiij. vnde cum hoſpitale
ſeu ad eius petitionem videatur dicta falſitas facta videtur

dubitaſſe de iure ſuo ⁊ ſic quo ad verum inſtrumentum ſe

non extendit adhunc caſum ar.c.cum olim de offi. dele. 2.
c.oliʒ de reſcrip·⁊ per Gar.in dicta.l.i.niſi fauoꝛe religio
nis aliud dicamus.iuxta ea que leguntur ? notantur ĩ c.ve
nerabilis de excep. At hec ſufficiant quo ad tollendam ob-

ſtantia m dicte deliberationis facte ꝑ dictos capitaneos clde
ri. Benonng ad ſecundum ⁊ tertium ⁊ expediã ſimul
quia eiuſdem ſunt effectus ⁊ ab eadem perſona.ſ.ſindicoꝛn
dicuntur ab eo emanaſſe ſeu ipſo diſponente confecta.? di

—

co ꝙ multis ex cauſis poſſint reſcindi ⁊ euacuari.Et illa ra
tione pꝛedicta quia verba concernentia effectum huius pᷣ⸗
ſentis negotij fuerunt appoſita alterius manu ⁊ ſic non fa-
ciunt fidem ſed potius concludunt rationem fallacitatis cõ
tra hoſpitale vt pꝛedixi in preſentihuo ,
le ſindicus non agebat de nouo liberare ſecundum omnia
facere ſecundum liberationem ſeu deliberationem illoꝛum
capitaneoꝛum cleri.qð patet expꝛeſſe vbi dicebat ſecunduʒ

deliberationem ⁊c. Et ſic nil vltra inducunt quaʒ contiua

tur in illa deliberatione capitancoꝛum ex quo eſt facta ad in
ar illius licet plura verba contineantur in iſtis iuxta nòᷣ. p
nno. ? pe minn canker dilectos de n rze⸗
it deceptus ex verbis falſis appoſitis in dicta deliberatio
ne ex quo arguo pꝛimo pꝛincipale nõ tenet per conſequẽs
nec acceſſoꝛiuʒ nec omne id ꝙ ex eo nec obid pꝛoceſſit. vt
eſt ter. n.in ſili in.c. inter dilectos.j.ceterũ pꝛcal. er
tio ⁊ foꝛtius facit quia dicta inter limatura ſeu ſcriptura fa
cta in margine etiam ſi non feciſſe mentionem de dicta li.-
beratione adhuc ex alia cauſa dicam in inſtrumenta libera-
tionis findici non poſſunt hoſpitali quia ex quo hoſpiale e
rat obligatum ad contribuendum vna cum reliquo clero in
inpoſitione fienda reſpectu intereſſe ⁊? pꝛouiſionis ⁊ lbe-
ratio facta fuerat per capitaneos cleri dũtarat re ſpectu ſoꝛ
tis non valuit liberatio facta per ſindicum cleri vt ab hoſpi
tale non poſſit peti aliquid etiam occaſione illiuſſoꝛtis quia
illa eſt quedam donatio quam adminiſtratoꝛ facere non po
teſt in tantum nec poteſt donare liberam adminiſtrationeʒ
niſi habeat ſpeciale mandatum ad donandum in. c.fi.ð

vi.li.vj.l.contra iu. ff. de pac.l.filiuſta.ff. de dona.⁊.l.pꝛe/ V
ſes. C. de tranſac.? dictus ſindicus non habebat mandatuz
ad donandum quia illa inſtrumenta non pꝛoſunt in aliquo

reſpectu eius ꝙ nunc petitur ab hoſpitali ergo nõ pꝛodeſſe
tpꝛimo quia fuit lata ſentenia ⁊ nunc attingam ſenten-

tiã que licet videatur abſoluere ab omni ꝙ pᷣuenire poteſt

occaſione ſoꝛtis.dico tamen ſubſtantiaʒ multis ex cauſis ho
ſpitali non pꝛodeſſe.Et pꝛimo quia fuit lata pꝛetextu falſo
ruminſtrumentoꝛum.⁊ ideo anullari poteſt.iurta ea que le
guntur ⁊ notantur in. c. licet de pꝛoba. ?.c. ſi ex fal.inſtru.ꝑ

drinde Biar ff. de re iudi.⁊.l.ſi pꝛetoꝛ.S. marcellus.ff.

de iudi. ¶Secundo quia fuit lata a iudice non ſuo.ð iudi.
c.at ſic f 2ð
tempoꝛe impetrate delegationis nulla erat contentio inter

ecundo quiail

clerum ⁊ hoſpitale ⁊ ſic non valuit reſpectum ad futuram

guntur ⁊ nõ.in. c.ſi·de reſcrip/ Ex his concludiſfur ꝙ iu⸗

cum non ineſſet qualitas cui = que le

ra alegata pꝛo parte ipſius hoſpitalis non pꝛoſunt ad con-
cludendum intentionem cleri.⁊ ſictenetur boſpitale con/

tibuere ad poꝛtionem nouiter fact pꝛo ſolutione intereſſe

ſeu pꝛouiſionis fienda occaſione — Et hec ſuf

ſiciant. Laus deo omnipotenti. Micolaus abba⸗

Mcauſa que venitur. Inter hoſpiral S.
¶Harie de miſericoꝛdia ciuitatis Aretine.ex
vna parte.⁊. Francifcũ ⁊ ARlccurſium filios quõ

aʒari mercatoꝛis aretini.pꝛocedam potius dicen⸗-
do ſecundum iudicium animi mei.quaʒ moꝛe lolito ad par-

tes arguendo quia ſatis per alios ad vtranq; partem argu·

tum eſt. Et pꝛo clarioꝛi deciſione queſtionis diſcutiaʒ duo⸗/
membꝛa. ꝛimum nunquid pꝛimum teſtam̃ in quo fuit

inſtitut a heres dicta fraternitas. valeat etiam ceſſante ſe-

cundo aſſto teſtamento ſine ſcriptiſ conditio in quo dicunt
in tituti heredes dicti Franciſci? accurſius nepotes dicti
Naʒari teſtamentoꝛum.ſi.fili fraires dicti a TSeam
dum membꝛum poſita validitate ipſius teſiamenti. Pei
mum queritur de validitate ipſoꝛum teſtamentoꝛum q ſ. .il

loꝛum ſit pꝛeferendum. Et quia materia ſatis diſcuſſa eſtt
alios.ideo pꝛocedam ſuccinte.¶ Tirca pꝛimum dico teſta⸗
mentum in ſe validum foꝛe quia habet omnes ſuas ſolenni

nitates requiſitas.maxime quia in Moſſtlone ad piss ean
ſas ceſſat ſolennitas iuris humani.⁊ ſu

in.l.i.? ibi per omnes.C. de ſa.ſanc.eccle. Que enim ſpᷣu

dei aguntur non ſunt ſub lege de regl.iur. c.ð licet ⁊.xix.q.iſ.

duo ſunt. Mec obſtant illa verba teſtamentoꝛuiu poſtcur-

ſum x. annoꝛum pꝛolata.qð nolebat illnd teſtamentum va⸗

ere. ? ſic videtur teſtamentum anihilatum per.l.ſanctimui
C. de teſtam.quia ſi bene ponderentur illa verba teſtato

dentiſſime extra caſumn illius legis Mam illa.l. loquitur
tantum quando teſtatoꝛ ſimpliciter ixit quod nolebatte-
ſtamentum ſuum valere ⁊ ſic receſſit ex toto a pꝛioꝛi volun

cum verbis ⁊ factis per eum pꝛolatis . geſtis. ſumus eui⸗

4

tate cum curſu.x. annoꝛum. ſed in caſu noſtro non dixit ſin

pliciter ꝙ nolebat illud teſtamentuʒ valere.ſed limitiue.iſ.
eo modo ⁊ foꝛma quo ſeu qua condtum erat.⁊ ſic habuiſ⸗
ſet voluntatem in aliquo addendi vel detrabendi qð clare
patuit ex ſequentibus. lam poſt illa verba ademit legatũ
ſactum eccleſie ſancti ranciſci.⁊ hoc ſcripſit in copia ſeuĩ
margine copie illius teſtamenti.⁊ ſic deduxit ad effectum
pꝛioꝛa verba per eum in genere pꝛolata.nec videt ur aliter
valuiſſe a pꝛioꝛi teſtamento recedere ar.etiam.l.pꝛecipimꝰ
in fi. C. de ap. 1
tur verba obſcura.l.ſi ſeruus plurimum ⁊.l.qui filiabus.ff.
del.pꝛimo.ſi enim voluiſſet plura renouare plura ſcripſiſſʒ
ſicut facit adimendo legatum factũ fratribus nugatoꝛia eni
fuiſſet illa adẽptio legati ſpetialiter facta ſi voluiſſet ex to-
to teſtamentum irritare. ſic ergo in eſſe ſuo.recipit tantuʒ

limitationem in expꝛeſſis vt in.cle.exiui de ver.ſig.?⁊ maxi
me quia in egritudine conſtitutus dixit ſe feciſſe tetamen
tum ⁊ non poterat intelligi niſi de iſto cum nullum aliudap
pareat tunc feciſſe ar.in.l.ij.C.de au.pu.pꝛeſ.⁊ qð ibi no.

⁊ marime hec verba ſunt in teſtamemo condito ad piaſ cau

ſas.Sicut enim conditum inter liberos pꝛobatur quibuſc,d

qꝙ; iudicijs.vt eſt tex.nõ.in.l.fi.C.fam.hercil.ita dicenduʒ
in teſtamento condito ad pias cauſasmarime non obſtanti
bus liberis teſtamentoꝛum. Mon enim eſt hec diſpoſitio

minus pꝛiuilegiatnquam illa que fit inter liberos vt nõ. bar.

in. d.l.i. C. de ſa.ſanc.eccie.facit.xix.q.vlti.ſi qua mulier.a
nima eſt pꝛia cunctis diligenda.xij.q.j.pꝛecipimꝰ.⁊ maxi⸗

me in extremo vite. cum non ſit amplius locus penſteutie

ſentare.xxv.di:qualis. Item pꝛeſuppoſito ſine veritatis
pꝛeiuditio quia per illa verbe
toꝛ totaliter recedere a pꝛioꝛiteſtamento.tamen exquo in

quia qualis huic quiſq; Ane tlis in alio ſcimus repꝛe⸗

extremis poſitus dixit ꝙ faceret teſtamentu videtur qus
ſi de nouo illam voluntatem veluti vitimam amplexatam

anch.

am Gregoꝛij ex alia ꝑte ſuper hereditate quuõ

as ceſtatſe fficit ſola iuf naturs
lis ⁊ diuini ſolennitas vt in.c.relatum de teſt.⁊ qõ ibi nõ.x·

am per pꝛecedentia ⁊ ſequentia declaran-

erba pꝛius pꝛolata voluiſſetteſta

19

ſuiſſe cum nullum oliud teſtamentum reperiatur pꝛius fe-
cilſe vt.S. diri. (Mecobſtat ſi dicatur ꝙ illa fuerunt verba
enuuciatiua ob aliud pꝛolata ſcuicet per modum cauſe que

plene non pꝛobant vl timam voluntatem licet aliud ſit in

bis enunciatiuis pꝛincipaliter pꝛolatis pꝛopter ſe iuy ea que
leguntur ⁊ nõ.in.l.ex hac ſcripta.ff.de dona. Hico enim il⸗
lud pꝛocedere in vltimis voluntatibus non ad pias caulas.
Mam ad pias cauſas pꝛobatur vltima voluntas per verba
enunciatiue pꝛolata etiam per modum cauſe.vt ex tex.ĩ ter
minis in. c. fi. de ſuc. ab inteſta ⁊ tenet ibi bofit⸗r Poan⸗ an⸗
2 Har in. d.l.j. 2 facit. d.l·fi· C. famul. per. cum poſſit pꝛo-
bari quibuſcunq; iudicijs. vt. . dixi. ⁊ maxime in hoc caſu
vbi apparet teſtamentum pꝛius conditum ſuper quo veri-
ficantur illa verba.5. poſita. ? ſicoperabuntur renouationẽ
illius voluntatis pꝛeſuppoſito quod ab illa receſſiſſj ar. In
ſti. mili· teſt. 5. ſed ? ſi quis. Et pꝛeſumptio illa vba enũ⸗
ciatiua plene non pꝛobarent ſed ſemiple.vt in.d.c.fi· ſecun
dum alium intellectum qui non eſt ita communis ſicut pꝛe

cedens nihilominus hoc ſufficeret ad referendũ qõ. . dixi.

ꝙ non habuit animum extoto recedendi a pꝛima volunta
te qð colligitur ex multis poſtea ſubſequentibuſ vt patet in
pꝛemiſſis ⁊ in caſus poſitione. Mer qð concludo ad pꝛimũ

membꝛum qð dictum teſtamentuʒ ine uo fuit inſtituta fra

ternitas validum ? firmum exiſtit. ¶ Munc venio ad ſecũ
dum ꝙ eſt magis difficile ꝙ illoꝛum alteri pꝛeualet ⁊ puto

qð iliud in quo fuit inſtituta fraternitas? obmiſſis multiſ q

poſſunt adduci.fundamentum eſt hoc vbicuncq; quis ha⸗
beat pꝛeſumptionem ⁊ veri ſimilitudinem contra ſe graua
tur foꝛtioꝛi oneri pꝛobandiquam aliter a iure requiratur in

tali actu vnde pꝛobationes debent eſſe apertiſſime ⁊ tales

teſtes de quibus non ſit aliqua veriſimiſis dubitatioq de
beant deierare hoc pꝛobatur in tex.? glo. in. l.non eſt veriſi⸗

mile. ff. ꝙ me. cau. ? in. c· quia veriſimile de pꝛeſump.? in.

c. ſuper boc de renun· Sed in caſu noſtro multe ſunt pꝛepo
ſitiones que inducunt aperte ſecundum teſtamentum non
fuiſſe veriſimile conditum ſaltem per ea verba que aſſerun

Dꝛima pꝛeſumptio eſt qd teſtatoꝛ vi

tum pꝛobandum. na pꝛeſun
um mutandi pꝛinium teſtamentum ſo

detur habuiſſe a

tur a parte ergo rnar aduerſa ad ipſum teſtamen

lum aduenientibus filijs naturalibus.? tanien dicitur poſt⸗

modum mutaſſe ? nullam mentionen feciſſe de pꝛioꝛi te-
ſtamento.l.ſi quis in pꝛin.ff. dele. iij. t maxime in calſuno
ſtro erat fienda mentio cum pꝛimum fuiſſet teſtatus ad pi-
as cauſas pꝛo anima ſua.⁊ poſtmodum dicitur teſtatus in/
ter agnatos tranſuerſales ? nil reliquiſſe ad pias cauſas.ad

quas pꝛius effu

non veriſimile eſt. quia ſaltem aliquam uiutatio nez feciſſet

»

de pꝛi oꝛi teſtamento.⁊ aliquid reliquiſſet ad pias cãs maxi

.

me quia mercatoꝛ erat qui facilime grauari debebat ere alie

no.⁊ non licita cauſa queſito ðᷣ pe.di.v.qualitas.⁊.lxxxviij.
di. eicies ⁊.c.quoniã facit optime qð legitur ⁊ nõ.per Lp.iĩ
auẽ. hoc inter liberos. C· de teſta.arguendo de diſpoſitiõe
inter liberos ad pias cauſ as. vt. S.dixi.?⁊ maxime debet va-

lere illa diſſimilitudo in caſunoſtro ĩ quo pia cauſa non cõ
currit cum libr teſtatoꝛe ſed cum trãſuerſalibus.facit etiam

derat fere totum patrimonium qdcerte

c. cum olim de reg.iur. vbi patet qð ſi pꝛinceps dicit ſe pꝛo⸗

uiſurum alicui in negocio certo.qð ſi poſt modum pꝛoui-
dit alio non facta mentione pꝛeſumitur non deliberate fe-
ciſſe ſed potius circũuentus.? facit qð nõ. Mar.in.l.quod
iuſſit.ff.de re iudi. Sed in caſu noſtro teſtatoꝛ in pꝛioꝛi te-

ſtamento ſolum reſeruauit ſibi voluntatem mutandi teſta-

mentum ſuperuenientibus liberis ergo non videtur poſt⸗
modum per verba ſimplicia voluiſſe recedere a pꝛioꝛite-
ſtamento de illo mentione non facta.
ptio eſt ꝙ teſtes non fuerunt in ſo aſſto rogati ſicut realr ĩ
quolz teſt aẽto rogari debet.? ad hoc adhiberi vt.l.heredes
palam. 5. in teſtamentis. ff. de teſta. in l. hac conſultiſſima.
C.eo.etiam ſi ſit teſtamentum militis vt in.l.diuus.ff. oe
teſta. mi. licet in eo ſit ſpftitiale quando moꝛte aſtringitur
iu nõ.in. d.l. diuus ⁊.l.milites.C.eo. (Mam plerũq; hec
verba te heredem relinquo pꝛoferuntur ad complacentiaʒ
alicuius ideo fidem non faciunt niſi teſtes fuerunt rogati.
Vt roilnunag , on obſtat.l.hac conſultiſſima.S.ſi ꝗs

vbi patet ſufficerẽ pntiam quinq; teſtium quando inſtituũ

tur venientes Inteſtato adeo vt veniant exteſtamẽto imp

fecto reuocato vbi erant extranei inſtituti ⁊ ſaltim veniant

ecunda pꝛeſum

As

e1.es

ℳ

in cauſa inteſtati. dico enim illam. .. non pꝛocedere in caſu

noſtro vbi fuerat vt ita dixerim inſtituta anima ipſius teſta

oꝛis ſeuipſe deus qui hon oꝛatur in perſonis pauperũ quẽ
debe mus ſuper animã diligere. ? ex viribus ⁊ toia mente.
hec enim pia cauſa magis eſt fauorabilis quam vementin.
inteſtato.maxime cum non ſint de liberis vt. nõ. in. dic. l. i.
marime per bar. Et ſic ceſſat ratio illius.l.naʒ voluntas ad
pias cauſas mmus ſolemmis facit ce ſſare pꝛioꝛem ſolẽnem
iux id ꝙ habetur in ſinuili in.d.l.hac vonſultiſſima.S.ex im
perfecto nõ.in. d.l.foꝛtius non debet vinci ſi fuit ſolenniſ ꝑ
fecundam voluntatem minus ſole mnem. vt in . ulto
magis. C'de epiſ.⁊ cle.⁊.c.cum in cunctis de elc. Et per
hoc dico ꝙ in ſecundo teſtamento pꝛefato non debent ſuffi
cere quinq; teſtes quia ſumus eỹ caſum illius.l. ð iſte due
pꝛeſumptiones videntur ex totᷣ alidare ſeu reddere ſecũ
dum teſtamentum aſſertum ertia pꝛeſumptio eſt qꝛ
plures interpellatus ſemper relſ ondit ſe velle ſtare in pꝛio
riteſtamento in quo vt diri effuerat quaſi totum patrino
nium in pias nao, Ande non eſt veriſimile ꝙ teſtatoꝛ
voluerit ex toto a bono pꝛopoſito recedere a pꝛioꝛi volun⸗
tate totiens confirmata reſiiire ſaltem nil relinquendo ĩ pi-
as pꝛeſertim cum adueniente notario poſt aſſert teſtamen
tum ſine ſcriptura nuniꝙᷓ voluit reſpondere imo vertit ſe ĩ
latus ⁊ idem fecit venientibus bolmochn alijs duobus no
tarijs quaſi in extremovite ſue. Exbis enim extremis de
bemus pꝛeſumere de medijs.ſ.ꝙ non habuit animumre⸗
cedendia pꝛioꝛi teſtamento iur̃ gio.notabileʒ in.c.accedẽs
de conuer. comu. Quarta pꝛeſumptio oꝛitur ex dicta
vroꝛe que dicit ſe ſemper aſtitiſſe tteri mariti? nunꝗᷓ audi
uiſſe ꝙ voluit mutare prioꝛem voluntatem ⁊? teſtamentuʒ
denouo condere. Mec obſtat pꝛioꝛi teſtamento ſicut lega-
taria quia ſaltem facit pꝛeſumptionem iuxta plene nõ.in.c
inſuper de teſti. Joan. an. ? alios quia foꝛte in omnem euẽ
tũ eſſet conſecutura ſuum legatum quia in pꝛioꝛi teſtamẽ/
to erat cła codicillarũ.qð ð pꝛeſenti non unnno. Au G
ta pꝛeſumptio patet quia omnes fere teſtes ſunt a nenteſ
iſtoꝛum nepotum.de quoꝛum quomodo maxime agitur. ?
quan de iure videantur tales poſſe adduci ibi teſtes teſta
mento cum ſoluʒ excipiatur pater heredis ⁊ fratres qui ſũt
in eadem poteſtate cum herede quia tunc videtur cõmu⸗
ne negocium agi.vt pꝛobatur. Inſti. de teſta.oꝛdi.S.in tt⸗
ſtibus. cum ſequentibus facit.l.qui teſtamento.ff.eo.tamẽ
cum bic non fuerit adhibitus notarius non videtur eis tan
ta fides adhibenda cum totum teſtamentum hoc caſu oꝛia
tur.ex eis maxime vbi ſunt tot pꝛeſumptioneſ contra dictũ
teſtamentum facit glo. norabilis in · c. ĩ litteriſ de teſti. Nec
fienda eſt extimatio de illis mulieribus cum nõ poſſunt eẽ
teſtes in teſtamẽto.l heredes palaʒ pꝛeall.Concludo ergo
cum in caſu noſtro ſunt tot pꝛeſumptiones contra ſecun
um vt redderit illud veriſimir emanaſſe a voluntate ſa-
tem deliberata teſtatoꝛum deberent nepotes illud pꝛoba-
re per pꝛobationes apertiſſimas longe maioꝛes a lege rcq-
ſitas .S. viri. Sech ipſi hoc pꝛobare nõ poſſunt quinimo
non habent pꝛobationes alias requiſitas ſatis cum eis de-
bitis ſolennitatib us vt.s.plene dixi.ergo debent ſuccum/
bere. Z⸗ pꝛeſuppoſito facto dubio debet iudicari pꝛo cau
ſa pia ⁊ ſalutifera anime defuncti dei religionem concernẽ?
te pauperum recreamina vt omnia iura clamant.? na⸗
turalis ratio vrget. Item data contrarietate ⁊ conflictg ꝓ
bationum ſemper ſianduʒ eſt magis veriſimili vt nõ. In.
c.i.eo.ti:li.vj. Et qð magis nature negotij de quo agitur
ↄuenit ·l.iij. ff. ð teſti. ⁊· iiij . q.iij. ſi teſtes · Et hec ſufficiũt.
Con. xij.
Aſus talis eſt. Aagnificus dominus Joan⸗
nes dixar. duxit in vxoꝛem VMagnificam do⸗
minam Timboꝛem de Capꝛaria filiam domi
ni Mernardi de Capꝛaria. dicto domĩo WGer⸗
conſentire nolente ſed reluctante quantũ in eo fuit

conconſenſu tamen oũm conſanguineoꝛum ⁊ affiniuʒ.nul
le dotes fecerant ſibi conſtitute pꝛeter pꝛomiſſionem per
candem dominam Timboꝛem de omnibus actionibꝰ cõ
tra ſuum genitoꝛem ſeu alium competentibus numero do
Sen ſeu legitime in bonis paternis ⁊ maternis dicto dño
oanni loco dotis factũ. Deniq; dominus Bernardus

dare ⁊ conſignare nomine dotis

agdminiſtrationeʒ de receptis reddere.& u
obligationis pꝛopꝛie ſe reſpondit fuiſſe minoꝛeʒ ⁊ deceptü.

na Timboꝛ teneatur reddere ad

Jounnes ð Capraria filius legittimus ⁊ naturalis dicti.d.
MWernardi vigeſimum ſue etatis annum excedens dicto
ſuo genitoꝛ adhuc viuente pꝛomiſit dicto domino Joanni

ſue. xviij.mill.floꝛ.
arogonenſium.⁊ anteqꝙᷓ pater ei et ⁊ ipſius heredi-
tatem adeptus fuerit ? de hac pꝛomiſſione fecit ſcripturã
manu ſua ſcriptam trium teſtium ſubſcriptione iuramento
2z ſigillo ipſus dominiSernardi Joaunis roboꝛatam.
¶2Boꝛitur poſtmodum dictodõminus Bernarcdus ge
nitoꝛ adipiſcitur filius hereditarem ? interpellatur vt iuxta
pꝛomiſſionem ſuam debeat dotem ſoꝛoꝛi pꝛomiſſam ſolue
re.? conſignare qui refugit ſoluere duas vel tres cauſas al-
legans. ema quia dicta domina Timboꝛ ipſius ſo⸗
roꝛ perdidit omne ius ſibi a dote competens cum nupſerit
patre ipſius inuito . ¶ Secunda quia cum dicta domina
Cimboꝛ cumolim viuente patre tenuerit ? adminiſtraue
rit certo tempoꝛe cõmunitatum Regni ſcicilie reſpiciendo
redditus ⁊ pꝛouẽtus dictis naner Per ante omnia
ertio reſpectu

Megantur omnia per partem aduerſaʒ ⁊ petitur quale ius
competat dicte domine Timboꝛe aduerſus dictum fratrẽ
ſuum. Queritur inſuper nunquid habet aliquod ius in do
tibus maternis cum mater deceſſerit ab inteſtato relictis ſi
bitribus filijs videlicet dicto domino Joanne bernardo ?z

dicta domina Timboꝛe 7 quadam alia domina Sabena.

HMeſu chꝛiſti ſaluatoꝛis matris pie patrocinio
pumiliter inuocato. vt clare materia thematiſ
liqueat octo dubia elicio. Mꝛimuz nun⸗
dicta domina Timboꝛ nubendo contre u

Tatem patris perdiderit facultatem dotis petende.Se-
cundum dubium pꝛeſuppoſito ꝙ non: nunquid illa petitio

ſeu iudicis imploꝛatio que competebat contra pattem com
petat hodie contra fratrem qui ſucceſſit patri ĩ cõmunitatu
Tertio an dicta domina Timboꝛ poſſit petere legiti-

mam in bonis patris ſibi debitam iure nature ⁊ in quibus

bonis intelligendo qð velit deſiſtere a petitione dotis con
ſtituende ex bonis paternis. ¶ Quartum dubium quidð
dotis maternis. ¶ Quintum dubium nunquid poſſit pe-

tere legitimam iure nature vna cũ dote ſibi pꝛomiſſaa fra-

tre ⁊ ſic frater teneatnr de bonis ſuis ratione ſue obligatio
nis dotem pꝛetextatam ſoluere. 4 extum an dicta domi
niniſtrationem de reddi-
tibus cõmunitatus. ex quo pater non petijt adminiſtratio-
nem in vita. ? ipſam opoꝛtuit gentes armigeres ad defen-
ſionem dicti cõitatus agere. ¶ Septimum dubium ſi licẽ

tia non ſufficit ad dotis conſtitutionem ſecundum dignita

tem mulierum pꝛeſuppoſito q frater non teneatur ex ſua
obuigatione.quia minoꝛ nunquid poſſit compelli ad dotan
dam ſecunduʒ dignitatem ipſius domine qua frater ſucceſ
ſit in comitatu. i⸗ Octauum ⁊ vltimum an dictus domi-
nus Yoannes valeat in effectu ſea ſua obligatione iurata

liberare vigoꝛe minoꝛis etatis petendo ſaltem abſolutio-

nem aiuramento. ¶ Mis diſcuſſis lucide patebit. Et vi⸗
debitur quale ius competit ipſe domine Timboꝛe aduer⸗
ſus fratrem. ¶ Aenio ad pꝛimum ? videtur pꝛimo ꝙ non

poſſit petere dotem cum nubendo ſine conſenſu patriſ effi
ciebatur adeo ipſi fratri ingrata. vt abeo exheredari poſſit

C. de inoff. teſt. in auc. = ſi poſt in coꝛpoꝛe vnde ſumitur cũ

appel. cogno.5. aliud quoq;. C. v. ſi vero⸗ Et hoc ius ciui⸗

le videtur in effectu appꝛobatum per ius canonicum vt in
c.honorantur.xxxij.q.ij.vbi dicitur ꝙ non eſt virginalis pu
doꝛis querere maritum.ſed cure pate relinquenduz
eſt maxime cum per hoc conſulatur ipſis mulieribus ſepe
contra pꝛop:ia commoda laboꝛantibus pꝛopꝛie.⁊ ſexus in
firmitatis nec poteſt de patre conqueri qð eam nuptui non
tradiderat.ex quo ſue etatis annum. xxv.non exceſſerat vt
in. d.auẽ.? maxime videtur qð doteʒ petere non poſſit qꝛ
cum pater non teneatur dotare filiam ex pꝛouiſſione iuris *teeſi⸗
ciuitł.vt.l.qui liberos.ff.de ritu.nup.2.l.fi.C.de do.ꝓmiſ.
potuit illud ius lucrum ſeu pꝛouiſionem ab eo inductaʒ cer
tis cx cauſis maxime honeſtis ſubtrahere etiam in acceſſo-
rijs ad matrimoniu oc glo.nõ.in.c.cum ſecunoum
leges de here. l. vj. ¶ Item pater compellitur dotare filiã
an ex iudicis officio vt reperiat cui nubere poſſit. vt in di⸗
ctis iuribus nõ. Gar. in.l. obligamur. ff. de act. 2 obli. ergo

ria ſuper.c.fi.xxxij.q.ij.⁊ ĩ c.de ratoꝛibꝰ.xxxvj.q.j.⁊ ĩ vtro

Pilominus tenetur pater eam dotare per.d.l. ? per aliquaſ

non valens aliter nubere quia ſiinuenit aliquem cui nu-

42

ex quo nupta eſt deficit ſibi remedium dotis petende cum
ceſſet iuris ratio.vt nõ.bar.ponit poſt alios in.d.l.obliga-
mur.ff. de ac.? obl.Ad idem ⁊ ratio iura ad dotem conſti-
tuendam filie compellunt patrem quia nullum remedium
competat filie patre viuente in bonis patris que ratio ceſ-
ſat patre defuncm.cum habeat ſeu habere poſſit inguam

iure noſtro.quia ſine cauſa a patre pꝛiuari non poſſit. l. ſan

ctimus ⁊.l.quoniam in pꝛioꝛibus.C. ð inoff. teſt. de teſti.
c. rapnuntius ? Rainaldus ⁊ ĩ auc.⁊ cum de appel.cogno.
S.aliud quoq; caplm pꝛeall. Sea pꝛedictis non obſtan-

tibus puto ſic dicenduʒ qð aut dicta domina imboꝛ nu

pſit poſt.xxv. annum etatis ſue ⁊ nulla ingratitudine de iu⸗
re ciuili uotari poteſt in auc. pꝛeal.aut ante illam etatem ⁊
pater pꝛo hoc expꝛeſſe nõ exheredauu eam.ſed cauſaʒ ſub
ſtinuit etiam pꝛetereundo eam in teſtamento.⁊ adhucnon

poteſt per heredem filio ingratitudo obici.imo teſtamen-

tum euacuare poteſt ex pꝛeteritione de quo tamen dicen-

dum. vt legitur ⁊ nõ.in.l.oĩoꝰ. C. de inoff.xteſt.⁊ in.d.auc.
vt cum de app.cog..ſi autem hec obſeruata non fuerunt.

¶ Sed dubium iminet . ſi pater eam expxeſſe ob hanc cau
ſam exheredauit ? hoc caſu arbitroꝛ ilam cauſam non eſſe
ſufficientem cum de iure canonico nnſꝛa debent eſſe libe
ra ab omni coactione.⁊ pene.c.cum locum ⁊.c.requiſiuit ð
ſpon · in. c. gemma cum ibi nõ.de ſpon.? in. c.plt.? vlt.⁊ ꝙ
in eis nõ.de ſecun. nup. Ex pꝛouiſione iuris ciuilis neduzʒ
impeditur libertas matrimonij· in expectando conſenſum
paternum qð imo pꝛeſtatur cauſa mulieribus ad foꝛmatio
nem cõmittendam cum non poſſit matrimomialiter coniu

gi ſaltem vſq; rannos ſine ingratitudinis iuditio.Et

per hoc optime faciunt nõ. Jo.an.in. c.ſtatutuʒ de hei · li.

vjj. vbi foꝛmat queſtionem. q unquid valet ſtatutum ꝙ; im

ponitur penam contrahenti matrimonium cum filiofami-
lias ſine conſenſu patris.⁊ poſt multa concludit qð non qꝛ

bera facultas illud contrabendi. ¶ Item quia matrimoniũ
2 eius cauſa.ac ipſius pendentia pertinet ad foꝛum eccle-
ſiaſticum cum ſit ſacramentum maxime in eccleſia.c. dubi
um de biga.c. tuam de oꝛ. cog ⁊.c.latoꝛ.qui fi.ſint.le.ergo
non potuit ius ciuile ſeu ſtatutum larcoꝛum ſuper eo diſpo
nere ar. in.l. fi· ff. de iuriſdic.om.iud.c. vt animarum de cõ
ſti. li. v. ¶ Videmus enim ob hanc cauſam multas ciui-

perhoc ſtatutum intimidatur eSlenaun impeditur li

les leges eſſe coꝛrectas.xxx·q:ij.c.vno ⁊ qð in eis uõ ⁊ per

doc. in. d. c. plt. ⁊ vlt.de ſecun.nup. Et per Jeder.de ſe-
nis ponꝰ.xxxv.vbi dicit cum matrimonium ſit vnum ð
ſeptem ſacramentis debet cumi acceſſoꝛe ⁊ dependentibꝰ
regi.⁊= diſpõi iure diuino ⁊ canonico.⁊ non ciuili.nec tenẽt
leges que requirunt conſenſum patris vel ꝙ rectoꝛ pꝛouin
tie non poſſit contrahere cum pꝛouinciali vel tutoꝛem cum

pupilla ? ſimiles. Ad idẽ glo. nõ. vt. S. quibus verbis.xvj.

q· ij. que dicit non eſſe ſtandum legibus que pꝛohibeat ma

trimonia contrabi inter raptam ? raptoꝛeʒ. Hec pꝛius etiq
lugi.quia cum de iure canonico licite inter tales contraba⸗/

tur matrimonium de rapto.c. cum cauſa ceſſare debet ſter
dictio legal.? oĩs pena appoſita. Et ſi quis recte inſpexe-

rit dicet hoc non eſſe contra legem ciuilem Ham in his

hbuiuſmodi ſpiritualibꝰ z acceſſoꝛijs ĩtelligenda ſunt iura qᷓ

dicunt qð leges non dedignantur ſacros canones imitari ·

c.clerici de iudi.? in auc.vt clerici apð pꝛo epiſcopol.ꝭ.pe.
coll.vj. videtur ergo.ldiſpoſitionem ſuam reuocare ſentẽ
tiam ſi canon dicat contrarium ad hoc qð nõ. glo. in regula

Joan. an. in regula ſine cłpa

poſſeſſoꝛ de regul.iur.li.vj. ? Joa
id plena de hoc eſt glo.oꝛdina

eo.ti.⁊ hoc in mercu. Qu

q; loco volunt ꝙ licet filia nupſerit ſine conſenſu patris ni· / , =

rationes pꝛedictas ſaltem vbi filia non eligit ſibi indtigaum 2
hoc etiam voluerunt ibi archy. ? alij ⁊ bar.in dicta.l.obliga iſn
mur. Limitat tamen hoc quando filia pꝛomiſit dotem .
pfit ſine dote ceſſat legis pꝛouiſio ⁊ tenendo hanc limi⸗
tationem bar. Agdhuc habemus intentum ĩ caſu noſtro
cum donlnns Yo⸗ direr noluit eaʒ recipere ſine dote imo
recipit pꝛomiſſionem ſeu ceſſionem eidem domine in hoc
competentẽ vt ſupꝛa. pꝛemittitur in narratione facti.ergo
in hoc dubito ꝙ dicta domina Tinwoꝛ er contractu ma-
trimonij marime interueniente conſenſu neceſſarium liz

patre reſiſtente non perdiderit ius ſibi competens adlegi
timam poſt moꝛtem patris vt.j.dicam nec dotem a patre
petendã ſeu ab alio ſecundum iuris pꝛomiſſiouem cum nu

mino Joanni.¶ Mon ob. contraria. S. allegata ad iura enĩ
ciuilia ſatis.s.reſponſum eſt.Ad.c.honoꝛamur reſi ponde-
tur qð loquitur de boneſtate ⁊ non ð neceſſitate.vt ibi nõ.
in.c.ſi.ea c.=.q.pꝛo glo.æ doc.in.c.j.de ſpon.in pꝛin. n
iſtis enim ſpiritualibus conſenſus patris de neceſſitate non

pfſeri perſone Fulen⸗ ac moꝛibꝰ digniſſime vʒ dicto do

eſt requirendus in.c.ſi annum de iudi.li.vj.⁊.d.c.ſufficit.

Mec valet ſtatutum per qõ etiam ad tempus impedire-
tur libertas matrimonij in.d.c.penul.⁊= vlti:de ſecun.nup.

Ham ⁊ ibi patet ꝙ non potuit lex impedire matrimoniuʒ

etiam infra annum luctus.licet ſubeſſet cauſa honeſtiſſima
vt ibi nec tenet pena appoſita.vt ibi foꝛtius nec debet te⸗
nere in caſu noſtro vbi impedit apponendo penam ſeu in-

tardando matrimonium per penam ingratitudinis a tem-

poꝛe pubertatis ideſt a.xij.anno vſqʒ ad.xv.vt.d.5S.ſi vero
MHon ob.glo.in./c.cum ſecundũ.quia aut non bene dirit.
Et contrarium tenet glo.decreti in.d. .quibus verbis aut
pꝛocedit ſolum quando tollit ſolum lucrum per.l.delatum
7 ita pꝛopꝛie loquitur ſed in caſu noſtro imponetur pena cũ
dos in muliere cenſeatur patrimoniuʒ vt.l.iij.ff.de mino.
⁊ ſuccedit ſibi loco alimentoꝛum iuxta nõ.in.c.cum habe-
ret de eo qui da.in mat rimonium.¶ INem legitima debe⸗
tur iute nature ſeilicet quantitas ſeu quota ſit determinata
per.l.ciuilem iur nõ.in.c. Rainaldus de teſta.⁊ per Dy.iĩ
regula in dubiuʒ de reg.iur.li.vj.ideo ſi liceret ⁊ patri ex eo

qð filia nupſit ſine Iñia exheredare filiaʒ. ⁊ denegare ſibi do

tem.iam maximam penam imponeret.⁊ ſic timoꝛe huius
pence tolleretur ſaltem ad tempus libertas matrimonij pe-
lie autem appoſitio non valet in hoc vt illa met glo.voluit
ad vltimum contrarium. ¶ Satis poſſet dici ꝙ ſilñia ſibi
debita eſt ſufficiens ad dotem conſtituendam ſibi iuxta di
gnitatem ſuam non poteſt agere contra fratrem quani he-
