nudis ⁊ plene per bar.in.l.ex hac ſcriptura.ff.de dona.⁊ ꝑ
canoniſtas in dicto.c.fi.⁊ cle. vnica de pꝛoba.maxime cum
illa narratio non eſſet de ſbã permutationiſ que agebantur
quinĩmo ſi illa narratio fuiſſet de ſubſtantia permutationii
ex quo tamen nunc agitur de validitate ipſius permutatio

nis ius patronatus non pꝛobatur nec illa aſſta dotatio per

inſtrumentum permutationis ex quo de denunciato inſtru
mento nunc pꝛincipaliter vertitur queſtio vt pꝛobatur in.
c.illud de pꝛeſump.⁊ notanter voluit glo.in.l.optimuʒ.C·
de contrahen.⁊ cõmit.ſt ip. Item tertio ⁊ foꝛtius per
iſtrumentum permutatiõis apparet franciſcus oli ſimonis

ghini fuiſſe ſolum in poſſeſſione patronatus dicte capelle
quod patet non er ilia nuda narratione dotationis facte ꝑ
ſimonem patrem dicti Eraneiſci. Vec ex eo quia Franci-
ſcus ſolus tanqᷓ; patronus conſenſit dicte ꝑmutationi. M
in permutatione interuenit renunciatio ⁊ expꝛeſſa veltaci
ta pñtatio.⁊ ſequens per ſuperioꝛem inſtitutio iuxta nõ.ꝑ
glo.in cle.vno de re.permu.⁊ per ꝙreð.in tractatu de per
mutatione. Sed per pñtationem ſecuta inſtitutione pꝛo-
batur poſſeſſio patronatus.vt in.c.conſultationibus.de iu
re patro.⁊.c.querelam de elec.⁊=.c.cum olim de cau.poſ.⁊
pꝛopꝛi.plene per Inno.in.c·ij. de inte.reſti.⁊.c.in litteris
de eſiüſzo Aro debet admitti nunc pꝛeſentatio per he-
redes dicti ſimonis.etiam ſi pꝛopꝛietas patronatus perti-
net ad alium.quia pꝛeſentatio eſt quidam fructus iuris pꝛe
ſtandi ideo pertinet ad poſſeſſoꝛem bone fidei.⁊ non ad ꝓ
pꝛietarium.vt legitur ?æ nõ.in.c.querelam.⁊.c.conſultatio
nis pꝛealle.quinĩmo plus vult.nõ. Inno.in dicto.c.in litte

ris qð factis duabꝰ pꝛeſentationibus vna a pꝛopꝛietario iu?

alia a poſſeſſoꝛe confirmanda ſeu admittenda eſt potioꝛ illa
que fit a poſſeſſoꝛe per dictum.c.querelaʒ ⁊·c.conſultatio
nibus facit ꝙ ipſe nõ.in dicto.c.ij.de in inte.reſti.⁊.c.que
relam de ei Fel dicte dñe no breſer eſſe in poſſe⸗
ſſone pñtandi.ſed ſolum dictus Franciſcus.nec etiam ꝓ
batur pꝛopꝛietas pertinere ad egs.ergo omnino ſunt repel
lende a petitione ipſarum. Sed his non obſtantibus di

co in hoc caſu ſubtiliter aduertendum ꝙ dictus quondam

Jacobus ghini frater dicti ſimonis pñs aſſuit in ſuo teſta-
mento illam capellam ſanti Mlathei fuiſſe conſtructaʒ ꝑ
eum ⁊ dictum ſimonem fratrem ſuum.⁊ etiam mandauit
illam capellam dotari de bonis cõmunibus ipſius Jacobi
2 ſimonis ⁊ nepotum ſuoꝝ ⁊ fratribus pꝛemoꝛtuis vt patʒ
in teſtamento dicti cbi 7 executoꝛem teſtamenti.facit
7 deputauit dictum ſimonem fratrem ſuum. Munc auteʒ
reperitur dicta capella conſtructa ⁊ dotata per dñm ſimo-
nem executoꝛem dicti teſtamenti de boniſ afftis in teſtam̃
to ꝙ pꝛobatur ſic vbicunq; aliquis tenetur ad aliquid faciẽ
dum in quo requiritur ſumptus ſi illud apparet poſtea fa-
ctum pꝛeſumitur geſtum ab illo cui neceſfſario hoc incum-
bebat.hoc nõ.pꝛobatur in.l.ij.de alimen.pu.pꝛe.⁊ ibi aꝑ-
tiſſime hoc tenet hugo.in.l.cum ſeruus.ff.dðe ver.obli.ſed
dicto ſimoni tanqᷓᷓ executoꝛi teſtamentario hoc incumbe⸗
bat ergo alio patrono non aparente pꝛeſumenduʒ eſt ꝙ di
ctus ſimon dotauerit dictam capellam de bonis cõibus de
quibus in teſtamento.pꝛo hoc etiam facit quis capelle non
naſcuntur. ſed neceſſario requirunt conſtructoreʒ ⁊ dotato
rem vnde pꝛima fronte pꝛeſumitur habere patronum. vt
nõ.Jo.an.ſuper regula qð alium de regulł.iur.li.vj.ĩ mer.
pꝛope fi. Alio ergo ꝗqutem non apparente patrono debet
pꝛeſumiqð heredes Aacobi⁊ ſimonis ⁊ ſuoꝝ nepotum ex
quoꝝ bonis pꝛeſumendum eſt dictam capellam fuiſſe dota
tam ſint patroni.Scõðo ad idem optime facit.c.j.de re
li.do.vbi pꝛobatur maximeſiunctis notatl.per doc.qð non
apparente in cuius dyoceſis ſit baſilica conſtruenda pꝛeſu⸗
mitur in illo loco aliquid pertinere ad illum epiſcopum qui
pꝛobat ſe exercuiſſe in illo loco aliqð ius epale licet non pꝛo
bat de exercitio omnium iurium epᷣaliuʒ quaſi ſufficiant te
nuis pꝛeſumptio ex quo non conſtat de iure alterius.ita in
pꝛopoſito ex quo conſtat alium dictam capellam dotaſ

ſe in teſtamento Jacobi eam illum mandaſſe dotari ð bo-⸗
nis cõmunibus pꝛeſumendum eſt ex quo nunc apparet do
t ata dotem recgpiſſe ex illis bonis cõmunibus vt in teſtam
to dibonirr Kt quia apparet de dotatione modo pꝛedi-
cto pꝛeſumendum eſt idem de conſtructione ex quonõ ap
paret per alium fuiſſe conſtructum ar.dicto.c.j ertio
pꝛobatur ex illis narratiuis contentis in dicta permutatiõe
in quibus continetur illam capellam fuiſſe dotatam per di
ctum ſimonem ghini. que quidem vbi non agitur de ma-
gno pꝛeiuditio faciunt plenam pꝛobationem maxime in fa
ctis antiquis vbi non poteſt haberi de facili pꝛobatio.vt eſt
glo.ſinlis in.c.cum olim de cenſi.que dicit per illum tex.qð
ſi in aliqua ſcriptura publica continetur de finibus alicuius
epiſcopatus ſtandum eſt illi alijs de finibus licet ſcriptura
illa ſit ſimpliciter ob aliud confecta. ? ibi ĩmo ſaltem nega
ri non poteſt quin illa verba faciunt pꝛeſumptionẽ non mo

dicam vt pꝛobatur hic in tex.⁊ eſt bonus tex.cum glo.in.c.

ſeries de teſti. · c· illud de pꝛeſump.⁊.c.fi. de ſucce.ab ĩet.

⁊ glo.in. d.l. optimam. C. de contrahen. ⁊? comitten.ſtip.q̊

tamen dicto teſtamento debent facere plenam fidęm.ar.
in.c.ij.qui matri.accu.po.⁊.c.cum cauſa de pꝛoba. Nec

obſtat ſi dicatur qð in dicta ſcriptura fit mentio ſolum ð ſi

mone ⁊ non de Yacobo vel alijs nepotibꝰ quia dico ſimo-

nem hoc feciſſe nomine omnium tanquaʒ executoꝛem te⸗

ſtamenti cuius ipſe executoꝛ tenebatur facere ergo ita pꝛe-
ſumendum eſt iuxta nõ. in dicta.l.ij. C.de ali.pu.pꝛe.non
enim dicitur qð nomine pꝛopꝛio fecerit ⁊ ſcripture ſunt ad
inuicem concoꝛdande ex quo fieri poteſt de fide inſtru.in
ter dilectos.S.ceterum.⁊ de ver.ſig. nihil eſt facit.c.cuʒ ex
pediat de elec.=.l.vnica.C. de inoff. do. MDꝛo hoc etiam

permutationis tanqᷓ patronus.¶Hec obſtat ſi dicatur qð
ipſe ſolus eſſet patronus ⁊ in poſſeſſione pñtandi.vt.S.di
xi in vltimo argumento pꝛime Partis ar enim non obſtat
ſi diligenter ⁊ ſubtiliter ponderetur. Nam vbicũq; ius pꝛe

facit ꝗð Franciſcus filius dicti eiger cõſenſit in illo actu

ſentandi pertinet ad płes patronos ſimul licet appareat ali
quod ex eis tñ pꝛeſentaſſe ⁊ ad eoꝝ pꝛeſentationem ſupe-

rioꝛem inſtituiſſe pꝛeſentatum ex quo non apparet expꝛeſ-

ſe illos patronos pꝛeſentaſſe animo ſpoliandi.alios ſua poſ

ſeſſione non fit per indicium alijs patronis in ſequentibus

actibus.nec circa pꝛopꝛietatem nec circa poſſeſſionem qꝛ

negligens in vno actu non facit ſibi pꝛeiuditiuʒ in ſequenti
hoc aperte colligitur ex ſubtiliter tactis per Inno.⁊ cõpo.
in. c.querelã de elec.⁊ clarius ĩ terminis noſtris ponit Re.

de ſenis con.xcvij.in vltimo articlo quinĩmo dico ꝙ ꝑ pꝛe

ſentationem Franciſci qui erat vnus ex patronis ex parte

patris conſeruatur poſſeſſio omnium patronoꝝ.vt colligi
tur ex locis preall. Kum ergo dicta capella ſit dotata de

bonis cõmunibus dicti Saobi 2 ſimonis ⁊ nepotuʒ ex fra

tribus pꝛemoꝛtuis dico vt.S.dixi ꝙ onmes heredes ipſoꝝ
ſunt patroni ⁊ ſuccedunt in hoc iure patronatus heredeſꝑ
ſtirpes.⁊? non per capita.vnde omnes heredes Meobi te⸗
nent locum vnius circa heredes illoꝝ nepotum qui repꝛe-
ſentabant duos fratres dictoꝝ ſimonis ⁊ Jacobi locuʒ duo
rum vnde quatuoꝛ hic concurrit a pꝛinꝰ patroni ſicut in bo
nis omnium quatuoꝛ fratrum dos capelle emanauit. ⁊ ſic
omnes deſcendentes ab iſtis ſeu heredeſ iſtoꝝ tenent locuʒ
o:patronok. hoc pꝛobat᷑ hodie in cle.ij.de iure pa.
Et aduertendum q ius patronatus eccleſie tranſit etiã
ad heredes extraneos ? non ad filios tantuʒ. vt no. Inno.
ſuper ica de iure patro.in fi.? Jo. an.in.c.cum ſeculum
eo.ti.tangit glo.in.c.conſiderandum.⁊.c.cum filijs.xvj.q.
vij. Et hec eſt cõmunis opinio Imno. liet quidam dicunt
contra.ſed pꝛimum verius ſi enim tranſit cum vniuerſita-
te ville in emptoꝛeʒ extraneum in.c.ex litteris.⁊ in.c.cum
ſeculum eo.ti.foꝛtius cum hereditate ad heredem extrane
um.Quid autem ſi ſint aliqui heredes pꝛo equalibus poꝛ-
tionibus videatur per glo.⁊ doc.in.C.j.eo.ti.vbi plene ð G.

t ex his coneludo ad caſum noſtrum ꝙ cum ille dñe filie

dicti nepotis ex filio dicti iacobi.ſ. Franciſchins ⁊ chꝛiſto⸗
foꝛa fuerunt heredes vniuerſaleſ dicti Jacobi alio herede
ex traneo non apparente ar.in.l.in ſuis.ff.de lib.? poſtu.=
l.j. C. de his qui ante ap.tabn. cum aſſerant ſe heredes ar.i
l. gerit. ⁊.l.pꝛo herede.ffide acqui.here.debent ipſe tenere
locum vnius patroni.ſ. Jacobi heredis paterni.⁊ ſic non
apparent alij qui poſſunt legittime docere ſe eſſe compa-
tronos debent admitti pñtationes per iſtas dñas quia im-
putandum eſtlegittime non comparentibus ar.in.c.dilci.
⁊.c.cum nobis.⁊.c.ſcriptum de elec.⁊ per o. an. in. d. c. qᷓ

relaʒ.⁊ ſic ſi nõ comparẽt ⁊ docerẽt de iure ſuo ⁊ pñtãt aliũ

inſtituẽdus ẽ qui hẽt plures voces patronoꝝ cõputãdo pa/
tronos ꝑ ſtirpes ⁊ nõ per capita mõ pꝛedicto.⁊ ꝗ maioꝛibus
iuuat meritis de quo dicendũ.vt.d.c.iij.⁊.c.cũ auteʒ ð iur
patro. BGe dña mathea filia dicti ſimöis nõ fecit ſuiſſe ſpe
tialeʒ mẽtiõem qꝛ hũit fratrẽ maſculũ vñ ignoꝛo ſi pariter
ſuit hers pr̃is ſui cũ dicto rãciſco vñ ſi fuerũt hĩdes pr̃is
ſaltẽ in parte bonoꝝ dʒ admitti tanq; patrona.qꝛ om̃s filj
ſunonis tenent locũ vnius patroni.vt pʒ ꝑ pꝛedicta.nec ẽ

diſtinguendũ inter maſculũ ⁊ feminã:⁊ ſi femina eſt heres

ſuccedit ĩ iure patronatꝰ ſicut maſculus idẽ ſi cõſtruat vl do
tet. vt n J an. ĩ.c. in nobis ð iure pa.? Jo.ð lig.i.cle.ii.
eo.ti.p Freð.con.xvi.facit.c.fi.de cõceſ.pꝛebẽ. Secus di
cẽduʒ ſit dicta dña mathea ñ fuit heres pris vl fratris.Ex
his clare patet ꝗd dicenduʒ in tota iſta ãſtione ⁊c.abbas
IBn aueſtione

„

„ — — —————

☛ f fe

EE

— E ʒðů mmm

rr errrrrrrerrr

Kon lv.

NMaueſtione que vertitur inter fratres ſãcti frã
ſcici ex vna parte ⁊ ilos pauperes qui vulgari-
ter appellant᷑ inbumati ex alio.ſuper quodã fun
do ſeu quibuſda terris vtriq; inſoliduʒ donatis
pꝛooꝛatoꝛio ⁊ officijs in eis ſubſtituenð.vt latius cõſtat ex
inſtrumentis ſuper dictis donationibus cõſectis.¶ Aidet᷑
pꝛimo ꝗ dicti inbumati nullum ius in illis habeant.qꝙ ꝓba
tur pꝛimo ſic. donatio illarum terrarum fuit facta ſocietati
coꝛum vt patet ex inſtrumento ſuper hoc confecto ſed eoꝝ
ſocietas non eſta iure appꝛobata.immo impꝛobata igitur
nullum ius potuit eis acquiri. conſequentia clare pꝛobat᷑ in
l. collegiuz. C. de here inſti. .l. j. de ide. ⁊ in.c.j.de reli.do.

li.vj. iunctis etiam marxime nõ per Yod · an. ibi.in quibus
omnibus dicitur in effectu ꝙ collegium qð a iure appꝛoba

tum non eſt nilpoteſt acquirere. Minoꝛ autem.iſ.iſti in
bhumatinon faciunt ſocietatem ſeu collegium appꝛobatuʒ
multipliciter pꝛobatur.pꝛĩo per.d.c.j.de reli.do.li.vj.vbi

tex. expꝛeſſe repꝛobat iſtos inuenientes nouum oꝛdinẽ ſeu

religionum in v.a iure vel romanis pontificibus appꝛoba-

ui ergo ⁊c̃. Et ſaltem negari non poteſt ꝙ ferunt nouum
religionis habitum.ferunt enim certum habitum in contẽ
ptum ſeculi. ? ille dicitur certus habitus qui eſt diſtinctꝰ ab
alijs. ? regula ſeu conſtitutione in coloꝛe velfoꝛma. vt nõ.

dicit glo. in cle.j. de elec. Sed habitus iſtoꝝ inbumatoꝝ eſt
diſtinctus ab alijs in vtroq;.ſ.in coloꝛe ⁊ in foꝛma. ergo ha
bent certum ⁊ determin atum religionis habitum.cõtra di
ſpoſitionẽ illius.c.⁊? per hoc facit g.ſingularis in dicto.c.j.
que eſt ſuper verbo habitum que dicit per ülum tex. non ꝓ
hiberi quin ſingularis perſona ſcitas non inueniens ⁊ ſeoꝛ
ſum habitans neminem habitum induere ſibi poſſit.ad hoc
xlj.di.parſimonia.Et ſic expꝛeſſe vult ꝙ plures habitãtes
in hoc collegio non poſſunt certum habituʒ inuenire ⁊ poꝛ
tare vt videantur in ſtatu religionis.vnde tex.in dicto.c.j.

loquitur in pꝛohibitione alternatiue vt nec nouum religio
nem inuenire.nec certum nec nouum habitum deferre ⁊?c.

vnde pꝛeſuppoſito ꝙ nõ inuenerint religionem cum colle⸗
gio ipſoꝛum ſaltem ex eo quia certum ? nonum habitũ ad-
inuenerunt ſine licentia romani pontificis inſimul habitan
ſo d ideʒ optime facit cle.m.de reli.do.vbi papa repꝛo
bat ſtatutum quarundam mulierum inſimul quodam vela
mine habitantium pꝛoteſtatus eſt ꝙ per illum pꝛohibitio⸗

nem non intẽdebat inbibere mulieribus fidelibus quin pp-
miſſa continentia vel non pꝛomiſſa honeſte pofſunt in ſuiſ

hoſpicijs conuerſantes penitentiam agere ⁊? virtutem dño

in humilitatis ſpiritu deſeruire ⁊c.vnde põdero illa verba

in ſuis hoſpicijs.quia in hoſpicio ſeu collegio non licet ha-
bitare ſub quadam vmbꝛa religionis etiam cauſa penitẽtie
Certio facit.c.indẽnitatibus ꝓpe fi.de elec.lib. vj.vbi

papa expꝛeſſe pꝛoteſtatur ꝙ per illam conſtitutionem non

intendit appꝛobare ſtatum oꝛdinem ſeu regulam quarũdã
mulierum que nec pꝛopꝛijs renunciãt nec ꝓfeſſionẽ faciãt
regularẽ ſi viuunt vt in ſecularibus eccleſijs canonici ſecula

res ⁊c. Ecce ergo non licet ouenire ſimul cauſa religiõis

licet conuenientes non renunciant pꝛopꝛijs nec pꝛofeſſio-

nem faciant regularem ſub quadam vmbꝛa ⁊? velamine re

ligionis.qð videtur contra intellectum bar.in.l.fi.ff.de col

le.illi· qui dicit.c.fi:de reli.do.ꝓcedere quando plures con

ueniunt in vnum cauſa religionis.ita ꝙ efficiütur perſone
eccleſiaſtice.ſecus dicit ſi remaneant laici.hoc enim videt᷑

contra illum tex. vbi mulieres ille remanebant laice ? tamẽ

noluit illarum ſtatum appꝛobare.licet conuenirent cauſa re
ligionis. Nec ob.l.j.ff.de colle.illi.ſuper qua ſe fundat bar.
qui poteſt pꝛocedere quando conueniunt ſimul non tamen
habitant aſſidue ſub eodem tecto.nec aſſumunt ſibi nouuzʒ
habitum.vnde canones ſuperuenientes multipliciter illud
limitarunt pꝛopter confuſionem ⁊ ſcandala que oꝛiebãtur
ob hoc in eccleſia dei⸗vt in dicto.c.ſi.⁊ ĩ halle ſ. NQuar
to videtur cõtra eos caſus in dicto.c.ſi.de tcli.do.vbi pa⸗
pa erpꝛeſſe pꝛohibuit nedum nouam relihionem inueniri.
ſed etiam domum religioſam de nouo fundari.niſi regula
⁊z inſtitutio accipiatur de appꝛobatis.Sed ĩhumatiiſti quo

tigdie ediſicant domos religioſas de nouo ꝓ ſeipſis qnimo
in iſta met terra de qua eſt contentio volũt edificare domũ

religioſam pꝛo ſeipſis:ergo hoc non licet ⁊ ſic donatio illa

fuit nulla. (2 Quinto videtur caſus in extrauaganti. Joã.
xrij· que incipit Sanctaromana. que expꝛeſſe ſi non cauille
tur videtur eoꝛpum ſtatum reꝛobare:maxime in eo qð ex-
pꝛeſſe innuit iſtos collegiatos de facto non debere publice
mendicare ne eoꝛum ſtatus videatur appꝛobatus. maxime
ĩ eo ꝙ inuit iſtos collegiatos de fſcõ ñ debere publice mẽdi
care ne eoꝛum ſtatus videat᷑ appꝛobatus. Et circa hoc ad-
uertendu ꝙ ciuilia iura ? canonica expꝛeſſe repꝛobãt me
dicitatẽ public ſine euidenti cauſa neceſſitatis.vt.l. vnica
E.de mendi.vali.li.xj.⁊.lxxxij.di.S.j.iuncta glo.⁊.c.ſe.ne⸗
ceſſitat. cum poſſet victum manibus querere. ? non tolle-
re pauperum indigentium ſubſidia.ergo eoꝛum ſtatusẽ ab
vtroq; iure ipꝛobatus.A Erxquibus omnibus concluditur
ꝙ ſi donatio eoꝛum ſocietati facia non tenuit valuit dona
lio ſecundo loco facta fratribus ſancti franciſci quoꝛum oꝛ
do eſt appꝛobatus ab ecclcſia.vt in.d.c.j.de reli do.⁊ habu
erunt in hoc loco acquirendo ſpecialem licentiam a domi

no papa martino.⁊? ſic eis non ob.c.j.de exceſ.pꝛela.li.vj.ꝑ

hec tollitur qð obijcitur illum fratrem antonium ioanis nõ
habuiſſe plene mandatnm ad illa loca reſignandum ? donã
da. quia non fuit opus reſignatione ipſoꝛum inbumatoꝛuʒ

quia ſi eis pꝛopter incapacitatem ipſoꝛum non fuit domi-

niuʒ acquiſituʒ ergo remanſit dominiũ penes donatoꝛem
ſic libere potuit alijs donare.vt.l.nec vtilc.ff.ex qui.cau⸗

poſ.SGecũdo pꝛincipaliter cõtra iura inbumatoꝝ fac qꝛ
vianta ſaboti ? antonius Joãnis ambo iĩhumati recipien
tes donationẽ illaꝝ terraꝝ non potuerunt ſocietati acquire
re dominiũ:cuʒ ad hoc non haberent ab eoꝝ ſocietate mã

Bri Bean bar.in.l.quod meo.S.ſi a furioſo.ff.de acqui.

datuʒ ⁊ per liberaʒ perſonaʒ nobis non acquireret᷑. Inſti.
de inuti ſtip.ſi quig ali.? per quas perſonas nobis acquirit
5S. exhijs itaqʒ . ¶ Tertio facit qꝛ pꝛeſupoſito ꝑ dominiuʒ
illis fuiſſet acquiſitum tam ex renunciatione libera pꝛocura
toꝛe eoꝝ illud perdiderunt.vt cle.j.de renun.⁊.c.ſuꝑ hoc
eo.ti.⁊.l.ſi quis vi..diffan.de acqui.poſ..¶ Quarto om

nibus deſicientibus ſufficere dʒ fratribus ſancti Franciſci

conceſſio domini pape martini in iſtis ſpir ualibus ⁊ ec-
cleſijs ⁊ pijs diſpoſitiõibus liberã hʒ facultatẽ.in cle.qꝛ cõ/
tingit. de reli.do.⁊.c.innotuit.de elec.⁊.c.pꝛopoſuit.⁊.c.
cuʒ noſtris.de conceſ.pꝛeben.pꝛo quo facit glo.nõ.in.c.vn

cipaleʒ.ix.qiij.⁊ ſpe.in ti.delega.S.nunc oſtendendum. v.
lvij.? melius in.v.lxxxix..nunc bꝛeuiter ante fineʒ.⁊ Jo.
an.ſupꝑ dicto.v.lvij.facit glo.in.c.conſti.de religioſis do.
2. xxv.q.ij.in iſ Sed hijs nõ obſtãtibus dictos inhu

matos in dictis rebùs donatis arbitroꝛ potioꝛes huius con

cluſionis ſatis exploꝛatum eſt argumentum.ipſi enim fue-
runt pꝛioꝛes in donationis ⁊ in poſſeſſioniſtraditione ⁊ fic
fuit in eos tranſlatum dominiũ.l.traditionibus.C.de pac.
inſti. de re. diui.S. nihil tam naturale.l.quotiens. C. de rei
ven. Conſtat autem ꝙ perfecta donatio non reuocat᷑ nec

conditiones ex poſtfacto recipit.vt.l.iij. C.de reuo.dona.

2.l.perfecta.C.de dona.que ſub modo.nec ſubeſt nec alle
gatur aliqua cauſa ingratitudinis.⁊ ſicſumus extra caſũ c.

ſi. de dona. 7.l.j. C. de reuo.dona.inon ergo valuit dõatio

ſecundo loco fratribus ſancti franciſci facta.cum dominiuʒ
ſam fuiſſet tranſlatum in humatos.⁊ nemo dat qð non hʒ
c.qð autem.de iurepatro.⁊.ij.q.vij.dalbertuʒ.in.c.nuper
de do. poſt diuoꝛ.reuo.⁊.l.traditio.ff.de acqui.re.do.⁊ pꝛo
batur apertiſſime in caſu noſtro in.d.l.quotiens.quare ad
foꝛtificandum ius iſtoꝝ inbumatoꝝ nõ reſtat niſi rndere ad

contraria ſuperius ſoꝛmata.¶ Et pꝛimo ad iura que vidẽ

tur multum ſtringere contra ſtatum iſtoꝝ inbumatoꝝ põt
dici ꝙ loquitur in alijs caſibus. Maʒ iſti inbumati vt dicũt
nõ habent certum habitum excluſum vel conſtitutione vel

galiter ſed ad libitum illo vtuntur.? poſt cras alia veſtimenta

tam in ſoꝛma ꝙᷓ in coloꝛe aſſumere a diuerſis habitibus eo
dem tempoꝛe vti cum illa lex vel conſtitutio eos cogat in

tem dicunt ſe eſſe puros laicos ⁊ nullum habere ſupe
m ⁊ ſimul conuenire cauſa deuotionis ſicut faciebant

contrarium ⁊ ſic nõ poteſt dici eos habere certum habituʒ

apoſtoli ⁊ alij beati xpᷣiani in pꝛimitiua eccleſia. quoꝝ erat

Ccoꝛ vnum ⁊ anima vna ⁊ omnia erant illis cõmunia· iuxſa
dictum pſalmiſte.ecce ꝙᷓ bonum ⁊ ꝙᷓ iocundñ habitare fra

tres in vnum. Et ꝓ pꝛedictis videtur bo.tex. in.c. delectiſ
ſimi. xij.q.j.negant etiam domum eoꝝ eſſe religioſam ſed

pure pꝛophanam.vt puto dedicatam ſine auctoꝛitate epi⁊

ſine eccleſia habent enim tĩ oꝛatoꝛium að cuiq; in domo
pꝛopꝛia licitum eſt cauſa oꝛandi habere.vt in.c.vicium cuʒ
duobus ſequẽtibus.de conſe.di.j.x Innocẽ. in. c. inter dile
ctos.de dona. vbi eſtbo. ter. vm lec.ſuã.Zld idẽ faciunt.nõ.

per bar.in.i.ſi · ff. de colle.illi. vbi dicit iſta collegia miſeri

coꝛdie ⁊ diſciplinatoꝝ ⁊ iuuantiũ oppꝛeſſos ſunt aiure ap-
pꝛobata.p.l.j.ff.eo.ti.? pꝛopꝛie ſtatum iſtoꝝ inbumatoꝛuʒ
videtur appꝛobare anto.de bu.in. c.i). de fo.cõpe.vbi dicit
iſtos inbumatos cum regulariter viuant eſſe perſonas ec-
cleſiaſticas licet pfeſlionem non faciant? ꝙ gaudere ðbẽt
pꝛiuilegio eccleſiaſtico. alle gat ter. cu. glo. in. c. idẽnitatibus
de elec. i.vj. in fi.? qð nõ.xj q.vlti.c.fi.de maio.⁊ obe. dile
cto. Item m eum cum tales ſe aſtringant multis diſci
plinis ?7 ambulant diſcalciati oſſunt dici in ſtatu penitẽtiũ
qui ſunt ſub eccleſia.j. q·j. ¶ Al iud aui ſtatus ab eccleſia
appꝛobatur ? tales ſubſunt ecclelie licet nõ ſit regula appꝛo
bata. quia nec regulares dici poſſunt cum non habeant vo
ta perpetua. nõ tamen eſt repꝛobatus ſtatus vinendi ſm eũ
ad hoc inducit exrrauagante· Jo. xxij. que incipit R atio re
cta que tollit penas.cle.j· de reli.do. etiam quo ad illas que
benigne vocantur dummogo honeſte viuant 7 ſe non ĩpli
cent in pꝛedicationibus. ? ſic ex auctoꝛitate tanti viri dʒ ſuf
ficere rũſio ad contraria. ⁊ ad id qð dicitur de mendicitate
poteſt dici ꝙ i pſilaboꝛant quatenus de eis mendicant.qð

non eſt de iure impꝛobatum.lxxxij di. c. j. 2. xlij. di . qui iſtã.

.12 .

7 quicquid ſit in iuris ſubtilitate in quo nunc inſiſtere nõ in
tendo illud pꝛeſertim me monet in hanc ſententiam qð do

.

minus noſter marti. papa domibus iſtoꝝ inhumatoꝝ con-

ceſſit ex certa ſcientia aliquas ſcientias er quibus videt᷑ ſta

tum eoꝝ tollerare.arg. eoꝝ que nõ. Jn nno. in.· c. veniens de
fi.pꝛeſ.vt ſaltem illud dictum ꝓcedat in pꝛincipe.ar.l.bar-
barius. ff. de offi. pꝛeto. Ad idem bo.tex. in. l. led in hoc.S.
fi.ff. de excu. tu. vbi dicitur ꝙ ſi pꝛinceps concedit alicui li-
centiam tranſferendi domicilium ſciens illum eſſe tutoꝛeʒ
in loco videtur illuʒ tutella abſoluiſſe.ita ?⁊ dominus papa
dando iſtis indulgentias videtur ſtatum illoꝝ appꝛobare.
nam ſi eſſent in ſtatu peccati nõ pꝛodeſt indulgentia que cõ
ceditur vere penitentibus confeſſis de quo de peniten. ?
remiſ.c.qð autem.⁊.c.qð quidem. ? licentia ſeu indulgẽtia
vel difpenſatio extenditur ad ea que nece ſſar io ex actu dil
penſati ſequuntur.vt dicit glo. no. in. c. qð in tantuʒ de pᷣ-
ben. ⁊.c.quia nõ pote ſteo.ti.li.vj ⁊. c· li quiiſ in clero.vij.q.
j.plene per anto.bu.in. c.at ſi cerici. S. de adul. de iudi. Et
ad pꝛedicta facit ter. optimus cuʒ materia ſua in. c. q circa.

ſpenſationem. vt ibi foꝛtius.ergo vbi dat indulgentias cuʒ
foꝛtius operetur actus paſſiuus qᷓ neglectus.vt in. c.ex oꝛe

de conſan. ? affi. vbi patet ꝙ tollerauit ſeu diſſimulauit 3 v. O
pe in caſu ſpecificato vbi dicit ſe velle diſſimilare ĩducit di

VU«

de his que fi.a ma.par.cap.iuncto.c. ad decimas. de reſti.
ſpo. li. v.¶ Item in caſu dubio recurramus ad cõſuetudi

nem in.c/cum dilectus.de conſue. ⁊.l.de interpꝛetatione.
ff. de legi. foꝛtius recurrendum ad iudicium pape tm. Nõ
enim negari poteſt quin iſtoꝝ inbumatoꝝ ſtatus ſit dubius
papa ergo dando indulgentiam videtur declarare ſtatum
eoꝝ non impꝛobatum alege. poſſunt ergo iſti defendi vel

mero iure vel ex tacito iudicio baprielger ipſius diſpen⸗

ſationem vt colligitur ſatis ex pꝛedictis.Et per hoc tollunt
pꝛolixe allegata contra iſtoꝝ ſocietatem. ⸗ d ſecundum
pꝛincip ale motiuum reſpondetur multipliciter.pꝛimo ꝙ il

libiancis ⁊ antonius recipieni illam donationem non erat
extranei ab ipſa ſocietate.imo de ipſo coꝛpoꝛe ſocietatiſ.qdᷣ

autem donatur vni de coꝛpoꝛe contemplatione ipſius coꝛ-
poꝛis donatum acquiritur coꝛpoꝛi.vt in. c. requiſiſti.in fi.de
teſta. facit qð nõ.gio.de monacho.inſti.de inuti.ſtipu. . ſi
quis alij. ¶ Item ⁊ ſecundo pꝛeſuppoſito ꝙ omnino fuiſ
ſent extraneĩ ex quo nomine ſocietatis inhumatoꝝ recepe-⸗

runt ⁊ illi inhumati poſtmodum habuerunt ratum ibidem

edificando ⁊ habitando acquiſiueruut illud dominium.ff.
de nego. geſ.l.ſi ego.⁊.l.pe.nõ.bar.in.l.qui mihi donatum.

ff. de dona. quinimmo licet quis non poſſit alteri ſtipulari.
tamen ſi ſtipulatur nomine alteriuſ valet ſtipulatio ills poſt
mogdum ratum habente.d.l.penul.nõ.bart.in.l.ſtipulatio
iſta. 5. alteri. de ver. ob. ¶ Mon obſtat tertium motiuũ de
renunciatione pꝛocuratoꝛis iſtoꝝ inhumatoꝛuʒ.quia vt ap
paret ex foꝛma ꝓcurationis non habebat ad hoc mandatũ
requiritur enim in hoc ſpeciale mundatum. als enim ũ va

let donatio quantuncunqʒ habent plenam adminiſtrationẽ

vt in.l. filiuſfa.⁊ ibiper bar.ff.de dona.⁊.l.cõtra iuris fegu
las. ff.de pac. Non enim pꝛeſumitur quis pꝛocuratoꝛeʒ cõ
ſtituendo generaliter velle iactare ſuum.l.cum de indebi-
to.ff. de pꝛoba.ſacit.c.qui ad agendum.de pꝛocu.libꝛo vj.
uicquid autem facit pꝛocuratoꝛ vltra contenta in mãda
to non tenet. vt in. c. cum olim el pꝛimo.de offi.dele.⁊.l.di
ligenter. ff. manda.marxime cum agitur de alienatione rei⸗
publice loca que non debent alienari ſine diſcuſſione. maxi
me iĩmo poſſet dubitari an neceſſario deberet interueniri
auctoꝛitas epiſcopi. de quo per ho.in.c.nulli de re.ecc le.ñ
alie. .l. iubemus. C. de ſacro ſan· ec. iunctal. ommia pꝛiuile
gia. C. de epi. ⁊ cle.vbi omnino pꝛiuilegia tributa eccleſijs
extenduntur ad pia loca. dicitur enim pius locus vbi actus
pij exercentur.de quo per ſpe.in ti.de inſtru.edi.S.nunc vo
aliqua. . ? ſcias ꝙ inter legata ad pias cauſas. id quar-
tum ⁊ vltimum eſt reſpondendũ ꝙ illa conceſſio dñi pape
nullius eſt momenti tan ꝙᷓ ſubrectiua cum falſuʒ fuerit nar
ratum ꝙ illa bona ſpectarent ad alium.⁊ qð libere volebat
conferre ipſis fratribus qð erat faſſum cum iam dominiuʒ
irreuocabiliter fuerit tranſlatum in iſtos inbumatos vt.S.
dixi. Dꝛinceps autem nunꝙᷓ per ſuas litteras intendit pᷣ
iudicium afferre tertio de illo non habita mentione in · c. ſu

per eo.de offi. dele. 7.l. ij. F. ſi quis a pꝛincipe . ff. ne quid in

loco pub. Item pꝛiuilegium per ſurreptionem obtentuũ
eſt ipſo iure nullum. vt nõ.in.c.audientiam.de reſcrip.⁊ in
c.j.⁊? ij: de fi.pꝛel.ii.vj.⁊.c.inter dilectos.de fi.ĩſtru. REr
quibus onmibus concludo iſtos fratres ſeu pauperes ꝗ di-
cuntur inhumati foꝛe potioꝛes in dominio illarum terraruʒ

de quibus ad pꝛeſens contentio eſt. Ethec ſufficiüt. Mi⸗

colaus abbaos.
Con lvj.

Aſus contingentia talis eſt. Quidam Sandoꝛ
ciuis lucanus ſindicus ⁊ pꝛocuratoꝛ monaſſerij
monialium ſancti coꝛbonis de luca oꝛdiniſ ciſter
tioñ. dicto ſindicario nomine.⁊ de voluntate ⁊
conſenſu dominarum abbatiſſe ⁊ monialium dicti mõaſte
rij ex vna parte. Et quidam lambertus quõdam coluirni.
Aucanusciuis ꝓ ſe ⁊ ſuos heredes ex alia parte compꝛo-
miſerunt in quendam archipꝛeſbyterum lncanum tanꝙᷓ di
ctarum partium arbitrum ⁊ arbitratoꝛem ? amicabilem cõ
polſitoꝛ ſuper omnibus ⁊ ſingulis cauſis litibus⁊ queſtio-

nibus controuerſijs diſſentionibus iuris inter ipſas partes
Vertentibus vt ille ita intelligerentur lites ? queſtiones ſuꝑ

quibus fuit lata ſententia ⁊c. vt ꝑlene de hoc conſiat ex in

ſtrumento ſuper hoc confecto vigoꝛe cuius cõpꝛomiſſi di-

ctus archipꝛeſbyter inter cetera ꝓnunciauit ꝙ domina ab-⸗

batiſſa capitulum ? conuentus dicti monaſterij teneant᷑

debeant illinc ad xviij. menſ ꝓxime futuros ꝙᷓtuncũq; ad

requiſitionem dicti Aamberti vendere dare tradere ⁊ vẽ

ditionem facere de iure validaʒ pꝛeſato Lamberto qued
bona immobilia. dicti monaſterij in laudo expᷣſſo ꝓ pꝛetio
centũ ⁊ quinquaginta floꝛenoꝛuʒ. Quodquidem iaudum
dictus Sandoꝛ lindicus dicti monaſterij appꝛobauit ⁊ di
ctus Lambertus nomine pꝛopꝛio poſtmodũu infra tminũ
xviij. menſium pꝛeſcriptorũ dictus lãbertꝰ fecit coraʒ dño
vicario lucaui epi citari ⁊ requiri dictas dominas abbatiſſ

2 mõiales: offerens ſe paratum ad emẽdum ⁊ requirens

quod abbatiſſa ⁊ ↄuẽtꝰ deberẽt ſibi vendere bona in laudo
compꝛehenſa.⁊ ad hoc petijt illas compelli illis autem . ſ.

abbatiſſa ⁊ monialibꝰ allãntibꝰ nullitatcʒ laudi:in.illa parte

ac declinantibuſ foꝛuʒ epᷣi tanqᷓ exempt.dictus lambertus
depoſuit dietum pꝛetium centum ꝗnquaginta florenoꝝ de
mandato vicarij apud quẽdam dorninnz. Re⸗ aliter ſuper
predictis exceptõibꝰappet lata ſñia ſeda tempoꝛe depoſiti
ſci emanauit tantum tempus quod recuꝑatio dicti ðᷣpoſiti
videtur impoſſibile vel difficilis. marime vꝛgente quodd
ſtatuto inciuitate lucani inducente pꝛeſcriptionem deceʒ
annorum inter pꝛeſentes ⁊.xx.inteꝛ abſentes contra omne
debitum.vtĩ eo latius appʒ Queritur nunc cui incumbat

illius depoſiti periculum vel ꝓſecutio ⁊c̃. Micolas abbas

Hꝛiſli eiuſqʒ matris pꝛeſidio humiliter
inuocato videtur pᷣmo qð ſpectat ad mõa

empto.

ſteriũ p tex. aptũ i·.ſia te· C. de pactis. nnt

f f —— - rr-Cũůrr ———ʒN

— f2

= = =. =. — =

=

e
ni
dio
efſi
tens

nt
eſtus
xde

vſti
oſti

eceʒ
mmne
nbat
obes
litel
mo
gint

Pto⸗

empto. ? vendi..iuncta.l.acceptam. C. de vſu. ? qð ibi nõ.

bar. vbi patet ꝙ etiom ad actionem parandam ſatis eſt. em
ptoꝛi offerre ⁊ conſignare ſeu deponere pꝛecium de mãda
to iudicis.ita ꝙ talis conſignatio habet viʒ ſolutionis ⁊ pe

riculum pecunie ſpectat ad venditoꝛem. Sei in caſu nro

pꝛedictus lambertus obtulit ⁊ de mandato icarij cõſigna⸗
uit. Ergo piculuʒ ſeu pecunie pſecutio ꝑtinet ad mõaſteriũ
vt dictis legibus nec poſſunt abbatiſſa moniales pꝛetende
re nullitatem laudi cum eoꝝ ſindicus expꝛeſſe emologauit
laudum.⁊ ſic poterunt compelli ad ipſius obſeruantiam.vt
in.c.per tuas.de arbi.⁊.l.pe.C.eo.ti. Nec deſuit poteſtas
compꝛomittendi cum non ageret hic de libertate monaſte
rij quo caſu non valuiſſet compꝛomiſſis ſine licentia pape
ſi monaſterium erat ex mptum. Sed agebatur de alijs ar
ticulis vt patuit ex diffinitione.vt pꝛobatur in.c.cum tẽpo
re.de arbi. Nec legitimationem conſignationis ſeu depo
ſita habuit impedire a legata per ipſas moniales exemptis
quoniam conſignatio fuit facta ante pꝛobationeʒ exempti
onis.ꝗqnimmo non apparet ꝙ aliquando fuerit ipſa exem-
ptio plena pꝛobata.quare alio modo non pꝛobato vicarius
epiſcopi cenſendus erat competens iudex.xviij.q.ij.mona
ſteria.⁊?.c.abbates.⁊ de re.do.cum vene.⁊ de offi.vica.licʒ
ſic ſumus in nernnnis rbcceptamm tecalle- Qed his non ob
ſtantibus contrarium arbitroꝛ de iure pꝛeualere ad hanc cõ
trariam ſententiam mouet me pꝛincipaliter nullitas ipſius
laudi qua data certifſimum eſti lam conſignationem nõ ꝓ
duxiſſe iuris officium ꝙ illud laudum ſuit nullum quatenꝰ
ſuper agebat monaſterium ad alianetionem bonoꝑ immo
bilium pꝛobatur. Sicut enim monaſterium ſine conſenſu
dioceſani non pgteſt bona immobilia alienare.xii.q.iiii. in
venditionibus. Ita nec per compꝛomiſſum potuit ſe liga-
re ad hoc quia non debet licere indirecte pꝛoh.betur. in.c.
tue de pꝛocu.⁊.c.cum quid vna via.de reg.iur.lib.vj. Ita
notabiliter voluit hoſti.in. c.iii.de arbi.? Jo.an.poſt ẽcum
ꝙ per compꝛomiſſum factum ſine conſenſu ſuperioꝛis nõ
poteſt pꝛelatus perpetuum iudiciuʒ eccleſie generare.ideo
non poteſt ex compꝛomiſſo ſequi alienatio als facta eet via
ad alienationem faciendam.⁊ ita voluit Qappus tenet al⸗-
legatione ſua.ij. Item aperte voluit Frederi.conſi.lxxxix.
vbi dicit non valere tranſactione m per pꝛelatuʒ eccleſie fa
ctam etiam conſenſu ſui capituli niſi interuenerit conſẽſus
⁊ aucroritas dioceſani ex quo ſequitur alienatio rei immobi
lis ipſius eccleſie velaliud pꝛeiudicium perpetuum. ꝓ hoc
in tex.in.l.tam hi.S.ſi cum lis.⁊.s.ſi vni.ff.de tranſac.⁊ ibi
rñdet ad.c.contingit de tranſac.dicens ꝙ ibi ſolum querit
de iure cap.⁊ rñdet᷑ ſaluo iure dioceſani.ſicut in ſimili nõ.
glo.in cle.j.de re.ecele.non alie.⁊ bene res reddit ad natu⸗
ram ſuam.ideo valent pacta ⁊ tranſactiones ſine auctoꝛita
te ſuperioꝛis.Ad idem qð nõ.bar.in.l.nulli.ff.de trãſa.vbi
idem vult in pꝛelato compꝛomiſſum enim eſt quedam trã
ſactio in auẽ.vt differen.iudi. .ſi vo. Deem illud lauduʒ
contra foꝛmam iuris inquantum artabat ad vendendũ bo-
na eccleſiaſtica citra caſus permiſſos a iure.⁊ foꝛma tradi-
ta pꝛout traditur in.c.ſine exceptione.xij.q.ij.⁊ in ſumma

eiuſdem queſtionis.ergo hic fuit nullum.vt.in.c.examina/

ta. de caner vtl ierge non valeat laudum minime valu

it per conſequens illa conſignatio ⁊ depoſito tanqᷓ; facta ex

cauſa nulla ⁊ a iure impꝛobata.⁊ ſic ſumus extra leges ſupe
rius allegatas cum monaſterium non eſſet obligatum ex il
lolaudo ad vendendum ⁊ per conſequens nec ad pecuniã
recipiendum ⁊ ſic periculum illius non fuit tranſlatũ in mo
naſterium.nec habuit operari talis conſignatio aliqueʒ effe
ctum ex quo non fuit iuridice facta.Ad hoc tex.iunctaglo.
in. l. ij s vſu. Et ꝙ nõ.bar.in.l.acceptam.Et ſi dicerẽt
illud monaſterium eſt exemptum.⁊ ſicnõ debet obeſſe dio
ceſani conſenſus.deſectus quia dico ꝙ papa eſt exemptus
loco dioceſani.⁊ ſic ipſius auctoꝛitate debet fieri directa vł
indirecta alienatio.vt nõ.in.c.auctoꝛitate de pꝛiuile.li.vj.
⁊. xciiij.di.nulla.⁊.c.cum dilecta de confir.vti.⁊ eſt gl.aper
ta in terminis noſtris.in cle.j.de re.ecc.nõ alie.in verbo ꝓ
pꝛij.pꝛeterea eſto ſine veritatis pꝛeiudicio ꝙ pꝛedicta non
obſtarent que in veritate concludunt.ex alio tamen capite
periculum pecunie non ſpectabat ad monaſteriuʒ. quia ad
hoc vt conſignatio habuerit ſuum effectum opoꝛtet ꝙ ſiat
auctoꝛitate iudicis competentis.vt dicta.l.acceptam. ⁊.l.
ij. C. de vſu.⁊ qð in eisnõ.Sed notoꝛie conſtat vicarium

x —

.

epiſcopieſſe iudicem competentem religioſoꝛum oꝛdinis

ciſterieñ. cuʒ ille oꝛdo ſit exemptus ⁊ imediate pape ſubie
ctus.vt nõ.in.c.cum oꝛdinem.de reſcrip.2⁊ iamkachunkaſc
⁊ eſt in pacifi capoſſeſſione exemptionis.⁊ ſic tollitur igno
rantia facti allegata. Item cum de hoc contenderetur non
debeat anteꝙᷓ conſtaret illum eſſe iudicem facere depoſitũ
ad illius mandatum. argu.in.l.minus pꝛopꝛie.C. de erxcu.
reiiudi.⁊ in.c.ſuper litteras.de reſcrip.cum ſi.⁊ melius de
iudi.c.exhibita.⁊ per hoc patet reſponſio ad omnia motius
ſuperius allegata. Qoncludo ergo ꝙ periculum vel ꝓſecu
tio illius pecunie depoſite pertinet ad dictum lambertũnõ
autem ad monaſterium ⁊ hec ctent Neus deo.

(Ean iuß

infraſcriptis litteris apoſtolicis quoꝛum qui
dem litterarum tenoꝛ ita trientatus fuit mihi
tranſmiſſus.videt ioannes epiſcopus ⁊c. Ad
futuram rei memoꝛiam ⁊c.Et poſt multa per
ſum dominum papam diſpoſita ⁊ oꝛdinata ſe
auitur in dictis litteris lege ſiue apoſtolica conſtitutione. ?ꝰ
ad hoc vt eo amplietur diuinus cultus quo maioꝛi canoni⸗
coꝛum ⁊ capellanoꝛum numero dicta eccleſia fuit decoꝛata
ſtatuimus ꝙ epiſcopus ⁊ capitulum dicte eccleſie ꝓ tem-
poꝛe exiſtentes vna cum dictis conſulibus totiens quotiẽs
