neat.· Quarto an receptio monacho teneat cum eum
tractauerunt vt monachum nec ne. Et dico quod non

cenſſet ſñiatus imo abiectus cum ienomina. Ham Iñiatus

pꝛoprie dicitur qui de licenti ſuperioris ad alium oꝛdineʒ
tranſit vt extra de regulis licet ar.non eſt dub ium cum ſi.
Et quod talis abiectus cenſeatur cum ignomina facit de
er no ca gue ſtlom aliud eſtefſe abiectum alind fugi
uum apoſtatis, vt de regu. c. vltimo. ⁊ in extrauaganti be
nedicti paſtoꝛ bonus quia ibi ponuntur vt diuerſa. Mec

etiam fu ibi mentio de iñiatis ? quare quia liati tranſiue

runt cum iñia ⁊ debito modo.⁊ ſic non ſunt reuocandi fac
optime ð rennnc. quidem vbi obtenta licentia renunciandi
compellitur renuntiare Et ita obtenta licentia tranſeun
di coͤpellitur tranſire. Dʒ alij vt fugitiui ⁊ abiecti ſũt reuo
cãdi.vt in iuribus allegaii ergo non ſunt licentiati poſtq̃
compellantur tales eos reuocare annuatim.facit optle ⁊ vꝛ
caſus legis.ᷣff.de his qui no·inſa.l.ꝙ ait pꝛetoꝛ.s.ignominie
canſa.vbi patet ꝙ ſimpliciter remiſſus non intelligitur re⸗
miſſus ignoie cauſe Bed quando ignominie cauſa remitti
tur. tunc ſuper hoc expꝛimitur. Sed hic in caſu noſtro expſ⸗
ſe expꝛimitur q; ignominie cauſa abicitur.ergo non eſt fum⸗
pliciter licentia cum cauſa ignominie eſt remiſſus ſiue abie

ctus. Itezʒ ex alia cauſa patet ꝙ ignominie cauſa fuit remii

ſus ſiue abiectus. Nam fuit ex auctoꝛatus inſignijs milita-
tibus · i. inſignis religionis. vt patet in dicto. S. ignominie. er
go tam ratione expꝛeſſionis facta in remiſſione ſiue abiecti
one ꝙ ratione ex auctoꝛitatione cenſetur ignominie cauſa
remiſſus ſiue abiectus.ergo non poteſt dici talis licentiat uſ

cumiſta fit valde diuerſa vt ſupꝛa dictum eſt. certe non vi

⸗ ſi

de quomodo Ytem vt patet in littera abiectionis non da
tur ei licentis vi tranſeat ad aliquem oꝛdinem vel monaſte
rium.immo dicunt doctoꝛes ꝙ nunꝗꝙᷓ abbas debeat mona.-
cho ſuo dare licentiam tranſeundi adalium oꝛdinem niſi pᷣ⸗
mol babea- t monaſterium paratum alioquin eſt apoſt ta. ſi
aliter recedit. vt no. Inno. ? hoſiide renun.c.vltimo.ergo
patet ꝙ etiam ſi eſſct in littera abiectionis dictum ꝙ tranſi
ret ad aliquam religionem non expꝛeſſo certo monaſterio.
ꝙ non poſſu dici licentia.quia contra ius eſſet data. ergo qᷓ
tenus magiſer in littera abiectionis nihil ibi de hoc dicitur
immo ſibene conſideretur littera abiectionis quod eſt val
de notabile per que euidenter concludetur ꝙ lcentia dici
non poteſt que uon eſt. Item ad ſecundũ dico ꝙ littere le
gati nulle ſantipſo iure. Mam ſuntimpetrate laciteveri⸗
tate ? expꝛeſſa lalſitate ⁊ ſic tales littere non valent. vrde
reſcrip.ſuper litteris.immo vt ſure cauetur in talibus litte-

ris non debet aliquid ſubtiteri. quod deberet animum con

eedentis ad deneganpaum vel dandum mouere. vt no. . d·
c.ſuper litteris.in glo.Ex hoc? Jo. an. de reſcrip. in· c. gra
tia. li. vj. in glo. quia ? hoc de reſcrip. poſtulaſti. Et archi.
de pꝛeben. non poteſt. li. vj. · ·. q. vij bhi qui cum ſi. Sed ꝗd
ebes diceret ꝙ legatus conceſſiſſet ꝙ fuiſſet deiectus pꝛo⸗
pter ſua demerita tam turpia. ⁊ ꝙ die veneris ſancti apo⸗

ſtatauerit. certe nullus dubitat ꝙ talem litteram ei non de-
difſfet. immo expꝛeflit q erat baniatus. vt patetin littera ſe læcritn

gati. qudðd erat falſum.vt ſupꝛa patet per ſoꝛmam lue abi
ectionis. Et ſic legatus debuit intelligere de licen tia debi⸗
ta ⁊ ex cauſa pꝛebabili ⁊ non ignomimola. facit. C. de his ꝗ
veni. eta.ĩpetra.l.fſi. Ergo vt dictũ ẽ le ꝑ quaſ fuit receptõ
facta de eo ſunt nulle.vt de reſcrip·c.ad audientiam · ij.
Item ad hoc Et᷑ facit quia quando aliquid pꝛedicatur per
pꝛiue ⁊ per poſterius ſimpliciter pꝛobatum intelligitur da-
tum per pꝛius.vt no.ff.ſi ager vecti.vel emphi . l. j. vbi no⸗
mine domini intelligitur directum non vtile ergo idem de
licentias! Item ſibene confſideras in littera legati dicitur
ſiita eſt.?⁊ tamen ita non erat neq; epiſcopus ſuper hoc fecit
inueſtigationem vt patet in pꝛoceſſu epiſcopi felulan·⁊ ſic
exceſſit foꝛmam mandati ? ſcnon valet ꝙ factuʒ eſt ꝑ epiſ
copum. etiam ſi littere legati valerent.facit·cicum dilecta
Nam talia mandata ſunt leruanda diligenter. vt de prebẽ.
cui de non ſacerdotabili.a.vj.ff. manda.l.diligenter cu⸗ ſi.
cum ergo iſte littere ſint nulle ⁊ pꝛoceſſus nullus rationibꝰ
ſupꝛadictis patet ꝙ receptio 7 moachatus nuſlus c.quia vi
goꝛe iſtarum litterarum ? pꝛoceſſus eſtreceptus Ytem ad
tertium dico quod talis pꝛoceſſus eſt nullus? hoc per iura:.
ſupꝛa allegata. Mon obſſtat ſi dicatur quod ſi mandaturali-
cui quod pꝛouideat de fali benefitio perſone.quod teneat
ꝛouiſio etiam ſi pꝛouideatur perſone non idonee vt.nota.
nno. de pꝛeſt ump.c. timo. t tangit YJo. an. de offi de-
ſegati. iudices in cle.quia ſi bene conſderetur conditio iſti
us qui inpetrauit literas ſonat in conditionem.⁊ non in mo
nitionem vt patet per nota· ibi per dictos doc. tſi quod

„

fit ſtante conditione nullum eſt vel aliter. qñ alicui mandat
pꝛouideas tali ſieſt ydoneus Tunc cum pꝛima·facie quili-
bʒ pꝛeſumatur ydoneus vt in dicta decre. vltima niſi appa⸗
reat ↄtrariũ non eſt neceſſaria aliqua pꝛobatio ſiue examia⸗
tõ vt ille habeatſe pꝛobare ydoneum. SGed quando dicitur
ſi habuit licentiam vel id fimile. certe licentia non pᷣſumit᷑
habere niñ eam oſtendat ſicut dicimus peeſ umitur idoneuſ
niſi pꝛobatur contrarium. Sed hiclicentia non oſtendit ſe
Fropte demerita ſua deiectum. Er ſic cum non habuerit

centiam ? mandabatur ſub conditione ſi habuit licentiam

i.
patet expꝛeſſe quod illuD quod factum eſt per epi opuz fe
luſanũ.nullum eſt vt in iuribus ſupꝛa allegatis.) Iem ad
quartum dico quod receptio monachoꝛum ·? qnod con⸗
tractauerunt vt monachum non facit eum monachum
planum eſt quod iſti monachiſem er mittebantur conſen-

ſui ex litteris dicti legati ⁊ pꝛoceſſui epiſcopi. Nam hbocpa

tet qꝛ eſtmandatũ eis vt recipiant eum iupta litterarum di
ctarum continẽtiam domini legati ⁊ ſic receperũt ⁊ ſic ſem
perintẽdebat? tractauerũt iuta cõtinẽtid dictaꝝ litterax·
ʒ32tinẽtia littere ? ꝓceſſus ert nulli ? ſi receptio nulla.

— —,!

ꝝ ̃ ᷣ ̃

tus. Et ideo ſigillum meum appoſui 8.
d

zʒ p:eſumitur manere in ea voluntate ĩ qua eranttem
poꝛe receptionis niſi pꝛobatur mutata.vt de bap.maioꝛeſ
7 quod metus cauſa.c.per latum ⁊.ff.de pꝛobationibus eũ
m 2. ff. dele.ij. l.lucius. cum ſi.ĩmo etiam ſi conſenſerunt
expeeſſe ⁊ recepiſſent eum non obſtantibus litteris 2 pꝛo-
eeſſibus legati ⁊ epiſcopi non valeret. Ratio eſt quia rece-

ptio monachoꝝ ad abbatem ⁊? monachos dicti manaſterij

pectat tam de iure ꝙᷓ; de conſuetudine vt de elec.c.cuʒ ec
cleſia.vult in glo.ij.ergo eoꝝ receptio non faceret aliquem
monachuʒ ĩmo erat neccſſarius conſenſus legati quia tũc
littera abbatis erat in illo monaſterio ex eo quod erat cõmẽ
datarius illius monaſterij ⁊ legatus non mandat eum reci-
pexe vt abbas ĩmo vt legatus vt patet ex foꝛma littere le-
gati ĩmo etiam legatus vt cõmendatariꝰ ⁊ ipſi nõ poſſent
eum recipere quia ſi bene conſiderentur ipᷣe fuit abiectꝰ ð
oꝛdie pꝛedicatoꝝ vbi eſt maxia obſernantia regularis.⁊= in
monãaãſterio pꝛedicto non eſt tanta obſeruantia vt in oꝛdine
pꝛedicto vt eſt notoꝛiũ facit ð regula.c.ſane.imo foꝛte etiã
non potuiſſet tranſire ð ſũia vera ⁊ expꝛeſſe dñi legati quõ
uis ſibi fuiſſet veritas expꝛeſſa. ¶ Jacit optime pꝛedicta ð
cre.ſane. Nam quod quis tranſeat de maioꝛi ad minoꝛem
ſolus papa diſpenſat vt nõ. Jo.an.? Jo.mona.de pꝛeben.
c.cum ſingula li.vj. Et ſic cum iſte non traãſiueritleginime
⁊? eſt in caſu reuocationis iuxta foꝛmã pꝛedicte decre.paſtoꝛ

bonus.pʒ quod etiam eius monachatus nõ teneret. WMec

tranſitus non obſtat ſi dicatur amice licet non facesẽt eum
monachuʒ eo quod tractauerũt eum monachũ qñ viuebat
legatus eo qð ad legaſᷣ vt cõmendatarium ⁊ cõuentum ſpe
ctat creatio monachoꝝ tamen poſtqᷓ; legatus moꝛtuus eſt
eũ tractauerũt vt mõachũ⁊ tũc ipſi nõ pñt facere mõachoſ
monaſterio.carente abbate vt de regul.c.ſi ad ſoluʒ li.vj.

Certe vt ſatis dictũ eſt.non conſenſerunt de nouo ſʒ in

telliguntur durare in illo pꝛimo cõſenſu vel etiã nõ poſſent

facere vel recipere expꝛeſſe neduʒ tacite vt ſupꝛa pꝛobatuʒ
eſt. ¶ Item quia per ſpetiale pꝛiuilegiuʒ aplicum eſt ĩidul

tum oꝛdini pꝛedicatoꝝ qð dicti oꝛdinis pꝛofeſſi non po
allumi vel tranſire 4 monachatum nigri habitus. Et ad

uerte quia ſi bene cõſideres non inuenies qð iſte dñs ʒeno

bius fecerit obedientiam conſuetã epiſcopo recipienti vice
⁊ nomine legati quia iſta talis pꝛomiſſio obedientie ñ indu
cit pꝛofeſſioneʒ regulareʒ. Mam talem pꝛomiſſioneʒ pꝛo-

mittunt clerici. vt de maio.⁊? obedi.c.his que.Sed qñ quiſ

tranſit de vna religione ad aliam ʒ in pꝛimo fecerit pꝛofeſ-
ſionem tñ in ſecunda debet facere pꝛofeſſiõeʒ maxime vbi
regule ſunt diuerſe ſicut eſt regula ſancti Auguſtini quaʒ ha
bent pꝛedicatoꝛes.⁊ regula ſancti benedicti.quam habent
monachi abbatie floꝛenne ·. Et ſic patet ꝑ.s.allegata quod
iſte ʒenobius qui nõ eſt neq; fuit vnquã monachus ĩ dicto
monaſterio abbatie ⁊ ſic eſt inde reiciendus tanqᷓ intruſus.
Et ad maioꝛem firmitatem. Ego franciſcus archy.? ca
nonicus floꝛentie ⁊? doctoꝛ decretoꝝ pꝛeſens conſilium mei
pꝛopꝛij ſigilli.appenſione duxi munienduʒ. Ego franciſcus

petri de magiſtriſ archy. canonicus floꝛentie doctoꝛ decre

toꝝ ſicut ſupꝛa ſcriptum eſt.⁊ allegatuʒ ſentio atq; conſulo
2 ad maioꝛ.roboꝛis firmitatem huic pꝛeſenti cõſilio pꝛopꝛia
manu ſubſcripſi mei ſigilli appenſione duxi muniendum.
Egorecuperus guilhelmi de ſancto miniace decretoꝝ do
ctoꝛ ſupꝛadictis omnibus aſſentio.⁊ ita conſulo vt ſuperiꝰ

continetur in cuius rei teſtimoniũ pꝛedicto cõſilio me pꝛo-

pꝛia manu ſubſcripſi.⁊ ſigilũ meũ apponimadaui.¶Ego
monte condam bernardi iudex de bagmolo vna cum pꝛe-

dictis dominis franciſco ? recupero eoꝛũq; auctoꝛitate fie-

ri conſului pꝛout ſupꝛa ſcriptuʒ ẽ a dicto dño pontio conſul
mm Ego Joãnes
andree ponderatis omnibꝰ que ſcripta ſunt diligent erqʒ li-
bꝛatis motiuis dñoꝝ franciſci Recuperi montis conſi/ lrii
⁊? ſubſcribentiuʒ vt ſupꝛa patet ⁊c. ¶ Chꝛiſti eiuſq; matris
ac beati Jeronimi nominibus ⁊ ſuffragiis inuocatis.Ideʒ
conſulo.ſ.fratrem zenobium de quo queritur non eſſe nec
fuiſſe per ſupꝛa deſcripta monachum ipſius manaſterii q

dicitur abbatia.⁊ motiuis dictoꝝ dominoꝝ addendo notan

dum eſt in littera domini legati ille ſe dixit nuꝑ licenciatuʒ
ꝛobauit autem coꝛam executoꝛe ſed vltra triennium pꝛjuſ
eiectuʒ. Qua eiectione ⁊ ſi licentia dici poſſet.quod negat᷑
non tamen nuper ſedvltra trienniũ fuerat pꝛius dregſlii⸗

eſt ergo illa ᷓ videre debuit executoꝛ. Mam vt docłoꝛes

dicunt nuper eſt aduerbium compoſitum. ex nouũ ⁊ tem
pus quaſi noui per nouiter. Qum autem vltra ſex menſes
dicitur diu. de cõ. pꝛe.c.ii.de hoc ſcripſi.de fideic.fi.ergo
vltra triennium nõ eſt nuper maxime in hac materia.quia
⁊ vnica die monachus ſiue monaſterio eſſe non debet. xvi.
q.i.placuit el.i.hoc autem expꝛeſſum merito mouiſſet le⸗
gatumad denegandum. vt. S. cum diuturnitus tpis agra
uet culpam Jura ſunt nota. ¶ Secundo aduertendnm ni
ſi fallarin cõputo fuit falſa.aut inſtrumentũ ſuper executio
ne cõſectum. Intuenti enim qð annus pꝛimus pontifica-
tus bape Yo inis inchoauit ano natiuitatis dñi . M. ccc.

xvi.die.v.ieptẽbꝛiſ qui tuncerat ãnus incarnationis.lD.

ccc.xvii.ſacile conſtare poterit quod decĩia nona dies octo

bꝛis currẽte anno incarnationis. M. ccc.xxxiiii. pꝛecedit

idus.i.tertiam decimã diẽm octobris anni dñi pontificatꝰ
papa ꝗoannes foꝛe. in integro anno.ſ.vi.diebus minus.
Et ſic concluditur executionem littere factam quaſi ꝑ an⸗
num ante datam littere. ertio aſſero me pertinaciter
tenere quod etiam ſi noua inſtitutio dñi noſtri nõ emanaſ-

ſet. Nec tunc niguiſſet pꝛedictoꝝ pꝛiuilegium de quo ſu-

pꝛa veri: apoſtate ſunt fratres pꝛedicatoꝛes tranſeuntes ad
nigros monachos non ſeruantes regulam benedicti vt ple
ne ſcripſi in pꝛedicta decre.ſ ane. de regu. ? iur pꝛedicte aſ-

fationis teſtimonium huic ſcripture manu pꝛopꝛia feci ce-
reum ſigillum appendi ⁊c. Mico.ab.
on. lxxxxvij.
Aluatoꝛis noſtri Jeſu chꝛiſti inuocato pꝛeſ
dio. Attingentia iuxta oꝛdinem quatuoꝛ du-
ia. que ex facto eliciũtur. Meimi eſt nun⸗
quid vltimus auditoꝛ qui dictam trinam ſen-

N tentiam tulit potuerit poſt dictam ſententiã
decernere remiſſioneʒ pꝛedictam cum per ipſam ſentẽtiaʒ

fuerit quo ad cauſam nullitatis offitio ſuo functus ⁊ abiecij

argumentis que ad partem contrariam fieri poſſent.arbi-⸗

troꝛ dictam remiſſionem fieri potuiſſe non obſtante ſentẽ
tia lata ſnper appellationis inſtantia. ¶ Oouet me ad hanc

ſententiam pꝛincipaliter quoniam cauſa nullitatis ? appel-
lationis poſſunt deduci ſimul ⁊ in eodem libello ſen ncltio

ſm omneʒ docto.ſententiãquam comuniter appꝛobar co-

munis ſtilus iuditioꝝ licet aliqui doctoꝛes ãtiqui declinaue
rint in contrariã ſententiam. ¶ ODꝛima tam potioꝛ⁊ cõioꝛ

vt nõ.per bar.⸗ alo in.l.ſi expꝛeſiʒ.ff.de ape.⁊.l.i.· que
ſen.ſiue app. ce. Mota per canoniſtas in.c.dilecto d app.
poſſunt etiam iſte due cauſe nullitatis ⁊ appellationis dedu

ci ſepatim etiam diuerᷣ tempoꝛe vtĩ cle.i. de re iu.iuncta
glo. in verbo donec.⁊? quod pius eſt de nullitate agi. poteſt

etiam poſt appellationem deſertam vt in. c. licet de len. ex
cõi.li.vi.⁊ nõ.in.c.ſepe.eo.ti.in antiquis ac.etiaʒ poſt tres
ſententias latas ſuper eodeʒ articulo vt in dicta cle.i.iũcta

pꝛealł. go. cum ergo iſte due cauſe nullitatis ⁊ appellatio-
nis ſint diuerſe ⁊? diuer ſieffectus p ſententiaʒ quam iudex

pꝛofert ſuꝑ ĩ ſtantiam appellationis non põt dici qð ſit fun
ctus offitio ſuo ſuper cauſa nullitatis qꝛ vbicũq; plureſ cau

ſe cõmittuntur iudici niſi expꝛeſſe ſit dictum in cõmiſſione
vt ſimulillas decidat per ſententiam latã in vna cauſa non
dicitur functus offitio ſuo quo ad reliquas non dũ diffini-

tas vñ poteſt ad deciſionem aliaꝝ cauſaꝝ pꝛocederevt pꝛo
baturſin.l.quid tamen.ff.de arbi:quod pꝛocedit etiam ſi ta
les ſint cauſe que ſᷣm eaꝝ naturam hñt aliquam in ſe cõne
xitatem vt petitoꝛiuʒ ⁊ poſſeſſoꝛium ſuꝑ eadem re que p
pter idẽptitatem debent coꝛã eodeʒ iudice tractari vt ĩ.c.i.
de caula po.⁊ pꝛo ⁊ in.l.nulli.C.de iudiciis ⁊ in.c.fi.eo.ti.
Et tamen iuder qui tulit ſententiaʒ in poſſoꝛio nõ dicitur
uo offitio'functus quo ad petitoꝛiumilicet ambe cauſe eidẽ
iudici fuerũt ſimul cõmiſſe vt in.c.ad vltimuʒ de cauſapo.
⁊ pꝛo.⁊.c.ſignificauerũt de teſti.⁊.in.c.cũ ad ſedẽ de reſti.

ſpoli.⁊ facit cle.vnica de cauſa po.⁊ pꝛo.vnde ĩ caſu noſtro

fuerint vltimo auditoꝛi cõmiſſo cauſa nullitatis.= appella
tionis licet ipſe Judex ſententiam tulerit ſuper iuſtitia ap

pellatiõis non per hoc poteſt dici füctus offitio quo ad cau

ſam nullitatis.⁊ per conſequẽs cuʒ in cauſa nullitatis remã
ſerit index potuit decernere ſuper illo remiſſionem ad par
tes cum per illam ſententiam latam ſuper appellationis in
ſtatiañ ſit ſopita queſtio nullitatis quia.vt.S.dixi iſte cauſe

diuerle ſunt. Mam poteſt ſententia cõfirmari in cauſa ap-
pellationis quo ad merita cauſe. Et tñ pꝛima ſententia po
tuit eſſe nulla ex defectu oꝛdinis iuditiarij quia fuit lata in
die feriata ſeu alio reſpectu.pinc eſt ꝙ iura voluerũt quod
etiam poſt deſertam appellationem ſuper cã agi.cauſa nõ
licet vt pꝛeallegata de pꝛima. oc etiam aperte pꝛoba
tur in ſümili in dicta cle.j.in. F. ſilr.iuncta glo.in.v.ĩpediri.
vbi patet ꝙ ſi ante pꝛolationem tertie ſententie cõfirmatiſ
duas ſñias pꝛecedentes.non ĩpeditur pꝛoſecutio appella-
tionis pꝛecedentis a grauamĩe foꝛtius ergo dicenduʒz in cã
noſtra cum cauſa nullitatis ſit.ne euictoꝛie ꝙ;ᷓ cauſa appella
tionis a grauamie.non ergo debet ipſius cognitio impedi
riper pꝛolationeztertie ſententie ⁊ pꝛeſertim cũ nec fuerit
de mente iudicis proferentis tertiã ſententiaʒ qui ĩmedia
te poſt illam tertiam ſententiã dedit remiſſioneʒ ad partes
ad pꝛobandos articulos datas in cauſa nullitatis.¶ Ex his
enim que incõtinenti ſecuta ſũt colligitur ſatis iudicis ani-
mus quod pꝛioꝛes ſententias cõfirmauerit quod ad merita
cauſe non autem quo ad cauſam nullitatis coꝛaʒ eo pendẽ
temi al fuiſſet ſibi contrarius quod nõ eſt pꝛeſumendum ex
quo in continenti pꝛoceſſit ſuper cauſa nullitatis ar.in.l.na

ad ea.ff.de condi.⁊ demon.⁊ in.l.lecta.ff.ſi cer.pe.⁊ in..

offitij de elec. Deetere⸗ ſi de nullitate poteſt agi poſt
tres ſententias vt ĩ.d.cle.j.iuncta glo.pꝛeall.in vbo donec.
foꝛtius debet poſſe pꝛocedi ſuper cauſa nullitatis iam attẽ-
tata ante pꝛolationem triũ ſententiaꝝ cum minoꝛ ſuſpitio
calũpnie oꝛiatur hoc caſu ꝙᷓ in pꝛecedenti ar.in.l.is qui reꝰ.
ff. de pu. iu. Et hoc quo ad pꝛimũ dubium. Nunc ſᷣm attin
gam dubiuʒ quo queritur an decretũ dicte remiſſionis fue
rit ſuperflauʒ. ? conſequenter indebite ⁊ fruſtra conceſſum
ex eo ꝙ de alijs nullitatibuſ vltra illam que ſurgebat ex falci
tate dĩcti inſtrumenti conſtare videbatur ex articulis per di
ctum.b.datis licet iuder ipſos non acceptaſſet.¶ Mec in cãẽ

nullitatis concluſum fuiſſet. Ad qð quidem dubium mihi
omnimodo videtur reſpondendũ negatiue vʒ quod illud ö

cretum remiſſionis nõ fuerit ſuꝑfluuʒ licet ex alijs articulis
pꝛebendis potuiſſet conſtare.de nullitate moueoꝛ pꝛincipa

liter.quia nemo pꝛohibet᷑ pluribus exceptionibꝰ ſeu deſrſen

ſionibuſ vti licet qlibet exceptio ſen defenſio per ſe ſufficiat
cum non debeat quis ſe artare ad vnam ſpetiem exceptio-

nis ſeu defenſionis cũ poſſet in illa defectus pꝛobationum

deficere ⁊ alijs nõ pꝛopoſitis iniuſte ſuccũbere vt pꝛobatur
in regula nullus pluribus dere.iur.li.vj. Et in.l.nemo de

re.iur.⁊ qᷓ̃ leguntur ⁊ nõ.in.c.ij.de teſ.⁊ in.c.exhibita de iu

di.⁊ in.c.cum Yadudum de appella.⁊ in.c.audita de reſti.

ſpoli.⁊ in.c.conquerente de cdleri.nõ reſi.⁊ in.c.auditis.⁊ in
c.cum olim de pꝛeben.plene ꝑ gleœin dicta regula nullꝰ plu
ribus date patet quod varijs defenſionibꝰ quis vti poteſt
in eadem cauſa.licet ommes nõ neceſſarie ad victcoꝛiam ob
tinendaʒ. Sed ad cautellam poreſt quis vti huiuſmodi diꝰ

ſitate vt ſi probationes defitiant in vna poſſit obtinere ex

alijs. Mon enim eſt anguſtãda copia pꝛobationuʒ.l.currẽt

ff. de teſti. Et optime facit ad pꝛedicta.c.ſi foꝛte de elec.li.
vj. ⁊ in.c.vt circa.eo.ti:⁊ libꝛo.Et pꝛeſertim hoc dicendum
in caſu noſtro.in quo iſte allegans nullitatem ſñie pꝛidcipa
liter fundauit ſe ſuper defectu citationis. Nam talis defe⸗

ctus indubitanter reddit ſententiã nullam cuʒ citatio ſit fũ

damentum iuditij vt inſti.de pe.te.ii:pꝛope finẽ ⁊.iij.qixi
c.omnia ⁊.c.ij.irrierunt ⁊en.l.de vno quoq;.ff.re.iu.⁊ in.c
eccleſia ſancte Marie de con.vnde non debet iſta excep
tio nullitatis tanqᷓ; pꝛincipalis ⁊ indubitata excludi ob alias
exceptiones nullitatis.de quibus poſſet foꝛte in iuꝛ. vel de
facto dubitari.⁊ fſoꝛtaſſ pꝛõptioꝛes erũt pꝛobationes ad de
ſectum pꝛobationis Darbandi quam reſpectu aliaꝝ de
fenſionum nullitatis.¶ Exquibusconcluditur adſecũduʒ
dubium quod decretuʒ dicte remiſſionis non fruſtratoꝛiũ.
Mec fuit iniuſtum licet alie nullitates fuerunt alegate ⁊ ad
pꝛedicta bene facit tex.in.l.ſcio queſitum in fi.ff.de ap.vbi
patet qð allegans in appellatione ſua vnam cauſam poteſt
ab illa recedere.⁊ aliam pꝛobare.quia poteſt pꝛouocationẽ
ſuam q uibuſcunq; modis inſſificare vx ibi dicit᷑ fr. in fine.
d qð optime facit ꝙ nõ.bar.in.d.l.ſi expꝛeſſum in ver
ſiculo quero ſi pꝛoſecutuſ eſt.ff.de appel.vbi plus dicit qd
ſi quis vnam cauſam nullitatis tantum expꝛeſſit in libello.
⁊ ſuccubuit poteſt poſtmodũ aliam cauſam nullitatis pꝛoſe
qui ſicut in reali dicimus vt in.l.ſi mater.S.j.⁊ in.l.an eadẽ

. actiones.ff. de exre. iu. in.c. abbate ſanẽ de regu. lur. li.

vj.Foꝛtius ergo a pꝛinꝰ poteſt plures nullitatis cauſa ꝓ

ſequi. vt in iuribus ꝓxime alle gatis.Ad tertium dubin

videlicet vtrum ante executionem dictaꝝ trium ſententia

rum potuerit de cauſa nullitatis ante dictam tertiam ſentt
tiam introductam cognoſci.⁊ ſuper ea pꝛonũtiari.Et vlde

tur pꝛomo ꝙ non per tex.in dicta cle.pꝛima de re iudi.In

pꝛimo reſponſovbi dicitur quod is qui contra ſe tres ſentẽ

tia repoꝛtauit non debet admitti ad agenduʒ ve lexcipiẽdũ

de nullitate ipſaꝝ vel alicuius ex eis donec huiuſmodi ſen
tentie plenarie fuerint executioni demandate . ¶um erge
iſte de quo queritur repoꝛtauerit tres ſententias cõtra ſef
debet admitti ad agendũ vel ſallteriar nullitate ante

executionẽ dictaꝝ ſententiaꝝ. ec dicto tex. diſtinguit

vtrum pꝛius fuerit intẽptata cauſa nullitatis vel poſteain
temptetur ſed ſimppliciter excludit a facultate agendi vel ex

cipiendi ante executionem contingeret ſententiax licet ̊

iſte de quo queritur fuerit admiſſus ante pꝛolationem trian
ſententiaꝝ in cauſa nullitatis tamen poſt ipſarum triuʒ ſen
tentiarum pꝛolationem non debet amplius admitti.cnhʒ er

pꝛolatione iplſarum ſententiax· illico ſurgat calumnia pꝛe-
ſumpta contra agentem. Sea his non obſtantibus con
trariam ſentẽtiam arbitroꝛ de iure verioꝛeʒ vʒ quod etiam
ante trium ſentẽtiarum executioneʒ poſſit in dicta cã nul-

litatis fieri pꝛoſecutio dũmodo per ipſuʒ ſuccũbentẽ in pi

cipali sullum pꝛeſtetur circa trium ſententiaꝝ executioneʒ

impedimentuʒ. Et pꝛimo ad hancſententiam ſuadet puu-

rimum teſt. in dicta cle.j. Et pꝛimo hoc modo inducendo

diſpoſitio enim illius clem. pꝛime.que vetat quem poſſea
gere vel excipere de nullitate ante executionem trium ſenꝰ·

tentiarum ẽ iuris noui inductoꝛia.vt patet ex pꝛincipio ibi

vt calumpnijs litigantiuʒ obuiatur ⁊c. merito debet inter-

minis ſuis.dũtaxat habere locum cuʒ veniat in pꝛeiuditiuʒ
agentis vel excipientis de nullitate ar.in re odia reſtringi ð

reg.iur.li.vj.⁊ in.l.ii.O.ſi quid a pꝛincipe.ff.ne quid in lo.

pub. ſed tep.ibidem loquitur cuʒ tres ſententie ſunt late.vt
eo caſu non admittat᷑ quis aàgenduʒ vel excipienduʒ de nul
litate añ ipſarũ executioneʒ in caſu autem noſtro non fuit

actum vel exceptum de nullitate poſt trium ſententiax ꝓ

lationis vel ante merito nõ vendicat ſibi locum ille tex. in

caſu noſtro. Mec obſtat ſi dicatur quod poſt ſententiã ter

tiam pꝛoſequendo cauſam nullitatis dicitur agere de nulli-

litate. Quia dico quod non pꝛopꝛie dicitur nunc agere ſecd
potius pꝛoſequi actionem pꝛius intentatam ante pꝛolatio
nem tertie ſententie.Aliud eſtenĩ agere de nullitate poſt
pꝛolationeʒ trium ſententiarum ⁊ aliud pꝛoſequi actionem

iam attẽptataʒ ante pꝛolationem ipſaꝑ. Om̃ tey:. in dicta

cle.pꝛeſumit calũpniam in agente vel in excipiente ð nul⸗
litate poſt tertiam ſñũniam pꝛomulgatam tum pꝛopter pie-

ſumptionem que oꝛitur in tribus lententis latis ſuper eo⸗
dem. Eum qꝛ ex quo non licet tertio appelſare pꝛeſumitur
calũpniaſſe agere vel excipere de nullitate. Ad hoc vt poſ
ſit impedire executionem ſentiaꝝ que rationes ceſſant ĩ ca
ſu noſtro. Nam cum iſte egerit de nullitate ante pꝛolatio⸗
nem trium ſententiaꝝ cum illico poſt pꝛimã ſententiam ꝓ
poſuerit de nullitate.Et ſic eo tempoꝛe quo ſibi compete-

pnie ⁊ ipediendi executioneʒ lententie erito debʒ
admitti ad pꝛoſecutionẽ nuliitatis vt in hꝛopoſito Et pꝛo
hoc optime facit in ſimili tex.in dicta.l.is qui reus.ff.ð pu.
iu.vbi patet quod accuſatus poſt denunciationem non po

bat facultas appellandi ceſſant dicte enade
4

teſt accuſationem cõn.alium inchoare tñ ante dapnationẽ
vt plenius habetur in.d.l.is.qui reus.YJta in pꝛpoſito dica

dum videtur. Et pꝛo hoc intellectu videtur tex.in.d.cle.i.
in ſo reſponſo iuncta glo.iu verbo impediri. vbi habetur
quod ſiis contra quem lata ſunt tres ſententie.appellauit a
grauamine ante pꝛolationẽ pꝛoſequi ⁊ implere poteſt poſt
daͤnationem ipſoꝝ non ĩpeditur poſt ipſaꝝ pꝛolationẽ ap-
pellationem ab interlocutoꝛia pꝛius pꝛopoſitam pꝛoſequi.
d ſolum pꝛonidetur ibi idem quod pꝛetextu appella⸗
tionis non impediatur executio ipſaꝝ triuz ſententiarum
vnde aduertendum quod tex. ibidem in ſo reſponſo non
loquitur ſicut in pꝛima parte illius cle. Mam in pꝛima ꝑte
expꝛeſſe dicitur quod poſt pꝛolationem trium ſententiaxꝝ
non admittitur quis ad agendum vel excipiendum de nul
litate ante executionem ipſarũ ſententiaꝑ. Sed in ſecũdo

reſponio

reſponſo ſolum dicitur qð tettu appellationis pꝛins inter/
poſite non debet impediri executio vnde nec pꝛohibet ꝓ-
ſecutionem appe llationis pꝛius agrauamine interpoſite ⁊

boc apertiſſime voluit glo.ĩ verbo imnpediri in fine. KEFt

aduertenduũ quod ille qui dicit ſe pꝛius appellaſſe a graua-

2

mine dicitur in effectu pꝛoſequi nullitatẽ ſententie diffini
tiue ſequẽter q: ſi appellatio ꝓnunciet᷑ legittima ſententia

ſequens diffinitina ẽ nulla tqᷓ lata ab eo cuius iuriſdictio
erat ſuſpenſa per legittima appellationeʒ vt in.c.non ſolũ
?in. c:ſi a iudice ðᷣ appel.li.vj.⁊ in. c.ſuper queſtionũ ĩ fine

de offi. dele. Et nibilominus non ipeditur appellans ipaʒ
plequi poſt pꝛomulgationem tertie ſententie. dũmodo nõ

lationem triũ ſententia

lbpediatur executio ipſaꝝ ſententiaꝝ. Ita dicẽduʒ puncta
lter in caſu noſtro quod cauſa nullitatis interpoſita ante P
non debet ipediri ꝓpter ſenten-

tias luperuenientes. Datis eſt enim quod virtus nõ im
pedit epecutionem ſñie ⁊ pꝛo hac opinione facit maxime
equitas ex quo eniʒ cauſa nullitatis itemptata eſt tẽpoꝛe le

gittimo non debet ipediri ꝓpter caſuʒ ſuperueniẽteʒ ar.in

regula factum lesittie cuz nõtis ibidem in goo. de regu. iur.
li.vj.⁊ ne iuditialis inſtantis fruſtra euaneſtat cõtra.l.pꝛo-

perandũu. C. de iudic. ¶ dꝛeterea ? vltimo nullibi hoc
pibetur expꝛeſſe &̊ pꝛolecutio ĩpediri non debet qᷣ quod nõ

eeſterpꝛeſſe ſanatum ſuperſticioſs non ? adinuentionib p⸗
fumendum vt in c.cõſuluiſti.ij.q/v. ⁊ boc de tertio dubio.

(id quartuy ? vltimuz in quo queritur an ſuppoſita ul
litate paime ſententie relique due ſententie cõſirmates pꝛi
mam que nulla fuit· nulle ⁊ inualide cẽſeri ⁊ iudicari eo ipᷣo
quod confirmt ſententiam nullam de cuius nullitate non
erat tempoꝛe aliaꝝ ſententiaꝝꝑ dusꝝ plene cognituʒ nec diſ

ecuſim. Ad hoc dubiũ faciliter rñũdetur per ter · in. d. cle. j. iũ
cta glo. in verbo donec.⁊? in verbo impedire.dico enim qð

in cauſa nulla ſñia reddit in efficaces alias ſentias ? fi facta

fuit executio debet illa retractari. Nam ſententi nonme⸗
retur dici ſñia vt in. l. ilij S.condemnatũ ff. de reg. iu. ? alie
ſententie ſequentes reddũtur in efficaces tanẽỹintentes .

ie que fuit nulla ar. in· c. inter dilectos. S. ceteꝝ de fi. l.

ꝛeterea ſecũda ſñia ſeu ei ffectus fuit ſuſpenſus

er ſequentem appellationem. ertio autem ſentẽtia
non ſimpliciter confirmauit pꝛecedẽtem ſed ſolum quo ad

merita cauſe. / An reſpectu nullitctis iudex illico dedit

remiſſionem ad partes vnde quẽadmoduʒ pꝛolatio trium

ſententiaꝝ antea lataruʒ nõ ĩpedit quo minus de nouo poſ

ſit agi. de nullitate ad effectum retractandi executiõeʒ illaꝝ

dulgentia ſeu gfa dicto r. niuz pa
pam ſuper percipiendib fructibus redditibus dicti canoni

ſententiarum vt in. d. cle. iuncta glo· in verbo donec ⁊? in
verbo impetrari.ita ? foꝛtius tres ſententieno debent ipe⸗
Adire effectum cauſe nullitatis ante pꝛolationem ttium ſen⸗

tentiaꝝ ſtẽptate. Et hec dee uarto 2 vltio dubio . Et
ita vt.S. per me concluſum eſt arbitroꝛ ine eſſe. ¶ Ego ni

colaus abbas momaceñ. dni noſtri pape Reſerendarius ⁊?

eius camere auditoꝛ.? in eſtimonium me pꝛopꝛio.manu
ſubſcrip ſi? ſigillum me
ſuper ſaluo ⁊c. Ni.

ſolituz apponi feci ſamoꝛi iuditio

Cõ.lxxxxviij.
Weſu chꝛiſti ſaluatoꝛis noſtri Dꝛeſidio ex
coꝛde inuocato. In cauſa ⁊ queſtione que in
ppftia vertitur inter canonicos eccleſie ĩ Cel
ſeracolſi. actoꝛes ex vna ꝑte ?⁊ dominũ Joã
nem meſſet plebanum ? canonicuʒ pꝛedjcte
eccleſie collegiate partibus.ex alia ſuper redditibꝰ ⁊ pꝛouẽ

tibus pꝛebende ⁊ canonicatus dicte eccleſie ad dictum do

miniuz Joannem pertinenti illud de iure queritur an in-
to dño Joanni.per. s.n. eugeniuz pa
catus in abſentia ad quinquẽniuʒ cõceſſa iure ſubſiſtat · ita
qð ſine dictoꝝ canonicoꝝ contradictione poſſit libere redi
tus ? fructus dicti canonicatuſ percipere. Et pꝛimo ad ma
teriam dilucidandaz videtur dictã gratiam nuiliui foꝛi mo

menti maxime in pꝛeiuditiuʒ pendentie litis quod ſic pꝛo-
batur pꝛiuile giuʒ lite pendente conceſſuʒ. de litis pendẽtia

mentione non babita. iure non ſubſtitit vt ĩ. c. fi. vt lit. pẽ ·

2Z incle.ii.eoci. iuneta glo. in verbo in nouaui.⁊.c.cauſam

el.pꝛimo de reſ. Ged pꝛedictum pꝛiuilegium lite pendente

emanauit nec de illa mentione egit. ergo dictuʒ pꝛiuilegiũ

conueniendus dicta cle. ii.
tationem generalẽ facta poſt inodum expꝛeſione in iuditio
per viam petitionis cũ pius debeat operari expꝛeſſio iudi-

nerabilem. 5. ſecus de ſenten. excõi.li. vl.
cundo ex alio capite dictum pꝛiuilegiuʒ cõꝛꝛuit ſecundo.ex
deffectu intentionis concedentis. Conceſſix enim illaʒ grati
an do. apoſtolicus cum certalimitatione voluit enim illañ

nulluz ? ꝙ eman auerit lite pendente aptiſſime pꝛobari vi

Aeltur per tex. dicte cle. ii. vt lite pendente. vbi habetur qð

lis pendere dicit᷑ quo ad hoc vt niblł AInnouetur poſt; a

iudice competenti citatio emanauerit. ? ad partem perue
nit dum tamen in citatione illa talia ſint expꝛeſſaꝑ que ple

ne poſſi pars inſtrui ſuper quibus in iuditio conuenitur.

&XEEt clarius ad pꝛopoſitum hoc innnit ibi glo.in verbo inno

uum que dirit in nouatione fieri ſi impetratur pꝛiuilegium

tacite litis pendentie. In caſu autem noſtro talis pꝛece ſſit
citatio vel quod verius eſt licet citatio fuerit generalis tam̃
compꝑente dicto dño Joanni ex parte dictoꝝ canonicoꝛuʒ

fuit in iuditio petituʒ vt deberet dictus dñs Jones ꝑ iu-

dicem compelli ad dimittendũ canonicis pꝛedictis fructus
redditus ?2 pꝛouentus canonicatus ? pꝛebende quos in di-
cta eccleſia collegiata. tenebat pꝛopter- eius non reſidentiã
in pꝛe ſata eccleſia. Et ſic in iuditio fuit inſtructniſ qð ſuper
fructibus ? redditibus dicti canonicatus conueniebat᷑ ergo
non potuit ſuper illis pꝛiuilegiuʒ impetrare de litis pendẽ
tiia mentioneʒ non habita. Di enim litis pendentia inducit᷑
per nudam aneche eFonn eoꝝ ſuper quibus ẽ

oꝛtius induci debet per ci-

ꝛeterea ? ſe

tialis quam rnenaarn 2 nõtur ĩ.c. ve

2—

valere ſi alias eidem domino Yoãni auctoꝛitate apoſtolice
vel oꝛdinaria imppetuuʒ vel ad certum tẽpus ſuper eiſdez

fructibus in abſentia percipiendis gratia conceſſa fuiſſet.
Sed dicto dominio Yoani fuerunt gratie imꝑpetuo com
miſſe per dominuʒ abbatem ad quem dicta eccleſia pleno

iure pertinet ergo gratia apoſtolica nullius fuit momenti
ec enim fuit gratia dñi abbatis ĩiperpetuuʒ conceſſa per
c. licet canon.ĩ ſi. de elec.li.vi.vbi patet qð oꝛdinarius citra
papam non põt imperpetuũ diſpenſare.i. itam beneſi

tiati fuper no reſideñ. in eccleſia cathedrali. ertio im⸗

pugnatur dicta gra quia non eſt ad impleta conditio ſuper
qus dominus noſter illam conceſſit vʒ ſi dominus abbas⁊
pꝛochiani dicte eccleſie conſentirent quitamen no conſen

ferunt. Mec etiam dñs abbas conſentire vult licet dicat ſe

non velle infringere id quod per ſuum pꝛedeceſſoꝛem ge⸗
ſtuz eſt ſi iuꝛz ſubſiſtat ſed illa gratia imppetuuz facta nõ va
luit pꝛeſertim quod ad canonicatũ ſuper cuius fructibus ĩ
abſentia participiendis nulla facta fuit.in gratia dñi abba⸗

tis mentio merito tanꝙ;ᷓ odioſa non debet ad iurs dictoꝛũ

canonicoꝝ pꝛerogatiuq exſendi rnei de ſreſungie i

Z regula reſtringi de re.iur.li.vi. cpꝛeſumit᷑ ſuperioꝛ

in dubio velle iuri alioꝝ pꝛeiudicare vt in.c.ſuper eo.ð offi⸗
dele. 2 in.l.ii.S.ſi quis a pꝛincipe.ne uid i lo. pub. Et dixit

Inno. in.c.cum dilecti de dona.⁊?· o.an.in.c. cum olim

dc verbo. ſig. ? bar. in. l fi · ff. de conſti.pꝛinci.quod quatenꝰ
pꝛiuilegium tendit in alioꝝ pꝛeiuditiuũ debet ſtricte inter⸗

pꝛetari. ergo ſuper iſla gratia dñi abbatis non põt dict? do
minus Yoãanes ſe fundare vt dicatur vigoꝛe illius conſen-

ſum di abbatis habuiſſe. Ged his non opſtantibus cõtra.
riam ſententiam arbitroꝛ de iure verioꝛeʒz vʒ dictam indu

gentiam de iure pꝛedictis.non obſtantibꝰ valere quoniam

papa poteſt quibuſcunq; ſtatutis eccleſie non obſtantibus
gratiam facere quia i talibus ſtatutis intelligit excepta au-
ctoꝛitas papeetiam ſi eſſent iuramento firmata vt legitur

2 notatur in.c.cõſtitutus de Npt᷑. Etne dum expꝛeſſe ſz

etiam ta citepoteſt papa ſuper nõ reſident᷑ indulgentiã cõ⸗

cedere. vt ſi concedit alicui duas eccle ſias curatas videtur

tacite ſuper non reſidentia in altera pꝛopter ĩpoſibilitateʒ
diſpenſare vt nõ. glo.in · c. non poteſt de pꝛeben . li. vi.? pꝛi.

uilegium a pꝛincipe conceſſuʒ debet eſſe manſuruz vt ire⸗
gula decet de reg. iur. li. v · Hominus autem apoſtolicus

dictam gratiam conceſſit quibuſcunq; dicte eccleſie ſtatut
nou obſtantibus.ergo voluit dicta ſtatuta quo ad illam gra
tiam tollere. ſuſficit enim mentio ita generalis vt ĩ de. du
dum pꝛope finem de ſepul. Mullum autem yiti dicte
gratie impigipoteſt quod ſaltim appareat. Hon obſtaͤt
motiua ſuperius facta. Et pꝛimo ad id quod opponitur de

lit.pendentia poteſt multipliciter reſpõderi.ĩ pꝛimis quod

2

validitatem.

impetrationis tꝑe nõdum lis pendebat pꝛeceſſit enim gf̃a

citationi il per multos menſes. Ham gra fuir factaàůno
incarnationis dñi. M. cccc. xxxj. vt in fine litteraꝑ apoſto
licaꝝ continetur. Sed citatio illa emanauit in.xxxij. vt pa
tet in actis eiuſdẽ cauſe. Er ſic illa obiectio omnino ceſſat. .
(Secnngo pꝛeſuppoſitò ſine veritatis pꝛeiuditio qð lis

pꝛoceſſiſſet gratiani non tñ habuit impedire ipſius gratie

