tacitus conſenſus.⁊ ſic tolli videntur multa per aliquos al-
legata ponderantes ſindicum montis ſancte marie non ha
buiſſe mandatum ad pꝛoꝛogandum iuriſdictioneʒ quia ſin
dici.ſed ipſe communitates videntur pꝛoꝛogaſſe patientes
illos ſindicos litigare coꝛam illis.⁊ ad boc.tex.nõ.iuncta gl.
in dicto.c.cum olim.aut ceſſante pꝛoꝛogatione opoꝛtet di.
cere ꝙ iſte dominus de malateſtis acquiſiuit iuriſdictioneʒ
iure pꝛopꝛio.excedendo in iſtam communitatem iſtũ actuʒ
iuriſdictionalem. Mam.delegare cauſam eſt iuriſdictionis.
vt.l.imperium.ff.de iuriſdi.om.iudi. in fi.nõ.glo.in.c.iſia
ſubdelegato.de offi· dele.li.vj. NMer vnicum autẽ actũ
qui non ſolet de gratia concedi acquiritur iuriſdictiõis poſ
ſeſſio.vt notat Inno.in.c.cum eccleſia ſuturina.de cauſa.
poſ.⁊ pꝛopꝛie.⁊ in.c.bone.el.ij.de poſtu.pꝛela.⁊ in.c.dile⸗
ctus.de cap.mo.⁊ bar.in.l.j.S.hoc interdicto.ff.de iti·actu
qʒ pꝛiua.ratione cuius valent ea que poſſeſſoꝛ exercet.vt
nõ.doc.poſt Inno.in.c.cum dilectus.de reli.do.⁊.c.olim
ij. de reſti.ſpo.facit.c.conſtitutionibus.de iurepatro.⁊.c.q̃
relam.de elec..¶ Tertio facit pꝛincipaliter quod nõ.glo.i
c.ſignificaſti.de fo.compe.que diceit ꝙ litigans ſcienter co⸗
ram iudice non ſuo.licet non potuiſſet pꝛoꝛogare iuriſdicti
onem illius vt in clerico reſpectu laici non tamen poteſt cõ
tra ſententiam venire ſaltem vt pactum ſicut acceptilatio
inutilis.ff.de pac.ſi vnus.s.penul.⁊.ff.de acceptila.l.ſi ac-
ceptilatum.facit.l.ij.C.communia vtriuſq; iudi.vbi bo.
tex ¶ Quarto facit quia audio notoꝛium eſſe ꝙ magnifi⸗
cus ⁊ potens dominus krolus de mialateſtis tempoꝛe illius
ſententie exercebat oĩodã iuriſdictionẽ ĩ dicto caſtro mõtis
ſancte marie qui etiam commiſit cauſam in genere domĩio
bartolameo vni ex dictis commiſſarijs.Et ſic ſalteʒ ex iſto
capite debet valere ſententia etiam pꝛeſuppoſita qð dici-
mus krolus non habuiſſet ibidem de iure iuriſdictionem.

Mam ratione publice vtilitatis ex quo reputatur tanquem

dominus pꝛoba.valere pereum geſla⸗ barbarius. ff. de of⸗
fi pꝛeto.⁊.ij.q.vj.S.veruntamen./ Quinto dominꝰ pan
dolphus erat ⁊ eſt dominus montiſfani.Ged in iudicio fi-
nium regundoꝛum vterq; eſt actoꝛ ⁊ reus.vt in.c.ex litter
de pꝛoba.⁊.ff.ſami.herciſcõ.l.inter coheredes.s.qui fami.
herci.ergo potuit dictus dñs cauſam committere.quatenꝰ
lis mouebatur contra ſubditum ſuum.quia actoꝛ ſequit᷑ fo⸗
rum rei.de fo.compe.c.cum ſit generaleg, Sed his nõ ob
ſtantibus contrariam ſententiam obiceoꝛ pꝛeualerę.dico ⁊
illam ſententiam multiplici ratione eſſe nllem. ſidꝛimo
quia fuit lata ab eo ſeu auctoꝛitate illius de quo notoꝛie cõ
ſtat non habuiſſe iuriſdictionem in hac cauſa.Tota eniʒ ꝓ
uintia marche anconitane ſpectat in ſpiritualibus ⁊ tempo
ralibus ad iuriſdictionem eccleſie.vt pꝛobatur in extrausgã
ti Jo.xxij.que incipit dierum excreſcente malitia romana.
exorunt ⁊ hodie de pꝛeſenti exercet omnimodam iuriſdicti
onem. Mon potuit ergo dominus Mandolphus hãc cau

ſam illis doctoꝛibus delegare. Memo enim dat quod non

habet.l.tracditio.ff.de acqui.re.do.⁊.c.de multum.j.q.vij.

2.c.quod autem.de iurepatro.quare ſententia ab iſtis tãqᷓ

igriſdictione m carentibus loca iuribus non ſubſiſtit.c.ſi nõ

a competenti iudi.perto.⁊.c.ac ſi clexici.de iudi.⁊.c.vno.ð

iureiuran.quare deſertione appellationis non obſtante põt

dicta communitas ſancte marie agere de nullitate.vt ẽ tex.
in.l.ſi expꝛeſſum.ff.de appel.⁊ tex.iuncta glo.in.c.licet.de
ſen.excõ.li.vj.per doc.in cle.ſepe.de appel.Ad pꝛedicta
facit glo.multum notabilis in.c.cum in iure · de offi. dele . qᷓ
dicit quem debere conſeruare inſtrumentum poreſtatis iu

dcis gn als pꝛo ſententia non pꝛeſumitur.⁊ ibi de hocla

tius. Scðo dicta eſt nulla quia alter ex cõpꝛomiſſarijs cõ

miſit cauſe cognitionem ſuo condelegato.quod facere non

poterat cum eſſet delegatus non a pꝛincipe.vt in.c.cũ cau

ſam. de appel. ?.l.a indice. C. de iudi.licet enim delegatus

a pꝛincipe inferioꝛi poſſit ſubdelegare articulum non iuriſ
dictionalem.iuxta nõbile dictum Innoc.in.c.cum bertol-

dus. de re iudi. pꝛo quo facit tex. m vnum intellectum. Ett·

idem ſentit glo.nõ.iuris ciuilis in auẽ.de defen.ciui.pꝛope
ſi. articulum tamen iuriſdictionalem committere nõ poteſt
vt in pꝛealle. iuribus./

in extraneo.⁊ iura loquuntur in hac materia indiſticte. pꝛo
hoc facit glo.in.c.is cui.de offi.dele.li:vj2 dicto.c.cũ cau.

perinde ergo eſt ac ſi dominus bartolameus ſ olus pꝛoceſſiſ

ſet quo caſu indubitatum eſt non valere pꝛoceſſum coꝛam

vno ex duobus delegatis agitatum. vt in.c. cauſ n mar.
ertio

monij· c. in. c. vno delegatoꝛum. de offi. delega. 7
coꝛꝛuit dicta ſententia ex defectu oꝛdinis iudiciar.j.quia di
citur litem non fuiſſe cõteſtatam/ Item dominus de ma
lateſtis cum recognoſcat ſuperioꝛem non potuit cauſam cõ
mittere ſunpliciter ⁊ de plano ſine ſtrepitu ⁊ figura iudicij.
⁊2 ſic tollere iuris ſolemnitates.quia hec ſolius pꝛincipis eſt.
vel habens iura pꝛincipis.iuxta notata per glo.in.c.ſina.de

here.li.vj.Et ſequitur ſpe.in ti.de dele.s.ſuper eſt. v. ſed
nunquid. ¶ Quarto facit q vbicunq; paꝛs pꝛo qua lata
fuit ſententia aſſumit diſputationem coꝛam iudice compe

tenre ſuper iuſtitia vel iniuſtitia ſententie.ſiiudex repperit

ſententiam iniuſtam debet illam retractare non obſtante ꝙ
tranſiuit in rem iudicatam.⁊? nõ.ponit Inno.in.c.cum di⸗

lecti.de reſcrip.⁊.c.cum bertoldus.de re iudi. Sed iin caſu
noſtro vt mihi dicitur illa communitas caſtri montiſfani aſ
ſumpſit hanc diſputationem.ergo ſi iudex repporit illam ĩ
iuſtam debuit eam aretrctare vt fecit. Muito hec ꝓbo

ſubtili ratione iuriſdicto in communitatem montis ſancte
marie nunꝙᷓ pertinuit nec de iure nec de facto ad dominuʒ

pandolphum ſed tempoꝛe illius commiſſionis ? litigij. do⸗
minus krolus de facto exercebat iuri dictionem in dicta ter
ra.vnde dominus pandolphus ſimpliciter non commiſit il

lam cauſam illis doctoꝛibus.ſed quantum in eo erat.quaſi

pꝛo parte communitatis montiſfani que communitas ad
eum pertinebat ⁊ pertinet. vnde illam communitatem di
xrit eſſe ſuam non ſic dixit de communitate mõtis ſacte ma
rie.quia ponens ſpem ꝙ dominus krolus licet ĩ genere cõ⸗
miſit cauſam domino bartolameo vni ex illis duobus com

miſſarijs.ſed dicticommiſſarij ſolius domini pandolphiꝗ

non habebat aliquam iuriſdictionem in dicta communita
te montis ſancte marie.ergo ipſo iure ſententia fuit nulla.
maxime quia vt dixi dictus dominus pandolphus ſolus cõ
mittere non intendebat.pꝛo hoc.c.cum ſuper abbatia.⁊qð
ibi nõ.de offi. dele.⁊.c.ex parte aſſenſſus.de conceſ.pꝛeb.
2 quod nõ.bar.in.l.ſi is.ad.ff.de acqui.here· FKune ve⸗
nio ad reſponſionem contrariorum qui videntur pꝛĩa fron
te multum vꝛgere.¶ Et pꝛimo ad pꝛimum dico ꝙ nõ ap-

paret partes hic fuiſſe pꝛelentes in ſentẽtia.⁊ pꝛeſuppoſito
partes fuiſſent pꝛeſentes dico ꝙ ſatis hic pꝛo parte com
munitatis montis ſancte miarie pꝛobatur iuriſdictionis de/

fectus.Etenim pꝛo eis ius commune ⁊ notoꝛietaſ facti.ex

quibus patet ꝙ plenarie iuriſdictio in dicta communitate

pertinet ad eccleſiam romanam.alius ergo exercens pꝛeſu

mitur vſurpaſſe niſi oſtendebat titulum vel coloꝛatum paſ

ſionem.vt in ſimlli habetur in.c.ad decimas.de reſti.ſpoli.

li. vj.ſac.c.de con.moꝛem. 4. tem vt pꝛoxime diri domi
ebat committere reſpectu mõ
ecobſtat ſactum eſſe antiquum.pꝛimo quia ẽ

nus pangolphus non inten
tiſfani⸗/

ec obſtat ſi dicatur ꝙ commiſit
vices ſuas college.ea ratione prohibitionis eſt in college qᷓ

4

notabilis opinio vt ante lapſum.xx. annoꝛnm non dicat᷑ fa.
ctum antiquum quo ad impugnandum ſententiam de nul
litatc etiam reſpectu oꝛdinis.? voluit Yo.cal.iĩ dicto.c.quo
niam.de pꝛoba.Item ſecus de falſo poteſt obijci infra.xx.
aunos.vt in.c.cum venerabilis.de cxcep.⁊.l.querelam: C.
de fal. foꝛtius eſt ergo idem dicẽdum in nullitate ſententie
ex iuriſdictionis deſfectu.facit.c.ſuper eo.⁊ quod ibi nõ.de
lal. en antiquitas facti releuat niſi aperte pꝛobarent᷑
defectus. ceſſet enim pꝛeſumptio vbi aperte apparet ð ve
= patet ꝙ dominus karolus dictam commu
nitatem reſtituit eccleſie romane tanꝙᷓ domino.vt in facto
mihi pꝛeſupponit᷑ nec vnꝙᷓ aliqd habuit ibi agere dñs pan
dolphus non habebat ibi iuriſdictionem nec intendebat iſte
pꝛoꝛogare ipſius iuriſdictionem.quod patet ex eo quod do
minus kraolus ꝗ de facto exercebat ibi iuriſdictionem hãc
eommiſit cauſam vnde litigabat illa communitas montis
ſancte marie vigoꝛe commiiſſiõis facte per dontinum karo
lum.pꝛoꝛogatio enim non debet pꝛeſumi exquo conſtat ex
coniucturis de contrario.quia facta de facili non pꝛeſumũt
vt in.c.cum in iure.de offi.dele.⁊.l.vnica.C.de man.pꝛin.
Mec eſt veriſimile qauem velle pꝛoꝛogare iuriſdiotionem ĩ
non dominij ex quo is qui gerit ſe pꝛo domino illam cauſaʒ
quod inſeritur eidẽ.Ex hoc etiam dico ꝙ dominus Pan
dolphus non intendebat per illam commiſſionem acquire
re iuriſdictionis poſſeſſionem qui non intendebat.hoc pa
tet ex verbis commiſſionis.ar.l.fi·ff. quemadmodũ ſᷣm an.
t quod nõ. Inno.in. c. bone pꝛeal.nec etiam potuiſſet
acquirere.quia in acquiſit one iſtoꝛum iurium incoꝛporaliũ
requiritur ſcientia poſſeſſoꝛis.que hic non pꝛobatur vere
nec pꝛeſumptiue.l.ij. C. de ſerui.? aqua.nõ. Inno.in.d.c.
bone.pꝛealle.⁊ in.c.conquerente.de offi.oꝛ.⁊ per bar.in.l.
j.ff.de aqua plu.arcẽ.in.:.ſipublicanus..in vectigalibus.
ff.de publi.¶ Ad tertiumſcontrarium reſpondeo ꝙ glo. il
la non eſtvera ſimpliciter nec communiter appꝛobatur ibi a
doctoꝛibus.ſententia enim nulla habet vim pacti.quando
poſtꝙᷓ eſt lata appꝛobatur ex certa ſcientiaa partibus.⁊ ſic
inte lligitnr.l.ij.C.communia vttiuſq;.vt ibi nõ.⁊ in.l.vni
ca.C.qui pꝛo ſua iuriſdi.⁊.l.licet.C.de iudi.per a bu
tri.in dicto.c.ſignificaſti.quod hic non contingit. Ad q̃r
tum argumentum reſpondetur pꝛimo ⁊ dixi quia łʒ dictus
dominus commiſit.tamen commiſſarij pꝛoceſſerunt tan⸗
iᷓᷓ delegati ſolius domini Dandolphi.vt patet ex eoꝛum
ſententia. tem cũ dominus karolus nullum habuit vl
habuiſſe ibi titulum nihil valuit quicꝗd ipſe fecit.iuxta ple-
ne nõ.per Anno.in.c.nihil eſt.de elec.per bar.in tractatu ð
tyramno.ſacit.c.alienatiõe.xij.q.ij.⁊.c.j.de ſciſma.⁊.l.cer
nimus.C. de ſa.ſã.ec. Mec obſtat.l.harbarius. ſatis eniʒ re
ſpondetur per Inno.in.c.nihil eſt.¶ Ad vltimũ argumẽ
tum dico ꝙ ſi bene inſpiciantur verba ſententie dictoꝛum
delegatoꝛum communitatis montiſſani pꝛouocanit coꝛam
dictis delegatis vnum.licet quilibet ſit actoꝛ ⁊ reus in iſtis
iudicijs communibus.tamen ilie tenet actoꝛum locum qui
pʒimo pꝛouocauit ad iudicium.vt in.l. in tribus.de pꝛoba.
Koncuh igitur partes iudicis apoſtolici in hac cauſa fo
E pꝛout in ſuo conſilio concludit dominus matheus falici
ani.ſi eaque ipſe in ſacto narrat vera ſunt ⁊c.

Con. tij.
Dnipotentis dei poſtulato ſuffragio. illud ðᷣ
Iure queritur. an viſis compꝛomi flo ? laudo ĩ
de ſecuto geſtis inter reuerendum patrem quõ
dam dominum bartolameum quõdam epiſco⸗
pum maſſanum ex vna parte. ? bartolameum
ephani de caſtro nouo exalia parte. Ac etiam ponderato
conſirmatione dicti laudi ſeu ſententia poſtmodum facta
dominum Joannem tunc papam. xxiij. competant aliqua
remedia.⁊ que ipſi bartolameo ſtephani ſeu eius ſucceſſoꝛi
comtra ⁊ aduerſus ſucceſſoꝛeʒ dicti domini bartolamei epi
ie ſcopatum ſeu aduerſus epiſcopum maſſanum.

Etpꝛ imo videtur nullum remedium competere. Non
ehim valet pꝛonunciatio vt ſentẽtia delegati apoſtolici.qa
cum eſſet laicus delegatio ſibi fſacta per ſummum pontifi-
cem maxime oꝛaculo viue vocis ipſo iure coꝛꝛuit per.c. ſta
tutnm. de reſcrip.li.vj. Meq; valuit tanqᷓ arbitramentum
vigoꝛe compꝛomiſſi.pꝛelatus enim ſine auctoꝛitate ſuperi

oꝛis ⁊ marime ſine conſenſuſui capituli nõ poteſt compꝛo-
mittere ſuperrebus immobilibus.vel ſuper iuribuſ eeclcſie
ſaltem quo ad hoc vt obligatio tranſeat in eccleſiam ſal⸗
tem per moꝛtem compꝛomittentis. Sint enim directe
non valet ſolus alienare bona eccleſie vel eccleſiam ſuaʒ ꝑ
petuo ohligare.xij.q.ij.ſine exceptione.⁊.c.j.de his que fi⸗
a pꝛela. Ita nec indirecte.ſ.compꝛomittendo.vt in.c.per-⸗
uenit de arbi.⁊ ibi expꝛeſſe hoc tenet hoſti.⁊ ſpe.eo.ti..re
ſtat v.ſed nunquid clericus.5.fſinitur v.ſed nunquid pᷣlatus.
Et Frede.conſi.xlix.⁊ lappus ab allegatione.io. Dꝛobatĩ᷑
alia ratione certum eſt ꝙ ſolus pꝛelatus tranſigendo nõ ob
ligat ſucceſſoꝛem.ſed tranſactio cenſetur dumtaxat perſo-⸗
nalis. vt pꝛobatur in.c.veniens.⁊.c.de cetero.de tranſa.er
go idem dicendum in compꝛomiſſo facto tanqᷓ arbitrato⸗
rem ⁊ laudi inde ſecute.Eſt enim quedam tranſactio.vt le
gitur ⁊ nõ.in auc.ſi vero contingit.C.de iudi.⁊ in coꝛpoꝛe

vnde ſumitur. in ti.vt dif.iu.?⁊ nõ. Inno.in.c.quintauallis.

de iureiuran.⁊ bar.in.l.ſi ſocietatem.S.arbitroꝛum.ff.pꝛo
ſo. (Gecumdo pꝛincipaliter non valet dietum laudum.qa
continet in ſe vſurariam pꝛauitatem in eo qdð condemnat
epiſcopum ad ſoluendum ſex floꝛtenos pꝛo quolibet cente⸗
nario donec ſoluit capitale contentum in dicta condemna

tione.qᷓꝙᷓ enim vſura non cenſetur niſi excontractu mutui

vt in.c.conſuluit de vſu.plene per Jo.an.in regula pecca-
tum.de re.iur.li.vj.in mercu.tamen ſufficit mutuum verũ
vel fictum.vt legitur ⁊ notatur in.c.in ciuitate.⁊.c.nauigã
ti.de vſu.patet in eo ꝙ vendit merces plus qᷓ; valeant. ga

differt ſolutionem pꝛetij. Nam ibi non eſt mutuum veꝝ

ſed fictum.quia fingitur emptoꝛ ſoluere verum pꝛetiuʒ em
ptionis ⁊ recipere illud mutuo ab emptoꝛe ⁊ pꝛo vſura da
re illud plus debito.vt notat᷑ in dictis iuribus. Sic pari
ratione videtur dicendum in pꝛopoſito vt epiſcopus finga
tur ſoluere illos ducentos floꝛenos.? poſtmodum mutuuʒ
recipere ⁊ ſoluere ſex pꝛo centum.quod eſt illicitum vt per
totum ti.de vſu.maxime in dicto.c.in ciuitate.⁊.c.nauigã
ti. S Tertio non obſtat pꝛedictis confirmatio facta per io⸗
annem tunc papam.quia illa non fuit facta in foꝛma cõmu
ni.ſed conditionaliter ſeu ſub conditione.confirmat enim
omnia ſi ⁊ pꝛo.vt rationabiliter pꝛoceſſerunt ⁊c. Que qui
dẽ conſirmatio nihil noui iuris tribuit.ſed antiquũ ſi quod
ius erat confirmauit.vnde parum aut nihil operatur. vr in
c.examinata.de confir.vti.⁊ in.c.quia diuerſitatem.iuncta
glo. de conceſ.pꝛeben.vnde non facit tranſactionem perſo
nalem eſſe realem.vt eſt glo nõ.quam omnes ſequunturiin
dicto.c.veniens. Sed his nõ obſtãtibus que vere ſi ſub⸗
tiliter ponderentur non obſtant contrariam ſententiam pᷣ⸗
ualere arbitroꝛ.Et pꝛimo dico ꝙ dicto bartolameo ſeu ei
ſucceſſoꝛi competit remedium petendi dictos ducẽtos flo
renos.quia ſunt in obligatione vigoꝛe dicte ſententie.⁊ lau
di.qᷓꝙᷓ ſucceſſoꝛ ſeu epiſcopus maſſanus poſſit ſoluere ſex
pꝛo centenario ⁊ euitare ſolutionem ducentoꝛum floꝛeno
rum pꝛout in laudo continetur. Moueoꝛ quiaſicet pꝛela-

tus nõ poſſit per contractum ſeu compꝛomiſſum alienare
bona immobi ia eccleſie ſine ſolemnitate vt in iuribus ſupe
rius alehatis.poteſt tamen compꝛomtittere ⁊ contrahere
nomine eccle ſie.ita q obligatio efficaciter tranſit in eccleſi
am.ſi ceſſat alienatio iurium eccleſie. vt pꝛobatur in.c. dile
cti.de ſo.compe.=.c.ij.de pꝛeca.?.c.j.de ſolu.⁊ cle.j.de re
bus eccle.non alie.nõ.hoſti.in.c.contingit.de tranſ ac. pꝛo-
batur in ſimili tutoꝛ tranſigit ſuper rebus pupilli...interduʒ
§. qui tutelam. ff. de fur. ergo ⁊ pꝛelatus qui cenſetur tutoꝛ
eccleſie.xvj.q.j.in canonibus.nõ.glo.in c.auditis de ĩ inte
grum reſti. Item adminiſtratoꝛ ciuitatis.vt.l.pꝛeſes.C. de
tranſa.ergo ⁊ pꝛelatus qui habet largioꝛem poteſtatem. in
c.cum nobis.in fi.de elec.facit quod legitur ⁊ notatur in.c.
fi. v.q.iij. ¶ Item procuratoꝛ habens generalem ⁊ liberã
poteſtatem tranſigit.vt in.c.qui ad agendum.de pꝛocu. li.
vj· ergo ⁊ epiſcopns qui habet generalem 7 liberam.ſicut ⁊
quilibet alius pꝛelatus.dicto.c cum nobiſ?⁊ dicto.c.fi.v.q.
iij. eſt bo.tex.iuncta glo.in.l.nulli ff. de tranſa.vbi dicit pꝛe
latum ſolum poſſe tranſigere ſuper rebus eccleſie.ſi bona ð
quibus eſt contentio occaſione tranſactionis remanet pe
nes cgleſiam eccleſia obligatur ad aliquid dandum vel
faciendum.nam tunc non ſequitur alienatio.immo condi-
tio eccleſie melioꝛatur. uo caſu non exigitur ſuperi-
oꝛis vel alterius conſenſuſ.vt.l.cum hi.s.quid ergo.⁊ quod
nõ. glo.in. ..ſi vni.ff. de tranſa. quod ibi pꝛincipaliter conti

tie
de
le
do
g
nat
te⸗
na
tni
ca⸗
eri
igi
er

0d4

ſo⸗
luu
ſer
No

e
N
cei
die
ele
P⸗
ſte
n 69
⸗
beri
nli
N
1.
5

vel
di⸗

git in facto noſtro.valuit ergo compꝛomiſſum.ſaltẽ vigoꝛe
appꝛobationis poſtea ſubſequente cum fnerit qnedam trã
ſactio facta circa alienationem rerum cccleſie.⁊ eccleſia fu
it melioꝛata.E pꝛeſuppoſito ꝙ ſi fuiſſet leſa imputanduʒ
eſt eccleſie · ſi non petijt reſtitutionem in integrum ſalteʒ a
tutoꝛe dicti domini bartolamei.iuxta ea que habentur ⁊ no
tantur in dicto.c.j.de in inte.reſti.li.vj. Mec obſtat ſi di
catur.ꝙ ĩmo ſequitur alienatio iurium ⁊ eccleſie.quia eccle
nia obligatur ad dandum annuatimi ſex pꝛo centenario in
obligatione ꝙ ſolns pꝛelatus facece non poteſt dicto.c.de
cetero. Quia dico ꝙ illa ſolutio annualis non eſt obligatio

ſed in facultate ſoluẽndi. Solum enim ſolutio ducentoꝛum
floꝛenoꝛum eſt in obligatione ſoluendi.⁊ ſic eccleſia poteſt

ſe ſi vult vnica ſolutione liberare.vt patet ex foꝛma laudi ⁊
ſententie. Ad hoc quod legitur ⁊ nõ.in.l.miles.s.deceʒ
7 vendi. & marime pꝛedicta pꝛocedunt quia dictus checii

us non fuit purus arbitratoꝛ ſed etiam delegatus apoſtoli-
cus.⁊ pꝛoceſſit tanqᷓ; delegatus ⁊ arbitratoꝛ.vt patet ex te

noꝛe ſententie.quod facere potuit.vt pꝛobatur in.c.niſi de
pꝛeben.facit quod nõ. AInno.in.c.cum ex officij. depᷣſcrip.

Et ſic cum non fuerit abeius ſententia appellatum tranſi-
uit in rem iudicatam.de re iudi.quod ad conſultationem.?⁊
ſententia delegati tranſit in eccleſiam ⁊ ſucceſſoꝛem.licʒ ſo

lus pꝛelatus fuerit in iudicio.vt nõ.in.c.edoceri.de reſcrip.

facit.d.c.dilecti.de fo.compe. Nam dictus dominus bar-

tolameus delegationem apoſtolicam ⁊ compꝛomiſam ac

laudum inde ſecntum appꝛobauit ⁊ fecit nomine epiſcopa
tus ſui.eccle ſia autem nunqᷓ; moꝛitur. xij.q.ij.liberti.⁊ ſic

iudicium ⁊ contractus in perſonam pꝛelibati nomine eccle
ſie tranſeunt efficaciter in eccleſiaʒ exquo non infertur alie
natio iurium eccleſie.ita ⁊ dictum laudum.maxime ſecuta
appꝛobatione cum ſit quidaʒ contractus.vt.S.dixi.fuit enĩ
iſta quaſiquedaʒ emptio iurium d.cti bartolamei.quam ꝗ/
dem emptionem nomine eccleſie.ſatis poteſt pꝛelatus fa-
cere cum acquirat eccleſie.facit.c.ij.de dona.⁊.c.quruʒ.xij
q.ij.⁊.c.quicunqʒ ſuffragio.ex cauſa ⁊ queſtione⸗ Ex q

bus poteſt inferri ꝙetiam ceſſante confirmation boltoli

ca obligatio oꝛta ex dicto laudo.⁊ ſententia tranſiuit effica
citer in eccleſia.maxime non nulla ſit pꝛeſumenda ambitõ.
Mec fraus ex qlitate ꝑſone ðputatiæ arbitratoꝝ qui fuit in
hac ciuitate ſenarum vir pꝛobatiſſimus.E x qualitate eniʒ

iudicis ⁊ arbitratoꝛum ceſſat pꝛeſumptio fraudis.vt eſt bo.

tex.in.c.niſi.Et ſic dicendo eſt illa tranſactio realis. dicta
l.pꝛeſes. Nec ob.d.c.veniens.⁊.c.ceterum.de tranſa.xbi
dicit᷑ tranſactionem eſſe perſonalem.⁊ non realem ad con-
ſirmationem ſuperioꝛis poteſt enim dupliciter reſponderi

Pꝛimo o illa iura pꝛocedunt quando occaſione illius cau

ſatur perpetuum pꝛeiudicium eccleſie.vt quja alienantur
bona veliura ipſiue.⁊ ſic pꝛopꝛie loquuntur iſta iura. Sed
in caſu noſtro nulla ſequitur alienatio.immo acquiſitio iuri
um dicte curie de quibus erat contẽtio.⁊ illa ſolutio annua
ſex floꝛenoꝛum pꝛo centenario eſt in facultate ipſius eccle⸗
ſie.⁊ non in obligatione.vnde poteſt eccleſia maſſana vni
ca ſolutione ducentoꝛum flo.enoꝛum ſe liberare.vt.s.dixi.
vnde ſicut ceteri contractus ⁊ iudicia tranſeunt in eccleſiã

„

2 ſucceſſe reinuuihue ſuperius allegatis. Ita ⁊ iſte ðᷣ

qubus hic. Secundopꝛincipaliter ꝙ pꝛeſuppoſito ſine
veritatis pꝛèiuditio.quod pꝛedicta non obſtarent.attamen

ex confirmatione apoſtolica efficiunt᷑ pꝛedicta valida 2 tr-

ſeuntin eccleſiam ⁊ ſucceſſoꝛem.ex confirmatione eni apo
ſtolica ex certa ſcĩa facta actus ↄfirmatus validatur ſi erat ĩ

ualidus ⁊ efficĩtur realis.ſi pꝛimo erat perſonalis.vt pꝛoba
tur in.c.j.de tranſac.cum ibi nõ.⁊.c.j.⁊.ij.de cõfirma.vti.

te circa romanum pontificẽ cognoſcere poteſt vt ibi.

Adeo q nullus eſt de ipſius actus validitate vel rfe⸗

ſecundum qꝙ actus efficiatur reals ⁊ tranſeat in ſucceſſoꝛẽ

per confirmationem apoſiolicam.allego caſum expꝛeſſum
in dicto.c.veniens. AWo autem iſta confirmatio factã fu

eritex certa ſcientia pꝛobatur extenoꝛe geſtoꝛum impoſiti

one.quotiens enim ea que confirmantur ſpecialiter ex con-
firmatione expꝛimuntur dicitur ſuperioꝛ confirmare ex cer
ta ſcientia.adeo ꝙ illa verba que ſolent in confirmatione in

ſeri videlicet ſi ⁊ pꝛout nõ.pꝛoceſſerunt ⁊c̃.ſtant non condi

tionaliter ſed cauſaliter. vnde exponuntur illa verba ſicut
rationabiliter.i.quia rationabiliter.vt pꝛobaturin.c.penul.
de confir. vti.⁊ ibi tex.⁊ doc. Incaſu autem noſtro exponũ

pꝛincipale debitum.

tur omnia in littera confirmatoꝛia.que ſunt in materia pn-

cipalis. Nec ob.ſi dicat᷑ ſolutiõem annuãilloꝝ vj/floꝛenoꝝ

pro cẽtenario ibi dem ſpᷣaliter non ↄtineriqui.a dico illud
minus ↄfirmatum dicatur facta ex certa ſcientia.qui vt.s.

ſepe nüo pꝛelibiiũ ex iſtit illa ſolutõ non eſt in obngatione.

ſed tm̃ in falcutate vnde nõ fuit opus illã ſpᷣaliter enarrare.

MHarrat eniĩ qð ẽ pncipale in materia ⁊ obligatõne verlat᷑.ſi
ↄdemnatio in ducentis floꝛenis.⁊ adiudicatio iurium dicte
ecclłe. Nec aliud vltra ducentos floꝛenos petere vult vei

ĩtendit.dictus . SGartholomeus vel eius ſucceſſoꝛ.ſatis col

ligitur vltra pꝛcdicta ex clauſula ibidẽ in fine defectus ſiqui
foꝛſan in omibus pꝛemiſſis.interueniſſent de cuius virtute
potenttia ſatis habetur ꝑ ſpe.in ti.delega.S.nũc oſtẽdendũ
v. xviij.⁊ ꝑ archy.ĩ.c.cenomenſe.lxi.di.ꝑ tex.⁊ doc.in.cle.

paſtoꝛalis.de re iud.que quiõ cła apponit᷑ nũq̃ qñ ↄfirmatõ

fit in foꝛma cõi cum illa nil iuris tribuat.ſed antiquum ſim-
pliciter cõfirmat vt.S. dixri Goncludo & pꝛemiſſa valere ex
triplici capite. Dꝛimo virtute enang Be⸗ xe

.

poteſtate arbitrar Naphechalee ſecuta. ertio ex 2
firmatõne aplica.

domini Wartolomei in ep̃atu ad dcõs ducentos floꝛenos.

habet tamen epᷣatus ſeu.ſucceſſoꝛ ſaclſtatẽ ſoluendi vj.pro

centenorio.Et patet rũſio ad cotrnaria ſuperius allegata.

pꝛeter quam quo ad duo ad que rñũdeo Sico qð delegatio

certe valuit licet eſſet puruſ larcus quod fuit facta ex certa
ſciẽtia pape cũ ſciret illum laycum oraculo viue vocis ſibi
pñti ↄmifit cãm illam vt patet ex vbis pape in dcã ↄfirma
tõ ne ↄtentis Et ſic non viciat᷑ coniſſio.vt.nõ.vult Inno
in dcõ.c.ſtatutum dereſcrio.li.vi.vbi in pmo facit quod nẽ

YJo. an.ĩ.c.non nulli.de reſcp.Mec eſt neceſſe vt expꝛimat᷑

ex certa ſciẽtia vt quidã voluerũt Et videt᷑ pma frõte ſen-
tire go.ĩ cle.ij.de reſcp Satis enim ẽ quod ibið expꝛeſſis

colligatur certa ſciẽtia pape.Et.ſic voluit Jo an in dcõ.c.
nulli.⁊ ſic dẽt intelligi ſua gla.in dcã.elę.ij. Et ſic ↄtingit ĩ

facto noſtro. Maʒ papa Joannes habebat notitia chocchi
⁊ appellat quod in ſua littera ↄfirmatoria ſimplicit᷑ chocchũ
nec dicit eũ clericũ nec mgẽʒ vel in aliqua dignitate cõſtitu
tum vt fit commmniter ð ſtilo. em pꝛeſuppoſito ⁊ nõ
conceſſo quod dicta commiſſio non valuiſſet nihilominuſ

virtute compꝛomiſſi ſtaret concluſio pꝛedicta cum dictus
chocus potius elegerit viam boni viri quam iudicis.vt pa-

tet ex tenoꝛe dicte ſententie ⁊ laudi. Et voluit valere pꝛo-
nunciationem meliꝗ:ꝛi modo quo poſſit valere. Et ſicetiaʒ
papa confirmauit em papa in fine confirmatiõis ſup

pleuit omnem defectum.per quam quidem clauſulam pur

gantur omnes defectus circa ſolemnia iuris commiſſi.vt ĩ

ſpe.⁊ archi.in locls pꝛealle.quod eſt multum ponderanduʒ
in caſu noſtro tam circa conſenſum capituli quam ſterioꝛes
ſi de iure interuenire debniſſet. licet non credam neceſſari

um per ea que ſupꝛa dixi. Venio ad aliud contrarium⁊

dico quod ſi omnia bene ponderentur nulla in dicto laudo

reſuluit vſuraria.niſi exmutuo vero vel ficto.⁊ ex pactione
partium. vr notatur in dicta regula peccatum. per a an.
Sed in caſu noſtro nullum eſt mutuum verum vei fictum
nec pactio pertinet.ſed illa pꝛouiſio ex toto pꝛoceſſit ex ar
hitrio iudicis ⁊ arbitroꝛum non enim dicto bartolameo ali
quid mutuauitepiſ. vere vel ficte. Nec poteſt exigere

pꝛeben.facit quod Iuno.nõ.in.c.in ciuitate de vſur.AVtẽ
hoc factum fuit in compenſatione fructuum percipiendo-

rum a dicta cnria ante ſolutionem ducentoꝛum floꝛenoꝛum

qui cum pertinerent ad dictum bartolameum ante ſolutio
nem illoꝛum ducentoꝛum floꝛenoꝛum voluit arbitratoꝛ in
compenſatiõe ſibi tradi ſex pꝛo centenario.focit ad hoc qð

nõ.bar.in.i.fiſtulas.in fi.ff.de contrahen.em.l.iulianus.F=

officij.ff.eo.⁊.l.fi.f.de fun.dota.Et loco ⁊ intereſſe licʒ ali
quid participatur ex debito ſi vere intereſt.vt nõ.in.c.con-
queſtus.⁊ in.l.curabat.C. de Nrio en der Puuo inee
cro.de ſen.excõ.facit.l:.ij.in fi.? quod ibi nõ.ff. de eo ꝗq cer.
loco. Moſtremo dico quod ⁊ ſiomnia pꝛedicta deficerẽt
que in veritate iuris ſubſiſtunt non poteſt cauillari.quoniã

8

—

Ex quibus ꝓbat᷑ pꝛimum de quo.S.
lacta eſt mentio.poteſt ̊ dictus Gartholomeus ſeu eius
ſucceſſoꝛ agere ↄtra epᷣ̃atum maſſanũ ſeu ſucceſſoꝛem dicti

t ſic eſt contra naturam mutui.⁊ ſic
per conſequens ceſſat illud euangelicum mutuum dantes
nihil inde ſperantes.de vſu.conſuluit.⁊ quod iudex potue
rlt hoc facere ex poteſtate arbitraria.pꝛobatur in ſi⸗

ſi ecclſia maſſana ſeu epiſcopus nolit recognoſcere illã ſen
ientiam ſeu tranſactionem tanꝙᷓ perſonalem tenentur inſti
tuere omnia que vigoꝛe illius ſententie ſeu laudi conſecuto
iſti. quia non debet laudi valere pꝛo parte eccleſie ⁊ contra
canon.ld hoc.c.j.⁊ quod ibi nõ.de in inte. reſti.⁊.c. cum
olim. de cenſi.⁊.l.quod ſi minoꝛ. . reſtitutio.⁊.l.intra vtile
ff. de mino.facit quod notat glo.in.c.j.de in inte.reſti.li.vj.
Et hoc eſt aliud ⁊ indeficiens remedium competens di-
cto bartolomeo ſeu ipſius ſucceſſe ei vltra pꝛedicta ·.l.
cum pꝛecibus. C. de pꝛeſcrip· verbis. At hecſt ufficiant ⁊c·

Micolaus abbas.
Con. lxiij.

Mante quadam conſtitutione quondam Fre⸗
derici imperatoꝛis quam ipſe edidit honnnihꝰ
⁊ populo maſſanenſi regni ſicilie tenoris infra
ſcripti videlicʒ viri ⁊ vxoꝛis bona omnia a qua⸗
(unq; parte pꝛoueniant natis filijs confundan-
tur ⁊ vnum coꝛpus efficiuntur.⁊ volentibus viro ? Voꝛe
diuidere cum filijs. tertia pars bonoꝛum tenet᷑ patri. ? alte
ra matri.⁊ reliqua tertia filio vel filijs. Ihꝛemoꝛtuo vo pa
tre vel matre ab inteſtato ⁊ filio vel filijs viuentibus patre
ſuperſtite vel matre tertia pars pꝛemoꝛtui cedat filijs vel fi-
lio. Et ſic idem filij habent duas partes vnam debitam ſibi
iure nature.alteram parentis pꝛemoꝛtui. Si vero pater eiꝰ
pꝛemoꝛiatur teſtatus eius ſtabitur teſtamento.dummodo ĩ
eodem teſtamento de tertia filios ſuos recognoſcat. Di ve
ro pꝛemoꝛiatur mater poteſt de mobilibus tertie ſue poꝛtio
nis pꝛo velle teſtatoꝛi. Stabilia vero ea moꝛtua cedũt filijs
Si autem non ſunt mobilis poteſt de ſtabilibus vſq; ad me.
dietatem valoꝛis eoꝛundem ſtabilium iuſta eſtimanone te-
ſtari. Quedam domina habens filios Z bona mobilia ? im

mobilia exiſtens in matrimonio in egritudine conſtituta cõo.

didit teſtamentum ? pluribns legatis de mobilus factis.
legauit ad pias cauſas quandam rem immobilem. Querit
an ex verbis dicte conſtitutionis fauoꝛe pie cauſe dictuʒ le

gatum valegt. ́ÿ́R;—⸗ů.—
Piiti eiuſq; matris pꝛeſidio humiliter inuoca

to. Videtnr pꝛimo dictum legatum non vale-
re.nam omnia ſtatuta ⁊ conſuetudines contra

libertatem eccleſiaſticã ſunt ipſo iure irrita ?⁊ caſ-

Iſa. vtin. c. nouerunt. 7.c. grauem. de ſen. excõ.
2 in auẽ.ca ſſa.C.de ſa.ſan.eccle.Illa vero ſtatuta ſunt cõ-⸗

conceſſa a pꝛincipe vel a papa eccleſie vniuerſali.vt nõ.
no. in dicto.c.nouerunt. bar.in dicta auc. caſſa. Sed c
ſtitutio de qua.S.ſi extendatur ad pias cauſas eſt huiuſmo-

tra libertatem eccleſiaſticam que tendunt contra ea que 1
n

di. ergo aut non debet extendi aut tanꝙᷓ contra libertatẽ ec

cleſiaſticam eſt ipſo iure nulla.modo ꝓbatur ſic imperatoꝛ
conceſſit pꝛiuilegium eccleſie vniuerſali? cuilibet membꝛo
ipſius eccleſie ſuper donationibus ⁊ legatis ⁊ hereditatibuſ
vt quilibet haberet liberam facultatem donandi ⁊ relinquẽ
di collegio eccleſiaſtico.vt in.l.illud. ?7.l.j.z.l.fi. C. de ſa. ſã.
eccle. Inſuper pꝛiuilegiauit eccleſiam vt circa traditioneʒ
ex ſolo titulo acquireretur dominium. dicta.l.ſi.Sed ꝑ hãc
conſtitutionem tolleretur mulieribus habentibus filios li-
bera facultas relinquendi eccleſijs bona pꝛopꝛia.ergo eſt cõ
tra pꝛiuilegium eccleſie vniuerſali conceſſum.⁊ per conſe
quens contra libertatem eecleſiaſticam. Mec obſtat ſi dica
tur ꝙ auc.caſſa.⁊.c.nonerunt.⁊.c.grauem loquuntur ð ſta
tutis particularibus.hec autem conſtitutio de qua in caſu
noſtro fuit edita ab imperatoꝛe qui potuit ſuam conſtitutio
nem limitare.l.pꝛinceps.ff.de legi.quia ex quo imperatoꝛꝰ

ceſſit pꝛiuilegium eccleſie non potuit amplius illud reuoca

re.quia ex quo conceſſit non ſubdito tranſiuit in contractũ.
vt notanter voluit Inno.in.c.nouit.de iudi.⁊ Jo. an.ĩ. c.
conſtitutus de re.do.⁊ archi.in.c.quicunq;.xj·q.j.Iteʒ pa-
pa pꝛiuilegiauit eccleſiam in huiuſmodi relictis.adeo ꝙ in
eis remiſit omnem ſolemnitatem legalem.vt in.c.relatum
de teſta. quapꝛopter melius⁊ tntius eſt dicere vt dictuʒ ſta
tutum generaliter loquens non extenditur ad pias cauſas-
quia diſpoſitio generalis non debet extendi ad illicita.vt in
c.j.de iureiuran.li.vj.⸗ Ad pꝛedicta facit queſtio quaʒ po
nit Jo. an. in.c·ſi·de immu.eccle.li.vj.vbi queritur an ſta
tutũm ciuitatis vel dominij diſponens ne quis donet vł vẽ

dat remimmobilem alicui non exiſtenti de iuriſdictione ſta
tuẽtiũ vel ñ ſub pꝛotectõe coĩs vel dñi includat venditionẽ
vel donationem in eccleſiam. Et finaliter concludit ꝙ non
vel ſi aliud diceretur pꝛopter intentionem ſtatuentium cõ
tra libertatem eccleſiaſticam.⁊ ſic nullum mouetur pꝛedi-
ctis ⁊ alijs rationibus.ſ Secundo pꝛincipaliter ſicconſti⸗

tutio irreuocabilis non ligat.non enim habet legis ſubſtan-

tialia de quibus mi. di. Hit autem. l.xri.di. conſuetudo.nõ.
bar.in.l.omnes populi.ff.de iuſti.⁊ iur.ſed hec conſtitutio
de cuius virtute queritur eſt irrationabilis ſi extenderet᷑ ad
pias cauſas.ergo aut non debet extendi aut tanꝙᷓ irrationa
bilis non valet.minoꝛ pꝛobatur.lex vult ꝙ eccleſiaʒ ſeu mo
naſterium debeat quis computare ſaltem in numero ſiliox.
vt in auẽ.ſi qua mulier. . de ſa.ſan.ecc.ſed hec conſtitutio
hoc non interdicti ſed vires ſuas poꝛꝛigit ad pias cauſas.er
go irrationabilis. Mam ſi contrarium eſt rationabile.ergo
iſtud in irrationbile.de natura enim contrarioꝛum eſt. vt ſi
vnum eſt bonum reliquum ſit malum.xxxij.q:ij.hoſpitiolũ.
⁊2.c.intellecto.de iureiuran. Item quis debet magis dilige
re animam ſuam iꝙᷓ fllios.vi patet in euangelio.⁊.c. Jaco⸗
bus de ſymo.ſfacit.xij.q.j.pꝛecipimus.hinc dicit bar.in di⸗
cta.l.pꝛima.ꝙ diſpoſi oa pias cauſas eſt magis fauoꝛabi
lis quam inter liberos. Sed hec conſtitutio contrarium

gffferret ſi poꝛrigit vires ſuas ad pias cãs ergo irratiõabilis

ertia ratõnabilitas quia in poꝛtione deſerenda filijs
facit differentiam inter grcen ⁊ matreʒ contra.l.maximũ
vitium. C.de lib. pꝛete · , ertio pꝛincipaliter facit quia
dicta conſtiutio non dicat mulierem non poſſe de imobili⸗
bus põt pꝛo velle teſtari ex affirmatiua vero in aliquibꝰ nõ
ſequitur negatõ aliorum que alias a iure ↄcedũtur.̊ ꝓbat᷑
in.c.vt comiſſi.ð here.li.vi.inncta glo.⁊ in cle.ij eo.ti⁊ ibi
bona glo.in ver.ipſoꝛun commiſ.de iure autem communi
conceditur parentibus libera facultas teſtandi tam in im-
mobilibus qꝙᷓᷓ in mobilibus.⁊ ſatis inſtituere liberos ĩ aliquo
quantuncunq; miodico licet ipſi poſſunt poſtmodum age-
re ad complementum legitime. I.omnimodo.2.c.lancim us
C. de inoffi.teſta. Et maxime pꝛocedunt pꝛedicta ſi teſtari
volunt ad pias cauſas.dicamus ergo mentem conſtitutio⸗
nis fuiſſe vt de mobilibus poſſit mulier teſtari pꝛo velle eti-
am npp⸗ Eun ench⸗ liberis ſed de immobilibus non ita li/
bere. Sed his non obſtantibus que recto iudicio non ob⸗
ſtant contrariam ſententiam arbitroꝛ pꝛeualere quam mul-
tipliciter ſic oſtendo. t pꝛimo ſic vbicunq; lex ſimpliciter
differt aliqua bona vel certam quotam bonoꝛum alicui'ex
bonis alterius ille ſic pꝛegrauatus nequit etiam ad pias cau
ſas de bonis alteri delatis teſtari· nec eccleſia debet talia bo
na ſeclherew aperte pꝛobatur in.c.fi.xvij.qiiij· vbi augu.
dicit. Quicunq; vult exheredato filio heredem facere ec/
cleſiam querat alium qui ſuſcipiat.nõ auguſtinum deo ppi
tio neminem inueniet ⁊c̃.vt ibi.certum autem eſt ꝙ poꝛtio
debetur filio non iure nature ſed ex diſpoſitione legali cum
iure naturali alimenta dumtarat fitlio debeantur. vt in.c. iuſ

Hac.al. —— Naturale alimenta. j. di. Mon enim poteſt certa poꝛtio de⸗

beri filio iure naturali.cum illo iure omnia eſſent commu⸗/
nia.viij.di. quo iurexij.q.j.dilectiſſmus. 8 ſie lex diffe⸗
gens filio poꝛtionem certam in bonis patris pꝛiuat patrem
teſtandi poteſtate de illa poꝛtione etiam ad pias cauſas.ita
dicendum in pꝛopoſito cum dicta conſtitutio differt bona
ſtabilia matris pꝛemoꝛientis.etiam cum teſtamento.ipſis
liberis e de illis non poteſt mater teſtari etiam ad pias
cauſas uod autem dicta conſtitutio potuerit hoc face
re patet.poꝛtio enim debita liberis ex bonis parentum uon
