condemnatur ad reſtituendum ⁊ relaxrandum communita-

ti dicte ciuitatis Exij.⁊ dictam vniuerſitateʒ dicti caſtri cõ

demnanuit ad faciendum ſe recuperari per dictam ciuitateʒ
7 pꝛonnnciauit dictam vniuerſitatem eſſe cogendam ad ſe
retrahendum a poteſtate ⁊ iuriſdictione dictoꝛum nobiliuʒ
⁊c. Mec iſta ſententia aliquo remedio apparet fuiſſe ⁊ eſſe
reciſa ſeu diſpenſa.ergo ſᷣm eam eſt nunc iudicandum etiaʒ
ſi nunc apparent teſtes vel inſtrumenta in contrarium. ꝗa
ſnĩa ex quo ñ ẽ lata expᷣſſe ↄ ius cõe lʒ ſi lata ↄ ius litigato
rũ non debet reſcindi etiã pꝛetextu pꝛobationis nouiter re-
perte.facit enim ſententia ius inter partes.hec aperte pꝛo-
bantur in.c.cum inter.de re iudi.vbi tex.multum notabilis
videtur velle hoc pꝛocedere etiam ſi nunc appareat ꝙ pꝛo
bationes quibus fuit lata ſententia neceſſario non conclu-
debant intentum illius pꝛo quo fuit lata.i/ Zld idem.c.ſub

Oiꝛta. 7.c. inter monaſterium eo.ti.⁊.l.imperatoꝛes.ff. de re
iudi. z.I.ſubpꝛetextu. C. de tranſa. 2.l.ingenuum. ff. de ſta.

ho..l.res iudicata.de regu.iur. Mec ob.ſi dicatur ꝙ nunc
non petitur id quod in ſententia dicta continetur. cum ſolũ
nunc fuerit petitum pꝛonunciari ⁊ declarari vniuerſitatem
7 homines dicti caſtri teneri obligatos eſſe ad ſoluenduʒ

in futurum onera realia ? mixta ⁊? perſonalſa pꝛo rata eoꝛuʒ

qne pꝛo regimine dicte ciuitatis imponuntur pꝛo tempoꝛe
ſicut ſubeunt alie vniuerſitates ⁊ homineęs caſtroꝛum ? vil
larum communitatis dicte ciuitatis ⁊c. Libellus autẽ debʒ
attendi circa vim concluſionis ? non narrationis. Hlõ eniʒ
ampliatur concluſio libelli ex varietate ⁊ multiplicitate rati
onis.vt legitur ⁊ notatur in.c.ex parte.b.de ſoꝛo compe.⁊
c.littere de dila.⁊ ſi.de iudi.notat Jrede.de ſenis cõſi·xxiij
quia dico ꝙ id quod nunghertur atis in effectn continet᷑
in illa ſententia iam lata. Si enim pꝛonunciatum illud caſtx
beluederis eſſe de diſtrictu ⁊ comitatu dicte ciuitatis ⁊ nobi

les de buſcharetoillud retinere ac retinuiſſe indebite ⁊ iniu

ſte ac condemnati fuerunt ad illud reſtituendum ? relaxan-
dum dicte ciuitati Exij. ergo concluditur ꝙ hominel dicti

caſtri debent ſoluere onera impoſita vel imponenda per di

ctos nobiles nec poſſunt amplius ilum dominum nomi⸗
nare ſeu pꝛetextu illius ſe defendere imputent eniʒ ſibi qua
re tunc non appellauerunt.debent ergo nunc reſpondere
dicte ciuitati. ſicut ⁊ alia caſtra que ſunt de diſtrictu ⁊ comi
tatu dicte ciuitatis cum in effectu talis effectus reſultat ex

ſententia. vbicunq; enim caſtrum nullam iuriſdictionẽ hẽt
ſed tota iuriſdictio eſt penes ciuitatem.? ſic tenẽtur parere

mandatis ciuitatis ? illius onera ſubire ⁊ dicuntur cines illi
us ciuitatis.hec omnia pꝛohantur ex no.per bar.in. l. .ff. ð
dam. infec. ⁊.l.j.ad munici.⁊.l.non dubito.ff.de capti.⁊ po
ſtli. Rurſus facit.l.qui ad iura. ad munici.⁊=.l.incola.cum.l.
ſequenti.de mune.⁊ ho.⁊ quod notat Jo.an.in.c.j.de im⸗

mu. eccle.li.vj. Dꝛobationes ergo nunc facte per vniuerſi

tatem dicti caſtri ꝙ a quinquagĩta ſex annis ⁊ circa dicti no
biles poſſiderunt omnimodam inriſdictionem in dicto ca-
ſtro ⁊ ad eoꝛum impoſitiones ſoluerunt onera ? collectas n
habent releuare dictam vniuerſitatem. quia iam pꝛonunci
atum contra dictam vniuerſitatem fuit ꝙ indebite ⁊ iniu-
ſte dicti nobiles poſſiderunt illud caſtrum. Et ſic iniuſte iſto
cafu impoſuerunt. vt in. c.licet.de pꝛoba.⁊ quod no Inn.
in. c. in litteris.de reſti.ſpo.⁊.c.ij.de in inte.reſti.a qua ſentẽ
tia non fuit appelatum vt pꝛedixi. Et ſic hec pꝛobatio nũc
facta non relenat.ſed debet iuxta petitionem illa ſententia
nunc mandari executioni.vt in.c.cum ſuper.de re iudi.⁊ ĩ

alijs iuribus ſuperius allegatis. Mec obſtat ſi dicatur qpo

terat dictum caſtrum venire per beneficium reſtitutionis ĩ
integrum per.l.res publica.C.ex quibus cau.maio.quia Fʒ
glo. ibi illa.l. non habet locum in villis ⁊ caſtris. t pꝛeſup⸗
poſito ꝙ debeat obſeruari in caſtris populoſis vt quidaʒ di
xerunt ⁊ ſequitur ibi bar.tamen ceſſat nunc iſtud beneficiũ

cum lapſum ſit quadriennium a tempoꝛe ſententie .l. fi. C.

de tempo. in inte.reſti.peten.no.bar.in dicta.l.res publica
Nec obici poteſt ſi dicatur ꝙ conueniri debebant dicti no
biles qui poſſidebant ſubiectionem in caſtro ⁊ nõ homines
illins caſrri qui poſſidebantur. vt in. c. inter quatuo:/inncta
glo. de maio.⁊ obe.⁊. c.auditis.de pꝛeſcrip.quia dico ꝙ eti
am inbditi pꝛo eoꝛum intereſſe.⁊? q ipſi faciunt ꝙ actoꝛ nõ

poſſidet. conueniri poſſunt ſaltem vt ſententia ferenda p⸗

5

iudicet.vt pꝛobatur in.c.cùm inter.⁊.c.cum ſuper.de re iu
di.no. Inno.in dicto.c.auditis.⁊.c.inter uatnor.Sed
his non obſtantibus contrariam ſententiam arbitroꝛ verio-
rem vt puto duplex poſſe adhiberi remedium impediendi
intentionem dicte ciuitatis Exij. ? ſubueniendi dictis no
bilibus. . Dꝛimo quia licet illa ſententia reperiat᷑ traſiuiſſe ĩ
rem iudicatam.tamen ex quo fuit de ea oppoſitum contra
l.pꝛobationes factas. In contrarium vt apparet nunc per
pꝛobationes legitimas dicti nobiles pꝛeſcripſerunt legitime

omnimodam iuriſdictionem ĩ dicto caſtro.de qua recogno.

uit de ea pꝛonunciare debet.vt in.l.de qua re.ff. de iudi.?=
c.cum ſuper.de cauſa poſ.⁊ pꝛopꝛie.debet pwnunciare cõ
tra dictam ciuitatem ⁊ abſoluere dictum caſtrum ab impe
titione ipſius ſuper cauſa nomieruupetrats⸗Gt ſic pꝛonun
ciare legitime fuiſſe appellatum ab vniuerſitate dicti caſtri
Agd hoc eſt notabiliſſimum dictum Inno.in.c.cum dile⸗
ctus.de reſcript.⁊.c.cum bertoldus.de re iudi.Et idem ſẽ
tit in.c.fraternitatis.de frigi.⁊.c.ex ratione.de appel. dicit
enim Inno.in pꝛealle.locis ꝙ ſi pꝛobationes de facto ad-
mittuntur contra ſententiam.per quas pꝛobationes appa⸗

ret ũlam ſententiam minus legitimam. debet iudex magis

inherere pꝛobationibus qᷓ ſententie pꝛius late.Et hac opi
nionem cexpꝛeſſe firmat do.anto.de butri.in dicto.c.cuʒ di
lecta.dicens ꝙ ex quo pꝛobatio eſt facta tranſit in notoꝛinʒ
ideo tollitur effectus pꝛeſlumptionis ſurgentis ex ſententia
ſicut tollitur per confeſſionem partis que ſimiliter ĩducit no
toꝛium. vt notanter dicit iden: Inno.in dictis. c. quod ſiis
pꝛo quo fuit ſententialata confitetur eami iniuſtam debʒ iu
dex illam retractare.ad hoc quod no. Ci.⁊ alij doc.in auc.ſʒ
iam neceſſe.C.de dona ante nup.vbi dicunt ꝙ contra pre⸗
ſumptionem iuris ⁊ de iure admittitur pꝛobatio in contra⸗
rium per confeſſionem illius in cuius fauoꝛeʒ ius pꝛeſumit
quod non pꝛocedit ex altero niſi quia confeſſio tranſit in no
lane⸗Züemed in pꝛobatione iam facta poſt concluſionem
in cauſa.vt in.c.cum olim.de ver.ſigni.Et no. do.de rota
deci.cccc.iij. Facit quod no. Inno.in.c.conſtitutus.de ſi-
lijs pꝛeſby.vbi dicit ꝙ licet contra agentem poſſeſſoꝛio nõ
debeant admitti pꝛobationes ſuper effectu pꝛopꝛietatis.vt
in.c.in litteris.de reſti.ſpo.⁊.c.ſi.de oꝛ.cog:tamen ſiꝑ eius
confeſſionem pꝛobationes admiſſas conſtaret de pꝛopꝛie-

tatis effectu tunc contra notoꝛium non ſieret ſibi reſtitutio

Er ſi dicatur notoꝛium etiam ſurgere ex pꝛioꝛe ſententia ?
ſic non debet tolli per notoꝛium ſequens cum pꝛimum ſit
eque potens reſpondetur ſm do.anto.qꝙ notoꝛium ſurgẽs
ex ſententia eſt notoꝛium pꝛeſumptionis.⁊ cum agatur hic
de pꝛeſcribenda iuriſdictione contra dictam ciuitetẽ Exij.
7 noncontra eccleſiam romanam ſufficit pꝛeſcriptio cõmu
nis.vt ſi eſt cum titulo ſufficiat tempus.x.annoꝛum inter pᷣ
ſentes.⁊.xx.annoꝛum inter abſentes. Mam ⁊ in iſtis incoꝛ-
poꝛalibus haber locum hec pꝛeſcriptio longi tempoꝛis. vt
pꝛobatur in.i.fi. C.de pꝛeſcrip.lon.tem.⁊.l.j.U.de ſerui.⁊

ſieſt ſine titulo ſufficit tempus.xxx.vel.xl.anno.⁊.xvj.q.iij

§. poteſt. Et de directo ad caſum noſtrum videtur tex. iun-
cta glo.in ver.pꝛincipaliter in.c.ad audientiam de pꝛeſcri.

2 bona glo.in. c.volumus.xvj.q.iij.⁊ in.c.dilectus de capel.

mona. Ad idem quod notat bar. in.l.ſi pubiicanus.).in
vectigalibus.ff.de publi.in quibus iuribuſ colligitur ⁊ no· ꝙ
contra tenentem iura pꝛincipis potrſt pieſcribi communi
iuri ſi tantum agitur de pꝛeſcribendo conſeruatur illeſum.
Qum eigo nunc apertiſſime conſtet per legitimas pꝛobati
ones vt pꝛeſupponitur in iudicio admiſſas ꝙ dictuʒ caſtrũ
eſt ſubiectũ dictis nobilibus de buſtareto per pꝛeſcriptionẽ
legitimã.hec pꝛobatio dabet pꝛeualere ſententie iam late.
maioꝛis cũ virt utis ſit pᷣſcriptio qᷓ; nnda ſentẽtia.vt colligi

tur er notatis in.l.fi.ff.rem ra.habe.⁊ in.l.obligationum..

placet.ff.de acti:ob. iunctis no.in.l.iulianus.ff.de condi.in
debi.inde facit.c.ad aures.de pꝛeſcrip.vbi tex.dicit ꝙ pꝛe-
ſcriptio omnem pꝛoꝛſus actionem excſudit.Et quod notat
Joan.n regula poſſeſſoꝛ.de regu.iur.li.vj.in mercu.iun
ctis no.per ꝗnno.in dicto.c.pleriq;· hinc eſt ꝙ ſi quis con
fitetur ſententiam iniuſtam etiam poſt tranſitum in rem iu
dicatam.vel poſtea apparet iniuſtitia per pꝛobationes in iu
ditio admiſſas debet ſententia retractari.vt ſupꝛa poſt In-
no, dixi. ſecus autem ſi poſt completam pꝛeſcriptionem cõ
ſtat rem fuiſſe alterius ᷣm communem opinionem canoni
ſtarum.vt no.glo.⁊ doc.in.c.vigilanti.de pꝛeſenp. t Jo.

an. plene ꝓſequitur ? tenet ſub dicta regula poſſeſſoꝛ. Et
debet hoc caſu pꝛeſumi dictos nobiles de buſtaretho bona
fide pꝛoſcripſiſſe.cum ante illam ſententiam poſſiderint vl-⸗
tra triginta annos.nam exlonginquitate tanti tempoꝛis pᷣ
ſuuqmitur ſententia iuſta. etiam in incoꝛpoꝛalibus.vt no. vo-
luit Inno.in.c.ij.de in inte.reſti.⁊ bar.in.l.fi.C.vnde vi in
fi. Mec ſententia lata habuit pꝛeindicare ipſis nobilibus.⁊
ſtatim in ſecundo remedio dicam. Certumq; epiſtat dictũ
caſtrum potuiſſe allegare ius nobilium.vt in.c.cum olim el
ij. de pꝛiuile.⁊.c.cum perſone.eo.ti.li.vj.not.Onno.in.c.
dauditis. de pꝛeſcrip. Et ex iſto remedio dico in cauſa iſta p
nunciandum per iudicem appellationis bene appellatum.
2 debet abſoluere vniuerſitatem dicti caſtri ab impetitione
dicte ciuitatis exij.quia hoc debuiſſet facere pꝛimus iudex
ſi coꝛam eo fuiſſet hec pꝛeſcriptio pꝛobata.vt pꝛobatur ĩ·c.
rapynaldus. z raynuncius. de teſta.ſacit quod no. bar. in.l.cũ
apud. ff.iudi.ſol. Iſtud tamen remedium eſt aliquantulum
dubium quo ad fubiectos:quia cum eis defendentibus fue
rit als pꝛonunciatum dictos nobiles iniuſte poſſediſſe ergo
non poſſunt allegare nunc illoꝛum poſſeſſionem cuʒ ĩ ipſo-
rum pꝛeiudicium pꝛeſumenda ſit iuſta.ex quo ab illa ſentẽ
tia fuit per eos appellatum. Ideo tutius eſt ꝙ ipſi nobiles

compareant ? pꝛoponant de iure ſuo vt ſubijcitur in ſequẽ

ti remedio. Secundum remedium impediendi in effe-

ctu intentionem vniuerſitatis exij eſt vt dicti nobiles com-

pareant pꝛo eoꝛum intereſſe.quod facere poſſunt.vt in.c.
veniens.el.ij.de teſti.⁊?.c.cum ſuper.de re iudi.⁊.l.ſi ſuſpe-
cta.ff. de inoffi.teſta.⁊ in.l.ab executione.⁊=.l.a ſentẽtia.ff.
de appel. Et ſi volunt impedire executionem ſententie in
caſu quo veniret ferenda contra vniuerſitatem caſtri ſatis
eſt dicere eoꝛum iure ⁊ hoc indubitatum ſi tempoꝛe pꝛime
ſententie ignoꝛauerunt cauſam agi contra vniuerſitateʒ ca
ſtri cum iuriſdictionem poſſidebant.vt pꝛobatur in dictoc.
veniens. Et ibi per Inno.⁊ in.l.ſepe.ff.de re iudi:no.In/
no.⁊ communiter alij doc.in dicto.c.cum ſuper.⁊.c.penul.
eo.ti.Et ſi voluntvt pꝛo eis pꝛonuncietur debent dare ſal
tem qualem petitionem.vt no. Hoſti.⁊ anto.de bu.i.c.cũ
ſua.pꝛealle.licet.ibi Inno.ſenſerit ꝙ indiſtincte iſte domi
nus comparens pꝛo iure ſuo quod habet in ſubiectis debet
audiri ſine alia petitione ⁊ poteſt vti pꝛobationibus factisꝑ
ſubiectos.Sed mihi plus placet pꝛecedens opi.quia ſicut
ꝓbatio per ſubiectos facta non nocet domino abſenti.vt in
fra dicam.ita nec pꝛodeſſe debet.argu.eoꝛum que no.in.c.
cauſam.de teſti.⁊ ſatis pꝛeſumunturignorare ſi erant ĩ eta
te infantili.argu.c.fi.qui.mo.accu.po. Sed pꝛeſuppoſito
ꝙ ipſi fuerint ſcientes cauſam ſubiectionis agi per vuiuerſi
tatem caſtri ⁊ tacuerunt. Munquid fuit eis irrrogatum pꝛe
iudicium aliquale eſt dubium.⁊ pꝛemitto illud certum eſſe
ſubditos conuenire a tertio ſub iure ſubiectionis cum quia
eoꝛum intereſt non mutare dominium cum qui ipſi vident
facere.quo minus tertius poſſideat non patiendo.vt.S.di
xi hoc pꝛobatur in.c.cum ſuper.de re iudi.⁊.c.cum inter eo
dem ti.no. Inno.⁊ communiter doc.poſt eum.c.auditis.ð
pꝛeſcrip.⁊.c.inter quatuoꝛ.de maio.⁊ obe.⁊.d.c.cuʒ ſuper
dixit tamen Inno.in dicto:c.auditis quoſdam tenere ꝙ iʒ
ſubiecti admittantur ad defenſionem ⁊ poſſunt conueuiri
tamen defenſio pꝛimo loco pertinet ad illum qui poſſidet

ſubiectionemrefert alios dicere ⁊ melins ſm eum ꝙ defen

ſio non pertinet pꝛincipalius ad dominum ꝙᷓ ad reliquum.
ſed plene ad vtrunq;. ¶ ¶ Sed pꝛincipaliter pertinet de⸗
fenſio ad ſubiectum ⁊ ad ſubiectionem poſſidentẽ. allegat.

l.pꝛincipaliter.C.de libe.cau.? cum hoc ſecundo dicto trã

ſeunt communiter ibi doc Sed dubium eſt nuncan ſen

tentia lata cõtra ſubiectos noceat dominio ſeu ſubiectionẽ
poſſidenti ſi ſciuit litem agitatam ? tacuit. Meca ſententia
poſtmodum appellauit Inno.in.c.ſuboꝛta.de re iud.ſentit
ꝙ ſic.requirit tamen ꝙ dominus ſciuerit litem agi ⁊ non
ignoꝛauerit ius ſibi competere in ſubiectos litigantes.ideʒ

etiam ſentit in dicto.c.auditis.quia ſententia vnius alij nõ
pꝛeiudicat niñ ſciuerit ⁊ non defenderit.quia tunc pꝛeiudi

cat.allegat.c.iuis.de re iudi.l.ſepe..S.pe.ff.eo. Contrari
um tamen ipſe tenuit in.c. cum ſuper.de re.iudi.vbitenet
ꝙ non ſit pꝛeiudicium dominio quo ad pꝛopꝛietatem ſed ſo
lum quo ad poſſeſſionem.nec fit executio pꝛo illo qui ſentẽ
tiam obtinnit ſuper ſubiectione domino ſciente ⁊ tacente.
Et videtur de hoc ibi caſus.Idem tenuit in dicto.c.qᷓuis

ybi dicit ꝗ argu. eius quo dicitur de liberto in dicta. l. epe.
ſi vnus epiſcopus agit contra aliquod monaſterium peten
do ibi epiſcopolia ſed ille qui pꝛimo exercebat ibi epiſcopa-

lia non defendat monaſteriuʒ pꝛeiudicat ſibi quo ad poſſeſ

ſionem.⁊ hanc opinionem vt non fiat pꝛeiudicium quo ad

pꝛopꝛietatem epiſcopi in dominio.qʒ ſciuerit ⁊ non defende

rit.tenet ⁊ appꝛobat Anto.de bu.⁊?⁊ communiter alij cano⸗

niſte in dicto.c.cum ſuper.⁊ in dicto.c.quanuis.⁊ videtur
gaperte pꝛobari in dicto.c.cũ ſuꝑ.quinĩmo dominus Fran.
de zabar ellis olim cardinalis floꝛentinus legendo tenuitĩ di
cto.c.cum ſuper quod etiam ſuper poſſeſſione non fit pꝛe-
iudicium ipſi domino ſi ipſe poſſidet.⁊ ad.c.cum ſuperre-

ſpondetur.quod intelligitur quando dominus non erat in
poſſeſſione. Mam vbi als potuiſſet impedire executioneʒ
fiendam in re vacante pꝛetextu iuris ſui . vt legitur ⁊ no.per
Inno.in.d.c.veniens.de teſti.⁊ per bar.in.l.a diuo pio.ff.

de re iudi. Munc non poterit ex quo fuit ſciens ⁊ non aſſũ-

pſit defenſionem.ſed ſt ipſe dominus eſſet in poſſeſſione ñ

debet ſua poſſeſſione pꝛiuari pꝛopter ſententiã latam con

tra ſubditos.quia hoc eſſet de directo contra mentem illiꝰ

c.vbi dicit ꝙ ſententia lata contra monaſterium pꝛo epiſco

po debet executioni mandari abſq; alterius epiſcopi pꝛeiu
ditio qui dicebat monaſterium illud ſibi ſubiectum. Et ſub

icit ibi tex. Ratio eſt quia geſta contra monaſterium nõ de

bent pꝛeiudicare epiſcopo pꝛetendenti ſubiectionem lʒ ſci
uerit ⁊ non appellauerit queuis res inter aliosacta regulari
ter non debet alijs nocere.iuxta conſtitutiones canonicas ⁊
ciuiles.vnde ponderanda ſingulariter ſunt duo exillotex.⸗
Mꝛumo quia dicit ꝙ abſq; pꝛeiudicio epiſcopi pꝛetẽdẽ
tis ſubiectionem debet illa ſententia mandari executioni.ſi

enim pꝛiuaretur poſſeſſione non fieret abſq; ſuo grauiſſi-

mo pꝛeiudicio.cum magnum ſit poſſeſſionis comodum cũ
ſepe ex defectu pꝛobationis ſuper dominio perdatur ipſuʒ
dominium.vt in.c.ſepe.de reſti.ſpo.⁊ onus pꝛobandi incũ
bit non poſſidenti·l.fi.C. de rei ven.⁊=.c.exlitteris.dę pꝛo⸗
ba.⁊ inſti.de interdic.S.comodum.ĩtelligatur ergo ſile tex.
de quolibet pꝛeiuditio quod generatur domino tacenti.cũ

fit executio inre vacante cum facilius ipſe obtinuiſſet ſi ne

mo poſſiderit.dicto.c.veniens.⁊ hunc intellectuʒ videtur

tacite ſcnſiſſe Inn.in.c.qᷓuis.pꝛealle.¶ Secundo ponde .

randa eſt multum ratio illius deciſionis dum dicit ꝙ res in
ter alios acta ⁊c.Et ſic ſingulariter vult illa ⁊ ne cio alibi ꝙ
dominus dicitur pꝛoꝛſus alia perſona quo ad hoc vt nulluʒ
ſibi fiat pꝛeiuditium ſaltem graue ex geſtis cuʒ ſibi ſubiectis

⁊ illa regula res inter alios acta habetlocum in eo.⁊ per

conſequens infertur ꝙ.l.ſepe.⁊.c.penul.habent locuʒ i do
minio quo ad regulam ibi poſitam ? non quo adcaſus exce
ptos.hoc ego pꝛobo.pꝛimo per rationem ipſius Innoc.in

dicto. c. auditis.nam ibi dixit ꝙ defenſio cum de ſubiectiio

ne agitur pertinet pꝛincipaliter ⁊ equaliter ad dominium⁊
ad ſubiectos.quia ſicut domini intereſt non perdere ſubie⸗

ctos.ita intereſt ſubiectis non mutare dominium.facit dcã

l.pꝛincipaliter.ergo ſententia vnius non debet alteri etiam
ſcienti nocere.quod pꝛobo per.d.l.ſepe.⁊ dictum.c.penul.
Tunc enim ſententia vnius non nocet alteri.cum is cui p
mo loco competcbat actio permiſit ſequentem experiri.cũ

illum poterat a iudicio repellere vt ibi dicitur. Sed ſi equa

liter ad vtrunqʒ pertinet non potuiſſet dominus ſubditos
remoueri a iudicio. Item quare eſt imputandnm hic domi
nio cũ ſubditi litigẽt pꝛo ĩtereſſe ſuo ⁊ ſic ſnia hẽbit effectũ
contra ſubditos vt non poſſit ratione eoꝛum intereſſe am-
plius contradicere ſednon contra duos.eum quelibet res ñ
debeat excedere effectum ſuum.? tranſire ad alias ꝑſonas
de his que fiunt a ma.par.ca.queſiuit.⁊.l.ſancimus.C.de
penis.dicet aliquis hec non videntur contra tex.in dicta.l.
ſepe.in.S.nam ⁊ ſi libertus.vbi dicitur ꝙ ſi livertus litigãẽs
de ſtatu ſuo cum repoꝛtauit contrarium ſententiam pꝛeiu-
dicat ipi domino ſuper ſuo iure patronatus.Ald illum eniĩ
tex. poteſt reſpõderi danlena bz
os intellectus. Dꝛimus vt intelligatur quando dominus
interuenit in iudicio.⁊ hoc videtur ſonare tex. dũ dicit me
interueniente ⁊c̃. Et hunc intellectum tennit Jo.⁊ appꝛo
bat Inno.in dicto.c.cum ſuper.dixit enim J0. ⁊ bene ßᷣm
nno. ꝙ ſi quis iura petit que ego poſſideo in re aliqua me
ſciente ? obtineat non tamen mihi pꝛeiudicat niſi eam de-
fendam.⁊= exponit verbum.d.l.ſepe.ſ.interueniente ⁊ defẽ
dente.

dꝛimo ꝙ tex. ille habʒ ou.

QA

—

—— =—. +☛ =– †– — — SS ⸗

— —– ———

ente. 7 ſic apparet ſm eum ꝙ ſi offerat ſe defenſioni debʒ

pꝓbare de iure ſuo.alr fieret ſibi pꝛeindiciuʒ bec ſunt foꝛma
liter verba Inno.in dicto.c.cum ſuper.i¶ Secundus intel
lectus fuit Rodulphi vt ſumiciat ſola ſcientia.⁊? licet Gar.
hunc intellectum teneat in dicta.l.ſepe. Inno.tamẽ ? Jo.
an.dicunt ꝙ papa videtur illum intellectum repꝛobare in
dicto.c.cum ſuper.Sed ſi volumus ſaluare intellectũ Jo.
7 bar.dicamus alr ⁊ ſic ꝙ aut loquimur in liherto litigante
7 fit domino ſciente pꝛeiudicium.vt in dicto.S. nam ⁊ ſi li
bertus.aut loquimur in ſubiecto litigante ⁊ non fit dominio
licet ſcienti niſ interuenerit in iudicio ? obtulerit ſe defen
ſioni.? italoquitur dictum.c.cum ſuper.⁊ hunc intellectuʒ
ponit anto.de bu.in dicto.c.cum ſuper.Et videtur de mẽ
te bar.in dicto.S.nam ⁊ ſi ratio ſua bene põderetur ratio di
uerſitatis quia libertus fuit conſecutus libertatem a domi-
no.Et ſic videtur habuiſſe licentiã experiendi ſuper domi-
nio ⁊ conſequenter ſuper iure patronatus ex licentia ipſius
domini merito fit domino ſcienti pꝛeiudicium ſicut eadeʒ
ratione dicitnr in creditoꝛe litigante ſuper domino pignoꝝ
agende hypothecaria.vt facit pꝛeiudicium debitoꝛi ſcienti.
babuit illam enim obligationem facto domini.⁊ videtur ſi
bi dediſſe licentiam ſuper dominio litigandi.vt no.bar.ĩ.d.
l.ſepe.In ſubiecto autem ceſſat hec ratio cum nihilhabeat
facto domini.ſed mere ipſe poſſidetur. Si ergo litigat de
ſubiectione venit mere ꝓ intereſſe ⁊ facto ſuo.ideo non de
bet pꝛeiudicure domino·immo dominus quo ad ius ſuum
cenſetur pꝛoꝛſus alia perſona.vt aperte voluit tex.in dicto
c.cum ſuper.⁊ cum hac exceptione poteſt intelligi.c.ſuboꝛ⸗
ta.⁊ dictum Inno.ibi.nam loquitur de exempto litigantc
ſuper iure exceptionis. Mi.abu.

CLon. xc.

Irca pꝛimum dubium. Saluatoꝛis per p
pꝛius poſtulato ſuffragio. AUidetur ꝙ fide
iuſſoꝛes qui pꝛomiſerunt ſe facturos ⁊ cu/
ratoꝛes ꝙ magiſtri petrus ? Antonius.iu
rta eoꝛum pꝛomiſſionem conſtruent? faci
ent magaʒinum in opido liminij ſub certa
pena teneantur ⁊ obligati ſint ad factũ pꝛincipaliter.i.ad cõ
ſtructiouem ipſius magaʒini.⁊ etiam ad penam pꝛomiſſaʒ
cum opus infra tempus pꝛomiſſum.ſ.xviij.menſium fa-
ctum non eſſet non obſtante caſu moꝛtis in perſonam ma-
giſtri petriante perſectionem operis contingente.⁊ quod
teneantur ad ipſius factum pꝛincipale.pꝛobari videtur per
l.nemo eſt qui neſciat.ff.de duo.reis.⁊.l.ſi quis pꝛo te.con
iuncta glo.ff.de fideiuſ.in quibus iuribus pꝛobatur ꝙ etiaʒ

in obligationibus poſſunt interuenire fideicommiſſoꝛes ?

obligari ad ipſum factum pꝛincipale ad quod erar obligetuſ

pꝛincipalis pꝛomiſſoꝛ.videtur enim interuentu fideiuſſo-

ris tacite agi.vt induſtria pꝛincipaliter pꝛomiſſoꝛis non vi-
deantur electa.ſed q opus poſſit fieri per fideiuſſoꝛes vel
alios qui ſunt eiuſdem peritie cum pꝛomiſſoꝛe ꝙ obligẽtur

ad penam.patet quia ante moꝛtem dicti magiſtri petri pe-

na fuit commiſſa cum infra tempus.xviij.menſium iuxta
pꝛomiſſom opus foctum non fuit.moꝛs ergo ſuperueniẽſ
poſt penam commiſſam non liberat ſideiuſſoꝛes.tex.eſt. in
l.ſi deceſſerit.ff.qui ſatiſda.co.nec releuant᷑ ſi dicunt ꝙ poſt
lapſum tempus operi fiendo pꝛefixo officiales floꝛentini ſu
per illo opere deputati vna com domiĩo ⁊ pꝛioꝛibus eiuſdẽ
vꝛbis deſtinauerunt pecuniã dictis magiſtris pꝛo opere ꝑfi

ciendo ⁊ — ipſum factum videntur receſſiſſe taccd

te a pena.vt ſic ſaltem ope exceptiones poſſint liberari.vt

in.l.ij. S.ſi quis cau.quia illud pꝛocedit quando fuit ſimplici

ter appoſits pena.ſed ſi fuit adiecta clauſula rato manente
pacto. tunc dilatio data poſt penam commiſſam adopus ꝑ
ficiendum non liberat a pena iam commiſſa. tex. eſt no.in
l.cum ſtipulatus ſim mihi a pꝛoculo.ff. de ver.ob.⁊ ibi per
glo. ⁊ bar.pꝛo hoc bona glo.in.c.dilecti.de arbi.in fi. facit.l.
penul.? quod ibi no.de tranſac.¶ Sed his non obſtantib⸗
contrariam ſententiam arbitroꝛ pꝛeualere ſi recte alia ĩ hoc
negocio conntingentia ponderentur.Et pꝛimo diſcutiam
vtrum dicti fideiuſſoꝛes remanſerint hngarad fſactuʒ pn
ripale. Secundo nunquid ad penam.?Circa pꝛimum di⸗
co ꝙ non.quia iſti fideiuſſoꝛes non promiſerunt factũ pno
pale quo caſu loquitur.di.l.nemo eſt qui neſciat.ſed obli-

gauerunt ſe facturos ⁊ curaturos q magiſtri faciant iuxta
eoꝛum pꝛomiſſionem.quo caſu non obligantur ipſi ad factũ
pꝛincipsle cuʒ illud non pꝛomilſerunt ſed ſe facturos ⁊ cura

turos q illi faciant.vt no.bar.in.d.l.ſi quis pꝛo eo. Et facit

ꝙ ibi no.glo.ad hoc tex.in.l.ſtipulatio iſta..ſi quis dolum

ſff.de ver. ob.? inſti.de inuti.ſtipu..ſiquis alium.obligatio

enim ſumit effectum a mente contrahentium.l.in conuen
tionibus.ff.de ver.ſig.Et maxime hoc tenendum in caſu
noſtro ſunt eiuſdem peritie cum pꝛincipalibus pꝛomiſſoꝛi-
bus.vt no.in dicta.l.ſi quis pꝛo eo.⁊ dicta.l.nemo ẽ qui ne
ſciat.⁊ hoc clariſſiimum eſt¶ Aenio ad ſecunduʒ.i.an ſint
obligati ad penam.⁊ concludo non quia pena cuʒ fuit cõ
miſſa ante moꝛtem dicti magiſtri petri.⁊ ſic cum non defe⸗
cerit ꝓ eis qnando curauerint ? fecerunt illi magiſtri o⸗
pus perſicerent non conimittitur ſtipulatio pene.quia diffi
cultas ſeu impoſſibilitas ſuperueniens impedit pene com
miſſionem.texeſt no.in.l.vehenda.ff.ad.l.rodi.de iac.no
tat bar.ibilatius ⁊ clarius in.l.continuus.S.illud.de ver.ob
liga. Et ideni in difficilioꝛibus:terminis ꝙᷓ noſtris conſuluit
Frede.de ſenis habito conſilio cum ioanne poglarem ſicut
ipie refert conſilio.cxvij.vbi dicit ꝙ ſi quis pꝛomiſit ſub cer
ta pena ſe facturum ⁊ curaturum ꝙticius contrahet matri⸗
monium cum ſempꝛonia ſi fecit quicquid potuit non tenet

ad penam.quia ſatiſfecit obligationi quantum in eo fuſt.

difricultas impedit pene commiſſionem.vt in dicta.l.ſi ve
henda. Sed in caſu noſtro non ſolum ſuperuenit diffi⸗
cultas ſed etiam impoſſibilitas.quia impoſſibile erat cura
re pdſt moꝛtem vt ille magiſicr petrus opus perficeret.er-
go cx perſona dicti magiſtri petri decedẽtis anteꝙᷓ; pena cõ⸗
mitteretur fideiuſſoꝛes non tenentur nec illa obligatio tran
ſiuit in heredes dicti magiſtri petri:quia factum inberens o
ſone defuncti non tranſit in heredem.d.l.ſi deceſſerit.⁊ ibi
per Bartolum.per quod dicit ꝙ ſi quis pꝛomiſit vt poſſit
pꝛo debito capi perſonaliter illa obligatio non tranſit in he⸗
redes.(¶ Ad idem.l.vna.S.ſinautem.in fi.C.de cadu toll.

quod autem pena non eſſet commiſſa ante moꝛtẽ dictima

giſtri petri.non obſtante lapſu.xviij.mienſium operi perfici

endo pꝛefixoꝛum pꝛobatur ex eo.quia vt pꝛeſupponitur in

facto iſti conduxerunt opus faciendum infſra illud tempus.
cum hoc ſuper quodam muro antiquo edificarent.ſed tãtũ
fuiſſet poſtea per officiales cohopertuʒ quod illud opus ſic
edificandum manſurum de nouo locauerũt dicto magiſtro
petro.vt illum murum edificaret de nono.Et conſtituerũt
ſibi pꝛo illo nouam mercedem.appoſito tempoꝛe trium mẽę
ſium ad ipſius muri edificationem.Et ſic cum pꝛime ſtipu

lationi fuiſſet additum opus quod non venit in pꝛima pꝛo-⸗

miſſione videtur tacite receſſum a tempoꝛe pꝛimo pꝛefixũ
vt ſaltem vi exceptionis conſeruetur nec infra tempus pꝛi

us conuentum comittatur pena.ad hoc quod no.gl. in.l.fi.

C.de noua·⁊ per bar.in.l.penul.ff.de pꝛeto.ſtipu.⁊ per eü⸗
dem.⁊ glo.in.l:ij.ff.de noua. Optime ad pꝛedicta facit.l.
ideo heſitatur.⁊ quod ibi no.bar.ff.de ver.obli.vbi dicitur

ꝙ ſi quis pꝛomiſit infra certum tempus inſulam ediſicare.ö

mũ aliqua pars inſule facte ĩcendio coꝛꝛuit · dicitur ibi ꝙ dʒ
domiſſo habere integrum tempus edificandi pꝛopter im
pedimentum ſuperueniens.ita videtur dicendum in caſu
noſtro cum murato opere impediatur diligentia. ⁊ per cõ

ſequens debet augeri tempus.ex quo aliud non fuit expꝛei

ſum.argu.in.l.ſeio.pꝛimo reſponlſo in fi.ff.de annu.lega.?
pura ſtipulatio interdum capit dilationem quin ſi tacite tẽ-

prus ineſt. vt in.l.interdum.f. de ver.obli.Et pꝛomitto ſim
pliciter dare centum tamen itelligitur tacite tempus infra

quod rome ſolui poſſunt.Et ꝙ hoc fuerit de mente contra

hentinm ſatiſfacit quia elapſo tempoꝛe.xviij. menſium pꝛi

mo pꝛefixum nihil officiales pꝛedicti pꝛopoſuerunt de pe-
na.exhis enim que ſequuntur pꝛeſumiturad pꝛecedentia.
vt in.l.ſi ſeruus pluriũ in fi.⁊.lqui filiabus.ff. de lega.i.Et
pꝛeſertim hoc pꝛocedit ſi illa clauſula rato manente pacto

appoſita non fuit.vx no.in dicta.l.cum ſtipulatus.⁊.d.l.ij.

ſi quis cau. Idem tamen eſt ſi fuit appoſita per pꝛedicta.

maxime cum mihi pꝛeſupponitur ꝙ dictum opus cum cõ

ſtructione muri de nouo non poterat comode fieri infra tẽ·

pus pꝛius pꝛe fixum.facit.l.nepos pꝛoculo.ff.de ver.oblig.

Miꝛeterea ſi non ſuiſſet receſſum a tempoꝛe pꝛius pꝛefixũ
ad quid fuiſſet appoſitum tempus trium menſiũ nouimu
ri.cum ille murus ediſficandus erat ſolum pꝛopter conlem⸗
2

*

ionem magazini. vnde ſatis tempus erat appoſitum ſuꝑ
toto cum ratione totius tractabatur de parte. argu. eoꝛum
que no.in. c. auditis.de pꝛocu⁊? in · c. cum dilecti.de dolo ?
contu. Et ex bis infero ad ſecundum dubium nunquid fi-
deiuſſoꝛes ſint ſaltem obligati ex perſona magiſtri Antoni
ſuperſnitis ? dico ꝙ non tum per pꝛedicta tũ quia magiſter
gntonius non obligauit ſe cuʒ dicto magiſiro petro vreent
duo coꝛꝛei. ⁊ ſic ceſſat.l.j.C.de duo.reis.⁊.l.reos.ff.eo.cũ

ſi. vbi patet q duo coꝛꝛei videntur obligati inſolidum licet

hoglie ſecus ſi ſit per auc.hoc ita. C. eo. ti. Sed magiſter pe.
trus fuit pꝛincipalis pꝛomiſſoꝛ.ille autem magiſter antoni⸗

ns obligauit ſe ad faciendum partem ſuam vna cuin dicto

2

magiſtro petro. ſic eligit peritiam ⁊ induſtriam dictimagi

ſtri petri qui erat magiſter pꝛeſtantioꝛ.2 foꝛte ſine eo nõ ob

ligaſtet ſe ad tam grande opus.vnde cum pꝛopter cauſam

moꝛtis non poſſit conſtruere cum illo magiſtro petro ſolu-
tus eſt ab obligatione illa vt tenetur cum alio conſtruere.

argu. bo. in dicto. S. cum autem. ? in. c. is cui· de offt. dele. li.

vj. Et ꝙ notanter dicit Inn. in. c.fi. de offi. dele. ſacit. l. cũ

ita legatum. ff. de condi.? demon. vbi dicitur ꝙ; ſi ita lega⸗

tum eſt factum alicui mulieri ſi ticio nupſerit videtur phi-
dita ne alteri nubat ſed cum illo ticio tantum ita in pꝛopoſi
to ſi magiſter antonius ſe obligauit vt ediſicaret vna cum
magiſtro petro ſi non poteſt cum illo laboꝛare non tenetur
ſine eo vel cum alio.hoc enim impoꝛtant verba alligatio-
nis a quibus recedendum non eſt cum non conſtat de con-
traria voluntate.l.non alr. ff. de lega.j. 2 maxime in caſi uno⸗
ſtro. quia in dubio verba ſunt interpꝛetanda contra ſtipnla⸗
toꝛem. debuerunt enim illi officiales verba latius concipere
cum fuit in eoꝛum poteſtate. vt notanter dicit ter.i.. geꝗd

aſtringende. de ver. obli. didem facit.l.j. C. de inſti. ſub
ſti. 2.l.gaio.ff.de ali.⁊ ciba. ega.⁊=.l.menuia.ff.de annu.lega.

2 quod in eis no. bar. vbi patet ꝙ ſi quis iuſſus ẽ moꝛari cũ

aliquo vel contrabere ſi ille recuſat vel non poteſt comode
vel honeſte cum ilio moꝛari vel contrabere debetur legatũ
⁊tollitur obligatio ex his infertur ſidictus magiſter anto
nius non remanſit obligatus poſt moꝛtem dicti magiſtripe
tri. nec fideiuſſoꝛes ipſius tenentur ad penam.quia pꝛomi
ſerunt ſe facturos ? curaturos F illi facerent iuxta pꝛomiſſi
onem per eos factam.⁊ pꝛomiſſio fuit cum illa qualitate fa
cti vt vna cum magiſtro petro ⁊c.tum quia defenſio compe

tens rei ratione coberens competit etiam fideiuſſoꝛi. vt in
l.exceptiones.la.ij.ff. de excep. immo iĩputaretur ſibi ſi ſciẽ
ſi fideinſſioꝛ fl. manda. Ex qui
bus omnibus concluditur ꝙ nec experſona magiſtri petri.
nec erx perſona magiſtri antoni dicti ſideiuſſoꝛes ſunt in ali

ter eam ommitreret.vt in.l.

qvWuuo obligati.
O ſtulato dei omnipotentis ſuffragio.quo
ad pꝛimum dubium. Nunquid ſtante ſta-
tuto pꝛedicto curatoꝛ ſit dandus minoꝛi in
uito als non habeuti curatoꝛem.videtur p
mo ꝙ non. Mam.l.cauetur vt curatoꝛ nõ
detur minoꝛiinuito niſi ad litem. inſti. ð cu.
ra.5. item inuiti. ? alibi dicitur ꝙ non debet dari niſi pꝛeſẽ
ti⁊? ſtipulanti.l.qui habet.ff.de tute.Alia inſuper lege caue
tur vt alius petere minoꝛi curatoꝛem non poſſit.ſed ipſe ſi-
bi petere debet. vt.l.diuus.S.curatoꝛes.ff.qui petunt tuto
res vel cura. Cum ergo pꝛeſens ſtatutum quo cauetur ꝙ cõ
ſanguinei poſſint petere curatoꝛem mino:i deuiet a diſpo
ſitione iuris communis debet ſtricte intelligi vt minus quã
poſſit fieri obuiet iuri communi.l.iij. S. hec auteʒ verba. ff.
de nego. geſt. c. in noſtra. de iniur.c.j.?.ij.de fi.pꝛeę.li.vj.fa⸗
cit quod no. Inno. in. c. cauſam. de rege bar.ĩ.l.omnes

populi. ff. de iuſti. 7 iur. ?.l.j.ff. ad.l.fal.? Jo. an.in regula ꝓ
poſſeſſoꝛe. de re.iur.li. vj. in mercu. ꝓuideat ergo illud ſta/
tutum vt conſanguinei admittantur ad petendum curato
rem vbi als non admittebantur vt pꝛedixi.? non intelligat
vt detur minoꝛi inuito.ne ĩ alio coꝛigatur ius cõmune pꝛe
ſertim cum hoc non expꝛimatur in ſtatuto ⁊ ſine iſio poteſt
ſtatutum habere ſuum effectum.facit.l:ſi vero.F. de viro.
ff.de ſolu.ma.⁊.c.ſtatutum.de elec.li.vj. dScapi nõ ob
ſtantibus contrariam ſententiam arbitroꝛ pꝛeſtantioꝛem.

g..iiij.diſplicet.⁊.c.ipſa pietas.⁊ quod naſpanitlor. l.l. iiij.
1

NDVꝛꝛimo per verba dicti ſtatuti in eo quod dicit ſi perue
nerint ? nominauerint curatoꝛem vel curatoꝛes ⁊ iuraue-

runt ꝙ dictam petitionem faciunt bona fide ⁊ pꝛo vtilirate
minoꝛis ⁊ nominabunt melioꝛes dentur curatoꝛ vel curato
res pꝛedicti eidem minoꝛi infra.xv.dies poſt petitionem ?-

iuramentum pꝛedictum. vnde pondero pꝛimo verbum dẽ
tur.quod iudici pꝛeceptiuum eſt inducens neceſſitatem ſi

cut in ſimili habetur in.c.ſi diligenti.de ſo.compe.⁊.c.j.de
iniurijs.li.vj.⁊.c.de multa..is quoq;/de pꝛeben.que ver⸗

va cum ſint inperſonalia diriguntur ad iudicem ſolum ? ſic
non requirunt voluntatem minoꝛis, vel alterius ſed ſolum
denotant factum ⁊ officium iudicis.Ad hoc quod in ſimili
habetur in cle.j.de re iudi.iuncta glo.in verbo admittatur.

que eſtno. Ad idem alia gl. no. in.i·ſi ſoꝛoꝛ. C. de colla.facit

quod no. Ci.in.l.quicunq;. C. de ſeruis fugi.vbi dicit ꝙ ſi
diuerſe pene imponuntur alternatiue alege ⁊ verba legis
diriguntur ad iudicem optio non datur parti ſed ſoli iudici.

ita ꝙ ſufficit ſolius iudicis miniſterium. Idem quando ver

ba pꝛoferunt᷑ imperſonaliter quia in dubio diriguntur adiu
dicem.vt eſt tex.iuncta glo.in.c.a crapula.de vi.⁊ ho.cleri.

⁊ ĩ.c.fraternitatis.xxxiiij.di.⁊.c.ſicut.de iudi. Secundo

facit quia a verbis non eſt recedendum niſi aperte aliud cõ

ſtet ex mente.vt in.c.ſi.de ver.ſigni.⁊.l.non aliter.ff. de le
ga.iij. Sed verba ſtatuti in caſu noſtro clariſſima ⁊ certaſt
cum dicant debetur nominari per conſanguineos.nec reꝗ

rit vt minoꝛ vocetur vel vt conſentiat.ergo indiſtincte de
Vent intelligi vt ſiue velit minoꝛ ſiue non debent illi nomi-
nati ſeruata tamẽ foꝛma ſtatuti deputari.cũ.n.verba clara

ſunt ceſſat extranea interpꝛetatio.:ille aut ille.ff. de leg· iij.
⁊ in.c.eſtote.de regu.iur.bene enim ſciuiſſent ſtatuentes di

cere ſi voluiſſent vt minoꝛ vocaretur⁊ conſentiret: r. Cuz
ergo non dixerint non eſt curandum an minor reluctet. ad
hoc bo. tex.iĩ ſimili in.c.ad audientiã.de deci.⁊.xix.di.ſi ro-

manoꝛum.⁊.c.ſolite.de maio.⁊ obe.⁊.l.de pꝛetio.ff.de pu
