nus excludat matrem? patruos.Et pꝛimo hoc pꝛobaturꝑ
pꝛincipium ſtatuti a contrario ſenſu ⁊ a tacita mente ipſius
ſtatuti. Nam ſtatutum in fauoꝛem agnatoꝛuʒ vſq; ad quar
tum gradum excludit matrem a ſucceſſione totali ſibi iure
communi debita.⁊ odmittit eum dumtaxat in quartã.⁊ re

liquas tres partes ac domos? caſtella deffert ipſius agna-

tis. Mec pure admittit matrem ad illam quartam ⁊ alios

agnatos ad illas tres partes. Sedita demum ſi filius deceſ

ſit ſine filijs legitimis ⁊ aſcendentibus ex linea paterna.⁊ ñ
ſuperſtite fratre vel ſoꝛoꝛe vel filie vel filia fratris vel ſoꝛo
ris ipſius defuncti.ergo iſtis vel aliquo eoꝛuʒ ſuperſtite ma
ter debet excludi.non in totum per argu.a contrario ſenſu.
? per tacitam mentem ſtatuentium.id enim quod veniret
extacita mente videtur in ſtatuto.vt pꝛobat᷑ i.l.his ſolis.
de re. vo.dona. Hal.in.l.non dubiuʒ.C. de legi. Et quod
hoc ſit de mente ſtatuti pꝛobatur ex eo quia vocat agnatos

vlterioꝛes vſq; ad quartum gradum in tribus partibus? in
domibus ⁊ caſtellis excluſa matre.vnde foꝛtius videtur vo

luiſſe excludere matrem quando ſuperfiunt aſcendentes de
quibus tacite ⁊ per contrarium ſenſum facit mentionem in

pꝛincipio.vocat enim agnatos vlterioꝛes in de fectum aſcẽ

gentium?: deſcendentium ⁊ fratrum ⁊ filioꝛum. Si eoꝛum
enim contemplatione admiſit agnationis vlterioꝛes ⁊ re-
motioꝛes in gradu ad excluſionem matris foꝛtius egit taci-

te exculdere matrem in totum aſcedentibus ſuperſtitibus.

ad hoc tex.optimus in ſimili. in. l.ij. in v.nam licet. C. ð bo
nis ma. vbi tex.etiam in materia coꝛꝛectiua facit taleʒ argu

mmaentationem ⁊ diſpontum in pꝛeiuditium filioꝛum habe

at locum in nepotibus ne filij deterioꝛes nepotibus reperi-

antur. ad hunc effectum adduxit notanter bal. illum tex. in

l.penultima.als fi. O.de in ius vo. vbi per illum tex. dirit ꝙ

ſi ſtatutum includit a ſucceſſione filiam ſemineam in fauo

rem maſculi. videtur etiam tacite excludere neptem.ſ.filid
filie. quia non debet plus concedi nepti ꝙᷓ filie. nam ratio
ſtatuti hoc non patitur. dicta.l.iij. Et idem in ſimili voluit

bar.in.l.ij.v.ſed ſi foꝛte.ff.ad tertul.vbi dicit ꝙ ſi in fanoꝛẽ

agnatoꝛum excluditur iure a ſucceſſione filij.videtur ſtatu

tum excludere auum maternum ? alios remotioꝛes aſcen

dentes perlineam maternam. ita dico in pꝛopoſito⸗ Mon
eſt veriſimile ꝙ; ſtatutum voluerit facere aſcendentes de-
terioꝛis conditionis ꝙᷓ tranſuerſales vſq; ad quartum gra⸗
dum.ergo debemus dicere q in pꝛincipio vocantur tacite
aſcendentes ⁊ deſcendentes ad omnimodamſ ucceſſioneʒ
iuris.⁊ ſi diceremus contrarium ſequeretur abſurdum. qðᷣ
cum filij ⁊ parentes defuncti non vocentur directe in ali-
qua parte ſtatuti ad ſucceſſionem. ꝙ melioꝛis conditionis

elſſent filij fratris ⁊æ ſoꝛoꝛis iᷓ filij ⁊ parentes pꝛopꝛij.quod

pꝛobatur exeo. Nam ſtatutum in pꝛemiſſa parte expꝛeſſe
directe vocat iſtos in ver.⁊ ſi fuerit expꝛeſſe vocat fratrẽ
? ſoꝛoꝛem vel filios ex eis ſequeretur.ergo ꝙ iſti. exclude-
rent aſcendentes ? deſcendentes. pꝛeterea ſtatutum in pn

cipio equiparauit aſcendentes deſcendentes fratrem 2 ſoo

roꝛem ⁊ filios eoꝛum ad iſtum.ſ.effectum vt alij cognati trã

ſuerſales admittantur in tribus partibus cum poſtea ad ex-

cluſionem totalem matris? alioꝛum agnatoꝛuʒ fecerit mẽ
tionem de fratre ſoꝛoꝛe ⁊ filij s eoꝛum videtur foꝛtius vo-
caſſe filios ⁊ aſcendentes ipſius defuncti·de quibus tacite ĩ
pꝛincipio fecerat mentionem. Mon enim eſt credendũ ſta-

tutarios ita ſuppinos Yiſtos tranſuerſales voluerint pᷣſferri

aſcendentibus ⁊ deſcendentibus quo eſt enim aliqui in cer
tt parte diſpoſiitonis equiparatur diſpoſitum in vno vide
tur diſpoſitum in reliquo etiam in materia penali ? coꝛꝛe-
ctiua vt eſttex.iuncta.gl.in.c.qᷓuis in fine de elec.li.vi.nõ
glo. in ee gns actões pᷣall.fac.l.ſi.ð indic:indu.2.glo.in.

c.j.ĩ ſi. C.de poſt.pᷣla ad ideʒ.l.q̃ filiabus.ff.dele.i.quare au

tem ſtatutum de iſlis expᷣſſam nõfecit mentionem ſic de fra

tribus ⁊ ſoꝛoꝛibus ⁊ eoꝛum filijs.credo ꝙ habuit illud pꝛo ĩ
dubitato. Mam ſi iſti excludunt in totum matrem foꝛtiusi /
li qui ſunt pꝛoximioꝛes.quia ſi vinco vincentem te.ergo vi

co te.vt in.c.cunctis moꝛtem.⁊ quod ibi notatur.de cõceſ.
pꝛeben.li.vj.Et exhis coniecturis concluditur ꝙ mẽs ſta-

kuti eſteuidens ad incluſionem aui⁊ excluſionem matris.
Mam de quo conſtat per coniecturas dicitur euidens. vt

notanter pꝛobatur in.i.licet.ff. de legat.j. Et per cõſequẽs

concluditur ꝙ habet locum argumentum a contrario ſenſu.
in caſu noſtro.? ꝗ caſus ommiſſus per verba expꝛeſſa non
debet relinqui diſpoſitioni iuris communis.Sed debet di

ci tacire cautus ⁊ expꝛeſſus.dicta.l.his ſoliſ.vbi notabiliter

pꝛobatur. HNam mens legis eſt ipſa lex. ita ꝙ vbi hahet lo⸗
cum mens ⁊ ratio legis debet habere locum ipia lex ſiue fit

per pꝛeualis ſiue coꝛectiua. Mam is committitin legemꝗ

verba legis aniplectens contra legis virtutem venit.i.non
dubium. C. de legi. ?. c. fi · de regu. iur.li.vj.⁊? ibi per Si.re
gulatur enim ipſa lex a ratione ⁊ moꝛte legis que idem eſt.
quod ratio legis.vt notat Si.in dicta regula fi.⁊ bal.in.d.
l.non dubium regulatur ſicut coꝛpus ab ipſa anima. Mam
vt notanter dicit bal.in.l.ſcire.ff.de excu.tu.ſicut homo cõ
ſiſtit ex anima ⁊ coꝛpoꝛe.ita lex ex verbis ⁊ mente ſeu ratio
ne. Ratio enim ⁊ mens ſic ſe habet ad legem ſicut anima
ad coꝛpus dicitur enim coꝛpus ex diſpoſitione anime. Ita

lex ex diſpoſitione rationis. Et ſic in quacunq; materia ſu
mus vbi hahet locum mens legis debet habere locum ipſa
lerx. vt aperte voluit bal. in dicta auc.quas actiones.⁊ qqᷓ
in materia coꝛꝛectiua requirat ibi vt ratio ſit expꝛeſſa.tannẽ
alibi hoc notanter limitauit dicens ꝙ licet lex nõ expꝛimat

rationem.tamen ſi non poteſt niſi vnica ⁊ naturalis ſeuin⸗

dubitata. ratio electi ? pꝛeſumi? ſtatuto debet fieri extẽſio

pꝛopter limites rationis.⁊ ſi ipſa ratio eſſet expꝛeſſa.ſecus

Vbi ratio dubitabilis.quo caſu poſſet pꝛocedere opi.bar.in
dDiicta auc.quas actiones.hec notabiliter voluit bal.in.l. ma
rimum vitium. C. de libe. pꝛete. allegat. l. milites agrum in

pꝛin.ff.de re mili.2.l.nominatum.co.ti.Et hoc idem in ſi

mili queſtione determinauit Ja. bu. vt ipſe refert. Nam in
ſtatuto excludente filiam a ſucceſſione patris in fauoꝛem

filij dixit in quadam diſputatione ꝙ appellatione filij veni⸗

ret nepos licet materia eſſet coꝛꝛectura.quia dicit eadeʒ ra
tio in nepote ex filio que eſt in ipſo filio.l.liberoꝛum in fi.ff.
de verbo.ſigni.nam non potuit efſe alia ratio ſtatuti niſi vt
conſeruatur dignitas agnationis ⁊ familie.l.j.ff.de vẽ.ĩſpi.
no.Ci.in.l.publice..de adul.Sed in caſu noſiro mater
excluditura tribus partibus a domibus? caſtellis ſauoꝛe a-
gnationis. vt patet ex verbis ſtatuti dum vocat parẽtes ma
ſculos ex linea patris ⁊ aui vſq; ad quartum gradum. Iteʒ
excluditur in fauoꝛe fratris ⁊ ſoꝛoꝛis ⁊ filioꝛum eoꝛundem.
qð ñ põt eẽ niſi fauoꝛe agnatiõis.⁊ qꝛ luccedũt ĩ locũ agna
toꝝ. vt ſunt filij ſoꝛoꝝ.ergo foꝛtius hoc debet habere locũ
in auo paterno qui eſt agnatus ⁊ pꝛoximioꝛ ceteris.⁊ in cu-

ius defectum vocabantur alij tranſuerſales vltra fratres 2

filios eoꝛum.vt patet ex foꝛma ſtatuti in quo concurrit illa.
⁊. maio: ratio.nec alia ratio naturlis ſtatuti poteſt allegari
d excluſionem matris. Ideʒ quod bal.voluit oꝛiginaliter
i. poſt pe.in.l.non dubium. C. de le. ? in. l.j. Q que ſit lõ.
conſue.facit optime quod no.glo.in.l.tale pactum in fi.ff.ð
pac.vbi no.ꝙ licet in.l.non expꝛimatur ratio.tamen illa eſt
coniecturanda que potuit mouere iuſtum ⁊ ſapientem ppn
cipem. Et idem voluit no. bal.ĩ dicta.l.ſcire. Doſtremo
in terminis noſtris non ita clare voluit bal.in.l. conuenticu
lam. C. de epiſ ⁊ cle. vbi dicit hanc queſtionem fuiſſe de ſa
cto floꝛentie.ſtatuto c ebatur quod quelibet mulier ſucce
dat matri ſue ab inteſtato ſi non exiſtunt filij maſculi:quere
batur vtrum a contrario ſenſu ſtaruti exiſtentibus malculis
filia excluderetur. Et concludit ipſe ꝙ flie ſemine debent
ercludi per fratres volentes ſucceſſionem maternam.quia
ſtatutum hec videtur velle a contrario ſenſu.vt in.l.qui te
ſtamento. 5. mulier. ff. de teſta. ? quod ibi notatur per Di.
in regula

— ☛ — ͤ — —— — wm S—— — — —2———

—
=

——– — —

—— —— 5 — — — — — ———

4
I.

0.
65

t

10

1
3
e
⸗

in cegula pactum. de regu.iur.li.vj. Item ßm eum eum in
pactis ſumatur argumentum ĩ contrario ſenſu.vt notabili

ter pꝛobatur in.l.inter ſocerum.S.cũ inter.ff.de pac. ergo

idem in ſtatuto que eſt quedam tacita conuentio.vt notat
ſuper rubꝛica.C. de decre.ab oꝛ.fa.ii.x.hoc inſuper videtur
ſtatutum ponderata ratione cauſe finalisque ſuper inheret
diſpoſitioni. vt no.ff.de condi.⁊ demon.i.cum tale.5. falſã
Mec obſtat ſᷣm eum.l.comodiſſime pꝛealle.vbi caſus om/
miſſus relinquitur diſpoſitioni iuris communis. quia illud

pꝛocedit cum caſus ommiſſus non poteſt haberi pꝛo expꝛeſ

lo ex aliqua coniectura.ſed vbi poteſt haberi pꝛo expꝛeſſo.
Secus vt eo.ti.l.ſi ita.nam voluntas eſt euidens que expᷣi
ſe vel per coniecturam colligitur.d.l.licet. Sed in caſu pꝛe
dicto voluntas ſtatuentium eſt huiuſmodi ergo ⁊c. Et re⸗
fert idem tenere Ci.in conſilijs ſuis additiciens. deʒ bal.

quod no.pꝛo pꝛedicta queſtione.caſus eſt in dicto.S.cuʒ in
ter qui melius facit ad hoc q quemubet alia lex. t haͤc opi
nionem bal.ſequutus fuit.do. MDe. de anch. in ſollen. con
iuncto.c.canonum ſtatuta.de conſti.Si ergo bal.hoc volu

it cum legum coꝛꝛectione in queſtione pꝛedicta vbi non cõ-

currebant multe coniecture.longe foꝛtius hoc dicendum ẽ
hic vbi concurrunt tot comecture ad excluſionem matris ꝑ

auuni paternum.vbi autem non concurrunt coniecture ceſ
ſabit argumentum a contrario ſenſu.cum legum coꝝectio
ne. ? hoc caſu pꝛocedit opi.bar.? Ja. bu.? alioꝛum ⁊ ipſiuſ
bal.qui ſolet allegari in hoc ar.contrarius per notata pereũ
in dicta.l.apud antiquos. C. de fur. ? in dicta.l.qni teſtamẽ-
to.S.mulier.ff.de teſta.Sed in veritate ſibi non contradi-
cit.ſed potius limitat omnia dicta contraria.vt patet ex re-
ſponſione quam facit ad.l.comodiſſime. Hec eſt veruʒ di
cere ꝙ hic fiat interpꝛetatio extenſura.quia ex hoc conſtat
de mente per tot coniecturas non dicitur extenſura habito

reſpectu ad mentem ſed potius intenſura ⁊ ſtrinſecaſeu de

claratiua.quia pꝛopꝛios terminos qui penes mentem ſunt.
non excedit per hoc.l.fi. C. de indic.indu.vbitex.optimus.
2 in.l.libertum.S.ſenatus.ff.de ritu nup.vbi ex mente ⁊ idẽ

ptitate rationis extenditur diſpoſitio legis in pꝛeiuditium

libere facultatis contrabendi matrimonij.⁊ ſic cum dero⸗
gatione iuris communis hoc voluit idem bal.poſt Ci.in di
cta.l.non dubium. Item argumentum a contrario ſeſu col

ligitur ex.l.ſeu ipſius mente.vt pꝛobatur.xv/qiij.ex eo ⁊ i

c.qualis.xxv.di:ergo non curandum de legum coꝝectione

ſi ex mente per coniecturas elicita apparet de voluntate lle

gis que habet eundem vigoꝛem.inſti.de iure gen.⁊ ciui..

ſed quod pꝛincipi.Et per hoc patet reſponſum ad omnia

contraria ſupꝛa foꝛmata in fauoꝛem matris pꝛeterꝙᷓ ad vl

timum ad quod reſpondeo ꝙ licet pꝛopꝛie ⁊ ſtricte loquen
do non dicatur inteſtatus ſed inteſtabilis.qui ex defectuſẽ

ſus non poteſt facere teſtamentum. dicta.l.j.ff.de ſuis ⁊·l.
tamen ex communi vſu loquendi talis dicitur inteſtatus.?

hunc ſenſum appꝛobat iuriſconſultus.dicta.l.j.in pꝛincipio H

⁊ expꝛeſſe tenet bar.in dicta.l.j.in terminis noſtris.cuʒ ſta
tutum excludit matrem a ſucceſſione filij inteſtati· naʒ cõ

unis vſusloquendi pꝛefertur mobae ſignificationi vociſ
bꝛoꝛum..quod cum caſſius.ff.de lega.iij.l.labeo.ff.de

ſupel. lega.l.cum delanionis.S.a ſententia. ff. de fũ inſtr.
Mec obſtat quod dicit bal.quod cum fiat a peritis pꝛeſu-
mendum eſt quod fuerunt vſi pꝛopꝛijs verbis.quia dico q
ſtatuta hic ſenis communiter non fiũt a peritis ſed ab igno
rantibus iura. Ideo notanter dicit bar.in.l.ſtipulatio iſta.
§. hec quoq;.frede ver.ob.quod ſi ſtatutum continet aliqð

verbum habens duas ſignificationes vnam pꝛopꝛiam alid

ſᷣm communem vſum loquendi debemus capere illaʒ quã
habet cominunis vſus loquendi ſᷣm qualitatem ſtatuentiũ

perſonarum ex qno ipſi non ſunt iuriſperiti.ad hoc ille tex.

cum gl. ſua. Atem dico ꝗ etiam leges condite a peritis
debent intelligi 'm communem vſum. quia lex debet con-
ueniri loco ita notauit glo.in.c.nonnulli.de reccrip. Etiam

dixit Inno. in. c. olim. de verbo.ſigni.quod interpꝛetatio⸗

ne diſpoſitionis ſiue ſit lex ſiue pꝛiuilegium ſiue aliquid ali

ud concurrendum eſt ad communem vſum loquendi. vt.l.

ſi de interpꝛetatiõe.ff.de legi.⁊ quo ad ſtatuta expꝛeſſe vo
luit bar.in.l.onmes populi pꝛealle.Ex his omnibus cõclu-
do ad pꝛimum ꝙ auus maternus excludit matrem ? patru
os ipſius defuncti. Hunc condeſcenddo ad ſecunduʒ nũ

„

quid mater debeat excludi etiaʒ a legitima debita a iure na
ture.⁊ videtur ꝙ non quis quemadmodum filius non po-

teſt pꝛiuari in totum.quia hec poꝛtio eſt ſibi debita iure na-

turali.vt.l.cum ratio naturalis.ff.de bo.dam. Ita videtur
ꝙ nec parentes poſſint pꝛiuari cum pari modo eis ſit debi⸗
ta filioꝛum hereditas.vt in.l.nam ⁊ ſi parentibus.ff.de ĩof/
fi.teſta. Ideo onus alimentoꝛum pariter incumbit parenti
bus ⁊ filijs.vt.ff.de libe.agn.l.j.⁊.l.ſi quis a liberis. , Sʒ
his non obſtantibus dico ꝙ licet opiniones ſint.nunquid fi
lij poſſint per ſtatutum pꝛiuari legitimatamen communi-

oꝛ opi.eſt ꝙ ſic exiſtente ſaltem cauſalegitima.⁊ cauſa legi

tima eſt fauoꝛ maſculoꝛum ⁊ agnationis.vnde communiter

intuſia.filie femine ⁊ mater excluduntur fauoꝛe agnatoꝛuʒ
hoc expꝛeſſe tenet bal.in.l.cum lege leonina.C.· de epiſco.

⁊ deri.⁊ bar.in.l..titio.s.titio genero.ff.de condi.?⁊ demon.
2 Li. in.l.ſanctimus.C.de nup.⁊? Si.in regula indultum.,.

de regu. iur.li.vj.pᷣm Yo.an.in.c.raynuncius.de teſta.nam
non verum eſt ꝙ hec poꝛtio ſit de iure naturali.cum illo iu-
re omnineſſent communia.viij.di.in pꝛin.⁊.xij.q.j.dile/
ctiſſimi.ſed alinientoꝛum pꝛeſtatio eſt bene de iure natura

li. j. di. ius naturale.ſed hec poꝛtio quarta tertia cum dimi-
dia. de qua in auc.nouiſſima. C.de inoffi.teſta.? in coꝛpoę⸗
re vnde ſumitur.de trien.⁊ ſe.S.pꝛimo eſt de iure poſitiuo

ideo poteſt per us poſitiuum diminui ⁊ mutari ⁊ in totum
tolli.quia nihil tam naturale ⁊c.il.nihil.ff.de reg.iur.⁊ in.c⸗

j. co.ti.⁊ inſti.de legi agna.tu.in ſi.ſed ipſum ius alimentã⸗

di data neceſſitate tolli non poteſt cum ſit de iure naturali

⁊ hoc caſu intelligatur opinio contraria.⁊ ſic ſaluari poteſt

dictum do.de ro.deci.xviij.⁊ eoꝛum tenuerunt ꝙ in totu,ʒ

dimmui non poteſt. ſed in caſu noſtro non cadit talis neceſ

ſitas in matre.quare concludo valere ſtatutuʒ matris.in to

tum excluſiuum in fauoꝛem agnatoꝛum.quod etiam videt᷑
velle bar.in.l.j.ff.de ſuis ⁊ legi.hoc ſuppoſito dico ꝙ in ca-
ſu noſtro mater excluditur in totum quia hoc voluit ſtatutũ
ſi bene ponderetur. Mam ſi filius deceſſerit ſine aſcenden
tibus ⁊ deſcendentibus ⁊c̃.admittit ſolũ mr̃eʒ ĩ quarta ꝑte.
⁊ ſ diminuit ſibi legitimam cum illa.de iure communi eſt
tertia non ex tantibus alijs pꝛoximioꝛibus ſicut hic non ex-
tabant.vt no.glo.in auc.de trien.⁊ ſe.S.j.⁊ bar.in.d.auc.no

uiſſima. Extantibus non aſcendentibus ? deſcendentibus

perlineam maſculinam ſeu fratre ⁊ ſoꝛoꝛe dicit ſtatutuʒ.vt
mater in nullo ſuccedat.⁊ ſic voluit pꝛiuare legitimam i to-
tum.als nihil adderet ad calum pꝛecedentem.⁊ qui totum
dicit nihil excludit.de maio.⁊ obe.ſolite·ar.xix.di.ſi roma-
noꝛum cum ſi. Concludo ergo ex omnibus pꝛedictis ꝙ
dictus auus paternus attenta mente dicti ſtatuti excludat
matrem in totum. Et ad pꝛedicta facit theoꝛica. bar.in.i.ij.
5§. ſed ſoꝛte.ff. ad tertul. vbil dicit. quod vbi mater vel filia ex
cluditur fauoꝛe alioꝛum videntur illi tacite vocati quia eis
illud lucrum venit applicandum.facit etiam ad pꝛedictam
concluſionem notabile dictum bar.in auc.itaq;.C.commiu
nia de ſucceſ.vbi per illum tex.⁊ in.l.ij. C.de boniſq; liber.
dicit quod vbi parentes vocantur ad ſucceſſionem parẽteſ
ex parte patris pꝛeferuntur in bonis queſitis ex latere pa-

tris. parentes vero ex parte matris pꝛeferuntur in bonis /

ſitis ex linea materna.quod eſt notabile ⁊ ſingulare dictum
2 qᷓqᷓ poſſet dici illud dictum bar.reſtringendum foꝛe.qua

do concurrunt parentes in pari gradu.vt videntur velle in

ra pꝛeallegata.quod hic non contingit cum mater ſit pꝛoxi

mioꝛ.dico tamen attenta ratione ⁊ equitate illius dicti vide

tur idem dicendum in caſu noſtroattenta mente ſtatuti.naʒ
bona de quibus queritur fnerunt queſita ex latere patris.⁊
hec iufficiant. Micohnuoabbus.
Lon. xxvj.

MiiN pꝛeſenti conſultatione.¶ Lhꝛiſli eiul
q; matris pꝛe ſicho humiliter innocato.tria
ſuccincte videnda ſunt.NMꝛimo an ven
ditio que pmno apparet facta de tota domo
ſit pꝛelumenda l uerarinſtogent vſu⸗
IiIriarum conſecta. Quo pꝛeſuppoſito erit⸗
equenter videndgur⸗ debẽt eſſe in hoc cõ partes iudicis
in ſententiando. Secũdo pꝛeſuppoſito quod pꝛims vẽ
ditio non poſſit pꝛobari ſimulata loco pignoꝛis vtrum tene

antur heredes emptoꝛisſoluere penſionem de medietate
domus iᷓ poſtea retro vendidit ipſi venditoꝛi receptis ab
eo nomine pꝛetij floꝛenis quinquaginta pacto inter eos ap
poſito non obſtante.¶ Wertio an heredes creditoꝛuʒ ſeu
venditoꝛum poſſint ſe aduerſus agentem pꝛeſcriptione tu

erivigoꝛe ſtatuti ſenenſis dictantis ꝙ quicunq; aliquam rẽ

immobilem poſſiderit ſpacio decem annoꝛum cum titulo
illam pꝛeſcribat. Redeo ad pꝛimum in quo non inſiſtam ar
gumentando ad partes moꝛe ſolito. Me videar hancrẽ du-
biam pꝛeter pꝛopoſitum examinaſſe.naʒ iuditio meo ⁊ vt
verius dicam omni in iure noſtro ſeribendum caſus de hac
queſtione rotundus qui nullo modo cauillari poteſt. videt᷑ ĩ
c.ad noſtram.de emp.⁊ vendi.ibi enim contractus initus
ſub foꝛma emptionis ⁊ venditionis inducatus pignoꝛatius
ex duabus coniecturis dumtaxat.pꝛimo quia fuit vendito-
ri facium pactum de retro vendendo. non tamen quando-
cunq; ſed a ſeptennio vſq; ad nouem.i.infra ſeptennium
7 nouennium.ita ꝙ volebat libere lucrari fructus ſeptem
annoꝛum. GVecanado quia interuenerat modicitas pꝛecij
habito reſpectu ad verum valoꝛem rei. Nam ex qualiffe p
cij pꝛeſumitur qualitas contractus.l.per diuerſas. T. man.
in.c.⁊ ſi queſtiones.de ſimo.no. glo.in.l.j.ff.de ſiperfi.⁊
bar.in.l.cotem ferro.S.qui maximos.ff.de pubili.¶ Item
quando fit pactum de retrouendendo non liberuz. vt quia

non vult recipiens teneri vſq; ad certum tempus eſt pꝛeſfũ

ptio ꝙ hoc faciat cauſa lucrandi fructuſ illius medij tempo

ris loco vſure.⁊ foꝛtificatur hec pꝛeſumptio ex modicitate

pꝛecij. Mam ſepe pꝛeſumptio nec mens que non ſufficit ex

ſe ad ſententiam tranſit ad violentiam ex alia pꝛeſumptiöõe
interueniente ita ꝙ ſufficit ad ſententtam. vt eſt go. nota-
bilis in.c.inſinuatum.de ſimo.⁊ videtur tex.in.c.cum con/

tumatia.inncta glo.de here.li.vj.ſed in queſtione noſtra ñ

ſolum interuenerunt pꝛedicta duo.ſed etiam multa aliaacd

minicula ſunt.ita ꝙ longe foꝛtius debet in caſu noſtro cõtra

Dꝛimo fuit habitum pactum de retrouendendo nõ pu
relſed poſt feſtum ſancti angeli.tunc pꝛoxime futurum ad
vnum annum futuruʒ ad tres annos tunc futuroſ.ita ꝙ vo
lebat poſſe libere lucrari vſufructum illius domus per an-
num⁊? ſeptem menſes occaſione illoꝛum centum floꝛeno-
rum. Secũdo interuenit modicitas pꝛetij quod apparet ex

Piugatehumdannn vt incipiam ab illis dnob?

eo euidenter.quia ipſemet antonius ante dictum contractũ

ſoluebat nomine penſionis pꝛo dicta domo.quandoq; de⸗
cem.quandoq;.viij.floꝛenos.vnde nõ eſt veriſimile.ꝙ do

mus ſita in ciuitate ſenarum redditus.x.vel.viij ftoꝛenori
non valeat vltra centum floꝛenos cum communiter in cui

tate res redditus quatuoꝛ vel quinq; floꝛenoꝛum ſoleat vẽ/
di pꝛo centum. facit ad notata per bar.in.l.pꝛe cia rerum. ff.
ad.l.fal.? in.l.ij.C. de reſcin.ven. Raerere colligitur
modicitas pꝛetij ex ſcriptura illius creditoꝛis. Nam pꝛomi-
ſit ꝙ in caſu quo venditoꝛ ſeu debitoꝛ non retineret domuʒ
infra triennium.quod daret ſibi.xxv.floꝛenos vltra pꝛetiũ
centum floꝛenoꝛum pꝛimo taxatum. Et ſic non eſt veriſi⸗
mile ꝙ a pꝛincipio interuenerit verum pꝛetium rei. S⸗
⁊ tertio ex hac pꝛomiſſione.xxv.floꝛenoꝛum.euidenter pꝛe
ſumitur hunc contractum apeincipio non fniſſe vere em-⸗
ptionis ⁊ venditionis ſed potius pignoratitius.quia videt᷑
contra naturam contractus venditionis vt poſtfactum illo
volente retroemere debeat dari maius pꝛetium.vnde non
videtur a pꝛincipio ꝙ fuerit perfecta venditio.in.l.neceſſa
rio.ff.de peri.⁊ como.rei.ven.⁊ ex talibus pactis contra na
turam ↄtractus oↄueniẽtibus magis pꝛeſumit᷑ ↄctus pigno
ratitius.vt in.c.ilio vos.⁊ quod ibi notatur de pigno. facit
quod no.bar.in dicto..qui maximos.ſ Quarta cõiectura
ex eo quia voluit in pactis quod ſi fieret retrouenditio ðbe
ret debitoꝛ ſoluere omnem gabejlam ⁊ reliquos ſumptuſ fi
endos circa notarios pꝛo parte contingente vtrunq; cõtra
hentem.ita ꝙ ille fictus venditoꝛ volebat ſentire Aeuem
ſumptum ſed ſimpliciter ? abſolute lucrari vſumfructuʒ di
cte domus ſaltem pꝛo tempoꝛe illoꝛum menſium. 1Af
ta coniectura colligitur de ſequenti contractu. in eo quod
voluit ꝙ facta vẽditione medietatis illius domus pꝛo indi
uiſo non tenentur ad penſionem aliquam vltra duo s ãnos
opter dilationem retroemendo aliam medietatẽ domus
t ſic aperte facit contractuʒ vſurariũ. vnde poteſt ex hoc
facilius pꝛeſumi de qualitate pꝛetij.vt in.l.qui ſemiſtez.ff.

de vſu. . c.l. ilo. vos in fine. de pignoꝛi. rirce ſtudijs.

in capitulo mandata.de pꝛeſumptio. ¶ Quod autem ſe-
cundus contractus contineat in ſe vſurariam pꝛauitateʒ pa
tebit ex inſra dicendis in ſecundo dubio pꝛincipali.Er pꝛe

—
2—

dictis omnibus concluditur ad pꝛimum dubium vt clare di
camus illum contractum factum ſub ſoꝛma emptioniſ? vẽ

ditionis foꝛe ſimulatum ⁊ confectum in fraudem vſurarum
⁊ eſſe in veritate pignoꝛatitium cum concurrunt adminicu
la vltra neceſſario requiſita in dicto.c.ad noſtram. Et nimi
rum ꝗ etiam in caſu magis dubitabili communiter conclu

ditur contractum foꝛe pꝛeſumendum vſurarium.ſ:cuʒ ſim

pliciter ſit pactum de retrouendendo ⁊ interueneritexigu⸗

um pꝛetium.hoc clare voluit glo.oꝛdinaria in.c.cõqueſtus

de vſu.⁊ archi.in.c.pleriq; xiiij.q:iiij. &t do.anto.in.c.illo
vos.de pigno.⁊ ita per plurimas rationes als conſului.⁊ le
gendo tenui. Mec pꝛedictis obſtant no.per Ja. de are. vt
refent Ci.in.l.iij .plus vale.quod agi vbi dixit ꝙ hec tria

ſimul iuncta non pꝛobant contractum vſurarium.ſ. pactuʒ

de retrouendendo modicitas pꝛecij.⁊? quod emptoꝛ cõſue
uit vſuras exercere.nam dictum ſuum eſt falſum ⁊ iure nõ
pꝛobatur ⁊ nititur reſpondere ad.c.adnoſtram.pꝛealle.? mi
nime reſpondet.immo errauit in intellectu illius ⁊ reſpon

ſione ſua.vt expꝛeſſe atteſtatur Jo.an. in dicto.c. illo vos.

Ex his concluditur quales debeant eſſe partes iudicis ĩ ſẽ
tentiando.nam dico ꝙ debet pꝛonunciare quod penſiones
domus quasille creditoꝛ percepit vel percipere potuit cõ-

putentur in ſoꝛtem debitam.⁊ reſiduum debeat vna cũ do

mo tradi⁊ aſſignari debitoꝛi.vt pꝛobatur ĩ.c.j.⁊.ij.de vſu.

in.l.cum contra.C.de pigno.acti.non obſtant conuentio

nes ſecundo loco facte.quia omnia fuerunt in fraudem vſu
rarum ⁊ acceſſoꝛium ſequitur pꝛincipale.regula acceſſoꝛiũ
li. vj aenioal ſecundum videlicet pꝛoſuppoſito ſine
veritatis pꝛeiudicio elnard non pꝛobaretur dictus

contractus vſurarius.¶ Nunquid ſaltem vigoꝛe conuen-

tionis ſecunde teneatur ſoluere penſiones pꝛo dimidia par
te domus a tempoꝛe quo fuerunt ſoluti dicti quinquaginta
floꝛeni.⁊ quanquam non ſit neceſſarium hunc articulù exa

minare cum er ſuperius dictis appareat dictum contractũ
fuiſſe feneraticumuattamen vt mos geratur conſulenti bꝛe

uiſſime dico heredem teneri ad ſolutionem illarum penſi
onum.Certum eſt enim ꝙ cx ſecunda conuentione fuit fa
cta venditio medietatis domus pꝛo indiuiſo.⁊ tranſl atum
dominium ⁊ poſſeſſio in illum pꝛimo venditoꝛem ſecnndo
emptoꝛem.quod aperte colligitur ex eo.quia ſoluta medie-
tate totius pꝛecij ille pꝛomiſit ſibi ſoluere tres floꝛenos no-
mine penſionis pꝛo dicta medietate vſq; ad certum tẽpus
tunc pꝛoxime futurum.⁊ pꝛomiſit eidem facere inſtrumen
tum venditionis per que ſatis fuit in illum tranſlatum domi.
nium ⁊ poſſeſſio medietatis pꝛo indiuiſo.vt pꝛobatur in.l.
quedam mulier.ff.de rei ven.facit.l.quod ĩ eo.ff.de acqui.

mentum venditionis non tamen apparet factum
dico ꝙ non pꝛomiſit vendere ſed facere inſtrumentum vẽ-
ditiõis ad ꝓbationẽ fiẽdã. vñ dico q ñ vẽdidit de pñti.qð
pʒ ex eo quia tunc pꝛomiſit ſoluere penſionẽ.facit in ſimili
l.ſicut datam. C.de libe.cauſa.⁊.c.eccleſiam ſancte marie.
vt lite penden.inſtrumentum enim non eſt de ſubſtãtia cõ
tractus.ſed fit ad pꝛobationem contractus.l.conſenſu.ff.ð
act.⁊ obliga.⁊.l.pactum.C.de pactis.Nis pꝛemiſſis clare
patet illum obligatum ad ſolutionem penſionis coſtitute ꝓ

poſ. Mec obſtat ſi dicatur ꝙlicet pꝛomiſerat facere inſtru-
Sn fis

mecdietate domus. Mec obſtat ſi dicatur conuentionem in

ter eos fuiſſe habitam poſt duos annos tunc pꝛoxime futu⸗
ros non obligaretur ad ſolutionem alicuius penſionis ſi nõ
reſtitueretur ſibi reſiduum pecuniarum debitarum.quia di
co tale pactum vtputa continens vſurariam pꝛauitatem ñ
valere.vt in.c.debitoꝛes.de iureiur.nam voluit illas penſi
ones retinere.quia differebatur ſolutio debiti contra.c.cõ⸗
ſuluit.de vſu.⁊ notatur in.c.dilecti.de arbi. t alen⸗
dum ſubtiliter.quia ex his verbis habitis in hac ſecunda cõ
uentione clare liquet pꝛimum ⁊ ſecundum contractum fuiſ
ſe vſurarium. Mam dicit ſe vendidiſſe ſibi medietatem do
mus pꝛo indiuiſo.⁊ poſtea dicit ꝙ niſi reſtituat ſibi reſiduũ
pecunie quam debet habere quod non teneatur ſoluere.
nde non dicit ꝙ nolebat ſibi retrouendere aliam me-
tatem.ſed quod debeat habere pecuniam.⁊ ſic in verita
te nulla interucnit vera venditio.ſed totus contractus fuit

ter de hoc videtur quaſi caſus.iſti.p: i
dicitur poſſe conneniri vłl alter ſentiat lucrinn ſed non dã
num. Et ſic videtur quod periculum capitalis poteſt ex pa

pignoꝛatitius confectus in foꝛma venditionis in fraude ʒ

vſurarium. ¶ Moſtremo condeſcendo ad tertium ⁊ vlti-
mimm in quo dico ꝙ nulla poteſt hic allegari pꝛeſcriptio.qꝛ

ſtatutum loquens in materia iuris debet intelligi ̃m ius cõ

mune.ſ.vbi internenit bona fides.vt in.c.cum dilectus de
cle. non reſi. facit.l.ij. C. de noxa.?.c. cum dilectus. de con
ſue.⁊ ſi aliter intelligeretur non valeret ſtatutum.quia iĩidu

ceret pactum. vt in.c.fi.de reſcrip.no.bar.in.l.omnes po⸗

puli.ff.de iuſti.⁊ iur.⁊ in.lʒ.fi:C.ſi cõtra ius vel vti.pub.vt᷑
in caſu noſtro creditoꝛ fuit in mala fide.de qua in fraudem
vſurtrium contraxit.xxxiiij.q.ij.ſi virgo. ¶ His enim dicit
in mala fide qui habet conſcientiam rei aliene.ut ibi.⁊ ſic ex
parte creditoꝛis ficte ementis vel illicite paciſcentis nõ po
teſt allegari aliqua pꝛeſcriptio. Idem dico in perſonam ſui
heredis duplici conſideratione.pꝛimo quia mala fides de-
functi nocet heredi vniuerſali.vt.l.cum heres.ff.de diuer.

2⁊ tem.pꝛeſcrip. Secundo ⁊ melioꝛi ꝙ heres tenetur ſa-

tiſfacere anime deſuncti.vt in.c:a nobis in fi.de ſen.cxcõ.⁊
in.c.in litteris de rapto.⁊.c.fi.de ſeꝑul.⁊ ex his patet pꝛe-
ſcriptionem non pꝛodeſſe heredi.Et hec ſufficiant.

Con. lxxvij.
Aid am franciſcus dicitur conſignaſſe qui

⁊ conuentione firmatis inter dictas parteſ
videlicet ꝙ deberent dicti lanifices habere
tenere ⁊ traffictare dictos centuʒ floꝛenos
in eoꝛum traffico ⁊ arte lane.ita ꝙ ſtarent
dicti floꝛeni in dicto traffico ad damnum ⁊ ad lucrum hoc
expꝛeſſo ꝙ dictus franciſcus non teneatur ſubire damnuʒ
in dicto capitale vltra.x.floꝛenos in anno. Nec etiam ad-
mitteretur ad lucrum vltra.x.ita quod voluit dictus franciiſ
cus non ſentire damnum nec lucrum vltra.x. anno. Que
ritur nunquid pactum ſit licitum ⁊c̃.
S Priti eiuſq; matris pꝛeſidio humiliter in
nuocato.videtur pꝛimo ꝙ ſic licet eniʒ vno
ponente pecuniam ⁊ altero operam. alio
non expꝛeſſo damna ⁊ lucra debeant eſſe
ccommunia.iuxta notabilem glo.quam ſe-
uitur bar. ? communiter doc. in. l.). C. ꝓ
ſocio.⁊ videtur pꝛobari in.l:ſi non fuerint.ff.eo.poſſunt ex
conuentione hanc legis diſpoſitionem tollere ⁊ conuenire
in maioꝛem partem lucri ſentiat vnus ſocius ꝙᷓ alter.vt di
cta.l.ſi non fuerint.S.pꝛimo cum.i.ſequenti.⁊ eſt bo.tex.in
5.de illo inſtitutione eo.ti.vbi dicitur ſocios poſſe ĩter eos

conuenire vt alter habeat duas partes lucri. Et nimiꝝ. nã

contractus ex conuentione legem capiunt. in regula contra
ctus.de regu.iur.li.vj. Et pactum contra accidentalia ſeu

naturalia contractus bene valet.vt.ff. de poſi·l.j..ſi con-

uenerit. ? in.l.pactaconuenta.ff. de contrahen.em.⁊.l.pa-
ciſci.⁊.l.iure gen.S.ſed paciſcar.de pac.⁊.c.vno.de como.

cum multis ſi. Ita debuit tenere conuentio ĩter dictos ha-

bita maxime cum videatur ſatis honeſta cum quilibet poſ-
ſet ſe habere pariter ad lucrum ⁊ ad damnum. nam ſicut la
nifices poſſent perdere nonaginta perdito capitali.ita po-

tuiſſent lucrari nonaginta ſi fuiſſent lucrati centum in anno

vnde ſaltem ratione dubij contractus debet ſubſtineri. ar.ĩ
c.in cinitate. z.c. nauiganti. de vſu. Becundo pꝛincipali
o ſocio.. a deo.vbi

cto ad alterum dumtaxat pertinere ꝙ videtur velle hoſti.
in ſumma de vſu.5.an aliquo v.quid ſi periculum.2⸗ Joan.
an. in. c. per as o do. poſt diuoꝛ reſt. vbi dicit ꝙ dos exa
ctaa marito vergente ad inopiam deponitur apud merca-
toꝛeʒ qui tauebi grenbi ſaluo reſpodeat mulieri de par
te honeſti lucri · Si ergo paciſcj poteſt vt periculum to-
tius capitalis ſpectet ad recipientem. ſoꝛtius valeht pactũ

in caſu noſtro in quo iſte franciſcus volebat viqʒ ad.x.quoli-

bet anno ſentire de damno ⁊ parimodo ſe parabat in lucro
ertio ad idem facit certum eſt ꝙ inter pꝛedictos fuit
contracta ſocietas ⁊ non mutuũ cuʒ dictus franciſcus vel-
let ſtare ad lucrum ⁊ ad damnum ſaltem vſq; ad decem ex-
go ceſſat vſura.cum illa non verſetur niſiin contractumu-
tui. vt in.c·conſuluit· de vſu.?.c.eitiens.ixxxviij.di· Et ple

buſdam laniſicibus floꝛenos centum pacto

ne per Jo. an. in regula pactum. de regu. iur. li.vj. in mer⸗
cu. Sed pꝛedictis non obſtantibus arbitroꝛ dictum con

tractum nullomodo fuiſſe licituʒ pꝛimo pꝛobabo per aucto.

ritates ⁊ facilius adhibeatur fides./ SGecundo per iura ?
rationes hoc enim videtur pꝛimo tenere glo. oꝛchnaria ĩ de
cretis.xiiij.q.iij.pleriq;.vbi querit. Munquid licite poſſit
quis dare pecuniam ſuam erratoe vt inde emat merces.
⁊ inde emat partem lucri.Et dicit ꝙ non ſi periculum ſpe
ctat ad recipientem.quia videtur quadam contractus mu-
tui.Sed ſi ſocietatem contra hunt ⁊ periculum ſpectat ad
vtrunq; dicit licitum eſſe ꝙ vnus ſocius det pecuniaʒ ⁊ al
ter ſuppleat cum laboꝛe quod deeſt in pecunia dicta.l.ſi nõ
fuerint cum conſi.S.allega. Idem voluit gof.in ſumma de
vſu.⁊ in.c.nauiganti.eo.ti.dicens ꝙ ad hoc vt ſit licita ſoci

etas ⁊ ceſſat omne pactuʒ opoꝛtet ꝙ damna ⁊ lucra ſint cõ

munia hanc eãdem opi.tandem voluit hoſti.in dicto.S.an
aliquo v.eſt tamen veritas in hanc opinionem concurrunt

a30. ? glo.oꝛdinnria accur.in dicta.l.ſi non fuerint.vwoi di⸗
cunt ꝙ ſi vnus ſocius non confert magis in ſocietate qᷓ; al-

ter non valet pactum inducens inter eos diſparitatem.qðᷣ

eſt valde notandum. Idem videtur velle YJo. cal.in dicto

c.nauigãti. Sed in caſu noſtro erat diſparitas iter ſuos ſi
ne aliqua iuſta ratione ergo non fuit inter illos contracta ſo
cietas quod vltra pꝛedictas copioſas ⁊ ſolemnes auctoꝛita-
tes pꝛobetur hoc modo.Societas ius quoddam fraternita
tis in ſe habet vt notanter dicit tex.in.l.verum in pꝛincipio

ff. pꝛo ſocio ergo pactum inducens iſtam diſparitatem iter
iſtos ſine cauſa rationabili eſt contra ſubſtantiam cõtractus

cum rumpat ipſum ius fraternitatis.quia de natura fraterni-
tatis eſt vt omnia ſint communia.hanc rationem allegauit
hoſti.vt.S.⁊ per eam receſſita pꝛioꝛi opinione dicens intex

ſocios non valere vt alter ſuſtineat periculum ſoꝛtis tantũ.

MNec obſtat ꝙ in alijs contractibus valet pactuʒ vt quis ſu
ſtinet periculum vbi als non obligabatur a iurevt in depo
ſito comodato ⁊ ſimilibus.quia ſᷣm eum in alijs pactum eſt
contra accidentalia contractus.Sed in caſa noſtro eſt con-
tra ſubſtantialia pꝛopter ius fraternitatis.quod eſt inter ſo-
cios dicta.l.verum.Secundohoc pꝛobo per dictam.i.

non fuerint. ? dictum.9. de illo cum ſequenti. vbi expꝛeſſe
dicitur ꝙ inter ſocios damna ⁊ lucra eſſe debent equalia ?ꝰ

poteſt ex pacto induci inequalitas quando alter poſuit pluſ
induſtrie vel in pecunie ⁊ ſic ex cauſa alter autem videtux
pactum infringi tanqᷓ; contra ſubſtantiam ſocietatis at in ca
ſu noſtro nulla ſubeſt legitima cauſa quare dictus franciſcus
non deberet ſuſtinere equaliter periculum in ſoꝛte.ſicut di⸗
cti lanifices ſed volebat ſtare ſecurus vt non perderct vltra

decem.quod repugnat iuri ſocietatis ⁊ fraternitatis. Mec

obſtat ſi dicatur quede de lucro volebat participare vltra

decem quia pen hoc non ceſſat diſparitas.immo magiscreę
ſcit. Item ⁊ melius non eſt veriſimile ꝙ in anno potuiſſẽt

iſti lanifices lucrari vltra viginti vel paꝝ plus ⁊ ſichabuiſſet
dictus franciſcus veriſimiliter partem ſuam integram ⁊ lu
crum.ſed be ne eſt facilius contingens in totuʒcapitale vł
alio modo perdatur.⁊ dicti laniſices habuiſſent duplicatuʒ
damnum. nam perdidiſſent operde ſlca c ſuginiſſent to
