omnes populi pꝛeall.videtur tributa ſine pꝛeiuditio pꝛiui

legij tributi per ipſum imperatoꝛem.quia gni per ſpetien:
derogatur.vt in.c.veniens de pꝛeſcript.⁊ regula gni pe re.
iu.li.vj. per bar.in·d.l.omnes populi.ĩ.d.v.¶ ¶ Nertvᷣiu
pꝛedicta nõ.ita dico ad pꝛopoſitum cum eccleſijs ⁊ pijs lo⸗
cis ſit relictum pꝛiuilegiuum vt quilibet libere poſſit eisre

linquere dicta.l.j.⁊.lʒ.ilud non valet dictum ſtatutum cum
impediatur libertas in donando ⁊ acquirendo cũ opoꝛteat

ſoluere de donatione.⁊ maxime cum dicaturin pꝛouiſione

pꝛedicta qð ꝓreddi tu dicte terre ſancte Geminianilʒ ad
vtilitatem ſacriſtie ſoluãtur duo denaripꝛo libꝛa.⁊ ſic vo-

lunt ſacere elimoſinam de alio quibus ſeu quos contra p.

teſt dici ꝙ elimoſina vnius eſt peccatum alteris.nec debẽt
vnum altare diſcoperire vt cohoperiatur aliud. maxime ꝑ
non habentem poteſtatem vt in c. cum cauſam de pꝛeben.

H ⁊ ſpeties furti eſt ſeruire vel elimoſinam facere de aliena re

„

l.ſi pignoꝛe.ff.de fur.⁊.j/q.j.non eſt putãda elimoſina.xiiij

q.v. 7 foꝛte. 7. c. multa. an⸗ ad ideʒ adduco.l.ſancti

noniʒatam.xxiij.q:viij.ſanctimꝰ

mus. C. de ſa. ſan. ecclle.

ceſſuʒ vt.S.dixi.⁊ nõ.bar.in.d.l.omnes popnli.

vbi ſatis colligitur ꝙ ab eccleſijs nil poteſt exigi.etiaʒ ex his

que acquirit titulo lucratiuo vel oneroſo ad quod facit ꝙ
nõ.Cx. in.l.deo nobis. C. de epiſcopis ⁊ clericis ⁊ facit ibi
tex.in pꝛincipio.Et maxime pꝛedicta indubitanter ſunt ve
ra in relictis ſeu in donatis de pꝛeterito licet adhnc non ſit
facta executio.in quibus non ſtatuentes vt ita loquar nõ vi-
dentur etiam habuiſſe iuris ran Man ex ſolo titulo
relicti vel donati dominium.⁊ ius fuit acquiſitum hoſpitali

vt in.l.fi.Q.de ſa.ſan.eccle.ſicet executio non ſit facta quo

caſu illud ſtatuere pꝛeſumpſerit in pꝛeiuditium hoſpitalis.
videtur nulla ratione concipere poſſum.de directo enim ẽ

contra.c.ſancte Marie de conſti.⁊.c.que in ecclcſiarum

co.ti.⁊ c.ſi·de re.ecc.non ali.vt.d.c.bene quidem.imo ꝙq;
plus eſt tales cauſe etiam in foꝛo ſecli.debet decidi ᷣm ca-
nones ⁊ non fᷣm.l.vt nõ.in.c.j.⁊.c.eccleſia de conſti. Non
obſtat motiua in pꝛin.allegata.fateoꝛ enim qð layci poſſũt
ſtatuere ſuper bonis ſuis.illa bona obligando ſeu onusimꝑ
petuum imponendo. Sed in caſu noſtro non obligintur il.
la bona ad onera illa.ſed diſpoſuerunt contra loca ad que il-
la bona tranſferri contingerent.⁊ hoc facere non poſſunt.
vt pꝛedixi. Ad hoc ꝙ nõ.doc.in.c.fi.de vi.⁊ ho.ole.in.c.
ꝛeſenti de Cenſibuſ. Item aliud eſt obligari ſimpliciter bo
na vt traſferuntur ⁊ maxime in piam cauſam.contra om-
nia iura ſuperius allegata.¶ Item in hoc ſtatuto non om-
nes conſentiunt cum non femine nec pupilli ⁊c.⁊ tamen il
li non potuerunt libere relinquere hoſpitali. Item aliud
eſt cum quis donat vel relinquit ⁊ vult onus imponere cuʒ
per hoc non reſtringitur libertas donandi eccleſe:nec vio
latur pꝛiuilegium eccleſie conceſſum.⁊ ſic loquntur iurain
contrarium allegata.aliud facere ſtatutum ſeu legem tollen

tem liberã facultatem legandi ⁊ donãdi pꝛo vt quiq; vuit.

tem vt dixi non poteſt populus etiam ſuper rebus ſta

tuere in pꝛeiudiciuʒ eoꝛum que ſpetialiter ſtatuta ſunt ⁊ reſ-
uata pꝛincipibus ⁊ maxime contra pꝛiuile gium ccleſte con

onclu⸗
do ergo ꝙ dica pꝛouiſio ſeu ſtatuta dicte terre ſanci e⸗

miniani non habet in aliquo pꝛeiudicar̃ dicto hoſpitalima-
xrime cum ſpecificam mentioneʒ fecerit de hoſpitali. iuxta
theoꝛicam bar. in.l.cũctos populos.C. de ſum.tri.· Et hec
ſatis habunde ſufficiant. Caus deo

on. nvij.

lſus quidem domina Gemma ſuum con-
didit teſtamentum Etinter cetera ſic diſpo⸗

meis heredibus hanc meam domum in que
abito poſitam ⁊c.cum his conditionibus ⁊
pacto vʒ.qꝙ ipſiinfraſcripti mei heredes teneant᷑ ⁊ debeant

ipſam vendere ? tradere ihael? Gabꝛiel germanis?

filijs olim nicolai floꝛenos Centũ boni ⁊ puri auri ⁊c. Qui
floꝛeni Centum quo caſu ſic vendatur expendant᷑ ⁊ con-
uertantur per infraſcriptos meos heredes in refectione ec-
cleſie ſancti Auguſtini de maſſa que dicitur de nouo fieri
ſeu reparari. Et hocin quantum de nouo fiat ſeu reꝑatur
pꝛelibata eccleſia.Et in caſu qð non fiat ⁊ reparetur de no

uo dicta eccleſia domuʒ lego ⁊ iure legati dimitto ⁊ eſſe vo

lo dicte eccleſie.vendi per infraſcriptos meos heredes ⁊ ẽt
pꝛecium in laboꝛerio ſeu reparatione dicte eccleſie.elapſis

pluribus annis oꝑarij domus ſancti petri de maſſa petunt

dictos heredes compelli ad tradendum domum pꝛedictaʒ
conuertendam in fabricam dicte eccleſie.⁊ ſi id fieri nõ poſ
ſit in alium pium vſum pꝛo ſatiſſaciendo voluntati dicte te
ſtantis.ex parte heredis multa obiciuntur ⁊ maxime inter
alia qð dicta eccleſia ſancti Auguſtini non fit de nouo nec
reparatur nec eſt in ſtatu quo de nouo poſſit fieri ſeurepa-

rari.nec debet in alium pium vſum conuerti:.quia hoc non

fuit de teſtatricis voluntate tacita vel expꝛeſſa. Queritur

S. = .
Mchꝛiſti nomine amen. Aidetur pꝛimo ꝙ
ſi poſſit conueniri in reparatione dicte eccle
ſie ꝙ res non habet dubium vt fiant pꝛo vt
poſtulant operarij.ſ.ꝙ vendatur ⁊ pꝛetium
uertatur in reparationem eccleſie pꝛo vt

teſtatrix diſpoſuit.vt in.c.nos de teſtam.xiij.qij. vltima vo
luntas.⁊ in auc.de teſta.quaſi per totum iuraad hoc ſunt
——

ſuit ⁊c · lego ⁊ iure legati dimitto infraſcrixiI

20

—
—

ſiua vʒ in quantuʒ di

vulgaria. Si vero nõ ſufficit adreparationẽ ſen non repa

»

tur tunc videtur ꝙ debeat conueniri in aliũ pium vſum qꝛ
legatum ad pias cauſas nõ efficitur caducum ſed ſinõ poſt
vel non ſufficit ad vſum deſtinatum debet per ſuperioꝛem
vocatis heredibus ad alium pium vſum conuerti · vt in. c.
nos pꝛeall.⁊ ꝙ ibi nõ. melius in.l.legatum.ff. de vſufruc.
le. ⁊ ibi plene per Har.⁊ in.l.pater..tuſculanus. ff. vel. ij.
⁊ in.liin pecunia.ff.de admi.ad ti.per Jo.de lig.in cle.con
ringit de reli.do.⁊ in cle.exiui de para ſo de vebo. ſig. ha⸗
bet enim locum in iſtis locis illa regula· ſi non valet ꝙ ago
ago. valeat vt poteſt valere de deſpon.in ptiic.j·li . vj.
Seen legato facto eccleſie acquiritur ipſo facto domini
ma die moꝛtis teſtatoꝛis.l.fi. C. ð ſa.. an. eccl. poteſt ergo

eccleſia de rlegata diſponere vel ad vſum deſtinatuʒ ſi ſfie

ripoteſt. vt in cle. quia contingit in pꝛeall. vel in alium vſuz
conuerti ſi fieri non poteſt. vt in locis pꝛeall. Sed his non

obſtantibus que vere non obſtant contrariuʒ puto de inre

verum. Et pꝛimo pꝛo fundamento pꝛemitto ꝙ pꝛedictuʒ
legatum eccleſie factum non pure ſed ſub conditione ſubſpẽ
icta eccleſia de nouo fiat ſeu reparatur
que conditio bis in teſtamento repetitur ⁊ de natura huiꝰ
conditionis eſt vt effectum diſpoſitionis ſuſpendat in euen
tu ita vt antea non competat actio vtin.l.coheredi.ff. de
condi.⁊ demon.nõ.in.c.verum de condi.appo.⁊ in.l.j.C·
de condi.que ſub modo. Ex quo infero o ante euentuʒ di
cte conditionis.ſ.ꝙ eccleſia fiat de nouo.cum effectu?⁊ nõ
in fraudem legatum pꝛedictuni non habet effectum. Mec

obſtat dicta.l.fi.quia loquitur in legato pure facto.Sed vt

videtur dicta eccleſia non fit nec fieri poteſt denouo ergo
legatum ad vſum deſtinatum peti non poteſt nec etiam ð

bet in alium pium vſum conuerti qꝛ conina pꝛocedunt qñm

legatum fuit pure factum contemplatione pie cauſe dun⸗
taxat ⁊ quando teſtatoꝛ aliterñ pꝛouidit in caſu quo ad vſuʒ
deſtinatum conuerti non polſet. vt War. nõ in. d. l. legatũ
ff. de vſuſfruc le.⁊ ſic loquitur. c.nos de teſta. Sed cum ſit

qð in caſu noſtro legatum fuit ſub conditione relictum quia
noluit heredem teneri niſi dicta eccleſia de nouo ſieret.ſeu

repataretur ⁊ ſic nullum eſt legatum ante conditionem ex-
tant.⁊ per conſequens fruſtratractamus de cõmutatione
cum cõmutatio pꝛeſupponit legatum puruʒ ar.ciad diſſol
uendum de deſpon.in pub.⁊ in.l.decẽ de ver.obli. Itẽ
2 ſecundo videtur ðᷣhoc caſus ĩ.l.pater tuſculanus.ff. die.
iij. vbi teſtatoꝛ legauit centum ſempꝛonio.⁊ voluit dare col

legio cuiuſdamn templi dicitur ibi quod collegio diſſoluto in

terim remanet legatum apud legatarium nec fit cõmutatõ
ad alium vſum.quia teſtatoꝛ de ſũlo colegio dumtaxat vide
tur ſenſiſſe ita ⁊ foꝛtius in pꝛopoſito ſub itione repe⸗
tendo non voluit heredem aliter teneri.¶ Item ⁊ tertio
cõmutatio legati ad alium vſum fit pꝛopter tacitam volun
tatem teſtatoꝛi vt dicta. llegatum.pinc eſt ꝙ ſi teſtatoꝛ di-
ſpoſuit aliter in caſu noſtro ꝙ non poteſt conuerti ad vſum
per eum deſtinatum ceſſat cõmutatio vt eſt caſus pulcer ĩ
l.liberto.S.lucius.ff.de annu.le.nõ. ar.in.d.ililegatum.
Sed teſtatoꝛ clariſſime voluit dictam domum debere re⸗
manere apud heredes ſi dicta eccleſig non fierei ð nouo ꝙ
patet ex conditione bis repetita. hoc ſatis videtur ſentire in
ſimile queſtione eximij doc.domini Frede.de ſenis conſi⸗
lio.c.lxx. Mec eſt recedendum a verbis teſtatoꝛis.nil aliud
appareat dement᷑.l.non alter.ff.del.iij.Ad pꝛedicta etiam
facit.c.cum dilecti.cum ibi nõ.de dona.⁊ licet fauoꝛ eccle-
ſijs debeatur non tamen tantum vt alijs iniuriam facere ðᷣ
beamus ar.in.c.ex tenoꝛe de fo.compe.⁊.xvij ·q.iiij. ca.ſi.
vbi patet ꝙ donatio facta eccleſie etiam pure reuocatur er

tacita conditione ⁊ nõ.in.c.fi.ð dona.foꝛtius impeditur ef

fectus ⁊ non ex ↄñtia conditionis. Et quia iſte caſus mihi

videtur clariſſimus ideo decreui non inſiſtere verboꝝ mul

ſtudine. MHam quis foꝛte ex hoc arbitraretur eſſe dubium
Laus deo. abbas.

Eon rpvij.

Aſus emanauit ſolemniter editum ſeu facta
fuit pꝛouiſio ſolemniter per habentem pote-
ſtatem vt notarij Ciuitatis ſenarum debe⸗
rent denunciare omnes contractus teſtamẽ

7 ſimilia.que a pꝛinꝰ eoꝛum officij fecerůt

vſq; ad eoꝛum diem denunciatione fienda intermino in ꝓ
uiſione contentis al contra faciens incideret ipſo facto in
certam penam in ſtatutum contentum. Demum quidam
notarij multos contractus ſi petialiter denunciauerunt ⁊ nõ
valentes defacili omnes actus ſũmare ⁊ ſũmatiʒ denuncia
re attulerunt omnia eoꝛum ſcripta pꝛeſentauerunt officiali
ſuper his deputato. facientes vnam denunciationem ge⸗
neralem vltra ilam ſpetialem. dicentes ꝙ etiam denuncia-
bant omnia in eoꝛum codicibus ſeu membꝛanis contenta.
2 per ſpacium menſ cum dimidio diuiſerunt omnes eoꝛũ
ſcripta apud officialem tractu tempoꝛis. accuſatur vnus de
dictis notarijs qd quandam donationem de qua fuit roga
tus per duos annos ante decretum non denunciauerat no
tarius ſe excuſat ꝙ illa donatio erat contenta inſcriptis perr

eum pꝛolat. ⁊ ſic ſatis fuerat denunciatum. Replicatur ꝙ

talis denunci atio generalis non ſufficit. Mueritur quid iu-
ris ⁊c̃. . õs S

Mꝛiſtieiuſq; matris pꝛeſidio ĩuocatis.obmiſ
ſis allegationibus que ad partes feeri per non
nullas ſolent ipſam rem attingere puto.dico
er conſequens in nullam penam incidiſſe.
Et pꝛimo allego quaſi pꝛo caſu.l. argentarius. 5. edi.ff. de
eden.vbi pꝛobatur ꝙ official publicuſ obligatus ad edendã
rationem ſatis facit edicto ſi ſuum codicem vel membꝛanaſ
tradit legendas vel ſcribendas idemptitate ergo cõmunis
idem dicendum in caſu noſtro eſt. Satis enim dictus Ser
marianus denũciauit contractus de quibus fuerat alias ro
gatus.ſʒ omnes ſuas membꝛanas modo pꝛedicto officiali
loco denunciationis tradidit denunciauit enim facto.⁊ ſiñ
verbo ⁊ non minus ĩmo magis valet denunciatio que fit
facto indubitato modo pꝛedic.ſ.per tradictionem ſcriptu-
rarum quam illa que fit verbo modo vt ita volatili.vt in.c.
dilecti de appel.⁊?. c.ad audientiam eo.ti Ecundo hoc
videtur pꝛobari in.c.appellatio de ap.li.vj.dicitur valere
appellationi. ſi cauſã bi inſcriptis redactam appelans poꝛ
rigit iundici licet eam non legat ſatis ea videtur legere ⁊ ap-
pellare ſi refert ſe ad ſcripmram iudici poꝛꝛectam.Si ergo
in appellatione que eſt de minoꝛi iudice ad maioꝛeʒ pꝛouo
catio hoc ſufficit foꝛtius debet ſufficere in caſu noſiro cum
talis denunciatio requiritur ad certificanduʒ officialeʒ ſuꝑ
contractibus teſtamentis ⁊ ſimilibus geſtis. Que quidem
certificatio foꝛtius ⁊ certius colligitur ⁊ aperitur ex traditõ
ne oꝛiginalium.qᷓ ex nuda ⁊ verbali denuntiatione vt in.c.
quoniam contra de pꝛoba. ¶ Tertio adduco.c.qui adagẽ
dumde pꝛocu.ii. vj. vbi habetur ꝙ caſus ſpetiale mandatũb
requirentes veniunt expꝛeſſ quibuſdam ⁊ ſecuta cla.gene-
rali ad idem.l.? ſi quis.s.queſituʒ.ff. ſi quis cau.⁊ ꝙ ibinõ.
per glo.? bar.Sed in pꝛopoſito fuit facta ſpetialis denun-
ciatio multoꝛum contractuum ⁊ adiecta fuit cła generalis
ſcilicet ꝙ conſequẽter denunciabatur omnes alios contra
ctus ergo videtur omnes denunciaſſe.¶ Quarto adduco
talem rationem certum dicitur non ſolum in ſe eſt certũ
ſed etiam per relationem ad aliud certum in.c.cum vene⸗
rabilis de reli.do.excep.cum venerabilis.⁊ ꝙ vtrobiq; nõ.
facit.l.entum.ff.ſi cer.pe.ſed in caſu noſtro notarius rettu
lit ſe.ad ſcripturas certas quas habuit in quibus nulla du-
bitatio poterit cadere ergo non poteſt dici denunciaſſe non
clare ? certitudinarie.⁊ maxime quia officiales acceptant
illaaſcripturas ⁊ penes ſe tenuerunt per menſeʒ cum dimi
dio ⁊ fat ad idem dictum ar.in l. eos.ff. de fal. vbi dat
conſiliuz teſti·qui repetitur ſuper eo ſuper quo al depoſuit
vt ſpecifice non ponat ne ſoꝛte per obliuionem incidat in
crimen falſi.Sed referat ſe ad pꝛimum dictum dicendum
ergo per omnia per aliaſ induetus dixi.vnde refero me per
omnia ⁊ in omnibꝰad ea que in pꝛioꝛibus actibuſ continent᷑
⁊ per inde ex hoc habebitur ac ſi ſpecifice depoſuiſſet.ad pꝓ

poſitum igitur dando ergo omnes contractus ? alia de qni

bus rogatus fuit pꝛo vt in his membꝛanis habetur pꝛo inð
haberi debet ac ſpecifice ſi omnes ⁊ ſingulos cõtracꝰ nun
ciaſſet maxime in materia penali pꝛo vt eſt noſtra in qua de
bet fieri ſtricta interpꝛetatio vt euitetur pena regula odia
⁊ recta in peius de re.iu.li.vj.⁊ verba non captant illam la
tam ſigniſicationem quam ex pꝛopꝛio ⁊ lato ſignificato ver
boꝛum habere poſſunt ꝙ eſt valde attendendum ⁊ notan-
dum in pꝛopoſito. Iſta ſunt verba Joã · an. in regula odia
pꝛeall.in mercue

namq; dictum notarium ſatis feciſſe edicto

pꝛeall.in mercu. ? pꝛobatur in. c.in cunctis de elect. in. c. ſi
cõpꝛ omiſſarius eo.ti.li.vj.¶ Vltimo adduci poteſt.l.de
pupillo.S.meminiſſe iuncta glo.ff.de verbo.ſigni.vbi pꝛo⸗
batur ꝙ denunciatio operis poteſt fieri nedum verbo ſed
etiam facto.puta per iactum lapilli dummodo appareat ꝰ
intentione denunciare volent᷑.faciunt ad pꝛedicta·xj.q.iij.
bgor 7.c. cum ſolum cum concoꝛdancijs ibi ſignatis

in goo. Ad idem.l.ij.C. de ſen.que ſine cer.quam.⁊ ꝙ
ibinõ. Har. ?⁊ Joan.an.in addi.ſpe.in ti.de ſen·pꝛola.S.qᷓ
liter verſi.ſed pone iudex.⁊ Inno.in.c.ij.de lib.ob.licet eiʒ
ſententia in certa non valeat.l.j. C.de ſen. que ſine cer.⁊ ij
q· vj.diffinitiua tamen ſatis eſt ꝙ poſſit certiſicari per acta
maxime quando iudex ſe retulit ad acta. vt. d.l.iij.? ꝙ nõ.
in locis pꝛeall. Ita dicendum in caſu noſtro vt ſatis denun
cio debeat dici certa ex quo fuit facta per relationem ad mẽ
branas in quibus continebantur denuncianda. Et hec ſuf⸗
ficiant. Laus deo.Abbas.

Kon. xxviiij.

Aſus ſuper quo conſilium petitur in termi⸗
nis infraſcriptis ſubicitur caſtruʒ montiſplłc⸗
leti territoꝛij Seneñ.exemptuʒ exiſtit vi pꝛe
ſupponitur ab omni iuriſdictione Epiſcopi
retini ? immediate ſubiectuʒ ad iuriſdictio
nem eccleſiaſticum domini abbatis monaſterij ſancti An-
tonij accidit homines dicte tene volentes eoꝛum hoſpi
talibus conſulere ſapplicari fecerunt domino noſtro pape
M—artino quinto quatenus eisliceat ponere illi rectoꝛem
non expectata confirmatione alicuius ſuperioꝛis. Item de
relictis dictis hoſpitalibus non teneantur dictoꝛum hoſpi-
talium rectoꝛes abbati vel alteri cuicunq; ſoluere canonicã
poꝛtionem dominus noſter papa conceſſit eis literas plũ-
batas moꝛe Romane curie.in quibus inter cetera narrat ⁊
pꝛo parte hominum dicte terre fuit ſibi petitio exhibita.in
qua inter cetera continebat homines dicti caſtri tempori-
bus pꝛeteritl deputaſſe rectoꝛes ad illa hoſpitalia domino
Epiſcopo Aretino iò minime contradicente. Item man⸗
dauit commiſſario quatenus vocatis epiſcopo ? Abbate
ac alijs qui fuerunt vocande de contentis in petitione dili-
genter ſe infoꝛmet ⁊ ſi contenta hoĩum vera eſſe reperit.⁊
pꝛefati ep̃i ad hoc accedat aſſerus debeut auctoꝛitate apo-
ſtolica eis elargiri qdð petitur pꝛo vt latius in dictislitteris cõ
tinetur. MHunc dubitatur an per pꝛedicta verba mentioneʒ
facientia de epo aretino in aliquo poteſtas ſeu iuridictio ac
quiratur dico epo vel ſaltẽ pꝛobet᷑ habere ita ꝙ ſaltem in fu
turũ aliqð pꝛeiuditiũ generari poſſit dicto dño abbati circa
iuriſdictionẽ epiſcopalẽ quã hʒ in dicto caſtro ſeu homini⸗
bus dicti caſtri cũ pꝛetendant ſe exemptos a dicto dño epᷣo
2 imediate ſubiectos dicto dño abbati.⁊c.
ꝛiſti eiuſq; matris pꝛeſidio inuocato firmiter
puto nullũ dicendũ per dicta verba dicto domi
no abbati.ſeu hominibus dicte terre pꝛeiudiciũ
generari circa exceptionẽ ſeu iuriſdictioneʒ epi
copalem dicto dno abbati debitam. Boueoꝛ
pꝛimo per illud ar. generale non pꝛobat hoc eſſe qð all hoc
contingit abeſſe de tranſla.pꝛel.c.ij.⁊ĩ.l.neq; natales.C.
de pꝛoba.⁊? qð ibi nõ. Sed ſubmota omni iuriſdctione ex
perſona ep̃i inſtare poſſunt qð hoĩes dicte terre deputaue
runt rectoꝛes adicta hoſpitalia ipo dño epᷣo minime cõtra
dicente.qꝛ in veritate nunꝙᷓ cõtradixit nec de facto nec qſle
gando aliquid iuris debitũ. Item qð.dñs papa voluit hãc
gratiã concedere dicto dño epo cõſentiente.voluit eniʒ in
hoc foꝛte honoꝛarc ꝑſonã ⁊ dignitatem ſuã ſie.n.poſſet i cõ
ceſſione gratie apponere aliquã aliam cõditionẽ ita potuit
velle ſine alterius pᷣiuditio cõſenſum dicti dñi ep̃i pꝛeſtari.

ar. in.l.j.ff.delle.ij.Eſt.n.quiſq; in re ſua legitimus mode/

lvatoꝛ ⁊ arbiter ⁊ maxime pnceps.l:in re mandata.C.man/
da.c.de his de ſepul.⁊.c.bone in fi.de po.pꝛela ergo pᷣdicta
verba nõ pꝛobãt aliquã iuriſdictionem cõpetere dicto dño
epo in dicto caſtro. Secundo pꝛobat᷑ ſic homines dicti ca

ſtri non do Raent ſeu aliquã iuriſdictionẽ imo ipſi poſſiden
ſi a dño abbate eoꝛũ. Ergo poſſeſſio non potuit pꝛe

tur qua
iudicari dño abbati.:łfi. C.de acqui.pol.l.ij.S.qdð ſuus.ff.
eo.ti.nõ. Inno.in.c.olim de reſti.ſpo.vbi plus dicit ꝙ pꝛe
ſuppoſito ꝙ ſubiecti alicui obediant realiter alteri pᷣlatotan

quam ſuperioꝛi ſi tamẽ pꝛopꝛius pꝛelatus contradicit ⁊ eos
pꝛo hnius tranſgreſſione excõmunicat nullum pꝛeiudiciuzʒ
circa poſſeſſionem ſibi generatur in hoc quia iura incoꝛpo
ralia non admituntur ſine ſcientia vel pacientia poſſeſſorl

l.ij. C. de ſerui.?⁊ aqua.nõ. Inno.idem in.c.bone de poſtu.

pꝛela.⁊ in.c.conquerente. de off.oꝛ.x in.c.dilectus de reli.
do. ⁊ multis locis.⁊ maxime hoc pꝛocedit in caſu noſtro in
quo ex parte hominũ ſolum interuenerunt nuda verba enũ
ciata pꝛolata pꝛopter aliud ⁊ ſic nullam diſpoſitionem indu
cunt.l.ex his verbis.C.de teſta.⁊ in.c.ſi papa de pꝛiuii.li.
vj. ⁊ in cle.⁊ ſi romanus de ſen exco.nõ. Har.in.l.ex hac
ff.de donat.nõ.in.c.fide ſuc.ab.vr. Et videtur caſus no-
ſter pꝛobari in multis iuribus pꝛimo in dicto.c.olim ſecun
dum vnum intellectum.vt patet qð ſi hominel alteri ſubie
cti patiuntur ⁊ obſeruant excõminicationem ab alio in eos

fulminatam non per hoc videntur illi tanꝙ;ᷓ ſuperioꝛi obtẽ⸗

perare velle nec iuriſdictionis aliq̃ poſſeſſio excõmunicato
ri acquiritur quia potuerunt excõmunicationem obſeruare
animo deliberandi. vel quia bonoꝛum mentium eſt time-
re culpam vbi culpa minime reperitur.vt in · c. ij . de obſer⸗
ua.ieiu.ſic ⁊ foꝛtius dicendum in caſtro vbi pꝛeſupponiturx
ꝙ ipſi in petitione aſſeruerunt ꝙ dominus epiſcopus are⸗
tinuſ non contradixit non per hoc fatentur eundem domi
num epiſcopum in eos habere aliquam iuriſdictiõem ĩmo
dico ꝙ potius vidẽtur fateri oppoſitum cum extaciturni-
tate videtur contra eum tanqꝙᷓ dyoceſanum pꝛeſcriptum.
Lum enim hec verba veniant ad excluſionem iuris epiſco
pi non debent operari contrarium effectum contra inten-
tionem pꝛoferentiũ pꝛo hoc in ſimili bonus tex.iuncta glo.
in.c.ſi a iudice de appel.li.vj. ¶ Tertio videtur pꝛobariin
l.non emptis.⁊.l.ſe.C.de pꝛoba.vbi patet ꝙ per nomina/
tionem incidenter in aliqua ſcriptura facta non pꝛobaturef
fectus denominatiõis.Ad idem.l.epla.ff.de pac.⁊.l.neq;
pꝛofeſſio.C.de teſta.⁊ optime.l.interrogata.C.ð lib.cau.

iuncta glo.ibi in.l.iubemus..eo.vbi patet ꝙ confeſſio ex

pꝛeſſe facta contra libertatem non in iuditio liber cauſe nõ
pꝛeiudicat conſitenti. Ergo idem in caſu ? tanto foꝛtius ᷓ
to dicta verba recognitionem aliquam contra libertateʒ nõ
impoꝛtant.¶ Ad pꝛedicta facit ꝙ legitur ⁊ nõ.in.c.cũ oliʒ
de teſt. ¶ Item reſpectu alioꝛum verboꝛum in quibus do-
minus papa exigit vt ad gratiam faciendaʒ interueniant cõ-
ſenſuſ domini epiſcopi.poteſt reſponderi multipliciter.
Pꝛimo vt. S.dixi ꝙ foꝛte dominus papa voluit honoꝛare

perſonam dicti domini epiſcopi. vel foꝛte confidens deſo/

lertia voluit requiri eum.⁊ maxime hoc pꝛocedit pondera
tis duobꝰ pꝛimo quia non exigitur vt conientiat tanꝙᷓ djo.
ceſanus.Secundo in eiſdem litteris dicitur dictam ter-
ram quo ad foꝛum eccleſiaſticum pertinere ad dictum do-
minum abbatem que verba ſatis oſtendunt papam ꝑ bec
verba nullam iuriſdictionem voluiſſe tribuere dicto domi-
no epiſcopo in dicto caſtro.quoniam ĩmo ⁊ plus dico ꝙ ẽt
ſi dominus papa appellaſſet dictum dominum epiſcopuʒ
dyoceſanum illius caſtri non per hoc pꝛeſumitur aliquid vo
luiſſe de nouo conferre dicto domino epiſcopo.vt pꝛobat
in dicta cle. ſi romanus.⁊ in.c.ſi papa.quia hec verba ſunt
enunciatiue pꝛobata pꝛopter aliud vt.S· dixi.vnde dominꝰ
papa in dubio non pꝛeſumitur velle pꝛeiudicare iure tertij
vt in. c. ſuper eo.de off.ðle.⁊ in.l.ij.S. ſi quis a pꝛincipe· ff.
ne quid in lo.pub. Ett hec ſufficiant ⁊ multa minoꝛa ſuffe⸗
ciſſent.cuʒ hoc videatur mihi tenendum ſine dubio.vt po

ſtulantiuʒ trepidatio ni ſatis fieret pluſqꝗᷓ dubium meretur

inſtitutum. Laus deo. .

Con.xxx.
Iſis actis agitatis tam in inſtantia canſe pꝛin
cipalis qᷓ appellationis.inter Antonium do
minici ex vna parte ? Micolaum Yoannis
martini ex alia parteſuper quodam argumẽ
o dotl domine Angle matris dicti Antonij
conſiſtentis in Centum Muinquaginta floꝛõs ac ſuper ex-
actione pꝛecepti facti dicti Micolao de ſoluendo ⁊ nouiſſi
me ſuper validate appellationis interpoſite a domino po-

teſtate terre Qlauciani. ad honoꝛabil ſindicos dicte terre ꝑ

diclum Micolaum ſuper reſiduo ſolutionis dicti argñti⸗

— — –

44

Nuocato pꝛius ſaluatoꝛis noſtri eiuſq; geni-
tricis pꝛeſidio pꝛocedam multũ ſuccinte. Naʒ
multitudo actoꝛum ⁊ allegatoꝛum habentiuzʒ
confuſioneʒ generat ita vt ipſis dominis ſin
. dicis quibus in pñia incumbit onus compa-
cien t pꝛo loculenta deciſione huius materie ad
uertendum ꝙper dominos ſindicos appellationem iudi-
cis queritur dumtaxat que ſunt ipſoꝛum partes in pꝛonun-
ciando ⁊ ſic opoꝛtet diſtinguere dumtaxat de validitate ap
pellationis iuterpoſite ad eos per dictum Nicolaum qui ĩ
libello appellatoꝛio pꝛoducto coꝛam eis conqueritur ð exe
cutione pꝛecepti contra eum factum per dominum pote⸗
ſtatem dicte terre in effectu petijt per dictos dominos ſin
dicos eoꝛum offitium ſententialiter pꝛonunciari decerni.⁊=
declarari dictam executionẽ contra eum factam iniuſte =
iniq; ⁊ perperam factam in perſonaʒ dicti Micolai anuul-
lari ac nullius foꝛe efficatie ? momenti.eo quia fuit facta pᷣ
ter ⁊ contra foꝛmam iuris ſtatutoꝛum dicte terre ac pꝛonũ-
ciari ⁊ decerni ſibi Micolao dandam copiam petitionis ?
pꝛecepti ſuper dicta executione cm termino ad opponẽ
dum contra dictum pꝛeceptum quem quidem terminum ſi
bi recuſauit dictuſ poteſtas tradere ⁊c. Ex parte vero dicti
antonij in hoc articulo appellati excipitur qdð dicta appella
tio non eſt admittenda quia contra foꝛmam iuris ſtatutoꝝ
dicte terre loquentium ſuper executionem fiendam vt ſpe
tialiter colligi poteſt ex ſoꝛma exceptionum pꝛoductamim
per dictum Antonium videndum ſolũmodo incumbit ad
executionem factam perſonaliter per dictuʒ dominum po
teſtatem potuerit appellari per dictum Nicolaũ. t omiſ
ſis breuitatis cauſa argumentis que ſatis friuole poſſent ꝓ
parte appellari fieri concludo dictam appellationem iuſtaʒ
⁊ per conſequens admittendam ⁊ ad hanc ſententiam mo
ueoꝛ ex pluribus tam ex diſpoſitione iuris cõmunis ꝙᷓ ſtatu
toꝛum dicte terre. vicunc; enim in executione ſentẽ
tie diffinitiue vel pꝛecepti infertur grauamen licite appel-
latur etiam de iure ciuili.cum non expectetur alia ſenten-
tia difinitiua in cuiuſ appellatione poſſet grauatus a graua
mine releuari.vt legitur ⁊ nõ.in.l.ab executione.C.quoꝛũ
ap.non reci.⁊ in.c.qð ad conſultationem de re iudi.facit ꝙ
nõ.in.lij.ff.de ap.reci.vel non.⁊ in auc.habita.C.ne fi.ꝓ
pa.⁊.ij.q.vj.ſunt quoꝛum ah executoꝛe. Sed ĩ caſu noſtro
poteſtas grauauit dictum Micolaum exequendo illam ſen
tentiam ſeu pꝛeceptum. Ergo potuit appellare. Qð autẽ
eum grauauit patet quia denegauit ſibi copiam petitionis
macknche Por dictum antonium. Mec noluit ſibi dare ter-
minum ad opponendum cum de iure contra executionem
ſententie multa obici poſſent.vt legitur ⁊ nõ.in.l.iiij.S.con
dẽnatuʒ.⁊ in.l.adiuo pio.ff.de re.iudi.⁊ vtroq; perSar.
⁊ in.c.de cetero.eo.ti:de off.del.paſtoꝛalis.S.qð vero.⁊ ;
ibi plene nõ.? maxime per Inno.in.d.c.de cetero.⁊ maxi
me pꝛedicta pꝛocedunt in caſu noſtro vbi non petebat exe-
cutio in rebus adiudicatur ſed in actione perſonali.contra
perſonam ⁊ bona iuxta foꝛmam ſtatuti quo caſu noſtro fiẽ-
da eſt citatio ⁊ debet dari facultas parti ſe defendendi.vt in
l. adiuo pio. pꝛealł.v.in venditione.⁊ ibi aperte War.hoc

vult.ſentit Inno.in.c.cum ſuper pꝛope fi.de re iudi. Nec

huic ſententie obſtat ſtatutũ ciuitatis dicte terre ſuper quo
ſe fundat appllatus poſituʒ ſub Nica de executione inſtru

menti guarantigine in.v.fi: vbi inter cetera diſponitur ꝙ ſẽ

tentie ⁊ pꝛecepta non querelata ſeu ſuſpenſa per remediuʒ
appellationiſ debent mandoari in continenti executioni.nec
poſſit opponi niſi id qð opponi poteſt contra inſtrumentũ
guarentigiatuʒ ⁊c.pꝛo vt in dicto ſtatuto latius continetur

quia dico ꝙ ſi diligenter ponderabitur finis illius ſtatuti il
lud ſtatutum luce clarius pꝛobat Phoſtum e ſuniat inten
n fine

tionem appellato:ꝛis. Mam ibiin fine ponitur clauſula hec

que ſequitur vʒ obſeruando pero la foꝛma de ſupꝛa data ſe

cundo la foꝛma del pꝛeſente capitulo e chome nelli inſtru-
menti guarentigiati.Et ſic aperte vult finis illius ſtatuti in
erecutione talis ſententie vel pꝛecepti obſeruare modus⁊
foꝛmam pꝛecedentis capli.⁊ ſicut obſernatur in inſtrumen
to guarentigiato. Sed ĩ pꝛecedenti.ca.diſponitur ꝙ pote
ſtas ⁊ eius vicarius teneantur ⁊ debeant aſſignare terminũ
trium dierum conuento ad recipiendum copiam petitiõis
2 inſirumenti guarentigiati.⁊ opponendum contra illam.

Ergo aperte colligitur etiam in caſunoſtro debebat da

ri dictus terminus trium dierum ad recipiendum copiam
petitionis ⁊ ad opponenduʒ licet non poſſet opponere niſi
id qð opponi poteſt contra inſtrumentum guarentigiatum
ꝙ cuz poteſtas humuiliter requiſitus non fecerit ſatis appel-

lare potuit dictus Micolaus per ea que. S. dixi. Mam illa

cla in fine ſtatuti poſita obſeruando qualificat pꝛecedentia
vt in.c.inquiſitioni ⁊·c.ſecundo requiris de ap.⁊ ꝙ legitur
2 nõ.maxime per War.in.l.talis ſcriptura.ff.deł.pꝛiꝰ. Ad
idem ꝙ legitur ⁊ nõ.in.l.titia.ff.de ver.obli.⁊ in.c.apoſto/

lnul.xxxiij.q.vij.in glo.fi.⁊ hoc etiaʒ pꝛobatur alia ↄſideratõ

ne dubia ſumere debeat interpꝛetationem ſecunduʒ iusita
vt qui minuſ poſſint ledant ipſuʒ ius cõmune.vt pꝛobatur

in.c. cum dilectus de conſue.in.l.ij.C.de noxa.nõ. AInno.

in.c.j.de reſcrip.? Gar. in.l.omnes populi.ff.de inſti.⁊ iun
re.⁊=.lł.j.ff.ad.l.fal. Sed de iure cõmuni debet in executiõe
ſententie pꝛecepti ſaltim in perſonali fieri citatio que fit vt
pars opponere ⁊ ſe defendere poſſit.vt in.d.S.in venditio
ne ⁊ ibi Bar. ? per Inno.in.d.c.ciin ſuper.⁊ pꝛobatur in

ſili in.c.a.multis de teſti. Et quia dictum ſtatutum pꝛeſup

po ſito ꝙ eſſet dubium in fine ſui ꝙ tamen in veritate non

eſt. debet intelligi ſecundum ius cõmune vt. ſ.requiratur cᷣ
tatio ⁊ detur facultas parti.⁊ ſe defendendi.⁊ marime quia

iura naturalia hoc ſuadent.vt licitum ſit cuiq; ſe defendere
imo etiam excõmunicato non denegatur defenſio.vt.c.cũ
inter de excep.⁊ iura clamant qð contra in auditam parteʒ

nil eſt attendendũ in· c.j.ðᷣ cau.poſ.⁊ ꝓpi.⁊ ĩ cle.paſtolal.ð

re iu.iij.qixj· cãtãt.⁊ ĩ.c.omiia facit.l( de vno quoq; ð re
iudi. AItem negari quia non dats dubitationeſuper intelle⸗
ctum ſtatuti debuiſſet dominus poteſtas recurrere ad con
ſilium ſapientis ſm quod diſponitur in ſtatuto dicte terre.
ad hoc.l.et poteſt rem iudicatam.ff.de condi.indebi.vnde
ſaltem ex hoc capite iuſta fuit appellatio dicti nicolai. Non

obſtat ſi dicatur dictum nicolaum non fuiſſe audiendum?

quia non ſeruauit ſoꝛmam alterius ſtatuti ſuper ſolutione
fienda ſᷣm quantitatem petitoꝛum.quia ſi bene aduertatur
illud non facit ad caſum noſtrum.quoniam ſtatutum loqui
tur de his qui petunt aliquid a conuento.nec dicit ꝙ nõ fa
cta ſolutione in nullo audiatur.quia pꝛoceſſus ille non vale
at.Sed in caſu noſtro dictus nicolaus nil petebat pꝛo nunc
ſed ſolum excipiebat petendo terminum ad opponendam
copiam petitionis.⁊ ſic ſumus extra caſum ſtatuti.nam vi-
deo ꝙ excommunicatus qui nil poteſt in iuditio petere.tũc
ſi conuenitur poteſt ſe defendere.vt in dicto.c.cum inter:
ſic in pꝛopoſito.licet dictus nicolaus non fuiſſet audiẽdus
quando petebat ſolutionem non factam.tamen a de fenſio
ne contra petitionem dicti non debuit excludi.nam aliter
ſepe damnaretur innocens.quod eſt abſurdum.vt in dicto
c.cum inter:·Erx quibus omnibus cõcludo ꝙ domini ſin
dici debent pꝛonunciare appellationem dicti nicolai fuiſſe
⁊ eſſe iuſtam ⁊ legitimam ⁊ declarare dictam executionem
factam in eius perſonam per dictum poteſtatrin fuiſſe ⁊=
eſſe nullam.⁊ inquantum eſſet aliqua ipſam tanquam ini-
quam retractare ac decernere copiam dicto nicoalo dicte
petitionis facte coꝛam dicto domino poteſtate ſuper exe-
cutione fienda aſſignando ſibi terminum trium dierum ad
opponendum contra dictam executionem petitam.⁊ c
demnare dictum antonium dicto nicolao in expenſis factil
in hac cauſa appellationis quia temere litigauit.⁊ demum
debent dicti ſindici in cauſa pꝛocedere ſicut fuiſſet pꝛoceſſu
rus dictus poteſtas cum ſuccedat in ipſius loco. de appel.
vt debitus. cum ſi. Et hec ſufſiciant quo ad pꝛeſentem ar-
ticulum. Nicolaus abbas.

Acti contingentia eſt talis. In ciuitate mal
ſena eſt quedam locoꝛum fraternitas que ap
pellatur Sraternitas fancte Crucis. Et con
ueniunt in loco oꝛdinis ſancti Franciſci. In
quadam capella ſub vocabulis ſancte Cruciſ
que quidem Fraternitas multa pietatis operafum ex ipᷣo
Airauni ſbã tum erxrelictis dicte fraternitatis accipit.

Cui quidem Fratemitati quidam deo deuotus. multa
na reliquid diſtribuẽda ad pias cauſaſ⁊ ſpecifice fuit adie
ctum. vt daretur domino epiſcopo meſano ſuper quantita-
tem tamen non grauauit reliquens conſcientiam illoꝛuʒ de

e

ſio⸗
ter
to
ifin
iſe
jen
ſer
ini⸗
ſcte
Ne⸗

nad

num
deſe
ppe.

lig⸗

confraternitate.que quidam raternitas donauit domi-
no epiſcopo floꝛenos.xij. ⁊ ab co etiam habuit ⁊ recepit fi⸗
nem ⁊ liberam integram abſolutionem de dicto relicto.
Bemum epiſcopo moꝛtno dicitur nomine ſucceſſoꝛis q;
dicta liberatio non valuit pꝛo tam modica quantitate ⁊ pe-

titur integra qtitas illius relicti qᷓ alioꝛum. Ex parte cofra

ternitatis allegant dictam liberationem valuiſſe.? dicta
Fraternitas non tenetur ad canonicam poꝛtionem eo qð

multa relicta ei facta fuiſſent. Querit quid iuris.

WMꝛiſti Saluatoꝛis eiuſqʒ deuotiſſime geni⸗
tricis ſuffragio imploꝛato.ad claram deciſio⸗
nem i ibeimoand examinanda incũ

maxime non eſt memoꝛia ꝙ iguanc ipſam exſoluiſſet liʒ

bunt tria. ꝛimo an dicta liberatio reuo
ari poſſit per ſucceſſoꝛem. ecundo an
dicta Fraternitas teneatur de iure ad canocicam pozpionẽ
epiſcopo loci ſibi ex ſoluenda de relictis ſibi factis: ¶¶ Ter
tio pꝛeſuppoſito ꝙ de iure teneatur an vigoꝛe conſuetudi
S pꝛeſcriptionis poſſit dicta Fraternitas ſe excuſare.

irca pꝛimum multum non inſiſtam quoniaʒ non vide

tur mihi magnam dubitationem continere cum certo cer-

tius ſit dictum dominum epiſcopum illam liberationem fa

cere potuiſſe.aut enim de dicto relicto non debebaturquã
taque in veritate non debebatur vt patebit ex infra dicen
dis.⁊ caſus eſt indubitabilis.quia ille idem epiſcopus nõ po
terat plus petere cum ititas fuerit relicta conſcientia illoꝝ
iuxta ea que habentur ⁊ nõ.in.c.ſtant..aſſeſſoꝛem de re-
ſcrip.li.vj.vbi glo· nõ.⁊ in cle.pꝛima de iure patro.tuʒ quia
pꝛeſuppoſito ꝙ aliquid plus deberetur epiſcopo. Epiſco-
pus cum habeant liberam adminiſtrationem redditum.iux
nõ.per glo.xij.q.j.duo ſunt genera.⁊ pꝛobatur in.c.cun vo
bis in fi.de elec. potuit remi ſſionem reſidui facere maxime
cum in pia cauſa venirent omnia conuertanda. Mam epiſ
copus tenetur ſuperflua conuertere in piam cauſam.lxxxij.
di · c. j. ⁊· xij .q.j.videntur.⁊ quicquid clerici habent paupe-
rum eſt. xvj.q.j.c.ſi licite. Ergo potuit nedum partem ſed
totum relinquere Fraternitati diſtribuendum in pias cau
ſas.nam pꝛelatus nedum de ac quirendo iĩmo de acquiſito
non poteſt facere congruam elimoſinam. vt in. c.ad hec.=
c.relatuʒ.ij.de teſta.qui modica cuicunq; donare vt
in. c. ceterum de Do Ken dico ꝙ pꝛedictis rationibꝰ
ſi quarta fuiſſet debita ⁊ maxime qð hic agebatur de acqui
