poteſt per legem ſeu ſtatutum augeri ⁊ minui.vt eſt ſenten
tia Bp. in regula indultum. de reg. iur.li.vj.in.c.raynũciꝰ.
de teſta. ? dicit ibi.2 alibi non ita ſicut ibi bene pꝛobari attẽ
ditur enim conſuetudo in deductione legitime tenet Ep.
in.l.ſanctius.C.de nup.⁊ bar.in.l.titio.i.titio genero.ff.ð
condi.? demon.⁊ bal.in.l cum leonina.C.de epiſ.⁊ ce. p
batur ratione iure naturali.vt.S.dixi.filijs debentur ſolum
alimenta. Sed iure poſitiuo fuit eis delata certa portio.⁊
imo fuit quarta poſtmodum aucta in tertiam ? dimidiaʒ
m filioꝛum numerum. vt pꝛobatur in.l.cum queritur. iun

cta anc.nouiſſima. Cide inoffi. teſta.vnde ſicut potuit auge

re tertiam ⁊ dimidiam.ita potuit ſtatui vt ſtabilia cedant fi
lijs reſeruatis mobilibus libere facultati materne.⁊ mobili-
bus deficientibus cedat medietas ipſoꝛum immobiliuʒ. vt
in dicta

in caſu noſtro vt pʒ ex pꝛedictis.

in dicta conſtitutione. argu. optimum in. l. cum matio. ff. de .—
bo. dam.ꝛ eoꝛum que leguntur ?⁊ notantur. in.lnam ?⁊ ſi·f. icc ca p⸗

de inoffi. teſta.⁊ quia pater ⁊ filius cenſentur eadem perſo
na.vt in auẽ.de iur.iur.a.mo.pꝛe.ꝭ.j.⁊ in.l.fi.Q.de impu.
» alijs ſubſtiꝛ⁊.xxxv.q.iij.S.hoc autem hinc dominium con
tinuatur in filium.l.in ſuis.ff.de libe.⁊ poſthu. Cum ergo
iſta poꝛtio ſtatutaria ſuccedat in locum poꝛtionis debite de
iure communi eodem iure debet illa cenſeri.quia ſubroga
tum debet ſapere naturam eius in cuius locum ſurrogatur
de bapti.maioꝛes.⁊.c.eccleſia.vt li.pen.ſfacit quod nõ. In
no.in.c.ex ratione.de appel.ſicut ergo in illa poꝛtione debi

ta de iure communi non poteſt pater vel mater teſtari etiã

ad pias cauſas.vt in dicto.c.fi.ita nec in iſto ſtatutaria.quia
eadem ratione mouetur.marxime quia dicta conſtitutio ſu
it edita ab imperatoꝛe.⁊ ſic eſt ius commune quoad eos.
Et idem dicerem vbi ipſa ciuitas hoc ſtatuiſſet.quia ĩ hoc
habet poteſtatem a iure communi.vt ĩ.l.omnes populi.ff.
de iuſti. ⁊ iure. ¶ Sec undo pꝛĩcipaliter facit quod nõ. Jo
an.an.in.c.ij.de vſur.li.vj.⁊ bal.in.l.j.C.de ſa.ſan.ec.vbi
volunt ꝙ in caſu quo bona alicuius publicantur pꝛopter de

lictum non poteſt ille ſic pꝛiuatus teſtari etiam ad pias cau
ſas. quia teſtaretur de alieno. contra.c.filios. de teſtai Xt

idem vnlt ibi Jo.an.in bonis damnatoꝛum que hodie non
publicantnr ſed deferuntur agnatis.vt in auc.bona damna
toꝛum.C.de bono.pꝛeſcri.Et ex quo caſulex differt agna
tis ⁊ pꝛiuat poteſtatem teſtandi non poteſt teſtari etiam ad

pias cauſas.quia ex quo lex ſimpliciter pꝛouidet ⁊ non repe

ritur contrarium iure noſtro ſtandum eſt diſpoſitioni legali
in.c.j.de no.ope.nun.⁊ cum generaliter.l.loquitur genera-
le debet ſeruari.xix.di.ſi romanoꝛum.⁊.c.ſolite.de maio.⁊
obe. Item ex quo bona differuntur alijs per legem pꝛo nõ
dato habetur quod ab illo datur qui de iure donare non po
teſt.j.q.vij.pubertuʒ.⁊.l.traditio.ff.de acqui.re.do.⁊.c.qð

autem. de iurepatro. Hec obſtat fanoꝛ pie cauſe.quia pꝛo
cegit cum teſtatoꝛ quod ſuum eſt legat.ſecus ſi legat nõ ſu

um.vt in caſunoſtro nec pꝛopter fauoꝛem.alium legatoꝛũ
debet alteri fieri iniuſtitiade ſo.compe.ex tenoꝛe.de dona
tio.inter vi.?⁊vxo.nuper.de penis.ſacram.facit.j.q.j.non t

putanda.ſi ergo pꝛedicta pꝛocedunt vbi lcx differt bona ad

alium pꝛopter delictum.ſoꝛtius idem dicendum vbi differt
ex equitate naturali.⁊ fauoꝛe filiationis cum fauoꝛes debe⸗
ant ampliari ⁊ odium reſtringi.vt in regula odium reſtringi
de regu.iur.li.vj.: Tertio adduco bonum tex.in.c.queſi

tum.xvij.q.iiij.in fi.vbi notanter colligitur eccle ſim debe

re dimittere bona ſibi delata que equitate naturali ſuaden
te retinere non poteſt.licet deſtricto iure retinere poſſit.ſʒ
in caſu noſtro omnis equitas reſiſtit.ſatis eſt enim matrem
teſtari poſſe de mobilibus vel eis deficientibus de immo⸗
bilibus vſq; ad medietatem ⁊ in dicta conſtitutione cauet᷑.

quo videtnr in effectu concoꝛdare vel differre in ſententia

a dicta auc.nouiſſima.ergo eccleſia non debet hec bona ſi
bi delata agnoſcere.quinimmo ſi deſtructa vite poſſet reti-
nere.iure tamen poli debent fuie reſtituere. ¶ Mnarto ad

duco notata per bar. 7 bal. in.l.ij. C. de ſa. ſan. eccle. vbi vo
lunt filiumfamilias non poſſe etiam ad pias caulſas teſtari.
de bonis aduenticijs ? generali legis diſpoſitione que pꝛo

bibet fuliumfamilias teſtari fauoꝛe patris.vt.l.penu.⁊ fi.C.

qqui teſta.fa.nõ poſ. Et hoc videtur apertiſſime pꝛobari in

c.licet pater..ſi.de ſepul.li.vj.vnde firmat bar.pꝛo regu
la in.l.j.ꝙ vbicuaq; lex p.ohibet aliqueuuteſtari fauoꝛc al
terius nunꝙᷓ fauoꝛe pie cauſe talis pꝛohibitio cẽſetur remiſ

oteſt ergo lex velſta
tutũ pꝛohibere aliquẽ teſtari.ſaltẽ de certis rebus fauoꝛe al
terius cum ⁊ hoc conſuetudo.ar.l.vendita.ff. commu.pꝛe-
di.⁊.l.dudum.G,de contrahen.emp.⁊.l.mercatoꝛes.C.ð
mercano ⁊ merca.⁊ quod ibi nõ.⁊ maxime hec pꝛocedunt
tenendo glo.ſingularem.in.lłilla inſtitutio.ff.de here. inſti.

ſa.quod aperte pꝛobatur orege punctaliter

que dicit ex gratia concedifacultatem teſtandi cum de iure

ſtricto quis non poſſit teſtari.cum effectus teſtamenti con
feratur ad illud tempus quo quis non eſt futurus dominus
⁊ ſic perinde eſt ac ſi eſſet conſtitutum tempoꝛe inhabili.l.

quod ſponſe.ff.de dona.ante nup.ſacit.c.de vxoꝛe.de ſe-

pul.⁊.l.in tempus.ff. de acqui.here.de facili enim tollitur.

vt notat glo. in cle.ij.de off/oꝛ.facit.c.ab Aonh di.

maxime cã ſubgerente.vt in caſu noſtro. oncludo er

bo dien.

go dictum le gatum de re immobililicet ad pias cauſas fa-
ctum non vailniſſe.non obſtant contraria ſuperius foꝛma⸗/
ta. Et pꝛimo ad pꝛimum dico ſtatutum non eſſe contrali-
bertatem eccleſaſticam nec directe nec indirecte. Mõ eniʒ
fit pꝛohibitio in odium eccleſie.nec pꝛobibeturhominẽs ge
neraliter donare ecdleſie.ſed conſtitutio augetur debitam
poꝛtionem filio.ſic aucto ꝓhibent teſtari:quẽadmodũ pa-
tet in poꝛtione.⁊ in poꝛtione debita iure commuui.immo
ſi ſubtiliter conſideretur eſt cõfoꝛme iuri diuino.poreſt.n.
eccleſiam honoꝛare in bonis mobinibus vel immobilibus ſi
mobilia non extant.iuxta tenoꝛem conſtitutionis.⁊ in cete
ris bonis pꝛouidere filijs ne paupertate laboꝛent.cum ipſe
deus mandet pauperibus ſubueniendum ⁊ eccleſie tenet᷑
de bonis ſuis pꝛouidere panperibus.xvj ·q.j.c.fi ⁊.xij.q.ij.

aurum. foꝛtius nõ debet eis bona delata per.l.auferre.ale

ſi diceremus contrariũ ſequeret᷑ ꝙ lexnõ poſſet aliquẽ pꝛi-
uare bonis ſuis ex cauſa contra.l.ſi verbatũ.ff.de rei ven.⁊
nõ.per bar.in.l.fi.C.ſi contra ius vel vti.pub.?⁊ Exy.in.l.pᷣ

ſcriptis. C. eo.⁊ per Inno.in.c.que in eccleſiaꝝ. de cõſti.⁊

cõtra tex.ti.ij.de vſu.li.vi.⁊.c.cũ ſᷣm leges.de here.eo.lib.
cũ infinitis ſi. Facit ad pꝛedicta.quod in ſimili nõ.bar.in.l.
reſcripto.ff.de mu.⁊ ho.ſecus autẽ vbi quis ſimpliciter ꝓ
biberet᷑ alienare in eccleſiam directo vel indirecto alteri eo
quod bona differantur alijs.⁊ ſic pꝛocedit queſtio quam po
nit ꝗJo.an.de qua.S.in contrario ad ſecundũ contrariũ.rñ
deo ꝙ hec conſtitutio non eſt Iationabilis pꝛopter idẽtitatẽ
7 veritatem que eſt inter patrẽ ⁊ filiũ.vt.S.dixi.⁊ cõtrariuʒ

loquit᷑ cũ quis intrat monaſteriũ non condito teſtamento.

tunc enim pꝛopter onera cõputando monaſteria in nume
ro filioꝝ.ſecus vbi ante teſtare .vt nõ.in auc.ſi qua mulier
O.de ſa.ſan.ec.⁊.c.in pꝛeſentia.de pꝛoba.vel ſi nullo mo⸗
do intrent in monaſterium.quia tunc non tenetur aliquid
relinquere eccleſie ſalua poꝛtione legitima.de qua in.c.ij.?
c.j.cũ ſi.de ſepul tem fateoꝛ ꝙ quis dʒ magis diligere
animã ſuã qᷓ filios.ʒ non debet per hoc pꝛiuare filios poꝛti
one eis delata a lege pꝛopter eccleſiã. Mam ⁊ alijs modis
põt ſe anime ſue ꝓuidere.maxime qꝛ põt eũ honoꝛare ᷣm
tenoꝛẽ dicte cõſtitntionis. MNã obſtatqð dicit de differẽtia
inter patrẽ ⁊ matrẽ.qꝛ in multis ẽ differetia. maxime de iu
re.xij.tabu.ſᷣm quã mater excludebat᷑ a ſucceſſione filioꝝ ꝑ
agnates ipſoꝝ tiunätud ↄpeſcere iudiciũ ma

ternũ q; mulie res laboꝛqt ↄtra pꝛopꝛia comoda.⁊ ſaciliter

decipiunt᷑.l.ſi pater. C. de ſpõ.Ad vlitjmũ orrariũ rũdeo
ꝙ dicta conſtitutio loquit᷑ nõ ſimpliciter affirmare daãdo fa
cultatẽ teſtãdi de mobilibus.ſed ꝓcedit ad vlterioꝛa diſfe
rẽdo ipſa bona ſtabilia filijs ⁊ ſc ꝑ equens pꝛohibẽt teſta
ri de eis. vt. S. d ixi pꝛobat᷑. cðᷣo modo in v.ſi autẽ vbi
permittit de ſtabilibus teſiari vſq; ad medietatem.hi bona

mobilia deſunt.ergo a contrario ſi mobilia extat pꝛohibuit

teſtari de immobilibus.ar.in.l.inter ſocerum.ꝭ.cum inter
ff. de pac. tota per bal.in.l.conuenticulam.C. de epiſcopis

⁊ cle.als ſi poſſit ad libitum de mobilibus teſtari.illa verba
conſtitutionis eẽnt a Eena ſi papa.ð pꝛiui.ili.vi.ĩ·l.ſi.

quãdo O.ð inoff.teſta¶ Tertio ꝓbat᷑ ex eo quod.v.ſi vo
pꝛemoꝛiatur venit aduerſiue ad.v.ſi vero pater. vbi patri
indiſtincte ꝑmittit teſtari dũmodo filios de ſua poꝛtione re
cognoſcat ergoiin.v.ſi. non pᷣmoꝛiatur voluit diuenſun ius
atuere in matre.ad hoc quod nota.in.c.ac ſi clerici.de iudi
t hec ſufficiant.⁊c. NHi.abbas.

MN dei noie amen. viſis conpꝛomiſſo ꝛ laudo in
de ſecuto ⁊ obiectõnibus contra ea.⁊ petitiõe
ſuꝑ nullitate ⁊ reſvonſi ibus inde factis ⁊ ali-
8 agitatis inter. E. Ciuem vincentium ex
Dane vna. Et. A. eiuſdẽ eiuitatis ponderatis
ſtatutis ſup hac materia diſponentibus de duobus contingi
conpꝛomiſſum impugnari.attentis maume. q̃ obiciuntur ðᷣ
ſcriptura pꝛiuata.? quod fuerit compꝛomſſum ⁊ laudatum
ſuꝑ vſuris ⁊ quod laudauerunt duo ex tribus alio ſubſiſente
irrequiſito. vSvcðo niatare dnngene ⁊ tante efficatie qð
pendent e dicta ca nullitatis. Judex poſſit vel debeat iure

inhibere dicto. E. quod pendente dcã cq nullam faciat no-

uitatem dicto A. vel non debeat inhibere attentis reſpon
ſionibus et ſtatutis pꝛedictiſ.⁊c̃. . :
AA

pmuz. 7 aſſumã ex obiectis ea que vident᷑ ali
quatenus pꝛima fꝛonte pũgere.videtur enim
pno dictum laudũ nulluʒ quia pꝛolatis vltima
die termini. fuit enim compꝛomiſſum de menſe auguſti?
data facſtas pꝛonunciandipꝑ totumillum menſem arbitrato
res vero ꝓnunciauerunt vitima die auguſti. ſi eo die quo
nõ erant futuri arbitratoꝛes cõtra.l.eum.in.fi.ff. de iuriſdic

om.iud. 1 neJaenen 5
non valet ꝓnunciatõ duoꝛum tertio irrequiſito.ł.ĩ tres.cũ

l. ſe. ff. de arbi. ⁊ quod legitur ⁊.nota.in.c.ij.eo.ti.li.vi⁊ in.

c. vno delegatorum. de off. dele. Sed in caſu noſtro duo iu
dicauerũt ſeu laudauerũt tertio irreꝗſito ergo lauduʒ nullũ
ex deſcctu ptãtis.⁊ maxime hoc pꝛocedit in caſu noſtro in

quo tertius non fuit tꝑe examinationis. Rſe ſumus ex
opiniõe Inno.de quo in.c.rainaldus.de teſt.quanq; baꝛ. Z

melius dicat in.l.duo ex tribus.ff.de re iudi Qð ſi fuerint
pñtes tꝑc examinationis ſiue non ſentẽtia duoꝛum nõ vale-
ret. niſi oẽs pꝛonũciauerint.⁊ hoc ex defectu poteſtatis qꝛ
omnes ſimul habent facultatem pꝛonunciandi.d.l.duo. fa
cit.d.c.vno.⁊.c.cauſam matrimonij.eo.ti. etrie facit
dd inducendum nullitatem laudi ⁊ compꝛomiſſi qi
cauſe ſuper qua fuit pꝛonunciatum quia ſuper vſuris.de ꝗ

bus ſecularis etiam iudex oꝛdinarius cognoſcere nõ poteſt

foꝛtius nec arbiter maxime ſecularis poteſt habere poteſta

tem a partibus.pꝛobatur pꝛimum ex his que leguntur ⁊ no
tantur in cle.diſpendioſam.de iudi. in. c. cum ſit generale

de lo. compe. in. c.illo vos.de pigno.⁊.c.ad noſtra.de em/

ptio.⁊ vendi.per bar.in.l.titia.ff·ſo.ma.⁊.l.ij.ff.de iur.om.
iudi. Item fuit pꝛonunciatum ſuper iuribus eccleſie.⁊ de

iſtis ſpiritualibus non poteſt in larcum compꝛomitti. maxi

me per laycos.vt in.c.contingit.⁊.c.per tuas.de arbi.iun-
cto.c.eccleſia ſancte marie.de conſti.⁊.c.bene quidẽ.xcvj.
di. ⁊.c.fi.de re.ecc.non alie. Anan⸗ euidenter colligit
nullitas laudi.quia fuit expꝛeſſe pꝛolatum contra ius maxi-
me diuinum. quo caſu arbitramentnm ſeu laudum ipſo iu-
re coꝛruit.vt eſi tex.apertus in.c.examinata.de arbi.quod
autem hoc laudum fuerit huiuſmodi.patet ex eo quia man
dauerunt arbitri ſoluere.nedum vſuras.ſed etiam vſuraruʒ
vſuras.quod non ſolum eſt contra ius diuinum ⁊ canoni-
cum.vt per totum ti·de vſu. Sed etiam contra ius ciuile.
vt in auc.de eccle.ti.⁊ in.l.ſanctimus.C. de vlu.rei iudi.⁊

marxime reſpectu eccleſie. quia voluerunt ſaccre eccleſiam

quodammodo vſurariam.nullum enim pꝛeceptum arbitra
toꝛum ligat ad peccatum. vt nõ.hoſtiin.c.quintauallis. de
iureiuran. vbi dicit ꝙ vbi dictum arbitratoꝛum eſt contra
deum nullo modo eſt illi parendum quantumcunq; inter-
uenerit pena vel iuramentum.allegat nõ.de tempo.oꝛdi.
ad aures.Ego dico hoc pꝛocedere nedum in dicto arbitra-
toꝛum ſed quoꝛũcunq; iudicum. vtin.c.dominos.⁊.c. iulia
nus.?.c.qui requiſiſti xi.q.iij. AQuinto videtur laudum
nullum ex eo quia ex generalic mpꝛomiſſo pꝛonunciaue⸗
runt iſti arbitratoꝛes ſuper rebus liquidis vigoꝛe ſtatuti vin
centini.ſ.ſuper depoſito de quo eon ſcriptura pꝛiua-

ta habens ex illo iure municipali executionem parataʒ ſicut
inſtrumentum guarentigiatum ⁊ ſupei rebus deciſis ⁊ liqui
datis per compoſitionem ⁊ diuiſionem pꝛius inter partes
ſactas.contra.c.expoſita.de arbi.⁊ quod legitur ⁊ notatur ĩ
l. eleganter..ſi quis poſt tranſactionem.ff.de condi.inde.
2.l.poſt rem iudicatam. ff.de tranſac.Sicut enim ſuperre-
bus liquidis non poteſt tranſigi.vt in dictis iuribus.ita nec
compꝛomitti.cum compꝛomiſſum ſit quedam tranſactio.
vt nõ.in auc.de diffe.iudi.in pꝛincipio.⁊ in auc.ſi quando.
C. de iudi.nõ. Inuo in.c.quintauallis.de iur.iur.⁊ bar.in
l.ſocietatem.S.arbitrarium.ff.pꝛo ſo. Mec iuuat illa clauſu
la generalis poſita in compꝛomiſſo vt ſuper omnibus ſuꝑ
quibus fuerit laudatum ĩtelligitur lis ⁊ queſtio ⁊c.quia per
verba generalia non videtur data poteſtas pꝛonũciandi ſu
per iam liquidis.de quibus nulla erat contentio ex regula ĩ
generali. de re.iur.li.vj.⁊.c.fi.de offi.iudi.eo.li.⁊.c.j.de iu
reiu.eo.li.⁊.c.cum veniſſent.de inſti.hinc tamen notanter
dixit ange.de peruſio in quodam conſilio quod incipit.viſo
compꝛomiſſo pꝛoꝛogato.quod per illam clauſulam non da
tur poteſtas pꝛonunciandi ſuper his ſuper quibus pꝛohibe

tur tranſactio de iure.ar.in.l.cum hi.s.ſed cum lis.ff.de trã

ſac.⁊ quod no · bar · in auẽ.ſi quis in aliquo documento·C.

Anipotentis dei. noie repetito. Nenio ad

ðᷣo vbicunq; conpꝛomiſſum factũ eſtin tres

i qualitas

2

de eden.⁊ in.l.⁊ ſi foꝛte.ff.de caſtren.pecu. Sen vide
tur nullum dictum laudum ſeu ſaltem iniquiſſimum ⁊ dolo
ſum.quia attentis omnibus narratis in laudo.A.erat credi
toꝛ. dci.E.tñ ex hoc laudo remanet debitoꝛ in mille noni-
gentis floꝛenis.vnde ſaltem ratione iniquitatis non meret᷑
executionem.ſed debet induci ad arbitrium boni viri.etiã
ſi fniſſet iuratim ⁊ compꝛomiſſum de non petendo redu-
ctionem ad arbitrium boni viri.vt notat Sy. ? Jo.an. in
regula ſcientide regu.iur.li.vj.Et hoſti.in.c.quintauallis.
de iureiu.⁊ ibi maxime per an.de bu.⁊ bar.in dicto.S.arbi
troꝛum. debet enim illud pactum intelligi ſi eque fuerint ar
bitrati.⁊ tanqᷓ; boni viri ⁊ amicabiles compoſitoꝛes.ar.i.l.
quero.S.inter locatoꝛem.⁊ ibi per bar.ff.loca.⁊ dicto.c.qn
tauallis.⁊ plene per Sy. vbi.S. ¶Sed his non obſtanti⸗
bus puto ꝙ alio non pꝛobato dictum lauduʒ non poſſet di
ci nullum nec iniquum ſed pꝛeſumendum validum ⁊ equũ
Fundamentum huius concluſionis eſt quia lauduʒ pꝛima
fronte ita eſt pꝛeſumendum ⁊ aſſerenti illud eſſe iniquum.
vel nullum incumbit onus pꝛobandi.Ratio quia laudum ẽ
quedam tranſactio que pꝛima fronte pꝛeſumitur iuſta ⁊ eq̃
7 aſſerenticontrarium incumbit onus pꝛobandi ⁊ non ſuffi
ciat pꝛobare partem fuiſſe deceptam.inſpecto verodebito
vltra dimidiam totius.vt notabiliter pꝛobatur in.l.lucius.
5§. fi. ff. ad trebel. Ita ⁊ laudum pꝛeſumitur iuſtum adeo vt
non ſufficiant pꝛobare partem fuiſſe deceptaʒ.inſpecto ve
ro debito. Nec ꝙ de iure aliter fuiſſet pꝛonunciandum.vt
notat bar.in dicto.S.arbitroꝛum.ratio quia arbitratoꝛes nõ
tenentur iudicare ſm ius.ſed poſſunt pꝛo bono concoꝛdie a
iure deuiare.⁊ dare id quod eſt vnius partis alteri.vt.l. ſi
de meis.ff. de arbi.⁊ bonus tex.in.c.niſi de pꝛebẽ.vnde ad
depꝛehendendum iniquitatem laudi.opoꝛtet᷑ conſiderare
ſtatum litis.?⁊ qualitatem perſonarum ⁊ compꝛomittentiũ
2 quare venerunt ac compꝛomiſerunt.⁊ quantitatem dece
ptionis.Et ſi omnibus his conſideratis reperitur arbitros
non pꝛonunciaſſe ſicut bonus vir egiſſet.tunc colligitur ini
quitas non dico nullitas.notatur per bar.ĩ dicto.S.arbitro⸗
rum.patet ex his que leguntur ⁊ notantur in dicta.l.lutius
in fi.⁊ ineiC de reſcin.ven.⁊.c.p.de emp.⁊ ven.⁊ quod
onus pꝛobandi iniquitatem incubit alleganti.tenet Yo. an.
poſt antiquos in addi ·ſpecu.in ti.de arbi. S.ſequitur.v.iteʒ
quid ſi compꝛomiſſum.⁊ bar.aperte ſentit in dicto..arbi

troꝛum: Et Irede.conſilio.cclxxiiij· anto.de bu.in dicto.c.

quintauallis, acit.l.ab ea parte.⁊.l.verius.⁊.l.ei incumbit.
ff. de pꝛoba. Item quia arbitratoꝛes non tenentur. ſcri-
pturas facere.ſed ſaris eſt eos extraiudicialiter ſe infoꝛmare
vt nõ. Inno.in dicto.c.quintauallis.⁊ bar.in dicto. .arbi
troꝛum.vnde abſurdum eſſet dicere ꝙ pꝛolaudi iuſtitia nõ
ſit pꝛeſumendum cum ſᷣm hoc nullum fere laudum conſiſte

ret cum non poſſet pꝛobari exactio. Inſuper dicens ſe leſũ
ex contractu habet pꝛobare.vt ĩ.l.j.C.de fi.inſtru.⁊ iur.ha.

fi.li.x.?.c.ij.eo.ti.in antiquis.non autem ſtans pꝛo contra-
ctu habet iuſtificare contractum.ira eſt dicendum in laudo

cnin ſit quidam contra vt.S.dixi.facit etiam quia pꝛo ſolẽ-

nitatibus intrinſecis pꝛeſumitur. d.l.ab ea parte in fi·⁊ ĩſti·
de fideiuſ.in fi.⁊ in.c.in pꝛeſentia.de pꝛoba.no.nno.in.c.
innotuit.de eo qui fur.oꝛ.⁊ bar.in.l.ſciendum.ſf.de ver.ob
liga. ⁊ per hoc fundauit intentio ſtantis pꝛo laudo. ? vltra pᷣ
miſſa facit ſolẽnis pꝛomiſſio ipſoꝛum compꝛomittendum
qui pꝛomiſerunt a laudo ferendo non appellare vel de nul⸗

litate dicere ſeu iniquitate opponere. Mec petere ipſũ vel

aliquod in eo contentum in totum vel in partẽ coꝛigi emẽ
dari vel ad arbitrium boni viri reduci.ſed illud compꝛomiſ-
ſum ⁊ laudum inde ſecutum.⁊ omnia contenta in eo per-
petuo firma ?⁊ rata tenere ⁊ obſeruare ⁊ in nullo contrafſace
re vel venire ⁊c̃. Et ſic qua fronte ſic allegat nullitatem nõ
video.nihil enim continetur in ipſo laudo quod per partes
expꝛeſſe approbari poſſit ergo valuit pactum a pꝛincipio

factum de non allegando nullitateʒ ? valere debet acta ſal

tem vi parti.vbi alia remedia deficerent.ar.eoꝛum que no
tantur per glo.in.c.ſignificaſti.de fo.compe.⁊.l.vna.C.qui
pꝛo ſua iuriſdictione.⁊.l.ij. C. communia vtriuſq; a E
ꝙᷓqꝙᷓ aliqui caſus excipiantur cum dictio nullitatis pꝛohib
a lege.iuxta notata in cle.j.de re iudi.l.j.ff.de tabu.exhi.ta
men reſpectu partis renunciantis ſeu ſolemniter pꝛomittẽ
tis non videntur illa locum habere.ar.c.quam periculoſum
vij . q.j.Et quia quitotum dicit nihil excludit.in.c.ſolite.de
maio· =

— r

2—

—

r —.

S =—n.=

2£*

S eEee

——hr.ß

DE

maio.⁊ obe.xix.di.ſiromanoꝝ.Et ratio diuer ſitatiſ poteſt
eſſe. Mam quando lex pꝛohibet dictionem nullitaſj.hoc fa
cit non ꝙ velit actum nullum confirmare.ſed pꝛopter frau
dis pꝛeſumptionem que quidem pꝛeſumptio ceſſat ſi ꝓba
tio offertur in continenti.ſic pꝛocedunt notata in dicta.l.j.
vel quando allegatur nullitas ex reſpectu defectus iuriſdi⸗
ctionis.tunc enim admittitur exceptio.quia detrahitur illa
qualitas ſuper qua lex ſe ſundabat in toliendo facultateʒ di:
cendi ſententiã nullã.quia non eſt ſententia ſiiudex nõ ha-
beat iuriſdictionem adbe gaoil notat bar.in.i.ifi.ff. quod
vi aut clam.⁊ ſic pꝛocedunt no.in cle.vnica.de ſequeſ.poſ.
ſed quando pars ſolemniter pꝛomittit nõ opponere de nul
litate.hoc facit quia vult omnino valere in vim pacti. Et

ſic indiſtincte pꝛecludit ſibi viam allegandi nullitatem cuiꝰ

validitas dependet a conſenſu ſno.ad hoc quod no.in.c.cũ
inter.p.⁊.c.j.tranſmiſſo.ð renuci.⁊ ĩ l.nemo poteſt.ff. ðle
i.⁊ deõ.c.quam ꝑiculoſum.⁊ dcã.l.vna.C.qui pꝛo ſua iuriſ
dic. ic reſtatexaminare an obiecta ſunt tante efficatie
vt pꝛedictis nõ obſtãtibus poſſit dictum laudum dici nullũ
vj iniquiſſimũ ⁊ dico ꝙ nõ.Et p ad pmũ iuxta oꝛdinẽ dico
quod ſi bene inſpiciantur tempus aſſignatum in compꝛo-
miſſo.⁊ dies latti laudi non poteſt dici.lauð non ſoꝛe latuʒ
intermino pꝛo vt altera pars ? non bene allegat. Fuit enim

lata die vltima termini qð in dubio fieri potuit.vt expꝛeſſe

pꝛobatur in.c.conſuluit· de offic.lega. vbi dicitur delegtuʒ
poſſe pꝛonũciare vltima die termini ergo ſoꝛtius idem dicẽ
dum in arbitratore cuius laudum eſt potius quedam tran-

ſactio ſeu contractus quam ſnia vt nota. in iuribus.S.allega

tis. Mon obſtat contraium.loquitur enim in ordinario cuiꝰ

ſucceſſoꝛ venit. Erubeſcit enim abdicatione iuriſdictionis
ſecus auũt in delegato.vel arbitro inquibus hec ratõ ceſſat.

vt nota. Jo.an.in dicto.c.conſuluit. Item in oꝛdinario licʒ
non debeat ꝓnũciare vltima die ſue iuriſdctõnis.ſi tamen
ꝓnũciat ;. vt.nota.glo.in.c.⁊ ſi xpᷣus de iure iurando.i
verbo vᷣuãdo.⁊ nõ.i.l.meminiſſe.ff.de offi.pꝛoconſul. E
hoc ergo capite non poteſt dici laudum nullum. enio
ad ſcdᷣam obiectonim ad quam Nnðo illam ꝓcedere in du
bio ſialiud nõ fuiſſet expꝛe ſſum in cõpꝛomiſſo.ſed ſimplici
ter fuxiſet tribus data poteſtas duobus etiam tertio abñte

irrẽq̃ſito. quod fieri poteſt nam ⁊ iudicibus dele gaſ poteſt

dari poteſtas vt om̃s vel duo vel ſolus ꝓnunciare poſſint
vt in.c.cũ plures.de off.dele.li.vi:.ergo idem ⁊foꝛtius in ar

bitratoꝛibus qui aſſumunt ſibi ptãtẽ ab ipᷣiscõpꝛomttẽtibꝰ
poſſunt enim partes remittere arbitris etiam ſolennitates
ſbales iuditioꝝ.vt.l.diẽ ꝓferre..ſi quis legatoꝝ.ff. ð arbi.

nota.bar.in dcõ.S.arbtroꝝ.⁊ quod hec cla vt vuns vel duo

pꝛonuncient poſſit apponi.nec ſit inſolicitum expꝛeſſe pꝛo
batur in.l.non diſtinguemuſ.S.cum in.pluers.ff.de arbitris

2 in· c.vno delegatoꝛum.de oc delega ſexto. Et ſic
eſt penitus ſublata ſecunda obiectö. Ad tertiam obi

ectionem que videtur magis dubitabilis Andeo qð cauſa

vſuraꝝ tunc eſt ſpualis ſeu ecceleſiaſtici foꝛi cuʒ dubitat᷑ au

onnae uts ſit vſarius quo cãu cognitiõ ſpectat ad iudicem
eceleſiaſticum dũtaxat ⁊ hoc cãau ꝓpe pꝛocedunt contraria

vt.nota.baꝛ.in dcꝗ.l.ij.⁊.·titia allegata.ĩ.contrarijs ĩ.c.cũ

ſit gñale.de.fo.compe.in cle.diſpendioſam de.iudi.Sed

in caſu noſtro non fuit compꝛomiſſum an contractus eſſet

vſurarius nec arbitratoꝛes pꝛonunciarunt contr actum vſu

rarium vel non vſurarium.quinimmo nihil fuit dictum de
vſuris.ſed dumtaxat fuit condemnatio facta ad octo pꝛo cẽ
tenario reducendo illa octo ad caput anni ratione damno-
rum ⁊ intereſſe.que quidem pꝛouiſio vires ſumit ex dupli
ci capite Primo ratione conuentionis partium ⁊ pote-
ſtatis tribute ipſis arbitratoꝛibus ab eiſdem partibus vt pa
tet in laudo in.c.quod incipit. Item ſaluo iure ⁊c.licet enĩ

a pꝛincipio non valeat conuentio de dando certum quid ꝓ
centenario.vi in.c.debitoꝛes.de iureiu.tamen poſt factum

quando ceſſat anxietas querendi.vt inueniendi mutuũ bñ
valet conuentio.quia videtur quedaʒ liberalitas ⁊ recogni

tio ſeruitioꝛum ⁊ reſartio damnoꝛnm.poteſt enim credito:ꝛ

poſt factum aliquid ſibi liberalitet oblatum recipere.vt no.
in.c.conſuluit.de vſu.⁊.xiiij.qiij.c.j.facit.c.quam pio.ĩſfi.

ij. ?.c.tua.de ſymo.Simile videmus in pacto legis cõmiſ⸗
ſoꝛie.quod in pignoꝛibus repꝛobatur.ſitempoꝛe contractꝰ
interuenit.ſecus ſi ex poſtfacto cum ceſſat illa anxietaſrepe

riendi mutuuʒ. vt legitur ⁊ notatur in.l.j· C. ð pac.p.⁊ ibi

erat debitoꝛ vltra depoſitum ratione her

per y. ⁊ bar.per canoniſtas in.c.ſignificauit.de pig. Nec
ob.ſi dicatur non credendum ipſis arbitratoꝛibus.licet hoc·
aſſcrant.vt in.c.quoniam conira.de pꝛoba.vbi patet ꝙ nõ
creditur iudici:niſi quatenus conſtat per acta. Hec etiã ob
ſtat ar.in.l.penul.C.de arbi:poteſt enim dici aliud eſſe ĩ ar
bitratoꝛibus ꝙ non tenentur facere ſcripturas. vt.s. dixi.
vnde eis videtur credendum in his que concernunt factuʒ

cum plene infoꝛmati? partes elegerunt eos vt idoneos.ſal

tem ſi hec eadem deponunt coꝛaʒ judice.vt ſingulariter vo
luit bar.in dicto.S.arbitroꝛum. Item videtur in hoc cre
dendum ipſis arbitris cum agatur de modico pꝛeiudicio ců
ipſi per ſe ſine hac conuentione partium facere potuiſſent
vt ſtatim dicam. In his vero que ſunt modici pꝛeiudicij.

ſtatur verbis enunciationis etiam notarij.vt eſt glo.notabi

lis in.c.olim.de cenſi.⁊ idem ibi Inn.facitquod no.glo.in

l.optimam. C. de contrahen.⁊ cõmit. ſtip. aluit inſu⸗

pendieta pꝛouiſio ex ſecundo capite.ſ.ex pꝛetoꝛe ipſoꝝ ar-
bitroꝛum ⁊ iuriſdiſpoſitione. Nam etiam vbi pecunia tra⸗
di eſt in obligatione.poteſt reſpectus haberi ad intereſſe ra
tione damni contingentis ⁊ lucri ceſſantisa tempoꝛe moꝛe
no. Inno.in.c.ſacra.de ſen.excõ.⁊ glo.in.c.conqueſtus de
vſu.⁊=.l.cum allegas.C.de vſu.⁊ in.l.curabit.C.de ac.em.
facit.l.ij.in fi.ff.de eo quod cer.lo.⁊ quod no.bar.in.l.vna.
C. de ſen.que pꝛo eo quod intereſt. Item ipſimet arbi

tri debent ſe plene infoꝛmare de maioꝛi intereſſe creditoꝛiſ

quam fuerit facta condemnatio.Et veriſinulitercredendũ
eſt in mercatoꝛibus. Mec exhoc debet altera pars conque
ri cum ex illa pecunia ſoluta nomine ſuo receperit vel reci⸗
pere potuerit quolibet anno certũ lucrũ ex monte. Itez
ratione ſui depoſiti condemnatus fuit ſibi eius aduerſariuſ
ad eandem rationem. vnde vt.S.dixi credendum eſt oia
fuiſſe per iſtos arbitratoꝛes legitime in caſu nr̃o libꝛata ?z
agitata niſi per aduerſam partem contrariũ pꝛobet᷑. Iteʒ
iſti fuerunt arbiatoꝛes qui pꝛo bono pacis poſſunt aliqua-
tenus excedere metas iuris ⁊ condemnare alteram partiũ

ad dandum aliquid alteri pꝛo pecunia iam retenta.vt ꝓpba

tur in ſimili.in.c.niſi.de pꝛeben.Et ſic ceſſat totaliter obie
ctio de vſuris ⁊ vſurarum vſuris cum totum factum ſit lo⸗
co intereſſe niſi contrarium pꝛobetur ⁊ enoꝛmis leſio inde
ſequeretur.iuxta notata in dicto.c.quintauallis.⁊ dicto. .
arbitroꝛum. Mec obſtat quod dicitur de eccleſia quia com
pꝛomiſſum vel laudum nõ fuit hic ſuper ius ſpirituale quo
eaſu pꝛocedunt contraria.Sed ſuper illis pecunijs depu⸗
tatis ſuper ipſas partes.ad refectionem eccleſie.quaꝛum
pars ẽ penes ipſas partes.ꝗbus vt heredibus incũbit onus
eccleſiam reficiendi.⁊ in neceſſarijs fulciendi.vnde laudu,

in hac parte potius concernit pꝛeiuditium pꝛiuatum ipſaz

partium ⁊ heredum ꝙᷓ eccleſie.vnde non debemus reſpice
re ꝙ eccleſia nominetur in laudo.ſed in quem verboꝛum ef
fectus dirigitur.vt in.l.cum pater.S.donationis.ff.de leg.

ij. Et ex pꝛedictis remanet ſolutum etiam tertium argumæ

tum.Aenio ad quintam oppoſitionem ad quaʒ dico ꝙ;
arbitratoꝛes non pꝛonuncianerunt ſuper depoſito in pꝛeiu
ditiumipſius ſeu contra ſcripturam pꝛiuatam ſuper illo cõ-
fectam quo caſu militaret contrarium in fauoꝛem ipſius de
poſitarij.⁊ ſuper diſcoꝛdijs nouiter oꝛtis·ſ.ſuper damnis ?
intereſſe ↄtingentibus ex non reſtitutione depoſiti. Itez
vt illius occaſione recepta per depoſitarium deberent re-
ſtitui que omnia nulli dubium cſt quin in compꝛomiſſuʒ ve
nire poſſint.vt eſt caſus in dicto.c.expoſita.de arbi. G
plus dico ꝙ etiam ſi pꝛonunciaſſent ebreſt e contra depo
ſitum non pꝛopter hoc ſequeretur nullitas ipſius laudi. qa
cum ſit illud.c.per ſe ſeparatum non habet inſicere alia ca
pitula laudi.quia quot ſunt capitula ſententie tot ſunt ſentẽ
tie. vt in.l.vtrum.J.j.ff.de mino.facit quod no. Inno.i.c.
fraternitatis.de here.⁊ regula vtile per inutile.⁊ quod ibi
notatur.de re.iur./ Hon obſtat ſexta ⁊ vltima obiectio.

Eſt enim multum generalis ⁊ ſi vber lelali. enieret cre

ditoꝛ iſtius.E.certo reſpectu.ſ.depoſiti. 4 em iſte. E.
editatis.nunc au-
tem ex cauſa diuerſa efficitur creditoꝛ.ſ.quod ſoluit ĩtegrã
quantitatem pecunie pꝛo iſto.A.ita q etiam compenſato
depoſito remanet creditoꝛ.maxime habito reſpectu ad dã
num ⁊ lucrum ⁊ non ſolutione debiti pꝛoueniẽtia.nec hoc

eſt abſurdum cum poſſet eſſe debitoꝛ certo reſpectu in par
ua quantitate.⁊= creditoꝛ alio reſpectu in magna quantitate

—

7 diuerſis enim ⁊ ſeparatis non fit illatio.vt in.c.ij.de trã
a. pꝛela. ? in.l.neq; natales. C.de pꝛoba. vnde ex hoc ſolo
non pꝛobatur iniquitas neqʒ enoꝛmis leſio.maxime cuʒ de
iſto nouo debito conſtat aperte per libꝛos montis. ier
his ergo concludo ad pꝛimum dubium ꝙ ratione obiecto⸗-
rum non pꝛobatur nullitas neqʒ iniqufte⸗ laudi.? ꝙ ſtandũ
eſt laudo niſi contrarium pꝛobetur. Aenio ad ſecunduʒ
pꝛincipale dubium. Et videtur pꝛimo ꝙ dicta inihibitio ðᷣ
beat fieri pendente cauſa nullitatis per tex.in cle.j.· de re iu.
arguendo a loco a ſpeciali. Mam vt ibi patet cauſa nullitaſᷣ
impedit executionem ſententie eo caſu quo illa ſentẽtia bis
fuit ſucceſſiue per competentes iudices confirmata. Se-
cus ergo vbi vnica dumtaxat ſentẽtia lata reperitur. vt ibi
notatur in glo.⁊ maxime in caſu noſtro vbi agitur de execu
tione laudi ſeu arbitramenti.quod non eſt taͤy Pborle ſicut
ipſa ſententia.l:.j.⁊ quod ibi no.C.de arbi. ecundo ad
idem facit.l.iiij. F. condemnatum.ff.de re iudi.vbi dicit᷑ ꝙ
non videtur condemnatus quis vbi ſententia eſt ipſo iure
nulla.nec ſententia nulla poteſt dici ſententia vt ibi oppo-
nens.ergo de nullitate detrahit qualitati actus ſuper qua
ius ſe fundat in executione ſententie merito debet ipſius
executisnem retardare.iuxta notata per bar.in.l.j.ff.qð vi
aut clam. ad ideni.l.iudi. C.ſi ex fal.inſtru.⁊.l.ſi pᷣtoꝛ..mar
cellus.ff.de iudi.⁊.c.de cetero.de re iudi. In contrariuʒ
facit.l.fi. C.de oꝛ cog.vbi patet exceptionem nullitatis nõ
impedire executionem ſententie. Expꝛeſſe voluit Inn . in
c.cum in iure de offi.dele.vbi dicit nullibi reperire tactum
exceptio nullitatis impediat executionem ſententie.alle⸗
gat. c. ſubſtituto.de in inte.reſti.tu. Et idem glo.ibi glo. in
verboeffectum ſententie.niſi pꝛobatio afferretur inconti-
nenti contra exceptionem quo caſu debet mandari.ar.c.lit
teras.de reſti.ſpo. Nec tunc admitteretur ſᷣm ilam glo.ſi
pꝛeſumptio calumnie foꝛet pꝛius ſententia executioni.de⸗
mum audiri debet per viam agendi. It iñ
ad caſum noſtrum expꝛeſſe videtur canc
tinum ſub rubꝛica de generali executione laudoꝛum in effe
ctu cauetur laudum ſen arbitramentum executioni mandã
dum ſicut inſtrumentum guarentigiatnm omni appellatio-
ne nullitatis iniquitatis reductione ad arbitrium boni viri.
oppſitione.contradictione.exceptione.vł diſſẽſione remo
tis ac reiectis ⁊c̃.vt ibi latius continetur.cum ergo ſtatutuʒ
expꝛeſſe remoueat dictionem nullitatis ad impediendã lau
i executionem fruſtra fit indagatio.an debeat admitti ꝗd
dicemus Certe circũſcripto ſtatuto de iure communi di
ſtinguendum cenſeo.vt diſtinguit bar.poſt ſpe.⁊ JInno.in
l.ii.S.condemmatum.pꝛealle.queʒ per omnia ſequit Jo.
de lig. in cle.j. de re iudi.⁊.l.j.ff.de tribu.Et concluſio eſt ꝙ
ſi allegatur defectus poteſtatis inſinuate impeditur execu-
tio ⁊ intelligo quando pꝛobabilis eſt ne gatio als videtur ca
lmnioſa.⁊ non admittenda. vt no. Inno.in.c.tua.de co-
ha.cle.⁊ mu.facit quod no.in.l.poſt rem iudicatã.ff. de trã.
ſac.⁊ certe in caſu noſtro non videtur pꝛobabilis cum expᷣſ-⸗
ſe conſtet de poteſtate iſtoꝛum arbitroꝛum vt patet ex foꝛ-
ma compꝛomiſſi.⁊ ex his que.S.dixi aut allegatur nullitas
aliunde pꝛoueniens.⁊ tunc ſi de eo conſtat vel conſtare po-
teſt incontinenti vel infra tempus quod datur ad executio-
neæen ſentẽtie debet admitti ? impeditur eeecutio als ſecus
7 ſic reduci debent ad concoꝛdiam iura ſuperius pꝛo ⁊ con
tra allegata Sed in caſu noſtro caſus videtur pꝛima fron
te magis clarius cum ſtatutum expꝛeſſe tollat facultatẽ di⸗
cendi nullum.⁊ ſtatutum videtur intelligendum ⁊ interpꝛe
tandum vt aliquid addat ad ius commune.iuxia no.p bar.
in.l.iiij.S.pꝛetoꝛ ait.ff.dxdã.infee.tamen pnto ꝙ vbi nulli

tas eſſet clara.vel illico pꝛobari poſſet ⁊ ceſſaret omnis pꝛe

ſumptio fraudis ꝙ eſſet admittenda ⁊ impediretur execu-
tio ſententie ſtatuto non obſtante.quia mens ſtatuti nõ fuit
velle executioni mandare laudum nullum cum tanto pꝛeiu
dicio partis.ſed potius tollere malitioſas oppoſitiones nul
litatis ſeu dilationem nimiam euitare que omnia ceſſãt da
ta nullitate manifeſta velillico ceſſante fraude manifeſtata
ar.optimum.ad hoc.c.litteras.de reſti.ſpo.⁊ per glo.no.in
l. j. S. ſi autem. de tabu.exhi.⁊ per bal.in.l.data opera.C.q
accu.non poſ.Et per Oldra.conſi.xlv. Mam ⁊ ſtatutum
generale eſt interpꝛetandum ſᷣm ius commune.vt no. In⸗
no.in.c.cauſamq;.de reſcrip.⁊ ſatis eſt pꝛoducat nouuzʒ
ius agendi.vel excipiendi.iuxta no.per bar.i.l.j.ff.ad.l.fal.

facit quod legitur ⁊ notatur in.c.ex parte.de ver.ſigni.qqᷓ
ſtatutum non expꝛimat cauſam pꝛealle.ſed generaliter loq̃⸗
tur.tamen poſſumus ⁊ debemus coniecturare rationeʒ na
turalem ſtatuti.⁊ ſᷣm illam ſic coniecturam extendere ⁊ re-
ſtringere diſpoſitioneʒ ſtatuti.vt eleganter notat Cy. in.l.
non dubium. C. de legi.inſtituto vero pꝛealle.nulla alia bo
na ratio ſiatuti pꝛeter pꝛedicta allegari poteſt.nec pꝛeſumẽ
dum eſt ꝙ lex ſit abſq; ratione.dico tamen ꝙ per eaqᷓ obie
cta contra laudum ante dictum ſunt video nullitatem de pᷣ
ſenti nec illico pꝛobandam per ea que latius.s.dixi. Judex
ergo diſcretus conſideret obiecta ⁊ obicienda ⁊ ſᷣm pꝛedi-
cta iĩſoꝛnabit motum animi ſui ad ſacienduʒ inhibitionem
vel denegandam. Et in caſu quo iuxta pꝛedicta admitteret
cauſam nullitatis ante executionem fſaciat ſeruari ſtatutum
ſituatum ſub rubꝛica quomodo pꝛocedatur quando inſtru-
mentum vſurarium ⁊c. Nam illud ſtatutum emanauit ad
fraudes euitandas.ar.bonum ex his que leguntur⁊ notant
in.c.latoꝛ.qui fi.ſint legi.⁊ optime in.c.ſtatutum.de reſcrip.
