tum periculum ſatis vltra x.dictus autem franciſcus ſolus
pati poterat vnicum ⁊ modicum damnum.Et ſic nemo in
ficiari rationabiliter poteſt. quia magna inter eos ſine cau-
ſa rationabili foꝛet diſparitas.nam de iure dictus franciſcui
deberet ſolus ſentire damnum in capitali etiam in toto.la⸗
nifices vero ſolum in operis · vt eſt glo.ſingularis quam ſe-
quemtur Qe.? Cſin dicta.l.j. C. pꝛo ſocio que dicit ꝙ di
cta pecunia quam alter contulit ſoluitur ſocietas.nec tenet᷑
is qui pꝛeſtabat operam.v per hanc notabilem conſiderati-
onem clare patet turpitudo ⁊ diſparitas pꝛedicti contractꝰ
nam lanifices poterant perdere operas ⁊ ſuſtinere pericu-
lum capitalis.x.ffoꝛenis exceptis. 6 Fen ⁊ tertio iura nł
libi admittunt diſparitatem ſiue cauia rationabin concurrẽ
te in toto damno capitali.vt in dicta.i.ſ non fuerint in di⸗
cto.s.de ilio. Mec obſtat.ꝭs.a deo inſti.pꝛo ſocio.quia multi
pliciter 2 illum reſpondetur per hoſti.? Jo.cal.in locis pᷣ⸗
alle. Sed ego ſolitus ſum reſpondere clarius? credo ve
ratius.dico enim ille tex. debet intelligi in pacto iuri com
muni confoꝛmi.i.quando fuit conuentum vt is qui operaſ
pouit non ſentiat damnum capitalſſed lucrum ſic. Et hoc
ideo quia ſatis ipſe ſentit damnum in operis. Nam opera

ſua valet tm̃ quantũ alterius pecũia.vt ibi merito ſatis ẽ vt
ipſe perdat operas ⁊ alter ſolus ſentiat damnum in capita⸗
li.⁊ ita videtur velle tex.ſi finis illius..referatur ad pꝛece
dentia.quod fiendum eſt ar.in.l.ſi ita ſtipulatus..griſogo
nus.ff. de verbo. obli. Mon autem admitterem vt valeret
pactum vt dans pecuniam non ſentiret damnum ſʒlucrũ.
Ham hec ſocietas eſſet quaſi leonina.⁊ quaſi cõtra ius fra
ternitatis contra dictam.i.ſi non fuerint.⁊=.l.verum.qꝛiſte
haberet damnum operarum?⁊ pecunie.⁊ alter nullum dã⸗
num vt ſentiret. Item eſſet in effectu contractus mutui.
quia ſentiret lucra ⁊ non damnum.dicit glo.in dicto.c.ple
runq;. Et per hoc poteſt reſponderi ad tertium contranuʒ
5. foꝛmatum. Mam licet videgtur contracta ſocietas. tamẽ
ex quo pericula non erant connimmo tanta diſparitas
videtur potius quadam pꝛeſumptus ⁊ fictus ſeu ſimulatus
contractus mutui.⁊ ſic contineret vſurariam pꝛauitatem.
ar. in dicto.c.in ciuitate.⁊.c.naniganti.Item pꝛeſuppoſito
ꝙ non eſſet vſurarius contractus ſaltem non licita ſocietaſ
per pꝛedicta.ergo non poteſt peti ratio ſocietatis nec lucꝝ
cum defecto petitur quia ex pecunig non pꝛouenit lucrum
ceſſante ſocietate dicto.c.eitiens. auctoꝛitateʒ Jo.
an. in.c.per tuas.dico ꝙ iure non pꝛobatur. vt etiam dicit
o. cal.in dicto.c.nauiganti. ſAuken tamen volentes
illud dictum ſaluare dixerũt ꝙ pꝛocedit fauoꝛe dotis. quod
tamen mihi non placet.quia fauoꝛe dotis non debet cõmit
ti pactum.vt in.c.ſuper eo.de vſu.Ex his remanent ſolu⸗
ta omnia contraria ſuperius foꝛmata.Et poteſt inferri ad
ſolution em alterius dubij.de quo queritur an pꝛeſcriptio
ſtatutaria haſit locum in caſu videtur eniʒ ꝙ ſic quia illa pe
cunia remanſit pure in debito ⁊ non in ſocietate.ergo idem

dicendum de eo quod in alio debito exidemptitate rationii

de confir.vti.cum dilecta.⁊.c.tranſlato.de conſti.2.l.illud
ff. ad.l.aquil.Et hec ſufficiant. Mi.abbas.

Alo toto pꝛoceſſu habito in accuſatiõe cõ
tra venturellum manuelis ſabbatini hebꝛe
um habitatoꝛem terre montis politani in-
ſtituta per quendam nicolaum olim barto
lomei de curtuna habitatoꝛem dicte terre.
bꝛeuiſſime 7 aminanda iĩicumbu

it ad luculentam facti deciſionem. imo an dictus vẽ
turellus ſeu ipſius pater eius nomine comparens ſit abſol-
uendus vel condemnandus. Secundo pꝛeſuppoſito ꝙ ſit
abſoluendus.an dictus nicolaus ſit de calumnia ad penam
talionis condemnandus.
beat calumnie penam euitare an ſaltem depeat condemna
ri in expenſis factis in dicta accuſatione. uo ad pmuʒ

ommiſſa ad vtranq; partem argumentatione bꝛeuitatis cã

cum ſit iſtud conſilium deciſum. dico dictum venturrellnʒ
ſeu manuellum eius genitoꝛem nomine dicti venturelli filij
ſui comparentem debere a dicta accuſatione abſolui. mo⸗
ueoꝛ quoniam ſi ſupꝛa ſcripte refoꝛmationis cuius diſpoſiti⸗
one dictus venturellus in petitis verba ponderentur duas
partes pꝛincipales continet.pꝛima eſt ꝙ omnes ⁊ ſinguli re
tetaglatoꝛes panni lane lini ⁊c᷑. omnino teneantur ⁊ debeãt
⁊ e ercere eoꝛum artes in loco mercantie dicte

⁊c̃. Secunda pars eſt ꝙ alibi potecaliter non poſſunt re
degari panni lane lini ⁊c.ad penam ⁊ ſub pena floꝛenoꝛum
centum cuilibet contrafacienti 2c. / Si autem diligenter
pongderentur dicta teſtium inductoꝛum contra dictnim ven
turrellum in nullam partem dicte refoꝛmationis pꝛobatur ĩ
cidiſſe in pꝛiniam luce clarius conſtat nõ incidiſſe.quia per
neminem teſtamentum pꝛobatur dictum venturellum eſſe
retaglatoꝛem ⁊ artem retaglaree extranſiſſe extra locũ mer

eantie.ſicut refoꝛmatio exigit.quinimmo potius teſtis ſe-

cundo loco inducti pꝛobant oppoſituʒ in eo ꝙ vnanimiter
dicunt dictum venturellum ſeu apothecam retaglarie do⸗
nec fuit facta dicta refoꝛmatio pꝛohibens modo pꝛedicto ⁊
ſic limitando ſe ad tempus videntur tacite inſinuare ⁊ atte
ſtari ꝙ poſt dictam refſoꝛmationem non exercuit dictaʒ ar
tem.ar.in.l.cum pꝛetoꝛ.ff.de iudi.⁊ in.l.ex eo.ff.de teſti.⁊
in.c.nonne de pꝛeſump.⁊.xxv.di.qualis.Et ſatis eſt ad pe
nam euitandam quod non pꝛobatur contrarium.quia facta
maxime debita non Heeſumitur.l. vna. . de manda. pꝛin.

A

ertio pꝛeſuppoſito quod de

2. c.cũ in iure.de offi.dele.cum quilibet pꝛeſumatur honu/

de ſcrupti. etaglaria enim poteſt dici quem vulgus ſit
appellat cum non habeamus hoc iure diffinitũ.ad hoc bo.
tex.in.l.ſciendum.s.illud ſciendum.ſff.de edili.edic.⁊ quod
notat bar.in pꝛohemio.ff.minime autem pꝛobatum fuit ꝙᷓ
iſte poſtlegem fuerit retaglarius vel ꝙ artem retaglarie ex
tra locum mercantie exercuit cum non pꝛobetur ſicut habi
tus in dicta terra vel ꝙ dictam artem exercet ſaltem admit

niſi uaref Kanan in. c.fina.de pꝛeſump.⁊ in.c.vno.

tendo omnes ſine delicto volentes ab eo pannum emere.

per viam retaglarie.quod videtur neceſſariuʒ ad hoc vt ꝗs
dicatur aliquam artem exercere.ad hoc quod legitur? no⸗
tatur in.l.palam.ff.de ritu nup. Et quod notat Ci.in.l.j.
C. de epi. audi.facit ⁊ quod notat bar.in.l.ſemper.ff.de iur.

nu. 7 in dicto pꝛohemio.ff. vbi dicit illum pꝛopꝛie appel

lari mercatoꝛem qui maioꝛem partem foꝛtunarum ſuaruʒ
habet in mercimonijs cui eſt in hoc ſtandum ſicut commn
ni appellationi vulgarium in dicto.S.item ſciendum.⁊ĩ.l.
cũ delamõis,.S.aſinã.ff.de fũ.ĩſtru.⁊ inſtru.leg.l.labeo.de
lupel.lega. Kanna vero dictum venturellum nihil expᷣ
dictis eſt pꝛobandum.Ex quo clare concluditur ꝙ ex capi-
re pꝛime partis dicte refoꝛmationis venit abſoluendus.
Sren videtur mihi dieendum reſpectu ſecunde partis.

illa enim ſi bene ponderentur requirit vnum cuʒ certa qua

litate.ſ.ꝙ extra locum mercantie nõ poſſint calter da *

ni retaglari ⁊c. Ande conſiderandum eſt illud aduerb ium
poticaliter.quod determinat ⁊ qualiſicat verbum retaglari
iuxta notata per bar.in.l.ex facto.ff.de vulga.⁊ pup.qua⸗
re non ſufficit pꝛobare quo ad incurrendam penam ꝙ quis
retaglauerit pannos niſi pꝛobetur ꝙ hoc fecerit poticaliter
quia cum aliquid eſi pꝛobandum cum certa limitatione ſeu
qualitate non ſufficit illud pꝛobare ſine qualitate ſeu deter-
minatione requiſita.vt in.l.fulcimus.⁊ ibi per bar.ff.ex qui
bus cau.in poſ.ea.⁊ per eundem in.l.diuus.ff.de re iudi ⁊ ĩi
c.non pꝛobatur quod poticaliter pannum vendiderit. Mã

nullus teſtium deponit ſe incidiſſe dictum venturellum i

lum pannnm retaglaſſe ſalteʒ poticaliter pꝛout requirat ſie
tutum.immo potius pꝛobant oppoſitum cuʒ vnus dicat ſe
audiuiſſe a dicto venturello ꝙ pannumillum retaglauerit
in merrantia. Aem alij teſtes ſimpliciter dicunt ſe vidiſſe
dictum venturellum tradidiſſe dicto nicolao tria bracchia
panni lani.ex hoc non poteſt concludi etiam ſi verum ſit ꝙ

dictum pannum tradiderit dictus veuturellus potecaliter

retaglauerit pannum impoꝛtet ideʒ quod vt retaglarias vt
clare innuit verba ſtatuti pꝛecedentia que ſunt animaduer-

tenda ad declarationem ſequentiumi.vt in.l.ſi ſeruus pluri

unm in fi. de le. j.⁊ in.l.minus.de lega.iij.minime autem p⸗
batur aut retaglarius vendiderit dictum pannnul.Et iõ
non ſufficit ad condemnationem venturelli.marxime habi⸗
to reſpectu ad qualitatem ſue perſone cum ex pactis initis
cum exceiſa oommunitate floꝛentie ſibi liceat vendere pi/

gnoꝛa tranſcurſa.Et habet etiam in pactis q nullum ſtatu
tum poſſit fieri in pꝛeiudicium pactoꝛum ſuoꝛum.vnde po

tuit eſſe ꝙ dictum pannum vendiderit non poticaliter. vt
retaglarius ſed vt feneratoꝛ habens pignoꝛa tranſuerſa.ac
euſatio enim debet extoto pꝛobari.ita vt pꝛobatio ipſam ac
ceſſoꝛie concludat.vt in.c.in pꝛeſentia.de pꝛob.facit quod
notatur bar.in.l.non ſolum.S.ſʒ ⁊ repꝛobari.ff.de no.ope.
nun.hinc no.dixit in.l.ij C. de pꝛoba.quod ſi fuit facta ac-
cuſatio vel inquiſitio de inſultu facto cum armis vl de,per
cuſſione cuʒ ſanguinis effuſione ⁊ poſtea pꝛobatur ſimplex

inſultus ſine armis vel percuſſio ſine ſanguinis effnſione
debet fieri abſolutio.quia non pꝛobatur qualitas actus ðᷣdu

cti in accuſatione.ad hoc.l.denunciaſſe..quid tamen.ff.ð
adul. ⁊.:.ij.ff.de vi bo.rap.cum ſi. Ita dico in pꝛopoſito.
x his concludo quod dictus venturellus non pꝛobatur
incidiſſe.nec in pꝛimam nec in ſecundam partem dicti ſta-
tuti.Et ſic venit abſoluendus quia accuſatoꝛe non pꝛoban
te reus abſoluendus eſt vt in iuribus vul =ð
nunc ad ſecundum an dictus nicolaus accuſatoꝛ veniat de
calumnia puniendus.⁊ in hoc poſſet examinari longa que
ſtio que in iure fit nunquid accuſatoꝛ poſſit calumniari. eo
ipſo quod non pꝛobat.de qua queſtione plene no.in.l.j.ff.
ad turp.⁊ ibiper bar.= in.latlhetas.de his qui no.infa.⁊ in
c.ij.de calum.⁊.ij.q.iiij.c.qui pꝛobat.⁊.S.notandum cum
multis ſi. Sed non inſtando in verbis communis cõclu

= — —☛,ũB⁊——

— — –——

ſio eſt ꝙ accuſatoꝛ deficiens in pꝛobatione excuſatur a pe
na calumnie ſi habet pꝛo ſe aliqua euidentia iudicia. vtpu⸗
ta fa mam vel auditis a fide dignis vel quid ſimile vt nota-
tur in iuribus pꝛeallega.maxime in dicto.S. calumniatoꝛ.?
optime facit in· c.j.in fi.de elec. Sed ex dictis teſtiũin hac

cauſa pꝛoductarum ſatis poteſt euidenter coniecturari di

etum nicolaum non fuiſſe in calumniam. vt veriſimiliter
potuit credere dictum venturellum ex illo facto veniſſe cõ
tra refoꝛmationem pꝛedictam.calumnia autem conſiſtit ĩ
animo ⁊ requirit dolum.qui non eſt ſine calliditate ⁊ fraude
l. j.ff.de dolo.ꝛ.l.iuregen..ſed ſi fraudandi.ff.de paetil.in
qua dictus nicolaus nõ videtur fuiſſe. Ex quibus bꝛeuiter
concludo ad ſecundum videlicet dictus venturelllus ſit de
calumnia ad penam talionis condemnandus.⸗ Ad tertiũ
ſcilicet ꝙ de expenſis arbitroꝛ dictum nicolaum in expẽſis

condemnandum. quia licet nõ fuerit in calumunia tamẽ te

mere perſeuerauit in accuſatione cum debuerit pꝛius diſ⸗
currere ⁊ peritioꝛes conſulere an per illud factum pꝛobare
tur accuſatio inſtituenda contra dictum venturelluʒ. quod
cum non fecerit depꝛehenditur in temeritate que ſola ſuffi
cit vt quis condemnetur in expenũis.vt in.c.calumnia.de
pe.⁊ ibi per doc.⁊ plenius notatur in.c.finem.de dolo.⁊ cõ
tuma.⁊ in.l.eum quem temere.⁊ ibi per bar.ff.de iudi.⁊ in
l.j.ad turpil.per eundem. vnde iuris ignoꝛantia non excu/
ſat a condemnatione expenſarum tenent glo.⁊? doc.ĩ dicto
c.finem. Et bar. in dicta.l.j. ad turpil.⁊ ſpe.in ti.de expen.
5§.· fi. v. ex pꝛemiſſis partes.ergo iudices erunt in hac accuſa⸗
tione abſoluere dictum venturellum ſeu manuelleʒz nomſe
filij ſui ↄparẽtẽ a dcã accuſatiõe ⁊ ↄdẽnatione dictũ nicolaũ
in expenſie quas pꝛobabiliter dictus venturellus ſeu pater
pꝛo eo fecit.vt in hac cauſa. de expenſis vero pꝛeſentis cõ-
ſilij cum poteſtas ex ſuo officio ipſum petierit cui incumbit
dico ſtandum conſuetudini.iuxta notata per ſpe.in ti.de ſa
la..j.v.conſuetudo.⁊ per glo.in cle.ſtatutum. de electio.
qua ceſſate oꝛdinarias pꝛo ſalario nihil petere poteſt. vnde
ſi eget ſuis ſumptibus illum obtinere.cum pꝛopter hec one
ra incumbentia inſtituatur ſibi ſalariuz.iuxta notata ꝑ Jo.
an.in.c.cum ab omni.de vi.⁊ hone.cle.ſpoꝛtulas tamen ð
iure ciuili ⁊ aliqua munera petere poteſt. que tamen nõ ſũt
iure determinate.ſed ſtandum eſt iuris conſuetudini. vt in
auc.offeratur.de hoc per glo⁊ bar.in dicta auc.offeratur.
hec ſufficiant. MNicolaus.

Con · lxxviii ·
Alud de iure queritur an filius cogatur re
ſtituere hereditatem patruo.ſ.germano te

ſtatoꝛis ſi decederet ſine liberis teneat᷑ ca-
uere cum fideiuſſoꝛibus de teſti.fienda in

euentu conditionis ſeu reſtitutiõis Et bꝛe

₰ uiter dico hoc dubium pendere ex intelle⸗
ctu.l.iubemus.C.ad trebel. Nlud enim indubitati iuris
obligatus ad re ſtitutionem ſideicommiſſi vniuerſalis vel
ticularis tenetur regulariter cauere cum fideiuſſoꝛibus.vt ẽ
tex.iuncta glo.in.l.ſemper.ff.vt lega.no.cau.pꝛobatur ex-
pꝛeſſius in.l.ſ quando eodem titulo.¶ Item per locuma
ſpeciali.in.l.ſilius.eodem ti. Nam ſi ibi eſt ſpeciale in filio
nouiter emancipato vel ſeruo manumiſſo vt releuetur pa-
ter vel dominus pꝛeſtando cautionem ſub hpotheca bo⸗
noꝛum ſi —— alijs ergo foꝛtius non ſuffcit cautio ẽt
ſub hypotheca bonoꝛum.quinimmo etiam ſi eſſet impotẽs

ad idonee cauendum non ſufficeret iuncta pꝛomiſſio etiaz

cum bypotheca bonoꝛum.ſed pꝛocedendum eſt iuxta eaꝗᷓ

notabiliter habentur in.l.poſti.S.imperatoꝛ eo.ti.difficu

tas ergo vt pꝛedixi oꝛitur quando ſilius rogatus eſt reſtitu
ere. Nam ipſe videtur pꝛiuilegiatus. vt non tene atur ad
hanc ſatiſdationeʒ. vt dicta.l.iubemus.⁊ ꝙᷓ ꝙᷓ ille rex.loqua
tur quando quis eſt rogatusreſtituere hereditateʒ filio ſuo
nepotiteſtatõis vel pꝛo nepoti.Et deinceps tamen quidãẽ
qui reputabantur moderni tempoꝛe Qi. dixerunt idem qñ
fulius rogatus ẽ reſtituere er̃neo ex idẽptitate ſeu maioꝛita
te rationis extraneus ſit ingratus ꝙᷓ flius ſeu nepos. vel cõ
iunctus. Nam ſi vinco pꝛoximioꝛem in gradu foꝛtius vin-

coremotioꝛeʒ. vt in.l.iij.v.ſed licet.C.de bo.materna.æt

boc argumentum fecit Ei.vacillare in.l.iubemus. in fi. ta⸗
men videtur reſidere ipſe tandem in contraria ſententia vt

.

ille teł. non extendatur vltra perſonas ibi expꝛeſſas.qꝛ hoc
vetuit expꝛeſſe tex.in dicta.l.ĩubemus in fi.vbi apertiſime
pꝛobatur hec contraria. ⁊ ibi aperte tenuit odof. dicens illud
ſpeciale inductum fuiſſe inter deſcẽdentes ne diſcoꝛdia oꝛi
retur inter eos. Nam videtur oꝛiri quedam diffidẽtia ex pe
titione ⁊ pꝛeſtatione huius ſatiſdationis.ſimile adduco in
pꝛeſtatione fideiuſſoꝛis de dote reſti pꝛohibita inter
maritum ⁊ vxoꝛem ratione pꝛedicta.ſecus in extraneo reci
piente dotem pꝛo alio.vt iegeur ⁊ notatur in rubꝛo ⁊ nigro
C. ne fidei do.de.⁊ maxime in.il.in dotibus.C.de do.cau.
non nu. Item tex. in dicta.l.iubemus loquitur in nepote
⁊ pꝛonepote.pꝛopꝛie autem ſᷣm canones ⁊ leges.talis dicit
ſilius filij vel filie? filius nepotis.ff.de gradibus.il.intercõ
ſultus..ij. gradu in fine.⁊.xxxv. q.vj. c.j.ij ⁊.iij.filius autẽ
fratris impꝛopꝛie dicitur nepos ex communi vſu loquendi.
vt no. Yo.an.in.c.fundamenta.de elec.li.vj.plenius Fre.
de ſenis conſilio.xxviij. Jura autem maxime antiqua ðbẽt
intelligi pꝛopꝛie.⁊ non ſᷣm impꝛopꝛium vſum loquendi.pꝛe
ſertim hodiernum. quia legiſiatores peritiſſimi non vtunt
verbis vulgarium.vt notabiliter dixit bal.in.c.j.de ſucceſſ.
feu.ſacit quod notat bar.in.l.ſtipulatio iſta.ꝭ.hi qui.ff. de vH.
obii.¶ Quid plura ad hunc noſtrum intellectum adduco
vltra alias duas glo.notabiles iuris ciuilis.vna eſt in l. j. ff.
vt lega.no.cau.in ver.ſemper vbi pꝛimo dixit ꝙ liberi teſta
toꝛes non ſatiſdant per dictam.l.iubemus.Et in medieta⸗
te poſt ſubdit ꝙ illud eſt ſpeciale quando rogatur filius reſti
tuere ſuo filio.ſecundo glo.magis notabilis eſt in.l.filio eo.
ti.que adhuc magis reſiringit dictam.l.iubemus dicens esõ
pꝛocedere.ſi rogatus erat filius ⁊ fideicommiſſarius erat ĩ
poteſtate rogati.quod non contingit in caſu noſtro.⁊ idẽ vo
luit ibi bar. ꝛeterea pater rogatus reſtituere filio te⸗
netur regulariter ſatiſdare.vt pꝛobatur per locum a ſpecia-
li.in dicta.l.filio.foꝛtius ergo quiſquis tenetur reſtituere pa
truo. ſconcludho in caſu noſtro ꝙ patruo ſit danda fi-
deiuſſio. Mec eſt coꝛꝛecta.d.l.ſilio.per dictam.l.iubemus
vt no.glo.in.d.l.filio ⁊c̃. EAS

(Con im.

Aſus inter magniſicum commune ſenaꝝ
ex vna parte ⁊ raynerium toſcanum me⸗/
diolanenſem ex alis interceſſit certa ſo-
lemnis conuentio occaſione vſurarum re
ſtituendarum quas Zeno in vltimo ſue vi
tee reſtitui mandauit. ⁊æ ad easreſtituendas
dictus raynerius per infraſcriptum modum ſe obligauit.vꝰ⸗
ba autem conuentionis ſunt hec. Che le vſure ſi debiano
interamente reſtituire per tempo de ſei anni ogni aͤno vn
tanto.la quale reſtitutione comenciato e fare ſi debba con
effecto per lo pꝛimo anno in calẽdo de ʒenaro ⁊ coſi ðᷣ poi
ſi ſegua de genaro in genaro. maxime de dicti ſei anni ren

dendo pꝛimo a citadini poia contadini ⁊ ſottopoſti ſecõdo

ch per oꝛdine furono ſcritte ⁊ poi a quelle ch̊ ſi trousſſeroo
foſſero foꝛeſtieri ſimilemente ſi faʒa la reſtitutione de tut⸗
ti li denari in queſto modoche de pꝛeſenti ſe elega vn depo

ſitario a tenere ⁊ rendere li dicti denari deile vſure. Kioe a⸗

quelli che ſi rouerano ie Ronrie perſone a loꝛo heredi per
li altri: che vighoꝛie adeſſer metere a la caſa di la ſapientia
queritur ſi?·. Aodopꝛeſupponitur ꝙ quidam ĩ p. imo

termino tam ciues ꝙᷓ foꝛenſes non petierunt eoꝝ ſextã par

tem.inſtructoꝛes domos ſapientie ila petunt tani incertũ
Queritur nunquid poſſint ⁊c̃.

4

uocato bꝛeuiter concludo ꝙ ſi apparere po
teſt quibus dicte pecunie debentur nõ poſ
ſunt admmiſtratoꝛes domos ſapientie pe-
ti. Nec de iure communi.nec vigoꝛe dcẽ
conuentionis de iure enim communi cla-
rum eſt.q quandiu ſuperſunt illi a quibus fuerunt extoꝛte.
vel eoꝛum heredes non debent diſtribui in piam cauſam tãẽ
Sᷓ incerte.vt eſt tex.apertus cum glo.in.c.cum tu.de vſu.⁊
in. c.ſicut dignum.S.res.de homi:quinimmo dignum di⸗
cit glo.in.c.cum tu.ꝙ ſi hi quibus debentur ſunt abſentes
debent ad illos mitti.¶ Mulla ergo actio ad illas pecunias
petendas competit domui ſapientie.pꝛeſuppoſito ꝙ de iu
re ſibi debeantur incerta.quia vt dixit non poteſt dici icerta

ꝛiſti emſq; matris pꝛeſidio humiliter in-

O

per hoc quod notat glo.in.c.ij.de vſu.li.vj.in verbo ſatiſfa
ctione ⁊ per fre.de.ſenis conſilio.iso. m dictus ray-
nerius tenetur reſtituere illis quibus clarũ eſt debere a quo-
rum obligatione non releuaretur.etiam ſi pauperibus reſti
tuant vel alijs quibuſcunq;.vt in dicto.c.eos.⁊ debitnʒ re

mittit. Sed augere ſi nunqꝙᷓ; impꝛonide ſoluitur quando a-

lij ex vebito eſt pꝛeſtandum.vt dicit tex.in.c.ea.te.de iure/
iuran. 2.ff. de ſolu.l.vero pꝛocuratoꝛi.nec tenetur ſoluere.
etiam ſi domus ſapientie vellet ſibi pꝛeſtare cautionem de
conſeruando eum indemnem.illa enim ſola non facit vt qſ
teneatur ſoluere ei cui non debet an ſit conſanguineus de
bentis recipere.vt notat glo.⁊ bar.in.l.vero pꝛocuratori pᷣ
allega.⁊.l.qui hominem.eo.ti. Mec etiam vigoꝛe ſupꝛadi
cte conuentionis tenetur dictus raynerius ſoluere.quia ad
ſoluendum domui ſapientie obligatus eſt ſub conditione.ſ.

in caſu in quo pecunie eſſent iuncte.⁊ quia neſcirentur vel
non poſſent illis quibus debentur vel eoꝛum heredes inue

niri. Nam vt dicit glo. in dicto. c. cum tu.qᷓdiu poteſt fieri
reſtitutio illi qui ſoluit nunꝙᷓ illa pecunia debet dari paupe
ribus ſeu in aliam piam cauſam conuerti.⁊ ſi ipꝛouide ſol-⸗
ueretur ad pium vſum teneretur nihilominus dictus ray-
nerius iterum ſoluere debentibus recipere per iura ſuperi
us allegata.Gt no. Frede.vbi.S. Et anto.de bu.in dicto.
c..cum tu. Anteqᷓ;ᷓ ergo exiſtat conditio incertitudinis non
peoteſt peti.quia non dicitur ceſſiſſe dies ſolutioni fienda.
vt.l. cedere diem.ff.de verbo.ſigni.⁊ in.c.pꝛudentiam.⁊
per Inno. de offi. dele. pendente enim cõditione ſola ſpes
lobligatione eſt. inſti.de ver.obli.ꝭ.ex conditionali.? quod
in die m dentur. licet ante ſolui poſſit.peti tamen non põt
in.l.continuus..eOq; tempoꝛe.ff.de verbo.obli.⁊ ĩ.c.vni
co.de plus peti. Aone ergo ꝙ extantibus illis vyl eo
rum heredibus quibus pecunia debetur non poteſt per ad
miniſtratoꝛes domus ſapientie tanꝙᷓ incerta peti.⁊c. Mi.

Lon. lrxxrſf.

Mnipotentis dei poſtulato ſuffragio.vi
detur pꝛimo dictam catherinam nullo mo
do impediri quo minus dictam dotem oc-
tingentoꝛum floꝛenoꝛum ab herede incer
liiſen petere poſſit.nam ſiue dicamus illaʒ
Dolem fuiſſe patri ⁊ filie communem ſiue
ſolius filie non liberatur ſoli patri ſoluens.vt in.l ſcdᷣa.ff.de
ſole matri.l.qui hominem.S. ſi gener de gtinhs⸗

t in caſu noſtro dico foꝛtius ſoluentem patri non libe
ari.quia illa dos erat ſolius filie cum tempoꝛe quo pater fi
liam maritauit eſſet emancipata. Mam ſi dos conſolidat᷑
in perſonam ſolius filie ſi expoſtfacto ęmãcipatur.vt.l. vni
ca.S.videamus.G.de rei vxo.actio.Foꝛtius hoc cõtingit
ſi ab initio erat emancipata.vt notat bar.in dan d A
enim dos pꝛopꝛium femine patrimonium. vt in.l.iij..x. ſi
igitur.ff.de mino.Habet ergo ex his filia fundatam inten
tionem contra heredem mariti.nec alia que poſtmodum ĩ
terceſſerũt habent ipſi filie pꝛeiudicare. Mõ.n.ob. ſibi ſecũ
da conſtitutio maioꝛis dotis cum ſecundo nuptui traderet᷑

quoniam non habuit pecuniam pꝛime dotis a patre exactũ

ſed dotem maternam.quod colligitur ex quantitate vtriuſ
qʒ dotis materne.ſ.⁊ ipſius filie.⁊ clarius hoc elicitur ex fi
ne ⁊ liberatione quam vt heres matris fecit dicta caterina
patri ſuo ibi dum dicit.Et hoc ideo fecit quia fuit confeſſa
habuiſſe a dicto bernardo dictam dotem domine mee ⁊c̃.
licet enim a pꝛincipio dos mille ⁊ quadraginta floꝛenoꝛum
uiſſet ſimpliciter a patre conſtituta. tamen ex ſequentibus
atet ꝙ intendebat dare ⁊ illa recipere dotem maternam.
Nam ex ſequentibus declarantur pꝛecedentia. vt.l.fi ſeruꝰ
plurium.in fi.x.l.qui filiabus.de lega.j.⁊.l.minus.de lega.
iij. NHon habet pꝛeterea obſtare dicte catherine finis? libe
ratio generalis quam fecit patri fuo. quia illa non refertur

4

ad ignoꝛata per dictam catherinam.vt ĩ.l.tres fratres. C. ö8

pac.⁊.lʒ.ſiſoꝛor. C.de colla.⁊. l.nec ignoꝛans.C. de dona.fa
cit quod legitur ⁊ notatur in.l.qui rome..duo fratres.ff.ð
ver. obli. Item quia liberatio fuit facta reſpectu eoꝛum
que a patre petere poterat.ſed dicta catherina nihil tamen
a patre exigit nec ab eius herede ſeu a ſuo creditoꝛe ergo =
cetera. Et eadem conſideratione tollitur aliud motiuum.
quod foꝛmaripoteſt ex teſtamentaria diſpoſitione paterna

5

in ſimili notat bar. in.l.. C. de arbi. io?
cipaliter ⁊ foꝛtius pꝛo iſta parte facit no.glo.in dicta.l.ij.ff.

2 liberatione heredis poſtmodum ſubſequuta Sed bis
non obſtantibus contrariam arbitroꝛ ſententiam verioꝛem
2 dico heredem maritiomnino liberatum ab obligatione
qua tenebatur dicta catherina.Moueoꝛ pꝛimo quia ex ſo
lutione ſacta patri contingit liberatio ſine ab initio petierit
poteſt filia ſciente ⁊ non contradicente.vt.l.ij.S. voluntatẽ
ff.de ſo.ma.ſiue expoſtfacto ſciuerit ⁊ non contradixerit ſal
tem aliquo actu poſitiuo interueniente.vtin.l.paulus.ff.rẽ
ra.habe.⁊ cle.j.de pꝛocu.⁊ bonus tex.in.l.filiuſfamilias.ab
ſente parte.ff.ad mace.facit quod notat bar.in.l.cum taber
narius.S.idem queſijt.ff.de pigno.⁊ in.l.que enim.ff.rem

ra.habe.Et maxime hoc contingit. ? in.l.ſi ſeruus commu

nis. ff. de dona.inter vi.⁊ vxo.vbi ratione coniunctionis q̃ᷓ
eſt inter fratres tacens habetur pꝛo conſentiente etiam vbi
agitur de iactura rei familiaris.pꝛo hoc quod notat Qi.in.l.

inuitus. O. ð pꝛocu.⁊ bar.in.l.que Podamemcha ne

niſtas in.c.nonne.de pꝛeſump uod autem filia ſciue
rit vel aliquem actum poſitiunm appꝛobatoꝛium ſolutioniſ
facte ¶ Oetri expoſtſacto fecerit ſatis videtur elici.⁊ pꝛoba
tur ex ſcripturis mercaroꝛum in quibus fecit dictam cateri-
nam dicte quantitatis creditricem ⁊ aſſerit ſe pꝛo ea ſoluiſ-
ſe varijs vicibus varias quantitates diuerſis perſonis quan
quam enim de iure libꝛimercatoꝛum non faciunt plenam fi
dem in eoꝛum fauoꝛem. vt.l.exemplum.⁊.lrationes.C. de
pꝛoba.⁊ in.c.ij.? quod ibi plene notatur de fide inſtru. Ta
men in pꝛeiuditium tertij ⁊ fauoꝛem alterius ab ipſo merca
toꝛe ſaltem vbi agitur de pꝛeſumenda ſcientia tertij faciunt
plenam fidem.iuxta notata.in.l.quedam.S.nummularios
ff. de eden.⁊ in.l.optimam.C. de contraben.? committen.
ſtipula.? in.c.illud.de pꝛeſump.facitquod notat glo.? JIn-
no.in.c.cum olim.de cenſi. idem quod notat bar.in
l. celſus.ff.de vſuca.vbi dicit malam fidem.⁊ ſic conſciẽtia
rei aliene pꝛobari per famam loci ? alias coniecturas.vn-

de ad pꝛobandum ſcientiam alicuius facti ſufficiunt pꝛoba-

biles coniecture cum als de facili pꝛobari non poſſit. Mꝛe
terea actus nominatiuus hic interuenit faciendo ex dicta
pecunia alijs ſolui.vt ſatis colligitur ex libꝛo mercatoꝛuʒ cui
pꝛeſertim ex cenſura ciuitatis datur plena fides.¶ Secun
do hoc idem pꝛobatur ex generali liberatione quaʒ dicta ca
therina fecit patri cum enim ſciret vt patet ex pꝛedictis do
tem ſuam perueniſſe ad patrem.⁊ cuʒ ex certa ſcientia vni
uerſaliter iberauit.ergo ratione dicte dotis nihil aniplius
petere poteſt.iuxta plene notata per bar.i dicto.S.duo fra
tres.⁊ facit dicta.lłtres fratres.in fine a contrario ſenſu.de
pac. MNec obſtat ſi dicatur dictam catherinam finem ? libe-
rationem feciſſe dumtaxat de pecunijs quas dicta catheri
naa ſuo patre petere potuiſſet.cum non habuiſſet in get
do mandatum ab ea.nec etiam nune ab eo petit ſed abpere
de mariti.quia dico ꝙ ex quo petijt dotemiſilie.? ſicipto ge⸗
ſto ⁊ facto geſſit negotiuʒ ſilie.poterit dicta filia etiam apᷣn
cipio ignoꝛaſſe habendo ratum factum patris æ netẽ
tem ab ipſo patre.vt legitur ⁊ notatur in.l.ſi ab ſicer. *
peta.⁊ in.l.ſi mater. E, de rei ven.⁊=.lij. C. pꝛo ſo. videtur
ergo eum liberaſſe ab illa quantitate pꝛime dotis.ex quo eã
ab eo petere poterat.la enim verba liberationis petere
poterat ⁊c.ſunt multum generalia ⁊ ſolum denotant potẽ⸗
tiam petendi.ad hoc quod notatur in.c.fi.de reſti.ſpoli.vn
de ita liberando patrem ab eo videtur ipſe habere ratam ſo

lutionem factam patri.? ipſum patrem liberare. argumen

tum optimum in.l.iij·ff.rem ra.haberi.vbid inus ap⸗
pelando a ſententia pꝛocuratoris ap obat.Ald ideʒ qᷣ
Tan Evnins Pn

ſolu.ma.in verbo adempta.⁊ tex.in.l.ſi. cuʒ dotem.S.ſi pa-
ter.eo.ti.vbi dicitur ꝙ ʒ ſolus pater exegerit dotẽ ſine vo⸗
luntate filie.ex quo tamen pater tantum ſibi in teſtamen/
to reliquit quanta erat dos ⁊ filia acceptauit relictumimme
diate pꝛecludit ſibi viam petendi dotem ab herede patris
vel ab extraneo creditoꝛe.Et aduertendum ꝙ tex.? glo. pᷣ
allega.in nullo ponderant ſcientiam ftlie.ſed ſolum conie-
cturatam intentio neʒ patris.quod ex quo ſolus recepit do
tem viderur relictum feciſſe fiie animo compenſandi cum
dote per eum recepta. Mec pꝛofectorefert an ab eo petat᷑
an ab extraneo quia ſatis a patre petitur ſeu ab ipſius here⸗
de cum ſi effectualiter competeret actio contra heredem
mariti in effectu petitur ab ipſo patre ſeu eius herede pꝛo⸗

trimonialia ipſorum concedentium.

timi vbi hoc voluit

pter regreſſum quem habent contra heredẽ patris.ad hoc
optimus tex.in ſumili in.l.fi.in ſi· C. de vſu.rei iudi. Quini
mo tex.in dicto.ꝭS.ſi pater.expꝛeſſe ſi bene ponderetur de-
negat filie actionem contra extraneum. ⁊æ apertius voluit
glo.pꝛealle.in dicta.l.ij heepra. N maxime hoc dicen
1

dum in caſu noſtro.vbi habemus quaſi expꝛeſſaʒ in boc vo
luntatem taſtatoꝛis. Reliquit enim dicte catherine iure in-
ſtitutionis octingentos floꝛenos.Et ſic quantitatem pme
dotis per eum receptam pꝛo omni legitima quam dicta ca-
therina petere poſſet in hereditate dicti teſtatoꝛis.? ꝓ om.
ni ⁊ toto eo ꝙ ex alio capite dieta catherina petere poſſit qᷓ
cunq; alia de cauſa ⁊c. Et mandatur vt finem facere here⸗
di ſuo.vt.S.latius ⁊c. EGx quibus verbis ſatis cla re colligit
patrem qui ſciebat ſe dotem recepiſſe habuiſſe animnʒ cõ
penſandi. Nam in dote poteſt pater inſtituere filiaʒ.vt no.
glo.⁊ bar.in.l.iij.ff.de mino.facit.c.raynuncius. de teſta.⁊
quodibi no. Er iſto capite non curandũ de ſciẽtia vel igno
rantia dicte catherine. Aed ſatis ad hunc effectum concipi
endum ꝙ tantum receperit ex teſtamento patris quantuʒ
fuit ꝙ pater occaſione dotiſrccipit ex perſona filie.Ex qui
bus omnibus concludo dicte catherine denegandum actio
nem ſuper dictis octingentis floꝛenis tam contra heredem
patris vel heredem mariti vel alterius cuiuſcunq; occaſio
ne pꝛedicta. Et patet reſponſio ad omnia ſuperius allega-
ta in contrarium. Et hec ſufficiant ⁊c. Nico.abb.

Con. lxxrij.

AOngitodmuiuʒ poſtulato ſuffragio.quã-
quam in his dubijs copioſe ⁊ diſerte ſit al
legatum ⁊ conſultum.attamen vt iudiciuʒ
memn per verbaſpecialia petenti moꝛem
geram. Attingam ſpecialiter quodiibet p̃̊
fatoꝛum dubioꝛum aliqua in medium de-

ducendo per alios minime tacta. ? quando er vnius deciſi-

one ad alioꝛum ſolutionem poteſt ab illo tanꝙᷓ a pꝛincipali-

oꝛi inchoandum eſt. iuxta ea que habentur ? notantur in.c.

paſtoꝛalis.5.j.de reſcrip.⁊.c.pꝛudentiam.de offi.dele.cuʒ
ſi. Adeo incipiam pꝛius examinare an ciuitates ⁊ caſtra de

t videtur pꝛimo
ꝙ ſint pꝛopꝛia ⁊ a nemine recognoſcenti.debent ſaltem re-/
ſpectu vtilis ⁊ directi dominij poſſeſſio tempoꝛis de cuius
initio nõ eſt memoꝛia habet vim tituli.etiã in pꝛeſcribendo
contra ius commune.xt eſt caſus in.c.j.de pꝛeſcrip.li.vj.⁊
l. hoc iure.5.ductus aque.de aqua coti.⁊ eſti.Sed iſti nobi
les pꝛogenitoꝛes iſtoꝛum contendentium ſeu titi ⁊ anſelmi
poſſiderunt ciuitatem iſtam ⁊ caſtra tanq; domini per tan-
tum tempus ergo pꝛeſcripſerunt in illis liberum ⁊ inſoliduʒ
dominiumi iuriſditionẽ ſiue.n.dicamus hec bona pertinuiſ⸗
ſe ad eccle ſim Romanã ſiue impeꝛium ſemꝑ põt allegari
pꝛeſcriptio qꝛ licet contra eccliqʒ Homanam nõ currit pꝛe
lcriptio reſpectu ſupꝛeme poteſtaris nec contra deum cuiꝰ
vices gerit.tñ in ſpiritualibus iuribꝰ.vt in poſſeſſione alicu⸗
ius ciuitatis caſtri vel ville bene currit pꝛeſcriptio. vt in.c.
ad audientiam ⁊ ꝙ ibi nõ.de pꝛeſcrip.ita ellegãter dixit In

quibus eſt contẽtio ſint bona num Ar pꝛopꝛia ⁊ pa

dicenduʒ eſt in competentibus imperijMam cõtra imꝑij

no. in. c. bone el.ij. de poſtu.pꝛela.in ffn⸗ ita ⁊ foetiꝰ

competentiam cõpetit pꝛeſcriptio etiam ſi ſit taſa que in ſi
vaal gnum ſpiritualis pꝛiuilegij. foꝛent reſeruara. vt eſttex. nöõ.

in.c.ſuꝑ quibuſdam de ver.ſig.⁊ in.l.ſi publicanus. .j.ve
ctigalibꝰ 2 ibi Gar. ff. de publi. Quinimo multi voluerüt
ꝙ etiã contra imperatoꝛeʒ põt pꝛeſcribi. vt non cognoſcat
in pncipem de quo plene nõ.in.c.venerabileʒ qui fi.ſi.legi
nor per alios in cle. Romani de iu.
iuran.in pn.per Yo.de ligna.per bar.in.l.j.ff.de aqua plu.

gArcen. ⁊ m.l.hoſtes * cap.⁊ poſti.li.⁊ re.⁊ in.l.infamem in

fi.ff. de publi.iudi. Ct videtur veriſſimuʒ ſalteʒ qñ pꝛeſcri
bitur paſſiue.ſ.vt ſubſit pape.vt voluit hoſti.in dicto.c.per
venerabilem. Secundo pꝛincipaliter pꝛobatur ſic argu
mentum ab ethimologia vocabuli negatiue ſumptum eſt
validuin in iure.vt pꝛobatur in.l.ij.S.appellata.ff.ſi certuʒ
gerseſien valet affirmatiue ſumptum ſi non contradi
cit diffinitioni.vt notat bar.in.l.j.de teſta. Sed feudum di
citur a fide ? fidelitate quam habet vaſſallus pꝛeſtare domi
no per iuramentuʒ. vt dicit texin.c·ij · per quos fiat ĩ veſti.

notata

ſed iſti titus ? anſelmus aut pꝛogenitoꝛes eoꝛum nunqꝙᷓ pꝛe
ſtiterunt aut pꝛomiſerunt tanqꝙᷓ vaſalli.ergo non poteſt di-
ci ꝙ habuerũt ĩ fenduʒ.quinimmo ſi a pꝛincipio fuiſſet fen
dum ex curſu tanti tempoꝛis fuiſſet pꝛeſcriptum.iuxta no.

per JYo. an. in ti· de pꝛeſcrip.in addi.ſpe.in penul.= vlti.colũ

na.per glo.in.c.j.de capi.qui cu.ven.⁊ ibi per bal.⁊ videt᷑
pʒobari.in.c.ſi diligenti.⁊.c.ad audientiam de pꝛeſcrip.
Tertio ad idem oſtenditur ſic ſi inrra annum valallus ñ
etit inueſtituram ab herede vel ſucceſſoꝛe domini cadu a
iure feudi.vt in.c.j.de capi.qui cu.ven. Et legitur ⁊ notat᷑

in.c.veritatis.de iureiuran.ſed in caſu noſtro nõ eſt memo

ria ꝙ vnqꝙᷓ fuenit petita inueſtitura. Mec per heredes qui
pꝛimo habuitillam ciuitatem ⁊ caſtra nec ab aliquo ſucceſ-
ſoꝛe in papatu vel imperio.ergo non eſt veriſimue ꝙ ſii fen
du it quod legitur ⁊ notatur in.c.longinquitate.xij.q.
ij. Sed his non obſtantibus contrariam ſententiam arbi
tror pꝛeualere ad quam in pꝛimis adduco certo certius ro-
manum pontificem habere intentionem fundatam in iurii/
dictionalibus ſuper vꝛbem romanam ⁊ toto ſuo territoꝛio.
non ſolum ex donatione conſtantini facta in perſonam bea
ti ſilueſtri.ſed etiam ex appꝛobatione ⁊ diſpoſitione ludoui
ci imperatoꝛis.vt in.c.ego ludouicus.lxiij·di.⁊.c.conſtanti
nus.xcvj.di.⁊ iu cle.romani.de iureiuran. Mec parũ ab
erroꝛe diſtat reuocare in dubium valliditatem illius donati
onis cum tex.in.c.fundamenta.de elec.li.vj.dicat eam fu-
iſſe ex cauſis iuſtiſſimis diuinitus factam.hec ipie dicit bal.
ſuper pꝛohemio libꝛi feudoꝛum vltimate tenet bar.in pꝛo-
hemio.ff.veteris plene per Jo.de lig.in dicta cle.romani.
Et hoc videtur hodie pꝛobari ex queſita ratione videlicet
imperium dependet hodie ab eccleſia apud qu eſt vtraq;
poteſtas.xxij.di.c.j.⁊.ij.⁊.c.nouit.de iudi.⁊ in.c.cauſam q

ſilij fint legi.per glo.no.in cle.aduerſus.de here.voluit bar-
in.l.j.ff. de requi. reis. Et ſic credere eſt de neceſſitate ſalu

tis.vt eſt deciſum in extrauaganti bonifacij · que ĩcipit vnã
