pꝛetiuʒ non ſoluto non dñium dicte domus non fuit tralla

tum in emptoꝛeʒ.ideo detitur ſibi penſio donec totuʒ ſol-
uere pꝛetium dicte domus? ſicut dicti.xlviij.floꝛ.nomine
penſionis ſoluti non haherent cxiſtimare dictuʒ pꝛetinʒ cẽ
tum floꝛenoꝝ.⁊ ſic pꝛetiuʒ domus eſt integre ſoluendum.
ueritur quid iuris ⁊c.
Kini eiuſq; matris nominibꝰ inuocatis.omiſſ
argumentis que ſatis friuole in fauoꝛeʒ dicti vẽ
ditoꝛis poſſint fieri ivpſam rem ſubſtantiatim ſic
atringam ico enim melioꝛi iuditio ſemper
ſaluo dictu mtitiũ emptoꝛem non teneriad ſoluendum.lij.
floꝛ.⁊ ſic.xlviij.floꝛ.ſoluti nomine penſionis debent com-
Aean in vero pꝛetio dicte domus.qð pꝛobo multipliciter.

ꝛimo ſic vʒ eo ipſo enim qð dictus locatoꝛ emptoꝛi vẽ
didit domuʒ recepto pꝛetio vel ſaltim habita fide de pꝛetio
⁊hic fui t perfectus contractus ?⁊ dñium domus tranſiuit i
emptoꝛem ⁊ receſſuʒ fuit a contractu locationis.hoc aper
tiſſime pꝛobatur in.l.ſi quis.ff.de acqui.poſſ.⁊ inſtide re
rum diui.S. interduʒ ⁊. S. vendite.⁊ qð hic fuit ſaltem habi
ta fides de pꝛetio clariſſime patet ex confeſſione ipſius vẽ
ditoꝛis.que ſi eſſet fictitia tamen lſatis ex ea colligitur q in
tendebat de pꝛeſenti tradere rem ratione venditionis habi
ta ſide de pꝛetio hñdo in futuꝝ.vt ſatis etiam colligitur ex
obligatione ⁊ confeſſione poſtea facta per dictum titiũ em
ptoꝛem.cum ergo dñiuʒ fuit tranſlatuʒ in dictum empto-
⁊ꝛem ⁊ receſſum a contractu locationis vt.S.luce clarius ꝓ
batum eſt. non potuit de nouo illã confeſſioneʒ ſubſequen
tem conficere ⁊ ſuſcitari contractuslocationis ⁊ recedi a cõ
tractu venditionis ⁊ emptionis perfecto? re non integra.
C.quando liceat ab emptiõe di.il.i.⁊.ij/ Tertio quia iſti
hoc non agebant.ĩmo volebant contractuʒ emptiõis ?⁊ v
ditionis exiſtere in ſua firmitate.vt patet er verbis empto
niſ ſeu confeſſionis.patet ergo ex pꝛedictis qð nomine pẽ-
ſionis non valebat illa ſolutio cum de re pꝛopꝛia quis pen/

ſioneʒ ſoluere non poteſt vt dicta.l.qui rem pꝛopꝛiam.vñ

etiam pꝛeſupponendo qð nulla fraus vſuraꝝ interuenerit
hic tamen qui ſoluit indebitum poteſt illud compenſare in
verbo deſoluendo.l.etiam.ff᷑. de compenſa.de ſide inſtru.
c.cum ꝗJo.facit.l.cuius per erroꝛem.ff.de regl.iur.⁊.c.fi.
de ſol. cum ibi nõ. Puto tamen ꝙ etiaʒ ex alio capite po
terit ipſe venditoꝛ iſſos.xlviij.floꝛenos in verum pꝛetium
computare quoniaʒ ſi diligenter omnia geſta ponderentur
hec penſio fuit conſtituta in fraudem. ⁊ ſic eſſet vſura pꝛo
dilata ſolutione. illoꝝ cenen floꝛenoꝝ de quibus ſupꝛa.ſeu
continguitatis cõtractus.Si enim incontinenti intẽdebat
vendere.⁊ vendidit qn confiteri pꝛetiuʒ recepiſſe.ad qusd
oppoꝛtebat pꝛemittere contractum locationis cuʒ non ſit
pꝛeſumptio ꝙ quis velit in continenti a pꝛioꝛi pꝛopoſito re
cedere.l.nam ea.ff.de condict.⁊ demonſtra.⁊ de baptii
mo maioꝛes.Et ex his que in continenti fiunt oꝛitur pꝛeſũ
ptio fraudis in.c.officij.cum ibi nõ.de elec.⁊ que inconti
nenti fiunt videnturibi eſſe.l.lecta.ff.ſi cer.pet.Secun
do pꝛeſumitur fraus ex eo quia pꝛius fuit venditoꝛ confeſ/
ſus recepiſſe pꝛetium non ſpe future numerationis imo re.
cũciliauerat excepf.non numerate pecunie ? tamẽ poſtea
emptoꝛ confeſſus eſt ſe debitoꝛeʒ in centum floꝛenos occa
ſione pꝛetiiiliius domus.? exhis contrarietatibus reſuxtat
pꝛeſumptio

nefi.Tertio oꝛitur pꝛeſumptio ratione pꝛeſumptionis
ſolutionis fiende pꝛo penſione contra naturam iillius con-
tractus venditionis qui pꝛoceſſerat ad hoc qð legitur ex no

pꝛeſ⸗ uuptlo franai⸗ in. c. vt noſtra pꝛeſumptio vt eccle be

tatis in.c.ex illo pacto oppoſito vt ſi in tempus octo anno-

rum ſolueret aliquam partem dictoꝝ centum floꝛenoꝝ de⸗

beret fieri diminutio penſionis pꝛorata. Si enim domini

vj.in cle.pñti eo.ti.⁊ dicam latius in an gumento ſubſequẽ
ti.non reperiuntur pꝛiuilegiati vt poſſint vti pꝛo ſe ⁊ ani-
malibus eoꝛum rebus cõitatis larcoꝛuʒ ĩmo potius con-
tra de iure diuino in.l. habuerunt de terra pꝛomiſſionis.
ſedilla ſolum ex diſpoſilione diuina fuit tradita laycis.cleri
cis vdn fuerunt ſolum reſeruate decime ⁊ quedam alie per
tinẽtie.vt habetux numeri xviij.⁊ nõ.in · c.i.de deci.li.vj.

um domus non traſmiſſum eſt in emptoꝛem vt allegat v·
ditoꝛ ad quid fieret ila diminutio pꝛo rata cum adhuc do
minium eſſet penes venditoꝛem. Mon eniʒ poteſt dici qgd
pꝛo parte tranſeat dominiuʒ ſicut pꝛo parte ſoluitur pꝛetiũ
l. traditionipus. C. de pac. Ergo clare ex eo concluditur ꝙ
pꝛo mercede ſolutionis dictoꝛnm centum floꝛenoꝛuʒ licite
fuit conſtituta dicta penſio vt ſic ex onerata parte debitiex

Si ergo volunt vti rebus cõmunitatis laycoꝛuʒ debent ſol
uere ſicut vellent paſcere animalia in lociſ pꝛiuatis agit enĩ
cõmunitas pꝛo rebus ſuis ſicut pꝛiuatus pꝛo ſuis ar.in.c.te
net de Roba eConceſtnade fo.compe.⁊ clerus eſt di⸗

uiſusa populo. Mã alius clerus alius populus in. c. ſi ſept
tia de ſenten.exco.li.vj.⁊.xij.q.j.duo ſunt genera. tez

onerari debebit onus penſionis ſeu mercedis. Ex his eniz

omnibus ⁊ tam vberrimus coniecturis ⁊ pꝛeſumptionibꝰ

debet talis contractus iudicari in fraudem vſuraruʒ ↄfect.

inxta ea que ponuntur ? habentur in.c.ad noſtraʒ de emp.
⁊ ven.⁊.c.illo nos de pig Et ſi diceres quomodo hic de⸗
beret pꝛeſumi? iudicari cum non interuenit mutuum ſine
quo vſura non committitur vt patet ex diffinitione vſure
ſt enim lucrum ex mutuo ⁊c.vt ple.nõ.per Joan.an. in
regula Deccatum de re.iur.li.vj.in mercu.facit.c.conſul
uit de vlu. W. ꝙ licet ex foꝛma ſui non appareat contractꝰ
vſurarium tamen pꝛopter mentem contrabentium debet
iudicari vſurarius. Ex quo enim ex dilata ſolutione pꝛetij

debebat iſte venditoꝛ recipere illud lucrũ fingit ius qd em-/
ptoꝛ ſolnit pecuniam venditoꝛi· Et ꝙ vendito: illam ſibi

mutauerit ⁊ pꝛo mercede volueritillud lucruʒ. Mec videa

tur extraneum quia calus expꝛeſſus in iure in ſimilibus. ca
ſus in. c. in ciuitate.⁊ in.c.nauiganti de vſu.vbi dicitur ſecũ
dum cõem intellectum illum venditoꝛem iudicandum vſu

rarium. qui vendit rem plus quam valet ex eo quia ſolutio
nẽ pꝛetij differt ⁊ ſic non eſt contractus vſurarius ex foꝛma

ſui quiibi non ſit ibi veꝝ mutuum ſed fingitur modo pꝛedi vrn FPg

cto pꝛopter mentes contrabentium. Cõmittitur ergo vſu-
ra ſiue ſit mutuum verum ſiue fictum modo pꝛedicto ⁊ ita
cõiter nõ.in iuribus pꝛeallegatis. Ex quibus omnibus con
cludo ꝙ ex duplici capite poteſt iſte emptoꝛ obtinere intẽ-

tionem ſuam.vel quia ſoluet vel vſuram qualitercunq; ca
piatur poteſt deduci in incompenſationẽ pꝛetij centuʒ floꝛ.

dicto.c.illo nos.cum ipi nõ.⁊.c.cum contra de pigno.de iu
re debitoꝛes cum ſi. Et hec ſufficiant ⁊c

Alſus ſuper quo petite fuerunt allegationes.
QAuidam dominus Franciſcus canonicusmaſ

frumentum poꝛcos ⁊ ſimilia ⁊ in eis dicitur ne-

gotiari. habetq; aliqua animalia que mittere vult ad loca

paſture cõmunis maſſitañ. ſine aliqua ſolutionequam cõi
ter faciunt ciues ibi pꝛo reuelandis rebus oneribus cõmu-
nitatis nec etiam in rebus patrimonialibus in quibus nego
tiarij dicitur vult ſubici ſtatutis ciuitatis ſoluendo gabellas
datia pedagia ⁊ ſimilia excuſando ſe duplicitenilꝛimo
ratione clericat᷑ ¶ Secũdo exquodã pacto inito inter ipam
cõitateʒ maxĩe ⁊ epiſcopuʒ ⁊ oapitulum maſſitan.eccleſie

vt liceat epiſcopo ⁊ caplo ſine aliqua ſolutione mittere ani

git nunc dubitari de dusbus.
ciſcus debeat ſoluere paſſus paſcuis cui frequenter inſerit
admittit animalia ſua pꝛopꝛia ad dicta loca cõitatis ſᷣm qð
ſoluent alij ciues iuxta foꝛmã ſtatuti cõitatisX⸗⸗ Ad pꝛimuʒ

malia ſua ad paſcendum in Kibe cõmunitatis./Contiĩ

dicendum qð ſi loca paſture eſſe conſueuerunt ⁊ ſunt vni-

uerſitatis ſeu cõitatis laycoꝝ tunc puto dictum dominum
Si eileumn teneri a
cõitatis ſi velit animalia ſua mittere ad illaloca.cõitatis ra
tio huius eſt quia non dicitur hoc caſu cõitas legem impo⸗
nere clericis nec dicuntur collectare clericos.vel datia ſeu
gabellas ab eis exigere ſed dicuntur vſu vendere ſeu vſum
fructum rerum cõmunis qui poſſunt ſine iniuria cuiuſq;.
Wam in ſua re quiſqʒ eſt legittimus.moderatoꝛ.⁊ arbiter.
in.l.in.re mandata.C.mandati.⁊.c.de his de ſepul.quam
iᷓᷓ enim clerici reperiantur pꝛiuilegiati.vt de rebus eoꝛum
non ſoluant gabellas vel dana. vtin.c.quãqᷓᷓ de conſi :.l’i.

ſitañ.ex patrimonialibus vendit vnumibladum

dꝛzimo nunquid dñs Fran

luenduʒ ſᷣm foꝛmaʒ ſtatuti leges

video ꝙ onera cõmunitatis incumbunt lapcis ⁊ non cleri· .
cis.vt nõ.in.c.non minuſ ⁊.c.aduerſus de immu.eccle.Cũ

ergo volunt ſentire onera rerum cõmunitatis lapcoꝛum ̊
nec non comoda ſentire debent.non enim ferendi ſunt illi
qui lucra ⁊ comoda capere volunt ⁊ onera ſubire nolũt.C.
de cadu.toll.i.S.pꝛo ſo.in regula qui ſentit onus de re.iur.
li. vj. Et ſi diceres quia clerici tenentur ad iſta.⁊ non ad ſo

lutionem gabelle ſeu datioꝛum. W. ꝙ gabelle ⁊ datia ſoluũ⸗
tur de rebus pꝛopꝛijs vnde cum perione ſint exempte ſic?ꝝ

res eoꝛum quia ſequũtur conditionem perſongrum vt nõ.ĩ

dicto. cepꝛeſenti de de.⁊?.c.quãqᷓ eo.ti.l..vj. Mõ ergo poi

ſunt layci a perſonis non ſubiectis ⁊ exemptis hoc exigere.
ſed in caſu noſtro non ſoluunt pꝛo rebns ipſoꝛum clericoꝝ
ſed quia conueniunt rem cõmunitatis ſeu emunt vſum vel

vſufructum perſone pꝛiuate cõmunitatiſ merito tenentur

ſoluere ſicut ſi conducereut vel emerent vſum ſeu vſum⸗
fructum perſone pꝛiuate.facit.c.j.de in inte.reſtit. Si ve⸗
ro iſta loca paſture fuiſſent ad vſum cõmunitatis clericoꝛuʒ

⁊ laycoꝛum ? ſic foꝛent cõmunia clericis ⁊ laycis tunc nõ te

nereturdominus Frede.ꝙ per ſtatuta laycoꝛum non tenẽ

tur clerici abſoluere tůmen quia ſtatuta laycoꝛum nõ affici
unt clericos in.c.bene quidem.xcvj.di ⁊.c.eccleſia.ſancte

arie de conſti.tum quia in rebuslcõmunibus non poſ-
ſent ſoli layci roſtituere in peiudin⸗ alioꝛum per ius in re-⸗
bus habentium quare per omnes tangit debet ab omnibꝰ
appꝛobari.c.qð omnes de re.iur.li.vj.⁊.c.ad hec de off.ar
chy.tum quia inti communi potioꝛ eſt conditio pꝛobibeni

regula in re cõmuni de re.iur.li.vj.⁊.l.ſaluus.ff.cõmuni di

8 .

in parem non habet imꝑuum.c.innotuit de elec.

on obſtat pꝛedictis pactum factum cum epᷣo ⁊ capto

ane.eccleſie vt licitum ſit eis paſcendi facere animalia

eoꝛum in paſcuis territoꝛij meſſan. quia illud fuit cõceſſu,ʒ

caplo nõ ſingulis ꝑſonis de caplo.habebit ̊ locũ iĩ aĩalibus
epiſcopalibus non autem in animalibus ſinguloꝛum cano-

nicoꝛum quia aliud capim aliud ſinli indultum ergo caplo

non extenditur ad ſingulos in.c.qui mãumittitur . xii.qliii.
⁊ in.c.fi.ð pꝛeben.li.vi.⁊ in.l.ſed ſi.SO.qui manumittitur.ff.
de in ius vo.quinĩmo illud pactum potius facit contra di-
ctum dominum Franciſcum quia inuit tacite illa loca non
fuiſſe comunia clericis ⁊ laycis.ſed laxcoꝛum ⁊ hoc ad pꝛi-⸗
nnumn oubium Aaſegn dubium huius dico de pꝛedici

non tenentur ſoluere gabellas ſeu datia quia ab his clerici .

eccleſie ſunt exceptis cum omnibus rebus eoꝛum. Nõ enĩ
tenentur ſoluere laycis qui non ſubiciuntur nec ſtatuta ipo
rum ſubſũt vt pꝛobatur clariſſime ĩ dicto.c.quãqᷓ.⁊.d.cle.
pꝛeſenti per ſpe.de immu.eccle.in ar. ð.de ſenis con
ſilio.cc. Hec eſt verum qð vendendo vinum bladium ole

um ⁊ ſimilia ex rebus ſuis dicatur negotiari.vt ſic ſit locus.

c.fina.de vi.⁊ honeſta.cle.cum ſi.l.allegandis.ille enim ꝓ

pꝛie dicitur negotiari qui emit rem vt eã integraʒ lucri cau-
ſa vendat non ille qui emit rem vt eam reducat ad aliquam

foꝛmam vel ſi vendat vinum ſeu bladum de rebus ſuis re-
collectum vt pꝛobatur in.c.eiciens lxxviij.di.nõ.doct.in
materia noſtra in dicta cę.pñti.⁊ dicto.c.quãq; Frede.di
cto conſilio.cc. aen⸗ tamen ꝙ ſi emeret rem vtintegraʒ
lucri cauſa venderet ꝙ tenetur ſoluere ſcõm ſtatuta patrie
ſi tertio per epᷣum monitus non deſiſtit.vt pꝛobatur in di⸗
cto.c.fi.de vit.⁊ bone ce Bea ante monitionem non
tenentur ad pedagium.vt in dicto.c.quami;.d.cle.pñti.a
contrario ſenſu. Mõ.reð.in loco pꝛeall.⁊ ſpe.vbi ſupꝛa.
⁊ hoc caſu iura non videntur facere meniionem de moni/

tione quia foꝛte layci poſſunt nõ pati illa introduci abſq; ſo

lutione debita gabelle ſeu pedagu. Et hec ſufficiat per alle

gationibus.ad plenum videatur materia in dicta cle.pñti.
7. d. c. quaniᷓ ⁊.c.ſfi.de vi:⁊ ho.cle.Laus deo.abbas.

Lon. vij.

Aeſitum fuit a me in queſtione facti.vtrimn in
ententia teneat᷑ iudex expꝛimere cauſam ſi poſ
ent ex generalitate ſententie plures cauſe elici.
Rñdi conſulendo ꝙ ſi ex varietate poſſet parti
Reiudicium generari debet tunc iudex expꝛimere cauſam
vt puta ſi poſſit dubitari an reus fuerit abſolntus ab impe-
titione libelli an qð actoꝛ non pꝛobauit an pꝛopter defectũ
inſtantie an quia reus non poſſidebat vel quid ſimile. hoc
videtur pꝛobart.in.l.pꝛoperandum.C.de iudi.⁊ ibi expꝛeſ
ſa glo.vꝰ ideo etiam eſt de mente doc.in.c.ſicut de re iudi.
⁊ ſpe.in ti.ð ſen.pꝛola..qualiter.v.veꝝ ſi rationes.⁊ Jo.
an.in.c.ſi non de dolo.2⁊ ↄtu.⁊ butri.in.c.exanimata dẽ iu⸗
— ,S .- di.⁊ ſpecul.in ti.S.alla.vbi ponunt aliquoscaſus in quibus
C . z; n, g. 2. cauſa expꝛimenda eſt vbi non poteſt alia ratio illoꝝ caſuuʒ

. . elici.niſi vt euitentur equiuoca non tamen in pꝛeiudituum
S. iik wmn 14 qð poſſet nõ ponere parti vel aliter quoquoniõ.ideʒ MWar.
ſ. Zr, n h= S quidam alij in. bij.5. ignomine. ff. ex qui. c. mo. infa. hoc
77211 etiam pꝛobam alia ratione vbicũq; ex narratis ĩ libello poſ-
7 * ſunt elici plures ? diuerſe actiones debet iudex compellere
ve libellantem ad expꝛimendum nomine actionis vel tali ne-
ganti denegare audientiam vt euitetur ĩ certitudo.vt nõ.
in.l.edita.C.de eden.⁊.l.i.ff.eo.per canoniſtas in.c.dilecti
de iudi ·⁊ dicit Inno.in.c.ij.de oꝛ.cog.qð ſtultus eſt iudex
qui aliter libellum recipit.Ecce erg ꝙ licet alias in libello
non ſit expꝛimenda ipſa actio.vt n di⸗ quo iure.⁊ dicto
c.dilecti ⁊ dicta.l.edita.tamen ex pꝛedicta cauſa compellit
iudex expꝛimere cauſam foꝛtius debet g iudexipſemet cãʒ
vt euitetur incertitudo iſta in ſententia expꝛimere cum ſen
tentia debeat eſſe clarioꝛ libello. Inſti.de act᷑.S.curare.nõ.
Inno.in.c.tanta.de exceſ.preiũputo tamen q ex omiſſio
ne cãe non coꝛruat ſententia.ſe interpꝛetamur omninora⸗
tionem cauſe congruentis.⁊ ſi multipliciter eſt interpꝛeta-
mur illam que eſt minoꝛis pꝛeiuditij.ad hoc ꝙ nõ. Inno.ĩ.
c.ij.de oꝛ.cog.⁊ ſpe.in ti.de offi.iud.S.deſeruiſſe.v.in finẽ
⁊ ſequenti vbi dicit ꝙ reo ſimpir abſoluto.non obſtat acto
ri iterum agi volenti exceptio rei:? in eptam petitionẽ po⸗
terit pꝛobare m eum.⁊ admitti debet per iudices ⁊ conſi-
liarios cãe ar.in.l.iij.ff.de ſuppe.tu.Ego puto ꝙ etiam de
ficientibus pꝛobationibus interpꝛetabimur cauſam mino⸗
ris pꝛeiuditij ar.in pꝛedicta.l.iij.?⁊ eoꝝ que nõ. Inno.in di
c to.c.ii.de oꝛ.cogni:abbas. .
Con. viij ·

Veritur an religio. Inſtituta perbeatam. Gꝛi
gidam que fuit per papam confirmata.⁊ demũ
per ſucceſſoꝛes in papatu.in dubium reuocata
dicatureſſe contra ſanctoꝝ patruʒ decreta.ſeu
canonicas ſanctiones pꝛeſertim.ꝙ in tali religione inſtituẽ
de ſunt etiam ſacerdotes ſeu fratres qui debent deſeruire
eiſdem monialibus in diuinis. Laus ðo omnipotenti. Mi
colaus abbas.
Mꝛiſti eiuſdem matris ac ipſiius Mꝛigide cuiꝰ
factum agitur pꝛeſidio innocato. Dꝛimo vide
tur arguendo ad partem affirmatiuam vt mo-
ris eſt Een religionem eſſe contra ſanctoꝛuʒ

pałrum decreta. Er pꝛimo pꝛobari videtur per.c.mona
ſteria.xviij.q.ij.expꝛeſſe dicitur ꝙ monaſteria puellaꝝ lon
ge a monaſterijs monachoꝝ eſſe conſtituenda pꝛopter inſi
dias dyaboli.aut oblocutionem hominum. Sed in dicta re
ligione Sannte MWꝛigide ſacerdotes ſeu fratres conſtituũ
tur in mõaſterio puellaꝝ ſaltem ſub clauſura generali ergo
expꝛeſſe eſt contra pꝛohibitionem iuẽ.⁊ honeſtiſſima cau-
ſa factam. Secundo ad idem inducitur.c.in nullo. eadeʒ
cauſa monachi ⁊ moniales non debent in vno monaſterio
cohabitare. quinimo etiam mõaſteria duplicia pꝛohibẽtur
a iure vel vbi ſunt duo collegia monachoꝝ ⁊ monialiuʒ. vt
in dicto.c.in nullo.⁊ diffinimus.Si ergo dicamus eſſe vni
cum monaſterium in quo ſunt fratres ⁊ ſoꝛoꝛes ſiue ſint di
uerſa collegia ⁊ diuerſa monaſteria a iure videtur pꝛohibi/
ta.ſaltim pꝛopter inequitatem ⁊ familiaritatem.⁊maxime
hoc videtur pꝛobari in.c.in decima.xviij.q.ij.vbi pꝛohibet᷑

ipſi abbatiſſe. vt.in.c.xij. Eiuſdemi regule uo capi-

puto de iure veꝝ.

familiaritas ilo monachoꝛum qui habebant coꝛrigere il-
las moniales:/ Nem ſibene ponderentur illa iura ſupe-
rius allegata. Ratio pꝛohibitionis eſt duplex · MPꝛima pꝛo-
pter ccimẽ inceſtus.quod ex pꝛopinquitate ⁊ familiatitate
cohabitantium pꝛouenire poſſet ⁊c. Secunda ratio pꝛopt
malam opinionem ⁊ pꝛopter oblocutiones hommum. licʒ
iſte due rationes vrgent ? militanraduerſus dictaʒ religio
nem ſancte WBꝛigide. Ergo eadem pꝛohibitio eſſe debet
⁊ vbi fit eadem ratio idem ius ſit ſtatuenduʒ.vt in.c.trꝗſla
wo de conſti. .c. cum dilecta de confu.vti.vel inuti.¶ Itẽ
inter cetera que continentur in dicta regula.cauetur in.c.
xij. ꝙ abbatiſſa monaſterij debet eſſe capud? domina mo
naſterij ? confeſſoꝛ generalis pꝛeter iuditia fratrum ⁊ con-
ſeruatione oꝛdinis abſq; conſilio abbati ſeduihil omnino
faciat ſed ipſa abbatiſl⸗ tanquã capud monaſterij eſt de ne
gotijs ⁊ bonis monaſterij oꝛdinandiſ conſulenda.⁊ ſic abba-
tiſſa ſcdõᷣm eãdem regulam videtur capud ommnium tam vi
roꝛum qᷓ mulierum.qð ſonat in abſurdum cum ſcdᷣm aplm
vir dñt eſſe capud mulierum. ⁊ non econtra.⁊ idem habet᷑
in.c.hec mago.⁊.c.cum capud ⁊.c.eſt oꝛdo.xxxiij.q.v.Idẽ
facit id ꝙ pꝛopter non nullos obicitur videlicet ꝙ cum fra-
tres teneantur obedire confeſſoꝛi ⁊ non abatiſſe ⁊ ſoꝛoꝛes

ta.⁊ cõiter duo mõaſteria ⁊ duo conuentus. ltimo vi
detur amplius non inſiſtendum cũ ipſe dommnuſpapa mar
tinns quintus diernus expꝛeſſe ĩ ſuis litteris reuocaturus
aſſerat per illam regulam duo duplicia monaſteria conſſi-
tuti contra iuris pꝛohibitiones ⁊ verbis pap e ſtandum eſt
om̃no.ex quo ſuper eis fundat intentionem ſuam.vt ĩ de.
litteris de pꝛoba. . Sed his non obſtantibus oppoſitum
Et pꝛimo moueoꝛ per id qð habetur ĩ di
cta regula.c.xꝰ.vbi dicitur ꝙ ſoꝛoꝛes inſtituende in mona-
ſterio habebunt clericos qui canonice miſſam ⁊ officiũ eis
decantabunt. ⁊ ꝙ ipſi clerici a monaſterio ſoꝛoꝛum omni
no ſint ſepati habentesin ſe curiam in qua habitabunt ⁊ de
curia introitum in eccleſiiam ⁊ choꝛum inferioꝛ;. habebũt
choꝛum ſuperius ęleuatum ita qð ſacra videre ⁊ officiũ au
dire valeant ⁊c. Ex quibus verbis pꝛimo pondero q in
tentio beate MWꝛigide non fuerit concolocare ſeu inſtrue-
re duo monaſteria.ſ.viroꝛum ⁊ mulierum.neq; in vno mo
naſterio inſtiuere maſculos ⁊ feminas.ſed dũtaxat at ĩſtine
re moniales ſeu collegium monialium. Et ꝓiſti clerici ſeu
fratres non eſſent ibi tanqᷓ facientes collegium. ſed tanqᷓ;
ſingulares ⁊ ſeruitoꝛes in diuinis.qð patet clare exillis ver
bis cum dicit. clericos habebunt. Atem ex alijs verbis duʒ
dicit in eodem caplo.ꝙ iſti clerici habebunt vnam curiam
per ſe ita quod ſint omnino ſeperati a monaſterio ſaq oꝛuʒ
que verba ſonant q iſti clerici ſeu fratreſ non faciunt per ſe
monaſterium nec eſt niſi vnum monaſterium ſacoꝛum.cũ
dicatur quod a monaſterio ſatroꝛum ſint omnino ſeperati.
Sed cunria ſignificatetiam locuʒ habitationis ſicut fierivi-
demus hodie in omnibus monaſterijs monialium.que nõ
valentes per ſe pꝛopter defectum ſexus celebrare miſſas.
2 pꝛedicare vt.c.noua.de pe.⁊ remiſſ.habent ſacerdotes
⁊ ſeculares pꝛope monaſterium eis celebꝛantes.⁊ pꝛedicã
tes pꝛo qua obſeruantia facit.c.dilecta de exceg.pᷣla.⁊=.c.fi.
de ſta. regu.⁊.c.dilecta fratres ſeu clerici ſubſtiniuntloco il-
loꝛum ⁊ cum pꝛeſumãatur ſancti om̃es pꝛopter multas au⸗
ſteritates quas pꝛomittunt obſeruare pꝛeſumendi ſunt ho-
neſtioꝛes ſeu ſanctioꝛes xvſepi·lnon nulli.c.doctos. Cuʒ mer
enim non poſſunt ſoꝛoꝛes ſine ſacerdotibus eſſe eis diuina
miniſtrantibus melius eſt ꝙ habeant iſtos homines aptio-
res ſeu ſanctioꝛes electos ⁊ inſtitutos per tam deuotiſſimã
ſanctam quã qð habeant alios ex quibus foꝛte ad mala fa-
cilius peruenierent. Hec obſtat ſi opponatur contra iſtos
de familiaritate ⁊ choabitatione.quia reſpondeo qð ſibeñ

ponderent᷑ verba regule ſuperius recitata iſti clerici ſeu fra

tres debent ſtare omnino ſeperatia monaſterio ſoꝛoꝛum.⸗
pondero verbum omino poſitum quod denotat ſeꝑationẽ
continuam ⁊ remotionem non modicam. Item in.c.xxij.
regule dicitur ꝙ nunꝙᷓ; confeſſoꝛ vel aliquis pꝛeſbiteroꝛuʒ
vel fratrum monaſterium monialium ingreditur niſi quan
do infirmis donanda ſunt ſacramenta.vel ſoꝛoꝛ moꝛtua.ſe
pelienda quibus caſibus etiam ſecularibus clericis liceret.
nec vitatur omis ſamiliaritaſ.? cohabitatio adeo quod etiã
in dicto.c.regule continentur ĩ dicto monaſterio foꝛe etiã

1

i

——

hanc ſententiam me mouet ꝗꝙ habetur po

ferias oꝛdinatas ſed quando ſoꝛoꝛes confitentur audiri ꝗq
dem poſſunt minime videri.Secundo keincihelter in

L poſt pꝛincipiü eiuf
dem regule in fine pꝛohemij in.c.quod icipit hanc igit᷑ ⁊c̃.

iti dicitir quod ad honoꝛem eate viꝛginis hanc religio
nem fundare voluit per mulieres. pꝛimo ⁊ pꝛincipaliter ?

nulla mentio fit de fratribus quinimo plus dicitur in. c. xiij
quod iſti ſacerdoteſ dinino tantummodo officio ſtudioq; ⁊
oꝛatione vacare debent.nullis que alijs ſe implicare nego-⸗

tio vel ſocij offitijs que verba ſatis iudicant monaſteriũ nõ

eſſe cõmune. nec ibi eſſe vt collegium. ſed vt ſeruitoꝛes in
diuinis. Et ita intendunt verba pꝛecedentis.c. vbi dicitur
qnod negotijs ⁊ bonis monaſterij ſemper eſt abbatiſſa cõ⸗
ſulendſa hoc eliam intelligitur dum in dicto.c.dicitur quod
confeſſoꝛ generalis monaſterij debet ab epiſcopo loci reci-
pere poteſtatem ſigandi atq; ſoluendi coꝛærigendi atq; refoꝛ

mandi.omnes ſacerdotes. fratres ⁊c.perque verba etiam

arguitur fratres non eſſe ibi vt collegium perſſtens. Maʒ

ſi eſſent vt collegium eligerent ſibi pꝛelatuʒ qui ex ſola elæ-

ctione ⁊ confirmatione epiſcopi ſubſecuta conſequeret᷑ di-

etam poteſtatem ligandi ſoluendi ⁊ coꝛrigendi alios fratreſ
vt in.c.pꝛimo de elec.xviij.qij.c.j.⁊.c.abbates 7. c. nullaʒ
de offi. oꝛdi. cum abeccleſiarum. Tertio pꝛincipaliter
induco dictum.c.monaſteria.xviij.q.ij.quod ſi upꝛa induxi.
In contrarium alio mõ inducendo vt optime facit ad ma-
feriam.ibi eniʒ in conſilio generali communi conſe enſu om
nium decrefum fuit vt monaſteria virginum in pꝛouincia
bethica monachoꝛum adminiſtratione atq; pꝛeſidio guber.

nentur. Et ſubditur ibi tunc tantum ſalubna. in chꝛiſto di⸗

catis virginibus pꝛobamus.i.damus quãdo eas patres ſpi
rituales eligimus quoꝛum non ſolum gubernatione tueri.
ſed etiam doctrinis edificari poſſint ⁊c./ Ex quibus ver
bis optime arguere poſſumus dictam regulaʒ non eſſe cõ B
tra dicta ſanctoꝝ patrum cum ibi per totum conſilium ge⸗
nerale deputati fuerunt monachi ad regendum gubernan
dum ? refoꝛmandum monaſterium monialium ita in caſu
noſtro ſine aliqua violentia iuriſ deputan poterunt dicti ſa
cerdotes ſeu fratres adminiſtranduʒ diuina dictis ſoꝛoꝛibꝰ.
Mec obſtat ſi diciatur quod in dicto.c in decima.omnino

pꝛohibeatur familiaritas monachoꝛum ⁊ monialium ita vt

nec ad veſtibulum.i.ad parlatoꝛium accedere familialiter
non eſt permiſſum. quia in dicta regula ſancte Hꝛigide ſi
bene ponderentur verba ſuperius inducta non dicitur o⸗
ſitum imo fere idem.cũ vt ſupꝛa dixi illi ſacerdotes ſeu fra
tres debent ſtare omnino ſeparati a monaſterio monialiuz
7 nunquam poſſunt pꝛocedere ad parlatoꝛium niſi raro ex
cauſis honeſtiſſimis.quod nec ĩimo audiendo confeſſiones
poſſunt eas videre. Si ergo ponderentur verba regule ⁊
omnia pꝛedicta non poteſt dici eos habere monaſteria du⸗
plicia. Mec quod habitent in vno monaſterio.cum debeãt
ſtare fratres ſeparati omnino a monaſterio ſoꝛoꝛuʒ.nec ad
eas eſt ſamularis acceſſus.vnde ſaltim negare nõ poſſumꝰ
iſtũ modum viuendi non fuiſſet hactentusa iure pꝛohibi⸗
tuʒ nec debemus extendere materia in hoc actu odioſo cũ
retentione tantoꝛum monaſterioꝛum maxime eo attento
quod ſancta Gꝛigida fuit nobiliſſima ſancta adeo quod ſu-
is operibus expoſcentibus fuit per ſummum pontificeʒ ca

noniʒata. ? ipſa cum tanta ſolemnitate aſſeruit reuelationẽ
ipſius religionis.celitus a chꝛiſto domino ſibi factã ⸗ Ac.

cedit nõ.per Inno.in. c.ne immitaris de conſtitu. vbi dicit

ta non reperiuntur. ¶ Item exrepꝛobatione multa mona
ſteria tunc pꝛobarentur.cum docti ſacerdotes ſeu fratres.
non habent nec habere poſſunt ſecunduʒ illam regulam p
ſe monaſterium ſeu collegium ſed ſunt ibi deputati tanquã
ſeruitoꝛes in diuinis.vnde opoꝛtet eis dare nouam regulã
⁊ bona vnde viuere poſſint. cum ſoꝛoꝛes in hoc nonteneãẽ
tur cum omnia bona ſint monaſterij ipſarum monialium 2

dicta ſanctoꝛum n Sreneruze quo aperte repꝛoba

nullam in eis cõmunionem habeant dicti fratres. vt patet

ſatis in.c.x.⁊.c.xiiii.eiuſdem regule.Et ſic non habet locuʒ
diuiſio bonoꝛum de qua in ea ⁊ dominus papa in dictis lit⸗
teris retractatoꝛiiſſacit mentionem. Et vt ſupꝛa dixi. cum
nune actemusfe tractabili de facto ⁊ reuocatione eius
pluries appꝛobatum fuit per Romanos põtifices debemꝰ
facere in dictis iuribus que obuiare videntur ſtrictiſſimaʒ

interpꝛetationẽ ar.in regla.odia ⁊ regla ĩ penis ð re iur.li.

vi. x.l..plt.ff. de penis ⁊ ijnõ glo.in. c. decʒ ðimmu eccle.
li.vi. Ronclaudo ergo melioꝛi iuditio ⁊ maxime dicto no-

.
ſtro ſemper ſaluo dictam religionem ſancte rigide nõ eſſe 3

aliquatenus violandam.ex eo ꝙ monaſteria dicantur du.
piicia vel qð in eodem monaſterio habitent malſculi ⁊ femi
ne.( Munc reſpondeo ad argumenta pꝛo parte contraria
ſuperius foꝛmata.Et pꝛimo nõobſtat.c.monaſteria. quia
loquitur quando duo monaſteria eque pꝛincipalia ſunt fun
dandatunc enim cu nulla neceſſitas cogat ſcu vrilitatis ſua
deat.debet vt euitetur malum re ipſa in opinione diſt qtia
inter ſe collocari.ſed ſibene conſidtur dicka regula.caſuſ vi
detur eſſe pꝛoꝛſus diuenus cum vnicum monaſterium ſit
monialium tantum. Sed ſacerdotes ſeu fratres tanquã de⸗
putati ad ſeruiendum tantum in diuinis habeant quãdam
habitationem dumtaxat omnino ſeꝑatam a monialiũ mo
naſterio.vt ſupꝛa dixi in dictaregula continetur. Mon ob-
ſtat in.c.non nullo.quia vt ſupꝛa dixi. fratres ⁊ ſoꝛoꝛes non
habitant ſimul in vno monaſterio.vt ſupꝛa dictum eſt. nec

habent per ſe monaſterium. ſed quandam curiam ſeu babi

tationem vt facilius poſſint ſeruire ſoꝛoꝛibus in diuinis.?
ſic non poteſt dici monaſteria duplicia.vt ſi upꝛa etiam ple-
ne dixi. Ad.c.in decima ſatis ſupꝛa reſpondi. MNon ob⸗
ſtat dupliciter ratio pꝛohibitionis dictoꝛum iurium fateoꝛ
tamen ꝙ vbi monachi faciunt per ſe collegiumꝰ regulam
debent longius inſtitui a monaſterio monialium quia tunc
nulla ſubeſt neceſſitas vel vtilitas ſed malum re ipſa vel in
opinione incidere poſſent. Et ideo non mium ſi iura pꝛo
hibuerunt cum in vna parte ſit. periculum ? in altera ma-
lum ar.in c.cum ab ommi ſpetie de vi.⁊ ho.cleri. ſed in ca⸗
ſu noſtro ſubeſt ratio vtilitatis.⁊ neceſſitatis cum habeant
eis deſeruire in dictis officiisitaq; de facili non poſſent co
tidie ſilongius ſtarent venire in dicto nionaſterio maxime
cum non decet dietos fratres ? tanqᷓ; deo deditos deuotiſ
ſimos fratres cotidie exire cũctis hoꝛi per vicos 7 plateas
ciuitatis ar.xvi.q.i.ſi cupis.Nec curandum quid os loquẽ⸗
tium loquatur inique dũmodo non recedamꝰ a tramite ve
ritatis. Ded dicendum eſt ſicut chꝛiſtus dixit de phariſeis
de ſcandaliʒantibuſ.Siinte ceci ſunt.⁊ duces cecoꝛum. vt
habetur in.c.magne.de voto. Nec obſtataliud motiuuz ꝙ
ſit ſecundum vnum de.c.regule de abbatiſſa cum ſimulier
videtur capud cum contrarium potius debet eſſe. Mam
hec pꝛocedunt data paritate inter virum ? mulierum. Sʒ

in caſu noſtro abbatiſſa ratione dignitatis ſue habet inriſdi

etionem ſupꝛa dictum monaſterium ? poſſet habere iuriſ⸗

dictionem in clericos ſeculares. licet in caſu noſtro nullam

iuriſdictionem habeat in fratres vt in dicto.c.dilecta ð ma

id. ? obe. de exceſſ.pꝛela. dilecta.imo mulier ratione ſucceſ

ſionis in regno poſſet habere iuriſdictionem pleniſſimam ĩ
omnes ſubiectos.ᷣ vt in.c. deuotiſſimam. xii.qłii.? in.c. di⸗
lecti de arbi. 4 Mon obſtat pſt. motiuum quia in caſu no-
ſtro non ſunt ðuo capita eque pꝛincipalia eiuſdem coꝛpoꝛi
imo abbatiſſa eſt ſupꝛa monaſterium ſuum ⁊ moniales ſu⸗
as ſicut de iure eſſe debet. confeſſoꝛ vero generalis eſt ſu⸗
pꝛa fratres loco epiſcopi.cum recipiat poteſtatem ⁊? aucto
ritatem abepiſcopo. vt regula dicit. Et ſic non ſunt diuer-
ſa capita eiuſdem coꝛpoꝛis. ſed diuerſarum perſonarum 2
diuerſo reſpectu.⁊ in quibus caſibus vnum ſuboꝛdinatur
alteri ſubeſt. ſicut videmus in epiſcopo⁊ in pluribus pꝛela
tis inferioribus. Mon obſtat vltimum ar.de cle. itteris re
pꝛobatoꝛiis de pꝛoba.⁊ quod ſtandum ſit verbis pape quia
contrarium pꝛocedit quando papa fundat intentionem ſu
am ſuper facto pꝛopꝛio ſecus.ſi ſuper facto alieno tunc enĩ
ſaltim admittitur pꝛobatio. In contrarium cum papaĩ fa-
cto alieno de facili poſſet errare. vt notabiliter dicit glo. in

dicta cle. litteris. SGed in caſu noſtro papa dicit in dictis lit

teris reuocatoꝛiis quod in dicta regula ſancte bꝛigide inter

alia cauetur expꝛeſſe vt monaſterium huius oꝛdinis fundã

dum ? conſtruendum pꝛo habitatione fratrum ? ſoꝛoꝛuʒ ð
bent eſſe duplicia quod rei a falſum eſt. quia ſi bene inipi
ciuntur verba realiter iſta monaſteria non poſſunt dici du

plicia.ſed monialium vt ſupꝛa dixi.ſed dominus papa ſi ex

falſa relatione potuit veriſimile eſſe deceptus cum dicta re
gula conſiſtat in facto ⁊ non in iure ar.in.c.de conſti.li.vi.
Et hec dicta ſufflciant. vidi poſt hoc conſiliuʒ litteras bul
latas domini martini confirmantes pꝛedictam religioneʒ
ſecundum deciſionem huius conſilii. Micolaus abbas.

460

Aaus deo ? ſancte Bꝛigige.
— Con . viiij.

Annentus fratrum minoꝛuʒ terre Sancti ge
neſij. habeant quendam oꝛtuʒ neceſſarijs.qua
re acquiſiuerunt quandam petiam terre.conti
guam eoꝛum oꝛtum.quam redegerunt in oꝛtuʒ
⁊2 ſic fecerunt ex illa terra nouiter acquiſita ⁊ eoꝛum oꝛto
vnum oꝛtum ac obtinuerunt a cõmunitate terre ſancti ge-
neſij vt nõ tenerentur aliquid ſoluere pꝛo libꝛa ſeu extimo
ab olim impoſita dicte petie terre. Contingit quandoq;
quod dictum oaum faciunt laboꝛare per colonuni parcia-
rum ſeu mediarum quando per colonum pꝛetio conductũ
ſeu famuluʒz monaſterij qui ſubſtentatur ex bonis monaſte
rij petitur decima tum a fratribus ꝙᷓ a colono. Jem aco⸗
lono vt ſoluat pꝛedicta terra ſecundum libꝛam ab olimim.
poſitam. fratres in contrarium allegant pꝛiuile gium ſuper
decimis non ſoluendis de eoꝛum cætis vt virgult eis cõcel
ſum. Item reſpectu libꝛe ſeu ſemij allegant in vnitatẽ eis
concæſſa aciſo communi. Queritur quid iuris c.
4 Hꝛiſti nomine amen. Hic cadunt quattuos du
bia. Dꝛimum nunquid fratres teneantur ſol-
uere decimaʒ pꝛeſbitero perrochiali proſlla pe
NAMNMtia terre nouiter acquiſita. Secundo qð de co-
lono. Tertio nunquid fratres teneantur ſoluere extimum
olim impoſitum dicte petie terre antequaʒ erueniret ad
manus eoꝛnm. Quartum quid de colono. tbꝛeuiſſume

4

hec attingendo potius decidendo quaʒ ad partes inſtado.

irca pꝛrimum puto ꝙ ſi pꝛiuilegiuʒ fuit eis ſumpliciter
conceſſum vt allegatur vt de oꝛtis eowum non teneant᷑ ſol /
uere decimam quod non poterant cogi ad ſoluendum de
ila petia terre que eſt redacta ad oꝛtum ergo etiam ſuper

illa pꝛiuileglati.ſuper oꝛtis eoꝛum ar.optimumin.c.qui ar

cha. de pꝛiuil. Mec debet vna ?⁊ eadem res diuerſo iure cẽ

ſeri. de ſeruit. l. eum autſlie apparet ratio quare magis
deberent ſoluere ꝓ dicta petia terre nouiter acquiſita quã
pꝛo pꝛimo oꝛto cum qualibet terra non eſt ſuppoſita oneri
decimarum vnde ea ratione qua non ſoluunt de pꝛima pe
tia ita nec de redacta facit habetur in ſimili in.l. grauiter
ff. de fideiuſſ. Et per Joann. an. in. c. cum olim ðre iudi.
zZin regula his qui in ius de regu.iur.li.vj. Et ſi res nõ pai-
uilegiata peruenit ad pꝛiuilegiatas aſſumit pꝛiuilegium eo
rum vt in. c.vno de iure patro.li.vj· quod wi nõ.in nouel
la.? in.c.dilectus de pꝛeben.facit ꝙ nõ.ĩ auẽ quas actiões
de ſa.ſanc.eccle.⁊ ex contrario ſequeretur abſurdum finge
enim ꝙ a pꝛincipio nullum vel valde modicum oꝛtum ha
buiſſent dicemus ne quod non potuerunt de nouo acquire

re ſine onoꝛe decimaꝛum . an certe abſit cũ nil pꝛodeſſet eis

Aanoꝛum pꝛiuilegium contra.c· in his de pꝛiuil. Pꝛedicta
tamen intelligo vera niſi oꝛtus quoꝛuʒ eſſet ita magnus vt

illum facerent tolli ? oꝛtalitia pꝛetio diſtrahbi hoc enim non
licet vt in cle.exiui de paradiſo de verbo.ſigni.hoc enim re

pugnat eoꝛum rele.vt in dicta cleexiui:⁊? tunc putarem ſol

uendum decimamquia ad hunc caſum ſe non extendit pꝛi
uilegium. vt dicta cle.exiui· 5. licet. ?⁊ hoc de pꝛimo dubio.
d ſecunduʒ de colono dico ſic. ꝙ aut colit nimis ſe ex

iſis quas habet a monaſterio ⁊ non teneo ſoluere deci
mam pꝛedialem quia illud lucrum pꝛouenit a terra cuʒ ſi pꝓp

duct vel ne ſemper habet mercedem ſuam. vt nõ. in. c. tua
de decimis. aut eſt mediarius aut partiarius. æ tunc debent
inſpici verba pꝛiuilegij ipſoꝛum fratrum. Si enim eximit

oꝛtus ab onere decimarum tuncnon tenetur colonus ſolue

re decimaʒ pꝛedialem.quia terra eſt pꝛiuiłe giata ⁊ exempta
ab onere decimarum. aut ſunt exempti fratres vt quia dici
tIur in pꝛiuilegio ꝙ fratres non tenentur ſoluere ſeu nõ poſ⸗

ſunt cogi vel ſimilia ⁊ tunc talis colonus tenetur ſoluere de

„

parte ſua quia illa pas peruenit a terra que non eſt pꝛiuile⸗

