redem patris ad conſtituendam ſibi dotem.quia ceſſat hoc
caſu.l.ratio compelli enim patriud dotandam filiam vt in
ueniat cui nubere poſſit.iux nõ.per Mar.iĩ.d.l.obligamur
que ratio ceſſat moꝛtuo patre cuʒ competebat ſibi iuſlegi
timam ? poteſt dotem ſibi conſtituere.ceſſat enim remedi
um extraoꝛdinarium ex quo competit ſibi oꝛdinarium.
MWec debet habere ex bonis paternis dotem ⁊ legitimam.
vt in auẽ.ex teſtamento.⁊.l.filie.C. ð colla. Et hoc quo ad
pꝛimum dubium ex cuius excuſſioneremanet declaratum
ſecundum. ¶ Venio ad tertium nunquid dicta domina
Timboꝛ poſſit petere legitimam ⁊ in quibusbonis ⁊c · Et
Reuiter dico ꝙ legitimã petere poterit ſi aliud non obſtat
vt patet ex his que dixi in pꝛimo dubio. ¶ Sed eſt dubiũ

ex quibus bonis debetur cum ipſius genitoꝛ haberet comi

tatuʒ⁊ alia caſtra ⁊ bona mobilia. Hec queſtio ſatis de cidi
tur ern Per Yo an, vallosin-c l et de voto. ( Sciendũ
eſt enim egna. Oucatus. Marchionatus. 72 Lomi
tatus non diuiditur inter filios pꝛemoꝛtui.ſed deferunt᷑ oꝛ
dine geniture pꝛopter bonum publicuʒ qvnus ſit pꝛinceps
Nam multitudo pꝛincipum noxa eſt. Atteſtante phyloſo
pho.⁊ oꝛdine nature.vnus debet eſſe pꝛinceps.vij.q.j.in

apibus nec diuidunt dignitates cum ſint idiuiſibiles. Re-

ſtat ergo ꝙ debeant diferere oꝛdinem genitis excluſis alijs

filijs. vt pꝛobatur in. c. licet ? hoc appꝛobatur conſuetudi-
ne? iure diuino ? humano.⁊ ibi plene no.per Oldra.con.

xcvij.Ad idem ꝙ habetur in libꝛo feudoꝛum ð feu.nõ alie.

in. c. imperialem. 5.pꝛeterea vbi dicit ꝙ pꝛedicte dignita⸗
tes non debent diuidi de comitatibus ergonon debet do⸗

tari dicta domina Timboꝛ vel habere legitimã.ſed debet
re linquere pꝛimo genito locoſue legitime. Nam defertur
regnum loco ſiue comitatus iure hereditario vt ple diſpu
tatur. Et concludit Oldra. in pꝛedicto con. de reliquis ve

t

ſuam vna cum alia ſoꝛoꝛe.⁊ hec legitima erit ſecune ʒ ius

ro bonis mobilibus ⁊ immobilibus habere debent legitimꝗ

diſtinguenðᷣ. vttum fecerit teſtamentum vel ne.in anc. no

uiſſima. C. de in off. teſt. .l. quoniaz in pꝛioꝛibuſ 2.l. cimꝰ
eo.ti. Nec eſt fienda diſtinctio in iſtis bonis inter fliosma

ſculos 7 feminas.vt.l.maximum vitium. C. de lib. pꝛete.iĩ
auc. de here. ab inteſt. ¶ Ex his infertur ad quartum du-

bium.quid ð dotibus maternis rndẽeduʒ eſt de dotibus ma

ternis debent enim de iure cõmuni omnes tres filij qualit

ſuccedere cõmuni matri nec dictus Mer- Joannes debet
eſſe potioꝛ quia vt dixi ſublata eſt hodie in hoc dia ſexus?
equaliter omnes ſuccedunt in pꝛedictis iuribus.vt in auẽ.
in ſucceſtonie.C.ad tertul. Ad quintum dubium nunꝗd
dicta domina imboꝛ poſſit petere iure nature debitam
7 dotem ſibi a fratre liberaliter pꝛomiſſam nõ inſtando mul⸗
tum in allegationibus.Credo ꝙſic moveoꝛ per tex.nõ.in
l.vna.S.accidit cum ſe.C.de re.vx.ac.vbi dicitur ꝙ ſi extra
neus pꝛomittit vel tradidit dotem pꝛo muliere videtur ea
ſibi donare de ſuo patrimonio.At dicitur extraneus qua-
tum ad hoc quilibet qui non habeat dotandam in poteſta“
tem vt ibi ſingulariter habetur ꝙ pꝛocederet etiam ſi ſit ali
as debitoꝛ mulieris dũmodo mulier negotia eius non gerit
vt nõ. dicit War. poſt glo. in. l.fi. C. de do. pꝛomiſſ. Aum
igitur dictus dominus Jo. Gernardus frater dicte domi
ne Limboꝛ ſoꝛoꝛius ſue tempoꝛe pꝛomiſſe dotis negocia
non gereret nec dicta domina Limboꝛ in eius pœeſtatem

vigdetur dotem pꝛomiſiſſe ð ſuo patrimonio futuro animo

donandi.⁊ maxime in eo fienda eſt hec interpꝛetatio qui ᷣ

bebat ſolus ſuccedere in comitatibus paternis ſoꝛoꝛiłłxcul

ſis facit ꝙ in ſimilinõ.in.l.cnm quid.ff.ſi cer.pe.? quia pꝛo
pꝛium nobilium ⁊ comitum eſt donare vt nõ.in.c.ij.de ſu
ple.ne pꝛelati.li.vj.⁊ in.c.j.de dona. mꝗxime ſuis neceſſa-
rijs ⁊ conſanguineis.lxxxvj.di.non ſatis.c.⁊ ſi queſtiones.
de ſymo. poteſt igitur petere doteʒ a fratre tanqᷓ; ſibi dona
tam ? legitimaʒ in bonis paternis ⁊ maternis iure pꝛopꝛio.
Nec ob ſi dicatur dictum dominum anardum ſoan
nem pꝛomiſiſſe dotem cum fuerit adeptus ad here itatez
paternam.⁊ ſic effectus pꝛomiſſionis fuit deſtinatus ad tẽ
pus quo geſturus erat negocia ſoꝛoꝛis igitur pꝛoinde debet
eſſe ac ſi tunc pꝛomiſiſſet vt.j.qð ſponſe.⸗ ꝙ ibi nõ. C. de
dona. ante nupti.⁊.c.de vxoꝛi.de ſepul. VBico enim qo ne⸗
ceſſario infertur ꝙ poſt moꝛtem patris debent gerere ad-
miniſtrare bona ſpectantia ad dictam ſuam ſoꝛoꝛem. cum
non poſſit frater in vita ſoꝛoꝛe capere omnia bona cõia pa⸗
tris.⁊ ſic non pꝛobat hoc eſſe qð ad hoc contingit ab eſſe.l.
neq; natales.C.de pꝛoba.⁊ in.c.ij.de tranſia.pꝛela.nõ igi
tur videtur ſenſiſſe cum haberet poſſeſſionem comita tus
quia tempoꝛe pꝛomiſſionis nil habebat cum eſſet filiu
milias. ?2 ſi diceretur non poterat iſte ſe obligare umniſer S
minoꝛ ⁊ filiuſfamilias vel ſaltem poteſt petere reſtitutionẽ .
in integrum reſponde pꝛo vt.j.dicam in vltimo dubio.
Sed huic concluſioni obſtare videtur.l.filiuſfamilias.ff
ad mace. vbi dicitur ꝙ ſi filiuſfamilias recipit pecuniaʒ mu
tuam pꝛo ſoꝛoꝛe maritanda agitur contra patrem actione ðᷣ
in rem verſo.quia patri queritur actio dotis ſoluto matri-
monio.⁊ ſic vult qð non videatur filius ðdiſſe de ſuo. Sʒ
reſpondeo illa.l.loquitur quando filius dedit dotem agẽ
do negocium patris.Sed hic illa ratio ceſſat cum pꝛomiſe
rit dare dotem poſt moꝛtem patris.⁊ ſic videtur pꝛomiſiſ⸗
ſe poſt moꝛtem patris quia ad idem tempus conferebatur
effectus obligationis.vt.d.l.quod ſponſe. ¶ Capio nunc
ſextum dubium nunquid dicta domina Zimboꝛ teneatur
reddere rationem adminiſtrationis ⁊c. Et videtur pꝛimo
ꝙ ſic quia quilibet adminiſtratoꝛ nego.geſto.tenetur red-

dere rationem nmerloni ſue.vt in.l.j.S.offit io.⁊

ibinõ.ff. de tute.? ra. diſtra.¶ In contrarium facit quia fi

lia eſt quaſi domina viuente patre.S.ſui. Onnti oe hz.qutaia-

differet. ⁊ ĩ. l. ſuis.ff. de libe.⁊ poſt.non igitur debet tener
ad rationem reddendam ſicut extraneus adminiſtrato? ar.
in.l.ij.ff.re.amo.qð dicemus. ¶ Ego quið conſidero in h
dubio tres caſus. Pꝛimus cum certum ſit aliquid ex red-

ditibus comitatus apud eam fuiſſe tempoꝛe moꝛtis patris

⁊ pꝛofecto illud veniet in diuiſione patris illud veniet in di
uiſione hereditatis diuidende. ex quo non pꝛobando ſibi re
lictum fuiſſe a patre. Nec ſufficit ꝙ patre nihil dixerit in
vita quia exquo pꝛouenit ex ſbã paterna venjit ad diuiſio-

nem niſi pꝛobetur relictum hoc probatur in.ſ.filie licet in ſa

cris. C. de colla.⁊.l.cum opoꝛtet poſt pꝛin.? maxime iun-
cta glo. C. de bo. que lib.l.certum. C. faml.herciſ. Et opti

me pꝛobatur perlocum a ſpᷣali in.d.l.cuʒ opoꝛtet.. ſin au

tem res vbi in bonis aduenticijs quoꝛum vſufructus acg⸗

ritur patri.vt ſi pater noluerit poſſidere ſed noluit penes
filium cuius eſt pꝛopꝛietas eſſe ? nihil dixerit in vitanon
poſſunt heredes patris queſtionem de illarum rerum vſu

fructu filio facere cuʒ pater exilla diuturna pacientia videt᷑
vſufructum

„8

te⸗
et

tur
mo
ec⸗

7
Sian
ee
N.
inb

nndi
bire⸗
ttin
ſſo⸗
nſe
un⸗
pti
au
g⸗
ges
on
ſu
det
m

dicta.l.filie licet in ſacris iuncta glo.vlti.

pebent alii filij mendicare. ſed eſt eis per pꝛimogenituz tẽꝗ

ra. diſtra. poſt pꝛin.ſi ergo teneatur alere ergo ⁊ feminã do-
nun par ſi i

nus abilla obligatione dotis ſoluende liberare petendo ſal-

vſufructum fino donaſſe vt ibi ergo in alijs bonis non adve
ticijs ſed paternis ſecus eſt ad hoc ꝙ ibi nõ.glo.poſt pꝛin -
in dictis iuribus ſuperius allegatis. ¶ Secundus caſus eſt
quando pꝛobatur aliquid perueniſſe ad dictam timboꝛem.
ſed conſtat illud conſumptum viuente patre.⁊ tunc non te
netur deducere in diuiſione quia us anu pꝛo B

Tertius caſus

quando pꝛobatur certum quid ad eam pe eniſſe viuente

patre nũquid pꝛeſumatur affuiſſe tempoꝛe moꝛtis patris.

vt ſic computet ſibi in legitimam.⁊ poteſt ſatis dubitari ſa
tis enim puto ꝙ ſi allegat conſumptionem teneatur obſtẽ
dere in quam cauſam conſumpſit ar. optimum m. d.l.cum
opoꝛtet.v.ſed ĩ hac ſpetie vbi ſpetiale ſtatuitur in patre qui
adminiſtrat bona aduentitia filij quoꝛum vſufructus ſibi q̃⸗
ritur vt non teneatur reddere rationem.ſecus ergo in filio
qui non facit ſuum vſufructum reddere adminiſtrationem
in bonis paternis. Si ergo ſpetiale eſt ibi in pꝛe pꝛopter li-

beram adminiſtrationem quam habet in bonis aduenticijs

ſecus ergo in fiio reſpectu bonoꝛum paternoꝛum. Ad idẽ
dictus..ſi autem res.arguendo etiam per locuʒa ſpᷣali.vt
ỹ.facit.l.tres fratres.ff.de pactis ⁊.l.ſi ſoꝛoꝛ.C.de coll.pu
to tamen ꝙ non eſt ab ea exigenda.iſa ſtricta ratio ſicut ab
extraneo ratione conſanguinitatis ſed ſatis ꝙ generaliter
oſtendit quantum potuit veriſimiliter expendere in ſtiven
darijs. ¶ Itemi pꝛo curia ſua ⁊ ſimilibus nec tenetur oſten
dere ſpecifice quantum expendebat in die in canibus vl ſi
milibus ratione pꝛedicta. Hec opoꝛtet pꝛoducere teſtes ſʒ
ſufficit ꝙ veriſimiliter ſumptus fecit.vt in ſimili ns. Jun:
in.c.cum plantare de pꝛiui· Septimum dubium fuit ſi
legitima non ſufficit ad dotandam dictam dominaʒ Tim
boꝛẽ ſecundum dignitatem ſuam nunquid teneatur dictus
dominus Bernardus Yoannes ad dotantam eam qꝛ fra-
ter.⁊ quia ſucceſſit in comitatu.pꝛeſumptio quia ipſe obli
gatione ſua non tenentur. In hoc dubio bꝛeuiter cõcludo
ad partem affirmatiuaʒ.ſ.ꝙ teneatur dupli vinculo.pꝛimo
ꝙ beres patris capit enim comitatus iure hereditario vt
S.dixi.quẽadmodum ergo ipſe pater ad hoc tenebatur. vt

diri in pꝛimo dubio ⁊ ipſius heres ad hoc.l.poſtulante ⁊ qðᷣ

nõ.ff.ad trebel.⁊.l.quedam perſone.S.nec intereſt de edẽ.
⁊.l.veteres iuẽ.C· de contrahen.⁊ cõmittenð.ſtip.Ad ideʒ
ꝙnõ. Joan. an. ⁊ hoſti.in.c.licet de voto vbi dicit ꝙ licet
pꝛimo genitus ſolus ſuccedat in comitatu.non tanien per H̊

tum tribuendum vnde viuere poſſint ar.in.l.j.ff. de tute.⁊=

.

₰

non. omni.C.de admi.tu.⁊ n.in.lʒ.ſi quisliberis tenetur g&
dictus Wernardus JYoannes dotare dictam donunã F
boꝛeʒ tanqᷓ heres patris ſi non ſufficit ſua legitima eſſe ſiñ
habet aliunde bona:.¶ Secundo capite tenetur tanꝙᷓ fia-
ter ⁊ hoc in quantum dicta domina Timboꝛ non habebat
vnde ſe dotet.vt legitur ⁊ nõ.in.l.cum plures.ff.de admi.
tut.⁊ per glo.⁊?⁊ Cy.in dicta.l.non omni.vtilius eſt ergo di-

cte domine Timboꝛe in quantum ſua legitima non ſuffi-
(it. ? in calu ꝙ dictus dominus WBernardus Joan. non ſit
ydoneus vt tanq contra heredẽ patris qᷓ; tanꝙᷓ contra fra-

trem ratione pꝛedicta agat.¶ AYltimum dubium fuit vtrũ
dictus dominus Bernardus Joannes valeat ſe aliquate-

tem abſolutionem a iuramento.Et certe iſte articulus poſ
ſet multum dubitari pꝛopter ea que habentur vtnõ. in.c.
cum contingat de iure iuran.⁊ in auẽ.ſacramenta puberuʒ
C.ſi aduer.ven.⁊ in.lʒ.ſi quis pꝛo eo.ff.de fideiuſſ.⁊ pleniſ
ſime dixi in quadam mea diſputatione que incipit Stante
ſtatuto 1 Ben hic tranſibo leuiter attingendo ſolum deci
ſiue hunc articulum.Et pꝛimo dico dictum dominuʒ ber.
o.obligatam ex illa ſua pꝛomiſſione. Mꝛimo per.l. filiuſ
anuilias· ff.de acti.? obli.⁊ ad macedo.:.ſi filiuſſamilias. .j
vbi patet filiuſſamilias obligari regulariter ex contractu vĩ
quaſi ex quo nõ recipit pecuniam mutuo ⁊ maxime hoc ca-
ſu vbi effectus contractus relatus exiſtit ad tempus quo fu

de ſepul. Meg obſtitit minoꝛitas quia iurgmentu .
tauit eum maioꝛem.vt.d.auc.ſacranm puberum ⁊.c.j.ᷣ de v D aas
lroner pler poteſt petere reſtitutionem integrum ra-

tione mnioꝛis etatis quia non cenſetur ex qno interuenit iu

. . „„ e „ 22. „
ramentum. vt in. d.auc.ſacram.cum ibi nõ.tamen quia ad

uerſus iuramentum pꝛopꝛium non competit reſtitutiolicʒ

ex cauſa quandoqʒ fiat abſolutio.vt notabiliter dicit In.in

c.ij.de iu.iur. Sed aduerſus iuramentuʒ alterius bene da
tur minoꝛi reſtitutio in integrum. vt.l.nam ⁊ poſtea.ff. de
ma. Munquid autem debeat petendo abſolui ab illo iura-
mento poſſent multa allegari pꝛo ⁊ contra. Sed in hoc ca

ſu credo eum non audiendum cum hoc iuramentum nullaʒ

contineat turpitudinem ex parte iuramentis vel ex parte
recipientis. Non enim eſt turpe vt qui ſucceſſurus erat in
duobus comitatibus pꝛomitteret dotem.xviij.mill.ſloꝛ.
aragonenſiuʒ pꝛo ſoꝛoꝛe ſua. Mec recipit ſoꝛoꝛ turpiter obli
gationem cum excludatur a ſnccelſeneil mn dignitatuʒz
vt. S. dixi. Et quia pꝛopꝛium eſt nodiſiſſimuʒ donare maxi

me ſuis ⁊ domeſticis.vt in iuribus pꝛealegatis.Ergo h̊ iu-

ramentum neceſſarium eſt ſeruandum per eum? papanõ
poſſet abſoluerc a iuramento licite pꝛeſtito cauſa nõ exiſtẽ

te cum iuramentum ſit de iure diuino vt nõ. Inno.i.c. cũ

inter de reiur.⁊ glo.⁊ docto.in.c.auẽc.xv.q.vj.ſacit glo. in
c. non eſt de voto.⁊ tex in.c.⁊ ſi chꝛiſtus de iu.iuran. Mec
eſt hic aliqua deceptio.marĩe re ipſa velex pꝛopoſito. Ita

concludit dolum etiam pꝛeſumptum ar.l.omnes.. luti

us.ff. de his que infrau.⁊.l.creditoꝛ..lucius.ff.man.⁊.l.q
teſtamentum de pꝛoba.æ.l.ſi quis cum aliter.ff.de.v.obli.
quo caſu ratione minoꝛis etatis ⁊ enoꝛmis leſionis poſſet
foꝛte peti abſolutio a iuramento vt nõ. per aliquos in.d.c.
cum contingat.⁊ in.c.ij.de pac.li.vj.⁊ facit.c.j.de iure iur.
Bico tamen ꝗꝙ bicnon eſt talis deceptio.Gedò nula ſi cõ

fſiderentur qualitas pꝛomittentis ⁊ illius cui facta fuit pꝛo-

miſſio ⁊ tempus pꝛomiſſonis ⁊ coniunctio ſtrictiſſima ĩter
eoſ que conſideranda ſunt in qualibet donatione · vt in.c.⁊
ſi qualibet donatione in.c.⁊ ſi queſtiones de ſymo.c.ma
gne de voto.facit.l.ſi ſeruus cõmunis.ff.de dona.inter vi.
⁊ vxo.⁊ ꝙ nõ.in.d.l.cum quid.ff.ſi cer.pe.¶ Nunquid autẽ
huic petuioni dotis hãt obſtare illa exceptio vt pꝛiꝰ reddat

rationem de adminiſtratione bonoꝛum paternoꝛum.credo

ꝙ non cum hoc caſu non agitur iuditio fratrum hẽ quo cãu

phaberet locum.ũi.filie licet in ſacramentis.C.de colla.ſed ex

pꝛopꝛia pꝛomiſſione ipſius domini bernardi Joannis.⁊ de
non liquido ad liquidum non fit compenſatio.l.fi · C. de cõ
pen.cum ibi nõ.maxime cum hec queſtio de adminiſtratio
ne non poſſet tamen infra tempus expediri quo dicta pꝛo-
miſſio erat mandanda executioni iu nõ.per bar.in.l.aufer
tur.S.qui compenſatione.ff.de iur.fiſ ler obſtat ꝙ obli⸗
gatio fuit reddata ĩ ſcriptura pꝛiuata ſatis enim eſt ꝙ poſ-

ſit facti fides ꝙ fuerit dicti domini bernar. Jo. iu materiaʒ

l.comperationes. C. ðᷣ fide inſtru.?.l.ſcripturas.C. qui po.
in pi.maxime cum hic ſit ſigillum ipſius vt per Inno.in.c
ij. de fide inſtru. caſus in rertio loco de pꝛoba.⁊ maxime in

caſu noſtro vbi agitur de re fauorabili. ar. l.j.5. accedit. C.
de re. vx. ac. cum ibi nõ.Ex omnibus ergo pꝛedictis con
cludo dictam dominam Timboꝛem poſſe petere tertiam

partem in bonis paternis.vel tertiam partem habita diffi⸗

nitione pꝛedicta ſige valeat teſtamentuʒ conditum per pa-
w in caſu quo dictus frater ſuus non ſeperiatur obligatus

tem dotem ſibi pꝛomiſſam a fꝛe. Item

nomine pꝛopꝛio ⁊ legitima ſibi competens in bonis pater

nis ad eam non ſufficeret ad eam dotandam ſecundum cõ
Aditionem perſone ſue poteſt agere contra fratreʒ tanqᷓ cõ

tra heredem patris ad dotem complendam ſicut tenebat᷑
ipſe pater.poteſt etiam compelli tanꝙᷓ frater.vbi omnia re

Alſus eſt. Quedam mulier ſemen habens maſ
culum ⁊ feminam ex viro pꝛemoꝛtuo nupſerit
ſecũdo viro ex quo ſuſcepit duas filias feminas
⁊ ſecundo viro ſuperſtite diem ſuum clauſit ex-

mecdia ſibi deficerent· vt plene patet ex pꝛedictis Laus ðo

Micolaus abbas.

teurnum pꝛius condito teſtamento in quo in omnibus boniſ
ſuis tam in pꝛele gando quam inſtituendo omnes filios tã

pꝛimi quam ſecundi matrimonij equales fecit pꝛeterẽᷓ in
quarta parte bonoꝛum ſuoꝛum nam inter viuos per pꝛius
cõtulerat filiabus ſecundi matrimonij poſt moꝛtẽ dicte do
mine omnes filie ⁊ filius maſculus in miſcueruut ſe pariter

cum bona concoꝛdia hereditati exigẽdo mults debiin here
bz

₰ℳ2

ditaria ? vendendo aliqua bona recipiendo quiſqʒ poꝛtio
nem pꝛo rata inſtitutionis ⁊ pꝛelati. Munc filius pꝛimi ma
trimonij vult excludere aſucceſſionem ſoꝛoꝛem ſuam pꝛe⸗
legatam ⁊ conſanguineam vigoꝛe ſtatutoꝛum. We quibꝰ
oꝛiturpugna iuns. t pꝛimo videtur dumtaxat filium de
bere ſnccedere in totum dicte matri.excluſa ſoꝛoꝛe.ꝙ vide·
tur pꝛobariiunctis duobus ſtatutis illo vʒ ſub Nica qmu⸗
lieres habentes ⁊c.quod incipit. Si qua mulier dotata pa
truo.qualis fuit dicta ſoꝛoꝛ contra quam agitur non poteſt
ſuccedere matri ab inteſtato quãms ſuper ſit fillius maſcn-
lus ex ea.ſed hec mater defuncta videtur ĩ effectu deceſſiſ
ſe ab inteſtato reſpectu trium partium bonoꝛum ſuoꝛuʒ vt
colligitur ex ſecundo ſtatuto ſuperiuſ all.vbi dicitur ꝙ niu
lier habens filios vel filias non poſſit relinquere vel dona
re vltra quartam partem bonoꝛum ſuoꝛum.ſed de qnarta
patte poſſit diſponere in pꝛeiudicium filij maſculi. ꝛo
hoc facit rubꝛum illius ſtatuti ⁊ licitum eſt a rubꝛo arguere
ex quo a parte non contra dicit nigro.vt nõ plene per JSo.
an.in addi.ſpe.in ti.de diſpu.⁊ alle.iĩ fi.⁊per glo.de pe.di.
pꝛima.S.hec autem verba.⁊.C.etiam ob tero.pe.pi.ð p.
ſuper Nica.⁊=.C.ne fideiuſ.doc.den.⁊ vna.C.de pꝛofe qui .
in vr.conſtan.li.xij.cum multis ſi. Item ratio ſtatuti e
dentis filias dotatasa ſucceſſione fuit vt conſeruaret ur E
gnitas agnationis.ad h.l.j.S.ſed ſi ſeruus.ff.de ven.inſpi.
⁊ per ar.in.l.ij. C. que ſunt lon.conſue. Sed certe hec
eadem ratio non videtur fuiſſe in ſecundo ſtatuto vt mulr
non poſſit diſponere vltra quartã partem ? q relique tres
partes diuidantur inter filios pꝛo rata ergo ſatis eſt qund
mulier diſpoſuerit inter viuos de quarte parte.de tribus
ergo partibus non potuit diſponere aliquid vt in Nica ſta-
tuti ⁊ per conſequens videtur deceſſiſſe in illis ab inteſtato
ar. in. l.j.ff.de here.inſti. ¶Sed his non obſtantibus que
ſi bene ponderentur non obſtant.contrarium puto de iure
verius. A pꝛimo hec ſoꝛoꝛ habet intentionem fundatam
pꝛo ſe exteſtamento cum fundamento iuris communis in
auẽ.vt cum de ap.cogno.s.aliud quoq; capituluʒ.2.C.ad
oꝛfi.ſi qua illuſtris./ Videamus ergo nunc an ſtatuta pꝛe
dicta eam excludere velint. Et pꝛo parte negatiua. Rrĩo

induco omnia ſtatuta fere que loquuntur ſuper hereditte
decedente abinteſtato ⁊ reſeruant diſpoſitionem volunta
ri patris vel matriſ ergo ipſa mulier diſponente poterunt
filie ſuccedere cum maſcuſis ar.in.l.cum pꝛetoꝛ. ff.de indi.
xxv.di.qualis de pꝛeſũp:nonne.⁊.l.comodiſſime.ff.de lib.
7 poſtu.⁊ maxime quia iura antiqua non debent coꝛꝛigi. in
quantum reperitur poſſe. C. de ap.l.pꝛecipimus. nec per
ſubauditiones debet induci.l.coꝛretio.vt nõ.glo.iĩ.c.cnpis
tes. S.ceteruʒ de elec.li.vj.vnde ſtatuta ne coꝛꝛigenturius
cõmune debemt ſtrictillime intelligi ? reſtringi q;tum fieri
poteſt de in iur. in noſtra.ᷣ facit.c.j· ?.ij. de fi.pꝛeſ.li.vj.nec
E ſimilitudinẽ rationis debent extendi.l.quod vero contra
rationem.ff.de legi.per War.in auẽ.quasactiones.C. de
ſa.ſan.eccle.Nec obſtat illud ſtatutum ſuperius allegatum
ꝙ videtur tollere mulieri diſponendi facultatem de tribuſ/
partibus quia ſi bene ponderat᷑ non obſtat. Sicit enimq
mulier habens filios vel filias ⁊c.⁊ ſic non tantum filis ma
ſculis voluit pꝛouidere ſed etiaʒ feminis. Item non tol
lit ſimpliciter poteſtatem diſponendi de tribus partibus ſſʒ
cuʒ limitatione ſi de ſua diſpoſitione filij pꝛiuarent᷑. Itaq
tunc non poteſt diſponere niſi ſua parte quando filiſ.pꝛiuꝰ
rentur a ſucceſſione ita quod ad eos ille tres partes non ve
nirent.ſtatutum ergo valuit pꝛohibere dumtaxat in offitio
facti ſeu in diſcretam voluntatem ſeu diſpoſitionem mak·
nam non autem volnit tollere iuſtam ⁊ legibus conſenta-
neam diſpoſitionem quando diſponit equaliter inter libe
ros. Hon obſtat ſi datur ſtatutum facere mentionem de
malculis tantum. dum dixit ita ꝙ filij pꝛiuarentur ⁊c.qꝛ in
illlis verbis femine compꝛehenduntur tum quia maſculi-
num compꝛehendit femininum in hac concluſione fauoꝛa
bili plene iuxta nõ.in.l.j.ff.de ver.ſig.⁊ per archi.in.c.ſi ꝗſ
ſuadente.xvij.q.iiij.? per Cy. in.l.quicunq;.C. de ſer.ſu.
tum quia ex quo in pꝛincipio fecit mentionem de filiabus
verbum ſilij compꝛehendit etiam filiam ar.opfime in.lv qg
filiabus.ff. de deł.pꝛimo. Mon obſtat ꝙ rubrum ſimplici-
ter dicit qd mulieres habentes filios non relinquaut vltra
m verbis diſponens loquatur ge⸗

neralibus ? magis ſpeciſice etiam aſſignando cauſam dz

48

rubꝛum ſuppleri? intelligiſecundum nigrum vtẽ glo.nõ.
in.l.j. C. etiam ob.ciro.de ſuꝑ.⁊ ibi nõ.⁊ notatur in auc.ad
hec.C.de vſu. in glo.⁊ doc· in pꝛohemio decreta. Et huic
intellectui fauent quinq; conſide rationes pꝛimo enim per
hunc intellectum fauetur teſtamentum cui valde fauendũ
eſt vt in.c. cum dilecti.de dona.⁊.l.j.E.de ſa.ſan.eccle.⁊ ð
re iudi.c.fi:vbi tex.optimus. Secundo minus receditura⸗
iure cõmuni ⁊ ſemper in ti.debemus reſtringere verba ſta
tuti vt minus ledant iuſ cmune quam poſſunt.maxie vbi
etiam verſatur pꝛeiudicium vt eſt tex.nõ.ſ.c.cum dilectus
de conſue.⁊ dicto.c.ĩ noſtra.⁊ facit.d.l.qð vero.ff.de legi.
Tertio non fit tanta differentia inter maſculum ⁊ feminãꝗ
⁊ ſic minus cõmittimus contra maximum vitium.C. ð lib.
pꝛete.Quarto filie non in tantuʒ excluduntur a bonis ma
ternis ⁊ ſic ex parte earum eſt fauoꝛ.ex parte filij eſt odium
cuʒ ipſe filie tractarent de non perdendo iſto iure quaſi na-
turali.⁊ filius tractat de iure querendo ⁊ nõ eſt par eadẽq;
ratio lucra capere ⁊ queſita perdere.l.ſi ſponſus..ſi mari-
tus.ff.de dona.inter vi.?⁊ vx.Quinto ⁊ vltimo quia in du
bijs ſemper debemus ſequi equitatem.l.placuit.C.ð iud.
de tranſac. c· fi. ⁊. ff.de eo qui cer.lo.qð ſi epheſi.in fi. vo⸗/
luit ergo ſtatutuʒ pꝛouidere filijs ab inteſtato ſecus ergo qñ
ipſa mater vult diſponere de bonis ſuis equaliter inter om
nes filios ⁊c.vt patet ex pꝛedictis non obſtante qdð.s.dixi ö
conſeruando iure agnationis ⁊c.quia in veritate non ẽ ea-⸗
dem ratio quando decedit ab inteſtato quando vul con-
dere teſtamentum quia fieret maximum pꝛeiudiciumniu
lieri in auferendo ſibi poteſtatem teſtandi vt.l.j. C. de ſa.
ſan.eccle¶ Item obſtant rationes ſuperius allegatas. Et

hec ſufficiant.
Con.xiiij.

Mdiuidue trinitatis. Momine amen. In caſu
Alſa ſeu queſtione vertente inter Andream anto
nij Aretini ex vna parte. Et Laʒarum thoma
ſij Confameñ.ex alia parte ſuper petitione re-
uctionis cuiuſdaʒ audi inter eos lati ad arbitrium boni vi
ri./ Viſis omnibus coꝛam me pꝛoductis hunc articulum
concludendo bꝛeuiter illud dumtaxat qð queſitum extitit.
an wne a grapatno ertlirpaſſ it habere per iudi
cem recurſum in eo qð ipſi Qaʒaro excipienti locum reklan
ctioni ad arbitrium boni viri non fuiſſe ? dictum iudicem
audire potuiſſe per dictum Andream multis cauſis ?⁊ ma
Yime municipalis obſtante dictus iudex pꝛefirxit terminum
dictis partibus ad iuſtificandum pꝛedictum⁊ ſic pꝛonũcia
uit ad vlterioꝛa merita cauſe pꝛocedendum.ſaluis tamen
reſeruatis vtenq; partis omnibus ⁊ ſingulis ſuis ⁊ cuilibet
earum exceptionibus ⁊ opoſitionibus que quolibet veniit
reſeruande ⁊ reſeruari ðbent? poſſunt ipſis partibus ⁊ cii
libet earum pꝛo vt latius colligitur ex dictis actis que habe
ant hic pꝛo expꝛeſſis quatenus contingant hunc articuluzʒ.
Et videtur pꝛimo ꝙ nullum grauamen exilla ſola interio
cutoꝛia ſeu pꝛefixione termini eidem Laʒaro iniunctũ fue
rit qð pꝛobatur ſic ſuper qualibet exceptione incidenti.oʒ
iudicem pꝛonunciare tacite.ſ.pꝛocedend ad actum vlte-
rioꝛem oxceptione contrarium vel expꝛeſſe per ſuam inter
locutoꝛiam iuxta e leguntur ⁊ nõ.in.c.j.de oꝛ.cog.?.
i. Erde oꝛ.iud. ¶Mec refert vtrum iudex expꝛeſſe ſuper
ea pꝛonunciet an tacito tranſeundo ad vlterioꝛa.vt pꝛoba⸗
tur in.c.ex parte.ni.de ap.⁊ ibi per doc.? Jo.an.in.c.dile·
cti eo.ti.?· Har.in.l.a pꝛocedente.C.de dila.⁊ ideo opus
eſt appellare ſi pars ſentit ſe grauatam ex pꝛeteritione vel
actus tranſit in rem iudicatam vt plene no.in locis pꝛeall.
Sec in caſu noſtro iudex ſtatuendo terminuʒ ſuper me
ritis cauſe videtur exceptioneʒ aduerſe parti repuliſſe. Et
ſie ſuper eam interlocutum fuiſſe. ergo ſatiſfactum eſt iue
nec poteſt dicere grauare ex eo ſolo qð exceptionem reu-·
lit eum iudici ſit attributa poteſtas repellendi vel admitt
di exceptionem que ſibi videtur.nec ex eo ſolo grauat q er
ceptionem pꝛobabilem repulit.quia potuit mouere exiuſn
cauſa.Ad eam non admittendam expꝛeſſe nõ. Inno.in.
poſt electionem de conceſſ.pꝛeben.pꝛope ſinem.? Jonn.

An. in.c.ſuper eo.el pꝛiꝰ.de ap.hoc pꝛobatur in.e.interpo⸗

ſita eo.ti.vbi patetqð appellatio interpoſitaa reiectione 4⁴%½
babilis exceptiõis non iuſtiſicatur eo ſolo pꝛobato.qd exce⸗·
ptio legitima fuit appoſita.? non admiſſa. Bed opoꝛtet
fVVtproberrr

vt pꝛobetur veritas ipſius exceptionis ⁊ ibi dicitur expꝛeſ-c ααι nes grauauit tamen in o q voluit facere tranſiti adme

in pꝛopoſito niſi pꝛobetur veritaſ.i.qreducioni ad arbitriſ
boni viri locusnon erat non eſt pꝛobatum grauamen ex i
la ſola pꝛonuntiacione. Secundo clarius videtur pꝛoba
ri ſic.iudex iſte reſeruauit partibus ⁊ cuilibet eoꝛum excep/
tiones pꝛopoſitas igitur nulli pꝛeiudicauit cum remaneat
cuilibet ius ſuum ſaluum ⁊ ꝙ hoc potuerit facere eſt tex·in
c.ad diſponendum de eoe;, pu.facit.c.cumana de elec

ſe ꝙ non conningit ex alio niſi ex ratione pꝛedicta ita i

cum ibi notatis igitur ⁊c. Sed his non obſtantibus que
vere non obſtant contrarium puto. Et pꝛimo inducotex.
in.c.romana.S.ſi vero cuʒ duobus.s.pꝛecedentibus ð ap.

li. vj. vbi dicitur ꝙ ſi contra appellantem excipitur q in ca · n

ſibus a iure non conceſſis appellauit.debet iudex ante onn
nia de hoc cognoſcere vt ſi appellatione per oppoſitioneʒ
ſit ad eum deuoluta iuriſdictio.Ad idem ꝙ habetur in.S.pᷣ
ccdentbus. Sedin caſu denegabatur iuriſdictio fiebatur.
Sed exceptio.ſ.ꝙ recurſus fuerat factus ad iudicem in ca-
ſu vetito a ſtatuto ciuitatis. Et ſic denegabatur iuriſdictio
ergo pꝛius fuit de hoc cognoſcendum ꝙ; faceret tranſitus

ad merita cauſe.hec enim petitio reductionis eſt appellattö. Prn. Y

nis ſpecies vt.l.non diſtinguemus..cũ quideʒ.ff.de arbi.
nõ.in.l.ſi ſocietatem.S.arbitroꝛium.ff.pꝛo ſo.⁊ in:.c.quinta
uallis de iur.iuran.¶ Secundo pꝛobatur ſic vbicunq; ne-
gatur iuriſdictio per obiectum exceptionis declinatoꝛie de
bet iuder ante omnia ſuper ea pꝛonũciare tacite vel expꝛei
ſe.vt nõ.per Joau.an.⁊ alios in.c.j.de oꝛ.cog. Nec debet
ante fieri tranſituſ ad merita cauſe etiam reſeruatis excep⸗
tionibus pꝛoba.in.c.ſi clericus laycum de fo.compe.ſfacit.l
fi. C.de excep.nõ.in.c.inter monaſterium de re iudi.⁊ ꝑer
Mar.in.l.quidam conſulebant.ff.eo.ti.⁊ pꝛobatur ĩ.l.ſi ꝗs
ex aliena.ff. ð iudi. ? in.lij.ſi quis in ius vo.⁊ vtrobiq; n
2 per na. inci uper litteris de Np.⁊ glo.in.c.j.deoſ
dele.li.vj.⁊ in.c.romana de penis eo.li.Sed ĩ caſu noſt
opponebatur taliſ exceptio quia declinabatur iuriſdictio iun
dicis ergo iudex grauauit nõ pꝛonunciando pꝛius ſuper üla.
e⸗ obſtat ſi dicatur ꝙ pꝛonunciauit tacite tranſeundo
ad vlterioꝛia quia nec etiam tacite hic pꝛonunciauit cum re
ſeruauerit partibus excepiiones.⁊ ſic illa reſeruatio potius
nocuit ꝙᷓ pꝛofuit.ſi enim pꝛonunciaſſet expꝛeſſe repellen-
do exceptiones Qaʒari vel tacite tranſeundo ad actum cõ
cepti ſine illa pꝛeſeruatione ⁊ exceptionum. Ad videnduʒ
vtrum intulerit grauamen opoꝛtet cõſiderare ſtatuta ⁊ om
nia allegata per ea que.S.dixi. Ged i caſu noſtro non opoꝛ
tet hoc examinare ꝙ eo ipſo grauauit qð voluerit cognoſce
re de meritis laudi pꝛiuſ pꝛonunciato an ſibi competerit iu
ridictio.⁊ hoc declaro ſic aut enim volebat ſimul cognoſce
re de illis exceptionibus declinatoꝛijs ⁊ de meritis cauſe ſi
mułæ ſemel ? reſultat quedam contradictio nam ad excẽp
tionem declinatoꝛiam dicunt pꝛocedendum ⁊ pꝛocedendo
ad vlterioꝛa.dicit contrariũ ⁊ hoc de directo eſt contra ca-
ſum.C.exhibita de iudi.2.c.tuam de oꝛ.cog.⁊.c.latoꝛ.qui
fi.ſi ſint legi.nõ.tangit ꝙre.conꝰ.22i.aut voluit pꝛius pꝛo
cedere ſuper meritis laudi ?⁊ poſtmodum ſuper exceptioni⸗
bus declinatoꝛijs ⁊ oꝛdo eſt perueſſus⁊ per poſterius ex cu
ius pꝛouiſiõe vel redditur pꝛoceſſus nullus quia eſt peruer
ſio oꝛdinis eiuſdem cauſe iuxta plene nõ.in.l.pꝛolatam.C.
de ſen.vel ſaltem tribuit facultateʒ appellandi.iuxta.lł.j.C.
de ap. ⁊ nõ.in.c.ij.de oꝛ.cog. Nam grauamen infert parti
bus non modicum.ſi enim exceptiones ðᷣclinatoꝛie ſunt ve
re non tenebit pꝛoceſſus ſuper pꝛincipali ex quo iudex pꝛiꝰ
non pꝛonunciauit ſuper ſua iuriſdictione vt plene nõ. In.
in. c.pʒeterea de dila.? per Yo.an.in regula ſine poſſeſſio-
ne de re.iur.li.vj.in mercur.reperiretur igitur partes fru⸗
ſtra ligaſſe. ꝙ quantum ſit graue quiſq; ſentit.¶ Atẽ ? ter
tio obſtat materia acumulatiõiſ ðᷣ qua in.l.edita.C. de edẽ.
⁊.l.fundi.⁊.l.fundum ⁊.l:ſed ſi.ff.de excep. Abicunq; enĩ
ſenteutia ſuper vna eam patet exceptionem in alia non ð
bent ſimul acumulari.vt in iuribus pꝛeallł¶ Sed ſic erat in
caſu noſtro.nam ſi pꝛonunciatur exceptioni reductioniad
arbitrium boni viri obſtare ſtatutum vel conuentionem lo
cũ non haberet obſtat exceptio ſuper cognitione ſeu in pur
gatione laudi igitur ⁊c. ¶ Et pꝛo hoc remanent ſoluta pꝛi
ma contraria. Gico enim ꝙ ſuper illis exceptionibus iu-
der p:onunciauit etiã tacite pꝛopter pꝛeſeuerationem exce
ptionis.· idem licet non grauauerit non repellendo exceptõ

vt dixi

noꝛum quibt ic
tionem realiter mutuauit.⁊ videtur pꝛio ꝙ ſic quicquid eni

rita cauſe pꝛius non diſcuſſiſſet examinat exceptionibus jᷣ
clinatoꝛijs.hoc expꝛeſſe voluit Anto. de butrio.c.exhibita

in pꝛima col.vbi dicit qð non debet fieri talis tranſitus reß

uatis exceptionibus.Et hoc omnes tenent licet fuerit va
rietas inter doc.nũquid pꝛoceſſus teneat appellatione ⁊ ex
ceptione non interpoſitis ꝙ ibi plenius pꝛoſequoꝛ ſed hicñ
tango quia non facit ad pꝛopoſituʒ.Toncludo ergo iſtũ
Laʒarum fuiſſe grauatum ex illa pꝛonunciatione.⁊ per cõ

ſequens in omnibus alijs actibus poſtea ſecutis concernen

tibus meritalaudi.⁊ per hoc tamen non concludo dictum
Andream feuere in iuſticiam ſuper pꝛincipali.non eni fuit

mihi commiſſum vt conſulerem vtrum potuerit peti re-

ductio illius laudi ad bonam equitatem. Sed ſolum vtruʒ
dictus Aaʒarus fuerit grauatus ex pꝛonunciatione iudicis
ꝙ ſic perpꝛedicta ⁊c. Abbas.

. Mor.xv.

1 iheſu chꝛiſti namine. Ruſdem, genitricis
AQNueritur an pꝛedictus contractus ſit fenerariꝰ
cum vltra locationem locato: obligauerit ſe ad
minnendum floꝛenos decẽ pꝛo tempoꝛe ſex an

Stocatio eſt duratura ⁊ ſic exequendo obliga

ex mutuo iungitur pacto pꝛecedente vel actione ſubſequen

te ꝗcquid ſit illa vſura eſt.xiiij.qiij.c.j.ij.⁊.iij.quinimo io/

la ſpes aliquid exmutuo conſequendi ſecuta datione facit
hominem vſurarium.vt in euangelio luce.mutuuʒ dantes

nihil inde ſperantes. Et tranſitiue in. c.conſuluit de vſuu.
Sedin caſu noſtro cõmodum reale extimabile venit.ex i

lo mutuo cum alias iſte condutoꝛ non obligaſſet ſe ad tan-
tam penſionem. conſtituendam ergo eſt contractus vſura-
rius cum quicquid accedat ſoꝛti ex parte accipientis.vſura
eſt vt in iuribus pꝛeall. Item conuentum fuit cum mu/
tuum fuerit gratuitum ſed animo habendi maioꝛem penſio
nem igitur ⁊c.Ad idem facit.c.ſi quis obiecerit.j.q.iij.vbi
dicit ꝙ ſi vendo vnum ex duobus ſi qð alterum non contin
git ⁊ alterum cenſentur venditum.Sed in caſu noſtro non
fuiſſet conſtituta tanta penſio reſpectu locationis niſi inter
ceſſiſſet mutuum igitur totus contractus poteſt dici vſura
rius. Sed his non obſtantibus que videtur obſtare con
tarium puto de iure verum. Et pꝛimo eſt ſubtiliter conſi-

derandum qð vbicunq; ex vno ⁊ eodem contractu interue
niunt due ſpeties contractus ſeu duo pꝛopoꝛcionabiſia di·

uerſus contractibus iudicandus eſt contractus a pꝛincipa

li intentione contrahentium vbi non apparet de intentiöe

recurrendum eſt ad coniecturas.hoc expꝛeſſe voluit Joã.
an. in.c.ad queſtiones de re.permut.?· Gar. in.l.ariſto. de
dona.ſenſit Oy in.l.cum te.C.de pac.int᷑.emp.⁊ ven.⁊ ꝓ

batur in.l.tenere.S.ff.de ac.emp.⁊ in.l.ſi tibi.ff.ſi cer.pe.?

lquicquid de acqui.re.do.⁊ in.d.c.ad queſtiones.vbi pa-
tet ꝙ pꝛo alia ſpetie non iudicatur contractus permutatio
nis habito reſpectu ad ſpetiẽ que interuenit ſed potius vẽ-
ditio habito reſpectu ad pecuniam ⁊ pꝛincipalem intentio⸗/
nem contrahentium. Inſti.de emp.⁊ ven.S.pꝛetiuʒ. Ita

econtra ſi permutaui rem meam cum tua.⁊ quia mea plu/

valebat adieciſti certam quantitatem pecunie non iudica-
tur empiio pꝛopter pꝛecium ꝙ venit accõꝛie.ſed permuta-
tio pꝛopter ſpecies permutalas ⁊ pꝛincipalem intentioneʒ
permutarxe volentium. vt pꝛobatur in.d.c.⁊ ſi queſtiones.
2 nõ. Har.in.d.l.ariſto.ita dico ad pꝛopoſitum.in iſto con

tractu interuenerunt duo hñtia naturam diuerſam.videlʒ
locatio ⁊ conductio.coniecturari multum ex conuentione.

debemus ergo iudicare hinc contractum ſecundum inten-
tionem contrahentium locationem ⁊ conductionem ⁊ cla

re patet ex verbis contractus licet mutuum veniat acceſſo
rie ad ſeruandum ipſi conductoꝛi vt meliui poſſit habitare

in re locata.gitur lucrum inde pꝛoueniens non debet at⸗

tribui mutuo ſedlocationi. Sced pꝛeſuppoſito ⁊ non cõo/

ceſſo ꝙ hic non apparet de mente contrabentium tamen
coniecturis hoc colligitur euidenter. Dꝛimo quia anteq;

ſubmitteretur obligatio mutui iam ex contractu locatiois

vinee conductoꝛ ſe obſigauerat ad affictum ſiue penſionẽ

illam pꝛo vinea umtaranſ Mer aliquid dicitur ꝙ ratione

mutui. Yem ipſares loca eſt longe pꝛecioſoꝛ ꝙᷓ ipſa qus

p

ge plures ⁊ vberioꝛes fructus.

.

titas mutui. Item ꝙ fuit actnm vt pecuniam mutuatam
poſſit reſtituere quandoq; nec per hoc aliquid diminuitur
de penſione ſtatuta ratione locationis. t hec eſt maxima
