firmandi elèctum in abbatem in monaſterio ſancti bartho⸗
lomei. ſnann dico quod ius tale ꝑtinet ad monaſteriũ ſan
cte cruciſ ſeu ad abbatem ipſius monaſterij pꝛo tꝑe exñtis.

Rraei E bartholomei ſit ſubiectũ monaſterio ſan

ncaſu autem noſtro cõcurrunt coniecture

—

6 Pꝛimo pꝛobatur ex eo quod monaſteriſſanctibartho
omei eſt ĩmediate ſubiectũ monaſterio ſancte crucis vt pʒ
ex pꝛedictis ergo confirmatio abbatis debet ad abbateʒ ſan
cte crucis pertinere tanꝙᷓ ad ſuperioꝛẽ ĩmediatũ. ¶ Dꝛe
terea pꝛobatur ſpecifice poſſio iuris confirmandi per tacita
tꝑa que ſufficiunt ad pꝛeſcriptionem cõplendam pꝛobatur
enim poſſeſſio.xvij.annoꝝ vt patet ex inſtrumentis ꝓdu
ctis pꝛo parte monaſterij ſancte crucis. Et quãquaʒ poſſʒ
dici quod inſtrumentũ confectum anno dñi.. cc. xl. no
pꝛobet plene poſſeſſionem iure confirmãdi.qꝛ illud inſtru
mentum fuit cõfectum dũtaxat ad petendam confirmatio
nem ab abbate ſancte crucis illam electionem cõfirmauerit
? per oñs quod ex tũc fuerit in poſſeſſione iurecõfirmãdi.
qh̊ eni poteſi rũderi quoq obiectio illa ꝓcederer niii
concurrent alie pꝛeſumptiões. Sed in caſu noſtro con-
curxrũt alie pꝛobationes ſuper ſubiectione de quibus ſupꝛa.
Itez non eſt veriſimile qð capitulũ ſancti bartholomei
conſtituiſſet ꝓcuratoꝛeʒ ad petendu confirmationẽ electio
nis eoꝝ ab abbate ſancte crucis niſi dictus abbas fuiſſet in
poſſeſſione iurvconfirm andi cũ non pꝛeſumatur ꝗs abicte
re ſuum ius vt in.l.cũ deindebito.ff.de pꝛoba.⁊ in.c.ſuper
hoc de renunc. ¶ Item hoe non ſolet contingere quod qs
petat cõfirmationem ab eo qui non eſtin poſſeſſione cõfir·

nð.in.c.j.de aanret E ex pꝛedictis concludo circa pꝛi
mum qð monaſteriuʒ ſancte crucis põt de iure pꝛetendere
in monaſterio ſancti bartholomei ſibi cõpetere plenam ſu
biectionem ⁊ ſpecifice ius confirmandi electiones abbatum
dicti monaſterij ⁊ pꝛeſtatiõe pꝛedicti cenſus. ena
ſm nunc.ſ.an pꝛiuilegiũ allexandri fuerit derogatus iuribuſ
còpetentibus monaſterio ſancte crucis. F£F t pꝛimo videt᷑
quod ſic diſpoſuit enim dictus allexander quod monaſterin
ſancti bartholamei neq; abbati. Nnec deniq; cuiquaʒ cle
ricoꝝ ſeu ſeculariũ ſed ſibi tantůmodo ſucceſſoꝛibuſq; ſuis
romanis pontificibus de ſua ſubiectione reſpũdeant ⁊ adie
cit poſt pauca ſi quiſpiaʒ vel epᷣus vel abbas vel quelibʒ ma
gna ꝑuaq; perſona contra huiuſmodi nẽe cõſtitutionis edi
ctum per aliquaʒ machinationẽ vel ſubtilitatis aſtuciã pꝛi
uatam ſibi derogauerit vt ſubderit monaſterio ⁊ is qui ma
le ſuſceperit vſq; dum recipiſcat quod male pꝛeſumptuʒ ẽ
reddat per auctoritatẽ dei omnipotentis ? beatũpetri apo
ſtoloꝝ pꝛincipis ppetue dãnationis vinculo ⁊ nathematis
inodetbrzt.
teſtatem vt in.c. ad honoꝛeʒ d e aucto. vſu.pal.=· c. cũcta
per mundum ⁊.c.per pꝛincipalem.ix.q.iij.exemerit dictu,

monaſterium a iuriſdictiqne epᷣi abbatis ⁊ cuiuſcũq; alteri

us perſone quod cum połuiſſet facere indubiũ minimere
uocandum ẽ vt in.c.ſi papa de pꝛiuile.li.vj cit· cciſ.
dudum ⁊.c.quãuis eo.li.ergo non poteſt monaſterium ſaꝝ
cte crucis aliquam ſubiectionẽ in dicto monaſterio pꝛetẽde
re. Si enim pꝛeiudicatur epo cuius poteſtas eſt oꝛdinaria
etiam ſuper monaſterio.xviij.q.ij.monaſteria ⁊.c.abbates
2. c.ſi quis abbas ⁊.c.cũ dilectus ⁊.c.venerabilis de religi.
do. foꝛtius debet pꝛeiudicari abbati ſancte crucis pꝛetẽden
ti ſuperioꝛitatẽ in dicto monaſterio de iure ſpetiali ar. c. di
lectus de offi. deleg. ⁊ in.c.auẽ. mika magie Gde eit⸗- Sð
cle ¶ Scðo agrediendo pariter tertiũ dubiũ adiunat vnio
nouiter facta per dũm martinum gapampdiernum eo qd

illud monaſterium vniuit fratribus Ciſterſien. ſubtrabédo

dignitatem abbacialẽ qð indubitanter facere potuit vt in
ſi cut vnire de exceſſ.pꝛelato.⁊ in.c.⁊ tꝑis qualitas.xvi.q.j.
Sräbi⸗ non obſtantibus ſententiam puto pꝛeualere cõ
trariam qꝙ per pꝛiuile gi allexandri vel vnionis facte ꝑ dnʒ
martinũ nullum pꝛeiuditiũ fuit irrogatum iuri monaſterio
ſancte crucis moueoꝛ. pꝛimo quia de intentione pꝛincipis
eſt nuniꝙᷓ pꝛeiuditiuʒ facere iuni tertij niſi de eo ſpetialẽ mẽę
tionem ſaciat vt in.c.ſuper eo 7 0NR vele in. l. ij. F. ſi gs
a bernatpe Nencomdin o Pub ed in caſu noſtro non
fuit facta ſpetialis mentio de iun us competẽtibus mona
ſterio ſancte crucis.ergo talia pꝛiuilegia non obtinent firmi
tatem in pꝛeiuditium illius monaſterij. ler obſtat quodiĩ
pꝛiuilegio allexandri ſeu gregorij fuerit ictum vt nulli ab

bati ſubiaceat ⁊c. Quia iſta non eſt ſufficies mentio vt pre
iudicet iuri monaſterij quia mẽtio debet eſſe ſpetialis vt in
c.ij.de dolo ⁊ contuma.Et qð ibi nõ.per doc.i.c cum dile
cta de reſcrip.Et bonꝰ tex.in.c.bone de confir.vti.potuit

um ergo papa qui plenitudinẽ habet po

enim papa in ſuo pꝛiuilegio intelligere de abbate qui ĩ cert
religionibus vnitis vocatur pater abbas enim ꝑ illam exce-
ptioneʒ modicũ pꝛeiuditiuʒ generabat᷑.ſecus aũt dicen.re-
ſpectu iuriũ pꝛedictoꝝ cõpetentiũ monaſterij ſancte crucis
cum ſrilla erbe⸗ tio valeret magnũ pꝛeiuditiũ generaretur
dicto monaſterio ſancte crucis· Scðo adducitur.c/j.de
cõſti. li. vj. vbi dicitur quod papa per ſuam conſtitutionẽ nõ
cenſet᷑ per ſe velle tollere ſtatuta ? conſuetudineſ cũ infacto
conſiſtant niſi de eis fecerit mentionẽ g̊ foꝛtius idem dicẽ⸗
dum in pꝛiuilegio quod minine emanat cũ tanto conſcilio ſi
cut ius cõe vt ibi nõ. ¶ Tertio facit quia allexander nolnit
ſimpliciter derogare iuri monaſterij ſancte crucis. Sed di
xit qð ꝑ hoc pꝛiuilegium exẽptionis non deberet recedere.
acaritate ſancte crucis pꝛout in alio pꝛiuilegio dixerat vnde
credendũ eſt quod per illa verba voluit reſeruare oĩa iura
ſpetialia cõpetentia monaſterio ſancte crucis non enim ſer
uaret illi caritatem iĩmo recederet a caritate.ſi vdlet ſibiſub
trahere iura cõpetentia facit.c:quanto de cenſi. ⁊.c.caritas
de pe. diſ.ij. ⁊ in hoc eſt fienda larga interpꝛetatione piudi
cetur iuri alterius ſine cauſa iux.nõ.per bar.in.l.omnes po
puli.ff. de iuſti.⁊ iure.l.non dubiũ.C. de legi.c.cũ dilecti 6
conſue.⁊.lij.C.de naxa.facit quod nõ. Inno.in.c.dudum
de pꝛiuile. vbi dixit qð oĩa pꝛiuilegia pꝛeiuditialia ſtricte ſũt
interpꝛetanda.⁊ quantũ fieri poteſt ad iuris conſonantiã ſe
ducenda.ff.de vulga.? pupilla.l.ex facto.⁊ de cleri.ſugge⸗
ſtum. Et idem ibi dicit de pꝛiuilegio exemptiõis eademq;
concluſio fienda eſt per omiĩa reſpectu tertij dubij.ſ.quo ad
vnioneʒ nouiter factam ꝑ dñũm martinum. Maʒ cũ de pꝛe
dictis iuribus cõpetentibus monaſterio ſancte crucis non
faciat ſpetialem mentionẽ non tenuit tanꝙᷓ ſurreptitiuʒ cũ
per illam vnionem pꝛeiudicaret᷑ mõaſterio ſancte crucis ta
reſpectu ſubiectiõis quam reſpectu confirmationis abbatil
cum per illaʒ vnionẽ ſit adẽpta ⁊ ſuſpenſa dignitas abbacia
lis ⁊ pꝛeſertim ſine aliqua dubitatione currit dicta vnio q;
negari non põt quin monaſteriũ ſancte crucis ſaltẽ habeat
poſſeſſionẽ iuĩ confirmandi abbatem. licet excercitium fue
rit ſibi ⁊ alijs pꝛelatis interdictũ ꝑ reſeruationes ſũmoꝛum
pontificum cuũ ergo abbas ſancte crucis erat in poſſeſſione
tpe illax reſeruationuʒ ergo ⁊ nũc eſt in poſſeſſione cũ nõ
defecerit ꝓ eo quo minus ſuam poſſeſſionẽ continuaret.
Mam nõ velenti agere nõ currit pꝛeſcriptio ⁊ in· c:quia di
erſitatem de conceſſ.pꝛeben.⁊ in.l.j.C.de anali exceptio.
Et per ↄñs clare colligitur qð pꝛiuilegiũ vnionis nõ value
rit quia non fecit mẽtionem de poſſeſſione ſancte cruicis
bonafide habita vt expꝛeſſe voluit Inno.in.d.c.dudum ðᷣ
pꝛiuile. Et glo. in. d. c. ij. de deci. li. vj. ¶/ Eirca vero ꝑ vl-
timum dubiuʒ nunquid ſaltem Neſcriptionẽ ſit derogatuzʒ
iuribus cõpetentibus monaſteripſancte crucis cũ iam ſint
elapfſi.xl.anni ? vltra.qð nullum ius ſubiectionis exercuerit
in monaſterio ſancti bartholomei ⁊ certe reſpectu iurocon
firmandi dicenduũ eſt qð nõ põt monaſterij ſancte crucis no
tari aliqua negligentia ppter vim reſeruationũ vt.S.dixit.
Sed de alijs iuribus põt dubitari. Et nunquid monaſteriũ
ſancte crucis poſſit ſe tueri pꝛeſcriptione cẽtenuaria vigo/
re pꝛiuilegioꝝ federici henrici Imꝑatoꝛis poſtea appꝛo⸗/
batoꝝ per papam honoꝛiũ.iiij. Et videt᷑ pꝛimo quod non
quia Impatoꝛes non potuerunt pꝛiuilegiare monaſterinʒ
i pꝛeiuditiũ foꝛi eccleſiaſtici vt nõ. Inno.in.c.nup de teſti.
Mum ergo iure canonito cautũ ſit vt vna eccleſia poſſit ſe
tueri pꝛeſcriptioned.annoꝝ contra aliam eccleſiam.vtin.
c.de quarta.⁊.c.ad aures ð pꝛeſcrip.ergo nõ debet ꝓdeſſe
pꝛiuilegiũ Impatoꝝ facit.c.dudum de deci.=.c.eccłia ſan
cte marie de conſti.⁊.xcvj.di.bene quideʒ. Nec obſtat ap
pꝛobatio honoꝛij pape mitiplici rõe. Krüno q; ofirma
tio in foꝛma cõi facta parum ꝓdeſt vnde non validat actuʒ
nullum vt legitur ⁊ notatur in.c.quia diuerſitatem de con
ceſſ.pꝛeben.⁊. c.fi.de confir. vti. dicitur autem facta in fſoꝛ
ma cõi⁊ non ex certa ſcientia qñ non inſeritur totus teno⸗
rei confirmati vel cum non apponitur clauſula ex certa ſci

entia vel aliter non appareat de certa ſcientia reeöſranet

iux nõ.in.c.j.?.c.ante penul.⁊ penult.de cofir.vti. Sed
in caſu noſtro non honltar tenoꝛ in confirmatione illoꝛũ
pꝛiuilegioꝝ nec cauſula excerta ſcientia ergo ⁊c̃. ze
terea pꝛiuilegiũ Impatoꝝ valet quo ad ſnos ſubditos. vt
l.cũctos populos.C. de ſuma trinitate facit quod legitur ?æ
notatur in.l:.ſi.ff.de iure om.ju.⁊ in.c.a nobis de ſen.excõi.

— —

.

4

ergo confirmatio valet ſolũ quo ad ſubditos. ¶ Sed bis ñ
obſtantibus contrarium arbitroꝛ de iure pꝛocedere moueoꝛ
pꝛincipaliter.quia dñs papa in ſuo pꝛiuilegio non fuit vſui
verbo confirmiamus.⁊ ſic non põt dici qð confirmatio fue
rit in foꝛma cõi ſed vſus fuit verbo ſanctimuſ ꝑ quod verbũ
non inducitur confirmatio ſed potius legis noue editio ar.ĩ
c· generali de elec.li.vj¶ Mic ſanctio ẽ nomẽ conſtitutiõiſ
canonice vt nõ.glo.in di.in ſumma ſic diciꝰ de verbo cenſe
mus qð eſt noui iuri inductiꝶ vt nõ. glo.in pꝛima cle.ð cõ
cel.pꝛeben.in verbo cenſemus vnde ponderanda ſunt ver

ba imꝑatoꝛ.· Et ipſe imꝑꝛ.enim ſimpiiciter decreuit vt nul

la preſcriptio minoꝛ centenaria curreret contra monaſteriũ
ſancte crucis nec reſtrinxit ſe ad perſonas ſeculares vel ec
cleſiaſticas honoꝛius vero ſuperueniẽs iĩquid pꝛeterea oẽs
libertates ⁊ imunitates a diue memoꝛie frederici ⁊ henrici
Imꝑatoꝛuʒ vobis ⁊ oꝛdini noſtro conceſſas ratas ⁊ gratas

habemus.⁊ eas futuros tempoꝛibus illibatas manere ſanci

mus ⁊c;que verba clarius iuce demonſtratur quod hono
rius non ſimpliciter.⁊ in foꝛma cõi voluit confirmare imo
pꝛincipaliter diſpoſuit legem pꝛiuatam edendo. Mam qð
pꝛincipi placuit legis habuit vigoꝛẽ inſti. dẽ nia.gen.⁊ ciui.
5.ſed quod pꝛincipi.? omnia noſtra facimus quibus aucto
ritatem noſiram ipartimur vt in.l.j.C. ð veteri.iuꝛ ⁊ bonꝰ
tex.in ſili in.c.ad apoſiolice de pꝛeben.li.vj. nde po-
tius eſt nunc lex pape quaʒ Imperatoꝛis.¶Dꝛeterea vi
denmous ꝙ ſi lex ciuiiis canonixzatur per papam hbʒ canonis
vigoꝛem vt in. c. in pꝛimis ⁊ ibi bona glo.ij.q.j. Mota doc.
in. c.ij. de reſcrip.foꝛtius ergo debʒ dictũ pꝛiuilegiũ Imꝑa
toꝝ habere iura canonis cũ papa expꝛeſſe ſanxerit vt illa il
libata.pmaneant? licet non expreſſerit que ſi ile ĩimunita
tis tam latis habentur pꝛo expꝛeſſis ex quo papa ad illa pꝛi

uilegia ſe retulit vt in.c.auditis de pꝛeſcrip.vbi bonus tex.
in fimili.⁊.l.plt.C.de ſen.que ſine.cer.quã.⁊ in.c.cum ber

toldus de re.iudi.hoc ideʒ ꝓbatur per optimũ ſimile. Mã
a pꝛĩcipio Imꝑatoꝛ fuit qui dedit pꝛiuilegiũ eccleſijs circa
materiam pꝛeſcriptionis vt.l.fi:.cum aũt quas actiones.C.
de la. lan. eccle. ¶ Moſtea ſuperuenit ius canonicum ⁊ il
las leges appꝛobauit in genere. vt in.c.cum nobis de pꝛeſ-
crip.⁊ per hanc appꝛobationem habuerunt vigoreʒ etiam
quo ad foꝝ eccleſiaſticũ ⁊ inter eccleſias.⁊ per hoc tollitur
vnum motiuumi quod allegatur contra monaſterium ſãcte
crucis licet quod approbatio pape nõ deberet habare locuʒ

contra ipſum papam pꝛeſcribentem Mam pꝛimo poteſt

de directo negari ꝙ hoc papa pᷣſcripſerit. Nam ſubtractio
cenſus pꝛeſcribitur per monaſterium ſancti b rtholomei vt
per papam vnde pᷣſuppoſito quod eceleſia ſancti bartholo
mei eſſet exempta.tñ in ſuis iuribus marxĩe cuʒ agitur de p
ſcriptione annua.non, gaudet pꝛiuilegio eccleſie Romane
vt nõ.glo.in.c.dilectus de cap·mona.⁊ in.c.ad audientiaʒ
de pꝛeſctip.per doc.in.c.cum nobis eo.ti.⁊ xvj ·qiiij.volu
mus. 1. tem pꝛeſuppoſito ? non conceſſo qð hic papa pᷣ
ſcripſiſſet attamẽ pꝛiuilegiuʒ per eum conceſſum dʒ habeę
re locum in diſtincte ex quo ð
uilegium largiſſſmam interpꝛetarionem recipit contra pꝛi
uile giatum vt nõ. bar.in.l.benefitium.ff. de conſti.pꝛinci.
1 nno.in.c.cum dilecii de dona.⁊.c.cum olim de verbo.
gni. vbi per Jo.an.facit.c.cum dilectus de conſue.pꝑhoc
illud ſapientis patrie legm quã tu ipſe tulleris ⁊ qd qꝗſq; iu
ris alterum ſtatuit ipſe dʒ vti eo.vt in.c:cũ omnes de coͤſti.
hoc aperte ſenſit.do. Anto.in.c.cuʒ nobis de pꝛeſcrip.vbi
voluit qð papa poteſt pꝛeſcribere contra eccle ſam inferio
rem ſed ſpatio.xl.annoꝛum habet eccleſia ex pꝛiuilegio iure

ſpetiali per papam appꝛobato ſeu inducto ergo idem dicẽ

dum in iſto pꝛiuilegio centum annoꝝ.Et hoc tenendum
habito pꝛeſertim reſpectu qð pꝛeſcriptio eſt odioſa ⁊ reſtri
genda vt in.c.cũ contingat de deci.cum ſi.Et hec ſufficiãt
Mec opoꝛret aliter ad contraria oſtendere cum ſatis rema
nent per pꝛedicta ſoluta ⁊ clara.Et ita vt ſupꝛa per me con
cluſum extitit dico ⁊ conſulo iuris eſſe. Ego nicolaus de
ſcicilia monaceñ.abbas ⁊ decretoꝝ doctoꝛ in teſtimonium

me 'pꝛopꝛia manu ſubſcripſi ? ſigillum meum apponi feci

melioꝛi iuditio ſemper ſaluolaus deo ⁊c.
Leeeon.ic3.
Be erpenſis teſtamenti.

Eres qui recolligit teſtamẽtum vult ꝙ lega
tarij contribuant in recollectione teſtamenti
ſiquid hereditas non eſſet ſoluendo debʒ ſol

tur legata pꝛopter iſtam expenſam ſicut pꝛopter alienũ es
alicui ita nõ.bar.in.l.ſancimus.S.incõputatis.C.de iure ð
li.⁊ ſpe.tangit vt ipſe ibi refert ⁊c᷑. Ympediat ſibi tñ non di
citur nocere nec iniuriam inſerrere·ff.que in frau.cre.l.qui
aut. 5. ſili modo. Item eſt eadem ratio in nepote cum om
nibus deſcendentibus hereditas aſcendentiuz pariter de⸗

beatur nõ attenta dr̃ia ſexus. Mec diſparitate graduum qꝛ

nepos vel pꝛo nepos qui ſunt in vlterioꝛi gradu.pariter cũ
filio ſucccdũt qui eſt in.l.j.C.de legi.per here.habetur ĩ ſuc
ceſſione. Ita ſtatutum quantũ ad hoc quod dat nouã foꝛ-
mam agendi vt bar.in.l.j.ff.ad.l.fal.tñ dicitur ius cõe quo
ad alia ſic intelligat᷑ glo. Jo.an.in.c.j.de conili.li.vij.Et ſic
debet interpꝛetari ̃m quod interpꝛetatur ius cõe.C.de no
xa.l.ſi ſerui.vbi eſt caſus ⁊ nõ.glo.in l.ſi.SO.donec.in fine.C
de iure deli.⁊c. Micolaus abbaos. ßU
Muedam ſubſcriptio an filius banitꝰ poſſit teſtari ꝛc.

Et eſt: d. abbatis pꝛo vt infra apparet.

Lacet mihi ſecunda eximij doctoꝛis domi⸗
ni Genedicti cõcluſio pꝛo qua vltra per eum
allegata adduco auctoꝛitatem bar.in.l. in fa-
mem in fine. de pub.iudi.vbi dicit quod que-
libet ciuitas non recognoſcens in ſe ſuperio-
rem babet liberum populum ⁊ merũ imperiuʒ in ſeipſa ⁊ tů
tam poteſtatem habet in populo ſuo quantuʒ Impatoꝛ in
niuerſo. ¶ Ad hoc id qð legitur ⁊ notatur in.·i.hoſtes.ff.
de cap.facit ꝙ nõ.dal.in.i decernimus.C. de ſa. ſan.ec. Et

optime quod legitur ⁊ nõ. in. c.per venerabilem.v.inſuper

qui fi⸗ſint legi. Et per Inno. in.c· cũ pe tab. de fide iſtru.
d cum te. de erba Jygg n ergo rebellis Imperio ꝑ
dit omnia iura ciuiiia.quo ad vninerſum vt voluit.bar.i. d.l
amiſſione.ff.de capi.di·ita rebelles patrie ſeu hnñti iura pn
cipis debet perdere omnia iura ciuilia quo ad illam patriaʒ.
Cum eadem ſit ratio in parte quo ad partem ſicut in toto
quo ad totum vt.l.an pars.ff.pꝛo dere.facit quod nõ.ideʒ
bal.in.l.cũctos populos.C.de ſũma tri.⁊ bar.i.l.oẽs populi
ff. de iuſti. ? iuꝛ.⁊ nõ.in.d.c.per venerabilem qui fi.ſint le.
2 in.d.c.cum.p.ſ¶ Scðo facit qð nõ. Jo.an.in addi.ſpe.i
ti. de conſti.in tertia colũ.vbi dicit valere ſtatutum ciuitaſ
habentis imperiuʒ diſponẽs quo ad ſubditos ſuos.vt rebel-
lis patrie ſue poſſint impũe offendi ⁊ occidi.ꝙ videt velle
etiã bar.in rep.l.oẽs populi.ff.ð iuſti.⁊ iure. Si ergo põt
talis ciuitas tollere vitam ⁊ ſic non ſolũ quod ſibi ineſt a iui
ciuili.ſed a natura ⁊ hoc pꝛopter inobedientiam. ergo mul
to foꝛtius poteſt tollere que ſibiinſunt a iure poſitiuo.vt ẽ
pfia poteſtas que eſt de iue Romanoꝝ vt inſti.de pa.po.
inpain. 7 Wamin poplaſmo Pabzciutat plenam pote-
ſtatem diſponendi circa ⁊ contra ius poſitiuum adeo quod
etiam pꝛincipi reſeruata iniſignuʒ vniuerſitatis dñĩ poteſt
exercere.vt fame reſtituere illegittimuʒ legittimare tabel-
lionem creare ⁊ ſimilia vt nõ.idem bar.in.d.l.in fam.? in.l
j. de aqua.plu. arce.? Inno.in pꝛealle.c.cum.p.⁊.c.cũ te.
7 facit dictum.c.cũ venerabilem. Si enim exponit eũ moꝛ
ti.? pꝛiuat cũ omnibius bonis ſuis nõ eſt veriſiniile quod
velit relinqnere filios ſibi ſubiectos in poteſtate ſua ar.in.l.
nec in ea.i.ff.de adul.vbi dicit qd qui occidere poteſt adul
terũ vbi dicit qð qui occidere põt adulterũ multo magisẽ
poteſt foꝛtius qð eſt minus.¶ Tertio ad idem adducv.l.
minime.⁊ quod ibi nõ.bar.ff.de religio.⁊.s.vbi patet ꝙ ꝗ
poteſt impune offendi.⁊ occidi ſm ſoꝛmam ſtatuti põt oc-
cidi etiam a filio. Si ergo filius poterat occidere iſtum pa
trem rebellem uon eſt pꝛeſumenduʒquod remanſerit in pa
tria poteſtate.cũ ſecunduʒ ius patrie poteſtatis non poſſit
eum nedum occidere.ſed nec in ius vocare vt in.l.ſi.C. de
in ius vo. nõ. glo. inſti. de patria poteſtate qᷓ enumerat oĩa
iura patrie poteſtatis. ¶¶ Quarto pꝛobo per id qð legitur
2 notatur in.c.poſtulaſti de fo.cõpe.vbi patet quod delin-

—

quens in vna dyoẽ· poteſt pꝛiuani in omnibus beneſitijs.q̃

uere totnm ipſe heres ſicut es aliennz· Sed
non eſſet ſoluendo tunc diminue

habet etiam in alta dyoẽ.⁊ ab alio ſuperioꝛe ratio quiatitn
lus beneſitij eſtin perſona iſtius vnde cum perſona ratiõe

delicti efflciatur ſubiecta. quo ad penam ſeu ſoꝛtiatur fo
rum illius vbi deliquit põt per illam perſouam puniri. Cct

omnibus que inſunt perſone wlinspeiumt vbicuq; ſint licʒ
executio fiat per alium. Ita dico ad pꝛopoſſtuʒ cum pater
iſtius de quo queritur fuerit ple narie ſubiectos ciuitati ſue

potuit ciuitas diſponere ⁊ in perſonaʒ ſuam.⁊ in omnia iu

ra.que inſunt ſue perſone patrie aüt poteſtatis ius inheret

ſue perſone cum ſit quoddam pꝛiuilegium patribus a iure

conceſſuz buic eſt quod non oẽs gentes pabeãt hoc ins pa

trie poteſtatiſ.vt legit᷑ ⁊ nõ.inſti.de pa.po.iuncta glo.ĩ vbo

Romanoꝝꝑ. Mec moueat quem in contrariã ſententiã ꝗqðᷣ

hoc habeont parẽtes ab Impatoꝛe ergo nõ põt ab eis euel

li ſine ipſius auctoꝛitaie facii quod in ſimili de iure patro.

dicit glo.notabilis in.c.ſilijs.xvj.q.vij.q̃ dicit layc.nõ poſ-
ſe illo ure pꝛiuari per imꝑatoꝛem.Cum iulud habeat aucto

ritate canonis. ¶ Adidem quod nõ.glo.in cle.paſto.ð re
iudi.in verbo ſubiecte.⸗

ctus ciuitati ſue. ¶ Item quia hec ciuitas quo ad ſubdi-

tos ſuos põt exercerẽ iura impꝑij vt pꝛediri.¶ Itez bic cel-
ſat incapacitas in iudice.hic dicit glo.notabilis in.c.j.ð co⸗

fir.inuti.quod ratione Bekct o quis pꝛiuari per eᷣm be
luinto ⁊ vltimo adducohac

nefitio qð habuit a papa.
conſiderationem ciuitatis habens iura pꝛincipis poteſtroe
delicti publicare bona delinquentis vbicũq; ſita.vt nõ.in
l.j. C. de bo. vacan.li.x. Et per.bar.in.l.cũctos populos i
fi.Cde ſũma tri.⁊ in.lł.ij.ff. de iure fiſ.⁊.l.j.de.damiſec.
Ita pari ratione dicendu in patria poteſtate.⁊ alij que ĩſũt
perſone delinquẽtis de iure ciuli. Mec bar.opinio reſiſtat
huic concluſioni in ciuitate habente merum imꝑiũ. Et bec

ſufficiant. Laus deo. ”MM
1ͤ1̃nelt ita dico ? conſulo iuris eſſe in inditio melius ſen-
tientis ſemper ſaluo. /EEgo nicolaus de ſcicilia monaceñ
abbas ⁊? doctoꝛ.? in teſtimoniuʒ me p:opꝛia manu ſubicri-

pſi.Et ſiigilum mem impꝛinu feci ⁊c· ¶Qaus deo.

Konſi lium contra fratres delaſcala de contractibus
coꝝ ⁊ quales dicantur ⁊ cC. ¶ Sed nota ꝙ hoc non eſt con
ſiliũ.d.abbatis ſed fuit inſertum. Et ita ſeperi in alio ſibꝛo
Xgo Aodoucus bologninuſ qui nolui iam ſcripta tollere
aut alioꝝ ſudoꝛibus derogare.⁊ eo maxime cum Juditio

meo licet paruo iſtud ſit elegans conſiliuʒ in matena ſua.

Hꝛiſti decus oꝛe.omne rectũ ꝓdijt ĩditiũ ⁊c
MDꝛo euigentia queſtiõis ꝓpoſite ſunt tria
dubia diſeutienda ex quoꝝ determinsatione
apparebit deciſio ꝓpoſite qnonis. Dꝛi
um quales ſint ⁊ eſie dicatur fratres dicti

poſpitalis videlicet an monachi vel canonici regulares. an

ſecul ares vel AWea perſõe eccleſiaſtice liberi an ſerui ⁊
⁊ cuius vite. Secunduʒ ſuppoſito in facto ꝙ collegium
fratrum dicti hoſpitalis fuerit ? ſit legittime appꝛobatũ nũ
quid inter vnum de dictis fratribus ex parte vna.⁊ hoſpita
le ſeu eius rectoꝛem ipſius hoſpitalis ex collegij nomine.e
altera obligatio aliqua contrabi poſſit ? que ſit illa. cer
tio nunquid per rectoꝛem cũ dicto collegio ⁊.c.poſſit ipᷣm
hoſpitale obligari quo modo. It ſi poſſit que ⁊ quales ſit
illa obli gatõ contracta.Et capiendo pꝛimuʒ dico quod fra

tres dicti hoſpitalis non ſunt monachi.nec canonici regu-
lares monachi naq; continere debent crca quod ſũm põ

tifex diſpenſare non poſſet vt.c.cum ad monaſterium i fi.
de ſta.mo.ĩmo e tiam oes clerici ad caſtitatem aſtringunt᷑.
vt.c.vt clericoꝝ de vi.⁊ honeſta.cleri.⁊ de len.exco.c.ſi coõ
cubine nec debent diſcurrere per müduʒ vagabundi.necꝑ
vicos ⁊ loca alia ⁊ ciuitatem.vt.c.quanto de offi.oꝛdi:quia
ſicut piſcis ſine aqua viuere nõ poteſt. Sic nec monachus
ſine clauſtro.xvj.q.j.placuit ſuper quidem debet ducere ſo
litariam vitam dicitur enun monachus a monos qð ẽ vnuſ
2 acos ꝙ eſt triſtis.quia vnicus ⁊ triſtis debet ĩ clauſtro ma
nere nõ.glo.in auẽ.de mõ.s.hinc autẽta nobis in.v.ſingu⸗
larem affectionẽ ⁊ i.l.decernimus.C.de epiſ.⁊ cle. 9te
monachus debet deferre veſtes monachales pufa cotullã
2 ſcapularium. nõ.in.d.S.hĩc autem in glo.in.v.veſtem. ⁊
eſt tex.hoc in cle.j.ð ſtatu.mõ. Mec dʒ ĩ refectoꝛio nullate
Um

rbo ſubiecte. Bico enim hoc non obſtare.
ratione delicti ⁊ domicilij ſe ciullitatis iſte erat plene ſubie

vahetalibus ſubſtantialibus.

nus carnibus veſti. ẽt in natiuitate domini. vt in. c. fi. de ob

ſer. YJeiuni. ¶ Item monachus non habet velle nec nolle
vt. c.nolo.⁊.c.non dicatis.xij.q.j.⁊.c.fi.de teſta.li.vj.⁊.c.

fi. de ſepul. eo.li.¶ Et monachis adeo defficit voluntaſ ꝙ
fuerunt quidam in opinione monachũ nec naturaliter obli

gari ·ita firmauit hoſti.ĩ ſũma de fideiuſ.S.pꝛo quo poſſit.v.
dquis. t verum c
chum ſaltem naturaliter obligari ſicut dicimus de ſeruo.l.
naturaliter ⁊.l.ſi is quod.⁊ ibi per bar.ff.de condi.inde.cui
fſcruo monachus equiperatur.ita dicit Inno in. c. cum oliʒ

dictum non credo verum cuʒ putem mona-

de pꝛiuile.quam equiꝑationem bar.allegat ⁊ affirmat in. ·.
j. 2.l.ſi ſeruus.⁊.l.liber homo.x.l.ꝙ ſeruus.ff.de ſti.ſ.dicẽs
illam mãaʒ.⁊? titulum de ſtip.ſeruoꝛuʒ hodie eſſe nullius vel
ſaltem modicentilitatis niſi quia diſpoſita in ſeruis habent

locum in monachis vt ſupꝛa diyi. Et ſimiliter non ipſi ſũt
regulares canonici per iura? rationes pᷣallegatas. Regula

res qnippe cũ monachus re gulariter conueniunt maxie in
Igdeo dixit Nicolaus papa nõ pu
taui ꝙ abſit.ſe motos a ſanctoꝝ conſoꝛtio monachoꝝvt ð
ſta.mo.? ꝙ dei timoꝛeʒ. Et nõ.hoſti.in ſũma de regula.5.

ad quid teneantur.? ꝙ.· S. dictade monachis ⁊ regularibꝰ

nullio modo locũ habeant nec reperiantur in dictis fratribꝰ
hoſpitalis clare videmus ſingula ruminando illi quidẽ con
tinere debet vt dixi hij auteʒ vxoꝛes retinere poſſunt ſecuʒ
tantũ deſeruiendo ipſi hoſpitali hoc ſupponitur in facto de
fratre ſtricto mõ qui ſuam tenebat.⁊ tenuit vxoꝛe m etiam
poſt introitum hoſpitalis toto tẽpoꝛe ſue vite in certa do⸗

mo ſimul cbhabitans cũ eo qnod eſt cõtra vnum de ſubſtã
tialibus re gule monachalis ⁊ regularis vt ſupꝛa pꝛobaui.

Item illi non diſcurrunt huc⁊ illuc etiam per ciuitatem
hij autem vadunt etiam per cinitatem pꝛo libito volũtatiſ
vt in facto videmus. em illi defferunt veſtes de gbuſ
S.hij autem induuntur veſte a veſtibus illoꝝ longe defoꝛ⸗
mi vt apet in facto. Fri⸗ illi ſunt moꝛtui mundo nõ.glo.
in.d..hinc autem ⁊ in auẽ.de mõ.j.colũna.⁊ in.d.c.nõ di
catis ac etiam ſerui.vt.l.iiij.di.c.multos ⁊ nõ.in.d.c.nõ di

cgtis ⁊.S.pꝛobaui hij autem non ſic.vt liquido poteſt ĩ fa-

cto apparere. ¶ Item dicti fratres hoſpitalis non ſunt cle-
rici nullum enim habent oꝛdineni clericaleʒ. ¶ Clericus ꝗ
dem dicitur quia ð ſoꝛte dei.⁊ qui de altarie viuere debet.
MNam cleros grece latine ſoꝛs appellatur ⁊ clerici ab inſtitu
tione Romane eccleſie in ſgnum regumquo in chꝛiſto ex
pectatur debent habere coꝛonam hec omnia pꝛobantur in
duobus capitulis ſimul iunctis videlicet in.c.clericis.⁊ ĩ.c.
duo ſunt genera.xij.q.j.Si bene diſpiciamus hec non con
currunt in fratribus hoſpitalis. Mam de altario non viuũt
ſed de redditibus hoſpitalis.nec altari inſeruiunt vt faciũt
clerici faciat.c.cum ui.aplici de pꝛeben. Nec habent coꝛo
nam vel abꝛaſioneʒ vt apparet cuilibet intuenti.Et lʒ dede
rint ſua hoſpitali.tñ poſſunt penes ſe multa habere ĩ domi
bus hoſpitalis etiam ᷣm foꝛmam oꝛdinamentoꝝ ipſius ho
ſpitalis dico autem hos fratres foꝛe perſonas ſeculares nõ
religioſas ſʒ deo deuotas ⁊ eccleſiaſticas dici poſſe ſicut di
cimus de cõuerſo non pꝛofitente qui continere non videt᷑
7 eſt perſona deo deuota non religioſa. Sic etiam dicimꝰ
de templarijs qui poſſunt arma poꝛtare.⁊ exercitare ꝙ cle
ricis eſt abſonũ hec habetur in.d.c.duo ſunt genera.xij.q.j
in glo.j.Et ſunt perſone deuote ⁊ eccleſiaſtice dici poſſũt
non religioſe.vt.c.ſic etiam dicimus de fratribus ⁊ ſoꝛoꝛi-
bus tertij oꝛdinis ſancti fanciſci.¶ Nam quꝙq; pmittunt
obedientiam ⁊ habeant regulam. Et quandãa viuendi mo

dum a romana eccleſia appꝛobatũ non tñ ſunt monachi vl

moniales ſed perſone deo deuote ⁊ ſeculares non eccleſia
ſtice vnde tales poſſunt cõtrahere matrimoniũ ⁊ filij eoꝛũ

poſtea nati poſſunt petere legittimam poꝛtioneʒ. vt plene

habetur in.c.vt lex continentiexvij.q.j.vbi oĩo vide glo.
Et idem refert bar.in.l.ſemper.ff.de iure imunitatis. Et
Jo. an · in. cle.j.de reli.domi.vbi eſt bona glo. Et rectoꝛ di
cti hoſpitalis. ? alij fratres ſint ſeculares oſtenditur ĩconuin
cibili ratiõe quia conſtat quod alicuius hoſpitalis nõ poteſt
eſſe rectoꝛ religioſus niſi illud hoſpitale cura hʒ aĩarũ vt in
cle.quia ↄtingat de reli.do.Et hic ibi firmat expꝛeſſe Jo.
an.in.glo.in verbo.ſecularibus vnde patet qð rectoꝛ⁊ fra-
tres dicti hoſpitalis ſint ſeculareg. cum ipᷣm hoſpitale non

babeat populum ⁊ curam aĩaꝑ. Mec ſint fratres vel ſaltez

rectoꝛ in oꝛdinibus clericalibus conſtitutus. Et etiam bic

appꝛobatũ que appꝛobatio ep neceſſariaa

audeo in facto veriſſimuʒ.nec in contrarium eſt in facto ꝓ

poſita. Atem dico quod ſunt perſone libere habentes vel
le ⁊ nolle.Ct quẽdam modum bonum honeſtum ſiniul in

eadem domo vinendi. Muos deo deuotos poſſumus ap
pellare. Eoꝛumq; collegium quodã modo eccleſiaſticum

ſi eum affirmamus a romano ontiſce ermſt vel tacite
neceſ eſſet repꝛobati.
aſus eſt in.c.j.de reli.domi.li.vj.⁊ plene nõ.per bar.in

l.ſodales.ff. ð̊ colle.illicitis nec ob pꝛedictis ꝙ dicti fratres.

⁊ pꝛeſertim frater ſtẽtonius dedicauerũt ſe ⁊ ſug pꝛomitten
do obediẽtiaʒ ⁊c̃.vt apparet ĩ themate pꝛeſũpto. uia
dico ꝙ cũ dicti rectoꝛ ⁊ fratres non ſunt religioſi ſed ſecula
res vt dixit dictus frater ſtrictonius vel aliter ꝓfitendo in
manibus dicti rectotis vel alterius ex fratribus hoſpitalis
ſolemne notum religionis contrahere non potuit ita firmat
Inno.in.c.poꝛrectuʒ de reglł.Et bar.⁊ bal.in auc.ingreſſi
de ſa. ſan. eccle. loquentes ſpecifice etiam de hoſpitalarijs
imo plus dicit ſpe.i ti.de ſta.mo.vꝰ. xix. Et etiam ſi fiat ꝰ
feſſio in manibus vnius monachi vel alterius quam abba-

VRm“ · WWIuatis qui recipiens non recipiat nonune abbatis ꝙ tunc fit ö

dicatio bonoꝝ tm̃ non perſone.E t pꝛo hoc videtur caſus
in.d.c.poꝛrectum.dico autẽ qð licet non perſona.tñ bona
dicti talis fratris ſic dedicãtis ſe ⁊ ſua ſunt quo ad dominiũ
in hoſpitale tranſlata etiam nulla eoꝝ traditione ſecuta.ł
fi.C.de ſa.ſan.eccle.⁊ firmat bar.in.d.auẽ.ingreſſi./ SF⸗
non obſtant quedam oꝛdinamẽta de hoſpitalis.E t pꝛimo
quod idem ſtatutum quo cauetur.⁊ pꝛohibẽtur arg, ho⸗

ſpitalis querere pꝛo ſe ſed debent offere rectoꝛi ⁊c.¶ Iteʒ

aliud quo cauetur aliquem in fratrem dicti hoſpitalis reci
pi nõ debere niſi hoſpitali offerat ſe ⁊ ſua ⁊ ſi fiat fecus ex
pelli debeat ⁊c̃. quia ſuppoſita vt dixi appꝛobatione dicti
collegij de qua dubito ⁊ mihi non apparet ex themate vel
pꝛoductis dieo talia ſtatuta non valere. Mam collegiũ ap
pꝛobatumi ſtatuit ſolum de.ſpectantibus ad eoꝝ iuriſdictio
nem ⁊ ad Sabemarlonan eye bonoꝝ ipſiuo collegij non
in pꝛeiuditium tertij vel iuriſdictionis ſuperioꝛ.vt eſt caũs
in.l.j.C. demono.pꝛe.⁊ nõ.per Gar.in.l.ſodales de col.
illi. ? in ſua receptione.l.omnes populi. Sed ſtatuedo ſuꝑ
pꝛohibitione contractus vel ſubiectione perſone alicuiꝰ vt

ſeruus dicatur non eſt de iuriſdictione dicti collegij immo

vel ſpectat ad pꝛincipem vel populum aut aliuma.l. vela
eincine ſic ſtatuendi poteſtateʒ habentem.i:.j.C.non lice.
abi. metro.li.xj. ar. dicte auc.ingreſſi.⁊? qdð ibi nõ.ſtatuere
enim talia de quibuas in dictis oꝛdinamentis an notatur ni

hil aliud quam tollere illa que ſunt de manu pꝛincipis vt cõ

. 1
IAe Net n

tractuſ ⁊ inducere ſeruitutem ⁊ tollere libertatem que eſt

de iure naturali.vt.l.⁊ hoc iuẽ.ff.de iuſti.iure debet eniʒ

tale collegium ? quodiibet aliud quando inuicem conueni
unt collegiatum cõueniread tractanda ea que ſpectant ad
collegium non alia.ff.de iuremũi.l.ſemper.S.quibuſdam

cri.¶ Quomodo ergo dicemus per collegium hec fieri
poſſe certe nullus.pꝛeterea ſeruitutem inuenio induci alte
ro de quatuoꝛ modis vel vacante vt quia ex perſona ſerua
natus vel captiuitate ab hoſtibus vel quia quis vendidit ſe
ad pꝛetium participanduʒ vel per ſolemne votum religio-
nis hec habentur in iuribus ſatis vulgaribus quoꝝ modoꝝ
hic non eſt ex illis. ¶ Quid plura inuenio depoꝛtatum poſ
ſe contrahere ⁊ acquirere etiam poſt ſententiam depoꝛtati
onis poſtqᷓ ſententiam omnia eius bona.ffpublicata.ff.ð nꝰ
teſta.mili.l.neq;· ⁊.l.ðpoꝛtati ⁊ nõ.i.l.ij.C.de bo.ꝓſcrip.
Item cum hic non poſſet fieri per pactum ⁊ pꝛofeſſioneʒ
alicuius de dictis fratribus in manibus etiam rectoꝛis quẽ
vt dixi reputo ſecularem qᷓuis deuotũ ⁊ eccleſiaſticuʒ ergo
nec per ſtatutum hic pꝛobatur ⁊ nõ. in Nica.C.de decre.
de curi. li. x. ¶ Deſcendo ad ſ̃m ⁊ ſuppoſita appꝛobatiõe
dicti collegij vt dixi.dico ꝙ rectoꝛ ⁊ quilibʒ ex pꝛedictis fra
tribus ſit libera perſona ⁊ ſic contrabere poſſit vt.5. dixi?
pꝛobaui quod inter dictum colleginm ⁊ hoſpitale ex vna.⁊
quenlibet de fratribus dieti hoſpitalis poteſt quelibet ? na
turalis ⁊ ciuilis contrahi obligatio. ſi inter eos fiat contrac
tus al de iure pimiſſus.Ex contractu enim naſcitur obli
gatio.? igatione actio. l. licet. S. ea obligatio.ff. de p

ia Aia tale collegium.l.ſub pꝛeceptu.ff.de extraoꝛ.

cura. ¶¶ Venio ad tertium ⁊ vltimum ad quodreſpõdeo

cum rectoꝛes ⁊ gubernatoꝛes hoſpitalis tutoꝛibus ⁊ curato
ribus equiparentur vt pꝛobatur in.l.oꝛphano.trophos.C.
=ð de epiſ.

— — —— fr— — —

Se — — ◻⅝⅛ — F à

—
N

S. —

S=

☛ ☛☛ .. S

ctum. Ect hec ſufficiant deo gratias

dendo iudici eccleſia .
as cauſas ⁊ pꝛo aĩa.vt.ff.dele.ij.lł.ſi quis titio.facit vt cum
de ap. co. 5. ſi vnum de pꝛedictis de ſepul.c.ij.in glo. C. de
ſa.ſan.eccle.l.illud.hoc tamen caũ cauſa intentata in libello
oꝑatur ⁊ inducat negotium poſſe etiam de iuriſdictione ec
cleſiaſtica ? cognoſci per iudicem eccleſiaſticum vt nõ. In

de epiſ.⁊? cle.⁊ ibi per bal.⁊ dicta cle.quia contingit qð ſicut
per tutoꝛes ⁊ curatoꝛes ſoneraſentes nomine pupilloꝛum
vel adultoꝛum ipſi pupuli.⁊ adulti obligantur in.l.ſi credi-
toꝛ. C.ſi tu.vl cur.inter ita per iſtos rectoꝛes hoſpitale obli
gatur ſicut dicimus de eccleſia que obligatur ex contractu
ꝛelati ſine conſenſu capituli.hec fiat vt in.c.ꝙ quibuſdaʒ
de fideicõ.⁊ in.c.j.de depo.⁊ quod ibi nõ. Ex quibus om
nibus iuditio meo concludere poſſum ⁊ concludo tam ð iu
re quam de equitate ſuadente tamen ſubmittens me coꝛ-
rectioni culuſlibet meliuſ ſententii ꝙ dictuʒ hoſpitale fuit
tẽpoꝛe vite ipſius fratris ſtrictoꝛij.ipſi fratri ſtructoctio ob-

ligatum ad dictas res ⁊ pecuniarum quantitates eidem ꝓ-
miſſas per ſindicum dicti hoſpitalis.ad hec mandatum le
gittimum habentem. Et ꝗ per dictũ fratrem ſtructoctiuʒ
ovmnia iura ſibi competentia contra dictum hoſpitale cedi

potuerunt ⁊ de iure ſuper ceſſa dicto Jo.de mariſcoctis ðᷣ
ſeñ.de quo in themate ſit mentio quidus iuribns ipſe Jo.
ceſſienarius potuit etiam poſtea vti contra hoſpitale pꝛedi
go hugoninus de
mariſccalchis mĩmꝰ inter iuris ciuilis bononien.doctoꝛes.

SBe relicto ad pias cauſas.qualiter pꝛobetur⁊ de cõ⸗
petentia iudicis ⁊ delegato pannoꝝ.Sed nota ꝙ hoc non
eſt conſilium.d.abbatis ſed fuit inſertum. Et ita reperi in
alio libꝛo. Ego lodouicus bologninus qui nolui iaʒ ſcripta
tollere ant alioꝝ ſudoꝛibus derogare.⁊ eos maximocuʒ iu
ditio meo licet paruo iſtud ſit elegans conſilium in materia

ug.

M chꝛiſti nomine amen. /Expꝛoceſſu? ac
titatis coꝛam domino epiſcopo coꝛtoneñ.plu
ra dubia oꝛiuntur.pꝛimum circa competen-
tiam iudicis.vtrũ fuit aditus competens iu-
dexnec ne. undum an ſu pꝛobatum

1. legatum attento numero.teſtiuʒ ⁊ in ſpecta foꝛma ⁊ cauſa

legati ⁊ qualitate perſonaꝝ relinquẽtis ⁊ legatarij. ¶Ter
