papa ita ſibi ſolẽniter decreuit ita dicendum eſt iuris eſſe

in conſimili caſu.⁊ in dubio ita factum fuiſſe ab initio.vt in

c.vt communis.de re iudi.Quarto adduco bonum tex.
in.c.fi.de iurepa.vbi pꝛobatur decimas pꝛediales deberi il
li eccleſie in cuius parrochia ſita ſunt pꝛedia etiam ſi pꝛedi⸗
oꝛum domini alibi habitant ⁊ nullum ſacramentum perci⸗
pient ab eccleſia parrochiali.foꝛtius ergo ſibi debentur cũ
domini pꝛedioꝛum.vr eſt in caſu noſtro hahitant ſeu coloni
ſunt parrochiani rer fteru vt eſt eccleſia ſancti bar-

olomei in caſu noſtro. Quinto arguitur ſic ex quo ecldle
tia ſancti bartolamei eſt parrochialis habẽs parrochiam li
mitatam ⁊ diſtictam ab eccleſia plebis ſancti iuſti.ergo de⸗
bet habere omnia parrochialia vt de parco.quaſi per totuzʒ

mei que eſt parrochialis illoꝛum de anchapano.
adducuntur multa iura que dicunt ad eccleſiam parrochia
lem.vbi pꝛedia ſita ſunt decimas pꝛediales pertinere.vt in
c.quoniam.c.cum contingat.⁊ in.c.cum in tua dioceſi· de

ecundo pꝛincipaliter adduco bonuʒ ter.

ertio videtur pꝛobari non cauillando litteram
ad audientiam.el.j.de eccle.edi.aliter iudicando qᷓ.õ.
Ibi enim pꝛopter nimiam diſtantiam eccleſie parrochial

2.xiij.q.j.c.pꝛimo. Fed decime ſunt de iure parrochia-
li quia ex quo predia ſunt infra parrochim a de iure com-
muni decime pertinent ad eccleſiam parrochialeʒ. vt in. c.
fi.de parro/⁊ dicto.c.ad decimas.de reſti.ſpo.li.vj. ildis
argumentis pꝛeuiſis inter ſecundam ſecũdo opiniões quas
in materia reperio.que opinio habet ꝙ ſtandum eſt in hoc
conſuetudini vtrum debeantur eccdleſie baptiſmali an capel

le.per.c.ad apoſtolice.de d e hoc voluit ibi Ynno.⁊ gl.

in.c.cum contingat.eo.ti. ⁊ Nay.in ſumma eo.ti.⁊ ab hac
opi.nemo diſcrepat. Mam ex conſuetudine ſeu pꝛeſcripti
one poſſunt deberiilli eccleſie que nullum ius habet in illis
vt in.c.cum contingat.⁊ in.c.cum in tua.de deci. Cear
da opinio ꝙ ceſſante conſuetudine debeantur eccleſie ba⸗

ptiſmiali.hanc opinionem tenęt glo.in dicto.c.cum contin

ce.Lan.in.c.nuncius.? Jo.an. Spe.
ij· poſt pn. picirur tamen ꝙ in tribus caſibus poſſunt debe
ri capelle. Mꝛimus cum habet id conſuetudo vt.S. dixi.

Secundo quando in limitatione noue capelle cum aliter

animabus pꝛouidere non poſſet.epiſcopus de ſui capituli
conſenſu aſſignauit ipſi noue capelle decimas pꝛedialeſ ſeu
limitationis ſeu parrochie.ſacit.d.c.ſtatuimus.⁊ quod nõ.

in dicto. c. ad audientiam. ?. c. conſtitutus. de reli do.als ni
ſi expꝛeſſe aſſignaſſet non venirent pꝛediales ſm eum.per
ertius eſt quando in ali

dictum. c.quicunq;.⁊.c.eccleſie· ſ i
quo magno territoꝛio erant quaplures eccleſie ⁊ nulle bapti

ſmales ⁊ de nouo vna illarum in plebaniam ? baptiſmaleʒ

erigitur.vel de nouo vna plebs conſtruitur illic cum baptil
mo.tunc enim ceſſant rationes ſuperius inducte in plebe.

immo reſoluuntur pꝛo capellis ſm eum ⁊ ponderanda ſũt

bene hec ſua iura dicta.quia videtur timitare opinioneʒ ſuã
vt pꝛocedat quando certum e ſt capellam fuiſſe edificatum
ifra limites plebis.q̃ſi tunc ñ debeat ecclłia ꝗntiqua ita enoꝛ
miter ledi ex conſtructione noue eccleſie. Tertia opinio

ꝙ pꝛediales debeantur eccleſie pꝛediali.⁊ in cuius parrochi

ſtricta ſunt pꝛedia licet non ſit baptiſmalis.hanc opinioneʒ
tenet archi.in.c.j.xiij.q.j.dicens hoc p:obari in dicto.c.ad
decimas.per quod dicit hanc concertationem ſopitam ⁊ re
fert hoc ipſum tenere Tan⸗ vin G
parro.⁊ glo.in dicto.c.j.ixiij.q.j.⁊.c.ad apoſtolice.de deci.
2 roff. 2 Jo.de deo.qui ita nõ.in ſumma ſua.de decimis.
5S. ſed quibus.dicens ꝙ canones contrarium innuentes lo-
quuntur ſᷣm antiqua tempoꝛa.ſed hodie ſᷣm rof.dande ſũt

eccleſie parrochiali de iure communi etiam ſi non ſit baptii/

malis.ad hoc.xiij.qj.in ſi.⁊ ſacit de mune.⁊ hono.lʒ.j.⁊.ij.
hanc etiam ſententiam appꝛobãt hu.2⸗ Panr dicit archi·
vbi.S.eam etiam appꝛobare ray.pꝛout nõ.in ſententia ſua.

de deci. in pꝛin.⁊ tenet etiam hoſti.in.c.cum hominem.de
aig in ſententia eiuſdem ti.S.cui danduʒ.? nouiſſime cõ

tra Jo.an.late pꝛoſequitur ⁊ tenet Cal.eius filius adopti-
uus fſundans ſe multum ſuper dicto.c.ad audientiam.indu
cendo vt ſupꝛa.nec obſtat grauitas pſeiudicij ſuꝑ quo mul
tum ſe fundat Jo.an.als intelligendum eſt hanc capellam

per epiſcopum de conſenſu capituli ſui requiſitis.quibꝰ po

teſt pꝛeiudicari fuiſſe conſtructum nec aliter fieri poteſt ⁊

bet,/ad hoc faciunt notats in.c.conſtitutus.de reli.dommi·
tem m ea ſalua reuerentia Jo.an.qui nititur reſpon

dere ad dictum.c.ad decimas.ſuper quoſe fundat archi.ñ

eſt per eum ſufficienter reſponſum.quia licet ulla eccleſia ſa
cti nicolai que agebat non eſſet ptebs.vt dicit Jo.an.tamẽ
tex.ibi pꝛincipaliter ibi ſe fundat ꝙ decime pꝛoueniebãt ex

pꝛedijs que ſuerunt ibi petite infra alienam parrochiam cõ
— per hoc ibi infertur ꝙ ad illam eccleſiam ille de

cime beremevant Frſkonente innuit ꝙ pꝛediales deben

nũc queritur ſunt infra parrochiam ſancti bartolamei.Er/
go illi debentur.hanc inſuper opinionem ſecnti ſũt moder-
nioꝛes ⁊ pꝛecipue anto.de bu.in.d.c/cum contingat. Con
coꝛdando opiniones dicit ꝙ aut noua parrochia non habet
ſpeciales limites.⁊ tunc omnes ſunt in concoꝛdia ꝙ pꝛedia
les debentur eccle ſie baptiſmali gaugebe infra par

tur eccleſie ĩfra cuiuſ parrochiã pꝛedia ſita ſũt ſi pᷣdia ð 1e

rochiam ſuam.⁊ hoc tenet ſpecifice Jo.cal.⁊ hoc caſu pꝛo
cedunt canones antiqui pꝛeferentes baptiſmalem capelle
aut ſunt capelle aſſignati ſpeciales ⁊ diſtincti limites.⁊ tũc
aut neceſſitas impellit ꝙ baptiſmalia non ſufficit pꝛopter
amplitudinem parrochie ? omnes obuentiones debet aſſi

gat. ⁊ in. c.ſtatuimus.xvj.q.j.Inno.in dicto.c.ad apoſtoli
o. an. ſequitur in Spe. eo. ti. F.

oſ. bet. ⁊ phy: in.c.fi. de

gnari ipſi capelle ex mandato iurie.vt dicto.c.ad audientiã
Mec tunc dicitur inferri pꝛeiudicium antique eccleſie.ex
quo ius non pꝛecipit ⁊ in dubio pꝛeſunendum eſt ipſum
hoc mandatum iuris fuiſſe ſecutum. Et ad iura contraria
reſpondet ꝙ ĩtelligi debet ꝙ ſine magna neceſſitate capel
la conſtructa eſt.Aut eſt dubium qne fuerit antiquio: par-
rochialis vel baptiſmalis. MEt in dubio dicit eas dandas
eccleſie parrochialis ercicenn contingat.⁊.c.ad decimas
dandas eccleſie parrochiali.Ceſſat enim tunc ratio.c.qui-/
cunq;.?.c.eccleſie.xvj.q.j.Et hanc opinionem puto veriſ
nam ? infertur ad claram deciſionem queſtionis noſtre.
ꝙ ex duplici capite debet iſta eccleſia ſancti bar

nei obtinere. Idꝛimo quia habet certam parrochiaʒ
2 lim eſumendum eſt ꝙ fuerit ex neceſſitate ſm
iuris ediſicata cũ mitũ diſtet ab eccleſia plebis

ſancti iuſti.⁊ ſic ꝙ opus a pꝛincipio ſibi adiudicauerit om-
nes obuentiones illius parrochie ſequendo diſpoſitionem
ſurſo de quo in dicto.c.ad audientiam. Item ex alio capite
lenuioꝛi.quia non apporet an plebs ſancti iuſti ſit antiquioꝛ
iᷓᷓ eccle ia ſancti bartolamei:ergo habet fundatam intenti-
onem de iure communi: ex quo pꝛedia reperiuntur in ſua
parrochia.⁊ hoc caſu ceſſant omnes rationes ꝗJo.an.nec ip
ſe tenet hoc caſu contrerium cum non poſſet dici ꝙ cũ gra
ui pꝛciuditio plebis non debuit capella edificare cum ñ ap
pareat poſtmodum fuiſſe edificatam. Eſto tanien ꝙ appa
reat nibilominus ſibi deberentur ex quo parrochia ſibi fuit
decreta nec appareant de contradictione alicuius.hec om
nia ſatis clare videntur pꝛobari per ea que allegaui in ſecũ
da parte. Munc reſtat reſpondere ad contraria in pꝛima
V e ſundara Et Penn ad.c.de decimis.⁊.c.ſtatuimus.⁊
tur de decimis ſitis infra parrochiam plebis que in multis
partibus non ſunt alie eccleſie parrochiales pꝛeter plebes.
quod hoc ſit verum aperte pꝛobo per dictum.c.ĩ ſacris vbi
dicitur ꝙ populi percipiebant in eccleſia baptiſmali omnia
ſacramenta.⁊ ſic innuit ſecus eſſe ſifuerint pꝛedia extra par
rochiam plebis. ecundo poſſint intelligi quando ſola
plcbs habet parrochiam capelle vero ſine limitibus habent
curam certarum perſonarum.⁊ ſic etiam poteſt intelligi. c.
ex tranſmiſſa.de pꝛeſcrip.vt clare innuitur exilio tex⸗ Ad
tertium ar.de.c.ad audientiam.sdico ſatis.s.reſponſum.nã
potuit.ſacit pꝛo opi.contra.quia papa mandat ſibi aſſigna-
re ohuentionem ⁊ pꝛonentus parrochie ipᷣi capelle.vt.S.di
r. In ſecunda parte ergumentoꝛum ad.c.eccleſie.⁊.c.
quicunq;.patet ex pꝛedictis duplex reſpõſio. Mꝛimo poſ
ſunt intelligi quando conſtat ꝙ capelle fuerint poſtniodum
edificate infra limites plebis.nec ipſis capellis fuerint certe
parrochie aſſignate. and ꝙ pꝛocedunt quando edi
ficantur noue capelle non ex neceſſitate populi ſed ex ſola
voluntate.tunc enim non debent antique eccleſie pꝛiuari
iuſtitijs ſuis pꝛopter nouiter edificata.ſecus autem quãdo
Fhfa nrate populi.vt pꝛobatur in dicto.c.ad audientiaʒ
d quartum ⁊ vltimum argumentum dico ꝙ ſi pꝛeſup
poſito ꝙ plebs ſit ĩ aliquo parrochialis hominum habitan
tium in capellis ſaltem ratione baptiſmatis.tamen reddituſ
pꝛouenientes infra parrochiam capelle deputantur a iure
ipſi capelle.vt dicto.c.ad audientiam.nec pꝛediales deben
tur ratione ſacramentoꝛum.refert tamẽ eccleſie baptiſmali
quedam honoꝛ ſᷣm impoſitionem in pꝛincipio facta m vel
loci conſuetudiinem.iuxta ea que nõ.in dicto.c.ad auditnti

am. MHon tamen debãt ſubtrabi redditus decimales vt ibi

⁊ maxime pꝛocedunt pꝛedicta in caſu noſtro in quo non ap
parent vt pꝛedixi:que eccleſia ſit antiquioꝛ. Concludo
ergo ꝙ de iure communi decime pꝛediales de quibus que-
ritur debentur de iure ſalua conſuetudine in contrarium ec
cleſie ſancti bartolamei ⁊ non plebi ſancti iuſti ⁊c̃.

Iſo teſtamento qnondam olim mei amici de
ampagnatico comitatus ſenarum in quo in-
ter cetera erat poſthumuſ inſtitutus ſic diſpo
ſuit. ¶ Item voluit iuſſit ⁊ mandauit ꝙ ſi di
ctii poſthumus poſthum a vel poſthumi.vnuſ
vna vel plures.ſilius filia vel filij. heres ſeu heredes ſupꝛa
inſtituti.non naſceaentur vel naſcerentur.⁊ ad lnceʒ non ꝑ

eſpondeo dupliciter pꝛimno ꝙ loquun ebon

tatur in.l.qᷓ;qᷓ;. C. ad.l.fal.

uenerint.ſeu in pupillari etate moꝛerentur quam tunc ⁊ eo
caſu adueuiente tali conditione omnia ⁊ ſua bona res mo-
bilia ⁊ immobiia.⁊ actiones dentur ⁊ conceduntur ⁊ diſtri
buantur per inſraſcriptos eius commiſſarios pauperibus
xpᷣi amoꝛe dei.⁊ locis pijs ⁊ pꝛo remedio peccatoꝛum ſuoꝝ
in fabꝛicatione pioꝛum locoꝛum.faciendo capellas adaptã
do hoſſia tecta ?⁊ muros eccleſiarum.⁊ pꝛout ⁊ ſicut ifraſcri

ptis eius fideicommiſſarijs videbitur? placebit ⁊c · demuʒ

moꝛtuo teſtatoꝛe vxoꝛ nsveberit fiian ſeminm quei
pupillari etate deceſſit. Queritur nũc de tribus/ꝛimo
nunquid mater dicte pupille poſſit petere legitimà iure na
ture competentem matriex bonis filioꝛum.⁊ quid trebellia
nica. Secũdo nunquid epiſcopus locipoſſit infra annuʒ
ſe impedire de executione illius teſtamenti · ¶Tertio an
poſtannum deuoluatur executio ad don en epiſcopum
in non executis per fideicommufſarios.Lirca pꝛimum
videtur ꝙ mater poſſit detrabere legitimam ſuam.qꝛ ma-
ter ſuccedit filie ab inteſtato.C.ad tertul.per totum.nec eti
am expꝛeſſe poteſt per filios pꝛiuari.ſicut nec ipſa filios.in
anc. vt cum de appel.cog.s.aliud quoq; capitulum. Item
dicendum videtur de trebellianica. nam dicta ſubiiiutio
ad pias cauſas videtur fuiſſe fideicommiſſaria cum nõ fuit
verbis directis ſacta ſed obliquis.vt patet ibi dentur ⁊ di⸗
ſtribuentur ⁊c iuxta nõ.in.l.verbis ciuilibus.⁊ in.l.cẽturio
ff. de vul.? pupil.⁊.c.ſi pater.de teſta.li.vj.Ergo filia in re
ſtitutione poteſt detrahere trebellianicam.quia licet in lega
tis factis pijs locis ſeu ad pias caulas ceſſet falcidia.vtĩ au
cten.ſimiliter.C.ad.l.fal.non tamen trebellianica.vt notat
,glo.in.d.c.ſi pater. ⁊ cum filia nõ eſſet pure rogata reſtitue

* 2 re. ſed in euentum conditionis. ſ. ſi moꝛeretur in pupillari

.

etate potuit es Dele duał quartas vnam debita
1 iure nature.aliam ex trebelliano.iuxta ea que habentur? no
tantur in.c.raynũcius.⁊ raynaldus.de teſta.nõ.glo.in.l.pa
pinianus. Janem iniſſe . ffi. teſta.facit qðᷣ legitur ? no
ed his non obſtantibus. di-
co ꝙ in caſu noſtro mater nihil poteſt de iure ſibi vendica-
re.quoniam ſubſtitutio facta impuberi fuit directa pupulla-

Ae, ris.hoc patet ex eo quia a nemine iſti fideicommiſſarij ca-
piunt hereditatem ſed a ſe ipſo ⁊ ad illa verba dentur⁊ di-

ſtribuantur ⁊c.ſubintelliguntur iſta verba.ſ.fideicomnuiſſa
rij accipiant vendant ⁊c.vt in auc.de eccle.titu..ſi quis au
tem.facit quod legitur ⁊ notatur.in.l.alio.de ali/⁊ ci.leg.la
te diſputant in terminis noſtris.⁊ ſequitur bar.in.l.ceturio
in repetitione.ff.de vul.?⁊ pup.i⁊ in.i.fundi trebatiani.ff.ð
vſufru.lega.⁊ ibi refert quatuoꝛ vicibus ſic conſuluiſſe.⁊ ꝓ
hoc facit.c.cum tibi de teſia.vbi videtur caſus quaſi ſecũdũ
commun em lecturam.ibi enim patet ꝙ ſi teſtatoꝛ dixit ex
traneam voluntatem meam committo diſpoſitioni tue.vi
detur illum inſtituiſſe heredem vt diſtribuat hereditatem
ad pias cauſas.ita di int 0 iſti fidetcom
arij 8.⁊ directo ſubſtituti pupillo ad pias
cauſas.? maxime iudicauit illa verba omnia ſua bona ⁊c.⁊
ſic vocauit iſtos fideicommiſſarios ad omnia ſua bona.facit
quod legitur ⁊ notatur in.l.quidam teſtamento ꝓculum.ff.
de vul. ? pupil. 1 i interp̃ᷣ

rime quando ad pias cauſas eſt facta ſubſtitutio.vt in. cj. ð
teſta. li. vj. Poc pꝛeſuppoſito taniᷓ veriſſimo infert᷑ ꝙ
mater nii petere poteſt. Mam licet fuius ex perſona ſua ñ

pꝛa filio poteſt.nam illud teſtamentum eſt paternum.vel
potius pars paterni.vt hoc clarifſime deciſum eſt in dicto
c.ſi pater.⁊ videtur etiam fuiſſe de iure.ffoꝝ.vt in.l.papi-
nianus.S.meminiſſe.de offi.teſta.per hoc etiam ceſſat tre
ellianic in directa ſubſtitutione.d.

Perrn —— i .S. ir i.
A. poſſit excludere matrem. vt. S. dixi. pater tamen

re krlrrn c.ſi pater. Item ex alio capite non habet hic locum tre⸗

bellianica.quia ad pias cauſas trebellianica ceſſat ſicut fa ci

A/
+. Frledrr . . . .
R A.- dia.vt eſt hodie communis doc.ſententia.vt habetur per

modernioꝛes in.c.raynaldus.de teſta.per bar.in.l.marcel⸗-
lus.ff.ad trebel.vbi reſpodit ad glo.dicti.c.j.quaʒ.S.allega
ui. ncoNHN rium per bal.in.l.id quod pauperibus. C.
de epi.⁊ cle. Aidetur expꝛeſſum in auc.de eccle.ti. ſi

autem heres.⁊.l.ſiquis ad declinandam.C.de epi.⁊ cleri.?
ſic pluries per viros pꝛeſtantiſſimos vidi conſultum.⁊ per
hoc ter reſponſio ad ommia contraria ſuperius foꝛmata.
Aenio ad ſecundum dubium nunquid loci epiſcopus

¶poſſit

—. ——è —

——

— — —

ſ

poſſit ſe infra annum de executione impedire vel aliqnid ð
dicta hereditate petere.Et pꝛimo dico ꝙ in pꝛeſenti nihil
poteſt petere.quia epiſcopus non capit quartam niſi de re
lictis factis paupcribus vel ad alias pias canſas.vt in.c.re-

gqunſſiſti.de teſta.iuncta gloſa in.c.ij.de ſepult.⁊ in.i.nulli.⁊

l.ſi quis ad declinandam. C.de epl. ? cle. ratio patet ex his
que nõ.in.cofficij.de teſta.ſi iſti fideicommiſſrij aliqua
tribuerint eccleſijs vel pijs locis.poterit epiſcopus ab illis

locis pijs petere quartam.ſi hoc habet conſuetudo.quia vi

dentur hec bona capere ab ipſo teſtatoꝛe.cum ipſe dicatur
hoc ſacere per ſuos fideicommiſſarios.ar.c.ſane.de offi.ð
le.⁊.c.ſi apoſtolice.de pꝛeben.li.vj.niſi debet in aliquã cau
ſam pꝛiuilegiatam vt pꝛo fabꝛica vel alijs concernentibus ꝑ
petuum cultum diuinum.vt puta ꝙ in eccleſia cõſtituatur

vna capella vel altare vel pꝛebenda vel quid ſimile.Ex

his enim non detrahitur quarta.vt legitur ⁊ notatur ĩ.c.ſi.
de teſta.dico etiam ꝙ infira annum non poteſt epiſcopus ſe
impedire circa executionem uloꝛum bonoꝛum.quia illa/nõ
ſunt male ablata ?⁊ incerta.⁊ ſic ceſſant nõ.in.c.ij.de teſta.
li. vj.⁊.c.cum ſit nimis.de iude.ſi ſint bona illius te ſtatoꝛis
qui voluiti pꝛo anima ſua ⁊ remedio ſuoꝛum peccatoꝛum.il
diſtribui in pias cauſas.pꝛout videbitur⁊ placebit ſuis fi-
deicommiſſarijs.2 ſic per eos non per epiſcopos debet ſie
ri executio.vt in.c.tua.⁊ in.c.ioannes.de teſta.⁊ dicta.l.ſi
quis ad declinandam.⁊.l.nulli.verũtamen poteſt epiſcopꝰ
interponere partes ſuas vt vniuerſa ſm defuncti volunta-
tem pꝛocedant vt dctiecrun 2 Noin c. de eccle. ti. . ſi
quis edificationem.⁊ hoc de ſecundo. enio ad tertiũ
nunquid poſt lapſum anni ſupplere poſſit in non executis
per fideicommiſſarios.dico ſic concluſiue.quia de iure cõ⸗/
muni poſt lapſum anni poteſtas exequẽdi deuoluit᷑ ad epiſ
cnpum.vt in.c.nos quidem.⁊.c.ſi heredes.de teſta.⁊ ĩ au-
cten.de eccle.ti.S.ſi quis autem ediſicationem.verũtamen
iſte annus non currit niſi a die monitionis vt expꝛeſſe colli-
gitur in dicto.c.nos.⁊ tenent ibi communiter doc.⁊ clarius
colligitur in aucẽ.hoc amplius.C.de fideicõ.⁊ in coꝛpoꝛe vn
de ſumitur. tenet Frede.conſi.cxxiiij.dico etiam iſtum an
num non currere niſi negligentibus.vt expꝛeſſe colligitur ex
dicto.c.nos quidem in verbo neglexerit.Et ſentit ibi hoſ.
2 clarius ele in loco pꝛealle.Sentit etiam bar.in dicta
auc.hoc amplius.⁊ videtur tex.iuncta glo.nõ.inſti.de auẽ.
S.item in verbo diſtulerit.facit etiam quod notat glo.in.c.
quam ſit.de elec.li.vj.in verbo diſtulerit.Si enim impedi
untur exequi infra annum ex cauſa legitima certe poteſtas
non deuoluitur ad epiſcopum.quia non valenti agere non
currit tempus.in.c.quia diuerſitatem.de conceſ.pꝛeben.⁊
in.l.contrs maioꝛes.C.de inoffi. rena. Jaem dicerem ſi
comode non poſſent.quia id dicuntur poſſe quod como/
de poſſumus.vt in.l.nepos pꝛoculo.ff.de verbo.ſigni..xxij
q.ij.faciat homo. AVerũtamen epiſcopi ſolẽt habere ſta
tuta quibus cauetur vt annus iſte currat habẽtibus exequi
a die moꝛtis teſtatoꝛis.⁊ ſic non expectata aliqua monitiõe
quod valet vt ſentit Frede.in loco pꝛeallegato. Nam poſ
ſunt epiſcopi facere ſtatuta.adiuuant iure communi.vt ĩ.c.
ij.de conſti.li.vj.vbi notat glo.in cle.ne romani.de ele.plẽ
nius per Jo. an. in. c.fi· de offi. archi. Sed dico illum ſtatu
tum ve ndicare ſibi locum in meris executoꝛibus non auteʒ
in iſtis commiſſarijs de quibus hic.quia iſti non dicuntur
meri executoꝛes cum habeant eligere ⁊ diſcernere in quam
cauſam ⁊ qualiter illa bona ſunt diſtribuenda. Executoꝛ eſt
enim pꝛopꝛie qui exercet nudum officium executionis vt ſi
teſtatoꝛ mandaſſet ꝙ darent centum tali eccleſie. argu.in.l.
executoꝛem.C.de execu.rei iudi. Motanter dixit bar.in.l.
cum quidam.ff.de le.ij.opoꝛtet ergo ꝙ pꝛius admoneant᷑
niſi ſtatutum etiam de iſtis habentibus eligere diſponeret
vnde inſpicienda ſunt verba ſtatuti.Et hec ſufficiant. MHi-
colaus abbaos. ßU;ÿ
Lon. x.
NAVoniam ſatis abundo per excellentem docto
rem dominum anto.pꝛimo conſulentem mate
ria diſcuſſa eſt quoꝛundam additione vltra pꝛe
dicta que viſa ſunt mihi clariſſime in hac mate
⸗flulig concludere contentus exiſtam. Et pꝛo pꝛi-
mo facilioꝛi concloſione pꝛemitto ꝙ dictus ioannes vere?

ciuiliter ? naturaliter fnit obligatus dicto comiti rolando ex

fideiuſſione per cum facta cum in carceribus poſitus ſibi

ſcripſit ⁊ pꝛo eo fideiuberet.ac etiam poſt relaxationeʒ ap
pꝛobauerit.⁊ de nouo pꝛomiſerit ibpſum comitem rolanduʒ
ab ipſa pꝛomiſſſone conſeruare indemnem. Mam ⁊ in car-
ceribus poſitus dummodo non efficiatur ſeruus ſicut iſte
ioannes non erat.iuſtta notata in.l.hoſtes.ff.de capti.⁊ po
ſtli. reum. maxime per bar.? Inno.in.c.olim pꝛimo de re-
ſti.ſpo.poteſt pꝛocuratoꝛem conſtituere ⁊ alteriſe obligare

quam detinenti.maxime pꝛo ipſius liberatione.vt notater

pꝛobatur in.l.metum.S.ſed licet.ff.qð me.cau.ma.⁊.l.pa-
pinianus exuli.ff.de mino.nõ. Inn in.c. cum locuʒ ð ſpõ.
7 bar.qui in car.ff.quod me.cau. ecundo pꝛemitto ꝙ
mandatarius ſeu ſideiuſſoꝛ poteſt agere contra mandatorẽ

ne dum pꝛo ſoꝛte pꝛincipali quam pꝛo eo ſoluit.ſed eriaʒ ad

damna ?⁊ intereſſe.vt pꝛobatur in.c.peruenit.⁊.c.conſtitu-

tus. de fideiuſ. ? in.l. inter cauſas. . impendia.2.l. qui mu

tuum.in fiff.manda.quinimmo vult Inno.in.c.ſicut.ij.ð
iureiuran.quod etiam ad damna quc paſſus fuit caſu foꝛtui
to ſi veriſimiliter credebantur accedere.poteſt agere cõtra

mandatoꝛem ? ſequitur Jo.an.in regula acceſſoꝛiuʒ de re.

iur.li.vj.in mercn.⸗ Tertio pꝛemitto ꝙ regulariter om/
nes exceptiones.competentes pꝛeſenti competunt fideiuſ
ſoꝛi.⁊ tenetur illas opponere tanꝙᷓ ſoluat odio.ꝙ licet excu
ſetnr ignoꝛantia facti.non tamen ignoꝛantiam iuris.hec ꝓp
bantur in.l.omnes tiones.ff.de exceptione.⁊ in.l.fi-
deiu ſior. ff. manda./ Quarto pꝛeſuppono ꝙ ſi fideiuſſoꝛ
fecit quicquid potuit.nec pꝛo eo defecit quin exceptiones
reo vel ſibi admittentur. Sed vi fuit compulſus ad ſoluen-
dum ſine culpa ſua.etiam ſi per iniuriam ſuperioꝛum hoc
acciderit poteſt nhilominus agere contra mandatoꝛẽ hoc
pꝛobatur ſm litteram a contrario ſenſu.in dicta.l.exceptio
nes. ? ſequitur ibibar.? Jo.an.in dicta regula damnũ.ego
ad hoc induco tex.apertiſſimum.iuncta glo:in verbo indi-
cium.in.l.nam ⁊ ſi ſeruus.ff.de nego.geſ. 5i autem pᷣ⸗
ſuppoſitis dico ꝙ multiplici ex cauſa dictus comes rolãdus

habet regreſſum contra dictum ioannem tam pꝛo ſorte ſo

luta qᷓ; etia pꝛo dãno ⁊ itereſſe.Et pꝛimo ꝗn pꝛo eo ſoluit
mandato pꝛecedente.⁊ occaſione moꝛe dicti ioãnis paſſus
fuit illa damna vt in iuribus ſuperius allegatis. Pen ob
ſtat ſi dicatur ꝙ debuit pꝛoponere exceptiones competen
tes pꝛincipali.maxime cum pꝛincipalis eum certioꝛauerit.
⁊ ſic non poterat pꝛetendere ignoꝛantiam dicta.l.ſi fideiuſ.
A hoc enim reſpondeo multipliciter. etiam pꝛeſuppo

ſito illi qui fecerunt pꝛoteſtationem fuiſſent veri pꝛocu/

ratoꝛes.⁊ etiam pꝛeſu poſita illarum exceptionum iuſtitia
2 veritate.dico enimqꝙ fideiuſſoꝛ non tenetur cum ſuo ali-
quali pudere except ionis pꝛoponere.licet de rigoꝛe ⁊ ſubti
litate iuris potuiſſet pꝛoponere.de hoc eſt tex.valde nota-

ilis in.l. queſitum. ffmada. vbi dicitur ꝙ fideiuſſoꝛ ꝓ vſu
ris ſoluendiſ ex ſimplici pacto poteſt ſoluere.nec tenetur ex
cipere ꝙ non interuenit ſtipulatione ex fractione nudi pa-

cti.notetur apud homines de facto.quia non tenetur con-

ſulere alteri. ſ.pꝛincipali cũ ſuo pudoꝛe.vt ibi notanter dici

tur. Ita ad pꝛopoſitum cuũ iſte comes pꝛomiſiſſet ſoluere
illi ſempꝛonio etiam eo tempoꝛe quo erat rebellis eccleſie.
inhoneſtum vid ebatur tanto viro allegare religionem. vel
aliam exceptionem que apertiſſime non concludebat iniu
ſtitiam petentis cum ex hoc ſoleat diminui fides.⁊ opi.do
minoꝝ apud ſuos ⁊ alienos. maxime qꝛ ihoneſtũ videt᷑ re
pꝛobare moꝛes quos ante quia pꝛobauerat.ᷣxxxij.q.v.hoꝛtẽ
dus.⁊ in.l.creditoꝛes.ff.de pꝛiui.credi.nõ.bar.in.l.fi.C.de
ſpon.? in.c.queamadmodum. de iureiuran. Secundo
quẽadmodũ nõ tenetur fideiuſſoꝛ exceptiones pꝛoponere
cum aliqnali pudoꝛe facti.d.l.quintus.ita ⁊ foꝛtius nec cuʒ
magno rerum ſuorum periculo.Erat enim ille ſempꝛoniuſ
longe eo potentioꝛ vt exitus edocuit.vnde ex denegatione
ſoꝛtis ⁊ pꝛopoſitione illaruʒ turpium exceptionum merito
poterat iuſte timere ſui ſtatus interitũ vel bonoꝝ ſuorum
ſeu maioꝛ partis iacturam.Excuſatur ergo ſi iuſio tinioꝛe
ductus illas uõ ꝓpoſuit.vt opitime ꝓbatur in.l.nouiſſime
ff. quod cum fal.tu.auc.metus enim omnium bonoꝛũ vel
maioꝛis partis excuſat.vt.in.c.abbas.qð me.cau.⁊.c.ſfre⸗
quens.reſtitu.ſpo.li.vi. Tertio ꝓbatur aptiſſime alia ra
tione fideiuſſoꝛtenetur ꝓponere exceptiones ſibi vel pꝛin
cipali cõpetentes q poteſt.vt quia ẽ coꝛã iudice cõpetenti

40

ſed vbi non poteſt per potentiam aduerſarij cui non valet
comode reſiſiere non tenetur quinſmmo ſi ſoluit habet re-
greſſum contra pꝛincipalem. hoc pꝛobatur apertiſſime in
dicta.l.nam ⁊ ſeruus.iuncta glo.in verbo iudicium.ff.ð ne.
gel · Mam ibi illi de quibus ibi pꝛomiſerunt in carceribꝰſuo

detentoꝛi.⁊ ſic competebat eis exceptio per.l.penul.ff.qdõ

me.cau.qnoniam illi erant ſerui.⁊ ſic non poterant obliga-
ri ciuiliter.? tamen quia de facto non pꝛoſniſſet eis illa ex-
ceptio ſi eam pꝛopoſuiſſent habent regreſſum coutra terti
um pꝛo quo ſoluerunt.quia eis non fuit imputadum. vt ibi
dicit. ⁊ licet per iniuriam eis factam illud continguit.tamẽ
vt ibi dicit go.quam ſingulariter nõ.ibi bar.quia illa iniu-
ria contingit facto illius pꝛincipalis qui non fuit reuerſus.ñ
imputatur eis.vnde agunt ad damns contra pꝛincipalem.
ita punctaliter accidit in eaſu noſtro. Mam iſte comes ro

landus non habebat iudicem competentem ſaltem de faci

li contra illum ſempꝛonium.nec pꝛoſuiſſent ſibi ille excepti
ones.quinimmo ſempꝛonium pꝛouocaſſent ad deterioꝛa
contra eum.⁊ ſic merito tacuit etiam fi fuiſſent vere.d.l.nã
2 ſeruus.⁊.xj.q.iij.ſi quando.nec dictus rolandus ſponte
ſoluit.immo expectauit innaſionem ⁊ deſolutioneʒ aliquo
rum bonoꝛum ſuoꝛum.⁊ ſepe requiſiuit dictum ioanneʒ di
ctum comitem rolandum de iure ⁊ de facto releuare ab illo
periculo.⁊ non dimittere diu illum obligatum in illa fideiuſ
ſione.vt in.c.fi.de fideiuſ.⁊.l.ſi pꝛo eo..manda.vnde ſal
tem ex hac iura.quia diu ceſſauit illum liberare a ſua fide⸗
iuſſione.tenetur illum releuare ab omni damuo ⁊ intereſſe
quia quicquid pꝛouenit ex moꝛa ſua ſibi debet imputari.l.
neceſſario.ff.de peri.⁊ co.rei ven.⁊ vẽdi.⁊ dicto.c.perue
nit.⁊.c.dilecta.de fo.compe.maxime cum damnum fuerit
inflictum odio ipſius ioannis.⁊ ſic cum debet retpꝛ qneri.
vt notanter dicitur in.l.merces..cer.pe. oca Aur
to optime faciunt nõ.per bar.in tractatu de trramno vbiin
tercetera dicit ꝙ ſi debitoꝛes ciuitatis ſoluunt tyramno eti
am ſi a fimplici eius pꝛeconio liberantur a ciuitate.quia iu-
ſto timoꝛe dicti ſoluerunt trramno.nec ꝓbabiliter poterãt
excipere ſine magno periculo.maxime cum illud pꝛeceptũ

fieret odio ciuitatis.ad hoc allegat dictam.l.nouiſſime.ad

l.paulo calimaco.ff.de le.iij.cum multis ſi. Ia in pꝛopoſi
to excuſatur dominus comes rolanduſ fideiuſſoꝛ.ſ.excepti
onibus etiam veris non pꝛopoſitis ſoluit potius eniʒ iuſto
volens ſuo periculo relinquere onus repetendi.quando io
anni pꝛincipali.facit quod in ſimili Boann dicta regu
ia Badnmtin mercu.in fideiuſſoꝛe qui ſoluit vſuras inde-

bitas.Si ergo tyramno qui nullum ius habet iuſto ſoluitur
inſtante timoꝛe.ita etiam ille ſempꝛonius etiaʒ ſi fuiſſet re

bellis eccleſie. Nam vt de hereticis dicit Auguſtinus.non
nullos ſuſtinemus quos inuiti tolleramus.xxiij.q.j.quiſꝗs.
nirautnche

tiſſinie facit dictum Anno.in.d.c.ſicut.vbi dicit ꝙ vocãs

aliquem ad bellum iuſtum tenetur illi actione mandati ad

omnium damnoꝛum refo:mationem. licet iniuſta damna

fuerint paſſi.quia hoc eſt de natura mandati.etiaʒ ſi per ca

ſum foꝛtuitum damna illa contingit.dummodo veriſimlit
ille caſus foꝛtuitus poterat accidere. Ita dicendum eſt hic
cum occaſione mandati fuerit iſte paſſus damnum.etiam
ſi iniuſte debet tamen habere regreſſum contra mandato-

rem. Mec obſtat ſi dicatur ꝙ erat excommunicatus. quia i

ſecutus fuit cardinalem hoſtiliter.¶ Poteſt enim ad hoc
multipliciter reſponderi. Et pꝛimo ꝙ pꝛo vtilitate noſtra
maxime vt euitemus damuum? ſtrages hominum poſſi-
mus excõmunicatos non vitare faltem in ſimplici canone.
vt erat in caſu noſtro reſpectu momentanee ſolutionis.vt
videtur pꝛobari ſingulariter in.c.ſi vere.de ſen.ex. Et ſẽtit
ibi Inn. in pꝛin. vnde ne ille ſempꝛonius inuaderet totam
terran dicti comitis rolandi ſicut inceperat iuſte potuit illi
ſolu tionem facere. Rem ſolutio non fit in omnibus ſuis ſʒ
ſuo ſamiliari.qui licſte communicat domino ſuo excõmuni
cato.in.c.qui multos.xj.q.iij 4.a vt videoꝛ percipere
ille cardinalis non erat de obedientia ioannis ſicut er at ip
ſe ſempꝛonius.⁊ ſic quo ad eum nõ gaudebat pꝛiuile gio car
nalatus. ar. c. licet. de elec. . xxiij. di. in nomine domini⸗
ſuper excõmunicato ſᷣm multos licite ſoluitur debirum
vt voluit Ino.in. c. veritatis.de do.⁊ contu.⁊ glo. Yo.xv

q·vj.nos ſanctoꝛum.⁊ archi.ibi.vnde licet aliqui contra.ta

men habito reſpectu ꝙ punctus eſt dubius ⁊ periculũ erat

tem reſpectu damnoꝛum aper-

in moꝛa.licite ſoluitur.dicto.c.ſi ere Pam ercommmni.
catio debet nocere ipſiexcommunicato ⁊ non tertio in ſuio

dium ſubtrahitur cõmunio ⁊ non tertij. vnde ne ex hoc ſeq̃ᷓ
retur deuaſtatio territoꝛij ipſius comitis olandi iuſte ſolut

etiam pee uh doſit ꝙe vere fuiſſet excõmunicatus ⁊ etiaʒ
hereticus.Sienim permittitur cõmunio excommunicati
ad ipſius alimoniam ne pereat.d.c.quoniam multos in ſi.

foꝛtius in fauoꝛem ſubditoꝛum dicti comitis rolandi.ne exi

naſione ſempꝛonij potentiſſimi perirẽt. Et hec ſufficiãst
on. xj.
Aluatoꝛis eiuſq; genitriciſ marie pꝛeſidio ĩuo
ro An cauſa ⁊ queſtione que ad pꝛeſẽs ver
titur inter communitatem ſeu vniuerhtatem

montis ſancte marie in carxiano ex vna parte ⁊
communitatem ſeu vniuerſitatem montis fa-

⁊ antoniuni de ciuolis.de tridento legum doctoꝛes tunc cõ

miſſarios ¶ Oagnifici ⁊ potentis viri domini pandolphi ð

malateſtiis . cum etiam ſuper quibuſdam finibus ipſoꝛum
comitatum.vt clariſſime conſtat ex actis coꝛam varijs iudi
cibus in hac cauſa habitis attingam ſuccincte quedam pꝛin
cipaliter in materia quoniam non habui tempus omniaa-
cta tranſcurrendi pꝛopter feſtinantiam conſilium petentis
pꝛeſupponitur mihi in facto omnia vera eſſe que narrẽtur ĩ
conſilio excellentiſſimi doctoꝛis domini ¶ Marhei de felici
aa pꝛimo videtur ꝙ dicta cõmunitas montis fani
foueat᷑ iuſtiſſimam cauſam cum pꝛo eo lata fuit ſententia ꝑ
dictos commiſſarios iam ſunt anni.xv.a quo licet fnerit ꝑ
alteram partem appellatum non tamen fuit tempoꝛe debi
to pꝛoſecutum.⁊ ſic ſententia remanſit valida.⁊ ſic tranſi-

uit in rem iudicatam.vt in.c.perſonas.⁊.c.ſi romana.⁊.c.
oblate.cum multis ſi.de appel:que facit ius ĩter partes eti

am ſi in ſe contineret iniuſtitiam.vt.il.res iudicata.ff.de re
guiiur.⁊.l.ingenium.ff.de ſta.ho.⁊.c.cum inter de re iudi.
2.c.quod ad conſultationem.eo.ti.⁊ in auẽ.ei qui appellat
C.de tem.ap.⁊ in cle.ſicut appellationem.de ap. Non ob

ſtat de fectus iuriſdictionis allegatus in delegante quo ad

cõmunitatem montjs ſancte marie.Ad hoc enim multipli
citer reſpondetur. ꝛimo per nõ.⁊ ſingulare dictũ

no. in. c. cum in iure de offi· dele. ? ſentit Ao.· cal. in. c. qu
niam contra.de pꝛoba.dicit enim Anno.qꝙ vbi ſententia la
ta fuit inter pꝛeſentes pꝛeſumitur ꝙ iudex habuerit iuriſdi-

ctionem ex quo tamen ſint in rem iudicatam.vnde oppo/

nente defectum iuriſdictionis incumbit onus pꝛobandi.⁊
idem dixerunt multi ſi fuit lata in ablentem contumaciter

maxime quando factum eſt antiquum.vt nõ.in dictis iuri-
bus.maxime per modernioꝛes.⁊ per hoc facit.l.pomponi⸗

us.·5.rati.ff.de pꝛocu.⁊ quod nõ.glo.in.c.j.de elec.ii.vj.
Matet enim ꝙ poſt lit. conte.non opponitur defectus

ndati quo ad hoc vt pꝛocuratoꝛ habeat decere de mãda

to.cum altera pars viſa ſit in eum conſentire. Idem ⁊ foꝛti
us dicendum in eo qui non appellauit a iudice.vel appella-

uit ⁊ non fuit pꝛoſecutus.vt maxime cum ſactum ſit hic ſa
tis antiquum poterat enim habere magnificus dominus

pandolphns iuriſdictionem delegatam vel foꝛte ſua fuit ꝓ

rogata.⁊ ſic in dubo pꝛeſumendum eſtex taciturnitate tia
ti tempoꝛis.Ad idem quod nõ.in dicto.c.cum in iure.⁊.c.

bone.el.j.de elec. dicit enim pꝛo ſententis pꝛeſumendum
72— tranſiuit in rem iudicatam.vt in iuribus pꝛeallega

Secundo arguitur a ſufficienti pactum enumeratione.

aut dictus dominus de malateſtis habebat iuriſdictionem

in dicto noſtro montis ſancte marie aut nullam.pꝛimo caſu

valet in dubio illa ſententia.quia delegatus fingitur vice ð
legantis.vt in.c.ſane.de offi.eius cui manda.eſt iur.contra
quã nõ potuit gubernatoꝛ marchie cauſã ð nouo ↄmittere
quia legatus etiam de latere non poteſt tollere ius alteri q̃
ſitum.in.c.fi.de confir.vti.?⁊ immutare iuris oꝛdineʒ.vt di
cit glo.nõ.poſt ſpe.in.c.ſi.de here.li.vj.Solius enim pꝛin
cipis eſt tollere ius alteri queſitum.iuxta nõ.in.c.conſtitu-
tus.de reli.do.⁊ in regula indultum a iure.de regu.iur.li.vj

⁊. xxv.q.ij.in ſumma. Si vero dictus dominus non ha

bebat iuriſdictionem dicendum videtur aut litigando co
ram ſuis delegatis deputatis in hac cauſa pꝛoꝛogauerut iſti
de monte

ni ex alia parte.pꝛouintie marchie anchonitane ſuper nulli
tate ſententie late per dominos bartolameum de cremöag

de monte ſancte marie iuriſdictionem iſtius domini de ma
lateſtis non dico delegatoꝛum ſuoꝛum ſicut quidem incon
ſiderate in hac cauſa allegauerunt. Mon enim hic cadit illa
diſputatio an delegati iuriſdictio poſſit pꝛoꝛogari tunc eni
habet locum illa indagatio quãdo delegatus vult cognoſce
re vltra compꝛehenſa in reſcripto.iuxia nõ.in.c.cum olim
el. j. ?.c.p.⁊.g.⁊.c.de cauſis.de offi.dele. Sed ex quo in
caſu noſtro iſti delegati cognouerunt tm̃ de cauſa.⁊ inter
perſonas de quibus tamen commiſſione eis facta fruſtra ĩ
digatur. an iuriſdictio delegata poſſit pꝛoꝛogari.quia iſti
commiſſarij gerebant per omnia vices illius domini ð ma
lateſtis.vt in iuribus ſuperius allegatis.⁊ ſic potius videt
pꝛoꝛogata iuriſdictio illius domini qui cum als oꝛdinarius
eſſet iure ſuo potuit ſua iuriſdictlo pꝛoꝛogari.⁊ virtute pꝛo
rogationis cauſam committere.vt in l.ij.ff.de iudi.⁊.l.ij.
C. de iuriſdi.om.iudi.2.l.ex conſenſu.C.de epiſco.audiẽ.2=
c.ſignificaſti.cum ibi nõ.de fo.compe. Mam pꝛorogata iu
riſdictio eſt illius nature cuius eſt iſta pꝛincipalis.vt nõ.i.c.
p.?.g.⁊? patet in dicta.l.ij. vnde ſicut poterat committere
ſuam iuriſdictionem.l.vna.C.qui pꝛo ſua iuriſdi.ita⁊ pꝛo⸗
rogata.in pꝛoꝛogatione vo iuriſdictionis ſaltem oꝛdinarie
ſuſicit tacitus conſenſus partium.ar.in.l.j. C. de iuriſ. om.

iudi..l.ij.ff. de iudi.no.bar.in.lj.ff.eo.ti.? Inno.in.c.ad
petitionem.de accu.in pꝛin.ſed hic notoꝛium erat ipſis cõ

munitatibus ꝙ eoꝛum ſindici litigabant coꝛaʒ delegatis ip
ſiuns domini.ergoſſufficere debebat ipſarum communitatũ
