coniectura quia reſpectu mutui penſio non fuit ſtatuta als
fuiſſet actũvt ſoluto mutuo penſio diminuet᷑ſalteʒ ꝓ pte.
Item non poterat iſte ocatoꝛ repetere mutuum quaudo
cũq; durante tẽpoꝛe locationis ergo ratione locationis fuit
factum al potuiſſet repetere quadoq;.vt eſt de natura mu
tui ita ꝙ poteſt dici ꝙ non ſit ex toto verum mutuum ſeu
non habet omnia ſua accidentalia ſeu naturalia contractus
Ad hoc ꝙ nõ.per glo.in.l.ſi penam.ff.de ver.obli.in dicta

lL.ſi tibi. ſicer. pe. ¶ Quid vltra inſpiciatur conſuetudo
regionis in qua mecharijs quaſi ſemper aliquid pꝛeſtatur vt
poſſit ſe melius regere.ad hoc de pigno.c.ille vos ⁊.l.quia

ſemiſſem. ff.de vſuf.⁊.ff.de edili.edic.qð ſi nolit.S.quia aſ

ſidua.? qð nõ. War.in.l.nemo eſt qui neſciat.ff.de duobꝰ
reis. Ex contractu vero locationis non oꝛitur vſura ſed tã

tum ex puro contracto mutui vt in.c.eiciens.lxxxviij.di.

nõ. plene per Joan. an. in regula peccatum de re iu.ii. vj.
in mercu. Mon obſtat ꝙ interuenit mutuum. Mam ex ſti

pulatione poteſt quis ſe obligare ad mutuandum vt.d.l.ſi
penam. ff. de ver.ob. vnde obligauit iſte ſe vt ille facilius

poſſit ſe regere in re locata hoc idem pꝛobatur in pꝛeall.c.

ad q̃ſtiones iuncſj ibi nõ.ꝑ Inno.vbi patet ꝙ vna eccleſia

cum ſuis poſſeſſionibus poteſt cõmutari cum alia eccleſia

⁊ ſuis poſſeſſionibus ⁊ ſi altera habundat in poſſeſſiombuſ
Poter licite per aliam partem refundi pecunia.Mec per

oc dicitur dari pꝛo iure ſpetiali ſed potius pꝛo fundis dum

moꝗo contractus ſuiſeperati ſaltim qyad naturaʒ.vt ibi di
cit.Inno.cum non agant pecuniam imiſcere cum ſpiritu-
alibus ſe d pꝛo tempoꝛalibus.ita dico ad pꝛopoſitum ex quo

pen ſio non eſt conſtituta pꝛo ipſo mutuo ſed pꝛo re locata.
. e collr ex contractis ⁊ pꝛedictis ⁊ vemis contractis.
cunig

Non obſtat interuentio mutui cum poſſuʒ tibi donare
cuniam cum hoc vt tu illam mihi mutues dicta.l.ſi tibi.
ita poſſum tibi conſtituere certam penſionem ex re tua mi
hi locata.cum hoc vt mihi certam q;titatem mutueſ. Mec
ago ex mutuo conſtituere penſionem fed volo ate hanc pᷣ⸗
rogatiuam ⁊ commoditatem nam cum illa pecunia poſſuʒ

Itẽ ⁊ vltimo in caſu no-

multa bona age re etiam cum re gaerzn 7 percipere lon

ſtro deeſt diffinitio vſure ergo ⁊ ipſuʒ diffinitum.vt nõ.ſu

per Wica de ſum.tri.⁊ inſti.de ob.in pꝛin. Eſt enim vſura
lſucrum ex mutuo pacto debitum velexactum. vt nõ.in di
cta reguſa peccarum. Sed hiclucrum non pꝛeuenit e mu
tuoſſid ipſa locatione. vt patet in contractu ⁊ ex pꝛedictis
ergo non eſt vſura ad iudicandum autem contractum vſu-
rarium vt in foꝛo contentioſo debet inſpici foꝛma contractꝰ

vt in.c.in ciuitate de vſu. Sed iſte ex foꝛma ſui eſt locatio⸗

nis ⁊ conductionis. Non obſtant contraria ſuperius allega
ta quia nego qð penſio conſtituatur hic ratione miutui.ſed

ratione rei locate nec aliquid hic pꝛincipaliter datur occa-

ſione mutui ſed totuʒ attribuitur locationi licet conductoꝛ
voluerit hoc comodum a locatione vt faceret ibi aliquam
pꝛeſtantiam duraturam tempoꝛeę locationis vt foꝛte poſſet
emere boues inſir̃a vel ſimilia.Loncludo ergo contra-
ctum non iudicandum ex ſui foꝛma vſurarium.ſed locatio-
nis ⁊ conductionis ⁊c. Nicolaus abbas.

Ndꝛiſti nomine inuocato. Ad claram deciſionez
1 dictus Bonatus tenetur cõmuni caſtilioni tacᷓ
inſtituta ipſius cõmunis ſeu dicto Andree. Se
an ſalſtim fit obligatus ratione pꝛomiſſionis ſue quã

Dicitur feciſſe dicto cõmuni ſecundum affectionem pꝛefa-
teoꝛum ſic de ponentium ꝙ eſt querere verum dicta illoꝛuʒ
teſtium plene pꝛobent per dictum factum. Tertio an ſal⸗
tinm omnibus deficientibus teneatur Sonatus commune
ſecqueſtri ꝙ dicitur ſibi factum per cancellarium communiſ
caſtelionis. Doſſit addi quartum an pꝛedictis ſufficiẽ-
tibus diſtributiue ad pꝛobandam intentionem dicti cõmu-
niis ꝓbant᷑ ſallem in vnũcollecta. Et pꝛimo reſpectupmi.

videtur dictm Sonatum obligatum foꝛe. vt inſtitutoꝛeʒ

Mam inſtituto obligatur ex contractibus per ei geſtis eti

„

pniis dubij tria ſunt examinanda. ſſdꝛimo an

. π

functo officio.cum illud officium ſit voluntarium. ſicut di
cimus in pꝛocuratoꝛe ⁊ ſimilibus vt no.glo.? Mar. in. l. ꝓ
curatoꝛ qð.ff.de pꝛocur.videtur ibi tex.⁊ in.l.ſeruum titij.
ff.man.licet quidam tenuerunt contrarium ſed pꝛimum vi
detur cõmunis opinio.⁊ hoc ſentire videtur glo.in:c.ſicut.
xlviij. di. Sed pꝛedictus Gonatus fuit inſtitutoꝛ cõmuniſ
7 dicti Andree ꝙ pꝛobatur. Maʒ inſtitoꝛ eſt qui pꝛofertur
aliene negotiatiòi queſtuarie vt.l.inſtitoꝛ ⁊.lquicũqʒff.de
inſtito plene per Inno.in.c.qdð quibuſdam de fideiuſſ. Sʒ
dictus Sonatus fuit pꝛepoſitus negotiariſalis per dictuʒ
Andream.⁊ ſic fuit eius inſtitutoꝛ⁊ per conſequenſobliga
tus eitſtit coĩtatis caſtelioniſ.⁊ cuicunq; aleri ratione con
tractus.l.j.ff.de exerci.poteſt dici ꝙ fuit inſtitutoꝛ cõmuni
tatis caſtilionis.in qtum geſſit negocium ſuum.⁊ eins no-
mine ſal vendebat. Sed his non obſtantibus que vere non
obſtant contrarium puto de iure verum. Mam inſtitoꝛ nõ
tenetur.nec oꝛitur illa actio inſtitoꝛie contra euʒ vel contra
pꝛe ponentem niſi reſpectu contractꝰgeſti.per eũ in officio
ſibi delato.vnde ceſſante altõ.ceffſat dicta actio.⁊ ita in ca
ſu nonro ceſſat. Hlam dictus Monatus ſolum fuit pꝛepo-⸗
ſitus ad vendendum ſalad minutum non autem ad emen
dum.uec ad recipiendum ſal a communi floꝛ.vel ab aliqua
alia perſona igitur non poteſt teneri tani inſtitoꝛ ex con-
tractu facto per Andream magiſtrum ſuum hoc expꝛeſſei
I.quicunq; pꝛeall.ff.de inſtito.in.S.non tñ omne vbi dicit
ꝙ ſni aliquis fuit pꝛepoſitus ad vendendum ſolum tenetur

qquatenus vendidit non autem ſi emit. ⁊ idem econtra. Itẽ

non obligatur inſtitoꝛ niſi quatenus ipie contraxit in offtio
ſibi deſtinato.vt.in.l.j.de exerci.S.non autem ex omni ca

ſu. Sed in caſu noſtro dictus HGonatus non contraxit cuʒ
coõmuni caſtelionis nec cum eo vigoꝛe ſui officij contrahe-

re poꝛẽrat cum ſolum eſſet pꝛepoſitus ad vendendum ſal
ad minntuʒ ⁊ dicto cõmuni nõ vendidit ſal nec ab eo emit

nec tanqꝙᷓ inſtitoꝛ emere potuiſſet cum exceſſiſſet fineʒ ſui

officij . ¶ Solum ergo obligabatur dictus Andreas quate
nus ipſe contraxit tanꝗᷓᷓ inſtitor vendendo ſal.⁊? ſic non offi
nitio cui erat ꝓpoſitus. Mec põt dici fuiſſe inſtitoꝛẽ dicti
cõmunis cum per ipſum cõmune non fuit pꝛepoſituſ alicui

negotiationi. Ergo non fuit eius inſtitoꝛ. .l. inſtitutoꝛ 7.l.

quicunq;. Hec geſſit negocium cõmunis.ſed ſolum ipſiuſ

Aiungdree nec poteſt dici obligatus communi ex eo quia ſal

erat ipſius cõmunis.quia ex venditione ⁊ traditione facta
in ipſum Andream fuit acquiſitum dñium ipſiius ſalis.ki
tradinonibus. C. de biei⸗ ed pꝛeſuppoſito non tamen
conceſſo ꝙ ſalipſum remanſiſſet in dñio dicti cõmunis.ta
men pecunia inde pꝛoueniens non eſt cõmunis ſed illius Gk]
vendidit vel cuius nonine vendidit.l.pꝛetiuʒ. C.ſi quis iĩi
bi vel alter. AUnderectius dictus Sonatꝰ ſoluit pecuniaʒ
dicto andree nec in aliquo tenetur dicto cõmuni obligatur
enini Andkee ratione contractus .etiam er traditione rei
aliene.l. ſi vrbane.ff.de condic.inde. Inno.in.c.in litteris
de reſti. vbi nõ.dieit per.d.l.ꝙ ſoluens locatoꝛi rei aliene li
beratur cum dicto locatoꝛe teneatur ratione contractus.
Mec poteſt conueniri per dominum rei quia cñ eo nulinz
contractuʒ gent. ſSecnndo pe cipaliter faciunt nõ.per
doc. ⁊ glo.in. c. michael de vſu. E onceluditur communi
opi.ꝙ nudus miniſter ad vſuram exercendam non obliga-
tur ad reſtitutionem cum ſolus fuerit pꝛepoſitus ad mutu

andum ⁊ lucrum recipiendum ideo vltra id qð geritnon na

ſcitur obligatio licet glo.in.d.c.ſicut aliud ſenſerit fundan-
do ſe quia rẽ a iure repꝛobatam geſſit. Sed non in caſu no
ſtro videtur quo ad mẽtem iuris conuenire vt iſte Dona
tus teneatur cum remi licitam geſſit ⁊ nudus miniſter fuit
ad vendendum ſalad minutum. quia nec tacite nec expꝛeſ
ſe ſed ad hoc tantum.nec aliquid cum cõmuni geſſit. Nõ
ergo debet obligari cõniuni ad pꝛetium ſalis vel ad ſoultio⸗
nem gabelle ex contrario ſequeretur ad ſecundum —
miniſter obligaretur in his que geſſit cum magꝰẽ ex.offitiũ
S.deputatum contra.l.in omnibux negotijs.ff.de ac.⁊ ob.

Et hec quo ad pꝛimum ⁊ ſecundum an obligetur ratione
alſerte pꝛomiſſionis. ¶ Sec
ſtium pꝛobetur aſſerta pꝛomiſſio videtur ꝙ ſic.nam realit᷑

ed nunquid per dicta illoꝛuʒ te

in qualibet re probanda ſuffciunt duo teſtes.etiam exlege

diuina.vt in euangelio.in oꝛe duoꝛum vel trium ⁊c.⁊ habe

tur in iu.in multis locis in.c.licet de teſta.?.ij q.iiij.pto⸗
tum⁊ ium ſatis i boc vulgaria ſunt ſed in caſunoſtro nedũ
unt duo

di
8
Vi
Uk.
nil
ur
de
u
94
o.
uni
ho⸗
on
n
ne
ſcio
nc
nen.
ug
on⸗
ſſei
dicik
etur
F
fſto
nicz
e
ſal
nit
ſi

te
fi
6
l.
ſu
ſl
eta
i
nen
S
ne

isſ.

unin;
gatnr
Merei
tteris
jeneli
tus.
gulnz
ſöper
umoni
obige⸗
dmum
thonna⸗
unden⸗
CAuno
Don
ſter
ceipeel
1.
vultio⸗
ud⸗
ffltiü
70.
gtione
Nuzte
realit
exlege
habe
ein
Ntou⸗

ſunt duo teſtes ſed ionge pſures. Mam ſunt quatuoꝛ qui
erant tunc de pꝛioꝛibus dicti caſtri qui teſtificari poſſunt iĩ
cauſa conitatis.vt pꝛobatnr in. c. inſuper ⁊.c.cuʒ nunc eiꝰ
de teſti. ?.c⁊ ſi chꝛiſtus in ſi.de iur.iuran.⁊.xiiij.q.ij. ſuper
ꝛudentiam ? maxime in negotijs que gerunturin ipſa cõ⸗-
munitate ar.in.l.conſenſu.C. de repu.per qdð in.l.parẽtes.
C. de teſti. ⁊. c. veniens el.ij.de teſti.in.c.tertio loco de pꝛo
ba. Atem adſunt hic alij duo teſtes qui audiuerunt dictuʒ

Bönatum dicentem obligatum foꝛe dicto cõmuni pꝛedi-/

cto Andream plene non pꝛobante de per ſe quia deponit
ſuper verbis enunciatiuis pꝛolatis pꝛopter aliud in.c.ſi pa-
pa de pꝛiuil.li.vj.nõ.in.l.ex hac ſcriptura.ff.de dona.⁊ i.c.
ſi.de ſuc.ab inteſt.tamen inducant pꝛeſumptionẽ que mul
tum adiuuat dictum alioꝛum teſtinm pꝛo hoc bonus tex.cũ

glo.in.c.illud pꝛeſumi ⁊ in.c.cum olim de cenſi.⁊ pꝛobatur

in. d.c. ſi ¶ Atem adeſt ſeu concurrit dictum canʒellarij qui
dicit audiuiſſe ſepe dictum Andream pꝛeponentem in arẽ

geria.ꝙ dictus Bonatus ſoluat cõmuni. Sed his non

obſtantibus puto ꝙ ex dictis illoꝛum teſtium plene non pꝛo
betur ꝙ dictus Donatus ſe obligauerit cõmuni. Mam di⸗
cti homines qui fuerunt ex pꝛioꝛibus illio tempoꝛe multipli
citer poſſunt repelli a teſtimonio. Iꝛimo quoniam vbicũ
qʒ ſingles ð vniuerſitate deponuntin fauoꝛem vniuerſita
tis in actu qui ſuccedit poſtmodumin fauoꝛem commode
ſeu in commode ſinguloꝛum de vniuerſitate non ſunt taleſ
idonei teſtes.quia in effectu deponerẽt ſuper facto pꝛopꝛio
⁊ confequuntur cõmodum.hoc pꝛobatur ratione naturali.
Bebemus enim attendere effectum rei vt apertiſſime te
nent doc.⁊ mayime ꝗJoan.an.in.c.nuncius pꝛeall.⁊ in.d.l
parentes.vbi dicit qd ſi communitas contendit de paſcuis
ipſius cõmunitatis vbiſunt paſcue ſinguloꝛum illi de vni-

uerſitate non ſunt idonei teſtes. &t maxime hoc pꝛoceditĩ

vniuerſitate ſecnlari. Mam ſinguli non ſunt affecti ad ip̃aʒ
vniuerſitatem vnde non pꝛobãt ita plene ſicut alij nec etiÜ
tractatur ſolum cõmodum vniuerſitatis.vt nõ.archi.ĩ pn.
ſed in caſu noſtro nedum tractatur ð cõmodo ⁊ fauoꝛe vni

nerſitatis ſecularis. Sed in conſequentia de pꝛeiuditio ſin
guloꝛum quis deficiente dicta pꝛomiſſione collecta venit ĩ
ponenda ſingulis ad ſatiſſiendum omnibus cõmunitatis.=
pꝛo hoc facit qð no. Gar. in.l.deferre.ff.de iure.fil.? in.l.
omnibus. C. de teſti. vbi dicit ꝙ pꝛocuratoꝛ ad negocia nõ

eſt idoneus teſtis.quando perdita ipſa remaneret obligatꝰ
Item ⁊ ſecundo dicti qui fuerunt pꝛioꝛes repelluntur a

teſtimonio ratione ſuſpitionis danni eis immunentis quo

ſubſidium.ff. de magiß.conuen.ff.per totum.¶ Mec obſtat
ſi dicatur ꝙ ex ſuperhabundanti non ex neceſſitate recepe
runt dictam fideiuſſionem. Mec hic reperiatur expꝛeſſe in
ſtatuto cõmunitatis tantum tamen ex quo conſuetudo an
tiquiſſima eſt in dicta cõmunitate vt pꝛioꝛes recipiant ſide
iuſſoꝛes ab emptoꝛibus gabelle pꝛedicte eo ipſo qð aſſum-
pti fuerint iſti ad officiuʒ pꝛioꝛatus videantur obligari ad ſa
tiſfaciendum qð per alios ſolitum eſt fieri.pꝛo hoc videtur
tex.in.c.eccleſiaſticum.⁊ in.c.his xj.di.bene facit tex.in.l.
nolit in..quia aſſidua.ff.de edili.edic.pꝛo hoc ꝙ nõ.
Gar.in.l.nemo eſt qui neſciat.ff.de duo.re.⁊ ibi dicit ꝙ in

niam non reperiendo idoneos fideiuſſoꝛes ipſitenentur in

contractu tacite venit id qð ſolituʒ eſt fieri.⁊ ideo dicti quo

modam pꝛioꝛes non ſunt in hac re idonei teſte cum euitent

dãnũ de facili depõeret ſuper dicta ꝓmiſſione.Itẽ? ter

tio non ſunt idonei teſtes quoniam vbicnnq; offciales ẽt
depoſito offitio volunt deponere de actu geſto coꝛaʒ ſe vl
per ſe ex cuius geſſione vel amiſſione laus.vel vituperiuʒ
poſſet eis aſſcribi.non ſunt idonei teſtes ⁊ eſt.nõ.doc.in.c.
cum nobis de teſti. per Inno.in.c.iij.de arbi.ed in caſu

noſtro vituperium vel ignoꝛantia poſſit eis aſſcribi ſicuti

Et tres iſte conſiderationes etiaʒ ſingles conſiderate vi
dentur ſufficere ? multo foꝛtius vbi omines conuenerunt.
vt in caſu noſtro.nec ob dictum illoꝛum duoꝛum teſtium.
Mam pꝛimum vt pꝛedixi ſolum deponunt de verbis enũ

Aruerilee⸗ nec fecerunt vt alij pꝛeceſſoꝛes igitur ⁊c.

ciatiuis pꝛolatis pꝛopter aliud. nec faciunt pꝛeſumptioneʒ
quia ſunt ſingles.nam deponunt ſuper diuerſis confeſſiõi-
bus.⁊ non ſnper eadem vnde licet verus teſtis faciat pꝛe-

ſumptionem quando deponit ſuperipſo facto de quo que-

ritur ſecus tamen eſt quãdo deponit in iudicio opoꝛtet enĩ
qðduo teſtesad minus pꝛobent iudicium nec vnus teſtis

in.caſu noſtro illa verba enunciatiua ſolum faciunt iu
ium cum fniſſent pꝛolata pꝛopter aliud nec pꝛobanturꝑ
duos teſtes. Et ideo non releuauit nec coadiuuant ? pꝛo
hoc.c.cum dilecti de elec.c.cum litteris de teſn.maxime ĩ
abñtia ꝑtis.l.certum. .ſi quis abñte.ff.de confeſſ.⁊ qð nõ
in. c. fi. eo.ti. Nec obſtat dictum canʒellarij quianon eſt in
ratus nec diſpoſuit in foꝛma leſtimonij vt in ſequenti mẽ-
bꝛo latius dicetur. Item neceſſario non concludit obligatõ
nem ſubſecutam ſed ſolum dicit qui Andreas dicit ſe factu
rum ꝙ Bonatus ſolueret cõmuni.vnde non ſequitur qui
fecerit maxime cuʒ ipſemet Andreas poſtea diſpoſuerit di
ctum Bonatum nunqᷓ ſe obligaſſe. Et per hoc haft gg
dicendum in o ⁊ ſatis patet roſponſio in contrariũ.Ad
tertium nam quii obligetur ratione fcdi? non ſtandoĩ ver

Zlfne⸗ nõ.ſenſit glo.? apꝑtius Rar.in.l.fi.ff. de queſti.
e

bis dico pꝛimum ꝙ cum ſequeſtrum non appareat niſi per

litteris canʒellarij confectio poſtmodum ad requiſitionem
dominoꝛum nullo modo pꝛobatur ſequeſtrũ poſſe etiam ſi
canʒellarius nunc atteſtaretur ſequeſtrum fuiſſe ſactum in
pleniſſima ſoꝛma.⁊ hoc pꝛobatur apertiſſime pꝛimo quia
viue voce notarij non eſt credẽdum vt nõ.hoſti.in.c.poſt
ceſſionem de pꝛoba.quinimo ſcriptura ſua non facit fidem
etiam concepta ſuper actu niſi habeat inſcriptionem teſtiũ
vt in auc.de here.⁊ fal.S.ſi vero abſunt.⁊ in auẽ.de tabel.
⁊ in auc.de ſi.inſtru.ſed hoc caſu etiam ſcriptura notarij nõ
apparet quia iſte littere canʒellarij mere teſtimoniales atte
ſtantes factum de pꝛeterito nec fuerunt ſcripte tẽpoꝛe quo
dicitur ſogatus.nec eſt in pꝛothocollo ſuo ergo nullam fidæe
faciunt.vt in dictis iuribus legitur ⁊ notatur. em no-⸗

tarius deponens ſuper aliquo actu non facit maioꝛem fide

quam vnus teſtis.ſed computatur in numeroteſtium.vt.l.
domicius.l.ab eo.ff.de teſta.⁊ clarius in.c.cum Jo.de fi.ĩ
ſtru.⁊ in caſu noſtro non habet vim vuius teſtis quia non
deponunt in foꝛma iuramenti nec citata parte nec pꝛeſtito
iuramento ⁊ ideo nihil valet dictum ſuum.vt pꝛobatur aꝑ
te in.c.tua de choa.cle.⁊ mu.⁊ in.c.in ſuper.in.c.tuis ð te
. Biem pꝛeſuppoſito to ꝙ nunc veniret ⁊ iuraret in
foꝛma teſtimonij non faceret plenam fidem quia vnus te-
ſtis non ſufficit etiam ſi epali.pꝛefulgeat dignitate.vt dicit
tex in. c. licet. c. quedam de teſti.Et per hoc infero ad id ꝙ
dixi de quarto dubio nunquid debeant omnes iſte pꝛobatõ
nes ſeu pꝛeſumptiones ſimul coniungi ad faciendum ple-
nam fidem iur̃ regulam que non pꝛoſunt ſingula multa iu-
uant in.c.cum cauſam de teſti.⁊ in.l.iij.ff.eo.⁊ bꝛeuiſſime
dico ꝙ coniungi non debeant.quia vbicunq; conueniunt
pᷣſumptiões diuerſe ſpei nõ coniunguntur ad faciendum
plenam pꝛobationem qnia cum non comitantur in vnum
non ſunt cõmiſcibiles hec eſt theoꝛica MWar in.l.admonen
di.ff. de iur.iuran.? Jo.cal.⁊ alioꝛum in.d.c.cum cauſam.
edlita eſt in caſu noſtro. nam ſequeſtrum eſt vnum facti
de per ſe ſeperatum a pꝛomiſſione aſſerta ergo non poteſt
coniungi.nec quo adiunuant dictum illoꝛum teſtiuʒ qui quo

modam fuerũt pꝛioꝛes.⁊ dictum duoꝝ in nullo relenat.vt.

8. dixi. Quare concludo pꝛedictis attentis dictum Sona
tum non eſſe comitatis caſtilionis aliqualiter obligatuʒ igi

tur ⁊c̃. Mi.abbas. -

Lante ſtatuto tenoꝛis. Infraſcripti vʒ. ſi qua
mulier habens filios vel ſilias legittimas vnam
vel plures cuiuſcunq; ſexus fecerit teſtamentũ
vel codicillos vel donationes non poſſit reli-n
quere dare vel vendere vel alienare ita qð filij eius qui re- „

manſerunt poſtea poſſint pꝛiuari a bonis ſuis niſ cauſa ne

ceſſitatis vel victus ſaluo q quartam partem bonoꝛuʒ ſuo
rum pꝛo ſuo arbitrio diſpenſare vel de ea poſſunt diſpone

re non obſtante diſpoſitione ꝙ pꝛimo facta erat poſtea fuit

facta aditio.vt ibi dicit filios habens dicit etiam nepotes
deſcendentes ex ea ⁊ detractu fecerunt illa verba.vʒ fece⸗
rit teſtamentum vel codicilios vel donationes.⁊ fuit addi/
tuʒ in fine relique tres partes pꝛo rata diuidantur. 1 tez
alio ſtatuto pꝛouiſum fuit ꝙ nulla interpꝛetatio ſiat vel ad

mitti debeat ſuper aliquo capitulo ſtatutoꝛum ſed ſicut ver
ba iacent e 7 vulgariter intelligantur abſqʒ vlla ĩ

terpꝛetatione.· Contingit in facto ꝙ mulier quedam ha-

bens foꝛte ſexaginta in bonis non habens aliter vnde viuat

„

donauit illa bona quibuſdem attinentibus cum hoc vt de⸗
berent eam regere. Necad hoc requiſiuit iudicem locinec
nepotem filiam filie. Queritur nunqd pꝛeiudicat᷑ ex hoc
dicto nepoti quo ad tres partes. Mꝛeuitatis cauſa arbitroꝛ
ꝙ ſic ita ꝙ dicti ſui attinentes habebunt illa bona pꝛo vt in
ter eos conuentum exiſtit. Doueoꝛ pꝛimum ꝙ pꝛedictũ

ſtatutum excepit a pꝛouiſione ſua caſum neceſſitatis nec ca

ſum exceptum aliter determinauit· ergo pure relinquit ſub
diſpoſitione iuris cõis.pꝛo hoc qð de exceptione.nõ.glo.ſu

per Nica de regul. iuris li. vj facit optime.c. ſuſceptum de
reſcnp.li. vj.⁊.l. cömodiſſime. ff. delib. poſtu. Sed de iure
comuni poſſunt parentes aſcendentes de ſuis bonis libere
diſponere non requiſita filijs vel nepotibus.nec iudicibus

dumodo non faciunt in fraudem deſcendentium vt nõ.in
l.hereditati.ff.de bo.auct.in po.vbi per ar.i.c. Rainũ
cius de teſta.itaq; filij nil habebunt.poſt mo:tem parentuʒ
vt vbi ergo licuit iſti mulieri ſeruando ius cõmũi contrahbe
re pꝛo vt fecit nepte vel iudice non requiſito. Secũdo
ad idem pꝛobatur ſic. vbicunq; ſtatutum emanat contra iu
ris diſpoſitionem eſt ſtrictiſſime intelligenð. recedenduʒ
eſt ad terminos iuris cõmunis.quantum fieri poteſt· vt.l.i·
5. hec autem verba. ff. de ne. gel.l. ſi vero. 5. de viro. ff. ſo.
ma.in. c. in noſtro de iniuã.nõ. Inno.in.c.cum canſam de

relc ip.? Gar.in.l. omnes popuuli de iuſti.? iuꝛ. Sed in ca

ſu noſtro ſtatutum hoc eſt contra ius cõmune vt mater nõ
poſſit diſponere niſi de quarta.ergo quartus excipit cauſazʒ
neceſſitatis debet induci ad ius comune.vt libere ĩ caſune
ceſſitatis poſſit diſponere de omnibus bonis ſicut poteſt ð
iure cõmuni etiam neceſſitate ceſſante. Satis enim ſtatu-
tum operatur contra ius cõmune cuʒ pꝛeiudicet extra cau
ſam neceſſitatis. ¶ In caſu ergo neceſſitatis ceſſare debʒ
cõmunis interpꝛetatio ? additio quare non poteſt fieri re-
curſus ad iudicem vel ad nepotem ſine leſione iuris cõniu-
nis ꝙ non eſt neceſſario fiendum quia ſtatutum debet re-
ſtringi vt reducatur ad terminos iuris cõmunis in.c.cuʒ di
lectus de conſue..l.ij. C. de noxa. Mon ergo debet ampli
gri ? late intelligi vt recedatura libera facultate iuris cõmu

nis ſicut fieret in caſu noſtro ſi eſſet opus recurrere ad iu-

dicem vel nepotem.idem ex iſto intellectu contrariun ſe⸗
queretur qð mulier teneretur recipere alimenta ab ea foꝛ-
te a qua non vellet ꝙ nunꝙᷓ fuit de mente ſtatuti. ſed tantũ
voluit compelſcere illicitam ? effrenatam diſpoſitionẽ mu
lieris in pꝛeiudicando ſuis deſcendentibus. ¶ Iteʒ ? quar
to ſtatutum in pꝛin cipio dicit realiter mulierem non poſſe
alienare poſtea excepit ſimpliciter caſum neceſſitatis ſui vi

ctus. Ergo tunc poteſt alienari ſine requiſitione nepot vl

iudicis als autem non diceretur non poſſe ſimpliciternaʒ
non ſimpliciter dicitur poſſe qui habet victa habere alteriꝰ
conſenſum vel ſeruare aliquaʒ ſolemnitatem.l:.tutoꝛ qui re
pertoꝛium. ff. de auto.tu. ?. C· de pꝛeðᷣ.mi.ſiue decre.ꝑ to
tum.id enim dicimus poſſe ꝙ de iure poſſumus.c.facit ho
mo. xxij.q.ij. ⁊.l.filius.ff.de condic.inſti. Et marime ad iu
dicem nen tenetur ire ar.optimum.l fi.C. ð pꝛeð.mi.ſine
decre. non ali.ll.x. vbi patet ꝙ decretum pꝛouiſum in cer-
ta ſpᷣe glienationis contra iuris dil poſitionem non extendit᷑
ad alium caſum non pꝛouiſuʒ. Ita dicendum eſt in caſu no

ſtro. Et ſi diceres ꝙ non dicitur iſta facere ex neceſſita-

te victus quare neceſſitas eſt quando non habet aliter vnð

ſubueniat in.c.quanto de conſue.Sediſta habebat reme-
dium petendo a nepote dico ꝙ ſtatutum noluit qõmi:r iret

mendicando alimenta ſua etiam per manus filioꝛum vl ne
ptum.ſed ſolum vt relinqueret er̃ caſum neceſſitatis.bene
enim ſciuiſſet ſtatutum hoc etiam dicere ſi voluiſſet ar.de
deci· ad audientiam.ſatis enim grauauit eum ẽ caſum ne
ceſſitatis.vnde noluit tollere pꝛouiſionem a iure conceſſaʒ
in caſu indigentie cum non debeat addi afflictio. afflictio
de clłe · ergo per totum.nec pꝛopꝛie dicitur ſine neceſſitate
ſi per mendicata ſuffragia habeat querere alimenta quiañ
dicemur poſſe vbi honeſtas reſiſtit dicta.l.fſuiꝰ.oppoꝛobꝛiũ
eſt mendicare.xciij.di.diaconus.videtur inſuper de B ca-
ſu in auẽ.contra roga.C.ad treb. vbi dicitur ꝙ rogatus nõ
eſtituat quicquid ſuper de hereditate tenet᷑ ad minuſ qnar
ram conſeruare ſideicõmiſſario niſi alienet pꝛo neceſſitate
tui victus.? ſic ſimpliciter concedit in alienationem cauſa
ſyictus. Necrequirit vt pꝛius ſuper hoc recurrat ad fidei-
cõmiſſarium in cuius fauoꝛeʒ erat pꝛohibita alienatio quis

nec decet ꝙ vadat ad iudicem nõ. in ſimiii per Bar . auẽ.
res que cõmunia de e. ergo foꝛtius non fuit necęſſe ire ĩ ca
ſu noſtro ad iudicem vel requirere neptem vbi agitur de ꝓ

pꝛijs bonis ipſus mulienis ⁊ vbi alter intelligeretur fieret

treceſſus aiure cõmuni ? ſine culpa. Ita grauiter pꝛeiudi-

caretur mulieri contra nõ per War in. l. omnes populi. ?
marume hoc oicendum eſt in caſu noſtro vbi ag tur de bo⸗
nis modicis in quibus ceſſat ſolennitas vrgente nece ſſita⸗
te etiam a iure aducta. vt pꝛobatur in· c.terrulas iuncto.c.ſi
ne exceptione.xij. qij. AErboc pꝛofecto cre do tenendum
licet in contraꝛium reputemus foꝛe aliquoꝛum doc.theoꝛi
ca ſed non poteſt pꝛocedere in caſu noſiro vbi lederetur iuſ
cõmune.? ita amare pꝛeiudicaretur mulieribuſ.⸗ Quare
concludo dictam conuentionem factam cum dictis agna⸗
tis valuiſſe.ex quo in quo ĩ veritate fecit ex neceſſitate ſui
victus. vt ſatis colligitur ex tenoꝛe ipſius conuentionis licʒ
aliter non adiuuerit iudicem nec ipſum nepotem requin-
uerit. Laus deo abbas. .
Lon. xviij.

ſus quedam domina Dominica vroꝛ cuiuſ⸗
dam Ambꝛoſij poſt condito teſtamento viro in
ſcio.in quo heredem extraneum inſtituit.ð hoc
Ateſtamento poſtea non habita mentione fecit ſo
lemniter quandam compoſitionem cũ viro ſuo vt ipſa pꝛe
moꝛiente certa bona ipſius mulieris venirent ad virum cũ
certo honoꝛe ad pias cauſas ⁊ illa bona conſtituebãtur qua
ſi maioꝛem partem bonoꝛum ipſius mulieris.⁊ ſic econtra
pꝛius decederet maritus deberent ad ipſam peruenire bo-
na pertinentia ad mantum cum certis oneribus etiam ad
pias cauſas.demun abter dicto teſtamento non reuocato
deceſſit dicta mulier. Wrnerie nunc an compoſitio pꝛe-
iudicet teſtamento.cum de eo nulla fuerit facta mentio vl
econtra.

Hꝛiſti eiuſq; matris nominibus inuocatis vide
tur. MDꝛimo ꝗ dicta compoſitio non valuerit
Pꝛmo quia videtur auferre voluntatem te-
andi ſeu teſtamentum mutandi extante com-
poſione quando omnia bona mulieris venirent qð eſt cõ⸗
tra.l.ſtipulatio hoc modo concepta.ff. de ver.obii.eſt enim
contra moꝛes vt quis habeat heredem contra liberam vo⸗
luntatem quedam eſſe ambulatoꝛia vſq; ad extremum vi⸗
te.l.iiij. ft. de adimnẽ. le. 2.· c. cum marte. de cele. miſ. Mec ob
ſtat ꝙ iuramentum in hac compoſitione fuit appoſitum·qꝛ
Vt no. dicit bar. in dicta.l.ſtiplo non obligat c.non eſt obli⸗
gatoꝛium de regl.iur.li.V.⁊ maxime hoc videtur pꝛocede
re ex parte viri· qui pꝛomiſit vroꝛi per ſolemneʒ ſtipulatio
nem omnia bona ſua.¶ Secũdo pꝛobatur ſic donatio int
virum facta non valet.vt de dona.inter vi.⁊ vxo.lʒ.j.⁊.ij⁊.
c.fi.eo.ti . Sed hec fuit quedaʒ donatio cũex mutuo amo
re coniugali hoc pꝛoceſſit igitur ⁊c. Et ſecundum quoſdaʒ

talis donatio non firmatur iuramento quia vidęetur contra
bonos moꝛes ſi mutuo amoꝛe ſe ſpoliant. vt nõ.in. c.cumi

contingat de iur.iuran.? in.l.ſi quis pꝛo eo.ff.de fideiuſſo.

2.l. ſeius ⁊ augerius. ff. ad.l.fal. ertio facit ꝙ teſtamẽæę
tum ſemel compoſitum non reuocatur niſi per aliud ſolemn

niter perfectum.l.ſantimus ⁊.l.hac conſultiſſima C.de te
ſta. Sed teſtamentum non ſuit reuocatum expꝛeſſe nec ta
cite hoc dicendo iuxta ea que habetur ⁊ nõin dictis.l.ergo
debet ſtare firmum ⁊ pꝛeiudicari compoſitioni pꝛedicte.
Sed his non obſtantibꝰ que non obſtant nec vrgent cõ
tra compoſitionem arbitroꝛ dictam compoſitionem vali-
dam foꝛe ⁊ pꝛeiudicare teſtamento quo ad contenta mea.
Et pꝛiꝰ adduco tex.in.l.reʒ legatã.ff.de adimen.le.vbi pa

tet ꝙ legatuʒ teſtamento teſtatoꝛ ex mera libertate alij do⸗

naint. ¶ Item vltima voluntas eſt ambulatoꝛia vſq; ad fi
nem moꝛtis.vt in iuribus pꝛeall. e poteſt quis ſibi ſta-
tuere legem in teſtamento a qua non ſiceat recedere etiaʒ
ſi iurauerat.vt plene nõ.per Joan.an. in regla qð ſemel de
re.iuris li.vj.in mercu.nõ.xiij.q.ij.vltima voluntas.videt᷑
tex.in.:.ſi quis in pꝛin.ff.dele.iij.vnde poteſt teſtatoꝛ ð bo
nis ſuis libere diſponere in contrahendo taʒ in teſtamento
qᷓᷓ poſt teſtamento vt.i.heredes palam.ff.ð teſta.⁊.d.c.cũ
marthe.licuit ergo dicte dominice de rebus ſuis etiaʒ poſt

teſtamentum diſponere nulla etiam habita mentione de

teſtamẽto.maxime contrahendo vt fecit. vt ſatis pꝛobatur

Oðòðä

— — — — — – — — —

— ———— -4-—————èß

, — — —

biu

in iuribus prealle. Solum ergo reſtat videre vtrum dicta
compoſitio pꝛedicto modo valuerit. ?æ maxime inter mari
tum ? inter voꝛem ⁊ ſic in directe reſpondetur ad conttra

rium? dico ꝙ ſic· Nam ſi bene inſpiciantur verba compo

ſitionis non in ea alicui coniugium ſublata libertas teſtandi
ſeu teſtamentum mutandi.nec per ea fuit derogatum here
dis reſtitutioni in teſtamento facte non eniʒ pꝛomiſit dica

domina Bominica heredem facere maritum. Nec con-

tra nec dedit omnia ſua bona pñtia ? futura. quo caſu pol
ſunt militare nõ.per. Bar.in.d.l:.ſtipulatio ⁊ per y. 2 ali ·

os in.l.fi.C.de pac.Sed ſolum vxoꝛ diſpoſuit de quibuſdã

rebus particularibus.? maritus diſpoſuit de rebus pꝛeſen

tibus non autem futuris quo caſu valet ſtipulatio ſedʒ glo.
2Z · Gar. ? omnes in dicta...fi.⁊.l.ſtipulatio cum poſſint te⸗

ſtari de rebus acquirendis in futuruʒ.? teſtamentum dicte

Bominice remanet valið in rebus ⁊ iuribus non compꝛe
benſ.in dicta compoſitione teſtamento extant quo tempo
re moꝛti nil vltra remanſerit nil tamen habet obſtare ſatis
eni eſt ꝙ remanere potuit ⁊ ꝙ in pꝛeſenti poteſt heres adi
re hereditatem cum hereditas conſtitit etiaʒ ſine bonis cũ
ſit nomen iuris.l.herediſ appellatio.ff.de ver.ſig.⁊ hoc col
ligere ex nerbisdicſe compoſitionis de qua obſeruanda nõ
obligauerunt afuͤ⸗
certis bonis dumtaxat paciſcendo quinĩmo dico ꝙ ſi heĩs
adijt hereditatem ex illo teſtamento tenetur ⁊ obligat᷑ ma.
rito ad obſeruantiam dicte compoſitionis. ad hoc.l. vete⸗
res.C:de cont ſahen.⁊ cõmittẽ.ſtip.⁊ ꝙ nõ.in.c.j.de deſt.
Et piꝰ dico quod ſi omnia bona pñtia ⁊ futura donaſſent

valeret donatio maxime interpoſito iuramento non obſtã

te opi. Mar. quam modernioꝛes non fuerunt ſecuti cu, te·

ſtatoꝛ poſſet fieri ſine bonis particularibus cum bereditas
ſit nomen iuris vt pꝛedixi.⁊ ipſemet bar.hoc ſenſit in auc.ĩ
greſſi. C. de ſa. ſanc. eccł. Mec obſtat.d.l.ſtipulatio quia ibi
tollebatur directe facultas heredem inſtituendi qð non con
tingit in caſu noſtro quicquid ſit de hoc caſu tamen noſtro
non obſtat opi.bar.ſed concoꝛdat cum in hac compoſitione

non ventrint bona pntia ⁊ futura nec pꝛomiſerunt ſe inſti

tuere heredes ſed potius ſenſerunt contrarium vt pꝛedixi.
⁊ per hoc tollitur pꝛimum ⁊ vltimum motiuum. 1 Non
obſtat illud de donatione pꝛohibita inter virum ⁊ vxoꝛem
multiplici ratione. ꝛima quia fuit moꝛte confirmata qð
ſieri poteſt. c.fi. de dona. inter virum ⁊? vxoꝛem vt.l.dona⸗
tionis. C. eo. ti. Item quia non fuit donatio inter viuos ſi
cauſa moꝛtis que non pꝛohibetur inter maritum ⁊ vxoꝛem

cum hoc non efficiatur alteri pauperioꝛ vt.l.in donationii
bne. C. ad.l.fal. .l.ſi cauſa moꝛtis.ff. de dona. Item in on

tra poteſt dici ꝙ non fuit donatio ſed quedam compoſitio

vt mutuum pactum de lucrandis certis bonis matrimolo

diſſoluto per moꝛteʒ alteri ꝙ licite fieri poteſt inter coniu

ges. vt. d. c. fi. de dona. inte vi. ⁊ vxo.?.l.deo nobis. C. de
epil.⁊ der lgon enim poteſt dici ſinpliciter donatio qᷓ fuit
d conſequendi ſeu remunerandi vt.l.hoc iure.i

animo alin
fi.ff. de dona.nõ. Har.in pꝛohemio.ffoꝝ.qualis fuit iſaa.
Concludo ergo ꝙ teſtamentum dicte dominice rema
et validum.? compoſitio facta per eam cum marito eſt
omnia obſeruanda maxime ratione iuramenti? diſpoſitio

ſufficiant.

nis facte ad pias cauſas ar. c.relatuʒ. el pꝛi de teſta. Ethece

CE. on.xix.

Aedam mulier pꝛomiſit recẽtos nomine do-

miſſa ſtipulatione dos fuit reſtituta dicte mulieri. Seniq;
dicta filia tranſeunte ad ſecunda vota pꝛomiſit dicta mulier
eius mater ſecundo viro trecentos nomine dotis.hoc iter

cetera. Adiecto ꝙ ſi matrimonium diſſolueretur per mor:·

tem eius filie ſuperſtitibus filijs ex ipſo matrimonio. tunc
dos remaneret apudipſum maritũ retinente nomine ipſo

rum filioꝛum ita qð dos cedereripſis filijs dumtaxat ⁊ ad

obligauit ſe ⁊ ſuos heredes per ſolemnem ſtipulationẽ mo
ritur poſtremo dicta fili ad cuius ſucceſſionem veniunt fi
lij pꝛimi matrimonij dicentes ſe debere ſuccedere in dicta

erè liberam facultatem teſtandi ſed de HW

—

8 pꝛo filia ſua.marito recipienti ? ſtipulanti
ſe ⁊ nomine ſuo hoc inter cetera in ipſo contra⸗ H
ctu adiecto.ꝙ matrimonio diſſoluto aliter S bk
moꝛtem filie ſue dicta dos deberet ſibi reddi.poſtmodum
natis filijs ex dicto matrimonio deceſſit maritus ⁊ ſic com

dote cum filijs ſedᷣi matrimonij maxime occaſione ſtatuti
loci in quo inter cetera diſponitur ꝙ ſi qua mulier tranſiue
rit ad ſecunda vota ⁊ deceſſerit ab inteſtato relictiſ filije ex
pꝛimo matimo⁊ ex ſcdo als quocunq; alio tunc ⁊ eo caſu fi
lij pꝛimi matrimõij ⁊ ſcdi ⁊ cuiuſlibet matrimonij ſuccedãt
ab inteſtato dicte eius matri equali poꝛtione tam in dotiba
eoꝛuʒ matri vndecũq; habuerit ⁊ pꝛoceſſerit quam in alijs
quibuſcunqʒ eius bõnis non obſtante aliquo pacto appon
to in teſtamẽto dotali ipſius matris ⁊c.ſcdᷣs maritus oppo
nit de ſtipulatione pꝛedicta.Queritur quid iuris ⁊c.
ꝛiſti eiuſq; matris nominibus inuocatis. Ai

icendum de iure comuni. Saecund' nunquicd
arietur in hoc iuris cõmunis diſpoſitio vigo-
re dicti ſtatuti in pꝛimo obmiſſis argumenti que ad partes
fieri ſolent ſic mihi videtur diſtinguenduʒ q; aut mater do
tauit fliam de ſuis pꝛopꝛijs bonis aut de bonis ipſius filie ?
hoc depꝛehenditur de adminiſiratione bonoꝛum ipſius fi⸗
lie. Nam mater adminiſtrabit tempoꝛe pꝛomiſſionis bona
filie. tunc videtur enim de ſua dotem contuliſſe hoc colli-
gitur ex his que leguntur ⁊ nõ.in.l.fi.C. de dotis pꝛomiſſ.
2.l.vna.C.de rei.vx.act..accedit.pꝛimo caſu cum dotem
contuſerit ex pꝛopꝛia ſubſtantia potuit etiam in pꝛeiuditio
filioꝛum futuroꝛum dotem ſibireddi ſti pulari ſicut quilibet
extraneus.vt in.d.S.accedit ⁊.l.quotiẽs.ff.ſolu.ma.⁊ ſic li⸗
cite potuit dando dotem ſecundo viro apponere pactum
excluſiuum filioꝛum pꝛimi matrimonij cumin re ſua potue
rit apponere quodlibet pactuʒ.C.man.in re mandata.⁊.c.
de his de ſepul.hoc ergo caſu excluſis filijs pꝛimi mami 0
nij dos ipſa erat filioꝝ dumtaxat ſcõᷣi matrimonij. e⸗

cundo caſu cum mater dotauit de bonis filie non valuit pa
ctum appoſitum in pꝛeiuditium filioꝛum pꝛimi matrimonij

ſicut enim directe nõ poſſet ipſa mater excludere filios pꝛai
mi matrimonij a ſua ſucceſſione.l.cum filijs. C· de fis nup.
⁊ in auẽ.vt cum de appel.ↄgno.s. aliud quoq;. Cita ⁊ foꝛ
tius non potuit iſta dotando de bonis filie apponere pactũ
ſilioꝝ pꝛimi matrimonij excluſiuũ ar.i.l.nemo potet del. i.
T. l.ius agnationis.ff.de pac.ꝭ/ Sed hoc caſu arbitraretur
ipſam auiam teneri ad ſupplendum ſecundo marito de ſua
ſubſtantia cuʒ obligauerit ſe ⁊? ſuos heredes ⁊ ad implemẽé

tum omniuʒ que venerunt in contractu qᷓ;tum ergo ſibi au

fertur ex filijs pꝛimi matrimonij tantum eſt ſibi ſupplenduã
per dictam auiam de ſua ſubſtantia cum potuerit ad hocſe
obligare ar. in.l.rem alienatam.ff. de contraben.emp.=.l.
eleganter.ff.qui repꝛobos.ff.de pigno.act.⁊.l.exempto de
