videbitur eis expedire de nouo creare necnon conſtituere
Vlra ſolitum numerum nouos canonicos ?⁊ canonicales p̃⸗
bendas ac etiam capellanos capellanias in eccleſia memo
rata ⁊ poꝛtiones ꝓ illis capellanis ĩ ilo numero⁊ quantita-
te ⁊ tempoꝛe in tempus decernere ꝓut honoꝛi ⁊ vtilitati
dicte ecdeſie cognouerint conuenire. Ita tamen ex pꝛe⸗
bendis in pꝛeſentiarum exiſtentibus.vel de eo qð diſtribuit᷑
de menſa dicti capituli in ꝓpoſituʒ ?⁊ canonicos ſeu capella
nos qui nunc ſunt vel in futurum erunt inſtituti in benefi⸗
cijs.que nunc ſunt in eccleſia memoꝛiata nihil poſſit aut de
beat detrahiaut diminui quouis modo ac etiam ꝙ future
pꝛebende ac poꝛtiones huiuſmodi in eadem eccleſia inſtitu
ende ſeu decernende non ſunt nec eſſe debeant inferioꝛis
fructus redditus ⁊ pꝛouentus qᷓ; pꝛincipaliter exiſtentes. ſi
autem ipſum capitulũ creationi ⁊ inſtitutioni pꝛedictis aut
coꝝ alicui noluerunt intereſſe aut contradicerent vel nolu
erunt conſentire ſine cauſa epiſcopo ⁊ conſulibus ipſis con
coꝛdare tunc in eo caſu epiſcopus cum ipſis conſulibuſ poſ

ſunt⁊ valeant omni iure creare canonicos ⁊ capellanos ?⁊

bendas canonicales inſtituere ac etiam poꝛtiones huiuſmo
di ⁊c.facere in pꝛemiſſis que cum dicto capitulo potuiſſẽt
aliquo non obſtante habeant ⁊ habere cenſeantur auctoꝛita
te pꝛeſentium ⁊c.t iuxta finem dicte conſtitutionis dñi
io annis dictarum litterarum ponuntur etiamiſta verba
yidelicet per pꝛedicta quoqʒ aut aliquod pꝛedictoꝝ nulluʒ
intelligatur aut poſſit pꝛeiuditium fieri aliquibus puilegijs
vel indultis per ſedem apoſtolicam conceſſis hactenus cir
ca pꝛemiſſa vel aliqð eorundem conſulibus antedictis vel
operarijs ſabꝛice memoꝛate. Nunc ergo ĩſfraſcripta dubia
eliciuntur. ꝛimo an circa oꝛdinationem ⁊ creationcʒ
pꝛebendarum ⁊ demum electionem canonicoꝝ attentis v⸗
bis d ictarum litterarum apoſtolicarum debeamus dicere
ꝙ ſunt tres voces videlicet vna epiſcopi ſeu archiepiſcopi
alia canonicoꝛum alia conſulum vel debeam dicere ſint
due videlicet vna epiſcopi ⁊ capituli.alia ſit conſulum. Et
quid ſi epiſcopus cum capitulo ſine conſulibus conuenirẽt
cum epiſcopo ⁊ capitulo.ſed non maioꝛ pars conſulum.⁊=
quid ſi conſules cum capitulo vel maioꝛi parte capituli diſ
ſentiente epiſcopo concoꝛdarent.? vtrum canonici? capi⸗
tulum ſint vocandi.ita ꝙ ſi non vocarentur poſſent agere
de con teru. E nunquid canonici intereſſentes vel maior
pars ipſoꝝ poterint contradicere vel non conſentire oꝛdi
nationibus ⁊ inſtitutione pꝛedictis factis per archiepilco⸗
pum ⁊ conſules ita ꝙ ex eoꝛum contradictione vel non cõ⸗
ſenſus pꝛeſtatione impediatur aut annullatur creatio ac eti
am inſiitutio facta per archiepiſcopum⁊ conſules. 2
cundo pꝛincipaliter dubitatur cum in conſtitution zedi-
cta dicti domini ioannis dicatur ꝙ future creande pꝛebẽde
non ſint nec eſſe debent inferioꝛes fructus redditus ⁊ pꝛo
uocatus qᷓ pꝛincipaliter exiſtentes.quare cum in dicta ec-

cleſia ſint pꝛebende maioꝛis fructus mecdiocris ⁊ minoꝛis.

2

N

O

queritur in qua quantitate iſte none pꝛebende creari debe

ant.¶ ertio pꝛincipaliter queritur an per dominos con
ſu les vel ſaltem vna cum epiſcopo in creatione talium pꝛe
bendarum ⁊ oꝛdinationem pꝛebendarum ipfarum appom
poſſint onera certa ⁊ ſeu obſeruantie ſeu qualitates in aſſt u
mendis ⁊ pꝛomouendis ad dictos canonicatus ⁊ pꝛebẽdas
? que vt puta ꝙ aſſumendo ſint ſacerdotes vel ꝙ infra mi
num ꝓmoueri teneantur vel ꝙ reſidere ⁊ continnam reſi

dentiam facere vel talem miſſam tali tempoꝛe celebꝛare te

neantur ? ſimilia. Et nunquid non facientibus poſſit oꝛdi
nari per dominum epiſcopum cum capitulo⁊ conſulibus

vel ſaltem cum conſulibus capitulo recuſante ꝙ talia ñ ſer
uantes moueri ⁊ non facientes incurrunt penam amiſſiõiſ
fructuum ? pꝛebendarum ⁊ alioꝛum emolumentoꝛum vel
ꝙ ſaltem eis poſſint ſubtrabi dicti redditus vel pars dicta
rum pꝛebendaruniper dictos enile. Buun pꝛinci
paliter queritur cum ita ſit ꝙ tales pꝛebẽde fuerint oꝛdina
te recte ⁊ create de redditibus ⁊ bonis opere ⁊ per oſequẽſ
deputatoꝛum ad regimen dicte opere? ſic conſulum artis
lane. ? ſic videantur ex dotatione acquirere ius patronatus
an dictum ius ſc dicatur acqui
ſit oꝛdin ari per epiſcopum? pꝛefatos conſules ꝙ attenta

dotatione pꝛefata deinceps in futurum conſules artis lane

qui pꝛo tempoꝛe fuerunt ſnt patroni pꝛ edictoꝛum pꝛeben
doꝛum.ita ꝙ illis pꝛebendis vacantibus ſpectat pꝛeſẽtatio
ad ipſos conſules ⁊ ad dictum qrchiepiſcopum confirma⸗
tio. ita ꝙ in confirmatione non habeat iteruenire capłſʒ ⁊c.
Pꝛiſti eiuſq; matris atq; agathe virginis gio

cdarioꝛi conſultationem infoꝛmatione quodli-

genter multa annectuntur dubia. Et pꝛimo arguitur ꝙar
chiepiſcopus ⁊ capitulum ſunt loco vnius.ſic ⁊ habeant in
boc tantum vnam vocem. Conſules vo loco alterius ⁊ ſic
habeant aliam vocem ita ꝙ omnes ſimul conſtituant duaſ
voces.hoc videtur pꝛima fronte pꝛobari.in.l.fi. C· de ĩpu.
2 alijs ſubſti. bi habetur ꝙ ſi teſtatoꝛ ita iſtituit.titius vna
cum filijs ſuis ⁊ ſempꝛonius mihi heredes ſunto ex tali in-
ſtitutione patris cum filijs qui ſimul coniunguntur ? pene
ſm naturam ſunt eadem perſona debere habere dimidiaʒ
? ſic tantum habere ſempꝛonius ſolus quantum pater ⁊ fi-
lij qui ſimul fue runt coniuncti.ita videtur dicendum inlp
poſito.cum enim epiſcopus ⁊ capitulum ſimul coniungan
tur videtur ꝙ fuit ſoco vnius tantum. Conſules vo quiꝑ
ſe vocantur debent eſſe loco alterius.ad idem.i.ſi quis fun
di.ff. de inſti. ? ſubſti · ¶ Secundo pꝛincipaliter facit ꝙ nõ.

Jo. an. poſt hoſli. in. .ſcriptura. de elec. vbi dicit ꝙ ſi in ele

ctione pꝛelatus aliquis habeat tertiam partem capſtulum
aliam tertiam.aliqua alia vniuerſitas aliam tertiam tantuʒ
habet ſolus pꝛelatus quantum habet totum capitulum. vel
Alia vniuerſitas.nec iudicantur voces per capita ita in pꝛo
poſitoex quo epiſcopus ⁊ capitulum ſimul coniunguntur.
7 etiam de iure faciunt vnum coꝛpus.vt in.c.nouit.⁊.c.qᷓ⸗
to.de his que fi·a pꝛela.licet plures ſint numero quam ipſi
conſules tantam vocem habent ſimul quantum ipſi con-
ſules.Degd bis non obſtantibus que vere non obſtant ⸗
trariam ſententiant arbitroꝛ pꝛeualere ꝙ oẽs pꝛedicti ſint
loco trium perſonarum non obſtante ꝙ epiſcopus ⁊ capitu
lum iungantin per dictionem copulatiuam et. de hoc vide
tur caſus apertus in ſimili.in.l.ſi quis titio.ff.de vſufru.ac
cre.vbi patet q ſi teſtatoꝛ ita dicit titio cum heredibus me
is ⁊ meuio eandem rem relinquo.ex relicto fiunt tres par-
tesquarum vna debetur titio alia heredibus teſtatoꝛis.ter
tia meuio.⁊ ſubicit ibi tex.non referre an dicatur relinquo
illi ? illi ⁊ meuio.an illi ⁊ illi cum menio. ſemper enim fiunt
tres partes.Ecce ergo ꝙ dum coniunguntur duo ⁊ per di
ctionem cum vocantur omnes equaliter. facit.l.titie texto
res.⁊ qð ibi nõ.ff.de le.ij foꝛtius idem dicendum cum cõ
iunguntur per dictionem et. Mam hec dictio et per quam
coniunguntur hic epiſcopus ⁊ capitulum facit vtrunqʒ ca
pitulatum venire pꝛincipaliter.ita ꝙ vnum poteſt dici ac-
ceſſoꝛium ad reliquum.vt eſt go.in.c.querelam de ſymo.
Item ſentit glo. ff. de iur. ⁊ fac. igno. ſuper rn Be⸗
enndoad idem videtur tex.i·l. ſi quis ita ſtipulatus. ff. de F.
ob.vbi pbat᷑ ꝙ ſi duo ĩ diſpoſitõe ↄiũgũt ꝑ dictionẽ et.oʒ

ri ⁊ ſic in creatione pᷣfata poſ

capitulum per ſe conſules per le.iuxta illud dictum
⁊⁊ hoſti. in. d.c. ſcriptü qað bene conuenit ĩ caſunr̃o.
tio pꝛincipaliter facit epiſcopus ⁊ capitulum vocantur hic
rioſe pꝛe ſidio humiliter inuocato attingam ꝓ cꝙᷓᷓ ſinguli.

bet dubium de per ſe. Et pꝛimo iuxta interro
gationis oꝛdinem pꝛimum aggrediar ĩ quo ici

⁊Z qui.ð.eta.⁊ qua.

l.ſi pnus pluriũ.=.l. qui filiabus.ff. dele. i.

vtrunqʒ interuenire. Sed ſi epiſcopus ⁊ capitulũ ſimul cõ
iungentur in vn am vocem non veriſicarent diſpoſitio pa⸗

„ .

pe fingitur enim canonicos eſſe vigintiſi epiſcopus coniũ

gitur cum eis eſſent. xj· pono etiam ꝙ decem canonici ⁊

epiſcopus conſentiunt pꝛo vna parte alij decem ꝓ alia par

te. Mam m contrariam ſententiam illi vndecim repꝛeſen
tabant omnes an conſtituant maioꝛem partem omnium.?
ſic non erit verum dicere ꝙ capitulum hic conſenſerit ꝓut
requiritur erx foꝛma mandati quia non eſt hic in aliqua parte

capitulum cum non reperiatur maioꝛ pars capituliĩ aliqua
parte. MNam decem facit dimidium totius. Ad hoc.c.j. de
his que fi.a pꝛela.⁊.l.qð maioꝛ.ff.ad muni.⁊ bonus tex.i. c.

eccleſie. de elec. vbi patet ꝙ non eſt dare capitulum niſi ſal

tem detur maꝛoꝛ pals totius.⁊ non maiox partium compa

ratione minoꝛis. Item pone alium caſum retentis dici

terminis. quod ex viginti canonicis conſentiunt. xv. ꝓp vna
parte. archiepiſcopus cum reliquis quinq;. alia parte ſecũ-
dum opinionem contrariam illi.xv. conſtituerunt ſeu pꝛeſẽ

tarent totam illam vocem eis competentem.⁊ ſic deueni⸗

rent contra foꝛmam mandati cum non interuenerent con
tra foꝛmam mandati cum non interuenerit hic conſenſus

archiepiſcopi. qui tamen debet eſſe pꝛincipalis in aucto⸗
riʒando. vt patet ex foꝛma mandati vt ergo iſte abſurdi⸗
tates ceſſent dicamus ꝙ epiſcopus habet conſentire per ſe
m.
er

per nomina appellatiua? collectiua reſpectu. non autem tꝗ
rgo vt ſatis ſiat reſcriptio pape opoꝛtet ꝙ epi
ſcopus conſentiat ⁊ capitulum per ſe.nam capitulum E coꝛ
pus per ſe diſtincfum ab eꝑiſcopo adeo ꝙ appellatione ca
pituli non venit epiſcopus vt patet ex diuerſitate tituloꝛuʒ
Mam alius eſt titulus de his que fiunt a pꝛelatis ⁊ maioꝛi
parte capituli.= licet fiete conſtituant vnum coꝛpus dictis

c. nouit ⁊ qᷓto tamẽ epus eſt capð canonici mẽbꝛa. Caput

vero differet a mẽbꝛis hanc ſniam foꝛmauit glo.nõ.in cle.
4

requiritur conſſus nõ ↄiungunt᷑ vt ſufficiat babere maioꝛẽ
ptem numero.ſed opoꝛtʒ ꝙ epᷣus ꝑ ſe cõſentiat ⁊ caplm ꝑ
ſe. ita. vt ſaltem habeantur cõ⸗ enſus maioꝛis ꝑtis capituli

„ „

vt legitur ? nõ.in·c.vno.ne ſe.va.Et ibi bona glo.plene⁊

fideliter ꝑ Jo. an. inc. a collatione. de appel li. vi Coſuluit
etiã Yede. cõſulto pꝛius Jo. an. vt ipᷣe refert in conſiijs
ſuis conſilio pmo.plene per cal.in· c. poſtulaſti. de conceſſ.

pꝛeben. licet hoſti alt ibi ſenfit· Sedom̃s modernioꝛes ibi
ſequuntur primũ dictuʒ quod pcedit etid cum ep̃i ⁊ capli
conſenſus requiritur ex ſoꝛma mãadati.vt in Au gCxr de
quo eſt glo. nota . in · c. ſi parte de reſcrip · li. vi. Quinto

pꝛobat᷑ ex tenore reſcripti pꝛedicti. Mam. ſi eus ⁊ caplin

conſtituerent vnam vocem non diſtinguerentur in line
reſcripti. vbi dicit qðᷣ nolente conſẽtire caplo poſſet epᷣus

oꝛdinare cum conſulibus ⁊c.vnicꝰ ⁊ confoꝛmus debet eſſe

ſenſus cuiuſlibet diſpoſitionis nec debere ſeꝑari caudaa
capite vt alius ſit ſeſus in pma parte alius in ſca. Si enim

cõiungerentur ſemꝑ remanerent cõiũcti ad hoc bonus tex.

cum glo. in. c. maioꝛes. de baptil.in v. ceterũ.iũcta gl. in v.

auctoꝛitas.⁊ ꝛecedentia capiũt —
Sexto ⁊ vltio
dico ineffectu non multu refert hoc dubiuʒ diſcutere qõ
ex foꝛma mandati clare colligitur quod archiep̃i ⁊ conſulũ
cõſenſus ſemꝑ requirit᷑ capũi aũt contradictionẽ notet hoc

PVpbetur ſic excluſio vnius alterius oꝑatur ingꝛeſſum vt in.

c. cum renũciatur. xxxij·.qi.⁊. cum pꝛetoꝛ.ii pn. ff.de.iudi
2. xxv.di. qualis.de pꝛeſup.nõne.ſicut in reſcriptis dicitur
qð ſi caplm voluerit ↄſentire aut ĩtereſſe aut cõtradixerit
tũc epus cum ipſiſ cõſulibus poſſint ⁊ valeant ſine cap: ⁊c.
Ergo cum ſolum excluſerit capim videt᷑ apte voluiſſe ꝙ
ſine arebyep̃i:æ conſulum conlenſu non poſſit üla creatio
fieri ad quid enim excluſiſſet ſolum capim in caſu contra
dictionis ſiidem eſſet cõtradicente archiepo vel cõſulibus
voluit vt in omi caſu archyepᷣus ⁊ conſules cõſenciat.⁊
hoc videt᷑ cõfoꝛme iuris cõi. Maʒ archiepᷣus ſine cõſulibꝰ
nõ poſſet cuʒ conſules habeant dare dotem ⁊ ſpũalia ſine
tpalibus eſſenon poſſũt.i.q.iij.ſiquis obiecerit.nec oſules
fine archyep̃o.quia layci nõ poſſut ↄſtituere beneſicia ſed
hoc ſpectat ad epᷣm.xviij.q·i.quidã.de cõle · di· i. nemo.
. c.poſtulaſti.

uarto videmus qð vbi ep̃i ⁊ capli

— — — —

er
luit
lis
ell.
ib
de
nto
n
ine
s
ſe
9

8
d.
i⸗
ees
v
thoe
Nin⸗
eiudi
chu
ret
llrl.
ſſeg
reatio

ONta

lbus
cict.
ſuub⸗
aͤſine
Nſues
caled
no.4
laſt⸗

„9

c. poſtulaſti. de iure patro. capitulum autem in caſu cõtradi
ctionis recte excluditur. quia ſine iuſta cauſa non poteſt im

pedire ea que iuſte ſtatuuntur per epiſcopum. vt nõ. Jo.
an.⁊ ꝗrchi.in.c.j.de conſti.facit að legitur ⁊ no.in.c.j.lxv.
di. Ex pꝛedictis concludo ꝙ archiepiſcopus capituluʒ ⁊
conſules faciunt tres voces.verũtamen contradictio capi-

tTuli non habet impedire actum ſiue voluerunt ĩtereſſe ſiue

contradixerint. ſiue noluerunt conſentire cuʒ hec materia
ſit appꝛobata per papam.ſecus autem ſi contradicerent cõ
ſules ſeu maioꝛ pars iploꝛum vel archiepiſcopus.⁊ loquoꝛ
quantum ad ea que continentur in litteris ioannis.⁊ ꝑ hec
remanent deciſe multe alie conſultationes in pꝛimo dubio
contente. Et pꝛimo illa nunquid epiſcopus cum capitulo
ſine ↄſulibus circa illã oꝛdinationẽ ⁊ electionẽ de qbei litte⸗
ris ioanis poſſũt ꝓcedere.t dicẽdũ ꝙñ vt patuit expᷣdici
Item ſecũdo q ſi duo vel tres ex conſulibus conuaniren
tur. dico enim non ſufficere quia conſules vocarent hic ꝑ
nomina appellatiua ? colle ctiua.i.vt vniuerſitas ⁊ collegi
um non vt ſinguli. Mon ergo poſſunt dici conſules conſen
tire niſi maioꝛ pars ipſoꝛuʒ conſentiat.d.l.qð maioꝛ.⁊.c.ec
cleſia.⁊.c.j.de his que fi.a pꝛela.⁊.lł.refertur.ff.de regu.iu.
ꝓ hoc bona glo.in.c.cum inter canonicos. de electi.⁊ tex.
in. c. apoſtolica.li.vj.lvj.di. Matet etiam deciſio tertie cõ
ſultationis videlicet quid ſi conſules cum capitulo vel maio
ri parte capituli diſſentiente epiſcopo concoꝛdarent. dico
enim hoc non ſufficere vt patet expꝛedictis.quia archiepi⸗
ſcopi ? conſulum conſe nſus tam ex foꝛma mandati ꝙᷓ de iu
re communi neceſſario requiritur. Us auurtan conſul
tationem vtrum canonici ⁊ capitulum ſint vocandi ita ꝙ
ſi non vocentur poſſint agere de contentu.dico ꝙ ſi nõ vo
centur actus non tenet vigoꝛe litterarum pape.quia hec fa
cultas eſt data ſimul epiſcopo capitulo ? conſulibus. Sier
go capitulum non vocatur actus coꝛuit ex ðfectu poteſta
tis ⁊ ex conuentione foꝛme mandati.vt in. c.venerabilis.ð
offi. dele. . c. cum dilectus. de reſcrip.⁊.l.diligenter.ff.ma
da. vbicunq; enim poteſtas datur tribus quod duo faciunt
alio irrequiſito non tenet. quia exercitium competit eis ꝓ
parte. de offi. dele · c. duo delegatoꝛum.⁊.c.cauſam matri⸗
monij.? nõ.in.c.pꝛudentiam eo.ti.vbi per glo.⁊ bar. in. l.
j. F. ſi plures. ff. de exerci.ſacit. c· ſi duo de pꝛocu.li.vj.qð le
gitur ? nõ. in.l.ſi intereſt. ff. de ar. ⁊.c.ij.eo.ti.li.vj. Nec ob
ſtat. c. ſicut de elec. vbi actus videtur tenere non obſtante

contentu aliquoꝛum licet poſſit agi de contentu.quia dico

ꝙibi non peccatur in foꝛma nec in potentia quoniam de iu
re poteſtas vniuerſitatis eſt penes duas partes vniuerfita-

tis.l. nulli..l. plane.ff. q cuiuſq; vniuer.nomi.?.l.nomina
tionum de decre.ab oꝛdi.faci.Sed ĩ caſu noſtro deficit po

teſtas que datur hic omnibus ſimul. Vtem committitur
contra foꝛmam reſcripti.dico tamen ꝙ ipſoꝛum contradi-

ctio non viciat vt patet ex refcripto.vocatur enim capitu-

lum quia foꝛte bene conſulendo poteritalios retrabere ab

ipſoꝛum opinione.ſicut loquitur⁊ nõ.in.c.cum in veteri.ðöð

elec.⁊ in.c.cum olim.de arbi. in. d. c. ij . eo. ti. li. v. WMa-
tet inſuper deciſio vltime conſultationis.ſ.pꝛimi dubij pꝛe

dicti. dico enim ꝙ contradictio capituli non habet obſtare

oꝛdinationi archiepiſcopi ⁊ conſulum in his que continent᷑
in litteris per pꝛedicta.Et ad pꝛedicta addo tex.notabilem
in. c. paſtoꝛalis.de reſcrip.⁊ quod ibi nõ.vbi patet ꝙ quan-
do iunguntur plura coꝛpoꝛa ſimul non vt facientia vnũ coꝛ
pus ſed vt diuerſa ad hoc vt actus dicatur factus ab omni-
bus ſeu a maioꝛi parte opoꝛtet ꝙ interueniat conſenſus cu

iuſlibet coꝛpoꝛis per que dico non ſufficere ꝙ epiſcopulſ cũ

aliquibus de conſulibus faciant maioꝛem partem vt dicat᷑
factum a conſulibus ⁊ ab epiſcopo ſen archiepiſcopo. ſʒ oʒ
ꝙ epiſcopus conſentiat per ſe ⁊ maioꝛ pars omnium conſu

lum per ſe.⁊ idem dicendum in.c.eo caſu.quia coꝛum con⸗

ſenſus diſtribueretur.⁊ per hoc ſolutum remanet pꝛininm

dubium enm omnibus ſuis acceſſoꝛijs. Hunc reſpondeo

ad contraria.S.in pꝛincipio foꝛmata.⁊ pꝛimo ad.l.fi.C.de ĩ

pu.patet reſponſio per nõ.ibi per glo.i·bar.in. d.l.ſi quis ti.
tio. Ald dictum hoſti.? Jo.an.in·c.ſcnptum.dico ꝙ p

cedit quando certum eſt ꝙ aliqui ſimul iuncti habent certa
patem in electione. Sed in caſunoſtro ex quo onines vo⸗
cantur equaliter per nomina appellatiua quodlibet coꝛpus
habet per ſe tertiam in diſpoſitione actus.⁊ ſic in caſu nr̃o
poteſt obſeruari:quod ibi nõ.ſaluo ꝙ dicitur de capitulo.q;

nem.
mune etiam ſi opoꝛteret clauſulas reſcripti tranſpoꝛtare ne

alius contradictio non obſtat ? alioꝛuʒ ſic ex ſpeciali foꝛma

reſcripti vt patet ex pꝛedictis · Mec obſtat ſi diceretur ꝙ di
cti conſules non vocantur ad creationem. ⁊? inſtitutioneʒ pᷣ
bendarum vt pꝛincipales.led potius tanqᷓ poteſtatem ha
bentes conſenſum.vt colligi videtur ex pꝛincipio reſcripti
vbi dicitur ꝙ epiſcoꝑus ⁊ capitulum vna cuũ cuiuſlibet ⁊c̃.
Iſta enim ſunt diuerſa in ſe ꝙ tres habeãat in ſe ſimul actuʒ
explicare vt ꝙ duo de conſeniu tertij. nam pꝛimo caſuom
nes ſunt auctoꝛes in facto.Gecundo calu ſunt tantum

duo ?⁊ tertius pꝛeſtat conſenſum. vt legitur ⁊ no.in.c.j.ne

ſe. vacan.li.vj. dico enim hoc eſſe falſum.ſ.ꝙ conſules nõ
vocentur vt pꝛincipales. Man ſi bene ponderentur verba

reſcripti actus irrationis ⁊ inſtitutionis refertur ad omnes

paꝗriter.vt patet ibi quotiens eis videbitur de nouo creare.

tem ⁊ clariuſ in fine reſcripti vbi dꝛ ꝙ caplo nolẽte cõ

ſentire ſe intereſſe epiſcopus cum ipſis conſulibus poſſunt
2 valeant omnl iure creare canonicos ⁊c. Et ſic in creatio

ne ⁊ inſtitutione ſunt pꝛincipales in hoccaſu ex quo actꝰ di
ſpoſitionis pariter refertur ad omncs. tantum eſt dicere il-⸗
le ⁊ ile quantuʒ ille cum illo.⁊ iſte eſt pꝛopꝛiꝰ caſus dicte .l.
ſi quis titio. NMam relictuʒ referebatur ad omnes equaliter
ideo dictio cum coniungit pꝛincipaliter ⁊ hoc eſt qdð voluit
Frede.dicto conſi.pꝛimo. lanie nunc ad ſecunduʒ du
bium pꝛincipale videlicet cum antique pꝛebende reperiunt
diſparis valoꝛis ? pꝛouentus ⁊ noue iuxta fſoꝛmaz reſcr p ti
non debeant eſſe minoꝛis valoꝛis q; antique qualiter cõfoꝛ

mabuntur antiquis videtur pꝛimo ꝙ noue debeant fieri ad

inſtar mediocrummedia enim in dubio videtur auctoꝛcõ
ſideraſſe.ar.in.l.legato homine generaliter.ff. de lega.i.ꝗꝛ
ſub hac ſpecie reperitur varietas non ſümus aut vilis ſme
diocris. Idem dicitur ſi pꝛomiſi artiſicem non intelligit
de ſummo nec pꝛoꝛſus indocto ſed de mediocri.vt in.l.ſciẽ
dum.S.item ſciendum. ſff. de edi.edic. IAdem multa iure q̃
in dubio eligunt mediam viam.in.c.querenti.de offi. dele.
cum.xlv. di. diſciplina.de reſti.ſpo.litteras iuxta illud ma-
ioꝛ enim medijs gratia rebus ineſt·de hoc medio expectan
do multa allegantur in.c.ſcientes.de cenſi ed his nõ
obſtantibus aliud puto in caſu noſtro per tex.notabilem in
c. enm olim. de conſue. vbi notanter pꝛobetur ꝙ vbi aliꝗd
eſt fiendum ad inſtar alterius. ſi ilud eſt diuerſum eligitur

id quod eſtmagis rationabile iuri communi conſonans? al
teri minus pꝛeiudicans ⁊ hoc nõ.ibi clarius anto.de bu. vn

de in caſu noſtro dico ꝙ debent fieri noue ad inſtar illarum
antiquarum que magis ſ unt rationabiles.⁊? iurin communi
confoꝛmes ſiue ſint pinguioꝛes ſiue mediocres ſiue infime

quia in dubio videtur papa cogitaſſe de pꝛebendis ratiõa

libus arbitrans ꝙ in tam famoſo⁊ floꝛenti vocabulo ⁊ i v
be drbchin e pꝛebende ſm iuris communis diſpoſitio

am reſcriptum pape trahere in dubio ad ius com-

aliquid abſurdum ſequatur. vt pꝛobatur in. c. cum cauſa de

reſcrip. Et pꝛo hoc reſcriptum gregoꝛij qui mandauit pꝛe

bendas creare in ea valoꝛe ꝙ canonici inſtituẽdi poſſent de
center viuere ? iura epiſcopalia perſoluere. ⁊ hoc facit qðᷣ
nõ.glo.ᷣin.c.j.xxj.q.j.Et melius in pꝛebendis.facit tex·xij ·
q.j. 5. fi.als enim lequi poſſet abſurdum. one enim ꝙ

mediocres pꝛopter guerras vel negligentian canonicoruʒ
ſunt adeo diminute ꝙ non ſufficiunt ad pꝛocurandum ſin⸗
gulos canonicos.dicemus ne papam de illis ĩtellexiſſe cer
te minime.argu.in.·c.j.de conſe.⁊ in.c.nemo.de conſe. di.
j. . c. ad audientiam el pꝛimo de eccle.edi.? hec de ſecũdo

pn. dubio. Venio ad tertium queſitum videlicet an dicte

conſules per ſe vel ſaltem vna. cum epiſcopo poſſint ſtatue
re circa nouas pꝛebendas ? nouiter in eis inſtituendos ⁊c.

videtur ſic pꝛimo exreſcripto gregoꝛij· qui videtur boc

eis indulgere ſaltem vt epiſcopus facit cum conſulum con
ſenſu. Item per quandam conſequentiam videtur hoc
idem licere exreſcripto ioannis.quia cui cõceditur aliquid
videtur conceſſum omne id ſine quo pꝛimuʒ cõmode exer
cere non poteſt.l.ad rem mobilem ⁊.i.ad legatum.f.de/p
cu.⁊ in.c.pꝛudentiam.⁊.c.pꝛeterea.de offi·dele.⁊ cui con
ceditur pꝛincipale ? acceſſoꝛium conceſſum eſſe videt. ar.
in:c.ex parte el ſecundo.de deci.facit regula acceſſoꝛium.
de regu.iur.li.vj.Sed inſtitutio ⁊ creatio canonicorum ⁊?
p:ebendarum non poteſt comode fieri ſine oꝛdinatione ?
inſtitutione eoꝝ que debent facere inſtiuendhiar-inec.l igni

ficant. de pꝛeben. Ergo data conſulibuſ ⁊ epiſcopo poteſta

te creandi videtur data poteſtas oꝛdinandi.quinim movi-
derur ꝙ ex iure patronatus poſſunt conſules perſeſtatue-
re.quia in traditione rei pꝛopꝛie poſſunt apponere onus.iĩ
c.de monachis.de preben.nõ.glo.in.c.generali.de elec.li.
vj·⁊ in.c.cum bertoldus.de re iudi.Sed ego arbitroꝛ ꝙ cõ
ſules nec er ſe nec cum epiſcopo ſimul poſſunt hoc conſti
tuere ita vt ipſi dicuntur auctoꝛes in illis oꝛdinationibus?
ſtatutis moueoꝛ pꝛincipaliter.quia de iure communinõ li-
cet laicis etiam in traditione rerum ſuarum quas faciũt ec
cleſijs apponere conditiones ſeu modos ſpirituales.ita ele
ganter ponit Inno.in.c.quoniam.ne prelati in ſuas.quia
non licet laicis de ſpiritualibus ſtatuere etiam circa dotem
quam dat eccleſie.x.q.j.nouerint.⁊.c.ij.de iudi.c.decerni⸗
mus de conſti.eccleſie ſancte marie.⁊.xcvj.di.bene quideʒ
Sed circa tempoꝛalia bene poſſunt a pꝛincipio aliquod pa
ctum apponere ſic debent intelligi ſuperius allegata in pꝛi
ma parte. Sed remedium eſt vt archiepiſcopus illa ſtatuta
confirmet ad petitionem conſulum.quod facere poteſt etiã
recedendo a diſpoſitione iuris communis.hoc pꝛobat tex.
nõ.in.c.cum dilectus.de conſue.ibi ad petitionem patro⸗
noꝛum ⁊c. Ad idem quod nõ. doc.in.c.ad audientiam.
de cle. non reſi.vbi dicunt hoſti.? Ao.an.ꝙ poteſt fieri cõ⸗
ſtitutio contra non reſidentes etiam ſi in eccleſia ſit conſue⸗
tudo. In coutrarium dummodo fiat pꝛincipaliter ad vtili-
tatem eccleſie.quod eſt notandnm.⁊ facit quod nõ.in.c.cũ
omnes.de conſti.ibi enim fuit repꝛobata illa conſtitutio con
tra antiquam conſuetudinem.quia ex radice vicium pꝛoceſ
ſerit ⁊ non erat omnibus commuuis.vt ibi nõ.
ſcopus poteſt ſtatnere adiuuando ius commune per appo
ſitionem pene.vt nõ.glo.in cle.ne romani.de elec.plene ꝑ
Jo.an.in.c.ſi·de offi.archi.⁊ debet hoc ſacere epiſcopus
ad petitionem patronorum ex quo ſtatuta ſunt honeſta.vt
pꝛobatur in dicto.c.cum dilectus.facit.c.pꝛeterea.ij.de iu-⸗
repatro.⁊ debet in hoc epiſcopus requirere conſilium ſui
capituli.de his que ſi.a pꝛela.c.nouit.⁊ quanto.illoꝛum ta-
men conditio non obſtat ex quo ſtatuta ſunt als rationabi-
lia.ed haberi debent pꝛo conſentientibus.vt nõ. Jo.an.
⁊ archi.in dicto.c.j.de conſti.l.vj.non obſtant allegata pꝛo
parte conſulum in pꝛincipio dubij R reſcriptuʒ grego
rij non permittebat hoc conſulibus ſed operarijs diſpoſitõ
autem non extenditur de perſona ad perſonam de pꝛiui. ſã
⁊· vij · q. j. petiſti.ſicut nec de caſu ad caſum in c.tua.de pꝛe
ben. li. vj. Ericerparfter conceſſiſſet cõſulibus ſatis tamẽ
eſt ꝙ eis conceſſit.vt nõ.in ſimili in. d. c. tua. Konſt ules enĩ
non pꝛocedunt virtute reſcripti gregorij ſed ioannis. MNon
obſtat quod dixi de reſcripto ioannis vt veniat illa poteſtas
per quendam conſequentiam.quia nego ꝙ ſine nouiſ ſtatu
tis nequeat fieri creatio pꝛebendarum ⁊ nouoꝛum canoni-
coꝛum. Doſſunt enim relinqui diſpoſitioni iuris.vt nõ.ĩ
c.ſuſce ptumi.de reſcrip.li.vj. 1 tem cum ſumus in mate
ria diſpenſabili ⁊ reſtringibili v lalci diſponunt de ſpirituali
bus debemus facere ſtrictiſſtmam interpꝛetatio nem.nõ ſo
lInm vt non veniant ſpecifice non conſenſu.ſed etiam vt noõ
veniant ea que ex pꝛopꝛio verboꝛum ſignificato poſſint cõ⸗

pꝛehendi.vt notanter legitur 2 nõ.in.c.quod dilectio ð cõ

ſan.⁊ affi.⁊ in.c.j. ⁊ · ij · de fi. pꝛel.li.vj.per P.a n. in regula
odia. de regu.iur.li.vj.in mercu.⁊.c.olim.de ver.ſig.p bar.
in.l.beneſicium.ff.de conſii.pꝛin.⁊ hoc de tent⸗iWdo⸗
ſtremo condeſcendo ad quartum dubium in effectu conti
nens an pꝛeſentatio canonicoꝛum inſtituendoꝛũ ad nouas
pꝛebendas pertineat ad conſules ex quo pꝛebende fuerunt
dotate de bonis opere quibus dicti conſules pꝛeſt unt. i⸗
detur pꝛimo ſic.quia ius patronatus competit ex dotati
one.xvj.q.vij.pꝛo meritis.⁊ quod ibi nõ.in.c.filijs.⁊=.c.de-⸗
cernimus. de iurepatro.cum multis ſi.quod pꝛocedit etiaʒ
in dotqtione pꝛebendarum creatarum in eccleſia colle giata
vt no. Inno.⁊ clariꝰ Zoraneſarcnab pꝛealle.licet glo.ali
ud dixerit ⁊ minus bẽne in.c.j.eo.ti. Nec placet dictũ ho.

ſtien.in.d.c.poſtulaſti.vbi dicit ꝙ deputatio ad pꝛebendas

competit patronoin eccleſia collegiata.ſi patronus illã ſpe⸗
cialiter ſibi reſeruauit als ſecus. t ſic voluit limitare glo.
in. o.c.poſtulaſti. Sed i lud dictum nullo iure pꝛobatur.n
iura gener aliter in creatione quorumcunqʒ ben eficioꝛuʒ re
ſeruant ius patrono pꝛeſentandi dummodo patronus ſpe⸗
ciſice ius non mutet.vt in. c.ſignificauit.de teſti.⁊.xvj.q.

am epi-

vij. ſilijs pie mentis decernimuſ cũ multis ſi.facit quod no
tat glo.in. c·ſiquis baſilicam. de conſe.di.j. tunc dicit Jo.
an.in regula quod alicui gratioſe de regu.iur.li.vj.in mer⸗
cu.ꝙ epiſcopus non fundat hodie intentionem de iure cõo
muni ſuper libera collatione benefitioꝛum.ſed tantum ſuꝑ

inſtitutione.quia eccleſie non naſcuntur ſed pꝛeſumuntur

habere patronum ad quem pertinet pꝛeſẽtatio per iura ge
neralia ſuperius allegata.Ab iſta autem generali iurium di
ſpoſitione ſolum reperitur excepta electio pꝛelati in collegi
gta eccleſia.⁊ de canonicis nihil dicitur. vt dicto.c.nobis.
Ergo pꝛebende remanent ſub diſpoſitione generali. ar. in
l. pꝛecipimus.in fi.C.de appel.⁊ in.l.comodiſſime.ff.de li.
⁊ poſthu.⁊ in.c.ſuſceptum.de reſcrip.li.vj.l.cuʒ pꝛetoꝛz. ff.
de iudi.⁊.c.qualis.xxv.di.t ſic placet ſimpliciter mihi di

ctum Inno.⁊ Jo.an.in dicto.c.nobis.SGed in contrariuʒ

ꝙ ad dictos conſules non poſſit pertinere pꝛeſentatio pꝛo
bo ſic opera ſeu fabꝛica eccleſie non eſt coꝛpus verum ſeuſfi
ctum.nec habet in ſe colegium.ſed ſunt quidam redditus
deputati ad fabꝛicam eccleſie.⁊ per conſequens ſunt ipſius
eccleſie. Nam ſi dono vel relinquo fabꝛice ſeu opere alicu
ius eccleſie.dono vel relinquo ipſi eccleſie.vnde dominiuʒ
acquiritur eccleſie cuius comodum relictum ſeu donatum
concernit.non enim refert cum quo teſtatoꝛ loquatur.ſediĩ
ſpici debet in quem diſpoſitionis commodum tranſfertur
vt.l.cum pater.S.donationis.ſ.de le.ij.l.ij.O. biduum.ff.
quando appel.ſit.⁊.ij.q.j.biduum. Non enim poteſt fabꝛi
care cnm ſint quidam redditus habere dominium alioꝛum

reddituum nec concernitur vtilitas ipſius ſed eccleſie.facit

l. collegium. C. de here.inſti.? q deputata ad vſum fabꝛice
ſint in dominio eccleſie.ſatis coiligitur per rationem pꝛedi
ctam.⁊.x.q.iij.ĩmo.⁊.xij.q.ij.quatuoꝛ.⁊.c.conceſſis cuʒ ſi.
ius autem patronatus acquiritur ei ex cuius bonis res pꝛo
ceſſit. Mon autem illi qui fuit actoꝛ dotatiõis vnde ſi ex bo
nis alicuius eccleſie conſtituitur vel dotatur alia eccleſia ius
patronatus acquiritur eccleſie pꝛincipali.vt pꝛobant in. c.
apoſtolicos in fi.coniuncta glo.ij.q.ij.⁊.c.ad audientiam el
j.de eccle.edi. Adeo in pꝛelenti articulo hanc ipſam verita
tem eſſe arbitroꝛ vt diſtinguamus ſic ꝙ aut dominium re⸗
rum opere remanet penes commune donec expendantur
in ipſam fabꝛicani foꝛte ex oꝛdinatione ſic facta in pꝛincipio
cum bona donantur opere ita ꝙ libera bonoꝛum diſpoſitõ
pertinet ad commune floꝛentie.⁊ tunc pꝛocedunt pꝛime al
legationes.vt inde patronatus acquirat᷑ comitati ex cuius
bonis pꝛoceſſit dos dictarum pꝛebendarum.⁊ per ↄſequẽs
pꝛeſentatio pertinebit ad conſules ex quo libera adminiſtra
tio iurium opere conceſſa eſta communitate ipſis conſuli
bus.aut dominium illoꝛum bonoꝛum pertinet ad eccleſiaʒ
vt quia pure bona fuerunt data epiſcopo.⁊ tunc ipſa eccle⸗
ſia habebit ius patronatus illarum pꝛebendarum.vt in. d.c.
apoſtolicos.in fi.iuncta glo.facit qð nõ.glo.in.c.vno.de iu⸗
repatro.li.vj.⁊.c.quia clerici.eo.ti. anine autem eccle
ſie hoc caſu veniet epiſcopus cum capltulo quia epiſcopus
eſt in eccleſia.de teſta.requiſiſti.ar.vij.q.j.c.ſcire debemus
Et hoc caſu pꝛocedunt allegata in ſecũda parte.⁊ per hoc
ſit ſatiſfactum omnibus dubijs. Et qui aliter ſcripſit conſi-
derauit ſubtilitates pꝛedictas ⁊c. Laus deo omnipotenti.
Nicolaus abbas.
N queſtione que vertitur inter plebanuʒ vul
terane dioceſis ex vna parte ⁊ homines com/
munis anthayãi⁊ communiſ perſonate eiuſdẽ
dDiieoceſis ex alia parte ſuper decimis pꝛedialibꝰ
ouenientibus ex pꝛeſidijs ſitis infra parochi
am eccleſie ſancti bartolomei exiſtentes infra limites ple⸗
bani ſancti inſti.ad quam quidem plebem parochiani eccle
ſie ſancti bartolomei duntaxat habent recurſum pꝛopten ba
ptiſmatis ſacramentum reliqua vo ſacramenta recipinnt
ĩeccleſia ſãcti bartolamei illud de iure q̃ritur an decime pᷣdi
ales debeantur eccleſie baptiſmali que videtur matrix alia
rum capellarum.an eccleſie parochiali vbi pꝛedia ſita ſunt.
⁊ vbi homines pꝛecipiunt alia ſacramenta.⁊ hoc pꝛofecto
dubium non eſt in iure paruum cum iura varie in hoc caſu
loquuntur hinc doc.in varias ⁊ diuerſas inclinauerunt ſen
tentias.⁊ vt liqueat queſtionis difficultas allegabo pmo ad
partes.ſecundo ponam opinionesquas in materia reperio
tertio

;—— Wm — —‚,

tertio concludam quid mihi in iure conſonuʒ videtur. Qð
debeantur plebi ſancti iuſti que eſt baptiſmalis. Nidet᷑ pꝛi-
mo tex.apertus in.c.de decimis.xvj.q.j.vdi dicitur ꝙ om
nibus maio:ibus viſum ſuit decimas dandas plebibus tan
tum vbi ſacro ſan.baptiſmata dantur.Ad idem.c.ſtatuimꝰ
7.c.in ſacris.ea.cã.⁊.q.vbi habetur ꝙ excommunicandust
qui pꝛeter epiſcopi conſcientiam extra baptiſmalem ecleſiã
decimas ſoluere voluerint. Ideʒ videtur velle te. xiij. q· j.
· in dioceſi.¶ Secundo pꝛincipaliter facit tex.in.c.ex trã
ſmiſſa.de pꝛeſcrip.iuncta glo.penul.vbi patet ꝙ matrix ec
cleſie.ſ.baptiſmalis vendicat ſibi omnes decimas ab homi
nibus capelloꝛum excluſis clericis capellarum ipſaꝝ. Ter
tio facit ſᷣm vnum intellectum quem ponit ibi glo.c.ad au
dientiam.de eccle.edi.pꝛimo vbi patet ꝙlicet capella ꝓpt᷑
hominum neceſſitatem conſtituatur inſjra limites alicuius

parochie tamen antiqua eccleſia remanet matrix. vt debet
ſibi aliquis honoꝛ capelle.nec pꝛediales decime eidem ſub-

trabuntur. Idem ergo dicendum in caſu noſtro. nam iſte
capelle fuerunt expoſtfacto edificate infra plebanatum ſan

cti iuſti.quare illa plebs remanſit parochialis in multis iuri
bus.&t pꝛo hoc optime faciunt.c.eccleſie.⁊.c.quicunq;. ·

vj.a.j.vbi dicitur ꝙ pꝛopter eccleſias nouiter edificatas nõ
debet antiqua ſuis iuribus maxime decimis pꝛiuari.Quar

to negari nõ poteſt quin eccleſia baptiſmatis ſit eccleſia pa

rochialis hominum capellarum cum aliter eis ſuo iure ad-
miniſtrare non poſſet hoc ſacramentum baptiſmatis quod
eſt pꝛincipale ⁊ fundamentum alioꝛum ſacramentoꝛum. in
c.fi.de pꝛeſ.non bapti.quare abſurdum videtur non pꝛeſer
uare luspuchimig, Taio enim eſt ꝙ capelle habent deci
mas perſonales ⁊ alia iura parrochialia.nam ſole plebes ha
bebant antiquitus omnia iura parrochialia.ſed pꝛopter ho
minum excreſcentiam fuerunt poſtmodum conſtructeca-
pelle ⁊ parrochie eis aſſignate plebes tamen remanſerunt
parrochiales ſaltem in ſacramento baptiſmatis.vnde tum

ratione huius ſacramenti.tum quia pꝛopter nouas non de

bent pꝛoꝛſus pꝛiuari iure eorum.tamen vt euitetur enoꝛmi

tas pꝛeiudicij debemus dicere vt ſaltem decime pꝛediales

cunq;. Ad contrariam partem ꝙ debeantur eccleſie ſã

eis e igeonnan uere videntur illa.c.xvj.q.j.⁊.c.qui
cti bartol

ſti. ſpo. li. vj.

decimis. ⁊ . tex.ſatis apertus in.c.ad decimas.de re
in.c.paſtoꝛali

e his que fi.a pꝛela.vbi dicitur ꝙ auctoꝛita

te dioceſani fuerunt parrochie limitate quatenus ſinguloꝝ

parrochialium pꝛouentus in vſus eccleſie cederent ⁊ ſtipẽ
dia miniſtroꝛum ⁊c. Ecce ergo ꝙ omnes redditus ex ſpiri
tualibus pꝛouenientes infra parrochiaʒ alicuius eccleſie ce
dunt illi eccleſie.ergo decime pꝛediales de pꝛedijs ſuis in
parrochia cum ſint redditus ſpirituales.de pꝛeſcrip.c.cau⸗
kncg /
in.c.ad aud

fuit edificata capella infra limites parrochie.fuitq; ſibi cer⸗

ta villa parrochie aſſignata ⁊ decreuit papa ꝙ omnes ob⸗
uentiones ⁊ pꝛouentus illius ville cederent ad ſuſtentatio/

nem rectoꝛis ibidem inſtituendi.dictum eſt auteʒ ꝙ appel

latione obuentionum ⁊ pꝛouentum veniunt omnes vᷣcime

2Z quicquid eccleſie legitime pꝛouenire poſſunt.vt in.c.ex

tranſmiſſa.=.c.cum inter.de ver.ſig·⁊.c. de illo.c.cum iter

iuncta glo.in dicto.c.ad audientiam.⁊ non ſolum. Si ergo
