Hn225a_fol
author: Nicolaus, de Tudeschis

.

=

—
D
„
„
*
,
2

N 1245 11891944
EIIIIuIII

4
—

021

—
—

uB Tübingen

.
X
.
7
„

. –
—
.
4*
D
„
—
2
*
₰
.
2
7
1
.
„
=
/
.
5*
„
* 2
.
9
— — — — ———

RD

— „V õ — —
7
4
. „
—
.
* .
7R
5
. *
.*
4
N
„ *
1
.
HW
—
4
—
.
1
.
„

ℳ

—

426

gninus minimus vtriu

ſunt ſi non notetur quaſi neglecta videantur tum vt fertilioꝛ in agris

LC.auditoꝛis digniſſimi abbatis monaceñ
compilata ſcribẽda rogantibus comodare
incognita erant vt gem me pꝛecioſe licet ale
gabant adeo vt ego continuis moleſtijſafficiebar a

Am ſepenumero a pluribus iure conſultis ac pleſſoꝛibus optimis requiſitus fniſſem. Ego Ludouicus bolo
inus as doctoꝛ ⁊? eques iura cinilia in almo Ferrarie gymnaſio de mane oꝛdinarie in pꝛe-
ſentia tradens. Et pꝛeſtantiſſimi ac eloquemtiſſimi monarce Mieolai de tudeſchis Olim ſanctiſſ mi noſtri pape
reuerendi conſilia als per eũ ſumma cũ maturitate ac ſummis vigilijs
m que apud paucos reperiebantur. Et vt quid ſingulare fere omnibus
necta.⁊ qui illa habebãt ceteris incognita tenebãt atqʒ dene⸗
cinquietus reddebar a quibus pꝛeſtanda erant.nec per me lici
aut aliquo iuſto velamẽto denegari poterãt. Statui tum ex pꝛedicta cauſa tum ne ea que ſpecialiter notanda
. ſeges hec omnibusreddatur. Opus hoc ſingulare diligenter ac fi

deliter per me emendatũ ac de verbo ad Proan ſerioſe pernotatum litteris eneis impingendum tradere.vt ea que longo tempoꝛe lati

tarunt nunc omnibus nota reddantur.
te ⁊c.

MMec eſt tabula per alpbabetum ad inueniendum materias

omnes ⁊ caſus contentos ĩ quotidianis ac aureis conſci

tijs reuerẽdi domini nicolai de tudeſchis de ſicilia abba-
tis monaceñ.edita ac compoſita per celeberrimum vtri
uſ iuris doctorem equitemq;ʒ inſignem domini Au⸗
douicum bologninum de bononia.

An appcllat poſſit petere aliquid addi vel minui fentẽtie

late ĩ fauoꝛem ſuum interpoſita appellatiõe perapppei-
lantem aduerſarium. ANide dominum abbatemi conſi⸗
An poſit appellari ab eo qui reduxit laudum latum per ar-
bitros ſeu arbitratoꝛes ad arbitrium boni viri. Vide do
minum abbatem in conſilio. ij. - in conſilio.xxxviiij.in ſe
ndo dubio.
n adulterium comittatur abſq; dolo.? quomodo⁊ quan
do puniatur. Vide dominum abbatem in conſilio.iiij.
Ktotum illud conſilium. . JM
zuot ſunt pene adulterij ? que.vide dominum abbatem
vbi ſu pꝛa pꝛoxime in dicto con.iiiſ.
truʒ ? quado poſſit appellari ab interlocutoꝛia. vide do
Nminum abbatem in con. xxx viij in pꝛimo dubio.
ESi. arbiter aſſumitur per partes cum hoc vt ꝓnunciet ſm
ius ? ipſe pꝛonunciauit contra ius.an valeat laudum.vi-
de dominũ abba.in con.xij.
d pꝛobandum adulterium. vide dominũ abba ĩ con xlij.
Etrum arbiter poſſit pꝛo parte lanudsre ? pꝛo parte nõ. vi
de dominũ a bba. in con.xliiij.
bcic, ex foꝛma ſtatuti nulla exceptio poteſt opponi cõ
a laudum arbitratoꝛum quomodo intelligitur ⁊ quore
medio ſuccurratur. vide dominum abbatem in conſilio

Slrin in pꝛima colũ.

iremouetur appellatio per ſtatutum vel alr que appella
tiones intelligantur remote.vide dominum abbatem in
con ſilio. xliiij. .
uid impoꝛtet verbum aſpirare. vide dominum abbatez
in conſilio.xlvij.in pꝛima colũ.
Muo dicatur eſſe factum antiquum. vide dominum ab-
batem in conſilio.lxj.

Eltrum de bonis aduenticijs poſſit filiuſſamilias teſtari ad

⸗2

niin compꝛomiſſo.vide dominum abbatem in conſilio

xiiij. in principio.
õ tres arbitros quoꝛum duo
pꝛonunciauerunt irrequiſito tertio an pꝛeualeat pꝛonun
ciatio eoꝝ. vide dominũ abba. in conſi.ixiiij.
an arbiter laicus poſſit cognoſcere de materia vſuraria ⁊z
quis dicatur contractus vſurarius. vide dominum abba
tem in conſilio.lxiiij.
Atrum poſſit arbiterpꝛonunciareſ uper rebus liquidis. viĩ
de dominũ abbatẽ in conſi. iriiij.
ne videantur dequei in compꝛomiſſo facto in arbitrum
er clauſulã generalẽ. vide do. abbotẽ in cou.lxiiij.
n ſi comp:omiſſũ eſt factũ in arbitrum ? iuratũ de nö pe
tendo requctionẽ ad arbitriũ boni viri poſſit non obſtan
te iuramẽto cõtraueniri. vicle do. abba. in con.ixiiij.
Ki arbuer tunt lauduʒ quod per partẽ dicitur iniquum vel

„

ꝛedictis inſuper tabulam addens quonam nocomnnes caſus dicto operi iſen ſacile corn⸗
dus notg ſer duid ſipe . Eth ni itempoꝛe cnm quid otij nactus
endantur putans nihil fuiſſe actum cum quid ſupereſſet ad agendum. Et hec omnia oc vacanti tempo⸗ D
kechen peregt dinno domini · M. cccc.lxxiiij.die.x. octobꝛis in pꝛedicta ĩclita ciuitate ferrarie.diuo Hercule eſtenſi leliciter regnan

nullum cui incunibat onus pꝛobandi hoc. vide dominũ
abbatem in conſi. lxriiij.
x quibus ? quomodo pꝛobetur arbitrum inique pꝛonun
ciaſſe.vide dominũ abba. in conſi.lxiiij.
Anarbitratoꝛ teneatur facere ſcripturas de geſtis coꝛaʒ ſe
an veroſufficiat ſe infoꝛmare extraiudicialiter. vide domi
uum abbatẽ in con ſi.lxiiij. W
n⁊ quando credatur arbitris. vide dominum abbatem
in conſilio. xiiij.
n nullitas laucd lati per arbitrum in vno capitulo vitiet
alia capitula.vide do.abba.in conſi.lxiiiſj.
n per appellationem ſuſpendatur vel extinguatur ſenten
lia. vide dominum abbatem in conſi.xix.
(An ille qui non appellat videatur appꝛobare ſententiam tã
n cinilibus qᷓ; in criminalibus. vide dominũ abbatem in
conſilio.lxxiij. L
(Kn quando poſſit ſummi argumentũ a contrario ſenſu.

un do. abba. in conſilio.ilxxv.in.j.colũ.

uando ? quomodo videst᷑ ꝓphibitum argumentũ a con

trario ſenſu in ſtatutis.vide dominum abbatem in conſi
lio. lxxv.
n ius alimentandi quo tenetur pater erga füliũ ſit de iure
natur ali vel non. vide dominũ abba. in conſi. lxv. vbi po
fit accuſatio de inſultu cum armis ⁊ percuſſione ⁊ ſãgui
nis effuſione ? poſtea non pꝛobatur niſi ſimplex inſultus

eriam ad de legitima debita quo iure ſit debita.
i

an ꝓcedat accuſatio.vide dominum abbatem in conſi

lio. lxxviij. B
uomodo ⁊ quaudo accuſatoꝛ deficiens in pꝛobatione ex
cuſetura pena calumnie. vige dominum abbatem in cõ
fſlio.ixx viij.

7 quando valeat argumentuz ab ethimologia vocabu

i. vide do. abba.in conſi.lxxxij. in.j. colũ.
uando operetur aliquid paohibitio alienatiõis facta per
teſtatoꝛẽ in teſtamento. vide dominum abbatem in cõ

filio. lxxxij.
AAn filius arrogatus tranſmittat in deſcendentes quartam
ibi debitam a patre ꝗrrogatoꝛe.vide dominum abbatez
in conſilio.ixxxv. .
Muando tractatur de ſucce ſſoꝛe aui. vtrum filiuſ ſuccedat
in locum patris. vide dominum abbatem in con.lxxxvj.

in pꝛims colũ.
¶ Ntrum abbas ⁊ alij pꝛelati poſſint peter e reſtitutionem
in integrũ ꝓ eccleſia. vide do. abba.in conſi. xxxvij.
In abbas poſſit vendicare monachũ. vide dominũ obba
Mien in conſi.lxxxviij.
uando quis dicitur apoſtata.vide dominum abbatem i
conſilio.xxxxvj. L
An cauſa appellationis ? nullitatis poſſint fimul deduci in
eodẽ iudicio. vide do. abba. in conſi.lxxxxvij. in pꝛin.
Kuands relictum dicatur eſſe factuʒ pꝛoanima. vide do.
abbatem in conſi.cvj.quod eſt con ſiium domini dioni
ſij. non autem domini abbatis.? hec ſunt que comode
tani potuerunt ad hancpꝛimam alphabeti litteram
nnnne wicfencſn ſunt alia que in littera. G. connenire

viſum fuit.
65

Anregula ſancte bꝛigide ſit appꝛobara velnon. vide do.
abbatem in conſilio.viij.per totum.
uomodo capitur hic verbum bonoꝛum. vide dominum

Ie la ſ Pe la M A- ALeſorn.1

„

abba. in conſi. xNlbfßf. “ð
iĩ reperitur baſilica ⁊ dubitatur in cuius dioceſi ſit poſita

gquid ſit pꝛeſumendum.vide dominum abba. in cõſ · liiij.
uomodo? ad quid tenetur ille qui vocauerit aliquẽ ad
bpellum. vide do. abba. in con.lx. in vltima colũ.
Muando mandatur glicui vt pꝛouideat certe perſone de
bẽeneficio quomodo intelligitur. vide dominum abba⸗
tem in conſi.lxxxxvj. . . .
Multa ex quibus pꝛeſumatur bona fides. vide dominuʒ
abbatem in conſi. lxxxviij. . . .
6 En banniti habeant filios in poreſtate.vide do. abba·ĩ cõ
iio.ciiij.ſen vittim.— .
An filius poſſit concedere teſtium. vide do. abba. in conſi.

.

ioA. ſeu vltimo per totum.

¶An clerici teneantur conferre ad conſtructionem muroꝛũ
pꝛo cuſtodia fiendoꝛum vbi habitant ad refectioneʒ põ
tium ⁊? itinerum.? ad collectas? ad angurias ? ad ſoſſa

ia facienda. vide ſingulariter ? beliſſime dominum ab-⸗

hatem in conſi.iij. per totũꝗü.
An clerici teneantur ſoluere cenſus vel tributa ſi bona tri

Puiaria vel cenſualia ad eos perueniant. vide dominũ
abba. in conſi.iij· ?. v. . .
uomodo fiat tranſitus de vno contractu ad alium. vide
dominum abba. in conſi. v. in pꝛtiin. .
n clerici mittentes animalia ſua ad paſcua communita-
tis teneantur ſoluere ſicut alij ciues. vide dominum ab
atem in conſi.o.
(En⸗ quando clerici ſoluant gabellas ꝓ rebus pꝛopꝛijs.vi
de dominum abba.in conſi. vj. ð
n colonus gaudeat eodem pꝛiuilegio.quo gaudet domi
nus fundi in fundo ſeu ratione fundi quem tollit. vide
do. abba. in conſi.ix. in vlti.collul. .
trum canʒellarius ſit idoneus teſtis in factis commuita-
tis. vide do. abba.in con.xviiſ;· H
uid opet᷑ cõmiſſio fca alicui ꝑ papã.vt ſe de ↄtẽtis ĩfoꝛ
met ⁊ de eius ĩpoꝛtãtia vide do.abba.in con.xlj.
Auomodo debet ꝓbare ille qui dicit libꝛum vel aliã rem
foꝛe caſu ammiſſam.vide do.abba.in conſi.xlij.
uomodo pꝛobetur conſuetudo.vide dominum abbateʒ
in conſilio. xlij. .
Id pꝛobandum conſanguinitatem vide dominum abba.
in conſi. xlij.
n⁊ quando cecus poſſit habere officia vel eligi ad pote-
ariam. vide do.abba.in con.xlvij.ꝑ totum.

. ¶ An cecus poſſit ſuccedere patri baroni vł habẽti iuriſdicti

onem.vide do.abba.in con.xviſjJůl.
An.⸗ ? q poſſit fieri cumulatio pluriũ actionũ. vide do.ab-
atẽ in conſi.l.in toto conſi.

nid impoꝛtet iſtud verbum confidens ⁊c. vide do.abba.

in conſi. ..
in ſeruitoꝛes clericoꝛum gaudeant pꝛluilegijs clericis cõ-
eſſis.vide do.abba.in conſi.liij.

Wue⸗ Tolegia ſint appꝛobata vel ne.vide do.abba.in conſi

n ille qui nõ põt alienare certã rẽ poſſit compꝛomittere

ſuper illa re.vide do.abba.in con.lvj.in.j.colũ.
uõ ⁊ quando per copulã et inducatur coniũctio.vide do
minũ abbatem in conſi.lvij.
ncarcerati poſſint ſe obligare.vide do.abba. in conſilio.
Ix.in pꝛima colꝗü.
uis valeat committere cauſas ſine ſtrepitu⁊? figura iudi
cij cognoſcẽ̃das.vide do.abba.in conſi.lxj.
(aiud operetur confirmatio.⁊ an pꝛeſumat᷑ facta ex cer ta
ſcientia.vide do. abba.in conſi. xij. H
1 Yquando a inducat᷑ certa ſcientia.vide do.abba.in cõ⸗
llio. lxij.
EAnr. quando valeat pactum legis commiſſoꝛie in pignoꝛi
bus. vide do. abba.in conſi. lxiiij.
An 7 quando poſſit fieri citatio per edictum generale ? qñ

debeat fieri perſonaliter.vide dominum abbatem in cõ⸗

ſilio.lxij.in pꝛima colũ.

An vbicitatur abſens qui neſcitur vbi ſit ſufficiat vnica ci
erle⸗ 4 E

4 nn ee e 2 ſe 2
C.-us 2ν τααιοιτ α .α Eer dſe o uNn

tatio peremptoria tantũ.vide do.abba.in con. lxvi.
ur. len auramt plures cauſe que pꝛeualeat · vide do·.
Abba. in conſi.lrr. .
Etrü ſtatuta loquentia de contractu habeant locuz in qua
ſi contractu. vide do.abba.in con.lxi.in. pmo dubio.
N6conuerud habeat locum in rebus exiſtentibus in ter-
ritoꝛio vel extra.vide dominum abbatem in conſi.lxxii.

inpꝛima ⁊ vlti.colũ. V
An quando valeat conſuetudo damnola eccleſijs. Aide

do. abba. in con.lxvij. in vlti.coluB6atw—vnP
Anbomines caſtri ſubditi ciuitatis dicantur ciues ciuitatil

quid teneant᷑.vide do.abba.in con.xxxxxrx.
trũ caſtris ↄcedet᷑ in integrũ reſtitutio tanqᷓ reipublice.
vide do.abba.in con.lxxxix.
n⁊? quando curatoꝛ detur adultis inuitis.maxime in ter-
minis ſtatuti loquẽtis de curatoꝛe dando.vide do. abba.
in conſi. xxxxj. in pꝛin. “
(Kuando committuntur plures cauſe in iudicio.ſi tulit ſen
tentiam in vna cã. an dicat᷑ functus officio quo ad reliqᷓs
ide do.abba.in con.lxxxxvij.in.ij.colũ. .
Sicommittitur cauſapetitoaij ⁊ poſſeſſoꝛij iudicij. ? fert
ſententiã in vno an dicat᷑ functus in reliquo.vide do.ab
ba. in conſi. lxxxvij. . ..
1 nidimpoꝛtet verbum confirmemus. vide do.abb.in cõ-⸗

An a ſanocentu dicatur ſeruitus.vide do.abba.ĩcon.
lij. in. j. colũ.
Anꝛ quando ꝑ ſolutionẽ cenſus vel alia ſimilia pꝛeſumat᷑
ſubiectio. vide do. abba.in con.lxxxxviii.

ciuitates non recognoſcẽtes ſuperioꝛẽ habeãt merum

imperiũ ⁊ plenã poteſtatẽ ⁊ circa que.vide do.abba.in
conſi· vltimo in.j. colũ̃. ðð

Ruandolata culpa equiperetur dolo ⁊ maxime in delictis
vigde do.abba.in con.iiij.in vlti.coluu.·
n filia que nupſit ſine cõſenſu patris ſui poſſit petere do
Iẽ apatre.vide do.abba.in con.xij.

An ſoroꝛ poſſit petere dotẽ ſibipꝛomiſſã per frarrẽ necnõ

etiã legitimã.vide do.abba.in conſi.xii.
(Weinaſen legis filiuſfamilias.ff.ad mace.ſ.de fratre dã

trũ ⁊ quãdo teneat᷑ frarer dotare ſoꝛoꝛẽ· vide do.abba.

uomodo pꝛobetur ſolutio decimarũ ꝑ teſtes diuerſa di⸗
entes.vide do.abba.in conſi.xlij.

uomodo dans dotẽ videatur donare. vide do. abba. in

conſilio. xliij.
n poſſit donare habens liberg adminiſtrationẽ.vide do.

abba. in conſi. xl vi.

Stante ſtatuto ꝙ maritus lucretur dimidiã dotis vtrũ lu-

ccretur argumetum eius. vide do. abba.in conſi.xlvj.in
zincipio ?7 per totum.
E auando dos poſſit augeri.vide dominũ abbatẽ in cõ
lilio. xlvi.
e bons videantur datain dotem. vide do.abba.in con
io. xlvi. B
trũ pecunia data cauſa dotis matrimonio nõ ſecuto poſ
t repeti ⁊ aquo an a muliere an ab eo quid dedit dotẽ

o ea.vide do.abba.in conſi.xliii.in tertio dubio.
uando ex foꝛmaa ſtatuti vel legis velteſtatoꝛis debet ſta

ri dicto alicuius ſi ille dixerit. vtrum poſſit pꝛobari cõtra

rium per alias pꝛobationes.vide dominum abbatem in
conſilio lj.in pꝛima colũ. 4
n? quando ſecunda donatio tollat pꝛimam donationem
de do.abba.in conſi.lv.

¶ Cui eccleſie debeantur decime an parrochialian baptiſma
li. Aide dominum abbatem in conſi.ixviii.in pꝛima co⸗

lumna.? pe rtotum.
n delegatus poſſit committtere vices ſuas multi ſaltem
Lollege.vide dominũ abba.con.ii.
trum delegatio poſſit fieri laicis per iudicem ecceſiaſti
e Do dr⸗ in cõſi.lxxvii.in vltima colũ.
o lex vel ſtatutũr uirij do ificetur i
uùα dele P ⸗ 8 te Aum an veriſit enm inl

es 1 e;

e dotem ſoꝛoꝛi viuente patre de pecunia ſibi mutuata.

ta culpa. vide do. abba. cõſ lxviii.

. quibus tollatur pꝛeſuinptio doli vel frauckis. vide domi

num abba. in conſi. lxviij.
trum paſſus ſecunduʒ decretũ.poſſit recuperare infra
aliquod tempus ſoluendo creditoꝛi.vide dominum ab⸗
batem in conſilio.lxviij.in vlti.colũ.
¶ Atrum domnium pꝛobe tur ex cõceſſione empbiteotica
ſolutionis pꝛeſtatione. vide dominum abbatem conſi
lo. xxiiij.in.j. dubio.
n⁊ quando dos debeat reſtititui fʒ Ile. vinente patre. 2 ſit
Vipſi ſius filie.videdominũ obbatem in conſilio.lx xxj.ĩ pꝛi
a columna.
Onando legatum factũ ſilie ꝑ patrẽ cõpenſetur cum dote
ide do.abba. in con.lxxxj.in vlti.colũ.
1 donatio ſacta eccleſe per imperatoꝛem conſtantinum
valuerit vel non.vide dominum abba.in conſilio. lkxrij. .
Z in con.lxxxiiij.
frum donatio excedens ſummã quingentoꝛum aureoꝛũ
valeat ſine inſinuatione intercedente auctoꝛitate pꝛinci
is. vide dominum abbatem in con.lxxxiiij.
Sh fit delegatio alicui expꝛeſſo nomine pꝛopꝛio ⁊ appella
uo.an dicatnr realis vel perſonalis vide dominum ab-⸗
batem in cõſi. Exxv.
nãdo delegatus dicatur functus officioſuo. adeo ꝙ exi⸗
ret eius officiũ. vide do.abba.in conſilio.lxxxvij.
1 delegatus poſſit reſeruare ſibi executionẽ ſentẽtie.vi
de do. abbbatem in con.lxxxvij.
uid impoꝛtet verbũ dent᷑ an ſcilicet neceſſtatẽ velnon.
ide dominum abbatem in con.lxxxij.
trum delegatio facta ſub noĩe di
mine expꝛeſſo tranſeat adſi vicend

(Rn conſi.lxxxiiij.
trũ depoꝛtatus poſſit cõtrahere poſt ſentẽtiã depoꝛtatio
nis lata..vide do.abba.in con.lxxxxix·

E

trũ ratio equalitatis inducẽde habeat locũ in ſtatutis.vi
de dominũ abba.in conſi.j.in vlti.colũ.
In pacta facta eum epiſcopo per communitatem ⁊ pꝛiui-
gia ſibi ↄceſſa extẽdat᷑ ad clcoſ.vide do.abb.in con.vj.
An⁊ qñ verba enũciatiua diſponẽt. maxime ad pias cauſaſ
gide do.abba.in conſi.xi.
n ſit iuſta cauſa exheredandi filiam ex eo ꝙ nupſit ſine cõ
enſu patris. vide dominum abbatem in cõ öſi. xij.
An excommunicatio facta appellatione pendente valeat?
quomodo ſuccurratur aduerſus eam.vide dominum ab
datezi in conſuio.xxxiij.
n⁊ qñ excõ icatus debet vitari ⁊ quid in actibus iudicia
ibus non nec extraiudicialibuß vide dominũ abbatem in

conſilio.xxxiij.
Rnecdtei a heres inſtituta fi nõ cõficiat inuentarium tene
antur vltra vires bereditarias ſicut alij pꝛinati.vide do
inum abbatemin conſilio.xxxiii.
n epiſcopus poſſit pꝛoꝛo gare terminũ indultũa lege he⸗
Arechbus adimplendum voluntatem teſtatoꝛis. vide do-

inum abbatẽ in con ſi. xl.
* 7 qñ valeax alienatio reieccleſiaſtice.⁊ que ſollẽn itateſ
quirantur. vide do.abbatem in conſi.xl.per totum vbi
latiſſime locutus eſt.
n tollãtur ſollẽnitates requiſite circa alienationẽ reruʒ ec
cleſiaſticarum ꝑ certam commiſſionem factaʒ a ſummo
pontifice circa alienattonem. Aide dominum abbatem
conſilio.xli.

is vel pꝛopꝛio no

n alienatio rerumeccleſiaſticarum facta conſanguineis

Aenatie pꝛeſumatur fraudulenta. Nide dominum ab

tem in conſilio. xlj.
I n circa ſollẽnitates requiſitas in alienatione rei eccleſiaſti
Leantendaturi ius canonicũ vel ciuile.⁊ ꝙ deroget alteri
ide dominum abbatemin conſilio.xlj.
trũ percõfeſſionẽ prelati? cõuẽtus pꝛeiudicetur eccleſie
ide dominum abbarem in conſi. xſj.
ĩſtatutüremouet omnẽ exceptionẽ ⁊ defenſionem.quo
odo intelligitur. vide dominũ abbateʒin conſiliv.xliiij
in pꝛima columna.

nita
oꝛem. vide dominũ ab

Aue ſtratio dicti iſatnmti. vide dominu abbatemi in con
lio vbi ſupꝛa.

An epiſcopus poſſit donare bona eccleſie cum canſa velſi

ne cauſa.vide dominum abbatemi in conſilio. xl v. wbij⸗ P5p
ma late de hoc.

Luih cöferat ſeu mibuat electio fimplex. Aide dominum

tem in conſilio.xlvij.in.j.colũ.
Quot debeant concurrere ad hoc exceptio rei iindicate ob

ſtet in alio iudicio. vide dominum abbateʒz in conſilio.l. .

in pꝛima columnga.
n⁊ quomodo bons eccleſiaruz teneantur adonera. vide
minum abbatem in conſi.liij.in.j.colũ. 1
ou uam vocem habeat epiſcopus ⁊ capitulum ? quis maio
rem.videdominũ abba.in con. lvij. in.j. colll.
. Auõ ? qñ requiritur conſenſus epiſcopi⁊ capituli vel ma⸗
ꝛis partis.vide dominũ abba.in con.lvij.
n⁊ qñ poſſitapponi conditio per laicos eccleſie in d ote
danda.vide do.abba.in conſi.lvij. Z
(Anepiſcopus poſſit infra annum de executione teſtamẽ-
8 ſe mntihſc le do. abbatem in connilio.lviiij in ſecũ
dDubio.
d quem deuoluitur poteſtas erequendi teſtamenta poſt
annũ. vide dominum abba. in con. lviiij.
U

is dieat᷑ pꝛopꝛie executoꝛ ⁊ quis fideicõmiſſarius.vide

do. abba. in conſi. lviiij. in vlti. colãõ.
AX An poſſit licite ſolui ercommunicatis.· vide dominũ i abba.
lx.in vltima colꝗ.
4 Requani valeat ſtatutum contralibertatẽ ? cõmodita
tem eccleſiaſticam. vide do.abba.in conſi.lxiij.
An⁊ quando epiſcopus poſſit ſolus tollere ſtatutũ vel con
ſuetudinẽ eccleſie.maxime circa reſidentiã faciendã. vi-
de do.abba.in con.lxvij.in.j.colũ.⁊ vlti.circa ſi.
nad epiſcopum pertinest receptio canonicoꝝ. vide do.
abba. in conſilio. xvij.
In valeat pactũ vel cõſuetudo cõtra naturã cõmactus em
iteotici.vide do.abba.in conſi.lxxij.
ue dicatur eſſe de ſubſtãtia vel accidetia cõtractus em-
do.abba.in conſi.vbiſupꝛa.
emphiteotateneatur exhibere nſtrumentũ dño ⁊ ſiñ
exhibet quid pꝛeſumitur contra eũ.vide do.abba.in con.
lxxiiij. in pꝛimo dubio ⁊ in pꝛima colũ.
(Aruodi ? quando empbiteota cadat a iure ſuo ⁊ ꝑdat
melioꝛationes non ſoluẽdo vel alienaãdo.vide do.abba.
iucon. xxiiij.in ſecundo dubio.
(An emphiteoſiseccleſiaſtica tranſeat adheredes extrane-
os vel quomodo ⁊ an poſſit fieri in perpetuũ. Aide do.
a· in con.lxxiiij.in.ij.dubio.
An emphiteota poſſit ꝑmutare irrequiſito dño. vide do.
abba. in conſi.lxxiiij.in ſecũdo dubio.
nemphiteota fiſci poſſit donare ius ſuum.vide dominũ
abba.in conſilio.lxxiiij.in.ij.dubio.
Ruoaremedium inducit᷑ cõtraſucceſſoꝛẽ emphiteote õn
ſoluentẽ.vide do.adba.ᷣin con.lxxiiij.in vlti. colu.·
uid ? que temeritasrequiratur ad hoc vt quis ↄdemne
in expenſis.vide do.abba.in con.lxcv.i vlti.colũ.
an ⁊ qñ puniatur nõ opponẽs exceptionẽ ſibi cõpetenteʒ
vide do. abba.in con.ixxxij.in vlti.colũ.
Quangdo ſtatuta dicant᷑ eẽ cõtra libertatẽ eccleſiaſticã · vi⸗
de do.abba.in con.lxxxij.in.j.colũ.
uam facultatẽ habet vicarius epiſcopi.vide do.abba.in
onſi. lxxxviij.
¶ An deputatus ad eligendũ infra certuũ tempus poſſit poſt
tempus eligere. vide do. abba.in con.lxxxxiij.
¶ e electione cuiuſdam medici fienda.vide dominũ abba.
conſi.lxxxxiij.per totũ.
An eccleſia que diu non ſoluit onera cõmunitati incũbẽtia
potuerit pꝛeſcribere. vide do. abba.in conſi.lxxxxiiij. per
totũ. fthec lſuffi ciant adlitteri. F.

Anfn ſeatemtates Ru ſocietates dicantur eſſeloc pia. vide
abba.inconſi.xtj.in pꝛima colũ.
n fraternitates ſubſint epo ciuitatis ſicut alia loca pia. Vi
de do.abba in con.xxxj · vvi.s. ꝓxime.

(Si ilegat᷑ aliquid fratribus minoꝛibus cui acquiratur ið ius
ide do.abba.in con.xxxiſj.
uid ſit factoꝛ vel adminiſtratoꝛ iſtoꝛum fratrũ mino. um
vide do. abba. in conſilio.xxxij. in pꝛima colůü.
d quẽ ſpectat cura legatorum factorũ fratribus minori-
dus. vide dominum abbatem vbi. 5. chrime⸗
n⁊ quando appellatione filij cõpꝛehẽdat filia· vide do.
abba. in con.xxxvj.in pꝛima colꝗ.
n? quando appellatione fratris.an teneak. vide do. ab⸗
a.in conſi. xxxvj. in.j. colũ.
d ꝓbandũ famã que requrank. viae do. abbatẽi in con⸗
ſilio. xiij.
An fieiuſſo poſſit agere ad dammna ? intereſſe cötra pᷣn
cipalẽ ũ ſolũ ad ſoꝛtẽ. vide do. abba.· in conſi lv· in pꝛima
colũ.
An⸗ 2 qñ ñ fideiuſſoꝛ teneatur opponere exceptiones compe
entes pꝛincipali.⁊? ſi non admittantur quid iuris. vide
dominum abbatem in conſi.lx.in pꝛima colũ.⁊ in con.
lxxxij.in vlti:colũ.in finalibus verbis.
An⸗ dicatur fraus committi · Aide do. abba. in conſi.
xix.in.j.colũ.
Auando dicatur pꝛopꝛie factum. vide do. abba.i in conſilio
ix.
8 ſienda ſit interpꝛetatio contra fiſcuz in dubio. vide do.
bba.in con.lxix..in vlti.colũ.in fine.

n filius teneat ad debita paterna ſi abſtinuit ſe ab heredi

tate patris. vide dominũ abbatem in conſi.lxiij. in pꝛin.
n ⁊ quando fideicõ.grauatus de reſtituendo teneat᷑ caue
Ein⸗ cum ſideiuſſoꝛibus vel ſine ·· vide do · abba · in conſilio
lxxix..in.j.colũ.
nde dicatur feudum. vide do. abba. in conſi. lxrrij.

vigdde do.abba.in conſi.lxxxij.
ue dicantur eſſe bona feudalia. vide do. abba in conſi⸗
lio.xxxij.
uod dicatur eſſe feudam franchum. vide dominum ab
batem in conſi.xxxij.
(Gu⸗ habeat cognoſcere in cauſa feudali. vide dominum
abbateʒ in conſi.lxxxij. .
n infeudo admittantur aſcendentes.vide dominum ab⸗
ba.in conſi.lxxxij.
Zin frater ſuccedat fratri in feudo.vide dominum abbatẽ

in conſi. xxxij.
n bona feudalia poſſi nt diuidi. vide dominum abbatem
in conſi.lxxxij.
EAnin viuiſione feudirequiratur conſenſus omnium. vide
o. abba. in conſi. lxxij.
n de feudo poſſit din poni per vaſſe alu. Wicke do · abba · in

onſi. lxxxij.
(Her que iura debeat decidi feudũ.vide do. abba. in conſi

io.lxxxij.in vlti.colũ.
(Kaal quid teneatur ille qui pꝛemiſit facturũ. vide do. abba. in
cõſilio.xc.
n fideiuſſoꝛ qui pꝛomiſi ſit p duobus i in facto teneat᷑ vno
oꝛtuo.vide do. abba.in con.xxc.
n fratres vel ſoꝛoꝛes tecij oꝛdinis ſancti franciſci.ſint mo
achi vel monace.⁊ contrah ant matrimonio. vide do.
bba.in conſi.do. vgo.poſt cõſilia dñi abba.
(A uomodo ꝓbetur filiatio.vide do. abba.in conſi. domini
dioniſij ij poſt coſilia do. abba.· in . j. colũ.

aemoo 7 quando debeat ſolui gabella 7 que pena iun
atur non ſoluẽti ſed ꝓfitenti tm. vide dominum abba.
in conſi.lxv.in pꝛima colũ.
i quis ſoluit gabellã ꝓ anno pꝛeſenti. 7 de gabella anni
elapſi mentionẽ nõ faciat. an incidat in penã. Vide do.

a. vbi. S.
Elſtuuiimn il diſponit gabellam ſolui vbicunq; tranſfertur
dominiũ ſeu poſſeſſio an ſi quis habuit dominiũ ĩ certa
re.⁊ illud perdidit etiam ex facto voluntario incidat ĩ ſta
tum. vide do.abba.in conſi.lxix.
n materis gabelle dicat᷑ odioſa vel fauoꝛabilis. Aide do.

n z quando feudatarius debet petere inueſtiturã a dño.

4

abba. in con. xix. 4.
uõ intelligitur pꝛimogenitus Muccedhet in regno vide
do. abba.in conſi.lxxxxviiij.
Anbl pꝛimogenitus pꝛeferatur patruo ĩmaioꝛittate. vide do.
abba. in cõſilio.xxxv.
quo conſequitur pꝛimogenituſi. ius ſt uccedendi· vide do.
abba.in con.lxxxxyv.
(Tonn⸗ fraudes gabe le. vide do. abba in conſilio quod at
ibuitur domino Toanni de bandinis cõbonienſi meo.
Epoſt conſta d do·a atisinfra.

4 uõ heres conficiens inuentariũ teneatur vltra vires h e
reditarias 7 qũ nõ.vide do.abba.in con.xxxiiij.

uõ ⁊ qñ heres nõ implens voluntatem defuncti ⁊ negli

gens Peiuetur hereditate.iuxta auc.hoc amplius.⁊ ĩ coꝛ
poꝛe vnde ſumitur. C. de fideicõ. vide do.abba.in conſi.
Al.⁊? in.v. vbi latiſſime de intellectu dicte auctentice hboc
amplius ·
(Ad quem deuoluant bona pereditaria. an ad epiſcopũ vel
ſubſtitutum ꝓ exequẽdo volũtatẽ teſtatoꝛis ſi heres nõ
exequitur . vide do.abba.in conſi.xl.
Quõ pꝓbetur per teſtes diuerſa deponẽtes aliquie hereti⸗
ctoe vid dominum abbatem in conſilio.xlij.in pꝛima co
lumna. in pꝛincipio.

62 n⁊ quõ ꝓhibeatur ab ecclia certi habitus inuentio.vide

— conſi. lv.

An fratres boſpitalarij ſint monaci vel canonici regulares

vel clerici an liberti vel ſerui.vide do · abb.ĩ coſ · do vgo.

„. poſt cõſilia do· abba.in.j. dubio.

(An Lboſoitalari equiperent᷑ tutoꝛibus vel curatoꝛibus. vi-
Age dominum abba. in cõſ · do. vgo. pdicto ĩ vlti .· colũ.

iudex qui pꝛonunciauit pꝛocedendum eſſe ad vlteri-
oꝛa reſeruatis⁊ ſaluis omnibus exceptionibus vtriq; ꝑ-

ti dicatur inferre grauamen · adeo ꝙ poſſi⸗ it appellari. vi-

de do. abba. in conſi.iiij. in · j. colũ.
n iudex teneat᷑ expꝛimere cauſã.in ſ. ententia vel ne · AUi
de dominum abbatem in conſi·vij.ꝑ totũü.
E verba poſita in margine inſtrumentoꝛũ inducãt pꝛeſũ
ptionem falſitatis vel reddãt inſtrumentũ vicioſũ. Ni⸗-
ge do.abba.in conſix.
n⁊ quõ iuramatũ obliget minoꝛẽ iurantẽ in contractu.2=
vtrum poſſit peti abſolutio a tali iuamẽto ꝑ minoꝛc.vi

. de dominumabba.in conſilio.xij.in vltimo dubio.ibi fa

cto per eum.
n ⁊ qñ inſtitutoꝛes teneant er tractibus eoꝝ eẽ finito of
ficio.vide do.abba.in con.xvj. in.j.colũ.
(Dus – inſtitutoꝛ. vide dominũ abba.in conſilio.xvj
n.].colu.

poſſunt facere inſtitutiones ratione ſuiofficij. Aide

ominnʒz abbatem i in conſi.xvj.
d ꝓbandũ iudiciũ quot teſtes reeuirãt. Nide do.abb.in
conſilio. xvj.
d quem ſpectet diſtributio i incertoꝝ. vide do.abba.in cõ
ſilio.xxv.in vltima colũ.in fi.
Anignoꝛantia legis vel ſtatuti poſſit ꝓbari per ſolum iura
mentum allegantis ignoꝛantiam. vide do. abba. in con.
xxxv.in vltima colũ.
Eni iuramentũ obliget impuberẽ doli capacem. ſicut pube
rem.iuxta auc.ſacramenta puberum.C.ſi aduerſus ven
ditionem..vide dominum abbatem in conſilio.rxxviiij.
in vlti.coliꝗ.
iuider poſſit alterare tẽpoꝛe ſeuterminos alege ſtaru⸗
os.vide do.abba.in conſi.xl.
a pꝛobandum iuriſdictionẽ que ſint neceſſa aria. vide do.
bba. in conſi. xlij.
( quid tenet᷑ qui i pmiſit cõſeruare indemnẽ. vide do. ab
ba. in conſi.xlij.in pꝛima colũ.
nacta facta in iudicio ſummario faciant ſi dem in plena-
io. vide do.abba.in conti· lv · in pꝛima colũ.
Jrugerer: H reſul u r&1 Aß rle ruaf 9“

4 5K 2

õõ

e

☚

.

C Atrũ iuhũmati ſaciant collegiũ licitũ vel illicituʒ.vide do.
abba. in cõſi. lv.per totũ. .
An p indulgentiãconceſſã videatur appꝛobari ſtatus illiui
cui conceditur. vide dominũ abba. in conſi. lv.
In iuriſdictione pꝛoꝛoganda quis conſenſus requiratur.an
eerpꝛeſſus vel tacitus.vide dominũ abbatem in con. lxj.
DQnõ ⁊ per quot actus acquirat᷑ poſſeſſio iuriſdictionis. vi
qde dominum abbatem in conſilio.xj. H
n iudexoꝛdinarius poſſit ꝓnunciare vltima die ſue iuriſ
dictionis. Nide dominũ abbatem in conſilio. lxiiſ.
(An credatur indici.an vero actis. Aide dominum abbatẽ
in conſilio.lxiiſ. R—⸗ .
Aus capiat᷑ hoc verbũ inſtrumentũ.vide do.abba.in con.

AAn iuramentũ poſſit annullari ꝑ ſtatutũ. vide do.abba.in

conſi.ixxj.in pꝛimo dubio. .
An iuramẽtũ tollat remediũ legie ſecũde.C.de reſcin. vẽ.
vide dominũ abba.ᷣin conſi.ixxj. in ſecũdo dubio.
Quis dicatur inteſtatus. vide dominũ abbatem. in conſilio
lxxv.
Aninimns dicatur decedere inteſtatus. vide dominũ abba
tez in conſilio.lxxv. . H
Quid poſſit capere iudex ꝓ ſalario vel ſpoꝛtulis. vide do.
abba. in cõſi.xx viij..in viti.colũ.
1 ñ incerta debẽt pꝛeſtari pauperibus.vide do.abbbatem
in con.lxxxj. per totum.
Aaquo imperatoꝛ recognoſcat imperiũ.vide dominum ab⸗

batẽ in conſi.lxxrij.
(An imberator poſſit legitimare in terris eccleſie.vide od⸗
minum abbatem in conſilio.lrxxiiij:in pꝛima colũ.
MAue iuriſdictio ſpectet ad imperatoꝛẽ. in tempoꝛalibus.
vige dominum abbatem in conſi. xxiiij.
¶ An valeat imperatoꝛis pꝛiuilegiũ quo ad nõſ ubditos vide

7 2

do. abba.in conſilio.ixxxxvij.
.α uis ſit competẽs iudex ꝓ legato facto ad pias cauſas. vi
de in con.dioniſij poſt conſilia.do. abba.in.j.coli.

¶ An liberatio facta in vno caſu extẽdat ad alium ? ad quas
perſonas. vide dominum abbatem in conxx.
An legitima poſſit peti de bonis regni vel ducatus vl mar
chionatus. vide do. abba. in con. xij.

¶ An ſoꝛoꝛ poſſit petere legitimꝗ ⁊ dotẽ a fratre. Nide do-
nminum abbatem in conſilio.x-iij.
A quo tempoꝛe incipit lex vel ſtatutũ ligare. vide do. abba.
in conſi · xxxv. in pꝛincipio.
uõ ⁊ qñ quis cõpellat ad exhibitionẽ ſuoꝝ libꝛoꝛum.vi⸗
ge do. abba. in con.xlij.

Quomodo capiatur verbuʒ lis. vide dominum abbatem

(An 7 quando ſtetur libꝛis pꝛopꝛijs.vide dom inum abba. in

conſi.ij..ĩ pꝛima columna.
1 uid continetur appellatione libꝛoꝝ vide dominumabba
n conſilio.lj.in.j.colũ.
En quando lex ſpecialis tollat legẽ generalem. Vide do.
aobbatem in conſi. lj.
nlaudum latum ? appꝛobatum per pꝛocuratoꝛem poſſit
impꝛobari per dominum.vide do.abba.in conſi.lvj.per

En lglina debita inre nature 2 trebellianica debeantur
atri ſicut debentur filijs. vide dominũ abbatem in con

ſilio. lviiij. in. j- dubio.
Einum egitima debita filijs ſſt debita de iure naturali vel
quomodo. videdominũ obbatemin conſilio.lxiij. Et in
coſilio.lxxv.
NAir ſilij poſſint pꝛiuari legitima a parentibus etiã relin⸗
quentibus ad pias cauſas. vide do. abbain conſi. kxiij.
¶ Altrum legitima poſſit mimui vel augeri per ſtatutum. vi
de dominum abbatem vbi.S. hoc in conſilio. lriij. Et
in conſilio. lxxv.
A quo tempoꝛe debeatur legitima filijs. vide dominuʒ ab
batez in conſilio. lxv. in vlti. colũ.
Altruũ verba libelli intelligantur contra libellantem an pꝛo

libellante. vide do. abb. in con. xxiij. in zima columna.
V'Hit eſens ſnr Bac .N Bin ilj i m

An credatur ivꝛis antiquis. vide dominũ abba in con. xv.
in. j. dubio. in fine.
An 7 quando ſiat legum coꝛꝛectio e᷑ idẽptitate vel maioꝛi
tate rationis. vide dominum abbatem conſilio.lxxv.
n legitima debita parentibus poſſit tolli vl minui per ſta
tutum.vide abbatem in con.ixxv.
n⁊ adque extendatur liberatio generalis. vide do.abba.
in conſi. xxxj. in pꝛima columa.
Anz quando libꝛi merchatoꝛum pꝛobent vel non.⁊ quam
fidẽ faciant.vide do.abba.in con.lłxxxj.

62 An legitimatione debeant vocari agnati.vide do.a bba.in

con. xxxiij..in.j.colũ.

7 An imperatoꝛ poſſit legitimare in terris eccleſie. vide do

2„

minum abba. in confilio.lxxxiiij.in.j·colũ.
Anlegitimatus ſuccedat agnatis. vide dominum abbateʒ
in cõſi.lxxx vj.in.j.colũ.

71 An per legitimationem ſuperuenientẽ rumpatur teſtamẽ

tum patris.vide do.abba.in con.lxxxvj. .
An⁊? quando noua lex tollat antiquã. vide do.abba.in con.
Quis dicatur pꝛopꝛie legitimatus. vide domi. abba.in con
ſilio.lxxxxvj.in.j.coliU.

„

. uando dicatur eſſe matrimonium pꝛopꝛie. vide do. ab-
b.⸗a. in conſi. j.
M liceat ſequi mentẽ legis vel ſtatnti ? recedere a verbis.
Alige do. abba. in conſi. j.
An in maleficijs voluntas coacta babeatur pꝛo voluntate.
vige do. abba. in conſilio.iiij. vbi ponit quandam cõtin-
gentid factã de quadã mul ere adulterata per viʒ.
n in matrimonio attendatur ius canonicũ vl ciuile.vide
VAn marchionatus ⁊ ducatus ⁊ regna poſſint diuidi ĩter fili
a marchionis ducis ⁊ regiſ.vide dominum abba.in con
n⁊ qñ maſculinum concipiat femininum.vide do.abba⸗
tem in conſilio.xxxii.in vlti.colu.⁊ in conſi.xxvj.
nĩ mutuo ſcõ eccleſie ſit neceſſe pꝛobare verſũ. vide do.

abba. in con ſilio. xlj.
R uõ ⁊ quando pꝛobetur miſſa per teſtes deponẽtes vnũ
. de euangelio ⁊ aliũ de epiſtola.vide do.abb.in con. xlij.

uomodo ⁊ quando filij ſecundi matrimonii ſuccedant
matri vna cum filijs pꝛimi matrimonij vel non. vide do.
abba.in conſi.xliii.
Quomogdo mulier obligetur in inſirumẽtis. vna cũ marito
Vige do.abba.in conſi.xliiiin pꝛima colũ.
O maritus emit aliquid conſtãte matrimonio.an videat᷑
emere de pꝛopꝛiis pecuniis vel ne.vide dominũ abba.
inm conſi. xlvi.in vlti.colũ.
n requiratur conſenſus mulieris in ſponſalibus ab initio:
an vero poſſit pater vel affines obligare vel pꝛomittere
eam. vide dominũ abba. in con.xl viii.
An⁊ quando ſponſus vel ſponſa poſſintcompelli ad cõtra
hendum matrimoniũ per verba de pꝛeſenti.vide do.ab
ba.in conſilio.xlviii.
n in matrimonio poſſint interuenire obligationes ⁊ pꝛo⸗
miſſiones 7 pene.videdominum abbatemin con.xlviii.
n maritus dicit aliqud eſſe vxoꝛẽ.= ipſa negat. cui ſtan⸗
Qdum ſit. vide do.abba.in con.li.
(Kui ſubſint monaſteria exempta.vide do. abba.in conſilio
lvi.in vlti.columna.
