Si minoꝛ iurauit ſe maioꝛem ſuper obſeruatione cõtractꝰ
an obligetur. vide dominũ abba.ĩ con. lxxi. in.j.dubio.
NAn contractus initus cum minoꝛe nullus er defectu ſollẽ⸗
tatis ſtatutarie poſſit ratificari 2 ſuſtentari interuenien⸗
te iuramento tempoꝛe maioꝛis etatis. Atide dominum
bbatem in conſilio.xxxi..iin ſecundo dubio.
An minoꝛ poſſit petere abſolutionẽ a iuramento.vide do

nannce exrcudat jnum pel econtra in ſucceſſione fili.
am de iure communi ꝙᷓ municipali. vide do. abba.i cõ
ſſo v. umcip abba · ĩ cõ
n quis dicatur habere malã fidẽ. vide do. abba. in con.

lxxvi.in vltimo dubio.ij. Vlti ij.
r lo. in vltima colũ

Wiſuae * ν nſe 3 △* KEE 11 2

—

minum abbatez in conſilio. xxi. in. iij. dubio. W rBa.

—
τ11*²*

61 nis dicatur pꝛopꝛie mercatoꝛ. vide do. abba. in conſilio
xviii in pꝛima cofff.
Muõ ꝓbetur mala fides.vide do.abba.in conſi.xxxi.i pꝛi

acolũ. ”””J”MD .
n monachus poſſit agere aduerſus pꝛelatum ſuum. vide
do.abba.in con.lxxx viii.in pꝛima colũ.⁊ ꝑ tortil.
n poſſit eſſe obligatio inter monachum ⁊ pꝛelatum. vide
do. abba · in conſi.lxxx viij.⁊ in conſi · c. in. colũ??⸗
n poſſit monachus habere ꝓpꝛiũ.vide do.abba.in coõn⸗

ſi. lxxx vii.

(En monachus poſſit eſſe in ſtudio ſine licentia abbatis vl

„

mn monachus poſſit vacare ſtudio. vide dominum abba
m in conſilio. xxxviij.
uius expenſis debent monachi inſtrui ab initio. vide do.
ninuito abbate poſſit epiſcopus dare licentiã monacho
undi ad ſtudiũ.vide do.abba.in cõſilio.lxxxviij·

(nonathrod⸗ do. abba.in conſi.lxxxviij.

n monachus exiſtens in ſtudio poſſit obligare monaſteri

um ꝓpter neceſſitates ſuas. vide do. abbatem. in conſi

io. lxxx viii. .
(Ann epiſcopus teneat᷑ emere libꝛos monachiſ ⁊ veſtes
2 alia neceſſaria ꝓ ſtudio. Aide do.abb.in con.lxxxxviij.
AVtrũ vicarius epiſcopi poſſit dare licentiã monacho eun
i ad ſtudiũ.vide dominũ abba.in conſilio.xxxviij.
ui eanigerctu minoꝛ habens curatoꝛẽ.vide do.abba. in
onſi. xci. =èM
uãdo mandat ur aliquid quid cõpꝛehendat᷑ in mandato
quot.vide do.abba.in conſi.xciii. .. .
4 n tranſiens ad aliquod monaſterium ſine ſollẽnitatibus
rrequiſitis poſſit pꝛopꝛia auctoꝛitate redire ad pꝛimum.
vige dominum abba. in con. cxvi.
n cuius manibus debeat monachus facere pꝛofeſſionez
vide do.abba.in conſilio domini vgo.poſt conſilia domi
ni abbatis. “ .

uando di cantur pꝛopꝛie nuptie.⁊ quõ capianturi niure
vige do. abba. in conſi. j.
En ? quando credatur notario.vide dominũ abba. in con
ſilio.xlii.

4 Auando dicatur neceſſitas ? quis dicatur caſus neceſſi-

as vide dominum abba.in conſi. xvij.in pꝛima colũ.

Quod dicatur notoꝛiuʒ. vide dominumabbateʒ in conſi-⸗

io. xliiij.
ſua.vide do.abba.in conſilio.liij.
An offerẽs ſe monaſterio gaudeat pꝛinilegijs ilius mo
haſterij vide domi. abba.in conſilio.lij.
QRuando quis dicatur vocari per nomen collectiuũ vel
peliatiuũ.vide do.abba.in conſi.l.viſj.

conſi.lxxix.in vltima colũ.⁊ hec ſufficiat in littera M.

An officiales maxime eps pꝛeſumant᷑ diligentes in officio

ſuo.vide do.abba.in conſi.xij.

Sire nõ pꝛiuilegiata pueniat ad perſonã pꝛiuile giatã an
fficiatur pꝛiuilegiata.Aide do.abba.in conſi.ix.
An pꝛocuratioꝛ teneatur etiaʒ finito officio.vide do.abba.
in con.xvj.in.j.colũ. =
ln? qñ ꝓbationes iugantur ad faciendã plenã pꝛobatio-
nẽ. vide dominum abbatem in conſi.xvj in vlti.colũ.
4 Hi pꝛelatus eccleſie liberauit aliquẽ vtrũ poſſit per ſucceſ
ſ qnullari ⁊ impugnari liberatio.vide do.abbatẽ in cõ
lio.xxxj. W

¶Quis dicatur pius locus.vide dominũ abbatem in conſi.

xxj·in pꝛima colũ.⁊ in con.lv.
An dicantur pia loca iſte fraternitates. vide do.abba.in cõ

* P Pe I ſa⸗

2 A* AαEDG —
Pa ES A et .

uis dicatur pꝛopꝛie nepos.vide dominum abbatemin

An ? qudo offerens ſe monaſterio videaturofferre boua

ndah valenti agere currat pꝛeſcriptio.vide do. abba.
in con. xxxij. in pꝛima collluu.
uõ⁊? quãto tẽpoꝛe pꝛeſcribatur cõtra locũ religioſũ.vide
Aalani abbatem in con.xxxij.in pꝛima colũ.

n aduerſus pꝛeſcriptionẽ concedatur reſtitutio.vide do.

abba. in conſi. xriijJJlJl.
6 An tẽpus quadriennij aduerſus pꝛeſcriptionẽ in reſtitutio
ne concedenda ſit vtile vel continuum. vide do.abba.in
conſilio.xxxij.
Anprcbanoineligatur eſſe pꝛeparatoꝛia vel dilatoꝛia. vi
AJe dominum abbatẽ in conſi. xxxii.
/apa poſſit reuocare facta ꝑ ſe vel ꝑ pꝛedeceſſoꝛẽ ſuũ
Aide dominum abbatem in conſilio.-.
aa ius habeat papa in bonis eccieſie. vide do.abba.in
uõ berr poſſeſſio per diuerſos teſtes de diuerfis tẽpo
ibus deponẽtes.vide do.abba.in con.xtiij.
uõcapiatur illud verbũ ꝓpꝛiũ. Aide do.abba.inconſi-
lio. lj.
iot modis competit ius patronatus.vide dominum ab
batem in conſi.liiij. in pꝛin.
x quibus ꝓbetur poſſeſſio iuriſpatronatus.vide do.ab-
in conſi.hriij.

ſit potioꝛ. ide do.abba.in conſi.liiii.
S uõ diuidatur ius patronatus inter heredes. Vide do⸗
minum abbatem in conſi. liij.
(Anã ius patronatus tranſeat ad heredes extraneos.vi-
de do.abba.in conſi.liiij.in vlti.collil.
Atrũius patronatus tranſeat ad feminas.vide dominum
abba. in cõſi. liiii.ĩ vlti. colil.
An pꝛelatus poſſit facere tranſactionẽ ſuper rebus eccieſie
vide do.abba.i cõſi.lvi.vbi ponit an poſſt cõpꝛomittere

ſuper rebus eccleſie.

4 n ⁊ quando ſufficiat cõſenſus maioꝛis partis.vide do.ab

ba. in conſi. lvii.
quem ſpectat pꝛeſentatio ad pꝛebendas.vide dominũ
atem in conſilio.lvij.⁊ in.iiii.dubio in vlti.colũ.

in vltima colũ. S B
Anreauniur ſcientia poſſeſſoris in acquiſitione iurium
incoꝛpoꝛalium.vide do.abba.in conſi.ri.
4 n tranſactio facta ꝑ pꝛelatũ cenſeatur perſonalis vł realiſ
ide do.abba.in con.lxxxiij.

An quis poſſit habere plures capellas vel pꝛebẽdas.vide

uando pꝛeſcribitur vigore ſtatuti an requirat urbona fi-

Auungon abbatem in con.lxxiij.
des.vide do.abba.in conſilio.lxxvi.in vltimo dubio in

.„2

Vltima colu. .
¶u incerta debeant pꝛeſtari pauperibus.vide do.abba.in
ſilio. xxxxiiii. in. j. colũ.

con.lxxx.per totum.
5 n⁊ qñ pꝛeſcribat᷑ ꝑ ciuitates vel caſtra cõtra eccleſiã vel
impe ratoꝛẽ. vide do. abba.in con.lxxxij.in.j.colũ.
4 n pᷣſumẽda ſit pᷣſcriptio vel nõ.vide do.abb.in con.lxxxii.
ne poſſit facere pnceps ex certa ſcia.vide do.abba.in cõ
An pꝛinceps in legitimatione debeat vocare agnatoſ.vide
do.ab ba.in con.lxxxiiii.
uos defectus poſſit ſupplere pnceps. vide do.abba.in
on. xxrxiiiii.

4 En in pꝛincipe reſcribente contra ius ſit pꝛeſumẽda cauſa

vide do. abba.in con. xxxiij.
n pꝛiuilegiũ ſuperueniẽs eximat quẽ a iuriſdictione vel
aliter. vide do.abba.in con.lxxxv.in vltima colũ.
n fan iliares pape in abſentia habeãtfructus ſi uoꝝ bene⸗

ſicio:um. vide do. abba. in con.xxxviii.
tru poſſit p̃ſcribi iuriſdictio.vide do abb.in cõ.lxxxviij.

iuris.vide do. abba.in con.lxxcix.
n cõtra agentẽ poſſeſſoꝛio debeãt admitti pbationes cir
a effectum ꝓpꝛietatis. vide do. abba. in con. lxxxix.
ñ poteſtnena peti ? cõtractus hẽat etiã effextũ ſuũ.vide
c ires chebiltcoimhecar commiſſionẽ pe-

—

i vna pꝛeſentatio fiat pꝛopꝛietario alia a poſſeſſoꝛe que

ui acquiratur ius patrouatus.vide do.abba.in con.lvii.

n⁊ qñ admittatur ꝓbatio in cõtrariuʒ cõtra pꝛeſũptionẽ

—

—

. S 5 1S, o1
ne. vide do. abba.in con. xci. Sec S .2
pilcop

((S patronus pꝛeſentet vnũ ad clefs vacahte· Yepiſco
diſtulit ſine cã ⁊ patronus aliũ pꝛeſẽtauit qnẽ epᷣs inſtitu
it quis ſit potioꝛ in benefitio.vide do.abb.in con.xci.
. ue ſunt illa in qnibus nõ cadit pꝛeſcriptio.⁊ ſic ſũt inpꝛe-
ſcriptibilia. vide do· abba.in con. xciiij. .
trũ pꝛeſcriptio cõtra legatos ſedis apoſtolice valeat·vi-
gde dominum abba. in con. xciieiiſ.
6 AVtrũ eccleſia pꝛeſcribat conira aliq eccleſiã ⁊ quanto tẽpo
re. vide domi. abbatem in conſilio.xcij.
Der quot aetus interrũpatur pꝛeſcriptio.vide dominum
4 bbatem. in conſilio.xciiij.in vlti.coliũ.

Duangdo pꝛeſcribitur pernon vſum. Aide do. abbatemĩ
conſi· xcvij. ee,e 1 =W 31 FLi.

uibus tẽpoꝛibus n poſſt æſcriptio. vide do
minum abba. in confi. xcvijj.
trum pꝛiuilegium interpretetur cõtra pꝛiuilegiatũ.vide
do. abb. in con. xcvij. in vlti. colũ. ⸗—
trü ? quanto tempoꝛe pꝛeſcribarur contra eccleſiã.vide
dom inũ abbatem in conſilio.xcvij. in vltima colũ.
uanto tempoꝛe pꝛeſcribatur cenſus.vide dominum ab
batem in con.xcviij.

24 pꝛeſcriptionẽ complẽdã an fama ſufficiat ꝓ titulo.vi-

currere

de dominũ abba.in conſilio.xcviij.
ue requirantur ad hoc vt pꝛinceps videatur velle pꝛeiu
icare iuribus tertij.vide do.abba.in cõſi.xcviij.

uomodo debent intelligi pꝛiuilegia. vide do. abba. in cõ
lio.xcviij.
ue veniãt appellatione pannoꝝ vel pãni lini vel lane.vi
e do. abba.in con.quod conſiliũ attribuitur dioniſio de

bamganis in vlti · colũ.poſt cõſilia do.abba.
„◻

lene ſt ratio ꝙ quarta debetur epiſcopo de relictis factis
piljs locis. vide dominum abbatem in conſilio.xxxj. ⁊ in

conſſilio.xxxvijJ.
4 An quarta debeatur epiſcopo de relictis factis pauperibus
certi loci.vide dominum abbatem in cõſi. xxxj.
4 An quarta debeatur epiſcopo de relictis factis collegijs ap
pꝛobatis. vide dominũ abbateʒ in conſilio.xxxſ.
7 An quarta debeatur epiſcopo de relictis factis hoſpitalibꝰ
vige do.abba.in conſi.xxxj.
4 quarta debeatur epiſcopo de relicto facto loco vdi ſũt
lepꝛoſi.vide do.abba.in con.vbi.... H
n quarta debita epiſcoporatione relicti ad pias cauſas
poſſit pꝛeſcribi vel conſuetudine tolli. Aide dominum

abbatem in conſilio.xxxj.in vlti.columna.Et in conſilio

4

4 An monaſteria teneantur ad pꝛeſtationem quarte de reli-
* .

ctis ſibi faciis.vide dominum abba.in con.xxxvij.in.j.co
lũ.⁊ in pꝛimo dubio.

n exemptio tollat quartã debitam epiſcopo.vide do.ab⸗
in cõſi. xvij.in. ij. dubioo.
1 n monaſteria exempta teneantur pꝛeſtare pape quartaʒ
e relictis ſibi factis ex quonõ tenetur epiſcopo.vide do
minum abba. vt. 8.

De ſignificatione huius verbi quandoq;. vide do.abba.·ĩ
con.xliij.in vltima colũ.

8

uid ſit petitio reductionis ad arbitrium. vide do. abbatẽ
in conſilio.ij. in pꝛima couum.
n qui petit reductionem ad arbitrium boni viri exiniqui-
tate debeat pꝛobare iniquitatem.vide dominũ abbatem
in con. ij. in.j. colũ.
An poſſit reclamare qui ſemel appꝛobauit laudũ.vide do.
abba. in con. ij. in vlti. colũ.
(Fniruer teneatur ſoꝛoꝛi reddere rationem adhniniſtratio
is in bonis paternis. Aide dominũ abbatem in conſi⸗

uid debet facere pꝛimogenitus qui ſuccedit in regno cir

a pꝛouiſionem alioꝛum fratruʒ. Aide dominum abba

4

—.

tem in conſilio. xiſ. . .
n ? quando ſit licitumfundare nouam religionem. Vide
do. abba. i cõſilio. lv. H Hr
Si rectoꝛ eccleſie eſt inſirmus an debeat habere redditus
ecleſie ⁊ alimentari ab eccleſia. vide do.abba.in conſi.
lxx. vbi late de hoc.
An rectoꝛinfirmus poſſit obligare eccleſiam vel pꝛeſbyte
rrbeneficium ſuum.vide dominum abbateʒ vbi ſup:a iĩ

ltima columna.
Aud impoꝛtet relatiuum quis vel qui.iunctum verbo ſu
turi tempoꝛis. Vide dominum abbatem in conſilio.
n in regno nepos ex
in conſi. lxxxv.
oꝛã quo debet peti reſtitutio in integruʒ pꝛo eccleſia per
eius adminiſtratoꝛes. vide dominum abbatem conſilio.
lerexxvij.
An religioſus qui tranſit a d arctioꝛem religionem pꝛiuſ de
beat petere liceutiam a ſuperioꝛe. vide do. abba.in con
ſilio. xcv.ĩ pꝛima columna.in.j.pꝛemiſſo.
AQuo tempus inſpicitur ad ſciendum quando vna religio
dicatur largioꝛ vel ſtrictior altera. vide do. abba.in conſi
lio. xcv. in. ij. pꝛemiſſo.
A uis poſſit facere ꝙ quis tranſeat de ſtrictioꝛi ad largio⸗
rreum. vide dominum abbatem in conſilio.xcvj.

cludat patruum. vide dominũ abba.

OQuando quis tranſit de vna religione ad aliaʒ an debeat ſa

cere ibi pꝛofeſonem de nouo.vide do.abba.in conſilio.
xcvj.in vlti.colũ.

trum ſtipulatio habere licere ſub certa pena committat᷑
ſiue de facto ſiue de iure res euincatur · vide do.abbatẽ
in conſilio. xliij. in. j. colũ.
ue ſit legitima cauia reſtringendi ſtatutum. vide do.ab⸗
ba. in conſi. lj.
4 Si ſponſalia ↄtrahunt᷑ pure.ab initio ⁊ poſtea de die cõtra
hendi matrimonium fiat conuentio an reſtringatur pꝛi-
ma obligatioꝛ vide do.abba.in conſi.xlviij.
(An ſponſalia diſſoluantur per incontinentiaʒ vuius ex ſpõ
is. vide dominũ abba.in conſi.xlviij.
ue ſunt pꝛeſumptiones ex quibus inducat᷑ cõtractus ſi-
mulatus.vide dominum obbateni in conſilio.xlviij.per
totum. Ludo.bolo.
QAuando ſententia lata in vno iudicio pꝛeiudicet in alio. vi
de dominũ abba.i con.l.fere per totum.vbi latiſſime lo
enuael, Gatur M
n ⁊ quando credatur ſcripturis pꝛopꝛijs. ſcribẽtẽ vel
ſcribẽte.vide dor abbalenn cn. .. 1
4 uando continetur in ſcriptura aliquid incidenter quõ ?
ß̃ ſtetur illi. vide do.abba.in conſi.liiij.
8 Quõ ⁊ qñ poſſit acquiri ſocietatiper ſingulareshoĩes ſocie

—

tatis. vide dominũ abba.in conſi.lv. .
Auando ſubſtitutio dicatur fideicõmiſſaria.vide domi.ab
in conſilio.lviiij.in.j.colũ.
n ſubſtitutio in dubio cenſeat᷑ directa an fideicõmiſſaria
cide do.· abba. in con.lviiij.
uõ ⁊ qñ poſſit opponi cotraſententiã exceptio incõpe-
tentie. vide do.abba.in con.lxj.
AQuõ uando ſententia poſſit dici nulla.vide do.abba/in
Aconf.
¶An ⁊ quando impecliatur executio ſententie excauſa nulli⸗
tatis. vide do. abba. in conſi. xiiij.
An ſtatatũ poſſit tollere facultatẽ dicẽdi nulũ lauduʒ. vide
dominũ abba.in conſi.xiiij.
In ⁊ qñ ſocij teneantur communicare aliunde queõta vel
vnus teneatur ſentire damnũ alterius.puta ſi vnus ma-
rit auit filiã. vide do. abb.in con.ixv.per totůũ.
An ſententia poſſit reſcindi per iudicem vel ferri ſub con-
ditione. vide do.abba.in con.lxxiij.

An ⁊ quando pꝛeſumẽdũ ſit pꝛoſententia.vide do.abb.in

n ſtatutum excludens filiã feminam intelligat
. ur exclude
re neptem vel matrem intelligitur excludere auum ma-
ternum.vide do. abbatem in con.lxxv.

iatati cklucdens ſind in isuor lilij inteuigatur etiem
idẽ ſacere in fauoꝛẽ nepotis. Aide do. abba. in conſilio.
krv. Audo bolo.
ue conuẽtiones appꝛobantur inter ſocios quo ad dam-
mnumm ⁊? lucrum. vide dominum abbarem in con. xxvii.
Mñ ? exquibus caſibus admittat diſparitas lucri? damni
in ſocietate. vide do. abba.in con.xxx vij.
n petitur executio ſententie in bonis a tertio poſſeſſis
aun tertius poſſit impedire executionẽ. vide dominũ ab
ba. in con. lxxrij. .B ,
In ? quomodo impediri poſſit executio ſententie. Vide
do . abba. in conſilio.lxxxii. . ⸗ .
uando ſtatuta dicantur eſſe contra libertatẽ eccleſiaſti-
am. vide dominum abba.in conſilio.lxxxiij.in.j.colũ.
( 7 quando valeant ſtatuta laicoꝛum in fauoꝛem eccleſie
vide do. abba.in conſi.xxxiij.in.j.colu.
Nne ſtudia attribuant pꝛiuilegiuʒ monachis ⁊ alijs vt poſ
ſint ſtare in ſtudio abſentes ⁊ habere fructus beneficioꝛũ
vige do. abba. in con.xxxviiſj.
Vtrũ monachus poſſit vacare ſtudio.vide dominũ abba.
in conſi. lxxxviij.
( uius expenſis debeant monachi inſtrui ab initio.vide do
minũ abbatẽ in cõſilio.lxxxviij. .
(An inuito abbate poſſit dare epiſcopus licentiã monaeho
eundi ad ſtudiũ. vide do.abba.in con.lxxxviij.
(An monachus exiſtens in ſtudio poſſit obligare monaſte-
riũ ꝓ ſuis neceſſitatibus. Nide do.abb.in con.lxxxviij.
uantũ durare debet licentia data ad hoc vt quis poſſit
ſtare in ſtudio.vide dominũ abba. in conſilio. lxxviij.in
AVlti.columna.
. ¶An ſententia lata contra ius litigatoꝛum valeat. VWide do.
a.in conſi.lxxxix.in.j.colu.
En enuten ſententie pbatio que traſmittit in notoꝛium
vige do.abba.in conſilio.ixxxir⸗ ürafa las
xXcurſu quanti fempoꝛis pꝛeſumatur ſententia iuſta. vide
do. abba. in conſi. lxxxix.
An ſubditi conuenti poſſint nocere domino defendendo
el agendo cum tertio.vide do. abba.in conſi. lxxxix.
trum ſententia lata cõtraſubditos noceat domiuo. vi⸗
de do. abba. in conſi. xxxix.
In ⁊ quando ſententia nulla poſſit ratificari conſenſu par⸗
tium vt valtat inde contractus. vide do. abba. in conſi.
xcij. per totũ.
¶An ſit ſufficiens ĩpugnatio ſententie. dicẽdo ego nõ fui ci⸗
tatus nec ſententia hoc cötinet. vide dominum abbatẽ
in conſi. xcij.
V (A trũ poſt tres ſentẽtias latas poſſit pꝛocedi ſuper cã nulli
tatis.vide dominum abbatem in conſi xcvij.
Ain deſectus citationis reddit ſentẽtiã nullam. Vide do.
Abba.in conſilio.xcviſj.
An per verbũ ſancimus inducatur confirmatio. vide domi
nũ abba. in con ſilio. xcvij.
uot modis inducatur ſeruitus. vide do. abbatem. in con

ſilio. c.

enmmiſemtione verbi tantum. vide dominum abbatez

in conſilio. ſ. S
Quando teſtis dicit vnũ extra iudiciũ? poſtes contrarium
in iudicio cui credatur vel ſtetur. vide do.abba.in conſi
lio. ij. in pꝛima colũ.
An ſoꝛoꝛ ⁊ vxoꝛ poſſint eẽ teſtes maxime in cauſis ciuilibꝰ
vige do. abba. in cõſilio.lij. circa pꝛin.
Atrũ valeat dictü teſtis ſine iuramento quado deponitur
de volũtate teſtatoꝛis.vide do.abba.in con.lij.
An trebellianica ceſſet ad pias cauſas ſicut falcidia. Vide
dominum abba. in conſi. lviiij. in vlti. colũ.
Duich operatur timoꝛ tyrãnoꝛum.vide do.abba.in conſi-
lio.lviiij.in vltima colũ.

n ille cuius bona publicata ſunt poſſit teſtari etiã ad pias

cauſas.vide do.abba.in conſi.lxij.
* e intellectu ſegis iubemus.C. ad trebel. vide do.abba.
in conſi. xxx. vbi latiſſime locutus eſt.
uõ ⁊ ex quibus pꝛobetur titulus.vide dominuz abba. in
conſilio.lxxxij.
An ⁊ quando tacens videatur conſentire.vide do. abba. in
Gri en iſ. .
MDe expenſis teſtamẽti.vide do.abba. in con.ciij.
Epen ite lneti ce do abba. in con. ciij

ασ&GH1ß1

uõ ? quando committantur vſure. vide do. abba in con.
lrij. Et in con.lxxvij.
( n ⁊ quando tranſferarur dominiũ ex venditione facta.vi
e do. abba. in conſi xvj.in pꝛima colů.
ſ n⁊ quando vẽditoꝛ poſſit retinere rẽ venditã liclte 2 ca
pere ſructus in tot vel /ꝓp parte.vide dominum abba. ĩ
con.lxvj.per totum.
n in ſtatutis ⁊ in alijs diſpoſitionibus admittat᷑ commu-
is vſus loquẽdi. vide do. abba. in conſilio.lxxv.
x quot ⁊ ex quibus cõiecturis inducatur cõtractus vſura
rius. vide do. abb. in con. xxvj. in. j. dubio. 2 in con.lxxvij
in vltima colũ.in fine.
An qui pꝛomiſit facere inſtrumẽtũ vẽditionis intelligatur
peomiſiſſe vendere vel nõ. vide do. abba.in con/lxvj. in
ſecundo dubio. —

Qñ reqninitur veditio cũ certa cõditione 2 qualitatate an

ſi illa nõ interuenit haheat locũ diſ⸗ oſitio de ea
. Aide do. abb. in con. xviij. 5 ſoquens
6(2 n⁊ qñ vaſſallus debet petere inueſtiturã a domino. vide
do abb. in cõſi. xxxiij.
An vaſſailo poſſit remitti iuramentũ.vide do. abba.in con

4

. »

An vaſſallus poſſit pꝛoꝛogare iuriſdictionem alterius iudi
cis. vide dominum abbatem in conſilio.xxxij.
n pꝛeſumpno cõtra vaſſallũ noceat domino. vel alia con
a vaſſallũ noceat domiino. vide do. abba.i con. lxxxij.

An vaſſallus poſſit diſponere de feudo in teſtame nto. vi
e do. ahb in conſi.ixxxij. Ntoe

Finis tabule conſiliox Reuerendi domini nicolai abbati⸗
icolai abbatis
— per celeberrimũ iuris vtriuſq; docto:em
dominũ ludouicum bologninn.

4

brincn.

lchetan
n e

comm⸗
v.

1s vſur

dligann
wlevin

tirttenn
loqvens

no. de
a in On
erinoiucd

lala con
lnn⸗

ento⸗x.

jabbatis
octozen

¶kPe ec eſt qnedam adiectio tabule quatuoꝛ conſulioꝛnm re-
uerendi domini abbatis que deſiciebant ⁊ addita fuerũt
per pꝛefatuʒ dominũ ludouicũ bologninum pꝛout infra
iuxta tamẽ ⁊ ſm oꝛdinem ſuum de quo ſupꝛa circa que
vnum eſt notandum ꝙ vbicunq; in tabula fiet mentio ð
numero.xcviij.recurrendum ẽ ad conſiliũ.cij.⁊ ſic ſ ucceſ
ſiue in alijs poſtmodũ ſubſequentibus.maxime vbi fiet
mentio de conſilio vltimo recurrendũ erit ad conſilium
cviij. ⁊ hoc fuit neceſſarium ꝓpter dictq adiectionẽ di-
ctoꝛum quatuoꝛ conſilioꝛum ante quoꝝ inuentione pał
dicta tabula iam compilata erat pꝛout.S. que in ceteris
veriſſima eſt ·

in in facto notoꝛio poſſit appellari· Aide do. abbatem in

cCöoõſilio. cj·

An cimiterium dicatnr locus eccleſie ⁊ que alia. vide do.
abba. in conſi · cj ·

n quis poſſit vii pluribus exceptionibus. vide do · abba ·
conſilio.xxxxviii.

uõ ⁊ qñ iudex dicat᷑ functus officio ſuolata ſentẽtia. vi⸗
de do. abba. in con. xxxxviiſj.
2ain poſiit addi vel minui aliquid in inſirumẽtoꝑ notarium
poſtꝙᷓ ẽ partibus redditũ. vide do. abba. in conſi· c·

ſ inſtrumentum reperitur falſuʒ in vno an pꝛeſumetur
contra illud in ceteris.vide do.abba.in conſi·c.in vltima
columna.
uando habeat loc um interdictũ vnde vi. vide do.abb.i

conſi.cj.

uando dicatur lis pendere.vide dominũ abbateʒ in con
ſilio.lxxxxix· .

trum cauſa nullitatis ? appellationis poſſint deduci in
eedem libello. vide do· abba in con.lxxxx viii.in.j. colũ.
n poſſit agi de nullitate poſt tres ſentẽtias.vide do.abba
tem vbi ſupꝛa. ”
nülle qui expꝛeſſit tantũ vnã canſã nullitatis in libello poſ
fiit aliam ꝓponere. WHide doabba. in cõſ. vbi. ö.
u quando quis admittatur ad agendum de nullitate.
vide do. abba. in conſi · vbi. .

npꝛiuilegiũ conceſſũlite pendente valeat vel ne non fa
a mẽtione litis. Nide do. abba.in conſi · xc viiii.
x quot ⁊ ex quibuſ poſſit pꝛiuilegiũ impugnari ſeu gratia
vigde dominum abbatẽmn conſi.xxrir.
NQuando quid dicat᷑ publicũ.vide do.abb.in con.c.
uõ ⁊? qũ acquiritur poſſeſſio ciuilis ⁊ naturalis. vide do.
abba · in conſilio.cj· in pꝛima colũ.
¶Muomodo 7 qũ poſſeſſio dicatur vi
aAbba. in con. cj.

olenta. vide dominũ

ℳ
—
„
—
4
)
*
2
1*
.
— S £ ð

1
;—

ei omnipotentis nomineamen.
nfraſcripta ſunt cõſilia ſeu allegationes facte ſeu com
ĩte per Reuerendum patrem ? dominum dñuʒ NHico

laum de ſicilia abbatem mamacen. decretoꝝ doctoꝛeʒz ſub

tiiiſſimum. anno dñi. .. CCCC.xxv.

AEXJ contingentia talis eſt.
Quidam. A. contraxit ſponſalia
per verba de pꝛeſenti cũ quadam
ab ea recepit dotis nomine
mille. Contingit ꝙ anteiᷓ ſit de⸗
ſponſata duceretur ad domuʒ vel
aitei conſumaretur matrimoniuʒ
Vita nerinkellnenanir
an dict? ſponſus lucretur dimidiaʒ
Ddoltis Aiſo ſtatuto infraſcripto.
z ſi quã deceſſerit ſine filijs e viro cuinupta eſt: tempo-

re ſui obitus remaneat dimidia pars ſuoꝛum dotium apud

maritum non cõputato in dicta dimidia lucro donationis

Poptern 30 .
oſt modum facte fuerunt alique adlitiones ad di-
ktam atutum in quibus ſemper facta fuit mentio de filijs
exiſtentibus vel non. ¶ Et chꝛiſti ⁊ eiuſdem matris no-

minibus inuocatis. Yrguitur pꝛimo vt veritas magis eln⸗

ceſcat ad pattem affirmatiuam ſic ſtatutum in defferendo
hoc lucrum marito ſolũ requirit duo.ſ.vt nupta mulier ſit.
⁊ vt decedat ſine filijs ex marito · Sʒ hic duo contingerũt
in facto pꝛopoſito vt ſtatim pꝛobabo. Ai debet habere
medietatem dotiuʒ ↄnntia de ſe ſatis eſt nota.⁊ maioꝛetiã

pꝛobatur. Maʒ veruʒ eſt dicere quod iſta deceſſit ſine filijs

ex marito cũ nemo appareat ⁊ facta nõ pꝛeſumũtur vt.c.in
pꝛeſentia de pꝛoba.⁊.c. Raynũcius ⁊.c. Raynaldus er̃ de
teſta.⁊ in.c:cum in iure de offi.dele.cuʒ ſy.ꝙ fuerit nupta
apertiſſime. pꝛobo per tex. valde notabil.iudicio meo in.l:.
cui fuerit· ff.de condi.?⁊ demõ. vbi apertiſſime ꝓbaturnu-
pta. dicilz non fuerit cognita.Et ꝙ plus eſt etiã ſi nõ fue-
rit ducta.⁊ ſatis eſt q interuenit ad matrimoniuʒ cõſenſus
de pñti: qui ſolus facit matrimonium ⁊ non carnalis cõmi
ſcio: v kig ibi in fine illius.l. ⁊ latius hoc tenent glo.2=
Bar. ibi/

nium dicitur ⁊? maritus ⁊ vxoꝛ dñr contractis dũtaxat ſpon
ſalibus per verba de pñti non interuenerit carnalis copu
la⁊ ſic concludit ibi glo.ꝙ ſicut donatio etiã conſtante ma-
trimonio ꝓhibetur inter viꝑ ⁊ vxoꝛẽ conſumato matrimo
nio. ita ? matrimonio non coſumat ex quo interuenit cõ-

ias. qua parte maritus pꝛiuari non poſſit ?cC.

ecundo pꝛobat᷑ per.l.iij.ff.ð don a.inter vi.
2Z vx·iuncta glo.in verbo ↄcubine.vbi notatur ꝙ matrimo

lenſus de pñti ? qquam glo. ibi dicat hoc ð iure canonico
tenere dico idem ð iure ciuili vt ꝓbatur in auct. de nup. 5.
nuptias ⁊ ibi bona glo.Et optime facit ille tex. ad iſtã par-

tem vbi pꝛobatur marime iuncta glo. nuptias coutrabi ex

ſolo conſenſu vtriuſq; ſcilicet viri ⁊ mulieris ſʒ aliud non in
feuenerſt/ ertio pꝛobo ꝑ multa iura canonica que cõ
muniter dicunt matrimoniuʒ eſſe veꝑ.ex ſolo conſenſu de
pꝛeſenti licet aliud non interuenerit adeo ꝙ per ſecunduʒ
etiam cũ copula non tollitur pꝛimũ quia habuit iam ex ſuo
conſenſu ſuam eſſentia vt pꝛobatur in. cfi. de ſpon. duo ⁊
xxvij. q.ij.c. ſufficit· c. cũͦ nunciatur cuʒ multis ſequentibus

ad idem.c. vnicuʒ deuoto.li.vj.⁊ notatur per Hoſti.in. c.·

exr publico de conuerſi.coniu. ſcit enim diffinitio matrimo
nij que ponitur ⁊ de claratur.xxvij. 11 in pꝛinci? inſti. de
nup. in pꝛin. vbibonus ter. cũ go. Quarto videt᷑ de hac

ꝙ pꝛima fronte caſus marime iunctis dictis HBal ibiin. ·
deo nobis. C. de epi. ? cle. vbi dici᷑ pꝛobari ꝙ pactuʒ delu

cranda certam partẽ dotis in caſu moꝛtis ſoꝛtitur effectum

ſuuʒ altero coniugũ intrante religionem ⁊ tñ certum eſt ꝙ

„ 7

poſt conſumationem matrimonij non licet alteri coniugũ

—

intrare Kiſtonern conũ.ↄiu.c.cum ſit ⁊.c.ex publico cũ

multis ſimilibus. Sic videt᷑ intelligendus ille tex. quando

—

alter intrat religionẽ coniũcto matrimonio ⁊ nondũ conſu
mato ꝗꝛ ſilicet etiam altero ĩuito vt ĩ.c.expublico ⁊.cij.e.
ti. Et ſecundũ hoc videt᷑ pꝛobare ille tex. ꝙ dictum pactuʒ

delucrãda certa parte dotis in caſu moꝛtis vendicet ſibi lo
cum etiaʒ interueniente moꝛte poſt cõtracta ſponſalia per
verba de pnñti matrimonio nondũ conſumato ſicut contin
git in caſu noſtro.? per hoc faciunt ea que legunt᷑ in.l.non

ſine. C. de bonis quelib. z hijs non obſtantibus cõtra-
rium de iure puto veꝝ ſcilic

eiure put ilicet dictus vir nil lucretur pꝛe
textu dicti ſtatuti. Et pꝛimo ſacio pꝛo fondamẽto duo ſup

poſita. Oꝛimũ quod vᷣbuʒ nuptie multipliciter in iure.ca

pit᷑ qʒ capit᷑ ꝓ ipla mera eſſentia cõiugij que ſolo cõſenſu
de pᷣſenti interueniente cauſat᷑: vt pꝛobaturin dicta.l. cuʒ
fuerit in dicto.S. nuptias.c.omne nuptiaruʒ bonuʒ. xxvij.

q·ij. cum ſi. quandoq; ſumitur pꝛo ipſa cõmixtione carnali
que interuenit contracto pꝛius matrimonio vt pꝛobatur in

c.cauſam ⁊ luce clarius pꝛobatur in.c.genuit maxime iũcta
glo.iij · que hoc tenet apertiſſime ea.cauſa ⁊.q.⁊=.ibi aliquid
per archi.quandoq; ſumitur pꝛo apparatu ⁊ feſtiuitatibus

que fiunt tempoꝛe quo vxoꝛ ducitur ad domum viti vt pio

batur in. c.noſtrates ⁊.femine.xxx:q.v.⁊ ſic capit᷑ in euan
gelio vbi dicitur facte ſunt nuptie in canna gallilee quando

heſus ibi fecit de aqua vinũ ⁊ hec vltima expoſitio videt᷑

mag pꝛopꝛia ⁊ conſentanea vulgo vñ eſt vulgare quoꝛun
“

rit.
lilla larga interpꝛetatione. Item pꝛeiudicatur iure cõmuni
cum debeat ſoluo matrimonio dos redire ad mulierem.vt
in. c.i.de dote poſt.di.reſti:cuʒ multis ſy.⁊ pꝛefacto.ex ſo⸗
lo capite.debeat accõmodar ſtatuto ille intellectus maioꝛ
cum omnis receſſus.a iure cõmuni ſit odioſus ⁊ ideo reſtri
gendum: vt in. c.i.?.ij.de filijs pꝛeſbi.li.vj.⁊ dicto.c.cũ di⸗

dam locoꝝ vbi dicik le noʒe ⁊ ſentit gaſ. de cal.ſuper . de

ſpon./ Secuduʒ pꝛe poſitum eſt ꝙ verbuʒ matrimonium
ſeu coniugium quandoq; verificatur in matrimomio con-
tracto per verba de pꝛeſenti.? carnali copula.nũdum inter
uenienti. Et vulgariter dr ſponſalia per verba de pꝛeſen

ti.⁊ ſic ſolent nücupari a multis nondum ad domumadu-
cta viri.yt clariſſime apparet ĩ.c.ſicut ex lr̃iſ⁊ pñte de ſpõ.
⁊ clarius in.c.in loco de pꝛeſump.cum ſi.quandoq; ſolum
verificatur verbuʒ matrimonij ſeu verbum vxoꝛe ⁊ mariti

in coniugio carnali copula conſumato vt pꝛobatur in epa.

debitum de biga:in pꝛinci.⁊? in.ca.ex pub.de conuer. iu.

Et elegantius pꝛobatur in.c.ſi quiſ deſponſata.xx vij.qij.

vbi dicitur ſi quis deſponſata ⁊? tradita vtatur.vere coniu/
gium appellatur.ad idem.c.quaꝑpꝑ.vnde ſurgit hec diuer-
ſitas ſatis colligi poteſt ex hijs que leguntur ⁊ nõ.ĩ dicto.c.
quapꝛopter per.d.c.debitus ⁊ per glo.in dicto.c.ex pub.ſe
pe glegara⸗/ ijs pꝛeſuppoſitis infero ad deciſionẽ que
ſtionis noſtrè hoc modo cum verbuʒ vxoꝛ ⁊ verbuni mari
tus verificatur ⁊ verificata reperiuntur poſt matrimoniuʒ
conſumatum ⁊ non antea.⁊ mavime verbum nupta quod
pꝛopꝛie adaptatur ſaltim ad illã que ſolẽniter ducitur.Er-

go hec interpꝛetatio ſcripta fienda ẽ in caſu noſtro antece-
gens ſupꝛa ple.pꝛobatuʒ fuit. conſequẽs auteʒ apertiſſime
ſic pꝛobo iuſta cauſa reſtringendi ſtatutum eſt quando ſim

pliciter.⁊ late intellecto quis indebite lucrum caperet vel
aliter danum pateretur. . ꝛimũ notabilit᷑ pꝛobatur ĩ.l.
vt gradatiʒ.S.ſed ſi lege.ff.de mu.⁊ ho.⁊.ciabbate de ver.
ſig. Gecũdum pꝛobatur in. /.ij. ?.l. adigere.. uis ð iu-
re pa.⁊=.l.fi.ff.S.in computatiõe. Et quod ibi not.ð iuf.

deli. ⁊ vtrũq; longe melius ꝙᷓ; alibi pꝛobatur in.c.cum dile-

ctus de conſue · ibi vel alteri non pꝛeiudicatur iuri cõi non
ſolum reſtringuntur verba ſtatuti ad intellectum quod ad

mogum extraneum multuʒz a longe verbis adaptabile vñ
verbum electis relatum ad quoſdam capitur pꝛo confirma

tione ⁊ hanc theoꝛicam firmauit etiam Mar.in.l.om̃s po
uifre ulaine,,Aaiem uen ſtatuta ſunt pe

nalia que ſatis dñr.penalia ex quo dimittũt patrimonium

alicuius vt not. Jo.an. in. c.i.de elec.li.vj. verba debent
reſtringi. vt non capiant illum intellectum quaſi caperet
ſecundum latam ſignificatiouẽ verboꝛum hoc pꝛobatur in
c.cum in euentu.de elec.iuncto.c.ſi compꝛomiſſarius.e.ti.

lio.ij.?⁊ per Joã. an.in regula odia. de r eg.iur.liꝰ.vjꝰ. In
mercu.facit ꝙ ipſe not.in.c.ſtatutum de elec.liꝰ.vj. Sed

cum in caſu noſtro non ſolum diſtributiue:ſed colligite om
nia.hec ſupꝛadicta interueniunt. Ergo debet fieri pꝛedicta
reſtrictio ꝙ patet. Mam iſte vir inlicite.? nulla iuſta.cau-
ſa exigente caperet hic medietateʒ dotium lʒ matrimoniũ
non Wanhandes ſolemniter ſponſam ad domũ duxe⸗

tem hered ☚ paterentur graue damnuʒ ex

lectus.Ad idẽ nobile edictu ʒ Inno.in.c.cum dilecti ð do

na.vbi dixit ꝙ pꝛiuilegia in quantuʒ tangunt iura concedẽ

tium late interpꝛetramur vt ibi in· cap.olim de verbo.ſig.

⁊.l.fi.de ↄſti.pꝛi.ſed inquantũ tangunt iura alioꝝ ſtricte.vt
in. c.ex tua.de auto.⁊ vſu.pal.⁊ idem Joan.an.in dicto.c.
olim.⁊ aduco tex.in.l.ij.S.ſi quis a pncipe.ff.nequid in lo.
pnbli⸗ ergo hoc ſtatutum cum ſit tale etiam ſi ſit pꝛeuile-

giatum dz ſtricte intelligit ĩpꝛeiudicium heredum puelle?z

maxime ſi conſiderabimus cauſꝗcatutũ hͥ valde odio-
ſum in duces. ſine cauſa ſecundumituʒ vagum intellectuʒ
diſparitatem inter ſponſuʒ ⁊ ſponſam ſeu viꝝ ⁊ mulierem

cum viro pꝛemoꝛtuo maxime ante traditionem ⁊ conſuma
tionem matrimonij nulluʒ lucrum conſequitur mulier nec
ſuoſtinuit vir aliqua onera: matrimonij contra. ꝓfecto mẽ

teʒ.l.fi. ede dona.ante nup.æ.c.fi.de dona.inter virum ⁊
vxo. ecundo pꝛincipaliter in hanc ſententiam me mo

uet etiam mens ſtatuti que multifarie colligitur. Bꝛĩo et

pꝛiuatio ipſius dum dicit deceſſerit ſine filijs ⁊c.que refer

runtur ad illa verba tempoꝛe ſui obitus deceſſerit ſine filijs

ꝙ patet ex ſe ⁊ theoꝛica Gar.in.l.ex facto.ff. de vul.? pu.
vbi dicit ꝙ qualitas adiecta in aliqua ofe intelligit᷑ ſecundũ

Iαπςοια

tempus verbi cui adicitur. pꝛo hoc glo.notabi.in · c. ſtatutũ

ĩ pꝛinꝰ.in verbo canonicus ĩ fi.q̃ ſic dʒ intelligi de reſ cript.
li.vj.Ex quibus pꝛofecto verb.videntur ſtatuentes ð mu
liere intellexiſſe que erat in ſtatu ⁊ potentia ſui obitus faciẽ
di filios. hec enim verba ſine filijs ⁊c.includunt:in ſe pꝛiua
tionem filioꝝ ⁊ includunt in ſe habilitatem ⁊ potentiã actꝰ
ſeu habitudinis filioꝝ ⁊ notabiliter pꝛobatur in ſimili in.l.i.
ff. de ſuis ⁊ le.vbi per Bar.in verbo.in teſtatus:ſed in cãu
noſtro.hec mulier tempoꝛe obitus non erat in tali ſtatu.⁊
potentia cum non fuiſſet adhuc ducta in domũ viri.Ergo
clariſſime patet.q illa verba ſtatutinon verificantur in ea
marie cum per eam quo minus duceretur non ſteterit ar.
c.ſicut ex litteris de ſpon.eſt etisam aduertendum ꝙ in om
nibus additionibus factis ad illud ſtatutü ſemper filioꝛum.
cõmemoꝛatio.⁊ ex coniecturis pꝛeſumitur euidenter menſ
ſtatuentis.l.licet.ff.de le.pꝰ.ʒꝰ.pondero pꝛincipaliter. illa
verba ex viro.cui nupta eſt ⁊c̃. in pꝛopꝛie ſecundũ cõeʒ
vſum loquendi qui contraxit ſponſalia per verba ð pꝛeſen-
ti ante quam ducat mulierem ad domuʒ ſuam.non dicitur
vir illius mulierl.niſi ex conſuetudine quoꝛundam locoꝛuʒ.
vt pꝛobatur in.c.genuit.xxvij.q.ij.vbi dicit Jero.cum au⸗
dienſ Joſeph virum MMarie ſuſpicio tibi· non ſubeat nu⸗
ptiarum.i.coniunctionis carnalis:ſed recoꝛdare conſuetu-
dinis ſcripturarum ꝙ ſpo nſi viri ⁊ ſponſe vocentur vxoꝛes
2.· . aperte ſentit vbi etiam JYero.ꝙ contrahens per ver-
ba de pꝛeſenti ſicut contraxit beata virgo cum Joſeph. ꝓ
pꝛie dicitur potius ſponſus qᷓ; vir.ex quo adhuc non eſt du⸗
cta:ſed vocatus fuit Joſeph vir pꝛopter conſuetudinẽ ſcri
pturarum.pꝛo hoc illud.c.ſicut ex litteris ⁊.c.vlti.de ſpon.
vbi appellant᷑ ſponſalia de pꝛeſenti.⁊ per hoc qð ante tra
ditionem alter poteſt altero mutgeinrare religionem ⁊ diſ⸗
ſoluere matrimonium vt.S.dixi. Ergo non poteſt dici ſtri⸗
cte vir ſuus ⁊ quicquid de pꝛopoſito ſignificato.Illud tam
in circunſtantijs eſt veꝝ.⁊ hoc verbũ vir ⁊ mulier ſepe po-
natur pꝛo eo qui conſumauit matrim oniuʒ ⁊ maxime excõ
muni noſtre tꝑis conſuetudine ergo iſte intellectus debeti
anima noſtra reſtringibiliter capi pꝛo ea que ſuperius dixi⁊z
per reglam odia reſtringi.de re.iuz.li.vj.Et quia ſtatuta ð
bent reduci ad ius cõmune q;tum fieri poteſt. vt pꝛobatur
in. c. cum dilectus de conſue. l. ij. C. de Pornno no⸗
cauſamqʒ de reſcrip.? War.in.l.omnes populi.ff.ð iuſti.
* ⸗,Bien ſtatutum dicit nupta⁊ pleniſſime de h ver
bo diri. S. in pꝛin. Item dixit apud marituz ⁊c. Sed in mul
tis locis ⁊ ſcriptis appellatur ſponſus anteqꝙᷓ traducat ? nõ
maritus.vt.S.plene allegaui ⁊.d.c.genuit.⁊ maxime atten-

