. glicuius iudicis atliquam rem immobilem pꝛo

decretum.ita quod dictus

—

pꝛimo ⁊ ſecundo decreto vel aliter pꝛo executione ſentẽtie
laudi velalterius inſtrumenti publici in caſibus in quibus
ex ſecundo decreto vel in quocunq; modo ſibi adiudicato
tradita fuerit auctoꝛitate curie vel iudicis ⁊c. IJIta ꝙ domi
nium pꝛopꝛietas ſeu poſſeſſio talis rei tranſfertur tunc ĩ di
ctis caſibus ſolus recipiens teneatur ſoluere integram ga-⸗
bellam talis rei.ſ.denarios octo pꝛolibꝛa ⁊ poſt aliqua ſubi⸗

citur.ita ꝙ parte ſemel alienata ſufficiat ſemel gabellam ta

lis ſolui.Hoc ſtante ſtatuto quidam nannus domini ange
hi habuit ex pꝛimo decreto occaſione cuiuſdam debiti quedã
bona immobilia ſui debitoꝛis ⁊ tracſu tempoꝛis obtinuit ſu
per eiſdem ſᷣm decretum per quodilla bona fuerunt eidem

tradita in ſolutũ pagamentum.a qua quið ſñia ſeu decre
ti interpoſitione fuit appellatum ꝑ partem aduerſã.? pẽdẽ
te appellatõne iuſtum fuit compꝛomiſſum in amicos cões

qui inter certa irritaueruut ⁊ anullauerunt pᷣdictum ſcom
nnes reſtituit dicta bona ĩ-⸗

mobila vigoꝛe ꝓnunciatõnis arbitroꝛum. Munc queritur
pvnquid vigoꝛe dicti ſtatuti teneatur ſoluere dictam gabel
am ⁊c.

Neiiſti eiuſq; matris pꝛeſidio humiliter inuo
cato. videtur pmo dicendum. quod ſic. a vᷣbiſ
ſtatuti non eſt recedendum niſi aliter conſtet
de mẽte.l. ñ alr. ⁊.leille aut ille.ff. del.iij.⁊.c.fi.
ð v. ſi. Sʒ ſtatutũ arctat recipiẽtẽ rẽ ĩmobilem ex pꝛimo ⁊
ſo decreto.ad ſolutionẽ gabelle ⁊ iſte Mannes habuit illa
bona ex pmo ⁊ ſo decreto.ergo tenetur ad ſolutionẽ gabel

le. ſtatim enim cum recepit bona ex pmo⁊? fo decreto aqᷣſũ

tum fuit ius gabelle.l.cedere diem.ff.de v.ſi.⁊ tenetur ad

ſolutionem etiam ſi bona poſtmodum periſſent penes eũ.

ſatis enim eſt ſemel fuiſſe locum diſpoſitione legis.ſicut in
ſili dicit lex ſaf eſſe conditionem ſemel extitiſſe licet nõ du

rauerit.lł.ſi quis heredẽ. C. de inſti.? ſubſti. Et maxime hoc

ꝓcedit vᷣbis ſeqentibus in ſtatuto in eo quod ad ſolutõneni
gabelle ſolũ requirũt quod dñium ſeu poſſeſſio ſit trãſlata
in recipiẽtem.at in caſu noſtro nedũ dnium ſeu poſſeſſio.

quinĩmo ⁊ poſſeſſio fuerunt ꝑ dictum Mannem ꝑ iterpo

ſitõnem ſci decreti tranſlata.cum eniʒ per pꝛimũ dectetũ

illoꝝ bonoꝝ detẽtatõ eſſ penes dictuʒ Mannem. videtur

quod per ᷣm decretum ꝑ quod illa bona fuerunt ſibi dõata
inſolutum ? pagamentuʒ ſtatiʒ acquiſiuit dñiũ ? veram poſ
ſeſſionem eum non eſſet opus inductiõne in poſſeſſionẽ
cum ipᷣe idẽ illa bona detinẽt ita quod illa ſñia ſtatim traxit
ſecum executõnem.ad hoc bonustex.in.il.fi.C.de iure.do.
impe.⁊? Juſti. de re.do.S. iterdum. cum..ſequen G 8
notat.bar.in.l.ſi finita.S.iulianus.ff.de.dã.infec. lie ob⸗
ſtat ſi dicatur illa bona nõ duraſſe penes eum quin per hoc
dictus Mannes non valet excuſari.quia eum ex facto ſuo
voluntario pdidit ſibi imputandum eſt.non enim debebat
compꝛomittere ſed gppelanionem ꝓlequi.Adhoc bonus
tex.in.l.ſi dictum.S.i.ff.de euic.vbi dicitur quod ſi emptoꝛ
mota ſibi qõne ſuꝑ re empta voluntarie compꝛomiſit ⁊ ſuc
cubuit non habet regꝛeſſum deeu ictõne contra venditoꝛẽ
debuit enim expectare ſñiam iudicis ⁊ ſic ꝓꝑdere per actum
neceſſarium.l.vtiqʒ.ff.de iudi. Anemlmonid emene
euitaſſet gabellam ſi per tranſactõnẽ vel alium.contractũ
illa bona tranſtuliſſet in alium.quia ſatis eſt ſemel ius fuiſſe
acquiſitum gabelle.ar.in.l.commiſſa.⁊ in.l.fraudati.ff.de
publi.⁊.l.continuus.ff.de ver.obli.ita euitare non debet ſi
illa bona perdidit per compꝛomiſſum.quia compꝛomiſſuʒ
voluntarium eſt quedam tranſactio.vt legitur ⁊ notatur in
auc.ſi quando contingerit.C.de iudi.no. Inno.in.c.quin⸗
tauallis.de iureiur.⁊ bar.in.lʒ.ſi ſocietatem.S.arbitroꝛuʒ.ff.
pꝛo ſocio.t hec videtur foꝛtis ratio ⁊ videtur de rigoꝛe pᷣ

ma fronte c — attento tex.in.l.cum his.ꝭ·

cum lis.ff.de tranſac. Sed his non obſtantibus contrariã
ſententiam arbitroꝛ verioꝛem ad quam pluribus rationibꝰ
equiſſimis ⁊ naturalibus moueor Er pꝛimo quia non põt
dici factum maxime in re odioſa.cum non durat factum.vt
in· c.nam ⁊ ego de verbo.ſig.cum concoꝛdantijs ibi poſitis
in glo.ſicut in danda actione conira partem nõ dicitur ver
ſum cum non durat verſum.ff. de in rem verſo.?⁊ verbum
recipere ſicut verbum habere intelligi debet cum effectu⁊
non ad coꝛticem.vt in.c.relatum.de pꝛeben.ita quod diſpo
ſitio ſtatuti habeat effectum permanentem.de pe. di.j.S.
hecautem verba.·⁊.l.j.S.ij.f.quod quiſq; iur.⁊.j.q/j.mar

8
6

=.. =.

☚ ee —– – à

— = —

— —

— — — — — — —

le ſunt odioſe.l.ij. .
⁊ quod ibi notat bar.ff.de pubi.Sed in caſu noſtro non du

ret.

chion.ſtatutum ergo pꝛedictum artans recipientem bons
expꝛimo ⁊ ſecundo decreto abſolutionem gabelle debet in
telligi de recipiente cum effectu ita ꝙ tranſlatio dominij ſi
ue poſſeſſionis tenuerit ⁊ durauerit. Mon enim poteſt di⸗
ci facta tranſlatio ſiillico ſuus effectus extinguitur ſeu impe
ditur.ar.optimum.in.c.commiſſa.de elec.li.vj. 7 quod ibi
notatur.vbi pater ꝙ non dicitur quis habuiſſe poſſeſſionẽ
paciſicam ſi illico ſuper ea mouetnr ſibi queſtio.non eniʒ fu
it de mente ſtatuentium alligare ⁊ vinculare quem ſine co
modo ⁊ reali receptione ad ſolutionem gabelle cum hoc re
pugnet rationi naturali ſm quam nemo debet locupletari

cum iactura alterius.vt in regula locupletari.de regu.iur.li.

vj.⁊.l.nam hec natura.ff.de cõdi.inde.⁊ maxime fiſcus cuʒ
tunc cenſetur abundare cum habet ſubditos locupletos.in
auc.vt iudi.quoq; fuf.S.cogitatio.Et maxime quia gabel⸗
..C. noua vecti inſti.non po.⁊.l.vectigalia

rauit effectus ſecundi decreti:cum illico per appellationeʒ

fuit exti

pil. Et licet fuerint opiniones vtrum per appellationem ex
tinguatur ſententia vel ſuſpendatur.cum tex.iuris cano.cõ
muniter dicunt ꝙ ſuſpendatur.vt in.c.venientes.de iure⸗
iuran.⁊.c.paſtoꝛalis..pꝛeterea.de offi.dele æ leges ciuiles
dicunt ꝙ extinguatur in dicta.l.j.in ſi.attamen ſatis eſt quo

dd pꝛopoſitum noffrum effectus illius ſententie ex toto

fuerit de pꝛeſenti.ſublatus per appellationem.quod pꝛoce/
dit etiam in ſententia que trahit ſecum executionem.vt/p-
batur in.l.furti.ff.de his que no.infa.per quas leges pꝛobat᷑
ꝙ ſequuta appellatione non poteſt dici iſtum nannem ha-
bere dominium vel poſſeſſionem illoꝛum bonoꝛum.ergo ñ
tenetur ad ſolutionem gabelle. Mec obſiat ꝙ iſte compꝛo
miſit.quia pꝛo hoc compꝛomiſſum ſolum non perdidit do
minium ⁊ poſſeſſionem illoꝛum bonoꝛum.ſed per appella-

tionem gabelle ꝙ iſte non habuit vigoꝛem pꝛimi ⁊ ſecundi

decreti dominium ⁊ poſſeſſionem.nec per actum compꝛo
miſſi debet incurrere illam pcnam. cum compꝛomittendo
vſus ſit iuris via legitima.vt in cle.quam diu.de appel.⁊ au
cten.ſi cauſam. C. de tempo.appel. Et ſicut ſuccubuit co⸗
ram arbitris.ita potuiſſet ſuccumbere coꝛam iudice appel-
lationis. Item iſte nannes nihil petit ab alio ex eo quia ſuc-
cubuit.quo caſu pꝛocederet diſpoſitio.l.ſi dictum pꝛeal.ſʒ
ab co petitur gabella ad quam non tenetur ex quo non ha-
buit effectum ſecundi decreti.nec pꝛo eo deficit quin habe
ecundo pꝛincipaliter facit ⁊ elegater quia paſſus
ſecundum decretum poteſt beneficio legis infra annum of
ferre debirum creditoꝛi ⁊ recuperarc ſus bona illi creditoꝛi
data in ſolutum.ar.optimum in.l..fi.C.de iure do.impe.no.
tanter dicit bar.in.d.ꝭ.inlianus.ſi ergo debitoꝛ appellatiõe
pendente conuenit cum iſto ſuo creditoꝛe interuentu arbi-
troꝛum ⁊ recuperauit bona ſua.non debet imputari iſti.naʒ
ſine quolibet compꝛomiſſo hoc potuiſſet ꝑ ſupꝛadicta. Et
huic rõni non video rñſionem ſaltem ſufficientem.nõ eniʒ
debet iſte artari ad ſoluendum clero quodin effectu non
habuit. Tertio pᷣncipaliter facit ꝓ iſto nanne quia in re
dubia eſt ferenda ſententia contra fiſcum.vt eſt tex.no.in.l.
non puto.ff.de iur.ſil.pꝛeſertim in caſu noſtro in quo fiſcns
contendit de lucro captando ⁊ dictus nannes de damo vi⸗
tando cum ex illo ſecundo decreto nullum comoddm fue-
rit conſequutus ⁊ fiſcus nullum damnum paſſus.⁊ hoc ha
bet maximam equitatem ne fiſcus locupletetur contra om

nem naturalem iuſtitiam ⁊ bonam equitatem. ⁊ cum ſubdi

toꝛum diſpendio.poteſt enim in eoꝛum diſpoſitiqnibus al-
legari naturalis iuſtitia.l.ſcire opoꝛtet.S.ſufficit.ff.de excu.
tu.⁊ ſecudo requiris.de appel.⁊ equitas pꝛaſferenda eſt ri-
goꝛi.l.placuit.C.de iudi.⁊ ſummam equitatem iudex ante
oculos habere debet.l.quod ſi epheſi.in fi.ff.de eo qð cer.
loco.c.fi.de tranfae.Et per hec patet reſponſio ad ſuperi⸗
us alle gata.pꝛocedunt enim in caſibus diuerſis a noſtro.
Concludo dictum ergo nannem non teneri ad ſolutio-/
nem gabelle. Rt ve ſufficiant. Nicolaus abbas doctoꝛ.

nctus. Et ſic per actum legaleʒ ſine omni culpa iſli
us MHannis. vt pꝛobatur in.l.ij.ff. de pe.⁊.l.j.ad fi.ff.ad tur

— 4

Aidam eanonicus maſſanus iam dudum te-
uit canonice quaſdam capellas in eadem ec-
Qeſia maſſana.quibus nunc ſenectute ſeu moꝛ
bo ingraueſcente vti illa beneficia requirunt
deſeruire nõ poteſt· dominus epiſcopus malſ

neat vel ſaltem contribuat ad vnius capellam debitam po

nareli impellit vt capellanum ſuis ſumptibus ibi reti⸗
ſiti.dictus canonicus reſpondet ꝙ ſuoꝛum beneficioꝛũ red

ditus ſummam.xxv.floꝛenoꝛum vix aſcendunt.ita q non
poſſet ex eis ſuſtentari.⁊ poꝛtionem capellano inſtituendo
tribuere.Queritur quid iuris ⁊c̃.
. Hꝛiſti eiuſq; pie matris pꝛeſidio humiliter in-
uocato. Videtur pꝛimo dictum canonicum te
neri ad dandum capellano competentem poꝛ
tionem licet exreſiduo ipſe abſq; penuria vi-
ere non poſſet.per.c.de rectoꝛibus.de cler.e⸗
go vbi dicit ꝙ ſi rectoꝛ eccleſie nõ valet ex lepꝛe moꝛbo ec
cleſie deſeruire danda eſt coadiutoꝛ qui de facultatibus ec-
cleſie congruam recipiat poꝛtionem. EGt glo.ibi videtur de
cidere caſum noſtrum. uerit enim quid ſi eccleſia nõ
iq;. reſpondet ꝙ deſeruiẽs eccleſie ha
o pꝛouidebit epiſcopus. allegat.
lxxxij.di.S.j.⁊.ij. Item ⁊ ſecundo non videtur licitum.
vt quis habeat plures capellanos in eadem eccleſia. maxi-
me ſi eſt canonicus.vt in caſu noſtro ſicut in eadem eccleſia
non licet habere plures pꝛebendas.immo per adoptionem
ſecunde vacat pꝛima ipſo facto.vt in.c.litteras.⁊ quod ibi
notatur de conceſ.pꝛeben.⁊ in cle.fi.de pꝛeben.ita conſen
taneum non eſt vt quis habeat plura conſimilia officia vel
beneficia in eadem eccleſia.quia decoloꝛatur ſtatus eccleſie
⁊ debito officis deſraudatur cum quis non poſſet niſi pꝛo
vno deſeruire.facit quod notat Jo.an.in dicto.c.litteras.
Sed his non obſtantibus contrariam ſententiam arbi-
troꝛ de iure pꝛeualere.Moueoꝛ pꝛimo per dictuʒ.c.de re
ctoꝛibus.vt coadiutoꝛi datur certa poꝛtio.ergo omnes red
ditus remanent ibi penes pꝛelatum.Et ſic pinguius pro-
uidetur rectoꝛi qᷓ; coadiutori.Ergo ſi redditus vtriq; non
ſufficiunt debet pꝛius pꝛouideri rectoꝛiinfirmo tanq; digni
oꝛi ⁊ pinguius ius habenti.ar.in.c.dilectus.⁊.c.nolentes.
de offi. dele. maxime quia infirmus cenſetur ſeruire. vnde
dicit lex ꝙ famuli egri quos curamus nobis ſeruire intelli-
guntur.vt.l.iiij.S.ſtichus.ff.de ſta.li.⁊ in rebus.ff.como.ꝑ
quas.⁊.c.j.de cle.egro.cum ibino.pꝛobatur ꝙ eccleſia te⸗
net᷑ alere rectoꝛẽ egrotũ.⁊ ſi ĩfirmitaſ tꝑe denegarẽt᷑ clicis
alimẽta ðᷣtererẽt᷑ alij a clericatu ⁊ñ reperirentur ꝗ vellent ĩ
dei eccleſia militare. vt dicit tex.in.c.j.pꝛealle.Hinc eſtq;
infirmis dantur quotidiane diſtributiones que non dantur
niſi de ſernientibus ⁊ dominis intereſſentibus.vt in.c.j.de
cle.non reſi.li.vj.per quod patet quod habendi ſunt infir⸗
mi pꝛo deſeruientibus.quod intelligo quando infirmitas fu
it immediata cauſa non deſeruiendi.ſecus ſi ante infirmita
tem non deſeruiebat.quis tunc non gaudet beneficio infir
mi. vt notatur in dico .j. ⁊ voluit Inno.in.c.ad audienti
am. de cle. non reſi. ꝛeterea quando concurrunt due
cauſe.quarnm vna eſt naturalis alia accidentalis.naturalis
pꝛeualet.l.qui habet.ff.de tuto.facit quod no.glo.in cle.ij.
de offi. oꝛ ergo per pꝛins pꝛouidendum eſt de rectoꝛi infir-
mo qui habet titulum ⁊ cenſetur deſeruire qᷓ; capellano ſeu
coadiutoꝛi extraoꝛdinario non inſtitnendo.⁊ ſi eccle ſia patit
defetum in miniſtris debet epiſcopus parrochie de capel
lano pꝛouidere.⁊ optime in ſimili in his que leguntur ⁊ no
tantur in.c.j.⁊.c.de his de eccle.edi.vbi patet quod bene/
ficiatus non tenetur reficere eccleſiam niſi de his que ſibi
ſuperſunt.vnde pꝛimo debet pꝛouidere ſibi ⁊ poſtmodum
fabꝛice.Et ſi non ſufficit ſibi ſabꝛica hopulns vel epiſcopuſ
debet ſubuenire.vt ibi plenius no. Ad idem nam tem-
poꝛe infirmitatis poſſet bene aliter non habens vnde viue
re contrahendo debiteobligare beneſicium.vt no. Jo. an.
in.c.ex pꝛeſentium.de pigno ⁊ no.in.c.j.de ſolu. on
obſtant contraria ſuperius inducta.nam glo.in dicto.c.de
rectoꝛibus vere non pꝛobatur.quia iura que allegat ſolum
dicunt ꝙ epiſcopus tenetur pꝛouidere illis qui victum ma
nibus ſibi querere nequiunt. Mecloquntur magis de cleri
cis iᷓ de leicis. Sedin caſu noſtto iſte canonicus habet be
neficia.quibus tempoꝛe infirmitatis cenſetur deſeruire.⁊
ſic debet ex illoꝛum redditibus ſuſtentari. Et contra illam

—

glo. aperte ibi tenet ANincentinus cuius opinioneʒ referüt
doctoꝛes ⁊ cum eo non tranſeunt nec illam repꝛobant.quĩ-
ĩmmo doctoꝛ pꝛecipuus ᷣm illam oꝑinionem vincen.con⸗/
ſnluit in queſtione facti.ſ. Wininns⸗ Jcancnmalt⸗ floꝛen.vt
ab eo audiui viua voce.⁊ ponit in dicto.c.de rectoꝛibus.
Rid ſecundum contrarium reſpondeo ꝙ. c. litteras.? cle
men. S. alle. loquuntur in duabus pꝛebendis non autem in
alijs inferio:ibus beneficijs eiuſdem eccleſie. Quinimmo
conſuluit Frede. de ſe.conſilio.ii. canonicum poſſe ex di/
ſpenſatione epiſcopi habere capellam in eadem eccle ſia cũ
diſpenſatione eiuſdem Laſr et quis habere canonicatũ pꝛe-
bendam ? dignitatem ſeu perſonatum ⁊ officium in eadeʒ
eccleſia.vt in.·c.j.iuncta glo.de cõſue.li.vj.Et hodie ex cõ
muni conſuetudine retineri plura ſimplicia.pꝛeſertim quã
do non exigunt reſidentiam ſeu alterum non ſufficit ad ſu-
ſtentationem beneficiati.vt plene notatur per gl.in.c.gra
tia de reſcrip.li.vj.⁊ cle.gratie.eo.ti.⁊ in.c.dudum el.ij.de
elec.⁊? per Inno.bi 2 in.c.cum iam dudum. Et quicquid

tur dictum canonicum legitime dictas capellas poſſidere.
nec de tituli legitimitate diſputatur.ideo ĩ hoc vlterius nõ
inſiſto. Concluditur ergo dictum canonicum non com-
pellendum ad pꝛouidendum capellano vel ad contribuen-
dum ſidetractis ſibi neceſſarijs nil ſihi ſupereſt.

cobum quõdaʒ ¶ Matheoli de fabꝛiano ex vna
parte.⁊ nicolaum cane ex alia parte.ſuper vali
ditate quoꝛundam cõtractuum ⁊ iuramentum
ac ipſoꝛum relaxatione pꝛo luculenta deciſio/
⁊2c.
Oꝛiſti eiuſq; unakintanato⸗ſeſ Quin⸗
.

ne babenda

qʒ dubia examinanda infoꝛmabo. IDꝛimum
nunquid iuramento pꝛeſtito in minoꝛi etate
per dictum Yacobum in eo quod pꝛimo iurauit
* e maioꝛem.⁊ poſtmodum iurauit ſuper obſer-
uatione contractus inciderit aliq vinculum obſtante ſtatu
to pꝛouincie in quo certa ſolemnitas pꝛefigitur contractibꝰ
minoꝛum qua poſthabita decernitur vt dicti contractus p·
ſumantur ⁊ fingantur doloſe facti ⁊ nullam obtineant firmi
tatem ⁊ nihilominus contrahentes cum minoꝛibus contra
foꝛmam ſtatuti iudicis arbitrio puniantur. ¶ Secundum
dubium pꝛeſuppoſita validate iloꝛum iuramentoꝛum ⁊ cõ
tractus ex defectu ſolemnitatis ſtatutarie.an dictus contra
ctus initus cum dicto Jacobo minoꝛi poſſit ſuſtentari ex
ratificatione ipſius Jacobi iuramento firmato tẽpoꝛe ma-
ioꝛis etatiſ interueniendo ſe in illo contractu fuiſſe deceptũ
vltra dimidiam iuſti pꝛetij. Tenu⸗ dubium pꝛeſuppo
ſita validitate ? vinculo ilioꝛum iuramentoꝝ vel alicuius il-
loꝛum debuerit audiri dictus Aacobus petens abſolutionẽ
a domino epiſcopo.. Quartum dubium.vtrum dominꝰ
epiſcopus ⁊ eius vicarius iuridice ſe geſſerint tamen in pꝛo
nunciando quam in relaxando dicta iuramenta. 2 uin⸗
tum ⁊ vltimum que ſint ⁊ eſſe debeant ptis iudicis appel-
lationis in hoc. Mcſpondeo ad pꝛimũ. Et pꝛimo ad par
tem negatiuam qð dicto iuramento nulluʒ vinculum inſit
valet enim ſᷣm omnes ſtatutum.pꝛeſumens dolum⁊ ſimu
lationem.in certis contractibus maxime minoꝛuʒ adeo qð
iuramenta in eis pꝛeſtita nullius efficiuntur momenti.tãqᷓ
dolo ⁊ extoꝛta ⁊ ſimlata. Ild hoc.l.ſimlier.⁊ auc,ſi qua mu
lier. C. de velk.l.ſi pꝛincipalibus.ff.ſi cer.pe.⁊.l.vnica.C.de
contrac.iud. Mõ.in terminis noſtris Gar.in.l.omnes po

puli.ff. de iuſti.⁊ iur.in.viij.ſeu.ix.colũ.vbi dicit qdð aut ſta

tutum ſimpliciter ãnullat iuramentum non ſeruata ſolemni
tate ⁊ non valet.aut diſponit vt contractus aliter celebꝛatꝰ
pꝛeſumatur doloſus.ſeu ꝙ minoꝛes dolo pꝛeſumantur in-
ducti. ? valet etiam ad annullandum iuramentuʒ mouetnr.
quia ſtatutum poteſt pꝛeſumere dolum.⁊ iuramentum do
lo extoꝛtum non valet.vt in.c.cum contingat de iure iuran.
7. c.ij.de pac.li.vj.⁊ auc.ſacramenta puberum.C.ſi aduer.
ven.plus ſentit bal.in di.auẽ.ſocramẽta puberũ. dicit eniʒ
qð etiã ſi ſtatuta non fingant dolũ ⁊ ſimulationẽ ⁊ equitatẽ
vt puta qꝛ malitia hominum illius loci erat pꝛompta ad de
cipienduʒ minoꝛes valent ſtatuta ãnullantia iuramẽta ⁊ cũ

—

fit de iure vel conſuetudine.tamen in facto iſto pꝛeſupponi

Nhac cauſa que ad pꝛeſens vertitur inter Ja

habẽéant equitatem ? rationem naturalem non poſſunt di⸗

ci iuri contraria.fatetur tamẽ bonã eſſe cautellã que in mul

tis locis ſeruatur vt contractus contra ſtatuta pꝛeſumantur
dolo ſeu metu inita plenius tamen idẽ bal.hanc materiam
attingit in.l.non dubiũ.C. de legi.attamen quo ad caſum
noſtrum videtur velle vt iuramentum nõ ſeruata ſolemni

tate ſtatuti nõ valeat.dicit.n.in effectu quo ad pꝛopoſitum

noſtrum qð aut ratio pꝛohibitiõis ſtatuti fundatur ſuper eq
tate naturali ⁊ non valet iuramentum vt puta qñ ſtatutum
fundatur ſuꝑ dolo ⁊ ſimulatione.vt in caſu noſtro.ant fun-

datur ſuꝑ quadã equitate poſitiua ? valet.Et hoc caſu poſ
ſunt intelligi ea que habentur in. c.ij.⁊.c.cum contingat.⁊

auẽ.ſacram puberuʒ pꝛealle. Et ſi ꝗs diceret hoc pꝛocedit
reſpectu iurameuti interpoſiti ſuꝑ obſeruantia contractus
2 non quãdo iurauerit ꝑ pꝛius ſe maioꝛeʒ · ndeo qðillud
iuramentum fuit pꝛeſtitum in eodem contractu debet pꝛe
ſumi extoꝛtuʒ ſicut ipſe contractus.q; iuramentuʒ non pꝛe
ſumitur pꝛopꝛia voluntate pꝛeſtituʒ a malo. vt dicit tex.in
c.ſuper hoc de renuncia.cuʒ qꝛ eadem facilitate queindu-
cuntur minoꝛes ad contrahendũ induci poſſuntad iurandũ
ſe maioꝛes. Et ſi diceremus cõtrariũ tale ſtatutũ nullius fo
ret effectus cũ facile minoꝛes inducti ad contrahendũ iura

rẽt ſe maioꝛes. Ad hoc bonus tex.in dicta.l.ſi mulier.hinc

bar in.l. fi.· C. ad velle. dixit qdð ſi mulier extra iudiciuʒ renũ
ciat velleiano in eodem contractu non valet qꝛ eadem facili
tãte qꝛ inducitur ad ſe obligandum induci põt ad renñcian
dum ⁊ ſic lex eſſet ludibꝛio.¶ Itẽ in ſimili no.in.l.ſi ex cano.
ne. C. de non nume . pecu. vbi dicit non valere renunciatio-⸗
nem in eodem cõtractu habitam cuʒ quis cõſitetur ſe rece
piſſe pecuniam mutuã.Ad ideʒ qð ipſe nõ. in.l.non pot
ff. dele. . vbi dicit non valere re nunciationeʒ exceptiõis ſi
mulatõis ĩ eodẽ ↄctu ꝗ dẽ ſil hituſ qꝛ oĩa q̃ ſũt ĩ eodẽ ĩſto pᷣ
ſumi debent ſimulata ſi ↄctus ſimulatus pꝛobat᷑. Ita dicẽ⸗
dum videt᷑ in pꝛopoſito ex quo per ſtatutũ nõ ſeruata ſolen
nitate pꝛeſumit᷑ contractus dolo extoꝛtus.oĩa tũc an
quam acceſſoꝛia ⁊ pᷣambula pꝛeſumi dolo extoꝛta. Facit
reſa acceſſoꝛiuʒ de re.iu.li.vj.⁊.l.oꝛatio.ff.de ſpõ.⁊.c.pꝛu-
dentiam ⁊. c.pꝛeterea de offi.dele.¶ Sed his non obſtan
tibus cõtrariã ſnĩazʒ arbitroꝛ verioꝛem. Doueoꝛ pꝛimo qꝛ
dictum ſtatutũ non dʒ extendi ad iuramentũ pꝛius pꝛeſtitũ
cum iurauit ſe ante omnem contractum maioꝛem.qm cum
ſtatutum deuiet a regułnon debet aliquatenus extendi ad
caſum ſimilẽ fictione.vt in.l.iij.S.hec aũt verba.ff. de neg.
geſt. nõ. bar. in. l.non dubium preal.facit qð legitur ⁊ nõ.in

c.in noſtra de iureiur.⁊ per Jo.an.in regula pꝛo poſſeſſoe

de re.ᷣiu.li.vj.in mercu.⁊.c.ſtatutum de elec.li.vj.⁊.lquod
contra rationem.ff. de legi. Quinimo ꝙ plus eſt ſtatutum
diſponens ſuper contractu non habet locum in quaſi cõtra-
ctu.vt.nõ.dicit bar.in.l.apud iulianum.ff.ex qui.cau.ĩpoſ.
ea.⁊ in.l.minoꝛ.ff.de acqrenda here.Sicut nec contra ſta-
tutum ſuper qua ſi coutractu non hʒ locum in vero contra⸗
ctu.vt notabiliter voluit glo.in.c.docet de ĩmu.eccle.li.vj.
vbi dicit ꝙ diſpoſitio illius.c. ãnullans habitũ iudicium ĩ ec
cleſia non extenditur ad contractus ita dicẽdum videtur in
pꝛopoſito ꝙ ſtatutum iſtud diſponens ſuper contractu nõ
debet extendi ad iuramentum pꝛius ſuꝑ maioꝛi etate cũ illð
nõ ſit contractus. nec quaſi contractus.vt pꝛobatur ex his
que habenturin.i.labeo.la.ij.ff.de vᷣbo.ſi.⁊.l.omnem obli
gationemeff. de iudi.cum ibi nõg/ Quinimo plus quod ẽt
ſi expꝛeſſe ſtatutum voluiſſet cõptehendere illud iuramen-
tum non valuiſſet qꝛ non ſpectat ad laicos decernere ſuper

iuramento ſicnt nec ſuper alio iure ſpirituali. vt nõ hoſti.in

c.quẽadmodum de iu.iuran.pꝛobatur in.c.venerabilem ðᷣ

elec.. Mota.per rede.de ſenis conſilio.xcj. 5.vbi gene

raliter dicjt nullum ſtatutuʒ laicoꝛum valere ſuper ſpectan

tibus ad iuriſdictionem eccleſaſticam. Ad hoc.c.ſi impera

toꝛ.xc. di. vbi dicitut ꝙ pꝛo ſpiritualibus debet etiã impera
toꝛ recurrere ad eceleſiam.facit.c.nouit de iudi. Prabat
ratione inconuertibili.ſi.n.non valet laicus cognoſcere de
validitate iuramenti vel alterius actus ſpiritualis. vt in.c.
tuam de oꝛ.cogni.⁊.c.latoꝛ qui fi.ſint le.⁊.c.ſi iudex laicus
de ſen.exco.li.vj.Et nõ.bar.in.l.titia.ff.ſo.ma.⁊.l.j.de iu
riſdic.om. iu.ergo foꝛtius nec ſuper illo ſtatuere cum ſtatu-
tum ſumat vires a poteſtate ſtatuenſ..de ſẽ.exco.c.a nobis
2.l.fi.ff.de iuriſdic.om.iu.⁊.c.animarũ de còſti.li.vj. Mec
obſtat ſi dicatur ꝙ fuerit pꝛeſtitum ſuper contractu qꝛ ſtatu

OW

— „— ——— — —- — + —„

— — —

2S e– — — —

— — ( — — —

to pꝛeſumitur doloſusqꝛ hoc iuramẽtũ vt dixi pꝛeceſſit con
tractum.nec poteſt dici pars contractus.vnde eſto ꝙ con-
tractus in totum coꝛruerit valeret nihilominus iuramentũ
⁊? ſic non debet iudicari ad materiam contractus. Ad hoc
l. etiaʒ.ff.de mino.⁊.l.ſcire debemus.ff.de ver.ob.facit qð
in ſimili notat Anno.in confeſſione.in.c.fi.de reſti.ſpo.di

cens cauſa ſubſiſtere.licet coꝛuit iudicium.⁊ pꝛobatur ĩ cle.

conſtitutionem.de elec.habet enim iuramentum ſubſiſte/
re per ſe.nec etiam accidit contractui.vnde poteſt pꝛeſtari
etiam ſuper contractu nullo.vt in.c. debitoꝛes.⁊ quod ibi
notatur.de iureiu. MDꝛeterea magis deliberate pꝛeſumit᷑
quis venire ad iurameutum tanꝙᷓ ad actum ſpiritualem. ⁊?
anime periculoſum qᷓ; ad contractum ſuper tempoꝛalibus
Igeo facilius debet pꝛeſumi quis dolo inductus ſuper con
tractu qᷓ; ſuper iuramento.ad hoc quod legitur ⁊ notatur in
l.cum quis.S.codicillis.ff.de lega.iij.⁊ in auc.de iureiurã.a
moꝛi.pꝛe.⁊ per bar.in.l.ſciendum.ff.de ver.ob.⁊ in.l.ij.C.
de reſcin.ven.facit optime tex.cum ibi no..in.l.cum pater
5. filius matrem. ff. de le. ij. Minc dicimus ꝙ iuramentum
habet vim clauſule ſi nõ valet quod ago vt ago valet vt va
lere poteſt vt ibi.⁊ pꝛobatur in.c.ad noſtram.el.iij.de iure
iuran.Hinc etiam iure diſponitur vt minoꝛ poſſit in ſpiri-
tualibus eſſe in iudicio ſine cutatoꝛe.⁊ non ſic ſuper tem-
poꝛalibus.vt in.c.ſi annum.de iudi.li.vj.iuncta glo.l.clarũ
Cede auto.pꝛeſtan. r his concluditur valere pꝛimum
iuramentum quo iurauit ſe maioꝛem.cum non pꝛobeturip
ſum iacobum dolo inductum adiurandum.nec ſtatutuʒ ad
hunc caſum extẽditur per.S.dicta.⁊ ceſſat per hoc argumẽ
tum.S.in contrarium foꝛmatum.immo plus dico pꝛeſumẽ
dum ipſe iacobus dolo ſuo iurauerit ſe maioꝛem.cum ip
ſe ſciret ſe minoꝛem vt ipſemet narrat in libello ſuo cui con
tra eum credendum.vt.l.cum pꝛecium.C.de li.ca.no.bar.
in.j.certum.S.ſi quis abſente.ff. de confeſ.vnde ſaltem hoc
caſu debet pꝛeſumi dolus cum ſciret ſe minoꝛem.⁊ pꝛocede
e in dubio debent glo.in.l:.ſialterius.C.ſi mi.ſe ma.di.Et
Foran poſt Mico.de mat.in addi.ſpe.in ti.de ſen.pꝛola.
vt autem poſſt pꝛibcipium.licet bar.aliter dicat in dicta.l.ſi
alterius.ſed concoꝛdari poſſunt vt ſi non pꝛobatur minoꝛẽ
ſciuiſſe ſe minoꝛẽ ñ pᷣſumat᷑ dolus. ſʒ ſimplicitas.vt voluſt
bar. ſi ni Phat cñ eũ ſciuiſſe pᷣſumat᷑ dolus.vtin gl.⁊ per
Jo. an. Ma iurãdo ſcienter veritatem non poteſt niſi do
lus pꝛeſumi.Ad hoc.l.quid omni.ff.de dolo.ſacit.c.illud.2=
quod ibi nõ.de pꝛeſump.⁊ hoc de pꝛimo iursmento. Ve
nio nunc ad ipſum contractum ⁊ iuramentum ſuper eo ap
poſitum.⁊ pꝛobatur contractum valere ⁊ tenere.ſtatutum
debet iudicari ⁊ cenſeri ſicut ius commune.⁊ ab eo debet ĩ
rerpꝛetationem ſumere.vt in.c.cum dilectus.de conſue.⁊
l. ij. E. de Rora,no- Innon,crcauam ve reſcrip.⁊ bart.in
l.omnes populi.ff. de iuſti.?⁊ iur. Si minoꝛ iurans coꝛpoꝛa
liter ſe minoꝛem ceſſante dolo aduerſarij excludirur a bene
ficio minoꝛis etatis inducto a iure communi.vt in dicta.l.ſi
alterius. C. ſi mi ſe ma.di. Ergo debet etiam excludi a bene
ficio ſtatuti.quod etiam voluit Jo.an. Mico.mat.in addi.
pꝛedicta. ꝛo hoc facit quia ex quo minoꝛ doloſe verſat
non debet vti minoꝛis beneficio etatis.:.j.S in pupilluʒz.ff.
de poſi. ⁊.l.auxilium.ff.de o ⸗ autẽ iurauit ſe mi
noꝛem.vt.S.pꝛobatum eſt.ergo non debet tanqꝙᷓ; minoꝛ vti

beneficio ſtatuti.pꝛeterea dico ꝙ etiam ceſſante pꝛimo iu
ramento valere debet tamen venditio pꝛopter iuramentũ

de ea ſeruands appoſitum.quia licet valeat ſtatutum quo
ad infringendum contractum non iuratum.ſecus tamẽ vbi

interuenit iuramentum.quia non poteſt ſtatutum laicoꝛuʒ

in pꝛeiuditium iuramenti pꝛeſumere dolum.als parata eẽt
laicis via inualidandi omnia iuramenta minoꝛum ⁊? mulie-⸗
rum pꝛeſumere id.ſ.dolum vel ſimulationem.⁊ pꝛohibitũ
vna via.alia indirecta admitti non debet.c.tue.de pꝛocu.2=
regula cum quid vna via.de regu.iur.li.vj.⁊ ideo elegãter
iu hoc paſſu dixit do.anto.de bu.in.c.cum contingat pꝛeal
lega.quod aut apparet legitim cauſa pꝛeſumendi dolũ ſeu
ſimulationem in contractibus minoꝛum ⁊ impeditur virtuſ
iuramenti.an non apparet legitima cauſa pꝛeſumendum.⁊

valet iuramentum.etiam ſi ſtatutuʒ ſpeciſice annullaret iu

ramentum. Ego vero latius hunc articulum examinaui in
quadam diſputatione mea. nouiſſime in lectura illius.in
c.cum contingat.⁊ ibi nuncconcluſi.nunc etiam de nouo⸗
cludo ꝙ ex quo nulla apparet ſpeciſica ? veriſimilis conie-⸗

ctura pꝛeſumendi dolum vel aliam illicitam cauſam nõ ſuf
ſicit ffatutũ ad euacuãdũ iuramentũ.q;ꝛ non apparente cau
ſa vꝛgente non debet nec poteſt impediri obligatio deo que
renda.ar. xxv. q.j.ſunt quidam.⁊ quod no. Inno. in.c. que
in eccleſiarum.de conſti.⁊ melius in.c.quia pleriq;.in fi.de
immu.eccle.⁊ per legiſtas.in.l.ſi.C.ſi contra ius vel vti.pu

bli. eſſet enim tale ſtatutum cauſa perfidie ? periurij. contra

l.j aduer.ven.⁊ contra iura canonica.nec credi debet
verbis enunciatiuis ſtatuti cum talibns verbis non ſit cre⸗
dendum ex quo materia non depender a mera diſpoſitiõe
ſtatuentium.iuxta no.per bar.in auc.ſi quis in aliquo docu

mento. C. de eden. ? in.l.ſi foꝛte. ff. de pecu. ⁊.l. ſciendum.

ff. de ver. ob. Sed opoꝛtet ꝙ extrinſecus pꝛobetur cauſa.

puts quia in loco ſtatuti minoꝛes conſueuerant dolo induci

extrinſecus eſt pꝛobata.Et pꝛo hoc facit.c.ij.de pac.lib.vj.
vbi tex · dicit talia iuamenta omnino eſſe ſeruanda.⁊ tex.ĩ
auc.ſacramenta dicit inuiolabiliter ⁊c̃.niſi dolo vel metu ꝓ
bentur extoꝛta.quod hic non pꝛobatur. Nuinimmo ſi be
ne ponderentur verba illius ſtatuti ſtatuentes videntur du
bitaſſe de vero dolo in eo quod in ſtatuto dicitur ꝙ contra
ctus pꝛeſumatur ⁊ fingatur dolo extoꝛtus.vnde pondero v
bum fingãtur. Fictio enim cadit ſuper certo ⁊ pꝛeſum-

lI.vna.C.de rei vxo.ac.S.accedit.in verbo pꝛeſumatur.⁊ ꝑ
canoniſtias in.c.is qui de ſpon.Et ſic voluerunt ſtatuentes
fingete doluʒ vbi non erat:quod non potuerunt facere pꝛe
iudicium iuramenti. Ex hoc verbo clare arguo ꝙ nõ ha
buerunt ſufficientem cauſam pꝛeſumendi doli.als nõ fuiſ
ſent vſi vetho fingantur/ Oꝛeterea ſi laici non poſſunt co
gnoſcere etiam incidenter ⁊ acceſſoꝛie ð validitate iuramẽ
ti vel alterius actus ſpiritualis.dicto.c.tuam.de oꝛ.co.⁊.c.
latoꝛ.qui fi.fint legi.ita . us in re dubia ſtatuere etiam

ptio berete o. quod poteſt eſſe verum.vt notatnr in

incidenter ⁊ neceſſario. Toncludo ergo dictum cõtractũ
valuiſſe ⁊ naturaliter ⁊ fimatum eſſe iuramento. iuxta no.
per bar.in.l.ſi quis pꝛo eo.ff.de fide.⁊ per canoniſtas. in.c.
cum contingat.pꝛealle.⁊ dictum bar.in dicta.l.omnes po/
puli.⁊ bal.pꝛocedat quando a pꝛincipio ſe non iurauit maio
rem. Et quando pꝛobatur ſtatuentes habuiſſe ꝓbabilem
cauſam pꝛeſumendi dolum. ⁊ per hoc ſunt ſublata argumẽ
ta in contrarium foꝛmata.Et hec concluſio miagxime eſt te
nenda per ea que in ſequenti dubio dicam. Kondac
do ad ſecundum in quo vt pꝛolixitatem euitem concluſiue
pꝛocedam. Et dico illam ratificationem ſi ſacxa fuit in ma⸗
ioꝛi etate ſine omni ſcrupulo imponere omnem finem ⁊ ſi
lentium huic concertationi.ita vt abſq; aliquo dubio nulla
poſſit nunc allegari deceptio.Etiam ſi pꝛobaretur vltra di
midiam iuſti pꝛetij etiam quando interuenitiuramentum.
quod habetexcludere remedium.i..ij.C.de reſcin.ven.⁊ ibi
no.per glo.⁊ bar.⁊ per glo.⁊ doc.in.c.penul.de emp.⁊ vẽ.
Cunm quia iſte iacobus dixit ꝙ certiſicatus de vero pꝛetio
rei ndlite quod plus valebat donabat.qð ſufficit ᷣm bar.
in dicta.l.ij.ſacit.l.h quis donationis.ff.de contrahen.em.
Et licet hec verba pꝛotulerit dictus iacobus in pꝛimo con
tractu cum eſſet minoꝛ.Camen exquo illum poſtmodum
ratificauit ⁊ appꝛobauit videtur de nouo pꝛotuliſſe ⁊ cõtra
xiſſe.hj.C.ſi ma.fac.?vFacit quod nlihöbanl theo
pompuæ.ff.de do.pꝛele.⁊.l.eos.ff.de fal.⁊ quod no.in c.
cum in tua.de teſti. Atem facit vna conſideratio inconu
cibilis.ex quo enim bis quis idem confitetnr videtur exclu-
ſus ab omni beneficio ⁊ conſideratur non per eigen do⸗
naſſe quod plus valet e pꝛeſumi debet.maxie ex ſpacio me
dij tempoꝛis veraciteer de vero valoꝛe rei.ad hoc ter.opti
mus in.l.ſi muiier.⁊ in.l..vnica.pꝛope finẽ.C.de plus peti.
no.ᷣbar.in.l.cum ſcimus.de agri.⁊ cenſi.iixxj.Et hoc eſt pꝛe
cipuum in hac materialicet pꝛima confeſſio ſeu donatio ſu
rit facta tempoꝛe inhabili. vt pꝛobatur in dicta.l.ſi mulier
enio ad tertium ⁊ pꝛocedlam tam in hoc ꝙᷓ in ſequen
us concluſiue.vt nimiam pꝛolixitatem euſtem. At dico
ꝙ non debuit dictus iacobus audiri abſolutionem petens.
vt patet ex pꝛedictis nulla interuenit deceptio etiam ſi pxo
baretur valoꝛ rei vltra dimidiam pꝛetij ſoluti.ſpõte enĩ do⸗
nauit quod potuit.cum eſſet maioꝛ etate tempoꝛe ratificati
onis.d.l.ſi quis dõationis.⁊ ſic etiaʒ ſi de facto abſolueret᷑
ꝗ iuramento contractus tanien remaneret firmus ⁊? irreuò
cabilis cum ſit de iure gentium.i.ex hoc iure.ff.de iuſti.⁊
iur.adeo ꝙ etiam papa non poſſet illum reuocare ad boc

—

quod no. Inno.in.c.ij· de confir. vti. ⁊ in. c. inquiſitioni. de
ſen. excõ.nam ea que ſunt de iur.gen.per pꝛincipem tolli ñ
poſſunt in cle.paſtoꝛalis.de re iudi ⁊ inſti.de legi.agna.tu.
in fi.? de iure naturali gen.⁊ ciui.S.ſed naturalia. per legi-
ſtas in dicta.l.fi.· C. ſi contra ius vel vti.pub. Et pꝛeſ uppoſi⸗
to etiam ꝙ dicta ratificatio non interueniſſet non debuiſ⸗
ſet adhuc audiri quia non pꝛobat᷑ eſio enoꝛmis.immo nec
illa. ſi bene ponderentur dicta teſtium. vt patet ex eoꝛuʒ de
poſitionibus.⁊ ex no.per bar.in.l.pꝛetia rerum.ff. ad.l.fal.⁊
in. d.l. ij de reſcin. ven. ? per gl. in. c. cum cauſa. de teſti · ⁊ iõ
non ſubſiſtente leſione enoꝛmi non debet minoꝛ audiri.pꝛo
hoc dicta auc.ſacramenta.que mandat iuramenta inuiola-
biliter obſeruari. ⁊.d.c.ij. de pac.li.vj. vbi dicitur omnino
ſeruentur ⁊c̃.per illum tex.tenuit ibi archi.contra nunc ĩ.c.
cum contingat. de iureiur. vbi dixit mulierem poſſe in illo
c.inſtare vt abſoluatur.nam hoc falſum eſt per dicta iura.⁊
tenet do.anto.in dicto.c.cum contingat.⁊ ego ſemper te-
nui⁊ latiſſime fui pꝛoſequutus in dicta diſputatione.nam
ſi indifferentercontra illa iura poſſet peti abſolutio.ſeruirẽt
quaſi de vento.quod non eſt dicendum cum emanauerint
cum tanta ſolemnitate. Mec eſt aliquis tex. in mundo qui
hanc abſolutionem hoc caſu indulgeat. Mon obſtat.c.j. de
iureiur. 7 no. in. c. debitoꝛes. eo.ti. quia ibi creditoꝛ vſurariꝰ
non reſtituendo.ideo compellitur relaxare iuramentum vl
audit petens abſolutionem uod non contingit in caſu
noſtro.ex quo deceptio non pꝛobatur.⁊ hoc in dubio eſt te
nendũ quicqd alij ſenſerint.¶ Ex his infero ad quartuʒ du
bium in quo dico dictum epiſcopum ⁊ eius vicarium ĩ hoc
facta ſalua eoꝛum reuerentia non bñ pꝛoceſſiſſe ir ꝛio qꝛ
abſoluerunt dictum iacobum nulla leſione legitime facta
bata contra iuramentum.5 Btem quia ratificauerit illum
contractum.⁊ ſiquod plus valebant dicta bona bis dona-
uerat emptoꝛi.⁊ donatio perfecta fuit.vt.c.fi.de dona.⁊ iu
ramentum ſine cauſa legitima remitti non poteſt etiaʒ a pa
pa in pꝛeiudicium alterius.maxime lata ſententia. vt notat
Inno. in.c.cum inter p.de renun.⁊ glo.?⁊ communiter do

ctoꝛes. ? in.c. quanto de inretur. ex quo poteſt dici ꝙ ill¶a ab

ſolutio non valuit. quia factaa non habente poteſtateʒ. Itẽ
quia dictus iacobus in pꝛimo contractu ſcienter ⁊ apenlate
declarauerat iurando ſe maioꝛem.Et ſic non debebat con
ſequibeneficium abſolutionis aduerſus ſecundum iuramẽ
tum.ſquia fruſtra legis auxilium inuocat qui committit in le
gem. de vſu. c. quia fruſtra. Item pꝛonunciauerunt ⁊ abſol
uerunt ſuper non petitis contra omnia iura vulgaria ⁊ pꝛe-
ſertim in eo quod fuit pꝛonunciatum ſuper non petitis con
