ſeruus in fi. dele · exto ⁊ vltimo pꝛobatur inconninci

biliter in qualibet diſpoſitione ⁊ maxime in vltimis volun-

tatibus attendi debet cõis vſus loquendi etiam contra pꝛ'o

pꝛiam ſignificationem verboꝛum.l.filioꝛum. . qð tam caſ-

ſius. ff. del. iij. · l. cum delamonis.· 5. aſinam.ff. de fun. in⸗
ſtru. ?.l. labeo. ff. de ſuple. ? ibi plene per Dar. per glo. in.
non nulli de reſcrip.⁊ per Inno.in.Cc.olim de ver.ſig·Sed

certo certioꝛ caſns eſt appellatione filij maſculi nemo intel
ligit feminam.ĩmo eſſet quid ſupinum dicere oppoſitum
ergo 2e,Arbor vltim deberet ſufficere a notoꝛiam hu-
ius cauſe ? per hec ſunt ſublatra engumenta foꝛmata ꝓ ꝑte
contraria. ¶ Mec obſtat ſi diceretur qð pater voluit gra-

uare filium maſculum potius videtur voluiſſe grauare fe⸗
minam.cum per maſculum conſeruetur agnatio.l.j.ff. de

liam rationem eſſe in femina quantum ad iſtum caſũ. Mã
femina neſcit lucrari ⁊ opoꝛtet qð maritetur nec defacilire
periret ſibi maritum cum hoc perpetuo honoꝛe. Sed ma
ſculus ẽ = ſit negociari.nec ita ingrauatur

ven.inſpi.⁊ qʒᷣ nõ.in.l.ij.C.que ſit lon.conſue.quia

exhoc onere. Et quicquid ſit ſatis eſt teſtatoꝛem dixiſſe ð
maſculo ⁊ non de femina. vnde ſufficit ita ſcriptum eſſe.l.
pꝛoſpexit.qui ⁊ a qui.vj.q.iij.ſcriptuna.

Alus talis eſt.quið dyoceſanus vulterrane.reli
quid monaſterio montis oliueti centuʒ.Epilco
us loci petʒ ex tali relicto canonicâ poꝛtionem
monaſteriũ

es.
Auand dduco.i.ſi ita.ff.de li.⁊ poſt.iuncta glo.quam
ibi ſequitur dicit eniʒ ibi bar.qð appellatione filij ve
ij 2 filie.dici enim glo.hoc verum. niſi fuiſ-
ſet adiectum nomen pꝛopꝛium quia per illam adiectionem

— ——— ☛ẽ — n

= 1

s

di.c.j.pꝛo hoc qð nõ.ibi glo. in. v. quartam.
quo remouetur offitium ? mouetur offitij pꝛemium. ff. de

monaſterium legatoꝛum contradicit allegans exemptionẽ
⁊ etiam pꝛeſeriptionem tanti tempoꝛis de cuius initio me⸗
moꝛia non eſt. Queritur quid iuris ⁊c.

Hꝛiſti eiuſq; matris pꝛeſidio humiliter inuo
cato. Tria ad daram deciſionem videnda
ſunt. Dꝛimo an monaſteria religioſoꝛuʒ
ceſſante ſpali exemptione ad hanc poꝛtionẽ
–/nonicaʒ teneantur. ¶ Scõdo poſito qð ſic.
vtrum ſp̃alis exemptio defendat hoc monaſteriʒ ⁊ alia eiuſ

Qaem oꝛdinis cum totus oꝛdo montis oliuett dicatur ſpetia⸗

liter exemptus a iuriſdictione epiſcopi.¶ ¶ertio pꝛeſup-
poſito qð exemptio non pꝛoſit an ſaltim atione pꝛeſcriptoõ
nis de cuius initio non eſt memoꝛia poſſit dominus epiſco

pus ab impetitione huiuſ monaſterij excludi.(¶ Et pꝛimo

ad pꝛimum dubium videtur ꝙ omnia monaſteria ſint libe
ra alolutione huius poꝛtionis canonice quia omnia mona-
ſteria ſunt exempta reſpectu legis dyoceſane:vt. xv · q.j.cũ

pꝛo vtilitate.⁊.c.dilectis de off.oꝛ.cum ſi. Sʒ ſolutio hu

ius poꝛtionis ſpectat ad legem dyoceſanam ergo 2c. 4Mi
noꝛ pꝛobatur ex theoꝛica glo.in.d.c.dilectis.x.q.j.in ſũma.

Vbi nõ.qð omnia que conſiſtunt in recipiendo vt eſt cathe

lege dpoceſana.¶ Ged hoc non obſtante contrarium dico
de iure pꝛocederẽ vt pꝛobatur aperte in.c.requiſiſti.⁊.c.of
fitij. de teſta. vbi clare patet monaſteria ⁊ alia pia loca tene

draticum n. Bagte fraternialium ⁊ ſimilium ſunt ð

ri ad huiuſmodi.quartam tenet Inno. in. c.j.de ſta. mo.⁊=

hoſti. in ſũma de ſepul.in. S. ⁊ a quibus. Et cõmuniter om⸗
nes ſcribentes ſequuntur nec eſt vera illa theoꝛica glo.in.d

c.dilectis.⁊ clare pꝛobatur in dictis iuribus.⁊ de his duabꝰ

legibus dyoceſana ⁊ iuriſdictione remitto ad plene nõ.in.d
c.dilectis.⁊? per Inno.in.d.c.j.de teſta.mo. Ita qð conclu

do illam exemptionem generalem tributam omnibus mo-

naſterijs quo ad.l.dyoceſanaʒ non ſufficeret reſpectu huiꝰ
ſolutionis canonice poꝛtionis. Aenio igitur ad ſcõm an

ſaltim pꝛoſit huic monaſterio exemptio ſpiritualis. Et ſciẽ⸗
dum qð hoſti. fuit in ſinli opinione ꝙ non.ita tenuit in. . ?

a quibus niſi ſpetialiter eccleſia eximeretur ab hac quarta ?

idem dicitur tenuiſſe quidam Cardinalis de ¶ uderto. in
quodam ſuo tractatu. motiuum iſtoꝝ eſt quia hec quarta ö

betur epiſcopo ab omnibus eccleſijs ſue dyoceß.vt in. c. cõ
querente de off. oꝛ. Sed certe quicquid iſti dicant onmnes
glij docto.tam antiqui quam moderni tenent contrariũ vʒ

qð eccleſia ſit exempta a iuriſdictione epiſcopi non tenẽtur
ſibi ad hanc quartam. ? ipſemethoſti.hoc videtur tenere i

c.offitij de teſta. vbi hoc tenet Inno. ⁊ clarius in.c. in no-
ſtra de ſepul.latius Jo. an.in. d. c.offitij. ? ſuper Nica. Et
idem ibi do.anto.de butri.do. Car.floꝛentinus pe.⁊ ꝑ pu.
⁊ omnes ſcribentes.Et ita conſuluit Frede.de ſenis excel
lentiſſimꝰdecretoꝝ doctoꝛ vt patet ĩ ſuis ↄſilijs ↄſilio.xcvj.
Sequitur dominus bal.in.l.ſi quis ad declinandam.C.de

epi.? de.⁊ hanc opinionem legendo ⁊ conſulendo ſemper
tenui fundamentum huius opinionis.⁊ quia hec poꝛtio de

betur epiſcopo ab eccleſijs ſue dyoceſis. ¶ Item ratione
ſue iuriſdictionis epiſcopalis ⁊ cure quam ſudit in dictis ec
cleſijs vt ꝓbata ĩ.d.c.requiſiſti.nõ.doc.in dictis locis pᷣal.

⁊ maxime in.c.offitij ⁊ ſuper Nica. Sedinter epiſcopum?z

eccleſias exemptas ceſſatilla ratio.nec ſubit laboꝛem in eiſ
circa iura epiſcopalia cum imediate ſubiciantur Romano
pontiſici.vi patet.xvj.q.j.frater noſter. vñ dicimus qð pa-

pa eſt epiſcopus exemptoꝛuʒ. vt nõ. glo.in. c. nulla. xciij. di.
2Z in. c.auctoꝛitate. de pꝛinil.li.vj.⁊ foꝛte ob hoc dixit pe.vt
recitat Jo.an.in.d.c.requiſiſti.qð eccleſie (ge debẽt

hanc canonicam poꝛtionem ſolnere pape.¶ Item ? ſcoo
hoc videtur pꝛobaꝛi in cle.dudum de ſepul.vbi fratres pꝛe

Adicatoꝛes ? minoꝛes ſoluunt dumtaxat vnam quartaʒ.ſ:cc
cle ſie pochiali.ſi defunctus fnit apud eos ſepuitus 2 ſuper

alijs poꝛtionibus ſeu deductionibus fiendis imponitur ſilẽ
tium omnibus quoꝛũ appellatione veniunt epiſcopi de iu⸗
iranren i

excu. tu.l.tria onera cum ſi.⁊.l.ſeyo in pꝛin.ff. de an.ile.⁊ a
quo remouetur cura remouetur ⁊ pꝛemium cure.l.alũpne

ff.de adi.lłe.ſed ab epiſcopo remouetur per exemptionem

cura ⁊ offitium interdictionis epiſcopalis. Ergo ⁊ B̊ pꝛi-
mum canonice poꝛtionis. Mec obſtat.c.innoſtra de ſepul.

vbi e xemppti ſoluun quartam.quia vt dicit Jo.an.⁊ bene ĩ

4

colaus Abbas.

te nec impedimentum allegante.

dicto.c. offitij illud.c.loquitur ðalia quarta que ſoluiturec
Aeſie ꝑꝛschiali de relicto facto eccleſie ratione ſepulture ꝑ
pꝛopꝛium pꝛochianum ila debetur ab omni eccleſia quan
tumcũq; ſit exempta ex quo ꝑꝛochianus fuit apud illam ſe
pultus.ratio quia illa ſoluitur pꝛopter ſacram.⁊ diuina offi

cia que exibuit in vita ſuo ꝑꝛochiano vnde in recompenſa

tionem iura voluerunt vtteſtatoꝛ dimitteret quartam pat

tem eccleſie. ſi non dimiſit dant in ſubſidiuʒ actionẽ con⸗
tra eccleſiam legatariaʒ ita qd in hoc non pꝛodeſt exemptis
vt in.c.ij.de ſepul.⁊ dicta cle.vudum. Sed quarta que de

betur epiſcopo ſoluitur ab epiſcopis legatarijs pꝛopter one

ra epiſcopalia.⁊ cõmunionem quam habet in eis que om

nia ceſſant in exemptis: vnde concludo qð eccleſia non te-

netur ſoluere epiſcopo canonicam poꝛtionem funeralium

ſed eccleſie ꝑpꝛochiali. Sic ⁊ hoc ſi ipſius ꝑꝛochianus fuit
apud illam eccleſiam exemptam ſepultus. Mer qð conclu
qitur monaſteria montis oliueti cum ſint exemptaa iuriſdi

ctione epiſcopi ad huiuſmodi quartam non teneri niſi ha-
berẽt populum non exemptum. Mam tunc ratio populinõ

exempti habet cõmunionem cũ epiſcopo æ epiſcopus gra⸗

uatur circa ius epiſcopale ar.c. ex oꝛe. de pꝛimil. Ita ſingu⸗
lariter limitauit hanc opinione nno. in. d. c. ĩ noſtra qdᷣ
ſatis placet.⁊ hoc de.ij. dubio. MBeſcendo ad tertium pᷣ
ſuppoſito ſine veritatis pꝛeiuditio ꝙ bec exemptio non ꝓ
detſet que in eritate Pcdeſ: elunauid rartonc breſer
ptionis poſſit dictum monaſterium ſe tueri.Et bꝛeuiter cõ
cludo ꝙ ſic tex.eſt apertusin.c.de quarta de pꝛeſcrip.tenet

glo. oꝛdinaria in. c.j.oe ſta.mo. Et idem ibi Jo. an. per di
ctum. c.de quarta incidenter poſt re.de ſems Znno in. c
requiſiſti de teſta.licet hoſti. ibi dicat eũde aliter fuiſſe In.

poſtmodum interlocutum. Sed hoc non apparet in lectu
ra ipſius. Inno.ipſe tamen hoſti. ſentit pꝛimam opinioneʒ
in.c.certificari de ſepul.⁊ latius hanc materiaʒ diſputandã

aſſumpfſit iu ſũma eo.ti.in. .licitum al.ſub.s.vetus.⁊ ibi in
fine concluſit non valere conſuetudinem in totum abſoꝛbẽ
tem hanc quartam ſed pꝛo parte ſic pꝛeſcriptio tamen põt
in totum abſoꝛbere ſed requiritur titulus cuʒ ſit contra ius.
Sed in caſu noſtro non fuit titulus exemptionis. Mam cũ

opi.ſit cõmnnis eccleſiam exemptam non teneri. vt patet

ex diſcuſſ̃ in pꝛecedenti articuio pꝛeſuppoſito qð eſſet ſalſa
ſaltim pꝛeſtitiſſet legitimam cauſaʒ pꝛeſcribendi ? quaſiar.
optimum ⁊ quaſi expꝛeſſuʒ in.c.cum dilectus de conſue.
Item eſto ꝙ ceſſaret omnis titulus tamẽ hic eſt lapſus

tanti tempoꝛis de cuius initio memoꝛia non exiſtit. qui pa-
bet viʒ tituli. vt patet in. c.j. de pꝛeſcrip.li.vj.Et qð valeat
pꝛeſcriptio tenent Ror vim.in dicto.c.requiſiſti.? cõmue

niter modernioꝛes ſcribentes.nec opoꝛtet in hoc multum

inſtare cum aperte pꝛobetur in.d.c.de quarta.¶ Ad idem

facit. c.offitij de teſta. vbi patet valere in hoc pꝛ hilegium. g
27 gecſerpronem cum iſte cõmuniter pari paſſu incedant.
Nec mirum cum per pꝛeſcriptionem tollant᷑ iura iam epi-
ſcopo queſita.vt in.c.cum olim.⁊=.c.cum auditis de pꝛeſcri
pti.foꝛtius acquirenda ar.xvj q·. fi. ¶ ¶ oncludo ergo di
ctum monaſterium poſſe tueri contra dominũ epiſcopum
ſuper exactione huius canonice poꝛtionis ratione.ſ.exem⸗
ptionis ⁊ pꝛeſcriptionis.Et hec ſufficiant. Laus deo. Ni
Lon . xxxviij.

“

rani occaſione cuiuſdam debiti inter eos cõ⸗
tracti.elegerunt quoſdam extim atoꝛes.quo⸗
rundam bonoꝛum dandoꝛum in ſolutum pꝛo
Dicto debito dantes. eiſdem poteſtatem exti
mandi.⁊ pꝛomiſerunt ſtare eoꝝ extimationi ſub certa pena
deniq; dicti arbitratoꝛes ſeu extimatoꝛes extimaueruut?
laudaucrũt ſʒ eoꝝ iudiciũ quoꝝ lauduʒ vna parnũ appꝛobꝗ

te reliqᷓ ipꝛobat.⁊ ad dñz ptdteʒ loci recurſuʒ habuit petẽdo

certis ex cauſ lauduʒ dictam pꝛonunciari nullũ ſeu iniquũ.
Mui dominus poteſtas partibus citatis pꝛefixit terminũ
dpꝛobandum incumbentia eauſe infraquem actoꝛ pꝛoba
uit inteutionem reo infra eundem erminuzʒ nihil pꝛoban-
6 Aaplo dictotermino
actoꝛ petitis atteſtationum ſuoꝝ teſtium publicari reõ con
tradicente ? petente termmuʒ ſibi ſatui ad pꝛobaduz intẽ
tionem ſuaʒ. Moteſtas heʒ non obſtante bertige eius

Alſus in effectu talis eſt. Huo ciues vulter

—

contradictionem rei publicauit dicta teſtium. a qua pndli⸗
catione per dictum reum extitit appellatum alleganteʒ po
tiſſime duas cauſas dicte ſue appellationis. Dꝛima quia
terminus ad pꝛobandum cum debeat ſił vtriq; ꝑti ſtatuti.
ſed pꝛimo actoꝛi ſcdðo reo. Scðo quia citatus ſuerit dictue
reus ad videndum ſtatuti terminum actoꝛi? ſic non poteſt
ad illam citationem pꝛefigi.terminus ipſi reo ſed hac appel
latione tan ꝙᷓ; friuola reiecta.poteſtas debito tempoꝛe pꝛo

nunciauit dictum laudum nullum. a cuius pꝛonunciatione

fuit per dictum reum iterum appellatum. ⁊ coꝛaʒ iudice ap

pellationis pꝛoduxit adpꝛobationem iuris ſui quedam capi

tula directo contraria capital pꝛoduct᷑ coꝛam dño poteſta-

te. Altera pars· ſ.appellata alle gat abneln tioni locum non
eſſe nec dicta capitula contraria po
quid iuris.

teſtatemi potuerit appellari. ¶ Lertio pꝛeſuppoſito ſine

veritatis pꝛeiuditio ꝙ dicta appellatio ſit admittenda.NHũ
quid nag age contraria debeant admitti in cauſa ap

ſis veniendot
matiuam fieri poſſunt dico dictam appellationeʒ ab inter
locutoꝛia non valuiſſe. ꝛimo quia regula iuris ciuil ha⸗
bet qð ante ſententiam diffinitiuam appellari non poteſt.

ꝛeuitatis cauſa argumentinque ad ꝑtem affir

epꝛoduci. Mueritur

NMꝛiſti eiuſq; matris pꝛeſidio ĩuocato.Cria
ſunt ad claram dilucidationem indaganda.
ꝛimo nuuquid pꝛima appellatio inter
ſita ad interlocutoꝛia valuerit.¶ VSecun⸗/
o an a diffinitiua lata per eundem dñũm po-

pellationis. /Ad pꝛimum iuxta oꝛdineʒ veniendo.obmiſ

4

quando grauamen eſt reparabile per appellationema diffi

nitiua. vt in.l.ante ſententie tpᷣus.C.quoꝝ ap.non reci.?

i.l.ij. ff.de ap.reci.vel non.⁊ ibi plene per bar.⁊ in.l.intra
vtile.ff. de mino.vbi reſtringit qð ipſe notauerat in.d.l.añ

ſententie.⁊ ſacit.l.generaliter.S.ij.C.de iur.iur.⁊.c.ſuper
eo.el.ij.de ap.Sed hoc pꝛetenſum grauamen erat huiuſ/

modi cum potuiſſet pꝛobare in appellatione a diſſinitiua

dicta appellatio non erat admittenda. Item ſ.
lius ex quo dominus poteſtas pꝛefirerat terminum vtriq;
ꝑti. ad pꝛobandum non tenebatur nec debebat terminum

de nouo ſtatuere non allegato nec pꝛobato impedimẽto ꝑ
aguerſam partem quia omnis pꝛobatio dilatoꝛia intelligit

pemtoꝛia tex. eſt apertus in.c. licet de pꝛoba.⁊ ibi per doc.
⁊2 in.l.fi.⁊.l.oꝛatione.ff.de ferijs tenet archy.in.c.iudicantẽ

data. ¶Mec obſtant motiua ꝑtis aduerſe.nam iſta cauſa ẽ
ſumaria vt patet in ſtatutiſ vulterane potuit ptãs ſimul ⁊ ſe
mel vtriq; ꝑti terminum ſtatuere tex.eſt in cle.ſepe.de.v.
ſig. ⁊ ibi hoc tenet᷑ cõmuniter per doc./ Mon obſtat aliud
motiuum qð citatio fuit facta ad pꝛefigendum terminum

an herchiutnorin dila⸗ F. videndum.v. quid ſit
Vt

actoꝛi.⁊ non ipſi reo hoc enim habebat viciare ſi ipſe reus

citatus non fuiſſet pꝛeſens ĩpꝛefixione ſibi facta.icintel-
ligo tex.⁊ bar.in.l.aut qui aliter.ff.qð vi aut clam. Daa

cum in caſu noſtro dictus reus fuerit pꝛeſens in pꝛefirione

termini non erat ntceſſario alia citatio.
vt pars ſit pꝛeſens.ſed data pꝛeſentia non eſt neceffaria.vt
nõ. Jo. an. in. c. fi. de elec.li.vj.facit.l.ſi vt pꝛoponis.l.ij.C

quomodo ⁊ quando iu.vbi colligitur a cõtrario ſenſu.qð ſi

iudex citauit ad vnum locum poſtea pꝛoceſſit in aꝰ. parte

peeſente actus tenet licet ſecus eſſet.ſed pars fuiſſet abñs

vt ibi ⁊ per bar.in.:.ſi.ff.ꝙ vi aut clam. ¶ Tertio facit cõ⸗
tra iſtam appellationem id qð ſtatim ſubiciatur in.ij.articu
lo.Ex quibus concludo dictam appellationem ab interlo-
cutoꝛia non valuiſſe.⁊ per conſequens non ſuſpendiſſe iu-
riſdictionem domini poteſtatis · vt in.c.non ſolum de ap.
li.vj. Concedendo ad ſcdᷣm articulum quid de appella-
tione a diffinitiua. Et iſte eſt articulus pulcher
in effectu eſt querendum nunquid a iudice
reductionẽ arbitramenti ad equitatem po
quo pꝛincipaliter duas reperio opiniones. Mama butri. i
lſi ſocietatem.S.arbitroꝝ.ff. pꝛo ſocio qui tenuit appellari
poſſe cum tanqᷓ;ᷓ iuder pꝛonunciet. Et hanc opi.ſecutus ẽ
anto.de bu.in.c.quintauallis.de iur.iur.Contrariam opy.
tene Jo.an.in addi.ſpec. in ti.de ap.5.in quibus..quid ſi

conuenit vbi recitat ruſticanum antiquum doc.hanc.q.diſ

putaſſe ⁊ terminaſſe qdð appellari nõ poſſit pꝛincipale mo
tiuum eſt qð ab arbitramento non appellatur.ergo neca ſẽ
tentia que ſuper eo fertur.AItem iudex non cognoſcit in

r ubtilis ?
H ſuper
it appellari. in

it enim citatio

hac cauſa vt iuder ſed vt bonus vir. vt in dicta.l·ſi ſocietatẽ
in fi.⁊ habetur pꝛo inde ac ſinon iudex· ad id fuiſſet aſſum
ptus.vnde cum iudex hoc caſu ſurrogetur in locum boni vi

ri ſicut a bono viro arbitratoꝛe nõ appellatur ita nec ab iſto

iudice quin ſurrogatus alterius locum illius naturam ſoꝛtit

ff.ſi quis cau.l.ſi eum.ff.qui iniuriarum. ⁊ in.c.ecdleſia.vt

li.pen. Sic videmus in caſu conuerſo. Mam quando arbi
ter cognoſcit loco iudicis ab eo.appellatur vt a iudice.vt in

I.cum ſpiritualis.⁊.l.apertiſſimi.C. de iudi.2 .del. c.

arbitris li. vj.=.l.arbitro.ff.qui ſatiſda.coga. ¶ Item facit
quia ſi diceremus contrarium ꝑtes inciperent in anfractis
litigioꝝ per pꝛimam ⁊ ſecundam appellationem.⁊ pꝛopter
hoc ab hoꝛruerunt doc.hanc opinionem que mihi placet re
perio tenere bar. in.l. ij . in fi. ff. del. j. vbi refert idem tenuiſ
le Inno. in. c. pꝛeſenti de reſcrip.li.vj. Quod hodie inci-

pitĩ ſtatutum vbi videtur dare notabilem regulam qð vbi⸗

cunq; iudex aliquid vt bonus vir arbitratur nunꝙᷓ ab eo ap
pellatur. dicit etiam Mar. qð nec etiaʒ poteſt peti reduetõ
ad arbitrium boni viri allegat Ya. butri.in dicto·. 5. arbitro-

rum. hanc etiam opinionem ſecutus fuit dñs Zab. Car. in
c.expõita de arbi. vbi refert idem conſuluiſſe do.bartolo.ð

ſali. ? idem ſentit bal.in.l.fi. C. ð contraben. emp. ¶ Dꝛo
hac opinione etiam facit.quia iudex reductionis non habet
ſententiare ſᷣm qð pꝛimus arbitratoꝛ.ſed 'm bonam equi
tatem habet arbitrari. vt nõ.bar.in.d.S. arbitroꝛum.? ſic ñ
poteſt dici qdð cognoſcat vt merus iudex. Et hec faciunt cõ

tra appeilationem ab interlocutoꝛia de qua pꝛemiſſi· vt v
ille non debuerat admitti. ſicut nec fuiſſet admiſſa coꝛò ar-
bitratoꝛe.Ex his concludo dictam appellationem non eſſe

admittendum.allego ⁊ aliam cauſam pꝛincipaleʒ ex alio ca
pite dictam appellacionem infingentem vbicunq; eniʒ ap
pellatio ab interlocutoꝛia eſt manifeſte friuola nos va a
pellatio.nec a diffinitiua tanẽᷓ interpoſitaa manifeſto con
tumaʒe tex. eſt nõ.in cle.vnica.de dolo.⁊ contu.ſed pꝛima
appellatio fuit manifeſte friuola ꝙ patet per.S.dicta ergo
non poterat appellari a diffinitiua ? per hoc remãet tertiꝰ
articulus tanqꝙ; ſuperflnus. e

queſtio dependet a pꝛimo articulo vtrum publicatio atte-
ſtationum noceat. ? dic ꝙ ſi non fuit legitime facta non dzʒ

obeſſe parti.vt nõ. Yo.an.in.c.fraternitatis.⁊.c.conſtituti

el.ij. de teſti. Si autem fuit legitime facta non debet admit
ti pꝛopter periculum ſuboꝛnationis teſtium.vt nõ.in.d. c.
fraternitatis.Et eſt hodie tex.in cle.ij.de teſti.tenet bar.in
l. per hanc.C.de temp.ap.⁊ in.l.pemptoꝛias.C.ſen.reſin ·
non poſſ.In caſu noſtro publicatio fuit legitime facta com
pars aduerſa non legitime allegauerat in contrariuʒ. vtpʒ

per pꝛedicta ergo ?ꝛc.
Alſus ſuper quo conſilium petitur in termi-
nis infraſcriptis. Quidam bonauentura he-
bꝛeus mutuo recepit a quodam deodato flo/
renos. M. cc. vt conſtare dicitur in ſcriptu⸗
Nea pꝛiuata manu ipſius debitoꝛis. Lapſu
tempoꝛis quidam nomine genitus filius dicti debitoꝛis nõ
emancipatus patre inconſulto in eodeʒ cyrographo ſubſcri

pſit ſe hac foꝛma. Ego genitus confiteoꝛ hahuiſſe ⁊ rece-.-

piſſe ex ſupꝛaſcriptis ee enegnade ſei trafi

care ⁊ bonam rationem reddere ipſi deodato. Doſt p .

dicta moꝛitur ipſe creditoꝛ ſuperſtite ſibi quadam neptei-
pubere pubertati tamen pꝛoximo quam ſibi heredem vle,z
inſtituit· ⁊ legatarios fecit:ſibi quinq; ⁊ quẽlibet ipſoꝛum in
ſtituit in quinta parte bonoꝝ ſuoꝛum. Cunqʒ ſupꝛaſcripte
impuberi iudex loci tutoꝛem dedit ad negocia lites ? cãs.
vVnum erx ſupꝛaſcriptis legatarijs.qui tutoꝛ diligenter viſra
tionibus dicti defuncti.⁊ liberatione facta per euʒ de dicto
bonauentura dictum bonauenturam ⁊? eius heredes a dcõ
debito.¶ M. cc.floꝛenoꝛum liberauit ⁊ abſoluitiuramento
interpoſito tam per dictum tutoꝛem quam per pꝛefatam
pupillam heredem. MNunc queritur ſi pꝛefatus genitus ꝗ
ſubſcripſit ſe eo modo ⁊ foꝛma de quibus.s.ſit vigoꝛe di⸗
cte liberationis abſolutus.⁊ ille tutoꝛ potuerit eum ⁊ eius
patrem liberare.⁊ hoc alijs legatarijs inconſultis?ꝛ 765.
Biuino

ed pꝛeſuppoſito ſineñ ver
tatis pꝛeiuditio quia dicta appellatio eſſet admittenda nun
quid capitula directe cõtraria fuerint admittenda. Et hec

— — — —r——

— ——

S. 2 e

– —

—

le⸗

eſ⸗

ſuppoſito qð ipſe genitus ſit obligatus.

= π.ς e e S

Juino nominis pᷣſidio hũilit᷑ iuocato.Huo
ſunt ex omni ſubicienda. Pꝛimum vtrũ
filius dicte boneuenture ſit liberatus. Scoʒ
quid de patre.¶ Circa pꝛimũ obmiſſis bꝛe
uitatis cauſa argumentis que ad partes fieri
ſolent dico dictum genitum duobus ex cauſis impeti non
poſſe per heredes dicti deodati olim grctns Adanne
nunq ipſe fuit obligatus dicto deodato qm aut inueritate
habuit dictos. ¶ D. cc.floꝛenos aut nõ. g habuit talis pe
cunia fuit pꝛefutura ⁊ ſic tranſiuit in dominio patris.cuʒ ex
mutuo facto pecunia tranſiuerit in dominium ipſius.l.ij.ff
ſi cer.pe.⁊ lucrum inde pꝛoueniens eſt cõe ipſi patri.⁊ ge⸗
nito filio.iuxta nõ.per bar.in.lcum opoꝛteat.C.ð bo.que
lib.⁊ in.l:.j.ff.pꝛo ſocio. Nec potuit filius patre inconſulto
nouare obligationem paternam vt reſpectu illoꝝ ſexcento
rum floꝛenoꝝipſe eſſet obligatus loco patris vt ſic pecu-
nia eſſet ipſius.⁊ pꝛopꝛio nomie traficaret.? negociaretur
ad vtilitatem ſuam.⁊ pꝛimi creditoꝛis.quinĩmo nõ egit ali
ꝙ nouationeʒ ſed ſimpliciter ſuit confeſſus ſe recepiſſe ex

pecunia mutuara patri. ad hoc.l.j. æ.l.fi. C. de noua.vnde ĩ

debite pꝛomiſit ⁊ per erroꝛem traficare ⁊ reddere rationeʒ
dicto deodato.cum nihil recepiſſet ab eo.nec de ipſius pe-
cunia. Et ſic talis ſcriptura ſeu cautio indebite facta non ð
bet ſibipꝛeiudicare vt in.c.ſi cautio de fide inſtru.⁊.l.cnm ĩ
debito in fi.ff.de pꝛoba. Si vero nullam pecuniam dictus
genitus recepit qð videtur verius. vt ſatis videtur colligi
ex tenoꝛe liberationis facte tunc clarum eſſet dictum geni-
tum non eſſe obligatum.cum obligatio realis non poſſit cõ
trahi de non interueniente.vt.l.ſi tibi.x.de actis. 2.l.roga
ſti ſi cer.pe.⁊.l.actenus de conſti.pecu. ¶ SGcðo ex alio ca
pite dictus genitus impeti non poteſt vigoꝛe abſolutionis
Zliberationis facte per dictum tutoꝛem ⁊ ipſam pupillam.

qui expꝛeſſe liberauerunt dictum bonauenturam ? eius fi⸗

lios.tam reſpectu ſoꝛtis dictoꝝ.:.floꝛenoꝛum qᷓ reſpe⸗

ctu lucri: vt patet ex tenoꝛe dicti inſtrumẽti liberatoꝛij.qð

toto valuerit examinabo ſtatim in ſequenti articulo.
Aend igitur ad ſcõᷣm articulum an.ſ.tutoꝛ potuerit li⸗
berare dictum bonauenturam ⁊ ipſius m genituz. p⸗
t videtur pꝛimo
ꝙ non per.l.pactum curatoꝛis.C. de pac.⁊.l.interpꝛetatio
ne.ff. eo.vbi patet qð pactum curatoꝛis ſeu tutoꝛis poteſt
pꝛodeſſe minoꝛi in exigendo non autem nocere in remittẽ
do.habetur enim tutoꝛ in loco dominij cum bene miniſtrat
⁊ non cum illegitime.vt in.l.qui funð.ff.pꝛo emp. Sed
hoc non obſtante contrarium videtur dicendum ex duplici
iure · adamd ex cõmuni theoꝛica doc.in.l.ſi pꝛeſes.C.
de tranſac.⁊.d.l.pactum curatoꝛis vbi glo. Bar.⁊ cõmuni
ter alij doc. volunt qð licet debitum liquidum pupilli tutoꝛ
remittere non poſſit.ſecus tamen eſt quando debitum nõ
eſt liquidum. Mam videmus qð ſolus tutoꝛ poteſt tranſi-
gere. vt.l.ſi pignore in ſi.⁊.l.interdum.ff.de pac·que vult
qð licet filius habens adminiſtrationem peculij non poſſet

remittere ſeu paciſci de non petendo animo donandi ſecuſ

tamen ſi fiat animo non donandli vt puta quia difidebat de
pꝛobationibus.tunc enim valet remiſſio per habentem ad
miniſtrationem licet pꝛo ea fienda nihil conſequitur. Sed
in caſu noſtro illud debitum.M.cc.floꝛ.non ſolum erat
non liquiduʒ ĩmo expꝛeſſe apparebat ex libꝛis de functi.qð
ſli fuerat ſatiſſactum. vel dicitur per ipſum tutoꝛeʒ in dicto
inſtrumento liberationis.potuit ergo licite dict tutoꝛ agno
ſcendo bonam fidem dictos bonauenturam ? filium libera
re marime cuni in hoc ſequeretur iudicium defuncti.vt pa
tebit ex liberis ſuis quo caſu etiam in alienatione rei imobi
lis non requiritur pꝛeſidis decretum.C.qñ decre.opus nõ
eſt per totum facit ad pꝛedicta in ar.l.petitio in pꝛin· ff. ð le.
iij. 2.l. pater del.ij 4 Scðo pꝛincipaliter pꝛo pꝛedicta libe.
ratione facit quia pupilla iurauit marime auctoꝛitate tuto-
ris ⁊ pꝛomiſit non contrauenire vnde cum eſſet maioꝛ infa
te ⁊ ſic doli capax habuit iuramentum validare contractum
ſeu liberationem etiam ſi alias fuiſſet in valida ira quod in-
uiolabiliter tenetur ad obſeruationem iuramenti.vt ĩ auẽ.
ſacram puberum.C.ſi aduer. ven.que licet loquatur in pu
bere cõmuniter per vtriuſq; iuris doc.tenent etiam pꝛoce-⸗
dere in impubere doli capace quia ſicut peccando ⁊ pieran
do poteſt ſe obligare diabolo.ita ⁊ deo.vt ĩ.c.j.de delic.pu.
t hoc cõmuniter tenet bar.⁊ alij in dicta auc.ſacraʒ. ? cõ

muniter canoniſte.⁊ ſpetialiter hoſti.in.c.cũ contingat de
iur.iur. Mec obſtat qð iſti ſunt iudei quia iuramentum eſt
de iure diuino.⁊ obligat etiam ex diſpoſitione veteris teſta
menti. Auxta illud redde dño iuramenta tua.vt tranſum
ptiue habetur in.c.⁊ ſi chꝛiſtus de iur.iuran. Lex autẽ moy

ſaica bene ſtringit iudeos vt in.c.gaudemus ð diuoꝛ.adeo

qð ad ea ſeruandum in noſtralibus poſſint compelli ꝑ Ro
manum pontiſicem.vt nõ. Inno.in.c.qð ſuper his de vo
to.facit ad pꝛedicta.c.mouet.xxij.q.j. Nuare concludo
qð etiam ſi filius fuiſſet obligatus qð tamen non credo per
ea que dixi in pꝛin.cum illa pecunia fuiſſet effecta patris in

terueniente mutuo vnde non potuit eã pꝛomittere aliquã

do vel traficare pꝛo altero iuxta.l.contra iuris.ff. de pac.⁊=.l
filiuſfa.ff.de dona.tamen liberatio ſubſequens facta per tu
toꝛem ⁊ ppuillam maxime interueniente iuramento habuit

illos abſoluere cum iuramentum tollat deffectum etatiſ. vt
dicta auc.ſacram puberum. Mec obſtat qð alij legatarij ñ

conſenſerunt cum ipſi non habebant adminiſtrationem bo
noꝛum pupille.fateoꝛ tamen ꝙ hec liberatio non pꝛeiudi-
cat eis pꝛo parte hereditatis eis delate.cum vnus heredis
tranſactio alteri non pꝛeiudicat cum alteri.per aliuʒ in qua
couditio auferri non debet.l.j.C· de tranſac. Nam actiõeſ
hereditarie actiue ⁊ paſſiue ipſo iure diuiduntur inter he-
redis pꝛo poꝛtionibus hereditarijs.l.ea que.C.fa.herciſ.
Et hec ſufficiant ⁊c. Abbas.

Acti contingentia talis eſt. Mobis egregius
Wenricus quondam Frederici de creſſino
de vincentia filium vel filios maſculos legiti-
82 naturales tunc non habens. Teſtam̃
tum ſolemniter fecit. In quo dotem cuiuſdã
filiabus ſuis reliquid.= in ea dote eas heredes inſtituit.iu-
bens eas foꝛe tacitas ⁊ contentas.Qui quidem teſtatoꝛ cuʒ
haberet vxoꝛem pꝛegnantem in dicto teſtamento filiuʒ vl
filios ſi quos in futurum ex vxoꝛe pꝛegnante haberet vnuz
vel ples legitimos.⁊ naturales heredes vlr ĩſtituit atq; eq̃ᷓ
liter. Gin autem dictus teſtatoꝛ filiuʒ vel filios legitimos ⁊
naturales vel deſcendentes maſculos ex dictis filijs legiti
mos⁊ naturales tempoꝛe moꝛtis ſue non haberet vel habe
ret ⁊ dicti filij ſui maſculi ⁊ naturaleſ vl deſcendens ex eis le
gitimi ? naturales decederent ſine filijs maſculis legitimis
7 naturalibus ⁊ deſcendentibus ex eis maſculis legitimis ⁊
naturalibus vulgariter bꝛeuiloquice compendioſe ⁊ per ſi
deicõmiſſum ſubſtituit.⁊ heredem ⁊ ſucceſſoꝛem in bonis
? hereditate ſua eſſe voluit. vt oꝛdinauit notabilem viruʒ
Fredericum quondam paſſu de creſſino dicti teſtatoꝛis ne
potem.ſi dicto tempoꝛe dictus Fredericus extabit ⁊ ſuꝑ-
uiuus. Et in caſu quo dictus Fredericus non extaret non
ſuperuiueret ſubſtituit in bonis ⁊ hereditate ſua deſcendẽ-
tes maſculos ex dicto Frederico legitimos ? naturales.Et
ſi dictus Xredericus vel eius deſcendentes maſculi legiti-
mi ⁊ naturales in rerum natura nõ foꝛent pupilariter ⁊ vul⸗
gariter ⁊ per fideicõmiſſuʒ ſubſtituit heredem ⁊ ſucceſſoꝛẽ
in bonis ⁊ hereditate ſua eſſe voluit Leonellum quondam
Warthoͤlomei del neuo de vincentia. Et ſi dictus Aeo-⸗
nellus non extaret ſubſtituit vulgariter ⁊ pupillariter ⁊ per
fideicõmiſſum deſcendentes maſculos dicti Leonelli le⸗
gitimos ? naturales.Et.ſi deſcendẽtes maſculi dicti Leo-
nelli legitimi ⁊ naturales non extarent mandauit dictus te
ſtatoꝛ qð hereditꝗs ⁊ bona ſua deueniant ad pꝛoximioꝛes
dicti teſtatoꝛis. ¶ Doſt factam huius ſolemne teſtamen
tum per aliquos annos dictus teſtatoꝛ ſuperuiuẽs tandem
non mutata voluntate deceſſit. Fredericus autem eius ne
pos ſubſtitutus vt.S.filijs maſculis legitimis ⁊ naruralibꝰ.
ex dicto teſtatoꝛe non extantibꝰ vigoꝛe pꝛefate ſubſtitutio-
nis ſeu inſtitutionis pꝛedicte hereditatem dicti Henrici te
ſtatoꝛis.⁊ patrui ſui ſolemniter adiuit contradicente nemi
ne.demum elapſis quibuſdam tempoꝛibus ad petitionem
dicti Aeonelli fuit dictus Fredericus citatus per vicariuʒ
poteſtatis loci.⁊ ad illius inſtantiam fuit per dictum vica-
rium pꝛefixus terminus dicto Frederico ad executionem
quoꝛundam legatoꝛum factoꝝ ad pias cauſas. Qui Fre⸗
dericus videns ſe ex dicta hereditate ſeu eius occaſiõe ere
alieno grauatum adiuit epiſcopum vincentinuʒ ⁊ obtinuit

—

2

pꝛoꝛogationem termini ad biennium ⁊ infra terminum ꝓ

rogatum non habens pecuniam pꝛo ſatiſſactione dictoꝛuʒ

legatoꝝ aſſignauit pꝛo ipſoꝝ executione quedam bona di⸗
cte hereditatis dicto domino epiſcopo acceptãti ⁊ recipiẽ
ti. Nüc contingit dubitari de tribus princihalter. ꝛi
moꝛi

mo vtrum ſi dictus JFredericus ſine liberis maſc

contingat Aeonelius ſubſtitutus veletiã eo deficiente eiꝰ

liberi maſculi legitimi ⁊ naturales.admittuntur ad dictam
hereditatem virtute ſubſtitutionis pꝛedicte.an omnis ſub
ſtituto in dictum Fredericum teſtatoris nepotem heredi-
tatis aditione finita ſit. Scðo vtrum dictus Leonellus
poſito ꝙ ipſe vl eius filij admittantur poſſit petere a Ire
derico qð ſatiſdet de conſeruando ⁊ non minuendo res he
reditatis.⁊ reſtituendo cum venerit caſus ſubſtitutiõis pꝛe
dicte cum allegetur dictum Fredericum male vti ſubſtan-

tia ſua.licet ipſe Jredericus allegat ſe alienaſſe ea que alie-
nata hne,Framoſtoa ochau 2? creditoꝛibꝰ
ei

hereditarijs. ne
riat᷑ qui velit fideiubere.⁊ realiter obligare an ſufficiat ſim-
plex cautio ſua. ¶ Xertio dubitatur an dictus redericus
ſic pꝛiuatus dicta hereditate qui ñ ſatiſfecit legaliter ad pias
cauſas infra annum pꝛefixum a iudice an non conſeruetur
illeſus ex dicta pꝛoꝛogatione ? conſignatione bonoꝛum fa-
ctis modo pꝛedicto. It poſito ꝙ ſit pꝛiuatus vtrũ dicta he
reditas ſeu iprus bona peruenire debeant ad dictuʒ Aeo
nellum ſeu eius filios ſubſtitutos.an ad dñm epᷣm vincenti
num vti pauperum ⁊ pie cauſe patrem?.
IIWuſti eiuiq; matris pꝛeſidio humiliter inuo

pꝛimo qð decedente dicto Frederico ſine fi
lijs maſculis legitimis naturalibus.dictꝰ leo-
Nellus vt ſubſtitutus veleo decedente eiꝰ fi
ebeant admitti ad dictam hereditatem qð ſic oſtendit

lij d

in teſtamentis recurrendum eſt potius ad voluntateʒ teſta

toꝛis.qu ad uerba ipſius teſtemẽti.lj.ſi mihi? titio de ↄdi.
Vian verboꝛuni ſignificatum ĩ

2 demö. Etiam contra pʒ. x
ed cõiecturando teſtatoꝛis vo

l. labeo.ff.de ſupł. lega
luntatem videtur ſubſtilntus dictus Leonellus.ſeu eius fi
lij eo non exiſtente ſine filijs maſculis legitimis ⁊ naturali-
bus. Ergo in euentum conditionis ſint iſti admittendi.vt ĩ

c.rainuncius.?.c.rainaldus de teſta. MMinoꝛ pꝛobatur ex

tacita mente teſtatoꝛis.non enim pꝛeſumitur teſtatoꝛ.ma⸗

gis dilexiſſe nepotem ex fratre qui pꝛopꝛie non dicitur ne⸗
pos.vt.l.iuriſconſultus..nepos.ff.de gra:quam pꝛopꝛios
ſilios legitimos ⁊ naturalis.cum amoꝛ paternus vincat om
nem effectuʒ..fi..de cur.fur. Sed dictus teſtatoꝛ voluit

ſimpliciter inſtituere filios ſeu nepotes ex filijs qui ſunt ve-
re nepotiſ.vt.d.S.nepos.⁊ qui diliguntur vt filij.vt.l.libel/

loꝝ in fi.ff. de.ver.ſig. Sed ſubſtituit eis freqericum in cãu

quo decederent ſiñ poteſteriate legitima ⁊ naturali.vt pʒĩ

caſus narratione. Orgo foꝛtius pꝛeſumendum eſt voluiſſe

dictum Fredericum ſubſtituere ſimpliciter ſed tacite gra-
uaſſe eum de reſtituendo dicto Aeonello vel filijs.ſi ipie ö

cederet ſine legitima ⁊ naturali ſobole.licet expꝛeſſe non ca
uent ad hoc texnõ.i.l.cũ acutiſſimi. C. de fidei.⁊ in.l.gene
raliter.S.cum antem C.de inſti.⁊ ſubſti.vbi patet qdð lʒ pat

in ſubſtitutione filij naturalis expꝛeſſit de nepotbustamen

tacite pꝛe umitur de eis cogitaſſe ad excluſionem ſubſtituti
quia non eſt pꝛeſumendũ teſtatoꝛem voluiſſe alienum pꝛe
ferre pꝛopꝛie ſoboli.vt ibi dicit tex. Ad idem tex.nõ.in.l.eũ
auus.ff.de condic.⁊ demõ.vbi tacite videntur vocati filij.
nepote etiam ad excluſione patrui ſubſtituti ne videat᷑
magis dilexiſſe filium ſuperſtitem quam ſobolem ex filio pᷣ
moꝛtuo.vt eſt ille nõ.caſus. Ita in pꝛopoſito cum voluerit

teſtatoꝛ pꝛopꝛie ſoboli tibuere facultatem de rebus heredi
tarijs diſponendi ad libitum in caſu quo derane ſine po

ſteritate legitima.ſed ſibi ſubſtituit dictuʒ æredericũ nepo
tem multo foꝛtius. Idem pꝛeſumendum eſt voluiſſe in ꝑ-
ſona Frederici qm minus pꝛeſumitur dileriſſe tum ex na-

pꝛimo loco vocauerit filios ⁊ deſcendentes ex eis. VJe⸗

tur ali ratione in.d.l.liberoꝝ in fi. tum ex eren Ge⸗
cundo pꝛincipaliter facit alia ? diuerſa rõ dicta ⁊ onera ap-

poſita inſtituto vñr.repetita in ſubſtituto.vt.:.illud.ff.del.
:⁊· non iuſiam. C. ad treb.facit.l.vna.C.de cadu.tol.Sʒ

fiijs pꝛopꝛijs ſubſtituit in euentum carentie liberoꝝ.Ergo
idem videtur repetiſſe in nepote ſubſtituto.⁊ tacite foꝛti

em poſito qð debeat teneri cũ non repe

cato. Venio ad pꝛimum dubium. At videt᷑

hoc Eonlecrn andum guanto plus vr dilexiſſe flios quam

nepotem ex fratre.¶ Red his non obſtantibus contrariam
ſententiam arbitroꝛ verioꝛem mouet iure pꝛincipaliter.l.lu
tius.ff.de here.inſti.vbi teſtatoꝛ inſtituit fratrẽ ſ pꝛius mo
reretur ante qᷓ; haberet ſeu filium vel filiam.ſubſtituit duos
ex ſeruis ſuis inſtitutus adiuit hereditateʒ ſed non habebat
filios. ¶ Querebatur an dicti ſerui ſubſtituti vel deberent
admitti tanꝙᷓ ſubſtituti ſaltem in aliqua parte taniꝙᷓ adiecti
⁊ videtur ibi per iuriſconſultum qð nec vi adiecti debẽt ad
mitti.nec vt ſubſtituti cum teſtatoꝛ voluerit eis pꝛeferre ne
dum fratrem inſtitutum ſed etiaʒ filios. Et ſic ex ſola adie
ctione hereditatis excluduntur ſubſtituti.licet fuerit in ſub

ſtitutione facta cõmemoꝛatio filioꝛum cum ſimpliciter fue

rit frater inſtitutus ⁊ non ſub conditione ſine liberis ita pꝛi
cipaliter videtur dicendum in caſu noſtro.exquo æFrederi-
cus fuit in ſecundo gradu inſtitutus ſimpliciter licʒ fuerit fa

cta filioꝝ cõmemoꝛatio in caſu quo ipſe fredericus non exta

ret ex quo tamen ipſe extat ⁊ hereditateʒ agnouit euanuit
pꝛoꝛſus ſubſtitutio quantũcunq; filios non pꝛocrearet.⁊ eiſ
