non exñtibus decederet.vt.d.l.lutius. al ideʒ facit ſub
ſtitutio facta ſub conditione euaneſcit in euentum conditio
nis.l.j.C.de condic.incer.cum ſi. Sed leonellus⁊ filij fue
runt ſubſtituti ſub conditione in caſu in quo dictus Frede-
ricus ſeu eius deſcendentes in rerum natura non foꝛent qð

debet intelligi de exñtia tempoꝛe moꝛtis teſtatoꝛis.vt patʒ
per dicta in pꝛin.gradu inſtitutationis verba enim ſequen/

tia clarificantur ⁊ determinantur a pꝛecedentibus.l.ſi ſer⸗
uus plurium in fi.ff.deł.j.⁊.l.qui filiabus eo.ti.vbibonus
tex.ſed fredericus extit ipſe moꝛtis teſtatoꝛis.⁊ hereditatẽ
agnouit.ergo euanuit ſubſtitutio facta de Aeonello.⁊ filijſ

pꝛeſuppoſito ꝙ fredericus ſine liberis decedat.quia cuʒ alitk

natiue de eo in filijs fuerit facta mẽtio ſufficit ad ipſius pu

rificationem alteram partem exiſtentem.vt in regula in al

2

natiuas de re.iur.li.vj.⁊.c.inter cetera.de reſcrip.⁊ quo ad

materiam noſtram.videtur tex.in.l.is qui ducenta.S.vtrũ.
ff. de rebuſ dub. ¶ Tertio pꝛincipaliter facit qð a verbis te
ſtatoꝛis non eſt recedenduʒ niſi cdlare pateat de intentione
contraria.l.non aliter.ff.deł.iij. Sed in caſu noſtro teſtatoꝛ
ſimpliciter ſubſtituit fredericũ⁊ eo non extante filios.⁊ nen

tris extantibus Aeonellum.ſed hic aliter.ſ.fredericus exi/

ſtit. Ergo euanuit ſubſtitutio clariſſime ex verbis. Nunc ĩ
reſponſione ad contraria ſuperius foꝛmata videbitur an il-⸗
lud ex verbis teſtatoꝛ ſenſerit. Nude ad pꝛimum contrari
um reſpondeo qð nulli iuribuſ filij ſubintelliguntur vt teſta
tor videatur contra officium pietatis plus dilexiſſe extrane
um quam poſteritatem filioꝝ vel magis ſuperſtitem quam

ſobolem filij pꝛemoꝛtui contra illud q habetur. Inſti.de

here.que abinteſt.deſe.S.cum filius. Sed in caſu noſtro ſi
bene conſideratur pꝛoꝛſus ceſſat hec ratio.⁊ militaret om-
nis abſurditas quin non militat ratio ſic diſponendi vti te-
ſtatoꝛ diſpoſt en in ſubſtitutione filioꝛum fuit ratio

quia patruus eſt loco patris vnde ſi filij decederent ſine ſo

bole.noluit teſtatoꝛ nepoteʒ ſuum qui eſt loco filij maxime

ad conſeruationem agnitionis excludi.Sed noluit vocari
Fredericum nepotem ex fratre ne filij haberent materia,z

alienandi illa bona extta familiam. maxime frederico exclu
ſo vnde vocauit illum quẽ merito debebat Heeciligere poſt
filios.ſed in ſᷣa reſtitutionis parte quam fecit de Leonello
non militabat hec ratio.cum ipſe leonellus non eſſet de a-
gnatione.⁊ familia ſua nec actinebat ſibi eo gradu quo de-
beret eum diligere loco filij.vnde merito voluit eum exclu
di ſimpliciter per exiſtentiam Frederici.vel ſilioꝝ ſuoꝛum
⁊ latis eſtqð ſumus extra caſum dictoꝛum legum. R.

allegat fundentur ſuper maxima equitate vt patet in eis.
eò ius fundatũ ſuper maxima equitate contra reglas

iuris non debet extendi ar.in.l.qð vero.ff.de legi.ĩmo vo

luit Jo. in. c. ..?. ij. vt li.pen.li.vj.tale ius non extendendã
etiam ex idemnitate rationis.hic tamen non eſtrationis pa
rixas.ĩmo omnino diſſimilitudo.vt patet ex pꝛecedentibꝰ.
SFen in illis iuibus verba non impꝛopꝛiantur ex toto
ſed fit ſuperlocutio ſi decederet ſine liberis in fauoꝛem iſti-
tuti ad excluſionem ſubſtituti. Sed in caſu noſtro fieret v⸗
boꝝ maxime impꝛopꝛiatio vt patet ex pꝛedictis media ĩiſti.
qui ita fuit pꝛedilectus a teſtatoꝛe.⁊ in fauoꝛem ſubſtituti q
non fuit ateſtatoꝛe ita dilectus. ¶ Ad ſcõm contrariũ dico

am
negari nõ poteſt quin dicta.l.acutiſſimi.⁊.l.generalit᷑ pᷣall.

„

t in relictis factis ab inteſtato.vel omnibus

qð non pꝛocedit i
inſti tuto in iunctis que igentu eperſa aſobſtiturns ad B
ed

vt voluntati teſtatoꝛis ſatiſfiat. O. n
ggitur de relictis vel oneribus iniunctis inſtitutis.ſed de q̃

dam qualitate appoſita inſtituſᷣ in pꝛimo gradu que nõ ſint

ff.de condic.?⁊ demon. ¶ Item ⁊ melius appoſita ⁊ dicta
inſtitutione videntur replicata in ſubſtitutione niſi contra-
ria ex coniecture eliciat᷑ voluntas teſtatoꝛis.vt nõ.dicit tex.
in.l.illlud delł.j.¶ Sed in caſu noſtro clariſſime patet con-
traria voluntas teſtatoꝛis cum in pꝛimo gradu aliam legem
dixerit quam in.ij. Nemo enim pꝛeſumitur dixiſſe qð mẽ
te pꝛius non agitauit.l.labeo pꝛeal. MHec eſt veriſimile qð ĩ

repetita circa inſtitutos 1 ij· gradu. facit. I.iulianus paulus

continenti fuerit oblitus vel ſibi contrarius ar.l.nam ad ea.

ff.de condic.⁊ demon.Et idem ſi voluiſſet diſponere ĩ fre
derico qð in filijs bene ſciuiſſet expꝛimere.⁊ non alternati-
ue ſubſtituere vtin ſimili dicit tex.in.c.ad audientiã ð dᷣci.
t hoc quo ad pꝛimum dubium per cuius deciſionem vi-
detur ſublatum m.¶ Non enim eſt pꝛeſtanda cautio ſi eua

nuit ſubſtitutio. ¶ Sed pꝛeſuppoſito ſine veritatiſ pꝛeiudi

tio ꝙ ſubſtineretur quid dicenð certe caſus videtur in dubi
tabilis vt cautio ſufficiens pꝛeſtetur vt eſt caſus iuncta glo.
l.j. ff.de leg.no. Mam ſpetiale eſtin patre qui rogatur reſti

tuere hereditatem filio.vt cauere non tenerentur in.l.iube
mus. C. ad trebel. Ergo ſec videtur inter alios coniuncto-
valet enim argumentum per locuma ſpᷣali.vt legitur ⁊ nõ.

in.c.pꝛeſenti de pꝛeben.li.vj.Sed eſt hoc caſu rogatus de
reſtitutione.allegat impotentia pꝛeſtandi.ſufficientem que
daʒ iura in alijs terminis videntur velle vt eo caſu quo cau
tio non poteſt pꝛeſtari.ſufficiens pꝛeſtit vt illa que pꝛeſtari
poteſt ſaltẽ. iuratoꝛia.vt in auc.generaliter.C.de epi.⁊æc le.
⁊ in auc.vt nulli iudicum.ꝭ.ſi vero.⁊ in.c.per veſtras qui
fi.ſint legi.⁊ in auc.de litigioſis..ad excludendos.hec que

ſtio poteſt multum adaptari ad ſimilem queſtionem que fit

in vſufructuario qui tenetur cauere ſufficienter pꝛopꝛieta-
rio de vtenda re ad arbitrium boni viri.⁊ ea reſtltuenda fi-
nita cauſa vſufructus in.c.fi.de pigno.⁊ alijs cau.⁊ in.l.vſu
fructus.C.de vſuf.⁊ vtrobiq; per glo.⁊ doc.vtriuſq; iuris.
Et in hoc multe ſunt opiniones.ſed due ſunt pꝛincipalio-
res.que ſatis videnturin effectu cõueniri. Ana hoſti.Jo.
an.⁊ ſequentium in.d.c.ſi.vt ſufficiat iuratoꝛia.Sed ſi ali-
quo modo veniret contra iuramentuʒ vel bona ſua incipe
re diſcipare perderet hoc pꝛiuilegium ar.de deci.ſugeſtuʒ.

alia eſt bar.ĩ.d.l. vſufruct.vt ſi perſona eſt ſuſpecta fiat ſeq̃

ſtratio als ſtetur iuratoꝛie canoni. Et ſic cedunt ad diſcoꝛ-

diam opiniones contra. Ego ad materiam pꝛeciſe noſtiram
allego tex.iuncta glo.notabili ĩ l.poſtqᷓ.S.imperatoꝛ.ff.vt.

le.no.ca.vbi videtur inui qð de hoc ſiet ſequeſtratio apud
pꝛobum virum qui reſpoudeat de fructibus ipſi heredi vel
ſaltem debet remanere apud heredem ſi non eſſet ſuſpectꝰ
intelligo pꝛeſtita cautione iuratoꝛia.Et ſic videtur ibipꝛo-
bari opinio · Gar. de inopia ſatis poteſt ſtari iuramẽto fre-⸗

derici ar. in. d. auc. generaliter. vbi hoc videtur pꝛobari.facd

c.nulli de elec.li.vj.Et quo ad ſm. Agredioꝛ poſtꝛemo
tertium queſitum. an dictus fredericus ſit pꝛiuatus actione
pꝛeſcripta videtur pꝛimo ꝙ ſic.iudex etiaʒ ſecularis poteſt

officium ſuum imptiri : vt legata ad pias cauſas executioni

mandentur. vt notabiliter ꝓbatur in auẽ. de ecle.ti.5.ſigs
edificationem.ergo cum monitio fuerit facta a iudice ſuo
⁊ infra annum a die monitionis non fuerit partiuʒ.fuit fre
dericus heres ipſo facto pꝛiuatus ⁊ illico ex iuris diſpoſitio
ne.Aeonellus taꝙᷓᷓ ſubſtitutus extitit ipſo iure heres.vt „
bari videtur in auẽ.hoc amplius in verbo excluditur qð eſt

pñs.. de ſideicomiſ.? melius in coꝛpoꝛe vnde ſumituri.

S. in omnibus de here.⁊ fal.⁊ glo.apertiſſime videtur tene

re in eadem auc. de here ⁊ fal..ſiquis autem.non impleni

in verbo auferri quinĩmo plui videtur velle glo.nõ.iuncto
tex. in. c. ſi heredes de teſta.q'heres non adimplens volun
tatem defuncti.in relictis ad pias cauſas ipſo iure pꝛiuatur.
etiam debito bonoꝝ ſubſidio.⁊ idem ibi hoſti.facit tex.iun
cta glo.in.c.ſilueſter.xj.q.j.. Sed his non obſtantibus cõ

trarium puto de iure verum quoad caſum noſtruʒ moueoꝛ
pꝛincipaliter per tex.nõ.⁊ ſingularẽ in materia iſta in.c.nos

quidam de teſta.in verbo neglexerit.vbi patet tunc heredẽ

pꝛiuari cum neglexerit per annum.ad implere ſecus ergo ſi

iuſta cauſa fuit impeditus.⁊ hoc inuit ibi hoſti.? aꝑtius.

in caſu noſtro non

Frede. de ſenis con.c.xxiiij.vt auteʒ hoc anplius pꝛocedat

quando ex contumatiã vel negligentiam heres differat vl⸗
tra annum exequi.ſentit bar.ibi ⁊ videtur tex.iuncta glo. in
verbo diſtulerit. Inſti. de act. F. Item mixta. r illa glo. eſt
ſatis n.ad materiam noſtram ⁊ ſacit qð nõ.glo.in.c.quaʒ
ſit in verbo diſtulerit de elec.li.vj. Sed iſte fredericus de
quo queritur nõ neglexit.nec ſine cauſa vltra annum diſtu
lit.ſed epᷣm loci ⁊ adijt ⁊ ſatiſſacerent oneribus debitoꝛum

incumbentibus hereditatis que pꝛimo expedienda ſunt.l.

ſi vniuerſe.C.de lega.⁊.l.j.ff.ad.i.fal.⁊ habuit terminum
pꝛoꝛogationem. A

de teſta.? ex dicto con. Srede. Ipſe eniʒ eſt pꝛincipłiudex

⁊ pars in his legatis ad pias cauſas.⁊ maioꝛem ptãtem ha/
bet quam iudex ſecularis.vt ſatis colligitur ex.i.nulli.⁊=.l.ſi
quis ad ð clinandã.C.de epiſ.⁊ cle · ⁊ melits in auc.de ecle.
ti.S.ſi autem qui hoc facere:⁊ in.c.tua ⁊.c.ſi heredes.⁊.c.
oannes de teſta. Audex autem regulariter poteſt termi-

num a lege ſtatutuʒ cauſa cognita alterare.vt plene nõ.per
Mar.in.l.ij.ff. de re iudica. per canoniſtas in· c.ad eonſuta
tionem eo.ti.in.c.cum ſit romana de appel.⁊ maxime ĩ ca

ſu noſtro vbi iura ponderant negligentiam vt.s.dixi. Et

pꝛeſumendum eſt epᷣm iuſta cauſa fuiſſe motum ad pꝛoꝛo

gationeʒ termini ar.in.l.j.⁊ qð nõ.ibi bar.C. ð pꝛelijs vᷣui.

ſiũ.do.li.xj.⁊ quicquid ſit ſatis eſt ad euitationem pene qð
iſte non neglexerit nec ſine cauſa diſtulerit. vt in iuribꝰ pal.
Mam in penis que ipſoiure imponuntur debemus ſtrictiſ
ſimam interpꝛetationem facere vt in regula in penis.⁊ re-
gula odia ð re.iur.li.vj.⁊ ꝙ ibi nõ.per Jo.an.dicitur.l.plt.
ff. de penis. t an nunc ſit liberatus ab executione illoꝝ le
gatoꝝ exↄſignatõe illoꝝ legatoꝝ ex ↄſignatõe bonoꝝ facta
dñio epᷣo ſatis põt arguiqð ſic ꝑ vnũ ſingulare dictũ ſpe.ĩ
ti.de inſtr.edic.ꝭS.nunc aliqua.v.quid ſi executoꝛ in poten-
tia iuĩ.vbi dicit ꝙ habenti exequi piam voluntatem currit
tempus anni etiaʒ impedito non dico quo ad penã ſed quo
ad deuolutionem erecutionis fiendam domino epiſcopo.?
poteſt adiuuari dictum ſuum per glo.notabilem in.c.ſtatu⸗
tum de pꝛeben.li.vj.in.ꝰ.iuuandum que vult qð vbi tem-
pus ſtatuitur non in odium ſed in fauoꝛẽ alicuius tunc cur
rit etiam ignoꝛanti ⁊ non negligenti. Rr⸗ pꝛo illa glo.facit.l.
genero. ff. de his qui no.infa. Qum ergo ptãs exequendi il
la legata videtur ſatis qᷓtuʒ in ſe eſt ſatiſfeciſſe cum aſſigna

uit bona hereditaria epiſcopo acceptanti ⁊ recipienti pꝛo

bonus tex.in.l.fi.S.⁊ ſi pꝛeſtitam.C.de iur.deli.⁊.l.ſi cum
§· omnis.ff.de pig.act᷑. Et per hoc remanet ſolutum id ð
quo vltimo queritur an deuolutio hereditatis fiat ad dñũm
epiſcopum an ad Aeonellum ſubſtitutum. Mon enim eſt
locus deuolutioni.vtpatet per pꝛedicta.¶ Sed vt omni-
bus dubijs ſatiſſiat pꝛeſuppoſito ſine veritatis pꝛeiuditio
ðᷣ dictus Fredericus ſit pꝛiuatus videtur pꝛimo qð dict⸗
Leonellus tanꝙᷓ ſubſtitutus ſit effectus heres.vt in auẽ.
de here.⁊ fal.S.in omnibus.⁊.5.ſi quis autem non implẽs
in glo:in verbo auferri.⁊ in dicta auẽ.hoc amplius. In cõ
trarium pꝛo domino epiſcopo videt᷑ tex.nõ.in auẽ.de ecle.
ti. .ſi autem quihoc facere vbi dicitur.qð herede non adi
plente legta pia.epᷣs poteſt vendicare omnia etiam cuʒ lu-
cro medij tꝑis.⁊ eſt ille tex.pꝛima fronte multum aduerſus
dicta auẽ.de here.⁊ fal.⁊.d.auẽ.hec amplius.reperio quẽ-
dam doc.qui fuit ingenio pꝛeſtanti reduxifſe ad concoꝛdiã
vt in legatis ad non pias cauſas veniant ſubſtituti.in pijs
vero ſuccedit epᷣus qð ſatis placet ⁊ ſic ſᷣm hunc intellectuʒ
poteſt intelligi.c.ſi heredes pꝛeall.t ſᷣm hoc deuolutio in
caſu noſtro fieret ad dominum epiſcopum ⁊ non ad dictuʒ
Leonellum. ¶ Mec ob.q hicnõ interuenit bina monitio
que videtur requiriin dicto.s.ſi autem qui hoc facere quia
ille.S.pꝛocedit quando non expectatus annus ſed in conti-
nenti dimittit᷑ pena ſibi expectatur lapſus anni ſufficit vni

ca monitio.vt n. ſi quis autem non implens.⁊ in auc.h
t

amplius pꝛeall. Tt ſic intellexit bar. in. d. auc. hpoc amplius
⁊ go. in. d. .ſi quis aũt non implens.Et hec ſufficiant ⁊c.
Micolaus abbas de ſcicilia monarcha iuris ⁊ doctoꝛ fſamo

ſiſſimus. —
Con.xli.

ſuffragio. Nidendu eſt in effectu.An dicti fra

.(Qö autem epiſcopus potuerit termi⸗
nũ pꝛoꝛogare cã cognita ſatis pꝛobatur ex dicto.c.ne quidã

Aluatoꝛis eiuſq; pijſſime genitricis poſtulato

O2

—M

ratoꝛ

tres conſanguinei de quibus in facti narratione fuerĩt tu⸗
ti ſuper emptione reꝝ monaſteriuʒ aduerſus abbatem ⁊ c
uenium ſancti M;auricij. In quoꝛum quideʒ examinatio
ne declarare ⁊ diſcutere opoxtet.quinq; mihi exibita vide
licet benedictionem pꝛimo factaʒ. Dedo confirmatiõeʒ
Monifatij pape.ſ Tertio ipſius reuocationem genera-
lem. Quanto confumationem pape Innocen. ] Muĩ
toreuocatiõem Jo. Et pꝛimo dicta venditio videtur ĩ
ſe plurimos eiroꝛes ↄtinere. Mon interuenit cauſe cogni⸗
tio que dẽt de iure comuniiin alienatione re eccleſiaſtice int
uenire. xij. q. ij. ſine exceptione ⁊ maxime pꝛecedente tracta

„ . .

tu vt nõ. Innoin.c.j.de re.eccl.non alie li. vj. in verbo tra

ctatus ĩ fi.?⁊ per Frederi.de ſenis con.c.xxxvij.nec per mã

datum pape cãe cognitio fuit adibita. imo potius aucta cñ
mandauerit diligenter inquiri de cauſis pꝛetenſis ad aliena
tionem faciendam vnde tam ex iuris ſolemnitate omiſſa tũ
ex pꝛeteritione forme mandati dicta venditio coꝛruit vt in

dictis iuribus. Et in. c.ci m dilecta de reſcrip.⁊.c.piſanus

de reſti. ſpo facit notabile dictum bar.in.l. diem pꝛoferre.
ſtare. ff. de arbi. vbi dicit qð ſi fuit compꝛomiſſum in arbitri
um hoc expꝛeſſe vt rꝛonunciet ſᷣm ius ſi pꝛonunciat con-
tra.non valet ſententia quia contra foꝛmaʒ compꝛomiſſi l
alias illa foꝛma non expꝛeſſa dictum ipſius licet contra ius
potuiſſet reduci ad arbitrium boni viri.vt .l. ſi ſocietas · · ar
bitroꝛum. ff. pꝛo ſo. · c. per tuas.⁊.c.dilecti de arbi. Na ĩ
poſito pꝛeſuppoſito ſine veritatis pꝛeiuditio quia ð iurecõ
muni dicta venditio valuiſſet tamen quia epiſcopus vero
neñ.cõmiſſarius pape dedit licentiam non verificat᷑ pꝛius

cauſis contentis in reſcripto non valuit donatio legitime.

pꝛedicta optime facit cle.j.de re.eccle·non alie.vbi
atet qðᷣ alienatio facta de rebus monaſterijin caſu nõ con
ceſio eſt nulla quantumcũq; foꝛma fuerit ſeruata qð etiam
tenet glo.? Jo.cal.in. c.j.de in inte.reſt.? archy.⁊ Jo. an.

in. c.ij. de re eccle.non alie. li. vj. ?· Bal. in auc.qui res iam
dictas. C.de ſa.ſan.eccle.⁊ opoꝛtet cauſam in eſſe notam ⁊

euidentem nec ſufficit qð naſcatur neceſſitas alienationis
vt nõ.pꝛobatur in.c.j.de re.eccle.non alie.i.vj. ꝙS acit qð
nõ. Mar. in.l.ſi foꝛte.ff.de caſtren. pe.⁊.l.ſciendum.ff.de
ver.ſig. ⁊ in auẽ.ſi quis in aliquo documento.C.de eden.ð
qua hic non conſiſtit.ʒ etiam mandaretur in cõmiſſione pa
Pe⸗ ſ Vedo defectus eſt quia alienatio nõ poteſt fieri con-

ſanguineis pꝛelati.eſt enĩ pꝛeſumptio iurisqð pꝛopter eos

indebite grauawtur eccleſia. hoc pꝛobaꝛi videtur in auc.ꝗ-
buſcunq; modis.C. de ſa. ſan.eccle.⁊ hoc ibi tenere viden
tur bar.⁊ bal.facit.x.q.ij.hec vſus pᷣſtatio facit optime tex.

ceci circa nepotes ⁊ alios conſanguineos.¶ Tertio defe⸗
ctus eſt quia hic non pꝛobatur pꝛecium fuiſſe enumerataʒ

cum glo.in.c.peruenſt.j ·.q.iij.vbi glo.dicit Sil copi ſüt

⁊ per conſequens non videtur tranſlatum dñm rerum ven

ditarum. Nã vbicunqʒ venditio permittitur pꝛopter cãm

non poteſt fides haberi de pꝛetio nec ſufficit confeſſio ſuꝑ
pꝛetio recepto.niſi appareat ſolutum vel cõmiſſum in cau

lam pꝛopter quam venditio fuit permiſſa vt nõ.pꝛobarur ĩ
l.adiuo pio.s.ſi emptoꝛ.ff.de re iudi.⁊ ibi expꝛeſſe hoc teʒ
bar.Ad idem.lʒ.ſi pctã.ff.de iure.ſiſ.⁊ ꝙ ibi nõ.per eundẽ.

Sedin caſu noſtro papa permiſit alienationem rerum mo

naſterij vſq; ad va oꝛem mille floꝛenoꝝ pꝛopter certas ex-

pꝛeſſas cauſas in cõiſſione. Ergo ñ potuit abbas vendẽdo

confiteri pꝛetium recepiſſe ex quo aliter non conſtat ꝙ fue

rit cõnuſſum in cauſis ratiõe quarũ conceſſa venditio fuit

Aliud eſt enim confiteri pꝛetiuʒ recepiſſe ⁊ aliud veraciter
recepiſſe.vt in.l.ſi ex cautioñ.⁊ qð ibinõ.C.de non nu.pe.
t per hoc tollitur obiectio que ſoꝛmari poteſt de nõbil.d.
nno.in.c.j.de po.vbi dicit ſpᷣale ĩ mutuo vt ſit neceſſe ꝓ
bare vſum ſecus in contractu emptionis.⁊ facit qð nõ.in.lł
ciuitas.ff.ſi cer.pe.debet enim intelli quando conſtat pꝛe-
latum pꝛetium recepiſſe.Et ſic etiam poteſt colligi argum̃
mn. Feve quadri.pꝛeſcrip.l.ij.S.fi.vbi patet qð licet pcu-
iſci non poteſt habere fidem de pꝛetio.vt.d.:l.ſi pꝛo-
curatoꝛ.tamen ſi confitetur pꝛetium recipiſſe tutꝰ eſt em-
ptoꝛ.qð etiam nõ. Mar.in.d.l.ſi pꝛocuratoꝛ.debet enim in
telligi quando alienatio fuerit ſimpliciter pᷣmiſſa.ſecuſ ſi vt
pꝛetium conuerteretur in certam cauſam ſicut in caſunꝛo
Vt. z. dixi. ¶ Mon obſtat pꝛedictis confirmatio Monifa-
facij ex certa ſcientia facta quia ipſemet illam reuocauit qdð
potuit cum ſine legitima cauſa conceſſit in gauamen eccle

ſie vt in. c. ſi quis pꝛeſbiteꝝ.de re.eccł.non alie.⁊ magne ſa
pientie eſt reuocatio male geſtoꝝ.xxij ·q·iij. magne ⁊ in. c.ñ
ligat pape · xij·qij.?⁊ qð nõ.archy. vbi dicit papam pecca-
re moꝛtaliter ſi alienat bona eccleſe.vt daret cõſanguineis
vel amicis.¶ Ad idẽ qð ipſe nõ.in. c.non decet.xij · di. vbi
poſt beatum Thomaʒ dicit bona eccleſie eſſe in poteſtate
pape vt adminiſtratoꝛis.non autem habet veruʒ dominiũ
vel veram poſſeſſionem illoꝝ hec enim ſunt dei.vt in.c.ex
æco.de elec.li.vj.?⁊ per Inno.in.c.cum ſuper de ca.po.etiã

pꝛopꝛie. NHlec obſtat cõnfirmatio Inno.quia YJo.ſucceſſoꝛ

illius reuocauit.poteſt enim papareuocare geſta pꝛeceſſo-
ris vbi reperit iuſiam cauſam reuocandi. vt. c. ſententiam.
rxxv.q.ix.⁊.c.cuʒ ex litteris de in inte.reſti.ꝙ pꝛocedit etiã
in alienationem bonoꝛuʒ eccleſie ar. eoꝝ que legi.⁊ nõ.per
nno.in.c. cuʒ ſit generale de fo.compe.facit optime tex.
in. SF. vtruʒ.lxiij.di. Et quanᷓ bar.fuit ibi coloꝛatus vt con
cludere in bac parte videantur. ¶ Contrariã tamen puto
veꝛam ? ſi bene diligenter velimus omnia conſiderare di-
cta venditio legitime facta reperitur. ¶ Mam bonilatius

pꝛimo cõiſit epiſcopo veronenſi vt ſe infoꝛmaret de contẽ

licentia vendendi ⁊c. xquibus verbis clare patet nec
qð hoc non fuit mandatum epiſcopo vt iuduci ſeu vt iudi
tialiter pꝛocederet.cum nulla contentio eſſet pars contra/⸗
ria.ſed tanᷓ; bono viro vt ſe extra iudicialiter infoꝛmaret.
vnde non tenebatur epiſcopus cooperare ſuper hoc teſtes
⁊ pꝛoceſſum publicare licet fuiſſet vtile.ſed ſe extra iudicia
liter infoꝛmare.hoc aperte videtur in ſimili ð mẽte Inno.
in.c.dudum de pꝛeſump.in viti ·coll.licet in veritate cauſis
veris non exiſtentibus factum eſſet nullum velnullaret ſi ð
fectus cauſarum pꝛobaret in futurum.c.cũ contingat ð re
ſcrip. Dꝛobatur etiam ratione in alienatione rei eccleſia-
ſtice neceſſario non requiritur qð teſtes recipientur per oꝛ
dinarium vel qð interponat decretum.ſed ſatis eſt qð inter
uenisat cauſe cognitio cum ſolemnitatum requiſitaꝝ inter-
poſitione. vt no. Inno.⁊ glo.in · d. c.j.de re.ecle.no alie.li.
vj¶ Idem videtur mandata vt cõiſſario.ex quo enim ipſe
papa potuiſſet extra iudicialiter pꝛocedere.⁊ ſe Aun

tis in ſupplicatione ⁊ Ergetu vera daret illi abbati.

ita ⁊ ipſius cõiſſarius ar.c.ſuper litteris de reſcrip.Nam
ea ratioque mouerat delegantem debet mouere delegatũ
vt ibi.? per Inno.in.d.c.dudum Sed in caſu noſtro pꝛe/
ſumenduʒ ẽ qð epiſcopus cõiſſarius diligentem inquiſitio
nem fecerit ⁊ cauſas veras reperit ꝙ patet ex eo qð dedit
poſtmodum licentiam alienandi factis ſubſtationibus. Mã
ex conſequenti pꝛeſumitur de añcedenti.i.illud de acqui:
here.⁊.c.pꝛudentiam.⁊.c.pꝛeterea de off derin Pꝛeſu-
mitur enim quiſq; diligenter exercere offitium ſuum in.c.
ad audientiam de pꝛeſcrip.⁊.c.deputati de ap.per Cy · in.
ſi quis decurio. C. de fal:maxime tamen ipſe hoc aſſeruet᷑

⁊ pꝛeſupponitur in narratione epiſcopum comiſſarium ad
hibuiſſe cauſe cõmemoꝛationem facit glo.nõ.in.l.j.C.de

fi.inſtru. ? iure aſte.fi.li.x.?⁊ qd nõ. Inno in.c.qm̃ de ꝓba.
Quicunq; ergo vult dicere cauſas expꝛeſſas non fuiſſe ve

raas habet hoc pꝛobare cum pꝛeſumantur.pꝛoa ẽte iudicis
poſtea interueniente ar.in.l.j.⁊ qð ibi nõ.bar.C.ð pꝛedijs

decu. ſine decre. non ali.l·x· q ſatis ſenſit Inno.ſi bñ pon
deretur in.d.c.dudum nec erat neceſſe qd alius tractatus
pꝛemitteretur. quig diſcutio que mandatur cõiſſario habet᷑
loco nactrue. tem omnis ſoleminitas videtur remiſſa
per cõmiſſionem ⁊ indulgentiam pape.⁊ ſatis eſt ſeruare
verba reſcripti.vnde pure ſine alia aucte ⁊ ſolemnitate po
tuerunt iuridice abbas ⁊ conuentus habita legitima epiſco
pi alienare bona vſq; ad valoꝛem mille floꝛenoꝝ hoc videt᷑
ſingulariter pꝛobari per tex.in.c.ad audientiam el.ij. ð ecł.
edi.iuncta gio.⁊ dictis doc.ibi. Et ſentit archy.ĩ.c.añ pel.
rij.q.ij. Mer hoc etiam tollitur obiectio que fit.qð iſti em

ptoꝛes conſanguinei erant abbatis. Mam alienatio pꝛohi

betur fieri conſanguineis pꝛopter pꝛeſumetionem fraudis

que fraus omnino hic ceſſat cum de auẽte epiſcopi eis fue

rit alienatio facta. Qum auten ceſſat fraus etiam conſan-
guineiſ alienatio fieri poteſt. vt notanter dicit Frede.con.
cc.lxxiij. Et ſenſit bar.in dicta auc.quibuſcunq; mochis in
fi. Ego etiam vltra alios dico qð illa auc.loquitur in conſã
guineo yconomi.⁊ non pꝛelati. Nam yconomus non ha-
bet ixa pingue ius ſicut pꝛelatus. vt nõ · v.q.·iij· c.j.in gio.
72 tem facilius pꝛeſumitur contra yconomuʒ quam ↄtra

ſ
ne

XN ——☛ =

☛

—+( à =

—

pꝛelatum ⁊ totum conuentuʒ. Quinĩmo allego tex.nõ.qð
pꝛelatus poteſt allienare ⁊ dare ſuis bona eccleſie.ſitantun
deʒ confert eccleſie ð ſuo patrocinio ita qdð non eſt neceſſe
qð eccleſia melioꝛetur.ſed ſatis eſt ꝙ non deterioꝛetur. vt
valde notabiliter pꝛobatur. vt in.c.ſi quis qualibet cum.c.
pꝛecedenti.xij.q.ij.Et expꝛeſſius ea cauſa.q.v.ſi epiſcopꝰ
per Inno.⁊ Jo.an.in.c.cum ĩ offitij de teſta.foꝛtius ergo
poterat vendere ſuis pꝛo iuſto pꝛetio.⁊ ex neceſſitate ecle
ſie cum ⁊ ipſe tutoꝛ poſſit palam emere rem pupilli.l.pu⸗
pilli.ff.de aucto.tuto. 7len ius ciuile non potuit hoc ꝓ
hibere vnde ſatis eſt ꝙ per canones non reperitur pꝛohibi
tum cum enim ius canonicuʒ certam foꝛmam tradit in alie
natione rei eccleſiaſtice non eſt curandum quid ſtatuat ius
ciuile.vt nõ.dicit Inno.⁊ glo.in.d.c.j.de re.eccle.nõ alie.
li.vj. Solum ergo reſtat dubitatio an valuerit confeſſio ſu
per receptiõe pꝛetij qð ſatis eſt dubitabile pꝛopter.s.dicta
Mam dicta.l. ij. in fi· C. de quadri.pꝛeſcrip.facit ſatis ꝙ va
leat ⁊ pꝛobat cum fiſcus ⁊ eccleſia pꝛocedant a pari.vtnõ.
in. c.j. de in inte. reſti. ¶ Item hic interuenit conffeſſio pᷣ⸗
lati.? totius conuentus qui multuʒ poſſunt ſuper pecunia
numerata.Ad hoc bonus tex.in.c.quod quibuſdam de fi⸗
de inſtru.⁊ facit ꝙ nõ · glo.in.c.ij.de oꝛ.cog.⁊ glo.in.c.ðli
ctum de re.iur.li.vj. Et ꝙ nõ.Jo.an.in.c.quia clerici ð iu
re patro.vbi cõmuniter nõ.factum pꝛelati cõicato conſilio
pꝛelati pꝛeiudicar eccleſie. ꝛeterea pꝛeſuppoſito ꝙ a
liqua dubitatio ſuper hoc oꝛiatur tamen confirmatio Mρα.0
nifatij ? Inno. ita ſolẽniter facta facit vt pꝛeſumamus om
ne petitum fuiſſe numeratum ſeu conuerſum in viilitateʒ
eccleſie. MPꝛo hoc bonus tex.iuncta glo.⁊ dic.docto.in.c.
conſtituto de reli.do.⁊ in·c.ad hec de reſcrip.⁊ cle.ij.eo.ti.
in. fi. ¶ Et inſtar ſacrilegij eſt dubitare an iſtud ſit licituʒ ⁊
dignum ꝙ pꝛinceps cum cauſa inſtituit ⁊ confirmauit.x vij
ꝗq.iiij.F.qui autem.ff.ad.lʒ.iul.pe.l.ſacrilegij facit.xix.di.⁊.c
I· 2.l.quidam conſulebant.ff. de re iudi.maxime cum papa
poſſit aliqua bona eccleſie alicui liber̃ donare ⁊ pꝛeſumitur
motus ex iuſta cauſa.xij.q.ij. cum redemptoꝛ in.c.a nobis
de deci.⁊ ibi per hoſti.facit qð nõ.de pꝛeicrip.cauſe legitĩe

notant legiſte in.l.j.C.ſi cõtra ius vel vtili.pub.⁊ in.l.reſcri

pta.⁊.l.pꝛeſcriptione.C.de pꝛe.impꝑ.off.? pꝛeſuppoſito ꝙ
cauſa non ſubeſſet legitima tamen ſatis eſt tutus quo ad ec
cleſiam militantem accepit cum nemo poſſit in hoc pa
pam redarguere.Ad hoc glo.nõ.in.c.non eſt de voto.nec
de ipſius facto iudicare.ix.q/iij.nemo ⁊.c.alioꝛuʒ.¶ Non
obſtat ꝙ ipſemet papa Honifacius reuocauerit.quia ſi be
ne aduertatur reuocatio non poꝛꝛigitur ad caſum noſtrum
cum ſolum reuocauerit conceſſiones per ſe factas de re.ec
cle. non alie. Sed in caſu noſtro non ſolũ donauit ĩmo etiaʒ
conſirmauit ex certa ſcientia vendicationem que ſatis po-
terat ſuſtentari ſaltem ex iuris ſubtilitate circa omnem cõ⸗
firmationeʒ vt patet per.S.dicta.⁊ aliud eſt cofirmare alið
de nouo concedere ſeu donare vt ſatis aperte colligitur in.
c.inter dilectos de ſide inſtru.quare ⁊ ſepius non eſt fienda
illius inueſtigatio.c.ij.de tranſia.pꝛela.⁊.l.neq; natales.C
de bar tem poſſet non ĩmerito attentari qð ex quo
donauit ſponte ⁊ ex certa ſcientia ⁊ motu pꝛopꝛio ⁊ pꝛiuile
gium peruenit ad notitiam pꝛiuilegiati qð non potuerit am
plius ipſe vel alius reuocare non aꝑente de fraude in conti
nenti poſtꝙᷓ peruenit ad notitiaʒ illoꝝ fratrum habuerit ef
fectum ſuum. vt legitur ⁊ nõ.in glo.in.c.j.de conceſſ.pꝛe-
ben. li.vj.facit qð notabiliter vult Inno.in.c.nouit ð iudi.
⁊ Yo. an.in.c.conſtitutus de reli· do.⁊ archi·qm.cunq;.xj.
q.j.vbi volunt quod pꝛiuilegium conceſſuʒ non ſubditore
uocari non poſſit ⁊ quod nõ·bar.in.i..plt.ff.de decre.ab oꝛ.
fa.? maxime hoc caſu.vbi acquiſitum fuit dominium illico
Et ſic habuit efectum conſumatum? tranſiuit in ius gen
tium hinc dicitur qð perfectas donatio reuocari nõ poteſt.
l.perfecta.C.de dona.que ſub mo.ita quod ipſe deus alio
non apente nontreuocet.cxij.q.ij.nõ.tm neclaycuſ in patri
monialibus ſubicitur pape vt nõ. Inno.in.c.inquiſitioneʒ
de ſen. excõi.fac.C.ſi duobus de appel.in fine. Sedilla bo
na poſt venditionem ⁊ confirmationem in donationem ſe
cuta fuerunt effecta patrimonialia ipſoꝝ laycoꝛum. Et ri⸗
diculum eſſet dicere qdð pape poſſit donare ⁊ poſtea ad libi
tum alio non aꝑpente reuocare ⁊ foꝛte in eo pꝛeſumetur cau
ſa reſpectulaycoꝛum non ſubiectoꝛũ ⁊ quicquid ſit alio etiã
capite ſuſtentatur.ſ.ex confirmatione. Inno.ſubſequenti

ſolemniter facta nec obſtat reuocatio Joannis tum quĩaſi
videtur poſſe reuocare in pꝛeiudicium laycoꝛum alia cauſa
legitima non apparente.maxime cum duo ſũmi pontifices
confirmaſſent ⁊ donaſſent. Nam factuni erat coſumatum
vt patet ex ſupꝛa dictis.tum quia illa reuocatio fuit aperte
ſcriptura.cum non fuerit facta mentio de ratificatione lau-
di. Mam laudum eſt quedam tranſactio ſeu cõpꝛomiſſun
in auẽ.vt dif.iudi.⁊ in auẽ.ſi vero contingit· C. de iudi. Sʒ
conceſſio non valet non facta mentione de compoſitione
pꝛecedenti.vt eſt tex.aꝑtus in.c.multiplici de deci. Et ex
pꝛeſſius in terminis noſtris pꝛobari videtur in.c.cum olim

de pꝛeſcrip. Item omne tacitum qð expꝛeſſum habuil⸗
ſet pꝛopoſitam inducere ad negandum.vel etiam ad diffio

cilius concedendis habet viciare.vt in.c.poſtulaſti.⁊ ibi ex
preſſe per hoſti.ð reſcrip.Sed certo certius eſt ꝙ ſi abbas
dixiſſet ꝙ ſilaudum fuiſſet ab vtraq; parte ratificatum lit-
teras reuocatoꝛias non habuiſſet vel ſaltem non ita de faci
li ergo ⁊c̃. Et hoc ſolum ſufficit ad anullationem litterarũ.
Et per hec omnia concludo dictos fratres poſſe legitimie
defendere aduerſus abbatem ⁊ conuentuʒ ſancti mauricij.
⁊ contraria ſuperius foꝛmata ſatis patent diſtincta.⁊ ſolu⸗
ta per pꝛemiſſa ⁊c̃. Abbas.

Von. xlij.

multis agitatis in iuditio illud in effectu.
Queritur vtrum heres ſit percenſuram ec⸗
cleſiaſticaʒ ad exibitionem libri paterni com
pellendus cum aſſeratur a ꝑte aduerſa in illo
ontenta. vſuram receptam a Ee 2 p-

batur mutuum ac defunctum fuiſſe vſurarium.¶ Sed hoc
vltimum ſolũ pꝛobatur per teſtes ſingui ares qui deponũt
ſe mutuum recepiſſe a defuncio ſub vſuris.Et quilibet di
cit de facto ſuo.heres dicit ſe non teneri ad exibitionem li⸗
bꝛi allegans inſuper illuʒ firmiter non habere. Et pꝛimo vi
detur heredem mõ pꝛedicto debere compelli per tex.nõ.
in cle.vnica de vſur..ceteruʒ. vbi dicitur vſurarium ad hq;
cõpellendum cum de vſuris agitur. ⁊ glo.ibi in verbo ipᷣos
idem dicit de ipſius heredibus ſuis vel extraneis ar.in.c.
tua nos de vſu.⁊.c.michael.⁊.ff.de eden.ſi quis exargenta
rijs.ꝭ.j.nec ſufficit vſurarium vel heredem dicere ſe libꝛuʒ
perdidiſſe etiam cum iuramento niſi pꝛobet caſuʒ amiſſiõ
nis ar.c. cum olim de pꝛiuil.quia cum agitur de pꝛeiuditio
alteriuſ non eſt ſtandum ſoli iuramento.marxime in caſu no
ſtro. vbi conſtat illuʒ libꝛum defunctũ habuiſſe cum ſe.ad il
lum remittat in alio libꝛo ſuo in iudiciuʒ in haccauſa pꝛodu
cto.⁊ hoc per plura argumenta tenet gio.in dicta cle.vns ĩ
verbo compellendi.⁊= ſentiunt ibi cõiter ſcribentes nec pꝛo
deſt ſi dicatur non conſtare defunctum fuiſſe vſurarium cũ
teſtes ſingulares non pꝛobent.vt in iuribus infra allegatis.
quia vbi agitur de pꝛobatione alicuius vlis qdð habet parteſ
ſucceſſiuas diuerſitas in tempoꝛe ⁊ in ꝑtibus totius non vi
ciat.tunc habet viciare cum eſt pꝛobandum id qð vnico cõ
textu explicatur.quia tunc diuerſitas in tempoꝛe impoꝛtat
diuerſitatem factoꝛum ⁊ tunc teſtes ſunt vere ſingulares.
Eremplum ſi agitur de pꝛobatione teſtamenti ⁊ vnus teſt

dicit qð fuit conditum die lune.alius qð die martis. Nam

aut iſti teſtes ſunt falſi.aut deponunt ſuper diuerſis teſtam̃
tis.⁊ ſic non debent pꝛobare cuʒ quilibet deponi de vno te
ſtamento. Sed vbi deponũt de aliquo ſucceſſiuo habẽs
ptes diſtinctas ⁊ diuerſas in tempoꝛe. diuerſitas nõ viciat
quia non impoꝛtat diuerſitatem facti reſpectu totius qdð ꝓ
bandum iminet exemplis in pꝛobanda poſſeſſione Nam
ſi vnus deponit qð poſſidit titius quinqʒ annis.⁊ alius dic
de quinq; annis pꝛobata videtur poſſeſſio decem annoꝛuʒ
quia ſuper eadẽ poſſeſſione deponunt.hoc videtur de mẽ
te glo.in.l.ob carmen.5.fi. ff. de teli alle gant quidam
ibi pꝛo nunc.l.quidem.C.de here. Ad idem qð nõ.Ja.
butri.in.l.eccłia.Q.eo.vbi dicit ꝙ ſi volo pꝛobare vnuʒ he
reticum ſufficit vnumſteſtem dicere qð audiuit illum dicet
qð non credebat reſurrectionem moꝛtuoꝛum. Et aliud ꝙ;
dixit ſe non credere chꝛiſtum filium dei.Sic videtur dicen
dum in pꝛopoſito cum non agunt de pꝛobatione certi con⸗
tractus. Sed iſto vniuerſaltqð defunctus fuit vſuranius di
uerſitas in tempoꝛe. ? in otractibus vſurarijs non habet te
ſtimonium viciare ¶ Ad hanc ſententiam poſſunt adduci

22

tria exempla que ponit. Inno.in. e. qualiter? quando.ij.
aceuſa. cuʒ agitur de pꝛoba.ſame vel iuriſdictionis vel per

ceptionis decimaꝛum non cum eſt neceſſe teſtes concoꝛ-

dare in tempoꝛe ſed ſatis eſt qdð concoꝛdant in vniuerſos.ſ·
quod ſit inamis.vel quod iuriſdictionem excercuit.vel de

incumbit. ¶ Sed his non obſtantibus contrariam ſenten
tiam quo ad caſum noſtrum arbitroꝛ pꝛeualere. Et pꝛimo
moueoꝛ quia dicta cle.vna.non vẽdicat ſibi in caſu noſtro
locum fundat enim ſe ſuper qualitate vſuraria. dicit enim
vſuratios compellendos ⁊c̃. 2 poꝛtet ergo pꝛius conſta
re defunctum fuiſſe vſurarium quia vbi iuris diſponitio fũ
dat ſe ſuper aliqua qualitate neceſſe eſt illam pꝛius pꝛoba-
ri tanqᷓ; fundamentum diſpoſitionis hoc ſatis pꝛobetur ex
his que leguntur ⁊ nõ.in.c.j.de off.delł.li.vj.⁊.c.accãtus.
5. ſane de here. eo.li.?⁊ ꝙ nõ.in cle.vna.de ſequeſt.in glo.fi.
2 plenius ⁊ eleganter tactis bar.iuncta glo.⁊ tex.in.l.j.ff.ꝙ
vi aut clam. maxime cum ille cle.inducat qð nouum deuias
a cõmunibus regulis iuris. Mon enim debet quis compelli
ad exhibenduʒ libꝛos ſuos quos pꝛiuatim in domo ſua tene
bat pꝛo conſeruatione familie vt nõ in·d.cle· vna in glo. in
verbo rationum ſecus ſi in publico teneret libꝛos.vt faciũt
iſti vſurarij manifeſte.quibus videtur tacite mandatum vt
ſcribant ⁊ ſic debent intelligi tex.? ꝙ ibi nõ. HBar.in.l.que
dam in pꝛin. ff.de eden. vnde in odium vſurarioꝛum tantũ
emanauit illa cle.vna.in.S.ceteruʒ ſicut vſurarij oculti ſeu

cimas Perceni quia concoꝛdat ſatis in eo.qð pꝛobandum

qui pꝛiuatos libꝛos tenent.compellantur ex illa noua pꝛoui

ſione libꝛos edere opoꝛtet.Ergo ꝙ conſtat defunctum fuiſ

ſe vſurarium. Quod certe in caſu noſtro. pꝛobatuʒ non eſt

per illos teſtes ſingulares. ¶ Et pꝛimo adducam auctoꝛi-
tates quas in materia reꝑio. Scðo iura generalia.Tertio
rationes ſatis vrgentes. Freð.de ſenis qui in conſilijs ſub
tilliſſime ſe geſſit hoc aperte tenet in terminis noſtris conꝰ.
lxij. vbi dicit ꝙ per teſtes ſingulares non pꝛobatur quẽ fuiſ
ſe vſurarium maxime cum deponunt de pꝛopꝛio facto cuʒ
in caſu noſtro cum ſilitudo repellat a teſtimonio.vt in.c.p⸗
ſonas de teſti. Bieme iarus ipſe confirmat conſi.xvij.

vbi plus dicit non valere ſtatutuʒ epiſcopi quo cauetur vt

per quatuoꝛ teſtes ſingulares quis pꝛobetur vſurarius tum
hoc ſit contra ius qð epiſcopus ſtatuere non poteſt iur̃.nõ.
in.c.ſuper his de maio.⁊ obe.⁊.xxv.q ·ij · c. inſtitutionis.⁊.c
igitur plene per Jo.an.in· c.fi.de off.archy.hanc opinionẽ
in rerminis noſtris poſt multa tenet do.anto.de butri.⁊ re
pꝛobata opinione Ja.butri.in.c.cuʒ opoꝛteat de accu.vbi
inter cetera ad pꝛopoſitum dicit qð quandoq; detur diuer
ſitas in cauß dictoꝛum que habent ſe ad pꝛobandum vtto
tius partes diuidue ⁊ teſtes non pꝛobent vnde ſi vnus te-
ſtis dicit.ſcio quia pꝛeſcripſit quia vidi enʒ poſſidere non ꝓ
bat quandoq; ſe habent partes indiuidue eiuſdem totius ĩ

