intectis quo ad omnem iuris effectum ita vt faciat retroire

8 qui ſi . SS noſtro iſtis neptibuſ ⁊ pꝛoximioꝛibus fue
rum conſenſu legitimationem facere ſaltem eo caſu quo fi- avè‚Irp

trotrabi ac ſi a pꝛincipio fuiſſet inſinuata. t ho
certa ſcientia ⁊ ſic ex plenitudine poteſtatis.hoc enim ipoꝛ-
tat dicta clauſula. vt innuit glo.notabilisin. c.ad hoc ſumus

materiam noſtram iuncto tex. multum facit. Item expt
ſe imperatoꝛ ſic ſuppleuit omnem defectum ſiquis in dea

ac ſi nun ᷓ illud emanaſſet. Ninc ibi conduditur qð aliquis

incidit in excõmũicationeʒ vigoꝛe alicuius conſtitutionis ſi
papa illam conſtitutionem vult babere pꝛo infecta.non in
diget ille aliqua abſolutione. ſed per inde eſt ac ſinunquam
fuiſſet excõmũicatus.habet eniʒ princeps pleniſſiniam par
tem ſuper ius poſitiuum.vt ĩ.c.pꝛopoſuit.de conce K

⁊? in.l.princepes.ff. de legi.⁊.l.digna vox.C.eo.ti. Ald
predictam optime facit totus titulus de capti.⁊ poſtli euyr
vbi princeps contra veritatem fingit retrotrahit multa. ac
ſi nunquam fuiſſent facta: adeo vt quia receperitius perdi
tum multa alia. vt ibi pleniſſime habetur. ? maxime in.l.
poſtliminium eſtius. eodem capitulo =WðW in caſu
it ius adeundique
ſitum ex iureciuilis diſpoſitione.? ex eodem iure coꝛuẽrit
dicta donatio ex inſinuationis defectu.vt dicta.l.ſanctim⸗

Lum de iure naturali aut gentium non requiratur hec inſi
nuatio ſeu ſufficit ad ipſius donationis validiratem volun-

tas donatoꝛis.vt in.S.per traditionem.inſti.de rerum diui.
Sed fuit inducta de iure ciuili ſaltem vt homines non frau
dentur.iuxta plene no.per bar.in.l.modeſtinus.ff.de dona
tionibus.potuitimperatoꝛ tanquam ſuper hoc ius poſiti
uum habere illam.l.pꝛo infecta quo ad omnem iuris effec-
tum ⁊ ſi pꝛoinde valeret donatio.ac ſi nunquam illud ius
emanaſſet.ſic etiam potuit dictam donationem retrotrabe
re vt ſupplere defectum iuris circaillam ſollemnitatem inſi

nuntionis ac ſi in pꝛincipio inſinuatio interueniſſet.ad hoc
optime quod legitur ? notaturin.l.omnium. C. de teſtamẽ.
Hic enim expꝛeſſe imperatoꝛ voluit e tionem re⸗

t fecit hoc ex

de reſcrip.Ad idem gl.ſi.in.c.ex multiplici.de ri. que ad
tem expᷣſ

donatione interceſſiſſet. que ſuppletio ſaltem operat᷑ quo

ad ſollemunitates iuris.iuxta notata per ſpe.in ti. de legat „KF.
nunc oſtẽdendum. ver. xviij. ? per archiin. c.romanenſem.

lvi.di · lacit tex.? quod ibi notatur in cle.paſtrꝛalis.de re iu
di.⁊ in.c.j.de tranſactionibus.⁊ quod ibinotat hoſti.vbi eti
am dicit Inno. ꝙ fipꝛincepſ ex certa ſcientia aliquid appꝛo
bet nedum quod confirmet.ſed ſolummodoſuo pꝛiuilegio ĩ
ſerat quod de iure non valer firmum erit. ſicut ſtatutum lai
coꝛum ſuper eccleſijs valet. æ pꝛo confirmato habetur ſi pgæ
pa illud in ſuis litteris appꝛobat.argu.ff.de pigno.l.fideiuſ-
ſoꝛ. . fi.?ẽ de conſti.c.ecdeſia ſacte marie.xcvi.di. benequi
dem cum ſimilibus.Cum ergo dicta donatio coꝛuebat ex
defectu ſollemnitatis a iure ciuili.introducte ſatiſ potuit im

peratoꝛ illum defectum ſupplere ⁊ decernere ac ſi in pꝛinci

pio interueniſſet per pꝛedicta.non obſtãte ꝙ medio tempo
re ius adeundi fuerit illis neptibus acquiſitum quia hoc iui
iltis peruenit mediante mris ciuilis diſt poſitione circa quod
vt pꝛediri potuit imperatoꝛ diſponere habendo illud pꝛo in
fecto quo ad omnem iuris effectum.nec imperatoꝛ hic pꝛin
cipaliter diſpoſuit circa ius pꝛiuatum illarum neptum. ſed
per quandam conſequẽtiam pꝛincipaliter enim diſponit cir
ca ius ciuile ſupplendo ſollemnitatem ab eo requiſitam mi.
ta enim permittuntur per conſequẽtiam que non admittiſ
principaliter.vt in. l.).ff. de aucto. tu. Et pꝛeſertim cuʒ hoc
ius fuiſſet neptibus queſitum non ex earum contractu ſeu
facto ſed ex iuris ciuilis diſpoſitione.vnde videmus in Hmi
liquod pꝛinceps mittit ſupplicationem contra ſententiam
a qua non porterat appellari.ex quo iam fecerat ius iter par

tes. vt in.l.res iudicata.ff·de regu iur.⁊.l.ingenuum de ſta.

homi.⁊.c. cum inter.de re iudi. vt patet in aucten.que ſup
plicatio. C. de pꝛeci.impe.offe.⁊ contra eum in integruz re
ſtitiut.?.c.cũ ex litteris. ⁊.c.auditis.⁊.c.exlitterii.de in inte.
reſti. C. vbi ⁊ apud quos.l.appellationem.l.jff.a quibus ap
pei.non licet.⁊.c.ſuper queſtionem.de offi.dele. ? reſtituen
do minoꝛem in integrum aduerſus contractum pꝛeiudicet
etiam ei ad quem res medio tempoꝛe peruenit per contra
ctum factum cum emptore minoꝛis.vt in.l.in cauſe lapꝛĩa.
F. fi · ff. de mino, Rtem reſtituit in integrum aduerſus pꝛe⸗

ſcriptionem per quam iuris auctoꝛitate fuerat acquiſitum
ius pleniſſimum,iuxta notata in.lſi.rem ra·ha.⁊ in. c· ad au
aane acit. c. auditis pꝛealle? ĩ cle.
reſti. Secundo pꝛincipaliter adduco

39

res de pꝛeſcrip
vna. de in integ u

tex. notabilem in.:.ij.ff. de nata. reſti.in fi.vbi dicit tex. ĩ⸗

peratoꝛes non facile ſolent libertum natalibus reſtituere ni
ſi conſentiente patrono cnRnon poſſet poſtmodum adli/
berti ſucceſſionem venire.

vocato.lʒ de facili ñ ſolẽt.põt ergo excerta ſciẽtia facere ſi

yult.quia quod ius ſit tamen fit.vtin.c.ij.de cogna.ſpi.lib.
vj·⁊ quod notat Inno. in· c.niſi cum pꝛidem. de renun. vbi
dicit ꝙ ſuperioꝛ penes quem eſt poteſtas diſpenſandi poteſt

eiiam nou vocatisilis quibus pꝛeiudicatur diſpenſationem

pee ſmpedireꝛꝛ per tex.illius.ʒ.ij.dixit notanter bar.in dicta...·

gallus.S. ⁊ quid ſi tuum quod ſi imperatoꝛ vult legitimare a

liquem non vocatis agnatis quibus delata eſt hereditas po
teſt dummodo hoc faciat ex certa ſcientia.⁊ ſic per iſta vide·
tur caſus noſter aperte deciſus. NMam foꝛtius poterit in ca
ſu noſtro ſupplere hunc iuris defectum in pꝛeiuditin iſtto
rum neptum quibus ius ſuccedendi erat ab inteſtato dela⸗
tum ex modico ſollemnitatis defectu iuxta notata in dicta

l.modeſtinus.de dona.grauius enim eſt legitimare ? finge

re quem legitime natum ſeu reſtituere antiquis natalibus

ſupplere ſollemnitatis defectum reſpectu inſmuationis
2 vtroq; caſu pꝛeiudicatur his quibus ab inteſtato heredi-
tas erat delata. Tertio pꝛincipaliter adduco not.dicta
per Ci.in.l.reſcripta.C. de pꝛe.impe.offe.que commnni-
ter appꝛobantur per alios legiſtas canoniſtchmodernos ĩ.c.

que in eccleſiarum.de conſti.dicit ꝙ licet pꝛinceps non po.-
ſu ſine caula reſcribere contra ius diuinum.tamen ſi de ſa-
cto ſcribit pꝛeſumenda eſt in eo cauſa.vnde ſi pꝛinceps mã

dat aliquem interficere vel rebns ſuis pꝛiuari ſibi pendum

eſt.quia iudicare ſm conſcientiam nec pꝛeſumitur coꝛup-

tibilis.? ſemper pꝛeſumenda eſt in eo cauſa.facit.c.in me⸗

moꝛiam.xix.di. ?.c.quid cui atur.xxiij.q.j.⁊.c.quid ergo.xj
q.iij. Cum ergo imperatoꝛ hic dicat ſe confirmaſſe ex cer⸗

ta ſcientia debet pꝛo eo pꝛeſumi cauſa legitima.maxime qe

in fauoꝛẽ publicũ poteſt pꝛinceps quem pꝛiuare re ſua.vt in

l. item verberatum. ff. de rei ven. notat bar.in dicta.l. fi . C.
ſi contra ius.⁊ in.l.antiocenſium.ff.de pꝛiuile.credi.⁊ in di

cta.l.reſcripta.⁊ pꝛinceps hoc videtur aſſerere in pꝛoemio
illius confirmationis. cum in ipſiuſ perſona verſetur ius pu

vlicum conſiſtit enim ſacris ſacerdotibus ⁊ magiſtratibus

cli ns publicum ex verbis ſuis enunciatiuiſ ſuper quibus ſe

fundat credendum.vt in c c.j.de pꝛoba.facit quod no.bar.

in.l.ambitioſam.ff.de decre.ab oꝛ.faci.multo ergo foꝛtius
dicere neceſſario babemus dictam confirmationem valuiſ
ſe.cum per eam non pꝛeiudicatur iuri ueſſtger facto par⸗
tis.ſed ex mera iuris ciuilis diſpoſitione. Et per hoc cõ⸗

cludo dictam confirmationem valuiſſe 2? pꝛeiudicare iſtis

Et cum vt innuit ibi tex. poteſti
peratoꝛ re ſtituere libertum patrono non conſentiente ⁊ nõ

ſtat vt difi de aperta voluntate pꝛincipis qui potuit in boc

.

diſponere. vt ex pꝛedictis colligitur. abbas.

poſtulato ſuſſragio.dno vt moꝛem petẽti
eratis ad vtranq; partem cum ſatis vtrin-
te.iur.enu.Ex multitudine auctoꝛum iudicandum non eſt

cum poſſit foꝛſan ⁊ deterioꝛes ſententia ⁊ multos ⁊ maio-
res in aliqua parte ſeparare.hinc foꝛtaſſe motus Jo.an.in

c.j.de conſti.dixit commiunem opinionem ſequendaʒ eſſe

niſi notoꝛie male dicat.vel rationabiliter conmincatur quod

bonus iudex acutiſſimi ingenij exiſtimabit. Dꝛimum du⸗
bium erit vtrũ filius pꝛimogenitus pꝛeferri debeat patrue

in maioꝛitate conceſſa cuidam viro nobili petro affa.hiſpa
no habito pꝛeſertim reſpectu ad verba concefſionis eidem
facte per illuſtreʒ pꝛincipem regem caſtelle in qua ĩter cete
ra ad pꝛopoſitum cõtinentur hec verba videlicet. Et quia
poſt obitum habeat ſuccedere ⁊ hereditet dictam heredi
tatem dictarum apothecarum pꝛimo nominatarum alter

eoꝛum vt dictum eſt. videtur filius maioꝛ quem habuerat ð

legitimo matrimonio ⁊ alij filij ⁊ fiie ⁊ heredes qui ab ipſo
vel a nobis deſcenderint ex noſtra linea de legitimo matri
monio.vel ꝙ ſit legitimatus ſᷣm ꝙ ius requirit. videlicet

poſt obitum alterius gradatim ? ſemper conferatur maioꝛi.

ria vis cõſiſtit ex coꝛde animaaduertentur clariſſime pate-

neptibus. Et per hoc ſubtiliter intuenti ſoluta remanẽt cõ

taria ſuperius inducta contra cõnfirmationem.pꝛocedunt
enim quando imperatoꝛ pꝛincipaliter vult diſponere con-

tra ius gentium tollendo quantum ex facto hominis tantit

vel vere vel pꝛeſumptiue ceſſante.ſed nos loquimur in iu-

re q̃ſito auẽte iuris ciuilis. Et cũ pnceps pꝛĩcipaliter diſpo

nit ſupplendo defectum iuris poſitiui vel reſtituedo id qd
cum hic cauſa pꝛeſumenda eſt. vt dixi.
trarium ſatis etiam patet.S.reſpõſuʒ ex pꝛedictis. Mam.j.
ſe oduttur. de poteſtate oꝛdinaria ſed non de abſoluta pꝛo-
ut loquitur.l.ij.eo.ti. cim B
ſcia ⁊c¶ Ad tertiũ dico ꝙ bic pᷣſuppõit᷑ ꝙ donatoꝛ ſeu iſte

Id ſecundum cõ

l.ij.eo.ti.que hic interuenit ꝑ illa regla ex certa

neptes ſint de territoꝛio.vnde pꝛeſumo ꝙ ſint de iuriſdicti

one imperij.⁊ ſic pꝛeſuppoſito ꝙ bona ſunt bononie tanm

ex quo pꝛeſumit de imperio illa donatio ſit coꝛoboꝛata ex-
tenditur ad bona vndecunqʒ ſita. ſicut in ſimili notat bart.
in.l.cunctos populos.C.de ſum.trini.maxime in illa queſti

one. vtrum teſtamentum factum in certo loco ſm illius lo⸗
ci ſtatuta ſpecialia debeat extendi ad bena exiſtentia ĩ loco

non ſuppoſito ſtatuenti.⁊ concluditur ꝙ ſic.vt ibi pleniſſi⸗
me per eum. ⁊ facit.l.j.O. de teſta. cum ſi. Ad vltimum
contrarium dico ꝙ in illis iuribus non interuenit vera in in

tegrum reſtitutio. vt ibi no.in glo. Item non apparebat ð

voluntate pape ꝙ voluiſſet actum retrotrahbi cum pꝛeiudi

tio alterius.als ſecus.vt ibi aperte dicit tex.hic autem exvſ

ſe apparet de voluntate imperatoꝛis. Et eodem modo po
teſt reſponderi ad auctoꝛitatem Yo. an. in dicta regula ſine
culpa.licet etiam multi doctoꝛes ampliſſimi tenuerunt cõ⸗
tra opinionem ſuam vt ipſemet ibi refert.2 quid ſit hic cõ⸗

⁊c. Secundum dubium eſt cum patruus tanꝙ conſtitu
tus in minoꝛibus oꝛ dinibus fuetit per nepotem conuictus

in curia romana.⁊ pꝛoceſſus ibi fuerit a domino nullus ac-
tus.nunquid per ſuperuenientiaʒ bigamie.quaʒ dictus pa
truus dicitur incidiſſe.ſic dicta cauſa exempta vel eximen
da a curia romana. ? remittenda ad iudicem ſecularem.
Aeno igitur ad pꝛimum circa quod dico animaaduertẽ
um ꝙ cum filij 7 nepotes vocentur ad hanc ſucceſſionez

ex diſpoſitione ⁊ pꝛiuilegio regio magis ſunt ponderanda ꝰ
ba pꝛiuilegij quam iuris communis cenſura diſponens ſu
per ſuccefſione patrui ⁊ nepotis in bonis aui vel patris.nãẽ
pꝛincipaliter ibi tractatin de efficatia ⁊ incompꝛehenſiua p

„2

uilegij.? attendenda? ponderanda ſunt ipſius pꝛiuilegij ꝰ

ba.vt in.c.poꝛꝛo.⁊ in.c.recepimus.de pꝛiui.⁊ in auc.de mã

da.pꝛinci.5.ſi quis antem.⁊ pꝛoſecto ſi pꝛedicta verba pꝛi-
uilegij ſeu conceſſionis.in quibus huius queſtionis plena-

bit dictum nepotem pꝛeferendum. ADoueoꝛ pꝛimo ad
hoc dicendum.quia immediate poſt pamis obitum cui fa⸗

cta fuit pꝛincipaliter conceſſio vocatur pꝛimogenitus ex re

„

gia diſpoſitione. Et ſic hoc ius ſuccedendo Scanruß.

mogenitus non a patre vela lege comniuni.ſed ex ſpeci
diſpoſitione regia.iuxta notata per bar.in.i.vt iureiur.ff.ðᷣ
oper.liber.? per bal.in auc.ſi quas ruinas:C.de ſa.ſan.ecc.

facit tex. cumn ibino. marime per bal in. c. vno.de ſucce. feu.

colũ.x· Ergo hoc ius ſuccedendi illico cum pꝛimogenitus

venit ad lucem in habitu ⁊ in ſpe cõſequitur.vt eſt ſpes fir

ma ⁊ inuariabilis.cum per patrem aut alium ĩferioꝛem tol
li non poſſit cum tranſiuerit in contractum. vt in.c.j.de ꝓ·
batio.⁊ per Jo.an.in.c.ſignificaſti.de fo.compe.facit in.c.
· de feu.ſine cul.non amit.⁊ notat bal.in.c.j.de ſucceſ.fen.
⁊ per bar.in.l:.fi.als peuul.ff.de decre.aboꝛ.fa./ Et pꝛe-

ſuppoſite ꝙ pꝛinceps potuiſſet reuocare.tamen ꝙ depen

deta ſolius pꝛincipis poteſtate dicitur fleri non poſſe.vt in

mel deo.de regu.iur.li.vj.

l.apud iulianum.uin fi.ff. Firno⸗ Bi.in regula ſe⸗

gitur hanc ſpem firmauit ?

ir euocabiſem tranſmittit pꝛimogenitus in filium. hoc pꝛio
batur ex idemptitate rationis.ficut ſpem competentem pa

tri exr contractu conditionalitranſmutit ipſe pater in filiuʒ
vt in. F.ex conditionali. Inſti.de ver.ob.quod non contin
git ex alio niſi quia illa ſpes firma ⁊ irreuocabilis cum potẽ
tia de facili reducibilis ad actum habeatur pꝛo actu. vt i. co
piſanis.⁊ quod ibi notatur.de reſti.ſpo.ita ⁊ hec ſpes firma
⁊ inparabilis tanquam gonnhetene er pꝛiuilegio regis debʒ
poſſe tranſmitti in ſiliuʒ. Mec obſtat huic motiuo tex.in.l.
vna. .ſi autem. C. de cadu.tol. vbi dicitur ꝙ legatum con-

ditionale.quia ex eo competit ſola ſpes ante cõditionis euẽ

tum nõ

pꝛeſenti queſtione. Omnipotẽtis dei
geram alioꝛinmn opinionibus ⁊ motiuis re-

qGG ſit argutum. ſccundo ommiſſis bꝛeuiter
attingam.quoniam vt belliſſime habetur apud.l.j.C. de ve

— —— .

tum non tranſmittit in heredem. quia duplex poteſt eẽ di
uerſitatis ratio. vna quam allegat glo.in dicto.5.ex condi-
tionali.dicens ꝙ in contractu conditionali ĩteruenit factũ

ipſius contrahentis volentis pꝛoſpicere ſibi ⁊ ſuis heredi/
bus.ſed in legato nullum factum legatarij interuenit ?⁊ pn

cipaliter intendit pꝛoſpicere perſonã legatarij.vnde cuʒ nõ
raclicauerit in perſonam ipſius legatarij non tranſmittitur

in heredem. vnde teneo potius rationem illius glo. ᷓ ver⸗·
ba.Cum enim in caſunoſtro interceſſe erit cõceſſio regia p
ſpiciens nedum perſone ipſius pꝛimogeniti.ſed etiam filio

rum ſuoꝛũ.vt patet ex verbis pꝛeallegatis.Ergo hec ſpes
eſt tranſmiſſibilis in fiium. Si enim contrahentes poſſũt.
hoc eſt foꝛtius lex pꝛiuata pꝛincipis ac.in.l.non impoſſibile

ff. de pac.pꝛeſertim hoc caſu.vbi ſpecialis diſpoſitio pꝛinci

pis hoc voluit aperte pꝛouidere nedum perſone pꝛimoge-
niti.ſed etiam ipſius filijs vt patet ex verbis conceſſionis

ibi ⁊ alij ſilij ⁊ filie? heredes qui ab ipſo vel a vobis deſc.

derint ⁊c. Et hec conſideratio iudicio meo ẽ optima ⁊ op
time facit quod in ſimili legitur ⁊ notatur in.l.lucius.la.ij.

aper.tabu. Secunda diuerſitatis ratio inter.S.ex condi
tionali.⁊. S·ſi autem.pꝛealle.eſt quod in contractibus volũ
tas ſeu ſpes eſt fiyma ⁊ recta.quia contractus ab initio ſũt
voluntarij expoſtłacto ſunt neceſſitatis.lłſicut.C.de acti
⁊⁊ obli.ſecus in vltima.quia reſctum non eſt ita firmum cũ
dependeat a voluntate teſtatoꝛis.vt in.c.cum marthe.de
cele.miſſa. Nemo enim poteſt in teſtamento ſibi eam le-
gem dicere.vt a pꝛioꝛe ei recedere nõ liceat.vt inquit tex.

ff. de eſf notatur per bal.in.l.j.C.de his qui ante
*NN

in.l.ſquis in pꝛin.ff.de lega.iij.ſed cum in pꝛopoſito noſtro

debetur hoc ius pꝛimogenito benefitio.l.ſpecialis quod tol
li iudicatur impoſſibile· vt pꝛedixi.ergo accitlit ad naturam
potius contractus ꝙ; vltime voluntatis.vt fiat tranſmiſſio
in filium.nec curandum ꝙ hic non interuenit factum filijqꝛ
illa non eſt ratio neceſſario concludens.ſed potius illa qusʒ
pꝛemiſi.ſ.quod ſpes eſt certa ⁊ firma.hanc rationem nõſen
tit Jo.an.in.c.licet de voto.⁊ in addi.ſpe.in ti·de ſeu.i.vj.
colũ. Megari enim non poteſt quin foꝛtius ius acquiratur
pꝛimogenito hic ex conceſſione regia pure facta habita ma
xime commemoꝛatione filioꝛum quam ex contractu condi
tionali cum deficiente conditione coꝛꝛuat totus contractꝰ
dicto.ꝭ.ex conditionali.Sed dicta conceſſio ſemper durat
⁊ eſt pura ⁊ firma niſi in caſu quo nullus reperiret᷑ de agna.
tione iſtius petri affari.vt patet ex pꝛiuilegio.Ergo foꝛtius
debet tranſmitti hecſpes.cum competat ius ſaltem in ba/
bitu de pꝛeſenti.qᷓ illa fragilis ex futuro euentu dependenſ
que competitur ex contractu conditionali.valet eniʒ argu-⸗
mentum ex idemptitate rationis vel maioꝛitate.vt in iuri⸗
bus vulgaribus.quod auteʒ hic vocetnr pꝛimogenitus poſt
obitum petri.ꝓbatur aperte per illa verba ꝙ quia poſt obi
tum veſtrum ⁊c̃. Si enim non intelligerentur de pꝛimoge
nito pꝛofecto illa verba ſuperſſue erunt cum in ſequentibꝰ
verbis fiat mentio de alijs filijs deſcendentibus ab iſto pe
tro.⁊ diſponitur vt collatio ſemper fiat maioꝛi.debet enim
diſpoſitio intelligi vt verba non ſint ſuperflua.ſed aliquid
operentur.vt in. c.ſi papa.de pꝛiuile.li.vj.⁊.l.ſiquando..
de inoffi. teſta. Et ſemper verba debent reduci ad caſu du
bium.vt in.il.j.in fi.ff.de admi.tuto.⁊.l.labeo ad carbo.
Secundo pꝛobatur ex alluſione vocabuli.nam cum vo⸗
cet maioꝛem filium iſtius petri.ergo pꝛimogenitum. cum p
mogenitus ſit maioꝛ natura. dicit enim frater vel minoꝛ ra
tione natiuitatis.vt in.c.licet.de voto.facit quod no.go.in
c.eſt conſtitutio.j.di = principaliter moueor in
hanc ſententiam alia conſideratione.quia ſi bene ponderẽ-
tur verba pꝛimogenitus videtur vocatus ſub cõditione vi
delicet ſi extabit tempoꝛe moꝛtis patris.hoc colligitur ex il-
lis verbis ibi veſter filius maioꝛ quem habuit ⁊c. Nam rela
tiuum quis ſeu quem conuictum verba futuri tempoꝛis de
notat conditionem. vtin.l.ſtichus qui meus erit.ff. de leg.
j. ? per bar.ibi.vnde illa verba veſter filius maioꝛquem ha
buiſtis ⁊c.hoc impoꝛtant.i.ſiquem habuiſtis ⁊ indefectuʒ
pꝛimogeniti.animaduerto ꝙ vocat filios iſtius petri per p
us vocat filios pꝛimogeniti.ergo maioꝛ illoꝛum eſt pꝛoponẽ
dus.quod pꝛobatur ſic.vbicunq; enimagatur de honoꝛe.
vel onere applicando certis perſonis.⁊ non poteſt applica-
e niſi vniperſone ſaltem eodem tempoꝛe.⁊ non apparet ð
ua perſona diſponens ſenſerit.ſtatur ſemper oꝛdini littere

vt pꝛius nominatũs vt cenſeatur pꝛimo vocatur. vt pꝛoba
tur.in.l.generaliter.ꝭ.quid ergo cum ſequen. ff.de fideicõ.
li·⁊.l.quotiens.de vſufruc.⁊.l.heredeſmiei..peto.ff.ad tre
bel.⁊ in.c.penul.de elec.li.vj.⁊.c.mandato.de pꝛeben.eo.
li.cum ſi.notat bar.in.l.ij.S.pꝛius.ff.de vul.⁊ pupil.hic au-
tẽ in defectuʒ pꝛimogeniti vocantur omnes deſcendentes
ab eo addito vt vnus habeat poſt obitum alterius.ergo fili
us maioꝛ pꝛimogeniti eſt pꝛeſerendus patruo.cuni ſit pii-
us nominatus. HNec obſtat ſi dicatur hanctheoꝛicam nõ ha
bere locum cum oꝛdinata affectio contradicit.iuxta no.ĩ di
cta.l.heredes mei.cnm pater magis pꝛeſumatur magis dili
gere filium pꝛopꝛium q́; nepotem pꝛimo cum ne
ſit ab eo remotioꝛ quam filius. HMinc pꝛopꝛie ſcilicet a filo
ꝙ eſt amoꝛ appellamus illum qui ex viro ⁊ vxoꝛe naſcitur
nepos autem impꝛopꝛie dicitur filius.vt notanter pꝛobat᷑.·
in.l.filium.ff.de his qui ſunt ſui vel ali.iu.⁊ per bar.in.l.libe
roꝛum.ff.de ver.ſigni.dico enim ꝙ illa verba non fuerunt
pꝛolata a patre.⁊ ſic ceſſat pꝛeſumptio oꝛdinate affectiöis
ſed pꝛolata fuerunt a rege qui magis intendebat pꝛouidere
generi iſtius petri qᷓ berſonis , Rem dubia intelligi m
conſuetudinem loquentis.vt.l.ſi quis ſeruum.de lega.j.⁊.
minimus de lega.iij.⁊.l.cum delamõis.S.aſinam.ſff. de fũ.
inſtruc.⁊.l.labeo.de ſup.le.cum ſi.Sed reges caſtelle
ſueuerunt honoꝛare ⁊ pꝛeferre filium pꝛimogeniti alijs.ꝗa
repꝛeſentat perſonam pꝛimogeniti.vt clare patet ex verbis
Aaen Maa conſtitutionum ipſius regni ·ergo debemus p
umere q ſeriolſe rex caſtelle in illa ↄceſſione fecit pꝛius mẽ
tionem de filijs pꝛimogeniti ꝙᷓ de alijs filijs ipſius petri.
Ad idem facit quia vbi non cadit affectio inter perſõas
ꝛior denominatio eſt potentioꝛ. Adhoctex.optimus
cum materia ſua.in.l.ſi communis ſeruusita ſtipuletur.ff.
de ſtipu.ſer.per quani.l.dixit vbi bar.? no.per modernos ĩ
c.quoniam abbas.de offi.dele.ꝙ ſi cauſa alicui ðlegatur ex
pꝛeſſo nomine pꝛopꝛio ⁊ appellatiuo ceſſantibus alijs con
iecturis dicemus diſpoſitionem eſſe perſonalem vel realẽ
ex oꝛdine verboꝛum. Mam ſi pꝛocedit appellatiuum cenſe
tur realis.ſi pꝛopꝛium perſonalis.Et per eam ceſſatcõtra⸗
rium.quod fſoꝛmari poteſt.de.:.ſi viua.C. de bo.ma. Dꝛo
cedit enim hoc ex ſpeciali diſpoſitione pꝛincipis qui no affi
ciatur magis ad patruum ꝙᷓ; ad nepotem ſed habuit reſpe/
ctum ad ius pꝛimogeniture.quod per plurimum apud pꝛin
cipes marime hiſpanie frequentatur vt pꝛedixi.⁊ patet ex
conſtitutionibus regni caſtelle. Nec pꝛopterea obſtat ſi di⸗
catur ꝙ inter filios pꝛimogeniti ⁊ patruos vocetur maioꝛ:
vt patet exilla clauſula ſupꝛa poſita ibi.⁊ ſemper conferatur
maioꝛi ⁊c̃.que videtur determinare omnia pꝛecedentia.vt
in.c.inquiſitioni.⁊ in ſecundo requiris.de appel.plene per
bar.in.l.talis ſcriptura.ff. de lega.j.⁊.l.pꝛetoꝛ ait·ff.vi bo.
rap. Quia dico ꝙ illa clauſula refertur ad pꝛecedentia oꝛ⸗
dine ſucceſſiuo.vt ſit ſenſus ꝙ inter filios pꝛimogenitus pᷣ
feratur ſemper maioꝛ.⁊ ita eis deficientibus inter alios fili
os dicti Vetgi. Hann quemadmodum filij pꝛimogeniti vo
cantur per ſe ⁊ alij filij dicti petri ſecundario vocantur per
ſe.⁊ pꝛedicti illis debent pꝛeferri.ita clauſula ſubiecta reci-
pit intellectum a pꝛecedentibus.vt ſicut inberſanis omneſ
videntur vocati oꝛdine ſucceſſiuo.ita ⁊ illa clauſula qualifi-
cat filios pꝛimogeniti ⁊ petri.etiam oꝛdine ſucceſſiuo.arg.
bonum ex his que leguntur ⁊ notantur.in.l.heredes meigy
peto.ad treb.⁊ in.c.olim.⁊.c.abbatem.de reſcri.⁊ per bar.
in.l.gallus.ff.de lib.⁊ hoihu Hin intellectum ſequenduʒ
ſuadant omnes conſiderationes pꝛedicte ⁊ ne pꝛinceps pex
la verba generalia videatur illico receſſiſſe a iure iam de⸗

ſato pꝛimogeniture contra.l.nam ad ea. ff.de cõdi.⁊ demõ.

hoc etiam ſusdent ⁊ alie conſiderationes.quia perſona pa-
tris dicitur per filium repꝛeſentari.⁊ ibi etiaʒ eſſe ⁊ ſtare di

catur.l.cum fama.C. de agri.⁊ cenſi.li.xj.·⁊ filij vox dicitur

patris.inſti.de inuti.ſtipu...eo veto.Et dicuntur eadem
fere perſona.Clde impu.⁊ alijs ſnbſti.l.fi.⁊ vna caro.xxxv
q.iij.hac auctoꝛitate.¶ Item pars remanet in filio.hinc di
citur ꝙ pater magis diligit ſilnium quam econtra.vt notatur
in dicta.l.liberoꝛum in fine.vnde filius pꝛimogeniti poteſt

dici pꝛimogenitus ⁊ non ex toto ſicte.ſed in parte vere cuʒ
in eo ſit ſubſtantia ⁊ caro ⁊ pars ipſius pꝛimogeniti Er ſic
ceſſat quod opponitur de.l:.iij.F.hec autem verba.ff.de ne

go.geſt.⁊ eo amplius in caſu noſtro.quiarex in conceſſione

non ſolum ſecit mentionem de pꝛimogenito.· ſed etiam de

ſäijs ab eo deſcendentibus quos ſic anteponendo videtur
pꝛeferre voluiſſe ſuis patruis. vt in dicta.ilutius. OQprime
videtur pꝛobare ſm vnum intellectum.quem ſequitur bal.
in dicta. l.j. de his qui ante aper.tab.ſuadent inſuper multe
alie conſideratlones quas fecit Jo. an. in addi.ſpe.pꝛealle.
vbi hanc opi.ſouet eiiam vbi non fuiſſet facta mentio de fi
lijs pꝛimogeniti.Et idem Olgra.in conſilijs ſuis conſilio
200. Secd in caſu noſtro videtur irrita dubita tio per pꝛe
dicta. Dꝛeterea optime facit.clicet de voto.vbi nepos
pꝛefertur patruo in regno. Etlicet ibi regnum fuerit rad
catum in perſonam pꝛimogeniti cum de illo non poſſit pa
ter diſponere ad libitum.iuxta ea que leguntur ⁊ no.maxie
per bal.in.c·j. de ſuc.feu. in pꝛohe m illius libꝛi feudoꝝ
Sed potius illud diſponitur quod fiffus pꝛimogenitus re-
pꝛeſentat ipſum primogeuitum.⁊ eſt hec iuditio meo bona
2 noua conſideratio.Et per hec videntur muſtum ceſſare
motiua Ci · ⁊ bal · in. l. ij. S. de bo. ma.=.l.cum antiquioꝛibꝰ
G.de iur. delib.⁊ bar.in auc.poſt rratres.de legi. beredi.
vbi dicit ꝙ vbi tractatur de ſucceſ.ſeu.nepos non ſuccedit
in locum patris.quia illa ſucceſſio non habetur a iure ſed a
conceſſione dominica.quod pꝛofecto videtur contra tex.in
c.j.de ſucceſ.feu.⁊ in.c.j.de natura ſucceſ.feu.⁊.c.j.⁊.ij.di
feu.mar.colũx.vbi nepos ſuccedit cum patruo.in feudo te
nendo locum ſui patris.⁊ ibi per bal.⁊ in.l.iij.ff. de mnterdi.
? rele. ee obſtat ſi dicatur ꝙ ibi non excluditur patruꝰ
ſed pariter ſuccedit cum nepote.quia eadem ratio que eſt
de parte quo ad partem miſitat in toto quo ad totu ʒ. l. que
de tota.ff.de rei ven.⁊.c.paſtoꝛalis.S.item cum totum. de
offi. dele. pꝛo hoc.d.c.licet.de voto. Nec nepos ex perſo⸗
na ſua excludit patruum.ſed ex perſona ſui patris.vnde cõ
ſtituitur ex perſona pꝛopꝛia.ſimile in.c.martinus.de cõceſ.
pꝛeben.li.vj.Et optime ad pꝛopoſitum in.l.j.5.fi.⁊?.l.ſi ne
potes.ff.de colla.bo.⁊ de coniungen.cum eman. li.l.j. . ſi
filius.ad finem.per que patet ꝙ licet emancipatus emanci
pato de iure communi non conferat.tamen fulius emanci-
patus confert nepoti emancipato ex fratre conſtituto in po
teſtate tempoꝛe moꝛtis.quod non eſt pꝛopter aliud niſi qꝛ
perſonam ſui patris repꝛeſentat.vt in dicta.l.ſi nepotes.di
citur ꝙ nepotibus confertur vt fratri ⁊ cẽſent᷑ omnes vnuſ
eẽ ſicut erat pater.ideo nepotes ſuccedunt per ſtirpes in lo
cum patris.vt in.l.ij · C.de ſuis ⁊ le.here. e⸗ obſtat ſi op
ponatur de.i:.j.als.ij..ſi impuberi.ff.de colla.vbi habetur
ꝙ ſpes ſuccedendi patri adoptiuo non venit in collatione
bonoꝛum.⁊ ſic non cenſetur eſſe firma in perſona filij:quia
dico illud pꝛocedere.quia illud ſolum venit in collatione qð
filius acquiſiuiſſet patri ſinon fuiſſet emancipatus. ſed il⸗
lam ſpem non acquiſiuiſſet Harr Ren in collatione nõ ve⸗
nit.nec etiam obſtat ſi dicatur ꝙ quarta debita filio arroga
to non tranſmittitur per filium in deſcendentes.ſi moꝛitur
filius viuente arrogatoꝛe.quia hoc non pꝛobat ille tex.ĩmo
potius innuit contrarium cum in pꝛincipio ſimpliciter dixe
rit ꝙ illam tranſmittat in beredem. quod videt tenere Jo.
an.in addi.pꝛeal.Atem tenendo alium intellectum ꝙ non
tranſmittat poſſet reſponderi illud ideo eſſe quia per moꝛ-
tem ex toto diſſoluitur illa finiatio.? omnis illius ſequella.
Se non ſic eſt in caſu noſtro.cum pꝛopter conceſſionẽ
regum que non ſolum vocauit filium maioꝛem ſed exiaʒ de
ſcendentes ab eo cum quia hic concurrunt iura naturalia q̃
ſunt potentioꝛa ciuilibus.l.qui habet.ff.de tute.⁊ in. .ſed
naturalia.inſti.de iure natu. Dꝛeterea ius pꝛimogeniture
eſt alienabile in ſpecialem ſucceſſoꝛem.vt in.c.quam peri-
culoſam.⁊ quod ibi notatur.vij.q.j.ergo foꝛtius tranſmiſſi
bile in filium ⁊ vniuerſalem ſucceſſoꝛeʒ.⁊ bec de pꝛimo du
bio. Venio nunc ad ſecundum in quo videtur pꝛimo in
ſtitui patruum ſoꝛe exemptum a iuriſdictione indicis eccle
ſiaſtici.per ſuperuenientiam bigamie vere vel ficte vt quia
contraxit cum vidua vel coꝛupta dum exi ſtent in minoꝛi-
bus.vt in· c. vno de biga.li.vj.vbi dicitur ꝙ bigamie ſuper
ueniente ülico pꝛiuatur ? denudatur clericus ab omni pꝛi-
uile gio clericali ⁊ applicatur foꝛo ſecnlaris iudicis. ed
hoc non obſtante contrarium puto de iure Verius Alann
pꝛiuilegium ſuperueniens non habet eximere cauſam a p-
oꝛis iudicis poteſtate qui cumreum pꝛeuenit per citationis
actum dum de ſua iuriſditione exiſteret.vt in.l.i quis po-
ſtea. ff. de iudi.⁊.l.cum quedam puella.ff. de iurudi.om.iu.
facit. ·ſi quis decurio⸗C. de fal · . c. pꝛopoſuiſti· de foꝛo cõ⸗

Kteg

ten. foꝛtius in caſu noſtro tenetur reus iam pꝛeuentus re
pondere coꝛam iudice eccleſiaſtico . cum mutauerit ſoꝛum
non in pꝛiuilegium ſed in penam.quod enim ſtatntum eſt ĩ
odium ipſius non debet in eius comodum retoꝛqueri.vt ĩ
c.ij.de tranſia.pꝛela..⁊ in auc.ſi neceſſe.de dona.inter vi.

⁊ vxo. PDꝛeterea communis habet opi.ꝙ ſi laicus pꝛeuen

tus per iudicem ſecularem efficiatur cauſa pendente cleri-
cns.non per hoc cauſa eximitur a ſoꝛo penitentie ſecularis
vt no. Jo.an.⁊ communiter doc.in· c.vno.de obli.ad rati ·
⁊ ſpe.im ti.de reo.poſt pꝛin.ſequitur bar.in.il.j.ff.de penis.
crgo foꝛius canſa clerici non debet ełimi a manibus eccle-
ſiaſtici.qui iam pꝛeuenit pꝛopter denudationẽ ⁊ pꝛiuationẽ
pꝛiuilegij eccleſiaſtici.nam ſi clericatus ſuperueniens nõ eſt
potens hanc exceptionem facere cum non ſolum mutet fo
rum de iure diuino.ſed etiam mutat conditionem perſone
Y ratione oꝛdinis efficitur maioꝛ quolibet ſeculari.cum nul
la dignitas ſecularis ſimilis ſit ſacerdotio.xcvj.di.duo ſũt.
2.c.deniqʒ· foꝛtius non habebit hoc inducere mutatio foꝛi.
pꝛopter delictum vel inhabilitatem.non ob.c.j.de biga.pᷣ⸗
alle. quia debet intelligi de caufis mouendis poſt cõtractaʒ
bigamiã ·ſecus de iã motis per pꝛedicta ⁊c̃.abbas.

Con.ivj.

Apnipotẽtis dei poſtulato ſuffragio. In
queſtione que vertitur inter iulianum ſer
mathei ex vna parte.⁊ antoniam muliereʒ
filiam legitimam ⁊ naturalem ſtephani fra
fris carnalis dicti ſer mathei ex alia parte
ſuper hereditate olim marie amite dicti iu
ſiani.⁊ antoniam ac ſoꝛoꝛem carnalem dicti ſeruitoꝛis dicti
ſer mathei genitoꝛis antedicti iuliani ? dicti ſtephaãi. Que
quidam hereditas vt aſſeritur conſiſtit dumntaxat in dotib⸗
dicte marie quis ſit pꝛeferendus in dicta hercditate.cũ ſer
matheus viueret tempoꝛe moꝛtis mati⁊ in vita ſua legiti
mare fecerit dictum iulianum conſentientem per comitem
palatinum licet in extremo vite fecerit dictum teſtamentũ
7 pꝛeterierit dictum iulianum.⁊ inſtituerit ioũnem ſibine-
potem ex dicto iuliano. Dico ꝙ inſpecto iure communi
caſus eſt clarus ⁊ ſatis apertua. Nam cum dicta maria de⸗
ceſſit ab inteſtato ſine aſcendentibus ⁊ deſcendentibus bo
na ſua fuerint delata dicto ſer matheo fratri carnali ꝓ dimi
dia ⁊ dicte antonie pꝛo alia dimidia cum ſucceſſerit in locũ
ſtephani e en etiam erat frater carnalis illius ma-

rie defuncte. am vbi agitur de ſuccefſione aui vel pa-
trui ſeu amite.filij ſuccedunt in locum patris.⁊ ſuccedunt
per ſtirpem.vna cum fratre ſuperſtite eoꝛum patruo.vt eſt
caſus in auc.poſt fratres.⁊ ibi per bar.C.de legi.here.⁊ ĩſti.
de here.que ab inte.defe.s.cum filius.⁊ in corpoꝛe.quam
quidem dimidiam dictus ſer ſtephanus tranſmiſit in here
dẽ ſuũ cñ in vita geſſerit ſe ꝓ herede dicte marie petẽdo ip
ſius bona.vt inl.pꝛo herede.⁊ in.l.gerit.ff.de acqui/here.
2 qᷓꝙᷓ dictus ſer matheus inſtituerit nepotem ex filio.tñ il
la inſtitutio fuit nulla.ex eo ꝙ aateni t fiium pꝛopꝛium ad
eius inſtantiam legitimatum.i.iulianuʒ.merito iuiianus po
teſt dicere teſtamentum nulluʒ ⁊ capere bona patris ſui ab
inteſtato.vt in auc.vt cum de appel.cogno..aliud quoqʒ
capitulum.⁊ quodlegitur ⁊ notatur in.i.filio pꝛeterito.ff.ð
iniu.rup.⁊ irri.teſta.legitimatus enim ad patris inſtantiam
debet per omnia tractari ſicut legitime natus.vt in auc·qui
bus mo.natu.effi.ſui.i.illud. Nec habet obſtare quodaꝑ-
te obij citur coutra illam legitimationem.ſ.mater dicti iuli

ani. non petijt ſeu conſenſit in dicis legitimatione.quis nul

libi pꝛobatur matrem debere conſentire.ſufficit enim ꝙ ſo
lus pater in cuius poteſtate tranſit conſentiat.⁊ ipſe legiti⸗
mandus qui in patris naturalis tranſit poteſtatem.vnde eti
am moꝛtua matre poteſt pater fitiuʒ legitimare facere hec
pꝛobantur iu dicto.· illud. Et notat bar. in. ,gallus.5. 7 gch
ſi tantum. fl.de libe.⁊ poſthu.⁊ bal.in pꝛobemio.C.⁊ in.l.

reſcripta. in fi. C. de pꝛe.imp.offe.? Jo.an.? communiter

doc. ſequentes.in.c.per venerabilem.qui fiſint legi.? da-
to conſenſu patris ſuccedit legitimatus etiam agnatis ⁊ co
gnatis.ſaltem eo caſu quolegitimãs expꝛimit ſicut facit co
mes de dicto iuliano.vt diſputando tenuit Ja.de bel.in au
cten.quibus mo.natu.effi.legi.colla.vj.⁊ latius Jo.an.in
addi.ſpe.intide ſucceſ.abinte.5·.j·iex ſacto. Et facitad

ut
hus
ſop
ſcut
ſien
frau
uit
Cu
be
nnen
ſes
ict

—2=ꝰ —

= — — ——ꝑöfErrhr — ——

—

6

1

NXN

—

eee. δ! de. S.

S-—

materiam noſtram alia diſputatio dicti Ja. de bel. in auc.
bus mo.natu.effi.ſui.colla.vij.vbi dicit ꝙ ſi pater teſtame
to pꝛius ſacto fecit ſilium legitimari rumpitur teſtamentuʒ
ſicut per natiuitatem poſthumi.qui ſi fictus filius ſuperue

nieus rumpit teſtamentum vt monaſterium in quo pater ĩ

trauit.iuxta notata in auc.ſiqua mulier.C.de ſa.ſan.eccle.
7. xix.q.vlti.ſi qua mulier.foꝛtius iſte legitimatus qui habʒ
cauſam natuxalitatis concurrentem.argu.in.l.filio.ff.de li
be.⁊ poſthu. Item filius poſtea arrogatus rumpit teſta
mentum dicta.l.filio.foꝛtius iſte legitimatus qui eſt natura
lis.Et pꝛo hoc adduco tex.notabilem in dicto.s.illud. vbi
dicitur ꝙ poſt legitimationem nihil differt ab alijs filijs ꝑ
quem terx.clare concluditur ꝙ teſtamentum pꝛius ſactuʒ rũ⸗
pitur. ſicut rumperetur ſi fuiſſet tunc natus. Item ꝙ teſta
mentum condituʒ poſtea ĩ quo iſte legitimatus fuit pꝛeteri
tus eſt ipſo iure nullu contingeret ſicut pꝛeteriſſet ſi
lium legitime natum. Ex his concluditur ꝙ inſpecto iu
re communi iulianns tanquam heres ſer mathei patris ſui
debet habere medietatem ⁊ dicta antonia eſt mentecapta.
func curatoꝛ eius legitime datus poterit ⁊ debebit petere

bonoꝛum poſſeſſionem.Et ſipoſtea moꝛieretur in ea tem

peſtate debet illud peruenire ad dictum.quia ad patrem ſu
um perueniſſet ſi mentecapta non fuiſſet in medio tempo
re moꝛtis marie.hoc pꝛobatur per tex.nõ.in.l.fi.v.tale.C.
de cura. furio. Sec nunc videndum eſt an inſpecto ali-
uo iure ſpeciali debeat iulianus in totum pꝛeferri ex per-
ona patris ſui.Et dico ꝙ ſic in caſtro abbatie.⁊ aliquod ſta
tutum quo cauetur ꝙ extantibus maſculis vſq; ad certum
gradum femine non ſuccedunt vel aliquod ſimile.tuncĩ du
