ceſſant poſt menſẽ ianuarij. immo magis ougent. qꝛ quato
pluſ differtur tanto magis moꝛa eſt periculũ ablatura.⁊ iõ ñ
debet ceſſare ſtatuti diſpoſitio. Mam ad rationẽ legis debʒ
limitari reſtringi ? extendi ipſa ler etia cõtra verba ipſiusle-
gis. vt dicto. . dulciſſimus. ⁊?· . ij ff. ad tercul.per bart.in.l.
item querit᷑ S. ꝗqui impleto.ff.loca. i. in regula ſi.de reg·
iu. li. vj. MDoſſut igi poꝛeſ redargui ⁊ pũiri de negligẽtia qꝛ
ñ ellegligerũt ſʒ ptas nibhilominus durat cũ ililnd qdðᷣpncipalr
ĩobligatione ñ varietur ipſe.nam medico non minus ꝓdeſt

ſi fuit electus de menſe ianuarij iᷓ ſi eligatur nũc. Ad hoc
bo.tex.⁊ quod ibi no.bar.in.d.l.⁊ ideo.ff.de ver. ob. vbi pʒ
ꝙ ſi ad edificandum inſulam fuit ſtatutũ certum tempus⁊
pars inſule coꝛꝛuit datur aliud tempus ad edificandũ .quia
vt ibi notãter dicit bar.eruenda ſũt que variantur ex tꝑe ?
in ül. durat etiam poſt tẽpus ex quo enĩ in obligatione ver
ſatur pꝛinciplr.inſule edſicatõ nõ refert quo ad executioneʒ
obligatiõis an fiat nũc an poſtea .d. l. Y. Puꝰbon. tex. ·l.
g teſtõ. 5. j. ff. de ſtatu hb. ? ad pꝛedicta optime facit qꝛ ſtatu
tum ꝓpe finẽ mandat puniri ne gligentfã pꝛi oꝝ ĩ pꝛedictis
ſi non eligerunt tempoꝛe debito vel permiſerunt medicum
abſentare ⁊c· Jlla enĩ duo dumtarat fſuerat in ſtatuto pꝛe-
miſſa. Et ſic ila clauſula negligẽtie punitiue nõ põt niſi ad
illa refemi cum loqatur in plurali ex quo ſeꝗtur qð ſolũ man
dat negligentiã puniri⁊ no adimat teſtatẽ videtur eis re
linquere pote ſtatem poſt tempus ſicui dicimus ĩ ſimik.cũ
ſtatutũ aliquid ꝓhibet ?⁊ poſimiodũ contraſacienti penaʒ ap

ponit. Ma per appoſitionẽ ſpecialis pene videtur velle ſer
uare actum. vt no. bal. poſt Ci. ? Jo. in.l.nõ dubiũ.C. de le

gi. XTertio pncipaliter facit vbicunq; mãdatur alicui vt
certũ quid faciat aliquo tempoꝛe duo vidẽtur mãdata vnũ

vt illud faciat reliquu vt faciat aliquo tẽpoꝛe.⁊? ſinõ põt ad/

implere in tempoꝛe ex impedimento vel negligentia tenet᷑
iſlud exequi poſt tempus. tex. eſt in. c. cum dilecti. de dolo.
7 contu.=.l.celſus.ff. de arbi.ſed pꝛioꝛibus mandatur vt eli
gant medicũ ſingulis annis de menlſe ianuarij ergo ſi non
eligerunt in tempoꝛe.⁊ ſic non poſſi uniimplere manda-
tum in tempoꝛe tenentur iüllud exequi poſt tempus. vt. S.
diri. Si enim conſiderentur verba ſtatuti non datur boc
pꝛioꝛibus in pꝛiuilegium ſed neceſſtantur ad hoc facieudũ
vt patet exillis verbis ſtatuti teneantur eligere ⁊c᷑. debent
legi parere melioꝛi modo quo poſſi unt. Mam hec diſpoſitõ
refertur ad pꝛioꝛes in genere.? ſic non mandatum fit perfo
nis ſed officio ſequitur. ergo pꝛioꝛes quandocunq; exiſten-
tes. Mam ſucceſſoꝛes tenentur facere ea ad que tenebank
pꝛoceſſoꝛes.vt in.c:aduerſus in fi.de immu.eccle.ſacit de

len. excõ.c.grauem.⁊.c.nouerint.⁊.d.c.j·de ſolu.cum alijs

iuribus ſuperius alle gatis. ¶ Quarto facit. c. fi, tibi abſen⸗
ti in fine.maxime iuncta glo. de pꝛeben. lib. vj. vbi poſt ter
minum ad acceptandum pꝛefixum põt quis acceptare. itẽ

quandoiura pꝛefigunt terminum ad eligendum vel confe

rendum ſi volunt poſtpꝛeſinitum tempus deuolui ad alioſ
poteſtatem hoc expꝛimunt · als autem non deuolutio poſt
tempus. vt in. c. quia pꝛopter.e elec.⁊.c.j· de conceſ. pbẽ.

7 auc.hoc amplius.C. de ſideicõmiſ.⁊.c·ij· de teſta· cum er

go in caſujnoſtro ſtatutum non diſponat ꝙ; poſt menſem
ianuarij fiat ad alios deuolutio ſed ſolum mandat negligen

tiam ? puniri. Remanet ergo poteſtas negligentia punit.

Concludo ergo ꝙ pꝛioꝛes pꝛo tempoe exiſtentes hãac ele
ctionem medici poſſunt facere.æ puta ꝙ per annum iute-
grum poterunt ilum condictione quod ſtatutum pꝛincipa
lit᷑ diſpõit ? puta ꝙꝑ anũ ſtegꝑ potuerũt illũ ↄditõe ꝙ ſia
tutũ pncipalt diſpoit᷑. vt ſinglis onis fiat eiectio ⁊ ſic qlibet
eleto debet durate per annũ. Et i annus eſſet inehoãd ui
de mẽfe ianuarij tamen ex quo inchosri illo tẽpoꝛe nõ põt
in ſubſequenti tempoꝛe annus finiri.quia non debet differ
re id quod pꝛincipaliter eſt in obligatione pꝛopter variatio
nem tempoꝛis. cum tempus non conſideretur pꝛincipali-
ter ſed incidenter ad bene eſſe. ? foꝛte quia tunc eſt pꝛinci-
piũ anni. Ad pꝛedicta bene facit tex.in.lł.ſeruus qui te⸗/
ſtamento.S.j.ff. de ſtatu li.⁊ in dicta.l.⁊ ideo.⁊ in.l.domuʒ.
ff. de contrahen. emp. de ommiſſione enim modice ſollem
nitatis non eſt curandum. vt in.l.j. in fine. ff. de ven. inſpici.
ſic pꝛo minimo non datur reſtitutio in integrum.i:ſi ex can
ſa. ff. de mind. ?.l.ſcio. ff. de imintegrum reſm. ?.c. penulti.ð
rebus eccle. non alie. Et per hoc patet reſponfio ad ſecun-
dum dubium. Mon obſtant contraria ſupꝛa allegata.loquũ
tur enim quando aliquid ſtudioſe mandatur ſeruari pꝛo foꝛ
ma ſubſtantiali.ita q actus non poſſi ſine foꝛma coſiſtere.
illud enim de ſubſtantia actus quo poſito ponitur actus ex
quo remoto remouetur actus.vt no.bar.in.l.pꝛolatam.C.
de ſenien. facit quod notat glo. in. c. ij. de conſue. li . vj. ⁊· ij .
q.j.in ſcientia.⁊ quod notatur in.l.vniuerſa..· de pꝛeci.im
pera. offe. Seu in caſu noſtro non fuit appoſitum tẽpus
vt eſſet de ſubſtantia electionis.ſed bene ad bene eſſe. vt
Patet ex rationibus appoſitis in ſtatuto⸗Et ex his que.S.

„

— — —

— — —

NV — — — õ

——xV— —2— —

Item in electione poteſt moꝛa purgari poſt tempꝰ
niſi aliud diſponeret᷑ a iure vel ab homince. vt.S. dictum eſt
Sed in caſu noſtro nil diſponitur in contrarium.nec electõ
medici variat᷑ extempoꝛe.vt.5.dixi.Et hec ſufficiant. Ni

diri

colaus abbas
Eon. xciiij.

Vedam eccleſia non curata per tempus.
de cuius initio non ẽ memoꝛia minime cũ
alijs eccleſijs ciuitatis ad ouera communi
ter incumbentia contribuit. Sed alijs ſol-
uentibus ꝓ rata ſᷣm impoſitionem ? diſtri

— bunionem totius.⁊ ſuper his deputatoꝛum

ipſi eccleſie minime ſoluit excepto ꝙ a.xij.ãnis citra ſemel
pꝛobatur ſoluiſſe ⁊ contribuiſſe vna cum alijs communi ſe
narum imponentis ex permiſſione ſummi pontificis quan
dam collectam pꝛo cuiuſdam caſtri acquiſitiqne. Nunc ve
ro,ſindicus totius clenagit contra rectoꝛem dicte eccleſie.
petẽs vt dicta eccleſia vna cum alijs contribuat ad onera
communia. ⁊ de pꝛeteritis ſatiſfaciat.Oueritur quid iuris
⁊c̃. Nicolaus abhas.
EEin rpᷣi ſaluatoꝛis eiuſq; pijſſime genitri
cis ſuffragio poſtulato. Nidetur pꝛimo
Beca pꝛeteritis nec a futuris oneribus di⸗
cta eccleſia ſe per pꝛeſcriptionem liberare
poſſit. Nam de iure communi certum eſt
cum onera ommibus incumbunt debẽt ab

omnibus ſuperioꝛibus ſubici ad que tenentur etiam religio

ſi peo capeliis ⁊ eccleſijs eoꝛum.vt in cle.ij. F.ſunt.⁊ non-
nulli.de cẽſi.facit regla ꝙ oẽs tangit de regu.iu.lib.vj. Et
dicit Inno.in.c.j.de ſtatu regu.quod a lege dioceſana eſt.
vt ſingule eccleſie cõtribuant pꝛo negocijs com munibus to
tius dioceſis.xij.q.ij.nobis.x·q·iij.immo nec videtur ꝙ cõ
ſuetudo poſſit eccleſiam antedictam releuare.quia conſue
tudo contra ius non valet.nik ſit rationabilis.vt in.c.fi. de

cõſue.hec autem non poteſt eſſe rationabilis.quia turpis

eſt pars.que non congruit vniuerſo.vt in.c.ſfi.de ſpo.du.?
nature conſonnm eſt.vt hi non recuſent onera quireruʒ co
moda amplectuntur. vt in cle.j.de conſti.de conſti.⁊= ſic ta-
lis conſuetudo videtur contra equitatem naturalem.ergo ĩ
pꝛeſcriptibilis nec pꝛeſcriptio pꝛodeſſe poteſt. qꝛ licet noĩe
alterius poſſit allegare pꝛeſcriptionem.vt.ſ.alteri ſit ſubie-
cta.⁊? ad illius mandatum teneatur onera ſubire.vt in. c. au⸗
ditis.?.c.cum olim. de pꝛeſcrip.⁊ no. o. an.in.c.cum vecti
gal. de cenſi.nomine tamen pꝛopꝛio non poteſt hanc pᷣſcri-
ptionem allegare.quia non potuit pꝛeſcribere conira obedi
entiam. Mec ſe a coꝛpoꝛe ⁊ a capite ſeparare.vt in.c.cum
non licet a capite.de pꝛeſcrip.li.vj.Et videtur pꝛima fron
te in hac materia caſus in.c.accedens.de pꝛeſcrip.vbi cano
nici cathedralis ad petionem totius cleri compulſi ſunt p̃-
ſcriptione nõ obſtante ad contribuendum vna cum reliquo
ad pꝛeſtandum pꝛocurationem legatis? nuncijs ſ edis apo⸗
ſtoſice ⁊ ponderanda eſt ratio deciſius illius tex. dicit enim
volentibus.⁊ ꝙq ommibus iminet ab omnibus compoꝛte f.
⁊c.⁊ tollit pꝛeſcriptionẽ etiam lougiſſimi tempoꝛis.⁊ ſic vi
detur ex generali ratione illius littere ꝙ contra onera com-
munia non poteſt particularmus eccleſiapꝛeſcribere etiam

tempoꝛe longiſſimo Sed his non obſtantibus contrarium y

puto in caſu noſtro verius.⁊ pꝛimo allego pꝛo hoc caſum iũ
cta glo.in verbo legitima.in cle.j.de cenſi.vbi pꝛobatur ꝙ
pꝛeſcriptio pꝛodeſt in his oneribus vitadis in his tamẽ que
pꝛeſcriptibilia ſunt ſᷣm glo.ibi ⁊ foꝛte ideo adiecit illam limi
tationem.quia dubitatur nunquid aduerſus cathedraticuʒ
currat pꝛeſcriptio. Nam glo.in.c.quicunq;· xvj q·vij.vo⸗
luit ꝙ licet currat pꝛeſcriptio in quantitate.non tamen ĩ to
tum vt nihil debeatur.aliud tamen ſentit archi.in.c.j.de pᷣ
ben.li.vj.Et plenius de hoc per Jo.an.in.c.cum venera-⸗
bilis.quod non poſſit eccleſia ſuo nomine allegare pꝛeſcri-⸗
ptionem. Et idem in pꝛocuratione ratione viſitationis. vt
in. c. cum ex officij.de pꝛeſcrip. Idem in pꝛocuratione lega
toꝛum ⁊ nuncioꝛum ſedis apoſtolice.dicto.c.accedẽtes.ſũt
lariter currit pꝛeſcriptio.vt ſentit Yo.an.in.c.cum venera-
bilis videmus enim in quarta decimaram ⁊ moꝛtuoꝛum
currit pꝛeſcriptio etiam contra epiſcopum.vt in.c.de quar

ergo quedam impꝛeſcriptibilia.in alijs vero oneribus regu

ta.de pꝛeſcrip.no.glo.in.c.j.de ſtatu regu. tem vna ec
cleſis pꝛeſcribit decimas in parrochi aſterius eccleſie. vt i
c.j.de pꝛeſcrip.li.vj.⁊.c.ad apoſtolice.de deci. 4 Dꝛete⸗
rea certum eſt ꝙ per pꝛiuilegiuʒ poſſunt alique
oneribus communibus eximi.vt in dicta cle.j. ? in c.cuʒ ve·
nerabilis pꝛealle.ergo ⁊ pꝛeſcriptione. pꝛiuilegium enim ?=
pꝛeſcriptio equiperantur.vt in.c.duo ſimul.de offi. deleg.
pꝛeſernim quando eſttanti tempoꝛis. de cuius initio memo
ria non erxiſtit.habet enl memoꝛia illa p ſcriptio tituli ſeu cõ

ceſſionis.vt in dicto.c.j.de pꝛeſcrip.lib.vj.It clarius in.i.
hoc iure..hoc ductus aque.ff:de aqua.cotti.⁊= eſti. ⁊. l.j. in
fi.ff.de aqua plu.arcen.pꝛeſumend um eſt eniʒ ex aliqua le
gitima eauſa fuiſſe exemptum ex quo tanto tempoꝛe non
ſoluit.videmus enim hoc pꝛocedere in pꝛelcriptione ſeruiti⸗
oꝛum.⁊ cenſus vt ſufficiat allegare tantum tempus cauſa
pꝛeſcriptotis.vt no.glo.in.c.nullus epiſcopus.j.q.j.? Joã.
an.in.c.peruenit.de cen.⁊ bar.in.l.cum de in nem vero.ff.
de vſu. foꝛtins hoc eſt admittendum in pꝛeſcriptione liber-
tatis.que eſt fauoꝛabilioꝛ.vt ſin gulariter dixit Jo. de lig. in
c.accedentes pꝛealle.quia lʒ in pꝛocuratione legatorum 2z
nunciorum ſedis apoſtolice non currat pꝛeſcriptio conrra
ipſos legatos ⁊ nuncios quo caſu intellexit iliuʒ tex. Lamẽ
contra reſiduum currit pꝛeſcriptio vt reliqui clerici ſeu eccle
ſie teneantur ad integram pꝛocurationem legatoꝛum ⁊? nun
runn an hoc caſu nii detrabitur legatis ⁊ nuncijs. qꝛ
ſolum pꝛeſcribitur contra reliquas eccleſiss. ⁊ fuit ſubtilis
conſideratio licet tex.iudicio meo huic intellectui aliqnan-

tulum reſiſtat. Mon obſtat ſi dicatur ꝙ tex.in dicto.c. acce

dentes adiuit vt ſedis apoſtolice. Sed pꝛeſcriptionem rei-
cit.⁊ ſic pꝛeſcriptio non operatur id quod pꝛiuilegium. põt
enim tripliciter reſponderi.pꝛimo ꝙ loquitur quando pꝛe
ſeriptio non inducitur cumi cõſcientia illius qui poteſt pꝛiui
legium concedere.als ſecus vt ſentit ibi anto.de bu. Se
cundo poteſt dici ꝙ non loquitur in pꝛeſcnptione ranti te
poꝛis.de cuius initio non eſt memoꝛia.nam illa habet vim
conceſſionis.vt in iuribus ſuperius allegatis. ertio
poteſt reſponderi ꝙ loquitur in caſu ſpeciali fauoꝛe pꝛocura
tionis legatoꝛum ⁊ nuncioꝛum ſedes apoſtolice ſicut ſpecia
le eſt in pꝛocuratione debita ratione viſitationis vt contra
illam non currit pꝛeſcriptio.d.c.cum ex officij.vnde poteſt

adaduci ille tex. pꝛo hac opinione per locum a ſpeciali in eo.
quodtex.ibi dicit cum in talibus nequeat pꝛeſcrptio locum
ryendicare ergo ſecus in alijs oneribus non pꝛiuilegiatii
Altimo facit ꝙ ſicut vna ecdeſia pꝛeſcribit contra alia,ʒ

enen in iuribus pꝛopꝛijs.vt per totum titulum. de pꝛe
ſcriptis.foꝛtius debet admitti pꝛrſcriptio libertatis contra
omnes eccleſias ꝙᷓ ſ pecjaliter contra eccleſiam particularẽ
vt notanter dixit = dilectus. de conſu.
dudo ergo expꝛedictis ex notatis per Jo.an. in dicto·c. ꝑ
veuerabilem.de cenſi.quod exceptis pꝛocuratione ratione
viſitationis ? legatoꝛum ⁊ nuncioꝛum ſedis apoſtolice ⁊ ca
ritatiuo ſubſidio vel cathedratico ſecundum iquos poteſt
eccleſia antedicta ſuo nomine ſe tueri ab alijs oneribus ⁊ ẽt
apꝛedictis allegando pꝛeſcriptionem contra reliquas eccle
ſias ſecundum illam notabilem obinonen J delenon
obſtat ſi dicatur quod iam ſunt duodecim anni quod cum
alijs contribuit.quia reſpondetur dupliciter. ens
illa collecta fuit impoſita ſpeciali iure auctoꝛitate ſummi põ
tificis tam exemꝑtis ꝙᷓ non exemptis. Item ⁊ ſecundo
pꝛeſuppoſito ꝙ fuiſſet ſimpliciter impoſita per clerum ta-
men cum pꝛeſcriptio iam tuteune completa non potuit
vnicus actus illam tollere.Mam requiriturtempus ſuf
ficiens ad pꝛeſcriptionem.⁊ ſic quadraginta an.cum mino-⸗
ris tempoꝛis non currat pꝛeſcriptio.dicto.c.de quarta.⁊ in
auc.quas actiones.C. de ſacro ſan.eccle.Ad hoc facit glo.
no.in.l.tempoꝛalis permutatio.als eſt.S.l.nemo aliene.ff.
de ver. ſigni. que dicit ꝙ licet per vnicum actum interrum
patur pꝛeſcriptio dum eſt in fieri poſtꝗᷓ; tamen eſtinducta.

non ſufficit vnicus actus in contrarium debito tempoꝛe pᷣ

ſcribatur.⁊ de hoc eſt ibi tex.ſecundum vnum intellectum

? no. Jo. an.in.c.ſi:de conſuetudine in tractatu conſuetu-
dinis ſuper quinto capitulo. Mec obſtant alia ſuperius lal

legata.quia ex curſu tanti tempoꝛia pꝛeſumitur cauſa ratio
nabilis.vt ſupꝛa diri. Item eccleſia iſta iuuabit ſe ex pꝛoſcri
prione ⁊ non conſuetudine.nam pꝛopꝛie ita eſt pꝛeſcriptio
cum ius libertatis non acqniratur in communiſed pꝛeciſe

ecleſie ab

n

ii eccleſte. Ad quodno in cſ de conſve wi no. ĩquo
differat pꝛeſcriptio a conſuetudine· Et hec ſufficiant ad lan
demæ ad gloꝛiam dei. Mico. Abbas de ſicilia·

Con. xxxxvy·

Aidã canonicus regularie oꝛdinis ſancti Zlu
guſtini. illü oꝛdinem erpꝛeſſe pꝛofeſſus in mo
naſterio in quo viuebat ſub obſe eruantia regu
lari monaſteriũ non petita.nec obtenta a ſuo
ſupioꝛe licentia ex quadã animi leuitate exiuit
Et cũ per aliquod tẽpus vagaſſet ea animileuitate.q;ꝛ mo-
naſterium ſancti dñici in quo non ſub obbuantia regulari · ſʒ
clauſtralis ſecundum moꝛem loquendi viuebat᷑.Et iterum
ibidem pꝛoſeſſionem emiſit. Nunc querit᷑ an religionis in/
gꝛeſſus ſecũdus nõ petita nec btẽta licẽtia a ſuo ſuperioꝛe
ſmo omnibus pꝛetermiſſis nec de eis ceꝛcioꝛe effecte pꝛela
to qui cũ ad oꝛdinem dominici ſãcti recepit tenuerit. Item
an huic liceat pꝛopria auctoꝛitate pꝛimum habitum reaſſu

mere. Et in primo ſancti auguſtini ꝑmanere.

der noĩe eiuſqʒ matris virginis gloꝛioſe bea
tiqʒ leꝛonymi.totiuſqʒ celeſtis curie trtũphaã
3

do verbis tangendo tm̃ veras concluſiones do
ctoꝛuʒ ſiue argumentoꝛum conceruatione veritatem tantu
bꝛ. conaboꝛ poneꝛe. Mꝛo cuius elucidatõe pᷣmitto quod
ſiquis pꝛofeſſus eſt in aliqua de re ligionibus appꝛobatis ⁊
velit ipla religione dimiſſa tranſire ad ſtrictioꝛem ſiue artio
rem religionem ſeu oꝛdinem debet pꝛimo licentiam petere
a ſuo ſuperioꝛe. vt eſt tex.? glo. in . c. licet. de regu. ⁊ ibi Jo.
an. ?7 alij doc. Et eſt glo. in · c. cum ſiugula. in verbo canoni⸗
ce.de pꝛeben.lib.vj.Et licet de iſta materia. videlicet quas
liter ⁊ quid requirat᷑ ad hoc quod religioſus poſſit traãſire de
ſua religione ad aliam ſiue de ſuo monaſterio ad aliud mo-
naſterium. doctoꝛes in diuerſis locis ⁊ varia loquuntur.⁊
e. in ſpecu. in eo.ti. S. ſicut quoq; v. xxiiij.aliqatagat.⁊ ꝑ
Ao.i.c. fi.de renũ.2= Yo. an. poſt alios in. c. non eſt ſuper pꝛi
ma goo. de regu. ? luper glo. in verbo prelatum per doc. in
clementina pꝛima. ↄe electionibus.? per Inno. de iurein.
ficut non pꝛimo.⁊ per glo. Inno.⁊ alios doc.in.c· ſignifica
tum. de regu. ? per glo.in· c. cum ſingula. de pꝛeben. lib. vj.
? ibi Jo.mo.⁊ per archi.in.cſi religioſus.de te ſta. in. vj. ⁊
per eundem archi. xix. qij. F. ſed ſub audiendnm. ⁊.xx· q.j·
monachum. ? plene per butri in glo.? docto.in dicto.c.lʒ·
de regu. in quibus locis plene tractatur ꝙ ſi religioſus tran
ſit ad parem religionem.quod ſi Alaxioꝛem quod ſi ad di-

uerſum locum eiuſdem religionis.quod ſi ad ſtrictioꝛeʒ re

nigonem. Ramnen vera ? indubitata omnium coucluſio ẽ
ꝙ ſi vult tranſire ad ſtrictioꝛem relgionem debet petere li
centiam a ſuo ſuperioꝛe.⁊ tunc petita licentia licet non ob⸗
tenta licite poteſt tranſire per iura ſuperiu egen 2 per
doctoꝛes in locis ſuperius pꝛenominatis. A ecundo pꝛe
mitto ꝙ an ſi vna regula ſit ſtrictioꝛ altera.ad hoc ne ꝗs poſ
ſit de vna ad ſtrictioꝛem tranſire non attenditur tempus in
ſtitutionis regule.ſedtempus quo tranſit an illa ad quaʒ trã
ſit ſit ſtrictioꝛ quo ad actualem obſeruantiam. illa aqua trã
ſit. licet illa ex inſtitutione regule fuerit ſtrictioꝛ. hoc tenet
nno. in. c. ſane de regu uia non eſt attendenda inſtitutio
fed obſeruantia tempoꝛis tranſitus pꝛo quo facit optime il
le tex.? textus.de regula in. c.cum monaſterium.=.c. cum
cauſam eodem titulo. quod intelligitur in limtata. pꝛout no
tat Jo. an. in dicto. c. ſane. de regu. recitans opinionez the
ologoꝛum. de quo ibi.? aliquid tangit glo. fi. in. e. ſuper eo.
de regu. ? ibi aiquid ⁊ qui oꝛdo ſeu que re igio ſine regula
dicitur ſtrictioꝛ altera. plene per Inno. 7 Jo. an · in dicto. .
ſane. de regu.⁊ plene per pau.in clemen.vt pꝛofeſſoꝛes. de
regu.⁊ aliquid per doctoꝛes in dicto.c.ſuper eo.? aliquid ꝑ
archi. in. c. pꝛeſbyteros.xx. q· iij.? ibi per eum an canonicus
regularis poſſit tranſire ad monachatũ de quo per eundeʒ
archi. in· cc mandauimus.xix. q.iij.? per Joã.an.in dicto.c.
ſane in quibus etiam locis habetur an dicts regula canoni⸗
coꝛum re gularium ſit ſtrictioꝛ ſiue latioꝛ regula monachali
zin. c.quod dei timoꝛem.de ſtaturegu.⁊ vtrum ſit ſtrictioꝛ
ſeu latioꝛ alijs regulis. Wie pꝛemiſſis deſcendo ad caſuʒ
pꝛopoſitum deſcendendum arbitroꝛ ꝙ cum dictus canoni

tis amen.. In pꝛeſenti ↄſultatõe bꝛeuibꝰ agen

dictus canonicus regularis ex qua

cns re gularis non petita licentia a ſuo ſuperioꝛe exiuerit mo
naſterium ſuum ex quadam animi leuitate non inſpiratiö.e.·
diuina ⁊ intrauerit aliud monaſteriũ ſancti dominici ibidẽ
pꝛofeſſionem fecerit ꝙ non valuerit aliquo mogo tranſi

tus ad dictum monaſterium ſancti dominici etiam pꝛeſup

ponendo ꝙ fuerit arctioꝛis religionis cum requiratur de ne
ceſſitate ad hoc vt poſſit tranſire ꝙ licentiam petat a ſuo ſu
perioꝛe inficitur reſpectus tranſitus ? non petitione legiti⸗
ma ue bonum obedientie contemnatur.per tex.glo.⁊ ddc ·
in dicto. c. licet. de regu. ? ibi concoꝛ.⁊ hoc voluit gio.in · c.
cum ſingula.in ver. canonice. de pꝛeben. li. vj.? doc . in locis
in pꝛin.allegatis.At licet glo. in dicto. c. licet. de regu. diſ⸗
putet an ſi aliquis tranſit ad ſtrictioꝛem religionem non pe⸗
tita licentia teneatur redire ad pꝛimam religionem. .a-
men concludit. quod ſi leuitatis cauſa tranſinit. vt in caſu
noſtro tenetur oĩno redire ſecundum om̃s doctoꝛes.ideʒ·
glo. Et.ibi tex in.c.mandamꝰ.xix.q.iij· t. ibi · gl. ⁊ ibi Jo.
an. poſt butri.in· bicto.c.intelleximus. thoc indubitatuʒ
eſt per doctoꝛes ꝑ ſupꝛadicta·⁊ licentiam go. in dicto. c. li-
cet. de regu videaturtenere· opi.quod ſi nõ leuitutis cauſa
tranſiuit ad ſtrictioꝛem religionem nõ petita lieentia non te
netur redire ad pꝛimam religionem. Et idem ibi goff. tamẽ
o. an. ibi cõmuniter oẽs docto.⁊ late butri tenent quod
indiſticte quocunque trãſeat ad ſtrictioꝛem religioneʒ non
petita licentia.etiam non er animi leuitate.teneatur redire
ad pꝛimum cun non valuerit aliq modo tranſitus.⁊ ſic di
cit. Joan.ſe vidiſſe pꝛonuntiari.qdem tenet glo. in. c. in⸗
telleximus de eta.⁊ qualita. 2 nno. ⁊ idem glo.⁊ ibi

archy. in. c. mandamus.xix ·q·ij. At ſi dic atur quid opera⸗
tur hoc quod redat ad pꝛimum quia ſtat in poterit licentiã
petere ⁊ redire ad ſecunduʒ quia reſpondetur Jo. an.in di
cto.c.licet.quia ſatis eſt quia ſatiſfaciat iuri requirẽti quod
petat licentiam allegat de accuſa.c.ad petitionem de ſupnei·
pꝛela.c. quia regulares inducit ſimile ſicut inoꝛdinata elec.
compulſus admittitur oꝛdinata de eodem ⁊ ſuper eodem
de elec. c. ſuper eo.⁊.c. Innotuit . i finc de iudi.examinata.
Item poſſet reuerſus ad pꝛima manere ibi mutato pꝛo
poſſto allegat ad hoc de ſpon.c.tua.⁊ quod ibi nõ.ſuꝑ glo.
pꝛima. Idem tenet pau.in cle.ideo de reg.ne bonum obe
dientie contemnatur ? quaa foꝛte rediens in ſua reuocatio
ne remanebit. Et reſpondit ibi ad.cſane de regu. Idem
bu. in dicto. c. licet ⁊ ibi Jo. an. Andet etiam ad dictum.c.
ſane. Ex quibus omnibus clare concludetur quod cuʒ pꝛe
dam animi leuitati tranſi
uerit ad monaſterium ſancti dominici non petita ſuiſupe-
rioris licentia quod non valuerit tranſitus quod etiam ven
dicat ſibi locum ſi non ex animileuitate tranſiſſet per ſupꝛa
dicta. Concludo foꝛte ꝙ licet poſſet etiam cum ſecũdo
qð cum in monaſterio ſuo pꝛimo viuatur ſub obſeruantia
regulari ⁊ ſecundo monaſterio ad qð tranſiuit non viuatur
ſub obſeruantia regulari ſed clauſtraliter tenendo opi. In⸗
no.in. c. ſane de regu. vt dixi ſupra in pꝛin.qdð tamẽ pꝛo nũc
non firmo videlicet quod attendatur actualis obſeruantua
tempoꝛe traſitus nõ inſtitutio regule an dicatur ſtrictioꝛ an
lapioꝛ de quo me remiito ad no. bi per Jo. an. æ alos tamẽ
ſecnndum Inno.non valuerit pꝛedictus tranſitus cu 5
.

tranſiuerit ad ſtrictioꝛem religionem per ſupꝛadicta.
quibus omnibus infertur ad ſi ecundum queſitum ꝙ cnz nõ
valuerit tranſitus licite porerit ꝓpꝛia auctoꝛitate dictus ca
nonicus regularis redire ad ſuum pꝛimum monaſterium.?
in pꝛimo ſuo habitu ⁊ oꝛdine permanere.⁊ hoc voluit Jo.
an.? butri.in dicto.c.licet de regu.cum dicunt ꝙ tenentur
redire.etiam ad hoc eſt tex.in.c.ĩtelleximus.de eta. ⁊ quali.
ibi dũ dicitur ad pꝛimam domuʒredire cura ſunt ⁊c̃.ergo/
pꝛia auctoꝛitate qui reditus approbatur ibi per tex.⁊ idem
ibi go. idem notat tex.in. c.mandamus.xir.q/iij.dum dicit
tex. pꝛecipimus vt redeat.⁊ idem ibi glo.⁊ hoc expꝛeſſe vo
luit ibi archi. Idem aperte voluit pau. in cle.j.de reg. qui

dicit ꝙ ſi non vult redire compellitur redire. Reuertatur

ergo ⁊ ſi non vult ibi ſtare licenti petat ? tranſeat ad ſecũ
dum manaſterium Er quibus omnibusclare de iure cõ
cludo tranſitum dicti canoniciregularis non valuiſſe nec te
nuiſſe. ⁊ quod dictus canonicus regularis licite poteſt pꝛo
pꝛia auctoꝛitate recedere ? ad pꝛimum ſuum monaſterium
redire ibi deniqʒ in ſuo pꝛioꝛi habituꝰ oꝛdine permanere.
vt clare ? aperte.s oſtenſum ? appꝛobtum eſt. 6 Mꝛete⸗

— — —

— ——-⸗

—

NA

rea ſi dicimus iſte monachus ſiue canõicus regularis trã

ſeundo ad aliud monaſterium alterius religionis non peti-

ta licentia ſit fugitiuus.nihilominus debet reddi? etiam re

ſtitui monaſterio.pꝛimo.vt in.c.ioanns.de regu.etiam cõ⸗
petit ſibi actio contra pꝛimum monaſterium. vt ibidem re-⸗
cipiatur. vt no. Jo. an. s. dicta glo.ſi. ? in. c.fi.eo.ti.2 legi.=
notatur in glo.fina. ſuper ea.in.c.cum dilecta. de reſcrip.⁊
in. c.cum in eccleſijs circa finem. de maioꝛita.? obedien. ꝑ
hoſti. ⁊ in.c.j.de infa r iarrerdont niſi ter auffugerit a
monaſterio. vt dicit Jo. an. in dicto. c. fi. de regu.ſiue dica
mus yy temere tranſiuerit ad dictum ſ. ecundum monaſte-
rium non petita licentia.ne dum habitu.⁊ tũc dicitur teme
re tranſire.vt dicit glo.ibi.⁊ ſuper ea Joan and.in dicto c.
ioannes ꝑꝛocedit dicta concluſio tamen melioꝛis conditio
nis exiſtere videtur tranſeundo ad ſecundum monaſterium
non petita licentia.quoniam negando cum non dicat᷑ apo-⸗
ſtata ⁊ regula maioꝛi apoſtaſia que inducit excommunicati
onem. vt dicit Yoan. and. in dicto. c. ioannes. alle gat. . ij.
ne clerici vel monaci.lib.vj. ictgen dictus tranſitus
non petita licentis eſt nullus iplo iure. Iccirco non pꝛeſtat
impedimentum per ea que leguntur 7 notantur in xegula
non pꝛeſtat.de regu.iur.ilib.vj.⁊ in.c.cum acceſſiſſent.⁊.c.
cum in. ? in.c.penultimo. de conſtitntionibus.in.c.ſt upple-
mento. intantum ſine cauſa non confirmato per ipſumſt up
pꝛeſſum dicitur vacare.immo etiam vt vacans poteſt im-
petrari.vt dicunt doc. Laus doo.

Con. xcvj.
Nchxiſti nomiue ameu. Quʒ ad au
res reuerendi ⁊ circunſpecti viri do
cleſe antiſiodoꝛẽſis ⁊ canonici biter-
legati ac monaſterioꝛum oꝛdinum

tatoꝛis coꝛectoꝛis ⁊ refirmatoꝛis pꝛo

nintia tuſcie ? Jañ.
ter deputandi viſitando monaſterium ſancte marie de flo
rentia oꝛdinis ſancti benedicti nigri habitus ? abbate caren
tis fama publica referente pernenit. ꝙ in ipſo monaſterio
erant nonnulli pꝛo monachis ipſius monaſterij ſe gerentes

⁊ habitum ipſius publice deferentes ⁊ loca monachoꝛuʒ di

cti monaſterij occupata tenentes ⁊ bona ipſius monaſterij
recipientes indebite ⁊ ininſte in damnum ipſius monaſte-

„

rij cum ipſius monaſterij non ſint vere monachi ſed apoſta

te de alijs oꝛdinibus fugientes vel ahiecti ? ipſo monaſte-

rio contra deum ⁊ iuſtitiam per ambitionem ꝛ ſ uſceptiont
intruſi in animarum ſuarum periculum 7 monaſterij pꝛeli/
bati grauamen ⁊ damnum dictus pꝛefatus poncius conſi⸗
derans iuxta auctoꝛitatem Hieronymi non eſt bonnm
panem filioꝛũ dare canibus hoc ẽ lectatoꝛibus? iĩtruſis.xxijj

q.j. monuit omnes ⁊ ſingulos gerentes ſe pꝛo mo-
nachis ipſius monaſterij ⁊ cuilibet eoꝛum pꝛecipiendo man

dauit infra certum terminum * peremptoꝛium vt quiubet
eoꝛum deberet facere fidẽ de ſus inſtitutione vel titulo quẽ

habet in dicto monaſter io.¶ Aoꝛam quo infra dictuʒ ter

minum quidam gerensſe pꝛo monacho dicti monaſterij ꝗ

pꝛimo pꝛofeſſus fuit in oꝛdine fratrum pꝛedicatoꝛum. ? ab

oꝛdine ipſo pꝛeciſus ⁊ abiectus ſub foꝛma inferius annota-
ta ad pꝛobandum titulum ſui monachatus ⁊ inſtitutionis pꝓ
duxit litteras reuerendi patris domini ioannis ſ ancti theo⸗
dori dyaconi cardinalis apoſtolice ſedis legati? adminiſtra
toꝛis dicti monaſterij.quarum auctoꝛitate receptus fuit in
monachum dicti monaſterũ = pꝛoceſſum factum per vene
rabilem patrem epiſcopum felluſieñ.executoꝛem deputa⸗
tum ad hoc per dictum legatum quarum litterarum⁊ pꝛo
ceſſus ⁊ licentie pꝛociſionis tenoꝛ talis eſt ⁊c
nomine amen.anno incarnationis eiuſdem.nulleſimo tre-
centeſimo trigeſimo quarto indictione tertia.die decima⸗
nona menſis octobꝛis. Mouerint vniuerſi patris inſtrumẽ
tum publicum inſpectum per religioſoſ vir nobis ↄdã richi
inſaleripti conitkuruoln preſentia Reuerendi xpo pa-

mini poncij ſtephani pꝛetentoꝛis ec
renenſis apoſtollce ſedis nuncij 2⁊ de

quoꝛuncunqʒ non medicantium viſi

per ſedem eandem inter cetera ſpeciali

Gqᷓ ſocietate mandat pꝛoici

1chꝛiſti

tris domini.domini thedicij dei gratia epiſcopi feluſañ.exe
cutoꝛis infyaſcriptarum litteraꝝ domnni cardlinalis legati.
in.c.mõa.ſacte miarie de floꝛentia preſentibus religioſis vi
ris domis andrea pꝛioꝛe clauſtrali ? guilelmo bonauentura
doffõ henrico ſalin. franciſco bartoholo. andrea de pileſtris
? benedicto monachis dicti monaſterij? capituluʒ ⁊ tamꝗᷓ
capitulum dicti monaſterij.de mandato dicti prioꝛis moꝛe
ſolito congregatis preſentauit ? exibnit dicto domino epiſ⸗
copo quaſdam litteras infraſcripti domini Joanni cardi
nalis legati eius vero ⁊ ſolito ſigillo cum coꝛdula alba. pen-
dentis munitas quaꝝ tenoꝛ talis eſt Jonanes miſeratione
diuina ſacti theodoꝛi dyaconus cardinalis.apoſtolice ſedis
legatus venerabili in xpᷣo patri domino epiſcopo feluſan.ſa.
lutem in domino dilecti in xpᷣo ʒenobij quondam Richi oꝛ
dinis predicatoꝝ fꝛatrum monita.pꝛomeꝛeũt᷑ vt anime ſue
ſalnti quantum rationabiliter poſſumꝰ pꝛouidere curemus
Mnitaqʒ ſicut oblata nobis ſus petitio ↄtinebat ab oꝛdine
ipſo nup Imiatus exiſtat capiat ſicut aſpit in monaſtrio ſãcte
marie abbatie floꝛentie vulgariter nuncupatur oꝛdinis ſacti
benedicti ſub ipſius oꝛdinis regula domino famulari.⁊ ibi
vite ſue reliqas cõſumare. Mos ſuis ſupplicationibus incli
nati volentes eum in huiſmodi ſuo laudabili pꝛopoſito con
fouer̃ paternitati veſtre auctoꝛitate qua fungimur preſẽtiũ
tenoꝛe cõmittinius ⁊ mandamus quatenus ſi eſt ita eũdem
ʒenobium faciatis auctoritate noſtra ĩ monaſterio predtco
in monachum recipi atque fꝛatrẽ 2 ſincere in dommo cari⸗
tate tractari ſibi que habitum eiuſdem monaſterij. ac de
cõmunibus fructibus pꝛoueniẽtibus illius ſicut vni exalijs
monachis poꝛtionem integram exibere conſtitutionibus ⁊
ſtatutis predicti mõſterij ? non reci piendis apoſtatis ? qui-
bus licʒ alijs contrarium editis diuitamd per ſedeʒ apoſtoli
cam non fuerint girmati non obſtantibus quibuſcuqʒ.dat
ſenis. Idus octobꝛis pontificatus ſanctiſſimi patris ⁊ dñi
noſtri domini ioannis pape.xxij.Ylnno decionono.

tẽ
pꝛeſentauit ? exhibuit dicto domino epiſcopo quaſdam lit
teras infraſcripti fratris ioannis ⁊ pꝛioꝛis vero ⁊ ſolito ſigil
lopꝛioꝛis pꝛouintialis fratrum pꝛedicatoꝛum romane pꝛo-
uincie cere rubee impꝛeſſo munitas. uoꝛum litterrarum

talis eſt. H
Niuerſis pꝛeſentes litteras inſpectu
ris.frater ioannes de pontacijs oꝛdiſ
trũ pᷣdicatoꝝ in romana uĩtis pꝛioꝛ
pꝛnuincialis indignus. ſareng 7 ſin⸗
ceram in domino charitatem. iuſti-
tia ſine qua multitudo gubexnari nõ
Pteſt ſecundum grauitatem culpa-
1 um acerbitatem adpibet pena cim
ius ſuum vmicum quem tribuens crimini diſtinguens mo-
dis afflictionum ſecundum exigentiam tranſgreſſionum.
Frater igitur ʒenobius de albietis de floꝛentia qui grauiſſi

mam culpam commiſit in paraſceue apoſtatando acerbiſſi

ma pena plecti? amaris doloꝛibus caſtigari debebat. qumm
penam in penitentiam impoſitam ? imponendam ſoꝛte cõ
tumaciter recuſauit. Ego igitur conſiderata beati auguſti-
ni? patris noſtri regula que iubet reum emendatoꝛiam ſu
bire vindictam.quam ſi non tulerit de noſtro oꝛdine noſtra
FEl etiam ?⁊ diligentiſſime
inſpecto noſt:e conſtitutionuntrenoe quigrauiſſmam ap-
pelist culpam iĩ coꝛrigibilitateʒ illius qui nec culpas timet ad.
mittere ⁊ penas recuſat ferre Quem dicit de noſtꝛo oꝛdi·
ne pꝛecidendo de diffinitoꝑ conſilio ⁊ aſſenſu. ipſum fꝛatrẽ
zenobium qui iam pꝛofeſſionem a coꝛde adiecit habituʒ no
ſire pꝛoſeſſionem mado exui ⁊ a cospoꝛe noſtri oꝛdinis fan
quam inutile membꝛnʒ non crudeliter ſed miſercorditer ne

contagione peſtifera alios infitiat recido hanc autem ſuam

ſeueritatem ſecundum ſamaritane exempluʒ vulneribus ſq
cij vinum ? oleum infundens pietate nolens contradicet a
ſententia excommunicationis quam pꝛopter apoſtaſiam
incurrit abſolui in cuius ſententie expulſionis 7 abſolutionis
teſtimoninm ſigillum noſtrum pꝛouincialatus duxripꝛeſen-

tibus apponendum daſi ĩ vebe veteri ĩ noſtro pꝛouinciali ca
pitnlo anno dñi.MM. ccc.xxxj. die. j. menſis ſeptembꝛis.
Miſeua; domino epiſcopo biflier ſuꝑplicauit qua-
tenus ad executionem eoꝛum què in dictis ſitteris domini
legati continentur pꝛocedere dignaret᷑. Qni dominus epii

„₰ .

copus debita reuerentia receptis lectis : conſideratis litte
ris ſupꝛa ſcriptis volens contenta in dici denum legati lit
teris iurta commiſlionem ſibi factam exequi.reuerentis qᷓ;
ſito pꝛimo per dictum dominum epiſcopum a pꝛioꝛe ⁊ mo
nachis ſupꝛadictis ſi conſtitutiones dicti monaſſerij.den
recpiendis apoſtatis ſunt per ſedem apoſtolicaʒ confirma.
te ⁊ ipſis reſpondentibus? aſſerentibus quod per ipſam ſe⸗
deʒz non fuerunt conſirmate auctoꝛitate cõmiſſionis ⁊ ma
dati ſibi facti per litteras ſupradictas monuit dictos andre⸗
am priorem guielmum bonauenturam doffani benricum
ſalin. franciſcum. bartholum. andream? benedictum iuxta
dictarum litterarum continentiam eundem zenobium in

dicto monaſterio ⁊ in monachum reciperent atq; fratrem

atq; ſincera in dominio caritatc tractarent ſibi habitum di⸗
cti monaſterij ac de cõmunibus fructibus ⁊ prouentibuſ illi

us ſicut vni ex alijs monachis portionẽ integram miniſtra

rent. Q ui dominus andreas pꝛioꝛ Z omnes alij monachi
ſupꝛadicti volentes monitionez pꝛedictam exequi reuere
ter eundem zenobium pacis oſculo in dicto monaſterio re
ceperunt in monachum aiq; fratrem ſibi dicti monaſterij
habitux ? exibentes. Qui dominus ʒenobius pꝛedictaom-
nia acceptans humilier ? deuote genu flexus. ⁊ manibus
iunctis fecit ⁊ pꝛomiſit dicto epiſcopo vicario dicli domini
cardinalis recipienti pꝛo dicto domino cardinali tanqᷓ ſuo
domino ⁊ pꝛelato obedientiam ⁊ reuerentiam conſuetam
mandans dictus dominus epiſcopus mihi. Soldo nõ. cri
bi qð de predictis publ.conficerem ioſtrumemituʒ ack. flo
rentie in.c.dicti monaſterij pꝛelentibus pꝛe ſbitero melioꝛe
eans dicti domini epiſcopi.5.ſanto.ſ. cautis notatis.
t franciſco domini ſenanẽnis de floꝛẽtig teſtibus ad hoc
rogatus. Ego dictus paleſim de piſtoꝛio Imperiali aucto
ritate notariuſ ? iuderoꝛdᷣ. Et nunc ſcribi dicti donini epi
ſcopi pꝛedictis omnibus interfui eaq; de mandato dictipa
tris ⁊ rogatu dicti domini ʒenobij ſcripſi ? fideliter publica
ui. ¶¶Querit᷑ an dictus ʒenobius ſit cenſendus verus mo-
nachus abbatie pꝛedicte. Et quia diſtinctione ne gotium
magis clare ſcit facit de Apt. c. ſuper litteris ⁊ etiam quia ꝑ
queſtiones diſtinctas ⁊ particulareſ magis liquet natura to
tius. Ideo in pꝛeſenti queſtione vtoꝛ diſtinctione. Et pꝛi
mo quero an iſte zenobius ſit abiectus intelligitur habere
licentiam tranſeundi ad aliam religionem. f: ecũdo an
littera legati ſibi conceſſa ſuper dicto monachatu valeat.
Tertio an pꝛoceſſus habitus per epiſcopum feluſañ.te
