bli. ¶ Lertio facit ꝙ non daretur minoꝛiinuito.ſed conſẽ
tiente dumtaxat ſtatutum non requireret illam ſollemnita
tem vt conſanguinei iurarent ꝙ dictam petitionem faciunt

bona fide.⁊ pꝛo vtilitate minoꝛis cum ſine iſta deberet da⸗

ri ſi minoꝛ conſentiret poſtulationi conſentiendo. ar.in.l:.ſi

filius. ? quod ibi no. bal.in.l. cum pater.S.libertus.ff.de leg.
ij. ꝛeterea ⁊ quarto ſi hoc eſſet verum illud ſtatutum

de nihilo vel de modico pꝛouideret.quia nõ haberet minoꝛ

niſi contradicere.⁊ ſic impediret petitionem conſanguine/
oꝛum ⁊ euacuaret nominationem ⁊ iuramentum conſãgui
neoꝛum ⁊? pꝛouiſionem ſtatuti fundatam ſuper ſua vtilitate
VYnon eſt dicendum.argu.optimum in.c.in his.de pꝛiulle.
2.c.ſi papa.de pꝛiui.li.vj.⁊.l.ſiquando.. de inoffi.teſta.

NMec eſt curandum hoc calu de contradictione minoꝛis ex

quo ſue vtilitatis.?⁊ non voluntati intendit pꝛouidere ſtatu
tum. vt patet inillis verbis pꝛo vrilitate minoꝛis ⁊c. d

hoc.qui emendat.xlv.di.vbi dicit tex.q multa bona pꝛeſtã
tur inuitis quando eoꝛum conſulitur vtilitatinon volunta-
ti · quia ipſi inueniuntur ſibi inimici eſſe./ Ad ideʒ.xxxiij.
5.pꝛetoꝛ ait.ff.de dam.infec.vbi dicit ꝙ ſi ſtatuto cauetur
ꝙ fiat citatio ad faciem vel ad domum non debet intelligi

t ſit alternatiua oꝛdinis.⁊ ſic pꝛimo ad faciem ⁊ in defectũ
agd domum ʒ verba legis ſic intelligantur ⁊ exponantur. vt

l.ſcire opoꝛtet.ff.de excu.tuto.ſed debent intelligi imponi
verba alternatiua vt ſic ſufficiat citatio ad ſaciem velad do

mum vt ſtatutum aliquod operetur. Mec ob. ar. ſupꝛa foꝛ-

matum ꝙ poterit operari vt conſanguinei admittantur ad

poſtulandum. quia iſte effectus eſſet modicus ? quaſi inu-
tilis cum per ſolam contradictionem minoꝛis. foꝛte di⸗
ſcoli pꝛoꝛſus illa pꝛouiſio anihillaretur ⁊ ſic verba eſſentim.

poſita potius verbis ꝙᷓ rebus cuius contrarium eſſe debet
vt in.c.commiſſa.de elec.li.vj.⁊.l.ij.in fi.C.communia de

lega. ⁊ verbajegis debent intelligi cum effectu.in.c.relatũ
de deri.non reſ.⁊.l.j.S.hec autem vetba.quod quiſqʒ iu-
ris. Nec debet ita amure fieri interpꝛetatio cuiuſq; diſpo-

ſitionis vt ab alieno iudicio dependeat ipſius effectus.vt
notanter videtur tex.in.c.piſanis.de reſti.ſpo. MHotentia
enim de facili reducibilis ad actum habetur pꝛo actu vt ibi.
vnde ſicut videmus ꝙ lex pꝛouidet pꝛodigo inuito per da
tionem curatoꝛis.l.j.ff.de cura.furio.⁊.l.is cui —

ver.ob. donec ſanos moꝛes receperit. vt in dicta.l.j.? mn-
lieri que luxurioſe viuit. in.l.? mulieri.ff. eo. Ita ſtatutum
hoc caſu voluit pꝛouidere minoꝛi pꝛeſumpſii eum curato-

rem neceſſe arium. ex quo conſanguinei admittuntur ad po
ſtulationem ? iurauit ꝙ bona fide ⁊ vtilitate minoꝛis ura-⸗
toꝛem dari petunt ad hoc.l.j.ij.?.iij.ff.de libe.cau. Et iu

dex ex officio debet pꝛouidere minoꝛi vt no.in.:.iiij.· hoc
autem iudicium.ff. de dam.infec.Adꝛeteres ex quo cõ
ſanguinei pꝛeſumuntur mouere ſe bono ʒelo.vt in iuribus

pꝛoxime allegatis.poſtulant ⁊ iurant ꝙ faciant bona fide
⁊ pꝛo vtilitate minoꝛis.minoꝛ ipſe contradicens eſt.⁊ vide

inſanus moribus ⁊ diſſenſus ſuus non debet impedimen⸗

tum pꝛeſtare.ad hoc no.glo.c.j.lxxxiij.di.que notanter dicit

ꝙ ſi infirmus diues pꝛohibet ne ſibi dentur alique medici-
ne ꝙ nihilominus ſi medicus curat eum ⁊ dat ſibi medici/

nas poteſt poſtea repetere.non obſtante.l.fi.C.de neg.ge.

quia pꝛeſumitur non ſane mentis ſic reſiſtendo. vnde inui
tum poteſt medicus curare.ita concludo in pꝛeſenti dubio
ꝙ ſeruata ſollẽnitate ſtatuti poteſt inuito per iudicem dari
curatoꝛ. Venio ad ſecundum iudicio meo eſt difficili
us an iudicio cepto per conſanguineos ſuper poſtulatiõe cu
ratoꝛis ſeruata ſtatuti ſollemnitate facta valuerit datio cu-
ratoꝛis poſtulanti poſtmodum per ipſum minoꝛem facta ꝑ
iudicem coꝛam quo vertebatur queſtio. Et videtur pꝛimo
ꝙ ſie.nam certum eſt ꝙ minoꝛi poſtulanti dandus eſt cura
toꝛ per magiſtratum ex legis communis pꝛouiſone.vt i.d.
l.diuus.S.curatoꝛes.Que quidem legis pꝛouiſio non cen-
ſetur in dubio ſublata per pꝛouiſionem ſtatuti.ſed concur-

runt ambo remedio vt ad poſtulationem conſanguineoꝛuzʒ

dari poſſit ⁊ etiam ad poſtulationem ipſius minoꝛis.Mam
antiqua legis pꝛouiſio non cenſetur ſublata per minoꝛem.
ſed ambe concurrunt niſi expꝛeſſe caueatur.in.l.noua. vt ĩ
l.quotiens.⁊.l.nunquam.ff.de acti.⁊ obli.facit.l.fi.C.de no
ua.⁊ ꝙ notanter ponit bar.in.l.j.ff.vi bo.rap.⁊ glo.in.c.ꝙ
olim.de iude.pꝛouiſio autem legis eſt magis fanoꝛabilis q;ᷓ
ſtatutum in eo quod recedit a iure communi eſt odioſuʒ. vt
in iuribus ſupꝛa allega. in pꝛima parte: Ex quo ergo illo tẽ
poꝛe concurrunt pꝛouiſio legis communis.maxime cum cõ
currat voluntas minoꝛis.ar.in regula odia reſtringi.de re.
iur.lib.vj.⁊.l.quod vero.ff.de legi.⁊.c.cum dilectus.de cõ
ſue. facit.l.ij. C. de noxa.⁊ optime in.l.pꝛeſes in fi.ff.de pe
nis.? alibi dicit tex. ꝙ ibi concurrunt cauſa naturalis ⁊ acci
dentalis.pꝛeferenda eſt natnralis.i.qui habet.ff.de tute.ſed
pꝛouiſio legis vt curatoꝛ detur minoꝛi poſtulanti eſt natura
lis ⁊ magis fauoꝛabilis ꝙᷓ pꝛouiſio ſtaturi vt detur inuito ad
ſtulationem conſanguineoꝛum ergo illa pꝛeferenda.
(Gecundo n iquorſens g ve rei ven. vbi patet ꝙ ſi vẽ
do cum duobus ille potioꝛ eſt cui res pꝛimo fuit tradita.Et
ſic ĩ paricauſa ille pꝛefertur qui pꝛius peruenit ad conſuma
tionem actus.ſacit.c.tibi qui.de pꝛeſcrip.li.vj Sed in ca⸗
ſunoſtro inſtante poſtulatione conſanguineoꝛum ⁊ minoꝛiſ
pꝛimo fuit cura decreta ad poſtulationem minoꝛis.ergo il-
le potioꝛ.maxime cum nunc ceſſat ratio ſtatuti.fuit enim
mens pꝛouidere minoꝛi curatoꝛe indigenti.vt patet ex ver
bis ſtatuti ibi pꝛo vtilitate minoꝛiſ ⁊c̃. Sed nunc minoꝛ ha-
bet curatores contra quos nil male obicitur.ergo ceſſare de
bet ſtatuti extraoꝛdinaria pꝛouiſio.ar.in.c.cum ceſſante.de

gaꝓppel. ? optime facit.l.ex facto.ff. de vul.? pupil.quod ibi

no.bar.in.l.generaliter.C.de epiſ.⁊ cle.canoniʒata.xvj.q.
j.⁊ habenti curatoꝛem non eſt daduſ alius curatoꝛ.vt ĩ.l.cu
ratoꝛem habenti.O.qui da.tuto.vel cura. Pꝛeterea iudex
ipſe ex ſuo officio poteſt ex cauſa curatoꝛem iam datum re
mouere ⁊ alium deputare.i:.iij.S.pꝛeterea.ff.de ſuſpec.tu.
foꝛtius ergo potuit non admittere curatoꝛem per coſagui-
neos poſtulatum ⁊ alium deputare ad petitionem minoꝛis
cum facilius quis non admittatur ꝙᷓ; remoueatur.vii.c.quẽ
admodum.de iureiur.turpius eijciturqᷓ; nõ admittitur.⁊c̃.
vt ibi. Item foꝛtiſſime facit ĩ ſimili.c.paſtoꝛalis.de iure pa
ro.vbi habetur ꝙ ſi patronus pꝛeſentat pꝛimo vnum adec
tleſiam vacantem ⁊ epiſcopus ſine cauſa legitima diſtulit il
lum inſtituere ſi patronus pꝛeſentat alium ⁊ illum inſtituit
epiſcopns valet inſtitutio facta de ſecundo.lʒ epiſcopus pu
niatur qui ſine cauſa diſtulit inſtituere pꝛimum.multo ergo
foꝛtius in caſu noſtro debet valere datio ibi ſecundi cumpᷣ
cedente pꝛimo conſanguineoꝛum petitione. nec als ſuper-
uenit ſecunda petitio ipſius minoꝛis per iudicem admiſſa.

nam in tali caſu poteſt epiſcopus inſtitnere pmum aut ſecũ
dum ſine aliquali pene metu.vt in.c.cum autem.eo.ti.Ad
idem bene facit in ſimili.l.relegatoꝛum.S.ad tempus.ff. dc
interdic.⁊ rele.vbi dicitur iudicem non debere ei quem re
legat bona in totum vel in partem adimere ſubiungit.tamẽ
ꝙ ſi adeuut non infirmabatur ſententia. facit quod legitur —
notatur in.l.quid ergo..pena grauioꝛ.ff.de his quino.ĩfa.
vbi habetur ꝙ a pꝛouiſione legis poteſt iudex recedere mi
tigando a pꝛincipio penam.⁊ dicit ibi etiam ſi pena appo-
natur per ſtatutum.⁊ dicit bal.etiam ſi pena apponatur x
ſtatutum.⁊ dicit bal.in.l.non dubium.O.de legi.quodi du
bio videtur receſſiſſe a pena legis ſeu ſtatuti ex cauſa.⸗EXt
hec multum videntur ſtringcre pꝛo parte minoꝛis.maxime
quia ſuſpitio videtur contra conſauguineos ita ſe ingerẽtes
argu. in.l.que omnia.ff.de eees his ñ obſtatibus me

lioꝛi iuditio ſꝑ ſaluo oppoſitũ pᷣualere arbitroꝛ.⁊ pᷣ moue-

oꝛ quia ſtatutum communis floꝛẽtie a quo iudex recepit po
teſtatem mandat ipſi iudici vt ſub certa foꝛma de qua in di
cto ſtatuto det curatoꝛem. Quam quidem foꝛmam cum di
ctus iudex non obſeruauerit non tenuit cura ſecundo loco
pereum decreta.vel ſaltem eſt irritanda ſicut recitatur ele
ctio facta contra formam ſtatuti.vt in.c.cum dilecto de cõ
ſuetu.Facit.c.abbate.de ver.ſigni.maxime cum in caäauno
ſtro ſtatutum fuerit factum a populo florentino.⁊ ſic põt di
ci ius ciuile.no.bar.in.l.fi.ff.de penis.⁊.l.iiij.ff.de ver.ob.
maxime cum ciuitas fioꝛentina imperatoꝛem non recogno
ſcens tantam poteſtatem habet in territoꝛio ſuo quantum
imperatoꝛ in ſno.vt no.bar.in.l.hoſtes.ff.de capti.⁊ poſtli.
facit.c.per venerabilem qui fi.ſintlegi.AFld pꝛedicta ĩiduco
glo.multum notabilem.ĩ cle.j.de iure pa.que dicit ſimã
datur als poteſtatem non hanenti vt aliquid faciat ſub cer
ta foꝛma licet ille ſit oꝛdinarius ſi illud fecit ſoꝛma non ſer-
uata non valet actus.facit.c.cum dilecta de reſcrip.⁊.c.ſi.õ
reſti.ſpo.⁊.c.venerabili.de offi.dele.⁊.l.diligenter.ff.man.
ſecus ſi mandaretur als poteſtatem habenti.quia tunc actꝰ
non ſeruata foꝛma poſtea data tenet.lʒ contrafaciens ſit pu
niendus.⁊ ſic loquitur.c.dilectus.el.ij.de n. 7. C. ſi ſoli
in pꝛinci.de conceſ.pꝛeben.li.vj.cum ſi.⸗ Zid pꝛopoſituʒ
ergo cum per poteſtatem a ſtatutis floꝛentinis hec inter ce
tera ſtatuta eauẽtur vt poſtulatis ⁊ nominatis curatoꝛibus
per conſangnineos dẽtur ipſi nominati infra.xv. dies. ? col
laterales tranſgrediendo foꝛmam ſtatuti illos nominatos ñ
dedit infra.xv.dies nec poſtea ſed alios nõ debet tenere ip
ſa datio curatoꝛis:l.non dubium.⁊ quodibi no.maxime per
bal.C.de legi.⁊ quotiens datur certs ⁊ ſpecialis foꝛma non
ſolũ annullatur id qð fit ↄ foꝛm.ſed etid id qdð fit pᷣter.⁊ no
tãter pꝛobat ĩ.c.pꝛudestia.ibi ille quippe.de offi.dele.⁊.c.
ſi cui.de elec.li.vj. Mec debet iudex moueri perequitatem
non ſcriptam contra ius ſcriptum.vt in.l.j.⁊ per glo.⁊ no.
bar. C.de legi.⁊ no.in.l.placuit.O·de iudi:⁊ in.c.ſi.de tran
ſactio.⸗Mec debet iudex velle videri clementioꝛ lege. vt
dicit tex.in auc.de iudi.Iteʒ ⁊ ſecundo vbi concurrũt due
partes in diſpoſitione pꝛima attenta ⁊ pꝛeſentata pꝛeualet
ex quo non poſſunt ambe habere effectum.vt in.c.fi.de re
ſcrip.li.vj.vbi dicitur ꝙ ſi duo impetrarunt conſimilẽ gra
tiani ſub eadem data pꝛimo pꝛeſentans eſt potio. Iniſnper
facit.l.quod in heredem.S.eligere.ff.de tribu.⁊.c.vt ꝗs du

os. de elec.li.vj.⁊.l.pꝛetoꝛ edixit.s.j.ff.de n iiur.ita ad pꝛo

poſitum pꝛeſuppoſito ꝙ etiam minoꝛ poſſit petere ex quo
etiam conſanguinei pꝛolicuerunt ? intentauerunt pꝛouiſio

nem ſtatuti? nominatio iam vigoꝛe ſtatuti facta extitit nõ
licuit minoꝛi intentare poſtmodum pꝛouiſionem legis.in.i.

legitime apponendo contra nominatos per conſanguineos
pꝛecluſa eſt enim ſibi dicta via.d.l.pꝛetoꝛ edixit.⁊ dicto.c.
vt quis duas.de conſue.Idem facit optime.i.? quod not.
ff.vi bo.rap.⁊ auc.quiſemel.C.quomodo ? quando iu.pꝛe

ſumptio enim eſt ꝙ minoꝛ non moueatur bono ʒelo. cum

per pꝛius non petierit ſe demum facta poſtulatione per cõ

ſanguineos poſtea enim ſi contrarium diceremus conſrin-
gi fraus.quia ad excluſionem nominatoꝛum per conſãgui

neos de facili minoꝛ nominaret ſuis moꝛibus conſentane⸗

Os. ⁊? ſic euscuaret pꝛouiſionem ſtatuti.quod non eſt dicen

clum.obniandum enim eſt figmentis ⁊ fraudibus.in.c.quã
to.in fi.de diuoꝛ.pꝛeſumendum eſt enim ꝙ melioꝛem ele⸗
ctionem faciant conſanguinei etate ⁊ diſcretione pꝛouecti
maxime cumin hoc pꝛeſterit iuramentum ꝙᷓ ipſe m moꝛ g9

odhuc rectum non habet indiciuʒ ⁊ poſſet illatus ſeductus
petere curateꝛes ex quoꝛum cura poſſet ſentire triſtem exi
tum.? ſepe minoꝛes vt mulieres laboꝛt contra pꝛopꝛia co
mogda. vt dicit tex in.l· ſi pater. C. de ſponſa. facit.l. ſi vero
non remunerandi5. ſi adole ſcens. ff. manda. cuʒ fi. Sciuiſ
ſcet enim ſtatutum dicere ꝙ voluiſſet ꝙ debent darinomi
nari per conſanguineos niſi minoꝛ ipſe petat ſed ſimplici-
ter ⁊ indiſtincte diſponit vt dentur nominati per conſagui
neos. hinc videmus ꝙ in multis locis vigent ſtatuta vt ſine
conſenſu eoꝛum non poſſunt obligari.Alduertunt enim ꝙ;
iſta etas multis captionibns expoſita eſt. ?æ multoꝛum inſi-
dijs ſuppoſita. vt dicit tex· in.l.j. de mino.Sed per interuẽ
tum conſanguineoꝛum marime cum iuramento tollitar ſu
ſpitio fraudis.argu.in.l.tranſactionem.C. de tranſactio.
tem pꝛeſumptio eſt contra minoꝛem qui non valet ac
quieſcere conſilio conſanguineoꝛum.ar. in. c. exſtudijs ſuis
de pꝛeſumptio. Mꝛeterea interdictio pape per oꝛdinariũ
pꝛeueniri per cicationis actum poteſt. vt in. c. vt debitus.
de appel.? delegato per delegatum. vt ibi.⁊ plene notatur
in. c.j.⁊.c.ſi autem.⁊.c.plerunq;· de reſcrip.⁊ per citationẽ
quis pꝛeuenitur.vt ⁊ non pꝛoſit poſtmoduʒ mutatio domi
cilij.l.ſi quis poſtea.ff.de iudi ·⁊.l.cum quidam.ff.de iuriſ/
dicti.om.iudi.⁊=.c.pꝛopoſuiſti.de fo.compe.⁊ ſic contraria
collatio pape ? oꝛdinarij de eodem beneficio pꝛimo facta
pꝛefertur. in. c.ſi ad ſedẽ. de pꝛeben.lib.vj.⁊ in iuriſdictione
epiſcopi ⁊ pꝛelati inferioꝛis locus eſt pꝛeuentioni.vt notat
Jo.an.in.c.paſtoꝛalis.de offi. oꝛdi.ſentit Inno.in.c.quan
to. eo.ti. facit.l.fi. C. de iuriſdi.om.iudi. IJta dicendum ĩ ꝓ
poſito ꝙ concurrentibus pꝛouiſione legali ⁊ ſtatntaria pꝛe
ferenda eſt pꝛimo intentata.facit.xxxi)· q.j.cum renunciaf.
7 quod no. Inno.in.c.j.de collu.vbi dicit ꝙ vbi due actio
nes competunt vna de iure communi. alia beneficio pꝛeto.
ris vna electa altera remanet excluſa.ſacit.d.l. quod in hexe
dem.5S.eligere.=.l.ita.in fi. ⁊.l.licet.ff.nau.cau.ſtabu. 1Ex
his ſatis patet reſponſio ad allegata ſupenius pꝛo partemi-
noꝛis.fateoꝛ enim ꝙ re integra competunt ambe pꝛouiſio
nes. tamen ex quo conſanguinei pꝛeoccuparunt? ſtatutum
mandati vt illi per conſanguineos nominati dentur. tarde
mineꝛ intentat pꝛouiſionem legalem.quaſi iam pꝛeuentus
vt in iuribus p:callegatis. non obſtat ſecundum arguiuentũ
de.l.quotiẽs.quia illud ẽ.quia per venditionem ſolum obli
gatur perſonaliter vendens ad perfectionem contractus.
/ISed per tradinionem ſecundo factam acquiritur dominiũ

⁊ poſſeffio.l.traditionibus.C.de pac.ideo res efficitur ſe-

cundi.⁊ pꝛimo tenetur ad intere ſſe ſicut pꝛimo tenebatur
ex naſura contractus. vt no.in.l. j. ⁊.l.exempto.ff.de actio.
emp.⁊? poteſt conueniri de falſo.voeſt tex.nota.in.l.ꝗq duo
bus.ff. de fal. Decus autem ſi pꝛimo fuiſſet acquiſituʒ ius
in re quia tunc ille potioꝛ non obſtante. traditione ſecundo
facta. vnde ſi venditoꝛ conſtituiſſet ? tradidiſſet pꝛimus ta
men eſſet potioꝛ per tex.notabilem.in.lʒ.certe.ff.de pꝛeca.
de quo per Jo.an.in addi ſpe.de emp.⁊ vend..j v. boc
ſcias.per Ci.in dicta.l.quotiens per bar.in. .. ſi is qui ꝓ em
ptoꝛe.ff.de vſucap.ita dicendum in pꝛopoſito.nam per no

minationem ? poſtulationem conſanguineoꝛuʒ iudex aſtri

gitur ad nominatos depꝛeſentandum ? pꝛoniſio legis vñ ex
cluſa ei ius quod eſt modo videtur acquiſitũ nominatis. fa
cit quod habetur in ſecundo ſtatuto pꝛealle gato. facit.l. ſer-
uitus. C. de excu.tuto.⁊ videtur ius afficiens ad rem ex ſola
intentione cum iudex teneatur illos dare.facit quodno. In

no.in.c.dilectus.de offi.lega.vnde non debuit valere ꝓui

ſio de alio facto.tum quia contra foꝛmam ſtatuti.tum quia

pꝛouiſio legis ceſſauit attenta pꝛouiſione ſtatutaria per ſu-
pradicta.non ob.argu.de.l.vide.ff.de ſuſpec.tuto.quia di
co iudicem non poſſe exofficio remoueri tutoꝛem niſi ſibi
ex apertiſſimis argumentis liquet illum eſſe ſuſpectum· vt

dicit tex. in dicto caſu.qꝙ non contingit in caſu noſtro.iudex

enim non debet pꝛocedere ſᷣm ꝙ ſibi videtur.licet illud vi-

deatur equum.ex quo perlegem vel ſtatutum eſt pꝛedicta
certa ⁊ determinata via pꝛocedendi.vt notanter dicit In-

no. in. c.j.de conſti. ⁊ bar.in.l.j.C.de legi. Mõ obſtat quar

tum de.c.paſtoꝛalis.⁊.c.cũ autem pꝛocedit ratione poteſta

tis tribute patrono vt poſſit variare accumulando ante in-
ſtitutionem. vnde data paritate inter pꝛeſentatos epiſcopi
eſt electio.vt ibi no.ad.c.paſtoꝛalis.dico idem eadem ratiõe

nam er qno datur patrono laico facultas variandi acquiſitũ

eſt ius ſecundo pꝛeſentato ſicut ⁊ pꝛimo.idco valet inſtitu⸗
tio de ſecundo facta. Sed ſi epiſcopus ante pꝛeſentatio
nem ſecundi ſpꝛeuit pꝛimum inſtituere ſine caula illi tenet
in eo qlllum ſine cauſa inſtituere voluit ante pꝛeſentatio-
nem ſecundi.ſed in caſu noſtro hoc non occurrit quia ſtatu-
tum pꝛeciſe mandat confidens de legalitate ⁊ iuramẽto cõ
ſanguineoꝛum vt per conſanguineos nominati deputetur.

2 ſic ſublatum eſt minoꝛiſius petendi curatoꝛem cum res ſit

non integra.immo pꝛeueutus fuit pꝛouiſione ſtatutoria.nõ

obſtat quintum de.i.relegatoꝛum.S.ad tempus. quia.l.ibi
Vltra pꝛocedit ſuſtinendo ſententiam. vt patet in ea. ita ꝙ

non ſtetit in meris finibus pꝛecepti.⁊ circa ad illam. l. reſpoõ
det bal.in dicta.l.non dubium./Ad.i.quid ergo dico qð

loquitur in ſententia datur enim facultas iudici temperadi

a pꝛincipio penam legis vt ibi.⁊ in.l.j .ff. ad turpil.vbi ð hoc

per bar. ?.ij.q.iij. S.notandum.cum animus iudicis ex va-

rijs argumentis poteſt infoꝛmari.· Mec eſt neceſſe in ſentẽ

tia expꝛimere caſus. vt in. c. cauſam. ?. c.ſicut.de re iud.ſi ta

men iudex ſine cauſa recedit in ſententia a pena ꝓuiſs per

legem punitur. vt no.bar.ĩ dicta.l.j. facit .l. fufilius. ff. de iu
diæ. c. de pena iudi per totum. /Sed extra iudicium non
datur ſic facultas iudici recedendi a pꝛouiſtione.l.vel ſtatuti
cauſa non apparente.immo puniendus eſt tanꝗꝙᷓ tranſgreſ
ſoꝛ.l.vt no.bal.in dicta.l.non dubium.⁊ videtur pꝛobari in
c.dilectus.de tempo.oꝛdi.facit quod notat Inno.in.c.ĩno

tuit.de eo qui fur.oꝛdi.rece. Nec obſtat.l.que omnia.ff.de
pꝛocu.quia dico quod non debet pꝛeſumi contra conſagui
neos cum ipſi non apparent pꝛo leipſis curam ſumere.ſed
inſtant vt boni curatoꝛes als nominati dentur minoꝛi.? vt
ſeruatur ciuitatis ſollemnis pꝛouiſio.redondat enim conſꝗ
guineoꝛum ignominiam ſi minoꝛ conſanguineus per mala
curam reduceretur ad inopiam.argu.in...j·in fi.ff.de libe.
cau. Et quibus omnibus concludo ꝙ datio ſecundi cu-

ratoꝛis facta per iudicem ad poſtulationem minoꝛis facta

legitime poſtulatione ⁊ nominatione conſanguineoꝛũ non

valet alia cauſa legitima extrinſeco non apparente ſed dan
di ſunt nominati per conſanguineos niſi aliquid contra ius

legitime opponatur./Acnio nunc ad tertium ⁊ vltimuʒ
dubium videlicet ſi curato: vel curatoꝛes dati ad petitionẽ
conſanguineoꝛum vigoꝛe ſupꝛa alle gati ſtatuti poſſunt quꝗ

docunq; ad voluntatem minoꝛis reuocare vel perdurare vſ

q; ad integram etatem minoꝛis. ? in hoc concludendo bꝛe
uiterpꝛopter ꝓlixitatem euitandam arbitroꝛ e durent vſ⸗
qʒ ad etatem legitimam. Mec ad voluntatẽ nunoꝛis ſũt re
uocandi.pꝛimo moueoꝛ quiaminoꝛ curatoꝛem habeus eg-
peratur pupillo ſeu pꝛodigo cui bonis interdictum eſt.vtle
gitur ? notatur in.l.ſi curatoꝛem habẽs.C. de in inte. reſti.

ſed minoꝛ non poteſt. ꝓ libito ſe a poteſtate tutoꝛis ſola vo

luntate eripere.vt eſt expꝛeſſum in.l.ij. C.quando tuto.vſ

cura. eſſe de. Gic ergo nec minoꝛ a nexibus curatoꝛis. arg.
in.l.illud.ff.ad.l.acqui.2.c.cum dilecta.de conſir.vtili.?.c.

tranſlato. de conſti.¶ Secundo moueoꝛ ꝙ datio curato-
ris duret ad limites cauſe ratione cuius datur.tex.eſt in.l.j.

ff. de cura.furio.vbi dicit ꝙ ſi datur cnratoꝛ furioſo vel pꝛso

digo durat cura quamdliu furioſus ſanitatem ⁊ pꝛodigus ſa

nos moꝛes receperit.ſed cum in pꝛopoſito detur curatoꝛ p

pter defectum etatis ⁊ ſtatutum — mandet curato

res dari minoꝛi debet cura durare

diu minoꝛ pꝛouenerit

ad etatem integram.ſ.xxv.annoꝛum. Mam infra illam eta

tem minoꝛ ſemper eſt expoſitus inſidijs ⁊ raptionibus alio

rum. vt dicit tex.in dicta.l.j.de mino. Ad ideʒ facit ?⁊ ter
tio ratio.ʒex facto.ff.de ma.⁊ pu./ĩ Quarto facit quia ſi
diceremus oppoſitum fruſtratoꝛia eſſet pꝛouiſio.quia non

haberet minoꝛ niſi petere curatoꝛes moueri.⁊ ſic lex eſſet ſi

ne effectu.⁊ potius verbalis quam realis contra omnia iu

ra ⁊ rationem naturalem ⁊ omnem equitatem.⸗ Quito
facit.l.j.C.quando tuto.vel cura. Mam ſpeciale eſt ibi vt
curatoꝛes deſinant adueniente pubertate.quia fuerunt ad
iuncti tutoꝛibus ⁊ ſic cenſentur eodem iure cumillis.vnde
finitur officium eius cui adiungitur vt notanter pꝛobat ille
tex.ſᷣui bar.ibi.ſecus ergo vbi curatoꝛes non adiunguntur
tutoꝛibus nec dantur pupillis ſed adoleſcentibus: quia tunc
durant vſq; ad perfectam etatem.atgu.ibi per locuʒ a ſpe
ciali. Dꝛeterea ſicut officium tutelle durat vſq; ad per⸗

fectam

—lTðůð

ſectam etatem hoc eſt pubertatem quia datur pupillns. vt

dicta.l.j. C. quando tuto. Ita ⁊ officium cure debet durare
vſq; ad integram etatem quia datur minoꝛi pꝛopter defe⸗
ctum etatis.qui defectus durat vſq; ad.xxv.annos. vt.ff.

de mino. per totum ꝛ2c.

Con. xxcij.

Hꝛiſti nomine inuocato contra ſententiã
latam aduerſus dominicum conſti.munici
pem terre maglani per dominum capitane
um tunc tempoꝛis pꝛedicte terre pꝛeſiden
tem exofficio inquiſitionis.i¶. Querit᷑ an
ſubſit aliquod remedinm. Et bꝛeuiter dico

viſis actis mihi exhibitis ſuper dicta inquiſitione ꝙ dicta

ſententia ſit ipſo iure nulla ⁊ nullum effectum pꝛoducere ᷣ
bet ratio pꝛincipalis que me mouet eſt ꝙ dicta ſecntentia fu
it lata dicto dominico abſente ⁊ non citato licet tunc tempo
ris e xiſteret in carceribus.illud enĩ certifſimũ ẽ ꝙ abſq; cita
tione etiã peremptoꝛia ſnĩa lata pꝛeſertĩ in criminali vt ĩ ca
ſu noſtro nullus mometi exiſtit.vt pꝛobat᷑ in cle.paſtoꝛalis.
de re iudi.etiã ſi foꝛet lata per pꝛincipẽ vt ibi habet᷑.qꝛ cum
defenſio ſit de iure naturali non poteſt illa citatio que fit vt
reus veniat ad ſe deſendendum tolli.vt dicit ibi tex.ſacit in

ſti. de iure naturali gen.⁊? Ci. S. ſed naturalia.⁊ qð no.bar.ĩ

l. cũ mulier.ff.ſo.ma.¶¶ Ad idẽ.l.j.S.ita cũ ex edicto.ff. q̃ᷓ
ſen.ſine ap.reſcĩ.⁊.c.cũ ecclia.de cõſti.⁊.iij.q.ix..omnia.⁊
de maio.⁊ obe.inter quatuoꝛ.⁊ in.c.j.de cau.poſ.⁊ pꝛopꝛie
cum infinitis ſ.nec potuit ↄualidari ꝑ ommiſſionẽ appella
tionis.vt ĩ.l.ſi expꝛeſſiʒ.ff.de appel.ne c ẽt expᷣſſe potuiſſet
illã ſetẽtiã nullã q poſſit ratiſicare expoſtfacto.vt.:ij.C.cõ.
vtriuſq; iud. Illud tñ ꝓcedit vt valeat tanqᷓ; quidã ↄctus
minus pari oↄſenſu ĩter ptes nõ aũt vt ſnĩa.vt uo.bar.in.l.ij:
7 in.l.vna.C.qui ꝓ ſua iuriſ.⁊ ẽ rõ qꝛ ↄſenſus puatoꝝ ñ põt
facere vt ſnia nulla ex iuris diſpoſitione teneat cũ nò poſſit
ſuper ius diſponere fundatum ſuper vtilitate publica. ff. de
lega.j.l.nemo poteſt.⁊.l.pꝛiuatoꝛum.C.de iuriſdi.om.iud.
in caſu vo nr̃o nõ potuit dicta ſniĩa nulla ratificari vt ↄctꝰdu
plici reſpectu.pmo qꝛ nihil actũ fuit ꝑx modũ ↄctus.vt no.iĩ
l.j. C.de pac.i¶ Itẽ qꝛ cũ ſnia lata fuiſſet ad mẽbꝛi mutila-
tionẽ.niſi ſolueret ↄdẽnationẽ pecuniariã infra certũ tpᷣs ĩ
ſnia ↄtẽtũ nõ poterit dictus dñicus ẽt ꝑ pactũ dictã ſnĩaʒ nł
lã appꝛobare.q;ꝛ nemo dñs ẽ mẽbꝛoꝝ ſuoxꝝ.l:.lib.hõ.ff.ad.l.
acquil.⁊ expᷣſſe ꝓbatur.in.l.nõ tm.ff.de appe.vbi pʒ ĩ pe
na coꝛpali·ñ pᷣt ꝗſ appꝛobare ſnĩaʒ ) remediũ iuris fac.c. tĩ
git. el. j. de ſẽ. excõ.?.c.ſi diligẽti.de ſo.cõpe. Mec obſtat ſi
dicatur ꝙ capitaneus terre fecit poſtmodũ cãcellari illã ꝑtẽ
q̃ ꝑtinebat manus aputationẽ.qꝛ dico ꝙ nõ potuit poſt latã
ſniam iilud facere.qꝛ nõ põt aliꝗs citra pncipẽ ſud ſententiã
iu totũ vel in partẽ retractare etiq ſi videat eu iniuſt.æ hoc
tã in ciuili qᷓ; in criali.vt.l.iudex.ff.de re iudi.⁊.C.ſentẽ.re.
nõ po.l.j.⁊.l.nõ moꝛtis.S.⁊ ſi foꝛte.ff.de penis.vbi tex.aper
tiſſimus in caſu noſtro.⁊ hec concluſio veriſſima ⁊ indubi-
tata ſi clare pꝛobare põt ex actoꝝ inſpectione ſententiã fuiſ

ſe latã ꝑte nõ citata nec pnñte hec eni ꝓbatio ꝙ nõ reperit

in actis ſufficit.vt in.c.quoniam contra de ꝓba. Et ibi hoc
aperte tenet Jo.cal.ſaltem in facto non multũ antiquo vtĩ
caſu nr̃o.? Jo.an.i addi.ſpe.in ti.de ſen. .iuxta.v.⁊ nota.
¶Sed dubium eſt quid ſi nõ apparet niſi ſnĩa in qua nil di
citur de pñtia vel citatiõe partis.vt ĩ caſu nr̃o aduenit. Nũ

quid ſit ſufficiẽs ĩpugnatio ex ꝑte dominici vt ſic releuet᷑ di

cẽdo.Ego nõ fui citatuſ nec ſnis hoc ↄtinet dubiũ ẽ pulchꝝ

cũ lapſũ ſit tpᷣs appellãdi. Mã ſi appellaſſet nõ foꝛet dubiũ

qam̃ iudici incũberet onus ꝓbãdi citationẽ.vt ꝓbat᷑ ĩ.c.qm̃
cõtra.⁊ ibi cõiter p doc.de ꝓba.⁊ tenet ſpe.in loco pꝛeal.in
quo quidẽ dubio ſũt diuerſe opi.vr recitat ſpe.iĩ loco pᷣall.⁊
vr ibi tenere ꝙ poſtiꝙᷓ ſnĩa trãſmittit in rẽ iudicatã ꝓ ea pꝛe
ſumit᷑niſi ꝓbe t᷑ ↄꝛin. Inno.vo latius hũc articulũ examĩat
i.c.cũ in iure de offi.dele.⁊ vr̃ magis inclinare vt nõ pꝛeſu
mat partẽ pñtẽ fuiſſe.niſi ſaltẽ in ſnĩa hoc expꝛimat᷑.⁊ hanc
partẽ vr tenere Jo.an.iĩ addi.pᷣdicta.ꝗqnĩmo retfert guil. di
ſputaſſe ꝙ ẽt ſi iudex dicat in ſnĩa ꝙ partẽ citauit pemtoꝛie
7 qð illo nõ cõparẽte ꝓnũciauit ⁊c.ꝑ hoc ñ ꝓbat᷑ gempto
riũ preceſſiſſe qꝛ vidit nõ ẽ recedẽdũ ĩ.d.C.qm. .nec tabel
lioni ſcribenti maxime cũ ſit atteſtatio de pᷣterito.vt no.In
no.in.c.qm̃ ↄ.⁊ ꝑ bar.in auc.ſi quis in aliquo documẽto.C.

de eden. Secus dicit ibi Jo. an. ſi in ſnia diceret᷑ partẽ fuiſ
ſe pñtẽ.qꝛ tũc credit᷑ notoꝛio referẽti.cũ atteſtatio fit de pᷣ⸗

ſenti. haãc eandẽ opi.ſequit᷑ frde.de ſenis.cõſi.iõ5. vbi dicit

ꝙ pors põt excipere ð pmũ ⁊ ſcdᷣm decretü ꝙ nõ pceſſit
emptoꝛiũ ⁊ onus ꝓbadi ↄꝛiũ incũbit adueriario.qꝛ nõ pot
hic pᷣumi ꝓ ſnia ex quo nõ ↄſtat partẽ fuiſie pñtẽ.iĩmo ne⸗
gat pars ⁊ ſic ceſſt no.per Inn.in.c.inuotuit.de eo q fur.
oꝛ.rece.⁊ dicto.c.qm̃ õ.⁊.c.cum in iure que dicũt pꝛeſumẽ
dũ ꝓ ſnĩa ⁊ ꝓceſſu.q ſnĩa fuit lata ð pꝛeſẽtẽ nõ fuit appel
latu pᷣſumit᷑ oĩa recte ⁊ rite fuiſſe geſta ex quo pars fuit pꝛe
ſens ⁊ nõ appellauit q r ceſſat q nõ apparet partẽ fuiſſe pᷣ
ſentẽ.⁊ hec opi.mihi placet tãqᷓ iuri ⁊ equitati cõſentanea.
Nã ſi diceremus oppoſitũ nõ heretiniquus iudex niſi ↄdẽ
nare partẽ abñtẽ incitatũ ⁊ indefenſã ⁊ poſt lapſũ decẽ dieꝝ
nõ hẽeret pars aliquã deſẽſionẽ cũ nõ apparẽtibus alijs actii

p̃ſumeret᷑ p ſnia ex quolapſu eẽt tpᷣs pᷣfirũ ad appellãdum.

AItẽ ſi ſnia fuit lata ð no citatũ nõ põt dici ꝙ traſiuit ĩreʒ

ſiudicat poſt lapſũ decẽ dier. qꝛ c ſit nulla.n pot illi effe
ctũ habere.vt in.d.l.ſi expꝛeſſim.⁊.l.j.?.ij.C.qñ ꝓuo.nõ ẽ

neceſ.⁊.ij.q.vj. S.diffinitiua.⁊.c.jʒ.de re iudi. Et ficceſſat
opi.ſpe.ꝗ fundabat ſe ſuper traſitũ in rẽ iudicatã.vt p ſnĩa

pſumeret᷑. Et maxie hoc ꝓcedit ĩ caſu nro ĩ quo dictus do.

minicus erat ĩ carceribus tꝑe ſnie.⁊ ſic fuit lata ſnia in abiẽ
tẽ Mec apparet de citatione legitima.ex quibus oĩbus ↄclu
do ꝙ cũ nõ appareat dictũ dñicũ fuiſſe pꝛeſentẽ ĩ ſnia.nec
ad eã fuiſſe legitime ⁊ ꝑemptoꝛie citatũ pᷣſertim cũ de citati
one nihil dicat᷑ in ſnia nõ dʒ dicta ſnia madari executioni ⸗
dictũ dominicũ.nec ad aliquẽ effectũ ꝓduci niſi prius con
ſtet ꝑemptoꝛiã citationẽ ꝓceſſiſſe vel e fuiſſe pntẽ ⁊c̃.

Con. xcij⸗

Tatuto ciuitatis Groſſetane cauetur de
medico eligẽdo in hoc mõ qꝛ pᷣcipue ad cõ
ſeruationẽ ſanitatis coꝛpoꝛis attẽdẽdũ ẽ ⁊
egrotis.nã nihil melius fieri põt qᷓ; ipſos re
ducere ad ſanitatẽ hocſingulsri lege pꝛoui
demus ꝙᷓ; ſingulis annis de mẽſe ianuam pꝛioꝛes ciuitatis
groſſeti teneant᷑ eligere quẽdã bonũ ⁊ ſuſficientẽ medicũ fi
ſicũ cũ ſalario ⁊ pactis.quibus eis videbitur conuenire q aſ
ſidue moꝛari debeat ĩ ciuitate groſſeti ad medicandũ perſo
nas a qua abſentare nõ poſſit fine licentia prioꝛis.⁊ ſiquidẽ
abſentauerit gũ licentia pꝛioꝝ tũc ſalariũ ꝑdat. Et ſi foꝛte in
pꝛedictis fuerint negligentes pꝛioꝛes pdicti ĩ ſũma.xl.ſenen
ſium puniant᷑.⁊ ↄtingit ꝙ pꝛioꝛes exiſtẽtes de menſe ianua
rij nõ eligerunt medicũ put tenebantur ex foꝛma dicti ſta-
tuti ꝓpter quod pꝛioꝛe exiſtentes de mẽſe maij videntes
electionem medici fuiſſe omiſſãꝑ dictos pꝛioꝛes de menſe
ianuarij vellent eligere quẽdã bonũ ⁊ ſufficientẽ medicum

cũ ſalaris ⁊ pactis.quibus eis videret᷑.iuxta foꝛmã ſtatuti/p

tpe finiẽdi in calẽdis ianuarij ꝓxime futuri.Querit᷑ nunꝗd
poſſint ⁊c̃. Micola . dee ee

as.
luatoꝛis ieſu xpᷣi eiuſq; pijſſime mr̃is p
ſidio humiliter iuocato duo ſũt pᷣncipaliter
examinanda.pꝛimo ad quos ſpectat dicti
medici electio· an ad pꝛioꝛes nũc exñtes.an
vo ad pꝛioꝛes qui fuerũt de meſe ianuarij.
yel ad conſiliũ populi in quo fuit editũ pᷣfa
vel ad neminẽ.ita ꝙ ſit illa poteſtas extincta ex
quo non fuit ſtatuti foꝛma obſeruata tꝑe ſuo.i Scðo pꝛe

ſuppoſito ꝙ ptãs iſta duret apud iſtoꝝ aliquos vtrũ poſſit

fieri onnetto intctr anno an ſolu ꝓ reſiduo tꝑis vſq;
ad menſẽ ianuarij.¶ Lirca pmũ vi ꝙ adneminẽ illa ptãs
ꝓ hoc reſiduo tꝑis ꝑtineat vigoꝛe añdicti ſtatuti.qꝛ cũ ſta-
tutũ ꝙ ad oẽm ſui ſoꝛmã ſeruari nõ poſſit ceſſat eius diſpo
ſitio. Mã vbicũq; multa ↄcurrũt ad diſpoſitionẽ legis ceſſã
te aliquo reqſitoꝝ ⁊ concomitantiũ ceſſat legis diſpoſitio.
vt ꝓbat in. ceqm frequenter.. poꝛro cũctis.s.ſi vo extra.
vt lit.nõ cõte.⁊=.l.liberoꝝ.ff.de his qui no.infa.⁊.l.adigere

5. uis. ff. de iurepa. dicitur enim in. d. c. ꝙ ĩ ca mfimonia

lipõt ꝓcedi lit.nõ ↄte. ↄiugẽ abſentẽ ⁊ ↄtumacẽ.Si aũt
ceſſat cõtumatia.vt qꝛ abeſt ſine culpa ſua pcedi nõ põt.ñ
enim ↄcurrüt ea ſine quibus fundat᷑ legis diſpoſitio. Ita vi
det᷑ in ꝓpoſito dicendũ ꝙ cũ ſtatutü requirat duo vi electõ

fiat ꝑ pꝛioꝛes ⁊ de mẽſe ianuarijiqui in hoc tꝑis reſiduo con

currere nõ poſſũt debet ceſſare ſiatuti diſpoſitio.per cõſi⸗

liũ enim vigoꝛe illius ſtatuti fieri nõ põt. qꝛ vtrũq; reqniſi
tũ in perſonã conſilij ceſſat. Mon enim põt ſien electio de
menſe ianuarij.nec fieret per pꝛioꝛes.quod requirit ſtatutũ
hec eni poteſtaſ nõ fuit data coſilio ſʒ pꝛioꝛibus ? a ve wis ñ
eſtrecedendũ tũ nec alr de mente conſtat.l.ille aut ille. 2.l.
nõ alr. ff. de leg. ij. . c. fi· de ver. ſig. ? olim Poꝛes de menſe
iannarij nõ poſt. qꝛ nõ fieret in tpe a ſtatuo requiſito. tun⸗
qꝛ hec poteſtas nõ fuit collata perſonis ſed officio ⁊ digm-
tati pꝛioꝛatus fuit enim cõmiſſio facta expꝛeſſe noĩe officij

ſeu dignitatis ⁊ nõ ſub expꝛeſſione perſonarũ ſʒremanet in

dignitate. vt in. c. qmm abbas.de offi. dele. 2. c. ſi gratioſe. de

reſcrip.li.vj æ.1. annua.S. j.ff. de annu. lega. ad ppoſituʒ di
cit Ino. in.d. c. quoniã abbas.ꝙ qñ diſpoſitio concipi no
mine dignitatis vt qꝛ coõmiſſio fuit epo ſenẽſi ſuper ſucceſ/
ſoꝛ cognoſcit.⁊ ſi ille qui tunc erat epiſcopus tranſit ad oliqᷣ
dignitatẽ dimittit delegationẽ ſucceſſoꝛi.⁊ hoc.c. paſtoꝛal.
5. pꝛetera. de offi. oꝛdi. ⁊.ff. de iudi.l. moꝛtuo. Ma regula e
ſucceſſoꝛem teneri ad id quod pꝛedeceſſoꝛ.de ſolu. c. j. xj. q·
iij. ſi eps.xij. q·ij .· hoc huius placiti.xviij.q.ij.dudum.C. de

ſeruo.coꝛ.l.foꝛti.per pꝛioꝛes Fo nuc exiſtẽtes ſieri nõ poteſt

q; nõ põt fieri in tpe a ſtatuto requiſito.⁊ vbicunq; aliquid

mand at ſub certa foꝛma ſeu qualitate nõ valet actus niſi ad
impleat᷑ madatũ in ſoꝛma ſeu qualitate.vt in. c.ſi. de reſtit.
ſpo. 7.l. diligenter. frmand. 2. c.cũ dilecta.de reſcrip. facit
glo. no. in cle. j. de iurepatro. variat᷑ eni diſpoſitio ex the. iõ
dicit lex ꝙ ſi legatur mihi vſufructus in bienniũcontinuuʒ
a moꝛte teſtatoꝛis ⁊ per heredẽ ſteterit quo minus daret nõ
poſſũ petere vſufructũ ſequentis bienniꝑ . qꝛ aliud eſt vſu

fructus futurus ? pꝛeterirus. Sed penã eſtimationẽ. vt in

me obſtãt. puto ꝙ pꝛioꝛes ꝓ tẽpoꝛe exi

l.ſi vſufructus.ff. de vſufruc.lega. Ald idẽ.l.ſi nõ ſoꝛtẽ. F. li⸗
bertus.ff. de cõdi.· inde. hinc dicitur ꝙ ſi eligitur poteſtas p
ſex mẽſibus ꝓrime futuris.⁊? hoc tẽpoꝛe non poiſit officiũ
exercere non poteſt petere officiũ ꝓ alijs ſex menſibus.qꝛ
id qð eſt in obligatione variatur ex tꝑe dictis iuribus ꝓprie
alle gatis.? quod legitur ⁊ no. in. c. fi. de iudi. Et P bar.in.l.
2 ideo.ff.de ver ob.⁊.d.S.libertus. Sed his nõ obſtãtibus
que vere. vt ex infra dicendis apparebit in caſu noſiro mini
ñites poſſüt hac ele
ctionẽ facere· Et pꝛimo ꝓ caſu allego. bo. tex.i.l. cũ qnid
ff. de lega. ij · vbi pʒ ꝙ deputatus ad eligendũ põt poſt tẽpuſ
purgare moꝛã antiquã vt fiat executio ab hoĩe vel a iure.nã
ibi legatarſus tenebat᷑ infra tempus bene eligere. vt legit ⁊

notatur in fi. illius. l. Et eiᷓ er moꝛa competat petitio

fideicõmiſſarijs.tamẽ ante petitionem lit. conte. pot eligen

do poſt tẽpus purgare moꝛa. ? per illam. l. dicit ibi bar. ꝙ ſi
teſtato: reliquit aliqua diſtribuẽda in pauperes quos tales
eligerint poterint illo anno lapſo ebgere ? purgare moꝛam⸗

2 ſic nõ deuoluetur ꝑ lapſũ anni poteſtas eligendi panges
ad ep̃m. qꝛ datus ad eligendum ab hoie vel a iure. pot ßʒ eũ

2-

moꝛã purgare anteꝙ; fiat ab boĩe vela iure executio. ſecus
ſi ſit facta executio.vx.l.ſi is cui.ff. como. 7 quodibino.
Scvo videt etiam tex. in.l.mãcipioꝝ ·ff. de ope. le. vbi
tex. multũ notabilis dicit ꝙ ſi alicui ẽ data optio iudex põt ſi
bi prefigere terminũ ad opfanduũ.⁊ licet vere infra terminũ
nõ eligit actionẽ legatoꝝ nõ cõpetere ei.⁊ tamen dicitu
ꝙ ſi infra terminũ nõ elegerit nõ põt poſt terminũ eligere ſi
exhoc d annũu hetesnõ ẽ ſubiturus ꝓpter qð iudex decre/
tũ fecit. Ita in ꝓpoſito licet ad eligendũ medicũ tẽpus eli
gendi in ſtatuto ſit pꝛefinitũ.tamẽ ex quo per tempoꝛis la-
pſuũ nõ ceſſat ratio ⁊ cã ſiaturi Annmnd foꝛtius militat nõ de
bet eſſe excluſa poteſtas eligendi.põdero eni multũ pꝛefacii
onem ⁊ pꝛohemiũ ſtatuti/ex quo arguere łʒ cũ colligit᷑ mens
diſponentis. vt.ll. fi. ff. de here. inſti· 2.l.cũ pater.S. dulciſſi
mus. de leg · ij. ⁊ in. c. vbi periculum.⁊ ibi per Jo. an. ne cle ·
vel mo. li. vj. per bar.in.l.qui certarũ.ff.de ver. ob.⁊?.l.am-
bitioſa. ff. de decre. ab oꝛ. fa. Ratio enim ſtatuti fuit conſer

nare ſanitatẽ ? pꝛouidere egrotis que quidem ratioues non

