mitur latius continetur in auẽ.de equa.do.s.ij. Loõclu
do ergo circa hoc pꝛimum ꝙ ſi dictus nicolaus pariter aug
mentauit donationem pꝛopter nuptias lucratur dimidiaʒ
augmenti ſicut dimidium dotis. Sed ſi ipſe non dedit in

crementum nil lucrabitur de augmento quia non valuit in

pꝛeiuditium mulieris. Aenio ad ſecundum dubium in
quo bꝛeuiter dico dictum nicolaum lucrari dimidiam partẽ
illarum poſſeſſionum quia alia aſſignatione dotis non ap-
parente pꝛeſumendum eſt illas poſſeſſiones fuiſſe ſibi ĩ do
tem aſſignatus ꝓbo multipliciter. Dꝛimo quia ſi mulier
habens bona nubet videtur tacite omnia ſua bona dare in
doteʒz · vt nõ. glo.in.l.mulier bona.ff· de iure do. Sequitur
bar.⁊ clarius.⁊ latius ĩ.l.ſi conſtante.ff.de ſolu.ma. Ber
cum pater dicte domine angele ex poſt facto confitetur do
tem vt ſupꝛa dictum eſt. Ergo pꝛius conſtituit ſibi dotem
quia nõ potuit eſſe augmentũ dotis ſine dote ar.in.c.mar-
tha de cele.miſſa.⁊.c.ad diſſoluendum de deſpon.impu.⁊
l. deceʒ.ff.de.ver. ob.debemus ergo in duꝰ.pꝛeſumere illa
bona fuiſſe data in dotem tamen quia maritus habuit illo
rum adminiſtrationem tam quia fuerunt data pꝛimo mari.-
to vt colligitur ex teſtamento illius ⁊ pater non diminuere

debet dotemi filij tranſeunte ad ſecundas nuptias vt ĩ auc.

ſed q;uis.C.dc rei vx.ar.vnde pꝛeſumi debet quod illa bo⸗
na ſibi dederit in dotem quia ex quo quis de iure tenet᷑ ad
ſactum ⁊ illud reperitur factum pꝛeſumitur geſtum abeo ꝗ
ad hoc de iure tenebatur vt in.l..ij.C.de ali.pu.pꝛe.⁊ in.i.

cum ſeruum. ff.de.v.ob.⁊ quod vtrobiq; nõ.bar.⁊ de hoc

ſecundo. ¶ Tirca tertium ⁊ vltimum dico dictum antoni
um ſi vult ſuccedere ĩmediate illoꝛum bonoꝛum emptoꝛuʒ
per dictum nicolauʒ modo pꝛedicto debere conferre dicto
nicolao medietatem pꝛetij.quia iu dubio ex quo ſolus. Mi
colaus tunc pꝛoſe ⁊ vxoꝛe ⁊ eoꝛuʒ heredibus pꝛeſumit᷑ emii
ſe de ſuis pecunijs pꝛopꝛijs ⁊ geſſiſſe in hocnegotium vxo

ris ⁊ heredum. Si ergo vxoꝛ vel heredes volunt ratificaf᷑

dictam emptionem debent ſoluere medietatem.hoc vide
tur pꝛobare in.i.ij bo ſo. æ expꝛeſſe hoc ibi tenet bar.?=
idemi ſentit in.l.ſi patruus.C.cõmunia vtri.iud.⁊ in.l.que
dotis. F ſolu ma. Facit lhei ego.⁊.l.plłt.ff.de neg.geſt.õ
enĩ debet pꝛeſumi donatio vt in iuribus pꝛedictis.nec etiã
valuiſſet inter maritũ ⁊ vroꝛem conſtante matrimonio.ff.
de dona.inter vi.⁊ vx.per totum ⁊ in.c.fi.eodem ti · Ex
inſtrumentis autẽ non apparet ꝙ vxoꝛ de ſuo ſolueret par
tem pꝛetij ⁊ hoc de tertio. . omnibꝰ pꝛedictis dico q
partes arbitroꝛum ſunt in hoc caſu vt pꝛonuncient dictum

nicolaũ non debere lucrari aliquid ð augmento dotis niſi

vt pꝛedixi.pꝛobaretur qð ipſe pariter augmtauerit donati
onem pꝛopter nuptias. Item ꝙ deheat lucrari partem il-
larum poſſeſſionum tanꝙᷓ dotaliuʒ. Inſuper ꝙ dictꝰ anto
nins debeat ſoluere medietatem pꝛetij eoꝛum bbnoꝛũ em

ptoꝛum ſi vult habere medietatem eoꝛum ratificando em

ptionem factam per dictum nicolanm. Et hec ſufficiant.
Micolaus Aibbaeaes.
omni ſui parte ſenſatus nominatus electus ⁊ in
buxulatus extitit ad officium pꝛimoꝛum pꝛoce-

Ncolaus domini ſpinelli de picolominibus. ex

dente vero tempoꝛe caſu vtꝛoq; legitime pꝛiuatus eſt. 2
ſenſu carens tempoꝛe extractionis ad certam poteſtariam

repertus extitit quem quidem magiſtratum acceptauit.

SDed a non null obiectum extitit eum ad hunc magiſtratuz

inhabilem ratione defectus. Queritur quid iurise
hPiꝛꝛſſti eiuſq; matris pꝛe ſidio hnmiliter aduo
cato. Nidetur pꝛimo dictum Micolaum fo
tꝛe in habilem ⁊ ſic non admittenduʒ ad dictã
poteſtariam per tex. expꝛeſſuʒ in.l.j.S. caſuʒ
fff. de poſtu. vbi poſt multa concluditur qð ad
nouum magiſtratum cecus aſpirare pꝛohibetur. retinere
autem iam ceptum poteſt.ſed pꝛedictus nicolaus non cepe
rat dictam poteſtariam ante eöiemn ie ergo ad
illam reputandus eſt inhabilis. Ad idem ſcðo facit glo.
in.l.cecus.ff. de iudi.que dicit illa.l.intelligendam quando
ante erat iudex quam cecus.tunc enim non pꝛohibetur iu⸗
dicandi offitio fungi.ſecus ſi ante erat cecus quam iudex.
vt in caſu noſtro. Ramper ſolam electionem non conſeꝗ
tur quis dignitatem ſed requiritur acceptatio.⁊ ingeſtio.vt
pꝛobari videtur in.l.pupillus.ff.de condic.⁊ demon.⁊.l.ex
eo.ff.de milli.teſta.? vtrobiq; per bar.maxime ĩ.d.l.ex eo.
videtur glo.in.lepꝛiuatoꝛum.C.de iuriſdic.om.iud.que di-
cit per ſola m electionẽ conſequi ius dignitatis licet non ad
miniſtrationeʒ. n Tertio facit.c.nulli de elec.li.vj.vbi pʒ
ꝙ poſt electionem poſſunt etiam electoꝛes opponere defe
ctum nouiter emergentem.⁊ ſic non ſufficit habilitas tem/
poꝛe onen Be etiaʒ ad ſit tempoꝛe confirmatiõis ſeu

acceptionis. Sed his non obſtantibus contrarium puto
de iure pꝛocedere. Moueoꝛ pꝛincipaliter per tex.in.d.l.j.
5. caſum de poſtu. vbi tex. dicitad nouum magiſtratuʒ aſpi
rare pꝛohiberet que verba ſi bene ponderentur aꝑpte ꝓpbat
dictum nicolaum eſſe habilem.pꝛimo enĩ dicit ad nouũ ⁊c
Sed non poteſt dici nouus magiſtratus cum iam dudũ an
te iſan electus.⁊ in buxulatus ar.in.c.cõſuluit

de iudi.Item ponderandum eſt verbum aſperare.qð
gperte inudit hunc defectum repellere cum inquit initio ᷣ

putationis.Sed in caſunoſtro non poteſt dici ꝙ cecusaſpi
rauerit ad hunc magiſtratum cum iam fuerat denunciatus
tempoꝛe quo erat vndiq; ſenſatus. cundo ad idẽ fa-
cit ꝙ nõ.bar.in.l.cecus pꝛeall.vbi dicit ꝙ cecus poteſt ſuc
cedere patri baroni vel habenti aliam iuriſdictionem licet

de nouo talis dignitas ei conferri non poſſit.quaſi ſatis eſt
gð fuerit habilis tempoꝛe quo habuit ſpem ſuccedendi.vñ

ſuperueniens cecitas non pꝛiuatum illa ſpe.ar.tamen eſt ꝙ
filius viuente patre non habet adminiſtrationem in bonis
patris nec aliqð ius petendi legitti ſolum ſpemxt
in.l.j.F.impuberem. ff. de col.bo bar. in. d. l. ].§. nec.
caſtrenſe.⁊ in auẽ.ingreſſi.C.de ſa.ſan.eccle.facit qð legit
⁊ nõ.5.ſed ſui. Inſti.de hei.⁊ qua.di. Ande ſuperueniens
cecitas non ſolum pꝛiuat de adminiſtratione iam habita.ſʒ
nec ſpe acquiſita ante cecitatem. Sed in caſu noſtro p ele.
ctionem ⁊ in buxulationem fuit dicto nirolao acquiſitum
foꝛtius ius ꝙᷓ; nuda ſpes.quia ꝑ electionem acquiritur ius
dignitatis licet non exercitium. vt dicit glo.notabilis in di
cta.l.pꝛiuatoꝛum.licet male repꝛehendatur per bar.in.d.l.
ex eo.naʒ opinionẽ illius glo.tenet glo.nõ.in decreto.ixiij.
di. quanto.⁊ doc.in.c.tranſmiſſum de elec.⁊ maxime hoc
eſt indubitatũ in caſu quo poſt electionem non requiritur
alia confirmatio.ſicut in caſu noſtro quo caſu ceſſat obiec/
tio bar.vt ipſemet voluit n lab ſenti ch⸗ dona. vbi ſoluat

glo. ᷓ male depꝛehendit in. d.l.ex eo.¶ Mam in ipſo ele⸗
cto dicit in dicta.l.abñti.vbi electio ſit per ciues ad mune⸗

ra que quiſneceſſario ſubit ex ea ſola acquiritur ius abñti.æ

ignoꝛanti etiaʒ inuito.vt.l.illud cum.il.ſe.ff.de tu.⁊? cu.da.

Ab his. licet non acquiratur adminiſtrandi ius niſi poſtꝙᷓ ſi

bi decernatur illud officium ar.in.l.fi.C. de arbi.tu.nec eo
inuito poteſt alius ad illud officium deputari.C.qũ ha.tu.
per totum ſecundum eum in.d.l.abñti.Cum ergo hoe of⸗
ſicium ſit huiuſmodi nec requiritur alia confirmatio ſtatim
fuit dicto nicolao ius acquiſitum.ſ.tempoꝛe electionis ⁊ de

putationis.ᷣ ergo cecitas non habet pꝛiuare iure iam queſi-

to.cum non poſſit dici nouus magiſtratus.vt in.d. .caſuʒ
2 · d. l. cecus. Ad idem etiaʒ.c.cum percuſſio.vij.q.j.ð cle.
egri.c.j.vbi dicitur ꝙ ſuperueniens inhabilitas non debʒ
pꝛiuᷣare iure iam queſito etiam in dignitatibus eccleſiaſtieii
ne addatur aflictio aflictio.⁊ ſine culpa ſus quis pꝛiuet iure
ſuo ↄtra.

t.
e.

N

0.

£☛ A

— —
— =
— —

net⸗
et
ien
uß
le⸗

ſus
di⸗
dil
nii⸗

iur
c⸗

dc⸗
une⸗
ſtis
,⸗
Ff
eo
tu⸗
of⸗

ſi⸗
ſuz
de.
4
iel
ue

2

ſuo contra.c.ſatis per verſum.vij.di. cuʒ ſit potiuscecis mi
ſerendum.⁊ ei de nouo ſubueniendum.vt in.c.licet de cen
ſi. ¶ ¶ Dꝛeterea facit tex.in.l.qui ad ſcribatum.=.l:.hij qui

tium debet ſtatiz appellare al. illud recuſare non poteſt ſi
illico acquiratur nbi ius vt amplius pꝛouocare non poſſit.
Ergo nec per ſuperuenientem cecitatẽ pꝛiuari.⁊ hoc tex.ĩ

fitio fungitur. Mec obſtat etiam ſi dicatur ꝙ cum iuder ba
beat per ſe ferre ſententiaʒ in rigie vtl 2 fi. Q.de ſen.
ex ꝑpi.reci.⁊.c.fi·de re indi.li.vj. Cecus autem lłegere non
poteſt ergo ⁊c̃. quia licet per ſe ferri non poteſt poterit tam̃

dicralcecna. dhi ſumpliciter dicitur qð cecus iudicandi of⸗

per ſuum vicarium ferre. Nam poteſtas eſt de maioꝛibus

magiſtratibus que poſſunt per aliam ſententid ferre.vt nõ.
go. ? War. in dicta.l. fi. Et dicit bar. in ceco in dicta.l. ce⸗
cus. nam ? illiterati affumuntur ad hec offitia. qui per alioſ
ferant ſententiam. vt.l. certi. O. de iudi. Item hoc operat᷑
neceſſitas ſuperueniens ratione cuius multa permittuntur
al pꝛohibita.vt declaro ergo per totum.⁊.l.ſi longius. ff. ð

ad ciuilia. C. de ap.vbi dicitur ꝙ nominatus ad aliqð offi-

mdi Nonob lam al contraria ſuperius foꝛmata ſatis eni

patet rſum per pꝛedicta pꝛocedunt enĩ quando ius adhuc
non erat acquiſitum tempoꝛe cecitatis ſuperuenientis ſed
hic plenum ius erat inquiſitum. Sed ſolum defuit exerci-
tium cum in caſu noſtro requiratur confirmatio. nec acce-
ptatio nec ingreſſio ſed etiam nolenti ius eſt acquiſitum cũ
hoc ſit munus publicum qð neceſſario tenetur electus ſubi
re. vt. S. dixi· Et hec ſufficiant.¶ Concludo ergo dictum
nicolaum a dicto offitio poteſtarie licet nunc reperiatur ce
cus non eſſe pꝛiuandũ.ex quo tempoꝛe electionis ⁊ inbuxu

lationis hunc defectum non patiebatur. Laus deo abbas.

1 Con. xlviij.

Aſus talis eſt. quidam Jranciſ cus tutij ba-
bens ſoꝛoꝛem carnalem uomine A enam ꝓ
miſit per ſcripturam pꝛiuatam dare in ſpon-

n ad maioꝛem validitatem rei pꝛiomiſſe Ceonardus

.apꝛilis.ID. cccc.xxv. deinde Aerude
annes auũculi dicte Lene per inſtrument
cum pꝛomiſerunt dicti Joanni ſub quadam obligatione ſe
facturos ⁊ curatoꝛes qð dicta Lena contraberet matrimo
nium per verba de pꝛeſenti cum dicto Joanne eangebl
gationem de contrabendo matrimonio cum dicta Dena
recipientes ab eo.quibꝰ pacho.
ne volens incipere pꝛomiſſionem de contrabendo matri-

ranciſcus frater dicte Ae

ſam cuidã Joanni. Gt ad hoc cõuenerũt die

monio cum dicta Aena per eam factam dicto Joanni.ad

impleta in duobus bancis dari fecit dicto Nanni pꝛo par
te dotium futurarum certam qᷓtitatem pecunie.poſtẽᷓ di⸗

ctus Joannes quedam localia ſecundum regionis conſue

tudinem miſit dicte Aene taniᷓ ſponſe ſue que omnia illa
recepit vt ſponſa.? vxoꝛ erat in populo publica ill eſſe ſoõ
ſam dicti Poannd ad quam ſepiſſime dictus tanꝗᷓ ad ſpõ-
ſam acceſſit tam in domo patris dicte Lene quam in qui⸗
buſdam alijs in quibus dicta Qena ranꝙ ſponſa inuitabat᷑
demum per partes pꝛedictos ſepiſſime dies ad contrahen
damimatrimonium de pꝛeſenti ſtatuta fuit ſed per dictum

IJoannem ſemper defuit qui fictis ? ſimulatis occaſionibꝰ

alleg ins ſꝑ contrahere diſtulit turpiter ad amandum quan
dam mulierculam quam loco concubine non modico tem-
poꝛe tenuit ? adpuc hodie detinere dicitur. Ax quigus om
nibus dicta Lena pꝛouocata videns ſe ita a Rccgoaam
ſperni cum in ſponſam ſe recuſat habere ⁊ cum alio matri-
monium contrahere ⁊ diſcedere dicto anne nunc relu⸗
ctante ⁊ dicente ſe paratum ad contrabenduʒ matrimoniũ
cum deren .Munc contingit in iure de pluribus du-
bitari.¶ Et pꝛimo nunquid inter dictam Ninem 7 dictũ
Joannem fuerunt ſponſalia de futuro contracta cum di-
cta AMena in dictum Joannez nuniꝙᷓ expꝛeſſe conſenſerit.
Seun pꝛeſuppoſito ſponſalioꝛum vinculo an dicta

re ⁊ alijs matrimonialiter coniugi ertio nunquid di-
cte pecunie quantitas ſoluta pꝛo parte dotium per dictum
Franciſcuʒ poſſit repeti a dicto Joanne dicta Ae

ena vãleat licite ad dicta rar Ee contracta rece⸗

nacum eo matrimoniũ contrahere recuſat.. Auarto an
dicti Leonardus? Joannes auüculi dicte Aene ? Iran

ciſcus frater camalis eiuſdem remaneant in aliqno vigore
dictoꝛum pꝛomiſſionum dicto Joanni obligati cum non
remaneant pꝛo eo quo minus matrimonium ſequatur int

eum? dictam Lenam ſed peripſam Aenaʒ dum taxat ⁊c·

Auentur qui iuie.
ꝛiſti eiuſqʒ matris pꝛe ſidio hunuiliter inuo
cato.attingam quodlibet dubioꝛuʒ oꝛcine an
te ſcripto. Et pꝛimo ſuper pꝛimo dicen ſum
ſuperfluitate Pren. hoc inter dictos oã
nem ⁊ dictam Qenã ſponſalia de futuro fuiſ
ſe contracta quanꝙᷓ enim nec frater velauũculus quinimo
nec parentes valeant mulierem obligare inuitaʒ ſeu inſciaã
ad matrimonium contrabendum.ſed requiritur neceſſario
ipſius mulieris conſenſui libere.vt pꝛobatur in. c.vno in fi.
de deſpon. impu.li.vj ⁊. xxx · qlij.c.vbi non eſt conſenſus.⁊
nõ.in.c.j.de deſpon.impu.facit.c.ſi anuum de iudi.li.vj.

tamen ſi conſanſanguinei pꝛomittunt nomine mulieris ab
ſeni ⁊ ea poſt moduʒ certificata expꝛeſſe vel tacite conſen

tit puto recipiendo iocalia.vt ſponſa vel ſponſus tanquam
ſponſus vtitur ad domum ipſius mulieris ſatiſ conualeſcũt
dicta ſponſalia. vt ex nunc.⁊ aperte pꝛobari videtur in.c.lit
teras iuncta glo. de deſpon. impube . ? expꝛeſſius in.c.j.de
matrimonio cõtracto contra interdic. eccleſie in glo.in ver

bo tan ỹ in vir in fine ? clariſſime tenet Jo.· an. in dicto. c
vnico de ðᷣſpon.impub.i.vj.ſuper glo.in nouella ſua dicce
quod inter parentes ⁊ alios conſanguineos hec eſt differen

tia quia ex contractu parentum obligantur filij ſi ſunt pꝛeſẽ
tes ?2 non contradicentes vnde ſola pꝛeſentia habetur pꝛo

conſenſu.⁊ ſic pꝛopꝛie loquitur tex.in.d.c.vno.ſed in alioꝝ

conſanguineoꝛum contractu non ſufficit ſola pꝛeſ entia. ſed

requiritur qð mulier certificata de ſponſalibus per eos con
tractis tacite per modos ante dictos vel ſiles conſentiat vt

in iuribus pꝛeall. Ert facit qd non ad id q; deſponſa. ſolus

enim conſenſuſ ſufficit ad ſponſalia.vel matrimonium con
trahendum. xxvij.q.ij.ſufficiat.⁊ deſpon.cum locuʒ.nec re
fert qualitercunq; habeatur dumodo de eo conſtet.iuxta
nõ.in. c.tue.⁊.c.cum apud de ſpon.cum enim ſatis per ea
que in narratione fuit dicta ſicut apparent de conſenſu di⸗
cte domine Lene volentis ratificari ſponſalia per fratrem
carnalem ? auũculos facte.dicam non ſponſalia de fſuturo.
nardctee Yomenr 2 Lenam fuiſſe contractam.
nio igitur ad ſecundum ad ſaltim poſſit dicta domina Le
na impune recedere a dictis ſponſalibus. Joanne ſponſo

inuito ⁊ reluctante. Et videtur pꝛimo ꝙ non per tex. aper

tum in.c.pꝛeterea·⁊.c.requiſiuit.⁊.c.ex litteris cum multis
ſi. de ſpon. in quibus iuribus patet dictam Lenaʒ poſſe ꝑ
iudicem eccle fiaſticum compelli ad matrimonium depꝛe-
ſenti contrabendum. Mec obſtat ſi dicatur dictum Aoan-

nem multo tempoꝛe ex culpa ſua diſtuliſſe Nafecrid Edi⸗

cti matrimonij per hoc enim non eſt dicta Aena liberata a
contractu ſponſalioꝛum. debuit enim ad minus expectare
dictum Joannem per bienniũ de quo elaplo libere potuiſ⸗
ſet alten copulare ante ſine fraude hoc facere nõ poteſt vt
expꝛeſſe pꝛobatur in.l·ij. T. de ſpon.⁊ ibi plene per Cxr.ꝗn
imo non dicit ibi ꝙ per lapſum biennij culpa ſpõſi ex toto
diſoluani ur ſponſalia. ſed ꝙ ſi mulier, alteri nupſit videtur
ſine fraude quia voto ſuo tanto tempoꝛe a viro eludi non
ſt paſſa. ſed in caſu noſtro ante lapſuʒ biennij voluit dictꝰ
oannes cum dicta Aena contrahẽ nec per eum reman

ſt. ſed per dictam AQenam. imo vt dicit poſſit attemptari

qð etiam elapſo biennio tenetur cum illa contrahere ſireĩ
tegra vult ſponſus perficere matrimonium.cumce ſſat tũc
modum. d.l.ij.nec ex lapſu dictitempoꝛis poteſt iuſtam ex
cuſationem aſſumere cum alio contrabendi. ſacit in ar ·l.
mancipioꝛum.ſſ.de op.le. Nec obſtat ſi dicatur ſepe dieʒ
fuiſſe ſtatutum ad matrimonium contrabendum ? per di-
ctum Yoannem defuiſſe vnde videretur diciam Aenam
a pꝛomiſſione liberꝗtam. vt in. c.ſicut de ſpon. noõ. Jo. an.
in.c.de illis eo.ti. Ram certe tex.ille ? Jo.an.loquuntur
qñ a pꝛin.obli.ſui reſpectu ad certam die. Sed in caſu no
ſtro ſpõſalia a pꝛicipio fuerũt pure cõtracta licet poſtea de
die ſimpliciter contrabendi matrimonium conuenerint.ꝑ
hanc enim conuentionem non reſtrinxerunt obligationem
pꝛius pure contractam.vt ſatis colligitur ex tex. dicte.· l. ij.
in fi. dum ponderat vota mulieris ſepe per ſponſum eluſi
fuiſſe.? hoc aperte innuit tex.in. d.c.ſicut duʒ requiritpꝛe

v5

22

ſixionem termini tempoꝛe contractus ſponſalioꝛum. facit
ad pꝛedicta.l.celſus.ff.de arbi.2.c.cuʒ dilecti de dolo. ⁊ cõ
ed his non obſtantibus ex alio capite dico dictam
dominam lenam nullo modo obligatam ad contrabendum
matrimonium cum dicto ioanne ſed libere eum poſſe a di
ctis ſponſalibus recedere.⁊ cum quo viro maluerit matri
monium contrahere per tex.apertum cui reſpo
odum de iu.iuran.vbi dicitu

aliter ex ſpon poſtmo⸗

poteſt c ducacn
uit non tenetur alter ad matrimonium perficiendum. quia
ex hoc cauſa poteſt dimitti iam ductus ideo foꝛtius ducen-
dus quiꝗ vt ibi dicit tex.turpius eicitur quam non admitti⸗
MNec obſtat iuramentum quia intelligitur con⸗
clitio ſi alter contra legem deſponſationis non peccauerit
vel niſi quid aliud peius accederit.puta alter coniugium ef
ficeretur lepꝛoſus.vel naſam perderet vel quid ſimłe vtibi
cet violare libidinoſe matrimoniuʒ
ij. vt. l. ſi vroꝛ. 5. diuus. ff. de adul.
onem.5.ſponſuʒ. Et nõ.in dicto.c.
quẽadmodum in glo.in verbo non admittere. i
noſtro pꝛeſupponitur dictum ioannem per contractã ſpon
ſalioꝛum adamaſſe turpiter quandam mulierculam ? eam
tempoꝛe non modico vt concubinam tenuiſſe dictaʒ ſ⸗ von
ſam ſuam eludiſſe varijs vicibus differendo contractum g
legitime ⁊ impune poteſt ab illis ſponſalibus etiaz ſi fuiſſẽt
iurata dicta domina lena reſilire.? cum quo viro maluerit
contrahere. Nec obſtat ſi dicatur dictum. c. quemadmodũ
loqui in ſponſa foꝛnicante.non autem in maſculo quia dico
eundem eſſe in hoc rationem in
te pꝛobatur in.c.a
lite non conteſta.

dicit. Sicut eniʒz non li

de iniurijs apud labe

ſponſo ſoꝛnicante vt aper
pꝰ.xxxij.q.vij.facit qð legitur ⁊ nõ.in.c.
NQuantum enim ad iſta non iudicã
tur ad imparia de diuoꝛ.gaudemus.⁊.xxxij q · vj. facit qð le
.jj.ij.iij.iiij.⁊ fi.?⁊ hoc quo ad ſcõm dubium.
irca tertium nunquid pecunia tradita cauſa dotis poſ
repeti a dicto ioanne dicta lena repudiante cum eo ma-
trimonium dicta cauſa.contrahere dico ce
ſic quia fuit tradita obcauſam.ſ.ma endi qᷓ
iñ vt in.l.ſi mulier.⁊.l.ſi extraneus
ff.de condic.ob cauſam.⁊.l.ſi ego.2=.
quotiens cum ſi.de iure do.in quibus iuribus co⸗
ꝙſiue mulier ſiue alius pꝛo muliere aliquid de/
marito cauſa dotis poteſt illud nuptijs non ſecu-
ti repeti.⁊ apertiſſime in caſu noſtro tenet Mar.in dicta.l.
neceſſe ꝙ mulier pꝛius alteri nu
lauerit ſponſalibus ad hoc vt poſ
s innuit finis illius.l.qð ſeruus.
ium per quem debet ſieri hec re
uciſcũ fratrem dicte lene qui pe-
ctam lenam cuius intuitu ſolutũ
dico conſiderandum qð aut dictus Franciſ
ſuo ⁊ tunc habet ipſe actionẽ nomine pꝛo-

gitur ⁊ nõ.in.c
rtum eſſe quod

cum..i.ſe.⁊.l.ſi ſeruus.

2. .

qð ſeruus vbi dicit nõ eſſe
bat. ſed ſatis eſt qd renunc
ſit fieri repetitio.⁊ hoc ſati
ed referro nunc ad dub
petitio an per dictum
cuniꝗm exſoluit.an per dii

cus exſoluit de

tamen hoc veruʒ ſe
t ipſe ſoluens repe⸗
vt in.l. ſi ego ⁊ in.l.licet
? in.l.ſi extrgneus pꝛeall.ſecũdũ
r. aut dictus Frã
ieris ⁊ tuuc ipſa domina lena ſi H
cite poterit repetere ar.in.l.ſi qui ſi
ob cauſam.⁊.l.plt.ff.de neg.geſ.vbi
ſi mulier ignoꝛauit
factuʒ fratris pecuni,
ranciſcus videat᷑ exiol
e de bonis mulieris in
eſt de bonis mulieris.

accędit. ?..extraneum. c. de rei vx. ac.

s nuptijs.ſed eis non ſecutis habe

§. quotiens.ff.de iure do.
vnam lec.quaʒ expꝛeſſe ib
ciſcus ſoluit de bonismul
appꝛobauerit ſaltem ta
debere. ff. de condic.
tex.⁊ videtur pꝛobare qð etiam
n poterit nunc habendo rat
tere. Sed dubium nunquid
ſſe de ſuo omnino donandi an x
o dico qð in dubio pꝛeſumendum
ecus autem ſi non adminiſtraſſet.
l. f. C. de dot. pꝛomil. facit
ff. de neg. geſt. 2. l. alimẽta.
me hoc pꝛocedit h
tis ſenenſis quo

legitur ⁊ nõ.in.l.nenſcenius.
eo.ti.vbi in ſiliꝑ bar.? maxi-
ectu ad ſtatutum huius ciuita

trabona paterna vnde videtur dictꝰ
ab hoc onere. non autẽ ſuo
7 no.in.l.ij. C. de glimẽ . pu.

franciſcus voluiſſe ſe exſoluer.
tradere gr. eoꝛuʒ que leguntur

pꝛe. ? melius in.l.ſi cum dotem.5.ſi pater. ff. ſo. ma. Exg⸗
bus omnibus concludo qðꝛ ipſa domina poterit repetere
appꝛohando ſolutionem facta per fratrem vel ipt. ezanet
cus repetet ea non appꝛobante cum non cogatur in hoc ha
bere ratum factum fratris. Ad hoc bene facit ꝙ legitur ?
nö.in.d.l.qui ſe debere.iuncta 7 erbo nomen te. de

eſcendo ad quar-
tum ⁊ vltimum an ſcilicʒ dictus Aonardus2 Franciſcꝰ
Joannes in aliquo remaneant dicto YJoanni er dicta
miſſione obligati ⁊ bꝛeuiter dico ꝙ non · cum quia ipſe con
ioꝛum inter ipſos contrabentes habeat cõ⸗
ditionem taeitam.vʒ ſi alter non peccaret contra legẽ ſpon
ſalioꝛum. vt dicto.c.quẽadmodum de iure.iuran.⁊ ſi qua
dixi latius ita qd altero peccante alter ſit ab omni obligatio
ne abſolutus.⁊ ibi foꝛtius hoc idem dicendum in his qui ꝓ
milſerunt aeceſſoꝛie de inducendo illam dominam lenã ad
contractum cum ſtipulatio iag aſſu materiã
iliius cui accedit. vt in.l.ſi eu.5. qui iniuriarum.? ꝙ ibi nõ.
ff.ſi quis cau.ſicut in ſimili dicit. l. qð relicta ab inſtituto vi-
dẽtur repetere ad ſubſtitutos.:.licet.ff.dele gat pꝛio.⁊.l.nõ
inſtrumenta. C. ad treb. pꝛeterea non videtur venire cõtra
ꝛomiſſionem etiã iuratam qui ex iuſta cauſa deſerit. vt.l.
iuramento.ff.qui ſatiſda.co.⁊.xxij.q.ij.nequis.2.c.beatus.
ed pꝛedicta cuuſa libidinis cum aliena muliere pꝛeſtat
cultatem reſiliendi ab obligatione conturbandi iee

condic.ob cauſam.⁊ hec den
di

nium. vt.d.c.quẽadmodum.⁊.c.aplus.xxxij.q.vij. rgo
non videntur pꝛedicti veniſſe contra obligationem maxie
quia ex quo dictus Joannes ſua culpa dedit cauſaʒ huic re
pudio.videntur tamen pꝛomiſſoꝛres adipliuiſſe eoꝛum p
miſſionem.ex quo per dictum ioannem defecit quo minuſ
matrimonium effectuʒ habuiſſet ar.in.l.iure ciuili.?.liul.
ff. de condic.? demon.⁊ in regula imputari ei non debet de
regu.iur.li.vj Peerere⸗ alia conſideratione non obligant
nium debea iberum non valet obligatio penalis int
ipſos ſponſos aut eoꝛum pꝗrentes.vt.c. gemmaz de ſpon.
Zel.titia.ff. de verbo.ob. Et idem in coniunctis perſonis
quando veriſimiliter non incurreret penam puella vel maſ
culus induceretur ad contrabendum. quia videtur eadem
ratio que eſt in parentibus ar.in.l.heres meus in fi.ff. ð̊ cõ
dic.inde.tenet Jo.an.in dicto. c. gemma in fi. Et bar. in.1.
titia in pꝛin.Et quicquid fit tamen ĩ caſu noſtro certiſſmũ
eſt dictum ioannem nil poſſe petre eum ipſe culpa ſua pꝛe
buerit cauſam huic repudio ar. fi. de iniur. ? dano dato.
Et hec ſufficiant. Laus deo. Hecolaus⸗ Abbas c.

Aeii

e⸗ contingentia falis eſt quidam maſſita⸗
rius domunculum quandam per publicum
inſtrumentum a quodaʒ commune ſuo xxv.
floꝛ.pꝛetio emit pure ⁊ abſolute.ac dictuſ vẽ
— itoꝛ dedit emptoꝛi poteſtatem ingrediendi
poſſeſſionem ad libitum interim conſtituit ſe pꝛecario a di
dicto emptoꝛe poſſidere deniqʒ venditione perfecta eadẽ
die ? hoꝛa dictus venditoꝛ dictam domum ab eodem em
ptoꝛe duoꝛuʒ floꝛenoꝛum pꝛetio condurxit locationis titulo
pacto adiecto vt dictam domum conductoꝛ locationis tẽ
poe durate ſuis expenſis reſiceret moꝛitur poſtea emptoꝛ

I.

2 in teſtamento inter cetera titulo legati diſpoſuit ſi dictus

venditoꝛ per totuʒ menſem tunc currentem daret ſuis he
redibus fioꝛenos. xxv. quos pꝛo pꝛetio dicte domus expo⸗
ſuit ꝙ daretur ſibi dicta domus ⁊ qð nihil dare ⁊ ſoluere te
neatur pꝛo tempoꝛibus retinutis occaſiõe penſionis domꝰ
infra quem menſem diſtulit venditoꝛ conditionem adim-
plere.quinĩmo tempore vel ſui heredes ſoluerunt octo flo
renos nomineipenſionis hered ibus dicti emptoꝛis.dicen-
tes illum contractum fuiſſe pignoꝛatitium ? in fraudẽ vſu
raruʒ ſub nomine emptionis confectum ⁊ in effectu oppo⸗
nunt quatuoꝛ ad huius fraudis ⁊ ſimłlationis pꝛobationem
pꝛimo ꝙ ſtatim poſt venditionẽ venditoꝛ condurxit domunz
⁊ remanſit in poſſeſſione iuo⸗ Rfcnnddo qð fuit venditoꝛ
peo modico pꝛetio. Tertio dicun hoc pꝛeſumendum ex
pacti illius adiectione vt refectio domus pertineret ad con
ductoꝛem. Quarto quia domus pꝛedicta nunqᷓ fuit alibra
ta ĩ bonis emptoꝛis iuxta ſtatuts ⁊ conſuetudinesillius ciui
= tatis. ſec

tatis.ſed remanſit in libꝛa ipſius venditionis.⁊ pꝛo illa ſem-
per onera ſuhitijt. Doſtremo adducitur voluntas dicti te
ſtatoꝛis qui videtur ſibi conſcientiam voluiſſe de pꝛedictis
facere legando modo pꝛedicto.QAueritur omnibus dilſcuſ
ſis quid iuris ?c. r
— AUnipotentis dei inuocato ſuffragĩo. A
4g getur pꝛimo ex pꝛedictis ſimulationem ſat
. pꝛobari ex quo enim venditoꝛ poſidebat pre
— fſumitur ſimulat io.vt in.l.ſicut.S.ſuperuacu
Awm. ? ꝙ ibi nõ.ff.quibus mo.pi.vel ipo.ſol.⁊
dicit ibi bar. qð non excluditur ſimulationis pꝛeſumptio lʒ
venditoꝛ conſtituat ſe emptoꝛiſ nomine poſſidere. Requi
ritur enim actualis? coꝛpoꝛalis ſm eum. Item ⁊ ſcdðᷣo mo⸗
dicitas pꝛetij pꝛeſtat magnum argumenrum ſimilatiõis.vt
in.c.ad noſtram de emp.⁊ ven.facit qð nõ.glo.in.c.cõque
ſtus de vſur. Tertio facit adiectio uliꝰ pacti vt refectio
pertinet ad locatoꝛem.hoc enim non eſt de natura locatio
nis cum refectio pertineat ad ipſum locatoꝛeʒ.vt.l.ſi mer⸗
ces.ff.loca.ideo talia pacta inducunt pꝛeſumptionem frau
dis.vt in.d.c.ad noſtram.⁊ qð ibi nö. Quarto facit pꝛe
ſumptio illius oblationis ⁊ diſpoſitionis teſtatoꝛis. ¶ Sed
hies non obſtantibus puto ex pꝛedictis dũtaxat non debest
iudicari pꝛedictas contractus eſſe ſi multas. oueo: pꝛi
mo er foꝛma ipſius venditionis que in nulla ſua parte appa
ret vitioſa. ſt h .-
rarium pꝛobetur· vt in.c.in ciuitate de vſu.?.c.cum Joan
nes de fide.inſtru.de pꝛeſcrip.ad audientiam.⁊.l.cum pꝛe

bus concludo ꝙ pꝛemiſſoꝛũ conſideratione non poteſt diu
dictum contractum fuiſſe vſurarium. Mon obſtant contra

ria ſuperius alle gata nam.S.ſuperuacuum loquitur quãdo

non conſtabat venditionem interceſſiſſe.ideo ex quo is ꝗ
dicit ſe vendidiſſe reꝑitur poſſidere pꝛeſumitur nõ vendi-
diſſe vt ibi nõ. Jem ille tex.loquitur quando agitur de
ꝛeiuditio tertij:ſed hic ſolum agitur de pꝛeiuditio contra
hentium. Dꝛeterea vt ibi dicit Mar.quando fuit ſoluta
penſio ceſſat omnis pꝛeſumptio ſilationis.maxime cũ hic
fuit ſoluta pꝛo.x. annis. d alia ſatis eſt ſupꝛa reſponſuʒ.
Et hec ſufficiant.

LCon. l.

AA nomine domini amen. Lirca queſtionẽ
vertentem inter dominaʒ Auciaʒ filiam oliz
ex vna parrte.? Angelum ſeruum eiuſdem
terrereum ex aſia porte nihil attingaʒ ex me-
ritis cauſe pꝛincipalis ſuper qua ſententia iã
lata fuix.quoniaʒ illa mihi cõiſſa non extitit.ſed examinabo
dumtaxat an nouum iudicium poſſit intentari iuxta foꝛmò
libelli per dictam dominam Auciaʒ pꝛoducti.ententia cõ-
tra eum lata.⁊ appellatione ab ea interpoſita non obſtanti-
bus. At tota ius queſtionis dependet ab eo nũquid pꝛimũ
⁊ ſecundum iuditium ſic ſe habeant ꝙ abſolutoꝛia ſentẽtia
lata in pꝛimo pareat exceptionem rei ludicate in ſcdo. Mã
ſi appellatio fuit admiſſa per iudicem ad/queʒ. vt allegatur

cibus de Bnaraummenu autem an pꝛedicte con- per dictam dominam Luciaʒ.ſiue tacite renunciauerit ap
iecture ſufficiant· Dꝛimo enim non obſtat ꝙ venditoꝛ in appellationi ad eundo iudicem a quo firma remanſit pꝛima
1. eogem inſtrumento domum conduxerit. hoc enim non eſt ſententia de appel.perſonas.?.c.cum ſit romana cum ſi.
a iure in pꝛobatum imo expꝛeſſe permiſſum.vt in.l.queda d Mem⸗ Hi autem dicatur pendere dicta appellatio achuc eadeʒ
mulier. ff.de rei ven.vbi tex.⁊ bar.ĩmo vult ibi tex.qð per MWA queſtio que ĩ videndo an pendente pꝛimo iuditio poſſit ac
huiuſmodi actum loeationis tranſferatur poffeſſio in loea- cumulari. Scm eſt exraminandum an tale ſit pꝛrimnm iudi
toꝛem.⁊ ſic talis actus non ſolum impꝛobatur ĩmo in tantũ cium qð abſolutoꝛia lata in eo pariat exceptionem rei iudi
appꝛobetur vt tranſſeratur per eum poſſefſio in alinʒ non cate in ſecundo. MNam talem effectum pꝛoducente ptimo
erqgo inducit pꝛeſumptionem ſimilationis.quia qð lege per iuditio non admittitur accumulatio ſcõi obſtante exceptio
mittente caret.l. gratus. C. de adul. 7. rxiij. · iiij. c. ne.vt pꝛobatur in.l.fundi.⁊.l.fundum.ff. de excep.clarius ĩ

qui peccat. Ad fᷣm circa modicitatem pꝛetij reſpondet materia cumulacionis plene examinata per gio. Cy. ? bar.
ꝙiülla alle gatio non eſt era vt mihi oꝛetenus fuit expoſitũ in l.edita.C.de eden.per canoniſtas in.c:ij.de libel:obla.
Pinc eſt qð dicta domus poſtmodum fuit vendita pꝛo eo — . Aideamus igitur an pꝛimum ſit tale ꝙ ipſius ſententia
dem pꝛetio.⁊ ſi qua fuit rę ipſa deceptio in pꝛetio fuit valð Pen Pe, bſolutoꝛia paꝛeat exceptionem rei iudicate in ſcᷣa nouit᷑

modica de qua non eſt err andum.lein cauſe.. in pꝛetio. fi T intentata per dictam dominam Luciam. Et videtur pꝛi
mo ꝙ nõ.qm id qð examinatur ſũmarie non pꝛohibet᷑ poſt

de mino. 2.l.ij. C. de reſcin.ven.⁊.c.cum dilcti.⁊.c.plt.de
emp. ? ven. Mon obſtat tertium quia licet de iure comuni (modum in iuditium deduci plenarie. vt in.1. pnlt. ff. de his
refectio imineat ipſi locatoꝛi tamen ex ſpᷣali paeto peteſtp- qui ſunt ſui vel ali.iur. Hinc eſt qð acta facta in ſũmario ñ
tinere ad condueteꝛem. hoc enim non eſt contra naturam ⸗/.daciunt fideʒ in plenario.vt in. c. veniens de teſti. Facit ꝙ
ipſius contraetus ſed pꝛeter. vnde tale pactum non eſt a iu Pv O‿N* no. Inno. in. c. ij. de oꝛ. cog. pꝛope finem vbi dicit. ꝙ ſi cõ
re impꝛobatum imo appꝛobatum.i.qui inſulam.S.fi.ff.lo⸗ 7S Sr tra agentem excipi de ſponaiione mea.⁊ ſuccubui potero
ca. valent enim paeta pꝛeter natiramteontractus appoſita nihilominus illam ſpoliationem deducere per viam accuſa
HEaEſtncno de como.⁊.c.bona ſides de po.⁊.l.i.ff.eo.ti. en . ecundo pꝛincipaliter faciunt nõ.per bar.in.l.ꝗ
Ninc dicit regula iuris ꝙ contraetus er eonuentione legẽ rome..duo fratres in.v.quinto op.de.v.ob.vbi ad ꝓpo
orrerm acciperedignoſeuntur. vt in regula contractus de reg.iur. ſitum dicit. ꝙ ſi ſuper exceptione pꝛonunciatur in caſu quo
li. vj. Rꝛetcrea nota iniunctum in contractu videtur ꝑs =AE& m= ſümaria fuit cognitio nõ obſtat res iudicata ſi ilud ideʒ pꝛĩ
pꝛetij. vt in.l.fundi ꝑteʒ.ff.de contrahen.emp.potuit ergo⸗ dez cipaliter poſtmodum in iuditium deducitur ar.de re iudi.
illud onus cõuerti vt ſuccederet pꝛo parte penſionis maxie r Vy. Qagliuo pio.5.ſi ſuper rebus. Si vero in cauſa cognoſcitur
cum in facto.pꝛoponatur dictam domum fuiſſe locataʒ ꝓ plene.⁊ tunc ſi contra agentem pꝛonunciatur non poteſt ac
modica penſione.Ad quartum dico qð illa lperatio nõ re- cumulari aliud iuditium veceſſortum 7 quodamodo depẽ

leuat heredes ipſius venditoꝛiſ. quia contingit hoc ex facto Y — oens ex pꝛimo indicto.S.duo fratres. Aut aliud iudicium

ipſius dumtarat hoc enim non venit in pactum.⁊ hic actꝰ Z TaE eſt pꝛincipalius vel eque pꝛintipale ⁊ iterum poterit refli-
fuit ſecutus poſt venditionem perfectam. Hon obſtaden M1 cari nõ obſtante exceptione rei iudicate. vt in.1.ſed ſi auteʒ
.

tum de teſtamento venditoꝛis quia ex illo non poteſt colè rr *— de excep. Sed in cai noſtro m iudicium eſt pꝛincipalius
gi coniectura ſimilationis contractus.cum in nulla ſui par- = vel eque pꝛincipale ⁊ pꝛimum fuit pꝛincipale ⁊ pꝛimuʒ fuit
te non dixerit contractum fuiſſe pignoꝛatitium imo appel Aſumarium. ergo poteſt reſeruare exceptionem rei iudicate
lat ? dicit ſe expoꝛtaſſe pꝛetium pꝛo illa re.vnde potius col vel iudicando cauſa appellationis non obſtante.Ad idem
ligit contrariumc 1 2 ꝙ nõ. Anto.de bu.in.c.aduerſario. vbi dicit ꝙ vbi variat᷑
usaens dAnn. Nam videmus ꝗqõ debitoꝛi modus agendi de ſũmario ad plenariam nõ pꝛohibetur cu

ſuo quandoq; quiſlegataliberationeʒ. ff. de lib.le.per totu mulatio ſeu refutatio eiuſdem negotij iuxta nõ.in.l.j.C.ð
ita iſte potuit legare illi Vvenditoꝛi qui erat cõpater ſuuſ pen condic.inde.⁊ in.l.ſi quis a liberis.ff.de lib.agno. Sed
ſiones pꝛo tempoꝛe pꝛeterito t Pen vt habere? his non obſtantibus que vere in caſu noſtro non obſtant vt
facultatem recuperandi illam domus ꝙᷓ foꝛte vendiderat infra clare petebit contrariam ſententiam arbitroꝛ pꝛeuale
pꝛopter neceſſitatem. Si enim fuiſſet contractus vſurarꝰ re.ſ.qð illud nouum iuditium per dictam dominaʒ Luciã
. re remiſii cumulari non poſſit exceptione obſtante. MOꝛimo me⸗
ſet ditionaliter. ſi. xxv. flo?. ueoꝛ per indubitatam iuris regulam vbicũq; ſaltim tria cõ-
ſoluiſſet infra menſem nec eſt nouun iat aliquo currunt in ſcdᷣo iuditio que concurrebant in pꝛio ſemꝑ ob

3

onere ſolutiõis faciendo annexo. vt.l.lutius.⁊.l.iure ciuili

onere ſolutiẽ . ſtat exceptio rei iudi.pꝛimũ ſi ideʒ coꝛpus ſiue eadẽ ꝙᷓ̃titas
cum infinitis ſi.ff.de condic.⁊ demon.¶ Ex quibus omni

petitur ſcdᷣo que in pꝛimo:ſᷣm ſi ideʒ ius ſi eadem ſit cauſa

petendi.Lertium ſi eadem ſit perſonarum conditio.·hoc

pꝛobatur in.l.conqueritur.cum duabus legibus ſequentibꝰ
ff. de excep.rei.iudi.nõ.glo.in dicto.c.aduerſoꝝ. Sed ĩ ca
ſu noſtro hec tria inſunt ſecundo iuditio quia eadeʒ quanti
tas petitur nunc Ke in pꝛimo iuditio petebatur eadem eſt

caulſa petendi. Mam petebat reſtitutionem dotis a dicto
Angelo tanqᷓ; ab herede fratris ⁊ nunc idem dicit.⁊ ex ea-

dem cauſa eadem eſt conditio perſonarum. Ergo abſolu⸗
toꝛie lata in pꝛimo parit exceptionem rei iudicate in ſcðo.
ꝛeterea ⁊ ſcdðo vbicunq; idem pꝛoꝛſus eſt finis agendi
non poteſt deduci per viam agendi in ſcõo iuditio qð fuit

