pꝛecedente canonica monitione quantũcunq; factuʒ dicat
notoꝛium.qꝛ excõmunicatio ferturab homine non pꝛopter
delictũ ſed ꝓpter contumatiã. vt nõ.glo.in.c.ep̃i.xj q.iij.

ſed parla-

le⸗
d
i⸗
Ur

n
eſ
x.

l
e

ſed paria ſunt aliquõ non citate. velad locũ notoꝛie nõ totũ
ar. in dictis iuribus.⁊.c.ſi duobus de ap Mõ obſtant ↄtra
ria.Et pꝛimo glo.in.d.c. bene eg enim intelligi ?⁊ de

terminari ſm iura noua ſuperius eegata. vel poteſt ſalua
ri in pꝛiuata ⁊ ſecreta familiaritate. vt.S.dixi vel in iudiciali
bus. 6 ſm de dicto Inno.in.c.ad pꝛelentiã de appel.
dicendũ qð debet intelligi ⁊ limittari vt ipſemet nõ.in.d.c.
ſolet. Nam mouetur iple ibi per.c.per tuas de ap.ꝙreci⸗
pit hodie limitationem per.c.ſolet. ⁊.c.licet pꝛealł. Ad
tertium de · c. paſtoꝛalisdico ꝙ pꝛocedit quando ſententia
eſt aliqua licet iniuſta. Se in caſu noſtro pꝛeceptum iu
dicis ſuper vitatione eſt ipſo iure nullum cum ſit contra iu
ra ſuperius allegata. Ideo tale preceptum poteſt contem-
ni.ad hoc ꝙ nõ. Inno.in.c.ſi quando de off.deleg.magis
enim eſt obediendum iuri.ꝙᷓ; mãdato delegati.xj Carf. Fu
lianus ⁊.c.dominus.x.c.qui reſiſtit. Mon obſtat quintum
argumentum procedit enim quando excõmunicato tenet
vt iniiee S
Ad vltimum de.c.cum ſit romana.ſatis reſponſum eſt.
nam negatur factum. eſſe notoꝛium.⁊ alle gatur iuſta cauſa
poſſidendi. Item aplus ſepe coꝛinthnʒ ãmonuerat ? factũ
erat monitoꝛium ꝙ nulla tergi verſatione ⁊c̃.ꝙ non contin
git in facto noſtro. Et hec ſufficiant. Seo gratias.

Actuʒ exquo dubia infraſcripta oꝛiuntur ſic
pꝛoponitur. Quidam laycus mercatoꝛ fecit
ſuum heredem vniuerſaleʒ quoddam mona
ſteriuz monachoꝝ eoq; vita functo monaſte
. riunr adiuit hereditati in omnibus pꝛo he
ede le geſſit fam in iuditio qᷓ; extra capiendo bona heredi-
taria ⁊ eoꝛum aliqua diſtrahenda ⁊c. Tandem repertum ẽ
in libꝛis debitoꝛum teſtatoꝛis ꝙ idem ipſe teſtatoꝛ ⁊ ſuus pᷣ
deceſſoꝛ in eadẽ hereditate tempoꝛe vite eoꝛuma diuerſis
perſonis ad rationem octo vel decem pꝛo centenario.rece⸗
perunt certam ſũmam viginti milium floꝛenoꝝ.multaq; öᷣ
bita. ſilis conditionis dicto monaſterio per dictum teſtato-
rem relicta fuerunt recuperata ⁊ in cõmunibus vſibus mo-
naſterij oꝛtum eſt conſcientie ſcrupulum pꝛo eo q monaſte
rium mitas fecit expenſas ratione ipſius hereditatis ſoluẽ-
do legata ⁊ alia debita mita litigando tam in curia romana

-

ꝙᷓ extra ac ediſicando in monaſterio ⁊ alios ſũptus ratiõe he

reditatis.faciendo in tantum ꝙ ad ſatiſſaciendum de vſu⸗

ra iuta libꝛum teſtatoꝛis. vix ſufficerent ea q̃ ð pꝛedicta he

reditate ſuperſunt vna cum reliquis bonis monaſterij ea p

pter ſeruitutem chꝛiſtianoꝝ.⁊ pꝛo infſoꝛmatione ſimpliciuʒ

fuit de quatuoꝛ dubijs circa pꝛemiſſa petitum. ¶IDꝛimũ
dubium an dictus teſtatoꝛ ſit in dubitanter ex dictis contra
ctibus cenſendus vſuram. Secundum vtrum dictũ mo
naſterium plenarie teneatur ad ſatiſſaciendum de vſura te

ſtatoꝛis iuxta ſũmas contentas in libꝛo debitoꝛnm. Ter
tium vtrum alia bona monaſterij non ſufficientibus bonis
que ſuperſunt de dicta hereditate debeant pꝛo ſatiſfatione
hauiuſmodi debitoꝝ exponi gaienat Aanun Vrum
papa de iure aut alias cautione ſeu licite poſſit dicto mona
ſterio ſine periculo deſtructioniſ ſaccurrere diſpenſando in

7 inſuper pꝛemiſſis ⁊c. Mi.abbas.
Mꝛiſti eiuſq; matris pꝛeſidio humiliter inuo
cato. Attingam iuxta oꝛdinem pꝛelibatum.
Pꝛimum dubium q in iure clariſſimum eſt
quicquid enim accedit ſoꝛti ex pacto vſura ẽ
quantumcũq; id ſit modicum ſiue conſiſtat ĩ

pecumia numer ata ſiue in alia ſpe.vt pꝛobatur.xiiij.q.iij.ꝑ

totam queſtionem quinĩmo ſolus animus mutuentis con
ſtituit enm vſurarium ſecuta traditione muneris vltra ſoꝛ⸗
tem ſi ałnon fuiſſet mutaturus deficiente ſpe lucri. vt pꝛo

batur in euangelio luce. ¶ Dutuum dantes nihil inde ſpe⸗

rantes·⁊ tranſũptiue in.c.conſuluit de vſu.diſpoſuit enim
qui ſapiunt liceĩ recipere·x.vel aliam minoꝛem quantitateʒ
pꝛo centenario cuʒ ⁊ munuſcula ex pacto recipere vſura ſit
in. c. ij xiiij · q. ij . facit rinPe cne do. poſt diuoꝛ. ⁊
WHart.in.l.diuus.ff.ad.l.fal.? Jo.an.in regula peccatum ð
re.iur.li.vj.in mercu.hHic bꝛeuiter quo ad gimnn. lEe⸗
nio ad ſcdðᷣm an monaſterium teneatur plenarie ſatiſfacere.

in quo dico alĩaduertendũ an teſtatoꝛ fuerit vſurarius ma-

ed in caſu noſtro pꝛeſupponitur nulla.

Aote ⁊ teſtibus reddẽs libꝛos vſurarios.

nifeſtus.an vero occultus. Mam ſi fuerit manifeſtus non
tenuit teſtamentum negleta canone de qua in. c.ij. ð vſur.
li. vj. ¶ Ile enim tex. annullat teſtamentum vſurarij ma
nifeſti indifferenter cautione de reſtituendis vſuris per euʒ
non pꝛeſtits. nec reſeruat diſpoſitiones ad pias cauſas ad
hoc ꝙ nõ. Har.⁊ bal.in...j.C.de ſa.ſan.eccle.⁊ per conſe/
quens monaſterium obligaretur ad reſtituenduʒ omnia bo
na hereditaria que peruenerunt ad illud.poſſet tamen ſe ᷣ
fendere per pꝛeſcriptionem cum bona fide poſſiderit ⁊ ha⸗
buerit titulum pꝛo herede tanqᷓ; tempus ſit lapſum ꝙ ſuf⸗
ficit ad pꝛeſcriptionem. Mam mobilia vſucapiuntur trien
nio.imobilia decennio ⁊ actiones.xxx.annoꝛuʒ.vt legitur⁊
nõ.in.l. ꝓ herede.ff. de peti.here.⁊ i.l.j.ff.pꝛo here. ¶ Sʒ
in caſu noſtro cum agatur de excludendo ſuccedentes ab in
teſtato requireretur tempus.xxx.an.quia non minoꝛitem-
poꝛe pꝛeſcribitur iuri adeundi.vt nõ.per glo.⁊ Bren ices
⁊· l.cum antiquioꝛibus.C.de iure deli. ¶ꝛedicta puto
vera niſi notoꝛium fuiſſet teſtatoꝛem fuiſſe vſurarium.naʒ
tunc monaſterium pꝛeſumatur veriſimiliter ſciuiſſe ar.in.
c.j.de poſtu.pꝛela.⁊ in.c.qð dictis.xvj.di.nõ potuiſſet pꝛe.
ſcribi.quia aut ſcie bat teſtamemtuʒ non valere ⁊ eratĩ ma.
la fide xxxiij.q/ij.ſi vero credebat valere ⁊ errabat in iure.
ro: iurisi it pꝛeſcriptioneʒ. vt.l.nunᷓ. ff. de vſuc.
n3 C. de agri. 2 cenſi.li.xj. legitur? nõ.in.
c.aplice de do.⁊.c.dudum de deci.in cauſa tamen reſtitu⸗
tionis habenda eſſet ratio expenſarum.cum monaſterium
fuerit in bona fide licet in iure errauerit. Iteʒ non tenetur
ad reſtitutionem fructuum cõſumptoꝛũ quia illos fecit ſuoſ
pꝛopter bonam fſidem. vt eſttex.nõ.in.ij.ſedſi..ſcire.ff.de
peti.here.per WBar.in. d. Sſcire ⁊ in.l. ex diuerſo. ff. de. rei
ven.per dy.in regula poſſeſſoꝛ de re.iur.li.vj.per doc.in.

c.grauis de reſti.ſpon. Et de hac materia fructuum dicen

dum eſt vt ple nõ.in.d.c.grauis.⁊.d.l.ex diuerſo. 4 Quis
autem dicatur manifeſtus vſurarius quo ad annullationes
teſtamenti cautione.non pꝛeſtita vario modo dicitur. Mã
ſi tenebat banchum publice paratum ad mutuandum ſub

vſura in dubio dicitur manifeſtus ⁊ notoꝛius. vt nõ.glo.ij.

q·ij.manifeſta.⁊ eſt melioꝛ glo.i.c.j.de vſu.li.vj.qui poſuit

multos alios modos publicat puta ſi fuit in iuditio confeſ-

ſus vel conuictus ⁊ condẽnatus ⁊c.vt ibi alium modũ po-

tez im Bar.
ſi mutuauit in camera omnibus venientibus ad eum in.l.
furẽ.ff.de fur.notabil modus colligitur ex glo.⁊ tex.in.c.cũ
dyoceſis de vſu. ¶ Item ſi tempoꝛe vite ſue erat de hoc
publica fama ſatis cum aliquibus argumentis.⁊ ita conſulu
erunt multi valentes viri quanqᷓ Srede.con.lxij. videatur

nit glo.in. d. c. ij . qñ fuit olnatoerd Agen ſacer⸗

velle illud non ſufficere quo ad boc vt teſtamentum factuʒ

ſit nullum. licet epiſcopus potuiſſet ex taſ pꝛobatione iſluʒ
publicare.?⁊ demum poſt publicationem teſtamentum fuiſ
ſet nollum. ⁊ hoc dictum habet equitatem ne ſolum fama

cum iuditijs non data ſibi pꝛius ficultate ila purgandi pu-
niatur quis.? ne teſtamentum iplo facto irritetur. ¶ Itez
poteſt dici publicus ſi poteſt pꝛobari facilit᷑. puta per libꝛos

ſuos.vt nõ.archy.in.d.c.ij.in pꝛin.glo.tamen nõ.bene ſen
tit contrarium in.c.ſane.xxiiij.q.ij.que eſt in.ꝰ·libꝛoꝛũ que
dicit ꝙ ſi inueniantur rationes vel inſtrumenta per que pa
tet eum vſurarium fuiſſe non poteſt excõmunicari niſi ſatiſ
fecerit ſi hoc ocultum fecit.quaſi dicere velit ꝙ per hoc ſo-⸗
lum non pꝛobatur vſurarius.⁊ dicit ibi archy.qð multima-
gni viri hoc dictum ſunt ſecuti niſ appareant alia iudicia.
⁊ hoc dictum videtur contrariari ei qð dicit archy.in.c.ij.
Dicit aliquis de hoc videtur caſus in.cle.pe.de vſu.vbili
bꝛi ſeu rationes pꝛobant contra vſurarium.Sed poteſtcer

te reſponderi ꝙ hic ſumus extra caſuʒ illius cle.cum ibi cõ

ſtaret ilos eſſe vſurarios.hic autem loquitur quando non
conſtabat niſi per oſtenſionem libꝛoꝝ. Auidam moder
ni in.c.cum in tua de vſu.dicunt fufficere codicos vſurarũ
quinĩmo plus dicunt ꝙ etiam ſi poſt moꝛtem poteſt perte
ſtes pꝛobarc defunctum fuiſſe vſurarium non valebit teſta
mentum quia ſatis apparet illum fuiſſe manifeſtũ.ex quo
pꝛobari poterat vſurarius ⁊ ſic recitãt pen aliquos fuiſſe cõ-

ſultum. Sed ego reꝑio bał lau. deponi bartolo. de ſali.con

ſuluiſſe oppoſiruʒ vt refert do.pe.de ancha.in repet᷑.cano
num de conſti.concludentes quod ad annulationè teſtamm⸗

ti requi tur qovſtarariuo futt manifeſtus notoaius vnde

“”

capitur verbum manikfeſtum in · d. c · ij. pꝛo notoꝛio quareñ
ſufficit fama vel qð per duos vel tres teſtes pꝛobetur vſu-
rarius. quinĩmo dñt qð non valet conſtitutio epiſcopi diſ-
pons famam ſufficere. vel duos teſtes de veritate ad pꝛo
andum quem manifeſtum quia non potuit epiſcopus alte-
rare diſpoſitionem iuris ĩpꝛeiuditium vſurarioꝝ.⁊ impꝛo⸗
pꝛiare vocabula rei.cum nomina appellatiua fint ĩmutabi-
lia.i.ſiquis fundi vocabulo.ff.deł.pꝛimo.⁊ ita conſuluerunt
bononie vbi erat talis conſtitutio hoc idem videtur ſentire
jipſe bal.in.l.j. C. de ſac. ſan. eccle. vbi dicit non ſufficere qð
tres pꝛobent quẽ fuiſſe vſurarium etiam appentibus codi
cibus vſurariniſi pꝛobẽtur actus publici ſeu cõmunis opy.
quia tex.in. d .· c· ij. fundat ſe ſuper manifeſto in irritatiõe te-
ſtamenti· Ego credo ſecure poſſe dici qð cum illud.c.ij.ĩ-
ponat nonam penam ? ſatis attribui cum pꝛiuet in effectu
facultatẽ teſtandi. que ꝑtim eſt de iure gen.⁊ pꝑtim de iure
ciuili. iuxta n.in.i.qui teſtamento.ff. de teſta·? hoc ſaciũt
ex iuſtiſtiĩma cauſa tum fauoꝛe rei publice tum pꝛopter ani
marum periculum ipſoꝛum vſurarioꝛum.vt in. c. vſuraruʒ
voꝛaginem de vſu.li.vj.⁊.c.quanto.eo.li. debent intelligi
2 verba capi in pꝛopꝛio ſignificatu.ita qð nec minus laxari
nec minus reſtringi debeant ar. eoꝛum que nõ.in glo.in .l.

„ .

gquẽadmodum. C. de agri. ⁊? cenſit.li.xj· manifeſtum vero ĩ

ſuo pꝛopꝛio ſignificato impoꝛtat minus ꝙᷓ notoꝛium. ⁊ plꝰ

Fỹ fama. vnde omne notoꝛium eſt maniſeſtum. vt in.c.cuʒ
olim de verbo. ſig. ?. c. veſtra. -. c. ſi · de choꝗ· cle. ſed non cõ

uertitur quia non omne manifeſtum eſt notoꝛium. vt com-

muniter nõ.doc. in. d. c. veſtra⁊ nõ.in.c.quia ſuſpecti.iij.q
vj. manifeſtum vero cõmuniter diffinitur maximeꝑ Jo.
an. in. d. c. veſtra qð eſt publica ſeu famoſa inſinuatio vl ꝓ/
clamatio.⁊ cõis ⁊ certa cientia a certis auctoꝛibꝰpꝛoueniẽſ
⁊ in hoc vltimo habet ſe in plus ꝙᷓ; ſama que ſola ſuſpitiõe.
2 in certo auctoꝛe pꝛouenit·vt ibi nõ.Jo.an.Sed YJo. cal.

in. d. c. veſtra. addit ad dictam diffinitionem qð pꝛobari po
teſt qð placet ibi dño an. vult dicere qð manifeſtum eſt ich

„

qð pꝛobari poteſt vltraillam publicam ſeu famoſa inſinua
tionem.⁊ ſatis credo hec fuiſſe de mente ban iemii
oſſet veritas pꝛobari non. differret a fama.⁊ pꝛo hoc.c.ð
oc de ſimo.⁊.c.poꝛꝛo de diuoꝛ. Ze ergo dicitur manife⸗
ſtus vſurarius quo ad irritationem teſtamenti.qui vere ꝓ
bari poteſt vſurarius.⁊ qð vltra hoc pꝛobet cõmunis fama
loci. Pquo infero qð libꝛi ſoli vſurarum non faciunt
eum maniteſtum.ſed cum fama ſufficiunt.vel ſi iudex eum
publicauit per fententiam. nam tranſit in notoꝛium qð eſt
plus. ⁊ ſic capio medium vnde non requiro neceſſe S

toꝛium nec puto ſufficere ſolam pꝛobationẽ delicti. Irẽ
dico qð ad pꝛobandum veritatem delicti non ſufficiunt te
ſtes ſingles. vt plene nõ. Fre.con.lxxij. Etiam ſi hoc habe

ret conſtõ epiſcopi. facit qd ad pꝛedicta nõ.ideʒ. re. con.

rariuʒ non ſufficere.vt per hoc dicatur manifeſtus. 5
b ectic cuin in dyoceſi pꝛeallł.vbi videtur ſuffice
re fama cum aliquibus argumentis poteſt enim reſponderi
ꝙ non loquitur quo ad irritationem teſtamenti. ſed quoad
excedendum penam. c. quia in omnibus de vſu. que cuʒ ſit
modici pꝛeiuditij non capiunt᷑ verba ita ſtricte.vt nõ. Pe.
de.conſilio.lxij. pꝛeall. Ael dico ꝙ intelligitur de argumẽſ
que ſufficiunt cum fama ad pꝛobandum quem vſurarium
cum de facili conuinci non poſſint ar.c.ilio vos de pigno·
Aanun de emp.⁊ ven·⁊ qð legitur ⁊ nõ.in cle.j.de vſu.

xvj. vbi tenet confeſſionem factam extra iudicium per s

am argumenta ſeu inditia qñq; plene pꝛobant.l.inditia.
de re. ven. ⁊.l.ſciant cuncti.C.de pꝛoba.⁊ nõ.in.c.tertio
loco de pꝛoba.⁊ ſic concoꝛdat cum pꝛedictis.⁊ per hoc ha-
betur an teſtamentum fuerit nullum. ⁊? an dicta hereditas
ſit in calu reſtitutionis vel non pꝛeſuppoſito qð nõ ſit in ca
ſu reſtiſtutionis.vt puto quia non erat manifeſtus vſurariꝰ
modo pꝛedicto Aaen redeundo ad pꝛincipale dubi
um. an monaſterium teneatur ſatiſſacere de omnibus vſu-
ris in libꝛis pꝛedictis nante E bꝛeuiter dico ꝙ aut mo

naſterium adiuit hereditatem cum beneficio inuentarij z ĩ

dubio non tenetur vltra vires hereditas.vt.l.fi.C. de iure

deli.quatenus autem ſuppetit hereditas detractis pꝛoba-

bilibus expenſ puto monaſterium teneri ad reſtitutionem
Poo reda snentaroni vſure eliciuntur. Ham faciunt in

eſigem guia realler libꝛi faciunt fidem contra ſcribenteʒ

exemplo. 2.l.rationes. 2. inſtrã. C. de pꝛoba. 2 ĩn. c. ij. ſi⸗
de inſtru.tum quia in caſu noſtro agitur ad exonerandãani
mam defuncti nondebet exquiri pꝛobatiomultum ex acta.
vt in cle.j. de vſur.⁊ ꝙ ibi nõ.⁊ debet fieri hec ĩſtitutio his
a quibus fuerunt extoꝛte vel eoꝝ heredibulſ ſi ſuperſunt · vt
in. c.cum tu.de vſu. vel taniᷓ incerta.diſtribuenda ſũt pau
peribus. vt in dicto.c. cum tu. ⁊ de pꝛatica eſt bona glo.in.c
ij. de vſu. li. vj. in · c. latiſfieri. Et latius per Frede.c.j.Et
hec pꝛocedunt etiam ſi defunctus nihil mandauit de vſurl.
reſtituendis. vt in.c.tua nos de vſu.iuncto. d.c.ij.in glo. in
verbo mandauerint. Aut monaſterium non conſfecitinuẽ
tarium ? tunc licet pꝛima facie videatur obligari etiam vl-⸗
tra vires hereditarias per.l.fi. C. de iure deli· ? per id qð in
eccleſia ſentit glo.in.c.j.de teſta.tamẽ dico ꝙ ex duplici ca
pite non tenetur vltra id quod ad illud peruenit quia eccle⸗
ſiaheres non tenetur rgmmiſſtane luentan Ara wireehe
reditarias. vt nõ. Mar. in.l.). C. de ſa. ſan. eccle. ar. auc.ſic
C.eo.ti.quia hereditas non debet ſibi deſerri.niſi quatenꝰ
eſtlucroſa.vt in.d.auc.ſicut Et idem bal. in.l.ſi· C. de iure
deli. monetur per.l.j.ff. de iure fif· ⁊ quia eccleſia non debʒ
kerc minoꝛi pꝛiuile gio ꝙᷓ fiſcus vt nõ.in.c.j. de ĩ integ·

feſti. Gcdᷣo quia nõ tenetur quia vſure petuntur ex delicto

defuncti. ⁊ ſic de iure ciuili non obligatur heres.niſi quate-
nus de delicto ad eum peruenit. ex quo lis non fuit conte-
ſtata cum defuncto. vt.l.vnde.C. ne ex delic.defun.l.autẽ
finał. C. de iur. deli.ſolum obligat ex omiſſione inuentarij
illiuaqui non poterat ſoluere in ſolidum.ſed de iure ciuili
erat bic petitio. Nam de iure canonico non tenetur bere
ex delicto defuncti vltra vires hereditarias.vt in.·c. in litte⸗
ris de rapto.⁊ in ſimilibus.⁊ ĩta in terminis noſiris.⁊ conſu
luit Frede.con.xvj.tenet dñs anto.in.c.debitoꝛes de iur.
iur. per Yo. an. in. c.ij. de vſu. l. vj· in nouel. ſentit. glo. in.c
ij. in. v. m dauerit⸗ oncludo ergo ſic adiſtud m du-
bium monaſterium teneri quatenus patiuntur vires here
ditatis ita qð de bonis pꝛopꝛijs monaſterij taſ⸗

quid exponere niſi pꝛo vt ſtatĩ dicã in tertio dubio. e-
nio nunc ad tertium dubium an non ſufficientibꝰ he
reditatis teneatur monaſteriuʒ exponere bona monaſterij
in quo dico ſi omnia bona hereditaris extarent non tene
retur monaſterium aliquid exponere de ſuo vt.ð. ſatis ple⸗
ne dictum fuit. Sed qm vt patet ex cãus narratione mona
ſterium multa cõſumpſit in vtilitatem ipſius arbitroꝛ mo-
naſterium obligari ad ſatiſſaciendum de ſuo quafe ad ipſuʒ
peruenit de bonis hereditatis quia in illis poteſt dici mona
ſterium factum locupleciꝰ cum de ſuo habuiſſet facere ex-
penſas illas quas fecit de bonis hereditatis. vt in.l.pupillo.
ff. de ſolu. tenetur ergo ad ſatiſfaciendum ir̃ta vires heredi
tarias ⁊ pꝛo debito ſatiſfaciendo eccleſia cogitur etiam ven
dere a,acnnn in auẽ.hocius poꝛectuʒ·x.q.ii.⁊

de tertio. quartum vtrum papa poſſit licite ſuꝑ his
diſpenſarè ne ad alienationem bonoꝛnʒ ſequatur deſolatio
monaſterij. Credo ꝙ ſuper certis ·i. his que debentur illis
a quibꝰ fuerũt extoꝛte vel eoꝝ heredibꝰ.ſi ſuper ſunt papa
licite non diſpenſat.quia non poteſt tollere pecuniaʒ certe

perſonis laycis. vt de monaſterio ar. eoꝛum que nõ. Inno.
in. c. que eccleſiarum de conſti.2. c. inquiſitiõi de ſen.exco.

facit ꝙ habetur in cle. paſtoꝛalis de re.iu.?⁊ ꝙ nõ.perlegi-
ſtas in.l.fi.C.ſi con.ius vel vti.pubł.maxime cuʒ vſure pe
tipoſſunt ex conditiõe indebiti.vt nõ.in.c.michael.ð vſu.
=.c.debitoꝛes deiur.iuran.⁊.xvj.q.vj.ſi epiſcopus ſuper in
certis autem in dubio poteſt papa.diſpenſare cum ſint ĩ di
ſpoſitione eccleſie quinimo dico ꝙ etiã epiſcopus loci poſ

ſit hanc conceſſionem facere.vt expꝛeſſe nõ. Jo.an.in.c.

ij. de teſta.li.vj.⁊ ſic fuit als diſputatum ⁊ concluſuʒ. vt ibi
non per euʒ·? idem tenet bal.inconſilibꝰ terminis in.l.ſiꝗs
ad declinandum. C. de epiſ.? cle¶ Duto etiam attentari
poſſe qð ſi monaſterium iſtud indjgebat tempoꝛe teſtam̃ti
potuit ille teſtatoꝛ omnia incerta icᷓ
peribus.vt in.c.cum tu.⁊ ꝙ nõ. Jo·an.in.d.c.ij.⁊ ſic non
teneret᷑ acquirere conceſſionem papalem vel epiſcopalem
quia licite ſiue cepit ab eo qui habent poteſtatẽ dandi pꝛin
cipibus.? monaſterium indigendi ſatis eſt pauper.vt nõ.i
locis pꝛeall.2⸗ =è ſa.ſan.eccl.⁊.c.dyaco
1

ni. xcuij. di. .xvj.q.j.c.fi. oſſet etiam dici qð ⁊ ſi tꝑe

teſtamenti monaſterium non indigebat ſaltem tanta quan
titate ſi tñ hodie indigens fieret ex diſtributione intetoꝛuʒ

WVipſuz

N T( — — —
— W — ☚ — — — —äm — „ 7 7
— S—-⸗

S

5„ „

ꝓ ipſum monaſterij collegium poſſet hec intercetera di⸗

ſtribuere eoꝑ eccleſie ? monaſterio. cum in hoc nulla note

tur ambitio. Dile videmus in epiſcopo qui eſt diſpenſatoꝛ
bonoꝛum eccleſie.c.ij. q.ij. videntes. tñ poteſt capere pꝛo
ſuis neceſſariji.xij. q.ij. epiſcopus cautius tamen eſt habere
epiſcopi vel pape auctoꝛitatem maxime pꝛopter opinionẽ
tenentes vt incertoꝛum diſtributio ſpectat ad epiſcopum
loci.æ non ad heredẽ de quo nõ.in.d.c.ij. de teſta.li.vj.⁊.o.
non ſit nimis abſindum deinde. Et hec ſufficiant.

Acti contingentia talis ẽ. In eiuitate Se⸗
leʒ qdᷣ vendentes tenerentur ⁊ deberent ſol

nere nomine gabelle quatrenos octo ꝓ ſta
ma tractu tempoꝛis quadam frumenti pe-

nuna.7 caritudine iminente facta extitit nomine cõmuniſ

ſeu officialium ad huiuſmodi deputatoꝛum publica pꝛocla.
matio in effecti continens qð cuiq; eſſet lcitum facere pa-
nem venalem ſine alicuius gabelle ſeutioge.Aunns pꝛocla
mationis intuitu multi inducte ſunt panifices ad venalem
panem facienõ.⁊ hoc continuauerunt per bienniuʒ ſine po

ſtulatione ſiue ſolutione alicuius gabelle. demũ fuit eis inti

matum panis ſimpliciter remiſſio ſed ſuſpenſa dumtarat
per tempus.xviij.menſium⁊ ſicinceperunt dictam gabel-
lam pꝛo futuro ſoluere./
tempoꝛe inſurgit notarius gabelle contra dictos panifices

dicens eos obnoxios ſolutioni gabelle pꝛotempoꝛe ſex mẽj/

ſium in quibus fecerunt panem poſt lapſ um. xviij.menſiũ
pꝛedictoꝛum. At etiam dicitur per dictuʒ officiglem qð te.
nentur ſoluere penam fraudate gabelle in ſtatutis Genax
contentam ex eo quia per illud tem us ſex menſium ſolue⸗
runt minime dictam gabellam. /Ex parte panificum al
legatur ignoꝛantia dicte pꝛouiſionis.cum amatio fuiſ
ſet facta pure ſuper remiſſione gabelle )Auenu quid

iuris vẽ7.
Guch matris pꝛeſidio omnibus inuo

cato. ANidetur pꝛimo dictos panifices teneri
ad ſolutionem gabelle illoꝛum ſex menſium.
ac ad penam fraudate gabelle per tex. no. in.
interdum. 5. licet ⁊. 5. diui. ff. de publi. vbi pʒ
qdð erroꝛnon excuſat quo minus es incidat ĩ cõmiſſuʒ pꝛo-
r eenee nenſauum.,Beamonbann aliter cõ
itutio ſolenniter edita ligat indiferenter omnes poſt lap-
ſum duoꝛum menſium ita qð poſt illud tempus non pꝛeſu-
mitur ignoꝛantia.vt in auẽ.vt facte noue conſti.in rubꝛo.?
nigro.⁊ nõ.in.c.ij.de conſti.⁊ hoc cum conſtitutio editura
pꝛincipe. Si autem eſt inferioꝛis non datur tantum tempꝰ
ſed minus arbitrandum per bonum iudicem conſiderata qᷓ

titate territoꝛij qð deſtringitur per dictum ſtatutuʒ cum ñ

ſit equum ot tantum tempus aſſignetur in conſtitutione in
ferioꝛis que quandoq; poꝛrigit e ffectum ad modicam di-
ſtinctionem quantũ aſſignatur in lege pꝛincipis que diſtin/
guit totuʒ oꝛbem. vt nõ.hoſti.in ſũma de conſti.5. quando.
7 ran ſuper data li.vj. ſequuntur cõmuniter in. c. ij. de
conſti. pꝛeall.at in caſu noſtro a tempoꝛe reſoꝛmationis fa-
cte in conſilio generali. nedum emanauerant duo menſes
ſed. xviij·. Argo non poſſunt allegare ignorantiam maxime
cum non fuerit nouum ſtatutum ſed quedam ſuſpenſio an
tiqui.⁊ ſicut antiquum ſtatutum ligabat poſt.xviij. menſes
⁊ non nouum.vt in.l.cum pꝛecario.ff.de pꝛeca.⸗ 0
facit ad idem.c.j.de poſt.pꝛe.vbi dicit ꝙᷓ poſtqᷓ conſtitutõ
eſt ſolemniter edita ⁊ publice pꝛomulgata pꝛeſumitur quis
illius habere ſcientigm nec facile auditur pꝛetendensigno-
rantiam.ĩmo dirxit nno.in.c.ij.pꝛeall.q non auditur alle

citis. xvj. di. ?.c. ꝓpoſuiſti. xxxij. di.¶ Sed his non obſtã
tibus contrarium puto de iure verum. Goueoꝛ pꝛimo

gans ignoꝛantiam niſi dilucide eam Peac in. c. q di

tex.huius queſtionis deciſiuum in.d.c.j.de poſ.pꝛe.vbi ae·

hoc vt quis aſtringatur ad conſtitutionis obieſuantiam exi
guntur duo vt conſtitutio ſit ſolemniter edita ⁊ vt publice
ðð/ no.conſti.
2.liij.di.5.leges vbi dicitur ꝙleges inſtituuntur cuʒ ꝓmul
gantur publicantur.⁊ non in data vi.l. Sed in caſu noſtro
illa refſoꝛmatio gabelle ſuſpenſa non fuit pꝛomulgata Iʒ fuit

narum ſtatuto cauebatur. Danem vena-

lapſo vero quatuoꝛ annoꝛum

tionem factam.

2 Ey. in. l1I.ſiquis non dicaz rapere. C. de epi. 2 cle.

materia. vel mo

ſolemniter fatta E go non ligauit otra facientes quinĩmo
publicatio fuit facta pure ſine pꝛeſumptione alicuius tem
poꝛis.⁊ ſic debuit preſumi perpetua? pura ar.in.l.ſeruus.

C . de penis.⁊.c.eos.j.q.j.? qd nõ. Inno.in.c.ex litteris dðᷣ

conſti. Nec tenebantur panifici aliud inueſtigare.cum nõ
debeat ſtatutum aliter pꝛeſumi factum qᷓ; fuerit pꝛoclama⸗

tum.vt in.l.labeo.ff.de ſuppel.le.iĩmo pars que non publi /

catur non poteſt dici ſtatutum ad effectum alium ſtringen

dum ar.in. d..leges.? quia vna ⁊ e
plici iure cenſeri.⁊ ſic vna pars publi
c.cum in tua dxoceſi de deci.⁊.xij.q

ij.cognouimnius/Ad

idem.il.quidem heredem ſuum.ff.de vi.tri.oleo.le.vbi le-

gando ſumpliciter vinum videtur teſtatoꝛ legaſſe omine vi
num qð habebat cum indifinito equipolet vlj. in. c. vt cer
ta ð cleri.li.vj. ed in caſu noſtro pꝛoclamatio fuit ſim
pliciter ? pure ſacta ergo ita pure obſ. eruanda eſt. ? non ali
ter. ¶Secundo facio pꝛincipaliter tale motiuum per illaz
pꝛoclamationeʒ videtur inter comune ? paniſices pꝛoceſſiſ.
ſe quaſi contractus ſicut in ſii nõ. ar.i...pe. ff. de decre.
ab oꝛ. fac. vbi dicit qð ſi cõmune facit ſtatutum ꝙ quicunqʒ
iuerit ad habitandam in ciuitate cluſiua ſit exemptus a ſolu
tione gabelle videtur quaſi contrabere cõmune? eunteſad
habitandum ita vt imunitas ſemel ↄceſſa re cari non põt
cum tranſiuerit in contractũ vel quaſi. Di ergo cum iſtis

paniſicibus ſeu foꝛnarijs fuerit gener er quaſi contractu

non valuit reſoꝛmatio in conſilio facta cum eis palam non
fuerit facta pꝛoclamatio ſaltim vt foꝛnari poſſint cogi ad ſo

lutionem gabelle.? multo foꝛtius ad penam fraudate gabel

le cum nulla hic fuit per eos cõmiſſa fraus. vt clare pꝛobat᷑
per ſile in.l.ſed ſi pupillus..pꝛo ſcribere cnm duobus.5. G
pꝛocedentibus.ff. inſtito. vbi patet qð ſi quis pꝛefecit pu
blice inſtitoꝛem alicui negotiationi non ſufficit eum ſimpli
citer reuocare ad impediendos contractus cum eo geren/
dos. Sec neceſſe eſt qð publice pꝛoclametur vt ſic alij ſint
cauti ad deſiſtendum a contractbus cum tali inſtitutoꝛe ge
rendis.ne ſubillo pꝛetextu ⁊ ĩ differẽter facte decipi poſſſe⸗
Mam omnes res per quas cauſas naſcitur per eaſdem de⸗
bet abſolui in regula ſcm naturam de re.iur.li.vjj er
tio pꝛincipaliter pꝛobatur ex alio capite pꝛeſuppoſito ꝙ illa
refoꝛmatio ſuſpenſiua in conſilio generali edita ligaſſet ſine
aliqua publicatione. tamen pꝛobabiliter ignoꝛantes non af
fecit. vt in.i.plt.ff.de decte. ab Oꝛ.fa.⁊.l.vrbanus.C.de te.
ſta.? in.c.vt animaruʒ de conſti.li.vj ⁊ legitur ⁊ nõ.in.d.c.
pꝛopoſuiſti.lxxxij e⸗Bznunn poteſt venire in dubiũ ꝗn
iſti piſtoꝛes ſeu panificeſ habuerunt pꝛobabilẽ cauſam igno
rantie.cum non debeat in caſu noſtro pꝛeſumi ſcientientia
conſtitutionis ficut in alijs caſibus. cum hic facta refoꝛm
tione.faeta pꝛoclamatio ſine tempoꝛis pꝛeſumptione. E
c

ſic aliter quaʒ pꝛoponatur actus in conſilio generali. Et ſic

poterant ſtare ſecure abſq; alia indaginatione cũ vt.S.dixi.
non erat pꝛeſumendũ qð aliter fuiſſet publicata quam edi⸗
ta.⁊ maxime quia lapſo illo tempoꝛe.xviij.menſium.ab eis
fuit exoꝛtum nomine gabelle.nec poteſt in caſu noſtro fieri

ſides de ignoꝛantia niſiper iuramentum iſtoꝛum cum agat᷑

de ipſoꝝ conſcientia.hoc dicit glo.ſingularis in. d. c. pꝛopo

ſuiſti.qdð allegantepignoꝛantiam ſtaturi ſtandum eſt iuram̃-

to ignoꝛantiam allegantem ⁊ maxime in caſu noſtro vbi cõ
currit illa vrgens eſumptio ignorantie pꝛopter publica-
Er maxime hec pꝛocedunt reſpectupene
fraudate gabelle que imponitur reſpectu fraudis ⁊ doli. que

21 hic ceſſat pꝛopter ignoꝛantiam.vt in. d. c. vt anim

poſſet inſurgere aliquis dicens.non videtur qð ignoꝛantia
pꝛiuatoꝛum debet obeſſe cõmuni nec agere hic de pena. ſʒ
de ſoluendo debitum ſuperioꝛi dico ꝙ in caſu noſtro aliud
eſt pꝛopter pꝛocedentem quaſi contractum in communi?
iſtos piſtoꝛes.ſi enim fuiſſent certificati de ſolutione foꝛte
non feciſſent rlne panem venalem. vel non tm̃ vel tali
o debent ergo gaudere benefitio pꝛocla-
mationis donec legitimo modo eis fuit denunciatum. ne
benefitio pꝛincipis decipiantur cum benefitio non decipi.
ſed iuuari opoꝛtet vt in.c.j.de pꝛiuil.⸗ facit.d.l.ſi pupillꝰ.
Bon obſtant contraria ſuperius allegata. ad pꝛimuʒ ad
interdum. dico qð ibi loquitur de ignoꝛantia groſſa.? ſu-
pina. vt ibi nõ.bar. ſecus ſi eſt pꝛobabilis.vt in caſu noſtro.

vt ibi nõ.? in iuribus ſuperius allegatas.. Alia duo cõtra⸗

d2 –

adem res non debet du
cetur. ⁊? alia non vt in.

–
“

ria ſatis per. s. viſa ſoluta pꝛocedunt enim quando conſtitu
tio fuit publice pꝛomulgata.⁊ quando ex aduerſo non alle-
gata it Pudiie Znorantia. Bea in caſu noſtro illa refoꝛma
tio ſuſpenſiua non fuit publicata qui in atione nihil
fuit dictum de pꝛefinitione tempoꝛis. ¶ Item hic alle gat
pꝛobabilis ignorantia que cauſatur ex he ſictis. Qoncludo
ergo dictos piſtoꝛes non poſſe conſtringi ad ſoluenduʒ ga
bellam pꝛo dictis ſer menſibus. æ foꝛtius nec ad penaʒ frau

gabelle. maxime iurantibꝰ de ignoꝛantia ſuſpenſionis.

thec ſufficiant. Laus deo.
Aſus auchm Perei ciuis ſenenß teſtam̃

tum condidit. In quo inter ceteta reperitur

moꝛi quandocũq; fine filijs legitimis ⁊ natu
— ralibus. vel qð remaneant ex eis vnus filius
dicti teſtatoꝛis iiñ non habens filios eo caſu quo vnus maſ

culus tantum remaneret legauit ⁊ indicauit ⁊ reliquit.qdð 6
bonis ſuis quolibet anno in perpetuum darent ad monaſte

rium fratrum minoꝝ de ſenis duas ſalmas vini pꝛo ſacriſi
tio celebꝛando in dicta eoꝝ deia Koengt poſt mo
tem omnes filios maſculos ⁊ feminas ðcedere pꝛcter vnd
feminam a quapetunt nunc dictum legatum. Queritur
nunquid debeatr. ..
NHiꝛiſti eiuſq; nominis pꝛeſidio bumiliter ad
uocato. icleru pꝛimo ꝙ ſic hac ratione le
gatuz a pꝛinꝰ alwrik annn in euentuʒ

conditionis peti.vt in.c. ainuncius.⁊?. in. c
VKainaldus de teſta. z.l.cełre diem. ff. de . v.
ſig· cum multis ſi. Sed in caſu noſtro oꝛitur conditio cum
remanſerit tantũ vnica filia ſine filijs legitimis ceteris mõ
tuis etiam ſine liberis ergo ⁊c. Mec obſtat ſi dicatur teſta-
toꝛem feciſſe dumtaxat mentioneʒ de filio.? non de filia.
MNunc autem ſuper eſt filia ?⁊ non filius.⁊ ſic non videtur ĩ
pleta conditio.quia appellatione fili) conpꝛehenditur etiaʒ

filia. vt in.l.filij appellatione.⁊.l.quiſquis.ff.de ver. ſig. le⸗

gitur ⁊ nõ.in.l.j.eo.ti.habetur in.i.ſi ita de lib.⸗ poſtu. pꝛo-
batur aperte in.l.legati.in.l.qui duos.⁊.l.ſeruus.⁊.lł.lutius
5§. queſitum. ff. de lega.iij. vbi patet ꝙ legando mulos vidẽ
tur legata etiam mulas.⁊ legatis ſeruis venitur
le.? legatis pueris veniunt etiam puelle.Item appellatio
ne fratrum veniunt etiam ſoꝛoꝛes.etiam in materia legati.
vt dicto. 5. queſitum legitur ⁊ nõ.in.l.tres fratres.ff.de pa/
ctis.qdð non eſt ex alio niſi quia maſculinum concipit femi-
ninum. vt in dictis iuribus.⁊.l.ſi ita ſcriptum.ff. de lega.⁊=
in. c.ſi quis ſuadente.xvii.q.iiij. iuncto·c.mulieres de ſen.
crco⸗ tem 2 tertio cõmunis vtriuſq; doctoꝝ opinio eſt
qꝛ in legutis ⁊ alijs fauorabilibus appellatione fuioꝝ veni-

unt femine. ⁊ qð maſculinuʒ concipit ſemininũ.vt nõ.bar.

vnde vi.⁊.l.quicunq;.ff.de ſer.fugi. per

poſt doc. in dicta.l.j. ff. de ver. ſig · ·l. ſi in tantam. C.
plene in.d.c.ſi quis ſuadente.? Jo.de lig.in cle.j.de elec.

per glo.in.c.generali de elec.li. j.· per hoſti.in.c. Rainaldꝰ

de teſta. ? ſpe. in ti de diſpu. ? alle.. poſt hoc autem. v. vl.
vbi maſculinum Sed qijs non obſtantibus que vero ñ

neoꝛ. Mꝛimoquia ſi bene ponderentur verbateſtamenti
in conditione fit mentio non ſolum de filio.ſed in ſequenti

bus additur de filio maſculo. quanꝗꝙᷓ autem in iure reperia

tur vt appellatione filij compꝛehendatur filia.vt in iuribus
pꝛeall.nullibi tñ reperitur qdᷣ appellatione filij maſculi com

pꝛehendatur fnura ig contrarium in materia noſtra ag

ſic filio ſubſtituit.ſi abſq; filijs maſculis moꝛeretur ⁊c. Et
pꝛefati doc. dicunt qð ſiillud verbum maſculis non fuiſſet
appoſitum ſufficiebat filias feminas habuiſſe quia maſculi
num ⁊c. Et ſic apertiſſime volunt qð maſculinum compꝛe
hendat femininum quando non eſtadditum verbum maſ-
culis. als ſecus vt fuit in caſu noſtro. Et idem bar. in.l. cum
auus.ff.de condic.?⁊ demon. Et poteſt eſſe ratio differen
tie vltra eos. Nam verbum maſculus pꝛopꝛie conuenit vi
r nfeninis en ea diminutiuum. ⁊? dicitura mal.ma
ris addita culus vt dicit papias nomina non appellatiua ſũt
imutabilia ab homine binc eſt qd erroꝛ mneis viar legatuz

—

te voluit hoſti. gof.? Jo.an.in.d.c.rainaldus vbi ta

hoc capitulũ. Item ſi contingerit filios ſuos

nitur etiam anci·

yv. ⁊ archy· ſatis

nebli in caſu noſtro contrarium dico de iure verum mo-

vt legitur ? n in.l.ſi quis fundi vocabulo.ff. del. tſt
appellatione malſculi non venit femina. cum hoc appellati-

uum maſculus denotat diuerſuʒ quid Janrmalee

de ſta. ho. ⁊.iiij · q·iij. ·hermofrodita Atem maſculus ?v·

femina ſunt coꝛrelatiua dicitur maſculus inſpectu femine.
ſicut maritus ⁊ vxoꝛ. pater ⁊ filius. vnde cum ſint oninino

diuerle. vnum non compꝛehendit aliud. ſicut ſi legare, ma

rito non compꝛehenderet vxoꝛ. vel ſi lego patri non venit
filius. ſecus autem vbi fit ſolum mentio de filio. Mam fili?

⁊ filia non ſunt coꝛꝛelatiua.⁊ filiuſ dicitur a fil os.qð ẽ amoꝛ

l. libeꝛoꝛum in fine.ff. de ver. ſig· qdð quidem verbum
ethymologiam vtriq; conuenit maſculo ⁊ femine ·· Se⸗
cundo pꝛobo pꝛincipaliter alia ratione verba in qu libet di
ſpoſitione debent ſic intelligi vt aliquid operentur.vt in. c.
ſi papa de pꝛiuil. in vi.?.l.ſi quando. C. de in off. teſt. Sed
in caſu noſtro ſi voluiſſet teſtatoꝛ compꝛehendere filiam fe

minam fruſtra feciſſet mentioneʒ de maſculis.?· ſic illa adi

tio maſculus nil operaretur qð non eſt dicendum.per pꝛe-
dicta aliud ſenſiſſet. vbi dixit maſculus dixiſſet filius vel fi-
lia ar. in. c. ad audientiam er· de deci.⁊ ille tex· bene facit nñ
enim debemus recedere a pꝛopꝛio ſignificato.ex quo aliter
de mente non conſtat vt ibi. 7. c.ſi · de ver. ſig · ?· l. non aliter
ff. del. iij ſKarno facit qð verbum filius non ex pꝛopꝛio
ſignificatione.ſed per interpꝛetationem⁊ extenſionem cõ
ꝛehendit filiam. vt.l.pꝛonunciatio in pꝛin. ff. de ver. ſig·

nõ.glo in. d.l. pꝛima. ff· de ver. ſig · . d · . qui duos del. iij.

ed ſi verbum maſculus compꝛehenderet etiam feminã.

concurreret in eodem caſu duo extenſiones ⁊ impꝛopꝛiatio

2

non eſt dicendum. vt in.1.ij · C. de dotis pꝛomiſſ.

niunt omnes fi
videtur reſtrinriſſe ſe ad vnicum filium. Ita in pꝛopꝛio adi
ciendo vltra verbum filios iſtam qualitatem maſculos. vi-
uganunban ad filium maſculum.⁊? non ad feminaʒ.

Quinto pꝛobatur aꝑta ratione id qð de ſuinatura ope-

tur excluſionem non debet inducere indluſionem ar. in. c

ſi neceſſe de do. poſt diuoꝛ. ·c·fi. de ver. ſig.· Sed verbum

malſculi adiecto verbo fllius apponitur ad excludendum fe
minam. cum ſit qualitas ſecus feminini.Excluſiua ergo nõ

debet operari ipſius incluſionem. Aec obſtat ſi dicatur te

ſtatoꝛem in pꝛinꝰ feciſſe mentionem de filio ſimpliciter.qꝛ

ex quo in eadem oꝛatione ⁊ diſpoſitione feciſſet mentionẽ

de filio maſculo videtur ſemper intellexiſſe de maſculo.
NMam verba pꝛecedentia dubia capiunt intellectum a ſe-

quentibus. Et hoc apte videtur pꝛobari in ſili in.l.qui filis⸗

bus. ff. dele. j. 2.l. fi. C.cui. culcia.ff.de vino tri.? oleo.⁊.l.ſ

