tium an per redditum ſit factum filie pauli ſit pꝛobata filia-
tio vel quaſi fliationis. uartum an pꝛeſuppoſito lega
to pannoꝝ valido qui panni cadant legatario ⁊ veniant in
legato.Et conſiderantis verbis legati ſit ſufficienter facta
pꝛobatio quo ad pannos petitos.Et iſtud ſit vnuʒ dubium
r⸗ ꝛimuz ſa legati eſt cauſa iuriſdictionis conce

co quia dicit amoꝛe dei. &t ſic ad pi

no.de ſo.compe.in.c.cum ſit ⁊ ex modo agendi.⁊ pꝛocedẽ
di qnia pꝛoceditur ᷣm foꝛmã.c.nouit de iudi.in alijs caſis

fudex eccleſiaſticus non eſſet competens iudex cum certe
fint ad eccleſiaſticuʒ pertinenteſ.vt in.c.nos inter alios de
purga.cano.⁊ in queſtione noſtra de hoc temere diſputat᷑
cum ſe iudicem competentem pꝛonunciauerit.⁊ non fue-
rit appellatuʒ. Et ſic licet ſit interlocutoꝛia vt in auc.habi-⸗

ta. Cne filius pꝛopa.de offi.dele.c.ſfignificantibus.tamen
ran rem iudicatam. vt pars non poſſit cõtradicere.
Circa ſecundum licet iuris ciuilis noꝛma ſolemnitatem
hibuit raiione ſuſpitionis ⁊ fraudis euitande vt.l.hac cõ
ſultiſſima.& qui teſta.fa.po.vt in omni. vltima voluntatis

exceptio.teſtõ.quinq; teſtes voluerit adhiberi.vt in.c·ð cõ
di.l.fi. Yuris tamen canonicicenſura quaſi ius gen. imitãs
aliter diſponit vt.c.relatum. ⁊.c.cum omnes de teſta.⁊ ibi

plene nõ. Et ſimiliter non inſiſtendum circa numeruʒ ⁊ an
ille decretales habeant locum indiſtincte an in terris eccle-
ſie tm̃ an vero cum relinquens ſit in extremis cõſtitutis cu

ius iuditium circa ſolemnitatem non ita artatur vt nõ. bar.

7 alij. C. de ſa. ſan. eccle.l.j. am legatum ex hoc nõ ar
bitroꝛ eſſe inualidum. Et dicitur eſſe factum relictuʒ pꝛo a
nima ſine ad pias cauſas niſi eſſet coloꝛ qſtus vt dixi quod
reſidet in arbitrio iudicantis ⁊ coniecture veriſimiles ſunt
adducte ex dictis teſtium pauperum eſſe hunc legatarium
ex qualitate artis ⁊ pꝛeſertim ex dicto vnius teſtis dum dixit
vi diſſe morari ĩ hoſpitali cuius degentis moꝛa ſũma ẽ pau
pertas ⁊ notatur.C. de mendi.nali.l.j.Et ſinuliter filia eiꝰ
inſpecta eam maxime vt pꝛo dote.ff. de condi.inde.l.cum

is.5. ſi mulier ibi pietatis cauſa ⁊c· ¶ Muo ad tertium lic

de teſtis. cum ſi.

pꝛobatio filiationis ſit ſatis difficilis. vt dicit go.ff.de ↄdi.
⁊ de.l.lucius pꝛeſumptiue tamẽ pꝛobatur⁊ eſtpꝛobatio ſuf
ficiens.ff.de his qui ſunt ſui vel alie iu.l.finium.C.de nup.

l.ſi vitinis de fi. pꝛeſbi.c.michael.quia ex quaſ poſſeſſione

ſiliationis pꝛeſumitur filius.l.non nudis.=.l.non epłis.C ð̊
pꝛoba.niſi ſieret pꝛobatio in cõnc. Et ita dicit bar.in.l.j. ff.

de queſtionibus ⁊ tenet glo.in.d.c.michaei.⁊ nõ.in.c.per

tuas de pꝛoba.facit ꝙ nõ. Ja.bu.i.l.j.fl.de pꝛoba teilnõni
uidem chꝛiſtofori eſt clarum 2 kbar Remelloten
Feronim qui pꝛima facie non videtur pꝛobare cũ per ver
bum credat aſpat ⁊ deponatur. ¶Sed certe imo pꝛobat
attenta cauſa ſcientie que eſt in plus quam dictuʒ vnde di
xit doc.illuſtris dñs bal.in.l.conuenticulã.C.de epiſ.⁊ cle.
quod vbi teſtis in dicto minus pꝛobat.ſed in ratione pꝛobat
efficatius qð ſemper attendit ratio. ¶ Quia inteſte ratio ẽ

que dat eſſe rei.i.teſtumonio.vt nõ.C. de teſti.ſolum facit

ꝙ nõ.ff.de acqui.poſſ.i.ſi is qui aio.t ſic quaſi poſſeſſio
filiationis eſt pꝛobata.Et alij teſtes pꝛobant adminicula ?

intentionem agentis quam plimum habent adiuuare. Si

cut dicit littcra in ſili de ſucce.ab inte.c.fi.Sed reſtat vidẽ

dum ⁊ iſtud eſt quartum qui pãni veniãt in legato.dicit eni
qui legebat panos ſuos lini lane. Mec eſt diſeuciendum ð

reuocationes erroꝛis quia ſufficienter conſtat erroꝛem pꝛo
batum. Er ſimiliter non inſiſtendum an fuerit lanementis
tempoꝛe dicti relicti per nõ.in.l.furioſuʒ. C. quiteſ.fa.po.

xij.q.iij.iu dictis hõinuʒ de ſuc.ab inte.e.fi.ff.de condi.in

ſti.l.quidam in ſuo cum n. Redeamus igitur ad quartum.
Et circa hoc dicit bar.in.l.diuus.ff.de bo.damp.quod ap

pellatione pãnoꝝ continetur quiſquis induitis non autem

veniunt panni non apti ad vſum hominis.⁊ qui ſint vena-

les vnde de facto reſpondit ꝙ cũ quidam legaſſet alicui om
nes pannos ſuos lane ⁊ lini ⁊ hꝛet illic aliquas petias panni
lini non aptas ad vſum hominis ꝙ in legato non veniũt vl

diſtinguendum ſecundum eum aut habebat illas petias pã

ni cauſa faciendi pannos lineos ad vſum ⁊ in legato veniũt

aut contractantur venales ? non veniunt.vt.l.pendiculis.

S.idem couqueritur de au.⁊ ar.lega.in dubio debet videri

quantum ſibi expediebat pꝛo vſu illius anni. Et iſtud ceci

Qit legato aliud videtur eſſe venale vt.l.cum queritur.. la

na dele.iij. loquitur ergo bar.quãdo ille petie panni nõ erãt
ad vſum hominis apte nec hẽbat teſtatoꝛ illos pannos ven
dẽdi cauſa ſed vſu.i. Quðad quartum an pꝛobatio ſit ſuf⸗
ficiens circa pãnos petitos ⁊ videnda ſunt capitula.ſ.xxvij.
⁊ depoſitiones teſtium ſuper ipſis qui fuerunt quattuoꝛ.ſ.
ſilueſter barth.ſ.antonius andrucij.⁊.S.ãto.angeli.Et iſte

vltimus nihil pꝛobat alius autem teſtis refert ſe ad iuramẽ

tum conſfectum manu ſius teſtis alij duo pꝛobant de qui-
buſdam ſed non de omnibus.vt ex ipſoꝝ depoſitionibꝰ di

lucide poteſt apparere. Et ex ſupꝛa dictis concludo pꝛimo

legatum factum de.xxv.libꝛis filie pauli·cum caſus euene-

nit nuptiaꝝ vel etiam ſilr.? legatum pannoꝝ. Et in pꝛoba

tionis ſuplementum poteſt deferre iudex iuramentum cũ
fuerit petitum. Sed qui panni ſint pꝛobati diligens ſerua-

⸗ ex diſt paltione teſtium ſuper.xxvij.articulo poterit in-
niſius domini Micolai de barigeañ.minimos vtriuſq; iu-

Cita vt.S.ſcriptum eſt dico ⁊ conſulo ego dio⸗

ris doctoꝛ ⁊ ad fidem me ſubſcripſi ⁊ ſigillari feci.ſententia
potioꝛi ſemper ſi alua iuxta.l.claudius felix.ff.qui peti ·in pi·

ba. Laus deo.

TLontra fraudem gabelle ? de data licentia ?. Mec

iſtud etiam eſt conſilium dñi abbatis. ſed quia ita inſertum

reperi ego Cudouicus bologninus ſtatuti non mutare iaʒ
ſcripta. Et iſtoꝝ paꝛem honoꝛi derogare ⁊ eo magis cum
illud quod non mutatur cur ſtare pꝛohibetur.l:ſancumus.C¶

ꝛiſti nomine.viſa quadam inquiſitione foꝛ
mata per.ſ.barthm̃.notat᷑. damnoꝛum dato
rum terre luciguam cõtra Joannem bonidi.
2 Cieregiolam ⁊ reſponſionibus factis ꝑ eof
Aeum dicto inquiſitioni ? toto pꝛoceſſu.⁊ qui
buſdam allegationibus ⁊ exceptionibus in fauoꝛem dictoꝝ
inquiſitoꝛum ⁊ ſtatutis ⁊ refoꝛmationibus terre luciguaʒ ð

materia loquentibus ⁊ maxime quodam ſtatuto qð incipit

beſtie minute pagho de paſſagio ⁊c.Et quoddaʒ alio capi/
Am-

„

tulo quod incipit in qualunche cap. ſi feciſſe mentione in
5. ? deue ſe trahe opaſſa ſempꝛe in omni tempo.ſi intende
ſderavolla pollitia. del cabellire e ſe traaſſe ſenʒa la dita pol
lititia.ſia condemnato per gabella fraudata etiam vl
tinio capitulo ꝙ incipiteche frauda la gabella paga per ogni
denaro ⁊c. Et alijs ſiatutis coꝛham me pꝛoductis maxie ſta-
tuto voſio ſub Nica de electione ⁊ offo.offitialis damnoꝝ
datoꝝ. Et ſingulariter viſa reſponſione ⁊ confeſſiõe facta
inquiſitos pꝛedictos dico quod de iure ⁊ iuꝛ.rigoꝛe dictos i-
quiſitos condemnandos eſſe.quia inconfeſſos ⁊ coniũctoſ
nulle ſunt partes iudicis niſi in cõdemnando. vt.l. j. de cõ⸗
feſſ. Naʒ quando confitentur ſe extraxiſſe ſine apocdiſſa tñ
negant ꝙ non animo fraudancdi.? confitenter ꝙ ſine apo-
diſſa tamen allant licentiam vnius ex emptoꝛibus gabelle.
? ſic incidunt in dictum ſtatutum ꝙ merunt ſine apodiſſa.
Nam ibi clare dicitur quod in quolibet caſu fiue tranſitu.

ſiue contentionis ſemper debent ire cum apodiſſa at con

demnetur pꝛo gabella fraudata. vt clare patet in. d. c. q in
cipit in qualũche capitulo.v.e.doue ſi trabi a pafſu. Et ſic

vbi eſt caſus ibi nulla dubitatio eſt vt.l. ancille. C. de furtis
2.l.licet dura.tamen ſeruanda eſt vt.l.pꝛoſpexit.ff.qui? ag

bus. Mec obſtat quod negant ſe animo fraudandi.quia le
fraudem pꝛeſumit vt clare patet in dicto.v.vbi dicitur.Et
vnde ſi trabe que pꝛeſumptio eſt foꝛte iuꝛ.⁊ de iuĩ.vigoꝛe
dicti. c. Et ſic non admittitur pꝛobatio in contrarium. Sʒ
poſito qð eſſet iuẽ. tm̃ ⁊ non de iuẽ.⁊ ſic admitteretur pꝛo-
batio. In contrarium dico ꝙ non extitit pꝛobatum de eoꝝ
innocentia. Et ex equalitate facti contra eos pꝛeſumitur.?
ſic eis incũbit onus pꝛobandi.vt eſt tex.in.l.ſi nõ cõnitij..
de in iur.?.l.j.C.ad.l.coꝛ.de ſicca.quod minime extitit pꝛo
parte eoꝛum vt ex iure apparet. Hec ob.confeſſio ſeu te-

ſtimoniũ bꝛamant.quia vox vnius vox nullius.vt.l. iuẽ.iu.

C.de teſti. Et maxime in criminalibus in quibus pꝛobatio
nes debent eſſe luce meridiana clarioꝛes.vt.l.fi.C.· de pꝛo
ba. e¶ Item quia ſua confeſſio poteſt bꝛamanti pꝛeiudica
ri non autem cõicati lutiguani vel offitiali eiuſdem pꝛo hoc
facit optime no.dictum bar.in.l.inter omnes.ð.recte.ff.ð

furtis vbi ipſe dicit qðᷣ ſi aliquis furtum commiſit ⁊ dñsrei

furtiue cõpetet.⁊ dicit rem ſibi ſubtractaʒ de ſui voluntate
2 ſic furtum non fuiſſet cõmiſſum quia furtum eſt contra-
ctio rei aliene inuito dñq =cẽ. ¶ Sed aſſitur factum de vo-
luntate domini ⁊c̃. E ilominus ſua ofeſſio non li-
berat furem a pena vt ipſe determinat ĩ.d. .· recte. Et ſic
etiam in pꝛopoſito confeſſio illius non berat a pena pꝛo B

etiam facit.l.licitatio.S.quod allicite.ff.de publi.vbi inſpi-

citur vtilitas pꝛiuatoꝝ ⁊ vigoꝛ publice diſcipline. Ethanc
puto fuiſſe mentem illius.c:ꝙ reqrit apodiſſam ne furta
fieri poſſint per confeſſioſtem ⁊ ſimilia ⁊c ¶ Mec ob ꝙ alle
gatur per partem aduerſam ꝙ ſtatutum requirit veruʒ do
ſum ſed verus dolus agitur negatur ergo ⁊c̃. Et allegant.c
ſtatuti qð incipit. Et qualunche perſona ⁊c.quia veritas ẽ
in contrarium vt clare patet in.d.v.⁊ doue ſi trahe.o paſſa

vbi ex qualitate facti fraudem pꝛeſumit.⁊ ſic non loquitur
in.v.dolo ſolum verum etiam in pꝛeſumptio. Et ſimiliter

etiam dictum ſtatutum allegatur per partem aduerſam qð
incipit.? qualunche perſona.ꝙ loquitur per plura vocabu
la diſiunctiue poſita non copulatiue. 6 tem ob qð allega
tur quod ipſi non iuerint cauſa vendendi. ſedcauſa paſcan
di quia in vtroq; caſu pꝛontiſſum extitit vt patet in ſtatuto
qð incipit beſtie minute paga de paſſagio ⁊c. Ex quidem
ſecundum capitulum non debuit videre ille S ſubtil

doctoꝛ qui allegationes fecit pꝛo parte aduerſa.i Item ñ
ob.quod allegatur per ꝑtem aduerſam quod dicti inquiſiti
ignoꝛabant tale ſtatutum ⁊ talem apodiſſam eſſe neceſſari
am que ignoꝛantia iuris municipalis videtur eos excuſare
maxime vt damnum indebite paſciantur vt ſubiliter alle-
gatur per partem aduerſam quia hoc eſt veꝝ niſi talis igno
rañ.ſit craſſa ⁊ ſuppina vt nõ.glo.⁊ ibi per bar.in.:.fi.ff·de
decre. ab oꝛ.faci. ⁊ dy.in.c.ignoꝛañ. de reg.iur.li.vj.in.x.
quod incipit vltimo diſtingni poteſt? in.v.pꝛecedenti.
eſt hodie determinatum vt in.c. vt aĩaꝝ extra de conſti.li.
vj. ⁊ ð caſn noſtro videtur expꝛeſſe tex.licet quis ignoꝛaſſe
dicat nihilominus in vectigalis penam eum incidere diuus
adrianus conſtituit. Et per pꝛedicta videtur ſatis eſſe reſ
ponſum ad iura ⁊ rationes per partem aduerſam inductas
7 ſubtiles allegatas pꝛeterquam ad vltimaʒ non curando ðᷣ

gquidam pꝛoc

ſis ⁊ octobꝛis dicti anni vʒ dictos ·

foꝛmaʒ dictoꝝ ſtatutoꝝ pꝛopter qð dicti.
pinde habiti fuerunt ex foꝛma dictoꝝ ſtatutoꝝ ac ſi in dici᷑

pꝛima videlicet nũquid potuerit inquiri vel non quia quic
quid ſit de iure cõi de iure municipali potuit inquiri.vt cla
re patet in dicto Rarutaſaln Nica de electione.⁊ offitio ofſi
tialis damnoꝝ datoꝝ.

ria conſuetudo dico ꝙ vi ſis actis ⁊ actitatis in dicta cauſañ
extitit pꝛobatum de dicta contraria conſuetudine er quo ñ
pꝛobauerunt de innocentia ſua quia pꝛeſumptio eſt contra

ipſos. vt ſupꝛa dixi.dieo quod veniunt condemnandiiure

rigoꝛe. Tamen conſideret bonus iudex condemnationeʒ
perſonaꝝ facti qualitatem ⁊ terre conſuetudinem ⁊ diigen
ter veritatem inquirat non obſtante quod dicti inquiſiti ne
ſciuerunt ſe defenſare vt clare nos decet ſacratiſſimus Im
peratoꝛ in.l.j.in fi.ff.de queſtio.Et ſit pꝛomptioꝛ ad ſoluẽ
dum quam condemnandum. (In caſu dubij quia nõ pu
to delinquere eum qui in dubijs queſtionibus contra fiſcuʒ
facile reſ ponderit.vt.l.non puto.ff.de iure fiſ. Tamen ni

ſi alia oſtendatur ipſe poteſt de iure inquiſitos pꝛedictos ⁊?

conteſſos condemnare vt ſuperius clariſſime eſt oſtenſum
dominus eum dirigat in viaz veritatis ⁊ iuſtitie. Deo grs
Eso Joannes de bandinis de ſenis legum doctoꝛ.

Conſilium. H. Audouici: Golognini vt infra.

Alſus talis eſt. J. 2. Al. fratribus alijſq; fratri
bus ſuis mercatoꝛibus exiſtentibus in ciutate
AU.⁊ bonum creditum habentibus.Et eis
exiſtentibus abñtibus a dicta ciuitate ſub die
men ſeptembꝛis. ¶ M. cccc. xxij. inchoat
s contra dictos.J.?.A. fratres ⁊ alios eo
rum fratres ſecundum iuris municipalis dicte ciuiratis ⁊ H

ad inſtantiam quoꝛundam ſuoꝝ aſſtoꝝ creditoꝝ. Qui aſer

ti creditoꝛes in dicto pꝛoceſſu aſſeruerunt dictos.J.?. A.
⁊ eoꝛum fratres ceſſaſſe ſeu fefelliſſe in frraudem dictoꝛum
creditoꝛum. ¶Mengdente dicto pꝛoceſſu demuzʒ ſub die
xj. dicti menſis ſeptembꝛis ⁊ anni pꝛefati fuit inchoatus no
nus pꝛoceſſus ⁊ diuerſus a pꝛimo contra dictum. J. tmꝰ.?=
hoc pꝛo facto ſtatus. Quibus pꝛoceſſibus ſic pendentibui
fuit pꝛonunciatũ per iudicem oꝛdinariuʒ ſᷣm foꝛmam ſtatu
torũ dicte ciuitaſj ſuper pꝛimo pꝛoceſſu falentie die.ij.mẽ
Tarn. fratres alioſq;
eox frarres fuiſſe ⁊ eſſe ceſſantes.Et contra eos ⁊ eoꝛum

2 omittẽtes ſoluere eoꝝ creditoꝛibuſ. ¶¶ Quo pꝛoceſſu fal

dona pꝛocedendum eſſe tanquã rRrvd⸗ fallentes

lente ſic pendente ſub die pꝛimo octobꝛis dicti anni.Allius

fuit voematus moczſ us contrafratres dictoꝝ. J. 2. A. ꝓ
dicto facto ſtatus. Et poſtea die.xx.octobꝛis fuerunt bani
ti pꝛo rebellibus ⁊ in confiſcatione bonoꝝ demum eadem
die. xx.octobꝛis dicti anni dictus. J.etiam fuit bannitus de
dicta ciuitatę pꝛo ſtatu⁊ pꝛo rebelſe ⁊ in confiſcatiõe bono⸗
rum ſuoꝝ is ſic ꝑactis die.xx. apꝛilis anni.¶ M. cccc.
lxxiij.dicti.J.⁊.A.⁊ fratres fuerũt declarati debitoꝛes di
ctoꝑ creditoꝛum vigoꝛe dicti pꝛoceſſus gentie lecunduz
A. 7 fratres

quantitatibus fuiſſent dicta die condemnati. Bandem in
A. cccc.lxxiiij.dicta ciuitas ſtatuʒ mutauit adeo ꝙ dicti
⁊.R. ⁊ eoꝝ fratres obtinerunt cancellari a dictis banniſ

2 rewtigne bonoꝝ ſub modo foꝛma⁊ tenoꝛe infra ſcripi

vz. D. Mlegatus ⁊c.dilectis nobis.J.?. A.⁊ eoꝝ fratri
bus ſalutis ⁊c.dum diligenter attendimus grata nobis per
vos ⁊ vrjm quẽlibet exibita obſequia ⁊ que futuris tempo
ribus exiberi ſpamus. Mon ĩmerito permouemur vt vo-

bis reddamur ad gratias liberales ⁊ fauoribus ⁊ gratijs ꝓ

ſequamur. Inde eſt quod pꝛemiſſoꝛum occaſione pmoti

pꝛeſentium tenoꝛe auctoꝛitate nobis indulta mandamꝰ vo

bis ſuperſtitibus notarijs ⁊ offitialibus camere actoꝛuʒ nec
non diſci ⁊ offitij bannitoꝝ ⁊ cuilibet veſtrũ.quatenus oẽs
2 ſingulos infraſcriptos quoꝝ nomina ſingulariter inferiuſ
deſcribuntur ac eoꝝ nomina ⁊ pꝛenomia canʒellare ⁊ abo
lere debeatis de omnibus ⁊ ſingulis filcijs libꝛis ſeu quat᷑
nis in dictis locis vel alibi exiſtentibus ⁊ omnia ⁊ ſingula ?
quecunq; bãna condemnationes inquiſitiones ⁊ pꝛoceſſuſ
in ipſis libꝛis ſeu quaternis aſſcriptos conſcriptos ?⁊ exem
platos ſeu factos quocunq; tempoꝛe ante aduentum nim
ad ciuitatem. A¶E. qui fuit anno domini.¶ O. cccc.lxxiij.

t audio ſic ſemper fuiſſe ð conſue
tudine.Ad vltimam vero rationem in qua allegatur cotra.

——

=ð

die.iij. ſeptembꝛis ex nunc etiam tenoꝛe pꝛeſentium pꝛedi-
dicta auctoꝛitate decernentes nulla irrita ⁊? caſſa ipſa bãna
delicta ante dictum tempus cõmiſſa ⁊ condenma cões in-
quiſitiones ⁊ gorenis Fn ꝙ libere ⁊ impune in ciuitate.
eiuſq; cõitatu ⁊ diſtrictu moꝛare ⁊ ſtare poſſint abſq;
grauamine vel moleſtia aliquali inferendis pꝛe dictis infra

ſeriptis vel alicui pꝛedictoꝛum occaſione pꝛedicta.ſ.banno

rum vel condemnationũ.aut alicuius eoꝛum reſtituentes
etiam ipſos ⁊ quẽlibet eoꝛum ad famam honoꝛes ⁊ ad alia
pꝛout erant ante in quoꝝ teſtimonium pꝛeſentes fieri iuſſi
mus ⁊ noſiri ſigili impꝛeſſione muniri.·¶ Qnoꝝ nomina
ſunt hec vz. J. ?. ⁊ fratres no Tre. Euceſtue in dicta ci
uitate. M. alijs nouitatibus ſuperuenientibus 2 mutato
ſtatu. M.cccc.lxv.per certos Ciues.¶.⁊=.A.populo
dicte ciuitatis poteſtatem habentes inter alia fuit ſtatutuʒ
? oꝛdinatum quod omnes ⁊ ſinguli condemnati ⁊ confina
ti banniti ⁊ qualitercũq; infugati occaſione ſtatus ad res ⁊
bona ⁊ iura ſua pꝛeſtina honoꝛes dignitates ⁊ pꝛiuilegia q̃ᷓ

habebant ante dictas vocationes reſtituerentur ac pꝛo re

ſtitutis ipſo inre haberentur. Quibus ſic ſtantibus qui⸗

dam Antonius vnus ex creditoꝛibus dictoꝝ. J. ?. A. = fra

trum petit executionem pꝛedicte ſententie late contra dic
oo e. ? fratreſ ſuper fallentia antedicta nec non alte
rius ſententie declarationis vt ſupꝛa facte de quantitatibꝰ
in quibus dicti fratres in dicto pꝛoceſſu fallentie allegati =

declaratiſuernnt debitoꝛes.⁊ que ſẽntentie fuerunlate tẽ
poꝛibus modo ⁊ foꝛma pꝛedictis.⸗

ontra quam petitaʒ
executionem opponitur per dictos.J.⁊.A.allegates dic-
tas ſententiaſ exequi non poſſe nec debere quia fuerunt re
ſtituti aduerſus dictam ſententiam ⁊ totum pꝛoceſſum vi
mandati vt ſupꝛa emanati a dicto legato pꝛout ſupꝛa.
Mec non ſucceſſione ex reſtitutio ne per ciues. D. fa
cta ⁊ pꝛouiſionibus ⁊ oꝛdinamentis de quibus.s.
parte vero dicti anto.replicatur nõ obſtare dictas pꝛouiſio
nes ⁊ queſtiones quia aſſerit habere locum in cauſa crimi-
nali non autem in ciuili. Item dicte alie reſtitutiones nõ ex
tenduntur ad dictos. J. ⁊. A.⁊ fratres qui non erant banni
i tempoꝛe dictaꝝ pꝛouiſionum. Queritur quid iuris.
Muocato diuino ſuffragio quo mediante ve
ritas eluceſcat. Nam dñs pꝛopꝛie eſt inuocã
tibus eum ⁊ viſo puncto ſuperius expꝛeſſo
licet ſatis ſuper ꝙ ſatis per alios.d.conſulen
tes ad ſaturitatem dictum fuerit adeo vt re-
ſponſum iam appareat.vt in.l.fundi trebatiani.ff.de vſuf.

leg.nihilominus neceſſarium eſſe duxi de pꝛeſenti conſul-

tatione aliqua elicere que dubium afferre videntur. t de
mum omnia illa diſſoluere. Et pꝛimo illud verbum in reſti
tutione facta per dominum. D. C. legatuʒ de latere. Re⸗

ſtituentes etiam ipſos ⁊ quẽlibet eoꝝ ad famam ? honoꝛes
⁊ ad alia pꝛout erant ante aſcripta eis ⁊ cuilibet eoꝛnuʒ ſu gen

tamen in reſtitutis expꝛeſſe facta erat mentio vt. J.⁊=.
⁊ fratres in puncto nominati reſtituti eſſent ad banna con⸗
demnationes inquiſitiones ⁊ pꝛoceſſus ⁊ ita omnia abole⸗
ri mandatum fuit inreſtitutione mẽoꝛata.Quius legati de

latere poteſtas non parua. ĩmo magna? ampliſſima pote-

ſtati pꝛincipicſen pape equiparata vt pꝛiõ hoc aſſumo ex
tex.iuncta eleganii glo.in.c.nobiliſſiꝰ.lxxx vij.di.ſic dicen
te ꝙ vbi legatus de latere aliquid facit iure legationis ſue
certe pꝛincipi equiperandus eſt in hoc ampliſſimaʒ habẽs
poteſtatẽ ⁊ ſic intelligo ſpec.inti.delegato.S.ſupereſt vᷣſu.
quid ſi de legati iuriſdictione vʒ vt etiam eius legati oꝛacu
lo viue vocis credatur ⁊ in ti.de teſte.S.j.v.quid ſi aduoca
tus in.leij.S.liquet.circa fi.C.de ſũma tri.2⸗ fi.ca.firmat hic
archy. in. d.c.nobiliſſimus.? Inno.in.c.cũ dilectus ð accu.
2 Jo· an. in.c.j.de offi.lega.li.vj.de ſen exco.c.ad audien-
tiam de ap.c.conſtitutus.⁊ glo.de ſen. exco.c.ſicut ⁊ in.c.
adapoſtolice de re iudi.in.vj.⁊.c.cum olim eſſemuſ de pꝛi

uile. ? lap.all.xij.⁊.xxxiij. ⁊ bar.in.l.j.. de ſi uper.in.dicto

X .

li.x.huius ſententie ęſt etiam bal.in.l.exꝰ.c.de pꝛoba.⁊ in.l

ſi qua per calũniam. S. de epi.⁊ cle.?⁊ maxime põdero hãc
reſtitutionem factam eſſe de pertinentibus ad legationeʒ
ſuam ⁊ adde bonuʒ tex.in.c.ſuper his de accu.immo dicit
Jo. an.in.d.c.ſuper his de ſtilo curie foꝛe vt ſibi credat᷑ eti
am extralegationem ſuam ſolo verbo ideſt viue vocis oꝛa

cula.pꝛo quo eſt optima ratio tex.⁊ glo.in.l.j.ff.de offi.pꝛe

fer pꝛeto.ibi credidit enim pꝛinceps eos qui ob ſingularem

eoꝛum induſtriam ad huius offitij magnitudineʒ electi ſũt
non aliter foꝛe indicaturos qᷓ ipſe princeps iudicaturus eſ
ſet vt ibi inquit tex.quo ſit vt maxima ſit pꝛeſumptio ꝓPle
gatis ⁊ poteſtatis ⁊ ſolemnitatis vt late expliciat ſpec.in toꝰ
ti.delegato ⁊ maxime in.. ſuper eſt ⁊ pꝛedictis adde.do.
anto · de fi. inſtru. c. ꝙ ſuper his ⁊ in ſpetie ad pꝛopoſituʒ no
ſtrum potuit legatus antedictus reſtitutionem dictam con.
cedere quia ſtatuta facit perpetuo duratiua in.c.fi.de offi.
lega.in.c.exparte de verbo. ſig.⁊.c.ſuper quibuſdaʒ eſſent
videnda nõ.iij.di.poꝛro.⁊.lxvj.di.vtinam.imo papa ſem
per nititur ſaluare decreta ⁊ inſtitutiones ſuorum legato/
rum de reſcrip.c.veniens ⁊ ſucceſſiue omnia poteſt ſacere
legatus que nõ ſunt pape reſeruata ſpetialiter que omnis
ſingulariter poſuit glo.in.c.ꝙ tranſlationem de offi.lega.ĩ
c.ſicut vnire de exceſ.pꝛela.⁊ ponit ea ſpec.in ti.ð iuꝛ.om.
iudi.interpꝛetatur enam legatus domini M.pape reper-
tum quod maximum eſt in.c.j.de poſtu.pꝛela.in verbo re-
ſcriprum noſtrum interpꝛetatul.⁊ addo.nõ.de iudi.nouit.
Quid plura imperium habet in pꝛouinciam per eam gub
natam.vt.d..ſupereſt ⁊ perſpec.quos caſus potius labo/
rioſum quaʒ ſubtile hic eſſet explicare habet ergo reſtõ me
moꝛata maxintam poteſtatem.ſ.pape vel ſimilem pꝛopter
pꝛoninciam quam gubernat legatus eſt etiam fundati dicta

reſtitutio poteſtate Imperio arbitro? bailia refoꝛmatoꝛuʒ
illoꝛum ſtatus dicte ciuitatis.AH. habentium dicte ciuita⸗
tis vicariatũ in plena ſoꝛma a ſümo pontifice quia dicti do

mini re foꝛmatoꝛes fuerũt electi a conſilio populi repreſen
tante auctoꝛitatem domini pape equiperabuntur pꝛincipi

vt nõ.C. que ſit lon. conſue.ſuper Nica ⁊ de re iudi.aliud.

§. reſtetur. vnde eleganter dicit bar.in.l.ſtipulationum.alie.
ff. de ver.ob.qꝙ pꝛouiſiones ſtatuta ⁊ decreta ⁊ alia facta
pꝛeſidentes auctoꝛitati conſilij generalis electoꝛum poſtqᷓᷓ
auctoꝛitate pꝛincipis fuit conceſſum habebunt vim legis ⁊
iuris ciuilis.vt in pꝛohemio inſtitutionum in pꝛima ⁊ ſecun

da conſti. C.=.l.ij. C.de vete.iur.enucliando.ad idem.alle/

go bar.in.l.fi.ff.de pe.vbi facta decreta a populo erunt ius
ciuile ⁊ oꝛietur actio perpetua que ciuilis dicitur. inſti. de
perpe.⁊ tempo.actio.in pꝛincipio.⁊ in hoc non eſt differẽ
tia inter doc.licet ſit in alio paſſu an ſtatuta facta ab epiſco-
po marchione ⁊ alijs ſint ius pꝛetoꝛium vel ciuile ſed in ca-
ſu noſtro tenet conſilium ⁊ populus locum pꝛincipis.addo
bal.in.l.receptitia.C.de conſti.pecu.in.l.j. C: qui admitti
ad bo.poſſ.? Wal.in.l.ſancimus.C. de dona.⁊ que notat
Jo.an.in.adcdi.ſpe.in titulo.de inſtru.edic.in..poꝛꝛo.ĩ ad-

di. que incipit hic ſubſcriptio fundamento hoc ſacto conſide
ro verbum vnum in reſitutione facta per dictos dominos
ſcilicet reſtituerunt ofmes ⁊ reſtitutos eſſe voluerunt in oĩ
ipſoꝛum iure pꝛiſtino.etiam ſi pꝛedictoꝛum reſtitutoꝛuʒ ali

quid hodie.ſ.teimpoꝛe reſtitutionis quomodocunq; tenea-
tur ⁊ poſſideatur cum generali clauſula non obſtante ⁊ alijſ
ommibus opoꝛtunis⁊ iſta fuit facta vno tempoꝛe.demum
vna alia reſtitutio facta fuit alio tempoꝛe in qua omnes ex-

pꝛeſſe reſtituti ſunt ad criminales ⁊ ciuilcs cauſæ pꝛoceſſus

pꝛeſcriptiones ⁊ omnia. Vnde veniendo per oꝛdinem in
vnaquagʒ reſtitutione.pꝛimo aſſumoillam domini. Id. le
gati de latere. C. in qua reſtituit in ſpecie dictos fratres ab
omnibus pꝛoceſſibus criminalibus ⁊ ad famam⸗ honoꝛes
ad alia pꝛout erant ante aſcriꝑga eis que reſtitutio iuri cõ-

muni conſoꝛmis eſt.l.quod ſi minoꝛ.in.S.reſtitutio.de mi-

no.⁊ poſtqᷓ; expꝛeſſam mentionem facit de criminalibus.
7 poſtea dicit ⁊ ad alia hec dictio alia non intelligitur ampli

us in criminalibus ratione vitande ſuperfluitats in. S. qui

bus in pꝛima conſti.c.intelligitur in ciuilibus aliquaʒ i mul.
tis ſimilitudineʒ hñtia cum criminalibus.licet ĩ multis dif
ferant vt late per bar.in.l.fi.ff.de pꝛiua.delic.in.l.j.C.quã
do ciuiliſ actio preiudi.criminali ⁊.l.j.ff.vi.bo.rap.⁊ late ꝑ
dictum anto.in Wica de iudi.poſt Inno.i.c.qualiter ⁊ qũ
de accu.nõ.in.l.quid ergo.s.pena grauior ð infa.in.l.agra-
ria de termino amoto. vnde per ſimilitudinem proceſſus
ſibellilit. conteſt. ⁊ ſententie in eis requiſitis.ſ.criminalibuſ
ciuilibus dum dicit ⁊ ad alia inteligetur de ciuilibus.l.ſi
fugitiui.C. de ſeruis fugi.quaſi dictio talis ſit implicatius
ſimilium preterea talis dictio ? ad ana de neceffnate debʒ
intelligi de ciuilibus propter dictionem ⁊ que coniunctio
eſt ⁊ caditur inter diuerſa ĩ Nica.ff.de iuz.⁊ facti.igno.vbi
glo. ergo cum ſupra dixerit de criminalibus hec dictio 2 ad

..

„ .

ð

alia intelligitur de ſententijs ciuilibus cum cauſarum ? idi
ctoꝛum tempoꝛalium de quibus tractamus quoddaʒ cſt cri
minale quoddam ciuile ? quoddã mixtum. Criminalia
dicuntur quoꝛum finis eſt comodum partis ⁊ intereſſe pu-
blicum ſeu vindicta publica. Ciuilia quoꝝ finis eſt como-

dum partis ⁊ intereſſe pꝛinatum mixta que participant de

intereſſe partis ? vindicta pꝛiuata ⁊ publica exemplum in
c. tue de pꝛocur.iſte diſtinctiones habentur in. c.fſoꝛus ð.v.
ſig. ? in iuribus ſupꝛadictiſ vnde manifeſte apparet ꝙ de ci.

pe.
laci

uilibul intelligitur. Et alio reſpectu ꝙ dicta reſtõ exeſ NE

ditur ad pꝛoceſſus ? ſententiaſ ciuiles adduco quia ſi reſtitu
tio eſt facta ad maioꝛa ergo ad minoꝛa extenditur faciliter 2

ad alia vt in.c.ſedes. ? lata materia in.c.cũ in multis ð ſrerivej·

ptis li.vj. addo nõ.in cle.non poteſt de pꝛocura.? ꝙ pulcre
appꝛobat bar.in.l.ſed ⁊ ſi quis in. S. queſituʒ. ff.ſi quis cau.
iĩmo in terminis ad pꝛopoſitum noſirum adduco glo.ſin in
cle.j. in. v. qᷓuis alia de re iudi.vbi dicit ꝙ iſta dictio alia in

cludit criminales ciuilel mixtas ⁊ ſpirituales quam in pꝛopo
ſito meo magnifacio⁊ pꝛo hac deciſione iplam pꝛincipalẽ
noto.adduco etiam ſingulareʒ nõ. Inno.ꝙ ciuilia includũ
tur a foꝛtioꝛi in. c.cum olim de offi. delega.quando expꝛeſ
ſit grauioꝛa dictio alia trabitur ad oĩa ſed ſi leuioꝛa in reſcri
pto expꝛimantur ⁊ poſtea mihi fecit aliquas iniurias nõ po
tero de homicidio accuſare ſed econtra.caſus videtur vbi
grauioꝛa expꝛeſſa fnerunt.ſ.criminalia æ ad leuioꝛa.ſ.ciui⸗
lia volumus facere extenſionem per dictionem ? alia certe
poſſumus vt pulcre firmat Inno.i·c.diſpẽdia.de reſcripij.
li. vj. ⁊ appꝛobat dictug anto.in.d.c. ſedes de reſcriptis.
t pꝛedicta confirmantur vt dicti verbi ſit aliqua operatõ
ffectus deleg. j.l. ſi qñ de pꝛiuil· c.ſi papa li.vj. Qui⸗
bus omnibus viſis illud tritum ? vulgatum dubium tango
an dictus legatus de latere cardialis potuerit tollere ius ac
quiſitum alteri per ſententiam huiuſmodi reſtitutioneʒ cõ.
cedendo. IFtem quid de reſtõe pꝛefatoꝛuʒ dominoꝝ ſtatus
refoꝛmatoꝛum vbi reſtituuntur pꝛedicti fratres ad bona ho
die per alios poſſeſſa ⁊ dicta reſtõ bene roboꝛata eſt cũ clau.
ſnlis opoꝛtunis ⁊ marxime clam non obſtante. ãpꝛimo lʒ
dubitatum fuerit an pꝛinceps tollere poſſit ius gentium.ſ.
dominia de iure gen. inuenta in · l.ex hoc iuꝛ · ſj.de iuſti.⁊ iu
re.i.ꝙ dominium rei mee an mihi auferre poſſit ⁊ lʒ in du
bio go. videatur velle ꝙ nõ in.l.reſcripta.C.· de pꝛeci.ĩpa.
off. pꝛo qua ſatis implicita — pꝛeci. YAmꝑa.
off. in. .fi. ſi contra ius vel vti. pub. in.l. fi. C· de erroꝛe ad-
uocatoꝛum quibus cautum eſtius alterius in totum aufer
ri ſeu euelli non poſſe. V uia dico multiplici capite ius acq
ſitum per ſententiam alicui potuit aufferri per pꝛincipeʒ ⁊
alios qui loco pꝛincipis habentur. pꝛimo pꝛo hoc allego
tex.in.l. Item ſi verberatum.5.pe.de rei vendi.vbi cum
cauſa dominiũ poteſt auferri ⁊ alteri concedi firmauit bar.
hoc in pꝛohemio ffoꝝ.⁊ idem in.l.j.in fi · de conſti.pꝛinci.q
maioꝛ caula poteſt eſſe quod quia late fuerunt dicte ſenten
tie dictis fratribus rebellibus ciuitatis exiſtentibus pꝛopter
paſſiones ciuitatis autem partialitates qui non potuerunt
tempoꝛe pꝛefate rebellionis iura ſua nec cauſas defendere

⁊ ideo reſtitutio emanauit ⁊ ratio pꝛohibite defenſionis qꝛ

ad ciuitatem non erat tutns acceſſus ergo iuſta cauſa in cle.
paſtoꝛalis de re iudi.poſuit Inno.in.c· pꝛeterea de dila.in
extrauag.pꝛeſenti de reſcriptis ⁊ legiſte omnes in.l.ij.ff.ſi
quis in iuſ vo.non ie.in.l.dẽ etate vbi per bar.in fi:ad treb.
ff. accedat pꝛo hac ſententia tex.in.l.ſi quis ſepulcrũ de reli
gio. vbi de iuſta cauſa fit mentio ? compelli debet iuſto pꝛe
tio Fenn ratio tituli de bo.damna.ĩmo plus dicit

ang. in. J. l. YItem ſi verberatum.S.pe.ſine cauſa poteſt Pn-

ceps dominilum aufferre vni ⁊ dare alteri ſine pꝛeiuditio re

cipientis per . l. ij. ?·.. bene aqʒenone. C. de quadrien. pꝛe-
ſerp. dem ipſe ang.firmauit in.l.ſi conſtat cõia pꝛedioꝝ

vbi non ſolum hec poteſt facere pꝛinceps ſed per ſtatutum
2 conſuetudinem poteſt auferriius alterius ſingularis per
ſone ar.l.ſpendentes..ſi quid.ff.de vſufruc.Et firmat H;
vltimum Ynno.in.c.j.de conſue.Aliquid in ſimili in.c.in
noſtra de iniuẽ·? damp.da.⁊ ang.idem vnum verbumi.l.
conuentionum.ff.de pactis¶ Quinimo dicit bar.in.l.an
thiocenſium de pꝛiuile. credi ciuitatem poſſe ſacere legem
generalẽ ex qua ius auferatur. tertio vt fecit ĩ caſu noſtro in
benefitiũ oĩum quoꝛũcumq; banitoꝝ confinatoꝝ ⁊ rebelli-
um ?⁊ ita teneturhec declaratio hic mõ dicteo Inno.in.c.

kſ vE1

que in eccleſiaꝝ · de conſti. vt intelligatur faciẽdo.l. particu·
larem.l.ſi pꝛiuatus q ⁊ a ꝗbus vt illa non noceant.l.quoci.

ff. de policitationibus queadmodũ põt facere ciuitas ſuper
rebꝰ ſuis generale ſtatutũ.i.pꝛohibere.. plane.ff. ꝙ vi. aut
clam.⁊? nõ. ð publica.l.ceſar.⁊? ponit bal.i.l.ciuitas.ff.ſi cer.
ai firmationẽ omniũ pꝛedictoꝝ accedat tex ·ĩ.l.
ff. de euicti. ⁊ qurnotauit archi.i.di. ius ciuile.⁊.ix.
q.fi. ꝑ pꝛincipalẽ· Iteʒ ex alio capite poſito fine pᷣiuditõ ve
ritatis qꝛ ita veritas eẽt ꝙ alio mõ nõ poſſet tolli ſemꝑ tolli
põt ex plenitudine poteſtatis. Ma clauſula plenitudine po
teſtatis ſũt inter alias due pꝛicipales.ſ.clauſula nõ obſtante
clauſula ex certa ſcientia. Et ĩ veritate in oĩbꝰ reſtitutiõi

bus pꝛinceps vel ciuitas qut legatus tacite ſcientiã atteſtat

lidat reſcriptuʒ ſeu reſtiõeʒ ex plenitudine poteſtatis. Si di
catur nõ obſtãte aliquo ĩ contrariũ faciente ita bar.firmar ĩ
l.fi. C. ſi cõtra ius vel vti.pub.bal.expꝛeſſe de pace ↄſtantie
in verbo liuellariũ ⁊ bal.in.l.eos.C. de ap.addo nõ.in.i.ſʒ ⁊
ſi quis..q̃ſituz·ff.ſi gs cauiiin.l.iubeniꝰ.C. ad velli.ĩ auc.
de teſta. ĩpfectis.S.pe.⁊ in auẽ.hoc ĩter liberos..ð teſta.
⁊ bar.ponit ĩ extrauag.ad repꝛimeñ.in vᷣbo nõ obſtantibuſ
imo veniẽti ↄtra factũ ſuꝑioꝛis dʒ ĩponi ꝑpetuũ ſilentium.
25 ciuitas indultuʒ fecit ſciẽter ⁊ notoꝛie ꝓ bono ciuita
t

in natratiõe ſʒ expꝛeſſe ẽ in vna clauſula nõ obſtate va

s certa ſcientia nõ põt venire ↄtra id ꝙ factum fuit ex
certa ſcientia vt elegant᷑ firmauit bal.de pace cõſtantie ĩ.v.
ſi quiſ at facit.l.idẽ vulpianus.ff.de excu.tuto.. Quibꝰ⸗
ita dictis cõcludo qd ſi etiã ꝑ ſuꝑioꝛeʒ nõ poſſet tolli dñiuʒ
alteri qſituz ᷓ nõẽ ven ſẽp tolli põt dñiuʒ q̃ſitũ ꝑſñiam vt
elegãter reꝑio firmatũ per bal.in.l.fi.O. ſen.reſcin.nõ poſ.
Tumiin omni ſententia intelligitur clauſula ſalus ſumma
poteſtate pꝛincipis.l.fi.C. de legi.vel eius intelligo quilocoõ

pncipiſ hetur. vt. s. dixi ꝙ dictũ noto ⁊ põdero ꝓ hac deciſi

one multum vt ius acquiſitũ per ſententiam ſit acquiſitum

permediũ iuris cinilis.? ſic de iure ciuili.ideo facilius etiaʒ
iᷓ ius gentium ⁊ hoc indubitãter verum cũ ſit in ea clau-
ſula derogatoꝛia accedat.l.humanũ.C. de legi.⁊ quod ne.
JYo. an.in. c.j. de exceſ.pꝛela.? in.c.j.de conſti.⁊ quod not.
Ci.in diſputa.ſna pꝛeceſſit diſpoſitio derogatiua.⁊ elegan
ter in dicta auc.hoc inter liberos.ſ.clauſula non obſtante.
Item cum ſit in materia ⁊c.certa ſcientia notoꝛia.

8

adhuc poteſt tolli ꝙ de iure ciuili eſt.l.ij.S. exactis.ff.de oꝛi.
iur. pur.ꝙ nõ tranſinerit in contractum actio vel conceſſio
cum non ſubdito.vt ponit Inno.de iudi.c.nouit.quem in
telligo ita in. c.in noſtra.de iniur.⁊ dam.da. Et addo.bar.i
lpꝛiuilegia.C.de ſacro ſaa.ecc. Et que dixit do.floꝛen.i.c.
perpendimus. de ſen.excom. Sed cum ſubdito es etiam q̃
tranſiuerunt in contracùm multi tenẽt ꝙ poteſt tollere nu

do verbo.d.l.pꝛiuilegia.per argu.a ſpeciali vela ratione cei

ſante.l.generalis vtilitas ſubditoꝛum in reſtitutione verſa⸗
tur nec tranſiuerat in contractum.immo ſubditi quibus fa-
cilius pꝛeiudicium nudo verbo pꝛincipis poteſt afferri. in
cle. dudum. in. . verum. de ſepul. ( Ex quibus omnibus
de iure ſimiliter concludo dictam ſententiam aduerſus quã
reſtitutio conceſſa fuit in puncto poſita executionem non
mereri nec de iure.nec de conſuetudine nec ſtatutario iure
Et ita dico ⁊ conſulo. Ego Ludouicus bologninus mini⸗
mus vtriuſq; iuris doctoꝛ ⁊ eques iura ciuilia ferrarie oꝛdi
narie de mane legens.⁊ in fidem pꝛedictoꝛum me ſubſcri⸗
pſi ⁊ ſolitũ ſigilum appoſui. Laus deo.

Ei conſilia reuerendi.Sho.nicolai abbatis mona
cenſis doctoꝛis excellentiſſimi camereq; apoſtolice audito
ris digniſſimi.necnon tria vel quatuoꝛ.alia alioꝛuʒ eximioꝝ
doctoꝝ pꝛedictis adiuncta. emendata per celeberrimum iu
ris vtriuſq; doctoꝛem equitemq; inſignẽ dominuzʒ Ludo
uicum bologninum de bononia.
optimos viros Deregrinum de paſqualibus ? Somini⸗
cum de bertochis bononienſes. Anno domini.M. cccc.
lxxxvj.die.xiiij.menſis decembꝛis. Inclito Auguſtino bar
badico duce feliciſſimo regnante.?c. Aaus deo.

12 bcdefghi klm. omnes ſunt terni niſim ꝙ eſt duer⸗
us.

plus

enetijs impꝛeſſa per

—

— ——

= = —— —,— — —
. . —
.
7
1 —
.*
. . X
„ *
2
5*
.
1 —
7
H
. ,B
.
„R — 2
2 1 .
. „.
*
—
* .
4
14
,B
,
4 — —– .
1 —
.
D
* —
. .
* .
,
. 2 * — . .
. .
.
2
.
— . —
4 —
„
. . .
—
= — —
= .
* „
— 4
8
.
„
. 7
⸗ .
.
4 78
.
. 1

17
44 * 4
—
⁸
„
„
, .
.
. .
2
2
* „ 7
DW
5 . .
* 1
,
N
. 8
