rendo non de acquiſito perdendo ⁊ poteſt epiſcopus face-
re conditioneʒ deterioꝛem eccleſie vt nõ.xvj.q.vj. .fi.vbi
bona glo.⁊ per Inno.in.c.fraternitatis de donac.optime
faciunt nõ.per doc.in.c.quoniam de dot᷑.hĩc nõ.dixit Fe.
de ſenis conſilio.ix.⁊ ſequitur bal.in.l.pupilloꝛum.C.de re
pu.heẽ.qꝙ ſolus pꝛelatus ſine alia ſolemnitate poteſt repu⸗

diare hereditatis longam etiam rei ĩmobilis eccleſie factaʒ

ꝙ aliudꝗ eſt non acquirere.aliud acquiſita alienare. Sed in
caſu noſtro non eſt tanta dubitatio quia reliquid relicta cõ
uertenda in pium opus.⁊ quia vt infra dicam in rei verita⸗
te quarta non debebatur. Goncludo ergo ſucceſſoꝛem non
poſſe reſcindere dictam liberationem fſactam per pꝛeceſſo
em enio ad ſᷣm ꝙ eſt magis dubitabile an.ſ.dicta fra
ternitas teneatur epiſcopo ad canonicam poꝛtionem. Et
videtur pꝛimo ꝙ ſic quia non ſolum de eccleſijs ſed etiam
de monaſterijs ⁊ alijs pijs locis iura volut epiſcopum poſ
ſe ſuam canonicam poꝛtionem exigere.vt pꝛobatur in.c.re
quiſiſti 2.c.fi.de teſta. Sed dicta fraternitas eſt collegium
pium vt in.c.ſi quis.xij.di:⁊ ibi per archj.facit.l.j.⁊ ꝙ ibi
nõ. Mar. ff. de col.il.? patet hoc ratione exercitij. Exercet
enim pietatis opera ergo pia. dicitur eniʒ locus piꝰ ex quo
ibi exercetur opera pietatis.vt nõ. Boan.inc. Joannes 5

teſta. ⁊? ſpe.in ti.de inſtru.edic.S.nunc vero aliqua.v.⁊ ſciaſ

WDetrus de peruſio in tractatu ſuo de quarta./¶ Sed hiſ
non obſtantibus contrarium puto de iure pꝛocedere maxi-
me in caſu noſtro moueoꝛ.pꝛimo quia hec quarta debetur
relictis factis pijs locis epiſcopo ſubiectis non autem ð re⸗
licto perſonali:etiam ſi fuerit factum clerico hoc pꝛobatur

pꝛope medium. Quid plura hoc expꝛeſſe Juitn

in.c. requiſiſti.⁊.c.ſi⁊.x.q.j.de his ⁊.c.antiquos el.ij.cum *

multis ſi.?⁊ nõ. Yoan.an.poſt hoſti.in.c.j.de ſepul. Sed ĩ
caſu noſiro non relinquitur dicte fraternitati legatum non
fit loco quia fraternitas nõ eſt aſſcripta loco.ſed eſt colle giũ

perſonale ? quoddam coꝛpus fictum ? repꝛeſentatum vt.l.

moꝛtuo.ff. de fideiuſſ. nö. ar. in. l. fi. ff. de coll.il. poteſt
enim congregari vbicunqʒ; vult ar.in.c. ſi quis.ergo non ðᷣ
deaturquarta.cum enim tali fraternitati relinquitur nõ ha
betur reſpectus ad locum vbi congregatur. Bec ipfum coꝛ
pus factum ⁊ repꝛeſentatum ⁊ ſi quis vult pertinaciter ibi
ſtare dicendo ꝙ fiat loco dico ꝙ tanto eſt niagis clarum ꝙ
quarta non debeatur.quia dicta fraternitas eſt in loco exẽ⸗
pto qui non tenetur epiſcopo ad canonicam poꝛtionem.vt
fõmuniter nõ. doc. in. c. offmm. de teſta. Frede. con. xcvj.
edo pꝛincipaliter moueoꝛ a ratione ceſſante quare hec
quarta debeatur epiſcopo. Mam ratio fundamentalis eſt
ipſa cõio que eſt inter epiſcopum ⁊ clericos ſibi ſubiectos.
ratione cuius cõmunis omnia bona erant cõia inter epiſco
pum ⁊ lõca inferioꝛa. Sed quia cõio ſolet ſcandalum gene
rare.l.cum pater. .dulciſſimus.ff.del.ij.?⁊ ꝙlegitur ⁊ nõ.
in.c.qui.de vi.⁊ ho.cle.⁊ in.c.ex cõione ð ſen.ex.editi ſunt
canones decernentes ꝙ quarta debeatur epiſcopis.hec cla
re colliguntur ex.dicto.c.requiſiſti.⁊ ex dictis Joã.an.ibi
hec communis ratio ceſſat inter epᷣm ⁊ dictam fraternita

tem. Mon eſt enim communio ratione loci.tamen quia lo

cus non eſt Fraternitatis tum quia locus ille eſt eremptus
non ratione perſonarum.cum ſint puri layci.⁊ ſic ſunt alte⸗

rius generis.quam epᷣs.⁊ duo ſunt genera chꝛiſtianoꝝ.vnũ

clericoꝛum aliud lapcoꝛnm. vt habetur in.c. duo ſunt gene⸗
Iu.xij.q.j.⁊ ſic non eſt cõio inter eos.ĩmo non eſſe dẽt cum
vita clericoꝛum debeat eſſe ſeꝑata a vita laycoꝛum in.c.lay

cos.⁊.c.ſequen.ij.q.vij. Mec per iſtam fraternitatem den
nunt iſti eſſe de iuriſdictione iudicis ſecularis.cuʒ hoc nul
iure pꝛobetur.ſed potius nõ.oppoſitũ in cle.j.de reli.do.
t ſi quis vellet dicere aliam eſſe huius quarte rationem

1
vʒ pꝛopter onus epiſcopale qð ſubit.epᷣs in collatione oꝛdi
num ⁊ conſecratione ⁊ adminiſtratione ſacramentoꝛuʒ.vt

ſentit dictus Detrus in dicto tractatu. hoſti. in ſumma ö
ſepul.S.licitum als.S.vetns.v.naturalibus.dico hanc ratõ

nem pꝛoꝛſus ceſſare in hac confraternitate cum iſta nõ ſu-
beat eps in iſtam confraternitatem nec ratione loci nec per

ſonarum ceſſare ergo debet diſpoſitio.vt in.c.cum ceſſan

te de app.xvj.q.j.generaliter. Vertio induco hanc ra-
tionem relictum confraternitati non fit de ratione loci nec

ratione perſonarum de confratemitate.ſed ratione paupe
rum vnde hec fraternitas videtur electa taniꝙᷓ diſtributrix

⁊ diſpenſatrix ad pias cauſas. vt patet ex mentibrelinquẽ
tium.⁊ colligitur exmente dicti.c.ñi quiſ.ſed ex relicto facto
pauperibus non debetur quarta epᷣo.vt in.c.ij.de ſepul.ẽt
ſi veniat diſtribuendum per alium vel per ipſum epiſcopũ
t in.l.nulli.? in.l.ſi quis ad declinandum.C. de epilſ.⁊ cle.
rgo nec de relicto facto dicte fraternitati. Nec ob. vnuʒ
dictum Jo. an. poſitum in.c.duduʒ de conuer.coniu.vbi
dicit ꝙ ſi relictum fuit pauperibus certi loci debetur quar⸗
ta.ar.in.d.c.requiſiſti.quia licet illud dictum ſit verum non
tamen noſtre concluſioni obuiat· Mam quando relictum
fuit pauperibus certi loci relictum videtur non ſolum con-
templatione perſonaꝝ ſy etiam loci.quia relictum acquirit
ipfi loco pio.de quo poteſt diſponere ad libitum vnde cuʒ

locus pius ſubſit epᷣo merito ratione cõis ⁊ oneris epᷣalis

bet tale relictum cõicare epiſcopo.Sed in caſu noſtro reli-
ctum nullo modo acquiritur loco.⁊ pꝛeſuppoſito qð acqui

retur ꝙ tamen eſt falſuʒ ceſſaret ratio.cuʒ locus ille ſit exẽ

ptus.ſed relictum eſt perſonale ⁊ factum pꝛincipaliter pꝛo
pter indigentes vñ nulla ratio apparet quare debeatur hec
quarta epᷣo.⁊ ſi bene iura antiqua ponderentur hecquar-
ta fuit inducta pꝛopter indigentiam epᷣi.vnde honeſtũ fuit
viſum qð loca pia ſubiecta epo ſubuenirent de omnibꝰ ſub

uentionibus.cum epᷣus ſit rectoꝛ ⁊ caput talium locoꝛum
pꝛioꝛum ⁊ ad miniſtratoꝛ ĩ multis ⁊ multa onera ſubeat eo

rum contemplatione.vt habetur.x.qiij·c.j.⁊.ij ¶ Muequi
dem ratio ceſſat in iſtis laycis qui non ſunt de iuriſdictione
epiſcopi ſed ſolum conueniunt vt pietatis opera exerceant
⁊ vt.ð.dixi iura de hac quarta loquentia cõiter loquntur in
relictis factis eccleſijs ⁊ pijs locis.nõ autem factis collegijs
aiure appꝛobatis ⁊ ſic cefſat fundamentum tenentium op
poſitum.quinĩmo bal.doc.excellentiſſimus ⁊ duo alij doc.
cum eo conſuluerũt contra epiſcopum in latioꝛibus termi-
nis vʒ ꝙ de relicto facto hoſpitali auctoꝛitate ep̃i non con-
ſtructo.quarta nõ debetur.quia iura loquũtur de locis pijs
⁊ ſic religioſis que ſubſunt eo. Sed talia hoſpitalia ſine

22

auctoꝛitate Roceſan non poſſunt dici religioſa nec ſtricte
pia cum poffſunt ad libituʒ conſtructoꝛis diſſolui.vt in.c.in

ter dilectos ? ꝙ ibi per Inno. de dona. ?7.c. ð ſindicis ð re.

do. talis enim locus cum ſit pꝛiuatus non videtur capax re
licti. ⁊ ſic videtur relictum factum potius pauperibus ᷓ lo

co foꝛtius hoc eſt dicendum in caſu noſtro? pꝛeciſe in ter-

minis noſtris pꝛo fraternitate.⁊ contra epiſcopum poſt ver

ba longa determinabat Bar. in.l. ſi quis ad declinandaʒ· x·
queſtione. C. de epiſ. ⁊ ce. Item negari ſaltim non po⸗
teſt caſum eſſe dubium ſed in dubio ſtandum ↄſuetudiniq;
eſt optia · l. interpꝛes· N in. c. dilecto de conſue.⁊.l.ſi. inter
pꝛetatione.ff. de legi. Sed conſuetudo eſt in dicta ciuitate

meſſanacõmuniter in alijs locis ꝙ a dictis fraternitaribuſ

–

ſcrip.

ſcribi.?æ hecopi.ſemper mihi placuitX
dus in. d.c.de quarta. vbi dicitur pꝛeſbiterum poſſe ſe de⸗
fendere aduerſus epiſcopum ſuper quarta de criminarum

quarta non exigitur ergo debet omniuo ceſſare. Et huic ra
tioni modo nullum video reſponſum. hoc etiam idet ſen
tire Frede. con. cc. xxv. vbi dicit æ lepꝛoſi ſlantes in aliquo
loco auctoꝛitate epiſcopi non fundato non tenentur ad iu-
ra epiſcopalia· cum eoꝛum locus ſit pꝛiuatus ⁊ non religio-
ſas.) Koncludo ad 'm articulum dictarn fraternitateʒ ad
quartam de relictis non ob igatum. enio ad tertium
pꝛeſuppoſito ꝙ de iure teneretur an vigoꝛe pꝛeſcriptionis
leu conſuetudinis poſſit ſe tueri· Et bec queſtio reperitur

foꝛmata p doc · in eccleſijs an poſſit hoc ius pꝛeſcribere cõ⸗
tra epiſcopum. Et reperio tres opiniones. ꝛima quia

potſt pꝛeſcribi in quantitate ſed non in totum. Secunda ꝙ
non obſtante conſuetudine ſaltem debetur quarta. Certia

in totum poteſt pꝛeſcribi. hec nõ.in.ccrequiſiſti.⁊. c.offi-

tij. de teſta. ⁊ in. c.certificati de ſepl. ꝙ in totum non poteſt

pꝛe ſcribi volũt Jo.? vnicus ⁊ hoſti.in.d.·c.requiſiſti.⁊ idẽ
i Inno lcet hoſti referat Jnno.poſtea mntaſſe ſenten-

tiam in queſtione facti.? dirciſſe quartam deberi non obſtã

te conſuetudine. de hoc tamen non apparet in lec. Inno⸗
Item ipſemet hoſti.latiſſime hanc materiam diſcutiens in
ſententia ſua in tiide ſepul.in.S. an litum al.ſub. S. metuſ in

fi. llius. §. Qoncluſit ꝙ non obſtante ꝙ ipſe eſſet epiſcopus

valet conſuetudo poꝛtionem diminuens. ſed non in totuʒ
tollens cum videatur irrationabilis. ſed pꝛeſcriptio valet ſe
cundum eum titulus ſit contra ius vt in. c.de quarta de pie

te ſentit ibi Go· an. allegando coꝛoboꝛationem illius gl.c.

taq; hec videtur cõmunis opinio vt ſſit in totum pꝛe⸗

*

P Pne multi moderni hoc ſequũtur in dicto.c.requiſſti·

t caſus noſter rotũ

⁊ oblatione defunctoꝛum ex pꝛeſcriptione.Sed in caſu no

ſtro eſt pꝛeſcriptio tanti tempoꝛis de quibus initio non eſt

memoꝛia. Mue quidem pꝛeſcriptio ſupplet deffectuʒ tituli
2 valet con
puic pꝛeſcriptioni eſt ſtandum. Mam ⁊ plurimuʒ tollit hãc

a ius cõmune. vt in. c.j. de reſcrip. li. vj . Ergo

quartam. vt in. c-officijs de teſta. ergo ? hꝛeſcriptio. am
pꝛeſcriptio valet contra iſta immobilia eccle ne· vt in.c.au⸗

QAkris. 7. c.cum olim de reſcrip. foꝛtius contra acquirenda.?

marxime in caſu noſtro vbi de iure non eſt claruʒ hãc quar-

tam deberi. Concludo iſtam fraternitatem poſſe ſe tueri

pꝛeſcriptione etiam pꝛeſuppoſito qð de iure teneretur. Ex
bis remanet pꝛimus articulus magis clarius. Recepit eniʒ
eps iſtos.xij.ſſoꝛenos ratione relicti⁊ñn ratione quarte.⁊ ſic

non poteſt dicere ſuccõꝛ quartam non fuiſſe integre ſolutã.

ap
2 mando ꝗ mei fideicõmiſſarij infraſctipti · faciant ſeu fie-

aus deo.

Eon. xxxij.

Alſus contingentia. Quidam iam deſfunct?
dum ageret in humanis inter cetera in teſta
mento ſuo ſic diſpoſuit. In pꝛimis quið iu-
dico coꝛpus meum ſepeũri apud locum fra-
um minoꝛum Sancti Franciſci de ſenis.

auem mihi eligo ſepulturam. in quo loco iudico volo

ri faciant vnam capellã ſub vocabulo beati WBartholomei
apli in eo loco ꝙ dictis meis fideicõmiſſarijs videbit ¶ In

qua capella cum oꝛnamentis clicte ⁊ paramento? alijs ne

eſſarijs ad eandeʒ expendantur de bonis meis ducent. flo
ni aurei vt in ea perpetuo pꝛo anima mea meorũq; parẽ
um diuinum officiuz celebꝛetur. ? dictum teſtamentu ſen
gatum fuit factum anno domini. M. CCC Alv. ? ſic ſůt

–

dem apertiſſime voluit glo. in· c.· de ſta. regu.? a-n

Nrvllee

elapſi iure.lxxx.anni ꝙ nuniᷓᷓ fuit aliquid executum per di⸗
ctos fideicõmiſſarios nec per alium. MNunc queritur an ex
tra petitionem dicti legati obſtet pꝛeſcriptio.⁊ preſuppoſi-
to ꝙ obſtet nunquid aduerſus eam poſſit imploꝛari beneſi
tium reſtitutionis in integrum ⁊c.
ꝛiſti eiuiq; matris.pꝛeſidio humiliter po-
ſtulato vide pꝛimo dicendum ꝙ pꝛeſcriptio
non habet hoc caſu locum qm̃ non valenti ð

iure agere non currit pꝛeſcriptio. vt in.l. j. C.
e an. excep. vbi fil viuente patre qui habʒ
rerum ſuarum vſufruct.non currit pꝛeſcriptio.quia viuen-
te parente pꝛo illis rebus agere non poteſt·l. non ſolum. C.
de bo. que lib. Ald idem.lin rebus. C. de iu. do. vbi. dicitur
ꝙ vxoꝛi conſtante matrimonio non currat pꝛeſcriptio inre
bus dotalibuſ quia conſtante matrimonio non poteſt pꝛo il
lis agere. vt in.l. dote ancillam. C. de rei ven. Ad idem. c.
quia diuerſitatem de conceſ .pꝛeben. Sed ita eſt ꝙ fratres
minoꝛes non poſſunt eſſe in iuditio pꝛo rebus tempoꝛali⸗
bus.⁊ ſic non poſſunt agere. vt in cle. exiui de paradiſo de
ver.ſig· ergo non currit pꝛeſcriptio. Bieterea? ſco in
relictis factis locis religioſis currit ſola pꝛeſcriptio centena
ria. vt in.l. inter diuinum. C. de ſa. ſan. eccle. Sed in caſu
noſtro tantum tempoꝛis lapſum non eſt ergo ius eccleſie ẽ
integrum ⁊ marime ſi conſideretur ꝙ ſi totum illud tempꝰ
lxxx. annoꝝ a tempoꝛe teſtamenti inchoandum non debet
in pꝛeſcriptione computari quia cuʒ pꝛeſcriptio non euitat
ſine bona fide de pꝛeſcrip · c. vigilanti. ⁊. c.li · ⁊ in regula poſ

ſeſſoꝛ malefidei.de re.iur.li.vj Et heres extraneus pꝛeſu-
matunſire contenta in teſtamento debet ſaltim reduci illud

tempus qð bona remanſerunt apud ipſum heredem aquo
pꝛeſcriptio nõ poteſt inchoari obſtante mala fide. Fuit eiʒ
in mala fide ex quo habebat conſcientiã huiuſ legati.xxxiiij
ii.ſi virgo:quam habuiſſe pꝛeſumitur ratione pꝛedicta.
Item ?⁊ tertio fratres ignoꝛauerunt relictuʒ quinĩmo cõ
muniter ignoꝛabatur nec pꝛeſumenduʒ eſt ſcientia in facto
alieno vt in regula pꝛeſumitur ignoꝛantia de reiur.li. vj.
Ergo non currit pꝛeſcriptio que pꝛincipaliter cãta fuit in
odium negligentium. vt in. c. vigilanti de — Sed
his non obſtantibus que in veritate in ca unoſtro non con
cludunt. vt infra patebit dico ꝙ pꝛius duo examinanda.
Rꝛimo quale ius exillo relicto acquiſitum fuit fratribus.
Scdo conſiderandum contra quem agitur pꝛo executione
dicti relicti. ¶ Ad pꝛimum concluſiue dico ꝙ nullum ius
fuit acquiſitum fratribus pꝛedictis cuʒ non poſſunt ſibi ali
quid appꝛobare vt in· d. de. exiui de paradiſo.Sed ius fuit
acquiſitum ipſi eccleſie fratrum. vnde licet in alijs religioni
bus ? collegijs hoc fit. ꝙ ipſi habent ius in eccleſia.⁊ illud
qð conceditur eccleſie videatur conceſſum collegio.tamen

2

in fratribus minoꝛibus hec dici non poſſunt. quia nullũ ius
habent in eccleſia.ſed ſolum ſimplicem vſum facti.vnde ec
cleſia ⁊ loco videntur vti pꝛecario. verba Bar . in
tractatu minoricarum qð incipit. Si aliquis in ſuo teſtamẽ
to vbiipſe refert ꝙlicet fratres ſint incapaces hereditatis
vt in. d. cle. exiui. hoc tamen non eſtreferendum adipſoꝛuʒ
ecclefiam non poſſunt inſtitutiheredes ſicut aliud colle giũ
eccleſaſticum.l.j. C. de ſa. ſan. eccle. Quia per tale relictũ
nihil acquiritur fratribus. Idem ⁊ foꝛtius dicendum eſt in
relicto facto eccleſie.ergo ad diuinum cultum ius acquiſi⸗
tum eccleſie exercebitur vel res relicta petetur vt conclu-
dit Mar.in loco pꝛeall.in.c.ſequenti per ſindicum eccleſie
Romane cum ſümus pontifer eſt actoꝛ eccleſiarum ipſoꝝ
fratrum minoꝛum ipſi vero fratres habent vſum ſunplicez
vt. S. dictum eſt poſſunt tamen ipſi fratres ſindicum nomi
are ex pꝛiuilegio eis inducto per papaʒ artinum.iiij ·
uod quantum ad relicta facta ab eccleſia non extitit re⸗
uocatum.vt plenius nõ. Mar . in dicto tractatu.Si autem
dictus ſindicus haberi non poreſt quia fratres nolũt nomi⸗
nare vel fuerit eis interdictus.ᷣ dicit q epiſcopus poterit ta
le ius pꝛoſequi ratione pie cauſe ar. in.l.nulli ⁊.l.ſi quis ad ðᷣ

dinandum. C. de epilſ. ? cle. non obſtante qð eccleſia ſit exẽ

pta. ſicut ſi relictum concerneret alieuam

iam cauſam ex

dyoceſim poteſt enim ſe epiſcopus impeaire ratione ipſi

relinquentis qui eſſet ſub cura ſua. vt dicta...nulli.⁊ ꝙ ibi

nõ. Si autem epiſcopus non faceret vel eſſet negigẽs po
teſt ſe impedire ciuitas · in qna ecdeſia eſt conſtituta quia
eccleſia ibi pertinet adhonoꝛem ⁊ vtilitatem omniuʒ ciuiũ

6

in

us.
one
ius
iali
Fi
oni
ud
mnen
Gins
dete
Nrin
ame
tatis
ſonz
lgi

eſtin
guiſ⸗
icu⸗
leſte
po
ſic
ni⸗
tirre⸗
ton
nont⸗
eritts
8d
ſter⸗⸗

.„

ame

ie

19

ani

gclfüi

facit.l.j.f. de pub.iudi.? opeime facit.l ciuitatibus.f. del.
pꝛimo.⁊ loquitur bar.quando ecchia fratruʒ eſt inſtituta he
res ficut in caſu neſtro quando teſtat mandauit conſtrni
capellaʒ. E'go adduco tex.aꝑte in auẽ.ð eccle.titu.collł.no
na. vbi dicitur ꝙ facere exequi ſpectat non ſolum ad epiſco
pum ſedetiam ad ciuiſem iudicem ita ꝙ locus eſt peruen-
tioni tta qð dico ꝙ ciues hic deputatis ſenis per concilium
generale poterunt hanc cauſam cognoſcere. ¶ Concludo
ergo circa hoc pꝛimum qð ex tali relicto nulluʒ ius fuit acq
ſitum nec eſt penes ipſos fratres.ſed penes eccleſiam pꝛo-
mouendum per perſonas antedictos. Hunc pꝛoſolutio
ne queſtionis pꝛincipalis eſt examinandum ſᷣm queſitum
qð nuncagitar. per qdð apparebit quale ius competat eecłe
? an ſit pꝛeſcriptum ⁊ per quantum tempus. In quo ani-
maduertendum ꝙ aut agitur contra beredem ? non poteſt
ſe defendere pꝛeſcriptie quia pꝛeſumitur in mala fide vt.
Faem videtur di
ipſe fuerit bonefidei:quia cum cenſeantur eadem perſona
mala fides defuncti nocet heredi.⁊ boc eſt dariſſimum de
iure eiuili.vt pꝛobatur in.l.cum heres.ff.de diuer. temp· p̃
ſcrip.licet de equitate canonica.aliud videatur.vt hereſ qui
habet bonam fidem poſſet ex equitate incipere pꝛeſcriptio
neʒ· vt ſentit dy. in regla poſſeſſoꝛ de re.iu.li.vj. Facit qðᷣ
legitur ⁊ nõ.in·c.de quarta· de pꝛeſcrip.⁊·c.cura de iur.pa.
cum agatur nunc contra laycum videtur obſeruandum iaſſ
ciuile. ar. eoꝛum que nõ.in.c.ij.de arbi.li.vj.⁊.c.de clericis
de fo. compe.aut agitur contra extranenm bonoꝛum dicti
teſtatoꝛis poſſeſſoꝛem qui eſſe poteſt intentando ipotheca
riam.iuxta.l:.j.C. cõia del.⁊ tunc ſi quidaʒ ille poſſidet exttꝰ
heredis ⁊ allat nunc pꝛeſcript᷑ ipothecarie actionis ⁊ in du-
bio vt compeltatur pꝛeſcriptio requiritur ꝙ cum bona fide
poſſiderit.xl.annis.quia minoꝛi tempoꝛe non pꝛeſcribitur
contra eccleſiam de pꝛeſcrip.c.de quarta.vt.c.cum olim.⁊
quaſi pertotum.⁊ in auẽ.quas actiones.C. de ſa. ſan.eccle.
27 in coꝛpoꝛe de ecł.titu.S.tꝑalibus.⁊ idem videtur hoc cãu
eſſe contra pꝛiuatum.quia ipothecaria non pꝛeſcribitur mi
noꝛi tempoꝛe.vt.l.cum notiſſimi.C. de pꝛeſcrip.xxx· vel
xl.anno.aut iſte tertius poſſidet ſine titulo heredis.iĩmo al-
legat pꝛeſcriptionem contra heredem ⁊ per conſequenſ cõ
tra eccleſiaʒ ⁊ tunc vrdetur ſufficere tempus.x.annoꝝ cuʒ
ti. per tex · in. l..·⁊.ij. C. aduer.here.nam pꝛincipaliter hic
ipothecaria contra eccleſiam. Sed ipſum dñium heredis
qð pꝛeſcriptum dicto eſt tempoꝛe. vt in iuribus pꝛeallegaſ
niſi.dicamus ſpetiale eſſe in iuribus eccleſie.vt nullo mo-
do pꝛeſcribantur minoꝛi tempoꝛe.xl.annoꝝ. vt in.d. . pꝛo
tpalibus vbi tex.etiam loquitur de relictis ad pias canſas⁊
apte diſponit xt exactio non pꝛeſcribatur minoꝛi tempoꝛe
annoed Ex his poteſt capi ſolutio pꝛincipalqueſiti an
an pꝛeſcriptio ſit valida.an completa.nec obſtant argumen
ta ſuperiuſ cõtraria foꝛmata. Et pꝛimo ad pꝛimuʒ fateoꝛ ꝙ;
fratres ipſi minoꝛes non poterant nec poſſunt agere. ſj alij
peterant agere vt ſindicus ecclie Nomane. vel epiſcopu
loci ⁊ ciuitas vbi eſt ipſa eccleſia. vñ per negligentiaʒ an
niſtratoꝝ currit pꝛeſcriptio contra eũ qui agere non poteſt.
vt aperte eſt videre in relicto facto pꝛo redemptione capti
uoꝛum ⁊ pauperibus alendis qui agere non poſſunt cauſaʒ
quoniam in certi ſunt captiui.ſed pꝛopter negligentiaʒ epi
currit pꝛeſcriptio vt tex.cum glo.in.d.l.inter diuinũm nõ.
Frede.de ſenis de conſti.c.j. Mon obſtant ꝙ dicitur de ſi
ſiofamilias ⁊ de vxoꝛe.quia maritus non poſſidet vt vxoꝛiſ
bnane 5 ſed iure pꝛopꝛio qð habet in illisrebus.⁊ ideʒ

z.dixi. ¶ icendum de herede heredis. licʒ

in patre. ¶ Item nulla eceleſia poreſt agere cum ſit coꝛpꝰ
in animat m. ſed pꝛopter negligentiam poſſidentium ⁊ ad
miniſtratoꝛum currit pꝛeſcriptio contra eaʒ.vt de pꝛeſcrip.
per totum. Mon obſtat ſʒ argumentum de..l.inter diuinũ
vbi in talibus relictis admittitur.dnmtaxat preſcriptio cen
tum annoꝛum. quia dico illam.i.in hoc coꝛ ꝛectam per auẽ.
quas actiones que ibi immediate ſequitur.⁊ habetur clariꝰ
in coꝛpoꝛe vnde ſumitur.ſ.de ecł.ele.ti..pꝛo tempoꝛalibꝰ
lentit glo. in. c. fi. xvj.q.iiij. vnde odie ſolum Romana ec-
cleſia gaudet pꝛiuilegio centum annoꝝ. vt in. c.ij. de pꝛe-
ſcrip.ii.vj.⁊ in.c.cum nobis eo.ti.⁊.d.auẽ.quas actiones.
Tertium argumentum pꝛincipale ſuper ignoꝛantiam fun

„

datum non obſtat quia pꝛeſcriptio currit etiaʒ contra igno
rantes.vt pꝛobatur in.lʒ.ſi.C.de pꝛeſcript᷑.lon.temp.⁊.d·c.

ij. ?.c. vigilanti de pꝛeſcrip. videntur enim quodãmodo ne

5
1
ſt

gigentes in eo non querunt que ejs incũbunt ⁊ ad eosꝑ
tinent ar.in.c.quãins de re.iuẽ. Aenio nunc adſſecun⸗
dum pꝛincipale que ſituʒ an pꝛeſuppoſito ꝙ pꝛeſcriptio cõ

pleta ſit eccleſie in integrum reſtitutio aduerſus illam pꝛe/

ſcriptionem indulgentia ſit. ⁊ eſt elegans ⁊ ſubtile dubium
in quo antiqui gloſatoꝛes ⁊ ſcribentes ſe admiſcent in vari
as ſententias ? Wer. pꝛimus gloſatoꝛ multuʒ in hoc varia
uit in. c. auditis de pꝛeſcrip.nunc in vnam.vnde in contra-
riam ſententiam decliinando ſed tandem adheſit opy. Jo.
2 vincen.qui conuenerunt reſtitutionem denegandã moti
quia iura voluerunt eccleſijs pꝛeſcriptionibus pꝛei dicari
in. c.placuit.xvj.q.iij.⁊ ea cauſa.q.iiij.volumus. . tem
quia ſi conſideretur reſtitutio fruſtra emanaſſent iura pꝛe-
pꝛeſcriptionis loquentia aduerſus eccleſiam. Idem tenuit
Goff. in fũma de inte. reſti. in. ij. collł. dicens q nunqᷓ inue
nit eccleſiam reſtitui.in vſuc.qð tꝑa ſubducantur de medio
vt in.c.j.de reſcrip.ſed in pꝛeicript.iudicialibus eccleſiaeq
peratur minori · Manc opi.ſentit glo.in cle.j.de in inte.re
ſti. dicens illam cle.loqui de reſtitutione aduerſus pꝛeſcrip
tionem contra quam datur reſtitutio remittens ad nõ. in
dicto.c. auditis.nihil de nouo inducens ſed in contrariam
ſententiam conueniunt numero plures.⁊? ingenio elegan⸗
tioꝛes pꝛimo Accur.glo.iuris ciuil. in dicta auc.quas actio
nes.⁊ aptius in auc.de ecł.ti.S.pꝛo tempoꝛalibus vbi dixit
hoc cõmuniter teneri. Scðᷣo hoc tenuit Jo.gloſatoꝛ de⸗
creti in.c.placuit.el.ij.xvj.q:iij. Inno.papa doc. ſubtilifſi⸗
mus in. c.j. de in inte. reſti. Hanc opinionem ſecuti ſunt
Naulus de liza. ? Jo. de lig · in cle. pꝛima de in inte. reſti.
pꝛealłc. anditis. Et ibi fere omnes moderni in. c. contingit
de tranſac.? hoſti.in ſũma de in inte.reſti.S.iij pꝛope fi.ſen
ſerunt bal.? bar.in.d.auẽ.quas actiones.vbi male ⁊ non ſi
deliter recitant opiniones canoniſtarum. pꝛobatur hec opi
nio ratione minoꝛi.currit pꝛeſcriptio tamen reſtituitur.C.
aduer.vſuca. ? in.l.fi.in qui.cau inte.reſti.nõ eſt ne.nõ.glo.
in.l1. ſicut. C. de pꝛeſcrip.xxx. an ergo idem dicendum in ec-
cleſia que fungitur iure minoꝛis in reſtitut.vt in.c.j.⁊.c.au
ditis de in intę.reſti.? in.c.j.⁊.ij.eo.ti ·li.vj.⁊ in de.vna eo.
ti. nec valet ſi Satur illa iura loqui de conttactibus ⁊ pꝛeſcri‚
ptionibus iudicialibus.quia non apparet ratio ſic reſtringẽ
di.ſi enim aduerſus contractum per quem ſecuta tradictio
ne tranffertur dominium datur reſtirutio. Ergo foꝛtius eſt
concedenda aduerſus pꝛeſcriptionem cum contractus ſit
de iure gen. l. ex hoc iure. ff. de iuſti. ⁊ iu. ? interuenit vtriuſ
qʒ partium conſenſus.l.ſicut.C.de ac.ob.pꝛeſcriptio autẽ
eſt de iure ciuili? inuenta. ? cauſatacirca ptium conſenſus
Si ergo foꝛtius vinculum diſſoluitur muſto foꝛtius minus
foꝛte ar. in auẽ. multo magis.C. de epil.⁊ cle.⁊=.c.cuʒ in cũ
ctis de electio. tem actus indiciales vt teneãt ſũt mul
ti fauoꝛabiles. ⁊ ſic ſunt litium finis in· c.finem litibus de
dolo. ? contu. æ.l. quidaz e xiſtimauerunt.ffſi. cer. peta. hĩc
alibi dirit glo. nõ. delictum pꝛelati nocet eccleſie in iudicia-
libus ſed non in contractibus vt nõ.in regula delicum pe·
lati de reg. iur. ti. vj. Sed aduerſus actꝰ iuditiales.reſtituit
eccleſia etiam aduerſus ſententiam. vt in.c.j.de in inte.re
ſti. li. vj. ? in. c. auditis. pꝛeall. ergo multo foꝛtius aduerſus
pꝛeſcriptionem extra iuditialem pꝛeterea.d. cle. indiſtincte
loquitur vt aduerſus lapſum tempoꝛis reſtituitur eccleſia·
Ergo aduerſus pꝛeſcriptiones que cauſat᷑ ex tempoꝛis cur
ſ. N hanc partem arbitroꝛ verioꝛeʒ maxime attenta igno
rantia huius legati. nam in legatis vt ſingulariter voluit
ar m ·§. fl quis aũt.ff.de iti:actuq; pꝛiua.ca.maioꝛ eſt
reſtituendi ignoꝛantiam aduerſus pꝛeſcriptioneʒ ar. illius.l.
ego adduco ad idem glo.nõ.que hoc ſenſit in. l.pantonius.
ff. de acqui. here. Mõ obſtat ꝙ iura voluerunt eccleſie
pꝛeiudicari per pꝛeſcriptionem. quia ideʒ reperitur in mi⸗
noꝛe ? tamen conceditur reſtitutio.nec ſequitur ꝙ per boc
iura ſint fruſtatoꝛia.quia hoc falſum cum reſiitutio debeat

peti infra quadriẽnium.quo lapſo alia iuſta cauſanon appa

ſti li. vj. on obſtat hoc expꝛeſſo iuẽ non caueri.quia
ſatis eſt ꝙ includatur ſub verbis generalibus.iura enim ge
neraliter volunt eccleſie ſe ſuccurri perbenefutium reſtitu-
tionis vt in iuribus pꝛeall. Sed reſiat nũc aliud non min⸗
foꝛte nam pꝛeſuppoſito að reſtitutio ſit concedenda tamẽ

illa debet impetrari infra quadriẽniuʒ a tempoꝛe leſionis ⁊
non vltra. vt in. d. c. j. ?.ij. de ĩ inte. reſti.li.vj.⁊ in cle.j.eo.

rente fan manet pꝛeſcriptio.vt in. c.j.⁊.ij.de inte.re
]

ti. .l.fi. C.· de temp. in inte. reſt ¶ Sed in caſu noſtro eſt ĩ
poſſibile ſm ea que.S.dixi quia nedum tempus pꝛeſcriptiõ
nis complete. ⁊ ſic leſionis.⁊ ſic quadriennium ſed maius
tempus eſt hn tali caſu contingentis non eſt h

beneſicium indulgen./Ad hoc reſpondeo dupliciter.

ꝛimo illud tempꝰ quadriẽnij a pꝛincipio eſt vtile vñ
non currit ignoꝛanti tex.eſt in.c.j.eo.ti.li.vj.vbi dicit ſi ꝗs
negligenter obmiſerit ⁊c. Sed ignoꝛans non negligit vt ꝓ
batur in.c.ij.iuncto.c.quia diuerſitatem de conceſſ.pꝛebẽ.
Adidem glo.in.c.quã ſit de elec.li.vj.in.v.diſtulerit ⁊ hãc
opi. ſingulariter tenuit Jen.⁊ Jo.de lig·poſt eum in.d.cle.
vna · in. v.continuum per hoc facit quia quadriẽnium.iſtud
ſuccedit loco anni vtil qui olim competebat.vt dicit tex.in
d.l. fi. Q. de temp.inte.reſti.debet eẽ ergo a pꝛin.vtile vt ſic
ſapiat naturam eius in cuius locum pꝛerogatur ar.c. vt ec-
cleſia vt li.pen.¶ Gcðdo reſpondeo non minus efficaciter
tex.in.d.c.j.dicit non audiendà eccleſiam poſt guadriẽniũ
niſi aliqua rationabilis cauſaſſubſit que mouere debet ſi upe⸗
rioꝛem ad hoc benefitium concedendum. ſed ſi bene om̃s
circunferentie in caſu noſtro ponderentur facilime reperit̃
cauſa rationabilis.hic pꝛimo fuit ignoꝛantia legati que eſt iu⸗
ſta cauſa reſtituendi.etiaʒ maioꝛem vt.S.dixi · Scðo ⁊ me
lius hic agitur de iure illius eccleſie que ad hanc rẽ pꝛomo-
uendam non habet ſpetialem ⁊ pꝛopꝛium achniniſtralionſ
cum quo res eccleſie nõ poſſunt agi.⁊ papa eſt eſt valde re
motus ⁊ in iſtis curam impartiri non poteſt epiſcopus ⁊ nõ
curat pꝛopter exceptionem eccleſiaſticam minus ſolitiſunt
curare.Ad hoc qð ſinglr nõ. Inno.in dicto.c.olim.el pꝛiꝰ
de reſti. ſpo.vbi dicit ꝙ ſi eccſeſia inferioꝛ caret legitimo⁊
immediatio adminiſtratoꝛe non currit contra eam pꝛeſcri⸗
ptio licet epiſcopus poſſet pꝛo ea agere ⁊ hac ea ratione.qꝛ
non eſt qui ſpetialem eius curam gerat idem ergo ⁊ foꝛtiuſ
eſſet dicenð vt hic ſaltem illud tempus quadriẽnij non cur-
rat dato pꝛobabili ignoꝛantia qne hic ſatis pꝛeſumẽda ẽ ⁊c.
Laus deo. Abbas. .
Con. xxriij.

Aſus in effectu talis eſt. Judex a ſede aplica
deputatus quendam abſentem citauit ꝑ edi
dictum non valens foꝛte citare perſonaliter.2
tandem illo non cõparente interdicti.⁊ excõ
. nicationis ſententias in illum fulminauit.
⁊ ſic deniq; mandauit per eccleſias illum publicari ⁊ vitari

demum ile ſic excömunicatus comparuit in eccleſijs ſuis il

lis in quibus fuit publicatus ⁊ fecit ſidem de quadam appel
latione ſua pꝛius quam ſententie ille ferentur interpoſit᷑ iu-
ſtis cauſis appentibus in ea ⁊ illa pꝛeſertim quia fuerat cita
tus allocum ſibi notoꝛie ſuſpectum. ⁊ minus tutũ dicens
amplius eum vitari non debere maxime quia iudex ad quẽ
appellationem admiſit.? inibnit ne appellatione pendente
pꝛocederetur ad vlterioꝛa. en quia reperiuntur que-
dam ſtatuta in eccleſia Eathedrali illius loci que vidẽt con
cedere cõmunionem in caſu pꝛedicto. udex veroa quo
qui excõmunicationem pꝛotulit inſtat vt vitetur dicens ap
pellationem nullam.maxime quia ſententie ille cenſure fue
runt late pꝛo exceſſu notoꝛio.hoc tamen reus omnino dif
ſületur. Buerſtut nunquid rebus ſic ſtantibus debeat ille ĩ
terim vitari in officijs diuinis ⁊ alijs.
Hꝛiſti eiuſq; matris Mꝛeſidio humiliter in
uocato. Videtur pꝛimo.qꝙ vitari debeat per
id qð nõ.glo.in.c.dilectus de ap.in fi.que di
cit ꝙ ſi dubitatur an teneat appellatio potiuſ
eſt vitandus ꝙᷓ in dubio ei comunicandũ ar.
cex ĩn. c. fi·? melius facit.c.illud eo.ti.vbi in materia
noſtra dicit tex.qð in ge tutioꝛ eſt eligenda/ſ.potiꝰ

ſeruetur excõmunicatio. ¶ Ad idem facit in argumentum
c. Juuenis de ſpon. cle. exiui. de ver. ſig. vbi dicit qð in du
bijs eligenda eſt via que eſtſine periculo.ſed in caſu vitatõ
ms nullum ſub eſt periculum ⁊ in alio ſic data validitate er-
comunicationiſ.ergo ⁊c̃.per hoc etiam facit.c.j.? q ibi nõ.
glo. de ſtrup. Scðo pꝛincipaliter hoc videt᷑tenere Inno.i

c.ad pꝛeſentiam de ap. vbi dicit ꝙ quanqꝙᷓ; excõmunicatus

poſt appellationem non teneat᷑ ſe gerere pꝛo excõmunica-
to de ſua appellatione confidit ab alijs tamen inuitandusẽ
c.per tuas de ſen.exco. vbi tex. videtur hoc iuuere in.ver.

nosigitur/Tertio facit. c. paſtoꝛalis.5.quia vero de offi.

dele . vbi dicitur ꝙ etiam oꝛdinarius debet in actu executio
nis ſententie obtemperare delegato.quantuʒ ſciat illius ſẽ
tentiam.in ſtatu.ergo cum delegatuſ in caſu noſtro inſtet ñ
videtur ipſo pꝛecepto refragandus eſſe. Quarto quia ſen
tentia excõmunicationis iuſta vel iniuſta eſt timenda.xj.q.
iij. ſententia paſtoꝛis.⁊ ſubditus in dubio tenetur ſuperioꝛi
obſequi.⁊ parere.xxiij.q.v.quid culpatur ⁊ ei ꝙ ĩ quid ergo
Quinto de hoc caſus in.c.cum ſit Romana ĩ fi.de appel.
vbi dicitur appellationẽ manifeſti raptoꝛis non eſſe admit
tendam.⁊ qð pꝛo delicto notoꝛio aplus excõmunicauit co-
rinthum abñtem ⁊ in requiſitum ad idem facit.ij.q.j.c.de
manifeſta Sed his non obſtantibus que videtur iuditio
meo non obſtant dico in hoc articulo ſaluo iuditio melioꝛi.

caluni eſſe in.c ſolent in fi.de ſen. exco.’i.vj.vbi dicitur ꝙ

ſi quis oſtendens ſe excõmunicatum poſt appellationem
babilem poſtulat ſe admitti ad pꝛobandum.debet ſolum vi

tari in iudicialibus in alijs negotijs extra iudicialibus non.

vnde electionibus ⁊ alijs ſpiritualibꝰ ſeu diuinis offitijs ad
mittendus eſt durante appellatione. ⁊ hocclare volunt ibi
Inno.⁊ Jo.an.qui dicunt ꝙ etiam anteiᷓ admittant᷑ pso
bationes an cauſe appellat:ſint vere vel non debet admuitti
ad pꝛedicta ſaltim in pꝛoteſtatione.vnde ſatis eſt m eos ꝙ;
excõmunicatus comꝑeat.⁊ dicat ſe appellaſſe ante ſenten
tiam.⁊ pꝛo hac ſententia ego adduco tex.iuditio meo hoc

aperte pꝛobãtem in.c.licet eo.ti.li.vj. vbi dicitur ꝙ ſi quis

aſſerit ſe fuiſſe excõmunicatum poſt appellationenifuit
ſecutus appelllationem infra tempus a iure ſtatut᷑. debʒ ꝓ
nunciari denunciari excõmunicatus vt viteret nedum ĩ in
dicialibus.ſed etiam extra iudicialibus ⁊ alijs actibuſ legtis
donec pꝛobauerit ercõmunicationem non fuiſſe legtiam
vel aliter docuerit de illius nullitate. Cecce ergo apertiſſi⸗
me qð ante om̃em perſecutionem appellationis non debzʒ
euitari dũmodo aſſerat ſe anbellaſſe⸗ ſic infra tempus pꝛo
ſecutionis a iure ſtatutum. Et ſic in illis duobus capituł vi
detur caſus huiuſ queſtionis.Aliud induco ad idem caplin
ſatis notabile in materia. c.dilectis in fi· de ap.pꝛealł.vbi ca
nonici cõmunicantes excõmunicatis poſt appellationem ⁊
poſt dennnciationem archyepiſcopi inducantur inculpabi
les quia magis voluerunt deferre appellationi interpoſite
ad papam ꝙᷓ denunciationi archyepiſcopi ⁊ ratio omniuʒ
pꝛedictoꝛum poteſt eſſe cũ eumappellatio legitima habeat
ſuſpendere iuriſdictionem iudicis ⁊ ſic impedire validitatẽ
excõmunicationis poſtea late.vt.c.per tuas de ſen.exco.⁊.
c.cum contingat de off. dele.⁊.d.c.licet.non debet pꝛeſu-
mi iniuſtitia appellationis cum tanto pꝛeiuditio appellato
ris.⁊ quia etiam contra iudicem omnino non eſt pꝛeſume,ʒ
duʒ capitur quaſi media via.⁊ in iudicialibus que ſunt ma-
gis odioſa.excõmunicatus debeat euitari appellatione pen
dente ſecus vero.in extra iudicialibns.ne in tantuʒ iuri ſuo
pꝛeiudiceretur.licet fateatur Anno.in.d.c.ſolet ꝙ in pꝛiua
ta familiaritate poterit ĩ oculto euitari ſi ſin ſcandalo hoc fie
ripoterit ſed non impluribus eo niſi notoꝛie conſtaret ap-
pellationem fuiſſe iniuſtam quia talis aſpellatio non defẽ⸗
dit.d.cicum ſit romana.⁊.c.de appellat᷑. de ap.ii.vj.ſed in

caſu noſtro hoc non poteſt dici. Dꝛimo quia iudex ad quẽ

recipit appellationem ⁊ fecit qd facere non poteratniſi pꝛi
us recipiſſet appellationem velut omiſſam ex cauſa pꝛoba
bili.⁊ non coniranotoꝛium.vt pꝛobaturin.c. NRomana.ð.ſi
vero cum..ſequenti.⁊.c.non ſolum de ap.li.vj. Atem ci⸗
tatio fuit facta ad locum notoꝛie non tutum potuit in conti
nenti appellare etiaʒ in abñtia iudicis vt in cle.paſtoꝛalis.5.
⁊ piſtina.⁊ ibi glo de re.iudi.⁊ qð legitur⁊ nõ.in.c.ex parte
de ap.facit· c.ſi iuſtus eo.ti.?⁊ ij nõ. Inno.in dicto.c.dile⸗
ctus. Mec valet ſi dicatur qð notoꝛie occupabat iniuſte bo
na eccleſie.quia hoc negatur per partem aduerſam.⁊ alle-
gabatur pꝛobabilis titulus poſſidendi.? ſic redditur res du
bia. vt eſt glo.nõ.in.c.fi.de off. dele. li. vi. facit.l.iij. C. qui⸗
bus ad liber.pꝛocla.non licet. Dꝛeterea multa dicuntur
notoꝛia que non ſunt in. c. conſuluit de ap.⁊ ſatis eſt qð po
terat habere aliquam iuſtam cauſam poſſidendi ideo non
debebat excõmunicari.anteqᷓ; audirentur ſue defenſioneſ
ar. bonum in.c.licet epiſcopus de pꝛeben.ii.vi. Item tex.
in.c.ſacro pꝛohibent indiſtincte aliquem excõmunicari non
