Fruclus dotiscuxoris con[ocij an fimt facietaz

n

lo

"ts

Marix maiorisde Bonon.contra quandam mc-

W(n

M

h

retricem , que dolo xftimatorum deceperat in

ti communicandi.

VC

Nis

dmtu:

li

yt

gf

i

traditione infolutum vltra dimidiá iufli preuj,

^

dd

At

Vi

l

Cþnülium :

VII.

Ms i

At

4

ADDIVTIQL-N.E!S.

i

At

'zx(r ERLOCYTORIAE ]Obferua, äþnt

Puens

i NUA

I

AUL p

UM

Yaiuterlocutoriayqua noperimit ius partis incau[a prin-

ii

a

eipali,licét illainterlocutovianulla alia expectet foutentiam

Dedote poft .d,iuox-'tium.

P

Ti

l

Et defocietatebonorum.

E

BCAT

Mp

t

postfein eade inslatia, &* cotineat praiudiciu irreparabile,

Lhmnulm

tlj

3ux.no.per Bar.inl.Titia.ff.de accuf.A4vet.cof.a o.con.20 6.

in:2.dub.d- in conf.x 19.»bi pulcré loquitur. J4na.conf.g3.

m

al n

ia

M

col.2 n ft.Omnis.n.fententia qua proce[Jiem folit vefbicit,di-

VBIVM 1 primü redugittzr ad

Mb

S

iftud,an focij,(i dotent filiam al-

TTE r

eitur interlocutoria.Rot.decif.86.$1 à pronkciationejin add.

terius,cenfeantür dotaretatüm

in nouis,Corn.couf.262.col.4.post med.lib.4. Bal.con[.3 44.

*

uix*.: ULUTM

Super eo,quod quari ur ystrit ententia lib.x .0ld. conf.106.

W

u

f

r

de bonis paternis, velad onus tà

At GDX v

39*

tüm paternum,an debonis coi-

Quod litera. Rip.in vub.ff.de ve iud.vbi cofiderat bas tres [pe,

V n-*

Y

Ó

bus. Et (i effent focij negotiario,

The pb

cies fententiaru.Pau.de Caft.conf V8 1 I caufa ifla quiuqs,

A& apoldcdaan

col. 2.ad f lib, x Rip-eb* Rehbuf. inl.quod iuffit. laté-ff.de ve

nis certz,res eft abíq; dubio, fed proponitur, qp

Xanrtidcs of

omnialucra vndecunq; cóicabant.Ex quocon

jud.. 40b n con[,43 -col.fi.lib. 2 . 4nca.conf. 3 42. F'icarius.

cludo,eos omniü bonorüfocios.dd cü cói pot-

"25 ln i

Rotm.co[-45 4.col. 4.terf.4 idem probatur. Soc.conf. 1 8 .col.

Rict quavr t

feffione hereditatis (ocietas contracta non dica

3:post med. verfcquinimo uolunt.lib. Y Soc.cou[-3 o0.col.7.

tur,l,ex parte.$.(i filius.ff.fa.erc.nifi aliud agant,

Ial quadicdin N

lib.3.Calca.conf. Y6.col.s n fi.Bal.con[:1 46.Quia ex fatto.

f£pro foc.l.plané.& l.vt fit.ff.pro foc. cum l.(eq.

tsctr at o

€ol.2.cir ined.lib. 3 .Guid.Pap.q.2..ad fr-&& 4.75.in 6. dub.

4&9

T &ex cóicatione alicuius lucri non concludi-

rl feerampal ln

Rot.dec.21 5 Not.quód fententia.in antiq..Anca.cofi.417.

turíocietas omnium bonorum , fed illiustan-

zisgelnangntt

De iuribus.col.1 -Nota vnii ttotabile,C» in pratica valde uti

tüm negotiationis vela&us, in quo datur lucri

eponr ts

le,, vbi agitur deveuocatione interlocutoria caram eodem

hincinde cóicatio,arg.de iti.actug: pri.l.1.$. Tu-.

desem d endons d

iudice,potest freri veuocatio ex notiis a£tis:licet fecus , quan

lianus ait.ad hoct£,p foc.l.fi vnus.$.t. & l. (i fra-

LEl m Marltsdo

do petitur veuocatio per vià appellationis.ita Rot.deci.7.5i

tres.(ic no.Bar.in l. f'itium.$.altero.ff. de admi.

sost lob

appelletur.in vlt.addit.in no.vbi idem dicit ,quado pro rone

tut.l.(i patrnus.C. commu. vtri. iudi. vbiautem

« foenniciequtita.

interlocutorie aditur füperior per uiam querela .

funtíocij omnium bonorum, vt hic przfumo,

vuün) lat

Ev 1cr10NrsS ]In datione in folutii babet locii euittios

ex prefumptone,quia omnia lucra communi-

tex.ell inLfi pradiu.C.de cuic.Io de Jd1micis cot.3 20.na.8.

cabant,ian puto qp impenfa filiarum erat de có

«iei, nl

« ia dicradiee

Cuma.confi.2.9 .2.dub.Rube. confi.s u7 Soc.1u.con[t.4.1.

muni facienda.ficut & commoda communica

u4.14. lib.3 "Natta confi.a07.u.3 Rim-puld»é cofi. $86.

bant,ad hoc l.fi focius p filia.ver.verü. ff.pro fo-

;'zvvmo.Bw.inl. j

lib.3 .Cepha.conf?.98 Jib.1.e? con[i.9 nu.2 1 . cit feq.lib.a.

cio.ad hocl.focietatis vniuerfarum.in fi.ff. eod.

sj o

* icitat iL

latius dixi in tracf.de euic:$.4.nu.3 9 .cum feq.

Nec ob.d.1. (i focius profilia.in fin. & quod ibi

,

atl

Mixrvs] Difpofitio fatta in vno fmplici regulariter

in glo.dicitur,quód intelligi debet , quando fo-

yv

rf Jc

.ie d

babet loci in mixto & qualificato . $ic colligo ex multis di-

qedocutor

i

i

pelti ]

cietas iam erat finita. Ex quibus quo ad primü

AU

&is p Scrib.in d.l in prin.1ntellize uerit, quando illud mix

concludo , decommuni pecuniaain dubio do-

T d

f non

r dlf

tii fit proprié de genere fimplicis,[ecus fimo fit, uifi fecundiz

tem traditam fuiffe, & ficin diuidenda hxredita

d

N

terationem dotis darz filiz non haberi, fed re-

Qnus t

quid. V. nde appellatione fratris bene yenit frater vterinus

um

j

j

vel con[auguineus tantim,nedà germanus;l. Inrifzonfultus.

putari'debonis vtriufque fore folutam. Si au-

TLl

m

U

y

S.fécundo gradu. ff. de grad. affin..Alex. coufi.9 7.lib.2 -vbà

tem apparere poflet eos fore & fuiffe tantüm

J

focios negotiationis,vel aliquarum ncgotiatio

Lt

1

u

i

Mod.apofl.& nominatim de conjangnineo Rom.confi.411.

Fa

$

Quatuor faut../dlex-cofi.9 4.mu.a lib.6 »bi Mod. apoft.1af

num , dos filixzalteri dataante omnia detrahi

d

jl

conf.67.col.a .lib. y ? de vterino Soc.con[i. 1-Iib.1. cof'a .

debuiffet, quia non reputattuc facta de commu

hi

ii

nibus, cüm tales foci) talia communicarenon

N

li euth

lib.3. Tamen frater patruelis nullo 0 continetur : [pectat,

"

d

jni

enim ad aliud genus mer? confobrinorit , &* ad dinerfum &

debeant,quz extra negotiationem geruntur.

æ,uu

uj

quartum gradum,d. L. Iurifcon.S.quarto gradi, ver[i. eodena

3

1Adfecüdum dubiü,in quo querirur,an déat

]s

M

li: Dico

i

"

910

E

héri rÓ exercitij Petrijg fuit filius Ange

u

tvgmdzigpojüi pleaé Millelog.254.

3

Qu

j

n

g

x

qll

—

L

(

o

.'m

6

Ant.de Butrio Bonon-

.IJDI d

W

Pt

4009

^

T

06

"t

q (ic, quiajin focietatequi plus opere aut indu-

caullletur,e ita allás bis iudicatum tiidi, 2'9' pro ea op;niorie

fsf

UV

4*

E

ftrie contulít, maiorem partem viriboni arbi-

"

d

u

trio cófequi deber, ff.pro foc. l.fi focietaté me-

pluries confülui, ut patet in con[-meo 38. uli fatis [nperque

Ulniu

)

I

o

intellecium d. l.exagitaui, refpondendo Dec.indu&lionibus ,

iM

q'.u

"A

cü.non peccar&t tamen arbitri; fi pro rata fratris

uem eihm bic margo non caperet , ad d, couf. mevemitto.

xf uq

jf

av

alteriüs in alimentis aliquam leucadimitterent

i

y

Hluu —

M.AIOREM PAARTEMYNoOn eft dubitandum [lan

FOL

310* Y

compenfationem ; in quancumautem nó pof-

ttibus operis &* laboribus ipfins "Petriquód tempore diuifio-

j

fetbene determinari,hoc arbitrandü eft ex qua

nis uidetur , quàd aliquid plus de acquifitis percipere debeat

1 d

NT r

litate induftrie ip(ius Pe.&.modo operandi.

408

d

4

dinidendo lucrum pro vata capitalis st laté Corn.tradit con[.

j

f

P

: Ad tertiam dubium, an * fru&us T dotis do.

3 4-lib.Y.con['s 8.col, 3 ;verf, & ex bis alias.lib. 4. Quodyi.

7)

M

gt

minz Margaritz vxoris Augeli &c. & dico qp

aa]h

£o000

ex füis laboribus acquifitum fuit,ad alios non debet transfer

(jo0

u

non: Nampro rata,qua onus matrimoni;j (ufté

rj l. cim oportet, in prin. C. de bon.qua lib, e $.quod au-

JWmV

tatüm efl; planum eft:nil.n.ex hocin focietate

tem.1nfl.per quas perfnob,ac

xld

gl

TM

"

peruenit, & omnia doralia (unt; vtpatet ex in»

q. Dec.conf, 1. in fin.verbis,

Í

uiliono

..(A

in Lillud.in ff. C.de colla,

MC

ftrumento.Item nec pro rata vltra oncra, quia

AN FRÉ CTF $74dde Pet.dé balin tra&.de duob.

(l

p

gO

ex quo omniunmrbonorum tacita focietas prz-

!W Mül h

fümitur,lucra omnia comunicanda funt, vt d.l

fratr.in q par dv s :verf'quavo quidde fru&libus.Bar.in l.fun

lv

(u

j

dus.3. ff.fam. ercif Bal. con[ 17 2 . Super praditfis pumülis,

»]m

u(ï;ll(ï

Q«

fifocictatem vaiuerforum.

Nolhm i

E

Adquartü dubiü , an mater didtorum fratrü,

lib.s . Aym. confi,t $9. nu. $ Sed dubium e$l de lncvo dotis,

quod facit maritus mortua vxore ex formaslatuti vel con-

TU C[.Iul F

quz in cóionc bona tenuit.poflit frudus repete

Jptetudinis yel patti, an illud teneatur communicare focieta-

pd r

V

UQ,A)"*

re. Vi g nó,ex quonó propouituripfàm iater-

ti? Dec.conf.560 .nu.5.tenet quod [ic,fed malé con[uluit, »t

w

; i fonatT

lj

pellaffe In conirariü, quiaatpe diffoluti matri-

ibi annotauit Mod..4p

'fr' -

monij fructus deben:ur, vt l,vnica.$.exadtio.C.

oft.P'identur conferre ad boc,qite po

;iiUi(üb

derei vx.ac.Dico,qg ti fru&us non excedunt ali

nit Alciain tratf.prefinn.veg. prafump.a s.

h)J&n,«D&l Á

d

D.AM'NF MYTrefappofita focietate vniucv[ali, expen-

iUl fviniru u Quv

menta matris,nihildeducere deber:ad hoc gl.ff.

"

fol.mat.l.diuortio.Si autem excedant, & excant

f fatta extra caufam [ovtetatis focietati imputantur , ficut

E

ämoäizas pcnea

etiam acquifita extra canfam focietatis ipfi focietati atqui-

víasmodost

u

fra&us, rcftituédi funt:fecus i fünt confumpti,

runtury»t laté Soc.tradit conf'2 9 Y.col, 1 in

zih

ex quo mater permifit,non füunt maletidei pof:

fi.»erf, þ(*?o)iang

u pordt, as

feffores.Si tamé ex frudtibus apparet euidens lo

igitu fndamento.efr col.feg.lib.3.

e IMPEN$F MJj.4Allegat & fequitur boe conf. Dec.in

—[.f;.'

;i&ucömo.citazlns d

N^

cupletatio filiorum,& de illa conítare poffet;, &

wiliptona ts 904

effe nan modice quantitatis pupillorum ratio-

g. 4.C.de callatbi plura dod?. conf.nuneupatim citat.Cer.

tum eft , quód fi bona fide exp

::;ödudonþgs Gido us a

nem habendam, per no. per Bar.in lfructus. &

endit , focieratz imputatur, vg.

j nominious deout r

inl.ex diuerío. ff.derei ven.

per $oc.d.conf'a 91 lib.a. t ym.d.con[, y $9 .8.

Ad quintü dubiü,an pro captura Ang.dü ef-

spoluc d od

H

Hs

"

mbun r pafocie

fet officialisdebeat aliquid detrahi deeo, quod

SEMM*SARIVAM.

""nt

folutü eft pro redéptionc. Dico q nó,imo ten-

lïi;auxöro::

iM

.:u..x..-.- »

fU

n

d ditad damnum 4 focietatis, £. pro focio. J.cüm

"Donatio cum bis fuärbis ,€x cvvoluntate eo

g

duobus.$.quidam.co.ti. l. fi inter fratres. $. per

contrarium.

al moris,

lls Vs

pleno iura eoc. dicitur ad fvþmfruä—ïumþ

.fgifumgmn !N

Ad (extum patet re(ponfio ex przdidtis,quia

etiam extendenda.

nondebet deduciimpenfum 5 pro eüdo ad San

&t toum du

DOA

&um Iaco.cüm omnialucra & damna quecun

SNomen debitoris generaliter eo jjzecialitef

que contingentia dolo ceflante communican-

obligari potefl., etiam creditori creditoris .

zidocrlior,

W

da (int,ex quo omnium bonorum focij iunt, ff.

tttim t

Cedens iura,dicitur nibilominus apud 6 reti-

ro focio. l. fi igitur, in fin. & d.1. (i focietatem

iiO

44

vniueríorum.

M

riein;mïbzf-:.;z

(l

"

nec direclam atlioné , qua Potejl experiri.

Etitadico & confulo ego A nto.de Butr. da-

i n

nnw

D.

tum fuit iftud confilium M. ceccj.de meníe De

cembris in die fan&tz Luciz in ciuitateBonao-

Confilium.

VIII..

Ttdcenrinitreibwg

CTA tenone

giæ ,&miffum in montem Policianum.

A M copiosé & cleganter fuþra-

N ccodiioe

l

AijiDDITION.RS.

($

Y

S

mep

lo amr

S

j—.

allegatum eft, adeo vt fola con-

PIOP 1(

C Q9

U

Mi

uf

*

firmatione fübícriptionis ege-

E COMMFE'NI PECFE'NI.4] æþr:(y*fe—

:

Düïluhwþ s

L

D

*

ret ; fed vt aliquid vidiffe circa

RU

quitur bec cóf- Dec.i autb.quod locii.nu.9 .cir fi. C.de col

hocoftédatur , rogatus vt adde

ia c.'.':.'

la.fecundii quà opinionem bis con[iduityvt patet conf-66.c7

4

X -

t

A

[

POR r

I6, vbi nó oportet,nutu parebo-

lþnppilïnüq

Q1

::N :

68.quem [impliciter fequitur /4ym.conf.x 23 in fi- df conf.

-Co

nfültationis dubium nanq;,adquod hzc

:

s.

L

1$9.nu.9. Rui.conf.o 1 . Y6. &* conf-vo4. lib.1. & alij

queftio reducitur,in breuibus ettin quo & qua

A Qon

Wt fs

d l

Xtüm

M

plures,quos citat Mod..4post.ad JAlex.con[. x s 4.lib.s fed

lis fuerit miffio fa&ta pro iureIoan. Piperarzia

':]

Qm] (

Md

àn contrarium e$t communis & vera enteutia , quam touet

domo;quz proponitur tunc temporis fuiffe do

Jafcin d.autb.quod locum.col.3...4ca.conf-o , in fi. Corn.

minz V lifie filie Anto.Secundó,anrefolutione

WW

lz m

i

z

MU

c,,.cw n

conf. 5 2. lib.3 .conf.5 8.lib. 4 PratHPapien.in for.libel.a&t.

voluntaria renuntiationis a&utacito faltem ex

u'[v)

Vr

v

füc.verb.vndecunque quefitayPet.de p bal.in tract de duob,

confeníu adhibito donationi caufa mortis pec

"NI

fratr.par.6-4.9.postquam latà vtrinque difputauit &* vepli-

filià fadtz , inaliquo praiudicetur iuri hypothe-

cauit,dicit vtrammuis opinioné fie peccato teneri po[fe:quad

cz generalis, & confequenter fa&tz miflioni ad

Mtgre

valde pudendum e$t.Q od imputetur patri filia in diffolutio

1 commodum lo. Piperate creditoris dicti Aat,.

»h

ä

r

lt

IUP

nhäü

2ie focietatisyoptime p:'qbat tex,in d.l ft focius pro filia i non

4 T Procóftanti enim habeo;colenfumain dona-

Pt - T0 f

tione

Mum

LLMSR

b

N

!QUz

9

Mi

Qu

KD

wnl

ij

A

i

P

t

Confilium : VITIZ

N

Z

i

' 'fw:[

It

4l

l, Mdufl(

H

tioneadhibitum,Cur Verbis,pleno iüre, exvo:

peditenim corraptionem vfüsfru&us ex renun:

Ts

(gnf

luntate.íe extédere advfumfructü patris; omit-

cidtione, maxime cüm nec refpiciat fub(tantià.

E

)

N

Fr,uf,u

LL

fiscanonibus:quia in puncto ciuili füm,ne legi-

fam víüsfru&tus pignoris cauía; fed commo-

P!Me

)llgt

j

'büsipiuriaminferam, adduco tex.in l.genera-

4

l

tatem quandam extrin(ecam vtendi;Sicut e-

/i!/.r

?//Lm(

wf

Jiter.i£.qui &à qui.l.hzres pecuniam.& l.(i dari.

J

g

nim pignoris cau(a non impeditalienationem.

f

Ó

M!,ä

*(|

[Pffedäm

.1.ff.de fta.lib.fl.de neg.gef:l.diuortio.& melius

proprictatis,(ic necalienationem,exqua fequa.

p

ij)

,"'Wad&a;

tex.cum glo.ff.de vfufruc.accrefcen.l.fi proprie-

dj

tur corruptioréiin pignus:non euim principali-

L

l

iasna;,

&U

j

1

tas.iuncta Linde Neratius. $. non folum, eo.ti,

ter tollitur pignus,fed corrum

Muj

Wlfg

'&pro certo etiam habendum fecundum Azo.

fequentiam pignus euanefcit .

pitur res, -in con-

"

11

"

h

f!.tgn[ Ü

fMl

iquiain poffeffione eft, & poflidentélegitimum

Hzc autem claríüs procederét, fi teneremus

n

fote contradictorem,C.vbi in rem actio.l.2.C.(i

patri vfumfruétum non quzti, antequàm ap-

'.ï.vfiie'p

per vim velalio modo.l.fi.potuitfetq:à tenenti-

[7

Pj

hr

prahenderet, vt fic repudiatio potiüs foret,non

t

i

busvtdominum iniudicio nominari , Clarum

agnitio;ted hzc aufüs dicere non fum, quia iu-

Lræf';'

"dri

igitur eft, quaftionis huius punQü adius hypo-

ra & rationes feruiunt in oppofitum, per hoc

PUH

l

thecz & mifionem fattam per Ant. tantü mo-

ceffantiura , quzallegari poffunt.

V »

"

d Htl

doreduci.Ant.autem, fi ius competebat in do-

O,yv

1

T in nomine enim pignorato vtilis actio im-

"Q/IIT

Miv

(

m0, erat ius víusfructus,vt in bonis aduentitijs

primitur creditori,quz nó corrumpitur ad cor-

ao

st

"Y

tl

filie per totum titulum debo.quz. li.iure ergo

ruptionem diredz,nifi íecundü l.3. C.de noua-,

"f

pignoris.cümà perfona (it inabdicabile,fola ac-

"Ug

tio. ? & regulariter etiam corrupta fubítantia

Ll 17

quifita eft vtendi comoditas , qua& non eítius

nominis actu voluntario , etiam (i talepignus

u

hu

D bW:qM P')

r fe,fed ins fundaturtantummodo (üper vfuf

Q:'.J

extinguerctur,quod etiam facit pro:hec autem

]^*

M

frn&us fubftitia, ab illoq; depedens & infepara-

commoditas vtendi non e(t ius fcparatum ab

de,tm

bile, vltra allegata eft tex. ff. deiure dotium.l.fi

x 17

L

víufructu.fed commoditas tantum vtendi,& fa-

W

i

lii

víüstrudus,& vfüfrudu quomodocunq; extin-

cultas omnino inhzrens fübftátiz vtusfruitus,

&o,cómoditas hzc vtendi,vt accedens illiextin

' J mfw

A.

J

qua corrupta & ipía non fub(iftit, E(t enim ius

guitur,v(usfru&us fubftantia euanefcente. Mit-

incorpore,quo fublato,necefIe e(t & ipfum tol

fio auté fieri potuit , & fic fa&à interpretorre-

inct ä?;rw Mi

j

fpectu comoditatis vtédi; & quia pro cómodi-

iure do.

li, L.2.f£. de víufrn&u.iun&a l6 vtusfructus. de

7;1.[2"'(2,':591(

J iv

"Plf?mrim,a,

n

tate vtédiper(onales habebat actiones,ex prece

Maior autem poffet effe dubitatio de nomi-

- i i

pto codu&toribus fa&o fatis patet factá miflio-

BR

nibusillis condu&oris , in quibus fa&ta videtur

nemin nominibus debitorum,C.de prato.pig.

immiflio. Verüm,quia illa refpicit tempusfutu

]. 1.

"

P

"to hac vtendi coómoditate conf(iftente i;;

rum; debitores obligantur ,in quantum duret

JM.'UVM

nominum pro penfionibus exactionc.

locatio Ant.& nonin plus:recipitenim condi-

Hzc autétota reducitur hzf(itatio ad vim re

tionem miffio in nominibus ex debito futuro,

nüciationis przdidi Anto.fiquidem volütas nó

vel pro temporefutüro,in quantum remaneát

o rl

dceít renunciandi:& fic fili coftituendi, vtdo

debitores:extinéto autem iure víusfructus, cu-

&iv tl

net caufa mortis, vt notum eft hic pleniffinie

jus prztextu fadta eft locatio, ficondu&orcs vt

n

Iu

allegatum;nec eít poteítas,vbialteri non praiu-

abeonon tenent , non obligautur pro tempo-

J

dicaretur , totum dubium vigeret ,.non videri

refuturo: & fic ceífat miffioniscffe&tus , ex qui-

i at (

;u

[pfcialim

poflerenunciationé preiudicare iuri quzfito

busiecüdum Azo.ponore vidctur habereiura.

prædi&o creditori , fufficiat regula , resintera-

um latl

Et itadico & coníülo ego Anto.de Dutr.

1tos acta &c. cüm talis refolutio iuris non tra-

Datum M.ccecxcij.

hat originem ab aliqua cauía antiqua , vt l.lex

;-.m'äi[minusayud[cmi:

veàigalis. de pig. & Iníti. de adionib.in $. rur-

A D DILIONES

n p u

fus.c. 1. quibus mo. feu.amit.ne antiquo domi-

ONSENSVM H« filia confenfu pdtris donauit

no praiudicetur in iure liberalitalis renuncian

C

di, &per vaíalli renunciationem quzrendam,

caufa mortis bona aduentitiayin quibus pater babebat

w[umfruchum, bis verbis infertis in inffrumento, cum pleno

quod ius ficconditionatum tranfiuitin vafal-

lum,ex priftino & antiquo dominio conceden

inre.Ex quibus colligit But.quàd di&la douatio includit v[iim

| ao du n

tispropter conditionem iuris vafalli, quod ius

fructum etiam patri debitum , quia fibi praiudicare potuit

:

:'z'ïdhadco vz(o!acorr

non haberfilius in patrem,ad quem exrendirur

ater : at f de tntevefietertij, puta creditoris ip[ius patris ,

vfüsfrudus , velliberé quicquid renunciando

nullum ex illis verbis fet praiudicium , quialicét quis poftit

«s n C*

t du

iil

filio confolidetur.Innouatio igirur hzc, & ex

venunciave fauori (ao,l-pen. C.de pact.non tamenrenuncia

Atf

QOLU J

caufa noua renunciatio iuri iam alteri quafito

re poteft fauoritertij. JAbb.con[(.6 x.col.x.lib. 2 . 2ym,conf-

x"w

ul Kmuw

PJ[C

praiudicium non debet afferre , cüm ius penés

80.nu.9.ego quantum ad praiudicium patris etiam fabfiflo.

q

i

ipfum iam liberum exiítat.

"Nam aut illa verba(pleno inre )funt pofita in executiuis in

ml

^ mmnqla

üid enim,fi fa&ta in nominibus miüïonþc',

m;ausclk,m

quoä

TQu

Sirumenti,c? non alterant, cle. x de prab.Curt.Iun.conf.3.

20 wl Dd

It

vel nominis obligatione,debitum acceptilatio-

-"Itut ia difbofitiuis, i id£ widetur dicendii. Confen[us.n.pa-

uHW

netolletur,debitore certificato,id pignusrema

tris fecandureceptiorem [ententiam requiritur,etia quando

tU

jl

n

neret vt l.nomen.C.quzres pig.ob.pof.tamen

filiadonat canfa mortis bona aduentitiajia quibus patri non

M

;

f

ius videtur extin&um ex toto. te vera oppofi-

quaritur ufasfru&ns.Rom cóf.5 o . Quod primit. col. 1.uer[-

Aytiad

;

(ni

gt h

tum ce(t deiure:pignus enim refpicit folum vten

jalüt feciidó in aduentitàjs. Cuma.in l.tà is . $. 1 .[f.de do.can.

! Sgnofh

li

di facaltatem, nec ex eo facultas tollitur circa

taor "Pau.de Caft in L.[enii.C.qui tef fa.po[-ubà Laf-col.8 uer.

i

Wf

m ngw

j

proprietatem víusfructus difponendi,ff.de piga.

hinc e[l q bodie.c? ide laf-in l.neno.col pen.uer.vetenta co

1.i.$.cüm predium quz cautà pignoris abinten

anuni fententia,eo.tit../4ym.con[.9 .col. 1 tnde fi patér con

Y

i

dlm Aülx

t

wf

p

fenfumprastat,quando babet ujümfrt;&um, ü

9 debét inter-

j

jv

—

.S;iï?n-cldgmjni vfusfrþ&us e(t (cparata:non im-»

x

4

pietatio

3;;4'01*3

" M*!W

Q

j

d

i d

Ant.de Butrio. Bcnon.j

"

l

7

i

.Tl

;

/

M

i

L/

).A

fuipatris bereditate, C? veliquit Lava, faum felium legitimi

i

f

p

Á

evetatio finiy vt ille confenfus duplicem opevetur effeium,

if

þ!

JJ(O

iüb*

"

alterim ad integrandam per[onam filie, vt donare poffital

€» naturalem;e veliquit J4nge.i Marga.filias ex domina

J

arl

n

:w:

Magda. filia legitima €f naturali di&li Col[t, & vxore olim.

[

terun,»t parer cen|catur vemittere yfumfrutlum , €r verü

1o.Sitto.de Fortegueris, que Magda.fuit dotata à d.Colfi.is

wv

" ;;(?

p

14 s

fit,.qu

ód o fficium fium nemini debet effe damnofam,l. fi quis

)

t

ex [ig

natorib.ff.quemad.tefla.aper. Non obflant illa verba

quantitate quadrigentorum florenorum,[ine aliqua Slipula-

[

4

^

r d

(

tione dotis re[litutionis praditla fienda d. Colft. fiue dicke

d

[

( pleuo iure

) quia poftunt intelligi & operari etiam , quod

HJ

^

jpi

gi

non extendantur ad v

famfruétum,quod fatis eft,l.fi quando.

domina Magda. & boc tempore promiffionis dotis antedi-

jl

p

$

&a,tempore autem traditionis Colfi.ftipula.fuit fibi veftitui

" l

W

ff de leg. 1-Nam uidemus, quàd fi maritus promfit vestitue

talem dotem,e inter tempus promiffionis dotis C^ traditio

re integram dotem,quód per boc non ceufetur venumcia[fe In

j

W(& ( od

cro dotis.Dec.conf.403.num. 6.1dem dicitur de barede, qui

nis fuit interuallumtemporis o&o menfium , fed etiam poft

" a

4

alio tempere per plures annos, Col[inus fecit talem $lipula-

Jl

i F

"

grauatur. veflitueve totam & integram bareditatem , quod

(l(tfhl

quem

per illa verbaunon eenfetur probibitus detrabere trebellias

tionem , quód volens meliorare conditionem ditta domine

j

L

gt

nicam.Dec.conf-49 5 numa.2 3 -videtur tamen pro Butri. fa-

Magda.abfente ditia Magdale.promifit notario publico.ve-

"n

cipienti nomine ditfe Magdalena , quàd veflitutio ditla do-

r

jl

d

cere,quia illa verba (pleno iure )idem important,ac (i ditTi

»gquo

"

i

fuiffét,non folum inproprietate, fed etiam in v[ufructu con-

tis volebat, qud fieret fibiin cafít, tn quo pradecederet di-

ii

xwm

G Magdalene, €» ipfe Colfinus viueret; in cateris cafibus

féntio.Bal.in lmater.nu.a . C.ad Tertull. Alex-conf. $ 6.2u.

AB,M'

[

a

2 lib.3 . Dec.conf. 198.nu.8 .Ego tamen boc di&um intelli-

voluit peruenire diclam dotew,ad dicain Magda.c ad be-

TM

"T 4

gerem,quando pater ex certa fcientia con[enfit,quo cafà ap--

redes [uos; &f fic contingit, quód 10 pradictus moritur reli-

m

31 LT

&o Colfi. & d.Magdalena, alio die movitur di&la Magdale-

wü ,b

ia

£. tll

t quàd voluit donare;ex quo co ygitanit de tali ufufruétus,

!aW;V

Leiins per errorem ff.de veg . iu.qua tamen certa[cientia nà.

narelittis quinque filijs,videlicet,quatuor ma[culis & yna

cmina,

e

weditlis .4ngela & Margarita 7 velicto Col

"

"du

prafmitur,e ideo vequiritur quód exprimattir, vt not.per.

[

glo.in cflatutum.in verb.literarum.de vefcrip.in 6.in clem..

fino patre [uo:e infuper mortuus est gol]inu,g relicto dicto,

4:,M

Lazaro €? diclis /4ngela & Marga.,

"

7

H

n

d

€ f prz:n-cigalix,in glo.fin.de refcrip. tradit JAlex. conf. 28..

C0L. 2 £.

Modó quaritur de duo

s

bus?

/

ufraj

cript.

is,quid iuris fit tafn,

jl

TL

u Rn

b Lj C.DE NOF..]-4d iliusl exornationem vide

ex forma iuris communzfs,qwim etiam ex forma flatutorum

;MW

,

vpiftorij Jzifo Slatuto Piflord,fub Rubrica,de muliere ficce.

g

T

t

; Wïn): a

|

lafin L.f cum emptore.colum. ff ff.de pa&t. Soc.Inn.conf. 48..

Md

lib. 3.

dente ab inteflato. quorum [latutorum verba funt [pecificé

j

infra[cripta;videlicet: Item quód mulier nulla , feunatus ex

g C Md

linea famininapo[fit faccedere ab intestato patri , ao ; yel

MM!.

:

$VMM«ARIVM.

»roato f4o , existente aliquo filio ma[culo mato ex defuncta

aidin'

,:.,m-,ïm

petfona,

de cuius bereditate agitur , vel aliquibüs nepotibus

(Jerbum pofteritatis G [exus,cuius fit com

»€

sfiue conftet

du

quuw?.'r.'.fu

Ipronepotibus ex filio vel filijs mafculis natis

[ W U u

tales filios nepotes vel pronepotes adiuiffe bareditatem ta-

m Co m as 4

Præhen tohis .

lis patris, aui, vel proati,[ine non, fcd polfint & debeant ta-

in

A Y

[

MM VA

dona filij in poteflate Præfumun;ur ex bonis

les mulieres , fi non fuerint dotata , conuenienter dotari de.

DN OE OE

potemnis proj ecla .

bonis dictorum patris,aui vel proaui & aliorum de[cenden-

Legitima habetur tanquam fucce[fio. intez

tium : C? interim , donec nuptui tvadentur , debeant babeve

[u

u

alimenta de bonis patris; pro.quibus alimentis && dote con-

ut

^

[«ti.

Slituenda vel danda,bona defun£li, de quibus alimentari &

TU

hr parome

me: L ID CUT

Qualitas v

erbo iunéía , inteüäenda efl fes

dotari intelligantur , [int olligata, tali mulieri, Sitamen

tales mulieres inueniantur fuifte dotata vel à matreauo vel

putdta b us m

cundum tempus vverbi.

roauo , vel aliter »ndecunque & qualitercunque, uibil ab

ftatuti mens quo ad dotis conditionem quas

inteflato occa[ione dotium fuarum vel quacunque alia de

W

'(']lr :

caufa po[Jint participare vel babere de bonis patris ,matris,

VE

lirer fit adaptanda .

,w

I

Iul

6

auie;proaui vel proauie,exijlente aliquo filio vel nepote ex.

d

Cafus dantes a&lionem repetitioni dotis,, aut

filioyvel aliquo ex prediéfis, de cuius bareditate ageveture

) qu

Modó quaritur de duobus infrafcviptis -

confolidantes dotem mulieri dotata , uel

JJ

Uriicag

qrimó,vigore teslamenti Bertoldi an praditia Angeli-

on

H

u

poiri dotanti, qui fint .

na r Margarita po[[ent fuccedere in bareditate ditli Bert.

,lgjiuciwm

Natem

E.;:';g.. '.'

«um d.Lazaro , cum vepra[entent de. iure perfonam ma tris

M Atonis f f

GConfilium

l-u.

ipfarum,qua erat foror carnalis dili Lazari, & babeaatur-

UP

loco poflevorum €r fuccefforum.€* pro-boc facit quod babe

At i.

Mquol

j

E

l

Mi

De con&ituþionibus-.,

tur in Limmunitatisde iure immuni.liubemus. C. de Jacra-

mïll[tm q

thv

fan.eccle.flatutum non excludit fæminam,niü ab inteslato;

j

«7 dotatam,

n

M Qtem dr

A SPS$ Taliseft. Bertol. Bondori de Tislo-

Ocd

2

rio honorabilis Cr' prudens ciuis , fecit tefla-

Secumdum dubium e[l, nunquid domina Magdalena.pra-.

I

A Ti

Otüfem.

di&la,£ dotata à Colfino in quadringentis florenis,in dubia

N

$

mentum [uum,iuridicé & bené , in quo testa-

) on

RLK& A

D

mento inter alia in$tituit Colfinum frlium [u

rafumatur. dotatade bonis di&li Berto. vel de bonis dicHi

m

AR

llmüm itji

Col[ini filj di&li Berto.Et dicitur,quód grafumitur de bonis

lr

k i llbml ^

b

aredem vniuer[alem cum bac cónditione , quàd non po[fet

i

l

de bonis immobilibus alienare v[que ad tempus decem an-

Ber.quia quicquid filius babet, prafumitur fuiffe patris, nfi

lt

aliud ex induflria filij appareret,iuxta glo.2.Bar.& Cy.inl.

QQf

nOfECR

5«

norum ex eo,quàd voluit,quód bona fita praditTa perueniat

cum oportet.C.de bo.qua libe.

[

N

M

fïla

ad po[teros fucce[Javes [itos ; vnde voluit quod di&£us Colfz.

Xfuhy

TT

smoviendo fine filijs , teslari v[que ad quantitatem, mille

Tertium dubium eft, nunquid vigore [latuti pradicli dos

Wt

Vlb

"t

xi

o]]tt .

Magdalenz,

ln pvadece[[erit Colfino patri fuoimpediat ca

tran[eat ad

Uiei

^s

'mþm

Modà contingi-t-,rqu'öd di&us Col[i, mortus eft adita dicti

falidationem in perfonans dicli Colfini ,ita quàd

R

al

LU

A

beredes

Vi

Nl

s

ww

ls

Confilium

IX.

- Vf?lgeö

N

9

ORELTUN

"Mi

l

bavedes dile domine Magdalena duntaxat , d boc dici-

Inimmuniratibus munerum, ff, de iureimmu

V

(?mfæ "

tur, quód dicla dcs efficitur propriii patrimonium flie, cium

b ].1.$.1.de€ ? mu.& hono.l.vacatio.in priuilegijs»

t

N

f'larm

h

Cü[fm

ip[anon folum pritatur legitima propter iflam dotem, fed pri

vt Ícribit Dv. fuper regula , priuilegium. dereg.

"

tf

T

uj

Ó

uatur omri alio peculio aduentitiojuxta formam [latuti p

iu.lib.6.& Bar.in d.l. 1.$.1. Ex quibus concludi-

*7;

à

di&i , in omni tempore fik vita . Et quia flatutum difponit

tur,quódquic

uid fonat v

ocabuli proprietas,

Ddaw

"fjf

"'m

verbum deícen

d

Qj 'H'P

MM

etiam formam in cafa viduitatis, qua feruanda est, lict in-

ens, comprzhendit & ex mari-

Wm'P

L

li

ter patrem r filiam non cadat obligatio ciuilisnaturalis ta

bus & foeminis,fecundum quód métem impel-

^tá hh

dw"

menj.frater à fratre.de condi.inde. ff.qu obligatio impedit

lit & declarat natura fübiedtz materiz, ar.ff.lo-

u

u

mje

)fEdenam

P Ü

refgti:ionem,multö magis obligatio flatuti.

cati.l.(i vno.& de víüris.l.fi ftipulatus.cum fimi-

Wi

JMC ndl

il

Quartum dubiym efl, nunquid vigore vltima flipulatio-

libus.In propofito autem, fi teftatoris verba re-

M

gis inualidé facta ve[bettu perfona Col[ini , & valid vefpe-

[l/*)'

Pj

d*&dldgm,

gulantur àiure,quod effe deberff.delega..L.ne

"Otarzap

li

& Magdalena & Juorum baredum, videlicet , quando di-

mo poteft.demi.teft. l.i ita fuerit. $. fed (i ancil-

"fl P j

xit , in certis verà cafibus fit datados di&&a Magdalena er

la.Pofteritatis verbum, ex maribus & fxmellis

defcendentes,promiícue extenderetur, cüm ho

T

eius barediimpediatur confolidatio in perfonam di&li Colfi-

ni , & tran[eat di&la dos ad bavedes dicle Magdalene? Et

dieàiurefexuum fublata fit differentia,in Auth.

Md gio ll

videtur quód fic,quia in dote e$t fbeciale,quàd non relinqua

de hxred.ab inteít.S.(i vero.& $.isigitur. coll.ix.

1464

« .,41

T* Cy)d IgP m

&mmmm,l,

tur cafus inualidus iuri commuui, fed uideatur pater donare,

in auth.in fuc. & inauth.poft fratres. C.delegit.

d wi,

/ MaMa

&t dicit Bar.in Lfi cum dotem,ff.fol.mat. & maximé,quia di

har.& in auth.defund&to, C.ad Tertul.

In contrarium cft,& hoc credo verius;patrie

WaLLTM

&us Colfinus prouidit de ipo wiuente , & Magdalena , &r

3 Magmr

tvf

confolidatio non babet locum bic, nifi pramoriente Magda-

conftitutum differentiam faciens fexuum,pro-

l?"rft

lena Colfinosc* etiam quia ditfa conuentio eft perfonalis in

ofitum víitatum etiam loci, fecundüm loca $

ULJ

LT

LT

ltaliz , quz praferunt ex mafculis defcenden-

perfona Colfini ,iuxta formam tbematis non tran[it ad bg-

wl AE

vedes .

tes exclufis ex femellis defcendétibus, vt nomé

Vgl

Quintum dubium,pvafeapofito quód in dubio Colfinus ui

eorum in hzreditatibus confernetur, & ne con-

n :lbïugd

deatur dotare de bonis Berto.qua bona fübiacent ve[litutio-

tingat hzreditates ad extrancos ftipites euagari.

Hnin

ni, nunquid talia bona impediant. confolidationem in perfo-

d Verbaautem plusex communi víu ? loquendi

7I 1ey 'Wllfuf

i

Wi

D

exaudiuntur , quàm à vocabuli proprietate aut

Mtt

va Colfini , prafappofito quód i effet. dila dos deperfona

juris intelle&u,ff.de euic. l.(i fundus , defundo

nl h

Colfini , non impediret confolidationem ? idetur quód fic,

&::L"fthfïaropmi,m,vä

iuxta tbeoricam domini Cy. && Bar.in L. fr.cum autb. fna.C.

inllru.l.cum de lanionis.S.a(inam. de leg. 1.1.fi

feruus plurium , cum fimilibus. & l. Labeo.de

Fattinamiig

communia de le.

a ;x,wfdiquiämnspæ/hn

'

Sextum dubium e$tnunquid,prafuppofito quàd beredes

fup.leg.L.quód fi nolit.S.(ed (i affidua.ff.de zdil,

:3)5-.'-91"-'4[«'!(55

Mij

di£le doming Magdalena non po[[ent dilam dotem babere,

edi&to.Ex quibus deciditur primum quafitum,

pv d nb

uia funt filie legitima r naturales, po[Jit lezitimam ba-

vtin verbisillis:quia volo ad pofteros X füccef-

VL jv Hf d

í

iT

erein bonis Colfini patris; ditla domin2 Magdalena ,

fores &c.ex Magdalena filiz aut filij nullatenus

comprehendantur. quz abíq; fcrupulo proce-

ts a, t

aui di&karum filiarum, non obslante pradit£o- flatuto ?.

tD m n

- Ad boc dicitur , quód [it vatio, quia in dubio lex non de-

dunt, fiverba illa;pofteros & fücceflores.cóiun-

i npx r r

bet intelligi captiose,ut L penult.ffad exbiben.[ed captiofam

&imintelligerentur,&non diuifim ;fi fimulexi-

geretur, vt fubftitutus valeret admitti ad has

ex m ao d t

effet , quia mater, quia in ej e&u vemaneret indotata , e[fec

cau[a, quód filie & filgj fii priuarentur legitima ab auo &

duas qualitates,in eo cócurreret,vt fimul de po-

r:,u«;:l-:ä,:fquüwdimwiö*

fteris effet, & fücceffor cum defcendenubus,

f st t n at

auiamaternaycontra L maybnum uitiumzigitur C c.alia Jup

& Magdalena ex (tatuto excludatur: quód an

i

n;.?ä:wiim,;u;vd

ylga,; Ve.gcxe,l,lc;—rztiq (7 gonþgtofi: Prudenu'a, ?

fic debeat intelligi , ad przfens omitto velut

m:::ä';u&?eramqne,r,»ü:l |

"

non oportunum. Et hzc fuíliciant ad pri-

s ag v um d

—

N

z

E ISO puncto & quzfitis fupfadi-

A

&is ; quanquàm quzfítio dd bre-

mum.

"y. :jü'i?ü

at

n

s

iora puncdta reduci valeret &

t Secundum autem redédecidit allegans:pre

df

q

«

A u

fumuntur enim omnia;qus habet filiusin pote

X

uzfita,nihilominus, vt quzren

—

;f;?sägzär T

,:—

,

E

ti fatisfaciam,(üccinté cuilibet re

ftate;alio nó apparente, habuiffe cx paternisbo-

L

