facitea ceflante ceflare difpofitionem L1. $. fe-

nalis fuerit parochianus antiquz ecclefiz ca-

xum.ff.de poftuino.de renun. c; pofttranflatio-

thedralis& ex quo accidentalis concurrit cum

nem,& de parochiano & re&tore loquitur, quia

naturali , non..ex toto naturalis confunditur

Ql

«afus in talibus frequentiüs contingit -1tem illa

neccius virtus; ff. de liberis & pofthumis. l.filio

u

^ n

cle.quz venit ad interpretationem & limitatio-

quem pater.Cide adoptio.l.cumin adoptiuis.ff.

mïa&

nem.iurium antiquorü,debet intelligifecundü

deiure fifcil.qui habet.& quia duo vincula for

moæüu

iura interpretata;vt in Auth.de fiinftr.ante do-

tiora funt quàm vnum C.de le.hzredi;l.poftu.

u

ta.in(l.$.r. & videturglo.in cle.ftatutü. de elec.

de víü pa. c. ex-

(

gt

;uarum .'glc puæl?enþ.;;.. nonpo-

^ aaQS

p.üf

4 -f Nonob.quód fimplici appellationemon có-

P

,

Lt

prahendatur Epifcopus:quia hocin via pericu-

KK^

0 rore QT

lofa & multum exorbitanti , vbi materia eft dif-

ferensin Epitcopo; aliàs cóprzhenditus vt not.

;15 LTIO NES

j

jpcolut

unqa

.a!

4

r

Iso j*]n* haþ ;aderr; fafïz :

Bol

[dhmöm

glo.in d.c.quia periculofum. NÓ obftat 12« q.2.

i

ggegie conmmum cohj:iluit

1

sls d

€ bonz. cü fimi. quia loquiturin datis ihter vi-

12* 5 Aica.confi.186..

jbl

d o

uosjin quibus non elt locus detra&tioniquartz,

b -€vnaTVS]Cura animarum proprié & plené folius Epi-

jia

de fepul. c. de his. & c.relatum. & clem. dudum,

Jéopi eft, in cuius fignum ipfo [olus e$t ecclefta fponfus,reli-

g

Vingr us

"pE

ex natura enim materiz , & ex titulo-imcclhgi*-

qui auteyn funt adiutores Epi[copi ad curam animarum , AL-

M

powü;&

í

ao

tur; f£.dein diem adiedtione. l.Imperator. : :

fon. Lalua.in Spe. fam."Pont. c. 9.nu.1

uwmï

-

Item iuraalialoquunturin datis ecclefize;, in

c RES1DERE ]|Inzqui DiTbomas2.2.0.185.

quäd Epi

jj

qua priuilcgiatafuper quarta non: detrahenda

fcopus tenetur ex pracepto diuini iuris ad vefidendum per-

giáqu

fcibt ol

zetinet priuilegium;de:quibus de tefta, c.de his,

fonaliter- in fito

ao m d«

de tota.

EPZFOPGW . Fide Jbb. m cqpitu. mggna.j

E

de verb. fign.c. ex parte; Nosautemin minori-

JMSWNOJ&W

bus talibus priuilegijs non vtentibus; pro hoc

d TEsTANDI1] Romanus P

ontifex licentiam teflandi

s rei qid ia

tex.13.q:2.c.quialoannes.vbitalia indumenta

clerieis de bonis acquifitis ecclefie intuitu -coneedere. po-

sniüküce Hofie i r

vult effeinquantum inter viuos debeantur, fe-

teft , & lanc e[fó commmenm opinionem afferit Dec:confis

cus aütem in morte,vtibi dicitlitera in fin.quae

a d declot cot

$ 12.cti Socyn.Im. fobferipfit in confil. 89 . lib. 1 , eamque

tuam derdhi s d

mitabiliter facit pro hacparte, quanquàm faci-

vfus Cbrilliani orbis vec

atyhnj nondefiqtit a

Jiüs de bonis eccle(iz conceditur.tam iiv vita

epit, vt te[ia.tur Df'dqc. in c. i m

vhtratis contralennem, Á

quàm in morte, vt no.de offi.or. c.prxfenti.lib.

'äfïfäs-nufj.de testa,

6. Et-forté pro magnificandis fepulturis: dari

atius qua p a

SFMMARI VM

ttor indekcontdeoes

non liceret in mortede bonis ecclefix, quan-

*

6 g

Y

$

P

í

P

quàm (icin vita.

pf ttgt o

Per hocrefpo

deturad id,q uod dicitur de pfi-

- Pratbocollum quo cafn reddatur i

"p

erfetha

t d

uilegio hocfürrogato loco quinquagefima:ga

tbl qu p conlee

tunccüm illa daturin vita;,hzcin morte,fufflicit

o ;;ullmn' 'epran d;',ci Pofsit Publ:m jEfri:

tl quddno od

| pturá.

autem hoc cautum non reperiri ; illa in morte

fl o n of

non dari, cum regula dandi prohibitiua fit prz-

(ontrabentium. deci toni detrabitur milil ,

49f

ntü

do m

lato;dedona.c.ceterum.1tem daro,quod priui

j

Mde

dunimodo Pr(i;,rlzocol!um magi& /äl;/iaaïia;

Ti

legium teftandi9concedatur, non eít latitf(imé

liacontineat .

"t dihr

interpretandum ad preiudicium tertij;quia tüc

Ti den

exofum eft, de vctb, fign. c.càüm olim.& quod

Siin-protbocollo: de fkäjlantialibu's a

liquid

Fl fncdn

ibi no.detranfla.przelat c.licet.dereícrip. c.cau-

4l

fam.&quod ibi no.Inn.de confue;c.cü dilectus.

...omi[Tum e[t , addere neculi licet. ibidem."

Atate.

t

Wlmllf.dc

de offi.dele.c.(üper eo.l5. $.6 quisà principe.ne

ASdlv.'&æntialia in protlaocbllo emi[la, aninz

Iu

quid in lo. pub. füfficit enim, quód habilitet ad

"tlits

dednumm(d

teftandum de bonis ecclefiz;vbi aliàs non pote

— €ontinenti cuelex interuallopo[sint addi-.

"d

LTA

rat;& vltra non opcrabitur,fed reducit eum ad

Locus G dies , omniaque comitantia inltu

dqii

limites teftantium de patrimonio fuo iure có-

-meuto nece[[ario Po[um fuperaddi..

t

muni,C.de inoffi.tetta.l.(i quando no.glo.dere

'

fcrip. c. . t Item plus non debet.operari priuile-

uomodo deprebeudatur. notarius ex certa

Mudm;

Vütts

gium , quàm iuscommune opcraretur eodem

üml[fum;

catu;de iureiu.c.venientes.de priuile. c.j.li. 6.fa-

- füientia aliquid in infirumcnto addidifre ,

u

RT

«vel detraxife . —

cultasautem teítandi intelligeretur de iure có-

t

NU

t

muni,defalcata quaita; fic & priuilegiü : quini-

In infirumento quando apparet quïcqgafiz

ïi]upm

t

T

mo griuilegium difponensin mater1a iuris, li-

mitationes & detractionesrecipit, l. 1. S.in Lfal-

- fuperadditum poft confc&lionern , motarius

OM d

li

cidia.ffad legem falcidiam.l, a.dc.noxali.c.cum

auditur in teflem.[i fe negat intetfuilfe. —

Qgn

7 Diuerjitas

á

Nüi

l

lud]

"

4

Confilium

XI.

leu

l;

M du

d

T

igj,

t CCkF

1

7.. "Diuerfitas atramenti indicat correclionem

perfonz,an omiferit ex certa fcientia vel ex er-

rore, &an prothocolium dicatur factü de pro-

Wa 1

Cfilw

f&!]on

alicuius inlrumenti ,

ximo vellonginquo. Et (ide hocnon effet du-

*

Ti

HCQQ

lj l

!l

Al

u

Ui

8 Rafura reddit infirumentum fufpeElum, ex

biuminter partestecundum Ma. poffet fibi no-

Wi

033!

30 N

tarius pronidere nouum faciendo prothocol-

klm

quo non publicat , «9* ex boc publica feris

]um velinftrumentum , quod melius eft quàm

N "

Ti

qqum w

tura non dicitur.

qca

Cuwa

O

corrigere,exquo poffet aliqua haberi fufpicio,

o&.uauh

C.de teftamentis.l. finali.

0'1

lxu

Cüter

u

9 — Protbocollum in [uiparte vitiatum, non poz

TEx quibushucufque concludo , quód cüm

M

&tbf

i

tefl ad diclam f

001

il

ürmam redi i, nift tefles

fl

additiod ad prothocollum füerit circanomenü

M

atufähs (

um

m

j

notarii appofita de nouo, & quód fuit rogatus,

hll

(i ]

aliud accrefcant

& n6 eftde coníecutiuis , ted iub(tantialibusin-

N

um

Q

Ti l-ülm

d M

vl

PU

Confilium

XIL

ftrumenti,illa non potuit apponi, quia ex certa

Ícientia omi(it ; tum quia circa fubftandialia ad

i»|

L 1,C del h

h

inflzrumentum ; tum

u

ia ex interuallo: tum

—(.un

i Llpo

li

S'T t aduertendum, quód pro-

h

QCsze

n

27

«

quia prater iudicis au

oritatem , vt patet ex fü

noup

7

E 9

"

QU

T

thocollum ? eít aliquado imper

pradidis,nec verbo füo hoc atre(tanti credi vi

/

P

NI

fedte fcriptum erga intétionem

detur,vtibi tenet Speculatorjallegatin Authen.

ETA

Q

2

i

fubftantiz contractus, quia ap-

dehzredi.& fal.$.(i veró.de arbitris. l.nein arbi

UXTIONES

d

bs

e

:

sïN

; paretexeis plus fuiffe de inten-

tris.de probationibas.c.quoniam contra. de te-

o N

N

tione contrahentium apponi,

ftibus.cap.ànobis. licét contrra fentiat Ioannes

&

roih

ocollum nihil probat,necin pubiicam

Andreasin additionibus Speculato. $. füper his

4 K (Wmum( W

formam eft redigendum tanquam imperfedtü,

autem conífideratis , recirat Odoffredum hoc

o

] g& !

ff. deteítam. tiis qui tetamentum. & quod ibi

6

tenuiffe: f quod di&tum intelligo , quando ap-

l((

Bartol.fcribit,nifiibi effet dictio, Xc5& (imilis,,

f'!zuxtMP

D IIW

paret de(criprum in inftrumento , & negatur

ua oftenditur plus ditum & minus fcriptum,

interfuiffe. tunc enim quoad addiuuandam fcri

s

uo ca(ü extendi poteft;& qualiter & p qué , re.

pruram beneadmittiturinte(tem; qui cafus nG

T ulngl

currendum ad notata per Dynum & per alios in

e(t noíter. Ex quibusad primum vitium allega

U

Wil

,;,

1.Gallus.$. idem credendum. f£.de liberis & po-

tum concluditur,illud impedire publicationé.

fthumis . & que fcribit Hoftienfis extra , de fide

Nec obftat, quod idem notauit in additioni-

a, ;Wö'v.impi:u.mgu

inftrumentorum.c.cum P. tabellio. & Specula-

bus Speculatoris,& in Specul.deinftrumento-

ln

,

Prit Ui

torin Speculo, deinftrumentorum editione: $..

rum editione.$. item. ver(i. & nota quód tabel-

oftenfo. verfi. quid (i abbreuiatura. Hxcfunt,

lio: quiaid non puto. &I. fi quis. C. de fal.cum

CMRE GL t

quz voluit dicere Hoftien. in praallegato capi-

MORU g f g

gloff. non repugnat: atteftari enim poteft;que

Ljb 01

tulo,cum P.quód decifioni contrahentium vix

funt voluntatiscontrahentium, fed non (Qlcn-

autnunquam detrahi poteft,quádo prothocol.

nitatis,vtibi dicit glo.

a hor ia

lum notarij. non deficit in recitatione fubftan-.

tAd fecundum autem ex dictis concluditur;

tiz voluntatis contrahentium, fed inaliquibus,

quia rogatio teítiti nouiter fuit appo(ita, quod

folennitatibus, quz exigunturin publico inftru.

fatis patet ex diuer(itate atramenti , de fidein-

VOR A

mento,vt indie & con(ule,nomine notarij, aut

ftramentorum:inter.de fal(is.c.licet,

figno.gloffain Specu. tetigit hoc dubiumin l.1.,

$

t Detertio 2utem abíque dubio rafura ered

C.denouo codice componendo,in S.adiicien-

e dit(üfped&um,vtl.fina.allegata per prius confu-

ex lat i eg'cff'

tes.in gloff.quz incipit,confueuit.quz fuit ad-

lentes.& not.gl.ff.de edendo.l.prima. cüm enim

z ';*;51';:i.,fq*?it FBW 4'

ditio;& refidet,quód dato quod notarius recor:

prothocollum aliter non publicatur , publica

detur, ex poft fa&to nihil poffet fuperaddi , quia,

Ícriptura non ceníetur necprobart,vr plenitfimé

-

taleexpoft fa&o pre(umitur machinatum , vt

per Cynum,ff.de fide inltrumentorum. l: coa-

s d d

INf

"!

in Authen.de xqualitate dotium. $. demum. fa.

tractus .Ioannces Andreas in additionibus Spe-

tv

cit quod detefte dicitur de te(tibuscogendis.c.

culatoris;in Specu.deinftrumérorum editione.

dl t

$. videndum.in principio. tamen oportet illud

,

praterca.& nota.de teftibus,c.cüm clamor.& c.,

per tuas.Hoc dubium ditfusé profequitur Spe-

effe nó abolitum vel vituperatum , quia ad eius

culator & loannes Andreasin additionibus Spe

fidem recurritur pro: confirmanda aüt detrahé-

i *Lf;'?miafihsaliquä

"

:inftru-

culatoris, in tit. dc inftrumen. editio. $

dafide exemplati , vt de probat.c.quoniam con

1 ä:.;triiuäf lu m

!

mentum.verfic.fed nunquid confedo.[Ex quo,

tra-9.di(t.c.vt veterum.

n

d

l

g

D]

rum di&is concludo , quod fi in prothocollo.

ltemadillamrecurfus habetur, vt in dicta au

thentica ; exempleturpartibus, ergo patefacto

sl d

emiffum cít aliquid de fubftantialibus, vt nu-

jcimdt

'XM:

merus teftium , nec incontinenti ; nec exintcer-.

prothocollo nec ab ipfo nec ab alio eft authen

i

uallo licet addere prothocollo,, vt ibi firmat

ticum ex illo fümendum;cümnon (it omni fua

yu qunan

parteintegrum; quinimó fuüfpeum;& inloco

sf [

4 loannes Andreas. [ Siautemaliquid additur ,

"

c quod omiffum?* eít de comitantibusin(trume-

valde fufpe&o,de fideinftrumento. c.fi. & eod.

TL

Ti

tum . vt locus & dies:quia fifa&um fuit inftru-

tit.ccüm P.tabellio.

i Nlrhr "

inentum , neceffario fuit aliquo; die velaliquo.

TEx quibus vnà cum dodoribus predidis

wl

" r M

p

W

loco: & talia poteít füperaddere notatius, fi te-

de iure videtur,nifialiud teftes accrefcerent, di-

Cordatur : & de hoc, an fuerit confedtumyinter

Qum teftamentum & prothocollum ad dicta

r J

Tl

partesin dubiumnon reuocarctur,aliàs talis ad

formam non fore redigendum.

(,Anfqp

gim

ditio etiam fieri non poteft, nifi iudicis au&tori

t**//i

,wï !

M

GatF :'(.,Ilü— in hoc habet examinare qualitatena

A DDI-

j

.,4,1 n ? Wuc'flln

u

D

(»

lSt

16

Ant,deButrio Bonon:

f

.

i

j

NU

j

"U

Jf

AT^

ADDITIONES,

preftim citat Dec.in L.fl.umm.38.C.de edie.diul Adr. toll.Et

Jl

J

r d

quaudo vafara efl in loco fubSlantiali , uitiat, aliàs fecus, ut

j

j

Ü jum

g^

dicit tex.in c.ex literis.de fide inflrum..Alex.inl. faunus C.

ll [u

UxUW S'

ROrHocoLLvM]Trotbocolium dicitur inflru

AWS)

( M

'mcnxt

E

meutum uotartj non extenfum.Bar in lcbirograpbis.in

de teflam. Coru.confil.2 8. colum,.lib. z. confil.x 18,lb.4.

[u

ente

^v

prin.in ».not.ff.de adm.tut.ncbar. confil. 4.3 3. 'Premi[Ja

wlex.confil. 118.175. lib.7.1af. confil.47 Jib.x -Prat.'Pa-

M[W

p?

l

Om ][JHO

ine allegatianibus. in princip. latà Deci. confil. 447. Quod

pien.in for.oppo.contra insTr.uev[i.tum quia abrafim. & in

rotbocollum babere debet omnes folennitates vequifitas

libel.quo pet.bared.ex teslam.uer[i.non abolitum. N ii ta-

j

u wdmuhb

ad intrumentum publicum, alis ex eo instrumentum [imi

men colligatur ex pracedentibus &* fequentibus , quód fcri-

ii

il

M

uv'h ,

Jj J

1

uon potest.Bal.in l.Eucius ff.de teslamen. wilit, J4nge .con

tura r rafara ftc debeat flareRoma.confi,17 o.Sciebant,

whm'tüä

£^0 ^

a

fi-220/Patl.de Caft.conft.x 9 5 .Vifis que narrantur.col.a.

Alexan.confi. t 4.lib.G. Iaf. confi1 1 4.in fi lib,t.Bru. conf-

M

gofl-med.lib.a . dlex.conft.1 $ 3.col. 1 :verficu. coufirmantur

9 s. P'ide etiam Capol.con[i 3 col.4.circa med..Zym.con

'

D

!

git.

praditla.lib.2 .Corn.conf.x 9 1 .col.a.lib.1.confi, 2 2 6.col. i.

[

k;.»'f'h

con[i.3 1 6.col.pen.ver[i.& eft aduertendum . lib. 3. confif.

fí-33 -.nf«m.; $.

4

70.colim.2.conft.1 4.€r confi.9 8 .col. ib A. Dec.c. 1.0-

yi

oné 9

Unlh

Juo

lum.53 :verfi.c talefignum.de fide inflrum. Quamuis pro-

S$VMMUuRIVF M.

»

tbocollum. notary non veperiatur , in$ivumentum leuatum

«tl

Ouhmv

fídem non pexdit, Bald. in vubri, C, de fide inftrumentorum

Ti Lr

i u

n

pius

columna nona,Felyn.in capitucum TT abellio. colum.1.de

Hlareditas parentum ficut eft filijs debita,ita

OUU

IA".

jïde insirum.

B;A

uw

€o econtra, cantingente mortematura tur-

Dricrrode.] H«cditfioahbreuiat? concepta folum

as

importat ea,qua defimt ad complementum orationisynon an

bato ordine.

tem ea qua comprabenduntur ub oratione feparata, Panl.

AA

Qu

Jus legitima detrabende mmen[uratur ad inz

"

de Call.confi.x o.Si vera funt.colum.3 . lib. 1. Et quando in-

NT o

p

$irumentum non exprimit conceptum e intentionem par-

flar portionis detrabenda , quam. mater

"m

zium ad plenum,diciio & c.nibil operatur, nec nunc extendi

erat babitura ab intelato.

Mu

W

!

otefl. Calca.con[-48.«ol.9.in prin.con[i 7 o-col. 3 in ff. per

i

Flhwmc ,

j

t

tex in L.fi is qui. ff.de tesla.C in L fideicommiffa.S.x f de le

Petitor.fi vvenerit per viam condiclionis ex

o

V

l

p

g2:3.-4ym.conft.5 4. colfr.

legibus dantibus ius agendi ad [upplemenz

d mutre a :

antt

OurissvM.] Oniffio folenitatis de confuetudineve

tum, [accumbet.

p

Mu

ifita vitiat inftrumentum, ficut omiffio. folennitatis iuris.

glo.in Jdutb.»t prapon. nom. Imp. in verb. erit ergo. quam

luquroesm

l

Remedium ian]ïcioþ dotis qu4ndo & quiz

iouonna x «5

o.pro not.refert & fequitur JAlex.in confi. x66. col. pen.

bus competere dicatur.

uzson aR C

i

ib

.6.confi.3 7 .col.4.post med.lib.s -Roma.confi.6 .colum.

[

gt um

2.verfi.non enim olum.Soc.confi.a 45 .colum.fi. lib.a .« in

*

*Dos ad mulierem /i ureuert'itur propternu-

T

omp;s,mo:.i*;:q;::;.

'

confi. .col.1 lib. 3 .1dem econtra, quia non vitiatur insirn-

p'ies , ita & donatio ad virum "vt proz

RUALU

r ia

anentum ex omifione folennitatis iuris,qua tamen de con[ue

lid .

;

H

1udine apponi non confaeuit.Bald.confi, y . -4nno Dotini,

f

p Mponts &

a um

m

10 0.

Mib t

colum.2.lib.a .post med. Palet enim confuetudo vel flatu-

Remedium non. folum pro tota dote. féu

tum diminuens de folennitatibns inflrumenti , puta quód nà.

fivcicidcom af

parte , fed etiam pro diminuta tertia das

t

apponatu dies vel indictio.Bald. confil, 402. $uper codera

&ur .

- Bo t

M

punéfo.col.3 7 confi.469.Duo funt Slatuta.lib.s.

JApptirr0] Requiitur , anapoftilayt fidem fa- .

( quttelan

ftto

ciatquód notarius rogatus de infleumento. attestetur fe fe-

Confilium

XII.

ciffe di&lam apoflillam in fua [ub[criptione.Aaf poft Paul,

u

1

de Caft. inl.fi vnus.in fi.C.de teslam.Corn.con[t. 60.col.2.

gekti

*

o

VLYER Quedam babuit ducenta in dotem,

werfi.nec obslat quàd in maygine.lib.4. intellige, quando no

g ueniens ad mavitum fuum condidit testamen-

'E[URUF(]&SITLC unep

consiat de manuillius notarij : fécus ; quando confAat à qua

Á|

it:s.conurn.mn:oc:.' i

fa&um fuevitita declarat Paul.de Cast.confil.1 3 .Dubium

) tumyn quo beredem in$iituit matrem in de-

-cem, & maritum fuum uniuev[aliter ; deinde

GiCüüivmïUïifEE&R:; i

facit.col.a.vesfi.nec riocet quód notarius.lib.a vt feutit eriz

de

es

t "von

extantibus filijs . "Nuncmater uult agere ad fup

LT TM

Corn.d.con[i.6o Joco iam citato.Simlliter aposlilla , vt fidé

MTTA

faciat debet babere omnes folennitates vequifitas ad inftru

plementum legitima. Dubitatur primó, an poffit . $ecundo,

ii

dato quód po[sit,quia uiget flatutum in cinitate, quód uxore

j

dmmm t t

mentumyin quo adie&fa veperitur aposlilla. Bald. & Paul.

pradecedente fme liberis,uir lucretur. dimidiam dotis & cà

mh n

1l

AXftnm d

$u diGla. l. févnus. Socyn, confil, 227 . colunna $. ver[icu.

hïmP !

104

sec obflat d.apoflilla.lib.2. Dec.confi. 3 99. col.3 . pofl med.

tradotis, an legitima debeat deduci de tota dote , an uevó de

€0,quod fuperesl,deduGls lucro dotium & contradotium.

dlü].[ Cu(rr. * a

uerfi.c augetur fafpicio falfitatis.Alex.con[i.s 9. colum.a.

.

lib.2:Nec uidetur permiftum notario apoflillas facere ad in

j

l'lmlm

flrumentum propria auttToritate (ine licentia iudicis, ut ba-

1

iv

H((

SQV E f allegationibus f'u-:

L

UI m

E 17

)

S

9

E

DFT

TM

betur per Bar.in l.Imperator.ff.de $la bom.c in Lfi libva-

ä»ö»,—l'

7

perfluis, ficut debita eft filijs pa

!

d) 5

iL

*

vius, ubi Dec. & Cagn. ff. deveg. iu.Non procedit tamen,

x

Z rentum hzreditas, fablata diffe-

j

quando talis additio fit de confenfa partium,, ym.conf-88 .

N

Y

rentia fexus. & cognationis, Vt

od

uume.5 .

L7/

( (A

ln

?

x

u

"

»

in authen.in füucceilione.C.de le

i

Fübtew ,. *

RAsv &A jQuandorafura faciat fufpicionem contra

AA ")

i.heredi.ita econuerío contim

X!

ltþfüd]m, "t "

inflrumentuma,uide J4ncba.in confil. 24. Prins de iuribus.

e

e morte ordine turbato naturz, ff.deinoffa

A(?A

m

Tltte

€» confi. 43 .x .pramifia.4ng.con[il.3 41.Super primo.infr.

ciofo teftamento. l.nam & fi parentibus . & ita

ttla

endi pet

um

!u

.(.'om..conäfg Sj(ib.x C confil, 1 1840 4. boccgnft. Butr.ex

gtiam Inater admittitur per àus zump

te

l lmuh, 6 4

L

vian

ftti

Jl

fj

l

"10.'] $d.

A '&q

ln

um

IN

ILEGI |

W

]

"g

Y

^

l0n.

*l

L

)

li

D

W»l

Confilium.

XIL &XIIL

D7

)W ;

"l

1

Qian1 inoffidofivt C.de inofficiofo teftamento.l.li |

Sen.conftl.» 1 .col.pen.cir.med.confil.37 8. FaElum ex quo. Old,

m

T N

Wi

beris, $.fi.&in auth. matri. & ad ius debitum confe

confil.197 "Paul.de Cast.conft. 17 5.Cafus prafens.ad fr. lib.x

M

l

LP T

f

uendi iure nature , vtibi, confequentet ergo ad-

€ in con[r.3 48.Vifo cafis C^ allegationibus, colu.t . lib.a.. Bald;:

n

f

l PW

ii

mittitur ad agendum ad fupplementum cum om-

"Nouel.in trati.de dot.in 6. par. priuil.y 7 . Corn.confil. 1 x 5.col.

f

ln

nibus,cum quibus ius querclandi competit, C. de

4.C0f- 12 g .col. 3 sad fi.Li. 3 .conf?, 1 .c0l.4,li. 4.Dec,cofi. 1 9.col. pe

?

$,

j .G—M

inofficiofo teftamento.l.(i quando.& l.quz nuper.

U

nul.Intelligit boc Curt.Yun.con[il.Vo.col.3. in fi.ex cau(a , puta

à

d

U

D

& l.omnimodo.in princi. cum fimilibus. & de hoc

fauore agnationis & fewilig . Quód poftit folitm wainui , boc in

.

u

0j

nulla eft dubitatio.

dubium e$t,de quo late Jsrelata ad /glcia.in tratz prafumpxeg.

Tk

111

fl

h

t Ad fecundum dubium ; hafitationem ingerit ;

W.

B'k. tmn

1 prefunp,S .. 4poflad Dec in linra fanguinis.[F.de vec.iu. Bre

quiaad in(tar portionis, quam mater erat habitu.

uis tamen veritas efl,qza)d licét poftit quota variart, non potefl

ra ab inte(tato , menfuraturius legitimz detrahen

tolli liberisynifi ex cauía ad exbaredationem iu$la, Capell.Tolo

àx, C. deinofficiofo te(tamento.authenti.nouiffi-

fa.decif. 43 3-vbi Anfr.. Ang.. Aret.LraHE teslam.alo. in uerb.uo

lens decedere inteflatus.col.fi.vbi dixi.

ma.& paretin l.quz nuper.allegata ibi, quattz par-

tis ab inteítato fuccef. &c. mater autem ex ftatuti

REMEDIVN ]In bac deciffone Eutr.veferunt € fequii-

viribus non habet ni(i dimidiam fucceffionis inte-

tur Soc.conft. 18 8 .col. Vo.uerfi. confirimatur vatione claza. lib

7 *

ftati,cüm (tatutorialex virum coniungitin fuccef

r

2 A4ym.confilA86.nu.1 2 idem eiiam fentit Corne. cosifil 1 37.

M*jsdeb

fionepro dimidia:ergo illa idem in lcgiumz fupple

lib.3 .Sic tamen inducunt : Quando agitur de computanda legiti

l;

UET

mentum videtur eíle [ola tertjia dimidiz,& non di

mamatris in bonjs filia , qua deceflit in matrimonio [ine filys,

MMM«

midia totius.

de dote iflius filie ante omuia detrabitur lucrum debitum mari-

. T Breuiter putobené aduertendum , qualiter v&

to ex forma [latuti,tanquam &s alienum. Ego alium fove fenfum

niat petens, fi venit per viam condidionis ex legi-

Butr demonflraui in con[i meo 5 4.incip.P ifo teslamento D.bl

j

LT

d

bus dantibusius agendi ad fupplementum, fuccii-

ciflora.in quo confülui pro quadam mea mhatertera,

beret:quia per hanc viam contequi non poffetnifi

) qmm J

"Novaissinma]7Zbilaf nu.s s.atteflatur de commu-

" 'meïm

tertiam cius, quod habitura efiet ab intettato,fi ve-

ni. dLym.confil.y 19.94.5.

niatintétádo remediü inofficiofe dotis;ti ea dante

nuj. 2.lib.7.

qui alios aüegat.ullfxan. confil, 168,

7 ts ij

J t

dotem iuxta.ditpolitionem ftatuti.legitima minua

Mi

tur, poteft effe dubitatio, quia remcdium inoffi-

ld ii

ciofz dotis reperitur a iure conceffum demum fi-

$A M d I JLM.

liz & filijs , matredotante: in filia dotante concef

a,

"

fum non reperitur.

lm

W'qu

4

iliem quia teme

dium illud competit, quando

fo— feruitute concci(]ïz,cen/änturft) illa conceffa , fiz

m

[

dantur omnia bonain dotem,& (ic abforbetur to«

n"e ,qm'bus "uri non pote[l quis [eruitute.

ta legitima:non autem vbi minuitur, maximé cüm

m f Puniy rl

2 Quajpeclant adpublicam vtilitatem, expulli

a licitum fit àftatuto diminui legitimam, a fecüdüm

omnes, vt not. Dynusin regula, indultum. dere-

co reficienda ac rejiaumnda unt.

( ia "n

-gulisiuris, libro 6. per Ioannem Andream de teíta-

3 Expenfa velcollecle publica diuerfimodé vez

mentis. capi, Raynutius. & per Cynuminl.fanci-

niunt confideranda.

LILDTT

4mnus. C.de inofficio.teítamen. & Barto. in l. Titio,

$. Titio.ver(ic.fed cum ante.f.de cond. & demon-

Via dicitur &

imdmm

ftration.

priuam,ü' pullica, e» vvicina

^ dis.ibidem.

Hocnon obftante, puto,quód pro rata contra-

.dotium , quas intelligo , ideft, donationum pro-

4 Incuius facieprius damnum infertur , is tenez

dm Xll.

-pier nuptias,non debetur aliqua portio , fi funt da-

tur ad munitionem , fi leuis expen[a exigitur:

teàviro:quia vel mulier non lucrabatur ex pacto ,

aliter non .

5 velàlege:& f fidos ad mulierem, ita donatio pro-

-pter nnptias reuertiturad vicum,vtpropria, C.de pa

T d

$ . Natura-vult,quód qui Particfpat commodum,

v iscia j

&is conuen.l.ex morte. & authé. zqualitas.& extra,

u n

:dedona.inter virum & vxorem.c. fina. vel lucrabae

etiam participet & incommodum.

-£ür cx pa&o vellege;& quód vno cóferuato rema-

6 Damnum eg incommoditas fiex leui impenfa

"du

WW,M

M:aga!df*?

'neteiprimum, & ficnon defalcando : pro rata au-

à principio diflturb avipoterant, e& x nan proz

Bw

m

a temdorium habet remedium ? agendi ad füpplee

w

?oj]it.

i

mentum ád tertiumdimidiz.

]

uifione ad magnam eft deduélum, imputari

at qlw

n

^i d Ktem pro alia dimidiahabet refpeQu tertiz reme

- poteft incuius fundo cafas euenit"

"dium4.r. C.deinoffi.donat.non elt enim dubium ,

T

m

'auctamlegitimam parentum fieutliberorum , in

ia t

Autlr.de trien.& femit $.1.colla:2. vbiglo. Et tenét

Confilium

: .,X'III.

c/do&o.in auth. nouifíima. * & Iacob.de Belouaco

)u

'andi&o $.1.

NSA

(

- Equiün'Js ego Antoa? infrafcriptus

s

!

li

6 Nonobt.gd

fremedium com petatpro tota dbfc

l)

$

à venerabilib iuris defeníorib.one-

Jit

äl

(ijtà

'& non pro parte:quia etiam illud remedium com-

3 y

ris pro magnifico dom.loà. de Ben.

hi

j

j

»etitpro diminüta tertia, vt ex donatione dotis,vt

3X

E

D.Bononig,tüper qooevergenteins

"

u

d. r.notatur,maximé per Bar.non obítante, quód

S M

99 ter viciuoscómodum habentes cu-

mmldus

(

'poffet diminui per ftatutum:quia eft verü, quando

:

u3

zms

Aufdam clauicz vel cloace,que prin

ht

"

c

2

mgconu

n

'expre(se diminuit, & diminuereagit : hienon agit

pium tra

hicà parte fuperioris ciuitatis Dononiz,

gt

- diminuere,cüm ftàtuta de lucrando debeant reci-

diícurrens per contratam Nofadellz, & in fine tra-

d

j

u

' &m

hit cur(um per hortum Chriftophori de Zunti-

1ud

jl

. ! pere interpretationes deinofficio. do.argum. l.2.

Paw

W

: F;dcnox.

& quod no.in Loés populi. ff-de1uft.&

$

nis, & tranfit fuper fundum riui in puncta imo-

ASDDITIONE

randi (ine fiacacoli : pluries. hincinde partibus

EciriMA)Qsinmo |[ecundum communem ftatutun

audiiis , fcilicet , Chriitophoro exvna parte, ac

"L

&

' po;efï ih mfwn tellere legi:z'mafrz',py.d.-c.z'ndultunï. Fed.de

-

4mag iftris pro fua.parte productis , & alijs magittris

B

pro

(

f

L

u f

"n

3

Ant.de Butrio Bonon-

ff i

109*

Jf

í

[j

Mi

5

ql-

n

YX

pto parteviciniz,quis conferre debeatad reparatio

contribuere tenerentur. Hzc vera;nifi ex aliqua có

j

p v*

(

"

!

nem muri edificati & ripa manutenenda,nefoffa-

cauitate vel operatione cauía damni fuiffet is , in

g

(lbo D

tum cloace ad preiudicium publicum abíorbeat

cuias fundo defluit : quia adhuc folus teneretur,vt

romüt

p

d. $. qui viam. & idem fi vicini caufa fuiffent huius.

Ó

jf

aquam Nauigeni, & diffluere faciat fubtus canale

i

ad flacacollum,vt confulam quid fentiíam, pluries

Nunc autem patet , flumen Rheni , quod pu-

2

rem oculis fubieci: & quia in facto nec ex dictis nec

blicum e(t,deftruxiffe ripam , traníitum faciens fu-

p

D

ex (criptis certificari porui,certum omnino nó po-

perterreno Chriftophori & dudum cloacz,in tan

tero dare retponfum.Caífus tamen decidam circun

tum quódalueo derelido,magna pars aque alium

")

jg'ü-"'

«[]Nk

L"]

ferentes. Ex quibus decidere habens.fa&to digefto

locum quazrit in damnum publicum molendino-

/i

& palpato decidere

rum & aliorum zdificiorum ad aquam, & perdo

n

(

poterit quid iqris , prafuppona

aliqua ia facto certa .

minum noftrum Ioan.de Bep.ripa nó modico (üm

j dl

.f Primo , quód antequam

Chriftophorus domi

pturefedta extitit,ad quos fpe&at hoc onus, & cui

nus foret horti , vbi eft toffatum, & ibi zdificaflet

attribui debeat illatio damni , periti in arte diíce-

ILE

filatorium.quod poftea zdificauit, nuncdirutum ,

ptant;aliqui Rheno, aliqui clauige, & certé mixta

di&um foffatumiblerat ad fernitium di&« claui-

caufa eft clauige in trahendo, & R heni infequen-

um P

Wln

»L:J o

ge: anautem proprium,vel vicinale, vel publicum

do,cüm trahens fit principium manenps , hoc fübti-

QW'W"'

foret;nihilin fado certum habere potui. Alterum

lius clauigz p.to attribuendum, l. fi ex plagis. S. in

il

deduobus effe potuit,quód foffatum, proutin ter-

triclinium.ft.ad l. Aquil.l.damnum. $.Sabini.de cà-

reno Chriftophori protéditur , erat proprium ficut

noinfec. maximé cum ficpotuerit àprincipio mu

terrenum quo ad proprietatem , iusautem faftidij

niri.& hoc contingeret in füturum : medium auté

& aquz ducendz,& fic feruitus competens viciniz

interclauigam & ripam fuit immediata caufa dam

(upiuum

aqua ducende, & faftidij perlocum illum , tunc v-

ni, (i fulcitafuiffet, hocdamnum non contigiffet ,

H

fus effet viciniz proprius & (eruitus, T & deiurere-

Nuncautem incurrit intermedia ripa fluminis, cu-

MM

ius v(us eft publicus deiure communi,ft.de re.diui.,

repett d

fectio fpedtaret ad viciniam , quia canale ad ví(um

ïq:l'

priuatz viciniz : debens enim feruitutem nihil age

riparum.& deflu.& I.umina. Vnde cüm extremü

»

......

re debennifi pati,ff comun. pradiorum.l. refedtio-

ripz fluminis fücrit immediatum, videtur expenfa

rj X

n

nis de itinere actuque priuato.l.3. $. penultimo.in

fieri debuiffede publico; fed quia vfusripe de facto

Iul

fi.deferuitutibus.l.(cruitutes, aliàs l. quoties. $. fer-

noneft publicus, ad commune fpectaret expenfía,

Fi

!

ni(i aliud concauitatis fa&um fuiffet, vel ni(i fic

uitutum.tE.de riuis.per totum,& de cloacis,per ta

^

TOMUNL ASVN

j

[

knlUt C

tum.imo & vbireficere velit vicinia, impediri non

cloacain fpondis muniri potuerit , & in territorio

sigytu a0m 147

poteftà Chri(tophoro, vt iuribus preailegat. t Item

Chri(tophori,quod potuit de hoc damnum dicere,

ii ertone x

fecundum effe poteít,quód cloaca fecundum ter-

ne clauiga aquam adíorberet, quod claré fpedtat

amdevédione Qu

renum Chriftophori fit vt vicinalis , communis &

ad magittros. Pofito quód ripa eflet priuata , fi te-

publica refpe&u totius viciniz , (icuc & via dicitur

netur quód clauiga , inquantum protenditur per

eytümaturita, 9 quo:

priuata, & quedam publica & vicinalis, * 1.2. $. via-

locum Chriftophori , eflet priuata clauiga, quod

vaftdienato ar t dota

rum,nequid in loco publico. & in tali edificium &

hicprefumuntur duz opiniones:quia hoc factum

srem aol gonint

reparationem tenetur quilibet'de vicinia,quatenus

fuit ex ftatuto abíque voluntate, & à principio nul

sligisdotations h.

sümgseltcoitor coecal

protrenditur in füo , & quideilla commodum re-

lum appareccomodum de mundo forc,imo potius

portaret, vt eft cafus in di&to $. viarum. in fin. & in

incómodum il'i terrirorio ex edificio clauige;ante

(mato aetincapaces k co

hr

quantum protenditur in locum pubiicum,fcilicet,

quàm Chriítophorus aiiquod «dificaffet, nonap-

"

x t

)

....4..—1

d

fubtusterrenum Reni velfundum,omnes ad illam

parente adu aliquo commodo , przfumo cloacá

DL

j

lünunsitg

j

Y

"

u ;:..;.,:'

contribuere teneantur: & hoceft , quod declarat

tuifle priuatam viciniz , & ib! habuitfeiusaquedu

QY

u

* L "I

ftatutum;quod vidi.& (c debet intelligi , in quantü

cendz,ar.l.2.$.viarum.in fine.ff ne quid in lo. pub.

MC dQ

"

loquitur deexpenfa 1n publico, omnes contribue-

vndeante zdificium Chriftophori, 1 cafus contigif

A dotutonesia

reáebent pro rata , inquantum traníit per loca pri-

fet;prefumendum fuiffet equé priuatam , & folüm

L

"

uata, commodum habentesilli re&ciant fuis fum-

viciniam teneri ad hanc retectionem : fed facto -

aof

in

TTR

i

(2

ptibus,in quantum pertranfit eorum territorium.,

dificio, proponiturin faüo Chrítophorum com-

:

hec omniavera lunt,vbi agitur dc expenía clauige,

modum habuiffe didz Cloace, quia aqua , quam

ul O Net ls

:

Roj ls ereo

& circa folum corpusclauige , de qua hicnon agi-

ex Rheno defercbatex clauigiz conductu,non ha-

tur. vbi autem agitur de imminéte adueríus aliud,

buiflet decatüm abíqueillo zdificio cloace, & ma

I n

H

ximé vltra alios de vicinia ex hoc commoduüm ha-

n

l

clauigam damnificaret,vel de munimento aliquo

:.:a,uuonmoncsx.c:u;

J

i

vel de clauiga damnum alteri inferat. [Dico,quód

bebat. Et quanquàm hodie non vtatttr , remante-

« Oanteo .'vg u

fileui expenía potuit cloacam munite , debet & te-

TWültengrqys

runtreliquie aquedudtus, & de facili poteft talis v-

netur folusille , in cuiusterritorio aqua defluit , in

fus re(titui ft.de ferui vr.pred.l.2.l Attilicinus.V.nde

rl

AO.

.lS

cuius facie damnum infertur, fi magna cxigitur

" DEU

lancvtílitatem habet potentialiter , & ex quo du-

^ 6

expenfa in alijs conuicinis tali non fubfiftente f pe-

xantrcliquie;in dubio prefumerem víüm commu

riculo,quia fecundum naturam eft , vt ficut parti

nem,;& cloacam etiam eius & vicinalem : hoc ctià

U

l

GXOMQN

cipat commodum.ita & incommodum, de regulis

arguitquia & coadtus fuit eam concauare, vt patet

maFïO Of

iuris.l. (ecundum naturam. ad hancimpenfam in-

€x preceptisproductis: & hocrenendo, fi probari

]d'll.a l

?

A

à nll(*un "It

quantum eft excetfiua;vicini cOferre tenentur om-

potett, Chriftophorum feciffe vel tenuiffe aliquam

"v

nes,C.de muni.vr. con.l. quiliberam. lib.11. C.de

concauitatém, ex qua hec facilius aqua cloacz ab-

op.pub.l.omnes.ad hoc dida Gui.C.de facrofan&t,

forbereturtorum damnum & expenía eft Chrifto

ecclet.l.neminem.& Bartol.in d. Lperuertamque.

fori:(i hocnon poteft,& apparet, quod propter no

ADD&*V

iunctal.ciues. dc operi. publ.t Si antem leni impen

uam concauiratem cloacz impellentibus vicinis

V,
