ilncieofncdt at

ulruicaom ao tpond

$E OM M eA R. IV M.

tio,vel principaliter intitulatum, furrogatus habet

vtiliter titulum'perpetuum : & vocantur talesvica-

s qdin z mpottaret

?th)ïcium ecclejïa]iickmaut alia ecclefiaflica

rijappetui,de reícr.c.poftulafti.de fiinftr.c.G.perpe

ml xb

tuus.de fi.presby.c.propofuit.& cap.conftitutus.de

aticdlosqu r nf

feruitus, quo cafu gofsgn; remoueri ucl amoucz

Off.vica.c.prouideas.c.ad hac & c.clericos.qua ota

ri.£ nu.6.

i

nf d

intelligunturin vicarijs perpetuis,& hic non eft ca-

Mdereer.

"

"ominglaus (9* col

fas nofter. Quandoque in principali datur tempo-

fccle/ia ica [cruitia diuerfiis

raneum impedimentum & legitimum,& concedi-

uxtodum, qod g p

lationibus weniunt diflincle confideranda .

n celens a

tur à iure,vt deferuiat per vicarium, de elec.per to-

TMytufen, crari o pofttr

tum.de vo.c.fi.de elec.c.cum ex eo.li-6. de app.cap.

v

Deferuire ecclefia per alium , a

»

" regu!ariter /it

ii cumac

À

peruenit,dereg.c. beneficium. & in conftitutione,

: pro/yibitum :

execrabilis.cum fim.quz de vicarijsloquütur. Ad

t io E

hzcpoffuntreduci omnes cafus,vt in pluribus,qui

"ricofimto. noe il v

Stipendium babere in ecde/ïa,yfy son efe titula

"d eceím

tum , non e[Liuri repugnans .

enumerantur de praben.c.extirpade.$. quia vero,

inter quos aliqui funt perpetui, aliqui temporales:

"bt Ineetu

Jura probibentia vvicariatus eccl.

talesautem non funt proprié intitulati, nec filij ec-

E d

c];'a/iiGOS,quali:

clefiz,de fi.in&trum.cap. G.perpetuus.no.glo.in fin.

"ORmtuR tnry

"

ter fztntreï/iringenda i

. TIn iftistalibus procedit regula , quód deferuire

jïrz&commun's::us

«

"QU

per alium regulariter eft prohibitum;xvi. q.:.c.ge-

Iu d

UA TG

Loonalutucs ho

netaliter.i1.q.2.c. precipimus. temporanez enim

W J ![cm a

*

curz habent exercitium, (ed delegatam habent po-

m]hf f

q

a a

AU À

hd

pumycue

*

Aj

perr

|

;

ER

S

(7

^

N fa&ofande Mariz maioris fup-

teftatem,vt dicit glo.in c.quonià enormis.ne przla.

»&Commam

(2

-

2

Z(

?

pofita formalitate appellationis , de

vi.fuas.Item.& temporaliter à folis prztlatis vel.re-

'*Mmüllu:(

(-nw

A.

"N

qua:non difputo , quianonvidi e3,

&oribus fübfiftente impedimento poflit ad modi-

Oa ia

)

m '

MTM

i

A

i

P À

T. Et pofitoó; quód capellani non

cum tempus fübftitui,vt no.Hofti.& Io. an. de offi.

Miüttlen

n

v".

A ^ WUA AC

4 funtintitulati,non eft.dubium, ap-

vic.c.clericos.fuper glof.vbiin fi.dicit , quód habét

*

w

pellatione pendente, potuiffe domi

delegatam.ad hoc gl.in cle.1.de reg.in verbo,locü-

QHLP

! lm& : uHWZ-M

num Georgium reuocari , & hocneuter ex:con(u

tenentis. Perpetui autem vtiliter curam habent vt

M 'mdu

N.,wu

lentibus & allegantibusnegat. Reducitur ergo du-

ordinatriz poteftatis,vt glin cle.dudum. de fepultu

dtde k

bitatio,an capellaniz illa fonent in titulum bene-

?W)nc

N

ts

Q

risin verbo,(acerdotibus,ad hoc, quod nota. in d.

Tten

"m

ficij;ita quód ibi pofiti dicantur intitulati;an fimpli-

$.fi veroxle preben.c.fuper inordinata.

(

Q m

citer ftipendiati dicantur abfque titulo, Et quan-

Quidam funt in ecclefijs ftipendiati , non vt fur-

"l

bb

"l

tttà

mmm

quam multa hincinde allegentur , magis propius

rogatiloco aliorum, nec vt principales, fed vt co-

x]nu

lhti

U

—Tw

tex.qui valeat adduci,e(t tex.de off.vica.ca. ad hac.

Sdinuantes,vtquando non fufficiunt principaliter

qqffu

At

OHUm

m

cum glo.fua, qui quzftionem ad literam decidere

curati velintitulati;alij (ub eis ponuntur ad exerci-

Ti

'6 t

Q n

À

Ml

videtur pro parte Domini Georgij ; affignari enim

tia cure iuuanda,& tales fimiliter poffünt efle & té-

T

anct

d

Is

poffunt reditus certi feruienti ecclefize, quia nó e(t

porales & perpetui, & cum titulo & fine titulo.

pr

icun,

intitulatus ad ecclcfiam , id eft, ad habitum eccle-

n

W

Vole

l

T Nà nó cít hociuri repugnás,qué here ftipédiü

hi

nl[hsV

P N

h

fiz , vel przlationis eccle(ias & cüm hzc affignatio

in eccla, & ibi nó ce intitulatü:patet ex no. de ref.c.

poftu-

Uï[h

)

Ti

d

p

OHOSP' í

Wi

Ms

1

l

X M

Confilium

x li i a

MLDIA-

7l

'a

!acü

à hu

N 1[)1

m

oftulafti.no.Inn.depraben.c.cüm iam dudum. &

remouibiles,non ad nutüpriotum & canonicorü;

Q

Qu

no.Ixx.di.c.(anctarum.Poteft enim quis effe in ec-

(npm

lf nu"o"ls

i

"

fed nutum Epifcopi:quod etiam fonantilla verba,

"Qu

At !

clefia przbendatusabíque titulo,fumendo przben

licentiari feu expelli;qua ad factum referuntux, &

ïdham

M

Q

W D

1

dam largepro ftipendio,& talesad tempus modi-

non fadi-notantdiflolurione rá.

ll l

Vl

i

"0mqs

d

hf

cum poffunt affumi,etiam ab ipfis prelatis rectori-

Exquibustationes in oppofitum de facili rollun

qUQh fl

N

businferioribus ab(que'Epi(copi coníenfu. Item &

tur:non enim obuiat,quód non fuerintabíque cá

tG

[qu

llj

"

dc Epifcopi confen(u vel licentia , committédo cis

remoti:quia hoc ex honeftate fa&tum eít, & tale in

A

l

a

vt delegatispartim exercitium cure, vel.aliàs parti

fimplici velléconfiftens non eft prztcriptibile, quia

u

Pno[&

cipantes,vt no.de elec.c.ex eo.lib.6.& no.de peni.&

4

volendo iure vtitur.no.de priui.c.priuilegia. de có-

t

k

"ltr.

Gd

fué.c.fi.lib.6. & iiv materia confuetrudinisinl. 1. C.

&

f*

remiffio.c.omnis vtriufque fexus.füper glo. execu-

Al l

0bj,

tionem.& no.de offarch.c.oflicium.in verbo, cum :

quz fitlon.cofu.& p Guliel.inl. deqbus. ff. delegi.

Qd qu

lm

Oca

Aj

omnibus.in Nouclla.ad hoc neprzla. vi. füas. cap.

Itém etiam hoc in multis ecclefijs defa&o (erüa

lity

ATU

quoniam. pralle.ad hoc tex.de off.ord..c. quonia.,

tux,vt nonintitulentur.& curanvexerceant , & hoc

4.4:1-cillud,& c.nihil.hoc firmat In.de offi.vica.ca. :

vtmagis fint prompti ad obediendum priori, & ca

.OXl diüccc]

Q

| A

nonicis,& curam mclius exerceant;du

i t([mmam

od

[h

ij

MT

clericos;pro regula, refidentespoffe (ibi. atfumere

2

m videntfe."

r

ï(illqu

BENETT

d.

coadiütoremin cura,imó debere,vbinon fuffcit ,

dé facili remouendos.

«&fin

It

dummodo refideat,ita quód nonaffumatex toto:

* Nonobftanquod poffent dici beneficiati : quia

mc ,

Yi ïndlüm

m

i

l'lrc lt

Qntüqa

locofui.Hoc confirmat Lapusde Cafti.multiplici-

fateor largo modo;vt dicantur aliquid fpiritualita-

du

VU p

M

ter fua alle.6.ergo probatum cíbportionarios in ec;

tis habere,(ed tamen hocfiàt, quod ibi temporali- :

«dlllamg[r

Ump[

clefijs adlumi poffe,vt delegatos in exercitio cutiz,

ter ad nutumconferantur,vtin remporalibus vica

-,"6

t

l

CHC []Od:

& non intitulatos.ad hoé cle.r.dére.in.verbo, prio

rijs,& quód abfquetitulo ftipendium affignetur,vt :

«

VT i

ratus.cum glo.in verbo, locumtenentium. ex quo

no.d.c.poftula(ti.& patet in temporalibus vicarijs -

«

h

RUPT

W

A

concludit,rales fic atiumi non fore exorbitansá iu,

Item ratio, que concludit, fecularia. beneficia:

*w)&ll. Y

f bïO"at

A o

re,&vtnon obhoc cogamur verba reftringere T 8c

nonfore ad nutum remouibilia;nec hoc etle po(fi-

A 10

WT

Utl

iura,quz prohibent aflumptionem vicariorü, pro-

bile;eft contra gl.in cle.frequens.& patet in omni-

f ^nn n

n

Ts

"w

d)

UT

cedunt & reftringi debent ad volentes affümere ex ;

bus vicarijs cemporalibus,q

- ao

toto loco:(ui non re(idendo , vt ibi : bon poflunt:

vtnon intitulatiremoucri .

ui pofï'unpva-d nutom &:

H

as

t

::;:mn'mm,i.vmncntim-

etiam e€x hac'caufa: affümi. vt perpetur aut.in-

.Ratio.qua concludit abíurdum, aliq

uos amþduäj

titulati: & talesnon poffunt afumini(i de confen-

déferüire & reditus percipere;& delegatos effe, etià :

i«:w.?t R r t

UERRIS ol

.....

fü Epifcopi,imó exigitur confenfuscapituli , vt no.

non habetin feveritatem: quia feruire debent affi-:

g

Vin.in c.ad hzc.de offi.vic.de cle.non refi.c. pe.

dué propter ftipendium; in quo labores remunerá-

TU p hl

tur:& quod frunàus percipiant & deferuiant, hoc

Fa vocantissn

Adconftituticnem ergo refpondendo ponderáa-

dumprimó;quód in ca proponitur ecclefia fpecia-

non repugnat ;quód.ibi illi vt nonintitulatifed vt:

X cpotoddefiafrc G

literfore demenfa:vnde & ibi liberius pore(t pone-

condu&titj feruiant,nec caufaliter eft; quód per ta-

VoRtopotai d p od

re non intitulatos,qui habentiuri(d.delegatam, vt

t

Jésiüuentur refidentesin cura,imo regulare , vtieft:

as C at ECC qun d

no. in clem frequens.de excetprzla.& not.fcriben-

obatum:& S$.quia verojhabet]ocum in non yefi-

arreneras il

:

tesin clem.r.derefcrip. . ^

dentibus;qui per alios ex toto deferuireintendünt, :

d )L':Q

r;ccïpa:'i TT

Cmpl)-

; Atemt aduertendum , quodiftx

" oitiöhcs&&i-

vtprobarum eft fupra, & no. Lapusinloco przal.:

t covcd

pendia affignantur abíque conlenfu capituli ,quo

"Nonobft.aliz rationes;quia perfuádent X nó re

raaterricanm decprte

4

cafü vt perpetua (int; creari no poffunt; vt dixi, ad

ftrin

:

ünt.Exqbus pa

tdeccomeed f deapnag.

quod no.de confti.c. cum acceffiffent . hec autem

tet cóclufio fupra pofita chrsf*.:

benebcum & inconfitutont,

Amp.deBut.

€urata proponuntür à folo-Epifcopo. -

s

nE d qopo p ss

e u dericanloqutur M

]

Item vult conffitutio , non habere pro inftitutis.

domnescfatin us

aurintitulatisad eandem ecclefiam , &

Y

:

n

T CAREI ]Zicarie perpetueveguntur todz iure,þ«/ïi)o—þa

"s

i

fimpliciter.

B

ï"

:

TY

.

ecbiales,e illi . equiparantur,cle.vn.de off-vica. vbi etía

a carimide ii

verba conftitütionis loquuntur.

t

^

4

*

;

"

?

-

. Nec dicatuür,qui

:

excludituri

nftitutio &mn

dicitum , p p adéption? [ecude vicarie uacat prima .. Et &tas ve-

n oeecu g fonpod

quifita in curato, & in uicario. requiritur « Et bic tenetur intra.

v

vpriinuult, dj

làtio refpeftu communium tractatuüm;& relpeu.

glo.;n j

fitus cutiz & communisiuris ecclefiz : quiaatali-

anni promoueri,iux. clicet.de ele&l.in 6.etia tenetur vefidere ,

':Jïü.n-tfmus'nol

bus etiam (i forent intitulati 31üre; excluduntür, vt

c fí.de off.HicazN(ec.pot;destitui mortuo priore, c.ad bec.de off.

woeit gl ii

m o

0 de ele.c. r.Item ex verbis precedentibus fatisà

uica.Et cum illis potest Epifcopus difpenfare fecundum formam

x d

[

talibus funt exclufi,vbi eos excludit ab aggregatio-

c.cum ex eo:dé ele£t.in 6.Fely in:c.G.perpetuus. de fid.infly. Et:

apimus fenpo

ranez enn

debetur eis quarta.canonica.Card in cledudum.G. werum.q. 2 2.

; .-m. Ü

[ '(Mlim

necapituli,& communibus tractatibus , & gencra-

d-l

þabcmpu'

liter ab omni iure cápituli excludit, dum vniuerfa-

de fepul. Ei poteft ordinari ad titulum f ticarie ca.postulaflis.

ULMCUO

qriu

de refcrip.Card.in d.clem.un.q.8 . Et equiparatur vettori yc.cone:

w d ol

d

hL

ii

liter dicit,eos in talibusnullum poffe ius vindicare.

*

mj

Superfluerentergo verba fequentia .

*

3

Slitutusse-c. Micbael,defil-presb .ride Bellam. cofi.38 . Rot.

a

) Olh !

- 1tem hocdeclarat caufa;.qux fum

itü r,qu& dictü

decif.28.in antiq.Secus efl in-ricartjs tempovalibus yquia inti-

y«m

gofi&lou4

n

declarat;ampliat & reftringit;ff.de admi.tu.l.ita au-;

tulumnon danturjd ca.G perp

etuus. Rébufin tracf. fzqmin:f. q.

!,;

:

T d lq

tem.not.in cle.1.de ele.& c.1.de temp.ord.li.6.Cau-

--

oD

u

f O,IOCU

r nume.48.»bi allegat boc Butr.con[i. —7.&

p

T

i

aautem e(tne per hanc víam attribuatur alteri po.

*

SPOMMUÁORIUVAM..

sem Vi

ditec

i

teftas conferendi beneficia;aut inftiruédi; aut in ali-

hi

ddon

K (fP

quo lzdaturaut minuatur in Epifcopo;quod feque

v.nxu

od Hofavm ;

1 Telles inmumero uel quantitate difcrepentes, an

l)

N L )

retur,fi ifti dicerenturintitulati,etiam refpectu par-

ticularium porrionum.fi enim vt perpetui àcano-

]NfSimf fflltäm inmim

[(Ü -.-I

"

4

gind

0 fj

Qi-i' fuæma ,inqua con-

(9i-*

:

W

j

T

en

n'

d[ lh

Dicis affumeré£, & poítea confirmarentur & vt per

" cordant;iadmitti --

aV

et

p

petui, hac viain ecclefia darentur intitulati aliter

«"

J

P )

jj

2 Te]iesdiüärf mode circa e[limationes rerum de-

,ai

l

quàm Epifcopi collatione prouifi; qd' euitare vo-

d

ynt

QCXI

luit ftatuens in illis verbisibi;in quá beneficiorum

ponentes;po[Junt tanquam concordes admitti .

Ts

n di

i

collatio.&c.-

5 Tl dilterd àtin. attedenda "quääoqs uenitme

.&v

u

"] hucïlwl 4

j

6 TEx quibus concludo;hos nonfor

Epcrpctuos affi-

9^

(

l

' fiosnecintitulátos ad ecclefi3; necin ecclefia , fed

talis cocordia,nifi illorm maiorpars concordet .

g

" x

u

E

4

Con-

jau!

j*

903*»1

"

d

Q

zurü

72

Ant.de Butrio Bonon:

r d

n)

/

Ü

T af

3 timéin c.3;de iudi.dearbi.c. r.lib.ó. F quia ex quo.

il

M

u

C'onflïlium LII.

jl

". d

plurium habemus concordiam cxpreflam,non re- .

* a

j

pus

ye

;qü

currimusad mentalem.

)

d

Q

z

"z —

OT A ergo dubitatio rcducitur ad

Necobftat;g promifcrint defendere &cqa talis:

j

j

"

Yi

e

&

"

j

j

E

illud, f quia teftes in particularibus

pmitlio de deféndédo,& dcinó mouéda Qftione,&

.;ü

il

(

)

petijsterra diuer(ifunt in tummis;

de euidionePrefertur ad- quaftiones iniuftas, &.

p

y d

räï

anexhoc teftamétum firinefficax ,

quas vetifimiliter cogitauit vendiror;in hocaüt.vt:

1

: aut variü,aut cótrarium, aut fingu-

— Ó

N

deceptusignorátia no venircótra.promillionc,l.fi.

W Ü gt

"—

lare,repellantur,vt no.Odo n l.dié

$ idé qGuit.ff.de condi.indc.t:de paQt.l.tres fratres..

p

dmoüc i

ulfo

pro

fc.rrc.in $.

plurcs.tf.de arb.Arch. f q. o. Nihilo-

- Non ob,gl.2.& quz ícribit Dar.in L ». prxal. & in.

,(I!

minus lo.an. refidet, de arb.c.r.libi 6.quod probent

» BJU

j

s CX

mi »

l.(ciendü;de ver.ob.quia loquitur iniuraméto:nec

faltem in minori,& firmat Spe.in tit.de teíte. $.poft

eiiam.didtum (uum extoto eít verum , aliàs nüquá,

)

"

QU

quá.ver.quid fiplures. Hicimaginor duos ca(us ad

locus effet remedio illius l.cüm communiter inin

l

d

propo(itü concutrentes.Primó,quando omneste-

«

firumentis; venditionum talia pada.apponuntur;

"D

guciX

Al

ftes.deponentes diícordantin fümmis. Secundó.,.

- i:Necob. g (cire pra(ümitür fummam qnantita-

"

I

quando duo uel plures concordantin vna (umma,

tenvreiquia illud verum,ni(i quando apparet dece

q)lilll

qo p

Ü us

tertio difcordante velin minoripate, & deponéte

yd

d

«

piio vltra dimidiü iufti pretij:quia ex: praefümptio-

p

yred

jcm p

demaiori vel minori; Primo ca(tiputo; gtiex:di-

ne non iaGtationis füi. przfumairur i

1 j

uer(itate-afummxz,fuperqua deponunt , furgit di«

gn.oramiaïvdt.

jnsn0.

n

W!

'.2IO

uerfitas in fübftantia eius, (uper.qno. deponunt te-

n'ot.(-Z.d'c ;gfcind.vcndit.l. quiíquis. :

s

u

än(,i*jcïïa(u; ,

E.

ftes,no probát:quia aut (ünt contrarij,auc (ingula-

[j

Petet ol

reS,vt liiego mutuo;vnuste(tis deponit, quód mu-

UA D-.p Y 355-O NG5

rum,dütï u

du

tuaui $. alter 10; alter 2o.i(ti neceffario vel arguüt

"

n

D

r p & at di&i-d&boc»wzezaq. SeME

"

TY

diuería mutua, & ficfünt fingulares; vel arguüt.có

S-

EviC€TrIONE]Quandouenditio re[inditur veme-

l

imicpl

Muv

^

traria,& fi fe:determinét ad certü temporis momé

dio l.3. C.de vefcind.mend.tunc euiclio locum non babet; Rebuf..

tum.Si autem ex diuer(itate íümma non arguitur

D)

HMEM W 0001

[

tract. deve[af.contracart v.gl.x $nu.2.9 . tom. 2 .. quo cafi etia

:(j,'UOad

Pm;rv-.:m 139

diuerfitas in fübftantia,fcdinfola qualitate, vt quá

fideiuffoves pro euittione dati liberantur,ut docet Iacobi; ín l 1.

do variaturin e(timatione rei,vel pofleflionistpe.:

muamr.(umi

59:':::tfï

qa per hocnon concluduntteftescontrarium, fed;

C'.c?'e fidtiuf-min.dixi in traci.de euz&'äs JIb9 1.

sailck iLiquadbtrma

gixuid u [

nonconfonantcs,;tunc in.eo;quod diffonant, reij-

citur probatio;in co autem qd confonit;admittit.;

OSVOMOM«cAR, IV M

mw[on;:i.'?i.f;.'; M

In minoriautem (ummaconíonàatomnes, l.dié

st mater 90 900 DN

proferre.$.fi plures.ff.de arb.& ccr.de arb. lib. 6.

od

Subflitutiocompendio[a per uebum. commun ,

fl d Y

Etfidicasinter haic faltem eft varictas,qua detxa.

H

um n ia

hitxeftibus,vtin c.licet caufam.de proba.talis uarie

an [it omnitempore fhácicommijjaria.

Andamento Cta

t3

tas hicnon vitiat :quia. hicteftificatür.non de eo,.

JAJetai,

niguriem, r

quod/capiunt fenfü;fed intelle&u & peritia,fcilicet,;

ifla ( plehb iure ) in matermjülg/htutzo:

daboriu ag pertebong

derei z(timátione;qua ibi peritia;&ántelle&us opi..

: ngum?quid importent .

1

]

1

2

"

"

*

s

R

Q3

nitedatore qua er o

natür,vt dicit Bár.in d.l.2,C.derefcin.ven.Nam po

T'e[tator quare potius pr.

Jüvirirucll flosma

zietues remanere dea d

funt teftesatteítari in probando ;xftimationem rei;

b f?,jqäf;gcedclre,quä?n, fæmmas i

*

tsiliptins fs eugive «

vt z(timatoreS;pofsüt & vt reftes,& hocdupliciter «

Ard. CTf Qd er

Primo modoatteftando ex opinata zítimatione

"

communi,vt quia dicunt;,quód (ciunt : quia fic va-

. s. Confilium — EM o

OC Potros l,

let £é$ communi eftimatione, velquodtantumhag

3

.....

$

;

VLs r rci us

C

a

t

Detütpro communi cítimatione,tunénion áttefli

V&DAAK'M.-,M

A

ifter B

máreirio E

"d

"Y

r

tür derei veritare,fed-opi.poffünt'atte(tari; (i deves

4

«odidit. teslam

entu,in.quo Xadfem, filiu Juum fibi

Id i

ritáte,& tuncoportet quód:

B baredem infliit, ? fi ditlus XaiTes decefferit f

t

.ï;f on& dmmtu:., "

deponanevtdicit Bai

s

Ü

,

l

in d.L2.in vit.pra&tica. ---

D

2

:g

efiljssfibifubsmiz fub ha Jorima certa legata

Vitod etinà

f Secundo modo;lixcatteftant

ür, (i'quililiet:di.s

cefn e

j be

ientgggmdi&pþþiunxit. In alijs bonis magistvit. "Pbi-

tnterme

ligensficemeret;hoccít atte(tasi de communi efti«

CO.

lippum & magillrum -antonium aqualibus portionibus Jubfli-

tl

mationejn qua deponütvt periti.de e(timatione;

tuitipleno iure. Mortuo teklatoreymortuus et. Xacles in pupil-

" à umgolqumï ]

U

inquo falli poffünt:in minoriautem:non fallunt;:

lajigtatesfspersistematre pupilli, r ütgþüitibl4;. magistro hi.

&t

in quo.confonaat omnes;crgo.valor: àd.illiuslimis.

lippopatruo.&. magittro, A ntonio fílio - patrui , ditiz pramor-

0('m

Mtto

res ett probatus:in catibus autem ; qui experientia:

tui.Stante flatutq in ciuitate Forlimj,quód ad. faccefsionem filu

"'þ |

Vg

deponunét,(xpiffime falluntür,27.q.r.c. nec aliquaá.

mater faccedat unà cii patvuis,(i fuperfunt 7 filis pateui. ONuc

J

Md

"ag

deprob.c.cauíam , de frig.cifraternitatis. referünt.

"i

C:cq

quarituryan mater aliquidconfequi debeat,an ip.totum excludat

Mi

n u;l""l

enim fe teftes ad eftimationé, quá putant commu-..

NG

W&l

nem:& hoc fufficit, non quia vera eft & determina

gecn Crfium pastuisen 3p(s imaotpma enm excludani v ..

Vil w

A

tà;opinio autem poteft cfle in.teftibus diuería, qui-

*

F&

ü T'xl

u

ALV.BIFATIO quadionis hutus

"

a

ivl

N

libet ergo verum dicitin eo,quod putat, licét non

ä

d

, furgit à dubio vulgato ,.an.tübftitu-

l]

V..

probenrnifi incoquod confonent plures; aliàs fa-

240

tio compendiofla: per,uerbü cóe, bt.

tis difficile foret;teíles probare zítimationes reríü,

N

*

o

fl

aL

N

|;- fideicommiflaria pro. toto tpz, an,

";

t

Ws

qu& commubiter difcrepent in quantitate , && etià

V Z5 N m

falté p tpe pupillarisdirecta cxi(tat .

- Qu

prxícriptiones, cüm teftes poffint effe de.poffeffio-

$i tenemus.ipfam: fideicommitia-,

M

nis tempore diuerfimodé informati, quia aliqui.de

ri-am , ut tenuit

hg

magno tempore,aliqui de parüo videant.

glánlprecibus;a C.deimpu.&al;s

t

fubfti.&ini, Cerurio. devul,& pu.& Azo iniun.I2.

Sccundo cafujquando duo.vel plures:confonat

de Bel.inc.RayniIo;an.in glo.antiqua. de teffa. c;;

inyna. fumma,rerrio aut minori partedifcordáte ,

j Elw

:«

fi pater.li. 6. Dy.Ray. Marr.Sil.& maior parslegifta

Ws

i

I

& tunc ttamus maiori parti,vt no.in l.diém profer-

rum;quzftio fopita eflet,matrem.non excludi íal4

ll

M

re.g.(i.plurcs.& in 1.1.S.t.fÉ.deven.infpi. ad hoc op-

tem in totum,$i tenerctur opi.g efle , dircéta, intra,

h

n

*thf

W.

pupi'lfi-'

"

i

h

L Md

'J,(] *«

V

[2/

swhtf-lh

bG'T

Bl

otdüm

l

qula $

Confilium

GG ETH

73

'omlfm

At

)non

D

upillärcm ztatem,pro qua de teíta. c; (i parer.li.6.

tutiones. orcin $i f. Infli. dépup. fubfl. ma conf. 7þ n

&

q l

C.Cn "

& quod plené difcutiendo:concludicBarcin l.Cen

conf.1 s $.col vlt. 4/]ic.dedif. 367.Curt. in d.l precibus. num.

um

caala

"à

Oucda

u

u

turio.in 3. q- quod vt equum & vrrationabile ma-

61.Cori.conf. 93. col. 2.lib. 3.Mod. J 4pofl. ad /Alex-con[.12.

4

li

li.

)

trenon exiítentein medio, vt proponatur. In hoc

nu.ts Jib.s . "Pluves in diuevjam (ententiam iueve,quód compen

NT

Qd

Ux[;end)

)

l'm]

Wt

fequor doGtrinam Bar.qui concludirfauore matris

diofa faéla impuberi titulis communibus (it ante 'pubevtatem

m».'

ET

J

illam fideicomniiffariam intelligi pro tempore, ni-

dire&a , posl fidéicommifJaria : pro'qua folet allegaritex in c. f

d'].]c I d

Tüge

fi ex(ub(tituendi miodo aliter pateat de voluntate

lynb.t

N

pater. detefla.in 6. laf. in d. l.precibus. num.15. & Iacobi.nu.

MUA

esffalr '

teftáris, vel ni(i (üblitaliqua de perfonis (übttirutis,

1 5.la[in d.l.Centuriosm.45.47 Rip. nu.117. licét valde dubi-

lo

tj

uibus matrem pupilli té(tator noa pradilexerit ,

tet.Alex.d.conf Ys Corn.confca 8 4ib.4.conf. Y .,4j. 3.S0c.Iun.

^W

Qt

&Vüu

at

Cfo'nec

quo cafu vel quibus tacitapupillaris matré exclue-

deret ex conditioneperfona tübítitute . hzc patét

£onf.94.nti.2 8 .lib.r . Guil.Bened.in c, Raynutius, ver.[i abfque

tm

Win Q

QU

liberis morevetur.ntt. 45 .de tefla. Zafin tra&&, fabflit. compend.

li

ex (criptis Bar.in l.Centurio in tertio membro prin

nu.3 347 Polit.mu.26..Alcia.lib. y o-Parerg.c.9.Vigl inS.qua

M 3

D

cipali,& in l.precibus. C.de impu.& alijs fub(ti.& in

ratione. Infl. de pup. fubfl. Superior tamen opinio verior e$i [e-

l.2.€0.ti.in ver.qu&ro éx quibus pratumatur hec vo

luntas. & inter cxtera dixir, ex verbis patere de vo-

cundum Mod.,A4potl.ad Dec.in d.Lgrecibus.au. 1 o-vide quod di

Ptj Md

Nttd

xi Milleloq.3 61.& ita aliás coufuluiyvt patet in conf.5 2..

Paj

b luntate,quido dicitut libere, ? fub(tituo talem , vel

LiszRE ] Jdlex.conf.v96.col. 1 Uib.5 .-Barbun c.1 de off.ord.

lt

uando talia verba profertin fubftitutione, ex qui-

Á

bus verbis patet teftatorem voluiffe fübftitatuni

Rip.in d.l.Centurio.nu. Y2 4 - A ym.conf t 22 . $

habere directó hereditatem integraliter: fhocaus

PLtNOo IVRE] Bar.conf.t 5 .Pater babens flimn.inquit, quöd

verbumpleno iure, debet exponi dire&fo iure , vt i lmulier. ff.

tem hic fatis no. illa verba ( pleao c iure ) quzintel-

derei vind. Contrarium' fentiunt Paul. de Caft. in autb. fed cutn

liguntur, ide(l, cum omniintegtitate & abíque di-

H ww&

hi Mi

minutione, .feraos quos, dele. 3. l;genertaliter.qui

teslator.C.ad l.falc.Roma.cof-7 $. 7 9.Capr.conf.26.ad quod

me [

Ms

vide Rip.in d.l.

Ci

*

lii

& àqui. extra, declec.c. querelam. defo. compe.c.

can[- 174. :

ï)jgurio.nn. 13 4.Soc.cqn£ xi.,vs*ol.fi.lib.': olym

17

conque(tus.no.de przben c.de monachis. 16.q.2.in

déicit/ro

L

)H(,lqgr ^

[j Rejm]

füiima,de dona.e.pattoralis.de priui.c.cam & pláa

TiRsONAE ] Bar.conf. 35 in fr.paul

/.353.

dl

l(üfd,ü fli

tarc.& c.in eccletijs. maximé (iintelligeretur pleno

y'ifis onmiibus li.

C

ldiül;

- Corit.cof.8 ;h'b.z?-l Q conf. 31 8 .cal.

i i

iure,ideft,quó ad proprietaté € viumfructum. ver-

in d. Ce'ntm;ig.nu.'r iL

ba illa fuperlucrent,cüm abfqueillistalia includen

tur, contraid de le. t.l.ti quando.extra, de verb.(ig.

Wl r

c.abbate.de priui.c.fi Papa,li.6; T Item hoc patetex

ORE M wr& IKML

conditione perfonz d fubítitutz, qua pariter cum

Fth fþm:q mm merentur.vivn;t;r nobiles cothpdtafïä

matre fuccedit:mater ergo fübftitutisnon eft prz-

M.J ;aualum (omy,

dilc&a , nec fuit verifimiliter à teftatore; & quod

. -tec debenr portare armamobilium: nec [uctedut

" m

przdilexit patrüum & filium pattui;paret ex przces

dentibusin teftàmento'circa relidii quantitatem 1

l'"f.; : m l)tis.,) quveþmt bonomæ« :þgnonünisä

g jaeri ff

qui

ayxorilegauit decem , patrirü & filium patrni

D

Ip

jilli lübíticnit ii rágna partebonorum :adthoq

f

izi:,*rgmirxrwlkjäv;m

otarit hodie téftatoFes,quia ex eommuni vfü prc-

g.

»

llligunt hzreditates remanere circá ftipites &de-

* q',

"-t

MIDETVR primódidum fpunü

fceridentes à ftipitibus fuis máribus; quàm quód

A

(-

/ jnonadmitti àd'aliquam parté: quia,

L 4

éxtrauágenturad extraneos, quod éxtinguerecür

hii

d

bj

Z

g/

D)

.delata videtur türris nobilibus de

3

7

. . AMinellis in fignum dignitatis &no-

-

Qï

cx fücceffione vxoris patruis exelüfis; ad hoc quod

W

ícribit Bariin l 2; de vul. & pu.in materia pupillaris

l

U

€

zL N

' bilitatis eorum ; fpurij antem non

in ver.quero ex quibus prefümaturábi,fed quid de

' merentur inter nobiles nominari in

niarre detüncti.vbrab'ordine füccedendi menfura-

t'q';ibu-sï,ï C. de

ince.nup.]. hunüilem. & non capiunt

Mi

axism ln fj

tur pr&diléctio, & datà zqualitate (uccedendi non:

nomina appellatiua affcendentium fuorum., l. fi.

at j

4

j

if t n

niot. przdiledtioad excludendam tacitam püipilla-

C.de nat.lib.nec familiz agnationé, ? Infti. de cog.

d o

fem

,« conft

e&

q

fuc.$.vulgo.tf.vnde cog.l.hac parte, & l.pronuncia

juetter nec ad'oöüg'aïndtiv?äïigiu;:aï

tio. $. familiz.ff. de ver.fig. vnde dicit Bal.in l.cum,

Pa nuptoun

liàs dircQa intelligipotelt & debet.-

n t jl

J

*"Relinquitur ergo,quod valuit vepapillatis;exclu.

g o m

nuptz,ff.de fta.ho. quod non capiuntnobilitatem

j

:w

ditüt'ego maté

téxtoto: quia vél fuccedütpatruus

fuorum. Hincelíl,g nonpoffunr arma portare no-

um

fl

;

& filis pattui ex pupillari ; fi aditae(t hereditásno-

bilium, vt dicit Bal, in Lfilium. f£.de his qui fünt fui.

TUtUU

impit

vel alié.iur.per l.cum nuptia.de (ta.hom.& l.vulgo.

ia s

mine pupilli , vel quidTüitasfirmattabulaspupilla-

:

J ii

:

res,vt l.Iulia.de acqui.har.vel vulgaris tacita , qu

. ;Puto, q i hzcturris delata e(tinter eos füccef-

"

matrem excluditbpupilli,t notin tiatetiaülgaris,

fionisiure tantum, &.non altero refpectupro qua

gt

velexpreffa faltem generaliter vulgaris,qua & ma-

ratione hic pojüir luccedere ipfiinftiruenti, per l.fi.

nu

j

u

ia*

n

trem excludit, vt ho.in l. Luéius.de vul.& pu.qua-

C.denat.lib.potuit &in partehuius turris fuccede-

T d

eun

u

€ opi.cergo circa hocvltimum teneatur, fi

te5 ieftdelataintereostantum, adconferuandurir

m

éon

3

üdimusi

n

f:

am dire&tani, fempériàaterexclue

nomen generisquod fonat appellatio & cognome

ipuis

dituràpatruo

&

filio pàtrüi. Sic concludodeiür

1

fanguinis,cum de fanguine fit, retinét illud natura..

yl

An qHZ

anlhbn

j

sj

"

"

ji (l

licét Pqïnau.s n

on (italiàsabíque dubio .

le, vtl.hacparte. przallegata , & l.pronuntiatio.in

"n

* Amomus chu-tno :

fi. fE. de verbo.fi

gnifi.&ibi Bart. inJstutelas. de cap.

A

dim. Bar.

à

kow b)P[O !

n

3 Hecvera,

;gi;[ifa'lfi&þ—o»;iilrcwlcgit;ifnd. füerit occu-

x

ul

(CABDITIONES

i

WH dll L

&i

pata.per Regimina & incorporatà in Republicas

m

, mïpll

: 'R;ns'i:';x'Bvs]rbimc.jnu.:'-tä.old.cgfhrþgä.'lfqr.iki.Ceilzm-si

quo cafu.habentes caufam à Repu

w

V.l

j

14

r

- Tlodii.27 ff de vnlg.fabft.qui fecmdum banc opitionem plu.

bica praferun-

r

yUw

»

lo tGl

yies confuluit conf.8.Ka&timn tale:con[-2.2.Homa odceurfulicof.

? alijs , & .;l,i jexcl Udc;cn't.uf.

N

T

xja

j

o

Slgäi*iü

MO

5 4« "ngelus. conf. 241. Pater filio.Bal.in l.iam boc ure. ff.de

Ita mihi Ant.deB.

;

ug;vtfiufq; iutisdoctori vifum

M

"

"

vulg.& pupil.&r in d.l precibusnu.3 8.4ng conf-12.5 "Substi-

etdeiure.

00

j

ADDI

[

æJdlu

di

o

tl t

W

Phh

Conh

MWV

z d

Ant.de Butrio Bonon:

[

;

[ gf

AcD- DE4L I O.

fequiexlegato , quz ex pignore teftator potuiffet :

g,

N

quia ad ius fuum legatum determinatum videtur

|

i

CNarroNsM] i/fü: obtinuit ,vt illegitimi de eits do-.

perpriusallegata , & hoc de mentet

í

cx.&glo.in d-

jl

j

-mo €* familia cenfeantuv, cuius & fílj babiti funt.Soc.

]. Iulian.

i

WGI

(

T Etiam equitas

hoc fu"adet,q-üiä. l&gä.t'üin hocfit

confil.Yo5..lib.3 .Corn.confil. 1 69.lib.3 .col.fin. /4ng.confil3 o.

"

lu

& 1gr liuflriffimus Card.Paleot in tratt. de'No

adexonerandum conícientiam . defunai in perce-

[ uhd"

d

r d

[ füjs.c.6o.num. s.

tbg)urquue

ptis ex bonis mulieris. Ideo duplici de caufa ampliá

dum: quia cümlegatum eft, & in pleniori intelle-

"m

p

l!

yfu!llg

je

&uampliandum: tum quia exonerat

ioni con fclcn

t

JVM'M-CAKi'V'M.

ti?; & animz fauorabile.

1

1

::Bocetenim experientia , maritos d

epauco facä.-"a

n

m

m

:'.u'

Y Inlegato Jupelleclilium domus tejïatorisäuæ com

re conícientiam , cüm multum ab vx

M

"

.orivbtlx's pczce.

yin

u

: præ/)endantur.

^

pcri-nt..

yim

dantur nomin&- [uþe"lleäilium :

Aq;bx;ius dc Bþt'nvri'o., !

"

2 Pignoraan inclu

'M'

i

$ Legata nece[Jario in exonerationem cofcientia de-

ADDITIONES.

"

mlj

funä?i þmt Perjöltfenda.

EG.»;TA ] F z;de .Zblt.z

"

3

2.de teflamen.

n ?filius ngj?er. e i.läi'Didd.nuW—*r-'-cr)r

1

N

quz'fho det.-

d «,Confiliu,m* | LV m

b : iDgsn NATAS ]L)I/.fz'deï»D

ec;ion]f47 z.

É

Q Qlf!d

oonott

Lxïlöf[

—— —

dminz

////

(

x

n

-N .quæ&-iioz—xc vertente inter laco-.

$YMM«RIF M.

*/

:

m?n t

popu0*

7

bum hazredem Gulielmi , & domi-

4.

192

n

!

-

j

-nam Floruciam olim coniugem di-

JN

MPl ra co0ltt

u;- "

|

Q

7

&i Gulielmi & legatariam, vilis tefta.

^f boiandi .nec;jïitas ine/?patri»&;;ga Jïliam ofjicid pa

Lt

/7|

d Vi a

i

x

7

Ls

mento & legato, & vifo pun&to in.

" terno, C? [angainis propinquitate.

M

st qu. "a x

2

confilijs contrarijs; an in legato fü-

st on r du

le&ilium;arnefium, & omnium rerum,tàm pat

cI

2 Dospro e&itia qu& dicqtuf..

mmcorrmkim*.io*

uarum , q

nàm magüarum, exiftefitiuni & perma-

srmune vorum

nentium In

domo reftatoris, includantur res parti-

Md

n .-"ïxcoqühum CEVRS

)

g od

éulares pignorate teftatori;jquanquám cafus fit val

lab et quoot lp

:

de dubius,ideo non mirandum, f1 doc.fintin con-

T m

'1 filius (ola habet qua( caftrenfia(vt

dplleterorin, rier a

filijs.contrarij : tamen quia arbiterin eo fenfu hzc

T.

A

)

proponitur) fufficientia fibi & ad fi-

mimian n Apodel

xeducerepoteft; elieere opórtet alterun deconfi-

M

4

j

liam dotádam, fatis puto hoc onus

muputin dom

r

i

no Ào f

lijs. totum hoc reducitur ad intelle&tum & verba l.

If

»»

SS

| fore filij, ficut & alimentandi no.in

Iul.& l.qui habebat.de le. 5. in intellectu illarum le-

——

d.l

:s,qm"uuscx wtbstrho vog

(

(SN

...nó queadmodum.& in 1. r. C.de

fümycurentem pod aoot

um approbo confilium domini Calde.fic declaran

.alen.lib.] Et.quia officio paterno

tttveisintdedas, not

d

o. Ncgati non poteft in verbis p

articulares ibi re-

pinquitate fürgit dotandi neceffiras

pertàs comprehédi:quia legàt om

nepermanens &

« — fanguinis pro

t tpts CO

u Wido Vs

mhnMeesm a

'

patri,aut filio,qut propinquior eft (anguine , quia

u dtiido]

u

exiftens. T Item legans habet aliquód iusin re lega-

iüreantiquo pater pro filio dotare tenebatur : quia

ta? & ius pignoris,& iusrctinendi; donecdebitum

illo tempore filius bonis carebat, vt Ldeditdotem.

WhittiudaLimetdam

folüáturiad hoc érgo légatum dererminabitur,

X

Vtriton at

TP

.

3 decol.bo.non enim dotandi neceffitas furgit à po

domus.$.fi & l.fenatus.$.fi.if.dele. . & vult gI.

*

*

Y

teítate paterna,fed à fanguinis propinquitate.

ht mentem

Wl

auor

Iul.Exquo ergo in có

^

xefidetaliquodiüs , non fü-

.. | Hine eft,quód profcáitia dos dicitur data à pa-

At du f N

beft caufa , quare r

$

rem fé accominiodantibus.

10 cedat légato ,Vcrbls *gd hanc

n

x

tzc filix,ff. de iu.do.l. rofe&itia. S.fi.licét ergo filius

ÉU t r

4

habens patrem. non habeat filiam in poteftate , fed

st Vr of r g

a^

-Non ob.! qui habebat.quiai

bi 'l"ägä.tum non fuit

vniuerfale,fecundüm vnà literam.Item etiam deter

auusBon per hoc pater excluditur à necellitate do

UL velerc

minaturi fuit adtes mcas, vel'ad rés , quas habéo-

tandi.ad hoc ff.de adop.L.pater filio.

AU AWicem

L

ciSedfi filius habereta

duentitia, ant

FA

üncónus fpe

mrüsam.n "

que verba denotant dominium;vtibi, & lqui con?

Garetad;auum magis effet dubium. Et hac decidit

*s

cubinam.$.fi hares.co.ti.& C.pe chriftianum mány

wlv

inrubro & ni.& hoc eft de menté Bar- in d.L qui ha-

Pe.de Anch. fed.quia in pundto

MM

It

dehóc nori ïqü'ifri;

flv

UO Qat

n

bebat.qui concludit.lezatum ad pignora extendi,ft

tqg ,;næ»v l'kg,cgius) me Sxtcgdo ^

D. l[[gm

hn

X

adhoc aptari poteft , íalua ratióne redti ferimonís :

D

/ Wt

verbàin hocnó paterentut, quia legauit cum adie-

- Sicmihi Ant.de Bar. eft vifom,

TT

usl

"t

l*n"C

&ione, mea , vel qux habeo,patet ex 1

f* quam glläe:

E

gat. fcilicetl.feruos, eo. tit.-

-

Wt

At »

— Non ob. quó4 non fe ex

