idi

"

jl

lv.! h

o

ADDITIONES

Qu

ACD-DU I DI

d

AF'ICA&N

X5

, OMMVNICATI oNE].Alex.conj.'134.col.z.ücr[.'

Tl

'.11*3* m:

pram P

n

ei licet uaus eorum.lib.$. Corn.conf.1 67.col.1 Jib.x. pri

P

Ropvx TT ] Bar.in Lpracipimus.S. in bis autem. C.

m v

de tamen .Anca.con[.3 02.col.2.. uerf. quo ad primum. Soc. conf.

de appel..4ng.conf-a 49.Prim videndum eft.col. fi. Fely-

w

dum pf

".

160.colum.2.uerf &* fi dicatur.conf. Y9 2.col.2. post med. uev[.

qruf H

g

in c.quoniam contra. in 'q..l .extra glo.ubi Dec.ntt.30. de probat-

quinimó etiam [i vnus.. Alex.conf. 48.col.a.uerf. tertió compro—

»

uD

batur.lib. s .con[.7 6.col.ftin 3 .dub.lib.4.Dec.confca x .colum.3.

g

o As

confil.65 . colum.1.

SVMMSARIF M.

n

b

PRECIVM]EAad.

inlfi patruux; C.com,utr.iud.Roma.cóf.

291.Cum ifliia 2 .dub.Soc.confil. 162. colu. penul. lib. . conf.

lurapriuata vel quefita an. po[sint per [latu-

VERESE

193.eod.lib.colum. 4. Iafin L. fi focius, ff- fi cer.pet.Dec.confi.

tum tolli.

2 56..4ym.confil.13 1.mmt.12.

Generalitas cverborum excludit i

hdecehs c9* alz

n

v otiac Z

terius préiudicium.

HM

dncscc r u l

SFMMARIF.

«7521;:&4:.": duraMa.

Generalis conce[sio vvel

difpofitio qualit&r']ït exs

depau i

Produttio inftrumenti faéla coram notario, cubi

tendendac ad quos

xado D 8 0i 4 U

Ini

ln

non pote[! baberi iudicis copia s an. frt «valida.

hi l j

Va

j Praco: r

Reflitutio datur aduerfus pr[criptionem cau[a-

LXXIII.

à

Confilium

sctigi n m L:

tam 2; Probalailz' ignorantia.

r

n MP MM

P

TRIMA afacievideri .poteft re-

Duiitribrai n ca

[QU/

E

;2-

uocata fore prima flatuta ex vi

LXXII

wWirfairas t as

Conülium

A

vitimarum referuartionum: quà-

ul

E3

quàm enim priuata iuranon pof-

cm

ISIS 1' allegationibus & pun&to

V.

ES

^

funt tolli per(tatütum, poffunt ta

í» C

pQ

u

TE

prelatismihi videtur de iure , g

2

N-

men tolli iura quzfita pofitiuoiu

TU AIT ]

e

:

per defedum copie iudicisfuüitim

re ftatuti, vt dicitInno. in duobus

*

peditus procurator producerein

locis,de cofifti.c.quzin ecclefiarum , & in c.in no-

j

?Mlgaimis H gt r

termino, fufficiat produxiffe a co:

ftra.deiniürijs, maximé cüm - generaliter ftatuen-

(

a

VSS

ràm notario vt publica perfona;

do etiam priuatum ius tolli poffit , l, venditor. $. (i

"Fwi)üfmm,

ériura , quz allegantur fipra:ad

conítat.ff-(i fer.ven.& no.Barin L Antiochenfium;

hfnd, r

1

Aww

f

'quod deap. c.fiiu

ftas. & quodibi no. & in l, de pu-

praalleg.& ltoties.de pollici.

IU !u

pillo.$.ti quis ipfi.& quodibi no.de noui o

M

Contrarium fcio aliàs confüluiffe in ciuitate Flo

cia.de offi.delega.c.paftoralis.$-finali.

pe.nun-

tj "taea al

"'Fl

L

D

rentiz,& fic nüc nouiterrequifitus puto , quód of-

TWtgtur

3

[ Sed quicquid it de hoc, puto mulierem poffe

ficia, qux poterant acceptari fecundüm formam

!

reftitui ex clau(ula, (iqua mihi &c. quia extraua-

Primorum ftatutorum,& perillos , per quos pote-

l

M

ipatiy

gans ,exquo non cít ad volumina communia de-

:

rant acceptari,adhuc hodié poffunt & vt nuper;nó

Ícripta,probabiliter ignotatur ; vt patet; de fidein-

obftan.nouis reformationibus; tamen quia prima

Waf q

j

u

ftru.c.paftoralis.ad hoc quod not;Bar.in l- cum pro-

ftatuta quó ad uenientes ad habitandum,& fübeü-«

Toy,

latis.f.de rciudi.ubiantem.commiffio agendi in iu

dum oriéra communis,quzillo tempore determi-

dicio recipitfüundamentum à probabili ignorantia,

nato à (tatuto fübierunt,tráfiuerunt nedum in pri-

s

etiam in his,quz dicta füntad' rigorem iuris: con-

uilegium,fed cotra&um & impletum pro parte eo-

fcruádum,quis reftiruitur ex clautula; & dicit Guil.

rum;qui foluerunt;à quo licet liberé recedere,vt di

in l; fideiuffor.$.in omnibus, ff. mándati. Hinc eft,

18]

citprimus allegans, vt not. vltra allegata per eüin

T'kï

quod lata'fententia pretextu reperti nouiter inffru

L2.C.deiuimmuni.&in c.nouit.deiud.per Innóc&.

?

Blb n

menti,quod ante probabiliter ignorabatur, fenten-

TSecundo;quia füb generalitate verborum vlti-

n

tia retradiatür. Dicit Hotti.& Io. An.depur. vul. c.3.

marum referuationum , ex quo aliter fieri poteft,

ul

t

ad hocl.ti mater.cum gloff. & Bar-ff.de excep. rei iu

non dcbet inclufum intelligi alterius prziudicium,

'

Q

(5 n6

di.& quod not.Barto.ff. de confef. l. pleno. Cy.in K

M

hn

ll

q.::

1 f.de condi.inde.Lo.An.in ad di.Spe.in tit.de execu.

imo femperccenfetur exceptum,l.2.$.ne quis à prin-

At

cipe-ff.ne quid in loco publi.de offi.delega.c.(u p eo.

W

j

:

Pkmm] U

fen.S.poftremó.uer.illud autem. ad hoc ff. quando

Item . &$tali generalitate verborum exclufum

Wi

!

k(qu.

cenletur

]

b

IN

W*.&

:Wl

A

j 5

lll

m

m

*

à

L

U^

RL

IN

M I

j

f

4

xjc

g

W

6 ]

«t

A

t

t

Confilium

DboRX HII

8

fl )

A v

H'dll

"d

l

A

!l

l

cenfetur indecens, L3.S.(cripturz fi procuratot , qd

pante,minui,füfpendi, tolli vel detrahi poffit.

q

li

W i

j

quifque iuris.ff.de condi.inde.l.fi procurator.decet

Contrarium Videtur & puto,atrento iure& pri-

Ü h

ln

m

r n

44

autem conceffum priuilegium perpetuum efle, vt

mo capite ftatuti.Hzc enim relegatio Priorum, at

Lt

ld)

s

in regula,decet.deregu.iur in 6.& indecens reputa-

tenta poteftate data, & procedendi modo,& cauía,

". T

0^

lg

imtg

tür iaconítantia , & varietasin fuperioribus circa

poteftatem attribuere non eft fententia, fed delibe-

PEN

As

"

—k:zf

l

eiiam liberaliter conceffa,igitur.

ratio quedam,& decretum poenale, & extraiudicia

hl ^

L

i

"t N

1

t Item conceffio generalis & difpofitio non re-

lepro pace & bono publico,& priuate vtilitatis poe

t

ngllja

ferturad illos, ad quosius ex prima quantumcun-

nximponi poffunt,quz tamen non funt fententiz

OP

t 1 N

blfl l

M—l

iudiciales,de fen.excom.c.diledto. & ca. venerabili-

Noe

ka

T

9t

|

h

que generali eft ad aliquas perfonas fpecificatü &

Ommu

nürqm

applicatum,fed reftringitur ad illos,ad quos nondü

bus.lib.6.

t

Cd !

LL:W

Ü

nfmv

nmlhl

eít applicatum ius,vt eft tex.valde notabilis ad pco-

Tales auté Gc ex abrupto fuadente publica vti-

mlm[ul

m

(

litateinducuntur fic,& tolluntur,ff. de decre.ab or.

Pa

M

ofitum extra,de fil.prefby.c.ex tua nobDis.

n : Al

VlItimó dehac quzftione duos adduco textus,

fa..quod femel.& extra, deiniur.c. in noftra.

in quibus dequaf(tione videtur cafüs, de conftitu-

Item & ftatüto tollendi poteítas Ancianis refer

" 'c Bm[

tio.c.fi.iun&to.c.ftatuimus.de maior.& obe.Inqui-

uantur,yrpatet ex primo capite ftatutiin ver. &in-

ii

:

À

bus apparet, difpenfationem nouam dantem for-

de non difcedatur, nifi (icut.& quádo per Ancianos

mam referriad futuros,quibusiam in prateritum

di&z ciuitatis fuexritaliud reformatum , fi alia non

DDITIO

repugaant primeuo ftatuto, habent Anciani pote-

ius eft quefitum,& applicatum,non refertur Ergo-

adillos,quibus exantiquisiam quazfitum, & appli

ftatem confinia tollendi ficut & dandi,quod & na

At

mj

catum eít ius.

turale e[t,vtin regula,nihil efttam naturale.-

jm,

Mligy

Nonob.illa verba,in prima reformatione : quia

Repugnat prima claufula Ancianorum deroga-

uc[æ "

e

fj

JM;

ubf[

As

intelligo illa de his,qui funt iam notarij; fed nó ha

toriain prima relegatione, perquam datur forma,

i

buerunt beneficium primarum conftitutionum ,

vttolli,vel minui non poffitabíque Confulum có

& ftatutorum antiquorum. Ad obie&ta ex didlis pa

fen(u, nemine di(crepante.Hoc tollitur,füb ftatuto

!ayiy,

tet refponfum.

enim appellatiuo nomine Ancianis referuata cft

. Itadico,& confüloego Ant.deBut. vtriufque I.

poteftas.ficut & quando tollendi.Et (ic non petfo-

LURT

Vi

naliter relegantib.fed & fuccefforibus, vt ff. deann,

L

'htfn

D.Deco gratias.

leg.l.arinua.$. 1.extra,de of.deleg.c. quoniam Ab-

DCACODIOD T T IN

bas.de teft.c.requi(i(ti.cum fi. Succefloribusautem

",MWMIM

A

vitra ftatuti limites legem imponerea non potue-

lul

La

R1iMa] Infmnili materfa confuluit idem Barto. una cum

runt,ff.dearb.l.nam & magiftratus. ad Treb.l. illeà

1)

*petr.de J4ncar.Bononie, ut legitur apud J4ncara. confilio

quo.$. intempeftiuum.cum fi. Adeo quód non,ett

nece(le de tali claufüla,vt legem non imponente,fa

:.x-.ffi wl Jij*vþ:iogul//tzrþex

j

366.V idetur primo..4dde ad materiam Bar.in l.bi qui C.de ex-

cu.dan.lib.yo .Rom.conft.3 5 2.Queritur col.3 . /alex. in confil.

cere mentionem vt notanter dicit Butrig. in l.prz-

od an

ult oium. 2.. lib.4. Brn. conft.3. colum. 4. con[i.y 2. colum.6.

fcriptione.C. (i contra ius vel vti. pub. Ioan. And.

ottIoan.Mo.de con(ti.c.r. lib.6. facit de refcrip.cá

ip lib.a refponf.c. 8 1af-in Lpecuniam.numero 1 3 ff [i cer-pe

Dm LYYIII

t4.Ex caufa tamen potesl Princeps priuilegium veuocare , quo

i. fin.lib.6.

in contra&lum tran[it.Soc.conft.4.colum.3 .lib.3 . Alex. confilio

Inquantum ergo Capitaneus illam claüfulam:

appofuitin fuo proce(u, an illam Anciani tollere

16.col.pen.lib. 5 laf'conft.2 27.colum. 1 Jib. a alex.confi.s 4«

RELUMA saceridei p

lib.4.Et quando dicatur iufla caufa,Iaf-conft. 1.col. v o-li.1.Bal-

potuerunt,pendet ex his,quz infra dicentur.

at fr r lu

Ad ftatutaque fingula difcutiendo, dico , illa au-

in c.un.qui fucc.feu.dar.col,a. Bertr, confi.a x 4.Multa funt.col.

ferre poteftatem Ancianis in diminuendo, vel tol-

Tieemaron fektuaionum: qié

2 lib.a -uide fitpra confi.

quim t oaaiuunono

lendo relegationesà fedatas,& generaliterad om.

nia:quia ftatutuim de relegatione loqués, quicquid

fentrolierlantum poln

SVMM«A R, IK M.

fiat per Capitaneos, vel alios officialesad Anciano

mentali r queiupoltoi

::ä:mri,vtdidtlnno.induobu!

rumnutum,& licentiam relegationesinducere,mi

nuere;& tollereilla, & àttribuere Ancianorum po-

zi ecdlanm Vincite

I Tæna relegaiipn';s an, quare, eg pef quos po :t

teítati. Statüta ergo alia loquentia de condemna-

m cum genedier bt

imponi aut mutari, [u pendi, aut tolli: e9« an

tionibus, & bannis, etiamíi dicantur Ancianis au-

-«v igoli poft, n

dicatur (ententia aut condemnatio.

ferre poteftatem,non referenturad oppofitum fpe

cificé protiifum in relagationis poena,ff.de poenis.l.

*:5 an;rinLAmiochcnlium.

2 Qamum G vreþlegqtio ance irvz;qzi;ilms dilferant,

E

fan&io legum.de ver.ob.l.doli claufüla,maximé ta.

nfului[ïcinduirqgefïa

«vel &quiparentur.

xnen,cüm ftatuta communiter loquantur de con

" PUF

9,00 h

demnationibus,bannis & fentétijs , & relegatio per

1

spgiecrequltt

m i

3 Off[cialium appällqtione quico

mþræhendantur.

mgn ccund

viam relegationis prouifionis non citatur condem

s

qu

4.. edb executore quare non f

natio ftricté, C.de fenten. ex peri reci.l. przfes ; nec

,y»m) Pd

nv

fappellandum, fcut

2 fententia (vt eft dium)necbannum, f càm longa

d

ii

, 4 gmucmtc.-

'umu

gt

b fitdifferentiainter relegationem, b & bannum , li-

ia

us

cétquo adquid equiparantur,Inftit. quibus modis

r

N

Confilium - — LX'XIII I

ius pa.pot.fo.$.relegati.& quod ibi no.

il

j rcd

us

i

gelumi

&

y3

—

ISIS f tatutis,przcedentibus rele

]tem caput ftatuti,quod incipit;prouiderunt,an-

'ytl

odl

rprtt

gationibus,& reuocatione relega-

nullat,& formam dat hic non feruatis fententijs iu

g

df

tionum,& circa eas quefito iure có

dici,qui tollere vellent.aut nullas aut iniu(tas decer-

gt

y a

nere,vel executiones impedire condemnationum

gl

J

[

lÜ

munitantum attento , videtur An-

ngLn

Tnf

E

cianos non habuiffc poteítatem re

banni,& inquantum pafliuétollere vellent condé-

ugf-

cud

, yt

n

nationes,vel banna rectorum,vel officialium foré-

"

at

qorl

legationem mutandi,nec tollendi:

T

J

feip

iu tCX.Cp

reffiin1:j.$.de qua.ff.depoftu.lj.$.i

fium.Ha aütem relegationesinquantum attribuü-

fïj"b:'

qllO

o

quis vitro.dequzft.& l.relegati.de poenis.

uodcó

tur Ancianis(vide omnino d.Ioà.de Ana.in confi-

j

lio fuo 7o. qui (imiliter tenet , quód appellatione

i

l"d'ml

j

uxsäPm

firmatur, perfonis releganiium mandatur certa for

enten

o

f

)

ma,vt nonaifi confilio Confulum,neminc diícre

officialium non ueniunt Anciani)non funt f:

tix

«o

p

cxflllm

iL

p

T

?

mlü

u

ll,

"n

00

— Ant. de Butrio Bonon.

p

jl

WHM

m u

Mï

f I

tix otficialium forenGunvt defe patet.

fecundó dominorum proceffus ;qui deliberata rele

1/( RI

r

p ^

] tiem nec officialium, per quz refpondetur ad

2atione tempore,modo & caufis relegandi, fabito

LA

LOI T

cial

is enim ftridte

"

W

"1

fequéria capita flatutorum . O ffi

& incótinenti committunt relegationis preceptü,

jl

J

p*

appeliatur, qui fub alio mini&crialiter- iurifdictio-

vt incinteruallo temporis, quzinboletino com-

pl

yni

jgt^

n

nem exercet,;ar.ff.de eden.l.argentarius,ün prin. de

(

l L

prehenduntur exequantur. Talia enim. mandata

jl

j

inft.c.ex frequentibus, in cle.& c.fi principalis.dere-

cadunt in purum executorem: ad hoc quod no. In-

DP

Ícriptis.de appel.c. R omana.lib.6.Similiter & redto

)P

nocin d.c.de ezrero.de offi.deleg.c.cum iniure.hec

'H

La

ris appellatione comprzhendirur fub alio regens,

confirmant vt plurimum verba proccílus executo-

vtin rubrica,C.(i re&tor prouinciz fit. & hoc habet

ris Capitanei. Nam vtitur his verbis, & (imilibus,

Jl

communis víus loquendiin talibus attendendus,

exequendo , & executioni mandando dcbet bolc-

ul

de fupel. leg.!.Labeo;quod redteres & officiales ap

tinum.

IWMM'M

cllantur,qui ad particularia officia iurifdi&iona-

Non ob.quód incisaliquádo in(crat verba , quz&

)l

[:W

t

iaper ciuitates affumuntur, & maximéin Tufcia

Íonantin nomine (enteniarum & condemnatio-

l

511001

& Marchia.Item quódde talibus loquitur intentio

num;quia talia inteliguntur fecundum fübiedtam

/ænw

ftatutorum,patet,quiapromiícué loquitur de fen«

materiam;de víüris.l.fi (tipulatus.vtfint potiusde-

W!

jup

tentijs & condemnationibusquas tales & non fim

clarationesaut condemnationes,quàm difpofitio-

l[W-

plices admini(tratores, vt fünt Anciani, füb iuriídi-

nes,vt diciturin fententijs denuntiationum excom

Qionc faciunt & promulgant. Ex quibus patet , qp

municationum , de offi. ordi. c. ad reprimendam. c.

L'

mem "1*7"?'

inquantum has relegationes attribuimus Ancia-

cum ab ecclefiarum. de offi.deleg. c, cum in iure.de

nis , omnia ftatuta prohibentia annullationem &z

appel. c. paftoralis. quz comprehendi poffunt fub

,Ml.

diminutionem,condemnationem & bannum , nó

latilimo vocabulo fententüarum &. condem-

refpiciunthas factas ab Áncianis, cüm ex verbisre

nationum.

(b

m 1

fcrantur ad difpofitiones officialium &rec&torum.

Ex quibus concluditur , quód ciim omnia capi-

Solaergo relinquitur dubitatio , an inquantum

ta ftatutiimpediunt reuocationes vel minutiones,

predidzx relegationes,immutationes earum,uel re

N

IALI

cum loquantur de reuocationibus , qua fiunt per

uocationcs funt fecundarie executz per. otficiales

viam pctitioniscx parte in(tanti , vt in tertio capite

"m(&hun" $0*

vtper capitaneum,poflünt dici gefta-officialium,di

( nilerisoQun 9

ftatuti, non comprzhendünt hanc: velloquuntur

fpofitiuc;ita quod condemnationes vel banna ré-

dereuocationibus, qua fiunt ab officialibus uel re-

* peminorof o

uocaucrunt.puto quód non;ex pluribus.

Goribusforenfibus,& ifti non funt forenfes, quo-

: tiomem ao 8067

Primo ex forma poteftatis àprimo capite ftatuti

rum principali au&oritate fit reuocatio,vel loquun

cnia d a229€

Ancianis attributa,;& officialibus reftrida.

tur dereuocationibus , qu fiunt pcr officiales vel

Secundoó ex procedendi modo Ancianorum.

giiofeerenon porat

rectorcs fimpliciter . Et hi non fünt officiales pro-

suiiduc com éexaa s

Tertió ex qualitate proceffus officialium & re-

priénec fecundum vfüm loquendi: vel loquuntur

iiiibu cayit monadlene

&orum , fcilicet capitanei. Statutum enim ar&at

de condemnationibus vel bannis,& hec proprié rnió

Adinanta rqguan at

officiales, vt advotum domini compellant praci-

funt condemnationes vel banna:velloquuntur de

séítatim ad confiniacum fideiufforib

fententijs vel condemnationibus latis ab officiali-

attbuam , qgeco d

us & alijs Op-

o

Q erantam

ox

portunis.

bus vel redoribus, vt non poffint reuocari vel fü-

'Talia enim

& fimilia congruunt cxc.cüto:i fübi-

fpendi,vel execütioimpediri: & hec non funtlata

aroa fideibos detean, z

:

"totllerj dotem à peax

to & incontinenti excqui vel przcipere ad nudam

ab officialibus vel re&toribus, vt dictum eft : vello-

difpofitionem vel mandatum alterius , C.fi contta

quuntur de reuocationibusquafiunt per viam fen

t quanrr z2 p9l

ius vel vtili.pub.l.& fi non cognitio.extra,de refcri-

tentiz, hzcautem reuocatio relégationis non'eít

"r üam monaica t

ptis.c.cü contingat.de fen.& reiudi.c. decatero. de

fententia,(ed deliberátio veldecretum.

u u emepacur K,

Q

offic.delega.c.pattoralis.$.quia.no.l.2. C. de fen. ex

Tainen quia omnia capita ftatuti loquuntur ge-

i dDinito ed

VT.

peri.reci.& quod not.de reiudi.l.à diuo Pio. Sonat

neraliter de condemnationibus & bannis, clara re-

ï

hoc verbum compellere, quod proprium eít execu

At Itg3a d

ftat conelufio,quód poteftas exprimo capite ftatu

VAOIQeSbe o La

torum,vtin executoribusad compellendum, de re

ti Ancianis folis eft attributa.ficut & quando relega

Mi

Ícriptis,c.tibi qui.de concef. preben. c. f1foli. & c. fi

Wj

DC enim r

tionem tollendi non eft inhibita, necillorum ftatu-

Atj m

capitulo. not. deprzben. c. proillorum .de reícri-

torum formz fübiedra.Et fi deiure valet , quicquid

Vroo

D r ais

I

h

ptis.cab excommunicato.cum fimi.

eft fadum circa didum ftatutum tam per. Ancia-

ïmmmäw ; ." .

Hic enim vt picaad ícripta Ancianorum habet

nos,quàm per Capitancum, quod à Capitanco ge-

exequi ac fi legeret alphabetum.]udex ergo eít reci

ífum torum.Ancianis difpofitioni attribuitur.-

ub

V:q

Aij n

tator & executor, de offi.deleg. c. ex literis. ficut &

.. Patetergo,ad quafita fpecialitet refpondendo,di

tl

& a.qüän

inteítium examinatione,notin clem. r; de offi.de-

&Qum A.de dictaterra Fani difcedere , & reuocatus

u

li

L

.'Lq

leg.& c.fuper quzftionum.$.r.co.tir.c. fi. de re iudi,

accedere impune ; didia ciuitate reuocatos ftare

N

LT

cum Ber.& deappellationibus, c. caufam. quia vbi

& exire ad Jibitum , & impune. Et quód dita de-

lnn,

T

datur interrogatorijs & capitulis examinare, ha.

t[p

m

n

liberatio vltima, omnces alias tollit;- inquantunma

t

bet.]ta quod nihilde fe excutere habet, nudus dici

repugnant: & quód Anciani habnerunt porefta-

3

P"m(]dq[ l

WG(.*L !

tur cxecutor: * fic& ifte;qui vt pica .fequi habet do-

if

m

tem , & eis tribui potuit à communitate in tol-

N

st

minorum boletinum, circa. principaliarelegatio-

lendo ficut in dárido;& conclu(ine libereft ab om

)

GT..&LQ

num & reuocationis:omne ergo geítam difponen

nibus & per omnia.

m

Ktte

x

WMC

tiattribuitur difpo fito, & fibannum vel condéna-

: Et fic dico & confülo 'ego Anto. de Butr.iuris

llo dj

IIQR

tio vel relegatio dici pote(t; Ancianorum eft, & nó

UT

nig

H*'m

ïü,;.(

vtriuíq; doCtor, M. cccec. die yigegimg&ng! Auguüx

HOL6

$

T

Capitanei,de re(criptis.c.literis.C.quorü appel.non

|

j dlü]

(l

Mcá

reci.ab execu.l.ab executione.ff.de appel.

ADDITIÓNES

W

Vl

-'*,hl:

T Ethac caufa eft,quareab executore & non gra

W

TT

Qu

-u....(

Wncludo

4

nante non appellatur, vtibi,

dc ofli. delega. c. (uper

PON nvxlälïBal.in. Troem, f'eud.eiol.S.verjïezpeditaöä'

ltl

quaftionum.$.1. de rciudic.

€. quo ad coníültatio-

4 IM

ve

IJAn

PIOP()

!

ttrcp "

tho

prin.colum.ylt.qui feud.dar.poft. post glo.ibi ia -uer-

j

u

nem.quia grauamen principaliter difponenti attri-

bo;abbat.

iffam.Rebuf-in concord.Franc.n vub

erfa. Papaubi

N

Atns

lRa

lt

buitur,& ab eo,nonab excquente vt non grauan-

citat boc But.conf.

)

u

f

Nj

:c non appellatur,nifi modum excedat. Hocfuader

b RtiEGATIONEM]móÓbinum fkcccüït locä relegae

M

(f(l"

tionis.

mlm

i0ty

(s

N.—

"

dl

Cj

(

][u[

rcjïn

n

W

Confilium

t

N

LXXV&LXXVI or

N TOij

UT

h

ah]

Horis.Clar.in prat.crim.q.6 7 « in-fin. Et quid. fit banmum , L.

à

. lt

) ælnb

J

il

€iat.lib. a.paverg.c.v1.

SVMMRIVFA.

Qte

**Ulo

T

x.o )

"«t

H

$

Rrcromrs ]Retor dicitur proprie, quiprouinciam,

" Qk

s

fiue titulo Prafe£fi pratovio.fiue legati nominevegit.Bardnl.1 .

1 — Compromifsa ee tran[aliones ad illa non exten

"L nxun

IN

GdnD

0.1

M

Al] Vr

VCI

mll

l

C.de excuf mun.lib. 1 .. dleiat in l principalibus.ff i cer.pet.

duntur,de quibus nulla e(t (pes de prefenti.

r

WIQr hl

'[f;

4

ExECVTOR merus nullam babet iwifdiflionem , cium

thlOn

j V(r

OJ'MI

zC

i

officium faum fit ulifimum &* non dignum elegantia üui[ditlio

2 Compromi[sicverba quantumcunque generalia,

:

EM

l

Ü

q

sis.Balin c.cum füper col.3.de ve iud.dixi Mill.24 6.

gon extenduntur ad turpia, vvelbonis moribus

::Cü :

ü

ul

«t (5 uomi"f

*0n contingentia.

t

aüqm

$FM M«eRIVFA.

l.IL;

UN

3 e^ppellatione baredis,an compraebendatur fidei

lïcu d

commi[sarius.

'P

"dlüs v

f

ii

ä

.Of,n

""A()nt x] PUHU

ï

Dos [emel -vni mona[lerio data,an pofsit pro al

A^

teriuspij loci ædt)*ïbatione vepeti.

4. "Uerbum,in[lituo,an po[sit comprebendere fub-

RY

l

T

DT

T

2 'Uoluntas ex poft fatlo. conuertitur im. nece[c

itutionem.

"d. Qe0

VL Cafr

Pt

jdfa (

2U

"Y

ttatem.

-h*

WII

l

l

lu

PRend

l

D.

3. Mona[lerium velinquens. , an pofsit illi dáia

*Confïlium | LXXVI.

t (

3

Wtj

D

repetere.

534 d

ODO quaritur.Primó, an dicium compromiffam

Uj

cum tj lt

7 fattum in dichum Nicolaum,d laudum inde fecu-

Confilium

LXXV.

3

!

tum,G compromifsum poflea fatfum in Simon£,

NU OHJD

D6 v n

TU

—

quod adbuc pendet, valuerit deiure , non obflante

:

m

;'

TU Vi

Es

flatuto communis Florentini,di[ponentis , quorum copia V'obis

n

ONIALIS -1' quzdam honcth

trah[inittitur.

4 a

1 —:'::j..f

TM

m

E

3

fime & laudabilis uite,pluribusmo

". Secundó,pofito quód valuerit & vires babeat diflum lau-

'0'-(

ATE Of li

PT

[

w

»

"PAU

ï;

nafterijsoblatis,in monaftterio ordi

dum & dicfa compromifta , quibus dicfus Simon arbiter pra-

E

^

DC t

!

)

v

nis minorum profeffa, ob reforma-

*dicfus a[[mmptus inter dicfum B. & Cenobium afferit f& vel-

w..:sza:;cuoca:io,t'cllo

i

]

2

tionem alterius monafterij cum li-

j

LAL WA C RUPR

le vt iuris forma dicfat , iudicare inter diclas partes , an di-

Ü

Q Dunt N of

Ài

J

centia debita ad aliud translata tan-

um Cenobium admitti deberet pro.tertia parte equaliter ad

J

PS CUU DOD n ii r&

dem;quia ibi proficere non potuit.

omnia bona , que fuerunt. di&li "Paulifratris communis , etiain

ss CL uthdi v

Secundoó adhuc cum debita licentia de bonis

QU

«d illa , qiue ad dicfum "Paulum peruenerant àdicfo Lapata-

s at

0

Yi

oblatis à fidelibus coepit monafterium zdificare,

1160 eorum patresunà cum diclis Beneditfo &* Simone , non ob-

:—i'.?l(sï:' Nvl

Intrc

ybi cüm obferuantia regulari debitum Dco redde-

Stante tesiamento ditdi Lapatanei . Et finon pro tertia parte,

SEototivs Lab f

re valeretfamulatum , ibiquecum aliquibus mo-

pro qua

parte faccedit diclo Paulo , & inquantum , & in q;:i7

GDBRS Y tB ol i v

nialibusad obferuantiam aptis cepit vitam ingre-

u$ bonis.

di:nunc autema fidelibus deftituta,in complemen

Ooboiteedr d tl

d

Ihrme: o

^

"

V M

05

D

uytádond-d

tum noui monafterij dotem à primo monafterio

DCR

ONésY

ISO pun&o & quzfitis fup;a(cri—

repetere vellet,quaritur anpoflit.

"

ptis fuper validitate compromiffi in

Ereadatondosqua fanrnnd

jl

SN

j

Cdgtem reooczti retonit

Videtur primó di&am monialem nihil repetere

*c

Simonem , inquantum refertur ad

déeberto veldectetugt

poffe,quia quod femcel placuit &c.

À

Y

portionem deferendam Cenobio

f Etquia,quodabinitio eít voluntatis , ex poftfa

ESN

€x períona Pauli , vt ab inteftato,ía-

a omcia ais ataloguuag

|

AUR

aedemeationbot d Dunn t

&o eft neceflitatis,vt in regula, quod femel.de reg.

tis clarum puto, compromiffa il-

iuris,in 6.de commo.co.lib.c. 1. & .Lin commoda-

la vtgeneralia ad hzc non extendi, ficut nec traría

Se od ortarerprim at

to.$.licut ff commo.Certi enim lunt caíus , in qui«

i tcbutlianquodorie

&iones ad talia extenduntur ; quorum nulla eft

bus uoluntas eft mutabilis, vt in dictis iuribus,ff. de

fpes de prefenti,ff.de tranfac. ]. qui eum tutoribus.

m eon ibl

condictione ob caufam.lege,fi pecuniam.inter hec

cum materia fua,& no.

ia E i

non nominatur ilte, remanet ergo fübregula .Ité

tres.de verbo.obli.

inl.qui Romaz.$.duo fra-

x didom D um hi

]

Íemel Deo dicatum ad alios vfus conuerti non po-

f ltem,quia generalia vetba compromiffi non

fl:t'quuodm

p

teft1 2.q.».c.nulli liceat.& z.quzftione 4.c. fünt qui

extendunturad turpia,& bonis moribus non con-

!

niat

i.

a

i dipolta

opes.de confecra.diftintio. 1. cap. ligna. & c. vetti-

tingétia, & füper viuentis hareditate pro fe velalio

; J*'

t tt

)l cüdü.*l'

menta.19.q.2.c.qux femel.ff. de reli. & fumpti. fun.

inodo mediante proponatur;C.de paüisilcg.fin.

M

& Icuoü!n)

li quis fepulchrum.cum fimi.

Nectalibusobauiat ftatutum , prohibens dicere

;

W

u od

gjate d

T Expreffumvidetur,vt mona(terium relinquens

denullitate,inquantum contra mentem compro-

t E[qUO

u dds

nihil de primo datis repetere valeat , vtin Authen.

mittentium extendit manusad non comprahenta

'Lf' ! '&me

ul

dc monachis.$.ti quisautem.& $.(i quis autem nó

in poteftate laudantis,vt not.glof. de elec.c.indem-

uv

tollt,

M

m

j

delinqués.Et ad plusnihil petere potfit vltra. vfum-

nitatibus. libro 6.in ver(icu. non obftante. &in cle-

! as

ts

fru&um,fad fuftentationem vitz,ne onetofà fecü-

men. 1. de f(equeftra, poffef. & fruct.in Spe. de fen.

s l

; communi

ja

x

do monafterio dicatur,vtno.Ioan.1 6.q.6.c.delap-

prola.$.vt autem. ver. hicautem, per Ioan. And.in

fis.& 1.q.1.c.(i quis rapuetit.15.q.1.c.fiquis incogni

addi.per quxapparet non obítantibus verb. renun-

J

p

tus.& not.óo. diftinQio. in fümma. & de (ta. mo.in

tiationibus in eis dicendi de nullitate,in compro-

Anto dc

S xL"'&o cg

jb

p

fumma,de cleri.coniu.c.quod ad te.

mi(fo appofitis,quia non referuntur ad nullitatem

Ex quibus concludo , didam dominam , dotem

ex defectu poteltatisaabitrorum,maximé quando

i s

primam de iure repetetenon poffe,necin tam lau-

caufatur ex defedtu cófenfus compromittenrium,

x5

pi

t

dabili propofito aliqualiter impedienda , ad laudé

vt híc füitleg.fin.$.item quafijt.fl. de condi. indeb.

omnipotétis Dci & beari Franciíci

"* Necobftatquód partes yelint füper laudatis fpc-

"

ff)n

ngEW

nis ordinem profitetur.

,cuius inüitu:-ig

p

jj

cificé fingi compromiffum; quia fidtio illa contra.

U,

D

J

M

d

Anto.de But.datum amprc Dei.

hentium yoluntatis ad turpia referri nó poteft , nec

j

fubillo inuolucro verborü relata intelligi debet,

j

u

cüm fi&io ad impoffibilia referatur non iure pro-

P

hibita,

jf.

IOS!U

]

((f

"

us

TY

il

m,gxq

"

2

^ Ant.de Butrio Bonon.

iv

D 4

du

uä

M

^ ol

!

Tut

hibita,ff. de fta.ho.l. Paulus.finguntur aüitem füper

2 Iure datoris vefoluto , ve olutum'diaitur(g* lus

laudato fpecificé compromiffa , fuper quibüs bo-

g ii

!

It

*

i acceptoris-.

n

j

i

uf

nis(moribus faluis)iure non repugnante compro-

TÀ

f

L

mittere potuerüt:vnde pro indubitatohabeo, cüm * 3. Domimium

:

o gl

T

"i

quo cfjis ji;»:e tmdi:ione' trqn;ff?:f

i

m'f)-

proponatur, Paulum decefliffe poft pupillarem zta

TAtur.

5

TE

t&, Cenobiü nó obftte copromiffo,& laudis gbuf. ,

T

li

(l

t

cunq; latis, autferendis exiuri. cópromiffi cuiufcü

j

m

n

/

m

que;ita Pauli in bonjs pprijs Pauli,&inlegitima de

Cdnülïuh*: .NLXXVH

i

j

ol*

)m

q

bita ex bonis patriscius,& in credita, quz eft quar-

r

,

j

a2.4

1a re(idui, detracta legitima, füccedere pro tertia le

I

&

E

I SIS 1aàis.allegátionibus, & có-

u

IN

U

E

»

u[ocon

CI Jituf

ia

gitime, & Trebellianicz tam fratribus fuis B. &'C.. :

filijscontrarijs inter Marcellum &

p

rono

ahafi

(ant v

3n didisbonisin tertia Cenobium.; Imaliis duabus

a

c

Colam, vt in adis nominatos. ex.

rv

]if

T

a

r

B.per o Raynal.& c.Rayn.de teftam.cüm veniant di

vna parte , & dominam Catheriná

c us

uerfo b tempore detrahenda:Super refiduo autem

. & Guiradeícam ex altera;intentio

i

quliti

du

o

A

jf

juse

compromittere potuerunt, hoc c(tfüper co, quod

Marcelli:& Cole fuper partedomo

üiullo

veniebatin reílitutione fideicom.per l.j. C. de padt.

'uni í

:ä"&i'ä de

fcriptarum fundatur fuper laudo la

lr

m Wo*m

quia hicnonagitüur dc hxreditate viuentis, cüm ex

to tranfmiffo:Intentio autem ex pluribus extenua

Dus

In

L u

fideicommiffo defun&i (üccedant,licet vtiliter, vt

a

jj

s n

koo £*

tu£ ex defe&u. poteflatis compromiffariorum , vt

$

u

lj:.ff.ad. I rebe

*

a putanon habentiurh poteftatem 2 aliquid. deciden

u

fgQ9 1057

l. per qua: fatistadtum cQ ad prima

i

diinter Andream &loannem, fed tantüm inter di-

trocut.

qüé(ita.

KM PU

1

Nuncautem

difcutere opoftcg.,vtreït'entis ..qegbis

€&am Lenam ex parte vna,& inter loannem, & Àn

u

to ov

prinilaudi,quid deiure vltimus arbirer adiudica-

dream ex alteta. Ethóc vltimó examinabo à quo

j 'ä&

gqui p *

re debeat:ex verbis enim teftamenti nihil aliud con

dependet decifio.

yriuor

e [EJAW' B

fequi poteft,quàm quod fupra.dixi. -

s

2 T Secundó ex defe&u poteftatis.

P

*

*

-

i

^ L*:

dtamen ex verbis latislaudi , vo-

&

]

E

s L 0

Et videtur,quó

^Nam extra matetiam , füp

ér. qua difponere hó-

gt

&acagee

:lic laadat

luit Paulum protertia effe heredem,;quód cüm füb

luerunt füper futura fucceflione alicuius eorum

ftitutus fideicom.defun&us heres dicatur,quod ad

vniuerfali ; fedtantum fupercerta re certis.condi-

j glatem

Ti

5ooltal'.:.'bun'.d:::r.?:'

€quatus fuit;nedum inquantum admitatur ex pri-.

tionibus,& modisinter eos,& filiorum fuorumde-

ma inftitutione, fed inquautum etiam ex fubftitu-

ferenda: & quia confeníüs vtriufq

ii

irbur kaconr d

z

uc in-tetfqi»t,gcï:.

eicdcdoidcomzam L

tione, cüm appellatione hzredis etiam fideicom-

L.fi.C.de procura.

-

miflàrius comprahendatur..

B

"'TJertio,cx defe

&u conditionïs-,-(]uia Io. de&'efïïe

ul nircum;quod protwrt

1 . Contrariumeft de iure,utputo;qui

-

ai

n propfia

sl qutur,er qoo um

b «füper(tite filio:? huic fatisfadtum reputo: quan-

m

unj

€ fignificatione vocabuli yerbum , in(iituo , * fubfti-

quàm enim verba arbitrorum dubia fint & dupli:

tutionem non comprzhendit, f£.de vulga. & pupil.

citer intelligibilia in ver. ita tamenibi , & filiorunt

adoum ad k a

J.1.. Etquiahic heres dire&é non eft fed vtiliter &

fuorum , & cuiuslibeteorum, &c. Vno modo , vt

ass n r ag

improprie, l. 1.ff.de fidei. hzre. peti. &lauda ftridti

fubftitutio interferit, quodhic non fuit: vnde defi-

ao ecapolad

iuris funt, ff.de arbi.non diftinguemus.$.ultra. & l.

cientéprime conditionis füb(titutione, defecta eft

d quo iporum aeer o

«um dies.S.plenum.ff.dearbit. Arbitri autem adz- ;

primainter filios filiorum ab ea dependens, ff. de

abmagoltaad maerem

quauerunt eos tátüm refpedtu inftitütionis, & alia

vulg.& pup.l.mater.$. fi filius. Alio modo nomina-

ttlquimram Y a

voluerunt firma manetre, vt patct ex uerbis laudi:

tim,vtficfit, fecus fiipfi Ioan. & And.vel alter.ip-

tutüeode deretin

.ergoremaneret, quod inrcfiduo

forum decefferit finefilijs, cedat domus fuperuiuen

xemedium.

Paulo nog-*xforc:ït

vt copromf r

2

ti,velfilijs, & fimiliter fi filij eorum decefferint fi-

itladac quaredrag d

*

nemafculis , admittantur filij filiorum cuiufq; eo-

Antonius de But.datü fuit M.ccccr,x. di; mcn-

rum:& hicintelle&us e(Lverus,& de mentearbitro

OROR i

üs OdQobris,& latum Florcþtiæ.

rum, vtex prafationibus patet,in quibus arbitri

VO iqunnre i

AAJDDITIORNE.S

proteftantur, ad hoc fe deícendere , vt nomen pa-

a URUl

& m ag

trum perpetuó conferuetur, quód non fieret , fi al-

A

.Jqï

a OU TESTATIS ]'H:eb nullitas ex defecfu poteflatis 2

tcrocum filiis decedente,przclufa effet via mafcu

At n

]

M:*

. flatuto nunquam cenfetur exclufa.Goz.conf.] 2. Gemi.cof.. -

lis tantummodo deferendi.

Utlgeri

QU5 Cüprges

24-€0l. s. Fely.in c.&a qua.col.2.de re iud, idem in c« pafloralis,

3

T Quartó extenuatnr intentio exoblizatione do-

u

ii

10 [el

€0l,4.de excep.Roma.couf.4 2..conf-1 x 5-Marf.fing. 1 6. & inl,

tis: refolutum eft ius datoris, ergo & acceptoris , vt

EPT

x&tw

"t

"Natm, h

J

fi.nu.46.ff.d e inrifd.ou.iud. Didac.lib.prat.

quasi, c. 25. ni.4.

in vulgaribus legibus per con(ülentes allegatis.

RUy.conf.3 7.nttm.1 5 .citat: boc con[.Dec.conf.43 44n fr..

Necobftat;quod ab vno dicitur,in catum dotis

"Uib

a

*

d

Divrmnso ]Ba.nlPapinianus.S meminiffe.ubi Cà-

P

htt

M;Rl

bonareftitutioni fubiccta obligare poifitin auth&,

gnol.ff.de inof-tefla.. alex.in l.invatione, S.quod uttlgo.col.a.ff.

c

