tendat ad res alibi defti-

Wg. lt f

* |

B e eoHe W u re MRU LE

Bol

b

natas,P & que nó (unt ibi caufa perpetui vfus:quia

Xl

'hhd

illud procederet , inquantum rem vel eius eftima-

-* templatione;filjj, quando auus tenetur ad dotandum:quia

"ltten

PT

Dore

aTO

M

tionem vellemus fübijcere legato , fed hic non fu-

filius nibil babet in bouis.Bar.couf. 3.X . Primó arguitur. Dec.

*'mlänuan

ADo

iyo

conf. 8 vin 6.dub. Rip4n l.quartam.num. 10 3.cum [eq. ,4ym.

Aj

bijcimus rem legato , fed ius pignoris, quod eít te:

l

Tife

Mm.

"o

ftatóris , niGi fatisfaGtione diffoluatur legatum:er-

conf. 1 9.colum. x .. Alcia.in tra&. prafump.reg. x .prafim. 17.

h

t

Q

go eritin hcc , quia mulier illa poterit retinere pi-

limitatur boc fecund um Dec.e Rip.ptnon procedat,quando pa

mp

'

W

ffaülm

ter fuiffet diuess quia tunc auus, cim non teneatur dotare,fi do-

-f[[h

Wt

nf;non

us , donec fibi de debito fatisfaciat , & teftatori

debebitur, & liberabitur debitor foluendo mulieri

tet., cenjetur facexe contemplatioue neptis, l. anus. [f. de iu. dot.

4

i

llf ln

lts

R,

ab herede.Item fic contingeret, rem effici irrecupe

Soc.conf[.3 3.«ol. 6.lib. . laf. laté in [.quiin. aliena. $ interdum,

L^

Crcdl

One

ff. de'acquiren. beved, A

rabilem eximpotétia foluendi , veldefa&to pignus

?ex. conf. ?.col. 3 verf-uecobflat de»-ï

Humf

i, Pt

nonrecuperaretur,velob contumaciam in folu-

dit. lib. 3. .

l i(p

*

Fs

tum affignaretur, hzc cómodé mulier poffet con-

**dlra

V!p

d

u

v dl

s M-

Nj

!

YOmms

"

t

A

D

t

T

Vie T

Xb

US

ll

n

N

J P'GHore

v

l'ho

ld

ltrml

ïïo!

Confilium

LVIL

d

T

M

75

CrcX

RUT

Ü

pléta habeatur,vt ficimpleat,quod non potuit,ve-

hi

U

$FM MiUMRIVP .

lit, vt pote(t : & cafüs habens conditionem pro im-

: madt

Qu

Tif

h

*X

pleta,non excu(íatab implemento , vtin propofito

tti

Ad

a

f[m

"

Wf

.Te]latore legante «uxori , fi nubat ante lap[um

cafualis aut mixta extra cafüm libertatis defecta,ta

EE

Phq

d

Q

ht

tmen non habetür pro impleta,l.1.C.de inftit.& fub

Tij

menfcs l'anuarij proxime futuri,fi demum-vi-

Pcnlou

fti.(üb condi.fac. & fi haberetur pro impleta;haredi

ts

IUey

uat.per totum men[(em lanuarij : postea aute

preiudicaretur.lex autem,tali.deiu.do.dixit, proxi-

Aliget

s!aoriatur.dn teneat legatum.

mis, &.non addit nunc,& terminusille;proximus,

i

Atl N

2

- T'empus legati quo tempore currere intipiat , an

verbis non laceratis, ad diem ftipulationis & ad

A

UET

NT

«

diem matrimonij fano referri poteratintelledu ,

N

j

.A tempore te[Lamen

[4

quod hic non eft per didionem nunc, & ficloqui-

;

m

i

$

mpore "?0)'-?

t Atlg

15 teflatoris. -

türl.éum qui Kalendis, & l.interdum , concluden-

teslegatumdebeti, licétnon nupferittemporeter

DITIQ

- Conditio non imflcta baïäeturfro *im'p"letd,]i n's(i

minato, vt interpretata mente defundi omninod

T

E flet per- implore debentern ) quo minus ime

verbis extranea , quz leges volunt , verba teftantis

M

ab opinionc falía teftantisimpul(a, inopinato-cafu

J

Occurrente,cui mens adaptaretur, & in qua fic ve-

Mjr Mm'dümm

*&WJM

riimiliter difponetet;opinione ceffante;etiam con

y» Conühum IV LE

tra verba adiuncta per l. teflantisvoluntatem trahi

ad cafíum inopinaté occurrentem, l. Titius. $ Lu-

z

Nf dgjx&iönc; rüyr'gcn'tic a teftamen-

HAY p

Is

g**z

cius.de libe,& potth.de hered.infti.l. vxorem. $. te-

-

d

to Chriftophori ; pro 1egato facto

ftamento.deleg.5.I.peto.$.mater.de lega.2. L'pater

)

aA

dominz Lifzvxorifuz, Audio ex

Seuerinam.6.conditionum.ffde cond. &demon.

-;ü

vna parte pupillos,viduam ex alté-

cum infinitis fi.

H

WP[

«j

a,

Eo -

,.

A

)

ra contendere, cuiuíque caufa pià

Ca(us autem infirmitatis, iuncta coditione , quà

X a.

—

27 d

ett ; Vidi allegationestadas &rea-

appofuit, declarare v£ menté cc opinionem teftan

.

e

sadu

catot

um Elorentiz, vt tiioris eorum eft al

ns fuiffe, féaote finitüm menfem lIanuarij moritii-

legantium,;apparet ..Non refltat ergoaliud , quam

rum, & ob hoctalem appofüit conditionem clau-

eligere . Antc ominiá Chriftophori voluntas fcripta

fula directa: ergo opinio,quam putabat,fi cafüs ali

lm : ]y] |

eit contracommune votum maritorum plusin có

ter dederit,veritimilis eft te(tantis voluntas,& poft

iugibus

taritium propter nuptias fecüdas, & ma-

mortem intratantum tempus nubendo,quantum

deratàe quí fs

ximéfic:

&

eftinatas,

ex quibus.tufpitio & fanguinis

putabat;non diferre conditionem implendo, lega-

perturbatio folet exoriri, vt lex didat:(ed fcriprum

Aponuuz aficinta D

rum confequatur : quanquam ex verbis deficiarcó

a n i tuolcong

eft(Forte enim imitati fant Apoftoli diaum)Mor

ditio, non cxiftentein teftamentis domino

tuoviro nübatin domino.Aduocati promiícué al

then.de nup. $.difponat.

,in Au-j

t i ümendinnjn

legant, quibus ex verbistrahunt voluntatem teftá

Etdic , quód priores

leges fünt melius adca füum

Labeuacodm n C

jb f Erqua olco um

tisad catüm occurrentem po(t mortem tef(tantis ,

'concludentes.Et fic decidiffem;, fi teftator po(t de-

inquirentes ex verbisintelleQis, non interpretatis

fc&tum conditionis incontinenti occubuiffet in

gaaae lgt doad d

velextenfis , tempüus computandum a morte & nó

ipropaguot lag qi

Domino:fedex quo aliquandiu vixit, ita quod po-

ateítamento,l.tali.de iu:do.l.3 .$.haredi.de fta.lib.l.

tuit cafum in preterito prouidere.& non prouidit,

rgeo o d qua

eum qui Kaleniuncta l.interdum;de verb.ob.

tuncnon prouidit lexcafuioccurrenti contra ver-

iboas rb i

1 Vifa hec mihi non placet , quia omnino verba

ba;aut quia hoc imputat teftatori , qui fibi fcilicet

s ia crasrgtapt

repugnant, taletn mentem ex verbis colligi: quia

noluit prouidere, aut quia putat teflatorem voluif

xf n u

verbacerta & clara funt, teftatorem rempus pon-

feproui(ionem ad cafum non extendi alium , fed

ampia s

deraffe a morte , propter donationem nunc proxi-

voluiffe conditjionem defectam, vt erat, vt leg.5.C.

w Mpl

l

méfecutam.Vnde fi trahi poffunt ad templus illud

dcinoffictéftam.& l.tractabatur, ff.de tefítam. mili.

o x a

min p

mortis,non éx mente verborum rrahitur, fed ex in

Sicin vulgati tacita.que ineft interpretatiué contra

j

!

u od

mnccerümc

terpretata; quia vbicerta & clara fünt, necad tem-

verba ,vcl vitra vim vetborum fübícripta interpre-

,),.-v

vb

pus mortis adaptari poffünt, nifi 1

accgatis verbis,

tationca voluntate teftantis, aliter occurrente ca-

mnconu

exponendo nunc pro tunc.

fu &j fueritopinatus,cui cefsáte op. veritimiliter fic

xl

k

prouidiffet:quia (i fuperuixerit;& nó prouiderit cef-

g. E

Nec obftat impoffibilitatem hoc inducere,vt fic

22

x&d ) dehocnot [f

extranca expofitio fiat aliquando : quia (attentote

fante conditione cafus proui(ia verbis , lex aliter

ftamenti rempore ) conditio duplex vna ab altera

non prouidet, vtl lex corne. & quod ibi no. ff de

f-'llmdo'

vulg.& pup.

dependens a di&to legato cít; (i pertotum menfem

[ori

Ianuarij nuberet,& poft mortem teftatoris , ideft, fi

Exquibüs concl

udo a verbislegatum non debe

u d

contingeret teflatorem ante finitum menfem Ia-

ri,fiante meníem lanuarij nupta non fuit,Icafu nó

nuarij tüc proximuni mori & ipfam nubere; quod

occurrente mortis & nuptiarum : quia caíu deficit

Vi a

totum erat poflibile tempore teftamenti, fcilicet,te

conditio,& non habetur proimpleta,quia caíualis

ftatorem ante mori, Lifamq; nubere ante finitum

& mixta, & fümus extra cafum libertatis.

gt

1 U'W n

menfem Ianuarij. O mnis ergo vita teftatoris ad mé

Secundó;quód nec ex mente , que colligatur ex

fem illudque fecit fecundum impotfibile,fi nubere

verbis,quiateftator declarauit,de quo menfe, fcili-

Á mial " .I!gwyy,])if;

il

yn

excluüdit:ergo ex defeQu impleméti cafüs iurib. for

cet nüc proximé fecuturo, & fica morte non com-

yulfl

g^

putauit;fed ex teftamento,ff.de re. dub. leg. in am-

uU mll

tungc (u.

P

ofiti fünt,non eximpoffibilitate,ad l.2. S.

"

M.

fW"g d)

heredi.i

:

i,conditio impleta noneeft de dando htdi,

biguo,

*

j

autcafu;aut heredis facto , & vtrolibetin libertate

'Iertio

,quód icét cafis occurrens preter opiniö

)

i dg[dfïapd*

nem teftantis,cui ceffante opi. fi te(tans prouidiffet,

g

[H! u d,im'M

ius habet conditionem pro impleta, l. cum ita da-

g

tür.cum fim.de condi.& demon(t, Et fi ius velit,vt

vt in expreífo ex interprctata mente comprehenda

gfllfy

impleat poft, vt poteft , computando ipía ab adita

tur. Etfichic méfis Januarij computandus a mor-

i

h

fum

d

te , hzc interpretatio non confonatverbis teítato-

)

m

[ Y

hereditate,nullum heredi prziudicium eft : $ Imó

«ommodum;,contra quemaliàs conditio proim-

re fuperuiuente ad tempus cafus fecundum opin.

non

j

j

9.

Tl

m

m

n

g

lu'o

a"h,wn

76.

Ant deé Butrio Bonon.

yd

o

o " (

"d

D

nonoccurren tis & aliter non prouidentis ; vt dil.;

&us.perquz etiagm concludo ,non pofle bona pu*

0

tmof

j

vbi eft.caíus, & d,l.tractabat

blicari ex düobus vlrimis ftatutisiinquantur publi

f

1 ""»

-ur, nondebet 'cvrgQ haf

cantbona homicidz,& permittunt de delicto alibi

g

berelegatum..

j

'gnlu(

commiflopuhiti. éx quo próponitür mortüüs an-

'Tt4 mihiAnton, dckVButrr.þvi:(u.rh eft de iure; falio

tecondemnationem, per illamlegem, éx iudicio-

E

fempercontiliofaniori, X ycri*tatc factiexiftente.

rum.nec facio vim(licet Cy.fentiat contrarium) in

?

jrie

Lvnica;C.de delic.defunc.&in I.fi. fireus veláccu.

m

mor.fü.an &que principaliterimponatius poenam,

$ VMAMQJ&-IV;MH..

antaciteincolequentid poena ex.delidto debetur,

HH"]

j( A0

p

2 &illiaccedat. [ Ex quo nondum deduaa eft in fen-

.,;41!57

N

[ 4

gmmw 9"

i .Sf;mtc flatuto,quod jödomi?ice'- peccans certape

tentiam;& niorte extinguirur ficut deliduni :quia

n

U

ex cá delictiagi nó potpoft mortem,l. 2. $.1. de his

/

ii

g a

na puniatur.; an tdel.inqucns, smoriatur ante

u

n y

j a ?

qui fibi mor.conf(ci.& l. 4.$.(i quis autem fub incer

rl

condemnationem, nibji!ominu;yl:o-cum babtzarit

to, totum hocergo reduciturad prima duo ftatuta

g,

5

fimuliunGa;vcl iun&o deli&to perfecundum fta-

[ 4

Pænæ *

x*[l NH l]

tutum punito, & ex primo publicentur omnia bo-

j

t

2 . dententia dicitur morte exti

käui , Quelnaajr;zq

na, & fuper illo fundari oporter omne iusagendi iü

n W"[

; st

dum & delictum eg* peena delicti.

^

!]

) WI(SUJ

&o deli&o , quod morte cofciuit; cx quo à iure hr

3

pro cófeffo'& códénato érad bona ,ex quo p ftacu-

v(*q./

Pena [

ro delictoper flatutum imfofm, Pbrquï

tum ex deli&to, ex quo morté fibi confciuit , bona

N

u

d

n"'!lM"

i an tf

- iudicem fit imponenda. -

omnia publicanfvt 1.3.& 4;:debo.eo. qui fibi mor,

i

coníci.Etfitenemus opi.Guilie.de Cun.in l.1.C.de

jolt

pj

rj.

4 . Bonisloco pena per. flatuum .conjifcandis e

fen.paf.(i teneatur opi. Rich.Malum.non,vt no.Io.

« 7 Lml& d

publicandis,an intelligantur étiam bona extra

An.de hxretic.cum fecundum, lib. 6. Item fi tenea-

n

tl

li

tur opi.Nic.de Mata.quam recitatIo. And.in addi.

urritfm'zfm- jiatuemium.

Spec.in tit.de acc.$.fequitur.in ver.qui incipit , foeli

TUCESUL.

|M

cis Nicolai &c. quam tangitDat. quia hec publica-

| Conthum : LV I

P E

o

tio fit de iure fpeciali,vt tenendo opi.Bart. lcem te-

nendo opi.Dart. in l. cunctos; * quia non conítat ,

ONSTIIVTI ON;irii Regni JAragonum caue

:rfmramym ace

À

quód in vtroque loco fit ftatutum publicationis

ifi

C

A

tur , quód quicunque conmferit vitium feu deli-

bonorum,in delicto fodomie.TEt etiam quia burfz

h

ha o

&um, $odomia , comburatur , C eius bona pu-

fi(cales (ünt feparate ; &

N

Oa es)

blicentur .

*

poena imponitur ex iur;

m:»rimih:dy?z&-m':::,

fpeciali & non communi.

»

.

dtem f alia cauetur,quód quicunque. féipfum interfecerit j

-- Tamen íemper tenui,

& puto, quód cx quo ffa-

vt at

facro non fepeliatur, & eius bona publicentur,

tutum loci delicti dicit publicanda omnia bona,;

ni

"

j

j imu g

ltem Slatuto ciuitatis Lucan. cauetur , quód [i aliquis ciuis

quod iudex domicilij potfitilla bona publicare;qui

Jludiosé bomicidium fecerit de aliquaþe,]bfza in ciuitate Luc. ca

fübditum poteft punire de deli&toalibi commiffo,

:,«fz'r,amm iomtim p

!]

Pi(ä Pzti?iatur & eius bona publicentur ..

].1.& 2.in auth.qua in prouincia. C, vbi de crim.agi

[

opor.etiam fecundum ftatutum loci delicti:quiate

cundum illa tran(it iudicandum a iudice domicilij,

U.

VI A Tcopiofiffime eft allegatum,

ii n "a

r

u

-

a

non nifi certa media decif1ua atfe

12.di.cillud,& c.illa.7.di.c.

rä;v

in cle.paftoralis.de reiud.

qu£contra. X no.Pvan.

i

ULIPTT

r

M

rá &inquantü fundaretur ius pu-

4l

G

e3

blicandi bona fuper primo punié

Nec obftat, quód ftatutum: non fe extendat ad

i^

te. ? fodomitam, indubitatum e(t

bona alibifita ex defe&tu poreftaus,vtin c.vt anima

——

publicationé fieri no poffe , quia

rum : quia abdicat vel abdicare difponitiusbono

(sf

ibi publicatio fit ex ftatuto, & de

rum alibi fitoruma perfona; ius autem in perfona,

um LY

&ciüz ante conde

mnationem, quo cafuextinctum

que eft principaliter fubdita iudici delidi ;inquan-

citcrimen quó ad omnem poenam , perl. ex iudi-

t1um reperitur aftatuto & fübditur poteftatiiudicis

JNO 4

bh u

4 deliài, in qua bonorumiusrefidet;T nonautera

Noli

ciorum.de acc.nec refertan equé principaliter àiu

Il

pnim Go

N

republicentur bona, an in confequentiam : quia

principaliter difponit, vt xesaut bona, (icut iudex

Itttügca

AT. V ieeon

tex.loquitur indiftin&té; & vtrobiquepena accedit

delidi priuare poteft beneficio ,alibi fita. defo.co

H

li

P

H'nmzmm iQn

h..

ad delidtum, quod morte extinguitur , nec hoc eít

pe.c.pottulafti.& quod ibi no. Innoc.puto tamen;

Ti um

P

de cafibus exceptis in d. 1. ex iudicioruim. vel ibi ad-

quód (iftatutum (impliciter diceret bona publica-

lol

diris.

í

riquód re(tringeretur ad bona fubdita ftatuenti

l

3

u

*munaulm

D0n

"

-Necobftat]l.fi.fireus. vel ac.mor: fu. quia illa dif-

cum vnus.S.1.de bon.au,iudi

potf.not.Federic.fuo

oqldïll[,"

ml

ferentia fitnonin ftatuto veliure poenamimponé-

confilio 16.

h

wwu

"n

n(onn

tc,fed in fententia poftea lata ;in qua diítinguitur ,

.. QPutoetiam , hecbona non poffe capi qua(i ya-

ï:fmlq

utþr

"d

an fiat condemnatio exprefsé vel tacité: tüc enim

cantia,fed ex quo habetur pro confeífo & damna.-

hMümIdl

"i

incipit teneri ex quafi contradtu;qui non extingui-

to per fententiam , funt püblicanda in loco domi-

- Ly

Wcütu

Ui

tur morte,niíi tacité veniat condemnatio & confe-

cilii ibi exiftentia : quia dicit,publicentur; per glof.

Vi

cutiué ad delidum,ibi,vt dicit Bart. depu.in leg.de-

deiur.om.iud.l.in criminali.& leg.r. ne lic. pot. leg.

M

M

N

n '*rc

loncp ii

X

«

fundo,fed quo ad ius imponens, vt fiat differentia,

fi quisin tantam.C.vnde vi.cum fimil.not. Bart.in

Q

"u

i

1

vt dutet poft mortem,an zqué principalitet , an in

leg.3.$.de illo.de bonis eor. qui fibi mor.confc. &

Ua

W

m'im

coníequentiam,nullum ius dicit hoc..

habebit feruare practicam,quecolligitur ex not.in

ET

Per quzconcludo idem ,fi caufetur.ius agendi

leg.eius qui delatorem.de iur.fifc.vt pronuntiet fu

MT

adpublicationem bonorum ex folo (tatuto,inquà

per delidto , exquo habetur pro confeffo , & publi-

n

'lm

cet:effectum enim eft iamius bonorum refidens

N

*Q

l ll

i

tum publicabat bona fe intcrimentis: quiain hoc

T

n

L f

Ml

nonhabetur pro confefTo,fed in illotantum ex cu-

in perfona dclinquentis debito publicandi & habili

jl

b iusconí(cientia? feperimit, vt in l.. $. idem refcri-

T

llon

Q ib

tandi a perfonain ftatuti loco delidti, quod exequi

pfiGdebo.eo, C. fireus velaccuf. mor. fu.1. defun-

non pote(t iudex delidi , delidum remaneatimpu

?äiü q'lü

!

v Ule Yü

m

1;

nitum,

;

*

n ?

^

ftts

r

X

l

,

!

"

q

j

N

tl

8

L

uï

-l

H müov«'.

HQ:

)

p

T^ d'ldo

U

El

eLElk.

mdæ' &p

N

S,l

n

Confilium

77

Tij

T

I

N

lL(m

—üql

!

u

Vg

l

j

nitum,& vocatish»redibusdefuncti , cum quibus

nec detrahendo, nec'tollendo , ni(i vtraqueparte

X

Qoah

!

cau(a eft agenda,vt 1.6.$. fin.debon.eor.quanquam

confentiente;ff.de pac.l.1. & l.ab emptione.Lftichü.

'mn

w

Wmlco

m()[

[us

écfenfionem non habeanr adueríus iliam fidtam

.

i

$.naturalis.ff.de folu.l.1.& 2.C. quando li. ab em

"bln nf[ar

(

H& ]

h Aj

l

conf.ffionem;, nifi probent de innocentia criminis

difcedere.tamen quia veniunt contra iuramenta

j

:

In J-H, ff

1

fodomiz , vt ibi nota.

Q per predeceffores , quz quanquam fucceffores

AR

Tl "

RDSVEI

Antonius de Butrio.

non obligentad periuriü ? ex contrauentione,ta

Am p

d

Q

41

« (i-Op

DN

'aCX

0511&111

men lxditur decus publicum ciuitatis, vt pacta iura

v

dl&o (

At

A'DDITIORNES

tanon fcruentur, &iuramenta talia fortificant có

d

Y

tractus contra fücceffores, deiureiur. c. cum con-

* s ücmd

M

Jk&

P ort

UM

i

tinga*.tüum quia etiam contraueniunt pactis poe-

Qn

M

Qu

u

(j

*S

OpoMrtTAM ] Huns immani[fini criminis de iue ciuili

nalibus , ad.quod no.in l.2.C.de iu.immu.& in I.pe

IN npld

E ff

ef pena mortis,l cum vir.C.de adult. De quo per Calca. con

nul.de decre.ab or. faci.&1. omnces populi. de iuflit,

n

fil. 10 Socyn-Iun.confil.7.lib. 3 -Barba. con[il. 64. cum fequen.

& iure.

4 T^ WQD

Hiïüm

"t

nf

lib.: .Dec.confilio 9o. Marfil. confil.28. Grammat. confilio 65.

Negari enim non potefl,ex quoin fadlisaliud nà

Mantua. con[ilio 213

fupponitur,hoc venire in contradu, vt implemen-

gpee, t

d

Tütit ho

loq. 602.

. Parif. conþl.'zög. libro. 4. dixi Mille-

. -25;;

EU

Sagend

lll

b

tum ex altera parte ,vt veniatad habitandum, qui

u

Mi

CONSCIENTIA]7'ideDec confil.438. Parif. confil.

Nicolaus ex quo fecit,impleuit ex fua parte , vnde

klkiJ

V adbon

15 5.Uib.4.Corne. confil. t 95. lib. 2. Bertr. confil. y34.nume..

non tantum ciuiliter fed & naturaliter eft obliga.

"

r (

Tl

a[u:

lib.3. in 1.par. Jgneum in leg. 1 .G. fi fibi manus.nume.1 7 ff.ad

Sillan.

tus ad pa&um feruandum, & ficnon poffünt (ta-

Qu

r

tuentes ab hocrecedere.

O Qu

I dC

€

,BAR. IN t, cvN cT 0 $] Et eft communis opiio ,

T Item quicquid fit de poteftate, dico , quód non

O

D HI.IC j

vt attestatur Bo[fin tit.de bon.pubiic.num 62 .Cgph.confil.7 9.

al

Wt 10.

cenfentur in dubio velle,quia à ftatuentis prouifio

I

m

YT

t

5u. 5 .ib.v.vide Brun coft.3 1.nu.1 5.Roland. confi.7 8.nu.14.

nibus & decretis (emper cenfetur exceptum praiu-

4

i

lib.3 .Roma.fins.2 7 1.Licet magna..AjZ.deci/ïzS.num.x G.adde

dicium tertij,de priut.c paftoralis. c.fuper eo. de of.

"1

dniin,

i

euadem in confil.61.

TT tqui

pl[rfüh

deleg.l.2.$.8 quida principe.ffne quidin loc. pu.de

NküsB&

refcri.c.cum caufam. & quodibi no. & maximé ius

w]

h

UT

à fe coceflum,ff.man.l.(i hominem. & maximé ius

: -l:.

dooy

du

SVEFMM«MRIF M.

RD r

ciuium conuentionearguitur de fide rupta, & ma-

...,&'3

ximé iuramentali,ff de condi.inde.l. fi procurator.

1

il fmg

JUD N k

Y — Jusex flatutocollatum , an t quo cafu poffit re

1.53.$.61 procurator.ff quod quifqueiur. de elec.ca.

-t':; ;

ID at

uocari .

fi compromiffarius, lib.6. Et maximé quando extra

VE

u A QORt lDpotir i

conuentionem incurreret poenam , yt eft in pro-

2 4 conuentionibus di/cedere non licet, nifi vvtra

pofito.

;-';.j.&guro,quödquuoüa-

que parte con entiente.

4

iitemq

uia ab iftis difpofitionibus generalibus

n a'l;gnda Ofb

1

priuilegiati cenfentur exempti, ex quo fpecifica nó

At cqeg

i

3 ratuta , prouifiones , decreta , - fimiles aZtus

fit mentio de priui.fuis,de cle.c.qui fzpe;lib.6.c.fta-

-

tdt dddoalbicomid

tutum.eod.tir.decle.non refi.c.dilectus. & ca.ad au-

prafapponunt exemptionem Præiudicij terz

gaitroana. Cb ia

:

t

.

dientiam . reftringitur autem prouifio nouiter fa-

——

atitomloc ia

&aadillos de artibus minoribus, qui illo tempore

adeudun tiudicedomcli

c dijþq/itioniäus genemlibus Priuilegiati cen-

non íoluerunt colle&tas, & difponit prouifio;quijin

entur excepti , nift de illis fiat. mentio [pes

ciuitate aliter priuilegiati non reperiuntur ; & fic

"m " quxconta ao

in dubio interpretanda,ne pacta , iuramenta & de-

&GALS.

som non fetendat d

cus domicilij tante ciuitatis rumpantur innon fer

Vi

vnisytinctatitt

uandis, quz promi(it ciuitas, aut illam reprafen.

Confilium

LIX.

tantes.

xv abcredipont

s iefonayusaremin

Sicdico & confulo ego Anto.de But.vtriufque

--

e

|RIMO Tafpedu ad prxiudicium

juris doGtor.

o d indcdid u

om

[R

ierro j dur p

]

Nicolai primam conceffionem fo-

:c;;f::xmciïdu,ï

od

—

rereuocatam, vel íecundum formá

ADDITIONE S.

ll[llli.ï

E

vltimz prouifionis limitatam: quia

ss atl

00

"

x

vilediip at

ad preiudicium nuncfubiedi potett

ONTRACTY s]1n fimilicaufa pro Volateranis con

, Innoc g futi

ius coilatum ex flatuto reuocari, cü

C

fuluit Dec.confi.2 92.col.3 uev[i.fuperest tertia conclufio,

ftatutbm fng

ulares non refpiciat períonas, fed in-

uibi allegat boc Butr.confil..4dde ,/4lex.confi. $ 4.num.2.0 lib.4.

p

s du

füdia lat

definit& loquatur,vt deiniur.c.in noftra, & ibiInn.

Cano.in c.nouit.de iud./4ym.confil.241.un10.

i t

t h

& no.ff.depubli.l.toties.de priui. cre. l. Antiochen-

PsRIVRIVM].4bbin cveritatis, de iureiur. nt.3.in

ao i

fium.Item,quia hicactus veniendi ad habitandum

terminis noflris Card.Zaba in clem.1.S. nofque.q. 3 . de iureiur.

T

non fübijcitur ditpofitioni communisFlo. tanquá

MITT L

Card.Zaba.con[i 3 37 «cir.frintellie

-

€boc, utbalg:es apud Aff l.de

ho 007

Vd a

f

complementum conrra&us ex parte illorum de

€if. 38 1.num.8.

f

ían&o Gemi. fed vt a&dtusad habilitandas perfonas

ogxup

pi

T

"-

M

)

(TIOII

in fucceffione priuilegij ciuilitatis, vbife habilitet

$SPEMMRIFw«.

* ]hu')?

]

adillam habitando , quàm contractus implemen-

"u

LA

jj p í

tum,.

enti

D

a

m!mll-"

g

Cótrarium puto, quód v!tima reformatio facta

f Onusimpofitum perone pro rebus fequitur illu,

-Lh

A

.pübl j

peroportuna confilia non poflit in aliquo detrahe

"n

«l

J

ad quem tranfit ves.

aM

I':LOUID

i Wt

n

rc primz concellioni fa&e hominibus de fanito

2 Procolleélis impofitis icitar conueniri po[feffor

( Yiv

4;

Uv

Al fmc'

i

p

Geminia. tum quia non per viam (tatuti aut priui-

C

u

g*

lo

legii talia funt, imo per viá oétus/?vt patet in priui-

non cvenditor.

ADUV

000[

d

i*

p

legio, in quo proponuntur pacta facta , & conuen-

35

&,müb

!

gbl

g

J

tiones & iuramenta preltita Xc.

dlla.h T

"

,

u

? JTAconuentonibus autem nonlicet d;'fccdcrc,

Con^.

,

U.

p

.)J

c'*iwr j

av

On.(lw

N

W

d

i

"

t

D)

U

78.—^

-Ant.de Butrio

Bonon.

fj

j

,(

D

g

.l

SVM MARITV M.

j ".

"

n

[

.:

Confliim ^LX. -

]

/

e

TL

u —

. Pullicatio bcnorum ob deli£luma [latuto indis

4n

T

g

n

— VS

- /-'v)b

ID ET V R f pimo afpe&tu ditum

i

j

M

b

EN

AE

w

11*]»

l

j

P.non pofferepetere collectas, quas

&la,ad qua bona fe extendat.

!

J J

J ulbrb]

nln*

f

foluit,quia iilas culpa füa foluit, no:

M

n

elü k

i*

"

Y

)æ

faciendo rem defcribi ad cataftrum

Crimen la[a maie[latis vefe

AC

d

om.

^

,f'ttir-:gad ?rinci:

jhf,& J

UL

FA

SSS

autzfümumemptoris:fibi crgoim

M

w*

utet, quiadamnum &c.de re iud. 1.

2

j

jj

Starutum [rmp

'lxk'citer conf]äans tha : , reftrinz

damnum.ad hoc, quiaftatutum obligat eftiman-

!

K

n

j

f

.um(ïb

tem ad folutionem colle&z , donec adalterum fue

- gendum dicitur ad Lona territorij - —

li

M

rit cítimata.

jw

f

D

5 Delitlum mariti an debeat. mocere *uxori. in,

:

oAj

Contrariumc

ft vcrifas,.c.luia'dcïiur,exo'nuska-ini-

dote .

3

N

X

& wgfulofg

pofitum perfone pro rebus , vel imponendum , fe-

j

quiturillum;ad quem tran(it res. ft.de (01.. quomo

4 Bonaemplyteutica an ob delictum empbyteute

do.& no.inl, 1. C. de mul. & in quolo.etiam dato,

0N£$

511

quódad e(timüm fit defcriptum venditoris,& non

| pf Pulalicari,

j p t

dum tranfl;tumad zftimum emptoris l. fin.C.fine

TALBAM

1ruem

cen. vel reli.ad hoc per ftatutum adequatur munc-

Conüliüfn

EXI.

"t

um ub

n d

ri reali,quod (cquitur poffeforem, f£de publi.l.1m-

Eu

'me/ï"

peratores.de cen.l.cum poffeffor.l.hactenus. $ fi.&

EM

TRICTE f non reputo hoc fore

.«'ul"

|.ti pendentes.S$.(i quid cloacam,f£.de vfufru.& per

( s

(

I u'*:

crimen Ixfx maieftatis,quia nonin

yt n

Dy.in d.l.Inmperatores.

" principem mundivt imperatorem

- Titem hoc vültaperté ftatutü dicens, quód pro

E.

&

vel ad latus eius exittentes, vnde de

PT at

2*

* )*

"

impofitis & imponendis poffit conueniri poffetlor.

(

jure communi bonanon confifcan

pa. 5.!;;7::: l

Ü

Vultergo poffefforem fore obligatum , vnde fol-

tur,quia conferuantur perauth. bo

a naà natr

giginlu m n

uens pro tempore , quo foluit onus pertinens ad

um. C.debon. profcrip. que excipit

emptorem,a quoipíum liberauit. Ideo negotium

crimen rátum lzfe maief(taris, vt patetin d. auth.ad

[]

Wr(&w( "EPT

J

fuum geffit vtiliter, & cüm nonhabeatrremedium

fi, Confitcatio ergo fit perftatutà.Ideo ponderanda

QUH

J

n

ga:;aæ»;-w.u' |

contra fifcum vel communce, a quo arctatur folue-

Íunt verba ftatuti.

re per ftatutum , exquo non e(eftimum tranflaiü

Si ftatutum dicit, omnia bona publicarifvbic'un

1g7535ji,:w.' iM

in fübfidium,fecundum communem opin.poterit

Eiïl'-'ïlt,*.

]u r

que fint, & publicanda fint, & fifco vbi funtbona

agere negotiorum geítorum contra eum pro folu.

applicanda, quicquid dixerit Ricar. Malum. vt not,

vfv farin.

ib effe&u colledarum , ff. de neg.geft. 1. (i pupilli.$.

du o d2 LA

Io.And.de hereti.c.cum fecundum, lib.6.in nouel.

quid ergo. hoc etiam declarat confüetudo féruata,

Ja:quia poteít habens fübiectum rationc domicilij

agl

que in hoc confonat iuri , vt emptor. foluatpro t&-

vel delictiabdicareius a bonis alibi fitis, defo.com

r u

pore, quo rem poffidet: íecundum naturam enim

pe.c.poftulafti. Et hoc cafü bona vacantia effentfi-

Ti MMU

FX

ci,vt procotempore.quo commodum: fentit rei,:

Íci,vbi funt bona;vel vbi et domus, & non pertine

fentiat & onus ,ft. de regul.iur. in l. fecundum n'g-'

rent nec ad filium Laurentii, nec ad.nepotes.

turam.

1Siautem ftatutum fimpüciter confifcaretbo-

2 7 PuLu

Ex quib.concludo, di&'um P. potu

ï[fc."-repctär-c-

1ia,vel omnia bona, reftringeretur ad bonaterrito

Ya o

E I

AX

& pofle collectas,quas foluit pro dicto emptore.

rii.].cum vnus.S.fi.f£.de bo.au.iu.poff.de con(tiic.vt

Non ob(t.ftatutum vltimum: quia illud fuit factür

animarum,lib.6.10.And.poft Nic. Ma.in íammu!a

n

adcautclam Communis propter fraudes vitandas,

bannitorum,in Spec.de accuf. & fequirur in addit.

vt dixi, ne contingeret fiícum excludi , qua(i alius

queincipitfeelicisrecordationis , & Bartin l.cun-

poffedidfet,vtin cata(tratis & eftimatis etiam poffet

N

&tos populos.C.de füumma Trini. & fi. cath. &tunc

compelliad foluendum , fed femper quicquid (o-

filius & nepos (imul,cui donata fuit domus il!a;;ha

luit, foluere cenfetur pro em

beret ius illam profequendi vt proximior, nec in-

Mius Ytnd d "a

hoconustenetur.

Á

piore,; qgi realiter ad

,

gratitudo Laurentij fibi noceret , cüm ingratus nO

TRv i

"u

fuerit donatario fed filio, & taleius vt perfonale re

L

* Iradico & confulo egó Ant.de Butr. requifitus

rqw' f"'"micü; j

uocandi ex ingratitudine non excedit perfonam.

D

inloco domini Petri de Anch.domini mei, &

-nunc

donatoris , vtLfin.& I.1.C.de reuo. do.extra;de do-

imu'vinu::gg,',:

1

abíentis vt confulam.

natc fn.:

!

"Jär

Tuilto

: r

— In cafu autem;in quo didi filij vtriuíque Lauten

)

[

Ut

NI

d

w *

A DesDi Ms CE VO

tij non admittereütur,an vxores admittantur : de

I)a:bitb

Vxore Laurentij , cuius fuerunt bona, fi habet illa

v s ] 4dde .Aret.con/äl.ro.s.'lä caujämagnifci. trex'.

hypothecata exprefsé,que etiam habere videtur ta«

O

in Lcum poffeffor.S- f f-.de cenf-autb.fed periculum.C.fin,

cite,vt l.affiduis.C.qui pot.in pig. habe. non eft. du-

cUanhUm ].

Xl

cenf-vel veliq..4ymo. confil. v 2 -numme.s.. Et vatio efl quia onus

bium;quód poteft habere regreffüm:& idem de hze

impofitum rei , fequitur vem quocumque vadat,clemen; .de cen

redib.fnis, 1 quia mariti delidtum non nocet vxori

LT

ctdtdum t

fivbi glo.l.refcripto.S.Giendum.ff.de mus.€ bonor.Dec.confil.

indote, necfa&tum mariti obligat dotes, excepta

164.colum.3 circasued.Corne.confil.» 64.colum. 2,cir. med.li-

cau(a primipilari,C.de primi.l.2.C.in quib.cau.pig.

"

e»

bro A. ALbb.confil. 30.colum.2 J ancbara confil. 3 $6. 12 lite.co-

"

Ptl

a

ta.contra.]l.fátig.C.ne Vxo.pro ma. pertotum. & ga

i anu k w

lum.1 "Paul.conft.33 3.V ifo puncto feprafcripto, duo fint lib.1.

b

jus dotisP feruatur illafüm etiam in ttri&o crimis

Itpg[]

-4!'(:

Rom.confil.41 7.colitm. z poft med. Affl.decf.93 Rip.inl1.$.

nelzfz maieftatis;l.quitquis.ad fi.C.ad l, iul.ma.

j

A

lre

Mi

q

B!

fi baes.colum.3 4j.ad Treb.Soc.confil.1

Necobftat, quód & fiícusin delidtis dicaiur ha-

|

Mbf

ütt j

68. 4ym.confi.3 17 . 5.

.

? .lib;4f Curt.(zanrconþl.

beretacitam hypothecam,C.de poe.fiCl:1.lib.roga

*

W

l&l

^

f&p

U()['au » Ca.( ^

illam non exercet fifcus contra creditores (ortis.ff.

A

u

R

fdn

4-

Cin

deiu.fif. .quod placuit.& ibi Dy.. & l. ftatuimus.$.

W

Vl

s.

N

d

Q

""M in

filtem fcecundum communem opi.non habet ante 5

M

i

Noto

QA.

delidum,

N

j

T

a^

N

&

l

*

MM:A

(

MM

Confilium

MBLSNIC

79

delictum,vt no. Cy.in l.pofthac.C. de bon.pro(cri.

Contrarium eftveritas, quia eo quódaltero in:

4j

"hf

tyd

"Fäuto;,,di:

& Bar.ff.dedov.Epoft contradum.& l. auferur. $.

grello pofieffionem non recuperauit, fufpicatus

.

Ax

fiícus.deiure fif.

pretumitur fe potuiffe repelli , f.de acq. po.L.fi id ,

fAdvltimum,bonaetphvteütica* non publici-

quod.cui competit vel condidtio ex lege cum quze

Af refän

e -

« hh

L

tur.quoniam poffunt ab ccclefía reuocati , in Au-

rebatur,? fecundum opi. Hu.de Port. Rauen.quam

then.de ali.& emph.$.r.col.vo. & no.in1.2.C.debo.

veram puto,;vbi finearmis;,vel fecundum commu-

rl(lh

dam.& no.Bar ii li finita.S.(i de ve&tigalibus. ff. dc

nem opi.interdidum vnde vi,vt l.1.$.deijcitur. & $.

( jf ER 60?1 ,

dam.infec.ad hoc,quod deiurc patr.16.q. 7. c. filiis

fiue autem.& 1.5.6.fi quisautem. ff. de vi & viar. &

) Ill

1l Jtonj

ac nepotibus.& no.glo.dereiu.in cle paítoralis.in

quód ibi non compcrit ci interdidium feu. condi-

Mla

verbo,fübie&to,ad hoc in lib.feud.de prohi.ali.feu.

&io cx l. meminerint.C.vndevi. ad recuperandam

cimperialis.$.illud.ad hoc de poeni. c.in quibufdà,

MT "ii

pofictlionem, fi non citatoco poflefforc fecundus

& c.faclicis.lib.6. ad hoc quod no. & latiffimé di

fpu

cum audtoritate inualidi refcripti ingreflus (it.

Wu dt

b

Item & competit huic remedium,fcilicetl.&iP co

tatIo.And.in Spec.dc fcu.füper verti. 39.

loni.C.de agri.& cenfi. lib. i1. quia noniufta caufa

"in,

Al

hyt

. Sicdico.& confulo ego Anto.de iäþ.nt.f.vtrlilufquc

& vitio priuatus eft pofleffor: quanquam ctiam pe

juris dq&or.

nes bonzfidei poffeílorem reperitur, ad hoc quod

"

ibino.Aadr.de Lign.& Bart.in 1. manifeftiffimi,S.

N

ADIISIUOUES

fed.cum in (écunda.C.de furt.ad hoc gl. in l. an alb.

€o.tit.quando omnia deficerent , non ceffat reme-

n

^ JMNATORYM ] tbmmuniter totus mundus feruat,

dium canonis,reintegranda.com

MA ylln

'onf uO

Qub

A

petens pro quali-'

.

rnes,

PTAR

DUPTIT

quàd bona uon confi[Lautur in aliquo cafu , excepto crimi-

ber noniuridica priuatione.

N

IT2

J'nm d

ne bavefis, r lefa Maiestatis, nifi ex difbofitione Statuti vel co

2

1 Non obft

at; quód illud competittantum pro

VAm

T Ug

ij

c€ rebus €ecclefiafticis,vtdicit Cal.derefti.fpo. c. cum

"

Umm

ii

lts

andCdt

fuetudiuis aliud caneatur.. Alb in 3 .par.flat.q.1 8. cir. fr. Capol.

!

ünbon

Tonqg

conftl.v7 in 3-dubio.ver[ic. fed ultra ditfum. Dec. confil. 442.

d ad fedem. quia hofpitaliad gaudent priuilegio ec-

num.6.Berty.decif-2 6 4.num.15 .Roland.con[il.97. nuthe.2. lib

clefiarum,vt 10.q.2.c.hocius.C.de facrofanc&t. eccl.

]

x ;:::z QOtfnn

ag

Til

authenti hoc ius.& quod nota.glo(.in clem. di(pen

: KQW rm

l

T

Pt

2. confil.9 2 mume. 5.eod.volum. Nouell. in practi. crimin. fol.

RPUK

!

1 76.mm.6.Cagnol n l.ea fola:mume:7 .ff.de vegaur. Dec.confi.

diofam.deiudic.verbo , beneficiis. & Lap. de Ca(t,

€Ilnd..aux

4

257.num.6.q

in tra&atu hofpitalium;fu

"

-n Krlatuai

UT

12.in fine. :

uen rgf&n Conrad, in fao breuiar. fol.4 3 3 . nume;

«

2.X55.

i

à allcgariqnc- sag.qu?ftio,

[

b

1vs-DOrts]Bo[intit.debon.publ.nu. 7

g;in fr. Clar.in

Ex quibus cóc

ludo omni proprictatis'cxcäptio

- Oi bont ln

pracl.crim q.78.»erfi.quaero fibona. -

ne ac quzftione reicdtis, hunc vt fpoliatum ante

sinitct l Bovb n

£

omnia reftituend um,de reflit. fpol. c/'in literis. cap.

