Joquar) füfceptio mandati tenet:hic corratus fuit

od becuraqna du nonit.

vifd.om.áud..alioqui.ff.de contrab.empt. 1s ergoyqui contrabit

cerareligunur d comuri

iullusjcüm matrimonium.;non (ubfiftat exconíen

cum Maria,credens effet Catberinam , minimé confentit inma-

du:vnius,nec pendentiam recipere poteft, vbíinin-

trimonium cum Maria,c, »..de coniu.(evu.Magist. fent.in 4.difl.

b r

joniusYerplrt Vg

ü

m coporeotott

ftantiagitur conrtahi , quia vel (tatim eft, velnon

3. is autem,qui contrabit cum Mariapaupeve , credens Ma-

eftin aliquo effe (ui;27. quztltio.2.$.1. & hotatglo.

viam diuitem ,in-cuiius per[ona non errat ,nec in eius conditios.

gocma bt verbo,abentnt

" ide tránsla. prala.c.llicet. Sic in fententijs cenfürz ,

Sovecjen t at

ne, in illam confentit &T matrimonium contrabit. Quia error in

quz-ni(i expreffo confenfüpromulgantis fufpen-

qualitate feu fortuna.non impedit confenfiam in illam faminam,

s notra duorum tisi

dunturextrinfec&inquantum pure(untün valore,

qui con[enfüs coniugalis efi,quod probat tex- in.d.c.1.29 . q.t»

«xieadus a pl

'fufpenfzeffe non poflunt,de app.c-ad hoc.& c.pre

Bal.in lcum JAtrébimedovam.C.vt in po[-JAegat.1af-in S.fuerat ,

pickm

"

as Va n

* serea.11.quzí(tio.;. c.nemo.& qu.

ml

ul

E

od;i-bi not.de ap-

311 3 .de a&f in Infüi.Burgenn c.enm dile&ii.num,5 6. de emp.

(

erat CU0 )

(

.pel.c. paltoralis, $. 1.. -

*

^^

€» vend. Dida.in epit.de [ponf-2.par.c.3 $.7.

adi

a.5 od

Item fo

rténon eflet peccatu

m dicere, acccpta;

b

h-um .m

i]unp J

Ponpo

tionemandati validari, quando derenuntiatione

No v rT] Refert & fequitur 4ym.con.Y7 z . 1 Adde

fin ul

nca. conf.a 2 9. Multadubia.col.y .Coriin con.$ O.col.3.ver.

;

'velàonacceptaione certificatus fuit primo man-

yur^

früoccor

dans,aliasnon, non obftante, g ex voluntate reti-

e gm credit babére poæjionemili. Le in fonþ 165.col felli.2.

:'Læ.-

[

h p

.

2

g

1

nendo poffeffionem illam acquiro:: quia illudin

!

jenid

u nn'äc

.poffeffionejin qua iuranon requiruntpropofitum

M VMMCAR.IV J.

"lb

12 wP(

moniul

(l

nouiter-acquirendi, fed requiruntad acquirendü

iecut D

jl

ng

ps

folam affe&tionem tenendi,vt d.l.3. in fi.principij,

I Jecsnia ab .4liquo .rcc&pia , €uius receptionis

ial

QU

yp

'deacquiren.peffefibi, duntamenán mente & cogi

m

j tl

Mi

il

pov

10

[mflls)

tatione.&c. Ad hoc qued not. Bar.

non apparet. caufa , conflat tamen rgccpti-a,

xl

Jf

j mpafom

1 Nam vel hic dices matrimonium ex primo có

iudicatur mutuata .

:

quir

'fenfu: & hocfalfum;quia nonfuit mutuus;at defi-

"M

E

2 Contratlus locationis 4n inäp

Ortare &cnfc'atur rt-

ga^.., gt (

«it coníenfus viri & confenfus mulieris errantis;an

i

" dh*'*

i

con(enferit,exhocnouo retrotradium habente:&

feclionem «yel.con[eruationem rei locata .

, i um

j

uJCJ

r

PU. T

l

hoc falfüm, quia.matrimonium , vt non recipiens

3 4Mutuum daram *vel receptum qualiter qes

v

i

pendentiam;non poteft habere retrotradtum quà

B

t*

on&nfu

d

piat Prolvandum :

nfc

jf

Foi

"Coue

T ,q;bl'ï g«

E

ad-vincqü fubftantià,quia cüm effe-non polfit pen

n

juf

0

X

n",.

o

.mofd

C

nn

,v« :

ml

g

Ant. deButrio Bonon.

$

(

kf

ACD' D TT f O.

Conflium | LXV.

9

l

"u

hts

/ V

j

T

Mv

jp

"

)A

I

JMcrATIONEM] Refert C fequitur .Aym-cönjilie

0

l

RIM O tafpce&u videtur intentio-

106.f92.X £.

j

d

;:

u

nem actoris non probatam. In vtra-

[Hl;

p9

u

goun

i

je enim caufa principali deduxit

$VMMRIV A.

'L

"

(L)

e-—3

?ll

utuum.In prima fimpliciter:in fe-

n

W.

:—;

"

cundain certam caufam committé

"m r

i

"

p

2 dam,& teftes, necin prima necin fe

I d$tatumm tran]iens in contratlum alterius ters.

" qu

cunda aliquid dicunt demutuo , quanquam dicant

j

« Ws

(a T Ri

tij , "tl continens eius comrfzadum , 4n pofiit

JW i

l

W

IN

delocatione,& de conductione reficiendi, nihil de

TCHOCAYI.

,

J(Ev

n o

mutuo aflerunt,ergo Xc.

J "

gt

NU

^n

uv

Necetiam dato , quod

agi pod'ct ad reftitutioné

-2 Inferior ü Papanon P,th/i tollere ius alteri que

vgdlm* y'

:

dati ratione contractus, vel alteriusimpledi extrin-

X Jfttum.

"t

m

i

fece ad contractum , vt dati ex caufa finali contra-

u

i

K g

It

U. ) d

&us,C.de pac.inter emp.& vendit.l.cum te. & quod

3. Mandatum generdle non dicitur continere illieiz

"f

n

ww

no.inl.fica.C.derefcind. vend.& l. pacta conuenta,

IJ,FO OP"

Qup*

tum,aut alteri praiudiciabile.

atl

na,.du

AV

decontrahend, emp. tamen non cft probatum ali-

n

iooink

cubi,quód ob hoc dederit pecuniam , fed fola fim-

4. Prorogatio antiqui a£lus, an fevi dicatur,fi ali-

^ .)üs il

j Vv

Q

U,qlulr

)

plex datio,& padtum dereficiendo , meritó neceffa

n

iv

rio non concluditur datum in cafum refeQionis,

-qu?id de nouo addatur.

Uil dv

m

1. ""

cüm & loco precij locationis fuccedere potuiflct

m

LXVI.

pretij datio, & ficalterum neceffarió non probat.

| Confxlium

044

^i

T Itenmi cüm ex natura contractus veniat refedtio,

Vi

J

itaquód commode habitari poffit, nihil extrinfe-

ä'

d

N Tfa&o proponitur molcüatid

u.l:

cus deduQum videtur à contra&tu,& fic ob caufam

(

;

5

medij temporis à tempore primz

competere non videtur.Et hoc cft,

(,—ï—

H

E G

confeffionis vfque ad vItimà: quia

aniit

MT

quod potc& di-

d u .

j

-

Cipro parte contraria.

ab illo tempore citra non eft du-

gt u (

Iniquum videtür, quód locator receperit pecu-

C )

725

bium,&(vt aliàs fcpe coníului) pu-

x

giüa.

niam,& non impleucrit contradtum, & adhuc ve-

toclarum deiure, quód didi offi-

litretinere pecuniam,& grauare agentem agere ad

ciales nópotuerunt detrahere iuri quafito Guido

d- t

j Ri

interefle,qua x

ni,& fuccefforib.qa g ante erat cóceffum , tráfiue-

i miä.&;þo:

quitas grauat me in dþfcndcndo par

L

^

(

hn

10012

tem actoris.

/

ratin cótradü,& ficftatutü reductü eratin contra

f Etdico probatum

mutuum ex cohfcfïïone con?

Qü,& proponit ex oi parreimpletü effe pro parte di

uenti ,qui confitetur fein tabula Matthei recepife

&i Guidonis,ió pac.nó potreuocari, C. de actio. &c

pecuniam à dido condu&ore , alio non apparen-

Obl.l.(icut ffide pac.l.j.de cófti.pec.l.j.l. in commoda

iDDITIQRE!

te:prefumitur ergo hoc ex caufa mutui, & per acto

to.$.Gicut ff. commo.ad hoc qdinftatuto tranfeüte

rem allegata,vt dicit glo.&

d

in contratumino.Inn.de temp.ord.c.dilectus.de iu

4

cum quid.

"

Barto.ff.fi c;r;.:pc*tf&cg.

di.c.nouit.D y.& Bar.in lp femel ff.de decr.ab ord.

. ü

Nec ob.quód confitens diceret ex caüfaklocatio.

faci.l.2.deiureiur.& l.omnes populi.de iuft.&iu.vi

nisquia illi parti non ftatur profe, C. deprobat.l.

€t concedentes poteftatem hoc non potuiflent;1qa

did

exemplo.Et illam partem poteft probarealtera pro

inferiorà Papa non tollit iusalterius.f. priuatiff. q

fe probata,ex quo pro fe prz(ümptionem habet,vt

& a quib.l.j.no.C.fi contra ius vel vti.pub.l.£in.C. de

not.inl.2.C.de dona.ante nup.C.de proba.l. fi qui-

prec.imp.offe.L.quoties.& Inn.deimmu.eccl.c.quia

9N

E i

.....

1

dem,& . Aurclius.$. idem qua'fjjt.ff.de libe.leg.vbi

pleriq:.no.in].toties.de pollici.de priui.cre.l. Antio

j

.....

Barto. & potius. etiam debet prafümi mutuum,

chentium.no.de reli.do.c.conftitutus.& gl.in ca.fta

I'H,./'"w

quàm pretium locationis , cüm-non apparet tem-

tuta.de haret.li.6. Siipfi concedentes poteítatem re

pus tunc venifle locationis, & forté in veritate nó-

uocarenon poffint,vt concludüt iura przdicta; mi

n

dum venerat. Vndequod ante foluerat, iactatio-

nus habentesab eis poteítatem,ff.de acqui.re.do.l.

. à nem?induceret non verifimilem,ffde prob.l.cüm

traditio.de iurepa.c.quod autem.j.q.7.c. Daibertü.

")

deindebito. ex quo ergo refedio imminebat, &

]tem dató , y concedentespotuiffent, non haberét

*

, pa&tum crat,vt reficeretur,& nondumtempus pro

poteftaté füper reformatione communitatis, quia

"u

! betur locationis quó ad folutionem ceffiffe, quod

videntur recepiffe poteftaté füper non reformatis,

accepit locator , & quod condu&tor dedit non in

lw

Ua

máximé detrahendo aliàs ftatutis per cocedeétes.ff.

u "Y

pretium locationis,fed in caufam mutui refectione

imà.l.fi hoiem.no.in l.ambitiofa.de decr.ab ord. fac.

inftante dediffe cenfctur,vt not.glo.& Cyn.& alij in

" fItem quiain tali mádato nó venit, vt alteri piudi

authen.hoc ius.C.de facrofanat.ecclef.& poftea fuo

cetur.l.2.$.fiqsà principe.ft. ne gdinloco publico.

temporc in cafum locationisconuertendum , qua

f£deof.del.c.fuper eo.deofue.c. cü olim. dc priui.c.

WMMJ

inter partcs acta f(unt adimplentur, vt minor iadta-

l9

paftoralis.no.in l.toties.de polli.& d.l. Antiochéfiü,

tioinducatur : & quod vna numeratio ob caufam

" ltem quiain talibus mandatisin genere non ve-

vnamin aliám conuertatur, partium conuentione

nit illicituti, per quod mandatum notetur de fide

Wgþj

M

LU

juri confonans eft,vtl. fi quis nec caufam.ff. fi cert,

rupta,l.fi procurator.de cond.indeb.l.5.S.fi procura

W.[ l^

pet.probat ergo;quod deducita&tor.

tor.ffquod quifque iu.de iureiu.c.j.li.6.de elec. ca.fi

ï dö md

(1j4

Ex quibus patet , partesiudicis effe , vt pronun-

compromiflarius.co.lib.

Á

fs

w

J,

4!;

tiet malé appellatum , & beneiudicat

Item in generali mandato non venit, vt ftatuat

"

WIWM

pel.l.eos.

um'C' deap

€ontra à fcítatutum, C.de of pref.orien.l.forma. de

N

Ifadico

& confüló ego Ant.de But. vtriufqueiu

elein cle.ne Romani.de maio.& obe.c.g fuper his.

Ti [

tis doctor,faluo femper fabiori confilio.

n0.glo.de hareti.c.ftatuta. li.6. notat Spec. de lega.

IEH fx

-

(L

d (QL[JM

$.fupereft. verficu. fed nunquid Legatus poteft.vbi

Al

nec Legatus tollere poreft ordinem iuris, & quà

PA

adilla

! wofäm

Wuam

)

7A

10n

ADDIT

lo

(

Confilium

l...r

!

LXVII.

8j

UI ]pdmw

adilla ctiam ordinatoria contra ius füperioris fu-

AH

Confilium

LXVII.

dm M

bic&tis przíudicare. Vnde caufam committere non

ote(t íummarie? rractandam, vbi ordinaria eft.

[qgps

C

Is rsta&ibus& iuribus inter ho-

MMM

* Hac omnia confirmat; quia ifti videntur defice-

neftam dominà Benuenutam vxo

:ä::

!

Mp

re in poteítate , habebantenimà confilio potefta-

&

B

rem olim Andreazi & eius procu-

tem proroganditantum tempus antiquis elcdtis,&

ratorem cx vna parte, & Nicalaü

h

ifti vinon tunt via prorogauonis , fed principali-

muratorécx altera miffumin pot-

i,

a

3

E

dm'"' l

ter prouiderunt.

a

VN

feffionem omnium bonorum di-

LT l

Nec obf(t.fi dicatut, quód imó hzc eft proroga-

&i Andreazi ex vi (üb(titutionis fa

! MPOP

tio;? ex quo intra tempus clegerint,argu.de preca.

ä'æ filiis di&i An:

dreazi.Praemitto, quód fubftitutio-

líed & à manente.quia hoc fecerunt detrahendo

dirigitur ad filios mafculos di&i Andreazi , &non

| ?l mm 'Ouere li

l

vnum cx antiquis : vndeex detractione vniusanti-

comprehendi: foeminas:per que concludo,quód fi

qua po'cítas non cít faltim,vt debet prorogariimó

quid debetur filiz,f. Andreola,fubftitutus nihil de-

dmturc

nec pote(t dici progatio , quia ex additionce, vel de-

bet habere;fed relinquitur circa portiones Nicolai

l 'Düt

tradiione nouum quid conftitui dicitur,non anti-

& Federici,.& totum dubium vertitur fuper nullita

mmm

dl[i ;Zg

uum prorogari,arg.ff. de iufti.& iure.lius ciuile.&

te aut validitate didti reftamenti, quod furgit ex in-

Ladeo.$.cum quis.ff.de acquirend.rerum domi.l.r.

ftitutione facta de Andriola,quz fuitin iureiaftitu

k

$.opus.ff. deno.oper. nuncia. quinimó ex quo vti-

tionislegitimz, quando maritatetur:quz videtur

*s :,M/ïendmwþ

tur intra tempus verbo fapienteprouifionem non

conditionalis, & ficinducit preteritionem,vt leg.(i

prorogationem , non intelligitur prorogatio , fed

patet de inft.& fübft.tub códi.fac.& le.füus.quoque.

ll

noua prouifio, quam facere nó potuerunt antiqui

dehzre.inft.l. filius à patre. de lib.& pofthum.cáü fi.

". LY

ropter formam mandati confilij, & fa&tum eftnul

V nde hic oporteret difceptari, an hoc reli&tum.

jum,de rcfcriptis.c.cum dilecta.de offi. deleg.c.vene

fitconditionale,an purum: quia dotis effe videtur;

P N ts n

zabili.ff manda.l.diligenter. cum fimili.& de hoc cít

& quid quando àpatre;quádo ab extraneo:dequo

T

Otr o

lo.in 1.fi vnus.S.pactus.in glo.in verbo, minuctur.

plené per Barin], Titio.S. Titio genero.de condi.&

AOT fs

ikde padtis.l;5.S. fi potcft.no.Barro.in l.

L

Oi Vuea

a

Vitàw

dics cautio

demon.quod non difcepto per prafens , quia fi te-

0 Tmpore d«

ni.ff. dc dam. infec.

neanius,quód habeant modum in fe & non condi-

[

Wt

li

Ex quibus conclu

do, Guidonem & fuþ'c'ccfïbifc.s:

tionem , grauamen debet rcijci;yper le.quoniamin

WA&(MP

ht

"EOR

l

deiureà tempore

E

l Carm dejure

)

qui

primzx conceflionis nullatenus

prioribus. & l. omnimodo.deinoft.teíta.Si tenea-

(

potle moleftari .

mus, quód fit conditionale,quod puto in terminis

Tl Getdhr ii g G

faltem iítis , quia difponit faltem teftator per verba

Etilq.ant:mrcöccm:m,mm,

notantia attum maritandi,que no poffunt referri

: Sic de iure mihi Anton.de Butrio vifum eft,(em

9 R latrtredudtatn s

)l

adtempus ante-etatem habilem, dicit fecüsin ver-

LLl pateipltitfepgri

per faluo faniori copglio .

s

bis,per que doslegatur,que poteft prefens & futura

p ab C

intelligi; adhuc recipimus opinionibus duti(fimis,

t declecL aol

quodcafualis vel mixta conditio hodiereijciatut,

od o df t

ADDITIONES.

dequibusperBarin l.íuus quoque.quas etiam non

difcepto, quia i tenetur opinio Barto.quod graua- ,

Seden detempordcdlsei

VMMARrI E ]Hacclnfüla folus Princeps viliur » legatus

rl femel fiedecabort

men talis códitionis reijciatur, propofitü hét matec

nec alius vti pote$t. lo fing.in cap. fina. de baret.lib.6. Re-

in portione debitafilix & fubftitute in portionibus

t Lemespopulideiutdus

buf.trat£.de liter.execut.art.9.glo.2 .mu.1 3 to. v .glo. in clem.fe-

Nicolai & Federici.Si teneatur opi.R ay.quód nóre

v bocnon of r

f9. & ib Card.q.11. & 13. de ver fign. & in clem.difpendio-

n tolcisadrs p

inoucatur tale grauamen, & filia remaneat preteri-

Jamyin fn.de iud. J Alex conf. t o6.nn. 2 Hib.a . Maran.in Specul.

t

tà , nihilominusT fubftitutio pupillaris2 confirma-

fjv roobin

]

in 4.par, disl.g . nu.3. Rot. Pedem. decif. .Cárauita füper vitt

tut perauthenticam,ex caufa. C.de lib.preter.vt no.

sotis r deimmue (

Fica 288.

t

Linid.2.$ plane.ffide vulg.& pupil.ad quod.ff.ad Tre

sesenolidepriti od

PROROGATIO ]TGem-:'n.iri i.hi qüi, czilf.verj.' €7 not.

bel.l.nam quód.$. quód fi compulfus. & tenet Dar.

v iocconlius gt

üllam glo.de prab.e$ not.Bal.in lTitius ff.de excuf.tut citat boc

inauth.ex càufa.liunc fequor licét Dy. teneat con-

vlencspodatnt

conf. Dec. in c.de caufis.mum.6 de off.dele. /4ag.con.2 3 1. V'ifis.

s-x:fxcont

NI

trarium.. Quicquid ergo tenceamus de pracedenu

*

suwli

cenrrconcadit ia

ALlex.conf-7 s .cir.fin.lib 3. Bald.conf3 2 X. F erba compromiffi.

s

opi.vel quod rumpatur,conferuatur fübititutio per

E,dcacqu

i,;edo;

€** con].Jeq lib.s . Aug. Paul. & alij inl.fi.ff-de fer.Gemi.Franc.

auth.ex cauía. vel quod non rumpatur, remouetur

s potelattn.

albfm.h

TL

Km.l,q.ïuCc.

in c.cum de appellationibus. in fz. de appel. in 6. /Alex. in l. dies

conditio,& conferuatur in(titutio,(emper fubftitu-

as

iont

s

' (n[)ngn

j bem

j

cautioni. in prin.ff. de dam.inf. Corn. conf.92 ."Placet mibi.conf.

tusdebet admittiin porrionibus mafculorum . fed

grnid

qüd

235. Depliibus.lib.2. Decn c.pev[onas, nu. 3 de appel.di

quó ad quotam filie e(t differentia,quia inquantum

core

,gz'

AC

e o

teneremus conditionem remoueri , mater deberet

M

fanuis t

f

Ifz'llefoq. 12 n

habere refpectum, quantum decensfuiflet puellam

-'J

ho

illam haberein dotem, & iftud tranfmitteretad mà

ia Lambito

Á d«

L mdi

pmä&

trem:quia tranfmittit non aditam, fecundum veri

j ia jinh ln

(opüb

-T

s

m

opi.de qua in l.ventre.per Bar.ff.deacquir.here.& in

T.5* n

df Illli-fl

1. fi infanti.C. deiure delibe.etiàm fi deceffiffet poft

cæjcglü

:

I Tatref!::urt; in bonis m ituekt&;

üjilmm in do

infantilem etatem , & poffet ageread fupplémen-

o*

Id

tum,fi quid deficeret:legitima autem ei

p

u

?e*quandonuberat5 an jïlijs eo.filia mortuis , :

tertic totius lizreditatis.

x

us;e('fct pars

350

.

1

mmü

454

-S*HPI (

*yojsit materp

etere Pogtfonem fïliæ i'.".'e— nqmræ

]

Item fi teneremus opi

. Ray. q'u'öd nor; deberet

] æn&tw

n

d

illi debitam .

i

1

grauamen remoueri , adhuc mater debéret hàbere

atl

"T.

:

tettiam totius hareditatis : quia dedit exituminte-

s

2 - $ubflitutio

(

pupillaris gonfr??ari 4d1fc

ftati. (emper mihi placuit opin.Rayn.vt non remo-

3 , wüo

j

jor

(

v £hen. ex caufa.

1tur pcr u-

Qeatur conditio,fed teftamentum fit. nüllum..

*s

o

j

.Non ob.l.omnimodo.quia intelligi debet, omni

i

Prcf.

| [

1Pf

j

o

)

3. Exte[lamento nullo

jk'

Toegrauanina reijci ,quando teftamentum erat ali-

nom bP

jl

quod: & ficintellige ibi,vel alio mó fübuertendi j

DT

&

;,.h

L

nth

'-,;grzfuamm *

3

contta

u

aL

!l

Muü

ii

oldmcm

j

"

(f

(l

lx

u

anhh

86.

Ant.de Butrio Bonon.

[

l

contra tabulas,vt diciteloff.quod patet, quia fi ille

LXVIII.

A

nrfh'

tex prouiderer,vbi teftamentum eft nullnm,iam füu

Conülium

4-

jf* s g

soi

perflueret prouitio $.cum autem,in l.fancimus.eo-

l

n

0j

m

m

dem titu,

E

X«

2 VO f adducentas libras relictas n6

1

/

n

w

LE

Non ob.$. cum autem,quia difponit, vt remo-

7

u

i

video dubitationem, quin debean-

iM

j

F

LL

j

t

ueatur conditio,quando habebat quoquo relicti

tur pauperibus , quiaillud legatü ac-

Qu

titilo:vbi autem iure inftitutionis , ?nihil reperi-

$

creícit domino Andrez hzredi, vt

f

n

j

i

türcorre&um.Remaneát ergo antiquaiura inin-

*&

4

in cafüm caduci exiftens , vtin leg.j.

M

jne

C

t u

——

) NU x

N

]jé

m W

ficutioneicét eadem (it ratio,quia non corrigitur

$.pro fecunda.C.de cad.tollen.

do" i

jus ex rationis identitate,l.fi vero.$.de viro. fol.ma-

Delegat-o. fad

odomino Andrez, & Lectori Ha-

N:.U

trim.& in auth.quas actiones.C.de facrofan. eccle.

u

j

"u d& r b

RA

remitarum magis eft dubium:aduertendum, quód

M )

' (g[]ft

que

&o

Et fic vidi pluries difputari,& repetendo tenui.l.er-

proponitur mortuus Lector in vita teflatricis ,

D

il

£0, quoniam. prouidet quando teftamentü fubia

fübftitutus eft dominus Andreas, vnde vel doimis

um

rimonie

o5

(

[/1]

pendl

cet querelz.l.omnimodo;quando aliter poteft füb

nus Andteas hoccapit iure accrefcendi , & plene,

"u

(

uerti,vbi eft aliquod,l.fancimus.$.cüm autem,quà

quia venit vi fubftitutionis fideicommiif. vt ftatim

u(go

ln[d

"m

«al[lh' S-c.

1( f:fk

do habet quoquo reli&i titulo de iure codicillorü:

dicam,veliure fübftitutionis inlegato: & non vi-

il

mmlh 4 3;05!

vbi ergo habet iureinflitutionis,vt in propofito, ni

deo, quídfaciat dubium , cüm fübftitutio fit fim-

J p[l

hileft mutatum. Per quz concludo , quód mater

a plex , & prelegataactiam fimplicia, & talia veniüt

j

d

in fübftitutione fideicommif. ex quo precetferunt,

poteft petere tertiam partem hareditatis Andrex

hi

teftatoris ex perfona

ndreolz filie fue , vt pro-

vtl.cum virüm. cum ibi not.de fideicommif. & 1.

uuwn, Zül- ;

ponitur in infantili etate mortua,per quandam

Marcellus.$.quidam.ff. ad Trebellia: nifi forte quis

g

cedulam tranfmiffam , fed non eft apudada pro-

»

jutoqu

m ondau

j

dubitauerit propter illud verbum,In alijs: quafi in-

"

T

i

u i

T

batum.

telligatur repetitum in fubftitutione copulata,«t fi

dubf

.14-'

MO

Idem fi deceffit poft infantilem ztatem , & non

in alijs bonis,quàm legatis, & prelegatis cenfeatug

äs:iur n

PT

MC

01

nemo

D

e(tlapfüm tempusad dicendum dejnullitate;quod

facta (üb(titutio , & nonin prxlegatis: cuius cons

quantum rempus fit;in hoc fequor Bar.in leg.filio.

' trarium puto, Tquia fübftitutio habetorationem

l'A'

p

de iniuft. rupt. & irrito tefta. & lege, (i impubes.$.

g

v01

à

Ü

erfedam deper fe , licet copulatam , ergo poteft

?

fin.ad Carb.

f

mpliciter intelligi .Item cüm poffit copulata il-

l

[g( PU

(

3:

"d

:

Partesergo iudicum etruntifte , quodvideant,

la oratio intelligi cum repetitione; & excludentuüt

ii

Ill

Luio ao

an probatum (it ex adtis, quod puclla fit mortua

!

pralegata à fubítitutione, & fine repetitioneinclu-

ante feptennium, & tunc matri ex períona filiz ad-

detur pinguior voluntas,in dubio eft ampleQtanda,

äo':-fu'

:g:äs'co::':ïc';'if:

judicettertiam parté hareditatis Andréazi,& in eo

ff.deregu.iur.Lin teftamentis. extra; de dona.cà

u:,.

pronunciet hfepotioraiura , vtinl.2. C. depofth.

cüm dilectus.

-Pit.'

us

amuike ia qui 2

ered.in(ti. & miffionem malé datam pro rata ter

Item quia fauorabiliorani

mz , vt ad pauþcreg

tiz partis, & aliter non poteft effe , quin deceflerit

a qu s i od

deferatur,tf.de reb.dub.l.quoties.de re. iu.l. ca qua.

i ammatca al v

antefeptennium,quia teftamentum fuit fa&um in

$.j.f£.de legib.l.benignius.

taitum p m

Mcccc.vnde cüm ab illo mille(imo non fimus' ad

Item quia ralia verba , in omnibusalijs.non funt

T estn

c.v.:.lw:.l.

mimprobattce

prefens,ni(i per fex annos,neceffarió puella cft mor

verba formalia teftatoris , fed apponuntur à nota-

1699 quod

WV

n od

E

tuaante feptennium.

rijs,& eft verifimile, quód fiteftator voluiffet à füb-

l

'mitomó m

Alia autem fünt probata per refponfionemad

Wi

A ULL u iM

ftitutione excludere przlegata, notabiliorem addi

Ttkünfat de oO t

*

po(itionem,pronuntient ergo,vt dictü e(t, & vtran-

diffet expreffionem.

que partem abíoluant ab expenfis: quia punctus eft

Ita dico, & confuülo ego Anto. de But. vtriuf-

g d z

jn probabilibus opi. inuolutis, vtl. qui folidum. $.

Fa pom as

etiam.de leg.2.

queiurisdoc. -

HuaBL

Iv r

Q023;

M

m2

Itadico & confulo ego Anto.de Butrio.

: mfüomcm.

C

IAD;DITIO.

ADDITIONES.

Vsj

Wt il

R.AE LEGATA] .Alexan.in d.$. quidam.dicit banc có

"ttug

u

n

m

MU, k:..

23

Ty

VPILLARIS] laf/ind.autb.ex caufa.mume, 10.Bar.,

P

muhem opinionem,vbi etiam laf. Rip.in li n fideicommmif-

*

A

1 mUC,L(

*

x

P

cohifi.4.4.Super pradictisyn fr.. 4nge.con[ilio 1 12. Ex fa-

Jariam G. i legatum.ff.ad Treb.Dec.conft.204.col. a. ubi alle-

r

'däis :0 t

&o. Rom.con[i.18 1 "Pro diuifione /zlex .conft. 47.dub.s . lib.z.

gat boc Bar.confi.

ODetne j

f5

N

31

Ba h

Corn.con(ilio $ 48.In bac con[altatione.lib.s .Rip.in l.2. nume.

Wt ag

C TY

33»bi citat istud Butr.confi

Conflium LXIX.

Jw..[lqm

140 RUT

i

T.

tat confi.86.ni.3.

Jf.de vulg fabsi, C Dec. efiæn d«

*

lqum kga

1.lltm &

INsrT1TrTvTrIioONIS] Filusetiam iure canonum iure

CHINVS

'mfm«þp

4 BOC bere

inflitutionis bonorandus e$t.gloff. per text.ibiin capi. fi pater.

Cl

Quidam ;cc. Habcs' fupra con«

Wi

MN& Em

*4V

de teflam. libro 6. quam ibi fequuntur 1oan. J4nd. ,Ancar, &*

Qd ss

Qlio primo.

At

i

qu

Franc. post. Gem. 1mo.in capitu. Raynutius, numero 3 1.de te-

h "

flaAafim autbnouiffima,C.de inoffi.tefla.er in vub.(f-folut.mat.

V

numero 32.

lOPWmH ;

UM

SUMMIURIVM.

"Ml

MT

['.Q "

"llf

U

OLGQ!

$PMMUARIY.

I Compiþmi um facium inter contrabentes [pons

t

falia de futurofuper dote , an expiret, fi alter

Ex fideicomm

ifo

fponförum aliás contrabat de prafenti-

i[fo uniuer[ali debenturprælegaf

l

ADDITIO

taetiampo[lea fatla..

à irrbean poffint im contraclibus matrimoniaz

!t

W.

W

6250[( f:

2. dfulflitutio, qu& habetórationem 2" eClam de

NT lo

libus exigi , aut 1illis contraclibus vitiatis

"Ut

Ya

st

ab

per fe , licét gopalatam , fimpliciter efl intelz

retineri.

h

m

n

*

N

P hl

I^.

?R

ltgcnda.

3

Pena conuentionales funt à Iegiäus reprolmm;

ü

R

CONSI.

"*[ïæ

*411.!0

7q;!

WJ

"

,

li,

"

L

*à

LP

ríid

In

.onühUm i

Confilium

LXX XLXXL

Y VO

hi

07

Confilium

p

epi[- C cler.yide Prapofind c.Gemma,

Ga,connen.S . nu.s 5«

q.*. Tiraquel. de vetra-

dllb[

C

v fisl

bras

(

LA

,0

tmpa

o

t);qä,

'0'.

4 VANTVM fad primuni dubiü,

u

Tc

ly

N

(

contra&us intcr patrem puellz , &

x

d()m

:Og

li

nafhr

i

iuucnem,licét propriénon perfece

$SVMMKARIVF M.

n

; "d

Itg

ü

rit ponfalia cum puella abfente,fed

".

l

euh

ERE

C'

il

)Vfln

d

z

z

patrem obligauerit ad curandü, ex

I Resexcommunipecunia empta ,an fqnfer cez

a.

Ommo

À

d

l

3

tacito tamen fubfequenti confenfu

eanturcommuncs.

!!!

$i

dubl

1&[

h

eipon fali

orum contradus cum puella perfe

Ts

l

ii

.uell

L od

b

üt

tf T

&us eft,qui ex maiori vinculo fuperuenienti, f:ma-

focietas qualitcr dicqmr tacite contrabi.

mmMA

trimonium cum alio;dire&us eft,vt dicunt iura pec

tl

li

|

dominum meum dominum confulentem allega-

AT

Ptt

dY "

Confilium

LEXXI.-

Ts

|

l

ta:& per hocíoluta eftarbitraria poteítas,quz erat

lt

'loni .

Vottpir

tota ordinata ad confecutiua finis matrimonij , &

RIMO. fvidetur di&um Francifícü

llotis

protunc ceffat matrimonium , & omnis fpes ma-

s

F'o

&

E

LT

[

"I

:

f

debere habere illa bona prazcipua,

t

It

trimonij contrahendi cum puclla.loquendo de pri

E

e

quia quanquàm empta fint ex pecu

9t

cá

4 mü

5

mo,de quo intelligitur, X non de fecundo,ff.deleg.

ES,

E

z

-

nia communi, vel ex bonis redactis,

U

Pl i

lh

3.l fideicommitffa.$. fi quis.de verbo.fignifica.l.bo-

E

2

M

E

aut pecunia redacta ex bonis cóib.

T

Pj

|

LU

Pnida

)bln l

d i

(Qt

uem.$.j.de preben.cap.non poteft,lib.6.ceffat ergo

res tamen non eft cómunis,nec pro«

|

!

arbitrorum poteltas , ff. de arbit. l. item fi unus.in

ptia illius,ex cuius pecunia eft redacta, l. fi patrnus.

- ?Wüv

i

lf i

princip.

C.communia vtriufque iudicij. C. de rei vendic.l. fi

.mn

ii

fàfiui

) Mllh [

T Adarr

has autem, an agi poffit, eft dübium pro-

cx pecunia,& l.1.C.fi quis alteri,velfibi, de proba.l.

L*h

"ts

M

pter opi.Barto.qui tenet, quod vbi reciprocé hinc-

adprobationem.ad fin.

"Nten[mg

inde fadta cft arrharum confeffio,? nonvalet con

d Tth

li

Item certi fünt cafus fpeciales, in quibusresem-

J uQ,LD[hm'

lolgy

(Ulm,

tra&us velut inutilis. Item quia hxc noneft poena

pta depecunia mea;efficitur mea,qui numerantur

n (Nïc )

m

legalis , nec conuentionalisa l.approbatà , cüm lo-

in l.& yt proponis. C. de rci ve

:

ndi.àquibus hic cít

"n

Pt

D

quatur lex dea&uali traditionc.T Et conuentiona-

exclufus,igitur.

m

fl

P

i

lespoenzà legercprobantur omnes; que non repe

Item quia vel

dicimus res crr'lptas.,dc pecunia có-

Ffttifione

Vi

i

tiunturà lege approbata,l.T itia.de verbo. obligat.

muniforc communes fecundum communitatem

9000 t

cum fimil. & di&to capitu. Gemma. & did

bonorum,vel pecuniz.Et planum,g non: patet ex

a:

i QU

Und

i

fin.in fin.

P

;1 leg.

loetamy

allegatis.Autdicimus eam communemy;quafiinie

Baeri r ded

Non ob[tat,qu'öd confeffio probetreceptum.Et

xint tocietatem:& hoc non apparet, ipía enim con-

W

hzc.duo ad partes concludunt, &probatur poena

feníü inititur,vt l.focietatem coire.ff. pro focio.hic

"

"

L

-J:'

ï'

"rtite Y d

lege approbata in leg. Publia: quia Iex illa loqui-

nullus apparet confenfusexpreffus: item nec taci-

:

turin materia,in qua receptum à confeffato differ-

tus:non enim folapoffeffione communis heredi-

^.

:

Shquitsitoiu g

LL]

"d

renon poteft , cüm materia fit ad vtrülibet permif-

tátisaut communicatione? fruduum,contrahitur

.'uïä,:nomnjbusalijs.nonf

i

fa:hic confeffatum. poteft differreà recepto , vt lex

Íocietas tacité,ff.fam.erc.l.ex parte.6.(i filius.

ponderat receptum,&c improbattacité confeffatü:

* [tem,quia renon contrahitüur focietas, vt no; in

"m

A 5106 ( ppontmri t

non receptum ergo , quod non conftat receptum,

dicta l.focietatem coire.ff.pro focio.

-&-...A,s

od edatorvoltifi

jmprobatum ceníetür,&cmaximó, quia contuetu-

Ité,ex quo aliter nomina défcribebat cótra&uü,

iCader ag obl

do,vt confeffio fiat de non recepto,probat non re

ex hoc oftendebatfe nollefocietatem coire. Nam

XCtT.

ceptumsarg.de of.leg.c.quod translationem, * -

hoc eft fignum diffoluendaz focietatis; fi iam foret

Fx caalgo ego Anuo d n

.. :Nec ob.quód hic eft pofitum przceptum Guar.

contracta,vt litaq;.ff.pro focio.Hoc decidere vide

,

quia non valetvt executiuum poenz àlege impro

turd.Bar.inl.Titiu & Meniü.S.altero.ff.de adm.tu.

batz,& in fe continet manifeítum errorem;cüm có

T Contrarium puto: nam hicadtus communican

di hincinde lucra vniuerfaliter ex mercatoribus eft

LDDITIO

prehendatin fe contractum à lege improbatum,&

eiusrefpicitexecationem , & przfüpponit, tantum

a&tus,qui nonpoteft geri citra ius, & nomen focie

m d d

de confeffione conftare., & non dereceptione.

tats contrahenda:contrada e(t ergo focietas,l.pro

D

um x 08

jpaut

jiss

Non obft.fi dicatur, hanc fore poenam legalem,

herededff.de acq.har.ad hoc ffde concubi.l.in con

YT

quati à.confuetudine legi &quipollente approbe-

cubinatu.ff.de ritu nup.Linhibere Exquo ergo vni

tur.Quialex non approbat,ni(i legalem,& non có

uerfaliterlucra communicabant,tàcité contracta

ä.,fg m arua a

eít (ocietas.

3

füetudinariam,plus.attrahitur ad naturam conuen

tionalis , quàmlegalis.Item non proponitur con-

Et fi dicatur,; focie

tas c&cohtm&ä demum Eo re

a 1

füctudinem approbare, videlicet, contra&tus , licét

fpe&u; quo actusfunt communes gefti, fed in em-

fadto contradu,& contrahendi modo proponatur

tionibus fundorü hocnon eft feruatü per vnum,

Hbei

f

confuetudo.

j

ergo fua intentio refpedu emptionü immobilium

j Qriam&f.

Exquibus adhereo i

n

non videtur contrahere focietaten, & adtus noftri

dominilo.Peconfulentis-

. omnibus öþi.domini ihei

i

intàntum extendunt confenfüm, inquantü fe exté-

. ;Et.fic de iure fentio ego Ánton

duntlimitesa&us,l.fi.C.ne vx.pro ma.ff.de iti. actu

ips o Bütrio

que priua.Lj.$.hocinterdi&o.C.de neg.geft.l.tuto

! !IVHUM

[

vtriufqueiuris do&qr.

rum,& l.tutores.ff.de admin.tuto.Quia pondero,

A D.Dct-I-L O.

uódin emptiónibus fundorum Franciícus patie-

gl

f/fü

baturlucra communicari , & emptiones delucris

l af:e

fiericommuni nomine. Eratergo adtus i(te con -

s jo*

W)

i ()7""7

C

Or» Pgst o] .Allägat hoc-fonþ.Bütr; Dïz'dc;zjfz;epit.de fpofc

2 par.6.3 S.7.num,10.quód fuper bac traditione arraris

cludens focietatem, etiam refpectu fundorum : in-

wa

:

flandum eft confe[fioni illius, qui a[ferit,fe avras vecepiffe, inte-

quahtum autéipfe occulté hoc nointimato Petro

p

Tif

,.N

i

defcribi faciebat. Vnde co recipientein fundis coma

m

vinzdum coutvarium non probatur H Publia.S fr. depof. fed. f0

T 'WW

felfo virinque fieretmaximam effe frandis prafumptionem.fuit

munication&,oftendebat fe vellein hoc focietatée,

"a

Bar diflintfio in lTitia ff.de verb.ob. quem. fequuntur .ibi Cu--

inquantü defcribebat nomina emptionisin fe,cotra

"T

ass d. O Laf atbbuin c.Gemma.de fbonf. quul.jal.fim. C. de

Q3 (ocictaté, ad preiudiciü fuü difloJuere potcrat;

noia

4.

j

ju

Con(l

«

(

"1

j /gf.s:

qu

h m»(

88

- Ant.deButrio Bonon.

/

IPuld

"af v o

nó adincommodum fratrisin bona fide durantis,.

aQ.de pecu.eft anna.l. 2.in fi.].de etate.$.6i.ff. dein-

J

ieo

ter.aCcti.no.Hoftien.in fümma,dereiudi.(üb rubri-

r

4

cIï'u "

U

quin talium communione perere poffet & eius por

ca.de fenten.$.quot fünt eius fpecics.uerfi. fed nun-

n

tionem,ut Lactionem.$.dabimus. ff. pro focio. uc-

il

j

anlla,

,511.»-1' u

rü quia nihilin fa&o proponitur, emptiones fadas

uid efthoc.in fi.quod no.Bar.in l.$. fi quisautem.

5311[6

(

(s

ft.de iti. a&tuque priuato.vbi habces , quód aduerfus

",

o*

M

«imi v

ev

per Francifcum fuiffe anteriores , & ex communi-

u

gv

bus lucris factas,(i dicatur focietatem non contra-

prafcriptionem caufara Izfione ex probabili igno-

' ][IOS'2

j

q'J

i

vX 4*

&am illo refpe&tu,& illo tempore , negari no poteft,

rantia datur re(titutio.

j

yi

Perhoc non ob.quod no.Bart. in $. item nuntia-

1

j

"

i

d

Jv

quin ad pretiü P & intereffe pro rata lucrorü agere

»[Um)

c[tld

^

poflet,hoc eft,pro dimidia:& (imiliter agere poffet

tio:quia id procedit,quando ex folafragilitate mu

i

"

y

petens pro communicanda pecunia & augmenta-

lieris caufaturIzfio , fecus (iex probabili ignoran-

2

r

tionedomorum,aliorum incrementorum,quz de

tia, maximé quando extrauagans, quz ignoratur,

m](ma

z

tont "

» L.

deuiatàiure & eft contra communem vfum, l.1.S.

communilucro augmentata fuünt,l.(i unus. $. 1. ff.

uïmo z[h

g r

"

pro focio.&in didto $.dabimus. & hoc vltimü tu-

víus.ff.de procura.Et hoc fübmittitur maximé equi

,*JUS

mimus"

m Q-

)2

tius puto:ad hoc1: focium quimeo. eodem titulo.

tati,ne propter defectum procuratoristantum dá-

i

Jf

enfan00*

num bona muliet patiatur.

RU

i

A

Etita dico cgo Anto. de Butr. utriufque iuri;

Jl

jf

doGor.

Sic mihi videtur Ant.de Butr. vtriufque iuris

il

onuu v

IT

do&Gori.

!

