
r

j

"i

frty

(;[l.

r

a

nu D

g

-

DNAOXEX:;

Statutüm tvan[ens In contra&lum alterius tertijuel continens eius

Ex teslameuto nullo & inofficiofo au

commodium an pojfit veuocari,con[ 6 6.mu-1.

67.num.3.

j

pofit ovird grauamen. confie

Statutim decurtans tempus pra[cviptionzs à itre commtmi affigna

Teslamenta inter liberos non fuübiacent imi pofitiuo, fed folum na-

tum ai [it tralidumsconf'4o.num.4.

turali, confa s.num,,

Statutum faciens mentionem de [ententia diffinitiua & interlocu-

TeSlator quare potius prafamatur uclle

toriaan locum babeat in mixta, con] 6.mu.5.

Jï!)'o; mafculos Ftccedere,l

UAcï

quam faminas, con[.s 3 .nu. 2.

Statutum non patitur ab[iydum intelle&fum,conf. v8 snn.3 .

Teslatore legante uxori fi nubat ante lapfiio menfis Iaua:

7] pro-

Statutum probibens poft de[ertionem appellationzs agi poffe de

axime futuri, fi demum uiuat per totummenfem 1a2uar.

j poftea

ntullitate,an tribuat poteflatem agendi pro expenfis in lite fa&tas

-autem movititr an teneat leoatum,con[.5 7-num..

L

€0

L

m*

|

adeferentem proce[fu priori exiflente nullo,conf. 18.11,1.

Teiti unico an & quibus cafibus credatur con[ uni.nu.3 1.

M

Statutum quibus de caufrs dicatur reuocatorium , con[. 42 m 4.

"

Tefles in numero uel quantitate difcrepantes en poffuat faltem in

f

Statutum. excludens feminas à facceffionibus mafculis exisienti-

Aninori [umma, in qua concordant adyitti, conf.5 a.nu.1.

bus qualiter fit interpretandum, confa o mu.1.

Testes diuer[imodé circa. aflimationes veru

"m deponentes: poffint

Statutum probibitiusmm an includat uniterfitatem con[unianux 1.

tanquam conccrdés admitti,

conf.s 2.num.2.

Statuti mens quo aà datis conditionem qualiter [it adaptanda con-

Teflium diftordantium attendenda quandoque uenitmentalis con-

fl.9.mum.5.

cordia, nifi llorusm imaior pars concordet,conf.s 1 .mum.3 .

D

Statuto diclanteyst [emina non [accedant ab inteflato, fed tantum

$i totus populus alicuius cititatzs iuevit ad ali

quem occdendum :

dotentur an moriente patre veliéts filijs mafculis c filiabus,

an diceum ciuitas occidiffe, fi nulla pracefft

À

rit couuocalio vel

an in numero filivrum computabuntur filie in detratFianem e-

deliberatio, an fingulares perfona,

conf.uni num.3.

ilfis aut trientis , conf.3 9.num.3 .

$jatuta, proimifliones, decretae? fimiles a&tus pra[upponunt exé«

F

ptionem praiudicig tertij, conf.s onum.3.

'z

y p

11

n

,

Statuta priuantia frlios legitima €? facceffone paterna an fiut ua-

r

lida, conf.2 8.num.5$

V Enditio bonorum fa&a concubine an fit tenenda, confil. 14.

nin.2,

Stipendium babere in ecclefia & non effe titulatum non e53 iuri ve-

F'enditor anteneatur emptovrem d

£

umltfl r al

dientem retentionem vei uendite

fendere contra tertium impe-

pugnans, conf.s x .a«

;Conf.2 2 .num.s .

Al

WI'PJ""

€«] Substantialia in protbocollo owffa , an el incontinentiuel ex

V enditor poteft inflantiam litis inc

b

l

oatam per emptovem fuper ve

interuallo po[fint addi, conf-t 1 1.2 .

empta quandocunque in [e affume

ve. con[.44.mum.1.

ia

H

Subslitutio qua babet orationem perfe&lam de per felicét copula-

perbum inp

t

erpetuum quid importet aut [ionificet ,

conf. 48. nu.3.

u

T.

Á

m

tam fimpliciter e$t intelligeuda, con[.68 .2

V erbum bofliliter in infultationibus uel c

, u

Subsitutio pupillaris confirmari dicitur per autben«ex caufa;confH.

importet, conf-uni, uum. 18.

apturzs prolarum quid

*

"m

"I

67. WIn.a.

Verbum posleritatis & fexus cuius [it co

las at

i

Subflitutio compendiofa per uerbum commiune , an fit omni tempo«

num. Y«

mprebenfionis, þconþl. ?.

Pl

Yve fideicommilJaria, couf.5 3 . nu.x.

Verbum forus d quo dicatur, conf19 m 8.

wditina i

D

In jucceffionibus equalitae feruanda effe

quà ad liberos 0 paren-

Verbumvelinquo, bonorum uniuervfitati adiunlum an trabatur ad

Wl

tes, conf. 15.num.2.

bavedis inslitutionem, confi.vs .mum..

Supplicatio regifivata an faciat fidem contra velcriptum in quo

V erba ifla pleno iure

non continentur du

conf.s 3.mum.2.

i materia fabflitutionum qyfd importent;

Cwm

qua. fuerunt in fapplicatione exïpvreü"a, £üit-

fl nm.3.

Verba libelli debent intelligi eo modo

quo mfz'g!l.r adc;ptdntuf ffthnf

tioni agentzs, conf 65 .num.2..

I

V'erba i$ia omnia & fingula e quecmque ec,

u

n

quid importeni in

priuilegtis inferta, confi. Y9.num.s .

: JAciturnitas iempore xitj. anu. ai 'impediat'ius dicendi tesía-

V'eiba ambigua €r de quibus dubitatur a

I[CTTTT

n fint uel ampliatiua,uel

- mentumnullum, conf'25-11.7.

veftvitclina debent ampliari,

conf.19.ntm.it.

"Tempus legati quo tempore currere incipiat an à tempore tesla-

Verba quecunque generalia in

l

prinilegiorum materianon referun-

P n

smenti facfi an à tempove mortis teflatovis. conf. 57.nu-2.

tur ad difficulter conceffibil

jauel inconfneta,conf. IQ JM.9.

8] Testamentum ufuvarij manifeflà qualiter veddatur uillum, con-

Dd

Verba Statuti dicuntur ponde

Yare ueram exitentiam non modum

LT

fíl-38.num.z.

fi&lum exiflendi, conf.2

O.2102.2,.

N

T eflamentum filij ,in quo velinquitur parentibus aliquo titulo, an

il2

aL

€| 7 icarius non potest nifi certis cafibus inflitui; colnf.' 3.L.2;-

fit conjeruatovium, conf.Y 5 um 1.

V icecancellarius non poteft restringere oratiam

r

G (ry

Teflamentum u[urarij manifcfli flliam in$lituentis nulla de veslitu

"Papain non con-

mee

cefiibilibus per alium à Papa, con[i.2

.num.4.

L

tionibus fatta mentione €7c. an fit ualidum, conf.a « -num.a,.

V'icecancellarius an fuo vefcrip

to pofsit reftringere gratiam à Papa

Testamentum ujurarij an ob piam cautfam: [it ualidum , confi.13.

conce[Jam, conft. 4.9.num.s

e

m&"'ümhu

n

num. 6.

Vir dicitur à uirtute &f robore contra

Minny

M

omnuem sollitiem €? fra.

Yaf

T'eftamentum nullum antratlu temporis couttalefcat , confil, 1 $

gilitatem , e?

L

num.8.

a. a.

quoto auno incipiat wirilitatés «tas , confil. 62

[3]

Jj

rüi

Ut

Teslamentum nullum per defcéfum inslitutionis an nalidetur quó

$i uoluntas teflatoris in legatif m

M«)Wü( fe

ad fabflitutioneme conf.1 $. mumez.

ipleri non poffit. adungueun de-

bet alterari in caufam u

erifmuilemy confi.2.6. num.z,

la Wlonfmm

Bs

E ION p5

MOmmc

Lf

n

h

ïldc' v

l

i

;

?qia

ltm

Qu

Ti

m j

N

At

Ws

)Hujh

XQUom.

M

i

!

^t

hl

r[äa ,

Ál

fu.

f

n

mff

W/! /Sm

b

*j

iW&l

h

]

h

nf

IT

j

$

æþI ]

-.,7'1[

Ti

[ Il

"""1

*

M ]

If,

UT

q

!

jl

Ht IM

^Wj il

MI

»

N

;

ï*

—

th!(l

r

li, P "h J

CABESAREI

x;r

T

ä

V

5

PONTIFI

d

IIM

L

Tiby )

"nwnv

chf [j

IVRIS INTERPRETIS

^l try)

(9/, "0(

[

UP

U

D. Ant . de Butrio Benon.

abfürdum fcquefctur,g; cüm in funeralibus de

SVMMCAK-IVMO

beat habere quarta, haberet duas quartas paro-

i

"t

nl

chialis funeralium, vnam vbi fepultus eft, aliam

$i quis eligat. fepulturam in. alia. ecclefia

vbi fepeliri elegit.Ité;quia quarta debetur,qaan

u

u

"

quàm parocbiali,an babere debeat illa pa-

do cum effedtu electa eft fepultura, vtin 1.5.$.1.

Ti [

Päs

rochialis ecclefia canonicam portionem de

fEquod quifq; iu. de cle.non refi.c.relatum.Hoc

Q

dicit Fed.deSen. fuo a conf.4.

Ti

l!

legatis in loco fepulrure fatlis .

C.*«,.),JQ;;VII

His non obítantibus puto contrarium. Et fi

i

la

£5

Portio canonica funeralium qua ratione dez

teneatur opinio , cp ante eledionis actum quar-

l

tadebeatur,quam fequitur Hott. defepul. c.j.

* lbt n

"ii

beatur ecclefijs principalibus .

quzftio non habet dubium , quia ante cledio-

Legata loco fepultura: ele&levelicla , an dez

nem fuit propter folum actum celigendi. Item

'Á iL N

etiam tenendo opi. q non debeatur ante ele-

^i

beantur non obftante defetlu talis fepultu-

- ]

Gionis aQum, fed debeatur folüm poft, adhuc

YR ex neglt;gentia vvel impotentia fuperues

puto deberi , quia primó tex. ponderat folum

M ts -T"a:?mmwbnmi

niente .

acum eledionis, & non ponderat fepulturam,

4

vt patet de fepult.c. j. ibi , eligat fepulturam &c.

:g (Hl

& c.in noftra.ibi, elegerunt fepeliri. & eo.ti .c.ij.

Confilium I.

li.vj.in clem. j.ver. viij.in quibus omnibus folus

Val :ä;mmim-

aQus eledtionis ponderatur.

TItem caufa, quare debetur,eít proptet. re-

"

Ce4d S F. s.

"

Ti :Aguid,mpomn:in

De /Epulturis ;

compenfíationem onetis facramentorum,que

I

ad animam diriguntur; ergo relida proanima

Icurtwv s quida Subriga de

defalcantur à parochiali , vbi eft relictum cum

'a apltiugi

L

—

parochia $. /Agnetis , ciuitatis

A

v

iniuria parochialis,vel vbi reli&tum eft contem-

Ferraria, exifles in caffro Sa[foli,

platione eius , quod erat debitum parochiali.

Mérithnfm-

comitatus Mutine, codidit tefla-

(l

In parochiali autem debct fepeliri,in quantum

TO p

i

Mp

mentü, in quo elegit fepulturam

alibi elegit.in quantum eft in fe, iniuriam intu-

r'&

apud monasierii fan&i Pauli or

lit parochiali ibieligendo , & quodibireliquit,

J n — ]

-

E

R

dinis Carmelitaru ciuitatis Fer-

ij

t

àxi

ex quo ibi elegit fepeliri , reliquiffe ceníetur ra-

varie: & diéfo monaflerio veliqt

tione fepulture. Subeft ergo cauía defalcandi,

1

XLUUOI

dre

cenias libr&: pm

endo cenfum,quivedderet omni anmo

licet facto ibinó fit fepultus, & fic quarta détur.

u

TRU

xxx libras . Et ft ad prafens non pof[et emeve,darentur omni

T Debetur enim de relidishec quarta con-

u

amo xxx. 'Prior ecclefie fancle . Agnetis petit quartam,Fra

templatione fepulturz , quam vceritimiliter ha-

tres fancli Pauli dicuut,illum ibi non fepultum, fed in casiro

buiffet parochialis, (i alibi non fuiflet electa fe-

7

T

um m

ld

Saffoli . Prior dicit , quod elegit fepulturam apud fantum

pultura; füfficit ergo eum ibi clegiffe & legaffe,

3.5 ho u )15,[07!]1'6'

ypaulum, c in[fit [e illuc transfevri:ideo debet babere quar

quanquam ibi fepultus non exi(tat : hoc enim

€

J

j

zam , quia. licét ibinon fuerit f

jpultus , fuit ex negligmia

fadto & non iure contingens , quód ibi non fit

"

nM N

T d

baredum. Quaritur , quidiuris.

fepultus,nonalterat difpofitionem iuris,necal-

|

D

1

terat tacitam voluntatem defunai in defalcan

É

5

n

;.'.,

:i'. mml.l.

i —

NnominelIecíu KChrifti. T Prima

E

II

do,cum po(t mortem eius & contra votum &

(

*

facie videtur , quartam non de

fa&o tantum contin

)

beri, quz debetur ratione fepul

di. & demon.

gat, ad quodl.ij. f.dc con-

N

ES

tura, quia hic noneft fepultus.

Ad hoc, quia infpecta iuris difpofitione cor-

E

s

V Vsb

Item quia debetur propter iniu-

pus eft deftinatum in fan&to Paulo, licét alibi de

p

riam illatam parochiali : ideo

facto fepultum. Locus ergo deftinatus debet

a

alibife pul

tus,ex quo in fan&do Paulo non

attendi , & non vbi corpus eft, l. exfacto. $. rc-

rum Italicarum.ff.de here.infti, & in cle.ne Ro-

ett fcgultgs , nulla injuria illata eít, ergo. Item,

mani.

(s

m

2

Ant. de Butrio Bonon.

a N&W

,

p

mani. ver.tamen ,de electione.

ceffarianon cítalia fententia;fi mens teftatoris

gl

INM

Item cüm illi de (an&o Paulo habeant actio-

"

T 0]

uf

L

feruata nonelft; talia enim padia in fundationc

If

"N

nem, ex quo pofiunt conícqui corpus ibi fepul

appofita , acper füperiorem approbata, Valent

f

m

e»

tum , perinde videtur, ac (i corpusibifepaltum

& tenent,& ad vnguem feruanda fünt.18.q.2.c,

)

m

um

,f

ii

t g.a"

foret: namin bonis videtur id ; ad quodadio

Eleuterius.x.q.3. c.tieadem caufa. q.$.c.que(itü.

-n-'r"f'w

competit,l.bonorum.in fi.ff.de ver.fign.& dicit

de confuet.c.cum diledtus,de iurep. c.praterea.

il

al

P

cum fi, Videnda ergo füuntduo : V trum fenten-

at

lidapud fe quis habere videtur, ad quod adtio-

" v

nem haber; habetur enim quod peti poteft, ld

tia ex inftitudonis forma teftatoris fueritappro

apud fe.ff.de ver.fig.maxime firper eos, quó mi-

bata.Secundó,an fucrit obíeruata. Ad primum

u^

'I

WW

I,F,Vl J

nusrepetant , vel quó minus hzredes compcl-

dubium faciunt verba inttitutionis in petitio-

f

T

ei

lant, itetit eorum negligentia. vel hzredum ,

ne,dum petitur , vt in forma dicte inflitutionis

non debet nocere parochiali ecclefiz .

&c,& tamen nulla przceflerat inítitutio, fed fo

al;gmw a

Prt.W'-

Ex quibus concludo,; ecclefiam fanàx Agne

la teftantis difpofitio , quz non poteft dici infti-

tis debere habere quartam predictorum reli-

tutio, de infti. per to. de confe. di. 3. pertotum.

o

de confecr. ecc.vel alta.pertotum.,

T.

ttorum. Et didta Fed. deSenis non funt vera.

Contrarium verius eft,quia in(titutionis ap-

[501

qdo

Ita dico & confulo ego Anto.de Butr.

pellatione comprzhenditur primaria difpofitio

u

UP

ytriufg; iuris doctor.

priuati de altari, & nondum fuperioris auGo-

:

ais e

ACD D--Ieppo.

ritate approbata, de preben.c.tignificatum.qui

optimus eft tex. ad hoc. Vnde cüm poftea (im-

g

du ia

O'N. 4. ] Eflconfi. xo. incip. Quidam elegit, qui Fe-

pliciter inftituitur , iuxta interrogata in dubio

t&On o

der.in fanili facti (pecie conjuluit ex diametro contra-

intelligitur inftituiffe,vt petitum eít: cüim verba

æl-

fimpliciter in refponfione prolata fecundum

rf&[ö-w l,mul ü-

TU

"

vium,de qua Fed.opinioue latiàs cogitandum veliquit .4bb.

m

in c.cüm]ilpET, ui.6.de ]E*Pult. Card.Zabav.in clem.dudum.

qualitatem interrogationis precedentisintelli-

rbl veao

G.verum.q.1 4.de fapult. fequitur Fed.monetur folum ea va

gunturde fpon.c.ex parte.Item cüm talis difpo-

sl u

litio iuíta fit; & abin(tituente non fit mutata ,

tione,quoniain bac quarta debetur ex legis difpofitione cum.

snsjicinot n

,

m

bac limitatione, fi faerit ibi fepultussergo fecus fi alibi..4n-

feruanda eft,& ipfam approbatle cenfetur, imo

EE

ipfam abfque caufa mutarenon

ca.tamen,con[i. 18 6.cum Butr. fentit, (i vecfé expendatur.

poflet, vt no.

wiemdcidcati ctto.

^

[

"Placet anibi opinio Fed, ciim bac quarta debeatur intuitu

Inn.& alij in d.c.fignificatum.

mepdtidiicim u

fepultura alibi ele&e:debet intelligi,quando cum effe£fu ibi

f Non ob.inftitutio vicarij fadta auctoritate

!

officialis Epifcopi : quia non tenuit , cüm certi

bl 10;.i?t"

fepelitur. 1n bis & fimilibus plurimim potefl locorum con-.

«

wfinnene efedom dem

fuetudo,Couart in c.fr.de tesi.nu,6.

tantummodo fint cafus, in quibus dari poteft

Vaillenrquideators, r

vicarius, vt no.deprabend. c.extirpanda. $.qui

. Confilium II.

VOnipuoad occgut

3 .

b veró.b interquosnon eft ca(üspotitüs, ex quo

d marera k d

Ifis literis legitimationis &c.Duplatur inff:-.

concluditurin hoc, officialem Epifcopi nonha

z

buifle poteftatem, quiain dubioin eius manda-

padumteriquod diasd

á

confi. 49. vbi melius habetur.

tl d.

.

tonon venit aliquid agendum contra iura &

dU (iertius at & x

Confilium III.

contra inftitutionemà conttituéte officialem

approbata,de ma.& obe.c.g fuper his.de refcri.

üicean

Y55

N fatto San&z Marix Maioris &c.V ideinfr

;qnpropqnimlï

d

' confi.5 r.vbi duplatur .

?-.

c.cau(am;que. Itet in hoc cafü data tali inftitu-

[v

j

tione,(i vicariusinftitui debuiflet, vt miffam ce-

Purifotn

lebrare potuiffet íccundum formam teftamen-

tctatis, m

hais Vs

SEAMMUuURIF .

ti, vicariusautemin ralibus difpenfare non po-

:.uhustmio,noa;:zzu;:;r;

Y PaHafundationi ecdefie -velaltaris appofiz

tuiffet, mutando formam inflitutionis,volunta

AA ii

*s

,

I f

ta, e9 per fuperiorem.

tem teftantis alterando , imó nec forte Epifco-

::'o,ï.!idiüum.iüm;:;

approbata , ad ,'u?:

pus, quod vlterius nó decido.ad quod faci: cle.

.:ugnccab:dmo..i:m C

guem. [unt eruanda .

quia contingit.de relig.do. Item nec apparet, p

POX DUdan Iman

2 — "Uicarius nonpote[tnifi certis ca/i bus inflitui.

ex certa fcientia contra tenorem inftitutionis

mlt*"

E

dederit Vicarium , & fic difpenfarenon videtur.

Wt tf

Etquia caufa non expreffa nec cum caufzco.

A

Fïlsq"

Confilium 1I11L -

M Mn

gniuone.íed ex abrupto de tali vicario puidit,

LU

Ro C

vnde di(pentare non videturcum cleticoillo ,

"pe Prælzend,i;-.

MUU

t

de quo 8:.di.c.quicunque vcró,de fcifma.c.fra

BU

VT

i

«t

[

z

IS O teítamento,de quo fit m&'-

ternitatis.de fil.presby. c.veniens.per Inn.de cle,

uj

i

hr

I

^0

ET

tio , vi(a inftitutione altaris &

«oniu. c.diuerfis fallacijs.

1,',,

vicatij confítituti,teftamentum

Nl

ul

OL M.

*s

x

Ex quibus concludo, presbyterum pr—a&di&ü

Quj

A g

E.

N

tale excludit lapfu rs.dierum;

ex forma in(titurionis ipfo iurealtari priuatü,

lts CQ t

ï

E

—

ibidem , in(titutam miffam non

L

n

-

&

€

exquonon feruauit perfe vel p alium formam

A

VAb t»

celebrantem , & loquitur per

Ain&ituüonis.

Ant. de But.

ho

v

VCY

ba ræ

tcufi

,inquo nulla fententia a expe-

h!

""LUP l

lr

Gatur,vt no. glo. defor. compe.c.(i diligenti.in

ADDITION ES,

Q9 D

hi

ii

qu

ver. pertant..de poe. & re. c. cum infirmitas in

N

FLLA SENTENTI.4 ] 4nimaduertas ,

lump

i

ver.arceatur.de 1ur.cal.c.fi.in gl.(ed,de ele.c.cu-

quód bgc pyiuatio ciym fapiat penan,Rom.con[ 2 5 .

U l

ld

Qd

TI

pientes,in ver.priuentur.in 6.de cle.c.(i cuiin 6.

Wl

Doros ,

dicit , quàd pena ipfo iure mon incurritur , mifi in. cafibus à

ii

b. )Jx..

in ver.non valere.cum fi. f Siigitur verbaintti-

iure expreftis , circa quod vide Dec. in fuilicon[-1 38. Et

N

Tib

Win

tutionis verbis teítamenti accomodentur, ne-

j

!

* di

hoj

quamuis vera e[[et opinio Butr. fGilicet quód ipfoiurepeua

ith

incutratur,

ll

$

m

AUlo

2

Vb

i. NG

ICL T

*qf':c

k

h

d

Wa f

i

Milu fhfügg

uT

Confilum^: ^ V. & VI.

3

NT

incurriturvequimity tay,

N

Gj

m

d

et detharztoyia fententia, ca. cim

confitentis prxiudicium redundaret.

'

j

Amde bvetin 6:Fel. ]

téinc,

Rodulfas.nu.35 .de vefer

Probatio aüt teftiü abfq; aliquo dubio non

t

u

»dmu,

^

lqu

ii

b Qy I^VX Ka pbl

"Abbas,

Card. Zabaren c

Á

.,e:

ocludit:nó fequif.n. qué interpellare vt foluat,

dUo

u

1.€" ad probofitim noffrum ibi

q:16. de off-vica. Rot,decif.

cüäto

h

$43.Ftt dibitaturn.in no,

nó foluiffe:potuit.n.po(tea foluiffe : & &t teítes

jsff

A

vli dicit, quód fi Epiftopus non

atte(tátur cü paratü fuiffe , & (e obtulitie ad fol-

oh&m

hi

Mi

difpen[at éna rétfore;[;

"per atate,

ita nec cum perpetuo

u&dü.In hoc.n. nó 2fecit volütati defun&ti, nó

n

"lwas

It

T

eario.Rebufintratd.de

wngma pQ

Yt.q.ult.

T

n.debuit venire cü fatco parat?,ff.r€ ra.ha.l.quo

fl [

M

dj

Ü

AUMV M ed RUT W.

. fic& licét pbet interpellatio p diei lapfam ;

u

ii

ll

"Wh

nó5ex hoc cógludit nó folutio , vt notáter dicit

fcdfn

I. Cäfy]ïwfä&a p bæredädh-f-

iudicet le(gatarijk.

Inn.deacc c.fup his.& de cle.excó. mi.c.illud. le

Y

&

Mi

UH üdl

lll[h

2:

k

v

)

103 F

UT

N 64 'Wl tol erantia tertij ,4n /Zäi præiua(iqet;,-

giimé:n.agens fundat interitü füá fu p verbisab

tom

à

"

AHETOTE, e3us

folutis d quoad praiudicià legatariorü,quinà

'qm"ïlïïltuu

preiudicium alzqmdcä]ïte"tc.

fant obligáti probare debet, vt ho. Inno. de ac-

Sap.

.

€uà.füper his, gloff: & Cyn.in 12.C.de iure em-

Ti

i

Ut

5 De eonfelis .

H

phiper-Barto.inl.hociure. ff. de verbo. obliga,

Ó

jl

i

ISISTpun&o & quafit

" Ex qbuscocludo;fiillud nó pbetur, in cáhz

Lübw

i

m

u

W

reditaria: prontiütiandü fore;p legatarijs , aliàs

",

lg

otut confeffionem prxiudicare

fübuerteretür quoadalioslegatarios intétio te

V

lii

" legatarjjs: vbienim principali-

t q (

L.

:

:ter agitur cü vno,refpe&tu pre-

ftatoris ex hzreditateaperté conclufa. Ité lega-

b

iudicii deriuatur in alium;.con-

tárijtractant de principalib. legatis confequen

Maü N

!

)

1

dislegataritis autem agens de poena confequen

t

RURT

tc

ftt

exici

gl

- fcffio principalis preiudicavilli,

dá;in talibüs difficilis debet e(felicentia,

depoe.

Rttltn

At

in 1. f.de xdil. edi;.ad hoc quod

É]

a n ür

Ícribit Bar.ft.de verb.obl.l.cum filius. Item iudi.

—

€fuüáni;no.dearbi. c.cü diledi.. Anto.de But.

m

cium cum hzrede preiudicat legatariis,vt l. Pa-

UASDCDSODT PO ON:E S.

t

Ab

piniarius.$.fi.f£deinoff.teft.no:ini l1. ff.de exce.

&

A £ ] Fàlaté Valexpracipuci

"

"

Ol

cii feq.Can o.3n €.pen.de fent. " veiud, .

^ própofito nu. 126

tá Ttooft v

feiiudi.ergo & confeffio : procedunt enim hec

à par i,extra deiud.c.at fi clerici. extra de fi. inftr.

$I COMPROMISERO].A4dde Imo.conft. 82 /Pat

"Uj p

cin'cer,no.de tefli.c.cám.C.de edé.l"is apud qu&.

de Caft.confi. 369.tol.pen.V ifis & ponderatis lib. I.Rimi-

(

mal.Sen.conft.o» a.17 . lib. 1, Cuius S. decifio vestringituy

Jqu

& 130t. in l. 2.ff. iud fol. Item fpeciale eft in fi&ta

qj)gt'uqr modisy»t dixitn tratt.de euic.S.quinto,cafá 4.

wILITT

co nfeffionéne cffe&um deriuet in tertium ,ff

.

TPl r

: de:iu.fif.l,ciusqui delatoré, vera ergo extendat.

CUCONTVMACEM]EF? prop

térea dicebat /4n3. ii l

od

ryitfs u

$ .. Contràputojad hoc zquitas, quia pronipta

fl ideo.ff.de euict-& poft eum $4l. "ot. 3.5 ifta eft mirabilis

«& parata effet materia & facultas colludendi ad

prafimiptios abfens,qui Jüccumbit pideati potitis fuccum

vlf

bere ex ejus contummacta quam propter defetbuni iuris. Cvé-

2 Quzttdioin d

praiudicium tertij,quod eftabfürdum. Itemga

uul-co TT

nó fimpliciter preiudicium derinatur in tertiü,

ven.[1n2.88.Si emptor.Corn.conft. 16.c0. 3. lib. t.Capy:

;

apenacontinéeofc

ded demum fi tertius fciat & non contradicat,

decl. o6.ntm. a. Dec.confi.4 4.col.

mum, 8.lib.y.€ confil 2 7 4.lib 3.

3-Rim .Sen,fcqnþl. 1 47'.

o cpllidev

non propohitur bic legatariosfciuiffe :non (uf-

ibf

ficit ergo foJa fcientia fententiz,(ed fcientia ;p-

$SFYMM.RIFM

i dul vt

za :ceffus agitati.exigitur.f£.dereind.l.fzpe.a & co.

1 dententia lata [uper aflimatióne, que fuerat

tit.c. quamuis ..[tem licét fcientia prxiudicetin

Áeedomorman du

adiudicata in[olutum, an dicatur

nclasdfeaene

icafibus tertio, nom prziudicat confeffio , ficut

: a,vl interlocutoria.

.

m

nec actus capiens principiuma abiactu volunta-

b rio,l.(i dicum.$.fi compromifero. b ff..de euic.

zado imbtcort D

- ficutnecalij a&tus voluntarijetiam in cafibus le

2 Sententia meré interlocutoria que dicatur ;

ajéecdost dl

( qua "tre dif]ïnitizm ]

:gis fzpe praiudicant tertio,vt notabiliter (cribit

«iedo m caud

Inn.deap.c.audire.Item fi fententia ferturin có

3 . Detraclioordinis iudiciarij etiam in fabftan

a r lts

c€ tumacem , cnon praiudicat tertio; ad quem a-

fcdfefenon t

tialibus à iurefacla non a

2

. ccumauit

liàs extenderetur praiudicium : quiaexdefectu

afert nomen fenz

]

T

ll

fuolata céfetur; C.deinge.l.püs.cum fi.fic fi fer-

tentia difhinitiua.

mood( n]mf

u p

turin confeffum voluntarié.Item ex quo praiu

(

umd;ucoi

li

dicium principaliter deriuatur in tertià,quia nó

4. fententia di ]ïnitiuaz natuva cji ex toto deci

j

:mqut T0j

praiudicat heredi, ex quo confecit inuentariü,

- dere quastionem . Sententia dzfjïmtma in

i r

pcrllm- j

nonpreiudicatilli tertio, vt L fipartem.:in fi. ff.

- quo diflerat ab interlocutoria.

:

Imi

quemad.fer.amit.(icut nec confeílio venditoris

nocet emptori;nec:confelffio cedentis ceffiona

$' Statutu faciés métione de fnia dijjih;tiuag

t

..

x!h'rö

rio,qf ceffio non e(tad cedenris cómiodü , vt l.

^ plo Wi

a]unp[llümu

interlocutoria, an locum babeat insnixta.

palle.f parté.& nosp Dy.inL.feruum filij.$.1.Lfi.

, Coníilium

Yrh

ïx dp

(

J

fdetraní;& in l. hisquib.ad treb. per Bar.

AROGEUMLE

TF M.

.Nec obiuraprimo alle.quia loquüturin fer-

Defententia & re iudicata, -

st

no confitenteiti cánoxali, & filio , qavt magis

3

s

Enictia lata fap examinatione rei,in qua decla

vl

coniücti:patetin talib.a&tib. voluntarijsiure có

d

vatia eft uerii pretii fove tale pretii p exami-

"n

M

a

ceffum eos patri & dio po(fe piudicare, & maxi

(

2v

"

natorés relatii C r baberi emptà ;5 illo ut iu

l;

mé procedit hoc,qa cuiufq; iudicij de táta djti-

t,n

r

p

j

il WW ,

$lo ftio diffinitiua uelinterlocutoriauel béat

g

tate (ufpecta videre dét cófeffio,& partibus col-

sim diffinirit

4ut potits debeat fernari tpa appellationis dif

)

f |

!ud;ntib us fadia , quamnon fcciffent, fiadcos

dinitiue, d iterlocutaria;cü ex forma flatuti diuer[a uit tpa.

T

jn"

2

An

:

ii

J

yp

jf

hd;n'f.ä163:

4

"

Ant. de Butrio Bonon.

y

|

prï

M

)lï

u

d. gt

, uo.noneft nel.r Itém d£ diffini

titia, quia pariï-"'

d

0"

at

i!

F.l ï'

; d

RT.

N.t fententia dationis in folutii

p

u

m

WO

/m

3

fit diffinitiua velinterlocutoria:

.bus infert preiudicium irre

uccabiliter,eo cp trá

$

;

M2

fitin reiudicard omnire

e&u , & quoad iudi-

q

J

9

1

J

j4

)

Vetus cít quz(tio.tada per Dyn.

'artenasq

d

i

n

on contingt

tinine

A

Iudwu l

UV

s

7

od

inl.íi finita.S.fi forte.ff. de dam.

-^ kem,& quoad

AU

i

.bus.æ'

infec.Spec.in tit.de fen.prola. $.

.. terlocutorijs;!

.dereiud.l, quodiuffit; extra,de

»

AR

« U5

iei

. ap.e.cum ceffante,

& hoc refpe&tu fnia excorr

j

jd

popm

g

iuxta propofiti.in prin.-Xlo. Àn

quia poteftquandocun-

u

J Oul] i

.0-1

ddi.

qui conclüdunt, illam forein-

interlocutoria dicitur,

:

H

ræ

f";[r

terlocatoriam ,tum quiafertur abíque ordine

'que reuocarbvt no-in

Spe,de fen.prola. in prin.

u

nv

$.1, Dicitur&

d

iffinitiua, quia ad caufam facit

h

m

M

conteítationis,vt l.praienti.$. fed hoc, C. de his

p

udav

tb

qui ad ec.

confu. tum quia contra minoxem in»

fententiantem

officio perfungi ; & finit officio

)I'UI l

defen(üm tenet,vt d- $. fiforte. & debo,

auth.iu.

iudicis quoad caufz co

nitionem ex toto pofi

j

AH

p

hm r

Ü á

ta validitate fententie,ff.de arbi.l.quid tamen.&

li

M

füluV

pofilifi minor. Ad ptop

ofitum noftrum prafup

JaBO

ponendoin fadto; quo

dpoft dationem infolu-

dl poft fententiam,extra;de offi. dele- e-in lite-

WU

2905 lii

tum cx forma ftàtuti nonfitremedium , nifiap

ris. Quedam e(t mixta , quz dicitur interlocu-

g

toria habens vim diffiniiiuz , qua mixta natu-

wlo

a

(oli umï.—-A

pellationis, vel nullitatis ,dico aduertendum ,

n

ft fpecies fententiarum . quxdam

4 Iceft, pa

rücipiatde natura interlocutoriz, f&

4

f10

quód triplex €

llantur pror

- .denaturadiffinitiuz,

&.hecproprie, dicitur illa;

402

interlocutoriz aftricte , & iftz

pri&qua inter media caüfz pro

fc

rütur, & prin-

qua negotium inter partes ex totó dererminat

uxítionem .. vt :dicit

-& finit,vtnot. dicitgloff.in d.clemen.cum à re-

l

Gpalem non diffliniunt q

pulíione: dea

u

N;'?ORX'- :

gl.in cle:ad compefcendas,

defequeft.pof. & fcu.

-procedatür. :

ppellat. licétinea go;gguifgäïndn

À.

(rar.tml"

ad hoc de reícri.c.ex parte decani. de off. dele.c.

moia

pn»-

. . Videndumergoin fentent

:ia,;:icl*fitiä'þrqdpä-

fignificantibus:de telti.c.fignificauerunt. de off.

'nitur,ad cuius naturam magjis adaptetur,nam

h

jult hv -

delega.c.fi.C.commi,vel epift.4ánterlocutorias,

as

n

P us

tNan tales (ententiz certis finibus concludun-

hicnon proferturinter media caufe , fed finalis

yM

tur, & ficdiffinitiuznon fünt, C. de fent. l. poft

'eft atus,érgo noniinterlocutoria proprié; ergo

jént

14

M

V

(

f

fententiam.Sunt & diffinitiue;qua ftricté tripli

magis attrahiturad diffinitiuam; hec finitnego

m

ym . [ï!z:o'm'"

i

Girefpedudicuntur., & ratione folennitatis re-

tium inter partes , poft hácadiudicationem nó

auditur reuocans in dubium de liquidatione

i m«.ïsrifuvi*; M

qui o s

ui(itz plenari&àiute , dequa.pertotum tit. de

debiti. V. ndé codeminftanti operatur duo; liqui

m

(enten.ex breui re.C.de fen. lprolatam.2.q.6.$.

w

diffinitiua.ver.prolatam.a.q.1. per totum. de re

dat debitum;& exponit. debitü liquidatü : vnde

?. Xt

fatione inclu(i liquidati debiti vel pronuncia-

X""

judica.c.icer.l1b.6. &

hocrefpe&u folius folen-

113

nitatis. detráctio non concluderet fententiam

tionis faltem tacite (üper ipfa liquidatione, hec

P

FA

non diffiaitiuam . Ná in fummarijs caufis quau

diffinitiuapoteft dici ; quiapoft eá ceffatomnis

querela, Item hoc finitiudicis officium,&illum

L

quàm non'ex toto folennitates feruentur,.non.

minus diffinitiua dicitur,de feque.pof. & fru.in

facitofficio perfungi. Item hoc infert praiudi-

&iumirreuocabiliter, quia omni refpectu tran-

ARA IN

yul

) Wi L

clem.r.de verbo.fignifi.clem. fcpe.& clemen.di

nitiuz dicun-

fitinrem iudicatam,& quoad iudicem, & quo

DAT

( 00

Mil il

fpendiofam. deiud. »ecundó ditli

tür, que totam fopiunr quxfítio neminter par-

ad partes contramaturà interlocutoriz. lrem

2414

tes & finiunt, vt d.l.ex ftipulatione, &l. poft fen

hic non expedataliam fententiam poft (c.Item

!

1 d

hr

tentiam,& l.prcfes.& hoc reípe&tu propri& dicü-

ex hacimprimitur ius agendi,non excipiendi tà

l

u utea.?

tur diffinitiuz, vt dicit gl.in d. clem. ad compe-

tum:quia firmiter pronunciatur , & quod plus,

Wg

r lvt acrn

b aítringit ífüccumbentem adiius enictionis ;b.ad

3

fcendas,& in Spec.in loco przal.de fen. prola.S.

';«'fï 3;55(';(*,!51;;3 C

rinprinci.nam dempto hoc,quód quzíftionem

hoc-.ff.de iureiur.l.fi duo.$. idem Marceilus: So

VA Vg

Dd

l

non fopiatextoto;proprie diffinitiua non cít, vt

lüin vno proportionatur interlocutoriz, que

:'J?]gnm

nonomni refpe&tu folennitatisfequitur natu-

Y d

dicit glo.in c.con(ultationibus.de off.dele.& ad

iïïfü(m'ü; &

]T.

rv,.w

hoc extra,de iníti.c.cum veniffent.ibi,accumu-

ram diffinitiuc:fed (vt dixi) folénitatis defectus

LT

nó detrahitnaturz ditfinitiue, quominüsalijs,

lato poffeflorio cum petitario. quia quaftio to-

m*WP'tiäl'r "

.A

ta cx lententia poffefforij non fopitur inter par

quibus principaliter diffinitiua dicitur;atfiften-

-y.:.aä,;

tesfententia dicitur interlocutoria, vt ibi eft ca-

tibus diffinitiua dicatur,vt no. Bart. in 1. T itia.ff,

Mu

M

w

"

,

de accu.Vnderelinquituralterum:duorum, vel

W 4j

u

"

füus,fic no.per Inno.intelledtus, quanquàm folo

accumulato poffefforio diffinitiua dicatur , eo

quód hzcett diffinitiua,X fic debent in appella-

1]3(!?;'4(&7?]5.93 hi

uód quafi ex toto fopitur, extra deiud.ca.fi.ic

tione feruari tempora de diffinitiua loquentia:

L hdj tuá

RA

"

.

auteft mixta,quaz interlocutoriaappellatur, ha

IXW(]D

yh

intelligi debetqd no.inl.1.C.qui. mo. in pofea.

4l

^W 0.

T Ex quibus etiam concluditut , quod proxi.di

bens vim diffinitiuz, quz proprié non eft inter-

WWW é

MU

xi,quod detraáio folennitatis procedendi non

locutoria, imó magis incalefcitad naturam dif

U(mö "

A l

LTA

finitiuz : ergo adillius naturam potius trahen-

hi

t M

tollit ex toto fententiam non dici diffinitiuam

PJ' äf&frht 9^

in poffefforio,non ex toto proceditur iuris or-

da,ff.de ftat.ho.l. quaritur hermaphrodit. & 1.fi

i

dPPWWh-. ,

dine,vt no.in l.3.quo.bo.& in d. c. confultatio-

fint. $. perueniamus.ff.deau.& arg.lega.ad hoc

lg

,

[*

'etiam dicitur diffini-

A

MU

nibus.extra , de offi.del

quoddicimus de fententia precepti, qu& vt fpe-

ngrdu

d

J ;

tiua ,quia parit ius agen

di

» quod non faciunt

cies feparata ponitur ab interlocutoria &difti-

N(J

"

interiocutoric,C.de re.cre.l-aGori.extra;de ele,

nitiua;quia mixtz naturg eít, f.de iud. (i debito

j

g

n 14

o

DA

g j

ii

c.cum dilecti.no.gl. in cle. ciim a repul(ione. de

ri.no.gl.;.q.r.in füm.de ele.c.dudum.el 2-extra,

4lj]

ap.no.in l.1.C.de iud.& L2.C,dearb. Item & te-

de verbo.fignific.c.ex parte, & tangiturinl.non

N

Ó dy

cundo orituraliud,quia interlocutoria aliquid

folum.$. neceffitate, C, debonis quz liberis. ff,

h

PJT.U

n Y

expcaat poft fe,(. aliam fententiam diffinitiuá «

deconfe&.1. non fatetur. Seruanda crzo füne

T? ts

rmpora diffinitiux , aut dicendum, quo4 (it

A

li

b

no.C.de fen.l.poft fententiam, C. quando pro-

N

0me

n

quedam

du

T

j

li,

li

l

- Coanfilium

»

4

N

m

VII.

h

Ti

th

Wt

c tus* fub fimplici non comprehenditur,l.vim paf

L

h

SVMMcGITV M.

Aj

m

li

fam.$.prafcripti.ff.de adul.l.2. & quodibino.ff.

i

de ver. ob. T Sed hec, vt à tatuto non compte-

QU i

quOdm

g'tmm

henía , &appellatio ab eahabeattempora iuris

ln

"I

t Sin

T

I

Filia dotata de bonis cuiu[dam focictatis, cu

li

du

communis, flratuta enim in quantum alijs infc-

E

!l

Jöp(

i

li

R

runtpreiudicium , reítringuntur ad ftri&tiffimü

ius nomine dicatur dotata.

;

UY

fignificatü verbi,l.quicquid a(tringendg.de ver.

2

ln

la, ]

f

obl.& l.coftitutionibus.tf.ad muni.extra,de con

Societas non concluditur ex communicatione

Mig

ity

[

u

m

Ti

füe.c.cü diledtus.de of. dele, c.füper eo.vide om-

alicuius lucri,fed illius tantum a&lus, i quo

Q

At

pino circa hoc confilium Imo. & D.Alc.inl.s.

datur lucri communicatio.

Qn;

2

il

m

N

in prin. ff.de ver. ob.& maximé fi equitate mo-

r

ldc

LU

Wi

ueatur iudex, quiain datione infolutü deceptus

In focietate an fit babendus ve[peClus maioz

:

üml

Cl

eít debitor( vtaudio ) vltra dimidis iufti pretij,

-visoper coel industrie.

D

x

MM

(

Ant,de But. datum pro fratre priore fandte

rdcm

i (

ER

