res.q * C.communia de legatis.Quia exorbitás eft

Jülxiïbltu[o Ht aA

.ad L falcid. Jaf. im autb.ves: que. col. 3..C. com. de lega. e in

lex,necin cafu noftro loquitur, & fic non trahen-

düquoquo

Uxy

-autb.uoniffimamu.3 9 .C.de inof-tefl in lfiltum.nu.8.C.fam.erc,

da eft extraterminos contrà regulas communcs,

dN

JM

& ibi optimé Io.Coraf.ntt.a s .Soc.Itn.conf-x 3 x.num.59.lib.r.,

fol.mat..fi vero.S.de.viro.Item non difponit con-

ln

i ü&qu

Dec.conf.5 5 num;8,confil.2 8.colim.ult.confil. 4 9. colum. 1.

Fipet

feffio,fedemanat ad liberandum;nec ibi aliqua uer

At d

U: $,

-Catel.Cotta in Memorab.dict. filius.Paris.con[il. 1.u.

baannc&untur difp

onentia , obquz agi potle non

" *umt

t

3.conf.a s nume. s G.lb 2. I ym.conf. 0.

78 .(ib.f

yidetur.

A

N

&*

Vlitudes

M(.'««ü

IN sTirvo llfanl.Centurio. nu. 6a.ff. de uula fabft.

Hacrefpon(io non eft penésme omnino clara,

(5"1

M

itat & impugnat boc conf.Dec.veró in vub.C.de infl, c fubfl,. *

quam tamen non diícutio obreuerentiam taman

lorj

Di

Annt.a . conatur defendere , pro; refolutione

[ At

| ?idendus ef? Rip. z':;z

tiquorum dodorum in prefenti confülencium , &

xü[üm

Ü IUC([ !

"

d LCenturio.uu.187.cum feq.

fidicipoffet,quód inquantum muliet nititur excc-

1

Ni.

L

i

«Hrtdo

t à n

uN orbh v d h d E d

pione dotis, ex confefsione deduceret, vt proba-

N

T

t

tionem recepi,on ut difponétem: obtineret quz

l[m

immediaté ex confefsione liberante non pzoduci-

»

V

Qüi

mqmn

* Difpofitio arbitramentalis an po[sit extendilaä :

R

d [*

Roere

tur obligatio, fed exceptione probata per confet

«[]nQ

At

mM

"

fionem , Necabfonum etít ,quód eadem probario

j

nj

p J?lturam gt..c;c.efs.ionem;.

; l

n

probet

"l

M

Podg.

W

MT

ldl

0

JnOn

lo

r h

*lüto

A

Wfa]u!u l

*v

h

Confilium

MLXXVIT..

95

i

probet actum,ex quo conlecutiué oritur diuerfo re

fuit & effepotuitlis inter dominam Lenam & Io.&

LT

fpeduliberaiio & obligario. Quod.n.fi per teítes

laudum approbaffe cenfetur,inquantum lites deci-

w

autinftrumentum probaretur Titium dotem à Ca-

ditinteripíàm & fe.

'qu' ,

iorecepifle qui autem promifit,in(trumétum pro-

. Ex illo autem in(trumento vel alio non appa-

n

baretactum , cx quo furgit liberatio & obligatio:

retipfos laudum approbaffe, inquantum decidit li-

n

fed'non oportet hzc difícutere quó ad effectum iu-

tem inter lo.& Andream:potuit enim . emologari

|

l

risagendi quia agentes nituntur fuper pleno iure

compromiffum rité ad menfuras poteftatis laudan

M'lir

5

tmm

partis domus;arbitri autem abíque traditione non

tis,eo non approbato, inquantum decidit lites co-

] ln

M

potuerunt dominiü transferre, de pac.l.traditioni-

romiílIi extraneas,maximé cüm diueríi forentar-

AUL

4 J

Mstp

j l

bus.gl.!nftit.de officio iudic. $.fi. in fi. Hicrefpon-

ticuli,ff.de mino.l. etiam.extra,de te(tam. cap. R ai-

L Mcm

[

detur proportioaando libellum-hypotecariz , quze

nal.& cap.Raynutius.de fide inftrumen. capit. cüm

(thm

Iul

vna

h

loancumfi.

u(am

Ó

ex compromiflo concluditur , refpon(ioni obítat,

MC

ltt i

N

inquantum petunt pronuntiari deuenifle pleno iu-

Item unum volo aduertiin verbis compromif-

M

j

re;faluati tamen po:eít refpontio per claufulam li-

"l

-.B**u l'l t

fi:quia non excludunt fimpliciter in furrogatione

iulfmt

äüdg*

belli,vbi petuntiuftitiam fieri non folum modo iu-

filiorum feminas. Dicüt enim verba: Filiorum fuo-

plug

h

tc & forma &c. T Refponderi aliter poffet, quódin-

rum per lineam mafculinam, & hac verba bis repe

-v

MP ((Ompr

Wun

0'*30

A

li

ter iftos (üper diuifione hzreditatis quzftio erat;

tuntur , longe autem diuerfum eít ad furrogatio-

NU

Q

hw]

o

quo cafu intalibus fine traditione dominium trát-

nem vocari folos maículos vel defcendentes ex li-

1 1

d

Inter]

nflmln

fertur,In(ti.deoffi.iudi. in fi.& no.glof:ff.de condi.

nea mafculina,foemina vt pote agnata,ff.vnde legi.

Qdf

)

Á

furt..& ideo.l.1.ff.pro focio.relinquituríola difpu-

l.6i repudiauerit.$ . 1.In(ti.de legi.agna.fucceff.$.coe-

"Q r

& qu,

)

tatio fuper poteftate arbitrorum.

terum.& $.hoc quidam.Et fi dicatur, non feruabi-

Et breniternon video,quód habuerint arbitri in:

turnomenparentum.certeimo in filia. fed & vlte-

It v

:4

::«n,(

hocpotcftatem:quia partes compromittunt de li-

rius progredi non poterat, quamquam huic ratio-

Q i

*

At Qu d

"

vi

Pt

tibus, &quzftionem inuicem correfpondentibus

ninon multum nitár.

l

hEorlcaiic

|

inter dominam Lenam cx vna parte, &Ioan. &

Exalijs maximé concludo, Collz & Marcello fü

&

Mr

lil

j

1

ll

V .

z. APQTR fe (

Al

(

i

i

;

1

Andream ex altera: & fic laudando arbitri fe affc-

per petitis (ilentium imponédum ex capite , ex quo

runthabere poteítatem.

agere nituntur,fex viribus dicti compromitfi & lau

'r:c.&,&dixo:umïuor

f

:

,

]

QUeatet

i

!

Nec obttat verbum diftributiuum; & quilibet eo

di,vtranque partem ab expenfis dico abfoluendos:

Z."; Aitnis v

K

zum,quod diítribuit & atribuit actum cópromitli

quia probabilem caufam litigádi habuerunt, cüm

t o

08 Quf

inquemlibet refpedtu ad dominam Lenam,non re

& peritorum confilia fuerunt contratia.

ipectuad lo.& Andream;quod probat verbum , ex

Anto.de But.datum eo. M.d

ie 3 1.didimenfis.. !

Lt

UT TUIO Qu

altera ; quod fequitur,ex quo declaratur loan, &

It ub r d

Andrcam vnam tantum partem facerein conflidu

IT VC j av d ffor

litium reípondentium ad fe & dominam Lenam.

ADDITIONES

Go r V Vro ml

Illa autem verba, & qui ex his magis & mclius po-

CL umf v

a

teft.non funt füpcrflua,nec appofita ad dubia tollé-

-

A iUVl

"WT

AOtone od

dain cafu ,in quo. ipforum alter compromittere

qyorisTATEN ] trbitri tantim. potestatem: babent,

Bs m du

non poffet, & vtappofitaad maiorem declaratio-

A. « quantum partes eis tribuunt;l.non distinguemus.S .de offi,

m lus Alomoloma

!

nem ,ff.mandati.l.quimutuam,& inregula;

quc dq

ffde arb. Ro-con. Ya s .dub.primo incip.7'ifo compromiffo. /4ng.

u & And d

^

bitationis tollendz.de reg.iu.

con.1 18 Soc.confil.3 20 .colum.1 .lib.2. Corn.confil.2.9 t lib.g.

r g(..ndomust p

Necobtt vetba compromiffi fingentia litem fu.

Dec.confil.43 4 .mim.7 & 8 .»bi alios allegat.

orum decdtan:

f

perquolibetlaudato:quia reftringi deberent ad lau

b

Finiro ]Qwocafafubslitutio deficit , quanquam di&lum

rf uml

l

"

jj

datum inter compromittentes eo refpectu;quo có-

»

fuevitfi deceffit ine filiys in pluvali lmon eft [ine liberis.ff.de uer.

sebveros dett

promiferunt,;fcilicet,inquantum laudent inter do«

fign l.1-vbi Scrib.C.de cond.infl. Dec.conf.636.nu.4.

u

muet,inqibun d

iminam Lenam ex vnaparte & loan. & Andream:

RES

ï

] zi naui/j'zme' Rolan. à alle confi. 9. 14. zg.» é

siboc ( deiedrt,

€xaltera,non inquantumlaudum porrigant & ex«

6 27454

tendantinter Ioan.& Andream: fingendo enim li-

wnenar aof

| vrachladfi v

.

temin laudatis ex viribus copromiffi, & inter perfo

.....

nas,inter quas & quo refpedu e(t. compromiffum

TWIVS

espenimt L

:.A

:'m'

seotocto

bj

nonin aliud feparatum , & hzc potius veritas pro-

USPOM MeARIF M.

d

batione nonindigens.

"-

A:zc;s,c:zo&acceptopi&

ffe edificare , & makim&

condit:

j

Non obit. arbitrum po

f

arbitrata, ad quod principaliter laudat : fatendum

Hereditas non adita an tran[rnittatur.

vno dIcit

pincim

enim eft,arbitratorem potlead zdificationem per:

h00 102

t Om[wï

nu

2 dStatuta iuridica in dubio debent imerpretari,

1do

n

iM

tinentes quoquo modo ad deci(ionem & pacem

7105 Ü

(

eorum,inter quos eft & quorum refpe&u eít com-

.evt ad vias eo» limites iuris reducantur.

( 0

n«

) lexu )

promiffüum ; componere , fed. non. modificationes

Q3

us 07

i

omnino extrancasáàrefpedu compromiffi, vt/no-

c/4ditio hæreb-ü tatis dupliciter confideratar.

n wal

TRU

— 4

N

jn

tatur maximé per Bart.t£.de tranfac.l. cum Aquilia-

N

na.no.in Spec.titu.dé arbi. $. excipitut. verf. fed po-

i d

j

IP []inm

Confilium . LXXVIII.

n

jj i

ne.& $ r.ver.arbitrator.ibi,dixerunt quidam.

"Quodautem]Ioan. fuccedat, Andreas & filij &

rmJ fhlk

filijihorum,& econuerío,dehoc nulla fitlispoffi-

E

L

9 ACC(f,

ean O pv

TU tl

S

D

Df quzfita ex themate prezmiffo;

bilisinter dominam Lenam ex vna parte, & [o. &

xä'-

(

abíque dubio inftitütio. feu fubfti-

vJOO

[Ufn-mmlt

Andream ex altera. Quid enim poterat.intereffe

305

tutio illade Proculo conditiona-

J

h

i.

/5N

plnm* " jr

r

dominz Lenz fuper perempto vfüfru&u fic velali-

21

lis fait vulgaris,l.Gallus,per totam,

301

[ih"

ter iliosinter fe füccedere.

*

L.f£.delib.& pofth.& an fufficiat co-

foeioiiv

:

!

N

J

*

$i

Z

nlv

&

DHHCI |

Non obft. quezdam produda a

lienatio , in qua

ditionem impletamin rerum natu

(l

l

"

certas poffeffiones vel affius alienat Ioan. quas

ra quo ad t

tanfmittendum poteftatem in extra-

qil

PU

u

y

!

'dig:it adferatione làudi obueniffe. Quia fuperillis

neum iure communüi,adhuceítcertum, quia hzre-

n

a

p

ditas

ia

V^

ü q,w

Fm?

h

]

(n

d

P

/i

At

94.

. Ant.de Butrio Bonon.

T

j

,

fa!'i"

a ditasanó adita nó trefmittitur, C.deiure deliberád.

fccunda. Hac ergo eít vera , hzreditas non poteft

M

(

Iquoniam.cum fi.faluo nili effet intra tempus de-

adiri vitio concernente perfonam : ergo non eít

n W

l

Yf lb

;,

1 'Ld.

Iiberandi , & concurrerent requi(ita ad deliberan-

delata, quia hzreditas confiftit ex parte rei, & com

i

dum fecundum formam l.cum antquioribus. C.

modum difpo(itionis fe offerentis: quanquám or-

p

J

deiure deliber.& quod no.ff.de reb.dub.l.qui duos.

gana deficianta parte perfonz , cüm offertur:pu-

y

: Anautem füfficiat quo ad poteítatem tranímit-

rificata ergo inignorantem', vel nihil opinantem

conditionchzc e(tvera , diuerfo refpe&tu hzredi-

LX-W

tendi ex difpotitione przdidi ftatuti,dubium inge.

rit,quia ex quo non ponitür,communem opinio-

tas adiri poteíL,vt l.(1 extraneus.in fin.qua propter

u

nem concurrere cum veritate,quod mulier femel

hoc e(t factal.2.przallegata, & non poteft adiri , vt

la fitin ventre , nec aliquid proponitur de (cientia;

l.multum.de conditio.& demonf(tra.l.hxres inftitu

z

v

tus.$.j.de acquir.hxre.-

«pIDIT

M

vclopinione iplius ftatuti.

. Ttem videtur eum adire non po

iTc,qdia quóad

Nonobttat , quód conditio purificata non dici-

yointtt

i

potentiam adeundi non fufficit conditnonem etiá

tur,quiaex quo certumeratin rerum natura fae-

niiposan?

ca(ualem facti extare , ni(ifcieas fit adire volens,

mellam in ventre fore, hoc erat certnm , nullum

gt

ff.de conditio.& demon(tratio.l.multum.cüm fim,

mafculum nafciturum. V nde hec conditio non

:

ribos Qu

j,&e

m*

crgo delata videtur , quatunc delata dicitur , cüm

erat incerta, an,nec quando : quia. certum , quód

À miitt &

adiri poteft, de verborum fignificario.delata.ltem

nunquam:quanquam quo ad materiam rei fübfti-

tütiforté hoc eft incertum,an & quando certifica-

1üh0

gmifanorum

:S ?

nec puütificata conditio videtur , dato quod in re-

ss

£um natura certum fuerit in ventre femellam fo-

retucquod inpurificando realiter conditionem nà

D.

hvt

attenditur, vt dicta Lfecunda,& diQa l. fiextrancus.

p

d [Bd( u

4

reihaec enim conditio , (i nullus mafculus na(citur,

"US [x" t

üt d«

implicité comprahendit,ifoemina nafcitur,& ma

in fin.fola ergo fupererat dies natiuitatis , qux nec

g

fculus non naíciturs inillis enim refolubilis eft, vn-

expedtanda erat , vtpotecuius euentus nihil pote-

P A

[iducis K

ldl

de habet in fecondirionem , & dicit incercum na-

rat operari. Vtroque enim cafü, foemella in ven-

»

qun

l

tiuitatis , ad quam fe retulit teftator : quanquam

tre exiftente, (iue nafceretur , hzreditas erat defe-

um

ádum ican n G

(s yn:c;:.-: k

ergo foemellain veritatefuiffe proponatur , adhuc

renda. Anergo exifterepoflet, non erat incertum,

j

tempus expectandum erat natiuitatis. Et dubium

Ideo delata. eft,vt e(t ca(us valdé ad propotitum

giroicttem iuam mj

erat., vnde nalceretur. Poterat enim naífci , & non

inl. quód fi dubitet.ff.de acquir.hared.Et per hoc

genin Liennoo cats x

'aíci viuente;& mortuo Proculo : ergo conditio-

non ob.l.hares meus:quia incerta erat quando;hic

guaixle quod As

fialis adhuc erat, & non purificata.ff.de condition.

certum,quod nunquam mafculus erat nafciturus.

g linons prrdid a

&. demonfiratio.l.hxres meus, nec dies illa natiui-

- INon obílat , quód ftatutum de delatione lo-

ga ldu far as a

tatis remouetut in hxreditate,!lharedita.de hazred.

quens recipere debeat iuris intelle&um:quia hic

imianco d Aoc r0gzt0 p

inflituen.quia hicdies incertus etl, velincertum fit,

xüm loquitur deimmifcente fimul,& adeunte, fer-

ientc E o ae usf

an nafcetur, & confequenter quando.

uata paritate , in vtroque decidere videtur inten-

2

vipiloxm, v qae ul

1 Item ftatuta;qua iB materià iüris. loquuntur,

£um ftátuti , vtl.jam hoc.de vulga.& pupilla, & L. in

ia vt ia tl

interprerationes, limitationes à iure & declaratio-

&eftanento,vtita in extraneo ficutin füo fola pon

uf p to od

hes recipiunt,vt inquantum poffibileeft ad vias iu-

deratur delatio realis abíque fcientia fubftituti,vet

£isreducantur,& lirnites, im Aüth.:de fili.ante inftr.

inflituti,vtl.prima,C. de hisqui anteapert.tabu. &

titdetüo puc ecatásm o

ïïlflü!þö tQO Carcrtier , Pt

dota.nat.$.primo,l.prima $. Iex falci.tf.ad leg.Falci.

dicta 1.( quis filium,& hzc abíque dubio ftatuti eft

not.in ].2.C.de noxa.&

iatentio , quia in rranfmittendo facultatem folüm

tpnt, 07 s kjegr

£ti. &iutre..

:

?n.Lomnes ;popq!i.&l dgiu—

AC n dsem ]

ponderat delationis adum tam in fuo , quàm in

,

Z

lag

Statutum .ergo

de tranfimiffionis potentia lo-

extranco.

quens hareditatém delatam exigens in fuo; intelli-

; : Itemaliaeftt

ranfmiffio , que contingit ex äda

":;Mc,po:;;gmmm 'emde

getur quando ignoranti etiam delata extitit , l.1.C.

dcliberationis verz, velprafünapta ,& tamen apud

LT

At

dehis qui anteaper.tab. 1.filium.$.1.de acqui.hzre.

fe confulere, & deliberare non cadit in ignoran-

Viteloneei

ENUT

us

& no.in l.yentce.dc acquir. hxre. In-extranco auté

tc , ff.deiure deliberand,l. Arifto.(cientia delationis

ais

ts

uando fcienti,l.cumantiquioribus.allega.

exigitur,vt l.cumantiquioribus,Hic autem non có-

4j

D

i

Ortm

CM

Cüm ergo fciens,non proponitur exiftentia có-

tingit delatio ex deliberationis a&tu, fed delationis:

"IT Q rom

lLtRR:

ditionis,tamen fi in rerum natura tantuni propo-

anonergoin materiaiuris difponit, fed fecundüm

J*thüu u (0

Llle o

('»&

natur certitudo;non crit locus tranfiniflieniEt (ic

nouam, & aliam materiamá iure: intelligi igitur

u

conclüdendum videtur prima facie.

debeat, vt verba (onant, derebus dub.l. in ambi-

qxbkful

4 t

AL

A.

Contrarium videtur eligendum , quia ftatutum

Wi

Wil

lt d

* UL

guo. deverborum fi

þgniiic—ario.l, npminis ; &. rei.$.

Wm

M

T .

li

tranfmittendi potentiam ponderat. folum hzredi-

«verbum.

n

LT

tatis delationem ; quzabfque duübio delata eft, ex

Ex quibus concludo, Proculum, fecundum ca

'n. q'».l :Ov

k!(—.

Qquo.conditio-e(i purificata, licéf in ignorante, &c

uz dictafunt, hzredem , commodum adeundi

haltf;

* ihl)

nihil opinante; vt eít caf

tranfimiiffe , £. deacquirend. heredita.L (i quis: fz-

à

Ktgy,

[ t

& detmonfítra. -

.

*us' jn HccundaCdc cond.

Nl

[ l'r:m

f ^ "us

lium.$.primo.

Lm "-

t Prodeít enim conditionem cafualem ia rei«um

'Anto;de But.Iftud confil

Nlne '

t

v...:

natura purificari,quandó factum etiam honorario

;üm hab u:t dominuslIo

V

t

Hf i

4

!

ignorante : nullum autem aliud vid

2

,fcph dc Bononia.

nïnaæ NL] u

Fooar

quàm delationis. *

€o pypdcffc.

ADDI Tb5

Non obft.l. delata ;qttia duplex éft adeündi po-

tentia.

H

A

ME REDITAS] Non tranfmittitur bereditas non adita

.Prima, quz ex partecommodi fe realiter offert,

»egulariter,],qui fororem.C.de iur.deli.fallit in quam plu-

ADDIT

'n

ita quod aperté rei difpofitionis nullum fubeft im-

zibus cafibus,quos

pedimentum,vt hic modo adett,vt eft ca(us in l. fi

penordinem recenf:t »Alciaán -l. ventre.ff. de

1 U!EXT

extraneus,in fin.deac

-acguir.hærcdita.

UT

VM] Mm

quitur.l.delata.-

quirend. haredita, de hac lq-

Wlu j

i

d

5.1.

Quzdam eít potentia adeundi , in qua refpe-

*

SEMMWURITV M.

MWW

zbzd,m

m

&us habenturad períonam adire volentis; & talis

N

Mi

6:

n

lt

impotentia delationem non impedit , vt dicta 1.

1. T'eflator poft conditum teflamentum religionem

L

*

Hw

y "

R.

:j

M.

profitens,

a

On Wbrwb

30-4"

n()n.

'(

IN

f

Confilium -

Atl

[

ærcdl?ag l

OM XGEJGRLXXX. o

D

l

€z :Dec.nume.61.Dec.confi. 1 .colum,z..

n

» Utj &

I I

il

vsgrofirens , an - poft talem profef(ion

&p in Lfi vnquam.C.

t;m

ffcrtnn

'&ir

"yveuocare IC[LAPDIEDIULUmM .

, .emjppkt;erit

T

dereuoc.dona.q.3 5. ^

d

N

"l'v

("IC

1

riflttm

) CUm

2 . Religiofus profe[jJus;primo teflamento reuo

cato

n

MY

T.

'CI lh

l

N

SVOM MR rE M.

ET.

p uN

ecundum condere «volens ,

I .'ui

l

I[t

)

lu

:

43

7?4 fun dcbcat fo

4:(«0!»

"

USUH

lennitate.

1 : Clerfcus an pdþit cb:deliffum Per iudicem [ecu-

!

N

à

larem detineri,aut iudicari.

"

i

2 Priuilegio clericali in. totius ordinis | clericalis

1 Q

dlllo

. Confilium LXXI,X :

-læ!!tf

lt

W

"

cqminodum introduclo, an po[sit vemuntiari. .

t h0(

À ll

: rmx.lu;

À ]

lütc

tf

TA

ONDI Dli' ic&amcntum', ain

,IIL,:x

quo inter ália reliquit certishofpi-

u

*Quin

NQ:

( hæc cgn

dmg

!ä

;;,

E

'&-üw

Q ts

[2

talibusannuatim in perpetuum fol

! CoWlam ^ LXXX.

Mi

at

!W

P

ui certam quantitatem.ltem paupe

4N

j

^

2

ribus Chrifti, & cgenis perfonis (i-

T

Evl

Qyj

tà

u

4

Dv

Ti

T

militer certam quantitatem arbi-

N

MA

Se

W VIDAM 1-' cleticus detentus þcr

e

ldla]

5

triocorum commiffariorum, & perpetuó,vt (upta.

ey

P2

poteítatem ciuitatis Bono. exiftens

'C;3 '*'Ntm

ij

zi

lt

Etinomnibusalijs (uis bonis mona(terium,& fra-

in facrisimputatur de certo delicto,

«t u,'vw,

Il

W

'XX.;

LEU

QUse

tres fan&ti Michaclis de bufco fibi heredes inftituit.

odf

j;

ad cuius indagationem intenditin-

poftea Petrus ingreffus fuit didum monafterium,

"o

quirere Poteítas ad delicti verita-

M 4

p

Ul M h

écordinem fàancii Michaclis,& ilico profeffionem

tem obferuandam . Quzritur,an

*

un uc

! hzrc

l t

fit där

[2 fmcdi

um,vt de tali delicto inda

d

n

fecir,poft quam profeflionem ipfe P.per publicum

garec poHit

W

t

inftrumentum didtum teftamentum caffauit, irrita

judex,vt inueniatur veritas deliái.

"h

i

tlj

j Mïapr

Jolt

uir, & annullauit;fciens vnicuique licere v(que ad

- Adquoddeclarandum , füppono dictum euan-

ETA

d

AT

gcelij pro fundamento': Nolite tangere Chriftos

exitum Vitzz voluntatem füam mutatc,4cdicens, &

AM o

IT

declarans velle;& intentionis eius , & propofitifo-

meos , quod intelligitur , ideft eccle(iz fponfos,

TT

reinte(tatum decedere, quod inf(ttumentum reüo

qui funt clerici , quiin corpus , & animam in for-

! $8 larttum

dti

tem Domini recepti. funt , de praben. capitu. cüm

&t

B

cationis , € declarationis przdidtz teftamenti pra-

ns inteledhy

dictirogatum , & fadum fuit folum coram tribus

fecundum Apoftolum.per quod fic oftenditur cla

CR

d

teftibus,& notario ad hoc rogato.propter quodin

16 , iudicem fecularem non poffe tangerc cleri-

cum a fecularem quó ad quid : hoc iure canonico

TR TtOo0t r v

Tl n

dubium reuocatur.] Et primó;an di&usP. poft di-

AMinitecdtip t r

&am cius profeifionem,per quam ciuiliter mor-

inhibitum e(t,quód etiam capiens ad finem iuftitie

xbl TM

tuüs cenfetur,potcerit validé dictum teftamentum,:

coníequenda clericum non de licentia füi iudicis,

incurrit poenam; excommunicationis maioris, 7.

sibo ts mf

& legata pia,& nonpiain eo contenta reuocaré,sc

Vperna C ebsquanged

annullare.Refponfio patet fécundum omnes, quia

Q.i.capitu.fi quis füadente,nec prodeft renuntiatio,

nóhabetur pro mortuo naturaliter,nec fua mors

T quia priuilegioclericali in totius ordinis clerica-

asf J hacbque dbf

liscommodum introdu&to, vt et hoc, non poteft

t g rratminendo aof

náturali equiparatur, ciim non habeat per omnia

effcüum naturalis,vt dicunt fcribentes in

renunciari, de foro compe.capitu.diligenti.t 1.quae

12905 ddum t a ,ai

qua C.de fac.fan.eccl.

Iaïgthcjni.fi

ftio.prima,capitu inolita.& capitu. placuit.per quae

concludo, quod vbi vultíe Poteftasintromittere

eneínifio,que conttgi eà

fSecundó,pofito quod potuetit eum,& ea reuoca

tc,&annullare;aninip(a reuocatione,de qua füpra

de clerico inquirendo de delido , ad fin. vt poeni-

s rez,roprdumpra Em

dictum efl,neceffarius erit maior numerus teftium n

teat, & nullatenus poffit, quia non e(t fuusiudex,

Y deerar oa cidtitinta

de iudi.c.at (i clerici.Autad finem,vt cognofcat vc

quàm duorum, feu trium in didoinftrumento re-

deibeand) Acllo alb

uocationis defcriptorum adhibitorum , vel fuffi-

ritatem delidi, ad quem fpectat cognof(cere,l. con-

um o bus ao

ciens fuerit numerus di&torum trium teftium,non

gruit.ff.de offic.pra(i. & pote(t te(tibus , & alijsmo-

disinquirere,)non tangendo perfonam clerici , nec

Q

ü -,mmuonis:amfcddclztmrs

obítante,quód in confe(lione deiure, & ex forma

veaigns pont, ln

ftatatorum Communis Bon.7.tcítes. & etiam alia

contra voluntatem includendo : immó includens

p

eerta folennitas ftatuto hoc dictante( vt predici-

c(t excommunicatus, de qua non poteft abíoluc-

zc,nifi folus Papa,& co ipfo priuatur ecclefiafticis fa

[

ei ont

1 derbus dubl

!

tur) te(tamenti requirebatur . & quid iuris füper

a

quolibet didiorum quzfitorum.R efpondeo,tefta-

cramentis,corpore Chriíti,& omni dono , & gratía

xa gl w

mentum vltümum (ic àmonacho faétum fuübiecto

Chri(ti,nifi abtoluatur per ordinarium folum,quá-

do eftin articulo mortis co níftitutus : íed hoc verü,

um,f«mdümä

jam ecclefiz , & contra primum iure canonico va

: coscal Proci

Quna

let .Ergo quó ad reuocandum primum etiam in

quando faceret propria au&torit.fed quid (i de man

- wtd !

piam caufam cum folennitate canonica ligat aCtus

dato iudicis ecclefiattici? Adhuc non puto;quia cau

ii

clericorum,vel ecclefiafticarum

fam criminalem clericiquis nonpoteft committe

pcrfonarum, de có

fti.c.ecclefia fa'n&æþMariæ.

rcinferiorà Papa,ergo nec cius prxambulum , vt

T4

s

ab illo eiusperiona tangatur ad fin. criminis inda-

gandi,vt no.glofl.de iud.cap.at i ;lcrici.

p11i?

ADDIT! 0.

',A.D D IT-I O.

j

um

al

T

EsTAMENTVM] ldemButr.incap.in prefentia.co-

.aC

LrRICV M] | -Adde J4lcia.in capitu.cum non ab bomi

A

y

M

g

lym. 4.€b feq.de proba, idem tenet , vbi atteflatur fe ita

neynum.a.de iud. Dida.Prat.

qu:d?.cap. 31«Clar.in prat*

p

? /daw

j

erim.q-3 6.

aliàs con[uluiffe..4t Dec.ibidem numero 6 8. citat boc confi. &

reprobat , & bend.Rub..Alexan. confilio 15 5.Iafo.in autben.f

qua mulier.numero 27. C. de facrofan.eccleft. "Nec per ingref-

SFMMKWRIVFw

j

Jum veligionis tale testamentum vumpitur.Barto. in d. autben.fi

eos in

T

qua .mul:er.numero 7-Paul. Abb.d.cap.im prejentia, nume. $ 3.

ps Fratres minores,an teneantur de bonis ad

[2 1/^

T

1

9*

W

I]hu "

(0f

j

ii

0i

M d

Ant.de Butrio Bonon.

f

qmo

6Q

,

J

jJ

v

,

/

i.

-

2 Materan poffit filios proprios priuarc,'uel excln

j

j

Ui

ft

.«;J

cafu funebri peruentis , dare quantam ecc?ejïx

wüïe

)

g^

(

T.

dere à (uccefrione. u dotis , «uel augmenti

aus n

parocbial i.

a

atl

f

2 Reores ecc

^j

j!

WX

lefiarum parochialium ,4 an l;ci-

illius f

f

j"

!

]

PU

gt!

j

i& pofsint exigere precium p ICPulmriä cor-

Confilium

LXXXII.

L

M]þ

l

j

f

j

"

j

ummüf

ii

nf

i!,, :

s POT' 4

" jni y

T

jmiv

4

n "

onon :

IT

"-

,OMINA Tl-Francifchina filia

/mB

124

ett

15 «f

Q(Z«Zä

j

m"

m

. Confilium

:

quondam Bartholomzi de Coda-

"T

I .,v"

D

2

&

E.

-4- ? A E

gnel , vxor Francifci quondam, ad

j pnlls

jominD

6s

SE

3

,

- prafens vxor loannis Michaelis de

m

ratit

t

"(

b»

P

2

n2 P w Q v1p Pratres minores teneantur dare

Y

j

&

; fan&o Martino , mcrcatoris cirriei

»

hd

"A

n

CY

j

i

iV

:!

21 P"*

-quartas partem. ecclefie: parocbiali , fiue eins

per Chritti gloriam fana mente, &

g ono?

I-J'

A.r

[/

2

retfori , de legatis , & peruentis ad manus eorum

ícn

fu , 'et cor

pore languens ; rerum fuarum, &

Vi

i

ts

14

N

u

pro. corporibus dicle parocbialis ecclefie fepul-

bonorum przfensnuncupatiuum tcftamentumin

j

L

o

i:-aþu-d €0s

, fine in. caufa funevis , fiue in pecunia quocim-

hunc modum procurauit , & fecit : In primis qui-

g Ó

[ inttf 9v

que iure , & titu. fiue; pro facrifia , fiue pro labore venien-

dem reliquit pro malé ablatis incertis ,cui de iure

ii

v

" d

;«

,DO

Uwnm pro corpore , feu. alio quocmque colovenecne.

debentur, folidos quinque Bonon. ltem reliquit

"

om

Relpondet , Minores , quóà facerdotes parocbiales »ltra

domino Acgidio & czt.]em reliquit domino Ioà

qa

n

l,.- mere 0

pecuas , quas exigumt. €j recipiunt. pro labore venien-

nieius viro vitra dimidiam dotisipfius debitam di

i

yn o

di ad funera , dum ; fei- parocbiani tumulantur apud. Mino-

&o Ioan.cx flatuto Communis Bononíen. etiam.

Q5

lul'l Vi

p n

i, ais

ves , €^ vitra. portionesm canonicam , quam fibi foluunt fra

omhia mobilia, & omne illud, & totum,quod per-

?

rmr,ffn

tres predicli de pecunijs datis fratvibus pro labore weniens

uenit ad didum loan. occafione mobilium ipfius

;?;kurnil f"*'f.",i

ia

teftratricis.Inomnibusautem alijs fuis bonis mo-

di ad funera , exigumt & vecipivnt ab. executoribus. fume-

T

Qu mevli'.äm lgcace

valitam ea[dem pecunias , &v candelas , ac fi talia funera

bilibus , & immobilibus, iuribus & adionibustam

ib

qu as i

prafentibus , quàm futuris , fibi heredes vniuerfa-

in proþrif"s ecclefüs. fepelirentur , recipiunt etiam.vltra pe-

, st d

1

cHnias , C? candelas , que eis dantur pro labore weniendi

lesinflituit Frontum cius filiumlegitimum & na-

at d

;'.;., mox

turalem , &filium quondam Francifciaui prioris

ad fünera €r pro cruce ', ynum cereum , €r candelas mo-

quetdtt onaga, C

20f

mine ecclefig pavocbialis , & tantuudem de ecclefia nomi-

mariti ipfiusteftatricis , & L udouicum notarium

ne tumuli , vel fepulbei , [icut exigunt. , G vecipiunt ab il-

filiumquondam Bartholomzi de Codagncllis eius

gnrmu'm:ä'; mantu áottz

ia od d l

lis , qui apud eorum ecclefias fepeliuntur , petunt ergo. Mi-

fratrem, & hanc vltimam fuam voluntatem, &c.

aores talia peruenta ad manus. facerdotem parocbialium vom

FaQum ficfe habet,domina Franciíchina , & foror

ïfGQEJJML'HIOTJCE I..iï J

vt mafcoli, v Es

putari ip is facerdotibus parocbialibus

.

3

' z'n( þrtgm canonica

altera pro ca tradit in dotem duntaxatlibras quin-

mlf veemae at !

gentas bono. Frontusditctz dominz Francifchinz

portionis .

10)q00 dtcederz, ró d

maritus deceffit füperftite dicta domina Francitchi

*£1IISO -fpun&ö $ &-vþco.n-ül'io pradi-

na ,&Frontocorum filio legitimo, & naturaliz

imytpanbis errcarBoer a

—

pott przdicta didta domina Francifchina nupfit di-

100 i

1

a doonn

r s

a

N

&o , videtur de iure dicendum ,

^m

z

w

uód cüm corpus àdducitur- ad

&o loan.de (anQo Martino , cuiloanniipía domi«

A. CUX hat

105 (0060801

B^

nionafterium propterfociandum

na Francifchina,& Stephanus de Palmaria dudum

tss molen La

q mimom

ad fepulchrum , non reperituràiu

Íociuspradiái Fronti tradiditin dotem libr. quin-

taitinse z

1

r

-

ol

re cautum , vt facerdos parochialis

gentasipfi dominz Francifchinge debite per diiü

l aemenr d ^s i

teneatur imputare in quartam, vbi parochianuseli-

quóndam Frontum pro reftitutione dotis ipfi di-

Utl r w

!

&o Fronto traditz, de quatraditione quingenta-

ti d

gitalibi fepulturam,fi aliquid moderatum recipit,

CU&O:Q - ^ u

maximé (i ex confuetudine licitum eflet pro labo-

rum libra. Bononien. ipfi loanni facta nullum pa-

Eu fni

uut Cï—.r'. 1

tetinfirümentum. Quzritur, an pateat tam per

re,arg.de fimo.c.ad apoftolicam.

Pffl-hicci;ig

^ m..,"

M^v vl

1 Quod autem recipiunt parochiani pro fepul-

libros ipiusIoannis. Ponit modum füpceruenien-

i

At &

[

tura , ac fi in ecclefia fepeliretur, omnino illici-

tem di&to Ioan. de fan&o Martino , quibuídam

d h

an

a

aduerfitatibus, volens, didx dominxz Franciíchi-

WULUCTE !ees

Mu d. d

tum eft, & ideo in quartam ? computandum, vt

*»:uarc!am n

.':.

bené füpra eft confultum , & tenet Fedc. in opere

nzfore cautum de dotibus cius, & vt ipía domi-

h!

At

D

fuo confilio 3.

na Francifchina defendere poffit de bonis diàilo.

QY ]2 TA

*

"uU

Jl

— al

: Sicmihi videtur Ant.de But.

quàmplura di&tus Ioan. fuit confeflus habuitle à

ij

UCXquol "-

*s

r ,

Ludouico de Codagnellisfratre didi dominz Frà

"üfor

! .'(T(' ,

cifchinz , de quibus publicum patet inftrumen-

s [0

hw

At

L00

A D-^D I Tl O

tum , quamuis reucra didus loan.nunquam ha-

T0 us

"*"'*-J

"gt

T "*414.-

bucrità dida domina Francifchina , íeuab altero

* r

pro ea yltra didias quingentas lib. Bonrio. Primó

t

TL

domina Francifchina deceffit condito teftamento

r

dN

)x»a

u.c.

"*YN evakTAwx] Tro buus distiniionis refolutio-

É

ne vide Decsin-astben. praterea.numero 13 .verficu.

fuüpradiQo,fuperftitibus & relicto Fronto cius filio,

M

m

n

«Illa]l [*

* Wüttees

illa limitatio.C.vnde vir & vx.Didacn capitu .officij. nume-

& quondam Fronti fui primi mariti filio , & loan.

MU

k);.-'

ro 16.de tefla,

deian&to Martinoipfius dominz Francif. vltimo

'W l

"n t

"Q

marito ,qui Frontus filius conatur recuperare à di

v: e Au«

lqlqu

i |

l)

Go locan.dimidiam dotis per ipfum confeffara,f. li.

P Onnà

m)non

Mu

quadragin.bon.non obftante di&dto teflamento; &

M

aQUz n

SVMMMR-IVW.

M

j

X

legato ipfi Ioan.facto, & non obftante,quód in

Nl

Conmhm

A

Ici veritate idem lIo.non recepit a dida domina

J'mllh t

i dmbxu

tn

i

v

I

Patlum de dotelucranda in contratlu matrimo

Francitchina;fiue altero pro ca vltra dictas lib.quin

(aug

xfm

Cl Um,

h

gentas, &non obftante, quód dida domina Fran

t

j

if )n()no A

R

niali appofitum; n fit validum.

d)

cifchina eidem. 1oan. dare non potuiflet vltra di-

u W

ü-ü

'Q-U

&as

PIOP.IM hï]

LUC

lOn

r

H

"

D

"

N

Confilium

b

D

HomoEXXXIII

Mf k

h W Xf'[

&as quingehtas(i voluiffet. ,;cüm ipfía plus non:

lud, & illam fibi reddi fuerit ftipulatüs, & . ex cis.

'"aug

dederit dicto primo marirosvt. premittitur: & ad

teftari valeat ; ctiam. non obftanie, quód talismu

eam,& eiusmianüsaliquid nom peruenerit;exquo;

lier liberos.habeat ex quocunque matrimonio ,.

ipíadotem potuiffet augere: aflerens idem: Frone

dummodo.tamen ipfis liberis exi(tentibus.refer-:

tus didtam eius matrem in praiudicium cius filij

uetur legitima fecundum formam iuris, & no«

ldlu;n L XX

IL

Eronti fui legitimi, & naturalis ex primo matri-

ftrorum ftatutorum ,.&:-marito. pars; quam lu-«

V0l

monio teftar:non yaluiffe ;curFronto per: dictiím

crari debet. fecundum . formam praíenus. (latu«

loan.obiiciuntur fupradiQlai & fupra. allegata z &&

ti..Et fi-decefferit ipía mnuler non extantibus a(s

fíecundum maritum Ioannem non teneri , nifi ad

/ Wi T

Ut

Ícendentibus , necliberis fratribus vtriufque con«

»HQIF

l

ldc

reftitutionem dotis dimidiz receptz lib. quingen-

iuncis, vel ex partetantum, tertiam partem do-

fátcif

E

tarum Dononien. & non dimidix librarum octua-

SDM

lWlms

I

tis, & aliorum bonorum ipfius relinquere tenea-

J

l)

Md

l

ginta confefflatarum ex ipía dimidia di&z dotis

tur,quam partem petcre poffint etiam (i non fuerit

receptz prius penes 1pfum Ioan.retento legato fu-

relidta per didam mulierem , prouidentes iníu.

Ofor

tj

an

ii

pradidto,& ipfam dominam Franciíchinamreuera

per, quodyltimis bonis obli

'mt:;rh

! Itrum

li

potuiffe tetari de eo,quod fuit teftata, & etíam de

gatis&c.Et itg Qico,äc

DC;

ll mf&

d

|

maiori fumma fi voluiffet,attento maximé ftàtuto

cog'fuloggg änto.de,But.

A

amcmm

" mq(;bl

Communis Bono.pofito füb rubrica,de dotibus re

MU

Ilmmq

ftituen. & earum

partc lucranda ,&c. tenore fübc-

th

Vs Q

u dfl

"

* Q1

Ti

[ |

quentis,videlicet.

iä'DDITI-O'.

3

ACIm

TO rel

Qutá

lu

Ordinamus, quód fi inter aliquos diffolutum

'lmü'

fuerit matrimonium , non extantibus liberis mor-

0 t

UT

E bac materia vide apud Rolan, in tratd. de lucro

dof.

l Aionin

tevxoris exca, ex iplo matrimonio , vel aliquo

e Tbanuc.Lucensfcod.trafl.

«

E uc—nc", i

(l

;[

alio , maritus feu pars mariti teneatur folum dimi

"d d0an

VO

l

MT

0 Obl IUfn]

diam dotis, & augmentum doris , fide augmento

". v L"(: l

h

traaretur , reftituere ei , cui deiurereftituendum,

Qdj

fUIS bOHIS nj

vel reftituenda fuerit intra tempus ordinatum à iu

AUA dl

lj

Confxli um XlL XXX II?I;

—fm

lt

