Íeruandum ctt, ex quo poteft feruari Gne. interitu

imó probatum e(t contrarium atbitri dido & 1u-

mOldfm

p

falutis cterng, & quandoqueforma inualida & có

ris prefümptionc.Duo hic videnda fünt.

,

Tn

y

jum

p 110*

Primó , andatalz(íionea non riodica, Jaudut

4

um

$

piss

tra legem,de iureiuran.c. cum contingat. de padt.c.

"M

I'

o

quamuis,lib.6.de iureiur.c licet.eo.li.X c. ex re(cri-

fit reducibíle, non obftantepado vel iuramento:

s

"

n

l.c:""

un

pto.& c.(Gi veró.quod me. cau. Abb. & quodibi no.

Secundó , an in propofitode Ixtione conftet , a

í

j

I-f(P!ll

jiue

Uv .

"ao

Inquantum enim ordinatur ad priuaudum quem

non.

wj

l

dei

Ui ,

Primum dubium pluriesin iudicijs & fcholis v&

uI

iure priuato, feruari potcít abtque falutis interitu,

j

,

j

n

Nihil enim prode(t,vniucrí(üm muudum habere,

tilatum eít,de quo per Guid.de Suz. in L. qui ex có«

jsti

g

d

animzautem fuz pati detrimentum: nam & pri-

fenfu.de epi.audien per Guil.de Cun. ff. de pa&. L.

u

1[,1]

1

P 4([ du

uat facultate repetendi proprium, in quo ctiam re

vnüs, Dyn.inl.quidam cum filiü. deverborum ob:

"

Ae COV

ï

tinendo fratris periclitataraaima, dum t füa non

liga.Butr.in l.(i locictatem.$.arbitrorum. f£ pro fo*

wlitit

qtum«

.vqw

Ti

n'n

Icdatur.de iurciur. c. debitores.Item cüàm pactum

cio.& Bar.in di&to $ arbitrorum. Hottien. de arbit,

(n

J u

m

ht fimplex, & iuramentum fit fermone effüfo pro-

€.pertuas,& Innocen.Hoftien.& Ioan. And. in cap.

4 c'u

i

latum,iam referturad omne damnum, quod fequi

Quinrauallis de iureiurand.difputauit Calderinus,

m

mum ,ion

cuius fententiam ponitIoan.Andr.in addi. Spec.it

"

Mi

pofletex petitione reductionis : quiaiuramentum

y»

gl gt

C') " S-

omne cum fcrutinio dependens. & fa&to iuramen-

tit.de arbitr.$ (equitur.verfic. quid fit compromif:

;lm:

a

to excludit tanquam verifimiliter cogitatqm, ff. de

fum.Et Franci(.de Albergo. de Aretioin repetitio-

D)

JAcus

"T

t

qu.

Oa

t n

jurciu.l.fi duo patroni $.nihil.& Lduob. $.(i quis.&

nel.(i quis arbitratu.ff.de vérbo.oblig. Fede. de Se«

M

"

u

m,.i..vx -

$.colonus.]tem quiaalio modo ottentode laudi

nisfuo confi.120.& 137.In hoc pun&o recipiam di

«jtii

1 Wiv

iniquitate,aut etiam przambula folénitate,oia fo-

&a moderna , vt magis matura

ta ex vifu amigups

*;fgkuhl'nmquj conas

g*

lenniier & iufté acta pre(umuntur,lntti.de fideiu in

rum (criptorum.

qunn m

-

rÁ

imnr fdtlt

ffe---:'

fi.(l.de ver.ob.l.(ciendum.Inf(ti.de inuti.flip.S. (iita

Communis eft (ententia;quód fi petiturrefciffio

gioit

fcriptum.t£de proba.l.ab ea parte.C.de contrahen.

füb ratione iniqui arbitramenti dolo arbitratoris,

aA

mf oO

ftip.l.1maximé quandoà perito in talibus , vr pra-

non impediatur réductio ex quocunquelatiffimo

st

ia ag X

fumitur arbiter, ex quo a partibus eít electus , C. de

padtoaut iüramento,deficiente poteftate pacifcen

gigiltacopet ::

v (uris.I1.de elec.c.cumin iare peritus.in Decre. de

tisacvoluntate,hoctenet Butinl.fi vnus.S.illud.ff,

grigin r d motam um

otfi.dele.c.cum iniure.ltem quia boni viricommu

de pac.quià futurus dolüs remitti nó pót per pactü

gralttin noo p 0s

nitcreliguntur pro quibusprefumitur,de oper.no.

vtd. $.illad. & 1. iurifzentium. $. fi paciícar. & hic

vamioc r n r ia

nun.co.lib.de proc.c.in noftra pracfentia.Item quia

principaliter temiititur-dolus nori inconfequen-

suonot d ao

pro lententüsiudicum przfumitur,de ele&t cbong.

tiam,& valeat, vt in pacifcendo de non agendo de-

n relucs: quamo

1i.de renun c.in przfentia.de reiud c.ficutl.pe.ff.de

pefii.Ttem'quia (i adit remfttere dolum fücürum,

wf lat lao

iult.& iur.& d.l.ab ea parte. Ira pro arbitris & arbi-

inuitatad delinquendum.ff.de paQ dota.l.conueni

untinterctdente etam reny

tratore,qui vt in pluribus,iudicibus aquiparantur,

re.cüfm fimilibusItem , quia fic iuratur, & renun-

4 V

gatunlimG

-—

LE

f£dearbi.l.1.C.co.l.j; hocin terminis dicit & deci-

ciatur cu£&i fpe ,te fic dolose pronunciet : ad hoc

dit Dv4u q.que incipir, Tholomaus. cuiusfenten-

fE. loca.L.quaro.S.inter locatorem.t£de verbo.obli

T v i quero

ains

,

Md aco

VuV li m u

tiain recitat jo. And.in addi.Spe.in tit.de arbit. $. fe-

gal.quidam cum filium.de non nu.pec.].fi.Dvn.idé

quitur.verb.Irem quid (iactam , hoc confirmatat-

inl.quidám cüm filiumi. & inregula, fcienti. per di-

Vomyotifum zrerzteri m

tntiont devero. ob

*

teftauo arbitrria forma teftis produdi, cuius di&tis

&as cau(as & rationes, hocaddiro , quia a iuramerne

de act.credi deber, faltem femtplené,vtalteri tetti:

to excipitur caufà legitinia;l.fi; C. de iureiur. & eo.

Uditumentum tux r

Sndd

hm

WL

non enim quia arbiter füerit;repelliturà te(tifican.

titu.c.quanto. & quia iurámentum nititurin verie

& inntsr

potme$ r

do,.nec dé fide deirahitur, ex quo corá alio teftifica

tàrc, cuni iüra non patiaáhtur arbitramentainiqua

F;ir,btn

w APU I d

"

tur,vt patet ex no. C.de arbi-l.ne in arbitris. vbi gl.

ex propofito,vtin $.arbitrorum:& C.de arbitr. Lità

TRQUREYY híys

ff.de teit.l.ob carmen $.1.vbi glo.& eo.tir.L fi. de e-

demum: T1tem,quia inramentare(tringunturad

igtCaldc i o::;r.;:i?

lIc&t.c.cum diledi. de proba, c. quoniam contra.de

licitefaQa,fde condi.indebi.l. G procurator. l. 2.

Ui n

à

teíti.c.a nobis.deacc.c.dilectus,de exce. prala. ca.in-

$.(i procürator.quod qui(qüeiu.de elec. ca.quód fs

"ii

-

-(-0743

&

ter dilectos.de pur.ca.c.cum dile&us. 2.q.6. S. item

compromiffarius.libió.cum fimilibus. IdemTo.An.

gaanlow&mmcä'::

! drai

quzritur.X c.(taruens.ltem in his, qux agitantut &

in addi.Spec.in locó pr&alleg, quia tacita fubintel-

b

.t.qu

[

j

AU bv

nonin figuram iudicij de ac.ftatur dicto fententiá-

lizitur clautula, i dolus abfit;per S. arbitrorum. &

IN

IQ Cum i

A

mes

üis,vtno.Barto.in authen.ni(i breuiorés.C. de fenr.

perl. árbitrorum.C.eo.tit.&per l. ita deniü. & . no

]

L

n

€x breui.re.vbi adliteram dicit dearbitratore. [tem

!

Ulpmnun

Mes

u

dittinguemius.$ cum quidam.ffF.de arbit.L. (i filius.&

W)ïm's !

wn

Qn

€x quo per partes eft conuentum, vt (tetureius (im

(i pretor.$.Marcellus.deiud.idem Butr.in'$.arbi-

M

uX

V,

.x::

W

ld

(f

W

M.

plici verbo , fideseius di&to adhibenda ett integré:

bitrorum; perrationes Guil.dé Cun Item Guil.in

|

AAUPN

pofíünt enim partes confenfü nonintegram proba

Spec.tit.de arbi. $. fequitur. ver. item quid fit eom-

[

i[

n

Vl

n

t

tioném pro integra paciíci,ff.de dot.pre. 1. Theopó

promiffum. quia tale pactum eft contrabonosmo

"

& fiüy

l

A i

i

pus.ff.deiuri(d.omn.iud.l. couenetic. Item ex quo

rcs,ft.de pa&.liuregentium.$.prator ait. & de padt.

h

Jr

o

il

Aj

d.

cius fidem approbauerunt vtarbitri, non improba

c.fi.& per rationes Gui;de Cunco aliis iuribus pró-

hu

VQ.] l^

bunr eius fidem vt teftes.not.Inno.de excé.ca.cum

batas.Idem Io.Cald.recitat Io. An. in addit. przdi-

venerabilis Item càüm habeat facultatem proceden

FMIQMSIH ! U üfa

i

&is:quiainquantum hociuramentum extenditur

hi

MU

di parte non citata , abfente vel prfente;iam po-

adiniquitatem dolofam ,remittendum effet , cori-

llt [I

Mij

^

tuit ex cauíà multitudinis & pratenria procedere,

tta bonum iuftitix,cótra bonos mores, & honef(ta.

wmnon

.nou

a ^n

P

u

M

A Tew

maximeé cum partcs conuenerint , vt ftetur eius di-

tem,dereg.iur.c. non eít obli

gatorium.lib. 6. quia

[

t

&o;in talibus autem geftis , vbi przíentia nó potett

hic non eft cafüsnoflcr.

lfe

anj

h

P^.

l

C

(C.(

Vs

adetle piurium, admittunturteítes non integri; &

Nam tollamus hic ratiohesoppofitum fentien-

um

il

& quales poflunt haberi , de elect. c. cum dile&ti.de

tium . Si autem peütur reductio non modice

»lmümo (

It

&ïbnf DAR

W

Ti

d

u

D.

teíti.c. venien:.de prob.c. i,vide Imo. in confi.45.in

Iztonisreipfa , aut culpa arbitrorum, vel arbitra-

f.àe dolo.c.cum diledi, no.inl.ti quando. C. vnde

toris, Guil.tenetin d.$.Ulud. nec renunciationem;,

g o

Id (

if

ciw&[ n

ts

W.

nec

K "

N WE

i 'l'»lf

TQ

d

[)

"

4

i

ME

QUi

Confilium

XXIIIT.

!mpr

USMC

RT

$

RU

l"l

ii

r

t lt

Mno

(

nec iuratientumtenere, & fic noa impediri redu-

ita. de verbor. obligatio.

—I(o

defe

li

&ionem: quia fufficit eam poffe comprahendere

Necobfttat, quód hic ade(t dolus przfumptust

T

qu

l

remiffionem doli futuri, vt ex toto non tencat.idé

EU

lhnà

l atj

It

i

u

ga ceflat doli . pfumptio;ex quo facit larga 3cefsio-

Q«o

Qd li

ib

L

Dy.inl.quidam cum filium.quia inc(t conditio , vt

ne cócedentis,volens oppo(itü tenere,hoc negabit,

nonreducatur , ni(i(übíit cauía, qux non fübeft ,p

«um compromittens hoc non verifimiliter [perás,

u

1

F

Icg) T

enormi lafione,vt d.l.cum quidam. & l.quaro. $.

& ineo vrbono viro fperans, tale non crediderat

Tl

"

inter locatorem.Et dicit Butr. quód hec ctt multü

quid euenturum , €&eius commi(it arbitrio. Do-

ll t

j)

nl

bl»

nf

r

communis opinio.Idem But.in d.l.arbitrorum.per

lus ergo eftex parte tui , quiexcluditurà generali

leg.ait pretor. $.quafitum.ff.de mino. & L.fi ex cau-

remiflione ex mente compromuittentis, Et hoc ve-

UT

fa.in prin.codem ritu.& alleg.glo. in lcg. (i de meis.

rum puto;quia licét Io.Cald. & Fran.de Aret. con-

G

m

N

Ui

l

RY

in $.recepiffe.tt.de arbit.ldem cenet Hottienin cap.

trarium tencant, & Fed.de Senis, eriam quádo iuca

BIN

l 1

qm exCOG

Quintauallis.de iureiuran. quantumcüquce fint ver

mentum e(ttimplex de non reducendo ad arbitriü

fl

"N

At

«dafem

j

g

Q

balata, vt poffit dare dciure partium & in modi-

boni viri,etiam finetanta exprefTione, tutiüstamé

?92

M

k

ca & in magna quantitate, quod probat Butr.quia

puto;,quodhocvitimo caíu petat abfolutionem à

) '!0

T

Lithcn

t pro f()*

exceffus in magna quantitate facit przfumi dolü,

iuramento per c.debircores.de iureiur.& de arbi.c.2.

Xl

E

l.omnes. $. Lucius.ft. de hisquzin fraud. credit. &

& füberat caufa peiédi, quia decepta eft folida més

Ndttnd d]fp

Vg

noin l.qui teftamentum.de proba; f Dolusautem

lh II CA

Vi

compromittentis,cüm ad iafperatum la(io exten

0

li

non venitin generali remiffione, l. creditor. $. Lu-

datur.ad hoc deiureiur.c.veniens;de renun.c.(ané,

Wt

M

cius.ff.manda.ad hocalleg.Fran larbitrorum.C. de

talis enim tacita confidentia & mens iurantis limi

Al

U Ittgy

tj

q

tOfl[c

arbi..ita demum.&l.non diftinguemus,$.cum qui

tat iuramentum,& vim iuramenti reftringit, quan

At

*00)

T.

dam.de arbi.l.(i prztor.S. Marcellus.ff. de iudi.& l:

quàm verba forent diffufa.ampliant enim confidé

&1-].,

li. ]

i Putdg t

filius.l.Lucius.$ Imperator.ad mu.l.(i procurator.

tià verba quandocunquevltra métem,vtin tex.ibi,

Qp

P ]

ij

de coad.indeb.de eleQ.c.fi co mpromiflarius. lib. 6.

illud fub tali confideatia przeftiriffet: nulli enim du

cum fimilibus.Idem Franc.de Arctio in viti: q. in l.

anthu

bium; quod fi credidiffette in tantum lzdi , talé fer-

fiquis arbitratu. quia conuentio limitatur fecun-

monem non-e&adi(Ict:: quicquid autem (it:de cafü

Qdf

pcrirurrtkirgo

dum: naturam compromif(lIi, cui ineft, nifi modica

iito,tà fpecifica verba non proponütur, ideo fuppo

aT

TM

Ü

ibi lefio inferatur;ff.de iurepatro. l. f libertus. & l,

fita enormilafione audietur, vt füpra conclufi.

s L Qu

j

Almy

vnde & fi Neruz.ff.pro focio.de condi.indeb.l. fin.

T Ad motiuaappofita : Refpondeo primó, non

^.

"BRl cttt d

Tif

Jtem quia verba geueralia non porrigantur adius;

obttatenim, g renunciari pacto poffit futurz appel

(Ctttet ou:qn (.1 VtUs

Vil

quod incipitpoftea competere;aliàs ctiam, quia do

lationi: quia1n iudice maior induftria,& ,p eo plus

520 tj

wpdi

lusprafumitur,vbi et multumimmodera:a le(io:

préefumitur. Idem quiaiurat, vt in Authen.iufiu-

ET

ii

quia ex maléacto non poteft bonum prxífuni ; de

rand.quod prettatur ab his. & eliguntur & appro-

7 6 Qon ionf,

praefumptio.c.r.Butr.tenet ex le(ione re ipfa renun

banturà fuperioribus ,& corum poteítas eftlde pu-

2 pR denotareipi

ciationem non valere, & renunciationem exclude-

biico:vnde quicquid agát, dolusnon przfümitur,

te remedium reducendi : quiuimo dicit, qp (ine re-

vt dicit Guil.de Cuneoinloco praallegato:[&:i do

mutxcgolnmfumtum,

a Dmioudums

nunciationc fola lzfione reipfanon daretur redu-

loséagerent,non reftarent iuris remedia alia:hecin

q

€&tio.nonintercedente etiam renunciatione,& alle

arbitratoribusceffant, & forté non tolletur appella

Alicunmr

oleg ronunde: d

at $ arbitrorum.Idem Gui.de Suza.vbi (üpra, & in

tiopro enormi Ixfione, vel falté reftitutio ex clau-

f

ummatit.eo.

verfi.item quero. vt recitatIo. And.

fula generali, vel doli, vel a&io, vel exceptio , ff. de

at locatore d veoobl

Bo denon d

vbi (üpra.idem laco.de Are.in d. l. penu!. quia hec,

dolo.l.cum a te.l.(i mater.in prin.de exce.rei iudi.&

vbicompromiffuüm alteraturà natura (üa , expretfa

quod no.g!of.inl.ti fideiuffor.$in omnib. ff. man.

Siars Ri n p

Gauil. de Cu.in l. pen. fF. deiuftitia € iutc.& not. de

065 00

110, Qu zi

conuentione,ff.de verb.oblig l.in conuentionalib.

& (ic arbitramentum tunc traheretur ad naturarma

purg.vul.c.2.per lo.An.

i C dcurer &

arbitrij,vt l.diem.profetre.S. ftari.ita recitat loann.

Non obftat de iurciur.c.debitores. vbi valet'iura-

-xoenimetuum nv

Andr.bené difputatum in additio.przdicta , vt veró

mentuim, quando quis ad priuatum commodum

«t bt

rationenon magnz lzfionis, non ceducitur; ficut

fe obligat ad foluendum , etiam cum pa&o & de

Cv M Cdentit

,,,,,,

dicit Calde ad optimum finem diípucaffe & deter-

dolo fuícipientis: quia ibi loquiturin iuramento fü

vrdltingunutt

mina(le:quia ardtatur iuramento , quia agitur tan-

percerto, inquo nullam fidem fequitur , aut fpem

( orpcaraot d

tüm de prxiudicio priuato : allegat deiareiuran.c.

tufcipere debentisin non fuü(tipiendo, in quo incer

viod

cclcccä-G,"bd

i

quanto.& c.cum cotingat.dc iníti.c. cüm veniffent.

to & fupercerto nulla caditiuterpretatio; fecusin

x du m

L

depac.c. quamuis. libro 6. Puto, quód fi generalis

hocde non reducendo, in quo habetur confiden-

:

iptacra u

e(trenunciatio cum iuramento (vt proponitur)&

tia iu(titiz eius,quem elegit, & bonitas,& füb quo

[M !:(g' i

arbrouti

non aliter fpecificata, non excludat remedium ra-

dubioiuramenti,& iuxta fperata fundatur mensiu

r n

u

tione enormis Ic(ionis: hoc etiam tenet Calde. &

rantis,qua excluditur, & ceffat, fi ca(us conungat

íí

ii

lo.And.in fiaddi.predide.Idem puto,fi dicat,quod

infperatus:ad hoc depign. c.(ignificante. ín ratione

"m

i

Buci

non petat reduci,vel iurat ratione lafionis magne,

fui.fEde here.in(ti..patctum cuius. :

-

ÁX

&

yenud

uia fi (itenormiffina,quia talia nó videntur cogi

Ad alianon tefpondeo;necad rationes Feder. ia

J

if

tata : fed fi dixiffet róne paruz Ixfionis, & maguz

confilijs,vbiin his contrariü con(uluit : quia poti-

( j r Jl boüosmo

& enormiffimz,& in quacüquequantitate,e(t hoc

to fundamento;dequo fupra , cuilibet patet refpó

du

dubium.Cal.dicit, quod non audiretur petitio re-

fio. ] Et hec futficiant deprimo pü&to, in quo ftat

.ng

dudionis. Hott.contra, (atis poffet dici, quód tunc

conclufio fecundum ea;que proponuntur, data e-

JUI

jj

n

impediretur reductio,non dico tamen decidendo,

normi le(ione,redudio (it admittenda.

j

l

MVIJ "

ul

ji

quia non apparct:quía cüm verbafunt apta come-

Nuncdeícendo ad fecudum , an appareat huiuf-

i

at

prahendere,& quanquàm fidem non habuiflet ar-

modilefio: & cum ( vt proponitur)nulla apparcat

HJ'

du cm

T

[['md

od

bitratorem hecfacere, in generc cogitauit , hoc eü

petitio, nulla appareat directa probatio , naila ha-

».*'t

facere potuitle: & vbi fecerit , voluit obligari ex iu-

bira fides, quód probetur, iam appareat euidens

f

yn

M»smor i

hb í quu

1zíio,non modica,ted totalis: quanquam cnim ex

Mi

ol

ramento faltem. Et hicceffat prefumptio tacitze có

ditionis, quia excipere volueritenorme damnum,

forma compromifli , & etiam de iure aroitrator

m

m

cüm verba fünt aperta, in quibus interpretatio nó

non ar&etur ad acta conficienda, quia non íer-

r

«

j

;'

yt

n

cadarff.de legat,s J. ilic autille. l. continuus $.cüm

uatordinem iudiciarium , oportet tamen acta pro

M ïï;'::

L]

E]

bari

x

u

n

j

f

,4(1[

«

j

] *'wn&

1

——

——

I

il

ü

M

u

IS-.V

P

Ji

ye

v*

38

Ant.de Putrio Bonon.

"

10,3'

s

,n'ch

«

d

bari deciforia,vt didum teftium,vel alia;,ex quibus

catz,vt capitulo , ficut. dere iudi.iuncto capitulo,

y

Q

m

nf

w

fides habucrit, vt dicit Butrig.in $. arbitrorum.& ibi

cum ad fedem.dereftit.fpo.aut acquiefcereipíi fen-

d

" mï-

no. Guil. ltem quanquam ex compromiffo poffit

tentiz,quafi patiatur contradictionem volens ali-

us

"u

Auffl

10

procederc partibiisnó citatis nec requifitis quó ad

quid contra fe (cribi,& confequenterid approbare

!

I

i

iliu b Ia t

folennitatem: quo ad indagationes veritatis non

videatur,vtl.fi.C.de arbit. & Lantiqua. ad velle. quze

P

'.u'l

)

cauízx hic ceffant , cum hic contradicantinfra tem-

WJC

(duf

oüt .

»

..c'ö

cítde mente contrabeniium voluiffe caufz cogni

,ï[iï-'na'

(

Tl

tionem cum parübus excludere,nec veritatis inda-

puspetendo reduci, nec fübfit hzc autoritas rei iu

J

T TT

gationcm, ex quibus dicit Fran. de Albergor.in l.fi

dicatz:quinimoó attentari poffet;quia pro arbitra-

W

l (

quisarbitratu.in fine repetitionis, quód non eft fi-

toris di&to nihil prefümatur: plus enim arbitramen

m

P gs d

tü accommodatur nature contra quxdam inauth.

xl

ne dolo,ex quo pote(t peti reductio; arbitrator,q

j

gl]l( N,u

b j

UcF ,*

condemnauit in non modica re,non fadis proba-

vt Dy.in d.$.(i non contigerit.C.deiudi.auth.(i ve-

5*1,'-1!1

"

tionibus aliquibus, nec aliqua fide fibi fatta de de-

ro.de preb.c.nifi effent.de tranfadt.c.ftatuimus,no.

o

t

n

jl

^n :K-

bito,cuiconcor.But.vt fupra;dicit allegans, & hoc

Inno.de iureiu.c.Quintauallis.in contradtib. aüt de

u

ytl

^s

fundamentum e(t firmum, non obftàte (i dicatut ;

folennitate aut requif(ito extrinfeco non pra(umi-

xw.m

; QU

u

-

J[(]Lib

xvu d

q pto faia pre(umiturarbitratoris vt iudicis, vt ibi

tur;habere aüt fidem,non eft interfertum (niz , fed

u

decidit Dy.& maximé, quia caufz cognitio przefü»

preambulé requifitü , quod non prefüniitur, ff. de

N

"

I

i

"T

mitur arbitratotis ytiudicis, & ibidecidit Dy. & vt

publ.l.quecunq;.C.de iure fif& iur.hafte fiíca.l.z.li-

lN[vrl "ne

fcribit Barto.in l.prolatam.C.de fenten. quia quan-

bro 10.& no.de ver.obl.l.(ciendü. & per hocceffant

4 kf

L

"É!

fündamenta Dy.Si.n.in a&tu fententiz aliqua folen

gl egrtt

quam de hoc varié fcribant doc.vt patet de elec.ca.

I[OI'

quhgo P.

bonz,vbi Inno.derenun. c.in prafentia. ibi Com.

nitasintra fententiam exigeretur; fatendum illam

a

de offi ordi.c.ad reprimendam.vbi glo.de offi. dele

prefumi;fed non quód preambuleé ante fniam exi-

u

Af af*

Ftb

innctre

*Ul( S le

E

a.c.cumiin iure.vbi [nno.dereiud.c(icut.& capitu

gatur:de preambulis.n.renunciatio etiam notarij

tpt o

D

o,cuminter.vbi Hoft.de proba.c.quoniam contra

nonfacit prefümi, vt no.auth. (iquisin aliquo do.

"

*

),

lzimcnzzzr&q;z:;i

L

falfam.vbiInn.& Io. An.de re(ti.(po.c.cum ad fedé.

cumento.C.de eden.& c. quoniam contra falfam,

|

i

vbi Ioann. And. per Calde.in diltiationibus fuis;

fed (ola au&toritas rei iudicatz, vt dixi, qux hiccef-

st

um ao

boones.

koicime

incquoniam contra.in Spec.de fen.prola. S.vt au-

fat:tum quia eftcontradus & non fentenriatum :

tem.Ver.& no.X dein(tru. edi. $. reftat, adfin. vbiin

quia fi aliquid haberet fententiz , redudio tollit &

d

'.JW

pudastot o

fumma per Federi.in confilio 155.ver.aliud.de teft.

eius effedtum. Aliz autem prx(umptiones ex boni-

st at (

.Ab.& perInno.de eo qui fur.or.re.c. innotuit.& per

tate virifunt,quód coadiuuantes, fed non ex fe re-

puubfqutüquo;i-'-'

o x

;

Guil.deCun.inlo.ff.deinius voc. quorü dicta hic

leuantes,vel transfundéntesin alios probidi onus.

epnmsrecodo od

tranícribere plus foretlaboriofüm,quàm vtile.NO

Nunquid autem arbitratoris dictum in aliquo

modiczaudoritatisiuri(tz, vt Guil.de Cu. Inno. &

iuuet,;eft dubium diuulgatü.quid in aroitro vel at-

vienididordum, vt

loan.Cald. & Federi.de Senis tenent, vbi fententia

du edea pottiate

bitratore,dearbi.c.2.per Bart. in $. arbitrorü. & cui

M

r

lataeftin abfentem etiam iniudice, nihil prefumi ,

poteítaccommodari,quod dicitur in iudicein l. ü;

nigtimibro (s n

hwvdatio.cex Inopoa20gt

nifiinquantum ex aQisapparet , vt fcribit in dicto

fE.de te(ti.C.de arbi.Lin arbitris.Glo.Cy. Bu.& Barr.

€.quoniam. & Guil.ind. ]. 2, Ettenendo iftam opi.

ponit Gratianus fpecialiter 2.q.6. $. queritur.dequo

gtf r

"i

T

quz fopita eft: non enim apparet fententiam latá

in c(tatuendum.vbi Io. & Arcüi. 18.dif. de conülijs

Mi credinecar

LI

D

3009

j Mu

t

inprafentem, vt patet , nec vtinin prefentem lata

glo.& doc.de ele.c.cum diledti,de prob.c.quoniam

dixprobationes,

praefumitur,vt dicic Inno.in d.c.cum in1ure; Sentit

€ontra.doG.de accu.c.cüm diledi.depur. ca.c.cuin

ideur L doobas quier

n

v ii

tamen S$pe. contrarium in vtroque in prima remif?

dilectus.de excef.przla.c. inter dilectos. de refcri. c.

j

Jen.intellgo. eood

Áionead Spe.vbifententia tranfiuit 1n rem iudica-

olim.Spec.in tit.de te(t.$.opponitur.vér.item quód

m otionim n

tam.Item fiteneaturopinio Hoft.quoódin fa&o de

fuit mea.per Arch.de elec.c.ftacuimus.lib. 6; quan-

u M

mum antiquato prefümatur pro fententia , adhuc

quam variéloquatur, communis opin. legi(tarum

Altirs Q occlbe

ceflibirhec prefumptio fententiz: quia eft demü,

e(t,quód inquantum atteftátur deiuttitia íniz, nec

aj

23:7;;, ]

^

la

qi datur tranfitus in rem iudicatam , ideo fi (int a-

iudici , necarbitro , etiam in formateítis producto

[PM

*

poítolicé fufpenfz,non prefumitur: cafus eft de re-

"t lerm

4

'—-uu.-m

coram alio iudice creditur,vt dicit Cy. Bu. & Barin

Matquy

M

DN

füt.fpol.c.cum ad fedem.no.de proba. c.in prefen-

l.nein arbitris.C.de arbitris. X ad hoc 2.q.6.ca. fta-

tia,in d.c.bonz.ca(usetiam eft in c.(icut, de re iud.

tuendum.Et idem repetit But.inl.hoc carmen.$.r.

TIÁYS t dR

€

"ii

i pretumptio furgit ex au&toritate rei indicatz,

de te(li.& Gui.de Suza.in 1.1.8.1.fÉ.(i ment.fal.mo.di

»i fic cicit Specu.inloco preallegato;quod vbi

xeritidem glo.2.q 6. c. ftatuendum. & affignat cau-

je:ac?.nïrdubmm,äc T

N

"s

'quim.

tl

od

dObola

ufpenfa. vel nondum tranfiuitinremiudicatá,

fam;quia przfümptio efl, g velit fadtum à fe tueii.

prifumirur pro fententijs: quamcunq; ergo

& idem Innoc.d.c. 2. t ad hoc quod diciturde pro-

wl mmlmb

OA

ïC nt

ii

enriam ex histribusamplectimur, prefümptio

[o ]

curatore,aduocato,& proxeneta, b qui in fadtis a

Dper

lO' T

* t y

non e(t pro fententia arbitratorisin propotito . Et

fe getis non poffunt te(tificari,quia (üfpicio eít, ne

r Sm

P'*U Id

fic conftat de non modicalzfione, (i fecus no oft&-

J

0

s

affe&ionem habeant adid,quod cófecerant, in Au

tti

de(

datur.Item dato , quodarbitramétum non fpe&at

then.de te(ti.$.(unt res.& no. de te(ti. cogendis.c.fi.

Qan("&amt

tranfitus in rem iudicatam,non eít proprié fenten-

in Spe.dete(t.S.opponitur. ver. quidfi aduerfarius.

E

IC *

"i

S 4 -lk()' ^

tia,recuríio tantum.& reductio pendens tollit om

& verfi.item quod füit.& Barto.in l.deferre.$.item

néprefuümptionem,f(iqua furgeret ex arbitramen-

decreuerunt.ff.de iure fitci ad hoc dom.io. And.in

At (

lt

m e

"'"U)VI

Ya

to,ficut notabiliter dicit Inn. in fententijs cen(üre,

Spe. deteít. $. opponitur. ver. item quid (iadmini-

Pmï [

queappellationem non fufpendunt, deappellat.c.

ftrator.vbi concludit, continuam & regularem do

n

ld

i &*M'

przterea.ad hocin c.dilectus. appellatio.tamen tol-

&rinam,nonadhibédam fidem tcfti deponenti de

lit iurisprefümptionem,vt no.de elec. ca.bonz de

fadto fuo,quando ex eo lausaut vituperium poteít

j A

,qk hLT

;prob.c.quoniam contra.de fenten.excommu.c.fa-

Müntos

atteftanti atcribi : ad hoc quod fcribunt Domi.'de

M

Mq

LE

cro.fic & hzc redudtio pendens;etiam li non fufpé

rota,fua conclu(ione 122.vbi dicüt , minimam fidé

i

d

deretarbitramentum.habet ergo ex quo non appa

adhibendam procuratori fuper geftis,eo reuocato,

I) om

Q

A

ret aliquid probatum, illudiuftificare ex dictis te-

d

ll Cgs

ficoram alio teftificetur.Inquantum ergo commu

de

j

Ulmmm

Q

f'ium,velut Barto.dicit in $.arbitrorum.in q.illa,q

niter.do&o. dicunt, fidem adhibeodam arbitris &

hg

OM

M

T

"t

t

incipit,quero vtrum arbitramentum potlit detegi.

iudicib.vbi funt plures, & coramaliisatte(látur, vt

N

DN

A

ïtop

fin

teftis deactis coram (eab alijs, in quib.neclaus nec

Utaqu

d

'fuggxr cnin? præfumpüo,aut €x auGtoritaterciiudi

«xtf!ï &d j

n

M

UO

VU

vitupe-

j À

fj

b

W)a;

d U.

hi

Qubiä C)-

n

t

dcrc Ud

j

*

IU[

ütqc

li

0(&

-!)q&c

n[fa

d

T

Pmlb

Confilium

39

Of

D

llml

n C XTEIT.

Val

À

HSI

vituperinm poteft arbitris vel iudicibus z;fcribi.h

:dmittimtur, vt plchïe p'r'obc'n-ï; fcd vt przefumptios

li

[

] Pro quo concludo, diQo arbitro inquantum

nem qualitercunque inducant,

'cUmhl(

Pmba

i

à

vt dicit glo. in lþgc,

Wt

Uf

l

h

atteftatur,habuiffefidem vel probationem recepit-

in noltris.ffde probat.

lo

Clubm

ICti

1

fc,fidem non adhibendam:ttum quia'cft tolus, & dj

Ex quibus concludo , didium arbitramentum ,

ff

Pl

EU.

f

&um vnius,dictum nullius: tum quia eius fidei de-

vt

i

lii

nonobuiantibus,que in puncto funt pofita,& fecü

.li

m

i

[ 04

li

l

trahitur,cum atteftatur de facto; pro quo laus & vi

dum ea,quzinco proponuntur, ad arbitriam bo-

n'ra

Ü

tupcerium afcribi poteit , laus fi receperit, & vitupe-

niviri reducj pofíe:quam conclu(ionem mouet na

)Q () l

ll

Tin]

d i

h

sium fi non receperit probationes.

ld

a i

turaliffima equitas,quia minüs abfíurdü eft , quód

Q "t

ahüv

V

Nonob.dictum Barto.in authen. nifi breniores.

iterató difcutiatur,quod eft laudatum, quàm cum

iüc& l

Al

quia illud didtum oportet reftringi ad cauías leues,

tam apparenti enormi damno pars lz datur, & ne

,IIOI

li

vtibidixitin iudicein talibus caufisleuiffimis: vn-

inarbitrorum fit poteftate contra iníperatam fi-

vll [)ü &l

Aet

debene creditur,vbi agit de prziudicio leui; fed 3-

dem partes tam enormiter lxdere abífque vllo re-

ii

lii

liàs quantumcunque detur poteffas arbitratori,vt

medio,

» od

ol

1

"kieify

Tlfa

Uf de

procedat (ine fcriptis; non per hoc(tandum eft in

Vtfüperius eft fcriprum , mihi Antonio vtriufq;

Mi

praiudicialibus caufis dicto arbitratoris , vt pàátet

juris doctori vifum eftfore de iurc.

T'?J:Lübü.]dü

s

n l.

ex eo,quod idem dicit Barto. in $.arbitrorum. vbi

Lausomnipotenti Deo & beatz virgini Mariz

MRU

Clit

s

dicit,cp oportet,qp hoc probetur per teítes , licétnó

eiusmatri.Anno Dominimillefimo quadringente

M [

exigatur feriprura.Item illud non dicit affertiué: ad

fimotertio,die 18.menf(i

WT

i 1

dini

aod videImo.in confi, 175.in fecürido vol.& vide

Íía illorum de Pandaa.

$ Ianuarij', Fcrgariæ,üi cau

d

QT CRf

C

in cir.col.23.extra,de prob.partes hoc videntur vel

PUR

TU

At

e, vtdiGo & affertioni fteturarbitratoris: & ratio

Ti

ADD l'*rþlicï)»N E S.

C QUtam c

tf

€(t,& non concludens , quia necillüd videntur vel-

V

d

le,quia poteft adhibere teftes, licét fcriptura non

L

exigatur, It€ ex contrario daretur atbitro libera fa-

VE

Ms sIO N] Ladum inramento non obflante pbtei?ni

O ltnti

At

bilominus reduci ad arbitriusi boni yiyi , quia iuramentum

NARTUE, e]

Ui il

€ultas alteram partem ledendiaffétendo fe habere

"Wi CT

& vidifle pbationes: & ofirimpedire;ur reductio ,

non debet e[fe vinculum iniquitatis , c. & fi.Chriflus. de iureiur.

"u

MTM

fi data efIer poteftas (ine (criptisprocedendi. Item

€» debet intelligi. fi equé arbitratus fuerit,c.Quintanallis.de iu-

t

DOnerers

cüm de natura arbitramenti fi6 vt fie feriptis pro-

rejur.& debet tamen impetrari abfolutio a iuramento , ? po-

—-Iömzhosp

wb

n

cedatur abfque aliquo paQo;vt dicit Dar. in $.arbi-

Sieanibilobflabitypt con[uluit 44n; confil.16. Fifo pun&lo.in

- m.:x.toz:; du

inm

trorum, omnis reductio penderet à

oteftate arbi-

fi. boc docet Soc.confil.Y 31. colum.$ . num.s . lib.2 , 1mà confu-

j

RR Qul i

Oa

tratoris, quod eftab(ürdum , vt re

i

lamatioà fnia

Iuit Abb.confij71.1n queslione.in 5-dub.lib.3. quód fi fit enor-

lat Ut i

ab arbitratoris pendeat poteftate , deappellationi-

3nis lefto,non vequiritur difpenfatioyper. capi. ueniens. de ümeiu,

At Rod aturitalteinl

tamen femper tutiis e$t petere. Itaque nullavenunciatio reperi-

bus.capllegitima.libro 6.de offi. delega. c. füfpitio-

Vatitur Go Cr d

nis.de appellatio.c.ex ininuatione.de re iud.l, fepe,

zur,que impediat banc reducZionem , fab(ecuta enovmi laftone,

Wal oi Seurhriteu

3d hocquod fcribit Bar.jn d.$. atbitrorum. vbi arbi

sefte Bald.in l.cihm autem,colum 3.C.'de arb. Et iflam effe cont

ttis nó vultc

f

munem opinionem & obferuantiam dicit Dec, confil.Vx. colu,

Vo Argm:.iitdc:onuhjs

redi,nec 'arþitxa'torib,uä,,w"tïifxw(igt duo.

zam ád d robcqundun

& defüntaliz probationes .

aum.6.ubi alios allegat.confil. 2 9.in fr. confil.6o. colum.g .di

a

xi Milleloqu.87 3 . Boer.decif-1 8 4.Ferrát. caut.8. Jatlex; confil.

"

:,:.nc;.:x:,d

eQU, CC

Et fi dicatur, fi duobus creditur plene» ergo vni

E

"

O derri G

fcmiplené faltem.intelligo, quód admittuntur in

13 9.lib.7 .Capel. Tolof.decif. 168. Dec.confil.s 34.5 84 àn fr.

defedum probationüm,quas hic deficere non pre-

63 1.colum..Et in uniuerfum conslitutum e$t,quód data enor-

i

Muidem qd

X

T

s qui

fumitur;cum teffes habere nequeunt. noncnim eít

qi lefione iuramentum:non obS1at , quin a&tus ille ve[cindi pof-

Am"

30

u

iirum

actus lauditalis, qui occulté geri fit

v

Y*

1

ncceffe: vel qa

fit. Ruy.confil.170. nume. x 6. & feq. poft plures citatoslib, t.

Wi

ii (nig, d

communitet occulte geratür, ficüt eledio & fcru-

Soc.1un.confil.47.m.3 Y .cum feq.lib.3 . 4bb. con[il.77 . nm.

matdlspodto

tiniüim.de quo loquuntur iura;que Bar.allegat:nó

2 1. confil,8 9.num. -canfil.3 oo.nüine:4. L ym. confi.y x.num,

Q

C u Brit

obfante quod pártes conuenerint , vt (ferur didto

Y2.Curi.Iuu.con[?. v .rume- 1 . Grampia. decifio.103 . mum.

49« Capy. decif- 1 y g.nut 3 4.Boer. decifio. too.nu. 18 . Dida,

kallociqíale

arbttratoris: quia d didto vnius (tetur , qui ex hoc

...

jocarayo

3nuiraripolfitàd dclinquendum, vt in arbitratore,

in c.quamuis in

3

;

par.S.ó.num.3 -Neuiz. late confil. 2 2um.

*

'cteftefic dubium,(rcut eft dubium,an valear con

$0. Et tantà tmagis Stante énormiffma lfiont ; Det. confil

Q

lod

; Aaliguar

tienrio deftando didto partis, de quo pet Cy.in l. fi

nume.2.con[il.38339.176.180.181.183.203.216.479.€0-

quis ih confcribendo,C.de Epi. & cler, per Bar. inl.

-

lum.fina:5 $ 1.colum.2 Guid.Tap quaflio-s x 9.Chrt. Iun.toi-

A

':':.!ïä;ïu:näi'cïu:u.

.C.:deprato.flipu.per I0:

Au.de foro compe. c.(i di-

fil. x 4 vnum,8.Caffa.decifia.us. de emp. Cr wendit. 1af. confilio

m

ddicitorde o

^

j

UM

igenti.in Spe.de prob.$. vrdendum. ver. quid fi. It€

333 num.8.€r 9.lib.a. Dida.uar.refolu.cap.a. nume.s .Afflict.

qoea b qii à

ia verba.ditolaudo vélarbitramento,non intelli

'decifto.8o.num, $:6.€7 7- Neuan.confil.z 1 name,s ; & s :

u idodit

guntür de di&o attettante de his,quz arbiter geffit,

& confil.[eq num 18 cinjg multis Jed-Soc.1un.con[.8g .num,*0.

100 ;bi'c;mnr.m i

fedde di&o decifotis quxftionum: quafi fit fenfus,

25.cum feq.lib.s, alcla.in G.cum contingat.nu.7.7 85 .de iu

f&

ji ag

fiuearbitrator dicacdicimus ic faciendum , fiue at

Teiu. Alba confil.31.24.9

3

4

g.cum feq.Gramma. deci[.7 6, nu. a

M

jl

&t

m

vqjll

[C ] MH

bitramur,(idclaüdamus, volüt ftareeius deciforio

e ]&7.&9&; Tedeim.deci.41.

x nLidire

di&o, vt patetex ve

N

rbis fequentibus (echm copula

; 1

TRoxrxrEfA]DixzMillel

00:333«

hocdor

JIL]

tis & coniunctis. '

HABITv] Nuncupatim citat Butr.Dic Dec.co

nfil.342.

qalld

Mi

jf

(

[(i ko

"Nonobttantiüta, quz d icunt"',)tänffcs recipi pof-

mumero 2.. yerficu.uenio ad [ecundum , /4dde eundem Butr. &t

j

fe,quirecipiuntur, vbi alianon habetur probatio :

Iimo.in c. tertio loco. de probatio.4lexà. confilio 1 $ 2. colum.s.

" JCPOM

Wf

quialoquuntur texin áctibus in quibus hábitü c &

libro 5.1af. inl. fr. C. de bis quibus ut indig, Stefa, Aufrer.in

]u

p

MA

actu, attento commütii curfu , teítes alii non ha-

addit.ad q. T bolofa.decifto.4.Socy. con[ilio 17. libro 1. Marfil.

u

I

bentur;vt qui communiter geruntur alijs ex cau-

fing-7 3-€ 53 3 4n lánfans,de /ïta.?etfw.þïzgu. 24. "lcia.de

i

fisz Sed vbiaQus hàbitucommuni curíü ficíe exhi

g

m

