bus adfcribipoteft negligentia non profequendi:

u n t

ad hocoptimeé de officio delega. capit.fuper eo.vbi

tam auum non habere, & excu(atur legitima igno

rantia facti, & tamen curator oblisauit feiufté cre-

m Lt

appellationis exclufio ex refctipto piudicat folüm

dens fe curatorem vel erroreiuris ; & fatis adhuccít

C intercc[kmm,

principalibuslitigantib. ^

^ Necobfítat, quodallegatze

d&fcrtiones praiudi-

excufatus , quia au&toritate iudicis , qui petitus effe

T0 rl

debuit,datuseft,(icque fatis peritiorem confuluiffe

a dl

carent fideiufforibus: quia id procedere poffet in de

dicitur,nec ad aliud ar&atur , maximé citm hocnó

d ulte, j

fertiornibus, quz de iureconcluduntadinftantiam

&non ad nullitatem hicin exorbitantibus: quia &

fit notiffimum ius cuique vulgari , an debeat dari

BO

curator habentipatriam vel auitam poteftatem.

2520, CO nontctet f

praiudicium reftringi debet ad folos negligentes ;

1

uia ftatuti non fuit intentio ; adtum nullum vali-

Exquibus ( faluo femper faniori con(ilio ) mihi

3 pro ea pl gt

ate ad preiudiciumjllorum;qui negligentes non

concludendum videtur , fideiuffores predictos nó

2 antorgad ul

füerünt in appellatione profequenda : nec puto

teneri ad expenfas prediQas , cuius conclufionis

pioienontenit, n

hancdefertionem retrotrahi ad validandum a&,

zquitatem fouet , quód audiui condemnationem

hat Catr at caruor lo

cuius iam nullitasfinita et medio tempore, de fen

iudicis inaduertentia

m immodcmtam vltra mo-

st murevolte f du

ten.éxcommunic:capi licet, lib. 6. & quod not. fü-

dum fuiffe,

«

Ut

soiucbiopa

pergloff.deeo qui mit. in po. capit. cüm veniffent ;

s Clebon quzlixl nj

& de appel.cap.fepe; non obftante pronunciatio-

ADDITIONES

ul a dldetutyoe

nefüper legitimitate perfonarum ex viribus ftatuti:

£

; m ais p lt

quia talis fida pronunciatio vt exorbitans habili-

M TIBARITIONE]7idequod dicit A4fficidecifio.

s ul

tat pétfonas quojd validitatem iudicijquóo ad prin

- 180.Filiusfam..

cipalcs perfonas ; fcilicet quó ad papillam & cura-

b ^ NyrrirATE]Statutum probib

ens dici de nuü?tatc

wpsinmeinrta

gt ia o u

torem':quantüm tamen ad fideiuffores non, quo

non procedit innullitate euidenti , qug ex acorum lecfura ap-

zümobligatio a principio fuit nulla : & quia natu-

garets quia uunquam illa cenfetur veiecfa à flatuto , & ita u-

". gn):'-üciudic.kgc,h i

xa'regularisiudiciorum cít folis principalibus pra-

vium interpretes intelligunt communiter. Bartol. in extrauag.

ia n i quii

iudicare, & fic credendum eft exorbitans ftatutum

adveprim. verb. fummarié , colum. frna. vev[icu. quadam [unt.

volüiffe.Item fi hocnon placet, ftatutum vt exoe

"Paul. de Caft, post Bald. in authenti. que fipplicatio. nume. 3.

u

m

bitansalteri preiudicans reftringi debet ad vias iu

C. de

rec. inope. off. -"Abb. con[il. 64. colum. 3. mevficu. nam

ginieg

l[?

"

.

m

tis,Cide noxal.a.de confue.ca.cüm dile&us. & fic

quan

Mib. 1 . Alex.con[i.9 1 num.x & feq.lib.6. Iaf-con[i.44.

lisqi

fitflatuti intentus, firmarciudicium non oppofita

in prin.lib. 3 .Fely.in c.inter ceteras mum. 105 eq. deve iudi.

mugritl

j

exceptionequando iudicium non eft nullum , (ed

Guid.Pap.q. s o.Boer.decif. 2 47 .nu.1a laté Rip. in l. 4. $. con-

qua;?

F(HODZ

aliquod,licét exceptione elidibile.

demnatumnunge. s .cum feq.de ve iud, & ibi laf.col.1. Ruy.con

(gncälllf ]

^" INon obftat exceptio,quz fit de falfo,per quam

fil.196.nume.t 3-Eb.1 Nattaconfil.17 3 .nume. 3 . & fequen.

" qotletls

regulafirmatur ctiamin exceptionibus nullitatem

Affl.decifío.285 .nume.1.€7 2.Grat.con[il.8o.num.8, & 9.li-

1000

a

I

dl "01115)

concernentibus : quia ftatutum exorbitans non

bro 2 Neuiz .confil.4 1 nume.44. Rebuf. de lit. ciuil.alo.3.Rot.

(

excludit alias exceptiones; quz tacitéa iure füp-

"Pedemon.deci. 47.8m.43 . Que notoria nullitas femper op-

jig

[j

plentur,neius communeledant,vt eft cafüs extra,

onipotest contratves. fententias conformes,contra clem, 1.de

Tl

n

ITR

j

decler.non refid.cap.dile&us, quiad hocefl bonus

Ye iud.Huius opinionzs autfores funtyOld.conf.x o6. Balinl.i.C.

wg i

u

«afus.Item ftatutum hocpronunciationem fingés

ne lic.ter.prouo.Card in d.cle.x.Franc.in c.dilecfo,q.5 2..de app.

debet adaptari ad poffibiles & veri(imiles pronun

Corn.confi.20 2 lib.t. Rom.conf-x4. & decif. 9 5. colum.1. Iaf

jj

"

ciationes de iurc.l.filius.fi cer. petat.cumm fimil. Sed

confil.44 col.x. Grat.confil-7 2...confil. 8o.€7 confil. 8 5 . colum.

g'w

gtl

n

yfiut

uóddetur curator patrem habenti,e(t impoffibile

AX dlib. 2 text. optimus & ibi Fely.in d. c.inter ceteras.Ia[in l1.

m

o

ncff[

deijure:fufficitenim admini(tratio paterna,ff.de tü

niem.8..ff.de no.oper.ntne. inlfiis ad quem. colum. 3 ff.de acq.

j

du

T

r

tc,l:muto.in fi.decura.fu.l.fina, in princip. cum fue

"

?

bared.Curt.Sen.confil.5 9.col.6. Citrt. Iun.inl. fb pretextu.C.

24

I i'lus

d

4

de tranf.

j

j

(

mbzb )

m

u

24,

Ant.de Butrio Bonon:

uP"äln

4l

x

f

jl

i

iV

de tra(zjk, JaX5ym, confil.a , eolum.y .Joan.de ,Ami.confil. 12 8.e7

V]I

ji

tut

J

15 c/dblates Epifcopalem iuvi[di£lionem balentes,

y jl

x

hauc communem dotf, opinionem appellat Dida. lib, Prat. q.c.

j

fi

(*

leí

26.num.». Portitis Imol.confi,s09, Quod procedit, etiauz fifla

quos ordines po[sint confrre,eo« quibus «

M

n

)

j

Tutum intra. certum tempus permitteret agere de nullitate , vt

n; l

"l

i

o$t di&fum tempus elapfim pofJit dici de nullitate, J4bb.confil.

16 c/fbbasanpofüt crifmare,aut oleum pro crifmas

J

r

t benedicere.

"

,

l ( n

5 5lib.2 Mncha.confi.s Y y.Gozad.confjl.7 a. num. ya.Barbat.

Ü

at

qonfil,3 8.lib,» Ruy.confil. 7 , nume.7. & 13 lib.s .quicquidin

17 cAbbates cuius poteflatis fen jurifdiclionis fint

v

j

c[f[b "

j m'.L*-5

contravium fenJerint JAlex-con[z.Yo s num.4. &t $. lib.s . Curt,

capaces .

y

jl

j

0U

Tun. confi.vlt.pofl nume.a.uerficu.nec ob$lat.Ror/Pedem,decif

ais

1015'

22.HUm.

I

g

Ti

i

.Calca.con[i. 16.S06.confil.x 2 x.dub.1 . lib.

3.de quo

18 "Poteflas deponendi ab officio, an perfu&rläa gene

P

x

u

laté dixi ad conflit., 2egidMlib.6 .c. Y.glo.2.

'

o

LEGITIMATIONE,] 4dde, quod in .qu,o.cunqiæ

ralia Izriuileg:j transferatur. in priuil.ggia:

,

i

K

um .

jnt

Wi

ünuü !H H

DA*

judicio etiam fümmario legitimanda funt per[ona,l.a .C.de edic,

9

yiue

Dl

diui /4dr.toll,&» ibi Bartol, colum.fí.1.[i quaramus ,ff. de tefla-

19 Hopitaliaev fimilialoca c

jl l

' Goid

aen, A ym.confil, 1044 princip. Mar, i l. i quis nec quaflio,

cuius iuridiclione.

äius fori jïnt, (äjkb

i

i n

[0t2.

num.s .C fequen.]f.de quafl.. Alex.con[i.77 in fi, C confi. Y 47.

"

m

;

" !Sffpom

TT

[uni i

num.A,lib.6. Decein lfi.nu.44.C.de edic. di. Adr, toll. Maran.n

20 Priuilegiorum uerba. quantucunque: gentrali

ul

l-

Specu.a.par.disl.9 um,39.€r disi.ylt.nume. y6.47 in 6.par,

aur P

s

TL

memb.9 n prin & num.3 .

ecialia , non funt in præiudiciqm. tem,

j tou

j (

AINVLLYM..] Procefus agitatus cum minore indefenfo

retorq'uenda j

"

"

edee; m

, J.h COmP

eft nullus ,vepararitamen pote$t , ad quod yide JAfflict. decifio,

21. Conce[sio indulgentiarum an peradæquatioribm

preuo

p u2

262.Dec.con[r. 49..

Ml

FiDEIVSSORES] Exceptio competens principali

u

;fd Eptonpum tmnsfemtur ad alzäatem», T

r

jl

competit fideiuflori , l.omnes exceptiones,ff. de excep. Jalexan.

j

(9 msw feir d

confil.66.colum, 3.lib.a. Dec.conft. 5 .colum.fin. Neuizan.qui

.Confillium . XIX.

al

pj d

alios allegat,coufil.s 1.nume.27-Intellige, nifi competat princi-

pali ex priuilegio intuitu pev[ona.Rom.[ing. 624 "Nunquid Fi-

MH

dei.

U

j

N nomine Papds cflijo ss Upixitus

ls

fan&ti, Amen.Quia hicagitur depo

Xu

füarebaconcd

43«S0cÀn leg.C fi fideiu[for.fj.de re iud,

(Jor..4ffl.decifio, 2 0 6.penes.Marfi.in rub. de fideiufs. qufj?f

—

)

":

—

teftate Epifcopali & articulis eius ,

S

R

z

32

anad inferiorem ex verbis & men

analum quodnó a

j

2

h6;

u-

dhprmittrcooee

: Dc offi.ordi.

eu

:

—— ag t^

NSA

Á

te priuilegij huius transferanturs

sanffonmA ao gt

uanquàm antiqui poteftatem hu-

ifmodi;cc'lüxe.r

untad duo tantum principia, fcili

sai concovcdio as

ii yrzadicus ls

$ VMM RTE M.

cctiurifdictionis,& legis dioecefani, vt patet ex no.

1o.q.r.in futma,de ofhi. ord.c.dile&tus. per Inno.de

gt ggertyt t

I Efifcopallïs iuri[ditfiointres Paites diaiditur.'; !

fta.mo.c.r.quam do&tiná infallibilé afferunt doc.

tge d c

& quzoriginé habentà tex.10. q.1.c.1. & 16.q.1.c.

Wt jcam poadr

2 A

4l

"

attm ?'6(»1'146'6?6 .

tutionis patura e[L per ómnia in pr'ijïinulm

cüm pro vrilitate.Sequendo in parte Hoft. de offi.

J

Slecinterretano: r

arch.cífi.deexcefprala.c.accedentibus. omiffomo

AMÁcomoia erercemeben

doantiquorum, vt nonbene :doGtrinali, T dico, E-

Tiromia, (catvens t

3 Priuilegij werbanon debent effe 'vanä, «vel bcid s

4 . épecierum enumeratio pojt uerba generalia. po-

pifcopalem iurifdidiionem :totam: reduci ad. tres

7in htj ti, enam z

partes: quia qu&dam funt.Epifcopo competentia;

&l

1tA,4n genus vt ringat.

quz fünt ordinissquedam;queiuri(dictionis: & q«

lo ts x

dam;quz fimplicis poteítatis feu dignitatis . Om-

$ Feba ,zfi:i,o*m'n'ia & fingula & quacunque etc,

Rn dtc d

ncsautem caíus,de quibus quzritur , redigütur ad

4vaurcdcbcx,&m, :

qm'd importent in Priuilegijs inferta.

hzctria principia Veniendo ergo ad p£iullegium

tlf iadt

-- d

huicabbati conceffum,ponderandum;g ininarra--

:

;...

6 luradebent in maioribus ciuitatibus legi sievi

tione querela fola inducitur.contra Epifcopum

"

b

IN

L

le C4DtL..

*

j

A Cdet

Ddh

v

L

sl

Caftellipropter occupationem iurifdictionis »oc-

Ntini p

À

'

H

u

M

cafionemaximéà quadam compofitione fadra-lté

UT

pv

7- Papa an pg?itdijjr')oncre,pffq(c

tt'iens clmcum

querelafola przdicta applicatur ad iurifdictionas

hrj

,

- 40n excomumunicetur.

lia, & ha circa partem narratiuam füpplicationis;

|

usq

$ (Uerbum,forus;a quo dicatur. ..

adquam dirigiturconceffio priuilegi): paretibiyin

;

iïütdu,].

Ml

Y

legiofum

quafi poffeffioneaudiendi omnes . fingulas cane

m

;va. l

9 Ueba quatwique generalia jm priui

fastam vfurarum & matrimonialinm ,quànmalias

l

Yoruy

materianon rcy?:mnm ad

quafcuaque caufàs ad forum. ecclefiafticum per-

d

UI

lüttde ais

].

1

^

dtj]ïculter concï[gfï

RY

not

þl»

*

a incon[aeta,

tinentes, & etiam exercendi- omnem iurifdi&tio-

l

"Ut

N

nem ecclefiafticamin Burgo. &c..In difpofitione

KC'I]M

UC de uj

10 Mdæquätibaþäaiïs ad Pbt

autem íui habet duas partesi ynam reftitutoriám,

M

Qj

o Epfepigs

"Mi

;& om..q x

liter frzintelligenda.

H

«

D

&aliam habet nouiter conceflam ; procedam hoc

"n

ngq

II 'Uer

L

bA Ai

"

UA

44, C2 i

d

Msiduäïtamr,an ]int

ordine ::Primé;eligam pertem ad «omnia , dequi-

u

lüfrüha, h

*

[4 qm

busquzritur,ju abbatem rransferrivel faltém rein

ll

'20C

Ut

«vel amPlia:iua vl retiritliua , debent amz

tegrari. Secundo allegabo in oppofitum . Tertió

MY

t

EU

"L

Inils

liari .

concludam quandam doGrinam, ex.qua fequetür

W

"n

Jfolum

MTM

Lmü

decifio communiter cafüum : deinde adaptabo ad

li

OLin

12 Benediclionis a&lus quibus comþet&re pefit.

cafus particulares folutionem; yel d

NI

11]f z.5«

uil

quibus quazriturin themate.

N

Qötrinam-., de

W

! Ul[þlo

13 [on ecrationis aäus quibus comPetat .

J Primo enim videtur,iura omni

MY

q

iqd'

*qþ

14

c,

"

a, de quibüs co:i

'0n

ftare poteft ad abbatem antcà fpectaffe, forcinte-

n

"n

N

Jorw penitentialis .

fppellatione fori ecelefiafici ;pmpkæ/;cn;litur

—

graliter reítituta: natura enim reítitutionis eft per

t

('IDO t

omnia

!]tor

E;)*.4

um

)

j

h

Wi

Mf

mne

Gonfilium:

XIX.

2$

w"(rf

Ó

h

t

omnia in priftinam caufam'reponere & ftatum , ?.

otdinefuntimprimuntur,de ele&. c.tran(miffan

q.3.cindulgentia.l,quod fi minor.$.reftitutio.ff.de

& ca. g ficut,& no.derenun.c.ni(i.de reli.do c.1.In

"l

mino.patetinre(tituto à deportatione;l.1.in fi.C.

verbo;ordinarius.d ordinis & q iuri(dictionis funt,

n f;q,; ff!( "

de fen.pa(.ff.de verbo.(ignifil.princeps.Jnftituqui.

Proprié notat verbum,ordinarius. de offic. ord.per

mo.ius pa.po.fol.$. reftituti. C.de bo. vac. in 1. x. lib.

totum.in vérbo,dioecefanus, quz poteftatis feu di-

MIOM M

10.In reftitutionenatalium,ff.de na.refti.l.2.C.deju

gnitatis (nt;ar,de ord.ab epifcopo, qui epifcop.re.

reant.au.l. 1. Verbum enim,reftitutio, Jatiffimé pa

c.r.neigitur verba inculcentur,nec vacent, & frü-

fu,

ET

hm

erw

tet ff.de verbo.fignificil.reftituere. &l. cum pratot,

ftramembranas occupent, neceffarioó verbailla ad-

1f

li

$.1.de víüris.l.videamus. $. infamia. not. dc officio

equant abbatem , ac in eum tranflata fignificant

VmP

delega.c.venerabili.in uerbo,plenarie. de refti. fpo.

hij i

omnces trespartes integraliter atque principia epi-

-

c. pifanis. Omnia igitur iura &quaf(ipofleffiones,

4 fcopalis dignitatis.TItem tertió, quando verba vni

l I«W

qua ante quomodocunque conttat abbatem vel

ueríalia fequitur fpecierum enumeratio, maxime

g

conftare poteft eum habuiffe ante didtam compofi

vbieft didio,tam,; quz fonatin ampliationem, enu

Sfmm M

tionem, videntur reftituta: per quod maximé con-

v

meratio fpecierum genus non reftringit przcedés,

cluditur deciio ad antepenul.quafitum, & hoc có

fedad dubitationem tollendam emanatfe cenfen-

u) .:'/[m m

Mu

"i

firmant verba illapriuilegij , Plen& & integré refti-

tur,l.quzfitum.$ fecündum.ff.de fun.inftr. & inftr,

Dd

tuimus,reponimus,& etiam reintegramus . talia .n.

le.& eo.tit.l.(i manaipia. Cenfeturergo ex verbisil

umm

verba ampliífima funt, & maximé verbum , reinte-

lis conceffiffe omnia & (ingula, quz poteft Epifco-

gramus.3.q.1.c.reintegranda]tem inquantum pri-

pus ordinarius & dioecefanus; & qux poftea fequü-

t

uilegium eft nouiter conceffum , videntur omnia

tur,tam ad iurifdidiones,quàm ad alia quxcunque

r P&fq ""

"Ms

predicta comprehendere; primó enim inftit. con-

ddþ&ücm |

ad ecclefiafticum forum fpectantia, adie&ta cenfen

cernendo ceftitutionis adtum , ac conceffiones per

tur.hicnon ad reítringédum , fedad ampliandum,

n

reítitutionenr iurifdidionalia reintegrantur ; vt er

vel.ad: dübitationem tollendam: & fic prima vni

'anm

XX

goaliquid operetur conceffio,referri debet ad alias

uerfalis vaga remanet vt ante, maxime,quia fi ali-

partes Epifcopalis poteftatis, f quia verba priuilegij

tcrintelligeretur verbum, & alia quzcüque, füper.

T.

2

Otinebres

"

ficintelligi debent,vtaliquid operentur; de verboi

flueret;(i determinatiué,refpiceretillud genus; om

Md

m

j

fignificatio.cap

nia& fingula,quod procedit.Item verba hec,velut,

Khe

AUl

fimilibus,

i.abþgt;.d; lcgg.y-.;. fi quando.cum

ficut; & fimilia fimilitudinem notant omnimodá,

tbía

ah&amrulwu-

.. .Secundo ,'fola v

&bä conceffionis pbnderando

de ver.fie.c.olim.ff. de fal. fi quisobrepferit. Sed fi

TROrtmervei

aduertendum, quód nó videtur abíque minitterio,

debetliaberewt Epif(copus, omnia poterit. Item in

9 UUS t

quód Papa przmittit exceptionis adtum, & fübne-

pfzcedente exemptione conceffio tangit folum

b

Ht lls

l

reetad du

&it conceffionem;& facit conceffionis verba latiits

preiudicium Papz , & non alterius: hoc autem ca

l

n

ampliari., cümconceffio, precedente exemptionis

fu precipne- priuilegium eft latiffimé interpretan-

sMugsdi V t

a&tu, rangit prziudicium folius concedentis, vbifi

um dedona. c. cum diledtus. imó verbis impro-

dl i

non przcegderet,tangeretnr tertij preiudicium pro

priatisampliatur ad illius preiudicium , vt ibi , de

z ixncà zlb du d

prer illasque dicaminfra;Etst clariüsapertiorique

verb.fign.c.olim.ff.de conft.prin.l.fi.de donat.c. cü

idarittun gt

via procedam;füubijciam priuilegij verba,fuper qui

dile&tus. & maximé in donatione principis , cuius

immenfitas eft men(üra.TItem verba i(ta;omnia &

- gaendoi t ol

buscaditbacinterpretatio: verba autem funt hzt:

gt cacdetius od

Poffit; &c.omniaexercereliberé.& licitéin omni-

fingula & aliaquecanque &c: equipolent iítis,

raoixne ddridd; d

]

bus&per omnia; ficutverus Epifcopus & ordina-

omnimodamiuri(dictionem , per quam non fold

jibonem tyan redid d

rius tam iurifdictio

quaàm alia

uxcunque ad

iju iurifdidionis funt, ftridté rransteruntur ;imó

forum . écclefiafticü

d

utverus otdi-

p r Bo t

praantia, v

que meri& mixti imperij , vt patet ex glo. in clem.

um undion

narius:vel .dioecefanus.n: fuis locis.poteft:de iure

zrinverbo;,omnimodam,defo. compe.Ttem & fa-

quomodolibet exercere &c. de priuilegijs Pape ni-

tissQquipollent iftisiplenoiure , quo cafü merum &

sls a dgnind

hilvacare debet;&omnia verba geminata alicuius

eocbes u rl

mixtumjimpetiüm imprimitur,vt eft tex.cum.dictis

debent effe importantiz;i9:di.(i K omanorü. Lquo

doc.de fo.compet. c. conqueftus;Siigitur totalem

Teica pl

tjes.de leg.1.l.(i quando.de inoffi.teftam.;de priui.c.

iurifdidionemilla yerba;quz fequuntur,.compra

fam oonárt

ypipate

x4lib.6.G.de thefaul. r.liB.to.& 1. 1.in fin.ad muni-

hendunt , & aliaquecunque ad eccléfiatticum fo

isttcit

d-

qua

;

!

(

cip.cum fimi. In prinilegio:autem adiiciuptur ver-

£um &c. importentalias partes Epifcopalis potefta

vondtiond i

il

ba;ompoia.& fingula;qua ynirerfalia.funt, & exigüt

tisne inculcentaut fuüperfluant: verbüm enim,fo

u.'-m

conufiontiló

concurfum fingulorum ; qua aptafunt comprehe

runi ;Jatnm eft ,& poteft comprihendere pote(ta-

!-' :

xj d

iinriide

L

(

^

di,de re du.l.fi is quidicenta.$. vtrum.ffide pig. ac.

tesquaícunque épifcopales, qux'redigüntürad fo

namti

anii

'

yliaios

l( neceffarias.$.(1annua.r9,di.(i Romanornim. C.

rum aut poenitentiale aut contentiofum, volunta-

.-

^

:

4ioiuigr?

[

at

mand;là.procuratore:dema;& obe.ca:folite, cum

rizaut neceffaris iuri(dictionis. Itemtalis habet ne

3[-4'

4

j

B

ceflario Epifcopalia iura exercere, talesautem exé

j j

fi.Idemin diftributiuis & collectinjs quibufcüque,

UA

g

j iil

l.hocarticulo,quifque.dcheredünft.ibiiin omnib.

ptiapponunt manusad illa, que func omnino Epi

Qul

&peromnia &c.Item fecundo,naruraad*quandi

Ácopalia,vt no.de priuilegijs.c. cum & plantare. $.1.

u

npmle

adaliud fe habet,vt per omnia vnumattrabatur ad

& no/in clem.r.de re.ec.nonalie

1

"

(Uoi

of

H

, .&m..F.cd- deSe.

,')lln' D

alteriusiura , & máxime quando annedit yltima

inopere (uo confilio.

pponi

verba vniuerfalia,in:omnibus X .per omnia, L ; ff

" Ergo &catüs omnes,.

dequibusquaritur ,com-

M

nö VB

n

deleg.1.1.2. C. com.dele. l. vnica. derei yxoag. de

prahendit. Item de facris & potettatead rales ordi

w

ubl

vf':xr:uu

feruisnon ordinandis. c.miramur. de regularibus:

fes promoueudi;in fpecie patet 1 5.dift. c. peruenit.

um

cnon folum,.lib.6.& norin regula , que.coutra.de

vbi repezitur quandogque inferioribus talia concef

»H'm*

Jj

feti)

reg.inr.lib.6.&L.r. $ia L.fal.ff.ad ] fal, Cüm igitur p

fa.videtur expreffim de priuileg.cap.abbate , lib.6.

"L

p

vbiillam non recipit pote(tatem quo ad facros,nifi

r qJJïu

q

omaiain priuilegio adzquetnr abbas Epifcopo .ot

i

od

dinario & dioecefano; omni2 , de quibus quzritur;

alind comperat expleno Sedis Apottolicz priuile-

"d udm

(ni

(cinam

!

quz finedubio pertinentad dioecefanum; conce-

gio:pleniüs autem effe non potfic;nii fpecificé om

qu

dere videtucIn verboenim , Epifcopus , includere

niaconcederentur, quàm eft didum cx forma pre

jonob»"!

,:m).f

dqlb

pl

inteadit quz (ünt ordinis.Hoc enim verbo non có

cedentijigitur concelfum intelligatur.Item videtur

fj

TA

jb

Qu

]

quæüiodcr.crmi'nata €x didis Inn.dedona.

c.patto-

"

iK

pzïz?xefxq;cfxr. ele&us ante confecrationem, in.quo

ralis.

:

micll

t

0[]15c

»?'|

jj s

26 .

Ant.de Butrio Donon.

l

jj

M

il

(n

Wv

$!

ralis.quod approbat Io. An.poft eum in verbo,reli-

gula , quz poterit Epifcopus, iürifdictionálià & ad

n

yí

j

qu

"

Fnü':

gio(is. vbi dicit , quod fi Papa eximet eccle(fiam , vt

ecclefiafticum forum fpecantia; cui cófonat odiü

j

k

donct abbati;videtur illam abbati fübiecifle quó ad

f

,

ii*

materiz , & coníonat narratio, quz eft (appofita ,

g

)d

TA

omnia, tam quzlegis füunt dioeccíanz , quàm iu-

ad quaz dirigebatur füpplicatio , fcilicet ob iuri(di-

,'

"i

j

n

"

"

n

in

riídi&tionis , ad qua duo principia tota redigitur

£tionalia tantum: verbum autem, iurifdictio, quz

'l.h(d nti

j

yil

g

potcítas epifcopalis; fübdens, quód omnia tran«

funt ordinis,non eftaptum cóprehendere, quin-

"

p

ü li

T

Sslatavidentur,que numerantur de offi. or.c. con-

imonecverbum, forus,quiaà fundo dicitur, autà

queréte:& c.diledus,& aflignatr caufam, quia càm

Foroneo rege:vnde talia non comprchendent,que

M

gltf.c

T

n

"

" f

V

hzcexempta fuerit , vt abbati concederetur , Papa

contentiosé non expediuntur,fed in quiete. V erba

P

qu^

poffet de cupiditate notari, (i aliquid fibi retineret,

enim talia funt apta comprehendere iurifdidiona-

"i

n

C.debo,va.l.(i quando.lib. ro.& talia procedunt &

lia tátum, vt patet exrubris & nigris de for.compe.

M

Ml

mclUP(t v

u

i

transferuntur in fimplici conceífione, quanto for-

In quibus fübneditur fola materia cotentiofa,nec

M

f

tiusin tam lata; in qua ia omnibus & per omnia

füperflunat verba: quia iurifdictio refertur adilla;

|

J

yi

It

qmll

adzquantur Epifcopo ordinario & digcefano.. Et

quz (unt iurifdiQionis, qu fünt fori, comprehen-

L

n

poN

hac pro hac patte fufficiant.

duntcmeri & mixti unperij. Item fi (iclate priuile-

n;!llf [

il

j on v

In cotrarium eft;primo, quia

fi ponderentur ver

gium inrerpretaretur,vt epifcopalia poffet,hic inci-

g u*

wr]"m

«aau'

banarratiua & fupplicatoria , ad que referri debet

pit effe corepifcopi : & habens inter Epifcopum &

y

lia

fimplex conceffio,ilia diriguntur folum ad iuri(di-

presbyterum medium, & fic pullularet poteítas co-

)mf-

qu

&ionalia,vt patet ex his, que ibinarrantur, qua &

repifcoporum damnata à fan&is Canonibus: quia

ia r

r

P 103

potfüi fupra iuxta prin. Ad illa ergo re(tringenda eft

vltra duosordinesnon fueruntinter Apoftolos &

n

cóceffio,fi poteft falua ratione redifermonis: ficut

Difcipulos Chrifti,fcilicet 12. Apottolorum, & 7o.

ii A

zoo at G

OH

dicimusin tràfactione;de tranfac.c.r.& ?. C.de tran

duorum Diícipulorum, primi locum Epifcoporü;

w

n

d

TRU

g

fac.1. fi decerta. (icut & in (ententia, quzin dubio

alij locum presbyterorum ordinum obtinent : Et

Wæmzl-ilm ,

refertur ad petita .Et quiarefponfionesadaptantur

idco in ecelefia Dei pullularettertius ordo, & (ic fe»

unaigni

(I(

adquafita,& ad talia reflringuntur,& ex preceden

Y

queretur confufio decoris & ftatus ecclefiz indu-

ï;ämamnukm."

tibus datur intelle&us ad fequentia, l, Titia. $. 2. ff.

&i ex ritibus Apoftolorum,& ficvt cor epifcopi ta-

st Gobdcfo .

deverb.obl.cum fi.Item negari non poteft,talia pri

lesforent ab ecclefia delendi, 68.di.c.ecclefia.qua-

viipporiontturqat

uilegia inquantum l. priuat attribuendo fupcriori

uis corepifcopi cum Apoftolis, non ergo przíu-

vultc o p

competétia,quz fünt fuperiorum,càm aiure exor.

mendume(t indubio, necinterpretandum, Papam

bitant communi ; & quia odiofa:íint inquantum

adtalia voluiffe manum apponere.Item alia refer-

iil eae ts

vaníiuioarem d dte

grauia, qua füperioribus fantrelinquenda;de elec.

uata ordini Epiícopali fic inftituta fuerunt ex ritu

c.quàmuis.rediguntur adinferiores,& inquantum

poftolorum,vndetalia, quz maiora (ünt, ponti-

aitotrketid t éon

intalibus exercendis poteítas Epifcopalisredigitur

ii i for ogat

ficibus referuata fünt;g6.di.c.legimus.80.di.c.in vr-

ad humiles & pannofos, de rcícri.c.ftatutum; $.. 1.

bes.& c.nullus.63.dift.c.quamuis, & c.corepifcopi.

on oriac, v as t

maximé cüm nedüà pofitiuis legibus; fed AQibus

imo & corepi(copi habentes in aliquo maiorem

T st w m

Apoftolorum & fan&orum Patrum antiquorum

selranratitur ad as

poteftatem,quàm abbates,talia non potuerunt,vt

deuiet. T In hoc enim füi numerofitate vilefcunt

ibi , minus ergo credendum P:

apam contra ritum

thtv C q

dignitates Epi(copales, i ad tales:prefidentes redi-

Apoftolorü concedere voluiffe.

:

Item verba quz-

antitrnpics o

gantur:adhocenim (tatutum e(t;gubernacula Epi-

cunq; generalia non referunturad difficulter con-

lr imriddboose

ácopalia non nifi maioribus populis.& frequentio-

ceífibilia, vel que maxima caufà cogente cócedun-

Xibuscommitti,9o. di. c.Epifcopi.& non caftris &

tur,necinconfüeta. de procur. c. qui ad agendum.

du nide

Rotm t rl

villis,yt ibi,& in c.fc.de priuilcgi. c.1.fic & in maio-

li.6.eo.ti.cinon poteft.co.ti.c.fi.lib.6.de offi.deleg.c.

lttitülicmíers à

ribus ciuitatibus iura legt debent;ne iura vilefcant,

q translationem. poteítas autem ordinisinferiori-

vt inprooemio fforum. [tem fi pafsim abbati trane

"t Guf dirioess

bus przlatis permiffa à canonibus. non reperitür;

Fmr(hmm«

Ü

slata intelliguntur,vt conecrandi adus,& ordinan

nifi ad hocmaxima caufa intercedente, f, pro ma-

i

di, & fimilia. lam ftatus ecclefiz & decusnon mo-

ximo fcandalo vitando, & tunctoleranda;non có:

Til ls um

dicü lezderent.In talibus aüt Papaaut non pót,aut

k

V

"

ceffa; 9 5.di.c.peruenit.no.de confüe. c.quanto, ta-

t[m—k it! n

nó eft permittendü vt difpenfet;ex quibus decolora

liaenim diffBicile conceffibilia fünt,vt dicit Ioan.an.

at

i

tur (tatus ecclefiz vniuerfalis , no. Inn. de con(u.c.

fuper 2.glof.de excef.prela. c.accedentibus. nó'er-

UCTIM

W

h

ticicu

: quanto.1oan.7.q.1.c.nos autem.8.qa «c,apoftolica,

go tráfeunt füb inuolutioineverborü generalium ;

WoItat

& c.fe.25.q.1.c.ad perpetuam, f Hine eft,quód tol-

qua fiin fpecie cogitaffet,in confufioneeccletiafti-

UT

lerenon poflet illud ius, quo percutiens clericum

c« poteftatisnon fcciffet,talia etiam non funt dele

LUR

lmmm. TU

Tib

u lm

BU T

eftexcommunicatus : quia tangit ftatum ecclefias

gabilia,de confc.eccl.vel alta.c. aqua. ergo riec pri-

Qdl

vt no.Ioan.An.de fent.excom.c.nulliin verbo;pris

uilegio conceffibilia»procedit arguendi modus,per

i

Würtne

Qu ;

uilegio In dubio ergo verba generalia re(tringi de-

L

lh

M

no.loan.And.in d. c. accedentibus, qux enim fpe-

"d

bent & intelligi,vt falua fit honeftasloquentis, & ta

ciali no.digna;füb verborum inuolutionenon trà-

[ j

D ii

lia comprehendere interpretandum , quz honefté

fieri poflunt,de iureiuran.c. 1.lib.ó.ff.de cond.inde,

feunt; de iniur.litem apud Labconem. $. ait ptox.

n 1

Item tali fpeciali nota digna. non traníeunt ex po-

"d

tT

mmtdll!(w

l. fiprocurator.l. 1. $. fi procurator, ff. (iquisin.ius

tcítatnm adzquatione . Nam (i procuratorem có-

ln

n

vo.non ie. de ele. c. 1 compromiffarius.lib. 6. Item

VO

I

vbi precedente genere fubíequuntur verba necef-

ftituo , vtpoffit per omnia ; quxego prefens facere

tho»lna

Voni

th

potuitlem,nó per hoc poteft exigentia fpecialeman

UT

lr w

faria fpeciem füb genere comprahendentia , genus

datü : iot.IocAn,de dila.ca. expofuit .licétcontra

T

,

reftringitur ad fpeciem fübíequentem , & verba re-

«

ftridiueintelligantur,maximé quando materia eft

1o Vclit Archi.de re(cri.c r.lib.6. fItem adzquatio ab

tlog

j

dU

li,lnpnm

batis ad pote(tatem Epifcopi intelligi debet & re-

Vl

exofa, vt efthzc; ad hoc fÉ.pro focio. l.(i adijciatur,

ferri ad illa.quorum eít capax abbas, & in fibi pro-

À

j d

Bu

LT

& maximé quádoin vna oratione comprchendün

Wt

DOmmu

portionabilibus, & dicit literade (tat.mo.c.ea qua.

meü

:

tur& refpiciunt idem verbum:quia ratione proxi.

taliaautem , maximé que ordinis (ant , non (unt

"hj

m,lUnfdl

mitatis rcítrictiue intelliguntur,vt ibi & quod not.

abbati proportionabilia fecundum ritum Apofto

W

T

maximé Oldra.in l.quaztirum.S.(i fundus.f£de fun.

l

Ty

Dj

lorum,nec canonum ceníüram , igitur.ad hzc de

W

EU

imiru.k.lmcmus ergo cít,dum dicit,omnia & tin»

verbo.(ign.c.olim.vbi canonicus abíens per omnia

V

Ut

Bof

J

Á

adzqua-

kut ]

u

glO.]n

l'dllh

l

"i

Bs

mra

du

i

At

Q

"Confilium -

XÀX.

27

il

t

l

)[nl

tofo

"3&1

l

l

Ti

N

adzquatutr alijs canonicis;, non tamen adzquatus

nem. quz innuit , hunca&tünrcompetere przlatis z

loilc

l

d

W

cenfetur quó ad quotidianas diftributiones .Item

UP

Vg

ergo & inferioribus, cam (impliciter loquatur .1t&

!t

N

li

)mn

l

T

l

fpecialiter non transfertur actus benedicendi ;ar.

hic actus videtur iurifdictionis przeminentiz, & tà

d

N

de priuil.c.abbates.lib.6. primo , quia talis folennis

lia transferuntur in abbatem ex priuilegio,vt fupra

]l» l 'qull

üfu

fl

j

benediüio exigit fpecialem expretfionem , ibi , nifi

N (

Mq

H

dixi. Putohanc non pofle abbatem , quia depen-

i

n(o

Ti

fllt, iu

j

exprefse priuilegio apoítolico. exprefse enim fieri

dentiam habet ab ordine,nec transfertür fola con-

»]xo

MT

h

dicitur,quod fpecialiter & nominatim fit, de refct.

firmatione,de fup.ne.pralato.c. r.idco Epifcopi nó

T

Q lnq

TV

N

c.pattoralis.$.1.de fen.excom.c.ad eminentiam. ad

Q(X

«d[

M li

confectati non benedicunt. Hinceft , quódiura ta'

n

0l

&mu

i

hoc de elec. c. vt circajlib.6.in verbo, omnia & fin-

lia dantur Epifcopis,:6.quzft.1.c.mini(trare. 68.di-

l:

dle

HSde

gula.& co.tit.cle. conftitutionum. Item fi conceffa

c.corepifcopi.Item quia in tali pote(tate folenniter'

; lt

T G

à

fpecialiter poteítate benedicendi non venitbenedi

WIOMJ

N

benedicendi exigitur fpeciale priuilegium , quod

! m.quæfu

N

Cl'[ll[ad

l

&io folennis fuper populum , vtibi, multo minüs

hicnon eft, depriuilegiis.ca. abbates quilib.6.ad

Kj

TT eh

nullatenus expreffa per verba generalia.

lm (

Il

!

hoc irrationabile repurant inferioresin(ignia Fpi-

ACOPQh

T

Al

Mihividerur,quód quedam (üunt ordinis, vel or

fcopalia attentare, cuiufinodi e(t actus benedictio:

D&h

Mb

YCIN

"

dini connexa,& talia, quantumcunque generaliter

nis folennis . Vnde non eít per inferiorem praffcri-

m

15 i

intelligsatur exemptio X conceffio,non credo tranf

pribile , licét

&llc

PUHUI It

Pfo l

h

poflit transferci priuilcgio , Vt d.capit.

qul ['

I

Pt

ferri : quia de difficiliinferiori concelfibilia, & non

abbates.

-Amm

QU

|

finemaxima cauía, & per rationes plurimas proxi-

313 T Adfecundum, càüm confecrationis aQtus natu

"h

tUt

[

méallegatas,& maximé fiilla verba, taiurifdi&tio-

W».«;c

!

raliter ordinis fit , non puto ex verbisillis transfer-

T l()[m

'&701

nis &c generaliter prolata reftridiueintelligantur:

ri :tum quia de difficili conceflibile: cum quia cor«

W

"m fin

quia abbatem adequant folü Epifcopo in iuri(di:

epifcopi, quibus hi compari poffunt, non (üfci-

^ h

ATUQ r

T

)

li

M

Dty

j

cionalibus, &qua fori (unt ecclefiattici , in qui-

piebant hanc poteftatem , 68. dift. c. in ecclefijs , &

lusordm&üm

busnon comprchenduntur , quz fünt ordinis , cü

C corepi(copi. Quod autém confecratio depen-

U ttors

nec iurifdidtionalia fint, necfori: quia nec ditfini-

deat ab ordine , patet de elec.ca.tranfmiffam. &in

90

lu t ii

h

Wt

tionibus iurifdictionis vel fori congruunt, vt patet

d.c.quamuis.& c.accedentibus.de excef.prxlato.de

LA

in íumma Azonisde iuri(d.om.iud. & patet in füum

contec.eccl.velal.c.j.quo ad taliaauütem , quz natu.

RTR

mis Azo.& Goff»defo. compe. nec ctiam allufioni '

ràliter ordinis funt, non ada

t i

ptatut priuilegium 2

Lt

AUb

vocabuli proportionantur,quzin talibus attendi-

neceius verba,per iam dicta.

tur,2r.diít.c.cleros.& de preben.cum fecundum.l». :

" Adtertium quzfitum dubium faciunt , quia illa

m

ETO

S.appellata.fi cer.pet.L1.ff.de tute.&l.fi idém.de te

TRU BD r

verba, ad ecclefiaticum forum fpectantia,refpiciüt:

fta.cum (i.illufio autem & determinatio vocabuli^

iurifdidionem , & quz fünt fori contentiofi, ar.de*

aTM

iurifdictio de fe eft,id eft ditio iuris; l. penulti. f£de '

ver.fig.c.forus. defo. compe.pertotum .& quia-

d LOT

iufti, & iure. & vbiforus nullam habet ordinatio-*

fuüfficit priuilegium quantumcumque minimum-:

ATUUSS CO

nem cum ordine , vel illius egeat adiutorio; quia -

operari,& in eo fümit vires exten(iuas, defo. com-

P brtts t dio t

nectalia transferuntnr per iam allegata: & quia ta-

pe:c.dilecti,& quodibino.fatis puto, quód decafi-

L ibutyda t

lis mi(tnra attrahitur ad maius.ff.de fta. ho.l.quari-

bus Epifcopo referuatis abfoluere poterit vt Epi-

Qesenóam Punqnturte

tur.de confec.eccle.vel alta. c. quod in dubiis. quz-'

14 (copus, T quiaappellationefori ecclefiaftici com-

adere ol u

damauté funt fimplicis dignitatis epifcopalis , qua'

prahenaditurforus poenitentialis, de poeni. ca. füper-

p eranrnd df ht

non (unt nulle inrifdidionis neque ordinis, & iri ta

€o.& per Gof.in fümma,de poenit,de fen,excom.c.-

ag ul t t

