
íaà principio poterat prouideri. & non proui(ione

hocdànü dederit cloaca;q (i ftetiffet in primo ftatu,

ad magnam dedudum , fi cau(a vilibilis erat , & fic

D

fiprio

non dediffct, tunc tota expéfa crit vicini:íi hecnó

jd [

anm.f"

negligentia aliqua potuit imputari non-reficienti,

apparet,(i ex modica expéía potuit occurrere Chri

Mf

L th*

folus,in cuius tundo cafus euenit, ad expen. tenerc-

ftophorus huic dino , ponendo folidum terrenum

' U

"2

tur, ff. devia pu refi...(i in agrum.$.qui viam. (1 ne-

))[s

Xv

ante faciem ripz , & res fuerint fic pares, quod ad-

äh,w

"n

0y,

ü M"M:?

A2

gligentia non APomat imputari , omnes de vicinia

fcribi.pofm ad culpam Chriftofori, Chriftophorus

tenee

U

M

[

lW!m

T

Md

lg

m,nl

j

N

U

Iq"

Confilium:

XHIIL &XV.

I9

Vi

Wf

T

T

n

tenetur: finon potuitfine: magna expenía proui-

€

CoNCVBINAE ] 7ide ad propofitum plenum confil.

K

IT

l

CRh

(j

u

H

dere; vellatens fuit cafus, ita quod etiam diligen-:

d yma29.

um

W

l

tiffimo occurriffet , quem cafum non przuiditfet,

LU

N

aliteromnes de vicinia contribueretenentur, vt pa

i [ll-

$VMMRIV a.

b

tet ex füpradi&tis .declaratio autem in facto fpeGat

E

mflhm

maq

jl "

ad magiítros.

th

bhq]

ET

i

a — Teflamentum filij , in quo velinquitur parenti-

Md ïaq

Q

K HBSh-TohoO0

h

Uam)

bus a/iquo titulo, an [it con[érnatorium.

"*08[9

I

lg

K

l

UM

JerNAL1S]Zia uicinalis c$ priuatarum per]önkrïi.

2 In þtccejiionibusæqualitas fernanda ejlquoad;

i "

1

!,p(

MT

u

V

;

liberos & parentes .

ldQ

Ui i

li

Atfft-decif.62.

!

"u

Anqmo

Q

blte

A

itj

Mi

T elamentum nullum pev defeélum in/i*itutio-;

r&"]m n R

Itf

Tütn

$FMM«ARIF'M.

nis,an vvalidetur quoad (ub[litutionem .

MU

ah(l'mw |

( ülb,

3 "Uerbum,relinquo,bonorum «vniuerfitati adiun

m

ISI m

Legatd in teflamento nullo an [imt valida ..

W

Ofucr

Al

"U/enditio bonorum

&um, Mtrqbatqrad bgeredis inflitutionem .

u nuI

À DO

faäïa concuþinæ ,an /it tez

- neuda.

Confilium

XV.

AQm

fm.f:ïï It«

(

Em

4

j

Ilal[ïg[.

Confilium

-

ISIS ? themateT prolato , & du-.

t o

-Iu(!mc l i

IQ c

: XIII-I.

:

biis elicitis abíque longa difcutfio-

lum

NU cmd

223

-s.mml

hi

ll

z2

RIMÀ 1 facie videtur ; legatanon

22

A

ne. Ad primum videtur, matrem,

Q*

Qj

tenere defeQu teftamenti,quod nul

—-'

nerumpatte(tamentum , füfficere

Y

VU

N

E

"e»

d

haberealiquid quoquo reliái titüà

vRQUUO

[

lü videtur ; inquo inftitutus eftfpu-

2

UM

/!

rius , &incapax , C.dena libe.auth.

u

lo,sficut fufficiebatiure Codicis , &

"Mu (

j

t

Q

A

licetin fi. [tem nec donationces effe-

Athe

nticorum aliquo tempore, vt in Authen.de

tí

AU Wt

Ej

IO-WW

1

trien. & femi. $.hacc vos.C.deinofi.te(tam.L.quz nu

&ualiter,& cónfequenter legata va

RR Y trtes

1;:5. videntur ,

quafi datum ex turpi caufa , ff. de

per.& l.quoniam.ad hoc, quia patrono fufhcitha-

MOi

ity

condi.ob tur.cau(am,lidem eftS. íed quód datum:

bere quoquo reli&i tit.vt not.glo. debo. lib.l. eti&.

O quy r

n

$.toties.& ad inítar patroni regulatur debitum pa

2

faltim enim exceptione repellitur petens. T Idem

od t i

videtur &de véditionibusquafi fimulate & in frau

rentibus , vt l.1.in princip.& quodibi not.ff.fi quis

: Bo vt w

àpatre fu.ma. Item,quia non reperiturin parenti-

dem przfumantur ita, eo quódin perfonam prohi:

bus mutatum,igitur &c.deap. l. przcipimus. C. de

10 pran d i

bitam fit alienatio;ar.C.de dona.inter vi. & vxo.l.fi

V OP'g0ts ia d

non veram.ff.eo.l.(i fponfus.S. circa. de contrahen.

teftam.l.fancimus.C.de inof.do.l.r-/in Authen.qui.

mo.na.etfi.(ui.S.tribus. Item non fic parentibus fi-

tTt rl

emp.l. i quis donationis.in fi. Item hodieper cano

cut liberis debetur hereditas propter votum & na

A r ts i

a ncsdamnatus eft coitus concubinza filij : ergo na

p tradico du

ti omnino funtincapaces:fic concubina, veluttur

turalem erga filios charitatem, f.de inoffi. te(tam.

b

l.nam & fi. Licétergo filijs debeatur iureinftitutio:

8iiod df

pisperfona ,P & ex turpi caufa quzfita repellatur :

nis hodie,vt in Auth.vt cü deapp.co.$. aliud quo-

cemodo , rerfom du

quód damnatus fit;patet 32.quzft.r.c.1.

z iblabulisaqundt

" Nonobuiantibus hisputo legatum tenere: con-

que capitulum.colla.8. fufficiet parentibus habere

cubinz cenim donari poteft, ft.de dona. I; affeQio-

quoquo relidi titulo . Ad hoc;quia glo. Io.& Azo;

airie od lo g.

prout dicunt deberi iureinftituüionis,non faciunt

rdopinri lst

nis. & l. donationes in concubinam. & eft expre(-

fum inlegato ff.delega..l. ficoncubinam. ad hoc

mentionem de parentibus, vt no.C.de inoffi.teft.au

f xpogdicm Atün

ff.dehisquibus vtindig.l. cum tabulis.$.1.1.2.C. de

R

thé.nouiffima.& no.in d. $. aliud quoque. & hanc

gscrecimmm: d g

efado Crliophorum t

donainter vi.& vxo.per locum à fpeciali,ff.eo.tit.l.

partem fequi videtur Bar.in d.auth.nouiifima.

u

hzc oratio.$.r.In his ergo legatis, in quibus eftim

Contrarium videtur veritas , quód non füfficit

z qiid

quut

hodieparétes habere quoquo reliài titulo. Primo,

du

;

pleta conditio,non eft dubium,locum habere pre-

uia liberi debent habereiureintlit.ergo & paren

H a:.gr;qn

didtà,X donationes& legata & venditiones etiam

M

valere,no obftante quód coitus fit damnatus: quia

tes,propter regulam corrclatiuorum , vt l.2. C.de

ioc cormouume

indic.vidu.Item maiori ratione debetur parentib.

pon vt

u

fi pro coitu extorquendo donaffet vellegaflet;pro

uia ex paucioribus caufis poflunt,quàm filij exhe

(uny

cederet obiectio:fed potuit alia pietate moueri;for

&ij pott

[

té vt illa nubat: quod & apparet exvno legato , &

redari,vt d.$.aliud quoque.Item quiaidem honor

JAuilicins

nemalam vitam fcqueretur , ad hoc quod not. ff,

arentibus debeturà filijssimó maior, quàm econ

à

trarió,fed propter honorem filijs debetur titulo in-

P.(nuah

(( $a qll0

(oni

dere iud.l.miles.Non obflat primus defe&us infti-

tutionis : quia proponitur hunc legitimatum , &

ftitutionis,l.ü tilium.$.fi legata.ff.dele prxítan.ergo

) um

hod

cladfula in fi. teitamenti , finonvalet , &c. illum

& parentibus .T Itém zqualitas in liberis & parenti

ss o

n ii

bus quoad fucceffionem feruanda eít, in Auth. de

i

&yremc

Ti

tollit.

trié.& femi£S.r.col.3.ad hoctex. expreffusi Auth.

Ti

j

AD 1.)"1 TI OI'N Ro

vt cü de app.co. $. & hoc gdé. vbi o1a dicta in reftó

u!m c

]t U!Ecid

Ti

j)

parentü quoad liberos extédit ad teftamenta libe-

pcidi C

; öN CVBINAE] 'besctibinatt:s probibitus est etiam

rorü quoad parentes,capitulis duntaxat exceptis,ia

n*

Tl o

quib.ipecitice aliud ditponitur,vt patet ibi , & ecó-

4 de iure cinili,ut fentit Rip.in l.ex fatto $. i quisvogatus.

uerfo profpeximus deliberorum teítaméts hac ea

d

ijmq

j

,

n $o.ff.ad Treb.ttidetur boc probare tex.in ca. 1.de f/l. nat. ex

"

n

j

siizatr. ad morg. contra.in feud. Dida. de fpon[-in 1 par. c. 4 .nu.8.

décum aliqua diftinaionedifponere, & ibi, Oibus

qüü

HCP

l

N

Concubinarij dicuntur. turpes

in huiufmodi teftamentorum prohibitione feruàa-

ya

a^

b' TV RPIS PERSONA

dis,quzin parentü períona di(tinximus, ad hoc e.

ga

jidt

(l

perfona , ut fí

frater inflituat concubinarium, locum babeat que

(ulw

gl

rela, de qua in

Lfratris. C.de inoffi.tefla.Decius confi. 5 3 o-Jaf.

Auth. S.ceterü. Ec p hacpartedecidit]a.de Bel. ibi ,

o pl n

j

àd hác parcem elcgi poítea cont

ulé dominum Mu-

h

Q

gonf:7 1-Àib. 1 Aff lic.decif. 2 o4.Ruy. confi. s lios3.

b

-

-

tinen.

j

ic

j

' n

E

jorl

f

)

m

"

'OJN

T s

20 -

— Ant.de Butrio Bonon..-

lq',w

AT

p

tincn.&per hocdecidit Bar.in ].1.(i quisà pa.fu.ma.

b

RELINOQYO]JQuamus verbum, velinquo , mtiym;

Jj

j

p t

difputando,vt not.in d.S. aliud quoque capitu.pro

»niuer[itati bonorum vel quot bereditatis , alio non vniuerfas .

Ó

Llü'

p

hoc communis opin.quia vtin pluribus;talia regu

liter inslituto , trabatur ad znflitutionem , de qua per .Alexua,

Á

lantur àpari,debitum parétibus & liberis, C.dein-

in l. bis uevbis.ff.de baved.inflit.confi.149.nm;z -lib.x. confil. .

(

y

n

(

T

offi. teftam.], quoniam . & patet inaugmento legi-

105 Jib.4. confi. 125 . lib. 6. tamen bocnon babet locum in fz-;

D)

M )

timz:quia fic parentibus e(t au&a in trientem, fi-

lijs, alijs,quidebent formaliter inftitui.laté Guil, Bened. in d...

ll M!!

!

Pf

cut liberis,vt no.in Auth.de rrien. & fémi.S.1.& ito.

W

WG

$. Raynutius,verb. in eodem testamento velinquens.Moder..A -

M

gt

j »

in dicta auth. nouiffima . & vbi reperiuntur extre-

ofstil.ad J4lexand:confilio: 7.ià fí lib.3 .ubi citat boc confil. Ea

pn

M

"

ma communiter parificata,de vno ad reliquum fit

trij. ,Adde Didac.in d.capitu.Raynutius.S. .nu. 65 . in fr.

p

!

P

J

zP

5(

extenfio,vtnó.gl.de clec.cap.quàm fit.lib.6. ad hoc

/

)

'!!

"T/]

hu n

Ex CAv s ] Fideicommiftum: conferuatur per autbén,

(!3;(

quod no.C.de fur.l.(i quis feruo. fÉ.deleg. quod ve-

ex caufa , ubi J4lex.colum.4 .dicit banc effe communem opinic-

n

W. d ,

ro. & in regula;quz contra.de regulis iuris, lib.6.Si

nem . JAncbara.confil. 143. Trafatis nominibus, col.1 .. 4nan.

Ó

fih

ii

quistamen vellet contrarium tenere , faciliter re-

W

H.,g!-*

confilio 18. F'ifis &f ponderatis .. colum.fi.Dec.corift. 86.num.

wll

fpondetadtex.in Aurh.vt cum de app.cogno.quia

3 -ubi citat Butr.in boc confil. 1af.d. autb. ex canfa.q.s .Guil.Be-

ab

nihil difponit in fpecifica materia de modo dandi,

nedic.in.c. Raynutius, u

!IA[I

fed de caufis exheredandi , & de prxferuationele-

efi. in eodem'te/iamrmto x,elinqugns, L

u

L*cu

gatorum ; & cüm proteftetur fe velle difponere,vi

nuz 3-7'.de Pf *

detur indiftindévoluiffe, vt prote(tatut inquantü

omittit;talia relinquendo antiqua difpofiuioni: &

sVMMVIwä"IIA/M.

H/MMQM

prout dicit de prohibitioneteftamentorum,in om

nibus huiufmodi loquitur fpecificé de prohibitio-

I

Filio patruum inflituente , an mater poffit agez

mii (f 7

ncacus teftandiab homine, ita quod pun&us nó

eft abíque dubio , licét hzc pars mihi probabilis vi

re de inofficiofo teflamento .

u

nur

deatur.

I(f

2 | eMater an excludatur à faccesione filij

n

«m

3 . TSedpofitoquód habere debeat iure inftitutio-

)-z /

nis ,an in propofito habere cenfeatur? Et videtur

te patruo, [lante [tatuto (cs

b quód ficquia verbum,relinquo;b iunctum vniucr-

fitatibonorum,trahitür ad haredis inftitutionem,

| inW íp

vtl.his verbis. & quod ibinota. ff. de hzredibus in-

Confilium . XVI

hi.

ftit.& not.glo.in corpore,de hered.& fal. $. fi vero,

:(s

.1SO prafenti Statuto,quarit, T nü

jn verbo,relictis. puto quód non füfficiat verbum ,

:;

jj r a mind

xelinquo,adiun&dtum vfufrudtui omnium bonorü:

quid praedidta 'Tadea mater pradi-

l,

2

"

&i Nardi füccedat in quarta parte ,

quia per hoc non habet totam hereditatem , fed

44:

artem bonorum , & confequenter abíqueoneri-

eu

& inlegitima, feu in aliqua parte

Cä/tïuiml*i:imulxi

bus.l.fübfignatum.$.bona.ff.de ver.fign. ad hoc l.fi

ER

. pradicto Nardo eiu(dem filio , qui

M

z AU

teftamentum fecir & condidit, nec

feruum.$.fi cum l.feq.tf-de leg. 2. & quodibino. &

Conflium . |

ad Tre l.cogi.$.gencraliter.

a iplämn aliquo

in(tituit, * nec exheredauit,Vt pre-

di&um ceft in primo folio prafentis quaterni: & in

" Exquibus relinquitur , quód tenendo opi.quód

non füfficiat parentes hodie haberequoquo reli&ti

€aíu , quo fuccederetia aliqua parre, nunquid có

KQECCYAAE

titulo, teftamentum eft nullum quoad hzredisin-

putari debent duolegata eidem relicta per di&um

!

* U: Quhd

commiffarium eiufdem filiüm -

!

f

fitutionem.Que autem ex opi.verior fit deiue,nó

n

pelüm

difcutio p przfenti, fed pofità pro verà vlrima opi.

Perítatutum ftante patruo mater excludirur à

Vr

N

tlimationem

Reuocatur in dubium , an fideicom. factum de Á-

faccetlione,cüm fit pairuus intra quarrum gradü ,

-

& (ic ceffatiniuria matris iítituto pairuo, fubqua

ais quaío

gnete X Honefta, conferuetur per authen. ex cau:

pla |voe

fa.* &in Auth.vt cum dcappe. cog, $. aliud quo-

fundatur ius dicendi nullum & querelandi, & ideo

non poteft dicerenullum,necquerelare, vt not.in

"r qetíoogon

que capitulum. Et veritas eft, quód fubftitutio fi-

l. Gallus.$.& quid fitantum.de libe.& po(thu.& ex

"HUf No n

deicomm.coníeruatur, vt in corpore vnde fumi-

tur authen. ex cauía. ibi, legata & fideicom. &c. &

quo f marerà fucceffione excluditur , etiam à legi

V'tltotg i v

CM

tima ;

que menf(üratur ad menífuram fücceffio-

"ütlerr n 'lmc'

quia talis tub(t.fideicom. non impedit füccetfione

ab inteltato , ad hoc ff (i quis omif. caufa tefta. I.fi

nisinteftau, vt C. deinotfic.te(i.], quz nuper. & in

[!

T i

feruum.$.1.ad hocgloff.inl.ita tamen. $. quoties.

authen.nouiffima & ficaliàs pluries confului.Non

Mib T :a

f.ad treb. &ibi hoctenet Bartol. & in auth.ex cau-

obflat (latutum ibi, (i autem decefferitaliquis non

|

MTM Q

fa.C.de libé.prete. Relinquitur ergo breuiter con-

extantibus &c, quia pars debet intelligi fecundum

,f',"]

mnm,zgzdmm,*wm.

clufio , quod dato quód reftamentum f(itnullum,

pracedentia;& fuppleri , quando ctiam non extant

LL

agnad víquead quartum gradum: quia non cít vé

valet fideicommiffum, datum Agneti & Honeftz.

HO*

thq

MU No t

riüimile,ftatutum ftatim velle corrigere, vt ff. de co

A DUTIIONES

dit.& demonft.leg.nam ad ea.

i

UW Ra

ltOter

Q

hPu"(

W

Ists] Hocconfilium noncupatim vefert e j&quituf lu-

j mdl&aq

lm æ

V

(l

At tec

m

li. Clar.in S.teflamentum.q.38.ver[i.fed quaro,tn [Gs . Et

ADDI TLONES

rtan

e$t communis contra Bar in autb.nouiffemaynume. 4. C. de inoJ.

M

Wi :

teslamen. quam . latids ibi exagitat Iaf-num.7 3 . Guil. Benedic,

"m

T

Lyü' 1

H

Nsrrirvir] Fiusmon poteS'—I;L praterire matrem [i-

tl

Uf v

in c. Raynutius , fol. 2 06. nume.2 49 . de tefla, Bertrand.confil,

ne cau[a ,neque à lezitima excludeve, ita communiter, ut die

q [ama

N

33:nume.6.C 7 ib..in 2.par.con[i. 43 post wnme, . lib.3 in

cit Guliel. Bened.in c-Raynutius.in 2.par.[ol. 46. uu. 3. . dym.

j

&l zc

Au('!

H'u Á

2.par.-Soc.1un.confil. 6 4.nume. x lib.» .1o. Dilec. de av. teflán.

confil.6a .Iul.Clar.in $.testamentum.q.4 9.

[

UT

WUlu.3 CaT 1 ine, V. pro qua facit text, in . aliud quoque , vt

LrcrriMa ] Mater excelufa à jucc

effione , kcundmi

lf

LT

eum de appella.cogn.in ,Autben.dum uult, ea, qua in filis cou-

magis communem 47 ueriorem opinionem , excluditur. etiam

j

U

qu

ii

h

flituta junt , etiam in parentibus locum babere : & in practi-

À legitima : fic in terminis con[uluit Deci. confil.u 9 9. nume.s,

*

mm»

«a nepbas ejfet conjulendo aut iudicando ab bac

opim"one re-

"ng.conft. Vo s. Statuto cauetur , colum.fi.-Pau.de Cast, confal,

au[q:nd

»

eedere .

"p i

li

"t

108.Super eo , de quo quaritur . in princ, ?* in confil. y 1 1-Sue

u aukm

"Ht a

pe

[ Pflm[ WH[[ 4

P

—it&dj

U

rþuh

vQL

n

UM

N

f

1 ibmüwl "büfi!o

Confilium -

AVAM.

2I

AL TT m*ä

Ww

L " )]/.1

4

W

ev primo quafito , col. 2, teevfic.ad fecundum quafitum , confil,

ximum ; ad fübueniendum proximo & ciuitati,in

d

12 1. Si diéfa Corncelia, in princ.con[t.2 $ 4-Quoniam fandamen-

N

710/1

|

qua propria charitas & multorum proximorum

]

il

Me T ü

L

tum , colum.a .con[t.V7 2 n fi.lib. 1 .Cuma.confi.2 0. Dom./4n-

exercetur , dum tameniutta fit guerra vel necetfi-

t

! (j

N

;o:tiu:,confi.: 85.SpeClabilis miles Jtlex.confj.68.lib.4.Bald,

tas ciuitatis.

^

Al

i

] f] l

confil.3.9.Circa primum dubium. lib.3 .con[il.49.5tatuto caue

Secuado, quod quanquám ad mod

icum fpera-

ii

tur , quód mater.lib .5 . Alexan.in l.Gallus.S.€f quid fi tantum,

re etiam fub ratio»e doni,quod remuneratione

"h

Áf 65 [M/i/ Ü

-de libe.c postbum in confil.3 .col. pen. confil.x 68.lib.7.$0-

exercitij charitatis ex pacto vel ftatuto in peccatum

Mtta,

eyn.confil.89.colum.fina. cir.medium.confil. y 2*.colum. 1 .cir,

tranfeunte , yt oppolitum debitzcharitati eft pec-

[

j

"a

fmo

roed.lib.4 .Corn confi.3 6.lib.1 .conft.x colum. pen. confi.10 ,

catum; quia contra id Diliges proximum.

A

VY

Mf rp

Pr

Ij

confil.15 o .col. 2 Mib, 3.confil . 395 .lib.3 .confil.y .colum.4.Dec,

. t Tertio, quod omitio quolibet lucro, vel lucri

) Vï.m

confil.3 3 .col.fi. Jafin l.fi quando.$. & generaliter , col.fi.C.de

fpeà fratrercquititus. in neceflitate pofito , quan-

1 fof

f j

l M Al

inoffi.1eflam. Brim.in traci.de Slat.excl.famm.art. 9.q.1.in 1 .ca-

quam pecuniam ocioíam non habeat , (ed ex ealu

n

fs art. v 3.4.3.c0l.3.Goz.confil.43.colum penul./4ym.confi.

erari confueuerit , quis quocunque lucto reiccto

'mrd»rlq

h

L10UII. L 3 Rai.conft. V7 t.6 lib.a , confil.27.lib.s . Franc, i

& po(thabito debet illi prcferze lucrum retentionis

roximi à neceffitatibus íuis , aliàs peccat contra

u

e. 1 detefla.lib.6. in fi

vl

Deipraceptum, Plus fe aut tem

porale lu;rum dili-

De Vfuris.

gere,quàm proximum.

*

*

- Quarto,quoó

d quáqu

hs

àm quisinuitus cbrhþclla

tur ad mutuum &ad (übuentionem fratris necef-

SFMM«kARIFE M.

A

fitatis, videturaliquid femperinferre, vt volütas in-

4"'/7;r

""Mer 0]?"

1

uita aliquo fubleuetur; non efít licitum , imó du-

pliciter peccat. Primó ,inquantum inuitus fübue-

"w d

; 'Pecum'a . quari recipiunt ciues ex dono & com-

OM ;j

)EXW

nit neceffitati . Secundó , inquantum eius volun-

. -.1:,!.(

munitate propter mutuum communitati fas

tas in f adionem habet annexam , lucri fpeciead

— Gum,an fit v[uraria.

confolidandam voluntatem compulfi : nullienim

t3

dubium,talesfore & militarecontra charitatis exu

m n

- ezfmor proximi preferendus eft lucro, & Poti:'i;

berantiam.

Quintó przmitto, dicta pra(tita, ex quo-äiiqua

3l fabueniendum e[d , qü?zm pecania parcen-

fubcft fpes reftitutionis aut compenfationis, ftare

Pt r t

: um.

loco mutui,nec loco doni, necirreuocabilis tranf-

A—.. adg;

4

neendn

T

"Lucrum ex pecunia mutuata quoca[u fit liciz

lationis in fifcum.

:

Ll

i Iu

tun.-

a

T Sexto,quódllicitum efl mutuanti , i ex mutuo

1 u t

aliquid maius vel cequaliter (entit damnum in per-

ia emio. i

4 Olfequium illictum an licite poffit pramiari.

..

dendo de (üo , quod eius proximus fentiret fi non

.;'.:n-t':;:g&condiin,ntc

mutuaret,e(tlicitum à pacto & proximo mutuádo

Asf "s rj

AU

Confilium XV II.

füfcipere , pacitcideillo damno,prout e(t in perdé-

frzkansquatn; t

do non in dete&um lucri : arctaturenim ad proxi

n

34

ub d qu r u

ll

»

CCVRRENTIBVS Neceilita-

mi dilectionem zqualem fibi, vt ibi, Diligas proxi-

[

gt ddyt

C

d

tibus a ciuitas ciues compcllit ad

mum ficutteipfum. Ideo fiproximusabfque muv

,)

CR

tuo meo eft perditurus centum , ego centum vel

S

WNS

praftandam f pecuniam fecundü

'»l*;',liffr r

SÓ

zítimationem bonorum cuiuíque

ducenta mutuando poffum licité aliquid pacifci

g

deillodamno abíq; peccato:fi autem proximus eft

pura ia um gal

(

9)

e

- ciuis: quz folutiones vulgariter(im

uto pucuo; (

preftita ) vocantur , füb fpere(titu-

fame periturus, ego pecuniam perditurus przdili-.

gere debeo proximi fübuentionem , & dedamno

um gn::mandi,& ii

tionis eorum , que exfoluuntur : quia ni(i ciuitas

necquectre Y 00

rcpararet,remittentes pro minori quantitate anxic

paciíci in caíü potentiz proximi compenfàbiliter

tate reprifentandz pecuniz vel neceffitatis caufa

cum damno non reputo víuram.

v ácloc ol

Youdtit cqzmäkgi

aut aliterlucrantür in plus , veltimentes cafüm nà

Septimó;quód quicquid iura przfümunt , (i més

refpontionis de vtilitate pecunix propter guerras

proximi,cui in neceflfitate fübuenio, e(t aliquid da

« d meniam o

re loco doni vel remunerationis, vel-.quacunque

.....

4 qua fU

W L.XIH

quantitatis reftituendz ; & aliquando compenfat

jB condemnationibus creditorum declinantium

cauía, hoc cafu fpe à mente deficiente mutuantis ,

a ;.v,u'r;:sconljuluïilwn

fiinremunerationem recipit donum. hoc non eft

«s du t

annuatim ,aut ciuitas pro ciuibus przdidis füb no

inine doni feu remunerationis refpondet ad ra-

vfura nec peccatum: puto tamen, quód forté re-

M

n

elimrcun u

muneratur zterno , quia temporalem pro zter-

emoon*

J

tioaem quatuor pro centenario , & profolutione

u none

lt

iltorum quatuor grauatur ciuitas in introitibus

na recipit remunerarionem,cümin ftja fit faculta-

te non recípere: fi autem detur voluntas mutuan-

g

fuis,& gabellis nouiterimponendis.

:

^T gOBUDc[

Etnuncquzri

tur,an cum bonaco

nícientia (ï:

tisannexa fpeidoai, & mera & libera voluntasin

-.u

licitum dicta quatuor recipere.

accipiente mutuó donandi , hoc e(t peccatum ex

)

- Sciomultos magiítros & do

&ores cöt:aria fcri-

parte mutuantis , quia voluntas cius annexam ha.

pfifte;& multotiés requifitus, vt fcriberem, deftiti,

bet'mixtam & voluntatem oppofitam charitati ;

ne forté labore multorum conícientias offende-

fed non eft v(üra , licét multi teneant contra,quoód

. Mï&

i5

rem; tanta autem inftantiaàtali & pro tali requi-

fit víura: vnde hoc peccarum contritione delc-

tur, necad reftitutionem tenctur, ex quo libera

"m

fitus ( fàlua confcientia ) denegare nó potui, quin

a

v

calamum atfumerem ad (cribendum,qua (enferim.

et, & punitur donantis voluntas: quanquàm e-

(

nudis fermonibus abíque iutium probationibus,

nim hoc fuerit cum peccato quzfitum, & in lici-

"a

"

& inquantum affümentes vtilitatemillam aflume-

to quzrendo fit annexa mala voluntas , canía im-

;2

rentíolum ad ratam debiri confequendi; & hac in-

mediata qrendi iutta cft liberalitas, f. donátis. T Nec

j

n W

(*

mMW !

teatione & non vltra, hoc padum non agnofco:

Ob.qd dici pót de meretrice recipiente füb donoà

"L

vbi autem aliquid vltra debitum,hic dubitatio exi

mercetricantibus: quia in ea foret dicendum idem,

mf

"]

fiomnino donans refpe&um non habeat ad remu-

d

cw

ft. Primitiuaregula , quemlibet ciuem naturali

(taliter

i^

iurc & diuino obiigatum ex przcepto, Diliges pro

ncrationem turpitudinis, quod difficile e

M*

B;

effe;

tV

(A

oP.

T

nnu

"n

22«

Ant.de Butrio Bonon. -

n

nfk

Ld*" N D

"

0[(»'

e(fe : ideo confulitur , quód expendat in pauperes.

Gonfiliam ^ X VIIL-^"--

!)

^i

L"kdn PT

& fimili modo eft difficile feparare volugtatem do

4e

j A as

Glll

jf

i r

M^

nantis à remunerationis actu , ex quo mutuum

!

preceffit, & folus ipe donans & Deusnolcerepo

i

n

QQIO)N"

teft: & ideonon eft tutum

-

:

3

Nqueftione predi&ta abíque !6ngo

u

iT

À !

*

:

fe huic opponcrcin';cr-

)

verborum difcurfu dubiü faciüt ,

j

Auwa

]4

y

j*

titudini.

G

fquiafi quid poterat in iudicio al-

j

TUVP

«tl

—

N

Pint

Ex his deciduntur quaffita,fi ciüitas re(tituere po

123

legari, & quaíi in contra&u iudi-

ä

j

pupllh !

U*

fcn

teft : quia ceffat necetlitas, & non refítituit, & fic

E

:

d

od

"Á

Ls

cialià curatore nomine adulte agi-

j

i

e200l

e(t in mora, licet recipere aliquid fub loco inter-

sl

E

tato,illud füblatum eft, tum ex ra-

i ütcm

v'] Um qw.

clic: quia ex hoc habet damnum culpa ciuitatis,&

:a tabiio

e2 patrisappellantis,ff.rem ra.ha l. 5.$.fi-

[

Hblum' j na.':a cq-—

finita eft neceffitas fubueniendo. Si ciuitas non

lius.tum ex tran(itu in remiudicatam (ententiz có

Ti !u.

1uno.

P

vt

habet facultatem reftituendi, fi particulares ciues

tra pupillum late,quz fententia tranfiuitin rem iu

& mpmjl

mTis

habent damnum euidens, quiatantum expende-

dicatam ex difpofitione ftatuti, & iudicium validü

p

N N

sllxi

(

runtdefüo, quantum recipiunt in füftentanda fa-

fingit,nec admittitad dicendum de nullitate,b vel

milia condecenter fub víuris, hoc etiam effet lici-

ad probandum, & fic aliquid fingit ab initio ex de

n

ii

"u

1'

tum : rationem autem lucri facere poffent , duran-

fertione appellationis,quz retrotrahitur , ff. de his

,,,,,,

m

;

te neceffitate Communis, non eflet licitum reci-

4

qui no.infa.l.furti.cum (i. tum etiam ex tacita pro-

t

Uuïfu t

pere, & quod recipetetur , effet vfüra : aliàs vfura-

nüciatione füper legitimatione * períonarum,quz

j

jder m

rij omnes ad modicum mutuantes excuíarentur

P^ znn "

quó ad iudici) validitatem fingit períonas fozre le-

y

n[twtn Uv

ab vfura : quia pauci funt, qui tantum non lucren-

gitimas,qucin iudicio egerunt contra omném de-

"

r

"

Olgolr

tur , Hacvera, nifi conftaret mutuantibus de om-

fecdtum & quo ad omnem effectuia. Ex quibus con

Pl

f,

M

r

ml

)"

-

nimoda liberalitate ciuitatis donare.volentis , quo

cluditur tenuiffe ctiam quó ad adultam , & confe-

ol

ca(fu (i non habet animum recipiens aliquid haben*

quenter quo ad fideiuffores adultz. Item dato , qp

ijondsnpma

di!, gratis tamen datum recipere poffit abfque pec-

t

datiti kto-

quo ad adultam ille quafi contra&tus róne iudicij

gt

"x ivo* "

cato : fi haberet vel habuitfet animum aliquid fu-

non teneret,cuius pretextu fideiuffores intercedüt:

guhritd

&I

Ícipiendi , etiam füb nominedonià Communita-

iam hoceft ex «tatis minoris imperiali priuilegio,

MCOWNMOM'"

te liberé donantis , hoc peccatum delebitur con-

quod non extenditur ad fideiuffores, ff deexcept.l.

gt

yeas n

4 "

tritione , fed quefitum licité tenet. Sed quia in ve-

exceptiones.C.de fideiuffor.l.j.in regula,

P u

d

mï(:m.k

ritate ciuitasliberé hocnon facit, vel faltem dif-

cum concor.de rc.iur.lib.6.

prviuilcgiü.

" dm&d:oü&o'öäqïa

ficulter conítare poteft de liberalitate,quia hoc fit

Aduertendum eft, cuius refpeu fideiuffores in-

disyeritio r

ad confolidandam voluntatem ciuium , quia ad

terceflerunt , an contemplatione curatoris, ana-

«l gnt

hoc libere venire deberent, non video quin hoc

dultz: Sicontemplatione adultz intercefferunt ,

j od lgta d

lucrum fit illicitum , & Communitati reftituen-

quod imaginor ex (tatuto tranfimiffo,à quo mulie-

efiifonos qua idptuce

dum dico, fitamen daretur hoccertum, quód Ji-

rcs arctantur ad fatiífdandum, & fic contemplatio-

atins quedeiureconcose

beréciuitas donaret, illicitum noneftlucrum , li

ne quaá(i contra&us iudicialis adulte , cuius no-

tadtytaem um a

cétaliquod detur peccatum in füfcipiente haben»:

mine agebatur , fideiufforés proponuntur in fa&o

um réringi dbet d o

teanimum aliquid recipere fub nomine doni tem-

interceffiffe : quo pofito; dico non teneri fideiu(-

pore mutui , vel pendente mutuo. Ideo ifti confu.

m fititento, d

fores , necaliquatenus pro expen. poíleconucni-

iytácum lo

m

um

leremi vt meretrici , quód hocinaliquod opus piü.

ri. Primó, quiadatio curatorisad litem pupillz in

expenderetur;in dubio in períona mutuantis prz-

factis patri exiftenti ipfo iurenon tenuit, cum cxi-

"u i pdlatione proíeque

fumetur potius,quodanimo remunerationis mu-

triem retrombiad t

entiin patriapoteítate tutor aut curator litisaut

tuaret,quod declarat voluntaria füfceptio pott fe.

bonorum dari non poffit patre volente fe. admini-

mmtlttsfiitz l med

n canice [ &

cutà, qxuäm quód non.

ftrationi ingerere : quod in dubio prafumitur, ni-

fi declaret oppofitum , C.debon.quzlibe.l. fina.$,

Mboqim i N ox

AscbaD I—T-L2Q.

1.fF-detucl.muto.$.fjna.& l.r.In(tit. de tute.in prin-

Mf ipe, n las

n

cip.in Authen.vtliceat ma. & auia. in princip. ff.ex

W kämmt F(m;

d

ECESSI pv 5v$ ] "Adde Feder. dex—SCn. COl«

qui.ca.ma.l.ab hoftibus.$.1.ff.de cura.fu.l.fi.in prin

ia errec

"t

M

N

filio 303. Quastio uertitur inter ciues ."Paul.de Cafl.con

l*,u ngq

cip.íolo enim cafu fubfittentisimpedimenii vel ab-

filio 389. Prafens dubium , lib . . anchara. difputa. incipien.

fentiz curator datur aut liti aut bonis,vt patet ex iu

h

lüf;

(

i

"Antiqui. Lauren de Rodul.in trat£. de vfur. quasi, I4. 7 in q.

:

i

(ü(tïq:w d

Montis JArchi

ribus przdictis, & not. gloff. ff.de iudic. lege,fi lon-

ius,

l

at tv

i E.C

EW

;'uh

a

prn

iA0

Joq.302.

ep.Flor. par.jecunda,fitu. 1.Capitit, 1.dixi Mill:-.

T Concludo , quód cüm non tenuerit curatorís

ARh

l*id.]

tp.v

lClOIumcv D

datio , iudicium ett ipfo iure nullum 4 cum adulta

"ütlne

Cdeni

intentatum, C. in qui.cau. re(titu.in integ.non cft

M

qu.l

SVMMIUWRIEU M.

m[r;[

Cn QDce

ul

ne. l.(i tutor.& de tu.& cu.da.ab his qui fa.non dc-

de.1,2. & Lin dubiü. nam datio cutatoris nulla eít :

"(nü

l

N

.mm

y dtatutum. probibens poft. defertionem appellas

€x ea ergo non integratnr períona adultz, nec ex

uuu

& tonf

N

Uma

tionis agi poffe de mullitate , an tribuat poz

perfona patris , qui non confenfit, (i teneatur opi.

U

n

glo. quód iudicium fit nullum, ex defe&u non in-

M

s

Watdoi

U'nluum »

teftatem agendi pro. expenfis in lite. fadlis

contra d

tegratur perfona filizfam.& idem (i teneatur,quod

Nüllo

M

itge æm

exigatur patris confeníusin fignum repudiationis,

th

h

nullo .

cferen;em , proce[fu priori exiftfn(e

ïm

mmlrctla

:

vttenuiinl.cum noníolum. $.neceílitate.C. de

lt

"Pt

2

Iudicium cum adulta intentatum , nullum ved

bon. quz liber. vtrobique iudicium nullum , &

Q

T

l

T Q t

A

ficquaíi contracus , cuius prztextu interceffit fi.

XCCP n

X !

deiuffor.

N

)q.z "

ditur per curatoris dationis nullitatem.

Y

n(m; (

Ute|

n

3

Hoc fuppofito,ceffant obiecta non ob. ratihabi-

Gd

ftatutum. non. patitur. ab[urdum . intellez-

ln

lity

&um .

tione patris. Primó., quia non potuit ratificare

WA

ii h(]ce

MT

iudicium nullum, vt dicit gloff. in di&o $. necef-

N

) BP

TM

VOU

fitate, qQuam tenuit Dyn. quia alius fübe(t defetus,

U.

t

! Iwus.

quàm confenfus , fcilicet inhabilitatis períone ,

M

i

Q

Item

ïf;mu

t

Q

Ipa([Cm L

N

lii

h

?

il M

N

R

Q

: T

Confilium

X VIII.

23

»

*ü

T

Onp

Jtem duia confenfus patris 6xigitur certo & deter

perius allegatis,&in d.l.càm non folum. $, neceffi-

i

dl&a bf

minaro tempore , fcilicet iningreffü iudicij, vt didto

tate.ergo refertur ad tales pronunciationes iniu-

(

TT

C[g

l

Ln,

duj

l

l

Tl

S.neceflitate.iunda L fi quismihibona.$ iuffum.ff.

ftas &abfurdas. f Abfürdus enim intelle&us à (tatu

EH

0[C arm

li

deacquirenda haxredita.& l. quid ergo.in prin. de

to excludendus eít, & non benigna interpretatio ,

wnïo;

Á Qp

W

hisquinot.infam. ad hoc de eledio. capit. auditis.

aliàs enim fingeret ftatutum patrem habenti cura-

; M

fau

]

:hlhdl b

Ws

m('qd l

fga

quod puto ab(que dubio,ni(i conftet patrem agna

torem datum pronunciari validé datum fcienter ;

9X

d '

lts

:

uiffe víiumfrudum in bonis, fuper quibus eft litiga-

& talis pronunciatio impoffibilis & iniu(ta; vel fin

i:ml

V

1

tum cum pupilla , vt Ioan. &nd. tenetpoft Oldra.

geret Validédatumignoranter, & adhuc malé,con

lj

T

gl

" s

1 [fïlllæ

in additio.Spec.in tit.de aQto.verfic. íed pone quod

tra l.tutor i petitus.ff de tu.& cu da.ab his.

['Oc [

[

li

lis, vbiautem non cognouiffet víumfrutum, vel

" Non obf(tat fi dicatur,fidciufforesinterceffiffe re

AU

effet dubium, opin.funt,quas ad prefens non deci-

fpe&u promiffionis de foluendis expenfis fadtis à ca

Utj

j m

ii

ii

d

li

do,an potueritratificare,de quibusin dic. $. necet-

ratore, qui potuit naturaliter & ciuiliter obligari :

M

lbl,'

fitate.& in preallega. additio. Sed quicquidfit , ap-

quia proponiturinfacdo fe obligaffe contra cura-

n

mlll()cxd

ellando non ratificauit,cum fuerit appellatum, &

torem &nomine pupillz quod in dubio ceafetur,

nl

"

l

ex quo pertinet ad pupillam , ff. quando ex &à,cu.l.

denullitate didum, vt habet communis practica,

Slütgrorr Ms

l

non obí(tante defertione appellationis:quia talis ne

fipoft mortem. nifi aliud appareat ex verbiscius :

-&'m

i At

E

gligentia non potuit prziudicare fideiufforibus,

ergo obligatio,qua ab eo vt curatore facta eft,qui

S n

&

i

quinon appellauerunt, necin iudicio fuerunt : vn

curator non eít, ipfum nullo modo obligat, ideo

'"]atu

Q Ü l

decü iam liberati effent,vt per priusloquar ,.a prin-

.

necfideiuffores « tenentur,vt d.l 1.

du

ii

€

io nontenerentur,cauía noua fuperueniens fu

Necobftat fi dicatur, cx quo fe curator liti ob.

4

l ml&t

Oil

fcitans obligationem quó ad principalesnon po-

tulit, in eum ergo facienda eft executio , &iudiciü

WOXG;

T

Quf

2 lt

:

teft fideinffori abíque fadto fuo preiudicare , ff. de

tenuitquó ad eum;arg.ffde procurato.l. Plautius,

ifq

d i

lii

arbi.l.fi cüm diesjin princi.& ft.locati.litem quari-

& L.4.ff.dere iudica. quia tutor & curator, ex quoà

Ottote«

judice decretus eft;non videtur fe liti offerre,vt d.l.

Rn m

W

tur.$.qui impleto.

al idenf

Al i

)

Item defertio appellationis validans iudicium

4. vbi tutor vel cura. quicquid fenferit gloff. in 1. fi

Pm

n

f

vt

Kin

nullum contra ius commune & exorbitans habet

tüutor.in quibs ca. reftitu.in integ.non e(t neceff: ad

)

hocl.r. C. quando exfadtotut. &1. fina.& d.l.poft

11

:. Iinltgula',

priuilcgiih

teftringi ad perfonas principaliter litigantes, qui-

mortem. Autenim errauit in fa&o,credens adul

