")

nis & profcáiti)s.vt in iuribus fupra alle.in que-

"

nl A

fpondebo . T otaautem quaftio

fito:per hocramen non vitiatur dotis conttitu

T.

r&du&iturad P

artem hzreditatis Berto. ex iuri-

i Wn;;tdita!:dä&m

]

bus fubftitunonis fa&x Colfino , & ad dotem

tio quo ad obligationem,cum filiusf. valeat o-

4

"(

bligari, ff quod cum co. per totum.

j P[

J

J

!

:

datá Magdalenz; n inaliqua parte, an in tota

jj

dotealiquo iure filie Magdalenzfuccedant:pri

Adtertium,dotis conditionem ex flatuto fe

"

u

muüm autem quafitum refpicit hereditatem &

minas excludere non puto alteratam pro can.

"as p

gt Wt

dotantis filia przdecedente: pater. n.

('EM'

vltimum;, catera autem dotem. Procedam de-

vit& patr.

L qonm

j Í Jb W!JW)

cidendo fecüridum ordinem quzfitorum. '

non dici

oteít dotemin vita appropriatam fi-

m d

lizex eo, q poft mortcm patris contenta dote

T Circa primum notàdum eft, quód quicquid

ab hxreditate paterna excludatur,tamen Tquia

if

[

»

fit ex vi vocabuli,pofteritatis* verbü ( f(exuum

3

"

m

s

j

reiccta differentia) promi(cué omnes comipre-

jura delegitima loquentia illamm attribuunt ad

"

,

n2s

m

cafüm pracede

ntem mottispaternz , de cuius

,

: ',S,Lfilfnlisijo

j

hendit defcendentes;ff.dele.3 1. g his verbis.ad fi.

e, & ad illud tempus tantü men

.'!'L:l'jz

Dhjt) W;

!

m

iuncta l.cognofcere. $.2 .ff.de ver. (ign. de poe.c.

agitur hareditat

inquibufdam . iuncta glo. & quod gl.ícribit de

furatür, cüm mc

; deretur ad inftar fucceffionis

P&

T

inteftati,vtin auth.no uiffima.C.de inofh.te.vn-

Mith g'j.W":

-

( C)ïm !

hzi.c.ftatutum,lib.6.in verbo,mane. ex mente

JW- d

tamen iuris (ecundumalteram &alteram natu

de in vita filiz iure legitimz autalteroiurepro

"f

ram materiz ad folos reftringiturex máfculis

prium fibi vendicat I

P

læ[cditatcu] patemä,quan.

p

M]Mü

domina

dicatur,ff.delib.&potthu-

«ffg

j

deícendentes,vt de pae.c.vbicunque,li.6.nifi ali

quàmquafi

0..4]'&

j

in fuis, etiam fibi hec dos loco legiümz eft (ub-

H;JP

!dn

j

-'xeg à iqtc deccraatur;de heteti.cftatutum.co.li.

rogata,

(

N;M

qu

j

——

w( 1

,fe

ro

Ant. de Butrio Bonon.

j

,& wnlolldj

[u(lJ:q

togata ; filiz apprópriabitur pro temipore vitz

tem,ff.delég.r.L.plané.ini prin.hec enim uolud

p

gl

patris;necin eum cófolidationis ius impeditur:

tas eft equé principális,delega.r.1. fi fideiuffoe;

W

T Ü

D

j

tum etiam quia quanquàm a iure dos inlegiti-

oriente ergo cafu mortis filie , fcilicet Magdale-

J

j

n «6

mam computetur.C.deinof.teftam.l. quoniam

nz,exquo fibihoc cafi non prouidit, remane

W

a

nouella.in fi. & perhoc nullus dixeritdotis có-

bitconíolidata dos filiz, l.rem in

f

y i

afíi

grgfenti. S.vif

i

0[[ q

T

p

ditioncm alteraffe pro tempore vitz patris filia

deamus.C.derei yxo.act,

1

lu

g

pdecedente,& fic ca(u non eueniente;quo legi-

Necobuiat,fi dicatur, eó quia abfensfuit fi«

T

mld'r

! at

tima debeatur: tum etiam quia ftatutum fim-

i

s*

n

lia tempore pacti,cum contingat hec renuncia

(

liciter femellas excludita fucceffione, fola do

tio confolidationis tacitz temporis futuri, hác

j

alhs(on * ï'l

tereícruata; & füb nominedotis;,& dotem folü

m

p

ot

renunciationem non ualere, ff.de acquir. hare.

"

)

praícruat in catu fücceffionis inteftatijsergo pro

Linplurium.no.C.de pac. I.1. quod decidit Bar.

j

o

nullo cafü & pro nullo tempore tátunialterat

inl. ficonftan. fola. matri.in fecunda principali

r

aæm

2 (

dotis conditionem, que dotemaffignat &non

que(tione, quz incipit,quintó, quid fi mulier:

.ou] d H

4 proalia:T qualitas enim iun&ta uerbointelli-

ex cuius determinatione hxc quaftio fopita vi

[|

w;[llf !

WJ'- p

gitur fecundum tempus verbi, f£.de noxalibus,

Q

l n

at » d9

detur ; *quia hic multum aduerto;ftipulationé

i

T.

Lin deliáis.$. (i extraneus. praferuat etiam fibi

fadam fuiffe à notario vt publica perfona reci-

j

um

fub nomine dotis,ergo cum qualitatibus & có-

piente nomine Magdalenz:vndeomnia expref

jdi a

Tudt

ditionib. dotis, faltem pro tempore vitz patris,

fa & tacita padia, & renunciationes ex padis có:

]älopwpfl Jv , x

quo ceffat neceffitas dotem alterandi , Statutü

fecutiuz , tacite vel expreísé tranfeuntin pattü

;

:

A

enim loquens in materia iuris , & per verbaiu-

!t

HGI[

La

propter przfentian pro alio recipientis & reci-

tï

yutt

xis, omnesrecipit iurisconditiones in matezia

pere uolentis,ut l.Caius.ff.de vfur.& rem pu. fal.

f

Tf

illa à iure datas.l.1. $.in legefalcid.ff. ad lfalc.de

k al

um mor

€ie.non refi.c.cum dilectus. & c.ad audientiam.

for..non quafi.no.Inftit.deinuti. ftipu. $. (i quis

M

alii.& L.ftipulatio.S.fi infulam.de uer.obl.ex qui:

TU

Am,[dmt'

IDH

Item ftatutum exprefsé non corrigitiura, quz

busergo padtum prziudicabitin iure futuro,

dioti d

hanc materiam imprimunt dotis , 1gitur &c.C.

d.l.i.cum materia fua.

;

:

ü

4

—

de appella.l.precipimus.de tefta.].fanci.de eledt.

Hicaduertédum, quia fa&tum mihinon pfo;

pimaortü

1 .L-B:ïf':"' !

c.cum expediat.li. 6. non enim alterat naturam

ponitur certum, fed tempore prima ftipulatio-

um at ii

l

fuam di&a dos,vt approptrietur pro tempore vi-

nis patrispoft dotem promiflam matrimoniü

i

iautcm.cva.:s..;c-.:l.]

tz patris, & non remanet coitas &,ius confoli-

nondum fuiffet contradium, quanquàm ex in-

dandi ex eo,quodà ítatutis aduentitijs alijs hz-

g & z iO

teruallo facta fuiffetprouifio,valeretftipulatio

g r b a

Teditatibus priuetur; à quocunque & qualitcr-

in patrem;vt l.adoptiuum. f£.deiure dotium. &

cuaque dotata reperiatur: non enim. fuitin-

witclüm mocá : (2

not.in l.quoties.ff.folu-matr.cüm a patreidepen

i m asomdus 20

tentio ftatuti ob hoc, quód quó adalterum pri

deat reíoluere fponfalia , quod fine dubio non

uctur hareditate aduentitia , inferre praiudiciü

foret deiure cano.per c. praterea requifiuit . &

jüe, fl anslxcom a

m d lr t

patri dotanti: ergo dotantis conditiones, cüm

c.cx literis.de fpon.Sed modo tranfeundo cum

à ftatutis femper tertij prziudicium intelligatur

legiftis elet dubium;quia fequens inutilis ex to

inpadidamuits ts

exceptüm, extra de confuetu. c. cum dile&tus. l.

támslocum aQnoni d o

to prouifio,quanquàmiin caíü omiffo , tolleret

2.C.de noxa.& quodnor.ff.de iufti. & iur.L.om.

difpofitionem;fed quicquid fit;imo forte tolle-

vrpouidendam quo &'af.

nes populi. ficut & in priuilegijs,l. r. S. fiquisà

gmolomïc:;:s.., 0,C0

rct,cum in fequend cafu omiffo furgat tacita

principe.ft.ne quid in loco publ.extra;de dona.

donatio & renunciatio, quz concluditadiuris

du od ; 0

c.paftoralis.de offi.dele.c.füper eo.

:

& hominis prouifionem . Fortius remanet du-

ftomiu: tin 2tqo, i

TItem ftatuti mens ordinatur,in quantu

bium, quomodo prouiíio prima foretinutilis,

Apidn: m

eft poflibile,falua hone(tate viuendi, ad reítrin-

vt quia fadta poftdotem promiffam & matri-

iddtibu coxo

gendam deriuationem bonorum paternorum

monium inde fecutum, & ex interuallo;& hoc

Sw:wbü:lnn'm,q;.u::n

;

in femellas & defcendentes ex eis;&hoc, ne ha

caíu quicquid allegando dixerim, puto pátrem

* imnluer Nogdetes

reditates ad diuerfos ftipites euagentur, vt cít di

habere dotem fibi precipuam caíu ocurrente ,

&um ,& ne excant nomen parentelz .Inquan-

"lonttltorioansenn

AA

.Vt pto.

y:,!m'oil!ammazs:o:.....-

tum ergo pro vita parétum habilitetur ; poffent

decefferit.

ponitur , quod filía patre fupc:üitc pra-

effe dotatc cum conditionibus dotis commu-

[]

T Aduertendum en

lrltm;nprzl'cnn.cf:::::;;

nibus,non eft dicendum flatutum:. voluifle ad

im cff; vq-uöd m hac mate-

bnur:cmph'L

tia concurrunt cafüs locum dantes-actioni.de

AE

Ka

incommodum parentum dotantium reftringe

dote; concurrunt etiam cafus confolidantes.

tc,& viam apcrize, vt dotesadalios euagentur :

M

lt d

Caíus locum dantesactioni de dote erant olim

Ti

^

compararetur enim ftatutü: feu traheretur ad

tres,cafus inopia,vtl.(i conttante.ff.[ol.matr.&

"

lii

.-;.-I

N

oppofitum finis eius , quodnon eftdicendum ,

1ïv,liüi

Vtot s

W«I'T.P (o

LUR

j

l.vbi.C.deiure dot. cafus mortisalterius coniu-

iO

ff.(i cerrum pet.l.non omnis. ff.de leg.1.l.legata

gum,autdiuortii,vt l.(i cüm dotem. & 1. 2.(olu.

deMy]

" WE

inutiliter, & dc adi.leg.l.legata. Hzc funt,quzin

Atfh

AT

tertio fenli.

matr, hodie procedunt duo primi cafusde iure

Wi

f

€tiam canonico.de dona.inter vir. & vxo.& de

H

t Dej

Qund

Adquartum, prima facie videtur confolida-

dotepoft diuor.refti.c.per veftras.Item diuortij,

I t

*ldld

dl

tionemin perfonam Magdalenz locum habe-

Qntm

&in cafü religonis ingreffus, aut in ca(u adulte-

I

104

re : cafus etiam expreffusad commodum patris

rii-de adult.per totum;& extra de diuor. c. (igni

W hi

M

eítcafus mortis Ioannis, Colfino ftipulante &

ficafti.de iureiur.c.quemadmodum : vtlit, non

"l

[Oqcr

Magdalena viuente;& hoc quanquam inutilis,

Wj

qud

contéíla.c. 1. Sunt & ca(us confolidantes conm.

$

mmmi.? t

vtde fe patet. In caíü omiffo tacitam inducitre

munitatem aQtionis dedote,& confolidatio oc

Á

A

Wt

nunciationem,l.fi cum dotem, & quodiibi.Bar.,

Tb

curtit a iure,vt folidet filiz aut morte patris,aut

fcribit.f.fol.matr. hic enim quanquàm inutilis;

emancipatione , vcl fi alitcr fit (ui iuris effecta,,

E

lii

N ipo

i .0—

in cafum omiffum fupponit validam volunta-

W

Vtliem in prafenti-$.videamus.C, de rei yxor.

Rn

PI 0 h

D6

ab -

WIUm

? T

J

-mn

d

i

æce

Confilium

XI

l1

N

hi

mOms

M f

1

KCf

ü

[th

j

M

"at & an tunc üipulatibn& confolidante impe-

tre.& no.in l.pofthumus.in prin.ff.deinoffi.teft;

Xf

lo

Pïhul

E

*diatur , diíceptatur plené ff.(ol. mat. l. poft doté.

ita & fübrogantur in iuredotandi, quodloco

!

ii

HQ

x

n mP

)ftmin

"Caf(üs patris confolidátis e(t mors filiz : ad eum

8

legitima8 (ubrogaturà ftatuto.

"W

Ü .n

Jiberé deiure dosreuertiturabfque neceffitata

Ex quibus concluditur, liberos Magdalenz ,

-dotandi,etiam liberis exclufis, & deiure & con

praterquàm ad ius dotandi , non habererecur-

N

Quj

ISQU'

mmäa

Mi

füetudine hoc cafu:amen cüm proponatur,fi-

füm necad dotem,necad bona materna.nec ad

Q

liampoft viri mortem deceffiffe,l. dos.a patre

bona Bertholdi, vel Colfini. Redditum

-dic 12.

! nu

Unm

w

alm

l)

t

li

] hac

f profeta; F& quod ibi no.& plenéin d.l.poft do

gïcnüs Februarii; M. CCCCII.

li,

T

tem. Quó autem ad appropriationem actionis

M

Qs

d

N

de dote occurrunt cafüs dintes locum adioni

"^

ü(

Ài

4

ADDI TIONES

'hlq

Atto

C&p

T

i

deédote; & non cafuscontolidantes concurrere

At

d

in dando locum adtioni de dote: (ufficit ergo

rl

P

OsTsRTrATIS] Hocconfil.nuncupatim citat

"t

m

partibus prouidere in cafib.dantibus adtionem

Dec.confil.s 27 .num.6. Cuius pofleritatis nomine ve-

RU

dedote, vt atio fit propria, & inillum cafum ,

miunt de[cendentes tam ex ma[culis quàm feminis. ita con-

vtu

Uläïl()n

qui euenit , fibi prouidiffe; quanquàm omittat

9U

QY i pïl mm

cludit Paul.de Cafl in l. y.col.1.C.de condanst. »bi afferit fe

cáfus confolidantes,vbi coniolidantesnon con

pro bac parte confaluiffe , & quód isla e$l veritas , & [ic

v

: UPCM[ "

X

BU

carruntin danda actione de dote:quia eo quód

MR [

LOT

etiam reperirur confaluiffe confi.3 13 -Suprafiriptus D. con

Ul *Oa

i

fibi prouiditin cafum,qui datlocum adioni de

faltov.in nouis.idem Imol. confil. 62 ."Pofl exbibitum confi-

j

dotc,actio propria eft effe&ta , & eueniente cafu

m

confolidationis , remanet vt propria

lium.Soc.conft.2 ib.x .Corne.confil.z 23 .lib.4. Dec. post

t

At

::

&ficdes

Butr.in c.nouit nu,3 de iud.Tiraq. deretrac. prox.S . 1.glo.

T t

bet intelligi l.(i conftante.

9.num.2358.

hi

Q

Poneenim ; patrem ftipulatum in cafum di»

M Db[

i

uortij;& in cafum mortis mariri dotem cffe-

b ^ LUSFIN. Vbibabeturquod priuilegium datum ali

AU

euid &i pofteris fuiscirca immunitatemyad eos,qui natifunt

€tam propriam , cum caftüs extiterit , dans1o«

cum adioni de dote , illam patris remanere

ex feminis,non pertinet..Alexan.inl.quia pev[onale. ff. folu,

Fal

P müïllïon

mat. : Alex.confil. 60.num. . lib.2 . Dec in l.fgmine.nume.

Ote m

precipuam inuita filia,& ca ante íecundum . ma.

s »bi Butr.bocallegat ff.deveguliu.vbi Dec.num. 60.re-

9 DO

Iu

trimoauium mortua ,libctam abíque onere a-.

AUA manmmm

iyingit illum téx. vt procedat - [olum in priuilegio immuni-

pudpatrem remanere, hocnon ncgatl.fi cam.

tatis,quod efl conta vtilitatem publicam. idem Dec. confil.

Vtnen

Id

dotem . Siautem caí(us lic occurriflenr,vr quia

Wtl

morte vxoris & filiz folutum effet matrimo-

2:13.Cora.confi. 19. li.2 .Curt, Sen. con[-7 3 nume.4.laté

Tiraquel.de retracl.proxim.$.r .glo.9 .num.2 3 0.-

ä'.dcmrcdonnm.&

nium, patre fibi prouidentciin cafum viuortii;,

€ * LOC.A) Statuta, quód $lantibus mafculis femina nom

RC u

Bs

&non in cafüum mortis : tuncbeneforet faten-

dum,cüm cafus omiffus non fit tantum con-

füccedant , per Italiam frequentia [unt ..Et fant fauorabi-

z od a

lia propter conferuationem agnationis €7 familia,qua diui-

AC p i

folidans, fed dans locum a&ioni de do:e,illo

t moio atl

caíu dotem ad liberos tran(ire, vtin püdto mor-

tijs [plendefiit .. 'mde /rislo.in Ethicis dicebat : r ix pra-

clara agi poffunt ab eo,cui facultatés defant .. nde in Topi-

Ra etositulliq

tis propria effedta mulieris. Infpicimus enim.ca,

fus danteslocum actionide dote , quia co, tem

cis dicebat : Oportere prins ditari, &* postea plylofopha-

L.';II.AW ;J.'

a

10ro,tisg

yi. Vide deboc Dee in l-uenia.C.de in jus uoc. ubi J4lcia.Ti

^

"

]

himfottul

poreprouidendum,quo datur locus aQioni:vt

raq.de vétraBf.proxim.in prajat.nume.6. Jlate Bru.in tract.

UMT

Ác tll

fiex toto ceffet proui(io, communitas detur a-

G&ioni:fidetur proui(io. in ómnibus; propria

uód flan ma[c. fem.non [acc.

3 cat0, Qu2 Conddtdiuy

d

COMMPF' NI FSFJ) Qu communis ufus praua-

r

Torinsrenantd

e(tin omnibus: fiin altero, in illo appropria-

tur prouidenti: inomitlo, illipro quodatur;,

let etiam propris uerborum [iauificationi. elo. in l. libro-

gnxma fotimi

rum S.quodtamen CafJius.ff.de lega.3 de quo babetur in L.

i poniandor

quicquid de ca(ibus con(olidantibus occurrat.

Necobfítat mihi;quod1n ca(um expre(fum , qui

vt .Alpbenus.de vevb.fig.Dec, con[ 7 a. 4lex. conft. g.lib.

cam &erintedogdn

euenit , inutiliter prouideretur : quia inutilis

1.col.2.€7 confil.1 3 Vant.4 lib.7 & confi.a t 1. lib.6, quiat

egnio üream, pu p

zenditur etiam in latutis fecundim .Alex.&. Fulg.in l.1.fi

prouifio non tollit ordinariam prouilionem iu-

s um al t

ris,imó illam magisroborat, C. de rei vxo.ac.

cer.pet.vbi ,tlex.col.1o. 47 12,

€ . "NOT.AR 101 Notarins alteri abfenti & ignoranti

sai p

l.rem in prafenti.circa princ. & quod no. inl.3.

C.deiureemphi.& Bar.met tenetin l.(icum da

Slipulavi potefl , & queritir ius &^ AcHio ab[aque ce[fione;vt

gend updin u

tem.ff.fol.matr.

docet Bar.in l.füipulatio ijla, $. f Stipuler. vbi omnes fequá

n a&iomaf

Adquintum autem dubium, fatis puto con-

t fF-de verb.oblig.per lnon aliter.ff.de adopt,.1 .S. elige-

s ais conoi

ii

folidationem non impediriin períonam Col(i :

re.ff.de mag.conu.l. 2.C.eo.idem concludit Bar. in lnec ei.$.

nec eorumyver[i.quero nunquid tabellio. ff. de adopt. in l.2.

v dl

niialiudnon obuietimó dos ad eum reuerti-

IU bom

v([hOl i [

tur cum onere dotandi, & cum onere fideicom

2 ffrem pup fal-fovidem tenet Barin l.Caius Seius. verft-vlt.

du

h

per illum tex jf.de vfi.fiue in iudicialibus, fiue extraiudicia-

y ais

miffi effante neceffitate,vt hic fuit morte Mag

n

Iv.

dalenz,vt fentiunt DoGto.in d. auth.res quz.X

libus . &r idem decidit confil.6 3 V erba. Cyni , lib.i . auddit

ao

jgitif

aninfiliam coníolidationem impedirct , fi ca-

Bald.in d.l.Caius,quód iflud approbatur per praticam totius

j poii ü

miüdi,d ante eum boc fcripfit Jlb in d.L. non aliter, in prin

(

fus:dediffet locum coníolidationi pendentefi.

ia

n

deicommiffo , non profequor ; quia ca(us non

cip.quod totus mundus feruat;quód tabellio po[fit alteri fti-

C'hr: FHC

»

ularisc? citat glo.-Accurf-»bique.Et Bal. coufil. 1 46.Trg-

" iil

dedit: licét queftionem reputem fopitam perl.

.,Jtlï

m

j

fimulier.$.cüm proponerctur.ffad trebel.

milfis uevbisyin fr.dicit,quód bac con[netudo fermatur per to--

JAY

yent

i

)l

Ad vitimum dico,neptes prxdictas, etiam fi;

tam italiam.Bald.in l.A.S.exigere.in verb.feruus:ff.de mag.

y

mcswm

dotate non (int , ex di(pofitione ftatuti habere

conuen.idem Salyin l.2.C.de adop. Et notarium po[fe alteri

gxi

ao

ius dotandilegitime loco;ex quo füperuixit pa.

flipularilaté tenet Bald.in d.l.non aliter. Rom. confil. 13.

TO

jl

st

j

[leau[

ter Magdalena premortua:quia cüm fübrogen

1n cafu propofito.Bertrand.confil. Va - Quilibet.lib.1. Et e$t

wnl ZlUr

f u

ratio, quiainquautum efl feruus.publicus , cenfetur babere.

"

nb

turin iurc rumpendi, vr In(ti.de cxh;r;.ü.s-ma-

mandatum

Iw

pin

.ct d

J

V

je

—

12

Ant.de Butrio Bonon.

a

j

&

quos anmnos translatus ef. ad dignigatgm epi/&opalebt di-

L

mandatum à lege, vel ab ipfà wniuevfitate ad acceptandum

& Süpulandum pro quolibet de yniuer(itate . 1dem tenet

& ,Idrimin,ciuitatisipfo autem vefidente in di£ia dignitate

5?

TM d

u

ac permanente in ditla fua diece.. Ariminenfi yex [mgulari

gulfm

U s

Ruy.confil. t x 9.num.6.cum. feq.lib. v.confil. 1 36.mum.10.

, fito priuilegio obtento à fede , 4poffolica in infirimitate , de

/

a

"

qu

confi.1 32 .nu.16.Citn f6q.eo.lib .conft.41 a. $. & confz,

[

i

47 lib.a»bi oppofitum dicit effe fomnimmsloquitur auten

qua decef[fit , condidit testamentum fuum , in quo teflamen-

j

j

W

j

to fic difponit : In primis enim difbofüit & mandauit corpus

j

n(jn-'

de opinione Dec4n l, X.nt.2.2,. C. de pac.in l. contra&husynm,

mun(l

W!

16.€7 17 ff.de reg.iti.confi.a 2 6.confra 46. cum: feq.confil.

feum . fepeliri in ecclefia fantti Francifci de Jtrimino in lo-

i

j

j

242 dn fi.confi 46 4.con[ 13 1.in f confi..98.in. fi.quies

€o otdinato per eum ad capellam adificandam fen fabrican-

il

ul

a

a

dam eius nomine , difpofuitque C veliquit quód ommnes exe

g.

quid etiam dixerint Tau. confil.x 96. Vifis bis que narran-

j

Í J

(

iur.lib, . Bertrand. con[il.x 1 6.in fi.lib.a 7 i cotif. 304

penfe pro dicla. fepultura & funere debevent fieri per fra-

yf

M

Donatio.lib.3.Hanc opinionem confirmat Bald. in l. cum.in

tres conuentus fratrum minovumdicke ciuitatis : pro quibus

'Olum h

æ *

15

/W

"

j

facero.C.de iu.dot.Ghid.Pap.q. 49.Coru.confi.Go. P'idetut

expenfis fiendis reliquit di£o conuentui ducatos 1 00. auri :

'nPWP

(onlu

Va

ld

in boc.col.3 um féq lib. x . && in conf-a.col. lib.a. Tiraqi

. qui fratres teneantur deferre.corpus fumm à loco, in-quo de-

i

« p

E/

ceftevit , ad locum pradicium [ue. fepultura ; & voluit &

de conflit.poffef. limit.3 o.Etibec eftl communis, €? vera.opé

»;»CWIE

"

L

"

nio. Secuta tamen vatificatione Dida. in vub. extra de tefla.

mandauit,quod de dicla [umma debeant & teneantur dicfi

u

(

ul

[

frattes indui facere -de pauno nigro omnes de familia ditti

ud

nfm

ip 3.par,nu. 1 3«Rot. Pedem. decif-3 3. vbirelatis vtritque

zeSlatovis . Praterea diclus: teflatov facit alia legata ditlis

j

nnL

M

FR

epinionibus cum Scrib.a[fertiouibus afferit, Senatuim folita

| Acnd]»c

PT.

Jequi opin

ionem affirmatiuam. , quàd acquivatur ab[que vati

fiatibus.Petunt canonici epifropatís di&a ciuitatis Jdri-

" f"f»hï

doraiuium vel po[[ef[to. Fal-

win.ratione ecclefie catbedralis,qua e$t paracbialis eccle-

n

('o(au(. æ':'

ficatione ius agendinon autem

M

í

le nf

^f

lit targeu fauoxe donationis , quia Slipulatione uotarij ius ef.

fia dicle domus , & dicfi teSlatoris babentis palatium fna

«tl

IT

ficaditer acquiritur abfenti , & dominium vtilesvansfertur

vefidentia epifcopalis penés dicfam ecclefiam catbedralem,

quartam portionem;tam de praditfo legato centum ducato-

I

gj

nITL

abfque ceffione,l quoties.C.de don. qua fb mod. Dec. confi.

u

239.num.7 C 8Caffan.conf- 5 3 nume.5 3. cuta feq.. d yme

vun,quam etiam de funeralibus ipfius Jepultur ,& de alijs

ï

FC..J

:

4

legatis ditlis fratribus facfis. Refislunt fratres , dicentes fe

[L

canf-1 9.nugte.9.

aion debére quartam talem foluere,ex eo,quód Epifcopus nul

W

n eae

I. DOS 4 P

; RE -Aduertas fecundum 'Pau..

giur L

aMY

de Ca$l. conf. 372 quantuim adillam partem in fi. lib. 1.9,

1o imodo poteft cenferi parocbianus fue ecclefie catbedra-

lis,cittm fit principalis prelatus ipfius ecclefia , & ip[a eccle

|

m

reum u

quando dos con[lituisur flie

wo omni iure, quod baberepof'

i

d as

fet in bonis patris,dicitur babita dos loco legitime:ideo qug-

;

fia in eosfalicet Epiftopo per obedientiaim & fubiecliona yet

vitur folifilie, & inea fuccedunt baxedes frlig , ideft , liberi

€r eietiam fb efl tanquàm membrü capiti.Replicant cano-

HlüSCHH.PHCI Jj þ.

nici pradicfi, quód vatione iniuria els & fua ecclefte fatta

iL

ab inteslatoynec babet locum d.1. dosà patre. C.folu,matri.

nec eiiam capiunt liberi illam dotem, tanquam ex coufuetu

ex eo, quód dicfus teflator élegit [uam fepultura alibi quam

yoíenE p A

in ecclefia fua parocbiali, debetur eis quarta praditda ; &

vlitibos ag

dine Martinirefert & [equitue ,Aym.con[-83 mt. $.

LEGITIM.AE] Quando filia à fuccefsione excludis,

dato quód yiuente dicfo Epiftopo ipfe fit caput ecclefie fua

tl od

tur ; dos loco.legitine fuecedit & fitrrogatur , vt not.tradit;

arochialis , tamen ipfo moriente non tollitur ius ecclefi

ib fort r

fu. parocbialis in ditfa quarta deiure eis in dicis legatis

an.de Cafl.conf[i. v 2.9.Licet ista.colum.ft. Alexan.con[(il.

am(;[cm::rici fout, x

debita . Modó quavitur,quid iuris , & ytrum clem. dudum.

iteponaglanisi

209 .,vbi-Mod..Ap?ji.libqä.. Deci.coufi.Vo6 a. 3.

de fepul.babeat locum boc cafa.

at lopicitraiqae

tht iminutoee, 1.

SFEMMRIFEAM,

-

tügepcaL at t

;

ISO punCt(')'la & quafitis exclu-

dendo non dubia ;inquantum

aolnicz bt

1 Eclefa paro&bfalis son dl Priuari catios

tl fs ia um

?9"

,

Z25

expenderint fratres de legatis

nica portione propter eleclionem aliena [es

(s

centum tam in fumptibus fune

Wrty, n n

m

p

CT

Wtl aiquicos

D

poltura à parochiano facta .

AU

Q7

risfiatribus non applicabilibus,

Yp ^s

quàm pro indumentis nigris fa.

V la

]u

2 . Simplici appellatione an. [uperior contineaz

milie. Certum

e(t quartam non deberi,quz tan

l winprr ;

tur . (f nume. 4. -

tummodo debetur de obuenientibus fratribus,

at

3 Detrailio fen. portio funemlis-eccleþjs des

quz obuenire non ceníentur in quantum expé

MT

Ut ia c i

duntur ad commodum defün&i tantüm , vtin

,

bita diue

l

Nuis g

VRi

zmodä «vepit. in iuribus confiz

clem.dudum.ver. verum. de fepul. In quantum

MATM

deranda ..

vlterius aliquid commodi fratres couíequeren

ifginli 1

turjiidem quod ftatim dicetur de alijs legatis : &

diinnun ;

1l

Jh,l]]]ummm & 1

l

$. CPriuilegiumuon debet plus operari quäm ms

pun&us non eít ta&tus per antiquos fcribentes,

commune in eodem ca[u.

neceftabíque dubio. Quódautem cathedralis

ecclefia detrahere non poffit de talibus relitis

l

raaqncumg,,o.c

il

ln fu]

QUi

Confilium

X.

quartam , patet primó,quia verba omnium iu-

i

iCl

1 rium ad talem nó aptabilia funt. T Dicuntenim

"'JD

ii

X

!

L Y2

ab ecclefia parochiali detrahendam , vbi paro-

ldc

daram l

,

1Q-4sVS T&lis e5: Qz'uedam generofa domus

chianus alibi eligit fepulturam . Epifcopus auté

th[wd

Quhy;

s

E

feuparentela,quanquam fit [ubietta ecclefis.

non eft parochianus cathedralis eccleíiz, imà

tl

Ti

5S

smatrici feu cathedrali J4rimia, ciuitatis quan.

AO

Wf

Pt

—

9 *F/b

7)

caput & przlatus. Non potceít ergo parochia-

Wi

1 U!Qïm

&20-

Va

tum. ad diuinam pevceptionem. facramento-

nus dici:talia enim correlatiua funt; rector «

i

t

ij

um C adalia iura, parochialia ; efl tamen de fepultura

: parochianus; que codem refpe&u non potlint

t

f

EUR

«Dte

fgatrum minorum. dicie ciuitatis . Contingit , quód quidam

Pjt

b

W

^.

effe incodem, 35.q.5.C.1.24.q.1.c. didicimuscio:

Vr i

venerabilis vir di&i domus & parentela promotus eft ad

concce

r&ben.c.poftulaftis.deinft.c.ad na? «

üu !

n

P

il

«le

i

Mdudum

dignimtm epifcopalema cititatis Pifamrenien[is, &i posfï ali

ff.dc.o

pra.in illis ver.ult. ergoSecundó:

q

(

IIP ;*.

n&dg

*]ldQ

D

TA

»qm

h(,[&

"L

ïbd

Q

l

W:,

N

?

^i

^

/1

rgmwe

hi

Ü

W

:GConfilium

X.

13

M

^i

ü!ilf,ïf

dum vétrba.fed nec cle.ratio adaptatur,cüm fa-

ibi fepeliendum erat,13.q.3.ca. vbicunque;ad fi.

N

MM

j

s

UP

d

&ta (it ad fedanidas difcordias inter rectoresec-

Aligua , quod íolyi debent ecclefiis , à quibus

d

]

d

4

hi

clc(iaruny parochiales & fratres: de cathed rali

corpora atlumuntur,vt d.c. dehis. & ca. certifi-

l

ó

W»M

bus autem detrahere volétibus,nihil loquitur :

r

-.I

i (fo

cari.Aliqua;quz debentur eccle(ijs.ad que per-

'11

in

"

4j

dfuf

fuum ergo cafum velut: exorbitans non egredi

tinerde fepult.c.relatum , Aliqua,;vbiaudit diui

tur . ]tem iura demateria loquentia in quarta

na,& percipitecclefiaffica (acramenta, de fepul.

A. Ó

^ ! l(qw

Á

tüj

N

detrahenda (impliciter loquuntur, nihilde Epi

c.cum quis.lib; 6. N ulli dubiü aüt eft , verba ho-

At

fcopis exprimunt ,. non exceaduntur ergo ad

rumiurium pofle verificari in.Epifcopo quó ad

nl

D

filiy

hj

cathedralé eccle(iaad Epiícopü ptinere: quia in

u

Pj

Epifcopum :quia,qua fpecialinota füncdigna,

Md n df

non tranfeuntfüb genere;ff de.iniu.l.apud La*

ea e(t,& ipfain eo,8 q.1.c.(cire. nec confequen

m

bconem:-$.fi quis virginem. defent.excomm,

ter dubium: Epiícopum affumi de eccleíia ca-

f'z [

000) lj

li

^Mj

M

iey

li

cquia periculofüm.1io.6. f Non enim fuperiot

thedrali, in qua domicilium habet, & 1n qua

"

fimplici appellatiorie compraheuditur,de preb.

re(idere ctenetur, vteius fponfüs € curator,de

WM")

L

enea;m, i

€.fi.12:di.cinos confuetudineni.ó 3. di. $.ex his,

i.*n

L4!

n

hai

cle.non réfi.c.conquereare.c.ex geftis.& c.qua-

MTH

L

ü

deverb.fign c.éum cletici.L.di.c.apoftolica.de te

liter.Itea & illi folait decimas;Inn. & alijde de-

:

"AO h

(

j

fta.c.requififti.no enim appellauone membra-

cinis c,nouum genus.tem ibi celefti pabulo re

" -;:tf'

dv

um

)Af

rum capita continentur;de preícrip.c.cum non

ficitur, fali&in auditu diuinotü ; cümquotidié

Marr u

Pj

1

liceat.12.di.c.non licet. Item talis quarta detra-

noncelebret;de confe.di.2. c.quotidie.t 2.dift.c.il

n

d

&tio caufatur àretributione oneris curiz : ipfe

1a.& non decet traníire diem,quin dicat velau-

t

n g

AR

ii

autem Fpifcopus totiüs diocce.curarus P princie

diatmiffam,de priuile. c. fi. lib. 6. & quanquàm

",

TM

t

4

lis eft,de offi ord.c. in plerifq;. & c. quoniam.

€x priuilegio vbilibet poffit percipere facramen

äa

du

n

preordinator in cüctis;» y.di.c perleis. iptius

ta,verifimilius e(t, eum ab ecclelia propria rece-

fi mfs)dlfm:r

ergo curam nó habet alius , aliàs füperior.foret

pide:Item & inquantum ibi celebrat , etiam ec

ia

quhüdfpyfm

lIl

& fubieQus eodem reípedtu «non fübeft ergo,,

cletia ipfa füftinet onera facramentorum,;à quo

H imtfu (qhi

qui curam in'eo exerceat, qui (ua noa exerceát

nutritus;& in cuiusforté c(t alumptus , de pre-

Mu

((fn

0

au&toritate, & in cuius exercitio ipfe (icutalius

behn.c.cumecundum.2 1.di(L.c..cleros. & fine ea

u)

A W.

) ïf'eöiu:j)g

nongrauetur,cüm nà (übe(t: ergo quartam ne

diu effe non poflet, 1.9:3. c.. i quis obiecetit.Ité

?

MM

moporc/t detrahere , p caufeturà retributiong

&.in ecclefia cathedrali fepeliendus ett. Inde er-

goaflumitur , quos vnicum coniunxit coniu-

4

Tf/

30 tj

oncris curz.patet.r 3:9.2.$.(ed.& aliud. ver(ie.&

iridiy,

fecundum Leonem.de fepul.c.1. & fi quem ha-

gium , coniügit & vnicum fepulchrum,.13.q.2.

l.

bet curitem Epifcopus Archiepifcopum, habet

c.Ebron.in fi. & quorum vna mens in domino,

tG

hd

H

! (

Ti

l

l

!

àquo ceffantibus priuilegijs (àcra percipere de

eorumcorpora fcpulturanon feparentur , e. q.

n

t

5;

bet,depac.& re.c. ne pro dilatione .51 quisergo

€. foror Benedidti .. Ab(urdum enim foretin fe-

! lr

detrahere deberet ; foret . Archiepifcopus, qui

1 ag :.fimfisinifrïixlw

pultura parentum fepeliendum : forte enim có

cum ccle(ti reficit pabulo, de fepult.ca.1.& c. de

tingere poffet, fepulturam fore extra eccle(iam

831 g Óv j

his.Irem pro magnificandis fepulturis iura per-

maiorem,& EPm nondecet extra ecclefiam fe-

qan v .'.:1

mittunt fimpliciteraliquid per Epifcopum con

peliri, 15.q-2.c.nullus.]tem fi coniunctio in tali-

tribui abfque diminutione, 12. q.2. c.bonz rei.

bus operatur, quibus magis coniunctus Epifco

150 od gl

dehis quz fi,à prxlat.capitu.penult. de donatio.

pusd ecclefiz, queipfüm Domino fociauit,

capit. apo(tolica. Et(i hocpermittunt inrcbus

quorumcor ynum & anima vna?8.di(t.in prin.

!

dendonon a, i qutis

ecclefia(ticis , fortiüs in patrimonialibus hoc.

deteítam.c.requififti,

egedecn as d l

poterunt . Item permiffio hec , vt poffit Epi-

Ex quibus cocludo,cüm plurima iuca in ver-

eexam a i um

fcopusteftari, vt aliquid contribuat, refertur ad

bisaptentur ad cafum & métem , quand aliqua

)

trnon pl

jura exemplariterloquátur deparochia & paro

bona ecclefiaftica, vel dubia faltem , & que ec-

scim roidumnta o

cle(iaftica, prefümuntur alio non apparente ,

chiano, non per hoc alia excluduntur , & plura

vam non du

de peé ele.capitu.inquirendum. càpi: inueftigan

ad cafum adaptabilia.

.'mlcnnbusmmbw',

dum.& é.quam.de ie'ta.c. offic. furrogatur er-

Indubitabile enim e(t, ius vnum ab

'alio fup-

:::;:mtuunquamumcxge

go hecloco conceffionis pro magnificandis fe

pleri,ff.deleg.non eft nouum.& exempla expref

o du nanum t

ulturis , Sicut ergo in illonihil detrahitur , ita

fa ratione frcquentie cafus non reltringunt di-

sran éigu la?

necin ifta aliquid minuitur,ft.fi quis cau.l, eum

fpotitionem,ft.de dam.infec. l. damni.$.Sabini.

quáquàm enim (ateor róne foliusiniurig quar

| .,...

A

odf u

qui.$.iniuriarom.& vt lite pen. c. ecclefia. cum

-

jencdeadig

"

fimi.quinimo tales conceffionesfübinelligun

tam non detrahi;aliàs deberetur ecclefig tmnaio-

turabíque diminurione, vt eft cafus ro.q.1.c. ga

ri,vbi alibi recepi(fet (acramenta,de fepul. c. cü

d eitiqui H

"

» ag Quoduten d

;

Ioànnes:Item quia talesindulgentiz funt latif-

quis, lib. é.Negari non pore(t deberi ex quadam

j

fimi iuris, C.de confti.

ingratitudine non remuncrati laborisin facra-

H : N 'rf, k mihl!?ffü:ï

u

dilectus.cum fi.

princ.l.z. de doga. c. cum

mentis & diuinis, vtconfolationum (int parti-

ba ommw

"

p

i

(

Ad declarationem huius aduertendum,iura di

cipes,qui & patfionum in vita fucrunt;de fepult.

l" l'x 'ï

uer(imodé loqui deecclefia extrahere debente,

c.1.Que aüt parochia plus grauata, & que maior

jà

j

u [

& de per(ona , cuius relidta defalcantur. Quan-

ingratitudo pralati & Epi alibi eligentis fepultu

me !

m

u

doque dicunt detrahi a re&tore parochiáno, vel

rà,fi quartà non héret faa ppria eccleíia,qua eü

pov

" æy ]i[ü

j

nuttiuit & fuftérauit vltra pabulü celefte, eius pa

v

u

eccleíia parochiali nominatim à parochiano ,

!5

Xv Nhi

jj

vt de fepult.cin noftra, in pluribus locis. & c. cü

rochiani alibi eligétis fepulturá parochiali dere-

"

a

il

füper.& dicta cle-dudum;ver.verum. Aliqui di-

li&a? Ex hisaüt multa.in contrarium allegata

»-

N 1

PT

i

l

cuünt detrahi ab ecclefia, in qua celeíti reficitur

tolluntur,& ne de(itauctoritas ad falutem.

-t'l

H

I[Gi

(

f

pabulo;de fepult.c. r. & c.de his. Alia dicuntur

- )ftaquaftio eft deciía per Bertran. antiquum

À

c]nlu*

^f

p

incïc dc;fgþi abilla,vbi decimz foluuntur, quia

curiz aduocatum & dottorem facri palauj au-

líta

qT»"

"

T

—

W |

J

Ant. deButrio Bonon.

L4

dile&us. & c. ad audientiam.de clericisnon re-

ditorem,vt fcribit Paulus fuper clene R ománi.

de clein verbo, certo loco. & quanquàm elem.

fiden. poterit tamen teftari debonis ecclefiz,

g"

dudum.quzin proptia materia non loquitur,

dum tamen fecundum iuracum defalcatione

nifi de parochiano & redore, fua intentio non

eccle(iz: debita, $i enim defalcat patrimonia-

i.

liay fortiüs & propria ad hunc a&um loco pa-

yl

c(t.reftringereiusantiquü aut corrigerejin quà-

tuim ad Epifcopum poffit adaptari:potius enim

trimonialium ex priuilegio fütrrogata.:

j

i

egit ampliare contra eos ius quartz detrahen-

i?Bxquibus omnibusconcludo ; quartam de-

lj

da;quàm reftringere, vt euidenter patet. Et.ra-

ttahendam ; hoc autem maximé iuuat & con-

!

m

:tio de fedanda difcordia fuit impulfiua;quz nó

fitmat originalis & antiqua cau(a; cüm origi-

jin

mf(m«

