prafumpt regu. 1 prafumptio, 47 .numero quinto, Rola. cou[ilio

UY)

DUUCJ(

bet,quód deco poffint alij teítes haberi , licétforte

24.Dnumero 67 .lib.1 Ju.

1

OWU

non habentur adtuitunc non recipiuntur teftes nó

]. clarin prat,qirmm.guæ/iio.n. uere

Qu

x

jpi

integri ad plenam fidemt: aliàs (emper teftes adhibe

[Faf-fciemm e;?... |

U

:

u

.;,-

rentur,& probarent non integri ; quia pars allega-

J

[

j

x t

j

lu

rét, fc alios te(tesnon habere . Item intalibus non

^ :

3,'-11 ;ï

l

^

yv

"

).': JJ;S,

g

c

$

$F M-

T d

] r]da

7'0'

4.0

Ant.de Butrio Bonon:

d[üa' ,

T

?

Wu

J

y

r

1 Sola igitur rclincjuitur dubitatio, an inflituta

4*

20$F MMIMRIF.

filiaà patre vfürario manifefto decedente, non ca-

pf M

Al

ucnhte, necaliamandante de víutis reftituendis, te-

n

p

/.1 qu

of

g

nb

Decedens. condito teflamento ,/äd de iure mullo,

ftamentum fit aliquod quoad iuris effe&tum pro-

"u

j2

an dicatur inte[latus dece[si[]c.

pter difpofitionem c.quaquam.de vfuris.lib. 6.» Et

r J

i

videtur,quód fit aliquod ( circumfcripta canonica

j

p

n

mlæ

T eflamétum vf

aaom

li

g:m'*'*

«

i;raïij manife[li Jïliam inlitue

lege) hoc te(tamentum,naturali equitate infpecta,

/

u

hA

(

"T d

tisynulla de veBitutionib. f:

ac infpeéto iure ciuili validum eft,quantum de pro

j

! Wt

v

facla mentione yc,

prio vfurariusteftatur, quia non deftlituitur teíta.

h

y

j

m

p

nf

an fit validam.

p

-[ul'uk -

mentum ex habilitate perfíone; cüm in iureciuili

j

P ]

]

T eflamenta inier liberos non falia

cen: iuri pos

non inuenitur hocinter habilitates ad teftandum,

m

.HH

j eot

de quibusin tit,dete(ta.ff.& C.qui teíta. fa. pof. 1n-

Anfä 1

'.U'W

, fitiuo , fed naturali .

M

j o

1 v

fti.qui.non eft permií.fa.te. necetiam intet folenni-

n

d

M

*

Primus ordo cbaritatis e[t diligere Deum : fez

tates iure pofitiuo datas in iure ciuili reperitur cau

21

j

tum effe de teltamenti folennitate. Relinquiturer-

j

u

cundus . diligere . parewtes :- tertius diligere

7O faltem ciuili & naturali iure teítamentum ali-

rum

o

1

lios.

j

n

à

T.

"

T

uod effe quoad iuris effectum, & fic no omnimo-

n d

ndo Ia

[j

dé dicitur inteftatus , qui licét v

i

g

Statuta priwantia filios Í

cum filia teftari dicitur.

füra riu; manifeítus

qumlur

tl

"

paterna,an fint «valida .

gitima ee þ&fccjïcian; :

juma

^ L'g

Item quia talis inftitutio confonat iuri antiqnd.

j u

»t C

Lj

T eflamentum

f

quodin filia fu(Citatur, exprefla teftantis difpotitio

at

QP

TT

furarij an ob piam can[am jït

r

;

evvalidum.

ne,quoód filia vrmafculus füccedere debet, cüm ini

gt m m

LT

quum & odiofum ftatutum contra naturam accu-

Jarium iornat &^

7. Taciturnitas tempore 13 annorum an impediat

fantis, quód maículo exiítente agnato,filia à pater

)

;

RJUCP PL

nanaturaliinftinQu debita hareditate excludatur,

-,"';1, ul

ius dicendi teflamentum nullum .

g

D

]

T c:'cc:.:g a n

ff.delibe.& pofthu.l.in fuis.ff.de inoffic, teftJ.pater

&if U ee

$ Telamenum nullum an trazlu temporis. conz

filium, cum!., fequenti. iuncta l. maximum vitium.

;jC,dcpriü"PL

sale[cat.

"

C. delibe.przt.vel exheredaris.habet ergo fua infti

ïmrcftammu n leas !

9- Declarationullita

t

tutio cocurfum antiquiiuris, & validiüs operatur,

iste émmti vl alker)'us a;

ff. de pact.I.legitima. cum (imilibus. f Item teftamé

sipamuiatcionigeu *

a lkvl Cf x

. Clusrequirit officium iudicis .

;

ta inter liberos non fübiacent iuri pofitiuo , fed ío

lum iure natüurali fubfittunt, l. hac confultiffima.S.

dul ivec tsv

s

Bona patris vvfs

urarij per jïl;aman pojEm: fä:

ex imperfe&to.C.de teft.& $. (i quisautem. & auth.

appitia, küquuta Ea

euperari .

dufitrunti compoxtonag

hoc inter liberos.& vnde fumitur, (cilicet in corpo

DI EEN

- Legata ab "ufarariain tion Pi

zc dete(ta.imperfec.vtl.fin. C. famil.ercifcun. Aut

danacaiqus t

"Y D

.

nf n

teftamentum iurenaturz fubfiftitquia talis inhabi

ts , du

an teneant.

weciatelamennsihors :

litasaut folennitas eft folius canoniczlegis : ergo.

!i.;. Legata i. pias caufas ab 'ufoifäri

Item teftamenta,in quibus naturalis & ordinata te

iuodted vode lum

i

2 ingænz:m;

ftantis affectio impletur, non fübiacent legi pofiti-

Kniilima s us auems;

38,(1" :enmnt $

Uz,fed valest ex folis terminis legis naturalis, Lin te

st cedenpos us

ftamento.ff.de fideicom. lib.Item pater in filiam te

ftatis implet debitum charitatis ordinem,quo ante

tl qzlros egazt

i -

RUT 0ERO4nE

903152

4 proximarüm néceffitari fübueniendum cít ; t Eit

i atmu A i n Cr.

(

Dt .primi;m' dubium, quanquim

enim ordo ch

arítatis , vt primó Deus diligatur: fe-

S

.....

lura poffent hincinde allegari,nó

cündó,parentes: & tertio filij, vtdicit Ambrofius

grhito.inl Ttio

N

E

Z-

i

od to«rm d

5

7 cítdifputauioni locus , vbi e(t cafus

dc charitate , (uper illo loco, ordinauitin me cha-

&i

legis deciforius..condito teftame-

ritaten vtrecitat glo. 5o. dift. fi qui filij Dei.ergo

Wnedfitsots dot:

394

d7 WY

CA N

to inrfado.nullo quoadiuris cffe-

fpiritu Dei plusquàm fi pauperes, autlocum pium

WORO as uf

À

NO 4

$,

-

üngie

&um dicitur & proprie inteftatus

inftituerie& teflamentum ordinandumin neceffi-

uf

!tgc li,

decetbtle It

- de hzredi. quz ab intefl. in princi.

tátemfiliarum: talis ergo voluntas, vt lex fpiritus

FOlirore(te r

d€ yerbo.figni.linte(tatus. de iniu.ru

& irri. teíta-

data non fübiacet politiug legi,vtdicit Apoftolus:

lf

tlutm

M

T Röqg;;;.

inento.l.1.& clarior text.eft de (uis &

E

iti. Linteíta

Quibabént fcriptam legemin cordibus fuis . & ali-

Vtends k

tusibi;inteítatus proprie dicitur deceffitle. Statutü

bi: Cümgéntes legem non habent , fi naturaliter

ïælü

gtyllmmg

100 no».

u PU

æAh

ergo requirens ad exclufionem filiz inteftatüm de

ET

ltl

ca, quz legisfünt faciurrupfi bi fünt lex.& ibi: Et

M

-þm "J.J

cetfiffe patrem,purificatur & verificaturin deceden

quzfpititu Dei ducuntuc.lege aguntur. quis eít er

*

T

AR tf

tcjinteftato ipío iure quo ad iuris effetum , quan-

gO ;.qui digae potlitfpiritui Dei re(i(tere? & illud':

ï

:

lutt

YOl

Wa

vX

quàmin rudi facto teftatus decetfit:& iura, qua di-

W

i

Iuftis non eít Iex pofita: & quz fpititu Dei agun-

V"

M l

Ina

cunt,(ufficere faQto fieri:aut procedunt,quádo ver-

tur non fünt füblege,ro.q.1.duz fünt . extra, dcro

mCUhsP

Qliue

r

ba (olüm defactointelligi poffunt, autquando ex

iud.c.licet.dérénun.c.nifi.$.propter confcientiam.

Va

^

il

J

-

mente folum faQum e(t ponderatum,aut quando

Inquantum igitur canonica lex foli charitati infi(te

"

Vtet hfs

l

Atqi xX

,

1

'

Tlitino

"

üm

3

*

difponentis verba fe referunt ad nudum fadtum, vt

rct; iniqua lex effet :in talibus ergo à fpirita ductus

miSküci[ul,,

t

j

V f

W

quia profertur difpofitio per verba nudum faüum

ceflat rigot pofitiux legis: hzc confirmant Ícripta

Pmi [Clm

QUmles,

u

?

MIS

d

importantia; quod hicnon eít , cütm verba à (tatu-

Barto.inleg.1.C.de facrofan.eccle. in q.fi. (i enimle

*'n

N (

l

t

H

....... I^

fl Iv

to prolata funt per verba iuris , & àiuredeclinata,

gata ad pias cauías non fubfunt legi potiriue, .nec

æütctmr

vt c(t verbuminteftatus, & in iuribus allegatis. co-

lexvaleret , inquantum repugnaret voluntati com-

ïllg

hi

"nb

guntur crgo verba fufcipere intelledum , & fic fta-

plete exterminisin actum pium & religiofüm, vt

etx

il

; t

*

0

fl

WLn

tuens intelicxifle videtur,ff.delcp.1.l.nemo poteéft.

ibi coricluditur: quanto minüs valebir , inquántii

lls

Mq

Uüdm l

ft.dema. te. l. fi ita fuerit. f£. de tcíta.li.l. Labeo:ff.de

repugnat voluntati inter liberos,quam ordo ehari

"h

Vi s,nccih

verbo.obligat.l.(tipulatio ifta.$.his quoque.cum fi-

tatisimplet:; prafertur ergo ordo charitatis volun

"t

Hl'v

ll tpe

milibus.

tw, 1

li

tatiin pios víus . Nam patri non licetreligionis ac-

t

m

Umtm

Is

cauonc

T

! Mtu

ol

W

HSCOH l

i*

lugn r

Uj , 34

'i«(-v

lj

ïflo

!] nda

in[fc

A

Confilium :

XXV.

(cdm

&

Tl

"

N

41

um

lüon

cafione derelinquere filium,vt filio

"uc

Qged

li

.

patrem,e. dif.

lier.& vnde fumitur, C.de (acrofanc.eccle. Inquan-

Uam

b

n

€.2. & c.(1 quis deliquerit.

tum crgo vltra fuftentationem & legitimam dat,

1

talq

D

ls

h

Item nec con(üluit Auguftinus patti , vt filio ex-

non eít in piam canfam: quia fi effet lex hoc permít

St

Q

(Cll'tu

hxredato monafterium inftituat,aut alium locum

i

|

UR

Ti

N

i

tens , non valerct , cüm pro magis pio habeatut

u Val

non

pium : quafi hoceffet tranfzrediac peruerterede-

difpo(itio liberorum, Hic autem ex (tatuto filia re-

d

um

)

à

f

bitum charitatis ordinem,17.q.3.c.quicunque.no.

manct condecenter dotata, ergo inquantum pa-

QU

W

lg, t

d

inl.(i quisad declinandam.C,dc Epi& cler.Volun

ter datvltradotem , quz füccedit loco legitima a-

M

l (ün

luu

Tl

tas ergo in filios vt magis implésdebitum & di(cre

gnato exiftente,non eítin piam cauíam relictum,

* fb

l lf

MT

t

tum charitatis ordinem , vt maiori fpiritu Dei du-

vt faltem valeat,

4:!;*;

^

4

3l

i

i

"t

L'

al

k

q

U te à

dUm

!

&a, plus libera effe debet à lege pofitiua , quám di-

T Surgit determinatio ifta ex dubio, an teftam£.

«t

t "

fpo(itio in caufam aliam. [tem generalis ditpofitio

tum v(urarij inpiam caufam relicti valeat: quia (i

-teneaturopinio quodnon, vt vidi con(ilia Franci-

ul 0

At

Olcn

!

c.quanquàm. inquantum infringit te(tamenta, nà

"i

i

licet inferri ad teftamenta priuilegiata,fed commu

fícide Aretio, & Lapi de Capell. & (entire videtur

f

Tty

Ria, &quziure communi cenfentur,arg.ff.de ver-

Bart.in kr. C.de facrotan&.eccle. Item ifta quaítio

u..ns c&ca

IUI[a

N

,!

bo.obLl.doli.& l.fandioleg

!ml

t

:

um. depaen. & de iu,,ra'-

€ft (opita :ratio autem & corum motiua,quia a le-

t'M,ql l

men,calum.ci1.

ge pofitiua in relidis ad pias cau(as non creditur,

Qn

ii I

Incontrarium eft,quód decre. quanquám.loqui

nifiinquantum appareat canonica lege difpoíitü,

Mu

tur indiftin&e, & annullat teftamenta aliter facta «

vtin caíu c.cum efles.& cap.relatum.& videtur c(Te

ET

crgo loquiturctiam, quando te(tatur cum filijs : a

regula dodo.ibi; nam fi non valeret ad pias cauías,

Qüic

* ü,upr

TTUM

dj

iM

liés multum adícriberzetur ius & potcítas illius De.

non Valeret inter liberos eadem ratione ; quia nà

U

Wetdered

A

at

U

N

Q

creta. cüm, vt in pluribus , contingat poteftas inter

reperiturinlege canonicaimmutatum . Sed fite-

0 Q

lau

UT

filios teftari . plus etiam fuadet xquitas , teftamen-

neremus opinionem , quod in relicto ad pias cau-

rum non valere cum filys , quàm cum extraneis ;

fas valeat teftamentum : de quo ctt plenum confi-

«

l

EM

t

^il

Nltdteri

quia yt plurimum inordinata affedio filiorum eft

lium Anchara.43o.in quo iam confului, & publicó

uf

il

cauía , quzinducit patres ad vfuras expetendas . ad

difputando tenui, quando teftator poenitens dece(

iL l

Uily

fü--päta

hocquod dicimus de debito ex primipilari officio,

fit, & mandauit vfuras reítitui,licét non caucrit

TU r

Q.u'tiav

It]d)

].fi.C.de primipi.& l,

tunc , ad ca(um maioringeritur dubitatio.tamen

2 q'* m!&llhal

Mi

oblig.

:fgtis, C.in quib.;autis pign.ta,

,

uto tetamentum non valerein caífü noftro,quia

r

ltem teftamenta int

er beros nOn - OpMDIDO d-

us

lnl

anquantum faltem teflator difponitin filiam vltra.

T

gulari ab equitatc iurifgentiü patet in $.ex imper-

debitum nece(fitatis , quo etjam priuata eít, & pri-

1u:mnfun'p

Orl[i[lo I(Cd(ü

fecto. & antel.fin.C.familie erci(cunda. nullus di-

uari potel(t per ftatutum, nou video,quód volunta

QOnfit

xiffet teffamenta inter liberos valercabíque folen-

tem impleat lex fpiritus , at priuat : füper quoet(t

xid. AQlSaten, b

nitatepofitiua, & fiquaiura fforumhoc dixerint,

totum fundamentum do&torumin validando te-

NT (s

addita fueruntà compofitoribus noui iutis, ytglof

:;.a.&;CfamiLcrcifcun. lt

ftamentum ir relictis ad piascaufas .Item quia iu

f£z dicunt:necaliquis negaret,quod fi hodie aliqua

tafauent voluntati parentum , inquantum concur

vatu ldu

folennitas induceretur , illam fecuati debere, (i di-

rit cum fuccel(fione intef(tati, vt in $. (i quis aucem,

86012 catncz ; ,

fponeret ia teftamentis filiorü : & e(t expreffum in

&l.(iduobus.$.prius.ff.de contratabu. &l. (i filius,

20992 tattalsordimt

auth.quod finc.& vnde fumitur,C. de tefta. & lege,

quiin poteftare, de liber, & pofthum. & l.2.& l. filio

p n nacnr o

bacconfultiffima.$.(i quis autem.qui tex. loquitur

preterito.dc iniufto rupto &irrito teftamen.&l.po

d terminsitgnatutals unt

:5

fimpliciter de fuccedentibus abinte(ítato,fItem va

fthumus. $. idem circa. Inquantum ergo priuata

ecom liT patrinfamt

Aent£tatuta,quz liberos priuant legitima & füccet-

e(t, non fauctlex, & per rationes proj hac patte allc-

Z

m n

gatas. Conclude patrem inteítatum deceffife per

tSoCde quoatt

fonc paterna;ut non regulaindultum, de reg, iu.

d fobueniendum el t El

lib.6.& in L(ancimus.& ibi per Cy: C.deinoffi. te(ta.

€ap.quanquam.de v(urlib. 6.& confequenter om-

3, raxim Deuscgic d

& . per Barto.inl. Titio centum. S. Titio genero.ff.

niiure teftamentum effe nullum. quia in hoc le-

de condi. & demonftra.no.extra,dc tefta.c. Raynu-

prerto fj vidinAmbroltt

gescanoni ceduat, de iudicijs.clementi.difpendio-

2l Joco,ordinattit m cat

tius.quod non effet/i tacita uoluntasinteftati dece

íam.,dc opceris noui nunciatione.capit. 1. & coníe-

denus foretin piam caufam

*v

MP

o

quenterlocum fore ftatuto,inquantum filiam ex-

i. db uj D t

quo adliberos: quia il

apesatlocum u

la non efict lege fübnixa.

R

*

À

&ludit, & coníequenter agnatus proximior ad hz

duminaet

Item faltem ca

f

ü

propo

fito,citm proponitur ità

reditatem eít admittendus ex difpofitione (tatuti,

yeorom ordnan

jiri

decetliffe teltatum, & nó cauiffe,vel (quod plus eft)

Refponfio autem ad obieQa facilis cít fübtiliter in-

; ca u

,

amas,rtlr]

H

;

lil

Qs

!

smanda(le de v (ucisreftituendis, & fic impoenitenté

tuenti.:

j

deceffiffe,iami dicinou poteftvoluntatem fuam fpi

. Iam ficfolu

to primo dubid , & au&oritate do-

aM Ü

sliblüs, b

mini noftri domini Petri de- Ancharano confirma

4ent

[j atl

xitu Dei auttamjimo fpiritu mortis: & iam detegi-

aur , fpiritum non fuiffc, ex dictis non adfi(tit : erga

ta. Reítat conclufio,quod te(tamentum e(t nullü,

mll

,;ühbü

atl

lex priuata tali voluntate reguletur,ergo à pofitiua

& datur exitusinteftati quó ad omniain teftamen

ntut qmst

l

"

u

u

jl

l

lege,que ceffant rationcsquia talis voluntasrelaxe

to rclictaalijsper(onis, quàm

incaufam piam: dc

»[lü rc?

tur à vinculis potitiuz legis.Item inquantum pater

.quoquid fentiam,infra dicetur.

än' Dv

(j UL

in filios vitra neceffitatem benc.viuendi, & ex quo

. t Venio ad (ccundum dubium , an taciturnitas

)U

"n

(on,.atà

äCIG

.

condeceater fu(tentari poffunt, relinquit, pluslege

temporum r3.annorum impediat ius dicendi nul

(

«arnis diciturquàm lege fpititus : vel faltem inquá

um: quod nonvidetur. Namaiure dicendi nul-

.J**l)P Pv

thIJ[l p

lum excluditurquis tempore,l.2.$.expectandi.ff.de

1004

^

ag

d

A

tum plus relinquit, non tacit hocexlege illa priua

j

Wt

ta,ícd ex communi.Iura enim naturalia & diuina,

bono.poflef.fecundum tabulas. quinimo lapíu an.

ü.hotü"a

firmatt

lat

quz neceffitant patrem , vt filios non derelinquat,

ni excludi videtur , vtleg.(i quis inipubes. $. fin. ad

1:

&tüï'-

j

us

Carbonia.ad inílar prateriti.

.

hn ht yc

omnia loquuntur refpe&u neceffitatis vitus , vt pà

*

"n

0l Q,CC

j

tet ex illo ca. fiquis dereliqueric. Ideo non coníu-

... t Contrarium cfít veritas , qui

ateítamétum nul

m

junml Q

luit Auguftinus,necalium confüleatem dicit Deo

lum tra«tu temporis non conualefcit, vt in regu-

"?

u

j

g

jno um

"ii

ropitio inueniri,vt filium exharedet, vt monaíte-

la, quodinitio,ff. de reg. iuris.cum concordan. &

du

riüinftituat,fed dat filiz egitima,& vn fuftentetur,

ib reguia , non firmatur.de reg.iur.lib.o.

y

. Titem;quia pronullitateteftamenti declarandi,

Xi

o 0^

$94

m

m

hoc& Auguftinus confuleret & q.cüq;, vt d. c.qui-

ffic. iudic.

an

gari!

cüque.19 -quxftionc fecunda.& in auth. i qua mu

vel altctiusatus , communiter agitur o

$-T d

[

00

gl

(

*

m

leg.t.

gt

T

gt

d

ii

(0!

(1

f l

P i

A2

? Ant.de BütrioBonbn,

J

]?

nul.f

di poffit tolerabilisignorantia, quz ex claufüla ge

( g

leg.r.cum glo(f.ff.de fer.& 1.(i dolo.& ih glof. C. de

pP

f!" [:ga

refcin.ven.l.cetera.quando prouo. non eít nece(.l.

nerali habetre(titutionem ; vnde remanet , g prz-

j

,l

4[;'

1. $, 1. fEque fen.áne app.re(cind.lehirographis. $.1.

fcriptione completa,difficilis erit re

$h

(X '. ll j

fufficiantad tertium.

greffus. l:t hac

",

W

déadmi.tut.no.Inno:de offi.iud.c. &.Bartol. in l.qui

j

jí

wu, ij Mn

füb conditionc.S.fi.de condi.infti.de offi. iudi. vita

[qi

T Venio adquartum quafitum de legatis fa&is

j

d

"m

communis eft fpacii ;o.anno.l. ficut, & , omnes.C.

in te(tamento: Dico illanulla, quantum ad non

j P

a

deprefcript.5o. anno.ad hoc not.

pias cau(as funt relidta: quiatotum conquaffatur

)P

u

"LL

to.ff.deiniüftiteítamen.

inil. filio preteri-

teftamentum,neclegatum przferuatur, pet c. quad

,

"

Pl

Non obftat, quod dicitur depreterito : quia in

quaám, vt fitin przterito : & hoc, quiaannullandi

cau(à non concernit (olàm heredis inftitationem;

p

p

illa fubt opiniones , vtnotinL filio.Item vbi ius di

cendi nulium fundatur fub fauore certz perfonz ,

fed omnia;quz in teftamento relinquuntur:de rcli

þ:

quodnon eft maxime füccedentis abinte(tato , de

Qis ad vias caufas(vt dixi)iam confülui, & difputa-

LUA

uo agitür.Itém ipíi poterátinfringete remedium

ui publicé,teftamentum quo adilla valere,inquan

nullitatis: cftenim conforme,fcilicet perpctuum;

tum decedatpoenitens teftator,licét morte preuen

j i

tusnon cauit z fed inquantum nihil mandat refti-

li

l

, lt

114

nec etiam approbatione venientisab inteftato va-

lidaretur , faltem ad prziudicium alterius creden-

tui,& decedit non contritus, & aliquid habetin bo-

md(þw

y pl

r

"

E

nis vItraquzíitaper vfürariam prauitatem, Bar.íen

u

yim

tis,cim nullitas füb eius fauoreiion fundetur : hoc

g

tl

coadiuuatignorantia fa&ti; quz proponitur , cüm

tit, quoód non valetteftaméntum in piam caufam,;

M*Ju

communiter àdie fenteutie currat;l. r.$-dies.ff.qu&

in l.1.C.de fac fan. eccle. que opi. mihi non placet;

1'

ng

do appell.fit.l.annus.de calum. & c.

quia diu'cx(ita-

quia talis voluntas non fuübiacet legifpiritus, cüm

!'ml

tem.extra,de concef.przben.

àimpoeniténs decedat : fauor ergo piz caufz non fa

jlm

1o

t Adtertium dubium,an

bona Vändita pcf filid

€iet valere teítamentum, quod excluditur a pofiti-

potliat recuperari abemptoribus ante prefumptio

'uoiure propter 'folennitatem non regulatam aiu-

Conflim À

riem completatni vel;poft :'& (i quidem preícriptio

re pofitiuo , vtpote fubiectam maiori legi, ícilicet

non eft completa,cafus eft decifus per duas Il.fimul

fpiritus, vt dixi in primo pundo . Itéquia talia fünt

ab ecclef1ia refpuenda, de v(üris.c. quia inomnibus.

MM

junctasper l.quód fi in diem.S.fed & his. & l. fed &

lege.$.item firem.ffde peti. heredi;& quodibi no-

1tem quiaceffat cau(a legandi , fcilicet pro anima ;

Jurio: 1 Vif

tatur,fi filiabona fide poffidens alienauit,& expref

vt dicit: quia p talib.non orandum, nec orationes

waupti

sé eft fa&a locupletior, à fe eff clcàio heredis abin-

ptoficiuntin aliquo, ex quo deceffit impoenitens ,

vfojegito 15

té(lato;an eligat heredem fcriprum , & non poterit

88.diít.c.fi.cum glo.pen.13.q.2, c.obeuntibus. 2 r.q.

|

aycie o

agerecontra polfefforé, an eligat poffefforem fcu

3:cap.Cyprianüs.2 5 .q.5. c.placuit.2.q.8.cap. quicun

!

Qu F*W*

emptórem , & non confequetur reítitutionem rei

que clericus.dereli.& vene.fan.c.audiuimus. 22.q.

»imitoené

l

i

w

non ob(tante aliqua exceptione. tutius tamen

.5.Cc.non atimenius.& cán przfenti féculo .Echec

W

ï

j

"

hgt usl

!

eft; quód ante agat petitione hereditatis contra

cftopin:communis theologorum, vt pleniffime di-

a r d duium u

hzredem ad alia bona, qua poflidet heres,quàm

putaui 13.q.2.cad rempus.& per Hott. in fümma,

T

r

&

€óntra emptores ;'ne fuüfpendat iudicium parti-

4

poe.$.quibus mortuis.ad hoc 25. di.

r iab mooris

G.aliud.*- Vcr.

ä

dgutum debcn: quia cade

culare , eo quia fperetur prziudicium petitionis

quicunque.de poe.di,vL.in fi. ^

*

L

hxreditatis iatentándz,eo.titu.$. (i quis libertatem,

--- INon obftat, quod

à peccatori

bus fumit 'C'ledäm

ib egoidemius, ccoo!

"T

Siautem filia heres precium fumpfitlet, nec eflet re-

finas recipiendo , vt nor.de fénten. excomniu.c.cü

tajtibus lm quia

Áv

»reffus,nec contra heredem dari vItra,quàm fuerit

voluntate:11:quzftione 3.ca. quoniam. 26.diftinét,

t ul rtin t

Jocupletatus,prafupponerido filiam iuiffe in bona

€apitü. de iudic, Et hoc per theologos; quibus in

g ltan pona Felex

talibus ct credendum, reducunturnotata de celé,

hüme

fide: hec vera, quando res fünt vendite iu(to pre-

l DO

€io ,ita quoód nom habeat cauíam lucratiuam vel

mifc.cum Marthz. quiain dante eleemofyname(t

L';bcati.iug::':,

li

N

f.i:zo,'L:.

quafiemptor ; Sed f forent vendite non iufto pre-

fpes perfcQiüs vt reducatur,quod non cít in morié

p

NU d

Cio,'& fic haberet cauü(am quafi lucratiuam , indi-

1é fine poenitentia.

Mj

At

Wh."

127 T Ex hispatet; quid dicendum de vitímo dubio:

i

!

ftin&té poflet agi contraemptores,;vtl.nec vllam:$.

U

Xitidanis ,4 k

^

fed & íi quis. aliàs ihcipit. etiam.ff.depeti. hered. &

quiá fi tenéeàtur opinio; quód legatá in piam'cáu-

"

!

"

no.in di&to $. fed & firein. Sed (i preícriptio (it có-

fam valean;quand

3

ii ii

O dcccgü-t4;mpoerli-itcns,.1rcxpanc

Wi eo ag

b

W D0Q5

plétajquod videtur inter préfentes,cüum tit elapfum

xet fübftitutio: :

ts

decennituim,deiure communi excla(üs effet íucce-

Sed aduertendum; quia illa eft fa&a poftmorté

(&:lcliæxäi'ium

densabinteftato , non obftante ignorátia,l.fi.C.dé

filiz;jan expettabitur morsfilie,an expectabit mors

thqu ii

long.tempo.praícript. ibi, nulla (cientia &c. &L.fi-

legitimi , ad quem venit hzreditas , aut neutrius :

VClufeco

N

ADO t ltime

cut.deprzícri.20.4nnorum.ibi,nam fifcüs &c. hoc

& quód neutrias,facit, quia illam conditionem ap

r

Q

W ltv

verumde iurecommuni : cenuit tanien Bartol. ex

,

ofuiffe cenfetur paterin fauorem filiz, inquátum

h

]

1

51") P

claufula generali reftituiignorantem;* contra qué

aberet hereditatem: & quia cogitàuit eam habére

N

dl

eftprefcriptum; vt no.in Lr.S.fi quis autém propter

lixteditatem ; Ex qüo ergo non habet hareditaté ,

inundationem. de itine.actuq; priuato. &idem no.

OU lp

ceffabit conditio, quia ceffat fauor appofitz condi

( m,u( N

inl-Aemilius Largianus.ff. de minor. pro quo fácit

tionis. Bart:format qonem in terminis in aüth.ex

:IA

N

Tu

glo.in di&al.ficut;i

Md

) q]wi)

nonteneant.

n verbo,militia. lic&g multihoc

caufa.C.de libe.prate.vel exhzreda.in antepen:col.

T

vetfic.fed circa bazc dubitatur . & decidit ibi , quod

uhw

- Aduertendum tamen, quia proponitur ab inte*

expectabitur morsinttitute,(i decefferit fine liberis:

MT

MUUP

tetato fuccedentem fore patruü didi tefatoris ,

aliásquia conditio eftnon recedere à perfona,l. nie-

u

af l

qui verifimiliter debuerithabere notam vitam ne-

Ceffario.$.fi. fE. (ol.ma.allegat cafüm expreffumin l,

iiv

if

ul

d

potis, maximé cüm proponitur in fadto quó ad v-

fi peculiü. $.fi.licét fitarg.contra, ff. de vfufru&ulé

j

'Imitm&

H

furam maniíeftam,& in talibus manifeftis, & ma-

gA.. fi vlustru&tus, quáquàm decifio mihi (it dubia,

j

&q(L

ximé coniunctorum;quinimo vVicinorum non da.

»P[ r

noninfifto,quia non oportet ad prafens , tenendo

N

U

tur toicrabilis ignorantia;de inftito.l. fi pupillus. $.

quód legata etiam in piam caufam non teneant:

]H

profcübere.depoftu.prelato.c.r.de fponía.ce. non

mm

quia non e(t difputandum de conditionis purifica-

ctt vobis.l.tutela.C.de in integ.reftit. mi.& l.oGtaui.

tione,ex quo.legata non valent

;

Y

Hand

vnde cogaati,.vnde nQbene vidco;qualiter conclu

loego Ant.de But,

. Ita fiic.o & cog(nf

[ RTR

W

|

ü

Unr

l

&

ADDIQ |

li

i

N

:I((L:h "i

At

!

Boy

C 1

d jol

)qæ

AQa

q dau

Confilium

XXVI &XXVII.

45

l

,mdü

À

!

j

Qhi

lHaner

h

A DDITI O.

litet magis propinquam voluntati defunQi,& non

lllhm

iaf

l t

omnino diffimilem: ad hocl. legatum. cum l.(eq.

10][

Qu

GNO R A.NPT B M ] Ex capite iufle ignar;ntiæ,ü' ex fl;zlh

ff.de v(üfru.lega.ad hocl.in te(tamento.de condit.

Aq]

«

"r

a)

T

«

[ula generali,/ï qua mibi üla canfa . [ecundum magis, commu

& demon(t.de tefta.ca. nos quidem. cum (imilibus.

« ito

u

$

H ft

Um i

l

nem datur veflitutio aduer[us prafcriptionem , de qua per $oc.

applicari ergo debet ad aliquem vfüm perpetui cul

('(n,

f an

in confil.66. lib.4. /4lex.confil." 1 lib, 1. Balb, de- prefcript.in

tus diuini, vtfic muteturin caufam non omnino

P ïæfcm"

h

d

diffimilem,& fic quarta nori debetur.

Thitt

V

H

li

a-par-princip.quaslio.19 Cagnol.in l3. C. de pa&£. int. empto.

lu'n

tti

m l

ll

7 vendito. rume 85 .f latihs in quaflio.74. Mar[il.inl.qui fi-

Non obftat clem.dudum.$. huiufmodi. quia illa

"l

lnj

liam.num.] 3 jj-de fal/-Tiraquel.devetra&a.prox $. 1.glo.2 u

vt exorbitansreftringitur ad predicatores & mino

1

i

J v

tti

À

me.54. & feq. & vide latisd

rcs,nec extenditur vt exorbitans ad alios , neius

Ti

UT

301./U/A. 34

.

e boc differentem .Aymc:. confil,

corrigaturin alijs,deeled.c. cüm expediar. lib. 6.&

Qu

,

* 1

'm dh

Ior]

s

!Cfflm

j

in regula, que à iure.lib.e.l. ueró. $.dé viro. folu.

Oflt'pr

matrimo.

E

|

SVMM«sARIPV M.

Non obítat, quód extenía fitad Auguftinenfes:

U hnkus & ]

ii

A tsl

" uf&ngm

d

R

quia extenía eft ad; Heremitasfancti Auguftin.quo

r Prolegato dl dotatione ecclefia , cuel capella ,

rum appellatione Serui non conmiprehenduntur ,

duf

N

quanquàm eande

thq

üeoy

an debeatur quarta ecclefie pa'»jochixli.

;

m regulam pgontcantur , vþ de

)Ol

Wlfaml

Íe patet .

tl

D

2' Sivoluntas te[latoris in legatis impleri non po-

Ita mihi Antonio de Butrio vi(ütn eft de iure: ió

2"0700

uJCUm

dm;qUOdc

ypt

:

( fit ad onguem, dcbet altewi in faujkm «yeri

fcripü-&c. fa&ugxï fuit amore Dc1 fcriptumque.

l

finilem .

r IMCI;] nOn l'('

oU

r

L

MMO'*!

QUM

ET

QUi tf

ll

. Conr-fïliumv XXVI

tj

V ARTA] bicit-unu-m tiot. tierbii Cardi. Zabar. in d.

d t

]

Q

Ti

clem.dudum.G.verum.shoribus obtenmtum effe, vt ecclefie

hi

( tptaninà

:5

t

AU n

7N

*-& ONSV LTVS Ego Antonius de

if

paraciali quarta portio foluztur ex bis tantàm , que offeruntur

lng

l ..

A

Butrio: t Vifo prxdi&o legato.de

€o tempore , quo fünus aut exequie defuni?i celebrantur , quod

Q Quo decefi ii

lt

s

quinquaginta libris pro fabrica, &

FUV COb

:

eft maximé not. /4ddit Didac.im ca.fi num.6.de teslanien.quod

MU

,Vifo legato relido pro dotatione

in boc potiffimum et confuetudo ipfaattendenda ctr conf[ide-

A Ut

Wictt

..capelle, & ornamentis,an debeatur

| ::pcun.candiuimus.zz..

(Q

:

s

vanda . Et omnino ad controuer[tas inter wionacos & presby-

quatta parochiali eccle(iz à fratri-

teros parocbiales legendus J4lb, in .feruo alieso.S.ineptas-ff.

ORE fiio B

bs

Semtortini

;Et prima facie videtur, quó4 dato,

3b vlf

quódheclegata eflent de priuilegiatis, quod debea

rderlrega. I.

"IK x Pl a m

tur quarta;per clem.dudum.de fepul.ver. huiuímo

Sertadhocss b ls

di. que de talibusà minoribus & predicatoribus

SEMMKRIF .

CA

dicit quartam deberi: quia eadem eft rario. in his

6 catorbus omidei

fratribus: ergo idemius, de contlit.cap. tranflato.

L

dententia;que ferefert ad a£la,ex i)uibus appä

/

totdefenten, ercomtücd

cum fimilibus.Item quiailla cle. eftextenfa ad Car

ret iniu[litia,an dici debeat nu!

la.

0 a. quoniam df

melitas & Auguflinenfes , vt in extrauaganti Ioà.

quam adliteram ponit Federicus fuo.confil. 149.

[S

Sententia eontra [catentiam lata in diuerfis ins

ag« pet telogor, quburt

a. redcontornonnade d

Seruiautem,vt e(t notum, quód profitentur regu-

flantijs,an teneat .

lambeati Augultini: ergo. Item legatum pto do-

cuiindntectemofiamd

[2

dententia quo ca(u*veniat retractanda .

isctzz quodonnelinmt

tationecapell quo ad donatum e(t inutile, quia

actus dotationis fit folum ad finé fu(tentationis mi

niftcrij intitulatiin capella,de vi.& ho.cle.c. vcg (qs.

wwv

jéeendum de vt db

*X VH,

T.q.2.c.placuit.de cófc di.j.c.nemo.5erui aüt nopo

quülgum

cio,eud gt n

funt inütulari , eo quód nonpoflunt habere pro-

xaeceitinpns u

EU

eus

sl

ISISt prefentibus quaffitis, & ha

priumin fiagulari,perindeett , ac fi legatum fuiffet

EX

n

ecclefix abíque intitulatio nis onere: quo caíu de-

-s

bita informatione iuper dubio,

, il

"

myit

A

!

E

aninftrumentum ex Senis potue-

eCtic ts

betur quarta deiure communi,de fepui. c,certificg-—

À

asf

ri.c.1.X c.innoftra.per torum.

C

"

—

ritleuari : quianon mihi videtur

ss iab

hneutii:

Non ob.his.credo q quarta? nó debe£:& depri

—

e

oportunum;clauis decifionis hu-

And

jnonet

i

r

x

A

iusdubij pendet fuper validitate

iumeond

mo legato adfabricá f ecclefia fabrica egeat , vel fi

n-*:;'

duorem

"

filiæ,in

g

nó egeat-adillá ampliidam quia eft pro diuino cul

vltimz fenteatix? contra primá,

auucamhlb

tu , credo quartam non deberi . per capitulü fina.

fuper qüanon de

nullitate fed iniuftitia fuit quere

&LJI [*]

hurtt

de tefta.& c.ex parte,de verbo:fignific- Idem puto

latum , vtpatet ex formaquerele propolite coram

(ItO

de (ecnndo,;quia habet connexam caufíam oraamé

dómitto Marchione:& ex qua ftat prima fententia

"

Atgot

m

hd

torum & fulcimentorum altaris.Vnde dato , quód

ETU

punalt

formalis, quoad extrinfecailla potuit retractari aut

Zn[cpm

Q

ceffaret caufa dotarionis,accrefceret honori fulci-

appellationis via,aut fupplicationis, autreftitutio-

"

at

r qua

meatorum altaris. Item dato , quódex toto ceffa-

i

nisin integrum;aut nullitatis. hic non proponitur

q. A

f aef

ss

ret/hoclegatum efiet conuertendum in caufam a-

appellatum, quanquàm opponatur metus in appel

"n

cr(onä-'-

liam (imilem & propinquiocem.voluntati ceitan-

lando, dici póterit appellandum non excufatum ,

myJCf

tis,vtitad cultam diuinum , velornamenta eccle

L

ion

eó quoód debuit proteftari P fecundum formam

W ;lu

if

fl Uk

fig;que priuilegiata tünt,ff.de adm.re.ad ciuita. pet»

de appel.c.fi iuftus metus.vt neceffàrium eft,vbicü-

tineatum.llegatum.$.primo.ft.de (upel.lega.t.lega

quecurrit rempusiudicis fa&o, aut fuüperioris:nor.

T LON "

^

j

rens j ICDCH ]

.tum ciuitati.& l. quidam.& not. detefLa.capir.fina.

dereícrip.c.1.& c.(in aurem.de ope.no. nunc. ca.de

unqhm

«t

(

g

2. [ Quando enim voluntas teftatoris impieri non

pupillo.$.6i quis ipti prztori.de cledt.c.cupientes. $.

a0V

"

or

m

PU

r

poieit ad vnguem,fi altari debeatur legatum,opaor

quod (i per yiginu.lib.6. De nullitateautem non vi

pum

lsU

g

o

»ietquodconuertaturin éaufam fimilem,veriftimi

deturpatere,quianon proponitur defectus forme:

J"

& quan-

lts

g

ADDI-

"

f'oni»

uf

d]t

UER

m

3

m

44.

Ant. de Butriö Bonon.

p

iL

il

4111

,i

".

& quanquàm etiam aperté concluderetur iniufti-

ftitiz fentétix; qux ceffatoppofita nOtorietate: &

[

r

u

^M

(

at

J

tia, exhocnon videretur concludi aullitas fenten-

fic fine cauillatione poteft intelligi lex prima .ff.

"

i

1 Pj.

»l'

Q9

q "

tiz,quz exigit , quod iniuftitia detcgatur ex tenore

,

"

qua fent.(ine app.re(cin.Hzc funt ; qua pro ália par

a

i al

4 ^* t

fententiz, dere iudic.l.cum prolatis.l. 1. C. quando

tepoffunt allegari.

hs

prouo.non eft ne.L.1,f£.quz fen.fine app. refcind.&

Pro non modico fundamento pono ,principiü

L

[/ d!

j

i

qomv

quanquàm opinio fuit, an habita relationeactorü

veritatis & zquitatis fore pro Nicolao, ad cuius fi-

)j lül

f

AA

yr i

€ Cad fententiam , ficolligatur iniuftiria. fententiz ,

nem iura in(titata fuünt, vt in(ltumentoiure mediá

d

,l*

QR

quando judex fenrentiando (íe refert fpccifice ad

te equum difcernatur ab iníquo, l. r.ff. de iufti. & iu

r

M

.

acta,fententia valeat:dequibusinl r. C.de erro.

re.r.diít. c.confuerudo.cum fimilibus.ea.dift.c.erit,

D

d

LU

p

"UL

€al.per Inno.& Hoft.& lo.An. deproba.ca.quoniá

& c.faQde autem füntleges . tot enim prefümptio-

l

contra.& dere indi.c. cüm Bertoldus. & quicquid

nibus palpabilius iuuatur, quas bene mihi oftendit

l

j

i,

nh(l

j

li

fit deillis opin. etiam an fententia contra notorià

