nium:tum quianon defertur vt quota hzredita-

T p

m

N?quzftionei(fta,varia fünt fcripta

odeamti o

!

$

tis,quodproprium eft (ucceffionis inteftati & legiti

fcribentium,& contulta confulen-

m-:tum quia doseít proprium patrimonium ab

A

G

tium, & pridié pro hoc requi(itus ,

hzreditate alienum,quod ex hereditate debetur,vt

f:viunucgs t d

E

NO

l edtanmis r

vt fcriberem, defliti, quia nihil mi-

l.vnica.S.videamus. derei vxo. actio.ad quodl pa:

c?

G.

u

;

hi dabatur otij .

ter.ad legem falci.liam.decollat.dor.l.fi.quod (atis

" 8g at

[

T Przmitto regulam antiquam,

nítar fuccefforis inteftari meníu-

«olorem habere videturin dotepatre viuéte, quia

qu

; elbqubd adi

habet contoiidationis ius in filiam deiureetiam

r::::iohgmpoflfaäokurcii

rabatur lcgitima in quantitate & quotitate,& erat

fouente ftacuto, X per priusaiure: vndc füccetfio-

oxtflo, Dionpndftqud-

quarta,l.Papinianus.$. quoniam autem. deinoffi-

nis iure capere non videtur cüun ca

piata priücipio

m dad qeodttu ii m

€io.teftam.C.eodem.l.cum quzritur. & l. pareatib.

C€auíato in vita morre folidaro.

& L.qui nuper.Infti.deinofücio.teftam.$.f.de trien,

Necobttat; quod computet in legitimam: quia

ais quad hoccüþo-

femit.$.1.col.4 lusautem fupradidi $. r.de trien.

^

Mp inta

hec fauorc tcítamenti , nerumpatur:quoniam de

MW diiV

dodoruum m

. femií.an modo meníurandi fegiumam nihil im

ilhus agitur ruptura l quoniam nouella, ad finem.

« Bartaoo trandert c

mutat , Ícd fe habet ad antiquuni ius quartam tan-

Cdcinotliciofo teftamearo. Alii quód toram do-

a A conferenr o

tummodo augmentando in numero quatuor fi-

tem capiuat loco legitimz,quibus tauent dicta Cy

liorum.autin dando trientemin numeroquinque,

niin Líancimus.C.de nupt.& Bartol.in l. Titio.$. Ti

aoj lil d

vcl vitra dando (emiffem:ex quo dicendum , quod

tio genero ff.de cond.& demon. Alii,quód totum;

*opa:crnoncmitno-

idem efi;quodadinttar fuccetlionis ince(tati. circa

vt fucceffionem capiunt inte(tati,in qua cófu(a elk

samdcflin n

uartam velinfra darcterriam eius, quod habitu-

legiiima;& hoc aliàs confülui.

gt ag

dad du od

us foret ab intettato, & quinque velvltra cuique

T Nunc autem maturius ztate operante hoc

"N

dare dimidium eius , quod habiturus fuiffet abin-

[

videndum .

wv

gpand qiatunc *

teflato.

D

Aduertendum eft, quód ftatutum duos cafus de

«

ETV lïommc

flic t,'1v€:

spliotr r

dit,qui o

Secundó premitto fundamentum caufe altera-

clarat. Primo ,dedote data in vita à defunéto : fe.

tionis quetirauslegitima ex diuerfitate numexili-

«undó de danda : & in vtroque vniucr(aliter eos ex

tnorarinde?

berorum : non enim adeo longum;quin intentibi-

ciudità fucceflione inteitatijibi, nulla mulierpoffit

gemi

le fiat,fi inter plures diuidatur,& nepauperes lint (i

ab inteítato fuccedere, & ibs; nihil de bonis ipíius,

T2

:

" Wenäu inf

qondt

bi explurium concurí(ü, qui iuuante parte idonei

9€ cuius hereditareageretur, abintcítato &c.

exticerunt,verba ad literam tex.íuntibiin dido $.

$i ftatutum excludat eos ex toto à fücceffione

T

Qu yra

oeniatt

gt

od

id

1.quod declarat & ibi glofl.in, vetbo , octuncium,

intcttati X prz(eruat dotes,alio preteruat iure;qua

;(clfüsr

€x quoíumo pro regula ex viua radone licerz, q

fi íaccellionis inte(tati hboc feruatiquia dos conto-

&ZB

ld

€auíaaugment de quatüor & infra quatuor eft ef-

lidata non capitur iure fucceflionis inte(tati. Sed

i

ficax plurium quatuor concuríus ad legitimam ,

quia diuideretur, & non diuiditur , fed conferiure-

Cuup

7l

callfwä

quz íin.quinque vel vltra effec ex quo diuifa tri&s

tiam dei1uie,ergo alio iure capit,vt de collatio.dot.

3101

jl Llpgrlola

per6ngulos ptoprer plurium concuríus ad mini-

per toruani vt liberis.& lfiliz.C. de collatio. Siali-

gt

al

IU

j n

mumreduceretur; ne hoc ergo contingat, auget

quo reípedu capiat illam in bonis patris &iure le-

«t

tu( .d

ad (emiflem ; concuríus ergo incfüacax liberorum ;

gitima.facit.quia in ea poteftinflitui : & vt inítitu-

"L

Á

3

k

OH

jion

! »no

Qu

quia totüm non habuit icgitii

1am pro €o toto

tainprouenienabusa patrenon rumpit tetamen

qui

qu

Qul

aut pro €a rata , quia deficii caufa augmeniandi

tum,vtrionin aiiquo in(ticata,vr noraturin l. 3. $.

ij

qut

in€o toto, aut in ea raia , deficere debet (emis

a

cc* *

pl

fed vtrum.ff dc mino. € notaturin l quoniam no-

-

uella.quia &illam computatin quartam , puro in

augmm;um perlocum a cauía deficienie., & to-

Otc

y»

d

z

X

l

W

L'

(ut

j

i

"

hi

At

qo*

;:

Ant.de Butrio Bonon.

n

"T

ww

:8

/dä

i

p

qu

P

L

,

jl

T

)

dote danda poft mortem cius, de, cuius bonisagi-

Sed fi contigerit diminutione exclufio fexti vel fe-

W

ptimi vel octaui, remanente quinto integro ,non

4

lFu dh

n

( d

aM

tur,totam deberi cx teftamento iure inteftati, &in

J

L'Jg' 71'

d

T

éam fore confufam legitimam : quia eam exclu-

minueret femiffem ftante quinto integro: quiapét

dendo à fücceffione inteftati preferuat dotem : er-

integrum non fterilem habemus numerumàlege

4 gt

J

ün

;

goexceptio dorisfit à via,à qua excluditur, ne ex-

caffatum,vtdicit gloff.quz notabiliter hoc décidit

"

d

:*]AmV

.,-

in Authde trien. & femif. $. 1.in verbo , o&dtuntum;

M

[A

0'50 i

ceptio diucría it à materia àqua fit cxceptio : &

P

"

a

at

"

"

quia cx quo antiqua'via corrigitur, in co,quod nó

& idem fi tot füpereffent vltra quataor , qui etiam

s

P

mutatur remanet ; & praíeruatum potius attrahi

ad minimasadmitterentur,quibus coaceruatis.oc-

Lxsxw

M

Süu

debet ad antiquam cauíam , quàm àd nouam , &

currerentad partem quintz femiflis : quia femper

honu

viuit ratio Authen.detrien. & femif. Et hec fuffi

x:

w

!l

Wlilu

o

potiusillam fapere naturáff. de fideiuflor.]; tutor.

ciant.,

Laus Chrifto fit.

& quia res facilius attrahitur ad antiquam naturi ,

; uen

l

ctolame

vtl.ái vnus.ffdepa&.nec totum credo habere; vt le

"i

1[1[25

onub

gitimam,cüm non alegitima tantum, fed a füccet:

Ita videtur mihi Antonio

3

de Butrio vtriufque

,1]303 j*

fioneexcludat: & quia hictota eít fücceffiointefta

iuris Doctori .

m

M

ul

otat

ti:ergo non eft legitima, quzab ulo deriuatur &

menfuratur,vt dixi, & in minus fe habet.

Y

A ID D& dohed: .

gt

j

uud

ntim

De dotataautéin vita magis eft he(itandum, qa

!

illud habetius confolidatiiuris : & licét deiure ca-

N;(LV IsrTIONZI]Reéfetc kqüitur boc confi. 1af.

&

"

CQUMUH

»

-l

:

s

u

ausnoï.»--

..'."

^

piat, vt de bonis defundti in a&u mortis;non capit

in l. plané.S.fi duobus.in fi.post nu.1 9 fj.de leg.1.

Jl

^

i

ua

u

illud iure füccetlionis inteftari. ex difpofitioneiu-

f

|

geuuve

!

ris. Nec hicin dubio corrigit ftatutum , fed credo,

i

ii

^

$VM MAURU M.

.jmdclll(l

c;*.uft:ï:;:-

quód addat,vtin loco fucceffionis, à quo filiam ex

ciudit, (urrogetur dos data cum iure confolidatio-

al

i ens f;-.--«-

anth

nis: & ficnó (it ppria inteftati füccetfio,& loco füc

Ecclq/ïa an per /i"ammm .laicomm. poj&it as

*

ajb u$

ceílionisinteftati,in quo confufa ett legitima.

' jiringi :

g lum«

4

Ad propofitum crgo concludo, dotem quóad

fycin

Statutum rejiringitur 4

d metas Potqiat'i: ']24

1

"

,u*n:z:';ïz'.?"t j

mulieres fore fucceflionem inteftati, & dimidium

^;:us.Hw.fü.gu'o:kc;z:,;.:4

dotisforelegitimam, quzin cis debetefle dimidia :

tuentium.

ssecdelafiosquoà

quia funt de. numero vltra quatuor : nec retert , gp

Iudex ecclc/ïa icus an p(ifgit läiäos' '/i;atuentes

omnia capiant percmodum quotz : quia quicquid

Ro UM i».'. (

giipcloAnd Tunenm

capiunt,fürrogaturloco fucceílionisinteltati, etid

; cornpellere ad declamndum-eommv atu.taþnþö

fi minimum tantum caperent , & füfficit quotita-

dul deconut Ca

cqmpræbendere ecclefiam:

gutocans domiaes L

tem forereducibilem quó ad quotas:aut ergo am-

bx mulieres vltra quatuor in duabus dimidijs do-

Priuilegia ecclejia]iica 4n

fe

t ,e«gtgnldglntt afi feäo*

i.lOIH&UhOäPHL;J,;.

tium tantum habét , quod affcendat ad ratam quin

res /)ofpimlium.

tz (emiffis totius heredita. & he faltem duz prov-

É

h:'liljayäïscondu:'ov:;l.;:.

"

weextiadeccleliam ve

nofilio vItra quatuor concurrunt: totum ergo eít

legitima. Vnde mafculi habere debent de corpore

Confilium

ais ecusperabofam

PX.L"'

hereditatis quatuor partes femiffis, vel reliquam

a, afanda d confos

quintam habuerunt forores , autdimidiz dotium

tht

n

Mdl

i Bononien. t*

d

hi

* TAT Yro Cinitatis populia z'urellaimlz' firma-

mulierum non affcendunt ad quintam femiffis : &

to cauetim, quod de quibu[iumque prjs legatis at-

"gt retium d tala con

proearata,qua non concurrunt;pro ea non auget,

Z

^

Ea

.l þ

J, que fideicommi[sis alicui perjoua uel loco pro

al Gul p que i ecc

quia ceffataugmenti caufà exratione literz.

)i'kä

)

animavelitiis,e" de quibu]cunque bareditatibus

U.

Diuidatur (exempli gratia) tota hereditasin qua-

P

alicui pr]bn

« uelloco pio pro auina delatis foluantur fabris

At qbdtotdesn

l

i

zI

draginta vncias, femit.eft' 20. De 2o. diuidendo in-

c& alicitiis ecclefia folidi du Bononien. prolibra moneta qua-

ünd d

"AV IU

Ihre fl

o ;'ï. e

terquinque, ponendo ambas filias pro vno , qua-

V

libet cuiuslibet legati fatti & fideicamifsi & ualoris cuiuslibet

IT etiqueerns

tuor vnciz attribuentur cuique: Pone ;quód me-

bareditatis [ic delate,et intellicatur e[fe pro animarelittuubi

dictas dotium filiarumatfcendat ad duastantum ,

?ïdälïl'ü[u[m,im 4.,:; th'e

;

-

fiou relinquatür uel legatur alicui attinenti te$latoris uel tali-

i;c:ccicüa.&d]üoc

ht

.:l.

iftz concurrendo cum filijs non diminuunt femit:

ter legantis .

AU

Qu

gritur , an ex bac debeantur dictà,

fem pro rata duarum, & in illisfterilesfunt: nonim

fäþricækdigfk-'

om

Abl ioe d

^ À.

duo Jolidi pro librain cafit praentiyuel non -

V

'

pugnant,ergo de toto illo cumulo mafculorum

detrahuntur duec vncix,detrahendo pro rata cuiuf?

-

TU n

libet portionis, & duz iftz applicentur hzreditati

T

VELA pef dubira.tio,fquöd üatu

W

"duv

reftituendz, reliquum, quod remanet, eftfiliorum

s

2)

tum non adftringit ecclefiam , 26.

legitima: & fic fatisit mentilegis & ftatuti.:

&

diftindtio.c.hi quidem. de conftitut,

Non obftat, fidicatur, in fauorem filiorum ex-

f

*

c.quz in eccléiarum. & c.ecclefiai

N

oA E

cludunturfoeminz,non retorquendum: ergo ad le

C

ysee-

à

D

-derebusecclefic non alienandis.ci

fionem vel diminutionem legitime filiorum:quia

fi. de immunitate ecclefiarum. per

CORMium X L

totu.Et fi

['A

hocfitex neceflaria confequentia gefti infauorem

nó adítringeret (tatutum in fpecie, nec

DEU

filiorum : quia fi caufa augmenti eft concurfüs nó

in generejad ecclefiam extenditur:quia ftatutum

|

UA

r

Nmo

Ll (Onfeif

fterilis filiarum ; eo ceffanteceffat augmentum ad

re(iringiturad metas poteftatis ftatuentis,vt c.à no-

"u

ratam:quando enim ex coníequentia & connexita

bis;de fentent.excommunica.c.|vt animarum. $.fta

|

lon Itln

um

««

tcfauoris fequiturodiumfauoreintroductum;nó

tuto.de conftit.lib.6.quicquid fenferit Bar.in l.cun.

w..w-

debet retorqueri ad oditim, vt notatur in regula,

&ospopulos. C.de fümma trinitate &jfide catholi

utni

p UE

quod ob eratiam.dere

L

0)

E

lj

g.iur.liþ.ö.& l.quod fauorc.)

:

ca.qui etiam in tali cafu decidit pro hac parte, cüm:

Jn'dUObuS

cta

C de legib.

E

detrahendum de reliáis fit circa ea, in quibus eccle

Q[fw

5' Iu -klu P

fia priuilegiata eft: & fit eius immunitaté violares

à

l

Hac vera, quando legitima diminutio cótingit

li

i i

X.

circa quintum filium,vel etiam totalis exclufio;vel

Et (ic concluditIoan. Andtc. etiamin (tatuto in gc-

N

MR

ftey

tantz non funt portiones illorum,qui funt vltra

nere loquente,deimmunitate eccleGiarum.c.fi.lib.

il

» 6: T Quinimoó compellere poffet iudex ecclefia(ti-

t

"

-llam

qu.;:.u'or, quód affcendunt ad quintum femiffem.

cus

d

l]x-

N

N (-I

üu

Qfo(

u

TE

N

Q

Gd

l

t

"

i

f

Confilium

XILLGXL E.

TM

le

i

59

"m

Qin

lt

mtg

D

cus laicos ad declarandum ftatuta non comprahé

Item quia hic capi non poteft pro debito mere

Uænr

U

mt[

Ti

dere ecclefiam,vtibi notatur.Idem concludit fol&-

ciuili, vtbene eft fuperius allegatum . Ideo füb-

l(mlr

ibji

Tib

niter Lapus fuaallegatione 2 1. Federicus de Senis

fcripfi .

j

Iml'

Mi

i

W

fuo confi.77.ad hoc quod no.Io. Mona. de conftit.

Ego Anto.de But.V.I.D,

xqtm

r

ll

c.vtanimarum,perquz patet.hofpitalia , (i habent

:

qlllbm

RU

ecclefiam,non ligari,quinimó nec hofpitalia non

A& D DL O.

t

MTR

^

lc(r

habentia eccle(iam , dum tamen fint publica & au-

&m

"Qu f

d

&oritate Epifcopi coníftituta:quia funt füb pote.

i

ibf

[ thïC

b

ftate Epifcopi,in Auth.de fan&tiffi.epifcop. $. ceco-

RiINCIPALITER ]OQuando plures ab initio eque

principaliter contrabunt ,'cr fe obligant. in folidum , &

nomos.collatio.9.& exempta vt eccleíia a poteíta

creditor eorum fidem in [olidum fequitur , & tunc vefbe&u cre

te feculari,de religio(is domib. c. de Xenodochijs.

Bml'l() !

lf

& gaudent ecclefia(ticis priuilegijs,in auth. hocius

ditoris nullo modo funt fideiufJores, ed omnes principales , etia

fi conflet , quód ad vnum tantum pecunia peruenit , vt pulchré

porrecdtum.C.de facrofandt.eccle.10. q 2. c. hocius.

*Paul.in l.fed 1ulianus.ff. ad Maced.reprobata opinione Guil.de

IDIT

adhocclemen. quia contingit. de religio fis domi-

ïg.

bus,quod notat Innocen.de donatio. c. inter dile-

Cun.ibi,idem Rom.confi.114.. Habent tamen ex noua contlitu-

tione beneficium diuifionis;[i omnes,uel plures fmt prafentes d

m

&os.ad hoc quod notat Hotft.in fumma,de regula

Joluendo,autb.boc ita.C.de duo.reis . J4ut ueró primó contrabi-

M

m

g

ribus.$.t.ver(ic.quid derufticis. Hinc eft.quód talia

ifim,

l4

n

tur cum uno in totim , deinde accedit alius , qui fe etiam obli-

hofpitaliagaudent immunitate ecclefiaítica,,vt no

gat&&. bic esiuerus fideiuffor , ex quo non interceftit animo no

tatur decenfi. c. auctoritate. Hinc eít, quoód Lapus

sandi ? babet benefrcium ovdinis,autb.prefente. C.de fideiu[J.

tenuit in hofpitalibus non effe locum miffioni fi-

Etiam fi fe principalem debitorem conflituerit, ut ibi tenet ,4c-

cutin ecclefijs.ad hocquod notat Guil. in Spec. de

curf.& beneyidem Bald.con[i. x 9 8 .nu.7 Jib.x . Capel.Tolof.de-

ftatu mona.verfi.36.vbi f dicit , rectores etiam ho-

fpitalium deaudoritate cetiam Epifcopi con(tituto

cifio.8 .Curt.Sen.con[i.6.licet aliter teneat JAlex. con[il. 1 v 64n

P L«corumP

Wtf

fi-lib.6 con[i.3 9 .nu.36 lib.7 .fed male,ut ibi animaduertit Mo-

rum gaudere priuilegijs ecclefia(ticis: imó etiam

der..Apoflil. Et ficisle poslea etiam in eodem insirumento ac-

riuilegijs canonis, 1 quis (aadente:dummodo ha

l

b

itum mutaucrint fecularem . ad hoc quod notat

cedens babet beneficium ordinis, & *fi plures taliter accedunt ,

"9f d n Ms

[

babent etiam inter fe beneficium diuifionis ex epislola diui J4-

Guil.in Spec.in tit.deftatu mona.$. 1. ver(i. quid fi

diiani ,nifi bis beneficus venuntiauevint . Et itaaliàs in caufa

reftitutus. Hinc eft,quód loca piagaudentin eccle

quadam ardua con[ului,ut patet in con[il. 28.incip. Res maximi

sn tnyit li f

fia priuilegiis ecclefiafticis quo ad reftitutionem in

ponderis ,

[

integrum, vt notatur in c.2. de reftitutionein inte-

"04 w g

f

grum.lib.6.per Io. And. Talia enim zquiparantur,

"t 10

detefta.c.requif(ifti.de contüet, c.2. H «c confirmat

$VM McARIV M.

folennis aduocatus dominus Lapus dc Cattillio-

jäjum;? ttadardd d

nointuotraQu hofpitalium , in 11. & 12. qua'(tio-

D

nibus.

B$tatutum ,X quo diftributiones ecclefiarum 'cleri

Ex quibusconcludo, talium hofpitalium ftatu-

cis [ludentibus debit reducantur inquoridia

tanon extendiadecclefiam vel hotpitale publicü,

nas dislributiones in preiudicium fludentium

UIUrm

X

vtüpra dixi: & fi fecus perabufum feruatum exti-

titab ecclefia , caffanda eft confuetado,cui Domi-

priuilegiatorum,an [it-validum.

* (aicy liil m

z

nus hodie ciuitatis Bononien. regiminis antiquü

2

Fraus llatuentium ex Pluri!ms concludi poteft in

AA

reintegrauit exercitium ad talia corrigenda, de co-

aibfmen r

fuetu.c.r.de conítit.cap.quz in ecclefiarum, & cap.

materia præiudiciali.

ii dor rj lo m

cum inter.

S'cientia clericorum puälicam «tiliratem ecclez

atl

Necobftat,quód hoc deputetur vfui etiam pio:

us fluan r

fre conféruat, cuius repulfio & carentia maxi

quia nonett altare di(cooperiendum ad alterum

?ra!ibra gt

At t

veftiendum.Et quia quantuncunque hoc vtile fo-

macau[at incommoda.

retecclefiz ftatutum;non aftringit eccle(iam, vt di

W

^m at

4

&o c.ecclefia.& di&to c.bene quidem.& notatur de

Statutum qm'lms de caufis 1dicatur reuocatos

:;4;;1.-7»

st ia

judic.c.nouit.de folu.c.

j '

fimilibus .

fi.10.diftinctio.c.lege ; c um.

aü M ..*MWM

j

ápie

Jnis

Confilium ^ XLII.

Sic mihi Anton.de Butr.vtriufqueiuris Dodtori

Il

vifum eft.

£3i

ISIS pun&o& que(itispredidis,

I

Vi

t

ubiratio,'.qu'ö a

'

É

&

2

9 007 4

m

a

veccilum

queftio ifta reducitad duo dubia

Hüim[-

J

tantum . Primum eft fuper validi-

ha cmqlllv

kcet

anfilium CULT

d ^

'tate (tatuti. Secundum fupereius

[*

m

d 00

1

j s

E?

A TIS puto,etiádato , quód effet

non vfu . Circa primum dubiuua

i

- kA(ul

m

RE

valida confeffio; clericum , fi alitee

facit,quia fuppofita (cientia priuile

ao

RT

i

jmut .

o - -;

Q

non renuntiauit; h- 5erevexceptio-

i Apolic

i, quo (tudentibus datur integraredi-

fuuum

. Bem excuffionis principalis,ad qué

tuum benefici

orum perceptio, fructus redadi (unt

qdit

n

j2

"

adauotidianas di(tributiones. Nam videturhoc

iam a

j u

g

ls,v[ 03

s

» puenit pecunia:licét principaliter ?

,æw.:ff

my

feobligauerit, pex notatain l. reos.

folo (tatutum non impediri, quia cum ftatuant in

fmu

dv

nv l[lmu

u

in .'duob

otdine poteltatis, qux ligatanon proponitur ex ali

,

po!

us.$.1.

u

l

(

Item vt miles habeat priuilegium , ne conuenia-

quo decreto in priuilegio appofita,valet quod agit,

m u

n

ci

turnifiinquantumfacere potett, (i nihilappareat ,

q

uanquam priuilegio prziudicium conterri con-

1[?[0

Pa[tC)

g

j

tingat,de przben.c.

dilectus.& c.inter cetera. cum fi

Üv

i

u

per quodille renuntiaffe cenfeatur, cui forterenun

milibus maximé quia omnem fraudem excludere

Y| n

M

u

tiare non poffet: quiain fauorem priuilegit & or-

;j

mb

y

dinis clericalis,de foro compc.c. fi.diligenti. quod

videtur fauor augmenti cultus diuini,? in quem fta

g

t

T

i

pn

$1

du

j

tuti mens ordinatur.

j

non decido,quia de hocnon quaritur.

Con-

TM

qeit

(

jl

g u

p

w

(

"

dr,

)5*

T

a

60

Ant.de Butrio Bonon.

n

g

&xïul

[

j

'Uil

rgm ,

Contrarium puto verum de iure quia fraude

tio inquantumin debito derogat filiisin fraudem

j

j

ün

fU

p

i

mf*f

n

1009

fuppofita nó debet effe in poteftate inferioris vires

prafümitur,C. deinoffic. donatio.per totum, & in

j

j

l

priuilegii abfoluere vel eludere,de renun.c.z. lib.6.

venditiohe bonorum,de teftam.c. Raynaldus. nota

j

u

lh

15 M

gilän

N

nb

0

^iw

"

de priuilegijs.cap. quanto,cum materia. Hinc eft, g

tur in l. Titia.$.Imperator.de leg.2. Sicin alienatio-

fraudulenta fumptio beneficii in fraudem iuris ex-

4l

IOIU m chI

10

ne factaà liberto viuéte debito patrono, l.fi.(i quid

j

li

jit

jl

pedtantisnon praiudicat expectanti,vt nor. glo. de

in fraudem patro.

i

u

Icícrip.c.literas.in verbo,ftatuimus.verfic.nec pon-

Nec dicatur, fraudem excludi ob augmentum

p

u q

-HU .

deramus.

diuini cultus:quia talia prezfümuntur Gmulata , ex

)

j

]tem ex hoc aperta effet via ad fraudanda & eua

quo illi annexa eft prima vtilitas, & tertij prxiu-

nwm !

"m

i

cuanda priuilegia ftudii contra Pape intentum: fa-

dicium , quod alia via excludi facile non potletaii-

fet

ptü,*-

cilé enim foret ex ftatutis omnes reditus reducere

ter quàm ftatuendo: fic maximé autem apparet al-

)

il

PtllllSdt

ad quotidianas diftributiones . Talibus autem fig-

tero capite vtilitatem publicam excludi, quia (cié-

pp1TI^"

mentis via excludenda eft,de diuor.c.quáto.tfraus

tiam P repellunt: adeo ergo repellendi & a iudican-.

r,'ff.d

autem ex plurib.concluditur,quz iudiciis probat,.

tibusin ftatuto lzfo. Dei fcientiam enim a te repu-

NI

l.dolum.C.de dolo.

litti &c.

D]

n

TOU

AU

Primó,ex nouitateftatuticontra antiquam ec-

j

tInfcientia enim clericorum publica vtilitas ec

L

j

w

J

g

clefiz confuetudinem , non apparente caufa noua

cle(ig vertitur , quibus permaxime nofcitur indige

I

wl I».'þ!"d,

cuidenti, contra quam iura prztümunr,X inrebus

re , & exrepul(ione eius grauiffima damna ac ani-

D

'Wæ

nouis àgendis &c.ff. de conttit. princip.l. fi. ad hoc

marum pericula proueniunt,de elec. capit. cum ex

u o

ce con(ti.c.cum omnes.ca.cum accefliffent.& cap.

co.lib.6. & hoc in euidentiillo dubio & contraan

x

n

M

m st

g5

cum M.

tiquum ftatutum, non data euidenti neceffitate,

Secundó, ex modica perfeuerantia flatuti : fzpe

[le'

ypa

cumergo nulla euidens datur alia noua neceffitas

"T li

»

enim exhis, quz in breut fecuta fünt,in praterito

fic nouiter (tatuendo, ftante pendentia priuilegii ,

u

s

J -

pratümmus,s 1.q.1.c.fi q s.l.dift.c.6 qua toemina. de

cuiquo ad verba feruatur, ex toto vel magna parte

j (WG';

clec.c.officij.l. uetitus.S.corum.fl.de priuil. cred.34.

mente euacuata, hocftatuerenon fundatur fuper

QG.1.C.1.C.de adul.fi qui.in Auth.dere(t.& ea qua pa

jj t

necetfitate ecclefia. Sicolor datur augmentádi cul

m

du k n

ri.$.vrumquidem.cum fim.

tusdiuini,corum vtilitas priuata nutritur , & vtiná

Tertio.quia(vt proponitur verbo) canonici non

,:;WW vaw.f't' t

nonquzdam latens inuidia, vt ad quod fe vtiles red

"m L:LM n

vtuntur ftatutis, nifi quando fünt ftudentes aQtuin

dere volüt, aut non poffunt.impatienter ferát alios

sl

ecclefia,ex quo colligitur aperta caufa (tatuti,quan

ad fcientie donum peruenire , nefibidetrahatur

MW n

f

)

sgy m OO

"

quam alia fingatur,hoc totum eritin necem priui

alterius dono feientiz , quod vitium & leges dam-

g gt ugc; f

legij Papz & cius vfus.

jrbiiut nv a f

nant,vt $.lege fufia.Intlit.de leg.fu.ca;tol. per totü,

E

Quarto, colligitur

fraus, eo quód reditus , quos

ad hocaictum Hoítien. decleri. non refidentibus,

s;ïmaäw,imxfgi:y

deputant ad quotidianas di(tributioncs inter te di-

vbiconciudit, quód contra antiquam confüetudi-

aj ia o

uidendas.capitulo principaliter ftatuente,& fic fub

nem íftatutum factum ad exclufionem non refidé-

vlv m x n

velamine auzméti cultus diuini, propriam nutriüt

tium non valet, quanquàm nutrire publicam vi-

sthmr, m d df p

& priuatam vtilitatem,de conft.c.cum omnes, c.

deatur vtilitatem,in quantum applicantur redicus

ex parte. quod & forie cellante fraude facerenon

ad proprios víus,& lic adeít mixrura priuatz viili-

tunm] A m at

Xj od r t

poterant: quia cüm ex hoc reditus alijsauferant

tatisjad quod text.de coniti.c.cum omnes.&

ftatuendo,etiam caufa fubfiftentejaad commodum

ibi not.Satis ergo eft de primo.

quoq

"u m

IT ]

proprium contentire non poflunt, etiam authori-

1 Ex his concluditur ad tecundum,quód etiam da

zanuin proprio negotio,vt in clemen.fi vna.de re-

ta validitate ftatutijillud reuocandum fforet, inquá

bus eccle.non alienandis, ad hoc quod notatur de

tum detrahit publicz vtilitati (tudentium. Inquan

(s conilh].',

conttit.c.cum acceffiffent. & quod not.Io. Andr.in

tum vero detrahit fuperioris poteftari, inquantum

Iu ree Mu

additio. Specu.in tit. dehisqua fiuntà pralatis (ine

etiam priuatam nutrit vtilitatem,inquantum non

coníenfu capituli,vbi declarat clem.illam.

i fl i i i

apparet noua vtilitas,ftatutum contra antiquam

"'aiï);?äi (mg

-

T

Quintó,fraus colligitur.eo quod data íciétia fta-

coníftitutionem feu confuetudinem faciendi , in-

S

] æmü

tuti excitati funtin ftaiuendo: (cientia enim facit p-

W WW-M

Ííumere fraudem pendente iurc;in cuius necem ali

quantum tot przlümptionibus fraudis lgditur &

SEC L

ü

i

Anglic conftituitur; ex quibusapparet caufa, qex

quid agitur,de praben.c.meminimus.& ca.íugge-

*Wmm, m

u

toto vtile e(t ecclefiz vel faltem indifferens:quia &

n m

DEU E:

fium.de reftit.fpoliato.c.audita. de reicrip. c. confti

«

fi in vna parte nutrire videatur, ia alia deftruit , n

20d i « u

tutus.cum f(im.

mmïd'ar

Vs m

y fu tolli poteft;,etiam nulla alia expedtàta praefum-

q'(]ïy )

E uL

Sextó;prefumitur ex non modica redituum de-

ptione pra(cripta.Inno.in c.accedentibus. de priui

"i

" l(i,?gnm:

putationead quotidianas diftributiones contra có

m

leg.de confti.c.cum accefliffent.per Cy.in l.falto.de

"R l V

*ïmïlüaoryg [

munem ftylum ecclefiarum, maximé pendente al-

diuerfis reícriptis, & quód non ex totopublicam

ierius iure,cui prziudicatur in priuilegio Papx:ná

nutriant,declarat non víus'ftatuti;

j HW)W

MC

fi debitor non modica alienat pendentibus credito

"i

i 00

Item faltem inquantum ftatutum nutrit priuä—

n

fan

ribusin fraudem fadum prafumitur, ff.de hisque

Wüamn

dt

EJ'

a.

in frau. credito.1. Lucius. & dicitlex;g»fi filius,cui

tam vtilitatem , cquia interfe diftribuunt , quo fa-

&o potueruntrenunciare (tatuto,de cori(li.c. cum

A

L

hiiy,

Wa

legata eft optio20. creditorum , cui patristeftantis

^i

conceffa eft bonorum adminillratio in vita , ma-

accefliffet& notatur in c.preallegato, accedentib.

N

smul

per Inno.remanebunt ergo reditus vt prius , maxi-

"h

" "'"32,1«

gna partem bonorum patris contra folitam patris

A

ts

a

]

€ofueiudinem reduxerit ad credita, pretumitur in

méquiareintegraturres ad antiquum ítatutum,&c

tollitur preiudicium tertii,quibus iura fauent, 5 5.

ET

N

fraudem fecitle,vt íaum ampliet legatum, vt e(t ca—-

fus,quihanc quzftionem decidere videturin l. no

dift.c.ab exordio.ff. de pac. (1 vnus. $. pactus.quini-

hj

l L

ü:(. m

mófortecxquo fünt idem ftatuenres licet in vtili-

men.$.filio.ff.de leg.5. quinimó fola pendentaa pri-

Ni

Tij

V ia

uilegii,cui derogatur,in fraudem prefümitur , tic

tatem eccletiz,;pollet hec ftatuta reuocate , de reg.

M n

iur.c.r.lftichum.$.naturaiis.ff. de fol. & tractantut

rqnm

pendentibus creditoribus didtis augmétum in frau

dem praíumitur,in Au:hen.dezquali.dot.$.aliud

in c.accedentibus. loquuntur in coníuetudinibus,

que non momentoinducuntur , vel priuilegiis &

quoque.coila.7.fic pendentibus filiisdos & dona-

aliisfadtisvel coneetíis : acité ergo non vfu & con-

VWMWR:

traucil-

fo(fl ]

"du

d

xmo

l

ET

mm

Confilium

XLIII.

61

medc

f&a

N

erUd

N

lg

Otm

Ti

il

trauentionetollitur, maximé cum vtilitas & necef

vrem :;gnorantem.

IZ.SlC

Q

fias (it ftatuendinon fic ceuidens,& contra antiquü

Pt

ll ]l

(

li

ftatutum & confaetudinem, & cótra commmuné,

2 Decetum dicitur [ecundum modum q condiz

m

m QKC

Ti

etiam ftilum aliarum ecclefiarum , g tam latz fint

dlo

uotidianz diftrributiones, vel quód reditus ad na.

tionem gratie afficere , eo ef reflringendum

.'HP

[l)m

b

hl

Umum

ugmfmu

turam illorü reducantur,ad hoc quod fcribit Hoft.

ad ca[um gratia conce[e.

W

Til

D

in c.ad audientiam.declerí. non refiden. füper r. $.

À düm h

T

b

(l l

4

vbi etiam dicit; quód talia ftatuta de nonrecipien-

Conflum XLIII.

dis fruGibusin abfentia quanquam mouente eccle

lts duf N

fiz vtilitate, tolluntur non vfu & contrauentione

Qtoo.

Mi

arc[d

Gonzrpramn fecundum principale

9]

la

f

IC.

ftatuti.

N

u O,f

Z

*lfxlïnd l

z

dubium,àquoprimum & vltinum

N t

thvt fuperius eft fcriptü,videtur mihi Ant.de Bu,

dependét.etfectusquetiti eft primo,

CI'CPH1

$

: mg()

L

ADDITIONES

(K'/:

NEVS.

quia fi poft fecundo 1dus Nouem-

bris reperiretur principiü Anni Pon

Wmäx

f ) ïisg

Vtilitgs "

PNPS

—

U

VLTVS DIVINTI.] Deiure communi diffributio-

tificatus,2 5.dielanuarij,priorin col

HUl mïllrmdlgc

C

latione fuiffet dominus Marcus,qui habuità Lega

iumydffc ;

nes quotidiana introdu£lLa fant in fauorem cultus diuiniyvt

facilius canonici &* capellani conuenirent ad diuina,ut no. 4bb.

to,(i pontificatus fuiffet poft 25. lanuarij vfque ad

! ï-'-:;c

Mijlpau : M

quartum Idus Nouenibris in aliquo ex diebus in-

MT

n

in c.licet.in ».mot.de prab.facit tex.in clem.vn.in fr. de veliq. &

terclu fisin illo tempore,prior eflet dominus Mari-

Wmmæ

ven.[an&t. Dec.confi.28 o.nu.4. Rebuf-in concord, Franc. titu.de

-t 'lä'U' l

"

nus.hec queftio eft fadi , de die coronationis non

'PhIPI

u

B

um

collat. $. 1 .glo.verb.distributionum.

( COf

"$CcIENTIAM,]Quammalafit temporii nostrorum con

potuiinformari,nec de die electionis, licét audiue-

4 QHotov ln

N Ikgn,

ditiojam multis ante annis prauidit Magnus ille Gregorius in-

rimàquibufdam diem coronationis fuiffe dié qua-

RTH

tuor Coronatorum, 8. N ouembris , qu& precedit

ACO0p d

Alut (

quiens,Mundus facerdotibus plenus eft in me[Je Deivarus inue-

* OQi0r d

vitur operarius.Cui Diuus Cbrifoflomus adFipulatur.Multi fa-

datam domini Marini, cüm occurrat illud feftum

p

dl

ial

die przdido,& data occurrerit 12. Nouembris; &

ET

At r

Al

cerdotes;pauci Jacerdotes,multi in nomine;pauci in opere, tran-

fi hoc eft,licét Pontifex fit ab eledtione, ut de elec.

"

V iij

A

Jfümptiué.c.fi. 40 .dist.Cótra quos fic acriter inuebit Hieremias :

Ut

c. licet, non fcribit fimpliciter pontificatum nifià

N

Md

Maleditfus bomo;qui opus Dei negligenter fecerit . Quod magis

coronatione,ut notatur in data Sexti.Talis autem

Nüttjt, r

exagerat Ofeas,c.4.Q uoniam difciplinam proiecisli meam, ego

Q

ftilus feruandus effet;decri.fal.c.quàm gtaue. de có

CAU st

teeuomam,ne facerdotio fungaris meo. Cultus uic€ Innocentius

fli.c.ex literis.cum fimilibus , & ficiudicandum fo-

3. dolet;nimis graue veputans,vt idoneis praferaatur indigni.ca,

Udtlo f ctol toí

ret didum Marinum presbyiterü in data fuiffe prio:

AO.0 RTM

graue.de prab.cui malo vt facro[an&fa [ynodus Tridentina ob-

rem. hoc füppofito, de quo in facto plenior infor-

uilaret,prüdenter & optimé flatuit,vt Epifcopus , eius genevalis

CO nf

N

matio habeatur, quod fortenon erit expediens per

E

m ettatontm n

Vicarius;feletis & acrer[itis aliquot ex fynodo religiofis ac pro:

illa,quz fubijciam. '

bis uiris,de illorum vita,moribus ac fcientia difquirevent in exa

dubi-

Vuhqa nutrdliani

^* Nuncrefpondeo ad primum dübium , fi

collatoré:

P eantum avl i

senque deducerent ,qui alicui ecclefie prafici cupiunt.

tatio cít,an decretum afficiatinferiorem

UpTpbLiTAEM]./Jdde Imonc.accedentibus ; de pri-

A &cadel murr atz i

ignorantem;in hoc non efthzfitandum, quód fic:

& C01:6 C O qux

uil. Card. in con[t. Y 3 0. ad primam partem.Lap. alleg.86.in q.

uià decretum afficit ignorantes, *^maximé quia

vertente.Rom.confi.377 Vif puntio.colura.fi.laté Decin c.cum

hac habet forma decreti in fcientes vel ignorantes ,

T G POC0,

aadicutdum quidetam d

4tce$[]änt.not.3. de consüit.

de reícri.c.tibi qui.lib.6.de præbcü.c.dudu'nl,dc con

Cefpraben.c.1.€o. lib.

—

pcadunfare, ag

-. Cafus confilij 43.

*

ct rl ludentium Tquan

3

. Necobftat,quód remaneat

in incerto,fi priuams:

d

VipaN presbyter Marinus Bugati literas ob-

ueritlacobe

lius.Etfi Marinusrepertus füerit &c.: -

speoocs potan, u

!

tinuit. apostolicas à fede /4po$tolica , in quibus

uütincle. eiquem. de

concef. przben.quiaPapa ex«

Jtafemnguantum pot

[2

2

Abbati fantli Gregorij mandabatur , vt inquire-

prefséretrotrahit dect

etüm , ut patet i filiterarum.

racom conmaaniu

/

LA

ac fià principio madaffet pu-

......

«lpemdinem fiiendn;

retan quidam lacobellus Dandolo commifevit bo-

quia vult perinde effe,

1

E pepnean

fi hoc effe repererit , eum piuet certis canonicatu

reprou

ideri.Sed exillis dep

endet decifio: hinc pen-

stonbas rade ii

&us dubij,fuppofito quód presbytet. Mari-

€? prabenda, quos tenebat in. ecclefia Tveuivenfi . & per alias

detpun

«t Qu a ub q

literas ie eadem. data mandabatur illud. confervi difo presby-

nus prior fuerit in

data.Aduertendum, quód Papa

M

vempdfasquis

mandat prouiderijcüm vacauerit per priuationcm

tero Marino cum decreto etiam ignorantes afficiente. Data au-.

« nj indiadelut?

tem utriu[que litera fuit Pontificatus Bonifacij anno 6.2. Idus

Iacobelli,& (icfe reftringit ad cerrum modum va-

sailo df

Um:

b

candi abfque claufula,uel quouis Palio modo.non *

"Nouembris.qui executor per fubdelegatum fecit proceftus fuos

scicxdenibus

fub Pontificatu /4nno 8 .«7. prinauit & contulit,vt mandaba-

pot

eft ergo exuiribusliterarum prouideri , €o ua-

r C

lo

cante per renunciationem

t proponitur. Conftat

tur s veperitur, quód fub eodé ,4nno "Pontificatus videtur apud

atusfuerit ,

:;cl ;10

Ü totowbliüm

Legatum de latere ce[fionem fuiffe fattam à. ditto lacabello, &

enim ante eum renunciaffe, quàm priu

...... U

