re , recliquam dimidiam lucrifaciat ipfe maritus,

Á

il

V,

vel pars eius in quibufcunque quantiratibus,fum-

P GIOU rie

w

NOVANTVM Paulusdifpo

w L

mis , vel rebus aftimatis, vel non , & à quocunque,

EENN

z

"

E

4

l

ïaon:un RUi o

& cuicunque dos fuerit data , vel con(tituta , vel

((/'

"æ)x

nere voluiffet circa bona fübiee

s . V LIQU u

l

—

R

&a onceri fideicom. planum ett ,

pro parte mariti fuerit confeffa:a , vel ipfius dotis

E

R—

)

üä:zy'nofcmzidc(oda

Edl

augmentum: & fi maritus dotem non reccepi(fet,

S 67l

quód Cenobium nullum habet

CT m TOl l

vcl nontantum , quód dimidiam habet , non ob-

iuris remedium ,quia nihil ex üis

Ls

ä

mutare potuit , aut aliter difpo-

"Rn Prarcidm w

ftante,quoód matrimonium fuit diffolutum. Si vc-

iv

—— i

Ti i t dtlqui

roexea liberi mafculi , vel foeminz, non tamen

ncre ,quàm ante voluit Lapari-

extent liberi mafculi', velfoeminz ex vltimo ma-

nus, vnde in hoc !xíus non exiftit ; inquantum

b roptascd donipe vt

Gs perte du donina n

trimonio , in quo deceflerit, vel exalijs matrimo-

autem de legitima , & Trebellianica, ve! proprijs

TT

LL

M

nijs vno , vel pluribüs extentliberi mafculi , & vlti-

bonis co viuente habili ad teftandum fiper duos

0 Jeiümo, k vv

faltim teftes, qios fufficere puto, diiponintesibi-

La omioa nb

mo matrimonio , in quo deceflerit, extent foemi-

o Martio, n d

nz tantum , tunc maritus connumerata períona

dem fuiffe numerum teítium vocatorum ad actü

fua cum liberis mafculis mulieris fi extant: & fi non

teftandi , & notarium ,probetur , Pauluai volui'-

i p banusde manadudus

Froni a dom b u

extant,cum foeminisex alijs matrimonijs vno , vel

fe difponere in folum Cenobium , vt propoure

pluribus , dotis & augmenti dotis virilem portio-

tur , duplex competit ei rcmedium contra prohi-

miea Fa db p d

bentem ? teftari , vel adtioncm haber de dolo ad

sem mo rdliuiore d p

nem lucretur deducta legitima , per cuius legitime

portionis dedu&ionem , fiue detradtionem dida

intereffe , ff. de dolo. (i quis affirmauit.de praícri-

xész d u ao u

piis verbis.l. quorics, vt not. gloff.in l.L ucius. $.

virilis mariti non minuatur quoquo modo , nec

ais i onr lao

ctiam per ]. hac edidtali.quam referuare teneatur li-

Sempronia. de lega. íccundo. poielt etiam fecun-

a. Quriur, p t

beris ex dida muliere , & di&o marito natis.R efi-

dum aliquos agere ad duplum coudictione ex le-

c;ucnim

saeris, Poni od D

duum tamen non reflituere teneatur , vt füpra:

ge , vt in Authentic. vt nulli iudices.$. & hac per-

«s áeanio Marinos

ul

reíeruare tamen tenetur maritus omne illud,quod

uenit.collat.nona,vr not.glo(f. in dicto S. Sempro-

"

« diündonite t

i

nia,& l.cos.C. fi quis teít.prohib. quas (equi vide-

j ILKH)

lucraturex dote, vcl augmento dotis liberis ex il-

» doubus CUUv

&i

lo matrimonio, ex quo lucrum predictum habue

tur Barto.in l.prima, ff. fi quis tefta. prohi. dubita-

(ide

ho

!

ri tamen poffet , cum $. ille de iudice tantum

£t

eaxu

(s

"

rit. Ex his cafibus, & aliis expenfz funeris didz

æm"

Qu

mulieris prorata parte, quam quidde dote, & eius

loquiturde ratione officij teítari prohibente , X

lusitd r

d

augmento habucrit , diuidantur , & fiant, & fi per

poenz re(tringendz , &c. vt in rcgula.in pceais,

o

m

po

partem mariti fa&z fuerint , deducantur, faluo fi

de rcgulis iuris , libro fexto, fed gioff. habucrunt

qu5

(s lod D

u

ininftrumento dotium, velaugmenti ipfarum pa

reípectum ad verbum , vel alij cuilibet , in texte

"du

" GZC

4 It

J u

di&ti $. nifi exponatur , cuilibet , fcilicet iudici, vt

"

ul

n

p

J

&um appofitum füeritde maiori , vel minori par-

z qua-

te lucranda folum , quod deuenerit, pactum dc-

ibi exponatur forma , quod inducit poen

x-*'äh

peet ; .

ol

mmïn[b

beat feruari , nifi extarent liberi ex aliis matrimo-

litas , quz fequitur ; V nde tutius puto ,.

q primü

m

M

J OCIUSW

niis vno vel pluribus, quo cafu pactum de.maio-

reniedium Cec

nobio füfficere dcþc;: »fifüum con.

«',:lx 1u(

MC

o

ri partelucranda liberis non noceat vltra dictam

Ícquitur intereffee

Jl

ii

y

LE

j

PU

n

f TU

virilem portionem , quz omnia locum habeant

"m

u

in matrimonijs contrahendis, & etiamiam con-

m J.OU

J ] ffü.imi'

:

tradis in pofterum diffoluendis . Item diftintio,

ADDITiI O.

P

«

jo!

fngmgnw;*

quód mulier eft, vel fuerit confeffata dotem , vel

g

cius augmentum , non ob(tante, quód alius; qui

i

"

Qu

"m

As

a ROHTBRENTEM

Trobibens aliquem teSlari , ln«

i U

dotem , vel eius augmentum dederit, vel promi-

Wa : ;:*Cpl[

$ llbq ;

ferit ,feu confeffionem pro parte viri receperit ; il-

cajn Corn,

9 i

p

u

&idit in erimen falfi ,U. Taulusgjïd& falf.ot in

€onjtio

j

e"Ur

Q

n

"- AAMPIT

"

j

p

i

QU oD

h.

8w

. Ant.de Butrio Bonon.,

*

£onfilio 56.-,;libro primo , &* 'confilio 83 eodeim vlumi-

babeat , duo vequirmitur . "Primutm ;

uód defuntlus velz

nt cotfilio 309. libro feeundo . vonfilio Y1o- libro quarto ,

lit teslari . Secundum , quód fuerit pr

obibitus testar;,Et boe

j

U

eíl: commune dicium , vt att

confilio 91. libro primo , Soc. confilio os. libro primo , $o«

gfi,am.?oc.qlun.in d'mw'—!*?'

cin, 1un. confilio 1 48. lib. fecundo. Et priuatuv talis-probibens

jTA

pena exiraordinaria , ita tenent. communiter doclo. vt di-

num': | fra 1. libro 3.

j

gt

eit Bo[J. in titu. de his , quiprobibent aliquem teflavi ;nu-

ym

mero primo , C ei aufertur bareditas , tanquàm:ab indigno.

- Finis (ionfiiioriiiä exiiän

0

dccrctorum do&oris

Jäa: tamen , quód. ad boé , quód buiufiodi pana locum

QQxfaim Agtonij d;B:gxio. &

o

í A

H

]

1

h

bd

o 1!

r

i«

;

»

(

üt

Q al

j

j

IoXe)

U

NST

p*

;

(

"

3

A

".nxï/'

N

ï

W

, M?

" f'l-

V AK af

E

—2

i..

x d

AV

d

w

m

) 7)

NJ)

(HJWFU

"

"

j lum Pt

qln

m

Mr

Mrl »u ]

ü'pu.lfWJ r

um

:H'ü*f

"

Mi

&

Wl.

mïxmli' al

-

(

m

rb

"m

M

(WJ;;;,»L W

p

;

um

m

l!

flilfïn':rwfflif'lf-ö'f*""' &!'M

pb

.:z:æf.'dmäw.

Mi

.:44«'1 IN

l

J

i

J;

v 'uls'm,ï'ä;'

"i mfm.-'.

&i d

f:i:fnöii:er;mm.s, :'(fc L

titi il hi liy, L

viduncur,

l

ia d .

'.Jmccfxlici;.d:* - h'w

- Á

«?ffffnhïrFJ:rn:

t d.

l

LA

1

LT.

-

UL -udl

n

mez

Dr J-

4 faduu J

4771 T

il

ll

L

VUl ipe

T

UT

"

n

l

j

F mU

b':wn ?

j

WTUWP! Y

xj

"','&

w(;,,,P Vi

]

"L

Jn "PWPWC!IM

n»

M L

)

:,1""

i mm

ii

;

T

ROW,X

d

LT f

^

MU t t

"

|

n qun

Uiuaag]u

Wv

l

Yüt,

[um ! m?

V,

j

3.

u

^

P

u

:

Á

X

L

N

!

SOW P'BW

J

Á

GCON

VIIIVM

i

dmommdo&om

IVRIS V TRIVSQ. FLAMINIS

DOMINIHIERONYMLIDE TOR TIS.

IN FAVOREM POTENTISSIMI

.POPVLI FLOREN IN TICINENSI

EMX Ty M.

G'? M N A SIO

p Interdiflum ecclefiaflicum.

35 -Ordo iuris 4"];t,f€" wandas in notarijs.

2 Qualitasétprobada,no [olum þ&ü.nu.fa* -U. — 3t Pape quando credatur.

4

A

$ Ciuitas quando dicatur delinquere.

32 $entétia cgqfum per appellation?'n

0n jiæþmdzmr.

La 6 3

4 - Ciuitas vt interdici Pof.?it,quæ requirantu'r,

N nomine Patris & filij , & fpirituf-

)

fan&i amen. Domine Deus meus;

$ " Penapriuationis pontificalis dignitatis aliqui.ä

(—

EE

(

quiilluminas o€m venientéin hüc

bus in cafibus imponitur.

i

ï)*)

mundü, digaeris illuminare oculos

6 Culpano poteft imþ.utari illi,quinopot rg/i&cfe.

L

eï

meos acmenté meam, & in via ve-

3

ritatis dirigere,vt fuperà merequi-

$ e^rgutre licet à communiter accidentibus.

fitisrede rc(þo

ndeà . Proteftansin hac cá , & in hoc

9. (afal[aexprefra in frita ip[o iurc vitiat fnitam.

negotio metenere folüillud, quod tenet fandaa ca-

10 Offendens non dicitur delinquere,quando 'aü'eyn-;

tholica mater Fccle(ia: & ita proteftor in principio,

medio & fine,gd oia,quzinfra fcripfero,puto vera,

us potuit offendi-

falua determinatione S.Matris Ecclefie,vt dixi.Ego

12 Dijþo/itio cfælicis.(g- clcm. L de pæn.nok Prþqeäj

igitur exiftimás apud zquifsimü & verü ciufdé fum

dit in inferioribus.

mi Pontificis iudiciü diuino exemplo -reos no efle

habendos,quos demonítrabitur nulliter effe iudica

15 Jnfultatuspercutiens infulzantern, p

tos,&iniufte, nó dubitaui fcriberein fauoré potetif

fæjiarnituf fZ:

fimi populi Florent. & eius fupremorü magiftratuü

cere cau/a de enjio'nïs.

14 feditio vvbi inualuit,licitum e[l occidere.

ciuiüq; primariorü,& prefertim Magnifici viri Eau

rentij de Medicisde ipía R omana Ecclefia , eiuf(que

15 AMinaténo licet p;utere,niji efiet Pi;ulü in mora.

fanciffi. Patorib. tam per feipfum; d eius maiores

clariffimos ciucs, fepe & maximé benemetiti.

16 Incontinenti quid fieri dicitur , antequàm ad

Vifa igitur declaratione ipfius fümmi Pontificis

. Alia negacia diuertatur.:

5 ipfos Florenti. & inipíos otenta, ac ipfa diligenter

póderata, pütem coníultationé deduca ad duo mé

17 VMulta funt,fw'alijs exemplo int.

ra principalia. Primü,an ipfa declaratio ipfius füum

18- Qualirates c.falicis.deducuntur.

mi Pontificis fuerit iniu(ta.Secundü, an fuerit nul«

19 Tertium innocentem no licet oj&ndere,fvtqui;

la.Circa primum de trib. videndü erit articulis.Pri

mus eritcirca interdidtum . Secundus erit circa poe

fé defendat.

3

fias , quxin proceffu narrátur circa iaterdidtum &

20 £Excoicatio nà c

excóicationé.Tertius erit deipfa excomunicatione;

aditïigäwrätera ekdït&' clerkü;

2I cetlus omnisiudicialis , in quo pars ledi pote[e,

Antetamen , quàm venia ad deci(ioné ipforü du-

biorü,Premitto primó,g ipfe füummus Pórifex atte

e]i nullus flzä?us parfe non citata.

ftaf (c folum velle pcedere fuper nouiter ppetratis,

1 Venio nuncad primü articulü, videlicet circa

22 Examinatio 7 «ventilatio veritatis requiritur

interdi&tü:& quia duo videnturinterdida. Vnü,qd

coram Principe. )

pu

rédeclaratüe(tin ciuitate Florent. fimul cü dua-

llsetiam à Pr':"hcïpa !

bus viciniori

b.ciuitatib. Scám, quod declaratü eft

23 Def?:n/ïo sion pote[t. 10

in ciuitate Floren.tin cum priuatione epalis digni-

24 Etiam f vteretur plenitudine pote[fatis.

tátis:igitur de vtrod; feparatim erit videndü : & pri-

25 Papa-vel Imp. no (ant fupra ius gétiu cvel nle.

moó circa primum dico , didam declarationem fuif

fe & eífeiniuífta . Nà licétmulta fint conftitutiones

26 'Princeps exprimens unam cau[am inualidam,

puniétesillos,q offendunt Cardin

ales,Epos & cleri

s0n pre[umitur aliavalida.

cos, 16. q.4.(i quis deinceps & in c. figs fuadente. &

Guili(arius.& in c. foelicis.de poenis. lib. 6.

27 "Notorium quid e* quoruplex.

3 2. 04.-'CQ

Tamen quantum ad

&in clem. 1.eod. tit.de poenis.

28 Ordine iuris non féruato cognofcert , eft ius altc-

fpecialem poenam,

de qua agitur, interdicentem ci-

nus auferre .

uitatem cü duab. proximioribus ciuitatibus,

folum

haberet conftitutio locum d.clemen.prima. Modó

29 luraannullatia a£lis al, 4 citatione Pa'riis', ba-

uius fPecialis

vbi agitur de imponenda paena al.c

bent locum &t in "Principe neda in inferiore .

cóftitutionis, oportet quód omnces ci

us qüalitates

G

3

verificen-

Oliu

(od

31

jÜ

P'mä

i

"

"

kl

g

1IoO

Hiero.de Tortis.

/

j

;

j

j

d

'.

T,ä w.

"t

i

u

N

verificétur ih cafiidequo agitur,aliispena.nó có-

muni non eft recedendum; maximé cum rátiones

D

jv

(on

g

mittitur.nota e(t fingularisab omuibus approbata

ipforümnon concludant, nifi fecuto confenifuper

l

005:

modum ratificationis, quo cafü oportet maleficiü-

(

jl

n

V

loan.And.inc.j.de hómi.lib.6. & facitratio, f quia

aj

o j

9?

(

P

quando qualitas eít caufa alicutus effedüs;püta poe

fuiffecommiffüm nomine ciuitatis;áliàs verólicét

s

"T

on

pa infcrendasnon fufficit probare fa&tum, nifi pun

ipfaciuitas habuiffet ratum ipfum malcficium, fed

p

M

"

a

u

Qualiter deducatur, & probetür qualitas,l. nó folü.

nontanquam geítum nomihe fuo,cx ipía ratihabi

g

j

po

$ fed vt probari.vbi pulchré Bar.ff.de no.ope.nunc.

tionenon teneretur:& ita voluit Bart.in d.l.prima,

j

I)

j

glo.& Ang.inl.ceum aQum.ff.de neg.gef(t.Bald. in l.

S.fed & ficum quisper glibi, quam mulrum'com-

[

uFI(m

n

MUO'

a

matrem.C.de ptobat.AlD.in l.Spàdonem.$.qui ab-

mendat.ff.de vi & vi ar.Éxquo infertquod poffum

jl

folutüs.vbie(ft bo.tex.ff.de excufa.rut, fed in cafü,de

haberé fa&um ratum,licét non qualitatem fadi,le.

W

Q

g

T

cüm interdi.C.arb.tut.& not. inl. Pompo. cribit.ff.

oakomzn

i

íà

quo agitur,qualitatesrequifitz in d.cle.prima, non

jl

vcrificantur, ergo didià pocna nofi potuir imponi.

de neg.geít.& ad przdidiafacit;quod voluitglo.in

9

Quódnon verificentur,dedücitur: nati primó pó-

d.cle.j.in glin ver.rata.& in d.c.foelicis.in prin«j mi

dérandum eft verbum;Pontificem,pofittm in di&.

y Ub iluh

F

v ls

nime interuenerüt ín cafu nro: n faciüt ergo au-

F

E

jlio s

cle.prima,propter quod dicuntibi doc.dicdtam con

é&oritatéstenéntiü contrariü aliquid ad propofitü.

/"1

Fw [

ftitucionem,& cius poenam nó verificari, nifi offen

Nec dicataliquis,tu prefüpponis cóftare vnum,

J

pl

&

gt

jordatt

«(

gX

datur ille,gui habet ordinem épiícopalem. Hinc in

vidclicet,quód nihilactum fuerit comunicato con

P

]

fero,quód pro nulla offenfa , qua diceretur, aut ef-

filio,& przcedente delibératione eorum,qui repre

i

ufitt £

reintet

fet facta clericis inferioribus ; habereclocum dicta

fentanttotám ciuitatem ,.exquo ex infpedione li-

qu

iciità

pfcopostat

: y:

conftitutio, necetiám pro offenfione, quz dicere-

brorum;in quibus con(ücuerunt defcribi reforma-

tur facta Cardinali przdidto, cüin ipfenon tit Epi-

tiones,& deliberationcs,quz fiunt peripíos,qui ré-

T

wiliutox

PT

Ícopus;fed diaconus. Cüm ergo nullüs fit ordo ma

prefentant totum populum;apparebit in ipfo nullá

qxio, Q

ol

lru.'l

ior Epi(copo,vt voluit Bar.inl.j.$.fi quis.in fi.j. col.

dcliberationem ícriptam fore fupet hoc:& hoc fir-

fün'P[

quiegres

"of o

fi.deapp.vbidixit,quód Cardinales non habent ma

mauit in terminis Dal.inl.2.perillum tex. cum glo.

W

i ao d

C.de erro.aduo.& gl. Bal.&ibi bo.tex.in Lfina.C.de

iq

*':rhi

x

iorem dignitatem Epiícopis,licét habeát maiusof-

oO

n

ficium:& no.per gl.5.in proc.6. & fic cüm ipfe Car-

reb.cred.in 1.Semp

n

gra) Qs

-

dinalishabeat ordinem logé inferiorem ordine epi

textores.ff.de leg.j.

ronia libcilos.ff.dc fü:;öc»!.Tïti;æ

.

30105

E

dignuti]

,

etità ïï:

:

fcopali,certé relinquitur, quód ex quo di&a quali-

B

Non quoque eft verificataalià qualitas, qua re-

ul

T

tas requi(ita non eft verificata in dido Cardinali,

quiritur per ipfam conftitütio.videlicet; quod Epi-

unda 54

nec in clericis inferioribu

ÍcopusinterfeQtus,(it proprius Epi(copus iptius ciui.

jl

^

$, quód non potuit irto-

gican cum od

ia p

gari dicta poena.

tatis interficientis,)nonautem fit alienus,vt eft cafus

!Q!L.:JFQB, -'

.. Sed videamus, an dit« qualitates fint verificate

in d.cle.1.$.ciuitas.in verbo, füus . & ita ibifirmant

;;äns,ql]ZIGF

communiter fcrib.quo d minimé : eratin cafü no-

ii quoid 025« 39

in offenfione, & occifione ipfius Archiepifcopi , &

ddiniradegoergo a.

oftendo claré,g non.quod ic deducitur.Aut volu-

ftro,quia ipfe Archiepifcopus interfedus non erat

amus dicere,dictam interdiQionem fuiffe declaratá

Epitcopüs proprius ciuitati

$

*

r um al n

Flotentiz, ergo r po

dul ag

in didam ciuitaté,eo quódipíà offenderit Archiepi

te(thabere locum poena prasdicta:

k*

*

*

Ícopum;& hoc nó poteft dici duplici ex capite . Pri

4 TStat ergo prima conclu

fi

^

10,quoó

d dicat cinritas

ii & marime n ao aol

mojquia hic modus, & hec caufaà non fuit intenta-

non potuit interdici ex co , quod ipía ciuitas óffen-

tisdtliüum, nideicet r

tus neque intentata , neque dedu&tusneque dedu-

derit Archiepifícopum ex duplici capite.

agtht quoad hoc, r a Oa

€tain proceffu.Sed quid tortius? etiam fi fuiffet hic

- Primó;qa hicmodus nóo fuitin pceffu dedu&tus.

* godfuent Epcopes wogma

modusintentatus,adhuc nó videtur verificata hzc

Secundo;quia etiam fi fuiffet dedudus,non con.

paidllonge as ia q

qualitas , qp fuiffet ipíé Archiepifcopusoffenfus ab

Itat de qualitatibus, nec verificatz fünt qualitates,

tfidejte: m foruasde

ipía ciuitate:quia ad hoc,vt aliquod deli&tum dicat

quibus mediantibus ipfà ciuitas potueritinterdici.

comiffuüm abipí ciuitate;vtà ciuitate reqri£ qp fue-

sgittr,quod & ojcas

Aut volumus dicere, quod ipía ciuitas potuerit

TARU dtents m m

ritfadtum communicato confilio,& deliberatione

interdici,non quia ipía offenderit ipíum Archiepi

pracedente eorum;qui reprefentant ciuitatem, vel

Ícopum,fed quià fuit offenfus in eaà prioribus, &

m

TCR n t rlreiemán.

E

j

T

di

LREDIA boc ctecadr.

fuerit fa&ü ab ipfo populo:ad hoc congregato mo

alijs,de quibus habetur mentio in proceffu,quo ca

rc confüeto,& prius deliberationefacta, & prece-

u non fit diftindio;an fit Epifcopus proprius , an

"UL Q ts

dentein ipía vniuerfitate, aliàsnon poteft dicifadtü

alienus,vt eít ca(us in d.cle.frin prin.1n ver.quem-

At Qtihas M".m à

abipía ciuitate; quz miniméinterueneruntin ca-

uis.& tunc dico,quódadhuc in cafu noftro non po

"Flüiri,,!iculginon.mm da:

iunoftro,nec deipfis conftat, ergo nofi poteft dici

tuit interdici ipía ciuitas, ex quo dceficit qualitas,

MLTMTN

quód ciuitas offenderit ipfum Archiepifcopum vti

K iberer

U

quz requiritur ifto ca(u, ad hoc vtciuitas ipfa po-

ciuitas,& hoc tetigit gloff.in L.ficut,ff.quodcuiufq;

tueritinterdici:quia tunc demum ciuitas poteft in-

vniuerfi.fed hoc clare voluit glof.in l.aliud.$. refet-

-

Ierdici propter delictum fingularis perfonz , quan-

.Mlcg "

"

tur.ff.de regul.jur.Barto.inl.aut faQa.$.fin.ff.de pe-

««0(

t

do ciuitas poflet dici effe iplius delinquentis, cafus

ll

nis.T vbi dixit fingulariter ad propofitum , quód fi

eftad literamin d.cle.j.S.terra;ibiipfius.& ita notát

p

F M":-l 6

totus populus ad pulfationem campanz cum vexil-

communiter doGto. nemine difcrepante, & in $.

lofueritadaliquem occidendum , non dicetur ta-

i

"n

fcqué in verbo;fi fua fit.cum ergo deficiat hac qua-

UC

?il*(, Qx;

men ciuitas occidiffe,fed (ingulares perfonz, fi non

litas , que eft caufa ipfius effe&tus, fcilicet interdi&ti,

i

lt

Al

przceffit conuocatio populiad hocfada, vt füpra,

& fic. vt ciuitas poilitinterdici ,'crgo deficiet effe-

hi

Mp

k

«

& non przceflerit deliberatio facta,ut füpra.Et hoc

&usd.l. non folum. . fed vt probari . per Batto.ff.

h

IN

iio

lmxm

firmat.loan.Andtce.in d.c.fcelicis.& Io. de Ligna.&

de ope.no.-tiunc.cum fi.füpra deduQtis: Modo quod

")

ln

Ri

loan.de Imoin d.clem.r.$. (i ciuitas, & dicit Ioan,

T

1 uu

il Qm Db'd

ipfa ciuitas Florentinorünon fübfit ipíis Priorib.&c

fl

de Lignano feita confuluiffecoràm fummo Ponti

alij magiftratib.in proceffu nominatis,habentibz;iu

*T(Cd ]

Wt

ER

fice & Cardinalibus ciuitatis Bonopix , & eft per

rifdiction& deducit, quia fübiettü - iuriídictionis ad

A

tl

Popülus

du

hoc bo.tex.in .fuper $2.ff.quod uj aut clam;& hác

W

(A

de

hoc,vtopereteffe&ü.g róne deli&ti comitli piptum

A

fenrentiam tenuit Panor.in c.dile&dns.in 6.colum.in

habenté iurifdictioné poffit interdici, requiritür g

Ut

dllblo ["

werfic.fediuxta predicta quzro.de fimonia, & dixit

fitfupremaperpetua & infolidü , & copetat iure jp-,

MM

^lleri

Md

.Qrg

[ &lbl

al

:quod heceft vera fententia ,quicquid dixerint ali-

Prio,& nonreprefentato pto alia;ita tex.probat irt

h

N

qm HO NES Coxff-trarigm in d.$.ciuitas. tamen à cQ-

d.clementina ján $. poteítas.cum his quz ibi: not.

*

W

Pmm

$

-

inquan-

:

M

&

ïmnl Etocqrm,

B

"

i

vt

, tl

4 l*oü

d

J t

[j

tum lon]s,

äu*

Confilium ^

". ! Vnicum.

IOI :

OQHI

Wi

u

u

Qtjn

m

,

inquantum do&. exemplificant in cófulibus: & ta-.

Stat ergo,quód cülpanon poteft imputari ipfi pó

lt

Mlg

i

N

menibi nihildicitur deinterdicenda cíuitate ex eo.

puülo,ex quo non potuit refiítere, nec potuit cogita

l

"Uln

It lþfa

T

rum fa&o. & ad hoc facit quod voluit ibi D.Cardi.

zc ( vt dixi ) quod debucrit habere cauíam refiften-

O

mmakü

M

h

m

nalis & communiter omncs,& Io. Andr.in c.fi fen-

di,ex quo.non debuit cogitare de occifione, & fic

4.. qms

Vlüpy

Jf

C'XIF

afi[ü.

tent.de fenten.excom.lib.6.dicentes,quód dicta ra-

ignoransnon poteft dici delinquero, l.fi. & quodibi

l'&w

1Edy

l,

tio iurifdi&tionis, & dominij nó habet locumin eo ,.

Batto.ff.de decret.ab ordi.fa.& fic ftat,

.,:-.

j

quödnon'c[f;

x'w ml

li

T Df

1

ui habet iurifdictionem vel dominium commune.

in culpa,l.culpa caret.ft.de rcg.iur.

il

A

N

l

cum alio; quia non debetjalter pro deli&to alterius

- Sed quidfortius?aut volumus dicere, ipfüminter

«&n

T

3

FE

-Aä

O iplh

i

grauari. Sed Priores &alij nominati in poceffu nó:

di&um factum fuiffe ob detentionem ipfius Archie

Pl

Mj

ll

habent iurifdidionemfupremam nec perpetuam:

piícopi: & habeo intentum, ipfüm interdidtum nà

Ti

i u.&l

ïflt,q D

llde f

OllltglD

& infolidum,;quiailla eft penéspopulum, ficut erat

debuiffe declarari; quia quando res peruenit ad cü

Gqü

!mu

IU

"RI

in populo R omano,antequàm effet translata in-

cafum,à quo incipere nó poteft, vitiatur ipfe actus,

lls

l pluribus.$.& fi placeat.linterftipulantem. $. facra.

Qdag

n

principem, leg.2. $. deinde.ff.de ori.iur.$. fed

quodx

Bu *ll

F.

&l

A

N

rinci.Infti.deiure naturali gen.& ciui.

DI

fi.de verb.obliga.Sed ita eft in cafu noftro , quia ex

m

i

JNU.

Nec prxdidis obf(tat,(i diceretur, qu

[*

d illa quali-

quo per mortem finita eft ipía detentio, finitum el-

* «x

dt

DP

f G m

V o

bcran

N

4 l

rasquz requiritur ad hoc,vt illa ciuitas poflit inter

fet iprum interdium,quia finita caufa ccffat ipum

j

h

dici, fcilicet,quod Epifcopus fit proprius, tunc ha-.

interdium fine alia declaratione ipfo iure , (ecun-

M

COnfn

' Qp

1

betlocum;quando traQatur de interdicenda ciuita:

dum Stepha.Guil.Cardi;& Ioan.de 1mol.in d. $. ters

M»k'.n

Füerunt

(

O"S m fl

te,€o quiain ea fücrit Epifcopus occi(us;fed quan-.

ra.licét Pet.de Ancha.de hoc ibi dubitauerit,tamen

C o

Ma

VT

dotractatur de ipía ciuitare interdicenda, eo quód

communior opinio cít przcedens, qua retéta facio

lh'*v

d

Phatt

N

eftlocus , in quo Epifcopus fuit iniuriose detentus;

QO

BU

l

vaum fundamentum,cui non cadit refpontum . Nà

Al

Utl

i

nÓ videtur in diQa conftitutione repeti dictas qua-

quz tollunt iam fzda,multo fortius impediunt fie-

TA

l

litates.Quia refpondeo,quod imo di&ta qualiras di

da,l.paite furiofo. cum fi. ff. dehis qui funt füi vel

Mil

fl]gg

X*n

Q

ts

[

citur repetita , prout expreíse apetit tex.in fequenti ,

alie.iuris.Sed ceflatio caufz detentionis tolleret in-

iX

$. ibi,ü fua fit. quia qnando lex difponit circa plura,

terdiétum iam declaratum , vt füupra demon(traui,

15-'»: *:,,

^

od

rout in cafü noftro & in cadem oratione,ita quod

quanto ergo fortius impediet declarandum . Aüt

omniailla reguntur ab ceodem verbo ,tuncdicta in

volumus dicerc,ipfum declaratum fuiffe ob occifio

L

"d ii

l

l

!

vno, intelliguntur repetita in alio:ita Bart.ad literá

nem ipfius Archiepilcopi,& habeo intétum, ipfum

'ZHO deh

E )

(

Q]

]

-« ORU b

in l. prxcotait.in $.eritque differentiain princ.fbvi :

interdictum fieri non debuiffe ex caufis füpra dedu

i

bo.rap.& allegat..r. iuncta 1.5.ff. de incen.rui nau.

&is:quia no verificatur.nec poflunt verificari qua-

Ácae

1 .jo:hzïrtmüraiicnus,

Wl

g

& facit ratio:nam cüm omnia regantur ab codem

litates,querequiruntur;ad hoc vt ciuitas poffit de-

bo/as, r

Df

RC ii

L

!

verbo;qualitas,qu refpicit illud verbum , refpicit

clarari interdicta,vt füpra demonftraui.Sed quid for

l

Dnr tj ls

ipfum vniformiter quó ad omnia,Il. Scio.S. Caio.ff..

tius,(i conüderetur principalis qualitasrequifita in

As

avt

defun.inftruc.& inttru.lega.ergo nimirum, fi dictü

d.cle.1.ett quód offen(io facta füerit inititiosé velte

^

GQ Ptf n

l

in vnointelligitur repetitum inalio. & ad predicta

nieréproutibi fonant exprefsé verba tex.in princip.

ii

Wt

accedat theorica Bar.in l.(i ita (tipulatus.S.Grifogo

. Statergo,quód exquacunque caufa excufabitur

T Pa ao u at d

nus.de verb.obli. & maximé in cafu noftro:(i enim

dolus & temeritas, ceflabit pena di&tz conflitutio-

EATO (76), uj Gs

vbi eft maius delidtum , videlicet, vbi Epifcopus e(t

nis,vt voluirglo.ibi fuper ver.temere,communiter

diencopum eranic a,

Occifus, requiritur quó ad hoc; vt ipía ciuitas pof-

approbata,& tanto magis in cafü noftro, vbi popu

u bcmodas of p d

fit interdici ,.quodfuerit Epifcopus ptopriusiptius

lusipíeno debuit cogitare, quod detinentes ipfum

.

Pvl Vi

ss aham f

faifet du

]

;

AU Qd

ciuitatis, quod e(t longe maius delictum; quàm fit

Archiepifcopum occidere ipíum deberent,cüm iu-

du

i

tcreict lml

iniuriose ipfum detinere : quanto fortius debemus

ris prefümptio effet in contraríium, vt fupra dixiper

dicere,quod requiritur, quod fit proprius Epifco-

ao r cs poumtt

I.meritó.ff.pro foció. Et fic cüm hzc prafumptio

tumendcee qod p d

pusquando iniuriosé detentus eftcerté multo for

habüit excufareipfum populum à culpa & temeri-

tius,maximé cum pena fint reftringenda, l.(i de in-

tate, vt fupra demonftraui , certé clarum eft , quód

sec ia p od n

s eza at oftsn a r

retatione.ff.de poenis.& hoc concludit.

ceffabit dicta paena,fiue alius , qui offendat , fit do-

Nj

cd & fortius , ex quo delinquens non erat domi

minus , fiue priuatus, exquo fübeítinipfo populo

ss tabcz ao n p

nus ciuitatis,& ciuitas puniretur, durum effet dice

&i t u

& ciuitate cauía,quz excufatipfum populum & ci

re,cam puniri;(i culpa non haberet, cüm pena de-

uitatem à dolo & temeritate,ex quo fuit iufta, vt fü

d ais in d gt

bet tenere auctores fuos,l.(ancimus.cum fi. C. de pe

pra demoníttraui:ergo ipfàiufta caufa excufàt à pe-

i;:»;nm

ycinclo lum

df i

nis.vnde femper deberet fubaudiri i(ta qualitas, fa

naipfum populum & ciuitatem.& ita Bal.in l.gene

40f

* w

; citat t DO

culpaei poffit imputari,vtprobat tex.in d. cle. r. ad

raliter.in 3.col.in prin.in ver(i. quintó. op. C. de epif:

d

z

"T.

"T

dbocclts

p

& cle.al.no.per Ioan.An.in c.2.de elec. in noucl. in

undoup

9t

fi.&in c. felicis. allegato in ver. facultas.ei affuerit.

:jcquin

"

tad hocaccedant notata per Bar.inl. 1. $..ne auté.

6.&al.loan.An.in fimili,in ti.dearbit. vbi voluit, g

st

ff.i quis teft.liber effeiuf fuerit. Sed in cafu nottro

iufta caufa petendi reductionem ad arbitrium bo

us atl

nid

« 0

&

TU

non potefít impingialiqua culpa ipfi ciuitati nec po-

ni viri excufat àpena.& idem voluit Bald. quod

M

mz,lbly

pulo:quia ficuti ciuitas. &;vti populus obuiaréde-

iufta caufa excufetà pena;in c.1.$. inter partes . de le-

;

j 1W

j

u

j

i

buiffent.fuiflet neceffe , quod füper hoc przceffiffet

ge Corradi.

Jl Vil

'(

us

,

congregatio populi & deliberatio , iuxta ea quz fü-

.Sed

d

quid

^

fortius ? nedum iuiïa caufa excufat à

(

pra dixisimo fortiusetiam fi predidta non requifita

dolo & temeritate,feéd etiam iniutla : glo.in l plagij

dazif

ijs

1

mtr u,

r dcnaäf

hu

J

fuiffent,non potuiffent obuiare,prefüppofito quod

.criminisaccufatio. C. ad 1. Fla, de pla. & in l. igitur,

tam breui tempore fteterit detentus , proüt ftetit, &

de lib.ca. & idem voluit ind. glo.not.inl. 1. in fi.

m Wi

rf

|

o

x

hJ

"

j

maximé cüm ipíepopulus non potuerit cogitare,

£t deabigeis, vbivoluit,quód nedüm iu(ta cau(a,

s

p

jbl

j

fron

quód habentes ipíum detentum , voluerint ipfum

fed etiam iniu(ta excufet ctiam à culpa. & ad pra--

o

i

nnvfif

Occidere: quiaim dubio capienda eít prafumptio

di&a facit, quod voluit in fimili etiàam glo.fin-

N

jnal

(üon

t

i^.

I)

€xclu(iua delidti, l, meritó. & ibi comuniter docto.

gu. fecundum dod&o.ibi , in l. prima ff.fi quis ius

1 n

( llfl

glpllï

f£pro focio.ergo non poteft imputari aliqua culpa

dianon ebtempe.circa fin. vbi voluit , quod ne

L

um

W

dum iufta caufa, fe

"t

g^

' mdlh

r

j

ipli populoquia in a&u.occitionis non potuiffent

4

detiam iniufta excufet à ggcna

3"u:v ;

euii

impedire;quin fni

; Ccontumacia.

j d

ul

"

Q"et occiíus, vt patet cuilibecre&té

clarimm&.,gyc;iam

,

hi

j

pO

j

fegmienti».i

. Concludo ergo ex pradidiis

ftanie

(

"

Ó

q

G 3

«qi

j/

.;!

"

297

«

uT i

Lmh

.:u

102

maï»f)

ij

yi

10*

g

» ij

'blþu A0V*

ftante namtioh&Gd:þl(icitcr,prou'f';iacct.in,pro'cc('

terdi&um fuiffe, & effe iniuftum , & maximéquia

o

Vi

j

Wü

g

fu,non potuitrefültareipfa poena interdidti contra

quando aliqua qualitas allegatur ad przparationé

P

j

g n

didam ciüiratem , & fic, quód declatatio remanet

cauíz, debet primó deiptà conftare, vt eít cafusin

j

j

(l2

j

"Losits

iniufta,& fic apparet,quod nonpoteft dici , g nul-

l.nonignorat.& ibi Bal.C. quiac. non pof. quantó

lusde(éGus (i5,aecin caufa efficienti , necia caufa

ergo magis debet con(tare deipía qualitate , quan-

n

gnsfum'ql 'cq)db

xll

u[ Gn

«u

nmiateriali,nec in caufà finali:quia ex przdidtis appa

do allegatur ad decifionem ipfiuscau(x, prout in

It

ret,g defec&us eft in'cau(a miatériali,& maxime eo

cafü noftro ; cüm agatur de maiori periculo , &

ha

i

(rjo !

i

f

quia oifenfio in Archiepitcopum non potceft dici

4"01(r

alllt i

AW

longe maiori in deciforijs , quàm in preeparato-

m

n lh

conit x

iniüriofa.nectemeraria ex parteipfius ciuitatis;feu

rijs,l. de die.cum ibi notatis in

principio. ff.. qþ.ui fa«

i

populi Florentiz,nec ab ipfa ciuítate;feu populo fa

tifda.cogan.

)u

fancm

L m

j

j

"

&a,nec éiam poteftdici facta ab eo,cuius poffit- di

Nec prediüis obftat,(i diceretur, quód predicta

Ha&

M

€i ciuita$ , proütre

procederent,ni(i in ipfa declaratione fummus Pon

.10'

iur

j gua

clarandam.

qu'i:ritur ad ipfam poetnam vdc—i

P

D. n

tifex.certificaffet ipfos taliter delinquentes, prout

"

g

ä::

f Nunc veró aggredior fecundum interdidum,

fecit,vt videtur prima facie conftare in ipfa decla-

j

ii

KC'

qu*

^

ratione, & maxime cüm videatur fe fundare fupcr

n

(

U

quód declaratum eft in ciuitate Florentie cum pri-

m

uatione archicpifcopalis dignitatis, quam dec/ara-

ipfajiuxtà notata in clem.r.de proba.Quia refpon-

m(mmo

q)

7l

»

tionem dico etiam fuiffe iniuftá , quod deducitur:

dco:nam primo videtur certificare magnificum,&

j

n

hæ lf

? Anmae

ub

1qu

éNam licérin aliquibus cafibus poffit inipóni poena

penitus innocentem Laurentium de.Medicis.Quis

TU

qi

g 1»

priuationispontificalis digaitátis, vt hàbetur 2 $.q.

enim fanicapitisnon dixerit, pluíquam clarifimé,

W

i

jniraun

um

(um

Arakn

2.cita nos.& in c.vbi periculum.$. ciuitas. de elein.

& manifeftiffimé hocnon proueniffe ex voluntate

gt

lu

.n?ü»

6.cumfi.tamen deifta pena fpeciali priuationis pó-

fummi Pontificis.Scd quia ei clariffimé fübreptum

f 90 CUU

"

a

-

tificalis dignitatis exca caufa, quód prafatosdelin:

fucrit:conftat enim notorie, vt diceturinfra, quod

J

a

quentésnon puniueritinfra meníenm, folum babe-

notorié tünc temporis , & in illo. tempore pun-

N

tüt ir d.c.felicis. vbi habetar , quodcitiitas dàáobus

Gualitcr , quód eius frater erat mortuus , &oc.

p

j

)

od

cafibus punitur. Primus eft, quando praflititauxi-

cifus, & ipfe Laurep.vulneratus, & in domum re-

t

ln d ::'.".; I

liumvel fauorem his, quioffenderüt Cardinalem:

duc&tus, & anté càpturam Archiepifcopi : hoc enim

3

btj

M ;Llll' ':

t

& éx quo ifta qualitasnon intentatur , nec elicitur

€t conftat ex confeffione fecunda. Archiepifcopi.

x proceffu,ergo relinquitir,quód detfto cafünon

Item conftat, ipfüm M.Laurentium propter.vul-

mm,vnp;arceux;:::a:-..». i

n

mmüctotut tl

cit'habenda mentio;quia non eft cafus, de quo agi.

nus eiillatum per multum tempus domü non exijf?

quiic ia

tur. Secundus c(t ca(us, fi ciuitas taliter delinquen-

fe.Quis enim iudicabit, ipfum Laurentium manus

«t qundoipke fs

i

À

tesinfra menfem non puniuerit &c. modo ponde-

inieciffcin di&um Azrcliiepií(copum , & concurren

ro verbum pofitum in conftit.d.ca.felicis,videlicet;

te fummo dolorefratrisoccifi?profeQó nullus, &

ia prztttr

1

a. dbat kcdan d

dum textus vtitur verbis;taliter delinquétes: infero

maximé cüm hzcnegatiua,q» non iniecerit ma-

ergonecelfe effe , conftare illos, de quibus punien-

nüs violentas,(it coarátata euidenter ratione loci,

siiinguis K no1 Cutae Q

M

dis tràádatur, effe tales, quód comprchendanturin

& temporis:rationeloci,quia in loco , quo fuit de-

sigicidelq

UA

can

visinilconti d

T?X

AA u

dicta contti.necefie eft ergo,cp primó conftet;q fue-

tentüs Archiepifcopus;non erat nec poterat effe

d

riüt táliter delinquentes,tquia (vt dixiin precedé-

Lauren.vt-conftat ex predictis quod tunctempo

um notrom quanáo x

tiarticulo ) quando aliqua qualitas eft cauía alicu-

ris iam eratindomü redu&us ; eo quia.vulneratus.

gdit, quelant dner, g

