Bal.confi.66.col.1.€7 tilt.lib.» .Bav.Bal.in l. de tate. ff. de mi-

j

i

capitederegi,& fententijs confirmari.

xtor.Et quomodo tesles debeant deþonere reddendo rationem, ui

L;dfï d

Cümergo Domina habeat fententias pro fe , p

de 1acob n d.l.de etave .

T U

L.F 1 N. ]Pro cuius intelle£iu uide Curt.pun.cofi-5 0. fe.

"

quarum iutiicia przfümitur, de renun. c. inprzxfen-

V(

tia.dere iu.c.ficut.propter defc&um iu(titiz in ve-

Cor.cóft. 3 6 lib 3 "Paris.con[i.49 a.2 4 Jib.1 . con.Yoo. uu,

j a

rirateretrahi non debet iudex ab exequendo: quia

69.col.1.€7 2.Cor.cofr. 2 06.[b.3 . Rot/Pede.decf-17 7 nu. 13

RrPROBATVR]Contra Bar.teuet Cuma. confi. 147.

er':m

"j

( vt dictum e(t ) inrei vetitate fouet. iuftitiam do-

yl

TL

n

mina Orabilis,& fic fententiz confonantiuftitiz &

D.Comitifia.col. .Soc.1un.confi, 1 3 .4-ult.lib. 2. & uide Dida.

j

Verltatt.

s regn.po[Jeffor.a .par.S. 11.

j

l

01

j

J

Non obftarpradi&is,g in in(trumento cótinea-

p i

turipfam non füubdudam at certificaram de valo-

Ll

]

!

jl

rc haeceditatis,& conícquentet de deceptione: quia

SPMM«ARIVFg.

t

T d

facta oppofitum oftcndunt:& qua facilitate fnbdu

Ll*

( Wf m

&a prx(umiturin iactatione & confumptione pro

I Inr itutioprimi gradus re[lritla ad ma[culosce-

j

X

prij,cadem in accetforijs &ad ipfam deceptionem

feturét re[lriéla ad ma culos gradus ulterioris;

golm

conferentibus eft fubducta, & plene intelligendo

pet prafentes, vt d.l.doli.ver.diuerfum , & eft cafüs

2 . Feudumnon tranfit ad llios etiam ma[culos f-

TEM

o

M

in L.fi.$.idem quafijt.ff.de condi.inde.

lie Fudamrii :

nodi*t

M

Non obftat, quod de renuntiatione afferitur in

1

qlt

inftrumento venditionis:quia predicta ratioillam

r

"Confilium

NV

!

(oumïw

excludit;quia feducta prefumitür,& quia talibus af

"

m K

(crtionibus non creditur, vbi eft prz(umptio frau-

^

p

dis,L.fi forte.ff. de catlren(i peculio. l.cum quidam.

[ a. c

E

ECT E decifum cüþrimü dubium

ä

Mu

gonmd n

z

VN

; cürita. l. heredes, ad Treb. f Quo

"

. Titia.de leg.;.& notat inl.(i donatione.C.decol.

,

EE

nöf'æk

duwls Ui

n

Non obftat , (i dicatur , non poretitergo dictari

—

C

ad fm ad medietaté portionis vltimi

MJOJ

um

:

-

rectiflimé puto filias admittédas: qa

infirum,per qd excludat minorà contrahendo , &

& fiillas ambasrequirere cocuríüm

?än!'uauhsmm

/ ;:*:,Tlf 1

-

(ic vana erit proui(io auth.fac£a .& glo.in l.2.certé

a CENN -

--

non erunt vana,& in modica deceptione . Sed fi ii

vtriufq; videatur ad. códitionisim-

iio.dcmrcæmm:':.,

plementum, vel faltem hoc exigit in propofito, cü

iipiiument,

enormiffima,vt hac eft;alijsprompta foret via fpo

r Dj

n "ï;þ.';-

liandi minotes omnibus bonis proprijs ; qui facili-

altero deícendente cum filiabus poft morientis li-

ter poffuntinduciad talia,maximéà parentibus có

beros vocet,qd foret impollibile vtrotque abfque

Jiínoyorigior: d

liberis decedere,nec liberiex femina excludüt fub-

iufomuv focm p

tra intentionem & omnimodam voluntatem Dei

& ftatuentium:fauent enim iuramenta non foué-

ftitutum ; propter adiun&tum enim mafculis, a de

m nfacefone? ii

tia iniquitatem,& quod pluries clamat Cyn.in'Au

euidenti liquet voluntate defun&i, fevoluiffe fuc-

o Citlas g, turea

ceffionem fuá aftringere ad lineam agnationis , ne

then.predi&ta;iura fic intelliguntur,& fi remedium

dndiabintd $ t

nonforet aduerfüs talia,longé maioréem inducerét

ad extraneos hereditas euagetur.verbum ergo, fine

suudo xgtet d af

liberis,ex adiundo mafculis, reftringit ius excluden

iniquitatem quàm zquitatem.

di filias ad folos mafculos,& ex maículisdefcende

sgadfams Kf

Ego Anto.de But.vtriufque iuris do&or,(ic dico

epntd & verocol s. Ea

& coníulo,& credo veritatem & iuri confonum ,

tes,& ex hoccafus deciditur perl.r.in fi.C.de cond;

sanail

XxT

infti.exclu(a.n.feminaà fucceffione,excluti cenfehn-

xicledarg

.-LJ».A ü

falua fadti veritateinfpedta,in quá falli potui; & fal-

amtalbs, dvf g

uo confilio faniorialteri,quàm mihi meliusà Do-

tur ip linea fequentes, tanquàm reclufo fucceffio-

mino reuelato.

nis principio,à quo in fequentes ius fuccedendi deri

zi geti r d

Vantolsden linen i cá

uatur.t Nam fcmina excluía à feudi (ucceffione ex

at hs i m

ADDITIONES

cluditur filius ex ea quáiquàm maí(culus, € poté&s ad

dominü feudi iuuandum,vt in lib.feudorum , qui

I d aeteir

INORIS] Mitor ]impliciter(contmbenx iurameto pr&

"M

fcu.da.pof.c.r.in verfi.hoc quog;.ius excludendi fi-

BN n r

flito.folum renunciare videtur beneficio «tatis , nec per

lios à fubftitutione facta filijs per verbum, fine libe

Mi n

boc excluditur ab auxilio l.3.C.de vefcind.vend.fi quidem ex iu-

ris,reftringiturad mafculosex linea mafculina de-

ramento tantum maior effectus efl glo in d.l.2 . & in ca. pen. de

Jso;al:mïofzc':o;;u.",ï

X

fcendentes,non ad mafculos ex femina, qd vitium

Wtbl :

E

*

emp.e vend.quas docf, vtrobiqs communiter fequuntur. Dec.

à femina originem trahere cenfetur.

"t i "::*

-

conft. 403 .col.pen..4ym. con[t.7 .nu.6.cofi. Y 9 2 u .2 . Soc.cof-

Vnde przdi&is dominis conífulentibus affentio

-

C ïbüiw&no[

f

Zï(ï.:',

.

48 .lib.a.quoris omnin vefolutio banc opinionem interpretatur

Ego Antoniüs de But. vtriufq aeiuris dodor.

AE

"4.]

^

veraim ef[eynifi minor expreffm promifevit iuramento pyaflito ,

4

dl

——

f non acfurim contra contratiinecvatione minoris etatis,nec

a-D D L:rTo.

MT

'n.us t

T

þ

As ife

alia quacunque.Quod equiffim efJe afferit Dida. in c. quamuis.

.,g.ffcv rts]Debacqualitate ma[culinitatis uide mul

—

in 3.par. $.4 .6.de pact.lib.6.4ym.confi. 388.mu.3.

M

UX O

IVRAMENT o |Imamentum banctuim babereymodo ab-

ta agitata à doc£.ut per Dec.in l..mu.V6.ubi Rip.e? Ca-

U&Iltgf "

gnol C.de pac.Soc.Iun.con[i. V1 g.cum feq li. v.cofi. 12 7. lib.o

VH

Vi

m "1— T

l. «

fit dolus,tex.optimus in c.cum contingat.de iureiu.ubi J4bb. r

li

Ine

Alcia.not.3 -Soc.confil.a 63 .col.6.b.2. Curt.Iun. confil. 1 4T.

confi. ?8. &* 110. lib. 3 .Curt. Inn.confi, 43. € 48.Paris.cof.

9j

MT

Qn

".':-.i

66.nu.5 o.lib. 1 .Goz..con(i.26.€ 64. Jdlexand.confi 1 20, €

As '

b m

col.pen.poft med..Aym confi. 1 42.9.24.

'Lï

li

€

NouNSvPPLET]Zide'Paul.de Casl.confi.219.1n cau

14 3.Grqt.cqnä. 31.€ 101./4ym.confi.G 2,, nu. 15. cum [imil,

[

fa,qua wertitur. Ab confi.8.dub.a lib.a .Dec.confi. 5 14.num.

"ia

D ]

iüml

a m.

'æ..

27- Neuiz.confi. 8 .nu. 25.

Cafus coníilij 47.

Pt

« ^

d 45sorvrro]Queconcedifolet parte non tocata ad effe

tbl

KCf

i

&t azendi uel excipiendi. Curt. Iun. confi.x $a. u .8. Sot. Yum,

af

"u u

&

CUN

LbER : V$; Raynaldus & Tbomafmus de Signoro

N

i

Ssn

confi. 477 Ht Y8.€7 con. s ou,8.li. 3. Ferret.confi.149. tym.

lisnati ex duobus fratribus ,uidelicet, lbertus et

r ts

confi.7.nu 7.Dida.lib.1 -nar . refol.c. a mu.6. Rot-Pedé.decif.48,

" Raynaldus ex una ? Tbomafinus ex alteva. inue-

ümF

ql(r v

Polf.

dixi ad consi./4egid.lb.» .c.1 3. nu.2.

:

j

o

um

Q

S g

€

— Sfiti fuerit de feudo,de quo pradeceffoves [ui fue-

l

Wlua g[fu

t

LE CATE].Ietatem probare debet,qui fiip ea fe fündat,].

vunt ;nuej?i

tiante tanto tempore,cuius memoriain contrarium

That|

)trm;

hi

ümes N

fi minoren. C.de in int.reflit.l.cum te.C.de prob.nbi Bal. & $al,

non exifüit , ab illuftri & magnifico domino N.. Eflen. & c.di-

ïlhq

ltis, .

Utde

Éius

Y

((I(]yüh

[

i

1quæ

"4

)kL

"Rütàes

i.

x.'i'l

4

T

al

Confilium

XLVII&ALVIÍII.

M&Er

67

IW']'

t l

"i,

u

&ts , Albertus &* Raynaldus mortui funt,faperSltibus filg s de-

& hocapertétenet Andteas de ferria,qui dicit ibi

d

l

inde imortuus eft flius di&i Raynaldi. Nunc quaritur , an fillus

dü vocat tex.aguatos,i.ficut glibet proximior eft.;

"u

Ü

uz nó ob(tanr tex.allegati de natura tücce. feud.

:

h

h

V

t

lberti & nepos Rayn

aldi þmql admittantur , an folus filius

0Pff

W

vel filij "dlberti.

:Sed & aliter potrnderi,vtinquantü dicit,oes alize

'"*7180

"if (

"j

/,)m[

linex zqualiter vocent fm gradus pratogatiuà ,tà.

(qu/'l 3

ficdicitibiBal.& O dof.in füm.de víi.fev. ub rubri-

x

D

ALj

IZGA

-dmnn!

9

SVMMUARIPA.

ca,dehisq fuc.i feu.dü dicit, pariter lineas fuccede

re,dunti íint 1 parigradu.(ic & lex & poft (uos, fim-

M

pliciter notat agnatos, & tamen inteiligitur fecun-

t - Feudum patermum quod e q'uare dicatur .

VMUVW

dum ordinis gradus prarogatiuam, ff. de fuis & le-

2 I1» feu.do antiquo an æqualitcr fu;cedant flius.

gil.r.$.poft (uos,& l.poft con(anguineos.

Msn

€g neposfilius fvatris.

Et aduertédü bn ad literá;qa oés linez cqualiter

i

a md/[ ht

il

3 Filiosin locumpatris uccedere in materia feu-

vocant:ná ibi exequat lined & nó graduslinearum,

quafi dicat.ita defertad vnà lineam ficut ad alia,ti

A lr

:df]w'ttu

dali, qualiter fit intelligendum.

fm gradus przrogatiua.Hoc confirmo;qa 1us exor

bitans fimpliciter loquens trahi dét ad intelledum

" i

iurisfi poteft,vt inquantü minus pót ius Ixdat , de

coníuetudine.c.cum dile&us.cum fimilibus.

wCo'nülium-'* XLVII"..

E.

* Y

-

wf RAEMITTENDV M,quödtxquä

j

ADDITIONES

w

»

quà noua 2 proponatur inueftitura,

ESY

exquo cauíam habuit ab antiqua

LEQ

Altn

l

conceffione affcendentibus facta,

O v A ] Adde Bald.in c. 3.t.3 0.an agna-vel fil.Jacobin,

Ts

( ,

"i

N

m

VLl ettde '

d

c

hocpaternum feudum appellatur,

in inuefl.feu.in verbo.ita quód ipfi inuefliti. post nu, 14.

ms

MF

BA

in quolinezà ftipitibus antiquis de-

verfi.fed ponamus. Et in dubio feudum pra[umitur antiquum cr

Putgf

ROT

paternum, non autem noutm ,c.1 .in f de grad. fncce[zn c. 1. in

A d

Íc

'hdxcs fuc

ceffibiles funt; licet fecusi feudo nó

e t

Tütttiew

paterno,quod principium habuit à capite alicuius

princ.fa de feud. defun.cont.fit inter dom.& agn.vafal.Mod.Pa-

Uhd d

(

li

linex tranfuertalis;non à ftipite,vt de gradi. fuc c.r.:

vis.in confitet.Fran.$.s nu.8 9. Dec.cofi.2 $ ».nu.G. con[i. 169

AUg.

ni.5 Tiraquel.de vetrac.prox.$.3 2 nu. 9 t.

!

A 'nïn

"f

X *X'uxt li

Ponlio, cí

" Secundó, deiurecommuni & fi ad cos deferret:

-:-'

fucceffio , indubitatum exiftit , filium velfilios AI-

$v ccsSSrONE ] Filyfratrum infeudis , an faccedat

:A

;

z

Mi

UERb

berti praferendos nepoti Raynaldi, vt'poté vno

in slirpes velin capita,vide de boc Iul.Clarin S.feudumeq. 75

*-.:x

RD2 od

gradu Thomafino proximiores: & quanquàm ali

$FM McRITVA.

BO r fs

quo cafu affumant fibi locum patris póft mortur , -

hocvcerum infucceffiorie? affcendeniiü , vt auth.

z usmndi,fcvoluifkfum

in faccetlione.C.de (üis & legi.hxredibus.&in Au

Legatum [ub modo debetur legatario,licét morte

RR Id «

Nv ire

then.de beredi.ab inteft. $. 1.

U prauentus modam non potuerit adimplere.

: Tltemquando agitur de

fücceffione tranfüer-

us rdrnetierdudn

falium vfque ad fratres & fratrum filios, in Auth.

- Legatum annuum an in principio cvelfine ami

ao t ermalidtnde

^m

n

p Cdend

de hate.ab inteft.$.fi vero,col. 9. & in authen.poft

fit foluendum.

fratres.C.de legi-hzre.quanquà hocverü videat i

s cceoneerc t

allodijs & non feudalibus, tà v£, p moriéte vno ex?

( V/ba, irh]ierþgtu;?,ggid importet aut /Zgingfïa,zt,

s tquim redf cfi

vna linea abfq; (uperftitib? ex alia linea, pariterfuc

a egnenesiulcddi n

cedere déant oés alteri? linez,vte cafüs de n3 (ü.fe:

Confilium

XLVAIIL.

aercolaa eud accelone

" Non obítantibus his,de iure puto filium & filios

siggam a lu at

Alberti proximiores graduanteferri : qa inquantit

; BS QVE d-iffu(ïonc allegationü

g n bfedotum, qi

exorbitans confuetudo non iminuat,remanemus

Es

. Tlegatum,de quo proponitur, mo

5

"j

daleeft,non coditionale,cü eiusim

éoc quogts d

in difpofitione antiqui iuris,necad fimilia , quan-

»J

ij isper um t ]i

tuncunq; alterato facto,trahinius confuetudinem,

plementum referat ad tempus lega

[U/

^X

A

ticonfecuti,non ante contecutü le

sf la d

vtl.quod veróo.ff.de leg.de reg.iu. c.qua contra. lib,

3

S

"

($19)

d

siciosrínia d n

6.l.(i veró.S.de viro.foluto matr.cum fimili.de feu.

gatü,L Tays.$.Sthicus.ff. de mili.te-

cogni.c.Albericus.notat Cy.in l.1. C. quz fitlong.

a

quan

quàm proponantur verba hzc, fub hac có

epeeaaltt

if

-

s cnlaktüo

confuc.& Guil.ff.deleg.l.de quibus, capitulum au-

ditione,vel fimilia:quia in lata fignificatione códi-

tem r.de natura fücce.feu.loquitur ; quando feudü

tioin íe modum comprehendit.l.ea venditione.C.

efifalterius ex capitibuslitez tranfuerfàlis affigna-

de re.permu.$.qim.de fiinftr.c. cü Ioánes heremita.

tum,& communiter inilla linea conferuetur : vri-

Exquibus concludo,quód cüm implemétü mo-

de hzc quiaíi egreditur naturam páterni : nulla er-

dicafu defecerit in püito mortis Malifardi,q mor-

m

hr

in

tuus cft ( vt proponitur) anteannum,habetur pro

1

zo fitiniuria proximiori in gradu,fi ad illud adtuit

titür fequens , quodnon eítin paterno per partes

completo, vel non excludit legatarium ab emolu-

sam

M

inter fratres diuifo, quod paternü fuit , & vt pater-

mento;quià non impleucerit,(t.de leg.i.l. fi fundü p

m

14

num in fucceffione confernatum.

i

.

fideicó.aliàs incipit,l. T itio.l.pater. $. tufculanus. dc

NT A:

j HIAJ

j

s

T Itemquia etiam non reperitur in feudo , filios

leg.2.no.in gl.in l. .C.de intti.& fub(ti.fub códi.fac.

"

M

l 4l

W.

füccederein locum patris przmortui, nifi quando

Necobftat l.Titio:S.Titio genero.de cóa.& dem.

i

tractatur de fücceffione affcendentis.de fuc.feu. c,1.

quia ibi füit conditio, vtibinot. & hec maximé ve-

de gra.fucc.in fcu.S.his veró.pro hoc tex.ind. ca.r.

za,tenendo quod teftator grauare voluerit Malifar

dum folüm in vita eius:quia modi implendi necet

j 5051;11,47 !

de grad. fücce. qui poftfratres & fratris prezmortui

fitas deficit concurrente teftantis voluntate.

filios (impliciter vocat agnatos, ergo non vtprro

j

gatiua,vt quiaaffumatlocum patris,(ed íecundum

Necobftat,ciim hocanno grauamen fuerit, de

sl*

Jla

beaturin principio anni, l.1. quando di.lcgat. ced.

alia!/*a

gradus prerogatiuam,vt ius coe difponit,vt fic po-

WD

;l

r

fteriorlexabantiqua determinet,ff.dele.l.ni & po-

&Lin fingulis.& l.annos.de annu.lega. Quia ittud

nv

"h

f ]

ftcriores.hocglo.ibi,quz dicit, in gradibus & mo-

eft verum; nifi ad finem anni iftud racité determine

" usf

ii

di; füuccedendi Romanam legem attendi debere,

tur cx natura eius,quod preftadü cft, (icut eft hiein

4

E

d

lucro

7 ]

"DA

(JWW

)LEF

l

"

(or

1

n-*fa

65

Ant.de Butrio Bonon.

" dc fJ,;

"n^.

d

41 U

Qie

ia

» lucro.TEx quo preftari debet legatum, quod non

tog in conceffionelegati, quam confirmat gratia

f,umll

quue

hd

in principio fed in fine anni concluditur pro toto

concelffa,non obfítan.venientibus abinteftato, etiài .

j

Ts

"i

ym

j

anno,l.Firmio.$.pater.ff.quando diesle.ced.not.in

fi fuerint in pari gradu,vel cum cis,cum quib.difpé

xX

"

linteritipulantem.$.facram,de verb. ob. & inl qui

fatur,dicatur facta mentio eorum , vt gratia firme-

M

jl

u

1

U

UL

T

.

5;

hocanoo.de verb.ob relinquitur exhoc capitelega

tur contra prciudiciü venientium ab inteftato.

"a

tum non extingui , qnia conditionale, necex hoc,

Premitto,quód ftante gratia , vt in litetris conti-

g,ml*

«

«

T.

15"

m

quia modus deficit,tenendo quód fit modale.

netur, gratia non valeretad preiudicium liberorü

(àj

Wkg twndrt"

Nunc furgit dubium , an ftantelegato penés he-

venientium ab inteftato, in Auth.qui. mo. natura.

)v

redes Malitardi , legati onus debeat impleri fecun-

effi.fui. $.illud.Et quia (i Papa fciret, eum habere li-

Xf [10[100x L

HN!L v

[ ! ,HJ

i

dum formam datamab antiquo teftatore, an fecü-

beros legitimos,non fic de facili conceffiffetad pre

j«fJIM

u

E

^ cift

dum modum noui teftatoris Malifardi..

iudiciumlegitimorum: tale ergo efttacitü &c. de

j

.':'L

':fï É

Uo[l lh

N MAH

II EM

T Et quanquam hec verba intelligantur imper-

refcr.c.(üperliteris.de preb.c.fi motu proprio. lib.6.

petuum,id eft fine fine,ff.de exce. do. L puré, tamen

& quia tales legitimationes impetrari coníüeuertt

um

u"d.

ccundum fübiectam mareriam referuntur ad ho-

Jl

V

! IdC^

a

& concedi in folatium legitimorum,ad quod not.

n

(

minis vitam , fi atus fui natura vel difponendi mo

Spec.de fuccef. $. 1. ver.ex faüoquzritür. & ibilo.

4

"

j

"'Ju

An.inadd.ad hoc inratione füi , 1. mulierem . C. de-

[llxifllm." r

dus perfonam relpiciat,l.1.ffpro focio. deali. & ci-

h

ba.lcg.l.Caio Seio-$.1.extra,de eo qui cog.confan-

adop.Infti.eod.$.foemine.

j

hd)

a

"o

r

1Ité& & vtibi not. contueuerunt claufuülz appo-

PUL

W

^

gui.vxo.füz.c.trantmiffe.de refcriptis.c.filib.6.cum

"

lat N

concord.

niper quas fit mentio delegitimis liberis, ergo libe

k

a

Hicautem ex pluribus colligitur legatum deter-

ros legitimos fübetfe obuiat legitimationi:quia ab

uta

ertio

An]fh

m

Qu*

minaffe ad perfonà Malifardi . Primó , quia grauat

furdum forettollere vt obftans, quod non obít. ad

Y

(

penusiM

a

tantum Malifardum, &iubet perfonaliter Malifar-

hoc de reícrip.c.mandatum. & quodiibi no.

deaq ?

'fï

Ü

g

áü partem retinerc, Secundó,quia grauamen com-

Nunquid attenta antiqua füpplicatione cum re

g

d

mittit fub fideanime fuz,& delegalitate, & defide

fponfioneadillam,iundta conceffione legati, tolla

ij

.j

fua,dicens febene confidere;per quz verba certam

tur vitiü taciturnitatis legitimorum liberorü , cum

Qu

n ibtutuseo

^f

fidem & indu(triam & confcientiam elegiffe vide-

de hisnulla fit facta fufficiens mentio? Vf quod no,

j

tür,& de faciliin talib.fideles non inueniantur , vi-

E

1baigxq:1;:':.f';v

uia vel hiceft noua conceffio , & non fufficit ex-

À

detur ad perfoná cius ditpofitioné refpexifle, l. 1.$.

preífio fa&alegati:quia cüm nouiter concedit, no-

gt

f 208 «

neautem.C.de ca.tol.de fol.l.inter artifices. not. in

aof

uarcquiritur métio , vt excludatur furreptio ,& vt

c.ftatutum. $.affefloré.de refcr.lib. 6.ad hoc, quod

firmetur gratia contra prziudicium terti), arg.ff.de

qidepdibinouaxcc

:C.;-TH

X

no.Inno.de of.deleg.cap.fi.hoc confirmat zquitas,

dam.infec.l.de pupillo.$.in plurib.C. d preícri. 3 o.

g

poitone du

"

"

j

h^t

at

uia non expedit teítatori, g perfona furrogetur il

ann.l.cü nouiflimi.$.ex his.t.de fideico.l. hredi.$.

sicio0n d

p-:l'*

Ii,qui forte dicit.fe nihil lucratum vel modicum,&

fi hic feruus.3.q.4. Angeldrudatm.de fent.excom.

ii RCOUEL CX

,

:

m

^

(

1

fic pauperes nihil habebuntaut modicum.

c.offi.& c.cü pro caula. ca.ita quorundam. cü (i.vel

du

A ïif

Exquib.omnib.concludo ,locum efle legato fa-

eft antiqua confirmatio;quia vtrung; effe non pót,

W

quhunc lod m

d

eth hv

v alb

&o per Malifardum , & illud executioni madandü.

de fi.inftr.c.inter dile&os.ver.ceterü.& quodibi no.

2

-

Anto.de Butrio. !

] Et ad hoccü Papz non fit fa&ta expreffio legiti-

qriio Condado crgo at

morü;aliquid Principi eft tacitü,quo expreffo non

surigtimatoaem CO

obtinuiffet confirmationem ad prziudiciü libero-

s.

$EL MIUÍRIV M.

rum, nec cum tali tenore verifimiliter -expreffif-

Signatura Pap« per bac uerba ( jïat et Petitur)

fet:vitiatur ergo confirmatio,deconfir. vti. velin-

l

quia' importet.

uti.c.1. &c.porreda.de capel.mo.c. r.

2

Item quiaad concludendum mentem Papz in

. Aefiriptum legitimationis,in quonullafit delez

praiudicando tertio fpecialis exigitur mentio tertij

43

0NI

gitimis mentio , an po[sit ipfis legitimis preiuz

prziudicij & notabilis,vt in c.füper eo.deoffi.dele,

icare .

á

no.de do.c.cx literis.derefti.(po.c.ex conqueftione.

vbi de particularibus claufülis mentionem fieri o-

Wl"'*lr&" .... mlos -

k](-efcr iptum Papa ucl principis gratie confirma

portet.(icutdetoto proceffu,dereiu.c. inter mona

un

v-aa. ! Ya

torium, quo cafu reddatur vitiofum.

fterium , igitur non fufficit hzc mentio generalis.

D(w. m

i^

ad hecde iurciur.cap.pen quod not.glo. in ca.fi.de

X

4

* Refcriprum alterius re[cripti confirmatiuum, an

MV hw

procu.lib.ó. & deelec.c.procurator.lib. 6. in verbo,

gt

21 iL

necefario continere debeat refcr.

adagendum.ficin fententia, vt nulla concludatur,

ipti c(ïnfirman

"

w$ l,l Ahxm

Ü

diwitium.

requiritur fpecialis expreíffio in fententia vitii , &

ET

non vitiatur per relationem ad aliud, vt not.de pro

-A.'zk

"Uricecancellarius a. [uo re[cripto po[fit veftringc

ba.c.quoniam contra. quia generalibus verbis do-

Isto M

i "

regratiam » *Papa conce[Jam.

P

4 lo vt hic Papacircunuentus. f Dicit enim fupplicás

Utb

mh*v'u' t

6

ex certis caufis cóceffioné legati dici ab aliquib.nul

inj

L

Seriptura,ad quam in aliove[cripiofit relatioba

Já,& hac vt notabilé non exprimit,f.praiudicij libe-

rorü.Vü in güalib.verbis inuolutusinducit ad cóce

[j I'M

Z

betur pro expref(a.

Bray,

&

dédü nó cócedéda,g pprié d£ füperiori arripere,vt

dicit Inno.in c.cum dileQa,de rcícr. vbi ponit diffe

/DWJM

[j (S

'] lw

Confilium

XLIX.

rentiam inter arripere , & furripere.

^——

.

;

His no obft

.puto2riü de iure:fuppofito.n.g fiat

EREX

SHNUX6sws

lfis literislegitimationis predictz, &

S3S

fides de fupplicatione & riione Pape;fuppofito in

AA

à)

vifis forma fupplicationis, & latiori

facto qp ex (tylo curie griz Papz potlint ex regi(tro

SVMMDA

n,p. Q

7

reípontfione Pape, quein literis có-

l

J

$

fumi , & aliter pbari, d per lras bullatas , dequo in

I 4d1£

prahenditur.] Dubitatur, an ex illis

iure funt opi.deg b.in proc.6.apparet euidenter, g

t

dumr»

aC

7

M rR

verbis in (upplicatione cotentis, ibi,

alitcr (umpta eft minuta p Vicecancellariü , & ma-

hp

jj

Ltl

habere dignemini pro expretfo. fuffi

gis ttrin&e $ fuerita Papa conceffa,&in talib.recur

»fmm i

n

d

ciat iundta refponfionc fimplici,fiat vt petitur. Da-

rendum adoriginale,de probat. c. quoniam contra

Á 1t

?h

Vi

Tl

falfam.

thm

ill

AM

(4.

d

*

"t

^

J

Qd

t

"l

]

lf

um

Confiltum

L

e

j

69

hd

üe

;Cljm

l

falfam.no.defideinft

:

(b

»nt

m

i

cap.fi.

1

rum. cap: cum P. Tabellio. &

Coniïlium

L.

Llro

Ti

DP

B

Al

lg

Qj

$ TNóecnim cítin.po

teftate Vi&ccäncellä—'ri j literas

af

a;(*vc'

!Vf]

IN

fümmendo re(tringe:e gratiam à Papa conceífam in

((Jl

T

dj

x V.T O iudicem adirum(üp&rrcfor-

ld

refeeuatis Papz;& non conceffibilibus per Vicecan

Es

[

matione laudi in procedendi & firs

LURT

cellarium;ni( aliud habear íftylus cuziz.de quo non

E

»

mandi modo & forma vt iudicem

lts

aüm

fünvinformatus.Nam in gratia Papa f

gu

'nat, fiat vt

adiri;& non vtarbitratorem.

i^

lile

r»fmh

st

i

5 vt habea-

t

N f

lTeta

Jf

peiitur,& füpra,inter cztera peritume

: J

Is

" Tlura chim, que dntlaudü redu-

'ZUQ

A

"

tur conceffio legati,'& cius tenor. pro fufficienter

- cédü ad arbitriü boni viri;intelligü-

P

ilpr

ftdt i

l

b expreffo:Pergo otafproexpreffishabentür;& perin

tur,id

[';,iudi

cis:qaille eft.q hocarbitrari hét , vt l.

"

j i

de;ac fi fpecificarafuitient;poteft enim Papa ad va-

cótinuus.$.cü ita.ff. de verborü obligationibus. &

Muml d

Ti

liditatem a&usà fe.gefti fingere: expreffum , quod

fFiudi.(olui.l.vir bonus.quó adfiné decidendi ap-

t(fnu

lodny

expreífum non eít, & habeatur pro exptreffo, de pr

4[1()3:

æf[[ul-'

prehenderedét equitaté veliniquitatem laudi,vt ar

ü

db

ben.c.i motu proprio.lib:6.de elec.culla.quotidia-

bitror habuiffet qa vt debuitarbitrator reformat ,

xb.lnc,

?i

na.de tranfac.c.r.de re iudi.cle.paftoralisiad :hoc fty

non vtdebuit iudex: Et (ic concordantur. opinio-

«Rl

lt

T

luscuriz,qux habetin confirmationibus appone-

nes: quia ergoin pronüciandi modo procedit vt

m

Va

m

re claufulas iftas vel fimiles., cuiustenorem: volu-

judexiin ordinando ritum fententiz fuübijci£iuri, vt

«(Q)l

ll[l

"l&,(ïg

D

mus habereproexpreffo.

certà debeat ferre fentétid,& fe conformare petitis.

N(l Wüj

Quod

Q q[m

:

6 TNamalibi fcriptum;ad quo;

d fitrelatio; -perind*;:

Hoc pofito,;in libello funt duo capita. Vnumfü-

MM

Düngyt

al

ceníctur;acti expreffum foret fpecifice in fcriptura,

per.nullitate,& hoc purü.Secüdü , tup iniquitate;

.l ttl

i l

quz ad aliam refertur;ff.de re iudi.]; ait pretor. $. fi

Ltf

i

& hoc códirionale,inquátü laudü appareataligd.,

u

TM

iudex.ibi,fic accipiendum eft, quafiquátitatem.no-

Super primoiudex pronuniiauit fimpliciter , & fi

.:'grm

hi

tl

lto]g

minaucrit. ff. deherc. inftitu.l. affe.de condi.& de

quieuitiet;in hoc fententia foret valida,(ed vltra ,p-

ww

m

ron:l.fiita fcripféro.de condiiníti. Lilla inftitutio.

j NT

cedit; profequitur refoluendo illud coditionaliter

o

lt

Quodn

C.de te(ta.1.j.de excep.c.cü venerabilis.ver(ic. quod

& caufaliter eo ca(i,quo apparet aliquod. Vndefi

Ht n

Aff cte

no.de relig.do.c.conftitutus.cum fimili.Ité exquo

apparere non poflet aliqd,primü caputremanetet.

A.omxtrconccdlt,no-

Papa vult haberi pro expreffo , hoc fingitur expref-

Autergo producto laudo,ex eo apparet euidens

Mhüt o

TT

fam:non ergo admittiturprobatioin contrarium,

nullitas laudi,vel euidens (tatim oftenditur, & fen-

Kzi

aliàsallegatio,quod expreifum non fuctit,vtin cle,

Amten argff l

tentia remanerct valida:quia deficeret conditio .re-

UM

ln

u CIL j

1.deprob.& quod ibino.hocconfirmat ftylus curig

foluens primum caput,& euanefceret fecüdum ca-

Maisiiitr

in fimili in appofitione clautüle,)non obítantium.€

put fententiz,vt deficiente coditione.Si laudo ofte.-

rj

3uando dicit,non obftantibus priuilegijs, ctiam: fi

Vtintm d

Áetert,

fo apparent illiusformalia,nec ftatim euidéter có-

EL CL rl p

de verbo ad verbum debeat fieri mentio . hec ge-

ftaret denullitate,aliquod e

x2

neralia verba equipollent expreffioni de verbo ad

hocrefoluto primo capite.

o ipfo appareret , vöjgex'

iT en

SIUATC Ctt li

verbum,;ex quo hanclocoillius furrogat.

Sialiquod apparet,res re

ducituïr ad fm caputidc

Obiectaautem abintelligente de facili tollütur ,

€o ergo videndü,iudex in fecundo capite duo agit.

gt totlt ha odl

ideo non infitto.Concludo ergo di&am conceffio-

2:09 d 'acr o

Primo,puré decernit iniuftam, & reducit. ad ar-

j

* bv

minan

d

TAT

nem firmare lcgitimationem contra: defedtum ta-

*

bitrium boni viri.

f

citurnitatis liberorum.

Secundó,in quo & inquantum redigi debeàt,de-

r r epd

Brmatio deconl vt d

clarándum réfexuat:quod prima facie vrpotuifle,

Anto d.c Butrio. |

in condemnatione expenfíarum,l.terminato. C, de

Bd9

fruc.& li.expen.Ad hoc;quia inquantum foretini-

pecadendum aeven gt

quum,non videtur iudici liquidatum fuiffe;poteft

v pecasgtur aoj

ADDITIONES

ergo ad aliquod tempus liquidationem referuare ,

as odf

adquod didum Du.C.de fen.l.cum iudex .

esdendigocrangidios

RAEMI Ar T o ] Omnino facienda e[! mentio filiorum na-

T Necvitiatur fententia ex incertitudine , qa fpé

as atf muttiont fitio

zi

turalium C legitimorum yalioqui legitimatio effet farrepti

hétcertificandi,l Emilius.ff.de admi.tut.nec vitiat,

ioocedideriucifcmon

tia ,nec ualeretta Déc.a[fevit coufi.85 . col.pen. wverfic. & [e-

qa códitionalis, a qa hzc extrinfeca códó c(t,vt ibi.

s o neio gt

cundum boc.Fatlatamen mentione legitima prolis valeret legi

Puto deiure contrarium,vt eft confuültum, quia

timatio..Alex.confi. 187 188.lib.5 .Crot.fol.1 a. Ruy.folfr.

diffinitiua füpercerto pretio,vt hicerat,non poreft

a

;

giaotgo n d

x

g nior

TOU

in l.Gallus.G.e quid fitantum.fj.de lib & poflbu. ubi 1af. nn.

referuari declarando in aliquo probando,vel decla

9 6.dicens banc effe communem.Dida.ia epit.de |ponJin 2.par.

rando poft fententiam,nifi incontinenti,vt l. gene

enerta, TU

Jaconcatbn

raliter.$.1.C.de iureiu.ad quod l. Paulus.de reiudi.

J A-' :

« a ia

c.8.au.7.

3 n

n

jilud

b

ExbPRESSO]

[ Rgfï*rt €7 fequitur Dec. boc confi. Butr. in

Ethocdecidit gl & Bart.in l.cum iudexprzalle.in 2.

!

qd

confi. 695 . mme. 1 2.. , Ade Bald. in cap.cum dile&o.colum.fi,

q.zquipollent enim ifta; per vos declarandum , &

.A..t' "" 1lius

l

Dict enm ij

il

de refirip. Ang. con[i.a 7 3 /Non e$t dubittin.col.pen. dlex.con-

inquátum per vos declarabitur , fi poftea liquidet.

-M,n |

T .11l

[l Y5 -Nec argnendi fumus,col. 7. lib. 2.

Cüm ergo hic nó veniat incótineti liquidádum,

hi

(gl(

jdo

b

€

Ínia nó tenet,(icut fi te codéno;fi pbaueris: hocin

Ín j

dj

NoNossrANTIVM.]Citatinbocloco Dec. conji.

j 000 9

a

165.facit Domin.in con[i.65 .Di]äl4tiam.col.6.

telligit,fiincotin&ti poft fntam eft pbatum , vt ibi.

as

li

qen

Non obftat;quod no.in Liudex.ft.de re iudic. qa

[ Í

uj

ibi incertum declaratur à iure, & ius declarat in fen-

Lom)c"r

0

T

h

tentia,vtleg.r.in fin.ff.ad Ter.

SVMMuRIV M.

NÓ ob.fi dicat;i vltima pte fniz iudex facitduo

,' t

Alo'npa l

(':; , ( :

I L

, gf

x

nJ;kluh

olitoll

Primó pronuntiat fuper iniquitate laudi : quia

0?

j

(it

Tura dicttialaudum veducendum ad axbitrium

conftat fibi iniquum.

Vi

r n

;

Secundo ,referaat |declarationem , inquantum

"] "IFq

dequ j

boni uiri, qualiter fimt intelligenda.

N

j

Jatss

quia hoc non liquetfibi , ex incertitudine Ífecundi

H

44

n

denttà ]

dententiaan 1 atióne inccrtitudimis aut:conditiaf

non vitiatur pri

mum;vt eft cafus valde ad propofi-

&

H

tum de cmp.& vend,c.cum caufam.iunQ'o c.cü cau

u

nVl

clan

g

nis dicatur fvi:z'qþz ;

at

cc[fäu&m

gl

j

i

fam enim.deteft.quia ibi petens refolui contra&ü,

E 3

quia

ii

;

4

;.'s : qUO f]lflm'

" obltc'

Irld

u

n

Ant.de Bufrio Bonon-

n

"

pd

Zo

"

«lw

N

"i

quia deceptus vItra dimidiamiufli pretij;aut legiti-

beneficij & redituum eft perpétua, à qua ibi a(funt

j

d mïi

j f

mum prctium dari,vel fuppleri , non determinauit

tusnon eft abíque caufa remouibilis, non vt ha-

r

!u

ch lmlbl

d

ad certam quantitatem. Ideo incerti petiti ibi va-

b

eattitulum,fed quafi titulum;patet ibiin glo. ta-

j

u

p

luit (cntentia incerta;hic quantitas certa indebiti &

men expelli non poteft;ac fieam haberet intitula-

)

uslb[q

Jie

immoderationis laudi fuitilibello petita & declara

tam.critergo fen(us conftitutionisin ver. volen-

p

c w

ta.Item illud incertum; quod referuatur, non erat

tesibi,nec haberi pro inftitutis & intitulatis adean.

ll

j

cxffa"um X

dem ecclefiam.f(.quó ad habitü cure ecclefiz , quae

)

p!

principaliterin obligatione,fed.in facultate foluen

:

ao

T

J

di,füfficitergo fententiam cóotinere certum in prin-

refidet in priore & canonicis,fed quafi titulü hüt ,

Q9

cipali petito,& referuanda eft declaratio ad tempus

obquéremoueri nópofsüt quó ad exercitiüi cura:

(|w

fi

al

U

collationis eius,quod eft in facultate foluendi.Hoc

& ( vt italoquar ) diredü titulum habent prior &

P.

J:&J

autem principaliter fubmittitur perito &iudicis. of

canonici;quati titulum habent hi capellani, & qui-

)

nhoudlä

ht (l

ficio.Remancebit ergo fententia nulla , nifi euidens

libet perpetuum habere cenfetur, & hoc corrobo-

c

i)m ^

J

Ka

ho

nullitas laudi apparcat cx formalaudi.

rat c.pe.de cleric. non refi; qui tales vocat aísi(ios

ii

Udy

idt

dii

gis

velatfeffinos , qui ad refidentiam tenentur vtve-

a p

riintitulati. -

ib

: Itavidetur mihi Ant.de But.

p

(J[-l-

i

[ Prodecifioneaduerten

cïu-m, quöd in ecclefijs

Jit

íi

&

AD DT T 10

reditus & beneficia terminantur aliquando ad ibi

f ^T

m

j

recipiendos proprio & principali nomine , & talia

i ?0

Lusati

20

ONDITION ;ex'-x, 1 s] Duplex e$t conditio inpropo

ficdeterminata:;, dittinéta vel: indiftinéta beneficia

n

OF(,S Nen

LX

C

appellantur,& habent infe titulum annexum,

2

&

bot

N7 fitoyntrin[eca &* extrineca:conditio extrinfeca nunquam

J

Qu

.mc(.'!

vitiatintrinfeca quafi [einper.In qua matéria. vide Yaf. & Rip.

perpetua dicuntureffe;& tales ad illam affüumpti fi-

p

qginrto

lij cenfentur ecclefie, quos temporales effe :nó de-

ffum 000 **

in l.ait pretor.$.fi iudex ff.de ve iudic.Fulg conft.117.V ifo exe-

cet,Ixx.di.c.fan&torum:6.q:1.c.quam quis, & c. paz

gj

lo.Dec.confi.s 16.Ruy.conft. 3 8.nu.1 o.& féq.lib. s .Goz, cofr.

000

gccogimr

so.mume.1 B. Jalex.in l.qui Roma $. J4ugerius fF. de uerb. oblig.

ftoralis.quidam affumitur in eccletianon principa-

il

monoxt

liter;fed alterius loco;& fic vt fubrogatus: & cum

Zaf i l.à diuo Pio.G.in wenditione.ff. de re iud. J4bb .confi. 7 3.

&rcllnnmcbcw qiroc

in frn.lib. v .Rebuf'in tra&fat.de cont.&. defec.ort.2.glo.v. mum.

impoffibile lit eandem ecclefiam at titulum duo-

,,utolüinonmir.. n

17.t0m.3 Pant.de tullit.fen.ex defec.proc& folen.fent. num.

rum efle,ficut nec vxor carnalis,de preben.c. cum

non ignorcs.hoc non permittit iusnifi ex caufa.óc

l

rycau um nK

m

112.cun feq-Rot.Ped.decif-1 46 dixi ad covft. aegid.lib. 6. ca.

jnisim ls

tunc furrogati habent quafi titulum,i.vtiliterititu-

t

;g.nu;?.4.üþï'boc B'ft*?anfi'gallego.

lum dire&to remanente penés principalem.Idco fi

imm of

-

caufa eft perpetuó impediens przlatum in exerci-

h

