intelliguntur .Item ftatutum predictum declarat,

co.lib.Suppofita autem nullitate perfonarum , po-

"l

j

«iuemappellari in (imili ;. qui (nbit onera & fadtio

tiore(t A.de hisquzfi.à przla. ca.continebatur.de

ele.c.confideramus,& c.congregato. de verb. ob.l.

j, ^

jj V

o )

nes, quod ifte non facit . Quid plura? in verbis (ta

[

jl

tutorum domicilij vel ciuitatis appellatio in dubio

fi dari,& L.(i (tipuler.cum regula, non pre(tat. de re-

us

for

g

xefzrtur ad ciuitatem domicilij , € non originis;gl.

gu.iur.lib.6,

m

«

K,h

of

«l

"a

1 Rclqtati

(

f

"m

)

:

u

j

"

| Ant. d&: Butrio Bonon. |

WJ

"

wl

32

j

d

U»q

jtih

"

; t Refiatergo dubitatio füper concéffionibusin

C.deiure emphi.in 4.q.Dyn.in l. Meuius.$.duobus;

[

u

d

fauorem M.vnain períona patris eius,altera in per

dele.2.Spe.tit.de loca.$.nunc aliqua,ver.2 3.in fi.Et

j

T

t

i5 L.

10

,

"

, [Uv*

fona

contra quos opponiturt , vidclicet , contra

idem repetitin ver.2 6.ibi, quod intellige fi fcienter

14

b

rimam ; illiusrefolutio ex alienatione ? facta per

factum eft,fecus fi ignoranter vel füb parte fcientie:

j

j

nf

e

;

j

j

o.contra fecundam allegatur, flante refolutione

Vbi autem monatterium confenfitfet, quod intel-

p

l1

"

yh ""

rima,illam fecüdam non valere vt erroneam , aut

ligo, fcilieer pralatus cum conuentu , alter ceorunr

jj

,.ïw

non (ufficeret,vt no.Ber.ind. c. potuit. & fi fcienter

|

u^

confecutiuam ad primam nullam.

.xJW »ctOQ"

iLf

Nam prima nulla videtur, cüm alienatione rei

recepiflerpen(ionem , abfque dubio reformatus ef

yl

fet contradtusantiquus quo ad Io. qui foluitin vi

W

Pn 4NH1 »

"n

emphiteuticz cadat alienans àiure fuo: & quan-

Ay'mu l

41 LU

quàm poldlit dubirari de text.L.fin. C.deiure emphi.

ta , & confequeuter quó ad M. ex vi Papalis priui-

, dll"[ u

n

"

tæ

legij potior eifet M. nam per nouam concetfioné ,

(

quia loquitur in futugum, cadit ar.gl.l,fi quis in tan

j ii

j

TM

tam. C.vnde vi. & in l.1.C.de his qui poten.lib.1o.&

Qu« prius et reuocatio in M. non poret(t dici à pri-

j

n 1v

n

in leg.in criminali,de 1urifdi.om.udi, deforo com

ma conce(lione recetfum , cüm antiquz innitatur

"u [

e.c.ii diligenti. gl. tamen Accur. per neminem re-

conceflioni, & fit adfolidandum antiquam contra

lu

r]

n clctm )

l-

probata,dicit,quód cadit ipfoiure, * & no.in d.l.fi.

priuationem nouam, quz fürgere potuiffet ex no-

0ué

uo priuilegio : recipiendo enim fcienter improba-

«

M

fv

quódlex canonica de loca.c.potuit, ample&ivide-

1j UO

d.x

aof pv

^f.

türinquantum verba (o!a fadti executiua refert ad

uit, & improbatle videtur alicnationem factam in

alienantem iniu(te potuiíle expelli, & (ic notant fa

tertium , quam necratá habere potuiffet monafte-

UTO

ao

lum fa&um executiuum , Supponunt enim priua-

rium,ex quo alienatio fuitvt propria , & ficquó ad

"

tionem iutis ipfo iure,vt dicit tex. cum gl. derenü.

directum dominium abíque debita folennitate , &

J

T

n

4l

05 ü Q

"T.

c.quód in dubijs.& ibi

Hott.depoftu.c.fi-in verbo;

fic hoccafü potior fit M. A. exclufo,nifi non infub

Ípec.& no.de iurepa.c.quia clerici.in verbo,fpolian

tiliter diceretur,quód cüm Io. Andr. & M. femper

ag DO I

Jj

,

nrü"l[]S hmo g"

do.de reítit.fpo.c.conquerente.Io.Anin verbo.fpa

perftiterintinpertinacia antiqus alienationis,quo

"l

zn(-«*. du 6

liafti.Nec reperio gl.in d.1.fi. in dubium reuocatá ,

tidiealienare videantur. Et fic quanquàm monafte

ï;äius:g

1 u

,

,

d quanquàm opin. fint denon foluente? canonem,

riumaliquo tempore fcienter recepcrit pen(ioné

E

j n

s

dequo per glo.& Cy.& alios, C.deiure emphiteuti-

occurrente aliquo momento temporis quó ad fo-

gl monadiQ

lutionem non recipiat vel reciperenoluit, poffit di-

€o.1.2.& per glo Inno.& alios de loca.ca. potuit. &

genlne rutcan

Archi.10.q.2.c.hocius.verqui rem, & ad faturitaté

cere hodie rem tenensalienatam, & quantum in

i ia

te eft hodie alienas,hodieque cadisàiuretuo , vo-

in Spe.de loca.$.nuncaliqua.verfic.47. Quando au

sipdtgoUttt !d

tem alienatur res domino irrequifito , nonfit du-

lo vti remedio iuris, quanquàm in pratteritum ap-

suipünncott

d

bium,an cadatipfo iure , quanquàm fiat dubitatio

robauerim contra&um ex hac caufaà recenti , at

adentetut,

du

DELJ

c deingreffu * poticffionis, an liccat propria autorita

in fimili de offi.deleg.cap.infinuante.iuncta glo.de

ELUTM

»

j

Avids L:

te,dequo in locis allegatis.

*

iudi.c.1.quod enim femel confenfü approbaui,pof

aiytdtcond. 00 LCl

. Exquoconcludo, alienantem pri

uatum ipfo iu-

um exrecenti caufa reprobare .ad hoc de iureiur.

m clptocnzt as

reemphi. quanquàm fadto exiftente dubio,declara

c.quemadmodum.l.fi.C.de fpon.cum fi, Sic & dici

mus deexceptione habente cauíam fuccetfiuam ,

pxordum , acveag

tio exigeretur,per decretalem, cum fecundum , de

here.lib 6.& de homi.ca.pro humani. ad fi. eod. li.

"«t plutiesiterabili, quz quandoque poít quemcun

tisdudigitur seook

tiqutoncefio, vt0090

vbi per Arch.& de pe.c.f«licis.& de offi. ord. c.j.lib.

queterminum, exquo furgit iudicis àpprobatio,

H

-

6.lo. And.in N ouella in verbo, conferantur. &.de

-poteft opponi,vt no,Bar.C. de adul.l.adulteram;&c

ii lst

prabend.cap.cum qui.in verbo,co ipfo.in Nouella.

Compo.de refcrip.c.diledus filius L.farracenus.per

AMetba pnddenam logg

2 j Putotamen, quód licét cadataiure fuo alienans

-Arch:r.q.3.in fumma.& de offi.deleg.ca.ftatuimus.

Rn fbicíe M

uantum ad füi preiudicium : In quantum tamen

Jib.6.& Spec.de appel S.re(tat viderc.circa fin.ver.&c

10 d « bacre

xapitulum velecclefia vellet ftare contra&tui anti-

no.& Pan.in clem.caufam.de elec.in verbo, com-

VOR otobato.

quo,nec vellet ipfüm refcindi, & hoc declararetta

putata.& quod no.de appel.c.ex parte. deexcep. ca.

MR

cité vel exprefs&,valerer contractus, ficut in contra

pe.& videtur quafi cafüs deloca.c.potuit. nam poe-

i ttror i

* &udolo dante caufam contrac&ni bonz fidei dici-

naimponitur;fi celeri8 fatisfadione fibinon proui

turfEde dolo.l.eleganter.Et vtinre malealienata,

nvl

deat: poena ergo non folüm fürgit ex momento a-

::mp

Tlrcorcfioni s

12.q.3.C.fi qua derebus.& ibi Archi.& glo.ne fe.va.

lienattonis; fed ex contumacia, non prouidendo

c.rin gLinvetbo, vacante.per Hoft. de his qua fi.à

n

i

Mlldtrem of

:contraalienationem : cüm ergo nunquàm proui-

MTTA

ma.par.ca.c.r.X c. cum nos. reíciffio enim contra-

deat , femper fucceffiué durauit caufa priuandi. «

[

!

M

ho

&us huius fitàáiure & ad commodum ecclefiz. NG

« tLicétergo olimmonatterium approbauit con

!

tlerm

idxn

L

y

DN

dtxmic( ]' t^

ergo irritatur,eccle(ianolente (tare contradui , &

.tradtum;& improbauit refciffionem, ex nunc recé

qh

9 NUA

fic claudicatretciffio;ar.regulz,

uod ob gratiam.

ti caufa poteftimprobare contradtum , & amplcái

ACb sesc.

niu

de reiur.in 6.& C.de legi..quod

:

auorec.

|.Iulianus.

refciffionem,& hoc referendo illa verba

L

(tn9]

n«

.niji celeri

$. (i pupillo.de aQ.emp. Inftitu.deaut.tu.in prin.

fatisfadtione &c.ad omnia premiffa.

^

lt

OKAP

Qiore

[lp ';QN "

3. tNuncergo videndum,an aliquid intercefferit,

: Nonaudeo tamen hoc afl

lii À

*« a

erere, qu

ia glo.don ha

u D

ex:quo ecclebia declaret, fe velleratum habere con

beo & doc.& claufula illa , ni(i celeri , veferri poteft

[

:

"n

«.l'ho-«!, ,

f traüumantiquum, & non admittere iurisfcaduci-

hs

hi

u

ad proxima,inquantum loquitur de non folutione

Pl s

AU, (lne

tatem. Primo allegatur exceptio fadta de cenfu':fa

peníionis; aliàs fequeretur,quóodaduer(us malefa-

:

m

Ytn

Qum autem proponitur in dubio:non enimin cer

i

Qd

L0f te»

&um admitteretur purgatio; contral.quiea men-

i

AV Qf

to proponitur, aneccle(ia fcienter, anignoraaterc

te.defur.& qux nor.de elec.c.quod ficut. ad fin. Re-

Prohlb 0

It

receperit : & fi quidemignorans contra&um alie-

fidendum ergo, quód pofita tcientia monafterijin

»ft

Bf n t

nationis monat

t

erium fuíceperit penfionem, non

M

dm

fuícipienda penfione, refciffio contra&tus , que fit

qu

Uomm J

confirmatur antiquus contractus , quemrefciffum

in momento alienationis tacitz , videatur appro-

i 1 hib

LYb d

ignorat, & vt períiftensin primo contra&tu Iecipit,

bata, & a

li

lth ^

Pprobatus contra&tus antiquus fimpli-

D!

lo f ?

- de coniug.fer.c.propo [uit.eo-tit.c.ad no(tram.cum

citer.,

Al

glo-fi.ver.led pone.de eo qui duxin mat.cap.z.cum

Ri

Sed pofito, quód Io.efï&:t exclufus à prim"a coAa-

M'il

Potel

^

lo.1.Iten quiaerrans & ignorans non confentit,

ceífione, & confequenter nec per ighotàntiam in

Ct&jm

d

:

.de iurifd.om.iud.l.fi per errorem.decleri.exc.mi.

receprione pentionis fuiffet confirmarus contra-

U

le

"Q

eadapoftolicz.Hoctenet Cynus in terminis in l,2.

&us, &antiqua concetfio : nunc furgit dubiuma de

m

E

Íceunda

»'1&]3[ í "h

OnUD'Uz r üx

J .Dl

I

u

d

Confilium

X XII.

3

[

hi

j

BU

qucr

duOhm'

fecunda renouatione facta papali implente priuile

communiter ficri folet debito iutaméti, quos pro-

Tij

M

ii

"

(t [

li

io , quod fiquidem conceífio eít fatta ignorante

hibere poteft & debet, neconfoederatis aut fübie-

L

U

(

ecclefia dealienatione,indubitatum eft , hanc con.

Gisdamna inferantur , f.decap.l.non dubito.Cul

f0

ceffionem non tenere, necimpedire reíciffionem

paergo denunciati venditoris (vt proponitur ) mi-

] Qlte

um

cPonm

Wt

cótraQus infürgentem ex alienatione : quia fuppo-

nus peruenit ad emptoresredituum , de quo ven-

N

dublo

(j

fitaignorantia cau(z refcindentis, reuocatio fadta

ditor tenetur,ff.de heredi.vel ac.ven.l.2.$. non tan

i

Ifon

emclq

ad con(íequentiam primi contra&tus , non vt noua

tum,quinimó non implet contraQtum ex parte fua,

Uod

W|n

q (

concefíio cenfetur, cüm non cenfíeatur ex antiqua

«nm culpa fua res venditioni fubie&ta non perue-

m

M fXV

J

cauífa & errorerenouare , vt dicit glo. in dicto capi-

niat ad emptorem, argum. l. Iul. $.offerri.de actio.

oünm

p P

tulo primo: de co qui dux.in matrimo. & de con-

empti.

Itte

lt

Y

lfé

iugi.(eruo.c.ad noftram. Hancenim renouationé

aj a

dlCla

n

L

QUi

intendunt tantumad cuitationem poenz nouiter

ADDITIONES

A

f

um d

Tl

àpriuilegio indu&z, ftante antiquo contraiu &

T

(

W

prima conceffione:a&tus autem agentium &c. ff.G

U

Ti (

Vif

Qtp,

cer.pet. l. non omnis. intentus autem & confenfus

V1 PR1iom ] Exormant pluribus bancvegulam Bar-

0j

Q

tbo.CafJan.in catalog..

Ti à

inré nondefcenditignorantia, ff.de pac. L. tres fra-

regias, tit. de cenfib.

lor.mun.c?rfi.Petr. Rebuf. ad cost.

b

m

tres.maximée quia renouans nititur exprefse ex pri

tj

f A h

Ti

W

uilegio , quod refpicit renouationé ex caufà anti-

SÁLIENATIONE ]Ewpbyteuta alienans irrequifito

i

Ti

IOP 1,

lt

Wal

VU

domino;cadit ipfo iure a iure empbyteutico,l fr.C. de iu.empb.di

tit

It;fol "

qua,fcilicet,ex conceffione prima facta, ex qua re-

xi Milleloq.2.1 2.1ntellige non ex fmplici contrat£u , fed ex tra-

m

nouatio,licét non hoctempore;quo data eít,debi-

Nicin l i i

ta tamen fuiffet aliquo tempore, fcilicet de 29.an-«

ditione fatfi;yper text.in cap. imperialem.S. callidis. de probibit.

nisin 39.annos,vt cx forma antiqui contra&tus pa-

feud.alien.per Feder. & ibiitatenent /4ndr. 1fern. Bald. Mar.

t

Laud. Bal./4lua.in c. 1.S. aut fi libellario. quib. mo. feud. amit.

m

[

tetque nünc ex priuilegio eft accelerata.Item cüm

Bal.in c.Cumana,col.a .de ele&£. in confil, 27 6. .4d euidentiam.

q iv

AUIQN

tenouans remquet rem vt propriam renouáti, nul

90

AYtf

lum ius agit transferre;ff.de acqu. pof.l.( r&aliquá.

lib.s . 4lex.confil.3 o. colum. 6.lib. Jret.confil. x 4. colum.1.

Guid.-Pap.q.161.Spect.in tit.de loc, S. nunc aliqua. verfic.96.

Ttpad

de condi.ob cau.l..$.(ubtilius. Vbiautem renouas

Llb.sal.in d! fr.col.pen.e ibi Iaf.q.19.Saly.in L.fi. C. de reb.nà

FU f

POl

tio faQa foret monaflerio alienationem fcienti, c

«

At

fic de re(citfione certificato,non e(t dubium, quód

ali:Cano.in c.potuit.de loca..Alex.in l, fi amen l. Statuliber. ff.

ais

ad l.Falc.in confi.13 3 .con[i.9 1 .col.2.lib.2 con(il. 36.lib.7 Ne

valetet: quia quanquàni nunc renouet vt proprii,

gus.m tratf.de pign.in 3.memb.a .par.princ.soc. Iun. con[il.70.

é ll D'ttema

fccinteudit nouiter ius concedere, cümtamen re-

t

nouatio prioricontractu nitatur, ab coque defcem

num. 1 :lib. 3 .Curt.Sen.con[i.8 i. o. Maifi.fing. 412. Tira-

dit & deriuetur , exea furgeretantiqui contradus

quel.de vetraci prox.$.1.glo.2.num.4 3 afferens,quód banc opi

| üameiun&aglo.dc

mionem tenet uniuer[a propé cobors Scrib. Cepol.confi. 8 .col.pe

LUoprobti vl

approbatio,l.3.$.fal(is.ft.rem ra.ha.l.3.C.quod met.

SEODU UOCj

cau.l.pen.de condi.ob tur.cau.quod not. Innoc.de

nul .ad fi./A4ym.con[il. y 2.num.1 1. Dec. con[il. 160.'Non ta-

AA AC o ( lr

renun. c. fuper hoc.habet enim fe executiue ad pri-

ynen cadit in commifJum per alienationem, f1 ignovet qualitatem

u

vei caufantem caducitatem.Bal.&» alij in c.uni de contr int.dom.

i,

mum.contradum , & (icvitia purgatantiqui con-

A urquacane ol qenat

tra&tus.Exclufà igitur re(ciffionecontractus, ftabit

€? emp.Caccial.in repet.c.1. de feud. cogn. reg. 16. Dec. confil.

antiqua concefífio , vt nouo coníen(u a

22 8.laf.confil.64.col. 3. ljb.5 . Et dicitur probabilis ignorantia

ao largt d d

MM

in berede Jl.qui in alterius.ubi Dec.ff. de veg. iu. -lex, in l. cüm

a dur C deadal dbl

quod fieri poteft, vt fupra dixi.

filius.$ n bac.ff.de uerb.obl.confi.4s lib.6.Cora.con[i.16 3 Jib.

sls lus at

Nec ob.g priuilegium loquatur

de þö.ffcfforib.

quia nonfundabit fe M.fupcr priuilegio; fed fuper

2.dixiin Milleloq.94.

m ddeofideega i

1Pso 1v m ] 'Nuncupatim veferunt &* fequuntur boc

ssf

antiquo contradu ex hacrenouatione contra re-

Butr,confil.1afin d.L.fr.nu.1 04..1ul.Clar.in S«empbyteufis..13.

s um detecinveo t

fciffionem iutis approbato , quanquam fuerita pri

uilegio occafionata,& quanquàm non fadta in ca-

uer[i.adde,

sdeapcerpure d a

fu priuilegii.ex quo proponitur certa fcientia refci

CANONzNM ] Licet propternon folutum canonem empby

r fsdeloa o n

teuta cadat ipfo iue,boc intelligitur domino wolente:'ita expref-

fionis contractus,velcaufz reícindentis xatificat

3

gectiigfione Bo

nem primz conceffionisoperabitur.

fim tenet Cepol.coonfil.2.5 .col.3.in citill.Corne. confi. 11 5. lib.

folam aggtermontae

Concluditur ergo,g i in a&u receptionis penfio

1 .Dec.con[r. 13 8.colum, 2 dixiin Milleloq. 13 4«nec tunc vequi

4 nonprodit

vitur aliqua iudicis declaratio. Ia[-in l.2. num. Y2. C. de iu. em-

nis aut renouationis detur fciétia alienationis quà

« m ego naging

ad monafterium, M.habet potiora iura, & excludi-

hy-Ruy-con[i.1 5 3 num.6.lib, i. confil.s 7 -num. x .lib.4.Cor

sdsrar a r

tut A. Siautem detur ignorantia alienationis vtro

ne.confil.x 65.lib.a . alex.con[i. 1o6.lib.3 . 1.2.Dec. con[il.

seipmapprob

146.num.7 in [i.Clar.d. $.empbyteu[is.q.9.

queac&u,quodin dubio przfuümitur,quia pendens

€

INGRESSV

uód. dauinus. non po[fit ingredi propria

us r

onm at u

in fa&o alieno,l fi.pro fuo,de re(crip. c.ab excómu-

um &if

nicato. A.potior eft in hociure. Laus Deo fempere

aufforitate , féd cum iudicis anctoritate , tutior & aquior est.

jj

]ta mihi videtur Ant.de Butr.vtriuíq; iuris doctori.

Guid.Pap.decif.107. Ceterum multi contrarium tesiantur. .A-

i

i

-ll v

!

lex.con[t.3 07.mum.1.lib. 4« Corn.con[il.27 x.lib, 3.Dec.confi,

. Sicetiammihi Antonio de Butr. videtur deiure z

aol

M (

j

Ideo fcripíi & figillaui, faluo femper faniori coná-

146.n1.7 .V ide Clar.in d.S.empbyteufis.q. 11.

g

M

lio. t Nam licécvenditor non«ar&etur ex natüra.

?

CaADvcrrArTEM | Trelatus, quando poftit remittere

,ml] e

g,

caducitatem empbyteute per veceptionem pen[tanis, distingui-

g

gt

foui

contractus ad hoc,vt defendat emptorem a violem

jirint

u

^h tahprohibitionetertij,quominus habere liceat, C.

tur per Clar.in d.S.empbyteufis.q.10. uerficn. fed nunquid . wi-

i

de aQ emp.l.fi. nec etiam fifa&to extranciümpedia

de .Alex.confil.s nume.1 8.lib, s .Ruy. confil. 70. nume.1 4.lib.

j U

qlllt

N

s. Alex.confil.305 num.15 lib.3 -pec.con[il.3 19 . nu.3 . lafin

[iC Qdfiil

tur,quominus habeat vbi de fadto prohibet, l.ftipu

ij o

j

latio ifta habere licere.in princ.de verb.obl.& quod

l.2.1H.130.C.deiu.empby.

"

"

ibi no.teneturtamenarcere inhibentes haberelice

CELERI) Decifio cap.potuit.de locat-procedit in empby-

g

ontrà

alIqu

teuta ecclefie, quàód poftit moram purgare intra breue tem-

jott

"ii

d

1e,quos prohibere poteft , l.fluuius. $. quanquàm.

gdh

i

m

fi.de damánfec.& Linter ftipulantem.$.1. ff.de ver.

pussin empbyteuta prinatibabet locum l. 2. C.de iu.empb.

obliga.& no.in d.l.ftipulatio ifta habere licere. & l.

fine. pe purgationis more , nifi de gratia domini , ita decidit

emptorem.$.fi.de a&t.empt. Huiu(modi autem fti-

Bald. in l. magnam.colum. 4. & *j. C. de contraben, &$' com-

miten.lipu. Imo.in d.c.potuit .in L.fiinfulam. ubi /4ng. J4le.&5

dduflls p Uamlü

pendiarii proponuntur fore ftipendiari] domini

6. colum.

gt

d

Jaf-col.1 4.idem uolunt.ff.de uer.obl..Alex. ;onffl. IO

(

r

A

llïmg

Malfætcüæ, qui fibi (unt ftipendio adftzidi , &vt

C

; /ib.

j

)

ij

j

i

j

[j

(

9"

l".c gp "

34

Ant.de Butrio Bonon. .

jl

M

W

g]3 A 1,'0-*:

|

j

jl

UI

$-lib.s . Cepol.confil.2$ mum.7 n ciuilib.zang. Clauas. verb.

fteriifatendo opi.omniü,qui cafusnon eft nofter.

n

empbyteufis.S.1 9.1afd.l.3 .4:2 9.mmm.7 9. ]Af fl. decif. V 7 4 «dixi

TSecundoó obuiat , quia dato, gp ad extraneum

W

in Milleloq.21 1.

& legatariü tran(ire potett emphyteufis,in propofi

n

ij

u

T

pulo

m[(fü

»

FiortENTA].Abbn cfi.num.2.de emp.c vend, Bar.

to fa&ta eft in perfonam prohibitam tam à iure, d

j

in lfatlum;S.non uidetur.ff.de veg.iur. "N'euis; confi. 92. nume.

expreffo pado emphyteutis, vt patet in iure ; quia

i

d

u

d.n !

21.Bal.in lnon folum. fi Status ff.de procur..Alex.confi.137.

hic eft de perfonis prohibitis , cüm.durior fiat cou-

j a m

colum. a »er[i.tertió etiam pof[et.lib.s .Goz . con[i.9 4.num.41.

ditio cócedentis inemphyteufim,g traneat de pri-

uato in ecclefiam ,.« vt patet; quia ecclefia nó cadit

yl

Ruy.confé.2 Ya .num.o-lib.i/Natta confi. 18 1 , amcba. confil.

i

j

T [(ml

(oe

"m

"

87.2u.3 Barba.confi,62,lib.4 .dixi in tratd.de euit] .5 .in cafa

in comiffüm,l.placet. C.de facrofàn. eccle.16.q.1.c.

[ 1

at 11

s .ubi allego boc Butr. confil.

placet.no.dereli domi.c.con(titutus. perIo. An. &

ji

Ql

d

n

i vex

alios,dd de hoc fintopi.Et hoc expreísé decidit Sp.

on

inti.deloc.S.nunc aliqua.ver. 106.ad hocl fi. C. de

JWCIU

um

TT

$V MM cARIVA.

jureemphy.multa enim habet priuilegia ecclefia,q

J.W

"st

fl ,

nonhabet priuatus. ad hoc de loca:c. potuit. & q

«

Emphiteufis ecclefta non tranfit ad extraneum

ibi'no.licétloquantur de emphyteuf(i priuati,rones

j

'I

' ü lüq'di

d

h«redem empbiteuta .

pugnantetiam in emphyteuta eccle(ia :.expreifum

ä

m

D

r'*)'.f('flr

pactum etiam(vt dixi)obuiat, quia ex forma con-

4010

(am

m

tractus euphyteufis prohibetur alienatio in eccle-

p

TEU

eppellarione haredum þomm,non comP-m/aen

"

; &(mme

duntur extranei ,

fiamvel monafterium:talia autem pada, ne in cer-

ijiurc 10

10f

tüalienetur,valent,;depact. l.in traditionib. 1. 1. $.fi

n aC

dl

ia

Emphiteufis cance[Ja priuato,an Pofm perem

quis.de aqua quoti.& efti.maximé quando pactum

ïyff

i d

ao

transferri in ecclefiam.

apponitur feruato aliquoiure,ft.de diftrac.pig l.cre

|

a

uï[,*"- ' p

Eccdefia , qua con[ucuit locare in empbiteuz

ditor.S.Gino.ff.de pac.Ipen.C.de cond. ob caufam:

al a i

].ca lege.ff.de verb.obli.].ti ita quis.$.ea lege.

frrm . fi poftea trarisfemmr per conduclorem in

Tertio obuiat defeétus folennitatis in alienatio«

gf um0

ag

extrancum,an teucbit talis con[uetudo ?

ne:quia dominus non füitrequifitus , vt opottet,vt

.fi.C.deiure emphy.1o:q.2.c.hocius v

geicitt ia

f

Ero perpetuai

b

1:::'vw.ätvm£g, Ü

c/dppellatione baredum , an compng/aendantu.r

:

de loca.c.potuit.& de feucc.2i *

le(gdthrij :

1 Puto,quód fiecclefiade confüetudine talia nó

ipiit g etripeuis a

coníueuit locare;ita vt tranfeant ad extrancos,ne

ipinecrantia la

E mplziteu/ï r ecclq/iæ an Pofsit pe fviam, leg&;i

Ícirem defendere monafterium fratrum motis Oli

uieconacitlcare qaoas

uetia przdidis,& maximéa padto denon alieiiádo

gdenpy us d

transj Iqrri in ex.t"mne(as.

ia monafterium , fi ecclefia S.1oannisad montem

wrdicricgact lgY

conífucuit locare;etiam vt tráíeat ad extraneos, tüc

s paers Canl

attendeturconfuetudo eccle(ix in re confueta lo

* ,'.ggnam COXXHEC

iquilscra t ro ml

cari,vt eft hic,de fcu.c.2, namin talibus plaritnum

'atrerecutorts.

lo

»N —faA&o ffatfum montis Oliueti

operatur confüetudo;vt d.c.2.& no.in Spé.deloc.

-

N

;.

EX

E

Lal concldtar gtes

plura obftant . Primó finis vitze

$.nuncaliqua.ver.1o7.Informatio igiturbabeatur

hptnebrredisifitut, n

(

x

emphyteufis , & hoc dupliciter.

de confuetudine:hoc ftante;primum obiectum tol

E

Primo ex iuris intelle&u. Secun-

ht melitatem s

22

leretür propter confuetudinem , quia appellatione

Müttioiaace f

.£:

d

D

dó ex forma contradtus emphy-

haredum comprzhendi poffent extranei, & con-

Ca

aL

teutici. T Emphyteufis? enim ec-

amelletum Cclcs o

a &

ER

x

fuetudo corrigeret $. em

phytcuüm.. '&)üc h;bcn;

clefie reftringitur ad heredes & de

multz ecclefiz.

Atl ii boc a

fcecndentes, olim víq: ad certum gradum;hodie in

Nectuncobftaret forma contra&us,v'qiiïa dixit,

Vtleno ftedar £

intinitüm quó ad detcendentes, fed non in infinitü

nuo.decond;&mor.

pro fe & fuis heredib.ad quod facit quod rio.Ioan.

quoó ad extraneos, quanquàm magna fit contétio,

An-polt.Vber.de Bo.in addi.Spe.in ti.de loca.$.nüc

E ouulcmccr.;cu:* x

vt fic $.liceat.dealie.emphy.col.9.corrigit $- emphi

aliqua.ver.116.in duobuslocis: quia (non obuian-

iäfCIValcrcticyfummþ.1..,"

téufim.X $.alienationis.in Auth.de non ali.aut per

tibus his)intelligeré contradtüi £m confuetudinem

Ut lia

mu.colla.2. Quo ad numerum defcendentium no ,

brgo

ilociels

ecclefiz:& illa verba, p fe & fuis haredib. intellige-

n a

quó ad qualitatem haeredum, & hoc confirmat Io,

rentur de extrancis:& verbii, füis, non intelligitur

LH]

il

An.de proba.c.in prz(enria.& in addi. Specu. in tit.

prolatü ad denotádü qualitaté hzredü, ficut hodie

"Wt

deloc $.nunc aliqua.verfi. 108.& ad hoc redücun-

ininflzis.apponuntur , & t referturad extraneos.

u

liCala aT

Mün

Tltno

tur varietates,de quibusin auth.perpetua.& in au—-

Extraneus.n.mihi hxresmeus eft heres;de vulg. &

Ut« O

th&.fi quas.C.de facrofan;eccl.& in auth. ingreffi. &

-pup-l.filio.& l.qui ex liberis.$. hec verba. licét imihi

W

aUem f

Ui

in Letiam.in fi.f.(ol.ma.10.q.2.c.hoc ius,ver.perpe

non fit fuus.ad hocl.haredes mei. f£ad Trebel,

tf

A

tua. 12.q.3.c.apoftolicos. Ex forma contradtus du-

n

li lt

3

plicirer, quia appellatione hzredum fuorum non

T Necob. gappellatione hereduny non compre

ch;

henduntur legatarii: quia imó, cxiftente ad extra-

mOün

On[n

30

comprzhenduntur legatarij , vt fant ifti fratres , vt

neosretrafmiffibili,vt l.in couentionib.ff. de verb.

Idf

Qu

K.-.

de fe patet. f Secundó;quia appellatione haredum

W

lQt h

fig.fEde víüc.l ad tépusiin fi.de excep.rei iud.l.fià te.

*l[ldc

"

füorü non comprzhenduntur extranei, vt ifti funr,

in fi.deacquir.pof.L.Pompo.$. ti legatario. Et bre-

UI

Itis c

Inft.de hzre.qua.& differentia.$. fui. de hared. qua

lr

IDoy

Wi

UNUM

abintc.$.cüaüt.ff.de iniuf.teftl. fi quis exheredato.

uiter ab omnibus aliis defendentur , preterquàm

Ptopr

quandoalienatio eft fa&a in períonam prohibità ,

ïf&m

M

$.1.& hocin terminisdecidit Io. An.in addi.Spein

& cxiurc & pado expreffo , & malé etiam defendi

LT

(

tit.de loca.S.nüc aliqua.ver.r 13.Nec ob. (i dicatur,

M

RI

W

Quj«

ii

pofler,quód hic noniinteruenit! rcquiitio & debita

llth t

tj

monafterium haberi loco filii : quia nulla lex hoc

folennitas , licét Spe. variet , vt patet ex noratis in

u

!qU

dicit.$.enim, fed hoc prafentiPin Auth.de fan.epi.

przalleg.$.verfic.113.& ver(icu.14.& nota.de loca.

Y

qu

:

habert a!ium intelle&ü hodie communem , vt not..

r

!

n ædl

CJJD)

Ccap.potuit.,

in auth.nifi rogati.ad treb.& c. n prafentia. non di-

T Bart. n. exprefsé firmat , emphvteufim eccle(ize

( N

cit,quód habeaturloco filii, fed haredis ; & dato qp

km[m

(lol

YU0f s.

non pofft alienari irrequifito domino,etiam per

hi

Vg

l

dicerct haberi loco filii , folo ca(u ingreffus mona-

viam legati,licét Cynus vacillet, C. deiure emphy.

l!l

NU

Q

W[l()[](m "

o

!

L

l

14

Iu, Q

It h

of

ll dïlo $

Ofch

Confilium... X XIII, & XXIIIT.

3F :

T

J Mp

ATT

bl]

1H1pl.

I.fi.& eft cafüs.in l.2.C. ne retdo. vel temp. & ponit

fcd de terreno emphyteutico,fuperquo fadumeft

E

(

T

in d.l.fi-& l1. $. qui autem.ff. de fuperfi. & in l. ita

li

i

Pty;

edificium ab alio quàm ab ecclefia, & hxc funt di-

Q]

li

lj

quis, de verbo. oblig. & inl.in conuentionibus. dc

uería,vt patet cx dictis. Hoc dico,quia reiponfio tá

"I

D [Cu

D

ldu

lQr

)qull

|

yerbo.(igni.

^ at

V

Satis ramen puto fufficere confenfüm in tradi-

tüm informationis fe rcfert ad emphyteutica fim-

Qu «

M

/n

pliciter, de quibusnon dubitabam etiam in fa&to;

* ("dff

Qf

i&

tioncrei, licét non interuenerit in a&tulegandi ,

ideo bené habita fadti notitia , iuris decifio patct ex

Á

!

1

argum. ciusquod in (imili dicitur in tranflatione

. U

I ltüs

um

füpradidis.

l

B]

iutis patronatus perviam legati,de iurepa. ca. cüm

"AT

fecundum.

A D D1.IILONES

A

'tr í

j RUT

Conclufio igitur remanct contra fratres mon-

Q t

Tl

llllcg

Ci

tisOliueti ,inquantum vellent habere emphyteu-

b M» H-'f TEvs1s]Eccdefiflica fi natura nontranfit

HAO("CIO

fim: inquantü autem vellent xftimationem fequi ,

(IIWï

UT

ad extraneos bavedes,ita communiter a Do££.tenetur.imo.

hp

anvaleret legatum , non decido: quia iíta quz(lio

in l,ex faéfo.mm. 1 4 in frdf.de bared infl,. Ruy.confi. 33. num.

PU '

luan,mn

e(t habenda cum harede,& que fola decidenda e(t

Iak

KpïflTUm

nunc inter monaf(terium , aliquid tamen dicam

34. conft.63.num.1 0.lib. s J dlex.con[i.a 3 num. 4 lib.s .confi.

Q

9 dib.a .confi. 3 8 nt. 4.€o-Lib.confi. * 9 . nu. t.lib.4.confil. t.nu.

Pülper,

E

Ug (

jnfra.

& . Confil. y 2.mm. 5 -confil. v 9.num.1.lib.s.€7 inl.fi patroni,

. Mddem Ttr

(

.. Necobftat/(i aliquid fübtiliter diceretur, hicin te

a ACL

in prin.nu.G.ff.ad Tveb.Soc.confil. Ya 1.nu.38 lib.4. Grat. conft.

l!nlr

lÜ

ftamento non e(t emphyteuta adificij , (cd fuperfi-

55 nut.8.lib. i Ruy.confil.48.nume. 1 o.confil. y 1 7.5u.1 .confil.

A:M

Ol) l l

i

ciarius , & emphyteuta folum terreni : 1deo libere

«IQuo

Br

AU Cq

d

;

148.num.a.con[il.Y6 1.num.6.cum fequen.confll. num.x 1.con

oteft alienare «dificium,per].1.$.qui autem.ff.de

[il.68.man. 2 lib. 1 .confi.2 4.nm.x 2 confil.a 5 num, 1 odlib.s .

iC

la

fuperfi.& omnia fupra alle.ceflant. Primó;quia em-

Rip.in Lomm bora uim.1.fj.de priiil. cred. Goz. corfil.75.nu.

W Con]

m

hyteuta. terreni.cít emphyteuta füperficiei : quia

a

..xhaquw

&l

9. Riminal.Sen.con[il.4.5 7.mme.3 .S0c.Tun.confil. 1 1.nu. 1.lib,

j

€c infeparabilia (unt,vt decidit Bar.in l.1.$.(aper-

3.Dec.in c.in prafentia.poft nu.48.-verfi. ex fupraditlis. & Be-

MMMQE Aüln"ans

DN

ficiem.fl.de fuperfic. $. qui autem. debet inielligi in

i

ATU vt

vom.366.de proba.Bertrand,confil. 17 3 sume.4 . lib.3 in.

Of

fupérficie, quam emit à domino cditicij, qui nihil

2-par., Affl.decifio. oo. nume. 1. Clar. pofiquam [atis feipíum

CUU tf

Y

t

B

foluit,nec refpectu zdificij; nec reípcQu terreni , vt

agitauit in diuer[am opiuionem, cum bac conmuni vefidet in S.

ibino.& (ic debet intelligi quod no.in l.in conuen

empbyteufis.q. 2 8 .ver[ic.quicquid tamen.

r:';-;la:t COn ts

tlagi

tionibus.de verb.fig. Vnum tamen aduertendum,

Co$ . $RD HOC FRAESENTI

. Iz.rz::cangadcxtr

q (uppotito ; p emphyteufis tranfeat. ad hgredem

] Huius $. intellec?ï,fm

Ahtosyte

retuli in Milleleq.q.47 1.

. ".Mnm ftrüm

lts

quaaquàm extraneüa teftatorc inftitutum,hoc eft,

EccurssrAu] Idem woluitOldr.confil.x7.columa 2

P TGL RD tOR d

quando confueuit locare quó ad extraneos, vt dixi

fupra,quód emphyteufis non e(t finita,g quanquá

ver[i item empbyteuticavia.Cald.confi. 2 .füb tit.de loca. Bar.efr

:.»ca ,vïoannisadmomrm

«lij inl fiitaS.ea lege.ff.de vevb.obl. Bal.in c. qua in ecclefia-

IUl

fratreseflent incapaccs legati, vt edificij emphyteu

YUmi.col.2.de const.in autb.nifi vogati.col.2. C-ad Treb.ncba,

:

tici,non forent paupercs Chrifti. incapaces penfio-

^"

.».O ïï(k(l«illn 1

nfoet n

ni

i

1mo.Card. . Abb in c potuit de loca. Alex. confil.y 10.$uper eo.

G tb hus

n

*

s, quz illis data elt pro dimidia, &in qua Íratres

lib.x &onfil.9 .col.s uerf'pratevea.lib 3. Guid, Pap

z

cenfentur executores.

d

. confit. 1 39-

co od d

Et exhoc concluditur, g

(jtgrag Dg&(z'nales.dixi Millelog. 164.

daforatoigitr lu

rcAmänentc:e'rh'phy'tjc'i—i

*

fiin períona heredisinttituti , pauperes Chrifti de-

vocfanteprimum obin d

berent habere medietatem penf(ionis : quia huiuf-

SVMM«kRIVM.

Vatadnen, quatpeltonc

modipenfionis capaces. funt hi,ad quorum com-

^

seod pofnt enranm, cone

modum eft legatum, fcilice: paupetes Chhri(ti, licét

J

j enpiredn & bt

fratres lint incapaces , hocpauperibus non nocct,

F acultati appcllandi an Pa&o liceat renunciaz

à

ar.l.feruolegato.$.(i tetator.ff.de leg. t.& l.auia.$.

re.Cg: numcro quinto.

r

eroma condus qiadi

Jtio.de condi.& demon.

&

f

v

Juramentum,quod alyfque falutis interitu ferua

aQ

od t quot o o

Ex hocautem decidetur, g non fin

ifa ciüphytcü

sinsdiSycin tdeh n

fijlicét valeret legatum emphyteu(is, valet vt ab h-

i potejt, feruandum e[t.

aobxslocs: qui 0n p

xede deberetur eftimatio.vt no.1o.A n.de loca.c.po

-Dolus. futurus non pote[t per pa£lum vemitti.

coaradi od

tuit,íuper glo.r.ad hoc deleg.1. ad hoc.deleg.:.l.fi-

"

i haredbindig

Jiustam.$.fi aliquid alicui-& in Spe. deloca. $. nüc

Turamenta [unt ad acluslicitos ve ringenda :

pl

u

i

ii

; nooieligt

)

&liqua. ver. 107. & ficalia dimidia pen(ione detra-

In generali vemi[sione non includitur dolus .

n

heredf iculodt

ta,que debetur monafterio (ancti Ioánis , debetur

OR

id

fratribus montis Oliueti.

fwïþitraior quo cafu Præji;me

j

«« Rrdenurad if

k

C [

ndus | ft dolo-—-

is,df "n g' ;

Habita autem informatione facti per litcras Do

:-53(115(11 hïi

mini Stephani de Guifilardis procuratorisac findi-

, Ubers

þa.licktm l

Procuratores , aduocati, proxeneta , e þmilc,s

À M

gare

f

ci monatterij vtriuíque ,.quód de confuetudine ta

r

n AGT

leslocationes terrenorum ad fuperficiem xdifican

Perþmg n Pq(];mt in faäa proprio te/iif z

as

i

g non o

"

€ari.

at

lt

&damiin zdificata tuperficie proprijs expenfis non

v-..

V

;

" m,qiüc'ntc

.d bl

ji

tran(it ad extraneos haredes , quod mitabile mihi

n COU mwn

F/!rlaitrqtori eo iudici debctfdes adbiberi .

"

ldl

videtur,G provno folido; qué debeopro terreno.,

"n

u

f

zdificium proprium non poffum ad extraneoshe

aprio

redes transferre, & quód emphyteufis retpiciendo

AAIIIL:

ompo

[Cl&'fqüäm

'Conth'um

gT

«l

terrenum refpiciat ecificium fimulj aliudett actum

vt fit liberum , quanquam dicendum (it ficutiura

Veftiot häc dubia vulgaria habet.

j

Qf

af

volunt , ceoquia zdificiur

as

3

d

; k n;JJC

. ii

?1 cedit (olo , maximéin

f

(

Primo vr non admicendá redu-

!

boniseccle(ia.

i

A

&ionéadarbitrià obttante padto,

Quus J

Remanert conclufio

,:quöd mohaücriüm fan&i

maxime iufo vallato:tü gahoc

um

: sv,((

Qu

M

(

no[ä.d

loannis in hoc

N

S

ius cít priuatü facultate reducédi,

xg "

jliUE[in

præualcF monafterio n"fontis O-

A

d

SPR

e

quod pót pacto tolli,ff.de edi.edi,

J

cküz

Aduerte

a

(

ndum tälncd.,.quia.nön quarebam in-

l. Gritur.S.ti véditor.l.pe.C.de pac,

1

r

"U

.l(l nx

N

!

$ommationem de bonis eniphyteu(is fimpliciter.,

.3c cpi.& cie.l.li q

uisin conícribendo. cum ífi. item

voy

g

Fl

C

2

quia

vr" "

C

L

T

Conm

gl

"

"

fäm 1

(

- Ant.deButrio Bonon-

i

"

r

".

3ó

j

$

fufe

vi.quod me.cati.c.fi.C.detepu.lexeonteu. ff.de pb.

1 Htm

i

1. N

quia ron licet renuneiare faltem vi padi facultati

g^

p

g

4b

appellandi,fia quibus appel.non licet. l.1, S. fi quis

l.etiam niater:cum fi. Ex quibuscoficludi videtut ;

v

qü

aptum forelaudum prefentium nonréducibile: ta

UE

T t

anie fcntentiam.& 1.6.C. detempo. appella.in fi. &

a

jduit

iucireducendimaxime iuramento firmante,quod

mennon e(t probara Ixfio necdefectus in laudo ;

yllü

pE

í :j

W :

y

