talibus oportet neceffario videriintelle&tum illorü:

à nobis. Item ex communiítylo & loqué&di faltim-

N

lus

2 de p cqui P

verborum , tam iurifdidionis , quàm alia quecun-:

víu, fub appellatione ecclefiattici fori tranfit forus

t odb den

;

ihy

quead ecclefiafticum forum fpedlantia.an ftentre

poenitentialisqui ftylus &loquendi vfus attenden-

vodas at ordiet

ftrictiué,an caufa dubitauonistollenda: & fi atten- ^

dus eít, ff.de fuppel.leg. l. p Labeo. defun. inítru.

f pb non r

ditur rbeorica glo.in l.quz(itum.S. (i fundum. ff. de

& in(tr.le.cum de Lanionis.S.afinam. de p

Iæbcn-c.

ial ia p

fun in(tr. & inft leg. quam fequitur Dy. in regula,

prafenti $.loca.lib.6.

generi per[peciem.de reg.iuris.libro 6. an verba in-

sdo atl

35 TAdquartum patetrefponfum negatitió;per di-

u æamg,c,qmm.u.

11 ielligi debeant feftridiue : f dicit enim, quód vbi

Qa citca (ecundum,& per eadem iura ad hec in fpe

c(t dubium;an reftriGiue, an ampliatiueéintelligan

cie :quia abbates EpifcCopalem iurifdictionem ha-:

en nb t o

tür , vel caufa dubitationistollende , in dubio de-

vivxi at

bentes (vt reputo iftum habere) ralia non poffünt;-

betintelligi ampliatiue, quando poft genusadijciü

fed tantum ordinesminores conferre poffünt , &:

ngerebor gtl

tür verba , qü& fapiuntin genere comprahenfum, :

in monafteriis fuüis , vt d.c.abbateslad fi.puto tamé,

acnoionctdd

LA

f£de fun.intitel.quefitum; $.6 füundum.que proprie

uod minoresin quolibetde diftriu Burgi con-

Qné

lóquiturin cati dubio. Puto,quód hzc verbare-

erre polfit : quia hic habet qua(i Epi(copalem

"

j P[l

iurifdictionem in toto Burgo & diftridu , & in lo-:

ia

n

itridiue & deftruüiuéin dubio prolata intelligan-

tur,intantüm quód determinéntilla verba, omnia

cis,vbi habet Epitcopalem,minores cóferre potceft,

jbus ul

& fingula : quia immediate fequuntur ,'tam iurifdi--

vt d.c.abbates.ad hec finis ;qui potefl per hunc ca-:

m

jenonu

&ionis aZus &c.& fub eadem claufüla verborum

j

füm exemplificari, vt poífit extra monaf(terium,

ii í

*

]i net

1ion dato fpecifico verbo de per fein orationeenu:

quando habet hoc ex pleno indulto Apoftolico, vt

a

imerato,;illa coniüngitur generi precedenti , arg.ff;

plenum dicatur,quádo habetin toto territorio iu--

r

30r

d

Pm li

at

defun.inftrud.& inttrum.le.l.cum deLanionis. $.

rifdi&ionem Epitcopalem.:

x

4

cum quidam.2,l. Seiajin prin.& quod fcribit Bar.in

16

T Adquintum dico,quo

d chrifmarenon poteít |

ommgq

2

u

at

riec oleum cum chri(mate pro extrema vncàtione'

4

gt

contt

di&o $.qui fundus,ad hocl.fed t1adiiciatut,pro fo

, ia

(ui

od

cio. Itaquod decifio omnium dubiorum, de qui-

benedicere : quia talia ordinis fünt,95. dift.ca. per-:

L

bus quzritur , refertur ad interpretationem illo-

uenit. & c. presbyteros, de contec.ditt.5.c. manus,

,b

n

rum verborum, iurifditiones & ad ecclefia(ticum

d

g

Án

v flbl p[O'

& c.dehis.deprelcri.c.veniens.ver. chrifima.9 . di.c.

o

J

torum fpectantia , Profequorergo fingulos cafus.

illud,& c.presbyteri. & hxcper iura pro hac parte al

h

»

12 ^ T Adprimum, an potlit populum benedicere.

le.& maximé in fecundo quafito.

ii

IOM*

,j

y

l

& videtur quód fic: a&tus enim benedi&ionis infe:

17 TAdliextüm , depoteftatevniendi, dico, quód

w

rioribus competit , 2 1.di(t.c.denique.95.dift.cecce

talis vnio potiüs eft iurifüictionis quàm fit me-

D

Q

t

re Epifcopaie,de excef.prela.c.ficut vnire. r0. q. 3.c.

jonm )

u

ego. glo.in falura'tionc Sexti;in verbo,benedidtio-

*

*nio.

d

154

P,ö

(

d

p

f

É

jf v

ofx

i

FF.-

at

207

)

D

r

U

Ant.de Bu;rio-Bonon.

j

qi

j

vnio.nec de iure competit infetioribus, vt not.in d,

legii:quia non eft dubium, taliaad forum ecclefia-.

"

à

! þ",:'h.

v

c.Bicut vnire.Hinceít,quódad abbates non fpedat

fticum,& adiurifdidionem ordinariam pertinerce, :

l

u

&

rlv

ctiam in eccletijspleno iure fübiedis , vt nor. glo.

de offi.ordi.c.licet.j& habet illam etiam quoó ad lai

)

f

us

U "

in clemen.(i vna.de reb.ec.non alie. 1n verbo , ante-

cosin ca(ibus ecclcfia fubiedtis , vtin fpiritualibus

cedat.& de fta. monatte. in cle. attendentes . in ver-

& connexis , matrimonialibus & fimilibus ad infe-

l

(fiái

X

riores tranímiflibilia,de exceffi. praclàto.c acceden-

CUM

0

bo , ordinarios. vbi dicit , quodiurifdictionis ett :

yi

vnde fatis puto , quod hzc poreitas deuoluatur in

tibus.de reflit.fpo.c.literas.& quodibi not. de pre-

QIUI

M.

(

fcrip.c.auditis.de confangui.& affi.c.r. Item vbi Epi

0» ;0

!

;

capitulum vacanre (ede.. Hinc e(t, quod tranüt in

p

"[«Cl T

inferiores , & con(uetudine eít fic tranüibilis: vn-

Ícopus in laicos cafualiter iurifdidionem fibi ven-

1

ll

(

(

de cum talia fpectant ad iurifdictionem vel forum

dicat,de quibusó.q.r in fümma , deiud.c.nouit.de

'N J

"m

m

j

wrl

ecclefiafticum , fatis concluduntur in verbis pri-

fo.compcet.c.licét. De poteftateautem deftituendi

u,[flm ,

uilegij.

quó ad beneficium , puto quod habeat ex vi priui-

g^ E

ms r: ,

"m

Adfíeptimum patet x przdidiis refponfum,quia

legij : quiaillajiurifdi&tionis eft & tran(miffibilisin

dico , quód clerici & eccletiz fubiedtz funt abbati

inferiorem : quodputo etiam in curatisquia quan

LU

uv

[

quó ad iuritdictionalia,non quo ad ea,que füntor

quàm non competat inferioribus , trantmiffibilis

,(Num p

dinis,vel illianne&tuntur de facili, maximenon có

eít in talem exemptum , &iurifdidionis eft, & fori

1

ecclefiaftici. Nam tranfit quandoque ad inferiores

j

m

ceílibilia,de quibus fupra dixi:quia dato, quod pri-

gt

IUA]C

I

't

uilegium non faciat raentionem de ecclelijs , fatis

habentes pleno iüre ecclefias fübiectas , fi populus

cítexemptus , vt colligitur ex glo.de capit. mo.c.r.

T

u[]V W

traníeunt in generali difpofitione, deiure pat. c.cü

aof

qlx- *

Ííecundum,& c.ex literis .

lib.6.& ex his quz no.de prebend.ca. de monachis.

ao

Addubium auteim de ceníü, videtur cenfum nó

18 16.q.».in fümma;& c.vifist Poteftatem autem de-

;sgrio p

r m

j at

r

deberi Epifcopo , fed debetur Papz : quia nec im-

ponendiab officio non credo in abbatem tranfire,

';ämm

pliciter, nec ex toto ecclefiz fübijciuntür abbati ,

quia illa annexa eft ordini , & ponderofa poteftas ,

ao mor;

imó quo adnudam iutifdicionem & exerciuum

quam nec poteft Epifcopus confirmatus ante con-

agj d

fori tam contentiofi quàm poenitentialis , niti [ol-

Íecrationem,vt no.de elec.c.tranfmiffam.Ideo nà

:*

moltttds [ccumn

l

tranfit fub verbis generalibus quantumcunque la-

ueretur tempore vifitationis: quia vt fübrogatum

agl Cs OH

loco procurationis debetur,ex quo(vt puto) ad di

tis; & quia indecensforet,eum , qui nonpote(tor-

gigem um x

Qum abbatem tranf(it ius vititandi.

*

dinare , poffe ab ordine deftituere, &£ortius idem

aüora;

p

[j

Necobftat,quod not. Innoc. de dona.c.p

de poteítate degradandi.

a a

lis. & quod (fupra pro prima parte allegando dixi :

Adoctauum.quo queritur de cenfu monialibus

gt

quia didum Innoceniij bene habet locum , quan-

quzfito,eft aduertendum,quód hic cenfus non po

sudum Y xR

M

doinferiori przlato fimpliciter fubijcitur ecclefia,

teít deberi Epifcopo deiure coómuni vt Epifcopo:

,

M

j

"

5'1,

fAmeiod NT

hicnon (impliciter, fed folum quó ad illa quz funt

quia monafteria a talibus funt exempta, ro.q. t.c.1.

ii p Cieemancqa

jurifdi&tionis, cümilla gratisimpendere debeat, de

16.q.1.c.cum pro vtilitate.18.q.3.c.abbatibus. & c,

ia odX

vi.& ho.cle.c.cüm ab omni.[n contrarium, quia in

luminofo.& quafi per totum.not.de otfic. or. cap.

vijcum ümiua v

dubio tales cenfüs fürrogantur loco iurium deci-

dile&us.de fta.mo.cap.1r.licétaliquo iure fingulari

marum & oblationü &aliorum reddituum , quos

mutmünonom ed,derea

deberi poffit ex pacto in fundatione vel exantiqua

Epifcopus percipere debet ab ecclefijs inferioribus,

cófuetudine,vt patet 18.q.2.c.Eleuterius.& c. ferui -

st prajeg

V

um m

de tefta.c.requi(itti. 10.q. r.cjantiquos. 1 2.q. 2.c.con

tium.Ideo cüm Epifcopo fingulari iure debeatur ,

adplednneal

U rE

ceífio.& c.quatuor.de deci.c.quoniam:de fepult.c.

noninrefpe&tu ad ordinem habet füperioritatem,

ao cauzde ocdz

2,cum fi. & quód locoillorum in dubio furrogari

nonputo in abbatem transferri, fed aut erit Papz,

IOR CU Q COQCEERE

cenífeatur cenfus,facit de reli.do. c. conttitutus , de

aut Épifcopi, vrantecrat: ponderanda tamen fo-

Ri oxcin

priui.c.ex orc. Vndeinquantum abbas, participat

ret multüm caufa debendi,de qua nihil conftat.

1j

i

umnom'gr.:d..,

"wI

deonere curz : quia aliqui, qui fünt ordinis Epi-

19 t Adnonü,benéconfidcrandü foret , qualia fo-

T met d

-:1--.

fcopalis, remanere videntur Pape , & illo refpetu

rent oratoria & hofpitalia. Nam fi effent priuata,

AO DonR gl ts

ad l'apam rales cenfus pre(tari debent : fed fatis -

quia non haberent altare, nec campanas publicas,

d G.

qué puto,cen(fum iftum fpectare ad abbatem:Papa

ncc effent confecrata autoritate Epi(copi, vel aliud

Micnlimiren

autem ex coto eximendo à fe ab(que dubio ad cen

fignum non haberent ecclefic, quód cognofcatur

dl

TEU

fum reuocauit, gpia ceníus , qui preftatur ordina-

ex his,quz no.de reli.do.c. inter quatuor. de cenfi.

rio,;incompatlibilis cft cum plena exemptione & il

c.fi.& de dona.c.inter dile&tos. & non probent ali-

ii

d

HFW E:

N

" "

li contraria,de priuileg.c.dudum. Ne igitur de aua-

quam pote(tatem. Sed proponitur, quód fint fub

;

O00 r

( AU

ritia notetur ex fubiectione quo ad iurifdictiopa-

obedientia Epifcopi, & ex his foluit cenfus. Vnde

UI

*

At

1

I

Ína

lia,& ea,qua fori funt penitentialis,& fic maiorem

exhocfatisiudico ipfa publica:fraticelli autemibi

hq

parté curra habet,cuius refpedtatalia prarftátur: &

ftantes,(i funt vt heremite,quorum vita eíft appro-

EL

A T

"

i

VV

m

vtlargitliméinterpretetur conceffio,cüm de exem

bata,veletiam ftatu poenitentis, vt funt nüc fratres

1l

J

&Ufüm

piore & eius prziudicio tantum agitur, per dicta

Icfuati,qui & (tatum poenitentium & heremiticanr

icee

vitam ducunt,talcs funt & effe debent füb obedien

W

«

g

inno.in d.c.pailoralis.& ar.de dona.c. cum dilecti.

hN

mili

& quod nor.Innoc.de priuile4cap.dudum.in verbo,

tia Epi(copi, 10.q. 1.c.aliud.& digni funt conuenien

1 ET Q

**ifïh p

Pq

poiefliones, ver. & habet hic locum. quanquàm

ti honore, 16.q.r.c.qui veré & puré.& nor;gl.de ex-

o

nOcrederem,abbatem peccare, fi aliquam partem

cef-prala.c. 1. lib.6. quanquàm quidam dicunt eos

V ul

W L

Papze tribueret,vbi effet cenfus non modicz quan-

locuftas,id eft,ine capite,vt dicit glo.in d.c. qui vc-

| Wüng

bei

W

titatis, vt ficinter fe diftribuerent prorata honoris

re.Sed veritas e(t,quód funt fub Epifcopo , & repu-

Alie

Usy

curz. & in fimilino.Io.An.in addi.Spe.in tit.de de

tantur eccle (ia(tice perfonx, & gaudent priuilegio

lm]s

MHD

Otef,

AUA

n

ht

ci.S.füper 2.libello,& pofuit Hofti.co.ti $.2.vbi per-

eccletia(tico,vt d.c.qui veré.& ibi glo.ad quod 93.

fonales decimas diuidi dicit inter parochialem ec-

dift.c.nullaratione.1 1.q.5.c.(iautem.& no.Io. An.

wwdc

Vg

üe a, T

i

h&t

Ll

clctiam , vbi funr predia,& baptifmalem, quia am-

de ele. c. cum monafterium. necad aliud caput vcl

N

bxcuram futtineatad hoc quod no.10an.And. de

fuperiorem compelli poffünt , quia Chrittum ha-

i

) T

fcpal.c.dehis. fuper glo. 2. inquantum autem fub

'(Uïhtx ffmc' CC*

bentin caput & Epifcopum fuum , & Papam & pa-

illo icptimo quztito de poteftate vifitandi,corrigé-

rochianum,in cuius parochia fünt, Fatcor , quód

NT

L!

hn

quo ad iurifdi&tionalia habent nüc abbatem loco

Epv

Q

di,& amouendi quaritur , puto talia polle vi priui-

h

TU

r&

)

Epifcopi,

]s

Qu

L":qï&u

!]

fïi:&

Wt

..MC:

;)

Md

mm,

L

d

N

o

"t

Cconfillum.. . . XIX.

r

N

ecda

20

Á

N

Epi(copi,quóad forum poenitentie etiam fünt füb-

i

imq

ttgl

ferebat ipfi vt tertío , non prziudicatur inquan-

E

D

à

i

€o;; ficut fuberant Epilcopo: quo ad cenfüm per

rum Epitcopus conferebab& (imiliter prout qua-

sl

3

*t

uj

[

Aj

jn

d

omnia dico etiam quod dixi (upra refpondédo ad

ritur de poreftate in(tituedi inecclefijs, puto quod

A

feptimum.

hoc viribus Priuilegij transferatur in abbatem ,in-

P.

leql&

a

j

.. Ad

IO.VIl

'dcii'cä:r,dcvecclc[ïa fan&æLuciæ,id ua'

b

'*ürgu

quantum illa poteitas conferendi & in(tituendi có

g P

n

N

tria queruntur. Primo de reintegratione iuris pa-

pereret Epifcopo de iure communi, quod in dubio

T

lt

tronatus, &an nouus jbi cligi poílit rector per mo

prcfumo;ar.de in(ti.c.ex frequentibus, & c. autori-

il

bl£]x

W

Q

Wm

naiterium ac confirmari.Secundo;de cen(ü,qui fol

tate; & quodibi no.de ofT. archi.c.cüm fatis.quia in

Q

dl

uebatur Epifcopo;an debeat folui abbati. Tertio,

ftirntio iurifdictionis eft . Hinceft, quód deuolui-

l i^.

rfiülcm

ddlll

llj

anabbas poffiteos corrigere & vifitare táquàm in

turin capitulum vacante fede,de ma. & obe.c.cüm

VOq

Aj

Ufl]d[

u

J

i

alijs eccle(ijs. Circa primum; oportet quod ponde

olim.& quanquàm ius conferendi non (itproprie

æjïr

lt

u

retur priuilegium,inquantum re(titutorium e(t, &

iurifdi&ionis,fed acciden:alis poteftatis, vt no.de

tj

Atj

bl ij

abbas reintegretur , facit latitudo verborum refti-

N

"

l

u

foro compe.c.verum,de clec.c.quanquàm, lib.6.ta-

i

tutionis,& reinregramus;de quibus dixi fupra alle-

men imprimitür tempore quo adiurifdidionalia,

! ILUA& hi

i

ando.

de elec.c.tráfmiffa.& c, noiti. Ideo communiter gl.

; )&fOn

" st

f

A

Ts

Non obuiantibus illis, de iuteputoex hocnullü

attribuunt illud ius iurifdiQioni,vtnor.glo.de con-

!

reiedicium inferri fratribus fande Maric, fed.fi

fue.c.cum dilectus.de concef.preben.c.quia diuerfi

hod

agfo.dtq l

N

?

quodi ids habet abbas, gerete poteít fua via : nam ex

tatem.de excefprala,c.tanta. Ex quibus concludo;:

m

"p

viribus priuilegij habet modicum fundainentum.

ius conferendi faltem ecclefiaftici forij & iuri(dictio

(

201 Primo, cüm proponatur ex conceffione Epifco-

niaanexum.Inquantum Epifcopo competeret vt

0030«

!

m

i, eosforein quafi potTeffioneillius ecclefiz, non

i

lt

Epiícopo , & non alio fingulari iure, quod in du-

le

fuirintentio Papzx ex conceffione priui

ij & re(ti

bio prefumo,in abbatem cx verbispriuilegij trant-

V0 1Pg[tfhs

tutionis inferre prxiudicium tertio po

i

d

enti:qa

ferri:x&idem de iure inftituendi inquantum pleba-

m'fdü.

UE

depofle(fione colorata nulla fa&a éft mentio , ar. -

no competebart,illi remanet intadtum & illefüm .

It

*[flm.ldeono

Atf

de priuilegijs. c. dudum. & quod ibi not.de concef.

21 . T Venioad vltimum de conceffione indulgen-

u

y

reben.c.literas, & c. cum no(lris. rum quia hoc pri

tiarum:puto illud ius in abbatem non transferri,p

Y

od

uilegium, fi verbaeius omnia narratoria dirigun.

fuperius allez.quod licét quidam dicant illud efle

" :ä

LO

tur, X querelam porrigunt ad Epifcopum , nec in

iuritdidtionis , € per hoc transferri folo actu con-

aliqua parte priuilegi nominati funt fratres Ser-

firmationistamen opi,commurfis habet, quod or-

MC

uorum fanQx Mariz, & talia priuilegia nullo mo

dinis (it & Epifcopalis.Hinceft,quódin eo non fuc

AR d i n

do trahenda funtad prxiudicium tertij ,imo (em-

cedir capitulum vacante fede, vt plené articulus

"It Gu Ri

er exclufum & exemptum ceníetur preiudicium

hic difputatur de excef. przla. cap. accedentibus.ad

UR Y

tertij, 1. 3. $. & merito. & $. (i quisà principe. ff.ae

quodaccedit quod no.dehzre.cle.r.in gl.quz inci-

Vadatid o u

quidinlo. pub.C.de emancipa.li..necauus , de of-

pis;/haclitera. Hinceft, quodiura de indulgentijs

W aol g

fic.deleg.c.(uper co.de offi.or.c.licet, de priuil. c pa-

loquentia,talia attribnunt Epifcopo;de poe.c. quód

ag t d t od

ftoralis.cum fimi.quz vera funt, inquantum priui-

inte.Et licqueloquuntur deconíecratione,yt no.

legium re(itutorium eft,derefcri.c.quamuis,lib.6,

lo.in falutatione Sexti: & de relig. do,capit. r. Nec

I2 endetiütevd at

LUE2 a

Item quiatalia priuilegia exorbitantia & tollentia

obítat,quód adusindulgentiz comprahendi pof-

Áopo ieguar uredó,

inra & pofleffiones aliorum partenon vocata & ab

fit ub foro poenitentiali ; quia talis adtusindulgen

tiz naturaliter attributus fit ordini Epifco pali, vt d.

oráen at

fque cognitione caufz de ordinata poteftare Papz:

m as elanedg,

finé magna caufa non conceduntur ex ftylo curiz,

c,accedentibus.V nde quidam funt fori poenitentia

'atet de ma.& obe.c.inter quatuor. Ad talem ergo

lis,naturalis;pertinétis ordini Epifcopali, & fic que

eri: podandutmate

jatelle&um non funt fimplicia verba trahenda,ma

od jequnbico.

fui otigine pertinentad inferiores , vt e(t abfoluere

ximé cüm nec re(cripta ad lites referantur ad per-

apeccatis quibu(ícüque,in quibus aliqua fünt, qua

eseádeadi ont, quit

fonas non nominatasin refcripto, vt patet de offi.

rcferuata funt Epifcopo hodie, & talia tranfeuntin

:un Vrf p

deleg.c.P.& G.

inferiorem. Quzdam funtquz non naturaliter &

s s n

Adíecundum de ceníu dico,quód (i cenfus prz-

originaliter, fed peraccidens inhaxrent ordini epi-

Wtf TU lllv i

ftatur ab ipfis fratribus Epií(copo,X antea pre(taba-

fcopali,vt indulgentias concedere:& talialicét fint

ag at

h

tur , hoc debeddriure fingulari Epifcopo: vnde vel

deforo poenitentiali,ex verbisgeneralibus non trát

" quamor.dcccn i

Pape dabitur, vel Epifcopo , fufficitabbati, quod

ferunturininferiorem,& (icnecin abbatem : quia

&aonto

ia

fibi non debetur,vt dixi fupra circa moniales: & (i

t

Q nt

[)

adequatio poteítatum cram per omnia intelligi

i

qr, qo

fratres altero refpedtu exempti effent , boc planius

debet ad metas ordinis , quz habet abbas , quiin

biro!

g

.Y

eít , quod abbati non debetur , quia non egit Papa

poteftate adequatur Epiícopo : refertur enim ad

AU

p

futicdi

contra exemprionem illorum,de qua nó fecit me-

illa , quorum abbates ex ordine capaces fünt , nec

ia d

tionem , fubijcere.

L

tranícunt talia adinferiores ab(que fpeciali expref

unicial

. Etex hocpatet,qui

d dicendumde tertio: quia fi

fione,de priuil.c.abbate,lib.6.& hocex caufisfupra

taciis.

4mr &

vt

fratres Seruorum fünt exempti altero refpectu,nó

n

T

xildt

videtur Papa nunceos fubijcere voluiffe , de eorü

Refpondere reftat ad obiedta : fed quia prolixus

J

aml

j onü('mffl

priuilegio nulla fada mentione; & ficabbas nec

füi,nc prolixior fiam , & intelligenti patet refpon-

pl

u

ldet

j

vifitationem habet,(i nó effent exempti, & ius cor-

fio,pro nunc omittam.

g

humfüs

rigendi habet, & ius vifitandi eos,ficut in alijs mo-

g

ul

"

"

naíterijs habet dioecefanus: quia atalibus mona-

SEMJMdRITV A.

plc.

(095

n

fteria non funt exempta,de prafcrip.c.cüni non li-

Tl

Epll»,

qy

ceat.de offi.ord.c.licet.18.q.2.c.abbatem, & c.abba-

Y Sratutum excludens fzminas à. [ucce[sionibus

jun

n'pnullf

f

"^

r

uO 91!

tibus.& in multis cap.illius quaftionis.& in c.vifitá

J

gl

h

dum.& cap.nec femel.de cen(ib,c. fopitz.de praícr.

* ma[culis exiflentibus, qualitgr frt interpretan

t

at

€.cüm ex officij.duntamen abf(lineat abillis, quz or

um .

j

) dc ?BN-

"

g

RTA

dini (unt annexa Epifcopali,vt dixi fupra.

2 . "Uerba [latuti dicuntur ponderare ueram exifle

C

j

Ad penultimum quafitum refpontio patet ex

SEMMFAD

i

.tiam , non modum ficlum exiflendi .

,.qu'

a

j

fupradi&lis : quia inquantum archipresbyter con-

Confilium

j

)

(4

J

j

j

n

yi

,,gxlil

30

Ant.de Butrio Bonon.

j

j

Confilium

nem faminarum moriatur , filie tamen , qua fuerunt exclufey

f

XXO

fiperuiuentes non admittuntur , t not. Bald.in autben.[ed.er

Pcll

fiquis.colip.5 .nerfiét pev bocinfertur.C. de fecun. nupt.idem

J

I

T enór (latuti. :

Bald.in l.quibus.colum.2.uerfi.fed bic occurrit. C.de nupt.e in

D

j

c. 1. S.1::0f,2 per illum texn tit.Epif-uel abbat. vefert e? (equi

j

-

—

4

;ylll"

ER

—

ViLkA Mulier poftit ab inteflato [uccedere fi-

Ifn' Dec.Conþl.4 I4HMW.S.

M

Tf

z

M

ljs &c. & quöd quælibet mulier, - eius de-

jj

fcendentes poffint ab inte$lato, faccedere matri

I

i

u

jis

J

DA

fe pramortua, fi eidem matri non extarent bg-

'SVMM'CAKfVM.

vedes uel filij mafculiuel a

ll ]

ag

,

-lij -mgfculi defcenden-

"

tes exeo uelex eïis.'

| Ceffio bonorum cau[a donationis fatla,pre[umi

J

"m

(xd

tur [imulata.

sqddllf

pO

G.

EQVITAS rtvaldé (uggcrit pro

p

parte, vt ab hareditate foemina nó

t

- Facultas

:

Pc"o &moy

&OR

(j

excludatur,quafididum ftatutum

pmzbenalfm-di,'c'yd p glebfto retineng

[

"

"

E

in exclufionem filiarum non videa:

di,dicitur facli puri-

i

,

m m

Ü ( Kï'l

qun

K

&X

j

C

PA

14:

tür ponderaífe momentaneum hz

! Domicilium alicuius quem

locum Pvæfupponät?

(

E2

redem.Nam cum momento fecit,

€? quis proprie dicaturciuis.

l lmw Dæml m

&i

omento finitur, & feci(fe videturnon fimplici

u

T

ter , fed quo ad tranfmiffionis atum,& fecundum

fidionem,& non (ecundum veritatem ; coniedtura

.ij Cs ia

autem ftatuti excludendo filiam videtur ponderat?

Cohfilium ,XXI.'

um

fe , vt exorbitans vcram haredis exiftentiam.Item

[ o

us

ISO t pundo &ïq-u;;eüto prædvi'-

jgettint

duraturam & effedualem,vt in iplo nomen matris

,;

&

&is, primo afpedu videri pote

1imoq

d

memoreturin filium matris duránté harede. Item

I

)

Ioannemtadeum ex perfona Pe-

gj

haredem fimpliciter & plenarié non fecundum

RU

tri Boni non habere effeiuale ius

st

quid,vel ad aliquem certum actum ponderafle vi-

/

agendi contra Hemirardum vt

ial

p um

detur hzredem cxiítere;quod non ett.

(

—

x

E

——

3

Ml

haredemIo.de Beninuento non

sirtin qui t

Huicconclufionltamen in iureaffentio prolatz

ex perfonálialiqua aione, tamé

jiut Petros

pér patrem meum dominum Petrum de Anchara.

fiqua quari potuiffet ex conuentione habita in te-

stl s

Simpliciterenim fa&useft hazres àlegei au mor

ftamento Petri boni , inquo contrahi potuit, ff.de

iyuno ama

tis;quia vt aditam tranfmittit, & fic quialex defert,

lib.agno.l.confignare.& l.haeredes palàm.$.fi. & ibi

vtaditam tranímittir.Simpliciter ergo fattus eft hz

s A

glo.per Dyn.in regula,quod femel.de reg; iur.lib.6.

A

resàlegc, &dico verus hares & non fidus:quià

& Cy.de teft.l.cum ántiquitás.illa füblata fit,vel fal

T m oepri i p

lex fingendo , vel.per verba fictionis loquendo in

tim elifa per liberationem poftea fadtàm in codicil

Alistun fero Dono,A

a&u pendente à poteftate legis, veré facit & non fi-

lis, in qualiberat di&us Petrus Bonus didumIoa-

Q6,& no.f£deadulte.]. maritus, $. fi. & in l. fiis qui

nem,quinimo & co prafente confiteturíe non ha

forenad ranfemer .

pro emptore.ff. de vfücapio. dareautem hzredita-

buifle animum eum obligandi . Similiter necrea-

du

Eproá

tém legis eft, l. lege obuenire.ff.de verbo. fignifica.

mülytuinon n (

li: fi quam enim adionem habere poteft , effet hy-

quanquàm modus deferendi per l.(it fitus: & hoc

othecaria,& hanc fi habuiffet , illa eft extincta per

ul DUnenn lx

i

important illa verba in l.ti infanti.ibi,quafi quzfita

liberationem fa&tam à perfonali , vt l. foluitur.in

ii

Ü

Ya af

&c.tamen ipfa vt delata facit verum haredem , fi-

tinc.& $.1.ff.qui.mo.pignus vel hypo.fol.& l.fitibi.

Wi tcc a

cut poffeffio , quam acquirit, ad quam & verba fta

$.depignore.cum glo.fua,ff.de pactis.

ücl Cf &

tutide pofleffioneloquentia extenderentur. [Pon

Non obuiantibushis, de iure puto didum He-

derant enim verba ftatuti exi(tentiam,qua vera eft,

OUY Y

mirardum vt haredem Ioannis , ac dicdta here-

ts

i

non modum exi(tendi, quem fictum fateor,ad hec

ditatis olim Philippi de Cardino poflefforem ,

lr

at

l.certé.$.( procurator.ff.de precario.& no. in d.l.ti

vt patet ex confeffione füa , in qua ( vt proponi-

Joanmhdm,

is qui pro emptore. X quzallegantur per primos ,

tur) confitetur, fepot

du

nmm

inquantum faccre haredem alium nonexcludat

ri& debité.

ïeiïorcm, poffe condemna-

fübítitutum ab homine,non faciunt ad rem: quia

ütmimdus: T

fumus in terminis, quando factus e(t quis hzres à

- Circa quod eft aduertendum, quódin fado pro-

i

ponitur , bona hzreditatis didi olim Philippi iu-

EM

legeex fe, & quiaipíe hzresalium fecit. Inquantü

ftis ex caufisàdomino Ducce fuiffe occupata, quo-

lgl

Ti

ergo mulier, dequaagitur, vellet venire vt heres

rum ynaexprimiturin reícripto : quia ex forma le

g

matris ex capite , quia materin aliquo pratende-

gis decedentis abíque defcendentibus mafculis bo

Ubi]lltt.&v"

ret fe vt heredem á domina Ifabetta,venire non po

na deuoluunturad cameram, nec de hoccredo du

"bt

W

teft, & ( c remanet predi&ta conclufio vera. Et fiq

E

t

.

mihi videtur Anto.de Butr.

bium fieri,iuftéfuiffe occupata. Ex quibus conclu

iX[cpu

P

do,Ducem potuiffe illa vt propria alienare , & alte-

Mdj

n

riobligare. Et fic in dubio iufté fuiffe occupata.

lcdi

A ODCOD I.L1-

Ex quibus concludo , Ducé potuifle illa vt propria

D

akïlpwp

Vi

alienare, & alteri obligare. Et ficin dubio iu(te fuif

WObum

L

I"m

"Ht

Itj

S

TAtVr r.] Statutum ,quod mafculi [uccedant. exclufis

fc occupata przfüumendum etft, ex quo aliud non

IN

faminis jinteliiai debet , fimafculi funt beredes. Bald. in l. in

apparet. Vbi enimaliqua per medium potefítatis

li

N

fubstitutione uerfi.ct facit ad Slatutum . Alex. confilio 69.in

ctiam extraiudicialiter geruntur, iuftégeíta prafü-

Vi

r

iE

3

rincip.lib.v.Imo.. 4ret.eir alij in l.Gallus.S. c? quid fi tantum,

mi debent in iudicio, li aliud non apparet: de eo

hl

circa fi.fJf.de libe.C postbum.Soc.confil.3 s .colum. penul.lib.4.

ui fur.or.rc.cap.innotuit.per Inno.

Nl

Secundó przmitto , quod dominus Comes &

tj

j

li. i

Corne.confil.3 4.in prin lib. x .confil. 48.lib.2.coufil.206.co-

& Duxobnoxia effe voluit Ioanni de Beninuento

'*üügum mqmd:

lym.2 lib.3 .confi 4 2 colum. 4.€* confWl.6 v.colum. 1 .lib.4. &

€ft. conmunis [ententia.Dec confi.s o s num.4.€7 alibi.Et talis

proquantitaté duorum millium florenorum, ac

W

N

excl?fzo uidetur perpetua,quia licét filius mafculus pofl exclufio

expen.in hareditate faciendis, doneca tfuccedente

MU

quauti,--

lomm d

V

Nj

d

D

d

T

)n-

M

r'm:*q

H

j ML wäffm

"Confilium

KT.

3I

NI

A

m"df,

If

Ti

lh

qu&titas illa íoluetetur, & patet ex forma füprafcri-

eft &ngularis de refcrip.c.ftatutum. $. cum veró. in

*Q*y

l f((r,'lx

W;

à

pia refcripti.

$a

l

ln

i

glo.olim dicebamus.in fi.& fuit didum Compo.de

- Tertiopremitto, quód in teftamento quantíta-

reícrip.c.nonnulli.in glo. Et Spec. tit. de citatione.

"

W

tem petitam Ioannes de Beniuento confeffus eft fe

S.1.circaprin.Item hacceffio e(l (imulata,quia fuit

recepiffe à dido Petro Bono pro recuperanda prz-

facta ex cau(a donationis, & tamen ceffionarius íe

n

E

dida hareditate. Et quanquám ex forma confet-

obligauit ad dandam quantitatem a&tionis ceffz ,

fionis teftamenti concludereturIoannes perfonali

üod patet ex conferuatione indemnitatis,quo ca

MKIVM

ter obligatus , tamé codicillis liberatur & Ioannes

läf

fu abíque dubitatione ceffio c(t ipfo iure nulla, vt

acceptando liberationem cum omnibus conditio-

aperté dicit (tatutum tran(miffum. Ex quibus quó

nibus fuis,vt in didtis codicillis acceptauit, & requifi

ad fecundum petitum dico dicdtum Ioannem Ta-

Wnoms f &JP

r:zjäm

uit,vt fieret tacité confen(us, vtdicta bona forent

deum abfoluendum.Ita dico & coníülo.

i

"hj

obnoxia & obligata dicto Petro Bono , quam ex

Anton.de Butr:

n

NPtd

nuncacceptando & allegado,cam fimiliter appro-

m

L TTb

ADDI TIONES

baffe videtur. vnde bona (ibi obligata obligauit di-

M

&o Petro Bono,& conítquenter ca(us hic decidit.,

MT

ipfum poffe & potuiffe & cofequéter hrseius agetc

EssIO ] Donatz;onis cäu]lz fa&ia fi [ummam quingento-

d*äkm J

h

N

C

potuifle hvpothecaria,per cafusl.f£.de pigno.Lgre-

YUIm aureorum excef[ferit , non minus infinnatione egebit ,

ge.$-cum pignori.X& de pigno.acL.debiror.& in L. T.

quàm qualibet donatio,Curt Jun.confil. 126. ad fi. vbi de com-

& 2.C.fi pignuspig.da. lit. & (ic habet faltiminge-

muni teflatur.

hum XrXI.

nere eandem hypothecariam , quam habuit Ioan-

CESSIBILE]Tlmesc

ajus,in guilms ceffio tenet, refert

nesar.eorum quz no.in l.Arifto.ff qui po. in pign.

"ILym.confil. 9 1 .col.a.

lfh'a

hab & l.1.C.de his qui in prio.credi. loco (ucce. vel

CoNFESSsIONE ] J4dde autbenti. quod obtinet. C.de

l

um.() &

WY

DO

QU we

habebit faltem hypothecariam tacité concceffam ex

prob.quod dicitur de iuramento,extendit /4bb.in c. fi. de fuccef.

UC ls

N

illa conuentione,vt obnoxia fint € obligata omni

ab intesi.nmm.19,quód fi confefiio a defuntIo emanauit , parte

Bo Wu..lc

ID n

a

UQMC g&

iure & modo;quo potefl,& accedit prima hypothe

prafenteyvel notario acceptante,idem [it . /4dde Fely.in capi. fi

u

Vi

caria ad obligationem ex negotio geíto hzredita-

cautio.colum .5 »erfi.tertia declaratio.de fid.inflrum. Dec.confi

,

*

(0&1 &fn

I

1

Ltrn v

teiacente,vt l.1. $.hac verba.tt.de nego.ge(t. quam

lio Y84.num.1 1 Emanuel Suar n tbef. recept.[ent, verb.confef"

:...J.x' .C TIDURREO t

acqui(init loannesrecuperando hareditatem: no-

fio-nu.23 9.

FR ire g

inine hzrédum, qui füccedere poterant. quam etiá

( Gntertione fb

acquifiuit Petrus Bonus foluendo pro recuperatio

SVMMcUIRIVAM.

D 000 Cotrih o i

ne hzreditatis,yt patet ex acceptatione cófeffionis

E ;.þï:z.ïgdcspaianl,g.ü.&ib'

fadz per Petrum tam in codicillis , quàm in tetta-

1 cZlienansreme

m

mento, quam non poteft hzres loannis negare, fi-

phiteuticam , an ipfo iwe t4-

At ilb

dat à iure [uo .

....;:äuïallublaraül,vclfal

cut nec defün&us potuiffet,ff.de re iu.l. ex qua per-

AtSN

x-..r N

n ineedid

fona. T Item faltem negari nó pote(t,Ioannem fuift

2. Emphiteutam propter dolum inre empbiteuti-

.-(?.:sBonusdiüumIoi-

feobligatum Petro Bono, & confcntiffe , vtin eü

cacommiffum cadere à iure fuo, «vel flare in eo

h* hHt pm r n

pAMUNM

vfterríemtla

facultas rctinendi transferretur. & quanquàm haec

facultas apprehendendi & pro debito retinendi fit

e[t in arbitrio domini , eo ipfius difpofitione .

T0otand , d nctu

-

d vil udUM

^

xeepotd i

purifacdti,vtl.finon fortem.$.(i centum.ff. decon-

3- Dominus emphiteuticarius recipiens penfionem

mond

di.inde.& l.. C.depignor. hoc tamen ius in alterü

dbbofe, hn

eft ceffibile,P vt no.inl.r.in fin ff.de no. ope. nunc.

abemphiteuta, qui à iure ceciderat , an cenz

"

POR UTO

& potelfi fe quisad hancfacultatem obligare,vt ibi,

eatur primum contra&lum vefirmare .

marcio btl

ad hocl.2.C.de priui.fitc.& deiure reipu.l.2. lib.1r.

L Edeptds

4 Remuario empbiteufis ami[[« diugrfmodä ve

« deiore o du fe

Exquibus concludo didum Hemirardum condé-

nit confideranda.

natri debere ad dimittendum & relaxandum dic&ta

g b c lg

bona hereditaria dicti quotidam Phili

Caino p

ppi de CaAtdie

^ $- "Uenditor an teneatur emptorem defendere con-

no,d.loanni Tadazo,vt eit petitum.

ia

Ad tecundum quzílitum eft aduertendum , quia

. tTA tertium jmpedientem vetentionem rci ven

n p o

.. dite.

fi Hemirardus fundat ius agendi ex cau(a conteffa

ta illa non probatur ex confeífione , * ex quo non

duiit

"

g

eft iurata,l.cum quis decedens.$. codicillis ; de leg.

XXII.

3Ot ol

hp

E -Conülium'-

d

3 & quod ibinota.extra;de fuc.ab inte.c. fi. & auth.

eocapta

qd obrinet.& vnde fümit,C.Je prob.Sed píupponé

XSRZER]

Ifispunàis & quefitis propofitis ,

N"O

gj r

do g'agatex confeflione vt difponente ; vel forte

acdubiis maturé elicitis , dubita-

;f

*

tio tota reducitut ad effectü dua

"

g ts

quia producit literascambij. T Surgit.dubium fu-

p

«t

p

per exceptionibusquód confeffio fucrit fadta à fo-

?

z

/;

rum conceflionum in fauorem

us

(Q

renfe,abfque dubio ob(tat (tatatum, prefupponen

3

3

M.quarum vna principium tra-

: C,'.gv

s ErquP

kae

S

À

- z2

vt

do(vt proponitur) quod Tadzus origine fit Venc-

ml —

»)

N

xitin perfona loannis patris M.

"n

tus.:Nec obniat, f1 probetur ; ipfam exaui otigine

& tertiz infauorem A.& cuiufli-

N) Vi

um

l

(pti

Jj

il

autpatrisfuille Veronen.quia non quo ad omnia

bet, aut duarum primarum in fauorem M.vel alte-

q.l bno(h

n

jio!

N

poteft diciindeciuis,vtno.tf.ad municipa.l. atfum-

rius tantum;nul.itate füppotita, potioreft M. quia

n

jnon

tio.in fi. Et licet Doà.aliud dicant, credo quod o-

qui pritjs? e(t tempore poüor eítin iure , ff. qui po.

"

"

P

nlm j P

gadit

piniones Accurf. teruantur in lococx infpectione

in pig. ha.L potior. & l. creditor.&l.fundum. C.de

u

ox)(

rl

ftatuti, & ftaturum intelligitur de ciue fimpliciter,

rei ven.dere(cri.c.capitulum;& c.tibi qui.lib.é.cum

qi

Ul

9

& non fecundum quid , quiain ipíis verba proprié

regula,qui prior.& cum concor.fuis , de reg.iuris.

0i

