EMrHYTEVTICA ]Botr.decif.378.num,.7.Barto.c*

at Gaeitiiar lm nmy

alij Scrib.in Lfi finita.$.fi de vetligalibus ff.de dam. infec../a lex,

itemcum quis;& cap. ex conqueftione. & cap. fin.

*5 ccum ftondun, L tj

confi.2 s .lib: .Rui.confi. y 6 x nu.'; lib Y.Soc.confi. 12 5 imu.18.

deord.cogen.C.ad l. Iul. de vi pu, 1. (i quisad fe fun-

Siben fbiedm ruiorcdonii

dum.cum fimil.

- b.a.Clarán S.emphyteufis.q.9.

r bonisdits defocon

Nüc diícuti oportet deiuriü potioritate in pprie

» Erbecafona a hn

e

tatis iudicio : hic pponit parilitas datz collationis ,

$VM M«ARIVFAM.

e vi potiorv£collatio Lcgati;deprab.c.fi a fedc.*lib.6.

ia re rl domus &non r

a Lagrenni ecad gt

& qd no.de otfi.or.c pattoralis.$. r.& eo.ti.c. cüm ab

oO

Executor bencficialis ff ponat aliquem in po[ef-

ccclefiarum pral.& c. quanto. nec infringit Legati

ag Ümplcier ontarto

collationem ius przíentandi pauperibus compe-

wei, rinmerrenur d onaterrino

fionem , non vvocato po[fe[fove ,an poliatu; pol-.

pofidecantic

tens: quia non proponitur, cos habere iuspatro-

Í Jo;äz;u.

n

frtgere poffeforio.

.

natus,& taleius non prefentandi non videtur pra-

( Ma.imhmmufa

tà

fcriptionequarfibile,vt not. Archidiaco. 71. diftinc.

-

';&L:::lccu'.'.

Kguntin .

Remedium canonis reintegranda , quibus com

«iinionis , at

À

etat. -

cap.hortamur. Et dií

pu.tando t-cnuit Ican.demon

O

te Murlo.

1 -mzïnm.&ü.(ath.&tquc

3

j Puto ele&um a potioribus potiorem,[quia nu-

«jidpnuafüdomisa

fNudum ius pre[entandi dicitur etiam ab(que

r

]

dum ius prefentandi eft acquifibile abfque iurepa

"r

]

gend r od

iure patronatus acquifibile : ficut ius eligendi

tronatus : fic & iuseligendi abfqueiure canonica-

igoorto d

m'mggawsn

ab[que iure canonicali .

li,de poftula.przlat.c.bonz,de elec.ca. fcriptum.de

grionitm

DRJ U

-t fio d ts p

[

,

4 "Uirdicitura «virtute egvrobore contraomnem

cau.pof.cap. cum ecclefia.Et hoc habet communis

:

«iodne non (

ei

opi. quam tenet Io. Andr.de clec. c. querelam. vbi

r od

mollitiem cs fragilitatem : * quo anmo inci

caíus eftjlatiffime

:

alicui.lib.6.

r

difputat inreg.de rc iud.ca.quod

Piat:fpirili:atis &t4s.

TUl

f

jj a

Ti

Ex quo concluditur, collationem Legati non

nndü

valere, quia hoc non poteft ad preiudicium laici

mxoWd

kl

runc o

Confiium — LXII.

habentis facultatem prefentandi , vt nota. de offic.

i

,

bt

g

delegat.capitu.dile&tus.& de iurepatrona.cap. dile-

eu

"

jdi

E-

J

- IC f deduobus hgl;xtatur ,-& deiure

G&us.& quia Legatüs non poteft , (icut nec ordina-

»

aps

lob

k

M

eu

o E

potleffionis,& de iure prioritatis ia

rius , prciudicareiurialterius, de confirma. vti.vel

mïwctf

g

i

n

ï

petitorio de proprietatis iure. Quó

inuti.cap.fua nobis.not.glo.de hereti. ca.ftatutum.

I

F| adprimum,non videtur compete-

lib.6. folus enim princeps derogatiuri alterius, vt.

,a

, d

rl

G

G

Em

dun

qunn 0

quulbc

1l

2

re poflefforium , quia au&tore prz-

l.quoties.de pre.impe.ott.l.fi priuatus. ff.qui & a q.

eriffi

Ll

TU

torepofleffionem eít ingreflus. al-

L.refcripta.& quod ibino.C.fi contraius vel vti. pu-

n

lc-.dc ac

q. pofleff. 1. iuft&, & quia non fpoliauit,

bli.&not.de conft.c.quein eccleliarum, deimmu.

P^

Wor

[t

doc?

wt li

11umf"3m m

íed ingreflus eft prior au&toritate Epifcopi, non re-

ecc.c.quia plerique.de relig.do.c.con(titutus.& hec.

IE:

L

j

currendum ad remedia velfa&i , pu(illanimo , ani«

firmat Lapus de Ca(t.in tractatu hofpitalium, fuper:

TW

ylu

gné

Tu

mo acnegle&u & culpa propria poffeffionem per.

c.de Xenodochijs.derelig.do.45.q. non enim dubi

if

ul

didiffe videtur,l.fi de eo. S. 1. ff. deac

ol

r[hu'

tandum; hoc ius przíentandi poffe competere lài-

" 'n"ac[C

dl

j

no.Inn.de re(t.fpo.c.olitm.

q.pqþ adquod

f cis,f maximéfireor laicus elt, vt effe poteft,25.

Qu

l

q.'L.

.(Bl WW

"

.i.

«or

ia

:æ d

j

(0

Ml-

m

.ng

WA:

hu

j

jf &

80

. Ant. deButrio Bonon.

l

D)

if

54

q.2.c.quidam.& no.de relig.do.c.quia contingit.in

LArCIS ]Ztferatur Venetijs,quod 1o. Bap, Feret. ap-

/

iV

qUe

€lemen. Quinimoó ex altcro capite non ualuit di&ti

| pellat laudabilem confuetudinem, ut uideve licet apud ewm in có-

ro2JL

jf

?1

j W[F

f

(

wfv*

g Legaticollatio ex perfonz inhabilitate;8 quia pro

filio 1.ufque ad 40.

v]Ll

J

u

Ju

ponitur fa&a minori 14.annis,quia contingit tales

INHAEILITATB ]Latiusdeboc agit Reb

i

,

uhl'

4 üx

de pacif.po[fefnu.1 2 3-cum féq..—

,f,q;,; tra.

ju

Ms

hr

Ts

gubernaiiones committi virisboni teftimoni , &

[

j

"

N

quia valeát & uelint bona locorum gerere utiliter,

b

DISPENSARE ]Refert & fequitur J4ym. confil. 163.

n

FO* CO

Cd-*"h ^j

& fideliter difpeníare.

:

num.z . Ldde JAle.confil.1 colum.2.lb.2 .Soc.cofil. 27. colum,

j

T

E

ff

vofïy'i'

4

THicautem intali z

tate uit. dici non dcbet,(iui

g-cir.med,lib.3.

J

1ic1l

&(

dicitur ab.omni uirtute contra mollitiem & ab om

j jb

DO

gt

u

g

nirobuftate, A uth.denup. $. antiquitas.colla.4. &

pl

g

quod no. Archi. 5.q.2.c.uir.c.cü propria. & de poc.

$ VM.M'-cAHR.I F OM.

od tà

RC

"

dift.2.c.dum:fandtam.Vnde talium autem imbecil-

!

»gsfäulf

Mu

' ;xum.

I

P

f

leeft confilium;nec teipfos regere queunt, ut inex-

Petitio bertditatis quibus e9 pro quibus relm;s

F"f p

cï*":

perti humanorum,c.funtactuum. de a, & quali.

competat.

g

105

ltlFu

p4de

cindecorum.nec eis proprior ex imbecillitate ani-

mh & fragilirate.confiiij etiam adiminiftratio conce

2 "Uerbalibelli debentintellt;gi eo modo , quo maz

»

pyrd

ditur,de mino.l, i. vynde uir dicitur & vigorem com

J

T tere

D.

gis adaptantur intentioni agentis:l:ona quanz

yi

ffdl'luo no

plere uirilem,qui statem 2 j.annorum attingit , ut

do dicantur bareditaria.

)

m

10 di&ta l.z ibi,uirilem uigorem &c.necin «tatele:

mnc[onubm

o2

at

K

m

h gatus ualuit difpenfare," quia ius concilii eft, cotra

- - Libellus an procedat cafu., quo bares pofsidens

J

quod Papa folus difpenfauno.glo.de elect.c, cum di

"

p W

eit

Q

ledus,&quia poenaliseft conítitutio : & quia nec

Lona bareditaria , petit declarari ad

)

iW

lsl

IFL

tincre.

f Pem

1in

1 "

fimpliciter reperitut difpenfatio iure permifla , vt

m

g p

5.0'"'

no.de rempo;or.c.dile&tus.de poftu.prala.c.fi. de iu-

Md

di.c.at fi clerici.

ALX

du t

g

Non obftat;quód hoc relinquitut cófilium có-

| Corjfxlium

Efï

guumtqod

j

!

fe:

,

fcientiz ordinarij,& fic reclamationenon fit opus,

"

t

hrred

Nésx

ISO flibello in caufa, quam mo-

:»f"t

A0X

i a

ut not.glo.de reícriptis.c.ftatutum.$. aff-florem.de

Y

uet fer Manfredus adueríus Tho-

gl aycicá pl

:

iurepatro.cle.r licét eius grauetur conífcieniia, de

N

mafiam de Pafcaletis.Prima facieli-

"lö. &

L

doumjkemoao n f: u

1

m

nmo

^

bt

qua domino habet fatisfacere, quia in derermina-

J^

"d

J

bellus concludere ? uidetur in pe-

a

lu

U r

tis non rclinquit conícientiz , quia vult, qp uir exi-

A

T.

EY

titione liereditatisinquantum nar-

ftat.Sed in non determinatis fic relinquit , ut dato,

d

anatürclana d Xl

rat res ad fe fpectareiure hareditatis

apicbe poudlt o f

quód uir,an fittalisqui fciat, & ualeat &c, & quod

auiz mat&rnæ,

&inquantum petit declarari eas hze-

non fit uerifimile,quodin alios vfus &c. ad hoc l. fi

ssts ao

reditario nomine ad fe fpedtare , uidetur libellum

st vadcno 0 7

plures.$.filio.de vulg.& pup.Item hoc non relinquit

non procedcre, vtl. quod fiindiem.S. non folum.

Á u

m

confcientiz;,fed determinat, quos ad talia promo-

aevaqubus a

uere debeat , & vbi fecus facit , diuinum iudicium

depetitione hzred.Et quia pro rebus, qua fünt &

aivtémant lardta versa

durant hereditariz,datur hzreditatis petitio,co.ti.l.

a códtduacendo o

obteftatur,poenam comminando Dei & obteftan-

item videndum.in fi.eo autem quod resab harede

L

do, & quamquam dicatur arbitrarium de períona,

m quibosh

n*

V E

"T

poccd

eft apprehenía;,defijt hzreditaria effe, & ficnon có-

perillam cle.quóad etatem;non fuiffet iuftum ar-

petit pro ca petitio hareditatis , vt l.3.cum gloff. C.

Ri u de occat

bitrium in tantum deuiando ab atate virili ..Et per

nlb t rleno d g

de fideicom.hare.peti.& ibi Bart. defijt enim res he-

hocnonobftat quod fcribit Lapus de Cafti. in tra-

reditaria effe,eo quód eft apprehenfa poffeffio , l.1.

tktfiotso Aertáebas

&a.Hofpitin 86.q. 2. Pau.in dicta cle. quia contin-

$.veteres.de acquir.»offeff.

" dolmpe anioe ced

it.in verbo,boni viri.& Stephanus ibi.

Mihi videtur claré libellum.poffe defendi. Pro

- Concliuditur ergo, habentem eledionem pau-

cuius euidentia premitto,hzredem res poffeffas, li-

UDITIOXER

perum,& confirmationem Epifcopi , habilem ata-

tC,in 1iurepotiorem.

cétnon fünt hereditariz ;'illas tamen poffidere hz-

reditario nomine & pro hzrede.hinc eft; quódillas

k'mrczxg

Ita dico & coníulo ego Antonius. de But. utriuf-

] E st a

que iuris doc.faluo faniori confilio.

víucapittitulo pro heredequas defuncus poffedit,

ïï?üïï'æu

"n

v la.2

etiam pofleffione per fe comprzhenía & apprahe-

k

"y,

fa, & tunc ex perfona fua,ff.& C.pro herede. perto

"n

iL pl

r«

LA IT

"

-.A DIB.LT I9 NLECS,

tum.& hzc ftant (imul , res hodie hzreditarias non

*XHGD(]

effe,quiaab herede apprchenfe funt,& tantum pro

L. TM

FM Qy AEREBATV R ]Ripinc.epe. nt.s4.cum

hzrede ex cauí(a h£ditaria & nomine hareditario

VT

C

TM

m TU

féq.de reflit.(bol. D.1ac. Menoc. in tratt. recuper. po[fef.

potlideri.Et hac etiam ftant fimul, resad hzredem

"h

3*)!-&

bocvemed,

hzreditario nomine & ex caufa hzreditaria pertine

U (

d. [

$1 coLoNir ]corn.con(s 6,col.pen. lib 2. Rip.in d.c.

"

"I (foy

re & fpectare,& proillispetitionem hzreditatis nó

ht

7)

fepe.un. 30 .Meno.in d.tracl.bocremed.

compctete,fed aliam actionem, ut patet ex iuribus

[i7

]Iny

Pno REDvs ]Q pro rebus profanis. Bar. 4ret.

przallegatis (imul iunüis.

Mïaa»l m [.

hu

"Lng.,lex, D alip in lrem quenobis.ff de acq. po[J. -A4lex. cof-

"n

T Secundópramitto,quód in dübio in libello,

Mmron

—.,a-l

$ 1 ifo.lib.1.Crconf-117.V ifo.col. 4. lib.a. €7 conf. 300. eo.

vbiad competentem adtionem & incompetentem

«.&w

f)

ol

t[fq 'QQ-

lib.con[.6 , Circayim 2.4 D.5 .conf.9.1n caufa.cal. 2. €* conf. 94«

A

F ifis.nu.1 3. lib.s .ubiiflam fententiam . communem dicunt,Soc,

poteít adaptari;trahi debet ,vtin dubioin compe-

1

u)

4thu

teite videatur libellatum ex latiffima interpretatio

T. li

d

ET

conf. 266 col. 7. li, 3. D ec. conf. 2 5 2. , dgitur.col. 1.dixi Mil-

ne libelli,vt l.interftipulantem. $. 1. deverbo. obli-

n

Ut

Q«f[,:

u

loq.709.

iij

ga.l.fi quisintentione.& Lfolemus:ff.de iudi. extra,

W

'Jlb'

3

'f'*l-.m**

MosPrTALIA ]Clem.umuerb.beneficium.de ver.per-

de cau.pof. c. cum ecclefia; cum fimi. Etficin hac

J (Fmo

*W[[ j

LTW

mut.G ibi Card. Zab.q,6.Fcly.in c. de quarta. col, 3. & feq. de

Iud

] f

] ,H("f. Á

materia commune eít loqui doc. not. in Specu. in

1 "«P?;

sb'

prafcrip.Fely. in c.in nollra,corol.a 3.de vefcrip.Barb.in c.ex li-

titu.de offic.iudic, S. deferuit. uer. quód fi libellus.

LY

DL

l

[W

lt

^i

tevis.col,3 . feq.de confuet.

Hottien.de offi.ord.c.conquerente.Innocen. de iu-

$t.^ .SEDE

gl EU m(.tom (*1 i

]-.Avym. fon, 171.ubi plené agit.de intel-

di.c.ceterum.Guiln l.fed & fi poffcffori. $. fi. ff. de

7u

leiud.c,

iurciuran.Bart.in L.(i mater. $. an eandem. ff. de ex-

'

M

cept.

MU P"rw :

My

Hmf

"M

L

]Vr

Pf" ]

lmawn

f,qugd]

m

i

LT

Con:ülium |

GULXITH.

$r

D

"

: !

eept.rci iudi.& in 1. 1.de actio. & obliga.&in l. ftiptiz

Vi

lationes non diuiduntur.de verbo. obligat. vbi di-

-arimonio contratlo pev procuratorem.ft «una eli

w,,]f'b

hg

Ia

citlibellum intelligi debere fecüdüillà modü , qui

gatur pro Alia.

t

ffïlfzm,

magis facit pro actore.Quare cócludo,libellantem

2

"j

'Z.bb 4

4

AMatrimonium qui&us caujis evel quali

fatibus

hicnon deduxiffe petitionem hareditatis : tü quia

reddatur vitio[um.

* [ufg/ü'

(

illirepugnat nartatio petitionis heredi.quia in hoc

resnon concluditur hxreditaria,imó non haredi-

. AMatrimonium per Procuratbrem contratlum,

ü[

taria,pro quanon compctit petitio hareditatis, vt

g emore nominis velqualitatis wvitiatum,

eftdictum fuüpra, fed dedu&ta videbitur adio, qua

WUVM

an po[sit ignorante filia per virum mtzfca'ri.

ls

comperit hzredi pro ca,licét herediraria.quam ho

um

dic poffidetti.pro hxrede, & ficfaltem publiciana,

3« eMulier , cum qua matrimonium erranter. eyat

n qmäu; l

quz heredi competir in bonis à defuncto. poffeffis

contraélum,an teneatur [l are vatificationi viz

L:

non vitiosé aut cx perfona fua , tit. pro harede aut

i^

defunüi; apparet probatum,l. cü (poníus. $. is cui.

rian f«er'talem ratificationem i

Qu

li

l

æfcdiatur nu-

Wif m

VN

ff.de publi.l. pe. ff. pro hzrede. iundtal. traditio-

bere alteri.

m

nem.ff.dc

4 17, a' Mr

N li

ba libelli.

pub.aduertenda crgo mültum fünt ver-

4. Confen[us matrimonialis etiam amborum non

"]

^T. Sienim peteret hares rem declarari haredi-

M

tariam,& fibi hereditario nomine vtheteditariam

gperficit matrimunizm,þiþ smediante propofrz

Mil

to contrabendi. ,

vb.,Lz,P

tht d

1

UT

rzeftitui, & tuncconcluderet in petitione haredita-

j

tis,quz competit hzredi, & prorc hareditaria , &

»

Confenfüs mulieris errantis , an in cau[a contraz

huic libello repugnat potíeffio propria heredis. Et

fic debent inteilligi primo allegat; & contilia ,. quge

: 8:4; matrimonialis fiz calidus.

il

Al

audioà contraria parte emanafle, qui forte hoc nó

LXII]

onderauerunt.Sed hic concluditur, vt declarerur

Confilum |LXIIII.

RN

Dvas Filias babuit, maiorem, fcilicet B. €& mi

rem ad fe (pedtare & pertinere nomine hareditario,

E

.

s

MT

& ex quo narrat fepoflediffe,non intendit conclu-

p

t- s.

|

noré,qu& C.vocabatur, D.de mutuis,nifi pev fa-

luaim[g

N

t

N

ma notitiam babens, nec earum nomina. [Giens;

x Ri

lus

derein petitione hzreditatis, fed in alia , quz com-

;

227

:..fm;cPaitakns.

iaf

AC

petit hyredi apprehenfa poffeflione cx titulo pro

Rure s TAE

ts n

E.

propofait matrimonium cótrabere cum minove,

KOtCudeted il

? procurator£ ad boc conflituit , in quo nomina

ij

harede,quam,licét modo non fit hzreditaria;poffi-

;ïv::zz;gdiraris,i.nqua

Qu

dere poteít,& pofledit titulo;p hzrede; &adipfum

uit B.credens minorem illo nomine vocari'Pofl boc procuratoré

fpectat ex cauía heceditaria & hereditario nomine;

iflum ignorantem venocauit, qui de veuocatione ignorans nomi.

À

URT hav

ne Danatrimonium cum B.contraxit.Demum D.matrimonio co-

^

Apttunpettdrctrrieng

quam & przícribere potuiffet titulo: proó. herede,

vt iniuribus przallegatis:quinimó & in hoc libello

tratfo,Cr de errore nominis & perfone forté certificatus , vatii

KQt f pare tdetr [l

babuit matrimonium taliter contra&Giumynon expreffo quod raté

sV« indem j nf

potuit concludi & rei vindicatio , fi ex probationi-

bus pateret,cos.à quibus habet caufam,;fuiffe domi-

ficabat errore & reuocatione non ob[lan.B instrumentum pro-

ï

i;'.?

;-

fotesqu (

nos,vel (e coadiuuantlatiffima verba libelli, ia qui-

curationis ad contrabendum matrimonium vidit , capit & te-

Atreatiptieou]

ï

uF

-:

VL

nta

1) QUs n

b buslibellans hoccócluditfaciendo omni modo;

yuit,&7 de errore praditfo e? de veuecatione procuratorij fem-

jure,via & forma,quibus hoc fieri poteft, & inquà-

per ignara fe vxorem praditti D.emper nominauit,

Aybendiana dl f

€

Modo primó quarituran circumfcripta veuocatione procura

tü petit Gibi iuftitià€ miniftrari,de or.cog.ccum di-

aredtati ts um

Icctus.Et quodibi no.perInno. & latius per Calde.

tovijyifle dicatur error pevon ab initio. matrimonium vitians?

repcidrii r d m

Et credo quód fic.ifla quaflio non videtur dubia , iuxtaea qu&

Sicdico & confüulo ego Anto.de Butri.vtriufque

iddigpzima lo

lurisdoctor,faluo femper faniori confilio.

no.glo.29 .quslio, 1. in fumma, ibi, qui nobis per famam vel

ld

-

alio modo cogniti funt.cir $.T homas de J4quino [uper 4. éntét..

car lbelum pf n n

-

ADDITIONES.

d.3 0.quaflio. 1 tit.fecundo:in vefpon[ione ad 4.arti,

vobaretemte ol

Secundóyvtrum posl vatifrcationem B.noudum vatificationis

a, iasamen oAl

concia potuit matrimonium cum alio: contrabeve . Et cvedo , f

n ON CLv DERE ]Ex .medio concluäändi qu)z)ifa;

Vrbl g

^v atlionis intentate demon[lratur. Bar, n l.certi condicfio.

verum eflquód B.poftet contvabere ,ergo [i D.snedio tempore

Q Z'If:ï«CIISdf

finduspott

contyadiceret ynmquam erit matrimonium . non dico , quód de-

i pindf.[i cer per.n Lfi pritsin 5 .opp.ff.de ope.mo- umnc. facit

vt

ha p

tex.inlson debet.in fi-ff.de dol.Dec.con[.s 7.t.1.

beat compelli,quia de boc non querimus, &* boc dicunt ille glf.

M

&Corohtt

i ao

« OuN1 MoDo ]|Hvuius claufulenatura efl , vtnonve-

in c frn.de couiug.feruo.c.fi quis ingenuus.quod fic . Ratio in ifla

dieharedtunnt

Sirinzatur diffofitio ad (becificata tantum.Bald.in leg.pinum.co

qu&flione eft jquia fi mulier errans confenftt , vt tunc. eftet ma-

«feont m

lum.7.ff.fi cer.pet. , alex.confil. 1 13.lib. 3. Bald.confil. 489. 15

zrimoniit,quando cit procuratore contrabebat tantüin, contvaviit

fifciuiffet post forte no praflitiftet in eodem con[enfa. fic confca-

onune at fit)

hi

cauja vertente inter capitulum.col. « n fz.lib. 3 . $oc. con[. 142*

r

col.antep.li.x ./Aym.conf 3 16.21.25 .

fs datus per D.non ligat B.errantem & in errore durantem,fa-

r elitra t

X

cit ad boc gl.in c.fin.de coniug.feruo.in fi.& ibi colligitur expref

auu

IvsrITLlAxX]ZPitute vnius claufule potest & debet

gen l

«s

iudex pronumciare etiam füper narvatis tantim , [aper quibus in

sé, €7 glin c.[i quis ingenuus . 29 . quaStio. 2.. €7 facit tex. ex-

fpecie conclufum.non effet.

Qs

prefse in c.veniens.de eo qui dux.in mat.ibi;vt dicit de siouo po-

n

ypuca i

uia per iflam clanfulam iutellieitur

agens deduxiffe Cr inrenta[fe omne ius (ibi competens , quod ex

tuit matrimonialiter conjentire.€ glo. in c. 1 . eo. titu. que om-

"

nariatis colligi poteft,licét [uperalio iure no competenti cone.

fia probant,quód $lante errove eff. nece[farius nouus con[enfus

"

tam fallentis feu crimino[i , quàm alterius , & quód vtriufque

12

a? at

elufum fuerit,c. 2 -»bi J4bb.cr do&l.de ord.cogn..4ret.in . om-

m A&honc

"

L

, ao m

aitmi.col.7 in prin. &v ibi Iaf-nu. 144. In$1, de aGf. Jalex. conf.

confenfus eodem: tempore concurrat.C facit ff ft certum peta.l.

jdoyt

K

T

[cmw

fi ego.€7 ff.de condi.cau[a da.l.dedi.&i c. 1. de defponf. impub.

"n dv

r

ifimail

f

i

88 ol2 dib.5 .conf.a.3 .col.x Jib.4 .Soc.conf.1 60. col. pen. poft

lib.6.ibi,

[b0.0

nied.ves[.tertió boc idem probatur.lib.2. Iaf.inl. petens. col. 3;

erueniffe conflit erit euidenter.

,.Xï;'* :

"u

g iil

ciudi.CW

C. de pac. PrapoJ. in c.[olicitudinem. col. 1. de appell.Soc.conf.

*Nec o

j

/fl. quod no. Jdrcbidia.

& Ioan.And.in c.fz, de prócu-

cmüS-ff'

(citp

199.€0l.5. lib. 2 " N.etiz.

vato.lib.6.quia fateor;quód is , qui mittit epislolam, e$t inten-

ynn

CCU !

HUM.A,

Aconf. 15.nit. z."7. «Aym. confi, 1 5 1.

tus , vt alio con[entiente tunc $tatim ipfe mittens ligatus eft.

QU

j

j

ldem fi. quis contrabit cum alio momine abfeutis , [ciens eum

Ll

J,GOLH Idfll

CII

$VMMceARIVA.

uv

g

non efe procuratorem , babens intentionem,quod tunc fitma-

ii

1 Enor perfona an uitiet matrimonium,yuta , "á

o tastum

! .M

(j

u

irimouim , quando abfens ratificaucri:.'ln propofit

g.fuir

"

K

(f

Á

[

[l

*

j"

ju

(

".

Y

ff ii

(

At 0

82

Ant.de Butrio Bonon.

j

(

11:0.

j i

llq

T

"AL

.fuit iatentlowis quod nmc Shatim effet.matrimonium. boc effe

hic matrimonium;quia fimul fenfus & confenfus

"i

p

ade(t & animorü coiunQtio:quia ex parte ratifica

sï") ï

mon pottit,nec voluit quod itciperet ejj?f;rrggzrigzgonz'um.ïatzfz'cä

:

50013'

te Q? fic qec valet ut tunc,nec ut nunc.

tionis vtriufq; & anima coiügit; vt fint uir & uxor.

i

jl

TTértioyutrum Bxatificationis iam confciayiguara tanti quód

)tem in aQibus regulatis à cófen(u , cofenfus fü-

)

)

3 J

n

jl

gdc f

reuocatio aut error prace[Jivit,potuerit matrimonium cuim alio

perueniés poít alterius partiscofen(um, quia ab ini

jj

j

p r

contrabere? Et credo quód fic , Ratio pro parre'.ajïrmatiua est,

tio defecerat,validat adtum exantiquo confen(ual

)

«

uoïm

terius,licet nonremouctur. Vndelite con(titui p-

Jf

quia femper durat B.in miatrimonio , C* conféquentia prioris

sü

1 T

«

j

p

eonfeafus erron,vt no.glo.in cfrna.de coniug. feruoan uer.[ed po

curatorem,tu renuitti,fi ex poft fadto acceptatti,ut

b[qufP

í

m

ex antiquo meo cóíenífu perduráte validatur aQtus.

j

i

i

ne quód aliquis contraxit,.

w

!

TU

lt

"

Quartó,utrum B.error

is & vatificationis P Yeuocationis id

vtl.femper quinon prohibet, & quod ibi not. glof.

u

qni

ton[cientiaymondum tamen tacità aut exprefsó vatificans potue-

deregul.iur.de procurato.cap.licet. lib.6. ta ftante

iU

fl

Pf

i

inntt

rit matrimonium cum.alio contrabere? Et, credo quód fic . Ratio

confenfu ex parte mulieris , que nó errauitin uirü,

f,Agcüülfu

j

;U-«

licét virà principio per errorem non confenferit,

uo,lxïc

x p

proparte affirmatiua videtur, quia posiquam impedimentum,

4ind

lmW

ér error ceffaret,requiritur nouus con[enfus iuxta c.X.de defpon

fi fuperueniat confeníus ex parte virià principio er-

,nenfü

Ja.impube.lib.6.€ c.ueniens.fupra allega.

rantis,debet matrimonium validari.

jdut

*IQM

« Necobglo.de coniug.feruo.c.ad noftram. & c.

»

g^

Quintoyytrut matrimoninmm. iflud potuer;

t .expvre]&ä vel taci

gt

iQ per B.& per D,atificariz Ft credo quód nón altem non inter

veniens. de eo qui du.in ma. quia nouus exigitur

Ü

9 .103

confen(us ab errante nonà fciente,hic autem

i

u GM'

xeniente coptila.R atio,qtiia Jtrcbidia in c:fi.de procura.lib.6 in

-adcft

p*

E.

1.glof-loquitur in fpon[alibus,€ in capitulo prinzo, de defponfa-

in errante,ex:quo ratificat.

j qotutm

tIm

';]tem in a&ibus regulatisà confenfw voluntas in

j at

X

tio. impub.lib. 6. loquítur in fponjalibus.que glo. eft

;

;

in diäq 6

j

!

numd u

nl

ü

1.de defponfa.impub.lib.6 fuper ver.pro filys-

perdurando- prodeít ad a&um nouiterP inducen:

i

jjamo m

"u

dum,;vtà temporeconfenf(us,in l.3.in princi.deac-

:i

gmüiu i

[

Sextó,an posl reuocationem procuratort) fe

ficiat ratijïgatio

i

tacitayaen vero fit nece[fe matrimonium de nouo expve[sé contra

qui.poffet.& 1. quód vulgo.ff. de vfuca

p. pro Fmp.&

vt q'f

"n

^ t*:-*-'

quod vtrobique notat Dar.

g amus

.bic Et credo quód fit neceffe matrimonium contrabi . Ratio eft

;

propter glo.Inno.in c.fuper-co: de condi.ap. in fin.-Et quia pro-

Nam i exantiqua caufa puto poffeffionem re-

,ironoutct (

tinerc;acquiro exnoua, quá ignoro fubeffe , vt ibi:

muipmim, UARU

pter rétocationem non vemanent iam aliqua veliquia , imóex

Sicmulieriscon(eníüs ex antiquo contra&tu durás

sipconttaed«

.

integro matrimonium debet contrabi.ff. de te$la.l.baredes ff.de

9174 C2

yerbo.obliga.l.continuus im princi.& no.lo..An.in c. ( inter.de

in matrimonio iurc ratificante, & nunc deficiente

la, i dctut ]

errore, cofentiéti.nouiter

fpon.& ibi co lligitur . 181 dua :quaflion

Y

jüducit::- :2

proficiet & matrimqniü

:

gimiscrancn d 8

es & yltima ji:?zt uti-

n mamm-xd T

-lejc,fed ton multum necefsaris,

' Nonobftantibus predictis

,dciurcïputo errorem

j u ampolarr t ao

VLTA dubia tangit qüærcns .deé

impediffe matrimonium, & B.cotrahere potuiffe,

sindtrrntauadar t d

ï

&j

duobus vltimis parum curat , & de

etiampoft ratificationem D.viri , antequam ipfara

,

faghith

:

illis nhil dicam.Decifio quzfitorü

tificauerittacite vel exprefsé,ne data notitia étiam

aixc auittemt od«

R

N

,

pendet ex primo & quarto. Circail

perfamam;quod.D.habuit duas filias,B. & C. & g

&i egp nibdetar oj

PA

(

p

EN

la dicam , quid iu

E

ris, & in*fcï'gm ad

B.effet antiquior,& C.iunior;fi hoc cóftat , g fede-

st trtore , a ]

duo media.

terminabat ad aliam fubftantiam perfonz in nié-

L.l

te & confenfu, & verbis aliá exprimebat , & fic erat

Mibuon (onrraend,

f Adprimum? videtur talem errotem non ui-

tiare contra&tum,quia non data alia notitia perfo-

errorin fübftatia noin fola qualitate vel nomine,

aicideptauc atl

narum,nifi quód A.habet duas filias , iuniorem &

errorergoà principio vitiat fubftatia matrimonij,

iil m Q

antiquiorem,nulla affc&io poteft mouere animü,

49.quztílic.1.p rotü,ad hoc l.in venditionibtis. ver.

adilra ne saacagnss

ni(i qualitas ztatis,hxcautem non vitiat contra-

idé eft.f£.de cotra.emp.nà fi emi Pamphilü. credédo

btb t ag

&um, z 1.q.1.in fi, & ibi notin füumma . Namhlicet

Stichum;cüm Stichum haberes & Pamphilum, vi-

Vk vdtur maodgrae

vocarim B.ialiam notitiam non habeo de B. pe-

tiatur empiio,ad heciura,quz dicunt , nominis er-

U leromada tene s

rinde eft, acíi cum rcgina Franciz contraherem;

rorem non nocerejintelliguntur fide corporce có-

UI && C

nulla habita notitià reginz Franciz, error hic vt

ftat,vt dicta .in venditionibus.ver.plané V biergo

4

od r

.:

hs.

qualitatis aut nominis non uitiat,vt ibi nota.

nó cóftar,vel difentiturin corpore,nocet nominis

Eul

U nry

m

" |temerror fundamentalis eftin nómine & qua-

€rror,vt eft glo.exprefla ibi,in verbo, abfentem.in

WOl

q !

litate:quia credo B.minorem , cüm fit antiquior,

principiundto ver.Idem dicas in matrimonio . vbi

qdc: ,

A p

& quia puto minorem vocari D. cüm vocetur C. Et

per famam ífolam data notitia duorum etiam ex

Ut

ex hoc trahet in errotem fubítantiz períonarum;

qualitatibus aliquibus, fi ex expreffione nominis

Vonitni

SUltees

fündamentalis ergo error debetattendi & non fup

vnum pro alio fütcipiat,actus vitiatur in fübítan-

t

Musptg G

ficialis,ff.pro donato.l.ti vir.& no.Inno.de iure pa«

tia,quz gl.concordat cum gl.29.quaftio.1.in füm

hi

i non P

P

'qull a

RCR a

trona.c.cura.qualitasautemaut nominis error nà

ma.ad hocl.2.$.cum Stichum.ff. pro emp. C.dete-

i

Q

Qj

vitíat,vt dixi,ergo.Itemerrare eftaliud pro alio pu

fta..in nomine.ff.de rei vendica.l. Pomponius fcri-

taredeiure & fac.ergo,ff. de tefta. l. (tatu. & quod

itrtng

bit.aliàs incipit,fi frumentum.$.fina.l. heredes pa-

t d

n0.294ittin.in prin;quód finullam habeo notitiá

lam.$.(i quis pott.ff.detefta. Ex hoc concludo ma-

"mï"däim

de B. & C. nifi quia unaiunior & altera antiquior;

trimonium ex primo confenfau fuiffe nullum.

at

pwoD 'WDCO &.e

r

hic putando C.fore B.vel econtra, nón puto aliud

. T Nunquid autem füperueniente ratificatio-

UM

"

pro alio;fed aliter de B.& aliter de C.hicautem qua

neviri errantis validetur matrimonium folo illius

N

a

fük

h

M()lltm l

l

litas cít error,ergo.

cófentu,fláte cofen(u cóiugis ex antiquo cótractu.

n hi

u ;

1 Secundó videtur

faltem poft. ratificationem

Puto;quód non:matrimonium enim hocà prin

m[[a(

Ut

u!q

r

d &i

D.nó obfáte errore;qüód fuerit.tmatrimonium;

cipio fuit nullum refpe&u primi confenfus,&dato

Y

A

fubftantia matrimonij capit vim à coníenfu,;de fpo.

quód non fucrit errorà parte mulieris in perfoná,

Q mvlm

c.tua nos.eo.titu.c.cum locum.de fponf.duorü.c. 1.

u

A

" H.u

ab cius parte fuit ignorantia errorisconiugis, qug

l

CA

& c.tuas.c.dudum.de reítitu.fpolia.c.ex parte . M.&

credidit confenfüm ex parte viri : errauit ergoin

N

th

Ug

adiüctio animorum,de biga.c:.debirum.poft certifi

N&h

In

ü

( n

fubftantia,vel illo.quod;eft fübflantia matrimonij,

Cflu

cation& auté erroris D.fi ratificat , cofentit in B. vt

Ícilicet , mutuo confeníu , quem validum credi-

"Mi

Qu;

inyxor&, &B. in ipfüm D. vtin virum:quinimó &

dit , vbi non erat , qua fi fciuiffet confenfum ab al

W&

Vm&

lt

dl

femper confenfit, quia nunquam errauit:eít igitur

tera parte deficere,timiliter nó confenfiffet:hoc er-

ü

li

ag ltl

go

N

Vr

m à

nmo

mnc

Uüln'

Nj

I".

hy.

ln

v

qu&

p

) m:u

Hünoss Ri

U

Q,&

^ d

IN

T

&tj

d O-q

Ut

S&o

E

Pïfle

V

Confilium

LXIIII.

83.

550.

«'[

BU

uglt) J

(

i

:

äocn

UI[&

|

go vt nullum,errorevtriufque non validatur,ni(i

dentia, deficit in extraneo,ad quod ff.de vfuca. fi is

. l(l'

at

Upr

BU

4

M

L

aperté vtriufqueaccedat eam confirmans, fcilicet

qui pro emp.& quod ibino.icétenim effe&tus ma

tj

T

gatificatio vtriu(que fuppofita in vtroque erroris

trimonij retrotrahatur quó ad prolé, non quó ad

" moul

lt V

Ti

f

notitia , vtin regula, non firmatur. cümibi no.per

l'rco

i Pln

à

vinculi (ab(tantiam;qui fi.fintle.c.tanta.ad hoc gl.

'to

"It

"fto

)

Dy.& glo.dereg.iur.li.6.& in regulis , quodinitio.

decondi.ap.c.fiin glo.mag.ver.(ed pone.non vt ex

Al'.o

Pt

& quod ab initio.dereg. iur.

tempore rarificationis viriquiain coniuge mulic-

"L

LUPI

nhmh

lb

«tpll

[ Itemin matrimonio confenfus matrimonialis

MT

4l

renon adef(t propofitum contrahendi hodie, cüm

"lr

D

l

lt

hincinde in virum & vxorem matrimonium non

olim (ecredat contraxi(fe, exquo aliter certifica-;

(5

rlms

Bl

j

perficit abfque propofito contrahendi , vt.not. de

ta .non proponitur,

t :o'tm

.'

'Q";nä

f h

|

U

(OID u

u

"

ípon.c.tuz.& de propofito.vtrunque.certificatum

*

; ; Hzcfortiüs procedunt,;fi adfuit alius defectus re

UM

foreoportet,vtibiex primo contractu no fuit ma

uocationis prouocatoris,quz reuocatio ex altero

" r

d

MO

Oni h

]

trimonium:quía deficit confentus ex parte viri, ex

capite dediflet nullitatem matrimonij;de procura-

;

*

"d

fecupdo coníeníünon ade(tin muliere.propofitü

to.cap.fi.lib.6.

cotrahendi vtex nouo;licét perduret in antiquo :

Umma

Non obftat,fi cotraho per literas vel epitolam,

P m'n'(

WSH

ergo non eít matrimonium.ad hoc glo.quam deci

matrimonium fit à tempore confen(üs fecundi,

Ti

l

g!

ditquzítio,29.quz(l.1.c..fi quis ingenuum.de.con-

certificatio inittente epiftolam:quia ibi confenfus

AT

Ut

iug.(eruo.c.fi.de eo;quidux.in matri.quam pol.per

fuit íufpení(us natura rei ad illud tempus , quodbe-

"D ii

Qen

(ni vo

adul.c.veniens. iücto.tex. vbi fi ex antiquo confen-

ne poteft íu(pendi voluntate partiü : fed hicin mo-

il

1umatrimonium füuit nullum exaliqüo érroreim

Ptj

m

Ollter

T

mento contrabere noluerunt , &perhoc nou ob.

k

uïu

um m

pedimenti, ceffante impedimento ,non validatur

fcripta loan. And.& Archi.de procura.c fi.lib.6.

I) dc

Pt

matrimonium exantiquo confeníu perdurante al

Ex quibus relinquitur fecundum & tertium du-

Vttoe

d J

?0

X&n'

terius coniugum,nifi ambo fintin propofito noui

bium deci(um & indubitabile ex decifione quarti:

rte

m

ter contrahendi:per qua patét, quod fola coniun-

& quód hec mulier ante & poft certificationem er

M ïh

N

TO

l

&ioanimorum coniugum, vno perdurante in an-

T

Phío

v cu]lon

POl

toris viri & reuocationis, fi contraxitantereuoca

nth

n

tiquo, altero nouiter cori(entienite , hodienon in-

tionem (uam tacitam vel expreffam,potuit cótrahe

lo

* MIQ.

Morm

j

ducit matrimonium , nifiambo pro nunc fint in

rc.& etiá hodié (1 velit.Si dixitergo fibi gratum il-

m

IU d

NU

Dtoh

propofito contrahendi .

»

lü,ia pace teneatillique abíque fcrupulo adhazreat,

at

Nec obítat , (i dicitur , iura i

lla cxigunt nouum

fi nondum alterum duxit,& (i tutiusforet cum ifto

RI r d

conlenfum in errantem, certé & exigitur in cien-

contrahere, (i gratiorem tantum inuenit, & illum

.

u LTW

t1em,vtverum fit matrimo.licétcontradicere non

omnino omittere velit,& cumillo contrahere po-

hh

mc.:m,& (

Otitt g

goflit , quin compellaturex antiquo «onífenfu: ,

NIDonem D

r

^iri;anfe

terit: non enim contrahere compellitur cü primo ,

m

áciens ad nouiter confentiendum,vt dicit glo. in di

nii vbidecipit , quod hicnon eft, vt in iurib.allega

ïr MT

Oij

xdo cfiingloinfu. -

tis, & nubatergo liberéin Domino.Deo gratias,

X

ais l C

fcilicet, -virum hoh

dtem & hec mulier errauit ,

. Atadicoego Ant.de But. vtriufque iuris doGor,

At Cf at

xoníen(iffe , vt ergo validetur , oportet ipíam cffc

àa cuius tettimonium fubcripfi. Certificatus fum.

$38 8 Ra

x-ertificatam de.errore viri , vt in ea hodie detur

,

"H L TCAS d r t

propofitum non.contrahendi.

*

?Qücä,guöd iügi quzftio fuit cum Rege Cypri.

L LITTTTM

'Exhisceffantallegata in contrati

GxeBicintuéti.

ADDITIONES

ipraonontat r maria

"Nonobft.deregiur.c.femper.& c.licet.quia mi-

D TPRiMv M Matrimonium contra&lum per erro-

1 Proci ad x n vexdtiondie

xlatumde fefubfiftit à parte mandantis abíque acce

E

vein pev[one velconditionis minimé valerejtex.n c.3,39.

$

diruemmniliem Puplili d

ptatione. Quandocunque ergo acceptet, licétpri«

q. t Tollit.n.bic error confenfus libertatem. 1m9 nibil.effica-

!

"ï-' "n

Mi

nb Pampliüt)

qmo diffenferit,validatur mandatum,vel(vt melius

cius confen[iti aduer[atur quàm error jl. [ per.errorem.ff. deu-

