jus effedtus, primó neceffeeft ; quód conftet de illa

Rátionetemporis quia tunc illo tempore(vt dixi)

d noninfcor f

tht

g u

qualitate,antequam poffit fequi effe&us : allegauit

iam erat vulaeratus in domü redu&us; f quis enim

ublobiünpogrrezz z

tex.inl.non folum.S.fed vt probari;& ibi Bar. cuius

iudicabittantum virum vulneratum ftetiffe, & xj

atb Xrménog asonr

d&o&rinam omnes fequuntur, & commendant,ff.

fenon reduxerit ad domü, & maximéin tanto peri

At doder, dem m

deno.ope.nunc.Ang.poftglo.in Leum a&um.ff.de

culo,& intanto tumultu, & in tàta prxrupta fadio

neg.gett.Bal.in l.matrem.C.de prob.cum fim.füpra

herprofedtó nullus,cüm liceatarguere à communi

"ii quodnoe k:

o E uando ter,

»

^

dedudis.Scd nec ex proceffü, néc aliter conftat le-

teraccidentibus,Lnon nudis.&l. non epiftolis.C.de

E

gitime,quifuerintaliter delinquentes: ergo-nó po-

probatio.&l vel vniuerforum.ft. de pigno. aQio. &

r

" d Quj r

" ttm, m 6a

ieft dici,quód ipfà ciuitas fteterit per m&lem, quód

ex hoc tollitur, quod ipfe íammus

ontifex fuper

talitér delinquentes.non puniuerit, cüm nunquam

hoc fe fundauerit: quia illud eft verum, niíi probe-

Vaf Go i slof i

-

Ti

U,[] Qus y&hï

potlic diótz ciuitáti carrere mení(is,donec non con-

tur contrarium, & voluit gloffin d.clementinaj.

-

ftet de taliter delinquétib.Et pró hoc allego, quod

Nec dicat aliquis , quód predi&ta procedunt refpe-

lm

À

Vrfentin

j

aoj [ &

voluitfingulariter Bal. in l.quandiu.C. quiadmitti

Qu ipfius M.Laurentij,(ed refpe&u Prioris,& octo

N

|

At

I

adbonorum pof.vbi voluit fingulariter, quód fi fit

virorüm Baili? przdicta non procedunt.Quia rc-

u

Fdto(ite ts

UIM lmmllm'

i

M

talis cafüs;irn quo requiritur fatctum;vel mora, pro«

Ípondeo,etiam q» de didto Priore,& ipfis oto uiris

IQ

ut in cafu noftro;in quorequiritur mora,videlicert,

Bailic fuitipfi fümmo Ponrifici fübreptum,ex quo

As

umnfl&cuq.

G-

quód infrà menfeém non puniuerit; & ctiam requi

ipfe Archiepifcopus armatus , & cum fatellitib. (vt

N

Al

«.sx "

N

Km

vu.

s.

ritur fattum,quód puniuerit;tépus non currit igno

mihi przfupponitut, & dicitur notorie hic confta-

Kf

ranti,fedà die fcientiz,l.:.C.quradmitad bo.pof. &

re ) Prioré & ipfosoQto viros inermes infülta(Tet,

W M i

|

]

oMuuQ

A s

V

r

Qme

l.Gideo, &l.cum fratrem, C.de his quibus;vt indig.

& ferro petijffet;& fic conftat didtum Laurentium.

UR ülttn

l- GJ:(C

l.cum fex:f&ide edi.edic.& ideo refert Bar, confuluif

& ditosPriotem,& oQo viros Bailiz non fuitle au

'Hä dl

EUY

*]W(: ^

d. Um

fc,quodtempora infinuationum non currant,nifi

Vr

d def

xiliatores , fautores neque complices, f & fic con-

Dd

QJH&Qc.

àtempore fcientiz;per l.quiaquaginta.ff.de excuf.

ftat falfam cau(am expreffam in fententia, quz vi-

d M

T0

tu.vbi bo.tex.Cum ergo in cafu noftrro non coftet,

a

j

It

« n

Q

tiat fententiam ipfo iure, & quando conftat clareip

*""4.

iptam ciuitatetn,feu populum fciuiffe taliter delin-

fam efle falfam,l!.prima, & fecunda,C. quando pro-

XT]nn][þ

"t

Al v

Q

quentes;qualiter poflumus dicére,quód fuerint in

uoc.non eft ne. Barto. & cateri in l.qui Romz.$.

N

Üttt

Q

d & (

u*

imota puniendi infra menfem , & fic quód tempus

duo ftatres.ff.de verbo. obliga. & Modern. inl. fi is

Vl

T nübu& l

yneníis currat ipfi populo fcu ciuitari, & maximé

ad quem.ff de acq.hare. Et fi fit fententia principis,

tCu

^

cüm necefie eft,quód coníteripfum populum, feu

ca(us eftin cle.pattoralis.de fent.& re iud.& ita ibi

A T

d

n

c uitatem fciuifle.vc populum,;& vticiuitatem, ex

notat d.Car.& Io.de Imo.

*

0:[

!

EM

e

M

Q

his qux deduxiin prac.articulo,de quibus mininré

Sedquid fortiusicx alio capite apparet ipfum in-

d

?t(

N

n()'!

O ittn,

hal

99"?*** in catu noftco,& hóc concludit di&q'm in-

toterdictum iniu(tum, f quia quádo offeníus potuit

n

h

j MU

"Q

deiure

D

b

j

l

l

mtü j

Cl)

:

Ui

^

[

i

1

:

IW. "

Q^

E

N

| :

l

[ [

EC

.

t

* í

MT

ln

Quj

u

M

"

Mi

( '

al

j

Confillum : -Vnicum.

IO

u

Odc,

*

tgatuta

i

l

ily

(()lnü

i[el

ii

maxï

:;;:

. de iure offendi ,offenidens nó df delinquerce.ita vo-

cialiter punitür ciüitás de auxilio, & fauore, quod

"d

l

luit Baraad literá in.l.vbi pactü,vel tranfactio.in pe-

UM

(t

Iac n0n

N

fuiffet fuperfluum, fi (üb verbo , fi, quispofitoin

30

Otm

N Qu

j

eol.in verfi, ftatuto.vbi dixit.quód ftante ftatuto;gs

principio , ciuitas fuiffet comprahenía : quod effet

MT

l

u

vqü

bannitus pcflit impün? offendi,quód offendés bà-

contra $.quib.in prima conít.C.Et per hanc ratio-

t

lo

tuE

Tj

h

U.'w,

: nitum liquidato dc báno,& fic liquidato; quód de

nem ita ibifentit [oan.And.& Gem.

hi

iure poffit offendi,quoód offendens venit abíoluen

Etad predida,qüód ex verbo,(i quis;& ex verbo,

N

^ Wi

01&

erfona, non infcratur.ad ciuitatem vel fimile cor-

'Pgä

t

M

Md

dus:quia offendens ceum;qui de iure potuitoffendi,

"r

"W

non dicitur deliquiffe,nec delinquerce,imó fortins,

pusfi&tum in his,quz ftridé debent intelligi;prout

w

Mi

accufatio,feu inqui(itio talis afferti delinquétis df

in poenalibus,vt dixifacit text.in authenti. item nul

kuf,q

Md

MT

Q

li

illicita,& calumnio(à,dixit Albe.in l.fi feruus. in 4.

lacommunitas vel perfona.C. de epiíco. & cle. & in

col.C.de his qui ad eccl.confug.alle.l. fideicom.$. li

l.fiquisin tantam.inverbo, apud fifcum velapud

J-Ctugm

"

Ut ia

U

|

n'Jl:m

l qf[o

nüircu' n

It

N

,

Ü

uis illicite.ff.de le.3.& $.f(ancimus.in Authe.vt de-

homines quoslibet.C.vnde vi.&in l.2.$.hoc etiam.

W;la

UT

À

unctorü funera,& no.per gl.in c.venerabilian:

glq.

C.de iura.calum.& in €a

P. r $. conuemiculam. de

|

n

.'(ämvidü

Qd

LT

W

l

l

quz incipit,tali modo.extra,de electio.

pace iur. fir.& ibi per Bald,

x"*m ^

!--. D

Ptoy

:

- Praterca qui fecit,quod fibi licuit,non venit pu-

. Bené fatendum eft,quód in fauorobilibus,vel fal

'ü i

M

. frä

uod fibi crediditli-

i t

l

gmätm

N

niendus,imo fortius,qui fecit,qi

temin differentibus ciuitas comprahenderetür, l.

Ient pl

Qd

l

cere;l.quis (it fügitiuus;.$.apud Celfum,verfic. idem

item ait.iuncta L.ergo.in fine.ff.ex quibus caufis ma.

.U(".:(

(j

li

Cel(üs.ff.de xdi.edic.& l.quz füb condi.S.fi.ff.dc có

vbi tractatur de reftitutione ex claufüla generali ,

t* M o

"Al

!

dit.inít.& l.fi quis aliquid.$.teftamentum.ft. de poe

quzefít fauorabilis.l.1.& 2.co.titu.quibus ex caufis

l i

Qd d iif

TW

nis.Sed oftendam infrain fecundo articulo princi

maio.ad idem eft text.inl.z.cum gl.in verbo, perfo-

hororie

fftþ

Vom

Vi

I

UT

pali, offendentes ipfüm A rchiepifcopum excufari,

nas.C.de iuritdi.om. iudi. quia ibi tractatur de iurif-

fá

n

l H t

Tl

& cislicuiffe, ergo concluditur exh

:

oc 'Hcap'ite 5 *ip—4

dictione ordinaria;quz eft fauorabilis,cap. z.de re-

-

T t m0r

fum interdiüum effe iniuftum.

-

fcriptin 6.notin l.more.& in l& quia.ff. de iurifdi,

Trats

a&lndg

7&0&

* Accedat quoque;g qui à penisexcufatur al

iduo

on«iudi.Ad idem eft cext.in l.cos $.(üper, cum glo.:

a As

l]

fhltplfcopl l

It

modo;non potett dici taliter deliquitfe;iuxta no- p

in verbo,homines.C. de ví(uris. & in c. vt circa.$. r..

Adu0ne u"da A[ (hl

UA

J

:

Bal.& Sal.in l.Gracchus.C. de adult.per Bal.in l. vt

in ver(icu. aliquid , de ele&tlib. 6. quia ibi de nulla

Lüfttitm

vim.tEde iuft.& iurejin 7.q. quia afferti delinquétes

pena tractatur , licét aQtus fit prohibitus.

m

"It

Ppten.

€xcufantur,vt apparebitin fecundo artriculo princi

II

f Praterca,non obftat, fi diceretur, pradidia mi

Atinei

paliergo non dicuntur taliter deliquiffe.Praterea,

litare in Archiepifcopo,;fed nonin Cardinale.Quia

:O La huj

n APU r

quando tex.in d.c.foclicisloquitür deciuitatej)non

Tcípondeo , quód denegatio liberationis fuit facta:

ponit cal(üm;quando ipíe fecerit,fed

&

X

quando«-altgï

à ciuitate, non à fingulis,vt patet ex infpectione li-

s RTUTSK r

ri facienti fanorem praititerit.

brorum, vtdidum eftin euidentialibus . Sed quid

CU0 Rof ii

' :Hincinfero,qp debuit veri

ficari dcli&umj'fuilfc

fortius? quando quis vellet pertinaciter inherere , :

A Cutdar eudent tdionclog

€onimiffum à fingulis, & nó à ciuitate: quia cafüs,

quodquando ciuitas ip(a fecit , quód claudatur im

AEf gt x u

quando ipía ciuitas deliquiffet vt ciuitas)non videe

d. conítitutione d.c.felicis.quod minimé eft, vt fü-

TOtuóttpen t u n d

tur decifus imillaconftit.dicti c.felicis. Ex quo deci«

pradeduxi: tamen adhuc non iuftificatur interdi-

^ tethter r us

dit tantum cafüm noftrum;quando facienti fauo-

um:quia non eft probata ifta qualitas, quod ipfa:

at d reíodoi o quà n

temi praftiterit , qua funt diuer(ía , & in penalibus

ciuitas fecerit,que debuit probari,& de qua debuit

:

"p6cs ia toncilottapor r

de vno adaliud noninfcrtur ,vt patet de homici-

conttare, vt deduxi in- precedenti artic.

ts a doniredodns ] quia

dio. cap. 1.lib. 6. vbiimponitur pena grauis congra

* : Etfi diceretur , nonne fuit probata, ex quo fi

üit

terom rrom valeraum fl

fauentes affaflinis, & taménon imponitur ipfis af-

denegata liberatio Cardinalis à ciuitate? R efpon-

aerad lod maniméin n

fatlinis,vt irmantibi doGor. düm tenentad illum

deo , quód illa fuit excufabilis, vt infra fübijciam,

3ato aol ii

tex.illum intelletum,quód non habeat locum in

ergonon punibilis , vt fupra dixi. Et ex hoc dico ,.

beu'as i catgutnms

affaffinis chri(tianis. Et quando tex. loquitur de fa-

quoód priores & alij reprefentantes ciuitatem, licét:

ss ao us L nl

ciente,& vritur Verbo,(i quis.in poenalibus,non co«

denegaucrint liberationem ipfius dom. Cardina-

prahenditciuitatem,l.metum. S. animaduertendii,

lis;tamen ex quo ipía denegatio fuit excufabilis

L enamorund d

kgua (

TT

l

at

fi: quod met. caufa. & ita gloff. ibi perillum text.&

( vt infra dicam ) non poffumus dicere , quód ve-

« ao

facit ratio,quia verbü;(i quis & verbum , perfona,

niant puniendi, & coníequenter ex quo non- ve-

(inddenatna

& fimilia ficte reprefentantur in vniuerfitate,l.mor

niunt puniendi,non eft quid imputetur ipfi ciuita

m:

irawlgfq

1uc.ff.de fideiuf.no.in 1j.$.fi.f:deacq.pof.c.nonit.

ti,fiipfos non punierit,l. culpa caret. ff.de rcgu. iu-

N:ZSIQWP

s

du lat

ris; & ficex hocnon debuit interdici .

PoiuPn

g

de his,quz fiuntà przlato (ine confenfu cap.Sed in

gt

his, quz firidté intelliguntur, qualia funt penalia,

Sed quid fortius?quando ipíà denegatio fuit in-

(s

vel (1milia; verba funtftricté intelligenda;& in cafu

iufta & non excufabilis, adhuc ciuiras. non de-

m

vero,l. Labeo.vbi Bar.per illum text.ff.de ver.figni.

buiffetinterdici,tenendo id;quod (upra conclufi:

h

obrent

nut

J

l2.$.hac verba.fI.de neg.geft.l.quicquid aftringen-

& verum eft,quód quando ciuitas feciriquod non

al

'&Cllm ht

j

hi

cuir t

)

da.ff.de verb.oblig. cüm ergo cafus nofter fit pae-

clauditurin con(titutione di&.capitu. felicis. quia

,

ü

goitt

j

naliserit tri&té intelligendus,fecundum Archidia,

cüm deli&um denegationis fuiflet fadtum ab ip-

D

emeili

& Ioan.And.& aliosin .d.c.foelicis.ergo relinquitur

fis Prioribus rcprx(entantibus ciuitatem, quo ca-

muu;:nnu

quod ipfum interdi&um non debuit declarari ad

fu cenfetur fa&tum ab ipía ciuitate ; iuxta notata

jgAico

gf

j

dictam ciuitatem virtute d. conftitutionis didica-

odo

Ed

,faüccun

per Barto.in leg.ciuitas.ff.fi cer. petatur. per glo.in

j'

quzFP

pit.foelicis. exquo hic cafus non comprzhenditur

. aliud. $.refertur. ff. de regulisiuris. & per Barto.

(quc Q

j

tll

in d.con(titutione,ex quo textus d.c.fcelicis: vtitue

4n rub.ft: de decurio. & alleg. l. inl. nulli. ff quod

Til

y at

Ver.fiquis,quodin

«uiutque vniuer. & Ange. in d.l. nulli, cecténon

j

u)

C a

vl

hendit ciuitatem.

pgn*a:ii:þus(vc-/dixi' )non--comp,rg

a

p

nj

'potuerunt puniri ipfi Priores , quia finguli noa

j m

aw[ Il

( Ü

ji

Hinc dicunt Per.Ioan.deI

mic.& do: Abbas Sieu

'Puniuntur tanquam facientes, íed poflent puni-

T

jo

Cm' m L

lusin d.c.nouit.g ftante ftatuto dicente, fi quis fe-

ri tanquàm inftigatores ; vt plené declarat Barto.

Wo

i

apllm W

€erit tale quid,puniatur:non habebit locum in vni

in d.l.aut facta. $. fin.f£. de penis. & Panormi.ia cz.

yjul

(l

T

uerfitate faciente.Idem fentit Io.Mo.in cap. cüm in

dilectus.extra; de fimo. Qui cafüs nó fuit dedudtus.

4

,æ,mc

&cm

illis.$.1.de praben.lib.6.per tex.in capi.2.de refcrip.

in proce(Tü.Sed;qd ett fortius, denegatio dicte libe

n

ut

* tod,

3

tónis fuit excu(abilis; & fic nó punibilis; vt J.dicet,

gd

iaf

"

ol

"

«

lib.& probatur ind. cap.fcclicisin fine; vbi fpcï

*

4

& con-

"

T

d00

M

T

um

"

|urf

(

«

"'*fM

nt

i

go"

dcjl

IO

Hiero.de Tortis.

v

.hbhqu

"

n

V*m)

chcï

T

& coníequenter non habet iuftificare ipfu m interdi

prafümatur feciffe ad defenfionem,& incontinen-.

"

N

,xf. -

?

'uh

a

l[(ï

£tum.Et lic concludo,quód interdictum,quod de-

ti;q ineo prefumitur dolus, ex quo diciturfeciffe

WX ml

y

F[

j

t

ia*

claratum efl in ciuitare Florentix cum priuatione

iure permittente,nifi

robetur.l.quotics. $.qui do-

g

M

d

lac.de Arc.in l.j. C.vnde vi.

j ,olü

M

:ajrdl

TT

archiepifcopalis dignitatis,fuit iniuftum,non obítá

lo.ffde prob.Alb.po

) üliüdp

g

ke

teinaliquo d.c.felicis.vt ex przdiais clariffimé con

Nec dicat aliquis,quód predicta fatis procederét,

o

vbi offenfio, vel occifioin Archiepifcopum fuiflet

^s

]1010"

il

A[

.,!x'k

ftat;& apparet.

lömm]

12

j Nuncaggre

diór fecundum principalem atticu

14 fata ante capturam ipfius Archiepifcopi. T Sed ip-

Ti

mrcfï» h

lum citca poenas cóténtasin dicta declaratoria, cir-

fa occifio fuit facta poít capturam:Quia refpódeo,

j ):ldm

OCP" M

mo

0l$1

Q^

cainterdidtum , & excommunicationem: & dico,

quód przdictum fundamentum militaret , nifi ca-

í ,mei

p

"m »«

quod etiam ifta declaratio fuit iniufta, Et pro clara

ptuta , &occiíio non fuiffet neceffaria , fed in cáfü

j

INT

, w:gnï()vq | umg,oiï

huins con(ultationis declaratione premitto, quód

noftro fuit neceffaria,& quód fuerit neceffaria,pro.

p

Plv

licét huiufmodi poeng tam diuifim;quàm coniun-

batur,cp propter periculü,;quod effet in mora , vbi-

l]

at

«qros

ü[[(ntls

jn

D'Jl "

&im rcperiantur imponi pcr varios canones,vt 2 4«

canque inüaluit feditio cruenta,& prerupta faQio;

P

q.3.c.quifquis.& 17.quzftió.quarta cap. fiquisdein

licitum efl occidere.quem aliàsleges occidi vetát,

j

y«

'Un

.(-83"

l( quis filio exheredato.S.hi qui ff. de iniufto rup.it

grena

FR

ceps.& in didto ca.felicis. & in d.clementina prima,

Nïo

n

o

tamen in nullo eorum tales poenz , ceflànte arbi«

ritoq; te.& exemplificantibi Bal.& Ioà deImo.pra

yn

i

trio , ponuntur prooffenía ,quzferctin períonas

rupram fa&tioné,& feditioné cruétam,quando ipfc

;lb

j [(]'Cu

oqu"

01'

e ,f

inferiores. ideo folum veniet in hac confultatione

feditionarius interfecit maeiftratum , aut Patriciü

m l

Ms ("- -

id,quod factum dicitnr contra Archiepifcopum, &

ciuitatis,vcl confu!em,velaliàs de maioribus, dixit

ii Ü

nv

A:* :

contra Cardinalem,& quia difpofitio d.clem.1. có«

Bal.ad literamibi in verfi.in tex.ibi cruenta faQio.

ïïmuil

lm, nl

-

lectitur omnes poenas , quz à canoneimponun-

Sedipíe Archiepifcopus hic ambo fecerat,& facere

[

um GF

"

:"

hat

'JI il

j

tur offendentibus Epifcopos.& conflitutio capitu-

proíequebatur, ergo caufa defendendi patriam li-

«tl

T

"

d iaconae

^

.j.j-".

-

li,fclicis.idem facit jn cau(a Cardinalis,adco quod

cuit Archiepifcopum capere,& interficere: expedit

(

GlH.ïUXITZQO.A.k. "

enim Reipublicz,capita factionum occidere,l.con

n

a OA

quiremanentexcufàati à conftitutioned. cle,j. & à

,

gl Ó

j C^

,

conftitutione d.c.foelicis.remanent excuíati ab om

fummationcs.ff.de ap.& ad predicta facit ratio:nam

&i incoaoc

nibus alijs,incipiendo à caufía Archicpifcopi, fo-

propter metum periculi , vel fcandali petmitti-

»

duf

"

p

jf qn

mog?f.-'in.'

um fuper przdidis duabus conflitutionibus di-

tür interdum magiftratibus leges tranfgredi, vtd.

fputabo.

$.hiqui,.& not. per Imo.in capitu.r. de conftitu. &

imgicimtt l

1 ï.n"].:'- "

;

quei t odl

,

Et quód refpe&u ipfius Archiepifcopi dicta de-.

Bald.notat in l.qüid ergo.$.pocna grauior.ff.ex qui«

claratio fuerit iniu(ta,deducitur. Nam ad hoc,vt of

bus caufis infa.ir. & inl. & (i fetuerior, C. ex quibe

;m'mtjmtcw;rmüW,. »

duicrr m

fendens,velcapiens , vel aliter offendens Epifcopü

cauf(is infa.ir.adeo qp dixit nota.Bal.in d.$.hi qui.in

4

incidat in illas poenas , requiritur , p offeníio facta

verli. no. quód rarione metus periculi vel fcandali:

jieruru m fcratt

fuerit iniuriosé,vel temeré:cafus eft in d.clem. pri-

cuitàdi permittitur recedere ab ordinc iuris ; itavo

jprüuiderecoractnum 57

ma,in principio.Hinc infcro, quód offendens Épi-

luit per illum texrum, quod dixir no.dignum,& ad

st z n

fcopum cauía defen(ionis, non dicitur iniuriosé,

pradida benefacit tex. qui loquitur de Epifcopo

s ais d

vel temeré facete,vt voluit glo. in d.clem.prima,in

feditionario,in c. qui Epifco

pus.in yczþo, excom-

spigius Cáe at

rincipio,in ver.temere,& in didto ca.felicis. in ver-

municatus.15 .quaítione 3.

-

t

E

i

iarginLjinj um

o,percuffit,quz approbaturà doc Hinc dicimus,

- Necdicat aliquis, nonne füfficiebat ad tuendum

Thinr quod quid ácrar &er

quód licet in defendendo , quod aliàs non liceret,

ipfam Rempu.ipfüm Archiepifcopum feditiona-

w ftantequam creeratar à

!

ita Bal.& Ang.in l.fi.perillum text.ff. quod quifquc

rium habere detenrum, & detinuifle abfque eo, q»

d al

M.

er

(4-:-

"

33

juris.l.fi tamen.$.qui cüm aliter.ffad l. Aqui, & 1.lie

occideretur?eQuia rcfpondeo;quód nó;quià fi quis

signiati dead

s. k u

bertus prima ff.de inius voc.& l. qui cüm maior.$.

prudenti confilio & graui iudicio confidcrabit , &&

Qtpucdozdiquid d

fi libertus.ff.de bo.liber.Hinc infero,quód cüm om

iufté & re&ciudicabit, quod non füfficiebat captu

nisoffenfa, quz füerit in Archiepifcopum , fuerit

AA tCdut ao es

ra ipíius Archiepi(copi in tanta rei motione &

cauía defenfionis,quz non potett diciiniuriofa, &

opinionum ciuium,vulneribusà füis coniuratis im

MUMSQDI i p

temeraria , & quódfuerit fa&ia canfa defenfionis,

probiffime illatis, inter miffarum folenniain Flo«

Vi as icleo.

11 deducitur:] nam quàádo quis infultatur ab aliquo,

rentina ecclefia,omni religione poftpofita,ca om-

Wtvf nf

fiille percutit infultantem,prefümitur feciffe cauía

nia non veri(imiliter facientes, non aufos fuiffe ta

"rtitent t wo b ixt)

^

defentionis,l.j.$.cüm arictes.ff. fi qua. pau.fe.dica.

lia perpetrare fine maxima coniüuratorüm multitu

"Ualtocin|s C

«

:..

& ibi dixit Bal.(ingulariter , quod femper infültatus

dinc, & fummé pericolofa contra ipíam ;Rempv.

A

....-: at

—(

r

z(umitur fecifle ad defenfionem, & idem voluit

i Mtgot

Florentinorum: & eo magis periculofa,ex quo nó

'f*chm

"

Kdrqu tume

5

Barto.& Bald.in l6 ex plagi. $. tabernarius.ff. ad 1.

poterat cognoíci inillo tanto furore , qui eflent, a

g

m[ Polhn«

"t^ d

Aqui.vbi dicit Bal. füummando illum tex.gd qui im-

quib.foret cauendü,& verifimiliterglibet fani con

LIS

m

ii

iliNdig

('hv

mediate percntit percufforem füum , dicitur facere

filij iudicabit,nec aliter, nifi cü aliqua paffione , pot

ts

w«

ad defenfionem,Subijciens fingulariter, quod (eai

dici,ipfos coniuratos non quietatle,(i tantüm intel

h&[

l&g y»

Ax

N [üt

er diciturin culpa, quiincipit percutere ; fed Ar-

lexiffenteorum principalis detétioné,que &t nó po-

C*M

chiepitcopus prius infultauit dominos Priores (vt

tuiffet fieri not. in tam ambigua populi fluduatio-

"tf

W It $9

lr

mihi przfupponitur) & occupauit palatium , & fic

ne,g verifimiliter ipfi coniurati receffiflent, maxi-

'J'JLOmy-

priüs offendit populum Florentinumi: ergo quicü-

mé cüm rumor ià per vniueríam ciuitaté femper ge

r

)0(70

Wt

Pa

que Florentinus, qui eum percuflerit,vél interfece-

rebatur,Archiepifcopü cum fuis nequiffimis focijs

mm!"

H

ta-»

"A

rit. prafumiturfeciffe ad defenfionem ex predidis,

armata manu occupaffe palatium , & habere fum-

A

E

ex quoprimo fuitabipío Archiepifcopo occupa-

Til«

T

—J:A!m:j

mü Reip. Florentinz magiítratum pro füi arbitrio

devc

WT

tum palatium , & fuerunt infultati;Priores , vt vo»

obfeffüm:intelligebaturq; etiam concurrere extre-

»'hp[g A

AT

M

,

luit claré Bal.in d. $.cümarietes.& ipfe Archiepifco

maauxilia ad delendos Reip. & libertatis defenfo-

lefco

J *Jq

tml&l

d5

MU

us diciturin dolo , ex quoincepit, & hocdceiure

res.

uis ergo iudicabit, g pradictz caufz non fue-

'Mg

Qd

lito

-M:

rxíumitorabfque eo . quodaliud de iure jpbetur;

rint plufquam iu(te,iura & canences tranfgredi? jp-

WTO

-u r

thls |

Peti

ts

& prefumitur incontinenti fadum, prour volunt

fedo nullus:& g non fuerit neceffarium,iptum Ar«

M|

Ueb

4 [tit

Moderni poft Bar.in L.non folum.$.ted vt probati,

chiepifcopum interficere,antequàm aliquod przdi

RT

Ut

l

Ünit

'.S

Jj

tüm l

fi.de no.oper.nunc.Adeo quód ex quo quicunqué

orü interueniret:& ad hocaliego,quod voluitin

WNW

"?)()nc

ul&n

PT.

ipfum Archiepifcopum offenderit,vel interfecerit,

151..và viin ver.[íed nüquid ex foirs minis.vbi voluif

A»Pum

N

L

*

contra

jj S«ï

IUm,q

l:l()r i

4*1Lg

Vi

"N

ICOPUS "

li.

Ug

RU

"m j

l

l0n

i

l

)&ln(

'F'OJIA

l

ob

)CXqu

h

"

Confilium .. - ^:: Vnicum.

lOg.:

"At

us

u

L.'.o

Lquon

i

entra glibi,quod nonliccetex folisminis percute.

Lfed & fi qnemcunquealium.iriprinc.fFad l. Aqui.

X

MT

R

W

N

L

re minantem,nifi effet pericülum in aiora expecta,

mulrum tingaulariter ad propotitum,quódco ipfo

i

!

NIO(

N

01

j df

hn

tionis,quia timeret de alio,videlicet,quia timebat,.

quód probo; quód aliquis veuiebar contra me cü.

i lel

usr

Cbp

g illequi minabatur, expcQabat íocios venieniess

cultello,(tatim probata eff mea defeníio: & dicit ef

t

hl PI

U

&

lní

ER

fto;

i

quo cafu voluit,g liceat przuenire;& percutere mi

fe cafum ibi cumgl.& al.ad hocl.trexplagis.Q. fi ta

f

tT

nantem,quia fi expectaret,non poterit forte fede-

bernariüs.t£.cod dit.& idem voluit Bald.in l, multis.'

I'c

.MX

l,on i,

fj

^

fendere.Quanro ergo magisin cafünoflro, vbi no

iu fine, C.delibe.c

l

M

N

[

lh

hi

à

aufa, ad li.tgtanx ia fine;& i£tud

9n

a& quod

[Tim

D

fleteratin folisminis ipfe Archtepifcopus, fed1am,

concludit.

ul lu

fi

NI N

W

peruenerat ad facta, & interfediiones, vt fupra dixi:

Necdicataliquis,quod falté non debuit eo mo-

i. T

N

Qul

W.

NT

cffl

certé multo magis, &€ hoc pateret lippis, X tonío-.

17 dooccidiquo fuitocciíus.T Quia dico,quod non.

T

ríibusattéto imminéti périculo,& (ummo ; de quo'

folum fuit necefleiplum iriterficerc, fed etiam pu-

g, t

df

Prïfllpli

b

fupra dixi,& attento,quód ipía Refpublica Florenti

blice, & crudeliter,maximé,vt coniuratis füis,& ex

in

Io&

i

k

f

l

norum , & libertas ératin íummo ácfummo peri-

ternoauxilioeffetexéplo , vtab incepris de(itterér,

« o.e qm]hl

N

Ulïu;

cu'o,maxime attentis interíectionib. (ümmoru vi-

& (ic,vt luccurreretur ipti reijita vt multis ceffanti-

"IQf

HMM

bus opus fuerit exemplo mortis acerbi(fimz.l. aut

* lr

lqm]*

rorum.Apparet crgo,; quód neceffariü fuir, ipíum

mc' W nmlüra

M

Archiepi(copum interimere , antequàm. aliquod

fada $.& & Lcapitalium.$ famofos.ft.depoc. g 1ext,

"um

LL N

P( N

predi&orum eueniret, & maximé, vt coniurati,

&

:

d.$.famoftos, non fuit fa&us, nifiad hoc, ex quo:

I.MG

-[J

At .

"1

externa auxilia,intelle&to,quód interempto princi

tex.ibi dici quo lper fuip

enfionem in furrca-'c"ærc-»

:

CC')uS

hu 1 l mcnü

A

]

pecorum;amplius non habebanr quid fperare. Sed.

ri deterrentur exempio.

ii

omnino habebantabinceptis deiüitere,tanquàm et

« Sed quid forius?quandoin aliq

uo chcrExcvcü"us

-—.'71 Um

O Quf

dQ

m) l

TM

fet,quí nephandiffimé inchoatis refi(tetet. .:

mo us nec àliter probetur dolus ex propofito, p-.

0*1 (

hh

ümm

k

Nec dicat aliquis,dictam capturà , & interfectio-

ut nopproóbaiur, 1imoó müultzfuntcaufe;qux hibét

rl

Qn (

Umjm

4t)

nem non fuiflefa&tàm incontinenti;prout videtue

exciudereipfum dolum:.vtfupra deduxu ipte excet-

Bs

Kroy

d

( l

quodde iure effet Genda,iuxtanot.in l.vt vim.iff.de:

fus non faceret,vt haberent locum poeaz diétz có

l.m,

V (

ju(t.& iure& in L.j.C.vnde vi.Quia dico,quod oi-

ftitutionis prout notarglo, in ca.(znificafti. deho-.

Bs

t

ER

TT

r

nia pracdicta fuerunt facta incótinenti,videlicet,ca-

mi.& voluatcommuniter ordinarij inlj. C. vnde

E

ju GD

türa., & interfedtio:primó capturá , quia fuit cap-

vi lac.de Are.Alb.Sal.& alij, & ad hocfacit,quod

i

Lk

sH E

4

prusin flagranti crimine Ipfa veró occiliofuit fa4

volunt Aut.de Butrio, & domi.Ab. in c.cum olim.

LU

éaincontinenti,attenta modicitate temporis,que

derett.fpol.quód ( vulneratus,velin ültarus reper.

mil 1

1 7

cufferir aggrcilorem fügientem, quo cafu. videtue

5 Qd

fuit(fi qux fuit)inter capturam,& occilionem,uec

'lf.oncm«us

kil

Df

D

ropter hoc dicitur nimis incontinenti fadta,quia -

ad vindictam facere,non ad defenfionem, non pu-

Wtyee !

Vrtceóert db oni

fiquia&us interuerünt medij,fuerunt neceffarij, g,

nictur vt doloius,& poena ordinaria,fed vt culpabi

Mp

HABLICTOR, Qd rinciee

son habent diuidere continentiam,l.continuus.iir

lis. & paena minori:& pro nioc allego cifüm ad hoc

prin.cum ibi notatis,& l.qua extrintecus.ff. de ver;

valde fingulacem,in l.& adulterià «ü inceftu.S. Im-

i betlcra, qu loquimkllkop

peratores.fEde adult. & in i.Gracchus.C. de adulte.

A CQ Dionard

ob.& not.in fimili per Bal in lpetens.C.de pa&t. fa-

381 Jurtiore,

&tl.cum antiquitas.C.de teftamentis,& ad hocalle

Sed in £atü noítro,ex quo tuit plütquamiuttiffimus:

go,quod voluit gl.inJ.?-ín $. cum igitur.fE de vi &

caloriracundize, vt ex fupra narratis.apparet, coítat

A d22 o ais

. 16viar. T vbi dicitur ,quod quiddicitur fieri inconti-:

ipiosnon potuitle;ncc debuitfe puniti poenis ; de q-

Vg ptz Mrdona n

]

nentiquando fit,aantequam diuertatur ad alia.ne-

businiaterdicto, & declaratione , & contequenter

t deena, T dl

conttat,quod didta-declaratio fuit ininfta , & fieri

ocia, & vltra iura. preallegata,all.l.duos.S.fi.ff. de

C Qua rojondtoquodiógus

duo.reis.& l.quodair.ff. de adulterijs , & ideo dixit

non debuit. & ad hocfacit,quod voluit Bal. & An-

i oeiap d u ia

ibi Bar.g aliquando aliquid dicitur fieri inconuné

gc.inl.quidergo.$.G hares tÉ.de legat.j. voi dicunt.

'ticdicibi od nl

ti;€t (i at biduo,vel triduo:aliquando etiam (i fie-

quódli quis occidit clericum merentem , quod nó

| Mu

i tl r

ret poft (ex mentíes,attenta qualitate perfonz , pu-

poteít puniri, & ex predictiscolligitur refponíioad

z Osoc r 1 fuiscom'mm

ta.quando quis effet expulfus de caftro . Subiiciens

omnia,quz poteruntincontrarium deduci , & ma:

ss r milinum okana

pottea,quód ea,quz fiunt in flagranti crimine,dicü

kimé cüm ex confeffione Archicpilcopi, & pluriü:

"

tur fierrincontinenti, & pro hoc allego fingulare

coniuratorum,predicta faltim manifette probátur..

xácaenaigorq

v a n

il

di&um Baldi ad hoc in l.fi.C.de hisquià non domi

- Nec dicataliquis, quod de prdictis confeftioni

no manu.vbi dicit;q ii negotíum fit tale,quod nà;

bus Acchiepifcopi, & coniuratorum non con(tat::

vt bt manmi conlllrllommmW

Quia refpoóndeo,quod non potuerunt Kacere có(ta:

olola o

"

potlit inbreui expediri,quod etiam quid dicetur fie:

ti incontinenti,fi fiat poít triduum,& allegat glo(I-

re,ex quociratinon fuerunt, & (i cirati fuiffentiu-

Keoagi r

[

Vguzo.antiq.1.diftin&tio.ca.ius naturale.quam di-

dicialiter € optimé probaflent, & cóitave fecillent

; inijo aol

g

vrlimillt

Q "

xit effe menti tenendam, & ad predidta accedàt no-

depr&dicta confetlione;& legitim& Archiepitcopi;

n

tata pcr Dar.& communiter ordinarios.in l.r.C. vn

& eius coiuratorum,& de przdiáis: ex quo infero;

;((Ufm D

(l

devi,& per Cano.in c.olim.de refti.(pol. Multa.n..

quóàd ex quo non fueruntcitati, & potuitlent face

aros00d

potuerunceffe neceffaria inillo modico tempore

re liquido conítare de eorum innocentia , quod« ;

«eno

"T

intcr. capturam, & occitionem ip(ius:Archiepifco-

fublarafuit cis defenfio , quod anlicuerit , dicam

j

T

sniga

jl

i,jita vt dicantur fada incontinenti, prout efet, vt:

infra in vltimo principa

B

li arüculo f-öc hzc quantü.

intelligerentur qualitates coniurationis,qui fuit

ad Archiepifcopum.

E

WSUWN

[

[

'xs

od dic'irul- fattum contra ip-

al

[Iiml"o"

a&us neceffarius. ad defenfionem Keipublicz ; vt

-T Circavero1id , qu

n d

«onb um

"

((j

plutquàm de (epater.Sed quid fortius? dico, quod:

fumi Cardinalem : nam (i qua cau(à poteft iniuiti-

ag

exquoipíe Archiepifcopusarmatus cum fatellitib..

tiz fa&tz contraipfum dominü Cardinalein ailega

u

muunl,

jj

1

u

j

Priorem,& ipfos o&to viros,& demum Remp.intul.

ri,folàm eft cau(à,de qua habetur in d. c. foelicis, S..

u

d «

um

taffer, & demum ferro petiiffet,& multos optimos

fina.de poeiis;lib.6.Si demonttrauero , quód quali-.

"

1l

g

tatesillius coíticutionis nó verificécur cótra nomi-

[

viros illatis vulnerib.à fuis coniuraris interfectos:

i

j ia

j

i

fuiffe,& inter miffarum fólennia, & in ecclefia Flo

natosia procellu:ergo necellarió infer6Gdq penanó:

rentina omnireligione poftpo(ita : quoód probata.

po:eít haberelocum,modo quod qualitates illius:

^

pv

smn.fgïcdlä

u j

VT

j

". [

jumi

elt defentfioiplorum;qui occiderunt iptum A rchie

€onl(litutionisnon verificentur:pondero verbü ibit

.Dæl

m

Qu

if

pifcopum,(i Archiepiícopus eft nominidus, & pro

politumin principio videlice: vcrbum hottliter.po:

f

ul

tper do&orcs,

(ng

qU

j

J

fiüibiin pr;jsxc-ipio,quiüd exponitu

p Wl

Y

h " fæ'il?-gO. quod voluit Barto.in fimili poft gloin

)

)

idcit,

Is

j

(l

ol x a

l"[n

TA

R'

lib

(

106

— Hliero.de Tortis..-

"d

"m

s

P

A al

s(f"J

ideft, tanquam capitalis inimicus : & verbum hoc

exigitur, vbi creditor fuu

Y

mjalitc;räld.cbitorc-æ nfe,

"

j

de fe (onat. Modo inca(u noftro hecqualitas defi-

quinon potef(t.

/ *Ul

il

m(mO

íP

T

d

cit;quia ipíe das Cardinalis non fuit hofliliter cap-

. Sed vnum eft,quo:

d conglsdit in hac re: quia ne-

llmo

t

n

4*

n

f

tus,fed füz defenfionis cá dedu&tus , nec fuit captus

garinon pót,quando ctiam in totum licuitlet dene.

/

g

'Li

Cardinalis,fed ab o&o viris volens, & rogansad pa

gare liberationé íptius d.Cardinalis,quin falté caufe

A*ü

"

hu['l"A

d

l

clüldms lov

:x

latiuni dedu&us cft,neà populo propter vehemen

allegatz non habuerint excufareà dolo, ex quo fue

4n

ii

téinfultum,qui contra cü deconícientia cedis u-

runt iu(tz,vt füpra dixi;allegando.Bal.in l.generali.

[

L

(ig.

"^L

J

mv"( N

ier

liani,& defeditione laborabat,offenderetur:& fi ho

tcr.C.de cpifcopis & cie.cum (i.fupra dedu&tis.imó

3n

?ol

l! fnx' *

ftiliter captusfuiffet,non fuiffet ita honorificentitfi

haberet excufare , etiam fi fuiffer iniufta , vt fupra

cxo

p

n

gull !

j5

métractatusin di&o palatio,vtliterz omnes predi

dixi,allegando glof.in l; plagij criminis accu. C. ad

d

u

&i Cardinalisad Pontificem,& adio gratiarü no-

k Fla.de pla.in ligitur.ff.de lib.caufa. in l, r. $. fin. f£,

jl

x[x non FTL

gt

miné Pontificis ab Apoftoliconücio expofita ma-

deabig.ex quo non fucruntin dolo ; certé hoceos

p

( j

yen

hao

u

nifeftiffimé atteftantur. Ex quibus infero, qp ip(i nà

excufat,vt non poffint dici dencgaffe liberationem

"

merentur poenam,fcd pramium, vt voluit Hoft.lo,

ipfius do.Cardinalis hoftiliter , & confequenter nà

n

1115LI 1

y ver

:Lþu.n*

And.& doGo.in c.nuper.de fent.excommu. ib prin

poteft dici verificata qualitas,quz requiritur, vt ha

(le'q

ii

ci.ybiad propofitum, g licét capiés clericum, & car

beantlocum poenz di&z conítitutionis: maxime

ro'.-öh

cerans eum,violentcr incidatin excommunicatio

J

x

rzdicta procedunt, ex quo nunquàm . fuit detétus

jb WT

»-

nem, fi tamen id facit,ne clericus ille offendatur ab

À

oftiliter,ideít tanquam capitalisinimicus,fed ho.

$i

qqut

1als qap^

alio,meretur pramium , & non poenam , & dicitur

norifice,& fumma cum reuerentia tractatus , pro-

::m.E

defendiffe non offendiffeclericum,& hoc quatum

.

ut decuit;.circa detenta:& maximé przdicta proban

!L

Jl],ml.l

IT

J

adactum detentionis.

:

tur,g dicta denegatio liberationisnon fuerithofti

j ro dl

D

d

Allegatur etiam fecundus a&

us, vidcliccf, d'cnc-

liter facta,cxquo ipía dencgatio non fuit fimplici-

jh*üïm

y o d

gatio libcrationis:& dico,q» dittus adtus nó eft füf-

terfedin ipfafueruntappotita hzc verba,videlicet,

r

a qui

V

gom as

