dominus primo con(ülens, quz cuique fexui ho-

p

,ail*

ü

iuftitiam fit nulla:de quibus de fenten. excomm.

minis fufticientes forent ad mentem vcehemenriffi-

[

u

(

d

J ll)

um

x A

cper tuas.per Io.And.& Paul.in clem.paftoralis.de

mé mouendam : folus ergo rigor fententiz obuiat

g

fjon

AL

reiud.deíen.excommu.c,li oma.$.in vniuerfitate,

Nicolao,vt eft didum: fed fententia illa (ublata eft,

]üül' q

t

Pt

lib.6.& eo.tit.c.venerabilib.quia opi.ille procedüt;

& eiusviresattenuatz éx virtute fecüde : tum quia

j

T agl

g

quando fpecifica fit relatio , nec futticere putarem

tenor pponitur in primainftantia: tü potétia,quz

j

'mn')ull .

€ dicere,viíisactis? &c. vt communiter fitin fenten-

D

fola fecundüm aliquos nullam reddit fententiam ,

P MM

tijs.llla tamen opinio procedit.pofita ipfa pro vera

velíalkem iuftérerractandam iufto iudicis officio .

us

i^

QUE

N L

Áp

aut fpecifica relatione habita ad acta; fi colligatüt

Iniuftum enim iudicium;aut fententia regio motu

an

nmoM

iwr

iniutlitia,fenteniia fitnulla,quando vifis aGis appa-

€licita non valet,1.9.3.c.iniu(tum.& cap. quatuor.

TM

m

(W'Wq

"t

l'"""

n r

f reat pronuntiatum contra cafum legis fexpre(sü :

25.quz(t.r.ciomne. Proponiturautém dominum

qng

Eümq'l' u

a^

tunc enim fententia dicitur contra conítitutiones

Marchionem informatum.

M

uj u

p

prolata,vt exigüt iura: fed (i cafus occurrat, in quo

Item quanquàm fentetia valuerit , & tranfiuerit

gt

ïomaoärf "a

fenientia non (it contralegem expreffa , fed fecun-

inremiudicatam:íitamen examinata prime fen«

fa.

at

i

àum talem rationem legis , aut ratione ípecificé

gunonL u

teniie iniuftitia , fecunda fuper illa feratur fenten-

sgngccitntia R O^

nonfctipta: & maximé(i decaíü funt opiniones,

tia, fecunda valet contra primam , & promulgari

fententia non eftnulla , eiiam (i taliserror nedum

ätcobïïit,quoqn0cz:;c.**ïzw

potett, tuppofira ramen aditi iudicis iurifdi&tione ,

in ais fed etiam in ipía fententia fuiffet expreffus ,

qui talis fit; vt via querelz adiri potuetit, vt euiten

j deio d

vtno.laco.de Arc. & Fran.dé Aretio poft eum in l.

gsgiibit i.

tur fcripta per gio.cle.fi appellationem. de appel.di

cum prolatis.de re iudi.Inno.de appel.c.cum fpecia

cithoclano.dereícrip.c. cum dileQta. de app. cá.ex

uzaudimnoqucumu..:::

Ti.& Petr.in .r.ff quod quifque iuris. & Cy.inl.1.C.

geyciainrmam n

rátionc.de frigi.c.fraternitatis.& fic deber intelligi

ao ad0,

de reivxo.ac.& eft glo.ff.de iu(t.& iure.l.pen. in ver-

án plutibus locis;vbi dicit, fententiamlatamin di«

at

bo.decreuit.quinimo valet & contra legeim multi-

nptotokotm qa t

uetíis inftantiis contraprimam valete,de reícript.

pliciter intelligibilem,vt dicitaco.de Arc. in l.pre-

ccterum . & c. fuper literis.de offic. deleg.cap. cum

ij i Bar n gt

alleg.cum prolatis.& Bar.in ]lqui Romz.$.duo fra

üayndtro a comet

contingat.& Compo.de conft.c.cum M. vt fic con

tres.ff.de verb.ob.ad quem cafum fe reftringere pe-

cluditur ícntentia fccunda contra fententiam in di

pit mentam ao 235

riculofum eft. Via autem fupplicationis etiam ex-

-

uetíis inftanuis , nongfteníodolo vel ignorantia

tb N f emore

clufa videtur: tum quia lapfum eft tempus fuppli-

autculpa: prima fententia valet; quia contra ius

tll vel lm redrg

candi,vtin auth.quz füpplicatio.C.de preci. impe-

^

partis non notorium,;quicquid fentiat Io. Andr.in

tl Cv lup

ra.offer.tum quia dato, quód Marchio vicem prin-

d.c.inter monafterium. fenrentiaautem oftenía, ea

iib omdere il

cipis obuneat, ex (tylo non e(t fa&ta mentio , quód

a

^tmn

poit habita , nulla eius examinata iuftitia etiam in

itdtutrl

AL

Q5 reme

fententia8 tranfiueratin rem iudicatam: & contra

diuerfis inftantiis iata,fit nulla,ar.l.1. d fent. fine ap-

tales fententias reícripta à iure fpecificam habent

lat A cnear d

pel.refcin.de reiud.c.inter monafterium.quia con

tti

MODU: qua rore

derogatoriam ciaufulam,l.2.C.quz fen.refcin.non

tra notorium,de quo iudici liquet, vt dicto c.inter

poff.& per hoc & via re(titutionisedam ex claufu-

uum[ubliäanum&&m X

cateras.examiüata autem & etiam allegata iniufti-

Vtlinioti n s

la prouidetur : tamen huic poterit impurari f(i non

tia primz,li contraillam caufà cognita eft pronun-

apvellauit , vel Gltem fuctrit proteftatus , & fic non

Ts

N

MA C

..,x.

tiatum;fecunda tollirprimam, quia hi duplex ad-

fubeft cauía reftitntionis dandz nec ex claufüula ,

cítnotorium in fecunda & examinationis iudicia-

lao x

nec aliter, cüm cuJpa potuerit imputari , non fal-

lis,in qua omniafiunr iuris notoria, vt deductum

Mi anydeg

UL n

tem occultéproteftanti, argumen. dicti capitu.pet

in etidential.vt no.de coha.cle.c.tua.& cap. vettra.

Wott n

tuas. & quia vid«habuit ordinatam , in illa negligés

& Innoc.de appeila.capi.ex infinuatione. & capitu,

fuit,ex claufula ergo fit hacordinaria:& quan-

Íententiz.,

» quàmopinio, Tantententiacontra fententiam te-

Quanquàm enim contra prefürmptionem iuris

ADDIT'Qx

neat; de quibusft, deiurciurá. l.nam & poftea. $.

& deiurefürgentem ex prima fententia pro eius iu

fed fi damnetur,vbi plene Butrig. qui & tenuit fen-

tentiamin diuerfisinftantiis valere contra fenten.

ftitiaponadmittatur probatio contraria, fitamen

Sm[hl" !

fit admiffa,vel finotoria fit, vel efficax,illa prefüum-

fHro

LR

4to

tiam,etiam Bar.inl.(i duobus.de except. rei iudica,

priotollitur: hinceft, quód fi confeffione con(tet

M

j

i

hn

&inL1.ff.quz fen.(ine appel. refcin. & per eosin 1.

de iniquitate prime fententix, que tranfiuir in rem

"

Ml "

n "

1. C.quando prouo.non ett ne. ibi pec Cyn. & per

M

Canoniftas dere iud.c.inter monafterium . Com-

iudicatam , iudex illam retractare poteft & debet,

ng

WW'H W

vtícribit Inne.deimmu.eccl.c.quia plerique. idem

TT At

Ed

munis opinio Canoniftarum e(t, quód fiueiudici

.

Vg

innotuit de prima fententia fine appellationenon

fi probatione iudicialiter difcafla,vtaperuus quàm

IT

Lj x-fm

alibi (cribit Inno.de frigi c.fraternitatis.ex cuius di-

Mij

Vi

fafpenfa, & ca pofthabita pronuntiauit , fententia

&o alia eius dicta declarantur.

li

NT

:

!ta

fccunda fit nulla ; quod mihi femper placuit, quan

T Hic autem de iuttitia di(cuffum extitit tam ex

doinnotuit,& quaiilata cótra notorium iuris,

per

antiquis, quám noniter productis, vt afferit fen-

Ü HT

cap. veftra. de coha. cl

e. X mu. Et fententia contra

h

"eceg

'Iclo

tentians certificatum aut fententiari mandans:igi

M

1 Pïgw l di

L

h. notorium^ eft nulla : cafus eft de re iud.c. inter cz

L

h

tur .quinimo & rettiturionis via hzc fententia po

Tij

Pr

teras , deappel. capi. quia fiante:& quia tranfitus

tuit retracüari : proponitur enim in reícripto , Ni-

' p

ulfz

Qw!

inrem iudicatam fundatur fuper prefumptioneiu

colaumiin probationibus fupplantatum , & de hi$

Ittigs

dü"mu J

IW/I

b

etiam

Mul

i

Á

g,

Y

"

]

"d

nc FO'

Oþpoflü

A

l

Confilium

XXVIL &XXVIII.

A

"t

1

Unt)

N

4

eiamin fignatione (upplicationis afferit refctiben

antcp

ll'

l]nd

: Qd

enul.uer[i.nec uidetur obslare: alex :in l, qui aliefza.s.jïn.

MAT

"h

j

ti fcinformatum:tum cafü, tum ex probationibus

col.3 ff.de acq.baved.

nouis,quaspro tunc producerenon voluit,vt pro-

- CTOR v MW ]zide.A4ffl.dec

if10.47.4lex.in Lex diuere

» *n,þ

HUR

Dum

(

ponitut , & patec ex fupplicatione cum refponfio-

li

ICOIJO

AT

fa. S. ff folu.matr & in conft.Y x 3 lib.t .col.4..tret. confi-75.

']'ib

Tle

W

neadillag;, cüm volueritad illam fententiam ar-

colum.» So£.confil.99.Sereniffimus.colum.9. uev[i. feptimü di-

.

40(

lmq )

il

Ol

i

1

uerc; fürrexit cauía legitimé dandzreíftitutionis

citur lib.1.

As

Jmü

j t

"

]Ilb

l

li

l

€x claufula, ar.l.( mater.tf.de excep.rci iud.no.glo.

CorOoRrAM] Notinl.r.qua fent.[m.appel.vefcind.

!()rc [

t

4

inl.tifideiuffor.$ in omnibus.ff. man. Guil. de.Co.

vLbb.et- dotl.in C inter catéras deveiud.lran.laté de null.fent.

ä)b

U

æfum

hoctenet in] pe.de iuft.& iur. & Io. Andr.in c.».de

UUR

Jf

ex defe& proc.num. a 8.cum féq.dixi ad comálit, Acgid. lib, 6.

Q')'A

N

(

pur.vul.per Cv.in l. 1.C.de cond.inde.& Io. And.in

capitu.z "E

ülcm( t

Tl

addi.Spec.in rit.de (en.prola.$. poftremo. ver.illud

Vi$rs McTUS] Referté fequitm boc confil. Dec.

q

i

ho

SUN

RU

autem queritur.

inl.tpoStnu. vv uevfi & ifla conclufto.C. de evr. calcu. allegat

A

hj

H

Quód autem füpplicatio ad re(titutiónis viam

"Itret maxime confi.x $7 F ifis dilizenter. -

Ih

"

NT

i ,

otucrit adaptari, plenitfimé deducit allegans , pro

L

CASVM LEG I s ]Sententia lata contra legem uel con-

0

Tajn

anmllka; :

t

qui;

Quo cafus dcre(tit.iu inte.c. cüm cx literis. Non ob.

Flitutionem mulla e$l ipfo iure,l. x .f.eum contra.ff. que fent.[im.

v

L.pe.in fi.de quzftionibus,vbi non videtur inferiori

appel.refcin l.2 .C.quan.prouo.non e$l nec. c. . de ve iudic. &

uqllf

iudicilicete retra&are tenrentiam ex nouiter dedü

l: '*"ïam m

li

j

U

ln,

ubi que Scrib.Guid.pap.q.292.Grat.confi.So mum.') Jib.a . Rot.

h

Ql

&is:quia hoc non poteftger viam refcripti , vtibi ,

'Pedem decifio.1 42.nu.3 0 Limito primo,ut non babeat locum;

i'* (:.'x

L

lu 1'gmem,

lrm*

aut exiraiüdicialiscognitionis,fed bene iudicialiter

uf

Atty

quando lata eft contra fimile legis,quia tunc ualet.Bal.in l. .co-

Mu

A

delioc cognofcendo .loquitur enimibi de quadá

lum.1.in fi.verfic.adde quód licet.C.quando prouoc. non eft ne-

Mi Lm

V Oruu[ "

reitituuone ex priuilegio, de quo C. de fenten. pafi

oj

ceffe. .Abb. in d. c.1.de ve ind.col. 4. uerf?. quid autem. Limito fe

ais

pertotum,quod foli principi cít referüáta, inquan-

cundó , quando lata eft contravationem legis, que non [it expref

tum tamenloquiturin criminibus. [teninon licet

faot not.4bb.in c.cum fpecialis,in prin.col. 2.uerfic. & not.be

It (

At j

ei,qui fententiauit,vtibi,ex antiqua inftantia,quia

Preía

n€ boc dominium.de appella. Limito tertio , fi lata e$t contrale

&l !uhq II'Z

fcrarmfente

fünctus e(t officio.& finita inftáua : fed licetei prin

gem babentem multiplicem intelle&um, Bart, in l. in ambiguo.

AT,

cipiata noua inftantia. Idem & (i non licet ei prin-

&[ul

ff.deveb.dub.be bis uide latius per Rzp-in l.qui Roma.G.duo fra

IT lii

cipiatà nouain(tantia,licet eius fuperiori,

N

N

tres.n.3g .citm feq.ff.de uerb.obl. qui plures ampliationes & li

LOgem ïmro Ufmv

-* INecobftat,quod hocreferuatum fit foli

Princi;

mitationes ponit.

T0Uf

pibvt nouiter in dedudisretra&tetur, f£.de poen.l.di-

AT g

M

$ENTENTIA ] Refcriptum "Principis won ualet contra

WACO

dj

(l

i

uifratres.quia illudin ctiminali, in quo non ficde

fententiam , qua tran[iuit. inrem indicatam , nifi fuerit expref-

Mit

fáciliauditur condemnatus. Item ibiex re(titutio

:*:;:.".:::;t;&&iicdcb

il

fum de tali tranfitu. Alex.con[t.9 4.nu.2.3.€7* 4.lib.

?. . Deci.com

OR tb Ü

nenon petita informam iuris.fed ex gratia fpeciali.

fíl.198-num.4.

Item,vtproponiturin fado , Marchioin hoc non

VTRU Vr d

recognofcit (aperiorem , quia talispoteft dare re-

INoromr v x]c. Romana.S.1-de fentexc.lib.6. Vant,

AU

de null.[ent . ex defec proc.nit12 $.« feq.

N UOl n

füitütioncs,vt dicit Bar.in przalle.l.j.ff.de quaft.qui

od xb Vv

nimo ex altero capite competit reftitutio,quia pro

1 lod orea tl

Q

ponitur, (ententiam latam à iudicc non admiffis p-

&uodoovd ii

r

]

bationibus Nicolai,& fic errore affeQato, & fic fen

SPMMSARIVM.

[

ts qua cont i

tentia eft nulla,velíaltem reftitutio danda, vt notà

37 gupodnat o At

ter dicit Cvn in addit.füper l.penul.ff.de iuft.& iu.ad

z

I — jententia lata in fauorem co[urarii, an tran[cat

z. nxenra ntemoftni t

quod de do.c.cüm olim.de re iud.ca. cü Bertoldus.

ees arminzta jf r

invem iudicatam , quominus won poffint rtpt

nec excluditur re(titutionis remedium,quia protc

"

aarl t

ftari potuerit., & conferuare (ibi ius appellandi pro

ti u fure ab his,qui foluerunt.

proteítationisa&tu: quia proteítatio illa eft reme-

cantmonafenum quacot

2 Legauarniee bevedes vfararii manifefli an jint

alique o

dium fubfidiarium & extraordinarium , quod non

tollit reftitutionis in integrum remedium etiam

admittendi ad impqdiendurn iudicis proce[z

a dgainde

yoculicogi p

extraordinarium,l.de pecoribus.ad l.Aquil. no.ft.

fum fqpcr?diitutionc «vfurarum .

de.no:ope.nun.l.in prouinciali.

«camqua icdptrt

]ta mihi Anto«deButr. vid

etür &c. Scriptum die

T eflamentum «vfararii man

d depinaioni i

fcjf: qualitcr reds

m

datur nullum.

anitotori»

;15.Mlcqus Ecbmari).

o declid.

jap t

a

Confilium - CX V 1.

aM itinanotes

ADDITIONES.

i i

ENTEMTIAE ] Sententia lata contra primam fenten-

Dq "Ufuris .

N L

P[OCillSI

$

tiam , que tranfiit invem iudicatamye5l nulla,l. 1.C.quando

fuua

WO

" onttdti

prouo.non et necef-l.poff fententiam.C.de fent.Franc. Mar.de-

m

AX

ISO f pun&o przdi&o, videtur li-

qeficood

(

cifto-466.in Y.par.glo, ordinavia in clemen. fi appellationem.in

quere dc interetfe íe opponentium

| (Ol!fc

(ipteco?

ii

verb.appellatus.de appella.Rot.ped.decif-1 42 .num.2 5 . Bar.&

jg.

,?

3

ex fola productione teftamenti nó

u

il quclU

d

(f

xo&osa Lfí diuer[a.C.de tran[ac.Corne.confil.2 16.lib.1..4ym.

aboliri,non cancellati ,in quo appa

-

n

AE

rent defcripti executores &legata

u';f.ufr

lt

It fd?m

ienfilit 03 .nu 4-limito vt procedat, quando fententia prima al-

A

q

w

(

legatur & producitursfecus fi non allegatur &t producitur.Rot.

rij: (ola enim fufficit perfunctoria

d) F

eti

qm

*Pedem.decif/A am.49.. --

c&i

abfque alia examinatione vitij intrinfeci ad

fl

TY

*.PROTESTARI] Gloind.c.fiiuflus metus , concludit,

Jegitimandas perfonas comparentium pro interef

quodfit nece[Jaria protestatio pev illum text. € l. 2. C. debis,

fe, cüm tale veniat fummarie liquidandum , vt cít

ii a

tex.dereftit.in integrum.c.2.nota.vt lite non conte

at

qui prop.met.iud.Bald.in l.properandum. $. [in antem vtraque.

NU

al

uer[i.quarit bic glo.ubi etiam JAlex.C.de iud. Dec. tamen ibi te-

fla.c.quoniam.$.in alijs.de tefti.c. veni&s.2,& quod

du

net'contrarium;col.2.in d.c.fi metus.Bar. & JAlexand.in l.y.S.

jbi no.cum fimilibus. Item fortificans (uumintee-

, n

q

«

t tcnm

quoddiximus.ff fi quis caut.avet.confil. 15 3. V erum eff quod

reffe cx fententia abfolutoria,perquam femel ab-

IO!M

íolutus cít vfürarius,que vtpoté lata cum legitimo

"

ii

ranoynþi:rus &éphumi. 3 :Panldu confilua 1. 12 can[a de[evtiostis. colu.

-

contra-

j

t

»-W)lu

yl

-

J

P

Ant.deButrio Bonon.

w N!

Àif

46

hä

fW' m

j

'B,U

L

r-.l"l

contradictore füper crimine víüurarum praiudicat

pter inualiditatem teftamenti, hoc puto verum , fi

/ j Í ïfrwn

pj

NT

U

yufe

a

omnibus,de accu(a.c.de his, & quod ibi no.depur-

nuncex probationibus eft detedtum ipfum tempo

gat.vulg. c. 2. & ibi nor. nefepius defadto ciutdem

re teítamenti vel antefuiffe manifettum vífurariü:s

Y

mmfvu"

quod qualiter probetur,? declarat glo. de víüris.c;

j

(l

hominis &c.ff.nau.caupo. ftabula. l. licet. & ex quo

l

(/J l!b j

1

in rem rranfinitiadicatam , non eft opusquerela:

1.&:c quanquam.lib.6. & inter cetera tenet ibi Ar«

j HU '1,('-'1'

chi.futficere hoc conítare potuiffe per libros appa-

nec pretextu nouiter reperti poteít retraQari, vt pa

J

g

5j

»m

tec inlpen.ff.de iutt.& iure.ff; de re iudica. l, diuus.

rentes circa extor(ionem víürarix prauitatis, 45.di

g h

^aní

de reiudica.capi. ficur. & capitu.cüm inter.cum fi-

ftin.c.qui fincera.ff.de eden.l.r.S. editionem. & pa-

[)r

fu

Mi

milibus.

tet etiam; ac colligere poteft iudex ex probationib.

jl

[

In contrárium eft veritas: quanquà

v-m enim fa-

coram fe habitis, & ex his, quecirca conclufionem

gm m

n

tisputem (ententiam latam cum aliquo particula-

manifeíti;,quod minus eft notorium, (cribit Io.An.

4U

TE

ri füper vfuris, quod non cft víurarius conuentus ,

de cohabi.cle.& muli.c.tua. & loan.Calde.eo.tit.c.

j

h

JIIJM

praiudicat agent, & tranfit in rem iudicatam, quia

veftra.& Archi.2. q. 1. c. demanifefta. vbi autem p

acquieícere potcrat fententie, & vitium fententix

batio net concluderet eum manifetum tempore

cít per partem remifüibile: quo cafutranfit inrem

te(tamenti vel ante , exhoc probaretur vfurarius,fi

iudicatam, €o quia pars poteít acquielcere fentem-

tuncmanife(tus non fuiffet,fíed occultus,non con-

"TELA j

tiz , & tollere vitium fententiz : poilet enim vífuras

cluderetur nullitas teftamenti , & confequenter nó

^

remittere,vt not.in regula;peccatum. de regu. iur.

cetlaret intereffe fc opponentium: vnde ad contra-

M

17

4

3

Il

!

at

libro 6.

dicendum forent admittendi: per hoc tamen ine

[

(v5

Ex quo tamé proponitur lataà iudice ex officio

quilitio non ceffaret , imó ad viteriora foret

ii

(fum,"*!

cedendum.

pro-

t

iuquirente, nec omnes , quorumintereft , fucrunt

mb

prafentesin prima fencentia , folam acquiefcereiu

lNon obftat;fi dicatur, legata in piam caufam va

y

dici non potuit purgare vitium ad praiudiciü quo-

lere,vtaliàs confüuli,? & publicéditfputaui, & fice-

st

I

rumintereftforte ignorantium veletiam fcientiü :

xecutoresádmittiquafi eorum interfit exequi vele

l

l

jju: g gt

quia non eft hoc de cafibus exceptis àregula , res

lcin piam caufam:quia illud procedit,quando có-

bgfh

inter alios acta. 1tem quia talis fententia nutrit eui

ftat teltarorem vel poenitentem deceffitle, vt quia li

sini ia a

dens peccatum cdüam in víurario mortuo,de cuius

cét non caucrit,aut mandauerit de vfuris reftituen

anima exoneranda folicitns debet cffe iudex eccle-

dis in teftaniento, velaliter conftat eum poeniten-

gt u

fiafticus,derap.c.fuper.defepultu. c.fin. cum fimili-

tem deceflifle & contritum , quanquám cautioné

Mre pmu-n; &t

bus.contra tenenceshareditatem. Tales autem fen

omifcrit,quam iuriserrore vel alia occupationepo

tentix nontraníeuntin rem iudicatam,? quin fcm

tuit omitrere,runc enim voluntas cius ífubija

Vc'ct l;

pv j

periudex potlit & valeatillas rcuocare, vt patetex

gi fpiritus.

2

j at

.*...' !

nota.perglo.de reiudi.cinter znonafterium. &Io.

Inhoccafubene deberent admitti contradictó

35.99.in fumma.no.hoc in pluribus locis, deelea.

res,nec regularitera iure meré pofitiuo,fed folo na

;:giïz:xre Jämrz;r:.

c.cum dile&i.quod ponitIo.And. füper rubr. de re

turali: vbi autem impoenitens deceffit;talis volurís

judica.c.cum Bertoldus.in verbo, retraüandum.in

tasnon recipit fauorem aiure, necexcluditur are-

Cnflum XX

INoucl.de arbi.c.2.& c.per tuas.de iureiu.c.Quinta-

gulispofitiuis: vndeteftamentum etiam in reli&is

uallis.ponit aliquid de preb.c nifi.de concef.prebé.

adpiam caufam non valeret,quia ceffat fundamen

Iemnóin

c.fi.deinfli.c.ex frequentibus.

tum ; liper. quo fundant fe doctó. ad validandale-

I$

"-)fem exquoliquidatuseft error primz fentétiz,

gata:fic fentit Bar.in L1.C.de facro(anc. eccle.

n

&

4

Ti j.'..?.fi'.i*

-

iudex,dequo cognouit ,etiam contra primam fen-

difputando & con(ulendo dixi.

|

f

D c.:;e.:'

Asv

téntiam iudicaret . Sed ex quo fupponitur iudex ,

Item quia animz nó pro(unttalia legata,ex q-u'd

;

m

d

A

quia non e& appellarum,vt no Inn. derefcrip.c. cü

impoenitens decethit , licételeemo(ynz d proüinria

ä

|

ln

i

diledi.de reiudi.c. cüfuper. deappel.c.ex ratione.

viafaltem ad reducendum,vt no; Ianoc.de fentent;

*ïrü

p

de frigi.c.fraternitatis.notoria enim iniuftitia , que

excommunic.capit.cum voluntare. Et quia talibus

nunc corítat ex adis;tollitprimam praíumptioné

fuffragianon pro(untin aliquo,88.diftin&t.capit.fi.

DGEN

uN

TYSd C r &

pro iuítitia: notoria enim probatio:& fic probatio

13.quz'(lio.z.capitu.obeuntibus. 2 1. quacftio.2. ca

1.

m

probata.qua notoria.dicitur;decoha.cle. & mul.c.

pitu.Cyprianus.2 5.quetlio. s.c.placuit.2. quaftio.8.

NEOLL[

«

Á

tua.& c.veftra.& quod ibinor.admittitur cótra pre

capit.quicunque, de reliq:& vene.fanc. capit. audi-

"

fumptionem ecclefiafticam iuris & deiure,licét ibi

uimus.13 quzít.2.cap.non eftimemus. & capituig

l»'ïgobüat,qum

l':

Ti

hTW

'WQAH

M

(s

clierin fieripofie repelli,C.de dona.ante nup. auth,

pretenti leculo.& eft opinio communis theologo

IU

& li necefic. Et dicirInno. de.confeffis. de immu.ec

rum,plené per Archid.1 5,quaíftio.z. capit.tempus.

"ll L d

LU

& in' fumm

[70.91]

ad

i

cic.c.quia plerique. & de prob. pcr alias probatio-

e poe. $.ia quibus mortuis.25. diítin.

T Ibham b

nesiam factas,de frig.c.fraternitatis.

capit.aliud.c.vbi quicunque.de poen.dift.vlt.ca.fi.ad

Wt

,DO I "ïl

hoc debebtreduciino.

j

t

-

Duo tamen tex fortiter obítant, quibus eft facile

hn'O "

l!

relponíum fübtiliter intuenti,ff.deproba. 1. r.in fi,

pex Ln no.de celcbrg..njifgcä"p;.

t d

Ti

hm

cum M,a"hæ'

dU e

de poc l.diui fratres.Sedfacile eft tefponfum : in quo

OR n

'( thm

N

non infifto propter fre

quentiam , & quia iíta futti-

ADDITIONES

HO

cit prima conclufio.

WL tm

IV

MALIT

Exquibus patet.codem in(tantiiftos excluden-

FpiCATAM] Contratdus ufivarius fententia c&frtgc

V

&l

1l

q D((

"

I

dos,quali fua nó interfit,(ic(tprobatum perteltes,

ri nan potest, Albim rub. C.de ufu.colum.fi.Bal. in l. cum alle

A

VO

WL i^

ipium fuitfe publicum &.manifeftum vfurarium :

845.c0l.2. C.eo.T iraquel.de retrat. conuiG.1. glo. 2. nume, 3 $.

Wmmmm (

quia ceflatius teftamenti ,'& (icconfequenter de-

€n feq.. Ancba confil.a 3 4 4lex. con'.83.col.2.num. s.lib, 3.di»

liil

ficitintereflequia non eft probatum, de cleric.ex:

xi Milleloq.3 vi«Et ( aliqua.fequatur fententia , non tranfit in

d

dl

lu

commu.mi.c.propoluit.procedit ergo iudex auda

rem iudicatain.Yno.n L. STipulatio i$la. G. alteri. col. antepe.ff.

On[res,

&er reicttis opponentibus, vt purget defundlicon

»

C lüces

Ícientiam contra auaritiam fupcrttitum , volentiü

9;

de tevbo.obligatio.Iaf conft.2 1.colim. A . lib.i . "Ambrog.de Vi

n muhas ;

['*vy

defundi.animam fuffocare

o

na. in repet.c falubriter.mun.a 1 ame.1 3 4. de ufir.

W

t

m() U

j

TRO BEITVR

Tl

AU

na obtinenda;

pl*Qthr 1cmporalig bo

-] Didac. lb.3 vefolu.c.5 .num. 4-Iul. Clav;

N

Q "

Ei]

ài S.ufara.uerfi fed

bic quaro. Soc. confil. 124 /lib.. Et anper

'tk

h

N

L.

Inquantum dixi, cötradi&orcä rEp.cllbndos pro:f-,,

Léftes fingulares pro

"db

*

beinr ujurarius, uide «Alex confil.46.col.1.,

hr

l

ii

WCQ*,

4l

03-

K

*«Prluüpl

"i

unr

«Q*(c t

[

E

mc,

s

l,ho

ttequ

!

Confilium

AXIX.

47

t j j

a

[

lib.s.€* conf.54.col.1 lib.6, . [ym.con[i.3 3 .num;7 .Dida d.c.3

resvocati (unt,(ccundum

d

P

W

& nonin ftirpes.

quódcenfentur in capïta

W &m "

At n]0

At

num.5.Rot /Fedem.decif.7 »..in fi.1ul.Clar.in prat.crim.S fi.q.

l *uf

tle i

hi

At

$3-uerfi .dixi etiam,Bald.in l.di&lantibus.C.de tefla. Dec.conft.

TItem quid (it de opi.illisiin cafü noftro planum

POIm

RT

342.num.30 . Moder..Apofl.ad J4lex.confil 73 lib.1 . Calca cà

videtur hos vocatos in capita & non in ftirpesex

ut H(

li

&Pü

ll

TA

cd(l]

dU

lQ j

h

fil.26.col.3 1 .Corn.confil.278.col 6.cir.med. lib.3. dixi ad con

natura dictionis, & quemlibet eorum, cuius natu-

li

$lit., Aegid.lib.5 .. Y2 &7 13.

rae(t difpofitionem attribuere (olidé perfonis fic

^Nt

RU

hi

€

CoNsvAavt]Supraconf.25.

difiributiue *nominatis,l.non di(tinguemus. $.cü

C[nü

h

h

h

'qU?CHc;

B

d

ELrEMOSINAE ]Eleemofina efl beneficentia mifevis

in plures.de arbi.& l.(i plutibus,& quod ibi no.ff de

Q !

propter. Deum exbibita ; in quo pluribus differunt & diflin-

leg.2.& quod no.in leg. hocarticulo , quifque. de

NU

'Oti

lOngm

^ Ul&lw (f

lt Io

guuant tbeologi.S .Tbom.2.2.q 3 3. &^ in 4 fent.difl.15. q.2.Ri-

haredi.inftituen. Ante enim completam difpofi-

Ut

INO

Mil

card.& omnes in 4« fent disl.v $. Gabr, Biel. d.4.par.fent. dit,

tionem verba illa coniunxit ad declarationem pre

Q

ld

41

cedentium.

tj

h

At )

16.4.4.Clau.Syl. & cateri famm. in uerb. Eleemofina.quod ex

MO

licani Millelog. 9 4.€7 puleram in. materia quaSlionem abfol

Item , quia aliàsilla adic&io , quos Gafparinum

u.u

n

älttu[ Í

Tptm

si contra J Alcia.Millelo.26 5

&c.fuperflua foret , & pracedentia verba exaudi£-

Q

, QC(

ärlus,fl

m

ll "

O ten,

da funt,vt aliquid operentur,delega.r l.(i quando.

de verbo.(ignifica.c. Abbate.! o.dift. (i Romanorü.

Dtttie,, n

& maximé talis ampliatio amplianda eft , vt beni-

"Ut

Wt

$EM M&ARIV M.

At

gnior & magis zqua & vrilis ecclefijs , vt plurimo-

"o «

Ts

rum Papprobatio requiratur, qiàm paucorur , de

N

Y cedificator ecclefie fr dicat,qu*"od vult filios u

officio delega. c.prudentiam. ficut enim per capira

M

iu(dam cffe patronos , && quilibet eorum , qui

debetur jus alimentorum ; ita & ius voluntatis

i

"ichdi

müu&mH

dande.

:

NUj &

u *

MAl Qs

lt

omnes erunz de eadem [lirpe ,an cen[cantur pa

T Adíecüd

um dubium, di&o-nepotcs lezitimos

* U Pmüd

I

troni percap it4.

non excludiàiurepatronatus ex illegitimitatema

i

uän(]o.

j Celfi

M

tris: tum quia fi dicimus iuspatronatus deferri ex

Qu

li

2 . (laufula ifla m quemlibet eorum : in matea

perfona matris;non excluderentur filij à (ucceffio-

Vav ,

K

fÍd IuTi5 p.ztrbnatuscuius t nature.

BEU

VAU

ld

ne matrisqui funt legitimi.

1

3 Legitimé natus ex matre [puria , an excludaz

Item dato , quód dcferatur ex períonacaui ma-

Vmhra

t

n

a

TY

ternijadhuc non contrahit ex hoc vitium , inquan

ï'*wng

Val gt

Pitne

tur aiure patronatus delato per auum materz

t ln

tum ex teítamento fuccedit, & ex voluntateaui,

A

num nepntiþus fuis .

vt Lfi.cumiibi nort.C.de riatura. liber. ficvitium de-

ä?oreni-

portationis patris non nocet filijs.

r d rj

4 . 4Maior 1 4. ati. patromus ecclefia poteft ve

Item quia nó nocet vitium paternum in his,quae

Htf tl

aliundé,quàm ex períona patris, deferuntur , in l.6.

|prefentare aþfque curatore.

tsf r

de inter. & releg. ficculpa patrisin.hzre(finon no-

RTT

cet orthodoxis, C.de hereti..cognouimus. & in Au

&tmeta ivl

"Cc-)nffïlium XXIX. |

then.ibidem de Neftorianis.(ic nec exheredatio pa

t fdtre us ceat n

tris nocet nepti,de inofficio.te(tamen. $.quis filiü.

.

t dodo adalanle

Ls

per Dy.ia regula,non deber.de teg. iur. ad hocl. di-

^

IISISTpundo &quzfitis.circa pgi-

mam dubitationem iugerit pri-

ui fratres. & I. qui contra. fÉ. de iurepawonat. ad.

4

, n egds d

^

E

"

v

ma difpo(itio, qua figillatim non

hocquod not.Iac.de Bel inleg 1.C.denatu. libe;

[y

&

bzy

TVl

anrtlteptttquo

ia

attribuuntur iura patronalia, fed

Item fufficit cautum non repetiri , vt excludatur,

. etemofra ol

E

fubítipitum & correlatiua ad ti-

vtin Auth&.quibus mo. na. cffi. fui. $.fi.in fi.ad hoc

p0. Inpocdefetet

NSSS

pites, & ficin ftirpes vocati viden

quod fpurius capita fratre, ff. de vulg.X pupilla.l.(i

s olurare E qia db

tur & nonin capita, per nota. 16.

is qui.hoc confirmant (cripta Barto. in leg. Gallus.

m

$.quid (iis. ff deliber. & poftham. Item coniüluit

AU

ohdilndagid

q f.c.piz menus.X c.(i plures. de iure patrona. ca.r,

V

Y

s quatioj d

per innoc.ad hoc clemen. 1. eod. titu. cum ibi nor.

lacob.de Belu,& Butri.& Raynal.&ibi Barto.dicit,

1n gloff-

non ergo repelluntur filii Carqli, qui nati fuerunt

aclio C quæltia,&

Neco

soodoraelnc opn at

büat,duod»infra fuBiiCitur &c.qliia illa ver

ex fpuria & ba(tarda.

ba debent ex .precedeniibus declarari , ff.de verbo.

Ad vitimum T dubium, videntur minores rcpel-

M

li,quafi nou habcát integrum iudicium, donec eta

p usb

oblig.lTitia.& I.fi.de harediintti. ff-de pact.l.item

quia.S.item luliano.Etquia talia, vt ad executio-

tem compleucrint.ad hoc C.de teftamen. mili.l.vl

M

sclios Qp

!

nem prolata,non alterant vim primariz difpofitio

tima.Item quia minores decurionum accipiunt fuf

: i

gbiynotts

5

1*&) l

1

nis, (edin íuo primo intelle&u confirmant, vt cle.

fragium,tameb inter alios non afferunt,ff.de decu

d

f

s jpon dl

1.depraben. dittributiuum ergo cuilibet & quem-

rio.l.fpurii.S. minores. ff.de mune. & hono.lcg. ad

hum

rem publicam.$.denique.

*c 'wuu.dwllf

libet recipiet intelle&tum, vt cuilibet affignatum

fitiuspatronatus: & verum erit , quemlibet habe-

In oppofitum eft veritas.ex quo proponitur ma-

re,fedin capita non in ftirpes, vt filij Colofprimi

ior 14.annis:quia talis c(t habilis ad fpiritualia;,^ có-

^

niil

H

aliàs Colori & Jacobiin ftirpes, fcilicet quilibet co

trahit matrimonium,de deípon impub.per totum,

y

rum erit paironusin dimidia vocatus.

4

poteít ad bencficia affumi,nor.dereícrip. cap.ft eo

b

In contrarium eít veritas. Et (iteneremus o

gt V

pin.

tempore.lib.6.c.eligitur.de cleri.excom.lib.6.ibi gl.

"m

Io. And. quód in dubio iuspatronatus deferatur in

hoc determinat : quinimo in maiore infante dicit

i

U

;,WJS'

praferri prafentatuma fe przfentato a tutore, &

n

m

capita.ficut dicere confucuimus in iurepatronatus

h

"m

Qb

pertonarum, Infti.de fucceff.libe.$.ted no (tra. aliás

ibi Io.And.fuper gl.

incipit, multas.quam opinio. ponit deiurepatro.c.

Exquibus concluditur , quód licet vtilis foret ,

jj

,itutih

M

non eft in talibus neceflaria fuperioris auctoritas ,

g

1. quz opinio corredta non videtur quó ad cafum

/ ]

jl

nolirum perclemen. ?. de iurepatrona. aliàs res fo-

Dnectutoris & curatoris, (ihaber;ad hoc 16 quatt.

"

1. c.Bi decernimus.& quod ibi no. Et firmat Federi-

"

Ml

ret expedita. Et idem ftaret, fi teneremus opinio-

cus fuo coníilio 6;. In talibus enim , vt publici iu-

9,1(1«

[

nem Archid.in dido c.ifi plures. Cüm enim ab eo-

L»M

dem principio voluntatis teftantis defcendat, plus

ris , talisnon attéditur poreítas, lic nec minor etas,

D

D

j

j d

i

ac

.,..n -J;Ll

m

.' f

;:u j

n mhh,'

»

/.

C

v(ü

j

Jet MC

"

Á

p

at

49

Ant.de Butrio Bonon.

j

(v 44

4 E

jl

Wb

fj M

de zta.& qualita.c. indecorum. Not. ad hóc quod

VBIV M ingeritin prima obiedio

j

[

MAT

vjv

p

no.in c.ex parte.j. de reftitu. fpolia. ad hoc deiudic.

*!;ä

ne vulgatum illud: verba de actu

,l

;

ln(

['Ivju I

$

ca.fi animum.in princip. ad hoc fcripta Lapi deCa

loquentia ad primum tantum re-

j

1l

4b

p

J

LR

fti.aduoca.Florent.fua alle.1 20.& allega.26. allega.

a

ferri, & in illo difpofitnionem finiri,

mw

Y

i

I

l

p

27. 28. vbi inhis fpiritualibus dicit non attendi e-

fi-de verborum fignificationibus.

Jl[

tiam in prodigo vel in minorecuratoris auctori-

u

leg.bones.$. hoc fermone. deiure

;J

j

Jd*

do

.fipulatio.

tatem.

dotem.& l.(tipulationem.& l.licet.

]u, Umpl[

, du V^

"um

Concludo , inter filios Iaco. & filios Caroli ius

&l,dous promiffio,vbi quidam , cum vulgatis , qui

ff r

&àquibus.]. matrimoniali.ff. de verbor.obligat.l.

m

(

p5 b

v

aionatusin capita non in flirpes competere , nec

)

D

yiP

geev i

filiis Caroli obftare vni & eorum filiis matris fpu«

eum qui Kalend.de prezben.c.qui non potet(t.lib.6.

A

j

10

U !

rio(itatem, nec quoó ad prefentandi adtum obfta-

cum concordan. Confirmatur hoc , ne fi de tertia

me

Mf

Mæf

j M

m

reminorem atatem . Factum & fcriptum fuitiítud

& quarta cocedatur,detur infinitas, de dam. infec.

Q'f)

confilium amore Dei.

l.(i finita,S& l.precep. $. fina. delegat. 3. 1. fideicom-

,U

i,n.f'[' (

gt

Et itadico & confulo cgo Anto.de Butrio.

miffa.$.(i quis.& extra;de reícript.c.cum in multis.

j

i

n

mal lx

libro 6.

» M

TAU

1 item quia relinquitur in cafu viduitatis , & fic

J

mjv

ADDITLONES

n

in (ingulari:fatisfit ergo legato;(i habuit vel habere

us 0 ROU

potuit habitationem in prima viduitate, ff. de tefli.

afoiv

IsrRisvTIVE]Rpn[.baredes. $.cumita.uu-

l.vbi numerus.de preben. c, noa

potelt. lib.é.& de

r ['Ollr

al

me.3-ff.ad Trebell.»bi optime de disiributina loquitur.

fi.presbyte.c, 1.eo.lib.

';multipli:aïl

PLvRIMORVM]Imó fauor ecclefia e$t,vs paucio-

Wrento G

Item quia non eft verifimile, teftatorem totupli

at

IN

ves patronos babeat,quia ex pluralitate patronorum dicitur ma

ci praftatione voluitfe grauare heredem, de leg. 2.1.

4 )

gisgrauata ecclefioyut not.tradit Gem. in c.3. $. laici. per illum

(

cum pater.$. qui dotale. & 1. Lucius. & I. Titia. $.

gar

j wv

^l

text.de reb.eccle.non alienan. lib. 6« fequitm Dec. confil. 1 22.

quiin vita.tol.mat.l.cum dotem. $.fi pater.de don.

m

Y

n f.

praalleg.l.5.$.1.cum fimilibus.

waUOf ]

PrRsoNaA]Jlexan.confil.7 4.lib.3 :»bi Moder. Jtpoft.

Non obuiantibushis, contrarium? puto deiu-

A

to

"

Corn confil.a $. lib . 1 .Dec.conf.162.2n 2.dub Alluflriffimus Car

re. Primo ex vi indefinite locutionis, indefinité &

[

-

I

-

ela

um o

dinalis Paleottus olim praceptor seus obfernandiffiimus , nunc

fimpliciterr

vl«

tz:ad viduitatem,referturergo &at

t

ominus colendiflimus , in tra&a, de notbis. (purafque filijs

i

tribuit difpofitionem ad quamcüque viduiratem ,

d Vv

capitui. $3 -

