xchementem opi.vbidixit,quód per vehementem

tentiam, quam tenueruntnonnulli legum: uerti-

r

lm Cllll

fapri

pl k

opinionem poteft.probari notoriun. abfque €o;

ccs, uidclicet, quód aQtus momentanci nunquàam

J

"] o

quod probetur fubftantra per (enfum corporis lt

p

pomi

l coau

tranfeunt in notorium; prout voluit Bart.in aüth.

P j

i

(

p min

quod tubijcit ; quod poteft probari per rationent

quifémel. Ciquomodo & quando iudex. & refert

$ l

at

coieduralem,alie.l.qui duos.in fi.ff.de reb, dub. fed

Ant.de Bu.in d. c.veítra.Sed tamen opiniocontra-

Q

ha

j

g

[

quis fani capitis vel alicuiusiudicij negabit, quoód

ria eit communis;quód ctiam ca quz fünt fadimo

i,J( tl

ul

"CL

iítanon cócurrant in cafu noftro,in cuius.enim ius

mehtanci;poflunt tranfire in notorium , quam te-

n

(chxt

dicio caderet.g quando.tantus ciuis ; quantus crat

[l

f munt no

nueruüat Cyn.Bal.Sali.Albe.in d.l.ea quidem .idem

od

»

Iulianus de Medicis.qui fuit occifus,& quando fuit

tenuit Bald.in rubr.C.de proba.in pen.col,idem vo-

gt Wir

tantus ciuis,quantus.eft ipfe digniflfimus Laurétins

luitipfe Bal.in.c.r.de pacetenen.in r.colz& ver.fu

-r".

rà

de Medicis , vulneratus & dedu&tus in domü , qpibi

M

praallegato , idem voluit Bal. in auth. qui femel.in

rdidorutt

(criot «ott

non concurreret maior pats populi, attentis fum-

3.col.in ver.& adde , dicit Bart. vbi faluat dictum

laycilumtet.

mis benemeritisper ipfum femperin populum col

Bar.& DButri.procedere,vt ca;,quz funt facti momé«

jinap

;

latisprotectó nedum i(ta probantur per vehemen.

ao

A CR

tanei,non poflint tranfire in notorium , quod rele-

ss ia f

TUb

s&em.opinionem,& nedum perrationem conicQu-

uct ab onere próbandi,declarando vt ipfe declarat,

ta,íed plufquá notorié caderetin fenfum redté fen.

Etidem voluit ipfe Bart, quód fadtum momenta-

ydbgerquoosa

"—

atmunation CnM

uentis,& ad przdida facit, quod voluit Bald.in c.j.

neum poflittranfire in notoriumj;in L.fi conftante;.

de;pace te.in 2.colin ver.no. negatiuam fadi. vbi di

in z.col.in princ.ff.folut.ma.Etidco ex przdi&tis ap

gudeverim.

xiGnotorium poflfe caderein facto inftantaneo, &

paret claré informationei

ia Carlinuem w:t

püus;fummi :Poptifi;iss,'

alibi dixit Bal.fecundum Dy.in l. fi vero.S. qui pro,

ipfum fuiffe deceptum.

ithim i viüyodon od C

rei qualitate.f£.qui fatifd.cog.quodillud ; quod po-

* 'Et ficex premiffistollitur prefum

ptiosq

Á oreanai t

teít probari per plu

D

-"æ'ïn,'-'.

j

t« nono opere d antn

R

res, quàm per decem tefles, eít

:

furgit ab affertione ipfius Pontificis. -

notorium.

Subiungit quoque , Archiepifcopum per plu

tes

tiiCudinais, fed b od m

: Ex pradidis ergoin

f

&ro,nbforiüm effe nuïllo«m'o:

homines tuifle detentum in dido palatio : fimiliter

mipitum dedodas d neut

do;ipium Laurentium in ,Archiepifcopum manus

in fine dicit,effe notorium; fatentur verum , ipíum

mildhunre, 2bip poralo d

iniecifle propter euidentiàm negariuz coardate, c.

Archiepifcopum fuiffe captum,(ed negant,I:auren

tnotemensiodioaa qood d

dudum.de elec.c.ex parte.de cle.non refi.notat Á n-,

to.deBu.in c.veftra. decohabi.cle. & mu.in

tiumaut Priores cepiffe,fuper quibus íe fundat Pó-

At m centa occóots i j

quarto

tifex,fuit.n.captusà quibutdam,;qui,prioribus inua

"onedgod d tv t

membro principali. ..

*

*

fis abipfo Archiepifcopo cum focijs;(üccurrertint;

Ex prediaisinfe

roquó

dtollitur quicquid dici-. ,

Va ato lt

qui (tatim intelled o ab eo Archiepifcopo negotio-

Rttcem, o m

tur vel poflet dici ftari affertioni Pótificisiuxta no-

& forma fadtionis coniurationis fua',timétes fedi-

tatain d.cle.j.de prob.nam iftud procedit, nifi pro-

"hbdloito Namoenpíon

betur contrarium,vtibi per

[*]

po)

tionem inualefcere,& audientes milites quam plü»

-

ithunr d

(0 Q00Í (0;51 t

l.cóotrarium ycrl*ö.pro'

TM

rimos externos ex foro Cornelij in fauorem Ar-

i

bainr(vt dixi) ex notorietate.

3

*

chiepifcopi appropinquare cótra ipfam Rempu. &c

tl

V r dlertione Pal

. . Addit,Priores & o&co viros Bail

ie idem fcc1

ffe,

libertatem Florentinorum , vt przuenirent perici-

f»' clxcutercou[hmc Voduo

fidelius veritatem expreffiffet , fj Archiepifcopü ar-

lopatriz periclitantis; ip(um fufpenderunt: qui er-

i

matum etiam cum fatellitib.Prioresinermes inful

o dicit Pontifici notorium cflc , Archiepifcopü

N

yenri (

KU

tafle, & ferropetijfie recitaffet . Quis enim Pontifi-

i

Ti ff con

in dido palatio fuiffe detentum,non bene intelle-

Aum

«eminformauitePreterea quis vellet dicere, captu

xit; qualiter quid facti momentanei poflit tranfire

T rcifis i

ram Archiepitcopi fadtam inloco fecreto , videli-

m'ülnqu

Wm lat ld*

in notorinm exkhis,que fuprà laté dixi,& vera (ünt;

Mi

cet,in palatio di&torum Dominorum, cüm ipía ca

& maximé cüm detentio ram breuis nunquàm po

l

l

ptura fit adtus momentaneus,cüm aQus mométa-

tcít tranfirein notorium, nifi carceres, vel.aliuslo

li "

Q [loms

4ieus non poflit dici notorius,nifi fucrit fa&tusin lo

Vfj

u[lm

cus detentionis effet patens populo tranfcunti , &

Phütebir

uF 10fm

xo patenti,congruo tempore, & inconfpe&upopu

potlet videri detentus . Secus fieflet detentusin ali-

Ti,vel maioris partis populi; adeo quód talispopu-

qua domo palatij, prout communiter füntcarce-

Vr

f

Yopra

NI

lusfit quodammodo teftis per fenfum proprium,

res,& maximé cüm dicta qualitas non fit. verifica-

hl

Aïüb

DN

lhlt[ l

Umma

& non per auditum abalijs per famarm, nififorte hi

ta:&ifta funtde mente claré Anto. de But. quia ita

ot

J

i

à quibus audierunt;tot fuerint, quot in notorio re-

firmatin d.c.veftra.in ver.venio ad declarationem

[

! dln[ n

:quiruntür, & proprio feníu

q IO

ip.

J

perceperint? & 1ta B 4ld-.

per exempla.& fequitur eum Vgo.de fanào Gemi.

lp

"

& Sal.locis preall.tupra,

qui dicit, nunquàm fieret notoria dctétio in car-

W

mm P

Ttino

ls

Et dixit Bal.in l.ciues,& incole.C. de aþp. Noto:

Cerib. ftrincharum.& fic infero,quód przdi&ta nar

Qd

"

rium proprie c(t,quod ante oculos fitum ett, velin

li

w.ül

ïba p

Ott|

h:

ratio, dicensipfüm Archiepifcopum tuiflc-deten-

lo

li

menubus hominum ita radicatum,quod euclli,vel

tum in palatio notorié per plurcs horas,non eft ve

Y

m

Wt

T defenr

"m!&

occultari nonpotelt.Et ideo fubiicit ipfe Bal.ad lite

rum,imo fibiipfi.repu

e

nans;&conti

,

uäï(m

ram in verfi.item dicit,in dl.ciues.cuius verba funt

[2]

;1ct.lcx- pradi-

N

]

à od li. —

; Wl

Camanifeftum errore

m iuris.

IN

:

D lu

L

hicad literam.Item dicit Spec.quód in notorijs re-

'Subfequenter & Archiepifcopam communica-

lj

j

tein

d

;

l

.,4

lal

P

qgiruntur ;oci- qualitas , adtantium multitudo ,&

to coníilio predictorum fuiffe (ulpétum: quod mie

a

uf

(l

H

nimé

"Itb

0bl

At

l no!lfug1

l

N

! vob E

t

"

".

s

*-»'

lg, 4

!

.

R

Vi

u

Yif

W

1Qu*

II

r

',qd(

Ti

h

Conülium' ^ & "WNnicüm.

"Qu

a

[ U()n

rfll!]gs

1

nimt fuit,quia negatur ipía communicatio confi

fenfione dedu&tus, poftea tamen füadentibus his,

mllam

lnfc

kd: ho"'lncs

ll

N i

d

lij,& eorüm afferta notorictas. Primo.n. de afferta

Quz videbantur & audiebantur , comunicato con-

t

LUN

t

nototictate,quód ipfa non couítet, & quodin hoc

iilio deliberatum fuit,non dimittere,donecres.ali-

U

ET

v

if wzm

Il

btng

Y

a

:

allvrta narratio non fit vera, hoc patet lippis:quia

quaütulum com

poneretur, non ig aliquod vilipen

M lfe

(Jm

llahtc[d

h

!

A

€oníália maximé (imilia non. confueuerunt feri,

dium Ecclefix.

d

i

t

W

anaiore parte populi videnre;audiente & inrelligen-

Dicitur etiam , plures clericos familiares Cardi-

m

"Ov

) J

I

i

j

te,& rali tempore;quo maior pars popili poffit vi-

nalis fuiffe oecifos:quia refpondeo , hoceffe verü,

vl

A

dl

Wt

ä?

dercaudire & intelligere,& hoceft clariffimum,Sc

fed dico;quód habet adijci,quod licuit, ex quoin-

G

(

maximé à communiter accidentibus, vt fepé diki:

Ktn

t

À

m

i

gretfi fuerunt palatium cum armis, & infultauerüt

TOb

h

ecgo non eft potlibiledicere,quód afferta commu-

dominos Priores, in quo caíu licuiffet eos occidc-

-

hfcünb

u

nicatio confilij tranfiucritin notorium, cüm fit fa-

re;etiam fi cogaiti fuiffent clerici , vt fupra deduxi

&imomentanei & tranfeüntis: & ad hoc vt facta

EL IIIM

in fecundo articulo:multo ergo magis in cafü no-

momentaacea &traníeuntia tranfeatin notorium,

ftto in tumulto defenfionis , & etiáin cafü , in quo

* cof()[,

tten

l

E

W

.

UY

.

ett neceífe quód tria concurrantloci qualitas,qua

non cogaitifuerunt clerici. Apparet ergo clariffi-

ly'r

N

miniméeít in caíu noftro , adítantium multitudo,

tné ex fuprafcriptis multiplicitet , quód qualitas

"EC

'.þLSC

Qd

j

& temporis qualitas,vt fapra laté retuli, Quis.n. fa-

notorij;fuper qua fe fundat Pontifex , non eil vera,

v*—u*«

Tito

i

A

kectu

ïcmmc '

T

::

ni capitis iudicabit,(imilia conf(ilia fieri taliloco &

'Sed quid fortius? dico, quód quando factum

talitempore, quód concurrat multitudo ad(tan-

fuiffet notorium ( quod minimé fuit, vt fupra de-

Q

[ ürr m

" à

-u..:-,

D

d

tium?Stat ergo ex hoc capite;quód afferta narratio

mon(ítraui ) tamen dico, quód non potuit effe no-

WUA

Aindi ü

Wi

€it minus vera,quod ipía afferta cómunicatio con-

tum ipfi Pontifici,ex quofuit notorium factimo

^ ^

"L!'

filij aon (itvera, & (ic hzc negatiua probatur, f. e

mentanei , &ideo dixit not.Bald. in d. auth. qui fe-

"w

te t

N

TO lt

non interueneritcommunicatio confilij predicto

mel. C. quomodo & quando iudex.quod nororiü

A

At

144

IUILRB;L

rum ex produdione & infpedione librorzum ,in

fadi tranfeuntis,feu actus tranfeuntis debet proba

I

d

quibus homines deliberationes & gefta magi(tra-

"n

Q

LT

u

ri per cohzrentias & circüftantias , (ubijciens quod

!

" urqllk

Á

tuum predidorum (cribi confueuerunt & debent,

notorium a&tus permanétis proba tur per fciptum,

Mlmu ]

& ita Balin l2.perillum tex.cum gl. C.deerror.ad-

etiam poft conclufionemin caüfa, fi negetur, alle.

r

At

IQ

M CR EU

ziel oW

uoc.gl.Bal.& ibibo.tex.in I.61.C.de rebus credi. facit

|.fiinter emptionem. $. ad ofFicium. ff. fi. regun. ita

hr QJOdI

fl

LSempronia libellos.ff. de fur. & 1. Titiz textores;

voluit in 4.col.in verf.& breuiter.& ideo dixitin ea.

EE

in princ.ff.de leg.1.ex quibus apparet , dictam atfer-

coLin ver. & breuiter concludo , quód notorium

:f;.::ozoriumg'nlüconü

i

:

tionem communicationis confilij, & eius notorie-

i

a&usmomentanci non releuat ab onere probarndi,

a

Wib N

E-

d

tarem non effe veram.

.

tanquam res certa iudici.& ideo dixit multum fin-

Tini

"

lei

'""r:;m"r i

.

-

A dducit etiam,Cardinale

1 captum , & in pa!a;

guláriter ad propolitum ipfe Bal. ia c. t. $. iniuria.

tium dedu&tum in vilipendium ordinis clericalis:

de pa.iur.firin 6. col. in verin i(ta materia quari-

uj '*"x'zgümprzfump!io.' ti

Sroet s n -

profe&ó poflüntipíi Florentini dicere exemplo ve

turin terminis.quód in notorio facti non perma-

xz veritatis,Debono ópere dilapidarunt,non enim

nentis non valent probationes factz iuris ordine

E Gu hm

captus fuit d.Cardinalis, fed ab o&o viris volens,&

non feruato,quod eít fortius: fübijciens proprie in

5

tutto t po

*—':n.u.

A o pf

rogatusad palatium dedu&us eft , netunctempo-

terminis,quód fi quisaccufatur de homicidio tan-

Lt r tv j

risf.populo flu&duante, ab ipfo populo offendere-

quam notorio, quód non valent probata ordine

ineu f m g ar

tur proprer vehemensindicium,quod contra éum

non (eruato.Apparet ergo exhoc capite, quódip fe

tF'agees edeluper b

láborabat de conícientia occi(ionis in Iulianum,

Pontifex non potuit fe fuper dicto fadto tanquàm

ag

-

hum quipnanu

& de feditione.Et quóditta (it veritas, honorificen

notorio(quaudo pur fuilfet notorium, quod miní

s rpcopo cum focislcurté

tiflimus tractatusin di&to palatio, literz ipfius Car-

mé fuit ) te fundare;alio non o(tenfo neque proba

vigreledoabo Al n

dinalis ad Pontificem , & actio gratiarum nomipe

to ei deipfo nororio , cum (it fati momentanei.&

acoeiscotiamtionitte n

Pontificis ab Apoftolico Nuntio expof(ita, manife-

18 tranfeuntis. f Et fubijcit Bald.vbi füpra , quód co-

eicee d ndientsmlie i

ftilime atteftantur, adeo quód contra prezfümp.

gnof(cere iuris ordine non feruato ; e(Lius alterius

aüferre;alleg.gl.in c. ftatatum. de hare. lib. 6. & ad

ss er foro Condiji fauorcmi"»

quz rcíultare videtur ex affertione Pontificis, plut-

quam fufficienter conítat de

;

v;ritatc in comraäü,

pradicta allego Alb.ad literam inl,ea quidem.in r6.

T

& probatur. .

.

col. in prin.in ver(i.eft & aliud notorium. vbi dixit

z

: T

dvl

rgoram vt

libcmrio'-

n

óamafedet

Aitinfuper , petenti fibi per Legatum

adliteram , qiód antequam procedatur fuper no-

CC

"g

T

nem Cardinali fuifle contumaciter denegatüm.

torio fadi tranfeuntis,1udex debet accipere proba-

feeco 0

ornum tty

A;chirpxl&qï

€uilicét exhis, Q füpra fcripfiin fecundo principa-

tioncs füper tali notorio.alle.c.confulnit. de app.Et

EE

m A

o safe a,

liarticalo,inquátum tetigi de Cardinale, appareat

quia quando aliquid eft przambulum alterius,fi il

L]

«sf mometan

k

!

pl

refpon(io,tamen ad hoc refpondeo , quód fiinfpi-

lud neget;primó oportet illud

.

y-

^

^

il

probar; ,Lnonigno

B

p

ciatur fcriptura refpon(ionis datz peripfos,que in

rat.C.qui accu.non pof.

*

dv

breisnun

m

fcriptis data fuit;apparebit;Florentinos non in vili-

Sedquid fortius? quó

( puripfum faQum fuit-

-..uüb

Qu

pendium aliquod,ted propria defentione libertatis

jf u w

o

"

fetnotorium , tamen non (ünt notoriz qualitates.

ciuium & rerum füarum libetationem diftuliffe;ne-

fa&tiideft,quód nó competat defen(io, vt dicit glo.

u

Fa

mo. n.przfumitur aliter in mente agitaffe, quàm

iti c.quanto.de tranf prela.& in c.illud.de excef.pre-

m

gj

a

QUi

prout verbo exprimit, dixit iurifcon.in ]. Labeo,S.

la.& dicuntImo. Ant. deBut. & d. Abb.ind.c. ve-

p

j f u

idem Tubero.ff. de füp. lega. Apparet ergo claré de

ftta.de coha.cle.& mu.quódnullum malum poteft

"L

.quzh

gbua

I!

c EAH

hr

mente ipforum Florentinorum,nó diftuliffe ipfam

efleitanotorium, quód non prefíumatur, quód

"m

ii

liberationem in aliquod vilipendium ipfius Eccle-

polfit competere aliqua excufatio.V nde nóeft bo-

At

T

jnioi

Íis, ex eo qpverba protuletunt , vt dixi. Sed potius,

na confequentia, notorium eft, Archiepifcopum

Wa n

n;i ,mruffu

u

Qu

( vt dixi ) pro propria defenfione libertatis ciuium

occifum fuiffe;ergo notorium eít occidentes incuc

.nxw*

1

& rerum fuatum ,quod licuit,quia ficutlicet patri

riffe in poenas , & ipíos nullashabere defentiones:

"

t

»

il

jcdi

"t

)

vindicare filium;l.1. $.per hanc. f£. derei vindic. ita

aia ftant fimuljiptum occifüm fuiffe, & ipfos occi

ed

:;flc

OIJS)HOM[ ?W

ciuitati vindicare ciuem,l.1.2. & 3.ff.de libelho.exh.

dentes,iufté potuiffe occidere , & ipfos-habere nc-

.

& voluit Rap. Co.ad literam in L. ita flipülatus. $.

duüm excufationes,fed multas & veras defenfiones,

"

i 0

j

)j

jj

PAU

Grifogonus.ff.de verb. oblig. Et licét ab initio ( vt

vt füpra laté dixi;& ita firmant doGt.ebi füpra,vt ia

p

&.l.eà quidem.& inlocis fupra deductis.

WU

«

j

PU

n Com

dixi ) non fucrit captus, fed volens & pro fuavdc.-

ec

u(&&"

Á

p

|

(lt

u

J

M ul

j

d

i

"i

g^ ..

f

;'

^

;

-*

(

*

AUv

, ;

J

"n

IIX :

- Hiefto.de Tortts.

l

)

(

uPdn-'a Pïïg

Illm !

T

"

i

an

J

qU 0^

;r

N

Necobftat texin c.quanto:quiaibi licét homini:

tia cita.in adtu,velannullantiaa&um fadum fine ci-

ly

j

) lwuul

9W

:

f

bus non effet notorium , Epifcopum tran(iffc finé

tationcita habentlocum in principe ficut in infe-

l m

0[«"

q

licentia Papz,tamen operatur effedtü notorij duo-

riore,per cle.pa(toralis, quod debet intelligi,quate-

i

J

(m

busrefpedtibus.Primó,quia cüm nulla po(fit.com-

nus citatio poteft tollere defenfionem , quz defcn-.

f

FQ

i^

p

qi

m

p

T

petere excufatio , nifiallegando licentiam fummi

f;o eft de iure naturali,vt fopra dixi : quia aliàs cita--

E» [F

j du

yi

Pontificis,talislicentianon przfumitur.primo,qa

tio perfe non eft dc iurenaturali,yt plené per Bal.in:

j

!

"

N s

«

j

fa&ti,& fa&ta non pretumuntur,ni(i probentur,lin

Lexecutorem.C.de excep.rei iud.circa finé, & hanc

JW

má

& lUP

j

Ut

bello.S.facta.tf.de cap.& poftlitn.reuer.Pratterea &

fententiam firmat Dal.in l.cum fratrem. C.de his q-.

[

qu

"

)

jorc

(

zICa

fortius,ctim dependeatà fola poteftate principis,re

bus,vtindig.in vl.colin ver.dubitari confüeuit, vbi

quo

y

T j4

putatur impoffibilis;Lapud Iul.$.fi.ff.de leg.j.Prate

dixit,quód firmiterienendufn eft, quód nulla fen-;

4?

|

I CN

rca notorium eratip(i Pontifici, fe licentiam nó de:

Pa

wff

tentia pote(l ferri quantuncunque ex notorio , nifi

: nullUS

h"

«X

difle,& ficnon folum erat notorium faQum, fed &t

pracedat citatio legirima.alleg.l. ?. $.ad diem. ff. de

P

qualitas facti,& ideo non proceditillud , quod ibi

remili.cum fi.idem uoluit, & hanc fentehtiam te-

M

nbfl !

Í

H

u

g

j DNC"

It

'J:wc

notauit Ant.de Bu.dicens,quód fi eft notorium fa-.

nuit Ang.in repe.l 1.C.de iudi.in 17.col.in verf.& g».

1

boc G

n

&i,quod non impeditur effeQus notorij, licécnom

nonrequitatur citatio in notorijs, vbi ifta funt ver

l)

n'lt

T

m,ud

fint notoria accidentia:quia primoó poffum dicere,'

baad literam,& quódnon requiratur citatio in no

li

!

z..['::b--' ,

quód iftud didum non eft verum,& eít contra có-

torijs notat Innocen. exprefséde ap.c.cum fit R o-

r puidl

onmn v

N

munem fententiam,de qua fupra: poffet forte fal-

mana.quod intellige , quando eft notorium iudí-

wlüïl»wx

crdeur

uari didtum fuum,;quando eflent talia accidentia, q

-

ciper acta;aliàs fecus,vt ibi per.eum.ita Ang.ad lite-

m

4 1

lu

etiam fi eflent vera , non haberent excufare facien-

dee u*

ram:& hancíententiam quód requiratur citatio ;

j

*

d

hf f

ac

tem,puta;accufatur T itius,quód occidit Seium tali

tenuit Angiin rcp.l.(i vacantia.in co.3 j.ver.fed que

;Swotorium,.

&a"

diein confpedu populi: probatur , quód cccidit in

ro.C.debo.vac.lib.decimo,vbi dixit ad literam..

;muluprac!?rcpro xu;(-'

confpc&u populi;fed non probatur de die.certeifto

3o. t Sedquzro,quando iudex procedit fuper cri^

gutun

caíu non impcditur effc&tus notorij , licét non fit

mine notorio,an fit feruandus ordo iuris? Videtur.

)

TOU m

L

notorium accidens,vidclicet,qua die:quia iflud ac-

quód non,C.de accu(l.ea quidem.ibi,citca folem-

.»lwid

dund L 7

^

L

cidens diei non haberet excufare facientem,imo te

nitatem accufationis.pro hoc facit gl.j.C.qui & ad-

L. er

:ai:is,vl ii gloin d*

P

neretur,& ita poteft faluari fubtiliter didtum Antoi

uer.quos.Inn.dittinguit,aut eft notorium fa&ti per«

H

s i qudo H u

fed quando accidés effet tale, quod fi effetnotum;

manentis,& nullus ordo iuris requiritur , nec cita-

lumvetitic gt B

haberet excufàreipfüm facientem , & facere ipfum

ii

tio,cüm citatio non fiatad alium effe&tum , nifi vt

»urcmis.Cdcrcuuls:::.gc.-:..:

fadtum uon tranfire in delidum , prout eft in cafü

citatus poflit fc defendere. In his.n, nulla cadit. de-

noftro;& claré conftat ex fupra dedudlis, certéifto

sl unt r x

fenfio propter notorietatem,ergo non erat neceffa

sullnoamdec s de gl

cafu,g accidentia, quz habent facere fadum non

ria citatio.Vndé fuit fundata fententia Imperatoris

tranfire in delitum non cognita;non habeantim-

Henrici contra regem R obertum , dequa hàbetur

giyicpx ia ado jtoree

sl creiutleg ais

pedire effedum notorij,hoc dicere eft minus bi di

in cle.paftoralis.de reiud.Aut eft notorium fadii trá

&um,&contra commuünem conclufioné omniü;

feuntis:& cuncnon debetferuari ordo iudiciarius,

datíe, v ao coln

proutlicet ex (upra dedudis intueri . Preterea, vbi

fedbene debet pars citati,quia per inficiation& pof-

i,v atem abuie gl

non eít notorium,defen(ionem nó competere; nó

fct effici res dubia. ita Ang.ad literam referens opi-

idrnlipfe rarmr

Vi f o s

eten .a

poteft procedi fine citatione:cafüs eft in cap.).& ibi

nionemquorundam,cum quibus in hoc tráfit, vo-

Af peradicum 9 al

no.de of.del.li.6.conferuatorcitat partes, & tamen

lentium (& redé) quód vbicunque nón interuenit

A9 aon [ de regiar ia .

nori poteft procedere;nifi fo p notoriis , nec eft vis

pattis citatio, (ipars habetlegitimam excufationé,

Lb d nan, Cal quem

inter delegatum, & ordinarium:quiaillam non ap-

fententia eft ipfo iure nulla : quanto ergofortius

tpeint ol crfonem: dt v

probantAnt.de Bu.& Mod.in d.ca.vefira. & quód

erit ipfo iure nulla in ca(ü noítto, vbi nedum ha-

t onlüoife n atena r

idem fitin ordinario,probat tex.& ibi no.in c.fepe.

bent legitimam excu(ationem , fed plufquàm le

de appel.vbifi effet quaftio folum dearticulo iuris

gitimam defen(ionem , vt patet cx fupra plene de-

m vdenr gl od

UM Moderin G toN

certi,debet pars citari, & tamé iura funt notoria, &

du&isin aliis articulis?& hanc eandcm fententiam

dicunt ibi doc.quód quando nulla alia apparetde

tenet Salicet.in l.ea quidem.in 3 5.columna,in ver-

f.lmmclæmcno&u v ln

m

X

OOU dces C lendork

fenio,fatis eft,quód illud iuspotuerittolli percon

ficü.primumyan citatio.de accuíat.l. inqui(it. C. de

L!

fuetudinem,ideo debet pars citari:quia forté eá alle

accutatio.& concludendoin hoc articulo,illa vide-

OE rene d

gabit,& probabit.ita in terminis dicit ibiad literam

ümmP"nUszqnc .

tur.communis opinio,& vera ex his,qua fupra de

E

-5"1'.

lo:delmo.& d. Abb.& fic interminis reprobatur de

duxi,& ex mente docto. in locis , de quibus füpra;

VC Omnt o

;2

ifio d.Ant.de Bu.ind.c.quanto. nam ius de fui füb

w Vmü m

N

m

i

quódvbinotorum (it, defenfionem non coinpete-

FWJ

Qd

) iecidle w

ftantia eft certum,].ornamentorum ff.deaur. & ar.

16tunc procedi poffit fine citatione : quia tuncnó

fttürde

t $».

ls

leg.confüetudo veró contraria eft per accidens, vt

:tollitur defenfio, fi non fubeft. Et ita (alueturopi-

1 "lï,tum

"A X

leh -

[

inc;j.deconfLin 6.& plené communiter per legiftas

;nio eorum , qui dicunt , citationem non requiri:

FTA

inldequib.ff.dellin L.confuetudinis.C.quz fit log.

"Vbi veró apparet defenfionem competere; ut in ca-

Tltger

RES

C

* X

-coníaetudo,& fecundum do.Ant.poffet rrocedi fi-

:funoftro,vel effct dubium,procedat opinio tenen-

Wülpsc,

Vdtm tod

P C

necitatione;quod eít fal(üum.Poflct tamen eius di-

tium, quód requiritur citatio:& fic opiniones do-

'n]ütbg] (

Mu P

&um faluari,vt fupra ipíum faluaui;vcl in actib. or-

N dOP i

&o.de quibus füpra , &quam vitra docto.(upra de

N

Alted "

-N"

4dinariis proceflus fine citatione.proutfentiunt.Mo

du&tostenuitgloff.in capitu.ad noftram.cl 3.de iu-

N]

I,».

d

Ling

lat $

.

M

h s

derni in d.c.fepe;& fuit intentio ipfius do.Ant.pro-

A

Q

o

t

-t

:

reiuran.& in c.cum fit.ad fi.deappel.& Innocen. in

h

u

ut-colligitur-ex his, quz ipfe notat circa citationé

; capitu.primo;de cohabi.cler.& mu.inca. r. de offi.

W Pa

Wm&ïü

ïcmm T

in d.c.veftra.Et fimiliter per illum text. reprobatur

delega.li.6.& Hoftien.Ioan.And. loan.de Imo.& d.

m

TO uj

M

lum

dlcc

PU

lia decifio Ant.de Bu.quam pofüitin c.cüm olim.

Abb.in c.cum olim.dereiud.&in c.cum (it.de app.

Iltm

Is N

:de re iud.vbi dixit , quód fpeciale eft in proceffu Pa-

& in dic.capitu.veftra,& d.Car.& Modcr.in cle.fi.de

*Murd

62b

AA

*—acga

pa;quod citatio nó requiraturin huiuímodi noto-

ceníi.& multosalios refert, & fequitur Anton.de

äm

ha I

T Qu

rijs, G-tamen in d.c.fepe.eft proceffus Pape.Ad idem

But. in dic. capit. veftra. circa 28. colum. & pro

n

de&

Qlum

e(t tex.in d.cle.paftoralis.vbi .Imperator afferit effe

n It

i(ta parteeít catüs itidic. clem.paftoralis. inducen-

l(]l

notorium; & tamen fine citatione procedendi nó

do,vt (üpra fcpe induxi;per qué tex.reprobatur ctiá

"l

mmï','

79 potuit.]Ideo Io.de Imo.& d.Abb.réprobant d.opi

alia decifio Ant.deBut.in d. c. cü olim. de reiudic.

V

(«

H

"w

'al.

notorijs

gþïäqm

nif)ncm d.Ant.poncn;es,ga.xcgula,gyiurar,r,cquircn

--djgcnxis ,,q.uöd licétrequitatur citatio in

etiam

NU

lulïbih] '

mqæ

I"R

l!?q

"

us

4

^ *uïtdïnu

Rtd

W

BL

"llv

oj

ii

"n

faüum

Confilium-

Vnicum.

I15.:

M

lgi

nqþe

Ü

L:

N

u'[

Q

lt

etiar in proce(fu principis , tamen eitis defc&tus nó

eidem,quódid,

P d

Re|

chfeu

llm[h

quodaudiuit a'b-a;ijs »fuiffct legiti-

i

hfs

ü()n

qh

reddit áctum nullum fi poftea pars condemnata ni

médepofitum. .

1!1: 1

Cmq

D

hil £ationabileallegats quod 1bi reprobantlIo. de

Quartüm fpecia

le; g;-illi. à quibüs*audiuit, effent

U

( t

alm

i "

!

Iino.& d. Abb.Sedittudaidum domini Anto. nihil

tot actales,quibus foret adhibenda fides:nefcio qui

u

b (!((

ä

u

V

h

ád propofitum cafusnoftri, imo videtur ibid. Ant.

fani capitisaut qui guftauit,aliquid deiure,hoci1iu-

UT

1

hi

velle , qód quando parsailegaret aliquid rationa-

dicabit : fienimin iure duplex fpecialitas eft'impro-

r ,

((-Llnn a ]fïïr

!

* 9(1 1 (F(nd

ET

um

l

bile, quod tunc proceffüs readereturnullus. Sed in

bata codé fauore circa idem,;vtdixi , quanto magis

N

l

hoccafu nedum allegatur quid rationabile, fed ét

tot &tot Specialitas?profecto multo magis, & hoc

"4 üt»

T

cft,qu

Odn

allegantur optimz, vera & à iure permiffze defen:

concludit:adeo quód nó cadit refponfum, nec me-

! *-&k

t

Tte

h

ucmu

R

lj

fiones exhis,quz füpra dedudta funt;& veréein aliis

lius5 poteft probatiin iute.Praterea;qualiter e(t pof-

VP

LUH

0]!

)

Ü 'gusl

i

articulis. Et concluditur claré , quód procedi non

fibile , p dicamus; quod credatur Papz'de eco, quod

P.

*l

It

ity

l

audiuitdici ab alijs,ita vt corum dictum dicatur fc-

a?-:üuc;mi '.cmd

l t

!

h

potuitfinecitationc, & ex quo ita

proceffum fuit ,

«t

L

)

i

I

li

"

quoód a&tus eít nullus.

ciffe fidem,cüm depof(uerint parte non citata,quod

;

»

:::-&*ï"(kinlgno

U

i

;

u)

- Nec obflat, fi aliqui

$ dixerit , fi procedi poteft fi

non peffünt ctiam coram Papa , vt voluit Bart.in

furi

Lkd,& ^

Q**CXF[ !

d

ne citatione quando fadtüm ceft notorium & in-

J. filiusfa.f£de dona.& idem Bar. in l. 1. de teíta.mil.

N

excufibile , ergo & in hoc cafü , quia nartatur

& in extraua.ad reprimendüm, in glo.in verbo, vi-

LM

A

1

Wi

lu

M:

Wt

IN

T

er Pontificem, delictum effe notorium & inexcu-

debitur.& in gl.inverbo, figura iudicij,quia citatio

Zn

C*'um

ls

fabile , cui- nartationi videtur ftandum , vt fupra

eft de iure naturali , habito re

Ms

TY

ctiam deduxi , iuxta notata in clementina 1.de pro-

nem, vt fupra anté deduxi?

fp,cötq ad defentio-

Mi

n

Nl

" Q.Wuc

O

bátio, & quia fuper hoc videtür interlocutus; Quia

Etideo dixit fing.Bál.in l. eos.$.

Apoüolos;c.dä

d

primó potlum refpodere,quod ifta qualitas, quod

appella. quód fididum eft in compromiffo , quod

"g W

ld

t 3dmum

NI u n

AL

A

n

fa&um fit notorium,& quód (it inexcufabile , nó

poffitprorogari etiamabfentibus & ignorantibus

of Og

eít vera,imo (üpra claréprobaui: & eft veritas, g

partibus , nihilominus notificatio debet eis fieri ;

Vs i

k"('uï.

14

non cít notorium,& quando effet notorium,quód

aliàs prorogatio effet nulla. ita dicit fe dixiffe de fa-

m

"9t

i Wüfq

!k-:

i

eít excufabile,vt fupra deduxi , & ampliusnon repe-

o non.alio ratione, nifi ne in totum.ius natu-

i

4l

to,quia fatisdidtumeft, & non (tatur affertioni ip-

ralé facto partium tolli poffit, Prxterea przdicta

"" i: '..

LL

d

h

Ut

EM

fius Potificis,vt voluit glo.in d.cle.z. de proba. Pre-

proceduntin his , in quibus Papa habet plenitudi-

.-(ol..

térea,d.clemaloquitur, quando Papanarrat actü

nem poteflatis, fecundüm dominum Abbatem in

t 15

A d gffeaum i

geltum àfe:& ita illum tex.irtelligit Bald. ad literá

di&ta clementi. r. vbi dicit. quód fi aliter tenemus ,

) T

-

li

NT dl

TEU

iül.ex his verbis.C.de re miliiin 2.colum.in ver.vlti

poffet Papanarrare donationcs fibi effe factas à va-

b .

,!xlïïi'fm:([g

Pt

no opponitur.vbi ifta (unt verba formalia. Vltimó

riisperfonis,& impoffibilis effe reprobatio,quia có

^

LL

W fsf

flftmüïmw;'lg

VAm o

opponitur ad l.noftram dec. 1. de proba.in cle. So.

fiftcret in mera negatiua ,'ca.cum ecclefia Sutrina.

jions

NU dul

ibi tpecialein principe,cuiin fa&to proprio eft cre-

decaufa poffeffio,& proprie, vbi perInno. Bald. $c

*- TEU Atl

dendum;ficut creditur legi aliquid referenti etiam

Ang.in l.Lucius.ff.de his qui not.infa.l.actor,quod

$4 C

20 Goet lr

fine die & confüle, vtin $. fin.in r. con(titu; C. Ita

affeuerat.C.de probat;plené in lin illa. & in l.ociu

at OC R hd us

Bal. ad literam ; vel falten abalio gefto cumipfo

te/ff.de verbo.oblig.quod effet iniquum & abfürdü,

1018 G 1 Al mpder

Pontifices.Secus fi ipíe narraret fa&tum , quod ipfe

idem voluit Abb.in d.c.cüm a nobis; & allegatur p

1 02222 Quv hv

fcirenon potuit; nifi per auditum ab alijsiita firmat

iafu d.clem.paftoralis.vbi Imperator afferiteffe no

n d qood r uN

To.An.in regula,non licet.de reg.iur.in 6. Anto. de

torium,& tamen ei non creditür contra non fub-

Matna, b as tabetlentumm a

Büt.& d. Abb.in d. cle.1,& Ioan. Cal. quem refert &

ditum, quia fi crederetur, non fuiffet ibi neceffaria

a i pio tate n qua cyc

fequitur Lapusin c. poft ceffionem: de probatio.

citatio,quod eft falfum.Sed in ca(unoftro nomina

lo are aaa n al od u

vbi.dicit feita confuluiffe in matcria principam

tiin proceffünon funt fubditi Pontifici, &ficnon

Mediolanij;idem ibi videntur velle [o.de Iniol. & d.

habet ineos plenitudinem poteftatis, vt fepe dictü

iggam cralionen, i

!

A':X'

Abb.idem d. Abb. & Moder.in c.cüm à nobis,de te-

eft,ergo relinquitur,

a dcierioncn patt

qaöQ- non '&atu: ipfi qnlznxrr-a.tit')

i s al hu endalot

fti.&ibihoctenetatatenoftra veré Iurifcon. & ve-

ni ipfius Pontificis.

rélegüm & canonum decus,fplendor & honor , d.

** INecobftat, quó

d Papa videbatur interlocutus

TT ) j

ineus & przceptor,d.Franc.de Are.motus, quia fpe-

quia primó dico , quód non probatur , quódiibi (it

uina Canx al

€iale cft fauore principis,quoód vni foli credatur pre

fententiainterlocutoria, nec omnis vox iudicis di-

o xl

at

citur fententia;l.ex (tipulationce. C. de fententiis . &

i ratttn

Lflläi»

teriuígentiunin cin omni negotio.de teítib.1.vbi

r TA

^

numerus.ff.de tefti.cum i. [tem fpeciale effet fauo-

glo.in d.S.adexcludendas.& in d.l.cum clemen.lo-

!

gett x

'O-iDJOdSJ j

mäf

re principisquod credereturdeponéti de co,quod

quunturin verbis prolatis àiudicein modum prz-

s dl

m

T.

audiuitab alijs, càm regulariterhoc teftimonium

cepti, non autem fimplicis narrationis; & loquun-

"as ul

( cition

T

1

nonvaleat,& hoc (it contra regulas iutis,lteftamé

turin Verbis prolatis à iudice animo difponendi.

*Dwo'

u

tum.cum ibi notatis.C.detefti.& fic concurreret

u

h

Sedin cafu noftro ipfa verba;de quibus fupra , non

C

duplex fpecialitas circaidem eodem fauore;quod

fuerunt prolata ab ipfo Pontifice per modum di-

"n

üoncmePmþ

cffe non debet;l.1.C.de do.promi(l.cüm pott. $.ge-

Íponendi , fed. per modum narrationis & caufe,

cu

ficut in fimili dicit

du

f

ner. ff deiure do.no.in l; fingularia; ff. fi certum pe-

Ltqcxt..in l.di—;crc.ff.dcarbitr. cum

J:g.l(a

TM

(

ta.Barto.in 1.fiisqui pro emptore-.ff. de vfuücapio..

fimilibus.

«

vitai

(UM

T lA

. 3* 1 Sedquidfoctus? (i verum effet dicere, quod

' , Sedquid fortiu

Q:fätcalxifuf,a 9 fit interlocutoria,,

onw.äv

j

credéretur Papz:deco, quod audiuiffe dicit fe ab

dico quod non fecitius, ex quonon preceffitcita-

r d-

fjp p

l&h*h J

alijs.Aut volumus dicere hoc debere intelligi. q»

tio,inió non valuit,cüm ad validitatem interlocuto

ts

!W

n

g

credatur fc audiuiffe ab alijs,& legitimé,& hoc effet

riz (it neceffaria citatio, fi parit praiudiciü. ita vo-

"Wr4t

oDZDL:J " "l

p

valde abfürdum dicere;quia ifto cafa concurrerent

luit Barto.ad litteram in $.vbi decretum. fE.de offi,

1

rii

jnz

i

multa fpecialia circaidem,& eodem

*

fauo;c,chqm

procon.& leg.& idem voluit Ange.in l.1.C. qui.nó

W-

ln

j

duplex fpecialitas.

:

ob.lon.temp.prefeript. alleg. text. in l. de vnoquo-

j

l

riuläcmiü.

que:ff.de reiudi.& inl. namita diuus.ft. deadopr.l.

"væl* [*

dal

yie

"^ Primo, g crederétur vni tantü prete

"n

i

TM

h

" 'Secundó quia crederetur vni tantüm deponenti

'eáquz.&l.in caufz.$.caufa cognita.& Lintra vrilc.

"

W

ga!

MM

dé €o; quod audiuit ab

"

'fde mino.&allegat Innoc. ita tenere in capitulo ,

"w

n

0

aiijs, contraregulam, iulriäsi ,

E

yid

"

"

vt füpràá dixi::

cum veniffent.de in integ.reftitu. in 3. col. in veríic.

/

'TCErti'u m fpeciale; quia. crederetur vni tantüm &

