eadem die collationem eiufdem fuiffe fattam de di&lis canonica-

vt pa

tet ex literis Legátiiunato proceffufüb execu-

n

tore

»mfatutut lul

T p

tu ( prebenda domino Marco. Malipetro , ?* boc fuit 25. la-

domini Marini;qui factus pgop()'nitur fub Po-

hu (

nuarij eodem anno Sexto.Modo qnaritur in cajuyquo presbyter

tificatus anno-8,....

«rí dl

[h u

Qul

Marinus fit prior in data,fi collatio fa&ia per Legatum tenet, da-

Igitur hecquaftio

ett fop'it'ap.f—ä.r* c '(;Lif'ccþ;t'üm. in

m

o

(t0 b

to quód litere domini Marini non peruenirent ad notitiam Lega

pr

in. de reícrip. lib. 6.

l]gmþl

in

Nec obftat,quód decretum vid

catu imp&diui(-

NU

nus,mw

ti.Secndóad uidendum prioritatem data. Quaritur ,quando in-

juituf

ceperit Pontificatus domini Bonifacij. V Htimo fubmittitur clau-

fe renuntiationem : quia hec nonifuit intentio Pa-

A 4

1 n

pa,

cüm decretum ordinetur folum ad prouiden-

ul

|n

fs2

Jula generalis ,quia fit abfoluendus uel condemnandus

qulm'

tium iuribus tranfmiffis.

fvf]is par-

tes vel con

fcrcm;s ,non adimpediendum renun-

TT

tiationem.

jgini

«

tltem decretum afficit fecundum modum & có

urad

]i

SFOLMURIV M.

ditionem gratiz, & f€ reftringit ad cafum gratiz

el)

conceffz,vt clem.cum ci. preallegata.Papaautem

j

J

n

" qui

fmx

iC Decreium Pape anafficiat. inferiorem collato-

re(tringit gratiam ad cafüum vocationi

s per priua-

x*

|nt

y

tionem:

rd[,&

;ruh

11

(«

n

"

u

C0f

5

"La

62

Ant.deButrio Bonon.

)

"T t

j

h

p

tionem : non eft ergo ciusintentio alijsmodis affi-

cüm aliud velle non potuit, hoc quod vltime vo-

y

v

1L]

cere Vacationem , maximé cüm nedum poffit,imo

luerit obíeruari equum piumque cft: tum quia par

"

j

pin

Fa

t

quàm citó potefl , homicida renunciare teneatur,

teminfequitur alimentorum : tum quiares pater-

y

j

T

cum irrcgularis exiftat,vt notatur de renuncia.c.ni«

nà fuit, in qua & filia quafidominium in vita pro-

L

prium rei fuit,cum qua de bono & xquoagendum

i

"d

£l

' "tü

fi.S.propter conftitutionem.

m-

Nec obftat fi dicatur , quód fecundum hoc erit

füit,non cum iurisrigorofitatc, iuxta fententiam

J

h.

in poteftate inferioris eludere grati&: quia fateor ,

Celfi adolefcentis .

t

cmdudu

!À

quód fi poít (cientiam literarum renunciaflet , hzc

Aio enim hanc effe quzftioné de bono,inqu

i

jsott

d

fraus non noceret,vt in c.2. derenun. lib.6. Sed hic

genere plerunque füb au&toritate fcientiziuris per

qiis

kli

j

nitiosé ( inquit) erratur.l. (i fernum. $. fequitur. de

J

non proponitur fcientia , nec eft verifimile, quod

jl

)

TL

cuu[o[p* q

fcinerit,cüm proceffus fuit agitatus diu poft ipfam

verb. obliga.

u

mJAJt

datam literarum Legati & renunciationem , vt pa-

Reperio (ententiam in eiusfauorem latam con-

[

Qu

T

ial

"$

tra mentem vltimz voluntatis teftantis, ob hoc fo-

i g

tet ex forma proceffus tranfmiffi: Ex quibus con-

aus !

E

cluditur,dominum Marcum in prxbenda fore po-

lum inappellationis inftantia decifam: quia dicitur

p

cam latam fore extra inftantiam,cuius cau(a fecun

g;;ultww

uv,o..öï

tiorem & in canonicatu,& pro co fententiandum,

maximé cüm litera priuationis, per quam Papa

dum puri fa&ti «quitatem, & velo leuato ftatuta

qiglfhi

037

mandat lacobellum priuari, fuerit feparata à graiia

difponunt tra&tandam fore,non inuoluendam in

n

in

"

dotci

41 44 0

JA:N

domini Marini,& ibinullum decretum fuerit ap-

rigorofitatis inftan.de iu. c.pe. & femper putaui fta-

M

qumo

pofitum, per quod apparet Papz intentionem non.

tuta inftantiz vel leges ftante ftatuto tranfimiffo ad

j

perniciem mulieris non aftringere hanc caufam ,

j

d(mm CUM n

fuiffe impedire renunciationem , per quam impe-

iaum 2*

E

diretur vacatio per priuationem:& poilea in fecun

velviduarum caufas quafcunquc;fed fateor ( abíqs

j

da litera conceflcrit cum decreto gratiam per va-

praiudicio ) fic effequód aftringat, quia dehocad

wmn&

iudig m

T. en

cationcm priuationis:X ficin cafü, quo vacauerit

prafensnon quaritur.

a

per priuatnionem.

Ad quzfita reípondens.

TPono proq fundamen-

l qummuw

NX

to hocclaruminiure , venditorem vt neceffarium

Ita dico de iure cflc ego Antonius de Butrio.

yli

g prium 0 *

nnj &

defenforem emptoris quandocunqueinftantia p&-

,

;]H(If

jáiadum qoa €

denteaflumere poffe inftantiam per emptorem in-

.'AV'P,ID' DITIONES.

g:ü,&mo

dcum ao

choatam, emptore maximé volente , tanquam cu-

ao J n C

GNOR 4' NT E s Eriflaeff corimunis opinio, pro qua

ius vltimo intere(t,& ad quem vltimus regreffus e(t

I

habendus;nec opus eft alia nouatione inftantiz in

sapcmdun at r

eff gl.in c.fi eo tempove.in werb.ignovanter.de ele££. Imo. in

sindum, Krengota ao

c.cognofcentes.num.6.de consi. Arcb.in c. apoflolica.de prab.

cum,cüm illi inftantia cum emptore prziudicet,ex

quo fit,& ( quod plus eft ) denunciatusa extitit, vt

j ejt ia a

lib.6 Dbil.Trob.in c.tibi.nu. v, de vefcrip. Rebuf. invep. l. quod

sittm patnis, quitn «5

ju[fit,in 2.not.nu.9 3 ff.de ve iud. quod decretum ivritans afficit

in themate proponitur.ff.d rei.l.(xpa.& l.(i paren»

zitulum poffeffionis. Bertrand.confi.1 41.. Adbgrendo.lib. 2.. 15-

tes.C.de euic.& l.cüm fücceffores.C.de peri. & com

v proctdtre noc

ityotuYationt t a

telligas,quód afficiat ad.nullitatem . acius , [ecus quoad penam s

mo.rei vendit.l.r.& l.i plus.$.eui&tio.ft.de euictio.

quiaignorantes-excufantur à perma. contrafaciendo.gl. in clem.

cum fimilibus, ad hoc quod notatur per Innoc. de

ii donecreuoctt, vt ts

praícrip.c.auditis.de re iudi. ca. cum fu

verige: vbiantem fdo a

2,uerb.ex nunc.C uerb fGienter.de baret.Gem.con[i.3 3 .col. 6.

per contro-

verfi.nam quavatione, Dec.in d.c.cognofcentes.lec£. 2 . mum.3.

uer(ia.de iudi.c.cum deputati.

?

Mi tmmpora noo curres

T Secundo przmitto, ? fententia

m &proceffum

il Clewmpappe a

Q v o V1 s] Debac claufula Rot.decif.38. $) mandetur, in

g'v

no.C" decif; 143.Habens. in eifdem. &* deci. 72.6. "Nota quód

& quicquid actitatum eft cum auctore praiudicare

itatem d onde (omim

beneficia.in antiq.Gemi.confi. 1.9. Licet fübtiliter.col.a . Cafta.

fucceffori, maximé quando eo nedum fciente fed

Setithy t opniodsc

volente fücceflorelitem auctor atfumpfit , & quic-

decif;s . de prgb. Rebuf-in concord.Franc.de form.mand, J4post.

thttptttrtiontde

"

in glo aliam.Benif.in clem.vlt.col. 3. de [ent. excom.Card. confr.

quid fit cum auttore adum, interpretatur cum fuc

of sdtec k j

d

inme

i iaa

ceffore ad illius preiudicium, de,reiud.c.pe. c. quá-

30.Inbac,colum.2.Perus. in d. ca. f'fceptum.col. 3 .de rejcrip.

Vibaedsn mj

lib.6.Milius in uerb

uis.cum fimilibus: quinimo vbi aliàs non prziudi-

A u tneregree 2

Wyum, 26

*

egrftia'- $a. R,elwf m tratf. nomin. q. E

carct,ex quo €o in aliqua parteiudicij affiftente iu

ümncgoükio,iui(x.m )

dicium agitatum eft, & illiprxiudicat; vbi aliàs etià

WLC noloré o

non prziudicaret fcientia;ff.de inoffi.teft.l.(i fütpe-

Gam.$.1.not. Cy.in l. 1. C.de aduo.diuer.iudi.glo.8 r.

:1 VO n fore

m -

T

dift.c.tantis.Inn.de elec.c dudum.glo.de fimo. c. di-

Wil

M Ttormands

F 'Uendi:orþotq[i in]iantiain litis incboatam per

le&us,Innocen de offi.de leg.c.cum (uper.in glo.2.

l

N DQtin 6

xl

LCTOM

emptorem [uperre empta quandocunqug.'in fe

magna.vcer.fed ea ratione.S1enim volebat fibi ab-

a Tere .

effe; a(fiftere non debebat necin principio,nec in fi-

t

u CQndudl "

nenecin medio,;hic aüt Titio denuntiante volen-

"

Pütliw d

"d

05

$ — Prorogatio litis fa&a Perekzptorem fcp;r re -veif

te & prafente & affiftéte litem affumpfit ; quicquid

Jtity

ergo agit litem profequendo, maximé quz liti vti-

m

mlmü

dita praiudicat emptori ]Eienti (P won contras

icenti.

lia valde videantur, proponitur interpretatio refcri

pti,vtlis& inftantia deferentur, v&potfita&or iura

producere, praiudicatipfi Titio emptori , ficut &

i

3 | Aus iudiciales au£lori Prgeiudicantcs preius

dicant ce* fucce[sori .

procuratori;idco neceflarium fadtum domino pre

i m

iudicat : agit enim quz in mandatoinfunt,ex quo

vtile liti uidebatur,vel falté mandato confecutiua ,

103

Confilium

XLIIII.

praambula vel vicina.f.iudi. fol. l. iam tamen. $.in

INV

—

hoc.deoffi.deleg. c.cum olim abbas. poffunt etiam

&

d

À t c domina vidua petens habita-

defenfores ad ea,quz vtilia liti videntur, impetrare

I,,]

TVs]

$1

N

tionem paternz domus & à patre

incidenter.ctiam fi aliàs mandatum exigerent fpe-

W

Mij

n "

m

Wl

n

KCOR

I—ÁáC

relida,cuius caufz iura multiplici-

ciale,vt notatur extra;dereícrip.c. nonnulli,& in l.

l

M

ter fauent : tum quia vidua & mife-

indebitam.ff.de condi.indeb.ff.de noui ope.nuntia.

WM

j

I'IJL

rabilis períona: tü quia teftantis in-

XW

V m

l

Mql

—'A!? Q Pa u)

l.cum procurator.dein integ. refti. ca. fcifciratug.&

'Wlh

!M( f

fcquitur extremam voluntaté: quia

ibiInno.quinimó,cüm fciuit Titius,fi non procu-

N

b

h

us

rata-

u

Hflkd

W*h

112:.

MT

nl

CT

A

Confilium

USX LVi

J

:.'

f.'

forlu

W

W n

'"mov

63

«

^

]

M

U. !

l

d

H [AI

h

|

à

|

Ullpt

ratori contraxit,talia mandata rata habere videtur,

ltl

t

vbi etiam aliàs non preiudicaretur, vtd. c.cüolim

Cafus confilij 44.

i

ly

r

'SUo

t

O&I

V

Ir

hn

Abbas.maximé cütm hic confi(tat infola temporis

1

A

É ln

prorogatione,vt ibi notatur.ad hoc vtlite non có-

O MI'N.A Orabilis filia quondam Detuli de Ma-

teftata.c.1.& d.S.inhac. quinimó (i negaret proro-

vabotinisomnia bona €? iura tam paterne quàm

J

" materna bereditatis uenditionis titulo trantulie

:.- fs

:

i

mlon

gationem téporis ab auGtore fieri potuiffe , quod

,

h

"4

Qyäofilqy i

l

Ono

;ll

falfum apparet ex dictis per viam , quam elegit.

z

z

in "Nicolaum quondam Marabotini , ut. patei ex

4

"N

l

publico infi

rumento confeclo fab Mccclxx.& bec pro pretio du

"l !

!

Et dato, quód Regens ciuitatem talerefcriptum

"r

darenon potuiffet,aduertendum (uper hoc à iudi-

centarum librarum, €» in faclo proponitur , quod. & uerifimile

reddit forma inuentartj pretiem verum afcédere ad duplum ma

RUT

kllh

IaUürg

€e fuiffe pronuntiatum,rempora non currere, & cü

N

lltam

auctore,in cuius fuit pote(tate,derelictus.procetfus

iorem quantitatem &T ultra:&? dato quód probatum non e[fet ,

Ex 4

D '

D

Q

boc de facili probavipo[fit,ut proponitur, & in diflo infirumen

Hg(

(

& litis profecutio, qui &litem ex difpotitioneiu-

It

Áty.

M

PTR

tis,quia au&tor & procurator, & quialitem affum-

to afferitur,dominam Orabilem tunc fuiffe minorem 1 5. annis ,

M

pütex voluntate tertij,quinimó ex mádato & pro-

maiorem tamen 1 2.Proponitur etiam , quód di&us 'Nicolaus

-

i(m &ï

t

"m f

M

AU

A

teítatione cius, & ex eo affi(tente & proteftante fe

fuerat tutov & administrator ditla Orabilis ,ut patet in infiru-

L CJ

,nul ï

velleprofecutorem litis penes auctorem effe : quis

amento publico a[fumptionis tutele & confe&lionis inuentarij

x

i

W

€rgodicit hanc pronuntiationem, quanquam etiá

confeizo Mccclxtj. Jdpparent etiam quedam defpofitiones te-

r a, i

fidiceremus iniuftam, non prziudicaffe Titio , qux

Jlium , in quibus mulier conatur probare tempove conira&us fe

(I Ian-f

Atj il

fiffe minorem duodec£atj per tesles examinatos fab Mctexcv.

TU

lu

cum ecius auctore lata cft;& eo fcientelitem profe-

N

quiaucdtorem,quinimo mandante, proteftante &

-"apparet etiam , diélam dominam Orabilem fuifte abfolutam in

" Qu9

l

ld

curia epifcopali, ut ex procefsa publico Millefimo tricétefimo oc

lngr

affiffente: quicquid enim cum au&oreiudicatum

eft, & cum eo iudicatum cenfetur: T publicatio e-

tuagefimonono.Modó queritur , an ditla domina Orabilis poffit

Xj Qt)

nim & cateriaQus iudicij preiudicantes auctori ,

uenire contra ditium inTirumentum: ( dato,quód aliás poffit ,

h

Dto d

Aff

DI

preiudicant & (ucceffori, vt (cribit Inno. in didto c.

fibiob$let temporis curfus,attento iure & ciuitatis Slatutis an-

cum fuper . & quantuncunque ad hoc non citato,

tiquis .

ET

; q MOCLH(]UC mna

lll

« Quodautem partium citatio preiudicet inftan-

$EM MUÓRIVAM.

DN

tiz,non credo dubitandum,;quia eontra ius litiga-

AT Ql

NUOC

I

TM

torum eít, & modicum praeiudiciale: & tenet hoc

Jnflrumentum uenditienis per minorem fatla

Vaf

Compoft.extra,de reícriptis.c.fuper litetis.

O L2 DOLGineiN

lunfiain

.. quo cafu reddaturdolofum o fu[petlum.

Item aduertendum, fiiudex pronuntiauitinte-

2

PU CU COP Ctries

tim expedandum , & tempora non currere. X fi

(ontraélus minoris an frmetur iuramento.

POT J GtDUDCafosenio v

hzc Bertanon egit interim,hoc non tantum fuit

3 Prefcriptio non currit in a£lionibus cum malafi-

AL 6a m

impedimentum patris, quàm etiam iudicis , qui ex

a tcehors Catrr o

hocdeclarauit fe procedere non velle fic pronun-

de:ez quis dicatur malafidei .

Jsjidotiteiti

tiando:expronunciatione enim.iudex detegit eius

4. tatutumdecurtans tempusprafcriptionis à iu -

o qutonr ol

vóluntatem,donec reuocet, vt extra , de offi.deleg.

u

W

nhd

ye communi a[signatum,an [it ualidum .

& Gu at

cap.cum íuper: vbiautem faQo iudicis impeditur

Bóqut,

quisjipfo iure tempora non currerent inítantiz, ut

XLV.

Sito "etnamdroodim

in auth.fed lis. C.de temp.appel.& unde fumitur. &

Confilium

am dhcamaudore paidatt

authenticaitem fi.& unde fumitur, cod.ti.

& ARA

L

oco tedm (denteís

Etlicétinhoc fint opinio.hanc fequitur Cy.Ioá.

E UmóZzucy )

VRIS ri

gor plutimum obuiat mu-

darilingln t que

an.extra deapp.c.ex ratione.de appel.c.ex infinua-

EX

lieri huic.

y

WT

[

readum, r m

tione.2.q.6.$.ad hec.& $.biduum.ubi hoc tenet Ar

(

N

Primó inflrumentum folenniter

"

I

i

, du qu

chi.& glo.ff.ex quibus cau. maio.1. fed & fi per pra-

72

$

fabricatü, in quoiurat non venire

N

«

:..-.

aob dsron r

torem .quinimo fi teneretur opinio , opusfore rc-

El

cótraróne minoris? ztatis, ex quo

M

L

im

"

aicj il

ftitutione ex officio,iudex appellationis fürrogatur

2dus firmatur, licét fuerint opinio-

loco primi,cüm nototiée iudicis fadto con(tet,impe

siodn d

nes,contra omnes folennitates requifitasin aliena

xinufael f

ditam Bertam,danda foret reftitutio,ut dicit Bart.

tioneminoris & contra priuilegium fpeciale mi-

in d.c.authen.(íed lis.& reformanda fententia , ficut

dihodimii gt

noris reftitutio.in integrum,vt notatur in auth. (a-

eftpetitum,;ut notaturin l.fj utproponis.C.quomo

cramenta puberum.C.ti aduer.vendi.

-'lg]

ndlmci

do & quando iudex.

Secundo,iurat non venirecontra ratione mino

,uäjl:

mápag?'

ld

Ex quibus concluditur,iudicemin appellationis

tis preti;cx quo excluditur remedium deceptionis

-:af:hï

im vl

u

caufa pronuntiare debere nom obftante fententia

gycipit

Pm][] fill

imedij 1udicis primam fentenriam ualidam fore,

re ipía vltra dimidiumiufti pretij,maximé cüm fue

Til

rit cettificata,& ficfe certam affirmat de valorehe

pienunantn

& tranfiuifle in rem iudicatantr ad fauorem dicdtx

reditatis, & quoód valebat plus , perquzx apparet cà

M dfompl

qUIth*

Bettz.

-

J

T

nó decepta,maximé cüillud plus donet càremune

ï['x.Clma

rationis,per quzceffant remedia l.2.C.de refcin.v&.

odf

Itamihiuidetur Antonio de Buttio.

de verb.ob.l.(1i quis cum aliter.vt ibidem notatur.

faid

Ex quibusconcluditur,eam omniremedio tam

parun a

,

l

ADDITIONES.

n

communi quàm fpeciali etatis de(lituram , quini-

MT

« mw

mó fi quod remedium fupereffet , illud exclufum

u

i

u

] mli

T

uidetur ex prafcriptione ftatutorum , quz excludüt

n

i fl

ENvNCrtATVvY s ].4dde Corn.conft. $ $.lib.3. Dec,

àremedio;f.quinquennio intcer przíentes, & decen

"

TL

D

confi.7 4. dixi in tra£l,de euicl. $. 3 nu.7. ubi laté per illum

nio inter abíentes, & indcefinité dicunt audiétiam

i

mlvbï f

tra&. de materia babetur.

denegari.Et ex ftatuto excludente querelas aduer-

3no

*m[u[l

pp

SENTENTIAM ]/Zdde Alex.inl.fzpe.nu.92. ff.deve

fus contra&us cum confanguineis geítos,& excon

qus^.

1Uü

au

m

"

iud.aul.de Ca$l.in Lín caufa. $.v . ff. de procur. Iacobi. & Ca-

feffione pretij recepti füb MccclIxxiij.ex quo: ratifi-

i

m

W

M

gno.in l.uenditor.in fi.ff.de iud. Rebuf-in tit, de dilat. art. 3 . glo.

care uidetur antegefta,pofito quód taleinftrumen

"

j

k

j

f UIOP

J

uip prin.diyi ind.$.3.4.12.14.165.

tum confcaum fuerit à minore 12, annis.

496

H

(

Aduert-

Qu

(c' NH

Y

;"h[

. T:Jllsj

j

H

T

Ti

«ni

Cll

:

6

)[0-.'

"m

luffm

[

(s

"E.

i

J

g f

Qu

0i

64.

Ant.de Butrio Bonon-:

u

$

(

Qu d

P A.

Aduerte, quód quein intrumento afferuntur,

fe dubium;an abfolutio tolleret pra&cedentem-:vaä

, rcH

ha

m

liditaté contractus,quando fimpliciter eft facta ;ta«

",

th

)u ,.-".J

contra fe non tiodicam habere prefumptionem

i

)Nt'

dolofitatis & deceptionis ex immenfitate donatio

men fortifSim& hociuuat modus abíoluendi ;iti

M

at

N

200

quo iudex decernit;ac (i nunquàm fuiffet pracítitü s;

n*t

MI9H

nis.& deceptionis re ipfa in pretio , qux non tan-

IW !

juo i

La

tum immentfa & effufa liberalitas diceretur in mu-

cui fententiz eft fandum,cüm:non proponatur ap

T

um, i

il

pellatum. Ethec omnia iuuant fententiz caufant

r

j

liercula, quinimoó domino cuilibet magnanimo

I

rop^

g

militi fufficeret:in talibus autem immoderatum fa

nevinculum fit iniquitatisiutamentum ; per quod

gjmm

am

)v

apparetiuramentum fuiffe declaratum fouere ini-

UP

lam s s

&um,quantuncunque iuratum, & maxime in pofi-

ljort"

üsin iuuenili xtateadcít prztumptio fedudtionis:

quitatem. Etfic aut nullum,autiniquum ex parte

! 'JS.L

d

J

,grie. D*

praftantis:aut iniquumretractatum ex parte recis

"

tum quia iactationes etiam nó prafumütur àiure,

P

i

42

nifi originem traherent à mala cauía,de renü. c. fu:

pi

entisquod effe non poteft; ut fententia fitiufta ;

g

YU

A

gie

nifi quia dolose & fübduüiué extortum;

!j

d

per hoc.tum quia talis liberalitas immenfa repu-

quod öc

il

W

enuP-

gnat natarz mulierum, quas legesauariffifsimum

apparet ex fententia lata &relata .

*

"

;05'

(

iv

d

Ex quibus claré patet,quód nom: o

büanbus r

"m

PL

o

genus appellant,f.ad velle.l.fi ego. de iure do.fi (ti-

'1!13*

n

"

Uv

pulata. infi. cura £imili.

lennitatibusinflrumenti pernitiose ad. decipienidá

4

0 ,

b

Circa autem imnioderata geíta lex de facili pré

mulierem adbibitis, mulier.debet audiri contra ins

olend

.& i^

Wi

.m'lli»

fumit,.].omnes.$. L ucius. dehis quzin fraudem cre

firumétum,;vt. refcindat pera&tionem de.dolo; vel

N

ul

faltem officio iudicis,vel reftitutionis via , quz nà

N

Ka w

di..patronum. &l. qui teíamentum.de proba. no-

" Ii

o touet

D

nf

tat Barin $.arbitrorum. l. fi focietatem. ff pro foc.

excluditur à iuramento data abfolutione , ex qua

m

quinimó confiftit in aétu iactationis proprij con-

jüramento habuit.impulfionem doli;, & caufatur

M

m 40noS

n

"at

p

Cln i

m

fumpturo,& fic in malum & certum víum omni-

reftitutioà deceptionecallida & fraudulenta .qui-

rrdood

«cm0

yf *

no ex mala fide eft in adolefcente, maximé. etiam

nimó fi probetur, mulierem hanc fuiffe minorem

d

"

:,

At

aminon p

;

fi certusmaalus vfus non foret; fitamen cum con-

duodecimannis,quod claréprobat domina Ioan-

I

fümpturo contraheretur,quanto fortius cum actit

na,qua iücto tpcinftruméti, & iunGo tpe depofi-

yit

mmm""

-

[| [JHL

qinji 0009

contrahendo confumendi,ff.pro emptore. l.(iquis

tionis.cius,claré cocluditipfam fui(fe tücin 12.an.

h

Iu Ü

Item hoc fatis cócludit magifter. Paulus ,qui dicit,

«

x pret

cum fciret.de mino.l.quód fr minor.$.reftitutio.l.

"

«

fin vero.$. adolefcens,ft:m

.*

quód fuittempore vitz patris duorum annorum ;

iil

':.- N

2.ffqua.re.ac.non da.

andati. & ibi cafus, m l.

Et non ob(tat,quód fübmittat forfitan: quia illa

r

gt !olxsr:;ï;

Vnpdequanquàm iuramentum ex partc iurantis

didtio.forfitan,adiunda eft ad inferendam dubita-

jgkaua lgt

fortéeffet obferuabile abíque periculo falutis cter

sinlseinogena a

tionem circa temporis extremi momentum : quia

nz,iustamen & canonicum & ciuile nonafliítit

dehocnonbene memorabatur. $ed non notat du

itimanesd g d

b iuramentoP doloseextorto,vt in authen.facramé-

bitationem circa tempusin genere duorum anno

sesthrclluto quetácat

ta puberum.C.(i aduerfus venditionem. & depadt.

rum:quia adijciebaturad temperandum, aut quia

sfaprum catum g

cap.quauis. lib.6. quod püto in minoribus faltem ,

forté dubitabat.e complemento annorum. deex-

exidecfctadreddam t

quicquid in maioribus dicatur;de iureiuran. càp. fi

ceílu licét modico,quod declarauit aliter teftis: in

d calidiate aC

veró,quiaiura canonica & ciuilia affittunt demü ,

vulgarienim expofito dicto teftis habebit fenfüum ;

!

T?

4

l

Mlt-

rj primo contramt,

quandodolosé non fünt fübtracta, fiuc fit dolus re

dequo dixi, fcilicet, dubitationis circa exceffum

ipía, & fiue ex propofito

vel minoritatem in modico; fed non in generetem

Fab x quz app

.,qgi h1c ex contrahendi

a, L idoret joramenrm

modo prefumitur.

poris:fed fi re&é pondereturtempus mortis patris,

Item negari non poteft exparre recipientis tur-

quia concluditur ex tutela tempusdepofitionis te

at ocadum a

Qu

pereputari, in quantum cum adolefcente confü-

ftisiipfa concludetur fortaffe fuiffe in: 1o. anno ; &

iente contrahit,abfolui etgo poterat vt abfoluta

quia hoc nó potuit bene difcernere-teftis inter no-

Vlar faumm loquees

rl w

cít,officio iudicis contractus, vel adtionede dolo

uem & decem;quia eftdiftantia anni; protulit. ver-

Catlgcnes: al

refcinditur,arg.de iureiuran.c. debitores.

bum fortaffe.hoc coadiuuat, quia iudicabat ztat€

Fapiattierdus s

2

z

TItemtalia iuramenta mutanturàiure incapa-

exadfpe&tu,in qua fic atteftari poteft, in l. de ztate,

0rtdt utralenris üz

ciintelle&us pleni , fed fadtis ifta oftenditfeincapa-

fE.de minor. & l. minor 25.annisex afpedu. vnde

Ms od

cem,ergo &c.ficut enim ztas prauenitur fagacita-

cum illa atteftetur prefümptiue, protulit verbum

?

Ral vt ts

te,vt .1.C. qui & adueríus quos, itaforet & zquü

fortaffe.

1

zgam:is,nozawuf:m:z::.':.

ex geftibus,ti oftenditnon plenum intelle&tü, iura-

Necobftat,quód tam modica diftantia à duode

"t ton

L-::;(':- Q

menti$non obligati: quintmo cümiin hacaliena-

cimo ad decimum defcenfiué non palpetur ex ad-

M em

K

J

c hl,c,mv" ^

MR

tionenonintercefferit caufz cognitio , nec ex cau-

fpectu pcr teftem, vt d .Jeg.de atate, quia Dart. dicit

d

fa alienata fuerint immobilia, vel quz locum obti

illud arbitrarium,licét conetur dare doctrinam ma

NI

N

"

3

tl

qu

n

nent immobilium;deficit contradus in folennita-

iftralem.

"tonob

M

IV

tequem defedum fortenon füpplet & iuramentü ,

-V nde cüm habeam eum teftem de ctate *certa

.l

Wt X.

Vi

ik;

n,

licetobliget adnon centraueniendum: quia nó po

concludétem,& non quzrimuslimitem certe sta-

Atyio d

teft quis facere, quod iura defolennitatibus loqué

tis,ex quo confonantin gencre ztatis, quia in mi-

Io,

j«ïïxllmh'

L

m

(qy

ln

tianon habeant iocum in cotradibus fuis,de leg.1.

nore duoducim;di&tos teftes ex adfpectu deponen-

iil

M üCism

u

leg.nemo poteft. & quod ibi notatur. Ad qd facit,

tes cum di&ione forfitan,declarabo per dictum al-

Vi

109

4

M(lt

Mtwí

DP

quod ícribit Bart.ff. de fidei.(i quispro eo, in ver. $.

terius teftis,.ad hoc quodnotat Inno.de accufa. c.

V

d

Kemanet ergo nullitas contractus, ex quo fupponi

fuper his.vbi (i teftis deponat de adtu eum tempo-

"n

lmhl&.sh f

tur abíolutio fadta àiuramento: fed nóaudeo hoc

rojliter nonratificet tempus, dictum vnius trahi-

ET

ROU

dicere,ne detraham opinioni glo. & communiin

turad didum alterius , & fuadet equitas fic teftes

r

D N "

UY

lgm

M

auth.facramenta.& quiafolennitas eíft in fauorem

iuuari,quia arbitrium cuiufque boni iudicis poteft

n[]rx

minorum,cuifaltem cum iuramento poffet renun

informari ex di&is per teftes:quia hec non attinge-

Q

Wt [m

li

s

tiari.

Wt

IMQ

retannum duodecimum;quicquid dicat inftrumé

f)L?ü

Á

Sed quicquid fitde hoc , iuramentum tamen eft

tum;quod duobus te(tibus poteft reprobari, vt no-

q

Ml

AW

*m[mnürm

"u wrtt

illud, quod validat contradum ; ex quo proponi-

tatur de fideinftrum.lin exercendis.eodem tit.cap.

A

(l

w.lü

tur abíolutio d fa&ta àiuramento,validitas contra-

cumIoannes.maxime cüm talia apponanturin in-

W

te Q

N

Q

1

( M

(op;

&us inhcret iuramento , quo füblato & ipía tolli-

ftrümento abíque fcientia puellarum,& quia de ta

Wmo

l&m l

nc,(h;

tur.fi-de yfufru.l.1,quanquam hocetiam poffet ct-

libus puellz non fünt bené informatz .

ty

3lb

iOCc

"h

Nj

.

qul

I&Cd m

MW[ i

At*

-

fl

"m

U t

lt

l

TM

Cede

Confiltum

XLV.

n

i

N

tlle;E

lts

6s

Hoc autem füppofitoaliud concluderetur rete

fi. deprefcriptionibus. cum fimilibus.Item fuppo-.

i Iu ll]u

l ïhfo[

hl[i

sl

Q

à dl:ln

dium,pucllam tunc neceflario contraxiffe, cü qua

no,quódcontraxit cum cotempore minoris zta-

ïïïüp

non valet contra&tusipfo iure:quia licét palàm;,nà

tisin pübertate, vt eft probatum , contractus vt cü

Gmnla

hn

i

Gl[nl

bona fide contraxit , qu duo copulatiué exigun-

L al

tutore geftuseft nullus, nec vicennio aut decénio

Clto [llrgp

turad validiratem contxractus, leg. non exiftimo.tf.

cófirmatur,cüm odio cius annulletur. 16 exigitut

uf Ut

hn

j

de admi:tu.leg.cum ipfe. de contrahend.emptionc.

prefcriptio adueríus iusagendi de nullitate, uel ad

Qs

u

mfum

h q

[

Ut

&l.in venditione.$.fi.ft.eo.

reícindendum etiam , quo ca(ü exigitur 3 o. annus,

li,

Md

i

L

Nullienim dubium , minori ia&anti fuumexi-

excluditurde iure communitenendo , gipfa tem-

Qatu

l

l

l

hu

ï;

W

ftenti maxime ad propriam .vtilitaté ex bona fide

pore contra&tus fuerit pubes, €o g vicennio cótra-

L.um

noncontrahere,l.cüm in plures.$.3. deadmi.tur.ff.

&us venit confirmandus ex lege communi,&tené

U o

t

afmu

l

de furtis.l.cator. & Linterdum.$. qui tutelam.C.de

i

d

1

od

do,g impubes contraxit,excluditur tantum fpacio

paais. l. pa&um curatoris.l. fündum. $. fi tutor.ff.

3o.anno. fübducto autem tempore vitz Nicolai,

pro emptore, & quodvi aut clam.l. fi vi. $. tutores.

Wt

R

T

obt

U

qui proponitur in facto mortuus iam funt 24. reíta

V d

Exquibuspatet, mulierem multipliciter audien-

ret; quia przfcriptio detriginta non effer comple-

d

Qv

l

Nengi

(l

dam conirainftrumentum.Hzc omnia confirmat

ta,fimiliter necprefcriptio deviginti ex difpofitio-

; "Uaf

UM

fententialata in cauía abfolutionis,quz ad aQtare

nelegis finalis:quia proponitur,dominum mouiffe

Ic[hwïlov

00JVt?l

lata,vt debet,l.hoc.n.ff.de füfpe.tu. & notatur inre-

litem iam funt o&o anni, & obrinuiffe iam funt fe-

d

Ut

G abl

IQ)

gula,in poenis,oftendit & declarat contradtum do-

ptem,& fic intratempus 2o.anno. reperitur lis mo-

xüncm 00

ERY

lofum,vt debuit.

tajinterrupta eft crgo praícriptio confirmans ex l.

4lL 1

:&Q

Mam;

Nunc reítattollere obie&a de fide fada 1445.

i

fi.C.fi maior fa&us minor füc.

EM

lltnn

u fmh

"u

he

fijf

Wi

& (ic per tresannos pott hocinftrumentum, quia

Meritó autem etit fübducendum tempus:Nico-

"u

MVC

At

attéto tempore atllumpte tutelzreperitur, o (i inu

lai,quia ille vt malefidei & íciens vel fcire debens fe

m

Ptobqtd

DW

lier tuncfuiffetin daodecimo anno,;ipfa non excef

ad hzctencri,non potuit prx(cribere deiure cano-

du Yf

n

H.näot

Fcityi

BU

ferat 22.& (ic erat in minori state 25.anno.Vnde ét

nico,cui (tandum,de prazícrip.c.fi.& in regula, pof-

A

mi

Mi

UI[TCIUC Ms

rxíuppofito inítrumento veto , quod tamen di-

feffor.de reg.iu.lib.6.

[ PQU li

od

Id

citur falfum, cümjbi non viderim aliquod iuramé

Necobf(t.opi.Bar.in l.fequitur.$.(i viam,de vfuca

A QQ

At atnont

AO ov

tum , & tédebat pretij receptio ad corroborationé

pio.quz fuit ante eum Inno«deimmunitate eccle-

ln

iil

li

contra&us alienationis immobilium;non poterat

fiarum.c.quia plerique,quam etiam reprobat Bart.

t at

d

d.

colorari abíque folennitatibus debitis , vt decreto

in Lfin.fquemadmodum feruitus amittatur.quia

.cgr:mz' DOR: t

judicis,& caufa legitima.igitur reftat adhuc przce-

illa opi.communiter reprobatur, 8 quia negari no

30 Sed od

dens facultasre(tringendi contrac&tü, fi modice ad.

potett, quin aliquid quzratur pracribéti cum an-

—

ARRICté um

huc lxfa remanet:& g frausfuetit in primo cótra-

nexionepadi, dato quód. non exigatur poffeffio,

CQ d toperidum a g

étu,detegit hxc folutio.que fuerat de maiori quan-

quod principaliter ponderatlex canonica, & c. fin.

A COP t tv d

titate dj fuerit precium ftatutum in cótra&tu, quafi

nihil dicit de poffelore, fed in genere loquitur. &

tütrtefsin

dubitauerit;hecfecitad velàádam fraudem. Ité quia

hoc publicé difputaui,& pro hoc pluries confului,

at

LA

eodem errore & calliditate adducitur durante tni

& dico efle ex

T aX lu

preffum in Auth. vt Ecclefia Roma-

10015 Cica um

noritate,quain primo contraxit, vt l.doli. ver(i.di-

na &c.col.2.

"TT

Íod

uerfum.ff.de nouat. per quz apparetidem conclu-

f Nuncautem reftat refpondere ad ftatutum ex-

22 DOdO,

M

D0nin gt

;

^^f Ipranet

Vsl d t

dendum, fi ibi foret iuramentum , maximée cüm

cludens,& decurtanstempus prxícriptionisaduer

r5 mortpti

inmodico temporehoc fadüum fuctit po(t inítru-

fusiura loquens,& de praefente,& deabíente,& ne-

tenpasdepoltioitt

fuffeinooamo, &

mentum.

garinon pote(t,(iue computetur à fine maioris zta

Nonobftat ftatutum loquens de contráhentib.

tis, fiueà fine mortis Nicolai, tépus ftatuti lap(üm.

st bese ernere tl iter o

cum confanguincis: quiaillud loquitur , quando

Sed non obuiat (tatutum,fi tenemts, g non valedt

zxdliatiaanni ul ve

con(anguineis atfiftentibus,& cum alio contrahen

ftatuta detrahentia de tempore przícriptionis à iu-

xxdimat, Qu du

re ftatuto,vt no.Io. An.de excep.e.r.lib.6.

tibus,nonde contrahentibus cum confanguineif-

x cundar od ia

met & decipientibus, & ad dilapidandum, & iactan

Item dato,quód tempore potuit cótrahere,pro-

visor s t dfv

dum inducentibus, vt euidenter patet illud cü con:

poniturin fado , & fatis etiam videtur patere per

-;:m;uu&,proruürmbum

fanguineis; notat caufam agentem,vel au&orita-

aca,quód hecpuella in longinquum fuitnupta,

tem contra&tui, non facientem contractum.fic de

nec verifimiliter potuerit habere fciétiam paterno-

oiun nojdi

Banibidtot

iudic. c.at ficlericiibi,cum clericis &c. & quod ibi

rum bonorum,& maternorum: & an decepta fuc-

not.Ioan.And.

rit vel nó,vt inregula,quiin alterius.de reg.iu.& in

.....

s gon piptu

—

1 Non obftant prafcriptiones,quz allegantur. Et

regula;qui in ius,[i.6.quo cafu, velftatutum hüc ca

:d;xcdocïrmamma

primó non obftat prxícriptio iuris : quia nec toto

fum non comprchendit abfentiz cum ignorantia,

vt viteturiniquitasàa ftatuto , vel fi comprehendar,

temporevitz Nicolai potuitaliqua currere prz-

dgut

fcriptio,cuius vita durauit(vt mihi eftin facto pro-

mulier exregula generali, i qua &c.re(titueretur

em r ((l cmc

intra quadriennium à temporereuerfionis, vt not.

j t

pofitum)víquead 15380.& tic iam fünt 24.anni á die

j

mortis,quia eratin non bona fide;,yt fupra cft con-

gl.in l.(icut. $.fecus.C.de prafcr. 30. anno.in verbo,

sv gt

clufum,extra,de przícri.c.fi.

malitiz.& Bar.in l.j. $.(iquis auté.ff.de itine.adtuque

i

du

a LXN

Ti

u)

NoO obftat C.(i maior fa&us minor fuer

it.L.fi.f vbi

riua.Talem enim intelle&um recipit lex de przfc.

«

P

m

in donatione concluditur lap(um decénij poft ma

in abfenteloquens,vtleg.fi.C.delong.temp.prafcri

hom Wi

T

jorem ztatem, & viginti inter abfentes: quia quó

ptione.& l.(icut. de prefcriptione 3o. annorum.fic

" Eï'w "

ad tempus Nicolai non proccdit illalex dciure ca

& (tatutam in materia difponens, de coníue.c. cum

M

fl

p

dile&us.de conftitutionibusc.ex literis.l.2.C.de no

quià

jct

nonico,cui eft tandum;cüm enim cótra iura mer

pl

catus fuerat, & malcfidei cofequenter effettempus

xalibus.de clericis non refidentibus,cap.ad audien-

g

0

tiam.& c.cum dilectus.

nf

non potuit confirmare contradtumad illius com-

modunmy,qui malafidei poffeffor eft, qui contra iu-

Exquibus concluditur, quód cüm fecundo an-

Ü

I

1 müw

ra mercatur ét cum domino;C.de agri.& c&.l.qué-

no;quo fuerit reuería mulier,obtinuerit fenten'iá,

Hu

d

ij

0]1

admodü,&in regula;qui contra iura.de reg.iu.li.6.

qu« rranfiuitinrem iudicatam ( vt mihi proponi-

u J

cum concordantijs.C. de iure fifci.l. prohibitum,li.

tur) quód quó ad realem virtutenr, de quo audio

jWw

n

nu[lüf

JJHW

i

tátum hzfitarimulieriuíté obtinuit, quia fi nó ve-

fv

w

xg.pgtcxzt'hæc in regula, po(fe(lor.de reg iu/li.6.X c.

E

nerit

2

U

jb

ii p

x

n

r

T

(

"

'(l

æv

[

v

66

Ant.de Butrio Donon.

p

]

/ :

nerit hacvia,volüit Dominus Deus veritacem alio

