fiue primam, fiue fecundamy,fiue tertiam: quia illo

d. x CA

$»iRITVALIA]Réfer, fequitm C alios allegat, muncu

cafü zquipolletiftiin cafibus , quando multiplica-

;;(L»;;jj;fkingiïgliïk qui

pathm citans boc confil.-Petr. Rebuf.in tra

T

ölav.nami,na.. quaft.17.

bilis eft catus identitatis:fzpe enim Cafelius,ait,vti

nute, 20

mur fingulari, cum plura fignificare volumus, f£

s quttit o

syuadum OL C

deverbor.(ignifica.l.in vfu iuris.ff. de petit. heredi.l.

diuusinfin. Secundó,quia caufa legati.fcilicet vi-

siüzun ed du

iongt, L TO

sVMMa&IW;,

duitas non eft ex verbis ad certum determinata , &

multiplicabilis eft, quam & multiplicabilem ponit

m'mngi quam p

"

M

j Legatum habitationis domus in mfä fvi.äu'ijtc'l:-

& verifimiliter cogirauit teftator: regulatur ergo

à natura fuz caufz, C.de cura.fü.].cum aliquis . Ité

(roftandum, quod q

tis , n finiatur in prima viduitate .

cüm caufa legati fit iterabilis & legatum fucceffi-

trta

2 Latum in ca[u -viduitatis , cuiufcunque

uum, cquipollet ifta ex natura cauíz in cafum vi-

,:äui;ztcm txott

duitatis & in quemcunque cafüm viduitatis: non

n

U

alterius necefitatis an includat ca[us. ce(Jante

A

2"

igitur dubiumeít , legatum non reftringi ad pri-

UI

TM

«viduitate .

mam,ff.deann.lega.l.fifilie. Item equipollet i(ta

2

n

U.L

quandoque,velaliquo cafü,velin caíu. Et differen-

It

n

U

XXX.

tia eft firi&einter hoc quandoque,vel aliquo cafu.

Mf

Conüljum

* NLGZ

& differentia e(t (tridé inter hoc quádoque, & quàá-

T

104

W

et

LY2

docunque;quia quandocunque zquipollet ifti, in-

P

) 45 v S. : Titius quidam teflator filiabus ais veli-

M 1H€xm &

»fäï*'u

A

terdum vel alteri:tales autem dilpofitiones ada.

UI

L

n

Ó

quit inter catera bereditatem , ér ufum domus

&um iterabilem per tales di&tioneszquipollentes

A N

per bacuerba.

relatz non referuntur ad primum , fed vlteriorem

ï;inp:c:cs;:;cci:'

QNS

j

i

Rs

tl

Cn

[n

Item domum [uam , quam ad. prafens babitag

adum,l.fiita ftipulatusfuero a Seio.ff.de fideiufiigi

17

filz'a

;eius filie,fcllicet .4. & B. babeant & babere

tur & in propo(ito. Item non eft dare cafum, qua-

d IU

debeant in ca(u widuitatis &* cuiu[cunque alterins neceffitatis

& hn

um

1c plus cogitaucrit te(tator de proxima viduirate,

N C

ufum d babitationem domus cum) difda eius matre ea. uiuentes

quàmde aliis. Imo fub effe&u vcl maiori. Et ita

AU dg

LC

€* eamortua fit ab barede alienata domus pradi&la , non con-

N

l

TU

M

mens teftantis adett in aliis ficutin prima, igitur ad

fentiente altera ex fororibus , €^ altera confentiente & iuri fuo

omnces extendatur adinftar etiam dotis , quz de-

4l Mnllm

"

SULIGE

il

renuntiante , quanon venunciauit , tanfiuit ad tertiauota .

t

A (s

-^

terminata videtur non folum refpectu ad prima

at

)

NNumc autem uidua morte tertij uiri uult babitationem domuss

fponfalia,fed ad iterata, C. de rei vxo. aQ authenri.

t à

Js...« "&

opponitur,quód in prima widuitate uevificatum Cr finitum lega

"n

Qw

quamuis.& vnde fümitur .1tem legando habitatio

4l

QU p

q

tum fuit . 'nde non admittitur , nec admittidebet ve[peéu fe-

nem ex qualitate períonz legantis,quia pater: & fi-

Nj

um

E

eunda aut tevtig uiduitatis . 1tem feeund , quia uerba nece[[i-

lizlegatur , quia & filia eft caufa legandi:quia refer

MT

lt C

tatis alterius vestringit ex multiplicatiua alterius uiduitate con

uantur decus , honor, & pietas paterna,vt filix po-

b m

li

m

cludente neceffitatem,ubi alibi babitare non pofsit. Tertió,quia

tius inhabitanti paternas domos quàm extraneas

thF[QuS

ius babitandi translatum effet in emptorem , ad cuius commo-

"l

lr

quandoque cum multis moleftiis & periculis,qua

xAOS] Pm

3[(10'

1 H..'q'lN

dum altera venuntiauit , C fic cum éa emptov poteft babitare:

cauíx vniformiter refpiciunt omnces viduitates :

ts

DN

x&l

j

x[h)

Qf

terat babitare.,

€» quia beres etiamns fumm tranfiulit , qui eumi mulieribus po

hoclegatum non ad primam reftringitur viduita-

A

m"'k.,

tem fed vlteriorem, ficut in legatis in die naturalis

AJ[Q

ln

1n$l

M

A

I

vcl ad laudes;quia exquo dies iterabiles funt, quan

f W(

h 0[ y *

ditaslegata multiplicatur ad multiplicationem dic-

rum

Ditce

DN

s

(

hu "

1

.BI

! ;UIO

Vi

i!

li

b

Confilium . .

XXX.

qum ']

l

jl

V

49

F

aOb!f&m

j

lil

l

llma

j un

rum ad conferuandam decus legantis & legatarij ,:

nendiinterbrachia amicorum &attinentium , vbi:

Glfp

"u h

leg. cum quidam. & leg fequenti. &leg.annua.in

vitz neceffitatibus pluribus occurrentibus viduis

0

r

10

oflno

&Jou(

d

li

":n

princip. & leg. Titia. $.annua. ff. de annu.lega.ad

promptum & paratü valeat habere recurfum. Ideo

J(m&j

chf

E

l

hocff. de víu & habi.leg.G habitatio. $. vtrum.iun-

vulgare eft Bononierifium /Zigeme le mane &* li piedi cr

uj

&a glofa in leg. (i ita ftipulatus. praalleg. quz in-

mettimetralimei |ad hoclex z.vbi pu.educa.debe. Ité.

i

(lQpe düufc

Jnoma "

»(Umv du

nuit legatum habitationis,ctiam fi habet ex ver-

di&io,alijs,alterius,& fimilia non femper implicat,

tdlly

bis caíum iterabilem , non vcrificatur in primo

imoampliant;& eft relatiunm diuerlitatis,ff.de do..

N

ht

Wi

ita. fcdadplures canía multiplicationis refertur:

qün

r.obhg

j

Li-fdeprocur.l,nonfolum. $. quetitur. &inglo.

AL o

hrma

AU

ht

«lj

ad hoc l. cum pater.$ pater certa,in ratione füi:qa

iuxta illud: Crucifixifünt Chriftus & duo alij latro-.

NU

I

nori eft verifimile, patrem in prima viduitatevo-

M

lUi " CR

nes.ad hoc in Auth.de mand.princi. ibi, milites &

q

(

Tif

luiffe filiam habere habitationem , in fccunda ab-

fcruos alios.demino.Lin caufe. in princip. deexcu..

D NOR

fque habitatione ex pictate paterna legata;Item

tut. l. fed & reprobari: S. inautem; cum (imilib. ad

W np

J i 0m'

quia interpretatio amplior , quz amplianda eftin

hac glo.de refcrip.c.fedes.cum cócordan. ibi alleg.

vltima voluntate, l.(i mihi & tibi: S.in legatis. ff. de

Item cüm proferatur cum copula; non reítringit

lega. 1. Item hzcbenignior, de rebus dubijs.liquo-

omnino fequens & przcedens, quia induciturad

U lf(!ar

j

li

Atf &HC

"

Nb

dOQfe

ties. de regul. inr.1. fcemper. ff de leg.l.in ambigui

finéampliádi.ad hoc l.ea't adiedtio.ff.de leg 5.eo.ti.

,. Pa

lg

Item fauorabilior & verifimilior.Item quia in fa-

l.g cocubina.in prin.& l. Quintus.de aur.& arg.leg.

PO c

"o

C

uorabilibus & non praiudicialibus grauiter talis

M

l

- Contraria tolluntur exhis ; quz fcribit Dar. in l.

Nltïl

locutio non reftringitur ad proximum, vtnot. Io,

quzf(itum. $. qui fündum. de fundo inftru.lega. &

lutd

An.fuperc. non poteft de rcgu.iur.lib. 6. Ad hoc;

quaz decopula ponitin l.fiis qui ducéta. de re.dub.

^ lmt

Dttthon

li

lered

cm,c '

quia fi multiplicatio contingit caíu fiue fortuna ,

vbi etiá per Bar. ex cuius didtis predicta cofirmàtur..

AL g,

h]

i

multiplicabitur ergo difpofitio, vt fcribit Bar.in l.

Item quiá regula habet,qua augmentandi caufa

MT

Y

k

ij

At

d

0t

qui bona. $.fina.cum l.fequen. f.de dam.infec.hoc

adijciuntur,minutionem non inducát, ar.ff.de leg..

Qul

confirmant verba legati : quia mens fuit teftantis ;

1.l.legata.defundo iuftru.leg.l.mácipia. cum fimili-

18 C

vt cum vxore filiz habitarent,& poft mortem vxo-

bus.1tem.cümintelligi poffint; vt reftringant & vt

.riulmi

lg tj

C octioni i

dHf

ris : fuitergo eius intentio , lcegatuni mom

c

cn fanea:

ampliét;in dubiointelligiturampliatiué:quia hzc

hi

viduitate non finiri.

plenior interpretatio fuit fimplexnon exprefséani

T cm:ïflmurg .

.ceffant, qumvcl

QUrciqqe

] l-q

Iuraautemin oppofitum alleg

mo emendi commoditatem habitandi:quia patere

4

At

loquuntur,vbi agitur inter viuos:quo cafufemper

poteft exipfa renuntiatione; vt perfonalis extincta

TMUE i

voluntas obligandi eít ad minus,ff.de ver.obl.lins

eft;, ideoforor non renuntians folum habet ius ha-

)

QUX i.

ter ftipulantem. & reítringitur , ff. de verbo. oblig.

bitandi, fietíam 6ic effet pinguis , p crederetur ius

"A ttin Cl g

Lquicquid aftringendz. vel quando mutatur pars;

habitàndi qióad commoditatem tantum , quod

Cutevolumis

[

"1 'llglmh

t

cui effe&us quazritur obligationis , vel quando ad

fieri poffe videtur, C.devfufr.l;cü antiquitas. Inftit..

graue praiudicium cótingit iterationem fieri; quia

devfu & habi.S.proxi.l.nec.f.de vfu & habi.Sed có

uml

nonidé itcratur, fed diuerfüm multiplicatur, quod

cedendo g poffit; dico, giius hoc non potuit tran-

ATa m r

hic non contingit; vcl ratio fuadet potius difpofi-

sferri inextraneum, cüm non deceat habitareforo

at Vmurpcenyoit

tionem reítringi quàm ampliari, quz c

rem,quz non enuntiauit.ff.de víu & habi.l.non ali

fant hic.

-

güfæ ccf-ï

Atf telator: p

Tomn

ter.quafi hec fuerit mens teftatoris, & ibi dicit glo.

1

Hsv lb

f omdqis

^ TCirca fecundum, quod opponitur, pri

fi.deiureautem hzredis quó adius habitandinon

videtur exilla ampliatiua reftringi viduitatis cafuna

fireabis & leatum rf

eít exhortandus, quia folz forores hocius habent,

a erearora cadte i elm v

ad viduitatem habentem in fe neceffitatem, per iu-

vt patet ex forma legati.

conoue calüm Vi 0

ra infinita,qux probant didionem, alius, velalter,

Ita de iure vifüm eft mihi Anto. de But. vtriufq;

lum to rdrgi d

velalterius,implicare,ff.de rebus du. l.quidam rele-

iuris do&ori, faluo femper meliori confilio.

gatus.in glo.in verbo;alieno.C.de decuri. vel coar-

x i a. J aqupoltl

ta.in rubrica. C.de colla.l.ex teftamento. l. 1. $. de-

A DOD-D T 9.

amocdo i a df

bitum. f£. de conftitu. pecu. cum fimilibus. Item

becqandoqterdand

eterh

"

huic figno alterius,copulatur adicctio reftringens,

ONTRARIY N;] Hoc con[ilium ?efefunt Iaf in l.dinortio.

«

«qu

dois x que

'

zeaqupoltciti

fcilicet, neceflitatis.]INatura autem adicdionisre-

G.quód fi in patris.ff-folut.matr.in fi. & Jlcia, in l.boues.

1

ftringentis genus aut indifinitum fübfequens , re-

S.boc fermone.ff.de verb. fig. quod elegaus appellat Fely-in c.2.

[

« dioltonis d

7

ftringit fpecies przxcedentes ad a.quale generi, ff. de

col.pen.verfi. bene facit.de treug. &* pac. quauis la. in loco iam

zues onsaqiptt

füpelle. lega. l. legata. fi-de fun.inítructo. l.cum de

citato dubitet de quinq; limitationibus velatis bic à Butr. ad d.

alonmuti,

u

(edrienor

Lanionis. $. cui fundum.delega. 5.leg. quz(itum.

1

Aichictig

$eboc fermone;circa quas & Alias vide Tiïaguel.in d. $. bocfer-

004 &t

(ä.ülmj (l

$.Meuij filij.(.de penu lega.l.nam quod liquidé. $.

?H0U€ .

p d

iin. .cum de Lanionis. $. quidam.de fundo inftru.

; pronimam

RTR

duv d

lega.cum fimi.

'sVMMcA'&IVMf

ao

- Contrarium e

(t verum de iure, tum quiä. tcïïa-,-

ficatut PUW)

j

0if

tor pondezaffe & propotuiffe videtur neceflitatem

"F

aflretia

fubeffe,eo q» datus eít viduitatis cafus:tum quia

Zfaredes per partes in[lituti , i babeant«onicum

j

viduitas trahit principium à cafu neceffario , fcili-

yp foium !

u

ij

abflitutum,an requiratur , quód conditio appoz

JHIM

cet mottis:tum quia dato,quod habeat domus ma

m l

ritorum, plurima occurrunt, in quibus adeft mo-

fita fubflitutioni purificetur sm per[onis vtriu[a;

yl

"i

leítatio in habitationibus maritorum : tum quia

in[ütuti .

T

gt

vnde traxerunt originem , habentes atüinentes &

MT

T

n

amicos, propinquos , vicinos , à quibus cuítodiun-

XXXI.

tur, & àmolefítijs defenduntur , & tribulationibus

Confilium

« imos

j

"

?Jcrifuïïs'qqï

eorum occurritur:tales neceffitates viduitatis actu

CWS

u

2 iISI S confilijs cótrarijs dhi Floriani, &

, omüf

contemplantes teftatores fupponunt viduitatem

€

SS

Udllm

habere caufam annexam neceífitatis: quanquàm

düi Freduli cotrariantibus in eo , qp díis

p

[Cün j )

V

AX

Fredulus przfupponit partem Nicolucij

fl 3[15

,(

ergo verba illa implicarent aut reítringerent,(atis

(

S

*jv defe&tam conditione quo ad fubfritu-

2!

jl

pro eo viduarum neceffitas adeft habitandi & reti-

D

a

[j

tos,

d

"T

u

ial j

[

1m

m

(f

"

n

o^

-

Ant.de Butrio Bonon.

Ojl Ff.r:—-;'

;'.'

$O

)

lmïxr "

«

uf i gt

tosipfum approbo:nam pondcerauit dominus Flo.

haftz fi.lib.ro.& quod no.in d.l.fciendum.

licet difpofitio conditionalis confirmetur per

Non vitiatattcftatio arbitrorü in actu laudi,quia

i;n

Dfl ! bdcläuämlx'r'

[)

qll

auth.ex cau(à, &c. Etin hocbene dixit, quia hicin

funginon pofluntloco teftium & arbitrorum eo-

J

uolU[

m

TM

eríona primi defecerat,cüm decefferat (ine liberis.

dem inftanti, 2.q.6.c.(tatuendam.de verb.figni.c.fo

,/,täl[ï

«t

rus.Vndeomnium eft conclufio , 1n cadem inftan-

N

j

)u

Sed inquantum dominus Fredulus dicit in partem

p

p

o

vltimam & vltimi decedétis Fidcranij vocatos vel

tia- coram fe nihiliudicem aut arbitrum atteftari

j"

if , x

M

fubftitutos,quafi conditio iufté extiteritin perfona

poffe;no.ff.de teíti...fi.G& l.ob carmen. eod.titu. not,

j

05

de elec.c.cum à nobis.de arb.c.cum dile&tus. de ex-

P

l ll(h-

Adu

Ji

u

vltimi,hoc non eft abíd; dubitatione:quia teftator

«

difpofuit particulariter per diuerías terras de tota

cef prela.c.inter dile&tos.de purga.ca.c.cü diledus,

r)m

k

pv

M

D

Antt

hereditate, & fic etiam fecit teftatrix : quo cafu de

Spec.titu.detefte.S.opponitur.verfi.item quod fuit

)i

mj

yo

)

mente te(tantis eft,fubítitutos admitti tota hzredi-

in codem.Archid in d.c.(tatuendü.Guido de Suza.

ii

tate Vacante:& fic in cafu exiftentiz conditionis in

" mptc

JO)'

inl.1.$.1. f£i menfor fal.mo.dixe.

,nt Q

períona vtriufq; , vt ficcollediue non diftributiue

Neciuuat,quódatteítatur notarius: quianó va-

nfoü

Tl

let atteftari , nifide his; quein eius praefentia gefta

MTA

/

verba intelligantur,vt eft cafüs & ibi Bar.qui fic limi

tat $.cum ita.ffad Trebel.in .hzredes mei.in l.qui

funt.V nde atteftari de preterito no iuuat, vtícribit

T

Qum vv

dam teftamento.ff-Je vulga.& pupilla.per quam di

Inno.deprobatio.c.quoniam contra.in verbo , in-

; fg'uliï(

pett

"u

m

cit Bart. fic íimitari $. cum ita. g [i teftatortotam a

ftrumentum.verfíic.item continere debet.&ad hoc

al

qant

m?

m

hareditatem dat fübftituto,oportet g códitio cef-

quod no.Cyn.& alij in auth.fi quisin aliquo docu

u

',WUUP

himo C

fet in perfona vtriufq;. decifio tamen Bart. quó ad

mento.C.de eden. Spec.in titu.de inftrumen. edi,

i

WW "

"1

PT

terminos $.cum ita.repugnatilli S.ibi , omnéhere-

$.1.verficu.& not. ad fin. glof.vbi dicit, quodidem

n

,,m] J

)

"

^m 9,0rtt

ditatem,&c.& ibi,quitotam hareditatem habere

debet effe tempus actus gefti, & editi inftrumenti.

vj

voluit &c.nifi per Bart. reftringatur(& ficintelligo)

b

Inquantum ergo hodie notarius? atte(tatur ali-

nehada t us

um

u

MU

u-

quando conditio extitit in perfona primó deceden

quid in preteritum geftü,non probat:adhoc quod

st

tis,& coniuncta nó eft períona,quz ex prefümpta

no.cod.ti.$.reftat.verfiin füumma.Idem no.Cald.de

uv

T.

40

voluntate defun&i excludit fubítitutü,vel nó fupe-

Tnels

prob.c.poft ceffioné.vt talibus atteftationibus in p

f:njo,cmtf:::.

.:c:vq'-u' 3

reft alius, qui ex ea excludit fubftitutum; quo cafu

teritü non credatur,nifi alia prcfüumptioneiuuetur:

qd n d

fatisdicipote(t coniundum excludere füb(titutü ,

ficetiam confüluit Federic.fuo contil.182.& confil.

sitdettt

!

K

at

feittotatd

vbialias non excluderet:& fic nunc verba colledi-

124.[dem Spe.de proba.S.fi.ver(.fed pone.

ueintelligentur, & fübftitutus non admittetur ex

T Nonobuiantibushis,dico füpra confültum fo

wtïitlhbïi]i!tll."::':rt.'f.u:

"T

u d u

exiftentia códitionis primo decedentis,vbi aliàs ad-

re verum de iure.

mitteretur:in perfona autem vltimi exi(tente con-

.. Primó,quia proaffertis inlaudo przfumitur,fi-

dapansatelcnrat Go

vctcondaio ia

ditione nüquam uidi bonum refponfum ad $. cü

cut pro affertis tendentibus ad validitatem vel folé

ita .& ad rationem cius:quia (i voluit naberetotam

nitatem fententizsvt dicitur in con(ilio quodinci-

tedi Aeto, de Batmo mátt

in caíu exi(tentis conditionis inperíona vtriufque,

pit,Ptholomeus.dequo.per Ioan. A nd.in addi. Spe.

"

fortius voluit habere partem in períona: vltimi ex-

in titu de arbi.$.fequitur. ver.quid fi actum fuerit

j

V

tanteconditione. Ex quibus

per omnia apprpbq

incompromiffo.& pro talibus pre(umitur etiam

quod do.Fredulus fcriptit.

pendentedubio nullitatis,vt no.Spec.de proba.$.1.

ibPITIOI

. Itamihi Anto.dc Butrio vifum eít deiure.

verfic.fequitur.

n

N

"Sécundoext

heorica communi do.quzx Babet,qa

.'!tl!vs!u].'n.'vz:mw

A D D'I'T L0

pro pronuntiante ad validitatem fententiz prcfen

"nv pf od h.

tibus partibus przfumitur,l.optima , fupra alleg. l.

fi.C.arbit.tut. & Lantiquz. ad V elle.per Guiliel.in

af m m n t

"T

OT A M ] Deboc con(il.smeminit Rip.in d. c.cum ita. nume.,

hd fat m vl

13 1.»bi bunc difficilem articulum optimé ( smeo iudicio )

lz.ff.deiusvocà.Cy.& Bar.in auth.fi quisin aliquo

documento.& no.n l.cum aliquis;przalleg.& not.

rtdinla ld Linm

foluit.

Vitinim ) d: D n g

Bar.C.de relat.l 1.& Inno.dc offic.dele.c.cumin iu-

re.Cal.deproba.c.quoniam contra. cum fimilibus.

"d r i

sVM.MUgKIVM.

Hoccofirmatur,quia apparentegefíto füiforma

ï-ïd:ariwm,&f;

UYDNOUr

extrinfeca valida fundamento poteftatis circunfe

j

t V n

$st

dj

Inflirumentum notarij atte[lans de ah'js quam de

rentis ad illam praefumitur.nor. glof.de proba.l.ab

otr Ed ?L

€a parte.Innocen. de eo qui fur. ordi. rece. c. in-

tïdfa Wz n

geflis ineius pre[entia, an probet.

notuit.

]

)

^

H'äh"k

1

02':.::; dein

^

4

"

2 Prefumptioan pofsit oriricvel baberi pro affertis

Item fi nuncarbitri atteftitur adtu(quod confü-

T 28 ld

t

ní r

;

M

inlaudo .

lo fieti)crederetur,cüm (int plures,per not.inlocis

M

Wj

r

hn

:

prealleg.& maximé cüm fintarbitri de fa&o pro-

u

l

14Y

o

Tudicans an pofsit [cribere a&la ab(que notario.

1

cedere valentes , quorum fimplici verbo c credi-

,W*/übm D14

tur,(ecundum Bar.in auth.ni(i breaiores.C.de fen.

Viv K

al

€x breui.reci. maximé quiain caufis his, qux füm-

u

l'üu:— M

Conflium XXXII.

Til

P f.

mariéaguntur:& ficnon procedit c.quoniam con

s'&za

7-*'::!.

trà. quia nec iudicans pote(tfcribere acta abíque

mþ!l 1

N f quafito przdido primo afpedu

üupi

hi

,4:6

notario,vt notanter dicit glo.in Authen.vtiudi.fi-

lgl

rl .

i

d

videri poteft,di&tam rationé no prc-

ne quoq.füffragio.$. neceffitatem. ad hoc C.de fa-

Wa

L

N

fumi,necetiam atteftationes per ar-

Hn l

A I)

crofan.eccle.lubemus.$.his veró.

MM

"D o

2 47'5)'

N

bitros probari,aut notorium , quod

Iuuat etiam multum atteítatio notarij : quan-

Nj

T E

non przfumitur,quià hxc foiennitas

Vy

U.

:(/lr(,

Pal

doque enim profert verba notarius in przteritum,

] ;[,06:

extrinfeca? eftff.de pub.l.quecunq;

& conftat ex natura a&tus atteftati. preccefiffe

xw

WPP

"ts

ly,

FK

vero.in l.(ciendum. de verb. oblig. nec etiam enun-

Wf

diem inftrumenti, & probat inftrumentum , quia

P*EU

tiata probatur , quia eftatusprzambulus ad adtü

prafümitur fecundum tempus in(trumenti, & in

j

laudi,qui laudum przcedere debet,necfecumi con

preteritum protuliffe cenfctur : quia natura prz-

*W

Wnpy

f

DLT

currere poteít,l.. cum füa glof. C.de iure fi. & iure

cedit actus fcripturam & temporismomentum:

an

i,

hinc

l

Qu

M

N i

"

&t bl[m

t"düm

AXXHI.

Ti

Confilium

jl

l

m

t

Q

AL

hinceít , quód in preteritum communiter con-

W(&c

um

Ia

ficiuntur verba inftrumenti,deiurepa.ca quod au-

$VMOMRIVA.

duf

M

bnlq

-s

ll üd

"

tem.& not. Calderinus de probatio.cap.poft ceffio-

L[ü&l

äfbum

um

£

nem. quandoque a&us in prxteritum atrentatus

1 Mem,difponentis debet a. [ono "verborum re-

rmen

Ts

ulAri.

b a

f

d

precedit aliquo interuallo infttumentum:& tuncfi

A

&0$-dc Vünd

W

enunciatiuélprofert, non probarinftrumentum ex

Q

li s

[ eü

2 . "Papamandans impofitiones leuari.an includat

Wi

'N i

viribus inftrumenti,ni(i partium przfentia,aut au-

WMC

Vr

At

&oritas actus aliud prefumat, vtfuit hic. Siautem

evel fe veferat etiam ad mendicantes.

V

atteftatur notarius ficfuiffe, vt hic atteftari cenfe-

l 10[ m

()du

3 Mendicantes diuerfimode -veniunt ficnominan

i

It

tür,etiam de preterito conficere poteít alio tempo

di velconfiderandi.

"i

reinftrumétum, vt dicit Hoft.poft Inno.in d.c.quo-

lUs.q !

q æmqu

r

lp

niam cótra falfam,quodintelligo,dum apparet ve-

4 Legata amendicantibus vvel «líjs pijs locis ,an

t

.

réautprzfumptéde eo; qui afleritin prztetit

'ü cü

sQUOr,um " af,

Ti

fuiffe rogatum.

fn f&b difpofitione Pap«.

T o

1 O,m.

In propofito autem hic fuit notarius(vt putoJaf-

]i

E

w

'&idhoc

fümptusad totam cau(íam , qui de omnibus roga-

Conflilium

XX XILI.

N

ii

tus cenfeturattinentibusin caufa, ex quo afferit eü

NEinri

MM

h3

&ed

legitimé citatum , ei creditur.

A '!;

M

[ d

Éx quibus apparetex triplici capite przfumi de ci

Depriuilcgijs,&ftatumonachorum.

0

li

um

tatione,& ipíam probari. Primó, ex przfümptione

Dtyrig, Pt

At

furgente ex auCtoriratelaudi,pro quo przfumitur,

MY

T fupra folennitere(t] confultum,

qu» n

Pübipsqe

fïl"«

ctiam mihi videtur,quód verba a-

ï(-—n[

um

OCqu

ficut pro fententia.Secundó,exprafümptione fur-

RTM

gétecx afcriptione fada de citatione pfentibus par

^

pra funt comprehédere religiones

Uj «lqu mcü

AURj

tibus, quz verifimiliterfic ftulte non faünt , vtali-

V mendicantium,vt ex tenore priuile-

N Dmp

UT

quid contra fe defcribi patiantur quin reclament.,

ANI

gii patet,& mensin dubio regula-

ETAUOC

" Tertio,ex atteftatione notarij; quilicerinprate-

ta cenfetur à fono verborum, ff. de

0X

J

,

li if

? "

Qonj

yitum atte(tetur , quód vidit & videre potuit, & de

rebus

ubiis.l.i

nambiguo.no.de verbo.fignifi.cin

i

S6asdoí;

Pràconlim

quo verifimiliter fuit rogatus. Facilisautem ex his

telligentia.de refcrip.ca. audientiam.cum (i.ad hoc

apparebit fübriliterintuenti refponfioad cótraria.

de fponfc.ex literis.

oum ildoye

Áj

Item & quartó,.fi arbiter nuncin hoc iudicio nulli

- Et quáquàm propter infolitum concurfum ma-

NOOOQS d d

tatis & notariusatteftentur citationem factam

teriz, in qua fcribitur, & nó proportionabilitarem

Aatem df

rr

'y?h.

NT C

xipt a'dhuc&e':rit cqucluf(ï-'o pradicta "i

ar&tent iure communique curíu : mens forté Pa-

penon cogitaucrit mendicantes , quia nec habent

RO pet n Andip l ,

"fta mihi Anto.

propria,nec habere debent;aut folent in communi

tv Vi m g

;

de -Buttio vi(u-m c& dc iþxc ,

igitu'r &c

cur(u:(i tamen fit dare,quód habeant,difpofitio eít

ALROGDOS lum ei

perta.comprehendere eos ex verbis latis.

BUl

A D'D'T T -N'4-xït*»-s,:«

::cEtadhunc cafüm propter hocincogitatum exté

detur , quiahoc non eft vetba extendere . hoc veré

t cammidoquetdg

dicitglo.in clem.r.de refcrip.in verbo, pretidentis.

( XTR INSÉC 41 Sol&nr'zit'asextrinfecd,cuimfde]&äk no

adralratem n pl

3 opponitur ,pre[umitur fecundum 1o-/4nd.Comp.Butr.1mo.

ver.& licet.& in glof.clem.r.dedeci. ingl. & verbo;

gt optin, Áigaalig

in c.cum dileEfus.de confue.1mo.in cán prefentia,col.fz.de prob.

de religiofo aut& quzad hac funt valde notabiles.

prigotad VelepetGulicin

Butri.Io.Bely.in c. ficut.colums.x 4« verficu. fallit 3.;de ve iudi.

- Etfi dicatur, in Pape mandato impofitioncsle

xd Bufb íqusindiue

Mattb.no. 1 2.Scrib n Lfciendum.ff. de verbo.oblig. Soc. confil.

uari:non videtur fereferre ad médicantes ad iniu-

fté tenta,& quz funtaliorumy & fecundnm vnam

a lm aiguisprlgun.

370.Confideratis.colum.3 lib.2..Dec.in autb.fi quis.num.17 .C.

|anoc oüc.dclc.ccumipiu-

dé eden.Intellige tamen boc modo:quód ubi agitur de graui pre-

opinionem,quz vera videtur, collata mendicanti-

bus,in quibus funt incapaces,ex toto veniüt ad vc-

:.:;zmconuæcumümihbus.

iudicio alterius,non fufficit ad prafirmendam Jolennitatem inter-

nientesab inteftaio , vbiteftamenta conferuntur ,

adyseregto um

&eni[fe tempus minus 30.antiis,ut no.1mo.In c peruenit.de emp.

€5 uend.sed ubi ageretur de modico praiudicio , fufficerent decé

autremanent penes conferentes qua(i non tranfla-

E

ta,cimconditionem habeant,fi transferantur , aut

amicos gf p o

ayni ad folennitatem ijümendam,l.]ïliüs. C.de pet.bar.lquiin

f

d. lt

aliena. G. 1 (f.de acq.ber.qui tex. ita intelliguntur [ecundum Bar.

vtvacatiaàfifco conferentium capiuntur,fl. de his

quzpro non fcrip.ha.l.fimetallum.C.de har.inftit.

in difput.7 incip.Mulier babens.in fr. Etita diftinguit & vefol-

dcotle

üit ,Alex.in d.l.qui in aliena.in princ.colum.3 .uer[t. uel vefpon-

l.i:ff.de tcfta.mili.L.neque enim.C.de bo.va.l. 1.li.1o.

saliridu u

"

'

alod

de.in d. fciendum.colum.4. conft. Y .col.fr conf-17 «col. 3.Hb.4.

no.Cy.in l.Deo nobis.C. de epiíco. & cle.perIoan-

phre

")

N l

o

ami

j

| C

fidope

Fely.in c.. Albericus.in fi.de tefli.in c.ficut.col . s -evf. Jecundó

37.q.1. c.de viduis. per Archi. 19. q.3.€. quia ingre-

UL

T

:

aduerte.de ve iud. afcin l. 1 .col.4.uerfic. quartà limita. C.qui ad-

dientibus.perInno.de probatio.c.in prefentia.

a (imp "

boc d

i

Pro fecunda parte facit ff.de dona.inter vi. & vx.

of

n

ti.Balb.in trati.de prefcr

.

jpin t.par.3 par.num. Io./!quuz

14

xl n

um

alios allezat, con[i.3 1 7. nim.2..

lvir vxori.$.(i promiffor.de fo..cum quis.$. fi debi

tl

torem.ex quib.cau.ma.l.nec vtiles.no.ff. de dona.l..

i«

qu

giumcon

"Noranivs]'Non potest atteftari deprateritotei-

ui mihi donaturus. adtalia autem illicité citata,

o

ro((',dl

4 f

I^

pore aliquid. Innocen 4n c.1 .de [id.inftru.m c.

cum in iwe.de off..

dequibus dominium non e(tin ceos translatum ,

, ol

r

li

delega. & in cap. quoniam contra.de prob.tlexan.confi.2 26.

nón'videtur mens Papa participanda , necin pro-

il

colum. 2. poft med. lib. 3. €7 in. confil. 241. colum. ^. in fine.

i

«

lib.6. Corn. confil. 127. coliim 6. in principio. uerficu. infu-

pri

etate,necin fructibus videtur mentem Papz ex

etiit

tén

di:quia à talibus iniutum exceprum ceníetur,

r i (

, qui

per non apparet.lib. 2 Dec. confil. y v8.colum,a.cirmed.C in

d.c.1 .de fid.inflr.

& iusalienum , vt vulgaribus iuribus , ficut nec

m 1'(-:*'"

r

4ing.s i.Matb.no. 1.Comés. conf.7.

dominus participat iniufté quzfita per fetuum , l.

«

q)'lnusl

"

|FxRs50].4ddc Rom

"'J( m

j

col, aincip.v ifo compromiffo. difputat boc latà Dec. & vefolnit

quod feruus.de acquirenda poffeffionc.iniufté que

113

g

fitainter fratrcs non communicantur , vtl. cum

j

Qu

u

Ín c.qiiontam contraynu.7 , not.6. de prob.

non folum. in principio per glof. & Dodto. C. de

ov

jrum

m

Fui n

yi

bonis quz libcris . & noc. indictalege quod fer-

jelif

g

uus.fic néc commiünicantur inter focios, tf. pro fo-

gO

g

j

D 2

Cio,

f

»1.

"

(&(W

j2

Ant. d& Butrio Bonon.

"

M

yi!

^ gl

cio.l. quoód autem fic.de fic illicité quzfito ecclefia

404

gf

m*

"

Conflium XXXIIIL.-

[1( [

Lnl

leuat decimas:no.14-q.5.cap. non fané.de deci. c. ex

Í

gb

i

, !

tran(miffain ius.malum eft enim, quód mendican

Htv

ji

p

J

|

tes,fi cum mala coní(cientia tenent, damnentur , g

| De crnphy teufi Ecclefiae.

j

p

Ínit

Ó

]

4

cum eis & Papa concedar.

n

t Ad hoc refpondetur , quia vel médicantes funt

WMV

DN

AS v s. Emphbyteuta vendens vem empbyteutica

J þl(*a

wl(..

t.^

ex con(titutione, vt predicatores, ?qui conftitutio-

(r—

domino infco , non veré tradens diClam vem , fed

;..4;1-

nibuscontrariis poffuntreduci ad proprium, & fi

;

4

j

'Jïuw "

r d

con&lituens fe emptoris nomine pofJidere, C dans

j

M' ".. a

ftatutis validis vel priuilegiis fe ad (tatum;nó médi-

a

licentiam intrandi po[fe[ionem praditie rei , ca-.

ji

n

cantiumiuíté reduxcrint , debent cum aliis fentire

fM

j

z't aiure fuo

,non obflante quod di£ius uenditor po$t tratfum

,

0 m

parem difciplinam: quanquám enim illa ftatuta in

temporis pradiclam vem empbyteuticam redimet ,canonem [eme

Md 'WJ('

fpecie non cogitauerit habens bona, cogitauitin

[ Jf

d i

um

genere,ad hócquod no.in l.fi eui.qui.ca.reft.in in-

pev foluit direéfo domino ignoranti praditians rem fuiffe uen-

u

ditam.

"t

Qm"

tegrü non eft nc.V el fünt mendicantes ex inftitutio

HT

'T"

"

ne regula:& nó video, quomodo etiam priuilegio

——

u

(*

Eiure abf'qüc longa allegationet pla

4 Papzíine maxima caufà iuftécapere poflint: fputo

N

SNPZ

$

num mihi videtur, emphyteutá ce-

47113"6(""

at

t

1

talialegata , vel collata in genere monafterio , aut

fy.D^

» um um

fratribus, fore füb difpofitione Papz aut Epifcopi,

7

cidiffein poenam l.fin.C.de iure em-

&

)

phyteu.& de loca. c. potuit. quia res

^l

Wl n

9 db

& in ecclefiam incorporata, quia fubiecta funt piz

[

1

cauíe, quanquam non poflintin fpecie capere ,jad

WL m

E N

L

alienata & fidié tradita per coótradtü

[

a i

conftituti, aex quo vera transfertur

Av

"

alium pium yfum funt deputanda fimilem vel ma

ofleffio & dominium vtile;vt l. certé.$.1.& $. Iuli,

M.(,'.JW) i

iorem,ff.de admi.re.ad eiui.perti.l.legatum. ff.de v-

fufr.l.legatum.& l.quidam.not.de teftam. ca.fin.ad

ff.de precar.ff.de padtis.l.ab empt.de rei vend.l.quz-

hd

dammulier.deacquiréda pofleffione.l.quod meo.

li

Y n

que ergo tota capere poffet Papa, abfque dubio pa

m

w/ 4 Wm

"

tientibus verbis feextendit generalis difpofitio ; &

& Linterdum.de reítitu.fpol.cap. cum veniffent. &

m

PL

quodibi no.Inno.ad hocquod no. C.de rei vendi.

7'[»MU'L 2

tam pic caufe quàm vniuerfalis boniredemptionis

24 Al

ciuitatis Bononiéfis , quz eft & fuit depatrimonio

l.quoties.& Ioan. Andr.in addi.S pec. deemphy. &

)" "LU" AnA A

& iurifdidione Eccleíiz :. & quz iniufté occupata

vendi.$.primo. verfi, & no. quod exprefsé, inaddi.

;.i':v,gm.m of

H

':[l

e(t,vt enarrat priuilegium.

quz incipit,& dubitat.Nec obft.quod nor.Spec. de

l';.;

lul 1

Conferantergo fraues,; qui

ain illaparticula in-

loca.$.nuncaliqua.ver(icu.lxxxv.quia ibi loquitur

uj a r P

in vendente veré vel fiGé non tradente.

habiles vulgi exonerabunt conífcientias fuas:quan-

sajiigj z f

quam credam,quodfi funt fapientes,quod fuas có

? T Nunquid autem poenam euitet ex redemptione $

ícientiasexonerét: nolo enim eos iudicare, fed vul

b videtur enim quód ón,;bquia fufficit femelalienat-

ajapynio ia 1j 6

fe;nec adueríus fa&tü,maximé ex quo fadta eft. exe-

gusin eis fcandalizatur, nec fapientesnonaliterin

formati bene eos defendere queütin talium retétio

cutio à iure,admittitur purgatio morc,ff.delega.r.

,«:m:z] M a

'

1.f res.de prafcrip.verb. l. rogafti.diftin. r. c. fiquis

.,WI

i d La ass um

ne quomodocunque colorentur;qui iniufté & có-

tra animas & conícientiam teneant, & quin quori

non dicam;de homi.c.pro humani,libro fexto , de

die celebrando iudicium fibi manducent,quod n6

fur.l.qui ea mente.de xdi.edic.l. quid fitfugitiuus .

iytr25] n

atteftor,neccredere poflum. libenterqueab eis au-

adl.Corneliam de fal.l.qui falfam.de fur.l.infician-

fg.ffi?igï..m'.l&".ïf oU

ditem;quomodo (e faluent.imaginor enim aliquá

do.& l.cum feruus.ad hoc quod no.glo.de elec. ca.

duf u al d

j

mihi caufam latere,ex qua quod agunt iufté agüt,

quod ficut.& c.fi.de fupp.negligen.prala.c.fi. & eft

fiiufté autiniufté ceneant, conferre debent . Et ele.

expreffum in feudo in rubrica;quid iuris fi poft alie

na.fe.re.cap.r.& hec pars eít vera de iuris rigore ,

gantiffimé per meum patrem &dominum; domi-

I M

nüm Petrum:/de Ancharano coníüultum eft.. .:

fic intelligo Guiliel.in l.3.$.item fi res, ff. de aliena.

Sicdico & confulo ego Anto. de Butri. vtri

iudic.mutan.cau(à fata, & Bart.in l.fequitur. $. ité

ia

Labeo.ff.de vfücapio.& Alb.Pa.in d.l.fina.

iur;s d.oölt-'orl, fgluo faniori cggülio.

"IM od d

fj

c

Dezquitate& tamen puto,eum euitarc peham ,

fi aliter domininon interfit:quia eius conditio no

D M( l

ATACU TAE N S T

COACDODODOT 150

Uj

fuitfaQa deterior,arg.de praben d.c. de mulcta. de

T

myl

T3RaR b 1 CATORESs.]De qz)ibu:-meminäre Federzc

rebus ecclefiz non alienan. c.fi quis presbyterorü.

i'ï'»'u(ifran;

1

z / l:

' degen confi. 2.Fratres pradicatores. Alex.conft.88.nu.4.

ft.de alicna.iud.mutan.caufa fac.l.ex bocedi&to.$.

[

NI Ahilug *

lib.2. Pbil. Prob.in.cap. y. num.2.de velig.dom. lib 6./4ncba,

fiquis alienans.ff.de v(uc.l.fequitur. $. Labeo.dé pc.

l

Mi d

AHf

con[.Xo 9. con[i.3 » X.ntm.s ; Quatuor funt ordines meudican

- diítin.r.c.diuortiorum.Ixxxix.di(tinc.c.r. Ethocté

d

t

tium, fancfi Dominici y Jancti Francifil, fancdli J4uguslini , «5*

netIoan.And. deloca.c.potuit. & in Specu.in titu,

carmelitarumsde qui

de loca.$.nuncaliqua.verfic. xcvj. Et fic dicit defa-

l?us dzxz 4d cgn]titut.æggf'd.lib. 3 .c-fp.-»z 6.

glof. 2.

&o Bononiz obréntum, vt tenuit Petr. Abb. & etia

3 recitat ibi loan.And.in addi. f quod maximéputo

COHMlUm XX

$VM MA RIFMO

