in emphyteuta ecclefiz, cum cierici in penis nó de-

benteffe tenaccs,de poenis.cap. fententia.no.de ar-

Y

HO

n']r

Á

lr

0^

d ,bi.cgp.dilc&i.x 2,q.2.fraternitas. *

"aJ'H[

t Emp-hyteuta alienansrem employteuticdm in-

o

TU

h.

ADDITIONES.

14;

fcio domino ,an (emper cadat à iure fno.

Onoü( ^

T

2

ngOn l

Emphyteuza vendens rememphyteuticam, eun

&

OxusrITvrI]Inboceft ingens conflitius opinionis.

m

Al

[UB]JZ "A

de perdidit ius,an illuc iud per Aredemprioncm

Et inueuio , quód partem affarmatiuam,ut filatantintra

lg

d l

u

ditio fufficiat ad priuationem , tenent. Paul. in l1 . $. [i vem de-

n

"U r

TöCüPöïCt $

Wlþu

Uleo

nUSq«

j

pofitam ff-depofi.Guid.. Pap. confi. 1 47. Con[ilium. in 6. dub,.

:

Jlitan

3 Clerici nón debent effe inpanis tenaces,præciþuc'

ad fi.& in confil. 92..Ex fatti narratione.col.fina.lacobi.in in-

j (]

V

U

«ybieorum conditionon deterioratur.

tl

*

h"

inir

ucst. feud.uerb.C cum patt.de non alien.colum.z..La[-in Lfina.

CoLHtin.

W

m

-

DUIV

"n

äuk( [

"o

A

«UC

coïklüu

vgq

Janc i

Y

Confilium

XXXV.

53

!t

WE

colum.3 7.4.19 .C.de iur.empby.Caffan. ia con[uet. Burg. eo. tit.

2

T Secundó ,an attentis ftatutis valeat obligatio

d.

$.8.glo.verb.reale-N'eeuf-tratt de pig.ia 3 num.s par.princ.in

perfonalis:decontractu matrimonij non eft hzlitá

h.

fr- Zafcin epit.feud.par.vo .Et bac crebrior éntentia , [i ad nume

dum, quia iurc poli regulatur, & talcs contratus

Ws

rum do&orum in(picias. Sed contrariam & negatiuam partem,

prohiberenon potett lex ciuilis.arg. de ordi. cogni.

lais

j

hh

quód non fufficiat fi&la & uerbalis , fed vequiratur acfualis &

c tuam.no.qui fil.(intlegi.c. per venerabilem.de fe-

h.

^td

vealis traditio,tenet Iac..4lua.in c.y .quid iur in prin.Guid-Pap,

?2

; S'Iammep

me

Á

cund.nup.c.1.& 2.de fponfa.c.t.Idem puto de con.

g Wm

Ti

f

q.101.ubi ueram & (inceram fuam fententiam ponit , " non

tra&u dotis,quia cüm mairimonium de facili non

[

li

in d.confi.ubi caufe clientuli inferuiuityin d.q.dicit,quód ita iudi.

contrahatur fine dote & obligationereftitutionis

j Mtjyy,

äs? Tf

Y

'Wllrej

J

HWM

catur in fenatu Gratianopolitano. idem ve££é confüluit in confil.

dotis, tollerent liberam facultatem matrimonium

1 39.De annoyad fi.ubi citat diclam [uam decif. Yot. idem pul-

contrahendi , reiiringerent iudicem contractus ad

At fäïf-

cbre decidit q.46.idem ante eum fenf[it Petr.lac.in tit.de aC in

terrigenas tantum:talia autem ftatuta non valent,

vem pro re feud.Curt.lun.in tratf.feud.uaviauit par.4-in ult.pim

vt no.de hareti.c.(tarutum.lib 6. & dicto c.2.de fec,

q*ltlü ]

cip caufa. Sed concludo primam opinionem falfam &f erroneam

nup.& per hoc coacluJitur, quód inquantum fta--

Nj

effe ; patet , quia fandat folum in bac vatione , quód per con-

tuta impedirent obligaiionem realem bonorum

-AAJH

Uotel !

prorettitutionedotisaaut dationem infolutam,nó

&nam|

PU

T t

Slitutum transferatur uera r non fila po[Jeffio . Sed illa vatio

V

k

non eft ueva ,uifi quando contratfus principalis tenet , quo cor-

valent, qua(i indircdté collant facultatem exigendi

TM

tlyc

lt "a

vuente corruit etiam claufula conslituti , & omuis alia fimilis ,

dotem , vclrettringant libertatem : & hocibinon

Alay

RUT

4 ïaerd

€? eius effe&tus . Et bancopinionem fen[it Bal.in c.1 S. aut fi li-

eftaliter: bené jpuitum etl mulieri in exigendado

"At l

d

bellario.ad f quib mod feud.amit idem fentiunt. alex.confi.91.

te,autadhunccaíum non poflibilem & odiofum

Qdv

lr

Tü

UM

Vifo tbemate.col.2 lib.3 Taf-con[il.*1 .col.vo.li. 3 .dixi Milleloq.

non extenáütur verba quecunque generalia ftatu.

v—s,&m

li

93.ttbi boc Butr.confil.allegaui,quicquid dicant Tiraquel.de con

ti:a ad qd facit claufulain (tatuto poiita, quzvult,

» Tyen

d.!.q

li

ftatuta illa inrelliziad bonum intelle&um: nullus

USITR

li

flitu.limitat.1 67 Clar, in $. empbyteu[is. quasl . 1 3 . uevficu.

-..,MN.

dl

fed quid.

autem fani capitis interpretarctur fic amare ftatu-

M

Rf

b

tum,vt eius voluntas fueric , mulieres excludiàre-

Qs (

vopn Now]Refert & fequitur boc confil.Dec. in cos

aj

( Vcndl

fil.16o.num.6.affevens e[fe communemsper do& Bar.in L.fequi-

petendis dotibus, & fibi fatisfaciédo in bonis defun

K tl

Gi,vbi aliàs commodeé (atisfieri non poffit.

10.Q0d r

£ur.G.item Labeo.in fi.ubi Imo.ff-de ufuc.Rip. in l. cii bona.post

Wi

num.20.ff.de priu.cred. 4lex.in L.fi a meynum.3 .ff.ad l fale. .4-

T Item inquantum ftatutum inhibet obligatio-

EO

lex.inl.ft infulam.num.40.ff.de uerb.obl.Imo. in ca.potuit.num,

nemrealem bonorum, inhibet & non fübeuntem

SOALLI Qu

muncrain ciuitate Mutinz.Mulier autem ciuis eít,

Ü

RU

48 Jn fi.de loc.Guid.Pap confil. 9 Jaf-confil.a 9. lib. . & in

Sitntmdtny,

Lfin.nume.13 $. C.de iu.empby.Alber pv im.par. slatu. qua$iio.

& fübit munera ciuitatis viri, no.glo.C.de incolis.l.

ciucs.X eft texin l.fi eo.tit.lib. 1o. ad hoc l. origine.

At if r

83.Grat.con[il. 13 3 .nume.2 lib 3. Soc.Iun.con[i. 10. num, 38.

qua t pl

lib.y.Clar.S. empbyteufis.q

cum gl.C.de mu. princip. lib. 1o. ad hoc quod dici-

ftæfïio. 1 3. uerficu. Jed quid fi. em-

tur de filio adoptato,leg.r.ff:ad municip. fic decidit

um quofdcd r

phyteuaa.

rvb r

€

-eÍB8QVITATE

] Ing?rt(?' fequitur banc limitationem

Bar.in leg.imperatores.$.item refcripferunt.eod.tl-

tu.leg.r.C.de muneribus &in quoloc. mu. füb lib.

o v':ïk..*iïüm- n Ciü UIS

Modern.. Apoftil. ad Dec.d.confil.160.nume.6. veferens ib boc

Shcpro bt jbodno, d

Butr. con(il.

1o.Ethoc exprefse declarat ftatutum in verbo,intel

ligimusautem,ibi,vxores & filios.

desied d lrnis,

d

FRATERNITAS?.Ad buius c. intelligentiam uide Go

ial rl

mef. in S. fic itaque.nun.V6.er in $ ex maleficijs nu.14.1n31.

Item ftatutumetiam fi prohibet obligationem ,

prohibet tàltem legis obl'gationem, & fic tacitam

ibocodno odtd t

de a& Rebuf.ad conflit.Regias in tratia, de arbitr, art.X . glo. $ «

dgpaspi pl

uume.r8.

hvpothecam:quia tales prohibitiones re(tringütur,

exquo (untin certum genus perfonarum ad aliena

m

gl o

tionesimmediarécontngentes ex fadto hominis,

o

uv t

,

A

,

$FM M«eARIV A.

non adiilas,qua immediaté fiunt à lege , per nota,

vem (s d

inliita quis.$. eadem l. f de verborum obligatio.

pilí

qu'uunä.itä

d JBM J

t Perjbnd publica alteri quavere poteft.

quod (it prouiíum de exprefla, & ficatacita vide-

n

Y

1

du

turreceflum,in L.fi.C. de pa&. conuentis. de preca-

um ln peth

2 . SNubendifacultas an poffit per [latutum vvel con

rio.leg.& haber.$.cum quis . quia ftipulatio fuitper

Wi at

xcondo

traéfum tolli.

alium interpofita , qui non potuit prziudicare mu

jc ia d

?

&ulier an Pry]ï',t/ per flatutum priuari dote *vel

lieri.i ipfa non acceptat: vndehabet tacitam & pri-

!

st

uilegiatam,l.affiduis.C. qui potioresin pignorc ha

« toceltoy

beantur.

"

&flimatione dotis , aut taliterobligare ne. cas

i

f

b

CL

Item nec etiam prouidendo de exprefía,no pof-

m

| piat.

fetprimo iudicare detacita, cüm non poffet in ge-

2107 — eegil

nereiuri hypothecarum renuntiare : licét fic reípe-

-

hi

frcdet

TU

AUXCAV.S

&u vnius per(onz velaliquarum , vt l. iubemus. C,

n

Ti

vC»qnfilium

ad velleianum. & maximé vbi non eflet aliunde v-

j

i &i

goqut

£

.I S À forma contra&us dotis , & vi

bi folueretur:quia hoc efferdeteriorare dotem,vt

m

|

quOd

li

E

b

-

Ícribit Bar.in d.l.iubemus.

sn

g

g5

fisftatutis Mutinen(ibus, quz tria

h.[fh

od

Z2

prohibent: perfonaliter obligari cü

Item & gl. tenet, p ex prouifioneexprefsz hypo-

m

d^^

w&xd

^. Bononien. & alienationes ac'obli-

theczatacita receflum non videatur,vt dfl. fin.de

-"fur

n

gationes inmobilium, nec nonin

pa&t.conuent.quam vulgus improbat.

AA

folutum dationes.

Difficultas autem tota re(idet, an mulier illa pof

um

j

1Ad

primum dubium, an circumfícriptis ftatutis

fit capereinfolutum,cüm non fit vidua, imo alteri

potuerit notarius quzrere mulieri ius obligationis

nupta: & quiaalibi habet domicilium , & (ic nunc

j

[

gt

p

j

j

& hypothecze, none(t dubitandum , quia períona

ciuis non exiftat, & ftatucum prohibet capruram

LT2

"

publica alteri quzrere potelt,vt l.Caius.de vtu. fF.ré

& infolutum de per fc.Et per pradicta concludo, g

n d

l

m

"

pupil.(al.fo:1 non queritur.not. [nftit. de inuti. ftip.

hocnon obttantemulier capere poffit, vbi alitec

$.( quis alij.L.&tipulatio ifta. $.fi quis infulà . de ver-

noneft prouifum : quianon funt 1bi mobilia, ne

j

"

j ld yi

1

29,

j /M

i

bo.obli.extra,de víu.c.quanquam.lib.6.not. Inn. de

^

*

ftatutum priuet mulierem dote contra publicam

n

V"l

p

conucr.coniug.c.dudum.

vtilitatem,l.prima ,ff. foluto matrimonio. E: quia

Ir 4

D ;5

ftatu-

)

m

aguffp T s

"L

74.

j

n

p

- Ant. de Butrio Bonon.

i

Qt

i

"E

u

ftatutum debet reftringi ad captiones infolutum,

dicatum fol.& leg.2.$.porró.ff.vi bono.rap. perIn-

r

"

i

D ;ix-

non precedenteobligatone, tales obligationesin

nocen.deteftib.c.cum caufíam.

ualidas con(tituit inanes, vel falté poteritagere mu

T Item quia probationes receptz funtin füm-

n

jj o

«

erá

mario iudicio executoris, ff. de reiudicata.l.à diuo

"

,

e

lier petendo;vt bonailla vendantur diftri&uali ciui

0i

tatis Mutina: & fic in nullo contrafiet difpofitioni

Pio. $. 1. & probationesin fummario non profünt

"l

mmmm

"L

d)

mmlä

j

ftatutarie. Ethancviam reputo tutiorem , & po-

nec nocentin plenario , ficut necíententia, l. fi qs

jl

ftca de pretio fatisfiat.

a liberis.S.meminiffe.ff.de liberis agnofcen.l.penul-

[ W[IO'

&

KC

AX

Itadico & confulo ego Anto.de Butr.vtriufque

ti.de hisqui fünt füi vel alieni iuris.de teítib. cap.ve-

ho

Jl ae

j

li

u

juris doQor,fcmpcr faluo faniori confilio.

niens.& cap.cumin tua.C.de ordi.cognit. l.z. & per

^

Innocent.de ordi.cognitio. capitu. cum dile&us.&

y

j

guac

cap. fina.

MT

AApeD T. I o

(Jgjlïl

Non obftantib.his,de iure puto cótrarium:pro-

jum

U T

TATVrTI]Zideinpropofito Dec.confi. $. &* confi, 301.

bationes enimjinquantum concludant, perífonam

p

i

do

0 n

£5

inl.1.nu.8.f.de regmrn c.(edes.de vefcrip.Rip.in leg.1 .nu

víurariam intendunt ad declarationem qualitatis

y

r AT T

me.14.cut feq.ff.folu.matr.

in perfonam : ideo illz ficut fententia fugillantes

j

"

n

u

pons

A

perfonam faciüt fidem, maximé inter ea(dem pere

j

Io

j

fonas,ficut dicimus in ingenuitate , ff de(tatu ho-

g

$U M MIóRIVM.

minum,l. ingenuum. Item inquantum contractus

![Mm lf

(slico 09

i ofw*'d

probatur fimulatus;quia res;de qua opponitur , ea-

MDNO ;

" Vlm

Probationes fhäïæ in unoiudicioan fidem fa:

dem eft,licét varietur obiectum, in quo fit oppofi-

fudt

ul

jeora 0s

ciant in alio in materia pena, & -vbi mutaz

tio,vt not.Innoc.deordi.cogni. c.fi. V nde (iprius

g

p

ha.

egi interdidto contra tede vna re , & obtinui , & a-

!]

fitacapta

tur modus agendi.

1'.'50.1-»4*4'

gis dealia re, oppono de fpoliatione rei,in qua ob

agaune

p

Probationes recepta in [ummario iudicio , an fa

tinui fuper interdicto,obftat fpoliationis exceptio,

(l

&üctut üx

& profunt probationcs in interdi&to in hoc fecun-

ciant fidem in Plenario.

doiudicio.

Ü

guriü/ei p

ac

fummanum

3

Deliti ad debitum admittitur compenfatio.

Item licét varietur res petita, in qua declaratus

st*

e(t heres,prodeft fententia , fi dealiare contenditur

jnlius fl quoc m

&

Conflium XXXVI.

hereditaria,fi folum fuper hoc contenditur, an fim

heres,eodem tit.l. fi quis totum.$ plané.

s il nímmo, t

m

/7

Item licét varieturres, fi tamenid, de quo noui.

,

ET

Vidam petunt /A.B.C.ex caufa mutui condemnari.

ter contendatur, coníequatur, ac id, fuper quo eft

Et condemnato di&fo B.in centum , petita fenten-

inter me& teiudicatum,& prodeft & nocet fenten

:äfo&couüzlotgoän-'&ti

ä

;

7

tie executione , oppofita est exceptio feneratitij

tia,& confequenter probatio.1. cogit.in princip. &

i

— ——À m

| contratfus , & oppofita e$t compen/atio certoriá

$.fi. ff. deexceptionerei iudica. füfficitenim inter

vedituum perceptorum ex certis po[feffionibus , quas ditlus B.

eos eandem eíle queftionem, quanquam res varie-

dicebat agenti pignoratas:replicauit a&lor non pignoratas, [ed

tur,vtl.Iulianus.eod tit.

"EEE

ad afficium datas,quod oslendit ex inflrumentis p»;lylicis; repli

Item quando idem eftfinis & eadem res, dcqüa

cat B.dicla inflrumenta fore fimulata , & tranfitiffa caufa ad

opponitur,licét varieturres , ex qua variatione rei

euriam ecclefiasticam [uper incidenti v[itrariorum contractuum

tenimhyn a d

non variatur contentio, fed füper codem conten-

,

€» fimulationum principaliter , coram iudice data petitione ,

ditur , dequo eft iudicatum, obftat & prodeft fen-

ua petitur ipfum declarari vfararium , &** di&los contra&lus

[

tentia: & confequenter probatio, vt in exemplo

]

Wi m;Hm.u m

fiiffe fimulatoss & lite conteflata fatta fuerunt probationes ,

pofito füpra poft Inno.vtipfe notatin d.ca.fi. Licet

|

^

ex quibus probatus eft;v[urarius, & probata e$t fmnulatio con-

ergo varietur quantitas petita , fimulatio contra-

"

tratfuum . Sic Slante [ufpenfa executione porrexit atlor nouii

&uum non ad álium finem opponitur , nifi iunan-

libellum ,in quo vatione v[urariarei , qu& comprabendebatur

dz compeníationis redituum perceptorum. Quis

LU TPR

in dicto affiC£u , petit quinquaginta x veus opponit compen[atio-

enim dubitat, quod petitis centum a te contra me,

.W:Wdü "n amlh

nem de frucfibus perceptis ex eademre: veplicat afor de af-

fi dealiis centum debitis probem, fi cafu non fiat

fittu,reus de famulatione contrattus eiufdem affi&lus, i pro-

compenfatio , fi poftea petis alia centum , abfque

ducit probationes inter eo[dé fatlas , «

Juper eodem affictu ü"

probatione poteroilla centum compen(íare.

Unm Y *

eiu(demrei coram iudice ecclefastico .

T Dedebito enim liquido opponi poteft comp&-

uaritiwyan ille probationes facie in primo iudicio faciant

fatio,leg.fina.C.de compenífatio. vt exigunt iura li-

fidem in boc iudicioyn quo alia quantitas petitur ,

quidatum inter me& te, quanquam aliquid pri-

t

tcuucocom

mó fuerit atum, ex quo cxvariatíone, de quo va-

riatur.

[

E

ZIISIS pundo &quaftione predi

Item , quodplus e&; liquidatum inter me & tein

l

RU

3

&is , quilibet primo afpe&u dice-

(

3

vno iudicio nocet tibi, 1poftea deliquidato ad a-

Mia p

—

ret , probationcs fidem non face-

lium finem deeo reuocetur in dubium , dum ta-

Ls

/

re : quia variata re petita, no obef

L. d.

ä

y

men non varictur,quo.leg.l.r.& l.heres. C.de plagi,

:mduw

Y

fet fententia nec prodeffet, quan-

vbiinter ea(dem perfonas fuper dominio proficit

y

tmq agt f

EY

quàm eadem cauf(a agendi inter

inalio ad finem criminalis a&ionis fuper criminé

Ti

eotdem, ff.de exceptione rei iudi-

i,

Af

r

plagii,in quo diuersé intentatur finis.

Cl

uj

catz.l, cü queritur. & l.fequenti. &1. fi cumargen-

Item hic intendirur finis purgationis peccati ,

Vi

L(ul

Pütnc

tam.S.(i fundum.&l.(i quisad exhibendum. de cau

huj

)-'Lt['

& quecunque crimina claruerint, purganda (ünt,

-

fa poíf.c.r.de excep.c.aduerfario. ad hoc quod not.

24.queftio.2. cap. ecce. Exquo ergo apparent pro-

uwM

J

if )W[Q

Inno.de ordi.cogni.c.(üper fpoliatione.regulantur

bationes integrz, ex quibus concluditur pecca-

V

tamenin hoca paripiudicio,fententia & probatio-

tum , non attenditur rigor Variationis rerum , cx

E,va

eM"W g, 3

D

[ 7-

nes.l.fed & i pofletlori. $. tína. & leg. fequenti. ff.de

quo fidesiam fa&a coramiudice competenti non

b

jureiurando.& de fideinitrumen.c.inter dilectos.S.

N

lf

al

"l

i

'4",&

vacillat. ad hoc quod fcribit Hoftien.poft Innocen.

porro.notn legis apud.C.de edendo.inleg, z.f£. iu

de ordin.cogni.capit.cum dilectus.vbidicit, quod

inma-

'x«'mf(l*m. Wlfg["ad" MT

a 1

E

L]LJU(

! bünu

!

Confilium

VIT.

D

QOJUOU

Np, h Ih

XX

QS)H:

*l

in materia tangente periculum animarum proba-

P

D

dCCt

At [

z

ISO f rundo& infterumento diu.

tf

Clud

IQ

l,

tio lemel liquida,'non attéto quód varietur, quod

fionis abfque allegationum difcur-

AT

0)[]

Q

mäno

ll

plus eftperfona , non variat probationis effcüum :

B^

j

.

fulongo.Primo afpe&u videturin

Ccfen

nPo

necctiam variatio vie agendi eft attendenda:in ta

hac diuifione habeptes bona em-

el

t

"l

lum

——

o

t

llCm

of

libus enim, fcilicet in matería peccati agiliores fuf-

phyteutica communia diuidendo

ll

Ser

li

ficiunt probationes, & fufficit probationem facere

cecidifle in commiffum : quia diui-

d

Hb- Q

fio in

0. (a

IIC

9tl

:

integram fm metam naturalisiuris,de tefti.c.in ony

€ habet alienationem, cim quilibet in quali

N

Ji &p

ni negotio.nec ponderamus in hoc rigorofitatcs

et gleba terrz partem habecat, Ideointegra: par-

( US,

pofitiuas & ciuiles;de re iud.c.lator.c.tenor. & c.có

;:

tis atlignatio habet in fe permutationem , quialic-

:

:ïch

fanguinei.de tefti.c.(enes.& c. Albericus.& c.cumin

nationis contractus e(t, C.& ff.de rerum eermu.l.r.

künt

il

tua.Nulli aücdubium,inter ea(dem períonas , licét

& 2.].coheredes.$ penul.tf.famil.ercifc. & l. familiz.

ï

?:

" &tlUm N

Wt

NU

aliud peteretur tunc,& nunc aliud, probationé te-

cod.tit.& notaturinl. qui Roma. $. duo fratres.ff,

M

sv li

ftium iuregentium fore plenam. Etper hoc patet

2

de verbor.obli. T Alienatio autem quzliber emphy

füfficienter refponfum ex variationerei ad obiecta.

lam

WQ

j lamcs

teuticz rei domino incon(ulto eft inhibita , ergo.

:

Tl

T pff«

Non obftat quod dicitur primo , narrationem

C.de iureemphyteuti.l.fi.de loca.c.potuit. maximé

modi agendi & procedédi &c.quia vt ibi , ita & hic

quia hic interuenit totius partis affignatio cum

011 l

ml ho

deducitur per viam replicationis.

oncre certo.

Gd

' mïa&æ

*

t ;

Xtem quanquáà

m,fecinduma

liquos, illa cxcc: a

In oppofitum ? eft veritas ,tum quiai(te contra-

U

)

ptio coram ecclefiaftico iudice tradari potuerit ,

&usattenta forma (ui fuit diuifionis,& nihil fuit di

Ui

Bf Y

m

vtexceptio fummarié coratm iudice ecclefiaftico ;

uifum , fed folà ex parte vniusalteriaffignata pars

*rclüob

vtnotac Inno.qui fil.Gnt legi.c.lator.in Spe.quarta:

poffefionum.cum onere: & vndecontraQus non

Wi

ODete

Quo)

40

parte;tub rübrica;de ordi.cogni. tamen in vtrobiq;

habuit fub(tantialia fua,cüm diuifio comprehendat

Vütofis

(X

notatis poffünt hzc agitari per viam principalis pe

ia featlignationem rerum hincinde; deficientibus

aL

titionis & plenarié lite conteftata , & tutius eft, vt

etgo fubítantialibus, contractus fuit nullus , Infti.:

[m&()m

l ET

«

"

D

ibi dicitur , & ficfuit hic : nor fuitergo iudicium

"

i

deemp.& vend.$.pretium.

S PUl It

u

liocfammarium,fed plenarium .

1Itemex quo atlignatio portionis fit conforti &

1

1

ln

-- |tetm fifummarium fuiffet, ex quo probatio ple.

coníocioin emphyteufi;alienansnon caditin có-

:ïaaarccpmendimr

l

ne agitata eít,facit fidem in plenario, vt dicit Butrig

miffum;quíalex ab extraneo cogitaffe videtur,l.vo

tgnduut,anüm

jn l.ab hoftibus.$.fed quod fimpliciter.ver(ic. item

luntas.C.de fideicommiff'&cibi Gui.de Suza. l.cüm

jrlu

quaro , quid fi in fummario.

ff. ex qujbus caïu-lis

ater.S.quindecim.de leg.3.& ibi Bar. & eft expretz

PISLRCRRUO dtnec

miaiores.

fum deptohib.alie.feud.c. imperialem.$. przterea.

Ut iC r

ádhzcquia eim emphyteute conditio non mute-

Boded o

: Ita dibd öc:cohfulo e

tur;ceffat intere(Ie eccleie, C.de imponen.lucr.de-

.

00 t n pl

&

gO An to.ciickB ïutr.iurisïvqtriuf

D

que fdä&.

fcrip.l.t.lib.ro.

fcteumite

- [tem quia al

ienatur in récognofcentem domi;

N

(

A

um Ya

numin domináü, ícilicetin pariteremphyteutam .

,

,'s ;VA M M.QA* AIF M.fi

EthoctenetIo. And.in addi. Spec. in tit. deloca.$.

a, a

nuncaliqua.verfic.7 ».Bar.firmatin l.cum hi.$.(i ve

rum.ff.detranfact.& 1. qui Romz. $. duo fratres.de

Qu fanitinec

,Diu'ijïo rei &:npþyteuticæ an "bqbg?gfur p» 4lie-

o, dl eodm o

AA Lione,

verb.oblig.in 10:q.in l.&ideo. vbi Guil. de Cun. &

Bar.ff. de condi&ione fürti.hociuuat, quianon ap

oolar poditn

rrobato, i r

Q!ljiendtio'rei empbjteuticæ ít

páret hicex inftrümento rem traditam: ergo non

u

gu(ariter eft pros

fuit perfeQta alienatio,ff. de pad.. l. traditionibus.ad

— hibita .

st

(nmulaio conti

lizcquod fcribit Specu. titideloca. $.nunc aliqua.

$ ocius vei Empl)yteuticæ Alienans focio Parteni:

vétíi.os.Sed polito,quód ceciderit;dic vt dicitur fu

oyniur i

prain tertio proximo confilio,quod nu.3 4.incipit,

N

veroytom. Qu

"faam ; an cadat in commi[Jurn.

M

v teconatt

Deiutreabíquelonga allegatione.

o r ii n

Y

; Cöh--fïlium XXXVII

SED- D D)T D50.

speidiacnm g

sceynaanped

Prosirvw ] Barto-Paul.in l.cum bi. $i unius.fffä&

d

siioopon t

lIt

j

tranfin L.fi domus.G.fr.ff.de leg. 1 in1.qui Roma. S.duo fra

lgt

]

: Dc-&mPhytöutiCo con-traäu.

tres.q.10 ff.de uerb.obl.e ibi Iaf.col.pen. Rip4nu.86. cum feq.

^

um ii

i

r

Cald.confi. 1 2..de feitd.Saly.in l.ea lege.col.pen. uev[i. quero cir-

dc quomn

r Quidam de Calafiris cun. "Nitolao de,

caidem.C.de cond.ob can.Lance.Dec.n l.legataritis in fi.prin.ff.

:h:-:;.;,dl'.'zriazionc,

3

d

Calafinis quafdam poffe[fiones babentes commu-

E

de leg.x laf.in Luolitas.C.de fideic. Mar[fing.2 8. Emphyteuta,

M

M

J

ues ,qua emplyteutice erant er in empbyteu[um:

Bertr.conft.188.J7ifo cafu.lib. 2.dixi Milleloq.9 8 tbi fequor pul.

j del

i 1

i

D

tentas a quadam eccle[iasdiuiferunt, & in a[igna-.

eram dift..Alex.in d.l.fi domus.in fV ide Dec.conf. 2 63 in fi.ubi

dum t

tione. jümnt

cum certo onere affignata infolidum 'Nicolao ,

v

t

n du

C

quod, onus ad plenum. non fuit exolutum nec adimpletum per.

ql!egat boc But. cö]lgoz. £0.2 o.n.9.cla.in'5.:emphyteu/is?q; 14.

eLh

AUX

])

(It

dicfie Nicolaum ; debebat enim foluere dotem quibufdam fo-

"

"

( i

OSEOGM M ARILFE .

! ][P

q n*

voribus di£li Leugi , qua foluta nondum fuerunt , cim uondun .

tempus nulilis etatis veni[fet , nec cafus deducit eas folui debe-.

»]I,

Ü

"

[Iïü'vs* l

fccatl )

veaut fuiffe folutas ; tandem aliquo tranjatfo tempore ditti

f

n

1 Filiafili aneo à quorepetere delet dotem per

j (ont

contrabentes ve[üuerunt a contracfu praditto communi concor

tbf t n

dia . Queritur , an quia diéla diuifio fuit fatta incon[hlta ec-

patremet filium con[umptam.partim . in fef'o

l

Eavf

yjiur W^

defia, dicii fic diuidentes cecidevint in commifJum . Sed dato

nuptiali filis , partim in fiudib, flhj

NI V

!

10

not

,

j

euitauerint .

quód cetiderint , an're'cedendq à contra&iu panam commi[fi. — ,

Filius an (uis propr

À

ijs euel patris gxpenþs jlude:

ic debeat .

J

"n

M

T

5

3 Tatr

«

Hoülïn PO

d

!d WC

QuN

j

(

TL

:6

'T

Pa

T (0

in d, $. necca(treníe.

J

h

55 Pätcr an de fuodebeat facere fílio

Adtertium dubium, ino

ficiefumaen potcüdx-

þ

:

expen[as mf:

|

g,iz

ggü

T d

m

ptiaies -

1

ci teftamentum , exquo proponunuur filii inftitnti:

P

j

LL

m

n

in aliqua partc. Sed agere poteft auusvt legitimus

WOA

A

4. Omamentaper [po

fum-*vel patrem tran[r mlfm

gfi p

adminiftrator filiorunr, fi fünt nati ante emancipa-

!W

7 nl

fpon[a,an [oluto matrimonio repeti Pofsint.

tionem:quia reinciduntin poteftatem aui, ad fup

y

plementum legitimz, vt l. fancimus, &l. omnino.

$

Donandi -vel non donandi animus ex Pluril)u.s

[

AR"'] n

contecturatur «

€.de inofficio.teftam.l. 1.C.de bonis maternis.l. cü

"

-

oportet.$.non autem .C.de bonis quzliberis.l.libe

-WW

if

rum. ff. de adop. fecus (i poftemancipationem fint

7 d

Confihum

OXXXVIIL.

concepri,ff.de adoptioni.l.quem filius.ff.(1 tab, te«

fiam.nulle exta.l. 1 quisexeis.in fi.principij.

Y

JVMM"M]

!VIA maior pars quzfitorum dubi :b

Adquartum b dubium; quanqu

àm varia

fcribát

n

Md

C

tatione caret, T refpondebo füc-

gloft.& doc.in l. quz pater.famil. ercifc. & in l. filiae

u

S

R

cin&é ab(queallegationum confli-

licet in facris.C.de collatio. vbi Cyn. Multi tamen

bt

&u,fi vera funt; que proponuntur ,

dixerunt, talia non videri donata , fed quicquid (it

W

M

X

""

de hoc, de quo etiam plené per Bart. in di&to S. nec

u

w,w /*"

C

quód tota dos peruenerit ad lacob,

velin ftudio velin fefto nuptiali,pla

ca(trenfe.puto nos effe extra dubiaillornm , quorü

Wn'l.'lm

Dä onfem » 11l

quantum & proquota eft hares, re-

di&a procedunt , quando con(tat vel pre(ümitur

I &Mmr

"

mv

pelliex petitione dotis ab Antonio patre defcripta.

patrem donafle vel donare voluiffe: quia an cedat

in teílamento, vt cum reodebendi: quia quod pe-

talis donatio in peculium aduentitium, vel caftren.

L

il

[g um

tit vxor lacobi, reftiruta effet vt heres lacobi , vel -

fe,vel quafi,vel profe&itium;anin fimplicem dona.

mandati,vcl pro focio: prout prafente vel abfente;

uüonem , quznulla eftinter patrem & filium , pro-

]

TT

Iacobo interceffilfe cenfetur Antonius quo ad Ia-

cedunt dubia predida.

il

w

cobum correum , excaufanon lucratiuainuicem.

s

- $ Sed hic ex pluribus conie

&tträmusnon donan

j u I

fideiubere videantür pro tota & rata;qua peruenit

dianimum : & primó ex exceffü quantitatis': quia

m

ad correum,vt notaturinl. vir vxori. X in LIulia.ff.

non e(t ueri(imile, patrem tanram voluiffe inzqua-

ad velleia.per Bart.plene inl.reos.ff.de duobus reis.

litatem interfil os, quos xqué veri(imiliter diligit :

lum XX)

Et tangiturinl. 1. C. de duobus reis. quicquidibi

imó (vt docet experientia ) plus minores quàm

fenferit Cvnus. mulieri ergo agenti pro rata , qua

gmaiores.

herese(t,obttat exceptio dolo facis. ff. deexcep. do-

Secundo ex co,quiä ad rationem intulit impen.

Niqurfieocii r

ä

(ciennag, k coa

li..dolo. quinimó conuentusa crediiore poflet op.

farum,& de(cripfitad codicem rationum

é:

»ff.de neg.

ponere exceptionem excuflionis correi, ad quem

ge(t.]. Nefennius Apollinaris.

ä l

tiua, d od o

vtíciberm, dcle

peruenit pecunia: € confequenter contra Vxorem,

Tertió.quia licét poítea viuens patcr;i'n teflamen

inquantum heres e(Llvndequzritur. ff.commoda;

to declarauitin talibusqualis füerit animus, cui fo

|

hi dabaur n

& Ícribit Dartol.in l.duobus. $. 1. deduobusreis.in

li fibi credend,

;f

i'rmino ved

fcientia.

gm.g(t j gum 1qeï?i?s quu,u:atur con-

i

,"

7:4. Ei ergo agenti obítat exceptio.

f

C

T

h

goldindaracefos

Non ob(a: (i dicatur, patrem exauo,qui iam nu

Sed fi dicatur, d

ecla ravtio hecexpoft fatoiure iá

L

i

T

J

Tiguta i quarzgte & g

píerat , ad ftudium obligari ad manutenendum fi-

filioquzfito non nocet filio ..Diconon effe quzfi-

Ti as f quocam ;

liuminftudio: quia hoc non cít verum,vt notatur

tum firmiter,(ed dubium eft;, ad quod tex. inl. vxo-

in $.nec caitrente.l.1. f.decollatio. bonorum; vbi

ri.$.fi.ff.deleg.5.quiinci

at Leem icum r

nustex.& ibrBari::

pi?,fiüus qui.ad hqc cít þo—

UR moGoo i

hzc concludir Barto.ia vltima queftione. T 1tem ex.

^

quo habet aliunde bona filius, paier potius de bo-

Item fi hocfactum fuiffet ànte

'do&ora.,tuhm,c-ü:m

8 u hsauen|

1'l'd.

Bo Deniurind w

nis filij quàn propritexpentam facere cenfetur,ma.:

fecundum opinionem Bart.non tran(iüiffet in ca-

ximéquando pecunia peruenirad eum occaftone-

ftrenfe vel quafi peeulia , & confequenter potui(let

£v

'ïihftdkh

lt ag s

fili, quzin fpecie caufa (tudi) con(umpta ett ,ff. de;

rcuocari,vt dicitin

0 QU Tmh 0 10 s

dite $. nee eaftzenfe - & indicta

i JUIHCQN mer

nego.geft.].Netennius,& quodibi notatur.& nota,

l.filizfami.

np-

-2

inl.r.alleg S$.neccattrente;per Dar.

Item communiter in ftndio pater non emit no-

d k

"

W

1

Non obttat eiian»;f quod patct fecerit expenfas

minc filjilibros,fed mirtit pecuniam,& filius emit:

A lücce

nuptiales, quas facere debet de fuo:quia hoc etiam

ita quód deuentum cít ad rraditionem , quo cafiü

ACtrtan «

adhuc ceffat coniectura donandi, quia tunc dona-

T It

negatur, quia nul!ibi cautum reperitur: imó con-

Onl«lq

warium appatetinl $.. f£de munert. & honori.&

re prefumitur;quando primó nomine filii cmit, fe-

n

u

*x

:

Ícribit Bart. in d. $. nec ca(trente.

«

cundo tradit:fecus (i fimpliciter tradit , quia potiüs

il

"NU hb

/Necobftatlfi.C. de dot.promiCquiaibi in dote,.

in peculium traderec

,

E

X

Vilo

& donatione propternup.non in fefto nuptialiabt-

nec caftrenfe.

;ut'c'tur.,vtþnoza:mr indi&o $.

'.Il(q

J

quequo poteft etiematrimonium.

At

Valtim "

-

- Etfidicatur,caufa ftudij,que tendit in finem mi

bI*t

. fAdfecundum quafitum degulanda & Franza-.

litic vel quati militiee, conicdurat animum donan-

L

li

m"(o 0no

hE

beíi, vt proponitur ,donatiiofuittalium : & in hoc

di. Dico, illatio ad codicem expenfarum hanc tol-.

mel'"' À

*

conftar,quód donare voluctit;hec fpeQant ad mu,

lit prefum

At i

u

)

Ul Ihns» .

"a

lierem.l.cumte.& l.(i mater. C.de donar.ante nuüp.

didum.

ptioncjm l&..quantixtarcm exceffus , vt eft

3

N

V

llq

1

ts ü

léLigs

Non ob(tatquod fcribit Barto.in l.fi plurcs.$.in

: Ad vitimum dubium , fi alia non fubeft proba-

N

arrogato.f.de vulg. & pup. quia loquiturin dona-

tio velprefümptio , quod fuerit ex quati ca(tren£i:

P Rgll

q

tione iamcontra&o matrimonio.In dubio autem

peculio, fed folum fit fendameniunrtuper fola €6».

h"ugmc

li

immu

data videntur, tinon coníftat, quód donare volue-

l"luln

] T

felfione;non fufficeret, per l.caftrente. & in L 6 for«

N

Wtto,

Vot k bj

rit, vt ornatior? veoiacad virum, ff.commo. l.fi vt

te f.decafltrentpeculio. & quod notatur C. dc.col-

TU

M

l n(ufk]

certo.S.interdum. & ibi Bar.ynde commodata pot-

tl

Af

la.l. i donatione. & quia confcflioniad commo 4

ufr

Pt H

funt per patré repeti; quinimó & à patrerepeti po(c

aliàsincapacisnon ftatur, quia preiumitur fidéfas:

tkm

Gnq

l Ye)

Fumü) 1

fenttalia ornamenta , euam darain fcfto nuprtiali,

&a , vt ibi, &1]. cüni

].mortis (üz caufa. $.fi.ff.de donatinter vir. & vxo.

quis Xdcccdc-ns $. Titj-a -de

4 ly )con(lmu 8 5«

legat.5.

4

E

nnh4

oIn

lt f

n

bun

E

& l.id v;&imcnzum.(,.dc pecu.& (cribit hoc Barto.

ADDI-

"l

? Qja a,

)mL"

X.AM

M

d

mpg Iw El

M

'IQN

k

uT

K

f

Confilium

j7

lgl'rc

ODos

U

Porcn

"ADDITIONE S.

r

OXXXIKX.

or

la

m

Atj

tius adpartem.

Uïlï,ru'

lt

USVH

i[ll[l

Nuncautem videndum eft (tatutnm, & fi cxcïü-

N

Tbte

um

d RxaTriOR]Jmng.caxft.3 39 Cagnol.inl. contratius.

o«

df

U

datquintam & (extam femiaam.que foeminz (ünt

"v

UI, D

(l h

nu. 3 s ff.de reg.iu.Corn.vonft.6 s lib 2 . Ale.confé.1 $ 5 .mu.

innumero liberorum in cafu noftro attenta (üccé(

FT

l

[llp

10-lib.7 .Bar.in .pen.. y.num.2 ff fol mat.Corn.con[i. 8 Y lib.

fione inteftati.Illa parseít vera, quia hec nihil hace

MV

Q

Of

l

Y.Bertr.confil.2 4.nu.5 Mib 1. du 2.par.confil.308. num.2 Jib.a.

ls

m

Tij

atlegitime,in nihilconcurrunt efficaciter cum fi-

"^

j

Teli

N

in 1-par.Soc.1un.confil. 1 3 4.nume.4o lib. 1. Cora. confil.1 t 4.

*

liisad legitimam:quianihil diminuunt, nihil &au

s

Qma

Üv t

N] Hlbe

libro 4.

j

gen: quotitatis:non enim compurantur in nume-

T

Q

m US

j

A ly

b 5 OvaRTVM]Refert C fequiurin boc dubio Bu

Io,quz funt (teriles illorefpectuquo numerus có-

ET

l

lt ls

tiiDec.in l.[i donatione.num.40.C.de coll.habes de boc plenum

fideratur,de electío. clement. quod circa. &quia p

UM

P i

eonfil . A4ym.num. 1 25.

Tue

mortuis habentur, vtin iuribus vulgarib. & tunc

i e

Ti

proquattornon ftcrilib.porrio determinaretur,ti

Itj

ficforettriens.Si quid vero habent fucceflionis in-

Hünü

t

( N

llf

Ti

SYMMkARIVAM.

Pt

te(tati ex ftatuto,quia neceffarió vbi confufam ha-

d

Yl

d l

Md

bentiegitimam, tüc (i minuta eítin aliquo,quia in

tf d)

umlo

M

toro non concurrunt cum quatuor, fi concurrunt

1 Leitima. filiorum quä— de caufa dicatur augz

qm"o COn[h ' I m'quoïll

amentanda , vel qualiter fit numseranda.

nonaugent,S quantum minus detrahunt, tantum

SUttt vol

Em

cítde (emilfe deizahendum, & corpori hzreditatis

um

Mi

2 Dosquoiure veniat expetenda eo» capienda.

applicandum.

MCIM

X

BV I

3. Statuto diclante vt femine non (uccedant abin

: Difficultas ergo dubij huius dependet à preferua

Plttm

n

tione dotis,quam facit (tarutum , quo iure prarfer-

MT

il:&m

teflato,fed tantum dotentur , an moriénte p4

uetur,an totum vt legitima , an totum vt fucceffio

h

-

ire veliclis filijs ma[culis «2 filiabus , an in

inte(tati in ca confu(íà legitima: an totum vt prius

l)

Ttten n

patrimonium collatum a tatuto feparatum a legi-

n

numero filiorum computabunzur filie indetra

tima & fücceffione inteftati.

Ra

li

Q VOI[HHC]

* T &tabifto riuulo fürzunt vacillationes & varie-

M

| äionfm Jemifiis aut trientis.

tatesconí(iliorum hinc & iade conie&urantium,

,

LONTM

: W ROIS u

dotem capinon iureinteftati, non iure legitima,

Conflim XXXIX.

fed vt proprium quoddam extrinfecum patrimo-

