ficiensad iuflificandum dittam declarationé, nam

nosnon dubitate propter cau(asibi allegatas, & P ó

[

yircitin hod

Á

cüm dicta denegatio fuit faCta ab ipía ciuitate,tunc

tificem ratü habiturum. Praterea cü ingreffus do.

T i

"

ii mumii!

arguo à (u(ficienti partium enumerationes q adus

Cardinalisin palatium fuerit voluntarius,nec vndj

4

st

"T

non ett (ufhiciens: quia autifte adus non contine-

fe velle difcedere dixerit, & Papa petente fub fpeap

g

kl

24 :-ä

tur in d.conflitutione, & remanemus in fimplici ex

probationis fuz;liberatio dilata fuerit;quisiufte po

n

diionoen i

communicatione canonis,(i quis füuadente.r7:que

teft dicere, ipfos hoftiliter, aut contumaciter.denés

ftione 4.de quo dicctur in fequen.articulo. A ut có-

gimrrio ol qo* a &

gafle:profetto nullus. Etad hoc optimé facittext*

tineturin dida conftitutione,vel quia ipía conftitu

in Linter omnes.$.re&té & in l.quire commodata,

gina gt —

iio puniens fauentem extédatur ad facientem , vcl

ff.de furt. quienim vtiturre commodata adalium

giiud.

TT propoäznæ:'y:.ä

qaquifecerunt vtciuitas,teneantur vt finguli,iux-

víum,quàmad quem commodata eft;credens ho«

tal).ffdemagi(tt.con ue.vel qualitercunque cópre-

facere de voluntate domini ; non tenctur füurti ,di.

gsiunfaga i egàrcas C d

hendatur,& tunc dico,quód deficit qualitas requi-

xit tex in d.l.quire.Dico ergo,g ibi eft eafus, quod

anquodqus puriumant a

fita in di&a con(litutione,videlicet,qued fit hottili-

credulitasindiftinaé excufat à dolo,quia ibi lurifcó

autonttatuc p kl

ter fa&tum,vt füpra deduxi,qua minimé verificata

fultus non diftinguit,an ipfa credulitasfucritiufta

ag ancelanas d ia2

eft in cafu noftro, imó penitus deficit, cüm ipíà dc-

necne.Modó g excufet à dolo;patet; quia nón pót

um ofídue, Baore ia

negatio liberationis non fuerit hofliliter fadta,nec

dicicommififlefurtum , quod non pót commitri

anltofodii rl daga

potlitiure licito dici hoftiliter fa&a , cüm fuerit in

fine dolo,Lj.in fi.ff.de fur.ergo negari nó pót,quin

mitibe R polta k a

Ícriptisfacta , & caufam defenfionis contineat ,&

przdicta credulitas, maximé ita iulitificáta, vt fupra,

a lco D k m

continuerit:licuit enim ipfisFlorentinis tam exper

non excufauerit ipfos àdolo, maximé cium nedum

tisiniutias,& fcientibus minus plurium curialium

iufta cauía , fed eriainiufta excufet à dolo , vt fupra

dnitnninoi & d £ )

AmwluuBalimla:z::;&a:

magne au&oritatis, & malam intentionem corum

dixi, &in caíu noftro requiratur dolus, cum fimus

ex confeffione coniuratorum cupientibus,retinere

in poenis grauifIimis,& con(titutio loquatur in pto

Snelum OL GCf auad

Cardinalem,ne mercatorcs,& ciues,& Florentini

infimt Aneein! od

4

nam,videlicet;(i quis, vt voluit Bart.in Lj.$. neaüt,

Vtn

Romz offenderentur. Sicut enim licet patri vindi-

f( quisteftJib.e(le iuffuerit,quia tunc talis iniuria

mïïc::z:o:j

* sf

care filium,].j.$.perhanc.ff.de rei vendic.ita licet ci

i

u la

non poteft inferri fine affctu facientis,l.5.ff. deiniu

Cto s;

uitati vindicareciuem,l.j.2:& 3.de libe.ho.exi.Et fic

rijs.& idem voluit Bal. in l.data opera.C.qui acc.nà

MTM

ame

iure,meritó predidia rationclicuit ipfis Florentinis

Mil emane --

poflunt.Et fic remanet clara conclufio;& vera circa

denegare dictam libertatem;ex quo fuüberat iu(tus

poenas contentas in dicta declaratoria circa interdi

Mi con m

timor,ne mercatores, & ciues Florentini(vt dixi)

&unm,& excommunicationem,

tj

DI

quod ivpfa Adecla;ra*'-

NAq*J

D

Romdz offenderentur; prout ex dictis confeffioni-

tio fuit, & eft iniufta.

A

mh Ui

bus verifimiliter , & probabiliter poterát dubitare.

20 ,T Circa vero tertium articülum principalä,vidä!i

WI& r(m

Giz aof

Nec przdi&is obftat text.in l. fcientiam.$.qui cü

cet,de paeria folius excóoicationis;dico, q ét ipía de-

MT lm munïm

19 aliter.ff.adl.Aqui.T vbi videtur cafus,g» non licet

claratio fuit iniufta , quod deducitur primó, quia

NU

i

;D.t.;g 1

offendere tertium innocétem, vt quis fe defendat:

q

quantum attinet ad ipfum D.Car. & ad ipíum Ar-

i MT

m -

quia ille tex.loquiturin eo, qui exceffit modum in.

chiepifcopü,ficut dixi in pcedéti articulo,excuían

h

Al

r

ais

Ííe defendendo,& ita fentitibigl.in verbo,tenebor.

lhm

T ii

E

&

turà poenis grauioribus,multó fortius à poena c. (i

ne (

Q&W

dum alle..eum qui.$.fi iniuria.ff.de iniurijs.& 1j.4.

quis tuadentc.17.q.4.ca.fignificafti. de homicid. ebi

hl

d

xLQ&

fiquisdolo.de feruo cor. Sedquando veri(imiliter

tex.& in c.3.de fen.excom; quantüm autem attinet

b

n

d

Ui

pane

dubitatur offenfio propria, niti: offendatur tertius

ad alios clericos,de quibus inproceffu,etiam dedu

innocens,licitum eft illum offendere,& dicitur fie

citur cauía defenfionis , quia fuerunt ingretfi paia-

Al "

"i

ri ad defentioné: cafus eft in1. fi quis fumo.$. quod:

tium armati cum Archie

1*]04( »au

JIN

dicitur.ff.ad l. Aqui.Similiter videmus,g licet aligd:

Prioribus inferebant.

pifcopo , & vim dc—minis

MT

d

dti

L:

fieri principaliter ad commodü füuum licét poftea

- Sed & fortiüs, ex quoipfi non habebant habitü

lü*om

noceat terio, l.fluminun.$.item videamus. & ibi

diftinüum;imo effent armati ad fimilitudinem mi

WU&D

lin

Yer

Bart. cum l.teq.f£de damno infec.& videtur decidi

ximv

ni

litum percutientes,ignorauerüripíos cffe clericos;

y

O

Suz

per Cyn. & Bald. & Salyc.in 1;.C. vnde vi.fimiliter

quo cafu excommunicationem non inducunt.ca,

V

N

Md

(

«na

udcmu; in materia reprefaliarum, quód innocens

perpendimus.de fentent. excommunicatio.& pto-

l

Cdc]l

szri

t

batur

Q lüan

Wt

(l

n

W

D üd

EM

"N

:

N

4

t fi

N

t Qquod

m

Confilium

Vnicüm.

I07

baturin d.c.tertio.& per Hoft.in fumma, $.quali-

3.v olum.in verbo;no. quód Papa, non poteft ergo

.

"i

h

ter.verfic.quid (i dicat.& Ioan.And.& Anto. de Bu

per principalemauferri neque tolli, cüm (it deiure

9.

fd]as

UT

Vl

n

ht

MT

üioinc.cüm nonab homine. de iud. vbidicunt ,

naturali,lcg.3.S.ad diem.ff.de re mili..adoptio non

u

Val

(llfm

üdl

M

ftaridebereiuramento occidentium , an fciuerint

iurefacta.l.nam ita diuus.ff.de adopt.l.de vnoquo-

Buj

J

M

€os clericos vel ignoraucrint: & pradicta proban-

que.ff. dereiud.& d.cle. paft. & maximécti coram

u*ï&:g

üt,cu

L

t

l up

Tl

"

tur per punctum rationis.Nam quis prefumirur ta

principe requiratur venülatio & examinatio veri-

zOLm

Ut

h

ü'ïn

lis;qualis habitu reperitur;litem apud Labeonem.

tatis,quiainquifitio veritatis eft de iure gen.& licét

D

folennitateslegum princeps non tencatur obfer-

. W

2"'*'ff-dt

gïl Cnmlms

S.-(iquis virginem.ff. de iniurijs . & e(t melior cafüs

T

demundo ad hocinl.fiignorans.ff.locati.vbi dicit

uare, obíeruantia tamen iurifgentium non debet

*mf!Um

1.1,5

i

1ex.non enim contempfit difciplinam, qui ignora-

deeffe,quia pertinerad naturalem xquitatem:hoc

d

(ojo

M

eftquod volüit dicere tex.inleg.fi. C. dell. dum di-

Gs

IT

tlltg [i

l

h

uit eum militem. & ficin propofito non contem-

Ut

&UU[(

(it ecclefiá;qui ignorauit ipfosetfe clericos, quin-

€it; cauía cognitionaliter examinata.fta quoque

'quihtag

)&C(m(

1mo ex habitu ( vt dixi) non prafumebantur cleri-

fententia deducitur:nam ea,quz ftint de iure natu-

K&m:

A

qntüm

l.'t(t.

ld ()

Lm

lQv

q "UM[x

ci,(ed tales qualesin habitu reperiebantur,& (ic mi

rali,princeps non poteft tollere, nec ab eis refilire ,

Jites: & in terminis dicunt Barto. & Ang.ind.$. fi-

cap.1.denatura feu.ca.1. de proba. Et ideo dixit no

quis virginem,quód qui verberat clericum, quem

tabiliter Balin ca.1.de natu.feu.quód conuentio &

i*phnq

*uh

t fmïd:u

i

Lor

Rllcrcm,

credit laicum,quia vadit in habitu laicali,quód nó

confuetudo concludit principi.Et ad hoc accedat,

i* Q

A

1encebitur.Et fübijcitibi Ange.Canoniltasita tenc-

quod voluit Bar.no.in l.fin.C. fi contraius vel vti.

E

&mmm

Dd

i

xc.Etidem firmant Barto.Dald.& Albe.poft glo. in

pu.vbi dixit,quod licét princeps habeat iuri(dictio-

À0 lw

b

" 3"31.

l VM

Uomann f

It

d.l.(iignorans, Et ad hoc eft cafus, qui non videtur

nemà Deo,vtin Auth.quomodo opor.epifcopos.

i 'I'on()[]f

fa&us ad aliud, inl. fi qua per calumniam, in vlti-

circa princ. tamen Deus non deditei iurifdictione

"Ut loc

Tl

;

ftatuendi aliquid indebité & iniufté, & idem dixit

* . E^ .(P

! dil "

ma partc. C.de cpi. & cle.vbi dicit tex. quod clerici

ln

H"('ggm,

À

ignoti non rcputantur clerici, ex quo text.dicit, ibi

Pet.de Ancha.multum nor.ad propofitum;quod di

glo.& Bald.adliteram ,.quod fiquis percutit cleri-

&Gum tendit ad radicem huius decifionis in.d.clem.

z R

Ut g

i

paftoralis. quód licét princeps poffit tollere defen-

t

«um,qui non inceditin habitu clericali,quoód talis

ii

f

nó cftexcommunicatus:idem firmat Cy. in l. gerit.

fionem;quz proueniret de.iure pofitiuo, l.quoniá

u

100l

L

!

ff.de acqui.hare.& ideo dixit Bald. poft gloff.in ca.

Alexandrum.C. de adulte.non tamen pote(t tolle-

"Utnt,qmsm[&

3.quibus modis fcud.amit.quod (i quisin(ultat do

re defenfion&que prouenità iure gentium aüt na-

LOU

minum,quem nefcit effedominum fuum, nó per-

turali,prout eítcitatio,ita voluit vbi füpra, &idem

O opint

g

ditfeudum.Idem dixit ibi glot. quód qui concubit

firmmauit Ioan. de Imol.in d.cle.paftoralis.in 5..col.

;4R

itlqums

Dj

as

TüttteCommoga

«um vxore domini ,ig,

aorans cam Vxorem, quöq

&in d.ver. vbiifta funt verba formalia. Not.quod

At

non perdit fceudum.

Papa non poteft tóllere fententiam,vel (tatuendo

ROt

dttiy

Etideo multum a

d propo(ïtümïfaci'ti, quo.d VO-

defen(ionem,nec ea que funtiuris naturalis,vt hic

"tigi topteer

futi)

luitBald. multüm fingu. in leg.dircdtis. C. detefta,

eftca(üs,de quo perInnoc.in cap. qua in ecclefia-

RT Qd

manu.vbi dixit,quodquis prefumitur talis, qualis

:um. de coníftitu. Et aduerte , quód citatio dicitur

Nadrctersti ii

per figna demonttratur;& ideo occidens defcriptü

defenfio naturalis: vnde quód ad adüum prziudicij

3 C pf dolusfrig

in bannojqui erat cancellarus,fed ignorabatur, di-

quisnon citetur,princeps tollere non poteft, vtno.

Modogaraeridoloput rj

citurimpuné eum oftendifle, ftante ftatuto , quód

incle.fi.de verbo. (igni.vel terminüm citationum ;

n , quodnon i at

bannitus poffit offendi.ita voluit Ang.in l. filio

vnde per hanccle.pofüit Io.Àn. non valet flatu-

us d anemgo ao u

quem pater.ff. delibe. & pofthu.& ita refert confü-

tum vel confuetudo;quód quis non citetur ad fen-

luiffe laco. de Bel. & Iaco. Buiri. & idem firmant

tentiam vel adum praiudicalem: hinc dixit fe re-

at njb t

órent píos i dolo maxnc m

Bald.& Imo. inl.huiufmodi.$. fi ita.ff. deleg .pri-

probafíc vnam publicationemte(tamenti fadtam.

, ld ia rl

mo;& idem voluit Bald. in l. de xtate.S. ex caufa.ff.

Venetijsiin qua ex confuetudineciuitatis pars n

fuit vocata.itta fünt verba Imol. vbi fupra, & hanc

ais splronequrtr ol a

de inter.actio.perillum text.vbi dicit,quodhac eft

p lconlinmiplquutty

veritas:X idem firmat Ange.inl.noftram,in prima

fententiam,quod nó valeat fententia principispar-

«olum.C. de teftam. dicens feita confuluiffe de fa:

tenoncitata,fenfit (vt dixi) Barto.ad literam jn d.

fer b oni ol n

i m u ii

.Xto.alle. d. $. ex caufa. Remanet ergo firma & clara

extrauaganti, ad reprimendum. in glo.in verbo ,

coclufio circa penam folius excommunicationis;

figura. in ver. item quia hoc elt de iure naturáli.

Trut '-::;E:üutiaml

jl

quodipía declaratio remanet iniufta, & omnia ,

dum alleg.d.cle. paftoralis. & hanc fententiam fir-

ia

ais ao it

—

«ua poffent deduciia contrarium , non obf(tant,

mat Bal.adliteramin l.fi. in primo no. C. delegi.

^

o,&vcr;dn

quia loquunturin fcientibus, & ceffante caufa de-

vbi ifta (ant verba ad literam:debet tamen parscita

"m

1 ci!wnma

rialiter non valet principis fententia, & poteftop

fentionis, quz non verificaturin caíu noftro.

wgmn(m: qüOd

n l"

:231 T Nunc fatis tempeftiuum eft, vt veniam ad fe-

ponide nullitate,tex.e(t hic notabilis cum fua glo,

j

)

cundum principale membrum,videlicet,vtrum ip-

ideo enim pars cít citanda, vt poflit fc defendere,

C

P;k,l'l

í

ytialunptn

i

^

fa declaratio fuerit & fit ipío iure nulla. Quod dedu

quz defenfio eft de iuregen. feu naturali, & ideo

m

rl

citur,quia omnis actus iudicialis , in quo pars pof-

non poteft auferri,vt ff.de re mili..5. $.ad diem. &

?A -

jdeducir

rl

;

l

]

fetledi,(i fiat parte inaudita & non citata , cft ipfo

inclemen.paftoralis.de re iudic. & ff.deadoptioni.

uU

l

n

y t

m*hm

iure nullus, maximé fi eft actus iuftitie & non gra-

Ladoptionon iurefacta. & l.namita diuus.cii fimi.

qric

tiz : cafus eftin cle. paítoralis. $.caterum, de re iu-

22 T Item coràm principe requiritur examinatio &

xv

vb

fort

j

dic. fed ifta fuitlata parte inaudita & non citata, er-

ventilatio veritatis: quia inquifitio veritatis-eít de

wmmw

ommä

j

pX

£o cítipfoiure nulla.Hoc quoqueé deducitur: nam

iuregentium : vnde licét folennitates legum non

Ti H

alm

j au

1iií

parsipía ideo venit citanda , vt poffit fe defendere ,

teneàtur feruare principes,obferuantia tamé iüris

a

cn4!

0

gt

usf

occU )

adeo quód citatio dicitur deiure naturali , vt con-

non debet deeffe, quia pertinerad naturalem zqui

z

[ ngff

Áip)

]

&ludunt omncs , Barto.primo in extrauaganti , ad

taté, & hoceít quod dicit litera cognitionaliter:

j

qi^ g d

teprimendumiin glin verbo,& figuram iudicij.vbi

quam beneno.itta funt verba Bal.ad literam,vbi fu

ra. Hanc eandem fententiam voluit Bal. ad literá

n'*

Z

t

dicitquod Deus omnipotens citauit primum ho-

"Mu

du

minem delinquentem;dicens, Adam vbi es ? &idé

in1.3. $. fiis pro quo.ff.quod quiíque iurisiin verfi.

voluit Bald.in leg.fina.C.dell.& in c.1.fi de inuefti,

jneadem gloffibi , non obftante , vbi ifta funt ver-

upi

quoh

jj

l[üdmfm[

d

p9

u

lis oriatur inter dom.& vaf;& idem firmant Cano.

ba ad literam.& fic no.quod princeps pote(t deple

q 0""

«t

(

maxime Ioan.de1mo. in d. clementi. paftoralis. in

nitudine poteítatis alicui aüferre. defenfionem ,

"H

gind

f

& hoc

«

mv

..'100:

m

Q

z:ll

anm

j

ul

(0

'

,»?

"

"T

M

108

,n,ujüf(

,l

(mnmw

^ Hiere.dé Tort's.'

M

D

j

"

Á

[IOD

,0

& hocin caufa ciuíli & pecüniaria:fecitsin caufà cri

vbi dicit apcrt'c,quöd defentio, que excludit ctiim h

j

yif

«

4

4407

minali, vel in caufà ftatus,vt extra , de reiudica.cle.

ideft de merainnocentià,non potcit tolli perprioci

!

Á

UM Tgrum'

'.1

paftoralis.& facit quod no.in l. pa&ü inter hzredé,

j

[)

Jf cf

pem: quia non poteftfacere Princeps, quód dcea

j

,

g^ acnd

f.depac.& ff.dere milit.].3.$.(iad diem.Ifta funt ver

non difputetur,quod fierer, fi deplenitudine pote-

[

)[llfyæ

wff

«

ba forinalia Bal.vbrfopra:idem voluitipfe Bal: in l.

ftatis poffet ciratus tollere. & facit ratio. clara &

j

Ts

L

hf

I

n'"m

1.$. Offilius putat. i ;. col. in ver(ic. & ficnon ob-

aperta;quia non potelt to!li rcditudo itiftitie natü

jl

g

[

ftat.ff.fi quis eum qui inius uo.non ie.vbi ifta funt

ralis, nec defenfio .exclufiua:criminis. inno. in c.

r

u

TL

guäq

"

verba'ad literam:& ficnon obflat c.pattoralis.de re

qua inecclefiarum.de conftit.quodpof'et,(i dicere

m

[zhlml

n

T. o

33 iu.in cle. T vbidicitur,quod defenfio non potefttol

mus;quód princeps de plenitudine poteflatis pof-

ii

fettollere cira&bionem & ideo vbi concediturali-

j

u il

lu*

j o

gt

li etiam à principe:quia illud e(t vcerum dedefenfio-

i

ne,quz excludit crimen,i.de mera innocentia,

quid (vt dixi ) arbitrio libero alicüius, non tamen

PT.

quia non potefi princeps facere,quód deeanon di

,[W

Atf l'mdum

tolleretur citatio;quia hoc conced

i non poteft , vr

Mh

fpüteturara Bal.ibi.& facitratio clara & aperta, qa

fupra dixi.

j eperri

d

nonpote( tolli rectitudo iuftitie naturalis, necde-

Etaduerten

düceff, quód -Ba?.vbifupr-a ,10qu"itu't

ll lu[

jj

p rf

fenfio exclufiua criminis. Innocen.in c. quz in ec*

indiftin&é,cetiam quando princeps vellet vti pleni-

if

g

clefiarum.de conftir.& ideo vbrcommitirereturali

tudinepotettatisinter fubdiros ; ouanto ergo mi-

j

ia

[alll

ac

m

quid arbitrio libero alicuius, non tamentollererue

nus non poterit tol'ere in cafü noftro ,nec vti pleni-

pnï

FU!

citatio,quia hoc concedi non poteít.ita no in cle.fe

tudinepoteftatisin citatione tollenda , cüm perífo-

cqmlm

niusqué

p:!

cott

t

Al

p

u n

pein verüc. defentiones. de verbo. fignifica.notat

nz,dequibus agitur;Ainttales;circa quas non:ba-

[

140

Bar.inla.f£.detefta mili.& inlfifilius i£dedona. &

bet plenitudinem poreftatisprout eít in fübditum,

,

T, aa'J

inl.chm mulier.ff.(olu.ma.Inno. in d. c:quzin ec-

401

lp

contra quem procedit taritum ratone afferti cri-

ii

1j

Uïilæm

clefiarum.hanc eandem fentétiam firmauit Lud,

minis.itaeít cafus expreffus in d.cle.pa(toralis.$.ca-

Auprdü

j ictun

Pontanus de Vrbe, inl.i.in 6. col.in verfi. item f1-

terum. & ita uoluit 5alyc, indiftincte , fiue contra

us f

»

milis eft quzftio , quid in fententia principis. ff.

fubditum.fiuenon.in l.nec caufas.C.de ap.licer Bal.

ial

H

de arbi.hanc fentetitiam voluit Sali.in l.nec caufas,

jbi vifus fuerit velle diftinguere , an inter fubditum

aliulosai

AR

1 venis

C.deappel. vnde ifta fententia videtur indubitata

3

velnontubdirum;tamen in 1.finiin principio. C.de

u

r

€x his,quz'fupra deducta funt.

lcgibus.urfus fuit velleindiftindé , quod tententia

f :anomaplcn&:mi. ané?

Necpradidisobftarfi diceretur.amice,pradicta

principis, vt fupra retuli. fine citatione indiftincte

m[msno.inl.licmmm à

procedunt;nifi quando princeps intenderetvti ple-

non valeat . &in alijs locisfupra dedu&tis, & ratio-

nitudine poteftaris.ira firmat Hoft. & Ioan.And.in

gmtura a5 &l

nes adductz per ipfumin locis fupraallegatis, de

sral lum ne ao .2

.

4.c.in noflra. de procur. f Sed in cá(u no(tro prin:

quibus füpra;fi recté ponderentür. ita copncludunt

€cps intenditvti plenitudinepoieftatis, ergo valuit

jin fübditro (icut in non fu5dito. Et idé voluit . Bald.

iegmdtistoas o d d

.

finc ciratione; & quod uoluerit vti plenitudinépo-s

in proé f-u in rz:columan verfic poteft tamé Papa.

teítaus,deducitur:Nam paria funt;principem eéxpri-

murqepacoca din

potüit entam dom.Abbas Siculusin ccum olim.&

Vi

(haua la , kic s

jnere fe vti velle poteftate abíoluta, vel gzrereactü

C.caufas.de reiudic.X c.r.de ca.pof & propr. & inc.

fnpra pote(tatem ordinariam,& apponere claufu-

cumànobis.deteft.& i5cex predictis apparec fubla-

agl votuntas fondaar

lamynon obftante.ita Bal. & (crib.in l. (i teftamentü.

at qua d l: ergo o

tum predictum fund«mentum: ;

C€.dete(tam.Sed in cafü noftro princeps proceden-

Necobitracctiom predictis;ti Ciceretu

r, qi u ódva

tíüttras, g alia catamotas

toguncansnon d loos s

do finecitatione facitactum poteftatisabfolutze,&

let proceffus: principis fine citatione , dumimodo

in fine pofuitdictas claufulas;ergo valüitipía clau-

fübtit iuta caufa.vr no.perglo.in Lantep. ff. quibus

tatioemp.Ltio n dedo

fula fineciratione.Quia refpodco,quod in cafü no-

Wa isfievebobig móa

excau.ma.qua refert & iequitur Dal 1n l. 2.in prin.

ftrojlicét appo!uerit illas claufuülasnon obftanre,

C.quomoco:X quandoiud. qux iuftà cauía in du-

uadt catirrycangács

infi.procetlus,folum illz claufül rcfpiciunt dero-

bio przfamitirra principefecutdum communi-

ml noper r te v

gationemconftirutionum & priuilegiorum , qui-

ter doc.in] fi.C.(i contraiusvel vti.pu. & Cano.in c.

bus caueretur przdidtos nominatos excommuni:

;wrïumimd.m Aucxal a

quz inecclefiarum.de conflitu.Quia refpondeo, fi

cari,& prezdictalocainterdicta: dici non poffe , vifi

pradictum fuadamentuim eít verum in.ie, dc quo

"of n -

certaformá feruata,ex quibus impedirciür modüs

fummedubito ex (üupradictis,rameu dico,quód

o

r od

ublicatusextra ordinem fa&us,& fic difpenfario

hoc vt procedat quod requiruntur duo.

N m

induda éirca modum procedendi, non debetr'exté

Primum;quod viatur plenitudine poteftatis. -

AInd

di àd'merita caufzaur'econtra , vel de vnoactuad

Wp !

$1 dub

0 i

'Secundum,;quoód moucatur ex iufta caufa , qua

Ut l

1od diet i

alium,prout eft tex.& ibi notant Barto. & Sctib. in

25 (ubGftat.Quod deducitur,f quia Papá vel impera-

L.f inlege.in princip.ff.locati.Sed quid fortins?etià

tor nón funt fupra iufgen.vel naturale;c.1.de natu.

;'&mdlm]q

quando piinceps intellexiffet dictas claufülas verifi-

feu.$.fi.Inftr.de iure naturali gen. & ciui. & idzoidi-

UT

UOil nom d

cari zd'omnia , ramen nunquam intelügirur velle

cit Bald.notabiliterin dic.1.quód contradus & có-

i,

AUL

fapplere defetum cirationis:éa(üs e(t in dicta c1&

fuetudines concludunt principi.Etideo dixi , quoód.

nj

0

aftoralis.S. prehabitisinfi.fecundum vnum inrel-

princeps obligatur ex fuo contra&u : licét enim

m

&ttturi

j

€

:

Wm»lïlc

.dcdg

K,

Qum;&ibi norar domi.Cardinalis. Sed' quid for:

Deus tübiecerit principileges , non tramen fübiecit

Momt

tiusequod dico;etiam'ti apparet, quód voluilffet di-

iuígentium vel naturale: & fic quando per eos di-

li mPc

LT

Gam claüfulam;noii obttante;eriam trahi 2d defe-

Wo.

li

RTT

Ípenfari conceditur j dicitur coneédi de plenitudi

Gumi citotionis;quod non potnifleccaíüs eft ia d.

ne potcítatis,c propofuit.de cocef. preben. & ideo

lj

a

clespattoralis.& in d.$. prahabitis. vbi princeps ex-

Al

MLTT

WY

dixit Inno.in cinnotuit;deele quod princeps non.

PCW

WW-

preisé dixit, fe velle vd plenitudine potettaus jà

valet vti plenitüidine poteftatisinifi ex caufa.& ideo

vftfl:go "

Lu(«

nibus & fingulis actibus illias proccdlus:& temen

nunquom conceditur talis difpen(atio , ni(i fubfi-

fi

i

i

LUR

thm

.T

ibi lebtenua füit nülla propter defectum citatio-

ftentelegitima caufa;vt firmant communiter doc.

U &

un'z

nis,& ità Bal.ad liceramin d.l. g.S. [iispro quo. vbi

inlfi.C.tt cortra ius velyda pu.&in c.quaz in eccle-

litp, t

Ári

g

TT

dixit,& not.quod princeps pote(tde plenitudine po

fiarum.de conftiru.ergo ad difpenfandum , quod

Jäqu j

l',q

icítàtis alicur auferte defenGionei, & hocin caufa

non-requirirür ciratio,quz eft de iure naturali &

ciuii & pecuniaria,fecasin caufa critiinali nel.cau

mmw

d

l[i

geniium,vtfupralatedixi.diita clemen. pattoralis.

n

li

Tt]e

UP "

fa ftatus:ecce qualiter Bald.decidit cafüm nofrüm.

in d.$: ceterum.req

um

N

uiruntu£ duo copulati g-ä,vidcf

H

Wi

D if l

üí M

RT

hLificm voluit in d.leg.1.5.Ofüilius putat,in 3.col

licéo plenitudo potcttatis;& cau fa.

um

i

Q

Hinc

j

URT

tB

Nb

TT

"

LON

W

Vs "d)

4

N (rc

q

" n

Ti

i

(

Confilium

Vnicum. :

htb ? fovt.

ldc

i

Ollp

V

N

l09 -

(:- .. Guo

Dfl n(g

tl

k

ly

Hincinfero,quód cüm cótra nominatos in pro:

tüt ctiam infuíBcientes : ergo ità etiam poteft dici

(

N Ufr

*'ks 70"

'hdfp,

f

g

D

ce(u tanquàm non fübditos non habeat plenitudi

in cafu noftro , ex quo caufa expreffa eft falfa & in-

U!r

l

(I

D

nem poireítatisymetitó non porcít tollere citationé

fufficiens , quód fi quealia pur prefümeretur , licét

Ui

Iolh

!t

l

Nf

TT

UT

tka!

ejiam €x caufa;propterea quando agitur contra

nullatenus hoc fit verum,vt tüpra demonflraui , po

AN.

düma

non fübdiros . non eft verum, quód cauíà in dubio

tiffime illofundamento,q piura ipecialia eirca idé

« cOn m]ll]]s |

Ü

d

j

concurrerent,o illa fit infufficiens & minus vera: &

&SG'

T

prafumatur,vt firm at domi.Abbiin d.c. quz in ec-

«üp

ii

OFO

Á

i

|

w&

clefiarum.Et probaturper punium rationis : nam

fic ex predictis appatet; p non obftat pradidum

i

q

j

j

aliàs clem.patftoralis.nobis feruiret de vento, fi di-

fundamentum.

^

t

gl

dU

N

N

0:]

"d

«€cremus,quód quandoaagitur contra non fübditü,

Non obftat etiam,(i diceretur, q» vbicüque pro-

"

I 4110[(0

ll(ths

uód in dubio prafümatur cauía in principe: quia

ceffus fit füper notorio , non requiritur citatio, c.

il

ruftra diceretur ibi non valere fententiam princi-

l e

TU

h

quanto.de tranf.prela.& in c. cü (it. de ap.in 6. Sed

pis contra non fubditum fine citatione: quia imà

in cafü noftro proceffum fuit tanquam füper no-

1

';ä

|

"Q Bhb

iemper valeret,cüm femper pra(umeretur cauía,

Ms

n

R

!

Jl JIU

Ts

totio,& videtur conftare fuiffe notorium,ergo va«

ET

quod eft falfum & abfurdum,dicta clemen.paftora-

luit declaratio parte non citata.Quodat!em probe

dj 1]105

)Cm

T

lis.Et quia iura non debent imponi vento.,l. (i prz»

f*«

m !

at Ql

j "DOI*

tur fuiffe proceflum tanquam fuper notorio, pro»

Now

l

tor.f£. deiudi. cum vul;Ergo non eft verum dicere;

baturex narratione ipfius Pontificisin d. proceffu,

-

M

"AMne t

fity l

j

quod quando agitur contra non fübditüm, g in

in verfi.attédentes ex qua refultare videtur duplex

i

WFF

i

SXDyw j

RiScr

Ou

principe przfumatur caufa.

conclufio:quód ftari debeat fimplici affertioni Pó:

lïürr

|

W

Sedquid fortiussquando pure

(chvcrum dicer&;

tificis,etiam de fadto alieno,cüm füper ipfà fundat

W

u.!u h

ll

Vi

W

(v*mr

quód ctiam quando princeps agit contra non fuüb-

füàm difpofitionem,iuxta no.pergl.in cle. 1.de p:

d-

d

ditum,quod przfumartur cau(a , illud fatis tüc pro-

bá.cuthi li. Secundo , quia quando de fe nonfuiflet

HOMM

26«ederet,quando nullam expretfit caufam. [ Sed fi

notorium,tamen fuper hocüidetur Papa fuitle in-

^

If

ht

h

Vrv

BN laS

vnam cxprefbt, licetinualidam , non prafüumeretur

terloquutus,verfi. attendenres, cum quodiibet uet

L

ln

Cüfäphc

«l

alia valida.Sicut videmus in (imili in allegante titu

bum faciens ad caufam,habeat vim interlocutoriz

"

B AT

X

Mil

li

]um fpecialem in cafu,in quo (i allegaretur, prefu-

ininferiore.multo fortiüs in Pontifice:& voluit gl,

nlnpr

o

lQ

meretur,quod fi titulusallegatus eft nullus & fal.

in $.ad exclüfas.in Authen.de liti.&in l.clctici.C.de

u

TU

i

fus,non prafumitur aliàs verus, nifi aliter prx(ume

epif:& cler. Et fic habetur pro notorio virtute fenté

£C md*[tin(&

zctuür;iuxta notata plenein l. cumdein rem verfo.

tiZ,àquanon fuit appellatum , vt plené habetar in

5 I db

! f£devíurisino.in l.ti certis arimis.C.de pac. fedin pre

d.cle.pattorahs.$ prohibitus. cum fi. Quia refpon:

, 'iin ;oc:s!üpmllegaris,&

di&to proceffü exprimitur vna cauta, quz efiet fuff-

deo,quód lit&c qualitas notorieratis non eft vera;

n "J";;rcnfur.ira corïcludm

€iensad procedendum fine citatione, fi etlet vera;

quia multa (untin hoc proceflu, qux non funt no-

*

.:1.*1:!0:Eti1'5 TOi d

videlicet ,notorietas totalis.ergo alia caufa non de-

toria,nec de füi natura efle poiuerunt.Primó enim

O lts

bet exprimi.

p

natrat, Lautentium inieciffe manus violentas in

*07. 309 Yil ccum tini

l

Praterea,ex quo princepsi

pfein dicto procciï'ul

Archiepifcoptim:& in fi. fubdit , ita effenotorium;

XC deCov r lr

fe fundat fuper diGta cau(a falfa , & (ic fumus in ca2

quod notorié eft falfum,cüm notorium (it, Lauren

M -:-.:r

j

i

"vl

rtüdisqpnr

fu claro; quód füa voluntas fundatur füper caufa,

tium antcaffertam fcripturam Archiepifcopi fuiffé

ipía notorietatis, qua eít fal(à: ergo non debemus

vulneratum , & in domum dedu&Gum , vidente &

lt

rïcrmur,qdbdn

ire per coicdturas ; q» alia caufa motus fuerit, qux.

atfiftente maiore parte populi, & per 10.dicsnon

$ PerCovs t fl!&'iünf,düllllllüü*i

fitvera:quia in claris non eí(t locus conicàuris, l. r.

exiuit,ex quo notorium eft, ipfum nó inieciffe ma-

infine.f£de aCtio.emp.l.1.in fine.ff.de do.pral. l. có-

nu$ violentasinipfum Archiepi(copum.& licét ip-

C ao pergoian du

iedentgenbicabonm

tinuus.$.cum ita.ff.de verb.oblig. imó quando de-

fum Laurentium fuiffe vulaeratum & deduQum in

bemus,in cafu claro interpretatio dicitur calünio-

domum,fit facti momentanei , fic tamen tran(iuit

v qutdonL qut ülicufnde

fa,(ccundum gloff.no.per illum tex. vbi cít ca(us (e.

35in notorium. T Ethic nonponam , quotuplex fit

: geecipe cutdum um

cundum verum inteli

notorium ,quià non e(t opus , fed folum tangam

&Ciox »,;ïggvm:ilpu.&tano.mg

de verb.obl.

n l.qqicquid aftringenda. ft,

4

ieconiu Qul

meram veritatem adpropo(itum: & quód tranfiue

Praterea,fi diceremus, quód alia caufa prefume:

ritin notorium,deducitut,ex quo deductus fuit do

um elveuni

j

rétur quàm falía , íequeretur quód plura fpecialia

mum vulneratus,vidente & atfitente maiore par-

,. »1 As t cho,quoui

concurrerent circa idem:primü e(l, quód in prin*

te populi. quó cafu etiam fadtum momentanéeum

s onpdreniroac du

cipe fauore principis in dubio prafumatur caufa,

tranfitin notorium. & hoc decidit claré Bald. in l.

QU

vanrpedrn

fecundum quód cflet fpecialius, nedum fpeciale,

ca quidem.in $.colin ver.5.ex multitudine ad(tan-

Jiwurcxiu&acwü,qu

quód vbi princeps expretlit vnam caufam , X fuper

tium.C.de accuf.vbi ifta funt verba ad literam.Ter-

Wav

a p

[

ea lefündarer,quod (1 non effet vera, quod pretu-

tio,ex multitudine adftantium.vnde dato,quód ali

t Dlmmk)c'l'

mercturalia vera, quod non memini me vnquam

quid fiat ruti & de noGe,tamen poffibile e(t tot ad-

m K 0"

a

T

s nynid

d

Icgitfe.T ertium fpeciale concurtit , quód pluralitas

itate & videre,quodillad eft aotorium:quanto er-

otit

cau(arum przfumeretur in principe , quod non eít

go magis in caíiu noflro,vbi erat dedie, & erat ma-

s

dlïhq

iM

"

»('nd

) IU

T

dicédum,l.1.C.dedo.promif.& no/in l. fingularia.

jor parspopuli,prout veritimile ct , quód deberet

at

fi.(i certum

^

concurreré;quando rantus digniffimus & optimus

«l

al m

ft.de vfuca.

peta.plené per Bar.in l.(i is qui pro cmp.

i

ciuis füuerat iniultiffime vulnerarus, & eius frater

s

od

Q pf[ q 1

Sedquid foniugequandö pur quis þcrtinacitct

crudelitfimé ac proditorié occifuszifta parerent lip

LUC

i

Jj

vellet dicere, quód prefumitur alia caufa quàm ex-

jl

pis, & maximé ( vt dixi ) cum reneat argumentum

"

g jiitt i

pretfa,certé eodeny modo potett dici, quód przfu«

àcommuniter accidenribus, l. neque natales, C.|de

,-ch"l

T UL

J

K

mitutinepta & falía,ficut exprefla.Quod deducitur

prob.cum fi.fupra dedu&is. Iftud etiam claré deci-

j

./

i

) .ri ut[,&(f*j

"

€x co,quod voluit Anto.de Butrioin c.ab excome-

dit Bal.in d.l.ea quidem. in 9.char.in ver.notorium

tt*

"

"j

t hu I!

M

j i

municato.de reícri.vbi voluit, quód fi iudex expref

faüi tranteuntis.exemplificatur , vbi ifta (unt verba

] d

PL

fitvnà.caufam in fententia,& tradtetur de pretumé

formalia:notorium fa&ti ranfeuntis excmplicatur

fy'l

It

"

da alianon exprefla,puta,quia appofuit dictionem

per doc.cüm quis publicé occidit hominem coram

«'IINJ

i

qu& i

sf

[mdum !

v

maxime,vel timilem in ipta fententia, & nulla cau-

maiori parte populi:& fic laté decidit cafum n£m.

j

fa apparcat cx actis;niti illa,que fit expreffa in fenté-

Hincdixitquódillud,quod dicitur, quód vox pre-

Jf

j

tia,& illa exprefla in lentétia fit falia vel infufficiés,

conis paucis innorefcirauth,qui femcl.C. quomo-

at

M

xJL j

Ji"

u

m:quando

x[ü

omnes fllig»QUib us prcíumitur motus, præ('umunf

do & quando iud.quód xligd eít veru

cmittituc

« a

n

1Nv

j

(0!

i'*a'

$o

P »

"i

i

*

hi*

IO-.:

Iero

.de Tortis. i

y

li )lq

" u ;f i

;

4

At

03* ,M!(*.

emittitur coram paucis ,fed. (i.emitteretur coram

temporis qualitas: exquib. infert , quod fa&trrin

p

jj

ul

Ms

maioriparte populi,& alta voce, bené tranfiret in

i[cu

r

ii

W

, (

villa,vbi non habitant;nifi quinque homines ,non

j On

nu

t

natorium,Etideo dixit notabiliter , g teflis exami^

potefteffe notorium,eadem ratione,necfa&um in:

MW

)]'lud

Zl*s

"m

natus,luper homicidio poteft interro

Liluis.l. fiputator.t£ad l.Aquiliam.Item nec fa&um.

y m

o t

gari» 'an-;ip-

»

W

n

"

j o

füm homicidium effet notorium.

bY

de no&te, quia hominesnon poffunt bene videre,

DP

n

u

bat

4 Ecex hocinfero ad predi&

a,quó

d claré fuit fub

& de hoc eft glo.ordinaria in 1. cum excc.$.in lioc.

u

d

lwc[L

"u

p*

Jatadefenfioipfi optimo viro Laurentio , & ctiam

quod met.caufa ecce ergo;qualiter claré decidit ca

/

y Ts s

jf

j

alijs, de quibus infra:quia fi citati fuiffent; potuit:

ium. noftrum, cum n. dicta captura Archiepifcopi

ji

)l

Y

cdh.(rc

T d

fent produccere teítes. , & probare de eorum in-

fuerit factain loco fecreto,vidclicet,in palatio-di-

j

i

(iudt!

u

gai

Rnocentia.

&orum Dominorum,qualiter poteít dici eflenoto

jl

j ['|

(cunuS'

"h

n

g

Etad prazdict

aadduco vnum didum Bald. quod

rium?& idem uolunt Canonifte,maximé Anto.

r

;dc

j

gt

ntà

videtur fadtum folnm propter hunc cafüm,in rubri

Bu.in d.c,vettra.in 4.membro principali.- :

Jn(»:'*rli

ca, C.deprobatioan penul.colum,in verfi, tamé per

Hzcreseflet fine dubio,fi teneremusillam fen-

jgi

100

pofto;?

