pꝛie loquẽdi pecunia nõ pᷣt vendi

nec emi nec locari nec conduci.p̃t

tñ mutuari depom et permutari.
qᷓdaz autẽ ſunt quarum vſus ẽ ip
ſarum rerum conſumptio ſicut bla
dum vinum panis et huiuſmodi.

et talia non poſſunt locari neq; rõ

mutuari. Quedaʒ vero ſũt quaꝝ
vſus pᷣt ſeparari a ꝓpꝛietate earũ
ſicut domus et alie poſſeſſiones e/⸗
quus veſtis vaſa argentea er ſilia
et tales emi pñt et vendi a etiã lo

cari. Qlia aũt ſupꝛa dicta nõ pnñt

locari qꝛ ex tali locatõe nulla poſ
ſet vtilitas ꝑcipi In his aũt vlti/

mis cũ dominiũ ſtat penes locan/

tem. vſꝰ aũt penes ↄductoꝛem li
cite p̃t pꝛo talibus penſio ſuſci/⸗

pi ꝑ locantem. Nam dicit beatus

thõs vbi ſupꝛa In rebus que vſu
conſumuntur ſi quis vellet ſeoꝛſũ
vſum pputare a re:violentaret et

natur am. Nam ſi quis vellet ſeor/

ylum vel venderet id qo non eſt
vel bis eandem rem vendereta ſie
per iniuſticiã peccaret expreſſe qð
tñ in reb quaꝝ vſus p̃t a ꝓpꝛieta
te ſeparari nõ cadit. Nñ in talbꝰ
p̃bt ſeoꝛſum vtrũq; concedi. Ntpu

ta cũ aliquis tradit domuʒ alteri
vſu domus ſibi reſeruato ad ali/
qð tempꝰ.vł econuerſo cum quis

concedit alicui vſum domus reſer/
uato ſibi dominio tñ p̃t licite acci/⸗
pere pꝛeciũ pꝛo vſu domus vt. ff.
Et. C. locati et extra de locato per

totum.

(Tertlũ euidẽtiale ty cũ

ctarũ ſpecieꝝ vſura ꝓhibetur.
Et eſt notabile ꝙ vſura ꝓpꝛie di/
ſñta ſicut habet eſſe ſolũ in contra/
du mutui ita ſolũ habet eſſe in pe
cunia. Mũñ in ſupꝛa dicto pᷣs dici

duci. Pñt tñ vendi emi, ꝑmutaria

tur. Qui pecumiã ſuã nõ dedit ad

vſuraz In alijs tñ ↄtractibusa a

lijs rebmulta cõmitti pñt in frau/
dem vſurarũ vt in pꝛedicto.c. Cõ/⸗
ſuluit et.c.nauiganti Extra de vſu
ris vt plenius infra dicemꝰ. Ex hᷣ
eniʒz dicit glo. Jheronimi ſuꝑ illᷣ
Ezechielis. xviij. Od vſuram non

hebꝛaicam veritatem cũctaꝝ ſpe/⸗

cieꝝ vſura ꝓhibetur cũ tñ dicit ꝓ
pheta in pſalmo. Qui pecuniã ſuʒ
non dedit ad vſuram. Subdensa

munera ſuper innocentes non ac/
cepit. Dd qð etiam faciunt pꝛedi
dte auctoꝛitates. Auguſtini mbᷣ.
Jhero.que etiam habentur in de/

creto vbi ſupꝛa ſez. xiij. q. iij. ſicut
pꝛius Et qm̃ vſura ꝓpꝛie ſumpta

eſt in pecunia que nõ habz vſum.
Ideo tale nomen accipit vſura q/
ſi vſꝰ raptꝰ vel rapinoſus. Oer cõ/
tractũ enim vſurariũ quaſiicapit
vſus cum venditur vel locatur v⸗
ſus rei que vſum non hʒ ꝓpꝛie ſu/

mendo.

4

de duplici vſura.
Et eſt notabile ꝙ vſura ſit duplex
ſeʒ mẽtalis et realis Mẽtalis qͥdẽ
qñ aliqͥd mutuat᷑ ſñ padto ſeu in
ſinuatiõe plꝰ accipiẽdi pꝛincipałr

tñ cũ intentiõe aliqᷣd accipiendi vl

tra ſoꝛtẽ alias nõ mutuaret qð in/⸗
tellige vt ſupꝛa diximꝰ Realis at

vlſura eſt qñ aliqᷣd mutuat᷑ ex pa/

cto vel cũ inſinuatiõe pł accipien

di ita ꝙ accipiẽs mutuũ pᷣt ꝑpen/⸗

dẽ ꝙ ille mutuat alias nõ mutua/

— —

— — —. — —

— —

— — —

uin
pat
diy

lsit
1
in
den

ret niſi ſub ſpe lucri et vtroq; mo/⸗

do graue moꝛtale peccatum eſt.

bita ectam Judeis.

Et eſt notabile ꝙ hᷣm gloſam Ipe
ro.lex ꝓhibebatvſurã reſpectu fra
tris deutero.xxiij. Non fenerabis
fratri tuo ad vſuram pecuniã ne⸗

q; fruges neq; quãlibet aliã rez ſᷣ
alieno. « Oꝛophete aũt ſicut da/⸗

uid et Ezechiel. vbi ſupꝛa ꝓhibẽt

eam reſpectu cuiuſlibet hõis. Sed

lerxr euãgelica adhuc ſuperaddẽs
pꝛohibet ſpem et intentionem plꝰ

accipiendi cum ait/.Autuũ date.

Intellige tamen ꝙ nuncq; fuit lici/

tum vſuram tanq; vſuram acci/

pere a quocunq; etiã extraneo qͥa

vſura contra naturam eſt vt infra
dicemus. ſed hebꝛeis ꝓpter eoꝛum

magnam cupiditatem fuit permiſ

ſuzʒ recipere ab extraneis pꝛecipue

ab his qui terram eis debitaʒ in /

Habitant.ſicut dicitur de libello re

pudij qui fuit eis permiſſus ꝓPter

eoꝛum crudelitatem ne committe/
rent grauioꝛa ſcilicet vxoꝛicioium

de quo ſatis habetur deutero.xx/

iij et beatus tho.ſcõa ſcõe. q.lxx/

viij dicit ꝙ ler moſayca concelſſit

Judeis recipere vſuras a genti/
bus ad euit andum maius malum
ſez a Judeis deã colentibus vſu/

ram acciperent ꝓpter auariciã caii
dediti erant imo ſcõᷣm vdalricũ ta

us acceptio vſurarum potł erat

Quimtü euidentale de
vlura generaliter prohi

eis rei ſue recuperatio q; vſura qꝛ

eis tancq; deũ colentibus vniuerſe
terre dominiũ ↄpetebat de G ifra
dicemus cum tractabim de dete/
ſtatione vſure ex lege politica.

Eextũ euidentale de ex

ra bilſtate vſure ꝑ ſeptem obie/
a.
Et eſt notabile vſura ẽ magnuz
peccatum et execrabile qð patet ꝑ
ſeptez rões ſubſcriptas. Oꝛima ẽ
qꝛ eſt ↄtra naturã ꝙ pecunia pa/
riat pecuniã. Nt dicit Oriſtoteles
pꝛimo politicoꝝ.Nã vt ſupꝛa di/
ctũ ẽ pecunia inuẽta eſt ꝓ qoam
intermedio in cõmutatiõibꝰ rerũ
ad vluz hüani generis ꝓ cõi cõ
coꝛdia vt diẽ Nriſtoteles in. vi. e᷑/
thicoꝝ et expᷣſſiue patet ad ſenſuzʒ
qꝛ neqʒ generat neq;ʒ ↄcipit aliqd
qð facit Ecẽi.xx. Sapia abſcõſa
eſt et thez aurꝰ incluſꝰ qᷓ vtilitas in
vrriſq; Dociꝰei ſub ꝑicło ꝑditiõis
pecunia abſconſa buat᷑ q; ſub ſope
multiplicatiõis eiuſdẽ iuxta ſñiam
ſalu atoꝛis. Mat.vi. Nolite vobis
thezauriſare thezauros in terra
vbi erugo et tinea demolit et vbi
fues effodiũt a furãtur Scðo ðẽ ex
ecrabilis qꝛ ẽ ↄtra vſũ vt ſatis ſu⸗
p dictũ . VWñ cũ vſurariꝰvult ↄſti
tuere vſuz in re qᷓ ꝓpꝛie vſum non

hz agit expꝛeſſe contra iuſtici¶am

natur alem Ut diẽ btũs tho.ſcõða
ſcðe.q.lxxxiij. Tertio vico ꝙ ẽ exe
crabilis qꝛ ẽ ↄtra ↄtradũ eo ꝙ de
natura ↄtract* mutui ẽ vt ſit Stui/⸗
tꝰ luẽ.vi.dicẽs dominus Mutuum
date. Qath. x. Gratis accepiſtis

Eatis date et. i. q.ic. pꝛimo dicit

Bratia nõ eſt gra ſinõ Stis darf

Cum igitur vſurarius velit percu

tere natur am gratuiti contract in
contractũ mercenariũ agit expſſe
contra diuinaʒ iuſticiã ergo. .

Quarto vſura eſt execrabilis qͥa

ẽ cõtra dominiũ.de natura ↄtra-

ſtus mutui eſt ꝙ a mutuante tranſ
feratur dñiuz in mutuariũ Hoc ẽ
in eũ cui fit mutuũ vt in l.ij a.l.Np
pellata ff. Si certũ petat᷑ Ex ety⸗

mologia vocabuli qꝛ de meo tuũ
fit. . Quinto eſt execrabilis quia
eſt ↄtra tempꝰ hoc eſt qꝛ venditur
tẽpus qð debʒ oib eſſe cõe a ſic

non dz ſingulariter vendi per ea

que notantur in. c. Conſuluit Ex/
tra de vſuris. Hinc et ſeneca in pꝛi

ma epła ad lucillum dicit. Ita fac

mi lucille vendica te tibi et tempꝰ

ð adhut aut aufercbatur aur ſ

ripiebatur aut excideb at colige 2

ſerua. Et infra Turpiſſima enim

ſactura que fit per negligentiam
Et infra Quem mihi dabis qui a/
liquod pꝛecium ipſi aponat quaſi
diceret. Di nullus tanto eſtimat tẽ
pus quanto eſtimare debet. &£&
Sexto dico ꝙ vſura eſt execrabi/
lis eo ꝙ eſt contra laborem. Nam
ex oꝛdine nature patet ꝙ frucum
laboꝛũ percipiat qui laboꝛat hinc

dicimus ꝙ omnis laboꝛ optat p/
mium extra de rebus eccleſie non
alicnandis. c. ad noſtram. Simi/
licer dicimus ꝙ laboꝛ non dz eſſe

ſine fructu. xij. q. ij. Caritatem E

ſapiẽtie.ijj. dicſtur. Gonoꝝ laboꝝ
gloꝛioſus eſt frudus et que cõci

dit radix ſapientie. filij aũt adul/
teroꝝ in conſũmationem erunt et

ab nre0 thoꝛo ſemen extermina

ſuoꝛum et deducet illos in via mi⸗
rabili et fuit in velamento diei et
in luce ſtellarum nocte Et Ypoſto
lus dicit ſco ad theſſaloñ iij. Si

quis non vult operari non man /

duret licet bꝛeuius dicimus. Qui

non laboꝛat non manducat ergo
vſurarij qui nolunt laboꝛare non

debent manducare. Sicut etism
allegatur in Cle. vt hi qui in glo.

qð poſterum de eta.et quali.ordi.
videlicet qui non laboꝛat non mã
ducatr. Septimo et vltimo eſt ex
ecrabilis eo ꝙ eſt contra periculũ
quia periculum rei mutuate eſt de
bitoꝛis. C. Si certũ petatur:l. In /
Cui ergo ſetit

cendiũ Item his Qui ergo ſẽet
onus ſentire debet et emolimentũ

de. re. Jurl.c. Qui ſentit.li.vi. Qaʒ3

Jus ita ſtatuit vt vbi emolimen/⸗

tum eſt ibi et onus eſſe debet et e/
conuerſo Inſti. de. l. pater ꝓ Cum

agnatos et. xij.q.ij. c. Caritate et.
ff. Cõmodati.l. Si is ꝗ pꝛi. Wlui/
rarius autem vult. ſentire emoli/
mentum ſine onere et periculo. DHã
ſiue domus mutuarij ſiue poſſeſſio

ſiue vinea vel animalia aut alia

queuis bona depereant. vſura/
rius tamen ſemper ſine periculo v/⸗

ſuras exigere non poſtponit. Pã

exquo res eſt effecta alterius cur/⸗
rẽ dʒ ꝑiculo eiꝰcuiẽ facta cuietiã
debẽt eẽ et fruct⸗ ff. Si certũ peta⸗
tur. l. vi. Et notat᷑ xcv.di.p̃ſbiteria

Sapiemie.rx. Keddet
iuſtis deuns mercedem laboꝛum

Code
dite
foͤbe
cali

4
N

l⸗

tas
tipa
pliea

(am.

ſop
be⸗
lge⸗

ll

ann

bꝛü
Ger
geig
e⸗
8dr
v⸗
lar.
di
me⸗
pal

(lle

gial
fia
pere
le
hon
R
da⸗

lg

du⸗/
nt et
ming
Ret
W
MN
Neie
poſt
ij. Si
man/
Qu
Ego
e Wn
tusmn
1go.

ord.

nmä
Ger
ricnli
ſſt de
o ſen
neni
Ni
men/
de
Cun
ret.
Dir
noli
ä
eſſio
Alia
lura/
ſor⸗
i
tn
114

C. de periculo et cõmodo rei ven/
dite.l. i. et per totũ Et ſic pꝛedid.

rõibus patet q; execrabile eſt pec/
catũ vſure. Septimũ euidentale ẽ
ꝙ quicqͥd ex vſura reali ꝑcipitur
reſtitui dehet de quo infra dicturi

ſumus.

pliceʒ legem. Oꝛimo ꝑ legez phiſi/

cam. Scdo ꝑ legem moſaycã TCer
tio ꝑ legeʒ ꝓpheticam.t. vt pate ⸗/
bit ᷣm oꝛdineʒ. Oꝛimo ꝙ ſit ↄtra

legez phiſicazʒ iã patet qꝛ eſt atra

naturã eo ꝙ ↄtra naturã eſt vt pe
cunia pariat pecuniaʒ vt ſup̃ dixi

mus.ſNam vt dicit Inno.ſuper ru
bꝛũ extra de vſuris et hoſt.in.c.

Scðo eodẽ ti. Si liceret vſuras
exigere multa mala ſequerẽtur ex/
inde. Nam nõ intenderent hoies
ad culturaz pꝛedioꝝ niſi qñ aliud

nõ poſſent agere qua de re tanta
cariſtia et penuria ſuperueniret vn
diqʒ ꝙ faciliter oẽs pauperes fa/

me perirent. Suppoſito etenim
pauperes vellet curã apponere aꝰ
culturaʒ agroꝝ nõ poſſent habẽ

aialia et alia inſtrumenta neceſſa.

ria pꝛo cultura nõ em̃ a ſe qꝛ pau/

peres. Non em̃ a diuitibꝰ qꝛ ꝓpter

lucꝑ et ſecuritateʒ pecunie potiꝰ*
ponerent pecunias ad vſuras q;

ad minoꝛa et minus tuta lucra et
dato ꝙ aliqui in his expenderent
ita cara eſſent victualia ꝙ paupe/

ertia ps pꝛincipalis
que eſt deteſtatio vſure. D
Suꝑadditur tamen adhuc graui
tas huiꝰ pcẽi m tertiã ꝑteʒ pꝛin /
cipaleʒ que eſt deteſtatio pᷣm ſeptu

ies nõ haberot vñ viuere poſſer

exqͥ maximũ ꝑicłm fidelibꝰ immi /

neret. Vñ dauid ꝓpter numerati

onem pꝓpli cõcitãs diuinũ furoꝛꝛm
ↄtra ſe et ꝓpłm ſuũ cũ daretur ſioibs
optio a dño et de trib vnũ elige,,
ret videlʒ aut famè ſeptẽ ãnis pa /

dieb peſtilentiã ſuſtinere in terra
ſua Et pᷣelegit mag.peſtilètiã dm

tia cõis eſſe poterat taz pauꝑib-

qᷓ; diuitibꝰ* Guerra aũt magl. ob b

eſſe potuiſſet diuitibꝰ.fames vero
mag.pauꝑes q; diuites oppᷣſſiſſʒ
Cuði hiſtoꝛia ptʒz ſcði Regũ vlti.
c.vbi in tribꝰ diebꝰ moꝛtui ſũt de
Ppło a dan vſq; berſabee ſeptua/
ginta milia virozeaꝛaiam.

Qs paupertas eſtpe
riculoſa niſi toleretur pꝛopter de⸗
um. ”ðG
Pꝛeterea eum diu ſoluentes vſu/
ras vix non in bꝛeui tempoꝛe de
pauperentur Paupertas vero pe.
riculoſa eſt niſi ſpũs amore ex de⸗
uotione ſeruetur pꝛopter quod ſa
lomon oꝛauit ad dñm dicens di⸗/
uitias et paupertates ne dederis
mihi ſed tantũ victui meo tribue
neceſſaria pꝛouer.iij. Et Habetur.
iiij. q.iij.c.pꝛi.verſic. Teſtii Ob B
etiã dicit Npłas pꝛi.ad thi.vl.ha /
bentes autem alimenta et quibꝰ
tegamur contenti ſumus.

(Weteſtatio inoꝛdinati

—

teretur. aut trib menſib“ fugeret
aduerſarios ꝑſequẽtes. Qut trib'

guerraʒz vel penuriaʒ eo ꝙ peſtil=⸗⸗

nis foꝛnicatoꝛ aut immund 'aut 4

uar qð eſt idoloꝝ ſeruitus nõ hʒ

hereditatem in regno dei hd qð
etiam accedit dictũ greg. xix. lib.
moꝛaliũ vt habetur in decreto xl
vij. di. c. o?s vbiſequitur Oẽs hui

ſeculi dilectoꝛes in terrenis rebus

foꝛtes ſunt. in celeſtibus debiles.
Nãaq; ꝓ tꝑali gloꝛia deſudare ap
petũt Toſch ad moꝛtem et pꝛo ſpe
perpetue vite nec paꝝ quideʒ in la

boꝛe ſubſiſtũt.pꝛo terrenis lucris

quaſlibet iniurias tollerant et pꝛo
cel eſti mercede tenuiſſimi vᷣbi fer/

re otumelias recuſant. terreno! iu
dici toto etiã die aſſiſtẽ foꝛtes ſũt.

z6 ° vero coꝛã deo vel vnius

por momento laſſantur.ſepe nudi
tatem deiectiõem famẽ ꝓ acquirẽ
Dis diuitijs atqʒ hono ꝛibꝰ tolerãt

et eaꝝ rerũ ſpe ſe per abſtinẽtiam
cruciant ad quas adipiſcendas fe

ſtinat. ſuperna aũt laboꝛioſe querẽ?

tato magis diſſimulant qnto ma/
gis ea tribui tardius putant. Et

qmbꝛoſi ſuper lucam dicit. Sicut
hi qui per inſaniam mente tranſla

ti non iam res ipſas ſed paſſionis
ſue fantaſias vident ita etiaz mẽs
augri ſemel vinculis cupiditatis

aſtficta ſemꝑ aux ſemꝑ a argentuz
videt ſe emper reddit cõputat. au /
rum gratius e lolem intuetur. ip/

ſa etiam oꝛatio et ſu lirati ad
dñm auy querit. et po
terdum etiaã vſure ex arte nequiſſi/

Peeterea cũ inoꝛdinat/ amor pe/
cume vix idolatriam euitare que/
at Juxta illud apki ad epp. qͥnto
ilooc aũt ſcitote intelligentes ꝙ /

pauca in/

ma ex ipſo auro aurũ nanciſcũt
ſed nec ſacietas vnq; nec finis ad
erit cupiditati xlvij. diſt. c. Picu

hi vbi dicit. qꝛ totus mund neqʒ

obulus videtur auaro.xiiij. q iiij.
Quid dicam. ñ ſemꝑ auarus e
get certuũ voto pete finem. Et illd
Etia n ſeruus eris ſi te ſpes traxe
rit eris. Et illud deſit auaricie fex
quid em̃ ſua deeſſe ſtupeſcit. Mu/
da ſitl. ebꝛietas plena fames. Et
virgiliꝰ Quot non moꝛtalia pecto
ra regis auriſacri fames i. Qo„
ↄtra caritateʒ dei et ꝓximi qꝛ cõ

tra legẽ dei et contra caritatiuam

ſubuentiõem pꝓrimo debitaʒ cõ⸗

formeʒ ex iure naturali qdð dicat

Qõò tibi non vis alteri ne feceris
Tho.iiij. et Mat. vij. Quecũqʒ vul
tis vt faciant vobis homineset
vos ſimiliter facite illis ſed nulli
dubiũ ꝙ quilibet vellet gratis ſibi
neceſſariũ mutuari potius q; vſu⸗

ras exoluere. Mam ſicut ex radicc
caritatis omnia bona proueniunt

vt dicit gregl. Ita er extinctiõe ca
ritatis oia mala pullulat et inſur/⸗
gunt qꝛ vt dicit Opłus pᷣme coꝛin.
xiij. Si tradidero coꝛpꝰmeũ ita vt
ardeam caritatez aũt nõ habue/
nihil mihi pꝛodeſt.

(De lcua deteſtatoe vlin
re per legeʒ moſaycam

Oꝛ ſit contra legem moſaycaz pa
tet exo. xxij. Si pecuniam mutuazʒ
dederis populo⸗ meo pauperi qui

hit at tecum non vꝛgebis eum q̃ſi
exactoꝛn nec et vſurl oprimes.et leui.

kty:
luus
ſgeie
Prerit
eo
Pecu
fana
ttde.
1o
ſges
lalt
guns

llit

feq
Oelte

mnmn
aleg
vider
gulie
inffa
Uvin
lben
dic t
loben
ſn
fal
t.
a
Dee⸗
ke⸗
ſnia
fniu
eilg
ur
fung
dn

1s. Et
npeck⸗
i
nic⸗
atam
ti

d Nce

ſeeen
cicn
mines
nunsſti
fudie
genund
ſtoͤete
mnor
rtorin.
ültayt
habve

⸗

ſn
wenz
numi,
iin
n
alen⸗

xxv: Si attenuatus fuerit frater
tuus et infirmus manu et ſuſcepe/
ris eũ quaſi aduenã et peregrinuʒ

vixeritq; tecũ ne accipias vſuras
ab eo nec ampli q; dediſti. Et .

Pecuniã tuã non dabis ei ad vſu
rama frugũ abũd antiã nõ exiges
et deat. xxiij. Non fenerabis fratri
tao ad vſuraz pecuniaz tuam nec
fruges nec quãl bet aliaʒ rem q
qualiter intelligatur dicebatur in

quinto euidentiali. .

ticam.

Oꝛ ſit contra legez ꝓpheticazʒ ptz

in multis locis ſcriptut᷑ ſed ſufficit
allegare infra allegatas qtatiões

videlicz Leemie. v. Hſuras ne ſin
guli a fratribꝰ veſtris exigatis Et
infra Centeſimaz pecunie frumen
ti vini et olei quã exigere ſolebatl.
ab eis date pꝛo illis. Et pſal. xiiij.
dic daui. Dñe quis Habitabit in
tabernaculo tuo et. Qui pecuniã
ſuã non dedit ad vſurã et mune/
ra ſuꝑ innocentes & Et p̈ᷣs. liiij. di
cit. Oꝛecipita dñe et diuide lin/

guas coꝝ qm̃ vidi iniquitatez et

ↄtradictiõem in ciuitate.die ac no

cte circũdabit eã ſuꝑ muros eius

iniquitas et laboꝛ in medio eiusa
iniuſticia. Et nõ defecit de plateis
eius vſura et dol. Et pᷣs.lxxi. Ex
vſuris a iniquitate eoꝝ redimet a/
nimas eoꝝ et honoꝛ abile nomen
eoꝝ coꝛã illo ſcʒ xpo qñi dicat

xp̃s redẽpturus erat aias pccoꝝ
credentiũ in eũ a qbuſlibet qntũcũᷣ

q; grauibus ſceleribcriminibus“
pccis Et Galoñ. ꝓuer.xxviij. dicit
Qui coaceruat diuicias vſuris et

fenoꝛe liberali in pauperes cõgre/
gat eos. q.d. ꝙ cum execxrabiliter

ditentur faciliter depauperabunt.

Vnde ſubiungit Qui declinat au/

rez ſuã ne audiat legez oratio ei
erit execrabilis Qui decipit iuſtos

in via mala interitu ſuo coꝛruet 4

ſimplices poſſidebunt bona eius.

Et eze. xviij. Dia que peccauerit
ipſa moꝛietur et vir ſi fuerit iuſtus

et fecerit iudiciũ et iuſticiã Et ·. Et
vſuraz non cõmodauerit et ampli
us nõ acceperit.et hic iuſtus eſt a
vita viuet et nõ morietur ait dñs
Yeſus EtKapientez rapinas et
pignus non reddentez et ad ydo
la leuãtem ocłos ſuos abominati

onem facientem et vſuram dantez
et amplius recipientem quaſũ di/

cat talia facientes deus iudicabit
Et . Qui ſi genuerit filiũ qui vſu/

ram et ſuꝑabundantiã nõ accepe/
rit et . vita viuet. Et eze. xxij.Mu
nera acceperũt apud te ad effũdè/
dum ſanguineʒ vſuraz et ſuꝑabũ/
dãtiaz accepiſti et amare pxrimos
tuos calũniabaris meiq; oblitus
es ait voñs deus Ecce cõplexi ma/⸗

nus meas ſuꝑ auariciam tuã quã

feciſti et ſuꝑ ſanguinem qui effuſ⸗

eſt in medio tui Et . Pꝛincipes ei

in medio illius quaſi lupi rapien/

tes pꝛedam ad effundendũ ſan/
guinem et perdendas animas et
quars ſectanduʒz lucra. Et ecci. xx.

hodit᷑ feneratur quis et cras expe
tit et odibilis eſt homo hmõi Et
yſaie.xxiiij Ecce dñs diſſipabit ter
raʒz et erit ſicut ꝓpłus ſic ſacerdos
Et j.Sicut feneratoꝛ ſic is qui mu
tuũ accipit ſicut qui repetit ſic qui
debet diſſipatiõe diſſipabitur ter
raa direptione pꝛedabitur. dñs e/
nim locutꝰ eſt verbũ ̊.Et ecci.viij

Noli fenerari hõi foꝛtioꝛi te qð ſi

feneraueris q̃ſi perdituʒ habe Et
eccẽi xxix.Multi vero cauſa nequi⸗
cie non fenerati lunt ſed fraudari
gratis timuerunt Et. Pone the⸗
ʒaurũ tuũ in pꝛeceptis altiſſimi et
ꝓderit tibi magl.q; auꝝ et. Gra
uia hec hõi habenti ſenſuz corre/
ctio domus et imperiũ feneratoz.
Keuertãtur ad dñm et querãt ab
eo miſericoꝛdiã reddentes oĩbus
debita et gratis mutuãtes pꝛoxi/
mis neceſſaria Juxta illud ecci.xx/
ix. Qui fatit miam fener atur pxi/
mo ſuo et qui pꝛcualet manu mã/
Data ſeruat.feneraẽ ꝓximo tuo in
tpe neceſſitatis illius. Et iteꝝ red

de ꝓximo in tꝑe ſuo Etj. Multi qᷓ

ſi inuentiõem eſtimauerũt fenus et
pꝛeſtiterunt moleſtiam his qui ſe

adiuuerũt Et fenus nanqʒ ꝓpꝛie

lucꝝ pecunie dicitur Inde fenera/
toꝛ intelligitnr tam pꝛo eo qui mu
tuũ dat ad lucꝝ q; pꝛo eo qui acci
pit Vñ habem fenero as. are. et
feneroꝛ arl. vt dicit papias. Ma
gis vero lucrabitur qui gratis
mutuat q; qui ad fenus hic enim
pꝛo lucro tꝑali bona perdit cter/
na. Ille aũt pꝛo pietate conſequi/
nir gloꝛiam Juxta illud ꝓuer. xix.

Fener atur dño qui miſeretur pau/

peri et viciſſitudinẽ reddet ei ⁊a ſit

patet de deteſtatione ꝓghetirta.

De deteſtatiõe vlure ꝑ.

legem euangelicam.
Oi ſit contra legem euangelicam

qꝛ vt didum eſt ꝓhibet dñs in eu
angelio Nedũ luce ſed lucri ſpem
pꝛo pecunia mutuata.luẽ.vi.Mu/
tuũ dantes nihil inde ſperantes.
NQaʒz cũ ſupꝛa dixiſſʒ YDe vobis di
uitibus qui habetis ↄſolatiõez ve

ſtram. Le vobis qui ſaturati eſtl.

qꝛ elurietis. Ve vobis qui ride/
tis nunc quia lugebitis et ſilebi/

tis. oſtmodum per paruuz in/

terualluzʒ ſubiũxit. Et ſi mutuũ de
deritis his a quibus ſperatis acci
pere que gra eſt voꝰis.Nã et pec/

catoꝛes peccatoꝛibus fenerantur

vt recipiant equalia erũtamen
Diligite inimicos veſtros et bene/
facite et mutuũ date nihil inde ſpe

rantes et erit merces veſtra multa
et eritis filij altiſſimi. Dd idẽ/Mat.

x. dicit Bratis accepiſt..gratis da
te vt ſupꝛa diximus.Satis etiam

dñs Jeſus oſtendit ſe auariciam

deteſtari.luce.xij.vbi exẽpliſicat de
diuite qui querebat ampliare hoe

rea et multiplicare diuicias cui di

xit dñs Stulte hac nocte repetaʒz
animam tuam a te que aũt para/
ſti cuius erunt. Sic eſt qui ſibi the
ʒzauriſat et non eſt in deum diues.
Et luc.xvi.parabolizat de villixo
diffamato apud dſim ſuum quaſi

diſſipaſſet bona eius.Et ſubdit e/
gSo vobis dico facite vobis ami/

coe
br
pun
die

ungelean
dus in en
un ſpen
vi. N
enmes.
edsdi
okpoen
ranck.
ui nde⸗/
et ſlchi
Aruunz in
mum de
rans ace
ſuetper
ſeneranar
Uenütam
gt bene
llinde ſpe
ſrawulta
didiner
arsi
15 am
ariciam
lſicatde
jarehoe
s ci di
fepeng
ſt
xenlio
nqnif
bot
an

cos de mãmona iniquitatis Et .
Exẽplificat de viro qui induebat᷑
purpura et biſſo ⁊ epulabatur qti

die ſplendide Et ſub dit moꝛtuꝰ ẽ

aũt diuesa ſepultus eſt in inferno
Et ibidez dicit nemo p̃ᷣt duobus

dñis ſeruire non poteſtis ðᷣo ſerui

re et mãmone. Nudiebãt aũt hec

oia phariʒei qui erant auari et de
ridebãt illũ. Et Mat. xix. dicit faci
lieſt camelũ ꝑ foramen acus tran

ſire q; diuitem intrare in regnũ ce
loꝝ qð nõ niſi ꝓpter auariciã di/

xit et ad deteſtationem eiuſdeʒ cri

minis.

De deteltatione vlure
decretum. èMU

De quinta deteſtatiõe vſure que

ſit contra legem canonicazʒ ptz in
decretis in decretalibus in ſexto

et clementinis Dam in decretl.ma
gna fit deteſtatio et ſtricta pꝛohi

bitio vſuraꝝ xlvi.di.c. Sediciona

rios ſtatuim* nunq; oꝛdinandos
clericos ſicut nec vſurarios vel in/
iuriaꝝ ſuaꝝ vltoꝛes.et.c.ſequenti

dicitur Qon licet fener ari miniſtr.i.

altaris vel in ſacerdotali oꝛdine
cõſtitutis vel vſuras vel lucra que
ſexcupla dicũtur acciꝑe.et.in.c.fi.
Dicitur ſicut nec ſuo ita nec alieno
noie aliquis clericoꝝ èxercẽ. fenꝰ

attẽptet. Indecẽs ei eſt cõmodis

alienis crimẽ ſuũ impendẽ. nus

autẽ hoc ſolũ aſpicere et exercere

debem vr qð hic miſericoꝛditer
tribuimꝰ a dño qui multipłr et in
pberua manſura tribuit reciꝑe va
eamus. Et. xlvij. di. c. i. dicitur. Oe

(Deradẽ deteſtatione

aũt in fine huiꝰ capłi.vſurarij ordi

nari ꝓhibẽetur. Inde eſt qꝛ vſurã

exercentes cupiditati deſeruire ꝓ/
bãtur et ꝑ totã diſtinctiõez fit ma

Ina deteſtatio vſuraꝝ contra cle.

ricos oꝛdinatos vel oꝛdinandos
Attamen ne foꝛte quis cogitaret
ſolis clericis vſuras exigere fuiſſe
ꝓhiditũ intelligat ſane.c. Quoniã
multi et.c.oẽs hui ſeculi dilecto/
res. vbi generaliter ꝓhibentur v⸗
ſure ne dum clericis ſed etiã laicis
et quipuſcũq; fidelibꝰ xpᷣi. Daʒ ex

eo ꝙ ex conſilio Diceno in dicto.

xc. Qm̃ multi. Nllegat᷑ diuina ſcri /

ptura ptʒz ꝙ intendit vſuras gene
raliter ꝓhibere. Et ꝑ totũ. xlvij.
di de tali deteſtatione tractat᷑ ſed
diffaſi'et expꝛeſſius habetur in de
cret..xiiij.q.iij.c.i.ij.et.iij et per to/
tam. q.vſq; ad finem imo in. c. Si

quis vſuras dicit DOmbꝛoſi in. li.

de bone moꝛtis. Si quis vſuram
accipit rapinã facit: vita nõ viuet

Er Dug.. ao macedoniũ et ẽ cau⸗

ſa. ij. q. c. Quid dicam dicit Nugꝰ
Oc crudelioꝛ ẽ qui ſubtrahit aliqᷣd
vel eripit diuiti q; qui trucid at fe/⸗

noꝛe pauperem et ſic patet qð lo/

quitur gener aliter

vſure per decretales et vſurario/
rũ pena ac clericoꝝ ꝑticipantium
cũ eiſdez in pꝛohibitis In decreta
libus autem expꝛeſſius vſure gene/
raliter ꝓhibentur in. c. ij. extra de
vſuris vbi alexander. iij. dicit Qm̃
nõ ſolũ viris eccleſiaſtid. ̊ etiam

quibuſcũq; alijs periculoſum eſt
NCnic e e n ien

7

vſuraꝝ lucris intendẽ᷑. à Qui a/
lexander in conſilio lateraneñ ſub
aggrauatione penaꝝ nedũ quo
ad vſurarios ſed etiã quo ad cle/
ricos in eo qð ſtatuit delinquètes
circa vſuraꝝ deteſtationẽ aĩoſius
inſurgẽdo ↄſtituit vt vſurarij ma
nifeſti nec ad cõionem admittan
tur altaris nec xp̃ianazʒ a ſi in hoc
pcco deceſſerint accipiãt ſepultu/
raz ſed nec oblationes eoꝝ qᷣſqʒ
ꝗccipiat. Qui ãt acceperit aut xpᷣi
ane tradiderit ſepulture et qð ac/
ceperit reddẽ opellatur et donec
20 abitrig ſn ep̃i ſatiſfſaciat ab
officij ſui man
De vlſuris.c. Quia in oibus.et in. c
ðSterea Idem alexander dicit Oꝛe
terea parochianis tuis vſuras re

cipere interdicas qui ſi parẽ ↄtẽ/
pſerit ſi clerici ſũt ab officio bene

ficio q; ſuſpendas Si laici vt vſq;ʒ

ad ↄdignam ſatiſfactiõem ipſos

vinculo excõicationis aſtringas
Qui etiaz ſtatuit vt taliter ↄſtrin/
gãtur ad reſtituẽdũ neduz filij v/⸗
ſurarioꝝ ſed etiã heredes extra/

nei vt ptz in.c. Tua nos extra de

vſurl. ꝛban aũt tertiꝰ plꝰ decla
rat in.c. Cõſuluit eodem titulo vi

delicz ꝙ ſolũ ꝓpoſitũ et intẽtio fa
ciat hoiem vſurariũ et iveo Inno.
iſj.ſtatuit ꝙ in cauſis manifeſtoꝝ
vſurarioꝝ locũ nõ habeat appella

tio vt in. c. Quam ꝑnicioſum eodẽ

De reſtitutiõe vluran

etiam per iudeos. Et neduz otra

xp̃ianos ſed etiã ↄtra Judeos v/

eat executione extra

ſurarios pꝛincipes et poteſtates
ſckares ſuũ dñt diligẽter exercè of
ficium ad remittẽdas vſuras vt
in. c. pꝰ miſerabilem eodez. ti. Et i/
dem etiã ſtatuit ꝙ etiã illi qͥ ſoluiſ
ſent vſuras ſi iuraſſẽt vſurarijs nõ
repet.nõ obſtante tali iuramẽto
E cenſuraz ecciaſticaz appellatiõe

remota oↄpellãtur ad vſuraꝝ ſolu/

tionẽ et ab eaꝝ exactiõe deſiſtere

vel reſtituere ipſas poſtq; fuerint

Plolute ne de dolo et fraude ↄtin/
gat eos cõmo dũ reportare vt in.

c. Tuas dudũſi eodẽ titulo. Et idẽ

ſtatuit vt ſi ꝗs vſurarius lr̃as im/
petrauerit ſuꝑ reſtituendis vſuris
vel fructibus ↄputandis in ſoꝛteʒ
niſi prius ipe reſtituerit vſuras q̃s
ab alijs noſcitur accepiſſe aucto
ritate ipſaꝝ lr̃arum nullatenꝰ au/
diatur vt in.c. Quia fruſtra eodẽ
ti. Et idez ſtatuit vt ↄtra vſurari⸗/
os licet nõ aꝓpareat accuſatoꝛ ſi
tamẽ ↄſtat eos eſſe vſurarios ma
nifeſtos ꝓcedatur ad penas p̃di/

Ndi capłi. Quia in oibus OPꝛeterea
idẽ ſuꝑaddidit ↄtra Judeos vſu/
rarios ne graues immoderatas

q; vſuras a xp̃ianis extoꝛqueant
qð ſi fecerint eis xpᷣianoꝝ partici
pium ſubtrahatur donec de imo/
derato grauamine ſatiſfecerint cõ
petẽter Vnde xpiani ſi opus fue/
rit per cenſurazʒ ecciaſticaz axpel/
latione poſtpoſita ab eoꝝ ↄmer/
cijs ↄpellantur abſtinere Et pꝛin/

cipibus iniũgitur vt xp̃ianis con

tra Judeos ſe exhibeant fauoza
biles pꝛo reſtitutione vſuraꝝ vt in
c. Quanto eodem tituulo.

pole
daſtere
wernnt
Wedn
Neyem.
.Et di
las im/
pluris
nſouez
Igs qs
e aud
Ven a
in codi
1rani
Utor 4
fos ma
nspdn
Drnentn
Nos nin
eratas
neant
partic
e imo⸗
ernt c
us ſue⸗
we
Eipn
N0ℳ
o
nn

De eads deteſtatione

Doer ſextum decretaliũ vbi vſura/

rijs ꝓhibetur domos ↄducẽ ad
vſuram exercendã In ſexto auteʒ
li decretaliũ. Greg.x. in generali

conſilio lugduñ.expꝛeſſius cũ pe/

naꝝ aggrauatione ↄpeſcuit vſu/
rariã pꝛauitatem ſtatuens vt nec
collegiuim nec aliqua vniuerſitas
vel ſingularis perſona cuiuſcunqʒ
ſit dignitatis ſiue conditiõis aut
ſK»atus alienigenas et alios non
oriundos de terra ipſoꝝ publice
pecuniam fenebꝛem exercẽtes aut

exercẽ volẽtes ad has domos in

terris ſuis ↄducẽ vel ↄdudtas ha
bere aut alias habitaẽ permittãt
q̃ hmõivſurarios manifeſtos oẽs
infra tres menſes de terris ſuis ex
pellãt nunq; aliquos tales de ce/
tero admiſſuri Demo illis ad fe /
nus exercendum domos locet vel
ſub alio titulo quocũq; concedat
Qui vero ↄtrafecerint ſi perſone
fuerint ecc̃iaſtice priarche Drchie
piſcopi.epᷣi ſuſpenſionis Minoꝛes
vero ꝑſone ſingulares excõicatio/
nis.ſi aũt collegiũ ſeu alia vniuerſi

tas inter dicti ſententias ipſo fcõ
ſes nouerint incurſuros. Quã ſi per
menſem aimo ſuſtinuerint indura/

to terre ipſoꝝ q;diu in eis iſdez v⸗
ſurarij cõmoꝛãtur ex tũc ecciaſtico

ſubiaceãt interdicto Etenim ſi lai

ci fuerint per ſuos ordinarios ab

hmõi exceſſu omni ceſſante pꝛiuile

gio per cenſuram ecciaſticam cõ/
pellantur de quibus patet in. c.i.
de vſuris. li. vi. bi etiam pꝛecipi

tur conſtitutionez lateranenſis cõ
ſilij contra vſurarios editam ſub

diuine maledictionis interminati/
one inuiolabiliter ↄſeruari Et hᷣm

gloſam pꝛedicta conſtitutio conti

netur in. c. Quia in oibus.extra de

vſuris et ſupra diximus que ibi cõ
tinentur Et nota ꝙ licet pꝛedictũ
capłm pꝛimum loquatur de alie/

nigenis et non extẽdatur ad indi /
genas tamen ſi indigene crimẽ cõ
miſerint vſurarum alijs penis con
travſurarios inſtitutis puniri dñt
et bm ꝙ dicit glo. dato ꝙ iſti ali
enigene eſſent ciues vel incole:lo
cum habet conſtitutio pꝛedicti ca
pituli pꝛimi de vſur..li.vi.Et dicit
ibi glo. hoc foꝛte voluit repetitio
verbi et alios non oriundos vt di
camus alienigenas .et ſi ſint ci/

ues. vel incole. et alios etiã qui ci /

ues et incole non ſunt. Oꝛiundus
autem de ciuitate dicitur is qui
ibi vel in vico ciuitatis illius oꝛtꝰ
eſt. ff. ad municipales.l.Si ex vico
et ſi etiam pater eius inde duxit o/
riginem C. eodem ti. l. allſumpto
Titius et C. de municipijs et ori/
genarijs.l.filijs.li.x. Indigena em̃
ꝓpꝛie iuxta etymologiã vocabuli

dicitur quaſi inde genitus. Dlie/
nigena autem quaſi aliunde geni/

tus ſicut dicimus de incola et ac/

cola Occola non pꝛopꝛiam ſed ꝓ

pꝛiam colit incola terram.g
e leptima dereſtatu
ne vſure ſcuᷣm legẽ apo
ſtoticanm. 3

Datebit que vero oꝛdine debet

ſtare poſt legẽ euangelicã De vlti
ma deteſtatione ꝙ ſit ↄtra legẽ a/
poſtolicam patet Nam Dpłus ſa

tis auariciam deteſtatur ad Ro.

pꝛi.cum dicit. Sicut non pꝛob aue

runt deũ habere in noticiã ſta tra
didit illos deus in repꝛobum ſen/
ſum vt faciant ea que non conue/
niunt repletos om̃i iniquitate ma
licia foꝛnicatione auaricia nequi/
cia &. et. ſce choꝛin. x. Heceſſari/
um ergo exiſtimaui rogat᷑ fratres
vt perueniant ad vos et pꝛeparẽet

repꝛomiſſam hanc benedictionem

paratã eſſe ſic quaſi benedictione
non quaſi auariciam. Et ad eph̊.

iiij. hec itaqʒ dicoa teſtificoꝛ i dNño

yvt iam non ambulet!.ſicut et gen/
tes ambulant in vanitate ſenſus
ui tenebꝛis obſcuratuz habentes
intellectũ alienati a via dei peri/
gnoꝛantiam que eſt in illis ꝓpter
rxecitatem coꝛdis ipſoꝝ qui deſpe/
Tantes ſemet ipſos tradiderũt im/
pꝓudicicie in oꝑatiõez ois immũdi
cie in auaricia. Mos aũt non ita
didiciſtl xpᷣm èe Et ad eph.v. Foꝛ/⸗
nicatio aſt et omnis immundicia
aut auaricia nec noientur in voh
ſicut decet ſanctos Et Poc eniʒ
ſcitote intelligentes ꝙ omnis foꝛ
nicato aut immũd aut auarꝰ qðᷣ
eſt ivoloꝛuʒ ſeruitus non hz ꝑteʒ
in regno xp̃i et dei.vbi ptz ꝙ aua
riciam vocat idolatriaz. ſicut etiã
ad coloſeñ. iij. dicir Metafoꝛice.
Ergo mẽbra veſtra que ſunt ſuꝑ
terr am foꝛnicatiõem immũdiciaz
libisinem ↄcupiſcentiam malã et

auariciã que eſt ſimulacroꝝ ſer/
uitꝰ Et ad thi. ſcribẽs pꝛi.ad thi.
ſexto.ẽ aũt queſtus magn pietas
cũ ſufficientia.Nihil enim intulimꝰ

in hunc mũdum hauo dubium qꝛ

nec auferre q d poſſumꝰ Habetes

guũt alimenta et quibus tegamur

His contenti ſumus.ſlam qui vo/

lunt diuites fieri incidunt in tenta
tioneʒz et laqueũ diaboli et deſide/
ria młta iutiliaa nociua q̃ mergũt

Hoies in interitum et perditionem
Radix enim oim maloꝝ eſt cupi/

Ditas quã quidam appetentes er

rauerunt a fide et inſeruerũt ſe la

boꝛibus multis. Tu aũt homo dði

hec fuge Et ad heb xiij. dicit Sint

bus id eſt neceſlarijs.

moꝛes ſine auaricia contenti pnñti

De pena ovlurarioꝛnm

Pꝛeterea idem Greg..ſ. x. in eo/

dem oſilio lugduñ.ſtatuit vt quã/⸗
q; vſurarij manifeſti de vluris q̃̊s
receperunt ſatiſfacere expꝛeſſa q̃n/⸗
titate vel indiſtinte in vltima vo/
luntate mãdauerint nihilominus
tamen eis ſepultura ecceleſiaſtica
denegetur donec de vluris ip̃is fu
erit pꝛout patiuntur facultates eo
rum plenarie ſatiſfactum vel illis

quibus faciẽda eſt reſtitutio ſi pꝛe

ſto ſeu pñtes ſunt ipſi vel alij qui
poſſunt᷑ eis acquirere vel abſenti/
b'eiꝰ loci oꝛdinario aut eiꝰ vices

gerenti ſiue Bectoꝛi parochie in

qua teſtatoꝛ habitat coꝛam ali/
quibus fidedignis de ipſa paro/
chig.quibus quidem oꝛdinario

ſc⸗
caut
ceat
rita
ac
60
ſdo
ſtt
nſur
lam
ept
reci
hio
ente
geo
fta
On
guin
pren
dei
ſepr
ſlic
eſt

l

teſ
ſeſl
ſol
pel
ſi⸗
i
ſan

osſe
th.
N'iens
nmulir
Abin
bebirg
teganun
nquid
kintentn
edeſde⸗
gnergü⸗
Wonen
ch an
Aentes
eriͦt ſel⸗
homo di
dickt Din
Rentipit

ton

1. Meo/
ntqi/
liniss
lsi
Neina vo
ſominus
ſſtica
ſßisf
tates ee
velilis
noſipe⸗
Ai
Aſend
ei nis
fotten
umal/
4 Nco/
Ninenio

vicario et rectori pꝛedicto modo

cautiõem hmõi eoꝛum nomine li⸗
ceat pꝛeſentis conſtitutiõis aucto/
ritate recipere Ita ꝙ iſtis perinde
actio adquiratur ac ſi ſeruo publi
co de ipſius ordinarij mandato
idonee de reſtitutione facienda
ſit cautum. Ceterum ſi receptaruʒ
vſurarũ ſit quantitas manifeſta:il
lam ſemper in cautione pꝛedicta
exprimi volumus Olioquin aliazʒ

recipientis cautionem hmõi arbi/
trio moderandam. Ipſe tamen ſci

enter non minoꝛem q; veriſimiliter
creditur moderetur.et ſi ſecus fece
rit ad reſtitutionem reſidui teneat

Omnes autem religioſos et alios

qui manifeſtos vſurarios contra
preſentis ſanctionis formaz ad ec
cleſiaſticam admittere auñ fuerint
ſepulturazʒz: pene in lateraneñ con

ſilio contra vſurarios pꝛomulga /

te ſtatuimus ſubiacere.

8 manikeſtoꝛü vli

rariornz nemo interlit
teſtamentis nec admit

tantur ad cõkelllonem.
Nullus manifeſtoꝛum vſurarioꝛũ
teſtamentis interſit aut eos ad cõ
feſſionem admittat ſiue ipſos ab/
ſoluat niſi de vſuris ſatiſfecerint
vel de ſatiſfaciendo pro ſuarũ vi⸗

ribus facultatum pꝛeſtent vt pꝛe/

mittitur idoneam cautionem. te/⸗
ſtamenta quoq; manifeſtoꝛum v/

ſurarioꝛum aliter facta non vale

ant ſed ſint irrita ipſo iure.hec ha/⸗
bentur ad litteraʒ in.c.quanq; de

De eadẽ deteſtatione.

bi ſciendum ꝙ vſurarij manife/

ſti dicuntur illi de quibus notoꝛiũ

eſt vt quia confeſſi vel condẽna⸗
ti vel de faco quia habẽt operis
euidentiam que nulla tergiuerſa/
tiõe celari poteſt vt quia tenet al/

tare ſuum paratum vel tertio mo
do vt quia iuridice cõuicti vel qr/

to modo vt quia publice fatentur
ſe vſurarios coꝛam ſacerdote Cõ

coꝛdat angelus in diſputatione q̃ᷓ

incipit Aſtenſis miles circa pꝛinci
pium et allegat pꝛo pꝛi.ff.de actio
ne empti et venditi.l. emptoꝛem ꝓ
ſcðo ff. de ritu nuptiaruz.l.palam
in pꝛincipio et Que in adulterio
pro tertio.eſt etiam glo.in.c.Cuzʒ
in dioceſi extra de vſuris et in.c.
Cum tu eodem titulo. Et in hoc
ꝙ dicit glo. Johᷣ. an. in dicto.c.
pꝛi.de vſuris.li.vi.ꝙ poterit epᷣs
publicare t. Infert dñs Angelus
ꝙ cum ſacerdos et Tabellio quo
ad recipiendam confeſſionem ſeu

cautionem ab vſurarijs ſint paris

poteſtatis nec cõfitens reddatur

vſurarius manifeſtus niſi poſt pu
