panoꝛmitanꝰ mihi placet illa ꝙ ſi
non habeat vxoꝛ alia bona de/
bet ali ab hẽde mariti et infra an /
nũ datum heredi ad dotem ꝑlol/

uendam Et hanc opinionem te /

nuit glo. et bartol' in.l. vna F. Ex/
actio C. de rei vxon. actiõe Spe /

culatoꝛ in. ti. Qui filij ſũt legitimi

Fpꝛi.vᷣ. Sed nunqͥd vxoꝛ Eſt aũt

alimentanda vxoꝛ pᷣm quantitatt

dot.. vt in l. Si cum dotem 5. Si ãt
ff. Soluto matrimonio et in. c per
vr̃as de dote poſt diuoꝛciũ reſti
tuenda ANduertendũ eſt tñ ꝙ ſpe/
culatoꝛ tenet vbi ſup̃ ꝙ ifra annũ
poteſt vxoꝛ petere alimentũ ab he
rede mari i ſi non hʒ aliunde vn/
de viuere poſſit. gloſa aũt in di.
cta.l.vna exactio in verbo reſti/⸗
tuendum. dicit ꝙ ſi mulier nihil ali
ud habet pꝛeter dotem SGi quidez
ſunt heredes patris cõmunes filij
ipſi alent matrem. C. de bonis li⸗
beroꝛum..l.fi.Sipſum autem Sed
quid ſi extranei ſunt vel diuoꝛtio
ſolutum eſt matrimonium dicit in
glo.in dicto Exactio ꝙ vir vel e⸗

ius heredes teneantur alere argu
mento ff. de ventre in poſſeſſionẽ
mittendo..il.pri Mulier et.l.cura /
toꝛ et argumento ff. ad trebellia /

nũ.l. Im ꝑatoꝛ et ff.vt in po ſſeſſio/⸗

ne legatoꝝ vᷣbo.l. penult. Oꝛete /
rea datur fructus mulicri et tu da

bis ei alimenta ergo a hodie alat

to in autentico quibus modis na/

tur ales efficiũtur ſui penult.et. ff

de liberis agnoſcendis l. Si qs a
liberis ꝗꝓ Siue parẽs. et in fine cõ
cludit gloſa dicens ſolutio diſtin
guunt hic aut habeat alia vnde
ſe alat aut non. Et pꝛimo caſu nõ
alatur Secundo ſic Tutius eſt ta ⸗/

men tenere ꝙ vxoꝛ relicta agat ꝓ
dote ſua ne ſe ponat in diſcrimine
conſcientie Lnde canoniſte com/
muniter tenent ꝙ ſoluto matrimo

nio non licet mulieri relicte aliquid
percipere de dote non reſtituta.
Ex quo foꝛmatur noua queſtio
videlicet QLona.

ne ſibi data de pignoꝛe dotis re/

ſtituendo computet fructus in ſoꝛ

tes.

Nona queſtio circa dotem eſt po/

ne ꝙ heredes dederunt poſſeſſio/
nes in pignus pꝛo dote reſtituen/
da an mulier talium poſſeſſionum
fructus lucrifaciat vel teneatur
computare in ſoꝛtem Inno. in. c.
Salubꝛiter. dicit ꝙ fructus com/

putantur in ſoꝛtem. hoc idem di⸗/

cit hoſt in ſumma eo.ti . Vn aliqͥ
caſu ver. Quid in conuerſo caſu
et allegat leges.ff.de ſolutionibꝰ.

l. Titia et argumento ff. ex quibus

cauſis in poſſeſſionem eaturx.l.ful/
cinius primo reſponſo et ff. de vẽ⸗

tre in poſſeſſionem mittendo.l.i ꝓ
fi. et ff. vt in poſſeſſione legatoꝛum
K. l. Is cui finali.et ff.de legatis
pꝛi l.filius apud marcellũ Idez

tenent YJo. an. et Jo. de lignano in

dicto.c.ſalubriter et dant cautelã

videlicet.

is repetende.

in multer de poclello

Cautela pꝛo vidna do

ecima queſtio circa dotem eſft
quid eſt remediim talis mulieris

epo
ſeym
upia
ſfeledi
piate⸗
f.der
9s ffu
tenuat
inſone

depig
ceſt

„

ſs
monul
Romt
N der
Gnata⸗
ciohe⸗
lale
et ma
hobet
nomin
pꝛedi
ſionen
riturg
ptiere
blede
Pehea
ou
as
Err⸗
teber
men
cvi
Con
lunol
ſoft

Manmine
. tong
dMnmno
etlgn
1 reſtinte.
M geſi⸗

leco

dtisre
minsinon

oteneſtpo⸗
pohelſio/
e falituen
olechorun
A vnemnr
no.nt
mnis ton
hot dend
15Mna
urno
ſononb',
faaubis
unnll
aß den⸗
emdoi
elgaoun
inelegoes
rli ſoe⸗
elgnanon
me cannci
cckton

Darde

sruiens

eee

Reſpondent dicti doctoꝛes et be /

ne ꝙ mulier ſit diſcreta et cauta ne

recipiat rem obligataz ſub pigno

re led illam vendi faciat. vel reci⸗
piat eam in ſolutũ pꝛo iuſto p̃cio.
ff. de re iudicata.l.a diuo pio. Ali⸗/

as frudtus rei in pignꝰ recepte ex/

tenuabunt dotem et cõputabunt᷑

in ſoꝛtem vt in dicto. c. Illo vos.
de pignoꝛibus et in. c.i. et in. c. con
qqueſtus de vſuris.

(Quartns caſus an cle

ricus de beneficio ſuo per eum de

manu laici red ẽpto frucus debe/

at computare in ſoꝛtem.

uartus caſus eſt in caſu ſtipẽ

dij clericalis vtputa clerico aſſi /

gnata eſt res eccie pꝛo ſuo benefi/

cio habet poſſeſſionem eiuſdez rei
laicus vſurpauit poſſeſſionem erꝰ
et male tenet vel etiam feuduz qðᷣ

habet eccleſia. recipit obligatum

nomine eccleſie. clericus redemit a

pꝛedicto laico tempoꝛalem poſſeſ/

ſionem ſub nomine pignoꝛis que/

ritur an fructus per clericum rece/⸗

pti ex eadem poſſeſſione rei ſibi de

bite debeant computari in ſoꝛteʒ.

NReſpondetur bꝛeuiter ꝙ non ex

eo quia de re ſic debita ꝑcepit fru

dtus quaſi de ſuo Caſus eſt in.c.i.

Extra de vſuris in fine ibi niſi foꝛ

te beneficium eccie fuerit qðᷣ redi/⸗
mendũ ei hoc modo de manu lai/

ci videatur Similis caſus eſt in.c.
Conqueſtus eo.ti.Nam in tali ca/

ſu non poteſt cadere vſura qꝛ hoc
nõ fit cauſa lucri ſed vt res ecccie

de manu laici redimantur. Sile

etiaz eſt in decimis vt in. c.fi.extra
de decimis Naʒ ſi miles iniuſte de
tinet decimas nec poteſt eas eccle/⸗
ſia aliter recuperare niſ ſub nomi/
ne pignoꝛis.talis clericus non te/
netur fructus computare in ſoꝛtẽ
quia de re ad ſe licite pertinente ꝑ/
cipit fructus. legalis enim et iudici
alis auctoꝛitas excuſat de talibus
extra de reꝝ ꝑmutatione.queſituʒz
BSimiliter recipi poſſunt in pigno
re quecũq; alie poſſelliones ⁊ res

a quocũq; violenter indebite et in
iuſte detinẽtur Qec talis tenetur

computare frudus in ſoꝛteʒ. tãqʒ

recipiens fructus de re ꝓpꝛia argl..

extra de decimis. c.fi. vbi interdi⸗
citur ne decimas detentas a lai/
cis ad alienas eccleſias pertinen/
tes in pignus recipere ab eiſdem

laicis clerictus quandoq; pꝛeſu/

mat Ex quo colligitur a contra/

rio ſenſu ꝙ decime pertinentes ad
ꝓpꝛiam ecciaz bene poſſunt taliter

redimi et in pignus recipi vt dicit
glo. et doctoꝛes ibidem hoc idem
intelligit Raymund' de omnibus

poſſeſſionibus emptis et de illis

fructibꝰ iniuſte perceptis ſcilicʒ ꝙ-

huiuſmodi poſſeſſiones poſſent re

cipi in pignus fructibus non com/

putandis in ſortem per iura pre/
dicta Et ſic patet ꝙ alius caſus ẽ
iſte a caſu capituli Illo vos extra
de pignoꝛibus et a caſu.c. Quere/
a extra de ſymonia Et ſic ſit expe

Ditus pꝛimus verſus.

.

Dicunt eſi Ncremn v e
5 . DSe e tradus non valet. Si non ſic Dli zoder
Pꝛumꝰ⸗ calus ſcdᷣi oͤlus diſtinguüt an ad tempus vendat apiant
Et quintus in qͥ tractat᷑ de emptide et tunc valet On in ꝑpetuũ et tunc cuitan

Reddituũ fructuũ ve caſtri et ſiłiũ

non Vlij ꝙ indiſtincte valeta hoc

Mmiſaln

Et vide etiam infra an licet emere ſiue conſtituatur redditus in re. ſi⸗ talico
redditus pꝛediales hereditarie. ue in perſona vt ſerui vel libꝛi Ytẽ lgeno⸗
Hꝛimus eſt qñ vendũtur fructꝰad ſiue ſit certus ſiue incertus puta qꝛ onpt
tempus vbi licet emptoꝛ plus ſati. vendidit partem fruduũ qui ꝑcipi Cunte
accipiat de fructibus q; fuerit pꝛe,/ en‚ntur de aliqua domo Item ſiue poten⸗
cium non tũñ tenetur aliquid reſti/ ſit ꝑpetuus contradtus puta quia ſbi
tuere vendenti rõe incertitudinis. extenditur ad heredes vtriuſq; cõ td
C. de vſur..l. Si ea ff. e heredita/ trahentium ſiue ſit ad vitam hõis 6.
te vel actione vendita. l. Cum he/ ſiue ad certum tempus. ſemꝑ enim pecc⸗
reditatem et.l. ſequenti et in. c. Vn in pꝛedictis caſibus repñtant lici/ tis
ciuitate extra de vſurl. vbi Jo an. tos eſſe contractus qꝛ ibi eſt con/ Al
fformat queſtionem reſultantem tractus pure venditionis am i/ Ppe
erx textu dicente Miſi dubiũ ſit mer bi eſt pꝛecium ſcʒ certe pecunie q̃n eeuuuͤn
ces illas plus minus ve ſolutio/ titas Item ibi eſt merces ſcz red/ tun
nis tempore valituras. Et ſupra ditus venditus vel caula vel an / dee
Dicit licet autem contractus huiuſ/ nona C. de ſacroſanctis eccleſijs. ſagp
modi ex foꝛma non poſſet cenſeri A. Jubemus. C. de hereditate vel cuten
nomine vſuray ſuper quo verbo actione vendita per totũ SGed cõ/⸗ tracki
dirit Jo. anðᷣ. Ex hoc videtur ꝙ trariũ vere videtur qꝛ certum eſt trum
ſi aliquis emat reoditus alicuius wꝙ plus recipiat emptoꝛ q; ſit pre/⸗ en er
caſtri ad vitam ſuam et ſuoꝝ here cium ergo videtur iüllicitus cõtra/ gpiat
dum vel ad certum tempus tenen / ctus per argumentum dicti. c. in ii achum
Dos. ſi redditus cõi extimatione uitate Sed ſoluũt Inno. Jo. an. *
non excedit annuatim redditum O licet ſit certum non ꝓpterea vici d .
quem de tanta pecunia in terra atur contractus quia hoc idem ẽ en
empta decuiſſet habere licitus eſt in contractu venditionis Hic aũt dut
contractus Qõò etiam intelligen/ ſcʒ in.c. In ciuitate repꝛobat᷑ ſolũ ati
Dum eſt ſi ematur redditus fundi quia ꝓpter temp dilationis plus O
vel alterius poſſeſſionis. Nd qðᷣ venditur vel quia pꝛo minoꝛi pre/⸗ dil
facit. e. Conſuluit extra de vſuris cio datur eo ꝙ ſtatim accipit᷑ pe/ *
Pꝛedict am etiam queſtionem foꝛ/ cunia. Idem intelligunt aliqui ſi dond
mat Inno.in eodem.c. ſaltem in ꝑ, redditus de nouo conſtituatur et ſen
te et referens opiniones dicit vᷣt conſtitutus vendatur poſſet enim hetur
ſupꝛa quã etiam referẽs Jo. de li⸗ contingere ꝙ emptoꝛ nihil perci/ 3
gnano pꝛeter pꝛedictos dicit Plij peret de fructibus Cõſuluit tamẽ. ⸗

kſeddſen
Anon ſc D
s pendet
Wemäerwune
deglendoe
dlsinre ſn
upallbu i
spute
Kuüqnipen
nd eon iue
nsgnngi
Nsmlcgc
d ſtanhös
s ſenpenn
pitanc hei
bieſt con
onis ſami
mpeummieq
mees ſc re
cia vel n
Mdis allleſs⸗
endirate ve
wri oc
r anun et
Narchſtpre
licmscöne
mmdicticha
⸗ Pamn.
n Peerrayi
taboe deme
tos ic ait
upbat ſol
luonispli
o inonp
in che
nt auif
conſtunmrer
ſt nim
1 Mo
ainitame

Inno. ꝙ caueant contrahentesa
ponderent mentem ſuam ne ſe e
In

cipiant ex eo ꝙ textus dicti. c.

ciuitate in fine dicit Et iveo ciues

tui ſaluti ſue bene conſulerent ſi a

tali contradtu ceſſarent quod intel

ligendum eſt ſi intentio reda linea

non pꝛocedat vnde ſubditur ibiõ.

Cum cogitationes hominũ omni
potenti deo nequeant occultari
vbi gloſa dicit ꝙ ſecretoꝝ cogni/

tor dñs eſt. xxxij.di Erubeſcant et

4£

ij.q.v. Conſuluiſti. Quia non latet
peccati qualitas nec latet peccan

Olij tamen dicunt ꝙ cum in per /

petuum emitur talis redditus ſm

per licitus eſt contractus quia lici

tum eſt contrahentibus inuicem
decipere ff. de minoꝛib.l. In cau/
ſa penult.. Poſt.tñ non vltra dii
cut ens hoc tenendum ꝙ tales cõ

tractus ad perpetuũ et ad tempꝰ

certum eſſe ſuum regulariter ſũt li/
citi et conceſſi dũmodo neuter de
ſecus. per ea que habentur in. ca.

Vd noſtr am extra de emptione et

ven. Et ff. de actione empti et ven /

diti. ¶ Julianus 5 Item papinian⸗
et. C de vſuris. I. Eos qui et extra
de vſur..c. per tuus. Nd qð acce/

dit. C. de pactis inter emptoꝛemæ
venditoꝛem..l. ij. et. l.ñ. Eum qui kfen /

dum Dd qð accedit etiam qö ha

betur in autentico de rebus ecẽie

non alienandis ꝙ Ab anaſtaſo.

Natio eniz pꝛohibitionis in victo

c. In ciuitate eſt quia repꝛehendi/

tur qñ quis carius venoit mercez
pꝛopter terminũ pꝛolixum quem
dat emptoꝛi ad ſoluendũ pecuniã
vel quia pꝛo minoꝛi emit mercem
ſtatiz ſoluitur pecu na. 7 per

pꝛolixius tempus expect at merce

que penitus ſunt illicita quia tinc
ſolummodo venditur temous pꝛo
ſla pecunia que venit et iuſtum p/
cium excedit quod ex eo apparet
quia ſi vtraq; equiparata eſſent pᷣ
cium ſez et merees pꝛo minoꝛi fie/
ret venditio Ged in caſu queſtio⸗)
nis ꝓpoſite oia ſũt paria qa vẽdik
tps nec res yẽdite reddit' vł acdio
minus valent nec minus credunt᷑
valere ſubſequentibus tempoꝛib
q; valeant in preſenti vel ſaltem
eſt dubium et hoc ſufficit ad hoc
vt contractus ſit licitus vt in dcẽõo.
c. In ciuitate.

täcqs ve⸗

2

natoꝛum et montis de

florentia ſi ſub cenſu reali pẽſio ſta
tuatur Et vide infra in rubrica Sʒ
nunquid liceat emere redditus pe/
rcuniarum IJdem intelligunt qdam
etiã ſi redditus vel nomen de no/
uo ꝓpter hoc conſtituatur rebus
vel perſonis alijs contrahentibꝰ
puta quia dicit emptoꝛ Tu conſti
tues tales redditus in tali poſſeſſi
one vel ſeruo. vel facies „ talis cõ
fitebitur ſe debẽ tali mille vſq; ad

annũ:et ego de illis mille vel ma/
gis de actiõe tibi ↄpetẽti ꝓ ilł mi
le dabo tibi qͥnquagita Nã dicũt

os ↄtract“ illos licitos qꝛ nõ eſt

hic mutuũ ſeð emptio Item multi
caſus poſſũt interuenire ꝙ iſte em
ptoꝛ amitteret in hoc caſn puta ſi
inops factus fuerit vendens. cer
te bene ↄſulendũ eſt oibus hõibꝰ
fideliũ ꝙ ab hmõi contractu abſti
neant ſcz de nouo ꝓpter hoc con/
ſtitutũ red ditũ vel actionem emãt
Illud aũt videtur penitus illicitũ
ch iple idez qui diciẽ venditoꝛ in ſe
conſtituat redditũ vel actõez qua
plus ſe obliget ad pl' dandum qB
in pecunia vel in ſpe acceperit hm
Inno et Jo.an.in dicto.c.in ciui/

tate Johes aũt. de lignano vltra
pꝛogreditur dicens Nis vt tãga⸗ʒ

materiã hoꝝ duoꝝ capł oꝝ ſcʒ. c.
In ciuitate et. c. conſi uluit. qm̃̃ eað
eſt materia aduerte Done caſũ cõ
ſtituat quis cenlum vniꝰ marce in
domo vẽdidit cenſũ ꝓ decẽ mar /
q.veleat tamen ille cenſus viginti
Si vero et pᷣcio veraci ſine pacto
libere vendẽt nunqd ↄtract eſt il/
licitus et vſurari Et videtur ꝙ ſie
qꝛ pecunia venditur que nõ debz
vendi. ff. de fideiuſſoꝛibꝰ. l. fi. ita et

l.pꝛi ff. de contrahenda emptione

qꝛ oim reꝝ eſt extimatio Iteʒz vẽ/
ditur vſus rei ſeparabilis a re Itẽ
ratione pacti qꝛ pꝛo minoꝛi ſ altẽ.
ergo in iudicio aie peccat emptor
Item accedit aliquið pecunie er /
go illicita ſurgit preſũptio conclu/
dens vſuram. extra de emptiõe et
venditione. c. Vd noſtrã de pigno
ribus Ille vos. In contrariũ facit
qꝛ hoc non eſt mutuũ ad qð aece
Dditr vſura.xiiij.q.iij.c.pꝛi.Item lici
tum eſt contrahentes ſe decipere

dſmodo non vltra dimidiam de
emptione et venditione. c. Lũ dile
di Item nõ viciatur emptio ſi em
ptoꝛ plus pꝛecio recipiat Ytez vẽ
ditur ius vendibile quia ius er iu /
ra vendũtur ff. de hereditate vka/
dtione vendita per totum ff. de cõ /
trahenda emptione. l. Cũ taber /
nas ergo contractus eſt licitus.

(Explicatio caluũ indu

bitatoꝛum. è
In hac queſtiõe aduerte qꝛ expli/
cabo tibi pꝛi caſus indubitatos
Vnde ſi cenſus ↄſtituatur nec ad
rem referatur vt qꝛ obligo me ti/
bi ad vnaz marcaz qꝛ mihi decez
das. et vendo tibi hoc ius percipi

endi non relatum ad rem tunc cre
do hanc venditionem illicitam qꝛ

non venditur ius imo nunc de no
uo oꝛitur contractus fenerator

ergo R. xiiij. q.iij pleriq; et. ca. gc/

quid Sed aliqñ conſtituitur caſus
in re et venditur et tuũc aut erat co

ſtitutus ante venditionem er iſt

ius venditur et iſte contractus ẽ

validus et licitus de iure quia hic

5 ius vendibile et hic etiam eſt pꝛe

cium Iſtud eſt ver nili dolus in /
terueniat vel deceptio vltra dinn/

dioam ff de minoꝛibus l. in rem et
ertra de emptione et venditide. c.

.

conſtituitur venditionis tepe iſte
cenſus et venditur poſt tunc aliqã

cenſus non poſlet aliter haberi de

re. aliqũ poſſz haberi. pꝛimo caſu
vt ꝙ conſtituo cenſlum domm de
decem cum non poſſz conduc nili

prog
dun
ſealit
gula t
nalis
emoti
Hed
tunct
hoce
eſtad⸗
do un
rerron
c
ſoue
de o
neer!
ſipeot
verop
latie
der
gſieſt
vale⸗
liciti
ckie
quan
tenti⸗
rad⸗
hens
recur
nzet
conſe
ſnſon
poef
igian
deh
luf⸗

n

dun de
lldie,
Pud Kem
mri
us ai
itate kar
mſ deci⸗
Ci taber/
Kliuus,.

üinn

negeeoh⸗
ubitatos
rner od
igo neti
mhidece
usparapi
enwde
nlicran
ouneden
Kmrnn
aC,
uim ns
cuda
orenabd
nrachs
rea lie
tanmeſtpr⸗
ii dolusin
omdim
3 lrena
endnie

pꝛo quinq; tunc credo hũc cõtra/
cum frauduloſum exquo cenſus

ille aliter de re non poſſit haberi
quia tunc ſurgit obligatio perio/

nalis de pignoꝛibus Illo vos. de
emptione et venditione d nr̃aʒ
Sed ſi poteſt haberi cenſus de re

tunc creoo licitum eſſe ↄtractũ et
hoc eſt verunm et pꝛocedit qñ non

eſt adiectũ pactum de retrouendẽ/
do tunc ſi pꝛo minoꝛi pꝛecio debʒ
retrouendi tunc quia implicatur

ꝙ cenſus perceptus cõputetur in
ſoꝛtem. creędo vſurariuz contradũ

de pignoꝛibꝰ Illo vos. de emptio
ne et venditione Dd noſtram: Sʒ
ſi pꝛo maioꝛi pꝛecio hoc ideʒ Si
vero pꝛo eodem pꝛecio tũc credo

licitũ eſſe contractũ uxta notata
per Inno pꝛi. oppoſitiõe Pʒ ali ½
qñ eſt dubiũ verinmiliter vte res

valeat minus vel płet tunc credo
licitũ vt in dicto.c in ciuitate et in.
c.fi. eo ti. Si vero eſt talis res de
qua non eſt dubiũ tunc in foꝛo cõ

tentioſo non poſſet ex verbis con
tractus inſurgere vſura ſed cõtra

hens recurrat ad mentem ſuam et
recurrat ad conditiones perſona/

ruʒ et coniecturas vt quia emens

conſueuit tradere ad vſuras ſed
in foꝛo anime idem credo quia nõ
poteſt conciudi vſura Relinquit᷑
igitur conſcientie ſue ſic cõtrahẽs
de hac queſtione et ſequenti etiaʒ

infra dicemus.

pꝛo lceumẽ?᷑co peccet ſic

qꝙ quando venditur eſt carius Gz

pone mutuat quis frumentum vt

reddatur ſibi tantã de frumento.

tꝑe contractus eſt viliſſimũ ſed ſo
lutiõis tꝑe eſt cariſſimũ eſt ne vſu/

ra:dic ꝙ non quia conſiiſtit in ſpe

nec aliquid vltra ſoꝛtem redditu
quia non fuit mutuatum eſtimatũ

Nam ſi eſtimatum fuerit:ſic. ꝓ hoc

facit lex que dicit ꝙ reſtitui debet

eeiuſdem bonitatl.in qualitate ſeʒ
intrinſeca vt 1. Cũ quid ff. Si cer

tum petatur ſed non eſt neceſſe ꝙ

ſit eiuſdem eſtimatiõis imo ſi actũ

eſt quo tempoꝛe reddatur illiꝰ tẽ/
poꝛis habebitur ratio tꝑis quo

fuit petitum vt in l.vnũ eo.ti. Si i/

gitur creditoꝛ teneretur recipe vi
lioꝛem ſi ipſa res facta eſſet vilior
quo ad eſtimationeʒz ergo nõ pec

cabit recipiendo pꝛecioſioꝛem Et

hoc qð hic concluditur tenet etiã

Hugulin. xiiij: q iiij Si quis dicit
tamen ipſe ꝙ intentio ipſius mutu
antis poſſet eſſe pꝛaua et tunc pec

caret ꝓpter hoc vt oẽs caſus ↄp:e

hendantur Quidam diſtinguunt
ꝙ aut eſt veriſimile ꝙ ipſa res mu

tuata non erit pꝛecioſioꝛ tꝑe ſoluti
onis aut de hoc pꝛobabiliter du/⸗
bitatur et tunc nullũ eſt viciſj.ar⸗

gumento erxtra de vſurl..c. vlt. Aut

eſtveriſimile ꝙ erit pꝛecioſioꝛa tũc
aut creditoꝛ non erat ſeruaturꝰ. qᷓ
caſu erit vſura aut erat ſeruaturꝰ
et tunc aut creditor aufert debito
ri libertatem ſoluendi et tunc eſtv⸗
ſura aut talem libertatem non au
fert et tunc non eſt vſura imo poſ⸗

ſet ꝓmereri ſi bona intentione req;

reret debitoꝛez ante terminum vt
fee 3

ad lucx laluo capitalt.

Eed pone vendit quis vſum pecu

ſo ueret ſed ſi habet coꝛruptã intẽ
tiõem et dicit ſibi ꝙ p̃t vſqʒ ad ter
mnuũ retinẽ᷑ tũc poſito ꝙ nõ ſit v/
ſura peccat et hec diſtinctio inniti

tur magne equitati maxime in fo/
rro penitentiael.

eſtimataum mutuetur.

Sʒz quid ſi nunc ẽ cariſſimũ et mu/
tuo tibi eſtimatũ vt reſtituas mi/

Hi tãtũ frumentũ et ꝙ valeat q̃n/
tũ valet modo frumètũ qð trado

Dic ꝙ nõ eſt vſura qꝛ tradit᷑ pecu

naa vel frumẽtũ gratis et ergo cõ

tract'mutui gratuitus et cenſetur

xiiij. q. ij. Pleriq. .

cõtractus emptiõis et hec notant᷑

quũ et reſtitui᷑ nouũu

Ssz pone trado frumẽtũ antiquũ

nũc vt reſtituas mihi nouũ. eſt ne

vſura Oliqui vt gõfredꝰ et Ray/

mũd ditũt illicitũ eſſe contractuzʒ

OPllij otra et hoc credo verius du/

modo teſſent circũſtantie mẽtales
vt ſi eſſz puefcm̃ nil valens,ſic cõ

nie et aliquid recipit. eſt ne cõtra/

du vſurarius vt qꝛ dat Pecuniaz

mercatori vt mercetur vitra vimi

diam lucri et capixale ſaluũ eſt. eſt

etlmatur ace
vplurarius.

trabens ſubijcẽtur reſtitutioni.

Cuid li dat pecunia

ne vſura Dliqui dicũt ꝙ nõ qꝛ eſt
ſocietas a nõ mutuũ zʒzo et acur
fius in. l.fi. ff. pꝛo ſocio ↄtra qꝛ ſo/

cietas eſt et inſuper fraternirat. H

auũt non eſt vera fraternitas quia
alter recipit cõmoduz et alter peri
culũ ergo . Olias poſſet defendi
ſi darius examinaretu

¶ Qnid li retipiens lub
vluris mutnat cum pa⸗
cto de loluẽdo vluras.

Ped quid ſi ſcholaris recipit ſub

vſuris pecuniaʒz et ipſe mutuat ſo/
cio adiecto ꝙ ſoluat vſuras q̃s ip
ſe ſoluet Eſt ne vſurariꝰ. Mliqᷓ di/
cũt ꝙ nõ qꝛ nonp̃t ſtipulari ſolui

vlſuras alteri ſed ſi ſtipulatur ſolui

tũc ẽ vſura.ſed p̃ᷣt defendi ꝙ non

eſt vſurariꝰ qꝛ ſtipulatur ſibi non

ſub noie vſuraxꝝ ſed intereſſe quia
nihil accreſcit ſibi et hoc licʒ vt no
tatur in. c. Conqueſtus cũ. gloſa

ſua extra de vſuris et de arbitrl. c.

Cum dileci.

u mutuãs ciuitatint

Sed nunquid mutuãs ciuitati vt
Pendente debito non teneatur ad
collectas nunqͥd eſt vſurariꝰ Dliq;
dicũt ꝙ ſic. xiiij. q.iij. c.pleriq;ʒ LDã

aliqd accidit ſoꝛti Olij contra ſpe/
culator in ti. Iſto in hncipio dicſt
P ſ colleſte ſunt oꝛdinarie tune

llectis lit

9ſe
Nan
Glve

E

ne

ltd

Leo!
gligu
dicur
Hed
ciun
ſpec
dat
wte
inft

pec⸗

men
pti
ſtan
ſtff.
geec
conti
rore
tura
lole
potel
wey
dedu
ſeſti
pere
Ro
ven
in.
ſcil
cap
tra⸗
üt

geen
PKaaur
dſo/
nind
Mas de
taleren
e deendi

m
nnd

Ulez.

nupit /b
nurugt ſo
nas ösi
ädi,
ur ſowi
aurſolni
mig non
d ſbi ſon
clczreno
Go
R Rbi. .

4

ot
giolt

citan t
meawnn e,
r A
lrg
onh
o

oↄſequitur lucꝝ qꝛ obligat' erat e
oſequit᷑ ius liberatiõis et vſura ẽ
Si vero ſũt ſuꝑinducte tũc non.

ne vt aliqd recipiat vl⸗
tra ſoꝛtẽ tẽat᷑ reſtituere

Sed nunq; d mutuãs ea mente vt
aliquid recipiat dʒ reſtituere Nliqᷓ
dicunt ꝙ nõ tenetur in foꝛo ↄſcie.
Sed alij ↄtra ꝑ textũ in dicto.c. in
ciuitate Quid iurl.aduerte ſiſpem
ſpecialiter habeat vel ſi mutuũ fũ
datũ ſit ſuꝑ illa ſpe tunc eſt vſura
vt eſt textus in. c. Cõſuluit de quo
infra aliquid dicetur. Si vero ſit
ſpes ſecundario vt quia ſpero ꝙ
me remunerabis tũc non eſt vſura
vt in c. Cũ in officijs extra de te/
ſtamentis et in. l. Sed ſi Coͤſulu

it ff de petitione hereditatl. Intelli

ge eo modo quo in dictis iuribus
continet᷑ hoc qꝛ talis ſpes remune
rationis ſolũ ſtat in terminis na/
turalibus ad antidota: cum beni /

uolentia amicicia et caritate Gʒ

poteſt ne iſte contract in foꝛo ani/
me vbi erat ſpes vltra recipiendi

deduci in foꝛo contẽtioſo Dic ꝙ

ſic ſi innoteſcat mens ipſius vt q̊ͥa
per confeſſiõem et poteſt pꝛocedi
vt ↄtra quaſi vſurariũ non tanq;

veꝝ vſurarium vt pꝛobat textus

in. c. Cõſuluit Sed qre in vtroqʒ.c
ſcilicet in iſto capło In ciuitatea in

capk.. Cõſuluit repꝛobatur iſte cõ

tractus Dic ꝙ vendit temp' non
aũt quia vendatur res plus q; va

leat quia poteſt plus vendi de ꝗ

etiam infra dicemus.

(Ecous calus lcdi verlꝰ
et lextin oꝛdine an olu
re ab hoſtibꝰexacte pol
lint retinert.

Scõs caſus ſcõi verſus ẽ cũ exi⸗
gütur vſure ab eo cuip̃t iure noce
ri. vt dicit Vmbꝛoſi et habet in
decretis.xiiij.q iiijb iülo vbi ẽ ta
lis textus ab illo exige vſuram cui
merito nocẽ deſideras. cui iure in/

ferũtur arma huic ltime auferunt

vſure. Quem bello vincere non po
tes ab hoc vſuraz exige quẽ non
ſit crimen occidẽ ſine ferro dimi/
cat qui vſuras flagitat Gine gla/
dio ſe de hoſte vlciſcitur qui fuerit
vſurariꝰ exactoꝛ inimici Ergo vbi

ius belli ibi ius vſure vbi glo. di/

cit ꝙ ab hoſtibus licitũ eſt vſuras
petere Lam et oia eoꝝ bona lici/
te poſſum auferre. xxiij. q. v. c. i. .fj
et qᷣbuſcũqʒ incidijs eis nocẽ poſ/
ſumus xxiij.q ij. dũs facit.xxiij.q.

v. dicat aliquis.

(Qui lunt hoſtes aqui

bꝰ vlure ꝑcipi pollunt.
Sed queritur qui ſunt tales ho/
ſtes Reſpondet hoſtl. in ſum. ti.de
vſuris S· An aliquo caſu.verſi. viij

videtur ꝙ tales hoſtes intelligan

tur hoſtes romani imperij et. C.
de cõmercijs et mercatoꝛibus per
2*

totum Et ſubdit Vnde infidelt
poſſunt tradere pecuniã ad vſurã
dicitur enim deut᷑ xxiij. NHon fene
raberis fratri tuo pecuniã ad v/
ſuram nec fruges nec qualẽcunq;
gliam rem ſed alieno Inde dicũt
uudei ꝙ vſuram licite recipiant a
xp̃ianis Et male allegat hoſtieñ.
deut. xxviij. vbi dicitur fenerabis
gentibus multis et ipſe a nullo fe
nus accipies et in eo. e. Dduena
fenerabit tibi.et tu non fenerabis
eis. ſed ſatis miroꝛ de oĩbus alle⸗
gãtibus illũ textũ ad hoc ꝓpoſitũ
cum non poſſit ao pꝛedicta redte
deduci. ſe am ibi illi a gentibus fit
pPꝛomiſſio diuine benedictionis et
ideo talibus dicitur tancq; popu /
lo dei feneraberis gentibus mul /
tis et ipſe a nullo fenus accipies

Wbi ſciendũ ꝙ habemfenero. as

et feneroꝛ ar.. Inde fen'et fenera/
toꝛ qui ᷣm papiam accipitur pꝛo
eo qui dat mutuo et etiam pꝛo eo
qui accipit fit ergo ibi pꝛomiſſio
ex abundantia bonoꝝ tꝑaliũ ita
ꝗ talia poſſint ex abundantia a/
lijs mutuare ſub fenoꝛe et ipñ non
indigeant ab alijs ſub vſuris reci/⸗
pere Et ſic econuerſo male agenti
bus infertur maledictio ex parte

dei cum cõminatione pauꝑtatl.
et ſterilitatis oꝓpꝛeſſionis et perſe

cutionis et permiſſiõis diuine. Ex
quo ſubinfertur Oduena qui tecũ
verſatur in terra aſcendet ſuꝑ te
eritq; ſublimioꝛ tu aũt deſcendes
et eris inferioꝛ Et ſtatim ſubditur
Ipfſe fenerabit tibi et tu non fene/

rabis ei. Ipſe erit in caput.et tu e/
ris in caudaʒz et venient ſuper te
omnes maledictiões iſte. et perlſe/
quentes aꝓpꝛehendẽt te donec in
tereas quia non audiuiſti vocem
dñi dei tui Oatet igitur ꝙ non ꝓp/
hHibitiue loquitur ibi cum dicit et
tu non fenerabis ei ſed cõminati⸗
ue quaſi dicat ꝙ tales iniqui ſuꝑ
quos maledictio diuina deſcẽdet
tanta grauitate grauentura iuſto
dei iudicio ſuppꝛiment᷑ ꝙ ea quibꝰ
indigent non niſi ſub vſuris inue/
niant Sicut etiam dauid dicebat

contra tales.ps.viij. Nutãtes trãſ

fer antur filij eius et mendicẽt eijci⸗
antur de habitatiõibꝰ ſuis Scru /
tetur fenerator omnem ſubſtanti⸗.
am eius et diripiant alieni labo/
res eius Alie ſunt igitur rationes
pꝛohibitionis vſur arum et alibi

ſunt auctoꝛitates generalem pꝛo/

Hibitionem inferẽtes in ſacra ſcri/⸗

ptura Sub dit etiazʒ hoſt.ibidem.
Ideo alij exponũt illud caplen ab

illo.negatiue id eſt ſicut nulli noce
re debes ſic a nullo potes vſuram
quod etiam arguit gloſa in pꝛinci
pio non tñ in hoc reſidet.

¶Ana iudeis vel larace
nis aut alijs inkidelibꝰ.
chꝛiſtiani valeãt vlu⸗

ras exigere:

Poteſt enim dici ꝙ in tali caſu

aboletur vicium vſure eo ꝙ ſolus

4

dale
ad⸗
pnun
tus
legi
hoc
deit
dei
Man.

gluar

ſed d
tiu⸗
nent
conſ
Hnl
ſenſa
genn
ſto ch
leſi
hen
Ncqn
ſtate
ceſſa
ambt
gaif
phen
tur y
none
Faue
poſan
Oche
ase
keris
din
llud
ſed ſ
quibe
noter
uipe

Gueermne
hun iper t
Ae oein
Muiſti poon
nnon
um door t
6 cöͤminat;
niani inn
um deſcöder
Umun uuſto
ignanid
ns ne
dalud dictbar
Mrisraͤ
nmndſcitenn
ſus Danu
en ſubſtant
4 Aieni hbo⸗
Guur ratones
rnumn a Abi
nertlen p

Sinſaca Oh⅓⅝

boſkhbiden.
nd tabtnab
ots,iunm
goanune
oe.

llrare
ſeld.
it vh⸗

deus eſt verus dñs oĩm reꝝa do/

na dantur hominibus ad colendũ
vnum deum vbi ergo non eſt cul/

tus dei ſicut in inimicis dei et fidei
legitime poſſunt vſure exigi quia

hoc non fit in ſpe lueri ſeo zelo fi/
Oci et caritatis vt inimici dei et fi/

dei debilitentur et etiam quia bo/

na non ſunt eoꝛum exquo impu/
gnant fidem et cultum diuinum
ſed de iure debentur fidem ſeruã/
tibus et cultum diuinum recte te/
nentibus Vnde beatus thomas
conſultus a duciſſa lothoꝛingie.
Un liceret dñis terrarum exactio/
nem facere in iudeos Reſpondit
ꝙ q;uis ſicut iura dicunt iudei me/
rito culpe ſue ſeruituti ſint ab dica/
ti er ſic eoꝛum res dñi poſſunt ac
cipere tanq; ſuas quia quicquid
acquirit ſeruus acquirit domino
ita tamen ꝙ non ſubtrahantur ne
ceſſaria Quia tamen opoꝛtz nos

ambulare honeſte etiam ad eos

qui foꝛis ſunt ne nomen dei blal/
phemetur hoc ſeruandum vide /

tur vt exactionibus quas facere

non conſueuerunt nullatenus pre/

grauentur ſed ad conſuetas cogi
poſſunt pᷣm thomam ODlij dicunt

ꝙ chꝛiſtianus poteſt accipere vſu /
ras a iudeis et ſaracenis ſicut a ce
teris hoſtibus chꝛiſtiane fidei per

dictum. c. b illo. Dlij intelligunt

illud.c. non de omnibus fidelibus
ſed ſolum de inimicis reipublice
quibus licitum eſt etiam aperte
nocere per inſidias ceteris autẽ
qui parati ſunt ſeruire non licet ae

cipere vnde. xxiñj. q. viij. c. diſpar.
dicitur diſpar nimirum iudeoꝛum

et ſaracenoruzʒ cauſa in illos eniz

qui chꝛiſtianos perſequuntur ex

vxꝛbibus et pꝛopꝛijs ſedibus pel/

lunt iuſte pugnatur.hi vbiq; ſerui⸗

re parati Orchidiaconus in dicto
Cc.b illo conſiderat originem v/

bi hoc dicit Hmbꝛoſius.videlicet
ſuper illo verbo non fenerabis
fratri tuo ſed alieno et hoc de po/
pulo iudaico dicitur Ideo dicit
Dmbꝛoſius.ꝙ de inimicis intelli/
gitur Nnde ſubdit Vrchidiaco/
nus et ſic m hoc tangitur intel/
lectus laurentij qui dicit ꝙ Dm /
bꝛoſius in hoc.c. non dicit ꝙ lice/
at chꝛiſtiano ſed iubet iudeo tãtũ
m veterem legem Unde tantũ

de iudeo intellige Erat autem ibi

pꝛomiſſio comparatiua quia pꝛo
ni erant iudei ad feneranduʒz ſicut
et datio libelli rep mwiatoꝛij pᷣm
laurentium Et hugilinus expoſtu
lat verbum exige vſuram ſcilicet
ʒelo caritatis. Et ſub dit ABrchi/
digconus. Dic ergo ab illo ſcili⸗/
cet hoſte ſiue ſit paganus ſiue here
ticus ſiue malus xp̃ianus.ſᷣm hoc
ergo a ſaracenis qui ſunt hoſtes

chꝛiſta noꝛum licite chꝛiſtiani vſu /

ras exigunt ſed non a iudeis quia
contra eos non iuſte pugnatur.
xxiij.q.viij. Diſpar ſecundũ hugi/
linũ qui dicit ꝙ in nullo caſu eſt v⸗/
ſura licita nec alicui licet eam exi /
gere Etiam ab hoſtib cũ ſit gene
raliter ꝓhibita Subdit archidia/
con adde adhuc vt ceſſet omnis

abiectio poteſt dici DVmbroſius
axpellat hic vſuram vꝛgentem etr
immoderatam actiõez quã hoſti/
bus impon᷑ poſſum vt affligant᷑

„*

et ofpꝛimantur et hoc vult littera

vbi dicit qui fuerit vſurarius exa /

ctoꝛ inimici quaſi inferens et impo
nens exactiõem vltra debet im

poni verum eſt ſi non eſſet hoſtis

3

contra quẽ Jus belli habem bm

petrũ de ſaliceto.
Cui merito nocere po
ſumus.

Sed quis eſt ille cui merito nocere
deſidero. dicit OrchiRſñideo Ro/

mani imperij hoſtibus C. de com
mercijs et mercimonijs.l non ſolũ

er ſic videtur ꝙ infideli poſſũ tra/

dere pecuniaz ado vſuram Et ſub /

dit vſuram id eſt penſionem ma /

gnam et hoc per.c.xxiij.q.vi. Ham

vero Raymundꝰ aũt in ſũma titu/⸗
lo de vſuris in hoc calu dicit ꝙ cõ
munioꝛ ẽ opinio quã ꝑmittit Jo.

in gloſa videlicet ꝙ dictum. c. ab

illo intelligatur negatiue ſcilicet ꝙ

nulli debeo deſiverare nocẽ a nul
lo poſſum exigere in fallanter hec
eſt tutioꝛ ſaniorq; ſententia. bi
etiam aduertendum hᷣm doctoꝛez
ſubtilem Johem Scotũ.ꝙ tamen
ſemꝑ in omnibus ſeruari debeat
caritatis oꝛdo videlicet ꝙ diliga/
tur de“ ſuper omnia et poſt deum
Wꝛia aia. et poſt aiam dili gatur
aia ꝓximi ſicut ſua et poſt aiam
ſuam et ꝓximi ad ſalutem diliga/⸗
tur vita ꝓpꝛia et poſt vitam ꝓpꝛiã

vita pꝛoximi ſicut ſua ad virtuteʒ

et gratiam.et poſt vitaz diligatur·
fama laudabilis pꝛo ſequela vir/
tutum. et cum fama ſua diligatu-·
etiam fama pꝛoximi.et poſt famã
diligantur bona tempoꝛalia täcq

adminicula ꝓ ſuſtentatione pñeis
vite Quod etiam ſentit gloſa ſuꝑ

illud Cantico. ij. Oꝛdinauit in me
caritatem Wbi dicit gloſa. Multi
peruertunt oꝛdinem caritatis qa

qð eſt pꝛimum faciũt vltimum. et
qð eſt vltimũ faciunt pꝛimũ Dicẽ
dum eſt hic ꝙ vſuraʒ tanqs vſura

nullo mo do licet exigere qꝛ oꝓpo/
nitur caritati dei et ꝓximi et vite-⸗
fame necnon et boms temporali/
bus Bed tñ poſſet ↄtingẽ ꝙ aliqᷓ

licito modo poſſet quis ſuũ da/⸗

mnũ recupꝑare ab hoſte ſine pꝛeiu /

dicio pᷣdictoꝝ nõ tanq; vſurã ſed
tanq; iuſtazg recõpenſationem da/
mnoꝝ ſuoꝝ poſſet licite tenere ſi/

cut illa que in iuſto bello acquirũt
NInde idem Vrchi. in dicto c. Ob

illo circa finem in verbo auferre
dicit adde Iſta ratio non vꝛget

qm̃ nec furtum nec rapina debert
fieri eis ſcilicet hoſtibus ſine auco

ritate principis et qui aliter facit
peccat.ſed in tali caſu non inueni⸗
tur vſura precipi vel permitti a pᷣn

cipe ſed illa ſit ſcilicet rapina.axxiij.

72

.q iſ. dñs hm Guilhelmum. Nam

ſi de bonis damnificantis aliquid
peruenit ad manus damnificati
ſine vicio vtputa qꝛ inuenit vel ali

us ſibi dedit. et hmõi p̃t dãnifica/
te licite retinere et ſine peccato re/
cipere vſq; ad valoꝛem damni. ff.

Nxcond
ſortemt
d eum
modar⸗
vel etin
Giqu⸗
potckt
pera i

Sn guo

pentent

op

tionem
ſche
tcpie⸗
poſtam

etenetu

otenden
nunlfech
uradre
polrar⸗
od
(at qui

guidet

endum
toͤmane

farpe

dine p
tur dee
ntſcan
Ortum
tusin
Ky.cger
nis der
in
do ille:
dſpene⸗
enon

Rpfr me
PNgamr.
egulg vn
3 Nlgnur
tpoſt ſani
eglag tic
Monepiis
urgoſa l
alit in me
Nn ,ult
nimnts a
tpuni Dei
tnch iri
timietputea
Stnpotal
ngt⸗
nißriſs
ſatonende
Cte knm
edo
do ſon nie
pmobt
sreaucto
i ar fart
Apon innenn
npna
mum. ſn

de conditione indebiti. I. Si non

ſortem niſi foꝛte res que peruenit

ad eum fuiſſet iln a raptoꝛe accõo/

modata C. de cõmodat.l.p̃textu

vel etiam depoſita C. depoſiti. le.

Gi quis Nam in his caſibus non
boteſt retinere Hec indubitanter
vera ſunt in foꝛo iudiciali. Sed
m quoſdam licet talis peccet et
penitentiam agere teneatur tñ in
foꝛo pñiali non tenetur ad reſtcu/

tionem Unde beatus tho. ſcöa.

ſcve.q.lxv.dicit ꝙ ille qui furtum
accipiet rem ſuam apud alium de
poſitam gr auat depoſitarium qͥa
ille tenetur ad reſtituenduz vel ad
oſtendendum ſe innoxium. IVnde
mamfeſtum eſt ꝙ peccat et ꝙ tene
tur ad releu andum grauamen de
poſitarij qui vero accipit reʒ ſuazʒ
apud alium in uſte detentam pec/
cat quidem non quia grauat eum
qui detinet nec tenetur ad reſtitu/⸗

endum aliquid ſed peccat contra
cõmunem iuſticiam dum ipſe ſibi

vſurpat ſue rei iudicium iuris or/

Ddine pꝛetermiſſo et ideo tene /

tur de eo ſatiſfacere et dare operã
vt ſcandalum pꝛoximoꝛum ſi inde

ortum ſic ſedeture. Vtem Bco/
tus in quarto ſententiaruz diſtin.

xv. querit an damnificatus ab a/

liquo poſſit ſibi ſatiſfſacere de bo/

nis damnificantis. Et reſpondet

ꝙ in duobus canbus poſlet ſibi

ſatiſfacere videlicet Oꝛimo quã /

Ddo ille damnificatus eſſet effectus

diſpenſatoꝛ bonoꝝ damnificant..

et non poſſet ſibi ᷣm iurl. foꝛmam

pꝛouidere vtputa quia non habz

teſtes vel pꝛobationes vel qᷓa eſt
perſona potens otra quã ſibi nõ5
adminiſtr aretur iuſticia Naz tunc
poſſet ſibi pꝛouidere per ſecretam

detentionem rerum damnificantl.
quas ipſe habet adminiſtrare vel

Diſpenſare ſi poſt moꝛtem damni/
ficantis eſſet foꝛte inſtitutus oiſpẽ
ſatoꝛ bonoꝝ eius tanq; fideicom/
miſſarius . vide ibi Gecundo qſ
