vſũ reꝝ poſtq; fuit inducta reruz
diuiſio inter gẽtes de qua geũ.xiij
Ex quo dicit Or..pꝛi politicoꝝ ꝙ
diuicie alie ſũt naturales Olie ar/⸗
tificiales ſᷣ aturales ſũt poſſeſſio,
nes traꝝ Artificiales ſũt poſſeſſi

3

ad concoꝛdiam hominum.

(De deterioꝛatione len

defraudatione monetax.

Circa ⁊“ de deterioꝛatione ſeu de
fraudatione monetaꝝ tria requi⸗/

rũtur pꝛincipałr Dꝛimo videlicet

qñ dicat᷑ moneta falſa ſeu frauda

ta Scõo an pꝛinceps ſine conſen/

ſu populi diminuere vel diminutã
iubere expendiꝓ ltima Tertio an

mutata moneta currat pericim de

bitoꝛi vel creditoꝛi Dd pꝛimũ di/⸗

cendũ ꝙ fraudat᷑ moneta qñ cer/
tũ pondꝰ de quolibet numo mi/
nuitur ab inicio regis De mãda/
to regis iubẽt.eaz expẽdip ltima
vt in.c. Quãto extra de iureiuran

do YJtem qñ cuditur moneta mio/
ris valoꝛis ↄſideratis expẽſis cu⸗

dentiũ qᷓs nõ tenetur pꝛinceps fa
cere de ſuo ſed de ſũptib reipubli
ce et G de ↄſuetudine buatur licet

bartolꝰ aliter dixerit in.l.paulꝰ. ff:
de ſolutionibus Item falſatur mo

neta qñ cãpſoꝛes monetas Sues
oↄflant et alias permittunt tranſiẽ
Sm hoſt..i dido c. Quanto. ꝓba
tur in. lI. lex coꝛ ibi vel ↄflauerit.ff.
de falſarijs Item fraudat᷑ qñ dni

terraꝝ monetas minoꝛis ponde /
ris iubent cũ maioꝛi expendi pꝛo
eodem pꝛecio Item qñ bonaz re

pꝛobant et aliã pmittũt tranfKire
vt habeant de ea bonũ foꝛũ hjm
hoſtl.vbi ſupꝛa.d ſcom dicẽ dãũLG

bᷣm ꝙ Inno. videtur dicere in dẽo

c. Quaãto Mut rex vult ex hoc mo
vicum lucrari et tunc poteſt cum
bona conſcientia etiam ſine con/

.

ſenſu populi ex eo ꝙ ipſe rex p̃bet
auctoꝛitatẽ monete. Nut vult mul
tũ lucrari et tũc nõ poteſt hoc fa/
cere ſine conſenſu ppli ſeo requirit᷑
conſenſus ſaltem maioris partis
illoꝝ qui regnũ repñitant vt in di⸗/

cto. c. Quanto Ocontrario ſenſu

facit ratio qꝛ quilibet pᷣt renũc.a/

re iuri ſuo.ff.ad municipalis.l.O

maioꝛ.vij.q.i. Quã periculoſũ ta⸗

lis tamen conſenſus non oꝑatur
vt extra territoꝛiũ poſſet ꝓ eadezʒ

expendi vt in.l.fi.ff.de iuriſdictiõe

oim iudicũ Et ex hoe dicit hoſt..
ꝙ nõ pᷣt de damnis ↄponere ſine
conſenſu ppłi et remittit ſe ad ſum/
mã de pecunijs Sfi.verſicłko Item

ꝙ guerra Circa qð vide qõ no

tat hoſtl.et. Yo. an.de decimis. c.
non eſt in ptãte.Dd tertiũ dicen/
dũ ꝙ aut creditoꝛ ſibi ꝓuidet per
pactũ et ſtatur pacto Dut non et

tũe dupliciter p̃t ↄtingere mutatõ
monete Lno modo in foꝛma et

materia vel in foꝛma tm̃.Olio mo
do circa qualitateʒ valoꝛis tm̃.

ſtante eadem foꝛma. Pꝛimo caſu

aut antiqua fuit repꝛobata nõ ꝓ/⸗
pter eius viciũ i ꝙ ſic placuit pꝛin
cipi tũc ſi debitoꝛ fuit in moꝛa ſibi
imputat᷑ Si vero non fuit in mo/⸗
ra tunc poteſt ſolui de antiqᷓ Sed

ſi non reperitur de antiqua vel nõ
poteſt ſine pena expendi tũc debz
ſolui eius eſtimatio. de cenſibus.c.

Olim et. c. penult.. Nut antiqua fu
it repꝛobata ex defectu ipſiꝰ pecu/⸗

nieet tũc aut ſuberat tꝑe cõtracti

debiti. Et idem vt ſupꝛa qꝛ p̃t eiꝰ
eſtimatio ſolui Dut poſtmodum

ſupe
dehl.
ual
beri
berr
terio
in.
eef.
Olin
per ic
poꝛe
ſuſc
palo
torn
ceoi
lüdeb
Gice
ſitia
in wi.
pern
ſoqꝛ
mifi
in m
ettü⸗
dicer
track
habe
Sip
mpt
deſol
thon

mon
Cie
tiüſi
Scie
tio
noꝛ⸗
Uint

bet
nul

irſt
tis
1dir
enſu
n

ta⸗
tur
de
oſt.
ſine
un/
tem
3no
.t.
ſeen⸗/
tper
n

tato,

get
o.

a
uin
ſbi
no/
bed

nö6

hz
g..
zin
c
üi
cr
gw

ſupuenit defectus et tſic piculuz

qua ſi pᷣt haberi Sed ſi non p̃ᷣt ha
beri vel non poſſʒ expendi tũc de
bet reddere eſtimationeʒ quia de/⸗
terioꝛem non poteſt reddere vt
in. I. Cum quid et qð ibi notatur
et. ff. Si certũ petatur et in dicto.c
Olim. in dubio aũt pꝛeſumit᷑ eðẽ in
periculo debitoris qꝛ pᷣſumitur tẽ

poꝛe ꝓhibitionis facta Scõo ca/

ſu ſcʒ qñ contingit mutatio circa
valorem pecunie et tũc aut debi/
tor non fuit in moꝛa et imputat᷑

creditoꝛi. ſed ſi eſt aucta eſt pericu
lũ debitoꝛis.l.Cum quid et l.vi.ff

Si certum petatur Nut debitoꝛ
fuit in moꝛa et tũc aut loquimur
in moneta groſſa que eſtimatur

per minutam et imputatur moꝛo/

ſo qꝛ tenetur ad intereſſe quãtipki /

mi fuit vt dicta.l.vi. Dut loqmur

in minuta a nunq; ita fuit minuta

et tũc imputatur creditoꝛi Lec p̃t

dicere ꝙ potuit pl? habere tꝑe cõ

tractꝰ q; rũc et talis intereſſe nõ

habetur ratio vt in.l.Si ſterilis ⸗
Si per venditoꝛem ff. de actione
empti et ſᷣjm bartolũ in.l.paulꝰ.ff.
de ſolutionibus et per dñm An/
thonium de butrio in. c. Quanto.

Wena de kallantium

monetas. .
Circa tertiũ de punitione fraudã
tiũ ſiue deterioꝛãtium monetas.
Sciendũ ꝙ quadꝛuplex eſt puni/⸗
tio videlicʒ pꝛima realis Scða
moꝛalis Tertia ꝑſonalis Quar⸗/
ta integralis. De pꝛima ſᷣm legeʒ

diuinã habetur L.euit. vi. Nia que
Peccauerit et contẽpto dño nega

uerit depoſitũ pꝛoximo ſuo qð fi /

dei eius creditũ fuerat. vel vi ali /
q̃d extoꝛſerit aut calumniam fece
rit ſiue rem perditazʒ inuenerita in
ficians inſuꝑ peioꝛauerita qdlibz

aliud ex pluribus fecerit in quiꝰ
peccare ſolent hoies: conuicti de /
biti reddit oia que per fraudẽ vo/

luit obtinere integra. et quintam
inſuꝑ ꝑtem dño cui d amnũ intule
rat per legem diuinã. De iure aũ̃t
ciuili eſt pena confiſcationis oim
bonoꝝ vt in.l.ij. C. de falſa mone
ta vbi dicit᷑ Si quis numos falſa
effuſone foꝛmauerit vniuerſas eiꝰ
facultates fiſco noſtro adijci re⸗
cipimꝰ In monetis enim tantũmõ
noſtris cudẽde pecunie ſtudiũ fre/⸗

qu entari volumꝰ cuiꝰ obnoxij ma

ieſtatis crimẽ cõmittũt ꝓuer. xij.
Nõ inuenit fraudulẽtus lucrũ De
ſcða qꝛ tales falſatoꝛes efficiũtur

infames.ſf.de falſarijs.l.lex coꝛntne

lia De iure aũt canonico infames

ſũt oès euidenter incluſi ſub vincu

lo moꝛtalium peceatoꝝ. vi.q.i.c.
Oẽs vero infames et.c.Illi qui et
xxxij.q v.p̃ceptũ in fine et.vi.q.i.
infames. d qð ꝓuer. ij. Qui re/
linquũt iter rectũ et ambulãt ꝑ vi/

as tenebꝛoſas qui letantur cũ ma

lefecerint et exultant in rebus peſ/
ſimis quoꝛũ vie peruerſe et infa/
mes greſſus eoꝝ Ecẽci.xxxiiij. Qui
effundit ſanguinez et qui fraudem
facit mercenario fratres ſunt yſa.
xxxij.frauduleti vaſa peſſima ſũt.
De tertia ſcʒ punitione perſona
A½ £

ptz C. de kalta moneta.l.i.vbi fal/

ſatoꝛes monetaꝝ vltimo ſuꝑplicio

puniri mandan᷑ Ett ſi quis mili/
tũ hmõi perſonã ſuſpectã de cuſto
dia exire fecerit capite puniat Do
m' vero vel füdus in quo ꝑpetra
ta ſũt hec ſi dñs in ꝓximo aoſtitu
tus ſit in curia eiꝰ vel negligentia
pryunienda ſit Et ſi ignoret fiſco vẽ
dicetur niſi dũs ante ignoꝛans rt

pꝛimũ reperit ſcelus ꝑdiderit ꝑpe

tratũ Tũc enim poſſeſſio vel do/
m' ipſiꝰ ꝓſcriptionis iniurie mime
ſubiacebit. Si vero longiſſime a

domo vel poſſeſſione abfueit nul/

lũ ſuſtineat detrimẽtũ actoꝛe vide/
licet fũdi vel ſeruis vel colonis vel
inquilinis qui ad hoc miniſe iũ
pꝛebuerint cũ eo qui fecit ſupplicio
capitali plectendis. Excuſant᷑ tñ

a fiſcatione bonoꝝ vidue et pupil

li qui qð vident ignoꝛãt. Et in. l.
ij. imponitur pena ignis. Mñ ſcri⸗

bitur ibi Quicũq; ſolidoꝝ adult᷑
poterit reperiri vel a quocũq; fue

rit pub licatus ilico om̃i dilatiõe
ſubmota fläãmaꝝ exuſtionib mã

cipetur Dd qðò etia ff. de falſarij6
.quicunq; et.l.lex coꝛnelia et.l.

Qui falſam et facit etiã exempluʒ

de falſis iudicibus et teſtib ↄtra
luuiſannaʒ dañ. xiij. Salłon quoqʒ
dicit ꝓuer. xxvi. Sicut noxius eſt

qui mittit lanceas et ſagittas ad

moꝛtem ſic vir qui fraudulenter

Mocet amico.

Anarta punitio inte

De quarta ſcilicet punitione int/

grali ſcʒ anime et coꝛporis et om
mniũ bonoꝝ ſcribitur ꝓuer. i. Ipſi

quoq; contra ſanguinem ſuum in/
ſidiantur et moliuntur fraudes cõ

tra animas ſuas ſic ſemite om

nis auari animas poſſidentiuz ra
Piunt Talibus etiam impꝛoperat
dñs yſa xlvij.dicens negociato/
res tui ab adoleſcentia ſua vnuſᷣſ
q; in via ſua errauerunt et Johes
euãgeliſta ↄminatur talibꝰ Apoc᷑.
xviij. ditens Degociatoꝛes terre
flebunt et lugebunt ſuper eam qm̃

mmerces eoꝝ nemo emet ãplius et

Job. xiij. Nunqͥd deus indiget ve
ſtro mendacio.et.· Dut decipietur
vt homo veſtris fraudulecijs Jp
ſe vos arguet et Sap̃. v. Lamen /
tantur damnati dicentes quid no
bis pꝛofuit ſuperbia aut quid di /
uiciarum iactantia contulit nobis

et ꝗ. In malignitate autẽ noſtra
conſumpti ſumus Talia dixerunt

in inferno hi qui peccauerunt qm̃
ſpes impfj tancq; lanugo eſt que
a vento tollitur et predicta ſuffi

Incipit tertia pars ſecunde par/

tis que dicitur migur atio,

ſbbi
nſe
i
tem
men
tp
POu
rar
nun
xta
Plob⸗
lias
lahe
opee
eas
ſt e
diccl
deg
pnd
pcco
llari
gcge
biſeur
dam
fuſtr
fern⸗
ſcend
ſubſt
dom
quoe
ſdian
lrga
narig
deg

tom
Ni
in,
8t5

zre
erat
o
hes
vot.
ene

Eſtat de tertia
cdᷣe que dicitur figura
tio Nbi ſciendũ ꝙ vſu

rarius ſept
ribiles figurationes amplectitur

in ſe ipſo videlicet figuratur nãqʒ;

ꝛimo per infernũ Scõᷣo ꝑ mor/
tem Tertio ꝑ mare Quarto p flu/⸗
men Quinto per canẽ Sexto Per
talpam BGeptimo per araneam.
ꝛimo nanq; dico vſurariũ figu/
rari. er infernũ eo ꝙ ſicut infernꝰ
nunq; ſaciatur ita nec vſurariꝰ Ju
xta illud Eccs.v. Nuarus non im
plebitur pecunia et qui amat diui/
cias frudus non capiet ex eis. et
in hoc ergo vanitas Vbi mlte ſũt
opes multi ſunt et qui comedunt
eas Et quid pꝛodeſt poſſeſſoꝛi ni
ſi ꝙ cernit diuicias oculis ſuis.di/
cit eniʒ vſurari in coꝛde ſuo ſicut
dicebãt illi ſceleſti cupidi rapaces
de quib* Galon. ᷣmonet. pꝛouer.
pri, dicens fili mi ſi te lactauerint
Pecoꝛes id eſt ſi te blandicijs ꝗa ad

ulationibus tentauerint ſeducs ne

acqeſcas eis. Si dixerint veni no/

biſcum inſidiemur ſanguini abſcõ/

Dam' tendiculas ↄtra inſontem

fruſtra deglutiamus eum ſicut in/

fernꝰpiuentẽ et integrum quaſi de
ſcendẽtem in lacũ Oẽm pꝛecioſaz
ſubſtantiam reperiemꝰ implebimꝰ
domos noſtras ſpolijs.et qᷓ Joſi
quoq; contra ſanguinem ſuum in
ſidianrur et moliũtur fraudes cõ/
tra aias ſuas.ſic ſemite omnis a/⸗
uari aias poſſidẽtiũ rapiunt Ni

des q; lucide ſpũs ſanctus depin/

ſtem turpiſſimas et hor/

Sat auari et vſurarij ſihtudinẽ ad
infernũ merito ergo poſt moꝛtem
deglutiütur ab inferno ſicut et ißi
tanq; infernꝰ deglutire cupiüt ſub /
ſtãtias innocẽtiũ Inde dicit dñg
luc. xvi. Moꝛtuus eſt aũt diues et

ſepultus in inferno et Job.xxi.ſcri

bitur Quare ergo impij viuũt ſub
leuati ſũt ↄfoꝛtatiq; diuicijs Et j.
Ducunt in bonis dies ſuos et in
Puncto ad inferna deſcendunt.

LD auarus kigura⸗
tur per. moꝛteʒ. MMcs
Scðo figuratur per moꝛtez eo ꝙ
moꝛs nemim parcit ſed eqnimiter

oss inteimit et decalcat ſci regũ

xiiij. Oes mo imur et qſi aque di⸗/
labimur ſuꝑ terram alias in terrã

Mñv. Eſt cõe moꝛi moꝛs nulli p/

cit honoꝛi. Debilis et foꝛtis veni/
unt ad limina moꝛtis . SGic igitur
facit cupidꝰ vſurarius qui nemini
parcit nec pr̃i nec mr̃i neq; fr̃ibus
neqʒ alijs attinstibꝰ amicis vel ini
micis Daʒz ↄiũctos ꝓximos vel a/
micos ledit in eo ꝙ participãt de
ſuis vſurarijs lucris et male queſi
tis Juxta illud Ozee.ix. Effraym
deducet ad interfectoꝛes filios ſu/
os Effraym interp̃tatur accreſcẽs
et cupidi vſurarij accreſcẽ q̃rũt et
multiplicare diuicias in quibꝰ ſuc/
cedant filij et alij attinentes. Sed
ſequitur vt plurimum quod com/
muniter atteſtatur videlzʒ De ma
le queſitis nõ gaudz tertiꝰ heres
IJmo vt płrimũ neq; pꝛimꝰiuxta il
lud pſalmiſte. NQutãtes trãſferen
filij eius et mendicent et eijciantur

de habitationibꝰ ſuis Scrutetur
feneratoꝛ oẽm ſbᷣam eiet diripiãät

alieni laboꝛes eiꝰ Mõ ſit illi adiu /
toꝛ nec ſit qui miſeratur pupillis e⸗
ius.fiant nati eiꝰ in interitũ in ge,

neratione vna deleatur nomẽ eiꝰ

Sic em̃ cõiter eſſe ſolet vt diuicie

ꝑ voꝛacitateʒ vſurariã ↄgregate

cito depereãt et labant᷑ Juxta illõ
ecẽs.v.Eſt alia ifirmitas peſſima
quã vidi ſub ſole.diuicie ↄgrega/⸗

te in malũ dñi ſui. pereũt em̃ i affli
ctiõe peſſima.generauit filiũ qͥ in

ſũma egeſtate erit.ſicẽ egreſſus ẽ nu
d' de vtero matris ſueſic reuerte
tur et nihil feret ſecũ de laboẽ᷑ ſuo
Et pᷣs.dicit Doꝛmierũt ſõniũ ſuũ
et nihil inuenerũt oẽs viri diuicia⸗

rũ in manib ſuis.de tali figuratõ
ne ſcribit᷑ b ac̃.ij.Dilatauit quaſi
infernꝰaiaxʒ ſuãa ipſe qſi moꝛs nõ
adimpler̃ Et j. Ve ei qᷓ ↄgregat
amariciã malã domui ſue.vt ſit in
excelſo nidus ei.et liberari ſe pu

tat de manu mali. cogitaſti cõfuſi
onem domui tue.

4 Tertio auarus figura

tur per mare. Tertio figuratur
ꝑ mare eo ꝙ ſicut oẽs aque diſcur
runt ꝑ mare et mare nõ redũdat.

Ecẽs pꝛi. Oia flumia intrant in

mare et mare nõ redũdat. ad lo/
cũ vñ exeũt flumia reuertũtur et
iteꝝ fluũt.q.d.ſcut de mari exeũt
ita ad mare redeũt Sic eſt igitur
de diuicijs q̃ in terris ꝑcipiũtur et
in terris etiã relinquũtur Vñ dicit
DVplus.i.ad thi.vltio Dihil em̃ in

tulimꝰi hũc mũdũ haud dubiũ q·

nec auferre quid poſſumꝰ Inde eti
am a Job pri. dixit. Nud egreſſ
de vtero matris mee.nud ſcz de

vtero terre et nudꝰ reuertar illuc.

Ex hoc ſaladin“ ille comes ma/

gnꝰ et excellentiſſimꝰ ad moꝛtẽ ve

niens mãdauit de ſtabulo ſuoꝝ e/

quoꝝ recipi farcetũ laceratũ et in
haſta longa deferri ꝑ ciuitatem pᷣ
cedentibꝰ tubatoribꝰ cũ pᷣconijsa
dicẽtibꝰ magnꝰ comes Saladinꝰ
de om̃i ſua gloꝛia diuicijs et triũ/⸗
pho tãtũ defert ſecũ de hoc ſecło.
Quid em̃ inquit dñs ꝓdeſt hõi ſi
vniuerſũ mundũ lucret᷑. anime vᷣo

ſue detrimentum patiatur. NDut
quã dabit homo cõmutationem

pꝛo anima ſua Mathe. xvi. Sic eti
am dicere poſſumus Quid pro/
deſt mari ſi continue ſuſcipit a /

quas et a ſe nihilominus remittit
continuo. Et ſic non pꝛodeſt aua/

ro vſurario vſuraria lucra capta
re et omnia tamen in fine dimit/⸗
tere et animam ſuam tradere igni
bus deuoꝛandam Eſt em̃ qðdaz
ridiculum et ludificatio demonũ
in diſcurſu vite pꝛeſentl. aſſimila/
ta mari in quo piſces dꝛaconesa
ſerpentes et diuerſa genera beſtia
rum ſe inuicem deuoꝛant et illu/
dunt Hinc dicit pſalmiſta. hoc
mare magnum et ſpacioſum ma/⸗/
nbus illic reptilia quoꝛum non eſt

numerus.Sub typo maris intelli

gens totum oꝛbem. Subdit ani/
malia puſilla cum magnis illic
naues pertranſibunt. Dracoi/
ſte ſcilicet lucifer quem forma /
ſti ad illudendum ei ſcilicet huic

2

— — —

2
ℳ,

— —N

— — ——— —, — —,

—

ſeculo ſecularibꝰ q; ꝑſonis ſẽſualit
carnaliterq; degentibꝰ de quibꝰ

niſi vere peniteãt faciet lucifer ri /
diculum et triũphuʒ. Juxta illud

Abaẽ pꝛi. Et ogregabit ſcʒ luci/⸗
fer diſpoſitiõe diuina quaſi arenã
captiuitatem ſcʒ in carcerex infer/
nalem. ſequitur.et ipſe de regibus

triũphabit ſcʒ de iniquis qͥbuſlibʒ
ſe et alios male regentibus et inu

ſte Sequitur Et tirãni ridiculi eiꝰ
erunt et ipſe ſuꝑ oẽm mutationem
ridebit et cõpoꝛtabit aggerẽa ra
piet eũ Quaſi dicat/Munitiõ es ini
quoꝛũ fraudes et doloſitates eo/
rum ſophiſticationes pꝛobitates
et ſtrẽnuitates haſtiludia vel falſe
Diuicie nihil ꝓderunt in die iudi /
cij Juxta qð dicit p̃s Non ſaluat᷑

rex per multam virtutem ſcʒ coꝛ/

poꝛalem et gigas non ſaluabitur
in multitudine virtutis ſue virtu/
tem ſeʒ ꝓ ſtrẽnuitate ſiue ꝓ coꝛꝑis
pꝛobitate ſuſcipiens Ex quo ſub/
infert ↄparationem virtutis ho /
minis et bꝛutoꝝ dicens fallax e/
quus ad ſalutem in abundantia
aũt virtutis ſue non ſaluabit᷑. Et
de diuicijs dicit Salon ꝓuerb.x.

Nõ ꝓderũt thezauri impietatis.

Juſticia vᷣo liberabit a moꝛte.De
Doloſisa fraudulẽt..dic eẽ Salon
ꝓuer.xij.Nõ inuenit fraudulẽtꝰ lu

crũ Et ꝓuer.xxvi. Sicut noxiꝰ eſt

qui mittit ſagittas et lanceas ad
moꝛtez ſit vir qͥ fraudulẽter nocet

amitco ſuo et cũ fuerit dephenſꝰdiẽ

ludens feci Et . Qui oꝑit odium

fraudulẽter reuelabit᷑ malicia ipᷣiꝰ
in ↄſilio.qui fodit foueaʒ incidit

in eã et qͥ voluit lapidem reuertet᷑
ad eũ.lingua fallax nõ amat veri
tatez et os lubricũ oꝑatur ruinas
Nlurarij ergo qͥt fraudibꝰ et doł
vtunt᷑ ad exeqᷓndas vſuras a peau

ꝑibꝰ innocẽtibꝰ tot vtũtur ad ꝓpꝛi

am dãnatiõeʒ de qᷣb ſcriptũ è pp
uer. i J̃i q́; ↄtra ſãguinẽ ſuuʒ. ẽ

Muarto auarus kigu
rat᷑ ꝑ flumẽ. Quarto figuratur
p flumẽ eo ꝙ ſicut flumen ſemper
fluit et diſcurrit donec ad mare ꝑ
ueniat ſic et vita miſeri vſurarij ſe/
per fluit et diſcurrit donec ꝑueni,
at ad amaritudinem mortis et da
mnatiõis eterne vt igneo flumine
Epetuo cremetur ſicut ſcribit᷑ dañ.
vij. Nſpiciam donec throni poſiti
ſint et ãtiquus dieꝝ ſedit ſcʒ ieſus
xpᷣs ad indiciũ ꝑatus de qͥ ſeqtur
Veſtimẽtuz eiꝰ q̃ſi nix candiduz.
et capilli capitis eiꝰ q̃ſi lana mun/
da. thꝛonꝰ eiꝰ flãme ignis. rote i/
gnis accenſus fluuiꝰ igneus rapi/
dus egrediebatur a facie eiꝰ ſcili⸗
cet ad inuoluendũ pccoꝛes in foꝛ
naceʒz inferni ſiẽ ipi fluxerũt ad ſã
guinẽ innocẽtũ Juxta qð ſcribit᷑
Saßp̃.xi.Oer q̃ em̃ penas paſſi ſũt
inimici illoꝝ a defectiõe potꝰ ſui
et in eis cũ abũdarẽt filij iſrł leta/
ti ſũt ꝑ hec cũ illis deeſſent bñ cũ

ülis actũ eſt Naz ꝓ fõte quodã ſo

piterni flumis Hũanũ ſãguinẽ de
Diſti iiuſtl. q. d. Sicut ſãguinẽ ſitie/
bat in oppᷣſſiõe pauperũ innocẽtũ
ita ſãguinẽ eiꝰ ad bibẽdũ loco aq
rum deputauit ſcʒ qñ aquaꝝ flu/
mina egypti ↄuertit in ſãguinem

nd flagellandũ egy ptũ ex dur⸗

cia pharaonis. Exo.vij dicit quo

dñs ad moyſen dic ad aaron
olle virgã et extende manũ tuã
ſuꝑ aquã egypti a ſuꝑ fluuios eeo

rũ et riuos ac paludesa oẽs lacꝰ

aquarũ vt vertãtur in ſanguinen
et ſit cruoꝛ in oĩ terra egypti tã in
ligneis vaſis q; in ſaxeis Et ẽ·. Et
fuit ſanguis in tota terra egypti.

Qunto anarus kigu.

ratur per canẽ. Quinto figurat᷑
ꝑ canez eo ꝙ ſicut canis fruſta pa

nis aut oſſa carnis a dño ſuo ꝓPpie
cta ſuſcipiẽs aperto oꝛe qcqd acci
pit cito deuoꝛat et ſꝑ ad ſpeʒ futu

ri fruſti inhians os aꝑit Yta miſe

ris cupidis et auaris accidit et iſa
ciabilib vſurarijs b expectãtib*
q̃cq̃d foꝛtuna piecerit id ſine vlla
dilatõe ſubripiũta ad rapinã cete
roꝝ aſpirãtes iſaciabili deſiderio
ſe ſubmittũt.a ſi qͥd ꝓ ſuis ncitati/

b vel ↄmoditatibexpẽderint ad

ſuas man'ſpert ite redituꝑ. ſp-

guioꝛa Juxta ꝙ dic Salon
vi. Sicut canis qͥ reuerti
mitũ ſuũ.ſic ſtultꝰqͥ iterat ſtulticiã

ſuã Et petr diẽ ſcðᷣe pet᷑ ſcõo Ca

nis reuerſꝰ ad vomitũ ſuũ a ſus lo
ta in volut abꝛo luti Que vᷣba c;/

uis de qbuſibz pccis itelligi poſ-/
ſint nõ min eẽ de pᷣdẽis auarl.Cõ
tiget eẽ in talibꝰ id qð ſcribit Yob

xx. Panis eiin vtero illiꝰ vtetur in

fel aſpidũ intrinſec'. diuicias s
deuoꝛauit euomer a de vẽtre euus
extrahet egs de' Taput aſpiduz

ſugeta occidit eũ lingua vipẽ Et
. Om̃ ofringẽs nudauit pauꝑis

domũ rapuita nõ edificauit eam
nec ẽ ſaciatꝰvẽter eiꝰ et cũ habue/
rit qðᷣ ↄcupierat poſſidẽ nõ potu
it Nõ rᷣmũſit de cibo ei et ꝓpterea
nihil ꝑmanebit de bonis eiꝰ. cũ ſa
ciatꝰ fuerit eſtuabit a ois doloꝛ ir
ruet in eũ et intra deuorabit eũ i⸗
gnis Ecce igit᷑ quẽ frem̃ habebũt
impij de diuicijs male ꝑceptl. aut
illicite acquiſitis qͥbꝰ ↄtingit illð

Eſopi fabuloſuzʒ de cane qui car/⸗
nes rapuerat ad macellũ et dũ fu/

giens tranſitũ per põtem facẽt vi
des vmbꝛaz carniũ qꝛ mai vide/
bat fruſtuz carniũ in vmbꝛa patẽ:
inhiãs ad plus aperto oꝛe dimiſit

tertum pꝛo icerto et dũ carnes in
aquaz caderent ſtultus canis ca /

ruit vtroq; bene merito. Bic igi⸗
tur accidit miſeris auaris et cupi/

dis vſurarijs qui pꝛo fallacibus
vmbroſis vanis et incertis tranſi/

toꝛijs q; diuiciſs huius ſeculi ne/
quã.certa bona relinquũt eterna
et gaudia btõꝝ cũdl.fidelib ppa
rata Dicũt enim vſurarij ſe face/

re caritateʒ pauꝑibus quibꝰ mu/
tuant ſub vſuris ſed ↄgruentiꝰ di/
cerent canitatem cuʒ querũt ſan/
guinem bibere innocentũ et carnẽ

tanq; canes auidiꝰ deuoꝛare Pu/
xta qð dicit pᷣs. Donne ſciẽt oẽs
qui operãtur iniquitatem qui de/⸗
uoꝛũt plebez meam ſicut eſcam

panis Oe talibus etiam p̃t intelli
gi qð ſcribit Opłus ad philippeñ

ſcoo de falſis apoſtolis ſicut de

falſis xpianis dices Omnes enim

— — ———... . — — —

.

= —. — — —

—

.ð

—
2 — — — — — — —
— — N—

que ſua ſũt qrũt.non q̃̊ iu xp̃iEt

infra ad philippeñ. inj. dicit videte
canes: videte malos oparios Et
Opo. vlti. ſcribit Jobes foris aũt
canes venefici impudici et homici
de et idolis ſerniẽtes et dis qui a/
mat et facit mendaciũ ſicut cõiter
ylſurarij tanq; idolis ſeruistes mẽ
dacijs ſe nutriũt et dolis et frau/

dib' ſe impinguant ergo tancq; ca

nes immũdi et venetici:homicide
eijcirur a ↄſoꝛtio ſaluandoꝝ ſã

vt dicit Sakon ꝓuerb. xvij. Qui

ſubtrahit aliqͥd a Pauꝑe pꝑticeps
eſt homicidij Et Amb.·in li. de of
ficijs dicit paſce fame moꝛientez.
qͥt em̃ paſcendo hoies ſeruare po
teris ſi non paueris occidiſti a ha
betur in decret.lxxxvi.diſt Oaſce.
ergo miſeri vſurarij totiens homi
cidij penã incurrũt apð deũ qtiẽs
ſuis vſuris pauperes oppꝛimũt er
vſuraruʒ occaſiöõe pauꝑes fame
pereunt.

exto liguraturx auar⸗
Per talpam. HW
Serxto figuratur ꝑ talpaz Nigra
eſt em̃ ꝑ naturam Ita aia vſurarij
nigra eſt per nequiciã Trenoe.iiij
Denigrata eſt facies eoꝝ ſuꝑ car/
bones et ſicut talpa perpetua ceci

tate laboꝛat tenebꝛ..offuſcatur dũ

vixerit. Sʒ vt dicit Dr..de naturl.
animaliũ.oculos habet ſub coꝛeo
latentes qð coꝛeum quãdo moꝛi
incipit frangitur pre anguſtia et
tunc videre incipit cum moꝛitur.
SZic miſeri vſurarij ceci ſunt dum
viuũt cupiditate mãmone Sopho

nie pꝛimo. ambulabunt vt ceci qa
dñno peccauer̃t Et de ſcrib 2 pha
riʒeis auaris dixit dominus Ma/
the xv. Sinite illos ceci ſũt a du/
ces cecorum. d moꝛtis tamen
terminũ venientes oculos aperiũt
ad videndum et ſuſtinendum e/
terna ſibi ſuxplicia pꝛeparata Itẽ
ſicut talpa cumulos facit ſ epe fo/
diens in terram Ita et cupid? vſu
rarius facit q cumulos pecuniaꝝ
et poſſeſſionum et bonoꝝ tꝑaliuz
congregare feſtinat Cõtra quos
ſcribitur yſa. v. Ne qui iũgitl.do
mũ ad domũ et agrã agro copu/
latisvſq; ad t᷑minũ loci nunq d ha
bitabitis vos ſoli in medio terre.
In aurib meis ſũt hec ait dñs ex
ercituñ æc. Et in veteri teſtamto
talpa inter imũda aialia deſigna/
tur.leui.xi.et.yſa.ij.Arguũtur aua
ri ſub noie adoꝛataꝝ talparuz et
veſꝑtilionũ cũ ſcribitur ibi In illa
die ꝓijſciet idola argẽti ſui et ſimu
lacra auri ſui q̃ fecerat ſibi vt ad
oꝛaret talpas et veſptiliões Cõ
ueniũt em̃ aliq̃liter talpa et veſpti/
lio eo ꝙ lucẽ fugiẽtes et odientes
tenebꝛas diligũt a ſequũtur. vñ di
cit glo. yſa.ij vbi ſup ODe veſꝑtilio
nes ceci ſũt ſicut talpe Sic eẽ cupi
di vſurarij In fine tũ ocłos quos
talpa clauſit pena aperit

(Eeptimo auarns kfign

rat᷑ ꝑ araneã. Septio figurat᷑ ꝑ
araneã eo ꝙ aranen telã fa cit er
Pꝛijsviſceribꝰvt muſcã capiat.ſic
vſurariꝰ ex intimis p̃coꝛdijs aie
ſue texit rete ad rapienõ muſcas

pecuniaꝝ qᷓ tñ iniuſte de mann in

manũ.de burſa in burſaʒ euolãta
ſpargunt᷑ Juxta qm ſiłtudinẽ ſcri
bit᷑ yſa.lix Cõfidũt in mihilo et lo
quũtur vanitates ↄceperũt labo/

rez et peꝑerũt iniqͥtateʒ oua aſpi
dũu ruperũt et tela aranee texuert
Et. Tele eoꝝ nõ erũt in veſtimè/

to neq; opientur oꝑib' ſuis oꝑa

eoꝝ oꝑa inutilia et opꝰ iniqtatis

in manibꝰ eoꝝ. pedes eoꝝ 20 ma
lũ currũt et feſtinãt vt effüdãt ſan
guinẽ ino cẽtũ De Aranea dic Arl.

de naturis aialiũ ꝙ qᷓdaz ſpẽs
araneaꝝ q̃ venatur lacertũ ꝑpuuzʒ

qm incipit texẽ ſuper ipᷣm q̃uſq; li/

get eiꝰ oꝛificiũ ligatiõe foꝛti a tũc
ſaltat ſuꝑ eũ et pũgit quſq; moꝛi/
at Sic ergo fcit diabolꝰ cũ vſura.

rio qꝛ cũ induxit vlurariũ ad mu/⸗

tuãdũ ſub vſuris et exigẽdũ vſu /
ras os e- foꝛtit᷑ ligat a claudit ne

vncq; ↄfiteat᷑ et in pũcto moꝛt.ſal/
tat ſuꝑ eũ et pũgit occidita defert

ad tartareos cruciatꝰ nec ꝓſũt ſi/

bi tele araneaꝝ qᷓs de ꝓpꝛijs viſce

ribꝰ texuerat ad capi?dũ muſcas

pecuniaꝝ vt ſup de quib' p̃dt intel
ligi illð Job viij Non em̃ placebit

vecoꝛdia ſua et ſicut tela araneag
fiducia ei Dicit etiẽ Drl.a plinius
ꝙ araneaꝝ tela ex eaꝝ viſceribus

q̊dãmodo ex artificio generata

ſubtüiſſima ↄpoſitõe ↄtexit᷑ꝛ hoc

ne a mulcis et alijs beſtiolis qᷣbꝰ

tẽ dit ꝓpter groſſiciẽ videat᷑ cũ la /
bore qͥdaz ↄponit᷑ ſed miro mõfa
ciliter diſſipat᷑.ignẽ nõ ſuſtinet vẽ
tũ timet cui impetu rũpit᷑ et ſubito
denodat Sic ergo miſer vſurariꝰ*

qi ex viſceribꝰale ſue oñ ipſã iach “

at gra dei et donis celeſtib ſubti

li machinatõe fraudes oꝛdinat ne
eiꝰiniq̃tas ab indigẽètibꝰcognoſcz
tur H q;uis difficulter locupletat᷑

eiꝰtñã opulẽtia faciliter diſſipat᷑.dũ
in hoꝛa moꝛtis opꝰ hʒ oĩa relinꝗᷓ/
re qᷓ his qͥ ſibi vſuras ſoluer̃t dñt
reſtitui et eiꝰ miſera aia igne a tur

bine cruciata toꝛbit᷑ in enũ.hinc

dicit pſalmiſta.ps.xxxviij Thezau
riſat et ignoꝛat cui ↄgregabit ea.
Et . Et tabeſcẽ feciſti ſicut araneã
aiaz eiꝰ Tabeſcẽ em̃ idez ẽ ꝙ lan/⸗
gueſcẽ qꝛ miſer vſurari ſꝑ lãgue/⸗
bit in aia et corꝑe cruciat᷑ irreme.
diabilit ſine fructu trãſiens ex hac
vita Sic aranea cũ induſtria ſue
tele oꝑis ſui diſpendiũ ſepe patit᷑
qꝛ ad modicũ vẽti flatũ vel pluuie

ſtillicidiũ rũpit᷑ tela ſua alijsq; di/⸗

uerſis obſtaculis laboꝛ eiꝰ reddit᷑
ſine fructu. Sils ẽ vita vſurarij ex
&̊ eẽ in ꝑſona talis et cuiuſlibzʒ pec
catoꝛis dicit ps. Poſuiſti iniqͥta
tes nr̃as in còſpectu tuo Et. Dn
ni nr̃i ſicut ar anea meditabuntur
pſal. xxxix. Quare qð ſcribi᷑ O/

zee. viij. Drgẽtũ ſuũ et auꝝ ſuũ ſe/

cerũt ſibi rvola vt interirent Et 7.

OQm̃ in araneaꝝ telis nõ erit vitu

l ſamarie qꝛ ventuʒ ſeminabũt et
turbinez metẽt. q. d. Qui ſine fru/⸗
qu bonoꝝ opeꝝ vitã terminant
in ſemine vanitatũ metẽt.i.patiẽ/
tur turbinum penalitatem.

Et ſic ẽ fims hui tertie ptis ſcede
ꝑtis pꝛincipalis benedidus deus
in lecula ſeculog 5 M E N

=ͦ uzz

— — 0—

—
—

rrr H—Hn,

—

te venerabilis patris fratris Jo/
hannis de capiſtranis oꝛdinis mi
noꝛũ et iur..vtriuſq; doctor.. In qͥ
de varijs criminibus ꝑ que alie//
na vſurpãtur.ſec non de vſura.
pleniſſime ſocietateq;ʒ mercatoꝛũ
licita et illicita. De cõparatõe red
dituũ perpetuoꝝ et vitaliũ in pe/

cunia aut rebus alijs cũ pacto re/

emptionis et ſine. Materia etiam
monete.et cõplura vtilia.et quoti/

die occurrentia.cõtinẽtur. feliciter

incipit.

OVlite vobis

ros in terra. Mat.
vi. Ut diſcutiamꝰ
thezauriz atõis ma
teriam quanto bꝛeuioꝛibus pote'/

cendoꝝ de die in diem pꝛoſequen
Dñm ſaluatoꝛem de obſeruatione

dicitur Tum Jeiunatis ?τε. d B
vt ieiuni ĩ ſalubꝛiter. inſtitutũ no/
bis effectu aliter pꝛoficiat ad ſalu/
tem. De frudus bonoꝝ opeꝝ a/
gendoꝛum in tota quadꝛageſima
fut ra euaneſcat. Hdmonet nos

ſeru andum in celeſti palatio collo
cemus et eternaliter conſeruemus
Cum dicit Holite theſauriʒare In
quibus quidem ſacratiſſimis ver/

bis tria nobis bꝛcuiter indicãtur

—

thezauriſaẽ theſau

rimus verbis per ſubſequentia di
do materiã habita monitione per

Jeiunij verbis pñtis euangelij cũ

ſaluatoꝛ vt chez aurũ indeficienter

Pꝛimum eſt generalis pꝛohibitio
Idbi ſNolite in terra. Scõm è que/
dam ſpiritualis accenſio Ibi the/
zauriſare. Tertium eſt quedam e/⸗
ternalis attractio IJbi thezauros
veſtros Quantum ad pumum ſci
endum ꝙ hec pꝛohibitio intelligẽ
da eſt ſecundũ triplicem differenti
am videlicet pꝛimo reſpectu neceſ

ſitatis.ſecundo reſpedu vtilitatis

tertio reſpectu cupiditatis.

An liceat thez aurilare
Tirca pꝛedicta tria. queruntur an
liceat thezauriſ are.Nd qð reſpõ/
Detur ꝙ thezauriſare pꝛedictis tri
bus modis contingere poteſt vi⸗
Delicet pꝛimo ex pꝛouidentia re/
ſpectu neccſſitatis pꝛo cura fami/
liari. Secundo ex diligentia reſpe
ctu vtilicatis pꝛo cura regali. Ter
tio ex auaricia reſpectu cupidita/

tis pꝛo cura mundiali.

de pꝛimo modo lecun
dũ quẽ licet thez auriſare ſcilicet ex
pꝛouidentia reſpectu neceſſitatis
pꝛo cura familiari conceditur pa/
rentibus ſecularibus ob neceſſita/
tem filioꝛum educandoꝛuz vel tra
dendoꝛum nuptui filiaꝝ pecuniazʒ
congregare. Quia taliter ſecũduzʒ
conſiderationem ſtatuũ theſauri/
Zare permittitur Juxta apli ſentẽ
tiam. pꝛimo ad thi. v. Si quis ãt
ſuoꝛũ a maxime domeſticoꝝ curã
non habet ⁊ fidẽ negauit et eſt in/
fideli deterioꝛ.Nec te moueat aut
terreat chꝛiſti verbũ dicentl. Mat.
vi. ſolite cogitare de craſtino..
9 æz

20

15

10

5

S 1 0 V

R

Balancde Q

N Focus O

H J K 1

G

F

E

—

, 9 Copyright 4/71999 VxVMaster GmbH wwwW.VXVMaster. com

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset