et argumento.xxvij.di.c.in ſingu⸗-

lis.lix.di.Si officia et.lxi.di.Quid
proderit Caueat tamen recipiens
ab intentione coꝛrupta Mam ſi ali
as non mutualſet niſi ꝙ intẽdebat

aliquid vltra ſoꝛtem acciꝑe quan /

q; hoc non indicaſſet debitoꝛi non
tamen ipſe creditoꝛ tali coꝛrupta

intentione gratis accipit Imo ex

mente accipit vſuraʒz quia qᷣcquid

ſoꝛti pacto pꝛecedente vel intentio
ne coꝛrupta vſura eſt.xiiij.q iij. Si

fenerarius et c. pleriqʒ verſiculo.

Item eſca vbi dicit textus. et qdᷣ/

cunq; accedit ſoꝛti vſura eſt et qdʒ
velis ei nomen imponas vſura

Dü tria üit attenden
da cũ per debitoꝛes ali

quid ſuperogat᷑ credi⸗
toꝛi ſi gratis dat᷑ vel nũ

Vnde in ſimili diſtinguendũ eſt ſi
cut etiã in ſymonia dũ dubitat᷑ an

qð datur per debitoꝛez creditori
gratis datũ ſit an intentione cor/
rupta Vria ſũt maxime attenden /

da videlicet Dꝛimũ ꝑſonaꝝ quali

tas Scõm eſt muneris qu antitas
Tertiũ eſt donationis tẽꝑalitas.
Derſonaꝝ qualitas attẽdit᷑ reſpe/⸗
ctu dantis a recipientl.vt qꝛ a pau
pere donatur diuiti vel ecõuerſo.
Si a diuite locupleti datum fſuerit
eſtimatio muneris.ſi magni vel mi

noꝛis pꝛecij res data exiſtat Mo/

nationis tꝑs attenditur ſi inſtante
neceſſitate ſeu alio tꝑe conferatur
Et ſic ᷣm q̃litatem ꝑſonag. quãti

tatem muneris et inſtantiaz tẽpꝑis

poterit veritas apparere ſi liberali
ter et ſponte gratis datũ fuerit vł

acceptũ.pꝛobatur hec diſtinctio in

c. Et ſi queſtiones et in.c. dilectus
ſilius tuus extra deſymonia

et ẽ duodecimꝰ in oꝛdi
ne cuʒz de pecunia depõ
pa recepta a iqᷣd datur.

Sequitur quintꝰ et vltimꝰ verſus
qui ineipit Sodalis põpa tt. bi
ſũt duo alij caſus qͥrũ videlicet pꝛi
m' eſt qñ pecunia oſignata in ſac/
cło et ſigillo nõ mutuat᷑ qꝛ nõ trãt

fertur dñium nec ↄmodat᷑ ꝓpꝛie qꝛ

nõ gratis ſed veriꝰ ponat᷑ ad põ/

paʒ a ideo in tali locatione tanch

ſi locarentur vaſa argentea vel
f *

aurea non cadit vſura. Naz debʒ
reddi eadez pecunia numero a cõ
ductoꝛe locanti de quo patet ff. cõ
modati. l:iij penult..et.l.ſequenti
qð etiam tenet gloſa in dicto. ca.
Conqueſtus extra de vſurl.. et ibi
cõiter ꝑ doctoꝛes canonũ a hoſtl.
in ſum.de vſuris · An aliquo ver.
x. Qñ pecunia ↄmodatur ad põ/
paz H̊ etiaʒ tenet tho ſca ſcdᷣe.q
lIxxviij. articulo pꝛimo penulti. ar/
gumento vbi reſpondendo dirit
ꝙ vſus pꝛincipalis vaſoꝝ argen/
teoꝝ nõ eſt ipſa eoꝝ conſũptio et
ideo vſus eoꝝ poteſt vendi licite
ſeruato dnio rei. Hſus aũt pꝛinci
palis pecunie argentee eſt diſtra /

Qio pecunie in cõmutationes IVñ

non licet eis vſum vendere cũ hoc

qð velit aliquis reſtitutiõeʒ eius

qð mutuo dedit Sciendũ tũů ꝙ ſe/
cũdarius vſus vaſoꝝ argenteoꝝ
poſſet eſſe ↄmutatio et talem vſuʒ
eoꝝ vendere nõ liceret et ſikr poſ/
ſet eſſe aliquis aliꝰ vſus ſecũdariꝰ
pecunie argẽtee vtputa ſi quis cõ
cCederet pecuniazʒ ſignataz ad oſtẽ

tatiõem vel ad ponendũ loco pi/

gnoꝛis et taleʒ vſum pecunie licite
poteſt homo vendẽè cũ nec trãſfe/⸗
ratur dñium nec de natura locati/
onis eſt ꝙ ↄtract debet eſſe gra/
tuit ergo nec ibi poteſt eẽ vſura

(Tredecimns caſus ſe
cũdus vltimi verſus. q;
facit kructus luos ſi vl⸗

tra ſoꝛtemlaboꝛeʒ ſub

ijt ratione mucui.
Scðs principalis caſus vltimi d/⸗
ſus eſt vbi vltra ſoꝛteʒ mutuatam
creditoꝛ rõe mutui laboꝛẽ ſubit in

cui laboꝛl. ↄpenſatiõe facit frudꝰ*

ex re ſibi obligata ꝑceptos ſuos
extra de rebus eccie nõ alienãdis
.c.penultio qð incipit d nr̃aʒ et

c.ad audiẽtiaz Et hoſt..in ſumma
vbi ſupꝛa de vſuris An aliq̃ caſu
verſicło.xiij. Si is qui mutuauit.i

Et ſic in predidl. vᷣſibus habemꝰ
tredecim pꝛincipales caſus in qui/⸗
b' nõ vſura vt vſura ſ̊ intereſſe et
indẽnitas iuſte ꝑmittitur a cano/
nib qͥs vᷣſus etiaz poſuerat hoſij.
q expoſuerat in lẽura ſua in.c.Cũ

ↄtra.extra de pignoꝛib' et in. c.ſa⸗
lubꝛiter extra de vſurl. Oꝛiꝰ tamẽ
poſuerat in ſũma vbi ſupꝛa et pᷣdi

cta ſufficiãt ꝓ pꝛima parte ſcᷣe ꝑ/⸗
tis pꝛincipalis huiꝰ operis qᷓ erat
caſuum declaratio.

(Fea ps lcde ptis que

eſt ſpecien vſure diſtin⸗
ctio in qua ponitur ſeu
diſtingiutur vlura qua
dꝛupliciter⸗

cundũ qð eſt inueſti/

Vantuz ad le⸗

zoar
bio
vſura
Fſura
ſſtyſa
tiavin
ra pal
teruen
doali

ſoꝛa

gede
o eun
igiſ
loꝛnp
mijſa
ſuratna
fgipe⸗
ävan
ſhiali

muta

nieſig
deder
dirim⸗
onect
ſausſt
pꝛine⸗
Nze
Hotata
Cdey
ſälin
fider
Nrack
eꝛe
cigad
ſurlle
üe⸗
deet⸗
müßf.
Aban
pecu

ib
i.

lsyläintd
3mumstan
ri ſobit
ſact fuik
ptos ſnog
ͦ enädis
diget
Minſanna
Dralacin
lucnauit

1s haben

lns inun
Zintereſee
wrur 3cn
Olurarhol
unt
b'aintſe
1 Dei
lvuaßo
nelchep
osi dar

adu vldelʒz vſurt ſpèrum diuiſio

bi q̃ritur pꝛincipłr qtuplex eſt

vſura d qð rñdetur bꝛeuiter ꝙ

vſura p̃t diſtingui qᷓdꝛupłr ODꝛima
eſt vſura realis Dlia ẽ mẽtalis Ter

tia vſura mamfeſta et Quarta vſu

ra palliata Wſura realis ẽ qã in/

teruenit pactũ exp̃ᷣſſum de reſtituẽ
dDo aliqͥd vltra ſoꝛteʒ et de B; ſatl.
ſupꝛa dictũ eſt in pꝛima ꝑte vbi a/
git᷑ de diffinitiõe vſure.et in quar/
to euidètiali. Scða vſura mẽtalis
ẽ qñ ſine pacto mutuat᷑ cũ intentõe
coꝛrupta de q̃ᷓ etiã ſpecie ſatis dixi
m' in ſupꝛa ſcript.locis. Tertia v/⸗
ſura manifeſta eſt cũ aliqs nume/
ratã pecuniã mutuat vel põdera/
tã vel mẽſur atã tali pacto vt det᷑
ſibi aliqͥ o vltra ſoꝛtẽ.Et nõ vᷣbum
mutuat ad drñam locatiõis pecu
nie ſigillate ad põpaʒz demõſtran /
de de q̃ manifeſta vſura ſat..ſupꝛa
dixim in pꝛima ꝑte ſcʒ de diffiniti
one et qͥ dicãtur vſur arij manifeſti
ſatis ſupꝛa dixim in tertio mẽbꝛo

pꝛime partis in ſexta deteſtatiõe

Idez greg.in fine Et ad de pdictl.
notata ꝑ baldũ in.l. Cũ allegas.
C. de vſurl. in vltia colũna vbi q
rit᷑ q̃liter ꝓbet᷑ quẽ eſſe vſurariũ et
rñdet ex ↄſuetudine Iteʒ ex aꝑta
ↄtract iniqᷣtate vt in textu et glo.
dicte legis.facit.ff. de pignoꝛati/
cia actiõe.l.vel vniuerſoꝝ.ff. de v⸗

ſurl.l. Qui ſanxiſſes fi.et ff. de a/

ctiõe empti et ven.l. Julianꝰ F. Ibt
dvẽ et ff. de petitiõe heditatis.l.ve/⸗
rũ::fi.et de re militari.l.nõ oẽs
M barbarl.er ff. de vſurl. l. penax et
l.pecunie vbi colligit᷑ fraudeʒ p̃ſu/⸗

mi ex qntitate pene et er qlitate
mutuatis vel obligãt.et ſic ex pᷣo⸗
Dinatiõe ptʒz et alijs viecturl. ꝓba/

bit᷑ cõe eẽ vſurariũ manifeſtũ Poſt

ꝓbatiõeʒ ↄiũctiõez ofeſſiõeʒ odẽ

natiõeʒ vt ſupra diximꝰ et infra
dicem' p̃ter collectõeʒ notatoꝛuzʒ
ꝑ baldũ in.l.emptiõe qᷓ eſt lex ter/

tia. C. pl valet qð agit᷑ e. De q̃.

ta ſpecievidelz vſura palliata cau

ti eſt agendũ ꝓpter cautas a ſub

tiles vſurario ꝑ aſtutias qͥ tot ho/

die cauillatiões exquirũt in pallia

tis vſurl.ꝙ vix pñt de vſuraria p̃/
uitate ↄuinci Et bꝛeuiter hec ſpẽs

vſure palliate trib modis pᷣncipa

liter vt plurimũ reꝑitur eſſe cõmii

ſa videlz Oꝛimo ſub noie ven ditio

nis. Scðo ſub noie pignoꝛatiõis

Tertio ſub noie ſociationis.

(De vſura palliata que

pꝛincipaliter fit tribus
modls et primo de illa

que kit lub noĩe emptio

nis vel venditionis.
De pꝛima ſcʒ de noie venditionis
ſ̃t contingẽ vſuraz cõmitti pallia
tam quando eſt intentio ad mutu
andũ cũ perceptione lucri cũ credi

toꝛ intendit nõ gratis ſed merce/

narie mutuare et vt palliat iniqui

tatem ſuã dicit mutuario ſciliczʒ ei
qui mutuũ petit.ego tradã tibi pe
cuniã quã pet.q̊ ã ſub noie mutui
nec ſõ noie pignoꝛatõis ̊ ſõ nole

emptionis Ande ineamcõtractũ
venditionis rei tue pꝛo hoc pꝛecio
et ego reſtitaã tibi rem tuã vtꝑu/

ta pꝛediũ vel vineã cũ tu reſtimes

mihi pecunie qntitatez ſed ꝓ tꝑe

quo tenebis pecunias meas tu ha

bebis fruduz pecunie mee tibi tra

Dite et ego habebo fructũ poſſeſſi
onis tue ſiue pꝛedij et ſic tali men/
te et intentiõe ſimul contrahũtſã
Hic interuenit fraus et ſiatus con
tractꝰ et ficticius eſt initus in frau/
dem vſuraꝝ licet enim ſit nomen

eſt pignoꝛationis.vnde magl.. de /
bet attendi qð in veritate geritur
qꝙ; qð ſilate concipitur C. plus va
let qð agitur it. In rubꝛo et in ni/

gro et q; maxime in.liij. et per to /

tũ ergo pignoꝛate rei fructꝰ perce/⸗
pti debent oputari in ſoꝛtez extra

de pig: Allo vos Alias talis con
tract“ quaſi vſurariꝰ iudicabit᷑ qꝛ
vſura palliata ẽ Datet expꝛeſſe in.

c. Md nr am de emptiõe et venditi
one vbi dñs Jo.an.pꝛo ſũmario

colligit ficus emptoꝛ qui.verꝰ eſt

creditoꝛ reſtituere cogitur rẽ in ve

ritate pignoꝛatam ſeo ficte vendi
tam ſi ſatiſfactum eſt ſibi de ſoꝛte

.

frudtibus computatis.

Et quia ſereniſſime ibi declaꝛat
materiã interſeramꝰ hic totam lẽu
ram eiuſdem ſuper illo.c. vbi poſt
ſũmar: ſubſequit᷑ dicẽs.pꝛimo nar
rat factum.ſcᷣo ad iudicem ibi qᷣa
ergo perueniſſe Qon dicit ꝑ quem

Sike de iureiur a00 πο nfs3 cöůZz

ectura iohis andꝛee.

Abeſt vſurario bᷣm Egidiũ mutu
um quia fraus hic pſumitur eo ip
ſo ꝙ mutuũ peto bonoꝝꝑꝝ meoꝛum
offerens parecen et creditor di
cit nõ mutuabo.ſed ꝑatus ſũ eme/
re et pꝛo eodez pꝛecio vſq; ad cer
tum tps reddere pꝛeſũitur vſurari
e addine

xime ſi mo dicũ pꝛeciũ inter/

uenit

nũu:.l.quãuis Si tamen eſſem ſᷣm
Hoſtl. Qui etiam dicit hic ꝙ omnẽ
penam ꝓmilſax vſurario ſi non
ſoluatur ad terminũ reputat frau
Dulentam argumento ff. de actiõe

empti et ven.l. Julianꝰ Idẽ pa,

pinian Et om̃e iuramentũ habet
reſpectũ de renũciatione c ſuper B

remittens de iureiurãdo ad.c. de⸗

bitoꝛes æ dicit de facili contra vſu
rarios pᷣſumendũ qꝛ peſſimũ genꝰ

hoim et quia ſic pꝛeſumi expedit
animab ip̃oꝝ.argumẽto de ſpõ/

ſalibꝰ. c. iuuenis de vſurl.c. In ciui/

tate ff. de re militari non oẽs .
barbar.. C. de vſurl cum allegasa

de reſcindenda venditione. l. rat.

We baratrarijs vlura
rion 1 quattuoꝛ modis

frandandi legem.

faciunt enim multas baratarias

nũc emendo nũc ꝑemẽdo nũc par

tim vendendo que ſunt vere bara

tarie eos ſcilicet ad baratrũ ꝑdu/⸗
cẽtes Tractãt etiã hic de q̃ttuor

modis fraudandi legeʒ q notaf
de pꝛiuilegijs quanto experientia

vt hic ad idez ff. ad velleia /

hochtiee
racibus
Contrac
ſglium
tradend
contrach
nig er ii
pſurarun
ta facere
ſoundum
dihodie
indigent
rorio ſien

fumn inſtn

holit nee
pacüdere
lud indicii
Jenvere
preci ſin
inusſir
bec decre
guerunt
ſloneer
lberation
fiar ilis 4

facta ſb

ca go eſn
Uutionem
ones remil
lgtiones y
deerſtkar
adhueg
s etirrit
ſuperhis

Mmon⸗
mareo 1
Nmeum
edur
sſien
gede
tr porg
Neii inte
Pyeleei⸗
Ngonn
no ngn
plar fran
ſoe a
Kips
mübabetr
echond
Nde⸗
iconnartt
Mnigen
mni apedt
nuodeſp⸗
cM
+☛
1Aegsn
nonelm.

ra
modes
in⸗

haratares

do hul
tperebe
rani
de zo⸗
rotek

77

yceſin

doctrix qꝛ vſurarſj dimiſſis con/

tractibus mutui inchoant facere

contractus emptionum conditio/
nalium ſcllicet cum pacto de re/
tradendo rem poſtea ne foꝛma
contradtus emptionis et venditio
nis ex vi illius pacti iudicaret illũ
vſurarium ceperunt bine inſtrumẽ
ta facere vnum emptionis pure.
ſecundum pꝛomiſſionis reuenden
di. ho die vero opoꝛtet debitorem
indigentem pecunia confiwere vſu
rario ſicut ſacriſte faciendo ſibi pu

rum inſtrumentum venditiõisg nec

volũt in eodẽ inſtr̃o vel alio facẽ

pactũ de retrouendendo ne per il/
lud iudiciũ conuincat ir mutuum

Item veram vel quaſi quantitatẽ

pꝛecij ip̃ius rei expꝛimi volũt licet

minus ſit creditũ vt nõ obſtet eis

hec decretalis Aliud nouũ incho/

auerunt vſurarij hodie qꝛ ſoluta
ſi ſoꝛte et vſura non faciunt inſtr̃m
liberationis vel contra cartaʒ niſi

fiat illis confeſſio per debitoꝛẽ de
facta ſibi reſtitutione vſuraꝝ Cir

ca qð eſſet ꝓuidendũ per conſti/
tutionem qua cauetur ꝙ reſtituti/⸗
ones remiſſiones donationes qui
tationes vſuraꝝ intelligerentur fi

ce et ſił ate hoc ipſo ꝙ poſt illas

adhuc appareret feneraſſe vſurari
os et irritanda eſſent iuramenta
ſuper his pꝛeſtita Item contra ceſ
ſiones quas pꝛocurant vſurarij fi⸗
eri per eos qui ſoluerũt vſuras a⸗

liquibus amicis de omni quanti /

tate quã vſurario ſoluiſſent vt ce/

dens impediatur repetere. Celſio/

narius vero eoꝝ amicus eſt et de

ipſo bene confidunt.

De diuerlis kcaudib?

8 . 8
in modo contrahendi.
Gunt etiam diuerſiſſime fr audes
in modo contrahendi Sunt enim
qui cum vere mutuent faciunt cõ/
tractum venditionis floꝛenoꝛum
vel turonentium vel alterius mo/
nete Sunt alij qui magiſterio vel
ſtatione aliqua dicunt ſe Ponere
Ppꝛecium ad mercatiõem et lucruzʒ
et conueniunt de quota lucri bene

etiam recipiendo quotam damni

mercium cum in veritate nulle ſint

merces vel viles Sunt alij vſura/

rij qui vendunt mercez puta peciã

Panmi et de hoc conficitur inſttẽm

et poſtea cuʒ debitoꝛ non querat
mercem ſed pꝛecium emũt ab eo

mercez illam. Item in eo ꝙ ex per
ſona eoꝝ pꝛeſũitur ↄtra eos ſibi

Suident faciendo inſtr̃a mutui vel

facta in fraudẽ mutui ſub alio no/

mine ↄtradctus confici in ꝑſonam
alterius nõ vſurarij vel clerici Et

breuiter tot ſũt eorum fraudes ꝓ

nec ↄpetens cadit pꝛouiſio Quid
vltra videm eos dñari in curijs
pᷣlatoꝝ et principũ.et verificatur
qð ſcribitur. pecunie obediũt oia
vt dicã infra de ſymonia.c. Sicut
Erxr his patet ꝙ dicit clemens de
vſuris. ca. Ex graui ꝓ Ceterum
ſcilicet ꝙ feneratores ſic vt pluri/
mum contradqtus vſurarios ineũt
et doloſe qð conuinci non poſſũt

de vſuraria pꝛauitate Oliuas io ẽ

atboꝛes Lnde bene vulgare eſt
multorum Campus eſt bene oliua
tus io eſt arboꝛatus vel ſPpꝛie e/
rant arboꝛes oliuarum d nouẽ/
nium id eſt poſt ſepténium et infra
nouẽnium et hoc conſueuerũt mo
Derni vſurarij ſᷣm hoſt.qui quoti/
die ſic contrahunt ementes poſſeſ
ſiones eo ꝙ poſt ſepteniũ et infra

nouẽniuz recuperare poſſũt.volũt

enim lucrari ſeptem annoꝝ fruc“
Carenoꝛum genus monete. Kmile
de pꝛiuilegijs.c. Cum olim. ſecun/⸗
dum. cuz concoꝛdantfjs quas ibi.
Dabo dimidiã. quat᷑ ẽgo nõ age
batur ad reſcindendum contractũ
et iuſtum pꝛeciũ ſoluendũ ſupplen/

dum infra.c. pꝛoximo Reſponde-

ꝙ non erat verꝰ otracł ſed ſilat
vt hHic diẽ Abbas ſed tu dic ꝙ nõ
expediebat debitoꝛemſic agẽ a in

telligebat abbas ꝙ nec iuſtũ Hciů
fuerat datũ ipſi venditoꝛi patroci

nari. ſupꝛa de reſcriptis.c.ſedes cñ
et nõ ꝓdeſſe infra de eo qui duxit
in matrimoniũ quã polluit per ad

ulteriũ c.i hoſtl. Subdit etiã dñs
Jo. an. in dicto.c. d nr̃aʒ in glo.
penult.ibi ꝓmodus ex qntitate p̃.
cij fides tranſactionis alimento?zꝝ

eſtimabitur ↄſiderata etate a vali
tudine tranſigentis qð eſt notan/

dDũ ad ea que diximus ſupꝛa de a⸗

limentis Dotiũ Notat etiaz ibidez
glo in verbo dolus vbi dicitur do

lus emptoꝛl.qualitate facti nõ qᷓn

titate Pcij eſtimatur Sed hic ſcuz
in dicto.c. No nr̃am fuit qlitas fa

Qdi qꝛ infra certũ tꝑs reſtituere te

ſuis ↄroꝛdãtijs uno debet obeſſe

nebak VWñ dicit Inno ꝙ qntitas

pꝛecij ſine eo qð de reſtitutiõe dici
tur non ſufficeret 'm abbatez. mul

tũ facit ̃aſi mutuũ cõtrahere vo/

luiſſet et remittit ad ea que dicit in
c. Illo vos. de pignoꝛibus in lfine
textus et ſuper finem vltime gloſe.
Nota caſum Et vt habeamꝰ Baʒ
auctoꝛitatis eiuſdem inſeram“ eti/
am ea que dicit in dicto. ca. Yllo

vos. vbi colligit pꝛo caſu Si vſu/⸗

rarius emit rem eo pacto ꝙ poſt
tempus eam reſtituet venditoꝛi re
cipiendo aliquid vltra ſoꝛtem. fru
ctibus tamen computatis in es
computabitur ſiue iudicabitur cõ⸗
tractus pignoꝛaticius. Et ſubdit

in verbo conditionalis dicẽs Cõ /

ditionalis venditio eſt vendo tibi
ſi talis volueritvel ſi nauis ex aſia

venerit Hic in venditione aponi/

tur conditio Inter dum in ſolutio/
ne apponitur et tunc non eſt con/

Ditionalis venditio vt hic vel pl
ad pꝛopoſitum bm hoſt.ẽ puta cũ

Dicit res ſit tibi empra pꝛo decem
ſi tamen aliquis melioꝛem conditi/
onem offerat infra menſem lit in/
empta et ſic reſoluitur a conditio/

ne extante. Conditionalis eſt quã
do dicit res ſit ita empta pꝛecio

Decem ſi infra menſem alius melio
rem conditionem non offerat et

iura que inducit allegãtur in glo.

Et intendens pꝛedictus dominy.

Joß .anð.lucidiꝰ declarare qũo

talis contractus ſupꝛa foꝛmatus

in fraudem pſumatur init et ſic iu/
Dicetur vſura palliata Micit ibidẽ
in verbo ex duobus. Tertium

cutn
en
zͤpoc
denſ.

Seol
coepꝛ
deberet
merarie
zdragi
omaĩ
mitercl
lccf
ND paci
ſoten ve
aloren
plurase
dulento⸗
Pokka
res pꝛol
idau
nger
in dicto
frazde
diait de
naptre⸗
göͤagitn
ſierdehi
fenium:
tlun et
nendend
Pignus:
lo v0
duobus
fuckus
ſomen
nglo⸗
dichati

nc äͤntin⸗
redie
run
oridendo⸗
aedein
onbus iifne
dplimegoe.
Wenm
nnlran'e
t. N
Nan Dpu⸗
NWog
n pendiddüre
aſorren n
Nutaris nes
cabiur c⸗
8. Kichdt
s dis
dihenott
immiser
Cuon
ttie elol
Rionad
apd den
oumnc
unonti
ra CNno
alstgi
nhun ntan
mausnen
oferote
gian ni
Mnnd ,
ſans donn
ela 0
ouufomns
rinlin
uHunbo⸗
1, Tertn
/

habes in fine intendens vicere ꝙ

tres rões aſſignantur ibi in textu

qñ poſſet pꝛeſumi cõtractꝰ in frau

dem Dicit enim ibi textꝰ·

(Gerba textus —MV

Ex duobus tñ que fuerint in pa/
cto expꝛeſſo videlʒ ꝙ frud* ꝑcepti

deberẽt in ſoluenda pecunia nu /
merari et ꝙ vltra ſũmaʒz acceptaʒ
qᷓdꝛaginta ſolidi deberent pſolui
ↄtra ipᷣm emptoꝛeʒ pᷣſũitur vehe/⸗
mẽter cũ vſuras ↄſueuerit exercere
2 ſic cõſideratur qualitas fadti qͥ
ad pactũ de ↄputãdo fructus in
ſoꝛtem vel de ſoluendo aliquid vl/
tra ſoꝛtem vel ſi emptoꝛ ↄſueuerit
vſuras exercere fiue contract frau

dulentos ad palliandum vſuram

Hoſt.addit alia duo quia voluit

res pꝛobare et qꝛ faciebat ↄtra /
dtũ claudicare Et nõndũ pᷣm In /
no.ꝙ ex pᷣſũptionibꝰ iudicatur.vt
in dicto c. Illo vos.et in. c. Ad no

ſtraz de emptiõe et venditiõe. Et
dicit ezo anch Hacob de are
na vt refert Cin. C. plus valere
qð agitur.⁊.l.iij tenuit dato ꝙ cõ
ſtet de his tribus emptoꝛem vſu/
rarium non interueniſſe iuſtum p/

cium et eum feciſſe pactum de re/

uendendo non pꝛeſumi per hoc

pignus.Ad pꝛedictaz decretalem
Nllo vos. reſpondebat ꝙ ex aljs

duobus ibi iudicatur ſcilicet quia

frudtus computabat in ſoꝛtem qd
nomen eſt de natura pignoꝛis vt

in gloſa hoc videtur et quia reci /
piebat vltra ſortem. ſolutio vero

quã facit ad decretalem Ad no/
ſtram non conuenit et nihil ſonat
a etiã erratũ fuit in illa ᷣm YJo. an.
qui etiã dicit in glo. vlt..in fine in
dicto.c. Illo vos Oꝛeſumitur etiã
contra vſurariũ ſi iuramentũ exi/

gat hᷣm hoſtieñ ſupꝛa de renũciati

one.c. ſuꝑ hoc Debitoꝛes enim e/
gent et creditoꝛes abũdant et iõᷣo
de facili creditoꝛi debitoꝛes ꝓmit
tũt qcquid creditoꝛes volũt a pe
tũt vt pecuniã qua indigẽt q̃liter/⸗

cunq; poſſint habere ideo contra
vlſurarios de facili eſt pᷣſumsdum.
maxime cũ nec illud ſit contra ip/
ſos ſed ipoꝝ expediat aĩiabus de

ſponſalibꝰc.iuuenis C.de reſcindẽ
Da venditione.l. Ratas bᷣm Hoſtiẽ
ſem qui remittit ad notata per eũ
in dicto.c.ad noſtram.

(El pignoꝛans lurat ſe

vendidille nõ attendit
eins iuramento

DPꝛeterea de p̃dicto caſu etiaz de
iure ciuili eſt caſus ad Ĩam.l.ij. C
plus valere qð agitur vbi dicit

textus emptione pignoꝛis cauſa

fada non qð ſcriptum eſt h̊ qðᷣ
geſtũ eſt inſpicitur vbi glo. tenet ꝙ
etiã ſi talis pignoꝛans ſub nomie
venditionis iuraſſet ſcʒ ꝙ eſſet lici
ta venditio ſi in veritate fuerat pi/
gnoꝛatio nõ valeret Allegat. C.
de legibꝰ. l.nõ dubiũ in fine et facit
C.de ↄtrahenda emptione.i..ſi an
cilla dñs baldus dicit ꝓ ratione

gloſe ꝙᷓ iſtud iuramentũ nõ habs

fũdamẽtũ ↄſẽlus.C. de nõ nume/

rata pecunia.l.fi. Qð veꝝ eſt di/⸗
cit ipſe ſi ↄtractꝰ fuerat ſimulat ſe⸗
cus ſi verꝰ licet in fraudẽ vſuraruʒ
vt ain exẽplo odoſredi qꝛ tũc eſſet
ſtandũ iuramẽto donec relaxaret᷑
ꝑ epᷣm vt extra de iureiurãdo. c. i.

Si tñ iurãs eſſet moꝛtuꝰ heres eiꝰ

nõ indiget relaxatõe qꝛ ſpũale vin
culũ iuramenti moꝛte ſopitũ eſt vt

extra de iureiurãdoc. veritat. per

Imoet in c.vlt..defoꝛo cõpe. li.

culũ qꝛ ſecꝰ in tꝑali et obligatione

reſpectu reꝝ tꝑaliũ qð notat᷑ in.c.
Quãuis de pactl.li.vi.in glo.oꝛdi⸗
naria Et attendendũ in eo qð di/
cit vt in exẽplo odofredi Nã odo/
fredus in dicta.l.emptiõe.ſic figu/
rat caſuʒ Tu volebas ego mu/
tuarem tibi centũ.ego dixi para/
tus ſum ſed volo ꝙ tu reuera vẽ /
das mihi ꝓ iſtis centũ pꝛediũ tuũ
et ego tibi reuendã pꝰ vecẽniuz ꝓ
eodez pꝛecio Naz conſtito ꝙ cau
ſa oꝛiginalis fuit cauſa mutui iſtõᷣ
inſtrumẽtuz iudicatur feneraticiũ
et vſurariũ ſᷣm odofredũ qð exem
plü vt dicit baldꝰ eſt nota dignuzʒ
Et ſubdit ſi aũt non conſtaret de
originali mutuo eſſe extali pacto

etiam cum vſurario factũ qꝛ etiazʒ

nam ꝓꝓpterea iudicaretur vſurariũ

vſurarij ſepe ineunt veros otracꝰ*

et ita intelligitur qðᷣ notatur Hᷣ ſcʒ
in dicta l. emptione per Jacobum

de arena et per Cinũ et extra de
ermptione et venditiße. c. Dd nr̃az

tt extra de pignoꝛib.c. Illos vo⸗

Tu pꝛo ſanioꝛiet tutiori ſententia

teneas illud qð ſupra diximꝰ bᷣm
Jo. anõ. . .

cõtractu ſimulato trãſ

(Oninio tenenda an er

keratur poſlellio:

Wltimo querit idez dñs baldꝰnũ
ᷣd ex contractu ſimulato tranffe/⸗

ratur poſſeſſio Et rñdet per diſtin
ctiõezʒ dicens. Dut loqueris de ci/
uili tranſlatione puta ꝑ precarium

et nõ trãſfertur qꝛ cũ ſimulans re⸗
maneat dñs vt pꝛius rei ſue nõ te⸗
net pcariũ vt. ff. de re.iurl.l. Nec pi/
gnus aut loqris de naturali tranſ
latiõe et tũc bartolꝰ diſtinguit aut
ꝓbetur animus tranſferende pol/
ſeſſionis et tranſfertur etiã ex con
tractu inutili vt ff. de acquirenda
poſſeſſione.l.i Gi vir vxoꝛi Sed
in dubio nõ pᷣſumitur animꝰ tranſ

ferende poſſeſſionis exquo cõtra/

dus eſt ſimulat ſic etiaz pᷣſumitur
traditio ſimulata 'm bartolũ qui
ita notat ff. de aqua pluuiali arcen
da.l. emptoꝛ Credo dicit baldus
ꝓ ſi de poſſeſſiõe diſceſſit et aliũ in
poſſeſſione dimiſit ꝙ iſte ſit mod⸗
poſſeſſionis tranſferende argumẽ

to ff. de dolo le. cum quis et. l. fi/
ſtulans pꝛi. ff de contrabenda
emptione Secus ſi in rei venditio/
ne non dilceſſit de poſſeſſione⸗ fa/
cit ff. de alienatione iudicij mutan
di cauſa fadti. l. Item ſi res fi. cũ

—„

u

endid
akran
giock

ſota torn
anpredic
diin dict⸗
Ouidſin
ſta verde
pere tt no
rbalbg
ſimeleme
Gitus urta
ſleffde cor
Liqvis!

Or

mmlat
Cotandij
indicale
lter pdern
cens Pn
fiyt f de
biloqnit
hon habe
Dooange
fipolle
Plodandi
allegad
urpe
ur Dun
noperte
inuatan
Nin..
Mis p⸗

ieetent
Nün'pn
nant
otril
1:

isbald'ni
n wantke/
pa Nin

Gens decd

Oprerxrunm
inulansre⸗
riſenote
lNeepe
ndlitran
ſingirar
lemde pol
EttätrtN
Agirnd
rro e

gnin’rand

1d Gr
zznnn
banoli
uialan
ntbalols
ſtetalüün
ſtit nod
meanint
ne peme
iſenwic
ſeſoreuu
mnijuin
leß la

(ota cp illa claulula
vendẽtiũ ſcilicet et non

in kraudem vluran ma
gis eſt luſpecta.

Nota tamen ad conuincendũ eti
am pꝛedictos vſurarios ſᷣm bal/
dũ in dicta. l. emptiõe vbi querit
Quid ſi in inſtr̃o eſſent appoſita
iſta verba ſcz vẽdidit et travidit
vere et nõ in fraudẽ vſuraꝝ Et di
cit baldꝰ Rñdeo ex his verbis in/
ſtẽ̃m eſſe magis ſuſpectum et non
minus iuxta gloſaz notabilem in
ſile ff. de conditiõibꝰ inſtitutionuʒ
l. Si quis ſub conditione.

Analiter probetur ſi⸗
mulatio contractus.

Notandũ etiam ex dictl.dñi baldi
in dicta.l.emptiõe vbi querit qua/
liter ꝓhetur ſimulatio et rñdet di⸗
cens Midetur ꝙ nõ poſſit pꝛoba
ri vt ff. de vſur..legat.l. Si alij Sʒz
ibi loquitur de impotẽètia facti qꝛ
non habebat teſtes pꝛobatoꝛios
Dico ergo ſimulationem proba/
ri poſſe Sed queſtio ſtat in modo
pꝛobandi vbi dic ꝙ aut ſimulatõ
allegatur per tertium qui leditur
Mut per eum cum quo contrahi /
tur Dꝛimo caſu pꝛobatur ſimula/

tio per coniecturas puta per con /
tinuatam poſſeſſionem vt pꝛius

vt in.l. Sicut · Gupuacuũ.ff. qͥbꝰ
modis pignus.vel ypoteca ſoluit᷑

et ideo illi qui poſt venditõem poſ

ſident ſi ex tali venditione alteri
pꝛeiudicaretur puto creditoꝛi vel

fiſco pꝛeſumũtur celebꝛaſſe con/

tractum ſimulate etiam ſi ſit con/
ſtitutio pꝛecarij vt notatur ꝑ bar/
tolum ff. de donationibus.l.poſk
contractum et in ſpeculo de dona
tionibus pꝛimo verſicłko. Jtem
pone aliquis intendens. et in ſpe/
culo de actione et petitione S. In
anterioꝛibus verſiculo.Oꝛ ſi foꝛte
Si autem allegatur per eum cum
quo contrahitur non pꝛeſumitur
ſimulatio licet ſit retenta poſſeſſio
Nam contra venditoꝛem poſſidẽ/⸗
tem poteſt agi vſq; ad triginta ã⸗

nos actione exempto ergo ꝑ poſ/

ſeſſionem medij tꝑis nõ pꝛeſũitur

ſimulatio vt ſupꝛa de ↄſtituta pe/

cunia.l.ij. Tu dic clariꝰ circa mate
riã huiꝰ ꝓbatiõis ꝙ ex eo ꝙ vtile
eſt ſaluti aiaꝝ ipoꝝ vſurarioꝝ vł
in fraudeʒz vſuraꝝ agentiũ cõuin,
ci de vſurl.vel de fraude et ſimula
tione vbi ſupra diximꝰ licitum ſit
agẽ otra taliter ſimulãtes ex ar/
gument.ſicut etiã agitur a ꝓcedit᷑
ex argumẽt.et ↄiecturl.ↄtra vſura

rios vt i.c. Cũ in dioceſi extra de

vſurl.vbi dicit textus ꝙ licet non
appareat aliquis accuſatoꝛ ſi ta/
men alijs argumentis illos con/

ſtiterit eſſe vſurarios manifeſtos

in eos penam in lateraneñ. conſi/
lio contra vſurarios editam libe/
re poteris exercere. Scribit Inno.
iij. altizo doꝛenſi ẽo Nam idonea
argumeuta ꝓbant extra de cleri/

44

cl.peregrinantibus.c.ij.

(Ex quibus argumẽtis
conuincitur oſurarius.
Queritur que ſunt illa argumenta
ex qͥbus poſſet quis cõuinci vſura
riꝰ vel fraudulent ſimulatoꝛ. Rñ/⸗
detur qꝛ argumenta talia pñt eſſe
infraſcripta qꝛ quis vulgariter eſt

infamis de ↄtractibꝰ vſurarijs ert

ſic fama cũ alijs adminiculis ar/
guet ↄtra talem vt pᷣſumatur eſſe
fraudulentus ſimulatoꝛ hoc eſt in
fraudez vſuraꝝ emptionẽ ſimulaſ/
ſe ſub pignoꝛe. argumẽto extra de
teſtib?. c Pꝛeterea et in dictl. c. Do
nr̃azʒ et illo vos et in.l.Si falſũ et
per totũ.C.plꝰ valere qdð agitur
Itẽ pᷣſumitw᷑ cõtra talẽ ſi ſolet ven/
dẽ ad terminũ plꝰq; in pñti.argu/⸗
mẽto extra de vſuris.c. In ciuita /
te.et. c. Cõſuluit Itẽ ſi facit empti/
ones ſub ea ↄditione ꝙ emptas
res reſtituere tenet̃᷑ aucto p̃cio vel

fructibꝰ ſibi vertentis vt in dict. c.

Dod naz et illo vos. Itẽ qꝛ appa/⸗
rent inſtr̃a vſuraꝝ ↄtra ipᷣm argu
mento in. c. Ex g aui in fine de v/
ſuris in.cle.vbi aſtringitur ad edẽ
dum co dices rationũ vt apareat
an ſub vſurl. mutuauerit Item qa
menſaz tenet parataz ad fen“ ex/
ercendũ vt dixim in deteſtatione
vſure canonũ et gloſa oꝛdinaria
in. c.i. et. ij. de vſurl. li. vi.

tra oſurarios.

Itẽ pᷣſumit᷑ cõtra taleʒ ſi in inſtr̃o

Alla pꝛeliunptio con⸗

fecit apponi ꝙ debitoꝛ renũciet re/

petitioni vſuraꝝ argumẽto in. ca.
Quã pꝑnicioſum et in.c. Tuas du/
dũ extra de vſurl. Wbi nõ obſtan/
te iuramẽto pᷣſtito ꝙ hi qui ſolue/⸗
rũt vſuras nõ repetant et ſuꝑ his
q̃̊s ſoluerũt nullaz moueãt q̃ſtio/
nem Cogi tñ debent vſurarij ãte
vſuraꝝ ſolutiõez ab eaꝝ exactio/

ne deſiſtere vel ipſas reſtitue pꝰ
q; fuerint perſolute ne de dolo et

fraude ↄtingat eos ↄmoduʒ re/
poꝛtare Nec obſtat etiã ꝙ in cri/⸗

minalibꝰ debẽt eſſe ꝓbatiões om̃i
luce clarioꝛes C. de ꝓbatõib.l fi.
et. q.vi. Epifamuz qꝛ in caſu vſu/

rario et fraude vſuraria in fauot
aiaꝝ optimũ eſt ꝑ iudicia et argu

mta et alias ↄiecturas cõuincẽ

vſurarios et taliter rraudulentos
vt de manib demonũ exeanta de
peccatorum vinculis.

Se ſũt notoꝛij et ma
mikeſti vlurarij.

Et nõndũ bꝛeuit᷑ ꝙ aliqui dicuntk
vſurarij manifeſti de ꝗᷣbin. c. i. a. ij
li.vi. Nliqui dicũtur notoꝛij actu ꝑ
manẽte vt qꝛ tenẽt mèſaz ꝓatam
Oliqͥ dicunt᷑ notoꝛij notoꝛietate

iurl.vt qꝛ cõuicti vel ofeſſia de his

diſponit᷑ in ᷣdcis.ci. et.ij.de vſu/⸗

r..li.vi.et in.c. Quia in oibꝰ extra

de vſurl. Et de materia manifeſtia

notoꝛij ſat..ꝓtenſe tracauimin.c
vfa de cohabitatione clericoꝝ et
mulieꝝ dũ legẽm p dictũ titulũa
in ſcriptl. redegimus Et etiã in. c.
tua nos et in.c.queſitũ eodem.ti.

iolacen
ſackad
er eſt
yſerus
ti mou
NAyrof
foͤßteu
Pſelche
nnreper

li
lni
Ledy
Heſ
gerto
diegn
arim
öͤdey
Gteſ
Par
inido
tüaf
tet p.
lism
delie
irca

tenücer
mäton g,
nsdur
ditöchſtan
hiqniſche,
Metſuodis
eit iſ
Mranſ i

ergdo

Bfeſtnep
rede doloet
nod re
tasgn tei
Pbatdesofi
pbatoͤbe i.
Pincalt piu
main fauos
wicgetarg
mas Wuinct
Fandlonos
üereamade
1s.

jerm

ötügn dont
decbincig

Cvotorjoca

tlz gatan
wroretan
Nelndehs
n oib' en
na naniifn
nactaunhe,
hecenasp
oititli⸗

SCimitt.

ſtademd.

Ein conkelloꝛ pollit oc⸗

culto vlurario interdi

cere ſacramẽta et vide

tur ꝙ non:
Sed pone ꝙ vſurari occult cõft
teatur ſacerdoti ſe eẽ vſurariũ Dũ
q̃d ſacerdos poterit ſibi inter dicẽ
ſacra vel reuelare ep̃ᷣo.dic ꝙ non
exq̊ᷓ eſt occultꝰ Ut in. c. ois vtriuſ

q; ſexus extra de pe.et remiſ. debzʒ

tñ inducẽ illũ vt reſtituat vſuras
vel vt ↄfiteat᷑ epᷣo et auiſare eũ ꝙ
nõ pᷣ̃t eũ aliter abſoluẽ nec poterit
ipſe ſaluari de q̊ͥ etiã plene egimꝰ
in repetitiõe dẽi.c. Ois vtuſq; ſexꝰ

(An pꝛobando vlurare

quiritur extoꝛlille vt
ſubijciatur pene 2

Sed pone narro quẽ mutuaſſe et

ꝙ eſt vſurari manifeſtꝰ nõ tñ ꝓbo

ꝙ extoꝛſt a me nũqd ↄuincit ꝑ B
die ꝙ non. Requirit᷑ em̃ ꝙ ertoꝛſit
maxime ſi agat᷑ ↄditõe capłi Quã
q; de vſur.li. vi. videlicz ad nullita

teʒ teſtamẽti vel ad negatiõez ſe /

pulture Nã poſſibile ẽ vſurariũ ab
initio moꝛi ante receptiõez vſura

rũ a ſit nõ tenet᷑ ad penã dicti.c.li⸗
cet peccaſſet moꝛtaliter ex actu ta

lis mutui et debẽt penitẽ m Jo.

de lignano in. c. fi. extra de vſuris

circa finem

Spinio tenenda ch li

appareat obligatio ad
oluram debet ablolui
debitoꝛ ne vexetur.

LYu dic ꝙ ſi in ſcriptis axparet ob /
ligatio debitoꝛl.ad vſuraz vſura/
riꝰ tenet᷑ abſoluẽ debitoꝛẽa inſttᷣm
obligatiõis deſtruẽ et debitoꝛez li

berare ne ab hẽdib vexetur iuxta

notata capłi. Tuas dudũ et in. c.
Cũ in dioceſi extra de vſurł.li.vi.
c.Ex graui de vſurl.in cle. Oꝛ ſi tali
ter obligatũ nõ liberauerũt et lita
moꝛtu fuerit vſurariꝰ ſi iaʒ mani/⸗
feſtũ B̊ factũ fuerit dubito locũ ha
bere penas dictoꝝ cap. Quia in
oĩbus et qnq;. ꝓpt᷑ verba q̃ ibi cir
ca finez dicti.c. Quãq; deſcribunt᷑
videlz null' manifeſtoꝝ vſurario /
rũ teſtamẽt.interſit aut eos ad cõ
feſſiõezʒ admittat ſiue ipſos abſol
uat niſi de vſurlſatiſfecerint vel de
ſatiſfaciendo ꝓ ſuaꝝ viribꝰ facul

tatũ pꝛeſtent vt pmittitur idoneaʒ

cautiõem Sed patet expꝛeſſe ꝙ ſi

eſt manifeſtꝰ vſurarius moꝛtuꝰ vt

ſupꝛa cũ non liberauit vſurarũ de/

bitoꝛẽ neq; inſtrjm debiti cancella/
uit.non ſatiſfecit neq; cautiõeʒ pꝛe

ſtitit vt p̃cipitur. ergo in penas in/

cidit canonis ãtedicti. Oe ſi adhue
occultꝰ vſurariꝰ moꝛtu eſſet labo/

rare debz talis ſacer dos cui vt ſu
pꝛa confeſſus extitit vt talis debi/

toꝛab heredibus vſurarij predictt

eſſet totaliter abſolutus omni me/⸗
lioꝛi modo quo fieri poſſet cũ con

ſeruatione fame memo:ie pꝛedicti

defuncti occulti vſurarij vt in ſilibꝰ

etiaz dixim in predicta repetitiõe

dicti. c. Ois vtriuſq; ſexus.
Muid li qs in teſtamẽ
to le conkellus kuerit o⸗
ſurartum⸗

Circa hoc q̃rit dñs angelus aſtẽbſ

miles in dicta dilputatiõe Quio

ſi in teſtamento ↄfellus fuerit ſe v⸗
ſurariũ Et Kſñdet ↄfeſſio facta in
teſtamento extr audicialis eſt nec
plus oꝑatur q;ᷓ cũ emanat inter vi
Uos vt in.l aureolꝰ fi.ff. de liber/
tatibus legatoꝝ er ff de legatis.
tertio.le.lucius ſẽpꝛoneo et ff.de
cõ ditiõibꝰ et demonſtratiõibꝰ. le.

cum tale falſa. ſed cũ emanat int᷑

viuos non fac t eũ manifeſtũ vſu/

rariũ niſ cuz emanat coꝛam ſacer

dote et teſtibus vel notato cuʒ ni
ſu vt reſtituant᷑ vſure vt cum exhi/⸗
bitione libroꝝ ergo nec illa que

emanauit in vltima voluntate red

vit ipſum mamifeſtum publicatiõe
non facta. poterit tamẽ ep̃ᷣs decer
nere et publicare eum fuiſſe vſura
rium manifeſtũ fama publica con

rurrente ed non puto dicit dñs
angel' talez pnblicatiõem oꝑpari
ad penas.c.dẽi. Quãq;ᷓ qm̃ tẽꝑpꝑe.
teſtam enti nõ erat mamifeſt vſura

ri ergo ponit in ſuo teſtamẽto te/
ſtes adeſſe tꝑe teſtamenti et ſepul
ture qꝛ qlitas iniũcta vbo ſignifi/
rat h̊m tpᷣs verbi vt ind. In deli/
Al. 5& & extrane“ ff. de noralibus

Nerba aũt decretalis dicũt teſta

met.vſurarioꝝ manifeſtoꝝz nemo
interſit et eis denegatur ecciaſtica
ſepultura. pꝛoderit aũt dicta de/⸗
claratio quo ad pꝛeſumendũ con/
tradus mutui vſurarios.

(Qualtter kacienda elt

executio ſi quis in teſta

mẽto cũfitetur ſe extoꝛ
lilſe vſuras et non repe
ritur a quibus.

Szʒ quero quid ſi teſtatoꝛ in teſta/

mento ſolenniter expꝛeſſit ſe erxtoꝛ
ſiſſe tricenta ab a. B. et C. et alijs

innoĩatis que iuſſit reſtitui.et epᷣm

executoꝛem fecit nec de illis rebus
atparere poteſt ꝙ aliqd ſoluerit
Rñdeo tenuit diſputãdo dñs mar
ſiiꝰ doctoꝛ dñi Jo.an.ꝙ nõ ob /

ſtante ꝙ legatũ ſit incertũ fauoꝛe
vltime voluntatl.exequat᷑ hoc mo

do ꝙ ſigillatim ab illis tribus in/

quiret qntum ſoluerit vnuſquiſqʒ;

poſtea per edictũ vocalis eos qᷣ
illi vſuras ſoluiſſent vt de illis do/⸗

ceant et venientib?dabit qntum ſe
ſoluiſſe docebũt et illi tres habe/

bũt reſiduũ ſi iurauerint ſe ſoluiſſe
et in qᷓnto iurauerint reſiduũ aũt
dabitur pauꝑibus ſuꝑ eo.c. Cum

tu. Si vero venientes totũ habue
rũt illis tribꝰde q̃ntitate iurata ſol

uoͤt heredes de ſepultur..c. fi.de ra
ptoꝛibꝰ in lr̃is.Si aut veniet nullꝰ

diyxit ꝙ quilibet illoꝝ triũ habe

bit rtam ptem argumẽto legis ſi

(ötra

e l

ertt
tlisl

Quron
ſe omu
antrotrud
Ctgolue
gopereſe
bitoꝛeind
nndioceſt
decenao
erucam
Dfureetl.
dloeſo⸗
barqtinde
a atoꝛe⸗

dlecos ſd

orac'y
prelumi de

lttenorind

Dono nen

micande

Aihabin
ſciceth
Diaconin.
lnſcholise
Ddorneg
trepwobe
tato
no in dĩ

Odſantib

deſtude
dumnpt

ſer ſeno
Ttüaſie
Urde Ne
wemnücong
18.

ndat
ntehe
cho
ontge

.

Nrintka⸗
Geſeeton
aCa d
ſimi achn
e lsrehus
6) Clent
vodismer
roͤobl/
rii ote
aüboeme
s mhbus
rmmiguſe
ls cos 4
dellis do⸗
pm .
Nts hobe
te oluc
ſoui ait
toeln
totühehe
te unatnd
en
pena nl
nu hebe
ivlgs

quis titio ff. de vſufruu accreſc⸗
do Et illã qrtaʒ dabit pauꝑibus.

tuãs ſit vlurarius.
Quero nunq d ſufficit agenti ꝓba
re ꝙ mutuãs ſit manifeſtꝰ vſurariꝰ
ante ↄtractũ et tꝑe ↄtra et poſt
Et ꝙ olueuit exigẽ inſtẽa de du /
plo vere ſoꝛtl.Archidiacon? ꝓ de /

bitoꝛe inducebat ſupꝛa capkm Cũ

in dioceſi de pignoꝛibꝰ Illo vos.

De cleric. ꝑegrinãtib.c.ij.de hereti
