diligenter aduertendũ ꝙ ſi qs ex
cupiditate moueat᷑ pꝛincipaliter
ad recipiendũ mutuũ ſub vſurl.vt
mercetur et diuitias cumulet non
excuſatur a peccato moꝛtali cum
cupiditas bᷣm ſe et roõe ſin ie de 85

ſe mõꝛle pcẽm Thos eẽ ſcða ſcðe
q.lxxviij.dicit ꝙ accipere mutuum
ab vſuris ab vſurario manifeſto
ꝓpter aliqð bonũ vt eſt ſubuẽtio
ſue neceſſitatl.vel alteriꝰ licitũ eſt ſi
cut etiã licet ei qui incidit in latro/
nes manifeſtare bona que habet
ad hoc vt non occidatur qꝗᷓ tñ diri

piendo latrones peccant Et intel
ligit Hdalricus non ſolũ de abſo

luta neceſſitate ſed etiam de neceſ/
ſitate vtilitat.quã aliquis conſeq/

tur agendo negocia ſua ſcʒ ꝓ ſu/

ſtentatione familie ſue m graduzʒz
et ſtatũ ſuũ.

An mãadatari“ teneat
tanquã oſurarius.

Sʒ pone ꝙ mercatoꝛ mandat ſo/
cio ꝙ mutuet ad vſuras an man/
datariꝰ teneatur tanq; vſurarius
ad penas contentas in. c. Quia in
oĩbus et.c. Cũ tu.extra de vſuris
et in. c.i.et.ij.eo.ti.li.vi.cum ſilibus
dicunt aliqui ꝙ ſi mandatariꝰ ha/
buit ſpale mandatum ad mutuan
vuju alicui ꝑſone ſpãli.non tenet᷑ tã/⸗
q;; vſurarius Dlias aũt ſi habuil/
ſet mandatum generale non expli
cando cui mutuetur neq; ſub quã/
ta vſura. tunc cũvideatur electa in
duſtria perſone talis mandatariꝰ
tenetur arg..in. c ſi ep̃ᷣs de pᷣbẽdis
li. vi. SGed tu dic ꝙ vterqʒ caſu te/
netur ſi mand ans efficitur non ſol
uendo pꝛo q̃ᷓ fcit qð habetur in.c.
Sicut nec ſuo xlvi.diſt. NVbi dicit
leo papa Sicut nec ſuo ita nec ali/⸗
eno nomine aliquis clericoꝝ exer/⸗

cere fenus attentet Indecens em̃
eſt alienis cõmodis crimen ſuum

impendere Eſt enim regula iuris

Qõ quis nõ poteſt facere ſuo no/
mine.etiam non pᷣt alieno.ff.de ad
miniſtratione rei. ⁊cc.l.ij. in pᷣncipio
ff. Que res pignoꝛi obligari poſ
ſint.l.ariſto.Ixxxviij. di. ep̃s.v.q.iij
c. vlt..et. xxij.q.viij. c. Is a quibꝰ.

(Anrecipiens alio noie

pollet ab agendo repel

SGed nũquid p̃t repelli ab agendo
qui alieno nomine recipit vſuras
Reſpondit Michael extra de vſur..
tenet ꝙ ſic per dicuzʒ c. Sicut cum
ſua.glo. tamen in dicto.c. Michael
foꝛmans hanc queſtionem et ar.
guens pꝛimo ꝙ ſic. Poſtea ſubdit

non videtur quia nihil in ſuam vti

litatem verſum eſt nec contra iſtũ
agetur ad repetendas vſuras ſed

contra illum qui habuit illam vtili

tatem Jo. an. poſt Inno. allegat
capłm penult.extra de peculio cie
ricoꝝ Et hoſt.ad idem allegat ff
de vi et vi armata.l.i Cum pꝛo
curatoꝛ et extra de ſententia excõi
cationis.c.mulieres Gofredus tů
in ſumma de vſuris Quid ſi qͥs.
dicit illum qui alieno nomine vſu/
ras recipit non teneri niſi in ſubſi/

dium ſcilicet ilo pꝛo quo fuit ex/

torta non exiſtente ſoluendo.

(Cnid de rutoꝛe cura⸗

o!
Qerit
Ffnal
glistn
non no
no pſur
urſipi.
koerto⸗
Marilla
eno Et
gumen
cumn i
dieſeog
oorep⸗
icic
temſu
galain
verum
luntas
rri.
deſent
volun
mis d
oꝛthi
et nihi
fuict mi
neritkk.
Curard
nerare
Pllid
ſener⸗a
rum
pieer
erll⸗
0 ti
taten
lte
fN

A
ubott
am pel
raſſt
fasſed
myyi
Neger
loce
gatf
mmp.
gexcol
dus t
ſes⸗
ne nin
ubi
iit /
.

lech

toꝛe et pꝛocuratoꝛe
Querit hoſt..in ſumma de vſuris
Sfinali verſiculo finali. Quid ſi ali
quis tutoꝛ curatoꝛ vel pꝛocuratoꝛ
non nomine ſuo propꝛio ſed alie /

no vſuras recipit nunquid repelli/

tur ſi vluras repetat ab illo qᷓ ab
eo extoꝛſit vſuras niſi et ipſe reſti/
tuat illas quas recepit nomine ali
eno Et reſpondet videtur ꝙ ſic ar
gumento.xlvi.diſt.c. Sicut nõ ſuo
cum ſupꝛa dictl. concoꝛdantijs et
ij. q.iij. Conſanguineoꝝ Er ſub /
dit ſed quidaz contra quia net ab
ipſo repeti poſſunt vt dicunt pꝛe/
dicti cum nihil verſum ſit in vtilita
tem ſu am. Sed certe male dicunt
quia in delict.non attenditur an
verum ſit ſed ipſum factum et vo/
luntas et ꝓpoſitum delinquentis
xxij.q.v.c Qui periurare et extra
de ſententia excõicationis. c. Cum
voluntate Dam ſi pꝛocurator ni/
mis deijciat te de fundo tuo tene/
oꝛ tibi inter dicco. vnde vi tenetur
et nihilominus ipſe qui in hoc pa/⸗

ruit mihi licet nihil ad eum perue/

nerit ff. de vi et vi armata.l.iij?

curatoꝛ. nec tenetur pꝛocuratoꝛ fe

nerare quia nec tutoꝛ pecuniazʒ pu
pilli dum tñ ꝓpꝛiam pecuniã non
feneret ff. de adminiſtratione tuto
rum l.tutoꝛ qui repoꝛtoriũ pecu
nie et. l. Cũ plures cautelam Fvltl.
et.l.ſequẽci ꝓnõ audiendus fate

oꝛ tã dicit hoſt.ꝙ is in cuiꝰ vtili/
tatem verſum eſt pꝛimo et pꝛinci/

paliter tenetur et aliꝰ in ſubſidium
ff. de eo ꝑ quẽ factũ eſt. l. Ex B edi

cto ff. de dolo... elegãtur Fpenult.
et hec indubitãter vera ſunt de tu
toꝛe curatoꝛe et ꝓcuratoꝛe ꝓ eo
p̃ᷣſtant auctoꝛitatẽ talibꝰ Nã agen
tes et ↄſentiẽtes pari pena puniũ
tur.iij.q.i. Dotũ in fine. xij.q.iij
Qui ↄſentit Et aplus dicit ad rõ/⸗
nos pꝛimo digni ſũt morte nõ ſo/⸗
lũ qui faciunt ea ſed qui conſenti⸗
unt facientibus.

De pꝛelatis ſubſcribẽ

cibus et ligillantibꝰcar
tas vſurarum.

Seod qᷣd de platis ſubſcribentib

ſen ſigillantes cedulas vel cartas
vſurarias Rñdeo bᷣm hoſt.in ſum
ma de vluris An aliqᷓ vᷣſi. fi. Si
p̃latus nõ legit tenoꝛezʒ ſcripture
vel legit ſedo vſura velata erat qͥa
foꝛte appoſita erat maioꝛ qntitas
q; in veritate fuit mutuata nec p̃ᷣla
diligẽter inq̃ſiuit aut ꝑſcrutat
extitit veritatẽ a ideo nõ intellexit
fatue egit licet in veritate nõ ↄſen
ſerit. C pl valet qð agit᷑l.fi. ff. de
pignoꝛaticia actiõe.le. Gaius Si
vo legit et veritateʒ inuenit parti
ceps eſt vſuraꝝ in crimine licet nõ
in cõmodo ſNã ſubſcriptio in mul
tis iurl.articulis ↄſenſuʒ et a pba
tiõem inducit de re iu dicata inter
vos C. Si certum petat᷑.l. Mutue
C.de adminiſtratiõe tutoꝝ Si nõ
ſcripſiſti C. de donatisibu s.l. Nõ
pignoꝛãs C. de fideiuſſoꝛibꝰ.l. St
pater. C. de rebus alienis non ali
enandis. l.ij.

(Eigillũ pꝛelati autenti⸗
cat ſccipta. .

Pꝛeterea cũ ſigilla platoꝝ reddãt
inſtr̃a autentica extra de fide in/
ſtr̃oꝝ.c.Scripto.laici ꝓpter ̊ᷣ cre/
dentes ↄtractus hmõi per ecciam
a ꝓpbatos ſeturi peccãt Et ideo
de pꝛelatis hmõi dici p̃t laqueus
iuuenũ oss vos eſt..ij.q.vij.paulꝰ.
Quãuis etiã ad laicos vſuras re⸗
ciꝑe diuini iudicij aiaduerſione ſit
dignũ maioꝛem tñ incurrũt foꝛmi
dinem q̃ſi fomitem ſui errorl.inp/
latis inueniũt dũmodo eos in de

uia moꝛtis impellũt qͥ pꝛedicatiõe

eoꝝ ad viam vite fuerant reuo/
candi ſicut alias dicitur in caſu cõ
ſimili extra de decimis Quauis.

nid de ciuitate vel

99 . 0
collegijs mutudãtibus.
Sed quid de ciuitate vel collegi⸗
is pecuniam dantibus ad vſurazʒ
nunquid ſinguli ſunt vſurarij et te/
nentur ad reſtitutionez. Et Reſpõ
dendũ ẽ hm Hoſt..in ſumma de pe
nitentijs et remiſſionibus Qui/⸗
bus et qualiter verſiculo Quid de
ciuitatibus videtur ꝙ non tenean
tur ſinguli quia vniuerſitas non ẽ
ſinguloꝛum. xij.q.ij. c. Qui manu/

mittitur Sed dicas contrarium.

Nam quo ad delicta pꝛecium per/⸗
tinet his qui conſencientes ſunt et
puniuntur et ſingulariter obligan

tur non tanq; vniuerſitas que ani
mam non habet neq tanq; vni⸗/

—

uerſi ſed tanq;ᷓ ſinguli argumento
extra de vſuris.c. Conqueſtus.vij
.q.i. Sicut vir xxiiij.q.iij. Si ha/⸗

bes ff. Ot metus cauſa. I. Metum

F Animaduertendum Qõ intelli/
gas de his quibus in mente ſua
hoc placet et ratum habent et con
ſentiunt vel cum pꝛohibere poſ/
ſent non pꝛobibent extra de ſentẽè
tia excõicationis.c. Quantũ deʒ
etiam eſſet ſi ciuitas vel cõitas re/
ciperet aliqð pignus et fruct ei
non cõputaret in ſoꝛtem extra de
vſuris.c. Conqueſtus cum ſilibus
Et licet oẽs ꝓut didũ eſt ↄmittũt
vſur am tũ ſᷣm guilhelmũ nõ tenẽ/⸗
tur ad reſtitutiõem niſi inꝗntũ ad
eos peruenit vel quãtum releuati
ſũt ab expenſis qᷓs feciſſent deſuo

Pꝛincipales tñ qui ꝑſtiterũt vłp⸗
ceperũt auctoꝛitatem ita ꝙ alias

ciues non feciſſent in ſolidũ tenen/

tur qꝛ qui cãm damni dat damnũ
Dediſſe videt vt in dicto.c.fi.de in

iurijs et damno dato Deregenti

bus et alias pꝛohibere volentibꝰ*

non eſt dubium quin crimen vſu/⸗
rarũ cõmittũt et ad reſtitutiõem
tenẽtur qð etiã bene per argume/
tum ꝓbatur l.municipibus.ff. de
conditionibꝰ et demonſtrationibꝰ
Mlij vo non pꝛincipales guberna
toꝛes vel alij ignoꝛantes vel non

pꝛohibẽ volentes nõ ſubijciuntur

argumẽtoꝝ notatoꝝ extra dera/
ptoribus.c. Suꝑ eo.et ſic cxcõica/⸗
tiõi niſi iſti ꝑticiparẽt cõmo dũ ſin/⸗
gulare et burſale qꝛ tũc expᷣſſe cõ

ſentire videntur et ſic tenerent vt

lupꝛa dictum eſt.

(Derp⸗

dentest
priove 1

Hedpo

Pſdent
bus ſſt
vel pnm
percpĩ
kütrlur⸗
lesle ſp
waram
erexye
ſncurri
nerent
recues
bitaris c⸗
fn e
odem
cus eſt
Hic ad
rea die
ges ſuc
ergo.t
nawre
ſare er
tmätes
guber,
Nequ
mn
debon
r gat
berch
aüͤtc⸗
gecip

ii⸗

nto

2

dor
n
deli
eſua

(De pꝛeltants p pꝛeli⸗
dentes ciuitatũ impoſicl.cũ perce/
ptione lucri an liceat
Sed pone imponũtur pᷣſtãtie per
pᷣſidentes ciuitatũ vel cõitatũ ꝓ qͥ
bus pᷣſtantijs obligãtur pignoꝛa
vel ꝓmittitur certũ lucxꝝ Nũquid
percipiẽtes fructũ vel lucꝑꝝ cõmit/
tũt vſurã Rñdeo aut tales pᷣſtan/
tes ſe ſponte ingerũt et cõmittunt
vſuram aut coacti ſũt ad pᷣſtandũ
et ex hoc multaʒ incõmoditatem
incurrũt ita ꝙ libenter ab ̊ abſti⸗
nerent Cõitas aũt volens releua⸗
re ciues ſuos dat de introitibꝰ ci/
uitatis certũ qͥd ꝓ cẽtenario a tũc
Hᷣm qͥſdam nõ eſt vſura Dicũt em̃
ꝙ de natura et rõe vſurarij ↄtra/
ctus eſt ꝙ mutuũ ſit volũtarium.
Hic aũt violentũ ergo. vt. Oꝛete⸗
rea dicunt ꝙ cõitas pᷣ̃t releuare ci
ues ſuos qͥs cogit ad mutuandũ
ergo. &. Pꝛeterea dicũt ꝙ cõitas
natur aliter obligata tenet᷑ recõpẽ
ſare ergo. Pꝛeterea dicũt ꝙ mu
tuãtes ex talibus mutuis ciuitas
gubernatur et magnaʒz vtilit atez
vↄſeqtur ergo. &. Preterea dicunt
ꝙ mutuãtes recipiũt cõmodum
de bonis ꝓpꝛijs qꝛ de ꝓuentibus
et gabellis cõibus in quibꝰ quili/
bet ciuis ſoluit pro rata ſua.vſura
aũt cõmittitur de eo ꝙᷓ mutuans
accipit de re aliena.

(Obiectio ad argumen

His aũt nõ obſtãtibꝰ* otrariſi vi⸗

det elle veꝝ qꝛ vt ſatis ſuõ ꝓbati

eſt nullo mõ rõe mutui excreſcètiã
licet accipe ꝑ vᷣbũ iheſu Mutuum
dates c. Wſura aũt eſt qcqd acci
dit ſoꝛti ergo. t. Vrgumẽta nõ co
gũt nt̃ario Qam pꝛimũ arguj tũ
nõ cogit qꝛ licet a pꝛincipio mutu
um nõ ſit volũtariũ abſolute e tñ
volũtariũ mixtũ ſicut dicimꝰ ꝙ co

actavolũtas volũtas ergo t fa

ciũt nõta extra in c·. Neniens de
ſpõſalibꝰ et in.c Nd audiẽtiaʒ O.
metus cã cũ ſibibꝰ Oꝛeterea licet a

pꝛincipio tale mutuũ nõ fuerit vo

lũtariũ tñ ex pꝰfacto fit volũtariũ
ꝓ ſpe lucri ergo.&. Oꝛeterea licet
ciues cogant᷑ mutuaẽ᷑ nõ tñ cogũ

tur lueꝝ accipe Miciũ aũt vſure

nõ eſt ex ̊ ꝙ qs mutuat ̊ ex hot
ꝙ aliqͥd accipiat vltra ſoꝛtẽ ergo
. Dd ſcom rñdet᷑ ꝙ ciuitas rele/
ua᷑ pᷣt ciues ſuos altero de duobꝰ
modis no mõ ꝑ modũ gr̃ea h̊
licet Dlio mõ ꝑ modũ obligatio/
nisa B nõ licʒ Doſſʒ ergo cõitas
gratl.dare nõ pᷣt mutuãs rõe p̃/
tedẽtis obligatiõis quã cõitas ſi⸗

bi facit ꝓ mutuo aliqͥd acciꝑe vl

tra ſoꝛtes. Nec obſtat etiã ſi dicat᷑
ꝙ recipit q̃i intereſſe qꝛ tale inteſſe
eſſet ab euentu quia ſicut ciuitas
ex tali mutuo potuiſſet lucrari ica

potuiſſet perdere. Non enim ha/

bet locũ in tali caſu conſideratio
dubij que habetur in venditioni /
bus vt in. c In ciuitate extra de v⸗
ſuris cũ ſilibꝰ. d tertiũ dicenduʒ
ꝙ ſi naturalis obligatio deduci

poſſet in ciuilez qua vſura poſſet

excuſari qð falſum eſt de qͥ ſatis

ſuß diximꝰ Dd qjrtu Kñdetur ꝙ li dent vſurarij hñt alia bõa q; jne
cet ciuitas ex tali mutuo guberne / acqſita ꝑ vſuras à no Si ſic licite mos
tur et vtilitatẽ magnaz recipiat at ꝑticipat Si vᷣo ecõtra nõ licet reci hughi
tñ ꝓpter hoc non pdt eſſe licitũ acci / ꝑe cũ reſtituniõi ſe ſubijciat vt vſu/ notaͤt
ꝑe vſurazʒ cũ non liceat etia re⸗ rariꝰ Vñ in tali caſu qð ꝑcepiſſet ſoq
dimenda vita captiui vt in c. Du/ reſtituẽ tenẽtur his a qͥbꝰ accepta Mo⸗
per eo extra de vſur. Non em̃ ſunt eſt vſlura ᷣm vdalricum. tiazt,
facienda malavt veniant bona vt (Q , „1 — niot
ſup̃ diximꝰ Mo quintum dicenduz — uid de famulis vlu⸗ dur
eſt ꝙ licet gabelle er pꝛouẽtus ſuc Ef dis
cedant er hoc ꝙ ciues ſoluũt non rariozum. tg

tñ efficiũtur ſinguloꝝ ſed vniuer / PSed q;d de famulis vſurarioꝝ ni / cpal⸗

ſoꝝ qꝛ ſitut diſtingu bonũ ſingu/ Hil habẽtiũ pter vſuras Un licite ꝑ ceſiaf
lare a bono vniuerſali ita nce eſt cipiãt mercedẽ laboꝝ ſuoꝝ Rñde (Cit
diſtingẽ in caſu pdco ergo nõ ob tur ſi ſeruiũt in reb licitis et houe iuiͤd/
tat niſi gratis daretur. ſtl. ad nẽitatẽ vel vtilitatẽ vſurari ocora
oꝛũ licite etiã pñt e mercedez ac/ M
n familiares vlurari ciꝑe. cũ ꝓPpter eoꝝ ſeruiciũ a merce ſep
Tueneen , dez ꝑceptam nõ mag. efficiat᷑ nõ tenti
Orum tenentur. ſoluendo qꝛ merces cũ oꝑe ↄpẽa n

Sed qᷣd de familiarib“ vſurarioꝝ tur vt ſup diximꝰ de ſocietate. Si chire
mutuãtiũ ſb vlurl. Et rñdeo ſi par aũt ſernirent in illicitis er inhone/ gic⸗
ticipantur in quota lucri non ẽ du ſtis nõ poſſent de lucro vſurario nine
biũ quin tenent᷑ vt in. c Michael er mercedem acciꝑe pᷣm guilhelmum gnc
tra de vſur.. Si vero locant oꝑpas qð etiã tãgit Jo. de lig. in. c. ſuper e
ſuas tũc qᷓmuis peccent nec tñ te/ eo extra de vſur.. et notat doctoẽs fie⸗
nentur ad reſtitutiõem niſi qntum moderni in. c. Michael eodem ti. obi
ad eos puenerit de vſurl.neq; ſub .;
notata de mandatario ð etiã te⸗ “ d.J
net Jo. de lignano.in.c. Super eo caulis vlurarum. ntgi
extra de vſuris Sed qd de iudice coꝛaz q̊ agit de in
erſ – 3 vſura On in cauſa vſuraria iudi/ tgt
£ d kiendũ de dono cãs ad aliqͥd tenea Rñdeo H̃ in/ n
5 T; cũbit duplex inquiſitio Orimo co/⸗ ſoch
vlurario dD el elemolina ram quo iudice agi debeat de vuu nn.
Quid de participantib aliquid ris Secũdo an iudicãs ꝑſoluẽdũ Tbi
ex lucro vſurꝗrio per modũ doni vſuras ad aliqͥd tenea? Quatum fſſei⸗
vel elemoſine nunquin licite parti / 20 pꝛimaz inquiſitionem Ruder wd
ciꝑp an: Rũ detur ſub viſtinctiõe vi⸗/ vterq; iudex pꝛocedere poteſt et n
e

———

c
icice
Wecl
ple
lept

vlr

Nni
iclep
Ride
hone
Urori
3 9
wae,
ak no
Npel⸗
1, S
Hone
rano
num
ſper
does
mi.

gln

En⸗
indi
Bin
not⸗
depe
ioi
jum
Re

dz in cauſa vſurararia còͤtra vſa/

rarios vt reſtituant vluras m

hugilinũ et archidiaconũ qui ita
notãt in.c. Quid dicã. xiiij. q.iiij.

OId qðò bene facit qð habetur in.

c. Nd nrãm. jj. de iureiurãdo Idez
etiaʒ notauit laurentiꝰ in dicto.c.
quid dicam et Bofred hãc ſentẽ
tiam a ꝓpbat alijs quibuſcũq; reie
ctis Et hoc ꝓ veriſſimo tenendũ
eſt ꝙ in crimine vſuraꝝ licet pꝛin
cipaliter hoc crimen ſpectet ad ec

clen aſticũ iudicem extra de vſurl.

c. Cũ tu et.c. Quia in oibus Attñ

laici coꝛã indice ſeckari. clerici ve/

ro coraʒ iudice ecciaſtico poterũt

conueniri.Hoc etiam notat Ho/

fredꝰ i.c. Cũ ſit.extra de foꝛo ope
tenti Nbi idem notauit vincentiꝰ
et bernardꝰ in glo. vltima. Et ar /
chi. remittit ſe ad notata ꝑ eũ.xvi.

ꝗq.i.c. In canonibꝰ vᷣſi. generaliter
in fine vbi dicit ꝙ Goff. intelligit

ꝙ in. ca. Si clericis extra de foro
vpeten.trahebat᷑ reus laicꝰ ad fo/⸗
rũ ecẽciaſticũ tunc eſſet conſuetudo
ꝙ laicus cõueniretur in foꝛo eccie
ter rem ecciaſticam vt ibi et in
dicko. c. Cũ ſit Dotat etiaz idem
archi in fine dicti.c. In canonibꝰ
ꝙ pꝛincipes ſeculares tenentur ad
pſtandum auxiliuzʒ ecc̃ie vt malos
gladio puniãt qͥs etiazʒ ſpũali gla
dio cõpꝛimere nequit ad ideʒz. xx/
vij.q.i.c.Si homo eſſes .xxiij.diſt.
Tibi dño ertra de officio oꝛdina/
rij.c.i.et.c.Qm̃ in fine vbi de hoe
xvi. di. Nec licuit Dñs Jo.de ligna
no in.c.fi.extra de vſurl.dicit Sed
ad queʒ ꝑtinet cognitio vluraruʒ

ſticus iudex pñt cognoſcere. Alij

ꝙ ad ecciaſticum ſoluʒ ꝑtinet hoc

tenet Jo. monachi.de vſurl.. li.vi.
Buper rubꝛica Mouetur. quia eſt
contradtus contra pꝛincipia reruz
iudex ecciaſticus cognoſcit. Yſta

ratio ↄcludit ꝙ de vitio ſodomiti
co cognoſcat eccia ſolũ et ſic olim

extitit obſeruatũ Contrariũ tenen
tes mouentur qꝛ hoc nihil eſt ecci
aſticũ Oaul“ de lyaſarijs in clemẽ

tina pꝛima de vſur..dicit ꝙ ſi aga
tur de vſura vt in debitum ſolutu⸗

tiũc p̃t ſcłarl. cognoſcere Si aũt vt

de erimine tũc coꝛaʒ ecciaſtico dz⸗
uenire Bed aduerte ſuppoſito ꝙ

lex ciuilis ꝑmittit vſuraz qũo cõdi

tio indebiti intẽtabitur coꝛã ſecła/
ri cũ dici poſſit ſibi ꝙ de lege ciuili
debeak vſura Hon poterit ergo

coꝛam ſeculari ſed coꝛam ecẽiaſti⸗

co iudice agi qꝛ ius canonicum to
taliter vſuras impꝛobat Vñ ſi agi
tur ad penaʒz ſcłaris index non p̃t

inter dicẽ ſacr̃a vt in.c. Quia in oĩi,
bus de vſur.. nec poterit infringẽ
teſtamentũ vſurarij de è in. c.ij. de

vſurl..li. vi Qon pꝛeſtita cautione
vt ibi Cũ aũt agitur de reſtitutõe
vſurarũ tunc ſi vſura centeſima vł

alia pꝛohibita de iure ciuili eſſz ex/

toꝛta tali caſu ad iudicem ſecłarez
poſſet talis cognitio pertinere ſedð
ſuppoſito ꝙ ius autenticoꝛum pꝛo

Hibeat totaliter vſuras vt cauti/
us eſt intelligi ſicut ſupꝛa notaui/
mus tunc bene dici poteſt ꝙ iu/
dex ſecularis bene poteſt cogno/

ſcere vbi non agitur de forma/

litate pccẽi nõ pᷣt ↄgnoſcẽ niſ iudex
ecciaſticꝰ extra de iudicijs.c. No/
uit et ſic tenendum eſt.

ras in quid et ad quid
incidat.

Quantũ ad ſcõ am inquiſitionem.
RKiñdetur ꝙ iudicãs ꝓ ſoluendis
vſur..pꝛimo et pꝛincipaliter moꝛta
liter peccat Etiã ſi ſit iudex ſcł ar!.
p̃ſſuppoſitl.notatis in qſtiõe pᷣcedẽ
tividelz ꝙ etiã vſura iure autẽtico
rũ ſit ꝓpibita imo plꝰ'ẽ ꝙ iudica./
tes ᷣm ſtatuta ꝑmittẽtiavſuras ſè
tentiam excõicatiõis incidũt iuxta
notata. c. Ex graui de vſur..in cle.
Abi poteſtates capitanei Rco/
res Conſules iudices Cõſularij
aut alij officiales qͥ ſtatuta ciuita/
tũ hmõi pꝛeſũpſerint obſeruare ſi/
ue obſeruari facẽ ſentètiam excõi/
catiõis incurrũt Tenent᷑ nipilomi
nꝰ damnũ paſſũ ad reſtitutiõezʒ ꝑ
ea q̃ notant᷑ in. l.vltl.C. de penis
iudiciñ qͥ male iudicant niſi poſſẽt
inducẽ illũ ꝓ quo ſentẽtia lata eſt
ad reſtitutiõez plenariã faciendaʒ
et facit qð notatur in.c.Quattuoꝛ
modis et in. c. Quicũq;.xi.q·iij.de
q̃ etiã infra dicemꝰ dũ aget᷑ de ꝑ/
uerlſiõe iudicij a ſat..nõtur in.c Cũ
eterni de ſentẽtia et re iudi.li.vi.

De aduocatis vlurari
oꝛum ad qðᷣ teneantur

Sed q̃d de aduocatis vſurarioꝝ

udicas ploluere vlu⸗

Riñdetur ſi ſcient᷑ ipos defendunt

in cauſis vſurarioꝝ mortalit᷑ pec/
cãt et ſi ex eoꝝ allegatiõib indu/
cũt iudices ad iudicã dũ ꝓ vſura/
rijs incidũt in eaſdeʒ penas in qᷓ̊s
incidũt iudices et ſic ſicut ijdem te/⸗
nent᷑ ad reſtitutiõez mõ ſupᷣ dicto
qꝛ ꝑticipãs in crimie criminoſo in
cidit in eandẽè ſentẽtiaz vt in. c. Si
ↄcubine extra de ſñũia excõicatõis
Silr dicödũ ẽ de ꝓcuratoꝛib vſu
rarioꝝ. Quid ãt de teſtibꝰ adhibi
t..ad ↄtract* vſurario ? Rñdeo ſi
ꝑpendũt de vſurario ↄtractu vel
de ↄtractu inito in fraudẽ vſuraꝝ
mõꝛliter peccõt tãq; fauẽtes tali
ↄtractui ꝑ p̃dictũ.c. Si ↄcubine et
ꝑ notata i.c. Sicut dignũ i. ꝛ.in

Cc. Od audittiaz. extra de homici/

dio Quid adhibeant᷑ in iudicio de
bẽt ꝓ poſſe euitare ne teſtificẽtur
in fauoꝛẽ vſurarioꝝ Si aũt coꝛru

pti pecunia teſtificati fuerint ꝓ v⸗
ſurarijs falſũ teſtimoniũ deponen

do ex qͥ ſñia lata ẽ ꝓ vſurarijs te/
nent᷑ dicti teſtes ad dãnuz paſſo
eo mõ qͥ ſupᷣ dixim' ſi nõ pñt indu
cẽ vſurarios ad reſtituendũ arglꝗ.
xvij. q.iiij. Si qͥs in atrio ff.vc calũ
niatoꝛibus.l..generałr F. Yllud i. q

i. Jubem ſam et venialia teſti/

monia ſicut et iudicia venialia re⸗
pꝛobantur vt notat hoſt..in ſũma
de teſtibus F Quis poſſit eſſe te/⸗
ſtis y Quis repellitur.

et familia pꝛo victu et amictu.
Sed qᷣd de vxoꝛe et familia parti/

tpen
nhe
ink
gliad
debet
tbi⸗
ſtiuut
jnoe
laſol
reſtieu
nege
et ign
gocea
ſas ſi
ſoͤſe
Pnan
tigen
lü coꝛ
gye
wan
risp
busn
bett
bonis
ilspe
i ſb
noi
lopela
ſo
ſqn⸗
lurand
bigno⸗
Siß
boſſi⸗
cumor
adeg

(Man

ne
/
/
N
s
te
o
din
Hi
dis
vſi
doſ
jpel
rar
tali
er
an
wid/
ode
tiu
orn
nen
aſo
r
alü
i
eſt/
e/
ma
ſete

.

cipantibꝰ in viu et amicku de pe/
cunijs et fructib vſurarij Rñdeo

ſᷣm Raymũdũ.Si vſurariꝰ nõ hz

alia bona niſi queſita ꝑ vſuras nõ
debet vxoꝛ ꝑcipere de talib fru/
ctibus et de pꝑceptis tenetur ad re
ſtitutiõez ſi ſcienter percepit niſi ꝓ

qnto cũ diligentia vxoꝛ et fami/

lia ſolicitarent patrẽfamilias ad

reſtitudũ vſuras. Dam tũc tãc;ᷓ
ſi negocia gererent aliena vtiliter
et ignorante et abſente eo cuiꝰ ne/
Zocia gerũt licite recipiũt expen/⸗
ſas ſiue ſecuta fuerit vtilitas ſiue
nõ ff. de negocijs geſt. l. ij. et. l. põ/
pinian' et.l. Ged an alter. Qð in/

telligendũ eſt eo tꝑe quo circa ta/

liũ coꝛreptiõem laboꝛauerũt non

P Vxoꝛ et familia poſſint viu to⸗
to anno de reoꝰ rapt..vel vſura/
rijs pꝛo vna admonitiõe vel dua
bus ſed q; diu continue inſt ant lo
cis et tẽgibus opoꝛtunis Oꝛ ſi in
bonis vſurarij ſũt aliqua licita de
illis pñt ꝑcipere.alias aliunde vi
ctũ ſibi querãt ſaltem ſi opus ẽ ele
moſin aliter vel denuncient epo vt
cõpellat eum paſcere familiaz de
ſuſto lucro. ij. q. i. Si peccauẽit.xx/
ijj. q. v. hoc videtur extra de Jure /
iurando Quẽadmodum extra de
pignoꝛibꝰ. c.ex l̃is extra de dona
tione ꝓpter nuptias.c.per veſtras
Si tñ in arta neceſſitate cõſiſterẽt
poſſẽt etiã de illis illicitis percipẽ
cũ moderamine tñ ne fame perirẽt
argumento de conſe. dil. i c. Sicut

et de conſe. dil. vi. c. Cum diſcipu/
los cum ſimilibus

Queſtio de cambio.

Ultra p̃dicta quero quid de cam
biatoꝛibus Done campſoꝛ ꝑmu/

tando pel cambiendo recipit vnũ

denariũ ꝓ floꝛeno vel pone ꝙ di⸗
ſtantius facit pecuniaz numerari

et ego hic vel reſtituo cũ aliquali
ſuꝑadditione eſt ne vſura Nider

ꝙ ſic quia queritur fructꝰ de pecu/
nia que tamen nõ parit vt ſup̃ di⸗
ximus In contrariũ ẽ veritas qꝛ
hic nõ eſt mutuũ ſed ꝑmutatio ad
inſtar venditõis Oꝛeterea cãpſoꝛ
ſuſcipit in ſe perickm et adhibet la/
boẽs ergo iuſte poteſt ꝑcipere qð

ſua intereſt. Oꝛeterea curſus mo/

nete variabilis eſt vt in.c..Quan/
to extra de Jureiurando et in. c.
Non eſt in poteſtate de decimis
in. c. Olim de cenſibus. cum ſi fa
ciunt notata ꝑ Inno. in. c. Naui/
ganti in pꝛincipio extra de vſuris
vbi dicit ꝙ ſi quis recipit pecuniã
vltra mare vehenda certo ſibi pꝛe
cio conſtituto ſiue recipiat in ſe pe
riculũ ſiue nõ. nõ ẽ vſura ſed eſt lo
catio oꝑaꝝ vectiõis vel cuſtodie
Idem tenet hoſtl. qui allegat ff.
Naute caupones ſtabularij. l. Et
ita et per totum Naz ratio ꝓhibi
tionis vſurarũ eſt quia in mutuo
interuenit vſus momẽtaneus et in
fructuoſus quia de meo fit tuũ vt
in.l.ijg aꝑpellata ff. Si certum pe/
tatur vt ſupꝛa diximus d qð fa
cit. lxxxxviij. diſt. c. Eijciens Iſta ãt
cõmutatio pecunie non habet vſũ
infructuoſum ſi eſſe ognoſceret. /
re eniʒ plus vellet dare q; accipꝑet
nec etiam in cambio eſt vſus mo/
mentaneus Nemo em̃ accipit pe/
i.

cuniam in cambiũ vt ex ea habe /
at fructũ perdurantem. Nam acci/
piendo aurũ pꝛo argento ↄmodo
ſius ſibi videtur auꝝ poꝛtare vel
foꝛte etiam in loco ad quem acce/
dit non potuiſſet expendere pecu/
niam quã dedit id eo vult aliã poꝛ
tare. vel per litteras cabij in alijs
locis longinquis recipere ex quo
releuatur a periculis itineris qðᷣ
ſibi cedere poteſt ad magnam vti
litatem.

De triplici pecume dik

ferenttii.
Pꝛeterea ptz ꝙ eccia damnat et
pſequitur vſurarios.ſ uſtinet tamẽ
cãpſoꝛes vt ptʒ expꝛeſſe vbicunqʒ
romana curia exiſtit. NVñ diſtin /
guẽda eſt triplex pecunia bm phm
pꝛi. politicoꝝ quarũ pꝛima dicik
naturalis que fit exr eo ꝙ resna/
turales in pecuniam cõmutantur
Caulatur enim a rebus naturali/
us vtſi quis abundãs frumẽeto
et oleo vendat ea et accipiat inde

pecumam. Scda ſpecies pecunie

eſt ꝓpꝛie pecunia vſuraria qꝛ con/
tra naturam quaſi generatiõem
queritur accreſcentia ſicut anima/
lia creſcunt ꝑ partum et talis pe/
cunia damnata eſt vt ſatis ſupꝛa
dictum eſt. Tertia ſpecies pecunie
dicitur campſoꝛia qᷓ Sm phm pᷣmi
tus foꝛte et caſu et foꝛtuna fuit in/
uenta et demũ iam per experienti /
anm artifialis effeda vt diẽ phus
piꝛi politicoz. Qdlibet enim nu/
miſma plus valz per ſe lo quendo
in ꝓpꝛia regione Occidit ergo foꝛ

te aliquos habere aliqua numii/
mata que nõ multũ appꝛeciantur
in ſua regione eo ꝙ non ſunt ꝓpꝛie
regionis illiꝰ Calu ergo venienti /
bus illis ad regiones illas quibꝰ

numiſmata illa erãt ꝓpꝛia et poꝛia

tibus nũmiſmata illa:accidit eos

ꝓ nũmiſmatibus illis acciꝑe plus
q; valerent in regionibus ſuis et

ſic caſu arte campfoꝛia vſi ſunt Sʒ

ex hoc caſu ars cãpſoꝛia ſũpſit oꝛi

ginem vt poſtea hoies ↄſiderarẽt

artificialiter q nümiſmata in diuer
ſis partibexpodunt᷑ vt poſtea vtẽ

do arte cãpſoria lucrarent᷑ g' tał
ars licite ↄceditur ex neceſſitate ꝓ

pter diuerſitateʒ nũmiſm atum ad
vtilitatem peregrinantiũ et cõmu /
tationez rerũ ad vite neceſſitatem
pertinẽtiũ Dõ em̃ ita cõmode res
neceſſarie pñt vbilibet depoꝛtari
Talis enim cõmutatio nõ hʒ no⸗
men mutui qꝛ nõ ſperat᷑ lucrũ ꝓpt᷑
Dilatiõem nec in arte cãpſoꝛia red
ditur ſoꝛs eadẽ ſpecie vel numero
qꝛ dat monetã vni generis et re⸗
cipit alteri Nec ꝓpꝛie dicit᷑ einptio
vel vẽditio qᷓ conſiſtit in rebus ap
pꝛeciabilibus hoc aũt genꝰ fit in
ſola cõmutatione nũmiſmatũ di/
uerſoꝛum generum. .

Permutatio dicltur.

multipliciter.

Et ideo ſimpkr eſt ꝑmutatio q̃ mł

tipliciter dici᷑ DHno mõ ꝑmutatõ
dr̃ gener alr qñ aliqͥo dat᷑ loco al
teri et ſic vpᷣhendit oẽm ↄmutati
onẽ Scðo dicit᷑ ꝑmutatio qñ res
determinata ad vtilitatẽ vite dak

10 dl
muratu
elalu
ſoma
miſmat
gro cap
dick el
pecn
ſeceſtar
Prurat
lerea in
murätn
touse
fübm
nnqyot/
cniullbe
lelnaüͤn
luſoer
debete
ngear
fatur!
mutare
panttt
laboꝛa
predic
alidere

tur der

ſn caſn
ſatio er

ſit

ceptoc

Dr

numie
Piete
recöpe
reiſiue
gliam

ieex

gdna

Umis
ntur
we
ſendi⸗
quid⸗
wori
ſt eos
eplus
ſuiset
neʒ
Mor
ari
ndier
kea pti
gtar
tatep
um ad
tönu
Utatem
deres
portan
1z
pt
iared
numero
isetre
anpti⸗
bus ap
fſtin
i di

pꝛo alia re determinata vt cũ cõ/⸗

mutatur p̃bẽda cũ alia p̃benda

vel alud ſiłe Tertio dicit᷑ ꝑmuta/
tio magis determinate ſicut nu/⸗

miſmatũ ꝑmutatio et hec ꝓpꝛie eſt
ars cãpſoꝛia q̃ ſupꝛa dictis rõibꝰ

dicit᷑ eſſe licita. Dec obſt at ſi dicat᷑

ꝙ pecunia inuẽta eſt vt habeãtur
neceſſaria vite qꝛ ſili ratione talis

ꝑmutatio ↄceditur neceſſario Dꝛe
terea in arte capſoria nõ ꝓpꝛie per

mutãtur numiſmata ꝓ numiſma⸗/

tibus eiuſdem ſpeciei ſed diuerſa/⸗
rũ pᷣm vſum diuerſũ numiſmatum
in quolibet genere. attẽto valoꝛe

cuiuſlibet Nec obſtat ſi dicat᷑ G ta

le lucrũ non habet cõpenſatiõem
iuſticie ratione mutui qꝛ mutuum
debet eſſe gratuitũ.nec ratiõe do/⸗
ni gratuiti quia vbi eſt gr̃a nõ ſpe
ratur lucrũ.nec ex re data vel per
mutata quia eſt pecunia que non
parit Nec rõe laboꝛis qꝛ nõ aliter

laboꝛat q; vſurarius Nullũ enim

pꝛedictoꝝ habet obſtare ſi bene
ↄſideretur Qam ad illud qð dici/

tur de recõpenſatiõe Rñdetur ꝙ

in caſu noſtro interuenit recõpen/⸗
ſatio ex eo ꝙ amplioꝛ vtilitas ꝓp/
uenit tranſferenti pecuniam ex ac/
cepto qᷓ; dato.

Dnplex recõpenſatio
numiſmatis.
Pꝛeterea numiſmata hñt duplicẽ

recõpenſationem vnaʒ ex natura

rei ſiue ex põdere ſiue materia Et
aliam ex determinatiõe leg. polſiti
ue ex quo accidit ꝙ frequenter ali

qð numiſmatũ genus in aliq̊ loco

tãtũ valet qntũ valorez dedit illi

legis diſpoſitio et ideo qũ cãpſor

aliqð genus numiſmatum accipit
nõ pſᷣm determinatiõem et poſitio/

nem legis ſed ̊m eſtimatiõez pöoO/

deris et materie et aliud genꝰ dat
ſm eſtimatiõem legl.poſitiõis et
fit recõpenſatio et equalitas inter
Datum et acceptũ ↄparando va/

loꝛem numiſmatis dati qð valet

m eſtimatiõem legl.ad valoꝛẽ nu
miſ natis accepti qð valet m na
turam rei Mabito reſpectu ad põᷣ
Ddus et ad naturaz vnde ſeruatur
ibi iuſticia ſiłis illi que eſt in empti
onibus et venditiõib que recõpẽꝛ
ſatio fit hic per maiorem et ampli
orem vtilitatez dati apud accipi/
entem a cãpſore q; recepti ab eo
et ideo nõ eſt ſiłe de iſta ꝑmutati
one et mutuo qꝛ actus talis per /
mutationis non debet fieri grat.
ſicut actus mutui ꝓpter qð hic pᷣt
ſperari lucrũ ex laboꝛe et nõ ibi et
tale lucrũ pᷣt tranſire in dominiuʒ
permutantis qð non poteſt licite
tranſire in dominium mutuantis.

uomodo mercatio
ſit illicita. M
Hec obſtat ſi dicatur ꝙ dñs eie /
cit de tẽplo vendentes et ementes
et numularioꝝ es effudit Yo.ij. et
Mat. xxi. qꝛ rñdetur h̊ feciſſe dñũm
ob reuerentiã templi et ad deteſta
tiõem auaricie Circa qð ſcienduz
qð mercatio ſiue negociatio red/
Ditur illicita multis modis Pꝛi /
mo rõe perſone vt cũ negociatit

clericus cui negoclari nõ licz. lxxx

viij. di. c. Negociatoꝛẽ cleric vbi

diẽ Jero. Degociatoꝛẽ clericũæ ex
inope diuitẽ et ex ignobili gloꝛio

ſum q̃ſi quaſdaz peſtes fuge.de HB

etiam ſatis tractat Nug.in.li.q̃ſti
onũ veteris et noui teſtamenti et.
lxxxviij di.c. Conſequẽs et c. for
nicari cũ ſiibus Idez etiã ſtatuit᷑

de militib quib per ſe negociari

non licet C de cõmercijs et mer/
catoꝛibus.l.milites. Scðo ratio/
ne loci vt cũ fit negociatio in loco

diuino cultui mancipato ſiue dedi

cato vt in. c. decet domũ dñi de
immunitate eccie li.vi.et in dicto.c
Tõlſequens et in. c. Eijciens. Ixxx/⸗
vijj. di. c. Tertio rõe tꝑis vt fiunt
mercata ſiue negociatiões dieb⸗
ſolénibꝰ contra pꝛeceptũ dei. de
ſanctificatiõe ſabbati. Exodi. xx.
deut᷑. v. vbi dicitur Non fatiet. in
eo quicq; oꝑis de hot ſatis agit᷑
in. c. Oés dies. extra de ferijsa de
cõſecratione.di.iſj.c Rogationes
et. xv. q iiij. c. ij. et. iij. et. C. de fernjs
l. fi. Quarto rõe modi vt cũ exer/
cetur mercatio cũ mendacijs et ꝑ/
iurijs quib odie mercatoës abũ
dãat vñ Criſoſt.ſuꝑ matheum. xxi.
Vbi agitur de eiectione a templo
dicit Mercatoꝛ ſine mendatio 1 p/

ſurio eſſe nõ t. i. vix eſſe pt qͥ ſac.

habetur. xxij q.ij.hoies.Et.xxij.q
iiij c. Trib* modis Extra de iure/
ſurà o.c. Et ſi xpus. Quinto rõe
conſoꝛtij vt cũ cariꝰ venditur res
tranſeũtibꝰ q; ꝑmanentibus qð ẽ
vtra legeʒz deut xxiiij. QDon puer/
tes iudicium avuene et pupilli nec

auferes pignoꝛis loco vidue veſti
mẽtũ:Exo.xijeadeʒ lex erit indi⸗
gene et colono qͥ ꝑegrinãtur apð

vos.

60 £ 6& 6
Ngociacio licita eſt ſi
ſcite fiat.
Pꝛeter pꝛedicta ergo negociatio
licita pᷣt eſſe ſi licito modo fiat liczʒ
viciari poſſit modis q;pluribꝰ vt
ſupꝛa diximꝰ cũ egimus de vſura
palliata noie emptiõis it. Sic etiã
caãpſoꝛes peccare poſſent exceden
do iuſtũ modũ in lucro vel merce/
de ꝓ cambio Sic etiã in quolibet

alio contradu vel etiã decipiẽdo

ꝓximũ in qualitate vel valore nu/

miſmatũ et ſibia Contra qð dicit
Dptus pꝛi. ad theſſaloñ.iiij. Et ne

quis ſuꝑgrediatur neq; circũueni
at frẽm ſuũ in negocio qꝛ vindex
eſt dñs de his oibus Et leuit.xxv
Qnñ vendis quippiam ciui tuo vel
emes ab eo ne contriſtes fratrem
tuum. &.

u fraus cõtingere

Pr in vſu monetaruʒz circa qð tria

pꝛincipaliter ſunt attendenda.

Hoteſt aũt ↄtingere fraus in vſu

monetaꝝ multipliciter Circa qðᷣ
ſciendũ eſt ꝙ de tali materia ſunt
pꝛincipaliter tria attendenda vi/
delicʒ pꝛimũ monete appꝛobatõ

Scðm eſt ei deterioꝛatio Tertiũ

eſt deterioꝛantiũ punitio ꝓ quibꝰ
bene cõuenit ꝓponẽ᷑ illð qð ſcribit᷑
Exo.xxij.vbi ſic legitur Si qͥs cõ/⸗

mẽdauẽit amico pecuniã aut vas

in cuſtodiaz et ab eo qͥ ſuſceperat

furto⸗
dpph⸗
bereßt
ſbi in 9
rotion
tia pun

E

monete
Lirea
tio mot
fenp
baz i
Verſits
oꝛez 6
r itt
näckt
Terciᷓ
ſode
prima
füvel
pſep
deſpt
cäſur.
ude
geng
temi

pelia

ept
Nder
hzie
digen
inpe
rüdi
qu
tiſe
mee
moꝛ
laz
o

furto ablata fuerit ſi inueniat᷑ fur
duplũ reddet vbi in pꝛtima parte
bene p̃t ↄſiderari a ꝓpbatio vſq;
ibi in cuſto diam In ſcõa deterio/

ratio ibi furto ablata fuerit In ter
tia punitio ibi duplũ reddet.

Circa appꝛobatiõem
monete quattuoꝛ ſũt ↄſideranda

Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ appꝛoba/
tio monetaꝝ ſiue numiſmatũ debzʒ

fieri ꝑ hñtem auctoritatè vt ꝑ pa/

pazʒ imperatoꝛez Regeʒz vel vni⸗
uerſitatẽ nõ recognoſcèteʒ ſuperi/

oꝛeʒz Circa quã a ꝓpbatiõez q̃ttu/⸗
oꝛ ſũt pꝛincipałr ↄſiderãda. Pui /

mũ eſt materia. Scõm eſt foꝛma.
Tertiũ eſt pondꝰ.Quartũ eſt ve/
loꝛ de qͥbus habetur geñ.xxiij. vbi
pꝛima mentio de oꝛigine pecunia/
rũ vel monete et emptiõis habet
ꝓ ſepultura zare vxoꝛis abꝛahe
de ſpelũca duplici.qui ſcʒ abrahã
cũ ſurrexiſſz ab officio funeris lo /
cutꝰ eſt ad filios heth dicẽs. Dd/
uena ſum et ꝑegrinꝰ apud vos da
te mihi ius ſepulcri vobiſcũ vt ſe/⸗
peliã moꝛtuũ meũ.Et . Intercedi⸗
te ꝓ me apud ephꝛon filiuʒ zeor
vt det mihi ſpeluncã duplicè quã
hʒz i extrema ꝑte agri ſui. pecunia
digna tradet mihi eã coꝛaz vobᷣ
in poſſeſſionezʒ ſepulcri et . Et
rñdit ephꝛon dñe mi audi terrazʒ

quã poſtulas qᷓdringentis argen/

ti ficlis valet.iſtud eſt pᷣcium inter
me et te. Sed qntuz eſt Hoc. ſepeli
moꝛtuũ tuſ.qð cũ audiſſet abra/
haz appendit pecuniã quã ephꝛõ

poſtulauerat audiẽtib filijs heth

ones pecuniarũ qᷓ inuente fuerint

qdꝛingentos argenti ſiclosa pro

bate monete publice Ubi ptz ma
teria qꝛ argẽtũ.foꝛma qꝛ ſicł.põ

dus qꝛ aꝓpendit.et valoꝛ qꝛ qua/⸗
dꝛingenti ſicli deſcribũtur Siclus
em̃ grece dicitur ſtater qui viginti
obulos hʒ ſiue decẽ ſcrupulos Gi
clus ergo ſolidi duo et ſemis dicit
papias Qui etiã dicit ſtater è nu

mus qui et ſiclus dictus qð trib

ſolidis ſtet apendens aureos du
os et ita ſtater eſt numus appen/
dens ſemiunciaʒ vnã id eſt aure/
os tres hic duplicatus vnciaz fa⸗
cit Circa hoc etiã dñs ih̊s inter/⸗
rogatus a diſcipulis pharizeoꝛũ

BGi liceret cenſũ dare ceſari ait ilł.

Quid me tentatl.ypocrite oñdite
mihi numiſma cenſus et ili obtu/
lerũt ei denariũ et ait illis ids Cu

1ius ẽ imago hec et ſuꝑſcriptio di /
cũt ei ceſaris tũc ait illis Reddite

ergo que ſũt ceſar..ceſari et ꝗᷓ ſunt
dei deo. Mat. xxij. Et ſic ptʒ vtro/
biq; ꝙ materia foꝛma pondus et
valoꝛ debent eſſe autentica ꝑ ha/
betem auctoritatem q̃ᷓ quattuoꝛ
Dñt integraliter obſeruari qð ſi in

vno erratur iuſta pecunia defrau/

datur et ipſis ſeruatis nõ cadit in

pecunia fraus Et notandũ ꝙ pe/

cunia ſiue moneta inuenta fuit ꝓ
quodã intermedio in obtinendo
