inueniret de bonis illius vel aliqᷣo
ſibi donatum fuiſſet nam iſtis caſi

bus poſſet rem retinere vſq; ad

valorem damni Et vt clarius in/
telligatur ſciendum ꝙ volens ſibi

ꝓPria auctoꝛitate ſatiſfacẽ de bo/

nis debitoꝛis in ſeptẽ caſibus moꝛ
talit᷑ peccat videlʒ Pꝛimꝰ ẽ qñ p̃t
ſibi per viam iuris pꝛouidere et ni
Hilominus ſibi facit ius ↄtra legẽ

Si quis in tantam. C.vñ.vi. Se⸗/

cundus eſt qñ eſſet iudex publicꝰ
et in ſua cauſa vellet met iudicare
quod eſt pꝛohibitum C. Ne quis

in ſua cã.l.vna.vbi dicitur iure em̃
pꝛopꝛia vnq; ad modum eſt ali/⸗
cui licentiam tribuere. –»&. VWbi
gloſa allegat pꝛo concordia. ſ.
de iudicijs le. Julianus.Alias in
cipit. Si alter et.ff. de iuriſdictio/
ne omnium iudicum.l. iuriſdictio/
nem et. ff. de arbitris.l penult.Sʒ

arbitratoꝛ ſic dicit gloſa vt. ff. de

operibus libertorum ⁊&&.l. Si liber
tus quaſi dicat ꝙ in cauſa ꝓpꝛia
non pᷣ̃t quis eſſe iudex vel arhiter
ſed arbitratoꝛ ad qð facit. C. de
cõtrahenda emptione.l. In ven /

dentis Tertiꝰ eſt qñ debitũ non ẽ
liquioũ ſeð dubiũ ẽ an debeat re/
ciꝑe vel nõ Octoꝛi nanq; ꝓbatio
incũbit et cũ ſũt ꝑciũ iura obſcura

reo fau ẽdũ potiꝰ ẽᷣ q; actoꝛi vt in.

c. Cũ ſũt de re iurl.li.vi Quart' eſt
qñ eſt periculũ ſcandali generadi
de furto vel maleficio tuo et ſic in/
famatur indebite Scandalũ autẽ
otra iuſticiaz illatuʒ ↄtra ꝓximũ

7

obligat ad mortale Ma xviij. Qui

aũt ſcãdaliʒ auerit vnũ de puſillis
illis qui in me credũt expedit ei vt
ſuſpendat᷑ mola aſinaria in collo
eius et dimergatur in ꝓfũduz ma
ris. De materia ſcandali ſatis tra
ctat ſca ſcõe xliij.. Quintus eſt
qñ eſſet periculũ infamie ꝓpꝛie vt
qꝛ reputaretur latro vel vſurari.
quilibet aũt curare dz pꝛo conſer
uatione fame ſue. Ecci xli. Curam
habe de bono noiĩie hoc enim ma/
gis pꝑmanebit tibi q; mille thezau
ri magni et precioſi Et NQug..dicit
Nobis enim neceſſaria eſt vixa no
ſtra alijs fama noſtra. xi. q.inj. JIut
vᷣba et. c. nõ ſũt in fine Inde etiaʒ
dixit idem Dugl. Qui negligit fa/⸗
mazʒz ſuã crudelis eſt. xij.q.i.Nolo
vbi idem Dugl. dicit Conſcientia
nobis neceſſaria . ꝓximis aũt fa/
ma nra Et . Qui fidẽs ↄſcie ſuam
negligi: famaʒz crudelis ẽ ergo.

Sext ẽ qñ poſſet eſſe periculũ ꝑſo

nale ſui iiusvt quia poſſet ſuſpen
di pꝛo latrone ex tali actu et hmõi

debet enim plus diligere vitaz qʒ

bona tpalia ergo.. BGeptim' eſt
qũ ſibi ſatiſfaciẽdo moꝛtaliter pec

We

caret poſtponðdo ſalutẽ aie ſue ꝓp
recuperatiõe tꝑalis rei quid enim

ꝓdeſt hõi ſi vniuerſum mundũ lu/

cretur. anime vero ſue detrimentũ
patiatur. Math xvi. Semꝑ igitur
Dignioꝛa pꝛeferenda ſunt ergo. ?à.

(Pꝛimꝰ calus tertij olꝰ?
an vẽdẽs rem de pꝛeleti
n venalẽ vltra pꝛelen⸗
tem valoꝛem peccet ¶t

eſt ſeptimns caſus.
Sequitur terty verſus qui incipit
NVendens ſub dubio c Nbi ſunt

etiam duo pꝛincip ales caſus qᷣn

pꝛim' eſt talis videlʒ habzʒ aliqs
rem non venalez de pñti ſed inten
Dit ill az ſeruare vſq; ad tp̃s ſciẽs

the illo plus valiturã emptoꝛ q̃rit

emere talem rez Ille dicit ſe nõ ha
bere illaz venalem qꝛ non eſt tunc

temp' vendendi. ſed ꝓ tꝑe futuro

Dicit ſevelle emere ꝓ tãto pᷣcio qm
rem valebit tũc tꝑis et taxat᷑ pꝛe/⸗
ciuzʒ. q̃ritur an liceat Rñdetur ꝙ
rõe dubij talis contradexcuſatur

vt in. c ſauiganti extra de vſuris

Xbi eſt caſus ꝙ qui dat decem ſo⸗
lidos vt alio tꝑe totidez ſibi gra⸗
ni vini olei méſure reddãtur qͥ licʒ
tunc plus valeãt NHtrũ tunc plus
vel min ſolutionis tꝑe furint va/⸗
lituri veriſimiliter dubitat᷑ non dzʒ
vſur ariꝰ ex ̊ reputari.Et ſubditur

ratione vero dubij hmoi excuſat.

ns

O pon

glas me

tnevaie

piarid

frackos
codat.
ciatoꝛ 9
tamen!
plluse
peluc
liq et
Gocis
bmink
mater
ho de.
ham y
emen
crontve
deus er
manon
ſciaf
basi⸗
red
pona
den.
tem

Deltet

ſolue⸗
dubit
dum!

No

talbu
Miad
nas

gen
ntas
pote
tet
git

iaieſui

gid enin

mmmä ,
Deriwenre
engign
uner Wä.

Sci intipt
dPblunt
les alse
3 z As
pünſedſnten
10 ſps s
anptort
Nctlenöba

mNende.

ptefuon,
ttarntpee/
hidenn 9
niranſann
mmnenins

VVY,

Nne
rifhirnun

Qui pannos granũ vinũ oleũ vel

₰
4⁴4

alias merces vendit vt ampl q;
tune valeant in certo termino reci
piat pꝛo eiſdeʒ ſi tamen ea tpe cõ /
tractus non fuerat venditurꝰ Cõ /
coꝛdat.c. Couſuluit Et an nego /
ciatoꝛ et. c. In ciuitate eoð ti hoc
tamen bᷣm hoſt.nõ licet clericl. qᷣbꝰ
vilius emere et carius vendẽ tur/
pe lueꝑ ẽ vt dicitur.xiiij q.iij. Qui/
cũq; et extra ne cle. vel mo. ſe ne/
gocijs lecularibus immilſ ceant. c.ij

bm inſtitutuz et ſatis diximus pm

materiam in. ca. fi. extra de vita 2
ho. cle. Et dicit hoſtieñ . Conſulo
etiam vſurarijs laicis ꝙ notent
mentem verborum ſcilicet ꝙ non
erantvendituri tempoꝛe contract
deus enim coꝛ interrogat et non

manum. xiiij. q. v. Si quio inueni/⸗
ſti in fine xv.q.vi. Si ſacerdoti/

bus in fine. xxij. q. v. Qui periura/
re Quid ergo ſi decetero hoc P/
ponant vſurarij vt faciant frau/
dem legi. Item quid ſi dant de /
cem ſolidos tempoꝛe meſſium ꝓ

decem menſuris bladi in paſcate

ſoluendis Nunquid pꝛob abiliter
dubitari poteſt ꝙ minus valz bla
dum in paſchate q; in meſſibus.
Ideo melius et tutius faciant ſi a
talibus contractibus abſtineant

vt in dicto. c. In ciuitate Dubita /
ri et am poteſt vtrum plus vel mi
nus valeat quia de futuris contin

gentibus non eſt dererminata ve /
ritas ̊m ariſtotelem Ooꝛro non

poteſt dubitari pꝛobabiliter ſcili /

* .

cet bm ſolitum curſum regionis

qui conſiderandus eſt pꝛout innu/

it mens littere pꝛout dicit textus
in dicto.c. Nauiganti vtrum plus
vel minus ſolutionis tempoꝛe fue
rint valiture veriſimiliter dubita/
tur Et argumentum extra de ſpõ
ſalibus. c. ex litteris et ſf. de fundo
inſtructo &. l. Cuz de lamonis Fa /
ſinam. Et ff. de fluibus . l.i. Quid

ſi quis vendat ꝓ pꝛecio qð in iſtã

ti currit ſed ſi plus valeret vſq; ad
paſca vult ꝙ illud plus ſibi detur
Si vero minus valeat non vult
pꝛeciuʒ minuatur dicit hoſtieñ
Proculdubio ipſum iudico vſura
rium cum ipſum in pactis videaʒ
claudicare argumento C. de ſolu
tionibus.l.penuli..ff.de damno in

fecto.l. Oꝛ bona Si quis et ff. P

ſocio.l. Si non funt Oriſto. Nã
licet ratione dubij excuſetur atta/
men in tali caſu non ſtatur in du/
bio cum velit certum et ſuperaodi
tionem Dubium enim pꝛedicum
in ratione ſui facit equitatem iuſti/
cie licet plus recipiatur q; debe
tur eo ꝙ ratio huius dubij ponit
eſtimationem valoꝛis in rebus ex
ipſa natura rerum que in tali ſpe⸗
cie poteſt plus vel minus valere

Ande non cauſa tempoꝛis all/
qWuid plus accipitur ſed pꝛopter

ipſam naturam rei que plus valet

in vno tempoꝛe q; in alio et aliqñ

minus excuſatur Sic etiam vide/

tur exrcuſare ratio periculi que re/

compenſare poteſt uperabund/
tiã Res enim extra periculũ exñs

plus valet q; res eiuſdem ſpeciei
eriſtens in periculoEt ſic hec recõ
penſatio reducitur ad naturam

rei que ꝓpter periculum eſtimatur

plus vel minus valere C. pericu/
lum a dubium tollit vicium vſure
Vbi autem periculum non tollit
hod virium de ſua natura non ex/

cuſat vſuram ſicut patet in pericu⸗/
lo qð eſt in mutuis de quo in. c.
Hauigãti vel eunti ad nũdinas
certam mutuãs pecunie quantita
tem pꝛo eo ꝙ ſui cipit in ſe pericu⸗/

lum ſuſcepturus aliquid vltra ſoꝛ⸗/

tem vſurarius eſt cenſendus Simi

liter etiam ſi aliquis mutuauerit
alicui cẽtũ libꝛas ad decẽ annos.
ita ꝙ ſi ifra decẽ ãnos moꝛtufue
rit alter ipᷣovqᷣ debitũ accepit libe

ratſit a mutuo et debito Si vo ſu

ꝑu xerit ambos dabit qͥ mutuũ ac
cepit ducentas libꝛas ei qui mutu

um dedit. tale periculum non excu

ſat quia non reducit contractum
ad equalitatem iuſticie Talis em̃
ſuperabundãtia nec ex laboꝛe ner
ex vſu ꝓpꝛie rei nec per ↄpenſatio/⸗

nem alterius rei reducitur ad eqli
tatem iuſticie. periculum etiam nõ

excuſ at vbi cauſa tpis aliquid Pply
accipitur ſed vbi non eſt cauſa tẽ
oꝛis ſuperabundantia accipitur

hoc dubium in duobus caſibus
ſupra dictis quoꝝ pꝛimus eſt per
anticipationem tempoꝛis Scous

ꝑ dilationem tempoꝛis de quibꝰ
in dicto c. Nauiganti 5 peimo: et

ſecundo.

tunc ratio dubij vel periculi excu/
ſare poteſt. quanꝰo ſcz dubium in

Ocrauns calus in not⸗

dine et eſt ſcoõs caſterti verſus

non ſoluens in termino tenet᷑ 20

interelle.

Secund' caſus tertij ðſus eſt rõe

moꝛe inde dicitur pꝛeciũ pꝰ temꝑs
ſoluens vbi foꝛmatur talis que/

ſtio Debitoꝛ tenetur ad centuz in
certo t᷑ᷣmino Kequiro. debitũ debi
toꝛ non ſoluit ex qͥ; opoꝛtet me ren
tum recipere ſub vſurl ego peto a
Debitoꝛe meo vt me liberet ab ob
ligatione vſuraꝝ vel vt ſoluat v/
ſuras.queritur an ego licite petaʒ
Rñdetur ꝙ ſic vt pꝛobatur per. c.
peruenit et.c. Conſtitutũ extra de
fideiuſſoꝛibus ibi pecuniam quazʒ

pꝛo cis ſoluit ipᷣmq; ſeruẽ indẽneʒ
et ibi pᷣf atũ debitoꝛem vt eũ a pꝛe

Dicta interceſſione ſiue dilatiõe ꝓꝛ

ſus abſoluat ecciaſtica diſtrictiõe
pellas Hoc etiã tenet Raymun/

Dus in ſũ.ti.de vſurl. Non enim ſol

uũtur tunc vlure tali creditoꝛi ſed
quicqͥd ſoluit᷑ ei ſoluit᷑ tanq; inter
eſſe et nõ cauſa lucri ſed cauſa da
mni vitãdi n ſic in tali caſu nõ ca

dit vſura Do idem facit qð habe

*

tur. xiiij.q iiij. c. Qm̃ et. xij.q. ij. ca.

Si quis de clericl cũ ibi notatis ⸗

diaconũ.hoc etiã tenet hoſt.in ſũ.

ti. de vſuris Un aliquo caſu. vbi
dez poteſt intelligi ad ꝗð etiam.
ff. de eo qò certo loco.l.ij.a ff. pꝛo
ſocio.l.ſocium qui non. de predi
ctis etiaz tractat beatus thomas
ſcða ſcòe.q.lvii.

ualiter mora eſk n0

clnadeblto z.

— — — —

gau
tm
lder
pbiſi⸗
niunt
moꝛa
caſui
difni,
eade!
moral
mitdit
ſigar
msp
de
deon
Kertra
ltscor
unob
telig

dedean

prore
deint
ſolutio
de vlun
Efe⸗
tontr⸗

et ſide

luris i
lur con
Jugnn
ſtan⸗
Ropari
ides
monas
ſeruo⸗
mno.C
hec m
lereſſe
ſeu
Poſtes

reſis
d eig
ſtſschz.
tüeumm
ials n
eenng
bitideb⸗

net meten

ad petoe
danicb
ln n
Plaiepetn
bouroen t.
nni emade
miam gua;
muͤndene,
ntalape
dlatöet
a Mridiͦ
neRaymun
Nonenmne
nrortor ſe
Enchier
ſcauiade
n taunöes
go ebt
1niqfa..
binotatisg
uhoſinſi
1o tain pbl
ncbenm.
liaſtpr
zadepenn
us Gones

eckeo

Si aſt queritur quomod intelli/
gat᷑ moꝛa Rñdet᷑ ſᷣm hoſt.. in ſũ.
ti. de vſur ꝓ Ex qᷣbꝰ vᷣſu ex moꝛa

vbi ſic ſequitur Ex moꝛa etiam ve/

niunt vſure vel quaſi moꝛa.ffit aät
moꝛa iure cõi et ſpeciali ſed .ter

caſuũ varietatem nõ poteſt plene
diffiniri qñ cõmittitur vt ait lex ff.

eadẽ.l.moꝛa Tamen ᷣm azonem

moꝛa fit iure cõi cum qͥs maior ꝓ
mittit minoꝛi vt ff. de verboꝝ ob⸗/
ligatione Si pupillus interpella/
tus per diei aꝓpoſite lapſũ. Et.ff.
de vᷣboꝝ obligatiõe ſi fundũa C

de vↄtrahenda ſtipulatõe.l.magna

et extra de locato in fine.c fi.vel ꝑ

litis conteſtationem vt ff. de vᷣbo/

rum obligatione. Si ex legati Cũ
intelligat ſe debere vel intelligere

Debeat vt ff. De rebus credit.. I.

pꝛo re vel cum obmiſſa rei repeten
de inſtantiaʒ ſine cauſa diſtulit rei
ſolutionem vel pꝛeſtationem vt ff
de vſuris.l.moꝛa et.l. Sciendum
Effectus autem moꝛe idem eſt in
contractibus bone fidei et legat..

et fideicommiſſis qui licet ſtricti

iuris ſint in hoc tamen equiparan
tur contractibus bone fidei·C.
In quibus cauſis in integrum re/⸗
ſtitui non eſt neceſſe.l. In minoꝝ
vt pariat vſuram.ſecus in contra/
ctibus ſtricti iuris vt ff. de vſur..l.
moꝛa Si.et.ff. de legatis.ij. Si qͥs
ſeruo et.l.qui ſolidum reſponſo pᷣ/
mo.C.de condictione indebiti.l.i.
Hec moꝛa etiam facit rem vel in/
tereſſe eſtimari tanti officio iudi/
cis quanti erat tempoꝛe moꝛe vel
poſtea fuerit qũcunq; ante ſenten/

tiam niſi moꝛa purgata foꝛet vt.

de edendo.l.vbi pꝛi.ff. de tritico

vino et oleo legato l. penultima

et vltia et. ff. de actione empti et
venditi.l. Ratio Si per vendito

rem ff. de re iudicata.l. Si carẽnis
et de conditione furti. I. In re fur

ti et. ff. de verborum obligatione

.&l. quotiens in diẽ Inducit etiam

petitionem fructuum per officium
iudicis in quolibet contractu ſi pe.

tam quod aliqũ fuit meum vel e/⸗

ius a quo habeam cauſam. Ali/

ter exigitur lite conteſtata in con/
tractu dũtaxat ſtricti iurisvt ff. de

vſuris.l. videamus S. Si actio/⸗

nem pꝛimo reſponſo et S pꝛi. et

Ex cauſis et Si poſſeſlionem et
le. ij. Et aliquando punit in ter/
tia parte debiti et ff. de inofficioſo
teſtameuto.l.Et ſi quis ſuo facit
etiam rei periculum indiſtincte

pertinere ad reum etiam ſi erat pe/
ritura res apud actoꝛem quia ſa/

tis eſt ꝙ poter at non perire vt ff.
de legibus. I. cum res Sltimo.
Nec obſtat ff. depoſiti. Si plures
F vltjmo quia licet eſſet ibi con /
uentus non tamen erat in moꝛa
quiꝗ habebat pꝛobabilem cauſaʒ
eiſteno⸗ Pputa pꝛopter expenſas

et hoc expꝛeſſiue probatur in au/

tentico de depoſitis et denuncia/

toꝛibus Inquilinorum colla. vi.

Cuz enim dicit ibi teneri qui inter
dicit depoſitario ne mihi reſtitu/
at de caſu foꝛtuito multo magis
depoſitarius tenetur ſi ſine cauſa
detineat et predicta facit. Ta/
men circa realem actionem illud

ſſpeci laliter eſt notandum q ſi erat

re⸗ lure lpeciall.

bone fidei poſſeſſoꝛ ab inicio et ſit
fadus maief dei ex poſt facto vel
in moꝛa ſic diſtingue n eodẽ mo
do eſſet peritura penes actoꝛema.
tunc non tenetur vt ff. de rei vendi
catione.l Item ſi verberatus .vl/

timo Mlias tenetur. ergo pꝛoſicit

in bone fidei ſicut alias vt in eodẽ
ti. Si in aliena Sed ſi iuſtam habu
it cãm litigandi indiſtincte non te
netur vt eodem ti. vtiq; autez. Et
illud ſcias ꝙ quãdoqʒ dicitur qͥs
malefidei qualitercũ q ſciat here/
ditatem ad alium pertinere qᷓ ad
fructus et hłia vt f. de petitiõe he

reditatis Item veniũt petitama
Fin quo et.l ſed et ſi. et ſi autez

“ tem in rei vendicatione ſit male/
fidei poſſeſſoꝛ lite cõteſtata quan
tum ad fructus vt. C. de rei vendi
catione.l. Certum Manet tñ bone
fidei poſſeſſor quo ad vſucapiõeʒ
triennij complendam et vt ſuos fa
ciat fructus ſi obtinuerit alias ip /
ſos reſtituet ſicut et vſucapio poſt
litem conteſtatam vt ff pꝛo empto
re.l. ij in fine et eo.ti qui ſcit S vlti.
et de rei vendicatione ſi poſt Itez
quantũ ad fatalitatem vt ff. de pe
titione hereditat..l. Illud Sʒ quo
ad pꝛeſcriptionez nullo modo vi
detur poſſeſſoꝛ qꝛ interrũpitur litj.
conteſtatio vt notatur ſupꝛa de li/
tis conteſtatione Qui ſit effect
Et. C. de rei vendicatione l. Cer/
tum.

aaltter lr moꝛa de

ure autem ſpeciali fit moꝛa fa

uore libertatis circa fideiuſſoꝛiam
libertatez hoc ipo qð non pᷣſtatur
et hoc inducit ꝙ matri detur ma/

nutenendi cauſa vt ff. defideicõ /

milſarijs libertis l. Cuz. vero Jap

paret Item fauoꝛe curſus biennij

et hoc ſimiliter parit vſuras vt. ¶

de iure dotiũ.l. vlti. Fit etiam ſpe/⸗
cialiter ꝓpter odiũ ſicut in furevel

predone vt. ff. de vi et vi armata
lL.is Rectiſſime et. lpenul ỹ. Item ſi

in meticuloſo. Sed in eo diſtin/

gue vt ff. O metus cauſa Item ſi

cum exceptione Deſi homo Spe
ciali etiam iure fit moꝛa in perſo/

na minoꝛis hoc ipſo ꝙ quis ei nõ

ſoluit qð pure debet vt. C. In qui
bus cauſis in integrũ reſtitui non
eſt neceſſe l. In minoꝝ Dam ſi de/

beat in diem vel ſub cõ ditione nõ

poteſt ei imputari ſi non ſ oluat in/
terim cum nec ſoluere tenetur Itẽ
ſi pure et debebat pupillo non ha

benti tutoꝛem quia nec tali ſoluere

potuit quid ergo poterit imputa.

ri MNec obſtat ꝙ minoꝛibus in lu/
cro ſit ſuccurrendum.vſure non p/⸗
pter lucrum ſed ꝓpter moꝛam non
ſoluentium infliguntur vt ff. eoð.

ti. I. Cum quidaʒ Si pupillo.pur

gatur autem hoc ſi pupillus mi /
noꝛ ſit factus maioꝛ qðᷣ mi abile
eſt vt ff. de legatl. ij. l. lexto 5 vſu/

ras et ſic purgatur re ſpſa curſu tẽ
poꝛis ſte etiam ipſa fit mora poſi

to ſcilicet ſi ei non ſoluatur qð de /

betur ex ſuo contractu vt. ff. de

nAt

an

ſonan
f.de?
urööib
guͤtde
Cen
poſtio
dppoſt
Aopt
dü euen
oün
oblar
ite
creolto.
agnot
1ol.

G

lat
Exq
yt ecc
ſlolut
ſtione
Rem
aigze
laſi
litffd

sy

Carto
Pn
mada
erder
fenen
guaſi
oue⸗
hbui
gad

Aftnonfe

ſdelllnign
Dnonöͤſzur
n denr

f deſdtle

peroe
mmns bemn
aspt. C
ftnmn pen
inime vel
ia armar
eulg Nnf
n eo diſtn/
ua Jan
ibond Se
in pen
oaqusini
uNC
fürchtni w
oͤtoren
onſoharin
etmneun N
plononp
nectal ohen
otent inpve
vlbas in n
ntirenonp
rrf to
Solon
ſopluis
cd minnt
llnnſi
re Heaht
zfeningon
““
e fn

vſuris.l. Cum quidam S fiſcꝰ/Mo
ra aũt cõis ſtipulatione purgat᷑
nouandi animo interpoſita vel nõ
nouandi ſi tñ res erat in pñtia vt
ff. de ↄditiõe furti.l.parui et de ſo

lutiõibus qui decez Si. purgatur

aũt depoſitiõe et conſignatiõe vt
C. de vſurl.l. acceptã ̊ opoꝛtz de
poſitiõez durare alias nõ videtr
depoſita vt.ff. eo ð. Debita et in.l.

acceptã in fine poꝛrovbi vſura nõ

dũ euenerit puta ꝓmiſſa erat ma/

1ioꝛ ſi nõ ſolueretur minoꝛ Minore

oblata ipſo iure non currit maior

vt C. eo.ti. Gi ꝑ te nõ ſtat Joẽ ſi

creditoꝛ ꝑſiſtat in petitiõe minoꝛj.
cuʒ nõ poſſet maioꝛes petẽ vt.C.

eo. ti. l. aduerſus et. l. hui 8.
(Ho quali moꝛa veni

unt olure

Ex quaſi moꝛa veniunt aũt vſure

vt ecce emptoꝛ re ſibi tradita non
ſoluit pꝛeciũ Ut. C. eo.l.ij.et de a⸗
ctione empti et venditi. l. Curabit
Item vbi creditoꝛ pecuniaz reda

ctaz ex venditione pignoꝝ.. vltra

quã ſibi debetur iure ꝓpꝛia cõöuer /
tit ff. de pignoꝛaticia actiõe. l. q;/
uis S. vlti. Et.l.ſi aũt IJdemqʒ in ꝓ/⸗
curatore et curatot᷑ qͥ pecuniã dñi
in ꝓpꝛiaz vtilitatez cõuertit vt. ff.

mãdati.l. JDemq; Si ꝓcurator

et de negocijs geſt.l. l. Scire Sed ſi

fenerauit dixerũt qͥdaz ꝙ tenetur
quaſi ex moꝛa. Sed Mzo dixit ꝙ

cõuenitur ſicut de ſorte Itẽ ſi ad

hibuit moꝛam cõuenitur non tan
q; ad vſurazʒ ſed tanq; ad intereẽ

ſicut de ſocio qui moꝛaz adhibuit
in red dendo ei qð ex ſocietate lu
cratus fuit ff.pꝛo ſocio l. Socius
qui et de adminiſtratiõe tutoꝛuʒ
l. tutoꝛ. qui . Si vſuram.

An exigens penam municip alem
peccet et eſt nonꝰ caſus in oꝛdine

caſuũ pꝛedictoꝝ Et habz triplicẽ

diſtinctioneʒ vt clarius patebit in
ſequentibus et de pꝛima pena ſcʒ
legali Geqͥtur qrtus verſus ꝗ inci/
pit pena nec in fraudẽ ⁊c. vbi ſun:
tres caſus pꝛincipales. Pꝛimꝰ eſt
in appoſitione pene que recipit tri/⸗

plicem diſtinctiõ em Orima: eſt de

pena legali. Bcða eſt de pena iu/
diciali Tertia eſt de pena conuen/
tionali. De primo ſcz de pena le/

gali ponitur exemplũ.qũñ lex impo

nit ipam debitoꝛibꝰ vt tali die ſol/
uere teneantur ſi non ſoluerint inci
Dant in penam et intellige in penã
legalem. etiam ſi ex lege municipa

li ſic dictaretur tũc eniz incidẽs in
penam tali caſu ſoluere tenetur cũ

declar atione que inferius infertur
patet etiam in.l.Oꝛ a quoquã ff.

de re. iurl. faciunt notata in.l. Si
penam ff. de verboꝛum obligatio
ne et in.l. di em pꝛoferri Stari ff.

de arbitris et ff. de ꝓcuratoꝛibus

l. Qui ſpꝛio penam.

(De ſcpa pena indiciali

1.

rti

De ſecunda ſcez pena iudiciali vt/
puta quia facta liquidatione debi
ti Yudex pꝛecipit debitoꝛi vt ifra
certũ terminũ ſoluere debeat cre/

ditoꝛi ſub pena tanti Lam ſi inci/

derit in penam non volens ſolue/
re cum poſſit ſibi imputet.argumẽ
to.xxiij.di.quicq; et in dicta.l.ꝙ a
quoqm pene noie a faciũt notata
in.l.traiecticie de illo ff.de actio/⸗
ne et obligatione et. l. Si cum die
Ffi. cũ. l. ſequenti ff.de arbitris et
in. l. Ita ſi quis . Seia ff. de ver /
boꝝ obligatione.

tionalis.

De tertia ſcʒ pena conuentionali

vt qꝛ de conſenſu partiũ pena po

nitur in contractu vt iuſta pꝛomiſ/

ſa firmioꝛa ꝑſiſtant ac ſi debitor

ſaltem metu pene debitũ ſoluere
pꝛocuret diligentiꝰ in termino p̃aſ
ſignato vt in dictiuribus et extra
de arbitris.c.dilecti Talis em̃ pe/
na canonica nũcupatur qꝛ etiam
a canone permittitur exigẽda.xjij.
q.ij. In legibus. Poſſet tñ talis in
fraudẽ vſuraꝝ aꝓponi vtputa qͥa
creditoꝛ non recta intentione pe/
nam apponit ſed qꝛ credit aut ſpe/⸗
rat penam eſſe cõmittendaz quia
mutuũ dans ſuum debitoꝛem ad

mutuũ redddũ in termino impo/

tentem eſſe diſcernit NHam tũc cuʒ

ipſe mutuet cauſa lucri ſperans lu/

crari penam que ſpes libertatem
caritatis a gratuitatem contractꝰ
extinguit et ideo tranſit in ſpecieʒ

Tertia pena connen⸗

vſurariã qð ſi aliter pꝛobari non
poſſet recurrendũ eſt ad pꝛeſũpti /
ones q̃ erũt due pꝛincipaliter Oꝛi
ma ſi apponens penam conſueuit
eſſe vſurarius vł ſimiles penas im
ponere in fraudem vſuraꝝ argu/

mento ff. de actione empti et ven

Diti.l. Julianꝰa ff.de pignoꝛaticia
actione.l.vniuerſoꝛ.Scða per ſin
gulos menſes vel annos dicatur
pena committi. C. de vſuris.au
tentica Od hec Dttendendum eſt
tamen ꝙ ſi debitor fecerit qð po/
tuit vt qð pꝛomiſerat adimpleat
vel vt mandata legis vel iudicis
obſeruare paupertate et impoten
tia oppꝛeſſus nequit perficere qðᷣ

optabat licet iurl. vigoꝛe tenetur

ad penam tamen de benignitate
canonica et naturali equitate. nõ
Decet vltra q; interſit exigere ar/⸗
gumẽto.i.q.vij. Quotiens xij.q.ij
ep̃ᷣs extra de penis.c.ſuaʒ Naʒ di

cit Ppłs Jacobꝰ in ſua canonica
CL.ij. Judiciũ ſine mia fiet hõi qui
non fecit miam Suꝑexaltat:autẽ

mia iudicium Nam in penis ſemꝑ
eſt benignioꝛ interpꝛetatio facien
da de re.iuris.ca.in penis.lib.vi.

Nam vbi non eſt culpa nec pecca /

tũ cõuenit eẽ hoc etiã tenet Inno.

et Hoſt.. et cõiter omnes et Thõs

pꝛi.ij.q.xcvi. Dic circa pꝛedicta ꝙ
leges humane ſi iuſte ſint habent
vim obligandi in foro conſcientie
a lege eterna a qua deriuãtur pᷣm
illud puer. viij. per me reges re/
gnant et legum conditoꝛes iuſta

decernunt. “ZM

etr
Dicut

Oꝛino

ſe

bofun

tegile
Teno⸗
un e
onera
gsh
ſaraol

4.0u

ob ne
ſoꝛadi
pene a
Mt adun
hüaned

diuinis

ducte⸗
gd ali
mölee
btüstt
dixim⸗
Pmitte
Jode
deplan
nan g⸗

Mrari

ſt
dico
Pheng
gppon
notas
nian⸗

alleg
ct

wbari non
pſipti
irſi
n conſaent
espennsin
r Argu
nptiet yen
noꝛaticig
daper in
nos dicstur
Ne is au
wondamet
ant gö

1 Winpeet

el indins
inpoten
erſiere gö
on tenetm⸗
denigate
guitae. ſ
ntrgne dn
ouens rigj
lz ſyd
iu cnonnc
finho qu
rlnnani
npensſeng
eto kuin
unet peccz
in n
ret Mos
Capnoſtag
in haben
,Conicen
iuänrn
e g

tors R

(Di leges dicütur in⸗

ſte tripliciter.
Dicũtur aũt leges iuſte tripliciter
Pꝛimo ex fine qñ oꝛdinantur ad

bonum cõe Scðo ſcz ex auctoꝛira

te qñ lex nõ excedit ptãtezʒ ferent..

Vertio ex foꝛma ſcz qñ ᷣm eq̃lita

tem ꝓpoꝛtiõis imponunt᷑ ſubditl.
onera ad bonũ cõe et m hoc le/
ges hmõi onera imponentes iuſte
ſũta obligãt in foꝛo conſcie ix.di.
c. Quecũqʒ leges aũt iniuſte non

obligãt vt qꝛ ↄtrariãtur terminis

ſupꝛa dictis Tolerande ſunt tñ ꝓ
parte ad ſcandalũ euitandũ. Eſt
aut aduertendũ ꝙ qñcunq; leges
hũane de directo ↄtradicũt legibꝰ

diuinis vt ſunt leges tyranoꝝ in /
ducẽtes ad idolatriaz vel ad ali/

qð aliud ↄtra legem diuinã nullo
mõ leges tales ſũt ſeruãde vt diẽ
btũs thõs.pᷣma.ſcðe.q.xcvi.vt S

Diximꝰ cũ egim' ſi leges imꝑiales

pꝑmittentes vſuras ſint ſeruande.
Jo. de lignano in. c.ſuper eo extra

de vſuris querit nunqd exigẽs pe/⸗

nam aꝑppoſitam in ↄtractu cẽſetur
vſurariꝰ et rñdet glo. Ciuiles di⸗

cũt ꝙ ſi adijciatur qntitati vt qͥa

dico ꝙ ſolues decez in ᷣmino als
ꝓ pena deceʒ tũc eſt vſura. Si vᷣo
apponit᷑ facto tũc non eſt vſura vt
notat glo.in.l. Juliꝰ Idem papi
nianꝰ ff. de actione empti et. le. Cũ
allegas C. de vſurl. Sed aduerte

ditit ipſe Jure canonũ clarer ꝙ ſi
p punitiõe cõtẽptus vel intereſſe

licet.ałs nõ.als fraudi nunq; clau

deretur via Et ſubdit

¶ Queſtio notabllis p
legem mumcipalem in
cõtractibus appoſita

Sed pone qd lege municipali ca/
uetur ꝙ quilibet debitoꝛ ex tali cõ

tractu vel tali ſoluat infra decẽ di/

es ałs ſoluet duplũ Dunqᷣd recipi

ens eſt vſurari Dic ꝙ ſi hec lex e⸗

manauit in fraudez vſuraꝝ tunc

nõ eſt dubiũ ꝙ eſt vſurariꝰ Si vᷣo
ex alia iuſta rõe ſtatutũ emanauit

vt qꝛ hoc oꝛdinatũ eſt vt debitor

citius et meliꝰ ſoluat tũc credo ꝙ
lege auctoꝛizante pᷣt duplũ recipi
nicipalis lex punit ↄtẽptum.

Opinio ponẽdavelte⸗
nenda.

Tu dic pꝛo clarioꝛi ſètẽtia ꝙ ẽ ne

e

ceſſe ↄſiderare ſpẽm ↄtract in q̊

pena inſeritur exigenda Nam ſi ẽ
ↄtractus mutui ſumpliciter videtr
inſerta loco vſuraꝝ qð habet lo⸗/

cũ etiaz de iure ciuili vt eſt caſus
in. I. Cũ allegas. C. de vſurl. hoc e/
tiã modo intelligendũ eſt qð dici⸗/
tur ſup̃ᷣ ſi adijcitur qᷓntit ati. Si aũt

nõ eſſet ↄtractꝰ mutui ⁊a ſic pena

nõ adijceret᷑ qᷓntitati h̊ facto vtpu

ta Pꝛomitto tibi mutuare centum

ſub pena decẽ vel centũ vſq; ad
talem diem tunc ſi non mutuo inci
do in penam Tali caſu de iure ci/⸗
uili pena licite poſſet exigi. ff.

f ⸗=

de ackionibus et obligationibus
A¶. traiecticie in principio et ff de v//
boꝝ obligatiõe.l.ſi penam Nã in

dicta. le. traiecticie axꝑponebat᷑ pe /

na rõe tarde ſolutioms q̃ de cau/
ſa:tanq; intereſſe peti pᷣt etiazʒ iure

canonũ vt ſupꝛa diximꝰ et in.l. Si

penam dicitur ꝙ ſi ſtipulatus ſum
penam ab aliqͥ ſi pecuniã mihi nõ
crediderit certa eſt et vtilis ſtipu/⸗
latio. .

De pena appolita in

cõtractibꝰ trãſactiũis.

Simili etiam modo peti pᷣt pena

ſi fniſſet appoſita in contractu trãſ
actionis vt C. de tranſactionibus
lLꝓpꝛomiſſum.

cõpꝛomilli.

Simllirer etiam ſi fuſſet afolite

in ↄtractu cõpꝛomilſifi non ſtaret᷑

ſentẽtia arbitroꝝ et intellige non

ſtare id eſt repugnare ꝓut ſumit᷑

ff. de arbi. l. diem pꝛoferre Stari

intereſt enim arbit᷑ ſuũ laudũ non
ſperni nde reſpectu arbitri datõ
in ꝑſona alteriꝰ eſt factum vt. ff.

de verboꝝ obligatione. l. liber ho

mo. Si Et ideo pena cõmittitur

ſi autem loquimur qñ pena axppo-

nitur ex eo ne contrad“ et lauduzʒ
impugnetur tunc ſine dubio impu
gnando pena cõmittitur qꝛ eſt in/
ſerta facto Ratio ãt q̃re dmittitur

eſt non negledus omiſſionis ̊ qa

vtra illud qð fieri debz argumẽto

ff.legati. I. Si in. IScolon et ꝙ no
tatur in.l.pꝛi. C. de ſentẽtijs qᷓ ꝓ
eo qõ intereſt.. Notãdũ vᷣm bal

dum in dicta. l. Cũ allegas ad ſta /

tutũ dictans ꝙ pene que ſũt adie/
QRe tirca datiões non pñt peti vbi

querit bald*. Quid ſi ſuꝑ mutuo

tranſigatur et ſuꝑ tranſactione pe
na apponatur an valeat appoſitio
pene et rũñdet ꝙ ſic argumento. C.
de plus petitionibꝰ. l.i. in fine. Nã
tranſactiones etiaz ſuꝑ contractu
feneraticio valent quẽadmodum
et ſentẽtie niſi pꝛobetur liberatio
vt notat Inno.extra depoſito.c.

Opinio tenenda.

Tu dic ex qualitate ꝑſone fraudẽ
puta ſi erat ſolitꝰ fenerare als poſ/
ſent lites fingi et tranſigi vt.ff. de
tranſactione.l. Cum hi Sicut lis
Item in ſententia Dico ꝙ ſi debi /
toꝛ paſſus eſt ſe vinci nõ oppoſita
exceptione vſurarum ſententia la/

ta debz reſcindi textus eſt ſingula

ris in rõe ſui ff. de donatiõe inter
virũ et vxoꝛem..il.ſ ſponſus ꝓ Si

vxoꝛ et ibi per bartolum. ⁊.

(Contractꝰ feneraticlꝰ

qualiter pbetur
Scias etiã ꝙ ad ꝓbãdũ ↄtractũ
fener aticiũ ſuffieit ꝓbare ꝙ ita e/

rat pᷣoꝛdinatũ a ꝑtibꝰ licet tabel /

lio et teſtes inſtri.de ̊ nihil ſciant
tz ꝓbek ꝑ alios teſtes vt elegãter

poit Inñn.i dẽo.c.guis.qð itelligo

ofit baldꝰ qñ erat p̃oꝛdinatũ dicc

ſenand
nande
ſevtſf.

ddi

ſocia
ſirfene
gtbicnt
turpen
bus.
awpoli
no men
ls
yrdor
treu
ů95,9,
ſaatet
uinne
penain
Gor?
tarur i
dices
ece
miſ
dus i
tod
ſener
depyt
ſteri.
ſdeſt
Ptor⸗
preciB
ſſiec⸗
buan
ded
eſtn
pir
do
iudt
ptan
nic

e
mniis
Wüßnbal
ligngedi
Aeſüt adſe
npipeurd
ſſup munr
mnſackonede
awoſito
mento K.
linnfime ſ
g comad
gindnoden
eur berato
depoſuo.t

da⸗

None frani
e dsdo
nigtfd
bisSiarls
Mlocbi
indͦopoſta
aſennwal
wsckingl⸗
Vnapöe ine
s g
un. .

rarich

hi mmi
eq iut
7 4 l
itili
t Ahinn
nienüf⸗

firmando ſec' ſi ſolũmodo ſit ratꝰ
cinando qꝛ multa dicũtur qᷓ nõ fi/

ũt vt ff. de edelicio edicto. l. SGcien /

dũ dictũ Et in his multũ habet

locũ arbitriũ iudic.Naʒ ꝙ aliqͥs
ſit feneratoꝛ ẽ qᷓdaz infamia ſuꝑ qᷓ
arbitriũ iudicis multũ p̃ᷣt vt nota/
tur per Inno. extra de accuſatiõi/
bus.c. opoꝛtet Dlq dicũt ꝙ pena
appoſita in ↄtractu tranſactionis
nõ mere apponitur datione qntita
tis qꝛ tranſactio eſt ↄtrad facio

et reus ꝓmittit qᷓntitatezʒ nde
qð ꝓmittitur actoꝛi ꝓmittitur qᷣa

facit et ille non dat et ſic ſuꝑ ↄtra/

qu innoiato a idez qñ adijceretur

pena in laudo arbitratoꝛl. qꝛ redi/

gitur ad inſtar tranſactiõis vt no
tatur in autentico vt differẽtes in/
dices T. In pꝛincipio. et ita ſentit
Yacobꝰ butrigarij in dicta.l. Pꝛo/

miſſuʒ in lectura ſua et idẽ dic bal/
dus in dicta.l. Cũ allegas. Mooo

q̃ro de qᷓdam fraude quã faciunt

feneratoꝛes qꝛ recipiũt ꝓmiſſiõeʒ

de vera ſoꝛte tãdez habentes res
ſteriles vel noia debitoꝛis inania
id eſt nõ ſoluendo vendũt ea rece /
ptoꝛi mutui pꝛo certo pꝛecio qð
pꝛeciũ poſtea repetũt cum reuera
iſte contractus non fuiſſet alłs cele
bꝛatus niſi ꝓpter mutuũ Reſpon
deo Iſta fraus reſcinditur.textus

eſt notabilis ff. de iure dotiũ.l. Cũ

vir et ibi per bartolũ Et concludã
do dicas ꝙ qñ loquitur de pena

iudiciali que ↄmittitur ꝓpter ſcri⸗

pturam ꝑ iuriſ dictiõem mgr̃ atus
et iſta ẽ permilla de iure pꝛetoꝛio

et ciuili dũmodo ſit ↄmiſſa vł cau
ſa cognita inflicta ff. Si quis cau
tionibus.l. Sed et ſi q́s in fine et
notat Inno. in dicto.c. Suam ex/
tra de penis. tñ non ſufficit iudicis
cõminatio qꝛ non eſt incipiendum
a pᷣceptis penalibꝰ vt.C. Commi⸗
nationes epłas.le. Interlocutio.
Quedam eſt pena arbitralisa iſta

naſci p̃t ex tenoꝛe cõpꝛomiſſi non

ex mera audoꝛitate arbitri vt. ff.
de arbitr..l.Arbit᷑ intra certũ Que
daz pena ↄustionalis et tũc aut
apponitur in contractu mutuia nõ

licet vt in dicta.l. Cum allegas qꝛ

pꝛeſumitur loco vſurarum Dut in
alio contractu et tunc aut inſeri/

tur quantitati aut facto aut ſpei.

Pꝛimo caſu aut continet manite/⸗
ſtam iniquitatem et intolerabilem
exceſſum et pꝛeſumitur fraus vt in
dicta. l. Julianꝰ Ybidez in fine ff.

de actiõe empti et venditi Mut nõ
et tunc aut creditoꝛ eſt ſolitꝰ fene/
rari et pꝛeſumitur fraus niũ quan
titatis intereſt. Nut non eſt ſolitꝰ

fenerare et tunc valet pꝛomiſſio
nee ꝓpterea cenſetur vſurariꝰ Naʒ
iniquũ eſt hoc in dubio interpꝛe⸗/
tari et omnis interpꝛet atio equita
tem deſiderat.ff. de conditionibus
et demonſtrationibus. le. In his.
Vbi eſt textus notabilis Si vero
inſeritur ſpei vel facto pꝛincipali
non dico conſecutiue datiõis tũc
valet vt in dicta.l pꝛomiſſum et.l.

luciꝰ ff. de actione empt. et vendi.
Aut loquitur in pena teſtamenta/⸗

ria ſi abſqʒ dinumeratione tẽꝑm

vt in.l.i. f.de peculio legato ſec⸗

cum dinumer atione vt in.l.iij. in fi
ne ff. de annonis legatis et in.l. cũ
ſtipulati ſumꝰ ff.de verboꝝ obli /

gatione Dut loquimur in pena le/
gali vel ſtatutaria que imponitur
non ſoluentib et idem dico ꝙ in
pena teſtamẽtaria vt ſine dinume/
ratione tẽ ꝑis valeat Secus ſi ſit
annua vel menſtrua quia tunc per

mittit vſuras ex foꝛma ſui qð eſt
impoſſibile vt notatur in autenti⸗

co NMd hec C. de vſurl. Et ſolenni/

ter notat baldus in dicta.l. Cum

allegas et dicit etiam ibidem ꝙ
tanq; pena mera non poteſt peti
in contradtu mutui vel in alio qͥa
co nſueuit fieri in fraudem vſuraꝝ
vt in contractu depoſiti Ntputa
quia quis confitetur ſe recepiſſe in
depoſitum tantam quantitatẽ pe/
cuniarum quanta eſt quantitas
vſurarum argumento. ff. depoſiti
l. dies ſponſaliorũ et le. lucius et
dicit gloſa et baldus in dicta. le.
Cum allegas Et bartolus in. le.
Si penam ff. de verboꝝ obligati
onibus ꝙ in quocunq; contradu
de iudicio pena appoſita tanq; in/⸗
tereſſe quaten intereſt peti poteſt
qð eſt notabile.

Decimꝰ caſus in oꝛdt⸗

ne et ledus quarti ver⸗

ſus de pacto legis com
micloꝛle⸗ ðð

Secundus caſus pꝛincipalis q̃rti

verſus eſt pacto legis commiſſo/

rie qð fit tali modo Mendo tibi

predium pro centũ que pꝛomittis

ſoluere buic ad duos annos tali

die qð pꝛecium ſi non ſoluer.. tali

die dictũ pꝛedium ſit inemptũ Hã

tali caſu ipſo iure redit dominium

in vendentẽ C. de pacto inter em/
Pptoꝛem et venditoꝛem.l. cõmiſſo/
rie.et ff.de.l.commiſſoꝛia.et.l.de le

ge Tali etenim caſu emptoꝛ fruct
percipit.et pꝛedium non ſoluit in/

fra ſtatutum tempus et ſic vendi/
toꝛ damnũ patitur et emptoꝛ dita

tur cũ aliena iactura qð eſſe non

debet. vt dicit glo. in. c. Conqueſt
extra de vſur.. et C. de vſur..l. j. qꝛ
hmõi vſure non quaſi vſure ſed q̃ſi
intereſſe petuntur argumento.xuij
q.iiij.qm̃ multi ibi ad queſtum et.c
Si quis oblitus ibi.aliqua incre

menta et ff. pro ſo.le.ſocium qͥ.da⸗

mna vero et intereſſe peti poſſunt

xij.q.ij. Si quis cum clericis et ex/
tra de foꝛo compe.c. Cum dilecti

et de fideiuſſoꝛibus.c.peruenit et.

c. Conſtitutus et argumento. ff.
de eo ꝙ certo loco.lj.ij ꝙpltimo.⸗
maxime in contractibus bonefi /

dei et ff. de periculo et vmodo rei
vendite. l.vltima.et C. de actione
empti et venditi.l.fructus.que om
nia allegat gloſa in dicto.c. Con/⸗
queſtus Et de alio caſu ſcilicet de
vendente pꝛediũ cum pacto de re/
trouendendo quem ibi gloſa po/⸗

nit hic obmittimus quia infra p/
tenſius dicturi ſumus ꝙ ſi partem
pꝛimam ſoluiſſet pꝛo eadez parte
venditoꝛ non debẽt gliqd acciꝑe

—.—

nectam
Sra.

Cer
log⸗
tiod⸗
poren

Tertie
verſuse
pereun
gögre⸗
ryij die
Kargum
lsledi⸗
proderit
d inen
gs nont
gliqgid
zhoct
tamen
ntencio
mente⸗
ſonipa
necoꝛn
ſenerori
Jemeſe
Cunczac
pels ei
eſt.

Os
dacg
guid
Wh

tanniſo
motbi
Nonins
Annds tli
olnen n
nenptüi
dommnu
W mterem
lcöͤni⸗
nldel⸗
mnfuc⸗
Wnſen
ltſi peni
nptordi⸗
e won
Congeſt
Nurl
neſedii
ummnoni
guetumer
Aignane
cunad
nun pollnt
mas etet
Lum Neti
ponenite:
Gmmnof
gylono⸗
s boneii/
omodorti
desctone
us coN
dot Con
glalcerde
Müodenn
golepe
infn/
Mm
d⸗ le
, h⸗

ne etiam ipſe ditetur cum aliena ia

ctura.

(Certius caſus pꝛiucipa
lis quarti verſꝰ q gra

tis datur gratis accipi
poteſt et eſt vndecimꝰ.

Vertius principalis caſus quarti
verſus eſt cum quid gratis datur
per eum qui mutuo accepit Nam
qð gratis datur gratis recipi pᷣt
xviij.di.de eulogijs.i.q.ij.c. Sicut

