diaholi moꝛs introiuit in oꝛbẽ ter
rarum. Imitantur autem illũ quu
ſunt ex parte eius. ergo omnes le⸗
nones pꝛoſonete diabolici et om⸗
nes ſolicitantes et inſtigantes ad

malum ſcienter et er Poſito qnia

volũtas et pꝛopoſitum diſtinguũt
maleficia vt in.c. Cum volnntate
extra de ſen excõmonicatõis. 0ze
dicti ergo tãq; aſſeſſiui largo mõ

Dde iſtis dicuntur homicide iuxta
notata in dicto. c. Cum pꝛo huma

ni li. vi. de homicidio Et nota ꝙ

in iſtis atrocioꝛibus ſufficit affed*
licet non ſequatur effecus vmo

do fiat actus ꝓpinquus effectii vt
in le. Si quis non dicam rap?. C.
de epil. et cle. et in le. Lis qui eum
telo C.
in autentica delenonibus et vepe
ni. di. i. Hi quis non dicam rapere
Qinto vecrabéo. de quo vuio

ab le. coꝛne. de liccariſs et

dicit tulliꝰ cicero.iij. de offichs de /

tractio ſi fit ſui detrahentis cõmo/
di cauſa plus eſt contra naturam
q; moꝛs q; doloꝛ et q; cetera ge/
neris eiuſoem. Nam et detractor

hHomicida dicitur vt in dicto.c. ho

micidioꝝ de peni.di.i. quia apud
bonos et graues infamia que ex
detractione ſequitur pꝛo moꝛte
reputatur .nde Ap. pᷣma coꝛin.
ix . Bonum eſt enim mihi magis
moꝛi q; vt gloꝛiam meã quis eua

cuet hinca detractoꝛ et infamatoꝛ
capitaliter punitur C. de famoſo
libello l.i. et. v.q.i. Si quis famo

ſum. et tales excõmũicari debent
at flagellari de Jure canonico.v.
q.i deterioꝛes et.c.ſequenti Lbi
dicitur Summa iniquitas eſt de/
trabere et accuſare fratres Vnde
ſcriptum eſt omnis qui detrahit
fratri ſuo homicida eſt et omnis
homicida non habet parteʒ in re
gno xp̃i dei.iij.q.i.c.ſumma iniqui
tas hos eniz vocat apłus deo o/

dibiles. Ad Rð.i. ſuſurrones de /

tractoꝛes deo odibiles. Sexto vẽ
dendo ſicut Judas de quo ſcribi⸗
tur Math. xxvi. Quid vultis mihi
dare et ego vobis eum tradaʒ. vt
dens enim liberum hominem. ca/
pitaliter punitur. C. ad l. coꝛñ.de
plagiarijs l. i. et per totum et. C.
patribus qui fili. d iſtrahunt l. fi/
nali Qiſi pater venderet filium ne/
ceſſitate famis compulſus Utta/

patre ſiue ab alio ſibi fuerit ſatiſſa

dtum vt in dicta.l. fin. C. de patri⸗
bus Septimo omittendo coꝛri/

defectus ſubditorum.

gere Eʒechielis.inj. Sangumnẽ au
eius de manu tua requiram vb
Breg.dicit ſpiculatoꝛ Subditu⸗
occidit qui eum tacendo moꝛti ꝓ
Didit hinc.et apꝰ dixit Octuum. ij
Mundus ſum ego a ſanguine oim
veſtrum non emm ſubterfugi quo/⸗
minus annũciarem vobis omne
conſilium dei hinc etiam dixit te/
xtus decretalium.in.c. Irrefraga/
bili extra de offi.oꝛ.ſNe ſãguis eo/⸗
rum ſcilicet ſub ditoꝛuʒ de manibꝰ
eius requiratur. NDbi gloſa dicit
terribile verbum et hoc iſtud pꝛo
pꝛelatis negligentibus coꝛrigere

Leale homicidiuz vn
decim modis cõmittitur Oꝛimo
impediendo cõceptionem ſicut o
na filius Jude qui ſemen effunde/
bat in terram ne liberi naſcerent᷑.
geñ.xxx viij.et. xxxij.q.ij. Qui vero

nõ foꝛmatũ. Secũdo pꝛocurãdo

ſterilitatem ſiue deſtruendo puer/
perium Amos.i.c.diſſecuerunt p/
gnantes galaad extra de homici
dio. Si aliquis. Tertio vendendo
venenoſa ſcienter et ea qᷓ ad vſux⸗
pꝛecipue homicidij apta ſunt.xvi.
q.ij. Si tu abſtineas et.xi.q.i.pꝛeci
pue. Quarto percutiendo fuſte vł
gladio vel alijs armis Exo. xxi.
Qui occidunt hominem per indu/
ſtriam moꝛte moꝛiantur et ſi per/⸗

cuſſerit volens occidere moꝛte mo

riatur. Quinto tradendo manua

liter ſcut Judas cui dixit dñs Ju

da oſculo filium hominis tradis
lu.xxij. Sexco non liberando cum

poſſis vel liberatiõem impediẽdo
ꝓuerbioꝝ,xxiiij. Erue eos qui du

cũtur ad moꝛtem et qui trahũtur
ad interitũ liberare ne ceſſes In/
tellige ſi iniuſte trahũtur.ſi aũt iu/
ſte tũc ceſſa.xxiij.q.iij. Nõ miſerã/⸗
da.c. ſequenti. Septimo fraudan/

do pꝛeciũ paupeꝝ ꝓuer. xxvi. vbi

Dicitur Sicut noxius eſt qui mittit
lanceas et ſagittas in moꝛtem ſic
vir qui fraudulenter nocet amico
Eccleſiaſtici. xxxiiij. DHanis egẽtiũ
vita pauperũ eſt qui defraudat il

lum homo ſanguinis eſt cä. Oda /

uo neceſſaria ſubtrahendo vel oc/
cultando ꝓuer.vi. Qui abſcondit

frumentũ maledicetur in ꝓpło pꝛo

uerbioꝝ. xviij. Qui ſubtrahit ali/

quid a pauperc particeps homici

Dij eſt. Nd qð etiam. xlvij.diſt. Si/
cut hi.lxxxvi. di. paſce. Mono ne/
gligẽdo vigilare vt cũ ſilius ſuffo
catur ad latus parentum.iij.regũ.
iij. Moꝛmiens quippe oꝓpꝛeſſit euʒ

extra de pe.et re.c.queſitũ et extra
de his qui filios occiderũt.c.de in
fantibus.ij. q. iij. Coͤſuluiſti. et xxx
iiij. q. ij. In lectũ. Decimo venenẽ
do Mñ Johes cũ homicidas no
minat veneficia Apo.ix.et nõ ege

runt penitentiam ab homicidis
ſuis neqʒ a veneficijs ſuis et Dpo.
xviij. Quia in veneficijs tuis erra/⸗

uerunt omnes gentes et in ea ſan /
guis ꝓphetaꝝ et ſcoꝝ inuent? eſt
et omnium qui interfecti ſunt in ter

ra. ndecimo exẽplũ pᷣbendo ad
hebꝛẽe. iiij. De in ipſum quis inci/
dat crudelitatis exẽplũ. Vnde ſi

alicuiꝰ inte rfectionis exẽplo alter

ad homicidiũ animatur. Orimus
interfectoꝛ de vtroq; tenetur quia
qui cauſam damni dat damnum

dediſſe videtur vt in. c. Si culpa

de Iniurijs et damno dato cum

ſuis concoꝛdancijs·

De pena homlcidij. 1t

VDe pena aũt homicidij notandũ

ꝙ bᷣm Jus dunnũ ex lege moyſi

pena homicidij eſt vltimũ ſupplici
um Exo. xxi. Qui percuſſerit hoiez
volens occidere moꝛte moriatur
et infra. Si quis per induſtriã oc/

ciderit ꝓximũ ſuũ et per inſidias

ab altari euellens eũ vt moꝛiat᷑ ẽ
Qui pꝑcuſſerit patrem ſuũ aut ma
trem ſuã moꝛte moꝛiatur. &. De
Jure aũt politico regłariter eadẽ
eſt pena ꝓ homicidio volũtario

ff. ad.l. coꝛ. de ſiccarijs.l.i. et per
totũ Et.C.ad..l.coꝛ.de ſiccarijs.l.
his qui cũ celo et ſiibus de Jure
aũt canonico talis rigoꝛ tꝑatur

vt reducatur ad penitentiã moꝛta

lis peccati et efficiatur irregularl.
ita ꝙ ex hmõi irre gularitate impe
diatur et deiſciatur iam ꝓmotꝰ.l.
di. c. ſi quis viduam et.c. Si quis

poſt et.l.di.c.aliquantos &᷑. et ex/⸗

tra ne cle. vel monachi. c. Sententi
am ſanguinis et extra de homici⸗
dio.c.ſicut dignũ et.c.ſignificaſti.i.

et ſcõo et per totum.

De penitentia homici

dis imponenda
Quantũ aũt ad foꝛũ oſcientie ſi q
ratur in iudicio ſatramentalis cõ/
feſſionis que ſit homicide peniten/

b. .

tia imponenda dicendũ pᷣm theo

logos et q; maxime Richardũ et

ſchotũ in. ij.ſententiaꝝ di. xvi. ꝙ
debet ſibi imponipenitentia de cõ

gruo vt ſicut hoiem vita puauſti/
ta ſeipᷣm pꝛo xpᷣo u et pꝛo deſen

ſione veritatis fidei ſue et ꝓ ſalu/
te anime ſue periculo moꝛtis expo/
nat ad ſem ſepulcꝝ vel ad ſẽm Ja

cobũ vel ad limia ſcõꝝ pe.⁊ pau.
et ſina.Et ſi non poſſet ad h̊ indu

ci inducatur qᷓntũ eſt poſſibile vt ſi
interfect* ab eo aliqnos ſua indu /
ſtria ſuſtentabat vtputa filios vel

de Jure diuino Exo. xxi. Si rix

ti fuerint viri et ꝑcuſſerit alter ꝓxi
mum ſuum lapide vłpugno et ille
moꝛtu non fuerit ſed iacuerit in le
Ndulo ſi ſurrexerit et ambulauerir
foꝛas ſuꝑ baculũ ſuũ:innocens e/

rit qui percuſſit ita tũ vt oꝑas eiꝰ
cet impenſas in medicos reſtitu at

ſibi Qð etiã habetur ſubſtãtialiter
in. c.i.extra de Iniurijs et vamno
dato. Quãto mag.ergo debz poſ
ſibiliter ſatiſfacere dãnificatis ex
Homicidio qð cõmiſit Naxʒ cũ nõᷣ
poſſet pꝛo homicidio eͥualenter
ſatiſfacere dz facere quicquid p̃t

in recõpenſatiõem damni offenſo⸗

rũ vt dicũt pꝛedicti doctoꝛes.diſ/
cretꝰ tñ ſacerdos iuxta conditiõeʒ

confitentis arbitrabitur penitẽtiã
imponendã. xxvi. q vij. Tꝑa peni/

tudinis de peni. di. i. c. menſuraʒ 2

in dicto. e. Sicut dignu et extra de

parentes et ſimiles. faciet intertfe⸗/
coꝛ quicqͥd p̃t pꝛo illoꝝ ſuſtenta
tio ne.Nam ſic percutiens reficere
tenetur expenſas et interelſe tiaz

pe.et re.c.deus qui.cum ſuis con /

De ſymonia dikfinitio

PDoſt homicidiũ in auctoꝛitate pꝛe

dicta ſequitur ſymonia. Pꝛo cuiꝰ
diffinitione notandũ ꝙ ſymonia
eſt ſtudioſa cupiditas vèdendi vel

emendi aliqð ſpũale vel ſpũali an/

nerũ vt colli gitur.i. q. i. Quiſtudet
Sic etiã diffiniũt doctoꝛes Juris

canonici et etiã theologi et btũs

thõs.ſecũda ſcðe.q centeſima in.

X .

iiij ſententiarum.di.xxrxv.

monle.

Notandũ ꝙ ſymonia in ſpialib'

cõmittitur tripliciter ſcõᷣm gloſaʒ.

(Diſtinctio triplex ly

vicualia. gratie virtutes dona dei

que nec emi pñt nec vendi qntum
in eis eſt quia non niſi gratis offe/
rũtur.i.q i.c.i.vbi dicit tex. Gt̃a ſi
non gratis datur vel accipitur nõ

eſt gr a. Od idem ·i. q.ijj. c ſaluatoꝛ
Scðo dicũtur ſpũalia dignitas

oꝛdinis et omne ſacramentũ eccie
pꝛeter matrimoniũ. Item oĩa Ju
ra eccleſiaſtica ſpũaliũ reꝝ vt ad
miniſtrationes pꝛebende Jus de/
cimaꝝ cimiteria oꝛdo hec oia ven

dita tranſferũtur quo ad carade

rem tm̃et non quo ad vite meritũ
de facko enim et non de Jure ꝓce

2
*

dit in talibus venditio i.q.i.pᷣſdi

et. c Reperiũtur. et.c. Si quis per

pecuniaʒ. Tertio dicũtur ſpũalia
res ſacie et vala et oia vtenſilia.
ec bene vẽdũtur eccleſijs integra

ſait

der

tel
n
in
ſur
bo

ete

ſer
l
ſi

le
ten
hy

laicis vero conflata.x.q.fj. e. hoc

Jus poꝛrectum Qð eſt extractuzʒ

de titulo. C. de ſacro ſanctis eccle
ſijs.I. hoc Jus Symonia itaq;

triplici munere cõmitti p̃t iuxta au
ctoꝛitatem gregorij iuxta illõ Iſa
ie.xxxiij. Qui excutit manꝰ ſuas a

munere. dicit greg..aut eſt munus

a manu aut ab obſequio aut a lin/

. .

gua. Aunus a manu eſt pecumaa
nomine pecunie ↄpᷣhenditur om̃is

tꝑalis res ſiue mobilis ſiue immo/

bilis.i.q iij. otũ et in.l.recepticia
de conſtituta pecunia vbi dicit
tex. Nec erubeſcant antiqui ſub no
mine pecunie oia exigi diffinimus
imo qũq; ſub nomine pecunie etiã
iura ↄtinentur a actiões.ff. de ver

boꝝ ſig. l.pecunie qñqʒ oẽm ſpim
et quãtitatem et quãlibet rem ↄti/

net vt in dicto.c.totũ.ff.de legatl.
l. cũ quiſquis. qñq; ea tm̃ que cõ/

ſiſtunt in pondẽ.numero et menſu

ra. ff.de legatl.pᷣmo talis ſcriptu /
ra. In ſymonia ergo large ſumit᷑
pꝛo qu alibet re mundi Munus ãt

ab.obſequio eſt ſeruitus indebite

impenſa. Sed munꝰ a lingua ẽ fa
uoꝛ.i.q.i.Sũt nõnulli Sub munẽ
ab obſequio ↄpᷣhenditur ois la/

boꝛ indebite impenſus. Sub mu /
nere a lingua omne verbũ pꝛo in
digno pꝛolatũ.i.q.i de oꝛdinatio
nibus extra de eta.et qua.oꝛdi. c.

Tuam.i.q.i.latoꝛem. Extra de ſy /

monia mandato.viij.q.i. In ſcri /

pturl. Quia ſi qͥd gratis datur vł
accipitur ſponte penitusa pura in
tentione pcẽm non inducitur.neq;
ſymonia.i.q.i. Quicquid inuinbił

Si autem dubitatur vtrũ grati⸗
vel coꝛrupta intentione datum ſit
ſub triplici diffinitione clareſcit vi/

delicet ODꝛimo ex conſideration?

qualitatis dantis a recipientis vt
ſi pauper det diuiti et econuerlo.
Scðo ex conſideratione quantita
tis munerl.vt ſi res magna vel mo
dica datur ſiue modici pꝛecij Ter
tio ex conſideratione tꝑis donati
onis vt ſi ſtãte neceſſitate vł alias
conferatur et ſic pꝛeſumi poterit

vel contra extra de ſymonia.c.Si

queſtiones.Et pꝛedicta intelligen
da ſunt in foꝛo iudiciali ſiue ↄten/
tioſo.ſed in foꝛo cõſcientie ſiue pe
nitentie intentio attenditur et non
pꝛeſũptio.Nam quo ad deũ ſola

volũtas ſufficit pꝛo moꝛtali extra

de ſymonia ad noſtram i.q.i. Si
quis epũs.i.q.iij. Saluatoꝛ et ex/⸗

tra de ſymonia. c. Mandato cuz ſi

milibus

(De pena ſymoniacox

Sciendũ ꝙ pena ſymoniacoꝛũ in

oꝛdine eſt. Pꝛimo ꝙ non recipiũt
executionem ſed ſunt ipſo Jure ſuſ
penſi quo ad ſe et quo ad alios.
Etiam ſi occulti ſymoniaci ſunt oꝛ
dinati per ſymoniam extra de ſy /
mo. c. Tanta eſt labes a. c. xxxij.ð.
veꝝ. i.q.i.Reperiũtur.Et ratõ eſt
quia caracterem habet furtiuũ et
tales ſuſpenſi nõ ſũt ſolũ ab oꝛdi⸗
ne quem ſymoniace ſuſceperũt ſed

etiam ab actibus omnium alioꝝ

vt dicit Inno.in dicto.c.tãta imo
plus dicit ꝙ etiam perdũt admini
ſtrationem in tꝑalibus.ixxxi.di.c⸗
2

eos etiam Ouniuntur etiam tales
de politione et infamia ſi de crimi

ne cõſtat. xv. q. iij ſane Et extra ve

aecuſationibus. c. Inquiſitionis

Nec poſſũt repetere pecuniaʒ quã

dederunt eo ꝙ turpiter dederunt
riij. q.v. Qon ſane Nec ille qui reei
pit poteſt licite retinere ſed reſtitui
dz eccie cathedꝛali in quibꝰ igno/
iinia data eſt extra de ſymoni.

rapuerit Si vero taliter ordinatꝰ
Pabet titulũ beneficij alicuius ad
quem debuit gratis oꝛdinari de

bet reſtitui illi beneficio contumeli

am paſſo facit extra de ſymo, ve/⸗
niens et. xvi. q.vi. de lapls et que
notantur in dicto. c. de hoc auteʒ
Oena vero ſymoniacoꝝ in benefi/
cijs eſt ꝙ qui recipit ſunplex benefi

ciũ eodem modo quo ſupꝛa ſuſpè
ſus eſt et inſuper tenetur renũciare
beneficiũ et reſtituere omnes fru /
QRus perceptos et qui percipi po/

tuiſſèt xiiij.q.vi. Si res et extra de
reſti. ſpoliatoꝝ. c. grauis niſi exps/
diſſet in vtilitatem eccleſie Et pꝛe
Dicta ſtant etiam ſi neſciente eo qꝗͥ

recipit beneficiũ cõmiſſa ſit ſymo/
nia ꝑ aliũ et ſtatim cũ ſciuit nõ re

nũciauit licet de frudibꝰqs ꝑcepit
anteq; ſciuerit nõ teneatur ſi iã cõ

ſüpti ſunt ſeo de extãtibus ſiue o/
ptantibꝰ bene tenetur argumento
C. de rei vẽditione I. certũ. Scias
aũt ꝙ quãuis ſymoniacꝰ in benefi
cio ſi eſt occultũ nõ eſt ſuſpenſus
ipſo iure ſed ſuſpendendꝰ. i. q.iij c.
pmo.ſcðᷣo.tertio. Tũ rõe benef/

c. de hoc aũt a argumento xvij. ꝗ
iiij. ſi quis in atrio xxvij. q.i Si qs

cij ſymoniace queſiti non miniſtra
bit ſine peccato neq; ſpũaliter ne/
q; tꝑaliter ſed ſi notoꝛiũ eſt ipo fa
Ro eſt ſuſpenſus ab adtibus oim
oꝛdinũ et ab adminiſtratione tp æ
liũ. Vt dicit Inno.vbi ſupᷣ. Si ãät
receperit quis beneficiũ cum cura
vel dignitate pꝛeter pᷣdictas pe/
nas ſuſpenſus eſt etiam quo ad ſ

etiã quo ad alios.qꝛ cũ executio

nẽ non habeat quicq;d agit ſalteʒ
de illo beneficio ſuſpenſus agit et

animas decipit extra de elect. Du

dum rothomageñ . epil. Mena in

ſuper cõferentis vel mediatoꝛis ſi

eſt manifeſtũ ipſo iure ſuſpenſus ẽ

quo ad ſe et alios extra de ſymo/

nia.c. Mecuſatũ.xxxij.diveꝝe Si
vero occultũ ſuſpenſus eſt quo ad
ſe tm̃ ſicut et quilibet criminoſus
non tñ qͥ ad alios extra de ſymo.
c. Et ſi queſtiões.et.c. veniens et.
c.ex tue.hodie ſt ſymoniaci ſiue in

oꝛ dine ſiue in beneficijs ipſo facto
ſententiam excõicationis incurrũt

a qua non niſi auctoꝛitate ſedis a⸗

poſtolice p̃terq; in moꝛtis articlło

poſſũt abſolui vt in extrauagãti

martini pape qͥnti et Eugenij pa
pe quarti.

(De iniuſta petitione et

receptione. Poſt ſymoniã poni
tur iniuſta petitio et acceptio qᷓ ꝑ/
tinẽt ad decremẽtũ iuſticie vt qꝛ in
dex oꝛdinari id qð gratis dʒ im/
pendẽ venale oſtituit. Nã oꝛvina/

rij iudices nihil a ꝑtibꝰ vñt recipe
cũ ꝓpter exequendaʒ iuſticiam ſu⸗
as pꝛouiſiones conſtitutas aſſu⸗

— —. —

r
e/
ſ⸗

1

ne

,
o
ſiti
13

mant Pꝛopterea em̃ ꝓuidẽtia mi⸗
litãtibꝰ ſũt ↄſtituta ſtipẽdia ne dũ
ſũptꝰquẽitur pᷣdo graſſet᷑.xxiij.q.i
Militares in fine.

(De pnerlione iudicij.

Sicut dicit Gregorius quattuor

modis hũanuʒ iudiciũ peruertit᷑.
Timoꝛe dũ metu ꝑtãd.alicuiꝰ loqͥ

ꝑtimeſcim veritateʒ. Cupiditate
dDũ pmio alicuiꝰ aim coꝛrũpimus

Odio dũ otra quẽlibet aduerſari

um molimur Dmoꝛe dũ amico vk
Apinquo contendimꝰ auxiliũ p̃ſta

re.xi.q.iij Quatuoꝛ Et ſunt de B;
verſus. UVñ q̃ttuor iſta timoꝛ odi/
um dilectio cenſus. Sepe ſolẽt ho /
minem vtõs peruertere ſenſus.

((Admonitio indicum.

Er hoc bonifacius octau dat in

capi.pꝛi. de ſen.et.re.iudi.li.vi.ad
monitiõez dicens. Caueant neceſ/

ſe Judices et pꝛudenter attendãt

vt in cauſaꝝ ꝓceſſibus nil vendi /

cent odiũ vel fauoꝛ vſurpẽt timoꝛ

exulet pꝛemiũ aut expectatio pꝛe/⸗
mij iuſticiam nõ auertat ſed ſtaterã

geſtent in manibus lances appen

dant iuſto moder amine vt in om/
nibus que in cauſis agenda fue/
rint pᷣſertim in cõcipiendis ſenten

tijs et ferendis pꝛe oculis habeãt
ſolũ dñũm illiꝰimitantes exẽplũ qui

qᷓrelas ꝓpter tabernacłm ingreſſꝰ
ad deñũ refereb at vt ᷣm eiꝰ imperi
um iudicaret Talis erat moyſes
Er in c.ſtatutũ Inſuꝑ de reſti. li.
vi. dicit. Inſuꝑ gratis et cũ omni
puritate iudiciũ coꝛam ipſo ꝓcèe

dat nullũ mun . Nel qͥcquã aliud

niſi foꝛſan eſculentũ vel poculen/⸗
tũ mera liberalitate oblatum qð
paucis poſſet ↄſumi diebus. Niſi
cũ ipſũ ꝓpter cauſazʒ ſibi ↄmiſſam
ↄtigerit extra ſuũ domiciliũ ꝓfici
ſci moderatas expenſas reciꝑe ab
eiſdez ꝑtibus q̃litercũq; pᷣſumat.

Et notãdũ ꝙ loquitur in Judice
delegato ergo ſecus in oꝛdinario

qui habet oꝛdinata ſtipendia liczʒz
poſſet ab alijs encenia moderata
et ſponte oblata reciꝑe.xviij. diſt.
de eulogijs. et. ff. de offi. pᷣſidis.l.
ſolent. Et ſi cõtrafecerit Judex vl/
tra pꝛedicta recipiens ad reſtitutõ
nem tenetuꝛ vt in dicto.c.ſtatutũ⸗
Inſuprr.

Deiniuſte iudicãtibꝰ.
ſi iniuſte iudicauit Judex ſcien/
ter deliber ate tenetur preſciſe leſo
ad omne intereſſe niſi poſſet indu

cere illũ pꝛo quo tulit ſententiã ad

plenariam reſtitutiõem. C. de pe⸗/
na Yudicũ qui male iudicauerint
l.vltima. Debet iuſuper tãq; pꝛo
grauiſſimo crimine imponi ſibi pe
nitentia.xij.q.iij.quicũq; erfiſihn
dex ecc eſiaſticus ſuſpenſus eſt per
annum ab executione officij. Et ſi
ſuſpenſione durante ingeſſit ſe di

uinis efficietur irrregularis et ta,

lis non niſi per papam p̃t liberari
extra de ſententia et remiſ. Judi.
c. Cũ eterni li.vi.et thõs dicit ſe/
cũda ſcðe.q.centeſma.ꝙ vendẽs
queq; ſpũalia ad q̃ tenetur ex offi
cio ſymoniacꝰeſt argumẽto extra
de ſymo. c. Lemo. Sed ſi ẽ Juder

laicus et ſi D re tpali non eſt ſymo

nia ſed graue pccm̃.i.q.i. Jubemꝰ
et argumento. xvij. q.iiij. Si quis

in atrio et ff. de calũniatoꝛibꝰ.l. ge

ner aliter Illuo Si vero ꝑ igno/

rantiam imiuſte iudicat tenetur le/

ſo inntum bonũ et equũ videbiẽ
religioni iudicãtis ff. de variatiõe
q extra oꝛdinaria cognitione.l fi.
ſed in Judicio anime tenetur vt in

pꝛimo caſu ſi fuit in culpa vt qꝛ ſci

uit vel ſcire debuit ſe iſufficiẽtez et
p̃ᷣſũpſit qð neſciuit iudicare. Jdeʒ

ſi fuiſſet ſufficiẽs ſed neglexiſſʒ ſti

dere a videre merita cauſaꝝ vt de
buit. Mitius tñ agitur cũ iſto q; cũ

ſcienter male iudicante Oe ſi fuiſſet

delegatus et neceſſitate obediẽtie

ignoꝛans meęle iudicaret ſed bo/
na fide et de conſilio peritoꝝ vel
aſſeſſoꝝqͥᷣ ſufficittes putabant᷑ nõ
tenet̃᷑ ᷣm raymũdum et oldꝛadũ.

periculoſis.

nus Wbiſciendũ ꝙ ſicut dicit Gre
goꝛiꝰomelia. xxiij.ſuꝑ iohez Sũt
enim pleraq; negocia que ſine pec/

catis exerceri aut vix aut nullate/
nus pñᷣt gratia expli dicit. Ideo/
q; Miles vel negociatoꝛ vel alicui

ceri non poſſet ſi culpis grauioꝛi/
bus irretitꝰ adð pniam venit vel q̃̊
bonga alterius iniuſte detinet. vel
qui odiũ in coꝛde tenuẽit recogno
ſcat ſe veraz pñiam nõ poſſe pera/⸗

gere ꝑ quã valeat ad eternaʒ vi /
taʒ ꝑpuenire niũ negotiũ derelinjdt

De fenoꝛe et negotijs.

Poſt detrimentũ iuſticie ponit fe/

vel officiũ deſerat et odiũ ex coꝛ⸗/
de dimittat. bona quidẽ qᷓ iniuſte
abſtulerat reſtituat arma depo-
nat.vlteriusq; non ferat niſi con
ſilio religioſoꝝ ep̃oꝝ ꝓ defenden/
da iuſticia. Iſta ſunt trãſſũpta de

pe. di. v.fallas et. c. negotiũ. Vbi

Dicit leo papa difficile è inter emẽ/
tis vendentis q; cõmerciũ non in /
teruenire pccẽ̃m. et lex ciuilis dicit.
Nam contrahentibꝰnaturale eſt ſe
ſeinuicẽ deciꝑe ff.locati.l. Itẽ ſi pci
um ct.ff de minoꝛi.l. in cauſis
Item pompinianus et.xxv. di. c.
qualis dicit gregl. Cũ familiaris
vix ſine culpa ab ipſis agitur. qui
culpam q̃liter declinare debeãt ſci
unt vhi dic t glo. Similiter milicia

Mercatio. ꝓcuratio ſiue admini/

ſtratio aliqua vix fit ſine pcco In/⸗
De gelaſiꝰ papa clericis ab omni

mandat euiuſlibet negociatiõis in
genio cupiditateq; ceſſandũ.lxxx/⸗

viij. di. c. cõſequẽs. Hoſt..dicit ad/⸗
dendũ ſextũ ꝙ quaſi ꝑiculoſius eſt

oibus ſcʒ aduocatio.et ſeptimum
nõ obmittas ſcʒ epᷣat officiũ quo

nihil apud deñ miſer abiliꝰ et triſti
us et damnabiliꝰ ſi ꝑfunctoꝛie at/

q; adulatoꝛie res agatur. Vt diẽ

Nugl.ad valeriũ. Et tranſſũptiue

Habetur. xl. di. OHnte omnia.

(De aduocatõis piculo
duocatiõis añt officiũ ideo pe/
riculoſuz eſt qꝛ aduocatPꝰcõiter ſuſ

ciniũt ꝑtinaciam obtinendi.li.di.
Pliqntos imo plus eſt ꝙ ꝑfidi ad
uocati dicũtur qui plena fide clien
tulos nõ deſfendũt hinc gelaſꝰpa/

*

— —

—. — — —— w⏑

— —

— — – ðꝭ;24 — — —

f———s, —

de

o
ft

pa dicit Irreligioſum pꝛoꝛſus et
execrabile iudieamus ſi quiſq; de⸗
ſtitutos vel extraneos in ſui tuiti/
oneʒz ſuſceptos nõ cuʒ fide et tota
ammi ſui educauit ſanctitate.lxxx/⸗
vij. di. Irreligioſum. Vbi quã reʒ

qꝛ ſapientia dei dicit per que pec.

cat quis ꝑ hec et punietur. Sap̃ᷣ.
xi. Ideo nonnũq; accidit aduoca
tos impios beneficio lingue carẽ
vt dicit glo. Inſti. Quib? nõ ẽ per
miſſũ teſtamentũ fact᷑ Sepe vbi
Dicit tex. Sepe etiã lr ati et eruditi
hoies varijs caſibꝰ et audiendi et
lo quendi facultatezʒ amittunt vbi
dicit glõ. Maxime impij aduocati.
patet em̃ per exꝑientiã clariſſimã

aduocatos q;ᷓ plurimos ſine lin/
gua mori de talib dicit Bernardꝰ

ad eugeniũ. li. i.c.ix. Miror nanqʒ
quõ religioſe aures tue audire ſu/⸗
ſtinent hmõi diſputatiões aduo/
catoꝝ et pugnas verboꝝ ꝗq ma/
gis ad ſubuerſiõez q; inuentioncʒ
ꝓficiũt veritatis Qihil em̃ abſq;
laboꝛe ita manifeſtũ facit veritatẽ
ſicut bꝛeuis et pura narr atio.Dre
ſcinde ergo linguas vanilo quasa
labia doloſa claude . hi ſũt qui do

cuerũt linguas ſuas loqui mẽda/

ciũ.diſcreti aduerſus iuſticiã erudi

ti ꝓ falſit ate. ſapientes ſũt vt faci

ant malũ.elo quẽtes vt impugnẽt
veꝝ. Et caſſiodorus in qᷓdazʒ epła

dicit hi ſcʒ aduocati ſunt qui cãs

ꝓtendũt adhibiti Impediũt p̃ter
miſſi.faſtidiũt moniti. obliuiſcunt᷑
locupleti. Hi ſũt qui emũt lites.vẽ
dunt interceſſiones.deputãt arbi/
tros. Judicanda dictant. dicta

ta cõuellunt.attrahũt litigatotes
ꝓtrahunt audienvos. retrabunt
tranſigètes Hi ſunt qui negãt cõi
tatibꝰ inducias.mercatoꝛibꝰ nun/⸗
Dinas. emptoꝛibus mẽſuras.rene

rentiã clericis.oꝛiginẽ nobilibꝰ.lo

cũ pꝛiorihꝰ.cunctis iura diſtinctis

puilegia quib nullũ genꝰ hoim oꝛ

dinatur. Hi ſunt in cõuiuijs ſcur/
re.in exaltationibꝰ arpie in locuti
onibus beſtie in q̃ſtionibꝰ ſtatue.
ad intelligẽ dũ ſaxei ad amicicias
tar di. ad furias vꝛſi. ad fallenduzʒ
vulpes.ad iudicãduz lignei.ad i⸗
gnoſcendũ ferrei.ad ſuꝑbiendum
thauri.et ad conſumendũ mono/
thauri. Hi ſũt quoꝝ ſi nares affla
uerint rubiginoſi arma marſubij
confeſtim videbis illi et oculos et
man“ biarei.et pugnaꝝ vngues 2
ꝑiuria laomedõtis vlixis arguti/
as et ſymonis fallacias et fidẽ po
lineſtoꝛis et etatem pigmaleonis
adhibere. ? Oatet ergo qnto ta/⸗
libꝰ negocijs ↄmiſcetur iniquitas
et dolꝰ multiplex et varius vſq;
quaque.&.

(De lenoꝛe qu pꝛopꝛie

pꝛo vſura ſumitur. ”
Ooſt iniqua negocia ponitur fenꝰ
qð ꝓpꝛie ſumitur ꝓ vſura de qua
materia tanq; de neceſſaria et ſa⸗
tis pᷣcticata vtile putaui ꝓlixiꝰ edi
ſcere. Pꝛo cuiꝰ tractatu ſumo au/
ctoꝛitatẽ in hmõi figura deſcriptã
dañ.vij vbi anomolaʒ beſtiã me /
tafoꝛice deſignans dicit. Poſt hec
aſpicieb am in viſione noctl.et ecce
beſtia quarta terribils gte mira

bilis atq; foꝛtis animis dẽtes fer

reos habebat magnos ↄmedẽs

atq; ↄminuens et reliqua pedibꝰ*
ſuis conculcans. Et nota ꝙ dicit

ſe viviſſe quattuor beſtias videlzʒ

leenam. vꝛſum pardum et quartã

anomolam vt prediximus. Iſta ſi
quidẽ animalia foꝛtia ſũt et imma
nia que moꝛaliter fignificant qt/

tuoꝛ pernicioſiſſima crimina Pꝛi/
ma beſtia ſcilicet leena ſignificat
ſuperbiam. Gecunda ſcilicet vꝛlꝰ*

ſignificat immunviciaz. Tertia ſci

licet pardus ſignificac ypocriſim
Quarta ſcilicʒ anomola ſignificat
auariciã.De pꝛima ſcribitur Job
decimo ꝓpter ſuperbiam qſi leenãa
capias meleonina ſiquideʒ natu
ra eſt alias ſuꝑgredi beſtias et q̃ſi

rex ſuꝑ alia anmalia dñari vt di
cit IJſidoꝛꝰ leena aũt libidinoſa be
ſtia eſt. ſꝑ em̃ in coitũ gliſcit etido
leena crudelioꝛ eſt vt dicũt Driſto
teles plini* et Jidoꝛꝰ de natura
agialiũ tractãtes De ſcdᷣo ¶. vꝛſo

Mꝛl* nanq; rapax animal ẽ et im
munvũ eſt ſatis voꝛax et mellis a/

uidus adeo vt dicit plini volẽ/
tes veſum capere in India ſine pe

riculo qᷓrunt locũ mellis in arboẽę
ꝓe terram vel ſaltem artiſicialiẽ
pparant cũ tanto foꝛamine ꝙ vꝛ⸗/

ſus poſſz os ſuũ adherẽ foꝛamini

et pparant cũ catena ferrea maſ/
ſam ferri ſuſpenſam in arboꝛe de/

ſcendẽtem vſq; ad foꝛamen ita ꝙ

obtuſum ſit foꝛamen ex ea et vn /

gentes herbas per varias ſemi/
tas vſq; ad foꝛamen arboꝛl. inui/

tant vꝛſum ad fauũ mellis qui 20

odoꝛem mellis attract ꝑ herbas
melle ꝑunctas Mſq; ad foꝛamen
puenit et querens maſſaz ferri de
foꝛamine tollere ↄvmouet maſſam
que tamen amota quietem non ca
pit ſed cũ vꝛſus os in foꝛamen e⸗
miſerit caput vꝛni maſſareꝑcutit.
Indignatusq; vꝛſus maſſam re
uerberat feruẽtioꝛi impetu ex quo
iteꝝ querens os in foꝛamen mit/
tere grauius repercutitur vꝛſus ⁊
taliter pugnans moꝛtu' ibi rema
net. Sic ergo multi immũdiciam
atqʒ; ingluuiem ventris ſequentes
interierunt Ex quo dñs ih̊s man
Dabat aplis vt a crapula et ebꝛie /
tate cauerent luẽ xxi. Nttẽdite ãt

vobis ne foꝛte grauentur corda

veſtra in erapula et ebꝛietate et cu
ris huius vite et ſuꝑueniet in vos
repentina dies illa. tancq; laqueus
enim ſuperuenit t. Et ſalomon di

cit ꝓuer. xxviij. leo. rugiens et vꝛſꝰ
eſuriẽs pꝛinceps impius ſuꝑ ꝓpłm

pauperem. &. De tertio ſcilicet de

pardo qui Habet pelleʒ variaz et
induſtria et pꝛoditione leonem in/⸗

terficit Etenim beſtia ſeuiſſima ex

leene et pardi adulterio generata

vt dicit Iſið.et valde pꝛeceps ſitit
ſanguinez: Habens diſpoſitionem
ſicut panthera vario coloꝛe oꝛbi /

culata a animal valde libidino⸗
ſum et ex ſuo coitu cũ leena naſcix᷑

leopardus vt dicit ariſtoteles de

natura animaliũ et raptis catulis
ſeuioꝛ efficitur vt dicit glõ.ſuꝑ o/⸗
zee. xiij IYbi et ero eis quaſi leena.

ſicut pardus in via aſſirioz occur
ram eis quaſi vꝛſa raptis catulis

998
hen
de
n
ncg
Wek.
nie
quo
mic⸗/
184
ena
en
mtes
wan
Nie/
at
rda
etu

et dirumpam interioꝛa iecorl.eorũ
et conſumam quaſi leo. ODardus

igitur ex pellis varietate ypocri/

ſim ſignificat que aliud intendit
q; oſtendit.ſicut pardus pꝛope ca
uernazʒ quã artificioſe inſtruit ad

fugam ſe conuertere ſimulat et re/

fugiens ad cauernam in qua in/

troitum et exituʒ ab alio latere co/

optans.leonez ad ſe perſequendũ
inuitat et cum cauernam intraue

rit ſimalat ſe conſtrickum vt leonẽ

prouocet ad aggreſſum.et cũ leo
perſequens coartatus in cauerna
tranſire non poſſit pardus egredi
tur et eirculans ab introitu cauer/⸗
ne poſt leonem in cauernam ingre
Ditar et per teſticulos eum capiẽs
eum interficit. Sic ergo fallax y⸗
poerita quos non poteſt aꝑte ſu/
perare occultis inſidijs et falſis ſi⸗
mulatiõibus circũuenire conatur

Vnde Jeremie. xiij. deſcribitur:·

Si mutare poteſt ethiops pelleʒ
ſuam aut pardus varietates ſuas
et vos poteritis benefacere cũ di⸗
diceritis malum.

Der vlurarum voꝛagi⸗
ne lignata per anomo
lam.

De quarta ergo beſtia ſcilicet a/
nomola que vieium cupiditatis
deſi gnat terribilis et voꝛax⁊c. vt
ſupꝛa vſurarium permaxime vici/

um BGonifaciꝰ. viij. ſignificari de
mõſtrat cum dicit in.c.i.de vſu.li.
vi. allegans. Greg., decimũ in ge /

nerali conſilio lugouñ Niſurarum
voꝛaginem que animas deuoꝛat
et facultates exhaurit compeſcere

cupientes de quo vicio in verbis

pꝛopoſitis tria ſunt breuiter inda/⸗
ganda. Dꝛimum eſt hoꝛribilis cu/
piditatis oſtenſio cum dicitur aſpi
ciebam in viſione noctis et ecce be
ſtia. Secundum eſt terribilis mah/

gnitatis condicio cum dicitur ter /

ribilis atq; mirabił a foꝛtis nimis

Tertium eſt terribilis iniquitatis

confuſio cum dicitur dentes ferre⸗
os habebat magnos Quantum
ad primum qð eſt horribilis rupi
ditatis oñſio tria ſunt bꝛeuiter vy
denda Pꝛimum eſt vſure diffini⸗
tio. Gecundum eſt eius intelligen /
tie preparatio. Tertium eſt eiꝰ ej

ſentie deteſtatio.

Glure dicknitio lequi

Quo ad pꝛimũ dicitur ᷣm etymo
logiã vocabuli ꝙ vſura idez ẽ ꝙ
vſus raptus ſiue rapinoſus viole/
ter ſumptus ex re que ꝓprie vſum
non hʒ vt eſt pecunia que adinus/
ta eſt non pꝛo vſu tantum ſed pꝛo
quodam intermedio rerum neceſ⸗
ſariaꝝꝑ ad vſum hoim quaſi pro
quadam cõmutatione vt dicit ari
ſtoteles pꝛi.politicoꝝ.ſcᷣo diffini
tur hᷣm. Mug'. ſuper pſal. xxxviij.
in decret.xiiij.q.iij.c. Si fenera/
ueris. Abi ſequitur ſi feneraue/
ris homini id eſt ſi mutuũ deder..
pecuniam tuam a quo plus q;

Beviſti expectes non ſolũ pecuniã
ſeo aliqd plus q; dediſti ſiue illud
ſit triticũ ſiue vinũ ſiue oleum lue
qᷣlnibz aliud ſi plus q; dediſti ex
pectes acciꝑe feneratoꝛ es et in B
imptobãd non lauddus. Et ſic
patet pᷣm Mug..ꝙ qᷣcquid accidit
ſoꝛti vſura ẽ Hoc idez determinat
IJhero.ſuꝑ ezechieleʒ c. vi. Ibi cũ

dicit᷑. Et vir ſi fuerit iuſt et pign

debitoꝛi reddidkit. Et infra. ad v⸗/
ſurã non ↄmodauerit et amplius
nõ accipit Exʒe. xviij. Dicit Jhero.

putãt quidã tm̃ vſuras eſſe in pe/

cunia. qð ꝓuidẽs diuina ſcriptu/
ra. omnis rei aufert ſuꝑabũdãtiã
et nõ plus accipiatis q; dediſtis.
Et infra Dlij ꝓ pecunia fenoꝛata
ſolent munuſcula diuerſi generis

aeciꝑe et nõ intelligũt ſcripturam
vſuram appellare et ſuꝑabũdanti/

am quicqͥ d illud eſt ſi ab illo quod
dederüũt pl accipiũt. Hoc idez in
BGa dicit Mmb. in tractatu ve na
bute Et Habetur in decrer..vbi ſu/⸗
pra.c.pleriſq;. vbi ſequitur pleri/⸗
q; refugientes pꝛecepta legis cuzʒ
dederint pecuniam negociatoꝛibꝰ
nõ in pecuniam vſuras exigũt ſed
de mercibus eoꝝ tanq; vſuraruzʒ

emolimeta percipiũt. Ideo audi/

ant quid lex dicat Neqʒ inquit v⸗

ſuras eſcarũ accipias neqʒ; oiĩm re⸗/

rũ Puto Ombꝛo.voluiſſe adducẽ
legeʒ moſaycaz leui xxv. Hbi vñ
time deũ tuũ vt viuere poſſit frat᷑

ti apud te. pecuniaz tn nõ dab
ei ad vſurazʒ et fruguz ſupabũdã/

tiam nõ exiges.et ſupꝛa ꝓxime di

cit. Si attenuat fuerit frater tu?.

et infra De accipias vſuras ab eo
nec amplius q; dediſti. Et deuter.
xxiij Ne fenerabis fratri tuo ad v/
ſuram pecuniã net fruges nec quã
libet aliam rem Ideo ſubdit m /

bꝛo. Item eſca vſura . veſtis vſu/

ra eſt.et qðcſq; nomẽ velis ei im⸗
ponas vſura eſt. Hoc idẽ ſtatutuʒ

fuit in conſilio OHgatheneſi vbi de

terminatuz fuit ꝙ quicquid vltra

ſoꝛtem exigitur vſura eſt. xiiij.q. iij
c.vſura Mgr aliter etiam diffinit a
theologl.in tertio ſententiaꝝ.diſt.
xxxvij in.q̃rto pᷣcepto ſcðᷣe tabule
ſcilicʒ non furtum facies vbi etiaz

tangit mgr ſentẽtiaꝝ cũ dicit hic

etiã vſura ꝓhibetur que ſub rapi/

na ↄtinetur. Vñ Jhero. Uſuras

querere vel fraudare aut recipere
nihil intereſt. cõmoda fratri tuoa
accipe qð dediſti et nihil ſuꝑfluuzʒ
queras quia ſuꝑabũdantia in vſu

ra ↄputatur. Et ponit ſõaliter pꝛe

dictas diffinitiones Nugl. et Phe/
ro. Sʒz ſub ↄpendio doctoꝛes the
ologi ſic diffiniunt Mſura eſt lucꝝ
ex mutuo pacto debitũ vel exactũ
vel ſic vſura eſt quicquid ſoꝛte ac/
cidit intentione pꝛecendente vel

pndo-
s ſola intentio fa

cit vſurarium.

Et qualiter agatur ↄtra talẽ vide
in qnta ſpecie vſuẽ palliate. Et ſic
ptz ꝙ ſola intentio facit vſurariũ
ex ſmia ſaluatoꝝ..dicẽr.luc.vi.Mu/⸗
tuũ dãtes et nihil inde ſperantes.
Quod etiã ꝓbatur extra de vſu:

tie
inte
ndi
tuin
catu
tur
ett
hie
le
r
180

lip

eec
cut
xyi
de;
bus
mur
bie
nn

beo
lter.
y
1gd
du
Sſſu
eiim
tun
bide
plera
firika
ndt
tabule
tigz
t hie
fopi
uras
cpern
ſmo⸗
Odug
zin
rpre
e
sche
ſluce
craci
le
e ſel

ino
lie

ies

c.i.et in.c. Conſuluit et in.c.fi.Qð

intelligitur hm gloſaz et doctoẽs

in dicto.c. ConſuluitCũ cauſa mu
tui in ſpe lucri pꝛincipaliter radi /

catur. Nam ſi pꝛincipaliter mouẽ/
tur ad mutuãdum ꝓpter caritatẽ
et tñ credit ꝙ ille retribuet non eſt
vicioſum neq; malũ Orgumento
lxi.di. Si officia LDec etiã malũ eſt
reciꝑe cũ intentione p̃cedẽte ſi gra

tis offer atur intellige vt ſupꝛa ſcʒ

cũ pꝛincipałr mouet᷑ ad mutuanð
ex caritate.Argumẽto.i.q.ij.c.Si⸗
cut et.c. O pio accedat gratis. et
xviij. di. c. de eulogijs. Vnde et
deꝰ mãdauit aplis pꝛo oib fideli /

bus diceés Brat.. date. Mat. x. NRã

mutuũ dans liber aliter.ſcire pᷣt de

bitoꝛez ſibi naturałr obligari ad

antidota.ff. de petẽda hẽditate.l.

Se et ſi.l F. Cõſuluſt. et extra de

teſtamẽtis.c. In officijs. Et ꝙ di⸗

citur ſub ſpe lucri intellige ſiue pe/
cunie ſiue alteriꝰ cuiuſcũq; rei ſiue

aſiſtat in dãdo ſiue in faciẽdo ſiue
in loquẽdo et ſilibus Naʒ ſatis lu/⸗
crat᷑ qui ſuã volũtatẽ implet ff. de
furtis.l. Qui inuẽta et in.l.pꝛi.per

doctoꝛes Od qð.l.di.Qui furtum
Et ſic ois ſuꝑad ditio ẽ vſura ſiue
ↄſiſtat in pondẽ.ſiue in numero ſi⸗

ue in mèſura.vt dicit glõ.in dicto.

c. Si feneraueris Hd qð optime

ſeruit qdᷣ habet᷑ in pᷣs.xiiij. Cũ di/⸗

cit᷑ Qui Jurat ꝓximo ſuo et nõ de

cipit.qui pecuniã ſuã nõ dedit ad
vſurãa munera ſuꝑ innocẽtes nõ
accepit.De materia ſatis ↄpẽdio
ſe tractat alexãder de ales. in ter⸗
tio ſẽtẽtiaꝝ vbi ſupᷣ et btũs thos

ſcða ſcðᷣe.q lxxviij.et hec pꝛo † ri
ma parte ſufficiant.

De intelligẽtie pꝛepa

ratione. Quo ad ſcdaʒ pꝑtez q̊

p̃paratio intelligẽtie Hbinota?
debes qdaʒ euidẽtialia qᷓ nobᷣ in /
tellectũ aperiũt et illuſtrãt ad faci
l capeſcendã materie veritatẽè q̃
pꝛincip aliter erũt ſeptẽꝭ. Et pꝛimũ
euidentiale notabile ẽ ꝙ vſura ſo/
lũ hʒ eſſe in ↄtractu mutui de cui
rõe duo occurrũt.Oꝛimũ ẽ q con
tractꝰſit gratuitꝰluẽ.vi..Mutuũ da
te nihil inde ſperätes Scdöᷣm ꝙm ꝑ
ipᷣm mutui ↄotractũ tranſferat᷑ do/
miniũ a mutuante in accipienten
qð expᷣſſe ꝓbatur ff. Si certũ pe⸗/
tatur.i.ij appellata. Nbi dicitur
Dppellata eſt autẽ mutui datio qꝛ
de meo tuum. 8ðð

Ecum euidentiale de
triplici reꝝ vſuaerr.
Scõm euidẽtiale nõbile eſt ꝙ re /
rũ q̃daʒ ſũt que nullũ hñt vſuʒ ꝓ
prie loquẽdo ſicut pecunie qᷓ ſoluʒ
ſunt qðdã mediũ in cõmutatiõibꝰ
reꝝ q̃ vſuz habẽt. Vñ et pecunie
ꝓ hũani generis cõcoꝛdia ſũt in/
uẽte ad ſuppletiõem eaꝝ reꝝ que
pꝛo vſu hoim ſunt neceſſarie.et ali
qð equale cõpenſat᷑ vt vult ariſto
teles pꝛi.politicoꝛuz. Et ideo ꝓ/
