et in dicto.c. Illo vos. de pignoꝛi⸗/
b' Si aũt nõ conſueuiſſʒ locare 2
aliquis ↄducere vellet pᷣſtita cau/
tione et credito? res ꝓpꝛias p̃tu/
lit in locando cũ alius peteret ob/⸗
ligatas idem videt᷑ dicendũ ls
non imputabitur de re mobili vel
ſe mouente cũ eſſet ſuo ꝑiculo vt ff
de rei vẽ dicatiõe.l.Si nauis a ad
hoc optime facit ff. de bois audto/
ritate iudicl.poſſidendis.l. in ven/⸗
Ditione Si et.l.pꝛecoꝛ ait Sis et
pꝛeterea quia et creditoꝛ videtur
furtum committere ſi alias mala fi
de pignoꝛe vteretur vt ſupꝛa diri/
mus et habetur inſtituto de oblli/

gationibꝰ que ex delicto naſcũtur
FSfurtum. Et nota ea que ſupꝛa di

ximus contra impugnãtes equos

pignoꝛatos cũ expenſis immode/
ratis ne dñi eorum equoꝛum redi
mere valeant.

De jrta lpecie que elt
kenccꝰ obliduz et pi⸗
cõputari debẽt i loꝛteʒ

— — —

Qurtaſpe
cͤmickitl
Tbſicio in
ſs qui retin

moncpis

as cedito
neturneon
zseperer
Yepl iſet
Srta de p
de operio⸗
ytindicka⸗
litis etpin
les funt
nſtüͤ m
naingo de
de added
tig aſtione
Ntad note
ſap tertia.
liatop ioi
ſeſſoꝛ ded
noͤeriſtan
mnaleiideie
deducit i
Er ͤinn
ſidib pel
bent dede
coerindu
1gKde
etff de b
Cliͤnis

Srn
tipo⸗

Maute
Mripo⸗
Wyide
Ndeo

iargn
gachio⸗
küann..
enm.
lalberft
Mienen
pelſemo
lGnf
tffdepi
miuerſor
Khignori
Plenen
lia tan⸗
Muins öin
erer ob/
nü Pis
nobiliyel
Paloytff
is 40
is auſto
5a
e Menur
smelaß
upnn dien
de obi
o airr
eitad
seqos

Ouum reoj

Quarta ſpecies huiꝰ palliate vſu/

re cõmittitur cerca obſides quoꝝ

artificio induſtria vel laboꝛe vtiẽ
is qui retinet tales obſides tanq;
mancipia pignoꝛata quoꝝ ope/
ras creditoꝛ in ſoꝛtem ↄputare te

netur. nedum q̃s percepit ſed etiã

Is pcipere potuit. C. de pactl. pi/

Ineꝝ.l.ij. et Jo.an.in. c. Cũ ↄtra
Erxrtra de pignoꝛibꝰ Idem etiaz ẽ
de operibꝰ ancillaꝝ pignoꝛataꝝ
vt in dicta.ł.pᷣma.C. de fructib et
litis expẽſis Equiparãtur etiã ta⸗
les fructꝰ penſiõibꝰ domoꝝ et ſi⸗
miliũ pᷣm Jo.an.in dicto c.Cũ cõ/⸗
tra in glo.tertia.Nd qð etiã acce!⸗
dit qð habetur. C. de pignoꝛati
cia actione.l.i.et.ij.et Yo.an.remit/
tit ad notata per eum m.c.grauis
ſuꝑ tertia glo.de reſtitutiõibꝰ ſpo/
liatoꝝ ibi eẽ diẽ ꝙ bonefidei poſ

ſeſſoꝛ deducit expenſas etiã ſi res

nõ exiſtant in qͥb* fecit expenſas.
malefidei etiaz poſſeſſoꝛ nõ aliter
deducit q; ſi melioꝛ res ſit effecta.
Ex qͥ innuit ꝙ expenſe facte in ob

ſidib“ vel mancipijs pignoꝛat..de

bent deduci ß qð ſupꝑeſt de artifi⸗/
cio et induſtria ipſo?z ↄputari dʒ
arg.ff. de rei vẽdicatiõe.l. Ceterũ

et ff de pignoꝛaticia actione. le.

Quãuis conuenerit.

Anlberi in oblides da

ri poclunt.
Vn autem hoies liberi in obſives
dari poſſint Nidet᷑ ꝙ nö. C. Que
res videtur ꝙ non. C. Que res pi
gnoꝛe obligari poſſunt.l.Qui fili/

os. C. de actionibꝰ et obligationt/
b'. l. Ob es alienũ et in autentico
vt nulli iudicũ ꝓ. Quia vvo coll. ix.

et. in. c. ij. extra de pignoꝛibꝰ In qͥ/

bus iuribꝰ dicitur ꝙ creditoꝛes qͥᷓ
filios debitoꝝ in pignoꝛe recipiũt
cadũt a credito. ad aliam tantam
q̃ntitatem debitoꝛi ſoluere tenean
tur et verberib? ſubijci Sed ↄtra
dicit canon obſides dãdos xxiij.

q.viij. c. Vt pꝛidem SF ſuppliciter

et.ff. Qui teſtimoniũ facẽ pñt. le.
obſides et ff. de iure fiſci. l. diuus.
Soluendũ eſt ergo Rñdeo ꝙ nõ
tenet obligatio in libero hoie vt

1ius ↄſtituatur in eo tãq; in pigno

re nec tenet alienatio niſi in caſu
famis q̃ de cauſa licet pr̃i vendẽ

filiũ. C. de patribꝰ qͥ filios deſtru/

xerũt.l.ij Oꝛedicto igit᷑ caſu.młco
foꝛtiꝰ licet pignoꝛi obligare.q; de⸗
tineri tñ p̃ᷣt liber homo.q̃litercũq;
vt fiat qð cõuenit.de quo tractat
glo.et Inno.et Jo.an.in.c. Ex re/⸗
ſcripto de iureiurando et in. c. Ex
poſita extra de arbitris et ꝑ arch.
xxiij.q.viij.c. Vt pꝛidem alias in/
cipit ſuꝑpliciter.

De quinta ſpecie q ẽ wy

cxeditoꝛ cõmittit oſurã
qũ nõ vult debitoꝛidi⸗

lationem cõcedere niſi
aliquid det᷑ oltra ſoꝛtez

Quinta ſpẽs hui palliate vſure

oↄmittitur qũ creditoꝛ nõ vult alit

ovcedere debitoꝛi niſi ſibi aliqd vl⸗

tra ſoꝛtem pſoluatur nõ obſtante
pignoꝛis obligatione Certe q̃ᷣcqᷣ

vltra ſoꝛtez accipit vſura ẽ vt luß
diximEt eſt calus in c. Conſuluit
extra de vſurl. in fine vbi dicit tex.

pmõi hoĩes ꝓ intentiõe lucri qm

hñt cũ omnis vſura et ſupabũd a/

tia ꝓhibeatur im.l iudicandi ſant
male agere a ad ea que taliter ſür
accepta reſtituenda in aĩaruz indi

cio efficaciter inducendi Lbi glo
ſa dicit ꝙ non ſunt ↄpellendi vt ſic

accepta reſtituant nec tanq; vſu /

rarij ſunt puniendi ſed reuera quo
ad deñ vſurarij vivẽtur reſtitu
ere tenentur ſic accepta Et ita ha/
bes hic manifeſte ꝙ intentio facit
hominem vſurariũ intellige cuz ef /
fectu ſic et expectatio.xiiij.q iij. c.i.
et. xiiij. q.iiij. Si quis clericus. vᷣba

ſunt gloſe in dicto.c.C õſuluit vbi

Jo. an. in verbo Inducendi dicit
non fieret nif eſet vlara Tacre
dus et vincentiꝰ Et lub dit Jo. an.

Diceb at Inno. Dn agi poſſet con/

Dictione ex hoc canone queritur

et nõ ſoluebat Sʒz ſolutiõeʒ colli/

ge ex vltima glo et ex eo qð ſuper

ea dicaz Et in ̃dicta vltima glo.

dicit in vbo qntuzʒ ad iudici ñ eccẽe
Quid ſi is ↄtra quẽ agit᷑ in ̊ iudi

cio ↄtentioſo ↄfiteatur ſuaʒ puazʒ
intentiõez Dicit hoſt ꝙ ſi p eteba
tur vt vere vſurariũ pter iniuſtaʒ

petitiõez abſoluet᷑ reus riſi ter

aie picuiũ dicat᷑ hic aliqð ſpéale.
Do qð de iudicijs in. c. dilectia de
cognatiõ eſpũali.c. tua. Sʒ ſi pete

batur yt q̃n vſurariũ iniulte et coöè/

tra ſalutem aie receptũ fit odẽna /
tio ᷣm eũ.hoc etiã firmat Jo. de

lignano in. c. In ciuitate extra de

vſur.. vbi querit QNũquivꝰ mutuari
ea mente vt aliqd accipiat tenea
tur reſtituere. et ↄcludit ꝙ ſi ſpem
pꝛincip aliter hab eat vel ꝙ ſit mu
tuũ fundatũ ſuꝑ illa ſpe tũc eſt v⸗
ſura vt eſt textꝰ in dico.c. Cõſulu/⸗
it. Si vero fit ſpes ſcõario vt qͥa
ſperoꝙ me remunerabit tũc non

eſt vſura de teſtament..c. Cũ in offi
cijs de hoc ſat..ſupꝛa diximꝰ Gub
dit Jo.de lignano ht ne iſte con
tractus in foꝛo aie vbi erat ſpes
vltra recipiendi deduci in foꝛo cõ
tentioſo Dic ꝙ lie ſi inoteſcat mes
ipi vt ꝑ ofeſſiõez et t ꝓcedi vt
oↄtra qſ vſurariũ nõ tanq; contra
veꝝ vſurariũ vt ꝓb at text in di /
Ro.c. Cõſuluit que ſũt notãda ꝓ
foꝛma libelli ſiue petitõis ic Et hec
ſufficiãt ꝓ ſcõa vſura palliata.

do vlurepalliate que di

muttitur lub nomine ſo
cietatis et ponit᷑ ibi du

plex locietas.

De tertio et vltimo mõ vſure pal

liate qᷓ cõmittitur ſub noie ſocieta

tis Sciendũ eſt pꝛimo ad euiden/⸗

ſocio et ᷣmittenꝰũ ꝙ ſocietas du

plex eſt. Qucdam enim eſt ſocie/

uscolcga
lonotes
giſubſta
ninerütat.
giset llict

s Etſtal

ſerbitocl
riü copou
nonoie eis
Jino.nota
or Cäd
plaruune
ſocietas t
gatiui
de phcapio
ſn Et deal
9Mminus

funſgni

ſgtio gaisi

iorpar⸗
Pediriper
ſet expedin

Honcrati

f.de arbic

finduos
tia ürid
notat Inn
kaetertr⸗
igoꝛes &
nar amor

Monti po

ſocats
quickdig
ad Aos
tat Jund
cabꝛen

dine,

de

mde
Ungti
tene
ſiſpem
ſemmu
iſt/
dul,
wq
t Non
no
necb
ſecon
t pes
0n0 to
Amis
peiyt
zlonte
Lindi
Näde
cihe⸗
l.

onn
nedi,
e⸗
bid

tas collegiata qñ plures reges vl

ſuperioꝛes ↄgregãt vt faciãt co /

legiũ ſubſtãtiale vt.ff. ꝙ cuiuſcũqʒ
vniuerſitatl.noie. l.i.et.ff.de colle⸗

gijs et illicitis coꝛpoꝛibꝰ.l. SgSoda/

les Et iſta ſocietas hoc modo de /
ſcribit᷑ Societas collegialis eſt plu
riũ coꝛpoꝛuz inter ſe diſtantiuzʒ v /

no noie eis deputate collectio t

Yino.notat extra de exceſſibꝰpᷣla

toꝝ. c. Cũ delica Ideo autẽ dicit

plurium coꝛpoꝝ qꝛ vni ſoliꝰ nõ ẽ

ſocietas Naz h̊ eſt nomen aggre/

gatiuũ qð nõ oↄpetit vni ſoli vt. ff

de vſucapionibus.l.Rerum mixtu

ra Et de eſſe huius ſocietatis eſt

ꝙ ad minus ſint tres vt. ff de vbo
rum ſignificatione.l.veratiꝰ.Et eſt

ratio quia in duobus non inuenit᷑
maior pars Unde id qð debz ex
pediri per vniuerſitatem non poſ/

ſet expediri per duos diſcoꝛdãtes

Hanc rationem in ſimili dicit tex.
ff. de arbitr..l. Item ſi vnus Itez

ſi in duos ſon tamẽ eſt de ſubſtã
tia ꝙ ſit ibi rectoꝛ vel pꝛepoſitꝰ vt
notat Inno. in dicto.c. Cum dile /

ſta et extra de pbendis Cum non

ignoꝛes Et ideo ſi rectoꝛ eſt oꝛdi/

nat et moꝛtuus et ſi vocat rector

non tñ vocat ſocietas et ſub noie

ſocietatis p̃t agere et ↄueniri a ille

qui eſt dignior habet᷑ loco pᷣpoſiti

ad alios congregandos vt no/
tat Inno.in.c.pꝛi.de maioꝛitate ⁊
obia Et alia dicit circa materiazʒ
q̃ cã bꝛeuitatis obmitto. Quedaʒ
alia eſt ſocietas ex qua oꝛitur actõ
pꝛo ſocio.de qua ad pꝛeſens ẽ no/

ſtrum ꝓpoſitum Et iſta eſt ſocietas
ſinguloꝛuzʒ que oꝛdmantur ad bo
num acquiſitiuũ ſeu vtile De ho/
neſto autem et delectabili non ne/

gociantur mercatoꝛes quia bonũ

honeſtum et delectabile non ſunt
in ↄmercio. In hac autem ſocieta/
te notabis ꝙ heres in ea non ſuc/
cedit niſ in ſocietate vectigalium
quo caſu ſuccedit heres niſi cauſa
finalis ſocietatl.fuerit induſtria ꝑ.
ſone vbi ſi heres non eſt aptus ta /
li ſocietati non ſuccedit in ea vt ff.
pꝛo ſocio.l. Ndeo Ratio autẽ iſto/
rum ſocioꝛum debet reuideri de ã/
no in annum amicabiliter Nõ di /
co dictato iudicio quia tunc ſolue
retur ſocietas vt ff. pꝛo ſocio.l./
ctione pᷣm bartolũ qui ita notat ff
pꝛo ſocio.l.mutiꝰniſi aliquid in pa
ctis eoꝛum caueatur. Baldus au/
tem dicit ꝙ ratio reuideri debeat
quandocũq; ſine calũnia petitur
vt notatur C. pꝛo ſocio.l.tamdiu
In iſta ergo ſocietate quedam lu/
cra veniunt cõmunicanda ſcilicet

lucra realia que ex pecunia cõmu /

ni vel ponenda in cõi pꝛocedunt

Pꝛemiale autez lucrum qð vni ſo/

cio eſt collatũ non venit cõicandũ
in q̃ſtuaria ſocietate vt in.l. Sociũ
Ffinali.ff.pꝛo ſocio. Ytem in iſta
ſocietate pᷣt vnus ex ſocijs aliena/
re res cões in ſolidum ſi ſunt res
venales et mobiles pura panni
apothece communis quia tacite
in hoc videtur vnus conſenſum
alterius Secus in alijs rebus. ff.

pꝛo ſocio.l. Nemo Si autem eſſet

ſocletas collegiata nemo vn poſ/

ſet vendẽ res collegij vt in.l.in tan
tũ vniuerſitas ff.de.reꝝ diuiſione
et in. l. Sʒ ſi hac.l Qui manumit /

titur ff. de in ius vocando Item in
iſta ſocietate ſinguloꝝ non p̃ᷣt vnꝰ

facẽ aliũ carcerare ꝓ inopia.ff. ꝓ

ſocio.l.veꝝ Itẽ in iſta ſocietate ſin

guloꝝ venit culpa.le. ius qᷓ oſde /

in rebſocietat: ſicut ipſe inite ſocie

tatis erat diligẽs in rebꝰ ſuis vt ff

ꝓ ſocio.l.Sociꝰ ſocio Et ideo ſis
raut in articulãdo Sciendũ ẽ eti ⸗

am ꝙ valet ſocietas in qua vnus
pecuniaz ↄfert alter oꝑam vt in l.
i. C. ꝓ ſocio Dec obſtat h dicatur
ꝓ vn' ponit pecuniaz et alter non

qꝛ qui ponit oꝑam cenſet᷑ pont᷑ ali

dðò equiualens ipſi pecunie ff ꝓſo

cio.l.Cũ duobꝰ Si in coeunds
NMam tales oꝑe preciũ et eſtimati/
onẽ recipiũt que loco pecunie ſub/
rogãtur vt dicit vbi textꝰ Oꝛ pᷣciũ
de ſue artl.eſt velamentũ.q.d.pci
um velatũ vel intellectuale ̊ oꝑa
extimat᷑ eſt ilud qð poſitioni rei
vel qᷓntitatl.ex ꝑte altera poſite ax
equari intelligitur Nimiꝝ ergo ſi
valet ſocietas cũ plerũq; oꝑe red/
Dit non ſit minoꝛ 6 reddit pecu /
mie vt ff. ꝓ ſocio.l.Societas ? So
cietas.et Inſti. de ſocietate ij. Et
notandũ eſt ꝙ de natura ſocieta/
tis eſt ꝙ ſint ſocij tazʒ in lucro c; in
damno in ptibꝰ eqlibus niſi aliud
actũ ſit Laz ſocietas hzʒ inſtar fra/
ternitat.. T. ñ ſicut inter fratres de

bzʒ ſeruari eqlitas ſit inter ſocios.

ff pꝛo ſocio.l. Si non fuerint

5 ma queſtio an polt

laboꝛes multos et tpa
longa ſi ſoluz capitale

inuenit eijliter diuidi
debeat aut ille totum
capere qui polnit

Er his ergo pᷣcedentib⸗ examina /
bim- aliqᷓs qſtiones ex quibꝰ ↄp/
hendim q̃liter ſub noĩe ſocietatis

palliata vſura multotiens vmit /
titur Et pꝛimo qᷓro ᷣm baldũ in.i.

1. C. ꝓ ſocio Dunqᷣd in diuiſione
ſocietati.q̃ fit ponamꝰ pꝰlõga tꝑa

et multis laboꝛib ac ſudoꝛibꝰ p̃ce

oꝓfßtibꝰ* vbi nõ inuenitur niſi ſolum

capitale ſaluũ ipᷣm totuz capitale
debeat habẽ ille qui ipᷣm poſuit.
On vero debeat eãliter diuidi Et
dic ꝙ dz eiliter diuidi niſ alit ſit

aQaacctũ et mouct᷑ tali rõe. Dam tale
xapttale videt᷑ a pꝛincipio cõicatũ
ſicut dicim in ſocietate oim bono
rũ ibi vnuſquiſq; videtur cõicaſſe

ꝓPrium et ſic ꝓpꝛiũ trãſit in cõe ·ff.
ꝓ ſocio.l.ij pꝛeterea ille qui poſuit
oꝑ am intelligitur poſuiſſe pᷣcium

ope qð p̃ciũ lex aſſitabat et coe/

qbat pecunie poſite ex altera par/
te Vñ ꝓpꝛium cſt ac ſi vnꝰ ponat

decez alter operã ſed tũc certum ẽ

ꝙ ſi tẽpoꝛe diuſõis nõ reperirenk

niſi decem quilwer ferret quingz
ergo ita in Polito grgumetd dee

lns6
ſequp
ergo erg
poßat
golurdu!
ret aAter
contra d
fint Oeer

(iCou.

tatem yn/
glio opet
mll'mag
re pꝛien
lollanonj
hancpar⸗
lndicka.l
deconlaͤe
dadev
Giur eti

ſuerudo⸗

detur

ſas olue

pac ⸗
ſetudin
narraf

liataz y
dupſur
itnihio

nns ita,
füpecun
Onis o
Alquid
Erdak

ſinge

hiturg
turffy
Nem
bum de
Udine
Welel

ſock
di
bitae
iidt
Gcum

crumna
b a
lletatis
8s omid
Män
duͤre
ſogathe
n ee
nüüſoum
plil
mnpolit.
uidi
fi Wſ
ſantae
ſocöati
in bono
cöcde
lnche
i polut
iſe pcun
t ei
ltera on
c pnet
corwn?
imenend
ginch
id dl⸗

legis Si non warent Pꝛeterea ſ1
ille qui ponit oꝑam perdit oꝑam
ergo et qui poſuit pecuniaʒ ꝑdat

7

pꝛo parte pecuniã. alias ſequeret᷑
abſurdũ ſcz ꝙ vnus totum perde /
ret alter nihila ſic eſſʒ inequalitas

contra dictam legem Si non fue /

rint Oꝛeterea videt caſus in dicta
.K.i. C. pꝛo ſocio vbi dicit lex ſocie
tatem vno pecuniaʒ conferente 2

alio operam poſſe contrahi et ſie
nullꝰmagl.obtinebit Nam confer
re ꝓpꝛie idem eſt ꝙ cõicare C. de

collationibus.l. Illa et. l. Illud et
hanc parteʒ tenet glo.de iure cõi

in dicta.l. C. pꝛo ſocio Et dicit ꝙ
de conſuetudine capitale debz eẽ
ſaluũ et vbi eſt ita conſuetũ intelli

gitur etiam tacite hoc actũ qꝛ con
ſuetudo in tacit paſtũ deduci, vi⸗
detur C. locati.l.licet Sed certe i⸗
ſta ↄſuetudo hodie non valet nec
pactũ quia per tale pactũ vel con/

ſuetudinem traheretur ↄtract ao
naturã fenori.a ſic intraret in pal
liataz vlur am Qam ſicut in ↄtra/

Riu vſurario eſt periculũ debitoꝛl.

et nihilominꝰcreditoꝛ percipit vſu
ras ita hic eſſet periculũ recepto/
rũ pecunie Oericulũ dico perditi/
onis oꝑarũ. Et nihilomin ſi oꝑe

aliquid fructificaſſet lucꝝ erẽt cõe
Et bald' tñ in dicta. l. i. conat ſu⸗
ſtinere ꝙ talis contract non tra /

hitur ad naturam fenoꝛ..vt nota/
tur ff pꝛo ſocio.l. Cum duobus
Item ex facto Et dicit ̃m Jaco/

bpum de arena ꝙ nedum de coõſue /

tudine ſed etiam de iure ẽ ꝙ capi/
tale ſit ſaluũ Quare em̃ ſociꝰ meꝰ

deberet habere qð meum eſt Et ſi
rñdetur ꝙ ponit opam dicit ipſe

ꝙ pꝛeciũ opere intelligitur eſſe coꝛ
reſpõdens interluſoꝛio pecunie nõ

ipſi ſoꝛti Unde ſi vnus ponit cõ/⸗

moditatem ope et alter ponit cõ/
moditatem pecunie non aũt pꝛo/⸗

pꝛietatem ffinge enim ꝙ vn' po/
nat in ſocietate mille milia alter

operam tamen hic nulla poteſt el
ſe ꝓpoꝛtio niſi de cõmodis opere
ad cõmodum pecunie non ad ip /
ſam totalem ſoꝛtem Oꝛeterea di⸗/
cit ipſe hoc eſſe expꝛeſſum qñ in ſo
cietate ponitur ſpẽs ex vna parte
puta pecus.ex alia opera paſtoꝝ.
ꝙ ſola cõmoda et damna in offẽ/
ſionibus ſũt coia non aũt ipᷣm pe/
cus vt in dicto Si in coeunda
Vnde dicam ꝙ in dubio potius
intelligatur in ſocietate poſitus v/⸗
ſus rei q; ipſa res et hoc dicit ipſe
facit ad queſtionem ſotide ouium
ꝙ fetus lana lac et hmõi ſũt coia
et non oues in ſotidam date. Eſt
tamen verum ꝙ licet capita pꝛin/
cipalia ſint moꝛtua datur tamen
ſocietas in fetibus vt notatur.ff.
pꝛo ſocio.l. Si id quod Et ꝙ di/⸗
co ꝙ oues in ſotidam date non
ſunt communes dicit baldus in/
tellige hoc modo videlicet ꝙ ca/
pitale meum non eſt cõe ſed melio
ratum et deterioꝛatum eſt cõe ver
bi gr̃a dedi agnos in ſotidũ naʒ
tũc ᷓntum valebãt agni tanq; ca
pitale meũ ante omnia detrahaʒ
Illud autem quod accreſcit pu/

ta quia agni ſunt craſſioꝛes et

porcelli fiunt porci tradu

tempoꝛis caſu ẽ deterioꝛata.Eſti/
matione facta inter nos pꝛo medi

etate deterioꝛationis periculũ per
tinet ad me. Lam hec natura ſo

cietatis que natura q̃ſi quoddaʒ

intrinſecũ omnibus ↄtractibus in
ęſt. quia natura non eſt aliud niſi
quedam diſpoſitio quã lex vel cõ
ſuetudo ſtatuit ſuper contractum
vt.ff. de pactis.l. Si vnus pactis

vb ꝙ in ſpem dotis. Dñs Jo. de

lig in. c.fi. extra de vſuris tractãs

Hanc materiam. dicit mõ ad alias

particulares queſtiones. et pono
ꝙ quis locat pecuniã nunquid po
teſt aliquid ꝑcipere Et ſdit. Iſta
queſtio et ires ſequentes ad idem

vident᷑ tẽdere ſi ponderent᷑ licʒ di

herſis terminis On ſcilicʒ pecunia
poteſt locari vel vendi.ſRnñdendo
Vrch̊.xiiij.q.iij.in ſũma dicit ꝙ nõ

qꝛ pecunia non eſt locabilis h̊ mu

tabilis qꝛ de ſe nullam vtilitatem
affert. Nam ſi locet᷑ vt expẽdatur
ea conſumpta/eadem nõ reddit᷑i
a natura locationis recedit.nã ali
ud eiuſdez ger eris reddit᷑. ff. ſi cer
tũ petat᷑.l.cũ qð pecunia ei nõ eſt
diſpoſita niſ ad emendum.lxxviij.
diſ. Sciens. et notat Drch. xiijj.q.
iij.c. Siquis clericus.iiij.q.iiij.ʒ
pone vendit quis vſum. Sed foꝛ/

mata fuit queſtio in c. In ciuitate

S.eodẽ.dicit idem Jo.de lig. Nn

Dans pecuniã mercatoꝛi ad mer/

candum/adiecto ꝙ capitale ſit ſal

uũ.vt partem lucri habeat vel me

dietatem agat licite.an ſit ↄtractꝰ
vſurarius. Et dicit Jo.pleriqʒ te/
nent ꝗ ſit illicitus cõtractus.quia

quicquid accedit ſoꝛti vſura eſt ni

ſi dñs ſuſcipiat partem periculi.et
tunc eſt licitus qꝛ vnus ponit pe/
cuniam et alter operam. fff. pꝛo ſo/

rio l.i. Sed HMolſ.in ſumma de vſu
ris An aliquo.dicit ꝙ non eſt cõ
tradins vſurarius.mouet᷑ qꝛ ſocij
ſic poſſunt cõuenire ꝙ alterius ſit
periculũ Inſt.de ſocietate de illa
et ſequeti. Sicut in alijs otracti/

bus põt apponi pactũ pꝛeter natu

ram ↄtractuũ Dicit tñ ꝙ pecunia
periret caſu conſuleret danti in fo
ro conſcistie pꝛo ſalute anime ſue

ꝓꝙ remittet debitoꝛi pecuniã quazʒz

dediſſet. Necurſius poſt zo.in.l.
ſi non fuerint.ff. ꝓ ſocio.tenet con
tra Hoſt.quia non eſt vera frater
nitas ꝙ quis lucrum habeat et ni
Hil perdat Vnde tale pactum eſt
contra naturã otractus.et hoc vt
dek ſentire Orch.in pᷣcedenti q.ſi
ſubtiliter attend at. Dicunt tñ ali/

qui theologi ſtatur ad periculum

de tertia parte damni.vel dat᷑ ad
mediũ lucꝝ et ſuſtinet᷑ periculũ de
mediet ate damni et fiant expenſe

oↄmuniter ꝓ parte ↄtingente.et cõ

putent᷑ laboꝛ et opera que ponit

ille qᷓ accipit pecuniã in ſicando a

negociando.ꝙ tũc nõ eſt vſura.ʒᷣ
ſi hoc nõ fieret/vſura eſſet. Et ita
intelligunt̃᷑ opiniones cõtrarie.et

hoc ſatis videt᷑ vuenire opinioni/

bus amboꝝ et colloquio ipſoꝝ a
ex verbis. Licũt tñ aliqui ꝙ de ri
goꝛe iurl.poſſet defẽdi opio Hoſt

qꝛ vſura verſatur circa mutuũ qdᷣ
nõ eſt hic imo eſt ſocietas.Et lieʒ
ſocietas ſit redacta ad inſtar fra/

mnitatt

cetaeß⸗
Pb'et gle

prindic
gzonis
Diktur in
nnoptol
ſlous
nn'fen
daͤnuz in
neninide
e gde
de merci
gifnroͤ
to goͤeſt
nllthoio
deſ doct
detem p
hocvrot
Pegd d
danuzd
de centi
dare dela
eur i⸗
per mere
göͤſczqᷣ
ſilucx i
igtem ou
Pbocti
dicereg
dariope
looninaf
Aler ot
notatin
ſta. etgl
erlnt. ꝛ
tns Et⸗

An
dllier
pe/
Ro
depin
neſtoö
geſoej
nusſit
deilla
racti⸗
rnan
Namni
ninfo
inelbe
ceʒ
oin..
con
ſraer⸗
Netn
dnet
hoert
nne
Gial
lum
a
glüde
penſe
etco
vontt
504
na5
Etita
rie.et
nioni⸗
ſoy?
den
hok
605
tle;
fis

ternitatl. non tñ oimode Naʒz in ſo

cietate p̃t interuenire pactũ ꝙ vnꝰ

pPlꝰ et alter min ꝑcipiat de lucro

vt in dicto 5 Cũ adeo Opinio tñ
azonis et accurſij eſt tutioꝛ et ꝙ
Dicitur in legib ciuilibus vt inſti/
tuto pꝛo ſocio quaſi per totũ et in
ſilibus ꝙ pᷣt cõueniri inter ſocios
ꝙ vn' fer at lucrũ nec teneatur ad
dãnuz intelligit ſcz ꝙ ſic poſſit cõ
ueniri de mercimonio id ẽ de toto

eo. qð de capitali lucratum fuerit

de mercimonio nõ de capitali bᷣm
gãfreð.alias non eſſet vera ſocie/
tas qð eſt ↄtra opiniõez baldi qͥ

vult ꝙ oio capitale ſit ſaluũũ Ln/

de ſi do centũ cãpſoꝛi vt det mihi
decem ꝓ centenario in anno. Nd
hoc vt ↄtractꝰ ſit licitꝰ neceſſe eſt
ꝙ ego dãs centũ teneor ad totuʒ

Dãnuz de ſoꝛte ſicut de capitali ſcʒ

de centũ. Sʒ iam nõ ten eoꝛ aliqͥd
dare de lucro cãpſoꝛi etiã ſi nõ lu/⸗
cretur niſi deceʒz. qꝛ iſtud pactũ ſu/
per mercimonio i. lucro bene valʒ

qð ſcʒ qͥs non teneatur ad dãnuʒz

ſi lucꝝ ſit ſuũ vſq; ad tantã qnti/

tatem puta deceʒ pꝛo centenario.

In hoc tñ vltimo accurſius videt᷑
Dicere ꝙ aliqua ꝑs de lucro debz
dari operanti alias eſſet ſocietas
leonina ſi alter totũ lucꝝ leuaret a
alter totũ laboꝛem ꝑderet qð ipᷣe
notat inſtituto de ſocietate nã et
ita. et allegat dictaz legẽ Si nõ ſu
erint.qꝛ ſic non eſſet vera fraterni⸗
tas Et aduerte qᷓntum ad pꝛimũ

mẽbꝝ de capitali qð nõ intelligit

Hic Jo.de lignano. ꝙ poſſet valẽ

pactũ dant..de parte damni tatũ

nedüũ de toto qꝛ Inno. vult ꝙ de
toto damnũ ſubeat vt ſentit in ſiki

ↄtradtu locatiõis de ſocietate bo/
nonienſi cũ dicit.

En liceat locare boues
pꝛo annuo fcumẽto.

Sed pone dedi boues cuidã qui
dat mihi viginti coꝛbes frumenti
in anno nũquid hoc ſit licitiũ Rñ/⸗
deo ſi locentur oꝑa boũ tunc bene

p̃t fieri ꝙ boues deterioꝛutur H ſi

volo houes recuperare ꝓ pꝛecio

quo facio eſtimari cum trado nec
volo piculum deterioꝛatiõis q̃m
uis ꝑiculum diuinũ velim ſubire vt

ſi moꝛte naturali moꝛiãtur tũc iſto
caſu ſcõo credo ↄtractuʒ illicitum

In pꝛima aũt licitum credo. xiiij.q

iij.c.pleriq; cũ mult..capłis eiuſdeʒ
queſtionis faciũt notata in dicto.
c. In ciuitate Ad ꝓpoſitũ ergo ſi
tali pꝛedicto modo recipiens pe/
cumiã nihil lucratur vel ſi lucꝑ nõ
aſceudit vſqʒ ad decem de quib⸗
conuẽtum extitit ſed forte lucratꝰẽ
quinq; vel octo et tunc videtur v /
ſura ſi dans pecuniam velit vltra
verum lucrum etiã vſq; ad decem
de quibꝰ cõuenit qꝛ iſtud ſapit po
tius naturam mutui.in eo ꝙ reci/
pit vltra veꝝ lucrum q; ſapiat na/

turam ſocietatis de cui natura eſt
veꝝ lucrum venire nõ fidum vt in

ſtituto de locietate per totum nec
curamus de noie contractus ſub
noie ſocietatis ſed potiꝰ attendi/⸗
mus mentem ↄtrahentiũ vt in di⸗
cta.l. iij. C. plus valet qð agitur it

per totum vt in dicto.c Ad nr̃am
de empti. et vendi. et in dicko. c. Il
lo vos.de pignoꝛibusſNaʒz vbi a/
gitur de ſalute aie qð tutius eſt te
nere debm vt ſupꝛa diximꝰ Pꝛete
rea hot caſu illud qð datur vltra
veꝝ lucrũ accidit ſoꝛti fiue alio lu/
cro extrinſeco veniente.g“ vſura ẽ
vt in didto.c. Cõſuluit extra de v /

ſuris Et hoc ſentit archᷣ.xiiij. q.iij

in ſũma. bi vult ꝙ pecunia non
poſſit locari.i.ſub locationis noĩe
aliqͥd ex ea acciꝑe non licet niſi da
ta fuerit pecunia vt qᷓnticas nõ vt
ſpecies vel alia res. tunc enim eſſet
contractꝰ innoiat ſcʒ do vt des.
do vt facias.ff. depoſiti.le.i Si
quis et ff. de pꝛeſcriptiõe vᷣboꝛum
l.naturalis Caueant ergo dãtes
talem pecuniam ne de lucro faciãt
ſibi groſſam conſciam Sepe enim
dicunt recipientes mẽdaciter ſe ex
inde lucratos eſſe et tñ nihil lucra/
ti ſunt.ſed hoc ſolũ dicunt ne a ma
nibus ſuis pecunie retrahtur Vñ
ſi dans veriſimiliter nouit ꝙ acci /
piens mentiatur nihil de tali falſo
lucro allegato recipiat Alias ſi B
veriſimiliter ignoꝛat ſi requirit tu
tus eſt Iſta optime ꝓbãtur in di/
cto.c. Nauiganti de vſurl.vbi pon
deratur veriſimilitudo Et ſolutio/⸗
ne pꝛedicte queſtiõis colligere etiã
potes ex notatis Jo.an. in dicto.
c. DHauigãti vbi quaſi in terminis
foꝛmat hanc q̃ſtiõem cum dicit in
verbo mutuans. Non loqmur er/
go in contrahentibꝰ ſocietate q̊ꝝ
vnus potuit oꝑam et alter preciũ
de quo. xiiij. q.iij.c. pleriqʒ. Licite

enim tunc vt dieit Gafred“ cõicã /
tur cõmoda et incõmoda Et wi /
dem ſub dit in verbo periculũ. Si
quis recipiat pecuniã vltra mare

vehendam certo ſibi precio conſti

tuto ſiue recipiat in ſe periculũ ſius
non cũ non ſit mutuum ſed locatõ
oꝑatiõem vectõis vel cuſtodie nõ
vſura ᷣm Inno OPꝛo quo hoſt.
allegat Naute caupõas ſtabularij
l. St ita et per totum ff. Ilocati. le.
in naui et.l. Qui operas et.l.Qui
mercedem et. l. ſequenti. Vbi vero
Datur mutuo ſemꝑ eſt vſura quia
nulla vtilitas pecunie ſi teneat᷑ in
archa nec deterioꝛatur vtẽdo vt
in pᷣallegato.c.Eijciens.

An deliſtẽs ab emptio

ne merciũ grã mutna⸗
rij plus ſoꝛtem accipe⸗
re pollet

Querit etiaʒ Jo.an.in dicto.c.ſNa
uiganti Quid ſi habens pecuniaʒ
volebat ad nũdinas ire et merces
emẽ vel alibi deferre vel certo tꝑe
ſeruare. ꝓpt᷑ lucꝝ ego indigẽs pe/
cunia illam recipio offerẽs me illã
reſtituẽ. cũ lucro ſperato in termio
aq loco Et Rñdet ſic dicit h̊ Inno.
ꝙ licet qdem ↄtrariũ tenuerũt ipᷣe
putat hũc cõtractũ vſurariuzʒ nec
ſcit illũ excuſare Hoſt..tñ in dẽo.c
Salubꝛiter dicit ꝙ tali mercatoꝛi
obligat ſum ad intereſſe illiꝰ lucri

qo facturꝰ erat.ſilr ex pecunia illa
dũmodo nil in fraudem vſlurarum

fore vi
onon
40 Vura
andem)
deintere
Oebicoꝛ⸗
pana ne
rarius a⸗
calcanb'.
dinas vel
ſoularel
traſonen⸗
Panne
nemhoft.
atinfraus
omercatea
fryclenz
K P
ctqd die
vidaz
alterius
diendon
pis habe
bortekere
tighiqaa
toditde
Kaym
dictin

nupinri
inerelle S

volebam
glis ann

hoenor

vel tane⸗
ſet dedu
aloſi q
ſntmn
pepit
hegtr

Gics/
Ebi,
.
mae
conſti
lüſus
locatö
die n
hoſt.
lar,
äle.
lC
Piper⸗
1 quis
neakin
o p

ſoe
tnnie
merces
cnotpe
gis he
gmeili
nuernio
ne.
ncrürßpe
ning n⸗
n do
nutori
ylert
mnia
rarun

fist et didus mercator dicto mo /

do non ↄſueuerit pecuniam tradẽ
ad vſuraʒ Meriꝰ tñ videt᷑ ̃m Jo.

an. dẽm Innocẽtij. Et qð dicitur
de intereſſe illud locũ hʒ pᷣmoꝛa
debitoꝛil.et ex ↄtrario aperiret᷑ a/

perta via ad fenꝰ Staret em̃ vſu /
rarius ꝑatus i foꝛo cũ capello et
calcaribꝰ et ceteris dicẽs ſe ad nũ

dinas velle ire ſic ſibi hceret talitter
ſtipulare ſub colo᷑ lucri ſperati vl

tra ſoꝛtem Sʒ certe iſta limitatio

Jo.an.reincidit in eãdezʒ limitatio

nem Hoſt.cũ dicit dũmodo nil fi⸗
at in fraudez vſluraꝛ. ptz em̃ ꝙ ta
lis mercatoꝛ nłans ſe ad nüdinas

ire velle ageret in fraudez vſuraz
ergo.. Pꝛo opiniõe hoſt. etiã fa

cit qðᷣ dicit thõs.ſcõa ſcðe.q.lxij.

videlz ꝙ ille qui detinet pecuniam

alterius cũ dãnificare videt᷑ impe
diendo ne adipiſcatur qð erat in
via habendi.et tale dãnuzʒ non o/⸗
poꝛtet exeq̃ recõpenſare X enetur

tñ aliquã recõpenſatiõeʒ facẽ ᷣm
cõ ditiõez ꝑſonaꝝ et negociorum

Raymũd etiazʒ in ſũma de vſuris
dicit ꝙ in tali caſu non eſt vſura iʒ

rrecipitur inde lucꝝ pꝛedictũ tanq;
intereſſe Et ſimer ᷣm gwilhelmum
voleb am emẽ terraz valentez ſin/
tulis annis libꝛas deceʒ et ad in /

ãtiã tuaz ceſſaui et mutuaui tibi

hoc modo ꝓ ſoluas mihi tantum
vel tantũ ſicut poſſeſſio illa red de
ret deductl. expenſis laboꝛe et peri
culo ſi qð eſſet.ꝙ hoc licitũ ſit. qa
non tanq; vſura ſed tanq; intereſ⸗
ſe pcipitur Dicit btũs thõs ſcöa
ſcᷣe:q.lxxviij.articulo.ij. O com/

—

buere.

mittens pecuniã ſuã mercatoꝛi vł

artifici licite de eadeʒ pecunia lu/

cꝑ ꝑcipit qꝛ talis pecunia per mo

dũ ſocietatis cõmiſſa non tranũſit

in dominiũ eius cui commiſſa eſt
ſed remanet in dominio ei qͥ cõ/
miſit ita ꝙ cũ periculo ↄmittentis
mercatoꝛ negociat᷑ vł artifex oꝑa
tur et ideo p̃t ꝑtem lucri inde ꝓue
nient. expetẽ tanq; de re ſua qð di

ctũ videtur mihi ſatis obſcurũ nec

poſſũ clare perciꝑe qũo poſſit ſer⸗

uari dominiũ de pecunia expenſa
ergo non ſimpliciter de re ſua ꝑci⸗/

pit lucrũ niſi per modũ illũ que ſu/

pꝛa diximꝰ in cõicatione oꝑe et pe
cunie et ſi coia etiã debent eſſe ꝑi⸗
culũ lucꝑꝝ et dãnum vt ſupꝛa dixi⸗
m' et hec eſt tutioꝛ et mag.ſecura

ſeutẽtia pꝛo ſalute aime vt in vera

ſocietate oĩa efficiãtur coia lucra
et damna pꝛo ea parte pꝛo q̃ con/

uentũ fuerit inter fratres.alias eſ/

ſet ſocietas leonina vt S dictũ eſt.
An ſi capitale eſt gditũ
vel diminntu ponẽtem
opam opoꝛteat contri

Tertio querit idem baldꝰin dica

l. i. L. pro ſocio dicens Done ꝙ ip/
ſum capitale ẽ per ditũ vel diminu

tũ aduerſa foꝛtuna. nũquid ille qᷓ

ponat opam tenear᷑ ↄferre aliq do

ei qui ponit pecuniaʒ Exemplũ e/
go poſui in ſocietate viginti tu ſo/
lum operam. de iſtis viginti
. 9 £☛

ſut perdita decẽ vtꝝe tu debes mi

hi reficẽ qnq; Et videk ꝙ ſic qa
dãnum dz elle cõe vt in dicta. le.
SGi nõ fuerint Nñ ſi totũ dãänum

eſſet meũ eſſet ↄtra naturaʒz ſocie/

tatl. Cõtrariũ det᷑minat glo.in di

cta.l.i.C. pꝛo ſocio ßᷣm baldũ qͥa

ipſe qui ſolam oꝑam ponit intelli
gitur ſe obligaſſe ad damnũ ſoꝛtl.
Sufficit enim ibi damnũ oꝑarum

et G̊ qꝛ coꝛrelatiuoꝝ eadẽ eſt natu

ra eꝝ ſicut de capitali nil lucra /
tur ponens oꝑam ita de capitali

nihil dãnificetur Si aũt lucrare
tũc et damnificari debẽt qꝛ de cõ/
trarijs eedem dãtur regule C. de
furt..l.manifeſtiſſimi Sʒ cũ in ſe /⸗

cũda ibi vbi erat periculũ ibi erit
et lucy Sed petrꝰ dicit ꝙ aut pe /
cunia eſt ſtatim ꝑdita et tũc dãnũ
ſit cõe aut poſt ꝓhibitas oꝑas et
tunc ſufficit däůnum oparum. Et

hãc opiõem dicit Cinꝰ eſſe verio/

rem Yacobde arena dicit indiſtin

cte ꝙ dãnum dz eſſe cõe vt. ff. pꝛo
ſocio.l.cũ duobꝰquidẽ ſegariaʒ
et. l.ñ Si id qð Idem celſus. bal/
dus dicit Tu dic ꝙ q̃ten eſt cõe
lucꝝ.eatenꝰ eſt cõe damnũ et non
aliter vt predixim et ideo pꝛimaʒ
opiõem tene. igit᷑ ex verbis baldi
et tutiꝰ tenẽ hoc ꝙ ꝑ oia ſũt coĩa

lucꝑꝝ et dãnum tã quo ad capita

——

le q; ad reliqduum.

neſtio ſi vnꝰ ponit
maioꝛem quãticatez al
ter minoꝛem nunquid

equales.

Quarto querit baldus pono ꝙ in
ſocietate vtqʒ ponit mixtim oꝑ azʒ
ſed vnus ponit maioꝛez pecuniazʒ

quales equalitate ꝓPPoꝛtionis id ẽ

qualitatis non equalitate qntita/

tis verbi gra vn ponat duas ꝑ/

tes pecunie et alter tertiam Qaxz in

lucro dãnoq; quilibet dʒ habere
partem coꝛreſpondẽtem ei qð po

ſuit in ſocietate ſi de hoc nihil ali/
ud expreſſum eſt quaſi hoc tacite

inter eos actũ eſſe intelligatvt quu·

plus eris et periculi ſuſtinet plꝰ e/
molimenti ſperet vt in dicko ʒ

cũ in ſcõa et ff.de re iur..l. Sm na //

turam et ita intelligitur dicta lex.
Si nõ fuerint in pꝛincipio bᷣm euzʒz

qð eſt notabile.et. limita hoc veꝝ

niſi o ꝑa et induſtria vniꝰ valde ex
cedẽt oꝑam et induſtriam alteriꝰ
puta ſi ſolus nauiget ſi ſolus pꝛo
mercimonijs peregrinetur ſi ſolus
pericula perſone ſubeat ſi ſolꝰ ſtat
fixus ad apothecam et ſiłia vt in
dicta.l. Si non fuerint ꝓl. Vñ ad
arbitriũ Judicis currendũ eſt ac ſi
hoc eſſz expꝛeſſe actũ ff. eadẽ.l.Si
ſocietatem mecum. ??à& ”M

(De damno extrinleco
et intrinleco.

Quinto querit baldꝰ exempla de
damnis Küidet qddã eſt dãnuz
intriſecũ vt qꝛ merces in ſocietate

En

ſte pt⸗
pond el

ſocietatis

nwdiſincd⸗
gblationt
etlivnus
gliopꝛo
cere etfa
bentſol
ganam⸗

Kr

ted den
capitaler
teat alin⸗
Gextog
goſocie
nio hoc
tuopam
pdendes
calufoꝛ
rierunt
pohereg
geſtſoa
dumde
fiesſe
uſo

near

Pera⸗

Leptin
haneree

e

ogin
opa⸗
auni;
trüte⸗
isidi
Mita/
s
ſuyn
haber
95o⸗
lacite
Grqu
Wern
5
na
an ke.
hnen
vt rer
ade er
Aer
us o
rſiſols
lobſtat
pein
Däad
Aacl
dilGi

leeo

hde
hinz
ſagre

poſite pł. ierunt vel pecunia ala⸗/
tronib“ eſt ablata et de iſtis da /
mnis intelligitur qð dictum eſt ſu /

pꝛa. Quedam ſunt damna extrin /

ſeca vt qꝛ ſocij contraxerunt mul/
ta debita adeo ꝙ de coꝛꝑe rerum
ſocietatis non poſſent ſolui et tũe

indiſtincte dieo ꝙ damnũ talium
ablationum et debitoꝛum eſt cõe

et ſi vnus totum ſoluit recuꝑet ab

alio pꝛo rata Et ſi vnus eſt in car

cere et facit ibi ſumptus de cõi de
bent ſolui vt in dicto Quidaʒ ſe⸗

gariam.

Er locietas contracta

eſt ad quinquẽnium et vnꝰ ponit
capitale qð caſu ꝑditur an opor /
teat aliud capitale reponere.
Sexto querit contraximus tua e/

go ſocietatem duraturã quinquẽ/

nio hoc pacto ꝙ ego ponaʒz mille
tu oꝑam vel ꝙ ego ponã merces
valentes mille et tu oꝑam.deinde
caſu foꝛtuito ante quin quẽniuʒ pe
rierunt ſtunqd ego cogoꝛ iterato
ponere Et glo.dicit ꝙ non qꝛ fini/
ta eſt ſocietas Item qꝛ videt᷑ actũ
ſolum de ponendo ſemel et nõ plu

ries ff. eo S. Si ſocius pꝛo filia vᷣſi.

nec ſi prior.

(An üi ponẽs opamte⸗

neatur luis eꝑpenlis o⸗

perari

Septimo q̃rit nunq;d ille qᷓ debet

ponere opam puta nauigãdo vel
circũtirca negociãdo vebeat ipſã

oꝑ am ponẽ ſuis expeſis et ſũptibꝰ

an vero expenſis ſocietat..et vider
ꝙ ſuis ſicut dicim in colono ꝙ ſe/⸗
men et oia tenet᷑ ponere de ſuo vt
extra de decimis c Tua. et tñ colo
nus partiarius ſocius eſt vt ff lo/
cati.l.Si merces S vix maioꝛ. licet
in textu ſit ibi dictio qᷓſi.vnde nõ ẽ
minꝰ ſociꝰ ſolutio. ꝓficiſcitur cau/
ſa ſocietatl.dz hr̃e expẽſas de cor/
ꝑe ſocietatl.qð intellige except..ex/
penſis q̃̊s feciſti domi. arg. ff. de
petitione hẽditatl.l. Sed et ſi. le .
Qð aũt Item qꝛ non dicit᷑ luerus
niſi deductl. expenſis C. de collati⸗/
onibus.l. Illud et.l. Illaz et. ff. cõ/⸗
modati.l. Mutius Et ita tenet Ja/
cobꝰ de arena et Cin poſt euʒ lo/⸗
quens ſimpliciter tanq; purus re/⸗
citatoꝛ nullo de ſuo addito vel mi

An ſocietas aĩalinz ad
quiquẽniũ ſi interimpe
rierũt debeat releuari

Octauo querit dedi aſinaz meam
in ſotidã ad qͥn quẽniuʒ a eſt ↄſue
tudo ꝙ in fine qᷣnquẽniij diuidant᷑
aſine et fruck' vel pecudesa fructꝰ
pecudũ interiʒ aſina perijt natura
liter nũquid ruſticꝰtenebit᷑ m̃ ad a/⸗
liqᷣd Dic ꝙ nõ qꝛ kene; mõ eſſet
pitura penes me etiã ſi fuiſſʒ tra/
dita eſtimata qꝛ in ↄtractibꝰ non
oꝛdinatl.ad dñium eſtimatio non
facit emptionez vt.ff. eadez lege.
Cum duobus damna fatalia et
ff. locati. le.iij. et hoc per regulam.
1 3

traditam. ff. & contrabenda em/

ptione.l. Cũ manuʒz ſemo Sed
qᷣd ſi perijt caſu foꝛtuito cui reſſti
nõ potuit.textꝰ dicit in pꝛedicto.
damna.ꝙ periculũ eſt cõe vnde ſi
aſina erat eſtimata ad deceʒz ruſti/
cus tenetur mihi reficere qnqʒ Rã
ſi nihil reficeret totũ damnũ meuz
foꝛet qð eſt contra illuʒ textũ qui
dicit ꝙ damnũ eſt cõe Et ſic aliter

iudicatur de caſu foꝛtuito. aliter

de caſu naturali h̊ ſi interuenit cul/
pa ruſtici tenetur emendare totazʒ
qntitatem qꝛ ante tp̃s ſocietatl.di⸗
uidende tota aſina mea ẽ licet eſti
