conſuluit et in.c.Cũ ſpeciali poꝛ
ro de appellationibus O in talibꝰ
etiam ceſſat omne pꝛiuilegium pa
tet. C. vbi generatoꝛes vel clariſſi
mi l.i in fine C. de ep̃is et clericis
l. Raptoꝛes circa medium. Et.
de raptu virginũ.l.vnica d qð
etiam facit lex Si quis non dicaʒ
rapere. C. de eßis et clericl. Et q̃n
tum ad pꝛedicta videlicet vbi agi.

tur de periculo aime ſpecialiter de

bet intelligi ꝙ non dedignankt le/⸗
ges ſacros canones imitari in au

tetica Nt clerici apð ꝓpꝛios epos

F Si verus ecciaſticꝰ.colł ix. et in

autẽtica de monachis in fine collł.
pꝛi.et in.c. Clerici de iudicijs et in.

c.fi. De ſcᷣis nuptijs Et impera/

toꝛ dicit ꝙ per omnia vult ſequi

ſacras regulas et ꝙ ſacre regule
ꝓ legibus valere debent. et quic/⸗
quid conſtituit catholica et apłi/

ca eccia ꝓ legibus pꝛo lege ſerus

ri debet in autentica quõ oportʒ

ep̃os i.colł.i Sed qui omne diẽ

nihil excludit imo qlibet cõpꝛe/
hendit ff. de heredibus inſtituen /
dis. l.hoc articulo Quiſq; extra
de maioꝛitate et obedit᷑tia.c.Soli
te ſos autem Maturali etiã rõe
faciliter hec patent. Nam creatu/
ra triplex eſt videliczʒ ſpũalis coꝛ/
palis et mirta Spnalis eſt an/
gelica natura Coꝛꝑalis eſt quecũ
q; coꝛpoꝛea/Mixta eſt hũana na/
turg que eſt cõis ex ſpũ et coꝛꝑe
conſtituta et ſic eſt ↄpoſita ex pꝛi/
mis duobus Extra de ſũma trini
tate-l.fi.ca.c.i.rñ pꝛimo hoc ãt
ↄpolitum digni eſt alijs quia vᷣ/

bum incarnatum eã tanto digni
ficauit amplius q; angelos q̃nto
ipſe deus dignioꝛ ẽ angelis vnde
Mplus ad heb.i. dicit de xp̃o ieſu
qui cum ſit ſplendoꝛ glie et figura
ſe eius poꝛtansq; omnia verbo
virtutis ſue purgatiõem pccoꝛuzʒ
faciens ſedet ad dextram patris
ſfiue maieſtatis in excelſo rãto me/⸗
lioꝛ angelis eſt effec*ꝰ quanto dif/
ferẽtiꝰ nomen pꝛe illis hereditauit
cui enim dixit aliquando angelo/⸗
rũ Filius meus es tu ego hodie
genui te.Nam cum lex eccie ſit ſuꝑ
gias anima autem pꝛecelſioꝛ cor/⸗
ꝑe et omnibꝰ bonis vt dicit phᷣus

v. politicoꝝ.hHabetur in. l. Sanci/
mꝰ C.de ſacroſanctl.ecc̃ijs in fine.

et. xij. q.i.pꝛecipimꝰ. Et. xxiiij.. iij.
ſi habes.et extra de pe.et remiſ.c.
Cum infirmitas Lex autem ſpũa/

lis debet eſſe ſuper carnalema coꝛ

poꝛalem MWnde dicit Rpoſtolus

pꝛi. Coꝛinth. ij. Spiritualis auteʒ
iudicat omnia et ipſe a nemine in/
Dicatur.qð expꝛeſſius etiaʒ de an

gelis ſubinfert. pꝛi.coꝛin.vi. u/⸗
det aliquis veſtruz habens nego
cium aduerſus alterum iudicari a/
pud iniquos et non apud ſãctos.
an neſcitis qm̃ ſancti de hoc mun/
do iudicabunt et ſi a vobis indi⸗
cabitur hic mundus indigni eſtig
qui de mimis iudicatl.neſcitis qm̃
angelos iudicabimus quanto ma

gis ſecularia Qðò refertur etiã in.
c.per venerabilem F. Tria. extra
qui filij ſunt legitimi Judicare aũt

ad ſuperioꝛez pertinet vt in. c. Cũ
Inferioꝛ de maioritate et obe.g

Mngele

u
u

Peet
pldin

feucle

voſt
NN
quic⸗
mihi
tuus
niner
bühen
Lrqnea
fent.
nined
rpiijr
gelos
dezo
geñr

gelus
loher
ſeoe
fanh
pem.
flins
hono⸗

fet 1

moſin

igitur

mittu
dehen
wur ci
utem
ſügli⸗
Raugl

dignt
ds önto
s nde
ho iein
etfr
na pebo
pcion
n pams
tito mne/
nno dif
otauit
o
go hodi⸗
br lrlup
lioꝛ cor/
crphus
Banci
s infine,
wrii i
Klemi..
ten püd
mlenacor
poltolus
dis aute;
ſorine in

ig en

,M. /
ensnego
ndicaris
dläctos.
hoc mmun
bis ini
ectos
Muanon
raui n.
Ma
Nenrt aut
tuci
aoheg

euäãgelita.

Dꝛeterea cum Johes euangeliſta
vidiſſet que ſibi oſtenſa fuerunt et
reuelata per angelum ſubdit. Et
poſtq; audiſſem et vidiſſem cecidi
vr adoꝛarem ante pedes angeli
qui mihi hoc oſtendebat et dixit
mihi Mide ne feceris. conſeruus

tuus ſum et fratrum tuoꝝ ꝓpheta

rum et eorum qui ſeruant verba li

bꝛi huius. deum adoꝛa.Opoc̃.vl.

Exquo beatus greg..miratur q̃
re in veteri teſtamento angeli per

mittebant ſe adoꝛari vt ptʒ. geñ.

xviij.vbi abꝛaham adoꝛauit an /

gelos Et geñ. xix. de loth exeũte

de zodomis ducatu angeloy. Et
geñ. xxv. de Jacob luctante cum
angelo Et in nouo teſtamento an

gelus non permiſit ſe adoꝛari a
iohanne vt ſupra dicit gregl. hoe

ideo quia videntes angeli natu/

ram humanam per verbum aſſũ/

ptum. ſupꝛa angelos exaltatũ qᷓa
filius dei tantum ipſam dignifice
honoꝛauit vt diuinitati eam vni/
ret Merus enim deus et ver? ho /
mo ſimul fuit et eſt. Expaueſcunt
igitur angeli vidẽtes et ob non ꝑ
mittunt ſe adoꝛari NDo qð facit

de hereticis.c. cum xpᷣs. Cum igi⸗

tur ciuilis ſit circa coꝛporalia Iex
autem canonica ſit magis circa
ſpũalia ergo debet in ſpũalialibꝰ
Do qð facit.c.pri.et.c.

pꝛeualere

Qnare agelus nõ per
milit ſe adoꝛare a Jo.

Ne imitaris extra de tonſti.et. c.i.

de ſũ. tri. in. cle. et hoc firmiſſime
tenendum eſt generaliter tam pꝛo

laicl.q; pꝛo clericis cum canones

generaliter in vtriſq; pꝛohibeät
vt in. c. i. et. ij. et.c. preterea et quan

Per totum extra de vſurl.et de iuẽ

iurando.c.ad noſtraʒ a de pigno

ribus. c. Cum contra et.c. Signifi

cante Et ſatis ſupꝛa diximus cuʒ

egimus de deteſtatione canoni/
ca Sunt tamen aliqui caſus in q
bus licet vltra ſoꝛtem exigere vel

accipere qui vt diximus in ſupra

dictis verſibus continentur.
Wꝛimus calus ſcllicet.
feuduunn

—

(On quo licet vltra ſoꝛtem accipe/

re quorum primus eſt in caſu feu/⸗

Di eccie a ſuo vaſallo in pignus
accepti.Nam tunc non tenetur ec/

cleſia fructus computare in ſoꝛteʒ
Wem etiam eſſet ſi aliquis tyran
nus ſpoliaſſet eccleſiam ſuo feudo
et poſtmodum ſuppignoꝛaſſet ip/

ſum feudum ipſi eccleſie vt in.c.pᷣ.

rim dum eccleſia percipit fructus
imunis debet eſſe a ſeruicio pꝛeſtã
do per ipſum eccleſie pro feudo p/

dicko vt ibidem in fine et colligiẽk
in.c.Conqueſtus extra de vſuris

Et licet hoc intelligãt aliqui ſpã/

le in feude eccleſiaſtico idem etiaʒ

tenendum eſt in laico. Qõ hoſſ.

ſic pꝛobat dicens Nut hoc eſt lici

tum aut illicitum. Si licitum ergo
et in laico quia eadẽ ẽ ratio ergo

.D .3

et idem ius.de conſtitutionibꝰ. c).
tranſlato ꝙ de libꝛis pꝛeterit..l.pꝛi.
extra de conſanguinitate et affini⸗
tate.c. Tua nos. Si illicitum mul/
to minus debet concedi clerico q;
laico quia licet vſura reſpectu llai/
corum ſit execranda reſpectu tamẽ
clericoꝝ eſt execrabilioꝛ vt in.c.pᷣ.
et. ij. extra de vſuris Nam et mul/
ta licent laicis qᷓ clericis ſunt illi/
cita. xxxviij. diſt. c. foꝛnicari extra
de teſtamentis.c.filius .et in./c.pᷣ.
et per totum. Ne clerici vel mona
chi ſecularibus negotijs ſe imiſce/
ant et de vita et ho. cle. c. fi. Alto
foꝛtius ergo in ſeculari feudo hotc
dico locũ habere argumento c. ꝑ
tuas extra de donationibus quia
non debent eſſe viri eccleſiaſtici ex
actoꝛes extra de cenſibus.c. Ex ꝑ/⸗

telad finem Si enim venalitas cul

patur reſpectu laicoꝛuz multo for
tius reſpectu clericoꝝ.i.q.pꝛi.nul/⸗
lus itaq; Et poteſt in vtroq; natu
ralis illa ratio aſſignari quia va/
ſallus non eſt dñs quãuis habeat
vtilem actionem vel m alios Dõ
eſt maioꝛ dño ſaltem de directo ̊
vtiliter tãtũ Vnde vaſallus p̃ſu /
mitur velle donare fructus qꝛ ad
antidota eſt naturaliter obligatꝰ
argumento extra de teſtament..c.
Cum in officijs et. ff. de petẽda he
reditate in.l. Sʒ et ſi in.lSi cõſu
luit Et argumentũ optimuz in au
tentico de non eligendo ſcòo nu/
bentes Non ſolum ad finez colk.
pꝛi. Jbi hic autem aliquod adeſt
peregrinum. &. Et quia res de fa/

cili reuertitur ad id qð ſibi ius

„1„

natura ab inicio conceſſit vt ff. de

pactis .Si vnꝰ pacta et ſequẽ

ti et extra de officio delegati.c Su

per queſtionum Spoꝛro et de cen/

ſibus. c. Cum venerabilis ibi nee

intelligatur &. Rec obſtat ſi dicas

ꝙ non ſemper tranſfertur feuduʒ

in vaſallum imo plerunq; is poſſi

det et a nemine recognoſcit rece/

pit illud ab alio pꝛopꝛia volunta/
te vt vt a tyꝛannidibus defendak᷑

vbi dicta ratio videtur deficere.
Dico tamen ꝙ nõ obſtat talis op
poſitio quia quãuis plerũq; ſic fi/
at tamen pro maioꝛi parte/pꝛimo
modo fieri conſueuit Et illud qðᷣ

communiter fit non ꝑraro ſpectã

dum eſt ff. de legibus.l. QNam a ea
Item et ſi ſecundo modo fiat cum

naturã feudi recipit ergo ſicut feu
dum iudicandum Recolen de

ſtatu monachoꝛum.c.Recolentes
Ffinali et de voto.c.Magne Cũ
igitur ff. Si quis cautionibus.l.

Si eum S. Qui iniuriarum pꝛete/

rea ex tenoꝛe decretalis pꝛime de
feudis apparet ꝙ non eſt pꝛiuilegi
um ſed ad couſultationem factaʒ
reſpondetur de iure Item aut eſt
vſura aut non.ſi eſt quomo do pri

uilegiabit aliquem contra prece/⸗

ptuz domini Dicunt quidam ꝙ
hoc eſt vſurarium quia pꝛohibi/

tum. Quod non placet quia qð/

cunq; nomen ei imponas quicqͥd
accidit ſoꝛti vſura eſt.xiiij.q.iij.c.
pleriq; et. c.vſura. Omnis enim v/
ſura et ſuperabundantia pꝛohibe
tur in lege vt ſupra diximus et pa
tet in. c.conſuluit extra de vſuris.

tytſ. de
aſſequi
ieu
dadecen,
lstine
t ſidicns
ur fant,
Gspoſt
Pſeit rece
Awolunta
SNendar
n dancne.
l
igſeſt
me pꝛimo
tllud q
no ſped
Amaes
doſian cum
goſurfau
Juneniode
Aerolonus
e C
onbus..
Wnpete
is pumde
ekorintg
enaut
nodopfi
nn pfeer
gobb
nns gd
riij, t⸗
wobe
e is

et ſic non eſt vis in mutatione no /
minis. extra de ſymonia.c.ea que.

(De FEmphiteota

Ett querit Hoſtieñ. quid de em
Phiteota.et dicit.foꝛte idem. qꝛ ea

dem eſt ratio. Et ſubdit. vel dic ꝙ

diſſimile eſt quia non ita gratuite
recepit ſicut vaſallus.cum ꝓ introi
tu donauit certam pecuniã vel dic
papam ſuper hoc conſulendũ. In
hoc etiam reſdet Jo.an.in.c.pᷣmo
de feudis

(¶De Blukructu

¶ Querit iam Hoſtieñ. qd de vſu

fructuario ꝓpꝛietatem obligante.
et dicit. ꝙ ſi habet cauſam liberam

a ꝓpꝛietario idem videtur:ałs cõ
tra. nõ. tamen Raymundus ꝙ qui

danm volunt hoc pꝛiuilegium oſtẽ

dere ad colonias. et male. quia in

colonijs hor pꝛiuilegium non inue
nitur expꝛeſſum ſicut notat in ſum/

ma de calibus ſub titulo de deci/
mis iquid ſi miles detinet iniuſte.
et ꝓſequenti.quaſi dicat ꝙ pꝛiuile/

gium excuſat ab vſura. quod ta/

men non puto verum. quia papa

non poteſt dare pꝛiuilegium cõtra

pꝛecepta dñi ſicut patet in. c. ꝓpo/
ſuit.extra de conceſſ.pꝛeben.et Jo
anð. idem tenet in. c.i. de feudis

licet vltra accipere quiẽ
kideiullo.

Gecundus calus in quo

6

¶ Secundus eſt in caſu fideiuſſo/

ris pone fideiuſſoꝛ obligauit ſe ſo

luturum ſoꝛtem et vſuras nomine

debitoꝛis.foꝛte hm Ganfreð.quia

iurauit creditoꝛi ſoluere et ſoluit.

nunquid po ſſet a debitoꝛe ꝓ quo

ſoluit repetere pᷣdictas vſuras Et
rñdet᷑ ꝙ ſic.vt patet in.c.peruenit

et in.c.conſtitutus.extra de fideiuſ

ſoꝛibus.Nd quod etiam facit.c.pᷣ

mum.et.c. debitoꝛes. de iureiuran.

epetit enim fideiuſſoꝛ a pꝛincipa
li debitoꝛe tam ſoꝛtem q; acceſſio.
nes ex quo in totuz ſe obligauit a
ſoluit.repetit etiã expenſas ſiquas

inde feciſſet. et pꝛedictas acceſſio/

nes non repetit ip̃e tanq; vſuras

cum ipe non recepit vſuras ſed ꝓp
debitoꝛe ſoluit et eius mandato.

vnde repetit tanq; intereſſe vt ſer/⸗
uetur indemnis.arg..ff.mandati.l.
ſi mãpato ſſi fideiuſſoꝛ.et.ff.de ad
miniſtratione reꝝ ad ciuitatem ꝑ/

tinentium.l.ij vltimo. In hoc em̃
caſu ei ſubueniendum eſt qui vo/⸗/
luit parcere pudoꝛi ſuo.argl.ff. mã
Ddati. lI. ſiquis ſub vſuris.ałs incipit
Ouintus mucius.ſec obſtat ſi di

catur ꝙ poteſt repetere poſt ſolu/⸗
tionem.vt in dicto.c.debitoꝛes.de
iureiurando.et in.c.tuas dudum.
de vluris.quia foꝛte execratur litẽ
vnde yvellet potius re carere q; li/
äü O9 2

tigare ff. Pe alienatiõe iudicij mu

tandi cauſa facti. l. Item ſi res

poteſt imo ex alieno facto agere

non cogitur ſine occaſione alteriꝰ
Expedit enim ei ne vexetur laboꝛi
bus et expenb. ff. de minoꝛibus
l. minoꝛibus viginti quinq; annis
ſubuenitur Mec etiam alicui ſuum
officiũ debet eſſe damnoſnz ff. Ex

gquibus caſus maioꝛes t& ſ. vero.

ff. de furtis. l. Si ſeruus cõis . O⸗
verum.nec inde debet pati penaʒ

vnde debet meritum repoꝛtare vt
in c.ſane de renunciatione et in. c.
Euenit de fideiuſſoꝛibus. Nam ex/

quo de mandato debitoꝛis in om
nem cauſam vel ſimpliciter fiveiuſ

toꝛ confeſſus eſt ſe teneri creditoꝛi
Lulli dubium quin obligatus
toe omni eo pꝛo quo fideiuſſit.
ff. de fideiuſſoꝛibus.il.Si quis ꝓ

eo . Innuens et. l: aia fideiuſſo

res et.l.ſi vt pꝛobationis et. l. Si

ita ſtipulatus et ff. vt legatoz no/
mine caueatur.l. i belliſſime et ff
locati et cõduqti.l.quero ergo ſal/
tem pᷣm gamfredus poteſt implo⸗)
rare officium iudicis vt remitta?

ſacramentum quod quodãmodo

cum multi ſunt qui nullatenus ve/
niant contra ſacramentum ſuũ er⸗/

go de bona fide agendum eſt et
non de iuris apicibus diſputan/

dum ff. mandati. l. Si fideiuſſor.

FQucoam.

(us pꝛobatio.

Preterea ſi fieiuſſoꝛ non ſolueret
tanq; illegalis et infidelis execu/
tor promiſſionis ſue non inueniret

creditoꝛes qui de cetero ei crede/

rent et de le confiderent quod ſibi

ad penam cederet WMnde cum be
neficium ſue legalitat..et confiden

tie nõ ſit ei ex ſuo bono opere ſub⸗
trahenduz ergo cum ſubuenit ius
repetendi habeat pꝛo ſua inden /

Conqueſtus.

Tertia pzꝛobatio.

Dꝛeterea Si pꝛo ſe ipſo fidem ſer
uaſſz et ſi ſi non debet ei debitor
ſimputcare. Mebz eniz ſibi ſatis ſuf

ficere ꝙ eam diligat ſicut ſe ipſum
et pꝛo eo faciat ſicut pꝛo ſe io/
ſo quia licet quis teneatur dilige,
re pꝛoximum ſuũ ſicut ſe ipſuz luẽ.

x.et Math. xxij. non tamen plus te

netur pꝛoximum ſuum diligere gq
ſe ipſum quia hoc referendũ ẽ ad

ſolum deum Tenetur tamen cedẽ

debitoꝛi om nem actiõem quã poſl
ſet ipſe fideiuſſoꝛ habere contra iW
ſum creditoꝛem ſi hoc debitoꝛi cõ
ferat et ipſe agat ſi agendũ puta/ .
uerit per ſe ipᷣm ff. de peculio lega⸗
to.l. Oe debet et. f. mandati.lI. Si .
pꝛocuratoꝛ ꝙ̈ Si quis mandaue⸗/
rit Qð et tenet hoſt..in ſũ. ti. de
fiveiuſſoribꝰ ad quid teneat᷑ ſfdie
iuſſoꝛ. erſiculo in fine arguit o

tarios ꝗᷓ in Inſtrumẽtis acponüt

renũciationem epłe diui. dꝛiani

cuius auctoritate ſcinditur actio

inte⸗/
iſſolt
nücig
noſtr
netur
li ad
deſo
Kegu
ſoꝛbun
ie
deiuſte
tamen
tus e
ultrn
berren
deeope
ument
oporret
etextra
lum
ſona d
nſoj.
nided
Kady
adione
etff. de
deinſtit
e que
fiegtge
derpred
dereggl
Inmun
titur ſi
teri inp

ſſolnem
s ereay
mueniret
agede/
godſb
de aumde
tonfden
Ppereſub⸗
Menit ius

inden /

nttett,

lo.

fden ſer
dehitor
diſatisſf
Aſeipun
do le ⸗
ur diige
nphste,
ligrech
wa iad
men ce
nqiol
concraio
vroꝛic
düputs

nioleg

mil. Bi
vundan
.d.

meokſoe

rgurn⸗
on
nite

inter fideiuſſoꝛes. quãuis quilibet
in ſolidum fideiuſſerit de cuius re/

nũciatione dicit hoſtl. abelliões

noſtri tꝑis faciũt magnam gulaz
*. Predicta autem epiſtola conti/
netur C. conſtituta pecunia. l. di/
ui adꝛiani epiſtolam Et inſtituto
de fideiuſſoꝛibus Si plures Et

Fſequẽti Od qð etiã ff. de fideiuſ ⸗

ſoꝛibus. l. Si fideiuſſoꝛ et.l. ſequẽ/⸗
ti Tirca quod etiam vide C. de fi
deiuſſoꝛibus.i.libeꝝ et.l.eos Moc
tamen intellige ſane ꝙ ſi certifica/⸗
tus eſt de beneficio dicte epke et
vult renunciare bene poteſt cuili/

bet renunciare iuri ſuo certificatꝰ
de eo per aliquem ſapientem ar/

gumento in autentico Quomodo
opoꝛtet ep̃os et. xxviij. di. placuit
et extra de renunciatione per to/
tum Nam ſi non eſſer certificata ꝑ
ſona de effectu ſui beneficij vel pri

uilegij iniquũ eſſet de pacto peri/

mi de qͥ mime eſſet retro cogitatũ

ff.ad velleianũ. l.vl.et ff.de tranſ
actione.l. qui cum tutoꝛ vltimo.
et ff. de pactl.l. Tres fratres et. ff.

de inſtitutionibus.l. Et ſi pupillus
de quo palam. poſtq; aũt certi

ficata eſt ſibi imputet ſi renunciat
per predicta iura et in. c. damnum

de regulis iuris libro.vi.Nam da
mnum quod quiſq; ſua culpa pa/

teri imputare vt ibivem.

titur ſiue ſentit ſibi debet et non al

(Cerciꝰ calus elt in do⸗

te vluraria que non de

bet reſtitui et haber de
cem queſtiones.

Tertius eſt in caſu dotis vbi Pplu/

res etiam ſunt queſtiones decla,

rande quarum prima eſt Ohn licet
merito recipere dotem a patre v/
xoꝛis ſue qui eſt vſurarius Reſpõ
detur ᷣm Gwilhelmum in caplo.
alubriter. extra de vſurl. ſi pat᷑

non ſufficit ad ſoluendum ea que
habet de vſuris et maritus ſciens
veritatem vel habens ignoꝛanti/
am craſſam contraxit cum filia ta

lis vſurarij non debet recipere do

tem a tali patre quia ex ſolutione

talis dotis vſurarius non Habẽs

alia q; vſuras efficitur in ſoluen/
do Nam quilibet vſurarius co gi/

tur vſuras reſtituere ſiue chriſtia/
nus ſiue iudeus ſiue clericus ſiue
laicus vt in.c.i.et.ij.et.in.c. poſt mi
ſerabilem et in.c. Quanto extra
de vſuris .et reddere debet ei a

quo extoꝛta eſt vel herevi ſuo et ſi
talis non inueniatur eſt Pauperi/
bus eroganda vt in. c. Cum tu F

ſuper his extra de vſuris et argu/

mento extra de homicidio. c. Si/

cut dignum Seos Quia nõ dimit/

tit᷑ pcẽm niſi reſtituat᷑ ablatũ. xiiij.
ne S res aliena et in dicto.t
um tu et in. c. pcẽm de regulis

gener qui taleʒ vſurariã dotez ſciẽ
ter accepit vel craſſa ignoꝛãtia vt

dickum eſt. Si aũt non putabat ſo
crũ eſſe vſurariũ vel alłs eſſe ſoluen
do qui tñ nõ erat põt dotem in ſo
lutũ reciꝑe licet poſtmodũ ſciat ve
ritatẽ hm Guilh. Tutius tñ eſt ꝙ
ſciens veritatẽ nõ recipiat dotem.
aut ſi recepit ↄgnita veritate reſti/
tuat illis quibꝰ pater tenebat᷑ fru/⸗
ctus aũt medij tꝑis dũ fuit poſſelſ/⸗
ſoꝛ bone fidei quia neſciebat rem
taliter ſe habere ſuos facit cõſum
ptos.extantes aũt reſtituere tenet
et creditoꝛes de fructibꝰↄſumptis
poſſent agere ↄtra vſurarium. ar.
le. dote ancillã.C. de rei vendicati
one. Mam licet quilibet malefidei
poſſeſſoꝛ teneat᷑ reſtituere rem cũ

omnmibus fructibus ꝑpceptis et qͥs

ip̃e dñs percepiſſet ſi poſſediſſet.
extra de reſti.ſpo.c.grauis ff.et cõ
ditionib furti.l. in re furtiua.et ff.
de rei venð.l.ſi vanis o ſententiali⸗

ter. Et intellige fructus qui ſuꝑſũt
deductis expenſis illis q̃ fiunt gra

fructuũ adqͥrendoꝝ. ↄgregãdoꝝ
q ↄbuandoꝝ q̃ deducunt᷑ tã a ma

lefidei q; a bonefidei poſſeſſoꝛe. ff.

de peti. hexeð.l.ſi pr̃e vltl.Doſſeſ
ſoꝛ tamen bonefidei non tenek de
fructibus quos percepit q;diu fuit
bonefidei poſſeſſoꝛ ſ iam conſum
pti ſunt.ſed de fructibus extantibꝰ

bene tenetur. C. de rei venditiõe.l.
certum. d quod etiam facit. xij q
ijj. ſiquis de clericis. Dicit etiam

Raymund ꝙ pſurarius tenet᷑ ad
omnia daomna gane quis per ſolu/

tionezʒ vſure paſſus eſt.vt ſi domũ
ſuam pꝛopter hoc vilius vendidit

“
☚

etſi aliam condurit aut ſi pꝛopter
hoc ab alio ſub vſura queſiuit. i
cit etiã ꝙ ille qui ſoluit vſuras po

teſt repetere rem emptam de pecu
nia vſuraria vt equum et pꝛedium
ab eo cui vſurarius donauit. Si

poſtmodum vſurarius effectus eſt

tu. extra de vſuris. Succedit enim

hec res loco pꝛecij ſicut econuer/
ſo pꝛecium loco rei.ff.de petitione
Herediti.l.ſi rem. et hoc verum ſᷣm
GuilHelmũ quando rem talem ha

buit ex cauſa lucratiua et bona fi⸗

de. Ud quod addit Gamfredus.

ꝙ ſi res illa ex cauſa lucratiua pꝛo
ueniat poſtea ad aliũ ex ſimili cau/⸗
ſa.et iſte vlterius fuit iſte qui pote/
rat repetere vſuras liberatus eſt

ille cui res data fuit vt contra eum
agi non poſſet.ff. de actionibus et
obligationibus.l. omnes debito/

res cum ſimilibus. Oꝛ ſi pꝛedictus
vſurarius et ſocer ſit in veritate ſuf

ficiẽs ad ſatiſfaciendũ de vſuris et

vltra habeat in bonis poteſt ge/
ner indubitanter dotem recipere

de pꝛedictis

(Secunda queſtio, an in
dote pꝛomiſſapoſlunt
peti alimenta.

SGecunda queſtio circa dotem eſt
iſta Pater tradidit nuptui filiam

w

ſang⸗
ſerdur
madii
tur an
ſocere
er di
*
ſigene
tionen⸗
ta die
teltos
Dican
tertu
hoben
lbute
fndun
onot
delcete
guenre

MMed

tande
talem
notio⸗
Deun
lchꝛite
letg
decem
ſuetud⸗
aume
id⸗
ſubeſt
tantur
chnig
pigne
li pel
baco
ſgrio
lotum
ſsge
nii

Tpoptn
eſult.
mdepean
Aptdm
Dnauit Gi
fechst
ſto Ci;
cedit enin
teconuer,
epeuitione
Nennn m
midenbe
ebongf
nfeous.
Tatua peo
ſümilicau,
gut pote
gaus eſt
na cun
Konhuser
1s debiro
ſpetnichs
nntar i
e püuns et
priſ ge
mnaper

nanin
Olunt

ſuam cum pꝛomiſſione dotis. ge/⸗

ner ducit vxoꝛem et ſuſtinet onẽa

matrimonij non recepta dote.q̃ri

tur an debeat habere alimenta a

ſocero pꝛo vxoꝛe ſua Reſpondet᷑

ber dñm. Jo. an. in dicto. c. Salu/⸗

bꝛiter ſuper verbo poſſeſſionem ꝙ

ſi gener non recepit pignus ſ̊ cau/
tionem de numeranda dote cer /
ta die et interim recipit ex pacto
certos denarios.pꝛo libẽa quidẽ
Dicunt hoc licite fieri. Oſtendant

textum ſed alium in materia non
habemus Et iſte ſciliez dicti. c. Sa

lubꝛiter non facit quia loquitur in
fructu ſubmiſſo dei iudicio ergo ꝛ
Mon obſtat ratio que ſequit᷑ vi⸗
delicet cum dicit textus Cum fre/⸗
quenter frucus dotis non ſuffici,

ant ad onera matrimonij ſuppoꝛ/
tanda Cui reſpondetur per decre
talem Oer veſtras in fine de do/

natione inter virum et vxoꝛem.
Daulus de liſarijs in dicto. c. Sa
lubꝛiter tenet contrarium videli /
cet ꝙ gener poteſt licite recipere
decem pꝛo centum vel octo hᷣm cõ
ſuetudinem regionum et dicebat
caſum eſſe in dicto. c. Salubriter
Jũcto.c. Quia fruſtra Item quia
ſubeſt ratio eadem quia compu/
tantur fructus in ſoꝛtem ſicuta pe
cunia vt in.c. IJllo vos. extra de

pignoꝛibus Sed in terminis titu/

li. per Jo.an.qui dicit ꝙ ſocer ex

pacto pꝛomiſit decem pꝛo cente/
nario annuatim quouſq; ſolueret

totum. RBeuera de hoc non eſt ca/
ſus qð liceat neq; in.c. Salubꝛiter

neq; in. c. qꝛ fruſtra Unde in ca/

ſu poſito cautioꝛ eſt ſententia Jo.
an. et melius eſt ipſam defendere
pꝛo verioꝛi et ſecurioꝛi am non
eſt par ratio quia poſſeſſiones pi⸗

gnoꝛate ſunt apte nate fructuz ꝓ

Ducere naturaliter et iſta pignoꝛa
ſuccedunt loco dotis. qð non eſt
pecunia que naturaliter non pro/
ducit fructum. licitum eſt ergo in
n caſu,quod non eſt licitum in
glio.

O intereſt reipubli⸗

ce mulieres elle dota⸗

cas
Preterea dos debet remanere ſal
ua que tamen iſto caſu continge/⸗
re poſſet ꝙ tota ſolueretur interizʒ
paulatim ſi decez reciperet annua
tim et computarentur in ſoꝛtem.
Vnde conſumpta dote mulier re
maneret indotata qð eſſe non de
bet ff. Soluto matrimonio. l.pri.
Vnde vt dicit Johßes de ligna/

no in dicto. c. Salubꝛiter non è ca/
ſus in quo permittitur vſura ſed ẽ

caſus in quo gener non tenetur
computare in ſortem frudtus rei
pignoꝛate pꝛo dote ſed certe titu

lus noſtre queſtionis nõ eſt ſilis ti

tulo Jo. an. ſłeã preſuppoſito pꝛo

vo eo qð. Jo. an. dixit attñ nos q̃

rimus ſi mulier debet alimentari
per prẽm quouſq; dos ſoluatur.

Et reſpondendum eſt ꝙ ſic Et ꝓ

hoc bene facit ratio dicti.c. Salu

bꝛiter eo ꝙ maritus ſuſtinet one/

ra matrimonij pꝛo quibus oneri/

bus fructus ſuos facit C. de iure

dotium.l. pꝛo oneribus PDꝛeterea
ſicut dicitur ꝙ fructus rei pꝛo do
te obligate ſuccedunt loco frucu
um prouenientium ex dote quos
maritus ſuos facit quia ſunt ſui
ſicut domini vt in.l.dote ancillaz
C. de iure dotium Ita etiam loco
fructuum dotalium ſuccedant ali/
menta preſtanda per dotantem

quouſq; dos ſaluatur marito ſu/⸗
ſtinenti onera matrimonij. Vnde

et Inno.in dicto.c. Salubꝛiter. ſu/

per verbo matrimonij onera. di /

cit maritum habere hoc pꝛiuile /

gium videlicet ꝙ non computet
fructus in ſoꝛtem q; diu ſuſtinet o/

nera matrimonij et tenetaur vxo /

rem alere. ceſſante autem cauſa

ceſſabit effectus pꝛiuilegij vt in. c.
Cum infirmitas extra de peni. er

remiſ. Preterea Jo. an. met diẽ ꝙ

tale pꝛiuilegium conceditur mari/

to vt ſcilicet dos ſalua permane/
at quã alias conſumi continge/
ret vnde. cum interſit reipublice

mulieres eſſe dotatas.ff. Soluto

matrimonio.i.pꝛi.ergo equiſſimũ

eſt maritum ſuſtinentẽ onera ma,-

trimonij debere percipere alimen/

ta pꝛo dote quouſq; dos ſibi per
ſoluta fuerit et numerata. Qon
enim querit neq; queret gener a

ſocero fructuz ſoluende dotis ſed

qjuerit alimenta pro vxoꝛe ſua ꝓ
qua onera ſuſtiner matrimonij.·

MWnde nutriet eam frumento vi

no veſtimentis et calciamentis
laijs necelſarijs ad victum et ve ͤ/

ſtitum quouſq; ſoluat dotem vel
ponantur arbitri et boni viri pꝛo

vtraq; parte qui taxent alimen/

ta ↄueniẽtia et ſocer ſoluat alimẽ

ta vel ſoluat dotem. Et tali caſu

aboletur omnino vicium vſurarũ

quia tanq; intereſſeveniunt alimẽ

ta predicka vt gener conſeruetur
indemnis ab oneribus matrimo /

nij et dos ſalua conſiſtat ſᷣm rões
ſupꝛa tactas Et ita poteſt intelli/
gi ſane qð habetur in l. Inſulã

vſuras ff.ſoluto matrimonio vbi
eſt caſus ad litteram ꝙ maritus

poteſt petere vſuram de dote nõ

ſoluta exquo ſuſtinet onera matri

monij vbi etiam hoc tenet exp̃ſſe
Jacob de arena ſuꝑ verbo exhi
buit quẽ ſeqtur Raymũdꝰ de fur ⸗
liueo et bartolomeꝰ de ſaxo ferra
to vbi dicit ꝙ etiã de iure canoni

to marito paſſo moꝛaʒ in ſolutio
ne dotis ꝓmiſſe tanq; ꝛiũ inter
eſſe veniũt vſure qꝛ nõ ſũt ꝓꝛie v ⸗/

ſure ß intereſſe alimẽtoꝝ exq ſuſti

net onera matrimonij vt in dcõ.e
Galubꝛiter ex rõe ſui in fine et bñ

Mã actio de dote bone fidei a ẽ

puilegiata vt dicit glo.in dico. %
vſuras vñ cxꝗᷓ maritus ex Pparte

ſua ↄpleuit ↄtractũ qꝛ aluit vxo/
rem ergo ꝓmittens dotẽ qui nõ

adimpleuit ſoluat intereſle ſicut in
ſumili contractu hone fidei. ſi vẽdi /

toꝛ tradidit rem venditam et em/

ptoꝛ non ſoluit pꝛeciũ cõuentũ et
percipit fructꝰcerte licite venditor
p̃t petẽ intereẽ qð leges vocãt v⸗
ſuras qᷓ tñ ꝓpꝛie nõ ſũt vſure q̊inꝰs
elle ꝑmiſſuz ff. de actiõe empti et

nend⸗
Cee
doct
emp
toꝛt
l f
ſats
ciol.
perte
ſtrati
firme
ſax
goo.
plane

Ter

gerer⸗
busp
pere.
ert
ſtape
doten
ſiner
Bat
ſ
ler te
fiucku
ſeſtont
us⸗
benrc⸗
J
conn
reide
mon
bꝛiter
ertug
laſionn
mner
put

en ,l
nnipꝛo
tüümen/
alns
l ai
npſurx
untglims
neruer
mtimo/
inröes
Aineeli
ii
nonio wwi
Maritus
dote no
ra mani
er erßſe
adderhi
id deit:
ſarofena
e anoni
zinſohen
Puijinte
itpprep/
tiin
tindot
freerbi
eRui
nido.5
Porte
Aut rro/
oii ind
teſcurin
afri
tameten
ueni/
9 it,
hrhit
pnͤet

venditi. l. Julian Fex vendito et.

C.q eo.ti.l.curabit. Et vtrobiq; ꝑ
doctoꝛes etiam in caſu conuerſo ſi
emptoꝛ ſoluiſſet pꝛecium et vendi/

toꝛ non tradidiſſet rem venditam

et fructus perciperet Nd que etiã
ſatis facit qðᷣ habetur. ff. pꝛo ſo/⸗
cio.l.ſocius qui et.l. Tutoꝛ qui re/⸗
pertoꝛiũ Spenultio.ff.de admini/⸗
ſtratione tutor..vbi etiam idem cõ
firmat bartolus pꝛo quo etiã glo
ſa.xiiij q.iiij. Qm̃ multi.vbi dicit

glo.vſuram pꝛohiberi in lucro ca⸗

Ptando non in damno vitando.

gener de pignoꝛatis poſſeſſiont/
bus pro dote poſſit fructus perci

pere.

Tertia queſtio circa dotem eſt i⸗

*

ſta pater maritat filiam pꝛomittit
dotem maritus ducit vxoꝛeʒ a ſu

gnat poſſeſſiones ſub pignoꝛe q̊ͥ

ſtinet onera matrimonij pater aſſi

uſq; ſoluat dotem queritur an ge/

ner teneatur computare in ſoꝛtez

fructus quos percepit de dictpoſ

ſeſſionibus videtur ꝙ ſic quia fru/
cqtus percepti de re pignoꝛata de/

bent computari in ſoꝛtem vt in. c.

Allovos. extra de pignoribus In

contrariũ eſtveritas ex pꝛiuilegio
rei dotalis et ꝓpter onera matri⸗/
monij Caſus eſt in capło. Salu/⸗
bꝛiter extra de vſuris vbi ſic dicit

textus. Sane geneꝝ ad fruct poſ
ſeſſionum que ſibi a ſocero ſunt ꝓ
numerata dote pignoꝛi obligate.

cõputandas in ſoꝛtem non credi/

mus cõpellendum cum frequẽter

dotis fructus non ſufficiant ad o,

nera matrimonij ſutppoꝛtanda &r
nota vbi dicit pꝛo numerata do⸗/

te H pꝛo numeranda vr

ibi dñs Jo.an.vbi etiam in verbo

cõpellendum notat ꝙ etiam circa

precepta legis diuine multum p̃t
papalis poteſtas.facit qdð nota
tur de decimis.c.nobis qð de
bet inteſlligi quia poteſt declarare
papa quõ debeant pꝛecepta leg..

intelligi. ſicut hic declarat ꝙ in H
calu non ſit vſura et in ſimilibus

calibus. Et nota p̃m gloſam in di/
cto. c. Salubꝛiter ꝙ ad hoc vt ma
ritus lucretur fructus rei dotalis
requiritur vt ſuſtineat onera matri
monij qð patet.ff. de doli acce/
ptiõe.lł.poteſt dotem in pꝛincipio
Itẽ opoꝛtʒ ꝙ poſſeſſio rei dota/
lis ſit tradita viro. ff. ſoluto matri
monio.l.de diuiſione.

uarta⸗ queſtio an

fructus rei dotalis ante onera ma

trimonij cedãt lucro mariti ſi ſint

Percepti.
Quarta queſtio eſt circa dotẽ po
ne ꝙ maritus ꝑcepit fructꝰ rei do
talis nõ ſuſtineat onera matrimo
nij nunqd lucra cedant marito.

Keſpondetur bꝛeuiter ꝙ non ſed

debent accreſcere doti vel dotãti
ff. de vſurl.. videamꝰgante a glo
ſa in dicto. c. Salubꝛiter dicit ꝙ
debent reſtitui mulieri Satis fa/
cit ratio dicti. c. Salubrit᷑ qꝛ ꝓpter
onera mr̃imonij cedũt ſibi fruus

NVnde exquo non ſuſtinet onera

matrimonij nec frucus habebit.

Et notandum ꝙ licet fructus pe/

cudum et alios? animaliũ cedant

lucro marito dum ſuſtinet onera
matrimonij ff. de iure votiũ.l. ple /
rũq; ſicut etiam cedũt fructus fun
di ferrifodine vel argentifodine
ff.ſoluto matrimonio. l. diuoꝛcio
Fſi vir in fundo: tamen ſecus eſt
in fetu ancillaꝝ dotaliũ qui nõ ce/⸗
dũt lucro mariti ſed mulierl. ff. de
iuẽ dotiũ.l.plerũq; Serui Secꝰẽ
etiã in lapifodinavbi lapis non re

dis ff. ſoluto matrimonio.l.diuoꝛ

cio Si fundus et.ij Fſequenti vt
dicit gloſa. in dicto.c. Salubꝛiter
vbi Jo. an. in eo ꝙ dicitur de fetu
ancillarũ. Dicit et ſic ceſſat ratio
que habetur.ff. de vſurʒ.l. In pecu
dum in fine vbi dicitur abſurdum
videri hominem in frucku eſſe cum
omnes fructus rerum natura ho/
minum gratia cõparauit Vnde
ANulliꝰ li pꝛi. de oflicijs dici: Sed
qm̃ vt pꝛeclare ſcriptum eſt a pla⸗
tone non ſolum nati ſumus nobis
oꝛtus q; noſtri partim patria vẽ/
dicat partim amici. atq; vt placet

ſtoytis que in terris gignütun ad
vſum hominum omnia creari.ho/

mines aũt hominum cauſa gene/

ratos eſſe vt ipſi inter ſe alſjs alij

pꝛodeſſe poſſint in hoc noſtram

Ppriitates in inedi afferr

pere.
Quinta queſtio cirea dotem ẽ po/

ſuppignoꝛatarum a genero perci

ne ꝙ gener qui accepit poſſeſſiõe⸗
ſub pignoꝛe dotis cogitans vtili/
us ſibi foꝛe pecuniaz hr̃e q; fru/⸗
ct“ poſſeſſionũ perciꝑe.ſuppigno//
rat dictas poſſeſſiones cuidã ter/⸗
tio. an ille tertiꝰ teneatur ↄputare
fructꝰ in ſoꝛteʒ vt in dicto. c. Illo
vos Si aũt cũ om̃i iure ↄpetẽeti rẽ
foꝛte nõ tenetur ↄputare in ſoꝛteʒ
bᷣm Yo. de lignano et Collect ariũ
in dicto c. Salubꝛiter Qð tñ cum
reuerẽtia nõ eſt ſanũ cõſiliũ neqʒ;
poſſet recta cõſcia tolerari niſi m

nandi träſferret totuʒ ius qð boj/
bat in re pignoꝛata ꝓ dotea hoc
nõ facẽt ꝓter pecuniaz quã rece
pit ab eo ſed qꝛ piũctꝰ vel amic ei

eſt et amicicie gra donare intẽdit
fructuũ mutuet h ꝓpter caritatẽ et

amicicie gr̃az abſqʒ; piculo vlure
poterit frud? lucrificare Alias ãt

ns ß tener fruc' oputare in ſoꝛts
pt iĩ dco. c. Illo vos de pignoꝛibꝰ

exta queſtio an here⸗

des lucretur frucus ſi almentent

„

2*

viduam.

Pvexta qſtio circa dotez eſt Hone
hyẽ des mariti hñt pꝛiuilegiũ ꝙ nõ
rencãtur ifra anũ reſtituẽ dotẽ C.
de rei vxorie actiõe.l. vna recipi⸗
unt fructus ꝑ annũ et alimentant
vroꝛem olim defunckti cui ſuccel /
ſerunt nunquid gaudent iſto bene
ficio ꝙ non computentur fructus

ſolt
ſatme

matrin

goͤſet
beur
nos

E

tuti⸗

ſoble
dun
gep
pone
matr.
ſeteri
ura
prind

laath

ſinn
Perer
ſſt.
de⸗p
mlun
tüno
Wonie
Ugme

. perch

enipo⸗/
Poſeſide;
lunns ydli
hirch fn
ppigno
nidt,/
opurare
ec No
oetdif
menſoue
Coleagri
Cöͤtjanm
bſli ne
rainſßm
mmer did de
zusd hi⸗
Pdoregto⸗
izgnine
Pyelamce
nune mnidt
Mridoum
rcantatiet
nolo Ner
Nusi

turein &

”
Uhere⸗

ianenen.

tPor
Gieginn
medond
alivon

t
H eel/

4

in ſoꝛtem vigoꝛe. c. Salubꝛiter ſañ

detur ꝙ non gaudent qꝛ ſtatim

poſſint ſe liberare vt dicit hoſt!. et

Jo. an. in dictło.c. Salubꝛiter Oꝛe/

terca ſoluto matrimonio deſimit
es dos nec ãpliꝰ onera matrimo/
nij ſuppoꝛtantur Ideo dicit In/

no. ibidem ꝙ pꝛiuilegiũ non du⸗/
rat niſ durantibus oneribus ma
trimonij Wnde vbi eſt eadem rõ
idi ſit idem ius vt in.c. trãſlato de
oↄſtitutionibꝰ Attñ in caſu pᷣdicto

ratio eſt diuerſa pñt em̃ ſtatim hẽ

des reddere rem pignoꝛatazʒ vxo

ri olim dicti defuncti qð nõ pote/
rat maritus cui incũbebat onera
matrimonij ſuppoꝛtare ergo c d

qð ſatis facit argumentũ qð ha
betur in c.ad noſtram et in. c.tua

nos extra de iureiurando.

eptima queſtio anſta

tutũ dictãs ꝙ heredes teneantur

ſoluere tantũ quouſq; doteʒ reſti
SPeptima queſtio circa dotem eſt
pone dictãs ſtatutum vt ſoluto
matrimonio q; diu heres mariti
ſteterit in dote pſoluenda tenea/
tur quid certũ dare vxoꝛi relicte
vt inde ſe poſſit alere nunquid va⸗/
leat hoc ſtatutũvt ſic cũ bona con

ſcientia mulier poſſit io licite reci/

pere et frequentiſſime dubitatum
eſt. Jo. de lignano in. c. Ex graui

de⸗ vſuris in cle.Miſputat hunc ti /

tulum tantundem concludit ſtatu/
tũ non valere eo ꝙ ſoluto matri
monio ceſſat cauſa ſuſtinendi one/
ra matrimonijDebet igitur muli⸗

er agere vt dos ſibi perſoluatu
Oð tenet etiam Jo. de imola. in.
dicto c.Ex graui Raymũd in ſũ

ma et Inno. in dicto.c. ſalubriter.

dicũt ꝙ ceſſãtibus oneribus ma/

trimonij ceſſat priu legiũ per rõe⸗

dicti. c. Salubꝛiter. d qð facit
qð notat bartolus in.l. Inſulaz
vſuras ff. ſoluto matrimonio imo
plus dicit.Math. de metheſſalon

de bononia in dicta clementinꝗ
Ex graui dñs panoꝛmitanꝰ dum

legeret Senis aliter dicebat in di⸗
cto.c. Salubꝛiter ꝙ aut ſumus in
caſu vbi vxoꝛ debet alimentari ab
herede mariti eius et tũc valet ſta
tutum loco alimentoꝛum derermi
nare circa quantitatem cum hone
ſtius ſit recipere quantitatem &;
alimenta minutatim aut ſumus
in caſu in quo relicta non debet alt
ab herede mariti et tunc ſecus eſ/
ſet quia tunc ſtatutuzʒ non valeret
Sed pꝛo declaratione dictoꝝ foꝛ
manda eſt alia queſtio et ſic erit
octaua.

¶n heres mariti tenta

tur alere relitam donec reddarꝛ
dotem. DMZ
Octaua queſtio circa dotem eſt
Dn heres mariti teneatur alere
vxoꝛem relictam donec perſoluat
ſibi dotem Et licet opiniones ſunt
pꝛo et contra tamen dicit Idem
