blicationem factam per ep̃ᷣm. Er/⸗

go idem dñs angelus dicit ſi ema
naſſet confeſſio coꝛam iudice incõ
petenti cum ſit tanq; extraiudicia
lis parit tamen multos effedus
videlicet c eſt ſufficiens ad toꝛtu/
ram vt in.l. Ictu ſuſtinet ff. de in⸗
c a

W * R

famibus cum ſua glo. Itẽ ad tru/
dendum vfeſſum in carceres vt in
l. capite quinto ff. de adulterijs.
Item ad cõpellenoum confiten/
tem vt illuo idem confiteatur co/
ram iudice cõpetenti pᷣm Inno.in
c.per inquiſitionem extra de electi
one Item ad deponendũ clericũ
confitentem a bencficio iam obtẽ/
to et ad repellendũ eũ ab obtinẽ/
do bᷣm Inno.et Jo.an.in dicto. c
per inquiſitionem in verbo eccleli⸗
aſticus Concurrente ergo fama
poterit dici per argumenta cõui⸗
dus Unde poterit tũc publicart
et ex tunc erit vſurarius manifeſtꝰ
et etiam ante publicationem ſi vſu
ras mandauit reſtitui et tabelliõi
tradidit conditiõe rationum ſua⸗/
rum DPodidit bartolus quintum
modũ videlicet cũ indifferenter in
ſua camera mutuat ſub vſuris cui
libet poſtulanti licet altare nulluzʒ

erexerit qad mutuãdũ vt in dicta.lI.

Palam et in.l.iij. ff. de furtis Vñ
ſufficit ꝓbatio hmõi ſine alia pu/
blicatione per ipſum facienda. qᷣ
ſatis placet dicit dvñs angelꝰ Oo/
terit autem ep̃ᷣs publicare ſi conui
cti fuerint vel confeſſi coꝛam ipſo
vel ſi contra eos fiet pꝛobatio te/⸗
ſtiũ vel ſint certa argumenta vt di
cit glo.in dicto.c.i.de vſuil. li. vi.
ad qð allegat. c. Cũ tu et.c. Cum
in dioceſi extra de vſuris Et dicit
glo.in dicto.c. Quanc; etiam ſatl..
poſſet dici manifeſtus ſi coꝛam ſa⸗
cerdote et teſtibus publice fater̃

ſe vſurariũ et vſuras reſtitui man/

dat foꝛte libꝛos rationũ tradens

EBm gwilhelmum)

(De eadem deteſtatio

ne per clementinas.

Pbi ponitur excõicatio ↄtra ſta

tuentes vel iudicantes in fauoꝛez
vſuraꝝ In clemẽtinis aũt clemẽs

v.·. in conſilio vigeneũ ad maioꝛẽ

vſurarũ deteſtatiõem ſuꝑaddit di

cens Ex graui ad nos inſinuatio/

ne peruenit ꝙ quoꝛundam cõita/

tes locoꝝ in offenſam dei et pꝛo/

ximi et contra diuina iura Paricer

et humana vſurariam a pbantes
quodãmodo pꝛauitatem per ſta/⸗
tuta ſua iuramento qñq; firmata
vſuras exigi et ſolui nedũ ↄcedũt

ſed ad ſoluendũ eoſdem debitors
ſciẽter cõpellũt ac iuxta ipſoꝝ ↄti

nètiaʒ ſtatutoꝝ grauia imponen/
da vſuras imponẽtibꝰ onera alijs
q; vtendo ſuꝑ his diuerſis coloꝛi
bus et fraudibꝰ exquiſitis repeti/
tionem impediũt earundem Nos
igitur pernicioſis his auſibus ob/
uiare volẽtes ſacro ↄſilio a ꝓpbã/⸗
te ſtatuimꝰ vt quicunq; cõitatum
ipſaꝝ ptãtes capitanei Reãtoꝛes
conſules Judices conſiliarij aut a/
lij quiuis officiales ſtatuta hmõt
de cetero facere ſcribere vel dita/⸗
re aut ꝙ ſoluãtur vſure vel ꝙ ſolu
te cũ repetũtur non reſtituãtur ple
ne et libere ſcienter iudicare pꝛeſũ
pſerint ſententiam excõicationis
incurrant Eandem etiam ſenten/
tiam incurſuri niſi ſtatuta bu uſmo

——„ð ;— ——, ̃ꝝ̃ꝝ ——— - — — „ ——ð

—— — —.

Nadens

o

Dra ſ
ſauon,
tchmnis
dmaioꝛi
ddi
nünvaro
n cöit
ler peo⸗
1partter
bantes
Plopon
nporen
aljs
coloꝛi
ſepen,/
enſoos
us ob/
bi
tatum
oꝛes
aut,
pwot
dicka
9 1
iurpe
4 gii
Nonis
en⸗

di actenus edita de libꝛis cõitatũ
ipſaꝝ ſi ſuꝑ hoc poteſtatem habu

erint infra tres menſes deleuerint
aut ſi ipia ſtatuta ſiue conſuetudi⸗

nes effectuʒ eoꝝz habentes quoq
modo pꝛeſũpſerint obſeruare Ce/

teꝝ qꝛ feneratoꝛes ſic vt plurimũ

contractus vſurarios ineunt oc/
culte et doloſe ꝙ vix conuinci poſ

ſunt de vſuraria prauitate. ad ex/⸗

hibendum cum de vſura agetur

ſuaꝝ codices rationũ cenſura ip/

ſos decernimus eccleſiaſtica com/

pellendos. Sane ſi quis in illũ er/

roꝛem iuciderit vt pertinaciter af/

firmare pꝛeſumat exercere vſuras
non eſſe peccatum decernimꝰ eum

veluti hereticũ eſſe puniendũ loco

rum nihilominus oꝛdinarijsa he/
retice pꝛauitatis inquiſitoꝛibꝰ di/⸗
ſtrictius iniũgentes vt contra eos

quos de hmõi erroꝛe diffamatos

inuenerint aut ſuſpectos tanq; dif
famatos vel ſuſpectos de hereſi ꝓ
cedere non obmittant que omnia
habentur in. c. Ex graui de vſuris
in Clementinis.

De oltima deteſtatioe

vſure per legem politicam.
O ſit contra legem politicam pa
tet Dam licet leges ciuiles permit
tant moderatas vſuras vt patet

ff. et. C. de vſuris per totum. Otta

men de iure autenticoꝝ in quinta
conſtitutione collatione quarta in
autentico vt nullus mutuans agri
cola terr am Nnoe ſumitur auten
tica Nd hec. C. de vſuris Nbi ſe/

quitur ad hec. qui fructus aridos
vel pecuniam credit in vnoquoq;

anno pꝛo modio octauam parteʒ
mo dij.pꝛo ſolido ſiliquam vnam
menſuram nomine accipiens ter/

ram ſeu aliqð aliud pignoꝛi acce

ptum omnino reddat Si aliquid

pꝛeter hoc fit omnino ab actione
cadat vbi aliqu aliter pꝛohibite vi

Dentur vſure ille quantum ad a/

gricolas Attamen ibidem accur /
ſius floꝛentinus gloſatoꝛ oꝛdina/

rius in gloſa ſuper verbo cadat
Dicit ſed de iure nouo pᷣm azonem

et nos non ſolum in ruſticis et mi
norennis vſuris vel acceſſionibug
ſed ex toto tolluntur vſure vt in
gutentico de eccleſiaſticis tituliæ

FIpꝛi.vbi dicit Beruandas regu/
las ſanctorum quattuoꝛ conſilio/
rum SGunt enim pꝛohibite vlure

in Diceno conſilio. xlvij. diſtin. c.

OQm̃ Item ſi nulla lex diceret ad /
huc non valerent cum ſint contra

legem dei et inferioꝛ non poteſt

tollere legem ſuperioꝛum vt. ff. ad

trebellianũ. l. Nle a quo F. Item

Peſtiuum et. f. de arbitris .I. Qam
et magiſtratus Item chꝛiſtus di/
xit paulo durum eſt tibi contra
ſtimulum calcitrare Dctuum ix.
Item contra naturam eſt vt ſer/
uus toliat legem domini ſui vt. ff

de pactis. I. Seruus. Ad hoc eti/

am facit ff. de pactig. l. Gi debi/
toꝛ ff. de re. iuris I. Melioꝛ. ff. de
acquirendo rerũ dominio.l. Eti/
am inuitis ff. de verboꝛum oblige
tione.l. SGeruus vetante.ff. Ddepo/
ſiti lege. Seruus tuus . ff. de

legatis pꝛi. I. Si ſeruus legatus 5 teſt tolli quia quicquid eſt contra ł p
pꝛimo ff. de iureiurando.l. Si ſer / conſtitutionem diuinam eſt pec A

uus et.: Quanto magis.cum ſini catum. vl⸗

libus. Don ergo ſtipulatio non pi

gnus non iuramentum de his p/

ſtandum tenet vt ff. de legibus et
conſtitutionus. l. non dubium.
ꝛo hoc etiam intellectu facit qðᷣ
in dicta autentica dicitur et intitu
latur de eccleſiaſticis titulis et eſt
de ſuis vltimis Unde iam quaſi
penituiſſe videtur de eo ꝙ permi/
ſerat eas Ram poſterioꝛa pꝛiori/

bus derogant ff. de iure codicillo

rum. l. diuus qui licet. ff. de legat..
pꝛi.l. Si mihi et tibi Si nec.Ob/⸗
ſtat huic opinioni in autentico de
vſura nautica que eſt poſt illaz de
eccleſiaſticis titulis et permittit v/⸗
ſuras quia ſpeciale eſt in nautica
in quaetiam iure veteri multa e/
rant ſpecialia pꝛopter periculum
cui ſubiacet creditoꝛ.a ꝙ nullo pa
cto et ſine ſtipulatione debentur
vt ff. de nautico fenoꝛe.l. periculi.
Et eadem.l.eos pri. Omnia ꝑ
oꝛdinem ſunt de gloſa Occurſij v⸗
bi famoſiſſimꝰ doctoꝛ dominus
baldus de peruſio in pꝛi.q . ſuper
autentica Do hec.C. de vſuris di

cit. Quero nunquid vſure que ho

die ſunt iure diuino pꝛohihite ſũt
preſciſe pꝛohibite. an vero bᷣm te/⸗
noꝛem huius autentice mediocri⸗
ter ſunt permiſſe Dic ꝙ iſta auten
tica eſt coꝛreca per ius diuinum
imo verius diſpoſitio iſtius auten
tice nunq; valuit pꝛopter ius diui⸗
num quia cum ius diuinum ſit ma
ius ius: per ius humanuʒz non po

.

Qdius dininu no po
teſt tolliper humanum.

Item quia imperatoꝛ eſt ſeruus
Deiet ſeruus non poteſt tollere le/
gem domini ſui Et licet impera/
toꝛ vellet permittere tamen non
poteſt Wñ lex euangelica ſine du/
bio tollit legẽ ceſaris qꝛ leges dñt
ſacras regłas imitari vt in autẽti⸗
co VMt clerici apud ꝓpꝛios ep̃os ꝛt
in fine collẽ. vi. vbi dicitłre leges
nõ dedignãtur ſequi diuinas a ſa

cras regulas ñ diuine auctoꝛi/

tates in cauſis allegãtur tanq; le/

ges ſcripte in coꝛꝑe iuris et nota

ſuffragio & cogitatiõe in verbo

ſacroꝝ eloquio Tt hoc tenet In/
no. in.c. Quia pleriq; in fine extra
de immũitate ecciaꝝ. Drguit etiã

pꝛedictꝰ dñs baldus et dãnat opi
nionẽ nicolai de mararellis qͥ di/
cebat legez diuinã diſtingui poſſe

p legez hũanaz et ſic intẽdebat v/⸗

ſuras aliq̊ modo ↄcedẽdas ꝑ di/
ctaʒz autẽticazʒ que opinio falſa eſt

Inquit dñs bald'et ab oibꝰ cano
niſt.repꝛobata qꝛ qð eſt ꝓhibitũ
ex diuina conſtitutiõe et diuino iu/
dicio nõ poteſt ratione humana

permitti. Et cauſa eſt qꝛ talis ratẽ
nõ eſt ratio ̊ abuſio cum non cõ/

formet ſe voluntati diuine et ideo

non,debemus aliam rationem

Contra
Khecl

Uſenus
Ane le⸗
indere
mmen on
2ſined/
grs dit
nautiti
epos
je leges
nas aſe
Aucori
tanche
Set notn
cogho
n nabo
n n
fnternn
utati
inopi
sq di
nipoſe
ebat /
19 Pdi
fallact
' cand
Irtil
Hbinoi,
Humnani,

970.

c/
et ideo
onemn

querere er q́ deo placuit ita Qua

ꝓPter etiã in vno numo non ſunt

licite leges vel ſtatuta q̃ ꝑmittunt

vluras vt i. c. Ex graui.in cle. Nñ

talia ſtatuta ſũt delenda de libæ..

cõitatũ Et iudicãtes ſᷣm ipſa ſunt

excõicati vt ibiptʒ Et tenere ↄtra
rium lapit hereſim. S

neſtio an ſtatuẽtes

ꝙ nullꝰ pꝛo vſura percipiat vltra

duos denarios pꝛo libꝛa in men/
ſe ſint excõicati Sʒ quid ſi fiat ſta

tutũ ꝙ nullus pꝛo vſura percipiat
vltra duos denarios pꝛo libꝛa in
menſe an ſtatuentes ſint excõicati
Er videtur O ſic quali de pluri ne/
gando videntur de duobus de/
narijs concedere. Contrarium eſt
verum quia non ſumitur argumè/
tum a contrario ſenſu hoc caſu qꝛ

eſſet contra Jus vt dicit Inno.fa

cit ff. de conditionibus inſertis. l.
Cum patrem Unde ſtatutum ne

gatiuũ non includit contrariũ ſen/

ſum in adtu penali qð patet quia
interpꝛetatio debet eſſe Juri con/
ſona vt notatur ff. de re. Juris. l.
Quotiens idem ſermo et ff. de cõ
Ditionibus et demonſtrationibus
. In his.et hec vera in vſuris lu/
cratiuis. Sed quid in vſura puni/
toꝛia que eſt ex moꝛa dicunt pe/
trus et nicolaus de mararellis ꝙ
etiam iure diuino permittitur ꝙ
pꝛo mora puniatur gloſa dicit ꝙ
veniunt vt intereſſe vbi ſupra In
tereſſe enim eſt licitum quocunq;
nomine nuncupetur tam in da/

mno q; in lucro vt notatur hic ꝑ
cinũ in.iij.q.et ſupꝛa de ſumma tri /
nitate.l. pꝛi. et dic vt ibi dixi. Et
ſupꝛa eodem.l.ij.et.l. cum allegas
dic ꝙ ſi in Inſtrumẽto pꝛomitti/
tur ſolutio vſq; ad certum tem/
pus et ſi illud non fiat pꝛomittun
tur centum nomine interſſe conuè/
ti Non autem dicit in Inſtrumẽto
nomine pene qðò ſi aliter non pꝛo/
batur intereſſe non poſſunt peti

centum quia non debemus facere

differentiã in nomine vt ff. de ſer
uis exportandis.l. Seruus ea 0õ
enim KRefert qualiter dicatur ſed

qualiter ſe habeat veritas. d
hoc facit gloſa dicke leg. Cum

allegas et ff. de verboꝝ obligati/
one.l. Cum ſtipulati ſumus Et qͥa
non eſt in poteſtate contrahentiũ
mutato nomine circũuenire diſpo
ſitionem legalem. maxime cũ iſtud
ſtatutum ſit factum fauoꝛe publi/⸗
ce vtilitatis videlicet ꝙ nulla pe/
na peti poſſit niſi intereſſe proba/
tur et ſic non poteſt ei renunciari
Nam factum eſt vt res publica ha
beat ſubiectos qð expedit reipu/
blice vt in autentico vt Judices
ſine quoquo ſuffragio pꝛimo ali
as facili cõmitteretur fraus ſo/
lo verbo qð eſt abſurdum argu/
mẽto ff.de pꝛobationibus.l. Qui
teſtamento Et ita conſuluit Odo/
fredus in ciuitate lucana vt refert
Cinus in dicta.l. Seruus in addi
tionibus In dicta autem. l.ſcõa
dicit Jdem dominus baldus in
pꝛima oppõe.opponitur vſure ſũt
ꝓhihite de Jure diuino ergo non

pñt peti in aliquo foro qꝛ Jus d⸗ ff. de condſctione indebiti. Tertie
uinũ in omni foꝛo ſuum vim ha / vero vſure Jure diuino pꝛohibè/ letlia
bet vt dixi ſupꝛa in Rubꝛica et ar tur nec humano pfit concedi quia Neren
qumento ff. de ſepulcro violato a quo remouetur potentia ab illo Abit
L.iij diuus in rõe ſui. remouetur conſtitutio Hec Bal yendi
2 . dus qulcriomm arten ne v / ſed ce
„ „ o10— ſuris dicit ꝙ licet vſure Jure ro/ tat er
etx iplici o ſura lcllicʒ mano ſint ls modo conceſſe vt Ltor
punitoꝛia recõpenſatoꝛia et lucra ff. et C. de vſuris per totum NHin/⸗ ſaten
tius. cttt tamen Jus diuinum in vtroq; obl
Solutio quedam ſunt vſure puni⸗/ foro quia pꝛima cauſa potentior lagte
toꝛie quedam recõpenſatoꝛie que eſt omni cauſa ſecũda et maxime falͤ
dam lucratorie. Oꝛime ex iure di/ quando cauſa pꝛima eſt infinite ſtig⸗
uino permilſe ſunt ſicut ſũt he quue potentie ſicut eſt ipſe deus vt no⸗ turn.
veniunt ex cõtumacia adiuncto ſi⸗/ tatur infra eodem autentico ad ſi
hbi intereſſe petẽtl. qꝛ qᷓntum ad pe Hec et ſubdit vt inrra. ertrem
. enrem nan unt. vſure ſed ſos vt kon
extra de fideiuſſoꝛibus.c.ij. Et v⸗ — „e He müg
bi notatur ꝑ Inno.ꝙ ſi tenerl.mi/ 2 uare lex Dimna pꝛo ie pfn
hi ſoluere ad diem certum et quia hibet vſuras. ſuran
non ſoluiſti ab alio ſub vſuris ac/ Sed queritur hic quare lex diui lbein
cepi ꝓpter aliquã meaz vtilitatem na pꝛohibet vſuras videtur enim turg
vel rei familiaris neceſſitatem. te/ ꝙ talis lex diuina ſit iniuſta quia ſſtat.
nẽis mihi reſarciẽ has vſuras qðᷣ cum creditor mutuat pecuniam ſeetl
eſt notabile Et hoc verũ ſi tenerl. gratis debitoꝛ tenetur ei ad anti/ wͤpu⸗
mihi ex contractu bone fidei ſecꝰ dota vt. ff. de petenda hereditate ſciof
ſi ſtricti iuris vt in:l ꝓꝛima ſupᷣ de I. Sed et ſi Conſuluit et extra de benef
cõ ditione indebiti. Hcde vlure ſil teſtamentis. c. Cum in officijs ngline
ter ſũt permiſſe vſq; ad ↄgruũ et uare ergo hanc naturalem ob/ au
honeſtũ modũ ꝓut mos regiõis ligationem non poteſt creditor alitel
expoſtulat quia potius ꝑcipiũtur deducere in pactum expꝛeſſum. ado
victe cuiuſdam computationis q; Nam video ꝙ etiam in ſubſtantia metan
L loco pene vt extra eodem. c. Salu libus poteſt agponi pactum vt ex ex de
bꝛãiter et hic et. de actiõe empti. l. tra de pꝛebendis.c. Significatum amic
Curatoꝛ Güt enim hmõi vſure o/ et extra de electiõe.c. Eignificaſti ſtas
neroſe non gratuite et fundantur Item licitũ ẽ re nunerare vt.ff.de tün⸗
in equitate naturali que eſt ꝙ qͥs donatiõibus.l.Ncquiliꝰ regul et. D
non locupletetur cum aliena iadu .lI. ſi poteſt Dd hoc rñdet Inno. firg
ra vt ff. de inſtimtoꝛia. l. Si quis ꝙ vſure ſunt pꝛohibite ne Homi/ Puief
monagijs pꝛodens 2.I. Lam nõ nes ſtudentes auaricie deſerant äf

. Tern⸗
bee⸗
iqna
V
hee
1Cdey
Iuen/
onceſten
in
npro
Mmndor
awame
A bpünt
us t ſ⸗
mico ad

lam

rele du
eurann
uta
geunian
anedd
parwitar
tuernid
nofos
riienod
gedtor
vcn.
bſtonti
un
Gütam
igiſen
reſtfn
yng,n
inn ſo⸗

en N

dQdus virtuoſos ct induſtriales et

ne etiã deſerãtur culture agroꝛuʒz

alibi dicit ꝙ ideo ſůt ꝓhibite q̊a

venditur tp̃s qð nõ eſt vendẽtis

ſed cõe ẽ oim animãatiũ vt ip̃e no/⸗

tat extra eodez. c. In ciuitate Sʒ
ꝑ hoc nõ rñdetur q̃re nõ eſt ꝑmiſ
ſa remuneratio. Dicẽdũ eſt igitur
ꝙ oblatio vſuraꝝ ideo eſt ꝓhibi /⸗

ta qꝛ aut dicimꝰ ꝙ ↄtrahat᷑ re ⁊1 E

falſũ vt ff. Si certũ petat᷑.l.Roga
ſti Si tibi Aut dicimꝰ ꝙ ↄtraha
tur verbis et ↄſenſu et ilind ẽ iniu/
ſtũ qꝛ oĩs oblatio relatiua reqͥrit
extremũ equipolles vel q̃ſi Sʒ ob
latio vſuraꝝ nõ hʒ eqͥpollẽs extre
mũ qð ſic ꝓbo. Debitoꝛ qͥ ꝑmit/
tit vſuras hʒ domimũ vſus qꝛ v⸗
ſura nõ ↄſiſtit niſi in reb* mutabi/⸗

libꝰ in quibꝰ vſus rei nõ diſtingui/

tur a dñio rei pꝛeſtite ergo vſurazʒ
pſtat ei qui nullũ Jus hʒ in diio

rei et ſic indebite. Et ſi diceretk
nõ pꝛeſtat eã pꝛo re ſed pꝛo bene/
ficio Rñdetur ꝙ remuneratio iſtiꝰ

beneficij nõ ẽ taxata a Jure natu/
rali neq; ab aliqua rõe intellectꝰ
qua ꝓpter deducẽ volũtatez a ne
ceſſitatez et obligatiõeʒ infoꝛmeʒ
ad obligatiõem formẽ nõ eſt pᷣm
metam iuſticie naturalis nec eſt
ex debite iuſticie licet ſit ex debito
amicicie ex quo nõ inducitur neceſ
ſitas ̊ ſpõtanea volũtas ſᷣm ſan
ctũ Momã. Ad Bh eti facit extra
eodẽ.c.vſuluit vbi dicit tex ꝙ oĩs
vſura et ſuꝑabũdantia ꝓhibetur

Anulñ eſt nedũ contra caritatez qᷓ
eſt virtus theologica h̊ etiã ↄtra

tꝑantiazʒ que è virtus moꝛalis Et
ideo eẽ apud ariſtotels Mſure di /
cũtur eẽ lucrũ naturaliter ꝓhibitũ
Hec baldꝰ in pꝛedictis loquitur.

Conclnlio vlura mul

la lege poteſt tolerari.
Sed vltra pꝛedicos doctoꝛes ã/
plius ꝓtendendo tractatũ ↄcludi
p̃t ꝙ vſura tanq; vſura nulla lege
tolerari pᷣt Hãvt ſupᷣ diximꝰẽ ↄtra
naturam contra vſum. contra cõ/
tractuz contra dominium. contra
tempus.contra laboꝛem et con/
tra periculum. Qam contra Jus
naturale nulla lex valet neq; ↄſti/
tutio vel ſtatutum neq; conſuetu/
do neq; pꝛeſcriptio.viij.di.que cõ
tra moꝛes.xxxij.q.vij. c. flagitia
et vi.di his ita rñdetur Et ſic ex
ſupꝛa dictis poſſunt foꝛmari ſeptẽ
argumenta Vnde etiã de Jure ci
uili dicit imperatoꝛ pacta que con
tra leges conſtitutionesq; vel cõ/
tra bonos moꝛes fiunt nullã vim
habere indubitati Juris eſt. C. de
pactis.l.pacta que contra bonos
moꝛes. ”MMẽ

toꝛum ꝙ leges vſuras permitten/
tes non ſunt tolerande et pꝛimo
per argumentum a paritate Oꝛe/
terea vltra pᷣdicta p̃ᷣt argui multi/
pliciter leges ciuiles permitten
tes vſuras tanq; vſuras non ſunt

tolerande. HPꝛimo ſic Lex hu/⸗

mana contra legem dei non

eſt toleranda qꝛ ſi par in parẽ nS
hʒ imperiũ ff. de arbitris.l. Nõ eſt
mgfatus extra ve electione. c. In/
noruit cũ ſitibꝰ Multo minꝰ minor
in maioꝛem per argumentuz de ꝗ
anaguex ſco thopi. Sed impera/
tor incõ ꝑ abiuiter eſt minoꝛ deo er
go nun q; potuit vel poterit conde
re legem contra deũ vel contra le/
gem dei. patz aũt per ſupꝛa Dicta
ſatis clare ꝙ vſure ſunt pꝛohibite
per legem dei ergo. «⸗

Secudum argumẽtuz
per ſubmiſſionem imperatoꝛis aꝰ
papam.

Etũſic imꝑatoꝛ xpᷣianiſſimꝰ Juſtini
anus ſedi apkce ſe ſmittit vt ptʒ
in epła int᷑ claras.C. de ſũ.tri.in q̃
incoꝛpꝑat᷑ epła io his pape cũ epła
Juſtiniani q̃ incipit Nictoꝛ in qua
Dict Juſtinianus Reddentes ho/
noꝛem aplice ſedi et veſtre ſancti/
tati qð ſꝑ nobis in voto fuit etẽ
ꝓut decet pr̃em honoꝛãtes vr̃a⸗
beatitu dinem oĩia que ad ecciaꝝ
ſKaatus pertinent feſtinamꝰ ad noni
ciam deferre veſtre ſãctitatis qm̃
ſꝑ nobis magnũ fuit ſtudiũ vnita
tem veſtre aplice et ſtatus ſacraꝝ
Dei eccleſiaꝝ cuſtodire.Et. ꝑ oia
enim vt didũ cſtp̃paramus hono
rem et auckoꝛitatem vfe ſedis ac/
creſcere Queſſcribuntur C. de ſum
ma trinitate et. fi c. Ergo imperia
les leges qntum ad ea que de nci/
tate ptinent ad ſalutez ſubijci vñt
legibus ſũmoꝝ pontiſicũ vt patet

etiam in autẽtico vt cleri apud p /

pꝛios epos. colł. vi. Et ſuci* papa
iij. dicit extra de Judicijs. c. cleri/

ci cum Imꝑatoꝛ dicat ꝙ leges nõ

dedignãtur ſacros canones imi/

tari patet etiam de Juramento ca

lũnie.c i.et de noui oꝑis nũtiati/

one. c. Intelleximus cum ſimilibꝰ
ſed ex legibus ſimilibus ſed ex le /

gibus ſũmoꝝ pontiſicũ concoꝛdã
tibus cũ lege diuina pꝓhibite ſunt

vſure gener aliter vt ſupꝛa diximꝰ
ergo. T. D “

Tertio per lulceptiõem
quattuoꝛ conſilioꝝ ſanctoꝝ factã
per imperatoꝛem Et pꝛobatio eſt
imperatoꝛ iuſtinianus in pꝛedicta

epea Nictoꝛ 5 Guſcipimus dicit
Suſcipimus aũt quattuoꝛ ſanda
conſilia tricentoꝝ decem et octo

ſancdoꝝ pr̃m quiin Dicena con

gregani ſunt et centũ quinquagin
ta ſanctoꝝ pr̃jm qui in hac regia
vꝛbe ſcʒ conſtantinopolitana ↄue

nerunt. Et ſcõꝝ pĩm qui in eppe/

ſo pꝛimo congregati ſunt. et ſcõꝝ
pr̃m q̃ͥ i calcidonia ↄuenerũt ſicut
veſtra apłica ſedes docet atq; pᷣ/
dDicat Cũ ergo imperator ex de/
bito ampledat᷑ p̃dicta qttuoꝛ con
ſilia et in Niceno conſilio ꝓhibite
ſunt vlure vt ptz. xlvij. diſt. c. Qm̃
ergoiꝶ Nam et pꝛedicta quattuoa
oſilia venerari debemus ſicut qt/
tuor cuangelia et in c. poſt tranſ/

lationem ext a de renuntiatione

Qun de cauſa motus JIdem

WPuſtmianus cenſuit vx quicundd
mon credunt et tenent ea que in

pap
cleri⸗
gs n
inh
netoc
nüͤti
mih⸗
e
mcordi
oire ſun⸗
1Rim⸗

en
r ua
batioeſt
gudict
nus dieit
n ſande
n 6 0
Meens 0
uinguagn
bat ſegis
ana oue
nin ede
nt eſeͤn
mritlat
krath
or er de
uoꝛcon
ppbee
ſt.t. i
guaruc
doſ Nn

dictis quattuoꝛ conſilijs ſũt ſta/

tuta tanq; heretici puniãtur vt in
.lI. Quicũ q;. C. de hereticis.

(Qnarto probatur qꝛ

vlura cadit ad rapinam omnino

pꝛohibitam.

Et eſt pꝛobatio vſura cedit ad ra
pinam. xiiij.q.iij Si quis vſuram

accipit. rapinam facit.vita non vi/

uet & Rapina eſt repꝛobata per le

ges imperiales vt ptʒz ff. et C de
furtis per totuz et ff. de penis.l.ca
pitalium Sfamoſos et Craſſato

res et ff. et. C. vi.bonoꝝ raptoꝛuzʒ

ꝑ totum. Ergo ſimiłr et vſure tan
q; vſure dñt eſſe repꝛobate patet
gũt ex diffinitione qꝛvſura idem ẽ
vſus rapt vel rapinoſꝰ ergo.i

(uinto probatur ex
eo ꝙ leges Imperiales dicuntur
ſacratiſſime. Et eſt pꝛobatio Im/
peratoꝛ dicit ſuas leges eſſe ſacra
tiſſimas C. de legibus. l. Sacratiſ

ſime. ſed leges repugnãtes legi di
uine et ecẽie non pñt eſſe ſacratiſſi

me ſed ſacrilege leges aũt permit/

tentes vſuras de facto repugnãt
legi diuine et eccie ergo tancq; ſa/

criulege ſunt reſpuẽde. Nbi aduer⸗

tendũ hm Johez de lignano in.
c.fi. extra de vſuris.ꝙ aliqñ ꝑmit/⸗
titur aliqðð ↄtrafaciens non puni
tur vt. iiij. di. c. deniqʒ. Aliqñ ꝑmit
titur vt qꝛ interdũ tollitur impedi
mentũ vt qꝛ Judei cohabitãt int
xpᷣianos vt in.c. Et ſi Judeos ex/
tra de iudeis.liqũ ꝑmittitur po
utiue vt qꝛ lex ꝑmittit ↄtractꝰ lici⸗

tos de hac triplici ꝑmiſſiõe habetł

iij.di. in pꝛincipio. Et ideo aliq di/

cũt ꝙ lex ciuilis ꝑmittit vſuras.

pꝛimo mõ ſcʒ impũitiue ſcz qꝛ nõ

punit ↄtrafaciẽtes ̊ poſitiuea diſ
poſitiue nõ ꝑmittit. Sz hec opio

nõ ðẽ vera Hã ex lege antiqua dat᷑
foꝛma et actio ad vſuras vt.ff. et.

C.de vſuris ꝑ totũ lex canoni
ca in totũ inhibet ergo.ẽ. Sʒz que
potuit eſſe diſcoꝛdia in eiſdẽ dic ꝙ
lex ciuilis põderat ſtatũ felicitan.
et ſocietatis hũane. Vidẽs enim

ꝓꝙ aliqui indigẽt pecunijs et iuuan

tur ꝑ vſuras ideo ꝑmittebat ꝓ me
lioꝛi ↄuenientia.Lex etiã canonica
põderat idezʒ tẽdẽdo ad felicita/
teʒz ſuꝑnã inhibet vſurã qꝛ vſurari
us peccat ↄtra caritateʒ dei et cõ
tra legez dei. Sʒ eſt ne diſcoꝛdia
radicalis inter has leges. die ꝙ
nõ qꝛ manet eadeʒ eqͥtas tendẽs
tñ ad diuerſos fines. Tutius tam̃
eſt tenere ꝙ lex ciuilis ꝓhibeat in
totũ vſuras.et autenticum intelli/
gitur generaliter et ſic tenendo ar
guitur maioꝛ perfectio ipſius leglj.
alias nõ ↄcipio ꝙ dirigat perfe/
dte ad viã ad quã tendit ̊ impoſ/
ſibile ẽ quẽ ꝑfecte hr̃e vnã virtutez
moꝛalẽ quin habeat os Dã ꝓpter
auariciã minoꝛabitur actꝰ foꝛtitu⸗
Ddinis et ſic de ſingulis. Nſurariꝰ
ergo peccat ↄtra iuſticiã ↄmutati
uã q̃re nõ diriget᷑ ꝑfecte neq; dire
cte in finez intẽtuz Itẽ ↄtractꝰ vſu
rariꝰ repugnat caritati que ẽ in cõ
paſſibilis cũ moꝛtali peccato ⁊a ſic
felicitatis nõ poteſt conſiſtere cuzʒ
moꝛtali pcco Tutiꝰ ẽ ergo tenere

ꝙ in totü ꝓhibeat alias nõ conci
pio ꝙ legalis ſcientia ꝑmittendo
viciũ moꝛtale poſſz 3 Dirigere in ſta
tũ vere felicitat..pꝛackice Hũane in
quã tendit er lobes de lignano

(Fexto pꝛobatur per
pꝛomiclionem obedien

tie Imperatoꝛis ad papam. Et
eſt probatio Imꝑatoꝛ pꝛomit/
tit et Jurat obedire pape. lxviij.
di Tibi dño. vbi deſcribitur foꝛma
iuramenti pꝛeſtandi ꝑ Imꝑatoꝛẽ
ſũmo pontifici. Dapa enim dete/
ſtatur vſuras et generaliter ꝓhi/
bet eas vt ptz per ſupꝛa dicta Ju/
ra. Ergo ſicut imꝑatoꝛ ſubijcicur
pape Ita er lex imperialis nubijci
debet legi pontificall.

(Feptimo pꝛobatur per.
ſubiectio nem totiꝰ mũ

di et petro et ſucceſſoꝛibus. Et eſt
pꝛobatio in re ꝓpꝛia quiliber mo
deratoꝛ et arbiter vt in.l. Jure.
mandata C. mandati et in. c. Ob
olsde extra deſ epulturl. in glõ pꝛi
ma. ſed oia que in mũdo ſũt et v⸗
biq; oipotentis dei ſunt pſal.xxiij.
Diñi eſt terra et plenitudo eius oꝛ
bis terrax et vniuerli qui habitãt
in eo Et pᷣs.lxxxviij. Tui ſunt celi
et tua eſt terra oꝛbis terraꝝ et ple
nitudo ei aquã et mare tu creaſti
X& Ppũs aũt deus eſt qꝛ pater et
filiꝰ et ſpũſſcũs vnus eſt de⸗ deut.

vi. Nudi iirk dñs de nẽ de vn eſt
Dd eph. iijj. Un de et pater oim
ergo oia ſüt xp̃i tanq; veri dei prr
què oĩa facta ſũt Jop pꝛi.xpũs ät

in re ſua hoc ẽ in toto oꝛbe terraꝝ
pꝛin cipez fecit petꝝ cuiꝰnoĩe ꝑ ↄſe

quẽs oẽs ſuos ſucceſſoꝛes canoni

ce intrãtes. Cui petro et ſuccello/
ribus obs reges terre pꝛincipesq;

ſuhmiſit qð ſatis ſolẽniter oↄſequiẽ
dDñs Jo. an. extra qui filij ſũt legi/

timi. in. c. per venerabilem Cum

enim petrꝰ. vbi paulꝰ etiaz vt Ple/
nitudinem ptãt..exponeret diẽ his
ſatis ptz ex vi locutionis ꝙ papa
ſupereſt et peſt oibus ergo a impe

ratoꝛi ct regib et pꝛincipibꝰ et a/⸗

lijs qᷣbuſcunqʒ. Et ſublequitur ibi
Jo. an. dicens Hoſt. aũt licet fa/
teatur ſe in hoc ſolem facibus ad/
. iunare qꝛ adiectioni non indiget
plenitudo vi. q.i Si oia.hãc maio
ritatez et plenitudinezʒ pꝛobat no
uem rõibꝰ vltra qs tñ multas ad
didimus in tractatu de ptãte pa /
pe vbi ꝑ viginti foꝛtiſſima argu⸗/

menta ꝓbaui papaz lupeſſe impe
ratoꝛi et regibꝰ qͥbuſcũq;. Ergo in
oibus ꝑtinentibus ad neceſſitatẽ

ſalutis Imperialis et regalis lex
legi eccie debẽt eſſe ſubieda Oꝛ ãät

xpᷣs oia ſubmiſerat petro et ſucceſ
ſoꝛibus patz in eo ꝙ dirit petro

Qðcũq; ligaueris ſuꝑ terraʒ erit
ligatum et in celis et qcunq; ſol

ueris ſuper terram erit ſolutum et

in celis Math.xvi.Qð ſibi poſtno

dum confirmauit poſt ſuam reſur

rectionem dicens Daſce oues me/

93 Jo xx. Moc etiam mnnuitur in

duot
Ccee
ſats
ara
tof
reni
cömm
acce
eten
ii⸗0
qeß⸗
mag
tine
bus:

plenit
Cick
inter⸗
ls 1
vi.
N
reß⸗
berin
vota
tudi
nutu
leſct:
tdn
düst
ldr
Kat

yneſ
Noim

Nper

hisi
eumn
epo
(anon
Uceſlo
cpesq
Nequi
ſülegi⸗
SPen
rchs
oopa
ainpe
eet 9
iu di
dus d
nindiger
aca.
wbzryo
leas a
tie e/
TN
einpe
cvin
eltati
nls l
Eluccet
ir pec
ſa; rt
ungſt
amn .
mnn
n,

duobus gladijs cũ dixerũt apłi.
Ecce gladij duo hie Nt ille dixit
ſatis eſt.luẽ xxij. Ex quibus vᷣbis
arguitur vtriuſq; imperij Jura pe

tro fuiſſe cõmiſſa. xxij. diſtin. c.ibi.

Qm btõ eterne vite clauigero ter
reni ſimul et celeſtis imperij iura
cõmiſit ergo t. Od hoc etiã ſatis
accedũt q̃ hñtur.xv q.vi.c. alias
et.c nos ſcõꝝ et.c. Juratos et.i.q
iiij. Quia pꝛeſulatus vbi ſequitur.
qꝛ pᷣſulatus noſtri qð bene noſtis
magiſteriũ non ſolum de ſacerdo
tũ veꝝ etiã de ſeculariũ vtilitati/
bus debet eſſe ſolicitum ergo. ic.

(Octauo pꝛobatur per

plenitudinez ptãtis petro collatã
Et eſt pꝛobatio papa eſt ſũmus
inter oẽs hũtes plenitudinezʒ ptã/⸗
tis. Nlij aũt ſolicitudinis ꝑtem. ij.
vi. Decreto noſtro circa mediũ
bi ab eiuſdeʒ eccie fuit auctoꝛita
te p̃ceptũ.qvices ſuas ita alijs im

pertiuit eccleſijs vt in partem ſint

vocati ſolicitudinis non in pleni/

tudinem ptãtis. Et ſibia verba po
nũtur in.c.ſequẽti qð incipit Qui

ſe ſcit t. Soli nanq; petro didum
eſt duc in altũ.luc.v. ad deſignã/
dũ altitudinem ptãtis.eidemq; ſo
li dixit dñs vt piſcaretur hamo.
Math̊.xvij. Der que eminens iuriſ
dictio deſignatur. xxiiij.q.i.c. Nõ

turbatur. et. c. Eſt aliqd genꝰ pi/

ſcandi apłicum Md qð etiaz. xxi.
di. c. Quãuis ibi Scã Rhomana

eccẽia euãgelica dñi voce et ſalua/

toris noſtri pᷣmatũ obtinuit Et .

His oĩbus quanto celſoꝛ gradꝰ

tanto maioꝛ auctoꝛitas inuenitur
et maioꝛibus ſiqͥdem eſt regendia
iubẽdi ptãs. In minoꝛibꝰ obſeq̃n
di neceſſitas Sed ptz exõſſiſſime
Papam maioꝛem eſſe imꝑatoꝛe er/
go et lex pape vt ſupꝛa d 3 HBemine
re legi imꝑialiDigniꝰeſt em̃ vincu
lũ ſpũale q; carnale vt in. c. Inter
coꝛꝑ alia extra de tranſlatiõe p̃la/
toꝝ Cũ ergo lex pape tuti tractet
de vinculo ſpũali ad ſalutem aie

ꝓhibendo vſuras ex ↄfoꝛmitate

legis diuine ergo et lex imperialis
circa pꝛedicta apłice legi debet eſ⸗

ſe ſubieca.

Mono pꝛobatur per

vnctionem et coꝛonationem imꝑs
toꝛis per papam ſibi collatam Et
eſt pꝛobatio Imꝑa:oꝛ recpit ap
pꝛobatiõem ↄfirmatiõez ↄſecrati
onem et coꝛonatiõez a papa vt in
c: Wnico de iureiurã.in. cle. Ibi
ſic deſcribitur Romani ſiquidem
pꝛincipes oꝛtodoxe fidei ꝓfeſſo/
res ſacroſcãm romanam ecciam
cuiꝰ caput eſt xpᷣs redẽptoꝛ noſter
ac romanum pontificem eiuſdem
redẽptoꝛis vicariũ feruoꝛe fidei a
clare deuotionis ꝓmptitudine
venerãtes eidem romano pontifi/
ci a qͥ a ꝓpbatiõem ꝑſone ad impe
rialis celſitudinis apicem aſſumo/
de. necnõ vnctionem oſecrations
necnõ et imperij coꝛonazʒ accipiũt
ſua ſubmittere capita non reputa/
rut indignuz Seqʒ illi et eidẽ ecce
q̃ a grecis imperiũ trãſtulit in ger
manos conſtringere vinculo iura/
menti Totũ eſt de textu Ergo ſin
d 1

et lex imperialis vt ſupꝛa diximꝰ
legi eccie debet eſſe ſubiecta qð e/⸗
tiam ꝓtenſe tenet Dzo in dicka au
tentica Ad hec C. de vlu. Nam
contra naturam eſſet vt ſeruus ab
oleret legem dñi ſui qð acce

dit. ff. ad trebellianũ.l. Ale a quo

HS. Tempeſtiuũ Et paulo dictũ eſt

a dſio Durum eſt tibi contra ſti /

mulum recalcitrare ctuu ir.

(Wecimo probatur qe
papa poteſt reuocare imperatoꝛl.

Et eſt pꝛobatio papa poteſt reuo

care ſententiam imꝑatoꝛis ſed nõ
econuerſo vt in predicto.c.i.de iu/⸗
rciurãdo in cle F fi. Ubi clemens
v. declarat iuramẽtum fidel ra/
tis per imperatoꝛes pꝛeſtandũ ſũ/
mo pontifici non obſtante aliqua
contradictione vel lege pᷣcedẽtiuʒ
imperatoꝝ Imo qð plus eſt pa/
pa pᷣt deponere imꝑatoꝛem etiaz
pꝛo quolibet peccato moꝛtali ſi ẽ

incoꝛrigibilis vt dicit glo.ſingula/

ris.xl.di. Si papa ſuꝑ verbo a fi/
de deuius que incipit. Qðò intelli/
git hugilinus in fine gloſe patz ex
pꝛeſſum per exẽplũ Inno.qͥ ſacro/
ſcõ appꝛobante cõſilio condẽna
uit et depoſuit Fredericũ imꝑs to/
rem quẽ etiã depoſuit gregl. no /
nus et bomifacius octau vt plene
habetur in.c. Ad aplice S. Dos ita
qᷓ; de ſententia et re.iudi.li.vi.xb/
to magis ergo lex imꝑialis in per
tinentibꝰad ſalutez vt diximꝰ legi
eccie debet eſſe ſubiecta Lex ergo
ſũmoꝶ pontificuʒ ꝓlibet vſuras

vt ſupꝛa plene patuit ergo nec lex
imperialis vſuras ↄcedere dz tꝑe
xpᷣianoꝝ hot etiaz ſentit glo. Jo.

an. in. c. Ex graui de vſuris in cdle.

invbo contra iura diuma. pariter
et hũana Et allegat C. de vſuris

Mutentica ad hec.et in autentica

de ecciaſtic. titulis in hncipio colk
ix. Daulus etiam de liſarijs idem

ter oẽs doctoꝛes vtriuſq; iuris te

nent hoc idem eo ꝙ Jus natura/
le exactiõem vſurarũ penitus in᷑/

dicit Et qꝛ inferioꝛ legem ſuperio⸗
ri imponere non p̃t nec p̃ᷣt legem
ſuꝑioꝛl.auferre.xxi.di. Imferioꝛ h̊

impatoꝛ eſt inferior papa ergo.ẽ

Ho qðò facit capłm. Cu cõtingat
1. c. debitoꝛes extra de iureiuran/
Do et notat᷑ in regula pcẽm eſt de
regulis iur.l.li.vi.ad quã ſe remit/
tit Johes de lignano Et hec ſen/
tentia tanq; tutioꝛ eſt ab oibꝰap/⸗
pꝛobanda quã confirmant etiam

oðs rões inducte. quare vſure ſũt

ꝓhibite.Oꝛimo qꝛ multi depaupe
rarentur. Scdo qꝛ inducerentur
fames Tertio qꝛ inducerentur ido
latrie Quarto qꝛ deſtrueretur ca/
ritas pꝛoximi Quinto qꝛ mutuuʒ

eius fit cui mutuatur quia trãſfer/

tur dominium in eũ ergo quia pe
cunia non parit pecuniam Wnde
wilhe mus dat verſus quib dicte

rationes ↄpꝛehenduntur. Mñ. v.
Daupertas fames idolatria dile⸗

ctio fra trum. Alias facta vetat v/⸗
ſuram res aliena Kei vel vſus. væ.

Et concoꝛdat genſinus et de pdi
dtis etiaz ſatis ſupꝛa diximus Et

nac⸗
ſobo
pfor
ſcde

o hecler
edztpe
e
mn ce.
napürſt
de pſuns
Autendes
Nppio tol
Iis dden
Crciͦ
Gurs te
1s mure/
nis
anſpeno
Pe legen
hnſenoꝛr;
ergo
töͤnngat
üreuuran
Nen eſtde

z ſerenitt !.

Ether ſo⸗
boibo/
nant etiam
eime ſiüt
lndepepe
ucennn
enan 100
ereur ca)
enunug
la aͤſſen⸗

ſit hic terminus pꝛime partis hurꝰ
tractatus de vſurl. Dd que etiam
roboꝛanda ſatis accedunt q; ifra
proxime ſubnedũtur In pꝛincipio
ſcðe partis pꝛincipalis huius op-

ncipit ſecũdꝰtractat⸗

Bantum ad ſle

cundam partem pꝛin
cipalem iſtius tractatꝰ

uunt tria videnda Pꝛimo caſuum

declaratio Scðo ſpecieꝝ diſtin /
ctio et Tertio rerum ſimilium figu
ratio. Quantũ ad pꝛimũ queritur

an aliquo caſu vſura ſit licita Od
qð bꝛeuiter rũdetur ꝙ vſura tan /
q; vſura nullo modo poteſt eſſe li/
cita cũ de per ſe ſit malum et cõtra

naturalem equitatem et contra le/

gem dei et contra bonos moꝛes
vnde nec poteſt in ea cadere diſpẽ
ſatio ipſa manente ſub rõe mali a
illiciti vt pꝛobatur extra de vſurl.
.ſuper eo.poteſt tũ aliqua circũ/
ſtantia tollere rõez vicij ab excre/⸗
ſcentia illicite accreſcenti ſoꝛti exq́

ceſſante vicio etiazʒ in rõe ipſa et
natura vſurarij argumẽti ſicut pa

tebit in ſubſcriptis rõib in his v /

ſibus Mñv. feuda diffeiuſſoꝛ ꝓ

Dote ſtipendia cleri. Venditio fru
Aus cui velles iure nocere. en/

dens ſub dubio pꝛecio poſt ipſa
ſoluens Dena nec in fraudem lex

cõmiſſoꝛia gratis Sodalis pom/

ba plue foꝛte modis datur iſtis

hos yverſus colligebat hoſt.. in. c.
In ciuitate extra de vſur..et in ſũ/
ma.ti.de vſuris On aliquo caſu
vbi querit An aliqͥ caſu vltra ſoꝛ/
tem quicq; licite exi gatur Et Rũñ/
det dicens Dudiuiſtis Ozonẽ ꝓxi
me innuentem qð non Et eſt ver
gener aliter qꝛ vſuram vtriuſq; te/
ſtamenti pagina deteſtatur vnde
etiam pꝛo redimenda anima ca /
ptiui non poteſt exerceri extra de

vluris.c.quia in oibus.et.c.qm̃ et
C. Guper eo ſec pꝛetextu pietatis
impietas cõmittenda eſt. i.q.i. nõ

eſt putanda extra de conuerſione

infideliũ. c.i xxxiij.q.v. Si dicat.
xiiij.q.v.c.ij.et.c.Neq; Et etiã pᷣm

leges hoc locum habet Naz cum
de peccatis agitur ſilet virtus le/⸗
gis ciuilis pa cti conſuetudinis et
iuramenti De conſuetudine patz

quiavbi agitur de periculo anime

omnis conſuetudo ceſſat ergo.ẽ.
extra de pſuetudie.c,fi. Vbi dicit᷑

tanto grauioꝛa ſunt peccata quã/

to diutius infelicem animam deti⸗
nent alligatam. qð etiam habetr᷑
in. c. Non debet extra de conſan /
guinitate et affinitate Oꝛ ſimiliter
ceſſat conſtitutio patet extra de pᷣ

ſcriptionibus Qm̃ omne Oꝛceſſat
luuramentum patz. c. Quanto de
iureiurando. xxij.q.iiij. Inter cete/⸗

ra extra de eccleſijs edificandis
c.fi. Oꝛ etiã in talibus ceſſat axpli
catio patet in.c.ad noſtraʒz et in.e
.D .2

