c..excõicamꝰ vlt.de pᷣſũptionibꝰ
Afferte et. l. Yudicia. C. de rei ven /

ditiõe Oꝛo creditoꝛe aũt induce/

bat qꝛ in dubijs eſt iudicãduz cõ /

tra actoꝛez. de fide inſtr̃oꝝ. c.int᷑

dilectos Nec ſequitur ſi fecit alios
ↄtract“ vſurarios ergo et iſtũ imo

pꝛeſumi debet ꝓ inſtto de pᷣſũptio

mb'. c. Illud. et ponderari foꝛma
et tenoꝛ inſtrumenti de pꝛiuilegijs
Porro nec incerta vel ãbigua ſũt
iudicanda.xxx.q.v. Incerta.xxxiij
dDi. Habuiſſe Etiaz ſi aſtat ↄditio

ij. q.i.c.et hanc ꝑtem tenuit archi/
diacon' in. c. ij. et. t li. vi · Sed ibi
dicit JHo.an.ꝙ hoc non appꝛobatx᷑
in ſcholis et repꝛob atur in iudicijs

Oduerte qꝛ nõ video q̃liter debe/

at repꝛobari de iuris rigoꝛe niſi at
tẽto qͥ ad iudicia.bᷣm Jo.de ligna

no in dicto. t. ki. extra de vſurl.

Cõtract⸗ liciti de per le
CTeſſantibꝰ aũt didl.pᷣſũptionibus
de fraude nulli dubiũ quin cõtra/
AQus emptiõis cũ equiꝑatione pcij

licitꝰ ſudicatur ſeruata ſui natura
ſm iuſticiã et naturalez equitatẽ ſi

cut etiã alij liciti ↄtractꝰ vt ſũt ifra
ſeripti videlz Menditio. ff. et C. de

Otrahẽda emptiõe ꝑ totũ et extra
de emp. et vẽd.ꝑ totũ. Locatio cõ
Ductio.ff. C. locati et extra de lo
cato et ↄducto. Cõmodatio. ff.et
C. de ↄmodato et extra eo.ti Mu
mati⸗ ff. 1. C. ſi certũ petat᷑ Infeu
Datio in volumine de vſib“ feudo⸗
rũ a extra de feudis. epoſitio ff.
et. C.depoſiti a extra de depoſito

DPaignoꝛatio ff. C. de pignoꝛib a
extra eo.ti. Liuellatio ſiue emphi/
teotecatio C. de iure emphiteote
per totũ Societas ff. et. C. et iuſti
pꝛo ſocio Permutatio extra de re
rũ ꝑmutatõe et. C. et ff. eo. ti. Trãſ
actio ff et C. et extra de tranſactio

nibꝰ Donatio et ſites ↄtrad a iu

re licite ꝑmiſſi Itaq; ſi inter ↄtra/

hentes pura eſt intentio vendenot
et emendi ſeruata iuſticia dicti con
tractꝰ. et emptoꝛ velit gram facẽ
venditori de reuendẽdo ꝓ eodem

pꝛecio om̃i fraude vel ſimulatione
ceſſãte h̊ i pura mẽte et intẽtiõe.ſit

actũ licitus erit etiã talis cõtractꝰ
vt eſt caſus in.l.ij.ad lf̃am. C. de
padl.inter emptorez et venditoꝛẽ

Oꝛ vt clare conſpicias textuʒ hic
Ddicte legl.inſerim qui dicit Si fun/
dum parentes tui ea lege vendide

runt vt ſiue ipſi vel heres eoꝝ em/
ptori pꝛeciũ quandocũq; vel itra
certa tꝑa obtuliſſent reſtitueret᷑
teq; parato ſatiſfacere conditioni

dicke leg.ſi heres emptoꝛl.non pa/
ret Lnde contractꝰfides ſeruetur

.gg 2.

adtio de preſcriptis verbis ex v / Pꝛimo modo quando truſitur de mun
ditoꝛe tibi dabit᷑. habita ratione contractu ad alteꝝ contractuzʒ vr zude ̃
eoꝝ que poſt ablatã quantitateʒ cum coniunx que donare non põt te verſi
ex eo fundo ad aduerſariũ perue / dDonat. vt extra de donationibus ciglichun
nerũt. Circa quod dicit Hoſtieñ. inter virum et vxoꝛem. c. vltl. Tel ſ ſper
in ſum. ti.de emptl.a vẽditl.qua vendit pꝛecium non exadturꝰ ideo oſueruo⸗
liter reſc ndat᷑.vp. Illud autez nõ quia non valet cõtractus.ff de do loloto
ꝙ ſiquid fiat in fraudem legis nõ nationibus inter virum et vxoꝛt. munapt
valet quod ſequit᷑ ex eo vł obit ot ¶·. l. ſponſus Circa. Codem modo cfceſs
C. de legibus. i Non dubiũ. ffacit cenſetur quando accedẽs ad vſu/ rando⸗
gutem contra legem qui facit qð rariũ volens mutuũ recipere repe/ coni
lex pꝛohibet / offendendo verba rit vſurariũ non conſentire quia ti do
legis et ſententiam. vt patet in iu/ met ne arguatur de vſuris ſed di/ en
dice qui emit a ſbᷣditis. vt. f. de cõ cit ꝙ emat ſi voluerit vendere ſi te de
trahenda emptione.l. non licet. ert ſtes reperiuntur et ꝓbari poſſet ꝙ ne .
patet in eo qui emit rem minoꝛis interuenerũt hec verba. et vẽdino nc H
que ſeruãdo ſeruari poteſt ſine de fiat ſiue longũ citra iuſtum pꝛeciũ. nans
creto iudicis.vt.ff.de rebus eoꝛũ. vel pꝛope iuſtuzʒ pꝛeciũ.ſed conſtat MMod
p totũ. C. de adminiſtratione tu / ꝙ emptoꝛ eſt vſurarius et ꝙ ven/ goſnen
toꝝꝶ.l. lex que tutoꝛes. et patet in Dens ſi aliud facere potuiſſet nulla Con
yvyconomo vel pꝛelato qui vẽdidit tenus fuiſſet rem venditurus licet
rem eccleſie nõ ſeruato oꝛdine qui pignoꝛaſſet/ non valet contract?. bilia
Habet᷑ in autentico. Hoc ius po;/- vt in dicto. c. Md noſtrazʒ. extra de
rrectũ. C. de ſacroſan. ecl. engit veno⸗ Jem ſi fiat padũ Qoe
g9 e ꝙꝓ frudus in ſoꝛtem computentur 1aron
(Fit kraus legis quado⸗ . det᷑ aliquid ne eten e deineg
ſſit reuenditio. vt in d. c. Jiio vos. naga
cunqʒ; ſernatis verbis dDdoeepignoꝛibus“ ltneg
mens circumuenitrr (Conluetudo terre vbi gnn
Erli querat᷑ quando fit fraus leeg nſurarſ’ rppo pS uat
eer Quormovis Rñdetur pꝛtimium vlurarii ſic lacere cõlue L ertr
Ho lex fraudat᷑ quadocunqʒ ſeruas oriie e Jonne i
de legibus. l. Et contra legez. J.l. Er notandum ſingulariter q ſub geſup
ſequenti. Nd ſcpᷣm rũdet᷑ ꝙ qtuoꝛ ddit ibidem PMoſtieñ. dicens Con/ tiam
modis princip aliter fit ſr aus legi. ſuetudo ſrari er kreino n nn aut
„ „ „rK. xiruime attendenda eſt ſcilicet qus o dig
(Oꝛimo modo lbit kraus multi vſurarij ſunt in terra et ſic oè/ es

mnes comtr abere conſueuerunt.ſ/ liin

2 „
„ „ „* —

Meträſturd
Lumhiz
donanmnpi⸗
e dongnonidns
un T
ncac dn
Midsffden
mum er pron:
1dodenmode

nis 3d f
Wnaerereo.
Cendncist.

deſuns ſed
WMenmndereſt
pban poſſag
aba et vidinn
niſtum prren

ciſed tonſe

mustven
neponicetfria
1pendionsen
palttonnat.

volez A

miſfatpati

untonptenen

Drlnu orund
nd/Pns

hterredkt

eut eſt in multis locis.⁊ ad hot ae
cedunt que notaui dicit Hoſtl.ſu/
pꝛa de cõſuetudine ꝓ Et de virtu
te. verſi. Ded ſpecialis. et verb. ſpe
cialiſſima. In pꝛedicto auteʒ verb
ſed ſpecialis.dicit Sʒ ſpecialis ſeʒ
oↄſuetudo eſt ꝙ in vna ciuitate vel
alio loco ſpecialiter opoꝛtet ff. cõ
munia pꝛedioꝛũ.l.venditoꝛ. C. de
edificijs pꝛiuatis.lʒ.iij.extra de iure
iurando. venistes. Et ſubdit ꝙ ta
lis conſuetudo obtinet ſi talis con
ſuetudo poſt legeʒ indicta ſit. alio/
quin a lege ſuperueniète vincet᷑ vt
in. c. Cum olim de conſuetudine. et
in. c. de hHis in fine.et in.c.certifica/
ri. extra de ſepultur..et Inſt. de iu /
re naturali 5 Ex non ſcripto. hoc ẽ
qꝛ ↄſuetudo:ſupplet vbi lex deficit

(Conſuetudo rationa

bilis eſt ſeruanda

Et debet attendi ꝙ cõſuetudo ſit

rationabilis et non contra legem

dei neq; contra legem nature con
tra quas leges neq; ↄſuetudo va

let neqʒ ſtatutũ.ᷣviij.di. Que cõtra

moꝛes. xxxij.q.vij.c.flagicia. Imo
quanto talis conſuetudo diutius
durat tanto grauioꝛa erunt pecca
ta. extra de cõſuetudine.c. finali.vt

in. c.nõ dzʒ. de conſang. et aff. cuz ſi
milibus. 1 ꝙ talis conſuetudo a le

ge ſuperueniente vincat᷑. Orobak

etiam in ꝓhemio Inſtitl. 5 Igit.

in autentico de heredibus et falci
dia Fi. colk.i. et in. c. conſtitutus. ex
tra ðᷣ fideiuſſoꝛib. Dicit etiã Ho
ſtieñ. in ver. quem allegat in ſũma

de conſuetudine Fet de virtute. v.

Item eſt ſpecialiſſima ᷣm quam in
dubijs iudicatur. et hanc pꝛeſum/
ptio nẽ inducit cui ſtatur niſi foꝛte
contrariũ pꝛohibet᷑. Hec ẽ conſuc

tudo patriſfamilias.ff.ð pignoꝛa

inicia actione.l.vniuerſoꝝ.ff.de vſu
ris.l. Qò ſemiſſes.ff de legatis .i.

.l.ſi ſeruus pluriũ SGi numer).ex/
tra de pꝛeſumptionibꝰ.c. Ex ſtudi
is.et.c.mandata.et in. c. Cum in iu

uentute. et extra de teſtibus. Teſti/

moniũ.et de pignoꝛibꝰ. Illo vos.

in fi. Redeundo ergo poſt pꝛedi

cta ad ea que ſubdit in dicto ti. de
emp.a ven.poſtqꝙ; allegauit dictũ
ver. Itez ſpecialiſſima. dicit ꝙ hic

exemplo opus eſt. vt.ff. de penis. l.

Mutacta penult᷑ et vlt. et C. ad
.l.iuliaz repetendoꝝ.l i.et extra de
vi. et ho.cle.c.vt clerico moꝛes.
de cohabitatione clericoꝝ et muli
erũ.l.clericos. H

(Eecundo kit kraus legt
cum tranſitur de perlo

na in perlonaʒ. et exem

plikicat inter coniuges

Scõðo dicit ipſe fit fraus legi cuʒ
tranſit᷑ de ꝑſona ad ꝑſonã vt ſi cõ
iunx int᷑ponat aliã ꝑſonam cui do

nat vt oↄiugi ſuo det᷑ ff. de donati/⸗

one int᷑ viꝝ et vxoꝛẽ.l.iij non tm̃
Itẽ ſi do poteſtatez amico tuo vt

poſſit ↄferre eccleſiã vł pꝛebendã
Smo vacantẽ vel cui voluerit. ſed

ego bñ ſcio ꝙ tibi dabit. extra de

conceſſione pꝛebende.c.conſtitutꝰ
et. c. vltimo. Hec aũt poteſtas bñ
poteſt dari in genere. hoc eſt. vni/
uerſaliter. tacite vel expꝛeſle.extra
de inſtitutionibꝰ. c. ex frequentioꝰ.
Intendit dicere ſi fraus non inter
uenit. Item nota exemplũ qñ ꝑſo

na per ſe pꝛohibita ↄtrahere per

alterũ ↄtrahit. vt patz in iudice q́;
ↄtrahit ꝑ aliũ cũ ſubouis/cuzʒ per
ſe non poſſit. vt. Cꝙ metus cauſa
l.penul. C. de otractibus iudicũ.
l.i.f.. de contrahenda emp.l.non
lirsr Item exemplũ ẽ in yconomo
ecclene qui emit rem eccleſie ꝑ int᷑/
poſitam perſonaz. cum per ſe non
poſſit quia non valet. C. de ſacro

ſanc. eccle. autentl. Oꝛ quibuſcunqʒ

modis. Item exemplũ eſt de pꝛo/
ximis ſacroꝝ ſcrineoꝝ.l.vltl. 2. C.
de pꝛincipaliter agẽtibꝰin rebꝰ.l.i.

tranlicur de re ad rem

Tertio fit fraus legi de re ad rem

vt cũ filiofamilias cui non poteſt
tradi pecũia mutuo ſine metu ma
cedoniani patre inſcio et ratũ nõ

habente vt. C. ad macedonianũ.

I.i.et vl. Tradit᷑ ſpecies certo mõ
vt ipſam vendat et pꝛeciũ recipiat
vt. ff. ad macedonianũ.l. Itez ſi fi⸗
lius mutui. Item,. cũ non debeat
Dari pꝛeñdi vltra eſculentuʒz et po
rulentũ.ff. de officio pꝛeſidis l.ple/⸗
beſcito.dat᷑ enim ei tm̃ quod ꝓue/
nit ad muneꝝ qualitatẽ in enceni/
is.vt.ff. de offic pꝛoconl.l.ſolent

Certlo kit kcaus legi cũ

non autez. ſlicut pꝛelatus qui non

poteſt obligare ecclellaz nam es⸗
ſueuerat tradere ſigi lum. extra de

ſolutiombus. c. in quoꝛundam. Et
ſubdit.hec fraus hodie ꝑ vſurari,

os eſt nimiuz vſurpata. non enim
mutuant ſed tradunt ſpeciem cer/
to pꝛecio extimatam. et aliquãdo
cũ dominis miſcent/aſſumèdo oĩa
inſimul quas baratras vocãt.Tu
dicas veꝝ eſt animaꝝ ſuaꝝ quas

baratant ſiue ad baratrũ ducunt
niſi ſatiſfaciant ante moꝛtem. NH
in extimatione carioꝛi facta q; vẽ
di poſſet bene continetur vſura.er

go ſe ipſos baratãt tales barato

res et nihil valet quod agunt. qdðᷣ

eſt argumentũ expꝛeſſum. C. Man
dati. l.ab Vnaſtaſio.ſf. de actione
emp.et venditi.l. Julianus .· Idez

papinianus.et. C. de vſuris.l.Cũ

allegas. et. . conſtitutionibus

uarto kit kraus legi

cum tranlſitur de cõtra

ctu ad contractum

Quarto de contradtu ad eundem
contractuʒ ſed altero modo vt cüö
trad am tibi mutuum tu vis dare

mulierem ꝓ fideiuſſoꝛe.ego ſciẽs
eam tutam velleiano volo ꝙ ipſa
conſtituat pꝛincipalem.a tu fideiu
bes pꝛo ea ff. ad velleianũ.l.q;uis
5Si cum eſſem.. Et ſic habes ex

did is Hoſti. qualiter ex tali mala

cõſuetudine pꝛeſumat᷑ fieri fraus
legi quod eſt notabile pꝛo talibus

contractibus factis in fraudẽ vſu/

rarum.

cduc
s

Qus dec⸗
nari ſtoo
ſongele
bbereetin
tushaben
grad eor
dis ollium
re tenen:
naveoffu
ſanguseo
ſgdepg
debet oe
ſuügee
cd erei
pfarävts
quis hab
u
8d pura.
tio etinde

uloͤlal

radusin
etinclenie
albeneſic
Neiurein

Cnnn
taßp
nulli
nnom

lner
ron

nd
namde
mene
wſre
Nonenin
Necſem ce,
alignade
mdo 0i
at Tu
innnus
m dan
uen. di
ſada i
r nnacr
sbarato
gunt qd
mC. Man
de dione
msg de,
ſns. C
onidus

Nly
tun

anden
vodo ſtcu
disdare
tgo ſis
poop⸗
nam ſdein
gnul qns
ic habest
ertalnd
fanifls
opthens
wirll

Qus de cauſa bene facerent oꝛdi/

narij vł dioceſani qui animaꝑ pa

ſtoꝛes eſſe debent et curatoꝛes ꝓ/⸗
hibere et interdicere tales contra/⸗
ctus habentes oꝛiginem a mutuo

qꝛ ad eoꝝ officium ſpectat cuſto/
dia ouium ſuaꝝ et rationeʒ reode

re tenent᷑.vt in.c. Irrefragabili.ex

tra de officio oꝛdinarij. vbi drĩẽ ne

ſanguis eoꝝ ſcilz ſubditoꝛ de eo
ſcʒ de pꝛelati manibꝰ requirat᷑.vñ

debet oues errantes. coꝛrigere et
ad ſuũ gremiũ vel ouile pducere.

e qð exeũt qͥ dãt pecuniã ſuã ad

vſurã vt diẽ ps. pſalmo xiiij. Dñe
quis habitabit in tabernacło tuo
et ꝗ. Qui pecuniã ſuam non dedit
ad vlurã. et ſic iuſta eſſet pꝛohibi/⸗
tio et interdictio.etiam per penam
ex cõicationis in laicos/tales con
tractus ineũtes latam vel ferendꝰ⸗
et in clericos ſuſpẽſonũ ab officio
et beneficio. vt in. c.i.et in.c. pᷣteres

de iureiurando.

(Contractus initi con
tra pꝛohibitionẽ legis
nullius ſüt roboꝛis vel

momenti

Nam et contractus initi contra ꝓ

bibitionem legis ſiue decreti nulli

Contra conſuetudinez
et contractum louencu

us ſunt valoꝛis vł momenti. vt in

.l.vbi lex.ff.de vſuris.et in.l.cũ lex

ff. de fiveiuſſoꝛibus.et in.l.non du
bium. C. de legibus. et in. l. Js cui
bonus ff. de ver. oblig. Licet enim
venditio facta cũ pacto de reuẽdẽ
do valeat. vt in.l.fundi partem.ff.
de contrah̊.emp.quia talia pacta
tanqm pars pꝛecij iudicant᷑.vt in

dictis iuribus. Attamen quia mul

te fraudes exquiſte fiunt ↄtra ca/

nones editos ↄtra vſurarios vt.S

diximus. Ideo ex pluribus ↄiectu
ris iure maxime canonico pᷣſumüt
ↄtractus alios ſui foꝛma ꝑmiſſos
fuiſſe et eſſe celebꝛatos in fraudeʒ
vſuraꝝ et ad palliandũ vſuras cũ
nollent gratis mutuare.a ſic inun
luit in ciuitate tal modus cõtrahẽ
di ſub nomine venditõnis/inductꝰ*
in cõſuetudinẽ cuiꝰ oꝛigo erat mu
tuũ.Et pᷣdicta indubitata ſũt ma//

xime in ſolitis et cõſuetis ſub tali

foꝛma oↄtrahere cuz intentione fe /

nerãdi licet exquiſto coloꝛe nomi

nent emptionẽ nde cũ pꝛeſuma
tur pignus talis foꝛmaa coloꝛ cõ
trahendi nihil operat᷑ nec illa attẽ
di debet vt in d. l. ij. C. plus vale

re qð agit᷑ q;ᷓ quod ſimulate cõci /

pitur. vt in d.c. Ad noſtrã.de em.

et ven. et in. c. Ilo vos.de pigno/
ribus.et.c. In ciuitate. et in.c.cõſu

luit.et.c.Qauigãti.de vſuris.ergo
talis ↄtractus ſic frequẽtatꝰ in pe /
riculũ animaꝝ in fraudẽ vſuraruzʒ
ex generali ↄſuetudine hominũ di

ſte ciuitatis inductus.vt in.l. Qui

ſemiſſes.ff. de vſuris.Merito debz
llicitus iudicari et vſuranus. non

obſtante que iudicanda eſt poti/
us coꝛruptela quia tanto grauio

ra ſunt peccata quanto diutius in

felicem animã detinent alligatam

vt in dicto.c.fi.de conſuetu. Et ita

oſuluerunt iſto anno egregij vtri/
uſq; dectoꝛes iuris eximij d. Bar/⸗

na bononie a ferrarie

m bo ie
¶An liceat emere reddi⸗

cias de hiſp ania.et d. Jo. de ana/

tus prediales heredita
rie Et de hoc vide ĩ pꝛi

mo caln lecũdi blus. lu
pra videlicet de kructu

um venditione
Sed nunc querit᷑ Munquid liceat
emere redditus pꝛediales heredi/
tarie. Midet bꝛeuit᷑ ꝙ non per.l.il
lam que ponit᷑ Leuit᷑ xxv. vbi dici
tur anno iublieo redeunt omes ad
poſſeſſiones ſuas. qñ vẽdes quil/
piam ciui tuo vl emes ab eo ne cõ
triſtes fratrem tuũ ſed iuxta nume
rũ annoꝝ iubilei emes ab eo.et iu
xta ſupputationẽ frugũ vendet ti⸗
bi quate plures anni remanſerint
poſt iubileũ tanto creſcet et pꝛeciũ
et quanto minus tempoꝛis nume

raberis tanto minusa emptio cõ
ſtabit. Et 5. Terra quoq; nõ ven/
Ditur in perpetuũ qꝛ mea ẽ a vos

aduene et coloni mei eſtis. vñ cun
cta regio poſſeſſionis vr̃e ſub con/
ditlone redemptionis vendat᷑. Ci

attenuatus frater tuus vsdiderit
poſſeſſiunculam ſuam a voluerit
pꝛopinquus eius redimere poteſt
quod ille vendiderit. Qui autem
non habuerit pꝛoximũ et ipſe pꝛe
ciũ ad redimendũ potuerit inueni
re / computabunk fruct' ex eo tpe
quo vẽdidit et qð reliquũ eſt red
det emptoꝛi ſic ꝙ recipiat poſſeſſi
onem ſuaʒ. ꝙ ſi inuenerit manꝰ ei
Vt red dat pꝛeciũ habebit emptoꝛ
quod emerat vſq; ad annũ iubile
um In ipſo enim omnis venditio

ſedit ao oñim et ad Poſſeſſoꝛeʒ pꝛi

ſtinũ Qui vendiderit domũ inter
vtbis muros /habebit licentiam
redimẽdi donec vnus impleatur
annus.ſi non revemerit et anni cir
culus fuerit euolutus/emptoꝛ poſ

ſidebit eama poſteri eius in perpe

tuũ et redimi non potcrit etiaz in
iubileo. Si autez in pilla fuerit do

mus que muros non habet agro

rũ iure vendet. Si aũt redempta
nõ fuerit in iubileo reuertet᷑ ad do
minũ et cetera que continent᷑ ibſ.
vbi glo. dicit hoc mandatü ßm
litterã dicit̃. ſed tũ moꝛaliter nos
infoꝛmat vt in cõtractibus ne ni/⸗
miũ moleſtus de pauperũ neceſſi/
tatibus quis negociet᷑.et ne ſtude
at poſſeſſiones eoꝝ adquirere ſed
Pauperibus accõmodare.et com/
modata de fructibus eoꝛũ paula

tim accipere. Ex hac igitur audo/

ritate et glo habet᷑ ꝙ quando qs
emit poſſeſſionẽ pꝛoximi ſui ad vi
tam ꝙ per cepta ſoꝛte ex pꝛouenti
bus frucuum nõ liceat ementi ali
quid amplius recipere. Hec autẽ

1
S21

gtio m

bis qut
ſenge
ſuperre
ſoſeeme
lier tet

tig

lontrack
nodoſe
1as go⸗
lirasſern

quide

melioꝛen

Dem

fentes
Giaßtli⸗

itrüm

dite dunc
exparte
9d ſipl
plecii ita
dietatein
inſoꝛoin
cuptin.

On⸗
bender

Giaiͤtte
n Nlor
Gnond
tunt con
vendenn
nooſcer
ma iuſtn⸗
Nra mnes
mesren
lie⸗

nidſdert

en

nmeptſ
Wium
e be⸗ dre
nenkitnun
dereote
aui etren
Partpoſſel
aümen'e
chtend

Dannüde

nis pendite
Neſorpr
dommijiter
1 leentian
ipleatu
taemicr
enptospof
zsinpape
erkerigzi
lo iunro⸗
wberagro
iendenhts
nenk adde
onunent b.
nmnoatin
nualarnos
busnen
crünecellt
aneſtde
Murareſen
e et con/
ctipaui
Gnn ui,
guamoſ⸗
niion
Pwontl
zemtal
Hee Me

ratio młco magis habet locum in
his que emunt᷑ hereditarie qa ibi
ſempꝑ eſt notabilis exceſſus Ppꝛecij
ſuper rem emptam qͥᷣa clarũ eſt ꝙ

ipſe emens vel heredes ſui notabi
liter retinent vltra ſoꝛtem Hoc

tmñ argumento non obſtante talis

contractus licite fieri poteſt dum
modo ſeruet᷑ iuris naturalis equi
tas qð quidem fit qñ tanta equa
litas ſeruat᷑ in contradu ꝙ non li

quide apparet quis contrahentiã

melioꝛem partem obtineat

eſſet nimis paruũ reſpectu rei ven

dite tunc eſſet coꝛruptio equitatis

ex parte ementis.et teneret emẽs
ad ſuplementũ iuſti pꝛecij.etſi eẽt
pꝛeciũ ita paruũ ꝙ eẽt minus me
Dietate iuſti pꝛecij/poſſet vendens
in foꝛo iudiciali diſcedere a cõtra/⸗
qu.vt in.l.ij. C. de reſcin.vendi.

Qualiter liceat cari⸗

vendere ſcum Thoma

Si aũt terra que vendit᷑ ẽ ita par
ui valoꝛis.et pꝛeciũ ita magnum

O notabiliter excedit rem venditã

tunc coꝛrumpit᷑ equitas ex parte
vendentis. et tenek vendens in fo/⸗

ro ↄſciẽtie reſtituere qð accepit vl

tra iuſtuzʒ pꝛeciũ.etſi exceſſus eſſet
vltra medietatẽ iuſti pꝛecij poſſet
emens recedere a ↄtractu vt in. d.
.l. ij. Circa qð dicit beatus Abõs

Deceptio inter contra
hentes qliter enemat.

Si aũt liquide axparet ꝙ pꝛeciuʒ

ſcðᷣa ſcᷣe. q.lxxvij. Carius vend. „

aut vilius emere rem q; valeat eſt
iniuſtum ec illicituz niſi res que vẽ

ditur cedat in vetrimentuz venvi

toꝛis qui multum illa re indigeat.

Nam in tali caſu iuſtum pꝛecium

erit vt non ſoluʒ reſpiciat᷑ ad rem
que vendit᷑ ſed ad damnuz quod
venditoꝛ ex venditione incurrit.
ſic poterit licite aliquio vodi plus
q; valet ̃m ſe. q;uis nõ vendatur
plus q; valeat ipſi habenti.Si ve
ro aliquis multũ iuuet᷑ ex re alteri
us quam accepit. Ale vero qui vẽ
didit non damnificatr̃ carendo re
illa / non debet eam ſuperuendere
quia vtilitas que alteri accreſcitr.
non eſt ex venditione ſed ex convi
tione ementis. Hullus autẽ debet
alteri vendere quod non eſt ſuum
licet poſſet ei vendere damnũ qð
patitur. Ille tamen qui ex re alte,/
rius occepta multũ iuuatur poteſt
ſponte aliquid vendentiſ uperero
Sare quod pertinet ad eius hone
ſtatem. Nam dicit phus. x. ethᷣ. In
amicicia vtilis eſt recompenſætio.
et debet fieri ßᷣm vtilitatem quam
conſecutus eſt ille qui beneficiũ ſuſ
cepit.que quioem quandoqʒ exce
dit valoꝛem rei date ſicut ↄtingit
cum aliquis multum aliqua re in/
diget vel ad periculum euitandũ

vel aliquod ↄmodum conſequen/⸗

dum. ergo K.
Ditferẽtia inter legem
dininã et humanum in
puuitione

Oꝛ autem lex humana inequalita /

tem pꝛecij totalit᷑ nõ ꝓhibet. hoc

b ex eo qꝛ lex humana multa relin
quit impunita/ habens reſpedum

ad ↄmunem ↄcoꝛdiaz hominſ. ⁊
ideo non punit niſi deceptionẽ vl/
tra dimidiã iuſti pꝛecij. Lex aũt di
uina nihil impunitũ relinquit Job
xxiiij. Onime interfectoꝛum clama
bunt et deus inultũ abire nõ pati /
tur. Ande ᷣm legem diuinaz illici
tũ reputat᷑ in emp.a ven.ſi non ſer
uat᷑ equalitas iuſticie. et tener ile
qui plus hʒ recompenſare ei qͥ da
mnificatꝰ eſt ſi ſit notabile damnũ

Quod ideo dico qꝛ iuſtũ pꝛecium

reꝝ qñq; non ẽ punctualiter deter
minatũ. ſed magis in eſtimatione
quadã cõſiſtit. ita ꝙ modica addi
tio vel minutio nõ videtur tollere
equalitatẽ iuſticie Ooteſt tũ vendi
tio reddi iniuſta ex fraude adhibi
ta cũ aliquis decipit pꝛoximuʒz in
damnũ ipſius Lnde et Tulli di/
cit in li.de off. tollendũ eſſe ex rebꝰ
vtrahendis omne mendaciũ nõ li

citatoꝛẽ venditoꝛ non qui ↄtra ſe
licitetur emptoꝛ appellet.

duplicit loqnit᷑ Thõas

Ei ãt deficit fraus vt dicit Tho/
mas ibidem tũc de emptionea vẽ

Ditione dupliciter loqui poſſumus

Ino mõ ſᷣm ſe et ᷣim hoc emptio

et venditio videt eẽ intro ducta ꝓ

De introductione ven

ↄmuni vtilitate vtriuſq; dũ ſcilizʒ
vnus indiget re alterius. et econ /
veerſo vt dicit pᷣs in.i.polit᷑ quo d
aũt ꝓ ↄmuni vtilitate eſt inductũ
non debet magis elle in vniꝰ gra

22

uamine

miſma vt dicit phᷣus in. v. eth. Et

ideo ſi excedit pꝛeciũ quantitatem
valoꝛis rei.vel econuerſo res exce

Dat pꝛeciũ.tollit᷑ iuſticie equalitas

Et ideo carius vendere aut villꝰ

emere rem q;ᷓ ſᷣm ſe valeat eſt iniu

ſtum et illicituz. Ex quo dicit᷑ in.c.
Hoc ius.x.q.ij.ꝙ ſi in venditiõe plꝰ
offeratur q; res valeat eccleſia nõ
debet recipere ſed tm̃ iuſtum pꝛeci
um. licet lex dicat ꝙ contrahentes
poſſunt ſe inuicem deciperc.ff. de
minoꝛibus.i.in cauſe. cum ſimilibꝰ
Nam eccleſia in ſuis contractibus
non debet dolum facere. extra de
donationibus.per tuas. nde in
omnibus et per omnia intelligimꝰ

ꝙ fraus et dolus alicui patrocina

ri non debẽt.ff. de dolo.l.ne ex do
lo. et. xv.q.vi. c.i.et.xx.q.iij.c.Con/
ſtituit. et. xxx. q.i.c.dictuzʒ eſt. extra
de reſcriptis.c.ex tenoꝛe. Redeun ⸗/
do ergo ad beatũ Thomam vbi
ſupꝛa dicit. Alio modo poſſummus
loq de emptione a venditione hm
ꝙ per accidens cedit in vtilitatem
vnius. et detrimentuz alterius pu
ta cum aliquis multũ indiget ha /
bere rem aliquam ⁊. vt ſupꝛa dixi
mus. Dollet etiam quo ad ꝓpoſtũ

ß alterius. et ideo deber
hſm equalitatẽ rei inter eos contra
dus inſtitui. Quantitas aũt rei q
in vſum hois venit menſurat᷑ m
peꝛeciũ datũ ad qð inuentũ eſt nu/⸗

. . 8 .„———

noffuz ſe
anptis vi
giqnisd.
Hredditn
beni pit
do enuun
rwdits
usat i
puijul
reoltorn 4
pidebikin

O

tinon
onob

kalia.
Dargen
Exv. dicer
litreralee
qo ſut
iublleus.
obligen.
lia et ert
ſdqð pi
icterg.
la diulü
odiche
tüektſube
dädenec
mags d
ſuhuenitr
ta palle
pere.⸗T
ſecta fit
let loc
Winus i
se

c;
renn
tnd
ndd

Dn

odehet
contra
tteig
mmatn
ck
0.6
Mriaren
ſesere
Olaltas
ut pil
1tinin
nt.
öep
etiano
nprec
nahen
varß de
nmub’
wräbrs
avsde
Ten
nulin
aocd
e edo

jtCon

Nane
Avann
nan vd⸗
olums

onehn

Utbtaen
nunis,
Nort
udſ

Cond

noſtruʒz ſe redditibus hereditarie
emptis viciũ interuenire vtputa ſi
aliquis decipiens ſeipſuʒ crederet
ꝙ redditus hereditarie poſſẽt ha/
beri ꝓ ita paruo pꝛecio.ſicut quö⸗s/
do emuntur ad vitaʒ. Si enim qñũ

redditus emunt᷑ ad vitam/contra
qtus eſt illicitus ꝓpter paruitatem

pꝛecij.multo magis qñ emunt᷑ he/⸗

reditarij quia ſi id de quo minus
videbit᷑ ineſſe nõ ineſt ꝛc. iij. topic.

Nuod indicialia et ce
rimonialia legis antiqᷓ

non obligant led mo

ralia.

Vd argumentuz aüt de le. leuitict

xxv. dicendũ eſt ꝙ aliquod fuit ibi

litterale et aliq ð moꝛale Jd auteʒ
qð fuit lr̃ale non obligat ſicut nee
iubileus. Licet enim moꝛalia legis
obligent.non tñ obligant iudicia/⸗

lia et cerimonialia. Quãtũ aũt ad
io qð ſpũale fuit in tali lege/appa
ret ex gl. ꝙ magis ꝓhibet᷑ auari/
cia diuitũ q; foꝛma. ↄtractus. Vñ

glo. dicit ꝙ neceſſitatib pꝛoximo

rũ eſt ſubueniendũ.nec eſt negociã

dũ de neceſſitatib pauperũ: Imo

magis diuites debent indigẽtib

ſubuenire vumodando et cõmoda

ta paulatim de fructibus eoꝝ reci
pere. Wbi pʒ ꝙ venditio a pauꝑe
lacta fit ꝓpter defectuʒ. et emptio
tenet locuz mutationis. et ideo eſt

minus iuſta pter neceſſitatem vẽ
dentis et maliciã ementis. et ideo

1id qð plus accipit᷑ non hʒ iuſtũ ti

tulũ poſſeſſionis Ubi eſt aduertẽ

dũ ꝙ qñ quis emit poſſeſſionẽ ad

tpᷣs vel ſimplicit᷑ cauſa lucri qð ex/
pectat᷑ tm̃ ex natura tꝑis et nõ ex

natur a rei poſſeſſe/viciũ ẽ in ↄtra
Ru. et tale lucrũ dicit᷑ turpe in iure

Si vero huiuſmodi poſſeſſio ema
tur cauſa lucri et talis emptio fue

rit minus iuſta ꝓpt᷑ neceſſitatẽ ven

dẽtis cui ex caritate ſubuenire de/

buit. in tali ↄtractu ẽ viciuzʒ vſure.

nõ ꝑrſe ꝑ eq pollentiã qꝛ tale lu/
crũ qð ꝓuenit ex tali cõtractu mi
litat ↄtra caritatẽ Si vo poſſeſſi/
onem emat nõ cauſa lucri pᷣmo et
ꝑ ſe ̊ ad neceſſitateʒ et vtilitatem
vite dũ ſeruet᷑ in emptione eqtas
ſi plus accreſcat ꝓceſſu temporis
q; dex/illud fit ementis.quia illuo
accipit tanq; ſuũ pꝛopter naturã
otractus et non rõne tꝑis niſi val
de ꝑ accidens. Qñ autẽ diceba?t
ꝙ ſi emunt᷑ reddit hereditarie ne

ceſſario ↄtingit fieri nõbilem exceſ

ſũ ſupꝛa ſoꝛtẽ ꝓpter ſucceſſionẽ he/
reditariã Micenduz eſt ꝙ nec ius
naturale nec ius poſitiuũ dictat
iſte qui emit rem hereditarie tenea
tur tantũ dare ꝓ ea qᷓntũ ꝓbabi /

le eſt eꝙ debeat ipſe reciꝑe ꝑ vitas

ſuam et filij et nepotes et ꝓnepo/
tes et tota poſteritas ſua qꝛ bᷣm h̊
res que emit᷑ hereditarie non põt
cadere ſub iuſta eſtimatione.ſ̊ qñ
taxatur iuſtũ pꝛecium ſufficit ha

beatur reſpectus ad illuʒ qui emit

et ad poſteritatez vſq; ad tertium

gradũ puta foꝛte vſq; ad filiũ vel

nepotes.non aũt opoꝛtet ꝙ habe

atur reſpecus ad omnes qui poſ/
ſunt ſuccedere vſqʒ ad omne tpus⸗
quia ſic non poſſet eſtimari res ꝗ
vendit. Mo que faciunt notata in
d. c. Conſuluit et in. d. cMauigãti
An redditus percipien.
di poſlũt emi licite pꝛo
42, 9 29 cgls
minoꝛi pꝛecio ex pꝛiſti
na ſolutione
Sed nunquid poſſunt vendi red⸗
ditus percipiendi vel ius percipiẽ
doꝝ reddituũ minoꝛi pꝛecio eo qꝛ
ſtatim emens ſoluit q; eſſet pꝛeciũ
ſi ſolutio ſinguł annis differret᷑.pu
ta vtrũ licet emere redditus molẽ/
dinoꝝ? vſq; ad decẽ annos dãdo
minus pꝛeciuz. qꝛ ſtatim ſoluit q;
daret ſi ſolutio ſingulis annis ex/
pectet᷑ NHiſuzʒ eſt quibuſdam ꝙnõ
q́a quicunq; pꝛo re in futurũ dan/⸗
da minus pꝛeciũ ſtatim ſoluit qᷓ;
credatr᷑ pꝛobabiliter valitura in fu
turũ vſuram committit

Anlicet emere krumen
tü ante tempus mellis

pꝛo mindꝛi pꝛecio quſ

valeat tempoꝛe mellis
Paeieterea ſi aliquis ꝓ decez minis
grani dandis in Ralẽdis octobrl..
eryit in Ralendis iulij libꝛas decezʒ
dando ꝓ mina id eſt menſura de /
cẽ ſolidos.et ꝓbabiliter creditur

ꝙ tunc valebit mina quindeciʒ ſo

lidos vel amplius vſura eſt. Et ſi⸗
mile erit in centũ minis. ſimile etiã

in toto agro ſeminato quia non li
tet minus dare quãdo de nouo è
ſeminatus q; quando tempus in/⸗
ſtat meſſiũ. Mſimili ergo non lice/

minus dare ꝓ redditibus qui ex/

peeſctant in futuꝑ q; daret᷑ fructib

liam perceptis.

danc lentetiam teue

lij dicũt et melius ꝙ caſus eſt li⸗

citus Oꝛimo eniz ſupponit ꝙ futu

ri fructus emi pñt ſiue ius ꝑcipien
doꝝ fructuũ ſicut iura pedagioꝛũ

yel molendinoꝛũ. Scðo ſupponit

ꝙ iuſtũ pꝛeciũ debet eſſe et orci

onatũ rei vendite Juſticia aũt pꝛe

cij attendi deber a tpe cõtractꝰ.nõ
aũt tantũ quantũ valitura eſt to/

to tꝑe conſequenti qꝛ res nõ debzʒ

eſtimari niſi pᷣim qð valet tꝑe ↄtra
ctus vt tantũ dẽ Nñ Hol.li.v.ti
de vſur.. qñ agit de caſibꝰ ꝗᷓ viden
tur vſurarij nõ ſũt dicit in. xij. ca

ſu Qñ vendo fruct' ad tp̃s nõ te/⸗

net᷑ m emptoꝛ reſerare ſi plus ꝑci/
piet de fruckib q; ſoꝛs ſit. et H rõ/
ne incertitudinis. Scðm g cuzʒ ta

rare debet pꝛeciũ habẽdo reſpẽm

ad valoꝛẽ rei tꝑe cõtract*. Tertio

erx hoc p̃t ↄcludi caſũ eſſe licitũ qꝛ

Iz plus ꝑcipiat emens tꝑe ↄſequẽ
ti qᷓ dederit tñ illð qð pꝑcipit ẽ de

ſoꝛte ꝓpter verã venditionẽ factã
iuris percipiendoꝝ fructuum et iu

ſticia pꝛecij tꝑe ↄtract attẽdat᷑ q

tpe non magis valet q; venditur

Vicium enim et vſura eſt quãdo

tur
Atten
pore
eſt ſl
mminun
ro
enote
ſetzt
toꝛr ſi
gueel
ſendr
minun
umi
logit
pende
onta⸗
lcipa
ſchi
bes i
iwpu.
ur⸗

s

ldd
ſabe
ſanr,
ture

gut

pſus

D

lta
Re

Prre

mo
qui
yth
leg
alio
Gen

mdeetz ſo
ag
ſmleai
Guianonſ
denonoi
empus in
oton lec⸗
s Ouier
–

W
calnseſtli
onitqfuat
ns gapien
dedagior
Noſapont
ſra pore
hon aürpe
töadn
lorackto⸗
nes no de,
ler eo
bollntl
wwden
dtintict
otsnon
ſols el
ſt ahr
ng t
idofepen
t Tan
elictiig⸗
teſer

gahti 1
dtoni
1 nul

cnendiun

atci

datur minus pꝛecium q; res vale

at tempoꝛe contradtus a quo tem

poꝛe iuſtum pꝛecium iudicandum
eſt Qon autem vicium eſt ſi datur
minus pꝛecium q; daretur in futu
ro. Dicet᷑ cõtra hoc ſicut ſe habet
emptoꝛ ad vendentẽ ita ecõuerſo
ſe hz vẽditoꝛ ad emptoꝛẽ.h vendi
toꝛ ſi plus accipiat ratione pꝛolõ
gate ſolutionis / vſurarius eſt cen/
ſendus. Sʒ ſic eſt in pꝛopoſito qᷣa
minus datur quia anticipat᷑ pꝛeci

um Wicendũ eſt ꝙ argumentũ nõ

cogit. quia licet maioꝛitas pcij in
vendente pꝛopter dilationẽ. et mi/
noꝛitas pꝛecij in emète pꝛopter an

ticipationẽ faciat vſurariũ/non tñ

ſic eſt in ꝓpoſito hoc.quia non de/
bes iudicare minus pꝛeciũ qð eſt
impꝛopoꝛcionatuʒz et iuſtum reſpe

du rei que vendit᷑.licet foꝛte ſit mi

nmas reſpedtu futuri. Scðo quia il/
lud de anticipatiõe tempoꝛis locũ
habet quando res que vendit᷑ nõ

ſtatim tradit᷑ ſed preciũ ſtatim da

tur et res expectat᷑. In pꝛopoſito

aũt ſtati tradit᷑ res q̃ vendit᷑ licet

vſus expedtetur.
(Diterentia inter expe⸗
ctationẽ rei et vlus rei

In emptione et venditione inkue/

nire poteſt duplex expectatio Dꝛi

mo vt expecter res vendita. et ſic
quia expectatur ideo minus dak.

vt ſiquis dat pꝛo mina frumẽti de
cẽ que valet viginti recepturus in

alio tꝑe minam. talis expectatio ſi

eſt ex pacto.vſura ẽ. Nlia eſt expe/

—

Ratio non rei ſed vſus eiuſdez. pu /
ta quia res ẽ talis nature ꝙ emẽs
non poteſt ſtatim vti re illa pꝛopt᷑

expectationem vſus / nõ peccat.qꝛ
res ſtatim tradit᷑.et tantũ vendiẽ
quantũ valet tempoꝛe cõtractus.
licet minus pꝛeciũ pꝛo ea detur ꝓ
pter vſum ſucceſſiuũ eiuſdem.ſicut
in redditibus molendinoꝝ.vbi p/

ceptio reddituuʒ eſt ſucceſſiua.vel

quia expectatus vſus eiuſdem. vt

ſiquis pꝛo pelle varia q̃ ſtatim tra

ditur / dat circa pentecoſtes q; cir/⸗

ca feſtũ Aichaelis. et quia vſus e/
ius expectatur circa pentecoſtes 2

non in feſtũ Aichaelis. q;uis enizʒ
res tradat᷑ vtroq; tempoꝛe.tamẽ

licet vno tempoꝛe dare minis pꝛeꝛ
clũ q; in alio.non ꝓpter expectat·
onẽ ſed pꝛopter vſuz. Et nota licz
iſti duo caſus quoꝛum vnus eſt ex

parte ementis.alius ex parte ven//

cipationem et dilationẽ tempoꝛis

quia emens dat minus pꝛeciũ q̃a
gYnticipat ſolutionem. et vendens
recipiat maius pꝛeciũ ꝙq; res vale
at in pꝛeſenti quia expectat ſoluti/
onem. tamẽ vterq; caſus poteſt re
duci ad dilationem quia ſicut in ꝰ
mo caſu emens ſtatim dat pꝛeciuzʒ

expectat q; rem que debet dari ꝓ

pꝛecio Ita et in ſecundo caſu ven
dens ſtatim tradit rem a expectat

peꝛecium. Mtrobiq;ʒ eſt enim aliq̃d
expectatũ.licet i vno caſu res.⁊ in

altero pꝛeciũ. Et ſicut in venditõe
vẽdens min“ dat / receptur ſolus

in alio tpe.licet data ſit res in vno
et in alio pꝛeciũ. et vtrobiq; ſit vi

ciũ in vno a qꝛ dar min pciũ ꝓpe
antic patã tradition᷑ rei vendite.

et expectatiõez pꝛecij In alio xpè
anticipatã ſolutõeʒ pᷣcij a expecta

tionez rei. Et ſicut in emptiõe qñ

exped atur p̃ciũ ſtat ꝑiculo empto

ris Ita a in ſco res q̃ tradi dʒ ⁊
adhuc nõ traditur ſtat ꝑiculo vẽ/
dit orl. Hõ ſic eſt in ꝓpoſito qꝛ illð
qð venditur ſtatim tradit᷑ ſcʒ ius
cipiendoꝝ fructuũ ſine reddituũ
licet expectetur vſus ſucceſſiuꝰ eiuſ
dem iurl.qꝛ ſcʒ ãnuatim ꝑcipit᷑ im̃

(Melponlio linericꝛ

argimentorum.
Od argum entũ rũdet d pꝛimũ
eniz q̊ dicẽ ꝙ qñ minꝰ preciũ dał᷑
q; res qᷓ expedat credit᷑ valitura.
Igit᷑ pʒ ꝙ nõ ẽ ſile qꝛ res nõ ſtati

traditur expectatr̃ In pñti ãt ſta

tim emittit᷑ res ſed us a actio qòᷣ
ſtatim fit ement et ſtat in periculo
et ↄmodo iphus et iveo contraãꝰ

licitus el.

pollit vendere maioꝛ
pꝛecio pꝛopter ſolutio⸗
nem expectatam

4*

Sed pone caſum ↄuerſũ puta qᷓa

aliquis vendit ius ꝑcipiendoꝛum

reddituũ qui tꝑe ↄtrac* valẽt cè⸗

tu et qꝛ erp edtat ſolutisez fiend

„ — „M „

cert.tꝑibꝰvult hr̃e cẽtũ vigiti Nũ⸗
qᷓ d ẽ caſus licitꝰ Lidet᷑ eſſe dicen/
dũ ꝙ nõ qꝛ cũ ſtatiʒ tradat᷑ res qͥ
vendit᷑ et emptoꝛ ſtat ꝑicło a ſta /

tiʒ eã alteri vẽdt᷑ pᷣta qꝛ expectas

ſolutõeʒ fieri vis hr̃e plꝰꝓpt᷑ dila/
tiõe: tꝑis videt᷑ indirẽe ↄmitti vſu

ra et qi qs indirecte mutuet pᷣciuʒ

ecx ullis héat vltra ſoꝛtẽ libꝛas vi.

ginti et hec vſura indirẽevidet᷑ cõ
mitti et eſſe in oi re vẽdita ad tpᷣs
HGi em̃ res in pñti valeat decẽa qͥs

vendat eã ꝓ duodeciʒ ꝓpter expe
ctãdaʒ ſolutiõem videt indirecte

mutuare decẽè vt recipiat vltra ſoꝛ
tez duo Hũc tñ caſũ dicit decretalł

extra de vſu. In ciuitate.ex foꝛma

ſus non eſſe vſurariũ Qihilomin
tñ vẽ ditoꝛes pccʒ inturrũt nin du
biũ ſit merces illas pl vel min ꝰva

qꝛ vſura indirecta incidit in con'/
tractum muto.
(Melpõölio ad lecunduz
urgumentum.
Dd ſcöm argumentüũ de decẽ mi /
nis id ẽ menſur..grani patet nõ⸗
eſt ſile qꝛ ibi res que vendit᷑ nõ ſta

tim datur Et ꝙ non ſtatim detur

non venit er natura rei ſed ex pa/
NRo hic aũt ſtatim tradit᷑ ius licet

ex natura rei expectetur vſus Itez
iſte decem mine certe ſũt et in ꝑicu

lo vẽditoꝛl. Oꝛob abiliter etiã cre /
Deb at᷑ ꝙ eſſent valiture pl' tꝑe tra
ditiõis et ip̃e æiũ emẽs nollet reci

ptrfen4
lun Stid
tamen eſt
palio em
nus vt re⸗

n gli

deread

Ged nung
deregdr
pendere
pleterſ.
jſoleno
ſtconerack
lenren ven
lurbnir
enptionis

feieripſer
onem lioer

Mabetad
tia nullun
nullaercer⸗
banm cum
tü valet

matio fit

modo ot
tadu non
ernann
ſumadurb
traditurſe
rarurvals
Bidian⸗
tpeinqn
ceſſitaten
habitur⸗
on erat
lnpgle
Dspale
Oentan

ſend
Suſ⸗
e deen
nsi
d ſ
pectis
pedl⸗
ttipii
rpeuz
n de
dusd.
dcktd
tos
eeizs
rerpe/

direer

waſoe
denetel
nſoma
biomun’
Genide
nin're
ditner
Eaim
n t

;

tti ni
