1915
fſta
decur
pe
us Me
naſe,
nil
—
e 3
a lel

pere rem quã emit tꝑe quo dat p/
cium Et ideo licʒ videatur emptõ
tamen eſt mutuũ fit em̃ mutuũ ſub
pallio emptionis qꝛ mutuatur mi/
nus vt recipiatur plus.

(An aliquo calu licet vẽ

dere ad credentlã.
BGed nunquid licet aliquo caſu vẽ
dere ad credentiam Dicendum ꝙ
vendere ad credentiã p̃t fieri tri/⸗
pliciter ODꝛimo modo credentia p/

cij ſoluendi in tꝑe futuro p̃t incidꝰ
in contractu per gratiam et libera

litatem venditoꝛ..ſcʒ qñ res vendi
tur ᷣm iuſtam eſtimationem ꝓ tꝑe
emptionis et cõmutationis ipſius

rei et ipſe venditoꝛ expectat ſoluti/
onem liber aliter ꝓpter gr atiã qm

habet ad emptorem et talis credẽ
tia nullum habet vitium vſure qᷣa

nulla excreſcentia eſt ꝓpter creden

tiam cum res vendatur tantũ q̃n/
tũ valet ᷣm iuſtã eſtimatõeʒ q̃ eſti

matio fit ꝓ tꝑe contrac Scodo

modo p̃t incidere credentia in cõ/⸗

tractu non ꝓpter gram vẽditoꝛis
ſed ex natura ↄtractꝰ qꝛ res none/

ſtimatur hᷣm valoꝛeʒ quã valʒ qñ
traditur ſed quẽ valitura ẽ vel ſpe
ratur valẽ tꝑe ſolutiõis verbi gr̃a
Si aliqua res vendatur in aliquo
tꝑe in quã non N⸗ vtilitateʒ et ne/
ceſſitatem humane vite quantum
habitura eſt in futuro tꝑea vẽdẽs
non erat venditurus eo tꝑe quo

min valet ſed alio tꝑe quo ſperat
plus valere.tali caſu vendẽ ad cre

dentiam eſt licitum ex natura con/

tractus. vt pꝛobatur in dicto. ca.
Nauiganti extra de vſuris Tertio
mo do poteſt incidere credẽtia ex
natura tꝑis in cõtractu ꝑ accidẽs
qñ videlicet quis pl vendit q; va

leat res tꝑe venditiõis vel q; vali

tura ſit ꝓb abiliter tꝑe ſolutionis
alias eam venditurꝰ.et hoc modo
contrackł'eſt vicioſus. dicunt tã a/⸗
liqui ꝙ licet contract' ſit vicioſus
de ſe tamen excuſari p̃t ex ꝑte vẽ/
ditoris Si enim venditoꝛ rem ſuã
non intendit vendere carius ꝓpter
tempus ſed ꝓpter damnuz qð ſibi
videbitur ex dilatione ſolutionis
recipiende ſeu pꝛopter vexatiõem
ſuam redimendam quã ꝓbabili/
ter timet ſibi futuram in repetitio/

ne ſui debiti vel ꝓpter maliciam ſui

creditoꝛis et impotentiam ſui de/
bitoꝛis tunc excuſatur contractus

à vicio qꝛ equitas eſtim ationis in

huiuſmodi contractibus pꝛo recõ

penſatione damni qð probabili/
ter timetur ſeruatur et rectitudo
huius intentionis tunc apparet

quando venditoꝛ potius optaret
non vendere talibus q; vendere
ad credentiam et quando libenti/

us daret alijs pꝛo minoꝛi p̃cio qᷓ

iſtis ad credentiam pꝛo maioꝛi p/
cio Sic ergo m quoſdam erxcu/

ſat contractus Et ſi excuſatio ve/
ra eſſet excuſaretur ꝓpter intereſſe

qꝛ non fit pꝛincip aliter ꝓgpter lucꝝ
ſed ꝓpter damnũ euitandum Cau

tius eſt tamen ꝙ in cauda dicti.c.

In ciuitate ſubiungitur Niñ du/

bium ſit mihi merces illas plus

minꝰ ve.tꝑe ſolutionis valituras.

Et ſdeo ciues tui ſaluti ſue bñ cõ/
ſulerent ſi a tali ↄtractu ceſſarẽt cũ
cogitationes hoim oipotenti deo
nequeant occultari no etenim
modo ſic vendens non p̃t excuſa/

ri quin ſcʒ ꝓpter credentiã pl/ vẽ /

dat q; valeat res ſimpłr vel q; ve/
riſile ſit valitura tꝑe ſolutionis q̃n
tũ venditur tñ vendens alias res
ſuas non vendẽr nii ꝓpter credẽ/
tiam et expectatiõem pl' reciperet
et ſic intelligitur dictũ.c. Conlſuluit
de vſuris ſupꝛa allegatum.

(an liceat emere reddi
tus pecuniarios heredi
tarie vel ad vitam

Sed nunquid licet emere redditꝰ
pecuniarios hereditarie vel ad vi
tam Licũt aliqui ꝙ non quoꝝ ra
tio eſt quia pecunia ad h̊ eſt inuen
ta vt ſit mediũ inter ementez et vẽ
dentem vt in. v. ethi. et nõ ematur
vel vendatur ꝓpter qð emens vẽ /
dens pecuniã vtitur ea ad finẽ ad
quẽ non eſt et per ↄſequẽs peccat
et maxime qꝛ talis ↄtrac videtur
nõ poſſe reduci niſi ad contractũ
mutui. cũ ei pecunia nõ poſſit em
vel vendi qꝛ non eſt extremũ vẽdi
tionis vel emptionis ſed medium
non ßt iſte conerach' reduci ad em

ptiõem vel venditiõem Et certuz
eſt ꝙ nõ eſt locatio vel ↄmodatio

ergo reducit᷑ ad ↄtractum mutui
in quo nõ licet ſperare lucevt ſepe
diduz eſt Pꝛe erea hit videt᷑ dari
pecunia vt pecuma augeat ſemet

ipſam et hoe non licet vt patet ꝑ

ph̊ᷣm.pꝛi.polit. Oreterea acceſſus

lucri ad ſoꝛteʒ ſucceſſiu et ſimul fa
Rus nõ variat otractũ qꝛ vtrobi/

q; qcquid accidit ſoꝛti vſura ẽ vt

crebꝛo diximꝰ Sʒz ſi ſit acceſſus ſił
puta ſi quis dat decem libꝛas vt

recipiat viginti in vno anno vſura

eſt et vicioſus ↄtractꝰ ergo ec dezʒ

modo ſi quis dat decem vt recipi/
at viginti in duob vel in trib? an

Sic igitur videtur el

9*

nis vlura eſt.

ſe qñ emũtur reddit pecuniarij aꝛ
in certis annis lucꝝ nõ ſolũ equat᷑
ſed excedit ſoꝛtem quãuis aũt iſte

acceſſus fiat per ſucceſſuam perce

ptionem fructuũ non tũ hoc rectifi

cat ↄtractũ qꝛ nõ differt vtꝝ talis

excreſcentia ſucceſſiue vel ſimul re /

cipiatur. quãuis tfi magnorum ſit
hec opinio. poteſt tñ defendi ꝙ cõ
tradus ſit licitus.

Do cuſ euidentiã et declaratiõeʒ
eſt ſciendũ ꝙ ↄtract principłr q̃t/

tuoꝛ modis viciari pᷣt. Pꝛimo ex
pte rei qᷓ emitur vel vendit᷑ qꝛ res
nõ eſt vendibilis vt homo lib qul

vendi non pt ff. de ſtatu hoim. l. li

ber homo Nenvi etiã non pñt ſpi
ritu alia nec etiã vendi p̃t res alie/
na Et hoc mõ ᷣm primã opiniõezʒ
viciatur iſte ↄtract' qꝛ pecunia nõ

eſt vendibilis et intantũ viciat ꝙ

veclinat a coniradtu emptionis et

ℳ

jntrotcont
latſperan
hoderipo
noltris i⸗
mobilia⸗ el
giiq; Etli⸗
ummoblee
lus penolp
ſpplapecuni
ditus heren⸗
pecuniano
ſech iurey
aliquid ye
pcl emiett
pllepel An
ie itagin
pendlto tra⸗
Pepiendid
nieſup bon
no ſieher
emendis ne
guik ynu
gliqus rat
pecunia ta
diü in vem
patronav
ſſt anneri
hereditate
ltuns ete
tſepſcum
ſetigley
tracnqi,
adͤ vendik
gadusen
llcitus en
las urig
iclltas ſe
excel
tanpec e
Clgsnon

Npare
Keeſſug
uſnif
ig oh
piraiyt
accelus
lbens
mo pſur
rd eede;
nytreapt/
Undc'gn
w eure
ecunianen
ſolieguek
nis ait ſit
am pern
nocreäf
myrptis
velonul re
aponnſt
eenigc⸗

larattg

inciokr ⸗
„Peimonn
mi r ſ
onolb

au gi, i
z

itts

ganiane
ticak 9
ponut

intrat contradtũ mutui ex quo nõͤ
licet ſperare lucrũ. Sed tamen re /
ſpõderi poteſt ad hec qꝛ in rebus
noſtris tria bona habemus ſcilicʒ
mobilia. et immobilia.et ius in v⸗
triſq;. Et ſicut diſtinguit᷑ mobile ⁊
ius vendi poteſt. non enim vendit᷑
ipſa pecunia. ̊ ius ꝑcipiendi red
ditus hereditarios Quãuis autẽ
pecunia non poſſit vendi tñ tranſl/⸗
it cũ iure vẽdito. Nidemus enim
aliquid vendi nõ poſſe ſeparatim
vel emi et tñ tranſit cũ venditione
ville vel fundi qᷓ vendi poſſunt de

iure.ita ꝙ in ꝓPoſito vendit᷑ ius q̊

vendito tranſit pecunia. Jus enizʒ
ꝑcipiendi talem quantitatez pecu

nie ſuꝑ bonis venditis q̃libet an/

no ſiue hereditarie ſiue ad vitam
ementis nõ eſt pecunia.ſed diſtin/
guit᷑ vnũ ab alio. Nerũ eſt igit᷑ ꝙ
aliqua ratione non poteſt vendi

pecunia tanq; pecunia qa eſt me/

diũ in venditione vt. S. Sicut ius

patronatus vendi non poteſt qa

eſt annexũ rei ſpũali et tñ trãſit cũ
hereditate.extra de iure patr.c.ex
litteris.et.c.cũ ſcõm. Scðo mõ pᷣt
eſſe vicium in ↄtractu ex parte pꝛe

cij et tale viciũ excludit᷑ ab iſto cõ
tractu qñ ꝓpoꝛcionatũ pꝛeciũ iuri
qð vendit᷑. Regulare enim ẽ ꝙ cõ

tractus emptionis et venditionis
illicitus eſt cũ in eo nõ ſeruat᷑ equi
tas iuris naturalis.cum aũt talis
equitas ſeruat᷑ ita ꝙ non eſt nota
bulis exceſſus pꝛecij ſuꝑ rem vendi
tam.nec econuerſo ↄtractus eſt li
citus.non ergo negat᷑ qn talis cõ

immobile et ius in vtriſq; ita ipᷣm

tradtus poſſit viciari ex parte pꝛe
cij.ſed tñ ſicut poteſt viciari ſic põt
rectificari. Tertio mõ poteſt inci
Dere viciũ in cõtractu ex parte pa
qti appoſiti. hoc eſt quando appo/
ſitio pacti repugnat rei ſuper qua
tranſigitur ita ꝙ res ipſa non pa/
titur apponi pactuz. et hoc modo
vitiuzʒ eſt in ſymonia.Alio modo
incidit vicium ex parte pacti quen
Do pactuʒ repugnat ↄtractui.hoc

vt contradus mutui. et tale viciũ
facit vſuram. Eſt eni vſura ex hoc
aliquid exigitur ex pacto vel in
tentione pꝛecedẽte ratione rei mu/⸗
tuate Tale aũt viciũ non eſt in cõ
tractu pꝛedicto cũ ſit ibi vera ven

ditio. et non mutuũ ergo cõtractꝰ

eſt licitus. Quarto modo poteſt
incidere viciũ in contractu ex par
te contrahẽtis.ſicut cũ quis fingit
ſe emere quod in pi gnus recipit et
tunc non excuſat᷑ a vicio vſure niſi
computet fructus in ſoꝛtem. extra
de pignoꝛibus. illo vos.et in d.c.
ad noſtram. de emp. et ven. et hoc
modo poſſet aliquis dicere ꝙ hic
eſt viciũ quia tantundem eſt ſic cõ
trahere ſicut mutuare centum pꝛo
decẽ quolibet anno.ita ꝙ ſic ↄtra
hens mutuat indirecte et fingens
emptionem facit mutuũ. Sed ad
hoc poteſt reſponderi ꝙ argumẽ/
tum non cogit qꝛ in tali contradtu

non eſt mutuũ diredtũ neq; indire/

Rũ. NMbi enim eſt mutuũ mutuari
us obligat᷑ mutuanti in pꝛedido

mutugto. In tali aũt ↄtractu pꝛe/
ciũ trãſit.et ius percipiend e red

dituũ ſtat periculo a lucro empto
ris. poſſet tamen incidere viciũ '//
pter cupiditatẽ et auariciã metis.

eſt licitus

Mlio modo ꝓbant aliqui hunc cõ

tradũ eſſe licitũ. quia licite poſſet
quis emere pꝛediũ pꝛo centũ libr..
et pꝛediũ emptuz poſſet heredita
rie dari alicui pꝛo ſe et ſuis heredi
bus hoc pacto ꝙ recipiens pꝛedi⸗

um obligaret᷑ pꝛo ſe et heredibus

ſuis.et ſic mediãte emptione et vẽ

Ditione pꝛedij talis pꝛo centum li

bꝛis habet centũ ſolidos quolibzʒ
anno. nihil aũt differt in cõtradu
vtrum hoc habeat mediate vł im
mediate. talis ergo ↄtradtus eſt li

citus. licet non ita honeſtus et de

cens.ſicut contractus quo emunt᷑
redditus pꝛediales. vt dicit magi
ſter Plexander de ales in ſuo tra

cRatu de vſuris Do pꝛimum ar

gumentũ patet reſponſio ꝑ pꝛedi

da qa non emit᷑ pecunia ius vẽ

dibile Vo ſcom aũt argu. rñder
ꝙ rNic non eſt exceſſus lucri ad ſoꝛ
tem qꝛ in venditione vt dictuz eſt

Z. totũ eſt de ſoꝛte et ꝑ conſequẽs

patet ad aliud qñ dicit᷑ ꝙ eſt mu /
tuũ qꝛ hoc negat᷑ expꝛeſſe imo eſt
cxprio iuris percipiendi frud“ er
go ⁊*l Et hec dica ſufficiant de v/
Fra palliata ſub nomine venditi
onis S=

(Delcdo modo olnre

palliate que committi⸗

tur ſub nomine pigno

ratioms.

De ſcda igit᷑ palliata vſura q̃ cõ
mittit᷑ ſub noĩe pignoꝛatiõis vciẽ

dũ eſt ꝙ hoc genus vſure quinq;

hz ſpẽs qᷓꝝ pꝛima ſpecies videlʒ
huppalliate vſure ſub noĩe pigno

ratiõis ẽ cuzʒ quis recipit in pignꝰ

poſſeſſiõez vel pᷣdiũ cuiꝰ frud?ꝑce
ptos nõ ↄputat in ſoꝛtez. tunc em̃
talis ꝑceptio fructuũ ſubintrat in
ſpẽm pailiate vſure vt in. c. Illo.

vos extra de pignoꝛib bi ſciẽ
dũ ꝙ pign' eſt obligatio rei licite
ꝓ debito inita qͥ fit ad maioꝛem
certitudinez creditoꝛis qꝛ tutiꝰ eſt

pignoꝛi incũbẽ q; agẽ in ꝑſonam

VInſtituto de obligatiõib q̃ ex de

ſicto naſcũtur Sfurti. et tuti eſt nõ
ſoluẽ q; ſolutũ repetẽ᷑ vt ff. de cõ/
penſatiõib. I. Ideo ↄpẽſatio Ma/

gnũ aũt eſt ↄvmodũ poſſident..ex/⸗

tra de ꝓbatiõib Ex lis ff. ve rei
vendi. l. deſtinauerit Et papias

dicit Pign qᷣdez ꝓpter rem credi
tam datur cui poſſefſiõez ſolũ ad

tps oſeqͥtur creditoꝛ ſed dominiũ
penes debitoꝛez ẽ Et ponit dr̃aʒ

in varietate caſus gti vt qꝛ p̃t va
riari et declinari pign' oris. et pi/

gnus. eris. Inñ vᷣꝓ Dignoꝛa nato/
rfrũ/ dicũtur pignoꝛa reꝝ. Nttũ im/
pꝛie ꝓ pignoꝛe pignere diẽ lao/
ſtieñ aũt in ſũ.ti.de pignoꝛib? di/

cit ꝙ pign“ a pugno dicit᷑ qð ha
buit ff. de boꝝ ſigniſicatione. le.

plebs Spignus vbi dicitur ꝙ pꝛo

pꝛie pignus dicitur res mobilis

wadkod⸗

nie

(uuni
Cnia

ad
fulte
ſopt

Quant⸗
ptino nt
ponerep,
teni diez
Ceoltorre
ponsp
ſtimanda
pignond
ciü in ce
poſſein
cus autt
mercesp

ſidehnd
remem

cinon
paduͤe⸗
unpegne
dsgig
alta

din p

Reſolut
leniare
redene
em ſbi
dumß
taniuz
ledito

mne

Ninic
Ntösi
re quing,
is pideß
wiepigno
npigr

inc.

ez uteß
ibinmarn
nnc Jo.
Tilci
io reiliene

d Wioꝛen

Sgetuc
npſonan
öb'ierde
ahupn
int foech'
vilto
ldentet
Fiskden

E nes

terren ded⸗
ſizſolin
ſodonini
tponi di
nqt N

vorss. etO

anotana
nzun
nae Neol
on⸗⸗ dl
dikg n⸗
ſronel
urqhn
s nobis

padũ legis 9

tradita de pugno in pugnum.

An liceat cõponere pa⸗
cctum in pignoꝛe vt pe
cunia reddita nõ kuerit
inkca diem res pignoꝛa
ta ſit creditoꝛs pro iu⸗

ſto precio

Quantũ aũt ad nr̃jm Poſitũ q̃rit᷑

pꝛimo vtꝝ hot pactũ ſit licitũ ap/⸗
ponere pignoꝛi vt ſi pecunis ifra
certã dieʒ ſoluta nõ fuerit ex tune

creditoꝛ rem pignoꝛatam iure em
ptionis poſſideat iuſto p̃cio rezʒ e/
ſtimandam Et rñdetur ꝙ ſic ff. de

pignoꝛib.l. Si fund .vltl. et ſic ᷣ
ciũ in certa ꝑſona videtur oↄferri
poſſe in hoc caſu qð eſt ſpẽale Se
cus aũt ẽ in locato.ff.locati.le.Si
merces pꝛimo rñſo Secꝰ etiã eſſʒ

ſi debitoꝛ dicẽt ꝙ creditoꝛ habẽt
rem empta⸗

ꝓ pᷣcio mutuato ſi p̃/
ciũ non reſtitueret in dieʒ ſtã hor
omiſſoꝛie dicit᷑ qð eſt
in pigneribꝰ repꝛobatuʒ C. de pa

Ndis pignoꝝ ⁊. et. ff. de. le. ↄmilſo /

ria. l.i.et iij Silr repꝛobatur ſi de/

bitoꝛ ꝓmiſit dare in ſolutuʒ vt.ff.

de ſolutiõib . l. Calipodivel ſi cõ
ueniat ꝙ nõ liceat pignus luere.i.
redimere vel in ꝑpetuũ vel ante di
em ſibi pfiraz argl.ff. de p̃carijs.l.
cum p̃cario extra de pᷣcarijs.c.p /

cariuʒ Simir non tenet pactuz ve
ceditĩoꝛi nõ liceat pign venvł.ſt

de diſtractione pignoꝝ.l.vltl.a ex
tra de pignoꝛibꝰ.ca. Significante

Hoc tñ padctũ inter debitoꝛẽ ⁊ cre
ditoꝛez et fideiuſſoꝛeʒ licitũ eſt. ff.

de vtrahenda emptiõe.l. vltl. pꝛi/
mo rñſo niſi fieret in fraudẽ legis
de ꝑſona ad ꝑſonaz argumento
ff. de donatiõib“ inter vin et vxo
rem.l.iij Snon tm̃ et extra de ↄceſ/
ſiõe pᷣbẽde. c. Cõſtitutꝰ et.c.fi.et de

pꝛiuilegijs. c. Quanto.Et ſiłr nota

tur de ſponſalib.c. gemma Et ſic
fiebat padue vt dicit Jo.an.in di/⸗
cto.c.Significãte Quid ſi fuit pa/
ctũ ꝙ ſi niſi ſoluat᷑ infra certuʒ diẽ
creditoꝛ habeat rem in feudũ Rũñ/
deo non valet qꝛ fieret fraus legi
arg..extra de rebus eccleſie nõ alie

nandis.c. d nr̃ az. et eſt expꝛeſſuʒz

in oſtitutõibꝰfeudoꝝ de feudo da
to in vicez legl.ↄmiſſoꝛie.c.i.Quid
ſi debitoꝛ ꝓmittat pign in ꝑpetu/
uʒ nõ repetere Rñdeo ꝙ nõ valet
vt in dicto.c. Significãte et argu.
ff. de iureiurãdo.le. Si duo proni
FSIdem Julian vt in ſupꝛadictis

iurib allegatl.in ꝓxima ſuperiori

q̃ſtione Quid ſi dixerit ꝙ nõ poſſit
recuperare vſq;ʒ ad duos annos
dicit hoſtl.ꝙ nõ valet vt in ſupdi /
ctis iuribꝰ allegatl.de pᷣcario Sed
in eo vᷣſi. Quid ſi dixit.dicit ꝙ va
let argl. tñ ↄtra.ff. Cõi diuidendo
¶.in hoc iudicio fi. Tene pꝛimum
Nam tale pactũ in fraudeʒ eſſe vi
detur vt infra pꝛedictus biennium
lucretur frucꝰ pignerl.qð eſſe non
debet vt in dicto.c. Illo vos cum
ſHmilibus. r
“ß LH 2.

ciatio qꝛ pꝛo bono publico talis

lex intro ducta eſt. argumento ex·
tra de foꝛo ↄpetenti.c. Si diligen /

ti. C. de iuramẽto calũnie. e.ij

Sed qꝛ verentur.ff de poſthumis

I. O pꝛecoꝛ Item Quia introdu,

Ducka eſt in odium creditoꝛl. ne in
fraudem legis agat Circa quoo

Hoſt.:remittit ſe ad notata per eũ
in ſum.ti. de renunciatione ꝓ Que

poſſũt renũciari vbi plene tractat
qð dicatur ius publicũ et dicit ꝙ

largo modo ius publicũ dicit qðᷣ

libet ius in ſcript.red actũ a publ·

cis ꝑſonis introdutũ puta pꝛi
cipibꝰ.ſanctis patribꝰ vel conſilijs

Exquo ius publicũ dici pᷣt munici
palis vel epalis argl. Inſti. de iuuẽ
naturali gentiũ et ciuili Siij. et. iiij.
et extra de maioꝛitate et obedien /

tia. c. Oꝛ ſuꝑ his et Inſti. de his
qui ſui iurl. ſunt dñoꝝ Et hoſtieñ
plene tractat de ſũ.ti. de conſtituti

onibꝰ Quis poſſit intereſt em̃ rei

publice ius publicum obſeruari
ꝛ paꝝ pꝛodeſſet iura condẽſi nõ
eſſet qui faceret ea obſeruari ff.de

oꝛigine iuris.l.ijpᷣt᷑ oꝛiginẽ Spe

Lialiter tũ et ꝓpꝛie ius publicũ dici

Os benekicio legis .
troducte pꝛo bono pu
blico non valeat renũci
ari p pꝛiuatã pꝑſonam

Quid ſi debitoꝛ renũciat bñficio .
Huiꝰ legis Rñdeo non valet renè⸗

tur illad qð conſiſtit in ſacrlet la/

cerdotib“ ff. de iuſticia et iure.l. i. 2

pꝛi.diſt ius publicum qð eſt ſpe⸗
cialiter diuinũ extra de iureiuran/

ſpũ ale Aliud collegiatũ Dliud ꝑ/

ſonale Dliud publicũ ſtatũ reſpici

ens Jus publicũ diuinuʒ reale.ali /

ud eſt conceſſuz eccijs ne eoꝝ; res
alienentur niſi in caſu conceſſo et
modo debito et huic renũciari nõ
p̃t etiaz per ſacr̃Dm extra de iureiu
rando.c. Sicut noſtis. xxxv. q.ix.
Quis cõmiſit.Aliud conſiſtit in hᷣ
ꝙꝓ immũitas ecẽie ſeruet nec hHuic
renũciari p̃t etiaz ꝑ ep̃ᷣm.de immu

nitate eccie. c. non min et.ca. Qd/

uerſus. xxvij.q.iiij.qi per totũ N/

liud conſiſtit in hoc vt debit ſtat

eccie generalis non immutetur et
nec huic renũciari pt. xxv.q.ij.c.i. ij

et. iij. et quaſi per totũ Jus vᷣo pu
blicũ diuinuz ſpũale aut conũſſtit
in diuino cultu puta in ferijs indu
ctis ob reuerentiax dei et huicre/

nũciari non pᷣt ff. de arbitrl. le. Si
feriat..et extra de ferijs.c.fi. Sic e⸗

tiam iam inductũ eſt vt de relictl.
ad pias cauſas aliquid deducat᷑

Cui non pollit renunci
ari.
Vnde Idẽ hoſt. in dicko.ti. de re/
nũciatione dicit Si vis ſcire cui iu
ri poſſit renũciari diſtingue ius pu
blicũ Aliud diuinũ.liud hũanũ
Jus publicuz diuinũ ſub diuiditur
quia aliud reale ſiue tꝑale Dliud

amnder
do a
ii.et
mirtitſe .
inſüma de
Pureperi
fisgal
t Aut on
lbus etpt
ps ſel p
animan⸗
dann tr
Gicutdet
ſtegrüte
ino deſen
fuoꝛetc T
ſeikexud
ptopen)
lolegiad⸗
collegiot
indultüe
renſiciarn
(Gidiie
(arors.
perconn
conſoꝛti
let ſe de
Decede
lencia ere
Ktin
Elcete
pelone⸗
prenic
egitpol
liquitp
negin
laſſq.
moꝛp
Wud

ferſe
Uella
pe
renran

nunci

idere
mauia
ins
dhümni
diudir
Dlun
lin
npici
A
eors
etloet
icanind
de urein
n.
enö
do.
deimma
aa
woi)
elar
Geune
gici
1szopl
Lconſti
nisim
buicre
mns
11
1 ctl
ncit

extra de teſtament.c.fi. aut cõſiſtit

in diuinis pᷣcept.⁊ huic etiã ↄſuetu
do nõ obſtat extra de ↄſuetudine

c. fi. et de pꝛeſũptionib'. c.fi. et re⸗

mittit ſe Hoſt.ad notata per euz

in ſũma de conſuetudine Et de

vrute. verſiculo per hanc. ⁊ de vſu

ris In aliquo caſu et pꝛeceden
ti. Nut conſiſtit in connillijs genera

lbus et pꝛouicialibus vel pꝛece/
ptis ſeu pꝛohibitiõibus periculũ

animaꝝ tangentibus a huic renũ

ciatur. xxv. q.i. Sũt quidazʒ. xv. di.

Sicut de tranſactione.c.vltl. de in

integrũ reſtitutiõe. c. Cauſam vl
timo de ſentẽtia et re iudicata.ca.
latoꝛ et.c. Tenoꝛ et.c. Conſangui/
nei et extra de exceptionibꝰ. c. exce
ptionem Jus vero publicũ diuinũ

collegiatum Oliud cõe.i. vniuerſo

collegio clericali generalis eccleſie

indultũ et huic etiam ꝑ iuramẽtuʒ

renũciari non p̃t expꝛeſbp.vt in dẽo
.c. Si diligenti et de ſentẽtia excõi/
cationis.c. Contingit Oꝛimũ licet
per contrariuʒ actum aliquando
conſoꝛtio clericali ꝑ ↄſequens pri
uet ſe clericus extra de pꝛiuilegijs

c. Nccedens et. c. Ex parte de ſen /

„

tentia excõicationis. ca. ppendimꝰ
et. c. in audientia et. c. Contingit.
Er licet etiam ep̃is in preiuditiuʒ
perſone ꝙ contra colle gium et in
pꝛeiudicium collegij qdð collegium
egit poſſet ratificare vt in quo de/
liquit puniatur extra de renũciatõ
ne ꝙ in dubijs et ſic intellige conſi
lia ij. q i.c.placuit et.c. Inolita qᷣn
tenoꝛ ponitur in dicto. c. Si Dili /

genu de loꝛo0 petenti. Pllud ſin⸗

gulare vt ſingulari eccleſie vel col

legio conceſſum et huic aliqñ ałs

per contrariũ actum. alias ſpacio

decem annoꝝ alias triginta renũ

ciatur Ut notat hoſtl. in ſum. de
conſti qñ q; conſtitutio in diſt. q
incipit Cum pꝛiuilegiuz Jus vero
diuinũ publicum perſonale.Aliuo
ob honoꝛem vel vtilitatem digmi/
tatis cui a perſona dignitateʒ te/
nente q̃tenus ꝑſonam tangit renũ
ciari poteſt. Sed ſuꝑioꝛ vel ad ꝗ/
relam illoꝝ quoꝛum alias intereſt
vel ex officio reſtituit extra de inſti
tutionibꝰ. c. Cum veniſſent et de ar
bitrl.c. Cuz tꝑe Pliud ob ꝑſonas
ſingulares et huic indiſtincte renũ
ciat᷑ extra de Reſcript. NMonnulli
de foꝛo ↄpetenti. Dilecti et dere/

gularib'. c. o noſtram et. c. Sta⸗

tuimus de crimine falſi. ca. fi. de e/
lectione. c. Or ſicut ſin aũt et. c.
Ne pꝛo defectu S vlt. Aliud ob ꝑ/
ſonam ſingularez cui perſonaliter
indulgetur et huic multofoꝛti re/
nunciari poteſt quia nec ꝑſonaʒ e/
greditur extra de conceſſione pᷣbẽ
de. c. oſtitut. vij. q.i petiſti Inſti.

„*

De iure naturali gentiuz et ciuiliꝰ

Si qᷣ d pꝛincipi. vᷣſicło plane Jus

aũt publicum diuinum publicum
ſtatũ reſpiciẽs eſt ꝙ ꝑſona idonea
eligatur et ꝙ foꝛma ſeruetur et ꝙ
ipſa teſtamenta excequãtur et ſitia

eleckione. c Cũ in cunctlet. c. Ne
Defectu pꝛimo rũſo et.c. Quia ꝓpt
et extra de teſtamẽi.c. Cua ius o

Roꝛitete et vtil tate vt fiſcale aea

hinc nõ renũciatur ff. de paqᷣl. ſus

publicũ et. I. Inter debitoꝛẽ et de
iure immũuũitatl.l.Semꝑ Condu /

ctoꝛes Idem in oib his in quibꝰ

Juder ex officio ꝓPꝛie motu ꝓce/

di de quib dixi extra de officio
iudicis tà denderet vt. male/
ficia non remaneant impunitaff.

ad legem aquiliam Yta vulneratꝰ

extra de ſententia excõicatiõis vt
fame et ibi ſũt alie concoꝛdãtie H

ſaluo qꝛ inqᷓntum tangat priuatã
vtilitatem renũciari poteſt. ff. de.

pactl.l. Jurl. gentiũ . Zi paciſcoꝛ.
Idẽ paciſci poſſum ne furti vł cõ /
miſſi agam.non tũñ futuri furti.ff.
de packl.l. Itez Si vn pacta ex/
tra de iureiurado. c. Quẽadmo/
dũ F. Illud aũt Item vt oꝛdo iudi

cij ſeruetur ſicut ꝙ libell offeratur

lis ↄteſtetur et ſentẽtia in ſcriptl.fe⸗
ratur et ius reddatur et vt leges
publicũ ſtatũ reſpicientes ſeruent᷑

ſtamentRequiſiſti et. c. LCuaa qðᷣ

dixi vt lite non ↄteſtata . Que ſit
ratio et Quis ſit effect*ꝰ Oliud pu
blicũ auctoꝛitate et vtilitate pꝛiua
tum Et hoc aliud eſt inductuʒ ob

cõem vtilitatem et huic renũciari
non poteſt expꝛeſſũ licet tacite poſ

ſet C. de iuramento calũnie. le.ij
Seod qꝛ veremur Ged iſte videk
velle ꝙ etiã tacite renũciari nõ poſ
ſet dic vt notatur extra de iuramẽ
to calũnie in. c.ꝑtractandis et in
Hoc etiam iure tenet renũciatio ſi
iuramen to firmetur extra de iure/

inrando.ca. Cum contingit et. C.

Si aduerſus venditiõez. autetic 2

4 Sacra Nut ꝓPoter vtilitates pꝛiua
tam et tunc ſi fauoꝛabile eſt et ꝓpꝛi

um renũciari poteſt.E. qñ mulier

tutele officio fũgi p̃ᷣt. autẽtica ma
tri a auie C. de padt..l. Si qͥs in cõ
ſcribẽdo Naz tꝑe illiꝰ legis illuꝰ
pꝛiuilegium talis nature erat licet
ho die ſecus ſit ꝑ conſtitutiõem im

perialem que incipit Sʒ hodie ſã /

xit noua conſtitutio Sʒ fauoꝛabi/

le qᷓtenus tangit renũciantẽ tenet
q́tenus tangit aliũ non tenet ff. de
ſeruitutibꝰ ruſticoꝝ p̃ᷣdioꝝ.l. ꝑ fũ/

Du et ibi diffuſe tractat hoſtl.hãc
materiam quam cauſa bꝛeuitatis

obmitto:

urans le non ven

turũ contra talem renũ
ciationem obligetur.

Sed ad ꝓpoſitũ redeũdo dema/
teria pignoꝛis querit᷑ Quid ſi de/

bitoꝛ iurauit ſe nõ venturũ contra

talem renũciatiõeʒ Rñdeo nõ va
let ſacr̃m id eſt iuramentũ cũ factũ
ſit in fraudez legis argl. C. de legi
bꝰ.l.non dubiũ qꝛ qtiẽs pactum a
iure cõi cõiter remotũ eſt non ẽ ſer

uandũ ff. de pactl.il.iurisgentium
ESV. Sed et ſi quis paciſcatur et in.l
BGi vn pacta et in dicto.c. Signi
ficante de pignoꝛibꝰ dicit tñ ideʒ
Hoſt..vbi ſupꝛa Credo tamẽ ꝙ va

let ſi is qui facit poterit abſolui ꝑ

ccẽiam qð dic vt notaui ſupꝛa de
ſureiurando Sqũo cenſetur verſi.
Hil quis ergo et verſi. Et hoc no /

tandũ mHoc etiã tenet dnñs Jo.an.

Pen

nſoicko.

wbique⸗
De uran
vthic 1
dargn
cetoEt
Cloder
hien ad

teve

ut

lrd
Qudk
ſurepel:
deogn
Tumin

ſlb'c.

depim.
anotiet
papinie
moriie
llegten
ptempe
fundum
emid cſ
gueſtiol
Cogitur
nevendt
meppta
et on
ſczleg

vendid
dian

legis p

to⸗

Borlu
kapn
imier

iütanme

sinc
is d
rar let
Pemim
wdieſi/
Wrabi⸗
mi we
dnetſde
loii⸗
bollhie
antzris

N
nren
ſenr.

o demna⸗
dade
gücore
deonoͤ ye
lidiſati
Coelegi
gacums
noniſer
Sgeneium
uretinl
oc Gg
t tiſo⸗
tanigni
be
Mde
rmri.
hoc nol

lonn

in dicto.c. Significante de pigno/
xibꝰ in ſcða glo.in vᷣbo impꝛobat᷑

vbi querit de pꝛedict..et cũ querit
de iuramẽto dicit Tu dic ꝙ tenet
vt hic ſatis innuicur et hHuic cõcoꝛ/
dat Inno et bartholome“ de ſali/

ceto Et dicit Nide qð dixi in ſpe/
culo de renũciatione verſi. Et qa

hic in additiõibꝰ ſcʒ pᷣdicti Jo. an.

(Dena appolita li de in
re vel de lacto cõtraue
nerit non obligat in ta
li renũciattone.

Qui ſi debitoꝛ ꝓmiſit penã ſi de

iure vel de facto venerit ↄtra Rñ/⸗
deo ꝙ nõ valet cũ pꝛelumat᷑ h̊ fa⸗/
ginti ãnos recuperare poſſim Rñ
deet ꝙ valet ff de pꝛeſcriptiõe ver⸗/

ctum in fraudem legis arg.de ſpõ

ſalib'. c. Gẽma de pꝛecarijs.c.ij.
de vſuris.l.cũ allegas ff. de actiõe
empti et venditi.l. Julianꝰ. Idez
papinia ff.ſi quis cautiõih. l. ij. P/
mao rũſo ff. de ↄditiõib indebiti. l.
elegãter Spenultl. Bʒ ſi fiat pactũ
vt emptoꝛ habeat obligatũ aliqᷓ;
fundum venditoꝛis loco illiꝰ quẽ
emit cũ ſibi ſuꝑ empto fuerit mota

queſtio lata pꝛo emptoꝛe ſentẽtia
cogitur ſubrogatũ fundũ reſtitue /

re venditoꝛi qui ipᷣm tranſtulerat
in emptorem C. de pactl.pignoꝛis
et.l.cõmiſſoꝛia.l.ij. hoc aũt pactuʒ

ſcz leg.cõmiſſoꝛie in emptiõibꝰ et

venditiõib licitũ eſt qð credo ve/⸗
rũ dicit hoſt..niſi fieret in fraudem
legis vt ſupꝛa dixi. C. de pact. iter
emptoꝛeʒ et venditorez.l. cõmiſo

a2

rie ff. de. l cõmiſſoꝛia per totũ Ma
let etiam illud pactũ vt debitor a/
miſſione pignoꝛ. liberetur vtputa

.ſi creditoꝛ pignus ꝑderet debitoꝛ

a ſolutione debiti ſit lberatꝰ C. de

pignoꝛaticia actione . Qui foꝛtui

tus alias non obeſt Naʒ et q;uis
minꝰ idoneũ pignus accepit nihi,
lominus agit ad debitũ recuperã
dũ. ff. Si certũ petatur.l.Ereditoꝛ
Oliqñ vvo nõ tenet pꝛincipalis ob
ligatio et tñ valebit pignoris da/⸗
tio vt ſi tutoꝛ pupilli diſtrahat reʒ
et pignus conſtituat qᷓntum et pi/
gnus valet qꝛ et contractꝰ in pᷣiu⸗
diciũ foꝛte ſuũ tenebit arg. C. de
pꝛedijs minoꝛ.l.Et ſi is pᷣm hoſt..
Querit Jo.an.in dicto.c. Signifi/⸗
cante. Quid ſi dicam vendaʒ fun/⸗
Duz pꝛo decem ita ꝙ vſq; ad vi ⸗/

boꝝ.l.Si vir vxori niſi fiat in frau

dem yvt in dicto. c. Ilo vos.
(Muare pactum legis
commilloꝛie non valet

in pignoe.
Queritur etiam de ratione dr̃e q̃
re ꝑmittitur hoc pactũ in voditõe
et nõ in pignoꝛibꝰEt dicit Rñdeo
Im petꝝ et abbatẽ cõiter res ven
ditur qntuz valet et ideo ſi ↄſiſtat

ditio non multuz fraudatur ven

ditoꝛ ſlec obſtat ſi dicis ꝙ iterdũ
minus venditur. qꝛ ad ea ꝗ cõiter
accidũt habẽdus eſt reſpectus.ff.

de legibus. I. Lam et ea Sʒ cõiter

plus valet pignus q; pecunia cre /

dita ſi ergo haberet ibi locũ hoc

pactũ illo qð plurl. valet frauvat/
tur debitoꝛ m eos Sed aodera

tionem dicit ipſe qꝛ nec aliter cre /

ditoꝛes mutuarent ſi hoc pacum

eſſet licitũ et debitoꝛes vel ſperan
tes redimere poſſe in termino con

nento vel indigentes pecunia de

facili huic pacto conſentirent Itez
Bit accideret aliquid ſorti et eſſet

in fraudez vſurarũ de quo ſatl.ba
betur in dictoca. Illo vos. de pi/
gnoꝛih et in. c. Cũ contra vbi eſt

caſus ad litteraz Dꝛ ſi creditoꝛ vł

is qui ab eo cãm habet receperit

cot fructus ex pignoꝛe ꝙ latilfa/
Rũ ſit ſoꝛti debet pign reſtitui de/
vitoꝛi ergo ſi fruc pignoꝝl. nõ cõ
putãtur in ſoꝛtez cedũt in locũvſu
raꝝ q eſſe nõ debet vt ſatis ſuß⸗
viximus pꝛedicta ſufficiant de pꝛi
ma ſpecie

De lecunda ſpecle vln⸗

re palliate que conliſtit

8

HSecunda ſpẽs palliate vſure ſub
noie pignoꝛis conſiſtit in vlu pi /
goꝛum q eſt ꝓhibitũ etiam de

fure piuino Exo.xxij. Si pecuniã

mutuã dederis Et infra nõ vꝛge /
ss eũ quaſi exactoꝛ nec vſuris op

acrteꝑis veſtimentũ ante ſolis oc/
caſũtedves ei.et ·. Si clamauerit

ad me exandiam eüũ. Et deu. xxiif.
Cü repetes a ꝓximo tuo rem ali/
quã qm dz tibi nõ ingrederl. do/

muz ei vt pign' auferas ſed ſta/
bis foꝛis et ille tibi ꝓferet qð ha/
buit Si aũt pauꝑ eſt non ꝑnocta/

bit apud te pignꝰ ̊ ſtatim reddes

ei ante ſolis occalũ vt doꝛmiẽs in

veſtimẽto ſuo bñdicat tibi et ha/

beas iuſticiã coꝛaz dño deo tuo.
Et in eo.c. ſup vbi dicit Nõ accipi
as loco pignoꝛis inferioꝛeʒ et ſn/
perioꝛez molã qꝛ aiaz ſuã appoſu
it ibi qð ob hoc dicit᷑ De fructum
ꝑcipiat de tali re pignoꝛata in da
mnũ pignoꝛatiõis Hinc eẽ arguũ
tur tancq; impij qui abſtulerũt pꝛo
pignoꝛe boueʒ vidue Job. xxiiij.
Et his qui pignoꝛibꝰ vtuntur im/
ꝓperat NHmos.ij. dicens Ex parte

dei. hec dicit dñs ſuꝑ tribus ſceleri
b' ilrł et ſuꝑ quartũ non cõuincazʒ

eam ꝓ eo ꝙ vendiderit ꝓ argen /

to iuſtũ et pauꝑem ꝓ calciamẽtis

et ſic arguitur ſcelus euaricie qð ẽᷣ

pꝛimũ Seqtur Qui conterunt ſux
puluerem terre capita paupeꝝ et

viam Humiliũ declinant et ſic ar/
guitur ſcelus ſuperbie qð eſt ſcom
Seqᷣtur et filius et pater eꝰ abie/
rũt ad puellaz vt violarent nomẽ

ſcm̃ meũ et ſic arguitur ſcelus luxu

rie qð eſt tertiũ. Seqᷣtur et ſuꝑ ve//
ſtimentis pignoꝛatis accubuerũt
iuxta omne altare et vinũ damna/⸗
toꝝ bibebãt in domo dei ſui et ar
guit᷑ quartuʒz ſcel qð eſt guloſita
tis impie Ex quo etiam ſuꝑ vbo
veſtimentis pignoratis patet ꝙ
pꝛohibetur vſus veſt.pignoꝝ niũ

futk Plten

hiß tsſck

nalo ſcd

(one mut
Alanch od
grgi dict
malaßthon
is doli a
fdendo dicn

luis pp⸗

l getolih

cſtimaripod

uit yſum il
unrrin iſtiu
iiſt loiun

gens ſbiſi⸗

Vſiptaniaz
(5Kdrar
ts alus pin

ſolear inter:

Po accom

neſclicet

gore coni⸗

ro ſeretur e
cderetin
nafurtiffe
Hiniterin
usreſbi⸗
un ad⸗a
pura cönod

A certam

terins vel
vr ductres

ed ballam

ua tuc⸗
eßipredid
lomodot
dim pern
ſen Gimi
ſnn depe

uinee
gen
amiis
ſecdi
nnt iug
r 1
erſcar/
ſtſchn
dbie/
nt ſoni
lsluri
tſugve
ahuerit
danne
uias
Goſt
, bo
ntt
vop

fruct ↄputent᷑ in ſoꝛtez Circa qð

btũs thõs ſcõaſ cðe.q.lxxviij ar /
ticulo ſcõo dũ q̃rit an ꝓ recõpen /

ſatione mutui liceat aliqo perciꝑe

quanqꝙ;ᷓ ꝑ alia verba dicat in vi. J
argu' dicit pterea ꝓ pecunia mu/

tuata p̃t homo pignacciꝑe cuus

vſus poſſet aliquo pꝛecio vendi 2

rñdendo dicit ad ſextum dicẽduz
ꝙ ſi quis ꝓ pecunia ſibi mutuata
obliget aliquã rem cuiꝰ vſus p̃cio
eſtimari poteſt debet illi qui mutu
auit vſum illrꝰ rei pignoꝛate cõpu/

tare in reſtitutiõem eiꝰ qð mutua/

uit Dlioquin ſi vſum illiꝰ rei quaſi
gratis ſibi ſuperaddi velit idez eſt
ac ſi pecuniaz acciꝑet pꝛo mutuo
qð eſt vſur ariũ niſi foꝛte eſſet talis
res cuius vſus ſine pꝛecio concedi
ſoleat inter amicos ſicut patet de
libꝛo accõmodato.qð intellige ſa

ne ſcilicet ꝙ ſit vſura ſi vtatur pi/

gnoꝛe conientiẽte debitoꝛe Si ve/
ro vteretur eo nolente debitore in
cideret in viciũ furti et teneret᷑ pe/
na furti ff. de furtis l. Pi pignoꝛe.
Similiter incidit in penam furti ſi

quis re ſibi cõmod ata ad certum
vſum ad/ alium vſum vteretur vt

puta cõmodaui tibi equum vſqʒ;
ad certum locũ et tu pꝛocedis vjl/⸗
terius vel cõmodaui tibi equum
vt duceres ad villam et tu duxiſti

ad bellum vel cõmodaui tibi rem

quã tu cõmodaſti alteri In oibus
em̃ pꝛedid furtum cõmittitur niſi
cõmodotari cauſa iuſta crederet
dum permiſſurũ ff. de furtis.l. qui
rem Similiter etiã incidit in viciuʒ
furti depoſitarius vtens re ſibi de

pohRta ff. de conditiõe furtiua.l. GdG
furtum hoc tñ intellige qñ eſt ex

pꝛeſſe pꝛohibitũ ne vtatur. alias ſi
iuſta de cauſa putaret dñm ꝑmii/

ſurum non cõmitteretur furtũ vt
in dicta.l. Qui re ff. de furt. limite
tur etiam intelligendo ꝙ depoſita
rius cõmittat furtũ vtendo re de/
poſita niſ deponatur qð continet᷑
pondẽ numero vel menſura et nõ⸗

obſignerur. tũc eniz excedũtur fi⸗

nes depoſiti et tranſfert᷑ dominiũ
et ſic vti poteſt. Si vero obſignat
et claudit᷑ et tũc videtur ꝓhibuiſſe
ne depoſitariꝰ vtatur niſi ↄtrarin
diceret᷑ expꝛeſſe vt ff. depoſiti.l.licz
FRei et. l. die per pecuniã et. l. qn
tus mutius Et ſuſficit pꝛo ſecũda
ſpecie. H

(De tertia ſuecie vlure

paluate que eſt expen
le kacte in re pignoꝛata
vluram quãdoq palli
atam inducüt.

Tertia ſpẽs hmõi palliate vſuẽ cõ

mittitur circa expenſas facas in

re pignoꝛata ſtab ili ſiue mobili ſi/
cut in poſſeſſiõibꝰ vel eqͥs et fimi/
libus Circa qð ſciẽdũ ꝙ creditor
pt exigẽ vel ↄpenſare expẽſas s
fecerit circa rem pignoꝛatam ſiue
ꝓ fructibus colligendis ſiue pro
cultura agroꝝ ſiue pꝛo paſcuis et

„

guſtodia iumentoꝝ pignoratoꝛũ

niſ eſſent expenſe immoderate.ff.

dee pignoꝛaticia adtione. le. Si ler /
uvos fruct tũ qͥs ꝑcevit vel perci/
pere debuit in ſoꝛtez oputare te/

netur C.de pignoꝛatitia actiõe.le.

ij. et dicto.c. Cũ ↄtra extra de pi/

gnoꝛiꝰꝰ Immoderatas ergo ex/
pẽſas q̃s cũ fructibꝰ expeſat loco

vyſur aꝝ agit cũ debitoꝛe ſuꝑ re pi/
gnoꝛata argl in dicto. c. Illo vos.

et in dicto.c.Dd nr̃azʒ.extra de iuẽ

iurãdo Fructꝰ nanqʒ intelligũt ir

deduct.expenſis neceſſarijs vt. C.
de fructib“ et litis expẽſis.l.i. Et iõ

eętiã malefidei poſſeſſoꝛ expẽſas ip

ſas deducit q̃ᷓs fecit gr̃a querẽdo

rũ colligendoꝝ et ↄſeruãdoꝝ fru/

ſtuũ vt ff.de petitõe hẽditati.l. Si
a dño/S. vlt.. Et certe impꝛobe exi/
git debitoꝛ fruct* ꝓueniẽtes ex ar

tificio acquiſito ſũpta creditoꝛl.ff.

de rei vẽdicatiõe.l.Ceteꝝ·ff.de pi

gnoꝛaticia actiõe.l. Quauis cõue /
nerit Item nullꝰ tenetur de percipi
endis niſi malefidei poſſeſſoꝛvtno
tatur C. de rei vendicatiõe.l. Cer /

tũ ct.l. Nauis et l. fructus ff/ de pe
titione hẽditatl..l. Item veniunt F
Si poſſeſſoꝛ et fi.et.l. Sequentia

AI. ſed et ſi lege Si ante litem Im /

putabitur ergo creditoꝛi vt etiam

de per cipiendis fructibꝰ teneatur
ſi in fraudez nõ locauerit fundum

vel domũ arg.in dicto.ci Signifi/
cante.pᷣſumitur aũt in fraudez nõ

locaſſe cũ ꝓpꝛias poſſeſſiões nõ i/

ta fertiles colebat et pignoꝛatas

magis fertiles nõ colebat nec co/

lere faciebat Unde Jo. cũ potuiſ/

ſet locare et noluit locaẽ fuit in cul

pa que ſibi imputanda eſt argl. in

dicka. l. ij. C. de pignoꝛaticia actio/

ne. l. ij. C. de pacto pignerũ a in. I.

.ifj. C. de diſtractione pignerum.

Idem dicendum ẽ. de qualibet re
quã prfamilias locare ↄſueuerat

ſiue mobili ſiue immobili vel ſe mo
uenti arg.ff. de vſufructu.l. Sʒa ſi

QId S. Et ſi veſtimentoꝝ et ff. de pi⸗
gnoꝛaticia actiõe.l. vel vniuerſox
