mata fuerit tradita vt pꝛedixi. et
facit C. de pactl.l. Si paſcenda pe

coꝛa Sed ſi poſtq; debuit aſina e/

qualiter ꝑtiri et interuenit culpa
ruſtici tunc nõ tenetur mihi. niſi ad
partem dimidiam pꝛecij qꝛ nõ da
mnificauit me in plus.

n lceat q capitale
lit laluũ et lucrũ cõe.

Nono querit᷑ quid de his qui mu

tuant pecuniã ad negociandum H
pacto ꝙ capitale ſit ſaluũ et ſi qð
lucꝝ interueniat illud diuidãt.Et
Rũñdet baldꝰ ꝙ talis ↄtractus ſa
pit vſurariam pꝛauitatem et ideo
qᷣcquid percipit de lucro extenuat
ſoꝛtem Don eſt em̃ ſocietas neqʒ
ex foꝛma ↄtract neq; ex natura.
Non ex foꝛma qꝛ eſt ↄtract mu/
tui Non ex natura qꝛ eſt ↄotra na/
turam ſocietatis ꝙ vnꝰ habeat ca
put ſaluũ et aliꝰ habeat caput fra/
ctum ff. cõmodati.l. Mutius Eciõ

dqò legitur et notatur extra de do

nationibus inter viꝝ et vxoꝛem.c
per veſtras debz intelligi qñ pecu
nia datur ad ꝑtem lucri et damni
qꝛ tunc ↄtractus eſt licitꝰ Ecce igi
tur ꝙ baloꝰ met per iſtam nouam
queſtionem videtr᷑̃ ſentire ↄtra ar/
gumenta q̃ fecit ſupꝛa in pꝛima q;
ſtione de pecunia data mercatoꝛi.
Et gð hic dicitur eſſe veriſſimũ.
nec adeo dz ↄſiderari ſonꝰ vᷣboꝝ
quin mag.reſpici debeat ſhᷣa veri⸗

tatis vt in. c. pꝛeterea extra de v/

boꝝ ſignificatõe qꝛ plerũq; dũ ꝓ/⸗
pꝛietas verboꝝ attenditur ſenſus
veritatis amittitur vt dicit ibi tex.
Non igitur excuſãtur quia ſub no
mine ſocietat..palliant contractuzʒ
mutui in veritate ad lucꝝ cũ debe

ant etiam ꝑticipare de dãno vt p/

ſcript..iuribus.

4
An liceat aliqd accipe

vltra ſoꝛtez de pecunia

apnd cãploꝛemſine pa

cto depolita iplo dare
volente

Decimo querit baldus. pone ꝙ

depoſui pecuniam apud cãpſoꝛe⸗

ſine aliquo pacto qͥ campſor cum

dicta pecunia multũ fuit lucratus

vnde volens mihi aliquio recõpẽ/
ſare ſoluit mihi pecuniaz cũ deceʒ

ponamus pro centenario Modo
queritur vtrum iſta ſit vſura.dicũt
guid am ꝙ aut ego depolui ſub

peſtuse
ſu Gean
ſarur weo
conſcientia
pꝛatenger
ctiam perb
musq ſbꝛ
depoſuiiſs
eſtpecunia
ſndepꝛoue
locupleuo⸗
umento.
u ſine y
doninjert
ensle non t
feinere c
inera don
ſeteneri er
ſepe mone
ſerandum
batſetene
non tenere
lalerer
ciojo aim
ſlam able

Iar retenti

ſdeſdeiu
Hinlerre
barperſu
milumen
deiure iu⸗
entiüreti,
tentiaba
luſponi
lit ſetene
iſt de iur⸗
tatis
innonot
etbeniuol

edo
nenc
nſenn
dann
ceig
onan

ga er,

oꝛi.
Um.
Wor
daynn

1de

dip/
ſenius
diter.
ſchno
macn
iü debe
wnß⸗

e
ia
ps
e

one 9
plone,
hr aum
uns
oi⸗
e;
o
icit
ſub

ſpe iſtius remunerationis et eſt v /

ſura Gecus ſi ſimpliciter et de hoc
ſtatur meo dicto qꝛ eſt queſtio de
conſcientia et licet hũc paſſum ſu/

pꝛa tetigerimus attũ vt habeamꝰ

etiam verba dñi baldi interſera /
mus q̃ ſubdit dicẽs Tu dic ꝙ aut
depoſui ĩ ſpem et tũc qꝛ illicite viꝰ
eſt pecunia depoſita omne lucrum
inde pꝛoueniens vz m reſtituẽ qꝛ

locupletioꝛ ex re mea factus ẽ ar/

umento. fff. de negocijs geſtis.le.
Tu ſine vſurl. Nur licite eſt vſus
quia depoſueram ao tranſlatiõezʒ
dominij et tũc ſi animo liberali ſci/
ens ſe non teneri ſoluit. potero B

retinere cũ bona conſcientia quia

mera donatio.Out ſoluit credẽs
ſe teneri exr quadam equitate que
ſepe mouet mercatoꝛes ad remu/
nerandum er idem eſt Put crede/
bat ſe teneri ex iuris neceſſitate cũ
non teneretur et tunc adhuc dico
ꝙ licite recipio ſi non habui a pᷣn/
cipio aim fenerandi. alias ſecus.
Nam ablatio antidotoꝝ iuſtã pa

rat retentiõem per erroꝛem ſoluti

ff.de fideiuſſoꝛibꝰ. l.ã teſtamenta
Si.niſi erroꝛ eſſet facti vt qꝛ puta/
bat per ſuũ pꝛocuratoꝛem eẽ pꝛo/
miſſu mcum non eſſet.tunc em̃ nec
de iure iudiciali.nec de iure conſci

enti ali retineri poſſet Hec aũt ſen/⸗/

tentia b aldi non eſt mihi tuta qñ
pſuponitur ꝙ mercatoꝛ putaue/⸗
rit ſe teneri ad remunerandũ.aut
eſt de iure equitatis.aut de iure ne

ceſſitatis cũ obligatio antidoto/

ria non obliget niũ ad tantũdem
et beniuolẽtiaʒ et amoꝛem vt in.c.

Cã in officijs de teſtament..et in.
Seod et ſi in. l Cõſuluit ff.de peti
tione hẽditatl.et ſatis ſupꝛa dixi/
mus in diffinitiõe vſure et alibi in

ſeptima deteſtatione verſi. Sed H
querit᷑ et ibi plene. Tenèvũ igitur

ꝙ ſiue pꝛeceſſerit coꝛrupta inten/
tio mutuant.ſiue debitoꝛ putaue/⸗
rit ſe obligatũ ad ſoluendũ vltra

ſoꝛtẽ non licite recipitur qð ſi &t.

donet et ſpõte Stl.accipi p̃t et lic
te vt & dixim'in declaratõe caſuũ

De (octetate inter kra

cres et filios kcatrum
Vndecimo querit balbus DHone
Duo fratres moꝛtuo patre habe/
ant quoddaʒ pꝛedium cõe qui ac
ceperunt q dam pꝛedia ad laboꝛi/
cium et vnus eoꝝ habebat duos
filios ꝗ ſixr laboꝛabãt.modo tam
ex fructibꝰ rei cõis q; laboꝛicij mł

ta queſierunt.querit᷑ qualiter debe

at fieri diuiſio inter eos cum po/
ſtea veniunt ad diuiſionem Et rũ
det ꝙ licut ementes aliquid in cõi
videntur eo ipſe tac tam ↄtrahere
ſocietatem C. pꝛo ſocio.l.Cũ ꝓpo

nas ita et cõducentes Et ideo cõᷣ

ſiderandũ ẽ ꝙ aut loqmur de fru

ctib“ rei cõis aut de fructib rei cõ

Duckte. Oꝛimo caſu aut loqͥmur re/

ſpectu medietat.fructuũ qᷓ debet᷑

rſpectu pꝛietatl.fũdia illa diuidit
ſolũ int᷑ duos frẽs qͥ ſũt ꝓpꝛietarij
illiꝰ rei àQ de alia dimidia q̃ iure la
boꝛitiõis acqᷣrit᷑ pꝛo cultura a cuj

ra et illa diuidit᷑ inter oẽs q̃ttuor

q ſocietas ẽ illiꝰnature ꝙ diuiditk

6

lucrſi oꝑaꝝ in capita et nõ in ſtir
pes Scnvᷣocaſu idẽ dico ſcz ꝙᷓ di /
uidit in capita. Tñ hic eſt aduertẽ
dũ ꝙ ſi laboꝛiciũ fuit factũ cũ bo/
bꝰ cõibꝰduoꝝ Frm̃ ↄſuluit bartho

lꝰꝙ ipᷣis bob attribuat᷑ dimidiuʒ

lucri et ſic ꝑtinet ad ſolos frẽsa a/
lia dimivia attribuat᷑ ope et ſic ꝑ⸗
tineat ad oẽs ꝓ naturali poꝛtiõe
Argl dicto. le.i. C. ꝓ ſocio et. C. de
collatõibꝰ. I Illud. naz ſi oꝑa boñũ
locarent᷑ nõ minꝰ fructificarent q;
ope ꝑſone vt ẽ tale laboꝛiciũ in qᷓ
vSſat᷑ otinua vel q̃ſi ↄtinua opera
boñũ ſicut perſone Baldꝰ tñ diẽ ꝙ
ſi ſũt ſocij oĩm qᷓ acqrunt᷑ cũ perſo/
nali labore ꝙ oꝑa boũ videt᷑ acci
Dẽ ope ꝑſonali argl.inſti. demeruzʒz
Diuiliõe Sſi qͥs a nõ dño vbi dicit
Auis lucratur fructus pro cul/
tura et cura et ꝓ hoc facit dẽa lex
Ad.C. ꝓ ſocio qꝛ ſi vnus ponit rem
et oꝑam alter oꝑam tm̃ glo. ſẽtit
tbi ꝙ in dubio fiat equalis diſtri/

vutio ſic tñ vt equitat. ↄſideratio

nõ deſit yt in. le. ij. et. iij. C. p ſocio.
Si de capitali paruʒz re
ſtat caſufoꝛtuito opari
us nõ cogitur operart.

uodecio ꝗrit baldꝰ pone Ddũ
E inter duos ꝙ vn ponat mille al
ter oꝑam de his mille paucum re/
ſtat caſu foꝛtuito Wñ oꝑariꝰ non
vult ponẽ᷑ oꝑam ſuã q̃ magna eſt
in re ꝗᷓ ꝑua ẽ qrit᷑ qͥd iurl. Rñdeo
fouet eqtatez ff. de adminiſtratõe
tgutoꝛl.l. Ita tamen in principio.

4

De locis pandꝛũ qua
liter diuidãt .

Decimotertio q̃rit Galdꝰ duo ſũt
ſocij in arte pãnoꝝ diſparib“ ꝑti/
b oduxerũt ſił fundũ Querit᷑ qm
ptem hẽat in ipſo Et rñdet aut lo
Zgmur reſpedtu locatiõis et hʒ par
tes eqᷓles ff. locati.l. Cũ apparebit

ff. de duob' reis. l.Reos Cu ta/
bulis Qut loqmur habito reſpẽu
inter ſe et dicũt tũc ſortiri acceſſo/

riũ ſicut pꝛincipale Drgl. C. de a/⸗

gricolis cẽſit.a colonis.l. Quẽad/⸗

modũ.li.xi. Et idem dico in merſa

ricijs et ſupellectilibus ſocietatl.ar

glff locati.l. Seo addes y Si q̊s

ulierum.

(Legitumnus kiliꝰ et ſpu

rius efficiũt᷑ ſocij oim bonoꝝ qũo
et qualiter debent diuidere.
Decimoquarto querit duo ſũt ſo⸗
cij oim bonorum puta filius ſpuri,/
us et legitim Modo pater inſti/
tit heredem filiũ legitimũ q̃ritur
an aliquio acquiretur ſpurio. Et
Rñdetur ꝙ ſic non vi relicti ſed vi
ſocietatis lex eſt notabilis ff. de li/

berationibus.l.Si is qui duos.et
iſte modus eſt menti tenendus ꝙ
pater faciat eos inuicem ſociari
ſi vult bona ad ſpurium perueni/

Te.

(Socius in vlura poteſt
cõpelli ad reſtitutionez

oni

Qunwoech
ſoc gim be
öuirate
lt ſoco re
vrt opelt
un 20 ſeſti
ſeff plo

mma
bertodech
go fitinh

is vinitti

H

5oyalerri
pro ſo⸗
uunſcönd

utin
eolu
RNtania

Peeter pre

bus yel nen

mnit undi/
precii intel
pecunia St
ptio pſchiru
thcollata⸗
domini
eat onerg
ſeu coledt⸗
ſoluit repe
ſoluens 4
dig pecun
ltefa
Rde pea

ana

duoſit
nbpt
ert n
et auelo
Ahzpar
warebt
5Wta
1o repin
riacreſo⸗
C.dea
Quéad/
inmerla
rr. ar
35S168

th
onor io
Me.
W ſrho⸗
flusſom.
pate⸗ inſt,
mni öntur
o. Er
lciſed vi
iduosel
nendus 9
en ſocenl
n peneni

oei
lole,

Quintodecimo q̃rit Sũt plures
ſocij oim bonoꝝ vn eoꝝ ex vſura
ria pᷣuitate q̃ſiuit multa et cõica/

uit ſocio vel fratri Nũqᷣd eps po/

terit ↄpellẽ iſtũ frẽm eũdemq; ſoci
um ad reſtitutiõez vſuraꝑ . dic

ſic ff. ꝓ ſocio.l. Quid enim.

ꝛomillio kloꝛetiana

Sexto decimo et vltio q̃ri᷑ de eo
dò fit in ciuitate floꝛentie qꝛ ↄſor

tes ꝓmittũt teneri ad oia bõa nũ
qᷣd valeat iſta ꝓmiſſio Et rñdz ꝙ

noõ ff. pro ſocio.l.Nec pꝛetermitte//

dum ſcoöm dinum.

E ed vndes kructibus e⸗
mit kundi an incelliga
tur Loluille de coõmuni

necunia.

Oreter pꝛedicta querit vnꝰ er fri/
bus vel nepos exñs cũ patruo e/
mit fundũ ſoluit pꝛeciũ. Querit᷑ an

pꝛeciũ intelligat᷑ eſſe ſolutũ de cõi
pecunia Et rñdetur ꝙ nõ nec em/
ptio pᷣſũitur ſiłata nec ad ſoluẽteʒ
tm̃ collata nec ſoli ſoluenti acqᷣrit
dominiũ Etiam ſi ſol poſtea ſub/
eat onera ſolẽnium penſitationuʒ
ſeu colleckaꝝ et medietatem ei qðᷣ
ſoluit repetit a cõſoꝛte et ſit cautꝰ

ſoluens ꝙ dicat ꝙ ſoluit de ſua /

* —

pꝛia pecunia et ecõuerſo. alter ſit
caut ꝙ faciat inſtẽm dicẽ ꝙ ſol/
uit de pecunia cõi Qam in dubio

ᷣſumitur pecuniaʒ eſle ſoluẽtis vt

in. l. Si venter S.fi. ff. de pꝛiuilegijs

creditoꝝ Unde ſi emptoꝛ nõ fecit

poni in cataſtrũ ſuũ rem ſibi tradid

tam Ideo venditor ſoluit collectã

cuiꝰ nomen reperitur in inſtr̃o. Di/

ctam collectam repetit ab empto/

„

re qð eſt notabile.

vniunt ſe alteri ſocietati a renũcia

tũ eſt ꝑx multos vnioni an piudicz

minoꝛi parti.

(Socletates ſalinaru n

Vlrterius quero facta eſt quedaʒ
ſocietas inter mercatoꝛes mercan

tes redditus ſalinarum publicaꝝ

modo ſe iſti vnierunt vni alij ſocie
tati Deinde maioꝛ pars iſtoꝝ re,
nũciauit huic vnioni Dũquid piu
dicet minori parti. Et vioerẽ ꝙ ſic
vt ff. ad municipales.l. Oꝛ maior

Contrariũ eſt verum qꝛ vniuerſi/
tas non pᷣt iuri ſinguloꝝ detra/

here niſi q̃tenꝰ habeat in cõmiſſio
ne iuxta notata ff.de pactl.l. Ytem

mgfr̃i Eoꝝ enim ↄſenſus reqrit᷑ in

diſſoluẽdo qui fuit in vniendo.C.

de auckoꝛitate pᷣſt anda le. fi.facit

qð notatur per Inno.extra de cõ

ſtitutionibus.c.Cum omnesa qð

notatur in.l.ij. C. que ſit longa cõ

ſuetudo et ff. de pollicitationibus

l.totiens et notat baldus in l.Sã

cimus. C. pꝛo ſocio.

De ligno locietatis qᷓ
liter oti liceat vel dẽat.

Vlterius quero nunqͥ d quando
maioꝛ ꝑs remanet in ſocietate et

minoꝛ recedit pᷣt ne tak maioꝛ ꝑs
vti ſolito ſigno ſocietatis qð ap/
ponũt mercatoꝛes tam in litteris
q; in ballis Et videtur ꝙ ſic quia

iſtud ſignũ eſt vniuerſoꝝ et totius

datur in maiori numero In otra /

riũ videt᷑ ꝙ non pᷣ̃t quis aſſumere
nomen qͥᷣ ſe repñtet aliud q; ſit nec

etiã ſigillũ vel ſignackm Sicut em̃

non eſt licitũ aſſumere nomen ꝓpꝛi

um in fraudeʒ alteri quia nomina
quanq; licita non debẽt aſſumi in

rebus illicitl. ita nec igna Non em̃
liceret alteri furari nomen etiam ſi

non ſiat dolo dũmodo ſeq̃tur ex
eo dãnuz vel iniuria alteriꝰ qꝛ nõ
licet excedẽ fines iuſticie et eqtatl.

qui em̃ inſignia alterius mouet de

ſuo loco ᷣminos mout᷑t qð nõ eſt

licitũ Nam ꝓpoſito ꝙ non fiat ad
glteri emulatiõem ex aio.ſic tñ re
ipſa a licet deſit fraudis affectnõ
tñ abeſt damni vel iniurie effectꝰa
ꝗbeabſtinẽ opoꝛtz argl.in.l.penul

t..ff. de ẽmino amoto et. C. de fini /
um regũdoꝛum. l. Si oſtiterit So

lutio niſi ꝓcedat de om̃i ↄſenſu nõ

dz ſignũ vel ſigillũ reman?᷑ ſocieta

.nõ integre ne falſe repñtatio fi/
at ff. de furtl.l. os. Sicut nõ p̃t qͥs
ſnulo ſignare alieno niſi ſibi ↄmit

tat᷑ ff. de teſtamẽt.l. Dd teſtamẽtũ

Ex qͥ em̃ facta eſt nouatio ſocieta
tis in pactl et in ſa.fiat etiã in ac
cidentibus et ſequẽtib?ſbaʒz argl.
ff. locati. l. Cũ in pluries Et B ver
in his qᷓ poſſũt trabi captiõez al/
terius In his vero que nemini no
cit puta in armis nobiliũ talia ar/

ma remanèt apud pꝛincipalẽ dñzʒ
qꝛ in ipſo tanq; in capite ſtat ſplẽ
dor geniture argl. ff. de religioſis
et ſũptibus funerũ.l.Cũ in diuerb

et.l. cũ ſunus C. de agris et cenſit..
.Tl. ij et notat baldꝰ in dicta.l. San
cimus. C. pꝛo ſocio.

De contractu qin dici

„

tur boues line coꝛnibꝰ.

Vlteri q̃ro de ↄtractu qui int᷑ vul
gares dici᷑ boues ſine coꝛnib Nã
egẽtes pecunia vadũt ad aliquem

et dicũt. vis tu mihi mutuare cẽtũ
libꝛas.et ego dabo tibi centũ coꝛ

bes frumẽti in anno Rñdet ille ꝙ
ſic.et facit fieri vnũ inſtrᷣm ꝙ ruſti/

c recepit vnũ par boũ a tali et

ruſticꝰ teneat᷑ dare tot coꝛbes fru/
menti in anno ꝓ talb bob? Mu/

qͥd iſte ↄtract' ẽ vſur ariꝰ Certe cũ

Hoc videat᷑ fieri in fr audez vſura

rũ et nulli boues ĩ rei veritate ſint

Dati et empti et ſic nec in ſe ſuſcipi /

at ꝑicłn ipᷣoꝝ mutuãs nec ſuſcipe
poſſit cũ nec in veritate dati ſnnt
imo ſola pecunia data ẽ Quo ca

ſu etiã nõ ſufficẽt ſuſciꝑe in ſe peri

culũ extra de vſurl.c.fi ſequitur er
go ꝗ eſt vſura vt notat Jo. de li

An accipiẽs in ſe foꝛtu
itum exculet᷑ ab vlura

Sʒ retẽto eodẽ themate ſi mutu/⸗

Anar⸗ dẽo.c.fi.extra de vſurl.

ans pᷣdidas centũ libꝛas ſuſcipit
in ſe caſũ foꝛtuitũ illorum boum ſi
ne coꝛnibus vt quia vicit mutu/

ts ateſp
boues q⸗
moriäturt
nüqudct
ceptoiſſ
ſatquieb
tocden
dito pbiy⸗
lcrhabeat
cöͤrari vi⸗
Kicabicco
infraudem
Uitandz3.
piden bo
fus oni
borrlucroſe
ſecandad
pparema
gererinrd
füe non
lo ſſer
ſt alias ſe
Nrrack'de
trediorc
iͤhis noͤe
qe in term
brellegen
go .

lidi⸗
datſol
oſis
1ders
cent.
l Sen

ndie
l,

niyol
nidſli
aoren
gre cetü
ntücor
etilleg
ngletg
Nhesfru⸗
do'D⸗
Larei
dez nine
ſtate int
eſlcot
netluohe
don lont
Quoca
nleper
guiutr er
Pode
de plar⸗

lonn

vturn
nmt
6 Mpi
gboumki
e muc

ans accipe pecunlas et eme tibt

boues qͥs vis. et ſi caſu fortuito
moꝛiãtur mihi imputes. alias tibi
nũquid eſt vſura videt᷑ ꝙ ſic qꝛ re/⸗
ceptio in ſe caſus foꝛtuiti nõ excu/
ſat quẽ ab vſura in mutuo vt in di
cto.c.fi.de vſurl.ergo nec in calu p̃ᷣ
dicto vbi vere videtur eſſe mutuũ
licet habeatur reſpect'ad rem Bʒ

cõtrariũ videtur qꝛ vt docet pꝛa/

ctica hic contract' non eſt induq
in fraudem vſurarũ ſed poti ad e/
uitandas malicias ruſtico ꝝ qui ſi
vident bones q̊s habent eſſe alte/
rius. non illos curãt ſed potius la
bore lucroſo ſiꝰi deficẽ faciunt et
ſic cã non ſine diſficulcate poſſunt
ꝓbare malicie ruſtice ꝙR boues ne
glexerint dãnificatur emptoꝛ ipᷣo//
rũ et non deficit ſibi ius ſed ꝓba/
tio Niſi ergo qui contrahit ſolitꝰ
ſit alias fenerari Non videt᷑ talis
otract de ſun natura vſurarius ſi

creditoꝛ caſũ in re recipiat Dꝛimũ

tñ his nõ obſt antibꝰ credo verius
qꝛ in terminis pᷣdictis a aret ex/
pꝛeſſe ꝙ eſt mutuũ et non locatio
ergo. .

(Fiboues locantur ad
akictum eſtimati ab im

tio cũ ſulceptione mor
tis dininitus occurren

Sed q;a dicẽdũ eſt de ↄtraĩtu vſᷣ
tato putas aliqs locat boues 80

affictã ꝓ deceʒ coꝛbibꝰ frumẽti vk
tot pecunias ãnuatim ſoluendas

adiecto tali pa to ꝙ in capite ãni
colonus faciat locatoꝛi ꝑtes dẽo /

rũ boũ vt ſit in optione locatoris

vel boues acciꝑe vel ſexa ginta li⸗
bꝛas q̃bus ab inicio eſtim ati fue/
rint Adiecto etiã pato ꝙ vult ſta
re ad medietateʒ dãni et lucri Re/⸗
cipit tñũ in ſe locator moꝛteʒ diui/
nixꝰ illatam ſine coloni negligẽtia
ↄtin genteʒ nũquid eſt vſura Rñ/⸗
deo in hac q̃ſtione duo videntur
dubia Oꝛimũ an licitũ ſit pacum
ꝙ in fine anni ſit in optione loca/
torl.vel boues acciꝑe vel eſtimati
onem Scõm dubiũ eſt an licitum

ſit pactũ ꝙ ercepta moꝛte diuino

ↄtingente iudieio non velit ſtare

niſi ad medietatem d amni De lu /

cro non curo quomodo paciſcat᷑
quia ſuper eo omne pactum eſt li⸗
citum ſiue de quarta ſiue de medie
tate fiat Quantum ad pꝛimuʒ pa
dtum credo illicitum quia ideo in
optione ſua ſeruat vt ꝙ ſibi ma/
gis lucro fuerit eligat. Etiam fi
deterioꝛatio talis in bobus con/
tingat ex diuino flagello extra ca /
ſum moꝛtis quia boues in fine
uia tunc eſt moꝛtalitas boum et
ideo facta eſt vilis emptio eoꝛum

ale minus eſtim antur et valent

vt ergo ſit licitus contractus de/

bet ſtare ad totam deterioratio/
nem diuino iudicio ↄtingenteʒ eti

am extra caſã mortis vt clare col

ligit ex dict.pᷣf ati Ho. de lignano
in dicto.ca.fi ertra de vſurl. d q́ᷓ
ſatis facit.xiiij.q.iij.pleriqʒ cum ſe

quentious et pꝛobat hoc Bartho

lomeus brixienß ex ratione qꝛ ali/
as locatoꝛ reſundit diuinũ iudiciũ
ſuꝑ humeros pauꝑis ſine erꝰ cul/
pa qð eſt iniquũ videlz vt q̊s ſine

ſua culpa et cauſa puniat᷑ extra de

oſtitutiõib. c. ij. de pꝛiuilegijs.c.a/
tiqua cũ ibi notatis et Bptz ſo /
lutio ad ſcom pactũ qð ſezʒ nõ eſt

licitui qꝛ iſta pacta inuies ſe habet

vt excedetia et excelſla Lã pꝛimum

graui's q; coõm qꝛ nihil dãni vult

fſentire ſed totũ in optiõe ſua reſer/⸗

uat vt qðo ſibi vtiliꝰ viderit eligat
noõ attẽto vel deducto vãno a na/

tur a ꝓcedẽte ſed ſcᷣm ſaltè dedu/
cit medietateʒ de dãno a natura

inducto. Lñ vtrũqʒ eſt illicitũ ſed
pꝛimũ maglet ſi ambo pacta in eo
desz otracku ſik inſerãtur miſcẽtur

iniquitates iniquitati ſalteʒ in me
Dietate damium.

ad affictuz ner tũ lolue
rit pꝛeciũ ſy ꝓpter indn
tias plꝰcapit᷑ qd ſuris.

Sed Zyd de alio contradtu q fit ſie
one datur ad affictũ ei qͥ vẽdit

Sivendit res t recipit

par boũ et datur certe numer coꝛ

biũ frumenti loco affidꝰ ſed qꝛ pᷣti

un dictoꝝ boũ nõ p̃t ipſe emptoꝛ

ad pfis ſoluẽ petit indutias ad ã/
nüũ et per iſtas indutias petit vẽdi
toꝛ ſibi certũ qͥd dari in fine ãni x
illis pecunijs Nũquid ẽ vſura Rñ/
Deo ꝗᷓ ad pꝛimũ ptz ꝙ nõ qꝛ ẽ ve /
rus ↄtractus locatiõis Gʒ q̊ ad

ſcdm oſtat ꝙ eſt vſura arg.in: ca.
NIn ciuitate et in c. Conſuluit extra
de vſur.. QNam remittẽ ẽ dare extra
de teſtib?. c. Meniss pꝛimũ Ergo

remittẽ mutuo ad tpᷣs puta ꝑ ã/

nũ p̃dictas pecunias eſt idez acſi
manu illas mutuaſſʒ vt illus qð ꝓ

miſſuʒ ẽ puta certũ q; in fine anni
reciperet quo caſu non eſt dubiuzʒ
elſet vſura.

Dãs pecoꝛa cũ pacto

Dde recupando capitali
Eet poſt lint cõmmnia an
peccet.

Sed quid ſi dabo pecoꝛa alicui ꝙ

dDat mihi fruct“ pecoꝝ quouſq; re

cuperẽ capitale et ex tũc ſint peco/

ra coia. vtputa trado oues vt ꝓ
ſingula pecude des mihi duos ſo/

lidos Dicendũ eſt ꝙ exr eo caſu q́
volo totũ capitale reciꝑe recipien/
do os frud?a poſtmo dũ ſint oès
Pecudes coẽs.ↄtractus nõ ðẽ licitꝰ
qꝛ illud volo certũ capitale et po/
ſtea lucꝑ locare qð ẽ ↄtra naturã

ptract“ Bene tñ licẽt cũ pacto vt

medietatẽ fruct pcipiã vt in. c. ꝓpt᷑

ſterilitatẽ cũ ibi nõt.. er delocato.

(An lceat locare aĩalia.

nat liceat locare aialia p certo

frumẽto vel alia re ãnua Certũ ẽ
ꝙ de ſui natura licitꝰ ẽ otractꝰdũ

mõ ↄductoꝛ nõ grauet᷑ ex immo/

in

ſacd

tepent
ged ao
niiglus
licemcn p
lczeterp
lat Kin
tmtq de
ta moꝛu⸗
b'emätur.
gen Jun.
Wrotrana
ienande
MMenerk
oues mon
anſ on

Lerai

ſaſteriop
dis moꝛi⸗
ing wöſe
radenns
Ged pon
nio ſub ho
keeſpiata
füffuc'e
dditiſ
rifni
ciunr ois
ten pade
ſerio an
moeyt
Auid de
zotr⸗
lemaee
AMiatſ

Alna.
herne
Arera
nüe
finegnni
ſdabi

inare
al
niaan

aglial9
Guouiqgre
tſint peto⸗/
oles yl p
iduos ſo/
n din
gertapien
Nüſt ois
no iliir
et po/
n natura
pado vt
int,t
delocalo.

gialia
lapect⸗
Caut
ora il
gimno/
de loc
tonn.

An liceat ſociare aia

lia et cõicaxe pꝛo rata
expenſas et lucrum

Sed qᷣd ſi vnꝰ habeat viginti o /
uiũ alius decem et cõicant ad in/
uicem cũ pacto ꝙ periculũ dãnuzʒz
lucꝝ et expenſe ſint coia ꝓ rata.an
liceat Rñdetur ꝙ ſic etiaz ſi ↄueni
rent ꝙ de fetib recuperẽtur capi/
ta moꝛtua vel de vellerib et pelli
beemãtur capita ad augendũ gre
gem In nullo eniz pꝛedictoꝝ agi
tur ↄtra naturaʒ vere ſocietat.. in

q̃ ſeruari debet eq̃litas vt in.l. Si

ↄuenerit ff. pꝛo ſocio Tradit qͥs

oues monaſterio ꝓ certo fructu e/

iam ſi omnes.

naſterio pꝛo certo fructu etiam ſi
obs moꝛiãtur ſed ſi multiplicẽtur

ſinx mõſterij et etiam poſt moꝛtem

tradentis
Sed pone tradit qͥs oues mõſte/

rio ſub hoc pacto ꝙ de qlibet oue
recipiat annuatim vuos ſolidos
cũ fructꝰ eoꝝ longe pl' valeat. et
addit ꝙ ſi etiã oẽs moꝛiãtur ipſe
tm̃ fructũ vult et ſi valde multipli⸗

cẽtur oẽs ſint monaſterij ⁊ pᷣmoꝛ

tem tradent.oẽs remaneãt mona
ſterio an liceat Rñdet hoſt..in ſũ/

ma de vſuris An aliqᷓ verſiculo.
Quid de his.licitũ eſſe cõtractum

legem accipiũt ff. depoſiti.l. i g Sij

aueniat ff. de re.iur.l. Cõtract q/

radit quis ones mo⸗

De grichatibus in r

dem ff. de pad.l. In emptiõibꝰ et.

I. In traditionibꝰ ff. ad l. aquiliaz

l. Si ſeruus ſeruũ S Si tali in tradi

tione leſuʒ non fuit q;uis euentus

mortalitat..ſeq tur. Nec em̃ videtr
circũuentus minoꝛ qui vſus ẽ iure

cõi C. de in integrũ reſtitutiõe mi

noꝛis. l. vlt..ff. de nego cijs geſt..le.

Ged an vltro Qõ verum intelli/
gas niſi oues infecte eſſent et ad
moꝛtem ꝑate et ̊ ignoꝛauit mo⸗
naſteriũ nec pꝛoſpexit moꝛtalitatẽ
eu enire poſſe arg..ff. de minoꝛibꝰ
l. veꝝ S Sed ſi locupletioꝛ Cõſulẽ
Dũ eſt tñ tradenti ꝙ in tali caſu ſcz
ſecute moꝛtalitatl. ſentiat partem
Damni ne cũ aliena iactura. ditet᷑
De re. iur..c. locupletari.l.vi. Et ca

ueat ſibi tradens ꝙ niſi ↄuentꝰmo

naſterij ↄſentiat non obligat᷑ mõ/
ſteriũ de ouibus vel alijs hmõi cũ
dicto pacto datis extra de his qᷣ

fiũt a pꝛelato ſine conſenſu capitu

li vbi hoſt..tractat in quibꝰ requi/
ratur conſenſus capituli.

mine vlurarũ et pꝛimo

de notarys.

Circa pꝛedicta reſtat vidẽ de par
ticipantibꝰ in crimine vſura?ꝝ · Et
pꝛimo q̃ritur quio de notarijs qͥᷣ
ſuꝑ vſuris vel ↄtractibꝰ vſurarijs
vel in fraudez vſuraꝝ initis ſcient᷑
ↄficiũt inſtr̃a Rñdet᷑ ᷣm hoſſ.vbi
ſupᷣ dicẽdũ ꝙ ſũt ꝑiuri qꝛ qñ creã/⸗
tur iurãt ꝙ B; nõ faciãt. ꝑiurꝰ aũt
efficit᷑ infamis ergo ꝑ conſ fauans

de cetẽo nõ pt teſtificari nec ĩſtr̃a

ↄficere extra de teſtib. c. licet ex qᷓ

dam vi. ad finem. Nam ois infa/
mis tam de iure q; de facto dz re/⸗
pelli a pꝛomotiõe ſiue ſit dignitas
ſiue oꝛdo qꝛ infamibꝰpoꝛte digni
tatis patẽ nõ debent.li.diſ. c. Qui
in aliqð extra de re.iurl. c. infami/⸗
bus. li. vi Ergo infames effecti nõ
pñt eſſe ꝓcuratoꝛes neqʒ iudices
cauſaꝝ extra de iudicl.c. Cũ depu
tati repellunt᷑ etiam ab accuſando
ff. de accuſationibꝰ.l Qui accuſaẽ
ſiłr repellunt᷑ a poſtulando. ff. de
poſtulando.il.i.Et ſciendũ ꝙ infa/
mis de facto eſt cuꝰ apud bonos
et graues ſuꝑ aliquo crimine gra/
uata eſt opinio Infamis autẽ de
iure eſt quẽ ius ponit eſſe infamezʒ
vt quia conuict' eſt de furto vł qꝛ
pugnauit in arena ꝓ lucro a ſilia
de quibꝰ ſat.. habet ij.q. vij por/
ro in textu et glo.et.vi.q.i. Infa/⸗
mes et. c. Oẽs et.c. Illi et ff. et. C·

de his qͥ notam infamie vel ex qui

bus cauſis infamia irrogatur per
totũ.pꝛedictaz etiam ſentẽtiam de
notarijs pꝛedidl.a ꝓpbat archi xl/
vi. diſt. c.fi.in glo. in verbo alieno
noie.Ad qð allegat extra de teſti
bᷣ. c. Ex ꝑte et. c. vlt. Dd qð facit
qð notatur in.c.licet extra ſee cle
rici vel monachi.

6 An notarius teneatur
ad reſtitutionem.

Sed queritur an pꝛedicti notarij
teneant᷑ leſis ad aliquã reſtitutio /
nem ſiue de eo qð ꝑceperũt de ꝓ/⸗

ſeriptura ſiue de ſolutis vſuris Reñ

deo de his q ꝑceperũt ꝓ mercede
ſui oꝑis vel laboꝛ..q;uis illiciti ni/

hil tenentur reſtituẽ ſicut de eo qðᷣ
datur meretrici qꝛ licet turpiter a/
gat.non tñ turpiter accipit ſꝛax li
cet illud ex quo accipit᷑ ſit illicitum
ſcʒ acł* vſurariꝰ vel fraudulentus
JIpſa tñ acquiſitio ſcʒ meritũ ſiue
merces notarij non eſt illicita Vñ
in talioꝰ tranſfertur dominiuzʒ nec
ↄpetit repetitio de quo ſatis ꝑ au
ctoꝛitatem Muguſtini.xiiij.q.v.ca.
NHon ſane in fine et ff. de conditio/⸗
nibus ob turpem cauſam.il.i.et. ij.
et quaſi per totũ et thõs ſcõa ſe/

4

cũde.q.xxxij

(Qu de induckte ad

fenerandum.

De vſur.. aũt diſtinguendũ ẽ qᷓa

aut notariꝰ fuit ꝑticeps effectiue
ad contractũ vſurariũ et qꝛ indn/⸗
xit ꝑtes ad talem otractũ que ali
as non eſſent ↄtracture ad fen et
tũc talis notariꝰ tanq; ꝓſeneta te
netur pꝛo poſſe agere vt qui vſu/
ras accepit reſtituat qð ſi non po
terit obtinẽ. tenetur de ꝓpꝛio Idez
etiã ſi is qui vſuras accepit ex in/
ductione talis notarij poſtmodũ
effect“ eſt non ſoluendo Cum eniz
notariꝰ dederit cauſam efficienteʒ
tali illicito contractui tenet̃ eo mõ
qͥ ſup̃ᷣ dictũ eſt de ꝓpꝛio reſarcire
qꝛ qui cãm damni dat dãnuʒ de/⸗
diſſe vldet᷑ vt in.c. Si culpa extra
de iniurijs et dãnis datis et. ff. de
dãno infecto.l. Itẽ mola 5 Si aliꝰ

es n
elilon
nidarof
icerem
ner ure
ſey nota
detalior
lertal

ytliye

ſterpecca
damnaro
print
taercoͤt

onem hlu

aigopu⸗
eog gue/
Trektit
tigaſ
rech wn
lociettp
cepta5

nar ale⸗
pcianii

HicGin⸗
D
Aqdd
täm efn
* Va
las pel
ſapaeſit
Nura
nplo
wlarige
tumtß
fü inſte

eR
reede
ni,
do
iterg
uzl
cipun
llentus
tü ſue
a Ti
iuner
sgan
gen.

itexin⸗
inodi
menz
ſcentes
keono
ſſarere
de⸗
163
Kde
Nial'

et Item cum eo er de iniurijs

et.l. Ron ſolũ in pꝛincipio et Cũ
mãdato ANut notarinõ dedit cãm
efficiẽtem vt qꝛ ꝑtes alias erãt fe/⸗
ner ature neqʒ ad hoc erant indu/
cte ꝑ notariũ Motari aũt rogat
de tali ↄtractu ſtipulatus ẽ ſcien/
ter taleʒ ↄtractũ ec tũc licet ſit ꝑiu

rꝰ vt ſup et ꝑ ↄſequẽs etiã moꝛta/⸗

liter peccat qꝛ ꝑticipans in crimie
damnaro incidit in eandez ſñiam
vt in. c. Si ↄcubine extra de ſentẽ /
tia excõicatiõis Actñ ad reſtituti/
onem vſuraꝝ non tenet᷑ niſi ad eũ
aliqo puenerit de vſurl. argl. ff. de
eo ꝑ quẽ faſtũ eſt.l. Ex hoc edicto
Tenet᷑ tã ꝓ ſatiſfactiõe et vera pe
nitetia ſue culpe pꝛo poſſe laboꝛa

re cũ vſurario iuxta cõmoditateʒ
loci et tꝑis ipᷣm exhoꝛtãdo vt ac/

ceptas vſuras reſtituẽ nõ poſtpo

nat alle gãdo ſibi ꝙ nõ remittunt᷑
pcẽa niſi reſtituãtur ablata.xiiij.q.

vi. c. Si res alienaa in capło pcẽm

De re iur..li.vi.Et tali mõ dz intelli/

gi qð dicit odofred' ꝙ q pꝛeſtat

cãm efficiẽtem ad actiõez vſluraz
⁊ Nel qꝛ notarij ſciẽter faciũt car
tas vel ↄficiũt inſtr̃ a de debit..vſu
raꝝ ac ſi ſit debitũ legitimũ a abſ/

q; vſura ſicut cartas de duplo vel

tnplo i tũc qͥdem tenent᷑ reddere

vſurã acceptaʒ ſi vſurarij nõ reſti/
ta ant ip̃i Ratio eſt dicit ipſe qꝛ eo
rũ inſtẽm eſt efficacit᷑ coo ꝑ atiuum
ad HB vt vſurario tali ſoluat vſura
Si vo ĩ nota vel inſtro diẽ ipe nõ
eſt facta expᷣſſa metio de vſura tũe
ſiqᷓdezʒ nõ tenet᷑ qꝛ tale inſt̃m non
efficacit᷑ oꝑatur niũ eſſʒ ↄſuetudo

talia inſtr̃a in iudicio cogẽ de/

bit oꝛes ad ſoluẽdas vſuras quia
tũc modo pᷣdẽo etiaʒ obligarẽtur
tales notarij Dd ̊ igit᷑ ſuũ dictuʒ
nõ cogit cũ nec lege ꝓbet᷑ nec ſuffi
ciẽti rõe fulciat̃᷑ nii eo mo do quo
ſupᷣ diximꝰ videlz qñ notariꝰ dat
cãm efficiẽteʒ indoucendo aliquem
ad fenerandũ Nam in eo ꝙ dicit
ꝙ inſtrm efficacit᷑ oꝑatur nõ cogit
niſi ꝙ moꝛtaliter peccat ſi ſcienter
facit Qon ergo ſolũmodo pt᷑ in/
ſtr̃jm confectũ obligat᷑ notariꝰ ad
reſtitutiõez tanq; li diceret᷑ ꝙ ſi nõ

feciſſes hoc inſtrm talis nõ fuiſſet

vlurariꝰ Cũ videamꝰ qtidie mul⸗/
tosvſurarios ſine inſtris a teſtib
vſuras exigẽ ex ꝛijs ſcripturis

tanq; pꝛo memoꝛia non tanq; ꝓ

cauſa efficiente vluraꝑ pᷣ dictarum
imo gwilhelmus indiſtincte tenen

dicens Ego eredo ſine Piudicio ꝗ

in neutro caſu taliter inducente⸗
tenẽtur niſi qntum ad eos ꝑuenit
Attñ tuti ð tenᷣ diſtinctiõeʒ quaʒ
ſup̃ fecim de cauſa efficiente.

OQni pollunt dare cau
lam efticientem.

Ooſſũt em̃ dare cm efficiẽtez qui
ↄſulũt alicui vt feneret᷑ qͥ non erat
alias feneratur vel qᷓ mutuãt &tl.
etiã feneratoꝛi vt feneret᷑ vel qͥ cõ/
trahũt ſocietatez cuzʒ aliquibꝰ ad
fenꝰ exercendũ et ſic ꝑticipant de
pceptis vſurl. Idem etiã de his qͥ
mutuãt vſurarijs vt et ipi mutuan
tes ꝑtez vſuraꝝ lucri ꝑticipẽt vt ſi
tales vlurarij alias ns erat fenera
-KR „2z

—

turi inducentes eog ad feneraͤd

teneant᷑ eo modo qͥ ſupᷣ diximꝰ de

eo aũt qð ad eos puenit ex vſurl.

nulli dubiũ quin reſtituẽ tenentur
extra de vſur..c. Qm̃.c.ſõ ſolũ.c.
Tua et.c Michael cũ ſimilibus.

An rectpiens ad vlura

peccet

Sed nunqòũJ d recipiens ad vſuram
peccet videt᷑ ꝙ ſic arg..in.c. Super

eo.extra devſurl.vbi dicitur ꝙ ſuꝑ
crimine vſuraꝝ diſpẽſatio fieri nõ
pt. etiã ꝓ redẽptione captiuoꝝ qꝛ

nõ ſunt fienda mala vt inde bona

ꝓueniãt. d romanos.iij.i.q.pꝛi.

Non eſt putãda.xxxiij.q.v. Si di⸗/

cat. xiiij. q.v. c. i. ij. et. iij. et in. c. Hon

magnope.extra De clerici vel mo

nachi ſckłaribus negocijs ſe immi⸗
ſceant Jo. de lignano in dicto. c.
Supꝑ eo pꝰInno. hoſtl. Jo. an. di
cit ꝙ recipiẽs ad vſurã cõicat in
peco et dat occaſiõez peccandi er
go peccat vt in.c.ſi ↄcubine extra
de ſñia excõicationis et in.c. fi.ex⸗
tra de iniurijs et dãno illato et in
dicto. c. Suꝑ eo.in fine dicit textꝰ
Ne etiã ꝓ redimenda vita captiui
vſurarũ crimen inuoluat᷑ vbi Jo.

an. dicit ſcʒ vna cũ vſurario qͥ pe

cuniã dat Si em̃ non eſſʒ qͥ recipe/
ret.non eſſet qͥ daret.vt in.c. Hon
ſatis extra de ſymonia in glo.que
incipit. Si nõ eſſet.hoſti..tñ dicit ꝙ
hec opiuio eſt nimis rigida et ſi in
diſtincte vera eſſet iuramentũ in HB;

nõ obligaret qð tñ obligat extra

de iureiur ando c.i. et c. debitoꝛes

R. Plij tũ dicunt et retert Inno. ꝙ
cuiq; hoc liceat ꝙ oꝑe virtuoſo et

meritoꝛio vt ſi vellet inde facẽ᷑ ele/

moſinaʒ edificare ecciazʒ vel aliud
opꝰ piũ Sed ꝓpter luxuriã et laſci
uiaz nõ licet acciꝑe ad vſuraz Dea
maſus tñ in pꝛima.q.de iureiuran
do dicit non eſſe pcẽm ꝑ. c.dilectꝰ

extra de ſymonia qſi ſit qdam ve/
xationis redẽptio. Alij dicũt ꝙ nõ
ſemꝑ excuſantur recipiẽtes ad vſu

ram etiã ꝓ oꝑe meritoꝛio vel vᷣtu/⸗
Cſo vt ꝓ paſcendis pauꝑibꝰ qui
modico vel mihilo indigẽt licet ſit
opꝰ mie et pietatis et liberalitatis
et iõ tũc demũ recipientes ad vſu
razʒz excuſant᷑ a pcc̃o cũ ꝓ oꝑe me
ritoꝛio ex magna nẽcitate recepe/
rũt Et ſic ↄoſiderãdũ eſt tpᷣs et locꝰ
et ſiłes circũſtantie et ↄferendum
bonũ qð ſeqͥtur ex omiſſione mu/⸗

tui LDaʒ ſi magnũ bonũ ſeqͥtur ex

oꝑe virtuoſo vt qꝛ paſcũtur pau/
peres fame monites vel redimũ/
tur captiui de manibꝰ infideliũ vel
de manib inimicoꝝ vel inq̊ ma
nibꝰ. ſunt ſub pericło moꝛtis. edifi
catur ecca emũtur ꝑamẽta diuino

miniſterio perpetuo deputãda a ſi
milia Si aũt ex omiſſiõe accipiẽdi

mutuũ bonũ modicũ ſeqͥtur vt qꝛ

creditoꝛ iaz eſt vſurariꝰ volũtate

et ꝑatus ad mutuandũ ſub vſurl..
et alij parati ſũt ad recipiendũ ad

vſuram ſoluendã tali caſu nõ licet

ſolũ ablataz pecumiã accipere ſub
vſuris ſed etiã rogare vt mutuet.
Et licet vſurario.dicetur q q;uis
om̃i caſu ſit pcẽm minꝰ tñ pxẽm eſt
cũ mutuat᷑ in opꝰ bonũ.Sed econ

nen⸗ ͤr
tore pel ſa
ſunere et
lt accppe
nüct vel
mutuo fa
leres ſlu
ni ſedocc
ſmnerek er
ſab plut
pſurario⸗
ramethe
us pelige
non ment
dico calu
iram et.
pluris vde
nidan p
ſnorfinſ
cat lic rec
dendo p
pealimo
opis ma⸗
mmnggtin
birempe
kliopin⸗
velmudn
ſommu
Ppeccabe
tella go
Ciain
geute
an e o
Giſtico
dandoe
Verbi
wutuare
loſed ſi
Peratä;
alaree

det
e/
laſe
De
ran
lei

Gno
dyſu
dt
gi
icerſi
taris
dyſu
geme,
epe⸗
etloc
mdum
e wu
zurar
Poan

güvcl
rne
,kofß
diuno
daaſt
plid
r ytge
hlütate
pfur.
ndüed
noͤliat
ereſub
nutvel.
(i
6
econ

uerſo cũ videret illũ paratũ peni /

tere vel ſaltem de cetero velle ab /

ſtinere et non inuenire aliũ qui vel

let acciꝑe ſub vſurl tunc maiꝰ bo/
nũ eſt velle abſtinẽ a mutuo q; ex
mutuo facẽ opus virtuoſũ Sʒ di/
ceres Qunq; eſt faciendũ ꝓpt᷑ bo/
nũ ſed pcẽm eſt dare oꝑam vt qͥs
fenereẽ᷑ ergo nunq; debes reciꝑe
ſub vſurl. Soluit Inno ꝙ nunq;
vſurario ẽ licitũ mutuare ad vſu/
ram et h̊ ego non ſuadeo ſed meli
us peligere poti eſt ei bonũ licet
non meritoꝛiũ q; malũ plus.qꝛ p/
dicko caſu ſcʒ cũ parateſt daẽ ad

vſuram et aliꝰ parat ẽ reciꝑe ſub
vluris videtur mihi licitũ recipere

nedum ꝓ oꝑe virtuoſo ſed etiã ꝓ
in orñti Oꝛo illicita vero cauſa pec
cat ſic recipiendo et vſurario ſua/
dendo. pl' videtur ꝙ ſi ex omiſſio/

ne alimonie paupeꝝ vel alteriꝰ pij

oꝑis magna pericła coꝛꝑm vel a/⸗

nimaꝝ timẽtur tũc ſi inuenerit ha/

bẽtem pecuniaz granũ vel aliud

illi oꝑi nẽariũ et rogatvelit dare
vel mutuare p̃t ſibi ſuaderi ꝙ illaʒ

ſpẽm mutuet ſub vſur..qꝛ min' in
B peccabit q; facẽt in tanta nẽita

te illã abſcondẽdo ꝑ argumentuʒ

Quia inter duo mala ſuadendum
ẽ ꝙ cuitetur maꝰ ſᷣm Inno.et Jo.
an. et Jo. de lignano. Et ſic vides
ꝙ iſti concluſiue volũt ꝙ recipiens
dando occaſiõem peccat alias nõ
MWerbi gra Si induco nolentem
mutuare vt mutuet ſub vſurl. pec/
co ſed ſi recipio a tenente menſam
paratã non pecco niſi pꝛo illicita

cauſa reciperem vt ſupꝛa dixi.Nec

obſtat ꝙ dicitur in dicto. c. Saper
eo.qꝛ ibi loqͥtur in mutuãte ad v/
ſuram cui nunq; lice. tnos loqᷓ nur
de recipiente ſub vſur. ꝓ bona cã
cũ non poſſit alias vecuniã reciꝑe
Nec obſtat etiã capłem ſNon ſatis
de ſymonia vbi dicit̃ ꝙ tam ille qꝗᷣ
dederit q; ille qui recipit vel ↄſen/⸗
tit.ꝑtem ſe cũ ſymone mago non
dubitet habiturũ Nam ſolues ſy/⸗
moniam nulla neceſſitate cogit᷑ et
ipſe eſt pꝛincipalis coꝛruptoꝛ qꝛ et
ↄtra ſcm̃ ſpiritũ agit et qð ꝓhibi/⸗
tũ eſt ↄcupiſcit Unde petrꝰ dixit
ſymoni mago pecunia tua tecũ ſit
in perditiõem qm̃ donũ dei exiſti/⸗
maſti per pecuniã poſſiderendäuũ
viij. Nam dicit Opłus Radix oim
maloꝝ eſt cupiditas de qᷓ vt ſupꝛa
Diximꝰ multa mala ꝓpueniunt OHd
qð extra de ↄſtitutiõibꝰ Lam con
cupiſcentia In caſu aũt de qͥ loqͥ/

mur ſcʒ in eo qui mutuum recipit

ad vſur am cũ ſe obligat a ꝓximo
debitũ exigit qð debẽt ſibi gratis
mutuaẽ Luc.vi.Mntuũ date nihil
inde ſperãtes Nd qð.c.i.et.c.Cõ/
ſuluit de vſurl. In qua ergo culpa
eſt ſi feneratoꝛ nõ vult debitũ red
dere niſi vendatur ſatis conſtat qꝙ;
non volũtarie ſe obligat debitor
ad vluras ſed impellit neceſſitas
que excuſat etiã a furto vt in. c.ij.
extra de furtis atenduz eſt tñ et
