Hi23_fol
author: Johannes, de Capestrano

—

5

us Tübingen

₰—

. . ——ʒ—
- 4 „
4 —— . — * 2 =
.
,B .
. „
„
.
„
.
.
1
.
.
7 H
.
—
7
.
1
4
.
—
—
„
„
,
.
/. .
.
.
₰
.
.
.

„

(CTractatus de cupidita

te venerabilis patris fratris Jo/
hannis de capiſtranis oꝛdinis mi

noꝛiũ et iur..vtriuſq; doctor.. In qͥ

de varijs criminibus ꝑ que alie/
na vſinpatur. ſec non de vſura.
pleniſſime ſocietateq;ʒ mercatoꝛũ

licita et illicita. De cõparatõe red

dituũ perpetuoꝝ et vitaliũ in pe/

cunia aut rebus alijs cũ pacto re/

emptionis et ſine. Materia etiam
monete.et cõplura vtilia.et quoti⸗

incipit.

die occurrentia.cõtinẽtur. feliciter

Vlite vobis

ros in terra. Mat.
vi. Ut diſcutiamꝰ
theʒauriz atõis ma
teriam quanto bꝛeuioꝛibus pote/

rimus verbis per ſubſequentia di

cendoꝝu de die in diem pꝛoſequen

do materiã habita monitione per

dñm ſaluatoꝛem de obſeruatione
Jeiunij verbis pñtis euangelij cũ
dicitur Cum Jeiunatis & Nd B
vt ieiuni ĩ ſalubꝛiter.inſtitutũ no/

bis effectu aliter pꝛoficiat ad ſalu/

tem. De frudus bonoꝝ opeꝝ a/
gendoꝛum in tota quadꝛageſima
fut ra euaneſcat. Hdmonet nos

ſaluatoꝛ vt chez aurũ indeficienter

ſeru andum in celeſti palatio collo
cemus et eternaliter conſeruemus
Cum dicit Holite theſauriʒare In
quibus quidem ſacratiſſimis ver /

bis tria nobis bꝛcuiter indicãtur

thezʒauriſaẽ theſau

Pꝛimum eſt generalis pꝛohibitio

Ibi Nolite in terra. Scoõm ð que/

dam ſpiritualis accenſio Ibi the/
zauriſare. Tertium eſt quedam e/
ternalis attractio Ibi thezauros

veſtros Quantum ad pꝛimum ſci

endum ꝙ hec pꝛohibitio intelligẽ
da eſt ſecundũ triplicem differenti

am videlicet pꝛimo reſpectu neceſ

ſitatis. ſecundo reſpectu vtilitatis

tertio reſpectu cupiditatis.

An liceat cheʒ aurilare
Tirca pꝛedicta tria. queruntur an
liceat theʒauriſ are. id qð reſpõ/
detur ꝙ thezauriſare pꝛedictis tri
bus modis contingere poteſt vi⸗
delicet pꝛimo ex pꝛouidentia re/
ſpectu neceſſitatis pꝛo cura fami/
liari. Secundo ex diligentia reſpe
ctu vtiliratis pꝛo cura regali. Ter
tio ex auaricia reſpedtu cupidita/

tis pꝛo cura mundiali.

de pꝛimo modo lecim
dũ quẽ licet thez aur iſare ſcilicet ex
Pꝛouidentia reſpectu neceſſitatis
pꝛo cura familiari conceditur pa/
rentibus ſecularibus ob neceſſita/
tem filioꝛum educandoꝛuʒz vel tra
dendoꝛum nuptui filiaꝝ pecuniazʒ
congregare. Quia taliter ſecũduʒ
conſiderationem ſtatuũ theſauri/

Zare permittitur Juxta apłi ſentẽ

tiam. pꝛimo ad thi. v. Si quis ãt
ſuoꝛũ a maxime domeſticoꝝ curã
non habet fidẽ negauit et eſt in⸗
fideli deterioꝛ. Nec te moueat aut
terreat chꝛiſti verbũ dicent. Mat.

vi. Nolite cogitare de craſtino. &.

9 F£

4
. 4 S H
Vekr . ⸗

quia ex declaratione. Augl. ſuper

4*

Jo. xij.et. xiij c. memoꝛãtem de l0/
tulis ſaluatoꝛis patet ꝙ non fuit
xp̃i mens vel intentio pꝛohibẽ o/
modam theſaurizationem ſed ſo /
lũmodo cupidam 2 auarã qð de
clarat cuzʒ dicit in gloſa ſua habe/⸗
bat dñs loculos:a fidelibus ob
lata conſeruans et ſuoꝝ neceſſita
tibus et alijs tribuebat indigenti/
pus. Tũc pꝛimũ eccłie pecume foꝛ
ma eſt inſtituta vt intelligeres ꝙ

pꝛecepit non eſſe cogitandum de
craſtino ad hoc non fu ſſe pꝛece/
ptum vt nil pecunie ſeruaretur a

ſanctis ſed ne deo pprer iſta ſerui/
atur.et ꝓter inopie timoꝛem iuſti
cia deſeratur. Et habentur verba
in ſacro canone.xij.q.i. habebat.
Et idem Ibið dicit exempluz dñi
Decipite conuerſantes in terra.ꝗ/
re habuit loculos cui angeli mini/
ſtrabãt niſi quia ecchia ipſius locu
los habitura erat Quare furẽ ad
miſit niſi vt eius ecclena cũ patitur
fures toleret. Hoc eſt dicẽ vt oẽz

inoꝛdinatum et iniuſtũ amoꝛẽ ab
oĩbus tꝑalibus et huius ſeculi va/

nitatibus abſtrahan us er ſi ad/
uerſitas ſuperuenerit et perditio
tꝑalium in noſtra patientia ſalutẽ
anime conſeruemus ſicut Job in

ſuis tribulationibus pꝛedicabat

decens dñs dedit dñs abſtulit ſi⸗
cut dũo placuit ira factũ eſt ſit no
men dñi benedictum.

De letundo modo ſe

cũdũ ᷓ licet theʒauriſat̃ videlicʒ
ſuſtetatiõe pauperũ ex diligẽtia

reſpedtu vtilitatis vel cura regan

vtputa regni defendendi vel cul/
tus diuini ampliandi. Et ſic Pue/

— 7.
„

nit et licitũ eſt
tate reipublice ſpualisa tꝑalis in
ectia xrp̃itam pape et alijs p̃ᷣlatis
ectie q; imꝑatoꝛi et regibus et bn
cipibus ac gubernatoubus velre
Rtoꝛibus re publice b uſcũ q; Cir
ca qð dicit Dmbꝛoſi in li.de offi /
cijs Nuꝝ eccia habet.non vt Huet
ſed vt eroget et ſubueniat in necel

fitatibus. Quid eſt opus cuſto diẽ

id qð nipil adiuuat.an ignoꝛamꝰ
qntuz auri et qntũ argenti de te,
plo vñi aſſirij ſuſtulerũt Nonne
dicturus eſt dñs cur paſſus es tot

inopes fame moni et terre habes

aurũ Miniſtraſſes vtiq; id mini⸗
ſtrare debuiſſes alimoniam Cur
tot captiui in captiuitatem ducti

nec redempti ab hoſte occiſi ſunt

Melius fuit vt vaſa viuenciũ bᷣua.

res q; metalloꝝ et quaſi ille vere

eſt thezsurus dñi qui operat᷑ qð
ſanguis eius oper atus eſt ſcʒ ſalu

tem aiard. Et ibidem. multi edifi/
cant parietes. a colũnas eccie ſub

crabunt Marmora nitẽt. auro ſplè

dent laquearia. gémis altaria di
ſtin guũtur. et miniſtro? xp̃i nulla
eſt electio De pꝛedictis etiã habe/
tur. xij.q. ij.c. Nurum. et. c ſequen/⸗
ti Intendit dicere multi vacat va

nis thezauriſationibus et ſuꝑflu/

is, de pauperũ aũt xp̃i neceſſitati/

bus nihil curant cũ xpũs iße ſibi

declar at impenſum quicquid ſuis
fratrib ſez paupibus in fide xpᷣi

vꝛuẽ ibus extiterit elarg tũ cũ diẽ

thezauriſare ꝓp vtili

Mat. exv MUmen dico vobie qc/
quid feciſtis vni de minoꝛibꝰ his
mihi feciſtis Et ſpecialr de oꝑib⸗

mie coꝛꝑ alis intelligit cũ pᷣmittit

Eſuriui enim et non dediſtis miht
manducare Sitiui. Oꝛedictis ſi

quidem tam viris clericalibus q;

politicis conuenit ecc̃iam xp̃i defẽ
ſare. de clericalibus dicit dũs Jo.
x. Bonus paſtoꝛ ai am ſuazʒ ponit

pꝛo ouibus ſuis qð eſt dicere pꝛo

ſalute aiarũ ſibi commiſſaꝝ vſq;
ad moꝛteʒ id eſt vltimũ ſuxpliciuʒ
inſudaẽ. De tꝑalibus intendebat
inſtruere cum dicebat. Math: xxij.
PBeodite ergo q̃ ſũt ceſar.ceſaria
q dei deo. Ex quo ait. Opłus ad
Rõ.xiij.Omnis aia.poteſtatibus
ſublimioꝛib ſubdita ſit nõ eſt em̃
poteſtas niſi a deo.que aũt ſunt a
deo oꝛdin ata ſunt. Itaqʒ qͥ reſiſtit
prãti.dei oꝛdinationi reſiſtit. qui
ãt reſiſtũt ipi ibi damnatiõeʒ acqͥ
runt nam pꝛincipes nõ ſũt timoꝛe
boni oꝑis ſed mali. Vis aũt non
timere ptãtem. fac bonũ et habe/⸗

bis laudem. Ex illa enim hoꝛa mi /

niſter eſt cibi in bonũ. Si aũt male
feceris time.non em̃ ſine cauſa gla
dium poꝛtat. Dei enim miniſter ẽ
iudex: iudięando eũ qui male egit
Ideo ex neceſſitate ſubditi eſtote
non ſolum pꝛopter dei iram ſed e⸗
tiam ꝓpter conſciam IJdeo enim
et tributa pꝛeſtatis miniſtri enim
dei ſunt in hoc ipſum ſeruientes.
Reddite ergo omnibꝰ debita Cui

tributũ tributũ.et cui vectigal.ve⸗

digal.cui timoꝛẽ.timoꝛs. cui hõꝛe⸗

honoꝛem.ĩt. Hinc dñs etiã dixit

ego lodewic·

in nocte cene diſcipulos ſuos.gla/
dium emere. At illi dixerũt dñe ec/

ce duo gladij hic.lu. xxij.At ille di⸗

xit Satis ẽ vt noõ indicaret, duo

debere eſſe pꝛincipalia ſeculi lumi/

naria ſicut in pꝛincipio ſeculi duo
magna luminaria fecit videlicʒ ſo
lem etlunanm.

De potificaliet regali

nꝛeeminttia qᷓ per ſolẽ
et lunam delignatur.

De ſole et luna pontificali ſcʒ et

regali pꝛeeminentia et dignitate

vt per ſolem pontificalem et per

lunam regalem ſublimitatem no/
bis figuraliter indicaret de quo
gen. i et in. c. Solite extra de ma.
et obe. vt quanta differentia inter

ſolem et lunam apparet tanta in/

ter ſpiritu alium regimen et tempo
raliũ denotetur. Et ſicut luna ſplse/
dorem ſuſcipit ab illuſtratione ſo/
lari Ita regalis auctoꝛitas depen
deat a papali. Nam papa vtriuſ/

imperij terreni ſcilicet a celeſtis
ura continet. xxij. diſt c. Omnes

Sicut etlam per experientiam pa/
tet ꝙ Imperatoꝛ a papa appro/
bationem atq; coꝛroboꝛationem

ſuſcipit ad regendum yvt in. c. pꝛi.

de Hureiurando in cle. qui impera
toꝛ etiam fidelitatis iuramentum
exhibet vt pꝛotectionem eccleſie

. 1.

pollicetur. xiij. di.c. tibi dſo et. c.

ſR—

—
——
.. . -
7Wς n

—

De te rtio modo c m.

quem contingit theʒzauriſ⸗ are vide

licet reſpectu cupiditatis pꝛo cura

mundiali ad cumulandas Diuiti/
as mnoꝛdinato aſfedtu non habito
aliquo reſpectu ad neceſſitatẽ vel

vtilitatẽ iconomice rei vel publice

null dubiũ ꝙ hoc omnino eſt pꝛo
Hibitum. Cupiditas enim et auari

cia de lui ratione pccm̃ moꝛtale ẽ

et radix oim maloꝝ vt dicit Op'.
pꝛi. ad th i.vl.ibi cũ dicit nihil enizʒ
intulimus in hũc mundum xvt nulli
dubiũ qꝛ nec auferre quid poſſu/
mus. hñites aũt alimenta et quibꝰ
tegamur his contentiſimus. Nazʒ
qui volunt diu tes fieri incmũt in

temptationem et laqueum diabo/
l et deſideria multa a inutiliaa no
ciua que mergũt hoies in iteritũa

per ditionem. Radix enim oim ma
loꝝ eſt cupiditas qua quida aſpe
tentes errauerũt a fide et inſerue /

runt ſe doloꝛibus multis Tu aüũt

verbis petrus tharanthaſij oꝛdi
nis pꝛedicatoꝝ qui fuit Innocen/
tius quintus a ſingulariſſime apo

ſtillauit epłas pauli ſuper hoc ver

bo Radix.⁊. dicit. Hec eſt que ſa/
crilegia committit et furta et rapi
nas exercet et pꝛedas bella gerit
et homicidia Simoniace emit et
vendit. Iniuſte petit et accipit Ini
que negociatur et feneratur. In/
ſtat dolis. Imminet fraudib. dil /
ſoluit padcum violat iuramentum
coꝛrumpit teſtimonium et peruer /
tit iudicium. NMbi notandum in

9

tio. .
Et pꝛimo de ſacrilegio querit᷑ qᷣd
ſit Reſpondetur hᷣm papiam ꝙ ſa/⸗

quolibet verbo de tribus ſcilicet

de diffinitione diſtinctione et pun.

e lacrilegio dilkini

crilegium eſt ſacre rei leſio vel vio/
latio vel vſurpatio et ſic ſacrilegi/

um dicitur quañ ſacri ledium vel
ſacrum ledens vel ſacrum legens
id eſt auferens vel diripiens ſic e⸗
tiam dicit Kaymundus.

De triplici diltinctiõe.

De diſtinctione ſacrilegij queritur

qͥt modis committitur. Reſpon/⸗

Detur bꝛeuiter ꝙ pꝛincipaliter cõ/

mittitur trbus modis. Dꝛimo
ratione perſone vt cuz vᷣherat qᷣs

clericum vei rapiat monialem Se
cundo ratione loci vt cũ quis vio
lat emunitatem ecẽie vel cimiterij

Tertio rõe ſacre rei vt cum res ſa

cra vel ſacro vſui deputata vł col

locata in loco ſacro vel pꝛo ſacro

Labito vſurp atur. Hec autem vl/
tima ſpecies etiam tripliciter ſub /
Diuiditur videlz quia aut auferk
ſacrum de ſacro.aut ſacrum de nõj
ſacro.aut non ſacrum de ſacro de
hHhis habetur. xvij.q.iiij. c. Quiſqͥs
et. c. ſacrilegium vbi ſequitur. Eſt
ergo ſacrilegium quotiens quis
ſacrum violat vel auferendo ſacꝝ
de ſatro vel ſacrum de non ſacro
vel non ſacrum de ſacro.Et ibi ſe⸗

quitur pꝛedidtis alijs ſpeciebus

Etiam ſacrilegium committitur q

violentas et impias manus in cle
ricos iniecerint.?. De ſacrilegio
autem locali eſt textus eadem cau
ſa. et. q. c. Sicut. vbi dicit piꝰ papa
BSicut qui eccleſiã dei deuaſtat et
eius pꝛedia et donaria ſpoliat et
inuadit fit ſacrilegus.Sic ille qui
eius ſacerdotes inſequitur ſacrile,
gus iudicatur.et ſic patet de pꝛe/⸗
dictis ſpeciebus Large tamẽ dici/
tur quis committere ſacrilegium
alijs modis pluribus et diuerſis
ſed ſufficit pꝛo pꝛeſenti quinqʒ ali/
as ſpecies reſerare. Pꝛimo enim
vltra pꝛedicta dicitur ſacrilegus
tranſgreſſoꝛ iuriſpublici qð con/
ſiſtit in ſacrl. oꝛdinibus et ſacerdo
tibus et magiſtratibus.i.diſt. Jus
pubplicum. Secundo dicitur ſacri/

legus qui articulos fi dei et pꝛece

pta vel pꝛohibitiones dei negligẽ
Ddo vel neſciendo violat et offen /
dit. qð intelligendũ eſt m tho/
mam ſcda ſcðe.ꝗq.nonageſimano

na qñ legẽ dei impugnat ſicut he /
reticus et blaſpbhemus qui quidẽ

ex hoc ꝙ deo non credit incurrit
infidelitatis pcẽm. Ex hot vero
ꝙ diuina verba legis dei peruer /
tit ſacrilegium committit et incur/
rit c Tertio qui diſputat de iudi/
cio pꝛincipis vel iudicat et hoc ni/
ſi euidenter conſtaret qð eſſet con
tra deum. et intellige diſputat re/
uocando in dubium. ſecus eſſet ſi
fieret pꝛopter maioꝛem diſcuſſio/
nem. Quarto qui publica officia

committit iudeis De pꝛedictis.

xvij q.iiij Qui autem et. c. Nemini
et. c. conſtituit. Quinto qui quan/⸗

cũq; rem eccleſie retinuer it vel re
ceperit contra eccleſie voluntate⸗

xij.q.ij. Nulli liceat ignoꝛare. Et
nota ꝙ grauius eſt ſacrile giũ cõ/⸗
tra perſonam q; contra locum et
q; contra rem ceteris tamen pari

bus Rem autez diſtinguere opo:

tet quia Pꝛimũ locum tenent ſa/

cramenta inter que eſt ſummũ ſa/

cramentum euchariſtie qð conti⸗
net ipſum xpᷣm contra qð ſacrile/
gium inter omnes ſpe cies ſacrile/⸗

gij maximum eſſet. cui ꝓpinquum
eſt contra perſonam pape et dein

de ſubſequenter hm maioꝛitat em

graduum et perſonarum et ſancti
tatez ſiue perſone ſiue loci Doſt ſa

cr̃a autem in diſtin.rerum. ſecun/

dum locum tenent vaſa ſacra a⸗

pta ad ſacramentoꝛum ſuſceptio/
nem et imagines ſanctoꝛum etre/

liquie in quibus quodãmodo ipe

perſone ſanctoꝛum venerantur et

dDehonoꝛantur. Tertium lo cum te

nent ea que pertinent ad oꝛnamẽ

ta eccleſie vel miniſtroꝛum. Quar/

tum locum tenent ea que ſunt de/

putata ad miniſtroꝛum ſuſten /

tationem ſiue ſint mobilia ſiue im/

mobilia.

De punitione lacrile⸗

JIsitur nota que infra ſub necte/

mus. Sunt autẽ hec vtilia ad diſ

cretionem penaꝝ ſacrilegoꝝ qui⸗
bus m leges ex atroci iniuria fa/
cta perſone eccleſie infertur pena
decapitatiõis vt. C. de epil.et cle.
l. Siquis in hoc genus Aliter aũt
a

—

Judicis arbitrio reſeruał᷑ ꝓ q̃lita
te ꝑſone rei. tꝑis.a loci.ff. ad.l. Ju
liã peculiatꝰ.l. Julia et.l. Sacrile/⸗
gi. Scõm canones vero duplex ẽ
pena vna ſpũalis ſcilʒ excòicatio

nam pꝛo ſacrilegio in perſonã ec/

clenaſticazg eſt maioꝛ excõicatio ip
ſo Jure. xvij.q.iiij. Si quis ſuado/⸗
te. Pꝛo ſacrilegio vero in rebus in
aliquibus caſibus etiam eſt maioꝛ
excõicatio de quibꝰ dicemus infra
cũ de excõicatione tractabimꝰ. In
aliquibus caſibus eſt minoꝛ pena
iniũgenda ſcʒ pecuniaria que im/

ponenda eſt diuerſimode bᷣm qua/

litatem criminis ꝑſonaꝝ locoꝛũ.
ac conſuetudines regionũ.xviij.q.
iiij. Si quis in atrio et.c. Si quis
contumax. Et hec de ſacrilegio.
dicta ſufficiant pꝛo pꝛeſentii.

De lurto dilkinitio le⸗
Bequitur de furto pꝛo cuius diffi/
nitione eſt ſciendũ ꝙ furtũ eſt con /

tractatio rei aliene mobilis et cor

poꝛalis frauduloſe inuito dño ani
mo lucrãdi facta vel ip̃az rem vel
vſum rei vel poſſeſſionem vt colli/

gitur. ff. de furtis.l.i. Oꝛo qua dif/
finitione notandũ eſt in ea dicitur
rei aliene. Nõ ſbi ꝙ etiã rei ꝓpꝛie al
teri obligate vt qꝛ pignoꝛata vel
ↄmodata fuerit poſſʒ furtũ fieri ff
de furtl. l. Si res ODꝛimo. et. I. Si
his in rem in pꝛincipio. Sciendum
etiã inuito dño dicit᷑ otrectari eti
am ipo dño vidente et nõ contra
dicente. ff. de. fur. l. penł. Secꝰ autẽ

eſſet ſi dñi voluntas adeſſet a fur
crederet dño inuito furari qꝛ lic⸗ʒ

moꝛtaliter peccaret nõ tñ tenẽtur
pena furti nec ad reſtitutionem. ff.

de fur. l. Inter oẽs penł. Scien/⸗
duũ etiã eſt ꝙ ſi quis rem ſubtractã
cõbureret vel in mare pijceret nõ
minꝰ pena furti teneretur qꝛ ſatis

lucratur qui ſuã volũtatem adim/

plet et vſum et poſſe extoꝛquet. ff.
de. fur. .l. Qui Jumenta et. l. qui
furtum. M

(De diſtinctione kurti

ſciendum.

Sciendũ ꝙ furti noie plures eiu⸗

ſpecies ↄtinentur. Dam furtũ ali/
ud manifeſtũ cũ fur dep̃‚henditur

paiꝛius q;ᷓ veniat ad locũ deſtinat

Mliud eſt non manifeſtũ qꝛ non?
depꝛehenſus.ff. de.fur.l.i.qa.ij.Dli/⸗
ud dicitur ſacrilegiũ de quo iazx ſu
pꝛa diximus Aliud dicitur peculia
tus qð eſt furtum de republica. ff.
ad.l. Buli. pecu.l.pꝛi.et per totum
xxiiij.q.iiij. Quid ergo AMliud dici⸗
tur abigeatus qð eſt furtum gre/
gis ſcilicet diſſipare per furem
vt quia diſpergit gregem iumen/
toꝛum et armentum bouz et alioꝝ
pecoꝝ poꝛcoꝝ vel ouium tunc fu
ratur. f. ad.l. Juli. de abigeis. l. i.
et per totum.iiij.q.iiij· Jtem abi
geatiDliud eſt plagium qð eſt fu
tum hominis liberi venditi vel em
Pti ſcienter.ff. ad.l.coꝛne.de plagi⸗
arijs.l.i.⁊.l.iiij. In quo delico pa
ri paſſu ambulat qui ſeruũ alienũ
ſolicitat vel appoꝛtat et ſic etiam

de ancilla aliena.id qð facit.i.q.
i.c. Qui ſtudet in fine yſið x li. ety
mo. In his oibus pꝛimum locuz3ʒ
tenet ſacrilegium. ſcom plagium.
tertium peculiatus. quartum abi/

geatus et ſucceſſiue et in omnibꝰ

Sr auius eſt manifeſtum furtum q;

occultum.

De pena kutti lclend

.—

agitur eſt quadꝛupli reſtitutio.
Non manifeſti vero eſt dupli etiã

poſt annum Inſti. de perpetuis a

tempoꝛalibus actionibus Sfurtia
ff. de furtis.l.fi In foꝛo autem cõ

ſcientie ſufficit reſtiruere ſimplum
cum omni damno m theologos
in.iiij.ſententiaruzʒ. di.xv.Quãdo

autem eſt plus q; fur vt quia ar/
matus et occidit vel eſt nocturnꝰ

depopulatoꝛ agroꝝ vel vini tunc

eſt pena capitis de Jure ciuili vt
infra de raptoꝛibus dicemus Ola
gi autem pena eſt vltimum ſuppli/⸗
cium etiam de Jure diuino. Exo.
xxvij. Qui furatus fuerit hominez
et vendiderit cum ↄuictus noxe fu

erit moꝛte moꝛiatur tranſſumpti/

ue habetur extra de furto. c.pᷣmo

De rapina dilkinitin ꝛt

Sequitur de rapina pꝛo cuius dif
finitione bꝛeuiter ſciendum ꝙ rapi
na eſt raptus violentus rei vel ꝑ⸗
ſone animo perpetuo retinendi vł
ad placitum diſponendi de re ra/

pena furti manifeſti ſi ciuiliter

pta vel de eius vſu pꝛob atur. xx
Vi. q i.c. Raptoꝛes.

De diſtinctione rapine

Notandum ꝙ raptus committi
de perſona non ſolum virgine ſe⸗
vidua et ſanctimoniali. xxvi.q pꝛi
Raptoꝛes et.c.Si quis et. C. de·
epiſ.et cle.l.Et ſi quis Et pᷣm le⸗

ges non diſtinguitur vtrum violẽ
tam quis rapiat an inuitam ſpon

ſam ꝓpꝛiam an alienam. coniuga⸗
tam vel non coniugatam. C. de

raptu virginum.l Raptoꝛes. Se

cundum canones vero in pꝛopꝛia
ſponſa non cadit raptus xxvi.q.i

C Lex illa et extra de Rapto. ca.
Cum caulſa Rapina vero rerũ eſt
que fit per violentiam que in rapi/

na concurrit et per iniuriam q̃ in/

fertur perſone cui rapitur q̃ non

concurrunt in furto licet ſenſuales

homines magis verecundẽtur de
crimine furti q; rapine vt dicit be/⸗

atus thomas.ſecunda ſecunde.q.
lxvi.

(De pena raptoꝛum.

De pena raptoꝝ ꝑſonaꝝ etiam
cũ ſuis fautoꝛibus Sciendum ꝙ
m leges eſt pena capitis vt in di/
cta.l. Raptoꝛes.C. de Rapto. vir.

et in dicta.l. Si quis. C. de epiſ.

et cle.ſecundum vero canones de/⸗
bent excõicari. xxvi.q.jj.c.pꝛi.a iiij
Oena autem raptoꝛum verum ſe/
cundũ leges ſimiliter eſt pꝛiuatio

vite ſi fit latro famoſus vt. ff. de

pe.i. Capitaliũ Graſſatoꝛes et qͥ
famolſos et. C. de fur. ac. in auten/
tica nouo iure et hoc eſt ſi crimina
liter agatur. Si vero agatur ciui
liter infra annum in quadꝛuplum
poſt annũ in ſimplũ ff. vi bo. rap.l
i. et. ij.ᷣm canones vero raptoꝛes
rerum multpliciter puniũtur Mã
raptoꝛ pꝛimo excõicat᷑ ab ep̃ᷣo vj
bi deliquit. extra de rap.c.i.et.vi.
q.iij.c ꝓlacuit. Scðo denegatur
ei penitentia niũ reddat ablata vł
plenã ſecuritatem de reddendo
faciat ſi poteſt. Si vero nõ poteſt
in moꝛte nõ denegabitur pñia ne
q; viaticũ ſi verꝰ penitens deuo/
te et humiliter petat et doleat ꝙ
non p̃t ſatiſfacere attñ denegari
ſibi dʒ eccleſiaſtica ſepultura ad t᷑/
rorem alioꝝ vt in.c.ſuꝑ eęo extra
De raptoꝛibꝰ. De occultis tñ ra/
ptoꝛibus nõ debʒz talis rigoꝛ ob/
ſeruari ᷣm Inno.iij. c. In lris ex/⸗
tra de raptoꝛibꝰ. Et nota ꝙ ſacer
otes aliter ſe hñtes cũ pᷣdictis
raptoꝛibus vel ab eis elemoſinas
recipientes quaſi rapine partici /
pes ab officio et beneficio ſũt de /
ponendi vt in dicto.c. Suꝑ eo.

De pꝛeda dilkinitio: ac:

Sequitur pᷣm pꝛedidam auctoꝛi/
tatem Innoxrentij de pꝛeda⸗Oro
cuius diffinitione ſciendũ ꝙ ̃da
ꝓpꝛie eſt per violentiam aliena tol
lere quaſi ex pᷣdio dẽa. p̃da em̃ ex
hoſte fit luerum ex negocio Com
pendiũ ꝓpꝛie ex pondere vñ pᷣda/

De quadꝛuplici diſtin⸗

ri idem eſt ꝙ diripere. Et pꝛedo
ꝓPꝛie eſt qui alienam inuadit pꝛo/
uinciam. Vnde pᷣdo dicitur quaſñ
expoliatoꝛ et alioꝛum raptor ſe/
cundum papiam.

ctione pꝛede.
De diſtinctione p̃de eſt notandũ
ꝙ qttuoꝛ modis diſtingui p̃t. pꝛi/
moſiquidẽ mõ pᷣda vocari pᷣt ꝗqð
a raptoꝛibus vi diripi᷑ Dicũtur

aũt pᷣdones publici latrones qui

in ſtratl. publicis aggrediũtur ho
mines viatoꝛes qͥs p̃ᷣdones licet
occidẽ pᷣm leges.C.qñ liceat vni⸗
cuiq; ſine Jure vindicare l.i. a. ij.
Ecðo dicit᷑ pᷣdo miles auferẽs vl
tra ſtipẽdia ſibi ↄſtituta.xxiij.q.i.
Militare Ex q̃ Johes bap. dixit
militioꝰ querentibꝰ ab eo quid a/
gere deb erẽt vt ſalui fierẽt Rñdit
Johes neminez cõcutiatis neq;
calumniam faciatis et contenti e⸗

ſtote ſtipendijs veſtris. luce. iiſ.

Tertio dicitur pᷣdo pꝛelat qui vt
ꝓcuratiõem impendat legato vxł
ſiłes expenſas faciat plł'extoꝛquet

a ſubditis ꝙ; ſoluit.extra de emu

nitate eccie.e. Quia pleriq; Tales

enim qui ſolummõ ſuaz mercedẽ

q̃runt et nõ curãt de ouibus mer
cenarij et nõ paſtoꝛes a dño nũcu
pãtur Johis. x. Mercenariꝰ autes
et qui nõ eſt paſtoꝛ. Quarto di/
citur pᷣdo iudex vel offieialis pecu
niã indebite accipiens C. ada/Ju

li. repetendam. l. omnes.

(De pena pꝛedonis.

Sciõdũ ꝙ pᷣdonisa raptoꝛis par

pena Lam quos par facinꝰ cõ/
tingit comquinari pena debzʒ ſilis
comitari xv. q.iij. Sane.

De bello dittinitio le⸗
Sequitur de bello Oꝛo cuiꝰ diffi/
nitiõe notandũ ꝙ bellũ pꝛius vo
catũ fuit duellũ eo ꝙ due ſũt par/
tes vna vincens. altera perdens
Doſtea mutata et detradta l! ttẽa
dicit bellũ Olij ꝑ antifraſum dicũt
dictũ a bono bellũ diminutiue eo
ꝙ mime ſit bonũ vt diẽ papiasa

refert archið.xiij. cã in pꝛincipio

De duplici diltinctibe
belli. De diſtinctiõe ſcienduz ꝙ

bellũ pᷣt pꝛincipalr duobꝰ modis

diſtingui videlz aut ẽ bellũ licituz
aut illicitũ. Od cognoſcendũ aũt
qð bellũ ſit licitũ tria pᷣncipalr re/
quirũtur ſcʒ Oꝛimo cauſa pᷣcedẽs
Scðo auctoꝛitas accedens. Ter⸗
tio intentio ↄcomitãs. Oꝛimo igi/⸗
tur ad iuſtũ bellũ reqͥrit᷑ iuſta cau/
ſa vt qꝛ mout᷑s bellum pꝛimo fuit
offéſus a q̃rens iuſticiã nõ inuenit
WVñ NVug'. in li. xxxxiij.qõnuʒ dicit
Vuſta bella diffiniri dñt qᷓ vlciſcũ /
tur iniurias. Si gens vel ciuitas
plectẽda eſt q̃ᷓ vel vindicare negle /
rerit qð a ſuis impꝛobe fem̃ ẽ vel

reddere qð ꝑ iniuriã ablatũ ẽ.xx/

j. q.ij. dãs noſter hinc etiã patet
repꝛeſalie ↄcedũtur vt tractat
is Bartol' in ſuo tr actatu de re

pꝛeſalijs Scdo requiritur auſtoꝛi
tas ſuꝑioꝛis qñ quis alias ꝑ iudi/
tem iuuari nõ pᷣt ſuũ iudiciũ ꝓſe/⸗
quendo. xxiij. q.i. Quid culpat᷑ et.
xxiij. q.ij.c.i.⁊.c. Juſtã vbi dicit ꝙ

iuſtũ bellum eſt qð ex edicto geritc

de rebus repetendis. aut ꝓpulſan/
doꝝ hoim cauſa eſt. Tertio requi
tur intentio recta qꝛ ſicut intendit᷑
vt vel bonũ ꝓmoueatur vel malũ

euitetur Vnde non licet fieri ex /

dio et ſilibus ſed ꝓprer iuſticiã et
caritatẽ vt in pᷣdicto. c. Quid cul/
patura.c.Militarea hoc etiã tho.

60
3

Cuid iniuſto bello ac

quiritur.

Circa qð ſciendũ ꝙ qui iuſtũ bel/

fũ hʒ ſuũ facit quicqͥ d rapit ab ho

ſte vel auxiliatoꝛibꝰ eiꝰ ſiue ſub di /

tis ſiue alijs quſq; ſit ſibi ſatis fa/

ctũ de om̃i damno a laboẽ et oꝑpe
tã ſui q; ſuoꝝ vel donec ipᷣe hoſt.
offerat ſe ad Jus et velit ſatiſfacè
di.i. Jus gentiũ. xxiij.q. vij. Si de
reb?. Ultra G aũt nõ debẽt recipe
re niſi foꝛte eſſet talis hoſtis ꝙ ꝓ/
pter hereſim vel aliqð hmõi bona
ſua eſſent ꝑ edictũ publicata.

bello. Sub diti vo bellãtiũ iniuſte
ſi in tali bello nõ pꝛeſtãt dñis con

filiũ auxiliũ vel fauoꝛẽ nõ ſũt ſpo/

liandi vel in aliquo puniendi Oe/⸗
na enim ſuos tm̃ debet hr̃e aucto/
res. Exẽplũ de his qᷓ ft a maioꝛi
parte capłi.c.queſiui.pᷣma.q.iiij.c.
pꝛi. Quod verum etiam eſtſi dñs

pꝛedicto ꝝ in ipſo bello iniuſto vta
tur rebus ipſoꝝ eis ablatis Sił

auerſi negrini iNercatoꝛes Kuſtu⸗
ci euntes et redeuntes et in agri

2

et ſemina poꝛtant extra detreu. er

bate. e. Innou am xxiiij q.iij. Si
quis romipeas.

De diuilione pꝛede in

bello acquiiſrtt.

Poꝛro tota pꝛeda que ꝓuenit de
bello iuſto dñi è et ipſe tenet᷑ diui⸗/
dẽ hᷣm ꝓpoꝛtiõem et q̃litatez pſo/
naꝝꝑ.i.di. Jus militare et notatur
xxiij.q.v.dicat aliquis

(De pena bellaͤtii fiulte

Oena aũt iniuſte bellãtiũ ſills pe
ne p̃ᷣdonis Wñ etiũ toꝛneamenta

ſũt ꝓhibita de Jure canonico ex/

tra de toꝛneamẽtis c.i. Cruenta e/
mm ſpedtacula non placent. C. de
gladiatoꝛib l. vna libꝛo.xi. et alle

gatur in gloſa extra de purgatiẽe

vulgari. c.i. Ham et ludus noxius

in culpa ff. ad legem acuiliaz.1.
Mã ludus eſt in ꝓhemio.ff. cira

fin ẽ dicitur et quis eos ludos ap/
pellat a quibus crimina oꝛiuntur
fer alia nanq; certamina xp̃ianis

ſũt ꝓhibita ꝑ Iſio. xvijj. etymo.

AIpl plene tractat per octo ca/

pitula E rinde cti taliũ ſpectacta

Ar.„

Phibtur ꝓpter ꝓnitatem quã ad

laſeini et erndelitatem intentant
xxiij di.his ergo de cõſe. di.i. Qui
n die de conle. di. v. Nõ opoꝛtet

nõ ſũt ſpoliãdi clerici. Religioſi.

cultura exites et aialia qb* araär

de q thomas ſcðᷣa ſcdᷣe. qᷓ. clxviij.
BSciendũ eſt etiam ꝙ clericis bel/
lare non licet. xxiij. q.viij per totũ
et btũs thomas ſcoa ſcòe.q.xl.li/

cet tñ eis ad terroꝛez arma defer/
re non vt ꝑcutiant ſed vt defẽdãt
xxiij.q.iij. Aaximian et notat᷑ de
vita et ho.cle.c.clerici.Nrma nan
q; clericoꝝ ſunt oꝛões et lacrime
xi. q.iij. ſaluatoꝛa. xxiij q. viij. Sal

uatoꝛ et. xxiij.q.viij Cõuenioꝛ et

de pᷣdcis ſatl. habet᷑ xxiij. q.viij.ꝑ

uaſterij arma tenentes ſine licẽtia
abbatis vel ſuꝑoꝛis ex iuſta et rae
tionabili cauſa conceſſa ipſo iure
ſunt excõicati vt in.c.Ne in agro 5
OAua vero de ſtatu religioſoꝛum
in cle.

De liclta dekenlione:

Sciendũ circa materiã belli ꝙ de

Jure naturali qᷣlibet p̃t vim vi re/
pellẽ dũmodo tñ incõtinẽti h fiat
a cũ moderamine inculpate tutele
ei. ꝙ tutela illa moderata et ſine
culpa ſit vt dicit tex in.c ſignifica/

ſti vᷣus finem extra de homicidio

Ibi q;uis vim vi repellẽ licet incõ
tinti oẽs leges et oia Jura ꝑmit/
tãt.qꝛ tñ illud dʒ fieri cũ modera/
mine inculpate tutele non ad ſumẽ

Dam vindid ã ſed ad iniuriam ꝓ/

puſſandã Nbi dicit gloſa circa fi

nẽé ſeruat᷑ em̃ moderamen ſi id tm̃
fiat quo omiſſo violẽtia repelli nõ
poſſet. Sic ergo v bi ſic violẽtũ in/

terficis ꝑickm moꝛtis ab eo vitat᷑

nõ poteris eũ ſine pena interficis

ff. ad. I. acquilea.l. iiij. et. C. ad

totũ Monachi aũt intra ſepta mo

—.—

le. coꝛ.de ſiccarijs le.ij.et.iij. Si ãät
vis infer atur reb licitũ eſt repellẽ
incõtinẽti illatã et inferẽdã vel q̃n

to citiꝰ poterit vel ſciuerit collect.

aicis.ff de acqſitiõe poſſeſſiõis le.

Oꝛ in eo Fvl. et le. Clam poſſidẽ
Qui ad nũdinas et extra de reſti.
ſpo.c.olim Iniuriã vero illatã ex

interu allo repellẽ nõ licet qꝛ ſic eẽt
vindicta. Et intelligütur ↄtraria

ita ſignata in dicta gloſa et in eo
ꝙ dicit licere repellẽ iniuriã ꝓpul/
ſãdaz itelligit ſiue a ſe fiue a ſocio
xxiij.q.iij. c. Hõ inferendũ et. c. vl.
Et ſiqdez vis ſine iniuria fit in ꝑſo
nis tac pᷣt vis repelli priꝰ q; ſit il /
lata Nãa licitũ eſt occidẽ iniuriãtezʒ
et eũ qͥ vult occidẽ ſi alit᷑ nõ pᷣt qͥs
man“ eiꝰ euadẽ.ff ad le.acqͥ le.iiij.
et. v. Et ſcienð ẽ ꝙ licet talis defẽ
ſio ſit ↄceſſa nõ eſt tñ pꝛecepta vt

quis teneatur ad hoc imo pꝑfectiꝰ

eſſet remittere et nullã defenſiõem
facere iuxta ſententiaz ſaluatoꝛis
Mat. v. ibi. Ego ãt dico vobis nõ
reſiſtẽ malo ſed ſi qͥs te ꝑcuſſerit in
dextram maxillaz pᷣbe ei 7 alterã
Et ei qui vult tecũ in iudicio con/
tendt᷑ et tunicã tuã tollẽ dimitte ei
et palliũ. Et quicũq; te ãgariaue/

rit mille paſſus vade cũ illo a alia
duo Et Mat.x. dicit Ecce ego mit
to vos ſicut oues in medio lupoꝝ
et infra. Tradet aũt frater frem in
moꝛtẽ et pr filiũ et inſurgẽt filij in
parẽtes et moꝛti eos afficiẽt Et †·
Molite timẽ eos q̃ occidũt coꝛp.
aiam aũt nõ poſſũt occid᷑ poti
us eũ timete qͥ p̃t aiazx et coꝛp p/
dẽ in gehẽnazʒ Et apdicit ad Rð.

xij. Benedicite pſequẽtib' vos bũ
Dicite et nolite maledicẽ. Et infra

ſi fieri ᷣt qð ex vobis eſt cĩ oibus

hõibus pacem habentes nõ vol/

met ipſos defendentes cariſſimi h̊

date locum ire. T.

libenter tolerare dẽmꝰ

De iſta patiẽtia pro amoꝛe xpᷣi fe

rẽda multe ſunt rões. Pꝛima ẽ qa

ex tua vindicta vł defenſiõe pꝰ illa

taz iniuriã nulł' fructſ eqtur. Si
em̃ eruis ockin eiꝰ qui eruit tũc Pt᷑

B nõ reſtituit᷑ tibi tuꝰ.geñ. xxxvij.

Quid nobis ꝓdeſt ſi occideremꝰ
fremenr̃m Scda ratio ẽ qꝛ ex hoc
cãm tuã iniuſtaz facis pᷣs. Si red
didi retribuẽtibꝰ mihi mala deci/
daz merito ab inimicis meis ina
ms.q̃ſi dicat.cadaz a iuſticia mea
Tertia ratio qꝛ magis excitat᷑ ira

cũdia ꝑ Niroldos ſin ignis ꝑ o//
leũ aqua mixtũ.

traria ſimul ſibi iũgãtur.et apꝰ ad

Rõ.xij. Noli vinci a malo ſ̊ vince
in bono malũ. Quarta ratio quia

frudꝰ pacie ꝑdis.ſi em̃ pat ẽter tu
liſſes iniuriã magnũ pꝛemiũ acce/⸗
piſſes h qꝛ vindicaſti et coꝛꝑis dã

bus et fratribꝰ et cognatis et ami
cis et moꝛte afficiẽt ex vobis ete/
ritis odio oibus hõib ꝓPpt᷑ nomè
meũ et capillus de capite vr̃o nõ

peribit. in pacia vr̃a poſſidebitis
animas veſtras Et Ja.i.patittia

tũ. Vñ dicit btũs ſe⸗
uerinꝰ.Natura reſpuit vt queqʒ cõ

nũ pater. et ſalutis hine dicit vꝛ=ẽ6
ſuce. xxi. Tradimini aũt a paremi

autem opus perfectũ habet vt ſy
tis perfecti et integri in nullo defi/
cientes. Quinta ratio quia diabo
lo gaudium facis quia tunc vno
idu te et illum condemnas et il/
le cecidit cum te ſociaſti de illo et
illum ſociaſti de te hinc dicitur ec/
cleſiaſtici xxi. Quaſi romphea bis
acuta hominis iniquitas plage il
lius non eſt ſanitas. Eſt enim rom

ictu binos interficit Epiritnaliter
ſicut phinees binos pugione ſuo
vno ꝑfoꝛauit ictu in adulterio de/

pꝛehenſos Dumeri xxv. Sexta qꝛ

deus melius vindicabit ſi ei vindi /
ſctam ſeruaueris ſicut em̃ eternus ẽ
ita eternum vulnus infligit. Mat.
xxv. Et ibunt hi in ſupplicimm eter/
num. Et danielis xij. Qui doꝛmie

runt in terre puluere euigilabunt.
Alij in vitam eternam. alij in oxpꝛo

biuz vt rtidrant ſemper Et Aar.
xxv. Liſcedite a me maledicki in i/

gnem eternum. Septima quia nõ

debes auferre deo officium ſuum
Vpſe eniz dicit mihi vindickam et

ego retribuam. dent᷑.xxiij. Dcaua

quia patientia creſcit per tribula/
tiões. d ſ.õ. v. Gloꝛiamur in tri
bulationibus ſcientes quia tribu

latio patientiam operatur patien

tia aũt pꝛobationez probatio ve
ro ſpem ſpes autem non confun/
dit quia caritas dei diffuſa eſt in
coꝛdibus noſtris per ſpm̃ſcm̃ qui
datus eſt nobis Nona ratio quia
dñs noſter facilius miſerebi᷑ Uñ
dauid cum malediceretur a ſe et

argueretur maledicẽs a ſeruis Rñ

dit dauid dimittite vt maledicat
mihi foꝛſitan reodet mihi deus be
nedictionem pꝛo maledictiõe ha

O 90 9% „ —
De homicidio dilfinitõ
Joſt. bellũ in auctoꝛitate pꝛedicta
ſequitur homicidiuz pꝛo cuius dif
fininone ſciendum ꝙ homicidiuz
idem eſt ꝙ hominis ceſio Cõpo/
nitur enim verbo cedere et ex noie
humano NVnde homicida idez ẽ
ꝙ hominẽ occidens vt dicit ynð.

et papias.

Triplex diſtinctõ homi
cidij Homicidium triplex eſſe po/
teſt Oꝛimum ſpirituale Secundũ
vocale et Tertium reale Pꝛimu

homicidium ſcilicet ſpirituale eſt
omne moꝛtale peccatum iuxta ſen

tentiam apoſtoli ad Rõ. vi. vbi di
cit Stipendia Dttñ intelli
gendo homicidium ſpirituale qᷓſi
Diceremus homicidium coꝛdis o/
ris et operis Coꝛdis ſiquidez ho

micidium tripłr cõmitti poteſt ꝓ/

pꝛie loquendo pꝛimo odiendo ad
moꝛtem iuxta illud pꝛi. Joh̃is.iij.
Qui odit fratrem ſuuʒ homicida
eſt Tale ſiquidem dici potuit ho/
micidium fratrũ Joſeph de quibꝰ
geñ.xxvij.ſcribitur. Oderant eum
fratres eius neq; poterant ei quic

ꝙ; pacifice loqui Et cum deliberal

ſent eum occidere dixit Judas
fratribus ſuis Quið nobis ꝓdeſt
ſi occiderimus fratreʒ noſtrũa ſce
lerauerimus ſanguinem eius.meli

us eſt vt venũdet᷑ Scðo ꝓponẽdo

hodie ſcði regũ.xpi.

——— — w

. . . —, ---ETT-ʒ— W — ð

occidere ſicuti oſuit Eſau occi/
dere Jacob frem ſuũ dicens De

nient dies luctꝰ patris mei vt occi

dam fratrem meum Hacob. geñ.

xxvij. Tertio conſentiendo in moꝛ

tem pꝛoximi ſicut achab in moꝛtezʒ
naboth. iij regum xxi De his auũt
generibus homicidij habetur etia

in decretis de peni.di. c. homicidit

oꝛum et.lxxxvi.di.ſngulis.

De homicildio vocali
ſeptuplici..
Nocale homicidium eſt qdð voce
in oꝛe cõmittitur his modis pᷣmo
modo mandando. Mat. ij. Pero/
des mittens occidit omnes pue/
ros.qui erant in bethiehem er in
omnibus finibus eius l. di. Si ꝗͥs

viduam etr de penitentijs diſt. i. c.

periculoſe. Secundo iudicando ſci

licet iniuſte et non ſeruato iuris oꝛ

dine ſicut pilatus contra xpᷣm de
quo ſcribitur luce. xxiij. Moiudica
uit fieri petitionem eoꝝ Circa qð
vide qð notatur in. c. Cum eterni
de ſen. et re.iudi. li. vi. vbi iudex in
iuſte iudicans ad moꝛteʒ debz pu
niri pena talionis. Circa qð etiaʒ

vide que habentur in. c pꝛo huma

ni generis redemptione de homict
dio li. vi. et in.c. vno de homicidio
in cle. Tertio conſulẽ do ſicut cay
phas fecit in concilio contra xpᷣm
dicẽs vos neſcitis quicq;ᷓ neq; co/
gitatis Expedit vobis vt vnꝰmo
riatur homo pꝛo ꝓpło et non tota
gens pereat. vbi aug' dieit. Von
ſolum illi homicide ſunt qui mani/

bus hoiem occidunt ſed etiam un

per quoꝝ conſilia fraudem et ex/
hoꝛtationem homines extinguun
tur hinc et apꝰ. ad Rõ.i. Non intel
ligentes quoniam qui talia agunt
diggni ſunt moꝛte non ſolum qu fa

ciunt ea ſed qui conſentiunt faci⸗

tibus Md qð etiã xi.q.iij. c. Qui
conſentit et Innocentius tertius
in. c. Ad audientiam extra de ho

micidio Dicit ꝙ intelligitur con/

ſilium vel mandatũ dediſſe in moꝛ
te alicuius etiam qui ſualt roga/
uit vł mãdauit vel exhoꝛtando co
natus eſt oſtendere vtilitatem ex

tali Pomicidio ſucceſſuram. Quar
to inſti gando ſicut de diabolo di

cit dñs Yoh̃is.viij. Ale erat Homi

cida ab initio et Sap̃. ij. Innivia

