sTRYK de dammo rgbu: alienis licite dato. c. 4

|. $. 46-

$) xRESS. C. l. BOEHMþEx ad cangPZOV. Qu. 9H

obf. 2.

$. CCXXXXVI.

Quafi crimen rapinae patrant ii, qui ex im-

prudentia debitori fuo, praefertüm fi fugam

meditatur, rem vl extorquent 1); qui eum, a

quo prius fpolitati, aliotempore iterum fpoliant

opinione iuris 2); qui iuffu domini, et in eius

Ó

vtilitatem, . proprium lucrum nullo modo fpe-

rantes, rapiunt 3), cet.

T

q

I) ENGav. c. l. $. 143.

2) CARPZOV, qu. 9I. n. 37. Íqq.

3) 1DEM. c. l, n. 16. íqq.

$. CCXXXXVIL

Socius fpecialis rapinae eft, qui ad. rapinam

42.).

älterþs liþgre animo lucrandi concurrit (S.

Ergo

187

- Lil. II. Cap. 'VI. de raþ;)za.

Ergo requiritur, vt concurfüs fiat animoflu;

itüt

cri faciendi.

Itaque qui in excubiis ftetit fine

df«

animo lucrifaciendi, aut qui rapina plene com-

/[lle

miífa accedit, focius rapin

j

ae no? eft, quam-

t5

uis puniri queat.

f

cocczrr diff. de focio eriminis $. 35..

0

XRESS. ad ciz. arz. $. 5.

n

ENGAV. C. l. $. 144-

129. '1'36..7-

1

diff, qungEcHr Refp. 6. n.

.CAPVT VIL

DE

li

POENA RAPINA E.

C. G. G.. GLAVE dzjf de poeza rapitae,

Tl«

*

| Halae

1771.

M

$.

CCXXXXVIII.

CanoLvs in crimen rapinae gladí poe«

!

ild

nam, aut aliam, moribus in loco quodam pro-

batram, rtistamen, ftatuit 1).

In S5xonéa

(

raptoris cadauer rotae folet imponi i2)y quod

etiam . Do£tores extra Saxoniati hodie in. vfü

eífe perhibent 3).

1) C. C. C. arr. 126.

2) CARPZOV. QU. 9O,. f. 14«

3) 1pEM c, l

PKR.BSS. C. ;0 5- Ioh*- 35 1

*

gehgi;

i

188 Lib. Il-.Cap.V L. de poeua vapinae.

Schol,

GAROLVS

V

in art.

126.

ita ftatuit:

41

Stem epn iebet 6ofbafter übertounoner rauber, fofl

mad) eermbge onfer oorfarm, bnnb onferer gemeps

mer. fepferliden. red)ten ,

mit benm (d)roerbt obet

j

toie an jebem orf (nn oifen fellen mit guter geroon?

5

bent Derfommen ift, ood) amleben ge(ttafft tverben,

Pl

onf. art

II9.ibi: epnem rauber glcid) ntif bent

«

fd)mert pom [cben jum tobt geridbt tverben.

Suftu-

lit ergo Imperator diftin&ionem inl. 29. $.

Io. D

de poenis fundatam,

quod elucet ex verbis:

eyi

CARO-

ieoer bofbafftiget. ubermunbnec taubet ;

Lvs V.Íe ad ius romanum quidem refert, fed tan-

tum quoad poenae capitalis fpeciem ,

vti integer

contextus

oftendit.

Interim hic articulus largam

difputandi materiam iam olim praebuit et adhuc

[/

praebet

Vid. IN TERPRETES ad art I126. LEY-

H

sER Íp. 535,. m. 23

BOEHMER ad cARPz. Qu.

9o obf. 2

GRASS. c,l

699. HARPPRECHT

Ms

in Refpomf. "Vol. L. refp. 8

n. I38. /feqq.

LA V-

(

&

TERBACH in Coll. zb. pr. h. t.Gtruben in oen

redjtl, 23eoenten z. Sbeil n. 158.

t

$. CCXXXXIX.

Eadem poena infligitur focio rapinae, qui

ex pacto antecedente concurrit ($. 69. 100. 1),

:

aut qui focius principalis eft. ($. 70. 101 )z)

^ l)xxpssc154*2.ct55*3

2) CARPZ. qu. 91. n. 27. 28. 29.

$.

CCL

Quae poena ceffat, quia non eft prome-

rita, et extraordinariae locus efta) in rapina

atteutata aut igcbodta (S. 88.242.) 1), b)in

qua,

x

!

X'Liä.* H. Cap. F II. de poe?m vapinae. 3189

ut

f

gun/z' crimine raþz'na"e (S. 86J.£47.), C) in focio

ny

minus principali.et in eo, qui excubias egit aut

Qu

alio modo concurrit fine lucrandi animo, aut.

of

Wt

rapina plene'commiífa, graffatorem recepit,

aut res raptas fciens emit aut ve

um

cet,

gdidic ($.247.)»

ff

j D

I) CARPZOV, qU. 91. n. 3r.

qu

YUL

g.

CCLI.

at

t

Praeter cauffas mitigakdi commttes (S. 1"5"1.

z

1$4.) in rapina proprzae non funt de iure cog-

Thuc

EY

quumi MNecenim fexus, nec dignitas raptoris,

nec pretium aut vile lucrum, . nec reftitutio

u

rei raptae aut transaciio aut remiífio, necex-

IT

ceptio rapinae fine armis aut prima vice aut in

j

aedibus locoue priuato alio commiffae attendi-

tur; necid raptorem iuuat, quod ab alio an-

tea fpoliatusfit, fi alium innocentem rebus

fuis v1 exuit; de vis adhibitae gradu, et quan-

qül

do leuior dicenda fit ad effe&tum mitigationis

)

poenae, ex circum&antiis iudicandum eft,

l)

INTERPRETES .ad'C. um C."ärt; 126.

LAVTIERBACH CQ. l

ätcubgn i b

$.

CCLIL

*

"

Quum fieri poffit, vt circumflantiae rapi-

nam aggrauantes (S. r55.) ad rapinam prae-

H

fentem accedant, tunc poena ordinaria extrin-

fecus quidem exacerbari 1), non tamen poenae

f

genus

190 . Lib l] Cap. F IlI. de plagic.

gehus'mutari poteft (5 1$6.)). Circumftantiae

eiusmodi aggrauantes effe poffunt, fi rapina

faepius, aut turbatim,. aut cum maxima vi et

per;umone,' aut in rebüs publicis commiffa eft,

1) AVG, de LEvsEn Vol, VIII. p.152.

6. — CCLUIL

uae de repetitione rei furtiuae damnique

reftituione diéta funt Cap. IIL , hoc quoque lo-

co veniunt adplicanda.

Quamuis enim actio

vi bonor. raptor. contra heredes non detur; $.1.

I. de perpet. et temp. a&l. 1. 2. $. £ D. v £onor.

gapt, l, 111. D. dereg. iur. daturtamen cozi&fzo

fürtiua c.l. 2. $. £. quoniam rapinae etiam fur-

ben

tum ineft, pr. I. de vi Zezor. rapt.

at

De quatruplo vid, GRAssS,

Pa

LAj

l, p. 716. feq. et

LAVIERBACH C, l. $. 18.

2

fü

u

CAPVT VII. ;

lo

DE

h

f

PLAGfd

CAR. OTT. RECHEN B*E/RG. dif, ad L. Fabiam de pla-

giariir. Lipfiae 1745.

AVG, de L&xsEr. de plagio Spec. 624.

CCLIV,

f

$

ü

Plagium eft. fraudulenta liberi bominis vel

dl

./;äruz'r U/:/;l"em' [sppreffo.

li.

g]

.....

Lib 1[. Cap. FIIl. de plapgio.

I19I

if

l x.3..5. 6..6. 2, T. 1. 7- et.wlt..C, h. t.

L

Ia

Dicatur de p/apio lirerario, tam erudizorum, quama

| &

bibliopolarum

Horurm facinus ad furzum propius

a2ccedit

IAC. THOMASII diff. de plagio lizera-

a

Tio. qufae 1692.

FRANC. DVARENVvs de plagias

giis et f[criptorum alienorum compilatoribus in & 1v$ p,

Opp.Fr£. 1607.É. p. 1105. GV1 E. HIER, BRVCKNERI,

Pr. deplagio litteravio in [Ludio iuris.Ienae 1717. Avo.

SCHMALZGRVE*

de-DEYSERC, l. m.-16. 1qg.

t

&ER in Coxf. T. I.

conf. 57.

xyermann in Dee

l*

eiammlung ber Refponforum, Vol. L. refp. 100.

i

Íqq. 7job. GOtepb. Düttet bet chbewnady

kIII

ömcï.

Góttingen 1774.

Jh

j

$. CCLV

rc

Itaque is, qui hominem mgenuum vel li-

bertum, fciens, dolo malo, inuitum emit, ven-

donat,

d

tht cenat

inuin&tüm- habet,

quique

alieno feruo perfi uafit, vt a domino fugiat, aut

fuvmuum vendit,

vel infciente domino cela-

uit, inuinctum habuxt emitue fciens dolo ma-

lo, autin dotem dat, plagiarius e(t: In liberis

hominibus indiftinéte; in feruis, fi non adf t

furangi animus, alias enim furtum eft.

INTERPRETES

ad tlto .

ad L. Fabimm de

glagiarüs,

"

*

*

CCLVI.

Itaque bonae fidei poffeffor, qui ignorat

feruum alienum effe 1), aut qui hominem mor-

tuum partumue abactum vendidit 2), aut, qui

'l

ancillam aiienam libidinis gratxa abduxxt, pla-

giarius non eft,

31

um

192 — ib Il. Cap. VIII. de' plagio.

1) lo 3. pr- 'E'. ho to'

2) HARPPRECHT Refp. crim. '47.

pl

$.

CCLVII.

I

0

In conftitutione caroliza altum de hoc de-

E

li&to filentium eft,' In iure roma20, fecundum

vit

ütr

L. Fabiam, primum fuit poena pecumiaria,

poftea pro circumftantiis grauior, et quando-

£05

T

que, fcilicet fi liber homo fürreptus, capitalis,

$. 1o. L. de pobl. iudiciis,

fitu

e

E r.66vlt. E 1.7. et vlb 6 B.

s. CCLVIIL

Hodie poenam fic definiunt, vt, quiin fer-

uitutem hominem detrufit, morte puniatur 5

reliquos vero plagiarios aut fuftigationis, aut

relegationis, aut carceris aut pecuniaria poena

pro arbitrio iudicis exfpectet. . Idem ftatuit ius

C4ALOIICUm.

Sociorum eadem eft poena.

à C. Io Xv dCfurti.f-

AVG. de LEYSER c. l, m. I. 2. 3. 4« 5. IOv

S.

*CCLIX.

Poena leuior ftatuitur, fi plagium attenta-

tum aut inchoatum fuit 1) ($. $8.).

Grauio-

rem poenam meretur aliquando iudaeus chri-

füanum, p

fupprimens.

upillum tutor, magifter difcipulum

"

1) Cbriftían Cbona

fius im a. 525.'4 in Ifïen Sbeil

,,21 fte 20bbanolung.

$. CCLX,

R3

Lil. 11. Cap. F HI. de plagio.

193

S.

CCLX.

Pauca de wzlitum lectiombus, corzgm/ tzonibus,

Is, qui militesle-

þl igi0 militayt, fübiiciamus.

gi, vel pubhca auctoritate id facit,

vel non,

de.

$i hoc, fi in perduellionis crimen f*!egenerat,

lum

alias arbitraria tan-

vltimo fupplicio punitur,

i,

tum poena.

Si illud,

vel limites feruat,

vel

(

eos tranhhc, vim, lmuH'u Principis, mfcrendo.

"

Si prius, iure agïr et extra poenae metum po-

fitus et. . $1 potterius, dehnquxt immo et cae-

de potefi repelli.

/

SEPTIM. ANDR. MERCKLIN de flagio milizari,

Altorff, 1728.

(l«

AVOG, de LEYSER C. l

m.

6.

7.8. 3. 3.

WE

I4. 15*

tU

IO. AD, ICKSTATT. de ilitis mzlztum canqmjï.

X

zionibus

in territorio alieuo eammque 1)06711!, in

Ls

Ops[c. 'Y. l. p. 346.

CAPVI IX

DE

DELICTIS CARNIS GENERATIM(

!

IU

ÉRASMI VNGEPAVERI dzü' de deliiis carnis.

Ie.

nae I640.

Jl«

J

mrNR. HAHNII dif. de delz&zs carnis, Helmft,

I()4)o

Roftoch.

i

&EORG. RADOVII dzJU' dc delz&zs cartiis,

1675.

N

CONR^-

,

194

^ Lib. II Cap. X. de a'elz'&z'.ef

cowm.PHiL HOrrMANN dif. de morabilioribus

tel

deli&l. mazrim. temporibus, Regiom. 1726.

qüt

j.30€ CHRISTOPH. RVDOLPH dif. de crüninibus de-

ftül

lidorum

carmis vrplurimum. acce[foriis.

Erlang.

$

1763.

ü

fu

S. CCLXL

do,:

pof

A&tus, qui vagam illicitamque libidinem,

triX

reipublicae noxiam, confütuit vel

occafio-

Quo

nem ei praebet, de/ifum carnis geueratiim vo-

1nfe

catur, Ille,eft ipfe libidinis vagae illicitaeque

IT

a&us; hic parat tantum viam ad libidinem ex-

[/[74

ercendam. glllum, aeliivm caruis ia fenfupros-

hn

jróos hunc delidum carnis am. fenfu. amproprio

nominabimus.

Hoc abit in Zezecinium etra-

lunTm.

Illud vel perpetratur concubitu cumani-

mali viuente, vel non, — Huius variae funt fpe-

cles: maffupratio , onauia , exflincla in cadaueve

ï

pet

ibido, fricatio in feminis ces.

Iilud vel exerce-

me

tur cum animali bruto,. vel cum homine.

$i

j

]

ilud, /odomia vatioue seneris vocatur ;. fi hoc,

füm

vel fit cnm honfine eiusdem fexus, vel diuer-

B. Si þrius, Jodomia vatione fexus [ paedera-

ht

E

fiia; fi pofterius, tunc coitus fi: vel per partes

vtriusque fexus genitales, velnon.

$1 hoc,

fodomia ratione ordinis naturae adpellatur ; fiil-

lud, fi perfonae con(ànguineae autadfines in-

fari

tra gradum prohibitum concumbunt, zzcefus

Qu

eft; i coniugata vna vel vtraque concumbit,

matrimonium anteaineundo, Zigamia/ bigamias

N

li

IDe

fi cum coniugata quidem, fed non jntcruenie

te

—

w

195

carmis .ge(zg:;atim.

7

. te benedi&ion& facerdotali, adulteriutm vocatur,

4t (

quod, prout vna coniugata eft aut vtraque,

rj

adultevium fimplex aut. duplicatum nominatur.,

Siautem folutae perfonae concumbunt, vel fo-

Cietatem zudarmineunt de coitu faepius reiteran-

do, aut non.

Siprius, comcubrmatus eft; fi

n

' pofterius, vel femina honefte viuit, vel mere-

trix . eft.

af

$1 honefte viuir,. //upru dicitur,

1

quod, prout vterque confentit, aut vis vni

u

^ infertur, aut nude non confentit, ffuprum vo-

lugtarium, aut violentum, aut zou vbluntorium

zec violentum nuncupatur,

piü

-8 zïretrix eft,

)

,fqmz'catzo audit,

T

CCLXII.

i«

S'

xï"ü

Regula eft, quod deli&ta carnis, quae coitu

hu

peraguntur, feminis immiffroue demum contüm-

l

mentur;reliqua vero zuz/Jione feiranis f. emiufone

Jola perfecta habeantur, fi a congreffu femina-

U

hk

rum carnali di'»fce.iï'eris.

[llne

Regulam hic pofui, quae faltim in foró regn;t.

(2

ih

:

. Specialibus in quocunque ;capite videbimus,

J

$. CCLXIIL

f

) lfs

Deli&tum carnis faepe varia ratione:c'onf.ïdc-

fari poteft, atque 'in fpeciale nomen abire,

fl

Quo cafu, ratione poense determinandae ad

VM

1f

potiorem fpeciem refpiciendum, | ex eaque de-

ll«

lictum denomipandum Nefljc (S. 153. 4).

(

Na

$. CCLxIV.

196/ szö. II Cap. X. de fornicdtione.

S.

CCLXIV.

b

QU

Extraneae perfonae vocantur hoc loco eae,

H

quae in gradu confanguinitatis aut adfinitatis

pu

coitum prohibente non exiftunt.

Solutae aue-

ID

tem perfone nomine venit omnis, quae a ma-

(ü

trimonii vinculo libera eft; fiue coniugata olim

fuerit, fme nunquam coniugium inierit,

EAPV -X

DE

fol

FORNICÁTIONE EIVSQVE POENA.

dol

&IM. CHE, VnsiNVS de quaeflu meretricio.

siq

Frf.

&U

1682.

li

|

ANDR. FLOR. RIVINI diff. de niulz'ere -quaeftuaria.

Lipf. 1733.

Ár«

I

XxO. FRIP. HAMMERER de 4taeffu mererricio.

geqt. 1764.

5' CCI—JXV.

Forzicatio eft coitus foluti cum meretrice, fi-

Wj

ne inuerfione ordinis naturae,' dolo malo, per«

petratus.

Forzicatio etiam in feníu latiffimo

queuis carniä delicta complectitur.

$. CCLXVI.

pn

tK

- Meretrix dicitur femina foluta, quae multo-

rum paretlibidini, f. quae paffim fe proftituit

fer

1.

Itaque ad rem non pertinet, vtrum gra-

d

pu«

Pïe

ds, an quae&us' ergo; vtrum tecte, an

blicq

—

eiutQue. poena,

197

blice vitiurh fuurh exerceat.

Sic qnoque ex

quantitate et numero concubituum meretrix

) 0

TE

nequit defniri. — Quumque ad praefens tem-

pus refpiciatur, fequitur, vt, quae ad bonos

? dl«

mores aliquatenus reuería, jam cum vno tan-

| U?ä'

tum concumbit, fornicationem non committat,

om

?

I) ,10 43- &: de Ru N.

€. I6. D. 34, ibique L. H. p0EHMER.

"

$.

CCLXVII.

Itaque maritus cum femina meretrice aut

d

folutus cum vxore meretricio more viuente

dolo concumbens, adZulterium committit 1).

Sique meretrix übi in gradu confanguinitatis

R

aur adfinitatis prohibito 1unéta eft, zzceium pa«

trafti.

N

iib

4

lh

1) FARPZOVf qu. 7g.rn. 43.

5.

. CCLXVIII.

Fornicatio demum confümmatur feminis

jb

immiffione ($. 26 2).

"

)

$

$. CCLXIX.

Fornicatio eft vel vïolärzta, vel voluntoria,

prout meretrici vis infertur, autnon. For-

lts

nicatio enim violenta ad f?uprum violentum s&s

ferri nequit, quod de zure carolizo «ertum 1),

ult

dezure faxozico vero dubium eft 2), Inteam

T

Jje

praxis in. $4x02i4 non eR—

ambigua, fornica io- -

3

nam

I

.

ii

198 — Lib.1l. Cap, X def /brm'?atz'onïe

nem enim violentam eodemk jure aef:ifnat ac

ftuprum violentum 3),

*

1) C. C: C. arz. 119.

£) 1. P. $. Jib. IHL, art. 46.

3) CARPZ, qu. 75. n. 52,-

( CC

Poena farzicationis in Germania fere eftar-

bitraria, — Forzicatioris voluutariaeíolet effe zu-

0

far

guellavum, caueae ver[atilis, carceris, lapidis fa-

fo

7^0fl, potnae pecuniariae, velegationis cet.

Quae

K

poenae in meretrice, mafculum non admoni-

1l

tum, morbo gallico alioue fpurciore inficien»

te, ad fuftigatnionem pro arbitrio iudicis exten-

duntur, .Quae fuftigationis poena etim extra

Soxoniam in forgicatione violenta locum habet.

Jn Saxonia enim in foruicationeim vielentam

gladium ftatuunt (S. 269.),

C ARPZOY, C. l,

BERGER Ej. crim. p. 142.

ENGAV €t MEISTER h. t,

VOETIVS in Comm; ad Pand. lib.v 48. tit. 5. $.2

5.

CCLXXI.

«

.. Principes et magiftratus, in füis territoriis

et ciuitatibus lupanaria non exflirpantes, ex

duobus malis minus eligere, ideoque pecca-

tum non committere,

exemplis demonftrant

8VG- de LEYSER,

eiusque paehd.' |

199

Q at

Spec. 588. m. 20. Communiter tamen diffcntire

folent.

Vid. rHOMaAsivs in fumdam. iur. mat.

P

267.

HOFMEISTER, in dif: polit. th. 229.

CLAPMARVS de arcanis rerumpubl, lib. 4.. c. 19.

ibique sacrTTARIVS ORgTHIVSindif. deeco, quod

suftum e/äfciïsa a&usguem*am nece[fitátis 5 45*

CLXXII, -:

$.

Meretrix ad fatisfactionem priuatam nequit

d

je f«

agere; fornicator tamen prolem ex fcorto na-

"

tam alere eft obftrictus, / et obligantur plures

fornicatores, qui eodem tempore cum maretrice

Qäaþ

rem habuerunt, zz folidum, fa

[l

N

«

lvo tamen diuifio-

[els

zir beneficio 1).

ell

1) srEENHOrE in dif.de praxi i'ud,z'ciomm erronea

t

$. 23. íqq.

bet,

diffentit c & &Pzov. in iurispr. ecälef, lib, 3. de£f,

81.

tll

A. I.

BOEHMER de-/ édión. $/4. Co1. $ 30«

CAPVT XI

DE

STVPRO VOLVNTARIO EIVSQV

t

rii

81M. TOELMANNI diff. de publicis iudiciis gt in fpe?

ü

"

cie de aduleriis et fhupro, Roftoch. 1624.

10. I0D. BECKII £r. de eo, quod iuflum eft circa lu-

n

prum, Norimb, 1743. 4.

r

Ed

10;

)c-

N 4

f

L Lzb II.Cap. XI. de ftupro volzmktaria

10

CHR. BALSER di

1736.

.0' de poema | fiupri. Gieffae

&EORG. LVDbOV. BOEBMERTI dif. de mul&is flupro-

t

rum, vulzo Gyent: oOcr Juren 2orüdpen, praefer-

fi

zim [ecuudum-ius. Brun[uico- Luneburgicum. — Goct-

ting. 1749.

st

du:

FRID. ESA. PVFENDORF. de mulcis fluprorum. 'T.

I

l. obf. 46,

^ab. Georg. Otruben von Linsudte2Sríiden, in

bcn redtl. SSebenfen 27. €beil n. 10.

2!'

E - CCLOOIE

ii

Stuprum proprie eft coitus inter folutum

et folutam, extradeam, non meretricem, fi-

ne

ordinis

naturae inuerfione,

peraétus,

Quod fi inter confenuentes fit, uprum volua-

q

Larium nuncupatur.

[

Srupri vocabulum interdum etiaxh latiffime fumitur,

N

ct omnia carnis delidta comprchendit, sog&MERE

a

M^ i,

f

voETiVs in Com

G

w. ad Pand. lib 4g, tit.5.

$. 2.

)U

$. CCLXXIV.

Itaque quum in ftupro coitus fit ($. 273.),

fequitur, vt zmimiffioze [eminis demum confüm-

metur ($. 262.).

Itaque tàctu libidinofo aut

9 culq nqn committitur ftuprum,

'äj

€ . CCLXXV,

201

eiufque poena.

Olefte

( CChXXV.

Quumque in ftupro perfónae folutae, Ex-

p

traneae, non mere:rices, fupponantur (S. 27 3.),

Faf

C0e-

facile id ab aZu/terio, inceflu, et formicationt fe-

cernitur, Caeterum nil intereft, vtrum fit vi-

dua, aut vir

in. T,

fa eft,

go, atït quae iam ftuprum (..paiï-

u

| 6 CCLXXVI,

In ftupro voluntario vterque confentit ($.

273.),- ideoque diítin&um eft a upro violeuto

et 4oz vo/uutario uec violeuto.

itin

ül

/.$&. . CCLXXVII.

Ls

lj*

Poena ftupri varia eft pro moribus legibus-

que locorum et prouinciarum. .

Nec poeni-

tentia ecclefiaftica vbique locorum probata eft.

ii

Sittamen, quaecunque velit, augetur poena

j

a)in perfona, quae alteram corrupit; b)in

famulo, qui heri filiam aut. fororem ftuprat ;

C) in eo, qui in aula palatioque principis ftu-

( Qu

prum committit; d) ineo, qui períonam pao-

teftati füae aut infpectioni traditam vitiat; e)

fi ftuprum .commiffüm eft intra annum luétus,

hab:ta raiione temporis, per quod matrimo-

!

'nc

nium morte iam folutum fuit; f) in eo, qui

ii

cum perfona non chriftiana. concubuit 1)5 g)

fi ftuprum impuberi confentienti illatum, cet,

Non autem augetur poena ob infanticidium,

a ftuprata infcio ftupratore commiffum 2) -

N $3

Ad

ss

de

*

13024 Lz'Z.V II. C;:þ. XI. de flupvo Qolüntdria

Ad omuia voE TIvs c. l. $. 2. AVG. de LEYSER

aut

«

fp. 581.

| 1) Co,ncubitum Iüdaci cum Chriftiana capit:ilc dre-

lidum effe, olim plures cenfuerunt, ob 1. 6. C. de

Iudaeis.

Conf. Gtrod . in Pra&. cerim. c. 3. p. 72.

Jeq- :ópler. in bem Gdauplat oer Otrofen P.

l. p. 1022.

J5ec vom JXedt oer 7fübeu c. 13.

GVDENVS

$. 16. feqq.

;n Cod. dipl. 'Y. II. p.

499.

Sancit quoque oie Sodyrürftl. Xefienoarms

ftáotifbe Cjuoenz Orbnung de ao. 1714. $. 15.

Sibeldber 7ub ein Goriften. 98eib. ober. Syungfcau

fdhdubet ober befcbláft, ber foll burd) unfere eame

ten unnadjláfig u uften. ocbradot, unb folgenbé,

6od mit unferm Dorwifien,

at feben aeftvaff

focrben,

Vfus tamen communis poenam ad iactu-

ram vitae non extendit,

fed 'in corporali poena

fubfiftit; imo recentior aetas mitiora introduxit

Principia.

Vid. wEeaNHER T. II. P. 6. obf, 417,

LAVTERBACH in coll. tb. pr. lib. 48. tit. . $. 49.

GRIBs

sTRYK in Ff. smod. eod. tit. G. 12. 1g.

wErRin dif]de imerceffoue coniug. im crim. bigam.

$. 28.

LEYSER Íp.581. n. tO.

Qoelem curiófe

Awedtebánoel P. I. n. 8.

HOMMEL. in Rhapfod.

Obf, 426., vbi huiusmodi fluprum duplo duri-

us, quam aliud,

fponderunt,

puniendum effe,, Lzïlgüfzfes re-

2) diff. BRVNNEMANN. Prot. Inquif. €. 9. n. 7r.

$. CCLXXVIIL

Ceffat poena ordinarie locum habens, quia

non eft promerita; in /fupro attez!ato aut zz-

€5oato ($. 88.), in quafi crimine fluprz (s. 86.).

- Witigatur. & cum iponfa coitds. anticipatus,

aut

N

ez'mgzze poeua.

203

j5

aut fi matrimonium fe

N

guitur inter Ruprgtqrgm

et Ptrulpratamä

le d*

AVvG. de LEvsEsR c, l,

Cd

VOETIVS C. l,

"A

ub

KLEIN 6t HÍLLIGER 1h. d

T

tatis.

i. $ rsnexc.

J P

a

E

Quaeflio :

I)'

1) /d quamnam iarisdilionem Eupri co[qhz'ïtio fft ve

fur

Jférenda? — fuperioremne an inferiorem ? Meo iudicio,

i

re abfolute fpectata, certum quid et quocunque cafu

11

Ll

!

valens, non poteit dcfiniri; fed res in concreto pro

)h

grauirate poenae, quocunque in loco et cafu in ftu-

A

prum fiatutae, decidenda, immo et ad confuetüdi-

QU

DWl

nem loci et padta inter iudicem fuperiorem etinferio-

rem, fi quac funt inita, recurrendum eft, .Interim-

i

non nego ob leuitatem poenae , quae fere vbique

i

locqrum in fiuprum flatuta eft, pro. iudice inferiori,

i

fi ré$ ex iis, quae vtplurimum et frequentius effe

HW«

Íolent, aeftumanda eft, pronunciandum effe s0z u-

ij

H

3MER diff. cir. &va. de LExssR fp. 581. m. 19.

li,

20. 21. CAROL- GOD. WwiNcCKLER in Coroll. zer-

lI!

tjo0 iur. criminal. hipf. 1773.

Competentia fori

I

ex iuris communis regulis fundatur, 'quae in libr,

3. explicantur, fcil. per delittum commiffum, domi-

cilium, deprehenfionem «t . praeuentionem. — Nift

aliud iure /pecialj obtineat.

"Vid,

PVFENDOR?,-

STRVBEN ct, BOEHMER C, l,

I

2) Virrum ez quaenam infamia fluprum manéat ? 'Qua-i

tuor diuerfae lCtorum fcntentiae adfunt.

Alin

jj«

nulam infamiam fluprum fequi, flatuunt. - Alii,

r)'

iuris infamiam legibus in ftuprum effe pofitam, |de-

/

A

eg'-

fendunt, Alii pro infamia fä'&ipugnant, fed.diu

Ío

j

L

-

204 Lib. II. Cap. XII. de fluþn' zudicio ciuili.

fo iterum effedu.

Qli'dam enim ex his putant,

pu

ftupri reum ab obtentis non folum honoribus remo-

t

uendum effe,

fed et ab obtinendis excludi debe-

rc

Quidam eum obtinendorum tantum incapa-

Ü

(

cem effe pronunciant.

AVG.de LEYSER Íp. 582.

REINHARTH,;,

T

conf. PevrezNDORr. T. II. obf. 19.

ad Chrifl, Vol.I. obf. 9. soEuHMER ad arz. 120«

laf

$. vit, et ad cAR»z. qu. 98. obf. 8.

Hs

CAPVT XIIL.

ti

d

fi

DE

STVPRI IVDICIO CIVILI.

hi

.ivk €. 'rs ARDILI diff, de fazisfatione flupratae. "Tub,

fi

1685.

6EORG. IAc. HOFrrT dif. de wirgime fluprata &

j

Jtupratore | mon dotanda.

Gieflae 1712.

AvG. de Lrevnzen diff. de.ffupri iudicio cluili. — Vi«

tcb. 1736. — Eft in medit, ad Pand, Sp. 583.

S.

CCLXXIX.

Stupratoris hodie duplex eft, eaque þlane

diuerfà 1), obligatio.

Fnza, adalendum par-

tum ex ftupro natum, 4/tera, ad ducendam

&ut dotandam ftupratam.

lib, 48. tit.r 5.

X) VQ.Erxvs in Coómment. ad Paud,

.

*

. Quod primam adtinet obligationem, ftu-

Jutntus

Pt&tq;' eiusque heredes, non folum ad

, puer-

*

RURT OCOPIONNSE GLU T nE

l,

Lib.1]. Cap XIHT, deftupri iudicio ciuili. . 205 : :

ütitf

puerperii fübminiftrandos, fed. etiam ad a!imeni,—

CQ

debe-

ta zaturalia fpurio praeftanda 'obligati funt,

icapa-

quae quoad quantitatem et tempus, per quod

st

danda, varie in varus locis folent effe determi-

360

nata,

Stupratori neceffitas haec incumbit, et-

n

iamfi ftupratam neque ducere neque dotare te-

netur ($. 279); modo patrem fe fateatur, aut

talis prófetur,aut praefumatur. — Euauefcitonus

alendi etiam morte infantis; tunc vero funeris

fumtus patrem grauant r).

, 81 pro alimentis

matri certa pecuniae. fumma generatim . pro-

miífa et foluta eft, ftuprator, mortuo infante

l.

nihil repetere poteft 2); at eo in cafu a fune-

)

zis fümtibus liber eft,

)vorrIVS c. 1.5.'6. cAnPZOV. Qu, 68.

04

n, I15.

b,) BERLICH P. 5. Concl. 38. n. 47.

Y

Num etiam pater filii ftupratoris ad alimenta natura-

lia fpurio filii fui praeftanda obftritus fit, quaeri-

tur? $i pater filii fui. heres faCtus, res dubio caret.

Si autem filius ftupro commiffo aufugit, aut mor-

lk

[s

tuus hereditatem nullam reliquit, auus fecunduna

principia iuris nepoti fuo illegitimo non obligatus

eft alimenta praeftare, quod probauit MENcKE-

wivs in diff. de auo pateruo ad alimenta ttepoti ille-

girimo praeflanda mon obligatos " KNORRde alimemis

j

a marre liberiepraeflandis, c. 2, $- 7. At praxis adfir-

mantem fequitur opinionem; de wEmnxHER P. I.

Obf, 135.

vOETIVS C. l.

IOACH. CHR RUDINe«

erER diff. de auo paterno ad. alimenta. mepoti. illiget,

praeflanda obfiritio,

$. CCLXXXL

N N

206 h II. Cap. XHH. " ffapri iudicio citili

g.

CCLXXXI,

L

Altera obligatio ($. 279.): vtrumure drui-

:

go 1) coniusdiud fuerit, dubium eft inter In-

terpretes, — Sed quidquid fit, iura humana cer-

L

:

ta funt, et obligationem a/terzetiuam . ftatue-

am

runt,

Ratio autem huius difpofirionis confi-

pn

ftit in corruptelis atque illecebris, quae ex par-

te mafculini interceffiffe cenfentur, ex quibus

pr

obligatus eft ad fatisfactionem.

"T ranfit haec

fiit

C

obligatio. perpetuo durans 2), fecundum ius ca-

fl

nonicum et hodiernum ($ 8o fthol ) in he-

du

'redes ftupratoris, fed ius eligendi iis non com-

tur

peti, fimpliciter enim ad dotandum tenen-

tur 3).

Non vero ad dotandum ob!igati funt

ftg

A

[

parentes, qua tales, mortuo fi

lio, qui nihil in

bonis habuit 4).

Actio ftupratae competens

Ia

l

etiam poft mortem ejus ad heredes tranfit, quo-

ties lis ad dotem aut nuptias a viua adhuc ftu-

fp

Ti

prata eft coepta moueri, et ftuprator tunc do-

tem foluere debet. Mortua vero ftuprata, an-

d

ft

b

téquam per ipfam actio haec in iudicium de-

p

ducta fuit, heredibus eius permittenda non

(

eft 5).

[

BOEHMER ad cAnPzov. Qu, 68.

1) Exod. XXII, 16. 17,

Obf- I L

2) vOrETIVS C 1. B. $,

3) VOETIVS C.

m

14.

l. diffent, L E s B.L Spec.

4) voeTIVs c.l.$, s.

*

5) vos 1ivs.c, l, BOEHMER c, Í.

obf. 3.

S.CCJ.TXXXIT.

ag

1

,

Lzä H. Cap.X[I. de ffupriiudicio cz'm'lä.) zo*z

x

S.

CCLXXXIL :

*

d

ltaque, quum obligatio ftupratotis alter-

tIn.

natima fit ($. 281.), eius quoque elecio eft 1),

(f

et ftuprata vnum petens, exceptione f/us peti-

(f

2/o5/; repelhtur. — lus vero eligendi ftüprator

nl«

amitüt, 3) fi füb matrimonii promiffione ftu-

prumillatum 2), b) fi fine dolo aut culpa ftu-

nit

Is

pratae res eo deuenit, ut amplius matrimo-

u«

nium locum non habeat 3).

In priori enim

cafu fin

^

&

I

pliciter ftupratam ducere ; in pofterio-

I

riautem eam adhuc dotare obligatus eft. .. Dos

ln

autem, ad quam dandam ftuprator obftringi-

ln'

tur ftupratae, non eft aeftamanda fecundum

!

regulas verae dotis; fed eft potius reititutio

damni, vt pro virginitate pudicitiaue dos repo-

s

natur, tanquam aeítimatio raptae virginitatis pu-

Q

dicitiàeue, per quam depretiata fuit femina re-

Ü

fpectu mariti, fibl conditione aequalis, per

l

nuptias copulandi; ideoque, etiamfi nuptias

[

ftuprata numquam faciat, illi (latim tamen de-

betur.

Quantitatem vero eius, lege non dis-

Ó

1

ponente, determinat iudex pro facultatibus et

conditione ftupratoris atque ftupratae. In de-

terminanda dotis quantitate fpectandum efttem-

pus, quo ftuprata petere potuit, vt ftuprator

eam aut ducat aut dotet 4).

i) c. 70. de reg. iur. in 6,

2) 10. PETR.de LvbE wtG if df[fferen;z"i; fur. votti.

er gerin, im flupro fub. matrimonii /pec. dif£. 1. n.2.

"CEERGER. in O, I lib L. t;t. 3. $. 6.

« 8)4vG.

db

208 kLz'ä. Zl. Cup. XII. de ffupri iudicio ciuilz'.l

Vi

4) ^vo. de LexsER c, l m. $. VvOETIVS C,

d

. 1-5-4ix

3

4) euuben ín

oen redytl. 25eoenfent 1. Zeil n.

$

163. 3. $D. n. 125. WERNHER

T HLP.IL obn

Ü

363. VOETIV

s c. l. $ 5. zi EGLER.dec. I4,

-

b

4

$.

CCLXXIIIL.

. Éx fundamento, quo ftupratoris obligatio

*»

dotandi aut ducendi ftupratam innititur ($.

281-

facile concludi poteft, illam obiigatio-

nem obtinere,

licet femina grauida reddita non

fir, dummodo mas in vas feminae penetraue-

-

rit, qua

b

muis etiam femen immiffum non fit. 1):

mo obtinere hanc obligationem,

fi vidua ftu-

EEE

rata fit 2): eam vero ceífare, 3) fi ipfa ftu-

llexit, congreffuique cauffam de-

pratorem pe

dit 3); bjfi

mercedem accepit ; c)fi meretrix

L M u

eft (S. 2725

d) fi iam ab alio ftuprum paffa

ftupratoris electio fit (S.

eft 4).

Qmmque

282); fequitur,

vt ftupr

ator, eleitione culpa

ad neutrum ame

aut dolo ftupratae ipfi ademta,

ab

plius oblig

atus fit : vtpot

e 2)finouiter fe-

ffaeft, b) autfinupfit alteri. . Hoc

alia cognoi:i pa

dubium eft, vtrum ftu

prata dotem peterequeat,

ore fciuit, fe a ftu-

uae ftupri commiffi temp

ratore in matrimonium duci n

onpoffe? Negant

CARPZOVIVS $) , VOETIVS 6), BARDILI 7), BA-

sTINELLEnvs g) aliique. Afürmant BERGE-

&VS9) 1.H. BOEHMERVSs IO), LEYSERVSI2),

1. S. F. BOEHMERVS IZ), EISENEARTVS I3)

mihi

THOMASIVS 14), quorum fententia verior

vide«

--

J

Lz'b; II. Cap. XII. zæ'e'/litprz' judicio ciuili. 209

W ^

Videtur.þ Alii media via incedunt et non qui-

dem'ad dotandum condemnant ftupratorem,

tilt

aliquid tamen

IN

l

pro fatkf'a&ione ftupratae adiu-

dicant 15).

I) HOEFFT C, l 12 .0 'DECIS.V ;CA/SSE'L. T.

Il. dec.

397*

SCHMID. in d

"captam commi[fo, $. 38.

lF. de fFupro in Nite

n

i

2) LavrERBACH inColl th, pr. lib. 49. ti.t; 5. $.44.

ïgatio.

BERGER in Suppl. ad eledt,

i D]

fent. voET1Vvs c. l. $. 4.

proc. matr. p 523 dif.

Itl

3) Cstrubetr in ben recjt[. 95ebenfen 1. 35 n. 162.

4) eCxtruben c. 1. 3. Zbeil n, 147.

voET1vs c.1,

[ LJ.

lj«

$. 4.

wESENBEC. h. t. $

. 2E. diffent. HOMMEL

in Rhapf. obf. xg.

T«

5) Qu. 68. n. 72. Ícqq.

Lj

i.

OFcr hs .

W

SENE

7) in cit. diff.

gaiTa

8)indiff. de dote virgi

bl

Mat.1715.

(zi a tnarito viriataenon ?raejianda.

j

9) in El proc. matr.p. 279. et'p. $24. 'vbi .'tamen

f

fimul monet, . Scabinos : Lipfrenfzs »et Faculz, iurid.

Facul«

E

JViireb. in contrarium refpondiffe partem.

Ht

tas iurid. Halenf. affirmantem, | et Scabinatus Ha.

lenf. negantem. fequitur fententiam, vid, BAsTI-

Mif

i

.NELLER de vxoris ia&iura doiis etc. $. 4.

10) in' I E. P.. lib. 5. tit. 16. $.12.

n

^

n

II) C Spec. m. 9

12) ad cagPz, c. l.obf. 7, 8. '

6j

12.) in ben Pleinen Cidbriften P..2. p. 109. fc*?q4

IZþ

)i

14) in ben gemifibten 45ánbeln P r. n, 1o.

T

15) PVFENDORE T. I', obf.. 44.

j

CAP-

ag

ii

nc; Lib. lI;Cap. XIII. i Jfeupro nou volunit. eet

CAPVT. XIII.

*

DE

STVPRO NON VOLVNTARIO

.EIVSQVE SPECIEBVS

STVPRO VIOLENTO, ET NON

VOLVNTARIO

]fe

lii

NEC VIOLENTO,

(dift

EORVMQVAE POENIS

Com

fuit

ANTONIVS EVLLAEVS de ffupro violento. Bremae

?f

162I.

AvG. de LExsER diff. de flupro violento.

Viteb,

fuer

1736.

In JMedi. «d Pand, locum fp. 584. oc-

cupat.

IN

XO. SAM. FRID. BEOEHMER di[f. de rigore iuris in

flupratores violentos, ^ Francof. 1762.

Relata eít

in Mediz, ad C. C. C. arr. X19.

CCLXXXIV.

$.

Stuprum non confentienti illatum,

gene-

|

ratim /?uprum non voluntarium vocari recte pot-

|

|

CR*.

. Quod prout vis vere illata atque coacta

E

eft voluntas, aut nuda voluntatis abfentia ad-

imr

eft, in violeztum abitet non. volugtariutn nec vio-

atf

legtum, quod alii fupruta violegtum | impro-

prium vocant,

mm

dkä

R.VS

ME;STERVS€ & L5 I

V

Ter.

u

eiusque fpeciebus eet,.

21I

Terminus fflupri violemi faepe ggneratixn fumitur,

et fub (e comprehendit. quemque coitum cum per-

- fona honefta coatum, atque tunc includit incefium

violentum, adülterium violentum cet. CC CL CL EIS,

U

Repete, quae dixi $ 263,'

$. CCLXxXxV.

L

)N

Hoc expreffe requirit cARoLvs, vt' vis

inferatur perfonae honeftae, ideoque zure caro-

Àiuo fornicato violenra et ftuprum violentum

diferunt ($.269.)

Nec ftuprum violentum

committitur in feminam, quae olim meretrix

COf

fuit nunc autem honefte viuit moresque zoto-

rie mutauit, vt ftupratori id incognitum non

tdh,

fuerit 1).

Q

1) CAROLVS V in art. II9. requirit eitte unberz

i

làumbete Gbefrau, SiBitoe poer Suagfrau, meldet

ibre iungfráulicbe obev fráulicbe (Dre genommen

)d

foíitb.

Huius conditionis feminarum numero habe-

ri nequit, quae honorem fuum volens iam perdi-

dit.

Diffent. Bog H M ER ad arz, 119. $. 2.

i

$. CCLXXXVI.

o

Ht

In ftupro violento fupponitur coitus (S..

K

284:) ideoque confümmarur demum feminis

jl

immiffione (S. 262.): 1itaque hac non peracta

l]

attentatum aut izchboatum: eft..— Sic fentit com-

J']s

munis Criminaliffarum antiquierum fchola.Sed

dicam huic opinioni merito fcripfit Bogu ME-

RVS

1), et STRVBENIVS2), qui ftuprum

violentum tunc confummatum habent, fi ftu-

"d

Q 2

p.rator

ER

1

212 Lzb!l Cap.X]lI.deþupro 08 -uolqht. etc.

p

prator violentus feminam concuffit inque vas

$

penetrauit. Recte ex mea fententia; hoc énim

gt

fatto omnino dicendum eft, quod feminae ifj

U

re jungfráuli)e — ober

fþäu[td)e (Sifgre gcnommett

(

*

3

H

n

fo.

E

1) in Obf. ad caR»z.

art

—Ql.' 75. obf.v 3. et S. et ad

119.

2) in ben vécbtl. 95ebenEen. 3. Zbeil n. 24.

3) art, 1?-19.

p $. CCLXXXVIL.

Stuprum violentum requirit vim adhibi-

tam,. atque vt ftrenue fortiterque reluctanti fit

illatum 1).

Vim autem. non vanam effe opor-

tet.

Minae quoque füfficiunt, quae 2uf/um me-

tum inferre potuerunt.

