direm coercendus eft; aut fuperflitiomem, quae

!t

LT

cenfura ecclefiaffica corrigenda eft ; aut smelazcbo-

liaim, quae ope medicoruin et sniniffrorum eccle-

re;

fiae curanda eft ;).

1) ond "contra THOMAsva defendit . adhuc

FLOERCKIVS C.l, c. 4. $. 6. not. 4.

"

2) Vtriusque fententiae fautores cognofcere potes

€X THOMASII dijf. cit.

fub

3) Spec. 608. m. 3. fqq.

rup

4) In praxi crim. in fine P. t.

a

f

5) BOEHMER. C. l, $. 68.

CAPVT . XXVII.

*

DE

VIOLATIONE CORPORIS

SPECIATIM . VVLNERATIONE

EIVSQVE POENA.

ERN. FRID. SCHROETERI d.

?'(Z.

lenae. 1671.

i. dc' lure. circa vulne-

— 0772 —— 1709 —— P

ADRe

a

]

*

Iri

ii /jieciatim vulhemtioneevz'ufsqueþxoma; g

v

ADR, BEIERI diff. de eo, quod iu/fum« eft circa 'z)ul-'--

nera liberorum bomiuum.

Icnae 17OI..

: [ne

FRID. AVG. HOMMELII diff de letb?zlizate viilnes

1pit

exl

rum er infpedlione cadaueris pojthocczfum »h(ï)minkem-k

r

Qus

/ -Lill)fiae 1749.

[

L1

$.. CCCCXxi.'

n[u proprio, fi,

m

;

Corpus violari dicitur fé

E

de

f

ua vita, corpori huma

no malum infertur..

UE

ria ratione 1d fieri pote

ft, praefertim vulreratio-

.

ze etmutilatioue. Fier

1

poteft tam anitno imitt-

qi

Priori incafu adiniurias

J

viandi, quam ftne eo.

reales pertinet,

eft in. Cap.

1

h

de quibus a&um

i

XXII.

Duc

& CCCCXXIL

V

J*

Fuluus varie 'apud Medicosaccipitur. . ICtz

füb vw/gere/ comprehend

unt omnes corporis

fiue cae(im fiue pun-

ruptiones fanguinolentas,

&im fa&tas, fiue accidant in p

arte duriori fiue

:

molliori.

V

nounivs de renunciarione vulner. letba

l. Po 24'

HOMMELOC diff. $. 11.

e

CCCCXXIIL.

"

r:lz'ä.

Vulnera vel funt /etbalia, vel tton - leth

Letbalia hic vocantur ea, ex quibus vulneratus

mortuus eft; zoz- letbalta, €x

quibus mors fe-

uuta non eft. Lethalia funt

velper fe

fiue 42-

bale

f

$ Ad vulnus /et

folute talia, vel per acciden

4

per

ht

—

312 Lib. . Cap XXP' . devielatiote covboris

pe fe ez fua natura tale duo requ'runtur 2):vt

vulnerato, qui mortuus eft,

nullo auxilio vel

«

medico vel chirurgico,

quacunq ue etiam dex-

f

teritate et celeritate illud fuerit adhibitum, fuc-

(

curri vmquam potuiffet ,

nullusque pofïïbths

modus indicar poffit; quo vulnus illud inflüi-

i

Ctum-fanari potuiffet; b) vt de nullo quoque

exem Jïo conítet,

quo vnquam eiusimodi vul-

nere fàucius mortem effugerit.

In.quibus e

contrario alterutrum vel- vtrumque ex. dictis

ita,

vt vel eiusmodr vu

'nera

requifiris deeft,

fecundum regulas artis fanari poffint aut facile,

aut difficulter, vel illorum 1amiam . proftent

exempla ftue plura,

fiué pauciora,

fiue etiam

I

rariffima,

quae adhibita debita: circumfpectio-

G

ne. mpdu.ammzbus curata fuerints fer accidems

U

lethalia dicuntur, et rar(us in volde vel miinus

penculo:a abeunt,

efp

u ad rationem 1llis

D

medendi habito.

OMMEsa

Ita rem proponit

LIVS 1)

einde letalitas vulneris vel eft

abfoluta $, vuiuer[alis vel velatiua £, fubicliua

(S. 433-)

Sed haec adplicanda fünt in homi*

€1GI10,

1) in ciz. diff. $. 3.

Praetet Seriprores medicinae ie-

galis.conf. GEORG. ERN.

STaAHLIiI di[J de vulse-

ruim lethalitate.

ERN. GOTTL.

BOSE

Hal. 1736.

diff. de vulnufe per fe lesbali. bomicidium .mon excu/zm-

Ze.

Lipf. 17

739*

2) BOEHMER ad CARPZ. Qy 26

obf. : 2.

et ad

C. C. C, art. 147. $, 5. et G.

5, CCCCXXIV

s

Y

nf

fpeciatimy vulmeratzone -ez'wgue þoe:m. 313

lzï

$. COGCCXXIV,

Zï

Vulnera zoz-letbalia, de quibus hoc locd

;

!(:

ü

fpeciatim agitur, diuidit. Jus Saxonium . 1) i

ofne, .G[eifi) oter frifbe, Sümpfer unb QSein«

Tiils

nf

ftótige SGunben

i addit ääb*menbe* unb Qd)aryzbæ

M

L

I

maï;y[. 5.)

fü

I)lü.l.ög;

L

1NP

P i

2) CARPZOV. qu,.. 99.

li

Utl

de BERGER C, l. p. 89.

15

Mlv

$.

CCCCXXV.

»1

(l

figm

Fulweratioe, quae in gtauius delictum rim;l

ilo«

incidit, v. c. duellum, homicidium attentatum

If

cet. fi Jeuis. elt, mul&a aut carceres fi atrox eft,

aut relegatione, autfufligatione, aut mazus din-

)

PUR

Ms

putætiofzz,' immo interdum g/adio Pur;i-tur.

CARPZOÓV.

cu

Ym

Á

a

de BERGxR c, l, q. 89. fq. j

Ill

S98on OÍutrünften, et ad, quem iudicem fyedeet

It

cognitio, vid. Citrgben in ben redytl. $5coenlen E«

Sbel n. 173. :

r i

S.

CCCCXXVI.

J

Vulneratus praeterea, qui aucor rixaenon

g

eft 1), agere poteft ad intereffe, fcil. 4) . ad re-

Ni

ftituendum íoftrum ; 7) ad praeftandum : dolo-

ris pretium 2); c) ad dandam operarum aefti-

J

mationem, quibus caruit, aut dehinc carebit,

us;eft, imo quoque ad

obid, quod inutilis fa&

$

f

T

3 14 /Lz'b.*(ll. Cup. XXV!I. de vielatioue corþorz':,

n

retium deformitatis: . Quae confequitur ae-

ne Legis Aquiliae vtili 2).

| I) CARPZOV. C. qU. n. 53.

M

BEYER, in Pof. ad Inf. lib. 4. tit. 3. pof. 9..

not. d. sE RGER. in diff. de auGore vixae $. 7. nifi

magnus et infignis exceffus adfit, 1. 52. . $. 1. D.

ad L. Aquil. c. 12. X, de reffir. fpol. wERNHER

P. 1. obf. 83. P. 3. obf. 143. voe 1 1vs ad L. Aguir.

$. 22.

LEYSER Sp. I12. m. 3.ct Ípec. 543.

m- 60

2) PpETRI MlrLERI dif. de pecum*ar doloris sTRYK

in *V- M. hc t. 50 IO.

LVDOVIGI d

..8) C^RPZ. € Qqu. h. 45.

i. dþ ee,

gyad iuftum eft Wcircu pulchritudinem,

: Secundum Zu$ Saxonicum, fi ob vulneratio-

nem ciuiliter agitur, vulnerans obligatus eft 5)

ad emendam bie QSufe, 7) ad intereffe, c) ad

poena'm..

Emendat, Werigeldusm eft pretium

murilati membri aut corporis.

Erat ea olim

At

in /Jure Saxomice 1) fpecifice derminata.

praxis hanc difpofitionem deferit, atque iudi-

ci facultatem rebinquit, vt pro circumftantiis et

qualitate vulneris eam determinet 2) Interes-

fe ea complectitur, quae explicata fünt $. 426.

Poena eft arbitraria, zou/&a, carcer, velegatio. Si

autem ob vulnus crzminaliter agitur, atque vul-

neranti poena Corporis adüiétiua imponitur,

ceffat emenda, cefi'at*imerefï'e 3). . Quod etiam

in

P

j

. Jpeciatim vuluevatione eiusque poena — 315

h

in Sexonmia verum eft, fi vulneratus rixae au-

&or exftidt 4). -

1) lib. 2. arz, 16.

of

2) Cafus vide apud cARPZzOVIVM C qu.n. 33*

a

feqq

1]

3) IDEM C. qu. n. 69.

NHEP

n

4) IDEM C. Qu. n. 53.

o

CAPVT XXVIII

MK

DE

i n

DVELLO, EIVSQVE POENA

PAVL, VOET. tr. de duellis licitis ez ilicizis.

Vitraj.

1646. in 12mo.

2fbasv. Sriticbius bom verbotbenem Duemren. Sjes

i

na 1671.

!)

HENR. CHR. THIELCKEN dzj] dcdueüzf. Roüoch

i

1704.

(f

cHR.GODOrn.cnuEMNITITZiff. deduellorum origi-

Vitcb.

lm

ne et progre[fu, ez de duellis germanr)mm

lt

1717

l.

AVG, de LEYSER dzg" de duelis, "Witeb. 1738.

Sp. 607.

[/

*j

jeï; Carl &;em Pregere Qinmerf von ben ebmas

[igen gericbtl, Duellgefegen . 139. T. £beil Gamms

f

iung. vermifd)ter 9ibbanolungen.

M

,

CCCCXXVIII.

S.

f

Duellum eft certamen duorüm ex condicto

et ferio armis füfceptum. — Itaque duellum dif-

fert

ll

m

E

4316 — Lij. If. gap. XXV IH de duello

feit à certamine ex ihüanti fubitoque, vtrius-

"

ue camen confenfü , orto, quod ZAezcoztre ad-

gh

pellatur. Differt etiam ab aliis digladiationibus,

exercitii, folemnitatis vel. delectationis gratia

fi

fufceptis.

In his enim fi quidinfortunatum ac-

/J?«

cidit, poena ceffat; modo fecundum artis re-

V

gulas fufceptum, nec dolqs commiffus fit 1).

1) B'ARIiH. in bodog, for. p. 1116.

$. .CCCCXXIX.

Duella olim erant. vel zudiczaEz, vel extra-

iudicialia.

Tlla in. iudiciis Dei occultis erant,

multaque folemnitate p

PL

eragebantur, poifc me-

4

N

dium fec. XV. defibrunt.

fü

4ó. corrL, HEiNECCIVS lu Éloiun. germ. lib, 3«

ht

! $.. 243. fqq.

EPHR. GERHARD de iudici.

?

þ a*uellz'co. Ienae 1711.

S.

CCCCXXX.

Duellüm ex£raiudiciale, - olim licitum, !poft

varias difpofitiones, demum 2 temporibus rRI-

DERICI, MAXIMILIANI atque hos fübfequen-

tium Zmperatorum deli&t notam incurrit.

L. 10. PRIL, DATT de p

X

Vlm. 1698, fol.

ace imperi publica. Libr; V.

i

&. CCCCXXXL

Couflitutio Carolina . de poena duelli filet.

In comitiis vero zmperii an. 1668.conclufum eft,

mmiffum,

vt duellum ätf;nta;um aut/7ze caede co

i

infamia

NH

eimfue qutua.

i

"3.

infamia etpro circamflantiis rälzärzätiew, fufli-

h

gatione, vitimo fup

i

^/icio ;duellum vero cum cae-

J

DUS

de commiffum in occidente fiue fit prouocans,

Yf

fiue prouocatus, fiue auétor rixae, fiue non,

Id«

$16

boimicidii poenaz. in occifo, affmima fepultura

vindicetur. Poena edam in /oczos ftatuta eft. ..

)

Vid. Sapferl. Gommifion : Decret. de 1669. et Gons

tinuatíon Dbe8 Seid)s2lbfdieb8 de 1670 in COZIf-

recej]".]mp.edit; noua P, 4. pag. 55. 7O.

g.

COCCXXXIH . ——

t

uisque fere Princeps in fuo territorio de

r

I«

poena duelli fpeciatim difpofuit. Praecipue in

Saxonmia elo&orali omnes, .qui occurrere pos-

funt circa duella cafus, decifi funt in bem Stane

I

bat twiber bíe. Cxefb(itade . de dato

"

".Cracau'bm

l

15ten, Q(pril. 1706. 1).-

1) Exflatapud sreRaERvM in Ele&. crim, p. 306..

" fqq. Brandenbsrgicas conftitutiones exlibet my-

Livs in Corpore Couff. 1a

po&

u

ïclaicarum P. II $eQ. 3.

p. 23. et 46. 1q.

M

d

s. CCCCXXXIIL

. Poena certaminis fübito orti, Ref;icant;'e,';fï

V

quis occifus eft, ex doctrina. de homicidio hau-

rienda eft; fi autem nemo occifus eft, poena

diuerfa erit, prout quis vulneratus eft aut

non. Poena etiam in auctore maior erit, quam

af

in altero. Diftinguatur tamen a certamine,

f,

quod Aecoztre vocam

e.

Us, ,il,ïlud,k, unod "dttaque

Th

dicimus 1)

n

.X)vit

i

L

53:89. — Lib. jl. Cap. XXFIl de duello

1) Vid. cir. decrez, ibi au(fer bev. orbentlid)en inäïecfw

ten erlaubten Stotbmebe, Dagu

' einec iil continenti

. éufferft benbtDigt moiro.

$.

CCCCXXXIV.

De duello participant 4) iudex et omnes,

ui, dum potuerunt, illud non impediuerunt;

à) duellum mazdantes, confulentes ; c) ànternun-

cii; d)paraflatge cet. Quorum poena, nifi le-

ge determinata fit, ex principiis generalibus de-

terminanda eft.

CCGCCXXXV.

$.

Qmnir-poena ceffat, fi voluntate principis

fufceptum eít. Mitigatur vero, 2)Ífi princeps

fciuit, nec ferio impedire voluit; 7) fi non lae-

dendi animo, fed famae , couferuandae gratia

duellum initum, .ex improuifo mors fequuta

eft.. Hoc enim obferues, non omnia duella do-

lofa effe, fed aliqua animo faltem defendendi,

nullo occidendi laedendiue, fufcipi: eum et-

lam, qui àlterum ex interuallo prouocat, extra

dolum effe poffe. Itaque Princeps, qui duel-

la generaliter, mortis poena in occifores pro-

pofita, inhibet, recte quidem facit, pie tamen

et iufte hanc mortis poenam aliquande remit-

tit, non prouocato folum, fed et prouocanti r1).

Caeterum ea omnia ad mitigandam duelli, in

quo quis interfectus eft, poenam, adlegari pos-

funt,

cidio 2).

quae proponentur in do?ïrina de homi-

1) AvG. de LezvsEgR C, l. m. z. fc

Refol. lib.

t

2

u

-

l)

]d- cohf. FRANZKE in

2) Exc,ipc Saan. elect.. Ducl3Xaneat. $. 4o.

^

R

7

——ä.——.

319

o

CAPVT

XXIX

Lt

DE

HOMICIDIO GENERATIM, ET

ts

Ut

ij

DE

il

HOMICIDIO .SIMPLICI EIVS-

S(en

QVE POENA

CHR. PHIL. REICHTERI dzjf de bomicidio, Ien

]s

1641.

D

t

ERN. I0, FRID. MANTZELII clz[ de gradibus bo-

micidiorum. Roftoch. 1754.

It

DAN. NETTELBLADT di[f. de bomicidio ex mzentzona

ltl

Halae 1756.

indirctla. commiffo.

u

AvG, de LevsER diff. de iniufla ^ m bomicidas iudul-

fj

Helmft. 1714. Spec. 597.

ü

gä"tlü

$1MONIS PETRI GASSERI Zif. dcperzculq/hpoem

jf

bomicidii.

ualae 1749.

j

CCCCXXXVI.

U

S.

el

l

H()ng'zrlzum in genere eft deh&um, quo ho.

mo vita fua priuatur.

].

Ji

Howmicidii verbum faepe pro nudo fatlo acmpltur,

vtpote quando dicimus:

bomicidium ca[uale, nece[-

j

Jarium

l

S.

CCCCXXXVII,

Homxcxdmm commiüttitur vel in fe 7þfum,

!

velin a//um bomanuein.

Si prius, vocatur /u;-

ciduumn

a

320 Lib.1I.Cap. XXIX. de bomicidio gemeratim,

Do

cidium f' [)roþricidiumg fi pofterius Zomeidium

vel

in [pecie, quodin /£rmplex et qualificatum diuidi-

€01

tur.

Hoc vel vat?oze perfonavum, vel vatzone

m

cauffae, vel vatioue modz tale ift. — Ratione per-

"

fonaàrum qualificatum eftparricidium, quod com-

Q

mittiturin perfonam, in linea recta cognatam

Quo et fuo modo pertinet partus expofitzo, ab-

Ratione

ortus procuratioet fZerzlitas procuvata.

cau[[ae qualificatum eft a) latrocinium, quod eft

homicidium non condu&titium lucri cauffà com-

miífum ; ) 4ffaffruim, quod. eft homicidium

a conducto commiffum. Ratione zd? qualifi-

catum eft veueficium, quod efthomicidium vene-

no patratum. $i neutrum borum adeft, Lo-

giicidium dicitur frmplex.

De quo primo loco

agemus,

m

Homicidium proditorium , quod inter qualificata refe-

te

runtalii, fimplex efl, prout ex infrà dicendis lucu-

h

lcntct adparebit.

di

f

$. CCCCXXXVIII.

I

Itaque bomicidium ffmplex e& deli&um,quö

IiÜ

&

homo, qui in linea recta non eft cognatus,

fine lucrandi animo, vita priuatur fine ve-

C|

neno,

ui

du

g O CCXXXI

Qu

fin

Homicidium fimplex eft deliétum ($. 438.j.

Itaque vel dolo committitnr, vel culpa $. 12.).

"n.

Ergo homicidum eft vel doofum, vel cmþp/i:

Q«

E

p

et de bomicidio /z'wp'/z'ci eiusque þaäng, - a. o-

4

Dolofum vel ex do/o däreälo f. ántentione divelda, :

ridi,w'n

dinid

vel ex dolo izdiretio fiue smtentione z'na'z're&afg-

i

[rt

commitritur.

Hacque ratione homicidium Zo-

r

lofum diuiditur in dire&um f. ex intentione di-

C0f

recla, etin zgudiredum M. ex. intentione audivecla

,

Y

iEl

/

cogzmiffum. |

0,' /ï/ ]

NETTELBLADT in ciz diff. |

Jl

Qd

AvGvsTIN de LEYSER in Sp. 603. de voluniate ft0-

Cf«

-cendi, [eu, vt male adpellazur, auimo occidendi indi-

.reÉlo: intentionem occidendi indiredtam adpellat

(

animum f. voluntatem nocendi, latine quidem, fed

W // '7'

pàárum adpofite,

ene

[ju

GCCUUS

$.

X

Homicidium ex intentione indirecta com-

miffum dolofüm eft (S. 439.).

Requiritur au-

r

tem ex ipfa intentionis indirectae notione ad

lt

homicidium dolofüm indiret£tum: «) homici-

dium ex fafto quodam vel non faéto noftro

fponte admiffo per fe effe fequutum; 7) agen-:

tem animum nocendi habuiffe; c) directe eum

non intendiffe mortem ; d) ex faéto vel non fa-;

qUO

1j

é&o fuo homicidium aeque facile fequi potuiffe.;

V

acid, quod directe intendit, eumque hoc fci-

uiffe. " Nec leges pofitinae in hac re aliquid

aut addendo aut derogando mutarunt, fed ea,

quae ex principiis vniuerfalibus fluunt, ad amus-

fim feruant,

)

)

Facile ex his rcquifitis in concreto refpohdcri pbtc?

rit, vtrum obuium homicidium fit doloum indiretlum

ll

X

aut

(

--

has MU æp.XXJX de bomieidio genevatim,

aut culpofu?n, quod aliis magnum läborem folet con-

pl

citare, qui principiis negle&tis, nefcio quid funda:

mienti loco ponunt aliud quam c L ARVM €ct FARINA-

CIVM.

Specialia trallat DAN. NETTELBLADT in

d

b

cit. diff., qui omnino videndus, quum doctrinam de

bhomicidio ex intentione indirecta commiffo omnium

U

optime ex principiis eruerit atque luculenter ex-

tr

yofucrit.

$. | CCCCXLI.

Saepe in obuio cafü dubium eft, vtrum zz-

g

. Zentio occidendi divela! an 2ndire&a adfuerit, an

culpofum fit homicidium,

Ad inftrumentum

tunc recurrere iubent ICti, Iraque iam de ;z-

Ilï

- firumentis adcuratius agendum eft, quam com-

muniter fier1 folet.

Infivumentum hoc loco de-

[

. motatrem, cuius ope aliquid effici poteft. — Er-

f

go vel ad necandum eft aptum, velnon. 5i

l

prius, voco /etbale f snortifevum in gezere ;fial-

q

terum, z07- leibale, £. noz - inortiferuim. Id in-

(

ftrumentum, quodad necandum aptum eft,

vel ex intentione artificis tale eft, folitoque mo-

! do adhibetur, vel non.

Siprius, Zgffrumtu

zum lethale per f? adpellos fi pofterrus, | /etbale

| per accideus nomino..— Jgffrumezta letbalia per fe

vocaatur arma, SBaffen, fóbtfic Giowefr: quo

pertinet g/adius, tovmenztum iguiferum, cet. Re-

quiritur autem ad id, vt inftrumentum lethale

per fe fit, 2) vt ex intentione artificis ad'necan-

dum hominem aptum fit; 7) vt folito modo

adhibeatur. Itaque, quum inftrumentum va-

-ria ratione fpectari, atque ad víüm adhiberi

poffit,

(f

et de bomicidio /z'mþ'lz'cz'*ez'u..r;q'ue þoe(za." : ,;32'3'

l Q

xunda

poffit, fequitur, vt eadem illa res hac relatio-

LRUN

M

ne ad inftrumenta lethalia per fe: alia ratione

ADTIU

ad infirumenta lethalia per accidens referri de-

Q3 G

beat.

Oi

De tormentis igniferis hoc ipfe proba-

uit AvG. de LzvseR 1). De

ladio vero arbi-

W U

tratur 2), lillum inftrumentum lethale 'abfolu-

te tale effe, atque indubitanter animum occi-

dendi fignificare, . Sed non poffum aliter, quin

contra fentiam, atque ftatuam, gladium, qui

1 [j

folito modo adplicatur, inftrumentum lethife-

i

rum per fe effe; fi infolito autem modo, vt-

TU

pote fi quis eo vtiturtanquam baculo, adhibetur,

V

EM

Qf«

inftrumentum lethale per accidens effe, non fo-

lum apud milites, fed etapud paganos. Zz-

(

firumezta, quae per. accidens letbalia funt, etiam

E

fuos adgnofcunt gradus ; cum aliis enim fzci-

N

/iori modo mors 1nfertur, cum aliis. Z/ffieilius :

[j

quod in h

]i

dum eft.

ypothefi quam maxime confideran-

Cüa

[iü

AVGvsTINVS de LExsER in Medit. ad Pand. pr. 604.

i

quod infcripfit de armis letbalibus, fÍpeciatim de

m

dl

hac materia egit, nec infelictier plane, quamuis non

Mi

ordinate, nec ex principiis.

Fas fit, quod multi

i

forfan negabunt,

tantum Virum in alia etiam re

QUO

emendare.

Aperte dico, infcriptionem minus con-

l

gruam effe.

Infcribendum fuiffet illud Ípecimen: de

j

inflrumeutis letbalibus,

Nam omnia arma funt le-

thalia.

Otiofa funt ct minutiae, inquies forfan.

J

h

Sint otiofa, fint minutiae, quod tamen noh conce-

do,

retorfionis iure vtor ego contrà LEX SERVM,

f

qui, vt ($. 439.) indicaui, immerito vellicauit ICtos,

etl

qui pro ànimo nocendi vtuntur termino intentio-

[

X 2

nis

qUmm

E

,324. Lib 1I. Cap.s XXIX a'æ.; botriicidio grefieumtzfm,

nis occidendi indireQtae.

Caeterum; quod rem ad-

Xl

tinet,. ridebit forfan terminos flultus, quos primus

üi

ego feci.

Sed id curo parum - Si modo rede.

ICti ha&dtenus terminis

inftrumenta lethalia non

h

diflinxerunt; itaque quid commifi, aut commerui

0

quod íecundum Logices regulas ea diftinttis nomi-

g

nibus infigniuerim. . Rem ipfam nemo negabit, tam

po

luculenta enim eft, vt pertinax admodum effe de-

h

beat,

qui negare ceam velit.

Concordant nunc

autem leges, quas contrarias effe putarunt lCti, v. c.

qi

l. 1. $. 3. ad L. Corm. de ficariis et l. 6. $. 6. s. de

(

ye milizari.

Conf sLANcvM in prad. crim. p.

359.

HIPPOL. de.MaRsrLirS ad L. Cornel, de

Sicariis p. 18.

Sróitd) on Scólid)eburg c. 1. P.

-

Sem-

2. p. 120. "Kircbaefiner P. 5. c. 18. n. 54.

&

per enim eo refpiciendum eft,, — vtrum inftrumen-

tum lethale per fe intelligatur, an inflrumentum

VE

lethale per accidens,

Hoc obferuaui, quod ex re-

lr

gula, quaodo de inftrrumentis lethalibus fermo eft,

T

fubintelligantur inftrumenta lethalia per fe.

Facile

(ut

autem patet, ad inftrumenta lethalia per . accidens

referenda eífe a) arma ipfa, quae folito modo non

p

fir

adplicantur, 5)ein Gtublbein,

c) «in 3aunpfabl,

d) ein SXed)en, e) ein. Stefd)

n

flegel, ) eine Rragti

lu

Dacfe, g) ein. Dammer cct.

tr

I€ fpec, 604. med, 21.

TK

t

'2) c. fpec. m. 15.

e

f

$ CCCCxLIL

Si homicidio commiífo de animo occiden-

di diretto aut indirecto coz//z£, nihil intereft,

C

quo inftrumento homicida víüs fit. S1 vero

ls dubius eít, ) in homicida, qui inítrumento

I

et ad talem locum dire-

U

lethali per fe vfus eü. ;

xit,

41

et deba:w:;'cidio fmplicz eiusque pþenk, 3 D.

m

xit. vbi lethale dicenduinbü,ïäkimur accz'de;ndi

N

primi

dire&us, b) in eo vero, qui inftrumento qui-

od

1 NI

dem lethali per accidens, íed tali vfus eít, vt

menu

quiuis reéta ratione praeditus praeuiderit, ex

fUf

eius adplicatione mortem aeque facile fequi

l m

poffe, ozimus occidendiindiveus , denique ejfi

fe d

zR

homicida inftrumento lethali peraccidens, fed

: D

U

quo nonnifi di(ficilius mors infertur,. vfusu eü,

r.dt

culpofum bomicidium praefumitur.

l P.

wl d

$.

COCCXLIIL ?

17

Homicidium culpofüni" ($. 439.j i'pexc/:iatim

V

Jijoh

committit, qui fine animo nocendi ( S. 440.)

ii

1]

veríàatus eft vel a) inre illicita, vel 7) illicito

I

loco, c)illicito tempore, 4) illicito modo 1).

n

Vtpote ; medicus aut chirurgus zeghigentzus n

sj

d

curando morbo aut vulnere verfatus 2); ) qui

0001

poculum procurandae conceptionis ergo fint-

f

|

ftro. euentu propinauit 3); y) qni in(trumentis

ludricis per iocum illiberalem homicidium pa-

(

trauit 4^; 9) qui beftiam ad laedendum pronam

non caute fàds cuftodiuit, vt homo eius ferita-

-

te interierit 2)

3

) qui curru, quem negligentia

euertit, aliquem interfecit. 6); €) qui canem

faxis petens praetereuntem occidi. — Cetera in

f

hypothefi diiudicanda fünt ex generalibus prin-

cipiis.

Pleraque egregie AvG. de LEYsER 7)

d

difquifiuit. ln culpae gradu determinando ad

f0

rem illicitam, locum, tempus, modum illici-

u

tur, aliaque quae circumftant, refpiciepdum,e&.

fi

* 3

1) C.

J

p

E

326 Lib.II.Cap. XXIX de bamz'cz'ïiz'o generatim,

1) C.C. C. arz. 146..

Qu

2) etiam dolo occidere pote&r C. C. C. arr. 134.

do

8) l. 3. $. 2. ad L. Corn. de far.

«

M) C C . 146.

AVG. de LExsER fp. 604.

5) C. 'C.'C. aVf. 136.

I. P. S. lib. II, arz. 62.

6) C- Co C- 218-

7) in fp. 602, de. bomicidio culpabili.

f

$.

CCCCXLIV.

: Homicidium eft delictum ($- 436.); itaqüe

t

L.ad homicidium, pro delicto fumtum, refer.

f

rinequit caedes hominis cafü fortuito contin-

gens r1) ($. 29.).

Dicitur quidem homicidium

Q

cafuale. . Sed tunc homicidium pro nudo facto

:

fumitur ($. 436.).

Sic generatim is, quiin re

licita, loco, modo et tempore licito ex impro-

uifo alterum necat, cafü alterum interfecit.

I) In C. C. C. arr. 146.

Lnperaror fpecialia recen-

fctex l ri. et9. $

- 4. fE. ad L. Aquil. adde 1..51.

ft. eod.

LVDOVICISALOMONIS diff. de bomicidio cafu-

4l Lipfiae t 750.

s. CCCCXLV.

Ex eodem '(5. 444.) confequitur IL, ho-

micxdium* áon Cco

mmififfe eos, qui delinquere

nequeunt (S. 57.)5 vtpote fumme ebrii, fine

quo-

ua culpa ($, 57.) ; iufto adfe&u, ergo ira

que

li

*

A

et de lzomicia'io fempliei Kveiurque þæm; 327

que 1), qui fümmus eft, abrepti (S. 37.); xïnp-

do cauffa 1uftilimae atque fummae irae lateat in

occifo 2) cet.

n

I) Ava. de LEYXSER Sp. 6ot. de caede pär iram.

Laj

2) KRESS. ad art.l,137. $.

-

*op m,þa,sg.

$; «/CCCCXLMS -

Eodem ex fündamento (S. 444-) homicidii

rei non funt, qui permittente aut iubente lege

aliquem interfecerunt 1).

' Quo pertinent 4) pa-

ter, maritus et vxor in adulterio ($. 320.) ; 7)

It

:

füo modo laefüs in furto (S. 186.)5 c) pater aut

Il«

maritus in raptu | (S$. 36$-)5 d) a principe ali-

IIl

quem aut viuum aut mortuum capiendi 1uffus :

i

qualem iuffum ymagiüratus dare nequit,

.

I

1).C. C, C, art. w14.2'. et I50. ibique mmmkg.

TES.

s. vccccxwu.' |

i

J

Deniquä,,ex eo principio ($. 444-) fluit, ho-

micidam non effe, quiiniuftum improuifüm-

f"

que adgreforem pro tnenda falute, quam alio

leuiori honeftoque modo feruare nequit, inter-

ficit, quae caedes zeceffaria dicitur, et ob qode-

yationem inculpatae tutelae 1)f. modevamen tute-

jae inculpatae 2) impunis eft.. Moderamen au-

j

tem tutelae inculpatae tribus fundamentis fuper-

fiructum eft: 2) vt quis ex improuifo iniufte

)u

ab alio adgreffus i?t; ) vt inde

praefens gra-

4

uiffimum

lu

3 28 Lz'þ.r 1I. Cap. X XIX. de botnicidio peneratim,

uiffimum.damnum metuendum fit3 cy vt id alia

fií

leuiori honeftaque ratione euirari nequeat. Mo-

ad

l

deramem inculpatae tutelae non admitütur ío-

lum pro nobis ipfis, fed etiam pro liberis, pro

ii

In

coniuge, pro fanguine iunciis, immo quoque

gh

pro quocunque certio innocente 3.)

R

p C, C. arz, 139. »140. I42. 150.

n

HVGO $ &091vs.in I. B. er- P. libr..3. e I;

CHRISTIAN KREMBERGK Z7. de neceffaría de«

te

fenftone.

Wittcb. 1620. in g.

k

OEORG. OBRECHTI 7/

' $

der fg'efän/ïone n;ece[fm*ia.

Arg. 1617.

SIMON. PETRI GASSERI

diff. de mo?iei»æmine

Halae 1711.

inculparae zutelae,

AVG. de LEYSER di[j, dc iuculpaza turela. Viteb.

1737. Spec. 60o0.

I) Sic audit in l. T. C. ezde vi.

2) lIta vocamr*in C. I8. X. de bomicidio,

3) Avo. de LEYSER c, l.

BEYER. Ad arí. 1464.(-x.po£'.x 4

$. CCCCXLVIIL.

ltaque. quum I. ad moderamen inculpatae

tutelae requiratur zmprouifa iniufla adgveffro (S.

447.), fequitur, vt ad illud. prouocare ne-

queant 2) zu/fde adgreffi: vtpote «) a marito aut

patre in adulterio, aut fura laefo deprehenfus

1); 9) miniftros publicos ad capiendum reum

efertim

mi(fos interfidens; y) auä?fcr rixae, pra

fifimul

h.

11f

et. de bomicidiofimplici n qHé þoena.

329

] di

fi (imul eft au&tor puggae 2); 9) toz zmpram/ö

ai()

adareffi: quo pertinet, qui antegreff3 alterius

L0

Prouocare vero ad-

prouocatione fe ftirit. 3).

p

llud poffunt ex hoc fundamento omnes,

qui

0U

inlicita re verfantes iniufte . et lmproulf'o ad-

greffi funt, quibus etiam adnumerat sERGE-

RVS 4) pignorantes.

Nec differentia perfo-

narum admitüitur,

ldcoque et mas contra fe.

ce-

minam ad moderamen inculpatae tutelae,

1

teris paribus, poterit prouocare 5), immo et-

lam contra funofum, ebnum, lunaticum 6).-

Hïl

4

1)/C.C, C art. 142.

n

LL E Aquzl l. 6.C adL Iul devz

pulica.

*

2) CARPZOV. QU. 29. h, 42.

BERGER C. l. P. I p 265' et in dz[]' de au&ore

vixae.

3) 1»EM c.l. p. 265

4) c 1 obí. 29

5) C. C. C. ari. 144-

6) cRANZ. C. l. c. 6. m. 2. $, 2..a. 9. n. 339.

Verba C. C. C, inart. 140. überláuft, anüdpt, fdláget,

j

explicat A v G. de LEYSER C.

m. 17.

Sed,

)I

quoad interpretationem verbi f&làget, a vero abcr-

.

rare vidctur, ac falfo concludere.

A Ífe xpfc intui-

tu huius :.,oncluüoms, feil. quod et auctor rixae ad

moderamen inculpatae prouocarctutelae queaf, dif-

fentit in dz[]" de zutela culpabzlz.

Vit. 1748. m. 9. -

Xs

5 CCC

LXI

ä

330 Lz'ä. II Cap. XXIX. de bomz'cz'dz'ogeïzemtz'm,

Y

$ €cocxux.

Moderamen inculpatae tutelae füpponit II.

praefeus grauiffimum damuum imminueus (S.447).

Itaque quum . praefens periculum . requiratur,

fimplices minae non fufficiunt, quamuis ex cir-

cumftantiis res fit diiudicanda 1).

Hoc certum

eft,

uum imminens faltem periculum adeffe

fufficiat, quod adgreffus primum i£tum exfpecta-

V

[t

re non obligatus fit 2).

Ad grauiffimum au-

tem damnum imminens, quod adeffe debet, re-

L

ferunt praefens aut vitae,aut membrorum, aut fa-

p

zitatis,aut bonoris, aut bozorum periculum 3).

q

E

Vtrum etiam contra a/apas ad moderamen in-

culpatae tutelae prouocari poffit, difputant 4).

fh

goputo. Hoc indubitatum eft, aequalitatem

fi

H

amorum non requiri,

k

31) ^Avc. de LEïäEg c.l. m. 2g.

l

2) Claris verbis id difpofitum et in . C. C, C. arz

(

Ü

140.

K

3) C. C. C. art. 140. et 150.

$

AVG.de LEYSER C ]

DAMHOVDER. in Pr. rer, crim. c. 78.

BOEHMER 2d CARPZ. Qu. 32. obf. 1. L. 16;

AVG. HELLFELD. diff. de violenta verum noffra-

vum defenfione.

Ienae 1768.

iLEs1iVvs diff. de bomicidio ob alapam.

2

AVG. de LEYsER fp. 6or. m. 12. fqq.

HELLFELD C. difl, $. 20.

Diffentiunt GRANz, C. l. n. 358. alique ibi

excitati,

Verba

f

et de bomicidio fimplici ez'?ugueþoe)za. 331

Verba in arz. 140.. C. C. C. GDv unb ,gxutenx feuntutf)

variam interpretationem paíía effe, docent knEss.

It Ü

[

ad arz. r4O. n. 2.

BOEHMER h. t. $. 208. et ad

Ti

cARPZOV. Qu. 30, obf. 3. add. paMROVv», c. l,

atil

€; 25

at

(

m

$.. CCCQL.

i

Mi

&i

i

Moderamen inculpatae tutelae reqüirit IIE

'689

vt id alia commodiori honeftaque ratione eui-

|die

tari nequeat, quam alterius interfectione (S.

l

447.. ltaque a) interfectio. durante adhuc

jf

praefenti periculo fieri 1), b) lenius remedium,

n

uod honetium nec faàllax eft, deficere debet,

Il

Ergo facile ex hoc decidi poteft, quid de fuga

"

ftatuendum fit. * Aut enim in praefenti cafu per.

r

fugam quis certo euitare potuit periculum, aut

non. Sihoc, nullus, etiamfi talis fit, qui cum

honore fugae fe dare potuiffet, fugere neceffe

habet.

$i prius, diftinguendum iterum eft in-

ii

ter eos, qui fine graui famae fuae damno fuge-

re poffunt, et qui non poffunt.

Priores ad fu-

zl

m obligat fünt.

Poüerioresy non funt. ob«

:

rieti 1).

1) Avc.de LEYsER fp. 600. m, 21I. fqq

4

t

ERESR, C do

j

BOEHMER ad cAnRPz. Qu. 30. obf. 3.

$.

CCCCLE

Haec reqüinta fi omnia obferuata fun't, 'mo-

M

J

deramen inculpatae tutelae dicitur a cARo£0

eint red)fe 9otfmefe 1)), immo alio in loco 2),

cine

,

42* Laboio Cop: XXIX de omicidiogeneratim,

eine. gángfid) 'e.ntfcbuïöigte Otofh ^ unb Giegenefr,

caedes per illud admiffa plane impunis eft,

;

edamfi'in neceffaria. defenfione conftitutus in-

nocentem quendam contra voluntatem füam for-

te interfecerit, quum adgrefforem occidere

animus ipfi fuerit 3 ).

Probandum itaque eft,

. - CAU CL U RE .

omnia requifitamoderaminis inculpatae tutelae

adeffe, de qua. probatione camoLvs 4) ad

proceffum accufàtorium refpiciens, late difpo-

fuit.. Quae autem ob mutatam iudiciorum cri-

minalium faciem fere vfüm'habere non pof-

fünt, vt ipfe iraque iudex ex officio de proba-

tione debeat etfe follicitus.

Itaque fi quid li-

quido per teftes probari nequit, vita, et condi-

tlo vtriusque perfonae, circumftantiae loci, vul-

nerum, armorum, actuum antecedentium et

td

concomitantium, emolumenti damniue ex cae-

É

de refultantis (imilesque bene ponderandae fuut,

ex iisque iudicandum, vtrum fimpliciter fides

(il

t

adferent habenda, et inculpatus abfoluendus

fit; an poena extraordinaria, omiffo medio

0

eruendae veritatis, dictanda ; an torturae, pur-

p!

l

gatorioue locus dandus fit 5 ).

Iniufta adgres-

fione probata, reliqua requifita praefumuntur,

admiffa tamen probatione cgnuarii 6). -

|

EOEHMER ad CARPZ. (V!u. 33:

HELLFELD C. l. $. 38.

I0. CHRIST. QvitsTORr. di-[.—äc moderaminis

1nculpatae tutelae probatione.Woft. Y765. cum qua con-

iungenda eft ervsp M diff. de bomicidio permiffoes

;

. 1764.

Jpeciatim de moderamine; inculpataerurelae, Roft

I) art.

X

^

fl

et delomicidio /ïäapiicg;eiu:yuepoeua. 333

/

x

ht

(

I) art. 140.

T

£) art. 142.

i5 n

3) C. C. C ar. 145

for

4) in art. 141, 142. 143. 144.

idere

d

5) ava. de LE Y SE R C. l.

BEYER. ad arz. 143. pof. 9.

Ithe

N

6) C. €. C.arr. 142;. Verbis: fonbern ber be-rfr&þgt*e

L4

4

l

f

Sobtídlàger :

£ £0464 fo ift eie Stot

(t

ben verflagten Gobtfbláger auggefübrt.

broebr bqyd)

Diflentit

w

BOEHMER,

CARPZOV. Qu. 33. n. 28.-ibiqüe,

U

|].

CAKPZOV ivs fibi ipfe cpntrarius» Qu. 28 n. 22

J

$.

CCCCLH,

].

i

Si autemomnia moderaminis inculpätae tu-

telae requifita non adfünt, fed in vno alteroue

ij

il

peccatum eft, tunc ab aliis exceffus moderaminis

znculpatae tutelae,ab aliis soderamen deculpatae

l

ls

zutelae, ab aliis tutela culpalilis vocatur 1). Qui

exceffus mox ad do/um accedit, mox ad culpam

ln

[

pertinet, et iterum pro circumftantiis mox ad

latam, aut leuem, aut leuiffrmam. | Scilicet prinz

cipale moderaminis inculpatae tutelae funda-

f

mentum eit iniufta atque improuifà aegreffio,

quae fi non adfuit, licet interficiens in. prae-

fenti periculo, quod non alio modo, quam al.

terius nece propellere potuit, conftitutus fue-

rit, dolofo homicidae aequiparatur.

Quod

facile 'adplicari poterit ad furem , adulterum

$1 au-

ceterosque, de quibus a&gm (S. 443 ).

/ Tem

C

334 : Lib.II. Cap. XX]X Sde- bomicidio geueratim,

ah-e

tem iniufta impröuifaque adgreffio adeft, ce-

tera vero requifira non obfíeruata fünt, tunc

3

mi

culpofo homicidio fimile habetur, atque pro

circumftantiis punitur: animi enim perturba-

Ti

K

j/'

tio, confilit expers, ad adcuratam proportio-

)

natae defenfionis

lv

perpenüonem dimican;es ine-

&l

ptos reddit 2

t

1) AvG. de Lsï'sgä diff. de zutela cu

]palili, Vitf;þ.

(

1748-

f

2) C, C. C. arz. 142. circa filn.

p

.AVG. de LExsER c.1l. m. 3r. fqq.

V

! BEYER. C. l: pof. 8.

m

((v

Dicatur de difinüione inter excefum — defenftonis .et.'

4'!

exceffum. inculpatae defemfgomis . rutelae, quam ex

h

n

SALOMONIO adfert canrz. Qu. 29. n. 16. et 29..

n. 34. Difplicet illa so&B MExnoO ad h.l. r.

Sed .

hi

putem, commoda interpretatione illam pofle fufti-

T

ncri./

It

(

- $. CCCCLIII.

|

[E

. In homicidio homini vita adimitur (S. 436,);

V

d

ergo quum homicidium committitur I. in Zo-

22inem, Íequitur, vt non committatur in mon-

firum 1): omnino tamen in eum, cuius mem-

bra natura ampliauit, autimminuit, in fdeles

"

et infideles, in liberos homines et homines

proprios cet, lL euzique viuuim ; itaque commit-

ütur tam in fànos, quam in agonizantes 3;non

autem in hominem niortuum

, .quem quis vi-

uum habuit (S, 16, 20

aut in eum, qui ab

altero

|

Tüf

