Giouis baculi riru im exeguena'a Jupplicii extremi jäz:-

i

zentia.

lenae 1732.

Y

(/)

* Quid vero, fi reus neget? Tunc iudex adtum exe-

t

cutionis differre, et ICtos de mouo confulere debet.

€. C, C. erz, 91.. Zeyfev e. 1, meæbacþ ad art.,

;

91. e.

g

Li.

6 38 Lz'þ. Hl.Cap. XXF1H. de /e.ntenlt.fcaþ'. extt.

I. €&. 181. conf... $.. 835. excitatos.- Qui articu-

1)

]us, licet de reo confzffo agat, ob verba: bie.ev bod)

m

I

vermablà orbentitcber, beftànbiger 98ei&. befannt;

QX

vfu fori tamen ad eum etiam cafum extenfus eft, f

Í

reus conuiéius, in iudicio criminali fummo negat de-

Jidum. | Quae extenfio, menti Imperatoris aduería,

LE

vfu feruatur.

Ne autem reuocatio differat execu-

tionem, cautelam fuppeditant kREss. ad arz. 91,

2

)

n

Á

A uoopíci ad eund. arz. &

x

d)li:lte ad Zuoo-

4

vici fap. 10. 5 17. lit, M

fi reus in iudicio criminali

fummo con-

j

uid vero,

feffus fit.delictum, fed in ipfo fupplicii loco reuocet?

j

"[utius

et hoc

cafu erit, executionem differre.

Reyfeg im a. 9. fs'*þeil L. $ap. 10. 5: 9.

& DCCCCXXXL.

: D

i qu

Poftquam in locum fupplicii x)lperurentum

eft, zudice praefente, caruifex fententiam plene

trdu

Q

exequitur. ltaque raptolaqueo, interram vi-

uus cadens, iterum füfpenditur 2); gladio vul-

QLW

( pe

neratus tantum, vlteriori vice percutitur; culeo

infutus, viuus exaquis extractus, iterum im-

Ti

Qui:

mergitur. Carnifex, executione peracta, in-

terrogat, iudicem : fabe íd) red)t geribtet? Iu-

lonr

dex illi varie refpondet 3), prout officio fuo

i bUSï

beue, aut snale funétus eft. Peccans carmifex a po-

Tn

Ob dolum ta-

pulo inquietari non debet 4).

men vel eulpam euidentem, aut rélegatione, aut

snul&a punitur 5). Merces caruzficis nonfem

"

u

neque vbique, eadem eft,

'ii) In-

!'ex"n

Lib. L. Cip. XX/^III. de [entent. cap. exec. 639

l arti

1) Interdum ob metum fcd'iti«on'is, aut dignitatem rei,

:

v

L

uj

TT

in priuato loco fententia exequitur. capitalis.

5 dii

2) zaRTH, dif. 48. ab AEMtNGA in ci. diff. dif-

rt d

fent. BALTHASAR C. l.ct, in cafu furis fufpenf,

coccrr: in Ziff. de proportione. furti ac fufpendii,

Vucr

LO

ruprolaqueo, n Exercit. cariof. VQI. II. n, 6.

iri. f

3) G. C C« art. 98. ibiqu.c KRESS,

L

ZIERITZ. et

4) C. C. C. art. 97. ibique MANZ.

KRESS. Cafum rcfert ALEMANNVS in

palacfira con-

. Julraz. iur. illuffr. conf. g.

10 CUf

TU

5) CARPZOV. qu. 137. n. 67.

Jfr,

$. z. not, I.

/

KRESS, ad arz., 97.7

$. Dccc:'cka

Punitorum cadauera quaedam manentzzfipu/-

um

12,quaedam terrae mandantur, quaedam smedicis

l

piat

traduntur. | /zfepu/ta xegulariter manent, /agueo

m

aut votad puniü, aut in 44atuor partes fecati.

"TO

Quae ferrae mandautur, vel füb furca, vel injo-

cubo

c€o peccatorum , vel in sargine coemeterii, fepe-

r

liantur. — Medicis conceditur cadauer a prizcipe,

| 11

qui vel gezera&ter vel jpecia'/z"ter.-confenfum

| [l

fuum declarat.

Idque non folum in cadaueri-

]

)

bus punitorum, fed etaliorum quorundam hq-

minum cadaueribus alicubi valet.

T

9

-ADR. BEIERI dif, de cadaueiibus puuitorum.

, a

Ienae 1673.

m

ANT, REMIG. PICKEL de zuribus circa cadaüem

pum'zorum:

Arg. 1715.

REINH.FR. SAHME

diff. de -[c'pülturaede?egatio-

se, Regiom. 1710.

19,

)l

4«)6.

g

640 Lz'b. 7II. bap. XX!/'!II. deþntent. cap. eXet.

10 (à!

10. FR. SAVERMANNI trt de iure circa fepul-

Brem.

fütut

chra et . bominuss demorzuorum : cadauera.

1737*

lJ

IAC, PETR, DENEYS

d:]] de cadaueribus pumi«

£ortu. Vltraif 1762.

Scbol, Vtrum cadauera punitorum, aliorumue homi-

num, medicis anatomiae cauffa tradenda fint? olim

difceptatum eft, et adfirmans fententia in Germania

aegre et fero obtinuit.

Conf. coM z in Re/ol. lib.

2. C. I4. h. 9. vbi adfrmatiuum refponfum Jmiuer-

fiatis Salinantinae ad confultationem cARoLr: V. et

eius vegalis concilii, anno 1450. datum memorat,

cLARVs in Pr. erim. lib. $. $. fin. et qu. 100

N

ZIERITZ t

n. 2. ct

BAIARDI addit. ad h. l.

BVLLAEVS 'adarz. 149. Z&eyfec' G. 917. FREHER

in Verifon, lib. I.c. 25.

GEORG. TOB, SVENDE N-

pOERErFÉR. diff, avaromen iure diuino bumano lici-

zam demonftrans.

Lipf. 1663, FR. GVIL. TAFIN-

GER. Orar. de anatomia eiusque. bonore, 'Yub, 1766,

C

"e!.: ab hoc 1ai1dgti fcriptores.

tu

/ien

$. DCCCCXXXIIL

cg'm

"&uarius ad aCta notet 7202utn tempus fol-

Ti

lemnitates veliquosque . executlonis a&us comi-

r

pr

tautes et /uþ[egue(zte.f.

; gf" DCCCCXXXIV.

De executione iu effigie et inquifïtb,' finitd

p

inquifitione, ezte executzouemi tamen, mortuo,

Hoc loco adden-

ti]

fupra $. 95. 97. a&tum eft.

ul

dum eft, quod fi quis azte inquifitionem fiti

tan

Nr

Jal-

mqrz'at'ur, illius quidem cadauer fepeliatur,

9u0

^ hs

J

Lil.HI. Cap. XXIX. Je proc. accuf.in fpec. 641

t g

uotamen PT();C

e[fa,ad damnandam me(hor,iam' in-.

Ia

fütuendo 1).

I) cHRISTOPH, scun.alrsxx'äif de damnatione

It f

momoriae, Lipf. 1689.

ANT. CHRIST. LüssE de foem':' abfentium es

ho

^

? dim

suortuorum. Ien»fuc 171 8

AITadnd

fj i

Atj

CAPVT XXIX.

d

DE

L

TO

Us 1000

PROCESSV ACCVSATORIO IN

m

"

EHER

SPECIE, -

DEN

tlit

5 DCCCCXXXV.

.E

7f

Prock[iu accufarorius plurima cum proceffu

eiutli orditario, multa cum zzquifiterio, commu-

72ia habet, quaedam eius füntypropria, Nos po-

fleriova proponemus paucis.

Priora in proce[fa

ii

ciuili traduntur; et ea, quae proceffui accufàto-

ro ex inquifitorio adcommodantur, £

77

E

aüelgus

explicata funt.

$. DCCCCXXXVL

Accufator eft vel publicus f. zeceffarius, vel

priuatus £, voluntarzus 1). Ille,' qui dicitur f-

|

1l

l

n

calis, nunc, quando accufàtor priuatus ceffat,

ad accufationem excitatur et' praecipue in foro

l

;

1uris comiumis, peracta inquifitione generali

8

($. 706).

[

Vg

642 Lib. 1II. Cap'. XXIX. deproc. accu[.in fpec.

n

[

($.. . 796.).

In Sa:(onia vixï.alio, ac in cafu

banui.

li

NT

1) C.;(C.' C. a-ft' 214.

&. DCCCCXXXVII.

LX

A priuati accu[atoris officio quidam plane ve-

j

pelluntur ; quidam ob diggitazem, reueventiam,

fexum, flatum, .fufpicioneti, nonnifi ob de&fa

;bi illata aut atvoctf/mma , accufare poffunt r).

Ex p/uribus vudex vzum eligit 2).. Nemo vero

ad füfcipiendum aceu/atorzs priua

h (iu

*

t offlcium h0-

die cogi poteft 3).

pne

I) CARP Z O V. qu. Io4. n. 23. Íq.

ia

2) 1DEM C. l. n. 47. 48.

ul

3) C. C. C. art. 214. ibique xxxss.

rl

Scbol. Dicatur de anricategoria £. recriminatione l. s. D.

a leg:

de publ, iud.l. 1. et 19 C. qui accuf. non poff. l. 12.

[itis

€. Th. de accuf. er infcripz. FRANZKE lib. II, refol.

I6. LINCK. et. HEIMEBVRO. dif. de anzicaregoria,

Lt DC CCXXXVIDL: -

Accufatoris eft, vt Jibellum accufatorium vel

«

in feriptis, welorahiter proponat 1), cum ex-

pofiione omnium circumftantiarum 2). Cae-

terum poteft. effe arzzculatus, nec praecife /e-

eiale petitum continere debet. Hoc rationis

eft, vt z0men accu/a;orz's, accu[ati et iudicis ex«

(

fio

primatur.

I) "C. C. Cc GV fs 890 :

i

uel :

2) Et fic /ocus, dies etiam et. fora Lindica'gdya €

ft, fi þac;

cafatus

tl

hi.

Lz'ä. l)l. Cap. X X X. deproc. aceuf. ;72 fpez"; 6 43

aM

cufatus i n iis defenfio

à

nis snomentum collocat. GA1L.

lib. L. obf. 64. n. 11. cgivELLvs Dec. 43.

Scbol. Rationes et hiftloriam Z/belli avticulati, lege im-

perii publica in cauffis ciuilibus abrogati, in cauílis

vero crimisalibus tolerati, erudite expofuit G&o6,

t f&«

LVD. EOEHMER, In Pracf. ad T. JL Exercirat.

Boehmerian. ad. Bandetias, atque indoctam t EysgnE

ätmm,

Sp. 36. m. 1. cogdli,-::&uraym dodte. refutauit,

ii

l I)

$. DCCCCXXXIX.

!

ver0

Accufator zure . moffro ab inferzptionir vincu.

t

lo quidem. zmmmuzis eít, at cautiouem tamen

praeftare debet a) de Jite profeguenda; b) de ex-

penfis, damuo et zuiurii.

Nulla ab accufatore

publico ; a przuato i/la femper ; baec tum demum

praeftanda eft, fi iuffa accufationis fuxdamenta

u

et /egztima indicia fübminiftrare nequit.

t

fatisdare nequit, cavceri mancipatur,

gui

[

C. C. C, ai7. 12, 13.. 14* 15. st;-

gWo

DCCCCXXXX.

»

$.

d 81 accufato

r

indicia adtulir, .ceteris ,þaäribüs;,

"i

accufatus in czrcerem ncluditur

Ls

C. C. C, art.. U.

Uif

.«L

$. DCCCCXXXXL.. ..

x

[

1on

lP

. Accufatus antequam refponidet ad J;

bel

as

coptiones dilatorias opponere poteft.:

Refpons

L o

fio vero ipíà ad libellum Ztzs cozzeffatzouis follesa-

9215 vices fübit, ideoque. fit /eczzez, clava, pura

vel additis exceptiomibus. Siaccufatus litem con-

IT

äfatuä

teftari rezuit, lis fecundum ius commuge negati-

52

ue

Es

Ms

um

644. Lib. III. Cap. XXXI. deproc. ackczfcf; ia [pec.

«e conteflata habetur.

In S2xonzía quidem lis

pro adfirmatiue contefata habetur: quae fifa

?

confe[fio amen in poenis capitalibus et corporali-

bus effe&kum cozdemnuationis non producit, fed

MO

hoc folum operatur, vt zediutm eruendae verita-

2i; adhibeatur. 1).

1) WERNHER. P. VII. Obf. 114.

MENCKE ad Proc. II. $. 4.

N

Circa;

$. DCCCCXXXXII.

ifur

Tus,

Accufator debet ab accufato zegata probare,

et exceptiones oppofitas elidere. 7dccu[atum vero

exceptiones uas euipcere oportet. — Juramentum

vero delatum wel fuppletorium locum fibi non

vindicat 1).

i (

3) SCHAVMEVRG, C. l. $. 11.

git ]

q

$. DCCCCXXXXIII. |

nf

CQni

Accufatore zibi| probante reus abfoluitur.

Nihil vero etiam probatum eft tunc, quando

fe d

torn

accufatus probationem accufatoris pleue elfit.

Accufàtore zizus plene probaute, udex medium

L

l Cj.Uf

eruendi veritatem, vt in proce[Ju inquifitorio, de-

Qu

cernit. Cetera copmunia fünt cum proceffuin-

uifitorio.

De remediis. contra. fententiam

&j

ictum eft 5.-910. 911.

CAP,

)

—

hi

-

645

m fs

CAPVT XXX.

[

DE

iTl

f

Til

MODO PROCEDENDI ADVERSVS

REOS ABSENTES.

N

$. DCCCCXXXIV.

Modus procedendi aduerfüs reos aD/entes vel

Circa z2edia eos babendi verfatur,

vel circa ipfum

Juper

deliclo proce[furm, . De illo £oc capite age-

"d

Ym

mus, De hoc cap. XXXII. tractabimus.

$.

DCCCCXXXXV.

!l

101

Ad capiendum reum fugitiuum, de Zéli

Go capitali vel corporali inculpatum, condu-

cit I. /equela praefe&oria, bie Q(mt$ » Solge, SQtadj-

tile..— Non debet fieri in. aliepum territorium,

nifi Jex, pacfum, obferuantia, aut priuilegium

concedat, aut vie/atores pacis publicae in fugam

n

fe dederint 1). Hos enim in a/iud etiam terri-

T

if

torium perfequi licet, modo in coztzzezti 2), in

jl

catnpis et agris et zon vitra occur[ut gentis, in

cuius territorium fe recepere 3), fiat.

Vt cui«

d

que innotefcat, vel pulfaztur campazae 4), vel

m

Jm

exploduntuv bombardae, vel vexilla expanduntur,

CHR. WILDVOGELII diff. de perfecutione delin-

quenzium.

lenae. 1700.

MICH. CHRIST. MVLLERI dz'þï'de iure facing.

vofos fequela. praefettoria perJequendi.. Altorf. 1714,

Dere

)

1) R, L. 1555. $. 36, 37.s : gob.,wcid; Step

505

| 64.& Lib. HHI. Cap, XXX. de mac'io procedendi

pete

pou Cramer ím ben meg!ar.äæeäen&. 20. $bl

n. I.

| fenti

2) Ref. Erf. 1442... $. 5.

Span'bï)abuhg te8 gaub,

Q

Sriebend 1495. tit, tom 9Radeilen $u frifget Xbat

a

3) 1. P. S. lib. Il arz. 71.

"

n

4)7 R. If 1522. tit. 2f7f et I

54-8. 5. 20. et 1559 $. 23. (q.

1

n i

E^

$.

DCCCCXXXXVIL .

[

Si iudex fcit, vbi abfens. degit, II. litteris re-

t reum in-

quifitorialibus, iudicem loci vogat, veli

r

& w

y*eoP

rorc, fibique illum exhibere.

Iudex pe-

teus fit competens , reum defcribat, petitum de

tent

incarcerando, et remittendo addat, reuerfáles lit-

| fitta

teras et expenfarum refufionem, fportularum

; Doilit

tetrit

praeftationem et officia mutua 'polliceatur*,- diem

.

ét annum adiiciat.

Bu

'ciali. Brun*

[wig. 1747- 8.

ANONYMI libell,'de requifiz'i?ne iudi

,

CHRIST. IAC. de ZWIERLEIN di.

I de liz-

teris rcggä/imrialibus, Gótt. 3758..-

"

tj

$. DCCCCXXXXVII.

d

Saepe etiam iudici copia rei latitantis fit Il;

zina

perfcrutatione doineffica, fi prae funitio adeft,eum

Til

in banno adhuc latitare.

p

t

$.. DCCGC vxxvnix., ;

:

dud

ladice locum rei fugitiui nefciente, adhi-

bentur IV.-Azttevare. arreffatoriae, Ctecibriefe,

quibus iudices rogantur',

velint fugitiuum de-

dicem

p:eþenfum*ec-carc;ri mancipatum ad.iu

älg]

per e€-

ii

Aduevfus reos abfentes.

647

N

. 9l

p'erix*equentem remittere. — Conftant iisdem con-

$ (y

tentis, quae deüderant Zitterae vequifitortales

($. 946.) Quandoque zoue//s 1inferuntur. — Iu-

yt p

dices, quibus litterae arreftatoriae praefentan-

tur, contentis excerptis, iis fuübftribunt £em-

A

pus infinuatzonis,

HENR. SAMVEL, ECKHOLDI dif. de limeris

incarcerationis patentibus , . arreffatoriis.

JIf fi«

Lipü?e

1678.

m

$:

DGCCCXXXIX.

a

Reus hoc modo deprehenfus iudici. feqüï-

m d

Jes

j

h

renti cum ze/us apud eum Zzueztisin confinto,

litteris antea reuer/aliéus datis, plerumque manu

r

militari exhibetur.

(iem

Siquedelinquens per a/uZ

territorium ducendus eft, a mgggf;'r-atz*äzu di-

Trür

ftriétuum vezia impetranda eft.

& " "DCCCCL.

Ldäw

Si reum in zenotioreum locum, qui ignoratur,

profugiffe fufpicio eft, adhibetur V. ciftatio

ediclalis, mediante qua, reus in ?riut diuerforum

fHl.

dominuorum territoriis, Zer. citatur.

Citatlo con-

ünere debet deiGum commiffam, tviplicem tevmi-

um

nzum, claufulam peremtoriam, faluum couduttum.

gmemlem.

Ipfà citatonum exempla in exteris

territoriis legitime a //xa et refixa 1n original ad

iudicem remittuntur qö?z';gue inferuntur..

J

il

M

h

$. DCCCCLI.

fudex m del

"a

i€is, quorum poena z//eziti in-

m

fligi nequit, fugiegtis bona, duobus vel tribus fu-

]

:

(

:

gitiul

ooMe

648 Lib. LIT. Cop. XXXI. de faluo condu&u.

itiui confanguineis, et duobus fcabiuis praefenti-

ne

b

us, ab a&£uario adnotari curat, ea tunc feque-

ipfi

ftrat, eaque, quae feruando feruavi nequeunt, alie-

Til

nat praefcitu confanguineorum et fcabinorum,

H

Ith

Adgnatos, quibus adminiftratio bonorum com-

mittitur, fe ea conferuaturos nec fugitiuo aliquid

dià

ex iis fübminiftraturos fore, cauere oportet.

ii

F'xori et liberis alimenta, iudici

/umtu; ueceffa-

rii exbonis praeftandi funt,

$. DCCCCLIIL

Qu

Reus, quem his modis perfecutus eft iudex,

Mlit

vel ipfe deprebeuditur, vel non.

Illo cafu zz4ui-

a

fítorie aut accufatorie contra eum proceditur, et

proceffus vel zzeboatur vel contimuatur. ln hoc,

vel ipfe vel per alios faluum conductum petit; vel

in contumaciaperfeuerat, Itaqueiam dicendum

at

*

eft de /ajuo conductu.

p

H

CAPVT XXXI.

"i

DE

Qu

[/

SALVO.CONDVE T

lu

LT

»GVIL. HIERON, BRVCKNERI d

i[f. de faluo canduäuf

lenae 1712.

PAVLI.FRANCISCI ROMANI dif. de faluo conduciu,

Bcc. Ienae I717.

S. : DCGGCLIIIL

Saluus condutius eft fcripta eaque publico

ndo,

figillo firmata fides, de reo faluo conduce

nec

l,

Lib. III. Cap. XXXI. d;* faluo cotdti&ia, 649

efent.

nec carceri, à donec fententia criminalis contra

fique

ipfüm fueritlata, includendo, fi fe iudicio cri-

minali füterit, ;citetur, quo velit, tempore,

|Qrüm,

Eft vel generalis, vel fpecialis, prout ad dies iu-

| COffl

vidicos veflridlus eft, aut reftrictus non eft, « Sub

liqud

die autem zuridico comprehenditur dies terminum

r

ipfum antecedens et fübfequens,

EM

MEISTER. l, c. $, 14.

5.

DCCCCLIV.

Saluus conductus conceditur fugitiuo omzz,

qui a/io ?odo capi nequit.

Itaque ei, qui iam

Tudef,

ipcavceratus eft, . [aluum conduttum concedere,

i//'/f/i'

abfonum eft.

i, d

Y

$. DCCCCLV.V

juid

Is, qui faluum conduc&tum petit, cautiozem de

ndun

iudicio [if]i pxaeftare debet,

Quantitas a iudice

pro z20do delicli et indiciorum qualitate determi-

natur 1).

Facienda eft pignoribus aut fideiuffo-

ribus : quandoque admittitur zuzatoria 2). Quum-

que haec cautio fit de zud;cio fifli, non iudicatum

folui, facile eft ad intelligendum, fideiuffores &i-

i

berari ex eo tempore, quo reus carceri taticipde

md!täu-

1u5 eft, licet ex eo poftea auffugerit 3).

I) HEIL.C. l. c. 2. $. 19.

"

2) Rem propofuit. Gólítte

12. lit.

Wad .£ubovici ftap. 3. . -

3) ^rFLICTIS dec. 130,

THESAVRVSE in Quaeff,

j

for. lib. ?. qu. 57.

6!ld01

$s $

n«

-

5.DccCCLV;.

650 .Lli. IIl Cip. XXXI. de faluo eoadutlu.

q

9.

DGCCCLVI.

Saluus condu&tusaut a Prizcipe, aut a judire

3

conceditur.

Praeftat eum a Frincipe impgtra—

re 1).

1) luäovi.ci & d. D. $Is

l

$. DCCCCLVII.

"

Saluus coriductus feruandus, nec callida do-

lofque verborum interpretatione. euertendus

eft. Ceterum faluus conduétus eum /o/um zu-

dicem obligat, qui eum conceffit; nec ad a/a de-

el

licta 'e'xtendi poteft.-

—

f [

s - DUCCCLWIE-

B

Exfpirat faluus conductus a) nouo delicto

1); b) contumacia rei, praefertim in termino

publicandae fententiae criminalis, non compa-

*

rentis 2); c) dolo, quo impetratus eft, detecto

3

d: fententia criminali lata 3); e) confeffione de-

DN

li&üifpontanea, pura 4); f)tempore, ad quod

conceffus eft, praeterlapfo. Saepe enim /a/uus

condutlus [pecialis conceditur ad certum tem-

pus, faepius vsque dum as peinlides erfannt

tvirb.

Ilum quidem adpellant zemporartum,

hunc perpetuum. « Saluo conduc&tu f/zito, reus in

carcevem duci poteft, quod et tunc fieri poteft,

fi, faluo cozductu generali inftruttus, alio: quam

die zuridico, in loco iurisdictionis deprehenditur.

1) Modo grauius quoddam deli&um fit.

£ubovíci a. a. :D.$. 21.

KRESS. ad arz, 76. n. 7.

- 2) Quo cafu cautio iudicz cedit, quam fideiuffores, &

qui

fu.

Cap. T. Lib. X X XI. de faluo condu&u.

651

qui dati funt; foluere.tenentur

Quod tamen reuxs

non liberat.

Zubovici a. a. £. $. 20.

7

ptr

3) In accu[atorio, elapfo decendio, in imquifftorio flatiim

nifi faluus conductus ita conceptus fit: bi8 etma8

yeintidjes erfaunt tvorben, unb erfoldes nid)t abyus

lebnen vermag.

BRVNNEMANN. C. l. C. 8. m. 6.

D:22.

OMEISTER. h. t,

I

hd

4) Ratio eft inl. -.50. K. de reiud. ctcüf fem.. £ubovici

à- 0. D. 5.17.

"ndos

s. .DCGGCLIX.

!

Saluo condu&tuadepto, etreo fe fiftente, pro-

Ts

ceH'us mqu torius aut accufatorzus imcboatur, aut

fi pendente jam proceffu auffugit, proceffus, fu-

ga zgterruptus, coutinuatur..

*

(lo

x

MO |

CAPVT XXXII

"

DE

d

PROCESSV .CONTRA ABSENTES,

Ti

;uod

SPECIATIM PROCESSV BAN-

]u

: NITORIO.

!tl

"

HENR.de coéerr: diff. de zu/lzt;a poeuae im ab[entes

II

/ flazuendae, In: Exercir, T, YW, n, S0. p. 10I3. fe4q.

l

AND.

CcHRIST. LüssE dif. de poew:x abjkmzum.

i

Ienae 31718,

P

WOLFFG. AD. SCHOEPEF,. d:[]" de proceyu im comtu-

"Tub.

Jf

maciam im cauffis. criminalibus..

1733. Reui-

,ía et autta inferta eft zr. de proce[fa vnilazerali, "Tub.

1748. 8. et abfoluit fect. II. p. 94, feqq.

GEORGIIKEYSER. Prax, crim. P. l. Qmme:fung Wm,

3ite: qrocef. Qlltenb. I710,

2oeunes

qlü

Es

É

és2 Lib. IIi.Cap. XXXII. de proc.contra.abf.

ff

- 3Senebict. £arpsovs peinl. Symquif. unb $dtàs geor

:

hus t

ceä(- €eipy- 1733-

at

$. DCCCCLX. o)

qui

Qdod nunc ipfum proceffum contra abfen-

tes (S. 944-) inftituendum adtnet, vel reus ab-

h)

(itzr,

fens cozfeffus aut cozui&tus vel condemnatus iam

eft, et auffugit, vel cozdemnatus uon eft,. Si priug

que:

pudt

poena famofa, velegatio vel gul&a vere execu-

Qoa

tioni datur; capitalis vero,in atrocifftmis delitlis

que l

figurate, Quae tamenexecutzo in effhigie peracta

Cedur

reum, poftea captum, a poeza, vere perpetienda,

non liberat.

$. DCCCCLX. J).-

ii

Eadem decifio non inepte profertur ad eum

L^

cafüm, fi reus abí2ns condemnatus quidem non

:)|

fuit, quum auffugerit; attamen inquifitio eo

praefente p/aze abfoluta, et fugitiuus comuicius

D

elt aut cozfejfus, ita, vt ni'hil, nifi fententia con-

demnatoria füperfit.

$.

DCCCCLXI.

Si contra reum abfentem inquifitio, eo prae-

cajg(

fente, vel nondum inchoata, vel ad eius con-

vel d

uictionem confeíffionemue perducta non eft, ali-

h |

f

ter proceditur de zure communi, aliter zis in /o-

cis, vbi procefJus kazni receptus eft, Secundum

dtu

ius comimune 1n. eo cafu, fi poena pecuniaria alia-

forn

que, quae in mulctam conuerti, eaque omnis,

"

quae contra abfentes cum effectu dietari poteft,

e ex

2)

contra abíentes contumaces procedi, iisqu

ficta

l

4l

653

fpeciatin pra:ejfz'z '&a:mitaria.

"

tdy

fi&ta confeffione þoeha dictari poteft..— Ex?ra

bos cafus de ture communi contra abfentes contu-

$naces, praeterquam 27 crimize perduellionis, et,

ln

quod /eges quaedam prouzzceiales volunt, in due/-

ts 3.

Jo 1), in caufJ2 copitali vel corporoli non proce-

'um

ditur, fed'proceffus criminalis, abfolutis iis,

|prit

quae ad inquifitionem gezeralem pertinent , fuf-

A

peudstur et quaft dortmmit, donec copiam [ui faciat,

M

quousque etiam 2&z cuftodienda füunt 2). Ne-

n

que éoza adnotata

cedunt 3).

(S$. 9$1.) poft axzzum ]ïfca

T

l. 5. C. de poenis l. 6. C, de accuf.

COCCEII

et SCHOEPFF. C. l.

1) Quod nonnulli fíne ratione ad quaeuis deliéta

eutm

atrociora extendunt.

BOEHMER. h. t. $. 323.

non

2) Jubopidi a. a. D. $. 25.

Q 0

BRVNNEMANN. C, l. p. 43.

li

Qu

BOEHMER. ad caRrz. Qu. 140. obf. 4«

(

3) CC. C. arz. 206. quo derogatum eft ]. 7. C. de

veq. reis,

$& DCCCCLXIL.

" Quod vero adtinet ad ea /ocz, in quibus fro-

nv

ceffus banui v[u feruatur, tunc abfens contumax

COf«

vel de Zel&o capiztalr, vel alio füípectus eft. — Si

Jl

hoc, nec in hislocis coztra abfentes proceffus in-

n

fütuitur, fed f/u/peuditur, donec reus deprebez-

datuv : 1).

i

um

In capitalibus vero pra'cc]jïq famu'

Jlit

formatur 2).

1) CARPZOV. Qqu. .140. n, 43.

11j

I

WERNHER. P. IX, obf, 51. n, 4. 5.

«

$.2.

?) KRAVSS, FP Synopz, prec. lib, 2. €., 10, $,.

In

W

654 Lib. HI.Cap, XXXH. de proc. eobtva abf.

ln Haffa proceffus banni etiam in- delictis corporalibus

locum habet. gurü[ Dfeffen/Darmft. peial. Geridtas

i

— SDrbnung tit. 12.. Sürfil. Sgeü'en,(:an"eltfd)e peinf,

Qjertd)tfshbrbnung tit. 9.

g.

DCCCCLXIII

j

Banuun £. pro[crzptzo eft vel zmperialis, vel

Culus

gnü

prouincialis, prout 1us fecurecommorandi vel

in eniuerfo imperio adimitur, vel non, . In pro-

v j

(Ittf

fcriptionem . zmperialem incidunt pacis. publicae

(itul

violatores 1).

ius tamen in dazzuta zmperzale,

bie Seic)s-dcot, declarandi, imperatori olim vin-.

Qu

(icm

dicatum, per. Capztulatzmes 2) valde reftri-

&tum eít.

Tnun

proc

1) Ord. Cam. P. F. tit. 9.

2) Vide modo Capiz; rRAN CISCI L et r0sePuHr Il,

ürt, 20,

Baunwum, quod commmacibus in cau[fis ciuilibus olim

imminebat ex Ord. cam. P. TL ziz. 43. $. 1

ED

vin:46. $: g2 dH5 48. 5 5« fuüblatum eft in R. I,

T

n

1654. $.6. ct vlterius in Capztul FRANCISCI I,

et rosEPHI Il, arz. 20,

d

du

T DCCCCLXIV

ProceH'us bannitorius prouzneialit neque vbi-

que obtinet, neque in iis locis, vbi vfu ferua-

tur, aequali ratione tractatur 1).

Lubet pro-

ceffum bannitorium in Saxozia vfitatum breui-

tet adumbrare.

Saepe tamen et in Saxonia, ob

paupertatem fagitiui, proceiïus banmtonus ne-

ve]

gligitur 2).

en

) "Aeyfer in ort 2imleitung 3um 2fbte: þroceä

TY

. 20,

HEIL.

]

*

iij

, Jpeeiatim proceffa äqmzitorio. (s 6$g$

trabut

HEIE 6 l c.7.$. 20.

xtidyi

: ytiti

:58); P..uöovici à. a. D. $. 25,

s. DCCCCLXV.

Si efgo quis de delicto 2z /ef mþz't&/z',* de

i,vl

cuius corpore [utis conftat, indiciis legitimis

w

grauatus fe fugae dedit, accufator vel puZJicur,

1

vel priuatus, libellum accufatorium offert iudi.

litit

cium eriminale publicum ordinandum excitat, et

tl

citationem petit, « /udiciumhoc vel fub diohabe-

jille

tur, vel £e£zs, prout vbique moris eft. — Iu

r«

dicium etiam femel ordinatum non tam ad pri«

mum terminum reftringitur, quam ad finem

Proceffus vsque fancitum . a iudice declaratur,

Hü.

DCCCCLXVL

$.

1

na'

Tam intuitu citadonis intereft, vtrum de-

i

l

li&tum fit perzoatum, vel mon- permottatum.

Prius dicitur, fia momento, quo commiffum

sl

eft, 24 horae funt elapíae.

Po&'eriug fi non-

dum elapíae.

li

&

i

- Kanor A ebt lib, T. art. 76. in fin,

t

XOvid):25ílb art. 38

pTO'

»ïeüä'

$. DCCCCLXVII,

40

Si deli&tum zoz eft pernoclatum, citatio Batim

J

vel ad fugitiui eiusue propinquorum 4zzzumz

fieri,, vel in /;co publico adigi poteft, vt oc ip-

Wfi

In termino ac*

Jó vel /eg/uezzti;die coæpareat.

cufator

Ti

T

Wi

: 656 .Lib./*lkil. Cap. XXXII. deproc. contrq'-aäj.' *

mora

cufator repetit accufationem ; reus non compa-

rens, praeuia contumaciae accufatione, in le-

inle

'Tunc no-

Til

gitima condemnatur impedimenta.

ua concipitur citatio peremtoria, eodem mo-

tür,

Cul citationl

p

do concipienda et infinuanda.

2:0n obediens accufatus, in janzum dec!a;atur.

pfr:'an

gt

ssb CCX VAE

adno

Si vero deli£ctum eft perzo&atum, | citatione

j:co :

edi&lalin tribus. diuerfis territoriis adfingenda,

D

integvum fpatium Saxonicum continente, opus

eft, quae prima vice eo dirigitur, vt accufatus

in termino accufationem audiat, atque ad eam

refpondeat. Accufato non comparente, publi-

ce reiteratur, ipfique iniungitur, vt legitima

impedimenta in fécugdo termino,füb poenaban-

ni, doceat,

Quod fi nec in hoc termino reus

:2

comparet, ad ipfam condemnationem in Jan-

zumi inferius, bie Q(d)t ober tnterX(cbt, progre-

Ad audiendam hanc fententiam

ditur iudex.

edictaliter citatur accufàtus, et fententia, in ter-

mino publicata, per emzum, in loco publico

adfixa, exponitur.

Is vero eft jazni znferio-

ris effe&lus, vt reus confeffus et conuicius habea-

tur, fub iurisdiclioge iudicis profcribentis fecure

E

commorari nequeat, fed a quo/ilet capi (nou ve-

»

to occidi), judiciquetradi queat.

It

vel

«$. DCCCCLXIX.

Cor,

Siintra auzutm et diem , a momento publica-

düc

tionis &angi inferiorit. computandum, accufatus

W

moram

]

"

Jpeciatim proceffa Lamnitorio,

i

657

z

Ompe

moram non purgauit, iterum accufatus prizrm;m

In l

in legitima impedimenta, Zeizdein &agzum fupe-

d D

y45, bie £»ocrQld)t ober 2(berQ(rbt, condemna-

] Ino

tur. Quae fententia, decendio elapfo, publice

t

3tloni

per azazum adíxa manet.

Is vero eft Pazz: fu-

Jf,

perioris effelus, vt reus infamzae macula adfper-

gatur, omnia ciuitatis lura perdat, bona eius

adnotata, excepta 4eze et ]

£

Ym

fisco irreuocaliliter cedant 1).

gitima libe;orum,

*

a

.. 1) In prouinciis Haffo- Caffellanis omnia bona indiftin&te

qi

fifco cedunt: in prouinciis vero He[fo-Darmfladinis

ts

ita cautum eft: falld bag delidtum am fid) capital

jem

máre, pcffent fámtlid) -porDer annotirte8 $Bermóger,

nad) ?Ibgug Derer ettoa borbanbenen Gduloen, mie

Yl

aud)berer. foinber ober Gtern ifrer legitimae, unb

(

be8 ?Beibed portionis flatutariae; fall8 aber auf

D

ba8 3Berbred)en nur eine feibesfirafe ftünbe, tvie

TOS

aud) im $ell, &af bep borbergegangenet general-

Inquifition gur Defenfion be8 peinlid) SSeflagten fid)

lit

(

bereit$ fo biel gang flav geauffert Dátte, Paf oie

auf oem delicto fouft baftenbe GSobes;Gttafe gleid)s

i

roob! nidbt bátte flatt fiuben fónnen, mur eim ges

| r

foiffe8 pro ratione circumfítantiarum iebes8mabl u

Vi

determiniren ftebenbes SDeil beffelben confifcirt toevs

hiris

?en. Vid, bie Defifcoe peiuf. Gericbtäsþrbnungen eL

1

$. DCCCCLXX.

Qu

j

Caeterum notandum eft, accufàto "compa-

rente, proceffum bannitorium in zzguifitorium

vel accufatorium mutari, .et accufatum, /faluo

conductu d«flitutum, comparentem in carcerem

duci.

In éezzum vero füpevius declaratus, -et

J

fitus

fio-

pon annum etiam deprehepfus, ex ficia confe,

9"e

ym

$

6s Lié. III. Cap. XXXII. demodis toll.etimp.

af

ue jiazim ?iortig poena non adHciehdus, fed

y

P

W

defenfone fuüa audiendus 1), et tormentis ad

i

0

confeffionem adigendus eft.

j

1) C.C, C. AT Iäs.

Qui plura fcire cupit, adeat füpfa nominatos de pro-

u

ceffu. bannitorio [criptores C& RPZOVIVM, KEYSE-

HEILIVM €t ROTHERVM in

KVM, LVDOVICI,

'dibris excitazis, €t praefertim ConfHizuziones provin-

]

i

ciale.f.

-

tolitü

qmi

'CAPVT xgxnx.

lud

N

DE

fo (iz

MODIS CTOLLENDI ET IMPEDL

ENDI PROCESSVM CRIMINA-

T

. .LEM GENERATIM.

]

S r

ET DE

Quür

à fl

[

IONE . CRIMINVM

PRAESCRïPT

In (

IN SPECIE.

hüi

WOLFFG. AD. LAVTERBACH. dif. depfae[criþzione

[

criminum. 'Tub. 1655. Vol, I. Diff. 65.

Inq

CONR. STRAVSSIIiff. de pracfcript. deli&orum. Arg.

1667.

( MU

OTTON. FRID. KNORRII commcnf. de praeJcriptione

criminum,

Halae 1695.

SAM, STRYK, Zr, dc aciom. forenfibus, $. '3. m, 2,

axiom.

5

CKRIST. THOMASIVS de

Halae 1733.

praefcriptione bigamiae, ag

fecu

'30[)0

timp.

proceff. evim. gener. et de pra&fc;*ipt. crz'mf etc. 659

5 fl

Ttis al

jo[). Wuoolpb f£ngaus . juviftifcbe Osetrad)tuna pon

bet Derjábrung m peinliden Sállen. Sjena 1750. g.

job. &enr. Gottl. von ^fufti 9IbDanblung ton. bet

SSeridbruung per 9Xiffetbaten, in beffelben. biflor,

j II

LE

yno iurift. €exbriften 1 äqnb, G. 423. U. f

m

!

$. DCCCCLXXI.

r

Proce[jus eviminalis varia ratione Zo///ttir et

impeditur.

Generatim eo modo, quo delictum

tolitur, tollitur et impeditur etiam proceffus

criminalis.

Impedito tamen proceffa eviminali,

ludicium, ob deli£tum com

petens, czuile eo ip-

Ío fimul non göllitur.

J

h

$. DCCCCLXXIL -

Tollitur I. delittum, proceffusque crimina-

lis impeditur praeferzptioue, quaetunc adeffe di-

citur, . fi per lapfum temporis lege determinati,

a momento delicti confummati computandi, reus

in criminale iudicium vocatus non eft. Ratio

huius iuris, quaerenda eft in praefumtione vitae

P!lunp

emendatae finisque poenae,iam obtenti , quidquid

jn contrarium dicant THOMASsI1VS et LAVTERBA-

lj

CHIVS,

tll

ff£ngau inm a. $5, $. g. "*

?

& TRYR. Gel, . p.317...

BOEHMER. ad cARPZ, Qu. I4r. obf. r.

1jÀ

/&. DCCCCLXXIIL

i ml

Requiritur ergo lapfus temporis et quïdemy

h

fecundum regulam XX. annorum, exceptis de-

j

4

t2

lictis,

660 Lib. I11. Cap. XXXIII. demodis toll.etimp,

þïOti

jés, a)quaeex L. Juwia de adulteriis vindi-

cantur, vtpote /uprum, [odomia, adulderium, le-

zocinium et bigamnia ,. quo et hodie refero forzz-

hii

cationem et coucubinatum s b) peculatus, de quo

[/7

tamen srRvk1vs hodie merito dubitat 1); et c)

dudi

ex SCto Silapiano 2) ; quaedelicta V. annis prae-

w

fcribuntur.

Caeterum 0214 crimina poffunt

p

praefcribi, nifi lex prouizceialis difponat aliud.

n

Itaque fint publica aut priuata, occulta aut toto-

ria, iure diuigo capitalia aut non, nihil intereft.

1) Quoniam hodie pecularus Ípe&atur vt furtum ideo-

que 20. annorum prefcriptio defideratur

;

-

STRYK. C. l. p. 322.

ENGAV. Q, à. D. $. 32.fe

T0I

äq-s- 43- Íqq. $. 57- fci,

E l3. ff. ad SCT. Silan.

/

p

fat

". DCCCGLXXIV,

MU

P

(2

j

Computatur tempus a momento deliéti con-

) 'Itaque in deliéto coztizuato

(

VW

w

N

. G, fammati ($. 972

efcriptionis currit.

&

C

'Zab witüno actu tempus pra

«

** ^^. Ergo deli&ta diuerfo tempore c

onfummata, vza

guuntur.

Computa-

p

raefcriptione non extin

Qi

tur vero tempus ciuiliter,

ob fauorem defenfio-

nis r1).

d

1DEM C. .l. $. 94.

j

) Conf. sückEnvs in zr. de ciuili-er narurali tempo-

vis computarione im iure.

Lugduni 1749. 8. €. 5*

$. 9.

E DCC'CCLXXV.,

[

1),

proceff cvim, gemi. et de þräq/i'ript. cirim.ete. 6 61 |

rindi

$. DCCCCLXXV.

N

Á

Praefcriptionis tempus non fït'z'nterrzt;þtuijn-f;l«ggïg

0

Interrumpitur citatione legitima priuuta vel pu-&;?wg

;

0

élica, reali vel verbali. Noz vero ignorantia ^

iudicis vel accufatoris vel fola accufationis com-

p

:inatione.

Caeterum interruptio ftrictae inter-

Ylnt

fiud

praetationis eft; ideoque praefcriptione delicti

ï

J

À interrupta, ea ad deli£tum B. non profertur,

La

"

-R

[

i

BERGE R; -in )E,o Dc Fl tito 4. Obfo 5.- n.

4

h)

S.

DCCCCLXXVI

Praefcriptione coripleta iudicium criminale,

r

non czuile (S. 972.), peremtum eft.

Ideoque

poenae non datur locus, licetreus eam anxiepe-

tat (S. 78); nec ob delictum praefcriptum quis

conutiis pet, velex opificium collegio eiici, vel

C

ab efficie remoueri, vel ad poezitentiam ecclefi-

TTl

aflicam 1) adigipoteft. — Necindicia delicti, poft-

"

J

ea commiffi, per deli&tum praefcriptum cres-

d

cere poffunt.

Caeterum praefcriptionis exce-

ii

ptio in 4uouis proceífu et quouis tempore oppo-

m

ni poteft,

imo et aiudice ex officio adtenden-

—vda eft,

I) LEYSER, Sp. 515. m. r,o; ængau C. l.þg.s','.

y

Plures vero diffentiunt. Vid.fÉttgau c. 1. $. 54.Ordo

oj

nofler iuridicus anno 1742. fecundum LEvszgRnr fen-

tentiam iudicauit, diffentiente tamen Onrdine zleolo-

gico, fuper eadem cauffa confu[to,

i

4t.3

ACAPVVT

lo

662 Lib,IlI. Cap. X XF. If.' Je abolitione -

CAPVT XXXIV.

t

DE

ABOLITIONE CETERISQVE . MO-

. pIS TOLLENDI PROCESSVM

. CRIMINALEM.

ER MAVRITII dzj]' de abolisionibus

i

, vExtat in E:IVS

differtatt. iun&im editis,

10,

SALOMO

PRVNNQVELLII. diff de crimimum

abolitione.

Ienae 1714. :

cHRIsT. WILDVOGELII diff. de aboliriouibus €t iure

tertib Circa eas.

Ienace. 1727.

Á

