Carnifii in res circa cadauer propricidae

fier

exiftentes ius nullum competit.

in:

CARPZOV. QU, 2. h. 32,

alii

1AC, FRID. LVDOVICI diff. de iure carmificum

in bona propricidarum. Halde;1702;

&L

cAPyT xxxym.

DE

INCENDIO, * EWSQVE .POENA.-

Gle

EgNOCH.GLAESERI dif. de incetndiis.

lil

| Helmfi:

1663.

dpi

10. HENR, MEIERI Zifj. de imcendiis tam ciuiliter,

a

Erford 1712.

, quam. criminaliter confideratis.

u

a

LAVR, ANDR. HAMBERGERI di.[].'H. de iucendiis;

Ienae 1712.

pe

Extant in E1vs Opufculise Lipf, 1740. 8

aut

dntt

£ONR. GVIL.STRECKERI di[, de jncendiis, KExf,

1737*

J

$. RDXIX.T-

n

witrQque poena,-

385

E), ne'

6. :* DXIX,

05 [

dacendium eft delictum, quo ignis periculo.

b

fus exciatur. — Jgzis periculofus dicitur, ex quo

integrae vniueríitati aut

vitae hominum immi«

d

nuit periculum,

[|

S-

DbXX.

taque quum in incendio ignis periculofüs

ahe

upponatur ($. $9.5 fequitur, vt incendium

fieri po(fit tam. in vrbe,. quam extra eam. tam

in aedificiis vrbanis, quam ruflicis, etiam in

jan

aliis rebus, vtpote aceruo frumentorum, filua

cet. tàm propriis quam alienis, cet.

!

INTERPRETES ad grz, 125,

BERGER, C. l. p. 11o.

$.

DXXI.

L

Quum incendiarius ignem perïculoi'umïe,ïzd

citet (S. « 19,), facile eft ad intelligendum, ni-

Jnfi

hil intereffe, a) vtrum materia facile ignem con-

cipiens rebus combuftibilibus (übieéta deinde

jit j

ardere incipiat, an ipfà iam ardens materia re-

bus fubiiciatur; b) vtrum ignis mox extinétus

,,

hh

an longe lateque graffatus fit. 1),

Caeterum

perinde eft, incendium fit excitatum a mare

aut a femiaa, a nobili aut

Anterdiu,

a plebeio,v ?0.&? aut

x

;l") IO. B

—

v.»xr.rxus.' de WERNH.IBR.P.IX. Obf.

J

176,

Bb

$. DXXII

m

386 Lil. ll.— Cap.'XXXKlII. de incendio,

j

$. DXXIL.

po

. " Incendium quum deli&um fit, patet, illud

tam dolofum e(fe poffe, quam eulpofum. Refe-

cunt vero ad culpofum: a) fi»gnis, prout opor-

tet; non eít cuftoditus ;

bj fi materia, facillime

ignem condpiens, prope ignem habetur; c)fi

.. quis columbam petens, teétam ftramineum in«

cendit ; d) fi loco non congruo ignus in. fe. non

Ü

pgriculofus excita;ur, cet.

ad

CQj

$. DXXIIL

&

CAnoLvs V. dolofot incendiarios ad igriem T

- damnauit, nulla diftinétione inter $5renner €t

/' SRotbbrenner admiffa. :

c. C. Cc üït. 1250

ii

$. DXXIV.

af

juam tamen poenam: atrocem. Do&ores in

ls

E

foro ad incendiarios famofos, condutlitios, et

qui Jomicidii vel rapinae cauffa ignem fübiiciunt,

reftringunt: reliquos incendiarios, quos /p/z«

ee$ vocant, g/ad;o .punientes.

CARPZOV. qu. 38. n. 30.

a4HEObORICI c. I, C. 7. aph. 8, lit, d,

Dà

$. DXXV.

Íncendium culpofum pro diuerfo culpae

&li

:

&

gradu, aut f/figatioue, aut relegatioue, aut car-

nQoe

ere, aut 1mulca punitur. Gengratim vero

tan.

X

:

| eiu&que »þoelz(t.VAI

*dey

tandum el&, re[äfcitione damni extraordinariam

Y

Yl

poenam mitigari.

BERGEÉR,

C T.

D

D

N

BERLICH. P, IV, Concluf. 25

.-

opt

]l

AVG, de LEïgER Sp. 54I« m.kIö-.--w

n

d

S-

DXXVI.

!f J

10

- Incendii cozatus punitur fuffigatzotte, !Qtpo--

te fi quis materiam folum füppofüerit, quae

ardere non incepit; aut fi quis matériam, 1gni

concipiendo aptam, a fe füppofitam iteruin au-

fert, antequam incEndium Oritur,

j

gnem

BERGER; C, l.

Dd

5.

Dxxvit.

Mitigare poenam volunt a)yob minorem ae-

tatem; b) infignem ftuporem et fimplicitatem 5

c) ob defectum integrae vniuerfitati imminen-

ftt

tis periculij, vt, ficaífa a

:

e

accenfa fit cet.

b al;is aediþus remota;

j

i

INTERP RETES ad a5 125. praecipüé

ÉKRESS,

:

jl

v

ha

ENGAV; li t -5; 430;

$, DXXVIIL

Quamuis fecundum principia generalia poes

iià exacerbanda fit ob repetitionem, concurfüni:

alius criminis, ob atrocitatem tamen ignis poe«

;

Jpae

pae id fieri non folet,

(

) CARPZOY C, g i 67

j

J

s DXXIX

E

388 L4h.II Cop. XXXIX.de falf flellionatu,

& DXXIX.

Sociorut? poena nihil fingulare habet. So-

cii autem funt non folum mandantes, confulen-

tes cet. fed et ciuis, aut zzcola in incendio auxi-

lium non ferens, aut id non indicans re adhuc

antegra.

AVG, de LEXSER C. lm 5*

DXXX,

$.

Mos incendii au&torem, eumque, qui ignem

in fua domo ortum tempeftiue non indicat, in

ignem coniicere, olim probatus 1), hodie exo-

lCUito

Si camen factum eft, ob iuftum dolorem

mitius cum iniicientibus agendum erit.

Xte;

d

1) GLOssA ad Éanor. lib. 2. arz. 51.-

bus

T0

u

| CAPVT XXXIX.

DE

FALSO ET STELLIONATV,

EIVSQVE POENA.

W

30. GERH. THIELEN dif.de crimine falf. — Mar-

L

burg. 1727.

f10. ROB, MOLLERI dz'j].; de crimine falfí., — Viteb,

1728.

-

&vc. de tEvsEem de jäZ/i:, quae vulgus iguorat.

Helmft. 1718.

Sp. 615. et &.

Ti thente committuntur ,

i. de Tfalf:f quae bo-

ÉQ

um

ez'u:i;zte poeua.

389

Md

10.-GRAVII dzfcz;rj.' iurid. de crimine falfr. Tubing, |

1744. 4-

GEORG. AD, STRVVII dijf.

M

de jiel!iomtu.' Yenae

filne

1667.

FERD. CHR. HARPPRECHTI dz./] de crimine /iellio:-g

ag

du

.matus. "Tub. 1708. !

AVG. de LExsER dif. de jielllionatu./

| Vit. 1733«

-

Sp. 557-

10, MicH. EAVERI dif. de crümime flellionazus.

Arg. 1763.

O. THEOPH, SEGER.

dif. de cr?)m'ne /lellianatu),'

ma

Lipf, 1770.

, li

[2

$.

DXXXI.

rem

Falfum e(t veritatis immutatio in damnum

alterius tendens. Itaque falfum modus effe pot-

eft, quo plura committuntur deliéta, fpeciali-

bus nominibus infignita, v.c. fuo modo falfa

moana cet.

MEISTER. C l, h. t. $. 2.

S. DXXXIL

,

Falfum dolofüm in aliud criminum genus

non degenerans, eft crimen falfi, quod et cri-

snen [tellionatus interdum vocatur..

yn

Crimen falfi et flellionatus vere Qon diffcrünt.'

o

Rem explicabo verbis rgxsERE €. Sp. 557. m.

Io 20 3.

ii

17

Primis tcmpo.rixbus falfum in republica roman'a maxïi

bt

me

3

f

Og

s

-

5;99' Li?. I/I.Cap.'XXXIX. 7 falfo et j?ell?onatu, /

quo

me circá teüamenta- boinmittebatur.

De hoc ergo

(atu

malo coércendo ante omnia folliciti Romani, leges

non

" fuas vnice contra id falfi genus dirigebant,

Quare

et lex, Com, ab initio non de falfis, fed de tefta-

LE

gmentisl,1. de publ. iudiciis f. zeffamemzaria, fe-

I ]

*

cundum PAVLLVM lib. 5. Recepr, fent. tit. 25. in-

fcripra eft. Committebantur tamen et in aliis

negotiis falfa plurima, quorum nullam /Jex Corr.

mentionem fecerat.

Ad ea ergo fucceffu temporis

lex Corn. nouis legibus, fenatus confultis, plebifcitis,

.et conftitutionibus paullatim extenfa eft. . Interim,

:ä

antequam noua haec iura conderentur, nomine

Opuserat, quo alia falfa defignarentur. Excogita-

'Tandem extenfio illa

tus itaque fuit ffellionatus.

toties et tam ampla fatta, vt ftellionatui nibil pecu-

liariter relinqueretur,

Verum Compilatores corpos

(is 1

vis luflinianei aliquot ICtorum . refpon[a et Cacfa-

u

rum decreza, tempore, quo ifta generalis extenfio

W

liil

o

- legis Coru. nondum fatta erat, data, quae ftelliona-

tum adhuc commemorabant, fuis voluminibus , iufe-

l

/7 guerunt, atque fic entia praeter necefüitatem multi-

Qu

plicarunt. Haec LEYSERVS.

Hodie haec difputa-

fin

- tio eo magis otiofa eft, quum in vtroque delido ar-

u

bitraria poena obtinedt. cAmrzov. quaeft 133. n.

L

3. qu. 93. n. 20.

KRESS. ad art. II13. $. 7. Cae-

vt

terum quum in tit. z. de, flellionatu . praecipue de

vi

falfs in contra&dibus admiílis agatur ,^ dodrinae

tra

cauffa cuique licebit, falfa in contra&tibus admiffa,

Y

- fellionatus nomine compleQi; reliqua fa/fr crimina

Q

mnuncupare, KRESS. C. Es g r

5

$. DXXXIII.

(

[

Crimen falfi requirit 3) immutationem ve-

D

ritatis; b) dolofams c) in damnum alterius ten-

R1

n eafu

dentem 1). Quokxum fi vnum deeft i

| unQ

—

391

m

eiusqué. poetia.

t

quodam , in quo a legibus tamen falfum adeffe

F

Ines

ftatuitur, 212f fal/

m aut zmproprium id vocare

Dure

non incongruum erit 2)..

tb

LEYSERI 3) euaneícunt.

Quo. pqüto : dubig

, l

D.6€. G. at 112» 3 :

m

1l

I$

KX RESS., C. l. $. 2.

(rt

0rts

Vide cafum apud THG»MASWIV

«lb Viurefäfi;

— fien jánbelu P. 3. pag. 29t.

LL

i

2) 1DpEM c. l. $.3.

Tif

38) € 8p. 615.

1

f

il

$ DXXXIV.

eCu

Itaque quum crimen falfi fupponat verita-

]"

f

tis immutationem ($.533.)5 fequitur, vt fieri

10

poffit a, tam committendo, quam omittendo ;

d

b) falfum partum füpponendo; c).per falfà atte-

t

ftata mendicando; d) vitia, morbos, nomen-

Qutl

que 1) falfum in fraudem tertii fimulando ; e)in-

ytd

ff

fantem iterum iterumque lucri cauífa ad facrum

baptifmatis lauacrum offerendo 2); fjinfignia

n

(4

vel figilla aliena, alterius decipiendi gratia,

it

vfürpando; g) teftamenta, inftrumenta 3) con-

n

tractus, "ibros cenfuales falfos conficiendo, aut —

l

roducendo, aut mutando, aut veros interci-

jn

endo; h)falfis meníuris ponderibusque vten-

do; i)cuiuscumque generis aromata et merces

corrumpendo; k) lanas, pannosque tinctura

adulterina fucando ;. 1j falfum teftimonium prae-

Qs

ftando cet, Kecenfet hos modos sorHwE-

le

RVS 4«

-

f

P 4

C.C.

(j

E

( 39£ Lib. iL Cap..VXXXIX. de faifo ef feellionatu,

sC.C. G. art. 112. 113«

"

X) mäi&ec i ben peinl. Crfennfniffen n. 51

2) REINHARIH. ad cmRRisr. Vol Il obf. s.

MA

38) TRAVG. THOMASII diff. a omnis. immutatio. mu«

merorum. in documemis fa crimen falfr ? Liüae 1723.

)

4)xc-. l h.t, $. 324.

$. DXXXV.

" Crimen falfi dolum requirit (S. $33.). Tta-

que doliincapaces, autex ignoranua, ertore

fum

qut

cet. veritatem immutantes

, non fünt rei criml-

nis falfi,

Tne

tiüt

hen

$. DXXXVL

& il

; fn crimine falfi veritatis Àimmutatio tendit in

d

1

damnum aiterius ($. 433. .

Itaque falfum non

committit. a!qui fe/fum teftamentum velinftru-

mentum füpprimit r,; b) qui citra tertii dam-

num falía legitimae natiuitatis teftimonia confi-

Dls

cit; c) qui citra alterius 'damnum infignibus

bin

nomineue eius vtitur; d, qui mentitur, nififin-

ac

£ularis fraus et damnum alterius concurrat 2).

Qu

Damnum quidem regulariter fequutum effe de-

T

bet ;), quamquam etiam damni inferendi inten-

tio. quae falfüm arteztatum aut iucboatum con-

Caeterum dam-

ituit, poenam mereatur 4).

num datum hic refpicitur, non lucrum, quod

alfarius percepit aut intendit 5).

*X) l. 38. $. 6. de poenis.

3) KREsS. G. 1. 6. 5. * 2«

$CHIL-

a,

if

393

| eiusque. boena,

€CHILTER. Ex. 49. $. I3I.

RECHENSERG. di [. de mendacio et iu fpecie m

quod in foro bumano punitur. $. 40.

- fl

Gg) CARPZOV. qu. 93. n. IO.

13

4) rTHEODORICI C. g. aph. 3,

5) CARPZ. Dec. 9I. n. 23.

Dj

-

S. DXXxVII.

Inter infnitas, quibus committi poteft fal-

h.

10rC

füm, formas, quaedam propter frequentiam

aut atrocitatem . füam fpeciale. acceperunt no*

fiBli-

men. ltaque non inepte crimen falft in gormz-

zatum et innominatum diuiditur,

Ad id perti-

nent: periurzum, tevmini 1otio, praeuaricatio,

et fuo modo erzmez falfae monetae ; dequorum

In

delictorum poena fpeciatim videbimus.

)onl

fü

DXXXVIII.

$.

SU!'

ï :

Di

CaxoLvs V. quorundam tantum crim

nis falfi modorum meminit, eosque iudicis ar«

Dus

(u

bitrio puniendos reliquit. — Quam difpofitio-

nem nori inepte vniuerfaliter accipiunt ICti at-

J

Q«

que ftatuunt, crimen falfi pro diuerfitatre falfa-

ri, malitiae et quantitatis qualitatisue damni

falfo dati, aut suléla, aut carcere, aut velegatio-

j

ge, aut fuffigatione, aut sorte paniendum efï'cf

INTERPRETES d 4rz, 112. €t I13.

1

$. DXXXIX.

Quod fpeciatim ad smortis poenam adtinet,

-

vt

L

394 .Li'ä. II.Cap. XXXIX. defalfo et /i'ellz'bmtu,

vt illa dictari poffit, requirunt DoZores falfi

vim

atrocitatem et reiterationem r).

Quae tamen

aut

reiteratio neceífaria non eft, fi quis doloíà ve-

qu

ritatis immutatione fecit, vt innocens capite pu-

(hr

niretur.

Caeterum damni grauitas, quae a«

yl

mortis poenam requiritur, ad quantitatem $

volt

ducatorum cum BRVNNEMANNO 2) non eít

t

reftringenda,, nec cum TuHroponici 3). fta-

]u

tuendum eft, vnice in cafibus, in legibus fpe-

m

cifice expreifis, capiralem poenam locum habe-

Ye.

Optandum interim eft cum xgEss10, vt

circa capitalem fententiam diftinctior quaedam

legis definitio exftaret, praecipue, Vq;uod dam.

dati quantitatem adtünet 4).

;,ü

I) ERE's's. CL m

i

3

2) in dzï[f' de Dardanar. c. vlt. n. 25,

3) PC- lgxc- 8- aPhD .6. no 36.

j

4) s l-$.8.*2.

DXL.

$.

Singula'ria, quae fibi interpretum cohors,

Í

antiqu

.

Pl

dierni.

lorum praefert;m,—« finxit, rident ho-

f

*ruïkonokrcx C. l; -dphi 7..

Recenfuit illa et egregie perftrinxit excuüïtqug

KRESSIVS C l. $. 9.

E

/

;(

9.

DXLI,

es viut,

:

- Ad faxlfaxrios. pertinent et adulterator

xïinum

emem.

^

ER

ensque poena,

399

If

q

vinum aqua,

calce,

fülphure, fpuma argenti

aut aliis rebus noxiis corrumpentes ($ j $ 36.),

I«

u

qui, prout aliorum bonis, aut fanitati aut vitae

damnum adtulerunt,

varie puniuntur 2) (S. -

d

$382.^

Si. vero nullum adhuc damnum dedit,

j

voluntleges, vtvas, quo vinum adulteratum

j

M

continetur,

ruümpatur, vinum effundatur, il.

liusque adulterator tot aureis rbenenfibus muléte-

K

b

tur, quot dmphorae corruptae funt 3):

'

IMMAN. WERERI difj, de crimine adulteratorum

n

7!17101'1[?"

Gieffae 1708.

[]ja

1) Rec. Rotenb, 1487. . Lindau. 1497. R. I, 7Vormat.

1495. Friburg. 1499. tit. 72. Auguff. 1500. tit,

33. -Ref. pol. 1548. tit. 17. €on Cdjiff: unp Suþrf

feuten.

2) Re

Friburg. cit. art. 3.

3) Rec. Friburg. 1498

ENGAV, C; l.h. t. $. 445.

$.

DXLII.

Falfariis etiam adnumerantur bancorupteres,

!J

f: decoélores, f. falliti, qui fuo vitio ingens aes

.

alienum confïant

prodigunt, et fic creditores

fuos fraudant.

Hi ex /egsbus imperii 1) denega-

tione falui conduétus, carcere, exclufione .a

j]

dignitatibus velalia arbitraria poena puniuntur,

Conftitutiones variarum prouinciarum récene

fet SAMVEL, STRYKIVS 2) , 1O0. TOBIAS HOFF-

MANNVS 35

10. RVDOLPH, ENGAVIVS 4.), 10,

WENDELINVS NEVHAVS j)»

N

á

€HR,

396

Lib. 1I. Cap. XL. de periurio,

CHR. FAHRENHORST de Bancaerororum fcelere

pra&zco.

Rofl. 1625

Jeinvid) Sipffel tom vorfeslien 25anquet

toutiren.

feipsig. 1717. 4

l

1) Ref. Pol. Aug. 1549. tit. 22. ct 1577. tit. 23.9, 2«

um

iC

2) in Vf. mod. lib, 42. tit. 3. $. 6. fqq

p

qui

2) in diff. de iuflizia poenae capitalis. debitoribus obae-

Ils

vatis 4mponendae

Ienae 1727.

fur

4) in diff. de zradirioue debitoris ad mamus creditoris.

Ix

lenae 1746.

&) in diff. ad Legem Petiliam de obaeratis debztamäu.f.

p

Lipfiac 1739.

po

pi

CAPVT XL

I

DE

PERIVRIO, . EIVSQVE POENA

EPHR, GERHARDI di[f. de crimine ez poena perzurzz.

Ienae 1713. -

hm

10. MART. WICHMANNSHAVSEN de periurio iudici-

Y

ali

Halae 1714.

m

YO, GEORG. FICHINER diff, de variis periuriorum

NT

poems

Alt. 1722

W

q

I0O. MART. SILBERRAD dif. de formulis iuramento-

rum et poena periurii

Argo I/ 310

f

ANDR. FLOR. RIVINI difj de poena periurii 1uvM

ciuilis et patrii,

Lipfiae 1733.

CONR. WILH. STRECKERI dtjf de periurii poena,

Erford. 1736.

S.DXLIII

K

eiusque poena,

397

[

$. DXLIL -

w

Crimen falíi füb iurisiurandi religione com-

miífum dicitur perzurzum. — Quumqueiuramen-

502'

tum vel fit.affertorium, vel promiíforium; du-

ICti

plici modo periurium occurrere poteft.

quidem ipfam rem diftinguunt, nominibus ta-

ao

men diuerfis non vtuntur, fed vtrumque ca-

füm ífüb periurii vocabulo comprehendunt.

Mrit

Licebit tamen diftinctionis gratia cum Philofo-

phis 1) , periurium priori in cafu pezeratonem s

IM

pofteriori in cafü perzurzum iu fpecze, nuncu«

pare.

h

I) cuR. de worrr. in Inff. iur. mat. ez geut, G. 371.

GAERTNER.in Infl, iur. crim. ad art. 107. diftin.

guit inter zendacium dolofum et

gromi/]i iurati COf

zrauemiouem. doloJam,

-

5.

DXLIV,

!fiio

Tam in peieratione, quam in periurio füp-

ponitur iuramentum ($. 543.). ltaque periurus

jii

non eft,

ui füb fola obteftatione vel füb for«

mulis bep abelid)en Cfren. unb 2rauen, . an p«

7

bes (fat, aliquid conteftatus eft aut promifit,

aut qui juramentum praeftitit religioni fuaenon

adremperatum. — Nec is periurus eft, qui, quod

!t

fecit, non intellexit, aut iuramento, contra leges

vel bonos mores praefüito, non ftetit,

L

$. DXLV.

:

h

Speciatim pelerat ($. 543.), qui.dolo ma

iO

J

rem aliter fe habere, guamJBR, lub iuramento

|

L

tun-

LU

Lil.Il. Capg XL. de peviurio,

398

]c-Ontchatun Sufficit igitur in adferente veritas

vt aiunt, zz0rajis, f. vt rem ita eloquatur, vti

fcit et credit: aut, vrtaliidicunt, fufficit, fi

jusiurandum eft fusieGiue verum. Defectus ve-

ritatis Jogzcae, f. fi iuramentum eft o£ie&zue fal-

MON

fum, peierationem non conftituit 1). Interim

o

hoc refpe&tu plutes, cazoniffae praefertim, di-

du

ftinguunt inter periurium forziale et materiale.

Ua

Haec peieratio fierl poteft mediante iuramento

iudiciali et extraludiciali.

Fieri poteft aut ab

li

ipfa parte, aut ab alio ceu tefte.

p

ii

1) ERN. HENR. BOSE diff, de zribus iurisiurandi co»

mitibu:o ; LinO/I73Io b 2. g. 3- quq.

Qu

$. DXLVL

11]

| Petiutiiin fpecie ($. $43.) reus eft is, qui

W

fub iureiurando aliquid promifit, quod, dum

potuit et debuit,

non expleuit. Oportet autem

fii

Non debet feruare

Qu

eum non poffe fine dolo.

iuramentum, fi vis promiffi exfpirat, quod ex

U

do&trina. de pacto diiudicandum eft. Caete-

rum huc pertinet etiam cafus, fi quid iurato

promifi, adie£ta tamen poena, quae, fi pro-

iiffo non fteterim, alteri foluenda effet, isque

poenam pofcit.

Hoc enim in cafü periurium

ceffat 1).

Iuramentum vero promifforium

praeftari poteft 47 iudicio et extra ijudicium , pot*

eft fpeciatim effe ad quid directum, . et genera*

tim effe conceptum, inde promifforium iura-

mentum eft l*vel /gec;fa/e, vel generale

eemdiem g um ÉR Id -0

i) WI E'*.;

eiusque boeud.

399

lts

1) WILLENBERG.in dif, de periurio ;:e'n?z'älz'.'

..Sc&i.

Vi

"

IL $. 21

$

-

)ïel

g.

DXL;VII.'

fül

Is, qui peierauit in udicio, explicatione iu-

rm

tamenti praeula, in cauffa. ciuili, infamia iuris

| dl'

notatur, ab omnibus beneficiis excluditur, et

^05

duobus digitis ($. 121.),, quibus iurauit, pri-

l

IQ

uatut, remque,. quam peieradone accepit aut

T

Sit luramentum

lucratus eft, reftituere debet.

praeftitum a Ztigazte ipfo, aut a teffe: fit dela-

T

fupi aut nece[firtum Yuramentum, perinde eft,

Nec dubium eft, quin periurus in fpecie talis,

qui iuramentum promiflorium fpeciale .$. $46.)

in iudicio, praeuia admonitione praeftitum, do-

u

lo malo fregit, ex mente Imperatoris, eadem

m

poena adficiendus fit, Qui vero in cauffa cri*

d

7uinali peierauit, poena faliezis adficitur. Is,

at

qui alterum dolo malo ad. peierandum inftiga-

[

-uit; eandem, quam peierans, poenam Mluit.

12

*

C. C. C. art. 68. 107-

1

g

,ibique INTERPRETES, praecipue KRESS,

u

$. DXLVIIL.

m

jm

Sed, quemadmodum fieri folet, haec Caro-

Jina difpofitio a Doclor:bus fere euertitur. . Di*

(

3.

gitorum enim amputationem tam arétis circume

Ícribunt cancellis, vt non nifi in cafü, . fi liti-

(

gans ipfeiuramentuminiudico lucri ergo prae«

üi;it falfum antea ipü&xplicatuïn,, admitta

b

d.

: Quid

400

Lil. 11. Cap. X L. de þeriurz'o,'

Quid quod srvrRvs 2) perhibet, digïtor'um

amputationem vix obferuari.

In a/z2$ 2udzetali-

bus peierationibus et periuriis /Peczalibusin cauf-

fa. ciuzli pro diuerfitate damni dati aut lucri per-

&

cepti arbitrariam relegationis aut fuftigationis

oenam obtinere tradunt 3).

Hoc verum eft,

1n falfisiuramentis extraiudicialibus tam adJerto-

zia,quam promifforzs, vt et in promizfforiis iu-

—

dictalibus genevalibus, eandem poenam arbitra-

'ä

riam pro circumftantiarum varietate infligen-

dam eífe 4).

Ad poenam talionis requirunt,

vt falfum ceftimonium habuerit effectum, alias

arbitrarim. flatuunt $), contra cAROL! vo-

luntatem 6).

Immo sBBvERVs 7)et CLASE-

wivs $) de vfu talionis poenae plane dubitant.

Si quis per falfum alterius dolofum teftimonium

torturae fübiectus eft, poenam fuftigationis per-

iuro imponunt 9).

Quid de poena vrphedam

w u E — aMX . o MA

frangentium dicendum ffit, infral occupabimus.

1) CARPZOV. qu. 46. n, 52.

2) adar:i. 107. pof. 5.

B)LCARBS IN

i

srRYK in Pf. mod. ad L

« Corz, de fhl/is $. vit,

LVDOVICI 3d a«r*, 68.

4) KRESS. C, l. $. 2.

M DA

BEYER C. l. pof, 4. 5.

5) CARPZOV. QU. 93. n« 46. -

LVvbovicr c. l,

6) in a 68, ibi: Daben be;eusm wouen.

7) ad

eiusque botna,

401

Qfüm

7) ad art. 68. pof. 35.

8) ad 'arr. 107..

1"1)7/

]«

9) Lvpovici c. l

(Illj«

"

Ssbol. Occafione arf.* iö7.'.quaeüioæ admodum contro-

ORU

uería incidit, vtrum iusiurandum delatumet iamprae-

d

füitum a deferenze ex. capite periurii retraBavipoffiz ?

Hoc facile concedent omnes, fupponendum cfífe per-

!r?o-

I

jurium formale, non materiale, f. vuramentum obietliue

tantum fZ/fum, vtpote inquo pofferiore caíu iurainene

ia*

tum delatum et praeftitum, licet verjzas logi:a deficiat,

au&oritatem fuam rede defendit. * cobor. Lvp,

a

Jtl

MENCKEN diff. de cauffa ob praeffitum iuramenium

l

iudiciale decifa probazo. periurio redintegranda $. :5.

vbier$. t1. voETI!0 errorem notat, 5i vero is, cui

70.

iuramentum delatum eft, 4o/o malo iurauit falfo, f.

El

periuzium commifit formale in explicanda l. r.' et £,

b

C. de reb. crediz. non. conueniunt zgrerpretes,

Alii

retractationem | admittunt,

FABRER in cod. lib. 4.

"u

tb g. def, $. et 24.

ENGEL. in Coll. iur. can,

m

lib. 2. tit. 24. n.31. LEYsERSp.I145.m. 1. $p. .567,

m.12. MENCKEN C. diff. $. 3. feg4g. 10AN. THADD,

j

MÜüLLER. diff. de caufJa, iuramento voluutavio decifa,

ob peviurium retra&landa, Heidelb. 1766.10..N1c0or.

MOECKERT. difJ. de iuveiurando vemrabendo.. — Rin-

tel, 1769.

Ali regulariter, fcil. extra cafum 1. £,

C€. de reb. cred., retrattationem non. concedunt,

woopT in Commenr, ad D. rir. de iureiurando p.

*ltl

m.

288..

HVBER. in Prael. ad eund. tit. $. 16.

xnESS. dif. de variis coutrouevfris in argumento

jpoffeffionis ez iuramentorum. c. 4. $. 5. feqq. Haec

fententia, quam de iure romano veram puto, ap»

probata eft in. Ord. zrib. Cell. $. 14.

PVFENÓDRF

in Proc. ciu- P. 3. 6; 9. $- 25.

Sed iure Pbodierno

.€x mente cAROLI V. aliud dicendum effe cenfeo,

Warias Interpretum antCilttiäS de explicatione arr,

: 1-97, col-

j

"

*

402 . Lib.ll. Cap; XL. de þew'urz'o.etc.

107. collegit KRESSIVSK c. diff. $.. 13. deinde in $.

15. conie&luram, quod arr. 107. de iuramentis ne-

ceffariis, imo vnice de iuramento purgarorio acci-

piendus fit, propofuit; poftea vero in $. 17. fen-

tentiam fuam his declarat verbis: His praemif[fis

denuo redeo ad . Carolinam.

-In. bac mon dicitur $

quod deferens, fiiusiurandum reo in iudicio detu-

lit, et hic illud praeftitit, praeftatione et delatione

CIVILEM a/lionem inflituere, et

non obftantibus,

quod peieratum a iurante fit,. probare, atque hoc

modo, quod fua intereft iuratum non fuiffe, indiftinde,

CAROLVS V.

petere queat.

Nam in art. Yo7.

de proce[fu criminali accu[atorio, et quem prae-

agit;

cipue imtroducere . inteudit, inquifitoria.

Traquae ver-

borum: ver ift juforoerft fduioigz mon is fenfus eft :

ille poteft ab aduerfario, contra quem ex delatione

l0

jurauit, noua probatione forte reperta, C IVILI

a&ione pulfari, de . periurio civiLI probatione

j

conuinci, et ad id, quod crviLrTER intereft, refti-

Verum mens.| avziculi opinabiliffime

tuendum cogi.

eff ; quod fi poft iuri

siurandi iudicialis praeüatio-

ü

nem forte contingat , peierantem ob ipfum periu-

rium CRIMINALITER àbaliquo accufari, aut quod

vfitatius hodie apud nos eft, a iudice ex officio ob

grauia periurii commiffi indicia ad tribunal duci:

tunc deteda a iudice ex officio periurii veritate,

cognitaque laefione cui, quomodo ct in quantum

fne

forte nocitum, poffe, ac debere iudicem, reum non

tantum falutis et tranquillitatis publicae cauffa, digi-

texï

Ü

torum amputatione , in aliorum terrorem plectere,

Ííed infimul iubere, vt, quoad eius fieri poteft, per-

i

jiurio laefo íatisfaciat, damnumque datum eidem

f&

reíüituat. Ita kRESSs1Vvs, cuius fententiam quiuis,

$1

periurio laefus

, lubenter amplc&ctur et iudici per-

iurium, cum allegatione argumentorum, denunzciabit,

aut peierantem quoque accufabit,

Quamuis et lo-

«us dari poflit comdi&imoi ex art, 107. Conf.

DREXEKR

403

n f,

DREYERÍD ?r. de cefpital. requif. $. 3. p 83,.qxc.t

$0

at

not. e. p. 92. feg. Denique in probatione periurii

a quibusdam zeffes non admittuntur.

FABER C. l,

[en

Sed mea ex fententia et documemiis et zeflibus per-

Z

iurium probari poteft, modo iis do/us iurantis euin«

f

detu

catur, Conf. revsER et MENCKEN C l,

Wil

CAPVT- XLIL 5

:d

ao

j

nb

;

W!

TERMINI 'MOTIONE, Hs

W

EIVSQVE POENA.

e/ZA

n

Lf

10.AD. GOLtI diff. de rermino moro. Arg. 3165'7'. ;

nE

CHRIST, HENR. TROTZ dif. de terimino tmozo "Trai.

(

1730. in oELRicHs befaur, mou.

L:

T.

VOI : lm

N

i

a

&AR. GVIL. MVLLERI diff de erimine iermini ho

zi Lipfiae 1752.

qu0d

Ü Ob

1

dud

$.

DXLIX.

fatoy

Tkvminuf h. 1. dicitur quoduis fignum ad

t

fines agrorum indicandos legitimum. —— Dolofa

non

d

termini immutatio, in damnum alterius facta.

crimen tevmint 11oti confütui.

Signa varii ge-

-u

Germanorum more receptà

PCI

neris effe poffunt,

jl

n

fecundum litterarum ordinem exhibet sAM,

j

uf

STRYKIVS I)

d

il

1) in P. mod, tit, ]ïmum veguud. $. $.

lo

"

C

$, DL.

11

E

on ib I Caþ XLI. de termini ttione,

gU TL

(j

/Ouum crimen termine moti dolo fat ($.

uet, eius reos non effe, qui do-

I

$49^, facile Itq

Íi incapacés, au

t cafu fortuito, aut ex 1gnoran-

f

t

01

tia terminos mouerunt.

,

Pa

R

& DDL

p

M

Crimen termini moti fit terminum ii

Qüt

^tando (S. 349.) » it2que fieri poteft eum auel-

ts

endo, euertendo, exarando, eiciendo, trans-

;1

le

onendo, alio dirigendo, quod ad faciem adul-

d

terando cet.

Iraque termini motio non fit per

Hch

fimplicem

ingreffionem et infpectionem; . nec

fuf

3s fines pub

licos territoriorum turbar, qui fibi

feruitutem in vicinp à

lteriug territoril praedio

j

adrogat.

,

C. C. C. art. X14.

.Av'c. de LE';'SxER Sp.'ssg. m. $. feqq.

$.

DLII.

CanoLvs V. in hoc crimrenvpoe*nam cor-

poris adfli

&iuam ftatuit, pro ratione perfona-

rum, damni dati et malitiae -

Quod Ddtores

de fuftigatione interpretantur,

C

CC L. art. 1144

K

1vpovici ad h. arte |

KRESS. ad h, art. *2

$. DLIXI.

- eiu$que poena.

$o$

$. DLIL

Verum iterum interpretes carcere vel mul-

H

&a eos plerumque co&rcent, qui prima vice et

d

magis ex impetu adfectus, quam dolo maloter-

minos mouerunt, nec magnum damnum dede-

fàfh ;

runt ). Si vero grauius peccatum fit ,

P

. relega-

tionem deceínunt 2). Ex quo coníequitur, vt

poena corporis adflictiua, quae in articulo 114.»

!

vt ordinaria, ftatuitur, in praxi regulariter lo-

y

cum non habeat, nifi circumftantiae adgrauan-

1

tes adfint, Qui terminos publicos f. territoria-

dul

les dolo malo mouit, ex qua motione turbae

p

damnaque nimia fecuta funt, vltimo füpplicio ad-

lC

ficitur, Si turbae damnaque non fequu

L

:

t'; fupt,

i

fuftigatio dictatur.

Ad omnia KgEss. C. L:

lo

1) CARPZOV. qu. 83. h. 72. 73»

2) COLER. P. t. dec. 145. n. 9.

SCHOEPFFEER., in [ynopfr lib. 47. tit. 21

n. 36.

-

^

AVG.dé LE X

m. 3

$ER Sp 114. ni, 6, ct Spf 5330

-

Lvbpovicr c. l,

ia

/

a

DLIV.

$.

J

Dicatur de remedio ciuili, etderei vindi-

cationis, aé£tionis finium regundorum et

que-

-

relae de termino moto, difï'ereiïtiis.

AVG. de LEYSER Sp. 558. m. I*o.ijq.

ALEX. ANDR. de RAMDOHR ih CO.

de li'mi-

zum praefcriprione S, 3. $. 20. fgflq.*

. CAPVT

JHI'

,.406, va'6. JI; XC,'ag.mXLll. de praeuaricatione,

CAPVT' XLII.

K0]

DE

H

(0

Inc

PRAEVA RIC.ATI(SNE,

für,

EIVSQVE POENA.

(om

(oru

ADR, BE I.E'RI dw, de . aduocatorum praeuaricatione,

&

:l

Ienae 1674.

INT

AVG, de LEvsER de praeuaricatioue tam. publica,

IN

. quam priuata, Sp. 654.

R DLV.

4

Praeuavicator zuve romazo generatim eft, qui

diuerfam partem adiuuat prodita cauffa füa 1).

Speciatim vero praeuavtcatov dicebatur ille, qui

publico iudicio aliquem | accufans, prodita caus-

fa, cum accufato colludit, vt hic abfoluatur 2).

bt

Accufàtor praeuaricator ob vinculum infcriptio-

nis eadem poena adficiebatur, qua accufatus

pue

h,

tenebatur 3).

Accuíatus vero delatorem cor-

m

rumpens, praeterquam in cauffa fanguinis, pro

Q

confeffo habebatur 4).

qi

D I.Xpr, h. f

W

2) 1 I. 5- Dpd l1. 5-.1 I, lq 6: j ad SCrum 'Iur.

f

pill

u

3») 1. 6. h. t.'

,

V

4) l. vit. h.* L 18. C. ,dC t

4&50&1

v

Cll

$. DLVI.

407

^

ez'u!queï poena,.

& .DLVE .

Verum apud nos alia rerum facies eft.— cA.

ROLvs V. praeuaricatorem iudicat effe procu-

ratorem vel aduocatum, qui dolo.malo, fiue

in cauffa ciuili, fiue criminali, aliquid machina-

tur,' in clientis fui detrimentum aduer(ariique

commodum 1).

Licet enim expreffe procura-

!

h

torum mentio tantum fiat, aduocatos tamen

etiam fübintelligendos effe, non inepte credunt

"

INTERPRETES 2).

ltt

I) C.C. C. arzj 115.

KRESS, ad h. arz, $, T.

2) 1pEM c, l 5 p 5 $.

ul

SCHILTER. Ex, V, th. 37.

)l

ül

5 DLVII.

ln

ltaque praeuaricatio fieri poteft tam com-

4).

Ji

mittendo, quam omittendo, modis infinitis vt-

pote

manifeftanda tacendo, tacenda manifeftan-

(15

0r

do,

exceptiones falfas admittendo, veras diffi-

mulando 1).

Speciatim praeuaricator eft pro-

0

curator et aduocatus, a) clientem fuüum ad ini-

uiffiam transactionem, fiue per fe, fiue

eralios, furtiue inducens 2); b) qui delicta

lh

fibia cliente reuelata denunciat magiftratui 3)5

c) qui vtrique litiganti in eadem cauífa vel ipfe,

vel per alios nouitios praeftat patrocinium 4)

cet, Perinde vero eft, vtrum honqrarium ace

cipiat, an minus j).

l

Cc 4

I) ROEMH-

^

-

i

408 ïiä. )'I. Caþi XLII de praeuaricatione,

1) BOERMER. h, t. $. 337.

F

2) BOEHMER. in Confulr. T. Yl refp. 1105.

rl

3) Avo, de LEYSER. C.l. m. 9. fq. .

Qu

e

4) PLACCIVS de praenaricat. tit. 6,

KRESS. C, l. $. T. * 3,

&) c.uu:zovf dec.þg;. n, 22«

$.

DLVII -

die

"Non vefowzpraeuaricationis, argui þofï'unt

me

3) collegia ICtorum, quae vtrique confulenti

no

diuerfüm in modum reípondent 1); b) is, . qui

t10)

cum aliquo de cauffa eius fufcipienda tractauit,

Ul

fed nondum conuenit et fufcepit, ac poftea ad-

l)

uerfarium eius tuetur 2); c) is, q.ui in illa caus-

fa, aduerfario clientis fui, patrocinium praeftat ;

»

d) qui patrocinio renunciat, et aduerfíarii par-

þtes tuetur 3) cet.

^

I) HERTIVS. Re/þ 247.

2) aAvG. de LEvsER, c. l. m. I2 fqq.

j

3) I/QRES.S. 9 1s 1735

$.

DLIX |

Praeuaricatoribus annumerare quidam fo-

lent delatores rublicos et chirurgos, qui, wti

e

debent, crimina commiffa non 1indicarunt ; iu-

dices, qui aduocati munere fimul funguntur.

ü

At fine iure hoc fieri perfuafum mihi eft; quam-

p

uis non negem, eos poenam mereri, Hocfa-

cilius darem, iudicem in proceffu inquifitorio

cum

A

eiusque poend.

409

|. .€um inquifito colludent&fn; eiusque caufï'a'm' in

reipublicae laefique praeiudicium adiuuantem,

quafi praeuaricatorem effe habendum, quamuis

euam ad fyndicatum referri queat,

33595. i L5.3.

$. DLX.

CamoLvs V. 1) flatuit, vt praeuariäator

clienti füo omne damnum reíàrciat 2), ad nu-

m

N

mellas exponatur ,. et fuftibus caefus relegetur,

non exclufo tamen, pro circumftantiarum ra-

qui

tione, alio

poenae genere, velleuiori, vel p

Ul

ulori 3).

"

I) in arz, 115,

!H

t

2) Non folum damnum emergens, fed et lucrum cef-

fans, et praeterea, fi praeuaricatio in contumeliam

MC

clieniis: cedit, ad deprecationem aut declarationem

honoris faciendam compe

?

$. 2.

l.

lli potcft.l KRÉSS, C. ].

i

3) knESs. c. l, Nam fi praeuaricatio morti cauffam

*

dedit, poena capitalis locum habet.

P

$. DLXI.

(v

Sed /nterpretum mifericordia intempeftiua

]i

effe£tum eft, vt haec poena regulariter non

obrineat, fed muléta aut remotio ab officio di-

iü

Jf

étetur, quamuis fatius effet, poenam carolinam,

i

prrefgrtlm extra'Saxoniam, vfu feruari,

a-

WESENBEC in Paratiz. h. t. n. 3.

)

Cc 5'

QARPZG

:

410 — Lis. II. Cap. XLIII. demwujz'anej, :

C ARPZOV, Dec. 9! n. 24)

dot

AVG, /dc LEYSER C, l. m T.

u

ne

$. DLXIL

del

. Sententia ob praeuaricationem lata ipfo tu-

tibu

re eft nulla, et cauffa denuo eft tractanda 1).

Aduerfarius vero cum praeuaricatore colludens

habetur confeífus et conuictus, . et cauffa cadit,

fi a. cauífis poenam capitalem aut corporalem

merentibus et matrimonialibus diícefferis 2), —

of

15 L 1. C.. de aduoc.

n

2j L 1. C. de poeza iudic. etc.

QNGAV;VS A t.

d

de

* So 474' þ

Vitr

(X

CAPVT. *X.L.IIKIV,

DE

DN

qu

. CONCVSSIONE, EIVSQVE

POENA.

EARTH. LEONH, SVENDENDORFFERI dif. de con-

cu[fioue, Lipfiae 1675.

al

diff. de erimine coti«

EDVARD. FRANC: GOCLENII

di

cuffonis im fpecie circa

m
