NICH. RHODII dif. de 'nceffu coutra naturam, Fef.

tig

1703.

AVG. de rzeyvsEmR diffl deinceffu.

Vitcbf 1736'

Ípec. 586.

STEPH, WAGAE diff. de co,

gzzod igt[t'zmz— eft, circa ia-

ceftum. Regiom. 1748.

XO. HENR. FABRI djff. fiftens viciffitudines iur. Röm.

de inceftis. nuptiis, Lipf. 17635.

mmmmm

2

eiusque poena. .

257

]Q

$. CCCXXXIV.

- Inceftus eft deli&tum, .qubd;-perþeträütþ' þer-;

fonae in gradu verae confànguinitatis aut adfi-

nitatis coitum prohibente exiftentes, fine prae-

uia difpenfatione concumbentes. — Cognatio ve-

a

f

ra vtrum fit /egitzma, an il/egitima, wtrum ex

Id

vno, an ex vttoque parente, nihil intereft,

ml

Cognatio ezuilis aut fpzritualir non adtenditur,

licet in. frupro ab iis commilffo poeria carceris

u

àut pecuniarià aliquantulum, propter vu'gare

l

Ícandalum, augeri poffiti) ^ Inceftum effe

vel zuris diuimi vel bumatri, facie liquet, prout

coitum excludit lex diuina aut humana, — Prior

dici confueuit eíne Q3litfijanbe, pofterior eine

fleifcbfide — SBermifibung , im verbotenen (Otab 2),

Ius voz;. diftinguit inter inceftum us gentrum

et iuvis ciuilis,

Alii illum vocant, qui commit-

titur Inter aícendentes et defcendentes 3). Alii

eo etiam referunt fratrem, - fororem, patrium,

auunculüm et alias perfonas, quae per affini-

tatem fibi inuicem parentum liberorumue ioco

[

effe coeperunt, quales fant focer, Íocrus, ge-

her, nurus, vitricus, fio

?

,uþrca, priuignus, pri:

uigna 4).

z

í

1) EERLICH P. IL conclof. ää.ïüa I».

KRESS. ad drt. 4117.4 $. 4.

/)

2) ipEM c,l. $. $.

3) WESTENBERO. ad D. lib. 48. tit. 5. 5, 59,,1.

Ü

4) sRovwERvs de iure contzub, lib, 2. c 17..6. 7.

:MAT-K'

Cs

258

Lib. L. Caþ. XF. III. de z'mleliu

MATTHAEI de crimin. lib, 49.- tit. 5. C. 6. $,. 3:

VOETIVS eod.

tit.

$

19,-

EOEHMER ad

C

Y

cARPZOV. Qu. 72. obf. 1,

.ANT. FABER m

lurispr. Papin. p. 252.

£

f

g

S. ^ COCXXXV.

[

Quum inceftus deli£um fit (S. 3 34.) ;fequitur,

vt deli&ti non capacesinceftum non committantz

nec inignorantia fa&t122/72 conftituti, Iuris vero

ignorantia, praecipue in cafibus non difpenfa-

bilibus, non adtendi folet r).

Sic etiam 1n-

terdum inceftus guafi delid'um effe poteft, quo

f

referunt: fifiliaa patre perfuafà fit, quod ipfi

in omnibus morem gerere debeat; quae /2/7i-

fí

gatur 2); b)fi frgter et foror ab incunabulis

lr

ob parentum inopiam in vno lecto 'dormiere

Yi

atque fecum "concubuerunt: quibus poenam

fi

carceris di&titant, ezdem poena parentibus im-

Poü;a 30

pr

1) THEODORICI C, 6. aph. 5 n, 26.

W

Z(

KRESS, C, $, g. * 1.

[

D) CARPZ..qu. TI,D« AV«

[

LVDOVIGI ad arz, I1I7.

lt

3) MYLIVS ad BEXERVM ad r& 117 pof, &

i

ü

5.

.CCCXXXVL -

h

l

InceQus £t concubitu (S. 334;), itaque

[

feminis immiffione demum confümmatur

(S.

[

.2624).

Caeterum inceftus vel per matrimo

nl

l

U

con-

—

eiusquepoena, /

259

D

u); j

ial

coniun&ionem' admittirur, velcum alia crimi«

n

nis turpitudine coniunctus eft: inceftus enim

cum adulterio, bigamia, ftupro, concubinatu

et fornicatione concurrere poteft. - Priori cas

fu inceítum . v

l.ü'üïx

zuzáum.

Oco þmp/z'mzz; poiï:griqri €pn-

i

D

LEYsER Cl m. I2.-

T

mf -

$. CCCXXXVIL.

If«

CanRoLvs V. in ordinatione f'ua Wr)wfe; re-

|

j

fert ad ea, twie Pavon in unfeéer SBorfobren

unb nunfeen — Sapferlid)en — geftbrieben! — Secbten

jj

lll

gefejf. ltaque crediderunt quidam, mentem

Imperatoris effe, vt fecundum ius ciuile pu-

W

Yi

niatur, Sed cum hoc 2) in poenainceftuscon-

fufum, ambiguum et obfcurum deprehende-

T

rent, neglecta iuris ciuilis difpofitione ab inter-

pretibus in locis, vbi fpeciales deficiunt leges,

poena inceftus ex communi opinione et CARP-

zovir auctoritate, qui poenam, fíecundum

du$ Saxonicum)3), difüncle traditam, etiam ad

terras extra $2xeziam adcommodauit 4), fic fo-

let definiri: vtzuceffus iutuitu confanguineorum

in //zea,vecha,gladio:in fizea collateraltinter fra-

zres et forores, et easperfonas, que fibipareztum

Joco func, fuffigatione: intuitu reliquorum , ze-

Jegatioue vel carcere. vindicetur.. Inceftus vero

d

autuitu adfiuium in ligea re&a. etVeolliteralis l-

7'

ueaegraduprimo, fuffzgatioue :ntultureliquorum

!

in Jined co/Jaterali, relegatione, aut carcere, aut

ll

p^

mulda

um

—

160 — Lib. II. Cap. XFII. de z'n;-e/zu

hfu!:f?u punitur n Ihterim noulori aetate extra

Saxoniam mitiores poenae dictari folent: et

^

merito

cum rigor harum poenarum ex iure

Saxon.

1

n ius commune per errorem irrepferit,

nec praxis conftans aut. vuiuerfalis fuerit 5) :

Dicatur de conffcatiome bomorum. morRMER ad

Per. arr. 218. C. C. C. abrogata

art. 117. $. 10.

. dici nequit,

?

1) C, C. C. art. 117.

?

2) l. 38. D, ad L. I. de adult.l, $. D. de quacft.. Nou.

(

12.

[o

I

auth, ex complexu C. de' inceff. nupt.

BROVWERVS

et MATTIHAEI C. l.

VOFTIVS,

i

BOEHMER ad arz, 1I7. $. 4« GRIVELLVS in De-

cif. Dolan. n. 33.

i

:

3) P. IV. Conft, 22. 23. 24-

HoMMEL Rhapf. Obf.

227. .BOEHMER ad CARPZ. 72. Obf. 2.

u — n

4) AVG. de LEvsER c. l. m. 7. fqq.

$) CARPZOV, qu. 72. 73. €t 74-

3bRGER C. l. p. 142. Íq.

INTERPRETES ad arz, 117. praecipue.-

LVDOVICI; GAERTNER Ct KRESS.

6) REINHARTH àd CHRISTIN:

Vol Il obf. 4

HOMMEL in Rþapþ obf. 138..

(. CCCXXXVIII.

. Ceffat omnis poena, fi inceftus imputari ne-

quit (S. 335.), aut quinquennio, fi fimplex

et folus eft, praefcriptus eft 1) (S. 78)..-

I) BOEHMER ad cARPZ. Qu. 74.

obf. 4.

| CC?JXXXIX.

$

D

261

ezu5gue poena.

x

A

$.

CCCXXXIX.

X

B

.Ceffat poena ordinaria, quia non prome-

rta, a) In inceftu non confummato ($. 88-

üt

316)4 q) i quaf dehuto inceftus 1) . (S. 86.

II

235.).

1) e. g, feminae ininceftu . iuris cmzlu, l. 38. $. 2. D.

p

ad L.

I

de adult,

08

CCCXL

5.

Exacevbari poteft poPna ob repetitionem,

N

concurfüm plurium deliéctorum cet.

Mitigavi

th

eam volunt a) ob aetatem ; b) ob feductionem.

Hoc puto adtendendum effe, vtrum inceftus,

1j

qui contra ius diuinum effe contenditur, dubius

Hoc enim in cafu poe-

J

fit inter Interpretes.

na mitiganda eft r).

Caeterum

in adulterio

cum inceftu CODCUU'CH"G 1Ilt€f€€m0 COHIUO'IS

innocentis mitigat poenam adulterii, non vero

inceftus 2).

Nec interceffio ob (üaperuenientem

affüinitarem impeditur 3). -

Nobilitas poenam

inceftus capitalem non mitigat, corporalem ve-

ro poenam excludit 4.)

b

I) KREss. ad h. art. $.^5

Otrüben in beu vecbtf

SSebenfen 3.

Sbeil n. 45.

Ex hac ratione Ordo

nofler 2nno 1/64 fratris viduae dictauit relegatio-

nem nudam, ï;fzcuma redimendam, :

Conf. THEO-,

DORICI in Iud crim. c. 6. aph. 5 n 18

l

?

2) GRIBNER C. dIH 5 29. feq BOEHMER ad cARr-

zov. Qu. 73. obf, 2, diffent. sravv. in Obf erim.

c. 12. 0bf. 6.

k

RS

3) GRI-

262

Lib. 1. Cap. XX. de fodomia

3) GR1sNERC.l. pOERMzR . C. l. Qu, 74. obf, 5;

3) srzvv. c. l, p. 76

$.

CCCLXI

Partus. ex inceftu natus alendus eft 1).

Per

xiä;

inceftum . vero ftuprata, non ad nuptias qui-

n

dem, fed ad dotem, et fimpliciter quidem, agit ;

licet cognatlonem aut adfnitatem fciuerit (S,

fi

283-

nifi talis cauffa adfit, ex qua alia quae-

uis üuprata priuatam fatlsfaätlonem .petere

nequit.

'3) Vid. wEVM tr. dcfucce]fone ab inteflato $. 30.

12

CAPVT XIX

. bDE

E

SODOWIA EIVSQVE ADFINEBVS

EORVMQVE POENIS

X 0. STRAVCHII dzj]. de crimime Sodomzae

Ienae

1669.

ERN. TENTZELII progr, de Sodomia. Erford 1723

10.

HENR.

WOLFART I/. iur. de Sodoumia vera et

jþurm berimapbr odzn Francof 1743 4

CCCXLII

$.

Sodomis, generatim fümta, omnis libidinis

exfincionem denotat, quae fit alia via aut

modu

-

eiutque adfimibus corumque poeais. 265

e

li, $

modo, quam qua quoque naturamonfirat, Igr-

feratores CONSTANTINVS €t CONSTANS I)

eleganter loquuntur: v4 fexus perdit locum,vbz

venus sautatur im aliain formatn. . Fit autem vel

D

coucubitu, vel alio mefaudo genitalium abufu 2).

Prior [odomia, quae concubitum contra natu-

qr

ram eiusque ordinem conftituit, trip/ex effe di-

t

!

citur: autratzonegeutris ; autratione fexus; aut

Ü

vatione ordinis naturae (S. 161.).

Ad pofierto"

Qu

vemn fodomiam referant maffuprationom ; omani-

Af

an, exfliutlam in cadauere bbidiuem, | fricatio-

zem in femiuis 3)5 quac faltim azfinia /þa*amiat

x

proprie dictae funt.

1)

in 1. 31. C, ad L, Tu], de adulteriis.

2)

MEISTER C LDhit $ I

8) DAMHOVDERVS in praxi crim. c. 95. 1..32. f4,

3

MYLIVS ad,mzysxvm ad art. ;16. pof. 15-

Scbol. bAMBOVDERVS C. l, ita diüingüit : Txüpïicitcr

peccatum contra naturam, quod fodomiticum vo-

cant, committitur: nempe quum quis /bvmetp abu-

14

titur aut fecum, aut cum hominibus, àut cum ani-

smantibus brutis,

Secunda fpecies fit bifariam, aut

)

in eodem fexu, aut in diuerfo. In eodem quidem

fcxu etiam bifariam, . vel enim mafculus venerem

H

Por-

exercetcum mafculo, vel mulier cum muliere.

ro in diuerfo etiam fexu contingit homines abuti

venere, idque iterum bifarie, aut non in membro debi-

to, aut non modo debito. LAxMANN in Theo/.

3or. p. 977-

SANCHEZ in zr. de quatrimonio lib.

j

9. difp. 16 feg4.

Conf. ex Medicis scnva1G1vs

in

264

Lir. ll Caþ/. XIX. de fodomnia :

fe

in Gj/;«mecologia 8S/2.€6, V, €t ALBERTI in Commient.

h. ar1.

Feminam üuptam feminae fiftir p ERTIVS in

at

Jaiura Terum etc. c.

; Io.

Opujcul. Vol. l. T. 3.

at

P. 234-

P

|& cöcxmu.

Quoad confümmationem, fodomiae tenen-

Quid-

dae funt regulae, in S. 262. ftabilitae.

quid enim multi non fine ratione diffentiant -7),

éorüum tamen contradiétionem negligit práxis,

Íententiae de ,emifiïon/e aut immiffione feminis

ftriéte inhaerens.

I) EOEHMERkad CARPZOYV. Qu. 76. obf., 8.

$.. CCCXLIV.

CaánoLvs V. fodomiae, ratione gehä;"is et

vatione [exus, iguem dictiat,. "Tertiam fodomiae

fpeciem, quae coztra ordimem naturae peragi-

tur, plane non memoxauit.

C.' VCO c- dït. 1169

Praxisin fodemia ratione genevis retinuit

20nem i).

In fodomia ratione [oxus fübfticuit

gladiuin a).

Quoad poenam fodomac contra nae

turae ovdiem non omnium conftans eft fenten-

tla. Quidem 3) enim igHeH, quidam 4) g/a-

dium. diétitant.

Alii 52 fuffigationem aliamue

extraordinaviatm poenam defendunt. Media fen-

e de-

tentià, in praxi vfitatior, ex optima ration

fendi

eiusque adffmibus eorumque poenis.

265

X

YOM

fendl poteft ó).

Quamuis ex facto eiusque

Ws

atrocitate In. concreto poena rectius et certius

L

aeftimatur.

I) CARPZOV. qu. 76, n. 19, Ífqq

BERGER C. l. p. 143

Qd

KRESS. ad arz

116.65 29. 51

Quj

LVDOVICI

nd. arz.

il

BEYER. adeund art, pof.- 5'

M!c

2) 11DEM C. &« l. I

ii

4) DAMHOVDER. in Pr. crim. P 98. n. 12.

4) C^RPZOV. qu. 76. n. 24. fq

Ü

^

&)-KRESS.S0s , $43

—

et $. 4.

4. GRIBNER,

in cit. diff.: $. 32;

6) weisTER- h. t. $6, $.. BOEHMER. C. l. obf. s.

j

Beftia non comburitur, fi vitae hominis parcitur

aut

[

/fi longum tempus eflluxit, fed in alium locum ducis

MYLIVS ad BEYERVM

J

tur CARPZ. qu. 76. n. 62.

ad arr. 116. pof. g.

Cur beftia comburatur

T€-

fert pAMHOVDER C. l. n. 15'.

BOEHMER C, l,

obf, 4.

$.

CCCXLVI.

ul

Poena ma[luprasionmis Y), onaniae et fricatio-

ii

zum plerumque folet effe relegatio, raro fuffi-

,A]'

gatio, Ànterdum carcer 2).

Ex/im&a 77 cadaue.

d

ve libido. gladio vindicatur 3).

Á

1) Alii mafluprationem omni poenà eximunt cum

u

Ia

SIMONE Vàn LEEVWEN in Ces[ura forenfr Xib.

f«

& C 1230 UE

Alii vltimo fupplicio dignam iu-

f

dicant cum ANTONIO MATTHAEI de criminibne

R 5

tit.

l

p9

As 966 -Li. 1. Cip. XIX. de fodomia

git. 3.7 c. 6. m. $. et 3RVNNEMANNO in Pror.

fif

Alii exilium regulariter ftatuunt

€rim. C. 9. n. 49.

[

AVG, de LEvSER fp. 589. m. 13.

Alii carcerem.

C

HomwmwEeLin Rbapfod. p. 413. conf. kngzss. ad

art, 316. $. 2. n. 2. et in Zddir. p, 836.

$) CARPZOV. qu. 76, n. I2.

s TRVV. Ex; 49: th. 43.

BOEHMER ad cAnPzOYv. c. l. obf. 3,

MYLIVS ad BEYERVM C. l. þof. 3.

KRESS. C, l, $. 2. * 2.

AVG.de LEYSER C l.

$) KRESS cit. loc.

d

MyLIVS ad BEYER pof. 15.

be

Conf. taumen PAMHOVDER. C.l. c, 96, n,

Qul

30 chq.v 4

s. CCXLVIL

z

Ceffat poena ordinaria in fodomia, fi non

eft cozfummata1) (S. 8S8.). Fuftgatio hoc

loco ex plerorumque fententia infligi. folet,

quamuis AvG.de LEvsER 2) cum aliis gla-

dium fubftituat. Praefcribitur quinquennio 3),

1) Lvpovicr ad arr. 116,

h

2) c. l. m, 9. 1O.

ERVNNEMANN. ad l. t. de crim. extraord. n. Y«

3) BOEHM;R ad cARPZOV. Qu. 76. obf. 9.

CCCXLVIII. -

$.

- Cauffas po

enam fodomiae mitigantes pto-

b) cras-

pri;s effe volunt a) aetatem minorem ;

fiffimam

eiusque adfipibus eorutmque poeris. 267

In

AL

fiffpam | moralitatis ignorantiam; c) deficien-

tem vtriusque partis confeffionem cet. Intere

Ti

j Rd

ceiïïo coniugis innocentis exulat.

CARPZOV. C. l. n. 5o.

XRESS. C. l. $. 4. et p. 844.

GRAEVEN diff. de mirigarione poemze n crzmmg

[

Sodoimiae.

$.. CCCXLIX

Sodomia, etiam fi non conífummata fit.

dat- cauffam diuortii 1),

et fodomita domina

beftiae, qua priuatur, ad eius pretium praeftan-

) d

dum obligatus eft.

I) MYLIVS dd srvERVM pof. I

CAPVT XX

11

!

DE

lt

7]2-

LENOCINIO EIVSQVE POENA.

/0

CHRIST.

GOTTF.

SYLTZRERGERI diff. de Jeuo-

Occaf, l 29. ad L.lIul. de adult.

cinio comugum ?

- Erford,

1693.

EPHR. GERHARD dzj]' de erimine lenocmzz. lenaé

b

1711.

D

AvG. de rExsER difJ de jemocinio Viteb. 1737.

Spcc. 588.

s

T

S.CCCL.

)

um

7

N

Y

Ó

268 — Lzb ll C:;þ. AXX de- lenöcz'mþ )

$ss OCCL.

m

Le:nocikz'um eft deli&tum illud, quo actus li-

ul

bidinofus illicitus adiuuatur. . Omnis enim fur-

tiuorum amorum conciliatio, confilium, auxi-

lium, quin et omiffio debitae in impediendo di-

ligentiae, lenocinium eft 1). Eft vel 2zaefua-

d

vium, vel gratuitum, prout lucri gratia fit, 4vel

Ve

non 2).

C0

I) Ava. de LEvsER c. l. m. 1.

qu

2) Ad lenocinium, vt 4rnaeffus cauffa fiat, generarim.

y

non requiritur.

BOEHMER ad CARPZ. Qu. 71.

fl

Ü

-Qlïf- i

CCCLI.

5.

i

Lenocdinium diuiditur in f/mplex et qualifi-

catum. Hoc a parentibus vel comugibus ytlludab

aliis, qui zou funt parentes, neque maritus vel

vxor, patratur.

A

- -«*

loA

123.

C. C. G. art. 1

[

$.

CCCLIT,

Lenocinium .eft delictum (S. 350.); ergo

qui plane delinquere nequeunt, aut quibus

praéfens factum imputari nequit, lenocinii rei

non fuünt.

Quo pertinent, - qui ob extremam

-neceffitatem, aut in iufta 1gnorantia conftituti,

aut vt malum maius declinent, v. c, magiftra-

tus lupanaria tolerantes ($.271.) vagam libi-

dinem adiuuant.

Quumque quidam ex eu/pa

lenones

$

ejusqne poena.

269

lenones 5eriþofïïnt, quafi tantum deli&ti :

lus ]*

Vle:üal"z'fz-ii—

n für

ii inculpari poterunt.

dUX

$.. cccmi.

jo di-

Per lenocinium *a&us,libidinofus illicitus

du

*

adiuuatur (3s50.), atque lenociniu

m. proprie

a

iaque ad

viam pandit ad coitum. (S. 261.).

confummationem eius coitus nón requiritur 1),

S,

ob canPzovir 2) aucloritatem,

rl

]

quamul

.

*

plurimi

diffentiant. Nec minus inde fluit, ma«

ii Tl

ritum, qui adulterium, fe infcio patratum, con«

Y

donauit vxoremque retinet, puniri non poffe;

quod fecus eft, íide eo transegit, aut aliq/fg;.

Cj:o ad id concurrit 3).

"

1) C. C, C. arr. 122, 123«

id

2) qu. 71.

[

.obf. 4.

"

KRESS. ad

Avo, de LExsER c. l. m. 11. fgq.-

$. CCCLIV, —^

lgo

m

Lenocinium guae/iuariäm fit lucri. gratia

Lucrum autem denotat quoduis

t

(S. 350

m

commodum,

voluptatis etiam: et honoris 1) ($.

Ill

3g0.) Necrequirntur, vtleno 1«*1 reuera per-

4

ceperit 2).

J«

p C. €. C. arz. x2 1. um einigerlen G

enieB toilleit, mieï

bec Ptabinenu bat,

j

KRESS,

5

g

no L. lLOCop. XX. de leuotinio

-

KRESS; CQ 1' 50 2- * 20

Tnu

108

2) diffent gAx'Pz. Cc, qu, h, 52;

trio

[T]

6. 'CCCLV:

M

Lenocinium qualificatum ($. 351.) fit a)

du

9 parentibus ; ideoque a patre, matre, auo auia-

ul

que reliquisque a2/cezdeztibus, intuitu omzium

k

defcendentium tam in fifios 1), quam /zas, vir-

a

gines, viduas, liberos legitimos et illegitimos , b)

Hs

a coniugibus igter fe,1deoque tam a mavito zn-

Zuitu vxoris,quam 4b vxore imiuinumariti 2).

ANon tamen a co/lateralibus, licet fint parentum

loco, aut£utoribus, aut curatoribus, autprae-

ceptoribus 3), quamuis

Doena arbitraria augeri

pofhit.

j

1) MEISTER h, t, $, 5, lit; aj

diffentit cARPZ. qu, 7I, n. 46,

n;ENAcuvs in

Amoen, iur, civil.. €, 10,

.8) CARPZ, C, qu. n. 46,

.BERLICH ancl. 40,. n, 13,

S.

CCCLVI,

Canorvs V. quoad peenam lenocizzi quali-

ficati íe refert ad ius commune 1).

Quumque

creditum fuit, id g/adzum Ítatuiffe, ea etiam

f

poena communi opinione recepta eft 2).

Sed

exemplum huius capitalis poenae rariffimum in

[u

Germania erit, et, me iudice, nifi atrocitas

fatti concurrat et pudicitia feminae honeftae

:

inuitae

—

N

LÀ

'

271

eiusfque poend.

inuitae aut dolo indu&tae profüituta fit, non ir-

roganda 3)..

Poenatn lenocigii fimplicis exarbi-

trio iudicis determinandam: reliquit, quamuis

aumellarum, rele gntionis, aurdutn aþ[c*g[/zaizzs, et

Adtendat

fufigationis mentionem faciat 4). -

u

autem tudex neceffe eft ad perfonarum corrupta-

[u

(]

rum honefiatem $), conditionem et malitianr

li

:

ifj

lemm.m nec non ad damnum, quod ex leno-

f, 0

cinioin perfonam corruptam aut rempubhcam

i

redundauxt.

J

!

/n ),

13 C. C, Ccarr, 122,

il

l

li

2) Avo, de LEYsER C l. mi, 4. probauit tamen. im

"

Nou, 14. iis tantum lenonibus gladium di&fari, qui

inuitas mulieres proftituunt, BO EH MER, ad cARP*

"l

zov. Qu. 71. obf, 2.

3) Conf, pAMHOVDERIVS C, l, Cap, 9I. n. 18.

4 €. C C. art, 123.

5) In lenocinio fimplici d:fhnguendum videtur integ

11

S$juren: 98ivtbfdjaft

unb S9WBerfuplung. Vid. art,

123.

HOMMEL in Rhapf. obf. 226..

Hoc gra«

uius illo puniendem effe, quilibet videt,

CCCLVII,

$.

Poena.ordinaria ceffat, quia non prometri-

(

ta, a) in quafi evimine leuocinii ($. 86. 352.),

que

.b) fi coitus pretio remiffus, non autem permis-

J

fus eft ($.3$4.), c) fi lucrum non intentatum,

d) fi lucrum non perceptum2) ($. 354.), e) fi

Il

coitus non iecutus, quia tunc pro attentato ha-

15

betur, quamuis fine iure ($. 353.).

P

d

RRESS,

i

4

^

dee

72 : ll;z'ä.- I7. Cap. XXI de*ïa?m

1) KRESS../C.,L $.3.. * r.

-2) ex auloritate C À RPZOV, qu, ZI, n, 47

.et 52.

$.

CCCLVIIL

. Cauffae poenam mitigandi propriae nonoc-

currunt in hoc delicto.

s

V€

IUSE cöci,ïx.

Ti

ft

Contra ' lenones lenasque agere poffunt,

adid, quodintereft, omnes ii, quibus leno-

ef

fc

ginium damno fuit..

l

.KRESS. ad ar£, 123. $. 3.

L

CAPVT XXL

t

!

[

- RAPTV. EIVSQVE POENA.

GEORG, AD, SrTRVVIi diff. de rapru.. Ienae

1665.

VINCENT. kRVM PFF. de crimine raptus, Groes

ning, 1725.

avc. de LExsER dif. de raptu, Viteb, 1739.,

, Spec. $93-

$.

COCLX:

Raptus. eft abdu&tio de loco in locum, per-

fonae honeftae, voluntati ipfius, aut eorum,

quorum poteftati fübeft, advería, animo libi-

dinis explendae faéta..

-- —^ f5 ——3 "- 205 05

]

lvn

m

ygi'u:gue" potua.

27

:

Icyn, C de:* rapt. virg.

C. C, C, arr. 1198

MEISTER B6

"

$. CCCLXI.

o

: Raþtus eft abductio de loco in lo

,cum-.(s.

536o., quae diffita effe cportet, vt itaque ob

verbum entfüfren non.fufficiat abductio de do-

'mo in domum ; quàmuis in concreto de hac re

[

fit iudicatum. Sufficit enim, .abductionem

«

eíTe faétam in locum remotiorem, . in quo per-

fona abducta, per longum temporis interual-

lum libidinis explendae cauffa abfcondita com-

modo retineri potuit.

Raptus ergo in magna

vrbe, e. g. Lozdini, Lutetiae Parifiorum, com-

mitti poteft, licet. raptor ex vrbe non excedat.

Quae abdu&io, fi non fecuta eft, ra

R

etteptatus aut zpcboatus.

ptus eft

CARPZOV. qu. 4O. n. 26.

LvpOvrci ad arr I19.

T

diffentit Ava, de LEYSER c.(l. i. IO.

(

$.

CCCLXII

Raptust fieri poteft a mafculo in mafculum,

j

a mafculo in feminam, a femina in mafculum,

a femina in feminam r).

Raptus fupponit ho-

4

neftam : perfonam | ($. 360.).

Non itaque ra-

)rn

tus firin meretrice 2), quamuis Zure. Saxonico

aliud ftatuant (S 269.).

Honefta vero adhuc

ll

habetur ea, cum qua raptor femel aut bis antea

li

rem habuit3). aut quae raptus tempore mores

! muta-

d

-

274 ! Lz'þ; II. Cap. XXI. Je'mptu.

mutauit 4) - Caeterum nil intereft, vttum per-

fona rapta fitfoluta, autconiugata, aut vidua,

aut defponíata, autlibera, aut ferua, aut vilis,

aut nobilis, aut laica, aut fan&timonialis.

1) pECIANVS in Ir. crim. Lib. 8, c. 7. n. 27.

feqq.

H

2) quod ad inflar vis priuat

ae punitur l. I. Pr. ad

LI

L. Iul. de vi priuata.

3) BOEHMER h. t. $. 124.

4) nys,nasn c. l. P. IL. Obf. 155,

L

4

$. CCCLXIII.

Ü

u

(ü

Raptus fit contra voluntatem perfona

eorum, quorum füb poteftate eft (s. 360.).

a

Intelligitur autem abductio contra eius volun-

d

tatem facta, non tantum fi vi aut metu 1ufto

Tül

coaéta eft, fed eciam fi blanditiis aut dolofis per-

)

fuafionibus aliisue artibus infidiofis induéta eft1),

Q

aut fi voluntate parentum quidem, liberis ta-

(i

men 'reluctantibus, facta eft 2).. Deinde in

110

erfona, quae alterius poteflati fübiecta eft,

f

fuffücit, illo infciente aut inuito abductionem

factam eífe, licet ipfa perfona confentiat 3).

Caeterum raptus, non committitur in perfona

nullius poteftati fübiecta confentiente; quo et

pertinet filia fpuria 4), nec 1n femina aliena iu-

ris confentiente, cuius abductionem parentes,

quum potuerant, non impediuere.

'Tutores

aut curatores huc non pertinere videntur $).

-

1) KRESS. C, l. $, I.- et $. .2..

EOEIEH-

t

eiusgue — pbena,

275

|pir

BOEH'I&ER in

iaf

LE. P. T. v*.' :mï.ls. tit. ;ä;

idi,

$. l43. 4

Vil

2) rHEODORICIL ln 9.

3) l'. Vn, SQQ,I. C.-ho f.

1

7

D

(!

C. C.C. arz, 119.

de LEYsER. Refp. 143. n

n Ü

4) LvbOvict ad h. arí,

5) BÜÓEHMER ad CARPZ, thii..'4ö. obf. 3.

$. CCCLXIV.

Räþtus fit

libidinis gratia ($. 360.), ideo.

d

que, qui ob lucrum, religionem, . militiam,

tutelamue perfonam abduxit, raptus reüs non

2J,

lll

eft D. . Vtrum vero ftupri aut fodomiae aut

adulterii gratia rapiatur, nilintereft,

Caete-

j

rum ex hoc principio et. $, 2ó1, et 36o. facile

N

colligitur, ad. confümmationem raptus non re-

fj

quiri coitum, quamuis ex verbis 1. vn. C, h. t.

J*

quum virginitas vel caffitas . corrupta veffitus

n

2025 poffit, contrariu

£

d

gcolligant Interpretes, fed

jan

ü;ïe iure 2).

)

1) kxbss.adh, ar& $. 3. —

)d

2) LAVTERBA

'CH— in Coll. :b, pr. lib. 48 tit. 6.

K

5- 166

]l«

Diffenfit »szvMBLACHER ad h. art, . 3.

3

(5

Schol, Sed quid, fi raptus. matrimonii cauffa fit ? Dx-

füinguo, aut vxor rapitur, aut femina foluta. 'In

il cafu matrimonii praetextus per fe ceffat,

In

.hoc vero vel femina foluta confentit, vel non. — Si

?2

i

prius,

E

276 Lib. II; Cap.i XXI de raptu

prius, raptüm non ftatuo, licet abducatur filia inui-

tis parentibus, quoniam abdud&io non fit unebrlid)ee

ifoeig, FaQum tamen eft poena dignum. . Certe in

iure camon. id pro vaprz non habetur, per c. 6. X.

de rapt. CANONISITAE ad h.tit, BLVMBLACHER,

ad h.art, $i poflerius, raptus eít, nec quidquam

Conf.

BOEHMER

practextus matrimonii iuuat,

ad canrPz, Qu. 4o. obf, 3.

LYNCKER. Vol. I,

refp. 143

-

$.^ CCCLXV.

lus romanum ) in. raptorem omhesque fo«

cios principales p/adzuss vltorem ftatuit, et bo-

(

na,fi liberos non habet, raptis cedunt 2), ma-

trimonium inter raptorem et raptam interdi-

citur, laxiorque confànguineis concedirur pri-

uata vindicta. — Quumque canorvs V. 3) ad

Ti

difpofitionem iuris communis prouocet, defi-

)

cientbus legibus fpecialibus, haec poenaob-

]

tinet. Mitiorem tamen poenam plerumque

li

infigl, monent Doctores 4).

Matrimonium

tamen Zure canozico permittitur, fi rapta vult

Q

$). Nec id amplius 1in vfu effe dicunt, quod

f

raptae bona raptoris addicantur; quamuis fine

folido fundamento.

Haec enim addiétio bono-

rum cum confifcatione f. publicatione bono-

rum, qnae in fauorem fifci fit, non commis-

cenda.

Licet ergo vel maxime concedamus,

bauc per art. 218. ad folum perduellionis cri-

men reftriétam effe, atque in aliis omnibus de-

hétis fublatam, 2//a tamen per art, 218. abroga-

ta dici nequit 6).

1) in

277

eiusque potna. :

d

I) in l. vn. cit,

Vij

Tl n

2) Nou. 143.

3) in arz. 118.

»

L

RE

4) LAVTERBACH.C, l.

$. 20. ibiqx;e c,xcitïat'*i.

um

5) c. 6. X, de raptor.

UER

6) cosf, szRcER.in ee&. iuripr. .cfim. p. 83r-

ial

BOEHMER ad h. art.

$

1O.

LAVTERBACH il

S.

CCCLXVI,

d

De Soczs

j

lm

candumc

ex principiis. gengralibus' iud'i:-.

D

Í dl-

$. CCCLXVH.

fj«

Poena. ordinaria cef/Jat, quia non prdme-

i

fita, a) in raptu attentato aut 2zcboato (S. 361.),.

f

b) fi meretricem probabiliter eífe credidit.

)

"'Tunc enim 4uafi dekétum vaptus eft, fecundum

femina alieni iuris,.

i

us commuue (S. 362.), c) in

Jn

uae in raptum confenfit.

Nam coaéta a poe-

i

naimmunis eft, d) Si femina mafculum, aut

d

femina feminam, aut mafculus mafculum rapuit

s

ii

1) ($. 291. Schol.).

(

1) pECiaANVS C. l BLVMBLACHER, ad h, art.

()

rFROLICH P. 2. p. 248.

DAMHOVDER. in práx.

n

crim. C. 95. G. 17. diffent. k&ss. ad h. art. $. 9.

7

LAVTERBACH C l. $, 18.in £. sRv in V. sod.

BOERMER ad CARPZ.

jr

lib 48. tit. $. $. 3r.

.

Qu. 40. obf 3. mMvL1vs ad BEYERVM ad h. arz.

Ü

pof 1I, 2OsraRMANN in Colleg.. Colon. dlfp 2.

$. 4

83

$, cccþxtx.

ER

V m .VL-iä.þIl. | C"ap."XXl. Je "z'nz"urz'i: |

$. CCCLXVIII.

Poena ordinaria exacevbatur ob concürf'um

homicidi, aut fün&itatem perfonae vel loci

lo

v

1

l

lolatam, aut fi plures raptae funt,-

H

$ . CCCLXIX.

. Mitigari p

oenam volunt, a)fi rapta poftea

nubit raptori

3 D) fi rapta cum raptore conca-

buit ante raptu

m; c) fi a.coitu abftinuit; d) fi

raptor infra 13, annum fit. Non vero a) fi ra-

pta aetatis nondu

-

:

m nubilis eft 1), b) fi coniux

eti

mtercedit.

Y

INTERPRETEQ ad arrz, I9. et ,BOEHMER,' ad

b

CARPZOV, C.],

hm

"

I) rwcgav h.t. $. 241. diffentit, corER in Dec.

N

kgeæfm. 176. n. 146. 75

pa

I

CAPVT. XXII.

lll

dl

DE

i

L

INIVRIIS EARVMQVE | POENIS.

U

sn»xo&. TOF.L/M.AVN—NI d

if. de iniurüs in g&nere et

n

15 fpecie de iuiuria reali,

N

snodis coinmittatur,.

verbali fimplici e famo[a, quibus

ac quando qualizerque puniatur.

f

Roftoch, r624. .

f

THEOD.SCHOEPF

—

708. 4.

LFERI tr. de iniuiii:. Quedlinb.

Job. £arl

*Senrid) Dreyer. in ben. bermifditen 916

g

Banolung

aj P, I

n,

I.

3 cchxx.

earumque potnis, «

279

$. CCCLXX.-

Wm

Quidquid in alter

ius contumeliam dolo .mä'l-

d

In contümeliam autem. id

lofit, imiuvia eft.

-

fit, quod vel 1

n contemtum fit, vél ikx-xiigno-

miniam.

GEORG. BEYER. Ín Exerlcit; LA N

Adicl&xac

du

J«

fant Dijkrzat. gt ogufcul. iunctim editis.

dji

m

qc OOCEXXDI

J

*Ir.lferri poteft iniuria non folum verbis, fed

etfactis; ergo iniuria veleftverbalis, vel realis

Verbalis eft vel oralis, vel feripta, prout vet-

il

ba ore nuncupata aut fcripta funt.

Scripta et-

jam habetur ea

, quae typis, pi&tura. 1), fcul-

D

ptura aut opere

j

fuforio fit. Species iniuriae fcri-

libellus, de quo. in fequenti ca-

ptae ett famofus

pite. Realis fieri poteft pulfa

ndo, verberando, vul-

nerando, mutilando, geftu, poffeffione bonorum

alterius vt debitoris. Poteft etiam quis Zire&e et

:ertio mon interueuienteiniuriaadfci, aut percog-

fecutionemsv

elot alterius iniuria in eum redundet,

i

levius fit iniuriatus.

Priori cafu

vt per la

Iu$ a

iniuria dicitur 27292€

diata f. diretla ; pofterioribus

tü

Iniuria vero 92ediata

17

vero qediata f. obfiqua.

"n

fupponit, iniuriautem

fíciuiffe, zmiuriatam per-

Alià iniuria eft /e-

fonam alterum adtingere 2).

j

uis, alia leuzov,

alia /euzffgma ; alia grauis, alia

rauior, aha gvauifjrma,

quod ex qualitate per-

l

ionae iniuriatae, loco. tempore,

..modq, eo-

4

que

—

x

ER

280 Lz'ä.vH. Cdþ. XX]I.Ide z'm'm'z'i;

«

que ip

e

fo, quod.in ; alt'efius contumeliam fït —3),

diiudicandum . eft.

a

I) rO. SALOM, BRVVVVNN(',;NVI*ELL de pi&ura f?zmqj'a.

ia d IS. $. 4. D. h. t. AVG. de LEYSER deím-

tt

iuriis obliquis Sp. 546.

3

3) Fuit aliquando , qui grauiorem refpondebat ihäu-

riam effe, ft quis feminam ouem ein &daf, quam f

porcam eine a, compellauerit: eo, quod grex

conftet ex decem ouibus, vel quiuque porcis, l. 3. D.

de abigeis, atque adco femina in priori cafu: dimidio

minoris aeftimata fuerit,

E

Vid. PAGE.NïSTBCH?R. in

4

Qqqq]i. z'zgrT [el. n. 30.

li

g.

CCCLXXil.

(

| Ex ed," quod iniuria in alterius jcontume-

Ti

lam fit ($.570.), fiuit L pline iniuriarum

Q

reos effe non poffe, qui doli non fünt capaces;

fi

IL. eos iniuria alterum non adfeciffe, qui ani-

mum non habuerunt iniutiandi 1).

Qai ani-

(iU

mus iniuriandi exulat a) in iis, qui fec

undumre-

gulasartis fuae diuinant2); b) in iis, quiiniurio-

fum verborum proiatorum fenfum ignorarunt 3) ;

C) in 1is, qui in /oco verba iniurioíà proferunt,

3n quo ex confüetudine omnes iniuriae rifü ex«

cipi folent 4); d) in magiftraribus, qui fama

|

publica aliisue legitimis indiciis inducii homi-

nem innocentem 1n iudicium vOcant, interroe

l

gant, quin aliquando torquent $); e)

in iis per-

fonis, quibus in alios infp

ectio er aliqua morum

cenfüra com

n

etit, fi modum non egreffi funtc);

in aduocati

E

s, qui, potente litium vülitate,

ex

4

eavumque poenis.

: z-g:ry

n j

ex clientis fui relationel, äduerfafïo- vel tefti fa-

cinus, quod ille non perpetrauit, obiiciunt 7) ;

fj

g)in us, qui ius fuum perfequuntur, efali-

de it

quem innocentem quidem, fed quem nocen-

tem ex verifimillimis rationibus credidernnt,

: Ill

3

aCtione atrociori conueniunt $); h) in iis, qui

um 1

ex verifimilibüs indiciis alterum accufarunr aut

d pu

detulerunt 9); 1) in tefte, qui a iudice euocatus

..

teftimonium alteri ignominiofüm perhibuit 10)

fmidio

cet. lIL. Omnes doli capaces committere pos-

nl

fe iniuriam, iudices, aduocatos r1) et concio-

natores 12).

Nec ab iniurialiberat conditio ad-

le&a :3), laudatio au&toris 14), veritas conui-

[

f«

t 15), protefatio adiecta r6), cet. Caete-

rum iniuria fieri potefttamcommittendo, . quam

m

65j

omittendo 17). . Nec intereft, utrum perfona

'

fit nominata, aut ita circumftripta, vt facile,

jl

D

HC

quem concernat iniuria, diuipari pqmt."

i

I) srRYx in P. mod. h. t. $.6..

LübERI MENCKENII diff. de probatio

lrig-

Al*

X

ne animi

J

infeveudae imiuriae, Lipf, 1685.

IIl

2) l.15. $. 13. h. t. ngnTIVS

/

1. T.

u

3- p. 241.

Opufc, Vol.

N

n

3) Liwcx in diff. dbfccmmatibus $. 12. .vaovx ci

T«

in dif. de eo quod iuflum eff circa pulcbritudiuem,

$. 39.

1

N

"u

4) AVG. dC LEYSER

SP- 5'4-41 .mo 30

.

:

$) IDEM Sp. 551.m. 6.

6) 1DnEM c.l. C. C, C. art. 61,

æ&ozy m »Fxlei:mn,

Ó

Odr ften P. XII. . 5

i

.5

7) IDEM

/

b-

À

282 'Lz'&. JI. Cap. XXII. de iuiuriis

23 .JIDEDA/L,.C. l. ox1vELLvs . Decif. igo.'

$9) VIDEMP CL

gy'ipeM c. l.

"

3o) 1rpEM C. L.

139 IDEM Sp. 547- de eonuitiis aduocat,

12) IDEM äpec. 548. de conuitis. concionüt, REINMe

HaARTHad cHRiSTIN. Vol. IV. obf. 77.

13)CARPZ. deC. 35.

RORN, de iniuria conditionali.

$

Vit. 1694.

de iure fenfuum diff. 3. c. 3. n. 59. feqq.

t

14) STRYK

FINCKELTHAVS obf.u 73*

HERTIVS ?n Pm"cem:

lib. L. n. 98.

,

15.) ^vG. de LEYS ER Sp. 551. de verizate conuitii

It

l

16) srnYx in Vf. mod. h. t. $. 15.

THOMASII dif

i ,

de proreft

atione fd&o COfi«

p

2

;

y trariq.

szlx Sp 549. de imiuriis, qnaä neit

17)' AVG, de LEY

i facig

na?o fizmt

-

"$. 6 CCLXXII.

- Iniuria adfici poffunt omnes, in quorum

fieri poteft. — Itaque etiam

— — ia

contumeliam aliquid

; infantes, mortul 1),

«

w

abfentes , furiofi, officium

quam

fcil. officium f. dignitas

" ''f dignitas, per

ipía, non pet

,

fona

*

faltem contemtul exponitur 2),

iniuriam pati

poffunt. Non vero iis iniuria

illaia cenfetur, qui fuae poteftatis homines funt

et lubenter confenferunt 3).

1)sAM.

ER

-earumque poenis.

.a83.

I) SAM. FRI'D.- WI LLENBER.GLI-

dif. de ciniuria

mortuis illata. Gedani 1726,

.GVSTAV. HENR. MYLI " þiogr. de isiuriis mor-

zuis dlatis ab beredibus vihdimjzdi:.

1

; I»(.,ïgi?äcf

175 I.

E.

"

AA

2) ^vG. de LE vsER Sp. 546. m. 3.

3) c. l. $. 5. H*., hu6

771

$. COCLXXIV.

u

Socius iniuriarum quis effe poteft varia ra-

Lfml

tione (S. 45.1eq3), fpeciatim typqtbf;aq 1), fine

cenfura fcriptum iniuriofum imprimendo; Zi-

Éliopolae id vendendo, qui tamen facile excufa-

77

re fe poffünt, ignorantia et permutationis titte

lo 2), immo et eo, quod credánt, omnia fcri-

fs

4

pta cenfura effe ad

.

/z'mtu.f nonpue

probata 5 mtzg

d

:

plendo cet.

n

4 . X) Ord. polit. de anno i577. 69n S5udjbruderm.

2) Nimis durum eft, a bibliopolis poftulare, vt omnes

libros perlegant.

Quoad libros peregrino idioma-

te fcriptos, Íi bibliopolas noftrae aetatis fupponi-

j

mus.id per fe patet. .

