que extendi poffe

ftatuunt 1).

1

1) HEIL. in zud, et dc]"en/' €, 6. $. 58.

ENGAV,h. t. $. 520.

XOEHMER ad CARPZ, Qu. 85. obf, 4.

439

E.

fu. -

:

DE

T

Mil

PATIBVLI VIOLATIONE,

l

EIVSQVE POENA

-

$.

DCXIIL.

Violatio patibuli varie punitur.

Is enim,

qui cadauer fzpuiturae aut azatomiae cauffa ab-

ftulit, mul&la, carcere, vel relegatione plectitur.

Is, qui igzominiae inferendae cauffa aut ad vfus

J

fHiagicos aliosue z/

Hicite$ corpora fceleratorum .

furatus eft,.fuffigatur, aut capite interdum priua-

l)

tur. Is, qui füfpenfo veffer farripuit, fu£ieatur.

1s, qui 17205 tantum fübtraxit, eul&am luit.

ht

BERGER, C. l. px. 51. 52.

BEIL. C L LUA -

ENGAV. C, l. $. 522.

;

jl

CAPVT.

LI.

vao

nil

DE

d

J

CARCERIS EFFRACTIONE,

;

u

EIVSQVE POENA.

ANTONII

M-A.TTHAEI dz'[]"

de "carcerum effratio-

ribus.

h

AVG. de LEYSER.,de violatione carcegi:.

"

[

bea

s. Döxgv

CRSSE

4

440 LzZ. II: Cap LI. de cavcevis effra&ione,

g.

DCXIV.

"

dilp

E&;ringitur carcer aut a commientarizenfi cu-

m

Jfodeue, aut ab zpfo incarcerato, aut ab aliis.

nj

fis £

$.

DCXV.

prax

Cbmmentarienfz'f cuffosue, qui dolo sialo in-

Prm

carceratum jam conuiétum aut confeffum e

pn*a

carcere dirnittit, peeza taliogis adfciendus eft.

Com

Si culpa eum dimifit, ar/ztrarie punitur, pro

Teur

gradu culpae et qualitate deliécti, a' dimiffo per-

pit

peuat. —Cuftodibus vero, qui vzfre et fubtili-

tec

ter decepti cuftodias amiferunt,

nihil imputari

poteft 1).

fum

isd

l. 4. C. de cuflod. veor,

Cer

l. 1. C, de Jis, qui latron.

f i

Cn Cc Ci d:ït. 180.

N

REINHARIH.ad cuktsr.. Vol. IV. obf. 71t.

I) AVG. de LEYsER. c.l. m. I T.

^!

ä.

DCXVI.

At cARPZOVIVs 1) et Dodores pratici 2)

fer

€ omnes cit. 2rf. rgo. ad eum cafüm reftrin-

xere, fi violentia adhibita, veluti armata manu,

capüuum liberauerit, et effregerit carcerem

commentarienfis cuftosu

niuet fàl

es in €o vero,qui con-

tim, ac fugam permittit, licet dolo ma-

lo, vltra

f

F'ffigatiozem venire poffe negant, ita,

e

VO It captinus /euzor

*

i5 delicti fuerit reus, in le-

u;o;i et?am fubfiftan

t. . Quae licet interpretatio

Carp-

l,

441

eiusque poew.

l

Carpzoviana aperte friuola Mfit', eaque admiffä,

tf

difpofitio art, 1$0. ad abfardum redigatur, quon-

lam cAROLVs de cafu nou datili aut faltem za-

ji,

vifitne occurrette fanxiffet, praxis tamen tyran-

nis eft. Nec exempla, quibus Lzvsknvs 3)

praxin hanc infrinigere voluit illam. deftruunr.

yh

lm t

Primum enim ex foro militarz eft; alterum ad

perduellionem pertinet.

Hoc omnes concedunt

dsdl

t

commentarienfem cuftodemue,

qui dolo malo

m

s

reum criminis perduel/zogis dimifit, poena ca-

pitali effe ad&ciendum. — Quod et xazssivs 4)

ii

recte extendit ad eum cafüm, fi cuftos famo-

qu!ari

fum incendiarium accepta pecunia dimififfet, et

Licet con-

is denuo alibi incendium patraffer.

cedam, hoc cafü non tantum ob dimiffionem,

fed ob deliéttum quoque fubfequutum, quod

cuftodi etiam imputatur, poenam augeri,

"L.

1) qu. I1I. h. IC7.

2) srRVV. Ex. 49. $. 14.

sTRYk, in Ff. qod. tit, de eü'mfï. $. .5.

CLASEN, LVDOVICI ct KREgs. ad art. 190,

//1

3) c, Sp. m. 7

[]a

i

à)cl 5.) f,74d.

1l

!

qu

$. DCXVIL

(

Cuftodes, quorum negligentia captiuus au-

m

fugit, fumtus ad recuperandum reum fügitiuum

[

erogatos re&ituer.e obligati funt.

Lt

tri-

MYLIVS ad BEYERVM h, a. pof.g.

Qit)

iij

Be5

s. DCXVIII.

i

*

4-4-2 Lib. ll Capï:Ll. ïde carceri: e;ïhzflz'oize,'etc.

$, DCXVIIL.

]

I?zbawäratw Apfe propriainduflria carcerem

f3ult

effringens ex eoue aufugiensobid poenam non

meretur,

nifi cum effractione aliud delictum

1777

trilti

concurrat, aut poftea fequutum fit.

Aufugien-

turl

do enim fedt 1id, ad quod communis .natura

humana omnes impellit r).

Nec probanda vi-

tlmq!

tibus

detur eorum 2) fe,ment'ia, qui ob fugam ex care

liber;

cere indicia augeri, ideoque gradum torturae,

jam decretae, ob fugam interuenientem ampli-

C

tut,

ficari pofle ftatuunt.

liber

D vorcivs in commeut, adiï. tit. de cuffod. rtor;

valf

,)'5.'9.

»

Kieguss,.cc lg q t 7 2.

Lvbovicr c.].

)

diffentit s-&vK. c.l. $. 2.

1

BCHILTER Ex. 49. $. 43.

4

AvG, de LEYXsER C. l, m. r.

Hoc certum eft in L r. ff. de effra&oribus l. t. c£

13. de cuftod. reor. poenam captiuo didlari.

2) LEYSER. C. l, m. 1. 2.

ENGAV., h. t, 5.(536.

TU

MEISTER, h. t. $. 7.

Fundamentum opinionis fuae collocant in C.. C. C.

arz..25. $. vlt.

Sed plane id ex eo cuinci nequit,

prout ex genuina eius interprctatione cuique pate-

bit, nosque probabimus in praelectionibus..

Conf,

XRESS. ad arz, 25, $. 9.010. in fin,

/

E DCXIX,

Dne, !" L

eiurque poena.

443

$.

DCXIX.

CC

TrRr:vs, uni captiuum ex carcere libe.

BI

rauit, fi captiuus perdue/Iis fuit, poena perduel-

n

lL

At

Jionis ad&citur (S: $71.), fi liberatio violenta in

p

erimen fratiaepacispublicaeincidit, gladio puni-

n

tur.

Praeter hos cafüs poena aréitrarza ad vl«

ü

vla(

timum etiam fupplicium, circumftantiis vrgen-

n

;

tibus, extendenda 1) obtinet pro ratione modi

Jf s

ä

liberandi, ratione criminis a liberato commiffi

al

et cauffaeimpulfiuae. Mirius enimcumiis agi-

tur, qui agnatum vel benefactorem e carcere

] r

liberarunt, quam qui ob lucrum fla

gitiofüm

vel fceleris focietatem id fecerunt.

CARPZOV, qu, IfI' n. 85.

kRESS. C. l. $.2. * 1. *2. *3.. )

.i-þ

I) Vtpote fi famofi latrones e cuftodia publica ex

mantur,

CARPZOV, F. IV. Con

*

ibique praeiud.

ft. IX4' dcf, 8. n. £*

H

: CAPVT LII,

DE

VSVRARIA PRAVITATE, EïVSQVE

x POENA

J

&

h

HENR.

IO. PETR.

WEIDNERI dif. de

vfuraria.

"prauimtg

Pnfc

Roft, 1726.

bflto

TOB. IAC, REINHARTHII diff. de vfuraria prau'i;

zare tash. vera et palliata, quam

gutati!ua ftue Jmagina-

M

ría Ex'fbxi(:f. 17274

444 Lib. II. Cap, LH. de vfuvavia prauitate.

F DXX -

ht

"Vnanimis Doctorum 1) fententia eft, quod

n

e

crimen vfürariae prauitatis 2rz/zs praecipue f0-

dis committatur. Cum enim legibus tumquan-

fi

J

ü

titas víurarum, tum modus ratione durationis

a

et mutiplicationis ftabilitus fit, fcil. a) ne v/tre

quincunces quotaumis accipiantur 2); b) neo/tra

j

g

alterum tautum exigantur 3) ; ) ne vfuraevfura-

Tu?petantur 4); eos, qui contra has fanttio-

nes dolo malo agunt, erzmipzs vfuvariae praui-

Ó

zat:; reos effe 1udicant Doéctores, fimul tamen

monentes, crimen illud non fola vfurarum illi-

ü; |

ii

!»1

citarum /Zipulatioze committ, fed zumeratzoue

[it

$

aut Zudiciali exatlioge demum confummari 5).

Primum modum conce-

u

i

Sed ego aliter fentio.

do, fecundum fimpliciter nego 6) , et tertium in

iis tantum cafibus, vbi anatoci(mus 2/Icztus eft

?.

*), admitto. Modi aliquot, quibus vfüraria pra-

|

uitas committitur, legibus imperii noftri re-

j

cenfentur 3), ex quibus de fimilibus iudicandum

W

j

eft. 1n;egra difpofitio nouiffima haec eft: .

l

$. x.x Sfadbem uns fürfommen, tvie bí8 a2

beto i beifigen SReicb, tmannigfáftige mudpetliz

cbe Contráct, bíe nidbt allein untemficb, : fonz

)

Dern aud) undriftlid) voiber Gott unb SRedpt gez

fibt vootben fepn, unb táalid) geübt merben, al8

baf etlidbe ein Oumma Geío8$, al& adbtbunbett

Güfben, binfeiben follen, unb bod) im &aufbtief

«

mebr benn faufeuo Güfoen fe&en taffen, bat

þurci)

L

tonen

T

eïu.rgue paena;

445

ibnen mebr bann fünf som unbert Senjnfet,

uno n OBieperfauf mebr Dann ibre JDaupte

1 a

p

€umma gereefen, empfaben, Desofeicben etticbe

I 9021'1'

feon follen, bie tmb ein. Ffeine. CBerfáumung

UIRLODIS

Det 2eit, fofie ber 3Begabfung ju tbun anfe&en,

n u

ein übermóáfig Intereffe forbern, unb mit Det

ab

Daupt/Cuimina fteigen, uno Die

n

8dat.

fe[big umfd?!aa

fl

$. 2. Stem, baf et!id)ä (G'etrepo, Sþfetb, Cäü?

; pmai-

cber uno Dergleicben ZBaar an ein G3elb Fauftveif

tama

a

Imi

l

anfbfagen, unb biel bóber bann foldbe SGaar

Afl

immer mag ieertb fepn, unb Daburd) einen mevfz.

licben: grogen C'Guder, al$ 1nänniglid) toiffenb,

1;)

J

ju megen bringen,

Itl

li

d

$. 3. Ovtem, Daf et[itï)e ibt Qelb Ebinweg "

ben, unbbon unbert ein nemfids, unb mug

m

ber Cnt(ebner ibnen bargu ein mer£lid) Gotenfta

ht t

oeío, Pborumb fie Dod) su oienen nicbt fcbufoig

ii

fepn, verfdbreiben, aud) fold Goienftgefb pbne

SSeabfung Der JoauptzCoumma nict, au

ffd)tgia

ben obet auffagen. Dorffen oDer mbgern.

$

l

l

i

$. 4. Stem, baf etficbe Gielb alleit an Smünig

i

binieg leiben, faffen Dod) bie GBerfcf)ceibung u

n

Gofb ftellen.

£

!

il

i

£ '3teä, etice Ieiben eines tbeifa QBa;a;'

rem, Coilberge(dbirz, $lepnob, Srept, SRüftung

]u

g

unb anbers, fo yu baarem GxIb angefblagen

]

ju

: witib,

ov

j 4464" Lib. Il kC'aþ. LIZ; de vfuraüapmuitafe,

.wir'bf-, in. oiel I;öä)eæeni ïSertb—bin, a(8 immer

("t

I

ein geboppelter C Gud)er ertraoen. mág, unb nen2

à

nen8 mif einem neuen

(ibye8 COetmeineng l;öflia

o

cen SSort(ein) Partita,

bt

n

L

$. 6. Gyterm, DaB etíidbe &in nebmlic)e Coutmz

ÜNI

tna Gefos aqud) vergeblid) binfeilen, aber bagee

u

(

gen fmnu& ber Cntfebner ibnen ettoa. ein grofe

m

SiBaat unb gan in einem geringen QBGertb suftel2

bto

u Parinn fie ibre. -DauptzCumma unb . ein

Xk

erofen Genief 100

bl Doppeft oDer. Dtepfádbtig

D

;)qbgn unþ beftnben.

n

(u

(

S s 3fexn, etticbe !ciubcn ibr .G)*eïb imit biefen

t

berbottenen Giebingen ober Pacten bínmeg, Daf

W

ii

Der Gntlebner au bier Starcften, fo bieibme etz

nennen, ein nabmbaftiges bayu beryiufen, ober

QU

Siufgefo geben muf, tbut vvo

Qx

ju

Df etroa mebc bánn

(

J

*on J)unbett 3tean&ig.

fit

g. *s.'ä)iemei[ abet fofibe unb berg!eicbeh,

gum

Contraect, aud) Det Q'Gudber ungétt(id) ín gez

DN

meinen befibrtebenen: SRedchten, unb Dargu in unz

(

u

fer unb be8 OReicbs Orbnung, im Sabr Gunfsez

$

ben Junbert, aud) Sunfseben Junpett. Goreifig .

BU

unb acbt unD bier&íg 3u Ofugfpurg aufoericbt

b5cficb verbotten, fo tbun toir Die mit SXatb,

£

Qbiffen unb QGillen unferer unb bes Joeif. 9eicbs

0

t

Cburfürfter, Gütften unb Gtánbe foídhe. £rbz

nung gemeloter woudjeríidben . Contraeét. balber,

qus vebter Oiffen, emeuem unb befreftiomn :

Cb

Lal

447

| ,eïzä'—u.quue þæn(z,

5 Ity

Ce6en, ptbnen mïbxmoüen Ddra*u*f; b&*ä foffe

Ut u

un;dtílde Contraect, unb alle unyemtid)e Pa-

1

€ta, Parüta, (Sebing unb Jánbel toie bie genennt

obtr erbacbt voerben mbgen, aánylid) unb stmabl

vermitten, unib putd) S9tiemanbs, toas Qiürbe

9€u

Dbet Cofanbes Det fep, fürgenommen obcr gez

|

l

:

braucbt weerben follen, bamit allen. SRidbtern,

ïf

|

Gifilid)en unb CfBeftfid)en gebietenb, wvann fol^

yu

:

Wl

(per woudberlicbe Contraét unb Partiten für fie

1n) 4

bract, ba fie bicfefben untvürbig, fraftlo8 unb

-7

unbünbig erfennen, . ect(áren unb declanten,' toie

fiofg

iir fie aud) alá unEróftig unb unbünbig ertáren

unb erfennen, auc) auf folcbe Contraeét fein Exe-

YU

cution oDer COollngiebung tbun ober ber

belfen: ue

Dem Daf Decienig, fo fold) voucber(idbe

Contraect

Ddä

ynb Paraten binfübro fünftigficb, nad) Publici-

U

i

tung Diefer unfer. Svonung üben veürbe, Den.

l

GBierbten S'beit an feiner JyauptCumma vetfoba

ren unb Derfelbig balb feiter bürgerticben £brige

Fát (an etíidben

tten. Grbgericbt aenannt),

i

aum enbDerm balben Sbeif aber ber Sobriofeif,

l

:

:

parunter Det arme 9ann, gegen Dem foldber voue

cetriidber Contraect unb. Partta gebraudbt woorz

!

l

ben, beimgefallen fepn folle,

lnb fo biefelbige

Ilj

:

f

1

ä

fobtigfeit eine pbet Die anbere mit Qhiffen fáue

"

:

mig erfunben, a[sbann foll unfer. Fiscal bie

$Sbrigfeit um ein nebmli

) 3Deen, a[8 stoep, brep

li

/

pbet bier 9tatf [otbiges.

ïa

nebmen,

Qoybs b'eflqggtj unb n

Ji

$« 9. lnb nad)bem Di& QBiebetfaufs;öünm

Jïï

l

;

allente

i

Es

'448 'Lz'ä.'.ll. Cap. LII. de zfuräria prauitat(,

állentbalben i £anben gemein (epn, . fo follen mit

Q

bunbert Gütben .:Daupt/Gelbes, nicbt mebr bann

Sünf Gütben Syábrfidber Coülten, veie gebrüudp

- fib, gefauft merben, unb Die Rosfznbígung Det

f

Giüftoetfbreibung auf QGieberfauf, toie QGitz

DerfaufsSRecbt, bep Dem COerfüufer, unb nidt

benm àufer fteben, unangefeben: mie . Diefefbig

b

Güítoerfbveibung |aeftellt ijt: unb voa8 Darübet

ü

gegeben,. genommen. oDet gebanbeít, vobllen toir

babclbig unD alle anDere ungiemtide Pacta, obet

Gebing, füt mudberfid) unb unftáftig oeactet,

gebaften, urnb bon Dem 3Ridyter nicbt Darübet et^

ä

.fennt obet geurtbeit, [onDetn roie obgemelt gez

-

tïïaft tverben folle.

i.

1) sERGER. in. EZ zur. crim. p. 67.

MEI'STER.

LAVTEREACH., in coll.

in princ, iur. erim. h. t.

zb. pr.lib. 22, 'tit?. I. $. 29. et. reliqui Commen-

ZO10Y€$f.

2j Rec. Imp. de 1600. $. 139. R.L' N, $, 174. 'In

multis tamen prouinciis *vfurae Jemiffabs promilJue

tolerantur.

3).]. ro. C. de vfuri: l.27. eod. Nou, 121. C. I. 2

et 158.

Di'ca/mr de harum legum contraria difpofitione et de

quaeflione, quaenam in praxi valeat? Conf. RE 1 N-

PVFEN-

HARTH àad cugnrsT, Vol. L obf. 6r.

poRnrr.T. I. obf. 14.

nureRTIVS Decif. 724. n, I«

sTRYK. in V. M. ziz, de vfuris $. 17. Haud no-

uum eft, fed centies iam refutatum, argumentum,

Qu

lud

quod LExsER, Sp. 248. m. 1. adtulit, :

4 L 27

ass

Lilt,

eiutque poemr.

442

Q

4 l. 27. D. ue o iud. 1 27. 29. C. de vfurzrl 26.

:

t

WV

|

$. 1. D. de condi&, indebet. l, 20. C ex qmbmcaus.

Tj

li

Jf iufam.

2

p

Z

)

l

;

$) arg. l. 20. cit,

|

( )Ruf

BERGER.in Refol. Lauierb p. 506

i 1

MEVivs P. 9. dec. 185

&

Wi

!

LEYSER. Sp. 248. m. 6.

N

W

6) Acceptatio v(urarum vira aherumi tantum in iure

D

communipro fa&to, poena digno, nullibi declarata

eft.

Si vfurae vltra alterum tantum parziculariter

n

:

folutae funt,

fes fecunduni praxin noftram omni

3

fuæx

etiánmi dubm .catet,

Vid, n.':3

Sed in eo etiam

i

u

cafu, fi nondum folutae funt, cfurarià prauitas de-

ficit.

$i enim ex zzre cominusi delictum in eo la-

l

j

l

teret, qua; quaefo, ratione praxis Cainerae átiperiá«

lis, vbi vfurae nondum folutae, etiamfi fortis fum-

[STER.

inam miultoties excedant, et i plurà altera tanta ex-

'me

Crefcant, adiudicantur, LA vt £R 8A C H 1OC, cit;

$. 26. de cRAMER. in Of iur. vuiu. T. L. obf.

ol

23. $. 6. et ob(. 102. defend: excufariue poü"et?

Accedit ;

quod ekceprioni alterius tanti vàálide re.

nuncxanpoüït S$TRYx; in C; C S. 2.

CQ

: $. 28.

, 1

"

"

j

BEKLICH.lib, 1. Dec; 30. ti, 4; dl(T STRVV.EX-

,,äm

/

erc, 27 -th. 53.

5j quos enumerant plcrumquc Do&ores ad tit. D. de

[ jum.

Conferendus quoque 10; TÓB. CARRACH.,

,Iol'

in difJ. de anatocifmo licito ez illicito:

Halae 1756.

8) Reform. polit, dé 1530; tit, 26. de 15438; tit, 17.

Y hi üe

de 1577s tit; I7,

u

$ DCXXL

JVFEN

)B:I'

j| «

Quumque ád quantitatem vfürarum adfiri-

&us non fit coztrácius vitalitius, adfecurationir,

j

bm'emerm:, nec gauticitm. foenu: cet, feqmtur,

vt

l,

p

4go Lib. l. C(zp; TLIl, de vfuraria þräftätate

vt in his crimen vfurar

,

tef

iae *prauitatis ! per fe inon

atc

fubfit.

g

$. ,DCXXIL

T0

Id vero non curant leges, vtrum aperte, an

ln

te&te £. palliato modo, — vfüraria prauitas-exer-

j

ceatur 1).

De víüraria prauitate palliata arti-

g

busque foeneratorum' callidis fatis egit ToB,

IAC. REINHARTH 2),AVG. de LEYSER 3),

&

10. HENR. de BERGER 4).

1) Refoä-m., polir. an. 1536. tit. 26, et 1577. tit. 17

2) in cir. dif.

3),TS4p,cc. 247. de vfuris palliatis.

4) in EZ, Crim. p. '67.

$

$.

DCXXIIL

Poena vfurariae prauitatis zure yom. prifco

erat quadrupli poena D. ure gouo zfumniae

poena ftatuta eft ?), Addit ius cagogicum 3)ex-

communicationem priuationem bouefl ae [epulturae

et iuvis teflandi. Lrges imperii 4) Foeneratorem

quarta parte [ortis mulétant, eamque inter 1u-

pl

IK

dicem zzferiorem competentem debitoris et foene-

yatoris diuidendam difponunt, Praeterea in fo-

ü

vo,carceris vel relegationis poena velmuléta pro

I

circumítantüs accedit 5), quod praeter legem

ftatuitur, et inforis u25 comtmugisfier non de-

beat.

In:prouinciis varie de hac re. fancitum

eft. Eleclov Saxo 6) foeneratorem 3mprobum

at, .a

'integfa forte priuat, fuoqge üfcp vindic

tefti-

('if

*

eiufque poend,

451

lm

teftimoniis ferendis arcet

e terris fuis eiicit

Hoc

-

atque pro re nata 11 corpore puniri iubet.

generatim notandum «.Pc

quod poenae locus

Q6 dl

non detur in cafu iemiüaämm vfurarum,

licet

in prouincia illa non. permiffatum, fed vfura-

9X

rius tantum ad fimplicem remtutlonem obli-

i 3"

1

?l T0

gatur 7).

1) l. d G Th. de vfuris.

BA

2) l;20. C. ex guzbus cau]]'y znfamza

)c.

. X, de vfur. c.

eod. in 6. &.1, X. de fepuls,

ti

,

) R. L. 1577. tit17 5 g.

5) CARPZOV. QU. 92. n, 29.

sEyER. in Del. Pand. lib. 22. tit. I. pof. 36.

LAVTERBACH,. C. I. $. 30.

32*

6)- in Refcripro de anno 1625,

7) BERGER. ib El difc. for. P

2. [uppl. p. 979;

wl

GRASS. in Collar. jur. eiu. cum rece[f. p. 387

Ti

[

ï

j

n

DCXXIV

5.

T

liil

Pa&um wfuranum non valet,

nec vfurariae

atorenm

;

ftI

li

pramtatm réenunclatio exceptionem condictio-

nemue excludit 1).

Integjrum tamen contra-

j

Ilj«

étum et inftrumentum,

cui acceffit,

hon VI-

mj

tiat pactum vfurarlum 2), iï hoc ab illo fepa.

21900

tári potelL. .

]egem

yni

hs

I) àyc. de L&vsER Sp. 246 m. 8

hum

u

) ipEM c Sp. m. 7. qui. hoc loco MEVIYM diíler-

nUm

tientem refellit.

Add. oon €tamer ía ben tocelat,

n

Sicbenft, 19, Zbl n. 3.

jat; 4

F

S DCXXV

i

452 Lil.H. Cap.i.lll. de Erian daydan.et annon.,

$. DOXXV.

. Hoc deli£tum, quodin Zure caponico mnixtum

habetur, apud nos /ecw/ere eft.

Pertinet fe-

lal

eriq-

cundum leges imperii ad iurisdictioneminf

rem, Íed fiin prouinciis, vtin Saxonia elect.

(S$.632.) talis poena ftatuta eít, quam iudex

inferior infligere nequit, fine dubio iudex fu-

(

perior optimo 1ure cognitionem fibi villdicabit.-

AYO, de LgvsER Sp. 654. m. 4« .5.

u

le

CAPVT LIII.

fes

P d

r

DE

fuiT

Ther

CRIMINE. *'DARDANARIATVS ET

d

ANNONAE, EIVSQVE POENA.

a

Q

$AM. STRYK, diff. Vde dardamariis. — Frf. 1663. iü

h

Diff. Sizyk. Vlhnens. "T. 1. p. 26. feqq.

&EORG, AD. STVVII diff. de annonaï.y /Ienae 1653..

US. DCXXVE

Dardanariatus nomine venitquoduis factum

dolofüm, quasuis merces cariores faciendi et

commercia vexandi 1.).

"nuonae adpellatione

comprehenduntur omnes res, quae ad victum

perünet, f. quibus alimur 2). Dardanariatus

vero, circa annonam commiffus, adpellatur

/'3:3

crimen fraudatae annonae.

Dardanariatus ita-

[-9

!

que latiqs kpatet crimine annonae,

INTER«

433

M

ez'uajqqe poenis.

"

INTERPRETES. ad tit. ff. ad L. Iuliam de 4(1110?;4.

1) 1. .6. fE. exiraord.. crim.

TT

l. 37. ff. de poenis.

netl

2) l. 18. $. g. f£. de monerib. ez bonor.

Yfern

l g. ff. ad municipalem.

elei

j mdfx

jer i

Iraque dardanariatus, et certo ;efpe&u,

ial

criminis annonae rei fünt, a) qui coémtas mer-

ces füpprimunt; b) qui pondera et menfuras

leuiores faciunt, iisue vtuntur 2?; c) qui mes*

fes immaturas aut fruétus in herbis ob metum

x

caritatis coómunt 2); d) qui propolium illici-

tum exercent; praefertim, e) qui ad caritatem

mercdum inducendam plus iuíto, collufione

N

intercedente, offerunt. Crimine vero vacant,

»

a) qui propolium ex principis conceffione exer-

cent; b) qui merces coémunt quidem, ;fed non

5 n

fupprimunt.

1) l. 1. 1. a. ff. de extraord. crita.

16)3-

l. 37. de poen.

.2) sTR&VV, Ex. 48. th. 75.

HEINECCIVS Àin dif.

de v;nditioue illj&ita ,

H

ïum

Guum in herbis, — Halae I738f

m

-

$.

DCXXVIII.

n

of

Poena confiftit in publicatione omnium bo-

quns

norum 1i) et relegatione aliaue arbitraria 2).

Ceduntbona magiftratui fuperiori 3. De pon-

Jatit

ylt

derum menfürarumque .adulteratorum

L

od

's-'Tä.?'ï:-w

fu[?ra ($..539.) actum ïüg

TBR'

-

EOs

ü

44 Lzl) Jf Caþ LIV de delid auinift. þæmc.gen.

ne

SThRYK. C l.c. 6.

I) Praxin tamen nonnift annonae fuppreffae publicatio

h

t

j

nem adpronare tradit ENGAY.

g j 59 nOt.

I

/Conf. LavrERBACRH c, l.lib. 48. tit.12..$. 5.

2) Ref. pol. 1549. tit. 18. $.2

( 5« 1577. tit. 18. $. T.

3) citt.. H

fan

CAPVT LIV.

DE

(i€

. DELICTIS

MINISTRORVM PRINCI

pa

fec

.PIS GENERATIM, ET SPECIA-

[j

"CTIM DE INNOMINATIS

EORVMOQVE POENIS

á

AHASV. FRITSCHII M'zmüer peccans, f, de peccatis

v

miuiflrorum Principis, cos[ciemtiae ip[orum excutien«

b

dae inferuieus.

Ien. 1674 8.

(0;

AvG.de LevsER.diff. de fidlis criminibus miuiffrorum

prn

zlï HICZ]JZI

Helmft. 1719. Spec.. 570.

£

Tufr

rivspEM diff. de veris deli&lis miniflrorum prmczpzs.

eui

Helmít. 1719. Spec. 517.

W

EgivspEM di[f. de poenis mzmj?rmum Pwnczgzs delin-

qucmzum

Vltcb 1735. bpec 575

K

er

fi

$

DCXXIX.

Miniftri Principis communes habent prae-

WY

fcrmïaq vobligationes,

:

habent etiam, qua tales,

Proprias, quarum violatió moralis" poenam

[

prouocat.

Sunt itaque deli£fha miniftorum cozz-

K

3Hu5ie vel propria.

Quoad communia delicta

l

miniftri Prmmpls ordinariis Poems fubiacent 1),

nec

us

x

]

h

o 6t fpeciat. ds'z?znämixzatä'f, eafumgue poenit. 455 .

nec diuerfo ab aliis inre vtunqtur.'

1CIt

itaque hoc loco traétabimus.

De pfqpri.is— |

-

) o

1) aAvG. de LEvsER. c. Spec 575'1 n« T423. 3.

l

:

'9"11'

$. DCOOUG

k

Deli&tórum miniftrorum Princip

Is quäedem |

funt zomiuata, qgaaedam zzgonmmuat a.

Ad 1lla

perinet: erimez vepetug darum ,vefidui, ambitus ;

de quibus fpeciatim.. Haec. late egregieque

]

L

pertraétauit Avc..de nrvsER; veraque a fitüs

fecreuit, vt nobis nihil fuperfit, quam

Potiogg j

ex iis delibare.

$. ,DCXXXI.

icinminiftro Principis crimen eft a) exfu-

Vi

perantia religionis, pletatis, magnificentiae, li-

t

beralitatis, 'parfimoniae,. fidel in augendo fis-

co; b) iniufta Principis mandata exfequi, vel

oruh

principi deNnquenti adfifteres c). coecum in

^

iuffibus principum ad literam exfequendis obfe-

(

quium; d) nafüta mandatorum Principis inter-

prétatioj e) nimia in vero dicendo erga princi-

jl

em irreuerentia; fj liberius de vitiis Principis

erga alios iudicium ; g) officiorum ; negotiatio

fine iuffu Principis; h) Principem voluptatibus

immergere; i) plura collegarum fuüorum fuffra-

n

ia et meliora confilia negligere; k) vxori et

J5

familiae nimium indulgere aut. amicis et do-

pl

mefticis arcana Principis reuelare cet.

INon ve-

JJ

:o minifter Principis delinquit a) obfequium in

à

nae contrariis detre-

iuffis Prjncipuxn legi diui

I ):

4

* CT 5

n

456 L.Il Caþ. LV . de crimine repetundarum

1

&äns; b) iniuftum Principisfa&um defendere

2)

et excufare, recufans;c) miniftrifimatu, legi-

timis modis obtento, fungens; cet.

AVG. de LEYsER Spec, 570. et 571.

lum

$ DCXXXIL

qui

Poenae miniftrorum Principis delinquentium

v

variae funt. ^Potiores funt zmminutio aut pri-

fon

uatzo dignitatis, Jalavii , exilium , cavcer, 10r s.

b

Pro qualitate damni principi et reipublicae da-

fo!

ti, et prout dolo aut culpa quis deliquitz poe«

n

na graulor aut mitior folet decerni,

fi;

AVG, de LEYsERSpec, 575. .

ul

Cüni

"CCAPVT LV.

m

DE

hN

/ACRIIMINE

REPETVNDARVM .

f

S. BARATTARIAE, EIVS-

acc'nj

&ps

QVE POENA.

m

H.»:Ni, BODINI dij]ï de barattaria. — Rintel. 1688.

60DOFR LVDOV. MENKENII diff. de crimine barat«

zaríae f, reperundarum. Viteb. 1729.

$.

DCXXXIII.

Qui in magiflratu officioque publico quo

cumque confüituti, muneribus fe adigi patiun-

tur, quo magis, vel minus officio fuo fatisfa-

ciant, cyzmen repetundavrum f. bavattariae com-

mittunt 1),

Immo et daztes eius criminis rei

habentur 2).

,

1) l,

N

Mrum

— f larattariae, eiusque potta -

457

endere

1) L. 3. 4. 5.£f, ad L. Iul reperundarum, C.C.C. art, 2

:) legl'

2) l. 6. C. ad L. Iul. ïäpetundar.

i

v

DCXXXIV.

$.

Committi igitur. poteft id crimen non fo.

]um a iudice et magiftratu, fed ab omnibus,

qui officio publico praefunt. . Nec intereft, a)

m

it prt

vtrum ipfi munera accipiant, an interpofitis per-

fonis, vtpote vxori, liberis dari permittant 1);

Mf

b) vtrum ftatim datum fit munus, an de eo fpes

at d

folum facta; c) vtrum ipfis aliquid datum an

.

;

remiffum, immo etiam fi nemo venditum quid

fit; d) vtrum cauffa, ob quam aliquid datum,

iufla fit an iniufla 2); e) vtrum donum in pe-

cunia; anin re alia confiftat 3).

Hoc tameu

certum eft, magiftratum aut alium officio pu-

blico fungentem ab iis, quos extra muneris füi

rationem interceffione vel opera iuuat, dona

accipere et ftipulari quoque impune. Contra-

&us enim /uffragi? adhuc hodie licitus, et a cri«

mine repetundarum diuerfüs eft,

f

116 C.h. t. Nou. 161 0. N

D7

5)14. IÉ Ts t

3) l- 6- C- hg tb

Diffentiunt plures, putantes m':nia2 nemp€16fculcnfa *

potulenta ob l, 19. fF. de Offic. praefid. 1. 6. 3 (b

qu

de off. proconf. huc non pertinere.

At Íciendum eft,

miun-

.officio publico fungentibus tantum in ingreffu prouin.

1ti$f2'

ciae efculentaet potulenda accipere licuiffe, quae pro-

n

ximis dicbus prodigerentur.l. 1. $.1. ff. h. t add ra.

;f

nRINACIV sin Opp. T. lll. qu. 111. srRYvx de izy

Jenfuum diff .. c.. 4. wv yERvs in byparcbologia.

)

!

E

| $.DCXXXV.

n

45 8 Lil.H. Cap. LV : de crimiuevepotuudarum

$. "DCXXXV.-

f

J Speciatim criminis repetundarum rei fiunt

C1Vs

3) adminifiratoris fifci, quipro hoc, vtcredi-

2)

l

toribus fifci id. quod eis debetur, . perfoluant,

munéra accipiunt; Immo et tunc, quando folu-

U

j

tionem debitorum ; vel fipendiorum, aerarii

n

inopiam praetexentés, tam diu di&erunt, do-

fb

nec creditores vel beneficiarii, , miorae pertaefi

null

iav

partem accipiendo, apochas tamen füper ac-

cepta Integra fumma dant, atque fic reliquum

d j

àdminiftratort, donant 1). b) Legati mimfiviue,

effe

qui durante legatione fua, aut zzfe&fo adhuc,

1)

quod iis commiffimifuit, negotio, ab extero

1

Princdipe, cum quo negotium gerunt, munera;

$

vel etiam annüss penfiones ab aliis exteris Prin-

Cipibus, accipiunt,

Legati vero, ]mita*legg-

AE

AE

tione, er miniftri cozfzlo, quod commiffum ts

füerat, negotio, ab his, cum quibus negotium

gefferunt, munera, non ex antecedente pacto

fed fponte oblata,' impune accipiunt, nifi leges

fimpliciter legatos miniftrosue munera ab exte-

X

ro Principe accipere vetent 2).

$.

1

I) AVG, de LEYsER Sp. 619. m. 9. 16,

2) iDEM.Spec. $70. m

:

«.39- 40, 4I. Spec. 571.1 m, 28.

29. 30.

^lob. €br

if'tofplb VIemeits in beu vämi'm'fzigen

Gebantern liber allerbano X

/TW-

ft'fateräc:f, 4t?r 3 b.eil

A.:9. 5.';5. €..140.' . f.

« '"DCXXXVI.

:

.

hoc ;rimine roniaxas e

»

ardroque

"

A

P

h

^ fanétr:

t

a

din

n

'.'

459

^ hträttariae,- eiusque poend.

fan&iones recenfent

IO

GOTTL.

HEINECe

1 fnt

CIVS I) et !0. HENR. CHRIST. de SELCHOW-

aedi

2J.

Nouiffimae fanétiones continentur iNou.

ylant,

124« etin autb. nouoiure C, de poeza zudicis, qui

Jfolt«

male iudic. repetitae n Aec.. P'ifit. de 1713. $.

seril

46.

3) Interim Podzerzo iure, quia hoc crimen:

, dO'

4l non multum abfimile eft, et canorvs V.

vt

nullam in illud poenam ftatuit, poera eft 472;-

xr d

£raria 4); plerumque rezotio ab officio iuncta

um

vel/gatione licet et pro delicti qualitate capitalis

jfrt,

effe pollit.

"Ua

I) in fymag. ahiiq. rom. lib.'4; tit. 18. $. 7o. qu

XIGIO

2) in elem. antiq. iur, rom. P.l lib Il Cap. VII,

Diefà,

5

Jrll«

Sc&.— 2. $. 288. Íqq..

l

3) in Corp. rece[f. imp, '1. IN. p. 269.

^

4) CARPZOV. qu. 93.

m ïlS

QtUT.

de rxyNcxkER ) Refp. z3.

*

M

»?»du

KRESS. ad art. 205.

$. Ig.«]ïtq."

[::

LAVTERBACH. C. L lib. 48. tit. II.

ex;rg.

Scbol. De cauffis mitigandi et crimen remouendi con-

ferendus OmninO CASPAR. ZIEGLER. in dicaff,

concluf. 20. Vnammemorabo, quam $. I. ex LEss Q

refert, quod nempe iudex nonteneatur, fi fecundum

m

iniuftumlitigatorem pronuntit, fed reftituere teneatur,

fi litigator certum ius habeat: a iudiceenim deberi

iuflitiam, adeoque pro ea pecuniam accipi non poffe;

ff

non deberi imiuflitiam, et ideo vendi

polfe. — Ad,d',

ii

LAVTERBACH. C. l. 5—',,1»5'

"

-—E a

"(

d

| (iAP,

J

"U

i T Cup.L7^ 1. de crimine vefidui

afi

CAPVT "'LVIA. |

ul

5i

,DEb

fii, !

'RESIDVI,

IDtn

EIVSQVE

quat

CRIMINE.

| PONEA.

quan

potïv

KRID.BENED. CARPZOVII difJ. de crimime refü

z?ui.

fuos

Viteb. 1735.

deb

Aavc. de rexsEm diff. de refiduis,

Vitcb, 1?39.». |

Spec. 6;1,

IN

$

DCXXXVII.

L

j

. Crimen de refiduis committitur ab eo, qüi

reditus publicos, quorum adminiftratio in 1p-

i

füm a republica eft collata, interuertit. ltaque

is, quem adminiítrator pecuniae publicae pri-

uatim adfümfit, vt eims ope in expendendo et

accipiendo vtatur, aliquid interuertens,. crimi-

nis refidui reus non eft, fed poenam faltim

revlc

Ti

perfidorum procuratorum luit.

Ti (

[ 30 40 sq. -K

4) Aüq-. de LEYSER C. Spec. m. 1. 2

Vif

DCXXXVIII.

amp

5.

pian

Itaque quum interuerfio | adefle debei (S.

M

637 ); fequitur, vt eius criminis reus fit admi-

Tatr

niftrator, a) qui pecuniam poblicam in fuos

ett

vfus conuertit, eifi animum et faculratem refti-

J

tuendi habeat 1); bj qui id, quod fibi in diem

ha

l-

qui npndum venit, debetur, ex pecunia pub

m

l

ca

um

L

l

-

.eiusyzle poena.

461

ca fibi foluit contra Principis voluntatem, quam-

uis in hoc cafu poena ordinaria ex zure commius

2:, non S4x0Z1co, ceffet 2). JVoz eft vero cri-

VE

men refidui a) verfio pecuniae pubDlicae in alios

quam in quos deftinata fuit, publicus vfus ;

uamuls deliétum fit, et extra ordinem puniri

poíffit . 3); b) conuerfio pecuniae publicae in

v rj

fuos vfus, fed quam in rationes füb (àalarii fibi

debiti nomine retulit adminiftrator 4),

n

I) AvG.de LEYSER. c, l, m. 6. 7.

2) 1DEM C. l. m, 8. 9. 10.

3) IDEM C l.m.a 1. 12.

I

4) sNGAV. h

nip

STROMBERG,

t. $. 547. ibique excitatus gAvsra

uqu

x n

$. DCXXXI-X.

ndo t

-Hodie in tales fiíci defraudatores vbiqiz'e? fe-

qrn

d *

re locorum fpeciales poenae conftiturae funt r).

His deficientibus ex art. 17c. C, C. C. 2), poe-

na eorum eífe folet arbitraria ($. 184.). lure

,

vom. refiduam pecuniam reftituere. debet.- et

amplius ferti2 parte punitur: quae poena non

planae extra vfum eft 5).

Poena tamen ordi-

naria locum non habet, fi à) adminiftrator iu.

«

a

famento de officio rite fübeundo obftriétus non

n rU(?S i

eft4); biconftitutionem poenalem ignorauits);

[efh-

c) inculpa eft 6); d)denique mitigsndaeil poe-

diem

na, praeiertim capitalis, fi animum et faculta«

publl

ü

tem reiticuendi haþgit 7)

Q62 — Lib.lI.Cap. LV II. de ambitu et fimonia,

i) quarum quasdam refert svRxk, in 7j

e'ccïf

to, 56 4-'

:

.(:, m')d. h&

fuüb

2) INTERPRETES ad 4art., I*7o'.'/

!

3)Ll 4.$. 5. h-& LAvrERsAcH c. l. lib. 48, tit;

130 SQIIGI

4) cAnPZzOV. P. L conH.' 42.'dcf,;g..

S) CARPZOV. in ciz. dif. n. 8. -

V6

6)Avc.derL£vsERc,. l. m. 2I. 22.

aml

7) Otrüben in. ben vedjtl. Scbenfen 1. 25. n. 119,

SEI

GE

GAPVT. LV.(I.

"É

AMBITV ET 'SIMONIA, EORVM-

QVE. POENIS.

tqti

Ti

MENTETVS KETTW 16 de ambiru antiquo et bodiernó,

tüs

Bremae 1695. 8.

10. woLrrG. TEXIORIS dif. de crimime ambitus.

N

Heidelb. 1690.

(

iO. GEORG, PERTSCHI-I Comment

(&

ne Hal 171g.

A

, de /imojniae crinfiä

li,

fir

LI

Q

Qui corraptione aliisue quibuscunque me«

diis illicitis dignitates et officia quaerit, in cr£-

men ambitus 1ncidit.

Quod hodie in fzecularé

et ecelefiafficum diuidi poteft. prout circa officia

- Ambitus

faecularia aut fa'cerdotium occurrat,

eccle-

—

——

-

tni,

eorumg;zze poenir. .

463

"

!f mil

ecclefiafticus. ämaniæ nomine infïghitu—r,' ohm

fub ambitus. crimine.compr'ehendeba.;tg: hk

jbv 48, fi?;

EXb $ u bhornd. 1 6db äpifcb??:þjtaicleöï

& DOXIL.

It»que fiat amibitus et..fimonia aperte aut

velatomodo,,: perinde eft, - Quosdam palliati

ambitus et fimoniae modos refert Avc. de.r.Ev-

SER.1), plures de fimonia ífub

Y

,

1

;5; j Hgi

miniüratx,x 0.

4

GEORG. PERTSCHIVS 2).. .

.1) in Spec. -621; et 622.

Z)ü,l Cb comhenlario. .

ü M*

Poena huius criminis zur. rost. erat depor-

fatioi). lnsmumicipiis autem per SCtum pu-

lr

niebatur 100 agrez; cum /zfamia 2). In ambi-

tus crimen exftat feueriffima 1vsTiN1AN: Lex

nf

Nou.$8, [fed verifimum de ea eft, quod alias

dicunt: multa quidem rite a ivsTINIANO

,

'

j um

decreta, fed parum religiofe fuiffe feruata. Poe-

na Zodie eft arbitravia, et e plerumque a7//fio

zuris fuffragaudi et vemotio

:

ab gz?ïcz'a per ambis

tum quaefito.

1) 1. un. C. ho tl

PA

p n

p

2)Lr$.rdLhG

7

1

3) scHAvMsVnG. Ín Comp, iur. dig. h fow4N

MEISTER. li. t. $. 6,

Oæüa

€onf, LAVTERBACH. C. l,

ts

C ]

lib, 48. tit, 14

& i

: sfncä(un.

464 L?b. VII. Cap, LV 1I. de ambitu et þman. ete.

ü

$. DCXLIIL

- Poenae fitoniae in iure canonico variae funt

conftitutae.

Praecipue remotio ab effitio facro

cum z'nfa

mia di&tata eft in 1. 31. C. de epi/cop.

et c/eric.

Apud Proteffantes haec poena in va-

