oetus z072 vitalis ex vtero materno, a£ortus ;

[

foetus vitalis, íed nondum plenematuri, partus .

;

p

a

]Haturus EQ.

[/)

1]

I) ALPHONS. 4 CARRANZA trt, de partu mtuxriali er

legitimo C. X. S,I1. b2

Geneuae 1629.

ff

PAVL.ZACHIAS in(

.

2. qu. 9.

xuae-/l'. med: legal. lib. 1. tit.

L

2) r1DEM c. l.

a

li

THESSAVRVS Decif, 12.

3) sLEVOGT in cit. diff.

in Exercit,

VNGEPAVER

Iuflin. XVl. c. 12.

BOEHMER, in ciz.. diff.

):

l

CAROL, FRID. w.u.cäx/ifsihdzfquif. Ina d& ge-

4

[ 7)

"

Ts

360 Lib ILCap. X X XII. de abovtus procuvatione,

nuino fonte diflintlionis inter foetum. animatum . et

inanimatum in nemefs carolina art. X 31 adhibitae.

Ienae 1768.

4)

DAMHOVDERVS C. l. c. 74.

BOEHMER Clt.

di[f. $. 24. feqd- CARRANZA cit. tr. c. 16.

55) BOEHMER. €t CARRANZA C. ].

L

6) aL 9. Doad L. Corn. de Sicariis, l. 9. C. eod.

l. 4. D. de exzraord. crzm.l 38.-$.-5. ct L. 99 D.

dc pocenis.

2 HEINECCIVS in iur. germ. lib. 2.

$. 294. fe44-

POLAC,. in iurispr. germ. antiq. lib. 3. c. 8

BM IX

Jfeq-

$9) DAMHOVDERVS, CARRANZA €t ZACHIAS C.]

CARRANZA C. l

9) DAMHOVDERVS C. l. n. I5

t6 I0. & Is

HIPPOL, de MaAmsriLII1S ad l 8

ad L. Cornel. de ficariis.

BLANCVs in Pracl. crim.

feqq.

DECIANVS in rratf. crim. l, 9. c. 8. n. 13

GHIRLANDVS in zr. de fortilegiis qu. 13. n. 5. in

fine.

FARINACIVS OPCTMWCFZMZH.P V.. Qu..I22.

n. 131 jz,llq

tta

GOELICKE ill

1O0) scHVRIG. in empryología C. 2.

m

medic. for. Sp

1.2,B8L.8

TEICHMEYER

1n

zed.

c. $g.

HEBENSTREIT in Zm-

f

legal

e

zropol.for.p. 374. Xàcjeneft in bem mebicinifiben

LvpEWIG in Inff. med-

t

Suidytec 4. $D. p. 139.

07202

or. $

* -Ad))

KANNEGIESSER in imfV. med. legal.

$. 2.

FASELIVS in clem. med. for. $. 44. feqq.

BOERNER in [uff. med. legal. $. 48.

ALEERTI

H

in diff.

de zermümo animaiionis foetu: /:umanz Cu in

[/

Commeat,

ad

UCC C

Avf *31. 123.

KALT«*

SCHMIED, diff. de diflintlione inter. foetum anima-

f

iW o ex medicima forenfó eliminanda,

Tenae 1747

a

LANGGVIH diff. de foemu ab spfa concepiioue anima-

£0«

t

7

eiufque poeua.

361

M g

20, X;itcb. 1747. BAvMGAERTNERI diff. de dif-

ihity,

ferentia partus viui et viralis. Altorfii 1747.

ER (j

11) Medic lauäati, add. kALTSCHMIED dzj]' degar-

zu legitimo. Iqqac 1752.

12) In iure romano partus vizalis adpellatur peæfä&uf,

C

l. 12. D. de ffaru bom. iufto tempore natus, l. 3. $,.

^

l

f. D. de fuis et legit, bered.

Partus amimatus qute.

»

dem, fed zondum vitalis, in C.C. C. vocatur eia [ebetta

bige8 f'ínblein; partusvero vzza/is dicitur ein lebenz

/

big glieomáfige8 $inb[ein, in arr. 131. et 133.

;15'7

At

Errant igitur, qui partum azimarum, licet nondum fit

vitalis, nuncupant gliebmáfiig.

"

13). Ita non 7M»dici folum, f&d et ICtzi qui hanbido-'

l

&rinam intelligunt, docent.

Fruftra ergo circulos

enedicorum. turbare intendit 7$ob. 3»apv. (Dratu

h

H

. án een 9Infangs;Grünben ber. cbammen. Jï*u;xfïg.4.'

j

L

| $; CCCCLXXXIL 4

n

— Criminaliflae antiquioves Y), poenam aäortüä

tradentes, ita /eges vomanas 2) conciliandas et

]il

interpretandas eíffe communiter docebant, vt,

nl

fi femina foetum accepta pecunia dolo malo ab-

/h

egiffet, nulla diftin&tione inter foetum. anima-

Y

T

tum et inanimatum admiffa, cepitali poenae ; fi

j

vero dolofüs abortus pecunia accepta non fuiffet

peractus, ob abactum foetum ogimatum capitali

|

iterum poenae ; ob abaétum vero foetum zzz7z;-

ii

marum,ícl. XXXX. dies nondum in vtero exi-

]

ftentem, exzlzo,

alüue poenaþ arlitravioe lo-

cus fit,

J

vg,

£5

2)Vi-

i

362 Db.ll. Cap. XX XII. deartba'rtz): þro?uratz'aue,

1) Vide Do&ores ad not. 9. $. antec. excitatos. - Adde

CARRANZA Cit. tr, C. I6.

4,2) quas notaui n. 6. ad $. anteced.

"$. CCCCOLXXXIL Z

CanoLvs V. in art.. 133. hanc Craminali-

flavum in foris Germaniae aetate fua regnantem

et pro vera habitam doctrinam in poena abor-

tüs determinanda fequutus, diftinctionem inter

foetum azzimatum

et iganimatum f. uondum

animatum ex recepta fententia, adprobauit, fan-

ciens, vt abortus procuratio, dolo malo, fiue

medicamentis, fiue alia ratione, vtpote vi illata,

burd) Q3egmang, facta, fiquidem partus azzmatus

fuit, a femiga, etam matre ipf2, commiffa, cu-

]; a-ave gladio; fipartus nondum azima-

£u5 fait, . arlitrarie, e. g. fuffigatione vel rele-

gatione punienda fit. lure igitur Carolizo non

quidem diftinguitur, vtrum femina accepta pecu-

72iá partum abegerit, fed vnice refpicitur, vtrum

foetus fuerit amzmatus , an zanmtmaturs inte-

fim tamen CAROLvs V, terminum animatlonis

intelligit illum, qui fuo tempore pro vero habe-

batur, fcil. XXXX. Wdierum p

- ) Errat igitur ag Mvs,qui verba :-epn lebenbig fitbf

abtreibt, vertit: foezus vitalis abigatur, et verba:

eon finb, ba& nod) nit [ebenbia mer, foerus, quia

dies XXXXV. a conceptione uondum. ce[Jerint, vitalis

non fit.

Nullo modo verfio Remiama defendi pot-

eft. Nec fermo eíllin poena abortus de foetu virali,

Interim paflim obferuabis, -quod ICti, haec parum

intel-

$*

)

365

eiutque pbe(za.

Ai

iätelligenfes, fumma imis. mifceant.

Corjf. BOEH* :

MER. ad cARPZ, Qu. II. Oobf. r.

Scbel.. . Non poflum hoc loco pra&tcrire, non recte in-

terpretari ICtos art.133. Verba haec funt, quae ex pri-

ma editionerefefo : Sytem fo jemaubt egaem moeibfis

Jl

biló burd) begmang, effen. obet beincfen, ein lebenz

Dtent

big finbt abtreibt, —

fo foíd) übe[ fürfeBlid)ee

*nnbo boBbojftiger toci& 6efdicht, foll ber man mi£

ib

Dtet

pem fdmerb, al8 epn tobtídláger, vunb bie frato

fo fie e$ aud) au. ir felb8 tbette, evttenft ober funft

Áut

jum fobt gefivafft. toerben .

Interprctantur

fn

communiter ea verba hoc modo: vt femina, pro-

priis vifceribus vim inferens, in aqua fuffocetur ;

fie

ceteri omnes, fiue fint maículi, fiue feminae, gladio

At

plectantur.

KRESS. ad art. 130.

$. 5-

BOEH-

!f

MER. h. t

$- 249. qui tamen reuocauit ad arz;

Wu.

1331'$..91

Sed perquam hoc mihi difplicet,. Sic

J

interpretor, quod verum etiam eft: mas gladio ;

J

femina, ea etiaim, quae in fe ipía deliquit, culeo

(l

puniatur.

Nam fub verbo $jrau omnis. femina eft

intelligenda, quod patet ex oppofitione be8 9Rams

i

ned,. quod marem fignificat, conf. arz, 133. 144.

Jf

et 162.

Refponde, amabo, quaeftionem tibi propo-

i

nam.

Sit ita,

fub verbis: unb Dbie

Srau, fofie

15

e8 aud) ibr felbft tbáte, intelligendam vnice illam,

quae in propria vifcera faeuiit; qua. nunc poena

"

adfcies feminam, quae partum alterius féminae abe-

git, aut quae aliam flerilem fecit?. Forte gladii?

j

Neutiquam; nam cà mari, bem 9Xanue, praeftituta

eft. — Forte culei? Ipfe tu hoc' negas: nam ex tua

Iäl

fententia ea flatuta eft feminae, in propria 'vifcera

li

faeuienti.

Itaque adparet, tuam explicationem effe

j

falfam, atque. verba fic interpretandaeffe: bie Srau,

[

omnis femina, fofie e8 aud) an ibt.felbft tháte,

j

ctiam ea, quae in fe ipía faeuiit,

Plures enim, fe.

oena

minam in pr?laria vifcera facuientem, maiori p

adüs

A

a

364 Lib./llr'. Cqþ..XXXII. de a&artw*.þ;-'acz.tmt.

adficiendam ftatuebant, quod reprobauit cARO-

rità

Lvs V.

Nec Imperator inquit: bíe Srau,. (o fie

d

e8 at ibv (elbft tbàte ; fed ait: bie Srau, fo fie e8

aud) an ibr (elbft tDáte.

Denique hic iterum no-

;

L

i

bis egregium praeftat vfum marzer, Bambergenfs fcil.

ordinatio.

In eius enim articul. 158.

ita verba flu-

fin

unt: Setfe e8 aber. ein tocibBbilbe, an jc feibft, ober

it

Ó

,

l

€iner anbern, bie (ol evtrencft. obev. (unft. sum tobe

Habes

eil

ee(tra(ft — focrben.

optimam paraphraftn.

Quid enim luculentius. ad comprobandam inter-

pretationem articuli carolini dici aut defiderari

poteft?

$. CCCCLXXXIIL a.

. Praxis tamen eo in cafü, fi partus animae

VA

tus. dolo malo abaétus eít, fine diftinctione

gladium füatuit, fiue femina ipfà abortum pro-

curauerit, fiue alius quicunque; quae praxis

éx iure Saxomico eletlorali P. IV. Conft.1

i

V. de.

riuanda eft.

:BERGER., C. l. p. 112. ax. 2.

.EVDOVIGI, BEYER, C KRESS. ad ayz. 133-

"$. CCCCLXXXIII .

v]i'.þleälar Saxo 1) ob dubia, qu'ae plerumque

certitudinem corporis deli&ti premere folent,

aliam. viam iniit, et diftinguit quidem inter

partum viuum et zondum viuuin, ied per illum

intelligit, fi dimidium geftationis tempus efflu-

xum eft et foetus motus voluntarios edidit.

Quod plures Do&tores, vti in aliis quoque ca-

uéto-

piibus factum eft, pro iure commnui ex a

ritgte

EO TUURHESERS T

—

eiurque poena.

355[-

AW

ritate CARPZOVII arripientes , ex£ra Sä:&arziakz

Ü

adplicare non erubuerunt 2). . Alii, cum vide-

IT

II ff

rent, Medicos nouiores ftatuere, foetum ab

fríc

ipío conceptionis momento animatum effe , di-

"

ftin&tionem a CAROLO V. inter partum agisja-

tUt

fum et inanimatum factam, p

.

du

effe cenfuerunt 2).

lane rbpudiandanj

ii

fitt

T IPAC 4

n

2) KRESS.,

LVDOVICI,

MECKBACH. c;t BOEHe

MER, ádd art. 133.

BERGER in e/eQis p. 112.

sTRYK. de iur. fenf. difp. 6. c. 4. $. 37. GEoRG,

FRID. HARPPRECHT in Decif. crim. 132. 134.

J

Id

3) e, g. LEYSER. Sp. 597 m. 24. Quos redte red-

arguit BOEHMERVS ad CARPZ.

Qu. 11. obf. 1.

0-

quamuismenrem Caroli V., quid ille per ein lebenz

(s

vige8. jinole

/

/

videtur.,

in intellexerit, nqn fatis Pcrfpexüfc

l

;

Scbol, Ea, quae antea de partu viuo viral et mon v'.ui-

z4lj dixi, vfum etiam, extra crimen im/anrzicidii, in

,

jure ciuili,

vbi de adquirendis iuribus ciuilibus, e.

g. bereditare, quaeftio incidit, habent. ampliflfimum,

Quaeritur nempe, vtrum partus viz4s quidem edi-

tus, fed qui vialis mom eft, i. e. antc feptimum

I

menfem natus,

hereditatis

aliorumue iurium fit

!

capax? Alii partum ante feptimum menfem natum,

licet viuus editus fit et aliquamdiu vixerit extra

(

It

vterum, pro vitali plane non habent, et ad heredi-

tatem non admittunt,

Alii fufficere dicunt, fi par-

]

tus, quoquo menfe natus, poftquam ad hunc orbem

t

totus proceílit, vixit, licet illico in manibus obfte-

)-

tricis deceflerit.

Alii, quae eft fententia w1Lpvo:

aut

)l

GELII, putant, quod, íi partus quinqu;mcüris

*

(ex-

i^

//. 366 Lib 1I. Caþ. XXXII. de aäartz/zs jrocurat,

"l

fcxtimeftris tamdiii viuat, vt initium feptimi men-

fis attingat, tunc iurium adquirendorum fa&tus fit

3X

particeps, licet deinde mox moriatur.

Omnino

QU

conferendus,eft egregius zraÉ, ALPH. 4 CARRAN-

Z^ de partu maturali et legitimo C. 9. et YO. cuius

í

Ícrinia multi expilant, librum, quia rarus eft,

Ín

non [audantes.

d

Adi qUOquc

FINCKELTHAVS

in Obf poftb. 2.

BARTVNG. dif. de partu legiri-

tüs

mo Jeptimeftri ez vudecimefiri. enae 1690. wrLp-

Ienae

Q

vocEL difl. de partu legizimo.

1710.

SCHOEPFFER dif.. de parzu o&omeflri. Rofioch.

viuo vitali auz nonm vitali,

1698. GOTTL. EVSEP. OELTZE comment, departu

excitatos.

lenae 1769. et ab his

"

$. CCCCLXXXIV.

P

Ceffat omnis poena, a) abortu cafü fortuito

contingente, aut iure ob collifionem facta, vt-

pote femina morbo laborans, a quo alio modo

liberari nequit 1).-

Quo tamen non referenda

eft femina, quae fpurciffimo fuo viuendi gene-

re morbo gallico eft inquinata.

C0

Haec enim,

li

fi partus abortio neceffaria eft,*

arb,z'tmrie tamen

punitur.

I) sEckERr diff. de saidiowrovin iuculpata ad kr-

uandam puerperam. $. 49. 65.-

À

SCHROETERI diff de iure marris circä liberos

Janguinolentos. $. 70.

t

V8 COCODXXXV.

li

Abortus procuratio culpofa avbitrarie puni«

e, aut

tur pro diuerfo culkaae gradu aut f/uffigation

1

vele-

L]

j

ezmque poeua.

367

n

relægz?tzone, aut carcere mulcdaue. Culpa áutem

dus

abortus faétus eft, fiqua poculum abortionis,

J

RAN

quod non fàtis intellexit, propinauit; fi feminae

Qu

praegnanti perincuriam, aut lafciuiam vis facta ;

d

fi minis vel dolofis perfuafionibus patris induéta

BAMV

eft.. Denique arditrarze punitur procuratio abor-

Iegiïi-

tus zoz-cogfumtata, autfi id, quod in abortu

VILD

exe&um, 1nfans non fuit.

I

x

-

ERESS, et gEYER CC. ll

;Sïf!(

? li

$. CCCCLXXXVI.

Sociorum poena ex principiis generahbus

aeftimanda eft,

iU

Specialia habet knESs. c.] $. 6. quem vide,

W

N

$. CCCCLXXXVII

fo

Damnum per abactionem partus datum aut

commodum moraliter certum, ab eo, qui abor—

I

tus reus eít, laefo eft praeftandum.

i

j

xnESS. C. . $. 7

Ír

g.

CCCCLXXXVIII

n

Dar medicamenta fimpliciter et abfolute

abortum procurantia, vt illaefa matre foetum

tantum adgrediantur atque interimant, negant

Medicorum plurimi 1).

Quae alias a Medicis

inter ea referri. foleant, tradit TEICHMEYE-

]s

ii

RVS 2).

"

1) GEORG,

m

368 Lib.Il.Cop. XXXIZ). de /lerz'lz'tate procur.

1) GEORG AVGO. LANGGYTH in progr. ad fupra ex.

pOC]

cit. diff. p. 6.

UE

" ANDR. ELIAS BUüCHNER de ,quaeüione: an

dentur . remedia aborzum — fempliciter promouenzia,

i2 pariem negäziuam refoluta?

^

Contra HOFFMANNVM' dií

ad camnPz. Qu. 11. obf. s.

putat BOE HM.ERV?

2) in Infl. medic.'legalif t 16/745, 3

elf

Adde scm'/mc,. in embtyolug;. Íca. 5'

Inte

. CAPVT XXX-!IL :

DE

STERILITATE PROCVRATA;

TE

EIVSQVE POENA.

S CCCCLXYXI

10

Is aut ea, qui quaeue fe, aut alium aliamue

dolo malo fterilem facit, fit, quo velit, modo,

culeo punitur aut gladio, prout femina reus eft,

aut maículus (S$. 432. Scbol.).

1) C. C. C U Y33:

& " CCCOLXXXX.

Quia tamen magnum . intereft. difcrimen,

vtrum homo occidatur, an, eum nafci, faltem

impediatur; praeterea, quum delicti corpus

Qu

non adeq fit expeditum; ftatuerunt Doctores

poé*

TO

eiutgue poena.

369

p t

poenani' eius äibitrariam effe, aut relegationem,

aut ad füummum fuftigationem.

)C d

BEYER. €t KRESS. ad art. 133.

BOEHMFR.

D

ad caRPzov. Q. t11. obf. 9.

Diffentit cLAsENIVs ad h art.

um

$.

CCCCDOOOUIE

Per fe patet, poenam arbitrariam leuiorem

effe debere, fi fterilitas culpa effecia eft, aut fi

intentioni non refgondit euentus.

Y

CAPVT XXXIV.

DE

"

'VENEFICIO, EIVSQVE POENA.

THOMAE WAGNERI diff de veueficii feu laomicidfi

per venemum anentati, im cafu, ubi mors nom ipfa [e-

quuia, poena capitali. Erford. 1715-

10, GOTTFR. VOGEL de venefrcii feu bomicidii per ve-

neuum attemtati, in cafu, vbi mors ipfa mon

g jegm(ta,

ul

poeua non. capitali.

Dresd. 1715.

ob

Avc.de LEvsER dif. de veneficio,

Vi,ccb.ï' 1739.

di

Spec. 609.

EIVSDEM zh.y' de conazu veneficii. . Viteb. 1749.

DAV. GOTTFR, AEGID. WILCKEd;jf. de poena vene-

f auemuri, quamuis irreperabile inde oriarur

damuum, ad morzem won exzendenda.

Lipfiae 1761,

dl

& CCCCLXXXXII.

um

Veneficium eit homicidium veneno patra-

?US

tum. Veneni nominea

utem non folum veniunt

j^]

Aa

véenena

r

NG

370 Lil. 1. Cap. XXX./V de vene]äczo

venena arfemca vel venena mmeraha

fed et

vomitoria aliaeque materiae fymoatheucae, im.

mo ipfà alimenta, laefo- mamfeüe noxlia,

d

^job. Srunneamanms von. ber 3auberey.

$ap.

ii

4 $. 6.

ar

. AVG. dcu:ïszxc fp. m. 26

[t

In art. 136. C..C 4 C, non Occurrit definitio veneficii,

Db

Itaque hic articulus non obftat definitioni nofirae.

D

Non enim fequitur: conatus veneficii,

UOCWPOH

homines eft nocitum, ordinaria poena adficitur, ergo

ille conatus conftituit ipfum delittum coniummatum,

Comprobatur hoc luculentiflime ex infcriptione ar-

ticuli:

Solgen etlicbe bbfe Zobtung.

Ergo venefi-

cium, quatenus vt confummatum fpe&atur, cít ho-

micidium.

Nunc autem fi delidtum dcfimmus, vt

confummatum illud fyc&amus.

fhm

ne C OOOCLXNXXHI,

(de

Veneficium itaque poteft effe dolofum et

li

a

culpofum.

Dolofum vel directum, vel indire-

&um ($. 439.)..

Cetera ex doéctrina de homici-

hf

Omne veneficium dolo-

dio diudicanda funt.

IN

füm canoLo V. eft homxc:dmm dehberatum

DO

"

($. 445 .

De poena poculi amatorii dati diffentiunt DoGores. Vi-

de l. 38. $. 5. D. de poenis.

CARPZOV.

Qu. 2r.

n. I5. feqq. ibique

BOEHMER in obf. 3. THEO.

LVbOVICI àd art,

bORFCI C.hc. 7. àph. 7.

130.

LEYSER Spec 609 m. 23. feqq.

VRY-

HOFF in OIJ]' iur. czuzl p. 62.

KRESS, adart.

130-5 3.*3.

$. CCCCLXXXXVI

m

eiusque : þbena;

371

fda

m

/$.. CCCCLXXXXIV.

Quum. veneficium dolofüm fit homi-cïdkiküm

]

$

l

deliberatum (8. 439) ; poenam veneficii dolofi

in mafculo rotam ; in femina culeum, aliamue

capitalem effe volüit cAROLvs V. 1.), quae

tamen poenae exaíperandae fint iis in. cafibus

ii

ia

($. 455.), in quibus homicidii deliberati poe-

;;'pcri

nam exacerbandam effe generatim

;

1

I) COVCO C.üïl. 1300

*

Ratuergt.vz).

Qu

2)-6, C.C. art.. 1371 BOEuMER. n Co

d

njffl't. et De,

t

"0if T IL; P. II/ decif: :175. n. 8.

d

J

s COU

Saxomer, tam eleorales, quam ducaler, poes

nam ignis, quae in veneficium dolofum ftatu-

taeratantiquitus 1), deferuere, | atque cARo-

p

L1i fan&tionem pro parte adoptarunt 2)... Scilis

!

cet indiftinCte in venificium rota ftatu

"

itgr, nul«

]

K

la.fexus differentia habita V13)./

p

1)1 5 5. b2 9. 13.

(l

2) CARPZOV. qu. 20. n. 22 fqq.

BEYER. ad art. 130. pof. 4.

^ 1'1

AvG. de,ï- LEYSER . Sp...609. tn.. O, io

[

sj

|

3) Defendit q'uidem LEYsERVS cC. l. et. Bo

EHM Es

RVS ad arz. 130.. $. 6. im Saxomis cummuni fexus

I

j

differentiam attendi. .Sed fallitur. . Perfpexi énim

T5

ex attis criminalibus in curia Jewen/z adíeruatis et

mecum, cum Zezae a&dhuc effem, beneuolé commu-

nicatis, quod Scabimi lesen[es, quibus ius Saxomiaé

Ccommuus optime notum effc débet, ANNAE $AEI-

J

A.2

NAE

/

ii

i

372 Lib. lL. Cz?þ. XXXIF. de vencficio,

yor

NAE W. feminae enenf, qïüae fpozfum | fuum

na

GEORG. L. V€neno lezae enecauerat, ïaram anno

Qu

i7ir. menfe Ottobr. .di&arint; quae poena a Sere-

niffimo Principe in gladium mitigata eft ad preces

lr

n

cognatorum.

Caeterum, quod LEYSERVSCLBEY*

xnvs c.l pof. 5. rationem non perfípicere potue-

fe

zint, cur CARPZOVIVS CAROLI Ífan&ionem pro

parte folum adoptauerit, mirum me habct omnino.

Ratio enimlatet ineo, quod cagPzovivs culei poe-

p

nam maiorem eíle putaret rota: in quo tamecn

Y

-

[

magnþperc fallitur ($. 145. $cbol.) |

d

S.

CCCCLXXXXVI.

fü

m

Haec quamuis itaíe habeant in venifiio

de

dolofo confümmato, tàmen quum CAROLVS

Vel

1)difpofüerit, vtis, qui altert veneno nocuit

en $íeib ober febem, rota aut culeo puniatur,

u

U

quae

ftio jam dubia incidit, quae fit poena coza-

?

L

2u$ve

A

2eficii dolofi? Adfenium quidem non me-

retur friuola CARPZOV11 2) interpretatio, ver-

bum illud ober per unb explicans, quamuis plu-

vimis in deliciis fuerit.

Sed licet ità CAROLVS

ftatuerit, tamen quum praxi totius imperli ro-

mani introductum fit, vt conatus, quamuis

ad a£tum proximum peruenerit, etiam n atro-

dffimis delictis, nifi id expreffe lege quadam

cautum fi, poena ordinaria non coerceatur 3)

(S. 88.); fa&àum eft, vt ii etiam ICtij qui

CARPZOVIANAM explicationem rident, pro

mitiori poena pronuncient 4). immo inualuit,

vt pro diuerfo conatus gradu et qualitate diuer-

fà poena inflgatur in praxi.

Quod optimo

lure

entgue poena.

373

futm

iure factum effe nemo nevabxt.

Sunt autem co-

| d

Przmnus eít,

natus veneficii quatuor . gvadus.

al

quando valetudo eius,-cur venenum datum eft,

preas

Hoc cafu f'e-

2

irremediabile damnum accepit..

cundum C, C. C. poena ordinariainfligenda ef-

rv

f(

] Dr0)

fet, fed ob ea quae. dzx:, g!rzdms fuübftituitur.

Jiy

Secunduas eft

, quando is, qui venenum fumfit,

1poc

prifünam valetudinem recuperat.

Quo caíu

P

vltimum quidem füpplicium ceffat, fed proxima

tamen a morte poena infligitur. 7 ertiuseft, quan-

do venenum, antequam fumeretur, deprehen-

fum eft.

uo cafu ornnia 1udicis arbitrlo per-

ft

mittuntur.

Quartus eft, quando veneficus ipfe

LVS

deceptus, loco veneni quid propinauit, . quod

u

venenum non fuit,

Quo cafü extra ordinem

,

punitur,

et graulus quidem, fi id, quod dedlt,

nocuit ; minus, fi non nocuit 5) -

(ill

T

1) cit. arz, 130.

"

2) qu. 21. n.. 33.

plu'

3) ^vc. de LEYsER in cir. diff. m. 19. ibique prac-

Lj

iudicium.

I

4) HERTIVS Refp. 525. n. 4.

KRESS, ad h, arz. $. 3

iil

LVDOovicr ad h. art.

mi

j

&) ^vo. de LE Y S E R Cit. fpec. et in ciz. diff. dc C0-

zatu veneficii

PVFENDORF.

d 4b

obf. 188.

QUI

€itruben in. ben redjtl. S5ebenfen P. 2. n. 114.

pfO

J

$j« CCOCLXXXXVIL

Kf

Veneficium culpofum ordinaria poena adfi-

I)

cien-

Aag

J

3745 Lib. H.Cap. XXXIV de veneficio.

ciendum non effe, palam eft (S. 96.)5 fed poe-

mv

na determinatur fecundum tres culpae gradus,

prout fupra (S. 457.) vidimus.

AVG, de LEXSER cit, diff. m.'27.

—

$ CCCCLXXXXVIIL

De Ífociüs in hoc deli&to valent þrincipia

generalia

E

1) zD;M c.yfpec. m. II, feqq.

À

$.

CCCCLXXXXIX.

. Ad veneficos etiam füo modo pertinent ii,

qui pafcua, cereuifiam, fontes cet. veneno 1n-

ficiunt. Qui, fi damnum fequutum eft, in 5z-

I(

H

X09ia 2),igne: extra eam, capite puniuntur 2),

quae capitis poena in concreto determinanda

eft. . Si enim per paftuorum infectionem ho:

mo periit, ordinaria veneficii poena extra Sa-

xoniam. obtinebit.

Si damnum non datum eft,

à

relegatio folet di&tari 3). . Si vero fine pafcuo-

(

aQ

rum infectione quadrupedes pecudes veneno

interemti fuerint, gladium vltorem confti-

d

l

tuunt 4), quod gezerabter dictum, nimis du-

rum et ratione haud folida fuffultum mihi vide-

P.

tur,

Qui gallinas veneno enecauit, relegatio-

ne aliaue poena arbitraria punitur 5).

1) P. IV. Confl. rg. Refitringit taäen LÉYSERVS C,

l poenam ignis rcdte ad da

' datum.

mnum quadrugedibqs

2) KRF.SS.VC. L$5.

3)157372

373

Y

3) srnxkK in V, mod.

li

$

IX

tit. ad L. Corn. de /ïcftr.

4) LVDOVICI C. R

/

BERGER. C. l, p. 113.

52 IV;'!LIV'S:ädMBEïERVM C pof.' ?xg;

X

.CAPVT. XX);V.

DE

"ASSAS*SINIO, ENSQVE' POENA. )

WOLFG, ADAM, LAVTERBACH dif. de affaffimio.

i

*

Il

"Tubing. 1656. in Vol. I, n. 12.Difput..

j2

10. &EN R. GEsELI I dif. deaffaffimio. . Gieff, 1683

h

10. AD. BENECKENDOREF diff. de affaffinio.

n

Q

1706,

;

Frf'-

lv

M

g p

d

"Affaffimium e homicidium ex alterius man-.

I

dato pro mercede pera&tum, f. eft homicidium

a conduéto commiífum. Ergo omne affaffinium

enü

IAU

ni

eft homicidium deliberatum et proteruum (S.

445-). Is, qui mandat, affaffinator audits alter,

n

Vi

qui promittit caedem, aífaffini nomen induit,

THEODORICEI

X

Dicatur I) de nominis deriuatione.

IVST. HENN, BOEHMER in I. E,

& L p 965

P. T. V. lib. 5. tit. 2. $. 26. fíq. G&sEL. C. d. $.

i

2) de a[faffinio interpretatiuo £. fi&o ct proprio

(

QUs

f. vero: quorum illud 3 Chriftiano in Chriftianum,

hoc ab infideli in fidelem committi dicitur, — LAv-

$. I10. THEODOR.C.l

'TERBKCH. c. diff.

A2 4

jj

. $Dr

Wi

276 Lib. fl. Cap. XX XF. " de aægïz'm'o

50

DI.

/

icidium .e4x

Itaque quufn affaffinium fit hom

t

mandato peractum (S. $00.), ftatuunt: a) man-

datum praecedere oportere, nec ratihabitio-

nem idem operari, b) mandatum praecife ad

ll

occidendum debere effe diret&tum, | atque man-

pr

f

datum ad vulnerandum, licet mors fit fequuta,

M

huc non pertinere 1).

C

I) rTHEODORICI C. l.

di

MATTHAEI de Vcriminil:u: Prol, c. f, n. 14

$

i

«55 DI

H

L

uum autem pro mercede affaffinium pa-

(

d

tretur. (S. «oo.), fluit homicidium ex folo man-

dato aut alteri complacendi ftudio fine mercede

Q

et gratis commiffum affaffnium non effe 1).

k

Caeterum nihil intereft, vtrum merces fit fta-

tim tradita, an promiffa; vtrum fpeciatim, an

generatim promiffa; vtrum fit magni momen-

t,anexigua; vtrum in pecunia, an in alia re

confiítat ; vtrgm reuera perceptafit, an non2).

1) LAVTEREVACH in cit. diff. $. 13, BERGER,

cit.

Vtrum vero hoc poenam mutet,

alia

l p. 113.

Nam eft taiien

uaeftio eft.

Ego non arbitror,

homicidium deliberatum, et hoc ad pocnam rorae

fufficit ($. 475.) Licet non negem, fecàndum cor-

ruptam praxin ($. 456.) gladium dittazi.

2) CARPZOV. Qu I9. H« 4« $« 7

$ p

LI

eiusque poend.

377

*

$. : DIII.

m

Quum affaffinium fit homicidium delibera-

Ti

tum (S. 137.)5 facile intelligitur, fecundum C.

bith

C. C. art. 137. poenam eius rotam effe, certis

ial

incafibus ($.455.) qualificandam. — At iterum

Til

praxis deferit legem expreffam et affatinum ro-

T

ta contundi; affallinatorem vero capite pleci,

vtriusque vero cadauer rotae imponi iubet,

Caeterum eam exacerbandam effe, fi faepius,

aut in perfonam egregiam, aut in proxime co-

"

gnatam, aut in coniugem,

affaffinium commis-

Hieri interdum poteft, vt atfaffi-

fum fit 1).

nium intuitu affaffinatoris aut affaffini in aliam

[?

àn

deli&ti fpeciem infle&tat, quod intuitu poenae

obferuandum eft. Caeterumaffaffinio nondum

ede

confummato, poena ordinaria locum non ha-

)

bet (S. 88.).

h

d

1) IN'I?ERPRETES ad art. 137.

jil

d

$. DIV.

Quid de ceteris fociis dicendum fit, facile

r]H

)0

*

ex generalibus principiis coiligituy.

il

CAPVT XXXVL

J

n

d

DE

Q

(

LATROCINIO, EIVSQVE

j

POENA.

10ACH. DECHERI di[f. de latrocinio er. agh*finz'a.ï?rf.

1661,

^S&Dy,

p

Aa $

P at

ERN

»-

E

'37.3 X)Lz'ä. I('. Cop. XXXF'I. de. latvocinio,

S7CDV,

tac

4

— JLatrocinium eft homicidium non condu&i-

I0

tium lucri cauffa commiffüm. . Itaque omne la-

pn

trocinium eft homicidium deliberatum ($. 445.).

j

Lucri verbum quoduis commodum complecti-

^

.$. DVL

Quum in latrocinio homicidium lucri cauífa

(de

debeat effe commiffum ($.505.); fequitur, a) vt

latrocinium non fit, fi fur, deprehenfüs ad de-

pellendum vitae vel libertatis periculum, ali-

de

quem interfecit; ideoque homicidium cum für-

üd

to connexum concipi poteft, quod tamen non

(fat

eft latrocinium ; b) vt, homicidio non fequuto,

latrocinium fit attentatum aut inchoatum; €) vt

nilil interfit, vtrum lucrum fit magnum, an exi-

an minus;

guum; vtrum reuera perceptum,

vtrum in loco

publico, an priuato, fit com-

mlfï'um

"u

$. DVIL.

Omnis is fociuslatrocinii eft, qui lucri caus-

fà ad illud concurrit (S. 42.). Effe poteft prin-

cipalis, aut millgs principali;.

S, DVIIL.

.ï**"'ägLa—trocinium eft homicidium deliberatum

(S...$05.).

Eius itàque poena repetenda eft ex

TO-

qtt; 137, C. Cf C.($.455). ltaque ia

tae

eiusque poena.

79

tae latrones manet, cognitis iam in cafibus (S

n

455.) exaíperanda.

Licéet enim CARPZOVIVS

il

Yl

rotae poenam ad latronem in publica via aut in

propria alicuius domo delinquentem reftringat,

4)

'u

du

1d tamen iam refutauimus ($. 456.)

DIX.

[ À

$.

Sociorum poenam ex generahbus prmc:lpus

uf

determinaturus non errabit.

)

DX

[

h

$.

Poenam latrocinii nondum confüummati fic

3l«

j

definiunt, vt latro,

ad actum proximum per-

uentus, gladio; ad a&um vero remotum, arbi-

0rl

0,

trarie puniatur.

X

BERGER. Q l. oposid.

H

GLASEN. ad art. X37.

i5j

BOEHMER, Confulr, T. lI, dcc. I169. n.7. et

I

dec. 1170. n, I2.

CAPVT XXXVII

DE

d

]r

PROPRICIDIO, EIVSQVE

POENA

IO, FRID. WITZLEBEN dzj" de autocbma.

Lipfiae

—

1702.

we.

CHRIST. LVDOV. CRELLII dz[ de autacbma, qaam

Jïnaunt, innocenute,

Vit. 1731*

XVSI.

g

385 Lib.IT. Cap. XXX FIl. de propricidzo,

IVST,. IO, CHRIST. WEISBERGII dif. de £0, ,quöd

iuftum e[e circa auzocliiz:iam., . Goetting. 1740.

-

$.

DXI.

Homicidium in fe ipfum commilfum dici-

tür propriqidäum, L aïthcbiria, [ fuiciduum. — -

S.

DXII.

,Quum propricidium, quatenus deliftum

denotat, iam confideretur; fequitur, vt pro-

pricidium non commiferint, a) qui in eo ftatu

füere, in quo delinquere non potuerun: ; b) qui

n

ex officii neceffirate morti fortiter fe expofue-

runt; c) qui ad effugiendam. mortem, quam

ü

cum maximis- cruciatibus coniunctam ex certi-

b!

tudine morali credunt, fibi ipfis manus violen-

f

tas inferunt cet.

Nihil autem intereft, vtrum

HH

commitrendo, quaue alia ratione patratum fit

Vi

i

homicidium. :

$. DXIII.

Ü

Philofophia Ay

oicorum cuique liberam in

corpus fuum faeuiendi tribuebat poteftatem 1).

ltaque facile liquet, apud Romanos fuicidium

deli£tum non conftituiffe,

Hoc certum eft, eo-

rum bona fifco ceffiffe, qui ex criminis con-

fcientia mortem fibi adfciuerant, ne fifco com-

modum interuerteretur 2). Patres ecclefiae

proprididas ex gremio ecclefiae excludebant,

ltaque oblationes pro fuicidis prohibebant, ec-

i cieiia&ica fepu;mrgipiïs interdicebant 3).

15 1. 9.

EU

38t

eiusque þoem(.

mi

13 1:9.:$; 7.::de pecul,

"

BYNCKERSHOECK lib.4. O!bf."c. 4

ECKHARD. in Jermeneuz. iur, p. 107.

(id«

BOEHMER ad cARPz. Qu. 2. obf. 1.

2yE 3: pr.

,

feuzent,

$, I l r, C. de boz. eorut, qui aute

3) kRESs. ad arz. 135. S..1. **2.

M

S.

DXIV.

p

f

CanoLvs V. nullam poenam determi-

nauit, fed definiuit modo, ne propricidae bo-

v)q

f

na fifcus fibi vindicaret, nifi &uroye:g tale deli-

d

&tum antea commififfet, in quod bonorum pu-

ft

blicatio effet ftatuta ; quo in cafü propricidium

p

fifco non deberet fraudi effe; nec vllam contra-

i

riam confuetudinem aut legem locum habere

jl

voluit.

CC C arh 195

Scbol, In Coufliz, Bamberg. art. 160, ita fancitum eft:

B

Oitem foenn. eín mann beclagt, onb in red)t. gefore

I

bert, barburd) (o er obertounben bem fobf oet^

fibulbf, ober auf

forcbten feiner. mifibanblung fid)

ii

ertbbt ,

ber. fol nit erben baben, 2c.

.. Hanc difpofi-

r

tionem cAROLVvs V. reprobauit arr. 135. cuius

o

verba in editione auzbemzica, cum qua fubfequemes

concordant, ita Ííonant: Cytem| fvann jes

ff«

priores

1

manot b«flagt onb. inn redt erforbert. ober bradot

tolitbe, bon fadjen toegen, fo ev ber libertounben feim

l,

leió 9nb gut certoürd't Dett, ono auB forct foldeg

ICI

ter(dyulbter fivaff fid) felbà ertbbt, oc erben (oller

inn. oie(em fall. (eing gut8 nif beþig ober empfe

nafs

h

l,'

*

382 Lib. II.PC(I]).'XXXV 1. de propricidio

li, fonber fold) Lerb-b;nb güttev ber oberfeif, bet -

né

bie peinlid)en firaf, buB, vno fell suftebn, bepm:

pe

gcfallen fein.- 989 fid) aber epn perfen auffetfalb:

fl

pbgeteltev offenbaren vefadyen aud) inn fellen, ba

Càl

et fein leib allepn vertoitdt,- - berfelben ecben follen

Til

beBbalb an jret etbícpa(ft nit. perbinbert merber,

n

$unb battoibet

fepa

alter

gebraud) 1c.

In

editionibus zouioribus

erronee legitur: [eiíb obet

dïun

gut. Omnes editionescezauffae habent [eib tnb gut,

lii

quam leétionem et contextus comprobat,

Non fa«

tis igitur mirari pofíum, quod zgo EH MERVvs in eler,

jurispr. crin. h. t. $. 257. * et ad cARPZzOYv. Qu.

2. obf. 3. putet, in hoc arz. particulam pber izer-

preamdam effe copulatiue, quum nil nifi vitium ty-

pographicum, in nouioribus editionibus commiffum

fubfit, et ipfe poEHMEnvs fateatur, in editionie

IN

bus de 1535. ct 1543. legi [eib kab gut.

s.

DXV.

Doäcres, falua quoad publicationerh bono-

rum difpofitione, ftatuunt: a) eum; qui ex cone

lr

fcientia criminis 722707i5 probati, 1, e. quod con«

feffus; aut de quo conuiétus eft;, mortem fibi

u

li,

intulit, ea póena, quam effugere voluit, poft

mortem adficiendum effe, fi fier1 poteft; alias

t

Vr

acarnifice füb furca eum fepeliendum efífe ; b)

[

eum, qui ex confcientia criminis nondum pro*

bati fe. interfecit, a carnifice füb furca; c) eum

Ài

&

qui non quidem ex conícientia ctiminis, f:d dolo

tamen malo ex turpi cauffa fe interemit, iterum

afinino modo; d) eum, qui ex impatientia do-

loris, morbi, luétus, melancholia cet. fibi ma-

gl«

nus imulit, more quidem humano, in mar

ne

:

u-

* ez'ua'gw poänq;.

383

"

ne tamen cöemet&rii et fine pompa funebri. fe-.

b

pelendum; e) eum, qui propricidium adten-

HWB

tauit ex impietate et propofito, relegatione aut

li

carcere puniendum ; f; eum vero, qui ex ani-

fill

tu,

mi imbecillitate mortem fibi adtrahere voluit,

l

nulli poenae fuübiiciendum, fed . clericis traden-

Y

duni; g)/olum denique cozatum dolofum n mi-

-

.

T

f

n

/ite capite plectendum —eHE: 1.

i

[

CA RPZOV&U. 2. h, 48. x49, |

(u

n

"STRYK. in Vf, mod, lib. 48. tit. 21. 5./ T. fq.

1

ii

BERGER, C, l, p. 97.

XRESS. ad arz. 135. $.. 2.-

21l

|jt

I) l, 38. $-- 12. ff. de poenis.

BEHAIMB, m anilire' deling. Obf. -4..,-

$ Dxvt-

J

. Qua poena adfcienda fit präegnanswfemi-,

)

(

na, quae dolo malo propricidium adtentauit ?

quaeritur fübinde. Sic diftinguendum effe pu-

l

vl

tó.. Vel foetus azzmatusfuit, velnon. Sihoc,

relegatio diCtanda eft — Si prius, vel foetus fer-

1j

j

uatus eft, vel interemtus. . $i prius, fuf/igatio-

zi; fi pofterius, g/adiolocus dandus eft($. 481.).

Ü

Im

Aliter diftinguunt . wvrivs ad sE

V

et ENGAVIVS 2).

vzgvm 14),7

Jj

I

1) ad arz. 135. pof. 16.

Ol

2) C 'l. h, t. 5'.'4.24.

;

$, DXVIL.

[

385; Lib.II. Cap. X.;(XVIIL de incendio,

$.

DXVII.

Sixm*.tus publici, propricidio commiífo, ne-

ceffarii, erogandi funta iudice 1), qui eos ta-

ülSw

menex hereditate propricidae, fi qua eft, re-

petit optimo lure 2).

Int

Ril

1) BEYER. iD 7r. de expenfris execut. crim, n.

| 301.

2) MYL1iVs ad BWEXERVlM c. l. pof. I5.

$.. DXVIIL.

f

