ät de bomicidio þmþlicz'eäquiepamq.' 335

n

altero !am V'ulner;e' abfolute-lethali adfe£tus eft

; U

3) cet. HL adzmendo ei vitam ; hocfiat facto com-

It

miffüuo, automiífiuo, nilintereft. Itaque ho-

tnt

micida eft, qui tenuit gladium, in quem alter

Orti

ipfe irrupit; qui falífum teftimonium dixit, quo

sT

alter morti traditus eft; qui alterum priuauit

alimentis ; qui alteri vulnus inflixit abfolute le-

thale ($. 427.), aut vulnus per accidens qui-

Ti

2

dem lethale (S. 427.), vt tàmen neque ipfi lae-

fo, neque medicoetchirurgo, neque vlli alii cul-

pa vel negligentia imputari poffit; vtpote fi

vulneratus ob conditionem fuae perfonae, aut

membri vulnerati qualitate fingulari, aut loci ac

temporis circumftantia ex vulnere perierit ($.

ru

423.) 4)

His enim in cafibus, vulnus dolo in-

]X

09'

fliétum, poena homicidii dolofi ordinaria locum

Sel

habebit. Aliud autem dicendum, fi ob medici

f

negligentiam imperitiamue, aut ex malo vulne-

rati regimine vel diaeta, aliusue culpa, aut cafu,

cum vülnere plane non connexo, mors fequu-

tà eft.

Quibus in cafibus vulneratus de fola

j

vulneratione tenetur 5).

Diftinguendum enim

l

eft inter caufJ21n et occafionem morvtis 9.

J

1) BERGER. C l, p. 97. Hodie ad plenam impuni«

ml

tatem magiftratus confenfum requirunt GROENE-

ls

wEGEN de /Jegibus abrogatis, ad l 14. dc ftat,

]^

. hominum.

[

"

2) CA R PZ0 V. qu. I7. n, I6.

j

3) C. C. C. arz. 148- MATTRAEVS de criminib, p

]s

497*

BOEHMER ad cARPZz. Qu. 25, Obf. 4.

4) KRESS ,

Mecponh

336 Lib.ll.Cap. XXIX. de bomicidio genevatim,

ber

4) KRESS. ad arr. 147. $. 1. *

BOEHMER. ENGAV €t MEISTER h. t.

f

peti

HOMMEL Cit. diff. $. 4. fqq

ttai

BOEHMER T,. II. Confult. 1164

f

ul

5) ^VG. de LExsER Sp. 602. m.8

BERGER C. l, p. 9r,

[(al

DAMHOVD.:C.l. C 77. n. 15,

pro

STRVV. in differt. p. 71.

Qp

Qia

BOEHMER ad caRPzOV. Qu. 26. obí. 2

YUcifler in ben Gutadyten T. L. p. 45. qu

H

6) 1. 756130,15[.pr D. ad. L. Aquii

i

fi

Inueniuntur et apud nos medicorum nomen gerentes

n quos quadrant verba uiPPOL. de MaRsiILIIS

Et

lu Pra&. crim. $. et quia n. 20. mulri. modernis tem-

NU

poribus reperiuntür, qui eziam mfczrent curare vnam

fa

befliam infirmam.

hi

10

S. CCCLIV.-

Qu

Socius homicidii fieri quis poteft mandato,

101 |

licet folam vulnerationem mandauerit 1), con-

0i

filio, arma füppeditando, armata manu adfi-

ftendo, internuncii vices explendo, cet.

I) AVG, de LEYSER Sp. 597. m. 19

HERTIVS in diff. de obligar. mand. et mand. con-

zemplazu zevtii. $. 12.

ï

CCCCLV.

h..

Camorvs V. Lomicidü dolofi poenam de

terminaturus D) dxihnguxt homicidium ex deii-

berato

*

[

" dä bomi."idioimþlz'vi eiusque poeua, '3k37, :

berato auimo atque mera porteruia tommifï"um ,

fürfeslid) unb mutfiillig, 'et homicidium ex z;-

petu et calore iracundiae, dolo tamen, fujito pa-

tratum, aus "áfbeit unb. 2orn. In przus ho-

micidium ro£az; ftatuit, et ita quidem, vt ho-

micida , fi períonam grauem atque eminen-

tem, aut dominum fuum, aut coniugem, aut

propiorem confanguineum occiderit, vel for-

cipibus candentibus aduratur, vel trahae impo-

natur. In pofferius vero homicidium g/adii poe-

nam pofüit, ob modo dictas circumftantias ta-

men non exafperum. ltaque omzia bemicidia

delberata | dolofa rotae poena vindicanda funt,

Dioj

fiue fiat, ex dolo diveclo, fiue zzdire&lo commaiffa,

I$

Etomnia bomicidia dolofa eximpetu et calorezra-

2

cundiae patrata gladio punienda (unt, fiue inter-

n

ficens enimumoccidend: direttum aut indiveclum

habuerit 2) (S. 439-).

Quum autem CARO-

Lo de homicidüs dolofis fermo fit, facile li-

quet, fub homicidio exzmpetu et iracundiae ca-

10

lore commiffo, intelligendum effe homicidium,

!

orta fübitanea rixa et animorum exacerbatione

i[i-

patratum, vt non adfit. deliberandi fpatium, ob

efferuefcentem vtrinque e mutuis offenfis adfe-

€tum.

Si enim ira grauis eft, et ab aduerfario

vnice concitata, tuncque Iratus ex impetu eum

(

interfecit, poena haec locum non haþebit 3).

1) C. C. C. art. 137. i'bique- KRESS. Qui omnino vi.

dendus.

:

|

&15T1N, Vol, IV. obf. ';"*/;..

2) REINHïARTH ad cuH

bi

)

" AvG,

p

d

4

i 3'8K Lil. 1I. Cap XXIX. de hämicidio geneimtim,

KRESS, C.

3) Ava. de LEYSER Sp 6or, m, $. 9-

f&

L 52 n 4.

mi

ngERTIVS Decif. 352. 448. Refp. -241.

Tà

LAVIEREACH de ira th. 35. feq.

p

INon difficulter nunc intelligitur, quid de bomicidio pro-

ditorio ftatuendum fit.

Id enim fepararos ab homi-

N

cidio fimplici charadteres non habet, fed eft fpecies.

eius, deliberatum fcil. ideoque poena eius rota eft.

Homicidium enim- proditorium patrare flatuunt,

qui v. c. focium itineris, hofpitem aut alium, quo-

fi

cum familiariter verfatur, ex deliberato &nimo et

H

proteruia interimit, Sed amabo quid eft aliud quam

homicidium fimplex deliberatum ? Non muto fen-

pl

fu

fentiam, quidquid contg'adicat

FTICHTERVS in

progr. mox citando,

(

adl;

$. CCCCiV L

"

Sed 1ic€t haec a cARoLO V. tam diftincte

fint.dipofita, vt luculentius quid fanciri non

potuiffet, nihilominus tamen CARPZOvIVs I)

omnia fere euertit, atque auctor fuit, vt prior

; articuli 157. C. C. C. difpofitio ad folum ho-

/ micidium, quod lucri et fpolii cauffa ft, in

— praxi adplicetur, isque, qui hominem inno-

centiffimum, a quo numquam offenfus fuit, per

infidias, fine lucri cupidine tamen, interfecit,

non grauius quam g/adio puniatur. ImmolCt

practici eo procedere non erubuere, vt ad poe-

'mam rotae in homicidio infidiofo, praeter fpem

lucri etiam obfeffionem viae publicae: aut fal-

tem, vt mors occifo in propria domo ll

ata fit,

xrequi-

A

et dei botnicidio [mplici ezusque poäkd; 339

85, (,

re-quirererät 2) Quid? szod alio errore com.

miífo, difpofitionem de exacerbanda rotae poe-

na ad gladii poenam traxerunt, atque ftatuere

poenam gladii non ob adlegatas folüm in art.

,

n

137. cauífas exafperandam eífe, fed etiam, fi

DUOfDI

quis in die feriato homicidium commiferit, aut

jris

a fe impraegnatam aut alios deliéti complices,

10,

ne deliétum innotefceret, occiderit, aut qui in :

IU

(

cadauer interemtum faeuierit 3), . Sed fuper-

fünt adhuc cordati ICti,. qui praxin hanc om-

Ue

um

nem menti Imperantis luculenter manifeflatae ;

j

plane aduerfam damnant, immo quirefponfis -

1l

fuis clara C. C. C. verba fequuntur, atque au-

Ctoritatem eius vix fatis laudabili ftudio tueri

A

adlaborant 4).

Qde

I) qu, 7. n. 14« fdg. -x

jl

2) CARPZOV. qu. 9O. n, 3 eþ qu. 7. n. 28.

P

1

3) KAREBPS. ad art« 137. $. 2,

Jof

BERGER., C. l. p. 98.

],0'

BEXER. ad eund. arz. pof. 16.

ll

4) Sunthi avcvsTIiN.de LEYsER Sp. 605. m, 1.

(«

fqq. et

IO. CASPAR. HEIMBVRGIVS in gragr.

q

de taedio vitae poenam bomicidii non mitigante, lenae

|

yationis,

1757. ad wipEsvRorI differz, de iuramento smino--

!

In quo egregio programmate non folum

cARPZOVIIargumenta folidiflime deftruxit , fed et .

!

$. 16. fententiam ab illuffri facultaze. iuridica lenenfz À

codem anno verfus Camburgum pronunciatam fub-

iecit, in qua homicidae fim

plici deliberato rozae poe-

na iuftiffime eft didtata. Conf. pEsEgckE dif, de

d

bomicidio ex virae zaedio ad opperemdam mortzem coo-

2

mz;q:g

3/440 Lib.II. Cap. XXIX. de botmicidio generatim,

dic

snijfo, mon mortis poena, | fed peipetuz'y carceribus pu-

nicndo.

Halae 1772.

Contra LEYSERVM €t me

t

QU

difputauit ZACHARIAS RICHTER in progr. smo-

dum ac vationem avt, 136. C* C. C. cum praxi faxo-

gica conciliaudi, oftendente.

Lipf. 17G6.

Sed eius

rationes tanti non funt momenti, vt me a rc&ta fen-

tentia auOCcare poHïnt.

& ^ CCCCLVIL

Homicidium culpofum warie punitur: fi cul-

d

a lata patratum eft, fufligatioge, manus ampt-

zatione, exilio perpetuo, omnimoda dignitatis aimo-

£ione , ficulpa leui, exilio temporarto, carcere diu-

tuvauiore,muneris ad vnum pluresueaumos interdi-

[

&lione ; fi culpaleuiffrma, carcere aliquot dierum,

—

qnuléla modica, obiurgatione, vel [ola folutione

fumtuum, fi minima culpa adeft.

C, C, C.art. 146. ibique INTERPRETES.

/AVvG. de LEYSER Spec, 602. m. I, 2. qui om-

nino videndus.

CCCCLVIII.

5.

n

Caedes cafü ($. 444.) aut a tali commiffa.

qui delinquere nequiuit ($. 445.), aut permit-

tente iubenteue lege facta ($. 446.), aut ex mo-

deramine iuculpatae tutelae, cui ne minimum

deeft(g. 45 1.), patrata, aut quae praefcripta

eft (s 78.), nulli poenae fübiacet, nec ad dam-

ni refarcitionem obligatus eft 1).. Si autem re-

quifità moderaminis non obferuata funt, . tunc,

.a-

fi dolofüm habetur homicidium ($. 452.), gll

o

—— À

2

Itl

et de bomicidio ,/z'mgiic?' eiusq?ze päma. 34 r

diolocus eft. — Si culpofum ($. 452.), aut fa-

hi

m

ftium ictu punitur, aut relegatione, aut carcere,

r d

xf

aut muléta 2) (S. 457.).

( eli

I) C-C- C. art. 139.

daítr

2) Avo. de LEvsER Spec. 600. m. 32. 33« 34- et

in diff. de ?:'utela cuZpal?iEi, m. -(Jg v

CCCCLIX.

$.

fu.

í

Sociorum poena ex

.principiis : gcneralibuä

Z)'/;/f

determinanda eft.

Fl

$(; 7CCCCUX. p

tll

eri

Princeps fpeciatim et in homicidio dolofo

7!

poenam capitalem remittere poteft (S. 148.). -

174

Diffentiunt fpeciatim |in hoc deli&o ave, de

LEYSER Sp. 596. m. $. et Sp. 597. m. 6.

"xyo. GEORG, EsTOR indiff. commenrum '"Theolo-

gorum baud effe docrinam de poena capitali bomicidis

] Ont

doylof; uece[fario infligenda. — Marb, 1747-

$. CCCCLXL

Ordinaria poena locum non habet, quia

MZI'

non promerita eft, fi homicidium non confuüm-

nit

matum eft (S. 882,

Res de culpofo homicidio

mo«

iam occupata eft.

i

scHiLTER. in Exercit. ad L. Corn, de ]ïcar.

$. 127. ibique praeiudicium.

,n'pra

n

AVG.de LEYsER Sp. 602. m. 5, 6

"

GEORG. FRID. HOLZHAVERI diff. vtrum poe-

na capitali coercendus fit conatus homicidii fimpli-

If

cis proximus ? Halae 1773.

gla

(

3

"SSCCCCLXIL

M

s

1

342 L—z'b.fll.þ Cqþ. XXIX. Ze bomicidio gekemtim,

$- COGCLXIL -

ts

Cauffas poenam homicidii dolofi mitigantes

Tno

Y

proprias non. inuenio 1).

Omnes enim, quas

nt

adferunt, non mitigant poenam, fed declarant,

YU

homicidium effe culpofum , quo in cafu poena

ordinaria non eft promerita.

Hoc certum eft,

(

a

non mitgari poenam a) ob errorem in perfo-

bl

nacommiífum ($. 152.), fcil. fi quis dolo ali-

pn

quem alium interfecturus . alium interimit 2),

o

b) ob nobilitatem ($. 1$$.), c) dignitatem cle-

f0

ricalem 3), d) quod volentem occiderit 4), ($.

tn

453-, €) quod cum interemti heredibus trans-

Vt

egerit ($. 15 1.), quod vulnerationem tantam

VCl

mandauerit (S. 454.) cet.

VC

1) De rufticis milites, a quibus. fþoliati funt, interfi-

(i

centilius, mitius puniendis, agit RzCH TERVsS P.I.

b

dec I.

0rt

Ti

i

2) AVG,de LrvsER Vol VIII. P. 378. co«nf.'

&0r

KRESS. p. $42

ve

3) (FA/RPZOV. qu. 2.

ve

4) LEYSER S$p. 596, m. 1o. . Diffentit K;ZESS. ad

CX

(ll"l- 134. 50 4-

22 obl 2,

* 2« 6t BOEHPIER ad caARPz. Qu.

hi

/

i

s. CCCCLXIII'. :

n

Non folum vnus interficere aliquem, . fed

et homicidium in turba patrari poteft,

Si hoc,

de quo iam agendum eft, tunc turba concitata

eft vel per coz/pirationem ad dolofum alterius ue-

om-

cem direäïam, vel/u/ito orta eft, Si priusï,

nes

ïä

m

..

DA

et de bomicidio fimpliei eiz;:qzte þama.f .843

nes turbae concitatae participes i;ldi&inäï:e

yint

lo

morte. puniuntur. $i pofterius, vel vnicum

Qu

idque lethale vuinus-datum eft, vel plura vul-

AE

/

nera inflicta füunt. Siprius, vel auctor huius

0£

vulneris certus: eft,

vel non.

Siillud, 1s capi-

d

te plectitur; fi hoc, vel vnus fpeciatim indiciis

j

!

ad torturam legitimis grauatus eft, quodillud

Q d)

vnicum vulnus lethale inflixerit, vel non, $i

It1

prius, is torturae fubiicitur 1).-

Si pofterius,

D

(

omnes, qui Ípeciotim probare nequeunt, fe

non vulneraffe, extra ordinem puniuntur, etiam

|

)'

llj

rixae auctor. Sipiura vulnerainfiicta fünt, tunc

vel de vulnerantibus conftat, vel non.

$1 hoc,

Mi

vel quidam probare poffunt, fe non vulneraffe

vel non.

f

Si prius, ii nulla poena ob vulnera-

tionem aut mortem adficiuntur.

Si pofterius,

]lïl

omnes, rixae etiam auctor, extra ordinem pu-

niüntur.

Si vulnerantes noti funt, vel omnia

tj

eorum vulnerà fünt lethalia, vel nón.

$ prius

vel conftat de eo, qui primum vulnus inflixit,

vel non.

Si illud, is capite plectitur, reliqui

Al

extra ordinem ob vulnerationem puniuntur. Si

u

hoc, omnes, de quibus conftat, fé vulnus le-

thale inflixi(fe, gladio plec&tuntur2). $1 nonom-

nia eorum vulnera funt lethalia, vel omnia vul-

nerà coniunctim funt lethalia, vel quaedam fünt

'e

lethalia, quaedam non. $Si prius, omnes arbi-

h

trarie puniuntur; fi pofterius, vel de cuiusli-

bet vulneris tam lethalis quam non lethalis au-

a

élore conftat, velnon. $i hoc, omnes atrbi-

ll

trarie puniuntur. Si illud, vel confta;, quis

:

*

Y 4

pr'ifnurþ

E

344. Lib. H. Cap. XXIX. de homz"cz'a:z'o gkneratiik,

p

primum' vulnus lethale inflixit, vel non conftat,

Si prius, is gladio punitur, reliqui pro ratione

g

vulnerationis arbitrarie. '

[//

$1 pofterius, letha-

lium vulnerum auctores omnes capite plectun-

$i

al

tur, non lethalium auétores arbitrarie,

L

f

C, C. C. arz. 148. ibique INTERPRETES.

[

BERGER C, l. p. 107.

PETRI MVLLERI diff de bomicidio aplu;'ibu.:

commi[fo. enae 169o.

]

HENR. cOCCzETII diff. de eo quod iuflum äji cir-

ca iuquifiionem im au&Gorem rixae, [f de occifore con-

ffat.

In Exercitaz CoccezamisP. x. M.

GVTISAV, HENR. MYLII progr. de bümicidio a

pluribus commiffo, Lipf. 1741.

BEOEHMER ad c ARPZO YV. Qu. 25.

E

1) C. C. C. ar7. 33. et 34. ibique TA&OR.

2) diffentiunt tamen Dodores ; conf. soEuMER ad

CARPZOV, Qu. 25. obf. 4. etin Medizaz, ad art.

148. $. 3.

$.

CCCCLXIV.

In Saxonia is, qui bomicidium culpofum com-

mifit, poeza corporis adflicliua nou punitus eft

JVFerigeldum, a IHidrigeldoolim diftinétum, etli-

tis expenfàs foluere obliga:us eft.

Werigel-

um debetur 2)adgnato, necem vindicanti, fe-

cundum gradus proximitatem, non heredi,

qua tali,

Adgnatis deficientibus. admittuntur

cognati, etiam fgminae; 2) domino, fi homo

pro-

(

et de bamicidia fiimplicz esusque pamk, 345

,

proprius occifus eft. Non autem debetur ma-

TORG

giftratui. Hodie Werigeldi quantitas, quare

lethy

occifo, eft XX. femina interemta, Xthalerorum.,

u

Si pluresocciderunt, vnius folutio non liberat

alterum, fed quilibet V'erigeldum pro fua per-

fona integrum debet foluere 1). .Extra $axo-

$

giam viduae et liberis datur atfzo Jegis zdquiliae

vtilis 2).

AU

Ed

I) P. IV. Conü. II' Ct 12.

H

CARPZOV. C. I. qu 34*

! u

ABRH, KAESTNERI diff. de- ZVerigeldo,

| Lil;)f;

1742.

t

'.

urRTIVS in dif. de

/aereäe oc&ifz' Wndz'ce. ; Ex-

tat in Vol. L. Tom. 3. Commenzaz. et Opufcul.-

2) GRIVELLVS

Decif. 25. voETIVs ad zz. L.

Aquil. $. 11.

Sromer in ben Süebenflunben P.

O. p. 30. feqq.

:

€itruben in ben vedcbtl. SSebens

ul

5. diffentit THOMAE de "0xa amni-

|ifh

fen P. 4. p. 17

mal. c. 9. n. 19

LavrER&ACH in Coll, zb. pr.

h. t. $. 8.

srRYx in Jf. mod. eod, 5 9. CO C«

cEIIin [ur. contr, cod qu. I.

CAPVT XXX.

f

d

DE

ii

(

],

PARRICIDIO, EIVSQVE PoENA,

Qf

AnN. DRACKENsORCH dif. de parricidio et

!eiusf

1)

1724.

poenua. | 'Trai. ad Rhenum

j

THOs

W l

-

Lib. II. Caþ XXX. de þarrzczdza

THOMAS WAGNER de fupplicio parrzczdarum. Lipfiae

d

[üs

1755-

X0. FRANCISCVS FRANCISCI.F RAMOS in Jribo-

€0]

niauo fiue erroribus "Iriboniami de pocna parricidii

er

cet, Lugd bat 1752. 4. mai

(ti

10. HENR. WOLFART comment. de infauticidio dolo-

py

fo, eiusque [peciebus.

Frft.

1750. 4

[

fEIs

XO. SAM. FRID, BOEHMERI diff. de parricidarum

(0!

Jupplicio.

Francof. 1761.

*

CCCCLXV.

$.

Parricidium hodie eft homicidium parentum

et liberorum natura talium. .

Parricidium libe-

rorum f'pecmum dicitur mfdntzczdzum.

Apud Romanos, a qulbus hoc vocabulum aecepimus

olim quodcunque delittum capitale parricidium ad-

Pellabatur.

Deinde cius fignificatus reftrictus eft

atque ex lege Pompeia ad caedem patris,

matris,

aui, auiae, .

fratris,

fororis, patruelis, matruelis,

auuncuh, am1tae confobrini, confobrinae,

patrut,

vXOris, viri, generi, focrus, vitrici, priuigni, priui-

gnae, patroni, patronae,l. r.pr. z. h. t.l. 2. $. 32.

a. de O. L: ex coz[litutiote vero CONSTANTINI

ctiam ad caedem filii,

fliae, nepotis l. vn. C, de

Jis, qui par . vel lib, occid. et ex legis [euzentia ad

fponfi, fponfae, nouercae extenfus ef 1. 3- et4

[

.t.

S.

CCCCLXVI.

"Parricidium eft homicidium ($.465.)5 ita-

que omnia, quae de eo in capite praeced. dicta

Hoc emm leue

funt, huc adplicari poffunt.

eft

?iztsque pomfl.

347

i

eft, parricidium etiam effe, fi infans recehs na-

tusin aquam vellatrinam proiectus, aut nafüs

Trh

compreífus, aut lecto füppofitus fit. 'Poteft

Til

ergo quoque parricidium eífe vel Zo//fum, vel

eulpofum. — F'trumquecomamittendo etomittendo

dol

peragi poteft 1), Ad culpofüm certo 720do re-

ferendum erit infanticidium a filia minorenne

ü

n

confiiio -(lïf infün&u matris fuae commiffum 2).

1) BOEHMER ad

| CARPZOV, Qu. 9 obf. 5. Qu. II.

x

obf. 6,

tum

2)1 ^fob. Lllríd) con Cramer ton ber Gtrafe eíner

J

minoerjábrigen bon ibrer Murter 3um 7Xinbeva

moro verfübrten Codterz s vom bófen Watb,

oer für oen Aatbgeber am foblimiten ift. - Vtra-

u

que commentatio /azige extat in Opufcul. Cramer,

Ex verfione germanmica infertae ínnt P. 4s. ber

d

d

SBeBlat, Sebenft.

Salfe refutauit argumentunm

à CRAMERO ex l. r. $. 3. D, de feruo corrupzo

fjf

defumtum,

IO.

CHRISTIAN, CLAPROTH

it

El'x,

ben jurífiijcb : « 2ibbanoiungen P. l. p. 1. feqq.

€et IO. GV1 L. MARCKART in £nre

jü

rpremt'.-— reeeptm'f

jur. ciuil, lehionum, lib, 1. c. 1.

Difputatur, vtrum. vmbilici deligatio abfolute ne-

3

ceffariafit, ita, vt, eanonfatta.morsnecceffario fequi

debuiffet? Quaeftio eft medica.

Eorum tamen fen-

tentia magis mihi fundata videtur, qui ftatuunt,

omiffam vmbilici deligationem abfolute lethalens

non effe, fed de hac re in concreto effe iudicandum,

Quod in praelectionibus explicabimus.

I0. HENR. SCHVLZII difl. am unbilici deligatio im

super uatis. abfolute neceffJaria fz ? Halac 1733.

i

CHR!

? 34!8 Lib. II. Cap. XXX. de parvicidio,

CHR, LVb, SCHAELII diff. de fuuiculi vmbilicalis:

deligatione nom

abfoluté

Goetting.

nece[faria. -

1755*

gui

PLAZ progr. de mom [emper mortifera funiculi

vinbilicalis z':gzermi[a deligazione, Lipf. 1774

II

xm

Explicentur verba - ein lebenbiaeg gliebmáBige8 feinbe

lat

lein, in C. C. C.' arz.. 131. obuia.

REMVS Vertit:

infantes viuos, membris diflin&lis praeditos, et foetum

Ego

viuum etforma naturae cougruente praeditum.

Con-

interpretor :

infantem. animarum et vitalem.

fer dicenda in $. 481.

Hoc loco nota, quod in

nouioribus editionibus peífime in arr. 131. ab ini-

tio legatur: ba8 £eben ober Gliebmaf.

In prima,

eaque auzbemtica editione de 1533. et antiquioribus

rccte legitur: ba8 feben pno gliomaf.

; Confir-

mant etiam hanc lectionem

verba

(equentia :

fn

al$ obftcbt cpn lebenbig glibmeffig fiublein.

tün

bl

l

dl

4

$.

CCCCLXVII,

I

Parricidium fit in parenteset liberos natu-

Ü

ya tales ($.465.); itaque ad omnes adícenden-

tes et defcendentes porrigitur, tam legitimos

quam illegitimos , etiam 1nceftuofos et adulte-

finos.

Non autem parricidinm eft occifio pa-

rentum liberorumue adoptiuorum, aut inter

ïäi

quos.eft cognatio fpiritualis.

Nec ille parri-

cidium committit, qui natum ex meretrice,

cum qua ipfe etiam rem habuit, occidit.

CARPZOV. qu. 9..

BEKGERu C ln Po IIOO

$. CCCCLXVIII,

——

LU

ez'uquz)'e/ poena.

349

Tl

xttg

$. CCCCLXVIIL.

Iure Romano parricida dolofus

virgis fan-

ia

guineis antea verberatus, puniebatur eu/eo ($,

)

III.

;*

Aut fi mare, vel flumen non erat pro-

ximum, viuus comburvebatur a

NU

:

ut Peftiis obücie-

batur.

[

vetit

[

,amm

n

l. 9. pr. ff. h. t. 5,6..1. de publ. z'ud:.«

(Ot«

C1C, prOo. ROSC, AM, C. 25'.'

ii

PAVLL. fent, lib. V. tit, 24.

] i

A

$; "CCECLXE-

yihtt

CanorLvs V.1) commemorat tantum m-

mjf-

tid

fanticidium a matre in partum vitalem commis-

füm, in quod, fi dolofum 'eft, Canorvs

ftatuit. fuffocationis iu aquis poenam, admiffa ta-

men, iufla ex cauffa, poena fubterratzonis (S.

2lla

114.)-

Quod arripientes. Doctores putarunt,

"

CAROLVM 1n parricidium pofuiffe cwlei poe-

Ts

nam, atque ius romanum retinuiffe 2).

Sed id

]tt

falfifimum eft.

.Nam fecundum C. C. C. 3)

F

mentem diftünguendum eft inter parricidium,

Jj

. quod azimo deliberato, et inter illud, quod ex

ii

impetu atque caloreiracundiae commiffum eft, ita

($

vt in priori cafu rotae poéna, extrinfecus qua-

lificanda, obtineat, in pofteriori vero g/adiz

poena ($. 455.)5 excepto homicidio a matre in

recens natos liberos commiífo, cuius poena

fpegiatim determinata eft in ar£. 131.

l

*

350 VLz'ä. JI. caþ. XXX.þde þrirricidiO,

t

1)€ C. G. art. Igi.

fte

2) BEY ER. ad c. art.rpof. "

nc

jnj

«9) qrt. 137.

uU

$. CCCCLxx.

(

G

. At praxisdiuerfa eft. — Extra Saxeniam poe-

na culei fere vbiuis in defuetudinem abiit. Sal-

(u

tim zzfazticidae capite pleclifolent 1).

Vbi vero

VE

culei poena adhucobtinet, ibi deffezezte aqua fub-

füituitur gladius 2).. In S;xonia dolofus parri-

p

I

cida punitur cu/eo, et animaliaconfüeta ($. 1 11.)

iniiciuntur 3).

Deficiente aqua, ïata'/ab/lz'ggzi-

lis

4ur4.

pr

fer

1) HERTI*/S Vol. I, refp. 276. n. l, refp. 5gr. ET

2.

LAVTEREZACH in Coll.:b. pr. h. t. $. 10.

HARPPRECHT,in Coz// mouo 45. n, X18. EOEHR-

MER. in Coz/ulr. et Decif. 'T. VL P. IlI. refp. 855.

n. 13. Confil. Tubing. Vol.IX. refp. 61. n. 9.

2) BRVNNEMANN, in Proceff. inquif. c. 9. n. 70.

art. 131.

Lvpovicr in JDoZr, pand.h.t. $.3. et ad

3) Dec. Elf. B.

BERGER, C. l. p. Io9.

4)* CARPZOV. qu. g. n, 22,

$. CCCCLXXI,

Denique etinpraxi bomicidium inter coniu-

£5 collaterales eta

dfiues propiores (S. 465. not.),

quales éure Sayoni

«v h, l, funt, inter quos ma-

trimoe

g,

ezurque boeua.

Sïi

trimonium ob prohibitionem luris diuïni fubfi-

ftere nequit 1). grauius punitur, quia ad par-

ricidium. proxime accedere videtur, immo et

improprie faepe parricidium dicitur. | S itaque

coniux coniugem occidit, extra Saxoniam gladius -

di&tatur, nifi deliberatio longa praecefferit, quo

cafu culeo vel rot4e locum dant 2),

In Saxozia

! o

8

culeo velvotae femper locus eft, modo matri-

monium fuerit confummatum. — Intuitu fponft

Ms

vel fpon[ae gladii poenaobtinet 3). . Si denique

if

Lt

VT

propiores eognati collaterafes et adfines ($. a6g.

not) fe inuicem occiderunt, poenam gladii

11]

7

iterum obtinere ftatuunt, nifi magnae infidiae

praecefferint, tunc enim forcipe candente adu-

h

rerentur 4), quod zure. Saxozico indifüncte i?t. ;

10

Ad omnia,BE RGER C, l. p. 109.fqq.

L

EH

LVDOVICI àad arz. I31. ct 137, -

»

I). P. IV, confl. elect, 3.

2) BRVNNEMANN. Cit. m. 73, Aperte patet ex arz,

/ Ü

u

127. homicidium inter coniuges deliberatum rotae

poena plectendum, immo poenam exafperandam effa

I

($. 455

3) cARPZOV. qu, I2. ibique

[ BOEHMER,

,1'

4) Male iterum.

Nam fíecundum arz. 137. diftins

guendum eft, vtrum deliberatum fit homicidium,

an ex imperu et iracundiae calore commiffum, et pro-

hac diuerfitate poena rorae aut gladii di&tanda eft,

quarum prior fub his circ

z

umftantiis exafpera,gda eft

: ($. 455

" $CCCCLXXH.

o

352 Liä. II. Cap.. XX X. de p;zrricz'dz'o.'

$.

CCCCLXXII.

" Sociorum principalium poena eadem eft, quae

parricidarum, licet inter eos et interfectum

cognationis vinculum defit. —.$0022 mimus priz-

cipales arbitrarie puniuntur.

Io 60 H; ho t.x

$. COCCLXXIII.

Ti

Omnem poernam ceffare facile liquet, a) pa-

rentibus liberisue cafu ($. 444.) b) aut iufte oc-

cifis, v. c. ob moderamen inculpatae tutelae r),

vel ob deprehenfionem in adulterio, vel ob

patriae proditionem 2), aut c) fi imputari ne-

quit, vtpote fi a furiofo filio pater occifus

eft 3).

Thitt

Üf

" AVG, de LEYSER Sp. 610. m. 4.

fs

£) 1.35. ff. derelig. vAL, MAX. lib. V. c.6,

peri

Is

3) 1- 90 vgoigc &:6 h. !t-

p

$.

CCCCLXXIV.

fon

nel

Extraordinaria promerita eft, a) fi parrici-

der

dium non eft coz/ummatum x) (S. 88.), b) fi cuf-

p« commiffum eft 2)5 licet a

Yt

olg per torturam

ah

fe purgauerit 3),

fi

I) Putat AvG. de LEYSER Q, l. m. I4. I15. conattuti

parricidii vltimo fupplicio

el

poffe puniri, j fiþ graue

al

. damnum parenti illatum fit.

d

2) AVO, de LEYXSER C. l, m. 4«

(Il

$) HARBe

eiutque poena.

353

3) HAi(PPRECHT in Conf. érim. 81, n. 65. — Confal.

LU

Tubiug. Vol. IX. decif. 50. n. 30, /e4.

BOEHMER

atbum

ad camrzov. Qu: 15. obf.5. cetad arz 181.

$. 55-

jri

g. CCCCLXXV.

Poena exafperatur, fi faepe 1),. aut *'crüdeli

modo aut /ucri gratia eft perpetratum cet,

|.1) Refert ad id etiam MxLivs ad sEvERVM h. ars

n

x

pof. 17. infanticidium in gemellis commiffum. -

At vide BoE

.

it1)

HMERVM aàd CARPZOV, TQI;M.

l o)

Obf. 2

/

| n

& CCCCLXXVL-

jUs

Mitigare poenam tradunt: a) fi infans prae-

maturus fuerit, vel agonizans occifüs fit 1),

b) fi poenitentiam, dum perageret facinus, te-

ftata fuerit 2), c) fi iuuenculae a vetula dolofe

perfuafum fuerit 3), d) fi mater partus dolo-

res fentiens ad latrinam acceíferit inque eam

partum eiecerit 4), €) fi violenter ftuprata in-

fantem a fe recenter natum enecarit $), f) fi ho-

neftiffima femina propter infamiae metum occi-

t

derit 6). Quibus in cafibus e/agium dictitant.

t

Vtrum fecundum zus comsume re&te, videant

jl

ali.

Omnis error ortum traxiífe videtur ex

falfa opinione, ac fi culeus poena maior. rota.

")

effet (S. 144. Scbol).

Mitüganda fi effet in his

TAl

cafibus poena, mortis poena non eft infli

g gn—

da, mea ex fententia, faltim non In 1is prouin-

ciis, vbi poena zzfauticidii ordiaaria gladius eft

i

- d

7)(S«

aE

4

354 Lib.H. qu.'XXX. de parricidiq, etc.

9)($.470). Hoc certum eft, eum, qui do-

lo malo patrem occifurus alium occidit in li-

nearecta non cognatum, non parricidii poe-

na, fed homi

cj1d1"1 : illa pl&:ïfce*ndum efïiE & (S.

Eï

152.).

10. SAM, FRID. BOEHMERI dif. d&iu/ia in

pawicidcz: iudulgentia.

Francof. 1761.

f

31) THESSAVRVS dec. 12. et I3.

CARPZOV. qU. II. n. 37.

If

23ERGER. in fupplem. ad El. iur, crim.

P. 5obt

126. xREss. ad art. 131. $. 3.n. l. Srólid)

I0

ton Srólidsburg 4lib. 2.$.12.10. CASPAR.HEIM-

svnc in progr. de poena marris iufautis [ui vecens

naii smortem ex propofio maturamis.

Ienae 1766.

X

Quoad partum zoz - vitalem , licet viuum editunr,

res clara mihi effe videtur, ob

.verba art. 131. £«bent

N

unb glibmaf.

2) IPEM qu. I8. n. 22.

p

Diffentit tLvpovricri i

n diff de effectu poeniten-

Á

ziae C. 3. $. 22. vide fupra $. 153.

3) sERLICH P. 4. concluf. 7.. " BBOEHMER ad

CARPZOV. Ql.-]o 180 Obf. 9.

dir

4) CARPZ, C, qu. n. 34. ibiqug BOEHMER obf. 7.

pri

5) 1pEM Conft. 3. def. 18. n. 89.

«

MYLIVS ad BEYERVM ar?. I31, pof, 18.

Qo

BOEHMER. ad h. arz. p. 583-

40

6) AVG. de LEYSER Sp. 611. m. $.

ob

7) BARPPRECHT. Confultat, 45. n, 108. feqq-

t

e

$) xDpzM Sp. Ó11, m, 8.

N

CAPVT

jf

ha

— Ó

355

i d

nl

CAPVT XXXL

l pot

DE

Ó

M

EXPOSITIONE INFANTVM, |

N

n

ii

EIVSQVE POENA.

AVG. BENED. CARPZOVIVS d& Z

n/imti'bus ,;-xpa-r

|fais, $ón SinoeleRinboern. — Lipf, 1697.

df

IEREMIAE ZANGII di[f. de expofirione infantusn eius-

NI

que poena. veteri.

Gieffae 1713.

FH

IOACH, CHRISTOPH. STISSER tt, de/iberis expofr-

u

titiis.

Quedlinb. 1718.

7

[tUn

MATTH, MVLLER--

1717.

. de expofuione. iig?qtuvn. - Alt.

LU

RVDOLPH. CHRISTOPH, HENNNE diJ. de expofizione

infantum ex . idea iuris naturalis,

anymm' a:que (g'f*rma-

ii

- i. Erf, 1756.

S.

i Zd

CCCCLXXVII.

Infans exponitur vel 272:20 owz'däna'z',; fiue

directo fiue indirecto, vel a/a4 inteztioge. Si

)

rius, vel viuus adhuc repertus, vel mortuus

eft. Si illud, f/uffzgatio aut quandoque sitior

poena; lihoc, extra Saxoniam gladius, in Sa-

xonia i parentibus culeus, in extraueis gladzus

obtinet. $i alia intentione infans expofitus eft,

iterum vel mortuus eft praeter intentionem ex-

ponentis, vel faluus inuentus eft.

Si prius,

YT

Juffigationi , fi

pofterius, z'e/ggatiani vel carcerz

locus eft.

22

Noq.

ss

i

356 Lib.1l.Cap. XXXI. de expofitioze ii:fäfltüü:,

zjfau. 152.-

dem

BERGER, C. l. p. 1tr.

rixckELTRHAVS Obf. g6.

U

REINHARIH ad 'CHRIST.VOI. IV, obf. 64.

$.. CCCCLXXVIII,

Animus occidendi cognofcitur ex circum-

ftantiis loci, temporis, v. c. hiemalis, noétür-

ni, et modi, v. c. fi infans in loco quidem fre-

quenti, fed olla inclufus, fit expofitus, vt a

praetereuntibus negligi facile poffit. — Res prae-

2

dpue ex circumftantus diiudicanda eft.

:Conf.xBOEHMER ad caRnPz. Qu. IO.

$.

" CCCCLXXIX.

Educatio infantis expofiti, nifi in loco quo-

dam fpeciatim illi fit. profpectum, incumbit

magiürami füperiori, non inuentori, non el,

in cuius fundo infans reperitur, nec fifto prin-

cipis, nec magiftratui inferiori, nec vniuerfitati,

AVG. de LEYsER Sp. 613. m. 5. 6. 7. 8-

Nifi res per legem prouincialem aut obferuantiam decifa

cft, non adeo expedita vidctur.

Conf. CARRAN-

N

*

[oj

FINCKELTHAVS

ZA tr. departzu. C. 4.

obf. 86. «estrüben i ben — reditl.

OSyebenfen 1.

Sbeil. n. 17I.

BOEHMER. ad camxPzov. Qu.

IO. Obf. 4.

CHRISTIAN GOTTL, EINERT dif.

de onere aleudi iufauzes expofizos,

Lipf. 1778.

g.ccccx.xxx.,

t

eitusqe poetia.

337

'€& CCCCLXXX.

- Infans expofitus praefumitur legitimus qui-

X

dem 1), non tamen nobilis 2).

1) l. 3. C. de iufant, expof.

17

KRESS. ad arz. 132. $. * 2..

AVG. de LExYsER c.l.m. 9, Ic.

ZANG. inciz, diff. $. 71.

um

C. 14.

n.

Zrdgefnep in — rribunal, neme]ïf P.5.;

2

s

J

! fle

Diffentit 1vs r. HENNING. BOEHMERVS in I.

DE

ECRSIVS3 db

tit. 1I.

$. II. ct S0EH-

r

MER. ad cARPZOV, Qu. IO. obf. 4.

2) Quod in Hifpania iuris effe obferuauit Cosem. iu

bem gegenmürtigen Quftanb ton GCuropa.

j Poï I-

G. 174.

CAPVT XXXII.

(

m

ymi

DE

1 Ei;

nriq

ABORTVS PROCVRATIONE .

ff

EIVSQVE POENA.

GEORG, QVIRIN, POECKXEL diff. de crimitie partus

.

P

abatli.

1684.

n

^ qo.»HIL.SLEVOGTII Í. potius KRESSII diff.

TTE

]enae 1705.

þd*c

|1

crimine abortus.

MICH.ALBERTI diff- de abortus noxia. ez nefanda pro*

Exfat in Tom,. IIL, Jaris-

j

snotiome.

Halae 1711.

gmd. medicae.

IVST.

M

Z3

358 Lib.IILCap.X. XXII. de abovtus procuvatioue,

xvsr.. HENN.BOEHMERI. 4

hu

vtekb, T. VI. .Exerc.

iff. de Xcae*de infantis in

fenf

foit

CHBR, LVD. LIEB ERKVHN dif. de crimine pro-

carati abortus. yalae 1772.

CA!

al

$.

CCCCLXXXI.

m

Vtghanc

(

doctrinam, ab Interpretibus miri-

fice obumbratam, dilucide explicare poffimus,

fül

n

praemittere nos oportet fequentes diftinétiones.

Foetum humanum in vtero conceptum,- a mo-

Con

r

méento conceptionis, vztam plautat f animam ve-

u

if

&etatiuam habere, facile concedunt. antiquic-

qu

res 1).. Sed quoad vitam Eumazat f animam

[

intelle&tualem diffentiunt, | Foetus igitur, refpe-

7

&u ad anzmam zntelledtualem habito, vel eft vz-

(it

uus, . aniinatus, T. formatuss vel nozdum vi-

d.

uus, T. inauimatus, aut potius goudum anima-

d

zus, i. nondum formatus 4).

Foetus viuus f.

Z

animatus' vel z0z- vitalis eft, vel vitalis.

Di-

fo

fünétionem inter partum abac&tum vzuum f.

fo

auimatum et noudum viuum f inagimatum aut

[l

potius zozdum animatum in ipfo iure romano

reperire non licet, cum ex principiis Sfoicorutns

anima extrinfecus, effufo partu, ab anima

Po.

mundi tanquam.vento infinuabatur 3).

üus origo huius diftin&tionis, ab aztizuiori-

Dus ICtir et Medicir agnitae, repetenda eft ex

dnterpretibusloci Exodi XXL, 22. 23. 4), ex iu-

re cazonico eiusque gleffa $), et ex G/offatovi-

Ws Interpretibur queiuris vormaui 6); necignota

eri-

gü,ha&ec di&ig&io in veteribus Germanorum 4

n

'atiam,

*eiïuqize poena.

VY.

finira

jus 7) Quamuis vero in ipfa diftin&ionecon- -

fenferint, de zermizo tamen animationis mira

lite n

fuit diffenfio 8). Inter eriminalis iuris Docloret,

CARoL! V, aetàte celeberrimos, vicit G/offae

ad l 4. D. de extraorZ. crim. fententia, quae,

nullo ad fexum refpeétu habito, " XXXX. diem,

5 Df

a conceptione, 4Zimatioxis terminum confti-

fimis

tuit 9). Noftrae aeratis Medici vnanimiter do-

ln

cent, animationem foetus ipfi conceptioni effe

AT

contemporaneam 10). Diftinctio foetus viuzin

Is

vitalem et zon- vitalem, tam in foro medico 11), —

iquic-

quam zturíidico 12), fandata eft, et dicitur fvetus

[/77]

vitalz'.r,guz' ob maiorem virium 12tegritatemetn-

fpe

brorumque et orgagorttm . perfectiouem atque folt-

tf

ditatem omuibus zumeris eatenus ia abfolutus

LU

efü, vt ad vitam extra vterum coutiuuandam

[À

— FAatalis antem foetus cenfetur

/

aptus exiftat,

Is

:

ab initio feptimi menfis 13).

Exclufio ergo

]

