
1696.

'ojïciales et [ubdfio: Rindcl.

DLXIII,

$.

Coticuffio inuoluit quemuis terrorem, minis

juris iniufte Incuffum, pecuniae vel alius rei ex-

n.

gorquendae cauffa. Minae iuris dicgntutqua

o

zu.rque oma.

41I

do quis au&orxtate publica fub fpecie iuris ab-

umur

vtaliquid extorqueat, vela praeftatio-

ne fe hberet.

Differt itaque a rapina aliisque

delictis,,

vim. externam atrocem defideran-

0 llj«

tibus.

1 1)

INTERPRETES ad tit, ff, de concuf[fione,

dens

adit

$. -DLXIV,

dden

Committi poteft a magiftratibus, eorum

!

officialibus et priuatis,

qui ab altero fimulatios

ne iuris fibi competentis aliquem ad contrahen-

h: t!

CCs

das nuptias, ad emendum, vendendum,

dendum, remittendum, donandum cet. cogunt5

vltra conftrutum filarium' aliquid imperiofe

exxgunt, milites fe fingentes,

alios vexant$

criminis commiffi delauonem fimulantes, ali-

quid extorquent, cet.

IIDEM cc. ll.

$ DLXV,

iA

Negotium, per concuffionem initum, nulli-

tate laborat,

et id, quod ablatum, reftituen-

1.

dum efi

Inía concuífio vero extra ordinem

k

nunquam mot t€ prunitur,

KRESS, ad art, 126. $. 4. * T.

Nec obfat cAmPZOV. qu, 9o. n. 66. fqq. ; nam cri-

mina contundir, quod ex eius infpectione adpareblt.

H

Delictuin enim, quod trattat, rapina eft, et minae,

de quibus loquitur, non funt iuris, fed fa(h.

nn

h

CAPVT

"

412 Lib. II. Cap. XLIF. de critn. laef.tnai.1n gen.

dl

*

CAPVT. . XLIV

DE

1

MAIESTATIS

:j

l

l

CRIMINE LAESAE

A

IN

GENERE

L

[

f

RE

vl

CRIMINE PERDVELLIONIS

IN

l

tum

SPECIE, EIVSQVE POE

(

XACOPR. GOTHOFREDI Zifcurf. biflor. adl ng.

[

C

Geneuae

qUIS

ad Legem luliam mau/iatz:

(j

1632.

GEORG. ADAM STRVVII dz[]' dc crimiue lac]'ae 1hdie«

ffatis.

Ienae. 1657.

NICOL. HIERON. GVNDLINGII /ngularza ad L.

lIul. maieflatis, ét de fü lentzo iu boc crimine.

Halae

PU

1721.

4

BARTH. LEONHARD. SVENDENDORFFERI Ziff. de

Mq

perduellione. Lipt. 1676..

n

Hs

I0. HENR, HOYER dz[ de poena perduellionis.

Re-

A

-giom. 17or.

Fra-

u

10. vàan BEVKER difl. de crimine mazejlatz:

?

neq.

1729. in OELRICHS T/aqfaur. 20u, Vol. II.

?

I

Ti

LEONH. LVD, MENCKENII diff. de crmzzneperrluel-

liotis eiugque poena.

Viteb. 1737.

NI

ü

$. DLXVL

M.

et crimine perduell. in fpecie, eiusque poena, 1 413

18« DbXVE:

Maiä/la.r vocatur fummum atque oiiuwe'quu;

ycy in qualibet republica imperium. / Quisquis

TÀS

igitür iubditorum aliquid aduerfüs füupremam

hanc poteftatem dolo malo audet, erzmez laefae

iarej

&EZ

atis im gemere commififfe dicitur. — Moli-

mina veroilla velin eo confiftere poffunt, vt

fubditus hoftiii animo aduerfus principem

vel ciuitatem, cui nomen dedit, aliquid ma-

N

chinetuü

p*

5

vel vtin eius contemtum et con-

tameliam folum quid füfcipiat, — Prius deliéctum

crimen perduellonis; pofterius. erzmen laefae

Jufse

snaieffatis im [pecie dicY confueuit, |Deillo,hoc;

ld

de hoc, fequenti titulo tra&tabimus,

Wt

INTERP gz rES de L. Iulian. Maieffatis,

t^. DLXVIL

[l

Crimen . perduellionis. committunt fübditi

d

aduerfüs maieftatem fuae reipublicae (S. 5 66.).

Itaque in Germania patrari poteft ab oz;zibus a)

[u

in Imperatorem; b) Regem romanorum et c)

Electores 1)5 contra ceteros vero zmperii flatusg

k

ab ipforum £aztum fübditis, quod crimen lacfae

fuperioritatis tervitorialis a quibusdam vocatur

f

2). Non verocommittitur aduerfüs Auguftam 3),

?

Principes appanagiatos, magiftratus fübalter.

nos, nobilesimmediatos ceterosque omnes, qui

"

maieftate aut füperloritate territoriali non emi-

nent; tituloram enim fplendor

non gR refPi;

ciendus,,

J

5 ï) ä;trï,

A

üt

414 [I,z'þ. fl. Caþ.XLlV 2 Tde erim. laef.3ai. 22 gen.

1) Anr. Bulla, c. 24. $.2. HERTIVS deyjhþeriorita-'l

fcit

ze zerritoriali $. 72. in Opufculis Vol. I, T. II.

fnat

2) ueRTIVS Refp.443. D. 4. BOEHMERad CARPZ,

HERTIVS C. 1

Qu. 41. obf. 6.

FRITSCH.de

3) sERGER. ineh crim. p. IIg.

Augufta rom. imperarrice eiusque iuribus c. 6. n. 5,

de «crimine

AWILHELM

LEYSERVS

laefae mai.,

$

I

xoENiG de Zrchimarefcballo Auguflae

5- 20 n. Iö

pum

Di

$.

DLXVIIL -

V. i

Crimen perduellionis committitur a fubdi-

1

tis ($. $66), et quidem fine fexus differentia

UIf

1), etiam ab integris ciuitatibus, Non vero ad-

1V$

uenae, legati, vafalli in id incidunt, quorum

tione

tamen intuitu in S$axozia ob Land[a

[iat"uiæ

frn

E

aliud obtinet 2). .

E!

inde

1) de LvpEWiG ad A. B. P. ,465'.

&6

Qorür

2) BERGER, Cit. l, p. 122.

b

$. DLXIX.

»W,

- .Crimen perduellionis hoftilem animum de«

du

d

i

fiderat (S. 566.). Itaquein id incidunt, qui ne-

cem Principi meditantur; qui hoftes reipubli«

Qu

cae concitant, eosue iuuant quocunque modo 5

Qs

qui, ad faciem reipublicae immutandam, tur-

&

bam fceleftam excitarunt; qui de nece eorum,

((

qui Principi funt a confiliis intimis, tempore,

Q

quo tranquillitàtem curant publicam, confpi-

hi

rant: quod vltimum erzmez. perduelliogis obli-

fufs

quae vocant i. Caeterum fola machinatio

dü

ET.

!

I

.-et erinine perduel. z'nfþecz'e, eiuquepoeta. 41g ——

r

ficit, ideoque folus conatu

l

*

s procrimine COnfu;ri.

mato eft 2 ).

LAMMG

L

I) ENGAV, h, t. 5 487.

4

"H d

2) Aur. Bulla c. 24. $. 3.

D 5.

*

$.

DLEXX

^ Wii,

if

Prodiit poft varias et fatis acerbas qlgrþin;cil..

pum romanorum de petduellione leges ARcA-

Dir et HoNoni: Zuguflorum . acerbiffima lex -

Ü

V. C. h. t. non atramento, fed fanguine fcripta,

1

ib

"

entd

Canorvs IV. in Zur. Dulla c. XXIV. adopta-

uit feueriffimae huius legis fanétionem: c4no-

at

i

urfl

Lvs vero V. in C. C. C. art. 124. eius difpofi-

tionem poenalemadauxit magis. Quae fi con-

n

ferantur leges, fequens huius criminis poena

inde patefcit, a) vt perduelies mares in quatuor

fecentur partes; feminae culeoinfuantur; b) vt

eorum memoria poft mortem damnetur 1); c)

bona publicentur 2); d) infamia ad ///;s, non

filias, naturales 3) primi gradus tranfeat, iique

i

ab omni honore, titulo et nomine paterno ex-

li^

cludantur; e) vt filii eorum ab omni cuiuscun-

bli

que hereditate arceantur; filiae vero ex here-

0y

ditate materna legitimam habeantíaluam, immo

tül

et quartam partem eius, quod vxor ea a mari-

j

to accepit lege, vt quam diu viueret, vfumfru-

J

&tum haberet, mortua ea, liberis reft

.

itqeretur.

l

Vxori dos falua manet,

l

L5:6. h t.

ul

Aur. Bulla c, 24»

d

| c. C/.Cd

at

41 6 Lzb II. Cap.XLIV . de mm laef.12ai. 22 ge(z.

E

'C."Co C- aït- 1240 1

-LVDE'WIG CL

2

1) Quomodo in idfit, refert de -

P. 124-

)

fi aduerfus Ini-

2) Et quidem bona pubiicantur omnia,

eratorem, Regem romanorum aut Eletores perdu*

ellio patrata eft.

Si vero aduerfus. reliquos fta-

j!

tus a fubditis ipforum commiffa eft, bona tantum in

o territorio fita publicantur.

In vtroque vero ca-

fu a tempore deli&ti commiffi, non dic latae fenten-

tiaec.

C

A. B. C. 1. 5. g' Is—

s

'"MENCKE in ci£, diff. $. 17.

teq

p í

Hc;c dubium olim &rat, vtrum bona perduellium:me-

ümr

diata fifco regio cederent ,

an territoriorum domi-

Go

nis, quod tamen in horum gratiam decifum eft in

Türat

Cagitulationibus | Impcratprum.-

qu'it.- Leopoid.

lr

art. 23. -

$

Quf

fiion

ä) non adoptiu69. Caeterum nil int'erc('r, fint ante

WILLENBERG,

àut poft commiffum crimen nati.

lat

in diff. de femina criminis laejae maieffatis vea $. 45.

."Vtrum vero hic rigor in Germania agnitus? quidam

Mitz'(g

dubitare volunt.

BOEHMER.2ad CARPZOV,

, (

bm

Ql 41. Obf 7. mrmrTIVS in cit. diff. $. 72«

Ttüs

DLXXL.

3

g.

Quan

Socii huius criminis funt, qui perduellio-

1)

nem mandant, coníulunt, iuuant pro concio-

ne laudant 1), perduellem ex carcere liberant

2), atque perduellionem non impediunt, aut

quum fufficienter probare talem poflunt, non

ä

reuelant 3. Hi quidem, ex legis difpofitione,

eadem, qua perduelles, poena adficiuntur 4).

1) de

]

etcrimine perdz;e!! i fpecze,em:gzieþoew. 417

p

I) de LEYSER Sp 548. m. ]8

6 Cl

2) IDEM C.

ln s.

Á

3) Prout contra GvNDLINGIVM

egregie: monflrat

I5 I

Ava. de LExsER c,, L m. 5.

6. 7. conf.

BAYXe^

erdi:

ILIVM in dzfizonawo art, LOUIS *(I. 11t. M,

3

4) "uD i. 24 $. 19

um m

«00

$.

DLXXII

[enith

Cejyizt omuis poena,2) fi perduellio i xmputau

nequit 1); b) fi visa principe, non vt princi-

1 It

pe, fed vt hofte et priuato imminens,

vi repel-

litur 2)5 c) in correo, qui in exordio initae fa-

Jortie

[l i

&tionis ftudio laudis acceníüs, ipfe prodidit con-

7

lurationem, quem praemio et honore conde-

corandum voluit CARoLvs IV. 35); d) 1in eo,

qui fero quldem incognitis tamen adhuc con-

at

filiorum arcanis, ea Païefedï, qui it?dem abfo-

Mi

lutione et venia dignus videtur CAROLO 4).

l

jdum

Mztzgatm vero ex cordatiorum feritentia a) in

eo, qui folam perduellionis fcientiam habuit;

n

b)ineo, qui perduellionis . obliquae (S. $69.)

yeus eft,

ita,vt vltmum fupphcmm fufïic:at,

quandoque exafperandum 5).

lll«

1) OXtruben in ben veditl. Slïebenfca 1. SD.n. 26.

(

2) ava, de LEYsER C. l. m, 12, et 23

n

3) in A. B. c. 24. $. 1I.

a

2 c€1

yun

5) CARPZOV.qu. 4I. n. 96.

i

de LvpEWIG C. l. p. 413-

LYNCKER Refp. 137. n. 25.

d

S. DLXXIII

I

——

1

418 Lz'þ.:;l. Cap. XLF.dt crim. laef. mai. in fpecie,

b

Di

s. DLXXIL

'Singularia in hoc grauiffimo delicto plura

commemorant Zzterpre:et, quorum plurima ta-

men finguntur magis,

quam legibus ftabihun-

tur

Sunt potiora, a) quo

d quiuis ad accufan-

dum admittatur; bj teftes inidonei probentur ;

l

c)abfens damnetur; d) mortuus accuíari pos-

ic

fit5 €) nulla adpellatio aut defenfio concedatur;

4tQ)

£) intercedens pro perduelle fine venia notàbi-

lis fit 1).

Cetera recenfet et diiudicat cAsPA-

[is «

RVS à RHEDEN 2).

del

hu

U8) A. B. c. 24; $. 5..

Is

2) in diff. de iis, äuae/ in crimine laefae maieffatis occur.

vuni fangularia.

Bremae 1717.

]

CAPVT XLV.

Toüon

hx

bE

Ua

Q

CRIM—INRE LAESAE MAIESTATIS[

ni ;

Qu

IN SPECIE, EIVSQVE POENA.

9Q

^AvG. de LEYSER de maledi&is in Priäcipem.

G

$. 569.

It

al

$.

DLXXIV.

las

Omne id, quod fubditus in Principis fui,

du

qua talis, iniuriam tantum fufcipit, erimez lae-

ae tnaieflatis i fpecie dicitur (S. $66.).

Dixi,

-

e[pecie,

eiusque þdena.

419

Diq:i,l qua mlz's,-noh enim omnis/ iniuria COtlltfafptin.

Cipem eft crimen laefae maieflatis in. fpecie; de

plur

LEYSER C,l. m. 7. 8. 9. Addidi deinde zazzum;

3 (à

dantur enim conuitia in Principem, quae in cri-

IliBr«

20en perduellionis incidere poffunt. :

14.I5. 16.

':FDEM c. l.m,

un.

$. DLXXV.

n

1 p

Iniuriae diuifiones etiam adplicari ppfiiinf

at

ad crimen laefae maieftatis in fpecie; vt itaque

d-

atrox et non atrox, immediata et mediata, rea-

As

lis et verbalis cet. effe poffit.

Caéterum. hoc

delictum 24 245 et z2 eo* committi poteft, ? «ruj.

éus ec n quos perduellionem paua

Inus.

"

ri poffe Vidi-i

Q

d

usg

f. DLXXVI.

: Qtiunpqhe crimen laefae maieftatis in fpe&iä& |

iniuriam in Principem contineat ($. $74.), faci-

le exiftimandum eft, eius reos effe, a) qui con-

uitia non feditiofa in Principem euomunt; b)

carmen famofüm in eum conciplunt; c) impe-

T

rii poteftausque fibi concreditae fines excedunt;

l

d) iura. maieftatica fibi iniufte vindicant. atque

exercent: vtpote, confeffum et conuiétum e

(j

carcere dimittendo; monetam probam fine iu-

re cudendo ; priuatos carceres habendo; veéli-

g3lia noua imponendo cet. e) item,. qui colla-

tas ab eo dignitates vilipendit; f) faluum con-

—

; mt

ducttum conceffum fine iure fr-angit.:ä

j

BOEHMER. h, t. $. 77-

ENGAV, h. t. $. 477.

p

| s. DLXXVIL

D,d 2

um

Y

,

420 Liä.ll.C&p. XLV.de eritm. laef. mai.in [pecie,

tiatu

DLXXVIIL -

mgä

S.

.

CatC

Q

uum iniuria fine dolo non concipiatur (S.

pOQV

vt crimine laefae maieftatis va-

370); fequitur,

qua

cent, a) dui aliq

uem,-quem Principem fuum

Qu

non eífe crediderunt,

iniuriati funt; b) qui li-

iufte

bertate iocandi, quam fibi conceífam efíe;

putarunt; vfi fünt 1).

1)v—de LEYSER 6 1.5mi a5

$.

DLXXVIII.

Apud Romanos fab malis principibus ünguï(af

«e et vnicum fere hoc erat crimen eorum, qui

crimine vacabant 1); fed mitioris ingenii prin-

$1

faéta, nec lubricum

cipes nec quaelibet leuiora

linguae tam fàcile ad poenam trahi paffi funt 2).

H

Vnde digniffima magno principe vox eft, quae

occurrit in l. vn. C. ff quis Imperatori Nmalm'z'f

á

H

xerzt.

Dicatur de fan&ione 1. vn. C. f quis Imperatori ma-

m

I

-

2

ledixerit.

AVG.

de LEYSER C

3.

ANTON.PEREZ in Comsmment. ad *Coód. h; i. pgek

comin, in h. l.

FEREHER. verifum. M. 9.

REIN-

HER-

HARIH. ad cnmrisr. Vol, IV. obf. 72.

Tivs Opufczul Vol L. T. IL p. 236. G. F. HAR-

PRECHT Dccif. 34- n. 6.

i) PLINIVS ih PANEGYR. Cap. 42-

-

á

2)l4. $.. l. 5. pr. $. 1. 2.1. 7 $. 1. 2 ff.h t.

l

(

$.

DLXXIX.

urpiïan-

'APud nos pro modo deliéti et circ

tiarum

—

Bd

[

tf

tiarum. raïiöne varie pühituf, . modo caþite,

»0do fuftigatione, modo relegatione, modo

Carcere,

Ad

liberos vero nullo modo haec

tur(S

i

5 Và

poena porrigitur, nec coufifatio; nec cetera,

füüm

- quae ih grauiffimo perduellionis crimine oc-

u Il

currumt fingularia, hiclocum habent.

"

")

ile

CAPVTV, XLVL -

DE

DELICTIS MONETARIIS,,,

h

lg.

? (Ui

EORVMQVE POENIS. -

1

SAM. 'STRQK diff..de femeratoribus iuris monerandi,

li

dv

J

ünt

PAVL. IAC. MARPERGERI dz'j]', dc'monäta, cuius

qWC

fülfa ümirario ordimaria poena viudicarur, Lipügc

li

jl

3743.

Y

10. RVD. ENGAVII xdij]. de delilis smouezariis. Yem.

1750.

UM

xivspEM di[f, de falfo numario, et fo

lo et cum vfim-'

"

ii

pauioue iuris 7ïzonetandi comiuntio. lenae 175g.

RELN

HER

$. DLXXX.

EAR

Violatio moralis legum monetariarum poe-

nalium Zeli&lum audit sogetarium. Omne deli-

&tum monetarium velin fa/fum, vel in erzmezn

M

laefae anaieft

p

atis in [pecie, vel qinjvtmmgu'e in-

cidit.

/

"

ENGAV. h. t. $. 523.

f

anm

"

S.DLXXXL

pomeo

412 L'z'lä. lJ. Cap. XLF 1. de deliclis mouetariis,

S.

DLXXXI.

[

Falfung circa monetam folum committunt,

3) qui iure monetandi gaudentes ex. reproba ma-

teria aut pozdere legittmo , |quod /igam vocant,

J'uperbaábito cadunt; b) qui fub alterius princi-

pis nomine numos cudunt; c)quia principe

quodam cufos tüingunt, - radunt, quouis modo

corrumpunt; d) qui monetam grandiorem re-

flant. — Quo tamen non pertinent, qui in me-

B

moria

d

m rei cuiusdam numos, Sytbaillen, fg;-

mant,

Y

füm

Va

R, L 1551. $. bafin, et 1559. $. tvit. tbollen, ct

$. toir orbpe:ï. R. I, 1571. abet oamit,

duré

cudt

[

DLXXXII.

S.

(H'gf)

: Crimen laefae maieffatis in [pecte committunt,

dam

qui iure monetandi zeffitut monetam materia

um

qu

€t pondere probam cudunt,

j 1

C. C. C. art. 111. ibi: pbet 4ud) oDne þabknbe

a

Sgepþeit mfmgrtc.

"s

r

DLXXXIII.

l

tani

$.

Qud

Ftriu:que rei fant, quiregaliiure monetan-

di deffituti. reprobos cudunt./ numos frb ligae

J

w

probatae nomine, et clufos expendunt.

C(?W

l:

$. DLXXXIV.

[

Aureifint numi autargentel, maioris aut

minoris valoris, fiue moneta zzperiulis fiue pro-

Uinciali, nihil intereft,

Edifi,

L

413

Itf

eiusque þOeniJf.

Edi&, inonet. 1559. $. 169.44 Rec. Tup. d& 1570

$. 120. feq4..

Sc HM(AVS—S. in comp. iur. 'pqubl.

n

lib. 2, c. 9.

-

It

am

STRYK, C.

diff. c. 3. $. '8.

X

ENGAV. Cit. di[]. $. 37.

BOEHMER. ad CARPZ,

FI1rlCI

KRESS. h. t. $, 1I. vid. tamen

Qu. 42. obf. 3.

ücipe

»EYER ad art. IlI.. pof. 8. fe44.

'BERGER. in

nodo

f —Iuri:pr. cerim. p. 72

TO f«

[ m

e

$. DLXXXV.

d

r

CaROLVS V; fres deli£&torum monetario*

rum fpecies commemorat, fequenti modo poe-

nam determinans: vta)zezeconcrementur, qui

d

iure monetandi deffituti numos reprobos vel ipfi

cudunt, fignantue, vel. menfam falfae monetae

avgentariam exercent,. alioue modo in aliorum

It

damnum dolo malo expendunt ; b) ar/itraria

em

corporis ad//ic/;ua aut pecuniaria puniantur, &)

qui monetam abradunt, qu

oadpondus minuunt:

m

B) qui iure monetandi fitut; probos numos

cudunt; y)qui aliorum monetam refoluuntaut

in deteriorem monetam mue

reflant, atque

tant; C) ffatus imperii,.

quorum. confenfu falfa

iure monetan

cuditur moneta,

di priuentur;

A

id falfae monetae crimen, cui

d) ii, qui, ad

jt

poena ignis ftatuta

eft, patrandum, domos fuas

commodarunt, iis priuentur.-

Denique 6&) qui-

uis hoc deliétum denunciare

fub poeþa qbliga-

tus eft 1).

J

Al«

C. C. C. art, I1I. ibique mram»xs*r'zs.

Dd 4

'15?0

424. Lz'ä. "j Cap. 'XLwV I.dg delitlis mwätaiii:,

'I) Edifl. monet. d& 1559. $. 163. Edi&hum &a

effe

qu:eum

de 1759. in AGis mqætar. F:»"mzcofzzrz.

t€.1

DLXXXVL

f

r

5.

Praxis poenam fic ordinat, vt .À) poena

iguis folum dictetur a) ei, qui iure monetandi

deflitutus falfos smperiales aut prouizciales numos

cudit.et expendit; b) ei, qui in focietate cum

fabricatoribus eft; et expendit 1).

Inualuitenim

interpretatione et vfufori, vt poena ignis, in

falfi numarii reos iuftiffime ftatuta, contra men-

tem legislatoris eludatur, - atque fi adhuc infli-

gitur, non facile tamen in viuos, fed poft gla-

dii fupplicium : in cadauera occiforum exercea-

tur 2)5 B) g/adii poena maneat cos, 3) qui fal-

fos numos íolum cuderunt, non expenderunt

3); C) qui prizeipis, non- ftatusimpern, fignum

monetae, quoad materiam reprobae impofuere,

peu

od

a arbitvavia

eamque expenderunt 4^; .C) po

infligaturiis, a) qui, iure monetandi Zeztutz,

monetam pro/n cudunt 5 ) b)quiius monetan-

di habent, fed monetam 'corrumpunt; c) qui

exiguam quantitatem formant et expendunt 6);

d) qui extra actum cudendi auxilium ferunt 7);

€) qur tondent, radunt, tingunt, auro obdu-

cunt, grandiorem reflant, refolüunt, exco-

quunt, chryfulca mutilant 8), nifi pecunia iu-

ftum ac legitimum pondus excedat 9); £) qui

folum fcienter expendunt, fine concurfu in cri-

mine 1pfo cet.

Hoc certum eft, in poena ar-

bitraria determinanda ad damni dati grauitatem

eífe

ä

N

ttjf

eitsque poenas.

415

TLT

effe refþmcndum, quod tunc eo magis verita-

te nititur, fi fo/um falfum cvimen mowme Con-

ftituit.

poenz

KRESS,

BEYER.

et LVDOVICI

ad h. a

M andl

BOEHMER, h. t.

$. 337

et' ad canPZOV.

uLmJS

Qu. 42.

& Q

1).CARPZOV. qu. 42. n. 66. 85 87 feq n. 92.

t

99. feq.

Tis, I

Bu

2) AvG.de LEYsER. Sp. 618, m. f. 2.

3) BREYER, h. arz. pof 5.

du

h

J CARPZOÓYV, f q. y. "

Ctuube in ben redytl.

o j

S5ebenfen 1. Zp. n. 13r.

171 æ.

5) sTRYX, in P/f. mod ht 8. .

lil

6).rTHEODORICI C,

aph. 2

WERN«

rünt

8

n. 33.

HER. P..9. óbf. 200. add. Stwben in ben tedytl..

Urn

SSebenfen 1. $D. n. 125.-

d

J

7) vid. WERNHER. T. II. P.

9. obf. 2ot,

a u

9) Ord. monet. 1559. .. 161. K LITS70. $& 143.

11l

j

Longiorem catalogum horum falüficatorum fiflit

"U

onnl

KRESS.

h.

&FtT.

$

9. feqq.

REINHARIH ad

"N

! cul

cHRIST, Vol. IV. obf. 76

[

/i

9) cLASEN. ad h, arr. n. 3

n

)!

d!

$. DLXXXVII.

X

Mitigari volunt poenam,

a) fi quxJ mone-

u

tam £lfàm in ludo expofuit 1), b) fi alüis fcien-

Qu

tibus vendidit 2); c) fi quis prinapis extranel

WE

effisiem monetae falfae dedit 3), cet.

| df«

m

KRESS, C, l, ENGAV. h. t. $. 531.

Dd $5

ï/ K 14«

dfe

S

u d

416 Lz'þ. II. Caþ.ïXLVII.- de;w' puþlz'ca

-

X) KIZZEL de iure monetatidi, p 473- n. 45*

.,2) de WERNHER P. 9. Obf. 68.

tus, Q

.. 3 ) FAgvzov. & q. h. 71i75.

f

i p

S.

DLXXXVIII.

])1

Confï('catiö domus, falfs numariis fcienter

Yis

(

ad cudendum commodatae, nullibi fublata.eft,

& !

ideoque reéte adhuc dictatur r). — Caeterum

falfos numos territorii dominus fibi vindicat,

non tamen omnia bona fifco cedunt 2).

-3) ENGAVY in De"cif.; P.HLdedi $.* 0 2 FRÜLICH

Y

ad.C, C. C. P.23. pag. 96. m. 9.

Nec obfist

mitt

BOEHMER. in Confulr. Decif. T. IL, et.P. II refp.

VIS (

1196. n. $. rationes enim- dubirandia decidendi pro-

é

2

] quod

be diftinguendae funt.

paum

3) R.1.1576. $. 75-

u

KRESS. C. l. $. vlt.

quiy

] pl

BOEHMER. ad caARzPzOv. Qu. 43. obf/. 5.

üm

&m

'. CAPVT XLVII.

BEU

DE

a

: VI PVBLICA ET PRIVATA.

*RIE.GEISLERI diff. de vi pzlblica e priüith. Lip-

kfin

fiae 1676.

J0. HENR. FXJEVLTZ diff. de vi publica et priuata. Árg.

fa!

1706.

ad

EU

AVO, de LEvszER diff. de vi publica.

Spec. 590.

E£IVSDEM diff. de vi priufzm.vSpcc. 534-

i

e *

XXXIX.

et priuata,

427

)l

E DLXxxX!

Fir definiente ICto 1) eft maioris rei impe-

Si mauis, definias

tus, qui repelli non poteft.

vim per coactionem, que facto externo fit.

I) inl. z. et 2. fl. äuod metus. cauffa.

(rente

Vis diuiditur in ablatiuam, turbatiuam,' expulfiuam,

hi dl

compulfiuam, offenfiuam et defenfiuam, dcquarqm

Ja(eti

víu in praclectionibus dicendum.

Idl

4

DLXXXX.

$.

QLICH

asub

Vis eft modus, per quem plura delicta com-

q

mitti poffunt.

In iis autem delictis, in quibus

rl

vis occurrit, vel vis eft illud praecipuum, ob

2

quod id delictum tale eft, vel non eft praeci-

uum illud.

In poftteriori cafu delictailla reti-

nent fua nomina fpecialia e. g. rapina, furtum

quaiiücatum cet.

In priori cafu vis conftituit

peculiare deli&torum genus, de quo hocloco

Eftque hoc fen(u c7* deli-

exponendum eft.

étum, quo lae

ditur. fecuritas publica per vim

illicicam.

L

MEISTER. h. t.. 5; Se

$.

DLXXXXLI.

Vis eftvel publica, vel priuata. , Vtriusque

lir

fines tam curate in iure non funt diftinéti; 1Cti

L

tamen eos hoc modo regere adlaborarunt, vt

ad publicam omnem referant vim, a) armis;

aut b) a perfona publica, poteftate fua abuten-

iMi-

te; ag; c) períonae, publicae, dum fuam lqeg

me

J

i d

4:3 BLzä II, Cap. XLF. il:, de vi publica.

me exercet potäi'cateni; aut d) n loco publico

Omnibus reliquis vis

vel priuilegiato illatam.

fpeciebus, quae fpeciati

m in legibus ad vim

vim priuatam ineffe

publicam non referuntur,

fiatuerunt, v.c. dum quis vi aliquem de pos-

(

feffione deiicit; dum quis fibi per vim ius di-

Sunt etiam

&t, vel debitum vi extorquet.

quàedam vis pub

licae fpecies nominatae, quo

referuntur erimeu f

radae pacis publicae, obfeffro

viarutn, cyimen raptus, ftuprum violentum,

iNTERPRETES ad tit, Pand. de vi pullica et

priuara, er LEXSERVS in Med, ad Pand. Spec. 592

4

$. . DLXXXXIL .

-Söd hodie non adeo de regundis vis publi-

cae et priuatae finibus 1

-

aborandum eft. Poena

is, fiue publicae, fiue pri-

enim culuscunque v

.

uatae, quae in nom

H

natum delictum non abit,

M

b vim atrociorem

üer

arbitvarta ef, quae tamen o

ad vitimum fupplicium crefcere poteft.

Vim

faciens laefo non folum rem ipfam acdamna da-

t2; fed pägterea*ïucrum interuerfum, rf:ftituit.

li

CARPZOV.' QU, 40. D. 7-

qu

cOLER. P. L. Dec. 155. n. 16,

ANT. MATTHAEI

Qu

dc XCi*ifll!in : ;- 48- titc 4-

f

ceap. 4-

u

AYG. de LEYSER, cit. Spec. 594. . 5.

p

- CAPVT

-.—-——-Sv?,b--————

rerctecoméb n

419

pulliy

CAPVT:. XLVII

QUIS V

al m

I

DE

9

CRIMINE FRACTAE PACIS PVBLI

d

CHf

CAE ET DIFFIDATIONIBVS

£, 00

EARVMQVE |.POENIS

[ /)'zj !

Ill

I

/CHR. PELLERI diff. de diffidationibus. Alt. 1658.

10

BARTH.LEONH. SVFNDJ:NDOERFFERId/j] d'*(lz]j'z'

n

. dationibus.

Lipf. 1676.

AVG. de LEevysER dif. de dzüdatzom/')m

thcb.

1733. Sp. 553.

Dl

DLXXXXIII.

Jena

E

]i

W

Pax imperii vel eft profaza, $etíanb. ^ Stite

g,

$6e; vel re/zgmfa ;

Der Seligions «(Srtebe.

Vni-

Jgrer

uerfa imperii rnembra vtraque obligat.

Vm

DLXXXXIV

ul

$.

fil

Qui has imperii fancliones violat dolo ma-

Eft

lo, in erimen fra&iae pacis. publicae incidit.

autem crimen frattae pacis publicae deli&tum,

uo ciues imperii noftri coadunatis hominibus

tla 4

fibi haud fübiectos dolo malo iniufte adgredlun-

tur vel opprimunt.

$. DLXXXXV.

Facile itaque mtelllgltur, ad crimen fra&ae

WT

pacxs publicae requml violentiam atrociorem,

per

RUs

430 Lib.II.Cap. XLF. Ili. a';'Axcrz'»m. fr.pac. þuäl.

per quam fecuritas publicä vel exercitium reli-

qUO

Non itaque.füfficiunt verba

pot

gionis turbatur,

aut fermones, fi a pace religiofa discefferis,

7

quae etiam verbis, fcriptura et piétura violari

"

pote& I).

c

1) L. P, W. art. 2.

$. DLXXXXVI.

eti

. Requiritur II. vt vis inferatur coadunatis ho-

fre

lice

minibus; iraque non committitur ab vno ho-

mine, nec ab iis, qui fine vlla deliberatione fe

Cort

Is

con['ociar,l;nt Phe

Ing

1) MEVIVSVP. L dcc.( IO5,

-

$. DLXXXXVII.

Vis inferatur III. non fubditis; ergö in hoc

crimen non incidnnt: magiftratus de facto vim

inferentes rj ; multo minus Principes, ciues

i

fuos milite colle£to coércentes, ne quidem eo

Chra

tempore, quo de fübiectitia qualitate dubi-

jrii

tatur.

Yut

ts

1) sTRYK. defado iudicis de fatio,

Qu

$. DLXXXXVIII.

. Quum IV. vis inferenda fit iniufte et dolo

malo, patet ratio, cur huc non pertineat vis

defenfiua 1); nec violentias ex controuerfiis vi-

cinorum ortas ex his legibus iudicandas effe,

ex

quia plerumque ratio probabilis adeft,

quo

—

qui -

et diffidationibus, earumyue poenis. t

m rel

quo eiusmodi fa&tum excu

It ver

poteft,

a

fari, quodämmo/dfi

ceffri

1) GAIL de.pace pub]. lib. I. c. - 16/:n. 18.

viglr

- J de.LEïSER Refp, I9, n. 31. R. 179. n, 19,

$ "DDOOUUIE.

Ad crimen fractae pacis publicae pertinent

et hodie Z/fidationes F. bella. priuatorum olim

qts l

frequentes; ob grauiffina tamen, ex eorum

00 3

licentia. in. rempublicam

redundantia , in-

n f

commoda poít varias imperatorum conftitutio-

nes demum in R.

x

L 1548. 1555. 1594. plane

in exilium aéctae.

DATT de pace publica lib. V. c, r.

M

$. DC.

Q yxm

Reus criminis fraCtae pacis publicae praefenr

(

capite plectitur; aZ/ezs in bannum imperii de-

:

claratur, omnibusque iuribus, actionibus et

priullegiis ab imperatore conceffis priuatur 1),

Status imperii, eiasmodi turbatores non punien-

tes, in poenam 2000 auri puri marcarum inci-

dunt 2).

1),R. L. T521. tit. 0ot Canby Grrieber.

U

C. C. C. arr. 129.

t Vs

veg) R; E. 1495. tit. 3. g.

j

vll

Zanofrieoe 1548.

j J

28

Daltem,

m fvie bev S/anbfri'eb— 5u

T

qUO

s.Dc;.

m

432 Lib. 1. Cap. XL? 1. de crim.,ä'. pac. puäl.. :

$. DGL

L

. Poena fociorum ex generalibus principiis

L

haurienda eR.

I

$.. DCIL

li, qui damnum minantur, eiusque execu-

tionem probabilem reddunt vel litteris fignisue

X

diffidatoriis, $utd) orbent[ic)e 2(6faguug unb 3ez

fiobung, veleo, quod in loca füfpeéta abeant,

atque fe eiusmodi faripae hominibus iungant,

vnde ad minas exfequendas opus. et auxilium

s

fp

erare poffint, pro veris diffidatoribus, íanbe

D

gming

et, habentur, atque poena g/zZ7 adf-

"r

ciuntur.

- ]i vero, ani damna quidem minati

funt, fed animum exequendi dictis modis non

iv

prodiderunt, cautzogem de

zon offeudendo, perz-

fipi

pignora vel fideinffores praeftare tenentur,

quam donec praeftiterint, carceri includuntur.

Q C. CG-arr. 128.

iun(to art. 176.

Dicendum hic de fan&iomi

bus, quas plures imperz Cfr-'

CY

culi fub. titulo.:- $DónalGanction unb 23eroronung

.

Dise

ipiber ba8 fdjáblicóe SiebsQtaub unb Sigeuner, foa

Paun Oerenlofe SaunerSSilofdügert, oud) müffig

Wi

unb lieberlid)e — S5ettelgefinbel . condiderunt. Ad

n

ciusmodi fan&iomem. viriusque circuli rbenani óe. an«

jilluffrauit

Tür

no 1748. commentatus

eft,

camque

FRANC.IVST.KORTHOLT indiff.de iuffitiaer pruden-

zia poenarum in fanciione !poenali noui[[ima erriusque

FRIDe

eirculi vbenani,

Gieffe 1751. Adde 10.

MorGLrNG, diff. de circularibus ediiis contra per-

fMl

[o(zas palames, — 'Yubing, 1740.

CAP-

" hl!l?vl

433

| C-äAyPVT XLIX

Ts

DE

OBSESSIONE VIARVM,

OCC*

EARVMQVE POENA,

gnisue

n

XOACHIM. N'ERGERI d

1670.

/

iff. de 'obfe.üïone vige. lenae

?

db

IO

GEORG. suvzowxxs d.

ifj.. de obfeffione. itineris.

mganf,

Ienae 1670.

xiuom

Óaf

^

U

$.

DCIII.

li«

Objeffo. viarum eft fraudulenta alterius in

inati

via pubiica exfpeétatio cumanimo laedendi con-

Don

iunéta. Itaque hoc delictum facile a latrocinio,

g

rapina, ceterisque . deliéüs diftinguitur.

D

MEISTER. h. t. $. 1. 2.

Yi

$. 1 PGIV

Obfeffio viarum pleraque delicta antecede-

re poteft.

Itaque feri poteft praedae facien.

r

tf

dae, aut occidendi, aut vulnerandi, aut libidi-

"m

nis extinguendae, aut verberandi cauffa. — Pro-

prie tamen ii vocantur 9/8egefagerer, qui prae-

nütïhfü

dae caedisque cauffà vias obfident.

, Reliquo-

)v m

rum facinus SBormarten, J(ufpaffen dicitur.

(irn

KRESS, ad art. 129. $. 4. * f.

',"/ltiill'

u

5.

DCV.

RD

- Qui praedae facilitandae cauffa homines ob-

] peï

feffos vulnerare aut plane occidere voluit, g/2-

J

Ee

dio

1]

N i

434 LZ[' T -'Cdli-x L. de praecipuis g;zi?us dam

dio punitur, ob föfam obfeffionem. , Quae poe-

nà et iufte extenditur ad eum, qui pecunia con-

ductus grauiffima laefione adfecit clanculum et

dolofe alterum in via exfpectatum.

Qui au-

tem vindi&ae cáedisque [olius cauffa, aut petu-

lautiae ergo vias obíedit, pro ratione admilfi, re-

legatur, aut fuffigatur, aut mamus ipfi üöfaindg'-

zur. Capitis autem non damnatur, nifi homi-

cidium fimul commiffum fit.

BEIER. adarr, 126. n. 6.-

KRESS. ad arz, 129. $. 4- p *

| iþïäjg,xc excitati,

lof (

CAPVT L.

m

E

DE

L

PRAECIPVIS. QVIBVSDAM VIS

PVBLICAE SPECIEBVS -

net

J

INNOMINATIS. .

du

tloi

$. DCVI.

h:

Dantur quaedam exflantiores vis publicae

fpecies, quae in erémen fra&ae pacis publicae,

aut oiarum obfeffiouis, at quoddam nominatum

deliéctum proprie non incidunt, quibus tamen

interdum fpecialis denominatio accefüt, Sunt

fere eminentiores hae;

hu

Y

[

At

435

vis pullicae f[peciebus infzomifzkfi:.

t p

la 0f

À.

lum q

DE

V

Jil d

.[ pftu-

Jf rt

SEDITIONE, EIVSQVE |

Lid-

POENA.

Tony.

AND'R.» MYLII diff. de feditioue. Lipf. 1682

CHR, WILDVOGELII dj

1714.

L d? zumulibus, Yenae

$.

DCVIL.

- Seditio f. tusnultus eft concitatio turbae do-

lofa ad contemnenda 'euertend

iuíffa facta,

k,/auc m

agiüratus

Cf C. C. arz. 127.

Y

$.

DCVIII.

Poena eft varia, pro circumftantiarum va-

rietate et modo effectuque delicti : vtpote, g/a-

dius, fuflsgatio, velegatio cet.

Quae poena mi-

tior eft, fi

probabilis tumultum excitandi caus-

(ä adfuit.

(03

C, C. C. ar?, I27. ibique i TERPRETES,

Jl

DECIANVS in Jra&. crim. lib. ?. c, 7.

ALE*

[f

MANN,in Palacffra co;g[ulz Íur. i(lujär. P,' 490.1

i

j

AI

Ee 2

b.

436 Lib. H. Cap. L. d« prae?z'pui: quiþf:sdam

B.

DE

K

VI —PERRSONIS PVBLICIS ILLATA

*

EIVSQVE POENA.

$. DOIX.

Qui pullicae perfonae, publicam fibi con-

mm

creditam poteftatem /egztire exercenti, vim in-

LI(:Z

fii

fert, delinquit. Isque, qui fpeciatim exeu/ias

det.

violauit, vel capzte ple&titur,. velzzazu priua-

óbti

tur, vel fuf£igatur, aliaue arbitraría poena adíi-

citur, prout Je/Z/ aut pacis tempore hoc fecit,

roque 1odo admiffi v).. Militi vero ius eit, ad-

redientem impune occidendi 2). Is, qui sa-

illratui, extra feditionem,

vim intulit, pro

mnodo admiffi punitur, quandoque capite (S.

284. 425

is vero gnzifivis et adparitoribus

illata,

ntmquam capi

talis eft 3). nifi lex fpe-

cialis disponat.

Vis tamen, quae magiftratui

miniftrisue eius, vim zziuffam inferentibus, op-

ponitur, extra poenam eft 4).

i

ERN, 10, FRID, MANZELI

1 dif. de excubiis.

Roftoch. 1735.

2) ENGAV. h. t. $. 51I.

3) 1DEM $. 512.

4) ^VG.de LEX SER Sp. ?90. m, 12.

C.

m

vis pullicae 'f,:recieþu:*z'nmminat'if'. 437

ill)

Ci

DE

s

TÀ

VIOLAiïoNE PACIS -BVRGEN'SIS,"

EIVSQVE POENA.

50 DCX. &

:

'Per vim iniuftam, loco, fancüita

te kk ext&rna

bLcw

munito, illatam, pax Purgenfrs, oct SOurgfticbe,

m i

violari dicitur quamuis haec denominatio de-

finitione ftrictior fit.

Poena pro modo delicti

J

z'll&idf

determinanda eft, Plerumque snazus atf

óbtinet.

(ttatio

al

BESOLD in zb, pact. vocab.- S5urgSriebe.

N

cRELLIVS in diff de ?.ure 'manuzfm $. 48.

Y

D

þfO

b

l:

']X

DE

JJ

r

Jf

VIOLAfIONE SECVRITATIS-

DOMESTICAE EIVSQVE

f

POENA.

4ili

cEORG; BEYER in diff. de violatione jäcuri;atz:: dome-

flicae.

Viteb. 1709.

2

rR. GOTTL, STRVV. £f, de pace domeflica. Icnge

17I3. 4

Avc. de rexsER de violatione fecuritatis domc-jZich.

Spec, 59t,

Ee:5

Y ;

& DCXIL

,

p d

438 Lib. I. Caþ.Z; de pr&ee. quiäusd. etc.

: »

DCXI.

Per vim iniuftam, . alteriin aedibus fuis il-

laam, paex domeflica, bet fyausqtiebe, violata

habetur. In quo delicto puniendo vfus forira-

fO frltra carcerem vel qnulctam progrcditur.

E,

DE

qui.c

ftdt

. VIOLATIONE SEPVLCHRI,

lsq

I;Zi?g

EIVSQVE POENA.

fura

GOTTFR. LVDOV. STEINII dijff. de

(ür,

lato. Argent. 1653.

kpulcbro vi o;

ls qu

I0. Vàn NISPEN de /Z)pulclgro violáto.

Lugd. Bat.

1 724.«

S.

DCXII.

Sepulchri violationem, cum füurto conine-

xam, furti poena fequitur. Sepulchni vero

violatio fola arbitrarie regulariter punitur; nifi

plura cadauera diuerío tempore; aut vnum ar-

mata manu fpoliatum fit; aut fine armis fpolia-

ta terrae iterum non fint mandata.

Quibus in

calibus poenam ad mortem vs

