prouocandi cauffa, Sunt autem illae follemnitates

qui

IGlb

fere hae: . vt cazdelae accendantur; vt imago

Chrifli cvtici adfixa,caput emortuum, borologzutm,

gladius euaginatus et cbirotbeca fevrea, tnen[ae,

Zigro pamuo tectae, imponatur; vt tempore

iuramenti praeftandi feneffrae jamuaque aperian-

tur

Aliquando Zib/ia proponuntur, | ?2zzzfZer

ecclefíae adhibetur, . reusque

flexz'f genuäu; iu,rïa.-

).

te debet.

r

Lvpovicr in-diff de fellemnibus iuramenzortim

y

w

€. 1. $.. 244

HEIL, 'c' 10 'c' 40 5' 16' qu.

Y

$. DCCCLXXXXI.

Wil«

ludex farmulam luramenti, ad zuvatntis reQ,-

(l

lirion«m adcommodatam, diftin&te concipiat de

(0ff

delicto, cuius cauffa iurandum eft, atque bre-

ji«

ui deliberandi fpatio conceffo, zerminum zurands

praeftituat, inque termino reu

l

"

m de vitaizdo pgr-

æg

jurio grauiter moneat.

.

j

»Qq3 ,:.S.DCCCLXXXXH-

E

614 . Lib. III. Cap: 'XX;II. dé iuramento etc, |

-&." DCCCLXXXXII.

Defenfor .caueat, ne formula,. rite conce-

pta, intermino mutetur; neea horrendis exe-

crationibus repleatur; ne. modus a iudice in

DF

admonendo excedatur;. ne follemnitates inufita-

N

tae adhibeantur; ne iudex reuminiuriofis et ilii-

citis adlocutionibus adoriatur; vtpote: id) fofie

birs an, bu fanft

»nici;t»fd;wören,r th) [affe bic) nidt

fdywóren.

*

L

.ENGAV. h. t. $. 268 í

ft5, |

$ DOECLIOGOUIL.

Wt

Z&?uzzrz'z' eft, formulam iuramenti, tempus, in-

; Pete

—5 hren

tegrumque iurandi actum, admonitionis teno-

rém, rei linguam, frontem, conftantiam et ge-

Pus ce;eraqüe.ad;urate defcribere. :

-

1

.. $. DCCCLXXXXIV..

d.

(

u

^ Turamento purgatório pmaylito,k abfolut1o fe;

quitur, reusque fe ab exizióur indiciis purgauit,

|j

Qd

(

fuamque famam bouoremque.: conferuauit. — Is

contra, qui iurare renuit, 1n erzmigibus leuiori-

E

bus co:z

7

?

| m

f^ffas habetur; in grquzfoqrz'hq, Ltormenu-

E

tis fe exponït "r

*

| Q

í) Bsbbb g.l.» C. 4. $. 2*.8-'»

üc

C0

nà

EE

8

| CAP.

i

,

r -—

61j

CAPVT XXIV.

NY

cönce-

N

s Cxfs

. DE

enuni-

DEFENSIONE PRO- DÉCLL- :

uf

Al

l

NANDA ^ VEL MITIGA

Y

j

POENA.

NDA

*

jn

4

[

& "hoccthm s

Antequam, cezfzffo licet aut'/þ—lme coäüi&a

reo, fententia defigitzua concipiatur; inquifitus

ipfe fe defendere, .aut vt per alium 4efezdatur,

1

petere poteft, immo iudex et ex.

10«

Qjüio defqg';-

foreqm) debet cqn&itucre-

ES

W

$. DCCCLXXXXVL" -2

In defenfione pro dec/izazda ex fupra addu-

&is ($. 767.) fundamentis, aut vnum aut plura

-defumenda erünt.

1

In ea vero, qua mz':£atio

A

* poenae ovdinariae vrgetur, cauffa suitzganda aut

[

communis, aut proprza (S. 151-) erit deducenda.

j

Caueat vero defenfor, ne cauilletur; ne ea ne-

I

get, quae reus iam legitime confeffus eft; ne

articulos. concipiat irreleuantes; ne teftes pro-

"ducat, innocentiam rei ignorantes, vel reo:ad-

merfantes. Ipfüm denunciantem eosue, qui

contra reum depofuere, inter teftes defenfio-

nales referat, -

eosque denuo iuramento obftrin-

gicuret. "

ENGAY. C.

Lb s. $,216,

API

CAP.

/9.4-

616 . Lib.HI. Cop. XXF, defeutentiae cviminual.

CAPVT

XXV

/

DE

$

SENTENTIAE -CRIMINALIS CON-

4

t

CFPTIONE Ed PVBLICA..

. TIONE. -

JRERD. AVG. HOMMELII diff..de cauta publicationa

fentemza: cwmmalz:

Llp[iae 1741.

- $ ,DCCCLXXXXVII,

;f

Dcfenfione exäzþzta fertur fententla.

SefHe.

zentia criminalis in geneve quaclibet iudicis com-

petentis cauffae criminalis decifio dicitur,.

MEISTER«ch, t. $. 2,

$, DCCCLXXXXVIII

Omms fententxa criminalis debet eífe certa,

c'lawz, aäz: et fegzþm confm "i.

*

CH DCCCLXXXXIX

Sententxa cnmmahs vel e& zfzterlocutarzr, vel

deü'm!zua

.Illa vel formalia, vel materialia pro-

ceffus cnmxnahs vel emendat, vel vt fupplean-

tur iniungit, vel determinat actum faturum,

V. d torturam.

Haec eft vel abfolutoria, vel

mzzdemnmewm

Abfolutoria vel eft a£ zzfZaz-

ia f. fesundum qmd vel atam muJa, f. ffmi-

plzvzter 1).

1) Alia

1it)

qonceptione et þuälzmttarze.

617

I) Alia diuifio placet. PEn1rr. NETTELBLADTIO in

. diff, de Jenteniia condemnazoæ ja cet. S sE 5 5..

$bol, Dicatur de fenzentia cm:dzzzonalz dn procejfu CV itit

üN

nali.

Conditionem: f iurauerit ,

etiam hxc faulc

le

admitto: licet; cocczgrr in Jur. Coutr, lib. 42,

tit, 1. qu. 6. tutius cffe credat,

per interlocutio-

nem rem expcdlrc.

Sed condmonem mift defenffo-

Ae aliud euincat, et moulto wmagis, . nzf' VLTERIORE

AT

defenftoue aliud.euincat, principiisiuris, imo fa e fd«

tioni refragari cenfeo.

Interim- Facult, zurid

« Lip.

Jfenf. menfe Ionuar. 1"67 verfus Farelum, fequcnn

modo .pronunciauit z

. QGo. ift. ;;ob JBragmantt,

baferne . er. auf femem getfanen

cfeuntniffe cot

i

h

Affentlid) gebegten. peinlic)en. Gal8

Gieridyte nod)s

(

mols fteptoillig berf)amu, Dbtt Dft8 fon(t, mie

Sied;t, übermiefen toürbe, biefed au.feinet. Cidymiea

gerSodter 9innen — Gatbarinen äragmanmn fes

gangenen SXorb8 Dalber, cefïa!ten GCadtti «nad),

mit bem Qébtmerbe oom f£den $um Gobe qu. tidr

t unb ju frofen, iebod) mirb ibm woiber biefe

Querfannte --

cutrafe eine

enberipeitige , €dugs

11

ferift billig berftattet, au tveldbem . Cnbe ibm allens

fals ein. Dgtenfw Geridtstegen äuözwrbnen, unb

iput Diergu eine 9Renatéi/Grift, - binnen . tocidjer ew

.bamit eingutommen /fdyulbig, anäubmumen.

pIP

s.

pits

Sed quid hoc aliud eft,. quam priftinum

d

iudiciorum PchZpbal morem reducere ,

- de quo no.

tum eít illud:

0«

ilic veos pr;mum iu furcam toilz,

2

pvjiea de z!lomm delilis et. imuocemtia demums im.

gzm Z,

DATT

, de.. pace puvl p-z5o.

Pubhcata

ia

v

sz/ænf fen:cnna, tam iudex, quam defemfor, non

Íatis illam mirari potuerunt, et Jie, quid fibi in

?g-

vlteriori.defenfiohe deducendum fuperfit, nefciebat,

quum in rationibus decidendi de. vlteriori dcfcniïonc

jll

nihil dx(tum , et quid in illa' a defenforc cchen—

Qq5*

dum

N

Ed

518 Lib. II Cap. XF'. de fetentiae ciimimal, —

dum fit, ne verbulo quidem findïca"t'um fuiffet.

at

ais

Non me fugiunt quidem, quae b. HoM MEL1VS

in ber 2(nl. (Derídte 2 2ícta 16 O. 358. hanc in

non

m

rem fcripfit: Cjeguteilen unb foern €8 nod) eiuis

du €

germaffen: ; oeifelDoft fdoeineu fonnte, ob Siuquifif

COf

Pie 8ebens«S trafe berbienet, affo oilleidot ned) of

tfans]

nung fepn fónute, eiu. gelínbereg llrtbel./ $u etlam?

qen, pflegt augcoangen gu tocvben,

pag Suquifiten

ho

ftuy

aunod) eine :Defenfion ex officio terftattet merber

-—

féfle, meldbée vornemíid aleoann. ecíiditebet,

foenn ber Üfangeue mit beralcid)en odb dàr

[Rühjt

tUt

nidr gebbrt. morben.

Sed ego ita arbitror. .Aut

defenfio ad'acta exhibita eft, aut non.

Si prius, aut

pirs

quo

liquet, aut gon liquer. , 'Si ilud,' fcntentia ciusmodi

conditionalis'plané- abfona eft, praefertim quum iu-

dex in ferénda fententia criminali ex officio ea fup-

pplere debedE "quae defunt defenfori; ideoque [n

judex videat, pro abfolutione inguifit, aut faltim

)E

mnitigatione poenae alia adhuc adeffe árgumenta, ea

ftatim. vt füppleat neceffe eft. — Si Poc, iudex intere

locutorie proaunciet, ea fimul exponens, quae in

vheriori defenfione deducenda et probanda velit.

Si vero pofferius, Ícil. fi defenfio exhibita nondum

de

eft, in cauffis faltim capitalibus fatius eft, ada fine

fententia remittere, et iudicem monere, vt defen-

(

forem inquifito det: quod aliquoties ab Ordime no-

^Conf. knEssivM ad

T

firo Ca&tum effe. recordor.

lu

art. 47. $. 5. not.

Caeterum hoc expeditum eft,

Ti

quod inquifitus, de cuius ipnocentia iudici fine defen-

fione ex actis liquet, abfolui ftatim poffit, nec hoc

l

cafu defenfio requirenda aïut exípe&tanda fit,

$.. DCCCC. ;

"Aljolutoria fententia quaeuis ,/?atz'm fimul-

atam.

ac läta eïtx puö'licat'q eít, tranüt in rem zudic

Iudicà

sss

1tü),

conceptione et. publzcatione,

6:9

fui

fet,

Iudidi vero integrum non eft, /entefztmm ab

ELIVS

aCus-remotuere 1), ne quidem eo cafu, .

fi actis

i

non fit conformis.

Sed hocin cafü publicatio

f

l

aut executio fx.ntenuae omitütur, et,- notato

tutt

D

»

errore, acta cum priori fententia erronea iterum

ttiat

transmltïenda funt.

Antea tamen defenüonem

MM

d

nouam admittendam eífe, fauor defenfionis po-

wb

ftulat.

Loquor de feztentia, non vero'de re-

!

W/

Q

[ponfo, quod iudex fuis fumtibus przuatim pe-

tüt informationis gratia.

Hoc enim non eft

At

"

pars àétorum et nudi confilii. ratlonem haber

modi

quod iudicem non obligat.

i t

HHP

1) rHOMASsI: diff. de iudice jäntentzam in cau[fis cri-

il

-

minalibus ab a&is vemouenze.

Halae. 1709.

.BARTH

diffenf. 221. et 597.

f£ftori in oen Flemen Gd)mf-

a

. ten 2, $5anb, G. 155. u. f.

N

df

DCCCCI

i u

$.

"ii

yella

(f

Sententia aPfolutoria ab inflantia fertur ob

fit

defe&tum füfficientium indiciorum. — Itaque z/zis

"t

concurrentibusindiciis, cauffae vetvalatiouem ad-

2

mittit, vnde hoc cafu iudici a£orum . euffodia in-

m

lungitur 1). -

-Aliquando reus fine fententia di-

d

fen

mittitur 2).

De abfolutione ab zz/faztia þzemm-

li in criminalibus vide S. 988. A.

h

1) KXESS. ad art. 99.

CHRIST. FERD. HARPPRFC*HT comm. (fe ab-

folutione .ab zn/iamza in cmzlzlm: et cr:mmahöm.

'Tub,

1747.

2) 10. FRIED, MÓGLING. dz.[f de dzmz]one reoruw

]

i,

fíne feuzénitia.

Tub. 1741.

L

S. DCCCCVII

ld

EL

620 Lib.IlI.Cap. XXP.. defententiae eviminal.

n DOCCURE

ptritn

sortür

- Sentetia afolutoria a tota Mu/]lz eum ef.

fe&um Tabet, vt ex z5sdem (S. 873.) iudicits mo-

yuna

jcun

ua iuguifitio formari, vel a magiftratu alio puni-

ti nequeat, nifi fententia Zu it4te zi;jalmþzlz la«

gt

boret D.

t w

C

I) PRVNNEMANN. c. l. c. 6. n, 3.

DCCCCIH

$.

Sententxa eandemüatorm, decendio e! pfa

non tranfit im rem iudicatam.

^ $. DCCCCIV;

Iudex criminalis velzpfe ex confilio Scabmo-

6

um fert fententiam, vel vt a& 4[iis. concipiatur,

curat.

l

Licet vero in C. C. C. 1) nullibi per

modum legis praefcrlptum fit, vt fententia cri-

minalis: ab extezzs feratur, .

inualuit.tamen . in

praxi optnio , - quafi fzztentia criminalis ab 1pi'o

Judice non ferri poffet.

£x) Nam C. C C, ad-cafus dubios fe. refert art. 7.:9T,

147. 160. I6I, 219. de cRAMER in Olaj T. IV«

&

obf 1216.

*

U

Vi

$. DCCCCV

Qu

--Hodie fic dx&mgmtur' Aut cauffa. eft Jeuior,

nc

fcxl fi de mulcla vel carcere breui fermo eft; aut

Uj

vauior. ln sllis zpfe iudex iudicare pofeü In

li

ä

" vel quae(ho eft de iudice inferiori, vel de fu-

u

perzorz,

m

AT "

4

V

tl

721

ss ! me;epfz'one eb pziä/ü*atior)eä

periort, w.c. vegimüne, eancellavia. ille fi da

m

1l j«

zortura 2ut zp[a poena fermoeft, in plurimtis pro-

uinciis, vel iud;cem. fuperiovem, vel collegium

puni.

ICtorum confulere debet.

l ha

Hie, nifi reus. vr«

geat transmiffionem, — zp/e fententiam concipes

ye poteft, — Res praeci

cialibus diiudicanda eft,

pue ex l—v»e*gibqs proum—

*

XRESS. ad ar;. 248-'61: 57.

PTVFENDORE. T. ]i obf 69. —

i

Otruben. in ben . redytl

n, 112.

d

f— $3ebenfen 4, 2. Eþe;&

ROEHMER ad, CARPZ. Qu. Iiö.ïOl;f; 2.

Yüeler in bem pei

fiQe

601- .u' f'

*

:1;. f,ï?meþ 5 Sbeï;il' Ge

; ,Schbl.lNümcrus SCabihbrum m [ C,.» C. art. 84.

ct 196. ad ferendam fententiam requifitus, hodie ne-

j

ceffarius mnon. cenfetur.

" fv*"*nr-:*xn*ox?, et MEI.

n

STER. C, l.

pn

i 5. DCCCCVL .

910

Si extraneorum. fententia iudici 'req'uïren'dä

n

eft, transmittenda funt a&a zntegra , oviginalta,

invotulata cum defetfioze inquifii, .ad co/fegzum

4Ctorum, aduerfus quod reus nonexcepit, quod-

que in cauffa zozdum pronunciaui, neque af/fco,

7

neque a 7eo priuatzm confultum fuit, nec ztiz$

Jl

yenjoiuim, nec reo eiusue defemfori motum eft,

f

Litterae informatoriae generatim concipiendae

1eant,

('l

fünt, vt nitul praciudici aut fauo;is contii

Wl,

ldeo.g

um

gzz Lz'þ. IJI Cap. XXV de kn;mt;'(ze cviminal.

] ur!)

'Ideaque rationis eft, . vt earum copia aclis infe-

Eadem ex caufíía legibus aduerfum eft,

" | fatm

tatur.

Ti

fiiudex fub nomine vot? communis aut flatus cauf-

qe etc. aCtis clam et infcio inquifito adpofiti,

| m

M0 pit

talia, quae in actis et protocollis non reperiun-

NX(

tür, in praeiudicium inquifiti extraneo iudici

TODO;

infinuat. Rectefentit L.v povici in Zif dezudi-

fe d

ceextraatla aliquid adferente $. 41. quod collegia

Tl

iuridica talia plaue atteudeve zon debeant, quae

Ü

ipo

in iphs ais transmiffis fundamentum . certum

sox bübent. Peccat ergo collegium iuridicum,

1);

fi illegalibus eiusmodi adfertionibus fidem prae-

benþlt, et, iis nitendo, contra reum 1udicant.

/.Lvpbeovici C, l $. 17. féqq. $. 40. feqq. $. 48.

2

li

feqq.

ZIEGLER. in Dicaffice concl. 34.. OLDpE-

p

xor. Dec, L q. 7. et 9. etin ODf. crim. 'T. L. obf.

Y

$.et 9. -G bomafius in ben iuriftifden JünbeIn

$. DCCCCVII.

Sententia criminalis, vno ex adfefforibus

gii ex a&is referente, praeuia deliberatio-

colle

ne, fecundum plurima vota haufta, ftilo colle-

gii proprio concepta, rationibus munita, litte-

ris mandatur, ügilquue munitur.

DCCCCVIII.

$.

-

. Sententia lata, poftquam a principe vel ragi-

sine confirmata fuerit, quod in fententiis zortu-

ua-

!ï'lez'þm et dejïnitz'uu plerisque lin locis vfü fer

tur

X

111]

conceptioue et publz'mt;'onæ.

623

5 1f

tur 1), legitimepuZ/icauda 2) et, -- 4»4&»,valm!;kwrzz'ttj

n d

fiatiin reo promulgatur, isque, praefita vc.plu-

rimum vrpbóeda, ecarceribus dimittitur.

Cone

kttatj

pof

demnatoria xeo non zpfo executionis die, fed ter-

MIUfe

1j0 plerumque ante executionem die notificatur

idic

33), vt nen folum reus, vtrum poenam declina-

&iuæ;

reipofft, deliberare, fed etiam fi capitalis fit,

vt

fe ad smortem praeparare, atque de Jopir fuis,

nifi paAliceztur aut parti laefae lege addicantur,

t

ia

desponere, ce;ter,aqug aggnda /c;ïz;rare pümt.

,

11) AZubopici n D $. 9.

| prae-

J

T

$)

A qüä, difï:;t 'inziynaz?o, quae inï car-ccrca d&legä-

LD *

tis: v. c.. carnifice,

L

-actuatio ;: adpag*itore, clerico,

..

priuatim Ec;

SIMORIS diff. de intimatione execu-

MI

ronis capttalis.

lenae 1683. . Sententia tamen cri-

fefto: mitior fententia:

minalis plase son publicatur,- a) fi ex errore mani-

pronunciata ($. 900.), b) fi

pof transmiffionem àftorum noui quid contigit,

quod eam rmutandam fuadet. Differtur, a) f fc-

riis

mina grauida fir, BRISÉONIVS in amziq.lib.'

P

E

'c.

2l

o

MENAGIVS

in amoen, iur. ciu. C. 21, et

Jl

HorrMaNN. in praefat, ad h, l. aut in corporali

poena, fiinquifirus. morbo fontico laboret; b) fi

Itt-

Princeps feuerius quid ftaruerit, l 20. C, de poem.

PürTMANN. n Probab c. 1g9.

Caeterum fpecia-

lis citatio ad publicarionem fent

$

entiae nonv- requiritur,

HOMMEL. in cif. diff,

j

3) C C G. am 79. -Triz,luum tamenþraefcriptum

lh

non ita firicte obíeruandum cft, vt iudex pro arbi-

lx

zrio breuius tempus el.igere'n'cqueat.

Ideoque in

i

* poenis, leuioribus fieri poteft, vt fententia publicata

ftatim

?! &WF»T

S

" D d

n Ll II Cip. XXFL de vemediis

scHILTERE. Ex. IL,

ftatim. executioni mandetut,

thef. 27, cAmzPZOV. in procef. crim. qu. 1024

h. 9.

Schol, In Sueuia fententiae capiralie publicationem prae-

- edirbie 9efiebenung, quae in eo confiftit, vt in-

quifitus confeffionem , vel plane fpontanee fattam

vel iam ratificatam, coram iudice et adhibitis fépzem

gexfonis iudicialibus, vt zeflibus et aGuario, iterum

Hoc facto,

mors ipfi generatim

fpecifice repetat.

dicitur.

fiftorifdje Ginleitung tber ben Griminals

QioceB, &ap. 14. $. 1. et add. z. ad h. l. A. qua

plane diuerfa eft illa $5efiebenung f. ba8 SSsefiebett,

NME

quae eft couuitlo malefici per iurainentum. accu[atoris

et fex coniuratorum.

Reprobata eft haec in Conff.

crim. Bamberg. art. 2973. €t hodie in Germania

ignota eft ; conf. KIRCHGESSNER, in zrib. nemef.

Iv

d

P.2. c. 6. rvnovrcr ad C. C. C. p. 299. 3Dteyet

NIC

iubeu Sebenftunben p. 127. feq. .. FARTHOLO-

MAEI difí. de probazis ez mon probatis criminum

[

FRANC. HENR. BISCHOFF, diff.

probationilæur.

vel

de vfu feptem facramentalium im — probazione

feptem zeflium in. confe[fione criminis. Arg. 1716. in

Polonia adhuc vfu venit. $Qi(to

i

ti(d)e Gïmleit, übeo

bus

ben.Griminawþ:oce& Y Gs

ii

!

g

,

:f

( Em

CAP,

Lf

m

625

ii

l; 101

CAPVT XxVI

DE

mj

vtin

fim

AREMEDHSV CONTRA SENTEN.

J

ltérun

TIAM CRIMINALEM,

V1f

IN SPECIE :

DE

tipil

, u

ifwt,

fv

REMEDIIS SVSPENSIVIS ET - VLTERI

ORIJ

(nf,

DEFENSIONE.

(2

IVST, OLDEKOPPrI zr. de appellationjbäs in cc;ujz':

27

criniualibus.

Coburg. 1722. 4.

qu

JL0s

MICH. GOTTFR. WERNHERTI diff. de qdpellatione

j

in cauffis criminalibus,

ex iuribus romano,

canenico

F

germanicir.

Vit. 1739.

ul

m

$. DCCCCIX.

[

dure vomano adpellatio in cauffis criminali-

bus integra fuit.

1.6. íf. de adpellar.

L n $95C.e.

l. 2. quorum adpellat. non recip.

l. $6. de adg. bered.

l. 2. f pendeut adpell. mors intern,.

NEBELKRAE decif. 2I.

$. DCCCCX.

Hodie vel fermo eft de adp;&llat;ane In eauf-

M

fis capitalibus et corporalibus ad fumma imperii

r

íris

iil

RRR

646 — Lib. IIl Cap. XXV L. de remediis

tribunalia ve ad. fuperiora i2 territorio iudicia.

Si prius, adpellatio proprie fic di&a locum zoz ha-

I

bet, nifiin cauffis fraiae pacis publicae, et ob

w f

zullitates, quevela nultatis 1)... SY pofferius, vel

frabil

fermo eft de procelfu accufatorio, vel de inqui-

lggibus

(torio. Siillud, adpe/latro admittitur. — Si hoc,

dicem

in Jocum adpellatiouis, vlterior d«fenfio farro-

monh

gatur, nec prouocatio ad principem vel fuperio-

tIénst

ven Yudicem admittirur, nifi ob av/Ptates admis-

1

fas. Res praecipue ex /egibus prouinciarum e

delþex

,a»ePcumanda 2).

friti

1) Recej]' imp. 1530. $

item . a[8 iegt etl. Seit. 07"4-

Lt f

Cain.. P. 1V. tit. 28. $. 57 tit. 31..6. 14« ^

D

IO.VLRIC.L.I. de CRAMER in obf. iur.. vuit.

T.L obf. 143. et 136. in ben tveflar.. Vfeben?

ftu

[

x

loen. 22. $D. n., 5. in fy]iemate proc. imp. P. 1.

:« 6. 128. feqq.

2) Autovici im a, 95.Gap. 1r. REINRARTIH. ad

lib

-cuvmsrf yol. l. obf.'16;

5.

DCCCCXT.

— 1n Saxonia ElG. in.proce[fu accufrztaiia et

bannitorio adpellatio admittitur, modo adfe/latio-

zis fcbedula ad apfum electorem dirigatur. In 2

quifitorio, adpellatiomis intevpofitaeis eft effectus,

vt vef ad fuperiorem debeat referrz.

$ola adpel-

Ro inzp/o torturae a&tu tuto megligitur (S-

872.)0 D

]

h]

1

WERNHER.i

n cir, diff. c. 6. . 3. fq.

t

bi

CRVA FTR fp.d53. 1. 64. 63065

$. DCCCCXI.

at

contra /entent;'afn vcrz'mz'kalem, etc 627

'J!l?fiü.

S.

DCCCCXIL .

i

eto)

In o/teriori, quam reus meditatur,dzferz/z'o—r :

ze, fundamenta defenfionis pzioris aut màgis -

j, vd

?n,yui-

ftabiliat, aut o«2 eis adiungat; aut fententiam

legibus actisque aduerfam effe deducat, autiu-

i ho

dicem in litteris informatoriis noua adduxiífe

fürr-

monftret; aut ad collegium a fe exceptum acta

W-

transmiffa effe, vrgeatcet. Si vero hoc modo

|mis

ud

* poena fe in £o?ui aut pro parte liberatum iri

defperat, principem füpplex adeat r), vt a.

Bgratiationem,aut t

T

Zem poenae obtineat.

2gatz0uem,aut ,commz(;atio-

77

I) Vnde moziua defumi qucafxt, refert HEIL, C.l

€. 8. $. 73.

i

b

)l

S.

DCCCCXIII.

Hü

Reo f& defendere cupienti in cauffis mpz'tä.

libus etiam 4uarta defenfio conceditur.

^ CARPZOV. qu. IIS. n. 36.

vZïcyfev im a. $5. & beil 2. füap. 7.75. $«

4

4

BRVNNEMANN. C.l.c. $. 3. n..-1-7.

Vfl

Jus

CAPVT xxyn. v

p

"D'E?

S

-VRPHEDA

BERNH, $ CV);.VLI')I* z.[' I äz

'þ:ert' de Vrþheäa. ;

Rihtcl

1671,

p

y

Rr 2

GHR..

'6;8 Lib. HI. C;;zþ. XXFI. & vrþbed).

»n

CHR. Gorrsk. sERGERI diff. de vrpheda. — Lipfiae

—

ergaüx

31687.

HENR. GOTTL, E?LENSTEINII tratl. iuy. crim. de

ane |

fine

jure circa vrpbedam.

Ienae 17354- 4*

$. DCC€GCXIV, ^

NT

Sententia vel eft o£folutoria, vel condemua-

(icals

toria. Condemnatoria veleft capitalzs, vel goz-

hiculo

;apitalz's

(S.899.). De executioue feutentiae capt-

dQie

talit cap

ue [equeuti traCtabimus, De fententia

alfolutoria et condemnatoria non-

capitali þoc ti-

tulo fexmo eft.

$. DCCCCXV.

r

Fypheda dicebatur olim promiffio fcripta

Es d

atque 1urata a captis in bello poft dimifhonem

s

zmpu

raeftarifolita, quod pacem feruare, et ab om-

pam

ni vltione abftinere vellent 1).

Hodie vero eft

né

iuramentum illud, . praeftandum ab iis, . qui ab

lice

inquifitione [peciali aut carcere liberai funt, de

ii

7707 vlcift

Jrendo 2)5 et quik relcgati fgnt, de zoz

vl

vicifcendo nec redeundo.

1) wEcK. 0l bet Gtabt iDresoen p.þ 156.

2

2) Intellige aufa þri-udto.: Publica enim et zudicialis

1

omninolicita eft. C. C.. C. arz. 20.

^45*7»

Itaque praeftanda eft vrpheda ab iis, a) qui

l^

m;

abfoluti üinti aut plene, aut quoad inftantiá

setenmes

Lib.1lI. Cap. XX FII. de vrpbeda.

6

Ll

ab inquifiione fpeciali; b) qui ad. carcerem,

ergaftulum, opus publicum condemnat erant,

qin d

antre hberationem; c)

.qui -relegant—.ur cum vel

fine fuüigatione.

$. DCCCCXVII.-

TU

Si quis vrphedam iurare rezust , nuncius iu-

elu

dicialis vel carnifex In ezusangzmam iurat, etve-

T

hiculo impofitus, e prouinciae finibus eiicitur,

Xenti

atque relegatio publice fignificatur.

lt fs

MYLIVS xad BEYERVM ad arr, 176. pof. 9.

DCCCCXVIII.

5.

Ab vrpheda zmuuuzes fünt, 3) qui ob de.

li£tum /euzus, praeutainquifitione fugmuavza, ma-

W

J

(nam

is abeffe iubentur, quam rélegantur :); b)

anpuberes 2)5 €) fludiofr.

Hi ab ea vrphedae

bon

1

9g

parte, quae de z7-redeundoagit, finper immu-

nes fünt; ad a/teram vero, de zon vlerfcendofa-

qawb

Jicet, tunc adigi poffunt, quum zeetus eft, eos

[, l

iniuriam, quam fibi relegatione factam credunt,

e tl

vlturos fore 3).

1) MEISTER.h.t. $. 5".

2j sTRYK. in diff. de paem':' impubDerumm c. a. in fin.

ficadi

KRESS.4dd err. 179. $. 2. not 2.

3) AvG. deLExsER fpec. 652. corr. 2.

sl

$,. DCCCCXIX.

qi

[iam;

"Aüuarius ad a&ta adnotare debet formulam

Rtf.3

et

630 — Li.lI. C'aþ; X XF'II. de Qrpbedd.f

ét ritum vrphädae ', immo a quo fit praeftita,

?

d

Pï

quidque, ga praeftita, vlterius fit peractum.

L

5.

DCCCCXX.

——

JB.

Si quis orpbedam frangit, fimulque aliud de;

liétum capitale commifit, poena capitali adfici-

j

Ü

tur, vtpote maiori et poena vrphedae a//forLe-

COTSSNNESNUNS IU EEE

d

iur.

Extra hunc cafum vrpbedae fratlio, poe-

l

(

naperzurii,v. c. abfciffhone mauus, digitorum, alia-

tf

ue, punienda eft.

Caeterum cARnorvs V. de

violatione eius vrpbedae cogitauit, quae de zoz

vleifcendo agit , at praxis eius difpofitionem et-

J !

ä

jam ad eum cafüm protulit, fi vr

t

phec?a, dg nou

.ggdamdo praeftita, violata eft,

4X

" C.Cf C. àrt, 108. ibique knEss.

s. DCCCCXXL

In Saxonia ele&]. vrpheda prima vice fran-

titti

e

gens, Zigitorum abfciffione s fecunda, fufligatio-

265 tertia, gladio punitur t).

Saepius tamen re-

reü

düífe non fufficit, ni6 quoque adprehenfus fit,

g

hv

adeoque pro vzo reditu habetur, (i fepiel in ma-

nus iudicis inciderit 2).

"Alibi leuiores poenae

ls

ftatutae fünt 3).:

Caeterum vrpbedae praeffatio

rel

fingulis ; vicibus repeti folet,

Tempore vero,

üis

ad quod quis relegatus eft, effluxo, fine fpe-

H

clah iudicis decreto lib

t

:

ere et impune redire

Q

pute& 4).

!

D.

D

$

cooib. 4 Cap. XXVII..dg wpä&da. 631

elli

D.P. V. Canjiel :48-. - 10. FLOR. RIVINI Progr.

l

de poena fra&lae vrpbedae in eos, qui r^?uerzumtur, ex

praefcripto leguim . Saxomicarum — omnino. flazuenda.

Lipfiae1735. -

dde.

2) sERLIcH, P. V. äoncl 72. n 3*4.

d-

3) Conf. kaEss. ad arz 108. $. 3. qui bene monet,

Sarius

digitorum ab[ciffiones] non vbique obtinere.

firhe

ceft: vrphedam prima vice frangentibus, relegazionem

pt

longiorem ; fecunda. vice, fufligationem didare. |Hoc

extra Saxoniam etiam reriria vice vlti-

alit

certum eft,

j.de

mum fupplicium non irrogari, nifi reus iz/rgniter im-

; 11]

probus ob arrox delitium fit relegatus, multaque mala

a reuerfo metuenda fint.

MaLcoMEsiIVs Obf.

u

for. Ha[fiaci p. 317. G. F. RARPPRECHT in Decif.

Mi

crim. 47. n.. 6I

4) ?.ERL,ICH. c. lu. 33. :

$. DCCCCXXII*.:'

.Poena vrphedae violatae .ceyïz.t. otittüis 1,fi

neceffitas reditum poftulauit; aut vrpéeda remiffa

fraln-

j

eft, aut ex zgnoraptia excu[abili n territorium

Leuior obtinet, fi rele-

11:6'

reuerfus eft relegatus.

) m,

gatiopiopría iudicis inferioris au£toritate decreta;

T1à

fi vrpbeda non follemüiter, aut fine praemia, de

I

periurio vitazde, admonitione praeftita eft; fi

iil

relegatus//mplex : bomo ; aut fi tempus relegatio-

eI0,

nis Zeteyminatum non eft; fi quis ex cauffa ind:ffe-

[*

renti, animo rurfüs ftatim. abeundi, clam reuerti-

Jf

tur; firelegatus zsuzquam e territorio . a/zt cet.

Quorum tamen

quaedam.plus auö?orzitati;', quam

rati0gis; habent.

€

Rr 4

KMREBSJ

h

r

d

II

632 Lib.III. Caþ; XXV'II. de : [mtekfzt.,mp. exet.

KRESS, ad arr. 109. $. 1. * 2.

HARPPRECHT Dec. 14. n. 33. Det, 43. n. 16.

N

Dec. 44. n. 6. Dec. 46. n. 26.

24

Tat 0

ENGAV h, t. $. 301.

lj

MEISTER'O ho t- 5- 9.

tuda

1) C. C. C. arr. 108. ibi füvfe&lid) unb (reventlid).

moittu

paren

füs |

CAPVT : XXVIII.

(ittt

DE

1

.SENTENTIAE CAPITALIS

2)

EXECVTIONE.

ERN. THEOPHIL. MAIERI differz. de executiotie fen-

zeutiae im cau[fa crimimali - capitali latae. "Fubing.

1702.

AVG.de EALTHASAR di[f. de poenae capitalis eXetti«

ztioue perfeGa mon iteranda.

Gryphisw. 1748.

SIEGFR. CAES, ab AEMINGA diff. de executione. poe-

nae capitalis imterrupta, iterauda ac confummanda, ?t de

dure circa fepulturam reorum.

Gryphisw. 1751.

$. DCCCCXXIIL.

S&ntentz'a C

apitalit, (i omuis inquifito prae-

W

cifa eft eam effugiendi via, datur executios:

[

multa cum follemnitate. -

Nobis actum execu-

li

tionis defignaturis, liceat actus executionem

fà

antecedentes, concom

*

itaiztgs et fubfequeutes ordi-

bu

ne pertractare,

(

j. 'CCCCXXIV.

QU

Lil II. Cip XXPIL de fnten, ep ïx,a. 653

$. DCCCCXXIV.

I52

Simulacinquifito fententia capitalis cum poe-.

nae gezere 1) publicata vel intimataelt, ille in

oneffiorem locum duciturjin quo uf ecclefrae,

eiusdein cum inquifito religiomis 2), ad eum ad-

li

mittuntur, vt eum ad mortem fübeundam prae-

parent, eiusque fàlutem aeternam curent 3). Adi-

tus quo

»

que ad. eum patet coz[/amguimeis et

gzm'cz'y.

1) C. C, C. arz, 94.

2) qualesfi in territorio deficiunt, extranei, dati:ï

veuer[alibus. litteris

, politicis plerumque | induti ve-

fiibbus admittuntur,

WILLENBERG, dif. dc zempore ad poeniendum

f

daudo dainuazo ad moriem.

Ged. 1725.

D

IDEM in diff. de officio miniftvi ecclefiae. erga. cone

demuatum ad mortem. c. 2. $. 28.

u

Rifu dignus iure videtur

ENGAVIO mos ille, quó

1 W

alicubi ad. mortem condemnatus per triduum co-

medit f

Q

r

ocio carnifice, quo, vt dicitur, huic ad?

a

fucücrþt.

$. DCCCCXXV.

fat

. Proxima iudicis criminalis cura fit, vt,gfï ipfe

exequi poffit fententiam capitalem r), adfint

t

U

gnedid executionis: cavuifex cum "ancipiis, pa-

tibulum altudue feuum àd executionem | necef-

m

farium; quae fi plane deficiunt, vt fuis fumti-

QG

bus 2) exfiruanztur; et fi coll

apía fun'*t',. 7iciati-

zur, curare debet.

j

Rr 5

1) äacpg

VERSES

lil.

634 Lz;b.lll.' Cap. XXF H de fentent. cap. exet.

| 3) Saepe enim alius €

ognouit ét decidit, alius exequi.

tur ($. 646. *).

STRYK.

in V/f. mod. tit. de iurisd,

3

qui exequi (ententiam po-

H

$. 2.

Saepe etiam ille,

tür d::j

tuiffet, cafu

quodam impellitur, vt alteri executio-

nem, daris veuer[

alibus , mandet.

f pot

w

2) C.. C. C. art. 215.

|| mj

"

$. DCCCCXXVL

Siena executionis exftruuntur vel reficiuntur,

uf

comuocatis vel omnibus tribulibus, ve

l] faltem z:«-

onis Zifiricfu,

tjd

variis etfabris lignariis, n iurisdicti

telm

omnuibus,q

uibus praefentibus iudex primum lapi-

b) ol

dem p

onit: et

(egf ten erfien C»tein, unb madt

falut:

mit bte)

fieben ins Sofg ben Jinfang, Quo

vel per fortem eleci? opus per-

üpne

fa&o vel omzes ,

Ctür

ficiunt.

Quandoque horu

m fignorum exítru-

&io cargifici. locatur. lis interimopi-

us t

€tio et ere

f

ficibus . nemo quicquam o

b.eam rem obiicere

mai;

po

reft. — Secus faciens, punitur aurz purt arca,

tüs

et qui non

habet in aere, carceri includitur, do-

Eriguntur vero haec figna in

A

nec fatisfecerit.

mo

ublico loco,

ad limites /azzi plerumque, quo

cafuü XXIV. vlnas ab.

altero diüri&u diftare

C

Clr

debent 1).

E

6. 217. ibique Ieräxpxa-

tegi

C. C. art. 21y, 21

cl. II . S;

TEs, KRESS. tr. de Jigzo er lapide .

. et P.IL cl. 5. S. 4.

KIRCHGESSNER in zri«

bun. nemef. P. l. c. 7.

1) bkrER.de expenfus criminalibus m. 783.

xpEM in differt, de vmbra.

A

"

f,

Lzb III,./ Cap. X XFIII. de fektent.cäp."exec'.- 635

exequ

$.

DCCCCXXVIL ..

irid

m p

His omnibus curatis, . executioni praeftitui-

TT

tur Zizs 207 feviatus. « Caeterum eo etiam d/efie-

rl poteft, quo /faera coena vfüs eft reus. — Ple-

rumque effe folet dies Martis aut P'eneris.

. $. DCCCCXXVIII.

IDUU

Executio peragenda eft fine mamxx), nifi

11l

d

jufta cauffà eam differri fuadeat,

Sunt autem

Hl

1

iufgae dilatiouis cau[fae a) emergens falfi crimen

r

teftium, quorum teftimonio elt condemnatus;

iil

b) obligatio ad rationes reddendas; c) defectus

falutaris praeparationis ad mortem: . a conuer-

(Wo

p

fione plane abhorrens, fimpliciter poena adf-

n

citur 2); d) reuocatio criminis in die executio-

[

nis faCta 3); e) ad vlteriorem defenfionem, no-

(

uo-fundamento innitentem, oblatios £) indicia

Aff

maloris delictis g) reorum potentia et tumul-

d

tus imminens; h) neceffitas focios explorandi ;

n

i)vterus, quem rea gerit: nom vero quiliber

qUO

morbus ipbquifil, capitis damnati 4).' Iudex

ht

etiam interdum ob preuocationem ad tribugal

Chriflicommouetur, vt

re non 'fati/s ceirca actà.

dU

reuideat 5 ).

13

PAVLL. FRANC, ROMANI de eo; quod;'lxzfïert-

WL

executionem.

Lipfiae 1674.

I0. 3 SCHVLTZ SZVLECKI diff. de neceffitate

zarditatis. vel uecejfitatis im exequendo.

T

Frf. 1709,

I) C-- C- Cc AVIÍ. ï/v?f-

2) wirLzwszEG. dif. de impoemiteme ad moviem

V

C0«

P.

i

Sisa-

I

636 Lib. II Cap. XXF IH defentent. 5?p. exét.

condemmato delinquente, $.. 24.

DAMHOVDE-

f&b

xivs in Prax. crim. C. 15I.

n. 45. leq.

vbi

iam (

exempla aliquot. horrenda recenfentur. Add. r. sg«-

Qué

wNECA de víra begta c. 19. in fine, p. 658. edir

E

Tun

Parifinae 3607. Fol.

]icen

3) C. C. C. art. 91. Wseyfer i a, $5. Sap. 0. $. 7-

fozm*

4) CA^RPZOV. Qu. 144. n. 52.

o

5) conREII dif. de extrema prouocatioue a

ä tribunal

fion

püfk

Clmyh C.5. FINCKELIHAVS obf, pofth. 1.

füi

$. DCCCCXXIX.

feat

Elucente executionis die, antequam fiat

um

trat:

executio, inftituitur zudicium crimznale [ ummu,

$jalsgeridot.

Quod ta-

qn

ba8 fodjnotbpeinlid)e

mitt

men ad f?

;

rmam proce

ffas criminalis uou pera-

Qu

net, nec vitia eius emendat.

CAU

C. C, C aPn 82;- 98, ibique KRESS.

L

S, . DCCCCXXX.

fur

(

WSo'ïle,mnitates fere funt hae: Zudex fcabinos

ll

febtem . vel o&o. 1) per adparitorem adelfe iubet

in loco ad iudicium habendum cozfueto. — Popu-

us alibi per fonitum campanae, alibi per tu-

bam, alibi per pannum rubrum, e curia fu-

fpenfüm, ad fpectandum conuocatur. Zuice

et fcabinis, fedes occupatis et iudicio, Dopizpibus

armis inftru&tis monito, udex gladium, vel &scu-

lum, vel vtrumque manu tenens, in eoloco coz-

ftetas interrogationer proponit fcabinis, qui prae-

O

, Éripto, in ichedula, modo refposdut. f?ä

i

£

7

X

Q

Lib. IHI.Cap. XXVIHII deläntent Cap. eXtt. 6377

0VDT

facto iubet iudex, praecozém populo fi gnlf' icare,

1. Vl

L $&

iam conílitutum et fancitum effe imdicium, - at-

b ii

que culque luere

capitis aliquem. accufare.

Tunc prodit accu/atar qui impetrata accufandi

accufatloms

M

hcentia, f£r2&o gladzo, clamitaus,

fo.muldm recitat, atque petit, vt rel, vinculis

conftrieti,

A.

!

interea ad iudicium dedu&n refpon-

UM

/

fione audita fententia feratur.

Reus praefens de

l

potioribus articulis rogatur, quibus confeffione

fua corroboratis,

* fententia ab a&auario publice

recicacur,

Qua recitata, 1udex Aaculum frangit,

v t

eumque ad pedesrei proiicit. — Zeeufator, 3impe-

1j

trata verida, z/it a iudicio.

Condemnatus, tra-

d

1f*

di

3« V4

s carautfici; . cul fecuritas, quam petit, pro«

d.

mittitur, ecclefrae 1mimiffris comitantibus, ad /o-

eum fapplicii ducitur,

meus peractis , udz-

czum finitum eífe proclamatur, fubfellisque et

mez[a euerfis, ?udex et fcabini adeunt, locum ad

fupplicium . fümendum deftinatum.

Sollemnis

tates, praecipue interrogationes et refponfiones

fv

in varlis proumcus et locis dluerfae funt.

mbet

p

IO. FRID, HERTELII dz[ï de conþzzutzonefne

' (ür

forma . iudiciorum — criminalium.|follemnium,

lenae

fl

1733.

7

CASP, ACHAT. BECKII differt, de jbllemmfm-

iil

