Lib L. Cip.IF. de foricrim, compet. 485

16 ]

-

$.

DCLXXIX.Z

i

;

letlt«

. Eodem foro vtuntur aliae perfonae z'lluj'z'räi

non-regentes, €. g. fratres apanagiati.

delid

t (

L. B. de ckAMER c. l.

L

Yieifter a. a. D. &. 382.

Ü

FRANC. ADOLPH, BLESEN dzj'. de iu?i:di&ime

principi: Y

"t p

1746.

egenzis im fratres apnnagiafo;.' Gic;fffac

) n

f

$. DCLXXX.

lo

AUR

Foro priuilegiato b) gaudent zoZzles zmme-

diati. Hi tamenfi in aJterus. pvincipis territorio

f

Z

dchquerunt, inter. /gipevatorem et Principes de

competentia iurisdictionis contentio oritur.

In

eo facile tranfigunt, quod nobilis immediatus,

Puncdpis culusdam sziszf/er, ratione officii de-

linquens, eius iurisdictioni tubfit.

Sed in aliis

J

dehétis fibi ius puniendi vindicat Imperator,

Princdipibus imperii contradicentibus; nec po-

tentiores. Principes, cafu obueniente, 1us, quod

)

fibi' competere adferunt, in

x

aétum deducere

neglexerunt.

d

hr

1

- . Vtriusque argumenta reoi bb x a d l. obf,

t

5.$.3. 4- 5 Yiieifter a. a. .. 8.';3$4. u. f.

bE

[

-« $. DCLXXXI.

7^

Forum priuilegiatum habent c) /Jegrati Przg.

li

cipum, qui mittentis lurisdictionem adgnofcunt,

Ü

Num vero in eos, qui in eorum /erauitio funt,

criminalis iurisdictio competat zz2refcballo berc-

/|

Hh ;

- ditario

R

ec

ditario, quod ciuitates imperiales adgnofcunt,

iil

- difputatur. -

Qua

Scripta puBlica exhibet raAsEm in ber.Gtac;tSQ

C€an3eley P. 42. p. 760-766. P. 54. p. 611 -630. p-

p

eü:

630-707. P. 55. p. 484 -522.

IO. GODOFR. KRAVSII di[f. de iurisditlione in

J

legatos flatuum eorumque comites S. R. T. Archimare-

[challo et binc Vicemarefchalle ia Comitiis comperernte.

AMAND,

CHR. DORNII

dif. de iurisdiflione in

Legatos eorumque comizes, pracferzim im comitiis S. R.

*2

L.G. R-.OR' 1736.

10. ANT. KlüHN. dif. de iurisdiclione marechal-

-

lorum S. R. L Exford. 1738.

A;'guxnenta vtriusque partis breuiter exhibct

xxmssl. c, l. obf. 6. Wdieifter a. a.'-—-D."G. 709.. f,

p5

$. DCLXXXII.

Foro priuile

giato gaudent c) Corfiliarii Mi-

tiflrique Princtpis , qui coram ipfo Principe in

deliétis forum fortiuntur.

itaque Minifter Zuo-

vuta pluriumue principum commutis, ad comiu-

z forum prouocare poteft.

[

AvG.de LEvsER Spec. 80. de foro delicli mi-

Ua

niflrorum Priucipis.

Dicendum hic de iurisdi&ione aulae märefchallorum,

de qua ante memo

ratus xüamvs— egregie lateque

cgit.

LI

| 5.' DCLXXXTII.

Ex priuilegio forum habent e) perfonde ad

X come

E

catievam impgw'z' pertz'nqe;kzte:, quarum iude

petens

C

*

7!-'

ï.z'þ. IHI. Cap. IV de fori criä. mniþäi, 491

ofcunt,

etens eft camera 1)5 f) milites, qui hodie foro

miitari iubtünt in delictis tam . communzibus

quam propriss, immo milesaiudice ciuili de-

at

30

prehenfüs ad ducem militarem. remittendus

j

r2

g.

U n

I) r0. sTEPH. PüTTER de foro delinquentis 'officialis

Vnare

Cancellariae in fu

premo caterae iperialis iudicio. lu

?3!??1!8,

opuículis n, 10.

n

i

It il

( d

Wieifter a. a. D. &. 702.

2) Rec. imper. de 1641. $.. 47.

zi

Job. Qiottl. Zaurentius 9[6banbf. bomn Ser

lurisdidion gegen oie exceditenoe uno verbres

didt

cenoe Coloaten ím 45. À. . — Gotfa 1742.

!

]

IO. CHRIST. GREILICH. diff. dxe—campetentiæ

iudicis ordinarii in puniendis. deliflis. militum. — Gief-

fae 1762.

GEORG. HENR, AYRER, di

l

,0: dcl m'iliti.s: f,bro de«

J

lingueinti:/. Goett, 1762.

7:

S.

DCLXXXIV.

J/

Priuilegiatum forum conflitutum eft g) cj.

Jj

uibus academicis, quorum in deli&tis, non eo.

dem tamen, in omnibus academiis, modo, iu-

dicium competens eftacademicum. | Gaudenteo

lj

[

foro, licet a) nomen: nondum profeffi fint;

b) Baccho et Veneri tantum litent; c) non nifi

corporis exercitiis incumbant; d) in vrbe do.

micilium fibi conftituerint,

Ipfà vero iurisdi.

&io criminalis academiis competens diuerfa

eft. — Jeuenfis 'enin: academia cognitionem tan-

"

tung

U

ss

492 Lib. III. Cap. IF.de fori c'rim; cottipet.

fum in delictis habet, vsque dum as peinlid)es

1

erfannf voirb. urisdiéctio vero academica fe

extendit etiam regulariter ad ciuium academico«

?umü'þzmu/a;, excepuüo eft Francofurti.

E£NGAV, h, t. $. 45.

—-CDe iurisdifione acadesmiarum crimimali erudite com-

mentatus eft fITeíftet a. a. D. . 408. u. f. &.

707. M. f. Qualis iurisdictio academiae Gieffenfz in

deli&tis ciuium academicorum com

pctat,ï fupra $.

6/4.6 . dictum eft;

L

/$. DCLXXXV.

miry

Ex priuilegio forum conftitutum eft hY zo-

güi

Plibus mediatis, fchrftaffis; 1) elerieis, in ho-

rum enim delicta, vsque dum mas peinfídjes ct»

fannt mírb, Inquirit coz/ifferiumi; nifi aliud ob-

feruantia introductum fit.

SIGISM, GOTTL. HILLIGER diff. de foro cle-

vici delinquentis.

Lipf. 1715.

ton Cramer Siebenft, 29. Sbeil, n. 9.

me!fter a. Q. D. G. 690. u. f,

S.

.DCLXXXVI,

Si quis in territorio quodam priuilegiatum

forum habet, in 4//o tamen deprehenditur, ad

id prouocare nequit, fed fuübeft iudicio depre-

hendentis 1).

quuiritur ergo, vt in territo-

xio illius 2), qui priuilegium conceffit, Joco fpe-

cialiter zoz exemte, deprehendatur, quo cafü

prouocationi ad forum priuilegiatum locus eft.

3) Ca-

EM

£ i

Ls

l

Lib lll Cap. IF'. de fori erim. compet../ 293

105»6

1) Cafum lepidum refert corgnvs in tr, de proce[

a fe

execuiiu. V. 2. C. 3. n. 166. feqq. et ex 1110 THE*

D.

opoRicvs in Iud. crim. p. 457.

2) sogHMER ad canPzov. Qu. 1Io, obf. r5. Pri-

uilegium enim fori, nifi nominatim ad locum quen-

dam reftridium eft, ad vniuerfum territorium exten»

«

ditur, c. g. ciuium academicorum.

F

Iu

THeifter a. a.

$. G, 709

,:yj«

l

gj

5.

DCLXXXVII

Ratione /oc? priuilegiatum forum eft in crz-

mwzäus, in vza publica commiffis, quorum co-

gnitio folius Principis effe dicitur,

p

It

LINCK. de cezutena C. 3.

*

d

KNICHEN dce /aperioritate territ. C. 4. n. 239.

Y

ZIEGLER. in zr. de iurib, imeieft, lib. 2. c. 17.

$. 30. feqq.

d

Dicatur de iudicüs criminalibus bonoráris in u ASs1A:

quibusin aliis prouinciis refpondent iudicia criminalia

extraordinaria, quae Commiffioues criminales vulgo vo»

care folemus,

P*

/

(

MA

) p aR o t m

el

01

,

lc

CAP-

Ó

: d

494 Lib. H1. Cap. P. de conflitutioue iud; erm.

Ea

CAPVT V.

x

D

CONSTITVTIONE IVDICH

E

ü

.CRïMINALïIS

ET

PERsöNxs IN IVDICIO CRIMI-

'

!

lum

-NALI OBVIIS.

dpl

$." DCLXXXVIIL.

Ta£

4

. Ad perfe&ionem iudicii criminalis pertinet

1/77]

que

&ltevo loco, vt legitime confütuatur ($. 669.).

Generatüm difponit cARoLvs, vt 1udicium

UI

criminale conftet ex /udice, Scabinis et J&ua-

vio 1). . Quot vero in fpeciailbus actibus per-

fonae ad eius conftitunonem debitam requiran-

tur, proactuum expediendorum diuerfitate di-

uerfüm eft. Nos id circa quemcunque actum

lw

criminalem fedulo monebimus,

Hoc loco ge-

]

- peratim neceffe eft, vt perfonas in iudicio cri«

7

0p

minali obuias repraefentemus.

o

1) C. C. C. az;. I. ibique kR&ss.

Non tamen putandum eft, Scabinos in omni iudicio

criminali abfolute neceffarios effe,

Cum enim for:

ma iudiciorum criminalium a voluntate fuperioris

in quocunque territorio dependeat, multis locis re«

l

ceptum cft, vt inquifitiones aut a membro. Cancella-

vide Ct Secrezario, aut a Prae/eä?q et Atuario.pera«

gantur

um

hll

et perfonis in iudieio criminali obuiis. 49g —

-

gantur.

ESA. PVFENDORF. in Proe. erim. c. s.

$. 23. C. T4.. $. 14.

FRIED, ESA, PVFENDORF,

KRESS.ad

de iurisd. germ. P, 1,c. 3. $. 20. feq.

art. 18T. n.$.

BOEHMER ad CARPZ.,

QP. 26.

J

obf, 3. Qu. 1153. obf. s.

FRID.

BENED, CARP«

]

Il

zov.dif. de fi&a meceffitate [cabinorum in . cauffa

eriminali, quae delegatur. commiffariis. principis. . Vie

deb. í739.

& IIDCLXX—XIX. !

Perfonarum in iudicio criminali occuriäne

tium aliae funt przzezpales, aliae aece[foriae. Prin-

cipales vel zud:caztes, vel Jitigantes. — Acceffo»

riae vel zudicii, vtpote feabizs, aduarius, com-

lil

mentarienfes, adpavitores, lilores, cavgifices, alii-

n

que exequutores ; vel /tgantium, vt tefies, ad-

Ia

uocati, procuratoves, defenfoves,

lul

MEISTER. C 1. $. 3. c. 1. $. 17.

y

h

»

If

$. DCLXXXX.

T

h

ludex critninalis eft perfona ad expedïendam'

dun

iurisdictionem criminalem legitime conftituta,

p

Itaque facile liquet, iudicem criminalem effe

(fi

oportere virum a) pium et boneffum y b) verutm

criminalium peritum et expertum.

* s C C. arz. 1. 2. 3. et 18'1.

TOB, IAC, REINHARTH. de 4udzis eriminalis

jol

füf j

quatuor virtutibus in. Ord., Carol, art.. 1. commenda-

i

zi5 Erf. 1734.

fus prau.,Sueü. art, 132, requirit in ïudi&c 4 fapiens

I

aniiams,

ai

:inm, b) fo;-:z'zudinm, ;)'iu/titiam, d) zemper.

Gloffa:

if

Q

üf

" ;,;9 K Lz'ä1. ?Jl. Cap. P. de confHitutioue iud. eriti.

pH

X

Glojfatores fal [cientiae et con[cieutiae in eo defidera-

a

pant.

Kaass.C L $..

dl«

$. DCLXXXXI.

Q

I

— fudex criminalis fit vir pius et bozeffus (S.

t

690.); itaque ea conquirat, quae faciunt ad

X

conuincendum reum , nec tamen ea negligat,

Pü

quae conducunt ad eum abfoluendum, . atque

P(

reo idoneum ad innocentiam fuam deducendam

f

di

concedat tempus ; abftineat a. dolo malo, dona

h

nec petat, nec accipiat, vt plus minusue officio

(

fuo faciat 1). fitque ab omnibus animi pertur-

bationibus liber.

Iuftitia vt obferuetur

legi-

busque fuus fit vigor, bonafide, omnique mo-

do, adlaboret.

Si contra agit, fciat, fe exce-

ptione judicis fufpecti repelli 2), aut iuramen-

(

to perhorrefcentiae recufàri 3), aut vt ei commis-

Is

farius adiungatur, facile a principe poffe reum

COnfe

impetrare.

uf

1) C. C. C. arz, 205.. In Bambergenfz Conflit, vocane

Mu

tur Gafídeuticbter.

2) de LxyNckEen Dec. 1065,.

3) krzss. c.l, $. 8. * 2. Scilicet. vbi Zuramento

perborrefcentiae locus datur: quod in Paudetlis et iu-

ve canonico cxponitu'rf

$. DCLXXXXII.

Sit iudex criminalis perztus et expertus (S.

i

690.) 5 itaque iudices effe nequeunt furzofr, sez-

fed

te capti, impuäere:, /urdi e£ uti, mulieres 1)

fila

€et,

h

QG Q C am - 025 L. äcv/Qþc;

1) Hi

—

3

tf

e perfoni: 22 iudicio crz;niizzalz: äþzii;r, 497

d

:3) Hi enim, licet iurisdictione crim"inali gaudere qu&-.

'ant ob patrimonium, iudices tamen effe nequeunt..

Aliud enim eft iurisdi&lionem po[fe babere, aliud iu-

dicem ejfe,

Illi igitur, quibus iurisdi&tio criminalis

ob patrimonium compctit, qui requifitis tamen, quae

jn iudicis perfona defiderantur, deftituti funt, Iu/fizia-

?ü (54

n al

sium Gerid)t$Syiector, legitime confüituere dcbent,

10. HENR. GRAMS diff. de femina iurisdiclionem

Jl

Caeterum Jodie

patrimonialem babenre. .. Alt. . 1706,

a

offeffor iurisdictionis patrimonialis libere illam san-

m

dare poteft, licet nulla inhabilitatis cauffa vel impe-

dont

dimentum adfit, quod poffefforem cohibeat, quo mi-

üffcio

nus ipfe ius dicere queat. — Nec requiritur amplius

confenfus fuperioris.

Per obíeruantiam enim dero-

"ll

gatum eft art, 2 C, .C, C. de BoEHMER, ad arrz,

A

legi-

Git. 50 I)'

[[lds

(s

s. DCLXS(XXHL'

Y

Grauitas 6fücii, cui praeeft iudex crimina-

xm'lS-

lis, exigit, vt eius adminiftranonem legibus

d

confentaneam zuramento promittat, tempore fus-

cepti officii,

Formula ramen iuramenti, à CA«

[

ROLO praefcripta, praecile non eft retinenda, -

C. C. Cl dr d

KRESS. ad art. 3.* 4., * s.

fflltï

n

BEYER ad g 3. pof. 2. 3.

$& DCLXXXXIV.

Iudek criminalis eft adminiftrrator . iurisdi-

s

&ionis criminalis a principe dependentis, itaque

""

fedulo caueat, ne lim:tes fibi praefcriptos rran-

i

filiat, ni velit, vt omnia nullitate laborent, infi-

mulque puniatur,

*

1

.$. pþL"XXxxy.

n

[]

*?9(8X Lz' B HL cv,,p,l V de conäitätione iud. erim.

Üi

$.. DCLXXXXV.

d

us Iudici ab antiquiffimmis temporibus adfue-

P!

runt viri, qui ex eius iuffu fententiam inuenie-

D)

o

bant, Scaósa,.Wttfeiler, Sinber, dictüi. — Ho-

die etiam in ludicius noflris criminalibus homi-

nes eo nomine infigniti obueniunt, qui tamen;

valde ab antiquis illis differunt.

De antquis

N

Ícabinis omnem hiftoriam eorumque pro tem-

que 1

porum varietate diuerfam conditionem erudite

fum

egregieque propo

Tint

AVS IJ.

,

fuit FRIPERICVS, BRVMME*

-

^

"

ln i

3) In Exercitar. biflor. pbi

lolog; de fcabiuis aeui medii

er recentioribus. Inferta eft Brummeriamir à GE o R«

[

GIO, BEYERO Lipf. 1712..8. cditis p. 263 -374.

lt

adQF D;EN CKENII diff. cit. ($. 665.).

DCLXXXXVI.

5.

li, qui hodie iudiciis criminalibus adfidere

folentfcabini, minorum gentium fünt, nec ad

fuffragia ferenda et fententiam inueniendam, fed

h,

fl

ad iudicium criminale conftituendum adhiben-

tur.

Eorum numerus pro diuezfis actibus iu-

pra

f

lU

dicialibus variat 1).

Adíunt praecipue .in 1u-

dicio criminali fümmo, bem bodnotfpeinfidjen

n(

V

$yalegerid)te, carmenque folemne fibi praefcri-

ptum recitant.

dà

Alicubi crimina denunciare go-

"

pra

guntur.

T10!

ä

INTERPRETES ad C, C. C; art. 84«

fid

) Exempla fume ex C. C, C.ari. 12. 13. 47. 84. 181T»

| lur

| W

Dicatur dc collegis 1Ctorqm, Jcabinaius Scigöppenft?äï:

-

1

«:-:---nr,],äjþ

,

ER

Tif

»z'i;z/a'z'cz'o eriminali aäuiz'l". 499

et perfouis in

di&tis; De his enim in ärt. 4- C C.C. fermo non

eft, nec corum membra iuramento, ' in eo articulo

PTO

lUnIe

praefcripto, obftringuntur. Lvpovicr et BEYER,

ad cit. art. 4.

llo.

BRVMMER, in C. l, cap, -9.- $. ?.

X

"

mj«

fcqq-x

famda

$. DCLXXXXVIL.

.miquis

Sunt illi fcabini vel ovZizar, qui plerum-

Q I«

que ad dies vitae conítituuntur; vel alii, qui

ndie

fiumme Gxbóppen f. $yórder vocantur ; occur-

QU

runt etiam $floff « unb 98edfel- &xbóppen.

sa-

bini Zuramento fünt obftringendi 1). -

j al

LVDOvict ad art: 4 addatur (Bonmne 6on fd;)vmefa

6E0M

genboen GCcuigem une ffummen C dbpfen, 1n oen Gs

EL

laugl, gel, 2lngeigeru vom jabr 1749.

6 414« u f

1)CcC. :

C. art. 4

;

DCLXXS(XVHL

$.

li

j

Huarius crimimalis, tet jSriïbtäaöf&ïeï:

il

ber, - eft perfona ad acta criminalia fideliter con-

yid

E:us

IDene

fcribenda praeftito 1uramento conftiruta.

praefentiam C. C, C. omnino requirit 1). .O£

; Ilj

fidium eius generatim et fpeciadm deícribitur

i [j«

in 'C. C. Ca art: s- 181"' 1910

Littéris ea; quae

it

in iudicio criminali peraguntür, funt confignan-

(tr

UH

da plenis et perfpicuis verbis, in continenti, fub

praefidio iudicis, adiecto tempore et indicatis

nominibus eorum, qui praefentes fuerunt 25, et

facta praelectione ipfis nomen fuum fubfcribat.

Ilb

Iuramentum praeftandum eft a^ 2zitio 3;, alias

ilt

a£ta ab €o interim. conícri

pta nglla funt, nec

uj)e

lig

P

[

ä 0? Lïþ]ll Cap, F. de conþitutioke zud. crim.

fubfequens inramentum ad priora refertur, . nifi

)P

reus confentiat 4).

Non t2men requiritur, vt

;

iuramentum in praefentia fübditorum praeftet

5), nifi lex aut confuetudo fpecialis iubeat.. Nec

mneceífe eft, vt actuarius fimul fit notarius 6).

j

(

In Saxonia tamen eleétorali 7) hoc, - fi a iudicia

militari $) difcefferis, defideratur, ita vt in fub-

fcriptione notariatus fimul fieri debeat mentio:

Crmit

alias praeter actuarium notarius adhibendus eft.

fenter

þanïsi. WILDVOG;ïLiI'

Crimi

lenae 17032.

: dz[ de officio a&uïari;'.

borat,

in-'aït. T. et. «

Ex quibuhs f:aci!e quaeftio c:ic;ci-

fitis

1)

di poteft, num íudex criminalis fimul actuarii perfo-

Ui

nàm. gerere queat? Diffenriunt tamen, vt folent,

Doctores.

BARTH. di[f. 36.

Interim quaeftio illa

Q 1

Qu

mérito negatur; cum minis durüm fit, vnius homi-

nis 'fidci rem.tanti momenti cqnmxnittcrc.

2)' Si tamen, - vt'in Saxonia, confue—tudigivs eft, vt it,

- qui praefentes fuerunt; regiftraturae ipft fubfcribant,

- neceffe non efl, vt actuarius eorum nomina in initio

C

fs

rcgiitraturae adícribat. ivbovircr im 9« D. Sap,

2. gï 2,

&

M

lib

3) C. C. C. arz. $

]

4) GnANZ. in defenf, inquif. p. 192, fd.

XRESS,ad art 5. $. 2. * 3,

LEYSER Spec. 7I. m. g.

de BOEHMER ad art. 5.

fis l:l

5) BARTH. diff. 37. 190.

s

6) GxAgz, € l c. 4 m,I.

f. 6, n, 6t,

ld

BARTB

/

Li

7

Ltri

e per/bm': in iudicio xctz'rlm'nalz' oba

zr. |$o1

BARTH, difj. 34.

TR

i, Y

7) Decf. Sizx. "ouif. 39. et refol grauam, tirt. $0ti

raelta

Sjuftitiens Gadyen n. 30.

1

t N«

BEYER, ad arz, T. pof. 2.

lis ().

idicig

8) Churf&dfifd) verbef. æroceäabrbn, tit, z 5.-;?

uh

V

j

$. DCLXXXXIX.

Yentit

Quoties ex actis non adparet, iudicium

(isel

criminale reéte fuiffe conftitutum. zz£er/oeutovia

J

n

!

fententia tantum ferenda erirt.

Proceffus enim

hi

läi'iiu

criminalis, : a folo iudice pera&tus, nullitate la-

borat. Si vero defectus huius vel illius quali-

) (

tatis, excepto iuramento, in perfona iudiciali

perfo-

54

Qlenf,

occurrat, querela zullitatis ftatim non habet lo-

cum, nifi reus iniuriam fibi factam affe doceat,

o il

hümï-

quamuis exceptionem reo fübminiftret.

XRESS, gd UU.ISS 8

ii

Be o DOC.

TiLn

) jtit

. Commentarienfis f. cavceravius v) ad id co;'x-

A

fütuitur, vt muniat carceres, captiuos coftodiat

et producat, victus ami

6

habeat, cet.

&usque eonum curam

1) C. C. C, arr, 189.

deqritor, be

t Gerid)sSSiener, eft, qui ius-

fusiudicis criminalis, verbis a fe expediendos,

peragit, Quos vt a iudice acci

piat, ad ianuam

im/ïicii praefens eft,

Ti

I1 3

DCCII,

8^

ü

$o2 Lib.lI Cap P. deconji:tutwne zud eYim. -

$ DCQIL

q

9

Lzä?o:f, bet g5ártel ober Giericfe- fnedt 1),

h

captlug carenas lmmt, relaxat, captiuum, in

iudicium duéctum, incuftodiam. redacit,

inter-

dum et in exequenda poena feruxtxum prae-

ftat 2).

1YC.C.C. arr 86

]

2) MEISTER, h, t. $. 4

mS (

AE

$. DCCIIL

(icio

Carmfrx ber Cxdjarf^ obet Sïacbrchyter, eft

fent

In a

qm torquet et poenam corporalem vel ca-

pxta em exequitur.

Ab eo differt excorzatovs

düm

ber äwm*ver, zibbecfer, (.,am[!er,

EC

CQl

Dmatur de iis, qui ohm vices carnifices expediere

O?LAC

kRESs. in cir. diff. Obf. 2. $. 10. et ad ar?. 97.

P.

GVNDLING. in proris p. 796

n

Y. S. F

sOEHMER.in diff. de execurionis poena-

lsf

fir

vum capitalium boneftate. $. 42.

IO. PHIL, CARRACH. in dljf de zfelegatzone cum

nil

fujïzgntzofze coniantla. med. 5. 6

ofic

äawcï in ber Camlung bermvfdstcr ülbf)anbl.

y

2' S:bc

oU5 u. f, in n 'Jïebenfïunbevp 177

ARRAH. KAESTNER. dif. de carnifie fama mon

labovante.

Lipf. 1745*

Conf, 3teiibéGblu& de 1731. $. 4. in Corp. receff.

P. 4. p. 379. et Conclufum imperii de a0. 1772.

Notatu dignum eft indukum popale de 1517., qub prae-

cxpltur,

m

i,

et perfonis n izzdz'z?z',o eritninali ,oluz'z*'!.- ] ng 3

cipitur, vt carnifex m:-inatienjz': femel in anno, fe-

[

?

J

crete tamen, ad vfum facrae coenae admittatur. Ex-

d

,

ll

bibet illud Pisromivs in .4moenmi. iurid. bifor.

jm n

P. 7. pag. 2268. feg. Adiunxit id quoque sjeitr.

Intgr

Cbrift. Y Tebel tr.

von zäettömal)l. ävanff- 1764'-:

prie

9 771

EC DCCIVL :

. Partes. lit;gantes infra fuo loco obueniunt.

Tilis adfiftunt procurator et defenfor. — IlIe dici-

tur, qui vnius earum vicibus ex mandato. in iu-

ii

dicio fungitur.

Hic vero eftis, qui rei prae-

"l

Ü

fentis inra deducit.

Procurator pro accufatore

ve GN

Idem dicen«

in cauffa criminali admittitur 1).

7)

h

dum de reoin proceffu accufatoria, fit reus in-

'Carceratus, aut non: quamuis fi in proceffu ac-

cufatorio talis actus expediendus, qui vicariam

u

operam refpuit, ipfe reus comparere debeat.

It U

Pro reo, in izquifitorio proceffu, non aliter,

nifi cauffa fit leuior; vel actus folum accidenta-

f"M

lis fit: veluti petitio falui conduétus, aut caus-

farum abfíentiae adlegatio; vel nullitas in tribu-

721]

nàli füummo deducenda fit,

Specialia eoräumv

officia infra occupabimus.

z

T

x) C. C. C. arr, 12.

E

Á

BOEHMER.,

1 Vti't. ! $.

)

j

23. Íqq.

in Il E. P.þiT. IV. libo V

'v.

1ipEM indif. de poreflare procuratoris in. cauffis

eriminalibus.

Halae 1726.

r&ffï-

Exftat in Eygroimt. ad

L

J

3

Pand, Tom. ,H'

,p["]?

114

CAP..

lpztufu

E

$64 | Liä. 1II. Cap. FI.de proce[fa m'z'mikalz'.

h

CAPQVTV VI

DE

(

PROCESSV CRIMINALI.

10

äeim*. Saudoorns quactíca unb Qrocef peinf. Dalés

gerid)tà:Dronung, 4. Sbeile, äuwbtäi'n 1564. fol.

j

(

XOilbelm 45ameton gerídytl, rocef, überfest ub bet$

mefrt. ourd) Cjujtin Gobler.

Stautf,

1562-

1567. fol.

X

[j

2íbrab. Gaur peinl, Qjrocef. Sranff. 1593. fol.

Qorg oon Xotfiit ff'OCejus juris erc, — &eipgig

1623. 4.

20oam Yolfmenn zrad. crim.

etc, Seipsig 1657. £ol. |

C

10. EMERICI à ROsEAcCH Pratia criminalis Fran-

cof. 1645. 4

LvD. GiLHAVSEN Zrbor iudiciar, crimin. | Francof-

1606. 1614. Col. 1662. fol.

CHR. ERDM. NEANDRI Zzrrod. ad praxin criminakm.

Francof. ad Viad. 1744. 4.

BEB. EBERH. IHERING. p?ocejm ciuilis ei criminalis

d

ex facra Jeripzura adergarus. Bremae 1731. 8-

f

ESAI. PVFFENDORE izrrod. im proc. CVim. Luneä-

edit. 24a, annotationibus autdta a CONR. FRf-a

PVFENDORFF. Hannou. 1768. 4.

€opornEDI BARTHII Hodegeta forenfes ciuilis et cri-

"minals. Hildburghufae 1753. 4. ed. nouiff.

MICH. HENR. GRIBNER in princ, P;*ab. f';ena 1733«

94€. IO,

i

L-——Mü n ER 1

'Jacoþ

u

"

$903

Lzä III Cap. PT. de proce[it eriniuali.

Sacob Srieorid !.movtc: €m[eztung jum peinfiden

$yrocc&, m:t on) Gerb. edlítten 9tnmerfungen.

Carl (Eo:tl Anorrens le!extung jum gerxd)thd)m

qiroceB, u. f- f.. Dalle 1751. 8 ed, tert.

XO- GOTTF.

SCHAVMEBVROGII Prindpiorum praxeos

xl

iuridicae iudiciariae lib. ll. c. VL ed. fecunda,

10

Icnae 1755. 8.

Jb u

tjob. *Seinr. Xotbere ber pem!td)en S,Brocen'e rec[):g;

1)62

gclebrte $

&unutt.

$eipjig 1748. 4.

GERMANI PHILOPARCHI peinlider Srocf, mum-

Qi

berg 1760. 4.

A05

XO. ERNEST, PISTORII tr. de proceffu criminali.

'Tubing. 1764. 8.

fol

Cbrift. Sr. Qeora Vieifters augfübrl. leb beg

Frat.

peinl. SWoceffee tn Seutfcblanb, 1

t 5. Sbeil,-

quae

fub titulo generali :

ïïoü&anblge Cinleitung $um

U

peinl. Steditéaelebrf, in. &cutfd)lanb, Ifïey; äöauo,

Géttingen 1764. 4. proüant

1

. DO

!t

Proceffus | cviminalis. denotat ordmem mo«

dumque legitimym chufi'as criminales cogno-

Ícendi dec1dendx et

nd 1.

W!yo

h. d

$.

D( JCVI,

Modus ille ordoque generatim dup!ex elt,

ul

prout accufator,

libello oblato, poenam ex-

pofcit, aut iudex,

accufatore deücxente, ex of-

)

ficio procedit.

Prlor dicitur eccufatorius ; po-

Aeccufatorius vel

Pcermr, zizquzf ?toriu$ procejJus.

a

115

eft

""

E d

so6 Lib III Cap Vl deproceffa criminak.,

INNC

e& iterum Jannitovitis, vel accufatorius in /pecie.

Proceffus inquifirorius difpefcitur porro in /g-

eratt

Dolt

plzt*em et mixtum.

. Prior dicitur, in quo abini-

tio ad finem iudex ex officio ipfe rem ordinat.

Qu

Ximt

Pofterior eft, in quo, inquifitione generali per-

a&a, accufator ex officio conflituitur.

Qui

cuitis

mixtus inquifitorius proceffus in foris ex?ra Sa-

Toen,

xoniam in vfu eft; non tamen vbique, nec vbi-

tiont

uis eodem niodo.

j

D1catur de proceffu denunciarionis.

IO.C CASP. HEIM.»

1)

svRG di[J. de praecip. denuuciarionis volunzariae iudi-

cialis capit.

Ienae. 1766.

HERMAN,.

BECKEREI

. diff. de terzia Jpecie proceffus, smixti fcil. jäu demmcza-

z0rii.

füs|

$. DCCVII.

Tila V

- Jure vomazo omnis proceífus criminalis erat

0

accufatorzm 1)

ldem valet et de Germuma

U

antzqua 2).

Ut

l

I) CHRIST. THOMASIVS Ín diff. de origine procef]ts

znquzf rorii $. 35. Íqq.

[

y. H. BOEHMER. mI E. P. T. HH

llb V t1t.

Qu

1. $. 81. fqq.-

(i

GEÓRG, CHRIST. ÓEBAVER. in Ve/hgzz; iuf.

germ. antiq. p. 722. feq. diffent. ngRr1vs Par.

10.

EEYSRR. Sp. 560. m. 10.

2) n&riNECCIVS in elem, iur. germ. lib. 3. tit. 9.

$. 309. * HERAVER C, l. p. 631.721.

3»teyer im

E æebenüunüen P. 3o.

v

$.

DCCVIII.

f

&

Procefï'us inquifitorius recentior eft, et ab

d

INNO*

aE

m

74

Lib. IH Cap. Vl.vdæeprocejhlïl crimzz'mlng;—*" 5*07

—

17

mNoc cwT10 IIL indroductus.

Ab initio

nf

erativregularis, fubfidiarius, extraordinarius 1).

abini

Po&ea rerum facies mutata eft, atque, poft-

dini,

quam ad fora füecularia tranfüit, dilatatus ma-

l ptr

xime eft . Adhibetur enim etiam in delictis oc«

Qu

culiis, nec in poena eft vllüm pofitum difcri-

N

men, fiue per accufationem,

X

fiue per iqqqifi;

tionem. procedatur.

1. H. BOEH MER. C€. l. $. 86. fqq. ^ —

KEIX

1) IDEM in I?zjt. iur. can.- lib. V tit. I. $. 10.

"17

CKERL

$. DCCIX,

t

CaRoLo V. izquiftorius proceffus proba-

tus eft 1;: non tamen accufatorium, in. Germa-

nia vfitatum, -abrogauit, fed eum potius in re-

ent

gula fequendum efíe putauit, ideoque difpofi-

Á

tiones fuas accufátorio proceffui. adcommoda-

uit. Wnterim hoc indubitatum eft, in Germa-

s

nia inquifitorium proceffum pro regula obfer-

uari, -Licet negari nequeat, in concurfu vtrius-

V' tl[r

que, proceffum accufatorium lubentifime a iu-

-

dicibus praeferri,

377

t C. arz, 6, 214. 219.

Drr.

E DCOX:

x

^ Quamuis vero regularitet

hodie iudex Cri-

itl 9'

"i

minalis, deficiente etiam accufatore, in quae-

uis deli£ta inquirere poffit, id tamen fallit in

furto coniugum et beredum proximorum 1).: In

eo vero: virum etiam ad agultersum ïprgfgren.

?

yo

dum fit ? diü"entiunt( Do&ores2) . ..

Dc

MW -

iupis

508 Lib.III. Caþ.? IT. de z'nqzä/l proc.in [pecie,

»

1) C. C. C. arz. 165.

Ó

2) ob art. 120. C, C.C

. . Adfirmat : THEODORICE

€ lp aph. $414

)

ENGAV. C. l. lib. 2. tit. 6, $. 72, *

Negat BOERNER. in

/elem. iur. Crim. $. . C. ,

CH

$. 90.

p

&H

MEISTER. h. tg 9. a.

s. DCCXL

- Nos, qui ita rem explicare confueuimüs, vt

fubfequentia ex antecedentibus intelligi queant,

l

primo loco prvoce/fum zuquifitorium xepraefenta-

d

ii

bimus, hoc finito, proceffum accu/atorium i

ü wv

tend

Jpecie et 6qn72itarz'um explicaturi.

f

10ri

N

CAPVT VIL |

iW

DE

Que

leui

INQVISITORIO. PROCESSV

i

di

M

r ]

IN SPECIE, .

mq

AET.

]

p

INQVISITIONE

GENERA

"

:

u

! ,IN GENERE. .

M

ln

löeneï).l Carpsove peinkicberä

lü

æ:gce&. feipjig 1725, 3

3ng*uimionmnb 9t

&t

QGeorg "Keyfers. Praxis criminalis, ober 9[ntveifung

n

9es

T

um zynquifitionss unb 9Id5t8 « roccB, perauäge

a

L

Mi

et de z'-rïlguiþ'tz'ane) gmemlz' n gemeré. sog. :

ORICE

ben $on (Cbriftian Stíe

á

$, Z(ey[ew. Slltenóivg

17IQ. 4.

0. BRVNNEMANN, Tr. iuvid de in

quifitionis präceyj?(. :

' Francof. et Lipfiae 1697. 4.

65

CHRIST. IACOEB. HEIL. ludex ez d

, iuquifitionis.

Lipf. 17I17. 4,

efen[or in— procefzæ WE

, SEORG. ANDR. IOACHIMI Principia proceym crzm:-c ;

nalis praefertiza inqui]ïzarii.» Lipügc 1726. &

€*

Ut

$. DCCXIL

Jf

Inquifitorius proceffus vel eft follefmz';f OP«

dinavius vel mainus . folleumis £ fJummarius, prou-

fentg-

[

n

t vel follemnis et exaétior modus inqui-

rendi

adhibetur ,

vel Í[ubftantialia

inqui-

fiionis tantum obferuantur. * Prior. vegulamz

confütuit, et füpponit deliétum, quod ;z

zhefi poena relegationisfequitur. ludicem quo-

que erzmzzalem expotuit,

Pofterior in dehictis

leuioribus locum haber, et a iudice etiam euilz

inftitui poteft, nimirum in delictis ad eius. iuris-

dictionem |pertinentibus. ^ Vterque proceffus

inquifitorius duas habet partes, gezerzlem et

Jpeciatem.

In illa iudex corpus delicti inuefüi-

gat eiusque circumftantias gezeratim explorat,

J

atque gezeratim in auctorem et focios inquirit,

vt fufncientia iudicia contra aliquem /pecia/-ma

inquifitionem - inftituendi adipifcatur,

In Hac

t

Audex inquirit in. perfonam certam immediare

et fpecialiter/num illa deli£tiauctor aut focius fit,

et fimul decernit vtrumabíoluendus an condem..

J

i

torio

i

nandus, et qua poeäa digngs fit. Deinquifï

pros

p

ho d

$10 | Lib. Ill ?ap. FII. de inquif. prb,c. ik,/þe;ie;

proceffu mimu follemni £. fummavio nobis fermo

haud eít, fed eius natura. et conditio facile intel-

I

ligi poteft, fi a foemnitatibus proceffus inquifi-

bttr

torii follemmzisdifcefferis. Agemusergo de pro-

(u

ceffu inquifitorio /o//emmi, et primo loco de

Den

Qu !

parte eius gegerali f. praeliminari.

$chol, Conferendusomnino PERILL. NETTELBLAD-

TUX

denu

T1vs in egregia diff. de fenremtia condemnatoria [rne

praeuia iuquifitione [peciali S. 1. $. Y. cuius tamen

Caut

fententiae, quafi a differentia a&uum f. mediorum,

ldu

quibus iudex in inquifitione vtitur, difcrimen inqui-

f

fionis. generalis et Jpecialis defcendat, fubfcribere

Tif

nequeo.

0 Í

UT

$. DCCXII.

dT

v Adefï'e debet legitimum inquifitionis fund&'—

Rt6

muentum, a€ts inferendum 1), fine quo inqui-

.

C

fitio fufcepta nulla eft, et 1udex actioni iniuria-

4

rum fe exponit 2), Suntautem fundamentain-

quiütionis haec 3): a) demunciatio; b)fama pue

j

blica; «) praefumtiones V, 20dicia. Traduntali

L

plura, v. c, nominationem focii criminis, deli-

éli commiffi notorietatem, vel eius iactantiam,

rerüm de furto et rapina füfpectarum inuentio-

nem, inculpationem moribundi cet., quae ta-

men ad tria illa. fundamenta commode reduci

quéunt. Hoc certum eft, non poffe inquiri ad

folam fchedulam, nec periculo petentis..

À I) C' CO ' C' dïï-'. 7*

2) C* Ci C. .'Wt. 20. 6Io

..8) €. C, C, arr, 6. ibique knzss,

S.DCCXIV.

d

f

et de inquifitione ge*zzerd/i 7 geutre. "y—i;

Is f

$ DCCXIV,

lem

. Denunciatio probobili cautfa munita effe de-

Bub --

bet 1), quod ex qualitate denunciantis, denun-

d po. .

X0 d

ciati et delieti circumftantiis diiudicandum eft,

Denunciatio a tali fieri debet, qui ab omni. vin-

culo non reuelandi folutus eft 2), Interim -de-

L3LAY

nuncians neque de expenfis cauere 3), neque

2717]

denunciatum deliétum probare obligatus eft 4).

I$ C0

Cautelae interim eft, vt, fi quis n fcriptis de-

iiri,

n i

lictum denunciet, proteftationem de non accu-

fando addat, Circumftantias fibi cognitas ape-

d

rire debet, immo et denunciationem iuramen-

to, fi neceffarium videtur, confirmare 5).

Des

nunciantis nomen vero eft reuelandum, fi »ro

auertenda inquifitione fe admitti reus. de(iac-

d.

rat 6). Ob friuolam denunciationem . denun-

Y*

cians non folum punitur, fed denunciato etiam

QUf

It

N

ad damni reftitutionem tenetur 7).

ij h

1) C. C, C. arz, 6.

]f älii

£) soEnMER, in I E. P. c, 1. $.98. fgq. —

(Hl

3) Exceptionem habet Zubovici a. a, :D.$. ro. qul

cum aliis docet, heredem, occifo teftatore, fumtus

iam,

ii

inquifitionis ex hereditate praebere debere, &Evsem

in Prax. crim. P, L p. 219. feq.

Sed verior eft con-

j [&:

traria fententia.

WERNHER. T. I. P. L. obf. 156.

i

add. HngRTIVs in«d

]

j

iJ. de beréde occift vindice,. la

T

Opu-/bo &7010 Ic To' 39 Pa 1851 qu. j

us

4) HEIMBVREO in cir. d/ff. $. 45. fq.

5) HE1MBVRO € l,

.L 59 * 470 1 LE ï SE Rq à fP- 5'4-2';

m. 10«

i

6)BO-EH-

gafæï APE :

Cs

li

SIZ. Lib. I]l äap. V:I*'ll;de f*orþ. del. inueff.

di

6) BOEHMER. C. lj.$. 96;

7) MEv1vs P. L. dec. 41. feq.

]

E

Ü

jus in bem iurift, fánbeln P. I. 1;.—3; ;

ÉnI

| Cbomafi

li

$on Ccamer ín ocn mbennmmr. 43.n. 5*

s. DCCXV.

^

L

— Intuitu f'amae publicae iudicem maximecau-

3

fum effe oportet,: vt eius originem perquirat,

et de delicto commiffo fe certiorem reddat.

Cafum notatu dignum exhibet 80 EH MER. C. l

. &. 9o. sVLLAEVS ad art. 6. $. 4-

N

5.

. DCCXVL

V,

Aüuarii eft, fandamentum inquifitionis

cum omnibus circumftantiis, v. c. die denun-

lthum

ciationis, denunciantis geftibus, verbis, nomi«-

hi d

Iam ad reliquos in

ne et ftatu, aCtis inferere.

tump

generali inquifitione aétus occurrentes propee

A

remus.

| &i

üitu

CAPVT VIIL.

| N

DE

:

l17

gi'llc

CORPORIS DELICTI INVE-

| üic

STIGATIONE.

ter

Qu

HENR;HAHN.

pat

1662.

difV. de fprpore /'deli&i.-v Helmflad;

X0. EALTHAS, de WERNHER di[f. de cerebrina cer«

tirudine corporis delicii,

Viteb. 1719.

tituda

XERD, AVG, HOMMEL: dzjï an er qftatenus cer

dclicià

d

!if,

Ziä; III. "-Caþ. V1LI. de covp. del. inuefd, $13

deli&i in proceffu eriminali -u

gceüäriq* J2 fLyipfia.e

1737*

| Io Il 31

ÉRID. ESA. PVEENDOR

r de mue/lzgando corpore de —

lidi, 'T. l. obf. 154..

à

x 43.HISI |

?job. &enr. Giottl. von ^tftí 9hángel bet genteinen

.Sebren. oon'bem . corpore deli&ti;

u be(felben bía

mer i

fiorifben unb i

g

3500 ,uu $

uvi]'tifd?;e;*t edjriften | 1 Dano 8.

d

/

d

&. DCCXVIL -

*

*

Maxima et praecipua iudicis criminglis cura

in eo pofita eífe debet, vt corput: dehtli zmuefti-

et,

Corpus. delicli dicitur veritas f; exiftentia.

Tanis

TiUJl»

deli£ti: aut, vtalii inquiunt, id quod per de- -

lhétum violarum vel produétum eft, - Pertinet

Q

Qs 1

haec inueftigatio corporis deliéti ad fundamen- |

£um proceffus criminalis,

atque hic, «ea negle-

npe

éta, nullus eft 1), ita,

vt nec confeffio inculpa-

ti aliquid operetur 2). - Hoc certum eft, - cer-

titudinem corporis deliéti, quae, definiente ow-

MELIO 3), ett fezentza de deliclo. ipfo perpetvato,

aliunde, quatn ex. delinquentis confeffione, baufla, .

grada differre, . et aliter iudici de corpore deli«

