fcit, |

fcfit,

--

I)

Adulr. k'mpl. Adul. . fimpl.

Adult. fonpl. . Adult.: fangl.

Duplicatum adul-

smaviti cum

QXOYLS

cum

caelibis emm — folutae cum

| fproprii, l. alieni,

d.

foluza.

Joluta.

vXOre,

marito.

;eriztnz.

&

u

l maritus.

. ]. vxor.

]l maritus,

L uxor,

PT u

; Adulterium . fim-

—

Adulterium . fim-

Adulterium — fém- Adulterium fin-

phex vxoris tum plex caelibis cum

p2 folutae cum

plex mariti cum

eaelibe.

gnariso.

feluza.

wcare,

Y

2)

——

d

us

eiusque poeua,

233

$. COCVIIL

In adulterio frangitur fides coniugalis, et

N

in quafi adulterio fides fponfalitia ($. 3os.).

ergo vinculum matrimoniale aut fponfahtlum

quocunque modo, etiam per fententiam iudi-

cis dffolutum fit, per concubitum amplius vio-

lari

nequit r)

Nec adulrerium. committit,

cum z atvimonium aut /pan/dlm nullafunt. :)Is,

qui cum vxore neretricio 1ore fe proftituente,

nefciens, eam nuptialis foedere alii iunctam effe,

concumbit, adulterium — falum — Zo/ofumm . mon.

committit 2).. Caeterum, quoniam fidei con-

iugalis cura aut violatio ad ius contugum przua-

fui, cuius arbitrium penes eos fit,

non perti-

neat, facile patet,

adulterium et tum commit-

ti, fi alter coniux in id facinus confenfit: quam-

uis poena temperetur (S. 319.).

1) sroLTZ de poema comcubisus a perJomis per diuor-

Scilicet fecun-

zum folum commi[fi. . Lipf. 1736

dum principia Prozeflantium.

. Aliud enim in eccle-

fia romana obtinet ,

quae diuortium quoad vinculum

f. proprie di&um ,

quale in ecclefia euangelica víu

venat,

aegre admlttxä, fed diuortium quoad zborum

et menjam perperuum fubftituit, -

vinculo coniugii

facramentali faluo.

Quo poüto, adulterium adhuc

committi poteft

2) voET1vs ad tit. D. ad L. Iul. de adult. $.. 8. Di-

uerfas fententias

collegit

LAVTEIKBA(:H

in

add. poEHMEgR ad

coll.-1b;-prieod- t $. 7.

cARPZOV. Qu. 57. obf. r.

FINCLELTHAVS

obf 5.

P s

$. CCCIX

M N

ll

234

Lib. II. Cap. XF. de adalttria

S.

CCCIX.

cu

n

. Violatio idei coniugalis, quae adulterium

!

confituit, fit concubitu ($. 205.), ideoque

g/

faminis immiffione demum confummatur 1) ($.

n

262.), qua non peracta, a£teztatum aut 2gcboa-

a

fn

?unz eft (S. 26.).

rl

1) Do&ores hoc fpe&iatim in adulterio defendunt per

in art. 120. OcCCUur-

verba eerbradcbt et pollnbradbt,

rentia.

Quidquid fit, praxis certa eft: quamvis

folido haud nitatur fundamento.

BOEHMER ad

in. bem

caAnRPZOV. Qu. 6r. obf. 1.

eruben

redoti, $oebenfen 3. ZD. n.. 2

KVGLER in cir. di[f.

C 3. $. $.

6UTCCCX.

Poena adulterii, iure romazo, conflitutioni-

hus demum imperatorum capitalis effecta eft 1),

1VsTINIANVs ab hac poena ratione mulieris

poftea iterum receffit, iubens adulteram com-

petentibus vulneribus füba£tam in monafterium

miti, et nifi intrà biennium a marito recipia-

tur, tonderi, et monachicum habitum accipe-

re 2),

Ad hanc a ivsriNiANO modificatam

poenam reípexit, eamque repetiit cARoLvs V.

in arf. 120. verbis: berfefbig efebred)er fampt

ber efebred;erin folfen nad) fage wnfec vorfati,

vub venfer Sepferficben: vecbten. gefttafft werben 3).

Eidem poenae locum dedit canorvs V. in

adulterio /Zzmpliei mariti cum foluta 4).

Igitur

arti-

errant vehementer Do&qres, | qui ex hoc

cpïo

m

eiusque poend.

23&

culo, deficiente lege prouinciali aut confuetudi-

riüm

ne [ípeciall, poenam ita ordinantam effe ar-

OQue

bitrantur, vt a)in adulterio duplicato vterque

gladio ; b) In adulterio //mplzci caelibis cum vxo-

n

ht«

re, ille g/ad;o, haec fuffigatione; c) in adulterio

fimplici mariti cum foluta, Mle

fuüigaztz'om,haec

relegatione, puniendus fit 5).

n* nel

n :1»

QCCuf-

LR

TL

j

I) $. 4. L. de publ. dud. ]. 30. C;- od L./Iul. de ;uiult.

NOV« I134:*€;

160. NOoonr in Dizociet ez Maxim.

p al

ScHVLT)NG ad PAVLI $em. lib. 2. tit. 26. $. 14-

tl

WESENBEC. h.t. $. 19. ibique

BACHOVIVS;

if

LAVTERBACH inC.Th.Pr. h.t. $.22. vog r1vsc. l.$.

iO. soE HMER in Iarod. im ius Digefl. h. t. $.

Ig. EOEH ME R ad.cAPzov. Qu, 52. obf. 2. PVTT*

R d. in [urerpr. et. Obferu. c. 35.

Ji«

2) Nou. 134. c. 10. auzb. fed hodie C. h. t.

)

h

3) Duplex hic occurrit difficultas. — Primo.efnim ill.

Mf

N

MEISTERVR putat, CAROLVM. V, verbis mad) fas

Jf«

gce onfee. borfarn, iudices remittere ad iura parria

um

prouincialia, ct, his demum deficientibus, ad leges

n

yomanas, verbis:

vnb bnfee $epferic)en vedotem.

ID«

Sed fi dicendum, quod res eft, ego huic interpreta-

T

tioni non fubfcribo. Verba enim haect nad) fage

?n(ee vorfara, femper connectuntur cum illis: onà

h

onfer $epfecliden red)ten, nec per ifta cAROLVS

k

y

V, iura patria prouincialis vnquam indicare voluit.

Vid. art. 104. 117. II9. 126. conf. art. 116. et

!l

^

137. 167.. 168. vbi imperator ad, iura' prouincialia

PK'OUOCEIE.

Verum quidem eft, quod in ordinat.

Bambergenft et. Brandenburgica verba illa: tad) fage

[

onfer totíatn, deficiant; fed non video, quid inde

colligi poffit. — Neuter enim horum legislatorum im-

| peratores

2

236

Lib.H.Cap. X F. de adultevio

peratores romános appellare poterat oufete totfa:

rén, ct ius romanum pufere $epterl. Skecbte.

Dein-

de funt, qui firmiter credunt, cago LvM V. diflin-

Qionem a 1ivsTiNIANO adhibitam abrogafle ean-

demque poenam, capitalem fcil. adultero et adul-

terae irrogaffe, quem in finem ad art. 121. prouo-

cant.

Antefignanus huius opinionis cft pgmNAn-

DVS ZIERITZIVS àd avz 120. et STEPHANTI ad

h. art. n. 3. quibus nouiílfime acceífit zog u MER

ad

CARPZOV,

Qu.53. obf. r.

Sed ego cum

HAHNIO ad wEsENREC lib. 48. tit. 4. $.9.

srRYK in Ff. mod h. t. $. 2. et 5.

CLASENIO

ad h. arz. ct BE&y ERO ad h. arz. $. 15. contrariam

ample&o fententiam, pracefertim quum in ord.

Bambergenft et ^ Brandenburgica fexus differentia

adhuc feruata fit,

nec prior fententia ex arz. I2I.

probari poffit. Non enim inquit Imperator, quod

bigamus et bigama capizali poena afficiendi fint, fed

tantum difponit: baf bie nit tmeniget bann bie

ebebrüdoigen peiínlíd) gefivafft merben — follen:

quae verba fexus differentiam adhuc admittunt.

Verba antecendentia: nb mietpobl bie $ep(evlid)em

tedbt,

euff fold) übeltbat fepn firaff am [eben

fc&en.

Go topflen roir bed) »c, nihil probant, quum

commode de poena capitali bigamo zanrum irrogan-

Sienim ex mente CAROLI V.

da explicari poffint.

1

etiam Digamae capiralis poena infligenda foret, certe

tüt

in fine articuli pro peiulid) di&turus fuiffet am £eben.

Conf. arr, 104. ct 126.

W

K

4) Male cum HAHNIO ad wEseNrm. c. l. verba hu-

lt

ius art. finalia STEPHANTI interpretatur de nuda

ü

accufatione, et non de poena.

Ex quorum fenten-

M

tia in hoc cafu poena ffupri tam adultero quam

adulterae imponenda eft, quum imperator ad ius

in hoc autem eiusmodi concu-

?Zf

romanum prouocet,

bitus mariti cum foluta non adulterii, fed ftupri

Á

w

nomine

u

T

m

^

eiusque boena. |

237

btfy

nomine veniat, — Vid WAERNHEQR $8 LTR) LE X.—obf.,

Dein

450.

ReGe hanc explicationem taxat BOEHMER

dilli

ad cAnPzOv. Qu. 54. obf, 3.

21

P. 878.

i

GRAS gvs in- Collaz.

adul

OUU

5) LVDOVICII, BEYER, €t KRESS, äd aft. I20;

NAR

Alii, fexus differentiam in poenae determinatione

TP

adhuc defendentes, HA HN1VS, CLASENIVS, ENGA-

IMER

VIVS Ct MEISTERVS, loco inclufionis in monafte-

(

rium, apud nos ignotae, fuftigationem cum perpe-

tua relegatione fubftituunt.

Sed. cum fuftigatio

0

noftris temporibus poena merito exofa fit, me qui-

AT

dem iudice, condemnatio in ergaffu£um fiue in per«

0rG

petuum fiue ad tempus, accommodatior ad finem et

Ia

intentionem 1VSTINIANI |CODgruentior poena eft.

21'

Hoc aequitas poftulat, vt,

cum nouiori aerate in

od

perfonis adulrerium poenae gladii aegre locum con-

d

cedimus, et leuiorem poenam infligimus, etiam in-

V

et

perfonis adulrerarum. afuftigatione abftineamus

l

pocnam temperemus.

LINCK. in Con//. Altorf.

fl

Conf. 82. L. I7- :

I

n

s CCCXL'

If

il

Praxis hodierna nequé San&tionem Carol-

[

ndm, neque /nterpretum opinionem ftricte fequi-

tt

tur.

Etenim in Gerzazia fuit et adhuc eft in

nl

puniendis adulteriis mira varietas 1). Capztalir

poena nullibi ne in duplicato quidem adulterio

irrogatur 2). nifi lex prouzncialts i2 vfum dedu-

&a abícilfe mortis poenam ftatuat, quod in $a*

xomia eleétoralà cernimus, vbi ziafculo in quocun-

ue adulter1o,

vxori etiam,

caput amputatur,

g

foluta vero femina fufligatur 3).. In Haffra Se-

- reniff, Landgrauüs Fratribus wiLHzLM, Lv-

POV!T

(

N

438 . Lib. HI. Cap, XV de aduiterio.

poviCo, PHILIPPO et cronctio ín ber $i

d)en«Orbnnng unb Seformation de an. 1574.

eadem fere poenae feueritas placuit, ita vt in

adulterio dupizcato et frmplicicaelibis cam. vxore

vterque decolletur; in adulterio vero /7plie?,

qaviti cum [oluta , - vterque pyzma vice carcere

duriori per trimeftre fpauum et infüper mul-

€&ta; fetunda vice . carcere duriori per femeftre

Ípatium et relegatione in annum ; zér£za vrce fu-

fugatione et relegatione perpetua, puniatur.

Sed mitior fuit poíterior aetas, nec rigor poe-

nae obferuatus 4).

Igitur vt certum 1us effet,

a

nec poena ab arbitrio iudicis penderet, íaluta-

gü

ri admodum confilio in zerrzs £affo- darmfladrmis

per conflitutionem de dato 23. Aug. 1762. 1ta

poena moderata eft, vt a) in adulterio Zup/ica-

£o, vterque ad opus publicum in annum; b) in

adulterio /rmplic? caelibit cum vxore,vterque ad

opus publicum in femeftre fpatium ;.in adul-

terio rplici maviti cum foluta vterque ad opus

publicum in trime(tre fpatium condemnetur; d)

in quauis repetitione poena prior dup//cetur ; e)

Tat

fi quis praedictas poenas pecuniaredimere vult,

pro anuo 3oo. flor., pro femeftri fpatio: 150;

fic

flor., pro trimefti 75. flor., quisque foluat.

Mores ergo fin

ciendi funt.

gul?mm prouinciarum inípi-

1) HOFFMANN in Cit, Jif. Hg1NECCIvs in Elem,

4

d«

jur. gerin. lib. 2. lit. 24. $. 147. feqq.

BOEHMER ad GARPZOV, Qu. 53. obf. 1.

Poena

—

m

wz39

eiuf?z;,e ZMHM.

t £

Poenas apud alias gentes vfitatas recenfent p 4 M-

B

HOVDERVS in prax. rer. criminal. c. 89. et Ípe-

ciatim in Gallia c. 9o,

TIRAQVELLVS iD Zr. de

T

n

.leg;ibus connub.in Opp. d ilb p ors feqq.'

20

[

2) LaVTERBACH in coll. zb. pr. h. t $. 24-

r

S8OEHMER àd CARPZOYV, C. l.

iil

t m

3) P. 1V; conft. 1'9.

3meP£re

4) HERT xïvs Rq/p 525. n I.

QUE

Dd

(2 OceXIL.

r p

—Ob quafi adulterium , licet fit duplicatum,

df

arbitraria,

ob interceffionem

ht

innocen;is mitl-

ganda, poena imponitur.

d//"//f

2

PHILIPPIIQ Cir, dif..

At(»

NEBELKRAE degif. 15.

)

BOEHMER ad canrzov. Qu. 56. obf, z.

[

GRISNER in cir. diff.c. 1. $. 1g.

Y

ll

7

iM

S.

-CCCXIIL.

I

t

Adulteriis pluribus in locis commiffis, quae-

nam poena locum obüneat, aeftimandum eft,

:

IY

fecundum regulas $. 94. traditas.

Conf. xnEss. ad art. 120. $. 10.

,

l

d

li

j

f.

CCCXIV.

Sociorum"n,

poena ex genetaiibgs principlis

f

deducenda eft.

Lao Ixbh t

j

36. feqq.

sTRYK in Unput, ,fh&z' alieni C, 5. n.

$. CCCXV.

odl

a

240

Lib, II. Cap. XF. de adulterio.

S.

CCCXV.

f

Omnis poena ceífat, fi concubitus impu-

tari nequit, vtpote fi fuit violentus cet. fi adul-

terium praefcriptum (S. 78.).

(

p

,

$. CCCXVI.

Pa

i

Extraordinariae autem poenae locus eft,

H

quia ordineria non eft promerita, a) fi adulte-

iX

rium non confummatum ($. 88. 309.), nam

1n hoc cafu pro gradu , ad quem conatus per-

uenit, poena aut f'uffigationis aut exil, aut

carceris, aut pecumiarig dictatur 1); b) fi cul.

pa commiífum eft (S. 86. 307.).

| Illa autem

WERNHER 2) fententia, quod, qua»do vxor

D

adultera cum. duobus copulam carnalem ex-

ercuit, et cum priori haud confümmat, ad poe-

nam ordinariam deueniri nequeat, falfa ratione

nititur, àc fi per adulterium 2pfo iuve folueretur

vinculum matrimoniale 3).

I) Avo. de LEvsERn fp . 576. m. 14,.

2) T. III. P. II. obf. 442.

3) B^cHOv..ad rREvTLER Vol II. p. 312- GRAs-

svs c. ]. p. 896. $898.

iur, can. $. 431.

G.b BOEHMI,ER in princ.

n

flat

$. CCXVIL

(te |

&tir

Cauffas adulterii poenam mitigantes vel

Jllae

T&

communes effe vel proprias, palam eft.

t

€X $, 151. 154. huc uahendae funt, — Proprias

d

recen«

EE

eiutque paeäa.

241

recenfuit Avc, de rrvsrna 1), va*tque e;sä ,duo-

]u

Qul

bus fontibus deduxit, quorum primus eft, /;n-

ulari$ bumamae zatuvae infirmitas, non qui-

dem fola, fedfi quid praeterea, quodeam | auget,

ac vittoriam de' adfe&tu et cupidine difficilio-

£em reddit, accedit.

"dlter eft fauor cogiugis.

d

émuocentis et smatrimonii. Crediturenim, in poe-

lt

na adulteri determinanda iniuriam coniugi in-

m

Ks

nocenti illatam a legislatore eHE: fpe&alta/m.

dU

1) fp. 5'80. in quo deduxit: adulzeiii poenam . ex dua-

bus fakem . cauffis anirigari. poffe.

Conf. kLEINII

]

dif.

Tl

PER

de mirigauda poemr fauore .mazrz'mvnii con-

«

N

0f

(«

De nonnullis cauffis gxitigandi | fpuriis differuit rürr-

MANNVS Lipf. 1775.

Talis effe. videtur in. foro

o

criminali illa, quam DAMHOVDERVS in prax, rer.

J

crim. cap. 89. n. 125., adftipulante cnavsosTo-

Al

MO, adducit, quod, nempe, non tam grauiter pec-

ccet, qui cum formofa muliere congreditur

quam

qui cum deformi : cum . plura fint, pulchritudo fcil.

ct libido, quae cum illa perfuaderet commifceri,

»

quam cum hac.

$

^& . CCCXVIIL

Il

Ex primo fundamento mitigeareï.'poenam

ftatuit.a) abfentiam diuturnam; b) aetatem de-

crepitam- coniugis innocentis; .c) auerfionem

d

animi, quae ab initio matrimonii adfuit, quod

meo iudicio eo magis

attendendum, fi-a paren-

(

tibus

ad matrimonium ineundem quafi coacta

ij

[s

eit , ita tamen, vt ma'trimoniqm ex capite nul«

1

*

Q

litatis

d

242

Lib. II.Cap. X V de ad;llterz'o

litatïs impugnäri nequeat; d) blanditias ätquc

fl

ilecebras, quibus quis ad adulterium commit-

fic

tendum inducius fuerit 2), quo pertinet, fi

i

adulterium cum vxore zzore mevetvicio viuente

te

d

commiffum fuit 3), e) debiti coniugalis Zezega-

tionem diuturnam 4), £)defertionem malitiofam,

deb«

cuius adulterans cauífa non eft; g)imperium

(0n

domefticum , quod adulterium famulorum do-

Mat

mefticorum mitrigat; hj impotentiam coniugis

lab

innocentis inito lam matrimonio fuperuenien-

V

cem. Nam fi ab initio adfuit, matrimonium

Int

. eft nullum (S. 308..

lm

reu

3) gzINHARTH ad cuRisr. Vol. 5. obf. 30.

hi

2) Exempla aliquot lepida recenfet,

GRU

DAMHOVDER C, l. c. 96.

W

'8) Conf. $. 308. add. 111v in ODf. ad LAvTER-

10

f

BACH. P. 836.

4) rROPPANEGGER diff. de miriganda adulterii pberm

(s

ind

ob denegarum debirum. coniugale.

veli

$.

CCCXIX.

lent

Ex altero fundamento mitigat poenam a)

lt

non folum coz/ezfus alterius coniugis a£ izzt?oin

Mat

adulterium fiue expreffc, fiue tacite, datus, imo

| Der

uoque eccafjo adulterandi ab altero coniuge

üt,

uppeditata, fed etiam re;//o coniugis inno-

tuff

centis, quae eft vel expref/a, vel £aczta, vel

m

praefumta.

Expreffa verózs declaratur, necre-

lus

tractari poteft. Fieri poreft fub quacunque

Q

[

coz:ditz'om: poäïäi(i, excepta illa; zje gocezs i to-

Tunm

eiusque — poena,

243

m

fum recipiatur, vtpote quae conditionata remis-

Tl«

d

fio plane nulla et inefficax eft 1).. Eieri poteft

extra iudicium, . etiam coram iudice incompe-

1ite

tente; nec curatoris confenfüm requirit 2). 'Ta.

p

cita ex fa&z; elicitur, quae concludentia eífe

at

debent.

Itaque innocens coniux de adulterio

Ut

coniugis certus effe debet vel faltem grauiffr-

f

snam [u|bicionem ,

g

ad diuortium füufficientem,

habere 3) Non requiritur tamen praecife,

d

li

vt cum nocente concubuerit, fed füfficit, quod

in torum eum receperit: füfficit etiam, fi, quae

iam domo expulíà, iterum in domum J/u/erter

recepta eft 4).

Protefatio faéto contraria hi-

hil iuuat 5.) Praefümitur temiífio, mortuo

coniuge innocente, fiue fciuerit adulterium, fi-

ue non.

Immo práaefumitur remiifio, licer de

b

non remittenda iniuria ante mortem. proteftatus

fit 6).

Praefuümitur etiam, fi. coniux inno-

4inj

cens abfens eít, aut furiofus, aut contumax eft

in declarando 7). Caeterum fit, quaecunque

velit, remiffio, €a etiam prodeft acceptare no-

lenti 8), prodeft etiam complici 9). — Valet et

j

jam in adulterio repétito 16), et mütuo 10), b)

jin

Matrimonii poft adulterium contraéti fauor,

m

Denique additur compez/atio, ii fcilicet aduls

p

ter, viciffim a coniuge fuo, adulterium com-

ld

miffum effe, neque remifiozem intercefffe, fal-

d

tem . praefümtiue docete poffit 12).

Interim

i2

haec mitigantia alibi lege ftabilita fünt, alibi

u

hoc velillud in adu/terzo dup/icato non prodeft 1 5)

Ij«

Caeterum coniux alter, qui vel coz/entiézida.

2

ve

RE

d

-

24&4— | Lz'/bJ»I. Cap. XF. de gdzglterz'o

vel Jueri cauffa . adul

ceium- vemáé téndo , : hag

fàcinus concurrit, , poenam

fubit, quia Zenari-

P

zium committit (S. 35'&3.),. i

1) GRIENER incit. dïfï; 6 d. $..36. FINCKEL*

"38Avs Obf, poflh. 9- sEv En. ad art. 120. pof. zo.

BOEqHMSZR'äd cARPZ. Qu. 55. obl 5.

&

»

«5244 3-

2) GRIBNER C. L.

obf. 46.

2) IDEM $. 39. WEZRNHER 'YaticP. L.

LEYSER Sp. 313. m

1i. BOEHMER ad CARPZ.

Inftizut.

Qu. . 55. obf. 2. KüsTNER.ad DEï»LING.

prud. paft.. p. 619.

4) MyLiVS 2d REYERVM C. l. pof. 37-

5) LEXSER Sp. 580. m. 3I. GRIBNER C. l. $. 38-

6) srvER c.l. pof, 22. GRIENER €. l. $. 37.

7) GRIBNER C. l $. 40.

t. n. 40.- obf. 22. G6RrTE*

7) BECHMANN ad D. h.

NER C, l. $. 48. BOEHME

: ad ; CARPZ, Q. 55.

« obf. g.

1. n-39. mua;ss. ad.art. Kmo. $.74.

0) BECHMANN C.

n.I. BOEH MER àd caRPZ.: Qu..5

5. obf..8. dif-

fent, Lvnovicri in diff. de imeérceff. innoc- $.. 28-

feqq. oaiBwrRC. l. $. 49.

10) GRIBNER C. 1.1$::29;

101) 1p&EM $. 24. 25.

12) EEYER c. l. po(, 27. KüsTNEx ETU P. 620.

13) P. IV. Confl, 19. $. 7 GRIBNER C. l. $. 26.

"Qläefci*of quae poena infligenda fiz, ff in s?dulterio duplica-

.. l'emijjio c*oniugis* iumocemzis prodeft ad aitigandam

pamam

X

eiutque poena. ..

245

poeimm, er Vnust 'fànrn. coniux dduwocens vemittere

hr

vulr? Ego apud neminem hanc quaeftionem deci-

1

fam inueni.

hk

Species Ordiui soffva jubid, Oblata et

fuperiori anno, vbi vxormarito condonaverat. Poc-

nam dictauimus adulrerzi. feimplicis caelibis, cum vxore,

REL«

exafperatam tamen. Remiffio enim coniugis . inno-

centis mitigat tantum poenam, non plane tollit.

MA

Fieri itaque poteft, vt interceffio ab vno coniuge

-

facta aliquando nil iuuet ,

e..g.Íi poena eadem ctt

in adulterio fzuplici éaelibis.cum vxore, acin adul-

T]

"

n?n

Á

terio duþ!it:flia.

AR

if

.CAPVT. Xvi,

DE

»

IVRE . CONIVGIS. INNOCENTIS.

ADVLTFRm COMMISSO. .

MP

AVG.. de LEYSER diff. de'.marimri—u/io adulterii puti-

.j

zore. Vit. 1725. In Medir. ad Pand. Spec. 578.

I0, GOTTER SCHAVMBVRG. digl'de-praeizldicio

4!

Principum imperii ex. v[u iunis occideudi adulrerum

l

priuais im . Germania perperam üdfe;»;; : Rintcl?i

!

l

1735*

GEOROG. TOB. 'SVENDï;NDORFERI alzf de adzilterid,

4

uatemus probarum iufta ac legizima diwortii cat

j

eft. Lipf. 1736. ,

:

"

IDEM de jure qqcidendi pþrebeyrnfum

in adulierio fliïae "

vXDYLf.

j

XO. GOTTER.

STAFFEL 'de adulterio mtfwimohium

non diffoluente, Er. 1702.

lvf'/ZO

1XVSsT.

HENNIG,

tione

BOEHMER;

dg[]'. 'dc-' priua

j

dotis

7)

as

"

"

iz46, Lib.1I. Cap. X L iuveconiug intoc.

detis et. fucceffonis [lazutariae ex capite adulterii,

szlae 1724. —

AVG. dé LEYSER d:j]' de iure coniugis in bona con-

jugis adulteramis, Vit, 1735.

Spec: 579.

In Mediri ad Paud,

$.

CCCXX.

Patri in adulterio filiae, et mavito in adul-

terio vxorir, Ordinatio Carolina 1) expretfe con-

cedit ius occidendi.

Cuius difpofitionis ratio

quum recte a nouioribus Interpretibus ponatur

in 2uffo vebeimentique dolore, hoc etiam noninui-

ta lege ad vxorem, imo et ad fponfum fpon-

famue, trahitur, eique ius impune occidendi

maritum conceditur 2). Quum autem zufus ve-

bemensque dolor caedi huic impunitatem: conci-

liet, fequitur, vt in ipfo actu amplexibusue

lafciuis, alioue nimis fufpecto modo deprehen-

fos occidiffe oporteat. — Si enim aliquid iuíto

vehementique dolori defuit, . extraordinaria

poena obtinet, cuius grauitas ex circumftantiis

determinanda eft 3. Ex quibus etiam fua fpon-

te fluit, quod ipfe coniux vindi&tam fumere

debeat, non vero internecionem alteri manda-

re. Hoc enim cafü poenam, | pro circumftan-

tiarum diuerfitate, temperandam, coniux man-

dans patitur 4), — Caeterum ea, quae ius rom,

in hac materia difpofuit, non funt adtendkpdag

ES.

l) 4ri 142. et 150, libi.quc.. INTERPRET

2) BOEH«

i

[

adulterio EoIanä;

147

iltri

$) BOEHMER äd CARPZ.

Qyö 520 Obfb !o(dia-cnt'.

LEYSER C. l. m. 9.

3) LEYsER c.l. m. 5. 6.

i t

4) EOEHMER ad caxPz, Qu. 4. obf.r. diffentit

Dui,

LEYSERSp. $79. COr. $.

Iuris röm. difpofitio fcrupulofa adimodum efl. — Con-

cedit quidem pazri adulterae f/liae, qui eam adhuc

in poteftate habet, l. 20. zr. h. t. et sarito, ius oc-

«t

cidendi in ipía turpitudine deprehenfos, fed diuerfa

(

admodum t1atione.

Parér enim occidendi ius ha-

ii

bet, adulterum adulteramque filiam in /ua vel gene-

It

vi domo ; marizus folum, fi in /ua domo deprehen-

Iu

das.l. 232. $.2. L. 23, $. 2.. . 24. pf m h.f - Pae

ger quemlibez adulterum, | maritus. eum modo, qui

0f«

vilis conditionis eft , occidat, cit. l. 24. pr. h. t.

Pater

n

quae per Nou. 117.

C; 15. mutatà videtur.

i

virumque tam adulreyum quam adulreram. fiam ;

I

smavizus faltem adulzerum interficiat, et vxerem fine

mora dimittat, l. 22. $. 4. 1. 23. $. 4. 1. 24. $. 1.

Su

W. h. t.l

Quae fi non omnia adcurate obferuata

X

fuerant; poenae extraordinariae locus erat, l. t. vr.

ula

ad L. Corn. de Sicar- l. 4. C. h. t.

Eft etiam in

!

[

Nou. 117. c. I5. marito permiffum — aduiterum

praefumtum interficiendi, fi maritus illi, qui caftita-

iil*

ti fuae vxoris infidiari videtur,

0n

cam ob rem tres

viros fide dignos mifit, illum tamen nihilofecius

E

t

cum vxore fua fufpecte conuerfantem deprehendit,

d

vel vxoris veladulteri domo, vel in. fuburbanis.For-

mulam ciusmodi denunciationis e NEvrzANO ad-

H

1

fert THEopOnrcrI c. l. Cap. 6.. aph. 3. n. 102.

Vxori iure romano idem ius non compedit. CATO

Ifl

apud cELLivM NotG. anic. lib, 10. c. 24. conf.

À

omnino vogT1iVs adD. lib.49. tit. 5. $. 12

feqq- vbi difpofitio iuris romani egregie explicatur.

Quae autem omnia, quum principiis iuris rom, pro-

't)

-priis,

248 Lib.ll. Cop. XVI de iurecotiug. innoc:

T$ ,

nec apud. nos adprobahs

fuperftru&ta fint,

à

odie non aeque adplicari poflunr, fed ex principiis

domefticis et moralibus res eft duudzcanda.

Vid. BOEHMER ad GARPZ, C L

»

h

S OCCX XI,

Competit etiam coniugi innocenti ex adul-

terlo coniugis fuüae ius ad d/wertium; agendi,

quod, quum in. Pandellis ec iure cauonico vbe-

rius. lateque tra&etur, hcc loco praetermit-

timus,

CCCXXII

$.

Denique ius romanum zzarito dotem vxo-

vir adulterae tribuit3 vxorz. vero donationem

propter nuptias 7471 adulteri 1).

- Sed cum

et hoc capüt in Zzreffis et ture canon.latius ex-

ponatur,

nolo alibi iam dicta praeter neceffi-

tatem hic repetere.

Confer interim, praeter

fcriptores fupra eXCititOS. 10. SAM. FRID,

BOEHMERVM Z

O TL v

5

(h t.l 9. C. de repud. NOV. 117. C.

]

7. 8-

2) in OLf. ad cARPzOV. OJ'- 58. obf. 2. . Qu. 64.

obf. x, fcqq.

DA

A

CAP-

4

249

1f

CAPVT AXVII.

ncigä&s

DE

BIGAMIA EIVSQVE - POENA, -

1

I0. DAVID. ZEISII diff. de Digamia eiusque effe-

76?6!,

Ub Opca, L oI9 C.

D

gent. 1703.

a—dïL. Iul de adlu.!t. Ar«

M

i

CHRIST, THOMASU di

fiae 1685.

,(] dc cæ-;;mz'lne biä'amz"aef; Lip.

-

j

MICH. HENR. GRIBNERI dzj]' .de -in:er-'ceäiö;ie con

jugum in crimine bigamiae, Viteb.-1

ZH m Opass -

[j

culis T V..8.,4.- p. 7ZI.- I19. .

A la

n

ABRAH. KAESTNER frügr. JurUm ob . deficientem

parenrum confenfum, aut ob tacitam vxoris remiffo-

iim

men - bigamus miriori poeua. adfície

D(.

1739.

?

ndus ji Lipüag

2

10. CHRITTIOPH. THEOD. HELLBACH jäle&a'vcri-,

i

mina;'i;z etc. Arnftad. 1747. 4.

)j

$. ^CCCXXIIL

(

Bigamia cft deli&uni » :qHO q'u'.äs;* cbäiuge

legitimo-füperftite, alium fibi coniugem con-

füeta forma et coniunctione cafnali gdfociat,

.Pl

$s COUINTU

Bigamia eft

deli&um (S. 323... Itaque vel

verum delitium confütuit, vel 444/£: prout do-

lo, autculpa committitur. Ormne delictum cef-

fat in iis, qui vi metuque adacti, aut ignorantia

),

)

* lufta

-

256

Lib. 1. Cap. XV'11. de ligamia

l

juftainducdi, matrimonium inierunt fecun-

4

dum,

Scbol. Q;uid verba art. tT2r. betrüolidyer toeif, fibi

velint? difceptant Interpretes.

Alii ea pro fyno-

nymis habent cum fequentibus:; mit miffen unb

toillea.

REMVS, STEPHANI €t ZIERITZ.

Alii

ad coniugem derelittum referunt.

GRIBNER C. l.

$. 59.

BOEHMER ad canmPz. Qu. 66. obf. 7.

Alii ad coniugem nouum, vel facerdotem,

fraude

irductum trahunt.,

LEYSER fp. 587. m. 7. . MEI«

STER C. l

p. 156.

Pofterior . opinio, quoad

membrum primum, robur accipit ex Ord. Bamber-

emfr et Brandenburgica, ex qua ea verba quidém

retinuit cà'&oLvs V., fed in determinanda poena

vaudis concurrentis rationem non habuit, prouti €x

T

infra dicegdis patebit.

Qü

$.

CCCXxV.

d

q

Bigamiam committit is, qui legi;imum coniu-

t

gem abþt ($. 323.). Itaque fponfus fponfaue,

aut qui in concubinatu viuit, matrimonium cum

Tal

alia perfona iniens, bigamiam non committit : nec

E

is bigamus eft, qui, quum prius matrimonium

l

diffolutum, aut ab initio nullum fuit, alterum

coniugem fibi adfociauit. — Nec perfona foluta,

alterius coniugi /ezezter nubenti, bigamiae rea

eft 2).

Interim bigamia non inepte diuidi pot-

eft in uplicatam — et. fimplicem. | Ad priorem

vero requiritur, vt vterque tam bigamus quam

bigama conditionem alterius non ignorauerit.

Licet ergo coniugatus cum coniugata matrimo-

nium ineat, fed vterque putat, alterum effe fo-

latum

eiusque : þoem,t.'

as

Qu

lutam p

þrfonam, bigamia non eft dgplz'cata, fed

Junplex.

fii

p

CARPZOV. Qu. 66. n. 69. 74.

KRESt. ad art,

kyno-

L21. $. 4. h. 2.

EOEHMER ad h. l. obf. 8. dif-

D)

Íent. GR1BNER c. dif. c.. 2. G. 54.

Sed diffiteri

Mli

nequeo, me nunc ad cnrswERr fententiam incli,

b |

nare, ob hanc praecipue rationem, quod adulrerium.

M

committere dicatur perfona folura cum comiugata

TaUd

concumbens,

hHU

bigamia.?

Cur igitur diuerfum &acucnnu?.ig

m

u

Wi

ais

S.

CCCXXVI.

(

d

Bigamia requirit eodem tempore duplex

matrimonium legitime inítum :$. 323.). Ideo-

que íola defponíàtio non (ufficit 1); nec facer-

dotalis. benedictio illegitime adminiftrata 2):

quo tamen non pertinet, fi in aedibus priuatis

Ils

llj

expedita eft ;),— Ceffat denique bigamia,fi po-

fterius matrimonium, | ob aliam quamcunque

um

j^

raüionem, quam propiorem cognationem vel

ad&nitatem et nexum

prioris matrimonii,, nul.

il

lum eft 4).

m

"

I) Fingunt fibi Interpretes Hngülare quid in Sexonia

(

fcilicet, quod ibi coniux, qui cuin alia perfona fpon:

J

falia, coitu firmata, celebrauit, morte puniatur, ideg«

que eo iure bigamia folis fponfalibus, cóitu firmatis

Tl

At non fe«

perpetretur, — P. IV. Confl. elett. 20.

quitur, mors in eo cafu infligitur: ergo bigamia

,

confummata

adeft. Nam in Saxonia etiam ob

adulterium mortis poena locum habet ($. 311.)*

AVG. dC LR X SE R. Íp. 487. m. I4. GRIENER

&l

uGÉ

252 à Lzä II. Cap. XF. 1'! d bigatnia

PU

uf l $. 5'5' et adültefidm folo cOitu— commit'tur;

l

nec hfponfalig, nec nouas nuptias requirit.

Q)A(VGL de Lrvsk. ccl. m. 21.'conf. sogz g MEE ad..

cAnPzov. Qu. 66. obf. 4.

a

(2) BOEHAMER h,. t, $, 280.

«

d

Diffentit. worvER P. I. c. 20. n. 3.

f

4)" ?.uonx'Asxvs in eir. diff, $. 61.

$.

CCCXXVII.

f

| I-:Bigamia eft deli&tum carnis in fenfu proprio

(8. 261.), 1deoque

copula carnali demum

q |

Hi

confummatur ($. 323. 292.); itaque ea uon

07

peraécta, afteutata eít bigamia aut zmcbeata

;

gm

4$e 262

Wt

GnIBNER c. l, $. $5, kRESS. ad h. art. $. 4«

CJx

S$TEPHANI ad l, art.

(f

-

Q

ss eccYxxmE

f

Canorvs V. bigamiam non folum adul-

terium inuoluere, fed et adulterio grauius|deli-

€&tum effe, reécte iudicat 1), Credidit cano-

Lvs V.ius vomamum poenam mortis in biga-

miam nonftatuiffe 2*.

Sanétio Caroliga hucre-

dit, vt bigamia punierida fit, ac adulterium 3).

Ergo fimpliciter. et indiftinéte mortis poena in

bigamia non conftituta eft 4).

Nihilominus ta-

men Interpretes capitis poenam ftatuerunt, quo-

rum fententiam, binorum feculorum. obfer—uaxy-

*

tia

—e'z'wgzye potna.

53

üttu

tia.confirmatam, in i1us tranfiiffe, eiqü&' däfïL

ciente lege prouinciali aut confüetudine, inhae-

J

rendum eíffe, vulgo dicunt ;). Eandem. capi-

talem. poenam euam perfonae folutae, cum

coniuge fezezter matrimonium ineunti, infligen-

dam eífe, quidam cenfent, quamuis alii hanc

fuftibus cedendam eífe adürment 6). Ego ve-

ro in difpofitione cARori V. fübfifto, nec

aliam, quam adulterii, poenam admitto; quae

fi in aliquo loco midgata 'eft, mitor quoque

effe debet in bigamia 7). Perfonam folutam,

;prio

j

quae a 4o/o: libera eft, licet aliquid. zegf/geztiae

inindaganda veritate ipfi poffit imputari, .ab

I

comni poena immunem pronuncio, vtpote haud

Wi

praeuifa, in quam dolo alterius incidit, cala-

mitate jam fatis punitam 3).

Suppono tamen,

M

quod libera a dólo fit tam ante, quam poft ma-

trimonium contraétum: quamuis in priori cafü

feueriorem poenam mereatur, quam inwïpo-

ü:evr.iori;'

j

1) C. C. C, drt. I217

dj

2) ibid, Quod tamen fimpliciter verum non eft, Bi.

t

gamia enim maulieb, s ad adulterium, virilis ad ftu-

d

iure vOm.

referri

debet.

BOEHMER ad

prum-

Q

cAnPZOvi Qu. . 66. obf, 1. diffent. LEYSER. O l.

ml I.

"

£

)

J

9) ffob. Giottl, Qonne. von.b

ent: ;vunter(d)iebf bet

"

Garbelinifdben unbo $5vanbenburg. aud) SSambergi

a

fden $. G, . in SSeffrafung bet stoiefacoen Gbe.

"

3 Scþqtz igriü. & enblat 1, æ, G, 513. u.f.

- 4)Jld

ao

*'*M.m»

2s4 — Lil. HI. Cap. XVII. deligamia.

' 4j Id fupra iam euici $. 310 i x ront C;C. L. NB

104.

Idem probatum dederunt xnzss. ad h. arz.

BEYER ad h. arr. . pof. 3. feqq.

BOEHMER ad

CARPZOV.

u. 66. Obf. 2.

GRIBNER C. l. $. 65.

in

diffent, praeter alios LgvsER c, l, m. 2, feq.

A

5) THOMASIVS C. l. $. 72-

Q

KRESS. ad h. arz. $. 5.

G

LEYSER C, l. m. 4.

e

AVG. FRID. SCHOTT. diff. de poeza bigamiae

0

ordinaria Lipf. 1771.

d

6) c^nPz. Qu. 66.

f

Lvbovtcr ad h. art.

fr

7) Quod etiam agnofcunt zsorEnHMEmvs cit, obf.

:

.2.in f. et alii ab eo excitati DDres.

8) enisNER c.l $. 54. diffent. LEysER c.l.m.

.10. MEISTER. h. t $. $.

$. CCCXXIX.

Omnis poena ceffat, fi bigamia imputari

nequit (S. 324.) ; aut fi eft praefcripta (S. 78.).

Praeícribiturautem quinquennio 1).

I) THOMASIVS diff. de praefcriptione bigamiae,

S.

CCCXXX.

Ordinaria poena locum non habet, quia

lj

non eft promerita, in quafi critnine bigamiae

(S. 88. 35); b in bi

H

gamia aa'tgntata aut 'in-

W

Q

Ó

$. CCCXXXI.

2$

einsque. pocua, |

at

$. CCCXXXI

u

1l

Bigamiae poena mitigatur ob cauffas,

uaeé

6)0

in adulterio locum habent. Speciatim coniu-

gis innocentis remiffio immerito excluditur r).

Quamuisin S2xozia in bigamia dupicatainter-

cefíiio locum inuenire nequeat 2).

Ratio autem,

Cur BERGERVS 3) €t BEYERVS4) eum, qui

Mi

olim fponfália publica cum aliqua celebrauit,

deinde aliam duxit, denique etiam . priorem

fponfam füperinducit, a poena mortis liberent,

fragilis eft,

il

1) GRISNERVS in czr. diff. c 2. de sERGER in E],

erim. p. 136. fq. et P. LI. fupp/.

D.417. id. de

T

WERNHER Obf. Ro

Obf. 133. 189.. P. 3. Obf.

9I. EOEHMER ad cARPZ,

Qu. 66. obí. 3. n om-

MEL in Rapf. obf. 224.

ÓH

2) cgIENERC. l. $. 65..-

f

3) P. II. fuppl. obf. 153.

j

4) in Pof. ad Pande&as tit. ad L.' Iul de adulteriis,

. pof- 37. lit. g. conf. o&1BNER c. l. $. 55.

l

Bigamia non inepte dicitur edulterium gzzk-

lificatum, ideoque non folum ea, quae Cap

e

j

XVL. explicata func, . ad coniugem innocentem

adcommodari poffunt, fed et perfona, quam

coniugatus ad matrimoninm ineundem induxit

dqlo malo reticendo, f& coniugem adhuc habef

re,

256 ;I,z'þ.: ". Caþ,' XFII. z;ejäigamz'a

re,* ad ihfer&fï'e 6mnequ'e damnüm tefarcien-

dum vale; agere.

?

fon

n'nC

$. CCCXXXIIL

lia

Cimen binorum [ponfaliorum arbitrarie pü-

)

nitur,

Requiritur tamen, vt priora et pofte-

Vil

riora fponfalia legitime et valide inita nec iudi-

o

cis auctoritate priora refüífa finr. . S1 tamen

lic

priora fponí3lia transactione , iuíta ex cauffa,

aul

priuatim refciffa funt

fa

faliorum folum adeft.

quafi cvimmeu þifiorz:m Jpon-

ve

C0l

AVG, de Lsygzx'c. h m. 25-

di

CAPVT XVIIL.

j

l

uj

X

«

UD'E

thi

bf

INCESTV EIVSQVE POENA.

dUf

lil

BALTH. LEONH. SVENDENDOEREERI diff, de in-

ceffu. Lipfiae 1662.

:

i

Ter

