beat 91.

- . imnocens, quod ius habeat, adulterio commifío

320. fq.

- * moce, a tempore adulterii commifli pro mortuo

reputatur 32I.

Concenfio, qualis requiratur ad furtum qualificatum 1 93.

Confenziens an huic furtum fiat 179.

Confliariis principis, forum habent priuilegiatum 682.

Conufilium inflruciuum et Jemplex 46.

Confjtorium, in. delitta clericorum ingirit 685.

GCen«

Ixrrx Il. R£nv.

Adierfy

Conflaus et Conflamtinus, Impp.'

de fodomia 342.

iclcganrcr loqiunp:ür

2

n pra

m

Couflitutio criminalis, vide Ordinatio criminalis.

Obet de

- iudicii criminalis,

Dplent

dicium criminale.

debet etfe legit,inïi ;688. vide Is

Comrimuatio &t weperitio torrurae, quom

à

ddo : djffc?apt

a82.. 1).

d

.Comre&atio, requiritur ad furtum 17'5. quid fupponat

ibid. vid. Ab/ario.

I n

Comumacia rei, an medium inquifitionum — auertendi

Ó

739- 789-

Corona f1

.

,ail

raminea, qui

nam ea ornari foleant 129.^

Corpus, quomodo violetur 42r.

tj

--- delidi, quid.717. huius inueftigatio ibid, jä-qqïin

delittis carnis, quae huius veftigia cíle poffint 72r.

dutt

in furto qualificato 720. in homicidio 722. in infan-

ticidio 723. in veneficio et procurato abortu 724.

i

* Crimen, an omnia praefcribantur 973.

-

ambitus, vide Ambizus.

q

-

binorum fpou[aliorum, axbitrarie

concu[[ionis, 244. not. 2)

punitur 3 33.1 ;

dardanariatus, vide Dardanariatus,

0i

expilatae bereditatis, quodnam aqud Romanos 178.

falfi et flelionarus, an differant 532.- quid. ad id

requiratur $33. quomodo fieri poffit 534. qui com-

h

mittere poílit 535, qui non 536. diuifio eiusdem 437.

poena 538. quando in eo poena mortis locum ha-

,

"

fj

beat 559.

.Cr

imen fratiae pacis publicae, quid 594.

quid ad hoc re

j

quiratur 595. feqq. poena eius 6co.

- - fraudatae anonae, quid 626. vide Anmona, it. Dar-

danaviatus.

» . laeíae maieflaris, in genere, quid 566. in fpecie,

quid 574. ad hoc etiam diuifiones iniuriae adplicari

poffunt 575. a quibus et in quos committi poffit ibid,

7. poena

qux huius rei 576, qui non effe poflint 57

379. per*

g

'ïNDIlX II.: RERVM-

Duié

&79. perpetrat, qui falfum- ciica monctam cgmmit:ic

moi

582-

CJEN

- perdue

llionis, quid $66. a quibus et aduerfus quos

f

committatur et non - committatur 567. feg. qui huiüs

tür

focii 571. pocma 570.

'qUaþdo haec cefíet et quando

(&d

mitigetur 572.

- - obliquae, quid 559.

- rapinae, qui huius reus non eft 242. vide Rapina.

- wepedumtarum, qui committant 633. a quo committi

1.

poffit 634. qui fpeciatim huius rei fiant 635. poena

Z

mi

cius 636.

n

- derefiduis, a quo. committatur 194. 637. qui reus

eius,

qui non 638. pocna 639. aü haec imitiganda

p

ibid.

Ll

-

zeymini mori, vide

| Motio zermini.

Df

Ed

H

- vfurariae prauitatis, vide Prauizas vfuraria.

7

Culeus, cft poena capitalis qualificata 109. an durior

di

rotà I45.

1

C

Culpa, quib 12.

P

Cuflos, -qui carcerem e

ffrangit, qua poena adügietidus

2

615. 617.

I

D.

342 : Schbol.

Damboderus,, diflinguit fodomiam tripliciter

Damnatio, ad opus publicum 124.

D

fs

-

ad ergaftula zbid.

[

-

ad triremes ibid,

Dammum veparare, .quando heredes delinquentis opor»

»

: tet 8O.

« - grauifnum, praefens fupponitl moderamen incul

bi

patae tutelae 449.

Dardanariatus, . quid 626. latius patet crimine annonae

ibid. qui huius rei fint 627. qui hoc crimine vacent

ibid. poena 628.

Declaratio bonoris, quan

do locum habeàt 377

Deco&ores, pertinent. ad falfarios 542,

.Deganzig, poena cgpitalis I05. IO7.

Dedus

INIKDE!W('H.L RrEnRvM.

COtomil

Dedutlio per : plateas,

qualis Pücna 129.»»per quem et qu.

modo fiat ibid,

Defenfio, .quid

tíus qui

764. quötuplex 765. huius maximus 6&

Qu hus

fauor, 766.

qualia fint buius fundamenta 7á7. tradi-

Quandi

tur iudici et quomodo 77

s

cedenda 859.

l

1. an HF, ante torturam con-

L.j

-

4uarza conceditur in cau

* o* oproauertendo. carceré 772.

Hïs' caPifaliblfS req 913-

I

»

Onmij

- proc auertenda. vefponfione . ad arziculo.r,

quödnam

medium 783.. quibus fundamentis

p

niii poílit 754.-a4-

mittitur etiam poft terzminum .

peremtorium

786. fiu*ig

li us

eius 787. quae media: non fint 789.

-

üpla

pro declinanda vel 5

;

"nganda Doesa, quomodqco::xci.

pienda 996.

efen[or, quis 704. an eius munus iure

:

manico fit

rrimi'nal'i gers

demandadum

iurisperitis

€et. aduocaris

Ifiof

766. Scbol. fundamenium, defenfionis

habeat.. neceffe

eft/767. cius officium 769.

4lli funt: actà.. comibuüni-

canda 770.

quid adferat

pro auertenda — refponfione

nl

ad articulos 784.

pro auertendo carcere 772.. pro

auertenda . aut mitiganda tor

tura 859.' pro purgató-

rio. declinando jbid. quid ei

in iuramento purgatorio

ii

)

Obferuandum 89e. quid huic faciendum,

fuae non fatis fidat 788,

3 n

"

Defoffio viui, vide Viui defoffio.

Del

.

éror remerarius expenías proceffus criminalis r

efti

tuere debet 994.

püf ,

De

latores publici, a quibusdam folent

numerari 559.

pr'aegari;'at.otxjibds; X* ;d-

J

"

elila,

quae fint I2, quid eorum . determ

ïin'et-r. *täotäli—

:

tatem .53. de horum diuifione 2

n

8-33. quae pocna

ordinaria vel extraordinaria puni

ant

2

dam habent forum priuilegiatum 673;

ur 85. 86..- QUgc-

- concurrentia ct reperita 24. quomodo ia hbl;u&t

concurfu |poena determinada I

58. Jeq.. li capitalia,

quomodo punienda 16:.

corporis adílidtiua. et. non

adfictiua, quomodo punienda 163, quorum nullum

!]

nec

*

b

-

Ixpzx I RravM.

nec mortis. nec corporis adfli&ibncm mere

quae

Dd

»

tur,

poena locum inueniat 164.

Deli&la continuata, 24.. quomodo punienda 159.

L.]

-

ecclefiafli:a, fecularia et mixta 32.

L

- excepta, quando fiatuenda 34.

-

-

aanifefla et pernoclata 25.-

qui

e

- sniniftrorum . rincipis, quotuplicia 629. feg, quae

631. poenae horum 632.

*

L

monetaria 580. vide

Deliftum mbhetarium.

m

- -, reiteratà 24. quomodo punienda 160.

p

Deli&li auclor, vide. Au&or delidii.

e

-

coauttor, vide Coauttor delitii.

- « corpus, vide Corpus delitli. —

|m

« . probatio, vide Probario deli&li.

4

- - fjocius, vide Socius delicii.

Deliflum, quid 12. male definiuit Exgau

ibid. di—H'crt ä

peccato et vitio 13. fine

lege pocnali non datur 14.

ex quo aeftimandum 19: non coómmittitur cogitatio-

nibus 20. diuifio huius 21 -27.

apud Romanos et

ftn

Germanos 30. quis committere poffit, quis non 35.

39. committunt tam finguli, quam vniuerfitates 40.

.Df.ï?J

cui imputetur 67. ex quolibet duplex oritur obliga-

u

tio 73. ob frequentiam exacerbatur, 93. c. com-

Delä

miffi tempus fpe&atur in poena determinanda, 93.

f

d. ob vnum idemque nemo duplici vice poenam

fubit, 97. ». per praefcriptionem aboletur 147. 972.

feq. huius au&or in inquifitione generali inuefüigan-

£

J

dus 729. quibus modis tollatur 97

z

2« qfxodnani' gra-

uius habeatur 879.

[.]

L

attentarnum . 26.

&

D

e - capitale et corporis. adflihiu

hm, fi concurrit,I q'u.o;

ny

modo puniatur 162.

Delifum carnis, quid 261. q-.iando confummatum 262.'

-

Lj

collegii 40.

L.

-

X

commune et proprium 22. .

b

« . confummatum 26. nondum confummatok —

äon fïa-

-u—litur pegna otdinarig ?8,

De-

U

5

I&;p EX .JH. Rrzavxw.

; qu

Delium «eulp

& commilJum, extraordinarie p.unituxf 96,

- .* dolo commiffum, ordinarie punitur $5.

E

009 famofum, in libello famofo obiicitu

a

:

r 385. 388 '

- grauius, dicitur crimen 12.

"

L

znchoatum

f imperfetmm 2

quam attentatum $9.

6 gramus P,unitur,

! quac

"

2

m z'nnominazum 14.

-

d

2)0uctavium,. quid $80. diui

fi

10 ïeiusderh. ibid. qui

committit 581. feg. poena 585.

quae interáum amiti-

gatur 587.

- emmni[fionis et. comniffiouis 21..

- -ordimarium et exrmraordinarium 7v 96, ,«quötuplcx

| extraordinariorum deli&torum fuerit genus, 27. -

9

permauentis fatli. et zranseumtis . fa&ii 03.

-

-qperaoclarum ct 9

$

"E

. populare 27.

Ót- pernoflatum, quid 966.

Ij

-

praefcriprum, fi eft, ceffat poena 976.

tlo

. pruatum et publicum. 37.

E

feníu fpeciali: appcilabatur 42i4.

quomodo Pgb;icum

3

r

-

vniuerfttatis, quid 40.

*

r

JDeligazio. umbilii, 2n abfolute nceceffaria

1

tis 466.

m | nuper P

On

-Delinquens, quis non fit 15, 16,. 36. Jéq. quando ïigu.

p

rate puniatur 97. 4. non duplici vice posnam fubit,

Yil

( 97. . eiu: transmiffio ad certum a&um iudicialem

n

differt a remiflione proprie [fic di(ta676. propria

]

eius' confeffio |qualificata pertinet »d corpus delidi

H

inuefligandum 728. Ífi per aliud territorium ducene«

dus 949.

Denuncians, qui inter teft

es recipi ;;oïïït 832.

n

Denunciario, eft.fandamentum inquifiionis 713. quo-

modo omparata effe debeat 714. ob friuolam de-

j

nunciationem punitur et ad quid teneatur ibid,.

Depofiarius, an furtum proprie cornmittat 175.

JDepofiiones zeflium. Jummnaráa

e, pertinent ad corpus -dä

l

li&i inueftigandum 728.

ADepraedatio 239..

*

h

Ax 2

— dDepre

d

^

| Ixpzx Il. RERVM.O

; |

| Euj

Deprec.ätio iudicialis , quando locgïm habeat

b ksud

Tyor

oena 141.

Eu

Detrufio in monaft

« eriuü,

eQ' pogna libcrfati noxia I*SO.HX

| Euu

cur fiat 137.

Ó

«c- u Wier iwi

diéus, quid 953.

-

-

non - feriatus execu

tioni praeftituendus 927.

a

Diffidationes, *hqdie in exilium.

aï?ac 599. poena has

,

rum 602.

j

T

Digitorum anputati

0, vide Amputatio - digitorut.

Eu

iDolus, quid 12.

Exa

Dominus, an O

b delictum ferui puniendus 8r. —

dlx

L

Lj

vei furziuae,

huic datur condi&io furtiua 21

vindicatio contra tertium poffefiorem 219.

431«

Qu

Duellum, quid 428.

eiusdem diuiffio 429. poena

lt

focii 434. interdum poena , ce

ffat yel mitigfltur ff'35-.

Eyr

E.

[ür

cui incumbat 479.

Ej

Edz(catio | infantf: expoftti,

Effradlio aedium vel receptaculi,

qualis ad

farþuxn quaf

"ificatum requira

tur 19I.

-

L

h

carceris 614.

huius poena 615./fe44..-

Edl

Ebegeding 667.

K

do earum furtum 'puniatur 231;

Eieemo[ynae, quomo

Eagauius, not

atus IO.

9. 12. 30. 145- 229. 924-

"

Fal;

Engelbardtus, Regn.

174. Schol.

Error facii

,an a poena excufet 152.

h

Ezymologia,

verborum antiquorum

nota .kf:t f&udiofo

iuris criminalis. 8.

E

Examen articulatum,

quibus mediis reus fe aþ höc;ii-

h

. berare queat 783-

-

- rei ummarium,

quomodo inftituatur 77

6

x

L

L

criminalibus

zeflium | extraor

dinarium, qqando in

víu veniat 841.

do fat 147. 155. non

Exafperazio poenae Yo9 quan

eft mutatio poenae 156.

Exceptiones dilatoriae, quan

do accufatus has ogpcïgaf

k

94?- ,

E

Ex«

1

: IND;x II. RERyM.'T

^. quii

Éxceffus moderaminis. z'riculpatae zutelae

4$2.

Excoriator, differt a^ carnifice 703.

$

t 19

Excubiae, qui has violat, quomodo puniatu

233..609.;

Execurio in éffigie 934.. an liberet captum poftea reum

960. 4)

» - poeua capitalis, quid hic faciat iudex 925. quändo

eu u

€ei ct vbinam eiusdem figna exftruantur vel reficiantur

926.. illi praeftituitur dies non feriatu

modo peragenda 928.Jeq. .

s 927. .-quq-

Exoculatio Y1g.

v

Expen[ae crimimales, quae 989. quotuplices ibid. a iu-

Id

dice erogandae 99r. reftituere debet accufator te-

merarius 994. iudex, qui nulliter. proceffit. 9935.. )

i

quando compenfentur 996. an iudex has repetere pof-

1

fit a fubditis 1ooo.

Experimentum. pulnonum, ex . hoc ICti parum lucran-

tur 723.

"

Expofíioiufammum, vatio fit fine 477. poena buius;bid.

quie

F.

Fatli error, an a poena excufet 152, .

Falliti, pertinent ad falfarios 542.

T'alfarii, qui fint. 541. fegq.

i

Falfum, quid 531. circa teflamenta olim maxime com-

mittebatur 522. mor.

qui circa monetam conimittunt

581. vide-Crimen fal/.

Fama publica, eft fundamentum inquifitionis 713. intuitu

d

eius maxime cautum effe o

portet iudicem 71 $.

r4

Famofus.libellus, vide Libellus.

3

mina, an etiam ftupri vio

lentirea effe poffit, et qua þoc-

re

na tunc adficienda 288. 291. Scbol. vtrum. dormienti

[i

fluprum poffit inferri, vt plane non expergifcat 29o.

cui ftuprum imputari nequit, .a poena immunis 2

an fertum fiue coronam gerere poffit zbid.

95*

j

»

[

P* aeg

mans, quae dolo malo propricidium attentauit,

n

qua poena adficienda 516.

feudi.

z

]u

Feudz ?riuatiq., vide Priuario

Xx 3

Bf

Ssgsces

-

:

Iuprx IlL. RERv M.

Fut

Fifzalis, quis 936.

.

Fifci odminiflratoves, vi

de Adæiui/zmm-es ff

$

Flafchcn, vide Lagenae.

Foenerator improbus, quomo

do ab Elcttore Saxonicö pu-

tf

niatur 623.

?

L

Foetus , vide Partus.

L

?H

Fornicatío 261, quid 265, quot

upleg' 269. eiusdem poe-

na 270.

Fornicator, ad prolem alen

dam eft obüri&usizna

Fornicatores, plures fimultanei tenentur in folidum ibid. .

Forum, eius priuilegium, vide Priuilegium fori.

E

.

-

«

criminale, quid ad eius legitimitatem — perti

neai

h

669. de huivs competentia ibid

2

.[eqq. vide ctiam Iu-

dicium criminale.

Gn

-

-

-

H

deli&là commaifr fortius. 674.

i

6u

w

« « duprebenfouis 676.

ratione

delictorum . 676.

ratione

- * priuil&giamm

G//

- perfonarum 679.. a. b, fe44. ratione loci 687. .

G

Fra&io vrphedae, quomodo punienda $20. feg. vide

Vrpbeda.

"

Gr

Fricatio 26t. poen

ahuius 346: -

Fagae fufpicio, vnde oriatur 755.

Fur, qui fit 178. qui non 177. 18i. eiusdem focius, qui

"mou I8$. 'an a poena liberetur, fi rem ablatam: refti-

.tuerit 217. qui arma gerit, comm

:

ittit jfur.turm quali-

ficatum 194.

Furtum, wmaius poteft e

ffe deli&ufn, quam rapina, et

v. v. 6G. quotupelx: 171. 186. fe44. fuppohit rem alie-

nam 172. ad hoc fuffidit animus lucrifaciendi, ibid.

À3go. r82. requiritur ablatio f. contrectatio 175. ob-

iectum' ciusdem 176. qui. committit 173. 177. /e4-

qui non 173. 178. fed. quando non eft, licet quidam

rem alienam abflulerit Tg1. quidam varie de hoc

perticipare queunt 185. quae remedia ciuilia ei com*

;petant; qui paffus eft216. eiusdem iudicia 744.

e

attendatum aut incboatum,

pes

pp:ryxa- huius )208. j

« balecarium 184«

-

Fu)*tum

INnEx IL RzanvM,

Furtum. eleemo[ynarum, quomodo puniatur 23r.

-

-

bierotbecae, hoftia confecrat

a repletae, protcöantos

ignorant 237.

S

hi(o pe

—* -* dqualificarum, qu

id 188. quotuplicibus: modis pä-

trari poffit 186 /feg. vbinam et a quo committi queat

190. poena 20t.

quando mitigetur 210. ab hqc ra-

20

pina differt 244.

[

*»

- funplex, quid 188.

L

- gagnum, quid 197. ex quo iudicandum

',» 'an fit com-

T

miffum 198. poena 202.

quando haec mitigetur 21T.

Hs

-« - paruum 200. quotuplex ibid. poena 203. feqq..

zil

. per quem fiat 125.

umj

Fufligatio, qua'cv poena 124

"

G

Gerichts- Scbreiber, vide A&nsarius criminalis.

Germani, moribus adftridi viucbant 1. p,

: quando legie

/üne

bus fcriptis vti coeperint 3. p.

Geferz, cur dicatur lex 2. p.

Gradus moralitaris delidtorum 53. feqq.

(ide

[

-

rorturae, an dentur $65.

Graffatio, 239.

H.

Haerefrs, in iure canonico, quid 405. in fenfu iuridico,

qi

il

quid 406. qua talis puniri nequit 407,

jj

Hal;-Eifem, vide Numellae.

9*

Halsgerichbt, bocbuotbpeinlicbes 929.

Scabini adfunt 696.

Jes- [in eo *praccïþuc

d

Jé

Hal:gericbt:ordnung,*(æambergifcbe: quando pr

il

Hausfriede, vide Pax domeflica.

Heredes delinquentis, quando ad

huiuspoenam teneantur go,

j

Hierotbecae furtum, vide Furtum bierorbecae.

:

fqn

J

Homicidium, in genere, quid 436. eiusdem d

iuifio- 437.

i

quid in difcretione dolofi et culpofi obferuandum 441.

quae caedes ad hoc referri nequeat444. qui non commit-

lÜ

tant 445. f?44. in quem committatur 453. poena eiusdem

ibid, omnis cius poena ceflat 473. exafperatur 475, miti-

gatur 476. qui eiusdem focius fieri

poffit 454.

uius 740,

& e. elandeflinumm, indicia h

x 4

Honi- .

il

*

E

Ivprx H. REeRvM

*

Hommdzum commniffum. in turba, quid circa hoc famendum

Irliit,

.

diun

463. indicia huius 74I.

w

-

culpo[mf,,

quando praefumatur 442.

quis com-

tura

(

mittat 443,eiusdem: poena 457* quando mxt:getur462.

remittti poicft a principe.460.

f2 7

x

L

dolofum, quid-àd hoc requiratur 440. poena eiusdem

55*

1

[]

4;

-

dmrer comiuges, collaterales et adfmes proptoref,

turb

furt

poena huius: 471.

-

- proditorium, qmd de hOc futuendum 455.

1

diti

Tuicis

Jünplcx, quid 438.. diuifio eius 439.

n

Hrmvulm:, quomodo öefimat certltudmem corpóris de-

"f.17 9.

hf

h euoris (lcflm zmo, V1de Declaratzo bonoris.

Irfa

9-

I.

fu

Iabr Ge rzc/;t 667

Ya

lenis pnzmla,m, quid 519..

do

Ignnrawtza iuris, in deliQis regulariter non excufat 152,

fu

]i

lmpenfae criminales, vide E vpen[ae.

lmpusizas, an fit aliquando pro poena 72. an ad hahc

n

fufficiat extrema neceffitas 174. Scbol.

Impuzatio : d. lidoyum , 53..67.

Incarceratio | vei,

quando fiat 759. quid iudici ratione

huius obfer uandum 76I.

Incavceratus, carcerem efh*mgens, an poenam mereatur 618

Im

lIucendiarius, ii ignem excitat pcrlculofum, -quid de hoc

intelligendum 521.

Incendi:m,

quid 519.

vbinam fieri queat: 520. dxuxf o

€iu$ 522.

€iruS conatus ,

quomodo puniatur 5'*6 cius

indicium proximum 745,

-- (ulpofum 525. pro diuerfo culpae gradu pumtur

ibid..22 eius: poena mitigetur jbid.

-

-

dolofum | 5 23.

2

Inceftus, quid 26&. 234. eius diftin&tio zbzd 336. quan-

do committatur 267, qui non committant 335. quo-*

.modo puniendus. 337 quando ceffct

eius poena

. 338. feg. -

Iuerepano iudicialis,. quae poena 141.

I dg-

hn^L | R*ERVMJ

lceduy

[

Indicid, funt fündamentum inquilïtionis 713; -ü-il;xt me-

US com.

dium legitimum-probandi delictum 806. quanta ad tor-

€

X turam reqüiratur 856. *

Ttur4fr,

-

-

comimunia :

proxima, quae 739, qu—ando fiant remo-

)

ta 748.

usdem

- * - remota, quae 739, quid efficiant 751.

- * c jropria proxima, homicidii clandeftini 740. in

Iitrts

turba commifli 741.. infandiciii 742. veneficii 743»

y

furti, rapinae et latrocinii 744. incendii 745. pro«

ditionis 746. magiae, an deutur 747.

ludicium, quid 733. diuifi

5

Ti d

! ne probet 843.

O cius 735. f qugnfio ple«

Iufamia. an et quae maneat fluprum 278. mor. 2). i

Infaus expofitus, Cui haius educatio incumbat 479. prae-

fumitur legitimus 480. vide Expofztio infantum,

Ynfanticidium, quid 465. eiusdem poena 469. quomo-

do corpus eius eruatur 723. in eo corpus deliéti prae«

')20

fumtiuum admitti poteft 727. eius indicia 742.

Iniuriae, quid 370. quomodo inferri poffit 371, qui ha-

i

rum rei effe queant 372. qui iisdem adfici p

apud Romanos erant deli&um priuatum 375.

offit 37;3.*

-

L

*

-

veales, poena harum 384.

-

n

verbales, in his iniuriato competit retor

Ho A376;qlu.a'e

actio, hac non fa&ta, inftitui poffit 377.

:

Igl

Inquifttio. generalis, quid. inueftiget 712. huius legitimum

j

adeffe debet fundamentum 713. ah in omnibus ca

?bus

* praecedere debeat fpecialem 779.

fj

- - jpeciali, aduerfus quam perfonam

d i.ri.gat;ur 71 2«.*

an negligenda,

fi reus in examine fummario omnia

I)

confiteretur 777. quinam at&tus.ad hanc requirantur

780. fugillat famam 781. quid ad hanc requiratur 782.

Jl

quomodo íe liberare ab hac

potlit reus 783. qu;bu-s

mediis id non fiat 789. feqq. -

Taquifius,- quomodo defendatur 765.. quomodo rog:;'u,—

dus ad articulos inquifitionales 795. fi furiofus dicitur,

quid iudici faciendum 796. fi furdus aut mutus 797. fi

iudicis linguam non intelligit 798. quemodo ad. articu-

Xx5

es

.INDEX ,II.) REQV'Mï :

los iüquiütionälcs-refpohdere queat 799. fi plane non,

vel peruerfe refpondet, quid agendum 8oo. vel omnia,

vel quaedam confitetur 802. fi (ub tormentis confiteri

promirtit $72.

torturam perpeffus, fi nihil confitetur,

quid faciendum 875. fi poftea. delitum confitetur 872.

875. quando poft torturam omnia corroborat, condem-

natur 880. fi reuocat, quid faciendum 881. fi ratifica-

tam confcílionem fine iufta cauffa reuocauerit, quid fa-

ciendum 885. quomodo habeatur, fi ipfi poena capitalis

publicata 924. fi ante executionem . moritur, quid fiat

934. vide etiam Reus.

(I*

: per accidens :bid.

nflrumenta per fe letbalia, quae 441.

" s E — Qes L. enl€- Q3 CR o w u . sJ5 2 ÉM

fuos adgnofcunt gradus ibid. quid ad ea referendum ibid.

ITnfirumentum, quid 821, quotuplex 822. quid requiratur,

fi probare debeat 825.

-eft m»edium probationis delidti

legitimum 806.

*

.

litterarium, quando probet 826.

*

-

LÀ

non- litterarium. 829.

Tnzimazio fentemtiae, quomodo fiat 9og. not. 2).-

]nucfligatio corporis delitti, vid. Corpus deli&i,

Inuflio fligmaris, vidé& Srigmatis inuffio.

li

ludex, eligit poenam ex pluribus a lege d eterminatis 9T,

168. 2. ad quid reípicere debeat in poena extraordinaria

determinanda 93. b. quando temperetur eius fententia

93. c. quid facere debeat, fi poenam lege fiatutam infli-

gere nequeat 142. nullam poteftatem habet circa poe-

nam legalem, fimpliciter talem 166. in poena arbitraria

]

determinanda ad quid refpicere et qualem regulam ob-

feruare debeat 168. P. 169. an in poena imponenda re-

fpeQtum perfonae. obferuare poffit aut debeat 170. be-

ne confideret circumflantias in furto 215. an rem fur-

tiuam adhuc exflantem fibi appropriare poífit .220.

cautus effe debet intuitu famae publicae 715.

- crininali, quid 690. quid in eo requirat iu$

prou. Sueu. ibid.fit pius et honeftus 691. peritus et

expertus 692. caueat, ne limites fibi pracfcriptos

qucat

tranfiliat 694:. an.uüvmulra&uarii perfonam gerere -

: 98.

—

Ianx Il RERnv .

M 20

698. mucfhgare dcbct corpus deliti 7t». hOdlC in

Qmnjy,

quaeuis deli&ta regulariter inquirere poteft 710. quid

Quiter

obíeruandum habeat,

fi

ad

capturam — procedere

fictu,

vult 757. quid ei obferuandum circa incarceratio-

v

nem 762.

an defenfori afta comraunicare debeat

ndem

770. examen fummariüm cum reo inftituit 776. quo-

Mificte

jid f

modo roget inquifitum ad articulos inquifitionales

795.

íi inquifitus furiofus 796.

furdus aut mutus,

lpxral

quid faciat

FZCOP

797.

fi inquifitus iudicis linguam non in-

j at

telligit 798.

íi delictum per tefles probaturus $33.

quando de mediis eruendae veritatis follicitus effe

hi

iil

debeat 852. quando ad haec progredi queat 854. nul-

liter agit,

-qui torturam adplicat, ad eam neceffa-

FiLUT,

riis de fiucntrbus requifitis 857. quid facere. debeat

k

in adu torturae 867. /eqq.

in purgatorio iurando

891. quam habeat curam,

i poena capitalis execu-

tioni danda 925.

prmcxpallter expenfas criminales

erogare debet ggr. qui. nulliter proceffit, ferre de-

bet expenfas 995. 4. an repetere poílit expenías a

fubditis 1000.

ludex fori deprebenfronis, an delinquentem obtrudere pof-

910

fit iudici fori delitti 676.

at

e

-

L

inferior, torturam di&tare nequit 860..

ln

-

inquirens, auQtorem delicti inquirat 729. teftes ex-

j

animet 730. perícrutationem - domcfhcam mihtuat

Ü

73t.

I

Iudices, quinam a quibusdam foleant adnumerari prae—

P

uaricatoribus 459.

"

Judicium . criminale , quid 663. hodie nulla follcmmnte

i

expcdxtur 666. quis ordinet 668. quid ad huius le-

!d

gitimitatem requiratur 669. dicitur competens 670.

Q

fi horum collifio oritur, quid faciendum 673. an in

omni Scabini abfolute neceffarii 688. legitime con-

ftirüendum ibid. feg. quae perfonae in codcm con-

!

currant 689.

& - publicum , quando et vbi habeatur 965.

.

l

.« fummum , qn:mdo iaftuatur 929, huius fol'

Bl l

lcm'

ET d

o

Iuprx IL. ReRvM.

: femnitates 930. 'adfunt praecipue in eo Scabini 696,

Lfge:

vide etiam Forum criminale.

di

Tudicium denunciatorium, 667. eiusdem diuerfa nomina iP.

n

duramen:um , delarum et iam praeftitum, vtrum a de-

fcrcnte ex capite periurii retra&tari poflit. 5'48 Schol.

qb

- fal[un, eius poena 548.

[

- - purgatorium, quid 889. quodnam medium 783. vbi

variis abfoluitur follemnitatibus

eiusdem vfus 899.

. 890. praeftito hoc, fequitur abfoluno 894-

L

-

teftimoniale $38.

Iurisdiclio academica 684.

la

- - cerininalis , quid 646. eiusdem diuifio ibid. ad quem

olim pertinuerit 648.

erat regum 649. feq. . poftea

et aliorum Ó65t.

an competat nobilibus immediatis

653. mediatis non competit 654. quotuplcx 657.

feqq quomodo amiiti poílit 662.

Yuvisprudenia crimindlis , quid .1.

Ius Caefareum ,. vid. Amfewecbt

- ccriminale,:diuilio eius 9. feqq. quld fcxre dcbeat,

I»

qui huic operam det g.

li

Jusiurandum ,

vide lIuramentum.

Tuflitiarius 691. n I)

Kaifervecht, pontlfïu oppofitum TI. f.

Kreffius , -notatus 244. 539. 548 'Schol. 616.

Kuvoq)wgm 129.

L

Lagenae, qualis poena 129.

Landesraeumung , eft poena libertati noxia 130. quomo-

as Kmüd-üwes s Ü ieed

do fiat 132. quotuplex effe poffit, ibid.

Landzwinger, quid 602. eorum poena'ibid.

Lapis fümojus f. Lafler - Stein 129.

Latrociuium, quid 437. 505. quodnam non fit 5'06 eius

poena 508 uondum: confummati, poena quomodo defi—

niatur 510. indicia 744. differt a rapina 244.

Legan, crimihis'repetundarum rei fieri poHunt 635' ha-

bent forum priuilegiatum 681

Legtg.

Iupzrx II. RERVM.

i ,

Leger, quae mmores quae grauiores in pOems deccmea-æ

r

dis 5. p. in quo confpu*cnt 6. .

t j)

m

4 de

- criminiles, quaenam 1. quotuplices 2. feq.. quos

modo cauffae. fint; diuifionis iuris' criminalis $. feq.

Atl

quem ordinem ICtus in:harum adphcanonc obfcruaxc

i^debeat 9

-

) vii

-

loci, difcernunt, an hoc vel 1llud delidum Iit 17.

atb

m

- geregrinae , harum diuifio 7.

Lj

fcriptae , quando. Germani his vti coepcrunt 3 p.

quando harum auctoritas. euanuerit 9. p

Lenocmzum quxd 261, 350. dluxüo eiusdem jbid. 351:.

1

qui non, committant 352.

ol

sss qualificatum , a. quo fiat 355.. pocna eius 356. .

]il

Ll

Jinplex, huius poena 356 quxd in eo d:ümguca-

dum videatur ibid.

m

Lex, cur dicatur Gefetz et Wife 2. f. non vxolatur c03

gltanombus 20. fi violatur, fit delictum 12. 26. -

-

k

praeceptiua et pr obibiziua 21.

"

qujkrus, Aug. notatus 30I. 441. 616. 630.

Libéllus accujatorius, quomodo comparatus cHe dcbeat

E

93

-

fümofus, quid 385. quomodo fieri poffit 337. poe-

na eius 390. et fpecies iniuriae fcrxptae 371.

Libere agere, quis pofüit 35.

Liberi, an ob delictum parentum pumcnd1 $1.

Libido in cadauere exftin&a 261.

poena huius 346. :

Libri magici ez fuper[tiiofr, an. concremandi 416.

Litor , quis 702.

Linguae abfciffo, quomodo fiat 123.

Liserae arreflaroriae, vbi locum habeant 948.

*

-

informaioriae , quomodo. concipiendae , 906..

- - frequifmoriales, cui vfüi fint 946.

Lucrum , facere vult fur 172. quoruplex 180.

Lupanaria , quo cafu tolerari puü"c dicantur 27I,

Magia, quid 409. eius d1u1üo ibid. quid de hac Hatuen,

dum 420. àn dentur hpius indicia 747*

Magm

u-

a

INDEX II RERVM.

Magia daemoniaca, -quid 409 quotuplex 41o. qu: huius

Monet

rei 411. poena 412. feq. iure Saxonico 415.

Mora

Magzjlzatu:, focius iniuriarum effe poteft 374.

Tius

Magus, olim in bonam partem acceptus 408.

Mors

MaiefLas , quxd 566. vide Crimen laefae ma;ejïazz:

AManus, quae in amputatione amputetur 119. qui nullam

Mu

habet, quae poena locum habeat 120-

|

f

Maritus, in adulterio vxoris habet ius occidendi 320.

| Mu

.|

1

Maftupratio 261. poena eiusdem 346.

tbll

AMedia eruendi verizatem. 852. regulae. de his generales

- 854- fe4- fpeciales 856.

Mori

- - probandi deli&ium legitima 806.

Medzcamenm, an dentur abortum iimphcxtcr procuranua

N

N

,Medzcma legalz:, hanc fciat üudxofus iuris crimina-

- lis g.

4l

Merce.f carnificis, an femper et vbique eadem 931.

lj

Mererrix, quae dicatur 266. an poffit ad fansfa&;onem

E

priuatam agere 272.

AMilites, habent forum pnullegxatum 683. an a tortura

f

eximantur $858.

Nu

Minae iuris, quid 563.

N

Minifler principis, de huius delidtis 629. feg. quando de-

Imquat et non delinquat 631. poena ciusdem 632. cri*

minis repetundarum reus fieri poteft 635. gaudet foro

i

!

!

priuilegiato 682.

W

Miigario poemarum , quxd 147. quando fiat 149. cauffae

eius I50. fe4.

j

E g

-

ïom

- exiraordinariarum , quare fiat 154

m

AModeramen deculpatae zutelae 452.

-

juculpazae zutelae,

quibus fundamentis fuperüru-

um 447. pro quibus admittátur zbid. quid ad idem

vequiratur 448. an ad idem prouocari poffit contra.

alapam ibid. 449. caedes per hoc admiffa impunis

I.

I

AMedus procedendi aduerfus reos abfenrs, circa quod ver-

I

(ctur 944.

. MMonie«

*

Iuprx Il RERVM.

] hu

-

Monera , qui circa:hanc falfum committunt 59I. /äq

3 zmpenalz.r aut prouincialis, quae 586.

Moralitas delitorum et. imputurio 53. feq. quando dlch,g-

lius determinanda: 66,

Mor zWHs, 3D cOntra eum poena locum habeat 95-

ullam

AMotio termini, quid 549. qui huius non fint rei 550. quo-

-modo fiat 551. poena eius 552. feq.

120

Multa, quaenam fit poena 138. ad quem fpc&et iudicem

139. 4. an quaehbet ad fru&tus iurisdi&tionis pcrtxnea:

t

ibid. quaenam in mukttis valeat regula 139. b.

Municipia, a quonam adquifiuerint 1unsd1&1oncm cnmz-

nalem 655.

Ein

N,

Naris abfciffo, vide Algfcz[ 70 naris.

Til

Neceffitas. exrerua ,. àn quis in ea - conflitutus alteri quxd

-

auferre poffit 174.

Nobiles immediati, an polleant umsdlfhone cnmmah 65'3.

2

gaudcnt foro priuilegiato 680.

A

-

mediati i

non habent 1unsd1&10nem cnmmalcm

[ d

p

654. de horum foro. 685.

INotbwebr , quid 451.

Numellae qualis poena 129.

;j

[

.

(

Oblaiio ad mul&iam, quodnam medium 783.

M

0

Obligatio, quae ex deli&to oritur 73.

Obfeffio viarum, quid 603. pleraque dch&a anteccdcu

it

poteft 604. poena 605. -

Officium defenforis vide Defenfor,

Onania 261. poena eius 546. -

Ordinario criminalis, a quo primum condita 13. p. a

l

Carolo V. ad finem perdu&a I7. p. legis auctoritatem

n

habet in Germania 18. £. qui naeui in eadem obferuau

19. p commentarii in.eadem 20. .

L

Paederaflia 261.

PPalinodia , quande locum habcat 377. v;dc etiam .Re-

€4n141i0,

Ptn £f

I:&ngx II. RERvM,

Parentes, am ob rlibcrorum- delictum poenam fubire *d'c-/

,

P

beant $8r.

D

Paroemiae iuris, ha

s fciat üudiöfus iuris crimiqalis- 8.»7. '

Pu

Parricidium, quid 437. 465. quotuplex

i

effc ; pollit 466.

ui committant. 467.

— - dolofum, eius poena. 468. 470.

H

Partus viuus, qui dicatur 481. cius

diuifio ibid. fi dolc;

; malo abattus, poena 483. .

Pasquill, vide - Libelus famofus.

Parr, füi flupraroris, num 2

d alimcn*t»aï naturälia fpu«

rio.filii fui praeftanda obftrictus 280. sot, in adulterio

filia habet ius occidendi 320. .

Patibuli violatio , eius poena 613.

das puniuerint sfg.

äj

Patres ecclefrae, quomodo proprici

Pax burgenfis; fi violatur, qualis pocna 610.

[

-

domeffica 61t.

-

-

imperii, quotup

Peculatus , quid 184-

lex .593. vidc( Cw;imeh fra&ae pam

Pecunia publica, an eiusdem adminiftra

tores fieri poH?nc

rei criminis de refiduis 638.

Peierazio, quid 543.

Pellex, quid 299.

Pellicatus, differt a concubinatu 299.

Perduelles, an bona horum mediata fifco regio

gcdant : *5'70.'i

Perduellio, vide Crimen perduellionis.

^

Periurium, quid 543. qui nou commi

ttat 544. qui. com«

mittat 545. feq. poena eiusdem 547. fe4.

Periurus, qui non fit 544. qui fit 545.

habeat 731I. 947;;

Perfcruratio. domeflica, quando locum

- quotuplex 731.

Perfonae, harum refpe&

um an iudex.ob(eruare poffït

et debeat in poena imponenda 170. quae habeant

forum priuilegiatum 679. &4. b. in iudicio criminali

occurrentes 689. perfcrutantes in inueftigando delicti

i

a&uttore 73I.

Plapiarius, qui fit 255. qui non 256.

Plugfqm, quid 254. poena eius 257. /e4.

Blagium

INpIX IL. Rzavu, :

bire d

, Plagium. attentatum et anilitare, po'cna 2&9. feq--

T)

Poculum . amarorium, fi mortem efficit, qualis veneficii

Ípecies 493. de eius poena Do&tores diffentiunt ib. -

l 4

P'oema, quid 72. an pro ea aliquando fit impunitas, ;bid,

harum diuifio 74. /2j4. hanc cogitatio non fubit 77.

1 dlo

nec ille, qui:non poteft delinquere 79. eft perfona-

liffimum quid. 8o. quatenus tranfeat in heredes delin-

quentis ibid. irrogatur delinquenti gt. quam lex deter-

minat, maxima illius criminis cenfenda 83. nemini

m

poteft infligi ante plenam probationem 9o. in ez deter-

iiero

minanda quid fpectetur. 93. Z. regulariter contra mor-

tuos non habet locum 95. executioni non datur, quam-

diu delinquens mentis non eft compos $6. dictanda

"

Íccundum leges loci, in quo commiflum delidtum 94.

quando figurate adplicetur 97. a. nemo eam fubit du-

plici vice ob vnum idemque deli&tum 97. 5. harum

771

varia genera 102. feg. de proportione harum inter fe

142. mitigatio et exafperatio earum, quid 147. an ab

(int

hac error facti excu(et 152

quando exaíperetur. 155.

judex non poteft mutare 165. quaenam infligenda, fi

in adulterio duplicato remiffio coniugis innocentis prod-

eft ad mitigandam poenam, et vnus tantum coniux in-

nocens remittere vult 319. ceffat per praefcriptionem

,'70.'

976. per abolitionem 982.

Ld

»

adfliiiua corporis, quae 124.-

u

COT

- aequalis, quas harum leges iu.dicantl 146. :

L

animum conceruens, quae I4I.

