condidtionem furtiuam.

lure vero rom.: multum

t

intererat inter conmdi&iomem furtiuam et a&ionem

Illam immediate Jex dabat ob aequi-

Aquiliam.

tatem j

baec.ex^. dcli&lo oriebatur:-

lllà contra

heredes zndzfimffe agi- poterat; bac vero non.

In illa, quanti res vmquam plurimi. fuerat, pete-

in hac non.

batur

Quac omnia hodie fecus.

5

.CCXVII.

[

ta

Siue fur punitus fit, et vtrum capitalem

-aut corporalem aliamue poenam fübierit, perin-

l/]/(' (

f

de eft (S. 73.».

Saxones quidem. olim here-

des furis, poenam capitalem aut corporalem

n

fit

paffi, areftitutione rei furtiuae confümtae libe-

rarunt I).

In /azdato tamen von gefd)minber

Exequitung ber Siduber unb Sebe de anno

1719. a Potentiffimo Legislatore id mutatum

atque plane reprobatum ett z)

n

p

p

m

li

165

Jurtum paf[fo comþef:kt;äü:.

, GU

i) P. 4.. C^ 12.. et Decif. 86.

TWH

CARPZOY. qu. 8o. n. 103. fqq.

iim f

r L

FINCKELTHAVS Obf 59.,

'2) MENC KEN in diff. de reo eiusque berede ex Jefiäa

"9

m

corporis adflicliuam poeuam merente ad. ablati expen-^

ho, 1

Jarumque veflitutionem obligato $. 30. feq.

HVEER

in Prael. ad rir. de furzis $. 6.. Avc. de rgvssER

poi?erfo-

Sp. 149. m. 4, BARTH. diff. 47.

BOEHMER ad

50

CARPZOVY. Qu 8o. obf. 10.-

N ERNRER P. 4 qb[.-

bpcrdm

if Qb

4. n. .-23.

Aquiä:;'

CCXVIII.

T.

$.

A ?Cf

Furtum páffo eiusque heredibus hypothe-

Tif

Ca tacita non competit.

1777

ag

BARTH. diff. 49.

VA

j t

BOE&HMER ad caRPzOV. ()u. 80. obf. xT.

0 W

f pöii-

diffent. scH1LTER Excrc. 24. :zh./49.

[rti

Competit etiam domino rei furtiuae con-

Tn

tra tertium quemcunque poffefforem rez viz-

dicatio. Ysautem, qui poffidere defüt, vel in b,

erit

f

f. vel m. f. eft, Si prius, tenetur in. fübfidium

in id, quatenus locupletior factus eft; fi pofte-

il

rius, ad integrum rei furtiuae pretium.

T2

BOEHMER C.l. S. 2. c. 2. $. 8. et I4.

n

-

4

$. CURX

um

. Tudex rem furtiuam adhuc extantem fibi ap.

ndos

ad compenfa

prOp-r*iar/e .nequit, I) ne

3

qui-

)P,

7

166 Lib. I1. Cop. -LII de vemediis ciuilibus.

quidem inquifitionis fumtu

S 2)0

Si vero res

furtiua amplius non extat, -quis potior putan-

dus in bonis faris, fiquae fünt? iudex, an fur-

tum paffüs? Si vtrique ea fufficrunt, lis nulla

erit.

Si autem non fuppetunt, id quod pro-

quaeftione eft, res ex fententia HOM-

prie in

MELII

ia dirimenda erit, vt diftinguatur,

vtrum reftitutio poenam capitalem mitiget, an

minus. $Siillud, fartum paffus potior eft, at-

que iudici

praefertur, ob fauorem vitae hnma-

nae.

Si boc, inter vtrumqne fro rata

furis

parimonium — di

uiditur, ideoque vterque de

Haecita, fi de expenfis pro-

€o participat 3).

ceffus criminalis aliisque fum

tibus a iudice fa-

&is, et ab inquifito reftituendis fermo eft, Nam

intuitu poenae pecuniariae magiftratui foluen-

U

dae furtum paffus indiftincte praefertur 4).

Dec. El. 86.

BOEHMER ad

n

"3 C. C. C. art. 218.

cARPZ, Qu. 80. obf, z.

li

PED 120.

mofec im 3X Sg S)?c.

I

p

2) de LxNcKrR Dccif. 310.

Q

LvpOovicr cir, diff. c. 1. $. 27. fq.

h

3) noMMzL cir, diff. de panniculariis etc. $. 97.

42 obart. 157. unb fefl " bev Befdhábigte mit betj

^

felben einfacben 9

5

ecgleidjung be& . :Diebftabls, abér

mit Der Mibermaaf nídbt ,

ber Jbrigfeit GelbbuB

vorgeben. l. 17. D. de iuré ffi 2Blumbladber ad

BROÓCKES Obl.

art, 157.

BOEHMER ad eundart.

58. BASTINELLER.inpwgr.adzoxmxldüïan-

, "mo 1745. Witteb, habitam,

: ! CAP—

j

|

*

H

Liä.,qll. C'/:p; IV. Je Sd?rältgia. 167

0 f

CAPVT«IV;'

tan«

DE

nfir.

X

D

]i

!

h

SACRILEGIO..

RUE

£RENESTI FRID. '.SCHROETERI;

g'ü&fllf )

lenae 1654.

dif. de þcri;llegio.f

t d

YTRID.

GEÉDESIVS dec

E

wald. 1689.

X

rimine j'acïilegii, Grypfïis-

dor:

10. SAM. FRID. BOEHMERI Jz'[f. de z)ariz'sfacälegii

1

[5

[peciebus ex mente iuris. ciuilis. Halae 1724.

u à

givspEM dif. lL de varüs facrilegii — fpeciebus es

$ pm

mente iuris canonici. Halae 1726. 1727. — «

J

N

am

S-

CCXXIZ

J

W

Sacrz'!&gz'uin in fenfu latiffimo quamczlnyuä

)

violationem facrarum vevum vel perfonarum de-

-mü

notat; eftque vel sere eeclefraflicum, vel fecu-

u

h

lave. Prius, immane eft, quantum ambitu fuo

pateat, ex doctrinaiuris canonid r). Pofterius,

quod huc pertinet, eft furtum n ve facra vel

p

à

loco facro commi[Jum 2.).

1) Late id deduxit sOEH ME nvs Pater in L E. P. li.

|

!

i

V- t 17. cE BOER MER Filiqg in alleg. d:]],

j u

2) C. C. Ci arz. 17I.

kW

!

Dicatur de facrilegio politico. l. 3

2 & de crzm þcril.

n

10. TOS. HOFEFMANN in Olferuat.. IV. feletis ad

í Ob(

HENR. ERN. KEST-

T

I

zo: leges Cod. lenae 1728.

gio, Rintel i17iri.

ER diff. de facrile

CCXXII.

L.4

"

^ X68 kLz'ä. II. ?szp. .]7 . de [aerilcgio.

s. CCXXIL

$

Itaque Sacrilegium generatim triplici mo-

do occurrere poteit: a) fi res facra ex loco fa-

cro; b) fi -res facra,ex loco profano; c) fi res

profana ex loco facro furto fubtrahitur.

-C. C. C. art. 171I.

Pofteriorem fpeciem nefcit ius romanum L 6. 7:'. ad L,

ümä

Iul. pecul.

Fundamentum fuum agnofcit in c. 12.

Inu

C. 17. qu. 4. ex quo irrepfit in C. C. C. inquaa

CAROLO V. confirmata ! eft.

B CCXXIIT

Sacrilegium eft furtum ($.221.), a quo non

Caeterum ea

nifi qualitate rei aut loci ditfert.

u

omnia, quae ex notione furti $. 173. fqq. dedu-

J-

&a funt, hoc quoaue loco adplicanda effe,

cile eft ad exittimandum.

Speciatim a)facri-

legium non committunt infantes, furiofi. et

extrema neceffitate impulfi 1) ($.173. 174-)5

b) facrilegii! tantum

impropri reus eit, qui

em facram, áfe cuftoditam, interuertit 2) (S.

175.); denique cj fàcrilegium fupponit, vt

fiat animo lucri faciendi ($. 1g0.),, atque d) vt

auferens rem facram ex/loco profano, illius

qualitatem non ignorauerit 3') (S. : $1..

1

od G. C: C.

Qrt. 175.

BOEHMER àd CARPZ. Qu.

89. obf. 5. :

—

2) 1VS T. HENN. BOEHMER C. 1.5$. 3;0- et $. 106.

P

4-

|

MY L1Vs ad IBEXFRVM pag. 337. th. 2

*

j w

*

—

Lib. H. Cap. Jl/' de [dcrz'legz'b;

169

3)/ ANTON, MATIHAEI decriminibus l. 40. tit. 10)

r

n.3..

)0 -

AIVST. HVIEN»N.BOEHMER Gs ägf cä..;g.lyöisi.w

[ res

BOEaMER'ad CARPZ. Qu 39. 'obf.wö.

S

CCXXIV.

"

X

: 'Svacrilegium etiam eft vel qualifïtaturn, vel

16 DÀ

fimplex , quemadmodum fupr

E

Inus ($. 188:)

a de fuftq vidi-"

nqui

Q C C. art. . Vy2.;et - artc 474«

5'

CCXXV.

T0f

Quicquid de focis furum diftum, etiam

] 6d

du

adplic';mdum eft ad focios facrilegd/fum.

h

CAPVT s

X

1.

DE

b

qu

SACRILEGII - POENA. .

dU

pbil. ja&.g',eifäiereætläutemng bed 172, unb

t

174(ien Sictiful8. bev p. 5. G. D. in edotts

)

Àus

jurff;..mod)ezzblat;/4ter Saþrgang S. 1 3'4f,f, L

S

'CCXXVIT,

D

Qu

Canorvs V. ftatuturus facrilegis. poenás

varios a fe inuicem diftinxit cafüs, — Aut enim

facrilegus furatus eft hierothecam, hoftia con-

fgcrata) repletam, aut no

D. i þoq, vel facri-

N«

$

Y IEg?um

ts

170

Lib. 1. Cup.. F. facvilegii poeua.

legium eft qualificatum, vel non.

Si hoc, vel

bitu

facrilegium tale eft, quo res facra aufertur, . ve

fop

tale eít; quo res profana aufertur ex loco fa-

cro. Si illud, velres facrae funt maioris pre-

til, vel minoris.

Denique interferuit CARO*

Lvs poenam furti eleemo[ynarum, quod inter

facrilegium et furtum fluctuare tum videbatur,

atque improprii tantum facrilegiii nomine di-

gnum iudicabatur,

Ci Co Co (""Z'. 172' 1730 1.740 í

€0!

po

Certe non et, vt camorz difpofitionem in ci-

ten

tatis articulis pradtcr meritum . prac aliis tan-

tac oObfcuritatis

accufes, camque ita exaggeres,

Iar

Culpa

—————

iV

te

quafi non fui fatis confcius fuerit Au&or.

tua eíft, quod Interpretes incaute fequaris, nec ipfos

r

texrus infpicias atque curate diuerfas vifiones rite

h

difinguas cet animo tibi repracfentes, Probabo

h

omnia ex ipfa cAROLI fanQtione. Hoc duce pede

inoffenfo progrediar.

Caererum. nemo mihi in hoc

íchemate praeiuit, quod ego nunc propono atque

.

ftabilio argumentis.

S. CCXXVII.

o qui furatus eft P/erotbecam, monftrantiaum

vulgo vocant, 5o/

ía confecrata repletam, 7g225

oena adficitur.

Ratio duriffimae poenae la.

tetin transfubftantiationis do£trina,a cAROLO V,

pro vera habita. Talis enim facrilegus ipfum

cnunisT: corpus, in quod Poffiam eíle tra

nsmus

furatur.

/fatam Pontificii arbitrantur,

Quod

ame.

grimenomnia, enormiffma quoque, fuo

bitu

——

-

Lib. 1I Cap..F.de /chrilegz'z: þ?:ätli )71-

i

bitu non folumcomple&ti, fed etiam fua atrócitate

vl

of

füperare creditur.

pre

C.C. C. arz 172. Sifem (o efnet epn SWonffrangen

AUH

fiielt, ba. bas beglia Gacrament beá. altarg inn t,

It

d

foll. mit bem Seuer

vom leben - gum tobt ge(irofft

Uf

rqerben.

:

:

$.

. CCXXVIII,

Et, qui praeter hunc cafum | (S$. praec;)

commifit facrilegium — qualificatum | (j. 224.),

n

poena surtis fimpliciter infligitur, fpecies au-

ii

tem poenae capitalis pro. qualitate circumftan-

eft

tiarum ex arbitrio ludicis determinanda eft. Nec

ii

attenditur, vtrum fint res facrae maioris aut mi»

f

(5

rit

norispretiig nec, vtrum res profana ex loco

o

facro, aut res facra ex loco facro aut profano

-

"d

fürrepta ü;.

I

v/'u»?

€C. 6 C. art.u 172. et ar?. 174,

Omnis res redit ad explicationem art. 172. evt aFts

174. liceat itaque cos ad verbumexcitare,Articulit27.

verba haec funt, quae ex editione prima scRHOFFE-

"

ar refero : Gtel aber epner. funft gülben ober. fifs

bern gemeibte acfeff, mit obec ou . DeiltDumb obee

j

abec feld) ober patenen, um fold) biebftall alle, fie

/

fein geftbeben au gemeibten ober ungemeiften orfeu,

Y

oud) fo enner emb ftelend. toillen iu epn getveibte

fitdjen, GCacramentDauB. obet facriflei btid £, , obec

If

j

mit geucrlid)en gcugen au(ffperret, oiefe bieb. feitt

d

um tobf nad) gelegenbeot ber (ad) ono r

j

th bee

xgcgfgg,ï[ï&nbägen, TEUM

J

Artis

gnEICS.

ET Llä I. Cap. F. de jrtcfilegium poeua.

[o 4

; Att—ibulus 174. huius eft tenoris :

J

fem . fo- jemanb bei

fag bon geringen gemeibten oifiaen, aufferbalb ber

borgemelten bapffern fiüc', auB cpner firdoen ftele,

el8 tadjs, leudter, altartüdher, bargju bod) ber bieb

nitfieg, bre, obet mit geuérlid)en geugen aufs

fperret, ober fo jemanbt iveltlide aütter, bie inm

€gn fird)en gefíaDt voeren, ficle, bod) o ber bieb

iun bie Fircdben ober. focrifiei nit bricbt, pber bie

geuerfid) aufffoerret; 93m Dbiefe Diebftall alle bauor

inn bicfeim articfel gemeit, ift bie firaff. cegen bent

bieb mit allen umbffenben pnb. onberfd)enben, fücs

áunemen nb ju Dalten, tie biebor. bon tocltlicbem

biebftalen flerlich aefagt ift,- bod) foll inn foldjen

firjenrauben. vnb biebflalen. tveniger. barmDersig:

fept bemeift. merben,

bq:m inn focítlid)en biebz

ftalen.

. Yam ex his textibus, quos integros ad(cribere neceffa-

rium fuit, fyflema meum quoad propofitionem in

paragrapho üabilitam/bui&um dabo.

^. n priori textu a. verbis ;iud.) fo eíner argumentum

incipit.

Nam in his verbis difponit imperator pa-

ri poena plectendos effe, qui facrilegium qualifica-

tum patrant, et qui facrilegium fimplex aureorum

aut argenteorum vaforum maximi pretii commit-

tunt.

"Vtrumque enim cafum feparat cAROLVS

4

D

verbis: aud) fo ciner

?

*

(2 2 ab his enim verbis

nouum cafum incipere, ingenium linguae noftrae

fatis probat.

Clarius mentem fuam expreffit Prae-

Jul Bambergenfis adiiciens verbum: . $Da3t1 aud fo

einet « :

Sed inquis. forfan: hoc intelligendum

tantum eít de eo,

qui

facrilegio qualificato res

maioris pretii abftulit.

Quafi vocatus me interpel-

Jas.

Refpondebo.:

Obiectionem tuam explodit

primo ipfe articulus 172.

Nam in pofteriori cafu

nulla fit mentio rei maioris aut minoris pretii, rei

Ícacrae

Lib. H. Cap. . de /chrzlegzz þaena.

173

bb

i aut profanac. Sccundo deftruit tuam opinio-

bwt

a me

nem art, 174.,

quia pracuxch hoc dubium,

f

antea adduéctus.

: Namir €o articulo primo difponi-

ttil

.et

z

tur de poena facrncau rerum facrarum minoris,

| fj

-excipitur clariffime | facrilegium qualificátum in iis

[

commxH'um

Vcrbls

Ül

*mrau v0d) ber oieb nidt

ftiege, brccï;e, ooer mit gefábzlidben Seugen aufz

t

b

fperect.

Excipit itaque Imperator exprefle facrile-

gium qualificatum, rerum facrarum minoris etiam

hd

in

?üï

pretii, atque tacite àd articulum 172,. fe tcfért,

quo generatim de facrilegio: qu:*zhfïcam

"non atten-

'haä

dens rerum pretium, dxf)ofuerar

Epifcopus Bam-

d

bergenfis iterum hoc clanu: indicat ,

hoc férmone

Mey

vtens: öcg:au 0od oer cíeb (aiö vor ftet) nit

D

ftieg, brecb, oocr mit geuerolicenr, aeugen atf2

lpercet.

Hic enim expretfe prouocat in hoc cafu

ad articulum fuae ordwnanoms I98. CAROLVS ve-

if

ro/haec verba: ale bor fiet, fupeiflua 1ud1cau1t,

nn

4

quia verba.

baöa Pod) Det. Dieb nidt mege

*

fatis fuperque indicarent, fe de eo cafu ii hoc artl-

culo 174. nolle mtelhg1, fed eum 1am àb ipfo deci-

entum

um Cctc. gencranm in articulo 172-.

Addit proinde

t(r p

z

etiam caute admoduüm:. limb ofefe bleb

Óa

I «ile,

M (

o«avon in Oiejem Ofrticul qemelot :

ltaque per

apri

haec verba excludit illum cafum, quem pofuxt in

Ti

verbis: Qa3tut 000b ber Dicb nidt ftíege £ :

LA

4

Ld

LA

2

01S

Idcm luculenuif ime euincit

vtpote iam decifum.,

ebi

dlipohtio de fecundo: cafu

inarticulo 174. obuio,

fiat

; Ad-

fi res profqnae ex loco facro Iurreptae funt,

I

dit, enim Imperator cxprcffe iterum: bod) o oer

i

3bieb in oie Airdben ooer Cacrijtey nidt brict,

Q

eoer oie qefábrltd aufffperret.

Separat ergo

j

eodem iterum modo faml:.oxum quahhcatum aüm—

m

plici etiam in hoc cafu.:

jgdit

al

Quid, quaci"o haec omnia alxud fibi volunt quam quod

n

co in cafu qualitas rerum earumque pretium non

"t2

atten«

r li

1 74. : Lib. II.,ICQP. V dg'-þzcrilrgiz' poeua.

attendatur, fed fimpliciter res decidenda fit,. fecun-

dum difpolitionenm finalem' arz. 172

Denique hoc

mihi bono ia mehtem omine venit argumentum,

cAROLVS V. in. furtum qualificatum non refpi-

Ciens, vtrum fit magnum aut paruum, ftatuit poe-

nam capitalem et grauiorem quidem C. C. C. 2r7. 159.

($. 201.).

Quamnam, amabo, mihi nomindbis ra-

tionem, ct ípeciofam quidem folum expofco, cur

idem non difpofuerit in facrilegio qualificato; etiam

non attendens rerum pretium aut qualitatem? prae-

fertim, quum, ipfo cAROLO iudice, facrilegium in-

íc grauius delidtum fit furto.

CC G aLagE

Ego,

er Deum teftór, nefcio quid luculentius effe

poffit.

Alios video aduerfarios, KR&Ess1vM fcilicet

Ille/ enim in Commerr. ad art.

€t MEISTERVM.

172. 4.* Hicin Prindpns iuris criminalis $, 2. C.

X2. $. 1I. n. 2. arbitrantur, verba articuli £72. vl-

tima intelligenda effe de fola templorum, facrarii

autfacrifliae effra&ione, fine ablationc fubfecuta,

quia contextus fuaderet.

Sed nefcio, qui hoc in

mentem his Viris venire potuérit.

Contextus enim

at non ex-

ad queim prouocat quidem &RESSIVS,

onit atque deducit, fruftra excitatur. .

Integra

nimo

enim difpofitio, per plures articulos difperfa, a

nobis 'repraefcmanda at(';uc* l)crpexland;x eft.' Arti-

culus certe 174. omnem plane fcrupulum adimit,

atque luculenter euincit, non de fola effradione aut

adicenfione, fine ablatione, Imperatori effe fermo-

nen.

Quid, quod Imperator vtatur verbis: Oiefe

SDieb., Ergo, quum furto ideoque et facrilegio ab-

latio fa&a fupponatur ($. 177.), fequitur, vt non

de fola effra&tione aut adfcenfione, i. e. facrilegio

ï

artentato, cA ROLO animus fuerit difponendi. - Sed

fatis haec fint in re, quam ex articulis, in quos

)j

difperfa erat, optinie cohaerentem integritati fuae

reltitui,

Alte-

d

à

Lib. ]I Cap. F. de /acrz'[egii*powa. I7S |

frtt

Alterum, quod. hoc loco diiudicandum reflat , con,ce;'-

que l

nit ipfam poenam , hoc cafu a cAROLO flatutam -

DAU

Dixi poenam mortis effe determinatam, fpeciem aue

1 rf

tem poenae capitalis arbitrio iudicis efle relictam,

lt p

Et in hac verborum articuli 172. explicatione adíen-

1307

tiuntur mihi.Viri Summi, CLASENIVS, KRESSIVS,

]s r

BOEHMERVS Pater ct Filius. , Expreffe enim ca-

( Q

ROLVS V. difpofuit: oieje 2:Dieb. feyn 3um. Cobt,

, m

6d Gelegenbeit oer €iad) uno Xotb Oer

!

Aedteverfiánoigen, 3u firaffen. — Itaque,ftatuic

A

poenam mortis, fed fpeciem | non determipauit.

, 1]

Quae mens Imperatoris co minus dubia erit, perpen- -

d

l]

li

l

i

denti, in ordinatioge . Bambergenfz in hoc quoque fa-

f

crilegium ignis poenam efle pofitam.... Quumautem

:1-4 If

haec. atrociffima poena in hac fpecie iufto durior

al

haberetur, quoniam. haec facrilegii. fpecies atrocitate

" y

fua ad facrilegium hierothecae ad(cendere non vide-

Kaf

batur, poenam capitalem pro circuinftantiis iudici.

"

XMerba. enim

QU

rcliquit. - fpecifice . determinandam.

li

sum «oot fuperflua forent, fi. mero iudicis arbitrio

jset

poenam cAxOoLvs commififet.

-Nihilominus ta-

d

men hoc. perfuafum. eft caRPzOovro in Pr. crins.

It

i

qu. 89. n. 17, qui faepius in iis, , quae luce. abuns

g

..dant, ob aequitatem, quam fibi fingit, mere cere-

M

brinam, grauiffimum. errorem folet errarc..

ii

e a

S.

CCXXIX.

»"

Ti

i

. Si res facra maioris pretii facrilegi

0

1 fïmpü-

o d

ci ($. 224.) eft furrepta, (fiue ex loco. facro,,

J

D

fiue. ex loco profano, perinde eff iterunr "

:116?'0

snortis poena fimpliciter obrinet, fpecies auteih

&

| J

poenae capitalis pro qualitate circumftantiarum

I

€x ludicis arbitrio eft determiaandg.

Co Ca Cq ai"f. 1722

! Cas

[

" as

-

: 176 «I;z'-b. Il. Cap. F. de facvilegii poena.

^:Cauffam intüitu poenae iam pcroräui ad prä&cedäütem

. paragraphum, et quae

i

ibi monui, Hhoc loco funt re-

petenda.

Q"Alia fam --*quaeüio fuböritur, non diffimilis priori et

aeque difficilis.

Scilicet: quaenam fmz res illae ma-

jovis pretii? CAROLVs in articulo 172. nominat

gülbeue bber (ilberne GefaG mit. obet oDne Dcilig?

tbum (religuiis), feldy, 9ateneu,

Indigitat etiam

haec tomine bet tapfern Ctücf in art. 1747 Ego

putarem, 'quod res facrae maáioris pretii ex men-

te CAROLT fint illae, quarum pretiumnon eft infra 5

folidos ; autfecundum noftram praxin, quarum pre-

tium eft fupera 5. folidos.

Res enim illae, quarum

expreffe mentionem facit Canorvs, ordinarie et

regulariter apud Pontificios maximi pretii effe fo-

lent, et aeftimationem 5. folidorum excedere,

]Ita-

que fi in fatto contingat, vt e. g. patena furrepta

minoris fit pretii, id ad hunc art. 172. non perti-

neret, fed ad art. 174. referendum effet.

Pari quo-

que modo fi elychnia feu candelabra, quae retulit

Imperator in numerum rérum minoris pretii, argen-

teà aut aurca' et maximi pretiifunt, ad hunc arti-

culum 172. pertinent./ Verba enim non funtcaptan-

da.

Legislator id femper' intellexiffe cenfendus eft,

quod regulariter effe folet.

Ratio autem,

cur C A-

ROLVvs in facrilegium fimplex, quod in rebus ma-

ioris pretii commiffum eft, fimpliciter mortis poe-

nam flatuerit, quod tamen factuim non eft in furto

*—4

fimplici magno ($. 202), latet in qualitate- harum

rerum.

Sed refutanda eft alia quaedam excogitata

explicatio art. 172, et I74.

Putant ENGAVIVS

T** et HEISSLERVS

c.l fapfet

C l.. $o r39:

rcferendum effe ad. confecrationem,

aering ad be-

nedidionem. Ideoque per fapfere Gtüfe intelligi

res confecratas, per geringe benedidas; quo pofito,

ratio diuerfitatis poenae non lateret in quantitate

PFC'

"

Lib, II. Cap. F. de facrilegiiþüfüü- 1177'

lentem

Unt f

pretii : fed in rerum qualifate. . Non me latet qui--

deim, ius pontificium diflinguere inter res confecra-

tas et benedidtas : at hanc articulorum explicationem

nullo patto probandam cffe, perfuafiflimum mihi eft,

IQti 4

de

Primo enim Imperator in art, 172. verbo getveifjet

vtitur, quo loco de rebus maioris pretii difponit

ymin

quod iterum adhibet in articulo 174., qui res

piliy

- &U

minoris pretii complectitur.

Secundo: quis um-

quam germanice dixit tapfere Gtíicte pro rebus

n

confecratis et gering geroeibete pro rebus bene-

m

n

dictis? Terzio infcriptio art. 174. haec eft: gerítt;

dger qemeybeter ;Dinae 3oiebfial.

Non ait Impe-

np

rator geríng gemepDeter. Syinge,

Porro in ipfo ar-

guzram

ticulo:; (»o iemanb bep ag von geríugen. getveps

n d

beten Dingen aufferbalb ber borgemeloten tapferm

PA

fl

Stif :

L4

Non inquit Imperator gering getvepe

lt

Deter, fed geríngen. getoepbeten: non tapffer. qer

'CPM

weybeter, fed tofferm.

Itaque. CAROLVS non

getti-

vtitur aduerbiis, fed adieCliuis,

luculento indicio,

QUi

eum ad quantitatem pretii refpicere

Rides Gram*

TM

maticen nos docere, ^ Sed alium refutandi eos mo-

"

dum oftendas, qui in ciusmodi rebus collocant Opi«

PU

nionis fuae praefidium.

Nihil iam addam praeter

ptot

locnm ex TENGLERI Zapcnfpiegel, tit. bon biebs

$

!

ftal in. manigerlap meif& ; qni multum lucis foene-

C

rabitur, et ex quo explicatio verborum: oet fapfa

a

fern &tüdf unb geringer gemeibeter Dinge, magis

confirmatur.

s

Ita inquit; TENGLERVS: Syfem fo

u)

ain biebbait, an getveibten facben ober fletten. bea

fibid)t, va8 müroet nit aiu fdoled)ter biebffal, funber

jttl

if 1f

aud) im latein mif einem gufag , facrilegium gez

IU

nannf, bnnb tohrbet bóber meber anber biebait

jit

funber geionlicden mit bem feuev geftvafft, e8 ber

k

fdebe bannan líeoerlicbem faden, al8 mads,.

itgl

leudjtee, altartüd)er, bavju ber bieb bie fird)en nit.

It

gebrocben nod) eingeftiegen,

ober fo er onngereiz

t

bete fad)enn in oet firld)e,n**ge(ïolen, fpann an

gaift;

ln

liden

;-1 78 Lzb l1. Cap. F. 'de--'facrilegii pognä;

&

Tiden ober weltïïd)eh fadjen. obec fetfen, toáv bfe«

2

- bicbfait fdymoárlid)er gu. (tcaffen. |

$.

CCXXX.

qüf

«

Si quis facrilegio fimplici furatus eft res

facras minoris preti, aut res profanas ex loco

facro, poena pro varietate circumftantiarum,

quae in furto' attendendae fünt (S. 202. fqq.),

ex iudicisarbitrio determinanda eft. Addit au-

Pror

tem Imperator: bod) foff in folfen Sirdjene

& 1

SRáuben unb qGiebfáblen weniger QSarmfersige

E

ad

feit bemiefen werben, bann ín meltlicben Diebe

fiábfen.

Quam claufülam recte interpretantur

gu

Doctores, quum

ftatuunt, reftitutionem. rei

furtiuae, aut nexum confanguinitatis adfinita-

tisue, quioccurrere poteít, fi res profana ex

loco facro fürrepta eft, non prodeífe ad miti-

gandam poenam.

ord

C, C. ö. art. 174. coll. cum arr. 175';

Ter

INTERPRETES ad h. arz.

inch

HARPPRECHT Refp. 45. in fin.

[«

Ave. de LExsER Vol. VIIL p. 78«

$.

CCXXXI.

i)enique furtum eleemofynarut, prout qua-

IT

lificatum, aut fimplex aut inchoatum.eft, poe-

mi

na capitali aut corporali ex prudentum confi-

pr 1

lio plfe&endum effe, ftatuit CAROLVS,

17.1

| C, C. C, arz 173«

$ CCXXII,

| Lib. J'l.xanþ. /7 de /ä&rz'legiz' potzad. | 179 :

T

& CCXXXIL

ludici in hoc deli&o praecipue inculcat at-

que infinuat Imperator, vt ad circumftantias

! res

«aute attendat (S. 215.). -

*-

lo

XC.' U 6 m. 175.

iTum

$.

CCXXXIIL -

hp

TE

De fociis eadeni principia repetenda, quae

t

propofita fünt in doctrina de /rto..— Sic enim

n

etis, qui excubias egit lucrifaciendi animo,

Qb

gladio ; ple&ti -

gnus iudicatur.

poteft, fi ipfe fac;rvi-legu—s-' ?o di-

/

!Hfül:

[

"£r0; BALTHAS'. dewanNnäxP.'VIIIE.

Jtd

Obf.. 43.

Y

Til

$. CCXXXIV.

Sicut in furto, ita etin facrilegio poena

ordinaria locum non habet, quia non eft pro-

merita, 3) fi facrilegium attentatum tanrum aut

inchoatum ($S.

20. 98 D pfge['öriptüm

cet.

$. GCXXXVS :

Cau[[3e mitigandi furtorum poenäs, commu-

ac

(

ze5 in hoc etam delicto profunt;

Speciatim

i

minor aetas,

iudicii imbecillitas cet. 1). : Pro-

"

riae. non aeque admittuntur ob claufulam art,

174. (S. 230-).

I75.

1) C, C. C.Oart.

M 3

! 5. GCXXXVI.

j

E.

180 Lz'b. II. Cap. F. dg facrilgg?i p&ena;

S, CCXXXVI.

, Quae mi'nuunt aut mitigant poenam in fa-

crilegio, eà minuunt àu

4

U. n*'fiti gant eam quqqu?

xin focio,

$. CCXXXVI.

Proteflantes facrilegium Dierotbecae ignorant,

ideoque nullum fàcrilegium. 1igne concreman-

dum eífe ftatuunt.

Grauitatem enim criminis

fecundum religionis füae principia negant,

Itaque ftatuunt etiam, — Proteftantium facris ad-

diétum apud Pontificios Aierot£ecam furantem

igne non eífe co mburendum 1) S. 4.).

.Quid;

uod inter Proteffantes plurimi 1n ea opinione

í

unt, quamcunque facrilegii fpeciem fecundum

regulas furti in. noftris foris effe puniendam 2)

Quod fi admittis, fieri aliter nequit, quam

bn

2

($.230.) plane non

quod claufula arf. 174.

ayendatur, et cauffae poenam furtz mitigantes

&

&

.hoc quoque loco admittantur.

Me quod ad-

tinet, ego horum caftra relinquo. — Quamuis

enim verum fit, nos templis aut rebus imme-

diate ad cultum diuinum vnice deftinatis et

adhiberi folitis, /az&ztatem interuam non adícri-

bere, pollent tamen /az&ztate exterza, ideo-

que harum rerum violatio maiorem agnofcit

moralitatis gradum , ac rerum profanarum 3)

Saxones indiftincte facrilegos, qui res facras

ex loco facro fürripiunt, rota kcontundunt 4^

BOEH-

d

Lib. If Cap.. F. de þ:cwlrgzz poena.

181

l) BOEHMER in d/ff. cit. Jecund $.. 8. et ad CARP-

zov. Qu. 89. obf. r.

nf

2) Lip/en[íes apud LvNckEm.Dec. 124

m

BRVNNEMANN Proc, iuguif. Cap. VIIUI. n. $7

CLASEN,LVDOVICIt6t KRESS. ddarft. 172.174

PVFENDORF

in JIurrod, z2 Proc.

crim Lunueb.

Cap. XXV. $. 9

of

L

MEISTERVS C. l.$. i2.

CT

3)

eoEHMERVSs Pater c. l. $. 104.

1m1n

BOEHMERVS Filius in ciz. diff. fec. $. IT.

eg li

8 !

4) h P. 5. hib: TE a5* 13

[

i

BENED.

CARPZOV, qu. $9. n, T8.

JJl

10; EALTHAS, de WERNHER P. VIIII, Obf 43

ZuM

Joni

$. CCXXXVIII

dun

uae dicta funt in do&trina de furto (Cap

iT 2)

IIL), de reflitutione rei furtiuae illiusue pretii,

quam

vt et de vin-

enn

ab heredibus quoque praeftandi,

dicatione: ea hoc etiam loco adphcatlonem me.

09

5

rentur.

d

m

CAPVT . VI

me

ts d

DE

i

(v

j

RAPINA

p

nofClE

nj

ZACH, PRYVESCMENCKII 4iff. de vapina.

Jense

1640.

C

GVILIELMI LEYSER dzy' de robbaria et vi bonorum

)l

raptorsmn.

. Vitéb. 16$gr.

1

AVG.

M 3

0r

g

:

:92.— L. II c;,p. PL devapitta. -

x

Ava. de ÉEysER dif. de iure Germanorum amtique

Locum

i

ez

qoderno

circa rapinas.

Viteb. 1732.

Speciminis 539. in Mediz.ad Pand. tenct. *

[ À

SSI

CCXXXIX.

Rapina eft dcliflum, quo aufertur ves alieua

Ile

luevi faciendi animo per vim,perfonae absque in-

!

zernecioge illatam.

p

Synonyma funt robbav:ia,

—

tar

depraedatio, graffatio.

ab

Notio rapiuae, quam pofui, plerisque non prolatur.

fu.

CARPZOVIVS enim in Pr. crim. qu. 90. n. 3. de-

finit raprorem, quod fit is, qui in flrata publica fura-

&t

zur fre intevfetlione.

Alii definiunt zapizam, quo

fit ablatio rei. mobilis fraudulofa lucri faciendi gratia

palam fada.

Alii, quod fit furzum cum violarione

Jecuritatis publicae coniun&um. « At omnes genuinae

non funt. Quod ad caRPzovraANaM fpettat, fa-

cile illa ex ipfo caRgrzovio refellitur, quum ipfe

c. l. n. 73. concedat, rapinam etiam in villis et do-

mibus poffe committi.

Noftra deün;tio probatur

E

;IISTERO

*

.BOEHMERO €t MF

S.

CUXXXXL

-KR'æpinä eft

in deli&tis et quidem 4o/ofis (S.

239), ideoque ea, quae füpra $. 173. 174. 1n

furto propofita funt, huc trahenda funt.

$.. QOXXXUU.

Rapina fuüpponit ablatiónem perfectam ($.

239.), itaque rapinae obieétum res folum mo-

biles fünt, etomzes quidem, quae modo lucri

quid adferre poffünt.

Itaque rapina ad res im-

mobiles non porrigitur, fed in illas zzwafío fit

et fpolium , quod ex L. Ju£a de vi publica eft

duudicandum,

Nec minus inde fluit, ablatio-

né

t83

Lib. II. Cup. F. J. de vapina.

114

ne non confummota, rapinam eífe tantum af*

AU

tentatam aut z'nrbmmm (5 26.). |

$. CCXXXXIL

,

Itl

Rapina committitur in re aliena ($. 239.);

d

itaque is, qui rem fuam, aut quam fuam effe

iil

putauit, alteri, iudicis auxilio zeg/eclo, vi ex-

torfit, crzmin:s rapinae reus non eft; quamuis

lat

arbitrarie puniatur, etífiresíua vere fuit, ius.

)d

fuum amittat; fi vero ius ipfi nullum compe-

n

IU

tiit, pretium rei infuper praeftare debeat 1).

qui

1) l. 13. zr. quod metus caufja.

( !

gl

a

l;5 Cornde $,

Jlide

Quae iuris difpofitio, vtrum V,aqtid nos adhuc in vfum

fe

deducenda fit,

acriter inter Doctores difputatur.

W

Nobis adfrmans fententia, fuffragio fummorum

qo

ICtorum 10. HENR. de BERGER. IO. BÁLTHAS.

IVSYT.HEN?-

t

de

WERNHER;

AVG. de LEYSER,

NING,.

BOEHMERI.

IO.

GOTTFER,

SCHAVM-

SgVRGII,

REINHARTH àd cuRrsr. Vol. 3. obf.

9. Vol. 4. obf, 39.

Qtb in ben Xeditebánbeln

'

v

P. 6. fEjior im Drocef P.4. $. 505.

CHRIST.

ERID. GEORG. MEISTERI, GEORG. DAV, BüssER

;. i

diff. ad L- 7. C. wnde vi.

Gótt. 1752. munita,

comprobatur.

Quae non ita 1VSTVS CLAPRO-

Tuivs in diff. inaug. de non vfu. decreti D. MaRCE

er poenae priuatiouis im viam futii flatutae ad l. 13.

Ó

D. quod metus cauffa.et 1. 7. C. vnde vi. Goettin-

10

gae 1757. argumenta pro non vfu iuris romani de-

iM

duxit, breuiter diluere adnifus fum in ben 7fenaía

/ff«

fben JSeytrágen — 3ut neueften. aelebrten. Geo

ft

fbidte auf bas Sjabr 1757. im 16ten- &tüc. Add,

2

GEORG. FRID. KRAVSII diff. de poena decreti D.

Marci eiusque ambiguo in Saxon. vfa. Witt. 1766.

u

n

4

$, CCXXXXIII;

&&

ige

184

- Kib. 1. Cap. F I.de mþina.

5.

CCXXXXIII.

al

M

Rapina fit lucrifadendi animo ($. 239.,

Y

itaqua, quae in SS. 1$o. 181. 182. explicata

fü

Ergo fpecia-

fünt, boc quoque loco valent.

f

tim, qui ex petulantia aut zzani gloria alteri ali-

[

quid vi extorfit, rapinam non commifit 1).

lu

Nec is, qui alterum ad permutationum rerum

tt?

fuarum, fineanimo tamenlucrandi, viadigit,

pl

raptor dicendus eft 2).

Hoc certum eft, pre-

Vl

tiurn rei raptae vtrum fit magnum aut paruum,

t

plane non attendi, -

j

1) Qbriäfan Cbomafius in ben. juriíftíjcben vsa/

oelir im 2ten €beil 2te 9tbDanblung. —

2) Nodum certiffime Do&ores in fcirpo quaerunt.

Alii enim adproportionem rerum, vi permutata-

rum, refpiciunt.

CARPZOV. Qu. 9I. n. IO. fqq.

BERGER C. l. p. 66.

BEYER ad arz. 126. n. 9.

KRESS, ad eund. arz. $. 4. .* 2.

Ab aliis indi-

ftin&e coatfa permuratio pro rapina habetur. Lv-

DOVICI

ad drn 127

AVG. de LEvseR Vol.

VIIL pag. 88. et 152. in diff. de poena rapinae mas

Res planifïima

xime quae permutando fit. in Saxonia.

eft, proutanimo lucrifaciendi, aut fine €o ad per»

*

mutandum quis vi ada&us. eft. !

CCXXXXIV.

$.

. Raptor vim perfonae infert ($. 239.); ita-

que differt rapiza a furto qualificato 1), quo

committitur vi, aedibus aut receptaculo illata

(S.188.191.). Differt etiam a /atrocizio , quod

um

homicidium coniqnäum habet, Itague,-qu

a

Z9 R;

"

3!8?.'

.Lz'ä; II Cap. F I. a'eraþz'n&,

,ad r*apina'm vis perfonae illata' requiritnr, fz-

»)

q-ui.tu:*',' vt fimplices perfuafiones, aut minae

r

IH

iuris non füfficiant 2).

Quumque vis illata

d*

fupponatur, fraefezs intelligitur, quamuis non *

al«

folum vir ablatiuz, fedetim compulfua huc.

pertineat, Satis enim eft, fi praefens pericu-

j

T0

lum adfuit, quo pe

rterritus quis fponte. rem

tradidit 5).

Caeterum non requiritur, vt ra-

!

l

[

pina commiffa fit in via regia: fed etiam in via

Y

IU

vicinali, et in aedibus priuatis, tam a coaduna-

tis hominibus, quam ab vno,

etiam femigg, :

potteft .,commisti 4)-

N

Al

I) pOEHMER 2d cARPZ. Qu, 90. 1. T.

Int,

KnESSiVs ad art. 126. $. 4.. n. 3. rapinam a furto

lA

qualificato fatis diftinguere nefciuit.

Interim in eo

.

KRESS1VS rcCte fentit, quod, fi rapina in aedibus

.U

cum vi perfonis illata commiffa fit; tunc poena fur-

no

ti qualificati, quia illa fecundum ordinat. Carolinaws

n

maior cft rapinae poena, infligenda fit.

Rapina enim

Qul

vt furtum fpeZtari poteft, et raptor eft fur impro-

bior. Vide ergo arz. 163. et pr. L. de vi bomor.

D

[

vaptov.

Suppono tamen, requifita furti qualificati

!u

adeffe.

Si poena rapinae per legem prouincialens

durior eft furti

: quali«iicatïi poena, illa raptori.imponi-

tur.

2) kRBss. C. 1. .$.4. * T. duo log:o rem—exelmplis'

illuftrat dilucidis.

Is 2utem, qui per minas iuris

(

alteri rem extorquent, concuffionis crimen' committit,

jl

3) CARPZOV. qu. 9o. n, 66.

[

sTRYK. V. M. zit. de vi bonorum rapmrum $. 5.

d

BOEHMER ad cARPZOV. Qu

4.

: u, 9o. AObf. 4« Mdifïen;i

d

ENGAV- €, l. So 143

3

$. c'Cäxxxxv.

[

186

Lil.II. Cap. 1. de vapina.

$. " CCXXXXIIL -

E

G

uumque vis illata iure non intelligatur

P

fecuritate publica priuatis, quo referunt a) ban-

m

nitos, b) praeftita vrpheda profcriptos, tem-

U:

ore relegationis nondum effluxo, reuertentes,

et c) publicós latrones et. depraedatores 1:); fe-

quitur, vt, his vi fpoliatis, rapina facta non

—

fit: quamuis eiusmodi fa&tum in fe illicirum

poenam arbitrariam mereatur 2).

1) KRESS. ad cir. art. $. 5. * 9. —

