Hoc certum eft, femi-

nam, quae ab inidio diffenfit, deinde lubenter

coitum paffa eft, de violentia queri non poffe.

Ex eo autem, quod femina conceperit, euin»

ci nequit, ftuprum non effe violentum. Quum-

que ftuprum violentum non praefümatur, id

probandum eft, quod non folum infpectione

oculari, fed etiam ex aliis, quae circumftant,

euinci poteft, v.c.ex vita vtriusqueante acta

ex plorationibus et eiulationibus feminarum,

P

coitum violentum illico fequutis, . ex loco foli-

tario, tempore, denunciatione ftatim facta cet.

Arbitrium iudicis in his vbique non negligen-

dum eft. quem circumftantias aztecedentes, com-

nferre

(omitafzte: et /ubfequentes bene inter feco

opor-

213

e

«t

U ez'u;gue Jpecibus 'cet.

I Va

portet, atque ex is de violentïa*iuäicäre.

énm

Sic enim opinio communis, qaod feminae poft

àe l

[

grauiditatem adpaientem aut natiuitatem infan-

üs querenti fides nulla habenda fit, nimis cru-

Ti

delis, nec fimpliciter admittenda eit.

Habet

enim femina iuítiffimas, quamdiu de grauidi-

T

tate füa dubitat, diffimulandi cau(ïas.

.LAVTERBACH G. l. $. 38. feqq.

AVG. de LEYSER C. l.

ROEHMERVS. àad, CARPZ

*

i Qu 75, et ad art.

119.

«

fhib.

INTERPRETES adm-z."itg. praetipuc BEYER.,

XRESS., Ct Fgömcn P, 2. pag. 238. feqq.

n ft

Qf«

Ex medicis inprimis confulendi funt MARTe

hi

scuvRicivs in Gynaecologia S. 2. €. 5. TETCH-

eml«

MEYER in medic, legal. p. 28. ^LEERTI in Com-

u

b

enent. ad h. art. xAwNEGrESSsER in lwfk.med.

p

w

legal. $. 321..feqq. et oogrrcxs in med. for. Sp.

7. in quo defendit, ftuprum violentum in fem

inam

eui

uberem, fanam et non inebriatam, committi p

^

!

| ;anc

non poffc. At fruftra.

il

J0nt

$.. CCLXXXHL

v

Femina etiam Qupri Vviolen*ti'f rea effe

;*ïa

f'if

—pgte&.

[il«

MEVIVS ad t. LV5EC. P. 44 tit, 7. 3. ;. n X4.

xRESS.: C. l. $. 9.

(QL,

BOEHMER C. l.

"fl«

eEvER in Pof. ad Pand, ]

(f

ALBERTI C. l. pag. 254.

ette

à

$. CCLXXXIX.

"

Qu

214 | Lib.iI. Caþ. /XIII. deflupronon volunt. etc.

$. CCLXXXIX,

Stuprator violentus etiam cum caede impu-

ne repelli poteft,

d 1. $. 4. D. ad L. C. de Sicariis.

cROrIVS in [ur. bel. et pac. lib.2. cap. r.

$. 7.

STRVV. in tr. de vindi&la priv. c. s.

IO-

HENR.

SIBRANDI

diff am fhupratorem

confcientia occidere

liceat'? Ro,

violentum * illacfa

ftoch. 1700.

CASP. IVL. WVNDERLICH diff. az boneflae. fe-

minae ad zueudam fuam pudicitiam violemum inter-

ficere liceaz fInpratorem. , Vit. 1714.

TRAVGOTT THOMASII probl am conmtra ffa-

prum violentmn. locum. babeat. moderamen inculpatae

zutelae? Lipf. 1737.

$.

CCLXXXX,

Stuprum non voluntarium nec violentam

infertar. fariofae, mente , captae, dormienti,

k

puellae immaturae, cui vis non illata.-

€0

l..38. $. 3. D. de pocuis,

1 r

BOEHMÉR c. l.

le?:

q

vorTivs l, $. 2.

MYLIVS ad BgvER, c. l. pof. 14«

THESSAVRVS Decif. 148.

BERGER an El crim. P. II. obf 6.

CHR. GOTTFR. ScHMiIDrT diff. IL. de ffuproin

mere capiam cominiffo. Lipf, 1727. et 1734.

ifpu-

l,

21j

eiusque [peciebus cet.

Difputant ICti et Mcdici: vtrum feminae dormienti

ftuprum poflit inferri ,

vt plane non expergifcat?

mpu-

Varie diftinguere folent.

Poffibile illud in fe effe

plurimi adfirmant quidem, in hyp

othefi tamen illud

a femina omnino probandum, immo difficile cre-

Conf. scavRro. C. l. c. 6.

ditu effe,

fíatuunt.

D.

ALBERTI ad "h. arr. et in lurispr. med. P. l.

TEICHMEYER C. l.

;2

Interim, dum ftuprum

dormienti illatum violentum non effe flatuo, fimul

100

fupponendum eft, quod dormienti feminae, preci.

bus antea praemiisue ad coitum fruftra folicitatae,

? M

fopor datus non fit, aut ea dolo malo inebriata

non fuerit, vt deinceps ea licentius abuti poflis,

i f

Hoc enim fado, fluprum violenrum adeffe nemo

77

negabit, arg. 1. 3. $. 5. D. de Jib

er. bom. exhib.

LAV-TERBACH C, l $. 38.

BOEHMER ad

f

cARPZOV. Qu. 69. obf. 2. et ad arz. 119. $. 4.

n

LEYSER fp. 584. m. 24.

Cafum notabilem re-

fert ALpETI C l et plenius SCHVRIG, C. LAP'

309. feqq.

$.

CCLXXXXL

(l

Ppensl flupri violentà confummati eft gladiuk.

1l

Poena ffupri violenti atteutati et incboati pro

conditione perfonarum et qualitate conatus eft

arbitraria. Poena ffupri uonvoluntaritnec U0

jezti plerumque eft fuffigatio, non tamen ludi-

cis arbitrio exclulo.

C. C. C. art. 1g. ibique INTERPRE TES.

CARPZOV, qu. 69. n.

27. feqq.

37 feqq. et qu.k75. fle

]

[

RERGER C. l, p. 141,

Q 4

: Schol.

—

-

216 Lib.Il.Cap. Xll(. de ftupro zon volunt.ete..

-Scbotzb Disi $. 288., quod femisa etiam ftupri víolen-

Pt

Pï

ti rca fieri queat. Sed qna erit afficienda poena?

[u

Eandem, quae mafculo dictataeft, illi irrogant poc-

nam KmgEss. ad h. arz. $. 9. soEn MERad CARPZ.

À

o

et Qu. 133. obf, 2. wx1sTEm in

Qu. 75. obf.

priuc. iur. crim, $. 2. P. 2

:25.

$. 5. not. a.

Sed ad .mitiorem fententiam inclino

cum FROL I«

cR10 P.2. pag. 244. iisdem motus argumentis,

quibus in rapzu vtuntur DFCIANVS in Tra&.crim.

lib 8.c. V, &i 27

BLVMBLACHER 2d art, 119.

FROLICH

c. l pag. 248. et DAMHOVDRR. in

prax. crim. €. 95. n. 17. feq. qui rc&te. dicit,

can-

dem iniuriae rationem non vigere in mafculo,

quam in femina. - Nec verba ar:. 119. ibre iungz

fráulid)e eber früulid)e CDre náDme, cxade qua-

drant in earerm.

'Add..cvNprLrNG. in diff. ;5aio-

vem a feminis quam à vivis . vequiri caffitatem. Hal.

1717

«. CCLXXXXIL

Qet

Quae poenae exacerbari poffünt concur-

rentibus circumftant

üis deliitum | adgrauanti-

bus: veluti fi in loco fanéto, autcum infigni ne-

Qu

quitia commiffum, fi reuerentia perfonae laefa,

le

fi repetitum cet.

E

AVG. de LEYS ER C l; m. 24 et. fþ. 581.

f

m. 9.

á

d

1

$. CCLXXXXIIL

Poenam volunt . mitigari: 3) fi vim patfa

tt

ftupratori nubere velit ; b) fi ftuprator fit mi-

n

nor; c) fi vterque deliéctum non confitestur; d)

*

«

fi v

Is leuior adhibita; e) fi jam ab alio c/zzz ftu-

f

. prata

r een

t,

ezmque fpeczeäm tet.

217

o

prata eft 1) £) ob ebrietatem, cet.

Hoc cer-

Octa)

$

tum eft, quod zzzercejjro comugu poenam haud

1RTZ

mitiget.

E'Rln

FINCKELTHAVS Obf. 114

lot, d

LVDOVI C I,

KRESS. €t BEYER ad arz, 119,

MOLI

enti

DOEHMER ad CARPZ, Qg!. 75. obf, 4. et 6 et

u

ad'arz. 319.. $. 11.

. Lj

etruben ( oen. vectl, Qäebenfen 3. $5 n. 24.

EA 1

In

I) In eiusmodi cefu rigoreni poenae ordinariae ceffare

debere, pcrfuafum mihi eft.

JI CUU

CAROLVS V. requis

uny

rit eine. unberlàáumbete SDerfon, qualis non cft fe;

mina, ab.alio iam fluprata (vid. 285)..

(I'Ur.

P

Eal

$.

XCCLXXXXIV.

Sociarum poena ex generahbus prmcxpna

determmanda.

Qu

$.

CCXXXXV,

ll«

Femina, cui ftuprum imputari nequxt, ideo-

| nen

que, quae violenter aut non voluntarie nec vio-

aefa,

lenter ftuprata eft, ab omni poenaimmunis eft.

Eodem iudicio ciuili. (Cap. XIL.y;

quo alia

"

ftuprata, vtitur, et /f, m;*/zcsz quidem ad doten-

duim agere poteft. — Àn vero fertuima fiue . coro-

zam caápiti imponere ipfi liceat, in infinitum

difputatur ,

nec certi quid definiri poffe arbi-

j

tratur BEYERVS 1), quamdiu decori variat

]i

ratio: interim ipfas, quantum ad habitum ex-

i

ternum fpeetat,

ad fortem meretricum red:ge-

re miquxfïimum foret.

4

u«

n

O 5

1) C.

m

E

2318 — L.I Cap: XIF. de.concubz'nata.

/

fe

A: €: 1 pof. $.

Feminam, violenter üuprakïtam, coronam nuptialem capi-

o

ff

ti imponere poffe, nouiflfime negauit e&OoxG.

sTEPH. WIESAND. in diff de monnullis coronae

h

nuptialisiuribus. $. 6. Lipf. 1761. Ego vero con-

f

trariam amplector fententiam, cui calculum quoque

fuum adicit rüi TM ANNvs in diff. de corona nupsia-

li vi compre[Jae. baud. deneganda. Lipf, 1774.

XIV.

CAPVT

DE

CONCVBINATV.

T0

€HRIST. THOMASII dif. de concubinatu. Ha?ac

m

1713.

[

IOAAH. IVST. B RITHAYVP TO diff. de concubinas

zu a Chriflo ez Apoftolis probibito. Halae 1713.

O. ANDR. GRAMMLICH de smoralizate concubinatus,

Erft. et Lipfiae 1716.

ave. de LEvsER diff. de concubinatu indiuz'a;uo. Vi*

teb. 1736.

In Meditat. ad. Pand. fp. 585.

W

€EORG, ZACH. WINCKLERI diff. de genuimo com-

ä&

t

cubinatus ex meute legums vomanarum — conceptw.

Lipfiae 1744-

S-

CCLXXXXVI.

Coucubinatus iuve vom. eft coniunctio licita

quidem, fed non legitima, maris ca

elibis et

feminae

j

EILUNI Cap. P2 À deconcuþfnafu: 219-4

feminae Fc)/ï'utae, vnicae, libertae, ingenuae aut

mep

obícuro loco natae, aut quae quaeftum corpo-

EOM.

Corti

re fecerat, aut,

fi honeftae vitae, teftatione

DEU

hoc manifeftum faciente, citra adfe&ionem ma-

ritalem.

QUE

l3. D;'dc concubinis.

nu*gtm-

[M

INTERPRETES adtit. z. de concubinis,

HEINECCIVS in (Com;;äent. ad

Popp. lib. 2.

-

L. Iul et Pap.

$. chxx'xvn,

Erat coniuntio licita, per legem Iul. et Pap,

nomen peculiare adepta ideoque extra legis

ulit

poenam pofita 1); vnde et licita confuetudo 2),

et inaequale coniu

gium 3) di'citur.

Jità

1)1.3: $, r. . h. t,

2j 1. s. in fu: £, ud $- Orplis add. NM, ig, & s.

ml

..8) l, 3. C. de narural. liber.

|/

$.

CCLXXXXVIII,

Concubinatus non erat legitima coniunélio,

inde nuptiarum follemnia non adhibebantur :

(tr

coucubina non gaudebat iuribus legitimae vxo.

'PW-

ris ; nec liberi erant /egztzmiz, fed natäm/es.

l

$. CCLXXXXIX.

]

" Concubinatus erat inter marem caelibem

It

&

et feminam folu.tam v;1icam, liberam, non

i

quam-

AX

aio — Lib. II. Cap. XIF. de conculinatu.

quamcunque tamen (S. 296.) Inde difert

P(

pellicatus à concubinatu. — Pe/lex enim eft, quam

t

It

quis vxori,fuperinducit: quod erat prohibi-

tum r).

f

I) L vn, C. h. £.

!

al

", CCC.

S.

Hos in-

Alia rei facies erat äpud Iudaeof.

ter enim quum irrepferat polygamia, licitum

erat iis, . plures feminas vxori füperinducere,

quae tamen pel/ices potius dicendae funt, quam

E

gpncalbinae (S. pr.)

$.

CCCL

uumque concubinatus , licet e

tiam ab ini«

tio concubina in perpetuum fit affumta, fo/u£i-

Jis admodum. coniunctio effet, nec adfettionem

maritalem induceret, in zouo zeffamento Mattb.

XIX, 9. Marc. X, 9. feqq.

1 Cor. VII, 2 pro-

hibitus: at inter Chriftianos tamen a Seculo

VI. iam receptus fuit.

CONSTANTINVS M.

nihil magis curae cordique babuit, quam vt

concubinatum in follemne verteret matrimo-

sst — at

nium: Patves etiam'concubin)atum fecundum

licentiam Romanorum effigiatum, prorífus dam«

In orzezte tan-

narunt, fed fine felici fucceifu.

dém lége publica.a LgoNE Zmperatore per

JNou. 91. fuppreffus eft, quum primum per

INou. $9. fanciret,ot facraebeuedicliouir toffimo-

320 ma;rimonm -ronjïrinarerztuï.

.In occidente

po

—

F.

j Lib. 1. Cap XIV. de couculinatu, 22

t

oft varias .Pontzfzïcuqu;et conciliorum priahibi-y

um

tiones, Pontifex r eo X. per conffitutionem, xela-

hi«

tam in Librum VIL Decret lib. V. ct. 16. c. r.

feueriffoe tandem concubinatum prohibuit.

Quos in. Germagid cAnoLvs V. in Aef. polit.

anni 1530. tit. 33. fequutus eü/.—

iVS.T. HENN BOEHMER in I. E.LP. T;I

-

Ts

L lib. 3.

3. tit. 2. $. 8. fqq.

ICQm

Cf

,Syüclna- aliquod fibi hac'in re finxit inagis, quam

T

prout neceffe fuiffet, probauit Avc. de LEvsER

c. l. quem ad verbum fequutus cftf wE1sTERVS

h. t. Difinguit nempe LEevsERVs inter concu«

binatum diuiduum et individumm, . quod codem

rccidit, inter zemporalem et perperuum.

Non ne-

go quidem, fic pofle concubinatum diuidi, fed in

Ts

eftectu

.iuris

inter

jn:

IUl

aliquid

vtrumque

tercefliffe ,

cognitum . mihi

non

cft

Sic

j

cenim. manifeftus error . eft, concubinatum perpe-

il

jh

tuüm eosdem cum matrimonio habuiffe effectus,

01

ideoque fuifle idem.

f

Eodem modo probari ne-

ao

quit,

in zouo teflamento et in Nouella LEow1s

91. concubinatum tantum temporarium effe pro-

| 1»1)

hibitum.

Nec vllo pado fyflemaLEvsrERreuin-

"

citlocus ex rrEvRY Tom. V. bifforiae ecclefiaft,

0«

l.20. c. 48. pag. I1I. a LEvysERO addu&us,

üff

Concubina femper adfumitur fine adfettione . ma-

r

ritali, deficit indiuidua vitae confuetudo, quae

apud Romanos etiam in matrimonio fupponeba-

N

tur. $. T. L. de patr. por.

j

Hoc quum .non per-

pendit LE vsERvs, fattum inde eft,' vt'putaret

d

concubinatum . perpetuum et matrimonium eos-

01

dem producere effedtus. — Sed falliturin eo magno-

i

pCl"C.

Nam eo tempore, quo benedi&dio facer-

/

dotalis adhuc ignorabatur, nihilominus tamen

*

crat

EU

R.

]

223 Lib.II. Cap. XIV de cancuäinatu.

erat concubinatus.

Immo quum vincülum ma-.

trimonialc Romanorum licentia a viri et mulie-

ris arbitrio paene penderet, quid mirum, quod id

€o magis in . concubinatu legitimum haberetur.

Nàm eoncubina quoque ab inuito patrono difce-

dere poterat, l, r. pr. z. h. t. Credibile quoque

' eft, concubinam femper ea intentione a Romanis

adlectam etfe, vt perpetuo eam haberet, fuit enim

vice et loco vxoris, conftituitque concubinatus

fpeciem quandam matrimonii analogam.

i Ifa rationes fubduxi corntra LEYSERUM €t ill. «ErI-

STERVM in przma libri mei editione,

Refpon-

dit Vr illuflris in edir. fecunda priucip. fuorum

iur. crim. p. 19I. varia me quidem contia LR-

SERI doChrinam monui[fe, nec tamen illius mentem

Ego in praefationem ad

Jatis videri per[pexi[fe.

edionem /fecumdam inftitutionum mearum regeffi,

At vellem, ,quod Z;ro illuflri placuiffet, animi.

cogitata pluribus exponere.

Ego certe deprehen-

. dere non poíffum, rgvsgRri mentem me non

Pcrfpcxiffc. Videamus :

LEYSERI Verba haec funt ( med. 65* Concïxbinatus

duplex eft,. perpetuus et temporarius, f, quod

idem eft, indiuiduus et diuiduus, med. 7. .Con-

cubinatus perpetuus,

quamdiu benedidio facer-

dotalis neceffaria nonerat, ipft matrimonio ae:

quiparatus eft, eosdemque cum illo effectus ha-

buit, med. g.

Igitur concubinatus perpetuus an-

te feculum chriftianum XVI.

et lege diui-

na

med.

et humana permiffus fuit,

I3.

Concubinatus temporarius a Chrifto interdictus

*

eft. Nunc ego fic arbitror.

2) Diuifio. concubinatus in perpetuum et tempora-

rium in fe quidem non cft impoflibilis, at nego,

ab

N

Lib. II. Cap. XIF. de concuäine?fu. V'zz'; (

hu

ab vlla gente hanc diftindionem in effectu iuris

ulie

effc receptam, ita vt aliud in perpetuo, aliud in

M

temporario concubinatu iuris fucrit.

. Certe in

LUE

k i

iure rom., in quo concubinatus primaria fedes

ifte

nec vola nec veftigium de hac diftinctione exftat,

que

et nullus vmquam ICtus ante LE v asEv hac di-

anis

,üin&ionc víus eft.

m

b)

[

Nego et pernego concubinatum perpetuum, quam-

diu benedittio facerdotalis neceffaria non fucrit,

ipli matrimonio aequiparatum fuiffe, cosdemque

MEI

cum illo effedus habuiffs: nam ex ipfa LEvsks

RI fententia matrimonium et concubinatus con-

f

J

ln

trària funt, etapud omnes gentes, moratiores

ialtem, certae iollemnitates in ineundo iufto ma-

]

trimonio adhibendae fuerunt, etiam antequam be-

a

nedictio facerdotalis introdutta erat.

Inde con-

ff

ficitur 4) matrimonium a concubinatu etiam per-

Ifil

petuo, in quo fine dubio matrimonii follemnita-

t

tes exulabant, diftindtum femper fuiffe, aliasenim

non

feparato nomine opus mnon fuiffet; (9) effe&tus

matrimonii et concubinatus perpetui non fuiffe

eosdem ,

alias enim inter illad et hunc nulla di-

"N

ftin&dione in iure opus fuiflet,

Denique apud

)

Romanos, qui benedittionem facerdotalem igno-

T

(fv

r3bant, nuptiae et concubinatus, nullo admiffo

difcrimine inter perpetuum et temporarium, di-

l"

uerfo regebantur iure, nec vllibi,. iura connubii

x

h

ad concubinatum perpetuum translata effe, legi-

tur, liberique ex concubinatu, fiue perpetuo, fiue

p

temporario progeniti ,

numquam participes fue-

lil

runt iurium legitimorum liberorum f.:ex iuftis

h

nuptiis procreatorum ,

fed erant naturales,

fui

lf

iuris, patriae ynte&ati non fubiecti,

€)

N-:go, concubinatum perpetuum ante feculum

a-

Chrifiaanum XVÀ, et . lege diuina et humana tan-

)

tum

J

" m

inuif

224

ALab. Il Cap. XIF. de ?oncuäilzatu.

tum permiffum, et folum concubinatum tempo-

,rarium a'Chriüo interdidum fuiflc,

Quodfi di&ih&ionam intex*cox;cubinamm perperuum et

zemporarium. £, indiuiduum | et./ diuiduum reiiciens,

horum, in effedu iuris, nullum effe difcrimen ante

LEysrRVM a nullo lurecontultorum effe adhibitam

«ontendo: tum quidem fermo mihi-eft de Jegibus

vomanis, iisque quae in repubüca valuerunz! Palam eft.

LEYSERVM,MEISTERVM ct meloqui de effe£ibus iu-

ryiset de impumiate concubimatus im vepublica ciuili.

Verba LgvsERt: Penperuus conmcubimarus mec lege

diuiua nec ROMANA

juterdi&ius, fed fecundum baec

jura VERVM matrimonium cfb, mueque etiam poft lu-

flinianum a. Leone in Nov: 9t, probibirus fuiz, fatis

manifefta funt, iisque mentem fuam ipfe ita decla-

vt iam in iure romago hanc fuam diftin&tio-

rauit ,

nem effe fundatam adferat.

Nil igitur curo (enten-

tias Patrum ecclefige, et nominatim AVGVSTINI,

quoniam fecundum accuratam i. cEoRG. Lvpov.

BOEHMER in Prznc. iur. cagn. $. 231. et $. 402.

et in diff. de refiri&la de bouis fuis. in fauorem [ecun-

di coniugis difponendi faculzate $. 4. obferuationem

-ecclefíae ius de cauffs. ecclefraflicis amixtis flazuendi

eazenus tantum competit, quareuus vefpe&um | babenut ad

culium diuinum externum ,

et ilaefo iure poteflatis

ciuilió, interque omnes conftat, quod AVGVSTINI

aezate ecclefraflica poreflas nondum perrigerit ad. infrin-

genda ea, quae ratiomem babenr reipublicae, aut ad

Gmpuniatem, legibus ciuilibus mixam, im [latu ciuili

Deinde Pazres tantum

adimendam vcflringeudamue.

de exclufione a communmiome ecclefíae loquuntur; et

praetercaa priuatahuius vel illius Pazris fententia. ad

communem totius ecclefiae doctrinam concludi non

poteft.

Minime quidem me fugit, GRATIANVM

aeque ac CorreClores romanos id egiffe, vt couciliutm

acira n c.

Jolezauuin I GtVAVGVS TINVM, -quorum pl

: 4. et6.

]

;Lz'ä. II Cap. XIF. de konchäz'natu.- 21 s

/

2

4. et 6. D. 34- C. 5. et 6. C. 32. qi:. 2.,loc.c

urrurnt,

per diftindionem inter concubinatum perperuum et

remporarium,inter feconciliarent; concilium To/eta-

n d

"um de perpetuo, AVGVSTINVM dere

z

mporario loqui

tl5

concubinatu perhibentes.

Concubinam perpeiuam

t

vocant vxorem minus fo!lemniter du&tam,

i. e. quae

AC

affectu quidem coniugali adícita, fed fin

€ legali-

M

bus inftrumentis vnita fit.

In hanc fententiam de-

( b

inde vulg

ares Canoniflae, cOcCO, pro more, impetu

z

irruerunt ,

Qquorum e numero hos tantum allegare

fuiliciat: HENR. zOEsIVM ad lib. 4 tit. I. n. $4.

feq. HENR. cANISIVM ad lib, 3. tit. 27. n. 28,

feq. rosERT. KOrNIG adlib, s, tit. I6. n. 32.

LvDOV. ENGEL ad lib. 5.tit, 13.6

: 3.n. 24. IACOR,

Lt

WiESTNER ad lib. 5. tit. I6, n, 14. ANACL.

"

]i

KREIFFENSTVEL ad lib. 5. tit. 16. n. 6o. feqq-

UL

FRANCISC. SCHMALZGRVEBER. adlib.: 5. tit. 16,

if

D. IO. PLACID, BÓCKHN, ad lib. 5. tit. 16. n.

33*

t

H

Eadem conciliandi ratio placuit aG&OTr10

in

h

iur. belli ez pacis lib. 2,c.5. $, 15. n.2. et gLEv-

d

IM

RY €t LEIXSERO,

qui pofferior hanc diflindtio-

nem in zzs ciuile perperam tranftulit,

Superior

li

;]

quoque canones conciliandi modus arrifit &&Ovw -

RO in fr. de iure comnubiorum lib. 1. c. D H. $p

J

|

fed, quod ad leges ciuiles attinet, illam diftin&tionem

non agnouit. potius n. 20. generatim et indiflin&te

IN

Ícribens : So/a marizalis affc&lio, bonor .et animi de-

j

j

ftinatio ab vxore — diflinguebar concubinam quafi dun-

T

zaxat maior digmizas ae fHimanda . effer. in

vxore, plenior

[ ];

bonor,

maior affe&io praeftanda effe a marito vxori,

Ytuf

quam concubinae. Quae ommia ex fola animi: deflina-

zione ipfius viri pendebanz.

"Ü

$i pleniori bonore , puro

4

affedu quis dilexeraz mulierem, vxor babebatur, mon

[0n

concubina: vel ff vertiffez amorem erga- coucubinam in

marizalem. affectionem ,

"X

eique exbibuiffer bonorem ple-

il

niorem, id eft, coniugaiem eamque babere Jffniffer ma-

no

misfamilias boneflazem , concubinazus in verum. matri-

tb

2 oniuin

226. Lib.l1l Cap. XIF. de conczzäz'fmïü

wiom'um vertebatur, 6t l;z;bclaatur concubina pfz'mum,*

iam legitima vxor; quia, meque tabulae meque muptia-

lis poupa, neque. fefliuitas matrimonium . faciumt, fed

auimi deflinatio, con[en[us ez marizalis affectio.

Adde,

qui hiftoriam conítitutionum de necelílitate. inftru-

mentoruim dotalium accurate dat, PETR. GVDELI-

Plura de cozcubi-

wvM in iur. noui[f. lib. 1. c. 9.

maru cx iure. romano propinant HEINECCIVS in

Comm, ad L. Iuliam,ez Papiam Poppaeam, lib 2. c. 4.

TRANC.

RAMOS

del. MANZANO de coaucubimis - in

T. V. Ibef..Meermann. p.. 553. feqq. scip10 GEN-

q1L1S in zr. de don. int. V. et V.Hb d C 8-

FRANC. FLORENS Opp. T. LI. p. I3I. edit. Szürch.

apud.quos altum de concubinatu temporario et per-

petuo, in effeclu iuris diuerfo, filentium, . Sed redeo

ad agATIANVM et Correclores romanos, horumque

Casoniflas, ct LEYSERVM.

Et profecto hi omnes

manifeíto in errore verfantur,

COI'UH]QUC Casones

conciliandi ratio, fi&a magis, quam veritate fundata

eft.

Etenim tam Pazribus comcilii Toletani, quam

AVGVS TINO, de concubimasu proprie dicio, ct a. legi-

2imo mairimonio diftintcto, fermo fuit, atque concu-

binatus a Concilio Tolerano 3Np1sriNCTe ab aAv-

GVSTINO vero tunc demum, . fi 3) vterque effet

folutus, Ííi b) fides mutua, quod alteri non iunge-

rentur, adeffet neque a procreatione filiorum abhor-

rcrent, fi c) ad mortem vsque in ea vitae coniun-

&ione manendum fibi propofuiffent, in z c c LEsr4A to-

leratuseft in hoc modum; ne in concubinatu viuentes a

coumunione ecclefrae vepellantur, Coucilium Tolsranum

deconcubinatu proprie fic di&o,generatim et indiftintte

in ecclefra tolerando, agere, praeclare monftrauit doZzs-

funus. Hifpauus EMANYEL. GONZALEZ TELLEZ in

Comm. in Decretales lib. 3.. tit. c. 6. et REIN. BA*

caHov.ad rREvrLER Vol.Il. difp. 16. th. 3. lit. A.

€t 10. IAC. WISSENBACH in Exerc. ad Paud. P.

* &. dilp. 49, th. 26, conf, aroRG. THOLOSANYS in

x

m

d

Lilä; IH. Cop. XIF. a'flcaïzcz;äiäzai"?l.' 2[27-

J

L

L

f/hh

Symagm. iur. vmiu. lib 10. €, T. GARRIEL, PA«

n

1

A2

LAEOTVS in zr. de zarbis fpuriisque filiisc. Y2. 14-

j ^

M

l

COB. MENOCH de a. T. (. caf. 418.

PROSPER.

]

i

Àif

FARINACIVS Opp. P. V. (Q)u. 138..n. 29. ZEGER

BERN.

Vàn ES

PE

x t

ELI

N in iur. ecclef. T. l. Opp. P. 3.

LUR

tit. 4, C. 4, n. 53. feqq. et in Comment. ad GRA-

ys

TIANVM diít.34. Opp. T. IL. 1NNOc, CIRONIVS

r

i Parauil d $r 2p $ - UT qe ts N ,

J

Sed quaecunque demum priuata fuerit Patrum opi-

Eu*

nio, aut in ecc/efia inualuerit fententia, id tamen cer-

( S'

tillimum eft, quod in repullica ciuili, quoad effe&as

W

?uris, ifta differentia inter concubinatum perpezuum

TT

e? temporarium njhil valuerit , quodque conmcubina,

K

n perpetuum etiam ad/umta, ab vxore 1/jfla et legi-

Ia

zima [emper fuerit.diftinfta, nec perperua coucubina,

T05

in plenum honorem, dignitatem. iuraque Jegitinae

li

If

vxoris affurrexerit: potius comcubimatum, licct per-

peruum, ec iuflas mu

u

n

prias diuerfo femper in repullica

ciuii acflimatos effe iure.

Wm

Y

u

A*Ingenuc dicam, .quod fentio, LEvsEmnvs omhiæ

)

gratis dixit, et probàtionem olidam exípe&o. "In-

jl

terim quid verba igdiuidga vitae confuetudo, in defi-

fsl

nitione legali nuptiarum $. r. L. de pazr. poz. figni-

!

n

P

D

ficent, latius expofuerunt ARNOLD. viNNIVs et

10. GOTTL. HEINECCIVS ad cit. $. EVER. Q3-

nutt

TO in Commeut. ad eund. $. VLRIC, HVBERVS in

AU

ln

hMa

Disre[f. iuflin. lib. 2. c. 10. ct. 1. atque omnino

contferendi funt, quum explicatio horum verboruim

J

lil

i»

zialtum lucis huic controuerfiae affundat.

Illuftris

il

d

7

MEISTERVS in Zerzia et

quarta editione nihil repo«

]

n

fuit, attamen verba fua priora immutata rctinuit,

j

Interim plures Viri dofliffimi Auditores ad me re-

n

LA

z

tulerunt, quod in graeleé

zonibu;fuis HccQ hanc litein

,Ac

praetereat pede.

)

j

r

Pa

- $. CCOIL.

m

228 LzþII Cap. XIF. de coucubinata.

Ó

f..- CCcIE

quum concubinatus inter

-

; '*It*aïque' hodie ,

chriftianos lege €tiam humana pro

hibitus fit,

fequitur, vt concubinatus in delictis fi Eft

autem hodie cozcubinatus coniunCtio, maris cae-

libis et feminae folutae, durabilis, citra affeétio-

nem maritalem et neglecta, quam leges ad ma-

(

be

trimonium ineundum praefcripferunt, forma,

coitus cauífa inita.

ni

ftr

Sc/aol. Non eft huius loci, crrofcm LEYSERI aliorut-

l&

que, quos nominare nolo, refutare, qui falfo fibi per-

i

fuadent, quod per Concil Tridenz. feff. 24. de re-

Inà

form. matr. c. l, ad forimam matrimonii rati et

Non folum

validi requiratur benedi&lio facerdoralis.

U

declaraziones Cardinalium, ad interpretanda loca

concilii 'Iridenz. dubia cougregatorum, fed. etiam vna-

nimis ommium Canoniflarum catbolicorum. doQrina,

p

per praxin quotidianam. apud Carbolicos confirmata,

REIFENSTVEL

e.

g.

VALLENSIS,

CANISII,

SCHMALZGRVEBER, BOÓCKHN,

PIRHING,

EN*

GEL,

PICHLER,

ESPEN, KOENIG, GRENEGK,

WIESTNER, ZECH ctc, fatis cuincunt, per Cozc.

Yà

"Irident. ad formam matrimonii rati ct validi, etiam

fub refpe&tu facramenri confiderati, hoc faltim requi-

&

ri, vt confenfus matrimonialis praefeuze parocbo, vel

alio facerdoze de ipfrus parochi feu ordinarii licentia,

ez duobus vel tribus zeflibus, declaratus fit, nec no-

ceat, fi parochus dolo et fraude arceflitus fuerit, ac

inuitus et plane reluctans, ea, quae inter nouos con-

juges geruntur, audiuerit.

Inde Cazbolici quoque

adfirmant, miniflrum facramenti effe- ipfas perfo-

nas matrimonium contrahentes, non vero parochum,

Aliter res comparata eft in zoffra ecclefia, a cuius

tamen

——

Lib. ]i Cap. . XIF. de cancuäifäxatþu, | 2 29

tamen inflitutis a,d dogmata ,ïec*clcfiac j)ont;'fc;ae non

ntet

valet coníequentia.

Add. cgORG. Lv»- BOEH-

MERVM in princ. iur. canon. $. 370. feqq.

) fl[,

Ht

lv

S. CCOCIHI-

d

Itaque hodie inter feminas, Vt; iure romano

|L m

Ceterum fiue

(S$. 296), non difünguimus.

Jf

benedictio facerdotalis requiratur ad matrimo-

nium, feu vtin Belgio :) confirmatio magi-

ftratus, nihil intereft. Nam vna neglecta aut

Af

legitime non factà 2), concubinatus eft, qui fe-

minis immiffione ex vul

e ff

n'pcr-

E

gari fng;tentia confüm-

matur (S. 262.).

| t

m

I) 2OSenbenrin bem Dollánbifden feird)ene unb Bd)u;»

od

lenzGtaat, ím 1ften Zbeil fap, 12.

Vil

Tij

2) AvG. de LExsER C. l. m. 16, 17. 18.

u

EL

H

S.

CCCHES

«

-

E6

Concubinatus. poena pro circumüahtiar

tmi

TA

D

varietate eft ar£ztraria: muldae, c;zircerz'.g gfele-

!13!?1

qu

gation'z'x.

"i

CARPZOV. qu. 30. n. 41.' Íq.

fl

LAVTERBACH

in coll.

n

theoret.. pia&. h t

4

$. 7.

(0n

qUC

[o

Iffl

jui

n

P

CAPVT :

,

L

vj

Dd

o Lz"þ. II. C;ap.h XP. de adulterio:

n

. CAPV

N

;

DE

E

*

()

(

EIVSQVE POENA.

| ADVLMTERiþO

(

(ü

À. van -5 OVMF'M EL diff. de adulterio. "Yrai.

1753.

PETR. FRþAvNC. uvMovnzo diff de adulterio.

Afg. 1755

GOTTFR, LENGNICH diff. de origine atque pro-v

greffu poenae adulterarum ap«d. Romanos.

Hal. 1)712.

pracüdc IÓ. PETR. de LVDEWIG.

PHIL, PBALTHAS, GERDVESIVS

de poena

adul-

rerii ex iurediuimo et. buinano.

Gryph. 1719.

L

CHRIST. GOTTFR. HOFFMANN de diffenfu. iu-

vium iu puuiendo adztlter;'i crimiue.

Frfti.. 1727.

MATTIIHAEAMBROS. MOGG difl.de poema adul.

zerii.

Arg. 1736,

diatrib, de gprobarioue

IO. REINH. KVGLERTI

adulterii | fecundum. leges: diuiuas er bumanas.

i

gent. 175 L

*

S.

CCCV.

" Adulterititm jure mofaico 1).et romano ) erat

vitiatio eius, quae alteri nupta eft, per concu-

bitum.

Patres tamen,

adminiculantibus qui-

busdam noui foederis locis 3), ftatuerunt, ma-

ä

ritam etiam,: cum ioluta concumbentem, adul-

t

3.('.3

|

terii reum efíe 4j. Qqae opinio, gdprob

in

-

N

A

enisque poena.

a,

in iure canonico $) et adoptata a 6A,R0Lo V.

6), hodiein vniuerfo orbe chriftiano regnat 7).

Eft itaque hodie a4Za/teriu; deliétum, . quod

confiftit 1in. violatione fidei comiugagr per con-

cubitum.

ln

Q

Quafi adulteriutn eft deli&tum, quod

confiftit in violation

"

Iri,

cubitum 8). .

e fidei /g;nfali;iae ,per 4co—n-

1) Lez. XVHL 22. XX, 10. Deur. XXIIf 22.

al

2).456^$ rl 3416 T.l

3) 1 Cor. VIL. 2. 3..4. 'Marzb. XIX, 9.

Vjv

4) IVST. HENNING. sOEHMERVS in L E. P, T

V. lib. V, tit. 166 16.

/ A

"-

m

j^

X

Ejine.. C. 33* qu4. c 39. C. 22 U. 5'.

ll

6) in art. 120.

7) »EYER 2d art. 12'0. pof. 5. BOEXI'MV ER äd CARP-

zovivM Qu. 52. obf.3.

jl

9) l. 13.. $.. 3. D.ad . E. Iuk de aduhter.

-FRID'.V PHI-,.

LIPPI di

u

jf de adulrerio de/þwg[:ïormni ,;ipü?c

li

1692.

]

$.

CCCVL -

Adu!tärium eft vel duplicatum fberfueceeg.

n

vel/implex, prout vtraque perfona coniugata

(

eft; aut vna coniugata,altera foluta. ltaque in

ii

adulterio duplicato ab vtraque parte Zuplex

1«

frangitur fides coniugalis, propré Ícilicet ma-

trimonii et a/zez.

In fimplici e contrario vz4.

)

n

frangitur fides coniugalis, — coniugata nempe

4

PCT-

i

d

$52 :Lib. ll öap. XF. dt adulterio,

perfona frangit fidem proprzi matrimonii , folu-

ta perfona a/zezi 1). . Simili modo uafi adulte-

rium difpefcitur jn duplicatum et fmplex 2).

1) ME:sTERVS h. t. $. 2.

|2) cn1EBNER in dif. de inrerceffone coniugum in

crjnf. bigam. c. 1. $. g.

CCCVII.

$.

Adultefitlm eft deli&dtum ($. 305.); ita-

que, qui plane delinquere nequit, aut quae

coacta, aut in iguorantia 2u//a fuit conftitura,

adulterium non commifit.Ex eodem fluit, adul-

terium effe poffe aut. do/ofum f. crimezadulte-

rii, fi dolo; aut eulpofum f. quafi crimeg adul-

terii, fi culpaadulterium perpetratum fit: quam-

uis /oc, nifi ignorantia nimis craffa fit, magis

vt/uprum , quam vt adulerium, confideran-

dum fit. — Ad adulterium dolofum dolus et fcien-

f/2 matrimonii requiritur: et ad /Dmplex qui-

dem, vel propriz vel aleui; ad duplicatum vero

fcientia proprii et aliegi matrimonii. Ergovter-

que concumbens non femper eiusdem delicti

eft reus.

Accipe cafus, qui vllo modo occur-

rere poffunt, in £a£u/a adiecta euolutos.

voETIVs C. l. $. g.

LAVIEREACH C. l. $. 4.

BOEHMER àd CARPZ. Qx.ö:.oþf.z;.

/$. CCCVIIL

——

Haec tabula etiam fuo modo vfum

TAPBVLA

praeftat in bigam;a, ad $. 325.

ad $. 307. p. 2ä2.

qui occurrere poffunt in concubitu coniugatae perfonae .

Cgfus,

cum foluta perfonïl.

| m

:

.

«

l. vna perfona confcia

l. vtraque fcit,

l. vtraque. nefcit melltrimonium,

eft

matrimonii,

Sruprum, ab vtfaquc

Adulterium . fmplex,

Á

partc.

'

r

ab vtraque parte, et

j-

4

—

quidem pro diuerfitate

* L fermo eft de perfona

l. de perfona

cafus, vel taelibis cum

matrimonii conícia.

nefcia.

vxore,

vel mariti cum

1y

|

foluta.

l-

m

PUR

—

u

Simuprum,in omni-

l. proprii matrimonii,

]. alieni, i. e. foluta per-

bus cafibus.

l-

i.'€. coniugata perfona

fona conícia eft ma-

confícia eft . vinculi

l«

trimonii alieni ; fed

nuptialis proprii,

coniugata

perfona

IS

Íoluta vero perfona

illius eft. nefcia ;

l-

ilius eft nefcia.

A

as

—

EZ..

pv

L

T

l-*

l. vxor

l. foluta, perfona

l. maritus -cn,

l. femina,

rO

eft mafculus,

Adulrevium

Adulterium

Adulterzm .

fanplex mariti

fimplex vxoris

Adulterium

ü

eum caelibe.

Jinpl. foluzae

r-

eum [olura

femplex caelibis

com mariio,

6u5 vXore,

1l

t É

Cafus, qui acquf;'crc poh'unt in concþbitu coniugatae períonae

gata perfona.

.*

; cum coniu

D ubl

-

V—-ï

In

l. vterque. concumbens

l. vna tantum

l. vtraque per-

alienum

fona confcia

in qun/

proprium et

perfona conífcia

eft matrimonii;

neícit matrimonium,

eft matrimonii,

J

éergo v

——

], vna perfona pro-

]. vtraque proprii

quocur

l. (ermo eft de per.

]. de ;?perfqna, quaä

. ]. vtraque

l, vtraque.

]. vna pro-

Sruprum, ab vtraque

Íona, quae conífcia

vtriusque matri-

proprii tan-

alieni tan:

o prii, altera

prii et alieni, altera

et alic'ni

cis df

parte,

erfona vnius tan-

lari

n

e(t matrimonii,

monii neícia eft.

tum,

turh,

ad.

alieni,

--N

. Duplicatum | adulse-

——

À

tum matrimonii,

cum 77

l. nääritus

lvxor l maritus

L

VXOFr.

f—m—a—lritus

l vxor pro-

rium, ex vtraq. parte

Í vnius matrimO- ]. vtriusque ma-

Sruprum in om-

l

roprii, vXor

prii; maritus

|

qui cu

nii conícia eft,

trimonii.

nibus cafibus;

fpe&a.tur,

|

f pe&;at ur,

l

nefcie

alieni

|

alieni. -

Adult. fimpl.

Adul. fmmpl.

concu

Adulterium — dq-

Adulzelvrium Aäulzerium Adul. fimpl. Arlul fenpl.

fanpl. marizi. fempl. oxoris. caclibis cum foluae. cum

enariti CH ,

vXOris Cum

comm

plicm:um.

oluta ,

ex

caelibe, ex v*

eum [olua. — cum caelibe. pxore,

ma'rito.

iu galif

vtraq. parte.

traq. parte.

,

tuin,

^s

N

]. quae. conícia eft

.

neat,

l. alieni,

E fpc&atur i)crfona,

S proprii

-

.quae confcia eft

uH

* 1. maritus

l vxor

vnius gantum.

]. maritus

l vxor

proPrii et alieni ma-

fcit,

trimonii,

uis p(

fcjt,

