1) de variis elitionibus Coknfiitutionisv Czroïi*xa&

KnEsS, Cit. praef. $. Y. feq. cLAsEN. in Conz

enceztar. ad C. C. C. p. 34.et 35. . Prima editio pro«

dit JMegunzae apud 1vONEM SCHOEFFERVM

1533. menfe FPebruario in fol. fub titulo: te$ al&

lecourdjleud)tigften gro&medotigften enübermoinblide

flen. Sepfer fearí8 bed. füuften: buub be& fepligert

Sómiíden 9teid)8 peinlich aericotSorbnung, eufber

S&eidfitàgen $u 9lugfpurg£ nb 3Xegeufpurgf, inm

jaren breiffig, btb jtoep onb orci(fig gebalten, aufz

gerit onb befd)lefeu, — Gum gratia et. priuilegio

imperiali, Innumerae editiones poftea prodicrunt,

quae multis inendis fcatent, quae in fequencibus

Etiam mendofa cíteditio

guauis occafione indicabo,

Irau-

55.

| Pfo!:go,mem.

h

Framofurmna de anno 1609. licet fit rariffima, .et

TT

in titulo promittatur, quod fit ton neuem mit Sleig

il

eus bielen uralten, uub fonberlid) anfaugs publis

cirten Gyemplarien. erfeben unb. corrigizt.

Hede-

pti

ram falto fuspendit editioni fuae Bibliopola. De

d.

editionibus feculi XVI. confule Pracfar. smeam ad

ufie

Conft. Crim. Carol.

Obiter moneo, ordinationem

criminalem. Caroli V. erronee nuncupari: 9leinlidje

T

$jclágerid)ts Dronung.

Mani£eflus plconasmus in

Itj

editionibus primis t receffibus imperii antiquis

jt^t

ignotus. — Aut enim dicendum eft, $peinlide Ges

Wf)

ridtgDrbnung aut $al8gerid)it$Dronung.

M

2) de vero atque genuino int

P

adiectae.

Vcllc&u claufulae C C

3) de principäli cauffä, cur ordinatio criminalis eo

CC

tempore neceffaria vifa fuerit; quam ipíe caROLVs

in praefatione expofuit,

C

i

;onf, KRESS, adfar.tu 6»5».

$. 5. et sSoríig c. L.

Itj

4) de principali et primaria mzemzoue in adornanda

Conflitutione Carolina, "Vid. Praefar. seam ad

Confl. crim. p. 21. et GONNE in ben £Zelang. gez

lebrten 2ín3eígen de 1749, n. 23. quam. commen-

Jf

It

tationem inferuit scHOTT, Íurift xpod)enblatt;

T. l. p. 521.

l

j[Io

WUM

5) Quis Carolinam cancäperit ? ignoratur. j Non vz

uin

Ti

effe auctorem, ipfe camorvs teftatur in Praefa-

ziome —— etlidyen geleDrten treflid)en evíabyvnen Spers

*m);

i

fonen befoblen einen 35egriff — conf. coxuwx c. 1.

u

6) Vtrum Bambergenfis ordinatio fit mater Carolinae?

q

atque inde pendente decifione quaeftionis:

m

n

9) Quae fit au&toritas Bambergenfis: ordinationis circa

interpretationem, prefertim criticam, Carolinae?

iff

rvpovicri in praefatioue ad C, C, C, ct in moris

]u

iil

pertotum, eQxXz cit,log,

9) de

f

16

FProlegomma.

usque in

'8) de vrLRY€I 4E£NorLERI fapenCpiegel, ei

interprctanda ordinatione carolina v(u. Vid. de

editionibus variis sENCKENBEKG in Finibus C«

4 $. X68' Jeq1-

$. XVIII.

Licet autem canRoLvs vniuerfalem fe in

Germania legem et in perpetuum valituram

conftituiffe perfüafüm habuerit, nihilo minus

tamen plurimi imperii ftatus fpeciales in terri-

toriis fuis condiderunt variis fub nominibus or-

dinationes criminales.

Quo non obftante or-

od "sE lp ale s M MEMMME o AL U

dinatio cARoL: V. legis criminalis 1n Germa-

nia generalis, ad quam deficientibus legibus

rouincialibus .fit recurrendum, auctoritatem

adhuc obtinuit,

cxmäss" in praef, , $. 35.

-.-nQFFMANN'. l. c. $. 58«

| Scbol, Dicatur de Ordinationil;üs criminalibus prouincia-

libus, praefertim Daffiaca, quam r g 11.1P»vs 7Magna-

Nouiffimae ordi-

l

nimus anno 1535. promulgauit.

nationes criminales Paffiacae funt: — SSürftlid) Soeffens

Syermftábti(ce Criminal- unb peinlid)e Geridté;

Sronung. Srmftabt 1726, fol, Sür(tl. Qeffifbe

£

peinlide Gerid)ts ; Dronung.

' Gaffel 1748. fo

"

;.

Md. Praefaz, sneam ad Conff. crim. $. 10e

9*. XIX.

Interpretum fagacitate fequentes in. CARO-

Yi V. ordinatione obíeruati fuere naeul, r)

arti-

T d

17

: Praäægomend. |

a

d.à

articulorum ordinem non;efï'ekoptïmum,x 2) ar-

l

ticulos aliquando meras repetitiqnes, 3) inanes

ad ius ciulle remiffiones, 4) nimiasque ad ar-

bitrium iudicis ablegationes, nec non .4) im-

perfectas decifiones, aut plane nullas comple-

n

&i; addunt 6) inuilita faepe adlafa, vtilia con-

üm

tra et neceífaria omiífa effe, 6) fummam iuris

Yls

patril et peregrint confufionem, $8)atrocitatem

fer

quarundam poenarum nimiam , 9) eminens in

150

lus romanum com

:

I

pellucere.

piiatorumv 'ifmdium ex ea

I

XRESS, Cif. pra?ff $. 26

-

Ts

BOEHMER. Cit, lib. 553

Ev

n

10. GOTTH. MaAmnTINI Specimen iurid. szonita

ad memefm carolinam groponens.: Lipf.. 1762. Laüe

des eius expofuir TABORm iu vimdiciis Carolinis

1658. et in Racemaz, crim, definis. p. 224. feqq,

p

74

$.

E

t

':*:De commentaviis in ordinationem crimina«

Mgnf'

gt

lem canoL: V. addito de eorum pretig iudicio,

j

knEss. l. c. $. 2. feqq.

nib

ïfizihali:.

BEYER, in praef. ad Delin, juris Cr

t

48' tO.

'A, Commentarii in Conflitutionem carolinam zuridici,

proprie zales et ad omnes articulos directi, — .

XVSTINI GOELERI, Caroli V. de capitalibus z'udiciif

conflirurio germamice primum euulgata. munc in lati-

AM*

num veríu, es aequo commentario autia,

Bafileae

1543. fol,

mn

V

"

B

GEOR-

PT

18

Prolegotesa.,

GEORGII REMI Nemefis. Karolina . paraphrafe expoffza

ez Scholiis aucla.

Herbornae 1594. 1600. 1604. 9.

editio auCtior, Francofurti 1618. corruptiffime recu[a

Lcodii 1639. 4. ez quae eadem eft

sentita. Coloniae 1706. 4.

iqupmfo 1010 titulo,

Con/iitl crimimal. Caroli V. eum . iure communi collatae

!

f

notisque breuifpmis. illuffratae.

Additae prima vice

funt editioni Ildae Arbor. iudiciar. crim. 1vpov.

OGILBHAVSEN (qui ideo auor. Norarum vulgo habe-

tur, fed contrarium docui in Praefat. sea ad C. C,

:

C.) Francof, 1614. fol. et cum o11 HavsENrI ar-

bor.recufae Francof. 1626. et Colon. 1662. fol. $e-

pararin impreffae funt, Stuttgardi 1662. 12. Altdorfii

1702, 12. Norimbergae 1734. 1745. 8. cui editio-

ni bibliopola GogPNERVS anno 1747. nouum prae-

fixit titulum, in quo ro. rop. BECK1IVM autto-

rem notarum falfiffime nominauit.

BERNHARDIZIERIEZII Nozae et ol)järuatione: tiomice-

poliicae ad conflitutionem | criminale

. Erancofurti

1625. 4.

BD

MATTHIAE

STEPHANI JCon[lirutiones publicorum

iudiciorum Caroli V. cum iure communi. collasae, €tce

'Francof. .1626. 4. ct facpius.

ANTONII BVLLAEI

in Carol V.er S. R. L crimi-

nales [an&liones annoraiiones, vermi

N

i[Jiones ez o!g/äruario:-

5es pratticaez Marburgi 1631. 4,

tACOBI OTTONIS Co

YDus iur, crim;)Carol. V, Vlmae

1696. 4.

EHR!T-OPH.BLVMBLACHE

Rr Commenarius in JAai4

fer Caris V,

peinlícbe s5aleger. Oron. Galjburg

1716,

e

u

PANIELIS CLASENTIZI Connenutarigs j Conft. Crime

Caroli V, Lipfiae 1718, 4.

IACOB,

N

Prolegamma: |

19

n

ncon. þrxxnnn. ,LVDbVIC: Co

4

»[H

ztuzïoa:; critiua-

rtij

les cum uotis prq&icz's, Halae 1716. 4.

]7

GEORGII BEYERI Delineario iuriscriminalis, Cum ad.

ditionibus GVsSTAVI HENRIGI M

YLII, Lipfiac

ul

737. 4-

n

10. PAVDELI KRESSII comnmenratio im con[litut, cri«

AOT

) hi

minalem. Caroli V. Hannouerae 1744. 4.

C

$;ieron. Cbríftopp YITedbads 2fmmerfungen tber

NTP

. &aifers Carle oe8. V. uno Oes $3. X. Weida

J

peinl. X5. Q3. . nebft. einev ausfübtliden 25ez

|tri

foreibung unbo (Erflárung oer fogenammitem

editi

JSambergifden Egrtuc 1€, Sjena. 1756.4

| pl'ElC'

10. SAMVEL. FRID. dÉ BOEHMER sneditatiotes $u

at

Con[Lit. crim. Carolin, Halae 1770. 4.

Referri etiam huc poteft Code criminel de I empereur

Charles V. , àVienne 1767. 8. vbi multae inueni-

Uib

untur obfergariones articulis fubiunttae,

1

yoluti

B. Commentarii iwridici, proprie zaler, ad qnosdam

tantum articulos dirctti.

N

Jjurii

ii j m'

CASPAR. MANZII Commenrzar. in cvim. fan&, Caro-

lin. rationalis 1676. ct faepius 4. Pertingit ad art.

qrint

103

Jl

XRID, MAR'l;INI jurerpretatiomes art. Ioj. et 219.,

adiectae zra&f.. de iure cenfi

"

gi 1604. 4.

uum p. ;516. Je44. Fribur-

Vinst

i3Heldior C€oloaff Crflàrung unb (F.rläuierun jb!Bx

il

109, unb 218. 9lticuld, | n bem vedotlid)en 35e;

Oenfen von Gonfifcatio ber Sauberec. unb Jepen

!

Al

Güter. $5remen 1661. 4,

&O0. OTTO TABORIS Zgnalyfis art. 38 —— 34. Imraft.

nt

de indiciis deliclorum, "Wol,

IL, draGarum Taban

P. 468 feqq.

(

2

mv;-

20

Pralegommaï

"wivspgu Conmmenat.

analyticae ad arz. 157 — 170-

in Racemar.

defin.

crim. Vrol.'ïII. Tra&, Tabor. p.

224. Je44-

MICHAEL. G

RASSI Collat. iur. , ciuilis Romamni cum

L

yeceff. Imp. R. G.

vrim fpecie cum. ordinaiiome erim,

. .Cayol, V. Tubing. 17

23. 4. i& quo libro plur:cï m,i-,

culi e»xpiicati funt.

qui proprie tales "n fuhþ,

C, Commentarii iuridii,

feruntur.

yuïgo autem in eorum numecrum re

"IicOLAI VIGELII. Confirutiones Carolinae. publico-

qum iudiciorum, im ordinem redatiae, cumque iure

commami collatae. Bafil. 1588. 8. et faepius.

No-

"0. VAL, KIRCHGESNERI "dIribunal Nemefrs.

N

rimb, 1706. editio au&tior, 1720, 4»

ift. von Stolideburg Comm

ent. ín 2Aio

l

^job. Cbt

&

peinilicbe 55.

et Carl

8 V, uno 9c8 beil, 3.

et faepius.

G. Q Grauff, unb £eips. 1733* 4-

D* Commentarii medici.

"MICHAELIS ALBE

xTr Commenr,. medic. ini Con[t.

erin. Carol. Halae 1739. 4-

e.äN)DR. OTTOMAR. GOELICKE

snedicima | forenfise

Francof, 1723. 4. vbi explicatos inuenis art. 35,

36.

/'X19. 131- 133. 147. ct /149.

sinijde Giebanten fber oemn

^job. $icol. s5elo meot

, 347. V. 149. Qlrtitel oct

peínliden salegeridter

Qronung.

Syarmftabt 1759. 4«

EK. Denique notes:

, & bomas s$aymen

Ó

Lexicon iuri'sr ;wiæi::dliæ, gpj.

I7*33.i12;

P

OSCES

li

INSTI-

P d

-

£E

sANS TITVTIONES

Ms

)

V—gk

L

IVRIS CRIMIN'ALIS

SIPSRMMNN

UE

u

t

3 a

h

j 6

It

|LIBER PRIMVS

n fut,

"GENERALTA IVRIS CRIMINA-

T

: LES PR?NC!PIA EXHlBENS

u

v

s

y u

x FA?VT k

N

DE

N

D.

i

A

IVRISPRVDENTIA LEGIBVSOVE

)

"UCRIMIN ALIBVS.—.—

J

€HRITIANVS GODQ?R, J-HOFFI;IANNV;S d& infignio-

vibus defetlibus iurisprudenziae criminalis germamicae,

1

eorumque emeudandorin vütioue ac mediis. Accedunt

iuridicae

de

EIVSDEM

prachtiones

origine,

ii

progre[fu ez matura, iurisprudentiae criminalis germa-

35)3'

zicae. : Recuf, Francof. ad' Viadr, 1757.-

^jofepb 2ínton Ziieggera 3gormerfungen gur peinliz

vtl

den - SRechtéacicbrfatuteit.

D

2iugéburg uezg'äwez)a

jl

. burg 1766. 8.

98om Geiffe ber Griminalæefegeï

ambutg 1777,8.

$.

I

/

Jurisprudentia criminalis e& fcientia de fe-

deli

A-.

us eriminajitus, earzzmgue adplicatioge ad

3

a

Yl

ee

; — DL LC. I.' de ;uriqprudentia

&a obuenitntia. Leges autem criminales dicun-

tgr, quae de de(i&is "difpouunt.

Ts

av

i 5' II.

.Leges criminales vel füntfcriptae, vel 7)672

fpriptae, terminis in fenfü iuridico fumtis, in-

ii

de zus criminale wel eft fcriptum, vel non fcri-

ptum feu confuetudinariutu.

w o E B- M - n

obanh cr)riüimi Quiftorpe Guttourf . oon. bem

t

$tugen ber alten. feutfd)tii GeroobnDeiten ín peins

liden Sátlen ;sur Grflátung unferer Deutigen peins

liden Gefege unb. Gebráudoe.

$5üforo unb 9oid:

niav 1768. 4

5.

II

" Leges criminales vel fünt primitus in Ger-

mania latae, vel abaliis gentibus receptae; qua-

rum Z//2e conftituunt zus criminzale patrium liue

domeflicum: bae peregvinum.

5-

IV.

Siex aetate "leges cirminales patrias aefti-

mare velis, ius criminale in agtiquum, medium

et zouum difpefcitur; quorum z//uZ a prima re«

rum germanicarum memorja ad feculum X.

et occafum ftirpis Carolingicae; 7//ud ad con-

ditam anno r$32. ordinationem criminalem;

boc denique ad noftra vfque tempora decur-

tit.

6.V.

lr

ag

degibusque crzmmalzäu:.

t

S. V

Leges criminales patriae vel in vmueriä

Germania fecundum regulam valent, vel non,

Si prius, oritur. Zus. cvmizale patvium commzme

TET

feu vxiurfale; i pofterius, particulave. —

Hae

5 I

leges criminales patriae particulares vel in vna

m

aut plunbus proumcus vfu obtünent, vel certo

tantum loco.

Siilud, dicitur prouizciale; fi

hoc, J/atutarium Íeu locale.

eor M

[

YT

e

VI.

i

TT

Leges criminales patriae dxfponunt vel de

cnmlmbus ftatuum imperi vel prxuatorum,

vnde defcendit zus erimizale publicum . €t pri-

2gtum.

nv

De hac fpinofa matcna videndi funt omnmo,

u

GOTTL, SAMVEL. TREVER dc iure crzmznah

4

publico S. R. L. cautiffime. dzmdzcanda. Gocttmgae

1740, 4-

10. GEORG. CRAM ER de zarura. er indole delitlo-

vum et poenarum in cauffis flasuum zmperu R Germa-

"u

uici, Francof. 1728.

dum

CHRIST. FRID. GEORG. MEISTERÍ

diff. de

m

iure, quod. in deliclis per[onarum zllu/irium obrinet,

um à

Goettingae 1748.

10

FRID, WILH.4à NEVMANN Commentatio

I

j

de deli&lis ez poenis priucipum. Francof. 1753

Ti

De iure puniendi flatum imperii, cui, et quando

infra commodior

erit

competat ,

disquirendi

locus.

j

b 4

s. VII

24

Lib. I. Cap. I.. de iurisprudentia

VII.

S.

Leges criminales peregrinae abeunt in su-

faicas,

canonico - pontificuus et romanass inde

u$ c*mizzmz!"mojazmm, €410341c0 pontzjïzzum et

ïomammz,,

Dxcatur de au&ontatc legum criminalium mofaicarum

in foris noftris.

ALBERTVS RIPERVS dc lege ac legzbu: dmzm.c.

- Hamburgi 1722.

10. AVG. HELLFELDII dzj]' de valore leguiti

shofaicarum.

Ienae 1755.

5'

VIII.

Iurisprudentia criminalis eft fcientia de ad-

plicatione legum criminalium.ad delicia obue-

nientia

( g I. ), ideoque

cum leges poffint

effe obfícurae, interpretari eas polle ICtum

oportet.

Quae obíturiias latere poteft tam in

verbis,

. Hinc

quam.in ipfà legis difpofitione.

ile, qui 1uri criminali operam dat, Ífpeciatun

callea hiftoriam juris criminalis, et notitiam

antiquitatum germanicarum criminalium; fciat

verborum antiquorum in leg:bus crlmmahbus

0ccurrmtmm etymologiam 1), paroemias 1u-

s criminalis 2). medmmm ledaiem :

Ce-

texa, quae tamen communia fünt, vide fis apud

10. RVD. ENGAVIVM 4).

1) IO. GEORG. ECCARD.

biflor. flud.

ezymolog.

GOODF.

HOEF.

linguae germanicae,

camsr.

MaNuVs de imucflicandis verborum im iure figni-

d.

-

X

p

L

legibusque cri;m'ï-:a!z'äi;t;f.

"A$ ,

ficatibus; et de verborum in iure gæ*manim; Fg"fjï»

ET

catiose ; adictta funt haec duo fcripta E1VS praecoge

njb

vitis generalibus -iwispmdgnti-ze Lipfiae 1723. 4.-

ll

n

Dicatur de gloflariis diuerfarwxn *'antiqu'arum/ linguas

rum,

10. SALOMONIS BRV)'XIKQVELISI'I Pr. d'e'vjieïlifzguhe-

At

germanicae vereris im fludio l. F. L. Ienae 1734. quo.

ditit

I!l

—-indixlit /fellemnia diff, c;c feudo Kcm:';mæc.

*

2) Paroemiae iuris vel funt generales, ^ vel - fpeciales..

Ü l;;:z»ï

Spedant porro vel ad ipfa delida, velad-indicia.

deli&orum. Aliae ad auctorem ipfum fpeGant, aliae

ad eius focium.

Vbique víu adhuc frequentes

i.a,bx

antiquatis discernas.

qu

llufrentur haec exemplis.

out-

I0. NICOL. HERTIVS- de paroemis iuris gernmn?cä

v

libri tres. . Extant

(FF

Vol. H.. 'Fom. 1ll.

in. Cominenzair.. et OZ)MJ'C?ZZ()TZHI&-

lU

V

Qm

GEORG. TOB.PISTORII Tbefäurw paroemiarumn,

nl

B

germanicam'm iuvidicarush.

Lipfiae 1715. 1716.

n

?

v

MU

^job. Srieo. f£ijenDbart Orunbfápe ber feuts

fchen SXedbte in Oprudymarter

ozifäm

*

jt- Jcinftáot 2759, 8.

&

-

J

QWiftorp c..

gl

u

3) Dicatur de praecipuis fcriptoribus m

cdicinäm lega-

lem illuftrantibus.

d

U

10.

GOTTL.

BVDER, libcr excit. VC'äp-lVHï.

$. 19.

BOERNER in. Infl. medic. legal, et Bibliotbeca.

— Lipeuio- Ienichiana, fub a:ticqlo medicina.

7

[)

PA

A/Cg'(

4 in elementis iuris eriminalis

gerinanico caroli;zi, Ie-

iOFE

nàe 1753. p. 3. feqq,

r/m

M

$

$. IX

p

26

Lit. I Cap. 1. de iurisprudemti.

5.

IX

/ Inadþli"catione autem legum ctiminalium,

fi qua inter eas diuerfitas oriatur, hunc ordi-

nem obferuet ICtus neceífe eft, vt ) cuius-

que loci iura fpecialia attendat ; ab his 7) ad

leges prouinciae ; ab his c) ad leges imperii

noftri communes, conftitutionem nempe Ca-

rolinam, et receífus imperii, circa quas duas

leges obtinet regula: lex pofterior tollit prio-

rem ; denique his deficieutibus 7) ad ius Ca-

nonicum et Romanum progrediatur, inter quae

ius Canonicum vbique ex regula primas tenet,

nifi hoc pugaet cum principiis religionis, aut

iuribus principium aduerfetur, aut 1uri romano

À

fpecialis receptio adfiftat.

IVST. HENNING. ROEHMERZEVSs in I. E. P. T,

L. E. T. tit,. 2$. 17.4qq.

IO. ERNEST. FLOERCKIVS in Schediasmare de

( proerogatiua iuris canonici prae iure romanmo im viro-

' que foro, rec. Halae 1756. 4.-

Dicatur

I) de autoritate iuris canonici in foro criminali gci'-

manico-

2) de vfu iuris romani in foris noftris criminalibus

non exiguo, fed magno: prouti contra Lvpovrcr

in praefazione Noris fuis praemifJa, egregie docuit,

ct exemplis comprobauit cHRIST. FRID.GEORG.

MEISTERVS in difj. de iuris rom. criminalis in Ger-

snaniae foris taxime bodiermis aucloritare, — GOtting.

1766.

$. X.

legiäukque criminahbus.

27

5. X'

i,

De operibus praeüantioribm ad iurispru-

T

(Uli«

dentiam criminalem pertinentibus, quibus or-

do conftitutionis criminalis nec eft obferuatus,

)d

nec vnice ea explicata.

Inpti

CHR. GOTTL. BVDER. cCit. lib. c, 13. $. 3.

p

Bibliotbeca Lipenio - lemichiana, | fub articulo :. eri-

À

x (s

eninale iu$, lit. b. et c.

L o

is (

$.. XL

V

De compendiis iurisprudentiae. crimïnaliä,

fond

eorumque pretio.

; Al

JRtQ

IDEM C. l. $. 4.

Aegner fénaclbarote Derfud) einee allgemeinen

peinlidyen Xedyte, Sranffurtb unb £cipyig 1756. g,

E'?oT.

FRANCINI RVSTA Specimen iurisprudenziae criminalis

ad principia legis Nature Mediolan. 1775. 8.

i

"u t

P. Raurici Pofuionum ad vem . criminalem. pbilofophbico

i

pra&icarum liber vnus Berolini et Lipf. 1777. 8-

I10. CRAMERT compendium c'rimz'nale.Magd.* 1674. 12.

PETRI

MVLLERI

iurisprudemtia | criminalis,

cura

BVRC. GOTTH. STRVVII. lenae 17OI. 4..

d

€AROLI GVILIELMI GAERTNERI lnflirutiones iurig

criminalis.Lipfiae 1729. 8. edit. nouiffima cum No.

tis cHRIST. HENR, BREVNINGII. Lipf. 1765. .

TO

nl

PIETERICI HERM. KEMMERICHII jYynopfs cri«

mi"ali.f-

dooit

Ienae et Lipf. 1733. 8.

.'[M(;n

j t

yO. SAMYEL FRID. BOEHMERI Elementa. iurisprue

dentiae criminalis, Halae 1732, ex prima et. 1774*

t

ex editione ultima,

10e

]

aR

E

28

Lib, 1. Cap. 1. de zumprzm'mtm.

L

X0. RVD. ENGAVII Ele: UiEHia iuris criminalis '75'?'71142-

zico-carolini lenae. 1738.

editio Dïlu:ä

'ïhlinr& cum

-Obferuatioibus 10, AVG. H ELLFELD.lenaé 1767. g.

CHRIST,.

FRID,

GEORG: IïiEISTERïPVZ

')Z(l 1UT.

i$

Gott

& 1755.

€runnalis g"ïrü[?il"le commnunis.

8. editio 4ta Goeting

(37744 9-

X0. - RVD. PETRI BANNIZAE jflema zmzspwdena

tine criminalis, Viennac 1756. $.

Hoc fyflema ad verbum fere ex clementis Boebme-

vianmis exfcariptum | eft.

crimiutal.Lem-

EACHARIAE RICHTERI PLrfEur. iu

.gouiae 17306.

On

*XRANC. XAV. ZECH de€ iudicis crzmz:mlzi* 45 oper, T.

VI. Ingolft. et Aug. Vind. 1766 g.

Oe8 tettz

E

:30[) Cbrifiíat

: Quiftorp Grunbjáne

JAedbte. Sioftoc 1770.8. ex editione

[

feoett peinl.

"&da audiori 1778. $.

£0S. LEON. BANNIZAE Deligearic sz. crimimal fe.

caund.

P.L.et

ï

conflit. Carolinam | ac. Yherefisuam.

II. Oeniponti 1773. $.

!;HILXPVI MARIAE RENAZZE RieUmeuia iur. CVi

wals,lib. lTL Romae 1773. 4.

CAPVT H

DE

:5

DELICTIS EORVMQVE DIVE

SIONE

I0. HENR. de nERGER. diff. de quafi delitlis. Llpüae

16:54. in Eius diff. de delicis exira zer rztafzum 4d;

,w Goet. 1748.

'nn BECCARIA dei delzm e de!le pene , faepms typis

repitita

aA

2

—

erzimgue dz'uz'/ïom. :

29

g

ïä) a

repetita commentátio. Gcrfmnica verüg cum notig

k

j

prodiit Vimae 1767. 9.

1 firit

OEOG. HENR. AYRER. frogr,. ad Beccariana conjilia

de deli&lis prudemtia legislazoria: cauemdis. Goetting.

D

i

1768.

€CHRIST. FRIED,SCHOTT

»ob/'eruäz. de deliEir et poe*

;—ruden-.

nis ad recentiorem. libellum izalicum de bo

:

C oz(fgu!mektob

Dl

Tübinfg. 1767. "

7*8," Xf

Mi

Leges humanae in republica officia deter-

minant.

Harum autem legum violatio libera

^

aut poenam habet adnexam, aut non, — $1 prius,

Daittu

r/4

*

27

t

"^

Ü

violatio illa eft delictum.

? itgque eft

violatio libera legis potualis 1). — Violatio illa le-

IOnt

gis libera aut dolo perpetrata eít, aut culpa, . S1

s .

rius, delicium dicitur verum ; íi pofterius quaf

4

delilum 2), &ut, quod fere eodem recidit, ve-

vum aut quafi crimen 3). Dolus autem eft de-

r

fectus reétitudinis a€tionis humanae quoad vo-

luntatem vincibilis, feu, vt cum ICts loquar,

laefio proaeretica. .

Culpa .contra eft defectus

reétitudinis actionis humanae quoad intellectum

vincibilis, feu, vt ICt definiunt, laefio per ne4

gï'igxeryxtia'rvn, ideoque non proaeretice facta,

J

1) ENGAVIVS, wacceþzar meus, pbjE fetà maxime ventes

vandus, in Element. iuvis crimimalis lib. . $. 14.

p

nouam atque ab omnium tam legum, quam Dottoe

rum adhuc follicite obferuata deli&ti definitione,

L

plane alienzn de delicto fibi formauit notionem.

Ef enim fecundum EgweavivM delifum, fathum

p

uod, f&

legi þüflzaize goenam Tiinitanis cq;gzmrium ;

.id:z

impue

30

Li. I Cap. 1. der del?'c'ïz':. ;

imputari poteft auQtori fuo, adpellat crimen. g N64-

v10 itaque nudum fa&tum licet imputari non poffit,

legi poenali contrarium eft delictum.

Furiofus ita-

que, brutum, infans, etc. poteft delinquere, fed non

crimen perpetrare.

Vereor aurtem, ne haec expli-

catio fit terminis aliisin definitione contraria. Nego

enim fecundum ipfam ENGavir de deli&o defini-

tionem, fadtum furiofi, bruti, quod difpofitioni legis

in fe fpetiatae contrarium videtur,

pufïc vocari

delittum. — Nam nec furiofo, nec bruto lex eftprae-

Ícripta, quae ne quidem praefcribi potuit.

Si ita-

que bos hominem interemit, hoc nec fecundum Ex-

GAVII defnitionem recte vocari poterit delidtum,

qnia non eft legi contrarium. — Caeterum, cum con-

ftans adhuc ICtorum hac in re fuerit atque vnani-

mis Opinio, nec ego putaui rationis effe, eorum cir-

Omnes

culos fine neceífitate aut vtilitate turbarc.

enim, quotquot legi, fcriptores iuris criminalis,

CLARVS, FARINACIVS, DECIANVS, THEODORI-

CI, CARPZOVIVS, BERGERVS, KRESSIVS, BOEH?*

MERVS, LEYSERVS, MEISTERVS, ad delictum re-

quirent, vt imputari poffit. In explicaando autem

ENGAVIO follicite cius fyftema inculcandum, ne

alios legendo confundatur auditor ,

atque in Scyl-

lam incidat, dum ENGAvivs vitare ftuduit Cha-

rybdin-

4

2) Sic communis fchöla- hodie verüm deli&um a quafi

diftinguit delicto, licet in iure rom. hitermini alium

fignificatum habere videantur. pr. et $. fim.l. dé

obligat, quae quaff ex del. nafcumiur. — Dicatur. de

controuerfia, quae hac de re agitata eft breuiflimis

HVEERVM inter et THOMAs1VvM in Praele&lionibus

Huberianis ad. Inft. 1. 4. tit; 3. $. et lib. 4. tit. 5.

$. 1. et. 2. vtroque loco fchol. refponf. et N. Ad-

dit. cf. PHILIPPI RICHARDI SCHROEDERI Orí«

gimes praecipuarum . inris ciuilis materiarum ad. ofum

€arumis

—

$31

eorumque diuifioue,

LOA

earundum bodiernim. diiudicandum c,

49 Regiomon:

pf

ti Borufforum 1723. 4.

ii

n

9) Delidum, maleficium etécrimen in iure Rom. ge-

j

neratim fumta funt fynonyma, l. 131. in fin- de

V. S. licet criminis vocabulum interdum fonet tri-

h

tdni

fius atque ordinarie fub criminibus deli&a publi-

ilgs

ca intelligàntur, quamuis et . ad priuata pertineant.

Wt

aliquando. sognMEz. c.1. $.27. *, MEISTER.

€. 1. C, L $. z. not. a.

|

iq,rac

At

[ EX

HOC certum ef?, crimen tantum de deli&ö dolöfo

j

praedicari.

Caeterum crimen, maleficium et deli-

€um in fenfu fpeciali differunt.

THEODORICE

0f

[f

in 2udicio criminali pratlico, |C, 1. aph. 1. 4. feqq.

r

SCHAVMZEVRG in Comp.Dig. P. 2. lib. 47- tit. 1. $. 3.

10

Hodie delidàa grauiora, crim

li

]

en, .ciq æerbrecaen,

Q0M

vocare folemus,

QE R

catur de dolo direGo ed indire&lo, qui vltimus in eo

n

)Di

t

confiflere dicitur, fi quid ex eo, quod quis diredte

i

intendit, eadem facilitate, fequi potuit, praeter id,

r

quod dire&e intendit, idque íciuit. C. C. C. art.

)

(

137. AVG. de LExsER fpec.663. per tot. DANIEE

METTELBLADT diff de bomicidio ex intentione it-

diretia commniffo Halae 1756.

quaü

fiütt

, OXT

T

Delilum in fenfü [peciali dicitur, quod vio-

rdc

lat leges humanas poenales.

Peccatum quod

in

J

folis legibus diuinis contrariatur.

Vitiuti quod

:S'

fola praecepta honefüi et de;ori'laedit.

M

(fi

n

s. XiV.

J

Ed

m

Em

3*

Lil. 1 Cup, H. de. ddlidlis. :

$.

XIV.

Deli&um eft violatio legis þænaïis huma.

nae (S. 12.); ergo fine lege poenali non datur

lod

delictium; ergo factum, quo contrahens cir-

curauenitur, aut honeftus laeditur, noi eft de-

lictum, et alibi faét

um potett ef/e delictum qqod

alibi lic;iunr.ne?ca

TRAVGOTT THOMASIVS 4 omnia defi&d punian-

tur ?. Lipf. 1733.

P i

«

Dicatur de deli£fo inmmominato.

THEODORICI C. I.

aph. 20. 1vsT. HEN. BOEHMER in diff. deexceff.

d

"MATTHAEI deé criminibus

hf

poenarum. C. 2. $. 5.

€

4

B

13.

I0O,.

$1MON

in

diff. de deli&lis iumominat.

Extat in E rvs praefrdio

academico

T. ILod. 3.

GEORG. WILH. EVHLE-

W EIN di[f. de deliclis iumominazis Lipf. 1665.4. —

[

qQ

5 L] Xïf.

N

Delinquens violat legem (5.11.5; ergo,

quiinre licta, licito modo, loco et tempore

f

verfatur, non delinguit. "

l

$. XVL

Delinquens violat legem ('fä. I2)5 ergo, qui

putat quidem, fe delinquere, fed factum lege

permiffum fufcipit, non delinquit: nempe illud

delictum non coz/fi

fit ob cozatum.

Wntat, quamuls puniri pof-

l

wmmy& in Iuri;*pr.x p. m. 263. n. 13-

j

L

$.XVIL.

hs

eorumpue diuiffone.

33

u$ - XVH.

hum

ludicaturo de deliéto, infpiciendae funt leges

| da(ur

loci, vb1 delictum commiffum.

5 (

E

Mi

(

s

SAM. STRYCK, in dif. de iure principis extra

zerritor. C, 3. n, 180

1QUQ

P

. feqq. in. Tom. I;. Opp. Vlm.

n. I.N

5.

XVIII.

j

)

,quum.que lex delicta äöügnet (S, T2.),

m

accurate forma déli&ü , fi qua eft praefcripta,

l

ü

V

eft infpicienda determinaturo, vtrum praefens

DIDIUS

d'eli&um üt, talef nec ne?

N d

"E Y

aLE

.Itaque delicta ex euentu funt aeftimanda,

quoad diiudicatiouem, quodnam deli&tum fit

commiffum.

Ex voluntate autem funt . aefti-

manda quoad diiudicationem, vtrum fit verum

an quaíi delictum ($. 12.).

Qua adhibita di-

t

Iuf

fünctione celebris inter. ICtos de pugna . ha-

rum regularum c€o

i

ntroverfia optime kcorr?p.d-

nitur.

Cf. cORN. v4 BYNCKERSHOECK Obf. folus aui-

m

us quemadmodum aeflimetur. in cr*imi(zibu.r.

Ü

«Excrat.

i

in E1Vs — obf. juris rom. lib. III,

5. XX. :

J

| Lex humana p

oenam minitans, fàCta pro-

hibet aut praecipit, prout. falus fecuritasue

ieiqulicae poftulat; ergo folas cogitationes in

»

mente

i

Q

2 f

34

Lih, I. Cap. I1. de adlils,

rente retentas non curat 5 ergo iis folis non

violatur lex, ergo

lis non c'ommittg'*r de

(

;i&um.

$

LOI .0 Poeitis 122

4 Cora.. de falf. -

5. fï de V. 8. p?.ïa(d L.

fengelbarot am a. D. $. 26. 35.

HERTIVS

P

lib. I. paroem, 116. Gebanfen Enb

f

áolfren..

j

d

CASTAR 4 RHEDEN

de poena cogz'mti'büum. ärcj

*

3nae. 1713.

f

sTRYk in rzr. de iure fenfuum, diff. X. C. G.

quo loco argumenta

contraria diffoluuntur, fpe-

xiatim dubium ex 1. 5

*

. C..jad Leg. Iul. Ma'ï» pes

tiltum.þ

€ Xyur

Deli&um continet - violationem legis (S.12-),

ersü vel praeceptiuae,

vel prohibitiuae. $i

ilud , del

&um dicicur omzffionis; fi hoc com-

Parum tamen vtilitatis haec diftinctio

p

ywiiffro.is.

V

nec a

dmittenda generatim eft quorun-

(h

d^m,

antiquorum praeferim, Doctorum Opl«

du

deli&a omiffionis mitius punirentur,

nio, quafi

1

pARINACIVS in Quaeff. crim. qu. 18. n« 22»

J

-

q1Hxoponicti l c.aph. 2r.

wiNCKLER difl, de crimine oni [Jionis Liþüa;

1776.

& 'XXIL

D&linqueriäo violatur lex ($.12.)5 erg:

M

35

eorumgue.-;dz'uz/iam.

5 N

veï o&mibus fübditis communis, vel certo füb-

d

ditorum ordini propria,

Inde de/i&umv abit in

g:omïlïzwze et proprium.

T

BEN, MILLEROT de delitliz co'ïn;mmibzg.c I611.g«

X $. ODL

t d

Delictum vel rekliniluqitveiïig'ia, quaeinfen-

fus externos incurrunt, vel non;-

$i prius,

1l

"

dicitur

perizmnmtif fzz*;?z'; fihoc, fraseuntis

facüi

LCf

Dicatur de celebratiffima hac deli&i apud Veteres diui-

jf

fionc, cui vfui fit inuenta? illamque non adeo

n

magnam vtiliratem fpondere; praefertim, quum:

ynum idemque delictum mox ad permanentia, mox

ad transeuntia queat referri ; quidquid: contradicat

RICHIERVS in injift. iur. Critti. S. X €, 7. $. 78-

m

!

J

:

d

Ed

" j

gc u

" Deli&um vel. vnicum. quis commifit, vel

lur

Si hoc, vel illa plura delicta funt eadem

j

UOl'lln"

vel diuerfa delicta.-

$1 hoc, cozcurrentia deli-

&ta dicuntur, quaevel ex eodem : facto defcen-

10

Si

rentu

dunt, . vel ex Ziuevfis fatlis ($. 158. feq).

ilud, repetitg vocantur delicta.

Repetita de-

.^

licta vel circa idem obiectum fünt repetita, vel

circa diuerfum obiectum.

Si prius, deli&ta re«

;lf

petita vocantur cozz;ti(fzua—t(z $ ii h,o'?f:ïgitiemmi

$. XXV.

| manifzfa, banoe

Sugt porro delicta- ve

j

u

2

apre

vel

m

36 | Lib. £. Cap. 1. de delz;äli:,

baft;, unfif;gthqcþtete,vel peyrno&'atd, 'm,tþanb-q

bafte.-

gaubr, l. 2. art 9. l. 3. art. 36.

^ Gdjáb. fanbr. c. 106. n. 2. C. I53. 161. 163.

:;60. L P. S. 1. 2. art.. 35.

CHRIST. WILDVOGEL ix pr. de criminibus per-

gocatis ad Weichbild art 114- ct!Landrccht lib. 1. art.

79. ;e;xïac 3797.

1

6 - XXVL.

. Violatiolegis poenalis vel plene eftin actum

deducta, vel minus. $i prius, ipfum adeft de-

m. Sipoft-

ii&tum, quod dicitu

r cogfummatu

f

t1iüs, dicitur cozatus

delinqueudi, qui vel 1n eo

confiítere poteft, . quod

quis praeparatoria de-

diéü tantum exercuerit 5 ve

Iquod in ipfo quidem

a&tu delinquendi

fuerit cónfttutus, eum vero

äj

non abfoluerit. |

Si prius, voco a£tentatum deli-

f. imper-

&uin; fi pofterius izcboatum delictum

fecum,

quod varios agn

*

ofcit gradus.

Quodau-

i1em non confummaueri

t delitum, eius ratio

étus, ad confum-

€ífe poteft, vel quod ipfi a

znandum delictum vltimus €x vot

o non iuc-*

biectum fit;

cefferit; vel impedimentum ipfi o

delictum

vel permiífio cauffa

eft, qua conceffa,

tale effe definit; vel fpontanea defi

ftlentia, aut

éta execu-

plenaria, aut in aliud tempus reie

tione.

GEORG,

37

eorumque' diuifrotie.

&rORG. ENGELERECHT de maleficiis coepris,

Helmft. 1680.

Danh

10. SCHMIDELTII diff. de coparu. lenae XI667P.'.A'

10. OTTON, TAzORIS diff de comatu Gieffae

)

1667.

CONRADI STOCKII dz'/f.l de conatu. Marburg.

1693.

jhiyr

hd

GEORG LVDWIG HERZOG dz"

?us. lenae 1735.

(71 de. «crimine Eona-

|

$.

XXVII.

n

Deli&um iure vonmatzo confiderari potch

( de

vel ratione o/ze&?i, vel rationepoezae. — Siprius,

delictum, quo /a/us publica principaliter laedi-

yyt

a

tur, publicum, quod et hoc fenfa populare com-

d

ple&titur, vocatur, et deli&tum przuatum eft,

J

quo /a/us priuata ciuis principaliter laefa exifti-

1 0

matur. Sipofferius, apud Aomanos, delictum

T

illud gezeratim dicebatur publicum, fi respublica

poenam a laedente fumebat ; fi euilibet. czui us

i

erat poenam pecuniariam, tamquam aétoris lu-

)d

| räfiü

crum, adelinquente in iudicio exigendi, po-

Ym

pulaves et fi laefus poenam priuatam pecunia-

fi

riam a laedente exigere poterat, przuatum dice-

batur deli&um,

mHI

r

Deltium publicum infmþ: [pecz'a)z' aþpkzllaba-

J

tur illud, o2 quod peenam publicam determinatan.

f

de vezs [umendi dus 2udicibus ex f

ege pu&licg con-

ceffaun evat. -

C

3

"

?uä/z'-

38

Lil. 1. Cay. Id dbl

þo'i-röl delictum quodlibet ,. fcil. non folum

publicum, fed et priuatum, imo et populare, ra-

tione coercitzoyis erat vel ordinariuni, vel extra-

ordinaviutn.

Si - enim debétum ea poena, quae

pro conditione illius deliéti, prouti vel pubi-

cum,. velpopulare, welpriuatum erat, ex /ge

f. regula infligeuda erat, vindicabatur, orZi-

garium nuncupabatur, feu potius, fecudum ordi-

72:€/A vindicab

£:

atut, L. 6, coa*qi:ia ordinaria adht-

bebatur.

-

Si vero difcfþlinaä publicae vigor þcüulahat,

vt vel fa&um reipublicae noxium,

badezaus ta-

:hen nom pumitum, coerceretur; vel d.litium

quoddam extra ordiuem publica poena vindica-

retar, extraordizarium vocatur delictum. .Ex-

tVaor dinaviorum gitir deli&torum triplex genus

fuit. L Si fattum reip. noxium, hactenus ta-

1;;

menalege haud notatum, ob fàlutis publicae

rationem poenis vel per Senatusconfulta, vel,

per Cozflitutiones ftatutis, vel zuf£o iudicis avbi-

trio relictis, vindicabatur. . 11 $1 deliétum puiZ-

Ccui, in fenfü f/peczali fumtum, non ex /ege pu-

x

Hica t in comitispopuli Romanilata, fed negle-

Cla illa lege,

eiusque poena, neglectoque 1u-

diciórum publicorum ordine, ex fola falutis

ublicae ratione extra ordigem poena atrociori

coercebatur, lii Si deli&tum populare aut priz-

uatun, non poena priuata pecuniaria ex regula

obtinente, fed extra ordizem

1t vindicabatur,

publica etc,rimiga-

Cpn-

um

eommgzte diui/ïane.

759

'Confer'—endus omüino PHILIPP. fgxcäxxn.

| fl

Qlum

4ft, f

