a quibus, ' vt inquit Imperae

d

tor 1), ine SBergemaltigung umb Sierlesung $i

befotaett,

fiue fint arma proprie dicta, fiue fu-

OC acriter In-

ftes, : lapides, culti etc. 2).

Yf

ter

ICtos ; difputatur

ï;ï?;

m .pfa2ci ree

apportauerit, an

quod

quiratut,

;xt.^für arma fecum

;?" 2.6

gb

etiam. fufficiat;. q

aod. medio -crim

.

Àiv C*

ut Jam.

fi

n..domo laefi repertis,

confummato, 2rmis, 1

dl

fe infruxerit? knEssiVS 3)adurnm

antem fen«

Sed diuid

endam

Mu

Lfï;ff i(üïen&

jmé

tentiam tuetur.

L

—

|d

i

tiam arbittor: S1

fur ftatim initio zut 17

er äg;.*äï-zmb

rcumípes

wuml

patrationem fur

i arma n domo laefi ci

fartit

inftruxit, fi

ifficere hoc puto. Quam-

xit, iisque fe

a

uis enim verbum eíind:

Det contrarium-videatur,

ratoris ld non,

refragari cre«

menti tamen Impe

do ob fequentia:

Go if in bem Diebtabl, " bet

eine SQergewaltigung : uub

mit 9mafen - gefebicbt,

coniuirne

ín.3

SBerlegung i beforgen 4).

-2 $1 autem,

]i

shir

inato 1am furto, fur, ad

répellendüm eum, - qui

a

3lli remoras inücere vult, árma &onquirit ii$que

Onï üa,*

"

íe munit, furtum qualificatum adeile n

VE fur

)EOEH'

tuo 7) -- Deinde non quidem xequiritur,

: ärmgs

142

Lzä JI. Cap I. de fuvto.

armis vfus fïtö) ; neceffe tamen eft, vt ao

zoceudi laedeudique fe Yis inftruxerit 7).

Hunc

vero animum . in €o, qui armis, cum iis

^'»-

vti potuiffet, laefionem inferre non tenta-

D

uit, fed mox latebras quaefiuit, vel mife-

ricordiam hofpitis implorauit, defuiffe per

fe patet $).

Extra hunc vero cafüm de

animo nocezdi naullum füpereft dubium,

nane

vel arma zzfo/ita fecum - habuit,

do quis

velarma /o//ta quidem, fed quibus a« fe Zc-

jeudit et violentiam exercuit,

Quando autem

'quis cum armis gerere /o//ts, e. g. miles, fur-

VE —— T

tum : patrauit, armis tamen fe attu non defen-

dir, omnes circumftantiae, praefertim £ezporis

et /ocz, perpendendae fünt, ex iisque de ani-

mo nocendi iudicandum.

Si duübium füper-

s,

eít,medium eruendae veritatis. adhiberi de-

bet 9). Denique non requiritur, vt omnes fu-

fes armatifuerint, fed íàtis eft, fi vnus armis

ad

fe cinxerit, in quorum vfum reli

tul

qui vel eafpre[--

ad

fe vel £aczte confenferunt xo).

tui

1) art. I139.

tat

..2) l,544 $. 2.. D. de furtis 1. 3. $. 2. D. deoitr

vi armata HOMMEL in cir. dif.. $. 13.

-REIM*

BVRG. in cir. diff. $. 14. feqq..

BOEHMER ad,

CARPZOV, Qu. 79.obf. 1. . Et fuflicere mihi vide«

tur, quod telum, quo fur inftru&us fuit, |4402u0.

enodo,ita comparatum fit, vt ad occidendum vel

vulnerandum perquam aptum reperidtur, e. g,

fclopetum aeruginofum, aut quod pyrite caret, aut

qfxod* glande repletumnon cft, HOMMEL ct HEXM-

EVRGe

143

Lib. H. Cap. Il. de furtq,

bVRO:;C. L difTent.

Q

not/$.

KEESS, ;/ld art. 1590 '5. 50

lx

n n

21 KREss-xvïs ad arz. 159. $. 6. 17.

tehto

4) BOEHMER ad cARnPz. Qu. 79. obf. r. HEIM-

Til

BVRG in ci d

i. $.48. feqq. difent. LE vszg

w

Sp. 536. m. 13.

€t HOMMELincir. diff $, 16.

n

$) BOEHMER ad art. 159. $. 7.

qui

6) H&1MsVRGci.diffl $. or.

il

diff. $. 17. EOÓEHMER C. l,

[ägq. HOMM EL Cll'.

f d

57) HEIMBVRG, HOMMEL et BOEHMER C, l,

augem

. llf

8) soEHMER ad arz. 159. $, s.

9)'IIDEM Cit. loc.

en.

10) HEIMBVROGCf, d.

par(f

$. 24«

3. $. 54-feqq. .HïOMMg.L & diff«

p

T

p

S. CLXXXZ&V.

h fg'

Furtüm

qualificatum eft furtum, quumque

atl

tur,

ad hoc re uiratur ablatio confümmata, fequi«

vt

y

1 nibil ablaturn fit, licet effregerit aut

adfcenderit, aut armis inftru&us venerit, fur-

tum qualificatum tantum inch

oatum aut atten«

tatum fit($.177.)

"

eo?

TE

TABOR ad ar£, *15-'95."5. 22.

Rad

KRESS. ad arz. 159. $. 3.

jrib

AV6.dé LEYSER fp.'ï36.'m. 5«-; "m

MIIO

BOEHMER ad CARPZ. Qu. 79. obf, 64

J Vcl

p

HEIMBVRG in cz"t.' diff. ggquq.

at

difïïnt!*n'cmmn.'cït. diff. $. 1g.

g

VBG'

$. öi;ä:ä:xxvr.

N

144.

- Llä- II.C'(]þ. I. a'ejurt'o-,]

$:5 GEXXXXVI 1.

In farto qualificato non attenditut, vtrum

[

primum an repetitum, vtrüm magnum an par-

uum, vtrum manifeftum fit an minus,

!*C. C(. Cf art. 159..

ne

$. CLXXXXVIL -

mu

- Furtumn fimplex ($.188.). abit in magnum

ii

et pavuuti.

Jliud adeft, fivei. ablatae pretium

(

verum etcommuase attingit aut [upevat s folidos ;

le

boc, fi uon. attingiti) Ex cARPZOVII tamen

dili

fententia, vífu confuetudineque adprobata, ob

fati

verba ober Otüber ad furtum magnum praeci-

pro.

fe requiritur, vt fuperet pretium s folidorum

l

Quumque cARoLvs verbo Giüloen vfíus fit,

m

non determinans, culusnam váloris intelligat,

N

Doétores vnanimi fententia ftatuerunt, hoc

fer

verbo indicari aureor vzgaráicos eorumque valo-

vf

fem, pretium etiam. eminentius, quod vulgo

il

P agio vocant, quod temporé furti. commiffi

für

et in lócó, quo patratum, in vfu fuit, attendene,

p

dum effe, Multi ftatus imperii in fuis territo-

obf

riis diuerfimode de hac re difpofuerunt, qui-

fü

Y

bus conftitutionibus inhaerendum eft.. . Hisau-

af

tem deficientibus /Ctz Zezezfes ad furtum ma-

pot

gnum XX, Ioach

4

E

ï,;requi-

.

fun

runht2)e- ..

imitgs f 56 a)- 1 g

à

n

SUD 6 -6 ad. T 65

Tur

10. RVD, EN

d

*

Cs

"

j

NORT,;

i. de f'arro magno, , Jenze

24 d

KFERB,

üU

.'Lzþ'ä. II. Cup. 1. de f;urte;

145

FERD.' AVG. HOMMHMEL. dif. de furto ämgnb

1

jl

eiusque poena, Lipfiae 1747,

|pi

2) srzVV. Ex. 48, tbef. 22. ibique T'H.EODOR!CI(J

CLXXXXVIII.

r

$.

Vtruh& obuium furtum magnum fit, *.lhec

ne? ex rei furto ablatae pretio vero et com-

muni, quod tempore furti commiffi obtinuit,

'gmxm

diiudicandum venit ($. 197.).

^Ll

Itaque . a)

-

ea damna, quae laefüs praeter rem ablatam,

hi

licet occafione furti, fentit, non fünt compu-.

u

tanda, e, g. expenfae pro explorando furto

.0

rit

fattae 1)5 nec b) attenditur pretium, . quod fur

pro re furtiua accepit; nec c) laefus id pro ad-

Qf

fectione fua. deierminare poteft..|. Quod autem

sl

probastionem aeftimationis rei furtiuae attinet,

lpl

diftinguendnm eft: aut res furtiua. ipfa prae-

J i

fens eft, aut non. Prion caíu vel res per

tll

$i

vfum alioue modo deteriorata eft, vel non.

n

ilud, alià probatione deóciente, iuramento

n

furtum paffi opus eft.

Sihoc, praefenris rei

1don

periti aeftimatores, . iureiurando a iudice antea

Pofteriori ca-

Tnitt

obfiriéti, pretium determinant.

Ü

fu, alia legitima probatione deficiente, laefi iu-

jsa]*

ramento ftatur 2).

Quifi non vult, aut non

1

poteft, .furtum magnum ceffat 3). — Denique,

.equil

furto a pluribus .commiffo, . diuifionem a furi-

bus faétam non fequimur, fed aequaliter pro

numero perfonarum diftrbutio facienda,. ad

determinandum, v

Jay

/

crum furtum magnum ad-

UPE E

K

1 6.C.C.

EERBO

E.

146

| Lilz. II. C'ap. 1. dc furto.

1) €. C. C. arz. 160. verbis- tvie (djáblid) bemBefdodr

BERGEK C. i

bigten Der Sbfabl fepn mas.

..42.

Itaque in furto mercatori fatdio, non

merccs vendere po-

computandum pretium, quo

tuit,

fed quo emit,

HoMMzr. in Rbapfod. obf,

$6. WERNHER T. Il. P. 9. obf. 71.

2) xnEss. ad arr. 160. $. 2. nota I.

B;OE/HMER ;d

cARPZ. Qu. 78. obf. 6.

3) Lacfus enim non cOgimr, arg.arz, 214« BOEHMER

c.l obf 7. Diffentit r&1D. GOTTL.ZOLLER. in

þr

Obf. fiugal. n. 3. Lipf. 1773-

Qu

4) INTEEPRETES adart. IÓT.

I

Ql'l. 78. Obr. 5.

vil

BOEHMER ad cARPzÓv.

ün

$ CIXXDUIE

(i

ft,

In furto magno pretdum rei ablatae dam-

numque certum effe debet ($. 197. 198.) Ita-

[U]

que earum rerum, quaram 1ncerta eft aeftima-

)

tio, quarumque fluxa eft poffeffio, furtum

fü

magnum effe nequit. — Quo referunt Dotores

Íu

y)apes, pifces, cancros, ligna 2), fruges cet.

lal

quamvis id generaüm 5eri nequeet 3J.

y

C. C. C. arz. 167. 168. 169.

f

t

.3) CARPZOVIVS qu. $3.

mi

2) Furtum lignorum ad exemplum alias furti punien-

dum.

Quoad caeftonem arborum diftinguendum

eft inter arbores fürzim ct furriue caeías.

l. 8. $. 1. 2. D. de arz. f'urt. cacf.

C€. C. C. art. 168. ibique IN TERPRETES.

JOEHMER ad cARPzOv, Quaeft,

92*

Q^

obL 1,

MART.

j

147

/ Lib. IT. Cap. I Za'e fukta.

W

MART. OOTTL. PAVLI rogr. de delz'&i;f CTe8

i

arbores commiffis.

Vit. 1765.

,

:

iv

2* sERGER C. l. p. 39. 55.

p

o

WERNHER P. 3. obf. 23. T. I. p. 5o

6 feqf

BOEHMER C, l. $. Iöä.

u dl

$4 0

EEXER

Furtum. [implex . paruum ($. 197.) vel eft

Lt

promum, vel vezteratum.

Reiteratum 1) dicitur,

quod circa diuerfum obiectum alioque tempo-

re 2) eft repetitum ($.24.) Reireratum eft

Jl

vel fecundum, vel tertium 3), quod pofterius

omnia furta pof? fecundum commiffa comprehen-

dit 4)J. Ad idautem, vt furtum /ecunduim ad-

um

fit, non requiritur, vt fur iam femel, aut in fur-

M'

to tertio, vt iam bis punitus fit; quamuis ICti

vnt

plures ob verba: bag ift cín. mefter verlàumbber

fORD

H

Syeb, ex mitiori fententia requirant, vt fertz

(0rS

furti reus vel ferel faltem furti caufà poenam

fuftinuerit.

Ahi duplicem . coercinionem reum

i CCF.

Furta etiam

3am paífum effe defiderant 5).

praeícripta computanturó). Furtum fecundum,

fi duo fürtà quinque folidos collectiue comple-

étuntur magzum euadit:. fi nempe fur o

$

b pri,-'

mum nondum punitus eft 7). !

Ti

od

1) LAVTERBACH. Ín coll. :b. pr. h. t. $. $6,

BLVMELACHER ad arz, 162.

»

BERGER C l. p. 39..-

]

2) 30251»:2& ad art, 162.

GCtruben c. 1.

'ARTI

2

$. g.

P. 4.

YA8

Lib. H. Cap. 1. de furto.

P. 4. .p. 522. diffentit KRESSIVS ad art. 162.

$. 1. n. 2.

$) CHR. FRID, rMM. scHORCH. dif. de 'furm

zertio. . Erf. 1772.

Á

4) BERGER C. l p. 4O0- BOEHMER ad cARPz. Qu,

78. obf. 9.

5) Vtramque

vero fententiaxh falfam effe, et cARO-

LvM V.ad folam furti

repetitionem refpexiffe, eui-

16r. ibi pnno fid) foldje

dentiffimé elucet ex ar;.

bepoe biebftáll « 9lud). biefelbeu

jmen — Diebftáll; 980

162. ibi:

abet foldje smen bicbflalb Porro ex arr.

unb (olber oreyfadtigee Siebffal mit . gt

iten

Si enim neceffe

effet,

Giruno — erfünbeu toürb.

E

vt fur iam punitus fit, furtum pr

inum cum fecundo

quoniam nemo ob

combinari amplius non poffet,

idem delictum duplici vice punien

dus eft ($. 97.b).

autem nemini, qui z. 460. . 161.

Quamuis

et 162. attente legit ,

obfcurum effe poffit, quod

CAROLVS vnice illum cafum, fi is, qui plura furta

pcrpetrauit, :

antea nondum adprehenfus correttus-

mente ha

buerit, ideoque feuerior furti

que eft, in 1

.

zertii poenai

nfligenda fit, licet reus ob primum et

E

tionem paffus non fuerit:

fecundum furtum. coerci

non tamen diffiteor, nimis

rigidam hanc fententiam

ex l. 28. $. 3. D. de poezis temperan

dam effe, vt

feus duplici iam

vice apprehenfus et corre&tus in

eadem temeri

tate propofiti perfeuerauerit. Mouet

re diu deliberata, ita fentiam,

me quoque, vt,

&umbbeten Sieba , qua-

appellatio eiue meDr. ver

Deni-

lis effe nequit fur antea nondum correus.

que magnae apud me auétoritatis eft celeberrimus

alifta, 10D. DAMHOVDERIVS,

aeui Carolini Crimin

qui in. Prax. crim.

C. IIO, n. 20. fzg4. hanc rem

optime expofuit,

atque, quis illo aeuo fur fumofus

vocatus fit, docuit.

Varias docorum fcntentias et

praxin

Lib. 1I. Cap. I. de fgzrto. |

i 49

praxin exhibent kRESsIVs adart, r6r. 162. nEn-

GER C l. p. 49.

HrERTIVs Relp. 318. et 416.

ESBACH ad CARPZ.,

STRVVIVS EX. 48. th. 2I.

p. 665.

BOEHMER ad canPz. Qu. 78. obf. 9.

fm

AYnER in dif. de furr dom. poeua S. Y. $. 14

sTRYk in Ff. mod. h. t. $. 9.

LEYSER fp. 535-

Q

m. 12.

Gttuben im ben recotl, 9Sebeufen 2. $D.

n' I 07.

In terris ba[fo-darmfladinis durior fenten-

tia adprobata, eft .p

:

eculiari cqgüitutionc de anno

am

1763..

: eqi-

6) sEnGrR c. l. p. 40.

ENGAV $0n . bet SRerjabrung. $. 82.

?

2 h

diffent, sogHMER ad canPzov. Qu. 78. obf-

m

9. et scHoRcH. in cir, diff. c. 2. $. 5.

T.

7)

9) C C. C. qw. TOL.

o )

-STRYK C. l. $. 4.

)!

Qlöd plura furta, nondum vindicata, eo effectu com-

Yot,

binari queant, vt poena vna eaque maior ob vtrum-

)quci

que, tanguam ob vnum, decernatur, ex l. 3. $. 2.

| ii

, de abigei: patet.

TUl

r hii

n

E

CAPVT.

II.

TU

at

]

DE

jl

" "

hn

oud

0l

POEN A' FVRTL

jl

I

10. GOTTFR. KRAVSE diff. de eo, qub?liujüm

eff circa poenam f'urti.

Viteb. 1724

(ii

[

GOTTFR. RVD. POMMER diff. de iure criminali

jIru$

cariamte praeprimis circapoenas furti. Lipfiae 1725.

W5

10. CHR. SALIG. diff. de poema furz rei iu-

rn

!

L

eertae aeftimationis, Lipfiae 1726.

»

3

$Dovio

5d

nl

&

x

x$0. — Lib. II Cap. 1. de p)'o.ena' furti.

æaävib Qieora Otruben pon 2efitafung oet

3Diebe. in ben vedytl, $5ebenfen 2. £. n. 107.

f

10. AVG. HELLFED. diff. de iuflitia poenarum

h

u

tapizalium prefertim in crhmine furti pfi*icztloji et rer.

d

zii.lenac 1?72.

Ü

[

CCL

5'

001

fat

ld

Furti quähf;ïmtï ($.188.) poenam in maícu-

qui

: lis fufpendtum , in feminis culeum eífe iuffit cA-

ROLVS 1); non fimpliciter tamen, fed con-

p

g

ditione perfonae aliisque, quae circumftant, ex

arbitrio 1udicis perpenfis.

Quod cauti Inter-

pretes attendentes, ftatuerunt recte, poenam cor-

qu

aul

poris afllié£tiuam, duriorem tamen, fütficere,

X

«

IU

fi non adeo magna vis adhibita,

aut 'H fpes

d

emendationis adfit.

n

Rationem diuerfitatis poenae in pudore cöïlocant

DoGores.

Saxones tamen hanc differentiam negli-

gunt, atque feminis etiam fufpendium dittitant.

,

CARPZOV. qu, $2. n. 7t.

Quumque hos etiam

variorum locorum leges moresque fequantur, femi-

nae non folum caligatae feu braccatae fufpendun-

tur, íed et earum tunicae confuuntur aut laqueo

conftringuntur.

Alibi feminae capite, plectuntur,

Nec Iudaei amplius a pedibus fufpenduntur. &EY RER

€,1.$. m n b

Nec apud nos oculorum effot-

fio, manus amputatio etc. in furto obtinet. KRESS,

ad h. art. HgrMsvVROG Cit. diüï $. 80.

xl)l C. C. C arz, BERGERVM €t GRASSVM Verba fina-

. nalia huius arz. tantum ad feminas iisque didatum

poenae genus reflringentem, redte rcfcllit n E1-

EVkGIVS incit. difl. $. 79.

$. CCIL,

TART

E..

N

$

I51

Lil. IZ Cup. I. de potua furti

r

& CC

lg.

Furti fimplicis snagni ($, 197-)).—

fïuä prm

Ti

fiue fecuzdi (S. 200.), poenam non fpecifice

0 n

determinauit CAROLvs, fed difpofuit, vt aut

corporaii aut capitali poena puniretur, pro dt:

uerfitate, vtrum furtum manifeftum fit, aut

non manifeftum 1); habita praeterea ratione

ii

ftatus vitaeque furis et perpenfo damno illius,

ILCh

qui laefus eft ?). Quo pofito, non fimphiciter

(

poena capi

talis a cAROoLO furto fimplici ma-

L

gno ftatuta

eít 3), Ideoque recte ftatuunt, qui

[ner

affirmant,

de iure Carolino. furem magnum,

&ae inftructus

1 COf*

q

ui teftimonio vitae bene ante a

aut a diffolutis feductus eft,

aut In quo ratio

(J(7

[pes

aetatis concurrir, fpesque emendationis fuper-

eft, non capitaliter, fed arbitrarie tantum eífe

puniendum.

ocant

/

ne

J) quae diftin&tio negligitur in foro ($. !8'»(.)..

Qitm.

2) C. C. C. art. 160. qui omnino praelegendus, et

etdtt

pracfertim verba finaiia pcrdendcnda.

frni

2) sERGER C. l. p. 58.

srnvxk in Vf. mod.

hþ, t. $.

T

pr. h. t...6..53-

2. LAVTERBACH coll. th.

^GOSW,

ab zs-

EQW

GEASS.

&L

p. 675. íeqq.

Jntif

sAca ad CanPz, p. 665.. MEISTER C,

'l-. P. 172.

[RE

$. 16 CLASEN, ad arr. 166,

dii

Mirum me habet, qui acciderit, quod ICti:in eam

5

fint, quod crederent, cAROLVM

opinionem prolapft

fimpliciter fufpendi aut cul

ei poenam in furtum

fimplex magnu

m ftatuiffe,

CARPZOVIVM incaute

f

quidquid pro eius defenfione dicit

fequuti funt,

It

soEnMERnvs ad Qu. 78. obf. 2. et 8. Non tam

i

ex ipfa arziculi 160, infcriptione, ícd etia

mex eius

4

clarif.

(I

I$2

Li

Lib. II. Cap. 1I.de poena . furti.

clariffima difpofitione atque ex verbis fnalibus con-

trarium aperte elucet.

Conf£, verba finalia arz. 161,

xRESS ad.h

Ort,

Confundunt

ius. Carolinum ct

Saxonicum.,

Secundum hoc fimpliciter poena laquei

Hl

locum habet.

p.4. 0/32.

Qu

li

$.

CCIH

j

H

Furtum fmplex paruum primum (S. 200.)

avbitrarie punitur, prout parum aut multum

fà

In

abeít a quantitate. furtum magnum con£ciente,

alisque, quae referuntur in arz. 157. et 158.

pondeïatls, fu/lzgmzam, uutnellis, zelcgætlom,

cavcere, þoe;va [)e(üüï(l? 7) I)

Ius Saxonicum

diftinguit,

vtrum dimidiam partem quinque

folidorum excedat, nec ne? Priori cafu fuf/iga-

toue ac velegattue perpetud punitur; potte-

riori, wlfgatmïze, aut carctre, aut pozea pecu-

gir Zü 2)

1) C. C..C. árt, 157. 158. ibiqie INTERPRETES,

Poena dupli exoleuit. quidquid ! diflentiat GRAssvs

vtrum

c, L.p, 682 feqq. nec iterum attenditur,

fo

Ht mæmfc.üum, aut non 'manifeftum. ad quod refpc-

|t

h

2( BERGER c.l p 41.

a

CCIV.

f

$.

Eaedem poenaeobtinent in furto fimplici

paruo fecundo 3) (S. 200)) ,. fi falicet duo-fur-

ta,

nondum vindicata,

quinque folidos non

excedunt; alias enim vtrumque comunttxm vt

Wiagnuin pt unitur (S. 202.).

I) .CC C. are, 16I,

$. CCV.

xLz'þ..QII. Cap. 11. potna ];mf'ti. 153

DI

CCV.

$.

h tt,

ln

&

Furtum fimplex paruum tertiwm . (. 200.)

laqui

in maículo /22ueo, in feminà culeo punitur, ne-

que attenditur, vtrum furta illa tria quinque fo-

lidos excedant, nec ne? . cAgoLvs enim ratio-

nem duritiei poenae in habitu furandi pofuit:

40

nec in furto iertzo diftinxit, vtrum omnia fur-

lum

ta smagnum conftituant, quod tamen obferuauit

in furto /eeugdo in art, 161.

)

D

C. C C. arr. 165. b'ag ift eiä qmeficer terláumb:

O0

ber 29ieb. Interim Dottores varie fentiunt, .vid.

Jl con

Tnterpretes ad. art. 162. GRAss. c. l. p. 663. feqq,

m

HARPPRECHTI Conf. nou. 44. GOsw. ab EsBACH

2

(

7

J

j

jj

,D/d-

ad canPzov. p. 665. szncEs. in El. crim. c

P

[

ie

$. 6.

BOEHMER ad canPz. Qu. 78. obf, 10.

pGL

i

ewuben inoen recbtl. 25eoenten 2.Z.Deil. n. 167.

pte

ETH

S.

CCVI,

TU

Sorius in furto qualificato eadem, qua ipfe

Vr

fur, .poena adfcitur ($. 201.), fi pacto focie-

It

tatem iniit ($.69. 200.), aut focius principa-

lis eft- ($.70. 1015 licet. 1pfe , vim . nullam

adhibuerit, aut armis aedes non ing'reiï'us.

-

fit IW).

'p!m

1) kREss. ad Jaft. 159. $. 8.

füf«

de rEexsER fp. 536. m. r4.

non

HEIMBVRG incir, d;ff. $. 67.

i

,æo;vaEg in cit. diff.. $. 17.

"n

( r

És

s. chH.

P -

154 '.?.z'b. JI. Cap. HH. de poona furti.

& CCVIL

E

te

Socius in fürto qmagno, qqi fcil. plus quam

u

quinque folidos accipere potuit. ($. r98), . fi

fi

paéto focietatem iniit (69. 100.), aut focius

If

Ípecialis isque priqcipalis eft (S. 70. 101.), ean-

u

dem, quam fur ipfe, poenam luit ($. z02.).

Alias mitius et extra ordigem punitur. Idem di-

ü

cendum de /ocio in furto fimplici paruo primo,

p

Jecundo et tertio. Modo id obferuetur, quodfeert

j

It

poflit, vt interdum focius eamdem cum ipfo fu-

re non participet furti fpeciem ($. $ 1. 71.). Hoc

L

certum eft, eos, qui poft furtum plene com-

miífum farem iuuant eique adfiftunt, non om-

nino effe furtifocios, nifi hoc fiat ex pacto et

promiffo antecedente, ideoque, extra hunc

:

cafüum, femper extra ordiuem iMlos effe pu-

niendos.

LYNCKER i, diff. Sett. 4. per tot.

FARINACIVS P. 5. opp, crim. qu. 129. n. 62.

CARPZOV, qu. 87. et P, 4. C. 40. de£. I..

(

r

EINCKELTHAVS Obf. 112.

tw

$. CCVIIE

Poenae ha&tenus recenfitae locum fibi non

vindicant, quia non funt promeritae , in furto

attentato aut izcboato (S. 98.

77. 195,), €t re-

gulariter in furtoapubertati proximo commiffo,

nifi malitia fuppleat aetatem 1) ($. 173.). Ita-

que fpeciatim. furtum qualificatum: attentatum

aut

ass — d MM . uI

: Lib; Il Cap. Il. de potna furtz : 155

aut inchoatum, : quamuïs effractio aut arma in-;

um

teruenerint, v/Ziza fupplicio non punitur, quam-

.H

uisf'uflit atione et pevpetua relegatione puniri pof-

Yil

fit 2).

Idem valet de cafu, fi arma ad vulne-

G-

randum vel occidendum apta non fuerunt;

02),

aut de 1is dubitatur; fi quis, focios armis cin-

nd.

&os effe, ignorauit 3), et fimilia, - quae ex fu-

17

perioribus haurienda.

Idem dicendum, fiin

dfei

Jurto maguo corpus delicti eft dubium ($. 9o.

01

198.25

x

179.).

aut fi animus fqrandi deeft (G. 86. eþ.

*

COT

1) C. C. C. arr. 164.. Exemplum — notatu dignum

0f

narraàt DAMHOVDER, in Prax. crim. C. 110,

/

0

n..19.

s

m

2) Ava.de revszkR fp. 536. m. 6.7.

"

'3) HEIMRVRG ;n cit, diff. $. 82. feq.

$.

CCIX. -

D.

Cauffae smitigandi vel funt. omnibus furtis

communes , vel cuilibet fpeclei propriae. lilas

recenfüimus iam S. 15 1. et 154. — Quibus ad-

dendum, quodilli, qui alterius rem magis in-

teruertunt, quam furantur, de quibus aétum

$. 175. jn praxi mitius puniri Íol

pant 1),

n

quamuis contra mentem CQ,C.C.2) .Neuti-

uam autem iuuat furem exceptio f'urti domefi-

u)

ci inpvoprii($.187.. Serui enim conductitii

:

et ancillae eadem, qua extranei, adficiuntur

fo,

[t*

furti poena 3): imo fecundum leg

es aäiquamm

u

prouinciarum atroquri.

H

GEORG.;

156

Lib. II. Cap. 1I. de poena furti.

GEORG. AD, STRVV

diff. de furibus a poena

laqueà immunibus. Kecuf. 1743

IVSTIN. SPANGENEDERG di[f. de furibus: a poe-

"a ordinaria immunibus, Marb. 1706

« /

J

1) cARPZOV. qu. 85

AVÓ. de LEYsER Sp. 537. m. 17

INTERPRETES ad art. 170O.

&8OEHMER ad cAnrPzov. Qu. 85. obf. 1.

Ctruben ín ben redil.

f5ebenfen 2. Zf. n. 94.

g

2) art. 170.

i

vIt

) KRESS

ad art. 165. G. 5

AYRER in cir. diff.

2.

b

a&

BOEHMER ad cARPZ, Qu, 82. obf. 2.

aliü

CCX,

5

$.

v

Y

Infurto qualificato ($. 188.) propriae caus-

C

fae fünt a) vis leuior; b) perlculum non adeo

te,

graue; c) fpes emendationis ; d) vita bene ante

abtao

nà

Non autema) defic1ens reiteratio; b) exu-

tat

lans animus OCCIdendl'

C) lucrum minimum 3

V

d) reftitutio damni: quamuis haec, fi libere

10

et ante incarcerationem facta, etiam in furto

pu

gua!zjia—ntn attendatur a quibusdam 1); e) nexus

coníàanguinitatis aut adfinitatis 2).

Cetera, quae

fü

d

falío alïswan poffent, facile refelluntur ex iis,

n

quae pmpof'ta 55 189. 190. I9I. 192. I95«

f

194 195 196

W

1) v:d 'HAHN- ad WESENB

Refhus

f

h. t. n. .15.

vero negatur;:

CA RPZ, P, 4. C. 32, def, 15. HO -

f

MEL

[

i

4

Lif. Il Cap. 1I. dt pkaä(za furti.'- 157

H p

MEL in diff. d-efurto- qþalif. $; 30. BOE HKMPER ad

TABOR ad arrz,

caARPZ. Qu. g0. obf. 7.

"

Ing.

a

$

17

2) knEss. ad art. 165. $. 4.

HEIL.in Iud. et Defenf. p. 412.

$. .CCXL

In furt:) fimnplici maguo ($. 197.) ad miti-

M

gandum poenam allegari poteft a) nexus con-

augii, confanguinitatis adfinitatisue, non tamen

"

vltra quartum gradum computationis ciuilis 1)3

" Ceffat autem vel

b) quod ceffet damnum 2).

a&tuali. rel furtiuae reftitutióne: vel quod fur,

aliusue pro eo, praeftitit eius aeftimationem:

vel remiffione laefi: * vel compenfatione: vel

Q*

vindicatione rei furtiuae a tertio pofleffae 3).

Ceffat porro damnum vel omne, . vel pro par-

L

e

te. Plerumque autem ad id, vt ordinaria poe-

na exulet, requirunt, vt vel omnes res reftitu-

Jtti

tae earümue aeftimatio integra praeflita, aut

fs

wtfaltem id, quod praeftari nequit,

$ folidos

bt

A^ti

non excedat. At fecundum zu$ commuge fari

prodeft, fi Jozam fummae ablatae partem re-

eui

ftituit; licet reliqua pars s folidos adhuc exce-

qUäC

,

datg). lure Sax. E/ed. fpeciatim cautum, vt

17

confeífio ante refponfionem ad articulos fponte

I

faCta fit, fi. reftitutionem aut remiffionem ad

oenam mortis effugiendam deinde allegare

qjus

fur velit ) quod zure comumuni non requiritur

fed prodeft reftitutio quocunque tempore, ediam

Qu

[b

d vni

iguito fure, fata 6), — Hoc obfeurucs , quo

*

alte-

*

158 i ;;Lz'ä.,ïl..Caþ. ZI. de poena furti. :

alteriue ex furti confortibus etiam profit, fi ex

fua pàrte portionem reftituit, alioue modo

damnum pro fua parte ceffat 7). c) Damnuin

incertum ($. 198. 199.).

Ea vero, quae falfo

allegari folent, v. c. lucum in fure ceffans cet,

facile. ex antecedenübus deftrui poffunt (S,

182. 198. ).

190 C G r 165'.

CARPZ. Qqu. 82. n, 44. feq.

RERLICH P. V. Concluf. 54. n. I7.

STRYK in PJ. mod. h. t, $. 15.

2) ob verba arz. . toie (djàbli

. Syiebftabl (cpu mag.

d bent Q*acfd)äbigten» be?

IAC. FRID. LVDOVICI diff. de ïe/iitulzione rei

fartiuae. Halae. 1712.

CASP. ACH, BECK de eo, quodiriu/?mn eft, circa

veflirutionem rerum furziuarum. Ienae 1726.

FERD. AVG. HOMMEL Zi[J. de mirigauda fïmi-

poena ob veflizuzionem vei ablaa. Lipfiae 1737.

COnf.VPVFENDOR'F. T. IV. obí. 203. -

Difientit GEORG, SAM. MAptuN diff. de poéna capi-

tali in f'urto baud miriganda ob veffirutionem vei ab.

lazae.

Halae 1757. qui, reftitutionem rei ablatae

furem a poena capitali in furto fenplici mag:8 non

liberare, conrza ipfa arz. 160. clariflima verba pro-

bare ftuduit.

Lubet aliquantuIum huic controuer-

fiae immorari, et Ípeciminis locolocum principalem

€x allegata di(ï'ertgti(mc huc transfcribere.

Ita

verba p. 19. fonant: Quare ipfam noflrdm, quam de-

Jéudimus, doclriuam, priug ex legz'zimj: principiis pro-

atit

Lib. HI. Cap. H. de poew&j?zrti; 'ïxsg

du

bamri, et deinde ad argum&ma contradiffestienzum ve-

mo

Jponfuri fumaus.

Reftitutio enim rei furtiuae fi con-

Inua

tingit, VEL PRORSVS SPONTANEE ETANTEQVAM

-FVRTI

,AVCTOR

INDICIIS GRAVATVS IN IN-

£ fill

QVISITIONEM GENERALEM PROLABITVR, cve/

[ CEL,

ninus. Priori im cafu poena. f'urti, alioquin capitalis,

x G

remitenda quidem eff,. [ed. minime propzer folam re£

ablaae roffitutiouem — poena — infligenda labefactasur,

QVIPPE FVRTVM NON PLENE CONSVMMATVM

EST, adeoque pocna a legislatore [ancita irropgari ne-

quit.

In bac mimirum [pecie fJaltim ALYQVA EX

PARTE CESSAT ANIMVS LVCRI FACIENDI

ex re furrepta, cum- coutreclator. ex teitipefliua poeni-

zeniia du&us vero poffeffori reddit res, quas illi antea

t Wt

AVEFERENDI ANIMVS ERAT .Maner quidem de-

lium arbitraria interdum pro aliarum circumftautia-

rum difcrimiue poena. coércendum, FVR TI AVTEM

m n

OMNIA CONSTITVTIVA

NON HABET,

/

adeoque eius poeua baud animaduertendum eviz. Huius

if lt

igirur veflitusionis vei. ablatae rationem iu bac differza.

zioue mon babemus,

$i autenm FNVRTVM PLENE

lh

m l

CONSVMMATVM DICENDVM EST, ET INQVI-

l

"

.SLTIONE DEBITO MODO PERACTA,

de poeza furi adplicata, quaefHio ovitur, tunc. vei abla-

zae veflitutio mibi im[ufficieus viderur ad poenam ordi-

T

nariam mitigandam etc.

. At enim vero quis vm-

riii

quam/fando audiuit, ad confummationem furti re«

iU

quiri, eiusque confitutiuum effe, vt fur in ius tra«

u

5 &us fuerit? Itane nullum furtux;n prius confumma-

.tum dici poterit, vsque dum p

] prO'

roceffus vc;imina'lis

fold

contra : furem pcra'&us fulcrit?/ 4

yäkm

Iu

3) Quid tum autem, - fi tertius b. f. þoch(Tor re&:

"T2

fine pretio reftituere coacus, nunc damnum fentire

j p?'ü'

ipcipi;. CARPZ, qu. $O. n, »5'1- Íqq. BERGER. C.

ht

2^20

t

[

160 | I.Liþ. jf. -b/lp. II de poeua furti.

J .P.H.€bf.35.. Avc. de LE?SER'SP. 535. m.

-

[»]

furem

12.'LvpOV. cgit diff, c.

$. 13. putant,

tunc adhuc poena furti adficiendum cífe, idque

po

furi eo cafu non prodefle, quod furtum paffus rem

fü

fuam recuperarit,

At crimina confundunt.

Aliud

enim cft falfum, aliud furtum.-

Nec fraudulentus

fin

Lt

venditor fur eft.

IO. BALTHAS. de€ WERNHER

P. IX. Obf ror. ibique praeiudicia HOMMEL Cit.

no

diff. $. 10. BOEHMERVS. ad cA RPz. Qu. go. obf. 5.

cet

i

3 C. C. C.arr. ibi: tvie fd:báblid) bem befcoübigten

Cor

ber Syiebftabl fepn maa, — uno o9arniac) — Quae-

fif

nam pars hoc loco bonza, iufignis et st0m contemmneuda

(ein betráchtlider €Dcil) dici. poffit, in coucrezo cafu

tür

clii.üdicandum eft.

Quo

5) HoMMEL Cit, diff. $. 19. fqq.

ft' fl

6) -HIOMMEL cit. dilT.-$/ 27;

Diry

BOEHMER ad cAnPzov. Qu- 8o. obf, 8.

fs

Oxruben c. l. 2. $D. n. go.

Tlo

7. CARPZNV- Qu. $0. n. 28.

Qua

lo

BERGER C. l. p. 47-

tert]

BOEHMER ad caARPZz. Qu. 80, obf. 4.

[i

I)

* Quacflio:

&) Vtrum femina Saxonica fine Curätoris'au&oritate

1

remittere valide queat? uoMMEL cit. diff. $. 15.

f) Vtrum remiffio fub conditione, quam iudex adim-

plere nequit, facta, pro pura habeatur? Adfirmat

HOMMEL cit. diff. $. 14. sEv ER Deliu. iur. crim.

P. 319. n. 55. Negat eucavivs c. l. $. 12

I.«***

2N

y) À quo remiífio . in rebus ecclefiafticis furreptis?

vel moto concurfu? facienda fit, disquirit Bo E u-

MER gd €AROZzOYV, Qu, $0. obf, 9.

. CCXII.

Li). 1. Cap. II. de poena furti

IGI

S.

CCXII.

3) Th

Ture

i

- Tn furtis /f mplicibus paruis ad mitigandam

poenam non prodeífe volunt plures ICü refti-

u5 m

lul

tutionem aut remiffionem damni ?).

Sed di-

lentus

fünctione res eget. " In furto /nwþlzcz paruo pri-

NEER

30 poena ar/itraría obünet, quae mitior omni-

EL

no effe debet damno ceífante, quam fi, id: non

.O

ceffat (8.02. 168.) In cafu . furti fimplicis þczmdz

parui vel illud cum furto //mplier paruo priu

NU

-U

comhrmt magnum ,

vel adhuc vtrumque fub-

$1 prius,

*:rodc&

fiftit in terminis parui furti,

40

reftititio , quoniam duo furta iam wnhdcrgn-

tur vt furtum . /rapfex magmum (S 202),

quo citra omnem controuerfiam reülwno rel

furtiuae proficit, ob arf. 160.

Si pofterius, ar-

bitraria iterum imminet poena, ob dámnum cef.

"

íans micor dictanda, quam in cafü contra-

rio (S-8

:93. 168.).

In furto. fertzo. fimplici

quantitas furtorum non fpectatur, ideoque ftri-

€to 1üre nec prodeft reftitutio 2).

Vtrum in

tertio furto r'*qmnztm, vt fur 1am fit pumtus,

fupra )am exp 1caul ($. zoo)

duv

^

1) HOMMEL

cit. diff.

ni

17. ql..amuus plurimi mi.

:

ly

tiorem

fententiam deff*ndant ob veirba . art. 160.

we fdbáblid) oem be[d)umgten ber Siébftabl fepi

a

If

moae.

frimt

J,

J

2) quod tamen acriter defendit kR Ess, ad arz. 162,

[D

p

n

2

$

l

À

Cui adfipulatur srTRvv. Ex.48. th,

pns?

21. praxi collegzorum zur:dum um innitens. PUFEN-

EH

DoRnr T. li. obf, .187. conf. allegatos DDres $. 205,

L

j

*

g CCXIIL-

U

4

162 — Lil. /II. Cap, H. depoena )urti; |

$. CCXIII.

" Quàe minuunt aut mitigant poenam in fu-

xe ipío ,minuunt mitigant

.

gue illam quoqug

W

3n focio.

À

s. CCXI..

Quam F'neri'þomt, vt interdum cauffae äg:'

erauantes ($. 155

j .ad furtum praefens acce*

idant, tunc poena

lege ftatuta extrinfecus qui-

dem qualificai, non autem genus poenae mu-r

'iaþi- poteft G. 1 $6.).

( C. C. C. arr. 163.

EK. g. fi quis furtum committit exorto incendio.

* Otruben in ben redjtl, 2Sebenfen 31'$äeiln.1;6.

$. CCXV.

t'ï"

di

?Qdumque generatim iüdex circumftantias

deli£ti bene perpendere atque ponderare de-

Á

&

beat(m. 93. 163.), fpeciatim hoc quoque ipfi

obferuandum eftin furto; ipfo cagoro idiu-

it

bente. Confüitutio enim Carolina, etiam vbi

li

(j

certas in fures poenas ftatuere videtur, arbitrio

tamen iudicis et collegiorum iuridicorum 1o-

h

f

cum reliquit, vt itaque fecundum circumfian-

tiasaliquando durior, mitior aliquando poena

l

decerni poffit.

3539*

s

nm. 2,'3.

^vG, de LEYSER $Sp.

N

| gzä?-

m**&*-**—*

163

CAPVT IïL

j

nf

DE

o

REMEDIIS

CIVILIBVS : FVRTVM

PASSO

COMPETENTIBVS.

ZACH. PRVESCHENCK . de cbndi&ione

fity

54

nae 1738.

fzfrtiua. Ie-

"s QU

CAR. FRID. DACHRIZ dc;"goridz&iown'e— Y

:

ei» f'ürtiuae,

;

u:

. Ienae 1669.

CHR. WILDVOGRLI

dz[ de conäi&ionir fü'rzxiuae D

/

zura et vfu bodieruo. lenae 1714.

/

CONR, GVIL. STRECKER

dz'[ï dcl conali&?one f'urtiua

Eerrd.

i,

U

. .;CCXVL |

Domino, bonae fidei poffeffori et credito-

ri pignoratitio furtum paffis, eorumque here-

n

Lá

iIP]

dibus datur condi&lio furtiue, quae eft 2io per-

fonalis vei perfecutovid competens: contra furem

li

Ia Cfi

eiusque beredem 4) ad vem furto ablatam eiutue

Jl

l

aeffimationem, olim quanti omquam res plurimi

m Y

fuerit, bodie quanti ves tempore furti veré fuit,

Pb

l

cum omui cauffa vefituendam.

Contra plures

2 1

fures datur in folidum; plures autem vnius

j

furis heredes tenentur pro rata, at

que obligatiq

FOW

ipfo«-iurg inter eos eít diuifa, —

INTERPRETES ad riz. D. de condi&lione fartiua.

BOEHMER de aflionibus S. 2. €. 5. $. 34. feqq.

:) Heredem furis in folidum teneri, et non in id

tantum, quod ad eum peruenit, contra cvra-

a

€C1VM

A

?

jï

/ 641

Lib. H. Cap. 1II. de vemediis ciuilibus

civM lib. 7. obf. 37. et lib, 13. obf. 13. euicit-

ANT.-FABER in Conieti. iuvr. civii. lib- 3. c. T.

Vtrum etiam condidio furtiua 'aduerfus focium fu-

ris inftitui poflit? lis eft.-

Negare videtur l. 6.

"

gr. h. t.'

Sed ipfa lex. colata ciíni 1. 53..$. I.

g. de V. S. indicat,

diftinguendum effe, . vtrum

focius de furto participarit

nec ne

adeo

vt

priori cáfu condiCtioni furtiuae locus fit: pofterio

ri autem. cam denegandam effe.| fiatuat.

BOEH-

MER Q l lit. O

Hodie controuerfia fuperflua

videtur, quum contra eum,

qui ad furtum con-

currit,

'de eo tamen non participat, a&o Aquilia

inflitui poflit, l. 9. $. 3. 1. 30. $ 3.

ad L, Aqui-

liam, qua hodie tantumdem confequimur,

ac PC['

