CHR. THOMAS1: dif. de rortura e forzs chrifliato-

vnn profcribenda.

Halae 1705.

(

IO0. HENR, MEyrAnTH, diffV. de differentia torturae

t

et ï?ïïlll()ül.f

Gicffae 1707

10,

'cmmdz' zfe;;z'tatem.

"$89

ünt ee,

IO. IV5 T, HERM, wexssnmpvan.,di[]ï de zo

Gieffae 1707.

.fmm

Dudm

^

20n in amqme.

UET

ANDR. FLORENT.

RIVINI

barsmonia

iurit ciuilis

cum nuaturali aequitate im do&rina de quae[liouibus

per zormeuta, Lipliae 1723.

HENR, CHRIST, HACKE dif. de tortura ex foris

ehriflianorum non profcribenda.

Lipf. 1733.

AVG. de LEYSER diff. de ae

quitaz'er £Orimentoyunte

Vit. 1740.fpec. 630.

WILH, ZACH, CRAMER. dzj' de zorzura eiuïfq:ie' z:fü—

et effeGibus,

Lipf. 1742.

CAR. FRID. GERSTLACHER Comm. de

quaejäionq

pertormema. Francof. 1753. 4.

T

CAR. AD. CAESAR difj. de repreben[a tortura. injbrgti'

N

bus . calamitofa, fontibus. fauorabilis, nec veip. neceffa-

via.

Lipf. 1770.

2

ERID. GOTTL. ZOLLERI dzj]' N to*rturavpmijmg

abroganda, an tantum limiïaiqu "ideatur ? Lipfiac

?

1772.

cj. v. Gonnenfels über bie 9l6[iba

ffuhg beir Gottur.

güïd) 17750 '8'

je

s. DCCCLIL

Si iudex criminalis hucusque plenam contra

n

inquifirum de deli&io commiffo probationem

adquirere non potuit, i»dicia tamen Jegitzma

m

contra eum militant, tunc de adhibendo ;zeio

evueudae veritatis follicitus effedebet, Sunt au-

J

tem €a: tortura, ?erritio et purgatorium.

! Dicätur

16

sR

ERN

EY

ieoó Lib. JJZ Cap.e XX a'emä:äi:.

Dicatur de ordaliis

ET

*

et modis'Purgandi autiquis e&

a

obfoletis.

dium

A.^ DCCCLELUL

minel

Tortura eft illud medium, quo per ipfos

tormentorumi cruciatus? férritio,

quo per tor-

[

mentorum metum, finecruciatibus ipfis; pur«

gatorium, . quo per iuramentum, ab eo, quemi

fulpiciones premunt, praeftandum, veritatem

BRRT NNUIDURETNONESN

eraere ftudet iudex.

Dicátur de idomeirate 20rturaé. Nullus màáiore induftrià

M

r

aduerfus eam fcripfit, quam 10, GRA rvivs, facerdos

Arminianus, qui ipfe torturam expertus eft, inzribunali

reformató cet. cum praefatione 10. GEORG. PERT-

AVGVST, NICOLALI

scurr, Guelpherb.. 1737. 8.

tr. a5 qua'e]iionzï per tormenta crininüm veritdf eluces

ftat? Arg. 1697. 8. Argumenta vero grauiffima quae

ICti pro eà defendenda adlegant, exhibent G RiBkER.

in diff. de repetitiome tormentorum confe[fo inficiau-

ie $. i. 2. 3

IO. SAM, FRID. BOEHMER. in

difT. de. iteratione rzorturde vatà vel irrita . $. 1. 25

.gtgubg*n in ben vedjtl. 9ebenfen 2. il nf 139:

ludex ad medium eruendi veritatem pro.

sredi nequit, nifi de corpore 'deliéti

M

.fuchien-'

ter conftet ($. 782-).

Lor g pj ad Sce. Silan.

ld 5.;' 1. D.dö

quaeft.

: C.— C. *CO 472.6- 20.

s. DCCCL V.

ta-

: Regulageneralis f:Pc: Inidia eruendáe veri

[f7Y

erueudi veritatem.

39f

Mipir d

1i$ adtempevauda a iudice funt indiciis, quää Coft-

a iquifitum militant,et atrocitati delicti. Me-

dium enim eruendi veritatem, ipíà poena im-

minente, grauius effe non deber.

t ij

XT QOf«

"BOEHMER,

dec.x 1205.

in Ceonfui. f:t' Decg;/.., E. ,II'.—-I-?'. i,

$ us

Qua

PVEENDORFF. T, Il. oibf. 1566 :

Tif

$. DCCCLVI,

iif

Regulae fpeciales in determinando medio

*

Lacet ots

"

eruendi veritatem funt hae;

Ti

PERT:

À. "Tortura locum Labet, fi a) ;ndicia femi-

0LAI

dits

plenamipfius delichi: ab inquifito commiff

quá

probationem - conflituentia adfunt *, b) il-

NI

Jud deliclum poe

nan capitalem. aut corpo-

j

valem aneretur.

Ed

zi

]À

357

a) XAtrociJïma tormenta — didlanta Junt

in delichis grauiffrmis, de quibus adfunt

eutdentiffina. indicia.

L

p

jen.

B) Minima tormenta diclanda jz'mt in de-

lichis, quae poenam COr por

Dd

dem folum.

mgr euur.

C) qulz'a ta?menta ditlanda. fant in äe-

liclis capitalibus, | quae tamen non funt

15 arv-

j

rauifma, fedit ad prudens iudic

bitri-

li

"m um

ii

$92

Lil. II. Cap. XX. de mediis

al

— ditrium, quem ad grauitatem poenae

P

| mpitalz's r](;/þicere oportet.

lol

&

B. Territio didlanda ef , fi 2). deidiom dene

[J:

W

eft; aut fi b) in de/icdlis grauïbribu; indicia

li

ad torturam non [ufficiunr ; aut fi c) merus

Ht

: periurii adefé ; autfi d) conditio per[onae

tawnägm gdplz'cm*z' non patirur.

[

C. Purgatorium decernitur aut a) in. delidfis

fis de

Confe(

leuifftmis; autb)in delidlis (gmyiürz'bw

ob indiciorum leuitatem, meru periurii ce[-

toad

fanre j aut c) fi reus, ob per/öäae digtita-

Sint

tem, a territione liberatus. eff.

f

CARPZOV. qu. II7. n. 68. fqq.

GRIBNER. in cir. diff. $. 7.

Auboovicd im a, $. Cap.8. $.3.4.5. G

4

.49- 50.

HEI L.xc. l-v CD 40 et C-' S'. 5. 130 qu'

* Quanta iridicia ad torturam rc'quirantu'r?l hodie

difputatur.

Peo cangoLvM fequutus fum,ex cuius

[

difpolitione in vtot articulis repctita elucet, ea indi-

[*

h

!ti,

cia, quae femipl

Y

am ipfius criminis a reo commiffi

ficj

probationem conilituunt, ad torturam fufficere,

Vide modo art. 22. 23. 25. 26. 27. 29. 30. 31. 32*

| p

Sed quia

i!ldl]

33..34« 35- 37. 38-. 39. 4O- 41« 42- 43;

fatis perfuafum mihi eft, ad torturam aegre propee

indi«

n

randum effe, non. rcfragaþor, fiflatuas, vuum

cium

Qili

E

b

*

393

--erue?)m;z' veritatem, —

T

cium proximum ad torturafn n

"ddminicula concurrant,

þn fuchgfe, niüxalia

Stbol Dicatur de tortura in ciuilibus.

CASP, Ac'-ä'.

n

sECK. in Progr. cuulgato lenae 1729. "PVaVt.

TT

WILHELM SCHMID, difJ. de rorrura in cauffis ciui-

Wtj

libusez delitlig leuioribus regulariter exule Yenae 1754.

er/o/zae

ROEHMER. ad camPz. Qu. I19. obf. 2.

]1

:('

VLODOOLUIL .

1

[udex, qui.requifitis ad torturam neceffá-

Jj

w

(

r

riis deficientibus, eam adplicauit, nulliter egit;

confeffio. extorta reuocari poteft, et iniqué tor-

fiti-

to ad fatisfattionem Priuatamxobliglatus

g& iïzdex;

Ilf

C- C. c- üïï. 200

&

Sunt tamen, qui flatuunt, hoc in cafu, inique tortum,

l

fi crimen cum circumflantiis, quae veritate niteren«

tur, confeflus effet; poffe comdemnari.

KRESS. ad

art. Ccir, AVG. de LEYSER. Íp. 630, m 19. . De cd-

fuy fi inquifitus pJeme conuicius, torturae fubie&tus e£

nihil confeflus eft,

:

€git HENR. GODOFK. BAVER.

)

l6l

in Progr. de effe&iu i

nfiziationis fub zormentis: iïi cafi«

wide. Lipf. 1772.

:

$. "DCCCLVIII. 3

| À tortura

jodie

eximuntur à) ob digtitatem : Epi

cuiuvs

fcobi, Prespyteri, INobiles, Prefefforet, Do&la-

mil

ves, Studiofi, Milites cet. — Quod tamen hodie

vl

fic intelligendum eft, vt hae perionae fine prin-

) ?2'

€ipis corfenfu torquerinequeant ; bjob defeum

/

dudici : f«viofi, melaucholici, impuberes, /imii

quia

p

et mudi fimul cet. c) , quibus ob corporis 2mbe-

jl

at

eillitatem, line mortis periculo, torinenta adpli-

P

Ccari

AE

$94 Lib. IHI. &aþ. XX. de medz'z'f |

hQ!

3 terr

cari nön poffunt. Viderdum tamen eft, vtrum

zulla plane admittat corporis conditio tormen-

gatorzï

ta, an. quaedaim Tolum refpuat 1).

frere;

| rumldu

HEILSQeéS. $« 4u35. i

da VICC

"Ava. deLExsER de

vz'mm'um'ta'te iqrmegzorum

. fpec..632.

|

1) C. C.C. art. 59.

que Góliítte.

"io:sAM. FRID. BOEHMER. in diff, de eo, quod

Emi

zuftum . eft ,

circa torturam valezudinariorum. .. Halae

(

1729..etad caAmPzov. Qu. 118. obf. 3. .

aE

5

j Gtcubm in. ben redjl. æepetifen 2« $D. n, 107.

fünt

10 d

$. 9. :

DCCCLIX.

ferg j

5.

ia h

- Defenfio ante torturam concedenäa eft 1).

)

Defenforis eft, inquifitum contra medium eruen«

di veritatem defendere, quod non folum ante;

fed etiam poft fententiam, füper

medio eruen-

di veritatem latam, feri poteft.

In defenfione

2

veroilla fundamentum vnrum aut plura ex iis,

7.) monftraui, eligat deducat-

quae fupra (S. 76

que. Speciatim in

defenfione pro euertezda aut

anda xortura euincat a) corporis delicti in-

I

witig

liW

certitu

dinem; b) delicti aut c) indiciorum leui-

tatem ; d) perfonae dignitatem; aut e) iudicit

defe&tum ; aut f) corporis habitum, — In defen-

fione vero pro auerteuda territioze prouocet a)

ad corporis deli£ti defectum; b) ad indiciorum

il

deli&iuþ leuitgtem; c) perfonae conditi

& tera

eruendi veritatem.

595

, Vitünt

à territionie liberantem. . In defenfione propur.-

(s

gatorio declinaudo oftendat, a) corpus deliéti de-

ficere; b) vix vlla adeífe 'indicia cet. ^Ceate-

rum defenfio contíà torturami

EO

(dla vice.

| admittitur fecun-ïx

b t c 47:'. 13. et 4-r

' 471 ibi'

$. DCCCLX.-

i i

Tudex erimirialis inferior fua fententia: tdrturaI:n

Tilte

dictare nequit,fed aeta ad cóllegium iuridicum,non

ad ozum ant . duos ICtos priuatos, transmittenda

j ICZ(

funt 1) nifi neceffitas aliud fuadeat, vt fine dam-

no ciuitads et teipublicae periculo tortura dif-

ferx nequeat2). uariur infpeciali tegiftra.

j i

tura habitum corporis inquifiti *d*efcrib?t.

il

^1) CARPZOV. Qqu. i16. n. i2;

y nf

XRESS, ad arz 2g. $ I2

UCl

OWERNHER. dneuunc, P.l. en. 8g.

nitone

31 iiS:

'ä),üd' de Le$sER fp.Ó31. i. 19.

ficit

$.

DCCCLXL .

[j àut

ii

Iudex caüéat, ne a&ta iterum àd id collegiuii

lu«

transmittat, quod torturam àantea dictauit.

A

ylid

1

d-

zubloviCi d. d- Do 50 islg

x

f

5.

DCC

CLX

"

i

:

Üj

furn

.. Si nühe defenfione pro media erüend vei-

n

initigando exhibita, ni«

u

iïtätäxü auertendo aut

lulomi-

(

556 Lib. 1II. Cap. XXI. de tormentor. adplicat.

I

trti

hilominus medium eruend/i-' veritatem dictatur,

FEM,

id ceteris paribus inactum deducitur. . Agemus

fif|

ergo Cap. XXL de edplicatione tormentovum s

Cap. XXII. de terww'tz'oneä Cap. XXIII. de pur-

hg

2 gatorio/.

CAPVT XXI.

1

V

DE

Dytit

7

, *

;

ti($t

. " TORM

ENTORVM ADPLICATIONE,

frdtu

"TORTVRAE

REPETTTIONE

ET

ts

Sent

NE CONFESSIO-

RATIFICATIO

NIS.

;

Duigt

L

2

A

B

CBR. WILDVOGEL. rli.[].ï de arbitrio iudicis circa 0T.

;

Y

zuygm. | lena 17IO.

fii

AVG.de LExsEm. de officio iudicis xcirca zormentá,

fünt

fpec, 631.

t 1

€VSTAV. HENR. MYLII A&uarins peccans in a& 10re

un

uY aC«

Lipf. 1743.

-

Qu

CHRISTIANI

VLRICI

GRVPEN.,

obferuat. — iur.

crim. de adplicatioue zormemiorum - cct.

Hannou.

x

1754. 4.

*

MICH. HENR. GRIENERI diff. de repetiriome zorinene

zorum confeffo inficiamw, — Viteb. 1714.-

X0, SAM. FRID, BOEHRMERI diff. de iterarioue t0rru-

vae yata vel irrita.

Halae 1749.

€OTTFR. DANIEL. HOFEMANNI diff. dc cOnzz'izm-

zigne torturae yinyterr,uptae. Tubing. 1757.

BERN*.

EX

i

tortur. vepetit. et ratifï ?anfe/]ï 7597

Dlig,

sERNH.de HAMM diff. de vatificatione ea*nf&fi

þnz';g i

icuty,

' rorments fadae.

Marburg. 1735.

iremi

FERD, AVG. HOMMEL diff. de rarificatioue. confeffia--

fürtm;

nis per zormenta extortae.

Lipfíae 1739.

Y

q

HENR. GOD. BAVERI diff. de «modo torzurae /&cundum

lege': babenda. Lipf. 1772.

$.

DCCCLXIIL -

Viïtata in Germania tormenta funt: a) Oet

Daumenftod ; b) bie £cíne, Gxdnüre; c) bie fpante

nift)e &tiefeín; d) bíe $eífet mit obet ofne gt*

0N,

friften fafen; e) bas8, melenburgi[dje "onftrus

i

ment; f) bas bambergifd)e . ^$nfitument; g) bie

Exulant bíe pommnierfdje

Ü

Sitannbeimer $Sanf,

Syüse ober ftanj, ber füneburgifrbe CotubL, oct

Res in concreto eft iudicanda.

$ais« ragert.

d

Hoc interim certum eft, iudicem criminalem

noua tormenta et inufitata adplicare non poffe,

Occur-

Yil

fed id ad arbitrium principis pertinere.

runt etiam quandoque vexae accefforiae, vtpo-

hura-

te 3) fiin expanfüm nudatum corpus fulp

f i

ta iniiciuntur; aut b) fi pinei cuneoli, fub

Jl

D

quiüti vnguesinfixi, accenduntur.

fIUs

Scbol. De variis tormentorum olim ïrüiatorum fpe-

-

ciebus legendus efl pAMHOVDERIVS

in $rax,

crim. c. 37.

HIPPOL. de MARSILIIS ad l. z,

j

D. de quaeflionibus, vbi praefertim de tortura per

priuationein fommi agit.

HENNE progr. de ofu er

TA

abu[fa to*rmenti/ Bamlæergenji»f. : Erf. 1764.

jl

Pps3s

$. DCCLXIV.

vf

As

T.

4

41598';.-25- IH. Cap. XXI. de tormentor, adplicat,

$.. DCCCEXIV.

$u

'Ho,ru'm tanf:en, tormentorum . non vbique

extqu

eadem eft fübordinatio. — Omnium enim pro-

tentiaf

ninciarum mores non conípirané in quantitate

dub

cruciatuum, qui per tormenta excitantur. Op-

tandum itaque eífet, Medicum quendam adcu-

wque

UT

rate eorum fübordinationem determinare r).

(irnt

Interim iudicis criminalis eft, in regiftratura

Witijr

quadam tormentorum fübordinationem, in fuo

judicio receptam, deügnare, ne ICti, fenten-

füria r

tiam ferentes, durius quid aut mitius, tormen-

ta fecundum aliam fübordination

*

gm determi-

»/

D?ntcsz ftatuant,

'GFVP,E N. C ]. c. 7. p. ?66-.

Buta

[(s!

1 ) Quod olim defideraui, egregie praeftitit pET

u

IMM. HARTMANNVSs in di[f. de sedica tormentoe

.Tunm aejiimazz'one.

Helmft. 1762.

Ón

Add.

t

HEBENSTREIT i, Antleropol.i foien[,

P« 589.

$& DCCOLXV.

Gradus gorturae hodie»ignofamus in pro-

nunciando; ideoque nec anxiam formularum

pronunciandi interpretationem amplius cura-

mus, Laudibili enim ratiope receptum eft, vt

ip[a ille tormenta, quibus inquifitus torquendus

ï

im

eft, fpecifice exprimantur. -

adi

Diuerfas ICtorum de gradibus torturae opiniones et

formulas pronunciandi olim vfitatas exhibet nxrr

Qu

Tud

6; 1:6.76; $, 7 fa.

JZuoopici a. a. D. $.28.

181.

fup

LL

E

$. DCCCLXVI.-.

"

f

lii

zortur, reþetit. etratzf.comfe-. — $99

$.

DCCCLXVI.

vüiqu

Si nunc fententia, quae torturam diclauit,

exequenda eft, iudex . primum inquifito fen-

m PIO'

Dfttatt

tentiam torturalem, in Joco. iudicii, praefentibus

0

duobus Scabiuis et a&tuario, quoad generalia, 1,e.-

du

vsque ad verba: fo ift et bem Coarfricbter

bergeftalt 3u übergeben, praelegit, eumque de

if 1)

ln

dicenda veritate, adhibito quandoque ecc/efiae

m

miniivo Y), ferio admonet, ac füper interroga-

enter-

toriarogat. JZuarius omnia lit.teris» mandet,

Jrmate

,

Co Co C. aït- 46-

"w

TELTOUS

*

1) Subovid a-a, D. $ 36,

diff. wiLpVoaEL. c. 1. 634 $, 2. $,

utat Zubovíct a. a. £. $. 9. eo in' cafu integram fen-

| P

tentiam praelegi poffe, i atrociffima tormenta di-

DN

M UA

&ata effent. — Sed, quamquam haec integra praelectio

in boc cafu praeiudicii nihil in fe contineret, hac

tamen in foro inualefcente opinione hoc in aliis ca-

fwnf,

fibus incommodum fequeretur, vt, quotiescunque

torturae gradus non communicaretur, inquifitus

certior fieret, quod leuior tantum torturae gradus.

fit dictatus.

HOMMEL. in di

[f

T*

. de cauza gublicatione

| pmg

Jememiae criminalis $. $.

1017

JIfde

$. DCCCLXVIL.

J

. Inquifito fic non confiente, Jeeumdus aut

ylit

zertius ad torturae aCtum praeftituiturdies. Quo

adueniente, tempore 77atutigoaut velbertino 1n-

"d

Ti

quifitus iterum 1n Zed/ciwim deducitur, atque a

iudice, praefentibus Zusbus fcabigis et a&iuariso,

1b

füper interrogatoria rogatur, de dicenda veri-

Pp 4

tate

u

a

p

,

éos Lib.IlI. Cap. X XII. de tovinetitor. d'dp(imf.

'tate adhortatur, atque, ne manibus artificis

truculentis fe exponat, admonetur, Aé&tuarius

Qzïmnia fideliter confcribat,

s. DCCCLXVIiI.

Inquifïto fruftra fic etiam admonito, ïlle in

T

locum, ad torquendum deftinatum, deducitur,

I

quo iudex cum /rabigis et aciuavio eum fequi-

tur.

ul

Carnifidi, in eo loco praefenti, iudex

mEntO

fententiam in originali: exhibet perlegendam,

r 1

eumque admonet, vt debito

*

modo iuüoq;re

qne

dex

ordine eam ex*equ—atu,r,

femi

$.

DCCCLXIX,

Quant

Carnifex nunc, recepto in €o iudicio mo-

( 00

do, tormenta adplicat.

Non enim vbique ea-

fisto

dem eft tormentórum adplicatio.

f C

Omnino- de tormentorum adplicatione videndus eft

gmü

ln

GRVPENIVS in excir. libro; qui variam variorum

locorum adplicationem ex ipfis carnificum depofi-

!

tionibus egregie monftrauit,

&

)

$.

,DCCCLXX,

Si plures onius criminis vei fant torquendi,

ab eo eft incipiendum, quem iudex credit fa-

?

cilime eífe confeffurum.

Hinc primum tor-

quetur 3)is, cui grauiffima tormenta dictata

funt; b) timidior, v.c. feminag c) is, qui te-

merae aetatis eft; d) filius cet,

hÉZ

E

m

6ot

tortur. vepetit. etvatif. confe[j

artfts

l. 1. $. 2. f£. de quaift, 1. 18. pr. ff, god.k,, |

Phnarts

DAMHOVDERIVS C. l.

HIPP.de MwARsILIIS C, l,

gæ"bovui a' ac 9. S.I 400

len

L

$. DCCCLXXL.-

*

hr

Iudicis I1n. actu torturae etft, Caüere: ) ne

ii

multitudinem fpectatorum admittat; b)ne tor-

uder

mentorum cruciatus vltra : £orae fpatium. du-

Tiam,

rent 1); c) ne tormenta d/zidat fine neceffitate;

It

d) ne inquifitum iniuriofis verbis adficiat.

Iu-

dex obíeruet carnificem, ne quid durius aut

Inquifito potum expofcenti,

remiffius agat.

quantum fàtis eft, porrigendum eft 2). Con-

m

tra eos vero, qui 772agicis artibus corpus aduer-

E

fus tormenta firmarunt, confuetis et experien.

tia corroboratis mediis procedat 3).

Ne in-

d d

quifitus nimium eiulet aut. vociferetur, ei in os

fioru

immitt curet bie Q5irn.

dcpolä

1) Zubopici a. a. D. $. 23.

L

2) non vero ber JepenzGtanf, de quo BRYMNE-

MANN. C l. c. 8, m. 5. $. 69.

*

nidi

AZubovici a. a. D, $. 27.

u

3) quae refert pDAMHOYDER. in

praxi rer, crimf C. 37.

lg

$. 21. 22.

&it

CARPZ, quaejl. I25, n. 68 &: 69. :

l

AVG. de LEYSER,

631, m. 20.

fpec. 608. m. 19, f:t fgec.,

]o I*

Pp 54

- KER.

65 » Lib.lll.Cap. XXL. de tormeutor. adplicat.

BERLICH. P. 4- Concl. 4. n, 166. feg4... n 1*-

n

ror. de MamsiLIIS cC.l et in prati. crim. P,

a

113. fe4q.

e

IP

sTOck. in Prat&. crim. p. 255. feqq. orxrO in

Corp. iur. crim. p. 62;.

tül

el

Add. 2srunnemann 6on ben Betrüglid)en f'enie

3/*

$eidben ber 3aubeteD , p. 106. $. 32.

OLDEKOP,

Yi

contrà CARPZ. p. 293.

DE

S.

DCCCLXXII.

j

*Inquiütusx füb tormentis exiftens, pezerali-

ter:; num coufiteri velit, wterrogandus eft, zoz

[pecialitev 1). Siinquifitus confteri promittit,

non fi adpellat 2). tormenta 24 totum relaxan-«

E

J

da fünt4). Relaxatis tormentis, poft modi-

cum interuallum, vt aliquantisper refpirare tor-

tus et libere loqui poffit, iudex inquifitum ro-

gat ad interrogatoria in fegtentia praefcripta.

Q

Po:eftas tamen ea fupplendi, quin aliquando

Y

mutandi, non prorfus iudici ademta, fed ali-

quid eius prudentiae relictum eft 4). Non ta-

men iudicilicet, de e/5s delittis, quorum in-

tuitu aZ torturam non eft grauatus, inquifitum

rogare «). Confeffio inquifiti litteris. mandan-

da eft ab a&uario, eique in continenti iterum

praelegenda.

Si vero relaxatis tormentis con-

n

fiteri recufat, pergitur in tortura, feu ea cog-

tet

tinuatur.

n

fer

I)Co Co c- art. 58'

FERD. /AVG. HOMMEL ih difl. de veo fub zormentis

lIs

Jþcyialiter non interrogando.

Lipf. 1754. Qui ta-

men

ürä

ld

tortur. repet-z't*.y :tA ratif, cokjæfl 603

RI

rin. ,

men $, 9, monet, in Saxonia, adpi'oban'tibus',id di;

cafteriis, ita procedi, vt inquifito, dum in eculeo

examinatur, fub omnibus torturae gradibus in fen-

rtou

tentia determinatis, integra proponantur interroga-

toria et eius refponfio, tormentis non relaxatis, li-

cet, fe fateri velle, inter eiulatus et fu

f

fpiria clamite:t,

37

ad acta confignetur,

Idem et alicubi Ae.xzm'-;,s»Sä:gïoi

,mjam vfitatum c&.v

2) Avo. de Lzï—siyzx fp. 631. m 15,

"-

3) C. C. C. arz. 58. ibi: fo er bön ber Snatter ;g*ela-fz

fen

i&.

It

HOMMEL.in cir.'diff. $. 26. 27. Nec

o

ferenda eft Lvbov1ci a. a. $.. $. 23. et ad arz.

58. propofita opinio, quafi tormenta paullulum fint

Xall«

relaxanda, gelüftet. ABRAH. KAESTNER. de zor -

od

Zura remitten

tüf

As

1739. -

da, fi delinguen.f 'c'anfzerf' velir, LiPüa(;

L T0«

4,) de LEYSER fgec:'. 631, m. IO,

m

;ndo

5) diffentir: videtur kkYNNEMANN. c.l. c. g. m. s'n.

[j

F0 63.

Zubopici a. a. D. $. 34. fed eos in viam r e-

1

duxit Gclítte ad. £ubopicf a. a. £ lit. i, con£.

1

BOEHMERAd cARPZ. Qu. 124. Obf. 5.

türn

ht

$. DCCCLXXIII

um

Zd:iduavii 'liePt. integrum torturae—.a&u]m, lo-

one

jn

cum, tempus, ea, quae loquutus eft aut in-

terrogauit iudex, fecit carnifex, | geftus et fer-

mones inquifiti, fideliter confignare. Hoc ob-

feruet, ne confeffionem inqui(ïti,' fub tormen -

n

tis fatam, litteris mandet 1) (s. 872.). Regi-

f

viu.f.

Iä

ftraturae fgbfcri,b'unt: iudsx, [cabini et a&iua

i

1) C

m

"ia

d

$

604 Lib/. 1Il. Cuf. XX( de tormenutor. adplimt.

x 30/€, -C..ar?.'sg. Aliud eft in Saxanid $. 872.

not. 1

*

^

fponte

r pot

P.

$.. DCCCLXXIV.

p

.. À&u torturae finito,

torti gorporis curam

kabewat, il?d?Xa

j

X

s. -DCCCLXXV.

j

Si inquifitus tormenta .perpq,jlïtf, nec quic-

quam confeífus eft, indicia.contra fe pugnan-

S

tia, nón vero ipfum corpus delicti diluit,

tací

néc vmquam, aliis licet indiciis ernergentibus,

reuiuiftunt. Itaque Zef/gitiue abfoluendus eft.

Statuunt tamen,amofor zebulosmes : nihilominus

adhüc poena extraordinaria adfici aut ad opus

publicum condemnari poffe 1). Caeterum in-

quifitus poft torturam füperatam abfolutus, ob

idem deli&tum, | zouis fafficientibus indiciis Zi-

Y

&

[

*

/i. generis emergentibus, inquiütidgi et tor»

turae iterum fubiici poteft 2).

di:

)

at

I) HEIL. c.l. c. 5. $. 48.

tort

Z£uboovpici a. a. D. $. 43.

ftto

de LyNcXER dec. 245.

*

To

etruben

iäenfeh 2. $.

:

in. ben red)tlid)e:j 95e

)

fl. 1 17.

U.?

2) BOEHMER. aa CARPZ. Qu. 125. obf, 4.

i

.DCCCLXXVI..

5.

. Inquifitus

tamen, qui tormenta perpeffus,

m poftea

?—ecþ quidquam confeffus eft, fi delictu

. fponte

jl

gortur. repetit. et vatif. confe[.

608

5' 8( ,r

fponte legitime (ä 814 )conütetur, condemna«

1 potePc

IO. FLORENT, RIVINI arJ de eü?&n conf[c«

CQ

. müs fuperazis zormemis fponte fatiae,

Lipfiae 1733.

diffentit FRID, GOTTL. ZOLLER.

in Pr;; an ob

fponzaneam. delinquentis , poft tormenta. [uperata, conf fs

fronem poena ordinaria locum — babeat. prf 1769.

M

j qUIC-

$. DCCCLXXVII

Igüäïl'

(ili

Si inquifitus confeffusseft, fed circumftan-

tiae falfae funt, repettur tortura,

Yibis

:d

C, C. C. arz. 55. ibique INTERPRETES.

Conf'.

i0.

SAM,

Is

BOEHMER, m d — dif. 5 9«

IO. II'

pus

n

$. aDGC CLXXVIII

,0

I

Omms confemo tormentis aut métu eorum;

: (

etiam - abfente adhuc carnifice elicita mdzjïcaa-

Scilicet

da eft, vt exceptio metus elidatur 1).

-atfuarius elapto &iduo aut triduo 2), exira locum

torturae 3) coram zudice et duobus /mwrz.f inqui«

fito confeffionem fuam praelegit,

eiusque re-

fponüonem exípectat,

Quoties vero tortura

n

non fuit medium eruendi veritatem, fed con«

trà coutumaces in re[poudendo adhibita fmt, tO«

s

ties non opus eft ratificatione 4)..-

1) C. C. C. arz.. 56. ibique XRESS, LE?SER. Sp.

638. m. 14,

Ergo tefüis etiam, qui per tormenta

B l

aut metu eorum ad confeífionem adattus eü, con-

feffionem rátificare dcbct.

HOMMEL, il cit. di[f

(

h

$. 9.

2) Miri-

ASiite "

606 Lib. 1II, Cap. XXI. de tormentor. adplicat

2* Mirifice hac in ré variant Interpretes,

Alii inter-

)

uallum vnzius die; et nocti; fufficere aiutt. DAMHOv-

f

pERIVSC.l

l

c- 390 n. 7 et Ce 5'4 n. I/ MENes

CkEN in zra&. fynopr.

Pand. p. 637.

BRVNNEÉsS

G

MANN. in Comment. ad ff. tit. de quaeff. l. 1. n. 11,

de

, 662. ANTON. MATTHAEI

criminibus lib.

4j

48 tit. 16. n. 1I. Alii tres dies et. 1ye$ noGles defi-

l

deránt.

PROSPER FARINACIVS P. III. qu. 83.

ü. 74. Íqq.

AlhDi arbitrio iudicie totam rem . com«

mittunt.

CARPZOV. qu. 126. n. 24. fqq. C^RO«

I

Lvs V. cit. art. 56. ita difpofuit: um menigftett

füber ben anbern abér mebé Sage nád) bev Starter,

«

Fieri itaque debet jum, toenigften über ben anbcen

0ni

& ag.

Sed quaeritur: an praecife imtegrum — biduumi

fefi

feu 49. borarum fpatium requiratur? Ego puto, ob

Si

vel

verba, jum toenigften über ben anbern SCag.

vero /olo metuü tormentotuii confeffio fa&a cft,

qUOc')(

eodem die ratificatio fieri poteft; quoniam Imperator

liv

$on ber SSefünntni& ats8 9Xárter loquitur in ar£.

la

56.

LVbOVIC I

ad h. arí.

Noua quaeflio eft :

vtrum hoc tempus bidui aut £ridui prolongari pollit;

aut an i5 pun&o intelligendum fit? Ergo arb:tror,

prolongan id poffe, ob verba: ober mebr $dg; nad)

(Gjutbeoüncfén be8 Sicbtera.

Haec énim verba:

fad) Gutbebüuden be8 Sidhfers, referunt fe àd

ila; obet mebt Zag, non ad illà: gum tvenigfteti

LAVTERBACHIVS

iü

über ben anbern Sag.

Comp. iur. putat. vltra 3 dies ratificationis actum

ftq

differri non poffe ; quem rcGe refutauit on18N E nvs

€; l $. 1r.

Confer, HOMMEL in tif. dzg de sàs

tificatione coufe[[ionis per zormenza extortae, $. 12. 14«

Hoc cxpedltum eft, quod in a&tu ratificationis praes

fentia norarii et tefliumi non. requiratur LEYSER fps

li

638. m. 13. diflent. Scabini Lipfa zenfes apud Berges

tui

füm im El iur, crim. p« 224: feq.

lo

Tfþ

)C4

m

tdlug

tortur. vépetzt. et vatif. confeff.

7

Ali t

3) canOLVvsinquit: in ber Süttelftuben ober anbet

b

A h

(Giemacd.

Hoc voluifle videtur, vt ab inquifito in .

liberiori loco et placido, on torturae aut adípc&u

l VN

carnificis ét tormentorum, fiat ranfic.ano.

HI

01l

/)

ll

l

"

.4) I. . BOEH MER. in dz[ de contuimacia non re-

Ml

Jpondentis, c. 2.

ii Vil

DCCCL&XIX

] CAnQ

$.

THLJW

Inquxf itus nunc vel. ozizid, quae confefï'us

)

L

fl

«f

itérum corroborat,

vel non.

Sirhoc, vel

It (l

)

W

omnia, vel quaedam reuocat.

Si hoc vel con-

Jl

ufo, )

feffionem quoad grauius.delictum corroborat,

et

y, ii

vel quoad grauiu$ deliitum confirmat,

1 dl

quoad reliqua reuocat.

Greurus vero delz&um

£rator

,habetur id, cui grauior poena capitalis in fe qua-

UP

ificata aut cxtrmfecus qualificanta imminet 1)..

iio d

316 F. BOEHMER;.in cit. diff. $. 19 RIVINVS

j

Ü

in cit.

diff.

TM

07 etf quatmus WZOTZZI reu: tormeml—:

denuo f[ubiiciendus fit. $.. 16..

y nj

Yalb

fl

$. DCCCL*(X-..

j

n

$ mquxf' tus 09izia corroborat, condemrmtw

5 Il

d Ut

du

fequxcur.

A

m

$.

DCCCLXXXI

) 14.

j

j

$i inquifitus confeffionem, quoad ompia de-

lida, aut quoad grawius deliétum renocat 1),

j

f

J

tunc vel zuffam adfert reuocationis caujf;t , vel

non,.

Si priüs, reuocatio //cita eft, zec tórtura

Fépetituv,

Jufia autem reuocationis cauffa eft,

[4

[

à) fi

6og Lib.III Cup. XXI. detormentor.adplicat,

at

) fi iudex incomþätens; aut b) competens qui«

Pml

dem, fed fine legitimis indiciis; aüt c) modum

")

non obferuando, torturam exequutus eft; aut

(

d) fallacibus captiofisue interrogationibus inquis

f

fitum decepit; aut. e) dolofis perfuafionibus,

IQ

d

promiffione 'impunitatis vel àlio modo illicito

f

ad confitendum induxit

*

i

C.-C. C.ars. äf

ibique KRESS,

(ff,

ENGAV. h. t. $. 256.

roNpOmnrr.in diff. de rauocatione co

]6

ufe[ionisper

tormenza extortae. Lipfiac 1716,

1) BQ-E(HMER, et RIVINVS cizt. locc,

5.

d

DCCCLXXXII.

h

Si vero iuflam reuocationis cauffam proba-

u«

re nequit, vepetitur . iteratur tovtura Y). prae-

WV

uia tamen 7oeua fententia 2).

Nec repetitio vl«

q

C

tra tertam vicem fit.

Cautelae tamen eft, vt

reus, qui in principio quaeftionis crimen con-

fitetur, fed confefhonem poft triduum reuocat,

atque ita aliquoties iudicem eludit, etfi fe con»

feffurum' polliceatur, et tormenta remitti petat,

non ftatim a tormentis liberetur, fed nihilomi-

TY

nus in tortura pergatqr 3)

Quia

o OCC C. :art. 57. 'Repetitui- f. ;'zeratur tortura, (fi

fiter

gur. — Differt a

vepetitione -comtimuario tovturae,in

a primordiis lanienaà iterum incho

carnifex in eo

tapi

gradu pergit, in. quo fubftitit. . Repezirur tortura,à)

fi circumftantiae falfae deprehenduntur ($. 877.)3

ecuQs

b) fi poft biduum aut. triduum finc iuffa cauffa r

Cats

L]

i.

C

/lf [

zortur. vepetit. et ratzf.. coufeff.

609

*

cat: quo etiam pertinet, fi in' actu ratificationis vel

i qlll-

nodni

Plane non,

vel obfcure aut ambigue: xclponöet,

ET

c) fi noua mdlcla diuerfr generis emergunt ($. 874.).-

Coniimuarur i. pergitur , 3) fi flatim in. loco torturae

Inqui

Ípem, de confeflione facienda, datam, eludit ; b) fi

Dus,

inquifitus confcffionem fattam flatim reuocat, iudice

|hotg

et carnifice in loco' torturge adhuc praefente; c)

fi tortura -aut cafz, aut ex . arbirrio iudicis ex

iufta cauffa

fifti

debuit,

HOFFI*IANN.

1n

ciz, diff.

2) Odlítte ad Zubobici a. a. O.

424 lit. & .

n

&«

3) Kubopbici a. a. D. $. 42.

AVO, de LEYxsER, Íp. 639. m, I;.

Qnid vero fi tertia. vice - feuocet? Res, quia non deci-

4

P

fa eít,

Di«

in vtramque partem difceptari folet.

0i

ucrfas fententias exhibent GRIBNER, in cif, dzþf

WERNHER. P. Ill obf. 125. 145. EOEHMER. if

Y

ea fententia aequitati

"T

cit. :lzgg 17. .Me iudice,

congruit,

quae mqum'um ad perperuam cuftodiam

jí

vel opus publicuni condemnat ,

aut falnm Y elegatza-

(f

Hen dl&at.

»

0C

(

5 DCCCLYXXIIL

ii

m

Si réus confefïïonem quoad deli&urn dequa-

Je aut leuius renocat, zo9 vepetitur toxtura,

fed

quia maior poena, licet deli&tum negatum con«

L

fiteretur, ,non immineret, ad Iamenam 1terum

[(4

1

rapiendus non eft,

j)

:oz-:r:mxn. in cit. dij] $, 19.

h

"

2

ï[lï

Qq

S.DCCCLXXXIV.

"

**ïwg

d

6 j Lib. ]ll,.Cap. XXI. de tarmelei. aa'plicat. etc.

$.

DCCCLXXXIV.

Confeffio, quam inquifitus zortura vepetita

fecit, ierum

Y

da eft.

'iqdi;ato- (5 878.) modo ratifican-

. DCCCLXXXV, |

CRR

10,|

Cor;fefüc ratificata amplius reuocari ngquit,

nifi iufta reuocationis cauffà probata.

Sed quid

qi

faciendum, Ííi inquifitus ratificatam . confeílio-

nem fine iufta cauffa reuocauit? Alij, reuoca-

tione non attenta, ftaüm poenam exequuntur

J

x). Aliirem arbitrio prudentis et. circumfpecü

forüm

ijudicis committunt: vtrum tortura repetenda,

£rütr

an poena exequenda fit 2

türzli

"

þ.

)? | quae fentxen,'ti»a VE«

;zior eft.

ibl

&t

C, C. C, a;t. 9gI. ibique. CLASEN ct-, KRESS.

RE

1) sERGER in EL iur. crim. P. L. p. 243. feq. vid.

tamen P, 1L p. 493.

.CARPZOV. Qu. 126. n.

Ho

20.

63. íeq. PVFENDORF. in Proc. crinz. C

|

$. 43-

!

|2) BRVNNEMANN. in Proc;ih&zf C.-I1Ó. : m. 292.

.

]

BLVMBLA-

oLDEKOr..Decad. l. qu. 5. m.

CHER. 3d art. gt.

"Aeyfer in oem Inquif. Droz

cef &. 896.

BOEHMER.

in . Confuk. et Decif.

T. III. dec. 881.

Otrüben inbenvcdtl. Sebenfemn

3. &Deil 93eb. 27. et 82. Conf. 10. FRID. FALCK-

NEKI zr. de co quod iuftum ceft cirCaF kinqkuifitum

vgrianccm. Läpf. 172

?. 4.

--

X

M

truc;

Ui

CAPVTä

*

m

!j

——.ä—..——

611

CAPVT. XXIL.-. .

t

DE

1ücn

TVRRIJTIONE

z

n

CHRIST, PERNERI dz.[l de rerritione

- Gieffae.1 669

KOU

IO. HENR. MEYFFARTH. diff. dc dzfreremza torturae

X

qud

et £er 1'121071;!.

Gieffae 1707.

ff

Q0C«

5.

DCCCLXXXVI.

i

Terrztzo eft illud medmm quo per tormen-

ul

torum metum, fine cruciatibus Ipfis,: veritatem

(iith

eruere ftudet iudex ($. 853.).

Prout nunc tor-

"a

turalia inftrumenta folum a carnifice, eorum

adplicationem : fimulante,

repra,efentmtur ; vel

etiam inquifto Jïphcantur attamen fine crue

AE

clatibus, territio eft ve ] verbalis, vel realzx

; "i

[06 li

Hoc modo . mente

Concmlcnda ent

p

fi qua da.

tur, a tortura ipfa dxü'n&,, zerritio realis,

"Nef-

Cjo enim,. quid- de Verborum lufibus et inconcin-

nis

. realis

Do&orum explicationibus . territionis

h. Z

dicam aliud, quam quod a plane rudibus in fchola

(8LÀ

criminali pmfc& e- fint,

Praut enim communi-

r

ter explicari folet territio realis, ipía tortura eft,

]j

Conf GRVPEN. C. I'UC 8.

&].m

CR

g& -DCCCLXXXVIL.

ii

Aüus ergo territiomis verbalis diris verbxs,

truculento carnificis vultu, minacique er fere

furiofa tormentorum repraefentatlone abíol-

/

VT

qu

uitur, ,

;l

M

s

?1 : Lib.IlI. Cap. XXIII. z?e z;urammto.

uitür. Hisin £erritzone veali, alicuius tortnetiti,

tit

E

fine omni tamen dolore,, nuda accedit adpli-

catio.

Schol.

Tderritioni: acum elcgantcrme'xpreiïït M. $ENE«

cA lib. 1l controu, 13. P

..122. edit, Parifmae

li

1607. fol. -

dus j

r

! filent

'&. DCCCLXXXVII -

E

.. Quae in praecedente capite de a&ibus tortue

! glosrt

gam antecedentibus ceterisque, praefertim de za-

drouot

fificutiome dicta funt, in ferrztioge etiam, . quia

fere h

torturae et territioni comtmunia funt, adplicatio»

. rf

g(ddiu

neg merentur.

CAPVT xxm. :

dim

Trame

Qu

DE

*

edr

(R d

IVRAMENTO — PVRGATORIO. -

avsr. H, BOERMERI Diff. de vfu iurameui purge

s0riá it criminal;'bw. Halae 1832.

$.. DCCCLXXXIX.

duramentum þurgatoriu'm,quod etiam Zorzu-

va fbiritualis vocatur, quo reus indicia contra

| lfgio

üü

fe militantia elidit, o/;m 1n Germania cum cori-

purgatoribus praefta

ndum, inzure ciuili funda-

ü d

mentum 707 habet,

fed eius ineriminahbus v[us

prae

In

ropius ex ure canoníco deducendus eft

luti

ft 1).

3pfis tamen impcrii receffibus probatum e

EOEH-

m

pzzrga'to;?z'o.

613

nönunzx,

T

n cit. difert. etín L E, P, lib. V,

Gim

adph-

1) R iB 1315. -iit. bon Gotteäfä[ïern.'

E

s. DCCCLXXXX.

ijfiw

A&ui iurandi fübinde variae follemnitater,

alias in iuramentis non coníuüetae, accedere

folent, Quas tamen fi adhibere vult zudex izfe-

vior, lege vel confuetudine fundatas effe oportet,

tortte

ln

alias reo 2uffz ad fuperiorem 'Yudicem nafatur

