
enim vtrique, quum diuerfo ftatu gaudeant,

vnam eandemque poenam, fpecie non diuerfam,

rde-

l

infligere vellet, femper contra regulam (S. 169.)

pofitam impingeret, . atque vel honoratioriiufto

m

grauiorem poenam infligeret,

^;

aut.viliori.

tlorem. -;«

d ov

Vrye At p P

u 76 at

vaïäï-ï:/ L:g;; :

1

I10. HENR/ de EÉRGER

A

M

Hl

in vefolut. Lauterbach,^

z*

E

..;

lib. 1. qu. 1. q,LII.I. 1DEM in oecon. iuris lib.I. tit. 1.-

f

A.VG. de LEYSER fp. 1. m. 3

:

Conferendi funt-de hac materia

( AR

4

lall

t»;,7

R

NN

CHRIST. PHIL, RICHTERI[f. de profopolep/ra

circa infligendas poenas. Yenae 1658.

)

3

1AC,

YI

5

e

Lib.1 Cap. XI. de iure iudicis ete.

YAC. AVG, ERANCKENSTEIN de profopolnpfa

m iure licita. Lipfiae 1728.

10. ANDR, HELWIG diff. de refpectu peæfouarum

ciuili iuflo ac iniuflo. Gryphisw. 1734-

10. LEONH. TAVBERI di[l. de licia in erimi-

salibus profopolepfía Altorf. 1752.

I0.

TOPE.

CARRACH d[f de reatu mon onmen

dzgmmtem excludente. Hal. 1732

ERN. FR. IO. MANZEL dzj] de refpe&u perfona-

eum in foro criminali. Roft. 1737.

. G OEE

Dicatur de Wlda, Faida, . Fredo, . Banno,

W'ergeldo, Capatah i Wldrxsfeldo, Mu &a

et Emenda.

CAR. du FRENSE;. SPELMANN, LINDENBROG

WACHTER et HALTAvs in Gloffariis his vocab

10. rFRID' POLAC in [yflemate iurisprud. . ciuilis

germamcae antiquae. Lipliae 1733.

10. (aOT'lL HEINECCIVS in. eesn. zurzmerm.

'Tom. II lib. H tit. 18. $. 17. 18« 22. 24. 05' et

in * $. 384. fqq.

a

INSTI-

m m

&£19

LPFG

INSTITVTIO NES

um

IVRIS CRIMINALIS

ii

2€

m

*

LIBER SECV

VS

7 JUUJ

DE

IPSIS DELICTIS EORVMQVE

100,

POENIS.

l

i

hi

06

Q

CAPVTE 1

DE

o

UW

FVRTO.

&

)C[

ÉRASMVS VNGEEAVER de fum:, eorumqm* zure Ienac

1620.

HENR.

gOCERVS de furnüs et wzpmu

Tubmgae

1625. 8.

XAC. ELVMELIVS de furto, delilo gramf" imo quotiaia-

z90. Lipfiae 1625.

L

10. HENR, BOECLER de furto

Árg. 1705

I0. BENR. FELTZ dC füurtis. Arg. 1709.

TGB. IÀC. REINHARITH. de diuerfa furti fecundum . ius

ciuile e& gerimanicum idea, xf, 1

1729.

H 4

$. CLXXII

129

.Lz'þ. Il. Cap. T. de fzzrtg.

S. CLXXII.

'Fürtüm'gener-atim ratione obiecti triplex

eft: vel ipfus rei; vel vfus eius; vel poffe/fto-

pir. Furtum ipfius vei, quod proprze furtum

vocatur, noftris eft deium, quo aufertur f. con-

zre&atur ves aliena ,. fecularis, ex loco profano,

fi

zon con[utiente domino, animo lucrifaciendi,

Furtum v[us contra

(

fiue vi perfonae illata 1).

d

confiftit in. zl/icito vei aliettae vfu. animo lucrifa-

czendi 2).

Furtum autem pof[feffronis commit-

tl

li

titur abeo, quirem /uam, elterz12 p

zgnus datam,

aufert 3).

]10

X

H[c

3) I.jP..5. lib. TT. art. 29. lib. 3.

lu

art. 250. ex edit. Gold.

Vart. 22. Spec, Sueu.

N

M

5) l.40. 54. pr. l. 76. pr. s. de furtis, $. 6.1. de

i

QT

oblig. quae ex del.

(

Miit

1m)

scHOTT. diff. de furzo. vfus. Lipf, 1776.

2) 1 12. $. 2. l. 19. $. pen. 1. 79. « de furt

C

:

à

L. de oblig. quae ex»del.

hi

$, CLXXIII.

tt

W

Furtum &Pc deli&tum ($. 172.) et quidem

ü

dolofum.

Itaque furiofi, mente capti, infan-

tes ceterique, qui plane delinquere nequeunt

(S. 37), autilli, qui Zo/i capaces non haben-

tur,

e.g

ipfantia - naioves ($. 382,* furtum

non committunt 1).

Aliud autem dicendum

eft de pubertati proximo, quamuis atrociorifur-

foleat 2.)

ti poena regulariter ple&i non

N

1) $. 12,»

l

| Lib, II. Cap. 1. de furto.

1)$518 4 de oþlig.* quae ex däl.

l. 23. D. de

furtis.

?

2) cir. Jeges, €t C. C

pl

, C art. 164..'qui ?mnino in-

/[

^

Ípiciendus,

QU

^if

6 CLXXIVS

'anol,

Quumque is, qui in extrema neceffitate

ii

fine tua culpa conftitutus ad. vitam conferuan-

dam alteri aliquid aufert, quod alio leuiori mo-

Oïm

tj

do adqüirere nequit, non illicite, fed iure po-

tll

tiusagat, facile eft intellectu, illum dictis füb

il

limitàüonibus. furtum plane non committere,

licetis, cui rem fübtraxit, in idem periculum

fit coniectus.

Verum hoc principium non fo-

T

lum in fame, fed et in aliis neceffitatibus valet.

Nec requiritur. praecife, vt illud ipfüm abla-

If

tum fit, quo ad fübleuandam neceffitatem zg-

shédiate opus fuit, fed fieri etiam poteft, vt

impune res aliae auferantur, quibus venditis,

T

eae comparari poffint , quibus extreme quis in-

diget.

Paria autem funt, vtrum ipfe, an vxor

liberiue in neceffitate fint conftituti.

Hoec au-

tem defideratur, fi omnem poenam effugere

velit, ne plus, quam neceffe eít, auferat, alias

j

D

enim arbitrarie ob exceffum punitur, quam-

uis caute res fit perpendenda. — Quid enim, fi

j

non aliam, quam rem maximi preti, fubtrqhe'—

p

(f]

re commode potuit?

in

Q C. C, art. I00. ;biqxæe KRE$S,

jf

CARPZOV. Qu. $3. n. 40. fqq.

SOEHMER ad cARrzOV. Qu. 93. obf. 3.

3

^

ORT[ *

Cb H. Cap. I de furto.

ontHIVS in diff. de eo,- quod iuffum e[ft. circa a&us

quosdam nece[Jitatis, $ 46.

NETTELEBLADT in dif.de *

;

cïcejjïtate eiusque z'r;

iure effetciu, G. 19.

AVG. LVD. SCHOTT diffJ de furto ex, nece[fitate

commiffo. 'Yub. 1772

Gttüben in ben. redytI. 23ebenten 3. D. n. 138.

Difífentit. aliquo modo ngegx CL p/s53.RI

J Duae precipuc circa hanc rem occurrunt controuerfae

Prima eftt vrram talis mecefftas- extre-

Quaeftiones.

ma, quam quis fibi ipfe auGorauit, ad impunitatem

fufficias? Putat sog R g nvs c. 1.6. 153. * s1M0-

NEM P. II. diif 4. de ablatione rei alieuae in cafu. ne-

ceffitasi; th- 16. adfrmantem fententiam contra

Sed mihi contra vi-

ZIEGLERVM fatis probaffe.

detur, egoque arbitror, negantium fententiam veri-

tati principiisque iuris magis effe conformem, ob

Licet

principium fupra $. 36. et n. 1. deduttum.

enim BOEHMERO concedam, quod vita diffoluta,

fine vllo animo laedendi, agi poflit; inde tamen

non fequitur, neceffitatem, quae eiusmodi vitam

diffolutam excipere folet, non poffe imputari.

Se-

cundafïc&: virüm in extrema mece[]tate aeqne indi-

gens et. qui boc facbo im, idem coniicirur periculum,

vebus fuis po[fit impume exui? Negat nvco GRO-

J

i

vs.de ]. B. et. P. lib, 1l:6 B. $.. 5.6, eiusque

INTERPRETES' BOEHMER C.l.

$. 153.

nl 3.

EwGAV c. 1[:44. 1Y16. lit, C

CHRIST, dé WOLFE

in. Infé. iur. mat. er. gent. P. lI. c. 4. $. 305. Mea2

nem j

ia

^

tigelbarot im a $9. $. 294. GOTTL. AVG.

TITTEL dif.de eo, quod licet fecundum legem na-

nwae fumma mecefftate vrgeure, lenae. 1763.

Ego

vero contrariam grauiflimis ex rationibus ample&or

fgnïcnziaxïï.

.Q,uod enim primo loco a RO 1 11 ra-

tioncm

x

i2

Lib. ]I Cap. l. de jurt?.

0 d

tionem expreffam attinet, certe acumen G RO T14-

maxime mecum in ea defiderabis.

NVM quam

'

cROT1VS enim, in pari cauffa, ait: melior eft ratio

flo

poü"cfïbric

Deinde primarium argumentum c z -

J11, WOLFFII Ceterorumque, communioni prie

ifitt

maeuae fuperftru&um, fi euoluis, hoc eft: Po/ia ne-

ceffrate, vedii communmio primaeua. Pofita communi-

one primaeua, ius efb cuique im quamcumque rem

l I;Oo

a

quam alter noudum po[[idet , eaque won indiger. — Pofr- :

za iraque mece[Jitate — competir quidem ius , cuique in

quamcunque rem, fed qua alter. ipfe non indiger. — Yta

QUTde

concludunt ii, qui communionem primaeuam amant,

u

ldl

1

Per me vera fit, quam curate fingis, communio pri-

maeua,. non intercedam hoc loco; nihilo minus ta-

TO

Verum

men falía erit fuprafcripta demonftratio.

LA

l

m

eft, pofita communione primaeua ius effe cuique

Wil

in quamcunque rem, .quam alter nondum poflidet,

iVl

eaque non indiget; verum eft, aio, fed re abfolute

SIC

fpectata.

Faciamus autem, vt in re praefenti fieri

, 0

omnino oportet, in communione primacua neccífi-

Wt

tatem extrémam iterum Occurrere, nonne credis,

flit

il

tunc eam quoque rem alteri iure. auferri poffe, qua

fam

u

ipfe indiget? Argumentum itaque illud plane cor-

J

4

ruit ct pluribus defiruemus in práelectionibus. . Cae-

"]

terum,

ratio,

quae mie,

vt contrariae fubfcribam

D7

In colli-

fententiae,, mouet, planiffime haec eft.

7

fione officiorum aequalium erga me et alios vincit

KTL

officium erga me. quae regula in praefenti cafu nul-

s

li plane dubio fubiacet, quum de maximo erga me

.

officio, fcilicet de euitanda morte, res fit.

Obfer-

L

uatum quoque hoc fuit REGNERO ENGELHARDT,

L

fed nefcio,

quo fato Vir dodus worrrrr

V01

fententiis iufto ftrictius inhaerens ,

vim hgiur argus .

[

; Í

3nenti non qycrfpcxcri;'.'l

I

4g0

A

Yor

f

TE Y

$ CEXY.

Y

"r

SNCSSPUINUENEN

124

Lib. II. Cap. I. de furte.

-

$, CLXXV.

Ad furtum, proprie fic dictum ($. 172

—.),

de quo 'in fequentibus fermo eft, requiritur

ablatio f. contre&atio , quae füpponit, vt res

exiftat in alterius cuftodia 1).

Itaque is, qui

alterius rem, apud fe exiftentem guoctigque tno-

do interuertit lucri. faciendi cauífa, furtum pro-

prie non committit 2),. e. gr. commodatarius,

epofitarius, tabellarius, auriga, tutor; quo

tamen non pertinent trituratores 3).-

I) Per loca fp. Sax. et fp. Sueu. anteaddu&a. Lu-

culentiffime quoque: hoc requifitum patet ex ip-

fis. textibus C. C. C. in quibus femper fupponi-

Con-

tred

tur , rem ex aliena detentione efífe ablatam.

Íentiunt. kRESs.! ad art I60. AVG. de EEYSER

f

0

íq. 537. m.. 16. fqq.

fur

f

.2) Omnis controuerfia redit ad explicationem : arz

tpin

170. C-C. C, Quidam éiusmodi rei alienae apud

fe exiflentis interuerfionem,

pro vero furto ha-

li u

bent,

Vt BOEHMERVS

in

qe

elem. iurispr. crim.

S. II.

C.L24, $.192. t -ad CagPZOM .Ou. 85

N

obf.:i. MEIsTERVS C. l. p. 163.. $.2.

Quidam

lïm

diftinggendo interuerfionem, quae actualiablatione fit

n

litem

tranfigere ftudent.

PAVL.

WILHELM.

scHMrpr in diff. de effe&u po[fefionis et cuffodiae

circa . furtum iliusque. poenam ad . illuffrandum arz.

176. C. C. C. lenae 1756. ' Alii eiusmodi inter-

uerfionem, quocunque modo fa&tam, pro furto pro-

prie et formaliter tali non habent, et faltem impro-

prium illud effe ftatuunt auc, de LEvsEm. c. l.

REINHARTH C. diff. $. 10. fq. KRESS. Cit, 7. ad

r 170. $9. I. n 2. ENGAV G .l. $. 10r. n. 4.

*

quorum

126

Lz'þrï. À. Cap. l.rde füi'to.

quorum fententia veri mihi. fimillima vidc:uf,

Certe cum iure Romano haec fententia conuenit.

ul

"D

J

ICtus enim in L 55. $. 1. de admim. er peric. zus.

Iritü

rcfpondet, illum, qui rem fidei fuae commiffam in-

T f5

agere- videri.

feruertat, cam.non tam contreQare, quam perfide

qui

Deinde nullo pa&o fequitur: De-

dUE

lidum A puniendum cít vt delictum B; ergo de-

lictum A eit B,

Quinimmo: fequi ex.eo mihi vi-

n

detur, delictum A cffe debere diuerfum a deli&to B.

Qrs

qu

3) ENGAY C. l. lit. e dif. wERNEBER P. V. Obf.,iogi

BOEHMER ad CARPZ. (,!q. 81. obf. 3.

, li

$.

CLXXVI.

g

rponi

Ex eodem, quod furtum fit ablatio f; con-

Cot-

trectatio,

fluit, rem tantun mobilem furti ef-

$ER

Íe obiectum, Licet enim inter veteres [Ctos

fuerit, qui, rei immobDilis furtum fieri poffe,

ftatuerunt 1).

IVSTINIANVS tfamen eorum

n

i

opinionem iam redarguit 2). Caeterum fura-

ri potes inftrumenta 3), pifces 4), fruges $),

d

(rif

apes 6), ligna 7), aratra $), bruta 9), eículen-

ta 10), Cet.

Vtrum autem res mobiles magnae

1j

jdim

fint aut paruae, 'nihil intereft,

quum e;iam rei

vt

minimae ablatio furtum fit 11).

Ls

u

1) Quod de sas1No. tcftatur GBL

;vavsä N"; A. lib;

if

fitc

2) $. 7. l. de vfucap. ibiqu

j 0

furt.

!c- OT'.I'OV l. 25. xpr. ar dc

ftü

3) l. 14. $. 17. l. 27. D. de furtis HOFFMANN Core

7]. 'T. IL.:conf. 22. n, G.

J

4) .C. C, C. arr 169.

5) D.

u ?

126

Xib. HI. Cap. 1. de fukto.

ten

5) CC C.h art. 167.

atte

6) PETkI MVLLERI di[f. de iure apum, c. 3,

B

»t

n

7) C' Cc C- dytb I68' i

u

$) 10. CASPAR. HEIMBVRG Progr, de furto'/ara-

þ/i/:

zrorum. lenac 1755.

lice

n

«

9)rorac in iurisprud. germ. ant. lib.-igl. trt u

Qu

f

5- 8' N

10) cARPZOV. qu. 83. m. 34. fqq. conf. Avo. de

d

j

LEYSER. Íq. 337. m.

»)

qui aliquo modo diffen-

tiré videtur, fed qui reipfa infpedta, a CARPZOVII

2

fententia, quamuis ipfe putet, non alienus effc poteft

Animus enim vefícendi minime excludit animum lu-

cri faciendi, fed fimul concurrere poflunt.

11) $. 16. I. de R. D. l. 25. $.2. m. de furtis. cogw-

van BYNCKERSHOECK in Obferauat. iuris vom. lib,

j

16 3.

Vtrum vero furtum rei minimae, et quae

eft infra duos aureos, infamet? non vnsnimis omni-

um eft fententia.

Negat LyNCKERVs decif. 623,

Aílirmat LEY-

WESENBEC Zit.. de furtis n. 10.

sERVS. Sp. 52. m.4. ctSpec. 537. m.7. add.

ä

KRaEssIVS àad art. 162. $. 3.

Otruben in ben

MATTHAEIIR

xedotl. hebenfen 3. Zbeil n. 22.

Conmmenrar, ad. Inffiruz. p. 604.

A'[frlaic&i ad Rhenum

1672. 4

a

s. CLXXVIL

| Qu

Is, qui rem alienam non aufert f. contre-

ter

'tet.

€at, furtum non committit (S. 172.). itaque

Qui

cogitatione non committitur furtum 1), nec 1s,

lu

qui rem quidem alterius auferre f; contrectare

Q1

poeni-

vuoluiit, fed vel impeditus ygl propria :

tentia

1

Lia. II. Cap. L. de ffrto.

127

tentia permotuä non abftulit, / fur non eft, : j'ed

attentati tantum a2ut inchoati furti reus habetur

[

(S.26), atque vt 4iredarius extra ordinem

puniur 2) Furtum interim ferfe&um et con-

t h

Jumnatum. eft, fimulac quis rebus. potitus eft,

licet cum re furtiua. fit apprehenfus, prius-

i

quam . eo loci rem

pertuïeri;,'

s

quo deüinauc—

fat 3).

vt. (

3) Lt $. 1, m5 de furtis.

difen

QVI

2) lo 7. m. de exrraord. crim,-

W

n

1

l. 1. $. . de effrati.

It i

sTRYX in diff. de facculariisee direllariis,

in Opps

)N

. Fimenf, .T, n, 3.

i,

8) l. 3. 4. 5. D. de fartis C. C. C. art- 1598. r.;.nom

Qu

art. 159. $. 23.

€itruben in. bén vedbtl. 25ebenz

u

fen i.

Qbe!! " no ISD

Ditfentit. cARPzOv. in Pr,

i

crim. qu. $8. n. 5.

PVFENDORrE, in Proc, crim.

r

25 9. 48..

ii

frufira. ducitur,

Argumcz;tqm --aþ occupatioue þellica

TU

p

g

& CLxxvil.

Furtum füpponit rem alieniam (S. 1"7,2;).

Rei itaque. propriae furtum fieri nequit r)

ne-

que rei nullius 2),

ideoque nec pifcium e prae-

t

terfluente riuo, qui cuique ad piftandum pa-

tet, Furtum autem committi poteft ab eo,

j

15

qui ex pifcinis et arcis pifcariis, aut e praeter-

at

fluente aqua, in qua alteri priuatiue eft ius pif-

ni

candi, pifces 3), aut ex agris fruges 4), aut

i

ïqu.

128

— b. II Cap. I de f&rto—'

^

ijuri venandi deftitutus, feras beftias $? aut ex

qu

hereditate lacente, velfutura 6), aut fi coniu-

.'

Qu

Co

gum alter, durante matrimonio, al;eri quid

iurripit 7), cet.

dute

-

Schol. Dicatur de f'urrp rei Iufu anzea amiffae , quod ca-

g

( t

put controuerfum —pertradauit ^ BREVNINGIVS

Specim. fingulari, Lipf. 1765.

fis ?

nio

I) $. 6. L. de oblig. quae. cx del. 1. 43. $. 4. q, ht

auf

2) srRYK V. M. tit. de furrzis $. 13.

ber

3) C. C. C. arr. 169. ad quem articulum comment2-

far

.tus cft pAN. NETTELRLADT in difV. de verofenfu

Vtri

1-3.8. 14. D, de.a. v. ac p

Tiüs

5) 10. PETR. de LvpEw1c diff. de furto ferarum.

Halae 1730.

IO. GEORG. FICHTNER. dz].kqdc

feripezis, Alt, 1714..

8

*

6) C.C. C. arz. 165. ibique Iizterprete:;Röthani ex pecu-

liari ratione adpellant id crzmem éxplicatae beredira-

£is, quoniam nondum adita hereditas: defun&i perfo-

nam repraefentabar, isque. eius adhuc dominus fin-

gebatur, defundtus autem nec nolle nec velle intel-

ligebatur, quemadmodum quoque iacentis heredi-

tatis non eft poffeflor. l.. 2.

S Lhdt BOETI,*;LHGMER

; ad canrzov. Qu. 82. obf. 2.

at €. C afi,' 165. Vocatur hoc rerum amotio ; ncc

adio furti condi&tioue furtiua, rekrun,ïv *am:otarum 0-

l

cum habcbat. BoERHMER C. l.

D

V

$.

CLXXIX.

Fu,rtumkrequirit, vt ablatio f "Corifre&atio

li

Ita-

N

fiat non confentiente domino ($. 172)» —

3

^.

que

]

Lib. II. Cap. I de furto.

129

t

OUU*

que is, qui putat, dominum non confentire,

qui

qui tamen confentit, furti reus non eft (8. 16).

Confentienti itaque furtum non fit 1.

; Quum

autem fola fcientia ct vifio domini non fit ar-

d

gumentum. confenfus, fequitur, vt etfcien-

TOUb

te.et vidente altero furtum perpetrare pos-

fis à).

Hoc certum eft,

€um, qui iufia opi«

nione adducitus exiftimat, íe volente. domino

M

auferre, furti non eífe reum, faltim 3 dolo li-

Jut

berum .effe: quoniam furtum fine affzétn fa-

randi non commititur 3). -

Id vero perinde cft,

u

vtrum res ex detentione veri doniini, an alte-

rlus, fuürrepta fit 4)

17

[

[ d

I)l 46. $. 8. dcfurtz.f.

&i

2) l. 6o. $. 5. . loc. cond. 1. $. n D dc furtis.

3)$. 5.-L dé ablzg quae ex. del.

551

-de vfucap

THEODOR.in lud. crim. - p« 106.. LAVTERBACH

*

| wlü

Àn..coll tb, pr. lib. 47. tit« 2. $. 30«

li

1l

e Q

)1 10. 11. I2, T4. G. 17. Dc de furiis, es:mben

feret

m ben red;t!. Zöeöeni?en 3- wþeul n, 30-

L

-y

11

5.

CL)?XX-

H2

Luc*hfaaendx caufïä fit.furtum 1) ($. 175. ).

mlü*

Lucri autem vox Gemerahs eft,

atque fignificat

non hoc iolum, quo: þammomum noftrumt

vere augetur, fedet, quo illud faltem-non im-

minuitur, fzut quo qualecunque emolumentum

at

nobis accedit,

et «ohditio noftra.. melior effi-

Jt

Cf 2).-

- Perinde. quoque eít, vtrum lucrum

imme-

qW

130

Lib. II. szþ. Lde fm*tq'.

imh*zed'ïate ex 'ipüsxrebus-furtiuïs quis fpetet,

an faltem occaffione furti emolumentum fentiat.

-Prius lucrum Zire&um; pofterius. zzdive&um

Lucrifaciendi vero animus in

adpellant 3).

eo non omnino adeffe videtur, qui debztori fuo

snorofo res furripuit, vt fibi inde fatisfacere

« poffit 4).

Ab animo lucrifaciendi et is liber

eft, qui alteri furripit rem, de qua ei fácit con-

r

trouerfiam: fed hoc ita demum probandum eft,

&

fi non color furti quaefitus eít, fed vere puta-

n

uit fuam iufls ratio

l

nibuä ductus ($. 179. et

f

f

: 24215 912*

£t

AI«) 5. I. l. de loblz;gf. quae ex de)..

C

X r $e3. T. de furtis.-

2) l 54. pr. v« de furtis.

AVG. de LEYSER fp. 537. med. 3. |

r

3) 1pEM fp. 537. m. 28.

4) Otruben in beu ved)tf,, Sebenfen 2. $5.n

:1o7.

,.5.

!l

9. LAVTERBAGH in fo,ll.;-;,t/a. r.

j

$. 11. 31

libn 14.7v ti,tl 2.

(j

5) l 5$e 4. D. de ab

-

zgez: : gQEHfMIäRL m dzj]l de

abigeatu $. 36.

&

(c 2$ : C EXXXE

j Itaque, quizorezditantum gratia rem ab-

i

ftulit, non fur eft, fed L Zguilia 1); fi coztu-

l

yieliae cauffa; igiuriarum tenetur 2)5 nec fur-

.

. : *

h

- tum petulantide aut /.

[4

hidinis gratia fir. Denique

Q

nec furum nuiméro adícribendus, qui-tabülas,

p

^

ventaus tantum tollendae cauffa, aufert 3

I) arg.

d

-

Lib, )Il.' C'kp. ?E ,dc»' furto;

131

t

(

1) arg. L 5. $. vlt. l 4t. 7zi."ad LA

s

quil.'

ïz(;;z

2)- 1 53.- pr. n-; de fartis,

j lll

[

3) 1, 16. D, ad L. Corz. dg falfs, *

10

$. CLXXXIL

IFEIB

B

I

j

[

UC

Ad furtum fufficit animus lucrifaciendi (S.

172.:1$890.).

Nihil itaque intereft, ' vtrnm lu-

d

crum fperatum.reuera fur confecutus fit, nec

If

ne? autÍíi res furtimas perdiderit, aut fi res

! q

furtüuaeipfi ab alio. violenter. iterum e

reptae

fuerint, Neque hoc furi prodeft,. quo

d, -an-

tequam. partem füuam

. de lucro tgle,r;t, in vin-

cula coniectus fit I'j).

I) AVG. de LEYSER fp. 5'37(111. 3'01.' -

$. CLXXXIL -

p

I

.Ablatio in furto fieri. debet fine vi pexfouae

W

La-

illata (S. 172.) ; ideoque differt a rapina,

tius id p*erfequar in materia de rapina,

f

$5 30LXXXIVz

Eodem, quo furtum, iure hodie aeftu-

mantur a) Furtum balgearium 1

»

Zu$ 2); nifi durior

poena per legem groz;:cia2-

l

Jem confütuta fit.. Iure itaque COTRIE-tUXZ C 3xia

lu

Ícrupulofaque de generibus. brutorum : eoruim-

I

que numero ad abigeatum neceffario hodie fi-

25

perflua eft difputatio 3);

c) Peculatus.4), qui

m

eít jurz;uml pecuniae puþ(z'

cae, ab alo, quam eo,

2.

Cuius

134 Lib. H. Cap. L. de furio.

Lo

d) Sepulcbri

cuius cufi

odiaeeft commif[[a, fadum ;

violatio 5).

Crimen de vefiduis. 6),

quod com-

mittitur ab €o,

qui reditus

publicos, quorum dd-

blica eft collata, inter-

gninilivati

oin ipfum a repu

4Ae. C. C. al't.

"39 R 4 us Wi

aertit 7)

diiudicandum eft ex-

170. atque

fuvtis improprüis adnumerandum ve-

nit ($. 175

de quibus infra.

'

1) 10, CHRIST. WILDVOGELII dif( de balneiy:'cc

$— (3 — 723

- balneatoribut.

lenae 1703.

—

2

cHRIST. THOMASII £ry iurid. de abigeatu, lip-

fiae 1687..

Gx. LVD. BOEHMÉR d.

if. de abigeatzf e furto

equoritttib.

Goett. 1742.

x

- diffentit (Eifetibart im ben äed;tat?ä::be!n B.

2. n. I4.

3) CARPZ. pf* erim. vqu. 86 n, 39. ct BOEH«

MERVCO L

) THEODORICI jüud. crim. C.

9« aph. 35 A!-Z.E*

p-47.1eq -

—

MANN Polaffra confult. n. 2.

5) nOEHMER ad cAnPz. Qu.83. obf. 4.

6) rn1D. BEN. CARPZOVII di[. de crimine refidui,

Vit. 1756.

í

AvG. de £

EYSER dzj]'de vefiduis, fpf 621.

$.

CLXXXV.

Socius furis vel eft gegeralir,

vel ];þ':.tialz'!;

pis is ett,

Jlle non concurrit animo lucrandi;

qui ad furtum alterius dolo

malo et animo lu-

Quumque coricur-

crandi concurrit ($. 42.),

us

*

ss m

Lil. II Cap. 1. de fäm:

r33

varius fit (S. 45. qu;) varia etiam ratio-

[

n

"E

quis de furto

participare poteft 1). . Hoc

of«

requiritur in focio /pecza/, vt fiat animo lucri

; li.

faciendi 2).

Itaque qui alios ad furtum, ini-

Ilf«

mico fuo faciendum, | non animo lucri facien-

h

di, fed ex odio, concitat, eosque

iuuat, Ío-

s

cius furti non eft, licet delinquat, : atque a

d re-

ftituendum rerum ablatarum pretium adigi

queat 3).

Ideoque et 1s; qui occultat fh;'ï;m,

i

fed lucri partem non fert,

fociu's- f;';rti [pecialis

non eft 4).

lj

I) vid.l 12. C. de furzis C. C. C, art. 40. Go TTL.

scurLovioir difl. vrrique fures [unz, ez qui vecis

hn

pit, ez qui furatur.. Gedani. 1715.

2) N1cC. CHR. de LYNCKER dif. de-anxiliatoribus

a

furum, £. 2. $. 4. caRPZOV. qu. 87. n« 33s

OEf«

3) AvG. de LEvsER Vol. VIII. P-.IBO-

4) xbEM Vol, VIII. p. 3.9'1. Íqq.

J

$o CLXXXVL

Furtii diuifiones, iure Rom. probatas, pra-

'Wüf.

xis noftra ignorat, nifi quod 2&o furti pro-

bibiti hodie vüliter adplicari poffit 1). Diftin-

[.

&io farti in zaanifeftum et non - manifotum C.

C. C. 2) recepta, negligitur inforo 3). Diuifio

furti in zo&urzum et diurzum hunc fpondet

vfum, quod für no&urnus indiftin&e ; diur-

li.

nus, fi fe telo defendat, iure interfici poffit,

i

rerum aliter euitari

: Eür

olu

fi pericqlum aut vitae aut

3

non

"

fi

Lib. 1. Cap. I. de fmto.

134

non potult, quod cum clamore. tefüficandum

fuadent ICu 4).

I) AVG. dc LEYSER. fp, 538,

-2) art. 197. I158.

3) THOMAsIVS de vfa a&iomum poenalium c. 3. $.

42. CARRPZOV. QU. 77. , $. ERLI CH V. concluf.

43. n. 3.

1

4) C. C: Ccarz, 150.

GVIiL. FORNERIVS /Z/cG. lib.

I. C. 22. in zbef. Orron. Tom.2. GERARD, NOODT

Probab. lib.

L. C 3. ad L. Aquiliam c, s. Obfer-

zaiionum

llb I.

C. 15.

SCHVLTING.in Iuvispr.

anuteiufl. p.m 759.

n. $.

AVG. de LEYSER fp.

6o0. m. 26. fp. 6o1. m. 18. Kn&ss. c. l. arz. 150.

6.3. HE INECCIVS elem. iur. Germ. lib.

CH TO.

$

39-

GEIBEL diff. de Furicidio,

lfd 1729.

RIVINT dzj de iure vitae ermecis im furem prima-

Zo campetem:e—

Lipf.

$. CLXXXVIL

b

Furtum, perfonarum mtuxtu, dlmdztur in

- domefficum et extraueum, prout a domefticis

ä

aut non.domefticis commiffum eft, . Quumque

domeilici aut fimul fint perionae cognatae aut

i

non, in domeflicum propeiuma et anpv oprzum

la

noninepte dmldrtur.

PETRI MVLLERI Z4if. de fmto domef[fico.

.

Ienae 1693.

D

ÓEORG

HENR, AYnERVS in diff. de furzi do-

i

meft. poeua.

Goetting, 1738.:

Magnam quoad hanc . rem confufionem obferuabis in

fcriptis Ctorum,

Alii fmtum ex fanguinis adfini-

tatisue

J

n

X

H

3

3

$

Lil. IT. Cap. 1. de furio.

j

tatisue vinculo, alii: ex 'cohäbïm'tionc 3cftimant , alfi

qualitatem domeftici requirunt.

SIRVV./[yuzag. iur«

civil . Ex. 48. th. 25;, LAVTERBACH in coll.zf.

r. tit. de furzis,

IO. BALTHAS. dé WERNHEK

P. VI. obf. 448. E0O tertiae,

tanquam veriori,

fubfcribo.

Diuerfa enim funt, hoc furtum eft do-

»

du

mefticum, et poena furti mitiganda. eft ob nexum

fanguinis et adfinitatis.

Pofterius effe poteft, licet

furtum non fit domefticum..

Nam fÍi frater meus,

li

qui proprium domicilium fibi conftituit, res meas

0»t

furto mihi fubtraxit , .non erit furtum domefticum,

)V

Utf

licet fieri poffit, vt poena mitigetur. Aliud itaque

J

€ft furtum domeflicum, 'aliud furtum a confangui-

1 ip.

nco vel adfine commiffum. . Ex iisdem liquet, fur-

tum ab inquilino aut mercenario commiffum non

[J 0

Jj

efíc domefticum. Neuter enim eft domefticus,

yu

!

h

$. CLXXXIV.

Furtum eft vel 'gua!ijïmtum,ïvel /szplex.

Qualificatum dicitur, quod vel effra£tione ae-

dium aut receptaculi; veladfcenfione; velin-

"

ftructione armorum, quibus in furando refi-

0s

ftentem laedere poffis, patratur 1).

Ratio eft,

quia in iis cafibus vis magna adeft, ex qua lae-

fionis violentae periculum imminet , vnde et-

ï

iam dicitur eím gefíffener — gefübelicbee S:Diebfiaft

2) Ideoque in 2uacupque fpecie furti qualifica-

h

2i peviculum concurreredebet 3)..— Simplex fur-

fum dicitur, ia q

r

uo ciusmcdi 'gi;cumfïalltia non.

j

occurrit,

I) C. Co C. aï'f. 15'90

If

HENR, de 20DZEN d

l

lae 1716,

z.J de fur'th perzv'c-ulq/vb—f Ha:

4

10.

14

&X

[

136

Lz& /I. bap'. I. de fqrio,

10, ;vþsr." scHrERSCHMID:!I dif. de. furto

a

qualificato, Erlang 1751:,. aut Pqtius Refpondens 10.

[à

DAN, BARTHOLOMAET,

t

F'xi—:gbx.d AVG. HOM MEL di

fl

i

7A d; fui-ta" g"üa?iffdto

Mpl 3039

l

.I0..CASP, VHEI

'MB'VRGK dzjf d? farto arimato,

Ienae 1761.

2) : codï art,

Quidam Dottores terminum furti . qualificati latius

extendunt atque furtum reiteratum, inloco fanctoaut

publico, nocturnoue:tempore patratum ad id refe-

runt,

fed fine vllo iure,

Alii furtum qualificatuim

vocant violemm aut feditiofum. — Neutra appel-

latio ampleüenda eft' Furti periculofr appel-

latio adaequata quidem eft, fed furti qualificazi

vífitatior.

'BOEHMER ad ca4

et ad arz. 159. $. 1.

RPE QUi 79r Obl 1.

3) BOEHMER 2d arrz. 159. $. 2.

$.

CLXXXIX.

Itaque fartum qualificatum triplici mddo pa-

trari poteft, atque fecundum mentem et ver-

ba C. C. C., quae planiffina fünt, vnicum

proxime dictorum furandi generum adeffe fuf-

ficit 1).

CAiRPZOvivs, tamen 2), nullo qui-

dem:argumento folido; fed aequitate cerebri-

na duécitus,

"utauit, per incuriam pro particu-

la unb illam oberin C. C. C. irrepfiffe, - Ideo-

que ex mente CARPZzovir-tres illaé circum-

ftantiae coniunétim, aut faltim praeter confcen-

fionem effractionemue arma ad'*furtum'qualiä-

catum

ä

k

Lzä H. Cup. I dc'fuïtü

137

*

f

1 10,

catum requiruntur.

Quod quamuis 'volun-

tati Legislatoris aduerfetur, apud' plurimos

tamen antiquiores ICtos cARPZOovi1 aucbo-

jf

ritas veritati offecit, recentioribus vero .haec

TW

jlla arnic,igr eft 3),

1) art. 159. Id quod folidifi'ünrq proba*f&r' pt*.*—x1 'vcrbä

art. I6. onb ber tmb(ftenbe fo ben Diebftall, tbie

nben bauon-gemelt it, Defdymeren,

Feíner babet

r

erfunben tolirb, In prouinciis baffo - darmftadinis res

ad mentem Caroli V. deciía eft

peculiari cop&im«

C

Eïfozgc

tione, anno 1763. promulgata.

m

2) in prax. crim, qu. 79.

(

"

w

,

m

"

3) confule Iuzerprezes ad C. C. C.- art. 159. | B.obavwg

BARTHOLOMAEI,HOMMEL CtHEIMEVRGindilf,

d

j

Cit. LAVTERBACH et omnes Dottores ad tit. D. de

Mt 1.

furtis GRASSs.. in collaz.. jur. ciu. cum veceff. imp.

pag. 651. fegq. BOEHMERad CARPZ. Qu..79. obf,

W.

LEïSER'fp. 535. m. 9

e

: 0. H et fp- 536« m.

IO. IT. €t I *

r fxaediudicia, vt fbcamus,

co,ll.egiorum' juridicorum w'in'

j

P

vtramque partem extant, t difcenda funt ex De:

cifronum et. Refponforum. colle&ionibus.

Hoc prae-

um

tereundum non eft, -quod.ab vtraque hac fententia

nouiori tempore recefferit vfus Eledoratus Sax.;

[j

ità vc, nulia effradionis vel confcenfonis ratione

(ü

habita, vnice refpiciatur ad arma, quae fi fuerint ad

db

Aocum furti commiffi fimnl allata, furtum a«alifica-

tit

zum habetur,, capitali fupplicio fimpliciter expian.

(

dum, .etfi de. cetero nulla confceníio vel effractio

J

acceflerit j fimplex e contra, fi deint' arma licet con-

Ícendendo vel

effringendo 'füerit perpetratum.

a

HowmreL im ri. diff. $. 4- feqq-

,HoMwMrr in

li

clitatus etiam eft n o M M g«

Bbapjöd-: obf. 10I. Peri

tf

15

LIVS,

pE

[

138

Lib.. H. Cap. I de furto.

/

Livs, pater, víum hunc Saxoniae modernum cum

i

art. 159. C, C. C, coniciliare, putatque $. rr. ver-

elïia

B.

Sjatumb ium biefem fal bev manau muit bent

T

ftrang, vnice refpicere cafum immediate praeceden-

tem: QGCboi(t ini Dem oiebftali, ber mit roaffen. gez

r5

fdjidbf, epnev oergetoaltigung ub beríeGung su bez

SIl

forgen.

Sed facile refellitur ex verbis finalibus arz.-

160. vbi omnes tres modi, quibus furtum quali&icae

du

tum committitur,

iterum referuntur.

Vt xeliquz

lent

tacceam,

TÀ*

etiam ab iszerpun&iione defumenda,

Tiüs

nt.

FORf ad arz, 159 $.. 5.

S.

lo«

CLXXXX.

ür

Ex definitione furti qualificati. (S, 188.)

fif)

generetim patet, illud in loco folitario, non

f

tamen a confortio hominum longe remoto 1),

ruri2)ac ciuitate,a mare et muliere atque et«

iam ab vno homine committi poffe 3).. Qaam-

lN

uis CARPZzOvivs temeritatis €o procefferit,

vt . ob verbum SBergewaltigung, in. C. C, C.

occurrens, ad furtum qualificatum | feditio-

nem tumultumque requirat, atque vt ida coa-

dunatis hominibus patretur, poftület.-

) BOEHMIE,R ad cARPZOV. Qx 79- th'. 1;,

2!

3) TABOR ad art. 159, $. 19. et 22.

]

3) LEXSER fp. 535. m. Io.

$; nCEXXXXI.

Furtum qualificatum 1. fit effractione ae-

dium vel receptaculi ($. 188.); ideoque huc

as quis

p,ertipet non folum cEra&io a;diqïn, qu

—l'n d«

Lib. HI. Cap. 1. de farto.

139

1 m

inhabitat, licet ex folo limo conf'e&aru!h, fed

W

(

etiam borrei, ftabuli, cellae, bibliothecae gal-

tdene

Tinarü cét. 1).

Hoc dubium éf inter Docto.

"jf

res, vtrum foliusarcae, fcrinii vel ciftae effra-

137

&io etiam huc pertineat.Placet diítin&tio xmts-

$ df

"

sii atque" CARPZOVII, vtrüm ciftae firmis

lii

siqu

claufüris ferroque fint munitae, haeque vi vio-

lentisque inftrumentis effractae fuerint, an mi-

Ib

nus.

Hoc certum eft, quod,- fia fure arca. be-

ne munita, in domo laefi non effracta, fed in

loco tertio demum rupta fit, id furti qualifica-

ti nomine non veniat 2). Nec füufficit adhibi-

ij

Il

tio clauis adulterinae 3), . bene tamen ruptio

I)

ferae vel munimenti. puluere ni*tratq facta 4).

u

Aä omnia KRESS. ad. arz. 159.

W

1) rvrENDOnr T.IL obf. 196.

f

"

(

EOEHMER ad CARFZ. Qu. 79. Obfr.lä.kwgtrluþä

ben iu ben tedotliden SPebeufen, 2. €b, n: 107.

Jt

$. 4. modo fur in aedes . vel receptaculum ingreffus

Qu

fit; Citruben c. l. 3 €5. n. 15. nec. fufficere. vi-

detur effractio folis shwanibus fatta.

LEYSER fp. 536. m. I1. I2.

5

Stwacn* c.'fl.

2) BOEHMER ad canrpzov. QW 79

T

Boawad art. . 159. G. 20.

: Ob.f'.'.g'. -u;.

3) 1»pEM obf. 4, GRAss. C l. p. 654. xl:szAcsg:

ad:caARPzov. pag. 666. diflent,

BERGER 'in Ej

erim. p. 35. T^20R c. l. $. 2x-

4) srRyx in Ff. smod. tit, de farais G. :z.';ne';;c/admic.

u

to diftin&ionem cRAssr c.l.pap. 657. et sox u-

Bu

MERIad cARPZ, Qu.

79 obf, 3. a metu incen-

j

QUs

jdii« defumtam, -

J

$. CLXXXXU

af

I40

Lib., Ir. Cap. I a'e"furtao,l-

$. CLXXXXIL

"*L«Iudex voluntati imperatoris fatisfaciens in

cafu obuio effrattionem vimque adhibitam pru-

denter aeftimare debet 1).

Caererum ex /ola

j

infrumenti, ad effra&tionem adhibiti, qualitate

quantitas vis coliigi nequit.

Fieri enim pot-

eft, vt leuius inftrumentum fufeciffet, quale

vero ad manus furis non fuir. . Jgitur infpcétio

qu

"

ocularis femper eft adhibenda. .

po

eu

tot

1) Ob verbum ,l;ri;ïyt et SEcmeiïïmg. ö,eä Sidterg.

l

]

/$. 'CLXXXXIIL.

fie

Furtum qualificatum fit JE: confcenfione

(r

(S.188). Hoc

quidem expeditum eft ,. quod

Qu

confcenfio 1n part

es. aedificii inferlores, et il-

ne fcalis aliisue inferumentis acmotis,

facta,

i

Nec du-

furtum qualiicarum non efficiat 1).

q

f

bium eft, quod fola afcenfio

, [ine ingre[fu n ae-

£l

Imo plurimi doéto-

dificium, non füfficiat 2).

lia

res folam'confcenfionem in part

es aedium fu-

pat

periores, .

etiam fcalis admotis faétam,. furtum

Yil

qualiücare negant 3).

Qui feneftras eiicit,]ef:

Vs

nE

per eas in'f';gndif,v fgr"qualifxcatus eft.

à

1) pognaER ad canrzov. Qu. 79. obf 5..

mw

Oteiben i ben redtl, Seoenfen 3. 3eil n. 15.

Cdeterum pei:füdc effe videtur, vtrum quis fur-

fum verfüs' afcenderit, an deorfum verfus defcen-

J

260.

l

| dmä gcficulafeï.. - euubem 4. ;þeil e.

L

2) EOE H«

W

-

Lil. Il Cg. L. defurt

141

e

2) A,n/o suMER in Corpfult ez. Décif, — 'Y, Hl, P hl.

st

dcc. 798. n..4« 5* 6.

n

| G-Ewöen; €4.

347

xlitte

.8) *ä*RQS';S:f. c. l. p. 657

v CLYXXXIV.

u

"

Furtum (juäïiHCajtum III. committitur ab eo,

f

M

i

i

mi armis inftructus, quo refiftentem laedere

furtum patrauit.

Itaque requiruntur

poflet,

eiusmodi aí£ma ;

