SCHROEDER in Origimibus praecipuarum iur. ci-

ail. materiarum,

Obt. 53.

et GEORGIVS LVDO-

t

vic.sOoEHMERVs in dif. de abigeatu er furte

:

lt

f

equormn.

Goetting. 1742

. vbi hag delidorum fpe-

Idj

cies folide explicarunt.

&

I0. GOTTL- HEINECCIVS in

P

; Id

som. lib. 4.tit. 18.

.[*jvnmg»mf amiquit,

[/) Oi'a*ï-

INTERPRETES ad

^

um

tit, Inft. &t Panc'!ï. de iudiciis

TE

?ublici:.

.5. FOXXVHE .

hao

|

T

D'eli&urh þquidäm ratione oJze& ,et'ap-üd

nos diuidi poteft in publicum et priuatum. — At

du

delictorum diuifio ratione oezae ftatum reip,

ndc.-

] EX'

rom. a noftrae ciuitatis diuerfüm | fupponit,

nechodie neque ipfi laefo, neque cuique ex

r genus

nus (

populo ad poenam fibi adplicandam datur

agendi, accuíandiue facultas, fed omnis poena

du

publica eft, atque vbique proceffus fere idem ;

,

1deoque has delictorum diftinctiones fora no-

T

fira ignorant, omniaque deliéta pullica effe re-

n/!z&'*fi-

éte dicuntur. ) Quamuis itaque. non defint

n

hodie, qui diuifionibus iftis vrantur, in ipfis

.

v

tamen rerum argument!

s proderit minime. . Per

v

me licet, fi illa delicta, in quibus puniendis

fits

lex primario laefionem priuati refpicit, adpel-

roc'wfï

Jare velis priuata, in contrario caífu publica. dt-

l /ïl-

Ka.

Sed tunc alio fenfu hi termini, vt manife

g

ftum eft. vfurpantur, Aduiterium enim, quo

Yifb

t, erit jam przuatum.

3ure roniano puälz'c"um era

4

CAR,

N

CU

40

Lib. 1. Cap. 1l. de delidlis,

€AR. THEOPHIL. GRAVN . diff. de fuperuacuum

deliflorum. diuifrone im publica et primata mnoribus no-

flris. enae 1756.

) Sola imiuria excepta adhuc videtur, fx ob il-

lam aeflimatoria aChio inflituitur.

(2 NI

Deli&tum eft violatio libera legxs poe-

nalis (S. 12.) 5 ergo deli&ta falfo diuiduntur

in voluztavia, non voluntavia, et znixta. Quam-

uis in f/aze voluztaria et mixta diuidi queant.

THEODORICI in zudzcza crzmmalt pra&zco, Cap.

"IEaphi 8, lit.'a,

li

S.

XXX

li

Dehé£to violatur lex poenam minitans

fii

(S. 12

quae poena, prout in morte aut nà-

turali aut ciuili confiftebat, aut non; deliétum

ipfum apud Romanos vel in eafpitale, : vel zoz

mprta/e diuidebatur.

Germant,

quibus mors

ciuilis 1gnota erat, dl'hngmbant inter 7azora et

)

siizor a deliéta, de iis dicitur in Iur. prou. Sax.

1); öafä fíe^an &als uno danó gebens de Pis

(

N

Oaf fíc:an &eut uno &Gact geben 2).

Ex qui-

bus facile eíft ad intelligendum,

a regia aber-

fare ENGAvIVM 3), qui arbitratur , capitalia

et giaiora etfe eadem, atque zoz capi alibus 1mÓi-

7,0Y4 rffponden.

Datur enim deh& im maius,

quod non eft capitale.

Capitalia delicta iterum

dluldete ioient in atracza Rt /zmplzcza 4.)

V

/

1)lib

at

eorumque diuifioue,

4

TT

1) lib. II. art. 13. et. art. 27

itt t

2) gEINECCIVS C. l. $. 13

id

l

|

€. ilr. Grupen. 2ínmerFung oon. Dben. Ges

rídten uno Oxtrafen an sjaut uno »jaar, am

£eib uno Gefuno, an s5ale unb x;ano ;

inferta

eft Obferuationibus. rerum — et antiquisaum. germati-

carum et Vomamzrum.

Halae 1703 qin .

: p

$)1.€06 $. 32.

dont

4) o EH MER in elem. iurtspr. crim. S. l, c.. 9. G. 32.

Qur

et in Ojf. ad cARPz. qu. 102. obf. 2. 3.

Qu

XXXI.

)M; (ZP

Xg.

Poena,

quam minaturlex, fi violetur, vel

in lege eft determinata, vel non.

S5i prius, de-

li&um dicitur ordinariutn , fi pofterius, ar&itra-

Rufaf

rzum, aut vt alii vocant, extmardmarzum.

l w na

JE!MJT

$ 1XX

vel

Deli&a ratione iudicis, qui füper iis co-

us T

gnofat, diuiduntur in ecclefiaffica, feculavia et

mau

snixta.

- Jla dicuntur,

UP

M

fuper quibus folus iu-

dex ecclefiafticus ; zlla, fuper quibus folus fe-

1*68/

/

cularis; Zaer, fuper quibus vterque iudex co.

Eroy

(

j

gnofcendi eademque puniendi ius hàbet,

IVST. HEN.

BOEHMER

"NMPTLOE PSTSVIE b

"g]rlzn

þpj n

9. Ut . $. 3. qu

Catalogum delictórum eccle-

fiaflicorum et mlxtorum inuenies apud EvNDEM

7717

TZIVA

lib. 5..

Ht .

4$. 466. feq. cfÉ, MARTINEI

terim

SCHRADERI £f. de cauf i5 fori eccelfuaflici, tit. XI.

$. I2 -32. Guelpherb. 1710.

C 5

$. XXXIII

Yi

" ass

42 Lz'&. I. Cap. IIT. dg bis,qui de(i&a

$. XXXIII.

po

)t

Deïi&umþdiciïur— effe ex&eptum,"vel H0n ex-

cebtum :

prout in-eo cognofcendo et puniendo

fe

criminalis

judicem non oportet feruare legis

difpofitionem, aut oportet.

/GFORG. ENGELBRECHT Pr. dg criä;inibm e:;æ

ceptis, Helmft. 1711.

tit

-

1l

XXXIV.

Deli&ta excepta ($. 33.), quae olim ob ra-

tiones politicas non raro fingebantur, non funt

ftatuenda fine expreffa legis difpofitione, aut

euidente reipublicae falute.-

,

C. C. C. arr. 83. ibiqué BOEHMER. —

uERM. coEHAVSEN in Decif. aliquot quaeflies

mum,.qu. 16.

MATTHAEVS de criminibur p. 342.

Exemplum elegans trattat. AvG. de LE vsrn fpec.

573. quo perduelles indi&la cauffa : puni(*i po[fe oftet«

Y

duur.

»

.

[

| CAPVT II.

äï

DE HIS.Q7I DELICTA COM-

SSVNT, AVT

MITTERE PO

NON,.

Deli&tum eft violatio legis poenalis 1

»ibþera

k*

poteft,

($. 12). - Quicunque igitur libere agere

lpoteü

commiitew poffunt, aut zon.

43

poteft delictum comimitere, ZLilere autem i age-

VT

ye dicitur, qui fponte, praeuia confültatione,

n

n

Al

i

fe ad actionem determinare potuit.

N

Qd

S.

XXXVI.

Ti d

; Qu/icunquä itaque aut voluntäte, aut vfu ra-

tionis et intelleétus, ífine fua cul

pa ) kcaret,

ille delinquere minime poteft.

10

3)

Dixi, f/ne fua culpa. Sacpiffime enim in c*illsiïat;di;

flaru fumus, in quo nec vfu voluntatis gaudemus,

m Q

necrationis. in quem tamen nos culpa nofia aut

D6, d

dolo coniecimus,

Quo in cafu omnino delinquere

dicimur ob eam rationem, quia haec attio. nititur

in tali, quam libere immediate agcrxäxdü fufcepimus,

ideoque ad Zibermarem vefevtur.

T

6. XXXVII

rj

Ex his principiis facile intelle&u eft, de-

linquere omnino non poffe res inanimatas; bru-

T.

ta, furiofos 1);. mente captos f. dementes pro-

prie tales 2); infantes 3); furdos et mutos na.

tura tales, omni cognitione boni et mali de(ti-

tutos 4); fomno in fe non 1llicito penitus fe-

»

Y

pultos $)5 fumme ebrios fine fua culpa 6)

iu-

fto adfeftu, qui fummus eft, .abreptos; in er-

T

rore vel ignorantia inuincibili haerentes ; vi me-

tuque, cui refifere non potuerunt, coaétos

7); iuffu principis agentes; officio füo, limi-

tes eius obferuando, fatisfacientes; etc.

Ts

i

OMATTHAEVS de eriminibus, Prolcg.þ & 2,

pO

J

pO(

/

at

Lib. i, Cap. JII. de /m, qui delicla.

44

I)C CC ar7..179. l 12. D. ad L. C. de Sicar.

Dicatur de probatione furoris.

THOMAsIVS de praefumtioue furoris et demem

Z1qe

Dicatur de variis dementiae

2) G. C. C. art. 376

gzradibus.

HEIÍL.

in iudice et defenfore, pag

349. feq

sTRYK in diff. de demenria — et aielaucholia, 6. l.in

hr

'jom.

i.

Opp. Vlmenf. n.

$. avíib Oeorg

Wt

Gicuben von bem linter(cbieo $0iiden einfáltis

10

gen uno oér Xernunft beraubten Zeuteu, im

ben recbtlicben 25eoenten, r. £beil n. 138.

Mo-

ls

dum mqmrcndl, vtrum aliquis deimens fit? refert

fi

xRESSIVSin Commentario p. 826.

el

aïï

179.

l— 15 D. AT L. C.. . de Szcar.

jeli

B CtE

]

| SCHVLZ

de deliélis puerorum. . Alt. 683

[ià.

HEN.

ERNST, KESTNERI di[f. dc deli&tis zu-

Qen

uentutis. Rint.

à:

Extat in

SAM.' ST RYK de poenis zmpuïæmm.

'Tom. IV. Opp. Vlménf. n. 22.

4) xRESS Dom Qedt oer Caub uno Gtumn gea

bobrnen.

AvG. de LEYsER Ípec. 599. m. 2.

HERTIVS

s Vol. IL. Opufcul. T. 3. p. 243.

1

5) Modo alio refpedu id imputari non . poffit, quod

MLC

in fomno hoc peregerit (36) THQOMASIVS in Zure

circa. founum.

IO. BERN. FRIESE de deliflis dor mientitm.

10.

HENK.

FRICKE

de NoCambulis.

Halae

1773-

6) soprNvs in diff. de iurve circa ebrios. €

C€.4. BECH-

MANN in Zifl. de poena et iure ebriorum- C. 5. SE-

——

GERS virum delida ebriorum veniam mereant.

Pl

Dica-

od

'

commitere poffunt, aut. moz.

E5

Sicr,

Dicatur de variis ebrietatem fummam probandi modis

quique fit lcg;timus?

ET

7) SAM. STRYK de iure necä[iïtati: C.2. m Tom. XIL

Opp. Vlmenf. n. 20.

denentt

XXXVIIL .

$.

^

i

)

y l

^

Culpa autem delinquere .pefï'u:m, aut f'axltcjm

j C li

io 6t

legibus: deliquiffe videntur, furiofi tempore

interualli. obícuri f obumbrau r); dementes

Vif

Wa d

non proprie tales 2) . furd er muti natura ta-

les, de quorum víu rationis quodammodo con-

p

d vt

ftat; fomno quidem penitus fepulu, fed qui vel

eft illicitus ,

el culpa occafionem delitti non

de f

remouentes ;. infantia maiores 3); in Ignoran-

tia vincibili haerentes ; fenes, qui bis pueri vi-

h

um

L,

dentur; melancholici; opportunitate commo-

da ad delinquendum inopinato inuitati cet.

Bu

1) Interualla furoris (unt veldilucida, aut, vt lLupe,

rator in l. 6. C. de curaz. furiof. loquitur, perfettit-

j

fima, velobfcura aut obumbrata.

ZACHIAS Quaeff-

?' 5'9, n^

medico - legalibus lib. 2. tit. l. qu. 21.

2) uEiL excit. loc. C. C. C. art. 179.

ä&l qu

5. $. 2. D. fi quadrupes L. 23.

v n

3) C. C. C. art. 164. l.

LAV,.

.D. de furtis L. 12.

D.adL.C.deé M.

PpE&RbAcH.id Col. tüppP.

lib.A7, Hb . . 17

t

scuvLzir alleg. dif. STRXKII excir. diff. ijc pot:

j

f Hïä'

ais impuberum C. 3*

XXXIX.

pE

$.

Dolo autem delihquere poffunt furiofi tem-

Jf

:

pore intcruaui dilucidi £. perfectifimi 1)5 fur

1

pa

46 — Lib. 1. Cap. IIT. de bis, qui deliia ete,

di aut muti ratione atque intellectu plene vten-

tess pubertati proximi, qui non multum ab ea

diffant, et quorum malitia füpplet aetatem 2);

Tou

sninores 3); in fomno quid peragentes, in quo

ver

vigilantes omnem .curam dolo malo habuerunt

fion

defixam 4); in ebrietate modica, aut adfecta-

qmoc

ta; ftudioue quaefita, aut 1n confuetudinem de-

qded

genemta

c)

2423

confüituti ; leuiautiniufto adfectu

abrepti 6), cet.

WT!

£ni

1) de LEYsER fpec. 599. m. 3. 4.

für

2) Vide omnino C. C. C. art. 164. srRYk cit. loc.

Ide

grERTIVS Vol. IL Opzfcul. 'Y. 3. p. 244. Puber-

tas autem iure carolino fine fexus differentia XIV.

anno completo adquiritur, et quidem tempore de

£iomento in momentum Íf. naturaliter computato

er eaquae habet. &vcxzmvs in diff. de ciuili er

naturali temporis computarione iu. iure c, V. Lugd.Dat,

1749. 8-

$) srRYkKC.l ibique allegazi. Minor actas in crimi-

nali iudicio currit vsque ad expledum XXV. aeta-

tis annum, etiamfi in prouincia quadam pro cautlis

ciuilibus breuior terminus ftatutus fit.

PVEFEN-

ponr in Proc. crim. c. 25. n. 29. de poERMER ad

avf« I 79« 5. 40

4) THOMASIVS in Cit.. diff, c. $. $. 8.

5.) nifi poena fit capitalis.

BERGER. ikn ERG. crim.

P. II. obf. 4.

6) 1Ac. FRID. LVbOVICI diff. gj er quarenus affe-

&us iu iurebumauo confiderentur, Hal, 1706..

$. XL.ï

j

47

|

cominittero þaj)*ï:f;ä, g:zztn'oæ

l

1 V

!

5.

mu

XE:

X

Däïinqüäre autem poffunt tam

finguli ho.-

t

mines, quam vniuerfitates perfonarum. — Vni-

, IQ

d

ueríitas autem tunc demum delinquere dicitur,

fiomnibus vniuerfitatis mémbris legitime con-

Q

'

Mi

IU

qmrocatis omnia, nullo excepto, iu delictum füa

nen d.

Et hoc vocatur. deléiusm vinz-

adet

idederunt vota.

uerfitatist. Maiora vota hic non füfficiunt. — $i

enim plurima vniuerfitatis membra coníenfe-

. gunt, dicitur Zeli&fum membvorum vtriuerfitatir,

T*/ll

IYdem eft in collegiis.

pum

ovNpLINGII diff. de vniug;j/ïtate de!inäueme eiuse

x d

"

que poetiis. Halae 1724.

ä. collegiorttt.

de LEïng fpec. 533. de ddi

tl

LUBQ.Ud.

CAPVT .V,

DE

y invip

(V h

D

À i«:"

AVCTORE bELiCT; EIVSQVE

| PIO qu

[

NH

SOCIO, ;

gMEL O

10, HEN. dg PERGER de aulore )fixaä; VVjteb.zöQ&g

in diff, feledt. -

»

f n

IO. CHRIST. FALCKNERI Zijf. de iure COttp

1n deliclis. lenae.

N

;z'czm"a

gÉx. cocecze1t diff. de'focio criminis. Francof. Y70t«

W 411«*'

in g1vs Exercir. curiof. T. li, n. 30.

IO. FRID. EISENHARDT diff. de vera criminis focis

ugzione, kiclmft, I75q.

j

x R/Nï

P ii

g

48 : Lib. I. C'a;) IF. de auctove dglz.äi.

Jj

ERN. CHRIST. WESTPHAL dif. de conjm;tibm et

-adiutoribus criminum eorumque poena er moxa fe-

cunduim leges Germaniae criminales generatim. Ha!ae

3

—I 760.

xb

ä:

! Au&or deliti Vdicitnr is, qui ipfe illud, per

quod delictum tale eft, perpetrauit; plures ve-

*

D

ro, quiipfiillud, per quod delictum tale eft

fl'gt

pgrpetrarupt, dicuntur coauctores delicli.

Tüil

$. XLII.

Socius delili dicitur is, qui ad. Zeli£um alte-

rius libere concurrit, id tamen non perpetran-

do, per quod delictum tale elt. -

[

Is, qui cauffa tantum occafzonalis, fine vlteriori concur-

1

fu, delidi cuiusdam ab alio commiffi exiftit, focius

non eft, ideoque ob delictum illud, qua tale, puniri

nequit: fed in fa&to tantum, quod occafionem de-

li&i, ab alio patrati, dedit, fubfifti, hocque, fi poeria

dignum, qnoad determinationem poenae vnice refpi-

rit ;

ci debet. erg. l. 29. $. 7. l. 30. D. ad L. A. ibique

non

BRVNNEMANN, LAVTIE

*

Dus,

eod. tit. $. II.

p in Coll :b. pr.

tüm

lt

$. XLIIL z.

i

Socius vel concurrit ad delictum alterius

(

genemtiï

vel f/peciatim confideratum. $1 prius,

dici pote

r

cialis.

Socius gfnerali:; fi pofterius, /pe-

Ü

I) E.

j

»

eiusque þwz'd.

49

1) E. g. ego inftigo aliquem, vt furto fubtrahat inimico

lt

meo res quasdam,

€go Vero partem rerum furtiua«

f

05) |

n. H

rum non faciam; ego ad delidtum, quatenus eft

furtum, non concurro, quiain mea perfona decft

animus luccandi.

Sum ergo in hoc cafu focius ge-

neralis.

Si inftigo confiliumue do, vt partem feram

!

i

j

rerum furto ereptarum, focius; fum fpcöieïllis.

"

J

[

|

$. XLIIZ.

1led,

Socius cum auctore vel ante delicti þerpc, |

trationem

minus.

ïfocietatem þado jnigc poteft, ycl

w d

verpem ;

. Socius quis fit vel a&tu aztecedente, vel cog-

comitante, velfubfequente..

ori uv

Yieifter iiu ben redbti, ævïmntniü'm'il'. 2. refp. 68.

li, j

P

XLIV.

je, puti

S.

lione

!

Socibs deli&i ad deli£&tum alterius cohcur.*

j üPLpnl

yncer

rit ($.42.); ergo velita, vtfine eo delittum

;

(hl

non fuerit perpetratum, velita, vt nihilo mi-

-N

|

nus, licet non ita commode, . fuerit perpetra-

tum. $i prius, focrus dicitur prizeipalis £. cauf-

fa priucipalis ; pofte

?ius foczus f cauþ 4d«

zuua?s .

d

d

$s XLV,

0 priuS;

5 ]p?'

Socius ad delidum alterius —quidv cbnfert"

ofiriue

(5- zf.z.)'vel þcf)ä*tz'wf vel zegatiue. P

prae-

]

4

:

um

$o' s Li&. JcCap.. IP; de rm&oie deliéti

þraefertim" feri poteft vel intelle&tu, vel vo«

;untate noluntateue, velfacultate locomotiua.

S.

XLVL..

" [Tntelle&u focius quis eífe poteft: notio.

nem actionis ignotae delinquentis animo infi-

d

ei

nuando; circumftantias in . dato cafu patefacien-

do; delicta fuo nomine fine mandato perpetra-

[t

endo lucri cauffa, aut vt alter

ta dein ratihab

rnagis in futuru

m ad delicta inuitetur 1); con-

filium dando, etc.

Is autem, qui confilium

dat, vel fimul modum agendi explicat, vel

D

non. Sijrius, cozfiium dicitur z'iz/z'm&z'uum;

16g4

fi pofterius, famplex.

flon

*) THEODORICI c.I.XC. I, aph. 28. iu pofteriori aue

at

tem Càfu focius tantum fit futuri cuiusdam deliüi,

Qür

[

Ob ratibabitionem antecedentis delidti fecuti, K &ESS,

3n Comment, ad C. C, C. art, 177. n. 2.

1m;

L]

d()æ

&. XLVIL

| Socius, q

ui actu intgile&u,s concurrit ad de-

li&um alterius, nullo mo

cjo focius effe define-

( :e poteft.

3

( XLvmI 4

Voluntate focius quis euadit mandando, iu-

bendo, adhortando, comminando, adlicien-

; dp etc,

LYNCKERK

1699

d. de mndaf.g :M ïärþi»? Igmä

SAM

Q*s» ,

/

( $8

eiu:;ue focio,

ww

SAM. STRYX de 'mandc,zto delinquendi,

. Franc;

m

169o. in Opp. Vlm. VI, n. 3.

$. XLUE

N

Imo 1

Facultate locomotiua quis focius effe þOt-

eft auxilium oraebendo, arma ad agendum ne-

tefictr

ceíl;ria exhibendo,. excubias

-agendo ; IECE«

o

ptando cet.

: vOlI

l

p

$ l.

cont

ü Negatiue quis focius fit, zom veuelazdo, fü

ja, v

obligatio ad reuelandum adfuit ob fpecialem

TT

legis difpofinonem, e. g. in A/efpbemia, aut ob

ftarums zoz impediendo, fi fpecialis . obligatio

)

luv

of El

adfuit vel intuitu laedentis, ad eum impedien-

Nddm Uvþ

j

dum, vel intuitu laefi, ad malum ab eo auer-

jti, E^

tendum, vel lex fpeciatim cauit, vt quiuis

impedire debeat, e, g. in due//o3 zon puuien-

do cet,

I0. CHRIST. SCHROETERI! diff. quöniodo fitt«

U

4

1

"T

da fcientia criminis quem inuolaz. enae 1687..—

M

: d

SAM. FRID. WILLENBERGII 4iff de fcientia

2

deli&ii punita. Francof. 1697.:

IVST

HEÉN. BOEHMERI diff. de obligatione ad

Ó

veuelandum occulta, in "T. VI.. Exercir. ad Pand.

RAvVvrEFVS de poeua delilis comiuentium.

TOB. IAC, REINHARD diff. de 'poema deliclis

hl

al

(

eonniuentium. vel eorundem fzientiam babenzium.

LI.

[2

S.

J

&or, interdum idem de-

j

Sogï;us, imo coau

D 2

l um

"A

à

7

$2

-aLz'b. I. Cap, V. de gradu smoralitatis

li&um cum auctore coau&toreue deli&i non par-

ticipat quoad fpeciem.

l. 34. D. de furiis.

Explicetur hoc

cum furto fecundum vel tertium

perduellionis criminee

,comþmiffo. ldem contingere poteft in

g e LI[.

»

Intet au&torem deli&ti et focium nulla datu

:.

ad indemnitgtem actio, licet fit promiíia.

CAPVT V.

j

DE

GRADV )MORALITATI

S DELICTQ

-—————? -- — — .. DO

RVM ET IMPVTATKONE.

2

HV6O GROTIVS de iur. belli ez pacis lib. 2. C« 20«

SAMVEL. PVFEN.DORF de zure uatur. et gept. Hbo

dH Cs 7. S.Iib- 8. C. 3-

NICOL. CHRIST. REMLINGII dz.(]' de impuratiome

a&ionum moralium, Viteb. 1691.

CHR. ANDR. REIMERI di[ï:'de imputatione a&iomum

moralimn ex . anelancbolia prouenienium. Vltrai 171O»

SAM. STRYK de Zwputat. fati alieni.

CHR. HIERON. GvNpLING, Obf. Don oer Tmputas

iou uno 3uredynung in Gaudlingianorum P. 36,

z

p. 56 72.

GEORG.

CHRIST. 6

EBAVER di[f. de impu.tatiana

faci .alien;f*:circa delicla, Lipf. 1726

CAROL.

Rs

13

afelz'&orzzm'& imputatib::e.

N

€AROL. LYVD. GRAEVII dif. de z'mpinandi: deliäi:.

i

PA

Lipf. 1766.

*0. LVZ Harmonia iurii naiuräli.r epciz'minali: in da—

&rina de impuratione. criminum. LipÉ 1750.

um

imfu

3OAN, IACOB, ANDREAE diff. de z'uka deli&oru?l

et poenarum quanrirare, Goetting. 1768.

COA

dU

Delicta funt a&tiones liberae (5,12;), ,funyc

iaque aétiones morales.

Quicunque igitur

gradum moralitatis cognofcere cupit, depen-

dentiam aclionis a libertate fcrutetur neceíle

eft.

"Quumque aétionis liberae dicantur eae,

quae fponte, praeuia confultatione, fufcipi

!0.

potuerunt ($.35.), fequitur, tria cardinalia

fundamenda effe gradum moralitatis determi-

nantia, 1i) fpontaneitatem,: 2) contingentiam

actionis, et 3) diüin&am eius cognitionem.,

0

^ hbl

6 L.

Deli&um plane voluntarium agnofciþ x;na-

j

iprem moralitatis gradum, quam mixtum(S.zg.).

1

od 5 & LVO

"10

Quo plura quis motiua extrinfeca habuït

ad deli&tum perpetrandüm, eo minorem mo*

uf

ralitatis gradum agnofcit ($. 39.).

Furtum itaque, ad quod perpetrandum alicui

;6:

commodiífima fefe obtulit occafio, minus eft fur:

n

to, fine eiusmodi cjr,cumüantia perpetrato.

D 3

( E LVI.

la

'74' -Liþ' 1. Cf'þ- ;-V-.de- vgkadu momlz'tati;

$. LVL

Quo plura quis moriua intrinfeca ad deli-

€&um non perpetrandum habuit, eo maior eft

£radus moralitatis.

'Itaqüe« Sodomia maior eft adulterio et adulterium

Ae fornicatio maior ftupro, cet,

LVII.

$.

uo maior ergo eft lex delicto violata, eo

maius eft delictum.

Itaque parricidium maius eft homicidio, et fur-

tum in re publica commiffum maius eft, quam re

priuata ablata,

«(

Ergo, quo eminentior perfona la&fa, quo fanctior

locus, dies

lictum.

que, quo commi(?um, €o maius eft de-

$. LVII.

Itaque quo maiora mala ex delicto pro-

pullulant, eo etiam maior eft gradus moralitatis.

Itaque perdullio maior eft crimine laefae maie-

flatis in fpecie, et latrocinium maius rapina, et ine

]

cepdium maips homicidio, cet.

$. LIX.

Delictum compdütum maiorem habet gra«

dum moralitatis, quam fimplex.

,I:I-

"

: dalz'äomm et imputatioue.

$$

Itaque bigamia maior eft adulterio et furtum quä—

j

lificatum maius fimplici,

Maior moralitatis gradus

d

eft in de[icto in;hoato, quam m attentato ($.26.) cet,

$.

LX.

i

Maiorem deliberatum, quam indeliberatum.

Maius itaque eft homicidium ex prþpoüto, quam

homicidium ira et calqrc ir'aCundiae commiflum,

Q

Vidg omnino C. C. C. arz. -I 37*

5.

AVX

fi

Ttaque maius eft, quod ex intenäone dire-

It

€ta, quam id, quod ex intentione indirecta

. commifífum,

t

Adplicetur hoc vad homicidium. -

:

$. LXIL z.

Deli&um ex affeéctu zucuzdo fufc

spcnib

maius eít, quam ex- affectu zzzucundo f. male/ia.

(j

X

I

GROTIVS ct PVFENDORFE C. ]

lr

$; EXIL £.

Maius dolofum delictum , quam.cltïlppfum,

N

^

$. LXIIL a.

—

Quo diftin&ius quis deli&ti prauitatem co

gnouit, eo malus eft gius delictum.

s. LXIII. £.

Da

d

$6 - Lz'ln 7^ Cäþ-. F. de gradu æoralifatz;

s-' LXIII. 6, í

Deli&tum roztizuatum maius eft deli£to vra

tantum vce commiffo: - et deliétum rezteratum

maius eft coztimuato ($. 24.).

"MC — 09 —R 31

l. 28. $. 3. D. de poenis.

—

C. C. C, art, I6t.

D

5.

LXIV.

Gradus moralitatis maior eft in focio /Pecza-

Z A w V^uum . i^ — ais

Ji et eo, qui praeuio paétofocietatem iniit, quam

in focio gezeraZ et eo, qui extra focietatem

(

concurrit ($. 43.)

i

5' ) LXV.

)

|

Maior etiam in focio

principali, unkgm in

adiuuame (gf 44-). .

2$« AXVIL

(

Indicaui hactenus praecipua fundam&hta

f

fimplicia, ex quibus gradus moralitatis eft diiu-

dicandus. Sed magis impedita res eft, gradum

moralitatis inter plura delicta ex cauffis compo-

fitis et colidentibus determinandi. Saepiffime

en m delictum ex vno fundamento fit maius al-

tero, quod ex alio principio eft minus illo.

Quodnam tunc princirium vincit alterum? Ad,

curate delicta, eorumque circumftanriae figilla-

*;&

tifi ponderandae funt.

Salus reipublicae vlti-

ma

:

x

delt&orum et imputatione.

57

malexeft, Delictum itaqkue À, quo falus fecu-

U

rirasue reip. magis laeditur, quam per deliétum

DB, grauius eft B,

14l

licer B. ex alio principio effe

poffit maius A.

Sumas

rapinam et fürtum.

Furtum poreft effe aétio magis compofita, quam

rapina, ideoque ex eo principio maius deti-

€&um, quam rapina. At quia per rapinam fe-

curitas reipublicae magis violatur furto, rapi-

^.

na maius delictum eft furto; et quisque videt

Ml

in hac collifione vincere omnino vltimum prin-

llläm

cipium. — Idem dicendum eft de farto rei, quae

II

cuftodiri aedibus non potuit, et de fürto rei,

quae cuftodira fuit,

Fur armis füpatüs matus-

delictum committit, quam fur fine iis ingre- -

diens, licet pofterius deli&um poflit effe ma-

gis co.:gi)oütum.

i

$. LXVIL

Delictum illi imputatur, ad cuius volunta-

tem exittentia delicti refertur. Fundamen-

tum itaque imputationis eft dependentia deli-

z

&i a libertate.

Quo maior itaque eft gradus

Il]

moralitatis in delicto, e

üft

o magis imputan-

dum eft.

M

J

Repetantur et ad"þ!ïcentur hic eà

principi a;,,, quae

j

in antecedentibus furit propolita.

[

l

& bxvm .j

"

Socius concurrit ad delictum alterius ($..

J

42.); ergo ipfi imputatur 5 ideoque quo

magis

j

C€on-

-

;& . Lib. I. Cap. V. de gmdq momlz'tatz':'

concuttit, et quo. maiorem *id, quod contu-

lit, agnofcit moralitatis gradum, eo magis ipfi

deli&um eft imputandum,

de

c

S.

LXIX.

d

Socio itaque /peciali et e1, qui focietatem

&

delinquenti auCtoremque adiuuandi expreffam

iniit, magis imputatur. quam focio generali et

ei, qui non iniit.

Ilii enim plene imputatur

*

($.642- -

C C . art- T48.

177;' ibiiguc CRESSIVS.

cgu*gov. qu. 87. n. 33-

$.. LXX. z.

Socio itsque principali ( $. 44.) magis

imputatur deliétum, quam focio adiuuanü ($.

44. 6t 65.). Ille enim delictum participat ple-

j

ne; Aic minus plene.

Ideoque mandans delidum, quod mandatarius

etiam fine mandati interuentu commififfet, minus

plene id participàt.

t

THEODORICI C. l. aph. 27. not. c. Aibiq]ue Prae-

iudicium.

/

$. LXXJ.

Socio, qui concurrit ad deli&tum a&u azte-

i n ii

tedente, aut concotmitaute, ceteris paribus, illud

magis imputatur, quam ei, qui actu [z;/y/n*qztente

;oncurrit ($. 44. €J.

$. LXXI-

|

x

earumque . dinifione.

39

J

$

LXXI.

ii

Fieri poteft, vt focius, imo coauctor, idem

dehdum quoad fpeciem non participet cum au-

LLOsz

coauétorae ($ $1.).

Fieri 1taque pot-

eft. vt ex hac ratione auctori magis fit xmpw-

n

tandum.

ial

IT

CAPVT. VI

tl

DE

POENIS EARVMQVE

DIVISIONE

CHRIST. BESOLDI dzy de poemis variorwim dclz&a-

D

YUN.. Tubmg 36oI..

M

GOTTF. REVTERI dif. de poenis Vit. 1624

L

J

GEORG, TOB. SVENDENDOEREFERI dzJ de poows

1r1l

Lipfiae 1627.

fl

CASPAP. ZIEGLERVS de poetis Vit. 1674

10. LVD. ALEFELD de marura poemavum . bumanarum.

*

Gieffae 1724,

ANDREAE di[f. in capite priori excitata.

10. THEOPH. SEGER. diff. de modo poenarum.. Llpf

17621'

!!'

Conf. Scriptares fupra ad c, IHI. excitatos.

I

/

$. LXXIL

Deh&xs violatur lex, quae in hanc viola-

tionem

^

l

6O

| 'Lz'ä. 1. Cap. V l. de wvþoe"hzz's'/

: iïonem malum qïuoddam flatuit (f. 12.). Hoc

malum,

uod lex in fui violationem moralem

f.deli&&um (S. 12.) pofuit, poeza dicitur. Eft

jtaque poeza malum , quod quis propter deli-

&am ex legis difpofitione : fubire tenetur

Singulare eft, aliquando ex eodem, et poenam et praee

mium fequi.

L. 1. D. de Pis, quae vt inäign. aufer,

Vr

Jmpusitatews 2liquando pro poena effe, flatuit Lev.

Vi

skRVS Sp. 644. m. l. At nego, fi de impunirate

veri mominis fermo eft, qualis in exemplis a LE Y«

d

H

SERO addu&is non adeffe videtur.

Dicatur

i

ri

1) de fundamento poenarum.

f

2) de fine poenarum, Ava. de LErsER. Spc. 649.

l

m. r. feqq. plures, quam par eft, pocnarum fines

W

&ngit.

9

li

ü

&. LXXIIL

Ex'quolibet deli&to oritur. duplex 'oBliga.

d

tio: vna ad poenam, altera .ad reftitutionem

]

damni, quarum vna non tollit alteram, licet

dclinquens poenam, etiam capitalem, fuftinue-

ri. Necaliud de iure germanico antiquo di-

cendum.

C. C. C. art. 207. 21I. 213. 218;

GROTIVS Cit, ]. C 17. $. 22.

|

BEYER in Pof. ad Pandeclas ad le

g. Corn. de

Jrcariis pof. 7. lit, p,

AVG.

([;

ä

E

61

:ärz)nzgue kdz'uz'/z'onis'.

Ti

m

AVG. de LmysrR fp. 621.1&. I3. 14. -

i

HEINECCIVS in clem. iur. germ. lib. 2. $. 25«

dj«

£t 384-

BOEHMER in diff. de &Eig;am $. 71.

n

5;0 LXXIVG a-

Lex poenam ftatuit ($. 72.); ergo poena

Len

vel fpecifice eft determinata, vel non.

Si hoc,

ii

vel plane non eft determinata, fed arbitrio iu-

IX

dicis vnice reli£ta 1);. vel plures funt. determi-

nataé, ex quibus vna eligenda eíft 2). Hitres

cafus in legibus occurrunt, atqué a perfpicacio-

ribus 3) notantur.

Sed quia terminis non di-

fünguunt, non abs re erit, poenam , quae a

$j

lege determinata eft, Jega/em £. /egititmaota gene-

vatim vocare; quae fi fpecifice eft ftatuta, /zga-

lis . legitima fimpliciter talis ; fi autemalterna-

tiua poena ftatuta, /egalis f. legitima [ecundum

ur; fi

quid talis, forfan non incongrue vocat

autem plene arbitrio iudicis determinand

f

| a re-fj

JI

li&ta eft, arbitraria nuncupatur

v

1) art. IO7. II2. 114. 150.;;1775

[iet

'2) art. 31I. 159.

X'

d

BU?'

3) soEH MER. C, l, $. 2, €. T. $. 8.

(

€. LXXIV. P.

Quidam poenas, quas nos vocáauimus /ega-

]es et arlitrarias, nominant ordmarias et extva-

ordinarias. Sed perperam: probe enim hi ter-

(

mini diftinguendi funt. - Quid iure Zomazo

füb nomine poezae T. coercitionis extraordina-

i

via8

62

Lib. 1. Cop. F'I. de poenis

riae veniat,ex . 27. liquet. — Jure bodierzo poena

erdinaria dicitur, qua 1llud deli£tum regalariter

coercetur. Quae vero extra ordigem wmponi-

tur, extraordzzaria vocatur.

Et haec vel a£ro-

cior, vel mitior, quam ordinarza poena eífe pot-

eft. 'Tam orZizarig, quam extraordtzaría poe-

na, vel Zzga/;5, vel (W&z'tzfurz'zz, eiï"e poteft,

E.

5.

LXXV./ ";

Poena, quam lex ftatuit, de iure rom. c;-

siinalis dicitur, fi. fifco vel reipublicae ea (atis-

fitj ciui//is, quae accufatori adplicatur.

Quid

de iure carolizo füb poena criminah. pinlidyet

€trafe, intelligendum fit, difficile definitu eft,

Ego fic arbitror fecundum praxin noftram:. ea

poena, quam folus iudex criminalis dictare pot-

eft, cvzminalis, pnlidye Ctrafe efts ea vero,

h

quam et iudex ciuilis imponendi facultatem ha-

f

bet, ciuilis eft, büraerfid)e G»ttafe

Ergo no-

tio eft relatiua, in quouis loco magis determi-

nanda.

C. C. C. art. '104. ibique KRESSIVS.

Conf, .Evsex Sp. 648. m. 1. fcqg.

PVFENDORE T. l. obf. 168.

WERNHER P, V. óbf. 12i.

j PO VII. Ob[.- 750 P.

BOEHMER ad canr»zov. Qu, 102. obf. 1.

Nifter ín oer (£inleit. 3ur peinl. JXedhteqea

lebrfomteit in. eut

)

fdlano 1jiet fbanb 3.

89« B, [»

Yus

earumque diuzfione.

63

Jus Saxonicum poenas diuitit in priuatas et pulalfras-

pot

[JI'I Er

blicas in crzminales et ciuiles; criminales in capz—

zales et corporis addi&izuas, -

POR

il

BERGER in El. crzm. $. 7, m. T.

l*or.

5.

LXXVI

W

Poena etiam diuitur in eeclefafficam et

féculavein 5 n commuzem et propriam,quae po-

fterior iterum abit in c/erzealem, aulicatn, mili-

n

zarenÓ, cet.

5

De poenis [ymbolicis et generatim. de fymäolz: ín

(

(

foro criminali conferendus 10. TO.

HOFFMAN-

ii

xvs in Ziff. de zurisprudentia þvmbalzca,, lenae 1726.

d

ü

( EXXVIE

dul

Poena irrogatur deli&is; ergo, quum fo-

d)

la cogitatio non conflituat deh&um ($. zo.),

j

fequltur illam non poffe puniri,

I

st

L: de poem.r.

à RHEDEN C. l.

DAN, PETR. de MAVREGNAVLT diff. depoenæ

cogztatzom.s.

Vltrài. 1762.

$.

LXXVHI

)l

!

Vbi itaque non adeft deh&um , aut non

amplius adeffe ceníetur, ibi nec poena ftatuen-

da.

(

Quicunque érgo cafu alteri nocuit, aut

2

licitum quid licito modo, loco et tempore per-

agene

[

um

d

64

Li. f. Cap. F'i. de poenis

"'r;gen'äo, ille poena haud adáciendus eft ($. t5.).

[l

Quemadmodum etilli, cuius deliétum, prae-

ii

fcriptione cornpleta, a lege pro exítincto habe-

ls

tur, non amplius puniendus efc, quamuis hoc

]1)

anxie petat 1).

hrf'r-:

1) de LevsEeR fp. 515. Cor. L.-

nïf»ï

4

Y

ü

l

j

$.

LXXIX

I

r

Quicunque ergo legem poenalem morali-

ter violare, i. e.delinquere, nequit, nec pot-

eft puniri.:

Ergo iis, de quibus diximus j. 37.

poena irrogari nequit,

?

Quamquam enim brütum n crimine fodomitico e

miedio tollatur, quando fodomita vita priuatur,

hoc tamen non fit poenae. caufía, fed memoriae fta-

l

Idem dicendum, fi. ae-

tuendae abolendacue ergo.

dificium diruitur.

e&idyottel vonuntei fd:bicoliben

SNedten in ïeutfd;lcmö C I4. $. 1$. THEODO-

&Icr c.l c. I0. aph. 3. lit. b. vt itaque poenae

nomine non veniat.

Quoad bruta tamen de iure

diuino diffentit Avc. de LEvsERm in epiftola ad

xRESsIVM fcripta, quae inferta eft fpec. 599. m.2.

At rc&te eam.ob rem notatus a KREsSsIO in refpon-

fione, quae legitur in tr. oom Siedt bez Zaub; unb

(*ötummgeb?þmemä. 38- u. f.

JSo LXXX

Poena datur ob vio!ation'em/legis moralem

(S. 72 is itaque puniendus eít, qui delin-

quit, nec poena ad heredes tranfit, fed eft per-

fonaliffimum quid, nifi fit pecuniaria, tunc

-

et

: gnirg heres ad illam | exfoluendam tenetur

qui-

-

g,

-

65

»

| ed?zfmnge *Jiuiþang. :

18

quidem 'i"ec;mduxängius romanum heres adci-

Pr el

ib

uilem poenam ($. 7s.) demum obligatur, fi

shy

lis cum defuünétofueratconteflata 1. Crimina-

Ls poena ($. 7;.) non aliter iure romano ad

heredes tranfibat, quamfi effet, vt füpra iam

monuul pecuniaria, et

i

eílet ante mortem.

defun&us co-ndcmnatu's

1)133.58.de O. et À.

or]

2) cocczrt diff. de obligatione beredis ex

| del. def.

pit

Set. IV. $. 30. MvLLEmt diff. quatemus poena in

2l

beredes tranfcat! vcl mon? Yenae 1689. ROE BMER

üád CARPZ.

Qu.

Eo n

ror obL x

LAVTERBACH ipn

Coll..1b. pr. lib. 44 .tit. 7. $. 58. pONELLVS ag

JH C. ex del. defuntli in quant.- bercd, n.. 63, feqq.

100

;

Qtif

MERILLIVS lib. IV. obf. 2.

T

Alia autem p'rinci/pia obferuanda funt, circa reparatio*

o

nem damni,

delicto dati.

Nota quidem eft con-

u

trouerfi2, vtrum, fecundum |. ius romamumn. heres. ex

000

fatto. defundi illicito ad damni reflitutionem tenca-

]

od

tur, licet nec locupletior ex illo deli&to éxiftat, nec

e f

lis

cum defun&o

fit

conteflata? conf.

FERD.

d

CHRIST. MürLEm in diff. de atlionibus ex diletlo

n

rei perfecuroriis aduerfus beredes delinquemis im foli-

Jjv

adumn compeienzibus.,

Goeting. 1752. fub praeüidio

n

AYRERI.

Sed controuerfia hac fecundum noftram

praxin facile fuperfedere poffumus.

Ture enim ca-

nonico, quod in praxi fequimur, heres zz Je et qua

zalis ad damni refarcitionem a. defun&o per deli-

&um dati, ex inepto licet fundamento obligatur,

ikm

non tamen vltra vires hereditatis. c. 29. X. de fen-

llll

tent. excom. c. 9. X. de vfur. c. fin. X. de fepultu-

ris, THOoMAs1vs in diff de larua legi Aquiliae de-

"u

bnc

zra€a $. 31. íeq. $. S9.feq. 1vsT. HENNING

BOEHMER inl, E. P.lib. 5. tit.. 17. $. s. RE N-

d

