n; obtinet, Fifralis ex a&lis z'nq*uiþ*'rk

tionalibus conficit libellum crimtaualem.

?QTO

tie

Lt

-£NGAV. h. t. $.. 1335. et 1*36.- :

) Quod mnullo modo feri deberet, ne quidem

hat

E

tunc, fi inquifitus apte refpóndere renuit. — Aurea

adqui

funt verbà arz. 56. et. 60..C. C. C.

Sed praxis no-

[

fira corrupta ,eft. , Plura hanc in rem dixi in Com-

dub

sent, i(n voie fern Dem Durd) bic 9Xarter,

pbet

i

ï

S5ebráutng Derfelben, erprefiteti nüb. uacbfero bom

| ühus:

Syuquifiten ratficicten SefermtniB gU glauben fep,

bo6 man beiifelbén barauf vetartbeuen fónne ? icffe

lis,

H

1746.. 4.. vbiquefimul. doétr

tefpo

procefu crüninali pertrattata eft, —

ina de juggf]izombus än

t

für,

articu

Sunt vel gwemle.r'," vel[þecmle,;]llz per-

! faepius

«

fonam eius ftatumque refpiciunt, v. C parez-

feiin

des, aetatem, educationem, viiae gépus, vitam

! büs

aute aB&am, veligionem, facultates, cet. ' -H de-

lictum eiusque . circumftantias comprehendunt.

| Du

Speciales funt vel primi, veladdtzouales. .Hi

| UY

dicüntür;' quos vel iudex in ipfà interrogàtio-

J

ne, neceffitate vrgente, addit; vel fecuta iam

tefp

onfione, de nouis indiciig, qgae- fpbortaf

funt, c'qnfici;.

s. DCCLXXXXV.

i

3

Ad hos articulos. 1) iudex eriminalis c

a^

4

petens adícitis /cabimis duobus e& a&luarto 2) rogát

anquifitum, de veritate dicenda et categorice re*

»ulos

fpondendo 'adm()nitg;q ^ et quidem ad artic

D'i-

qeemteo,

",

-""*-'-"ftidï ar?ic. zngmf iptervop, Jpec. ete.. . 8 63

int

primum generales ,. poff fpeciales,.. NNeutiguam

vero eum Zuratiento obftringat 3), aut "mpui-

iatem promittat 4), aut confiiert nolentem s)tor-

quidem

fturae minis, 6)aut verberibus, aliaue égfultatzope

du

n

adquid deponendum cogat //m/;guerefponden-

tem ftaüm de vero propolitionis

*

E

.Teníu roget,

inün

^ Q

dubia et contradictioiies monftret,

easque, vt

f0 Dtll

tollat inquifitus, poftulet.-

Noüis "émergen.

i fity

tibus circumftants, - ftarim. concipiat^quae

ítio-

ff

nes, ad quas inquifitus refpondeat,

Inquifito

;.äus l]

reípondente et confiteri. vol

enté eum non in-

terrumpat, aut examen fiflat. . Dualobono vta-

tur, vt, fi videat reum aftutum omnia

negare,

articulorum ordinem. eorumque . .verba:

-mutet,

ld

faepius.ad articulum eius re

fponfionem exigat,

m

lioc rationis eft,/ vt iud

ex in veritatem con-

tll

fcifionis inquirat 7). .De a/zs tamen crimini-

T

bus iudex inquifitum: non roget,.

quam.de qui-

]f

tll

bus ad inqu

^"

tus 8).

L

ixiifïtion'em'

ipeualcm chcf qualifica.

li

1N

Tani

1) Cum inquifito ante exan*:cnnoücömmumcandas

ord

3) l&uöonipij;*a.,sa.—f"'fäþ;ï'äir»*rg; m

q) GEPH. CHxÉST. BASTINELE, progr

I

deonfä»monþ

X ib pronifone impunisanis fatha. i

TUb s

E

j

CONR. WILH. STRECKER dif. dcznduf?za;æ

r

iudicis a

d .confisendum - iiculparum delitiam.

I:.;fford.

J0s

Annc-xgaygæ:-a,gvsx;oþi 195 n

i

Ia

| XI733-

Nn2

: 5/) Aliud

554 Lib. U.

Cap. XIF.. de inquif. f[pet. geuer.

in

5) Ahud cPc, fi in rcfpondcndo contumax eft, Vid.

W

$.

800.

e

6) MARTIN. "wiLH. GoETZ de zortura ezusque m

fs caute adbibendis.

Altorf I 776.

i

h

7) C, C. C. at 54- 5'5'

b

Yi

Zuoobid q. à. D $ 17. .

$) C. C. C; arr.. 20..

9r

GARPZOV. qu. 113. Il. 2)1

-

$. DCCLXXXXVI.

Sur

«$8i inquifitus furiefus eífe dicitur, : mquxrat

Tübitis

Sudex ,. vtrum fit verus,

an fimulatus? vtrum

pug

raefens, an. adpropisquans? vtrum abfolute, an

C

refpetisue talis ? Quaerat ea de . re . medicos et

€os, qui hucusque czrea. eum fuerunt.

THOMASsIVs indt. dcpmefumnone furw ir atque-

gf

dementiae $. A6, /4. . 41. fq-

$.

DCCLXM«.XVII

Si 1nqu1f' itus fura'zz: 1) .aut mutus 2),

aut

rttt

Uivunmque fimud ett, iudicis eft,

res, quxbus de-

Mf

lictum commlfTum eft,

aut

uae cum deh&o

m j

nexum habent, elus ocuhs

ubiücere, et per

Wi

eos, qui figna eius intelligunt, et quorum figna

inquifitus intelligit, de delicto eiusque circum-

ftantiis quaerere.

Hi tamen.interpretes, zura-

meuto obftringendi, non fint /z/pe&tz.

foor

Job. Dauü Arefi oom Nedt oet ïaub- uno

Gumm: öebot)mcm Gwp. h?

IT

BIMe

j

et de zuquif. z'fzzfer?bg,' 1 /þec. l. — $65

g,

srM.PETR. GassER indiff. de iuqui/zione come

ed Yi

era furdum ez mutum satura, Halae 1729..

1) Volunt quidam, vt in os apcftum furdi, aut fupra.

p vf

eius cerebellum iudex loquatur ob l, io. C qui zeff

fac. poff fed rident id alii.

GassER in ciz. diffJ. $.

I

HOMMEL in diff. de zemperandis poenis ob. ime

becillitatem. intelle&us $. 15.

MENAGIVS in 4ffi0€He

MaAscOVv, de feclis p. 74«

: c.27.

$) FINCKELTHAVS Obf. 45.

$. DCCLXXXXVIII.

Si inquifitus iudicis linguatmn uon intelligit;ad-

hibitis duobus interpretibus Zuratzs examen eft

Mu

VITUIT

peragendum. 7u

À

cus non fufficit, fe(d examen

j

eft repetendum.

(( &

/,Diff. sravx. in diff. de megoris p

er interpr'ete.n?

; x

T

geftis c. 2. $- 76 Ja-.

$- DCCLXXXXIX.

;InQUI'iütus refpondeat zp/e, remoto rzdubmta,

oretenus, fLatim, verbis per[picuis, et categorici.

jg

TA

Refponfionem non declinabit, excepturus, fe

d

lam fummariesefpondiffe. Nec eum 1uuat pro-

$:

teffatio de ponwre—cedendo a prima ide?oütipne.

fj

U

VUDUCQ.

d

j«

Si inquifitus, ferio admäiiïtvu;,' plae ïrAtye-Z

fpondere zoz vult;jaut dolo fnalo ambisue et ab-

ne.

! u"b

furde refpondet, aut &otoriaet euideuter vera.

ng

gat;

j

P. o

E

—

:

z

i

5.6 6 Lib jII.,'Cäp,XfV.')de ikq'uz'jï /Qvþec; genef.

gat, aut fur'arem dolo snalo fimiulat, et delictum

$i hoc

tale eft, quod peezam corporali sinorem mere-

tir, €

teris

tür, extra Saxogiam. lis pro zegatzue conteflata s

ln Saxomia, pro. adfirinatiue cozteflata habetur.

probaf

In 4is vero deliétis, . quae. poeza corporalis aut

quaede

capitalis fequitur fuffibus, quid? q

;

uod 2

confel

ifevor-

| tl

Ua ad refpondendum compelli Pote?t..

CARPZ, qu. II4- n. 56.

z

Die 0

Aaifer im a. 95. r, &Beil. Gap. 5..6

u

Zubopict a. a. £. $. 10. . u. f. qui omnino, de

^. cáutionibus | circ

dus eft.

a —hanc . rem gb/f;ruändis,.v viäen-

941D€CCLP

A&uario circa hunc a&tum genekfä,ïäfwoæc:iï

10b

fui partes ($. 698.) obferuandae funt. — Specia-

ü

Zj eius eft, chartam in duas partes diuidere,

atque in vna parte vnum poft alterum articu-

lum conítribere, et in altera parte e regione

zp/ffima inquifin verba Jirteris per[picuis con-

d

ignaré. InquifitiZatum animi, tremorem pallo-

VOl Ceterasque notatu dignas ezrcutflantias Y)

Ie0

fedulo adnotet.

Einito examine, inquifito ar-

ticulos et refponfionem ad eos datim praele-

gat, factaque adprobatione,

regiftraturae cum

Audice et fcabiuis fübícribat.

p

din

1) C. cä.;c. a. 75;

lter

$.

DCCCII.

vl

n.

: -llnquiütqs' äel*amniaxctmfï-te'tur,,' -vel no

Si

EEE

9

futi,

. Lib. HT. C'ap XF.de proäfztwm delitz. 567

lidm

Sihoc, vel omaianegat, vel quaedam conäte-

1 mere

Quae confeffus eit, ce-

tur, et quaedam negat.

tf

teris' paribus, probata f[unt.:

Quae negauit,

abetur,

probatione alia indigent, Si quaedam negauit,

jlr t

quaedam confeffus e& tunc vel grauiora delicta

rf [or.

confeffus eft, vel non. Deciíió Zorum caluum pe-

tenda erit exiis, quaedicenturinfra de reuocatio-

ne confeflïoms metu tormentorum extortae. :

jtt, de

CAPVT XV

Vil

DE

DELICTI

PROBATIONE

fíct

QOBIAE YAC.

REINHARTHIS diff. de probatmm:

r

Eïfor do

(

ciuilis ac criminalis con- t difconuenientia.

1732.

jilti

DCCCITI.

S-

j il*

n

Prolatio. delicli eft a&us iudicialis, quo iu*

dicdi criminali competent de veritate dehätl a

T

4l 1

reo commiffi üdes legmme fit.

0 of

yde

'$ DCEQIV.

q

Probatlo haec eft vel p/eza, vel piitus plemt,

prout veritas deli&ti a reo commiffi cum certitu-

dine iuridica euicta eft, vel non.

Minus plena

iterum eft vel femiplena, vel femzplma mazar,

vel /:mzplena minor.

10f

Dotcto.

Nn 4

M

ag

L

s6& Lib. HII. Cap. XF. de probatioue. delitti.

Doftores, qui dicunt; robazionem in criminalibus 'effe

debere : luce 1nevidiana clariorem,: intelligendi funt de

à

Pr

demnatzom.r,

ipfius delicti & veo commifi probazzane ad effe&tum con-

für o

eud

$.

DCCCV

nt

jc

Probatio eft vel znartziczalzs, vel ar tz]ïcmlz.r,

NNelt

N

prout deliétum : probatur zjnmnediates vel facta

argumentorum. traque poteft effe vel p/ena

!

li

vel zainus pleua..

p

THOMssiVs in fel. feudahbm Vol, Hl p. 345«

Q

KRESS. ad arz. 22. 5 L'b

$.

DCCCVI

Slï

'"Media probandilegitima funt confer'&, m/lfu-

Suenta, tefles, àndicia,

Dicatur de fpzmz:

1. H. BEOEHMER. in dzj]' dc pro—

"Halae 1732 ..in T.

batione in crimitalibus Jpuria.

: AME, Exercit.ád Paudetlas. L[):.U[r KDrupenon ben

.. Ordaliis bev beut(c)en 93blfer, in ben anmectungen W

P 45- feeq-

DCCLVII

5.

Nec tamen probatio deli&üi, nec innocen-

tiae dedu£tio ad apices proce[fus czuz!z:, aut ad

terimipum peremtorium adftricta eft. —

PBRVNNEMANN,. C. l c. g. qm. 2. n. 84.

(t

&uöomct int a, 38. $ap. 6. $. 17..

p

E

5 DCCCVIII.

iü,

Lzä IHI. Cap.X F. de þquätiorzv'de!iäi. $69.

d j

i lüntde

5.

DCCCVIIL.

3

UL

Probationem ipfius delicti plenam quü-

tur cozdemzatio 1); minus

px'en:am*ver*o"*mfeäm

erueudae veritatis 2).

1) C. C. C. art. 67. 69,

' 2') C.C,/C.orz; 16..22;

jrult,

^

d

( 'Statuunt tämen DOV&O"CS Pïbbäfïöne;;ï s .€1u36 ,alia;s. m

j Wä

foro criminali minus piena ,cenfetur, fed natura-

liter plena. eft, ad poenam, quae ad fufiium i&um.

non adícendit, fufficere.

CARPZOV. qu. I6. n, 5'1.5

j

5

qu. 60. . n. 36. et.60. Avo. de LEYSER. fpee. 264 fu.

m. 8. 9.

MATTHAEVS de crim, p. 665. et 6g7.

sANDE in Decif. Frif. lib s. tit. 19.. def. 14.

BOEHMER dd. cARPZ, Qu. I14. /obf. 1. T0s.

1AÓ REINHAKTH. difJ. de eo quod iuftum eft circa,

veum ex prae[umtionibzw?*conuz'nc'e':fzdumaet cotdemmnans

f

dum.. Erford. :1732.

IO, .AVG. .REICHARDT

in diff. *de delimquente meque coufe[fo meque conuiclo

condemnando. 'lenae .1769. ' Cyxrüben in ben

t

hT

redjtl. Sebenfen 2. Zbeill n. 139," "$ob. £br,

j

Quuifiorp vedtl. Gradoten, mie in Crmangelung

einc bollffánvigen Shemelft8 foibet einen 9Inges

j

fóulbigteu beb borfanoenem. gnugfamen 9Rereadj£

$u berfaDven fep ,^ befonber8. on benienigen Drtem

o Oj Sortu

r ebgefpeft wortem. ^ SUoflogr

ï? 174'7

ia

£

$ DCCCIX M

Putant vulgo maiorem erimizir, quam zzzo-

cextiae probaüonem | requiri: eoque maiori

epus effe probatione, quo grauius fit ':,i»dv(fli&uhïl.,

*

Nn 5

AXRPSSI,

Il

"x

: o £

m | L.l C'ap XV. de probatione dilitii.

KEKSS. ad avi: 29. $. 3.

MATTHAEVS C. l.

MARBECHMANN, di[jJ. dcfauore

( p* 594. 10- VOLCK

ret m ck?(izinaliþ*us, . lenae 1681.

..$. DCCCIX J

*s

Probatio criminis comie£urata ad impo-

N

nendam poenam criminalem non füfficit. — Pro-

batio autem nnocentiae cozzec?urata omnino

fuffibcere poreft ad abfolutionem. Etenim in

H

art. 22

,non de ga/ler:ori, fed de przor? cafü fer-

mo, eft. ,

Wi

"86« DOCCE

C

.. Sufficit, reum effe cónfeffum aut conui&tum,

Vtrumque non requiritur.

H

C, C. C. art. 22. 67. 69. ibique K REss.

corH. NI1C. I 1 T16 diff. de cbnfkj]'o 1071 con'u?ï&n

Lipf. 1687. -

coporz.zaRTH diff. de conuiclo non confe[Jo, in

Diært. Barth. p. $03- Je44-

NIC.6VIL. DRFSSELII diff. de deliuquente cott-

k

sitlo, licet mom, confeffo, poena ordinaria adficiendo.

;

2

Yenae! 1726.

de malef?o €0ti*

AVG. de LEYSER fpccl:.. 641.

lt

zgzi&o, Jed mon confefJo.

S.

DCCCXI.

b

i

; QInwinquifït*o

rio proceffu , nifi fit mxtus ($.

k

706.. ex officio iudex

de probatione follicitus

effe debet.

X

KK

xX C, C.arr.. 628 214. ;

CAP.

"B

ii

Lib. 1I]. Cab. XFI. de confeffione.

I

n«l

CAPVT: - XVI

cfum

DE

CONFESSIONE

m

n

,PAVL. DOERING, difj dc oblzganane delmquenm ad

confe Jfiouem eriminum

gropriorum. coram magz/ii'azu.

nirmo

—Lipf." 1713.

7 Il

t«

'SAM.

FRID. WILLENBERGII diff de znez??cac;crz.

minis confe[fione.

"Gédàn. 1721,

WOLFFG.ADAMI S$cHOEPiII dif, de conf[orle

qualificata..

Tub. A73$--

CHR. HAGENBRVCHII comm.

ej&-&u conf J' Tonis

Tur,

fpontancae, it crmmalzbu.r, corpore. delth tlefcæme.

Fipt 1097

FRID,de GRAFFEN dzjf dc confj]'one qualzþ'cata.

" Gaett.- 1769,

u

1

$.

DCCCXII

(

Confeffro h l. eft adfirmatio deh&x a fe per-

petrati,

D

77/0'

S.

DCCCXIII.

j

Confeffio eft vel iudicialis, vel extraiudici-

lis 1).

.Ad hanc refertür etiam a) facramentalis ;

b)iudici incompetenti, aut c) competenti, féd ex-

ira iudicii locum; aut d) zotar:o faCta.

ER

^

!]

porro confeffio vel vera, vel fia; vel. pum,

vel qualificata 2), quae eft confeifio exceptio-

ne munita 3) Eft confeffio vebimntanea, vel

$a

)

t

2045«

Nasigite

ALib. HI. Cap. XFI. de mzf ffiome.

37*

son - Haantrmea. ?Háec vel legztzmo,velzll:gztzme

$2040 elicita, cet.

Ó

ENGAV.h.t. $

« 153. fq-

Y5 Q

MEISTER. hit, $. 4.

] u

p

1) Gtruben in ben redtl^ æebenfcn r. ïb n. I159e

2) Notandum, quosdàm ICtos eam etiam. confeffionem

'vocare quálificatam - quae mdicus ct probatione

fuffulta eft,

P

) FRANZKE in chbl lib. 2. qu. 20.

$;; DCCCXIV. -

Confeflïo, quae a /cieute et mtellzgmte, cla-

.

t ac euidenter Y), ferto 2), fa&ta, et pro/mþzlzter ve-

pius

fufir

v& 3) eft, legitima dicitur. Quorum fi vnum de-

ficit, zllegztzmzz vocatur.

Quo ergo pertinet er-

1

vonea, zocofa, dubia, vaga, genemlzs, fíaa, a

furdo et muto fa&ta cet.

I) C Co C. art. 600

—

Qu

2) C. C. C. arz. 47- 92.

p

3) C. C. C. arz. 6. 20. 46. 53. 54- 60.

füi

CpOeGCcxv.

pr

E

$.

Confef o iudicialis legitima pura pleme probat

contra delinquentem.

Nil intereft, vtrum fit

Ípontgnea, an metu tormentórum ^ eorumue

fi

cruciatibus Jegztzme extorta, quamuls haec f t

mtzjïmta, de quo mfra.

pr

tai

Q

$. DCCCXVI.

!

| Liö:;»ll].»C'aþ. XFI. dé confeffroie. $73

UT

. DCCCXVL

N

lCoan[Fo iudi

cialis, legitima, qualtficata, cu-

|

ius qualitas, praefumtioni iuris aduerfà, pro-

bari ne

«

.Tib

probat.

quit, purae aeqüi*l?afätqf' "id.*f*?(lüe þ lm»f

*

D

o

LAVTERBACH, in 'Coü. :zb. pr. lib, 42t1t 2.

Xiont

$

28. cRIVELLVS Dec.

G Wüeifiee imrn

æv?e"nmnin'm D. 43..

x

Mbdieud DCCCXVIL- .

Confeffro extraiudicialis legititna puva, 'pil'ene

"

probata, femipleze probat deliétum. Immo fae-

"(f

pius repetita ad Jeuiorem

pö'engïn infigendam

d

fufficere creditur 1). ..

tj

*

L

x

Confeffro extydiudicia(i; ./Eäitima guäöfmta,

cuius qualitas, -praefümtione iuris non fuffulta,

probarr nequit,: purae éxtratudticiali aequipara-

^

tur, ideoq

s

a6: plene prol?ftgf;þ/;mäzþlme;Qfï,ääïupï

]

LA

"

£

j

]i

UC Confeffo qualificata legitima fiue ASBERUTR

fiue extraiudicialis, cuius addita. qualitas plene

!

probata eft, p/sze. nullanis 'fi' qualitas pyobabilig

tancrum eft, fem

iplezzav mz'(zoa'em probationem

li

cgnüitgig

$. Dc;cxx.

As

$74

Lib. IHI. Cap. XVI. de probatione.

$.

DCCCXX.

I

Coizfef o illegitima fiue iudicialit, fiue extra-

Tid, V

judicialis, plenam nüuquam probationem confti-

tuit, o/iquando gullam:/ 1), interdum alzquam 2),

de qua. iudicis arbitrium erit.

Ter

12 vtpotc fi nulla probabxhtate fuffulta; fi dolo[' s illi

hr

citisue artibus elicita; fia homine, | qux, guxdqmd

agat, non intelligit, fatta fit, cet.

limer

Ti

2) vceluti ab ebrio, :uocofo, a furdo ct muto fa&a,

cet.

fmuu

(it

E

CAPVT XVII

DE

PROBATIONE PER IN STRV.

MENTA

5 DCCCXXI

e

E

hu

In]irummtum Jeddn fenfu generali omné

id adpellatur, quod probationem inftruit [).

vií

In fenfu fpeciali zzffrumentum denotat rem, ex

d

cuius infpectione. oculari iudici de facto dubio

D

fides fieri poteft*

1à fenfu fpecialiffimo izfru-

gnentum- dicitur R:nptura ad.quid. probandum

zdonea . 43 gchcwl:r l J aut. :

^2) l 1..ff. de fid.. inflrum, 1. 99. $,.2 ff, de. V. S.

er

$. DCCCXXII

y

ä

per enfeyumenta,

($21

[

ER

.$.. DCCCXXIL -

"*

ein

Infirumentà in-fenfa f'peczah funt vellzttemæ

rza vel 40 hiteravia,

Conft

il 2)

& DCCCXXIIL.

Per inftrumenta tam Zitteraría quam mon litte-

ofs 1

iil

Yaria deliétum [àepe probari poreft, Non

tamen femper eundem probationis gradum con-

fütuunt.

]

Sic proditzo, perduellio, dilicla carmis,

Jolfum, famofus hbellus, incenditm, di "odatie,

due//u?ri cet. pér inftrumenta psobarl poHunt.

tluöovm im a, $.Cap. 6 $, s.

BEYER. ad art. 62. pof 37/44.

MATTHAEVS de criminibus p. 665, et 687..

BOEHMER.

od €ARPZ.-

Qu. 114 obf T

5.

DCCCXXIV

m

Inftrumenta lztm avia- vel zmrwdzate concer-

nunt 7/)/?4"2 delittum , vel indicium 1).

Przora

Ti

]j

vel funt ip/e mbdus delimquendsz, el delithum faü-

gurumi teftantur, vel delictum peractum. nguunmr

a

j

l)

Ijv c litterae - loquuntur de inimicitiis (.apxtahbus

1

ul

quas fcribens.contra eum, qux paullo poü Antere

fcctus eü fouxt, cet,

3

u

5.

DCCCXXV

Iuftrumenta vero, vt probent, de au&ore

eorum coniïare debet, vel ex recognitione ip/ius

*

r

" us

7»,*- —

56 Li.IIL C XVIL. d proa prinfr.

rei, vel ex probatione per tkffe:', vel ex £effium ve»

;

-:'.Dgnifz'öne,k vel ex comparatione litteravutn. -

hunt,

10. FRID. WAHLII diffl . de rgcoghitivnäiri-

gt

. flrumentorum per. zefles ez comparatione — lizzerarum

Goctt. 1750.

hua ($

eun

d DCCCXXVL

: Ih,ärümmta.l-ittemrin, quae fünt zpfe üiod:tä

delinquendi , recoguita a veo, vel per duos teffes

Eo

Mif, X

emna exceptioue maiores probata, aeliétum ipfum

probantf/eze. | Jnfivumenta litteraria, quae a£e

lf

deid

didium futurum teftantur Zzsdem ynodis probata,

cobatum probant pleze ipfum vero delictum, f

vd jj

fecutum eft, femiplene. — [nfüyumentis litterartis,

quae delidum pera&tum loquuntur, Zisdem modis

probatis, p/eze proþaturf extraitidicialis coufe[fio,

« Aubopici a, a. O.

ENGAV. t. t. $. 182. J44* :

*MEISTE,R. 'hvo't. 5- 5'0 Ws

ex

ET

$ ss DCCCXXVII, .

*

In/lrümeniä' litterariaper téffes vel comþdrds

dionem litterarum recognita, probant femrplezes

et quidem prim generis inftrumenta, zp/um deli-

tür

&um 5 fecundi generis, vel conatum, vel iudicium

delicli proximum

Mi[

5 terti ggn:ri.f, cafaþ*[þonem

o

lo«

exti:az'udz'cz'alem;

E

! lisi

ME x'"ks TER C b $.

qu

- & DCCCXXVIII

FE

t

377

j',

AUl tl

$. DCCCXXVIIL .

J

Infivumenta litteravia, quae indicia concer-

HO

nunt, duohus prioribus t0dis probata (S. 825.),

Hrint

eudiciunm pleue probants poffertortbus vero pro-

- bata ($. 825.), femiplenam

euincunt.

?ndicii certitüdinæm

7777

$. DCCCXXIX; |

t

Eodem fere modo zzffrumentis non lz'item-

if

'

vZt, v. c. gladio fauguine rutilaute, [cala vei in

at

- loco furti cet. vecogitis vel probatis, mox zpfum

du

delichum, mox cogatus,mox zsdi

cium ; vel plene

um, [i

vel smizus plene probari poteft, -

ii

MEISTER. C lo5

T

n

CAPVT XVII-

DE

PROBATIONE PER TESTES

.ET INDICIA,-

iiis

lts

$, DGCCXXX. .

iil

De teflibus eorumque probatiOnä la'fius'ag.ie'

T

tur in Pandetlis et proce[fu ciuilt, ibique funda-

u

menta curate explicantur.

Itaque fufficiet, hoc

loco breuiter et pro natura procefífus crimina-

lis de iis neceffaria pro?oneref

J

Qo 5 DGGCLXXXI.

ag

5:78 : | Li('xi.k III Cap; XFII. &e vþrolbat'iom

[|

1

s. JCCOXXNL

Sdzg(

Notum eft, in teftibus fpectandam effe eo-

$(

um idoneitatem et vim probandi. In illa diudi-

qd

bi

canda Avc, de LEvsER 1), et qui eum fequun-

tur, in arbitrio iudicis vnice fubfiftunt 2).

Sed

d

nimis ludicis arbitrio fauent.

Huic enim certi

à

funt praefcripti limites, quos tranfilire nefas ha-

Ü

betur.

Scilicet füunt quaedar. . períonae, qui-

i

bus zulla fides haberi poteft vel ob defectum za-

zuralem, xel ob Jegis probibitionem 3); daitur,

quarum //4es fu/petfa eft. .. /lae iterum vel plage

in zullo cafu teftimonium perhibere queunt, vel

0b

in quibusdatn teftes effe non poffunt, | v. c. coec?

Wt

in re oifus; furdiin re auditus . infantes in re-

|

quae captum eorum transfcendit. cet.. Sunt per-

*

fonae, quarum fidei zib obfat, quae claffici

S

teftes V. ommi exceptione maiores vocantur. — Te-

ftes, quibus nulla fides haberi poteft, plane

non funt examinandi 4).

Teftes fufpecti ad-

mittendi quidem fünt, fed iudex caute perpen-

dat, quantum fidei: illorum dictisque credat.

MU

Teftes, omni exceptione maiores, omnem me-

ad

rentur fidem.

Specialia tractat Avc. de Lev-

fü

SER c. l., qui omnino videndus.

2*

[je

x

1) fpec. 283. per tot.

2) ohl.3. $. 2. et . 13. f h. €

Ce|

3) vide C. C. C. arr. 63. 64.

€01

4) Quod hodie etiam merito iuris eff in iis delidlis,

Tier

in quibus teftes inhabiles locum h

j

abercï pofle, alias

tradiderunt Doctores,

al

: fo'cbal.

L

-

/

per t..rfïärez' ifgäicia.

;$'79

échol. Dé idoneitáte ttfif .imþz;b&rif in ';;rimina!ixbus

16

dicatur in praeleQtionibus, conf. 0 1vst. scurgR-

2 duj

BCHMIED. comment. de reffimonio impuberis quando-

que àdmittzenao;

Erlang. 1747. Ca(um memora.

fequut

bilem vide apud sógunMERvM in Cozfufz e; De-

Pu

) Sd

cif. T. ll

decif, 1201: fe44. in contrariam

i cert

partem iuerunt . ICz Erfordiesfes apud kgiw-

as D

HARTH. in diff. de probationis cinilis er criminalis

« gt

ton -et difconuenie

1

ntiá. 5 Qo. feq —-xxïass.vad arz.

D. f

duítu,

& DOGcXodE

du

Qt, d.

Specïä»tïrü denuncians, cuius fidei nihil aliud

Obftat, inter teftes recipi poteft, De zoziza.

; (tit

In f

tione [oci ecimovibunditupera a&um eft (S. 738.).

w

kkEsS. ad àrt. 66. $. 3.

SCHILTERin áddir.

ilftt

ad Ex. 40. $. 833. p: . 212. ,add; $.

LEYSER.

-

^

eteuben

Te

/

in ben redtliden

Sbebenfen P. IlI. n. 37.

plant

Jia

, $ DcCcxxxirr,

pl

ludex, delictum per teftes probatütus, ex

r

(it

eórum depofitwne fumtnaria. concipiat arziculos,

| n

ad ea capita, quae inquifitus negauit; teftis ve.

ur

io adürmauit, dirä&üä.

.Hi articuli dicuntur

f[pecialés, a quibus differünt geuerales, quibus

explorát teftis, zomefi, aetatem

» Uitaé génus cet.

Forma vtrorumqueé eadem eft, quae in pro.

ceíffa ciuili traditur,. In articulis vero fpecialibus

concipiendis iudex et Zszocentiae inquifiti ratio-

5(1"&)'5:

al

hem liabet, vt de iis fcilicet teftes quaetat,

xäuzö

ä'd eum libérandum facere poffunt.

M

f

j

il

"024 ssöbccc*xxgiv.

$80

Lib. HHI. Cap. XF/HI. de probatione

$. DCCCXXXIV.

i qua

.. Extra Saxeniam inquifito articuli ad danda

| feren

lgt

jnterrogatoria communicantur; z Saxozia con-

traxium vfu feruatur.

hr d

torüm

XRESS.ad art. 70. $. 2, n. I,

to h

LEYSER, Sp. 560. m. 30C.

ïïs dn

, guboDiCi aO þab D« 5- 4.

SCHAVMBVROG. c. l. $. 21. **

DCCCXXXV.

S.

"Teftes vel quoad perfozam fübfant iurisdi-

Hof citat

]u

&ioni iudicis criminalis, vel non.

nuali

snediate; fique iudex competens eos fiftere non

obftr

fir

vult, ei articuli funt,fransmittendi, iunéto pe-

cefe

tito, vt ad hos articulós teftem legaliter exami-

net,

ac diéta eius in rotulum fide dignum redi-

Cs

O£fert fe fimul ad fol-

bet

gat atque transmittat.

uendas /portulas et mutua ijïcia.

R CO- Co Co m't. 7:0

$. DCCCXXXVI.

Jllos citat 1udex zmmediate, atque in com-

parendo contumaces, su/Ga, carcere, venire

compellit, vz vero aut car(erem metuentes /al-

al

10$ ducit 1).-

fu

32 € €, C, arz. 76.

fli

ij

28 DCCCXXXVII.

Qu

ui$-

(u

Sumtus, quos teftes pgregrini, 'prf) füa q

que

m

per teffes et indicia.

$81

que conditione, intra modum, ob teftimonium

dnti

ferendum, . facere debuere, iis reftituendi fünt.

4 (

Lege aut confuetudine, filente, iudex ar£ztrabiz

£ur de eorum quantitate. Non vero emolumen-

torum, quibus teftis ob abfentiam caruit, ra-

tio habetur, exceptis zrercemariis

; qui ex opee

ris diurnis fe fuosque füftentant.

C. C. C. arr. 75. ibique LVDOVIC[,W

$. DCCCXXXVIII..

r

Teftes, qui comparuere, praefentibus äuä-

bus Jcabinis et a&luario 1), 1uramento teftimo-

am

od

niali, antegreffa eius plerumque explicatione,

obftringit zudex, fiue fint /azcz, fiue clerici. Ne-

M

m

ceffe tamen non eft zz Saxomia, vtinquifitus

eiusue defenfor ad videzdum iurare teffes adhi-

Wi

Lf

beatur 2). Aliud extra Saxoniam obtinet 3)..

P d

|) €. C. C. arr- 7 0. 8E 71.

N

2) SC HAVMEVRG. C. l. $. 2r.

3) knss. ad art. 70. $. 2. n. 3. diffent. sog & MER,

4

CARPZOV. Qu. 114. obf. 9.

[

DCCCXXXIX.

S.

lu

Praeftito iuramento quisque teftis feorfim

j/

ad articulos et iuterrogatoria, fi quae exhibita

funt ($. 834.), absque /4ggeffiope rogatur. Te-

ftis clave, luculenter et categovice refpondeat, va-

tionemque ditli addat 1). "Teftis, 1udici fuübie-

é&us, plane refpondere vecufaus aut vage dubie-

l

4, carcere, Ammo et £or-

qut refpondens, uld

tura

I

Oo 3

MR

$: Lzb III. Cap XFIII. de probatzone

Vnmerfum examinis aum,

pu lit

iura 2) cogitur.

E li

cum Ziéfas teftium et gcyi'z&zis, literis mandeta£a-

N7

Yi 3).

Teftis, praeuia depofitionis fuae prae-

Ic&'wne, impofito filentio dimittitur.

1) C. C. C. art. 65,

zlfü

a) Requirunt vero ad id, vt tortura in tefle locum ha-

bere poffit, 1) deli&li grauitatem, Ícilicet vt capitalem

B

aut corpuralem poenam mereatur; 2) veriratem aliter

baberi nom poffes 3) de dolo teflis conflave ; 4) teflem

Qutin

efle vilioris condirionis bominem; quod vltimum ta-

(itel

men mihi generatim non placet.

Vitra pollicusm

vero. compreffionem, oeu Syaumenftocf,

in torrura

Sic rem tradunt omnes ZANGER,

non proceditur.

de quacft. et sf0rt. C. i. n. Ó. ct I3. Íqq. BRVNNE-

MANN C l. c.. 8..m, 2. n. 77. íqq. !Luoomcz a. 0.

Q Gap. 6. $. IO. u. f.

1DEM in dif de refle

)

coridumace C 9. N« 3-

TENZEL.in diff. de zorzura

reftium c.

Cogi vero non poffc ad teftimonium

li

du

dicendum 1llos, qui eo fidem violant, quam, iubente

fifc

E

vel permitrente lege. dederunt, velqui teftimonium

Bo

dicere non poffunt, fine propriae zurpitudinis proditio-

Qu

516, tradunt wiLLENS&FERG. in di[f. de compulfione

t

zeflium. ad dicendum ieffimonium $. 24

ENGAV.h

t $

173

Vlzimüm

illuftrat eleganti cafu

bu;

MYLIVS

ad REYERVM

ad arz. 62

pof. 43. *

jl

Reliqui, qui alias ad dicendum cogi non poffunt,

tf

a CO&&IOHC immunes non. funt

fi veritas aliter ha«

hi

beri nequit, de LExsER c, fpec. m. 22.

dü

)C G. C, art, 71T.

qu

p

C

$.

DCCCXXXX.

fo

Mores non defiderant, in imquifitorio pro-

Qu

W;Ft, vt dica teftium in zotujum redlgantur,

i,

pu li-

PA

xX

*

pet. tefles et indicia,

583

i,

vpublg'centur et di/putationibus exponantür, n'ifi

t

in iis locis, vbi viget proceffus 1

"

nquifitoritïs

a

qmixtus (S. 706.).

Non obftat C. C. C.

art. 7—3.'Eluippe qui agit de

proceffa accufatorio. '

um h

5.

DCCCXXXXI.

ij

ZT

Exatmen teflium extvaordinaviut vfü non ve-

jf

m f

nit in criminalibus, nifi ad zzgffruendam inquifi-

tionen generalem, aut. ad rei defenffanem.

vll

fortrd

I. H. BOEEBMER,in L. E, P. lib. II, tit. 6, G. 10,

y( À

ENGAV, h. t. $. 177

VE

f0

$ DCCCXXXNIL

Ze'/?t

r

Duo teffes omui exceptione mdiores dezpfo de-

yturt

Kitli attu immediato, ex fenfu covporeo proprio,et

at

fufficienti vatione, legitimeinterrogati, contra au*

Oniutt

&ovem teflantes, probationem de 2pfo delicto eius-

"0(&!!!71

que auü&tove, efictunt plenam). — 'nus teflis, ome

ülfot

)

f

A h

l

zi exceptione Tiaiov, fub. zzsdem determinationi-

bus ipfam deh&um eiusque auctorem probat minus

! d

/

j

"E

pleue 2).

Quid vero? Forfitanne: ex duorum

fint

teflium fufpellorum, femiplenas et ex quatuor

1 li

f'ilpe&torum teffimonio, plena probatio conglutien-

da eff? Generatim id neque adfirmandum, ; ne-

*

que negandum effe exiftimo, fed in concreto ex

cauffis. fufpicionum et ditlis eorum teftium re-

fpondendum effe arbitror. Sufpicionis enir

cauffa non femper eadem eft. De vi probandi

n

|

onfürus, diftinguat fin-

teffium F(zgularium refp

D

9 4

il

: gulari-

Sä4 : Lib. HI. C'aþ.hXiVlll. de probatiotie.

gularitatem adminiculatiudm, diuev[rficatzuam,

et obflatiuam 3).

De qua fingularitate in

praelettiouibus. . Ex fauore, quem tribuunt in-

nocentiae probationi, ftatuunt: a) vzum claffi-.

cum teffem innocentiam. plene probare 4)5 b) te-

CON

ftes de eredulstate, auditu, aluosque

3

qualem pro reo conciliare //dem 5$).

fufpectos ?li.

10

1) €. €C. C. arr. . 65. et. 67.

2) C. G. C arrt.. 23..

3) S1MON. HENR, MVSAEI d

;[. de rf fmpulari

Kilon, 1693.

4) CLASEN., ad arr. 66.

5):XQRAN,Z, G 2. m.&'q..a S. 3. n. 20;. fq.

quor

tl

$. DCCCXXXXIII.

CO

Quoad px:öbatipnem per zudiria, vepeten-

hon

da fünt ea principia,. quae füpra explicaui (S.

7$0, 7512, fcillicet: vzum iudicium proximum,

pleue probatum , conftituit femiplemam ipfrus de-

licli eiusue au&oris probationem.

Quod et iuris

eífe dicitur, fi ex pluribus. zudiciis proximiscon-

Wexit.vnius criminis, vnumquodque per teftem

viicum claffa

Y

:cum pvobatum &f ( $.749-).

F»um

tl

ipdiciutn vemotum, plene probatum, femiphena

«

7huigorem ipfius delilli eiusue auctoris conflituit

probatiouem. — Quid vero, fi plura vemota indi-

'€ia, pleue probata, concurrunt? dixi $ 7

CAP.

[

u

sT o

185

It

.

t m

EAPVT' XIX K

JDt ]l

DE

t

bte

CONFRONTATIONE ET JDEFEN-

11 d

SIONE PRO EA AVERTENDA.

10

OTTON.

,

rABORIS dif. V. Qc &o;;þ"ontatiq(z;-

Ü

Cieffae. 1663.

n

In Oper, Lipfiae 1668. editorum Vol. II. .

$. DCCCXXXXIV.

Conþ*bizta,tz'o eft actus iudicialis, quo duo,-

quorum, de faéto eiusue circumftantis, effa-

tadifcrepant, eruendee veritatis gratia, coram

MW

com ponuntur—.

Ad «inqqiiitionis fubüantiam

non pertinet 1).

!

p

l)

J) CAR ?20 V. qu. I14, n.75. fqq.

i

: AZubovici im a. $5. Sap. 7. $. 7-

if

4

$. DCCCXXX&V.

[

f

Triplex eft: vel enim zeffes izter fe; vel

Ail

complices iuter [ey . vel toffes eum z';zquzþto I)

if

componuntur.

i

4

H

1) Ab hac confro

ntatione teftium cum inkquiiïto di&'ert

7

recognitio.

'Teftes enim, qui aliquem quoad cor-

pori babizum extermum, adcurate defignatum deli&ti

auctorem effe dixerunt, ,cuius tamen nomen ipfos

latet, ^illum fibi praefentatum recognofcere debent

.recognofcendus

J

Aiquando inguzftw quo

?d na:men

"

eít.

UM

-586 Lil. Ifl. Cap. X1X. de coü/POWütiOW

eft, fi. idemtitatem. pevfonae n&gat. Caute quomodo

inftituatur, docent BRVNNEMANN, C. l. C. 9. m.2«

n. gg.ä &ubopic a. a. D. $. 13

bus ]

| $ DCGCXXxxxVI.

deduc

qui

Confvontantur teffes intev fe , qui contraria

depofuere, eo fine, vt eorum fingularitas cef-

Qu

pl

fet obflatiua.

Haec ergo confrontatio nihil

praeiudicii in fe continet.

prid

I &

ln

n

$. DCCCXXXXVII.

tepli

- Coufrontatio complicum |fit. eo Hnä, vt al-

doc

ter corrcus

crimen confiteatur,

aut vario

fermone, geftibusue füfpectis vtens, magis in-

$

culpetur.

s. DCCCXXXXVm.

tt d

vul

Conf?ontatia toffiim cum inquifito plane se-

od

liri commode -poteft, fi pleza'iam adeft pro-

batio r).

Fiiliseft, fiteftium dicta deliétum

pieue 2on probant, vel alias fubleftae fidei funt:

modo teftes ad articulos probatoriales iam exa-

minati fuerint 2); nec reus iam tortus fit. Cae-

terum et parentes cum liberis confrontari pos-

;ï

a

funt 3)..

1) Quamuis feri 'intvcrdumï et

ci a. a. £. $. 6.

fam "po-fïir, &ubobi:

/

tt

$) IbDEM G 1. $. 9.

at

Conf. de LEvsEn, fpec. 560. m. 33.

(

3) z,ubovici 9. 0. £, $, 12.

!

$. DCCCXXXXIX.

/

et defenfioue pro ea auertetida.

587

Juemd

$. DCCCXXXXIX,

$m

Actus confromatloms inquifii cum teih*

bus ità inflituitu

.UWT mqumtus, in iudicium

deductus,

de dicenda veritate : admoneatur,

Z

[ara

quod, Íi non vult, vnus, poft alterum, teftis

st

cum

eo Lommlttxtur, ia vt £effz juramentum

) nübi

praeftitum in memoriam reuocetur et dicia (ua

praelegantur, qua praelectione facta, fi adhuc

in ea refponfione perfittit, iubetur, inquifito

idin faciem dicere :

inquifitus refpondet; teffis

Eodem fere mo-

j

replicat ; 7z4uifitus duplicat.

do confrontatio complicuim inter fe peragxtur.

Varo

| I*

$. DGCGL,

Afluarii eft, aétum confrontationis accura-

te defcribere, Zi&a et praefertim Zatum animi,

T4

vultum, loguelam vtriusque Hdehter, luculento

ordine notare,

"

jl

&ubomcx Q. d. 9.5 7. 8

i

en

$. DCGCCLL

L2

Q

Quum confrontatio cum correo, et mqu 7tz

eum teffibus, non leue praeiudicium . contineat,

1); non folum in delictis leuibus, et deficxente

V

[emzplwm probatione locum non babet 25; fed da-

tur eciam Zefenfro pro ea auevteuda.. Defenforem

autem in ea euincere oportet, iuftam deficere

confrontationis caüffam.

Specíatim fe fundet in

delzctz leuitate, et probationis femiplenae, defeetu:

aut

h

$98

Lib. HHI. Cup. XX. de medüs

aut quia teftes zpZabiles, aut zzzurati fünt cet.

10.]

Hoc enim certum eft, fine indiciis ad nudam

t

AND

facinorofi nominationem non effe confrontatio-

"

nem cum eo fufcipiendam.

!/fï

I) TABOR C. l. diff I. th- 19,

HEN!

a

HERIIVS Refp. 102. n. G

2) MEVIVS P. III, dec. 73

AYG

Yi

CAPVT XX

W

ü

DE

Y

P4

MEDIIS

ERVENDI

VERIT'ATEM

€4l

T'ORTVRA, 'lERRITIONE .ET IV-

[/

Ti

RA"leNT O PVRGATORIO GE-

NERATIM .

IM

ET

DEFENSIONE PRO IIS AVERTEN-

DIS,

AVT TORTVRA MI.

TIGANDA.

10. ZANGERI 7r, de quchlzombu: f. tokturis reorum.

W

Francof, 1705. 4.

a

CoI

