Sufficit ad impunitatem, fi

liber,. nondum in numerum probibitorum relatus -

ab editore .noto aliis ad vendendum transmittitur,

Ex his

15

et ab his publice et bona fide diuenditur.

principiis Ordo noffer iudicauit anno 1768. incaut-

J

fa. Bibliopolarum Ira

"

|

cofurtenjum, punQdo bet

!

Gpaniftb: Zefuitif:ben 2Imecooren. — Conf, cARr-

[

zOov. in Pr. crim.

Qu. 98. n. 20. et in I»r. For.

P. 4. Couft. 44. def. 3. mürrER ad sTRavy. Ex-

erc, 47 th. 7I. not. 5-c., CLASEN. ad art, II

O. p.

l

i

l

3.293

p

s

284 Lis. il. C'dp. XXII'JE z'u,rz'i:*

X

329; " aRYER 2d art, I1O. pof. ro. add. wosr-

mvs in praecog. iuris publici c. 3. vbi latius agit

$on ocr frabferíiden fföüd)gcaäpmmiffiog.

L

$. CCCLXXV..

Iniuria apud zomaos erat deli&tum priua-

tum.

Non mirum itaque videbitur cuiquam,

remedia, quibus iniuriatus perfequitur iniuriam;

priuata, poenalium remediorum qualitatem ad-

huc hodie füftinere. Quaedam dantur laefo ad

füi fatisfactionem, quaedam ad publicam anim-

g

aduerfionem. Alia funt intuitu» iniuriarum ver-

I

L

balium, alia intuitu realium,

P

5.

CCCLXXVI.

Ü

- Quoad ver£ales miurias T. competit iniuria-

H

n

to ad fui fatisfattionem retor//o 1), quae tam ver-

&alis, quam litteralis, tam iudicialit, quam ex-

li

irziudicialis eft 2). Retorfio vero retorfionis

locum non habet, fi retorquens limites feruat.

(i

h

Fa&a retorfione iniuriatus alio remedio priua-

to vti nequit 3). Retorquendi facultas omni-

H

busdenegatur in Saxonia ele&torali 4).

p

ü

I) GEORG. AD. SrRVV. de. vindilla priuata.

Ienac

5

D

rcc. I740,

GERHARDI PFANKVCHII 7?r. de probibitis ver-

balium iniuriarum veror[fiouibur. Francof. 11675.

10, PHIL. sLEVOGrII epiffola de aequizate

verovfconis iniuriarum.

Jenae 1765. in qua epifto-

la srmvvir fententiam contra PFANEVC HIVM

egr"ägi; defendit,

YIN-

|

m

earumque potis;

28;

It

5 agit

*INCKELTHAVS Obf 37.

- €itruben in benredtl, Sebenfen 1. $. n

gs; !

2) AvG. de LEYSER Sp.' 542. m.—vg. '

3)(-&3331&:3.&5 decif. 18.

P.

lüd»

4) férneuertes uno aefd

l

arfteg Mali;da

: wiegä.aig

us

GxlbfizRade, $. 22

i

]

L

l

$ . CCCLXXVIL

4l

. Retorfione non facta (S. 377-), inPcitui pot-

I

eR1L autadfie adpalinodiatm.recantatiogem aut

r

IIL. o&io ad deprecationem, aut IV. a&fio ad bo-

zovis declavationem, aut V. iniuviarum aseffüna-

toria. Quoad tres priores aCtiones hae regulae

obferuandae fuünt : Siiniuriansdignitate eftinfe-

du

rioriniuriato, velaequalis quidem, iniuria ta-

ïïn

men atrox, recantaetio f. palinodia ; fi iniurians

! x.

et iniuriatus aequalis eft conditionis, veliniuria

15

non eft atrox, deprecatios fiiniuriansiniuriatum

J

dignitate antecedit, autiniuriae imperfonaliter

!

faétae, aut de vi verborum prolatorum iniu-

]

riofa), aut de animo iniurlandi eius, qui ifta

protulit, dubium fupereft, Zeclaratio bonoris lo-

cum habet. Iudici; arbitrium. vbique non eft

i

exclufum.

j

cHRIST. THOMaAsIVS de *'eufäi-vm ,kim'ar;.

-

Halae 1715.

.WERNHER P. L. obf, 109

"

sra&x in Ff mod.

b. t, $. 29. 30.

AVG. de LEYSER $p. 543. m» T.

77

XQ, HENR de BERGER C. l, p.

s.CCCLxxvm'.,

186 — Lil. II. Cap. XXII.JeVz'n.z'uriz':

$. . CCCLXXVIIE

"Alioad pjalinodiamt. Fecantatoria v inftitui

poteft etiam contraillufttem, -nobilem 2), cle-

ricum 3).

Eo tendit, vt iniurians iniuriam

vérbalem immediatam .4) falíáam declaret, re-

uocet, atque fe mendacii arguat. Eft haec aclio

p

eiuilir, non evimiudlis, fedtenditad priuatam

pr

fatisfaCtionem s pzezális, non rei pev[ecutoria ; fa-

Tk

wue[a, praelertim fi recantatio folemniter fit in

&

iudicio poft pacefn fincitam nad) óffentlíd) gt«

p

begtem | Gitrid)te, non. quidem fecundum ana-

K

logiam iuris,. fed fecundum mores. | Recanta-

f

tio vero non infamat 5), a) fi fama referuata eft,

&

quod in.Caniera femper fit 6) 5 b) fi iniuria le-

f&

uis eft; c) . fi, reus per procuratorem fe defen-

[

dit;.quod tamen intelligendum eft de caíu, fi

bl

fententia in perfonam procuratoris concipitur ;

d) fi actor et reus transegerunt; e) fi reum

ante L. C, poeniteat ; f)fifententia in contuma-

ciam di&ia; g) fi iudex reum durius puniuit

($. 167.)..

À

I)i.Rec. fïmp..dc anno igtg.o. item al ie

gf.

N" Ord. Cam. P. II tit-. 1g..

2) MAVRITIVS de nobilizare th. 26,

3) Quod tàmen non aliter fit, quam fi perfonae lae-

fae dignitas, atrocitas iniuriae et fcandalum þubli-

cum ,id pofcunt, Avc, de LExs&RSp. 548.m. 4.

3

4) CARPZOV. qu. 97. n. 80.-

de B'ERGþER e€lLp. 78

d "su)wm

s

il

| earuqu(e pottris.

287

5) IDEM p..XSO. feqq.

4

6) Ga1Livs L, I, Obf. 65. n. 6.

flitoi

L»E'

$6 CCCLXXIEQL

TIafm]

I

Si reus ad recantationem condemnatus','ea/km

NU

praeftare renuit, tunc fi eft praefeus, carcere

I

p;im'um fimplici, aut multa, deinde carcere du-

"

rlore aut relegationis indifione compellitur,

It

n

et fi ne fic quidem paruerit, per lictorem, eo

jl

M

praefente et audiente recantatio peragitur, | et

dN

relegatio .diétata executioni mandatur; figé- ; -

D

feus eft, . primum citatur füb poena pecuniaria,

ell

et, fi füi copiam facit, prehenditur, fi minus,

li

fententia, qua recantatio ei iniuncta eft, publi-

ab

cae, imprimis in loco iudicii, iniuriae com-

f

mifíae, et vbi reus alias vitam degit, adügätur.

it;

l—O.A'HENVR. de BERGER. c. L p 83 :

AU

[Id

FINCKELTHAVS Obf. 4.

It

Alibi contumaci. lictor ,' quando pronunciauit verba:.

paG er alle unb jebe. oberseDlte N.. sugefügte .

Gdniáb;S8orte 1. alapam

: inHigcrc folet, sr'xy;c' '/,

in Vf.) 10d. h. t, $. 32.

g.

CCCLX)&X. :

Alie ad deprecationem et honoris declavatio-

,

J

ztn ad quid dentur?

facile ex ipfis terminis :

Á

patet.

IO. DAN, SAND;XEITER de declaratione. bonoris ;

. iniuriato ab iniuriante facla, Alt, 1701.

Io.

288

Lib. 1]. Cap. XXH. de iniuriis

0. IOACH. SCHOEPFFER de declaratioue bono-

vl

yi$. ROft.

170)-

Hs

Cautela eft ad auertendas has a&iones, vt iniurians

fiatim in ipfo primordio litis iniuriato fpontaneam

honoris declarationem offerat.

A reítitutione ex-

penfarum tamen noneft immunis, FINCKELTHAVS

obf. 50.

AYG. de LEYSER Sp. 543. m. 8,

Ü

Ts

$. CCCLXXXI.

luri

In a&fiotie itiuriarum aeftimatoria 1)i iniuria-

tus aeftimat iniuriam ipfi illatam, eamque aefti-

mationem fibi adiudicari petit.

Tudex pro ar-

Eft haec

tibrio . aeftimationi limites ponit 2).

a&io paenalis 3), ideoque cum a&tionibus prio-

ribus cumular? nequit 4). Cseterum haec actio

aefhmatona COUIHIMHULS CR iniuriis verdalibus et

*

:ïmlzäus.

1) 1VST. HENN. BOEHMER- diff. de iniquitate er in«

;

iuflitia atlionum iniuriarüm,

Halae 17o1, T, VI.

Exercit. p. 110. feq.

i

AVG. de LEvsER diff. de pietate ac. iuflitia veme-

diorum contra iniurias, Vit. 1733. Sp. 542.

*

2) de sERGER c. l. p. 84

de LExsER fp. 543. coroll,

$) Id facile patet ex eo, quod iniuria fuerit iure

rom, delidum priuatum, — atque ex aliis rationibus,

vt ita mirum mihi videatur ,

ICtos tantos f*repxtus

circa hanc rem mouere potuzs[c. BOERMER C l.

d

€.3. $. r. feq. —

*

hi

4) de sERGER c. ],

q

CHR« LENZII guaglzo. an aäzo iniuriarum

f

sefti-

edrumque. poetit,

289

377

aeflimatoria cum, a&ione recamatoïia eodem. libello coptla«

rige proponi ez cumulari queat? Lipfiae 1639.

lUriats

CAf

f. CCCLXXXII.

I O

Ceffant haeactiones a) ob praefcriptionem

MYS

I) b) remiffionem 2), c) compenfationem,

d) retorfionem (S. 376.). Speciales exceptio-

nes ex natura cuiusque actioniset

juriae füunt hauriendae,

praefentis m

n

t

1) Ae/iïmatoria praefcribitur anno, btilz'ter computan.

do. GAIL. lib. 2. 105. n. 4. ! caRPzOY. P. 4. C.

( d

46. def. 2.

hi

Atio autem ad palinodiam, deprecatio-

Y

sem et bomoris declarationem — perpezua eft.

HARPe«

PRECHT ad $.12. Lide imiur. n. I7.8TRYK deatt.

(f

inueff. S. l. m. 10. $. 50. soEH MER de a. S. 2.

I^

C. II: $. 62. diffentit tvpe wro it ben gelebvten

9ingeigen T. Il, p. 392. fqq.

2) Remiffio autem colligi nequit ex vfa facrae cöenae,

12!

M

fzi

quod vult TiLssivs in dif. de imiuriae remiffone

quae fit ob vfum facrae coenae,

Nec colligi poteft

[2

ex familiaritatis actibus, quos iniuriatus neceffitatis

aut honeftatis ergo aut pracuia proteftatione. auf

Ajofrect fufcepit.

STRYX, in V. M. h. t. $. 35.

de weRNHER P. l, Obf. 137. aut lite, fu

iuriam aita, iam finita.,

per in«

t

s. CCCLXXXIIL -

"

iij

Haec funt remedia quoad iniurias verbales

ad fatisfactionem priuatam comparata.

. Cum

his combinatur etiam animaduerfio publica,

quae extraordinaria eft, et quidem cum hono-

Cáf-

t

"

ris d;e;iaratione et deprecatione, mul£ia aut

cer

asss

290 . ,I;z'bj 1. C'ap.AXXII. de iniuriis etc.

ceyr cciübi'üatur; cum recantatione vero, mnuümnt

relegatio perpetua, v.c. fi magiftratul füperio-

ri, nunc temporalis, v.c. fi inferior1, inluria

,illgta fit, aliquando et fufügatio infligitur.

CARPZOV. qu. 94. n. 36. fäqq.

de pERGER C, l. p. 85. feq.

-S.. CCCLXXXIV. -

Poenà iniuriae realis, fi leuis eft, mulcta

eft aut carcer: iniuriae atrocis, relegatio, aut

manus amputatio, aut fuftigatio, aut gladius 1).

Atrox autem iniuria, vt fupra ($. 371.), aefti-

matur ex qualitare perfonae, loci, temporis,

modi cet, Siciniuria realis principi illata; aut

aut facerdoti, fi per eam in mu-

magi&ra*tui,

U

neris expeditione conflituti ,

plane impediun-

Yi

£ur 2); ,capitglis eft,

fe

1) de BERGER C. l. p.4 89.

t

22) ACA'R'PZOV. qu.' IOO.n. I9«

!

.AVG. de LEYSER Íp.'565- m. 1I.

coTrTL. sLEvocr in Coftbus for. fel. 'Spec. t.

x

Caf. 2- Po 36- jäqq.

HARPPRECHT. HILDEBRAND et STRECKER

án.diff. de iniuriamagiffrarui illara. .De filio patrem

f

verberante vide FINCKELTHAVS in Obf. pofth. 5;

—

u A

A '.:3

O

m

CAP-

..—.:sz:.—.

291

X

CAPVT . XXIII

DN

peto

DE

W

)

FAMOSO LIBELLO EIVSQVE

POEN A.

ERNEST,. FRID, SCHROETERE dzj dcfzm«;f': lzbel-

lis.

Ienae 1630.

10. RERN, FRIESE dif. de famofis libellis

Ienae*

numa

1712.

j al

us

AVG. de LEXSER de famofrs libellis.

Viteb. 1735

Sp. 552.

d

Q5,

$.

CCCLXXXV.

a

n

Specxes iniuriae fcriptae eft famofus libellur,

NI

(pasquif, qui eft iniuria Ícripta, qua lllegah

Dif-

modo alicài deliétum famofum obiicitur.

fert ergo a libello aceufatorio, et a denunciatio-

ze apud iudicem fa&ta.

C. C. C.'art. uo

"Receff. Imp. de anno 1577 tit, 35. 60l äuæ;

bructern $. unb fegen toir,

&

$.

CCCLXXXVI.

[j

Itaque hodie perinde eft, vtrum nomen

t

fuum auctor filuerit, nec ne.

?

Scil. correctus eft arz. 110. C, C, C. per alleg.

Receff. Imp. . Diffentit k&Ess. ad c. arz,. $. 1. * 4.

et de LEvysER fp. I. m. 2.

'conf. NEBELKRAE

dCC.Iö. BOEHMER ad CARPZ. Qu. 98. obf. 3

2

$ CCCLXXXVII

l

19: Lik. Vl].fcaþ. XxiL defamofa-lz'äello*, ;

$

CCCLXXXVIL .

Ttaque quum libellus famofus iniuria fcripta

9

fit($. 385.); fequitur, vt et fieri poffit pi&tu-

nar

xa 1), ículptili et fuforio opere 2) ($.371.

Nec quidquam intereft, vtrum fit expreffe no-

mo

minatus an defignatus (S. 372.). Fluit quo-

n

D

ue ex eo, laedi quem poffe per famofüm li-

au

bellum tam Zire&'e quam o£/gue (S. 371.). Li-

dit

bellus etíam famofus eft, Bicet cr

"

imenlobie&um

verum fit 3). .

1) Rec. imp. Cit.'

2) Ord. Pol. de anno 1548.

'tit, 34- $. 2.

de BEKGER C. l.p. 86.

C, C, C. arr. 110. a verbis: lnb oD fid) audj

gleid)ol. Diffcntit k azss. c. 1. $. 1. * 5.

$& CCCLXXXVIII.

In libello famofo delictum famofum obiici-

tut (S. 385.).

Itaque vtrum capitale fit aut

non capitale, nil intereft, modo famam valde

fugillet.

Ea vero iniuria fcripta, qua alicuius

animi, corporis aut natalium defectus negan-

tur, famofüs lib

:

generis,

elltzs non eft, fed retinet nomen

. CCCLXXXIX.

Quomodo quis ad iniuriam poteft concur-

]

yere (S. 374.), eadem

quoque ratiorïe focius

l

famofi libelli fieri poteft,

V

$. CCCLXXXX-

3

[

'ez'ztfqzöte poeta. -

293

D

5.

CCCLXXXX.

f

Canorvs V. in libellum famofum , fi Cri»

n

men obie&tum fa/fum eft, ftatuit 1) talonis poe-

j/!.)l

nam, i. e. eandem, quam crimen in libello fa-

f

mofo obie&tum, meruiffet coniunctam cum zz-

tf

famia 2).

$1 autem crimen obieCtum verunmz

funj

eft 3), arbitraria eft ex merite CAROLI 4), et

,] n

autctore BERGERO $) rglegatz'anem non exce-

(hum

dit, raro ad eam pertingit 6.

1). C. C, C..avt. 1IO.

2) KRESS, C, l. öï 4«

3) Vulgo hi cafus non diftinguuntur, quum tamen

luculenter feparati fint in art. 110. conf. NEBEL-

uf

KRAE dec. I7.

4) c. art. Nefcio ergo, quid ibi velit xxcH rERVS

Jnfl. iur, crim. S. 2. C. 7. $. 368., quum dixit, me

negaffe, quod poena mitiganda fit. fi crimen ob«

"

jetctum verum eft,

Forte bonum virum in errorem

J

induxit, quod in $. 387. flatuerim, ad libelli famof?

Al

effentiam! non requiri, vt crimen obic&um fit

Jf

^ falfum.

J

&) ad art, 110. pof. 5.

1

6) dc sERGER C- l.

[

CCCLXXXXI.

$.

Praxis talionis poenam non feruat, nec gra-

uiorem fuftigatione poenam folet decernere 1).

u

Determinatur poena arbitraria aut grauior aut

l

jeuior, prout crimen obiectum grautus aut le-

uius eü. Quae arbitraria

poena proinde maior

3

etiam

"

i

sls

294-») Lib.1I. Cap. XXIIT. Je famofo libzllo -

mf

etim effe-debuc,! B lum famoltua Galfüm

nam

*Si auctor famo-

eft, quam fi veritate nititur.

aut

filibelli detegi nequit, pro infami a carnifice

Íon

declaratur et. famofus libellus flammis. dele-

Í

tur 2).

I) cARPZ. qu. 98.' ibique n. 60, BOEHMER.

[9]

2

BEYER. C. l. pof. 6.

l

Ws

LVDOVICI 2d art. 11O.

Vs

srRYk in Vf, mod, h. t. $. 43.

i

2

KRESS. ad h. art, $. 3.

H

AVG. de LEYSER Sp. 552. m. 3-

be

2) tvpovricr c. l.

€G4

GRANZ, def. reor. P. I.

6 4. m,I. fetb..3, H.

lo

80. íq.

T

$.

CCCLXXXXII.

d

Sociorum poena ex principiis generalibüs

eft aeftimanda r).

Speciatim. qui libellum fa-

mofüm dolo malo excuderunt, omnibus illius

exemplis priuantur, ius libros excudendi amit-

tunt, poenamque pecuniariam luunt 2). Conf.

C

$. 374

I) de gEnRGER C. l.

2) Receff. imp. deanno 1530. 5. unb nadjbemt. Receff.

imp. de anno 1541. $. ferner baben toit befunoen.

?OEHMER ad CARPZ. c l. ob[. 2.

b

$. CCCLXXXXIII.

Quum hodie poena libelli famofi. arbitra-

ria

295

u'ez'z/t:que poena.

*

ria Ht.('g. 39[:), non ambigendum eft, ijoe-'

lfom

f

nam. exacerbari ob magnitudinem damni dati

aut probabiliter metuendi, ob dignitatem per-

»

'hice

dele«

fonae, fanctitatem loci cet.

KRESS. C- 1- 5- '60 P

AMIN

CCCLXXXXIV.

$.

Mitigári poenam volunt: a)fiauctor famofi

libelli grauiter ante laceffitus fuerit; b)fi crimi-

nis mox perpetrantem poeniteat ; c) fi ftatim

fateatur delinquéns; d) immo etiam fi iudex

aliam rationem aequam mitigandi inuenerit 1).

Hoc certum eft, poenam ordinarie locum ha-

bentem promeritam non effe, a) fi attentatum

eft(S.$8. vtpote fi fcriptum famofum, in

3. n.

Ícriniis reconditum, praeter voluntatem aucto-

ris in publicum euulgatum £it; aut b) fi culpa

diuulgatum. ($. 86.). .

KRESS, p-.'l. $- 7.

w

nl

dibys

& CCOLXXXXV.

Ils

- Libellus famofus neque dat iudici iuftam

It

cauíffam

in delidtum obie&tum . inquirendi

r

contra iniuriatum; neque id probat atque

euincit.

CAPVT XXIV.

Ó

;

7

ODOE:

M

BLASPHEMIA EIVSQVAE P

OENA.

gRN. TENZELII di[.de 'eo, quod iu[ium eft 'circu

blofpbemiam. Erff 1727.

D

AVG

ld

asss

:

196 Lzb II Cap(. XXIF. de &lafpb&nia

É

AVG, de LEYSER de bquphemia, Íp. 565.

«d

vel

10. RVb. ENGAV pr. de blafphemia illiusque. crimines

aut

. lenae 1736.

(til

$. CCCLXXXXVI.

at

C«

Blafphemia ef iniuria in. Deum.

Verbum p/afpbemiae alios etiam fignificatus improprios

admittit, quos vide apud sEv EsvM ad arz. 106.

pof. t1.2. 3

CAR. du ERESNE, in Glef. vetb.

bla&hemare.

. CCCLXXXXVH;

Quum blafphemïa fit iniuria (S. 396.); fe-

quitur, vt quae de iniuria generatim dicta funt,

luc quoque adplicanda veniant, Eftitaque vel

zminediata, vel mediata, prout in ipfüum Deum

directe eft concepta, aut ducto argumento et

perlatus alterius in Deum redundat 1) ($. 37 1.

Ad immediatam referant: 2) fiquis Deo diuina

ineffe negat, quam d4eropatiuam adpellant; et

b) fi quis humana illi adferit, quam adtributi-

«421nominant. Addunt c) qui creaturis ad-

fcribit diuina; qui Deum verbis maledictis

aut obfcoenis defpicit. . MeZiatam eile ftatuunt,

3) fi quis conuitiatur in facramenta aut facrum

codicem 5 b) fi quis Mariam aut fan&fos defpi-

cit; c) fi quis Dez, Mariae et fantlorum imagi-

nes iniuriofe tractat; d) fi quis Dei miniftros,

qua tales, facra peragentes aut intuitu muneris

facri, defpicatui habet cet, Blafphemia eft

vel

*

eiusque poena. |

297

vel verybalis ; vei vealit 2). ^ Vetbalis vel ora/zs

(ritit

vel /feripta.

Ad bazc etiam pertinet fculpta

aut picta,

Diuiditur etiam blafphemia in a£ro-

cem ec zom atrocem. — Omnis blafphemia iniuria

atrox eít; fed non omnis blafphemia atrox eft,

Caeterum 1id in concreto diiudicandum eft,

(

EOEHMER adcARPZOV. Qu45..

0

Á

1) Rec. imp.de anno 1512. I530. 1548. 1577.

:

2) AVG. d€ LEYSER C, l,. m, I2, fqq.

Scbol. Ympiae voces,

licet in bonum fenfum expont

queant, tamenpuniendae funt. Cafum exhibet 1.1xw«

xcERVs Decif. 1014.

Ordini noftro anno 1761,

[; [7

Sp

ecies haec oblata eft, cum quis in caupona dixe-

i

rat: (5

flalten fein SXenfd) uub feine — lebenbige

vid

a

Gecle in bie £ble fáme, ba8 folíte niemano glaus

ben: benn ber Derv Gbriftu& bütte ov alle SXtens

9d

(den müffen leíben, uno eie Cünben b

egablen, tee

n

nun binfort auf ber Smelt übel8 tbàte,

- ber müfte

aud) auf ber 93e[t babor leiben.

Conf- 25pís

T

q

nind Gammlung .merfmürbiger

: Sted)tébánoel.

j

P. 4. n. 12.

i

$.

CCCLXXXXVIII,

(s

Jl

Blafphemia eft iniuria ($. 396.), itaque

u

ä) qui. doli capaces non funt, b)qui rationis

víaüm non habuerunt, vtpote fümme ebrii cet.

[P.

à

c) fufficiente Dei cognitione deftituti 1), v. c,

)5

Turcae, Sociniani, ludaeiin Chrifum iniurioft,

rs

blafphemiae criminis rei non funt, Caeterum

4

blaíphemiam . committere. poffunt tam c/rriei,

3

quam

1

E

2

j

[

298 LJ. l). Cap./XXlV. de blafpbetnia

quam /aici.

Blafphemia etiam eft, quae füb

conditione fit 2).

1) knEss. ad ar*. 105. $. 5.

BOEHMER in diff. L. de var. facrileg.' fpecieb, ex

»omente iuris canonici. $. 6.

AVG. de LEX SE R C, l. m. I7.

CCCLXXXXIX.

$.

li

Blafphemiae focius effe quis poteft, quum

eftmaudans, confultov, bibliopola et typotheta,

(S. 374.) is, qui, auditam blafphemiam deferre

omifit 1), magiftratus, qui Ze/atam aut cognitam

zon puxiuzt cet.

l

1) Rec, Ymp. de annis 1548. tit. 1.

$. 4.( et 1577. tit,

;. M 2

$ cccjc.

CanRoLvs V. blafphemiae poenam .non

determinauit r), fed iudices ad zuy vomazum et

Receffus imperii 2) ablegauit, in quibus, exce-

pto Aec. annirgi:2, difponitur, vt blafphemia

immediata puniatur am íeben ober mit Q3enep»

mung. etíicber Gieber.

Mediata vero blafphe-

mia coerceatur poena ar£itraria : aut abfciffoue

linguae, aut relegattotie, aut carcere, aut alia 3),

Quae poenae etiam fociis infliguntur 4).

.X) in art. 106.

.2) Sunt autem illi de annis 1495. I$00. 1512

1530. et qui deinde accefferunt de annis 1548.« et

1377..

KRESS;

299

ez'mgne, paemi.

füb

xiuzss, ad 'c. avt,

3) KRESS. C. art. $. 3.

4) Receff. Imnp. deanno !548.tilf- iO $. 4

aT

"CCCCI.

S.

:.

Praxis nonnifi, gladium . di&itat iis, qui

blafphemiae zzgamediatae gvau£orzs reifunt 1). Im-

guediatae nou grauioris poena plerumque. folet

]FUM

effe fufjigaiio cum perpetua velegatione coniun-

| e!l?,

la 2).

Mediatae . poena eft carcer, aut

Zulels.

ln

1

lae, autzul&la 3).

Linguae abcifo vf non

jl

venit hodie, fübílituta in eius Ichm Jufiiga-

*

Loue 4).

i

I)CARPZ0V.qu, 45 Abique praciudiciä.

knaRSSUDIE $ 94 .

HOMMELin Rbapfod. obf. 246.

gj LVDOVICI àd arz. 106,

(

J

ü

3) 1DzM c.1.

i

) canrz. c.l. n. 21, conf, tamen Fu-rlcxu;rumj(ys

)

obf. pofth. 4.

h

8

$- ccccii.,

u

Poena ordinaria ceífat, quia non eft pro-

|

)

merita, fi dolus. aut plane, aut faltem fummus

deeft (S. 86.); quo pertinet 2) fi quis ex acer-

biffimo eoque iufto dolore aut ira, non tamen

in Deum direécta, blafphemiam commifit 1) $

Z

aut /) in füumma ebrietate 2) blafphemiam euo-

muit; aut ) ex confuetudine conciuium 3) (S,

1542

X

Ms

3oo JLib.II. Cap. XXIF. de liafphemia

174. )eam commifit ; aut d) fi execratio tantum

eft4).

I) Rec- Imp. anni 14.94 $. nemlidj.

de LEYSER C.

l

m. 29.

$) Cir. Rec, et anni 1500. c. ]

de LyNCKER dec. 718.

3) KnESs. c. l. $. 6.

.

f

$) Rec. Imp. anni 1577. tit, $

n

(

EKRESS, $, 2. * 4,

BOEHMER ad CARPZ. C. l, obf. r. et 3.

$. CCcar

Mitigari poenam volunt 2) ob poenitentiam

fubito declaratam 1)5 7) ob nobilitatem 2); c)

ob reticentiam blafphemiae ab alio prolatae 3).

INou vero mitigat a) ftatus clericalis; 7) fua ip-

fius confuetudo 4) ($. 154.)5. c) deficiens reite-

ratio $)5 d) condmo blafphemlae adxe&a ($.

398J-

1) CARPZ. qu 45*

sTRYK, in Ff, mod. lib. 48. tit. 4. 5 g.

Quod male habet rvpovrcr ad h. arr. vid

$. 153.

$) KRESS. c.l. $. 4.

Diffentit cARPZOV. qu. 45. ^. 48 Íq.

3) Rec. Imp- anni 1512. tit, 3. $. I.

q) KRESS, C. l. $. 6. * 5,

5) Rec, Imp, anni 1548

CLA:

-

"N

eiusque. poena,

301

ln

CLASEN ad h. arrz.

BEYER ad h, art, pof. 14.

Diffentit wEisTEnvs h,t.$. IO.

CCCCIV.

$.

Blafphemia apud Proteflantes eft deh&um

fori feculavis x) (S. 32..). Poutificii diftinguunt

inter blafphemiam Paereticalem et pon- baereti-

calem f. fimplicem. — Illam fovi. ecclefi ajlzcz, dauc

3nixti fori eífe ftatuunt 2).

1) BRVNNEMANN. in Iur. ecclef. IT. 18 17

KRESS, C. l

$. 11

qui exceptiones exhibet,

11

de quibus in praelectionibus dicatur.

j

2) Canoniflae ad rit. X. de maleficis,

praecxpue EN*

GEL, WIESTNER,

€t GONZALEZ TELLEZ àd C,

»)'

2. X de clericis maledicis n, 6. conf. FARINACIVS

P-

lib, I, tit. 3. qu. 20.

i

$

CAPVT XXV.,

DE

HAERESI

CHRIST, THOMASII diff. an baerefes [ez mmen* Has

lae 1697.

avG, de LExszR de Paerefr, Sp. 566.

$. CCCCV.

Hüaerefisin iure canonico criminibus ecc/efiafli-

tis adnumeratur, eftque ibicov/Z4n3 di[Je n/us chri-

iani

ia

N

3o2 — Libll.Cap. XXV.;de baere[i.

þiaki f[ubditi a fide þrmularia veipublicae ecclefra-

fticae romanae.

&

IVST:. HENNING. BOEHMER, in Inff. iur catt,

h. t.o 5- IO

$

EOPCEPVTL-

[

/

Nos haerefin in foro iuridico proteftrantium

confideraturi, ea, quaead forum. tbeologicum

fpe&tant, hoc loco negligimus.

Eft autem Zae-

vefis in feufu iuvidico ditenfus a religione publi«

ce€ adprobata in imperlo noftro.

1IDEM C. l. $. 1f.

$.

CCCCVII.

— Quamuis vero haerefis, errorem in fide in-

uoluens, peccatum aduerfus Deum conftituat,

delictum ciuile tamen non eft, ideoque haere-

fis, qua talis, puniri nequit 1).

Principi ius

eft, negara tolerantia, haereticis, licet quietis,

emigrationem iniungere, eos ab honoribns ar-

cere et ab obtentis remouere, denique a pos-

fefione rerum 'immobilium et commercils eos

exciudere.

Poteft etiam eos, quifalfas fuas

opiniones contra prohibitionem . alios- docent,

veltranquillitatem publicam turbant, vel blas-

phemiam eructant, punire, fed jllud tunc fit

ob haec maleficia, non ob haerefin, qua ta-

1

1

lem 2).

3) In ord, Baniberg. art. 30. ignis poena in haerefin

Cara-

flatuitur, — Articulus illf: vero oæ,nniffus eft in

lina,

3903

M.

lin;z; m;ooivrcr poft arr, 108. pag. *;136. Sup-

plicia itaque criminalia aduerfus haereticos, qua ta-

T

les, damnanda funt contra cARPZOVIVM in fr.

crim. qu. 44. quod

re&te fecit BogHMERVS in I.

Eo 'P- Ti IVo ll.b. Vo tit- 7- 5-

16, Ceffat aqud nos

confifcatio bonorum, ceteraeque iuris canonici poe-

nae ree negliguntur.

t

h

2) AVG. .dc LEYSER C. fp. m. 31. fqq.

/4

i

CAPVT | XX':/'I.

ll

DE

MAGIA 'ILLIVSOVE POENA:

0. WIERVS de IJVa;]iigii: - daemonum. Bafil.

f

1583. 4.

in.

"n

MART. DELRIO di/quifiiones magicae, Lib. VI. 'T

3. Mogunt. 1678. 4.

iïe'

[is

cHR. THoMaAsiri dif. de erimise magiaei

Halae

(

170I.

kgivsprM diff, de origime ac progr

ef

b

zorii commra [agas.

Halae 1712.

ü proce[y; zngm/z'-

Ü

I10. ERNEST. FLOERCKII Comm. de crimineïcbn-

Ios

J

iuvationis [piriztuum, — ezus procejfu et poeuis, lenae

* 17210 4

1l

CONSTANT.de CANZ zr. de cultibus magïci:.

Vin-

A

dob. 1771. 4»

il

PAVL. IO0S, de RIEGGER d

i'[]'.v de magia, — Vindöb.

]«

1773 4-

/$. CCCCVIIL.

fj

Magi denominatio, in bonam olim partem

l

ntes in-

accepta, ijs adplicata fuit,. qui res late

ueftiga-

h

304. I;z'b. H. Cap. XXVI 'dev magia,

uefiigarunt, naturae arcana rimati, et deinde

mirifíca et plebi incognita operati füunt. Ob

u

abufüm poftea pro maleficis, incantatoribus et

e

diabolorum colluforibus habita funt.

Vnde ya-

fIQ

rius magiae fignificatus ortus eft.

Ito

I0. FLOERCxKäVS DILICLST.

ï€

$. CCGCIX.-

i

Magia generatim eft ars aliquid efficiendi,

ber

quod praeter . cognitum ordinem naturae eft,

&t i

Hoc homo producit vel folo intellectu fuo per

ter

res naturales, vel ope daemonis. llla zatura/is

bel

feu artificialis dicirur; haec daemoziaca feu Zia-

Qu

bolica, feu baeveticalis, feu fortilegium, nomina-

tur. — Jagza naturdalis per fe delictum non con-

per'

t

flituzt, ideoque huc non pertinet 1).

I) rHOMASrIVs in cit. diff. $. 9. 10,

Sï.ïlï

Plures

ii

eL

magiae diuifiones exhibet rLOER CK1V8

Qür

&X

Alii daemoniacam magiam definiunt, quod fit crimen,

quo quis commercium cum diabolo habet,

Qu

g

$. CCCCX.

&q

F

Daemoniaca magia, quae huius loci, eft vel

opevatrix , vel diuimatrix. Perillam miracula

2

producuntur; haec cum prophetiis occupata

eft. Adduntali praeffigiatricem, quae fenfus

&»»

humanos ita eludit, vt multa geri videantur,

quae re vera non funt, autea non videantur,

quae tamen funt, -

uo;xcx*vs 6160 4 $ 2.

d

$. CCCCXI,

895

il]iwyuä poenis.

X

S.

|CECCXL

s

P

Magia daemoniaca fuüpponit commercium

JUs d

cum diabolo ($.409.), quod nititur vel pacto

]

expretfo, vel tacito r).

Plurimi itaque, ex an-

tiquioribus praefertim, magiae . daemoniacae .

reos habent, 4) qui paétum cum diabolo ex-

preífum ineunr, fiue alicui nocuerint, fiue non;

é) qui cum diabolo concumbunt; c) qui fine,

paéto expreffo commercium cum diabolo ha-

ii

T

bent, artibusque eius,vtuntur; 4)qui choreis -

et commefífationibus in monte, Bructeroruni 1n-

J

"

iil

teríunt; e).qui. fe in fuc- et incubos, . velalias .

beftias transformare poffunt; /) qui artem ve-

Ál

I«

élurae per hircosíciunt; £) qui arte diabolica

per cribrum vel fpeculum, vel clauem heredi-

Q

tariam et euangelium $. Ioannis 2) diuinant,

Syftaflengudir, ffuge rauen ; b) qui .carmi- -

Q

nibus, incantationibus et imprecationibusvtun-

tur, Ceegenfp

enri

xt; ) tempeftates et tonitrua

*tï-ü

excitant, mures, pediculos, et eius generis no-

1

ciuas beftias ope diaboli producunt. et in-fru--

ges immittunt,

q

1

uas receníet BOEEMERVS 3),

et quae funt eius generis plura.

1) rLokeRCKIVS. C. l. c. 4. $. 6.

vl

QUH

'2) Modos recenfet tvpovrcer ad arz. 109. GOTTL,

stLEvOcT in Cafibus. for. fel. Sp.. 2. p. 495*

u

jis

3) in elem. iurispr. crim. h. t. $. 54. —

*

tlf

CCCCXIL :

$.

if

CamorLvs V. in ordinatione . fua r) agït

de mogia daeinouinca, non de naturali, quae in

Í? hon

j

n

3966 — *in.z'ä; II Cap. XXFT. de m&gz'a,

LL

fe-non,eft 'deli&üm, fed demum ob damnum

hi

illatum 25).

Ideoque pro diuer

fitate damni illaf

s

f

ti punienda eft.

h

-

*

al

1) (art. 109.

fip

42) GAERTNER in Inji. iur. crim. h, 6 $.T.

eut

$. CCCCXIIL

Diftinxit autem caAnoLvs r) inter magiam

daemoniacam nox£asi etipzoxiam,fcilicet vtrum

hominibus rebusue illorum per eam damnum:

datum fit, nec ne. In frzori cafu viuicomburtum

ftatuit; in pofferiori poenam non determinat,

fed difponit; vt puniatur nad Ge[ggcnfgeit ber

i

vt]

Gad)ef

u

ntati funt FRID. MAR-

1) Late in arz, 109. comme

ul

TINI

et

GOLDASTVS,

Add. GOEHAVSEN in

Í1

ï*'f«Decz'j. p.32./eqq. €t FLOERCKIVS c. l, €, 9. $.

Qu

7. GRASSVS in Collar, iur. ciuil. p. 797.

MO

dgm

$.

CCCCXIV.

Tiat

[nterpretes in alia omnia iuerunt, atque fla-

bol

tuere: À). Poenam zgzis dictandam effeilli,

f

qui pa&um expre[ttn cum diabolo iniit non ha-

f

bita ratione, vtrum damnum dederit, nec ne?

ali

pactumque fuerit folemne aut minus? ) illi,

gh

qui cum daemone cozcubuit ; b, Poenam gladii

lu

manere a) eos, qui //ge pa&te expre[Jo vel coz*

üg]

cubitucum diabolo, artibus diabolicis zoxzam.

N

exercuerint z74gi4:1; () eos, quorum ag2

Q

inuoxia

iliurque poena.

4

307

DI

2nnoxia eft, cum diabolo tamen clom/merci—uxvn

W

habent, atque res futuras ex eo quaerunt, vel

fubfidium in opere perficiendo. implorant,

C) -drhitraria poena, v.c. carceris,velegationis,

ad fümmum ff/igatiogis adfici eos, qui artibus

fuperftitiofis vtuntur, fine commerc

i

10 tam'en

cum diabolo..

g

CARPZ, Qu. 49. 50.

if

LVDOVICI àd arti. 109.

J

BEYER, ad a. 109. yol, 4 *9.

nl

L

T

$. XCCCCXV.

At

Yure Saxonico ele&lorali 1) ves eft ita decifa,

vt l. is, qui, pofthabita fide chriftiang, pa-

€tum cum daemone iniit, ipfique fe mancipa-

LAv

x

uit, et commercii quid cum illo habuit, etiam

fi nemini nocuerit, zgze concremetur; ll is,

M

qui pattum quidem expreíffum cum diabolo

non iniit, artibus tamen diabolicis nocuit, fiue

damnum exiguum fit fiue magnum, g/adio pu-

niatur; lll 1is, qui neque expreffum cum dia-

1

bolo inüt, neque artibus fuis magicis nocuit,

il

fed folummodo arte diabolica diuinare, re-

r

fponfà coníuülentibus dare, aut in cryftallo vel

jl

aliter cum diabolo colloqui conatus eit, etiam

Jl

ladio adficiaturs IV, is, qui daemonis auxi-

iíil

lum non inuocauit, fuperftitiofe tamen egit,

R

fignisque, amuletis, bigaturis vfus eft, àeque

i

vt Illle, qui eiusmodi incantatorem confu

lüig

/7]f

attr.,

ex q;'äitïä() iudicis puni

V a.

Jl

Pe'IIIIO

Waris

4

*

3

og — Lib.Il. Cäj;. XXFI. ;z'e Hagia

«

P. M. cbn?t. elctt, 2.

€

"EfoxExECEKiVSCC, 1/40.79, $. 8.

GA'ER,VNER t UE 4."5. 6.

(2S . MOCCEXVE

Libros magicos et fuperftütiofos comcre»

mandos eíffe tradit wmvrivs ad BEYvERVM r).

Sed quum C. C. C. de hac re fileat, ego

HU

potius arbitror, illos bibliothecae — publicae

ü

inferendos, eorum tamen lectionem non

cuiuis concedendam efífe.

d

I) ad hunc erz. pof. 23. — Potuiffet nzyi,z:vs opiniö-

nem fuam auctoritate. l. 4. $. r. ff familiae ercif-

cundae corroborare,

Sed dubito, an in hereditate

*A»*

etiam eius difpofitio quoad libros magicos aliosue

impropatae le&ionis hodie vfu feruatur, fi forte

Oobueniret.

Conf. sogu M ER diff. de eo, quod iu-

flum eft. circa libros improbatae le&ionis , interta cft

hu

Jur. ecclef.. Prozeft. lib. 5. Fit. 7- :

i

$. CCCCXVII.

Quod adtinet fpeciatim poenam erzminzscon-

1uvationis [pivituum ) noftra aetate fubinde ob-

O IDa«

uii, diftinguendum eft inter eos, . qui dol

lo fpiritus malos coniurauerunt, cumque iis fa-

miliaáre commercium habuere : et inter eos, qui

ignorantes malos fpiritus fübeíTe, opinione fua

bonos fpiritus euocarunt,

Hi poena arbitraria

puniendi funt. Z/// vero vel pa&um expreffum

cum diabolo faciunt, vel //ge'pa&o expre[fó

m us o — as aF ^ i

poena

actum coniurationis fufcipiunt. In 4los

2gis,

2

'z'zï*zzuque poeua.

309

zgnis, in bos /poenla— g?fzdii' aqimadu&ägtendüm

€it,

FLOERCKIVS C. I. j 9.

.

1) Modum fuperflitiofum fpiritus con

ivuranäi exhibet

IVST. HEN'NI;»NG. BOEHMERVIS.I. Bof l15V

m

$.

CCCCXVIIL. -

X lj

!

0

)

Poenam mitigari tradunt 2) ob aetatem fni/-

lii

norem 1), J) ob feductionem, «) ob poeniten-

M

tiam 2), 2) ob fpontaneam confeffionem, e) ob

damnum leue 3), aut ünopinato datum.

Orio

1) srRYx in J/f. mod. ad L, Corn. 4.dc Sicar, $. 19*

0i

ditatt

2) CARPZ. Qu. 49. m. 7i.

3) KnESSs. ad ar;. 109.

0lG

rorte

ii

[

S.

CCCCXIX, -

u d

Olim in proceffu contra fages multa fingu-

laria ftatuerunt, atque maegiam inter crimina

excepta retulerunt, fed fine vllo fundamento.

BOEHMER, C, l. h, t. $, 69.

!t

Ti

$.

COCCEX :

jut

f

Hodie quid de magia ftatuas, fere pericu-

s

lofum videtur.

Caeterum res confilio prae-

jqi

fertim rHOMAsII €o deuenit, vt ICtj, om-

lt

nesfere, immo Theologorum multi, pactum

rgria

1),concubitum, aliaque cum diabolo commer-

L

cia inter commenta referant.

Nihilominus ta«

!

em fententiam tuen-

Qu

men fuqt , qui adfirmant

3

tur

[W;

ägä;ïp/

1

l

13 IO Lz"þ. II C'ap XXFII. ,Je violatioue corporis,

tur 2) Avc.de rrvsEsR 3) mediam viam

elegit.

Hoc certum eft, noftra aetate fere

lgnorari fagarum proceffus,

Nec negari pot-

€ft, hiftorias a cARPZOviO 4) aliisque exhi-

bitas omnem fidem humanam excedere, Quis-

que fibi eligat fententiam, quae ipfi placet. . Ii,

ul magiam daemoniacam dari negant, ftatuunt,

aut fubefle Z/afpbemiam, quo cafu vt Plafphbemi

pumendi ; aut vezeficium, quod poena vezefíci

u

Tla

adüciendum eít; aut /Zellionatum, qui extra or-

