norem priuilegii et obferüantiam refpicere debemus,

In dubio pro domino iurisdictionis praefumtionem

Conf. coccg11 in Confil.

Capiend-äm effe puto.

725

LvpOLr in Sympbor. "T. MI. P. 2. pag. . 153.

) m

feq.

PVFENDORE in7z.

de

iurisdiclione germ,

TEU

paffim. Citruben in ben tedtl. Jocognten P, Hl.

i

nr. 4I- ZILLES1VS in cizái. tf. 6 XI.

i

$. CXxxXIX £.

x

j m

In mul&is valet regula: Q:i-non' þaä

et in ;

aeye, [uat iz covpove.

Ti

]. L. $. 3. D. de poenis

CL COU - IST

PETR. MULLER. dif, dé zergo fuläþ:didr*io.

$. GXL

ff

P

sz;ïjbaïio (S. 138.) eft velomnzium, vel

uí-

yta

t

quamzzdam bonorum. Deinde, doctrinde ca

fa,

[4

P

94. : Lzä J. Cnp. FAl devai

Zs poegarum

fa, d'iïiïjinïgu*o inter confiscationem expre/ftn et

zacitam f. promijcuam...— dllam voco, quae per

legem fpecialem delittum aliquod fequitur;Zazc

V ub. iC G E C d

appello quae, refpectu ad deliéti genus non

hibito, poenae cohaeret. Sic ante ivsTI-

NIANVM poenae capitali, ob quodlibet deli-

1VS-

€tum irrogatae; confifcatio adhaerebat 1).

TINIANVs Vero tam expreffam

uam Zacztau

confiscationem, non quidem aZ/f

olute,

]

fed tan*

tum n fauorem defcendeutiutm et afceudentium vs-

queadtertum gradum, excepto perduel/tonii cris

mine, abrogauit 2). In ordinatione véro caroliná

confiscatio cantum £aczta, non vero expreffa,

fublata eft, et quidem z//a non vnice in fauo-

rem i'ibero'ru-m et vxoris, fed //ipliciter 3),

1) NICOL. KLOECKHOF 'bi[?'o;fia fur. Tom, 'de . bonis

, "dammatorum, Lugd. Batau. 1749. $.

1 Noiu. 134. c. fin.

Verum -in 2uJ. büna dämnä;

tor. C, de bonis profcripz. id extentum eft ad defcen-

dentes et adfcendentes in infinitum, et ad cognatos

3 laterc vsque ad tertium gradurmn.

Caeterum, vt

paucis mé expediam, quoad intérpretarionem No-

ucllae 134. plane adftipulor & T. MA TIBAEI i tr,

de erininibus p. 765. fegg. cuius-fententia per ver-

fionem Haloandrinam €t Honbergkiaiam egregie cor-

robóratür.

Diffentit cum plurimis, imniortale àca-

demiae Gieffes/is decus, 8 quo segre diffentio, ma-

Bnus I0. NICOL.HERTivs in diff. de fuperioritare

rerritor. $. 42. Opufc, Vol. L T. If. p. 3oi. conf.

Conmeazasrores ad zit. D. de bonis damuartorum.

$) canOLvs V. tahtum fuftulit publicationeti . bo-

ui&Qif-

mOrunm 7zaci/at!», non vero m;:org[fam; quod in

ii:mis

s

$

(l

generibus.

9j

pH g

fimis argumentis probari pote&

Falfüm ergo eft.

confifcationem in ommibüs omniadó

GMM

quod CAROLVS

deliciis, excepto folo perduelliotis crimtue ; impros

mtl JM[

bauerit.

Proxima occafione hoc thema vberius per-

MIUS of

fequar, et. proferam quaedam ab aliis nec obferua-

g&

LEU

ta, nec dictá, . et quidem ex 1püs fontibus.

121!1] er-

]

LU

|

ü

go nihil addo praeter authenticum arz. 218. te&:

tum, ex prima editione defcriptum, fed in fequen.

) n

WU

1]

tibus edicionibus valde. deprauatum.

Siteni an etz

liceu orten,

- fedtr

fo epn. übeltbettev (aufferbatb be8 [as

fiers

onfer beleibigten SXajcftet ober funfllinn. an

Vil

il

Il

birn fellen,/fo ber übeltbetter leib onno qufoit bevs

w

!J]

H M

tf

J

foircft vpom lebmäum tobt. geftta(ft, tverbea meib

jj Wu

$nub fmbet an 6en Bette*f?ï*abe, 'eünb bas guf

fl////u

bem. $erren gugetoifen, 0. - Árt. 145. infra dabo $;

514. confer interim Praefaz, meam ad C. C. C. $.

4l

9. ct HERTIVM

nt 1bmuc citatos ST'*MMIVM

b

e€t MYLE RVM,

KRESSIVM adart. 2t19.

GRK ASSVM

in Collar. iur, rom. cum vece[fibus p. 605. * 760. Z7Y.

wlk(] I

$05. FRANCISC.

SCHMIER.

in Iu ispr. j)mf?

conf. Conf. 59. O& H M &R ad . ca nvz

Qy

135.

Obf I. LVbERVM MEXNCKEN in dng de tc/äamenn

JaGione — damnatis ad mortem iure. ciuili denegata et

moribus plerisque afferta.

Lipf.1694.

CAR, ERI D.

44

Ienae

WALCH. diff. de dammonc capite dammari.

iv66 Hoc expeditum eft, quod ftatus im iperit in

(

fuo territorio pubhcatlonem bonorum in aliis cri

gf

minibus nouiter introducere poHlt

KRESSIVS ad

ner

qri. 218..S$. 5« m 3.

THOMASsIVS aliique Scri-

rl

ptores de flatuum imperii poreflaze legislatoria coutrá

J b

ius commumnes

ff

J

f

Jl

[

4) Num manghatuz bona confifcáta cedant? iüdem

dlfputatur. Vide $. 139. not, ibique allegazos, t

p

ZILLESIUM C XIli, m, 42;

i

h

ll

u

fni

$. CXLI.

N

Nv

96

.Liz. I. Cap. FH. deproportione

S.

CXLI.

Poenae animüm concerneüæsþ (S. . 103.)

S

fünt a) poenitentia ecclefiaflica 1); b) deprecatio

qu

iudicialisg c) vecagtatio; d) increzmtz'o iudicia-

fis,

li$ cet.

[

T

1) MVLLEREL dm]'. de

1678.

| poe?itentiz'l ecclefraflica. Icnar;

riol

H ENR. BODINI di[f. de abufu pocuizentiae ecclefi-

pr

gn

aflicae, rec. Hale 1726.

tiür

von (ramer iu Seblarifden Süebenft

*

unþen.

P. 106, p anp feqq

CAPVT VIII.

[er

-

dien

DE

ENARVM

PROPORTIONE PO

FOINTEBbR E

d

Ls

0. WOLFFG| TRIER d/[ äe proporzione poenarum.

Frfr. 1734-

T

Con

310

rRID. MoOEGLEING de eo quod iuflum eff

circa proporrionem im poemis furrogamdis. 'Fubing.

j

al

1734-

*job. Cbrifiopb Quiftrops. Jerfuä) einet vidytigert

Séflimmung bes 93erbaltni(c3 eev. gemelnen itt.

Seutídilano übliden Gtrafen gegenetnanber, — 3io5

ftecf 1778. 8.

Exflat quoque in g1vs 25cytrégen

f

2teü ïï)euf

Ms

P

4

; 'f/

('(*f)fï &rac jfVäHJ Q? 5(109]0*

$. CXLII..

M o

97

poenarum inter fe,

$, CXLIE :

: 10

[

jrtti

Saepiffime fit, vt ob conditionem delin-

ttà

quentium, aut ob fitum loci, aut ob aiias cauf-

fas, poena lege ftatuta infligi nequeat. Opor-

l)

TE€,

tet tunc iudicem aliam in eius locum furroga-

Quum autem haec, quae furrogatur, du-

rior effe non debeat, quam quae lege ftatuta,

i d

proporüonem poenarum inter fe iudex vt co-

gnitam habeat neceífe eít,

$1 res eft dubia, mi-

(f

tiorem gligat iudex.

$.

CXLIII,

Poenam cum alia vel a

equalem iudicant

leges, vel non.

Si prius, res clara eft, . Si

alterum, ex natura goenae res eft duuudicanda,

$. ' CXLIV,

!

u

-Si ex natura

poenarum proportio eartum

diiudicanda eft,

res ad haec redit,

Poena eft

u jj

malum ($,.72.). Quaecunque itaque poenae

quantitate mala eadim, licet fpecie diuería,

li ijf

continent, illae funt aequales.

. Quaécupnque

,

us

itaque poena maius malum

r

principale continet

altera, ea eft durior.

if

y i

liaque poena ca

pitalis durior eft poeta nón capitali

r

($. 103. ).

pägm

Itaque poena corporalis, quae iüemf:rüm adimit, eft

durior ea,

*1

($. 103.

quae corpus tantum. cruciatibus onergt

JJ

G

I';aqug:

98

Liä. l. C'(iþl V«'III./dþ'e proportioue

(

Itaque corporalis' poena durior cQ Ipocna'?famofa

($. 103 5*

CXIV.

$.

Si antem duae poenae aequale málum prin-

cipale continent, ea eft durior, quae plura et

maiora mala habet annexa.

Itaque inter capitales ,pöehas ea ma

ior eft, quae vx

tam maiori cruciatu adimit ($. 103-)

Itaque pOöna laquei . eft: durior gladii poena

n

($.19032. -

lificata durior eft, quam

Itaque poena capitalis qua

poena ca p,ira

lis ftmplex, et in

ter plures qualificatas ed

L

aiores cruciatus comitaritur ($.103))-

maior eft, quam m

Pw

Pi

Itaque poena rotae eft durior laquei ($. 1032

Q

Itaqu& poena ignis eft durior rotae ($. 103.)-

Ü

Sed quid dicendum

de culeo et rota? Quae inter has

Quae durior earum

? Putat ENGAVIVS

proportio ?

QOLS TE

culei poenam effe duriorem rota. At

mea ex fententia, licet confentia

t CARPZOV!VS/

l

qu' 20- n.

22. ENGAVIVS et cum €o fentientes

ZOL-

errant,

A

dde WERNHER. P. X. obf. 444-.

stentati erc. Lipl.

j

LERI- dif. de poema venefidi 4

1761. Nonloquor de culei poena,

quae apud Roma-

bx

nos vfu obtinebat, fed de culei poena,

vti hodie eft.

lei pocnam'

Hoc obfíeruato, notes, cCAROLVM V. Cu

cum poena rotae faltem comparaffe ;

quod probo

Pri ncipilum

per art. I30. 133. 159. C. C. C.

cnim eft euidentiffimum, eos, qui ide

m delidum

aequali poc-

eodem moralitatis gradu perpetrarunt,

na pleQendos efíe.

Nunc fi mas et femina vene.

masrota, femina

autcem

figium dolo malo perpefrarunt,-

Á

99

Wt

- poemarum inter [o,

autem culei pocnä aliaue. p!e&endus/e& Ob art, r30.

o d

ergo minimum, quod ex eo fequitur, hoc eft, culeum

z0n e[fe rota poezam " maiorem,

Ni hoc concedis,

concludgm potius effe culei poemam mimorem votae

poeza, quia feminae ditlatur culeus, mari autem ro-

ta.

Si fcrupulum adhuc fentis, apertius. probabo,

m

culei poenam ex mente cAmROLr V. effe lcuiorem

jc pl

poena rotac.

Lubenter concedes, et' ipfe FNcGa-

v1vs hoc adflrmat, poenam rotae effe duriorem . poe-

na gladii.

Si itaque poena culei eft aequalis qladii

dar

effe duriorem

poenae,

fequitur,

poen am rotae

culei poena.

Effe autem gladii poenam aequa-

yi

n

jj

lem cum culeo, id. euincit art. .133. €. C. C. Idem

robo ex art. 159. et 162. C. C. C. fequenti argu.

mento: Rotae poena eft maior fufjendio.

Sufpcn-

ydi, d

dium autem et culeus. in citt. artt. fibi aequipas

a d

Qgid

€go

rantur; Ergo rota eft maior . culeo.

IV)»

putem, forte quaeris.

Haec mea fententia eft: culei

, Y

poena CAROLO V, eft poena aequalis cum gladio,

quae autem in feminis, ob conditioem fexus, in lo.

I)

cum fufpendii et rotae furrogatur.

Mecum íentit

us

P

BOEHM.EF ad cARPZOV. Qu. 20. obf. 2,

'í

ScCCOXEVE

m "

r n

i

) (CHUCE ,

Leges i,-udic'antf efï'e aequales.

b

3) rotam et culeum ; illam in w;ai;ä, !;unc in femina 1).

H'L

n

T

i

b) culeum et gladium ; illum in fe

mare 2).

;'nina,q/ hunc in

u*

n

)

u*äl]»

c) laqueum ' et culeum; i

—Ilum-x in mare, þunc in fg.

cuOd FI ;

N

mia 3»

hi

,

d) tratto di chorda ($. 157.), "ubi»fit ad vnum gra- !

T

uah F'*

dum, .. fimilis eft relegationi; fin ad plures gradus,

Gprünge, fuftigationi non disfimilis .4.), -

j

] Wn-

fcmiül

mto

Ce-

|

g

q

H

100

Lib. 1. Cap. IX. de mitigatione

64

Cc;tera exlegibus prouincialibus addifcenda.

Adi c ARPZOVIVM 5), BERGERVM 6), ENGAVIVRE

|(7 KRESSIVM 9^

W

1) C. C: C. 1530

2) c. C. Cn ]330 1

H

3) C. C, C. 159. 162.

4) cOoNsT. EL, SAX. pecul. 8. in Corp. iur. Sax. pv

7I. B EIL. C. l. e 6. $. 3. p. 340.

$) qu. 133.

6) cit. loc, p. 27.

9) C h $. 7h

9) ad arr, 198. $. 7,"

I$

CAPVT. IX,.

DE

lo

MITIGATIONE ET EXASPERATIO-

f

NE POENARVM.

hr

par

T

ANDE, TIRAQVELLI£y,dec poemis legum, flaturortum

zeperandis aut vemirtendis, 'T. Vll, Opp. Francof.

t

|3397

fol,

?

Inet

u

FRID. SCHRAGII di

Arg. 1682.

,f. de m-izz'gatz'an'e poesarum,

De

70

10. HAGEMEISTERI dif. de cauffs mitigaudarum

fir

poenarum. Arg. x660.

tur

CONR. GVIL. STRECKERI di[f de po?e/late judiciss

tür

goenas in delitla flatutas. mitigandi, burusque miriga-

i

diouis veris canffis. Erf. 17733,

T0E,

L

J

IOI

et exa[aercgzz'bzze poezarum, |

n

:&on." IACOB, REINHARDT diff. de caufjs,

ob

uas

iudex poteffatem | qnitigandi poemas

NGAYIE

fal/' ? y27 ärrog'flt.

Er£ 1734.

10.PE TRI BANNIZAE diff.de cau[fis mitigantibus,augen-

zibus et ceffare facientibuspoenas legibus flazuzas.. Wir-

N

ccb. 1744.

PHIL. IAC. HEISLERI difA de iuflis poenam 1ni-

gandi cauffis i criminibus. Halae 1752.

$)

FERD. AVG. HOMMELII dif. de zemperandis poenis

ob imbecillitazem intelle&tus. Lipfiae 1755.

GOTTL. BENED. HOFFMANN difF. dcpoena ordinaria

nonuuuquam. sniriganda. Lipf. 1762.

/(HRIST, PHIL. RICHTERI diff. dcadgmszärionede-

!

Jliclorum. Ienae 1664.

ESAIAS PVFENDORF in proc. crit. €. 25,

S.. CXLVIL

J

Faciamus obuio in cafü quodam poenam

locum non habere; ergo aut omnis plane cef-

fat poena, autea non 1mponitur, quae regu-

Pl

Ó

«

i omnis

lariter in ciusmodi delictis dictatur.

plane ceífat, aut nulla eft promerita, aut pro-

merita in totum remittitur..

Hoc fit per adgra-

funm

22at10nem et abolitionuem 1).

"Tunc autem pro-

» Hrütf

merita effe nequit, vel quia nullum plane deli-

&tum eft commiffüm, vel quia probari nequir.

gur

Delictum autem commiffum non eft vcl vere ($.

79.),. vel ficte. Pofterius contingit ob prae-

:;'gm'mf!

$i autem ea non imponi-

fcriptionem ($. 78.).

tur, quae regulariter in eiusmodi delitis dicta-

j il

tur, fed aliainfügitur, vel durior haec eft, vel

n yip

Si po-

mitior, Siprius, exafp.äm

tur poena,

fterus,

10

3

102

^

Lit. 1. Cap. IX. de mitigqtiane

fterius, hoc fit; vel quia ordinaria non eft pro-

merita vel alia ex cauffa obueniente, quae pro-

(

meritam ordinariam poenam mitiorem reddit.

Si hoc, mitigatur poena.

Mitigatur taque

u

»poeza, fi poena promerita ob caufíam obuiam

lenior redditur.

Illud autem, quod poena or-

dinaria non fit promerita, fieri poteft, vel quia

.dolo non eft aut faltem legibus non videtur

commiffum deliétum ($.38.87., vel quia

non eít confümmatum ($.88.), velquia de

corpore delicti eiusue probatione fupereft du-

bium (S. 90.).

Itaque impuberi non mitigät"ur poen

a ordinaria, quia

eam non meruit ($. 79. 87.).

Itaque illi, qui delictum dolo non perpetrauit, poena

ordinaria, lege in delidum flatuta, non mitigatur,

qukia non promerita eft ($. 88.5.

Itaquc'in attentato aut inchoato deli&to non mitigatur

poena ordinaria, quia non promerita eft ($.89.), cet.

Non fpero' fane, fore aliquos, qui in paragrapho pofi-

tas definitiones taxandas fibi fument.

Ilum enim,

cui fana mens eft,, concedere oportebit, terminos

ab accuratioribus ICtis in eo fignificatu fumi.

Ipfae

leges ita volunt intelligi, quando de mitigatione

poenae disponunt. Multum autem intereft, vt fcias,

vtrum ordinaria poena mitigetur an promerita non

fit.

Id enim eft a&tus gratiae, hoc iuftitiae.

jn

illo caft'abolitio peti poteft, in hoc ea non opus eft.

Add. oRor1vs de L. B. et P. lib,2. c. 20, $. 27.

T

1) med. MEA. de conflituzionibus principun. icnac

D

1754*

-'5. CXLXTIII.

et exnþef;ätio"m poeuarua,

I*Sls

P *

*

ATE

XLVIII.

u

-Princeps in poenis etiam de iure diuino

p

Yi

capitalibus adgratiare . r), easue miügare 2)

aque

potett.

um

Innumera fere de hac fcruplqllofa" ancipifiquc ma2-

)

à 0f*

teria extant ICtorum et Th«sologorum, diuerfas opi-

'Fu inter haec praecipue

| qui

niones fouentia, fcripta:

Veni

notes :

quia

PHIL.LVD. HANNECKEN

t£r, deiure gw&iae.

gi

T

Principis chrifliang inreos poenac capitalis.

1 d

AD. RECHENBERGII diff. de iure principi:ucb;fi-

Coniun-

fiaui aggraz'imzdi circa

bomicidium ncgato.

&im haec diff. cum zr.

HANNECKENII prodiit ite-

rumLipfíiae 1712.4.

qui

CHRIST.

TBHOMASII dif. de iure adgratiandi

pOEM

Principis euaugelici in cau[fis homicidii. Halae Y7o7-

tr. de bifloriae eiusque -

zatl

10. WOLFG. KIPPI"N?G

^

nominis abufu.

Brunfuig. 1745. 4- €

PX

de bifto-

hl"iä'uf

viae abufa in iure criminal p. 9

6.. feqq-

i

Q)[Cn

10, DAVID. MICHAELIS Counn. duae . ad . leges

diuisas de bomicidio: extant, in Synragin, Comment.

J

pl

! Cnit

Goett. 1759.

Q

]j

BOEH

wER ad cangPzov. Qu. 150. obf. r.

l

X

srAvviwskY diff de zure priucipis poenas

2) DAN,

r

d

Qu

determinaras mitigandi, . Ylal. 1695.

[

:

: L. diuin.

ï

) 9

$03 XEIN, -

jj

au( fü.

Mitigatur

poena, quando promerita poe-,

na rémittitur pro

parte ob cauffam quandam

U

ent

autcm non

quaeuis circum-

ftantia

($. F(W-)S qu»um

J

d

Vil

104.

1

Lib, 1. Cap. V. de mitigationt,.

ftantia eam a legibus acceperit vim, vt pto-

meritam poenam mitigare valeat, cauíffa ea, quae

pro mitiganda poena adlegatur, legis aut ícri-

l

piae aut non fcri

p/t(;;.e gdüüemiam habeat necef-

l

e Teü.

!

(

Sermo itaque nobis non eft de iis cafibus, in qui-

ql

bus aut aj poena nulla promerita cft, vt 4) fi nul-

lum delidtum commiffum ($. 78.). B) fi delidum

C

praef riprum eft ( $. 78. ), aut b) poena ordinaria

f

non eft promerita, vtpote a) fi culpa commiffum

($. 86.) 9) fi non confummarum ($. 88.), ) fi de

corpore deliéti aliquod fupereft dubium ($. 90.), cet,

t

À

l

$.

CL.

(

Cauffae niitigandi vel fünt omnibus deli-

q

is communes, vel quibusdam propriae. De

k

illis hoc loco.

De his in tractatione cuiusque

d:liéti erit commodus differendi locus.

Quae-

dam mingant poenam ordigarian f. legalen,

E

quaedam zzbitrariam.

Hoc certum ett, quod

cauífa mitigandi, quoad /galem poenam, etiam

talis fit, quoad ar&itrariam.

$.

GLE

Cau(ï'ae mitigan

di commiunes (S. I/S'o[), quod

ad poe

nam /eg«tem, funt gmultitudo deiinqugn-

tium, quae, fi pocna ordinaria omnibus in-

fligeretur, faceret, vt in rempublicam dam-

nüm mams, quam commodum redundaret :);

b) fi poena noo minus innocentem, quam no-

ceniem adficer.t 2)s — c) profper euentus deli-

éti

LÀ

,e,t exa/pemiz'oge þomaruw.

10$

U

&i plene confümmati; d) transactio cum laefo

Is

Il

et refarcitio damni, Si lex ad magnitudinem

laefionis delicto datae in determinanda poena

"

inprimis refpexit 3); e) interceffio partis lae-

fae, füb eadem limitatione 4), non vero ter-

ti15 f) carceris diuturnitas dolo aut culpa delin-

Y

quentis non caufata $); . g' exceffus in tortura;

i

un

fus temporis dinudii praefcriptionis 6);

Wi

n

Dubiaecauffàe fünt: minor aetas 7), fpon*

gilm

tanea confeffio 8), promiffio impunitatis a ma«

d

!

Nullo iure nl-

i

giftratu inferiori data 9/,. cet.

tuntur aj baptifmus 10), b) tranfitus Cardina-

lis, c) meretricis interceffio 11),. d) fingularis

cuiusdam artis peritia . 12), cet.

, 2liquas,

I[.

—— Ó——Á—

quas Doctores larga manu exhibent, vide fis

Je

apud /erzprores fupra adlegatos, quibus addas

u

FARINACIVM I3) etCARPZOVIVM i4),

K

eiusque Commentatórem, 10. sAM. FRID,

1l

BOEHMERVM I1$).

al

n

g

1) pnREssELIAR. d

$, 35- 39.

iff. Qc þdccigm:iam' dcäaq.ufntium

STRVV, obf. crim, c. 17. obf. 9

, TIRAQVELLVS

€. 1 647.

y

2) TiRAQVELLV8 €.L..c. 59.

nl

3 rROp11 diff. de zansaB. in. deliftis ENGAVII pr,

[]s

ad diff de furro magno, cui titulus eft: de zrans-

a&ione cum !ag/"ow iniza, poenam eriminalem mizigarzza;

l ,

4) Lvvovici de imerc

eJïorze im:ocem,ium. Halae

[

1706.

if.

5)125.D. de pornis 1

o CHRIST, KAYLEVS d

9

$3

W.

7

ioó

Lib. I. Cap.

"d

!X. cie mitigatioue

*X

.-dc

caycerä diuturso poenam crimimis — empevamre,

Erf.. 1742.

BARTH. dif. 693.

-6) rAR1NACcIVS O. erim. 93. n. 95. TIRAQVELL.

c.l c. 29, de LEYSER Vol. 7. pag. 791.

adfrmat de rLEYssER fp. 532. m. 4. fp. 580. m.

5

EFICHIELR

53*

negat

BERGER C. l. p 4. n. 3

dec. I..n. 60.

Plerumque tamen, nili maxima clu-

cefcat malitia, poena atrocior mitigatur, quac fen-

tentia in foris obtinet.

Confu C-' C- Co art. 179-

ibique INTERPRETES, CARPZOV. Qu. I8. Dj 27-

feqq.

ibique praeiudicia, cAROc1ivs de mimore i

delict

lir cxcufando. GRANZz.. de äe/?n[. iuquifit. P.

:

1l..c,6-m. 2.1..2. att. a.

(8) nxxz. €, 1. c. 6. $: To, p. 352*

—

9) IDEM C. l.»p.þ 351.

-- at rl

I0) tvpovicr indif. de effé&u Imptij'niz' duridice.

^

$;.39. lg.

X31) 1AC. CARMON dif. de intevceffioue feminarum pro

capite dammatis Woft. 1734.

kLEiN diff. duae

de sifigatione poenarum fauore matrim. | coutrabendi

et. conzvatti. Extant in Diff. iuntlim editis p. 433 [e44.

uirLiGrR dif. de eo, quod f im bogorem ma.

grimoni. FEipf. 1713. ^

wiLckE de virgimum veflal,

?uï—fl iure degkeca;;di

x

( pro reif. Lipf.,ïj76s^'. ;

Vuyfer o in Prax, crám.

"PL 9*2. feq.

125 l. 31. D, de poeuis. BRVCKNERI di[f. de artifice de-

linqueutea : poena ordinaria immutmi.cARPZ. Qu. I49.

n 23. Aeyflere 9ccifen P. L. G. 239.

CHRIST. FERD, HARPPRECHT, diff dc ?ure

E

pyin-

—

et exa[pevatione poenarua.

107

^

principis circa artes fubdztwum ffng nqulare: et: arcanas.

'Tub.

1753-

L

13) Opp. partis HI. liber lII de poem: tempemndzs

P. jor.- 069

14) Quaeft 142. .

143. feqq.

15) in Obf. ad caRPz. Qu. I4I. obf I Ql. 149,

W

obf. 1. 2. 3.

CLH

j

1

5.

Num etror facti a poena excufet, fubmde

Error innincibilis faeti totius illius-

quaeritur.

que cauffae omnem fàacit. ceffare poenam .(S.

7*(

Is autem, qui tantum ab obiecto aber-

f&u xt,

l e.

qui qmdem deliétum committere

vOo Ult

fed non illud, quod ob errorem reue-

ra perpetrauit,.

huius qualiratis intuitu pro par-

te exculatur l)

I;bnüfanua vero iuris in de-

ARU

mr

er non excuiat

fed affectata cen-

liétis regula

J/

fetur, nifi de faéto per fe indifferenri, fed iw-

ve particulavi notato, aut de. poena atrociori,

lege fpeciali ih delictum aliquod conftituta, fer-

mo fit, et delinquens nouitius ciuis aut adue-

na f'!ï.

Res mpnmzs ex circumftantiis diiudi-

M

canda 2).

1) cARPZOV, in praxi crim. qu. 174. n. 69 97.

x

a

2) KREsS. ad art. 177.

LEYSER $p. 289. m. 6.

BOEHMER 3d canrz. Qu. 149. obf. 4.

Cttuben. in ben mbtl Jeoenten. 2. 2 Deil n.

113. 4. $bl n. 28.

$.C€ LIH

Qu m ,

109 Lz*ä.väl. Cap. 1X. de qmitigatioue

$. CLII.

. Speciatim de poegïfgntia videamus, vtrum

fit cauffa mitigandi? Mire enim in eo diffen-

(

tiunt Doctores, plerique tamen recte rem non

percipiunt.

Tunotes: Poenitet quem, vel

lt

hd

nondum confümmato deli&to, veliam confum-

mato,

De illo cafü nulla Iis effe poteft, " Poe-

Q

nam enim ordinariam, quia infolo conatu de-

Ü

liétum conftitit, non promeritus eft ($. 88.).

Si autem quem poenitet delicti iami confumma-

C

ti, tunc iola poenitentia poenam ordinariam

non mitigst, À poenitentia tamen fepares ve-

4

lim refütutionem damni cum ea forte conne-

xam, aut aliud quid cum poenitentia coniun-

étum, e g. patefaétio confiliorum adhuc arca-

Haec enim ali-

norum in perduellione r).

quando (($. 151.) poenam mitdgare poteft;

fed hic effe&us non voenitentiae, fed refàrci-

tioni damni aut patefactioni adícribendus eft. :

Rem egregie contra CARPZOVIVM aïiosquc difpu.

£auit Lvpovrcr in diff. de effe&iu poeniteuriae et im

ciuilibus et. criminalibus. caufés c. 3. $. 17. 22-. 23-

Xiegner f£ngelbatot im a. $ud 2. Daupt.Ot.

$. 107. 108.

BASTINELLER de poeuientia in de-

d o at

di&ig eiusque

149. Obf. 4.

er"eäuf BOEHMER ad canPz. Qu.

y) !gitur facile remoueri poteft! dubium, quod ex

AVR. BVLLA C. 24- $. 11. a quibusdam peti folct.

Dicatur de regulis, quas circa hanc quaeftionem Ave,

nl R - as — ao C EEE , EL uB — M quUe

dc LEY s ER in fp. 645. m. 7. formauit.

s. CLIV.

t gxajþemtz*oke poenarum.

109

$. CLIV.

H

Arbitrarias poenas mitigant a) qualitas fe-

[

xus 1), b) dignitas delinquentis 2), c) fedu-

n

&io, fpesque emendationis 3), d) corporis im-

el

)

becillitas 4), €) fingularis in arte peritia,

nu

haud exiguus liberorum adhuc ineducatorum

fs

f«

cumulus, g) confuüetudo vninerfiratis, non

-

ipüqs Crlmmofi, idem de!i&um, tanquam fa-

,

étum licirum, perpetrantis. (conf. $. 93. e.),

al

cet. Speclatim 1n nobilibus etdignitate confpi-

IT

cuis a famofis poenis, tum in fenibus iisque,

el

quorum valetudo perdita eft, a corporalibus

abftinendum eft, . '

1) zERGER C. l. fuppl. 2.

obf. $

RICHTER dec. I. D.

i.

$) KkRESS, D. 340. $. 5.

2) CARPZOY. qu, I50, n.

4

l,

4.); IDEM Qqu. 144. n. 4O.

O£ 6Ly,

l

E::af'peratur'

poena, fi poena ordinaría ol

cauffrn quandam durior redditur ($. 147.)

?

Cauffa itaque iufta adeffe debet, quae gradum

moralitats in fümmum auget, vt poena deli-

&H ordinaria non fufficere videatur.

1ftinsmo-

di cauífa effe poteft frequens repetitio, diu fa«

éta praemeditatio, callida aut crudelis execu-

tio, maximum obligationis laefae vinculum,

magnitudo damni cec. R

a

S

epete ea, quae Cap. V,

dicta funt.

pecialia in vtroque delui&'o proe

ponam fedulo,

Nimjä

l

N L;?b. £. Cap. TX. de*mi!igätiowä

Nimium poenarum rigorem reipublicae non effe fa-

lutarem, do&te obferuauit 3Xvi0 (Qecorg Oxrus

ï

Den in ben vedptlidgen. Soebeufen, 1. Zb.n. 125.

2. $D. n. 94-

S.

Ei

QLW'I.

Si deli&tum quoddam, determinatam poe-

nam habens, ob circumftantias accedenres da-

riorem poénam, quam lege ftatuta eít, in prae-

fenti cafü expoftit, nunquam- tamen genus

poenae, lege ftatutae, mutatur, fed extrinitcus

tantum qualificatur ($. 115.).

Ideoque poe-

na gladii non poteft in poenam laquei, poena

laquei in rotae, rotae in ignem mutari. Aliud

enim eft mutare poenam, aliud exafperare.

In

exafperatione

manet,

x

enim poena Principalis

HEIL. C l. p» 4

560 in mCdiO-

$. CLVIL .

Arbitraria aütem poena ob cauffas adgra-

uantes ad vltimum fupplicium crefcere poteft

Specialia infra obferuabimus.

FS. 25 ..

CAPVT X.

.

DE

*

| DETERMINATIONE POENAE

&

:

IN

.CONCVRSV DELICTORVM.

PETRI $C HVLTZII dzj]" de concm;fu deliflorum. Frft.

1692.

WOLFFG-

1Ii

in concuv[u. delilorum.

li

i

.VWOLFF&. ADAM SCHOEPEFII dif. de concur/'ura"'æ-

di&orum eiusque effeia quoad poenam. Tubing. 1738.

')),

i

$. CLVIIL. 4

Plura deü&a, quae quis commifit, Huquht

vel ex vno eodemque faéto, vel ex diuerfis

factis.

]

Siprius, cozcurfus deliclortm adeft

Y

fanlutaneus. — Si pofterius, concuvfus dicitur

Erin hoc concuríu de-

ll

deliclorum fucceffruus.

a

liéta illa plura deftendunt vel ex factis numero

!

quidem, fed non.fpecie, diuerfis, vel'ex factis

$1 hoc, cencuv[us delitto-

11

Specie diuerfis.

d

rum voceri poteft obze&iuus. — Siillud, concur-

fus vel coptizgatus velveiteratus eft, prouti ea-

M

dem deliéta vel circáidem obiettum, vel circa

dieuerfum obiectum xepe;ita funt.

$ CLVIII. À.

Inxcomcurfu deli&torum fimuftaneo , nemþe:

f

fi idem factum plures admittit infpectiones , ex

J

1

grauiori determinanda eft poena,

C. C. C. art.. 163. €. g. furtum quoddam eft qua"li.,

Porro male-

feamum, magnum e- zerzium) fimnl.

ficium quoddam eft fuprum violentum , adulierium

et inceffus limul.

Furtum ct rapina. in cO, qui và

rapuit.

$. ; UCHX

.vnica

1

In co—ncuï'fu deli&orum eogtizuato,

tfantum

112 Lib.1, 'Caþ. X. de determinatioue potmae.

0

tantum þoena, ordinaria famen, eaque non

l

exafperata, imperatur, Habentur enim pro vno

p

deii&p./

SCHVLTZ, Cif, dij.v e 3. $ 6.

$.

CLX.

In concurfu deli&torum reiterato, fi poena

eius deli*i reiterati eft capitalis aut corporis ad-

fii&tiua, in vtroque cafu vnica eft imronenda et

in capitali quidem cum exafperatione. Siautem

poena eft carceris, prolongatur tempus; fi pecu-

niarl, p

ro quocunque multta ftatuta íol-

uenda eft,

$.

CLXI.

In concurfu deli&torum o/ie£ivo, omniafunt

Capitalia, tunc poena maioris deliéti infligitur,

reliquis neglectis, et vniuerfalis regula obti*

ta]

net: saior poena abforbet minorem i). Ob

(

maius itaque deliétum reuera mors tantum im-

lE

pératur; ne àutem reliqua maneant impunita,

Tis

exafperatur poena illa maior capitalis 2 vel

a

trahe alligatione, vel impolitione cadaueris ro-

(

tae, vel aduftione forcipum candentium cet,

ita vt ob quodcunque reliquorum deli£torum

vna vice aduratur, -quod tamén vltra fextam

vicem non fit $. r16). — Exafperatur etiam tunc

poena capitalis maior, fi inter delicta minora

w

d

vnum(e&,. quod augmentum habet 3);

vel fï

omnies

—

£

in concurfu delidtorum,

113

i

Yn

omnibus exafperata poena ftatuta eft 4).. Fieri

itaque poteft, vt varia ratione flmul exafperetur

j

poena prlnclpahs.

1) Itaque incendio, latrocinio et homicidio coucurren-

tibus, ignis folum poena, vtpote maxima, infligitur.

Furto qualificato et hommdm Lon..urrcntc, poena

laquei didatur.

X

2) Itaque fi concurrunt latrocinium et duo homicidia,

i

- poena rotae ditatur cum exafperatione,

Ti

3) Itaque i concurrunt incendium et latrocinium ite-

(

ratum, poena ignis eligitur cum vftulatione. vna

ferri candentis,

ob iterationem latrocinii.

(l

a

Ü

l

4) ltaque fi quis perpetrauit incendium, latrocinium

iterazum et fratricidium ,

poena 1gms 1mpon1tur,

cum aduftione forcipum candentium ob latrociniuna

iteratum et alligatione trahae ob fratricidium.

$.

CLXIL

j

(

Si obie&iue concurrunt delictum. capltale et

It

tale, .quod fequitur poena corporis adflictiua,

(h

tunc poena mortis, in deliétum vel cum vel fi-

ml

ne exafperatione ftatuta, impofiitur, nec corpo-

)

ris adfiiétiua praemitütur regulariter, licet ex-

d

tra ordinem fieri poflit, - vt manus antea ampu-

)

tetur,

5[,

m

PC CLXIII

If

Y

Si obiectiue concurrunt plura deli&ta, quae

vel omnia fequitur poena corporalis, vel vnum

[

f

alterumue, tunc vnica et quldem corporis adfli-

étiua

j'

'1.34"" Lik. I Ctäp. X. de detqrmz'natiaäe poenae

&iua maxima imponitur, quamuis interdum an-

tea numellis adligari poffit 1).

1 . C. U. aW 198.

:

€

$. CLXIV.

7

Si obiectiue concurrunt deli&ta, quorum nul-

fum nec mortis nec corporis adílicttiuam mere-

tur, tunc vna, €. g. carceris, relegationis aut pe-

cuniaria, quae non fpeciaum in lege determi-

nata eít, exafperata gmponitur; imo etiam fu-

fügationis. poena dictari poteft, pro ratione

circumftantiarum. | Si autem plura delicta con-

g

«urrunt, quibus determinata in legibus fiatu-

ít

£a eft poena pecunjaria, vnaquaeque . foluen-

p

Xla eft, . Qui non habet in aere, luat in corpore.

tl

nnia, quae hadenus propofui, legibus, obféruantia

: Oi

n

et praeiudiciis firmata reperies apud cARPZOVIVM

Q

Quaeft. crim, x32. de cumulatiose poenarums CAS-

PARVM ZIEGLERVM indifceptationibus fele&i: them.

[

48-6- 55. CHRIST. IACOB. HEILIVM C, Ll i56,

$. 63. PUFENDORrF in proc. crim. C:25. VOETIVS

in Cammentaz-f in Pande&l. lib. XLIV. tit: 7. 5 16.-ch1.

b

.CAPVT IX.

L

DE

y

IVRE IVDICIS CIRCA PO

ENAS.

10. PHIL. SLEVOGTII dif. de officio magzj/?ifazm:

circa poenas,

lenae . 1693.

GOTTFR. ETRAVSSII dif. de rransm

m

uzaric)?ze poenae

diclatae;in aliam. .. Vit. 1699. . -

BERN. LVD. MOLLENZPEC 4if. dea gmtiazz':bkeiu-

o6.

,dicis, iure aggratiaizdi deftituzi, -Gi; ae 17

ERNST,

l(&

ï

£irca boezat.

d

ERNET. TENZELII

diff. de arbitrio circa Paena:,

Erf. 1724.

l

GEBH. CHR.

BASTINELLERI

pr.*xyfzum TeO0 vt /,'ua,

Jponte delidium fateatur ,

venia er impusitas a iudice

promitri. isque fubjequuta. bac confeffione nibilomiyus

ul«

Ia

condeinmari et pumiri queat ? . Viteb. 1726.

IVSTIN. GEORG. CHLADENII diff. de arbitrio iu-

t

. dicis im commuiandis poenis, Viteb, 1728.

u

j*

i

$. CLXV.

1one

lIudex eft minifter legum, idäoque nec le-

CQ

aL

^

ls

ges autferre, auttollere, aut de iis difpenía-

re poteft,

ludici itaque non licet, poenam

d-

ff,

promeriram aut remittere penitus, aut fine

It

Jufta cauffa (S. 149 75$.) exaíperare mitiga-

reue, aut mutare eam 1), aut tranfigere de

Ui

(N

€a2), aut fub í

tem promittere.

pontanea confeffione impupita-

(

L

1) Iure Saxon. Elett, iis, qui iurisdictione propria

Ti

gaudent, ius muntandi poenam certis in cafibus

lf

competit. wexwHERI diff. de dure poenas 1m mut-

Gam. comuerrendi uobilibus . dominisque iurisdicizonali-

bus comperenze.

ZIEGLER decif 10. FINGK ELTH.

Obf. 49. REINHARTHadcnuR1 s T N; Vol. 4. obf. 8t.

2) ELTAS AVG. STRYKII di

i[f. de 'ïf"trahm[fionefuþeï

deliclis.

Halae 1695.

Jl

j

MARCI RHODII dif.

[ de zran;a&igne in Jeliäi:.

.Frf. ;700.* ;

m

$. CLXVI

n

Circa poenam /eg

alem , iïmpli.citer. talefn

(S. 74.). iudici nulla poteftas eft,

T

H 2

lg;CLXVH.

Qu

116

Lil. I. Cap. XI. de iuve iudicis

$. CLXVII

Hoc interim iudici licet

vt delinquentü

oenam alio modo aggrauare poffit

ad famae

f

ü

conferuationem.

l. 13. $. 7. D. de-Bis, qui not. znfam.

li

l.10.$. fin. z. de poenis.

yl

*RID. CHR. HARPPRECA TI Ziff. dem/fhmzae(lzjþen-

qu

Jazione, quae f per aggrauationem poenua

'Tubingae

9?

1682.

In rivs colle&t, Difpp. TY. L n. r1.

H

I0. CHR. DONAVERI diff. de zransatlione legzs cum

[

reis delilorum de exiflimatione- per. aggraumzonem

r

(poenae. Alt. 1697

d

conf. cvNpLING in Prori;lib. 3. tit. 2. $. 23. 24.

Vl

etruben in oen vedyi, 25ecoenfen. 3. ZDeil. n. 22.

iEl

G.C. C. .a*

T.* 6

S.

CLXVIIL 2.

|

|/

):

Iudex ex pluribus poenis J/ega//cus /ecun—

r

dum quid talzþu: (S. 742 aptiorem ehgat.

Htl

dttt

]

5'

CLXVIII. j

C

W

In poena arPitraria determinanda, vtde-

fi£cto conformis fit,

refpiciat ad analogiam iu-

i

W

rls et ad caplta fupra (S..9

93. b.) recenf' ità.

0

$.

CLXIX.

t

Iudex in determinanda

arbitraria poena,

pluribus ob idem deli£tum irroganda, obfer-

uet regulam:

Quicunque idem delictum eo-

dem moraliratis gradu. commiferunt, aequah

ponea, licet fpecie dxuerfa, fünt puniendi.

eCLXX.

*

circa poenas

117

E

CLXX.

$.

n

Ex hls princ

Is

ipiis facile decidi poteft quae-

ftio: vtrum 1udex in imponenda poena refpe-

€tum perfonae obferuare poílit aut debeat?

Autenim fermo eftde poena ordinaria, aut

f

arbitraria. In illo cafü vel lex ipíà poenas

j

n

quoad perfonas difünguit, velnon.

$1 prius,

n

oportet iudicem cuique poenam ipfi ftatutam

infligere.

$i pofterius, iudex perfonam at-

dl

jtii

tendere nequit. In hoc autem cafu, fi-de poe-

na arbitraria fermo eft,omnino iudicem perfonas

diftinguere oportet, ita, vt, fi honoratior cum

04'

L

4

viliorl concurrat, qui idem delictum eodem mo-

raliatis gradu perpetrarunt, vtrique poezame

quanutitate eandem,.| [pecie autem diuevfom, im-

pouat; feu, vtloquitur BERGERVs: poenuae fint

h

2n bypotbefi pares, 12 tbefts. difparves; aut, vt alii

rem exprimunt: Zzzfermae poenavum aeflima-

tionii ab extevna differentis vatioue babita.

$i
