&ti cenftare debere ad zz4u/itzorem [pecialem, ali«

ter ad terturam, aliter ad cogdemnuationem a

z.

quod. ex fubfe

sful

patebit.

quen.ti-bps C?Pltibusv qu'cïulrep.ter

SCHOL, De variis fignificatibus corparu delidà — !

u

erudite differuit PExI

ci. df S.L.4 .

Pic FR AnRPRRA DAT IA

^

iil

1) QOLDEROP, t..it..,lï.ïl. obf. $,. |

dl

2) 5

m

RUR

Z

L

j Lib. UI Cap. LU. de corp, del.imf. —

2) C. Co Co ürt. 60- 200

j

0

3) C. 1- 5. 2*-

4) HEIL. Ce 41. C.'I. 5. 8-

Ü

HOMMSE, in cit, d»iüj'.»

$. DCCXVIII.

(

- Deli&um autem praefens vel veffigía fui poft

f

&

fe reliquit,

velnon. lllud ad /ezfum, hoc at

pf

intellectum 1nue

nfuminue-

fügandum ef. Adfe

pf

ftigatur per ocularem ?

u[pectiotem.

*

Ad intelle-

torur

étum inueftigatur pe

ij

?2

zzdicia, tg/ie; et p':ropriz*zm

Tafar

gonfeffronem.

Ó

j

nxïx..' ol c1$3

$ DCCXIX. :

It,adue* infpe&ione oculari perueftigatur

corpus delicti, quod veftigium, 1n oculos 1n-

currens, poft fe reliquit, 'Fieri debet quam ce-

Bérrime, a udice illius loci, quo delicti veft-

fin

f

um exiftit, praefente a/uario, fumtibus pu-

du

blicis. Quandoque adhibendi fünt in arte peritz

&l

et fcabin:.

p

ZNGAV. h."ff. $; 76., qui

hdc loco iudici etiaim

Iu

ciuili inueftigationem corporis delidti permittit, fi

deliéium zanzum, non illius qualitas, criminalem poe-

nam expofcens, inueftigandum eft, c. g. fi quis técto

delapfus ab alto, aut fi alio non naturali modo quis

decefferit, et notorium fit, delidum omne abeffe, e.

£. fi quis infelici fato aquis perierit mulris homini-

bus fpe&tantibus.

Hoc íane negari nequit, auod

io-

$udex cäuih; liber (55 646.) corpus deli&ti infpe&t

nce

ij

: Lz'þj lfl. Caþ; V]II dc; carþ.' del. z'äue[z'g g;s

ne o'cuiari perueftigare poHït. SLEVOGT. in fupra

cit. progr.

.MyLIVs in Ziff. de zn[pe&ione cadaue-

kis ame fepulturam $. 3: et 7.

WERNHE

R, P. V

bbí. 121,.- BEIXER ad arz. 147 pof. 42.

L]

& bocxX. .

j

ä'orþorif' fu

rti qualificati ligna effe | pafï'uht;

i

fracta : oftia,

lii

adpofitae fcalae, vulnera furtum

paffi cet. furtimagri; intuitu verum praefentium

yinue

pelle

poft furtum non deterioratarum, ii arte peri-

torum iurata aeftimatio ; intuitu rerum abfentium,

'opmm

àut praefeni?ua quidem, at poft furtum deterio-

ratarum, laefi taxatio

(S. 198.).

—lüraymento, cxkblrr'obqrat.a

',E'N'GAV. & , $. 77. |

u

$& "DCCXXL

"

i

Corpovis delifiorum cárris ;vöfïi'gia effe þog-

'

,

e

.

f:,;

ii

funt ipfe partus; in fpecie /fupri vzolentz, vulua

fracta alia

4lX

que violentiae figna. Hoc noran-

"

s

dum eft,

ad certitudinem delicli corporis in'^

Ab

?

/Mi

J

adulterio Praéticos defiderare folere . vtriusque -

;

artis Confe(onem, quorum tamen o

&t

pinionem

-

il

Cü recentiores négligunt, et reéte, -

ÉRGav.h.f. $.. 79.

j POC

T

10. cOTTER. pAVERI Prügr. de verirate crimi.

) ais

jüs pe

4

6

Lipf. 1739.

perrdti corpus. deliti 'pocäri Jolita in adulterio.

Jit

KEYSER in Práx, c:ri'in1 P. l. P. 250. et äs&.

auOd

Gruber in, ben vedi, Sbibrnfen P.IV. v a5.

D

"

$. DCCXXIL

Qf RR

4

d

M

$16 Lzä III. Cap. V 1II. de covp. del, z'izuefl; - :

r

5.

DCCXXIT.

0

De.corpore deli&ti in. Zomicidio conftat per

h

fecu

onem et infpe&tionem cadaueris. . Quae ex

HU

fanéctione cARoLtI V. ftatim h

oc modo legali-

r

14

dex cum fcabzuas et actua-

ter peragenda eft. — /

CHl

vio cadauer .'leuat.

atque. in locum idoneum,

[

arl curat.

in-

non praecife in iudicium , adport

KL

terdum etiam cadauer iam fepultu

m iterum ef-

foditur. J/zo

aut pluribus cbirurgis 1), fi ha-

beri poflunt,

ad hunc a&tum legitime requifitis

10

cadauer, . imprimis

et iuramento obíiriétis 2

partes laef2s infpiciendas fecandasue legitime,

€,

vabinis et a&uario, praefentibus 3), tradit.

ul

flaüm ad aCta referunt vulnera, eorum

J

m, quibusque

formam, q

uantitatem et qualitate

Poft

armis prob

abiliter -ea illata eífe credant.

exhibet vifum, vt aiunt, vepertum, quo ea,

uae ad a&ka ftatim depofuere, repetunt, iudi-

fuum de lethalitate adiiciunt,

rationl»

ciumque

bus mun

itum. Dolendum tamen eft, quod iu-

exe con*

dicium illud plerumque dubie et perpl

con!un-

ceptum eífe foleat..

Si confentiunt ,

fi diffentiunt vterque fe-

&im id concipiunt;

paratim füuum exhibet 4).

C. C- Co avt. 147- et 149

. ibique INTERPRETES.

HERMANNI FRID. TEICHMEYE

R1 dif. med. de

cadaueris infpe&lione frue fe&ione legali, Yenae 1742»

XO. SAM. FRID. BOEHMER. Jif. de Jegizima cadatues

vis occifr fe&lione. . Hal. 1747.

788

»ann, AYG, HOQMMEL, di[J, dc, leibalitate vulneru

e£

Lib. HI. Cap. FHI. de corp. del. inueftl.. $14

tf

et zn/þe&zonc cadaueris poji occzfum bommem Llpüac

1749-

Yfat p

10. ALB, FABRICII diff. mned. de pmeczpm.r cautioni-

- bus in fe&lionibus legalibus. -

-; Helmft, 1750.

Quseer

10. 1H. SEGER. di[f. dc fe&izone cadaueris occg/' L:p['.

Cgäxl

1770.

[ M W'

CHRIST. LVD. LIEBERKüHN diff. de arzgme et vti-

Jntum,

[

lirate infpe&lionis: cadaueris occiff.

Hal. 1771.

urd

KLEIN, Ct EISENHART. dif. de diebus criticis wE-

DEL: de efficacia. dierum criticorum in vulnerzbus de

[ ha-

lezbalzzate dubiis.

Ienae. 1712.

*thüll

pnml

I0. TORKOS diff. smed. de remmcmtz(me let/salzmtzs vul-

zerum.ad cerzum tempus baud ad/lrzngenda.

Gpctt.

gurre

1756

tradit

Orürm

1) Qn fub. Vcrbo gounb^ Qlergte mtclhgendl f nt,

squ

dubium eft. Quidquid fit, perfuafum — mihi e&

ol

verbum $8unb: SIrst snedicum non excludere, 1dcoquc

fedionem .a folo medico,

nullo: !concurrente

00 d

'pus

chirurgo, . perattam, non effe vitiofam,

ul

tius tamen eft

medicum et chirurgum, in fpecie

fic dictum, . adhibere

N

HOMMEL, €C, diff. $. 13-

MR

Hoc rationis eft, vt alii, fi fieri poteft, adhibeantur,

quam qui curam vulneris gefferunt,

HOMMEL, C«

(0]

J*

dzü' $. 18.

1

2) nifi in officio pubhco fint confituti, in cuíus

fufceptione iuramentum, ad tales actus directum gene-

rale, pracftiterunt ;quod et adplicatur ad Do&ores

anedicinae, qui in a&u promotionis tali iuramento funt

LTE;'

obftri&ti.

HOMMEL. C. diff.. $. 16. quod tamen

":

negat BOEHMER.

ad caAmnPz,. Qu. . 26. obf. 3.

li

" U

Hoc admittitur, vt poftea adhuc vifum repertum iu-

n

ramento comprobare poffit,

.CLASEN, ad art. 149.

B. 4

LEXSER Vol.9. p.,406. aut Íi tale deeft,

Kk35

[

m

/

T

$18 Lib.II.Cap. V HI. de corp.del. inuef

fi

de feQione eiusque circumftantiis teftimonium ferat.

KEYSER in Prax. crim. P I, 158. ]eq

te

[

3) Hi omnes praecxfe eceffarii funt, alias fe&m efi

L

nulla.

FRANe

«

HOMMEL C. diff.. $. 21..22. 23.

f

Cisc. CAROL. cONRADi di[f. de infpe&ione cada«

f

ueris occift a folis znedicis pera&la. virio[a mec Jufficiene

ad poenam^ordinariam. irrogandam.

Helmft. 1738.

(

Alii vero pcrfonaxum iudicialium pracfcnuam non

i

exigunt, bERGERVSs in Elem. iur. crim. p. 94. Jeq»

BOEHMER. ad CARPZOV. Q.). 26. obf, 3.

1

fr

4.) Sed quis in cafu diffenfus praeferendus, mechcus

aut chirurgus ? Re&tius ii fentiunt, qui ftatuunt, hoc

cafu collegii medicorum, vnius,

vel plurium, ar-

tw

bitrium eligendum, corumque de vulneris lethalitate

judicium, transmiífis actis, requirendum effe. Quod-

t

fi veró et haec inter fe diffentiant,

d

pro hbcranonc

LU

potius pronunclandum, et vulnus per fe mortem

non attuliífe ,

exiftimandüm effe.

HOMMEL C. l

(

IO. IAC.

$. t9.

KLEIN' Ccit. diff. c.4. n. 34.

DEINLIN. dif. de medico inter fententzas anedico,

legales' diferepamtes arbitrio teriio.

Alt . 1749.

REINHARTH ad cunisT. Vol, IV. obf 74. KEY-

SER C. l. P. 195. feqq

Acnter dlfputatur, num e€o m cafü fe&tio-cadaueris

neceffaria fit, fi vulneratus ftatim fit mortuus ?. Ne-

gant ob verba in arz 147. toenn «v über einige

geit bernad) flüvbe: wERxHER. in diff. de cerebr.

| GEORG. CH RI-

certitud. corporis delzähä 35- þq

STOPH. PLAZ in diff an in homicidio fc&io et in-

fpe&lio-cadauevis uece[faria f ? Lipfiae 1727. Alii af-

firmant. k Fx sER c, l. p. 154. feg4-

U)omay' us

Sed tu-

in oen gem:fd)ten Xánoeln P. 2. n. 1o.

tius omnino erit, fectionem quouis cafu, qui : aiiquo

faltim

H

! Lzä IILCap. I./'III.,Je*äarp. del. inuef. ($19.

m f

faltim modo rationabile dubium admittit, non prae-

termittere, ob éa, quae habet pomw1vs in retunc.

vulnér. .letbal. p. 140

ALBERTI d art. I47»

:fetto d

149. TEICHMETERVS in cir. difJ. $. 33. KRESS.

FHN

ad arz. 147. $. 1. * 2.

sTAHL. in diff. de .vulue-

Jtte CUl

rum Lzbalitate, $. 39,. — GOELICKE. in med, for,

af

fpf 8. addf: omnes Scriptores mec?icinae- fþrenjï:.

Lt

m n

Conï&&urain nouaui:».accipe.,,, (Ita fcnpiim zertía edi-

J

tione, et liquido deierare poffum, me tum ignorafle,

alium. 1Ctum hanc. conicdturam. ante. me fouiffe,

;?

fed deprehendi poftea ,. eandem propdfu*i.ffc -HENRe

TCC

BODIN. in di[f. de uon requirenda lesbalitate eulneris.

$. 10 et 1vsTI.c. l quo ipfo non. parum.in fen-

j h

j 4

téntia . mea.firmatus fui, 'Caeterum BODINVS et

Julitte

1vsTI nulla adtulerunt argumenta;.iisque, quibus

de-

ego vtor, nemo ante me víus eft). Perfuafum mihi

drong

eft;arr. 149. C. C. C.. non de infpeQione cadauc-

ris, fi.occifío: ab vno bomine .perpetrata, - fed fi oc-

Jortel

ELC-I'

cifio -in zurba contigit,loqui, Rationes, quae me is

hanc.fententiam . .trahunt, paucis . hic;, exponam.

j 146

mi-!fiw

cAROLVs V, in-art. I47..2git de cá(u, vbi occifus

quiseft ab vno, et vtrum ex vulnere accepto mor-

I/cyl

tuus fit, an non, vti infcriptio probat, eutpque ar»

, Uf

ticulum . repetiit: ex . Bambergenfe Conftitutione,

Hunc articulum excipit arz. 148.. im quo.de homi-

cidio.in turba commiffo agitur, et varii cafus ratio-

mmti

ne poenae di&tandae. fecernuntur.. . Sequitur hunc

Ne

articulum arz. 149.. in Carolina , wtouiter.. additus,

jtiat

deeft. enim in Bambergenft . et. Brandenburgica, et

n

verba: huius art.

$8nnb bemif baun inn obaemels

jM

ten. felle: acbürlic) ermeffung onub evfanntnuf

utr

foldyer. onberfdieolidpen perwounoung Dalb « 2

"a

nb alle feine empfangene XOunben fbleg, " vno

(u$

volirff, oíieber icoes funben ; ono etmeffen

| t

"

.Al

iquo

fs

woüroe, mit (icif ,mgzcilec'niunbf.;aexæes)d)m; lqäet

t

,

$20 Liä-.". IH Cap. VIH. dé corp. del. inuofc.

E '. ;".fatiä eüincefe mihi':Viäeüt&,** quod -hic.;äräcumg

(

Li

vnice pertineat ad cafus diuerfos,: in praeced. art,

148: memoratus. "Nec hic) diftinguit . Imperator,

vtrüm -occifus ftatim "mortuus-fit; nec. ne.. . Si arz.

149. intelligendus.effet de quauis occifione, arziculo

147. fubiiciendus,' vel cüm-illo:coniuhgendus fuif-

fet; * Denique-fi arz.' 149. interpretamur' de'quauis

df

occifione, eius difpofitio aperte . pugnat cum arz.

Qu

147. 'Si'quid video, " ca'Rorvs-ob oculos hábuit

Y t$ D.-ad E. C de: fitar.: SL a rixacpercuffus

J

L

iboitís geviérit, i8us.vnmuscuiusque n * boc colle&torum

Contemplari oporiez; : Nam:fettionem' cadaueris, qua-

(ün

lis : noftra- aetate: obtinet ; ^Romanis ignotanr fuiffe,

Tam

inter omnes :/conflat; Confirmat me: ia*mea con-

Q«

jcctura locus notabilis, quem inueni apud - Gebaft.

ial

25rant ím Ciagíptegel tit. . de- poenis: «&c& ^af

o

er oertoünbt onb ertoot fep von pegflidyen,.bio in

foticem tf£ nottürftig ba8- eind. pegflicbenftreid)

I

bnnb' muuben angefeben moevoenz — In mérgine . alle-

(rar

gata eft 1. £ ff. ad- L. Corn : de fitar-- "Inueni alium

T

lotum | memorabilem - apud* celeberrimum "'actatis

n

fuae criminaliftam " HiPPOL; dé MARSILTIS in

h

Leüuris ad l cit. D. ad L. C. - de far. . 385.

Confuetudo: 16tits mundi feruaz, |ot. bomine imteremto

ex pluralitate vuluerum : et a pluribus, : niles: curiae

an|picit cadaute ez^ eulneyü;^ ér illa defcribit notando

snortalió éz nom mortalia. ^ Interim praxis faniionem

i

x

a

rt.- 349. géneraliter accepit, quod nec ego impro-

ä

bare cupio. - Saltim hic dé vera mente^cAROLÍ V.

l

fermo eft.

Suppofita'vero mea fententia, nouum

idque validiffimum 'argumentum eorum opinioni,

qui^ fectionem, -abfénte iudice fa&tam, legitimam

habent, : accedit, et perfonarum iudicialium praefentia

€o-tantuni'in cafu neceffaria eft, fi homicidium in

turba cOntigit; quo "in cafu plures adfunt rationes

RO«

( g adplmano '-r'affimorum vulneribus), cur. CA

á

EVg

M

Lzä 7If. Cap FIH. de corp. del ;ueft. 5»«1

.....

atl

Lvs praefentiam .iudicis , fcabmorum et a&uam ne-

Rttd. a

ceffariam mdlcaueut.

H

dU sE

"

N j

$. DOCXXIIL.

s Mfticly)

dus fj

Corpus znfaützazdzz eruitur a) /e&'zone 1)iam

iv Quau

defcripta; b; fa&aper obffetvices iuratas, aut fe-

QU rl

v bobul

curius per zedicos, ventris þyfüec"lae mulieris in-

m "

/þecïzone, quae proxime partum edidiífe fertur;

"i

]

C) experimento pulmonum. .. Hoc ita inftitui tra.

Ti Q

dunt. vt pulmo caute. ab arterla ;€t venarum

a lf

1 COl

ramis feparatus, mtecreg& .nonin partes Íciffus,

nex. putrefd&us aquaeé iniiciatur, -qui.fi! nata-

of

qlp

.partum refpiraffe ; fi fübfideret,, infantem

non reip.rafïe dlcunt.

.Sed de.. hac re' inter.

8 )

ff

medicos, quorum de ea mdlcmm eft,

nondum

t at

transaétum eft; deinde ex fubfi dentia pulmo-

TUl

mum. certo ccmcludx nequit, quod infanss poft

4R405

partum non vixerit, et mfannmdxum commis-

;n

füm non fit.

Poteft enim 'poft natiuitatem ali-

] h

um

quamdui fine refpiratione infans viuere.

Nec

videntur cautiones

BEYERT

r

2) et. rkICH-

i

MEYERI! 3) omne d: jbium tollere.

.Nide, quae

oncn

hac dé' re difputarunt: 10. IOACH

SC HO.ERF'

myt

TU ZEL LFRvs ,

ul

CFERVS OA.

uque

quos

larga manu excitant.-

Interim fübfi dentlam

lem

(

pulmonum pro defeniïone cautus - defönfor al-

legabit 6).

y

t

il

*

iib

i J

3) Officium «medici in:tali feQione narrát Tzicm:

Qs

MEYERVS dn I»ff. wied. legalis c. 24. aliique; pirae-

jj

fcrüm HERENSXREIT in aurbropol, fory p..400»

W

5

fcch

Lsl

[

$22 Lzb HI. Cap. V1H. de covp. del. zmujl

fet;q

Goxucwecl fp. 4.

Conferendus omni-

no, qui hac de re erudite differuit, rOANN. TRAV-

D

corT.ApOLrR in diff. de infanzicidii uoris [etiioue

Helmfl, 1764.

corrit,

" d

p

legalz dezegendzs.

]i 2

$) ad arr. 33.

demus

$) €. 1 p. 238 /d:

Ea

4) in diff. de pulmone mf?mtz: nazamte vel jubmergentc,

Roüoch 1703.:

07

Ü

5. in dz.[]' quod : pulmonum mfantz: i aqua fubf det»

fec a z0rtufa ibe.

1ia, znfantzczdas n95n abfoluar,

[

tyet, - néc re/pwatzonem foerus i vtero tollat.

Rec.

L

Halae l725. .

6) LEYSER, fp 6[! n..37. BOEHMER ad c.uxrz.

Ql. 16 obí. 2. ct. Qu 122. obf 4

t

DCCXXIV :

Í

$

CoVþu: vemjïc i et procumtzgaäartus itidem

per medlcos, cogmto iam modo, muefagas

lu CX'**

»

J

à

9

DCCXXV

'Sic etxam judex pro natura incendü, falfi,

falfüe monetae,. cet. corpus deliéti quoad fen-

fur perueftigare poterit, quod ex generalibus

H

Prmcxpus facile duudlcatu e&

!

$. DCCXXVI

A&'uarzz -eft,

adnotare, quo loco,. modo,

et tempore,

per quem,

et füb quibus circum-

'tantiis corpus delicti ad fenfum inueftigstum fit.

$ DCCXXVIIL,

il

Lib.Ill. Cap VHI. de corp. del. iuuoft. — $23

lus Q

$. DCCXXVIL.

MTMU

Deücxentlbus veüxgus iudex ad iudicia re-

f m

currit, atque ex iis de corpore deliéti iudicat,

Jpfa autem deh&orum indicia Caplte X. tra-

demus,

Etlam in infunticidio co:pus deli&ti praq/'umnuum

Knt

T^

admitti

modis

80-

debet; cum multis .

partus

oleri poffit.

BOEHMER, ad caAnrzov, Qu. 122.

Ál

Obf r0, CASPAR, HEIMBVRG. fX0gr.

de marre

(:;

li

eziamfr corpus delilà deficiat,

M

infanticidium confeffa,

]Jenae 1766.

Inauditum et om-

enorte mult&anda..

nem humam atcm CXC€anS exemplum fert aetas

nofira.

Relatum enim mihi eft a'Viro- fide digniffi-

AA

mo, quod non ita pndcm Diezae Naffouiorum cous

tra infanticidam mqmimo inc hoata fit,; quae,

de-

fluxum menf ium retentorum et fangmms grumo(ï

nunc conítsnter adfeueret z

rimum PFHCCCXCHS

n

../Qg Fe

ba8 gebobrie Säz:sb,

foeldyed gegen 7

SXonat olt getoefen,

jven Sageiu ber Cafdje

ln

bep fidb. getragem, unb «& Decnarb felbft. gefre(s

fen, woeldes ibr fo gut, alä uemalä ettoa8, - gex

fcömecft þabe.

$.

DCCXXVIII

if

ii

Perünent etiam ad corpus delicti mue!h-

Dis

gandum depofitwmes teffivm fummariae 1), pra-

-

priaue dehnquentis confeffo quahficata,.

1) Vtrum iniuratorum? Dixit BEIL c. l [ I. 5 rz.

EKuoovici Gap. 1, $. 19.

l

g

ft

CAP.

u

;,ng d

g Liblll.Cop: IX. de iif dul aug.

]

qui h

: CAPVT i

qe d

golgnt

pedn,

"INVESTIGANDO DELICTI

mentt

gmer

- AVCTORE.

t

FRID. ESAI: PYVFENDORFr. de .irz?zq'lïgando aü&ore de-

perat

( d

; lz&z in'r'inquiv/yf'io?e- generali. 'Y. IL Oþf. 115'5. j |

r

$.

DCCXXIX.

PQW

:/.Proxima iudicis, in inquifitione generali,

bus

mitt

corpore deliéti inueftigato, cura eft, vt auloren

deliéli et focios cogaofcat. — Cui explorando in-

1

e

,fcxfi;;;unt "tej?e; ,;zfnx./þä&z'o octilaris, indicia.

*j

*

E DCCRXY

i^ Iudxce per teffes in delicti auctorem inquiren-

te, 'examinet éos. omnes,

qui. probabiliter

Ícientiam de eo: habere poffünt; itaque laefüm,

I

eius confanguineos, eos, in quorum praefen«

l

tia, aut domo, aut vicinia deliétum commiffum

Vs r

x

h

eft, cet Càueat autém, ne examen hoc ad

gl

perfonam certam dirigat, eamuefuggerat, fed

L

generaliter eos quaerat: num delictum . com-

miffum effe fciant? vnde ftiant? quisnam. fit

auctor? an aliquam de eo notitiam habent, aut

quandam contra aliquem füfpicionem?. an ali-

quxd de au&qre audiuerint ex aliis? an fci

*

ant,

qui

um

g

/

i

j

Lz'b.v ]II..Cap.'IX. de iuz;e/l; k'dxelx.* auct; gzg

ui habeant eius fcientiam? quid iis amplius

de deliéto elusue auctore cognitum fit? cet.

Solent fine iuramento exarinarl,

fed nihil im-

pedit, quo minus,

vrgente neceffitate, 1iura-

mento obftringantur 1).

Iudex enam in hac

general

i inquifitione zp/um criminis fufpechum

antev teft

&5 recipere poteft, vt Zazquam teffis ge-

n d

neratim interrogecur,

vt ea deponat, quae ipfi

de delicto eiusue auctorecognita fint 27. /&/a-

zius diéta teftium diligenter notare, etexamine

oeraéto teftibus dicta fua ' praelegere deber, qui-

bus denuo confrmatis, impofito filentio di-

161

jor

mitcuntur.

) Il«

1) uEIL C. l. c. $. 12. iuöïobici Gap; 1. 6 T9.

Hny BRVNNEMANN C, l. C. 3. $. 6. guöopici a. 0.

$3. 5 20.

J

z

. $. 'DCCXXXI.;I' |

Wi

Ad inueüigandüm delicti auctorem vperti-

n

net et in variis deliétis perferutatzo. domefizt a.

t

Et vel /pecialts ,

vel generalis. : /l[a locum non

fum

re déliéüi, contra

habet, nifi, cognito corpo

cal

aliquem militent. indicia.

Perfcruratur vero

f

judex Mliusue delegatus cum aéfuarto et li£lore.

Q

ZAduarius actum perfcrutationis (gomeüxcae cum

i

N

omnibus .circumiï,aptiis actis inferit.

H

i äïl-

DIET. CHR, IHRINGE de perquifiione damdii-

£

Marb. 1695;

i

il

qlll

$ DCCXXXII.

H

jewem

$26

Lil. III. Cap. X. deindicis,

-

j

$ . DCCXXXIL

üi

'Iud'e& de aüctore deli&i fe cértiorem rädäit

b

y

étiam per zzZic:a, de

quibus ergo /éguezti capi-

te dicendum eft.

DE

d

CA?V'f X.

JH

DE

INDICIIS.

:;l

€üRisT. CRvsivs dé indiciis deliflorum generalibus &

! Jfpecialibus, mec mom proc

effu iridicforum etiminali.

;

Francof. 1668. 1704. fol.

[

i0.. OTTO TABOR de indiciis delit

|. if

5

orutn, Gieiïjac 1667.

E

in Operum T. ;I;

$. DCCXXXIIL.

Indicia non folum ad corpts delitdi

eïusq*uä

üuctorem ueftigandum conducunt, fe

d eorum

edam per zozum proceffum cviminalem maxima

erg

eft adplicatio. | /zjcium eft quoduis argumen-

dh

tu

m

I

VE

n probabile iudici de crimine commiffo aut

eius auctore fidem faciens 1), — Itaque omne in-

d

dicium eft argumentum probabile, et differta

q

Q

plena probatione vel avtificiali, vel inpavtificias

£ 2) Incongrueergo indici

dll

Übilia et udubitata 3).

a,—div.uidæuntur in pro£a-

VE

&

i) Vetba

n

Lib. IHHI. -C'ap. X -Je 'indifcii.r«,

527

i) Verba ex circüm]lamiis fajf?i& dzfum?*a,. quae ad.

dunt alii, definitionem faciunr anguftiorem. . Pro,

bat C. C. C. 23. 30. add. soER

tl

MER. ad CAFP.

i tf

z0v. Qu.-120. obf. 1.

2) BEYER ad art. 19. pof 4 6, 5BOEHMER,

cit. l

dri. 90 iM db

4) Vitiofa elt leüio ihfcriptionis

Nam vocabulum

uioribus €ditionibus C, C. C.

nnsmeife![)ajf:e, neque in originali, mneque in

antiquioribus

icgin:urr, et p'raïctcrea ! fupcrügpm,

eft

"a d

& DOCXXXIV.-

fl

: Iäx definiti

one fequitur ,. ut indicia 6t vel

ipfius delicti,. vel ipfius auctoris, vel vtriuse

g,

que.

.nmsisii. 'B,-t;»g'.' 7 :

*

$. DCCXXXV.

Is

A0T

indicïüm eft argumentum probabife (573 33;

ergo, omni

probabilirate et nexu ceffante, in-

yifd

Ti«

dicium z/egitimum et fpurium. ef 1)..— Indicia

N

vero Jegitima (vebfid)e) non habent vnum eum-

demque probabilitatis gradum. . Inde ea indicia;

ey

feti

quibus fümmus probabilitatis gradüs ineft, quaes

que ordinarie cum crimine folent effe connexa,

Áti

ri//l

dicuntur proxima gnugfame Xingeigungen 2). . Ea

veroindicia, quae faepius fallunt, quorumqué

gradus probabilitatis non adeo ma

gn—us' eft, vo^

E7

C&iltüi' vemota, (entfgvnte). -

2] C

$28

tb 1. "cäf;. X, de äizdz*czfz":.

1) C."C'. er 'aw.lzl."

a

: '5. 'Xo0.

Re'fci'tf.ca *BOE'HMJER. h. t

tis 'f;

'2) 6 C. C,

art. 23. 27.429.,'33,- 34« 375- 3i7o 38 39«

hida,

D ]

: ?o. 41. R42. .43. 44.

feffo:

$. DCCXXXVL

Cials,

m i

^

-Indicia vel in omnibus deli&tis obuenire pos-

funt, velin cerüs tantum fpeciebus,

Ilia di-

fO fid

Auxi

cuntur €97775ia; haec pzäaþrz'af

praeü

s. DCCXXXVIL

)

Quumque indicia poffint effe infinita, vt pla-

2)

ne exhauriri nequeant, res ad arbitrium pru-

dentis iudicisin concreto pertinebit 1).' cAno-

'1vs V. frequentiora modo defignauit .. vt pru-

í

dentes iudices ad eorum, quae propofuit, fimi-

litudinem in concreto poflent de aliorum vi et

9 :

valore iudicare.

Re dubiaet ancipitiiudex con-

Vi

fulat ICtos.

Nos cARoLvM in proponendis

indiciis fequemur.

Ij C. C.MC' art. 18. 24- 27. 28. 290 g,i add.thM*

HOVDERVS if prax. rer. cim, C, Io.þfeq.

$. DCCXXXVIII,

jäsaiicäa CO

mmuuia proximafünt: . Inuentio

rei in loco deliéti commiffi, quae tempore de-

liéti patrati ad füfpeétum pertinuit 1),.— 1 7zius

teftis; omni exceptione maioris, de ipfo deili

acu immediato, f, vti DAMuovpEnvs loqui«

tur, nzaterza crttminit, . exíenfü corporeo, pro-

priq, iurata depofitio 2),

Il N ominatio fq:

cu

329

Lib. 11 Cap. X. de zfmlig-z'i;

3

cii criminis, fine füuggeftione, cum Circumüan-

tiis fpecificis, veris, non ex inimicitia odioue

3

facta,. praeterea nominatus fufpecta iam perfo-

na, nec nominatüo reuocata fit 3). — IllI, Con-

feffio fpontanea extraiudicialis, verifimilis, fpe-

clalis, ferla 4).

V. Minae fpeciales ad proxi-

me fubfecutum delictum direétae, modo per-

p

]a d

Ífona talis fit, in quam fufpicio cadat s$). VI.

Auxilium et praefidium facinorofis dolo malo

P i

.praeüitum 6).

1) C. C. C. arz, 29.

h

2) C. C. C. arr.,30, FRIPD. VLRIC. fE.STE-L. dz;a.:'

p

vimrum 'omus reflis — faciut torturae locmn ?. Rindel.

ARO:

17:6. diffentit wANzEL, in diff. vr.

vum vnus teffis

"

faciat z0riurae . locum ?

Í

it«

: 3) Cl Co C. [lïl'.gl'-

d

(0D

Vtrum nominatio fieri debeat fub tortura? difquirit

a

CHRIST. GODOFR. HOFFMANNVS in diff. an no-

midario focii crimimis Jub. zorzura fieri. debeat?

Fran-

cof. 1726. et negatiue refpondet.

Affirmatiuam

IY

tuetur FFRD. AVG. HOMMEL. in diff. de nominae

ziome- focii crimimis. Llipliae 17435.

add. LYNw-

lenae

cxktR. difl de momimarione focii criminis,

1686.

10. ELORENT. RIVINI diff. de denomina-

I

zione complicis a delinquente. ez. dammazo. ad, morzem

fa&a, fvagili | indicio.

Lipfiae 1727. Me iudi-

ce, prior

fententia obtinebit.

Deinde ü!etftio

|

"

praetereundum non eft, quod Peril) srvsE in bert

l

rechtl. SSebenfen 3. €D. n. r17. negauerit, hoc in-

Sed feries et con-

dicium ad proxima pertinere.

t)

textus articulorum et verba finalia arz. 27. coóntra-

rium probat, et in arz. 30. indicium proximum

g)

f.

l

0

anino

o

$39

Lib. LII. Cap. X. de indiciis.

omnino cöntinctur; HQMMEK c.L $.3. REIN-

Matat

utà

HARIH.a2d cnnaisT. Vol, lV. obf,

80.

b

&aädu

4) C. C, C. art. 32.

Ij 8

:5) C€. C, C. arr. 32«

Í

^ 6) CI C' C. aïto 4-00

K| NI

E

j(

'"BEIL, c L p5 2K

4(

$.

DCCXXXIX.

)/(

Indicia cominunia remota fant: I. Suf'pic'iö;

6

2) ex fama finiftra ante inquifitionem a perfo-

)

nis fide dignis, nec inimicis, - orta; aut b) ex

vita ante aéta, delictis eiusdem generis 1) inqui-

nata, defumta 2). 1I. Deprehenfio perfonae,

$

in loco ad deliétum opportuno, fufpecto mo-

do 3).

lL Similitudo perfonae fufpectae,

1

quoad ftaturam, veftimenta, arma, equos alia-

ue, cum €o, qui deliétum patrare vifus eft 4).

$(

IHIL Conueríatio fpontanea cum facinorofis,

quos quis tales eífe fciuit. ).

V. Inimictiae

capitales aduerfus laefum, aut lucri fpes 6).

V] Inculpatto laefi moribundi, intellectu prae-

j

«(

diti, qualificata, non reuocata7). "VIL. Fuga

ante inquifiionem fufceptam fecuta $).

VHI,

1!

Lis de omnibus bonis aut maxima eorum parte

cum laefo. 'Sique perfona alias füfpecta fit, boc

ad zzdicia proxima xefext cAgorvs V. 9). Ad-

dunt Doctores 10).

VillLVariationem 11). X.

Oblationem honorarii pro ommitrenda crimi-

DI

XII.

nis delatione, — XI. Simulationem furqris.

h

Mu-

|

:

Lib.1H cap.,X.æimïz&zi:.. W

M:

Mutationem Veüitus)fufþeüam. XIII, Vitam'

vagabundam *

1) nozuivs inzr. de fomel malo ez femper malo, c. 2.

$. 14.

2) Sic $. 1. art. 25. €. C. C. ifxtcrprctgndus eft.

x

3) C. C C. art. 25. $. 4

4) C..C. C. art. 25. $. 56 ,

5) C. C- C art. 25, $. Z

QD

vfnl 10,

6) C. C.C. art- 25 $. X

?,

hst

7) C. C. C.art. 25. $9-

E

ii

Ut

LO. kLxiwrI diff. de zmeulpatioue er exculpatione

N

n

vulaevoti moribundi.

Rec; Ienae 1742.

AVOG..de

LEYSER.

Qn4f,

de inucufatione morientium.

T0

Spec. 646.

fs

ErvspEM dif. de ,probatione caedis per te[Fimo-

Gduum qoribundi.

Viteb. 1748.

)( dudt

[:

1

8) C. C..C. arr. 258 0E .

xzrss,2d h. art. in fine soEnMER. in Conf.

jof

ii

lu

i

et Decif. 'Y. M. P. Il. Dec. 1172. n. 1$.

BART H

in Hodeg. for. c. 6. $. 33. lit. g.

&t

9) €. C. C. arr. 26.

lta

1o) HELL. C, l. €. 5« $. 17.

fbgü

II) IO. FRTD. FALCKNERI £y, d€ eo, qu();i iuftium ejf

li,

at

:

cïirca z'ftgüiftmh varianren. Rudolü. 172?. 4

[ï

|

& DCOXXXX.

Iv

j

Indicia propvia proxima funt: L. BOMICI-

DIl CLANDESTINI, 3) Íi quis circa tempus

M

X

homicidii commiffi füfpectis veftimentis indu-

Ll2

tus,

)

l

Qu

E

Lib. III. Cap. X. de z'nd?cz'z'.f.

tus, aut armis fanguine rutilantibus vifus fit ;

jih 1

b)aut fi occifi res, quae tempore mortis eius

quam

fuerunt, alienauit, aut adhuc apud fe habet.

contr

C. C. C, arr. 33. ibique TAEoR,

?

perii :

S.

DCCXXXXL

ipr

"

HOMICIDII

IN TVRBA COMMISSI,

1

fi quis in rixa. praefens arma lethalia aduerfus

laefum ftrinxerit, ac fanguine rutilantia, vulne-

i

zi lethali refpondentia, retulerit.

j

C. C. C. arz.. 34- ibiqqc TABOR.V

ss

3A RTH. c. L.

*

. DCCXXXXII.

UI. INrANTICIDII..

Circa hoc tres cae

füs fünt diftinguendi, a) fi períona quaedam

de infanticidio füfpecta eft, partus enecatus ta-

men non adeft; b) fi partus quidem enecatus

adeít, de matre autem et occifore non cónftat;

C) fi quaedam femina partum mortuum füum

«Qt

eíie adfirmat, fed eum fe interfeciffe negat. Pzo-

fl

yi cafü, fi cuiusdam feminae, in quam infanti-

cidii füfpicio cadere poteft, vterus folito maior,

eu

m

fubito decreuit, eaque expallefcere et debilis

fieri poftea coepit, atque a duabus iuratis ob-

N

ftetricibus, ventre infpecto, figna partus re-

nunciata funt, tunc contra eam oriri dicitur zz-

dictum proximum Y). Secunudo cafu, fiin femi-

nae cuiusdam mammis lac iuflae craffitiel et al-

bedinis reperitur, et ex infpectione adhibita

u

alia

m

Li. III. Cap. X. de indiciis,

$25

E

fis (t:

alia indicia emergunt, et fe;mina talis eft, in

lIs eit

Del

quam infanticidii fufpicio cadere poteft, tunc

contra eam feminam exftat zzdzezum proximum

5

Tertio cafü, celatio vteri ftudiofa et puer-

perii occultatio, | zdzezum praebet proximum,

fi partus vzuus et oztalis fuit 3).. .

us

1).€4C. C arr. 25. ibique ALBERTE,

doers

bt

2) C, C. C. arr. 36. ibique ALBERTI.

3) C. C. C. art. 131.

Egregie iuuant defenfionem

talibus

feminis elaborandam cnaisT. THO-

pro

MAsivs in ben íuriftijcben 3oanoeln P. Lum

Pav. Qeorg. Otruben in. ben. reotl. 5ebeufen

1. $D. n. 31.. 2. SDeil, n. 115. unb 116.

3.

I0.S. F. EOEHMER. Ziff. de cauta

G beil, n. 23.

(s

infanticidarum

zoviura.

Francof.

1761.

Jjob.

YXüidael Srieor. Jodner in Se,iur. vtiw. 3.

m

Y

is

Gtüd G. 308. u. f.

COIUS

$.

DCCXXXXHI.

if

IIII, veNErICIE Zudicium proximum oritur

um

contra eum: a) qui venenum emit aut praepa-

n

"

rauit, et cum defunéto inimicitias aluit, aut ex

eius morte commodum fperauit, aut alias ho-

3ioy,

Dl

mo malae notae eft; b) qui emtionem veneni,

fàtis probatam, coram iudice negauit.

Ü

C. C. C, arz.. 37-

f

!

$. DCCXXXXIV.

Ts

j

V. FVR'I;I, RAPINAE et LATROCINII ikdz'-

j

quis res ablatas et ere-

jl

eia prwiæa funt: 3) fi

ptas

E

m

at

$34 Z:ib. 1. Cop. X de indiciis.

ptas in f/4a poffeffroze habet, alienauit, autalio

cdit

Cum

modo fufpecto cum iis egit, nec auctorem lau-

dare poteft; b) fi otiofi homines aut vagabun-

modt

di in cauponis laute viuunt, nec vnde eos fum-

qui

tus faciant, docere polífünt; c) fi quis fcienier

et fufpecto modo partem rei furtiuae autereptae

accipit; dj fi quis fures, raptores, latrones eo-

rumue res fcienter occultat, receptat, alienat-

ue füfpecto modo; e) fi quis iis auxilium confi-

ROLN

liumue fcienter praeftat ; £) fi quis cum 1is fa-

ne di

miliariter et füfpecto modo in eorumv actioni-

tufe

bus fufpectis fcienter. verfatur; g)fi quis alias

lam fuüfpe&tus, . pro iis intercedic fufpecto mo-

do; h) fi quis. cum inftruments effractoriis

€o loco, quo furtum qualificatum. comimifium

eft, vifus-isque alias 1am fuüfpeétus fit5 1) fi

quis fubito euaferit locuples, nec cauffam di-

Qu

uitiarum iuíftam adlegare poteft, atque praeter-

ea talis eft, vcin eum füfpicio cadere poffit.

W

Qqu

CC cC. a,w' 381 39. 40. 43.

$.

DCCXXXXV.

VI. INCE

NDI dzdiciums pvoximuuma militat

contra eum, qui homo malae frontis eft, et

paullo ante exortum incendium fuüfpecta ratio-

d

ne circa materias et inftrumenta, ignem fouen-

-

tia, verfatus eít.

ti

C; C. C. aytz. 41.

—.

S.

DCCXXXXVI.

f

um

VIL. pRoDirioNis ijdiciuiiz proxi

cadit

r

Lil. LII. cizp. X. de indiciis,

9s

Q alio

cadit in eum, qui inimicitias hoftium fimulat,.

n h.

cum iis tamen clamculum, loco, tempore et

ibun-

modo füufpeécto verfatur, et praetete;;talis*g([i,*

fum

qui fufpicionis eft capax. -

enier

. C. C. C. art. 42 ibique xREss.

tptie

s.

DCCXXXXVIL .

$.

(enat-

Quf

VIII. MIA,G,IAE indicia retulit qu—iden"l.ca-ï

^

noLvs V.Ífed hodie ea ex omnibus rariffime,

viis ,

lt

ne dicam, planenon, obueniunt, ideoque fci-

s

tu fere non funt.neceffaria.-

J"O-

,

od n art. 44

0rlIS

m

$.

DCCXXXXVIII.

Hf

Si ad indicium quoddam plures circumftan-

Q

tiae requiruntur, vnaque ex iis deficit, gradus

)teï'

probabilitatis minuitur, et proxémum alias indi-

$

cium fit remotutmn.

xnESS. ad artz. 3T. $. * 2. et ad arr

k

BOEHMERAd cARPZ. Qu. 20. obf, 1.

? 330 5- 2»

[

$. DCCXXXXIX.

Facile ex C. C C. art. 23. et 30. euinci pot-

Q

eft, quodlibet indicium proximum, fufficienter

»

ipfius criminis perpe-

probatum, femiplenam

Non tamen putan-

trati probationem efficere.

dum eft, ac fi plura indicia proxima, fufficien-

ter probata, plenam ipfius criminis patrati pro-

uis ad poenam capi-

!

, bationem conüitugm, vtq

4

I

. .taleni,

AÉ

Lib. III. Cap. X. de indiciis.

n

talem, aut Corporalerr;, fiue finilem, cöndemnaæ

fione

Wt p

ri poflit r).

denti

1) »ob attic, C. C. C. 22.

S.

DCCL,

Requiritur. autem, vt, fi vnum indicium

proximum femiplenam ipfius criminis patra-

ri probationem efficere debeet, id plene, vel

duobus teftibus omni exceptione maioribus,

vel documentis recognitis, vel confeffione in-

quifiti iudiciali qualificata probatum |fit 1); ex-

cepto cafu, fi teftis vnicus omni exceptione ma-

C

ior de ipfocrimine deponit ($.738.); fivero con-

tra aliquem plura indicia proxima, ecozzexa 4e

54]

vno eodemque crimine, adlegantur, non requiri-

tur ad effectum femiplenae ipfius criminis pro-

bationis, vnumquodque duobus teftibus omni

exceptione maioribus probari, fed teftes //pgu-

lares adininiculanies de diuerfis indiciis inter fe

connexis, et ad delittum idem ordinatis depo-

nentes ad conficiendam femiplenam ipfius cri-

minis probationem iungi poffunt 2).

0. CC C a. 23. 39

N

g

2) cARPZOVv. quaeft. 123. n. 55, fq.

d

y

KRESS. ad Zrr. 23. 37. 30.

£uoovici a. a, D. ftap. 9. $. 9. diffentit nE E

q

I

€ l. c. 3. $. 5,6. 7. C 5. $. 3. et 19. ibique mcïmorati.

DCCLI,.

$

