HARTH ad cHRiSTIN. Vol, III, obf, II.

«

jl

E

$. XXXI,

m

66

Lib. I. Cap. V I.de poenis

S6, LXXXE

[d

Quum itaque poena irrogetur delinquen-

i

ti, fequitur porro,

nec liberos ob parentum r),

em ob

nec parentes ob liberorum, nec copniug

nec fer-

coniugis 2), nec dominum ob ferui.

nec focium ob foci

deli-

üum ob domini,

étu

ad quod libere non concurrerunt, re-

Ípondere eíle obüri&os.

GEORG. HENR. AYRERVS in progr. de aequita-

£e iuris vom. poenas ad heïedes non zrausive flatueutis

Goet. 1752«

3) Aliud eft in erimine perduelliouis. Dicaturit; prae-

l]edionibus de vera illius difpofitionis ratione.

Vid. kApvrtPHI FORNERII Rerum quotid. lib.

3. C. I7. IO. MERCERIT Opinionum et Obferuatio-

aum lib. 2. c. 14.

Vterque exflat in THESAVRO

lh

OTTONIANO Tom, Il,

orro in Comm. ad Inft.

tit. de iud. publ. $. 3,

RINCK de poena fme calpa

$) Dicatur de fenfu et vfu hodierno l. 4. $. 2. D. de

officio Proconfulis.

Noftris

diebus ZPezlariae in

(ic

quaeftionem venit: vtrum ab Zfleffore Camerae vin-

W

di&ta exigi poffir, fi vxor eius, infcio marito, a par-

tibus litigantibus donum acceperit, vt litem marito

commendaret? quod merito neggtum eft,

5.

. LXXXII.

f

Poena datur ob violationem legis (S. 72.)5

po

Jb

quümque, fi plures deliéttum . commiferant,

vnusquisque legem violauerit; facile intellectu

eft, vnumquemque poenam fuftinere debere,

d

rare al-

Ui

nec vnum, qui fuüftinuit pqenam, libe

t

terum,

earumque diuifont.

terum, fed fïngu!is poenam ,fubeun(ïam effe t),

1quen-

nifi aliud faadeat falus reipublicae 2),

n 1

m ol

ID € C. G, ar.- 148

d

H

2) NrC. GViL. DnkssEL in d

if. de .deqimativhe de-

l«

lingüentium,

Ienae 1754.

A

I0O. DECIMA TOR de iure detimandi in delidli

Árg. 1722,

10. tAC. MVLLERI ?F. de sioralitare po&ka& de-

. aequiza'

cimationis,

lenae 1710, 4.

fueti

ERN. FLORENTIS RIVINMI di[f. de forte poenats

It

capitalem inrer ^ delimquemtes — determinanre, Lipfiae

1725.. ;

5.

LXXXIHIL

j Il

Yi

Poena, quam lex determin

auit, 'maxima :

TU

illius cr;minis cenfend; eft,

äd Iïifz.

(li

hi

4

$. LXXXIV.

.D

[]

/

[

J

Si itaque lege determinata locum fibi vin-

dicare vult, delictum illud à

À! lfs

) dolio cþnlmiifum

T

eífe q'pertet.

/

[par1

$.

LXXXV.,

lis itaqué, qui doli capaces funt ($. 39

fi dolo deliquerunt, . poena ordinaria infligi

pote&;

Specaüm impuberi, qui minimum

!tj

/

Il

abeft a pubertate, et cuius malitia eft fupina

vtl

1); minores; fenes,qui intellectu debiles admo-

&

B)

dum non fünt; prodigi; furiofi tempore intere

ualli perfectifimi 2); ebriofi;

ed

leuiter, aäfe&aæ

f(

teue ebri, cet;

B 3

3) art.

4

Lib. 1. Cäp; FI. de potuis

68

qi

nl

S- 3 4-

vt

' 2) B E'RQER in EL crim.

ri

5.

LXXXVI.

f

Si itaque delidtum culpa commiffum eft,

3 locum non habet , fed pro va-

poena ordinari

L

r culpae gradu a iusiice ftatuenda . eft poena

extraordinaria.

PYFENDORE in zr. de culpa. P. 8. c. 3.

S.

LXXXVII.

Inde fequitur, períonas $. 38. relatas de-

fi&ü, (i quod commiferunt, poenam ordinariam

non pati, fed extra ordinem puniendas effe.

Vid, omnino BERGERVM in elc& crim. $. 3. per

f

totum.

e

.$. LXXXVIIL

T

Nec minus inde b) fluit,. quod fi delidum

f

illud poena ordinaria vindicari debeat, 1d con-

J

fummatum effe, atque perfecti delicti defini-

ü

tionem et requifta in hoc delictum, de quo

W

quaeftio: eft. quadrare oportere r): quod fi

Y

Nec fun-

non eft, ex:raordinaria locum habet.

I

data eft. exceptio in criminibus, vt putànt qui-

dam, atrociffimis.

Nam vt vnicum referam

p1

per duelliozis delictum ,. ftatim illud eft confum-

!

matum. fimulac coniuratio eft inita, licerin actum

j

anet,

Q

non fit deducta, | Quod autemadleges at

quas

TRUE

69

eavutimque diui/z'o.m.

quas ex iure rom. de parricidio, bomici&'z'aprodz'ta .

yi0 cet. adferre folent, plane illae non obftant,

vt probauit xREss1vs 2).

Et quid plura? Mo-

ribus regula ftabilita eft: deliéto nondum con-

fümmato poena ordinaria locum non habet 2).

m eRa

DCC C aL I

l

n N-

2) cit. l. p. m. 667. n. 3. yide tamen BOEHMER

B

LU

ad camz. Qu. 2. obf. 4. LEY

«ssx Vol. 9. .pag-

i

514-

3)vt€h3nttlr id. HAHN ad AWES. tit. de 'furti: n. þg.

siRYK in V. M. zir. de priuatis delilis $. 7. cARPZ.

in praxi crim. Qu. 17. n. 6. WESENBEC. ad D.

N

lib. 43. tit. 5..$. 5,

flïiäm

$: LXXXIX,

vt

Poena lege in-delictum ftatuta regula:rïter

u

requirit, vt deli£tum fit confummatüm«S. 88.);

ergo cozatut delinquendi vel lege confummatio-

niaequiparatur, vel minus.

$1 prius, ordina-

riam poenam locum habere palam eft, — Si po-

T

fterius, vel copatus per fe in peculiare delittum

d

abit, vel non.

Si illud, conatus ea poena ple-

j

étitur, quam n illud deliéctum, in quod dege-

$1 hoc,

extraordina-

equ

nerat, leges ftatuerunt.

"E

ria poena irrogatur, ita tamen, vt Zzcboaturm de-

cfin

liitum grauius puniatur, quam arfegtatum;

[ qui-

vtrobique autem refpectu habito, quatenus in

feram

perficiendo deliéto progreffus fit? vtrum fua

[urt

ipfius poenitentia, an facto alterius impedi-

^

tus abítinuerit ($. 25.)? Id autem legibus

j

contrarium puto, ftatuere, eum, qui, quan-

?

quaï

3

tum

70

Liä; I, Cap. V ]. de poettis

tum in"f"e fuit, : crimen perficere annifüs eft,

p,

1

4!

t

ordinaria

m

*

poena, H capitalis eft, ad&ciendu

i

effe. -

I0. HENR., POIT de poeua conatus. Ienae

,1698-

!

ERN. TENZELII diffV. de poena criminis ünper-

Jfei feue conatus in' criminibus. Ex£. 1730.

KRESS. ad art. 178. per totum,

BOEHMER àd cARPZOV- Qu. 2. obf. 4,

$.

LXXXX.

Poena itaque criminalis, et fpetiatïm ca-

pitalis, aüicuü ante plenam probationem in-

fllgi. nequit 1).

Quamuis facile concedam,

potfe nebulones famofos, licet delictum, cuius

grauiter, fed non plene conuicti funt, tormen-

fir

ts etiam perpeífis pernegent, extra ordinem

t

punir 2); poffe etiam ob falutem reipublicae

CX

perduellem indi&ta cauffa ad mortem condem-

OX

nari 3)($. MU

d

C. C- Co a'l"t. 22. 69- O*'

ts

Citruben in beu reditl, S5ebenfen 2, SDei[ n 139

Q

2) gnrir c. l.c.5.$. 48.

$)

de LEvszR fp. 641, m. g,

3) 152 fp. 573. per tot.

$^ LXXXXI,

Ex pluribus a lege determinatis poenis ($.

74.)vnaà

7

eavumque ätii/z'qke.

l

j

74-) vna a iudice. eft eligenda , quae praefen-

IN

ti rerum ftatui conuenientiffima eft.

Lex, fi poenas alternatiuas ftatuit, fere femper

$i autem in fententia a ICtis

judicis electio eít.

pocna alternatiua ditctata, ad verba refpiciendum,

, t

quae, fi ad iudicem dire&ta, fcil pber, iudicis eleQio

cít; fi auteim ad delinquentem direta, fLil. er fi»nnt(e

unbipolite benn ?c, rei eft/electio.

- Dicitur eius-

T imper-

modi fententia 2tvicfel ; MetDel.

Res non omni

dubio carct.

dob. Deter von Zubemig in bem

gelebrfen. 2Ingeigen

2ten. Sbeile &. 82.

H ER*

r

r1vs in diff. de ek&. et obligat. alternatiua. S. 3. $.

$. ZrEGLER in Decif. 9. CLASEN. ad art. 1O05.

p. m. 302. in fin. de LEvsrm fpec. 644. m. 6 7.

$.

BOEHMER àd caRpzov. Qu. 133. obf. 3,

1

MOEGLING in diff. de proportioge circa. poenas. $.7.

m i

od

$ LXXXXII.

, QU

Regula eft ab omnibus Do&toribus adhuc

orma

firmiter tam in fcriptis defenía, quam in ipfis,

d

rerum momentis in aétum deducta, . poenam

pubh';ae

extraordinariam, vt et arbitrariam, ad mortem

:Ondeü ,

extendi non poffe 1).

Quod tamen fieri pot-

eft ob fingulares criminiset períonae delinquen-

tis circumftantias |.2).

Vrpote aliquando in

967

conatus crimine 3), in falfo 4), dardanariatu

[

u

5) cet.

1) C. C. C, arz, 104. xo5. et I13. ibique Tmrerpretes.

IVLIVS CLARVS quüdefl. 83. n. YT. ^

CLASEN ad art. 105. et ad ar;, 113.

2) BERGER Eletl, crin, P. 22.

js|

y

€ L(x SXEN Citz- loc,

E 4

BOEH"'

,f.)vnä

g

"

?-g;*—-" A

72

Lib. I. Cap. FI. de poenis

a

BOEHMER cir. loc- S. V. c. 1. $. 18. n. 4;

ENGAV cit. loc, $. 87

(àl

3) C. C..C. arr. 1798. veib. an $eib unb €eben.

La

KRESS. ad eundem art. $. 2. n. 4

SCHILTER ad Pzzd. 49. n. 128.

TRAVGOTT THOMASII pvol;lema iuris crüimina-

lis,

an pocua delicii perj

u DI

eciz OV(i

inaria pzmzendu: 97

comatus proximus? Lipfiae 1735

Cit. loco.

4) CLASEN.

$) STRYK in V. M. zit. de eztmmd cwm.g 2

$. LXXXXIII z.

Si in conftitutione earolza, aut alia fege com-

muni,in deliétum aliquod posa cmmmms peine

[icbe &»trafe am

sebett,

Gïs

ÓT

i*

f*!)

ober Qice

berit,

G:azvfa eft

tunc huic poenae in fimi

elitto locus eft,

Si vero in conflitu-

quoque d

tione cmalm i, aut alia /ege commumi, eiasmodi

poena criminalis nec in deli&tum illud [peciatim,

nec in fimile del xctum conftituta eft, tunc quo-

que exulat poena criminalis am $eben, Cfgrcn,

feib ober (oliebern.

Haec mihi fenf'enrla effe videtur cAROLrI V. inart.

104. ibi :

pber Derfelben gleicoen.

Adde arz.

KnRESssIVS ad hos arr.

BOEHMER ad

105

CARPZ. Qu. 133. obf. 2.

S.

LXXXXIIH. 7.

Iudex in determinanda poena arbitraria,

ne quid dumus aut remlll"us conftituatur, quam

cauffa

g

3N

eavumque diuiffone.

73

h

cauffa ('epofcxf

hos feptem modos confi deret :

cauffam, perfonam, locum, ,ternpus, qualitatem,

h

quantitatem et euentum 1).

.1) Ita definit MARCIANVS in l zr. et CLAVDIVS

SATVRNEINVS in l. 16. D. de poem:

(

CARPZOV. qu. I33. n. 34«

270

KRESS, Ad a.

27. $.2.

n.4. BOEHMER ad

€ARPZ. Qui 133. Obf. 1

10. HERM. 24 SODE dif. de menfura poesarum

snagnirudiui deliélorum rvefpondente. Exf. 1693.

Errant zrER1TZ21Vs in PFpiff. dedicaz. ct KRES-

Y

sivs in. Praef.

S..

26.,de oLpbENDORPIO re

iCce

rentes,

quod cis 4 XI. D. de pocsis tanti aeftima-

TU

uerit, vt cam toti Lonültuuom carolimae antepofuc-

EE

F

rit.

Vid..

TABOR in Racemat. crim. def. ad art.

157, $- 9. feqq. vol. IL. Ira&, Tab. p.

225. eq.

1m

Al

nl

u-

$- LXXXXIIL. «

LU

(

Smo

uando frequentius eft gezus malcficii, i. e.

U

ob frequentiam delici a fiugulis commiffi,

füp-

2

!

plicium eius exacerbatur 1).

(i

Ob fxequenuam

Un

j

vero f. multatudinem 4dmzsfarumf FeOTUTH UAU

zcz'emgw deliétum /mul perpetrantium lud-lcanas

fententia temperatur 2).

u j

L À

d If

1) l. 16. $. 9.et 1o,D. de poemrl I, D. de aligeis,

CCe C at I31.

'2) rAvLvs in Recepr. Senr, hb 5 Htg $.5 1b1que

SCHVLTINGIVS; COnfÉ rüTTMaANNYVs in diíl. dé

poenis pro frequentia deli&orum tempemndu. in Pro-

11

babil, lib. l. c. 15.

m

E $

$. LXXXXIIT. Z.

uf

um

"Z

74

' Lzä 4. Cop! F1. de poenis

[

$

LXXXXHI 4. .

C

Non eam poexna-m quis fübire debet, quim

(

conditio eius admittit eo tempore, quo fenten-

tia de eo fertur; fed eam, quam füftineret, fieo

n

J

tempore effet fententiam paífus, cum deliquit 1).

f

In fümma: /s poenza determinauda fpeciatur

k

teæzpm deliélà commufft 2*)'3

I

3X L r pr er 1 et2. D.de poenis, l. 34. D. dc«-

iure fifci.

2) e. g. fi, qui zam maior cft, in ;iænþuberrate deliquit;

ä

MANZIVS in Decif- Palqt. dec, 82.1 feq.

5'

LXXXXIV.

Poena n-onlf'emper dictanda eft fecundum

leges loct, vbi dehttum commiffum; fed res

ita tenenda eft, Deäi&um aliquod vel zure com-

3142i in criminum numero ponitur, vel illud

non nifiéure particular? prodelicto habetur.. Si

polierius, delictum illud extra locam commiffi

delicti puniri nequit, ne quidem tunc, fiin

loco domicili, aut deprehenfionis, aeque de-

lit&tum |habetur.

Ergo in cafü eiusmodi deli-

&i quaeftio ante memorata moueri nequit. Si

vero przgs, eiusmodi delittum etiam extza /o-

cum delicli commiffi paniri quidem debet, fed

fubiacet tunc tantum poenae zurz commimuui defi-

nitae r) Interim, fi/egior poena, quam Zzzre

eontun de&ünita eft, in loco fiue deliéti com-

oecna

miffüi, fiue in loco ;nq»uiiï(ionis obtinet, p

3YA .

AU. cat

Ws

earutuque diuifione,.

iuri$ Commumis imoderanda eft.

Hoc vero ad

cafüm dzm?mfz'; poenae applicari non debet.

Si

qum

ial

diuería praxis iuris communis occurrit, eaífe-

quenda eft, quae in loco. inquifitionis viget 2)

r,þüeo

)

Hoc certum eft, quod vtrobique. refpiciendum

1

7

fit ad poenas, quae. tempore delict commiff

legibus .determinatae fuerunt. Nam lex et-

iam poenalis ad praeterita non trahitur,

De:

uDu

L

nique hoc expeditum eit, quod proceffas cvi-

7:22s Íemper infütuatur fecundum. modum

digi

procedendi in. /oco 2gquifitiogis receptum 3).

1) diffentit ; quodammodo,

eitrubean Jix'l ben recoti,

JScoenfett P. 4. p. 340.

2) GEORG. LVDW. BOEHMERVS in dif. de deliclis

ln

extra. territorium, admiffis. Goett,. 1748. :

Yüeifer in ber GinL gur peinl. Stedytegebrfant/

lus

feit in Seutfdlano, 1fter Sanb. C 680. u. f. diff.

(

CARPZOV. (Uu, 5

j

illd

644. m. 10.

4. R. 50 feqq. de LExsgn Sp.

m

3) HOMMEL in di]f( de m,itigaudþt furti gqem,z, $. 27. |

Wif

[in

$. EXXXXV.

D2

Poena regulariter contra mortuos locum

ieïi-'

non habet; quamuis in atrociffimis deliétis is,

j

qui de aliquo. conuiétus plene 3ut id confeffus

i

eft, etante executionem obiit, aliquando fus-

d

pendatur,

aut manu truncetur, praefertim in

(

actum deducitur poena poft mortem, fi cor.

tl

pus rotae imponendum füuit, aut in partes dis-

mc

fecandum,

wna

10, KLEÉIN. de executione.

zi5 Roft. 1699-

in. cadauere. delinquen-

rit

39

—

Li

p - — Ed Cop. PT Je poeuis

in E1vs dif. p. 1223. 1264.

BOEHMER adücmpzov Qu. 131. obf. 3.

S.

LXXXXVI,.

5

: Poena executioni non datur, quamdiu de-

f

linquens mentis non eft compos; fed exfpe-

&andum, donec rabies cefferit, ob periculum

falutis aeternae.

CARPZOV. Qqu. I45. n. 22.

g

,BERGER. C. l. p. 5.

s. LXXXXVIL2.

Si delinquens, plene conuiétus aut confes-

füs, adhuc viuit,

fed abfens eft, vt non facile

fpes füperfit, eum recuperandi, aliquando exe-

cutio in effigie fufcipitur.

IO. HENRC.' FELTZII, IO. ANDR. FROMMAN-

CHRIST. HOFFMAN-

NI,CHRIST, GERHARDI.

NI, GE. AD. STRVVII CU ARN. WICHT. dzJU' de

axccitione m effig ie.

9

$. LXXXXVII /.

Nemo ob vnum idemque deli&um duplici

' vice poenam fübit.

: ;L 14. D. de accufar. 1. 41. D. de poenis..

"wiLDvOGELin dif. dc concurr. diuerJ. iuri

J-'d. comp.

$-.35-

F - "MT ET SCONS

nAva;ua'cnrl Réfp.43. ü. 35..—

6. LXXXXVIII.

m

77

earumqne a'z'uz'äon'ef

5.

LXXXXxVIII.

Vniuerfitas et collegium delinquere poteft

($40.); ergo et poenam pattur. Si itaque

vniuerfitas deliétum commifit, ex bonis vniuer-

j

fitatis vel collegii poena danda, quae fi non fuf-

fidunt, membra vniuerfitatis vel collegii ho-

J

Suc-

rumque heredes in fubfidiam tenentur.

ceffores in officlo non relpondent de deliGiis

antecefforum, nifi ad eos aliquid ex crimine

peruenerit.

de revszR fp. 533. de delitis colllegz'm—"um".

etruben. in. ben Vrecä)t!.

J5

s. 7O.

ägöenï*en' I.. 'ïöeil,

äciic

Schol. Vtrum, omnibus extinctis, poenae adhuc ïït'lo.

W

cus, di(quirunt coko rivs de L. B. et P. lib, 2. c,

.21. $. 8« O r TO in vira ALFENI p. 258.

Ub

$. LXXXXIX.-

[A3

Socii deli&i, quum itidem delinquunt at.

';'f k

que id participant ($. 68,), poenam merentur,

quae aliquando eadem eít,

atgue auctoris de«

Iiéti, aliquando alia. —

J

T Ia

Socius, qui cum auctore deli&i focietatem

antea iniit, regulariter eadem poena, qua au-

»mp-

&or deli&ti, punitur($. 69), nifi fpecialis cir-

rauius

cumftantia, quae intuitu ipfius auctoris g

reddit

J

P

f*aæ

N

N

N

78

Lib. 1. Cap. F H. devariis poeuavum

reddit delitum, in focii perfona defit (S. g1.

71 . aut focius gezeralis bit (S. 4.3.).

KRESS, ad arz, Y

dandus-.

77 p. m. 643. qui omnino vi-

f

f

S.

CI

PI

q

Si autem focietas non eftinits, tunc viden-

dum, vtrüm cauffa neceffaria focios fuerit, an

folum adiuuans; ità, vt priori cafu ordinaria

poena, pofteriori autem extraordinaria adf-

ciendus fit 1). Priorem tamen caíüm iterum in-

telligas velim füb reftaGictione in $. anteceden-

7

(

té pofita ($, 70.).

Denique et attendi debet,

vtrum vel aztecedezter, velcongcomutaütev, wel

(i

(ij

þgb/&qüentcï concurrerit 2 ).

(

ïö xn&S5. & l. p. 646.

lj

n

Specialia habet &£xos& c.l $ 4. 5

&

B&OEHMER C. l. S. II. $. 24.

e

di

N

2) Méeifiep im ben WErfenntníffas P. 2, refp.

8

Si

(

lu

f

DE

|»

(0

VARIS POENARVM GENE.

lr

:|

RIBVS

lü

li

3AC, DOEPLERE TDeámruin poenarum e'tfnþp?t'cïorum.

f

Il, Toin, Lipfiae 1697. 4.

6. CII.

: genevibus.

79

$.

CII,

vf

Poena eft malum ($, 72.), quoä,'*quüm

effe poffit diuerfüm, nec dubitandum eft, va-

o

ris dari pro arbitrio legislatoris poenarum

figuras.

Generatim funt vel communes, — vel

propriae ($. 76.74 no

ceníeamus,

D

s hoc loco r?m-mä*!?iä: IQe

Y

$. CIIL

u

Poenaà vel. adimit viram natüralem, vel

d

1]

non.. Si prius, dicitur capit&is ; fi poíterius,

j

z:02 capitalir. . Poena vitarmn adimit vel cum cru-

4

ciatu, aliisue accefforiis, vel non.

«

dicitur, capitalis. fümplex T. ordiuarias i illud,

capitalis qualificata. 1. extraorduzavia vocatut,

Cruciatus autem accefforiumue vel ex quálitae

te poenae capitalis per fe oritur, veladiicitur,

Inde capitalis qualificata diuiditurin per fe tafeza

et extrinlecus talem.

Non capitalis poena vel

directe et principaliter adfligit corpus, vel non,

; m?,

Si prius, dicitur corporalis, et vel membrum

corporis, falua vita, adimit, vel cruciatus faltem

in corpore excitat, quae pofterior fpeciatim

corpovis adfliciua falutatur, ^ Sipofterius, vel

exiftimationem moralem adimit aut minuit ; vel

commoditatem libertatemüe reftringit; vel bo»

na adficit vel animuni folüm concernit.

Inde

in f/amofas, hbertati moxias, pecuniarias et anis

7RHu conmceruentes diuidi folent. — Vbique vfitas

Jf

tas ab antiquatis et numquam in Germania co«

gnitis

li

m

$o

Lib. 1. Cap. F'Il. de vaviis poenavum

gnitis dxümguas

Poena. caplzahs qualificata di-

citur atroczffima ; poena capicalis ilmplex et cor-

poralis, atrox £. grauts 5 reliquae /eues vocantur,

$.

CIV.

Omnes poenae,

quae acarnifice et. prae-

fértim excoriatore ,

famo-

dantur executoni,

fae funt per confequenuam.

HEINECCIVS in elem

uv

gEVWl.

lib.

1. $.

414

0

REINHARTH. ü] CHRISTIN.

Vol. I

obf g.

6

l

^BOEHMER ad. 4rz, I1O $.3

5.

CV.

- Ad fimplices capitales poensas ($. ro3.) ,

quae hodie frequenïantur refgrtur a) decal/atzo

L. poena gladii, b) fuspendium 1)

!) TENZELII diff. de eo, quod iuftum eff circa pvenar

$

furcarum.

Erford, 1719.

CU

CVI,

flæ

5.

Vi

Poena gladit ($. 105.), generatim I'umta,

x

omnia extrema fupplicia füb fe continet; fpe.

ciaim autem defignat cïPcoHatïonem

CARPZOV. qu. ;41. n. 9o. fqq.

/

S

CVII.

Decollatio Madw fit,

et quouis tempore

in Germama honeüa fuit.

ad aGr.

gmerzþus.

8i

dhü

oL.ad wErICHRB. art. . n. 16.

E COI

TIRAQVELLVS de nobilitate c. 37- n. 153.

Atti

conf. 3:»reyer in ber Qämieztung 3u oen £ube:

&ijoen Derorönunaenp 431. feq.

De decollatione, aut fecuri, aut tladio, fatta, erw

dite comméntatus eft HrIER. PETR. SCHLOSSER.

pr

um

in comm. de vfu &ladii in fupplzcm apud Ramanos.

Francof.

& cvm

.Lj

ufpendium ($. ïosö fit vel laqueo mit

bem 3:::: nge, vel catena,

mmit Ocr Aette 1);

N

et quum ignominiofà fit (9

I04.), in nobx!es

eam non cadere, funt, qui ftatuunt 2),

1) €.€. C.art. 192. Qveye& in oent Yyebenftunoen

p. 183. feqq.

i

h

2) Mavnirivs de sobil germ, th. 47

ä

ln

N ene

Poenae capitales qualifcatae per fe tales

W

(S. 1032 fünt a) Yota, quaceruix primum con-

cutitur, pon obert 1); b) ceuleust5 c). viuicoméa-

jïza d) fecito 1n guatuov partes 5 €) fuätärm 70 f

viuidefoffto, Puplte &cuto perf corpus trans-

i

Jmt

XOQ;

1PB-

GEORG. ANDR. IOACHIMI Jz[,r dcwuzfepul

£ura deliio e£ poena.

Lipfiae 1732

10. CARÓL. HENR. DREYER, de& poenadefo[a-

mis viui et pali. Roft.. et Wifm. 1752

(

K RESS, üd art, 131. p, m. 418

Jtt

1) Secundum comflir. carol art. I92; poena rOtàe ab

infra cxequcnda foretj at vfus fori poenae anodumi

^.

(

tCXTlPC-

,

$2 L. I C'(:pf IH. Ze vari£is poenarutn

temþerauit, ideoque ?eäula;»-iter, Bit &cn oben, atque

exafperatio eft, fi ooun unten fit. . Caeterum vrrique

imódo id commune eft, quod cadauer rotae impofi-

tum maneat, non quafi exinde ex/perezur. rotae poe-

GERDESIVS

na. fed quia cftpars illius poenac.

Oper. 'Y. L. p. 758-

fenr P. 1. déc. 32.

Mp öenät*?emmü

d

S.

CX.

Quo'modo hag'pbc,nae exequantur ; refert

HEILIVS I)f.

1) in iud. 'et defenf. pf 489. Íqq.

6 CX

Culei poéena ($. r10.) hodierna, quie ab

&

ea, vt olim fieri folebat, diuería eft, in eo

ü

confiftit, quód reus facco linteo infütus cum

cane, gallo gallinaceo, fimia vel feli, vipera

vel loco eius ferpente pi

cto, in n proii-

Clatür.

- 6. G. l. de publ. iudic.

de BERGER c. l. p. 17.

3

Culei poenam antiquam eleganter, additis f-

guris, explicauit roOH. FRANCiSCVS, FRÁNCISCE

*. RAMOS in Triboniano &iue errovibus Triboniani

de poena parricidii cct. Lugduni

*

Batauorumä 1732

a. nlïai.

$. CXII.

'Ín combuftione (S. 110;) ne defþeret com-

,bürendus, velab eius ceruice faccus puluere

L.

t

yVis r om. ELcOP T MP s

nitra-

: gmerüw-—.

$3

1, af

1 z'n*i.pae

nitrato- plenus

ftrangulatur.

pendigur; vel tg&e» a -earniHce

: impds

:

)tat p

REIL. C; h

DESIVI

L

f

$. - Cl

Partes cotporis diffe

cis palis ad&guntur.

&i in digetfis viis phbli-

, It

G GE arti 192:

$. CXIV,

Subterratio (S. 110.) antiquitus in öei*ü*iä-z

nia viguit i), et plerumque matribus infanti-

cidis infigebatur 2). caARorLvs V. non plane

eam abrogauit 4 ).

- Pauciffimis tam

pae'ab

*

len pmuiþ 4

u

ciis hodie adhuc in vfu ett 4)..

4

ts qn

1) TRITHEMIVS bheuidr, biff. Jranc. .]/ï. 1 '9';

Dd

2) bREYER C.1.6, 3:

/

i pi*üiï-

3) C. C. C. ari; 131;

4) quas refert x 58, ad ürh 131. p. 1f 436

DOEPLER C l c. 28; $. 39;

lii f

difïän;it;* .I;!.NGAV &l 5 62;

verscl

jurit

1 ifjo

Poena' CQpïta!is efättinfeöüä quahficatur (S.

102.) vel aztecedezittr, vel concounitanter, vel

fubfequenter, — Prius fit, fi a) trabae uponitur s

aut b) forcipibus candentibut aduvitür ; quod et-

r

jam concomitdns poenae effe poteft foletque

Juett

interdum ; aut c) mazus amputatur atite fuppla

fitte

eiun

*U

$4 .Lz';.' l Cap. F'1I. de vqrizï: poenarum

h

: cium capitale, - Secundum fir, fipoeza rotaeabzn-

2

*a adplicatur, voennetr von unten «tf gerébert

:vito (S.109).

Á

;

*

dwiium fu, fi a) cadautr

.votae sHiporitur Y

; bj caput palo adfigitur saut

'€) poft decollatiouem corpus comburiturs aut d)

manus amputatur et. furcae afigitur.

Q. C. C art- 194,

1) Scilicet, extra cafum poenae rozge Vid. $. 109.

B.

I.

d

S.

CXVI.

C

. Forcipum candentium aduftio (S. 114.),

quae tunc praecipue locum habert, fi plura de-

Il

liéta capitalia concurrunt, numquam tamen vl-

tra fextam vicem adplicanda eft.

X

CARPZOV., qu. 23. n. 52.

N

iBERGIER. celp.23.

S.

CXVIL .

Dicatur de poenis- capital.ibus. aut antiqua-

tis hodie, aut numquam in Germania vfi-

tatis.

pOEPLER. C. l.

BOEMNMER G.l S. 2, 0. T. $. d« qu.

ENGAV. C l. $. 64.

CXVIIT.

(

S.

Poenae corporales, quae membrum adi.

Amunt($.103., funt emiputatio mamus, ampu-

tati0

j

generihþ,

Y

85

m

tatio digitorutmn, 45/012?0 lingng,xndfz'!; t;urz'um,

l

p

W

exoculatio 1) cet.

[

Ài

4l

lii

I) Aut mullus aut | certe vrarijïmus, harum irz'um

: (m

Con£, ruw-

pofteriorum poenarum hodie eft vfus.

ii

TERPRETES ad art. 159.

sERGER in EL zur.

crim- .p.

18. GERDESIVS

Oppa-.. T. l. p. . 762.

BaARPPRECHT in Coz/ulz. 'T. Il p. 1350. fqq.

TABOR ad. art. 159. $- 27. Mmsmlcsx JI. 46.

i

.

j

$. CXDG

Ea tamen nianus, cum qua delictum eil

commiíffam, non amputatur praecife, fed ea,

If)

qua reus carere poteft facillime 1): fi a'

4

lmilita-

d

u

11 foro difcuehfï'eris 2)

1) WILDVOGEL in diff. de iure manus "dc'xtfaä $. 6.

$. 9.

cRELL. in diff. de iure ma;;uumf $. 2r.

2) £ubovid im A iege:procep. G. 2or.

CXX,

$.

qüä-

Si autem quis nullam manüm habet, aut

vnicam adhuc, tunc ei fuftigatio imgonenda.

CARPZOV. qu. 4O. D. 47*

BERGER C. l.

. CXXI.'- :

Digitorum priores "tan;um articuli ampue

tantur.

SCHAMBERG i di].vd

,

fc iure digitorum €. 4. $.

"

F3

*

$. CXXIL.

J

-

&6

Lib. 1. Cap F. de vaviis pamarum

$«

CXXH

$i quis prioribus dlgltom'n articulis ca-

tet, aut cafu,

aut culpa, tunc relegatur cum

comminatione fu äxaatxonxs.

D

C. C. C. art, 103. 107

CARPZOV. qu. 47. n. 35. 39«

-BERGER, C. l p. 24-

CXXHI

$.

nguae auterior pars tantum abf'cmdltur.

KRESS. C, l. ad arz. 398. $. 1. * 2.p m 726. !

$.

CXXIV.

Poenae corporis adü:&xuae ($, 103.) funt

3) u/?fg«ztzo 1)5 b) ezr gmdem;.z 2); C) tratto di

cborda 3) ;

d) fHigmatzs i2ufis0 4); e) daumatio

ad opus pu&lzcum 3 f) ad ergaftulas) i g) ad tri-

svemes 6)

I) HENR. BODEN in dzj]' de fufligarionis iniquo vfis

laodzemo.

Halae :3708.

WILDVOGLL de

icu

l

fufzunz

It

CHR. LUD.

CRELLII.

diff.

de poena uffiga-

i

ronis ad l. 20. D. de his, qm nOtantur mfamta.

Viteb.

Q

1754-

2) ADR. BEIER dc urgmdemm eptit Ctocfïcf)lmg

Adm&um tr. de expen/tr crimittalibusAenae 1706. 4.

3) CHRITSIAN.GODOrR. sERGER di[f de pecmz

zratto di chorda dicla- Lipfiae 1684. .

4) L. 17.C. de poenis fligma faciei humanae inuftum im-

probat,

At praxis

hanc prohibitionem . firicte

non

*

87

| geueribus.

non fequitur. Vid. HARPPREC H 1 Cosfultat. T. YI.

1

4

P. 1551. feqq. et alegaros ad $.. 118,

0

ERN. TENZELIX di.

Q

Erford. 1719.

'dc jiigmq/z;gflau: in f?z,,ci:'.f

SAM, FRID. WILLENBERGII diff. de

[ligma;e

i fucie won. fcribendo. Frft. 1694.

IO. IOACH. de MAN f. pOtius VGOQ*TTF'R.V MAä-

cov. dif. de fligmare fa

à

ciei þumanae non iuurendo-

Harder, 1730.

:

5) siMOoNis dif.

[

[ de cïz:fgajieri

'gxd»ijcigzingriäs. 'fenae

1670.

(f

FRID. KRAVSOLDI zr. de mirac

ulis et egregii;—

"

h

vfibus. $. Rafpini cet Mart. 1698. 4.

REINHARDT

d

e ergaflulis eorumque z'.ufe. Erf.

j

1734.

*

6) rRANC. GVXL. ROMARKI if de

perfaw poena ad

fin

zriremes, Lipf. -

1l

Antiquatas aut plane Germanis ïncognitas huius gene-

f

"

ris poenas per indicem, rcfert Eav c.l. $. 66.

j

!

h

?

Q ONRVE

TE

Fufligatio a carnifice virgis hodiefit, et fem-

[i]

per cum relegatione, licet haec nominatim dicta-

tanonfit, aut £ewzpora/i, aut. plerumque fperpe-

fi

J

J

1u4, coniunéta eft. r) Ictus vel funt numero

£l

i

determinati, vel non,

1) C. C. C. art. 199.

[ità

CARPZOV. Qu. 129. n. I

5 fq KRES5, äd art. 199«

|

BERGER C.l. p. 23. , 4

h

AvG. de LExsER diff. de ex/ilio, fpeciatim relegatio-

ne tam fünplici, quam cum fufligatione coniuaGla, earuti*

j

demque poenaru

/

Vitcmþ.

1742.

m indole atque Wejee.f!ibu:.

à

ride

KOs

nl

F g.

——

88 LiI C'zp FH. de variis poeuarum

10 PH/IL. CARRACHII.

diff. de relegatzone cum

i

(fufligatione coniuucla. Halae 1755.

£

Dicatur de idoneitate huius ;,ocmf-

De rEvsER

f

Íp. 648*. m. I2. feq, . KRESS.

ad 'l"'t

I98. $. 4

[

PUFENDORF in froc. crim. C. 23. $. 4. DOEPLE-

l7

nvs c. l, p. 869. BOEHMER ad canPz. Qu. 129.

10,

'obf. 2.

V1

2

$; CXXVI

mi

Cafhgatlo f. Virgindemia, ber Gitedfebil-

ling (S. 1242, virgis priuatim fit in. carcere

aut alio loco, non per carniüicem, fed per licto-

rém aliumue.

CARPZOY, C. ]

BERGER G l. p. I8. es 354.

HEIE C L P. 338.

D

S.

CXXVII

"Tratto d1 chorda (8. 124)) raro adphca-

tur, fubftituta in eius locum füftigatione aut re-

legatione.

$. "CXXVIII,

Stxgma

quod inuritur (S. 124.), variam

figuram habet, etinuritur vel fronu

(vide S.

224. V. 4. ) velalii corporis parti.

$.

CXXD(

:

Poenae famofae (&., 103.), fi non omnem

exxülmatmnem ciuilem. tollentes, faltem tamen

amam

:g"älzeriþm.*

89.

n

famam füugillantes, fünt a) zumellse, oie Qa!fä-

ffifen, Dranget 1); b)/apis famofur, oet XLa-

U n

ftec&tein 2);. c) /agenae, ote Slafcbens d) ca-

[NQ'

PT

$*

5

DOEPLE

uca verfatilis, bas Cvillaau

et e) per plateas

deduélio, carnifice aut liétore mediante tympa-

Q1

no, quod vnico piftillo pulfat, choreas ducen-

te, Oas OQluspaud'en,

[ustritimmeln. Femi-

nae, his enim praefertim infligitur, corona ftra-

minea ornari folent.

AC

fj

CT

I) BECHBMANNI dif.

;dc i?.We zz—zzmellazräm.ü Ienae

x

l

1634.

2) KREBS de ligno ez;laþide C 28 2.,,5. 2.

IO, CAR. HENR. DREYERI comment. 1uriscrim.

J genm. de Jirbopboria f.

$. 3. Kilonii 1732. 4

ge/'zlationg lapidum igmnominioja;.

1.

Dicatur

&) de idoneitate poenarum | infamantium.

THOMA-

sivs in diff. an poenae viuestium eos infamameq fant.

la

abfurdae ez abrogandae ? *ialae 1723

: qut t

£)) de «wvedbogia.

OTTO FRISINGENSIS dege/iif»

FRIDERICI l. lib. II- c. 28.

MEIBOMIVs in

dif, de wwvodbopis. . «Helmft. 1661. 1Ac. ANDR,

cnvsivs de xovodbogue Í. camum portatione poema

vanm

apud Saxones vfitata. . Mindae 166g.

GQyeride ad

€xdottel cap. 4. bREYER in commemt, excit, G. 2.

"

)n

n. 8. et 9. Cbrift. £uo. Odriot in oen »iftori;

fben uno »iplom. Viadrióten vom boben uno

nieoern

( m

A UEC

l im meutfólano G. 245.r), ^foq,

dim í£rbin. Cidmíbt in. ber. teutfcben Xeidaz

*siftorie fecofte 9Ibtbeil; 6. 86. €. 296. ibique lo-

|

a

4

cus ex poemate /e Roman de Rou et de Ducs de Nor-

al

Í

jj

ud du FRESNE in Gloffar. fub

mmgdie, qui C)ïtat ap

F

verb.,

[rani

go ELbl Caþ FH. de variit potttarum

m

tem

verb. feljay quo rcfutatur 0p1mo quorund"m Hifto-

ricozum, qui putant erronee, fel/amapud o TT1ONEM

g

MM

EFRISING. denotare einen. SoancomerteiStubl, quum

n

mtcrprerandum fit hoc vocabulum r per Cattel

^5

$.

CXXX

»tt

lis 1

Poenae libertati noxiae ($. ro3) funt a)

li

coyfinatio s b) o:ie fLanoes A áumungs c)rekga-

(

1205 d) cavcer; €) detrufto 42 mouajfterium.

ä.

CXXXI.

Confnatio (S. 130) fit vel ad domum, vel

ad vrbem, vel ad prouinciam.

C. C. C. art. 161. ibique KaEssivs.

Que

in Tom H

nf

$SAM. STRYK diff de confimarione ,

p

Oper edit. Vlmenf.

IDEFM Jn .y'u mod. lib. 49. tit. 22. $. 9.

IN

HACKMANN de eaden materia, Stad. 1679.

BERGER in Efe&. : iur. critt, p. 21.

2N

K CXXXIL

:

iDie 2anöesäämnuug ab aliis rezegfntmpi -

aiadicta, (G. 130.) .primatim fit, et refpon-

det cozfilio abeutidr in academicis confueto. Per-

æeäua et tempor. a[zr effe poteft.

p

$. CXXXHI

(

u

Relegatio, fcl. pubica, quando reus per

fictores educitur, aut alio modo relegatio pu-

büca notifcatur, ($. 130.). fit vel certo adiecto

tempo-

generitus,

91

n

veï non.

rempote,

Si prius, vel fit in perpe-

UAX

tuum, velin certum quoddam tempus.

Si

|,qui

€

pofterius, vel fimpliciter indefnite dictatur,

e. g. o«f N. oes Zanoes stt verweifen ; ettunc

perpetua intelgitur; vel relegatio tempora.

It J

lis 1ndefinita dittata eft, e. g. oag N. mit 3eit-

$

licber £anbes- Dawfzfung 3u beiïmfen, et

'"l [

nh

qunc decennalis jntelligitur.

BERGER C l. p. 31. n. 4«

LEYSER in cir. dz[f

n u

$4 CXXXIV..

Reiefgatlo eousque tantum vim ha'bet,qugus-

que relegans iudex iurisdi&tione gaudet 1). Ex-

J À

]

ceptio eft in Saxonia ele&orau z) t terris R

M. Britan. germanms 3

L) 1pDEM. C. l. n. 5.

srRYE. in P. mod.lib. 48. tit.

"

22. $. $. BOEHMER ad GCARPZ. Q

LEYSER.in ci. diff. G. 15.

llgo. obf. 2,

2)P4C47HE'L016.55'

3) dePvrENwpORrE de iurisdiclione, germtzmca B. H.

S

P

0

nyJjn

:06,2. $. 32.p 203.

*

WU

In

S CGXXXV.

us (S. 130.) vel eft durior, vel mztzo;f n

prout pane et aqua tantum paícitur incarcera-

tus,

aut non,

Eft porro velgierpetzm:, vel

temporayius.

Ia

o

L

$. CXXXVI

PO'

" Liä,l. brzp. FAI.de varits poenarum

POW

M

XVL

(

tem

Si poena. carceris. dictatur, tunc intelligi-

pOQ)

ele

tur carcer tolerabilis, eim leiblicbes Gefing:

ni&, in. quo captiuus viuere, aäreque frui

fifi

T

poteft.

NU

BERGER C l.'P.'27.

pe

S.

CXXXVII.

d

h!

Detrufro i2 monoflerium . (S$. 130.). non fit

profeffronis exgo, fed poe

&

H

P

.

j

;ziteiztz*f.ze g:atdia, et pon-

^

üficus víu venit,

CHRISTOPH. FRID. AYRMANNI Comment, de

monafterio carcére. Francof. 1247. 4- |

s. CXXXVIIL

'chuniariae— poenae (S..103-) funt a) sul-

a :)i bj coufifcatio 2)5 . c) priuatio feu

*

di alio-

rumque 1lürium, cet.

I) CASPAR. ZILLESII Zr.de mulda ez anul&iandi

jure. Francof, 1679. 8.

2) SEBASTIANI GAVZZINI Zf. de'conflfïcqziöne bono-

rum, Frft. 1614. 4.

(

BVRGNERI

pr. de cmz]ïfcatioge bonorum. Yenae

1707.

$. Cxxxix. a

' Mulda (S. igs.) ad eum fpectat iudicem,

qui in deliétum muléta luendum iure inquifi-

ata-

uit, quamuis Princeps aut Regimen quan

M

(i

tem

m

t

93

l

gmeriäuf.

"a

tem fnul&ae determinauerit r).

Si autem alia

n

4

]

)

poena in pecuniarum commutatur, iure Saáx.

eleft. haec differentia adhibetur, vt, fi poena

sï!ljf

Qu

Irü

fuftigationis aut perpetuae relegationis in pecu-

niariam conuería fit, eà piis cauffis lucro cedat;

quodfi autem relegatio temporatià aut carccris

poena in pecuniariam mu

ktata fit, ;nagiüf-a;qi

adquiratur 2),

,

.

.....

n

I) f£rtel ton bet $t

-*!. IS. i

| N

icbet s Gecisptéborteit -"fa

[

n

!

Obf.3.

*

i

2) BERGER C. l. p.

.;-,r 9-

Vtrum 4uaelibet mul&la ad fru&tus 'iu'rïädi&ïön'isxpcrv-)v ;

Va G

Igitur primario te

tineat? expeditum non cft.

