Vnum indicium remotum, plene probatum,

non confütuit femiplenam erimizis ipfius proba«

tio;xem.

At

($37

QD

tionem. Sed quid fi plura indicia remota, ple-

ne probata, concurrunt? Rem arbitrio pru*

dentis .ifzdicis commifit caRoLvs V.in art. 27.

'

CAPVT XL

jcim

ln

DE

;

. qd

rl

CITATIONE ET CVSTO.

£ll

M

DIA REL.

T

CHR, PHIL. RICHTERI diff. de carceribus. ez cuffo-

UIl«

dia.

Ienae 1656.

5

SAM. STRYKII dif. de carcere ad cuflodiam. — Frf.

4

i

fü

/1667. in Vol. I. Differzar.

WERNH. THEOD. MARTINI dif. de carcerilus

n

eorumque vfa et abufu

!in criminalibm». iVit«*:b.

jl

1671.

1

il

$ "DCCLIL

(

Si corporis deli&ti eiusque auctoris inuefti-

atione infüituta contra aliquem de . commiíIo

delicto grauis füfpicio oritur, vt contra hunc

proceffus inquifitorius inchoari poffit, eius

copiam iudex habeat neceífe eft,

Eft autem

"

à

reus vel praefens, vel abfens.

Quomodo contra

hunc procedendum fit, infra proponetur.

,

$. DCCLIII.

Praefentem iudex citat, vel verbaiter, vel

Llg

'räaliter

"

E

*

538

'Lz'b. Ill. Cap. XI. de citatione

realiter.

luit,

Verbaliter v-eNI oraliter, vel per fcri-

g

piuvam.

$. DCCLIV.

Ad realem citationem deueniendum demum

eft, fi reus de fuga e(t fufpectus. — Caeterum et

lx

femina in cacerem duci poteft 1).

1) Non obftante Nou. 134. C-- 9,

£ubóvíci a, a. D. $..

:g

$. DCCLV,

Sufpicio vero fugae oritur vel a) ex zzdi-

ciis et. delilà grauitate, vel b) ex rei spfius qua-

litate.

g.

DCCLVI.

Iudex prius ad capturam' progredi nequit,

tv

quam de corpore delithi fufiicienter conüet.k

HBIL c.l- C.XZ- 50 þx

üo

ln

ü

$. DCCLVII.

Si ex indiciis et. delicli grauitate diiudicans

((

ET

iM

dum eft, vtrum iudex ad capturam procedere

queat, fequentem regulam iudex obferuet:

Si contra aliquem. de comtniffó. deli&lo, cuius

poeza eft capitalis aut corporalis, aut adbuc du-

pium fit, v. c. fi vulnus inflittum, vtrum capita-

lis, an covporis adflicliua, n mitior poena obti-

ota ad-

üeqt, eudicium. pzquimum aut plura vem

! futt,

— £(0778 023

X

4

et - cuftodia zjei

$39.

tin.

fuut,. tunc comprebendi et z'r? cu,'fo?!z'am coniici

poteft.

CARPZOV. Qu, III.

um

DRVNNEMANN. C. l. C. $. m. T. . 4« fqä.v

WEPL. C L 0Q2.9. 5

m e

Indiciorum vim, et qualia ad incarctrandum requiran.

tur, arbitrio iudicis diiudicandum relinquit £150ví2

^

fed flatim tamen bene

Cï ü- a» 90 Rapo 2' 5

5

monet, iudicem in re dubia fecuritati fvae optime

confulere, qui a&ta clam et fine mora ad ICtos trans-

Hoc verum

mittit, eorumque fententiam explorat.

eft, indicia ab initio leuiora, idonea ad incarceran-

fd«

dum fieri poffe, fi reus verbaliter citatus non Com-.

Zl!/l-

paret,

vel váriat aut titubat.

CARPZOV. C. lLn,

38

BRVNNEMANN,L. C, n. Ig.

$ DCCLVII.

i

Si aütem ex ipffus rei gualitate-üxfpïcio fu-

gae metuenda eft, tunc regulam ftruunt Do-

étores: Per[oua vilior vel vagabuuda de delitlo

]euiori, cuius poena relegatio, vel cavcer,vel mul-

&a eft, grauiter iuculpata, ui fugae fufpicionem

cautione idonea elidat, im cavcevem duci potef.

l]

(

Ne iudicium, dicunt, fiat eluforium,

- fidem c. c.1, l.

1/

$. DCCLIX.

l.

Reus prehenfus duciturin carcerem.

UUlhf

j

que is incaceretur, qui fufpectus de fuga eft

"

($.754), atque non quiuis aequali fufpicione

prematur, facie ad inteliigendum eft, cura)

car,

d

540

Lil. III. Cap. XI. de citatione

carceris locus intuitu cuiusuis non idem fit $

ceffar

ream

b) alter catenis, mox durioribus, mox leuio-

ribus, conftringatur, alter fine catenis in car-

l

cere: cuftodiatür.

Determinandum vero hoc

eft ex deliéti grauitate et qualitate perfonae.

E

Aubovici a. &. D. $. 9.

j

$.

DCCLX.

L

. Quia carcer et vincula comparata fünt ad

euflodiendum. reum, | fequitur: 3) locum carce-

ris vinculaque, vitae, fanitati corporiue damnum

fhe

inferre non debere 1); bj incarcerato victum

praebendum eífe; eumque c) morbo laboran-

flb

(s C

tem in idoneum, ad medendum, locum dedu-

cendum eumque vinculis foluendum effe.

Qu

BRVNNEMANN. Zijbobici et HEIL. citr, loc,

s1)L1i.C de cuftod reor,

1 S. C. c, ?rtl IIO

hn

egr

& DCCLXL

qin

Tudici circa incarcerationem. cauendum eft,

a) ne diuevfi. fexus perfonas aut eos, qui de eo-

dem deliéto füfpecti funt, in vzum earcerem du-

cat ; b) ne cuique remotis arbitris cum reo

colloquendi poteftatem concedat; c) ne man-

det fufpectum aut viuum aut mortuum capien-

di, nifi vrgente reipublicae falute 2) (S. 446)5

d) ne ea remouere negligat, quibus iudicium

m ne-

üegi poteft eluforium; €) ne prehenfione

ceffa-

:

341

k et..cujïodia reL

m fi;

ceffariam negligat 3) aut mifericordia; du&tus

[eu.

reum dimittat 4).

n ar

0

1) 1, 3. C. de cuflodia reorum,

CC U ari ET.

"

2) BRVNNEMANN, C. l. n. 17.

3) Aubovici a. a- D. $.4..

;,,4) AVO, de LEvsER. fp. $63. m, 17.

n al

. DCCLXII.

df«

S.

Hl

Omnia rite circa actum incarcerationis ge-

dum

fta effe, cognofcitur ex regiftratura ab a&ua-

lls

zio confecta, in qua incarceradonis cauffa, mo-

li«

dus, cuftodiae locus, victusque, 2í&ung, qualitas

quantitasque adcurate defignanda eft.

T

S$.DCCLXIII. -

Quodfi magna. reorum copia fit, i,am.-

mentarienfis fingalis menfibus iudici denunciet

eorum nomina, crimina; aetatem, victum or-

dinemque,

jj

l. vlt. C. de cuffod. reor.

00'

ERVNNEMANN,C. l. n. 25,

l-

0

lIQ

ey

367

d

I

CAPVT

RXf

t

5-1« Lij. Iïl C'ap XIH. di defen[. inquif. gener.

CAPVT.

XII.

IXB

Q

mip

DEFENSIONE INQVISITI GENERA-

OtLES

TIM,

ET IN SPECIE DE DEFENSIONE

Enteit

(ttd

PRO AVERTENDO VEL RELAXANDO,

VEL MITIGANDO CARCERE , - CETERIS-

f'O, px

(

(

QVE MEDIIS QVIBVS ID OBTINE-

RI POTEST

TOBIAE GRANZII dcfl*n/'o VeOYun,

1718. fol -

Frf et Lipfiac

knqh

HIFRON. FRID. SCHORCRHII dif. de eo, quodbone-

dene

Jflum, m/ium et decorum eft, circa defeufionem mquz-

ïä

Qum .

ftz

Erf, i735.

B

1

10. ERID, FALCKNERI oredirariomes ad dq/enfonem

anq |

forcnfein

Lipf. 1738. 4

H i

^job. x$ent. MAircbofe 2lbDanbl. bon ben 9Ib05:

(m

taten unb ibren 3pfitcbten befonber8 in peint. Sátlem

nist

uebft cinigen Gdug:; Odriften, 9$ügor unb 98i8;

tu,

mar, 1. Sbeil 1765. 8. 2tev ZDeil 1766, 3tec Sbeil

nl

1768. 4ïer $bl 1770,

et

| li

$. DCCLXIV.

| e

Defenfio dicitur quaelibet. rei dcmon?*ratlo

cauiï'arum ad actum i1udicialem in proceffu cri-

minali in ipfius. praeiudicium vergentem decll-

nandum 1dcnec rum.

MEISTER. h. t. $. 3.

$. DCCLXV

TP

: t dn /fpec. de äc*fäü/l pro auerten. et;*. $43

E

$.

DCCLXV.

Quoties ergo in proceffu inquifitorio ma.-

gni praeiudicii damnique a&tus reo imminet,

EM

Sunt

totlies contra eum fe detendere poteft.

u

autem illi a€tus momentofi: zzcarcevatio, arti-

NI

culata interrogatio, confroutatio, tortura, terri-

b

120, purgatorium, poena ipfa.

. Itaque tot g»»tiam

dantur defenfiones,

&. DCCLXVL'

j

Defenfionum merito maximus eft fauor x)i

Itaque fine liquidiffima cauífa etiam p/urzes non

772

denegatur; contradictorem refpuit; ad termi-

num peremtorium non eft adftricta 255 reo, de-

li

fenforem fibi eligere ceffand, iudex ex officio

1

aliquem confütuit, cui ex aerario. publico, fi

2!

rel

bona

€

e&ciunt, honorarium efít f[íoluen-

]

dum 1).

Sed quantuscumque etiam defenfio-

1

nisfit fauor, iudex tamen, ne tuftitia impedia.

tur, calumniae,

T

,

temeritati et tergiuerfationibus

Í

j

rei et defenforis, idoneis mediis occurrere pot-

eft ac debet 4).

Itaque caueat etiam, ne cui-

libet petenti defenfionem pro inquifito con-

: v

cedat,

li

1) 10. senas T. OT TOif de fauore defenfronis reorum

1

in proceffu criminali.

Gieffae 1708.

lr

I0. VLRIC. L. B. de CRAMER de fauore defene

fronis et irrationabilitaie confuerzudimis. defenfovumex-

cufuae in cau[fi

( crimimzlz'bu-f, in Opufc. 'T.IV.

p. 19I. feqq.

2) AvG. de LEYSER. fp. 562. m, 18.

SïGIä*-

X

qa4 - Lib. Hl Cap. X1I. dedifenf. itquif. gener.

l

S1GISMVNDI

GOTTL.

! m

HILLIGERI Zif. de

termino fatali. defenfconibus reorum cqncea'endo. Lipf.

queat

1718.

hobeal

3) C. C. C r 47.

| fümm

d

4) art. 47. ibi: on gut ted)tmefig orfad).

RE MVSA

ad h. art.

Dis t

P

haer

Schol. Quaeftionem : an iure criminali germäm'co defen*

jJoris mumus iuvisperitis er aduocatis praecife [it de-

snandaudum 2

affirmatiue decidit et contra LEYs E*

RVM difputauit PHIL. IAC. SAHLER de ecefi«

zate defen[orum.

Argent. 1766.

$. DCCLXVII.

t

0f

fiis )

Defenfor in quauis defenfione fundamen-

Neceffa.

Al

tum defenfionis habeat neceffe eft.

E

rium jam erit generatim, qualia ea effe poffint,

demonítrare.

Defenfor defenfionis fundamen-

! mf

fenfi

tum ponit vel in zul//tateproce[fusin formalibus,

vel in zp/£s cauffae meritis V. materialibus.. Priori

cafü trzplex iterum fundamentum adeft, a) quiá

judex fuit incompetens; b) quia iudicium non

rite fuit conftitutum ; c) quia.ipfe modus actus

obuenientes fpeciales expediendi legibus, prae-

fcriptus, non eft obferuatus. Pofteriori cafu

]

LUE

quadruplex. fe offert defenfionis fundamentum,

3)quod plane praetenfüm delictum non adfit,

Qu

f. quod idem eft, quod deficiat corpus delicti,

nec de eo íüfficlenter conítet; et hoc iterum,

vel quia numquam exfítiterit, vel quia prae-

fcriptum fit; aut b) quod . reus inculpatus id

non commiferit, nec debita indici»a contra

t

eum

,mr "

et in [ptc, de defenf. pro auevtend, ete. 543

di], d

eum adífints aut c) quod ipfi 1 plane imputari ne«

; Llff.

queat; aut d; quod poena ordinaria locum non

habeat: vel quia culpa commiffum aut non con-

fummatum eít, velquia cauífa mitigationis ad-

AENY

eft.

Defenfor pro natura praefentis defenfio-

nis diiudicare fclat,. quale fundamentum locum

'qu

habere poffit..

l [ 4

Ere

- Latius haec expoüta funt ín meinee. anlemmg iu

ii

Qefenfmnüx,d)mten.

(Snen'eu 1775 g.

-

/$. DCCLXVIII.

*

Ofücmm defenf'orls vel circa actus defenf' 10-

nis praeparatorios ver(atur,, vel circa przgcipales.

TEf

us

(f

Adullos co/lquium cum reo, in[pectio a&torutn et

articuli defenfionales pertinent 5 . quandoque ad-

Iaf

d

miffio ad d:fenfionem petenda eft. . Hi in zp/ade-

fenfionis e/aPoratzone et.exhbibitione conü&unt.

1flf

TI0fl

k E MMERICH, Ín ]jmog/i iur. cmn. hb 3.

C..13.

qui

nl

Mzzsräx.h t. $. 8.

1US

S.

DCCLXIX

fl

" Iudex caueat,

ne defenforem: 'folum' cum-

2

j

reo colloqui patiatur , -fed mittat fimul m car—

cerem perfonam iudicialem. -

Yi

l

m-:ï:-:x. ad Art, 6

POf 7«

!my

L

DCCLXX

y

a

Defenfon 3 1ud1ce a&a commumcanda

il

Óa

funt.

Mm

Magnam

J

"

(

$46 Lzb )//5 Caþ. XII. dg dqfe(ijï inquif. gemr,

fMagnam haec res inter ICtos litem mouit. ^ Prae-

cipue antem de eo quacftio cft,

vtrum ad de.

T

fenfionem pro auertendo carcere

et inquifitio-

defei

ne fpeciali acta fint communicanda? cARPzOv.

qu. II5. n. 25.

BRVNNEMANN. Cit, loc. c. g. m.

yindi

Y.n,75, DE LYNCKER ICÍp. 199. et dec. 606. £1602

ticí i a, 95. fap. 4. $.. 5. alii negant.

Adfirmant

p'robaw

:

UO

ali, DE BERGER. in el, iur. crim. C.. 3. m. 4.n. g.

UI

GRANZ, C. l. c. 5. m. 1. f. 3. n. 55. feqq. MEN-

CKEN. in zratt. fysopt. proc. difp. proeum. 2. $. 13.

[urr

HORN. claff. XV. refp. 83. n. 4.

HELE, C 1763

pmon

6. 26. -Anorr im ger, roceB p. 642. BoERMER

hi hat

ad canrz. Qu r15. obf.

IO. PVFENDORE in

fOc.CFi. C. 3. $.31. .10. GEORG. REINMANN,

pidor

in diff. de edendis a iudice aclis ad formandam defen-.

m

nied

onet pro auertenda iuquifitione,

ErÉ. 1721. — Pu-

[

em rationi$ effe, vt vel copiam actorum vél mini-

Qiatur

g

2um 'indiCia reo eiusque defenfori gomhmnicct.

b e

5.

DCCLXXI. -

-

efeün-

Quod ad de

fenfionem fpe&tat, folet d

for cum fpeciali fcriptura tudici eam tradere,

in quaà eum honorifice compellat, et gratias pro

conceffa defenfione agit.

In ipfa defenfione

din

L

facti fpeciem et proceffus hiftoriam praemittit,

fundamenta inquifitionis deducit,. contrariaque

us

elidere ftudet iufto ordine; iis, quae non pro-

w

funt, praefertim inutilibus adlegationibus et di-

W

n

&is biblicis omiffis; denique conueniens peti-

tum addit? . Hoc caueat defenfor, ne rei caus*

(

ff

fam defenfione fua detefriomm reddat 1) |

d&

(

i TMS AvYG. de .Lt'x-gkz'x. c. l, m. 14.

bt

4

FU,

et in [pec. de ,defärzþ pro am:ftek:!. ete. 547

| nb

Lab d

(5 DCCEXIE.:

Xl

Satis de defenfione in genere.- ,Pfögero,ad»

220

defenfionem fro auerteudo GARCERE aut rela*

Cb

3

xando aut snitigutdo. — 1n zlla et 2/2a defeniorem

linat

probare oportet, . deeffe requifita ad- incarcera-

tionem neceffaria (S. 754 .). veluti iudicem in-

4

| M

competentem effe; corpus deliéti deficere; de-

í1j

lictum leuius effe, 'nec reum per fe fugae fus-

63

picione premi;' indicia füfficientia deeffe, cet;

LLER

In bec elaboranida-deducat, tantam fügae fus«

t

(UN

picionem, aut ob delicti et indiciorum leuita:

tem aut perfonae conditionem, non adeffe, vt

D

inieétis catenis aut in tam obflrufo loco cufto-

Di

Ti

diatur; fique iudex has preces n

:

egligit, p?gci-

pem ea de refüpplex adeat, -

q

Á

j

$. DCCLXxxIIL

*

ffà

.» Medium quoque, quo' reus carcerem de.

m

1

clinabit, aut fe ex €o liberabit, eft cattiogis ido-

Itl

seae praeflatto, eo in cafu, fi iudex in leuiori-

bus delictis ob conditionem perfonae, . de fuga

T

o

per fe füfpectae, ad incarcerationem progredi

d

vult, aut iam progreffus eft.(s. 758:). Haec

Xl

tamen cautionis praeftatio non admittitür in ,. ;

cauffa capitali aut corporali, nifi alià' concur-

4j

2

rant 1). ludexdubius confülat ICtos, — Quan-'

doque etiam. in cauffis leuioribus, oblatio ad pe-:

M

7

cuniaviam poenam velzusiurandum

purgatorium-

e liberabit.

l

reum akcarceris fqualor

Mm 2

1) HEIb,

BRRU

g43 ! Liä. I!I. Caþ, XII dedefens.inquif. gener.ete,

L

!) HEIL. c. l. £. 2 $. s.

5itim€

gubODiCia. Q Q. 5. XI,-(

(ical

'$ . DCCLXXIV.

A carcere etiam tutus eft, /aluo condutia

munitus, de quo infra,

Idem praeftat afy/un;

quod vel re/igiofum, vel profanum eft.. Apud

roteffartes ea.vel plane in exilium acta, vel ad

Í

reue tempus reftricta funt....| Generatim.vero

vbi adhuc vigent, .non

;

tamzp .i-)lrofum dolofe

delinquentiþus. M

j

I. M. isvoqau.miäai. in I

2

"

- . Miflo

ï

4 E. P. » H ib. 3. tit,

490 Tv Vclib., 5. tit. 17.

Wa

NIC. MYLERVS ab g.uxgz-uhsAcuiidc iure,aþ]o-

; lnem

vum.

Tub. 1687. 4.

! Yiüeyi

CHR. 10, CONR. ENGELB(RECHT;dl:U'. de iniu-

fütox

fla a[ylorum | immunitatisque. ecclefiarum ad. crimina

rie

dolg/k extenfione, - Helmft, 1720.

OREIN

tioti

ter e

bþf.' 35-

HARTH. ad cnxxsrmAEvu,VoI*."Iï.-

| Qm

Ex Canonifüs, inflar omnium, legendus eft P,

gex

Qicer

20.

VITIVS PICHLER. in lure cazos. pra&ice explica-

T. Il. dec. 122.

| REIFFENSTVEL in Iur,

E

«an. lib. 3.

gnis

eulis.

! -tit 49. BART!'!EL dea[yle, In Opuf--

lege

| mar

$. DCCLxxV.

ünt

!

| Eo in loco,

quo adpellatio permiffa eft in

cMinalibus, ibi

etüam ab incarceratione, ille-:

gitime

T

Lil. HL.Cop. XIIT. de exam, vài fumm.. 74

sidime fuf"cepta, ta'nqua,mfa,grauäxfine extfaiu.

Lc!iciali, etiam poft decendium, adpella

]

um

Zuoovici a. a. D. $. 12.

if

"CAPVT XIIL

J

DE

dpud

al

Ven

"- EXAMINE REL SVMMARIO.

Jofe

2$ DCCLXXVL .

a Iu'dex*.; fi quaedam perf'o'na-[)räef&m deicöïe-*

, t

li&to commiffo idoneis legitimisque indiciis fuse

pecta fit, antequam .ad articulatam interroga-

fl

tionem.procedat, praefentibus /ca£igis et a&iua-

xio examen [ummarium, fummarifc:SGerfór, 1n-

il

fütuit. In quo, praemiffa generali de perfona

iil

rei et cauffa citàtionis, vel .carceris interroga-

tioné reus deliétum cum circumftantiis breui-

2

ter et concatenata [erie enarrare debet. — Iudex

eum de veritate dicenda monet, quaeftiones

j

2

enerales pro re nata format, non tamen eum

7)

d

l

centem fine. iuífta ' cauffa interpellare debet.

A&uarius omnia.cum «circumftantiis notatu di-

A

ij

gnis adcurate in regiftraturam reo iterum prae-

legendam redigat. — Cetera, quae examini füm-

mario cum articulata interrogatione communvia,

funt, Jequeati copite proponentur.

l

$. DCCLXXVIL -

Licet vero reüs in hoc fümmario examine

omnia

Mm 3

L.

eso Lib.Ill. Cap. XIIT. de '-[exgzm,fm" fumm. |

omnia cozfitevetur, 'nonltämen, regulariter ne.

in fag

fidum

gligenda eft inquifitio fpecialis, fiicil. de tali de-

fmg fi

liéto fermo eft, quod minimum poena relega-

Gbit 1

- tionis fequitur.

Ob rationes, quas tradit f uSovici int a. 35. ftap.

vide

at

5. $. 2.

LEYSER Sp. $60. m. 1I. AEMIL. LVD,

«8 d

HOMBEROGK.diff. de diu

er[a indoleproceffus inquifitoris

ez accufatorii $. 12.

Confulendus$ omnino PERILL,

tari

:

NETTELBLADTIVS in df de feureutia condeuma-

CC«

Zoria

iiu ( Hal- 1"77 .* ;

A

ne prkz?ig * 'inquiä'tf'olze. peci

ww 15 77.:2. :

£a

tia

f i

in h()w

"

usdam pfouiziciis;iüquih'tio fpecialis adt, A

Imo in qui

vti in foris iuris communis loquimur , proce[fus cri-

| m

aminalis contra delinquentem , licet omnia iam cone

gand*

feffus fit, in poenam et exemplum aliorum infti-

E

tuitur. Sürftl. Aeffenziarmft. C

imínalz uno

äM- :

peinl," Gerídts: O ronung tit.

T4

^ 5.'- 2"'

;amc.n tit. 9. S.3.

ï

$. DCCLXXVIII.

|

Si vero gegat, tunc iudex ad iguifitiozein

fpecialem progreditur, quando de/ita ad inquifi-

—

üonem fpecialem regu/fta reliqua adfunt, 7

$. " DCCLXXIX.

$^ ':'H.utusque; Iiinjtes z'nqüz']ïüöþi: : /o'l,läm;;zfz'f. gg'-

seralis fe extendunt. — Quaeftio adhuc fupereft:

b

vtrum omuibus in cafibus generalis inquifitio [pe-

&alem antecedere debeat ?. Scilicet funt, qui ad-

firmant, generalem inquifitionem ceffare 1), 2)

fi quis crimen a fe commiffum cum omnibus cir-

I.IS

—Ggmüantiisvfpgnte denunci-augii;t; 4) delinque

ia

j

Lif. HI. Cap. XIIT. de exam, vei. fymtm.. $g3

r ne

1lide

lictum fit notorium.

in. flagranti deli&o deprehenfüus fuerit ; .e) fi de-

At meo quidem iudicio,

lept

fine fundamento.

Nullo enim ex his cafu. cef-

fabit inquifitio generalis. .In vnoquoque enim

» du

vel de corpore deli&ti fe certiorem reddere, vel

L LVD

auctorem inueftigare, vel indicia conquirere,

aijri

vel circumftantiis detegere, vel examen fum»

ERLLL

marium- inftituere debet. iudex,

Mintt

Hoc fadle

/

concedo, inquifitionem generalem in omnibus

A

deliétis non effe aequalem.. Saepe enim, v.c,

jr 1l

in-hoc proceffü inquifitorio, auctor delicti ma-

Jut r

nifeftus eft, qui in alxo longo circuitu mue[h-

m ov

gandus eft.

v iil

u

1) c:uu*zovas qu 108. n. 68

Cori

MEVIVS P. V. dec. 301.

a:u. c.1.c 1. $. 2

CAPVT XIV..

Iu

DE.

qmä

IN QVISITIONE SOLLEMNI SPECIA

LI GENERATIM

ET

tf

DE ARTICVLAT'X INQVISITI INTERRO-

)ref](

GATIONE SPECIATIM, MEDIISQVE OVI-

jf

J

BVS EA DECLINARI POTEST,

J

D6 DCCLXXX

(

jer

Abfoluta nunc, quoad neceffarium fuit, ?s-

n

Mm ^^

gül-

d

s W JH Cap; mt;ae-f*æguæþe;; gehe.

[

quifitione follenmi gentrali, iadex, ceteris pari-

4

f

bus, in. proceffu 2zquifitorio frmplici progreditur

[*

adzzquifitionem follemuem [pecialem, quae, quid-

pt

quid dicant'alii, ab articulata refponfione ini-

)

tium fümit: 1); in' proceffu. vero: iz4uifitorio

ti

Y

mixto inftituitur/ nuric, céteris iridem. paribus,

proceffas,! vtà vocatut, "erdminalis, ver: peinlicpe

$95rocef,-qui per refcriptusm, ad sudicium cerimi-

läf

zale-directum folet decerni, et intuitu accufati

à refponfione orali ad libellum accufatorium ini-

tium capit 2). ' A&tus vero zzquifitionis [pecialis

ä

funt.articulata 2nquifiti interrogatio',* defeufio-

ze5 variae. probatio, confrontatio, media evuen-

di veritatem, fententia; vemedia fufpeufiua vel

viterior defenfío, executie. Qui tamen non

omnes in quouis proce(fu-inquifitorio neceffario

qii

adeffe debent, Proceffüs zpquifrtorzus! mixtus,

lg

poftquam accufátio, fa&ta eft mediante libello,

Qit

formam

fion

proceffüs äz*cujq'tääi *-"eïi.usque' modum

Mnate

2

VS('IXV

q

1') j T LVD. HOMBERUK dz-[ï de ddl"]k

fe«

indole procéffus - mquifetorii et- accufatorii, mec.mon

de finibus eius caute. dezerminandis et regundis, fpecia-

req

r |de — proceffu. accujatorio inquifitioni . Jpeciali

ed

" dn cadém ca

u[j

h n fiordiat

-

Yod ts

fi

$35.fdq. —

J

f

2) 1 bEM in czt dz]' 5 20, |

Scbol. In quibusïdamlpfouincii's in eodem proceffu. fuper

*codcm deli&p aliquando — difcernuntur . et fub.

Ordi-

J

emr:

gt de avtic, wqu interrog. [pee. ete. Hæ :

$ r

ordinantur : ita, ;vt fe. fübfequi foieantw-»tï) .inqui-

retitür

fitio generalis, 2) inquifitio ípecialis,, et. 3) pro-

ceílus. criminalis f. accufatorius, a Fifcal, vt ad-

j qui

pellant,-in - ceriminalibus infütuendus, :e.g. in ber

m

Átrià

Soeffeu ; Gaffelifben peinlid)en Gerid)t$ « Drbnung

;

tit. 3. $. 4. feqq. tit. 6. $. 1. feqq. quae fubordi-

ritus,

natio omnino irregularis eft,.et HOMBGRGKIA-

NAE Cir. dif/, licet fanctionis huius nulla iniccta

TO

tH-

fit mentio,: occafionem ; praebuifle videtur.: - f£&ftot

in. ber Sinleitumg. für, bie Cad)malter - P. 3. p.

cüliti

27. $.. 15

Genefatim iterum admonendi fu-

Yini

mus, proceffum imquifzorium. mixtum non in omni- -

Hf

bus. prouin

tlj

M

Rov

:

-

n

T

DCCikaXI; |

j

100l

O

)uum vér 0 ihq älö fpecialis famam in-

quifiti valde fugillet, quna a) füfpenditur ab om-

m

ni offiio pubhco; b) ab opificum collegio at-

dlo,

que c) nouis honoribus atque virorum hone-

lu

florum 'confortio tantifper indignus habetur,

vsque dum innocentiam purgauerit 1); facile

erit ad exiftimiandum, «) difficulter ad hanc es-

i

fe deueniendum, certaque in iure praefcripta

j

tequifira adeffe debere (2) varia in iure eífe

lf

prodità media, quibus reus inquifitionem fpe-

7

cialem euitatequeát. Hoc notandum eft, reum,

D

fimulac ad articulos refponderit, 224u//t; aut ac-

eufati, 'þcinücb 95eflagten, nomen iüduer;e,

1) l, vn. C, de reis poftul..

wrrpvocEkL, Refp

;

BEYER ad arz. 6.

Mm $

£ubo4

C

ov Eubovic ima; :Qï. $ftap. 4,, $. 1.

D)

BOEHMERad. cARPZ, Qu, II3. Obf. r.,

, ABR, KAESTNE RI diff. de iaquifiiowe mon iufas

T gu-"jfeo í

lir

"$. DCCLXXXII.

s Req,uirun"t autem leges ad inchoandam in-

quifinonem follemnem fpecialerm, i.:e. ad arti-

«ulatum inquifiti examen, de quo iàm fermo eft,

NURU AR OROR TET

3)vt dé corpore delicii, pro diuerfà criminum na-

tura fufficienter conftet. Id quod adeffe dicitur, fi

in eo deliéto, quod veigius reliquit, per ocu-

larem infpectionem;legitime corpus delicti eft

Anuefügatum.

Ín eo vero delicto, quod vefri-

gium non xeliquit,. de corpore delicti ad inqui-

.fionem fpecialem füfficienter conftat, fi de eo

vnum aüt plurà indicia adfunt, femiplenam ip*

fiüs deli&i probationem conftituentia 1) '(S.

.. 359.)3 b) vt deli£tum in. 22eff ad minimum rele-

galiouit poenam mereatur 2)5 ) imdicia cou-

zra reum militent, femiplenam ipfius delicti ab

ipfo commiffi probationéfn | conftituentia, i. e.

vnum, indicium proximum, plene probatum;

aut plura proxima connexa, quorum quoduis

femiplene probatum eft; aut plura remota,

. quorum quoduis ple

ne probaturþ ePc 3) (S. 7&9;

*XLWO-' 73 :'-)-

I)k-anEII:L. €. l;6..3i 5..*4.;.1(2!!*!'1!.;";-1'.!- aä; ïclks.m

XS "l'-

-.Nol, IV.» obf, 69. ft 1770... :

2) €.

i,

et de artic. inquif. interrog. [pec. ete. 955

o

2) Co C. C art. 6

BEYER, ad art, 6. 7. pof 3.

*

t if

uEIL.c. l 5 3

YX

Pracfcrtlm fi contrà nobilem. aut perfonam . .hoe

noratae conditionis inquifitio formanda eft.

HE!I«

$1.

24 n. 3.

In prouinciis, vbi proceffur

confulendae funt ora

ET

71(1'

m T«

mqmjnm 245 mixtus viget,

! att

Tiones zudtczz criminali, atque ex iis aeülmandum

venit,

n

uibus ' deli&tis proceffus erimimolis it

T13

MC

Jfpecie fec ditius Yocum habet, vid. oie- effenoarmft,.

Criminale unp-peinl.. Geric)te:Drbu. tit. 7. Drfiens -

(üt f

Caffel. peiul. Gievidyt&: Dcbn. tit.5. et Con/htuno bag'o-

(

dart[ladina d. $1. Ian.

1769. qua difpofitum:

id

baf bep oorfallenben fleinen 3oiebftáblen, too e8

nid)jf auf poenam. ordinariam anfemt, aud) bep

ff

fïd) ergebenoen Glágetepen, too feine befonberg

(s

gefábrlicbe. æecmunbmvgen vorfallen, 4u' €cípatumng

d

beret joften. in Jufunft va& peinlid)e Geridt. nict

Y

adhibirt, mdtpmgct bet peinlide a)toceä erfarmt

b

werben foüe.

72

4) TOS. GRANZ. C. ]. e 4. m 2. $. I. h. II. et

ft]s

*s

T

I-o quo

nam. c, l. 5 5'.

z

*

I

Sunt, qui .ita.rem pronunc:ant vt ad mquaütxoncm

lus

Ípecialem, indicia grauiora, quam. ad inquifitionem

T

gcneralcm, leuiora vero, quam ,ad torturam re-

qun* antur.

Sed. nimis vage et indéterminate - haec.

v49'

mihi diécta effe ' v;dcntur

Hoc: facile largxor in

raefenti quouis cafu arbitrium.iudicis non- effe

enitus exclufum,qui de vi ct efficacia indiciorum fatü-

h

eredebet , fed -hoc iudicis. arbitrium limitibus ta-

men cxrcumfcnptum effe. oportet, ne in cfire-

natame-

]

356 Lil.TI] Cap. XIP. de mgmf Jpec.genev.

natam et legibus aduerfam " lícentiam prorune

k n j

titi )

pat. Conf. soE HMER. ad ca&rzov. Qu. 108,

obf. 3. et 4.

TCCUf

i or

$. DCCLXXXIIL

ditr,

4Media autem, quibus reus ab artïc-u!äto

examine fe libérare poteft, furit vel Zufztige, vt

n

z)d«fenfio brà auertenda ve[ponfione ad avticulos ;

b) oblatio ad mul&lam y vel c) zuramentum pur-

gtorium . velgratiae, vt abolitio. - Spuria media

)

dunt a) coztumacia vei; b) prouocatto ex L. d;f-

f

4maAvis c)ve

/

2

Donfro (zd ceï?? punda. Deomni-

bus fïglll atlm.

1

ji

L o

í)c

QuOd

Jefänjïamfm pro auerteuda rgjþo?/z'am'

darticulos, feu, inforis iuris communis, pro

.auertendo procejfu cviminali, adünet, defenforem

011!

-vno vel pluribus defenfionum fundamentis niti

*oportet ($.767.),. fpeciatimr deducat, requifita

ad examen articulatum proceffatmue erimizalen

neceffaria ($. 782.) deficere. .:Iudicia deftruere

aut per contraria elidere ftudeat. Indicem izco

-

f

€

qetentem, inbabilem, praeuentumy fufpe&tum ei

'doceat. Exceptio deficientis corporis delicti litis

o

angreffum impedit r). Aequum etiam eft, vt

Íd

,exceptiones peremtoriae, e. g. moderaminis incul-

fen

.patae. tutelae, . fi. a/torzs 2ndagínis haud funt,

| M0f

admittantur 2). Exeeptionibus litzs finitae, nem-

al

pe rei iudicatae, transaclionis cam fifco et prae-

| WK

E'Fïwiim'?' , locus non denegatur 3).

"Quodfi

ver O

i

7

s ;g ,Je qr;ic. zngmf atervog.[pec, etc 157

TTR

vero inquifitus hoc vnicum agat, vt .cxeeptgä-

i Ij

zen probet, quo a poena deliéti ordizaria libe-

retur, eaque mitigetur, ex communi fententia,

in omnibus fere prouinciis receptà, non au-

la

10

ditur, priusquam *ad articulos rgfpondcrit 4)-

7)

-HENR. MEIERI dif. de

"

filis

anquifuione. — Lipf. 1738.

dæ"ä"'k: pro gzuertgm?d

v

-

Jir

ESAI, PVFENDORFF, in Proc."w?rim.v c. Iä, :

113

.3) BERTIVs in. Ziff. de ord, ca

u

'

arum. dn iud.:'"ï;?&g;ä

i

in Commentar.. Vol. I. T. 3spe105.feqq. ..

p

2) MEIER.c.1,'$; 22

;

/2,:115. obf. 3.

8) »vrENpDoORF, C. l. $. 10.

&.

4 CARPZO V. Qu. 1I15, n. '25*.'v-ibïqu& ænosnmia;x.*

u

PVe

obf. 3. in fine.| Mevivs P. VI. dec. 253.

p

FENDORF C. l.

L 5.

THOÓNNICKER in Zduoc.

(on|

grud. in for. crim. c. 9. n. 9.

NEANDER in Prax,

erim. Cap.. 5.-$. 5,-scHLiTTE adLvpoviciProc,

nit

£rim. Cap. 4. $. 4. lit. 6.

fia

KNORRE Ítt ger. Dros

ceB lib. 3.'. ucl Io

il

. $.24. dint mirsa ol

7

$2

1

m-

$& DCCLXXXV. .

fe

Caueat defenfor, ne. fe ad d.efendendii:m

(

offerat, durante adhuc teftium examine 1) ;ne in

v

fchedula oblationis diffufe deducat momenta de-

]

fenfionis; ne admittat fiscalis monita aut iudicis

j

notas marginales 2) autfifcalis interrogatoria,

le

ad articulos defenfionales

j

/a

Concepta, niG' haec

alicubi admittahtq;.

I), Rn

um

Misnernd

ysg Lz& y// Cap. XIF. di zngmf fpec.gener.

admit

) KREss.ad art. 6. $. I5.

ticulo

2) Zubovíci im a, 5. Gap. 4. $. 8. vid, tamen

fpecia

CERRES inadj.l ad Commenzar, p, 832.

tuél

$. DCCLXXXVI.

Ex fauore; - defenfionibus generatim com-

fluit, -

petente (S. 766.),

3) eam poft terminum

etiam peremtorium admitti; nec b) eam dene-

Q

andam. efïe, nifi ob concurfüam grauiffimorum

] 5d2[ f

)lüg'l

mdlcxorum,

vt iudex aperte videat, defenfio-

nem .nihil profuturam 1), . de quo zpfe vel ex-

mulq

twmez iudicant 2).

Caeterum difficulter vlte-

£al

fürm ]

-sius conceditur haéc defenfio 3). .

Ton €

ag mszs P.VE dec. 253. n. 7.

(iiun

Jlubomc: a a D. 5 4 PVFENDORF, cl &

( e

RAIELE

GN

mexüev in bem peiuf. iþroceü L Qöanb e 247

lità

'LYNCKER. Vol I. refponf, 199.

1

'KRESS. ad art. 6. $. 14.

.ENGAV, in Dccd' P. III. S II. decif. 43 n. $.

2) Zubovíci a. a. b 'etadart. 9. . C. C.

$) de pE RGER. in el crim. fuppl. P. III p.435-

T. DCCLXXXVH

BX Hne, quem habere debet prefens de-

fenfio, "

intelligitur, proprie eam ante refpon-

fpel

lonem ad articulos locum habere, fed poterit

"t

tamen defenfor, qui fruftra ad defenhonem fe

admit-

Qu

LA

et de art. inquif. ipterrog. fpee, etg. gäygf

admitti petiit, poft refnonfionem etiam ad ar-

g

ticulos . deducere, requifita. ad inquifitionem

Ípecialem deficere, eo effectu

3

2 vt- omnia zulli-

taté laborare declaretur,

r aafr.. c, l.c. 3. $. 27.

| Cf

f.. DCCLXXXVIII.

Ti

(dene«

Quodfi defenfor fuae defenfioni non fstis

Qu

fidat, ad quldam pecuniariam vel iuratneutum

nf

purgatortum 1) reum paratum effe addat, fi-

du

mulque euincere ftudeat ; etiam inquifitione fpe-

D

ciali inftituta," grauius quid contra reum ftatu-

tum non-irL'.. Álias tamen hoc admittendum

non eft, quam fi refpectus perfonae, aut in-

dieiorum qualitas id füadet, ^Caeterum et iu-

-----

.

m

dex ex offic

10, "luftis cauffis fuadentibus, id de.

cernere poteft, licet reus non

p

olitione infra dicf;tuf.

pet?erit. .Deab-

I) Litem haec "r"es,; pcþerit 'iiiter Lifen[es et Vite-

bergen[fes, "vt narrat de sEgmGER in EL crim.p.

202. fqq. et 494.

Vitebergenfium 'aientem fenten«

180

tiam detendentium, partes. comprobat gO0E H:M E RV9

in diff..de vfu iuramemi purgatorii in criminalibus

6. 28. conf. bie Drc(fenoatm

" i

t, Criminal; unb peinl,

Qiggicþtäæ:ürbn. tit. 7. $. 2.

$ DCCLXXXIX.

l

Legi'bus'.' non comprobatum inquiütiönäm

J

fpecialem auertendi medium eft 1. Cogtumatia

j

rti qua quidem 1) | rei famae confulere volunr,

f

i ne-

lg

: 9?.??40 inquifitio alio legitimo medio auert

quit,

g

$60 Lib. ?Il;- Ca;p. XIV . de inqui. ]þec. genkf.

Qig

quit;—! ne faltim ad inqüifitionales-árticulos re-

fpondiffe videatur.

faciun

Sed ;.fall—g.nyt,u:f, errantque

Bu

grauiter 2).

I) BART'B. in diff. de comminatibn

4

" feonis.c. 2. $- 6.

c"'äfszï' ?oenfz confef-

23

^

BEYER. ad art. 6. $. 7.

3) j

2)

. n. ho n MER, ín diff de &anfgihäciq oà r pot

£ fïdenz"zïæ;. 2 '5'. 3.

DCCLXXXX,

5.

Iï. LVI,'Jr'ouocatio ex L.diffamavi. Hane enim

D

locum non hàbere, atque inquifitionem fiftere

ngoz

non poffe,. ex eius natura, in Pagdedis e

tlone

Y

;

pucle-

'ahïda,' facile deduci poteft. .

j d.

)r

depipi. s LYNCKER decIISS' et Refp. .184' n. 82

^ ;«,

d

€ BERGER Juppl Il.föbzf. 29

P

$ DCCLXXXXL.-

— Tll. Zneognitam legibus aduerfus delinquen-

tem loco articulati examinis procedendivationetmm

effinxerunt Scabzu Lipfieufes. "

Scilicet, quan-

fit

do dé delicto manifefto et atrociori (ermo non

um

eft, verba in fa&um temperaut, .a vocabulo zz-

fünt

quifitionis etinquifiti vt et ab artzculata iuterro-

fim

gaudi delinquentem fortaula abfünent, et in ho-

put

rum locum vocabulum tinterfudjung et, inculpati

per/p

nec non refponfiotem ad certa punéla farrogantzs

li

Placet hoc temperamentum Lvpovici 1), et.

dj

Thaximopere commendat Ave. de LEvszR

p ae-

Wt

Co

t

jtto,

-et de art i;??fz(i/.' irzteærag fpc eu.o sa-i :

los &

Collegia vero. V».z*teäärgenþfa: mierito fuum . non

faciunt 3)... D

n

füpra.

á .,iztiicäi;' bouoratis . dfi,,&um glb v

1

r

i

Quj

5eX3) . 0. D. $,2

i

E

-

»

r

..8) de sgzGsn, in e pro'c;"crim. P. 210.

i

D

" SCHAVMBVRG, C. l, $. 18;*.

Conf, BEIL.C. l. $. II

i

D

& DCCDOQXIL —

&i

Jlere

Saxoniam ipfe Yudicare poterit, an /'àd inquifi-

IClfe

tionem fpecialem. procede

ndum fit 1 ) due-

&onia aliud iuris eft 2).

I) KRESS. ad,ka:*'rt.';* 7. $. 3.

-u

i

.. 8) CARPZ. qU. 107. n. 21.

A

/',udc FVE/ISAGER cl Juppt. 1I. Qbf. 193.

dÀ

j

& DCCDOOOUIL .

;

"

j

j

&

í

x ""szuodfi ) Efgo ref? onfio

ád arüculos . n

L

iM

tia eft, iudéx. criminalis exades. zpquifitionis ge-

on

ueralis. concipit.. avticulos | inquifitionales, . qui

lh

funt quaefliones, quibus iudex inquifitum rogat

tam de füa perfona, quam de deli&ü ipfi im-

lml

Jj

putati circumftantüs, — Sint ht arüiculi Zrenes, Ms

7

per[picui, femplices, pertimentes, re[ponfionem. nonj24 »

f,

fuggerentes 1), tam ad zzculpatiozem quam ad 7*

d

defenftonem direCi, non vag incertiue, nec fal- —

)

nfori, vbi prace

fs nmquis

| lam aut ,caþtäf.lfæ,; .

$

h

n

]

D

r '*þ'(äriu—f |

sst

T d

ftovius mix

t

prima

