mittit. ut patet in doteextra de dona-
inter uig et uxo:C/ĩ:·2 C· de prudentia-

etic. nuper et de fo.competex parte.

Immo etiam iudex ecciaſtic ognoſcit

prĩcipaliter & dote quod dic ut no m

Innoc· in pre.c.de prudentia · · Vc
ĩbi ſcripſi in: ii· glo. ¶ Trigeſimuſ

ſextus- Quando orchnarius recuſatur-
ꝗqaà tũc ep̃ſ aſſociat᷑ĩ aut᷑ ut cif· iu.colł
ix. 5·ſi uero-otigerit. C. S iu/autiſi

N

S

AN

¶Frigeſimuſſeptimus-Katione loci
unde rome quia cõis padria eſt ouemné

quilibet qui non hʒ ius reuocandi forũ

i· ad mum.roma. v·qii/uocatio/extra

ð fo/ope · c.f.Sð dila.c/fiĩx.qiii·cũcta.
ff.de iu:ſi is qui rome de qua reuocatõe
uide.Sde reo..iteʒ legati et ſequenti-
¶Frigeſimuſoctauq· Kõne ꝓfeſſiõis
C.de aduo.di.iudi.l.fi:in autꝭ colł·vi⸗
ut clerici apud proprios epiſco/con
¶ Frigeſimuſnon Rõe admiĩſtratõis
unde argentarius ibi cogitur rationem
reddere ubi argentariam exercuit. ff · ð

eden·pᷣtor · S·is ec ꝗ: ¶ ¶ Quadrageſimꝗ
ratione domicilii· 1â-unius uel pluriu
de hoc ·ĩ .· J. ꝓx · S·Vt· C. ubi de rõ· agi

opõ.l·i.ff · de boau.ĩu:pol·.l.ĩ et ·ii. ſcilʒ

ubi habʒ maiorem ꝑte fortunay ſuax

nec inde eſt diſceſſurꝗ/extra de fo/ↄpe.
c·fi.2.· C. e parte· b. regineff. & iubrs
abſens·5· ꝓinde et:5·ſe/2. l. fideicõmiſ.

6·fi. C. Ii.x· ð incolis. ciues ft-ad muni.
domicilium. Sed quid ſi debitor uagat᷑

per mundum. nec habet domicilium-
uidetur ꝙ ubiqʒ conuenietur alioquin
creditor fraudaretur ar· f· de opelib.
quod niſi · S· fin· ff.de hiis que in frauð·
crediti.ait pretor.S·ſi debicorem unde
ubiqʒ rñdebit ct ſatiſdabit·ff. de iudi.
l.ii · ·płt·ar· in preð. lciues in fiſuper

hoc dic ut/S. . xxii:et ſe. -Nelcio
ad quid hoc dixerit cum nec ibi de a
gabũdo de quo hic.nec hic ð paciſcẽtce
uel renunciante de quo ibi Eſt auten
ſciendum ꝙ Pileusqxix·trac tat de B
et ponit caſum in quodam debitore ꝗ.
fugit cum quadaʒ monachacontra eu

inducit·l.quod niſi prealłhic.Itẽ ꝓpr
ſuſpitionem perſone licet alł's nõ licituʒ
ff·qui ſatiſð· cog.ſi fideiuſſor de admi.
tuiica autt.i:Rin fiff.ſolumatſi cuʒ
dotem.S·eo autem Item periret allas
actio creditori cũ ille ad locũ domicilii
uł contractus nunqꝗᷓ uemiret· ff·de eo ꝗq;
cer · lo·l.inter pono ꝙ Kof.beñ aſſũpht
hãc et ut fabulari poſſit tenuit termmi

nos Pileid eo qui fugit cum monacha

et eſt ſua:xviiet obmiſſis pro et cõtra
que monacham reſpiciũt᷑ alł· ff· de odi-

inde·qui cerlo.et.ffde iudi:· eum qui·

C.de iur· dotiubi·C.man·ſi pro ea exx᷑

de fideiuſ.c.fi. Item et ſi ius ſcriptum

deficeret ſuadet hoc equitas.ff. Sð aqua
plu-arin ſumma:ꝭ iteʒ uarus. In jriũ

dicit Pi'?. neminem extra ſuum foruzʒ
dueniri poſſeniſi Epto principis· C· de

iuriſdie.om. ĩudiin crimĩali:et ꝙ actõ

ſequi debʒ 2c· ec ꝙ iã iretur in ntmuuũ

ſi poſſe᷑ omm loco ↄuemri:quo pꝑgeret
ut in. l. heres ablſens· Rof. allegat ff· de
bo·au·iu:poᷣ·:l.iꝛ.et.iii.fł.de bocam.
I·diu:et remittit ad ſol. Pił qui dt
eum cogendu rñder̃.niſi ydonee caucat
de redeundo ad locum domicilii òct
huius ratõ quia uagabundus aliud foxꝝ
non habet ad hoc quod no.Ciubi & cri.
agi ꝓpor · liet.ii· et ſcripꝑſi S.eo/c.finał
ſuper gloratõne. Bals. De uagabudo

dic:ꝙ; ĩ toto orbe ubi reperitur poteſt

conueniri tam ciuihiter ꝗ́ criminaliter
ut hic per ſpeet no:.in.l:i-et: ii. C·. ubi
de criagi oporet in:l.iiii.· pretor ff.
de dampninfec. per ꝑloet Dynuʒ·
¶ Sed pone · M· Iſte. V. et totũ quod
ſeꝗ tur uſqʒ ad. V·xlifuit additio.:
Quidam lucanus perpetuo a lucana ci
uitate bannit quendam florentinũ in
diſtrictu lucano ſpoliauit:nũc ſpoliat
inuenit ſpoliatorem in ciuitate Piſana
querit᷑ uły eũ i poſſit accuſar.2 uidet᷑
ꝙ ſic·ꝗa criminoſus poteſt ub inuemt᷑
conueniri:C. ubi de cri:agi opor.li· in
fi.cũ enim non poſſit lucam uenire ur
exilium paſſus et ſic piſis po᷑it ↄvueniri

arff.d eo ꝙ cer.lo: l.I. Ad idern ff. de

excuſatituto.qʒ ⁊ mil ites:Sſeda igno
minie ꝗᷓi uagabud arC· ubi ꝗſ decu·x
cohor:alia ne condict.l unicaalioquin

bannũ ſib datũ ad penã eſſet ei ad pᷣmiuũ

q; eſſe non deb 3 ft · S nego. geſt· ſiue hbe

Aιν οα AAs atee e1

B

5

reditaria. ff & inter-2 legal.rey'gato2z

l.fi.ne małficium remaneat impunitu

ff. ad:l.acꝗ ita uulneratextra de ſen⸗
excom.ut fame:quia ſi eum ponim re
legatum uidet᷑ piſis ubi moram trahit
habere domicilium neceſſarium. ft. ad
municiſi lib. ̊.· reł gat/preſertim ſi ibi
ſpolia reperiuntur · ut.ff · S& iudiqquod
legatis. C. ubi de cri:agi oporautt:qua
in prouincia. Ad idem C· ubi ca. ſta ſi

ex poſſeſſione ubi dicitur ꝙ ᷣu ñ pꝛt

dici habere domicilium:2 facit- C-li-x:
de decurt. generaliar· contra ꝙ non hzʒ
piſis domicilium: nec maiorem parteʒ
rerum fuarum- nec ibi delinquet ꝗbo
caſibus ̃gulariter quis forum ſortitur
C.li.x.de incolis ciuesC. ub ſena-F cla-
lI.i.extra de fo compe.c.fiſuꝑ hoc dic
ut in queſtie ſequenti. Balð · Lucanq
derobauit florentinum florentie deinð
piſis moratur cum re derobata uel ſine
an poterit id conueniri quidam ſic qſ

B

2

A
2

A
—

uagabu nd· ſed iſte nõ dici᷑ uagsbũd
ſi aliud non apparet unde iſta ratio no
eſt baa ᷣm · G. Dic ergo ꝙ non poteſt
conueniri niſi rei uendicat ione·ſi ibi rẽ
poſſidet Guilꝑ.Bar. dicix ꝙ ſi ibi tenet
res derobatas ibi deliquer et ↄtractar
uideturff.de furtt.l ſi dominiummuide
ibi per Barthoł· 5 ¶Suid ſi aliquis

Senenſis uult conuemire eiuiliter ſems

aliquem florentinũ propter guerram

de florentia expulſum nunquid poxeſt
non obſtante fori preſcriptione cuʒ i
moretur uidetur ꝙ ſiciar. ff/de his qui
ſui uel alie:iun ſunt.l.ii·ff· de oꝑ·li.qð
miſi:5.·fi:que in frau·cre.ꝙ ait·ꝭſi deſᷣ
toremff· de iudi eum qui ar. cõtra cu
ſit in fuga ff.ð ſer expor.ſR ticius- Ni-
in fi immo uidet᷑ ꝙ ſolũ apud florẽtiaʒ
conueniet illumar. C: ubi ð hereð agi-

l.i. non eniʒ uidetur uagabundus 2 fine
domicilio fad muni-ei qui.preſertimn

R cõparemus eum relegato-f· de min-
pap·f· ad muni.eius·fi- Item iſte nõ
eſt de modisquibus quis ſortitur foꝝ
ft.de his que ſunt ſui ? alieiun-patre
Soł:dicũt quidam ꝙ ſi ſit ſpes. ꝙ cito
xedibit non conueni florente ſed lenis
al's ſec/arf.de iu:ſi longiq- alii dicũt
AGui.de ſuc ubi dicam ſtatim- Et
in qõne ſub littera.D. ꝙ hi bona flo
rentini publicata ſunt non poterit alia
ĩibi conueniri:ſed filcusiſeu cõe floren-
ſi habet bona conueniet᷑ſt. de cap· di.l.

pertinet: eł· l·dutelas·ſi libertate.2‧ G—

fi·C. de fideiuſ.l.i ſec R ille retinet boa
ułꝑ partem eorum poteſt florẽtoueĩri
Buls. Licet quidaʒ ſit exbannit ? exi
titius non propterea dicit᷑ uagabud.2
debʒ conueniri in loco antiꝗ domicilii:
niſi eius bona ſint publicata. tunc non

conuenitur ipſe ſed fiſc ut hic ꝑ ſpeol

ſt· de pollici.l.de public·f. ex ꝗ· cain
pof̃ᷣ:ea.l.ad cognitt· ubi de hoc per gł·

eæt Ia. ſt·de in inte reſt. l·fi per· glo.

¶ Ouid ſi debicor · · Iſte /et ſeq.
fuerũt (zui:de ſuc/ſuꝑ· l.ii· C/de iuriſ.
om iudi. Tempore contractus hʒ
domicilium tholoſe.2 poſtea tranſtert
ſe ad narbonam Nunc cr̃ditor uult eũ
conuenire tholoſe ratione contractus-
ut extra de foro competꝭc.finał.C. de
ĩuriſS.omiudi:iun ordinem-ff·de iuẽ
dot plerumq; debitor uult conueniri
narboñ. rõne domiciln Rndeo cr̃diton
eſt electõ loci et iudicis.f·ð eo ꝙ cer
loco non utiq; Item temp contract

inſpicitur f. obliga ſi filius extra
de elec.dudũ.i. Bals· nõ hic ꝙ inſlato
domicilio non propterea trar ſſert fox
niſi per legem fiat ut. l. cuʒ que& puella
quia tunc ĩ nouo domicił· niſ eſiet fca
preuentio et facit. f.de excuſ. tut⸗l.is
ułp-in ratõne ſui5- (Sed nunquid
ſuch cit eum citari tholole ad domu/ĩ qᷓ
morari ſolebat uidetur ꝙ ſic· ſ de dãp-
infec·l.iii:tu dic eum citari deber̃ ubi
nunc moraturC ubi in rem a.l: ii et
fi.C· de bo:auiu:poſiauti ei qui et iſe
iudex citabit ꝓut no.S. . ſed quomõ

H. Ibi remiſvᷣ·dedi : ¶ Quadrage

ſimuſprimus- Ratione manumſſions.

unð libertus ſeꝗtur forum patroni. ſt
ad muniſi quis·6·niſi · M1-Rof-pormt-
5§.- nibil hos non inueio-bene eit ib.l.
niBl ſed mil ad propoſitum dicit. lſi ꝗs

a pluribo manumiſſus ſix oĩm pr̃onox

legtur originem non eſt plus· Et quõ
hoc procedit quo ad honores 2 tutelas
non quo ad munera patnoĩalia uel per
ſonalia nõ ĩ.l.aſſumptõꝭ·i ĩ glo·mag-

S-2.·1. a ſupto:6:fi- LQuadrageſimuſ

ſcSus Sortitur quis forum rõne origĩs

proprie uel paterne ut ea:l.ꝭ·i.et·C· de
munictet orig· filios 2. l· ſe li·x. et ĩ p.

Benefacit decre-cum nullus. de temp-

or.libvi· Et uide quod ib ſcripſi ſuper
Slodicitur enim et eod lib. de ſepult-
is qui ſuper glo.ii- Iſtud autẽ domicił.
originis mutari non poteſt.C-de mum
et orig ·lpłtt et ulc. Ii x ff· ad munig.
filn:s.płt· et. l.ſeq Sed contra eoð·ti·
placet cum·l. ſequenti et.l.libertus.5-⸗
patris ultra ſolutiones ꝗs dant i gloſ.
dixit Koſt· ubi ſupra contraria log qñ
ciuitas originis paſſa fuit capitiſ dimi
nutionem ut troya: ¶ůQuid ergo
ſi aliquis narbonfac tus eſt habitator
biceren ubi etiam habuit filium Qui
fihus muenitur narbone nunquid rõne
paterne originis ibi poterit conueniri-
uietur ꝙ ſie ut in predictis concorò.
Sed dic verius ꝙ ſortitur forum ratõe
paterne origĩs quo ad honores 2 tutelã
ut.C. ubi pe·tul.i.et notatur in pᷣdic-
l·aſſumptõ·ꝭĩ et in ſumma Aʒo·ð iuũ
immuprope fi. ¶ Iteʒ quid ſi narboñ

habitauit per decem annos in ciuitate

bitereñ et ibi conxraxit cumt.demuʒ
reperitur narboñ nunquid ibi ſortitur

foruʒ ratione ſui originis uidetur g ſic
C.de municl.et orig continue lib x.et

☚D

4
S

A

N

in predicta.l.aſſumpt᷑io· Et hoc tenet
Accurd ꝓut ibi no· Aʒo tamen no-in
ſum.de iuriſdic om·iud.·pe ·ꝙ nõ·ed
premiſſa uera ſunt.quo ad honores· et
munera. ut.C· ubi pett u:l.i. M· gł;
iii.in dec e parte ð foro compe· dicit
aliud in muneribus ꝗᷓ in honoribo ſed
glo·i. in decult:de parrochde oneribʒ
loquitur · ꝓ· ¶ Quadrageſimuſterciq
Rõne milie f- ad mu: muãcipes· 5 fi⸗
¶ Quadrageſimuſꝗrt: Rõne mrmii

mulier ſequitur forum uiri. Met eiq

domiciliu retinʒ eoo mortuo-donec alt᷑i

nubat.ff.ad mumd filii.,i-2 8 ſepul.

is qui ĩ fi.Ii.vi·et uide quod ibi ſcripſi
in ult· glo. .C. li·x. de incolis. I. finar
ff. de iuriſð om iudl.cum quedam ff
de iudici: exigere.ff. ad mun c: l. finarł
6·ii · et. l.ea que ðſponſatam ſecus in cõ
cubĩa.ff.e.S iuẽ.S.fi ¶ Qudrageſimulſ

quintus ratione curſus decẽnii quo qs
moratus e ĩ ſtudioC. lIi. x. 8 icolis. .-l.

M. Dicebat Rof ub ſupra ꝙ ſic młti

ſcolares facti ſunt ciues bononibi etia

in etate decrepita cõſumẽtes dies ſuos
et optabat ꝙ ſic eueniret arecii ubi t᷑nſ
latum fuit ſtudium . (Quadrage
ſimuſſextus· Si plures ſunt tutores di
uerſarum iuriſdictionum omnes coraʒ
iudice poxeſt pupillus conuenire ut· C¶
arbitut.l omnes. ¶ [¶Quid ſi pupillus
fa tus a lultus uelit eos coram diuerſis
conuenire nunq uid ipſi poſſunt petere
ut ſub uno conueniãt᷑ non uiotur quaſi

hoc ſit in fauorem pupilli nductum.

XxvViq li.non exernplo.ff. de leg · quod
fauore. Sed dic contra ar.ff. de quibus
read eundem iudi:ea. l. fi.extra 8 FRp-
diſpendia. ¶ ¶ Qualiter g fiet ſi tutores
diuerſos habeãt i udices Rndeo ſi omẽs
geſſerunt tutelam in eodem loco planũ
eſt quia omnes ibi conuenientur ut in
predicta.l omnes et· ff.de iudic· heres

6.i. Si uero quilibʒ geſſit ĩ ſuo loco oes

ſimul coniungutur et omnes loco uniq

habẽtur ut ar/ff·de excu.tu-iuriſꝑitos
5S·i. Et eſt ad hoc ſimile quod dicitur ð
pluribus ſuper eað prebenda litigãtibz
8.8 ac. ſeu C er acoibus. . ꝗqd

ſi plures (¶Quadrageſimuſſeptimus-

Katione conſuetndinis ut.S in princ-

huius tituł?· M. Deletauit autorem

magn numer caſuũ Iſte eĩm ophẽdi

poterat ſub.xxxiii ſequens ſub vii· ů

inducitur eað lex ali ſub.v·negotiatõ
eſt contract· als ſub·xl.loꝗt᷑ enim de

conſtituente domiĩcił. poterat de ſco

facere multos calq:quos etiam Holſti.
in vſibo de ꝗbo q ĩ prĩ ut diuerlos
diſtinxit quod eum ſcilʒ autorem non
feciſſe vmendo·⸗ · ¶ Quadrageſimuſ
octau Sortitur ꝗs foꝝ alienu et facit
(uũ rõe actiõis· C ub in rem al.l-finał
¶ Quadrageſimuſnon Katõne nego
tiatõnis ff. de iudiq heres.S/ſi quis
¶ Quinqᷓgeſimus Rõne conſtitutõis:
f- ad muniñ itaq; · ¶ Quinꝗgeſimuſ

„* 44
(euv ſer AE aeH e Ve.

2365

primus Katione tempou· C· i x de in

colis.l.ii. M.Ponit caſum de illo ꝗ cã
ſtudi decennio ſtetit in loco quẽ poſu
erat ſupra..xlv·ſed cũ ib glo:querat

quid de alio qui non cauſa ſtudn et id

Aicat in illo. hũc caſum uoluit autor B

ↄprehendere ut diuerſuʒ.S ¶ Quin
quageſimuſſcdus ratione igmitatis. ff
ad munici·fun.· płti · ¶ Licet autem
regulariter ueru ſit ꝙ ſententia a ñ ſuo
audice lata non tenet ut extra de iudic

at ſi·C.ſi a non competen. iudi.l. Ffi·xi.

qu in clericorũ tamen fallit in pmiſſis
caſibo quia per factũ ſuũ factus eſt de
ĩiuiuriſdictõne iudicantis quolſ ideo tazʒ

pleñ colligimqa qnñq; magis expedit

actori conuemire reu ſub eo de cui iu
riſdictõne facto eſt ille ꝗᷓ ſub orcharioi
¶ Que aũt deſunt uide ſupra de reo

ct s de actore- ¶ Vt autem ſcias quis

iudex debeat admi.- uideS. de iuriſdied.

om.ĩudiad fi· SV.et breuiter2 ꝑ totũ

QVITVR Videre
quis ſit iudex ordinarius
alicuius. Et quidem is in
cuig territorio uel dyoct.
quis domicihuʒ habet ut

quia ergo extra de foro compe.cfinał

if. 8 iuriſdic⸗om iudi · l. fi Si uero duo
habet domicilia ſub diuerſis iudicibul

utriq; ſubeſt utff ad mumleius ꝙ
manumiſit· S· ſi quis inſtitut· M· ꝗd
autem ſi in utroq; uocatur ad munera
plene no· in.lciuesCde incolislIi.xin
n.glo· g& Item roma communis pat᷑a
eſt ommum. ff· ad municroma- extra
de foro compet· c·fi et papa eſt iudex

ſt. de iudic.heres abſens. et· xini. q ii ·

ordinarius ſingulorum:ixq iii cũcta-

et·c.per principalem extra de elec:icuʒ

oli de priuiãtiꝗᷓde poſtu.bõe.ᷣm. T.
AVbi. S. S · 2c· cic ut.Sã ti.ð iudi-
ordi. ¶ Item no:qa de maleficio ł qſi
officialis epiſcopi com miſſo in officio·

90

AN

7W5

ueputa in ſententia uel proceſſu agẽdũ
eſt coram epiſcopo cuius eſt officialis
et non coraʒ archyepo uel eius officiał

epiſcopus aut ſi requiſitus nolit cogere

officialem ſuum ad emendam põt roõne

hui malef icii ↄuemri corã metropoł ·

ſeu ei oſticiali. Si tñ ep iſcopus de hoc

ↄgnouerit et officialem ipᷣm abloluerit

ux etiam ipſuʒ condemnauerit ñ pot᷑ it

epiſcopus ↄueniri ptextu illi mar ficii
poterit tam ab eius ſententia appellari

ſi uero agatur ad reuocatiõem lentẽtie

officialis late pro iurib epiſcopalibus
ipſe epiſcop huiuſmodi cãm defẽder̃
debet ſicut ſi pro iure extraner lata eſſʒ
Hec habentur in conſtiti·Alexiiii:de
foro compe uenerabilibo· ⸗Quam
non habem- Quãdo autem poſſit
mecopoł · abſoluer̃ ſbditos ſuffraganei
uel excõicare uel iuridictionẽ exercer
uide plene in conſtitt. Alex. Iiii-de ſen.
excom.ceteruʒ · M- Immo fuit Inno-
iiii et habetur/eodᷣ·tide lent· excom-

uenerabihbʒ·livi ał. incipiebat cetex

ut ibi ſcripſi in principi · 3 ½

ISO CVIVS Iudiciuzʒ
actor debʒ adire·Subnec
tendum eſt qualiter adir
debet · H. Hoc poſuerat
Tancr ubi:S qo mulcuzʒ
ampliat autor. SS'In quo talem trado
doctrinaʒ-Nam aut eſt ordinarius aut
delegatus is qui debet audiri-ſi quidem
ſit ordinarius actor per ſe uel ꝑ ꝓcura.
legittime conſticutum ut·ff · de ul

S

l·de crimine · .· Leges ſunt ſub Rica

qui accu.non poſ· et ad hoc ſolum in
ducuntur quia prima dicit adeat pſidẽ
Scða dicit aditus preſes ualent hec ad
ĩiuſtificatiõʒ Nice·

de offic. delega/conſuluitet cum ſedet

pro tribunalin. q vi. biduuz et qñ nõ

eſt occupat aliis negociis.puta qñ nõ
commedit quado non intereſt diumis-

et eo loco quo conſueuit illa redder.ſeu

. e· Et accedat hora
congrua lcʒ de die non de nocte. extra

pro tribunali ſedere. non in uia ut· ni·

qin. ·ſpacium. S. a procedente:C. de
dilatta ludice ar. ff. ſi cer. pet· lecta eſt

in prin. ff·de arb·ſi cum dies·ꝭſi arbiẽ᷑

et ſe coram eo preſentet.2 ſe ſibi ondat
ð pe · di:iĩ.·e his ĩtaqʒ · V· moiſi quoqʒ
ei reuerenter inclinans quod dic ut.S.S
aduocatt/S hoc docendum in prin et · 5

2

nunc & exordiĩs dernum factum ſuuz

exquo ib oritur ut. ffad. l.acquit·ſi eæx
plagis· 5 in cliuo.cxt᷑ de ſpon: de mulieẽ
per ſe ſi eſt diſcret aloꝗn ꝑ aduocatu

ut extra de iudi:paſtoralis: uel etiã qõʒ
coram iudice diſcrete ꝓponatC· ð epi-
et cle. iubemus in fif·quis ordo ĩ bo
pol.ſer.in bonorum·/:ſi preſens · xv/q·
in 8 crimine quo expedito iudex dicat
ei frater da libellum ſi habes ut extra

de libeł·ob.c.i.et rũc ille offerat iudici

ſi habet in ꝓmptu: miſ ſit caſus in quo
non ſit libellus neceſſariusquod dic ut

i. de li: concep.̊. nunc dicendum uł eot

ſi actor uelit ſtatim fine alia arenga of

ferat iudici libellu facti ſeriem otinẽtẽ
utim.q:nn. 5. aliquando.. ſi quis ſe

iniur amet petat aduerſariũ citari ſeu
uocari·ext᷑ de iuchc.i.in.q:inofferat᷑
quo peracto iudex cofeſtim litteris E
nuncio citet reum quemadmoduz ĩ. S

citad edocetur et reo aducĩente l bel'.
ofterat ut in aut offeratur. ¶ Si aute

iudex ſit delegaxus a domino papa et ẽ
ſolus ſine mora ubicunqʒ actor eum in
uemiat ad eum accedat:quia is certum
locum ſeu conſiſtorium qnq; non habʒ
et ſe pſentet et inclinet ut ſupra· deĩde
licceram commiſſionis ſibi loco tamen
bhoneſto et hora congrua porrigat. rm
formamti proxio·6.i:ſcriptaʒ ut ſic
per repreſentationem iuriſdic: iudicis

perpetuetur extra de appeł. ut debitq

Si uero płres ſunt delegati ſingłos eoꝝ
adeat· et cunlibet hitteras commiſſionis
prelentet et oſtendat · · Facit clem-
de ap·c-i. * Petens ut ſimł ꝑſonaliter

uel ſaltem litteris. EK nucio renuciet· ur

extra ð officdelega prudentiam i pri-

in auti· de litig omnem et ꝙ madatũ

apoſtolicũ exequãtur.ut·eti· i· extra
de pſciſcitat· et ſine more ciſpẽdio
procuret citationem fieri ne poſſit per
aduer ſarium forte ſcdᷣas litreras impe
trantemet citari procurantem pueĩiri
non eĩm quo ad hoc Iufficit ſola Rpti.-
preſentatõ niſi citatio ſubſequaturex
de appelł.ut debito ubi de hoc extra ð

FHept-capy'm extra de oftic. dele. gratũ

et· c. relatum tamen ſcm quoſdam nõ
habʒ hoc caſu locum preuentio immo
dicunt primas ualer̃ lcet ſcèe non faci
entes de illis mentõnem prius pntetur
extra de Hptceterumniſi primus im

petrans ſit negl gens et remiſſus eoti.

plerumq;· ut no/ in predicto/ccapłm

N —

.„ †% —-

A

A Við quod ſcrĩpſi in dee uł debit

de appelłluper. 0. lixteras et quod ibi
no in gloſed nunquid. S. Sed dictum
illorum poteſt intelligi in litteris bene

ficialibus. in quibus non habet locum
preuentio m V inolet Guilł·na. 1.
Quod dic ut de Rp. tibi qui/2 8 pbẽ.

eum cuili· vi/et ut node conceſ: pben
ſi ſoli · li: vi. 7 ſecus in Bep· ad lites ubi
non eſt periculoſa preuentio: nã a cora

primis et coram ſcdis iuſticia fiet 2 dʒ

etiam feſtinare ideo-ne ſibi dicatur nõ

fuiſti lirten uſus nam eo ipſo ꝙ pñtas
uteris et ſtatim iudex incipit iuriſdic-
habere curn eas recipit.ct nõ ante.· FI
Nõ:ad materiã quam ſcripſi p Inno·
et Hoſt· de reſtſpoł.ex conqueſtione
in gloimpetratis . refert ipſe et ſe:
mam ex ꝓconſul iuriſdic.non habet
donec eſt prouinciam ſibi decretam in
greſſus· ſt· de offi·proconluł·oblſeruar̃.

5.poſt hoc ar· tamen cõtra in.lſequẽt

HK. Ibi ſoluitur in-nglo. . uel ſi eaam
prius in habitu habebat ei tamen cx
ercitium dormitabat.co/t·paſtoralis
6. quoniam autem et iunge hic que hẽs
I de comparitioin termino-

FFECTVS aut adicois

multiplex eſt.pauca taim̃

Vide Cyñn.in.lfin.C.qui
admitad bo.poſſeſᷣ. ·
Facit enim adhtio iudici purgari morã
et cõtumatiam iam commiſſam ut pz
in condemnato propter contumatiam
rede unte iudice Adhuc pro tribunali
ſedenteff·de in integreſt.diuus:iii:q-
vi ·biduuʒ · MAMâ- bi hoc.no: in fm- glo-
alias non competit allegatio·-Item
interrupit prelcriptionem.C/ꝗ admit-
ad bo·poſ.l.fi.inſtitti:de bon/pol·fin·
exdra de offio·or. paſtoralis in fi⸗de eo
qui mitin poſſeſ.ci.etii . Item aditio
maioris iudicis uel reĩ excuſat uocatuʒ
a minori uel ſuper minori re · C. ubi de
cri·agi oportiauti:qua in prouincia:·
excipitur ·xviii:di.ſi quis epiſcopus.ſr.
de re iudi:ↄtra pupillu. Maioritas
etiam rei exculat uocatum ab eodeʒ de
dhla.c·fi · · Iteʒ liberat quẽ a mulcta
que nõ uenienti infligi poterat ff. ſ ꝗs
in ius uo non ie.liiextra de offi · deł.
conſuluit· . Et·c.de cauſis in fi · J⸗
Item quia ſi dum adit impedlitur cx Bᷓ
ei actõ acquiritur.ff·ð eo per quẽ fac.

commemoremus. Balè.

eſt quomino in ĩuſſtatl.i.Item fact
querelam in herece tranſire quaprcuq;
denunciatione- uel proteſtatone ſecuta

R. de ĩofi·teſt.pap·Sfi·2· l quẽadmodᷣ

Iteʒ facit aduerſariuʒ incider̃ ĩ edictũ
de alieniu. mucau.fac-cum fit aditio

a dur iore aduerſario· prelerti ſi hbellꝰ
oblatus ſit etiam eo nondũ citato · ce
adulti.l.ii.ꝭ·fiff· de peti herc. Item
ueniunt:5 petitam et/ff· qd ui aut claʒ

prohiberę·.fi nec requiritur ꝙ lis ſic
conteſt. fl.de alien: iud.mucau-fac ex
hoc·ꝭ·iextra/eoc·ĩ. Item facit quem
eſſe iudicem qui non eſt. ff·de iuriſdic-
om.iudic.ſi conuenerit Sed Io. M· Ex
Accuret uide quod dixi ·S· Si. luꝑ . ·
ſed ꝗd ſi a principio. Contra intł'it
enim ibi aditionem per li conteſt ar:
·ſoluma.ſi cuʒ dotem:ò: eo autẽ tpᷣe
intelligi enim debet cuʒ effectu ſcilʒ ſi
adierit et perſeuerauerit· ar. ff- ne quis
eum qui in ius uo.ui.exi.l. ſi per ahuʒ-
cxdra de cler:non reſio relatuzʒ· Iteʒ ad
hoc facit:.de iudi.non uidetur.ii: Itẽ
ſola aditio facit ſtipulationem ↄmitti:
et adeuntem puniri:ff.de condi.ob cãzʒ
da.l.iii.in prin. aπ¼ Tex-ibi diſtiguit
an dederim ne ireturan ut mihi ꝓmit
teretur:ne iretur ad iudicem · C. de
tranſacſi quis maior.qð uerum eſt qñ
tranſigendo conuenerat quod nullo mõ
conueniretſi auteʒ dixiſſet ꝙ nil ãpliq
peteret tũe requirer̃tur liti coti ad hoc
ut ſtipulatio cõmittatur · ff· rem ra. haO⸗
amplius Itẽ facit hberari queʒ ab offõ
fuſpecto. M·.De ſequeſtro loꝗ tur qð

die ut ibi- S·f· depoſit · ei apud· 5· ii

Item pleniorẽ ſecuritateʒ pᷣſtat iudici⸗
A. Immo parti.· ·ff. de pig · · iii · ff·
de ſolu·ſi ſtipulatus ſum·S.i. t· d min-

ait pretor.ꝭpermittitur- Iteʒ tribuit

aretrem manumittendi ei ꝗ ałs nõ
aberz ĩſti᷑ ex/qꝗca·ma· ñ po· ꝭ:eað.·l.
Ixeʒ per eã expeditur actus adoptandi
qui ałs expediri non poſſet.ftide adop·
l.ii.Itẽ emancipandi:C.ð eman·l.ni-

Iterm per ſimplicem aditionem uel ſti
pulatonem alicuius interdum ſuſpẽdit

iudicium in cauſis criminalibus. et cĩ
uilibzʒ et differt. . de ꝓcuſeruũ quoqʒ
5· publice· Itẽ poſt ſimplicẽ poſtulatõz

reſtiti· in integy/nihil oĩo faciẽdũ ẽ· C·

de ĩ ĩte· reipoſtułne ꝗd no fi-l. unica.

A

KReceptiõe et impugnatiõe Kica.

t y A X40.
r αAt ρνια

9 ◻

QA

Ar. 1

X58

A2

1

AH·¶ã Prima duo que cõrelatiua lunt

expedit ſine diuiſione membrorum et

de bis Lanca-Beica 8 iudice adeundo.

¶ Bonagui. ſua carta ii. L Et Egy-
iet. ii. Rica- I ercium ꝑ vi. membra
diſtinguit· ¶ Pył. auteʒ licet in Rica
de delegati: cauſaʒ: tractat de perſonis·
quibʒ et de cauſis que delegari poſſunt
de NRptt. ꝓprie nibil ponit Baga-nihil

Et breuiter anca. Koffrt. Vbertt·8&
boh;ᷣ. in loeis que expreſſi ſuper NRica8

delega· nil de hoc dixerunt. ¶ Vberti⸗
de bonafecit RKicaʒ de excep· ̊ Rpta.
¶ Idem Io.de ðo:.cauilłli.in.et libi.

juchicum parbe · illi et bu duo innumera

uerunt alſiquos caſus. ¶ Bonagui-pagz:
de hoc tercio ſub Nica-qualit᷑ recuſans
iudicem det libellum. ¶ Alber gal?.
poſuit certos caſus ſub Rica:/de Npt-
inordinate tamen. quia poſt tractatus

ſententiayꝝ executionuʒ 2 appellationũ

¶ Econtra prima Heica- Nep:de mon-
alba.eſt otra Rptum ſub contrapoit
textuz decre licet de crimiñ et certax
Il que habentur. xxv. q- ii. Et hii duo-

iurarunt autorem in caſiboᷣ. ¶ Guik.

ang: prolixam HRicam. fecit de Kpt g.
poluit etiam in princip multos caſus-

(¶Mulcum autem adhutus fuit autõ

per Hoſti.in ſum. huius ti. ut i dicã.
S XHIBITIO Et recep
tio Reſcripti de quaSti:·
Pxl. : pe. fitaunmng
fieri debet hoc modo aſſic
enim publicus nõrius uł

due poone id
reſcriptuʒ apoſtolicuzʒ preſentet iudici

dicens dñs papa uos ſalutat 2 hanc lr̃aʒ

et ſua m benedictionem uobis mittit-

et ſupplicat:ꝙ ſcᷣm eius tenorem pro

cedatur. iudex autem ipſuʒz reuerenter
byreto depoſto. . Scðʒ Esy=S Et
capite inclinato ſuſciprẽs ſi clauſuʒ eſt

quod qñqʒ fit. quando cũ um ſcribit᷑ ſi

caute ipſum aperiat ut filum cu bulla

litteris ex una parte adhereat ſic prius

inherebat utriq;· naʒ ſi bulla ex toto a

litteris ſeperaretur nulla ꝓrſus eis fideſ

relinquetur arextra de crim. fal- licet.

H. Scom Ianc ubi. S. 5:· ¶Poſt B

confeſtim ipſuʒ legat et totum tenorẽ
et bullam ec cartaʒ. et ſtilum et filum
inſpiciat diligenter ut inferi diſſerent᷑
quia iudicantem oportet cucta rimari
et rex ordineʒ plena inqſitõe diſcutere
xxx/(qvV·ludicantẽ extra de fið inſtr̃.

onee et ĩ eoꝝ pntia ĩpeĩtor .

cum iohan.a ſi inuenerit ipſum falſuzʒ
uel uicioſum aliquo modis quu infra

dicentur ipſum reiciat nec e fidem ad
hibeat. Ix· diſ-ſi ad ſacrasĩmo ſi euicẽs
falſitas eſt offerentem capiat ut extra

de crim- fal ad audientiamX Gi ein.

memoriam-Si uero de uitio dubitat 8

legantem conſulat. extra de rp ſuper

lixteris prope fineʒ et.c:cuʒ contingat
et de officdelega:lane.iiextra de crim.

fal/ſuper eo. in predicto/5: in mẽoriã
in autt ut nulli iudiq. colł. vin/ et B
uero iubemus- uerumtamen in htteris

de ſimplici uſticia/non preſumitur de
facili falſitas:- ut extra de cri:fa:c·pe
¶ Hiis igi᷑ et alnis diligẽter inſpectis

ſi ſine uitio illud iudex uiderit ipſlum reE

cipiat et precipiat notario uł pars euʒ
requirat ut tam de preſentatione ꝗ de

receptõne faciat publicum inſtrumtũ

uel etiã prelentatio et receptio et totq

tenõ ſcribat᷑ inter acta per duas ꝑlonas

ydoneas: ut extra de probattquomam
contra/C:qui po.in pign.ha.ſcripturaſ
¶ Sit quoq; cautus notarius ut et ipe
diligenter reſcriptuʒ inſpiciat: nam cũ
oporteat eum in ſuo inſtro aſſerere:. ſe
uidiſſe integrum et incorruptum ſi p9
contrarium apparebit eius inſtrumtu

poterit nec immerito redargui fłitatt

niſi uitiuʒ probetur poſtea ſubſecutũ-
caueat etiam ne falſuʒ aſſerat/extra de
fide inſtẽ. inter· ¶ ¶ Actorem etiam et
reuʒ in hoc cautum eſſe opõtet:nam ſi
falſo Rpt utatur grauiſſſime pumetur
qð dic: ut e de cri:fal.ad fallar iorũet
etiaʒ iudex ſi ſciẽter tał Rpti:aucte ꝓ
cedit utetſuper eo:et·c·ꝗᷓ graui.Et
re fatu eſt ſi ꝑ huiõi Rpt.le ꝑmittat
ↄueniri ute/t ꝑ totũ et ex ð̊R ꝓcu:.ã nr̃a
¶ Notarius g& ſuꝑ pmiſſis ſic ↄcipiat
inſtt̃m. FOrma. In noĩe do-amẽanno
mẽlſe:die.ex loco tłibo ꝛcin pntia mei
nõrii.ĩ. ſcripti et teſtiũ bſcriptoꝝ tłis
in pnñtia tłis oſtitut quãdaʒ lr̃am
apłicã. ł imꝑaton. regis.? epi: cũ a
bulla 2 filo pẽdẽtibʒ ł cũ ſigil? cereo·
cer̃ ĩpſſo ad cõdulã ð ſerico pẽcẽti 2 ha
bẽti cłico tłes Ir̃as . circulũ o tale
ſignũ Ptłe imagĩeʒ dic fõmã bul.papał

2 ſigilł ĩꝑial ut.ĩ ſeqt᷑ obtulit pntauit

2 8dit ei ẽqrẽs eũ ſollicite ꝙ cã ſib de
FPgata pcedrʒ iuꝰ ipᷣax otĩetiã lr̃aꝝ quã

ſiꝗð Ir̃a 18 qñs r̃cepit 2 ꝑlegit eius auũt

tenor lr̃e ꝓut ego notarius eam uidi:2

lYgi talis erat Clemens epus et cetera

+ „ — –—

H. Summe miror de Egyqui formã

talem poluit. uenerabili uro qno. M-
archy bon-Clemens 2c. poſt poſitio-
et illud demino ſunt miranda- urde ĩ· 6
rõne forme in prin· ⁄ Vel Fredericus

dei gratia romanoꝝ imperater-2 ſemꝑ

auguſtus 2c. inſerat toxum tenoreʒ de
uerbo ad uer bum. In fine autem ipſe
notarius ſic ſe ſubſcribat. Ego talis tali
autoritate notarius. Plcripte pñationi
rogatus interfuiet de mandato pdicti
iudicis autoritatem preſtanti·B leripſi
et traſſcriph- mil addendo uel minuẽdo
uel mutado et in publicã formã redegi
Acta annodiea loco-premiſſis pnñtibzʒ
talibus 2c. Hanc etiam formaʒ uide i

de citaꝗ iam de citatione · · lr̃is aut

Sed obicitur nam Rptum origiale
integruʒ debet apparere alioquin nulla
erit iuriſdictio eius extra & fið inſtr.
c.i.C.de eden.aut·ſi quis in aliquoext᷑
de officdelega:cum in iureC. de man:
prino-l. umicaad ꝗd ergo ꝓdeſt huiõi
confectio inſtei RKndeo .ßm Egy-
cui fuit utraq; ratio ubi·S.· Kpti-
preſentatio eſt ð̊ ꝓceſſu·et ideo eſt per
manum publicam redigenda in ſcript

quia ſi de ea dubicxaretur in hoc iudicrn

crederetur- unde redigitur in ſcriptis-
uel in acta publica- ut ſciatur & mod
et die pnñtationis ſi in dubium otatur
extdra de ꝓbattquoniam contra-Eſt 2
alia ratio · Qiia fi Feptum caſu aliquo
perderet᷑ poſſet facilius ꝑ tale inſtim
comprobari ꝗᷓ per teſtes/eũ eim iudic
autoritate ſit traſſcriptum er creditur
hec ꝓbantur extra de priuił cum oliz

elſernus. AIâ-Vbi de hoc ad fineʒ ulu-

glo.et ultra remiſſᷣ·que ſequitur uide
I de ꝓbatᷣ·5·fi· poſt prin ubi inuenies
opi? Tandcontrariam ſcriptam ubis
Si pro utraq; parte preſente id factuz
fuiſſet ſatis accederem huic diato licet
Berthołqueſtio domãcalis.ix olentiat
[ub dubo forte parte autem cõtra quã
impetratum fuit abſente eł ad id non

uocata non puto id fuſficere. precipue
in prin: cauſe faciant etiaʒ ꝗue ſcripſi ð

teſti:albricus de fi inſtru. c- ultt. licʒ
Gobł.ſua.x.q-diſtĩxerit an reus oppõat

falſitatem in expreſſo uel tacito/et tũc

Em eum lſufficiet exhiberi publicatuz

uł inſinuatum an opponat ucrã fłitatẽ
Nepti ·et tunc exhibendum eſt orig'ale

ſaluo ꝙ ſi iudex fcẽa diligẽti exaĩatione
de hiis ſex de quibus·ĩ· · Pxi in prin-

Cuam inueniſſet illud legittimum quo

ad illa feciſſet illud in adta redigi- uule
emim ꝙ tunc non admittatur obiectio

falſiſed ſtetur actis allegat decre.cum

olim· que hoc non probat: immo potiq

Phae qð predii cum ibi in òdictorio

iudicio et parte prelente facta fuerit
ꝓhatio. Et eius pace ſalua nimium po
tentatuʒ dat iudici in partt preiudiciũ

et ut inam omnes elſent tales · quibo ſic
credi poſſet. Et hcet primum dictum

aliquid color is habeat cõſtat tamen ꝙ
inſinuato poſſet eſſe aliqd pl uł min

Pꝓut expediret impetranti: conſt at ect

impeĩntes laborãt ad iudices gratos
Habendos et ipſoꝝ uoluntati oformes-
Ect de fideiuf-peruenit extra de fio

inſtru. c.fi-C de teſta:publicati e de

confir. uti uł inutił- uenerabiles et ſic
premiſſa obiectio non ꝓcedit. Bals.
Et ſic acta uice originalis funguncur.
quod eſt bene not & Super hoc uide

quod no.ĩ. de inſtr.edici/ /nuc dicam
illud autem. Hec quoq; cautela
de conficiendo inſtr̃o ſeruetur-tam in
litteris apłicisꝗᷓ in aliis delegationibzʒ
et ſubdelegatiombus ut ſemꝑ conſtar
poſſit de iurildi ſi in dubium reuocet᷑
alias eĩm non ſtatur geſtis ſiue actis in
cauſis. mii quaten legixtimis oſtixerit
documentis ut in prediclc. qin contra
et no in predici-ccum in iure. 1- In

glo. unica et uide quod ſuper ea ſcripſi
Cſi a non compe iudi. l: iet in pre⸗

Sillud auteʒ. ¶ Do ſt hoc preſentans
immedlate petat a iudice ut citet et in

cauſa procedat ut. S ti/ ꝓxi · pe . fi⸗
A. Fabẽt hic quidam HRicam- Hepti

impugnatioſed non debet eſſe.·
N UCTOQOVALITER

Hptum apoſtolicum eſt
ĩudici offeren inð nacta
occaſione· Quua per Rpta
L huiõi homĩes frequenter
uexantur indebite. Ideo aliqua in eoz

— ſupponamus. ¶ Keus ergo

abita Kpti-copia que fieri debet cuzʒ
data.eum fit cõeut arextra de dilao-
preterea et de Hepteam te ubi de hoc
ſtudeat REptum ipſum modis quibus

poterit impugnare qð porit multipłyr
A· Quid dixerit Vber. de bona. hoc

ti: quando iudex omnes exceptõnes op
poſitas repellit an appellari poſſit· uide
infra de ap·5 in ꝗqbus. · ſed nũqd·

2

„0
da 4 Pt⸗ ð

d — ——
„& xfcbe . “ 4 νρα

4

6

90

A
*

W

NR

Quandoq; ratie falſi. ¶ Quãdocz

ratione forme ¶Quãdoq; ratione im
petrantis. ¶ ¶ Quandoq; ratone eiꝗ ad
quaʒ impetratur· ¶ Quãdoq; ratione
defectus. ¶ Quandoq; ratõne cauſe 2
aliis modis · AI-Hic eſt ſciendum. ꝙ
Hoſti.tituł de Rptt. cõmendabiliter

et ualde pleñ proſecutus eſt in lumma
faciẽs de illo.xiiii ·mẽbra.2 penultimũ

fuit que poſſent obici contra Rptum
et cum circa dimidiã partẽ· 6. ꝓleècutꝗ
fuiſſet certos obiectus dediſſetq; ix.
uerluset illos expoſuiſſet continentes
xxviii/caſus de tacita ucritate dermmuʒ
in. ·ſʒ ut ſimplicibʒ inter illos 2 alios
cnumerauit. Cduos obiect autõ aũt
hic pulchre diuiſit 2 fm materisas illos
locauit ſub ſequentibʒ 5et de illis pł'es
ſunt coniuncti·ĩ.ſub.ꝭ/ul:et uxinarn
per numeros ſub ſingulis.S poſuiſſet

ut Hoſt: quia per id facilius haberent

Idem dicam de inſtr ediol·nunc uero

in prin·et quia habuit autor mulcum
cordi nos informare de ceremoniis can

cellariis circa bullã· nõrios 2 ſcriptores
in his principalibus laborauit que oẽs
ſunt utiles ad falſitates euitandas · et ſi

fierent cognoſcendas alie uero etiaʒ ad

iuſtitiam preſeruan
ex ſuis obiectibus late ꝓſequit᷑ Hoſt.
ad illos ſepe remittam/Scòo ſciendum
ꝙ ut hic paxet ĩ prin/ad Repta: apłica
reſtrĩgit ſe autor. et ꝗcꝗd ð ceremõiis
I.ſubditur habet losum in Rpttappic
Sed quia ut dicitur.S· parte ꝓxi. in fi⸗
etiam reſcripta maxime delegacõnum
emanant a legatis delegatis papeet or
dinarius impugnationes que ſequẽtur
ultra ſpeciales curie ut dixi etiaʒ locũ
in illis habebunt: exemplum ꝙ falſuz
fuit expreſſum ꝙ delegans mortu re
integra et ſimilia:. Iercio nullus miret᷑
ſi multe impugnationesĩ.ponentur ot

quas papa priuilegiare poteſt . Quia

non tractamus materiã priuilegioruz
que dantur contra ius cõeiii.dupuiłya
de ·ſig· abbate· V· hic aũt Sʒ mat᷑iazʒ
FHptorum que debent eſſe conſona ꝛuri
cõi.xx.·q· il ̃pta2. c.dicẽti: pma dare
pñt prĩcipes legibʒ ñ ſubiectiſ.papa 2
imꝑator.de concel: preben. ꝓpoſuix C.
de legi:digna uox2 inferion qñq;: ð B
de relig·docõſtitutus: Item ſcienð eſt
ꝙ iſte ſequens· ꝭ- ſcribendus eſt litten
diſtintis cum allegat᷑ ſcripto/et tũc:2
et iam bo audiendum eſſet ſic. ꝭ·

daʒ-2 quia multos

RLMO IGITVRR Ex

falſa bulla uł carta-t filũ
quod dic ut extra de cri-
