hoc fuerunt decepti hoſpitalarii in pre
c·cum ad ſedem.credentes interdictu un
de ui. hoc caſu locum habere-¶ Sed põe
uacante eccłia.p/occupauit quãdã poſſeſ
ſionem ad eam ꝑtinẽtẽ electo autẽ ibi 5-
lato repetit prelat dcãm poſſeſſionẽ a.p.
Petens eum tanꝗ inualorẽ puniri ſed.p-

S=nent „2 Fou 7 yyol iter

*

N ι △

dD 2 ₰

½

dicit ꝙ inrauit uacuã a uacantẽ poſſeſſi
onẽ. utff·de ulud.nunꝗᷓ· S uacuuʒ tepus
a.C. unde ui-querebat᷑. 1.-Ad hanc que
ſtionẽ uide qᷣ ſcripſi de cã poſcum ſuꝑ.
in glo.magna. . per prius dictaa d pre
ben·in plenciain glo.nõ · ꝙ licet · V· hec ĩ
tꝑalibus. 75 ·Sʒ dic ꝙ nõ dicit uacua tat
poſſeſſio· quia eccłia 2 locus dicit᷑ poſſider
2 ius habere.ud.C. de epi.2 cleril.rapto-
res.5. ſin autẽibi 2 plenã poſſionẽ earũd
rerum2c. 2 de ſaeroſan:.ec iubemus· ſi
quãdo-quia eccłia nunꝗᷓ morit᷑ ut·xii q.
ii.liberti. qa 2 ciuitas ꝑ miſtros ſuos po
ſidet.utff·de acqui.pol.l.ĩ .ĩ fi/ſic 2 eccle
fia per canonicos quia uacanre eccleſia
apud eos remaneat iuriſditio- ut extra
de m uo.2 obecum oli et. c. his que un
nõ eſt necelſe ꝙ factus ep intert poſſeſ⸗
ſonẽ epiſcopatus ar/ff.de acqui:poſ.pol-⸗
ſideri EIn ſumma nõ.ſcʒ Ia v. „*
Innoet hoſti.ut ſcripſi in decre · in preſẽ
tĩa:de ꝓbat᷑ in glo:nõ/ꝙ licet ultra prin-
cꝙ ubi duo ↄtendunt de poſſeſſione ex
quilibet dicit ſe inſolidũ poſidere et un
turbat alium ĩ poſfione:nec uulc un de
alio cõqueri:nec uult un alteri libellũ da
requaſi ſubſtineat partes rei et cõmodo
Poſionis fungat᷑ Iudex poteſt ex officio
ſuo eos citare et cogere ſuã petitõ; offerẽ
uł poteſt illud iudiciũ poſoriũ ſine libel
lo determiãre reeipiedo ꝓbatões utriuſq;
ꝑtis ut ſciat quis illoruʒ ſubir debeat ho
nera petitoris2 quis utatur omodo poſſi
onis utar.ff·de libe.cã libert etiã· ſi ꝗs
ex leruitute2 quia hoc uult iudex-(. ut
ſine libello queſtio finiat᷑ cuiq iuſſ facit
ut contradtus te neat qui ał nõ tenerʒ ut
:qd cum fal.tuaucl.i.a. C. de lic᷑·cõte·

aut: qui libellũque eſtiii:/qiii.S ſpatiuʒ

ex officio em̃ ſuo debet ꝑtes cohibere ne
ueniãc ad arma 2 rixasfł/de uſuf-cuius-
6⸗deniq; -2 uim fieri uetabit ei quem in
Polione inuenerit potiorẽ de hoc·ĩ. de li
belł.cõcep·ꝭᷣ nũc dicẽdum.v.xxil: ⸗
Ec ad huius ĩtellecta uide oĩno qð ibi di
cam. Poſtremo nõ: cõſilium ſapiẽtuʒ
circa interdictũ unde ui:2 cõſti.ſi quis in
rantam/ſi em̃ nõ poſſum ꝓbar̃ quomodo
poſſedi cõſulũt ut poſſim ꝓbare quomo-
do ſum deiect ꝙ intrẽ in fundũ teſtibus
2 tabellione pᷣſentib:2 ſi ĩs qui poſſidet ꝑ
mittit poſſionem habeo Si uero me int᷑
re uolẽtem nõ admittit ſed me ĩ continen
ti poſſione expoliat de quo fieri faciã pu
blicum ĩſtrẽ̃m poſſionẽ amitto in cõtinẽ
ri ut.ff.de acquipolclamg fi et.· I qdᷣ ſi

S

nolit/2. l.ſi id q-2 ſic habeo interdictum
nã ſi ꝓbo ꝙ olim hoc ano poſſederim illã
polſᷣionẽ anĩo rexinui q; ſemꝑ de quolibʒ
preſumié· qꝙ animo rexineat mſi forte ui
eres illũ poſſidere ut ex cua pacietia ꝑar
tur tibi piudicium utC. ð acqui:pol:mi
nus· 2 niſi longũ tꝑus traſierit quo fuit il

le in poſſione nã ex longo tꝑe lequit᷑ obli

uio:it·de uſuqfurtumſcàm rof. M u
bi de incerdcõ unde ui- ultra mediu. ſi.

Item ut habeat locũ Ad intellectu autez

eius qð hic de obliuione:a.S. Vſi /quid ſi

peto de abſentia dici᷑· ꝓponit᷑ queſtio de
illo poſfore fudi qui longo tꝑe abfuit.et
nil tẽpore abſentie fecit circa fundũ. per
qã uideat᷑ ub dici poſſix habuiſſe animuzʒ
poſſidendi uł dimittẽdi an fundo ꝑ aliuʒ
oceupato redies 2 dicens ſe nõ depoſuiſſe
animũ poſſidendi habeat p ciui'r poſſidẽ
te· Et forrna queſtionis tollit diſtinctõʒ
qua dicit᷑. aut cõſtat ꝙ retinuit animum
poſſidẽdi:autł cõſtat ꝙ depoſuit lex fur-
tum hic allegata.2. e lex a. 6. auté i ̈
dcõ ·quid ſi petoinducũt᷑ cocra ablentẽ
Inducit᷑ etiam.l. C. de omi agro deſcr. qui
agros. li.x ſed ſolue hoc ur ibi nö a in.1.
licet.C.de acqui:polſ.in fi.ult · glo. ꝓ eo ĩ

dacit᷑ quia ſolo curſu tꝑis nõ ꝑditur pol-

ſelſio.: qui:mo- uſufamit-l.ſi muheri-
facit de acqui.poſ- clam poſſider.5.qui ad
nũdinas/2 l. pe gre· dat᷑ ſolutio·ꝙ ſolo cur-

ſu tempon/nõ perditur poſpioſed curſq

longi tempor modus eſt obliuiõis ĩduce
de a obliuio eſt modus ĩducẽdi dipoſitõ
nem animi a diſpoſicio uł dilpoſirõ ammi
modus eſt ꝑdende polſpionis z ſie lo quat᷑
I-furcu:2·ρ auté-in illis no. Sed cu.l.il
la furtum expreſſe loquatur de abſentia
longi tempon· ꝗtum tẽpus ad hoc requi

ratur g. utrobiq; tenet hoc ꝑ iudicẽ ar-

bitrandũ ꝗto tempore obliuio inducatur
Inducit.ſt de iur delil. i.6. fi.2. l. ſe· Indu
cit ſi·ſt.S dãp·ĩfec·ſi finita·9:nõ aũt2 qðᷣ
ibi:nõ· de lõgo ſilentio põ erat etiã ꝙ ⸗
ꝙ autẽ de abſentia ſimpliciter locuit non
de abſentia lõgi temport. ꝓ dicto glo.fa⸗
cit quia ex qualitate rei poſſeſſe 2 perſoẽ
p oſſidentis a cã abſentie 2 ᷓtitate diſtan
cie 2 ꝗtitate loci quo mãſit iuſte plus uel
minus uidet᷑ arbiträdum: aliqui ĩtelligũe
de decẽnio:facit· C.de preſcrip.lontẽpo-

ſuper lõgi. Sed hoc aperte ĩ ꝓbat ip̃e acu

in pre·l.furtũ/a fortius.C.de acqui:poſſ:
licet:in ult᷑.glo ubi uidet᷑ uelle nec · x.
anni requiratur nec illi fufficiant ad obli
uionem inducendã Sʒ fit ĩ arbitratuQy-

. 4

— —

— —

in regula.ſRine poſp ive·li.vi.xłzʒ de decẽnio
dicens ut ibi ſcripſ ꝙ fi ciuiliter poſſidẽs
neglexerit naturalem perx annos ub ult
ꝙ illa negłia circa polſionem naturalem
priuat eum poſiõe ciuili · ficut ał negłia
cõmiſſa in adipiſcẽda uł recuꝑanda poſfᷣ
one naturali ĩducit perditionem ciuix.ff-
de acqui·poſſi de eo.5·ſi forte· 2 per id tʒ
ꝙpo illud cẽpus a nõ prius incipere pote

rit pſcriptio ↄtra abſentẽ xunc nõ ciuixr

Polſidentem ibi uide. Qu ad queſtõem
ſubmiſſam placet dictũ dy ubi circũſtã
tie nõ ſuadeãt cõecrariuʒ- Satis mouet ꝗqa
ifra decennium intimare uł aperire debu
iſſet animum poſſidendi per aliqua geſta
uł ſcripta poſſent tarnꝰ eẽ tales circuſtã

cie ad minus tempus uł maius ꝗ; ſtareʒ

cum acur.facit ex de tranſ.c/fi:cu cõcor.
Ex predcĩs patet ꝙ eo cãu quo tenuit ci
uilem uemẽs 2 occupãtem expellẽs nõ di
citur uim feciſſeſed ſuam poſſ ionẽ defẽ
diſſe facit. C- unde ui.l.i.a qd ibi nõ·2. ſt.
de ui a ui ar-qui poſſionem. ⸗ C¶Cue
autem hic deſuntdic ut.S.de act.ſeu pe
titio· ſequitur. Vſicu/rurſus·
Voniam in ſuperioribo ſpolia
tum ante omĩa reſtituẽdum
diximus. ¶ L Nõ ·ꝙ ſunt quis
cã qui reſtitutionẽ ĩpediunt
ſeu ĩn quibus reſtitutio denegatur. H-
ex his aliqui nõ.ii.qi.in ſumma. 5 · prĩq
cum ſpoliatio fit a iudice in figura iudi-
cilii.qinotum:ſec ſi nõ in figura iudi
cn uł ſi ab alio quocũq; fit pterꝗᷓ a iudi
ce:nam tunc fiet reſtitutio ut ex de re-
ſpo.in lr̃is. H.ſupᷣ.2 duobus caſibus.hoc
dico ut includat᷑ decrecõquerente que fa
cit ad ꝓpoſitum. .·2. H duobus. 5· c.
ſequen.ĩ· V. 2 ut hoc.¶ Secund intru-
ſio ĩ romanã ſedẽ .ini.q. I. 6·pʒ /2· xxiiidi⸗
in nomĩe. .nec aliqua.ſuꝑ hoc audiam-
26.2 eſt ſpale in ro. eccłia ut in pre:5. pʒ-
¶ Tereius dilapidatonis ſuſpicio.ini/q-
ii: quia ea.ſed non ſpoliat᷑ quis: niſi dilapi-
datione ꝓbata ut ex.de ſimo.licet hely
S·quia uero· MA de offi-dele- uenerabili-
de ace·c. ul · · Quart crimĩs enoritas
ii:qvſuper cauſa. M. uł dic ux ibi.·
Quintus in fama publica. ii·q v. plbiter
h· Sextus crim's euidentisii/q/iĩ.manife
ſta 2 c.ſcelus:e& de accu.euidẽtia.¶ Sʒ
querit᷑ an in notoriis admittat exceptio
ſpoliatõis.dicit uincẽ. M.de appeł. ꝓpo
ſuit. ubi dixi in ul.glo. 7 ·ꝙ nõ⸗quia eſt
diladoria/2 in nocoriis ampliꝗ eſt ꝗᷓ ſit lis

cõteſtata· Septi ſimonia · 1· ſi ſuples
notoria decẽ. ſequẽs facit ad ꝓpoſitũ ·.
ex de diuorſigmificaſtiiz de ſimo accuſa
tum2. C·tantavlii cõtumacia iii.qix⸗
decernimus· ix ſcandaluʒ. ui:q-vihoc ꝗp
pe:2.iiq/iein primis·xabſentia. .· Tu-
ple aduerſarii cõtra quẽ petit᷑.· Iuſta 8
cã nõ malicioſa.ex de ofdeleolultatõib
xi.continuata deiectio ut.iii:q i. . fi ·et
ex de reſti:ſpo/olim.iĩ.xii .in modum ex-
ceptionis ꝓbata ſpoliatioex de orcog-
cum dilectus2.5·5 Pae⸗ xiii-ſcdm quoſe
ſi ſpoliator inotinenti uult ꝓbare excep-
ut ex de reſti.ſpo.lẽ̃as· S·nos autẽᷣ. V. ꝓp
terea.2. f· ad exhiben l. iii.5ibidermn Sed
hoc nõ eſt ueꝝ ꝓut nõ.in pre.ꝭnos aũt.
in glo·hoc patet ꝙ licet.2c.et de hoc.ĩi ·
qv-ſuper cãxnii rei iudi-eceptioa ᷓ ñ

eſt appellatũ · i.q. vi. .· diffinitiua. xv. pa

tt uł iuniurãdi exceptio ſcᷣm quoſdazʒ
ed de reſtit᷑·ſpo.accepta. xvi ſi quis ſub
odi.poſſidet.e.ti.olimĩ:q.xviiR ex gr̃a.
uł precario poſſidet.xqiſi.quia cognoin
mus: ex de exceſp. pla:cum ad quorũdãâ.-
xviii- R poſſidet ut colonus. f.de ui et ui
ar-cum fundũxixcum a male fidei poſ
ſeſſore res puenit ad uerum dqĩẽd m. Mſiñ
ipᷣius dolo uł uiolentia ut ibi ſcripſi.7
ut ex de orco.cii. v. ueꝑ.2. C. de prel·x
xX: UP.xl-an-ſi quis emptõis·5-ſi autem-
. ał huero.·cum predo ſpollat
2 uerus qñ rei ocurrunt eodẽ tꝑe in repe
tit ione rei:ff. depoſiti·bona fides.es de re
ſti.ſpo.in lr̃is.xxi/æcõicatio- es de iudi-
intellexĩg 2 de excep cum inter.2,1:q-
Iii-rurſus-in fi-2. 1 ſic· ꝓx ibi 2 Vili 2
nõᷣ ·xxiii· di.c.iĩ · Vſus finẽ · V/qd ſi quis cõ
tra. ·2 eæ de ꝓcurex ĩſinuatiõe ·ĩ gl⸗
Penł·que cõiter habet᷑ ꝙ ultima. 5· VB
autẽ quis eſt imuſte ſuſpenſ uł xcõica
tus ante oĩa r̃ſtituendꝗ eſt ſi id petat/ ut
nõ:ii:qii.nullus poteſt.xxii -in om ĩbus
illis caſbus in quibus audientia denegat.
qd dic ut nõĩ pre. ·ſi quis cõtra.xxlii
her̃ſis· cc de hereti.excõicamus.·5. creden
tes.· xxiiiiſi ſpoliatus renũtiauit queſtõi
ſpoliatõis.exc qᷣ reſti:ſpo.c.i.xxv.ſi ſ polia
tor nõ eſt ſoluendo·e.ci·olim.ĩi.xxvi⸗cuzʒ
poliatus nõ habuit ueram poſfioneʒ ſed
ſolum detentationẽ æ.ti.olim.iii. ¶ Sed
2 in cãis matrimonialibus in caſibus uiro
reſtitutio denegatur uxoris ut nõ ex ut
lice non cõte·c.l. . In.· iiii.glo.2. V· qui
ſecquũtur.poſuerunt pe.2 ab in decreex
tranſmiſſa.de reſti.ſpo· ᷓ· qui his ſibq
cõtinentur.ſi n oxinuit ut es de diuorc-

Ca n 4Tαρα., X.: AR —

c=A
E=

QQ
2

ℳ 2

ſgnificaſti·ſi mꝰx ꝓbalł ipedimentuz eX
de reſti.Ipo-lras nos autẽ ſitq; uir au⸗-
ſterus ud ibi-2. e. ti- Eranimiſia/2 d ſpõ
ſIalł. cum locum moylſi ſit lege relicta ut
ex de diuor·gaudemus.S· qui auteſi uir
go fuerit 2 corrumpi timeatur ut ex de
ꝓbacam mrionii ſi nõ oſſedit iuſte ext᷑
de reſti:ſpo/ex Porcean uiolenter- ut ĩ
p·c.cum locum Caſibus his ſeptẽ dne nõ
reſtituuntur· Eſt ⁊. viiiſi uir ſit excoica
tus. uł ecõtra ex de adul·c·pe·2 in pre ·
c.intelleximus 2 de ofdele prudentiam
6:·ſextaar-cõtra quia queſtio poliationis
priuilegiata eſt.iii:qi· reintegrãda. ex 3
or · cog · ſuꝑ eoſed dic ÿn audiatur excO1
catus petens reſtirutionẽ uxort ſed iux
ex officio ſuo debet eaʒ ſibi reſtituere ar-
e& de ĩuẽiucĩ.2. c.debitoresſcz gui·nã
2 Lo. ut nõxi.qiii/quoniã młcos. ¶ Et
ut hic articulus clariq liqueat nõ· ꝙ ſpoli
atur quis quãdoq; rebuł beneficio aut
ab aduerſario aut ab alio ꝗᷓ ab aduerſario
quãdoq; officio quãdoqʒ cõione fraterna⸗
ſi rebus:uł benef icio aut ab alioaut a liu
dice ſi ab aduerſario-tunc ante litis ingreſ
ſam reſtituit᷑.Rue in ciuili fiue in crimali
ut e de reſti.ſpo·frequens/niſi in Pmiſſ
caſibus in quibus reſtitutio denegat᷑ ſi ue
ro ab alio ꝗᷓ ab aduerſario in ciuilib non
auditur In crimialibus autẽ hʒ exceptio
nem dũmodo ſpoliatus ſit tota ſubſtãtia
ſua.uł maiore ꝑte ĩpſius ut in pre· c. fre-
quens. Cete ſi ſt ſpoliatus a iudice aut a
nõ ſuo quo caſu nõ tenet qð fit ut ex.·de
iĩudi·at ſi clerici·xi.qĩ in cricorũ · ii · q· ĩ ·
multi in prin.2 ideo facienda eſt reſtitu
tio ante omĩa e de or·cog c.ii·2 fi aut a
ſuo iudice 2 tunc aut fuit ſpoliatus ablẽs
aut p̃ſens ſi abſens aut fuit ablens ex iu-
ſta cã quo calu reſtitueẽ · vii.qi.pᷣſentiũ.
aut ex cõtumatia 2 tunc aut in cã ciuili
quo caũ ĩfra ãnũ offerens cautionẽ ð ſtã
do iuri reſtituit᷑ ut eẽ de oforpaſtorał
in fi:cũ ſuis cõcoraut in crimĩali ↄ tunc
ſi ĩfra annũ ſuam purgauerit innocentiã
a crimine audiet᷑ de iure petitorio nõ poſ
ſeſſorio.ud.xiqiii.rurſusin fi.2.· Sde cõ
tumacia·5ſequĩt᷑· Si uero p̃ſens ſpoliatus
fuit a ſuo iudice aud poſt appellationem
2 tunc nõ tenet qð agit᷑ utii:q:vi-appel/
latione interpoſitaaut ante appellationẽ
2 tunc aut ſeruato ordine iudiciario aut
prer miſſo ſi ſeruato·tunc nunꝗᷓ reſtituit
niſi appellauerit/ uł per querelaʒ falſi l ſi
ſoĩa ſit lata per falſos teſtea.uꝑ ꝑ falſa in/
ſtrumenta/ 2 tunc reſtituit᷑ poſtꝗ aſtite

rit de iniuſta ſpoliatõe ułe&-de beſti-ese

ꝑte·a. ſi pemiſſo.tunc ſtatĩ ̃ſtituitur ſi d
hoc oſtiterit·ex · de reiti:ſpo:ↄquerẽte/ex
i.qi:notũex· ð̊ Np·dilectus·S· ĩ prĩ ·
5·niſi impediat intruſio uł dilapidatio uł
crimimis enormitas uł? oxumatia uł ſcan
dalum·S· V· ii uſq; · V. ix. ¶ Porro ſi fue
rit offõ ſpoliatus aut a iudice nõ ſuo.quo
cãu nil agit᷑ aut a ſuo led poſt appellatõez
2 tunc idem ut prideʒ: quia mil agi᷑ ut ex
de of.delecſuper queſtionũ in fi.2criq
vi:-appellatione:e de ap· ad p̃ſentiã/ uel a
ſuo.ſed ante appellationẽ 2 tunc dic ꝑ oĩa
utS· V. ſi uero preſens ulq; ad v. porro-
¶ Verũ ſi ſit ſpoliatus cõione fraterna.
auc a nõ ſuo liudice:2 tũc nihil agit᷑ ut· ii.
q:iin primis· ex de ſen.ex · per tu as · aut
a ſuo:2 ante appellationẽ2 tunc ſemꝑ tʒ
quocũq; modo ſpolietur donec Ffuerit re-
ſtitutus · xi.qĩii/c.ĩ.a· c.ſi epᷣ forte·ext᷑

e ſen: exſacro:2. C. per tuas:2 hec ſpolia

tio:ſ.excõicatio opponit᷑ cõtra ſpoliatum
ſ.cõtra excõicatu uł non audiat᷑:donec fu
erit reſtitut/õ· V. xxi:ſʒ luꝑiores tantũ
a ſpoliato cõłra ſpoliatoremeẽ de or/co.
c.iiſcdm pe:de ſað. M.· In decreoquerẽ
te.de reſti-ſpo. a quia de ſpoliatõe facta
per iudicẽ plura mẽbra (unt ſupra. ꝓpo
nitur tale thema- Poſt decre. Io · Execra
bilis impetrauit. a. otra.b.lram papalem
ad ordinariũ/ꝙ ſi cõſtaret dictum.b.con
tra decre-pdictam tenuiſſe decanatum a
Poorur quoꝝ utrũq; curã animay ha-
erex· ppoſiturã illam oferrʒ auctoricate
apłica illi a ordinari executor illo. b. nõ
citcato cognito de facto ppoſiturã otulit
2 in poſfionem induxit dictum. a. expul
ſo illo.b de poſ ᷑ione cã per appellationeʒ
ip̃ius.botra executorem edt illũ:a: ad ſedᷣ
apłicam deuoluta.ipe:b·beneficio cle. u
nicede cã poſ.2 ꝓprie· ꝓlequẽdo poſpori
um petebat ante omĩa reſtitui habebat
ꝓ ſe regłam iutt. de ſpoliato añ omnia re
ſtituẽdo de qua ſatis.S/etiam ſi facta ſit
per iudicẽ de reſti.ſpo/ↄquerẽte·vii·q/ĩ·
Pſentiũ. C. unde ui.l:meminerint ·2 ſi per
uim·E alio mõ.l.ii:oſtẽdebat auũt ſpoſia-
t ticulum de poſſeſſione cõſtabat ꝑ lic-
teram aduerſarii de ſpoliatõe ꝓbabat cõ
cludebat ſe debere in poſſeſſorio optinere
Cõtra eum allegabat᷑ executorẽ ſine omĩ
cãe ↄgnitiõe poſſe ꝓcedere ꝑ nõꝑ Innoð
con:pre. ꝓpoſuit.ubi ſcripſi ſuꝑ · Inue
ſtiuit· Sed huic breuis eſt rnſio quia de
mero executore loquit᷑ dato ad exequenð
gratiam iam factam hic de faciẽda erat

l

cõmiſſio cum cãe cognitione · et hec duo
ſunt diuerſa ut.ĩ.declarabit᷑ vba pdcĩ
Repti faciat ognitoreʒ ꝓbat᷑ de Rp·c· ii ·2
c.ex lẽis · z C. ab excõ icato/2 lalcem de tri
bus ꝙ poſſederit:2 cõſtitutioneʒ 2 ꝙ ut
qʒ curam habeat2 talem qualẽ exprimt
dicta conſtitutio in fine · quomõ autem
põt executori cõſtare illo nõ uocato ꝙ ꝰ
cõſtitutõnẽ tenueritqd eſt ſecũdũ ſupra
diuiſumcum ſibi uł ſucceſſori papa Io⸗
legem imponere nõ ualenspoxuiſiʒ etiaʒ
in curatis cum illo· b· poſtea diſpenſaſſe ·
facit q ſtatim ſubdam Item cum loqui
mur de mero executore et tali ꝗ parte ñ
uocata poſſit facere collatõʒ·polorẽ poſ
Fiõe priuare nõ põtniſi ipo poſſeſſore uo
cato cui forſan ius retentõis opetit hoc
habetur de pᷣben · liced· ii· li ·vi.2 nõ illud
forſan q faciè ad id qd ꝓx· dixi · Itẽ nõ.
ꝙ decreloquit᷑ in ordinario collatore·cu-
ius ĩiurtditio fauorabilior eſt ꝗᷓ delegata-
ſuſticiat decre:ultima de re iudi:datur er
&o regula nunꝗᷓ poſſeſſorẽ ſaltem colora-
tum poſſe etiã ꝑ iudicẽ ſua poſſeſſide pri
uari:mſi cã de hoc ↄgnita.2 ſic eo citato ꝑ
lura nõin gł.penł.predcẽ decre· licet/eſt
enim citatio principiũ o's iudicialis act
etiã ecordinarii ut patet in decre·qii:de
ꝓbõ.Inſti:de pe· ter· liti.O·fi ·2 uide qᷣ
dixi.S. de cita.in prin nõ ob/qð dicitur ꝙ;
ſni a iurt.nõ debet eſſe minoris effectus ꝙ
ſnĩa hominis cõcedatur efficatia· ſed nar-
ratur diuerſitas. quĩa ſnĩam iurt ſequitur
ꝓbõ:que pᷣcedere habet᷑ ſnĩam homĩs Si
chico igitur te excõicatum uł priuatuʒ ꝑ
Inĩ am iur·neceſſe habeo probare actum
per quẽ illam penã ius inf ligat ·2 ſic intel
hgantur nõ·iil.q-i.in ſumma. Itẽ cicunt
ꝙꝙ Inĩa homĩs lata ſuꝑ ꝓprietate abdicat
poſſeſſionem ſicut 2 renuntiatõ:de reſtit᷑
Ipoſollicite·2 uide qð dixi poſt Inno · de
renũc/ſuꝑ hoc ſuꝑ glolicex nõ ſit · Idẽ g&̊
ĩſmĩa iurtl· Execrabilis Sed negãtur hec
duo uera ſnĩa enim iurt eiuilis eſt.poſſio
uero eſt facti ⁊ certum ẽ executionẽ ne-
ceſſariam que nec fieri debet fi ĩfra decen
diũ appellet᷑ 2 ſi fieret reuocat᷑ ꝑ modum
nullitatis. ſufficiat decre.nõ ſolũ de ap·li.
Vi. Item nõ eſt uera equiꝑatio ſnĩe 2 renũ
tiationis quia ſentẽtia ñ ſupponit animũ
dimittendi quem ſupponit renuntiatio.
vii /’qĩ ·quã periculoſum/ff·de edil:edic ·
queritur·penult: Item inter actus qui
Fiunt in inuitos ·2 eos qui innituntur cõ
ſenſui magna eſt differentia in oꝑatione
2 efficatia:facit de Rp·cum aliquibus.li⸗

viĩ.ubi ·de hoc in glo:nota uerbũ 2 patet
ex duabus legibus coniunctis· ff.de pig-
ac.l.i:2· l.non eſt mirumeti.renuntiãs.
uidet᷑ habere rẽ ꝓ derelicto·cui otrariuzʒ
oſtẽdit appellãs ad primum flde acqui·
poſſeſſ quis·vi.S/ifferentia facit · de cã
ceſſi·prebenð · c· i· 'e parte·li · vi · F·

Vlrf 9 tr
ſir fitf ger

H . Pileus poſuit hãc Reicã in prin-
etiã ſue Fe ꝑtis/lſed parum de ipſa tradit-
¶ an eam poſuit in prin · ſue tercie ꝑ
tis: 2 materiã ꝓſequit᷑. (Kofnõ poſuit
hanc Nicãà nec materiã ordinate licet po
nat Ricã a quo 2 cui offerat᷑ libellus a in
Hicis.xi.a ſequẽtibo quãdoq;ʒ de dteſtati
one loquit᷑. ¶ Vber de bobicar ultirna
in princi.ſine Rica de hac tangit: ¶ Ioh.
de deo.cauilł.li:iii.in fine-Reicã ponitł .ſʒ
modicum inſtruit ſed ĩ libro iudicũ prĩa
ſcda 2 tercia parte ſub qualibet harũ po-
ſuit hanc Ricam. ¶ Egi fecit tres Ricas
xxx·/annſuper exceptionibus fiat conte-
ſtatio.xxxI/ 2 ſequen- de conteſtatione-
in principali cauſa: lxxviiiiqualiter fiat ẽ
cã appellationis. ¶ Alber · galł.de hoc fe
cic Reicã · ¶Gallicus 2 alter de quibo di
xi ſuper prohemio diſtinguentes ·xtꝑa
cauſax de hac tractant pro.y.tẽꝑe·.S·

N prima huĩus partis par
ticula que preparatoria ſut
ad iudicium2 que ſepe an-
te principal cauſe ingreſſuʒ
— — in cauſis uertunt᷑ explicuĩq
nuc autẽ nobis cura eſt ad iudicia ꝓpera
re a litis cõteſtatõe telam iudicioꝝ incipi
entes texere que iudicii eſt exordiuz ſiue
imtium ut ex de vᷣ·ſig ex parte.ii· xi⸗q
iiiiquicuq;.ff. de iurtdi-o.ĩudi/2 quieext᷑
de offi.delegat᷑ ſuper queſtionum· 5. nos
autem. de his que poſt eaʒ ſequuntur. ul
* diffinitiuam ſententiam tradtaturi
Videamus igitur-
Quid ſit liti conteſtatio-
¶ Qualiter ·
PDer quos
Et quando fiat-
Ect quis ſit eius effectus.
Mebra fuerunt tan.
tis conteſtatio eſt principał
I(negocii apud opetentem iudi
cem. K· dixit tan hinc inde

facta narratione a ſic dixerat Aʒ0· Sʒ ho
ſti.has reprehẽdit ſecũdum quas lequere
tur ꝙ per poſitões 2 reſpõñones fieret cõ
teſtacio cõtra decreie·ti· Itẽ quia difti-
nitio plus ↄgruit mutuis peticõibus et
quomodo dufinit uide in ſummae · ti: et
ſcripſi ·e · i · c.i· poſt principiũ.·S · Fcã nar
ratio 2 ad eam ſecuta rñſio eæ de lit᷑: cõte·
c. unico:de electi.dudũ.ui-de iuraCalũp-
cum cauſam de dolo ct contuuua-prout⸗
C · de iudirẽ non nouã/S·patroni:
Vnc dicamus quałr fiat a cer
te per narrationẽ ſeu pecitioeʒ
rnſionem lublecutam ut ĩ p-
cõcor.2. C. el. unica · e de of.
ma ſi plura ſint in hbello capi

delerelat

tula ad ſingła rũdenduʒ eſt ad hoc ut ple

na ſit li·conte:quia quot ſunt ĩ libello ar
ticuli tot ſunt petitões ft · de ap· cũ ĩ una.
ff de ĩ muniecff. de oꝑ · no:nũde pupil-

lo·.ſi pluriũ.ii.q.iii··notãdum· Vſic · A

plura ex de ſen/ex cum ꝓ cã ·2 idem eſt
in poſitione plura otitẽte · plena eſt ergo
licis cõte·que fit in ro.curia ubi ſic hbel-
lo Rñdetur. FOrma- Litẽ conteſtãdo ne
o narrata ꝓut narrãtur a dico petita fie
ri nõ deberenã talis ẽſponſio oĩa capła pe
titioms dplectitur dum oĩa generałr ne
F arinſtiqui.motol/ob·S'eſt 2 ꝓpdixat
de ᷣ.obpluribus. in prin.a. lticia.in

Fi.lxdi.ſi romano qᷣ i meg admit
tit ubi pła ſunt ĩ libello diſtincte poſta

Si autẽ copłatiue opet ad ſingła ſingłatã
Rñderi.alioquin ꝓ uno falſo D cõtento-
Pofher totus libell negari-Bal ſi ill fal
um tãagit factũ in radice-i-in ſubſtatiaʒ
uł facti qualitatem uł loci uytꝑis ſecus
ſi ſit falſitas in aliqua demõſtratõe que ñ
uiciat.ff.de iudi.l.ſi in iudi/quia ñ recedit᷑
a uero ꝓpterea ꝙ hoc falſum fſit a ar-eiq
qd nõt. Inno/de hereticl·fratermitatt ideʒ
in poſitõibus dico facit de reb:dul.ſi is-
S·cum ita.a ſe· ꝓ· ꝓut dicemĩ depoli.
S·ſeptimo. . xi-qd ſepe malicioſi faciũt
fieri aduocatiCõſulo tñ ꝙ ſi ſint in libel-
lo plura quoꝝ altex uerum-alterum fal-
ſum ſit.ofiteat᷑ uerũ a falſum negetlicer
Poſſint uxcũq; ſcdm p̃miſſaʒ riſons ex-
cuſari⸗quia ñ fimpłr negãt ſed negãt nar
rata ꝓut narrãturciſiunctio tamẽ quan
doqʒ in libello admittit᷑ ar eæ de reſtitu
ſpo· eũ ad ſedẽ · ¶ Qund ſi reusdicat nego
narrata: uł nego petita rñſione iſta nõ eſt
lis cõteſtata.nam in libello duo ſunt Ifa

ctum ſeu narratio łᷣ petitio· ut ſi dico cũ .

tenearis mihi in.ex cà mutui-ecce fac-

tum ſeu narratio peto te mihi ↄdempna
ri ecce petitio· Si ergo neget altex nõ eſt
lis cõte:unde debet lubici.2 dico petita fi
eri nõ debere otingere 2 enĩ poteſt ꝙ fac
tum ꝓut negatur narrari poſſit 2 t᷑n ſcdʒ
illud condempnatio ſequi:poſſit· ar. cõtra
ꝙ ſidicat nego narrata lis ſit otequia di
cit ꝙ ꝑ narrationẽ ꝓpoſitam ·2 cõtradic-
tionẽ obiectã fit litt·cõte: utC.de i udic.

rem nõ nouã5 patromi.2. . V. ſz nũquid
ꝑ rñſionẽ factã ·2 litis conte.dici᷑icum iu

dex ꝑ narrationẽ cãm audire ceꝑit ut.C.
de liti cõte· l.unica.Icẽ cõtra/ꝙ ſi dico ne
S petita ꝙ per hoc fiat lit᷑.oↄte · quia per
etit ionem 2 rnſionẽ ſecutã fit lidq corelſ
ut ex de elec· dudum i:2 de lit· contec.
unico·unde dicũt quidã. · qui ſint iſti
nõ inueniꝑ qð nec lr̃am ſequẽtem quam
corruptã puto corrigere potui:a finis ect
falſ ſine ſupplectiõe ut ib dicã · ꝙ cũ
petitõ ñ ſit lufficiẽs ſine narratõe.reſpodẽ
do quis ad petitionẽ ſolam lit oteſtatur
ecõtra uero bene poteſt fieri facti narra-
tio abiq; petitõe: unde per rñſionẽ ad ip-
ſam ſolã ſecutam nõ fit hłconte.· a1ä-Si
ſuppleas ſʒ dic ꝓcedit.2 loquit᷑ de pre· .
ſed nunqd.S.· ut ĩferi apparebit.¶ Et
ſcias · M· Im alber.galł.de libelł·oblat᷑⸗
v· ſed nũquid reus · ᷓ·ꝙ poteſt quis ſub
dditõe rñdere libello dumodo primo rñdᷣ
at preciſe ſic ł ñ a poſtea ꝓteſtexur excep
tionẽ· C. de excep.ſquidẽft· de doloelegã
ter.de hac·S· de excep. Suiſo· Vſi· eſt igit⸗
uł dicẽdo ſie nego narrata.2c. a poſtea ſGᷣ
iungat a ſi ꝓbarent᷑ nõ ualent· ub mihi nõ
obeſſent ꝓpter tales ratiões.a ille ꝓponãt᷑
2 ſerihant᷑ in actis in modũ exceptionum
ut e& de teſtiex tenorein prin-ibi adici
ens·26. (Sed nunquid per conditionalẽ
rñſionẽ fit litt cõte:dic ut in p.S.uiſo.⸗
ſed nunquid.¶ Sed nũquid h ote. põt fi
eri ſine ſcripttdixit azʒo.ꝙ ſic.ar·eẽc de of
fi:delerelatuzʒ ĩbi ſi li. conte.ac· 2. ff. de
eden.l.i/ar.cõtra.iii.q iii offerat᷑e de li
belł.ob·c.iĩ:uincẽdixił. Heti:c.unoĩ
fi · J.i ꝙ nemo tenet᷑ ſine libello litem con
teſtari: ut.ĩ. Villud etiaʒ:ad Finẽ· poteſt
tn ſi uelit ſolẽ nitatibus renũtiaree ð of
fi.deł.de caup . M· Ibi nõ. in fi. ſe glo
li. conteſtatõi renuntiari ñ poteſt et ibi
dedi remi.ĩ.de ſen:. ꝓlahiuxta: .quid
ſi de ꝑtium.ubi uide 5: ¶ Et nõ· ꝙ li-
ti conteſ· eiſdem modis infirmatquibus
ꝓceſſo iudicii uł ſnĩa de quib dicam.ĩ.
de ſmĩa.ꝭ·iuxta.2.· 6 ſequẽ. Sic ĩgit᷑ in lit
Eontę/ ꝓcedatur/ꝑtibus enim corã iudics

O A

+ͤm

GB

conſtitub/ut.ĩ.·5 nuc tangã- tunc ſurgat

aduocatus actoris 2 libelluʒ acton legat

cuius copiã reus habeat.quo lecto petat a
ludice ut reum rndere cogat reus autem
cautus ſit ut inſpiciat an copia libelli con

cordet cũ originali 2 facta collatione dili

genti ſi diſcordãt corrigat· Si uero cõcor
dant inſpiciat aduocatus rei diligenter .

an oↄtineat aliqua ambigua uł obicura-ii

ii:dierit 2 priuſꝗ rñdeat ea faciat decla-
rari ex de libelł.ob·c.fiiquibus ommib
eæped tis ꝓut dicit᷑·sde libelv.ob/ actor
dicac domie iudex poſt ulo ut faciatxis li-
tem conteſt ari.ſuꝑ libello meo-2 tuc iu-
dex querat ab actore· petis tu ſicut lcũm
eſt·2 credis iuſte petere · ſi dicit ꝙ ſic·cũc

reo precipiat ut rñdeat ei licẽ conte2 in

terroget eum an ſit uera uł credat que in
libello petxut᷑ reus uero rñdeat ut.S. uł ſic
FOrma litẽ oteſtãdo ñ credo in libello ꝓ
Poſita.uł neſcio me teneri ad ea que ĩ li-
bello petutur 2 narrãtur 2 ſi'la.eæ de re-
ſti.ſpo:cum ad ſedeʒ.2 ꝓteſtet᷑ ſic ſi uelit
ſaluis oĩ bus iuribo 2 defenſiõibo rmibi cõ
Pecentib a beneficio recõuentõis ſaluo-
litẽ oteſtando nõ credo ·2c· ut·ĩ .· in fi.h
5·2. ſic fcã eſt litis cõteſta:quaſi fiᷣ teſtatõ
E petitoz 2 odradictionẽ ſecutã ut. C de
ĩudi.rem nõ nouã..patroni.¶ Qu dam
aute lecta petitiõe querunt ab octore an
credit recte petere in libello cõtentadein

de a reoan credit ſe defendere inſtr̃o ·2 ſi

uterq; dierit ꝙ ſic dicunt nõrio ſcribe
lis eſt oteſtata.2 tabellio ſic ſcribit.die
tali lis fuit oteſta ꝑ tales in tali cã nulla
habita mento? de petitõe 2 rſione. ſed S
na 10 Po per hoc enim nõ pbatur clare
i:conce. Factã eſſe quia ꝓ proceſſu iudi-
cis non plumi᷑ niſi quatenq·ac. ex de pro
ba. m ocraunde celſari porerit quicquid
factum eſt ſcᷣm egi.· · qui dicit ubi.
·xν α uidit quadam diffiniciuam
ub hoc in bonoñn palacio tractariPodie F
uatur contrariuũ:quaãdo aute ad aliqua
ba pᷣmiſſa iungeret᷑2 fic fuit lis conte · ui
dee.ci·c. uno:luꝑ glo/ad fi Bal: Si nõriq
lcribit lirem fuiſſe oceſtatã nec adicit per
negadionẽ ofeſſionẽ iſta ſcriptura nõ P
bat litẽ oteſtatam quia oteſtatio poteſt
eẽ difformis 2 difformia non pſumunt᷑ ſi
autxẽ dicit fuiſſe iuratum de calupmia nec
dicit quali᷑ ꝓbat iuramẽtũ quia iuramẽ
tum eſt uniforme arnõ:ff. de dote ple.l.
theopõpus.Facit qd nõ.cy.·C.de otralẽ.2
oↄmitſtip.l.i. · Et nõ: licis oteſtatio
debet in aſtis redigi ut ex de ꝓbaquomi

am odra-¶ Sed ſi reus ñ neget ſed confi-

teat᷑ nuꝗd fiec lit ote. Ro · ſic ſi dat erat
libellus ante ofeſſionẽ: ſecus ſi non erat ob
latus ſʒ ultro ↄfeſſus eſt.qð dic ut nõ .in
P·decre:dudum. I. allegata- S F1-2 lbi
uide in glo·ſed pone 2 eidem gof-in ſum-
rma de liłconte.· ſed quid ſi petã.2 idex⸗
tenet accur.iĩn. I/una·C.e.in fli.e gloqn
reſpõſio fcã fuit amimo oteſtãdi licẽ ut ett
dicix ber· domin meus ibi dicebat quan
do oblato libello in figura iudicii 2 datis
induciis ofitetur ꝑ id factã cõteſtatione
nõ inueni canomſtã qui reſiſteret diſticti
oni quã tangit hic auctor.2 ponit ber-in
decre dudum. Sed guide ſuʒſuꝑ.l- una.
C.e · tit.tʒ ꝙ et p libelli oblationẽ facta
ↄfeſſio nõ inducit cõreſtationẽ a quã ẽʒ
eum requirit᷑ cõtradictioꝑ.l.rem nõ no-
uam:ꝭ· patrom:C de ludic· ꝓcedet᷑ ergo
tun: ꝑ uiã pcepti per.lſi debitoriff. iu
di:quã alłat. lbi ber. 2 perl. pmiſſor.ft.ð
cõſtiipec· Cy·qui hoc dictũ ſequiè ĩ pre
lI. unicain prima qõne · illð ſic coadiuuat
ſi ofeſſio ĩducit oteſtationẽ ergꝑo ferri po
terit diſtinitĩa cui eſt ĩponere finẽ otro
uerſiisff.de re iudi.l.ilſed eo calſu nõ eſt
cõcrouerſia ubi eſt reſtentiaergo 26 ul
tra hoc dicit ꝙ eſt calus in.l.ſi reus ff. de
ꝓPcurubi ſcõm eu dicit᷑ ꝙ ſi ofitetur de
bitum iudex delegat non pcipit deponi
pecuniã/ſed ordinariq:quia nõ eſt lis dↄte.

que ſi oteſtata eẽt iuberet id etiã olegat

2 ſic ocludit ꝙ z lecurã glibi ẽ cã ·2 ſic
n & reducẽdù hoe in queſtionẽ C. de furtt
I:ancille. Mihi nõ eſt cal 2 ad defenden-
dam opionem glo-2 noſtroy primo nego
modum inducedi quẽ facit cy dicens ibi
dici ꝙ ſi re ofiteret᷑.26 dico enim ꝙ.l il
la de ofeſſione nõ loquitur que eſt actus
iudicialis.ſed de ſoł'onis oblatõe que ſoła
atus e udicialis eſt dico ergo ꝙ re uo
cacus ſi libello ̃cepto cõfitet᷑ debitũ iſtð

eſt ordinare 2 conteſtari litẽ ſed dicat uo

lo ſoluere iſtud nõ ordinat nec coteſtatur
litem ſicut nec faceret ſi ſolueret. Itẽ rmi-

ror quõ ex narratõne illius legis poſſit no

tari litẽ ote- ub' n cuʒ finis rel pondẽdo di
ſtinguat an ſit ułꝑ non ſic ↄteſtata · qd op
time dueĩt ſołoni nr̃e ut dicamus ꝙ ſi ex
preſſam uł tacitã ofeſſionẽ fecit reus ob

lato ſibi libelloſit ↄoceſtata ał?.non.Ad id

qð dicitur diff niciua debet eſſe finis con
trouerſie Rñdeo põt ne negari otrouerſia
ubi reus ꝑmiſit ſe trahi ad iudicium 2 in
iudic io peciit 2 recepit libellum certe nõ
qð eo ãplius elſſet·ſi in aliquib dilatoriis

6 4 1. / ger⸗

inſtitĩicſeł ad. 5·pałroni/dałur ſobo ꝙ ibi
narrac quod coiter accidic ofeſſio rariſſiã
i litibus ocradictio frequeciſſim ffd le
gi: na ad ea-Secd ego dico ꝙ lex illa recte
uſa f uit uerbo ocraditois quia ſi nõ flat ò
dicioſed cõfeſſio qð ibi pcipit᷑ de iurame
to a ſuocatxoꝝ locum nõ habebit ſileat er

go qui per iitum nr̃am opionem ĩ bug

nar cum quatuor tex habeam qui vb⸗
HRenſionis ucunt᷑Ceæti-l una/2 de lurca⸗
l:n. in prin.2 e e:c. uno2 prec. dudum-
2 quint ſupradictus uti debuit uerbo ꝗ
dicionis ut dixi ꝓ nobs eciaʒ facit ꝙ ipe
legiſte facenturſ.talem ofelſſionẽ habere
efre tum cõceſtatõis quo ad interruptio
ne:C. de prel·x⅛:an.lcum notiſſimi:5.
antepe: ubi de hoc Concludo autẽ opionẽ
hanc locum habere etiã in cõfeſſione pu
ra ad narrata 2 petita in qua nulla eſt reſi
ſtentia.ſi enim comung's reſiſtentiã ut ſi
Faceor narrata. ſed dico petita fieri nõ de-
bere de ꝗᷓ dixie.t· c.uno ſuꝑ · V. ſecutã·
cõf iteor mutxuũ 2z lapſum termini datuzʒ
in contractuſed dico mihi terminũ fuil-
ſe ꝓrogatũ uł plus. Omnia cõfiteor ſzʒ al
lego inopiã de his 2 ſi?ibus nulla opĩo ꝗn
ſic lis conteſtata: J (Sed a ſi ꝑ pcurato
res fiat litis conteſ tatio ita fiet petitio et
relponſio ſicut cum agit᷑ inter principales
hoc ſaluo ꝙ ip̃i aliorum nomine cãm ge⸗
runt 2 ꝓPponut 2 rndẽt- (CIIlud exiaʒ nõ-
qð ñ ſine cã poſitum eſt in forma litẽ dte
ſtando.2c. nã in oteſtatõe litis animus 2
ſcia deſiderat ut.ĩ·ĩ fi.hui·ꝭ· unde .
m tan:cui fuerũt hec uerba uſq; ad re
miſſionẽ· S· dixerũt aʒpilł.·2 eorurm ſeꝗᷓ
ces lił contetũc tm ualere qñ ea mẽte fic
ut in cã ꝓcedat᷑ ał autẽ ſiue reus cõfiteat᷑
ſiue negetſiue excipiedo fatũ ꝓponat ·ſi
bi nõ piudicabit:dumodo nõ intendat li-
tem cõteſtari-ſed eis eæpreſſe cõtradicit
e& de do⸗2 cõtu ꝓutihoc autẽ põt cõce-

diiꝙ licet quis in principali rndeat nõ ea
mence ut ĩ cà ꝓcedaturſed iudici tanꝗᷓ a

mico fatum narrãdo.2 pteſtando ſe id ſi
ne preiudicio dicturum uł ſi aliqua ĩ mo
dum exceptõis ꝓponit iudicium declinã
do nõ ꝓpter hoc fit lit᷑:conteff· qui.mo.
pig up ipo·ſol.ſi debitor.5.ſi in uẽdirõne
C.de excCep·ſiq dẽ ·ff.e.ñ utiq; ex de ĩ ĩte-
reſti:cum uemſſentex de orco:c.ii. ꝓpe
prin: ibi enim circa liticõte.2c- ubi etiam
habetur ꝙ qui excipit nõ oteſtatur litezʒ
de hoc dic uts: de excep.ꝭ. uiſo V. ſed nu
quid.a eæ de li᷑. cõte. c. unico · C. e.l. j.

¶ Ex his· H aggredit᷑ oba Egi- Rica-

xxie: 2 N*1-2 B uſq; ibi patet ex pmiſſie

S autem aduocati antiqui ſtudeãt ſup-
piãcare nouos. ꝓponut enim corã iudice

dne cor ã uobis cõparet.p:oquerens deb-
cũ dẽret ſoluer̃.C·ã feſto paſcatt ſoluer
noluerit pł iesẽ̃ꝗ ſit· ſicq; ⁊ ncce huũit illa
C.recipere ſub uſuris ꝗqre petit idẽ·piper
uos cogi dictũb.ſatiſracerd dictis. C.pe

tit etia dampna 2a ĩtereſſe 2 moderatas ex

penſas2 H nou aduocatus uł ipe.b. Reñ
det ꝙ ea que ſunt coram iudice propoſi-
ta non ſunt uera⸗nec ſibi d ebet aliqind-
tunc ſtatim aduocatus antiquus di-
cit ꝑ narrationẽ factã 2 rñſionẽ ſecutam
li᷑. cõte·eſſe fatã 2 ad iurãdum 2 ad ꝓba
tiones et ad ulteriora debere ꝓcedi · C. de
iudi·rem nõ nouã · Cautus ergo ſit nou
aduocatus ut ꝓteſtetur ante Gia ſic· FOr
ma.Corã uobis qñe ludex ꝓteſtor ego ta
lis ꝙ per ea que corã uobis ꝓ.p·dica ·2 P
ponã:nõ intendo litẽ cõteſtari:2 ſi qua di
cerem ꝑ que ipi:·paut iuri ſuo poſſet in a
liquo piudiciũ generarĩ ꝓteſtor pro eo et
ipep· ꝓteſtatur ꝙ de ei aſſenſu illa non
dicã·2 faciat in actis ante oĩa redigi hanc
ꝓteſtationẽ ·Side aduoca:S⸗Iam nuc-.
ex premiſſis poſt hoc audacter qð uolʒ ꝓ
ponatnam hec ꝓteſtatio tuet᷑ chẽtulum
in tantũ ꝙ lʒ aduocat neget narrata ex
ꝑte actoris · nõ ideo fiet lit· cõte · tum ꝗa
libellus porrigi debet ſcriptus ut e& de
li.ob.c·l.2. S· V. ſed nunquid h᷑.cõteſta-
tioitum quia animus i lite oterequiritur
ut iam dii 2· . V· 2 nõ· ꝙdum quia fieri
debet ad iudicis requiſitionẽ· ut.S.· Vſi et
nõᷣ:· ar· C. de li·cõte-l.unica. H uide ĩ-

v. ſed nũquid lex. SPatet ex premiſ

ſia ꝙ ſi quis ꝓteſtet᷑ ſe dicere amimo ñ ote
ſtaadi lẽ licet poſtmodũ ulteriq in rũſi
one ꝓcedat.uł in narratõe facti negando
ñ tñ fic li᷑. ↄte. hoc et iã ꝓbat᷑ft · ã codicil
lis.oficiũtur.ꝭ.Ffi.=. ff·dele·i.ſi mihi· 5· in
terdum.2.· l· ſi ita ſit ſcriptum· ꝓteſtatio
enim debet aliquid oꝑari.e&de cõſti cuzʒ
m. Bal hoc uerum ſi poſt ꝓteſtationem
vba ĩmediate ſequũtur ſecus ſi ex inter-
uallo ar.ff/de odi:2 demõ.l. nã ad ea:nam
uidetur ꝓpter ĩteruallũ tꝑis 2⁊ actum ſub
ſecutum a primo ꝓpoſito eſſe receſſum
ff.loca.l.cum in plures·5-locator horrei.
Jᷓ ar.cõtra· ꝙ ſit lis otenã qui ſoluit ĩde
bitum eo animo ut repetatpoſtea ñ r̃pe
tit tanꝗᷓ indebitum ut.ff·de odicin ·qðᷣ
ꝗs· Ixem ſi tibi dedi pecunſam ut te ami

ciciorẽ facerẽ.ꝙ ſi te amicum facere non

poſſem repetere uolebãlicet amicus non

DZ

efficiaris tamen lolutum bibi non repetã

ſt.·de cadi:ob. càm da:dedi:G·ſi quis quaſi
ſtatu liber. Icẽ ſi do uxori alicui ut eam
ĩducam ad ꝓr̃iciẽdũ mecũ et ſi non faciat
