uobis ſcripta mandantes quaten ipᷣm
ob reuerentiã ſedis apoſtolice et noſtrã
recipiatis in monachũ. uł canonicuʒ et
in fratrẽ et ſincera in domine caritate
cteti dati.ac.no q qñ ſcribit᷑ ꝓ aliquo
mõcho dʒ ſcribi abbati. et ouentui ſił
loco ordine et dio·in Rpto expreſis B
etiam ſcias. ꝙ qñ datur executor cõtra
religiolos ut recipiant aliquem qui eos

02
ad hoc inducat executor ut quiò dicũt „

habet cohertõnem licet non dicatur
eos per cen.ec.ↄpellat et ſic obtinuiſe
dicunt. AI-Fuit queſtio Ioh-de deo.
et Egið. de qua ſatis ſcripñ de prebenð
ſi pauper · li· vi. ¶ Item qncũq; con
tẽditur arbitrium nulluz eſſe·puta ꝗa
dicitur latuʒ poſt tempo ĩ cõpremiio

appoſitum. uel ſuper eo de quo non ex
ticit compromiſſum et huoi concluſio

erit talis Orma. Mandamus qtenus

partibus conuocatis auchas caulam 26c

ꝙ ſi petatur eius conf irmatio. M. id ẽ
obſeruatiouel executio hoc dico ꝓpr
ea que dicta ſunt.S· e .· V· ſequitur.·
ſic concluditur. Mandamus q arbituʒ

iplſum ſicut eſt equũ facias per penam

in cõpromiſſo expreſſam appellatione
remota firmiter obſeruari- ut extra de

arbi:Ciii. in fietc.dilecti. in fuextra &

confir.uti.P.inuti:exãaiata. ſi aut nõ ſit
appoſita pena:tunc debzʒ dici arbitriuʒ
fuiſſe a partib acceptatũ. ut:C. de ar-

l.fi. et in concluſione ſic dicetur facias

arbitrium ipſum monitione Ppmiſſa ꝑ
cen.ec.ap·refirmiter obᷣuari ſemper
tñ dʒ dici arbitrium iuramẽto uel pẽa
eſſe uallatum ał non dʒ littera dari ex&
de arbi:c.iet/iiii. Itẽ ſi qʒ fit amcabli
compoſitõne deciſaeodem mõ dicetur
FO rma-Mandam ꝗten euno ad ob

Teruat õz compoſit iomis ipſiꝗ ſi rite ſiñ
prauitate et ꝓuide facta eſt et ab utq;

Parte ſiponte recepta monitione pmiſia
Ecen:ec·ap.re:cõpellas· etra ð trãſaci-
c·i:de preben/mſi:de confir uti ĩuti.
c·płt·de deci · ex multiplici ſi tranſ
actio ſit illicita dicetur . Mandam ꝗᷣꝗ
reuocata tranſactione in irritu caulaʒ
audiatt 2c. extra de tranſac.conſtitutq
¶ Item ſi littcontiet atteſtatiombus
pubhlicatis coram arbitris aſſumptt/ ut
I-certum terminum litem de iure diri
mant.ĩ· eunð terminũ cã expediri non
poteſt ꝓpter quod petitur a ño papa
ut ſuper hoc paterna ſollicitudine ꝓui
ipſe uolens finem litibus imponere ſic

concluditunEOrma:mandam qtenꝰ
uocatis qui fuerint euocand ſi tibi con

ſtiterit ita eſſe cauſam hinõi ſeruato le
gittimo proceſſu:coram eodem habito
nihilomino parti contra quam atteſta
tõnes prcette ſunt etiam ſi publicate
fuerĩt optõne conceſſa utꝝ ð poſitõib
teſtium ſi ſuperſunt eſſe contenta: uel
iterato ꝓduci uelit eoſdem audias eãqʒ;

10 60
fonme 2 yt

E
—

debito fine decidas faciẽs qd decreuet
per cen· ec/firmiter obleruari teſtes 26
extra de teſti.pntata-C.e.l.fi· ¶ Que
aut hic deſunt uide ĩ:de ap·5· de oſticõ

quo

.H. ut autem et ſe

de iure mandatuũ. ut ex de Kpnõnulli

et.c.e pde.ff ad muni illud.ff· pcu⸗
ſed hee perſone.ft· iudic: ſol.l.i. ¶ Sed
que ſunt᷑ ille perſone- Nñdeo aſcendẽtes
et deſcendentes in infinitũ /ſt· de vhg.

liberox.ff·de in ius uo.l/quiq; S ꝑntes
et alie ꝑſone que numerant᷑ ff. de ꝓcun

ſed hee ꝑſone. ¶ Quid de collateralibʒ
HRndeo ſolus frater admittitur in pre-

l.ſed hee- de conſuetudine tñ Rocun-
admittetur filius frati et ſororis et fr
padris et matris et coſobrinus et filiq
conſobrini et omnes conſanguinei uſq;
ad tercium graduʒ incluſiue ulcra ο
nõ. ¶ Bal: q ſint affines et oſãguinei
uið iureiun· Qperpetuus -S3 qd
de affimbus No:aſcendẽtes. ut ſocer ꝓ

ſocer· ex deſcẽdẽtesut gener 2 ꝓgener

admittuntur-ff· poſtuł.l.ĩ. . fi- et: l.

ſe· er in pre·lſed ex hee. ¶ Quid de af

finibus collaterahbus. puta de ſororio
ed uidetur admittendus:qina ſic affinis
aſcendens et deſcendens admittitur- ut

coniunctus ut dixiergo ſic coniunct

collateralis admictetur. ut in lſed hee
ſic et ſororiq qui eſt coniunctus aſffinis
dʒ admitti: ſuꝑ hoc dixit. B. co mpoſt

ꝙ non dʒ admitti· et ſic papa decreuit.·

ut dicit quia licet de fratre lege caueat᷑
non tamen de ſororio- ¶ Sed nunquid
canonic impetrabit ꝓ eccleſia ſin man
dato dicit Gof/ꝙ non· M. Hoc ĩ ſum.
hui ti · ſed nuũꝗd canonic:et ibi ẽt

dqꝗ ſequit᷑. Hoſti autem ubiS. ſub. ·.

xcvii hoc prin huius 5plene ꝓſeqtur

habui a dno auditor̃ dictaꝝ epiſcopo

bonoñ· ꝙ curia non admittit canonicũ
ad impetranduz pro eccleſia ' ↄocanõico
ſine mãdato·ſi apparet contradictor cũ
man dato. ad òdicendũ aũt et ↄueniẽdũ
de iudicib eu admittit ip̃e ſiñ mãdato
·¶ Sed an pro concanonico et uidet᷑
ꝙ ſic.quia quedam ſpiritualis ꝓfuditas
eſt inter eos que maiõ eſt carnali·xe.
q·iii:c.ĩ et.ii.et inter eos eſt uĩculum
fraternitatis iff/ pro ſocl:numerũadid

Atione autem impetranti
impugnatur Rptuʒ ut qa
impetratur ſine din ſpẽali
mandato-niſi impetrans ſit
talis a quo nõ ſit exigenduũ

ff. de ꝓcu:non ſolũ. 5. ueterani ſed Gof.

contra canonicus autẽ bene poteſt con

canonicum conſtituere ſuum ꝓcun ad

impetrandnm ſuper abſolutione · ¶ 83
nunquid ꝓcuhabens ſ[ufficiẽs madatu
ad agendum et defẽdendũ in aliꝗᷓ cauſa
poterit ſuꝑ ea impetrar̃ lr̃as ad aliquos
udices- Rno.obtinuit ꝙ ñ hi legittim
appareat dictor- qin ad impetranduź
requiritur ſpecia'? mandatũ nõ dico ad
cauſaʒ ſpecialem. ſi tñ cã eſſet in curia.

bene ſufficeret pᷣdict ꝓcuad ĩpet᷑ndũ
litteras ſuper ꝑtinẽtib ad cãm iplam
ceptam. puta ſuꝑ recipiendis teſtibus

et ſimilibus/H QQuid ſi ſuꝑ bis conſe
cutiuis iu icii ĩpetrat excomunicatus:

rize ꝓpe· fi· 5.·S · ¶ Sed nunꝗd

oſtitut ad ꝓſequẽdazʒ applłõz poterit
impetrare ſuper ipſa.ap. ubi cã nõ ẽ in
curia.Noobtinuit ꝙ ſcquia ĩpetrare

eſt ꝓlequi. ¶ Sed nũquid hñs generale

mandatum ad cauſas- negocia poteſt
impetrare. Ronõ· qa hoc exigit ſpẽale
mandatum. ut in prec nõnulli· et· ti·
ex parte. ¶ Sed cui incumbit ꝓbatio
nunquid utenti lẽ̃is ut ꝓbet eas cu ma
dato for̃ impetratas an o aduerſario

ud ꝓbet ꝙ ſine mãdato. NRocuria fuat

ꝙ ſi ante impetrationem contradictor
neget mandatuʒ impetranti incumbet
probatõ ꝙ babeat mandatuzʒ. ſed tunc
R ᷣdictor eſt ꝓcurator oportet ꝙ ipe 8
ſuo mandato prius doceat ałs nõ cogił᷑
impetrans oſtendere mandatum: poſt

impetratiõz uero prelumim lr̃as cuz

mãdato fuiſſe obtentas cui piumptior
ſtatur. mſi contrariũ conſtet ꝑ ↄfeſſiõʒ
mætis lris-cum eĩm ſit negatiua ꝓbari
non polſſit aliter. 1 ut ſcripſi in dec.
nõnulli ſuꝑ glo· ſic ergo poſſet probari
per inhibitionem uł reuocationem. S

ex ð elec·bonei: et ſi etiam poſſet indi
recte probari non tamẽ expedit hac oc

caſione cauſas differri· Iteʒ excipitur ꝙ
impetrans ñ fuit uſus dolo ' neghꝑẽtia
ĩ. annũ poſtꝗᷓ habuit copiam iĩudict/exc

8 Kp. ſi aũt·2. c. plerũq;· · Ibi ſcripſi

poſt Vin·que ſequũtur uſqʒ ad. v. itẽE

ꝙ imperator · quo caſu ualent ſcde
littere litet de primis non faciant men
tionem ut ibi. et premiſſa intellige cu

aliud m REptum impetratur alioquin

primum ꝑpetuo ualet· C. de diuer. Rp:
I. i. ¶Quid ſi primus poſtpoſuit uti
ſuis ꝑ anũ· 2 7/9 ſi'r ſuis nuq d oualeſcũt
pᷣme diẽ̃ uinc · ꝙ ſie· C. ð dio· Rpt.fłc

N

ℳ₰ —

2 –—

=NT

N

merr rrr err

eree

N

¶ Quid ſi litteris de communi oſenſu
impecracis poſtponimus utiꝑ annum
2 poſtmodum tu impetras nuꝗd prne
lapſu anni elidunt᷑.Nonon:quia ambo
negligentes inuenimurdolus enim cuʒ
dolo·et culpa cum culpa compenſatur-
ff· ꝓ ſoci·ſi ambo ·et hoc ſi utraq; pars
habuerit Rptum. Item nũquid id
quod de anms dicitur locuʒ habet ĩ lẽis
quibʒ cã·ĩ·certuʒ temp com ittitur ð
cidenda · ut ex de of·dele:de cauſis: No·
c.annus eĩm iſte nec artat:nec ꝓrogat
iuriſdictonem iudicis ꝗa t in litten
cõprehenſuʒ cõputat᷑ a cpe quo Rptuʒ
iudicibus pnratur· ext᷑ de ap· ſuper co·
Aiiin fi:et hoc intellige: ut ibi dixi
de termĩo ſtatuto ꝑ numeꝝ dieꝝ mẽeſiũ
uel annox·5⸗ Què ſi quis uti᷑ ls
et ſtatiʒ eas ſupprimit nũꝗd intelliguũè
ꝑpetuate·dicit Vin ꝙ non ſicut eſt qñ
quis fraudulẽter liti conteſtat᷑ t inter
rũpat pᷣſcriptiõʒ. ꝗa nõ fit int᷑ruptioE

ſi eſt inrupta nõ ꝓdeſt.arC·ð plcripti

xxx·an.l. fi· ¶ Sed nũꝗ d eccleſia reſti
tuetur ad utenduʒ hoc Epro. ar· ꝙ nõ
C.ſi aduer.Slic·li·xvi.q inplacuiteꝰ
de preſcrip:ci. fᷣm Vin· Alu contra ſi
leſa ſit.· M·de hoc.ĩ.de reſti· in inte·5.
qualiter. v.płt.et uide qð dixi in pre
dec·plerũ q; in glo.ꝗd erit.· S.· ¶ teʒ
ꝙ impet᷑ror eſt her̃ticqC.de ſum.tri.
l.ii. ¶ Iteʒ ꝙ eſt fu:C. de preci·imꝑ.
of.hiC.qui admitad bo.pol.l.bonox-

alio tñ ſeruus indiſtincte impetrat.

C·e.umuerſis. ¶ Item ꝙ eſt monach
uel canonicus regularis qui non poteſt
impetrare ſine conſenſu abbatt.xyvi q· i.
monachi. e de poſtuł.ex ꝑte. C. ð pci.
ima.of/uniuerſa.et idem cico in eo qð
in ſeruo ¶ Item ꝙ impetrator disit ſe
clericuʒ cum nõ eſſet licʒ poſtea ſe tõſo

rauerite& de tranſac.ex ſr̃is. ex S Hp-

cum adeo· ¶ Itẽ ꝙ ſuppᷣſſit nomen lue
dignitatise de p. ad aures. AIâ bic
inſtat Hoſti.diſtinguẽs· ·xcvin. ſuf
ficie quod dicam in ſequenti uerſu · J
¶ Quid ſi impeĩtor duas hbʒ dignitates
et nomen unius tiñ exprimit dicũt ꝗðᷣ
ꝙ ſi exprimit nomen illus ubi litteras
impetrat bene ualet:C. ubi tu- uel cuũ.
lI-i. Vin ar contra. H Vin cuius fuit
iſte · V. cum duobʒ ſe.in dect/ad aures

dixit ego credo ꝙ non ualet quod uerũ

intelligas in lr̃a bñficiali. ſec in Rpto
ad hteſ ut ibi ſcripfi ſʒ Gof.ꝗ ſic ſoluit
in ſua queſtõne·xxix. ubi dicit ſimile

illegittimo:ꝗ impetrat hoc tacito. qa
ualet ſuper iuſticia. ſecus ſi ſuꝑ bñficõ
qð intellige de illo cuʒ quo non fuerat
diſpenſatu. ſuper quo uide quod ſcripſi

de fi.preſ.c.u.h·vi. J·ĩ p.c. ad aures
et ex de pᷣbencuʒ teneamur· ¶ Qund

ſi impetrans tacito de dignitate perdit

ipſaʒ dignitatem priuſꝗᷓ lr̃as prelentet

dic ꝙ non ualent. naʒ temp date conſi
deraturextra ð Rp eam te e d ꝓba-
poſt ceſſionem..S·fi. in ſummaob
eſt enim dolus in initio adhibitꝗxvI.
q·iii.S· poteſt · · Fuit qõ uenerialis.
vi.et da.ix·ct de illa hoc lufficit··
¶ Sed quid eco nuerſo ſi tempor impe
trationis non habuit dignitatem et ſe
ſimplici nomine apppelſauit. te uero
mote liti dignitatem adeptus cſt. 2 u
ꝙ ualent litter quia benef̃iciis cõöuemt
nos uuari:extra de com.c. unicoff· eo.
in comodato.ffð conſti:prin. bñficiũ
extra de donacuʒ dilectusſed Vinct⸗

dicit ꝙ Reptum ałs canonic uʒ ſic ꝑdit

effectuʒ ne minores a maioribus ſuper
beneficiis uexentur qð ꝓhibet predic.
cad aures. H. I udiſtiguas int᷑ fẽmã
paupex et gratioſaʒ de quo ſatt uideas
de preben·ſi pauper lib·vi. in.i:gloet ĩ
clemde Rep gratia· ꝓPhibetur ergo
tacendi fraus et obeſt in beneficiis. ut
ibi ſiue ſint cũ cura:ſiue nõ:extra ð pᷣʒ.
ð młta·ſiue ſint ſimplicia ſiue dignitat

uteo·ti:cum teneamur. M. Siue ſint

magna uel modica:·etſi motu ꝓprio-
li.vi .· · Item in Rpt extra de Kptt:
cũ adeo. Ixeʒ in ꝓrnotionibzʒ ex & elec.
innotuit· Itẽ in ordiatiõibzʒ ꝗa tũc ñ dʒ
uiciũ celari ut.l.di.ex penitetibʒ. ff. de
ac:emp·et uẽ·l.i: ideo· Itẽ ꝙ dicit ſe
de yoci·cũ ſic de ciuitate ł eòᷣ łᷣ tacuit
ex ·e rodolph et.c/ſignificãtxe. ¶ Itez
ꝙ ĩpetrãs obnt priuſꝗ citatio ſequeret᷑

ſt·que ſen.ſiñ ap·reſcã .l.fi:eæ. de of.ð ł.

cũ oli.et.c.p.etx.g. ect is cuiq noĩe im
petratũ ẽ mortu erat tp̃e ĩpet᷑tõis·ff.̃
regiu.neratiq· A!· Bᷓ repetit᷑ cũ qᷓdã ex
ce ptõe·ĩ. S· li · V. pe ·J¶ Sʒz nũꝗd tũc

expirat ĩpᷣo iur. No.nñf ope exceptiõis
ex & teſti:cuz ueniſſʒ a ẽ qo uenerialis:

A ꝗnta q tractat ð H.ſed ñ ĩ his ter
mĩs.̈ qñ mori᷑ dełgat re ĩtegra et de

illa plene ſcripſi ĩ pdec.cuʒ uemſſzʒſuꝑx.

i·g· in qõibʒ autẽ que p̃cedũt que ñ ſut
inꝑſona diuerſeniln. rferb int᷑ ĩpetrãtẽ
2 euʒ cui noĩe ẽ ĩpetratuʒꝗa uł; ac
tor · ſed inß; differunt/ ꝗa prim uiuens

.

PP n n 0 H,

Oe

Nℳ

W

N OK

impetrauit· ſed deceſſit anteꝗᷓ citartur
ſcdus uero mortu erat ante ĩpetratõzʒ
et ſic ille impetrare non potuit ſed aliq
pro eo impetrauit· et de iſto minus eſt
dubium. Scias ꝙ decrecum olimet.
c.P.et. G.allega ad primũ caſum parũ
faciunt. Immo nihil niſi inquantum
loquũtur de prorogatione nõ facienda.
Vides autem ꝙ in hiis caſibus tenet ꝙ

ope exceptõnis finiatur iuriſcictio qꝗð

difficile eſt tenere: ſaltem in ſcdo caſu
per· l neratius quam allegat per quam
non teneret priuilegium multo minus
Rptũ. Ixez aperte dicit·l:ii· ff⸗·que ſen.
ſine appelł · reſcinð · ꝙ ſi derur iĩudex ad
uerſus eum qui in rebus humanis non

? nõ tenet datio quomoð ergo dici põt

exceptionem neceſſariã quo ad primuʒ
caſum:quo a principio tenuit Kptum
ſed anteꝗᷓ ex eo fieret citatio mortuus
eſt impetrans· dicere ꝙ exceptio ſit ne
ceſſaria non eſſet abſurdum ſuper quo
uideri poteſt quod ſcripſi in regula. Is
qui in ius de reguł.iur libvi.et dicet᷑
infra. 5ii. in prin· (Item ꝙ dixit
ſe pauperem. cum eſſet diues extra de
offi dele ſignificantibʒ/e de Rpti· ad
aures de focõ.ex parte 2.· c ex tenore
item ꝙ renunqRpto.· M-Contrariũ
Hoſtiin quo aliquantulum inſtat.
Extra de pact. cum pridem. C· de fide
inſtt·l.iii/extra de renundi- ſane. etc·
uemẽs. M· Io· ð deo li:ii:q ult-querit
an litigans coraʒ delegatt ꝗ compoſuit
cum aduerſario renuncians Bepto- 2 O
ſuo iuri.hoc acto ꝙ ſi nõ ſeruetur com
poſitio ſit ſibi ius ſuum integruz poſſit
uti Rpto ſi opoſitio non ſeruetxur: alł at
ꝙ non poſſit · de offio· deł·ſignificãtibʒ
ubi delegata iuriſdictio extincta non

reaſſumituretiam de conſenſu partiuʒ

ſoluit ꝙ non ſi tradidit parti Rptum-.
de renund.ſane:de pac cum prideʒ. Si
non tradidit diſtinguit: an compoſitio
fuerit conditionalis- an modalis primno
caſu utetur Rpto.ſcòo non ſed agat ut
modus ſeruetur m no de ↄdig appo.
uerum ſed quia hoc proceret etiam ſi
Ctum illud non fuiſſet appoſirum de
reſoluẽdo. Tu diſtinguas ut ibi ſcripſi
ſuꝑ· glo·ii:inter conditiõz conſtituẽteʒ
quo caſu procedit qð dictum eſt et adi
mentem et hoc calu optiõem habet an
uelit ager̃ ut fuetur ↄpoſitio an ̃peter
litẽ ut ĩ p·dec:uexet iura ibi alł.ꝓbãt

predic/C de donque ſub mo:liet unè

RA

quod ibi no. in decſignificantibz pure
Fuerat extincta iuriſdictio· ⸗ Iteʒz
ꝙ minus preuenit terminum legis ut
aduerſariuʒ impetrando Iupplantaret-
extra de ap· oblate.5. lʒ igitur,: ¶Item
ꝙ impetrans prebẽdã eſt puerextra ð

preben · ſuper inordiata. ¶ Item ꝙ im

petrans dignitatẽ uł bnñficiuʒ cũ cura
eſt minor.xxv. an. uel patitur defectũ
in moribus ſcientia uel etate extra de

ęta:et quał.eam teet de elec.duduzʒ.ii.

¶ Itcem ꝙ impetrans beneficium non
poteſt facere ſeruiciumcxtra de clert.
non reſi:quia nõnulli:et· cconquerente
preben. ſuper inordinata. ¶Item ꝙ
eſt uxoratus extra de cler coniu-cum
decoremet·c:diuerſis · ¶ Iteʒ ꝙ nõ eſt
indigenalxxidi·hortamur· C. de epiſ.
et cle: in eccleſusſed hoc de honeſtate.

abłs enim eſt contra:extra de inſtitad

decorem et uide·ĩ· in tractatu libell· ĩ
ti. ð oſtit. ¶ I ꝙ ñ ẽ digno ex ð Rp ·
cum adeo:de etat et qualitaccepim
¶ lItem ꝙ non uult reſidere ex de cle-
non reſi:rlarum. ¶ Item ꝙ facultates
eccleſie in qua ſcribitur · non ſufficiunt
extra de inſti.c.ĩ·et·c/autoritateet de
ui:et ho:cle·quoniam. ¶ Item ꝙ non
eſt clericusut.S. ¶ Sed ubi ſcribitur
pro ſcolari nunquid poteſt opponi· ꝙ;
non ſit ſcolaris:· Rñdeo.ſicar·S extra ðᷣ
preſumpt.c.fin. cet dicit Ioh.de deo in
qõnibus. M li: ĩix.qixde qua ſtatim
dicam. mer us executor nõ admit
tet hanc exceptionem· mixtus uero ſic
niſi is pro quo ſcribiturſit pape notus
de hoc de ac.ſeu pett·ꝭ·penult. . płt.
MH-Corrige.. Sed nunquid ſcolaris
allegatio tamen uera erat ante additio
nes: nam.v. ibi ſequens qui incipit itẽ
no ꝙ ſi: uſqʒ ad fi.fuit additio ut ibi
ſignaui. Eſt autem ſciendum ꝙ aſta qõ
et illa non conueniunt ib enim tractat᷑
8 ſcolari ñ cꝑrico·ꝗ ĩpet᷑uit ſuꝑ bnficõ
in hac vo qde Io· n erat dubiuʒ ð cłri

catu: ĩpetuerat /n- ꝓuiſiõeʒ aãnuã ·xa

quod mõſterio 2 B negabat᷑ſ· eũ eẽ ſco
larẽ ꝗ ĩ Rpidicebat᷑ ſcolant hunc plꝗ due
nit iſta ſoł· ꝗᷓ illi alłt aũt adi.rnẽbʒ ſo

lutõis. u.qvi ab executor̃ ð ap:nouit-
ad ᷣʒ 8 pape notitia alłt. xciiii:dil.c.ĩ.

C.di.in ea.ex de preſump· mãdataqõz⸗
autẽ Compoſ.de illo qui impetrat ſibi
ꝓuideri in dyod ·boñ. dicens ſe ſcolarẽ
boñ· cũ eſſet origine paduan- uide per

me · eet · ſignificante.ſuꝑ · · leodiẽſi ·

af 1

A1 2

¶ IItem excipitur ꝙ Impetrans fuit
excCoicatus ut ex de ꝓbati ·poſt ceſſiõʒ

ex de NRptidilectuset de etaex quał.

cum bone- uel ab excõicato conſtitutq

ut ex de ꝓcur.c.fi.mſi impetret ſuper
appellatione· uel ſuper ipſa excoicatiõe
MWH De ligato duabus excõicatiomb

qui impetrat ſuper una ſcripſi in deci-

. eoð · ti· lib vi· in/ iin. glo. Extra de
excep· ſignificauerũd· et·c· Fi·2. de Rp-
ab excõicato.et in decre e cuag- Greg.
ix· eo·xi.ipſo iureet hoc ᷣm do:me in
ſum · in ti. de excepti/S· Et quando· .
illud etiã de hoc·S/·5.· Px · V. ſed gd ſi j⸗
MH. De grauato etiã in iudicio qui im
appellatione impetrat Rptũ ſuper illo
grauaminedeſtingue ut ſcriphco· ti.
c⸗i.in glo:płt. Item ð impetrato ſuper

conlecutiuis iudicii puta ſuꝑ receptiõc

teſtium per excõicatumcu aduerſario

non excõicato dixi ſuper regula: utile-
de reg:iunli. vi. Item ſciendũ ꝙ Rof.
qõne·xiii diſputauit an Eptum ualeat
impetratum ab excõicaro de conſenſu
ꝓcuratoris rei ↄotra quem impetrabat.
Ad ꝑreʒ ꝙ ñ ualeat inſtat ꝙ excõicat
equat᷑ hrcico.Item deportato et breuit᷑
multa incdicta excõicato: ui in regł'a
dolo facitde reguł. iun.· li. vi. in prima
parte queſtioms.Inſtat ſco ꝙ ueritas
talis fuit tacita qua expreſſa HRptuʒ nõ
habuiſſet ergo in totuũ debet illo carere
eoð ti. ſuper litteris. Lercio conſenſus
ꝓcuratoris mei non poteſt quod meus
non poſſet inducens multos caſus ꝗbo
partis oſenſus non ꝓficit in aduocato-
ff·de ꝓeun quos ꝓhibz in milite ꝓcun
ff'de ꝓcurat·filius. ueterani-Ad i.
C.de legati.l. ab adminiſtratione. C. de
queſtio.l.ſeruos· C. de teſti.l.parentes
C. de iuriſdic o.iu· priuatoꝝ: Quarto
ꝙ dominus id ſpecieſiter mãdatur us nõ
fuiſſet.ſt/de pigno·lobligatione & 2c
¶ In otrarium multa que licẽt excom
municato colł'cta n ſceda parte cõnis ð
qua.S· Item.C· de ꝓcur.ita demum.C
de edi:edic:cum mancipium· i. REñn.ff.
de contrahen emptt in huius de libert:
caul. immo. C. de preci- impeoffe. l.i.
et.l.uniĩuerſis·ff·de pet.hereditꝭ· item
ueniunt.5a quo. Item ſibi imputet ꝗ
talem ꝓcura: elegit ff. mancũ mãdato
Ad idem.ffde exerci. l.i.ff.ſi meſſ-fal.
mo:dix.l.i.· Soluit ex Hpto agi ñ poſſe
cum ꝓcura.illum legit᷑timare nõ pot᷑it
ad illum actum ad quẽ abilis ł legittig

non eratnet etiag per ſuum conſenſuʒ
potuit ius publicu immutare ff de op.
liberl.cerdonem.de adminiſtuquidã
decedens· et per predeq ſuper litteris.
pro ſolutione bene facit: quia iſte non
eſt caſus quo requiratur exceptio cuiq
obmiſſio ualidat qñq; qð pot᷑at uiciari
ſed ipſo iure eſt nullum.per predecre
primaʒ. e.t· li·vi · :· (LQuid 8 pceſſu
habito ꝑ litteras ab excoicato- ad lites
obte-tas nunquid ualet ſi non excipiat᷑
HNñdeo ſic cum iudex ꝑ eas iuriſdic tiõzꝭ
receperit/ſed contra ex & Fpti.dilect
ſed ibi non fuit proceſſum ꝑ cas immo
antequaʒ procederetur per ipſas papa
conſult· dicit ꝙ ſi per excõicatum ſint
obtente et de proceſſu mentionem non
faciunt decernantur uir bus carere. ſcʒ
quo ad effectum quia ꝑ eas non ꝓcedi᷑
et uide m papam extra de officl. dele-
prudentiam, M Expeditum eſt ꝙ nõ
ualẽt per predicc ipſo iure · ¶ Sed
pone epiſcopus habens ſuſpectũ cłricuũ
ꝙ ipſum accuſare debeat. eum coram
ꝗbuſdam clericis ſecrete excõmunicat
clericus hoc ignorans ↄtra eũ impetrat
nunquid ualent lr̃e taliter ab excõicato
impetrate·dic ꝙ ſic in odium epiſcopi
ar· extra de renund:quod in dubiis ext᷑
de accuſation. olim · ¶ Sed nunquid
talis excõicatio tenet· poteſt dici ꝗ ſic
ſed epiſcop tenctur exc õmunicato ad
intereſſe. extra de ſen-ex ſacro ſi auteʒ
clericus prius iter arripuiſſer ad ſedern

apoſtolicam ueniendi. M1-Cötra epm

&non teneret. Extra de ap. dilecti qõ
dominicalis eſt utraq;. M. I'ñ unica
et eſt et.lix.ſatis ſufficit ille · O·. ꝓ illa
queſtioneet huc remiſi in decr·prima

de Repti.lib. vi. in fi.nii: gloelbi no·
ATIONE Quoq; eius

ad quem impetractur im
pugnatur Eptum puta ſi
ſit tłis qui non poſſit eſſe
ĩiudexquod dic plene ut-
Sde iudi:dele·9· płt et fi⸗
¶ Item excipitur ꝙ eſt obtentum ad
iudicem ultra duas dietas a dyocl in

re morat᷑ uel in qua res eſt ſica dſtãtẽ?

extra de Rpt. nulli.de excepcloliʒ. 1
Hodie dic ut in decre:ſtatutuʒ de HRep-
Ii.vi. 2 ut ibi no in glo olim dicebam9

ſcᷣm dictum de reali · Et poterit

ſic excipi etiam ſi poſt li·conteſ/ ultra
duas dietas chat᷑ C. & olor eiuſd litlii

Petr T a1/ e

5

NW A030

2

8R

7

ud: 1. 5 rati
¶ IItez excipitur ꝙ eſt impetratum ꝗ

Ar.ↄtraff/quod quĩſq iureliii· Rĩ·
H.·Hoc contrarium nil facit ouenirʒ
enim pocrmus actori trahenti ꝗᷓ reo tcto
de principali dicto ſatis (cripſi de Rpd
dilectus. iĩi· in glo- ante litem.et᷑ de hoc

ĩ. ti .l.6·1. V· quid ſi reus.ex uið qð cqicã

In prin· §. . ¶ Item ꝙ eſt obtentum
ad iudicem extra ꝓuinciam morantez
liʒ.ĩ · duas dietas qð dic ut noiii:q.vi.
neminem. JA. Et ſcripſi de iudi:cfin-
in prin. ubi uide cuʒ ſua remif·que eſt
ad id qð no- Hoſtiuin pre:5· pentt. ·
centeſimo. ubi plene tractat matcriam
huiq. et precedentis · Item ꝙ
ĩiudex denuo eſt excõicatus et ſic Rptũ
perditur ad tempus: extra de ofdeleg-
prudentiam.ꝭ·ſexta.de excep.pia uel
uſpectusexdra de of·dele- inſinuante
¶ Ieem ꝙ cauſa remittit᷑ ad euʒ a quo
noſcitur appellatum.extra de ap· ad B
ſi in unaet.caccepta-ar tamen contra
ex de mr̃imo⸗ int᷑. ec· contra.ci· ·.
Ibi ſoluicur in gꝗlo. pe· ¶ Iteʒ ſi epᷣs
uel archieps e ſuam chod uel ꝓuĩciaʒ
exiſtens cauſam delegant.nõ ualẽtx tłes
littere impetrate ſᷣm quoſð.ar. ff.ð of.
preſi-l.iii:·de iurt᷑O.lu.lfi ex de off.
lega.eæxcõicatiset · c. fi· f. de of-prefec.
uigi.l.fi · M· Dic contra ut node oft.
lega:nouit·⸗·
ATIONE Etiam eius 90
quem impetratur REptum
impugnat᷑: unde ꝑ clauſulã
quidam non alii trahuntur

one cauſe: in. v. item ꝙ ĩ eo

predeceſſorem mortuũ:nec ꝑ illud func
citatus quare per euʒ non ðz ſucceſſor
conueniriextra de RKpRgnificauit- de
of:delegratum ar.cõtra extra & iudi-
quia uero⸗et.C. de hen et com ſtip:l
fi.et dic ꝙ ſi impetretur ſuper actione
reali tunc ſucceſſor poteſt cõuemiri ꝗa
res tranſit cum ſuo onere ut ex ð deci.
paſtorał.ĩ. Vitem ꝙ is contra quem-
ſi ſuper ꝑſonali 2 re integra moritur is
contra quem fuit impetratum expirat
ut in:cfignificauit. Si uero moritur re
non integra tũc ſucceſſor per illo pot᷑it
conueniri ut in.c gratum et in. c.ſigni
ficauit· ibi cum nec per ipſas duʒ uĩi/26

E dic ut ibi no- Itẽ ſucceſſor uniuerſlahl

poteſt conueniri ꝑ Reptuʒ ò̊ pdeceſſorẽ
obtentũ illo re ĩtegra mortuo.arbonũ

ex de fo:compe:dilecti. de hoc in pre.

meliores ꝗᷓ ſint in l̃a exp ſſi

cquiĩa uero· Aâ-Dic ue cripſi in qone
quam diſputaui poſita ſuper regł a is ꝙ

in ius:de regiux JIi. VI- ½ bi etiaʒ no-

m papam ut fiet nouq ꝓceſſus cont᷑
ſucceſſoreʒ · E ut ibi ſcripſi in ult· g?·

g- Item excipitur quia eſt contra
priuilegiatũ obtetuʒ·nec facit d puiło
mentioneme de Rpticum ordinem.

¶ lIcem ꝙ is· . Ad litterã fuit iſte
S. Vber · de bo.ubiS.poſt prin · d̃

quem impetratum eſt tempore impe
tratõnis non erat in rebus humanis· ff-
que ſen· ſiñ ap:rel.ii·ex ð Rep·c·fi.niſi

forte ſit tale illud ſuꝑ quo impetratur.

p heres poſſit hereditario iur cõueniri

C.: de otrabenex com.ſti ueteris ft. de

fideicomiſlib.cũ quaſi in prin-in aut·
iureiurta mopcolł.v· ¶ Item ꝙ
marer contra quã impetratur nomine
filiorũ ad ſcᷣa uota tranſiunt e & ap-

ede pte. M. Item ꝙ ubi impetratur

contra abbatẽ no fit mentio de ↄuẽtu

cũ tñ ſfint bona cõiae de Rp· edoceri
et.S. de actore F. V· item etiam obicit

2 ſe. Mdic ut ibi:quia ualet niſi eſſẽt
capitula omnino diſcreta Hoſti auteʒ
hoc membruz plene ꝓſequitur ſub. .
xCi querebat Guil. an qõ-i huius ti-
an ualeat Rptuz impetraturn ꝑ ↄuẽtũ
de abbate mentione non facta. allegat
ꝙ ſie ·li C.de diuer · REp.ubi Beptum ꝓ
deſt fratri impetranti·ſi hoe in carnali
Frnitate fortius in ſpirituali: de traſla-
cii facit ꝙ ex ſola affectiõe dicitur ꝗs
frater. ff.de hr̃diinſti· l.nemo dubitat
alł. etiam eõt de iudi-cauſam. in jrium
allegat de min- deniq; 6 ſed utrum uſᷣ
reſtitutio datur filio nõ patri· unð cũ
patrem contingeret non datur:ad idezʒ
etꝙ ſi minor ·S·ſi ſeruus:inducit etiã
l-ait Pptor ffde iur delib. ut qui nõ põt
alienar̃ 2c.diſtiguit ue ſi bona fint eoia

ualeat per preili nec obl.deniq; quia

reſtitutio minoꝝ eſt beneficiũ ꝑſonale
et ſic pſonam non tranſgredit᷑ de regułᷣ
iun prinlegium-li vicum concor Et
aduerte: quia propter hoc dictuʒ hanc
qdeꝭʒ hic ſcripñ dec·pᷣ.cãʒ· ſi dicat᷑ ꝙ illi
Ffratres duneben eſſent rei deſtruere ui
debat᷑ diſtintiõem quã poſuit Hoſti.
ubi.s·et ideo iĩpſe ibi tenet in· V. B tñ

diſtinctio ꝙ ibi ip̃i erãt actores et mo

nachi rei hoc ſatis pſumo:ꝗa p̃ponunt᷑
2 ga ib dicit ĩgrediant᷑ et atiꝗᷓ dicebat

aggrediant᷑ĩ antiqᷓ aut pz ut ibi ſcripſi
ꝙ queſtio erat ſuper quadam ecclefna.

N

N

(J 9ä(10

Ec delegata erat Abbati de Euelcam-
audienda et finieda. appellatiõe ẽmota
m hoc illa decre- determinat queſtiõʒ
ſcʒ ꝙ etiam ſi cauſa ſit talis.quã ouẽtq
ſine plato in iudicio tractar̃ non poſſit
impet ratio tamen HRpti non tenet ſuꝑ
illa facta per conuentum eo fortiuſ qn
cã eſſet duentus ita ꝙ etiã admĩſtratio
eſſet diuiſa ut dixi in· c. edoceri de Rp.

et hoc etiam conuertit᷑ ut ſcʒ in cõibus

et hiis que pᷣlatus tractare nõ poſſet in
iudicio ſine conuentu teneret imper᷑tio
Hpti facta a ſolo prelato. ſicut teneret
in ilł facta contra ſolum prelatum ut

in predicto. c.edoceri·.

ATIONE quoq; defecto
leu taciturnitati Rptuʒ/ im
Augnt ut ꝗa ſcom de pmo
non facit mentiõz · I Niſi
Fimum ope exceptiõis poſſit elidi ᷣm
er:qui hoc no.eo.ti. ex tenore-in fi-ĩ.
glo:uide qð ibi dixi. - Ve e& de Fepti
ceterum.in aut· ut ſponſał.lar. S-ſi ꝗs
colł·ix·extra de offic.delec.ii.ff·dele-
iii·ſi quis in princi·C.de deſtaautt· hoc
inter ualet tn tunc ipſo iureniſi fuerit
exceptum ut ibi ꝓbatur uel nõ ↄtinet
ſeriem prioris extra de dolo et cont. eæ
Ĩis.ſecus ſi ð prioribus faciant mẽtiõʒ
quia tunc ualẽt ſcde ut in pre.c.cetex
et.f· de ꝓcuſi quis cũ ꝓcura.5.fi ff· ðD
ĩiudi.iudicatum:ſol.ff·de iur̃ codi:diu
5. licet. ¶ Item ꝙ non eſt ibi clauſula
illa ſi preces ueritate nitãtur. xxV. q· ii.
uniuerſa:ſed ᷣm canones intelligitur iz
non apponatur extra de Reptc. ii: H-
uide quod ibi dixi ſuper glo. pe. ꝓpter
Pre.l.uniuerſa canoniʒatam. ·et tam̃
quaſi ſemper equipollens pomtur.ſcʒ ſi
eſt ita eot. A olim in fi- itaĩ Hoſti.
adde·etc rodulphus. et.c.ſe. · in fiñ-

¶ tez ꝙ excipitur ꝙ non facit mẽtiõz

de appellatõne a ſe interpoſita ut ex ð
ↄfir · utii inuti.boneuel ab aduerlario
extra de Rptiex parte·S. M· Vide qð
ibi dixi ſuper.glo.forte · · ¶ Item lʒ
dicat᷑ ĩ Fis l̃is niłis lris itati et iuſti
cie pᷣiudicantib ñ tñ ualẽt niſi expſſaʒ
mentõnem faciant de confirmatione ᷣ
cedenti ut extra ð confir uti. inutił
bone:·5 uex. ¶ Item excipit᷑ ꝙ faciũt
mentionem in genere non in ſpecie. de
Poſſeſſionibus uł eccleſiis ſuper ꝗbus
ſunt obtente· extra ð do.et. con ex lẽ̃is
¶ Uxem ꝙ litrere abſolutionis ſunt ge

nerales nec faciunt mentiõʒz de articuł

pro quo fuit quĩs excõicałus.uł unam
cauſam quis expreſſit.allam tacuit ex
de ſen-excomcum pro cã et· c: officu.
e de of⸗or. ex ꝑtequia tot abſolutões
ſunt neceſſarie quot preceſſerunt excõ
municatões.ff·& nooꝑ nunc-d pupilł
§' ſi in pluribusii.q.iii notandum-
v·ſi plura crimina. ¶ Iteʒ ꝙ; in littemt
quibʒ cõmittitur abſolutio ñ fit mẽtõ
de idonea cautõne de parendo mandatt
eccleſſe preſtanda extra de ſequelpor.
cC.ĩ: in fi. extra de ſen:excomad hec gqa
he c ẽ fõma ſiue mos eccie in abſoluẽdo
ut extra de of:dele/-prudentiaʒ ſexta
et. I. 5· Pxirmn· V. item ꝙ impetrator
¶ Item ꝙ articulus ſuper quo reus cõ
uenitur uel perſona que debet cõueniri

non exprim tur in litteris unde nõ dãt

ĩiuriſdictionemextra de offi. deleeum
olim · et· c· P. et· . ¶ Item ꝙ tacuit ne

Zocii procceſſum ſuper ead re. ed de re

iudi inter mõſteriũ. ii.q vI.. diffinitia
ff·de iudi.lii. C.quoet qn.ĩuautt.qui
ſemel:¶ Item ꝙ tacuit ſerieʒ facti. ut
extra de cohabi:cleet mu ſuper eo.in
fi extra de Rpd: dilectus filius abbas.-

¶ Icem tranſactionem extra de deci.

eæ multiplici. ¶ Item iuramentũ ſeu
numeꝝ canonicoꝝ:ex de Rp oſtitut-
de preben· pro illorum: de ap.dilecto.

¶ Itẽ diſpenſatiõʒ e de fił.pſ. ex tua

¶ Utem exceptionem ꝓpoſitam extra
de ꝓcu.in noſtra. Snos uero· ¶ Item
priuilegiũextra de Plcrip. uemens exx
de priuileg e ꝑte. ¶ Item ↄfirmatiõzʒ
extra de conſti:ex ꝑtede preb. dilecto.
ꝓpe fi: ¶ Iteʒ ſtatutum ? indulgẽtiaʒ
extra de conſti-ex l is.de cleri: nõ reſi.
c.py?t. ¶ Item beneficium impetrauit
ſuꝑ alio habendo- ſiue ſuũ eſſʒ ſufficiẽs
ut extra de Rp. cum adeoſiue non eo-
ti.ſ ꝓponenteex ð prebcũ teneamur
M.· Eteoti. ſi motu ꝓprio.li· vi —— .
Siue eſſet perpetua uicaria:ex de Rpti
poſtulaſti · ¶ It ꝙ tacuit ꝙ pater eiq
in eadem eccłſia mmiſtraſſet ec ð Rp.
inter ceteras· de fił·preſc.ii·. ¶ Item
ꝙ tacuit terminum prefixum ab hoĩe
ad ꝓſequenduz appelłſtatutum ex ð

ap· ſepe/5fi·& renunc ueniens⸗¶ Ttez

ꝙ taenit ordinem ſiue religionem eius
contra quem impetratextra de Rp.cũ

ordinem. Item defectum natalium
ex de fił.preſ.ꝑ totum.lvi.di ꝑ totuʒ

¶ UItem ꝙ tacuit fuiſſe a capło digni
tateʒ reuocatã ex de oſti·cũ acceſſiſſẽt

7

„2

2

— 2„ 4 41 2
+ 4 45 2 4 45 4 3 3 7

0

¶ Item ꝙ tacuiĩt prebendaʒ nõ uacare

deractoextra de conceſ.preb· cũ nr̃is-
et. c. litreras.5.·finał. ¶ Item ꝙ alig ð
mandato pape fuiſſet receptusextra
Hp-mandatum 2 duobus.cſe· ¶ Itezʒ

ꝙ tacuit uel expᷣſſit tr?e ꝗd quo expſſo

uel tacito litteras non obtinuiſſete·t·
ſuper litteris ·et· c. e parte · C· ſi contra

ꝛus uel uti.pub.preſcriptione que põit᷑

xV ·q· il. et · l. et ſi legibuset·l· Hpta.
et taliter impetrans eſt fallarius · t · C.
de fal·ſi quis obrepſerit· ¶ Item ꝙ nõ
fic mentio in poſteriori quod primum
de conſenſu partium fuerit impettum
licet dicat᷑ in eo non obſtantibz porib
litteris· extra de Rp· ceterum in fi·
Vidi dubitari an illud Rptum de con
ſenſu partium dicatur impetratuʒ cui
cum cõtradiceretur quelibʒ ꝑs habuit
ſuum a curia dedit tercium uidetur ꝙ
ſic.quia uerum eſt ꝙ conſenſerunt abe
partes tali Rpto- Erit quod dixi poſt
Hoſti.de ofdele·cult:poſt prin. Ixeʒ
non uidet᷑ hicaſte reus fuiſſe neceſſari
quia m id excõicatus admitter̃tur ad
conuenientiam iudicuʒ quod tamen nõ
fit ut ſcriphi eoti:c.i. livi in ulti. glo⸗
In contrariuʒ facit. S. ultĩ. eo· S iremm
hic reus fuit ꝓuocatus et inſpici debet
quis prouocexff· de iudician tribus ff

cai diui. l-ii reus ergo ne aduerſarius

iudicem habeat ad uotum cogit᷑ ſtiluʒ
curie ſeruareet ſimile no.ff. de tuteł·l⸗
iii·5.pe · ſuper.ꝛ · cogi · bene facit· C. de
epi: audi.lſi quiff· famhr̃o·heres·S·ñ
rxanturm aliud enim eſt contraherah
incidere in contractum ut ibi:et.ff.S
reg:iuri:qui cum alio. facit etiam·li.
ff. ꝙ me.cã et quod ibi no. et qð ſcripſi
de ſen:exſi uero ſuper glo.peetff. de
ſepera.l.fiffiadlrodi·de iac.l.ii ꝭ/cuzʒ
in eadeʒ et·5. fiet de of.dele/ab arbit
li.vi: ex ꝗq; ibi no.S ¶ Item ꝙ tacuit
in ſcis articulum in primis prĩcipałyr
delegatumextra de NRpti:cum dilecta
¶ Icem ꝙ tacuit ius epiſcopale extra
de deci.dudum.S.fi.ð of: dele· ſuper eo
¶ Item excipitur ꝙ Rptuʒ eſt nimis
generale uel mmis eneruat orchnariam
iuriſdictionem extra de Rp. ad hec de
fon.comp.ex tenore·et·cex parte.per
rmandatum enim generale non ꝓhibent᷑
niſi illicita extra de reſti:ſpo.audita
.ſig Tuper quibuſdam xi.q.iii quod

predeceſſor · 1. Addit Hoſti-xxiii-
qĩi· quos deusff·ð iuẽ patro.ladigeẽ?

hoc. . &. 5 -Nec propter eũ papa

intendit alicui piud icare. extra de ma-

et obe.curn inferior in fi. ¶ Item erci

pitur ꝙ impetrator tacuit ſententiam
fuiſſe latamex tra de fide inſtru- inter
6inſtẽm quoq;· in ommbus. extra

de don inter ui-et ux per ueſtrasC· de
error̃ aduocl.fi. C. ſen re non poll. fi-
uel interlocutoriaʒ ut ex de re iudi/cu

oliʒ.· ¶ Itẽ tacuit ꝙ ipſe alibi foret re
cepte& & Rep in nraP ꝙ alias litteraſ
uedidiſſzʒ. ut.e.t· ad audre tiã · ¶ Itẽ ꝙ
impetrate ſunt añ ᷑minũ appelł · pfixu
utĩ. ð ap· S.qr'r · V.licʒ aut. ¶ Vtʒ in
Npto debeat fieri mẽtio ̊ ꝑẽptornsE
dilatorns excepolet ꝗd iuai ſit de Bᷓ no-
ſm papã ex de HRp.ſuꝑ lris. M et ð ꝑ
emptoriis ẽ termĩatuʒ de lic·ot· c · i· Ii.
vi. ꝗs aũt dẽat ꝓbar̃ cu qr̃ falſuʒ expᷣſſũ
ueꝝ tacitũ ibi ſat ſcripſi ĩ ult· glo · 5
¶ Sʒ ꝗd ſ ꝓcu:nõ òdicẽs l̃is oſenſit in
iudices cũ ĩpernte nuꝗd qñs połit poſt
modũ obicer̃ l̃as ð ueri ſuppᷣſſioneE
Falſi ſuggeſt e ð aliis ur̃ ꝙ n ut ex S
cãpol.et ꝓpri:cũ oliʒ. ᷣ dic ꝗͥ ↄſenſ/n·
ꝓcu:ad ̊ ualʒ ut iudicẽ ĩ quẽ ipſe oſen
ſic dñs recuſare ñ poſſit ut ĩ· ccũ oli.ñ
aut ꝗqn dñs poſſit ò l̃as excep. ꝓponer
qs forſan ꝓcu:ignorauit. · B additõ

fuit dctu opoſt/de Np· ſuꝑ lis ut lbi

ſcripſi in fmne · ····
A T'IONE autez cauſe et
alns modis 9 Rptu excipit᷑
ut ſi ĩ eo monacho priorat
oↄfirmet᷑ ut ex de ofir: uti ·
G rrecta itẽ excipit᷑ q ſuꝑ
re litigiola.?ᷣ lite pendẽte B tacito ẽ ob

tentũ: ut eo.di.C.vet.c.cũ dilecta/etde

dolo et con.ex lẽis. C. ut litt pen/ꝑ totũ
e& e.c.fi.ex ð priuił.c.pe·xi·qiĩ:qa reſ
¶ UItem ꝙ eſt obtentum ſuper re cuʒ

cauſe cognitõne conf rmata licex nõ ſir

litigioſa. unde non ualet niſi de confir
matione faciat mentionem ut.eo.tic
iet ·c.bone · ¶ Item ꝙ in eo minores
et uiliores perſoneet minora negocia

exprimuntur- unde propter generalem

clauſulaʒ quidam aln non poteſt ad ma
iores ⁊ digniores perſonas uel maiora 2
grauiora negocia uꝑ ad effrenataz mul

titudineʒ trahi-nec eg ad pares ꝑſonas

magnas ſi fraudulẽt᷑ alique magne ſũt
expᷣſſe· ut ex ðᷣ R.ſeds donec ilł magne
