feriatam dʒ cicatus illa die oparere et ĩ
ſeq: ꝓcedere ar.in p:c/ueniens et:ccuzʒ
lc et ið eſt ſi dies feriati ſint duo
x. uel plures uñ quið in ſuis apponunt
citationibus compareas die tali ut ex
tunc ꝓcedam quia et ſi tunc procedi ñ
poſſic comparere tñᷣ põt ÿ hoc ſuꝑfluũ
repuvo m intellectum ueꝝ iurium p
miſſoꝝ ſi tñ die nõ ↄpareat feriata ſed ſe
quenti non cõdemnabit᷑ in expenſ ut in
p·c ·cum dilecti ·V·ꝗᷓ ꝓpr̃ 2 ſic uamus
P in.e.c·in fi: ubi fix ↄodempnatio ſed
ibi citatus nec in termino nec poſt ↄpa
ruit buit igr odẽnari exquo p minũ
expectatus nõ uenit ex de ꝓcu:querelã
C. & iudi ſancim/ et ſi citat ad dieʒ
feſtum cõpareax poteſt ſumpt peter

„△ .
Wiiy

+à

Nℳ

—

H
——

9*

.
èü.äs
.

ab actoẽ m Io.de deo·. Mli ĩudi. ꝑte

i: in prin. . ff·de iudi:eũ queʒ temere

ff· de iun et fac.ig-error quia lʒ uocari

nõ debuerit ñ tñ dr̃ ꝙ nõ ualeat xv·q-

ini· c.i.ii.et:iii:ubi de hoc et·ĩde fen·
55·nunc uideam· · quid ſi iudex et ſe.

alu ut papa dicunt ꝙ non tenet᷑ ↄꝑere ĩ
die ſollemni aſſignata ſed in ſequenti ſic
ed ſi ferie ille durent ꝑ·x· /xx.ĩies ꝗa
duo mandari uidẽtur et ꝙ die illa com
pareat et ꝙ ↄpareat unde quamꝗᷓ ſi die
illa nõ ↄpareat cxcuſatiõz habat tn ſi in

ſequenti nõ oparet excepcõz non hʒ ꝗa

termini datio bñ tz hec ꝓbantur in p-
c.cum dilecti et· ff.de arbi.celſ primũ
ueri puto de iur̃ nec ᷑ʒz iuriũ pmiſſoxꝝ
inteilectũ puto referr ſiue exprimatur
patenter error in citatione ut quia fõte
Ar̃ opareas die ñica ſiue non exprimat᷑

ut quia fõte dr̃ ↄpareas. x. P. xx die ſed

die illa feſtum occurrit ut in pre·c· de
dilatt.c·fi:et in prec·cum dilectitum

ex Ir̃is coraʒ uens ar· ex de ſen:. ex ꝑ

tuas·5.· nos igr̃ cum ſuis concõ. M Ibi
inter errorem expreſſum et nõ expᷣſſuʒ
diuerſum ius ſtatuitur ibi de errore
intollerabili ut exprimit texti B de tol

lerabili ut patet ꝑ ſuꝑiora · · et ul.I.

5§· uiſo. quid ſi aliqua etĩ/ de dilaS.i⸗
v· ſed pone· ¶ Item excipit ur ꝙ facta
eſt in die feſto uel feriatoff·de ferl.li.
et· C. e·l.fi. M· ꝑ quam.lchxit Guił.S
ſuc.im.l.ii.ff· ſi quis in ius uo.non iĩe.ꝙ
tuti eſt dicere citatiõʒ non ualere ·

ibi preconis uox horrida oquieſcat 2

nl?a quẽꝗᷓ ꝛ2c· et ibi taceat 2c· C.& dila.

a ꝓcedente.v.quii.c. inam citatõ eſt de
ꝓceſſu ut ex de ꝓba·qr òͥ et ꝓceſſo tłi

die hĩtus nulli eſt momenti ex de fer
c.fi:ad fi:et·C· .l.fi-ar/otra.f·de don-
inter uiꝝ et ux.inter eos et de no-ope-

nunc.l-i·ꝭ· item nunciatio. MI Iext

omnibo diebo fieri poteſt ſupra ̃mil-
Bals. Nõ ꝙ citatio eſt de ꝓceſſu et iõ
die feriata fieri non poteſt nec emanar
ut ꝑ Guil.hic iĩtlee ſcʒ a iudice ̈ citatõ
ꝗqᷓten reſidʒ in nuncio uel in exhibitõe
epłe non et de ꝓceſſu ſed de exec ut õe
ꝓceſi ſeu mãdati iudicis que executõ
poteſt fieri tempor̃ feriato hominum
f̃a non dei reuerentia/l. dies feſtos iß
uox ſileſcat m Bar · ſunt et tercie ferie
que non ſunt ꝑ ueraʒ rehgionem intro

ducte ſed ð oſuetudine forte ꝑ nüdinas

łex bñplacito ut erat olĩ dies Ralẽdaʒ
et dic ut ĩ.l.feriatꝭ de arbiſunt et qrte

ferie repentine ob publicam cauſam in

introducte de ꝗbus dic ut no.in c.ſepe

de vᷣ.ſig in clemet nõ ꝙ in ↄopromiſſis
poteſt renunciari omnibus feriis etiaz
in honoreʒ dei ſeco ĩ uen et ſollemnibo

iudiciis · ¶ Item ꝙ Beptum apłicuzʒ
ĩ ea ñ fuit ĩftũ ut.ĩ ·S/ſeqt᷑ ̃ tunc ᷣm
Vin ·dʒ uenire priuilegiurn ſuũ al'atu

r9 ¶ Item ꝙ nimis maturstus eſt per

emptorium ex de dila:c i· ¶ Item ꝙ

euidens eſt iudicem eſſe ininnicum uel
ſuſpectumiii.q.v.quia ſulſpecti e? ut
litt non contaccedens ſed tunc ueniat
priuilegium allegar. ¶ Item ꝙ ad que

relam hberti patronus citatur unde n
ualet. C. de in ius uoca.liiiiiiq imi · V⸗

liberti ¶ Item ꝙ non ualet citatio fc-a
ſuꝑ principali ꝑ udicem ap. quod dic

utĩ/e ·ꝭ·dicto· · quid ſi alcera ¶Iteʒ

fit ad locum minus inſignem et ubi
Paberi neꝗt iur̃ copia ꝑĩtoꝝ ex ð Rpti
preſenti quam hodie non habemus

led uide ĩ dec ſtatutum·ꝭ.i. ꝙSSed
quid ſi citatus taliter et non ueniens ex

cõmunicatur uł fic contra eum miſſio
in poſſ· dic ꝙ ſi notorium eſt locũ eſſe

talem non tenetur uenire: nec tenet ex

cõicatio uel miſſio ſi non uemat ꝗa tůc
perinde eſt ac ſi ꝓbatum eſſet iiqi de
maniſeſta. ff · qui ſat/co.ſi uero· ꝭitłis
enim citatio nulla fuitff& fert-l. i. ar-
ff.· de arbi. ſi cũ diesi ſi arbiter Indubo

autem uenire tenetur alioquin tenʒ ex

coõicatio et miſſio ffi de iudi:ſi quis ex⸗

ex de ap·ſi duobus et hoc ueruʒ eſt mſi
citcatus appellet quia citatur ad locum

talem 2 ueꝝ ſit ꝙ non ſit locus inſignis
quia tunc n tenet excõicatio uel miſſio
ct iudex appellationis facta ſibi de hoc

fiò caſſabit quicꝗd factũ erit poſt ap.
aliogꝗn oↄfirmabit et i& dicimo ubi ꝗs
ad locũ ñ tutũ citat᷑· ¶ Quid ſi loc in
ſe ñ ẽ inſignis dele.tñ ducit ſecuʒ tot ꝑĩi
tos ꝙ ſibi 2 ꝑtibʒ ſufficiũt ꝓ oſilio.NRo-
nõ tenetur ire citat ſic· n: ſtatutuʒ eſt
ꝓpter id ꝙ frequenti accidit ꝗqa ·. in
tibʒ loc n ẽ copia ꝑitoꝝ:ff·ð legi· nam
ad ea lʒ:n.ĩ uno mĩo hẽat i ꝑitos fõte
in alio n hẽret Sʒ que loca dicunt᷑ in
ſignia. Rorecurrẽduʒ ẽ ad cõem ꝓuĩcie
opiniõʒ.ff.de ſup:·leglabeo:et ad arbi
triũ bõi uiri iudicis ft · & ob. otinuq
iudici dico.ſ.ꝗ ð cã ognoſcit ⁊ ſic loqꝗt᷑⸗
I:otinu alii òͥ ꝗa ſuſpecto eſſʒ ga nollʒ
En ſuum ueĩrear · C· ð arbi- ne in ar
itris extra de cle.coniug diuerſis in fĩ⸗

6 „ 2 2 rν
VV. 1 cEEAHE

Nℳ

A. De hoc no in pre. dectl ſtatutum

ſuꝑ· v.copia.· ſufficit aũt 2 neceſſe ẽ?

ꝙ illuc ueniẽtes ꝓ cã ueniãt ibi nccaria

P ſe ec ꝓ equitatun. nec eſt ncce ꝙ ibi
inue niant᷑ ꝑiti ᷣm B ↄpol· ꝗa ñ dicit
oſticuti pnti:ſuſricit.n·ꝙ ð loci uicimie

haberi poſſint· ¶ Itẽ ꝙ iudex citat ad
locuʒ nõ ſue iuridictõis. M Hoc uex

ſaluo q hẽtur in cle.qᷓuis ð fo·ↄpecic
Cñ ut hetur de of.or.cum eps li ·vi: nec

placet qð hic ſubdit autor. qð puto in
ↄſiderate dictum. ꝗa et ſi ex oſenſu epᷣi
loci ad quem citat poſſet ibi ognoſcere
cãm ꝓpriã ſubditi uolentt nõ tñ poſſet
trahere inuitum niſi in caſu clem/piut
etiã ibi nõui in glo· in duob et bñ facit
dec:ſtatutuzʒ·5 in nullo.de Np.li vi: ne
ſcʒ dem epo qð dele:pape negat᷑· Item
Ponderato ſuo prĩcipio optie facit dec-
ut litcigãtes de of.or · e.li: et iura que·ĩ·
allegat autor nõ ꝓbant qð ſequit᷑ ſed pᷣ
cedens reſpiciũt dictũ immo plus quia
faciunt ò̊ ̃m ꝗa primi duo canones ut
poſſit iudex trahere ex territoriũ ſolũ
excipiunt cũ id fit auẽte apłica erat &
qui aliũ caſuzʒ addit dec· nouit· facit ot᷑
quia ibi legat erat in ſua legatiõe dec:
ex tuaꝝ ec ·ꝗa uł licẽtiaʒ pape r̃ꝗrit᷑
oſenſus ili cui piudicat᷑ ꝑ qd tenendũ
eſt ꝙ etiã Riexprimeret citàs q ſubdit
autor tñ ciĩtato ire ñ teneret Eſt etiaʒ
aduertendũ ꝙ ſeq· V.loqt᷑ de eo ꝗ citat
in loco nõ ſue iiuriſdictois-hic dicit ad
locũ 2 põderata remiſſiõe quã dat intel

ligit ꝙ exiſtens in loco ſue iuriſdictõis

edictu citationis poni facit in loco non
ſue iuriſdicq.et in hoc differt ab B prio
ꝗa edictũ uocalis citatõis bñ fit ĩ loco
ſubiecto citãtiſed ad locũ nõ ſubiectũ
ibi uero fit in loco nõ ſubiecto.ad locũ
ſubiectuʒ tñ in hoc prĩo caſu non curo
an pᷣ̃ceptum de citando ad locum ñ ſub
lectuz faciat eps etiaʒ in loco ſubiecto

ut ſi exiſtẽs bonoñ:pcipi faciat dito.

ꝙ tali die ſit coraʒ eo florenti· 5· ff · de

lun: O·. iu.l.fi. ſed tunc tenet᷑ uenire ga

forte id eſt ſibi a ſuꝑior̃ uł iudice alti
territorii ↄceſſuʒ.ꝗᷓ uis hoc in citatione
exprimi debuiſſet.in.q/vi unaqueq; 2
ĩix/q iii oqueſtus ex de of.le.nouit eæ
de uſupałex tuay. ¶ Quid ſi citat in
loco non ſue iuriſdic.de hoc.S.de opet.
ĩu·adi.·i. V. vii.¶ Iteʒ · M.· fůʒ Vbe.
i. ubi.S citãs eſt dele· nec hʒ certũ
tribunal:nec ſolituzʒ locũ iudicãchex in
citatõe non exprimit᷑ locus quo citatus

debeat ꝑere maxime ſi in locĩs public
moretur ut ſe pe cõtingit in uicaris et
legat·f. de iudi ſi locus e de HRp.c.fi.
ſt· de iuſtiet iur.l.pe.circa fi. C. quõ 2
qñ iuiſi ut ꝓponis. ¶ Item ꝙ euidens ẽ
citatũ ñ eſſe ſoluendo.e de reſti:ſpoł
olim de ſoluti odoardus. Item nõ ualex
citatio facta ad eligendũ.nõdũ defucto
Pla. e ð elec. bone.ii.in fi·¶ HIſte
v· fuit Lanc.ubi.S. .· nõ ualʒ citatio
que fiæ ꝑ deleut ꝗs ꝑſonałr uemat niſi
in caſb·puta ſi ca ſit criminalis. uł ad
iuranduz de calump. uel ð ueritate uel
alias iure neceſſitas id expoſcat. Extra
de iudi iurt. lib vi. ¶ Item nõ ualet
citatio ratione citati:qui talis eſt nõ
Põt in iudicium uocari-puta ꝗa è oſul
Bieclus pretoret mgr̃atus.qui imꝑiũ
abent epᷣꝗ dũ ſacra facit ĩs qui uxorezʒ
ducit uel ea que ducit᷑ nec is qui funus
famihare ꝓſequit᷑. uel ad mai tribunal
uocatur· nec is qui ꝓpter loci religiõe,

ſe mouere non poteſt: ut r̃gularis et in

cluſus nec furioſ:uel impubes ff.de in
ius uo.l.li.et in. uerũtamen religioſus
et furioſus.et impubeset ſi non per ſe
Ealios t ↄueniunt᷑ſ.ꝑ adminſtratores
uel actores ꝑ tutores et curatores ſuos
ff.ex qui. cauma.ſed et ſi. C:de ius uo-
l.ii:et node ſen. ex ꝑrochianoset ſic de
Pyribʒ aliis ꝑlſonis que dic ut.S & actor
et in ti:de reo· ¶ Item excipit᷑ ꝙ non
ualet citatio quia is qui ↄmiſit eam nõ
poterat eam cõmittere qð dic ut·S· de
iudi : dele.·ſequit· ¶ Itẽ ꝙ duo tĩ ci

tant cũ tñ cã ſit tribus delegai utĩ. e·gᷣ·

ſequitur· · hoc auteʒ. ¶ Item gñaxr
non ualet citatio ubicũq; reus ſe tueri
poteſt ſi eius defenſio ſit in euidenri ff.
de iudi.non uidet᷑. ·· m Io.iii .q· iil.

h eps · et uide ꝙ ſcripſi de dila.c.iiin g.

magna añ fi· V· ᷣ dic meliq et uide q
ſcripſi de ſen:ex.rõna.li.vi.ſuꝑ.v.ĩnoæ
ĩos cuʒ ſuis remi. · ( eteꝝ ubi dubã
eſt an teneat citatio uel non et ctiã ſẽꝑ

tucius eſt ut quis ueniat ſuum puiy'm

alłare ff. de iudi.ſi quis cx aliena ex de
ap·cũ ꝑati niſi notoriũ eſſet ſeu euidens
citatiʒ iĩpſo iure non tenere nec citatũ
teneri ad eundũ ut dixi et no.ex Rp-
pnti · · ut· ẽ· nam ſi ſit Ntuma⸗e te
nebit ſnĩa contra eum lata etiam ab eo
cuius iuriſdictiõeʒſi ueniſſet declinaſſe
obiectu alicuius exceptionis potuiſſer
eẽ de ap.ſi duobus.f/ſi quis in ĩius vo-
nõ ĩe·l.ii · · Et ut ibi. noet in princ.

l.ſi quĩs ex aliena- non dicit hec ꝓpria
cã iudiq ſed actoris: de Beclffad mu-
l:de iuẽ ꝑ quas.l.et · ft· de iudi.l· ii ·· ſed
ſi dubtet dicit Py· ubs·ꝙ bñ ↄgnoſcic
et iudicat iudex an ſua hic iuriſdictio 2
i8 no in preil ſi quis in fii· glo. Idð Dixei
p Gof:de of·deleſignificãtibʒ ſuꝑ · V·
ꝓnũciauerũt· Ið Rof ubi ĩctat ð ecẽo
ſ quis in ius uo. nõ ie dicẽs ibi ꝙ Plac.
et Ottotẽnebãt riuz· ꝙ bñ eſtĩabat

iudex an eſſet ſua iurildic.eo caſu.̃ pro

nunciabat ne iudicaret in ca ꝓpria otra
id· C. ne ꝗs ĩ ſua cã ſicut fit ĩ incidẽtibzʒ
de ꝗbus iudex cognoſcit ſed ñ ꝓnũciat
de quo ſati de or. cogc ĩ. Iteʒ Kofiplus
dicebat ꝙ etiã ſi aliqð ſalariũ reciperet
iudex puta duos aureos in prin: 2 duos
in fine. in autt de iudi.S auchẽt colł · vi⸗
illð ſalariũ ñ faciet dici cãʒ ſuã. inducit
q 8 legatario dr· inſtit·de teſta· or · 5
legatarus/ et ð uẽditore · ff· hẽ emp-

calump· ex ꝑte iudici rñdet ꝙ ipᷣe ið ni]

alyat. Ite hoc n ᷣuat᷑ ex hoc eq ſequer̃t
ꝙ in cauſis quibʒ. ꝓcedit e offõ iurare
deberet. qd falſlum nec ẽ iure ſtatutũ
nec ᷣuatũEt ſit ratioquia ius pſumit
a iudice abeſſe calũpniaʒex de renũct-
in pñtiaff. de of.pfec: ur.li·po prin· rõ
aũt illa ꝙ ei offn ẽ necciuʒ· ft· de mu-
et one munex·ꝭ·iudicãdi nõ placet· hcʒ
ꝓ ea faciat qð no·de of dele ab arbitt
li.vi.in et ſuꝑ ultglo:ſequeret᷑. n/ ꝑ illʒ
tutoreſ2 curatores/2 Plati n iurarẽt
qð ẽ falſuʒ· de hocĩ·ð ĩur· cal . reſtat

in prin an aut ab int᷑ocutoria q pnuci
auit ſe iudicem opetẽtem ip̃e cibans ap
pellari poſſit ſm leges· cicã· ĩ: deap· 97
in quib· . ̈ nuꝗd põt. : ¶ Sʒ poe

iudex ſecularis citat clericũ agnoras
eum eſſe clericuzʒ: clerico uero nõ uenit
ĩdeoq; iudex ò̊ euʒ ꝓcedit ur̃ ex pᷣdictiſ
ꝙ tenet eius ꝓceſſ/et ar · in his que no.
e& de accu- ueĩens in glo- ſic patzʒ in fiñ
A. et ꝑ Io.iii:qiii ſi ep̃s ·j ·dic cõtra
8 iudi atx ſi clerici·2 8 fo·opeſi ciligẽti.
immao dzʒ reuocari de fco: qð ð fcẽo fecit
ꝗᷓ cito nouerit eum clericu eſſe nec ob·
q i pxidixi:naʒ ibi a iudex erat-Iiʒ
exceptõis ope repelli potuiſſet· Ið eſt ſi
ordiarius ignorater ꝓcedat:et excõicet
ecxemptuʒ nolentẽ uenire- m G-nanã
ꝙ cleric nõ debeat coraʒ ſeculari ↄꝑer
uel exẽpt corã ordiario ius cõe eſtnec

eſt tale priui'm.qð teneat᷑ ueĩre al'are

coraʒ iudice ut di tuʒ ẽ·s· axł· bñ tenet᷑

ut pʒ in layco ſcolari:qui eſt prjui'ato
de hoc.a. 6: iam de citat oc Plt et fi.

H. uið qꝗoʒ quã poſui ſuꝑ regłe ſc ẽti
de regł. iun. lib: vi maxie in olutione-
Balð rnõ ualet citatio-nec ꝓceſſus dtra
clericuzʒ:ec ſi iudex ignorat cfricatu
e ſi cõter habeat ꝓ laycoquia quo ad

cum iudeæ nulli innititur iuriſd ctõni
et ita fuit diſputatum uide bic Gui.
ſitamẽ cleric ẽ bãnit a udice ſecłari-
põt impune offendi.quia auẽtas iudil

excuſatl.pe/f.ð adul.ꝑ Dy.a ita fuic
diſputatũ ał. facit· g ff· de ab geis:li

in fi:de iniurt· lillo· ſi quis he minem
miſi fõte doloſe tacuerit & clericatu:ar.
C:ad uelł.l.ſi ſine · iam. antepe ·
¶ Item poneP. finxit ſe appellaſſe in

ca quam mecum hẽbat cum tamen nõ

appellaſſet. ᷓ ap non tenuit: quia cæ cã

m.nus legittia uel quia fuit tercio api
ĩudex nihiloĩ citet me:nũquid teneer

ire.No.ſic alioquin:tenebit ſnĩa ꝑ eum
dↄtra me ſuꝑ pricipali lata:nec quer̃tur
poſtea.an fuerit ap·uł ñ ꝗa rõne dubii
rudex habuit iuridictiõʒ-liʒ potuifſet

ꝑ exceptiõz edili s de Rptpſen · i: V·
quid ſi excipit᷑ et ſc obtinuit· licʒ papa
undeat᷑ nõre ò·e de ap: ſi duobʒ·?ᷣ fõte

ibi loꝗt᷑ qũ abñs nõ fuit legittĩe citat
qn ꝑs pñs ꝑ maliciã dicebat applratũ

ſci&s nõ eſſe ap.hic aũt loq mur qñ creðᷣ

bat appellatu eſſe. . ad lr̃aʒ fuit hec
additio Inno:et Cõpolin dec ſoꝑ liis·
de HRp:ubi ſcripſi pq glo· ᷣ· itẽ querũt:

JS ¶ Qnd ſi quis iurat non exire alig

domũu.ĩ. xv. dies in iſto medio a iudice
uocatur nuꝗd ueĩre tenetur. ñ obſtate
luramẽto:Ro/ſic ꝗa ã quolibzʒ iurarrto
intelligicur ius ſuꝑiont exceptuzʒ cxt de
iureiur.· uenientes de Rpcõſtitut et
ideo nõ dicetur trãſgreſſor iuramẽti·et
ꝗa ᷣuatum redũdaret in piudiciũ aliq
ex de iureiu.cũ ↄtingat· M· uið·s· de
actore · 5·i. V. ſed quid ſi iurauerit· 2 i
remiſſio · in ſum no/ & ſi citatus ex
aliqᷓ cã nõ oparet in termĩo aſſignato-
mhilom dʒ p terminuʒ opꝑere· ut eꝰ

de do:et ↄtucuz dilecti. ¶ Que auteʒ

hic deſunt uideS in ti · de reo-

Vnc de tpᷣoꝝ ĩterſtitiis int᷑
unã citatiõeʒ 2 aliã uidam
ſuꝑ quo nõndũ ẽ ꝙ ſi hi ꝗ
uocantur ad iudiciuʒ ſint ẽ
— ęod loco ubi ẽ iudex uel iʒ
de uĩiceĩno uocandi ſunt ad iudiciuʒ lr̃is
uel nuncio per interualla ſeptenorurn-

N¾ —

—

Nirm p„ννο õ
„ R
A P Ptre Mee e

N

.
4

—

A

.12—

W- Sup?. bis. 2 bis binox. 2 bino»
et unius dieꝑ ita ꝙ xix: dies opleantur
ut.v·qii:pnti.ſi Vo ſunt ĩ alia ciuicatt
uel loco nõ mulcũ remotodatur men

ad uenienduʒ et ſi allegauerĩãt iuſtu uim

pedimẽtũ:dabit᷑ alig meſis tñ r̃ᷣmãebũt
excõicati:donec ꝓbẽt impedimẽtuʒ ut
iuii:qꝗvquiſꝗs2 ecl terei men dabit᷑
ex caula.ſi iudici expediẽs uideatur ut

V· qĩii.ſi egrotans- Cete fi ſunt ualde

remoti.uocabuũtur tbul edictis uł uno
ꝓ oĩbus ꝑpemtorio-ut. ff·de iudi.ad per
emptormuz: et l. ſe·xxiiii q: iii. 8 illicita
C.quõ et qñ iulↄſentaneuʒet.l/tres:2

qdᷣnibʒ illox edictoꝝ dʒ otiner̃·xxx· Qleſ

tmiutC.eę·t·auti qui ſemelin auti:de
litig· /oẽm.F m. ll:antiqᷓs tm.x dies
utt:de iudiol ꝑ interualꝑCde iudio.
ꝓPperandũ 5et ſiq demaliter aut facta
citatio ñ ualzʒ:nec citat cogatur rñder
ſi ueneritv·qii-uocatio.et/fi uł dic
ꝙ ilł canon pnti:loquitur in clericiĩs in
ferioribus accati.illa autẽc.ꝗſs· et· c.
ſi egrotans.in epis accatis.ut ibi expᷣſſe
hẽturpreſbiten autẽ et dyacaõibus ac
cuſatis eeò dantur ĩducie-ar · xV· q- vii.
ꝙ autez:nec mirum ſi diuerſa tempora
ſtatuũtur ĩ episet inferiorib:naʒ alit᷑
agitur cuʒ maiorib:et aliter cuʒ mĩo
ribe de iudi:nouit.5ꝭ/f forſan· et ex
de of. dcł. paſtorał··iitẽ⸗c.·ð illicita ñ

ſpecificat certum numeꝝ dieꝑ:f deter

minatur ꝓpr dictos caõnesar ff· ð leg.
ſed et poſteriores·aud ueroet oſequent᷑
loꝗtur ĩ cauf ciuilbo/Io/tñ reprobat
hunc intellectum niq-ni. in ſumma-
Sʒ; minquid iò iun e m'l.ĩ ciuilib
et in crĩalib non ur̃.naʒ in crĩalib qʒ
interponi triduuʒ inter unam citatiõzʒ
et aliam utff·d· pubiiueinter accatorẽ
F illð antiqctũ ẽ · und dic ꝙ hodie.x.
dies dantur in utriſꝙ; ut in pre autt· et
C.de exhi.et intro·reieili. C. de pẽis ſic
uindicariet ſic ſentit Aʒar. C-de iudi
ꝓperandum· ꝭ.·ĩ · et· C· quõ et quan iu-
autt:qui ſeł.uł dic ut.ĩ.de accu.ò·i. vᷣ.
ꝗlr autẽ· Ioauteʒ ð deo. . In cauilł
ꝑii: RE·de interſti· tempox· - intelpit
pre.cpreſenti.ĩ mmãmis cauſis.illð.c.de
illicita ĩ arduis a criał. in ꝗ bz cautiq ẽ
agẽdũ. ñ a ſeueritate iun r̃cededũ ſʒ eũ
xxiiiq/iii:eſt iuſta.iiii.q/iiet/q- in.ꝑ
totum Bᷓ nõ placʒ. quia ið iun eſt in
ciuilib et crĩalib-ut iam dixi qł'r in
crĩalib fat citatio/no·ĩ·ð accu.ꝭ.i ·
ꝗłr. ubi uide qð hic deeſt ueꝝ tamen·

H. fm Tan. uls cuĩi ſunt ba ſeq
Iã Pił. ubi.S. So·· Quicquid de iure
Icripſim:et licʒ equum ſit qð daimus
generał tam eccie et cauſaꝝ oſuetudo
in crĩalib uel ciuilibo G̊ no ſ uat· ct bñ
nam oẽs ĩducie a iur̃ ſtatute arbitrarie
ſunt nõ ꝙ iuðx eas poſſit peĩt dnegar
F oſiderati locoꝝ diſtantiis.et ꝑſonaruzʒ
tempon uiayet negotii qlitatib· põt
eas cuʒ expedir̃ uiderit moderari pro
rogare- ut ꝓbatur e de re iuꝙ ad oſul
tatiõem e de ap. plonaset· c cum ſit

roiet.c.oblate.iui.qii.ſi epᷣuset·q.iii·ð
induciis.f.S iudi.nõ nunꝗ· ſf·de re iu·

l·ii ex de ĩ interecuʒ ex iris ĩ fi ·xxvi·
q ult tempora·et eſt cal expreſſus in
h articulo pre·c.ſi egrotans.ĩ fine ubi
dicit·ĩ ſpacium duox ł trium mẽſium
uel eo ampliq ꝓut cauſa dictabit.artñ̃
3 in aut: de litig 6⸗oẽm uerocolł· vin⸗
E qu am.l. ac. AI· In autt/qui ſemel. C
quõ ex quanð iu.ibi tenet de ↄſuetudĩe

fieri jrium. Item tenet qrium in pre/5

omnem.ã fi-maggloꝑ pre:.l/nunꝗ/ ub
tendix ad i8· Ia. ð bel.ĩ pre·ꝭ-dic ĩ dila-
que dantur ante li-oti· ꝓcedere primũ
dictum in his que po litiↄti· ꝓcedit ſʒ
dic ut no.8 reiun- indultum-li viq
placet ibi DyItem Ia.de are.ut ponix
Cy·C. de dila.l.i. in fi. dẽm Ia. ð beł.

eſt qð no.ĩ· de dił'o/S. nunc uidcam

.0

nunquid ergo⸗5-dicit ò̊ ex eo qð id dẽ
non mĩmis ꝛc.et niſi zuſte moderet᷑ põt
applł ariet noꝙ omnes ᷑mini poſſunt
in una lẽ̃a poni ut dicam · S· ꝓaei · ſed
quid ſi ctres
Ilo de tempoꝝ interſtitiis.
ↄſequens eſt uidere de ꝑẽp
torio mittendo. ſcias ergo
ꝙ ꝑemptoriũ dr̃ eo ꝙ cam
ſeu diſcepatiem extĩguat.xxiinq-ini⸗
de illicita..de iudiq et tercium. ·-
Extinguat ꝛobum eſt canonis allegati
F melius utebatur bis leg ho dicenti
eo ꝙ perimit diſceptatiõesi.ultra non
Patitur aduerſarium tergiuerſari: que

uerba beñ faciunt ad qðʒ nõ.in decfi ·

de elec.li·vi.in glo:nunqdque r̃mittit
ad dec cum in tuaqui matriac poſ2
ſuꝑ illa ̃mitto ad queſtionem ſᷣm quaʒ
ſcriphi ſuꝑ regła morali·vi⸗ ut ſic dica
mus ſᷣm utramq;ʒ lẽ̃am ꝗ; ꝑemptoriuʒ

illiq dec.extiguat ' ꝑimat iuſ opponẽðᷣ

p illał fruſtra ꝑemptorium uocare
turex quo uiam opponendi nõ preclu
deretet ſic nil ꝑimeret fẽ dr tugurium

—

„
2

9

ꝗa tegit ał non dr tuguriũ.·ff · de . ſi ·

tugurn: etc uerba debent aligd operari
de priuił.ſi papa. i. in fili- vi: et ibi o
cordãtie ne ſint inutilia/et fruſtra mẽ
branas occupẽt.xixdi.c· i· ff· ad muni-
l:i:Itẽ pʒ ĩ decr.corã de reĩ inteꝙ p
pemptorium ñ admittuntur de iur cõi
poſſet tñ de eꝗ tate admitti ꝑ bñficiuzʒ
reſtitutiõis· ut ibi: fᷣ ad ꝓponendũ crĩa
uel defecto ò electum nõ reſtitueretur
in eccia ux no·ĩ.de re·ĩ inte·S· ii. V· le
pone eccia facitff.de mi:auxiliũ · Itẽ ñ
parens ꝑpemptorio ur̃ ptorem ł iudicez
otẽpner᷑ et pena ↄtemnenti eſt ut pᷣtor
illi ſuã iuriſdic denegetff· ex ꝗcaima-
ſed et ſi·s.ſed et ſi dimiet qð ibi no-in
1. glo.facit᷑ eẽ de ap· cũ pati. Iteʒ oſtat
ꝙ ed ad accandũ põt termĩ ꝑ iudiceʒ
ſtatui de uide.i. 8 dila:5.i: in fi poſt
queʒ terminũ ñ audit᷑ accanspzꝭ utrũq;
ſt. de accu.l.cũ ticia.Fᷣ obiect illo calu

ꝗ electum hũt inſtar accatõis ut ſeripſi

de ele.ſuꝑ eoiſuꝑ·i.g· et de purcCa·c· pæ:
in glo.forſan ubi de excep ergo ux.s:.
Item ꝗ p accatiõʒ inchoatam deſiſtit
non audit᷑ repetens reum e& de ac liʒ

f·ad turp.qui deſiſtit/et· C· e·ꝗᷓuis.ItE

qui a pricipio negat ſe accular̃ uelle· ff⸗
de adul-ſi marit·5 ſi negauerit ſed non
ueniens. ĩ termiuz ꝑ iudicem ſtatutuʒ

negar̃ ur̃ ſe uelle accare·C·qui acn po·

l.ſ ea· et facit ꝙ no.ff· de neg geſſi ego
in fiapegł.nõ audiat᷑ ergo p terminuzʒ
facitfl. ad turp.ab accat/⸗ deſticiſſe.
maxime in B; caſu quo obiectus ſtatuzʒ
et famam hõis deturpant uel infamat

et in hus lapſus tpis ꝑ iudicem ſtatuti
precludit uiam accanti. C-de inge ma·

diffamari-et non ſolũ in his ̈ ecin illis
que iuſ łᷣ intereſſe ꝓpriũ ↄcernũt ꝓcedit
ꝙ lapſus termini ꝑ iudicẽ pfixi pcludit

uiam agendiff. deleii·ſi tn quibuſð erx

ibi noet de boau.ĩu/poſ.l.ni· ¶ Ad
ↄtrarium inducitur tt-de opti- lega.l.
mancipioꝝ et decſi tibi abnti de prebᷣ
vi ubi p terminum datum a iudice
re integra lʒ optar̃ uł in· l·2 dſentir̃ ut
in decr̃. Euaſio hoꝝꝛ fieri põt ꝗa in neu
tro pᷣdictoꝝ dr̃ ꝙ fuerit expſſum ꝑem

toriuũ dec. auũt fi·8 ꝗᷓ loqmur id expmit

uł ſolue ꝙ in utroq; calu ꝗ neglexerat
optando uł oſentiendo uemebat ad ius
ſuum ? ſis debitũ ᷣ in terminis qoĩis op

ponens nõ ad rem familiarẽ ̈ ad aléius

leſiõʒ repulſiõem intendit· et hec ſunt
ualo diſpariaſt.ð ſepul: ui.l: ſepulchri

inolati. ĩ. ĩn fi· ¶ Scðᷣo induc᷑ ad riũ
q noin predec:cuũ in tua in ult glo⸗

F illud ꝓcedit in mr̃io carnali in quo Et

[ñia no t᷑nſix in rem iudicatã de re iudi-

lator et.c.ↄlſanguinei nõ ſic in ſpuali uB

Infit in rem ĩuut ſcripſi p Inno· do-
et ↄtcum olim ſuꝑ. V·canonice añ fii
glo·dici.n/põt is nõ fuiſſe ꝑemtorium
F ſimpłr banũ/ ¶ Tercio r̃ in termĩo
pemptorio certe ꝑſone aſſignato prius
rñdet᷑ negando ꝑ.ll. C. de rᷣmil.pigſi eo
Ccpe et.C· ſi ut ſe ab hr· abſti:aut.ſi oẽsi
ubi puedupe·l.fi· f-ex qui cama-
l.ergoſcienð etff ex qui .ca· in poſſeſ.
ea.l. aut · S.ĩ.2 q ibi no· hineſt ꝙ ipa

dec.fi.de qᷓ loqmur equiꝑat ꝑpemtoriu

peãle et generale ut qð ualet ſpeãł quo
ad ſpecieʒ. ualeat ſuo caſu generale quo
ad genus de B de ofor · c·il.in·ĩii glo. et
his edẽis ſpealibus et generalibus.·ĩ 8/

ſequit᷑ · V· et no· et · V· ꝗd ſi papa cũ · V·

ſequentibʒ. Que pus diei ꝓcederent in

æoꝗ p ꝑemptoriũ ſe opponeret elẽo ne

ↄfirmet᷑ quia repellit᷑ ſaluo iudici officõ
ut ibi nopoſt ofirmatõz aũt ñ audiret᷑
ꝓlequens ſuum interſſe. puta ↄtemptũ
uł ius qð pᷣtendebat in beneficio ad qð

fca eſt ↄfirmatio audiret᷑ autem agens

de nullitate iu ea que ſcripſi in p.r̃gła
mota an fi.li.vi·S· qu ilibet aut iudex
ordĩarius 2 ſubdele.põt ꝑemtoriĩe citar̃
ev de re iu.cum bertoldus in ꝑte deciſa
de of.dele·ex lẽ̃is et · c oſuluit·quida tñ
dicunt otra in autde licig·S omnem ð
Hᷣ no in pree.de illicita etff· de iudi.ex
poſt. ¶ Item pemptorium mitti non
debet in prima citatione ut premature
utC.quõ et quan: iu Cres·2.· oſentaneũ
et au.qui ſeł· niſi ex cã nccia tunc ſic·
ff. de re iu:oↄturmacia puta ꝓpr̃ diſtãtiã
uiay uel ſi res celeritatem deſiderzʒ ffe·
l.ni.ff· de iud. nõnunꝗᷓ ex de in intere
cum ex lẽ̃is in fi · de doet dtu cũ dil̃i.
in prin· et/c.fi·et:c.cum olim.xxilii:q
iii· de illicita. immo debet primo et ſo
citari ſiue duobus edicis ꝑ intualla·X*
diex ut. S. 5. Px et in oſtiti· Greg · x · de
ſen ex·ↄſtitutõemin fi.li.vi:·2 poſtmo
dum pꝑuenit᷑ ad ꝑemptorium ut in pre-
c.de illicita.f·de iudi ad ꝑemptorium
2.l· ſe. Sed oppõĩit᷑ nã in ommibus fõmis
ſequentibus unicus ti aſſignat᷑ minq
ꝑemptorius et minus ſpacium ꝗᷓ.
dieyꝝ otinet dilatio ibi data. No. B fieri
poteſt ex cauſa/ ut dixi. et ſic generahlis

dco ꝓceder̃ ſᷣ ſec in gnali edco Ad hoc

——.

ðð

H

2

N₰
1 2

1

conſuetudo ᷣuałnec ob. pre deccti. de
diula.ub dicitur ꝙ ab hoc põt appellari
quia & iudex grauauerat in duobusſ2

in dando ꝑemptoriũ et dãdo nimis tpᷣs

brcue qð fieri non dʒ ut ibi dr. dʒ ergo

iudex in citatide cãzʒ exprimere qre ma

kurat ꝑẽptoriũ ne ꝑs caʒ hẽat applrãdi

ut in pre·c· cum ex liis et in fi:ꝗs autẽ

termi dicat᷑ breuis. Brelinꝗt᷑ arbitrio

iudicant oſideratis locoꝝ diſtantia a qᷓ
licate ꝑſonayꝝ et cã · ff· de obↄtinuus
et dixi ·s· · ꝓxet eſt cautela ꝙ ſuper B;
iudex inter oquatur ſcʒ ꝙ iuſta ẽ cauſa
ut no:ſ̃m papam eẽ ð accu:ad petitõzʒ
ſed ſi male arbitretur poterit appellari

¶ Item ꝑemptoriuʒ poteſt bis mitti
et ter et qᷣcer ad maliciam ouincendamm

uel de gratia ſi iudici expedire ur̃ nõ tñ
cogit᷑ ex de do.et con. ꝓutetc. cũ olizʒ
ff·de iudi.lei· et.l et poſt.ct.l.nõ nunꝗ

ex de of·dele ·oſuluit et qð dr̃ inilj2 pq

dʒ expõii.põt·M ut ibi no.·Fic g
pemptoriũ tribus edictis uel uno pro
oĩbus ꝑemptorio ut in pre:c· S illicita

et·C· quõ et qñ iuð:oſentaneum. ſed et

citatus ter· liz non exprimatur aliquid
de ꝑẽptorio tñ ĩtelligit᷑ ꝑẽptorie cĩtatq
G.e·cres denũciatiõnes et dtumax ẽ niſi
ueniat ex de ↄſang ct af. ex lis de Rp-

oliʒ 2 Bꝓbat · M· ᷣm Egy RKca.xcini⸗

pre.c· de illicica dũ dicit alternatiue

uel uno 2c. ſufficit ergo alterũ uidelicʒ

uel trina citat io uel unũ ꝑpẽptoriuzʒ ar·

ex de Rp· inter ceteras cu ſuis ſiet hoc

ꝓYbart pre.l.tres et hec ẽ ueritas ꝗcq d
Juis ſompnient· · puto lᷣ dictu ꝓpt̃

illos qui dicunt ꝑẽptoriuʒ añ lit oteit·
mitti nõ poſſe dicentes illð ꝓpõi ꝓpter
diffinitiuã que regułr an otel· ferri non

t-Ia- bal. ub Sdicit Aʒ. et cõiter oẽs

tenere qriũ et ſic Io.de deo de prĩo dec·
ii· colup.ꝑ.l oſentaneũ.C.quõ et qn iu.
et autꝭ · ꝗ ſeł.que expᷣſſe dicit etia ſi lis
cepta nõ ſit ᷣm hoc intẽdit autor ꝙ eq

in prin-litt B(ufficiat ał nõ uideo qre

ſomniantes expreſſiſſet et ui S.ĩ. . ſed
nũꝗd. dicũt eci quið · M· EgiNRca-
xciiii · niñ ꝗs ſit ꝑẽptorie citatus
non dʒ cenleri ↄtuax qð intelligut m
eſſe an litt ingreſſuʒ ar in pre:c. ð illict/
et eæ ð of.dele.oſuluit. · ubi de hoc
dixi in princ ·et in fi.et ᷓ oĩo uide· ĩ· de
dla/9: uidendũ. p prin·. .· po ingreſſũ
uero liti quilibet termꝗ intelligitur ꝑ
emptori ut in·e·dec· Ceterum ubi ꝗs
Rdumax ẽ põt ꝗ eum ſine citatoe ꝓcedi

qð dic fᷣm papam ut᷑ no·e de accu: ad
pecit õʒ. B aldno ꝙ añ litt ingreſſum
term non dr̃ ꝑẽptori niſi ex numero
edictorum uel niſi expmat᷑ 2 pemptõie
F poſt litt ingreſſuʒ quilibet tern ẽ9 dẽ
ꝑemptori ᷣm quoſd ut B Ad:dicit

ꝙn eſt differẽtia ĩ citatide añ lit·oteſ.
uel f-5 iudi-l:et p edẽm qð ẽ viq
¶ Item ſi cõſtare põt · · Ad
intellectũ hui..et ſe· oio uide quod

m

plene dcã · ĩ.C.ĩ.ꝭiiſuꝑ.·et no·ꝑ totũ

et maxĩe in.vi.et.vi.qẽe.et.ĩ · V· ꝓxi ·
An pria citatõe citatũ nolle uenire n
eſt ult᷑ius citãdus.ff.de re iudcõtuacia

ff. de ·ob. otinuq:·5ꝭ. cuʒ ĩta in fi·Set
no:ex de of.deleconſul uit et in pre.l·
tres·et de Gᷓ̊B ᷣm papã in pᷣ·c.ad petit õʒ
et·ĩ· V.quid ſi ꝗs. ¶ Item lʒ in die per
eptorii iudex poſſit ſi uelit ꝓcedere ad

iid ſuꝑ quo abñs citatus erat nulla alia
citatiõe uł expectatiõe fca tñ equitate

ſuadente dʒ in diẽ alcerã expectare Et
iteruʒ citare ſi eius iuriſ dicduretque
equitas ᷣuat᷑. M dicebat Egy ubq; a
quolibet ꝓbo uiro h̊ Nica.xcvl · ex
de do et otucuũ dilecti · expectãtibʒ

xlv· di. liʒ plerũq; et in p.c conſulunt·2

in p·l.et p :et ia dicã ſi uero expiret ex
pectet uſq; in horam congruã ita ꝙ; añ
noctis tenbras poſſit ꝑficer̃ qð incubit
ud ibido:autẽ me:no-in ſum-in ti·Sð cõ

tumacia ꝙ p9 ꝑpemptoriũ abñntẽ citare

non tenet᷑ ut in p·.c.cõluluit · tu dic ꝙ ſi
citatus ad certuʒ et ſpealem articuluzʒ
puta ad uidẽdum iurar̃ teſtes et huiõi
non uenit mhiloĩꝗ ad publicationem at
teſtationum et ad ſmiaʒ et ad alios arti
culos eſt citãdus iterum ut ex ð teſti

cuz oli in fi-ar· C. quõ et qñ iu: eaque

et arĩin pre:c:conſuluit:i ꝑficer̃ qð in
cũbit · M· ſuꝑ illo bo poſui dictum
Inno:qð ſtatiʒ ſeꝗt᷑ cum dtermĩatione
Oſti.que eſt ibi duʒ tam et poſt eos ẽt
de ̊ ſcripſi de ꝓcuaud:tis ſr uerbo con
cluſum:et Gᷓ eq ſcripſi de doet coneuzʒ
qui li.vi.ſuper g uidebat᷑.ᷣ hoc ſimpłr
intellectuʒ nimis ſonat ĩ abſurduʒ ſum
manęeſſzʒ iniquitas ſi iudices ſic citãdo
ut ſequit᷑ poſſent ex una ↄtumacia tin
partibʒ inferre diſpendiuz ut prĩcipał
ſiy cuʒ appellatioms r̃ᷣmedio perirz eiſð
m hocncontumacia in non uemendo
que faceret ualer̃ ſñiam pariter tolleret
illis bñũficium applłãdi ꝓcedãt ĩgit᷑ que
ſequunt᷑ in caſu dec fi:ſtatim alłate ub
iudiciũ eſt in loco ẽmoto a dyoci citati

A⸗ ywvi⸗ ₰1 a8 ga aa *

ON

AN

y

Go

RN

Puta in curia ſicut ĩbi fit titatĩo hõis

ut ibi: uel iur· ut.c.i.et. c.cupientes 3
elec.li.vi:de of.or.ꝗᷓuis:eli que bñ fac
ibi ut pntibus ꝑtibꝗ ac:tũc.n. ꝗa diffi
ciulimuz cet citatiões ꝓ ſinguł actibzʒ ad

Pces mitti lo⸗ erit opinioni pre- ut ad
examĩatione:

ad ſingulos actus citabituri etiam ſi in
uno fuerit ↄotumax ut.· S· Ideʒ in legato

quo ad ꝓuincias ſibi cõmiſſas- Idem in

archiepo quo ad cãs e dyolſuam ſib
delatas ꝑ appellationem uel aliter et i8

in preſidibo ꝓuinciaʒ de quoꝝ ꝓuĩciis

moleſtum bhʒ princeps ſi cae pricipales
uel appellationum deferantur ad ipſuzʒ

priuſꝗ ad illos in aut-de man-princ- .
ſit tibi.iſi uero/f· de ap: imperatores

hiis eĩm caſibus citati ad totam cauſazʒ

debent eſſe preſto parati ad ꝓſecutiõeʒ

ipſius cauſe ałs ſi eſt caula que diffiniri
non poſſit lit· non conteſta:etiam iĩpiq

diffinitio fieri poterit ſcᷣm hec poteſt

intelligi· l. ꝓperãdũ et huic bñ oueniũt
que ſcripſi in decre/auditis ubi autem
domin uel principalis uenit ad cauſazʒ
uel eſt lis in domicilio rei abſurdiſſimu

eſſet dicer̃ ꝙ citatus ad uidédum iura?

teſtes uel ad ipſoruʒ aperturam aliqd
ſimile licet uenire contempſerit nõ elſʒ

citandus ad reliqua- licet citatus fuiſiʒ

a principio ad totam cauſam· Set de
re iudicum olim ſecus m quolð ſi nõ
Fuerit citat ad certũ articulũ gñałr
ad ꝓcededum in caulſa uel etiã ad certũ
articuluʒ et generałr ad ꝓcedẽdum naʒ
tunc ad omma: et etiam ad ſententiam
poteſt ꝓcedi ſeł contũace amplius non

citato.C de iudi ꝓperãdumex de do.

et cõ.c.fi.dũ tñ iudex fuerit ĩ ꝑẽptorio
ↄminatus ſe ↄognituʒ et ꝓnunciatuꝝ et
ſic intelligi põt qð no.ĩ.ð ſen· ꝭ.ĩux · V

eſt ẽt nulla: et ſeetff. de ĩudi.in ꝑẽptt

et·l.et p9 edictuʒzʒ·ð ᷓ ̃ᷣm papã in pre
c.conſuluic. ¶ᷣ Quid ſi quis receſſit ap
pellans dicunt quidaʒ nihiloĩꝗ ipſuʒ ad
ſmiam uocandum: 2 ꝙ aliter lata ſnia nñ
tenebit cum nõ ſit cõtumax in audiẽda
ſnĩa quia ad hoc uocatus non fuitlicet
fuerit in aliquo articulo contumax qñ
receſſit appellans.ar-in pdicta.lea que
et ſic intelliguntextra de accuſa:ad pe
titionem.aut enim cauſa appellationis

eſt iuſta et uera· et ſic nõ ualed:quod fit

per iudicem.tum quia appellãs nõ fuit
contumax contra quem ſententia fert᷑

cauſe et diffinſtioneʒ ꝓ
cedat᷑ iphius. ſi aũt uenĩt pars uel ꝓcurt.

Tum quĩa ferłur polt legitł mam a

pellationem. aut eit legittima et falla-

et tunc aut defert appellatii quo caſu

ulcerius procedere non poteſt ex ð ap·
cordi. El Et c. cum appellationibus
lib·vi. . Aut non defert et ſic non eſt
reuocata cauſa ad ſuperiorẽ immo ap
eum a quo male applł'atum eſt remanzʒ
procedendi poteſtas:debet ergo ꝓceder
auſte:nõ autem procedit iuſte ſi ꝓcecit
ad ſententiam uel ad aliquem articulũ
alium ſine noua citatione- licet: in alio
articulo primo fuerat᷑ contumax. ut p
dixi appellatio enim ſua mala non plus
fecit.niſ quia fecit eum contumacem.
ut iam dictum eſt. Et hoc obtinet in
appellatiombus iudicialibuset etiam
in extraiudicialibus · Alii dicunt ꝙ a
pellans in nullo uocandus eſt ulterius
niſi ſponte renunciet appellatõniar. i.
qvi.ſi quis libellos appellando enim ui
detur proteſtari ꝙ decetero non uult
licigare ſub eoet in certis non eſt locuſ
comecturis ſupra· item ꝙ ſi conſtar
ſecus autem eſt in contumace-licet·n.
ſic in uno articulo contuma non tari
proteſtatur.ꝙ in aliis uelit contumax
eſſe maxime quia non dicit ſe uelle eſtu
gere ſuam iuriſdictionem. licet peccet
contumax exiſtendo- Item appellans 8
fendit ſuam contumaciam dicens ꝙ nõ
eſt contumacia.ſed ſe iuſte facere cõtu
max autem qui non appellat ñ defẽdit
ſuam contumaciam de iure et iðo mĩq
puniendus eſt ut no-papa extra de cle-
excom.miniſ.latores et in predicto:c.
ad petitionem · M.· Et ſic eſt hodie ter
mĩatũ.S do.⁊2 9· eũ ꝗli.vi.2 uið qð ibi
noin glo:uidebatur:de electꝭ:auaricie
li:vi:in ult:gloet qð ſuper ea dixi.·
¶ Als autem regulare eſt· ꝙ nõ ualet
(ma ꝑte abñte lata.miſi ad hoc terminq
ꝑemptorius ſit ſtatutus.ff/que ſen ſine
ap:re.li.G·ite cã ex edcẽo eci ſi otuma⸗e
fuerit ꝓceſſuiut.S. V. ĩtẽ lʒ nec fuſfiẽ
quẽ citari ad ſnĩaʒ niſi dicat᷑ ꝑemptorie
ſcoðm quoſð. N. ꝓ quibus facit clem.
de.vᷣ·ſigſepe .··/ſententiamet remĩᷣ
ibi uið in glo. alii ò ar· in p.l.ea que
ete.· t aut:q ſek.2 i pre.l.ad pẽptoriuzʒ
2.lI. ſe-C. ubi in rem ac.l.ii · ff· de reꝗ rei
l-i.2. ĩ. V·ꝗd ſi latadres tamen ᷣnunci
ationes ſufficiunt. licʒ de peremptorio
nil dicat᷑ ut.S.·2 adde hic quod no· in pᷣ.
Siuxta. V. quid ergoet· V· item etiaʒ⸗
non tenet· · Vide quod ibi dicam.

NN. —

„2))

—

XN9

+r= —

P

2

4
F

22

Et infra de dilac.§. uidendum 0.

termim· ¶ Quid ſi in ſentetia dicirur

aliquem tuiſſe citatum uł preſentẽ ·de

hoc infra de ſenteno·5 ut autem. etrt
nota ꝙ ſcom. ¶ Item ĩudex debet cuʒ

peremptorie citat comminari/ꝙ ſi non

comparuerit is qui citatur procedet in

cauſa quantũ de iure poterit et debeht
Licet hec comminatio non ſit de ſuba
citationis. 1 Scom Egi8-HRica-ini.
in principio·5· ff · de iudhi.l.in perem
torioextra de in integ reſtitt. cum eæ
litteris. in fine:extra de dolo et contu.
cum dilecti:circa princ. et de maio: ct
obeðhumilis 2 mittitur ſub premiſſa
conditione ut.C.lib.xii/de cohortali.ſi

apparitor/infra . ſed queritur· ¶ Icẽ-?

chcunt quidam ut Accur · I.- In. l. nõ
