qð ĩ iudicõ ðᷣducto ẽ ñ drẽ nouũ ꝗa orit᷑ ex
eadẽ cã ſeu cirẽ eãdẽ cãʒ ĩcidit.b. ¶ ulð qðᷣ
excludit᷑ ꝑ aꝑturã ꝓceſſus 2 didicita teſti
ficata ñ põt pea ꝓbari ſᷓ ſi excludit᷑ ꝑ ſriã
ſed ñ excludit᷑ ꝑ ꝓceſſũ teſtiuz ſic et hoc de

ex ꝑt᷑ actori ex

4

ꝓhatioñ teſtiũ ̃ ꝑĩſtr̃a omĩs ꝓbatio pti

nes ad caz adrnittit ĩptmes n admittitur
¶ et nõ· ꝙ ſuftiè ĩtetãti dominiũ ſimpłr ꝓ
bar pᷣſcrip· ut no.ĩ ca.l.ꝑ hãc et de exre
ludiſi iur.Seãdẽ ꝑ glo.cx dy.et ꝑ iac.bu:
inſtide ac. S.i. ¶ Cegi colonũ acc arboꝰ
furtĩ ceſax ĩ cã app?onis uo'o ꝓſẽꝙ actio-
nẽ ex locato n poſſũ ꝗa ẽ nouũ cap'm.¶
Itẽ ubi actioes electon/tollerent᷑ ñ poſſũ rõe
elctiõis ᷣm iac. ¶ re oppoſuit excep · pac
ti ĩ cã prĩcipali ĩ cà appłonis uult ꝓbar ex
cep.n nu:pe:n põt ꝗa ẽ nouũ capłʒ ̊ ue
ru ſi iudex ꝓnũtiauit ſuꝑ excep· tin ea non
obſtar᷑ ſecus ſi odẽpnauit ĩ pricipali ꝑ hãc
rõnẽ ꝗa ille dr nouũ capł?ʒ ꝙ n excludi᷑ ꝑ
ſnĩazʒ un cũ ĩ B ſma n offi n grauat appło
n ꝓfecit de iĩſto habebat de pactis do-ple
mus illo nõ r̃ nouũ ꝙ excludit ꝑ rẽ iudi⸗
catã lac.de ra.ia.pe:2 cy. ¶ incidẽtia oĩa
ĩ cã appłonis ꝓbari poſſut iac ſi cõdi.bi.
extitit iĩ cã appronis põot acto id alꝰgar̃ ꝗa
orit᷑ ex ueteri cã de pi:ti. ac ſi rẽ·6. fi. Iteʒ
ſi pẽdẽte appłone extitit odictio liGatioĩs
põt Bᷓ reus aly'gã qa orit᷑ ex ueteri cã·l.ſi
Fuus ĩ prin.de odi/furti. Itẽ ſi appł'one pen
dẽte fẽm ẽ actori pẽm de pderito põt id al
legar̃ et ꝓbare ꝗa ẽ acceſſoriũ cãe de pac.l.
tac.·i·&ò ſi reo eſt fẽém pẽm de nõ petẽdo

põd id allegar̃ de odi:ĩde ·ꝭ-ſi qꝗs reus g ad

originẽ exceptionis actor ad rplicationẽ
fu ſand n ad originẽ petiõis niſi retro fin
ga᷑ ex ueteri cã poterit talia al'gare no. b.
an pẽdẽte appvone poſſit mora ?H otuma
cia purgari no · ĩ. lI.i. ĩ prin de ac.ẽp·et ĩ.l
ſicut ex.S· B aut ator ꝙ met cã 2 uid cy.
C. de t᷑nſac.l.ſi maior.b. ¶ Lſuꝑ uno libello
ñ ualẽc due ſme diffinitiue nec ie nec ſimi
les ſᷣ tmn prĩa ualz ſi fuit rite lata:C. ſen. re
nõ poſſe · l.i.C. de ſen.et int᷑.l.p ſnĩam.ff d
re iudi iuſſit.ii· Ret eſt rõ ꝗa fa ſnĩañ
habʒ ĩſtaciaʒ. i:ſine inſtã:ie lata inuenit᷑ nã
primn inſtantia 2 añ fi acceꝑat ꝑ priorẽ ſẽ
tentiaʒ de fruc· et litis ex.minato nam la

ta diffinitãa nõ durat ãamodo inſtantia litis

ꝗa nõ durat lis adeo BᷓB ueꝝ ẽ ꝙ etiam ð con
ſenſu ꝑ:iũ lata vᷣa nõ ualet ſiue oſenfit ꝑres
ut iteꝝ prnũtiet᷑ ut no. C. ð tranſac.l.ſi dix
ſa ⁊ in cõcordant oẽs ſapiẽtes.¶ Hſed ſuꝑ
di vſis libelłᷣ ð eoð formatis et ſuꝑ di vſis
inſt antis an ualeant due ſnĩe ò'c an prima
tm an ulcĩa tmi apud ꝑitos defẽſio fuit et
adhuc ſò́ iudice lis ẽ 2 ut clari ĩtelligat᷑ for
ma ſic tene ticiq 2 ſẽius dbeant indx ꝗli
bet inſolið itẽ funð egi ò eos 2 quelibet in
ſoli iudex odẽpnauit eos in. x. 2 abſoluit ĩ

fudo. ¶ ego uidẽs ꝙ quẽlibet ur odẽpnaſ

ſ in ꝗqnqʒ ago denuo ò quẽlibet inſolið ut
prius ludex cauſe ut;q; odẽpnat inſoli tã
in.·xꝗ in fudo querit᷑ qd iun et ur̃ ꝙ ĩ. x.
uałrat fa ſnia nõ enim ẽ prime qria † plus
cõtinet nam in eo ꝙ deerat ager̃ potuiut
no. m. l.i. C. ſi plures una Inĩa de excep.rei:
iudi:eui:de ac. et ob/ꝗ Fuũ:5·F.cu ſi. nam
qd ꝓdeſſ̃ mibi ꝙ prima actio rᷣmaner̃t mi
hi ſi eam ñ poſſe intẽtar᷑. C.de uſurł:rei iu
di.l.f· v.ſi emm.ſi g. uolo ager̃ ex prĩa poſ
ſumĩtẽ ex f̃a:qꝗa no lunt qrie ſ̈ habẽt ſe ut
excedntia 2 cxceſſa 2 B ꝙ ad primũ caput
ſnie. ¶ Ri autẽ primus Iudex cõdẽpnauit
in.x.ſcdus abſoluit tunc iſte ſentetie ſunt
rie.narn prima fuit cõdẽpratoria fa æb⸗
ſolutoria querit᷑ & que puałat. ¶ et glo:di

cunt ꝙ ſempꝑ prima ſentẽt ia ualet niſi rõe

dubn ꝗa ſiẽ dubiũ.an ſit iudicatum tunc
ualet ſa ſi ẽ certum tunc fᷣa nõ ualet. ¶ ⁊
E rõ ꝗa ſentẽtie WR habent in ſ ꝑmeð co
eqlium et iõ poſterior in priorem nil põt.
ar. ff. d fideiuſ.l. generali ſecus in iurammto
et ſententia ꝗa nõ habent ſe ut coequeua.F
ut ſuꝑius et inferius rſpectu officn et po
teſtatis iudic nam iure mitum eſt irferis
ſententia ſuꝑius et iõ eneruat iurammtum
ſcᷣm cy· ¶ Ed Guił.de ccinc q̊ ꝙ ſi pri
ma ſententia fuit odempnatorĩa:ſcda abſo
lutoria:ualet ſcda et ñ prima ꝑ.l.duobus-
de exc.rei iuch. ¶ Ked eꝗ ſi prima fuit ab-
ſolutoria ſcda codempnatoria. uałt prima
et nõ ſcda nam ſcda execut᷑:ñ meret᷑ ꝗa ab
ſolutio tᷣnſuiat᷑ ĩ rem iudi.(ca.l.i.qñ ꝓuo-
nõ eſt neceſſe·2 B tenet cy in ad. l.duo
bus.cõiuncta cca.l.que inuicem uident᷑
Griari. et rõ differentie eſt in ꝓmtu nã ẽ
primo caiſu imputet ſibi actor ar. ff. de
mino.minor.xxv.anobmiſſa. ¶ ſed certe
in.lI.duobus ſca ſententia fuit lata ex no
ua cauſa et habet nouum fundarmtum ſed
qquerit qñ non habet ali fundamtuz a
Prima:pᷣ. us queſitum ex ſententia exami

nat᷑ ſeorſum a principali et cum ð eo non

ſit diſputatum.in ſecunda cauſa mirum ẽ
quomodo abſorbet᷑ ꝑ abſolutoriam ſuꝑ ali

o latam nam ſcða aſolutoria eſt ſuꝑ actio

neprima uero ſuꝑ actione iudicati: miſi di
camus ꝙ; ſGlata actione pricipali et acceſ
ſoria.l. ſcdᷣaria iudicati tollit᷑ electione ſi
redit᷑ ĩ Mαtionem. ar. ftde tributo-ꝙ in he
redem.S:eliger · ¶ ed no·ꝙ excep.rei iudi:
põt opponi po ſmam ꝗa reddit eã nullam
¶ eſt ueꝝ niſi fuerit malicioſẽ obmiſſa
opponi ꝑ reum:ar.ff·de arbi.de rebo et de
re iudi.int᷑ man.nã tunc ex eo ꝙ ſnĩa eſſet
nulla tam nõ põt eã cicer̃ nuilã ꝓpł ſuam

35 *

—

morã et᷑ maliciã ſic de excep· cũ ecełſiaſtice
et. ffide mate:q havebat ¶ cõclude ex p̃

dictis qd iun ſi prima fuit ablolutoria et

ꝗd ecià eòͥ: ¶et Bã ſniis Oriis latis ſucceſ
Rue. ¶à h ſimk n appart ordo tpis
vbi gra eadẽ die cũ fuit puſii abſolut flo
ren. ↄdẽpnatus puta ſup eod bito forte li
tigabã B ꝑ me ipm floren- p ꝓcur cu utro
biq; habrẽ domicihũ rno ſi põt ꝓbari pri᷑
us et poerius pualʒ prima ſnia ſi n tũc neu
ter ualʒ. C. de fii ſcriptur̃. P ualʒ abſolu
toria 'que ĩ minus odẽpnat ar. ff.deł.n.ſẽ
ꝓnius ꝓculo et forte idẽ ĩ crimĩali et ĩ ciui

Ii cã puta ĩ duob loctò aliquẽ inqrit᷑ 2 ab

uno ludice odẽpnat᷑ ab alio ablolui᷑ niſ cõ
dẽpnõ fudaret᷑ ĩ ntumacia ex forma ſtatu
ti ꝗa pena ↄtumacie n tollit᷑ lʒ ꝑ aliã ſnĩam
crimẽ purget᷑ ar. de cuſto/reoꝝ.l.diuus/ꝙ;

no.b: ( quõ ꝓcedit iſte libellus cumu⸗

lãs ria. I Qdico ſnĩam nullã et ſi ꝗẽ app?o.
rñndet dyaut appel lat reus et tũe ꝓcedit-
ꝗa reus põt uti remedns rns odictionalit
Ppoſit s ſecus ĩ ac tore unð ſi actor appel-
lat libellus tał ð iure nõ ꝓcedit ᷣm dy.¶
ſẽd glo.orð.dicit jriũ·ſ. ꝙ libellus ꝓccdit.C
qñ ꝓuo.nõ ẽ neceſſe.lĩ nõob/ꝑ actorẽ non
põt cumular rias actiones ꝗa ueꝝ ẽ qn ac
tiões ſũt coæles.ſec ſi una ĩcidit altceri in
cã nullitatis icidit appyoni. (oldra:dicit
ꝙ iſta cumulatio expᷣſa admittit᷑ qa tacite
Inẽ nã ꝗ ſolu appellat etiã de nullicate taci
te agere uideat᷑ ff. de ap. ſi ↄſtat.ff.fa.hr.
quedã mulier. ff.de iur.pa.carmelia pia ſẽ
cus ſi tacite nõ ineſſʒ:ſm dy ¶ Loldr.z fir
mat᷑ ꝑ caſuʒ in ſimili ex de reſti.in inte·cõ
ſtitutus ꝙqʒ ego uex credo ꝗa nullitas et
app?o n ta a tiones ꝗꝙᷓ remedia ſut · ed põt
ꝗs pluribo remedus uti ar ec ut lit᷑.nõ ꝗt
qrm fi. .fi.b. ¶ ſtatutũ dicit ꝙ cã appło
mis debeat mitti decimũ mi dit de ca mul
licatis appellãs n miſic decimũ et ñ põt ꝓſẽ
ꝗ appellationẽ queri᷑ an poſſit ꝓſeꝗ nulli
tatẽ et ur̃ ꝙ nõ ꝗa:·q:nullitatis nõ ẽ·q prĩ
cipalis ̈ ĩcidẽs unde prĩcipali cã ſopita et pᷣ
clula durar̃ nõ põt acceſſoria· C.de uſurte
os de eo ꝙ certo loco cent᷑capue nec obq;
in hbello dico ſic ꝓpono ſnĩam nullã et ſi qꝗ
appello nã lʒ iſte ſit ordo eboꝝ tñ ordo
rõnis et ĩtellectus ur alius ut dẽmẽ. ¶ Cex
HB etiã ſeꝗt᷑ ꝙ deſᷣea appłõe uideat᷑ ð̃ta cã
nullitatis· ᷣ̈ uidet᷑ jriũ · ar. ff· de ſer · ur · P · ſi
domus· C.de iur̃ do ·pubemet ꝑ Guił de
ap.ſepe ꝑ ĩno:nã ali e expᷣſſa ꝗ ĩ tacixa.l.
in. ſi pen.ap.b. cicius appellauit ab ãno
ſibi dato ex ficta ↄtumacia ꝙ põt ut no.ĩ.
l.i.ff. de reꝗrt reis et ꝓſecutus ẽ B mõ ꝗa

Beciit banũ reſcindi tãꝗᷓ latũ ò̊ ius ptis et ñ
fecit mẽtionẽ de nullitate iude ꝓ nutiauit

banuũ eſſe nullu tãꝗᷓ latũ iue cõſtitutioms

et de appłone nil dixit querit᷑ an ualeat ꝓ
nutiatio et ur̃ ꝙ n ꝗa lata ex libellũ ·C.de
fiëͤ. Ii.l. fi: bñ ualet ſi dixiſſet ꝓnun
tio ſuꝑuacuo appellatũ cũ ſnĩa ſit nulla.ut᷑
l.ſi coõſtat de ap· cdo obtinuit uałr.ſriã
Pglo.didte.liet de ap · ſi expſſim et facir
Cn ꝓuo.nõ ẽ neceſſe:l.cũ n ea.die/b. ¶
eæ forrra ſtatuti ꝓ quolibz pcepto ſeripto
dʒ ꝗs mulctari:ĩ. x. hibii-iudex mulctaut
ĩ· V an ualʒ in. ur ꝙ n ꝗa iudcx legitti
mos fines excedit.C.qn ꝓuo:ñ ẽ neceſſe cer
ta rõe & p̃o iure n ualzʒ bãnũ qð excedit fõ
mã ſtatuti ꝗa bãnũ ẽ młcta et iõ acceſ
ſores faciũt bannuũ in certa qntitate et ad-
dut et ĩ p lurali et minori s. formã ſtatu
ti et facit q; no.ĩn.lex t᷑ritoriũ.¶ ec pᷣ⸗
dicta ſut uera ſi forma et meta ſit data iu
riſdicioni et rõne ꝑtis tota ſma ẽ nulla.
quo ad unu et idẽ cap'm. ¶ ꝑ diffimtiuã
põt ofirmar teſtin q& erat ipo iure nullũ
C.qñ ꝓuo.nõ ẽ neceſſe.l.ii:G fi:Itẽ ſnĩa nul
la of irmat᷑ ꝑ aliquẽ noc.ti. l.iĩ de ap.ſi expᷣſ
ſum hac rõe dicim ꝗ⸗ ofirmatio platoruzʒ
facta ĩ dictorio ui&t e qifficiua et ofir
mat elec. libet rõe nullã. ſecus ſi fiat ð pla
no nã tuc diſt᷑. ut noinno:de elec.nibil a
no.iO.an.ĩ.cC.fi:de elec.Ii.vi inno facit
no·de bo.poſ.l.ii·.p.b. ¶ iudex ꝓnũtia
unt inſtr̃m cxequenð et miſic nutio ꝙ da
ret tenutã quer᷑ an poſſit appellarn¶2
ur ꝙ ñ ꝗa ẽ executio.¶ In ͥ:ꝗa ꝓnutia
tio glo:qicit a ꝓnuc appellari & nõ fiet ex
ecutio miſi p ·x ces nil no· ap·pen in g?·
itẽ etiã ꝓnũtiatio ẽ executõ no. ꝙ me cau.
ſi cũ·. ĩ hac. ¶ I tẽ executio ñ grauat de
p. nouit. ¶ Icẽ executor mil noui facere
ur n moð excedat tuc bñ appellat᷑ ab exe
cut᷑.C.quox ap·ñ ẽ reci:b. ¶ ĩCuius etas ẽ
capax officii ? dignitatis is ſi eligat᷑ elec-
tõ n ẽ anullada nła ipo iur̃ ut.C.qñ ꝓuo-
nõ ẽ neceſſe.l.ſi pat᷑.tuus ·b.cottidie fiunt
ele tiones eccleſiaſtice 2 etiã ſẽculareoad
offã et bnñᷣficia et n ualẽt ipo iur̃ etate r̃fra
rãte.b. ſi tñ ofirment᷑ cã cõgnita errore ñ
expᷣſſo ualẽt e.t.l.ii.bet uið ꝙ no·ĩ ſumili
de Gptis ſciſcitatus ꝑ inno. GC appro que
ſuſpẽdit ĩ añcedẽti ipo iure ĩpedit ĩ oſequẽ
ti· C.q ꝓuo· ñ ẽ neceſſe·l.ſi ut ꝓponis· b. f
de mune:et hor eus · de li · cã ꝗ de licate
de excu.tuł᷑:dixim ð& ĩ ĩtereſti:c.i.ĩ fi b
appy?o ſuꝑuacua nñ dʒ admitti et ꝓpt᷑ ob
miſſã odẽpnationẽ expẽſax ñ põt appellari
C.qñ ꝓuo.nõ ẽ neceſſe·lf/et iudex appłõis

,—

facte a pricipali põt dẽpnar ĩ expẽſis ułᷣ

uiq; litis ibidẽ· b. ¶ d pone peci a te ·x.

ludex ĩ. v·odẽpnauit ĩ. v· abſoluit.tu appel
lafti rõne ddepnationis et ego appellaui ra
tione abſolutionis tãdẽ ego nõ pecii apłos
in mea appłone et ſic ẽ defta tn uolo ĩhe-
rer̃ appłoni tue et petere ſuppleri primaz
ſnĩam ur̃ ꝙ poſſiʒ..l.Oĩs.S.fet de ap.ãpli
orẽ·ĩ prin- ꝙ ẽ no.nã mea appło fuit ſuꝑ-
uacua ⁊ iõ fuꝑuacua ñglecta n uiciãt· b¶.
appłonem ñ ꝓccder̃ põt eſſe ex duab cais
EPꝗa ſnĩa nła ꝗa iuſta pone g ꝙ iudex ap
pellat iõis ꝓnũtiauit appłonẽ ñ ꝓceder̃ que
rit᷑ an uideat᷑ pnũtiatuʒ ex cã nullitatis an
ex cã eꝗ tatis et iuſticie fo ĩ dubio ur̃ pri
ma ſma ofirmari n infirmari noqñn ꝓ⸗
uo.ñ ẽ neceſſe.l.i.ĩ gł.no.b¶ TU ĩpoſſibile de
cretũ ẽ nullũ ipo iure de tu:et curt · ſeie e-
Sreſſe an g& ualet ſi hõ ſañ mẽtis ut amenti
E pꝓdigo curator det᷑ dic ꝙ aut dat᷑ ĩ cõtra
dictorio iudict aut de plano primo caſu ua
let rõe dubii.fo caſu aut dcretũ oſonat ue
ritati et n ẽ dubiũ ꝙ ualet aut diſſonat · et
tuc aut ẽ dubiũ et ualet rõe dubii d pex·
hrſi putasaut ce. et non ualet·l.ſee 2 no·
ĩ.l.i.qñᷣ ꝓuo·ñ ẽ neceſſe et ſic intelligit᷑ ꝙ
no.ĩ. I.i. & curt-furt-et ĩ arbitrio iudict ma
g's & càs demẽcie extirnar̃ ꝗᷓ etatẽ. ar. ð ſu
Ipec.tu.l.in..ſi tutor·ĩ etate hʒ arbitrari
an ſt ꝓbatũ de ꝓbatiscu ð etaten aut põt
arbitrari ut paꝝ iĩduſtrioſo puberi det tu
torẽ ca lex finẽ dationẽ fecit de cõdi:2 de-
pat᷑.ͥ.cõdict.b¶ et facit ad pᷣdicta ꝙ no.ĩ
ſimiiĩ de bo.pol.l.iñi.·ſi Box·et · . P· et de
le.p filiũ.ꝭ.ſi ꝗs.C.quoꝝ bo.l.i.b¶ ſma le
gis . ſtatuti iud que bona reſpiciat ñ
Porrigieæ ricoriũ de bonis aũt udici
poſſic cũ unus· ꝭ·is.q·nã nec mẽs ne pot
tas ur̃ elſe tata ut no. C. de an· ex.in.l. fi·
fi-magñn glo.itẽ lʒ arguet᷑ de rebus ad ꝑſ

nas de uul.ſub.ꝗ plures libros. ½. l. ex

ritoriu. ¶ ed ꝗd dicem de noĩbus debi/
toꝝ rñdeo eius loci uident᷑ ubi agi dʒ ft.de
ſoł.quero.b.¶ cõſtitutio epᷣi ?ᷣ ſtatutũ ci
uitatis ſtatuit minuũ ad appłonẽ ĩtrodu⸗
cẽda.i.ad exordiũ appł'oms.ſ.citationẽ ꝑ-
tis et ad cõꝑenð cũ actis ⁊ munuitis prĩe
cãexx. Gie et ad finienð appy'onẽ trium
mẽſiũ querit᷑ utʒ G̊ tᷣa oſenſu ꝑtiũ ꝓroga-
ri ualcat ' artari 2 ur ꝙ poſſint artari.l.f·
ĩ fi.de tẽ.ap ·ex de apſepe qſat᷑.co.l. de
die et ꝙ no· inno/de offõ delede cãis. ¶ itẽ
ur ꝙ poſſint ꝓrogari.C· de tẽ· ap· aut.ſi tñ.
nã luntdictio ꝓrogat᷑ de temp· ad tps g et
ſtãcia ur̃ poſſe Progari⸗C. ſi dico ꝙ coar
tari põt ts tã ĩtroducen ꝗᷓ finien appel

latiõis· an augerĩ dicũt ꝗdã q; põt augeri
tp̃s ĩtroducẽde ñ tp̃s finiede caeff.Oe Oolo
arbitrio·5· p· na ĩſtatia cae appł'onis n ðbzʒ
eſſe maior ̈ minor ꝗ ĩſtãcia prime cãe ſed
illa ñ põt ꝓrogari: nec iſta ¶ Itẽ pari rõ
ne ĩtroducta ſut ꝓpter publicã utilitatem
ut.C. de iudic. ꝓperand. in prin. ¶nã res
Publica ex ciuilibus otẽtiombo pł'urmnq; di
ei maxime ſi cõtẽdant ſił ꝑlonas potẽtes

ð cap:ſi ꝗs inge S.ĩ ciuilibus nã ꝓpter in

rmẽſas defẽſiones:.qnq; tota ciuitas ad di⸗
umionẽ 2; diſꝑſionẽ ꝑuenit et ita fuit ↄſul᷑.
ſei luꝑ qda:q·epal m f.nõ ob. aut.ſi tñ.
qa ꝛibi ẽ ꝓrogatio legis ꝓpter ĩpedimtu ſed
ſimplex ꝓrogatio ſi?r. Ro. ad. l petenð.de
tẽ·in ĩtereſtiſ ꝙ ualeat ꝓrc gatio facit d
edił.edic ꝙ ſi noſit.S · ſi ꝗd ita ſ ibi diſpo

ſitio legalis caſſatiua tpis erat qſpoſitio B

ſidiaria ĩ caſu ꝙ hõ nõ ꝓuideret ad ̊ pciſe
lex loꝗt᷑ n taxatueb. nec põt ꝑtiũ cõſenſu
derogari legis auctoritati ' forme ꝗa iſta

cõp̃ hedit a puidetia legis n hominis ? r- nõ
G·d e teſtĩs ñ dubiũ et f.de adop.ſi arro·

fi.ff. ad tur pił.l.1,46. calu. admittit᷑. I. ordin
b. ¶ iudiciu ꝗr̃ inchoari qnq; ꝑ citatiorẽ.
qnq; ꝑ h᷑.cõteſt.ꝑ citationẽ dr ĩchoari q̃n
tũ ad Ppſcriptionẽ odioſaʒ inruũpendã-C.
de an· e.l.f. de p.xxx an ſicut qntum ad
appłonẽ ĩtroducẽd. C.de tẽ.ap·ſ.f..ill.
¶ itez in ca appłonis etiã ut poſſiʒ ꝓcedi
ad diffinit uã ꝑte otumace ꝗa B ẽ natura
appłois ꝙ põt aliquã ꝑtẽ introducere 2 uẽ

tilari.C.de fruc:et li.ex·omnẽ honorẽ.·S·f.

¶itẽ qa appellare ẽ officiũ iudio ĩplorar ĩ
quo officio iudex płimũ põt et ĩ eo ſuplʒ ꝓ

abſeẽnte. C. de ap: amphliorẽ.ĩn prin- nã Dinse

officio iudic ueniũt et incubũt ĩpe iĩudex
cui ↄcluſio dirigi habet arbicrari liter
officio ſuo ſubfugat᷑ · ff. de pe.hr.I.f.et .l.
plane.¶ LHnã applo pocius r emedcũ ꝗ miſẽ
ricordit᷑ ĩolorat᷑ ꝙ lex notat triſte auxiliuzʒ
ꝗ actio. ¶ etc ideo nec cſiderat libellũ ap
pellatõriu H. ſufficit qd uiua uoce ille qui
lolẽpniter appellauit petat ſuꝑ appellatioñ
ꝓcedi ut noinno de officio dele.cũ cõtin
gat ꝙ ueꝝ credo ſi appellat᷑ ab inlocutoria
ar. no.ð ĩter ac.ĩ hr. ſi appellat᷑ a qffimiti
ua tũc ſi reqrebat᷑ libellus in prima cã reqꝗ
rit᷑ fa ał n ꝗqa appło naturã litis n mutat
facit de v.ſig · ſepe indeiudi:c .diſpen.ꝑ
cõteſta.dr inchoari iudiciũ qᷓntum ad for
molã iudicii inchoationẽ. ¶ rã litis cõtel-
primus actus òdictorius in principali ne
gocio tũc ĩcipiũt ꝑtes uenire ad oflictu tuc
primo audiunt᷑.C. de iudi.aũtad B in aut.
de litig. ꝭomnẽ et iſtud ẽ ueꝝ tã ĩ ciuilib

3 5*

ꝗ in criminalibff.de penis abſentem
nam in crimminalibus ad inſtar ciuilium
cedat᷑ et ibi patz et ꝙ ad no.ff·de iux/O.
ĩiudilet qula.-B. ¶ Qualis eſt libellus in
cauſa principali talis eſt in cauſa apellatio
nis nain qualitatem litis in caula appellati
onis non mutat ut ſi cauſa prima erat de

Poue cauſa appellationis non poteſt eſſe d

aſino. Ec ſi cauſa prima erat de cauſa depo
ſici. cauſa appellationis non potelſt eſſe de
cauſa mutui quia hoc eſſet nouum capitu
lum ut.lꝑ hanc.¶ Et ſi hbellus primus
fuit ſpecialis ꝙ eſt q fuit expſſa ſpecialis
cauſa in libello uel poſtea in declaratione li
belli uel tacite ſubintelligebatur uel iuril
dictio iudicis erat ſpeciaſis. C.de an.ex·lf·
no·cauſa appellatioms erit ſpecialis quia
ſuccedit cauſa appellationis loco prime cau
ſẽ et eandem habet naturam iudi:ſoł· cum
apud¶ Ect ſi in cauſa principali fuit ad
miſſus libellus ſine cauſa appellationis us
dicta-l.f admitti non debuerit reo cont᷑di

cente in cauſa appellationis non poterit re-

ſpui ar:C.de procuralĩta demum et facit
de ex. doli.I. iI. O:circa. B. (L Si iudex àp-
pellatione deſerta pronuntiat bene iudica-
tum ipſo iure non ualet ft:de excu.tuto-
ſcire oportet·S·oſequẽs·bet facit. ſt:d do

lo arbitrio.5·p·et ꝙ no.inſti.de ac.S·rurſꝰ

per Dy· ¶ ¶ Tempora appellationuzʒ ſunt
continua et computantur cdles feriati· C.
de tempor appet.l. ſcda in fine. B. Nõᷓ
dicitur excedere modum ille qui focit ꝙ ẽ
ð mera natura ↄdẽnationis ut cxtra ap-
nouit.b. ¶ In cauſa appellationis tempus
ſtatutũ iudici uidetur ſtatutũ parti ut di
cemus tempor·xxxdie nam quia lex ſta
tuit iudici terminurmn·xxx dieꝝ ad dandũ
apoſtolos idem tempus uidetur ſtatuere
parti ad petendum utC. de ap.a ꝓPconluli
bus in· g-et eſt ratio quia officio iudicis
ꝓceditur z terminus qui ſtatuitur iud ci
ſtatuitur cius officio & et cauſe nam ipſuz
officium eſt cauſa principalis ſecus in acti
onibusC. ut omnis cauſa:cil.ĩ: in f ine ꝑ
Cy.de ĩudi/properan.et facit ad hoc. ff. de
ex.tu.ſcrire oportet·ꝭ·conſẽquens. ¶ Alii.
dicunt et in cauſa appellationis referre an

terminus ſtatuatur ideo ab interlocutoria
non appellatur an Iiti ut primo cſu non

ſit fatale tempus ſco ſic et inducat tũc
deſertionem inſtantieb. ( Suꝑuacuiĩs ap
pellationibus non eſt utendum ut · C. quã
do pro.non eſt neceſſe:l.omnem honorem
b. no.¶ Añ ſententie interlocutorie tem
pus non appellatur/Cquorum ibi-p in fi.

glo. et ĩdem quĩ opponit exceptiones non
potelſt appellare anteꝗᷓ udex luꝑ eis ꝓnun
tiet ibi eſt glo orð:ſed lata inter locutione
ſuꝑ exceptiombus bene poteſt appellari-
licet intor locutoria non contincat dari uel
fieri et per hoc ex ea non orlatur 2ctio co-
t i. ab exc.ĩ gl/ordi:que incipit.i/Giffiniti

ua.b. ¶ Vnde iſta non ſunt ꝓportionalia
actionem oriri et appellari contra no-in- l.

Thipr⸗ de arbi.b. ¶¶ No:ꝙ diuerſe ſpecies

ationis imperfecte faciunt unam per

Pro

fectam ut teſtes argumenta et inſtrumẽ

ta et due ſpecies perfecte faciunt unam ꝑ
fectionem ſi cummulẽtur debito tempore

ut teſtes et confeſſio-unde utroq; ſfimulu

nito non procedit appellatio altero ſolo. ſic
C.quorum ap.l.ſca et· fi.ſed quidam di

cunt contra ꝙ due ſpecies ſeparate iungiñ

poſſunt ut no.doc.in.l.n· : etasde extu-
ar.l.i. C qui numetu:F ibi loquitur ð cau
ſis hic de probationibus nam que non pro
ſunt fingula multa iuuant ſic non ſufficit

unum udicium tamen multa ſufficiunt

de ediedic:quero ĩ fi · ¶ Ideo aũt exigo ꝙ
tempore competenti qtua que non concur

runt eodem tempore non fouent ſe mutuo

ut᷑ no.in dicta.l.ii .Icm intellectũ To· ſed
contra uidetur non.et. abſti: in glofi/et
facit ꝓ Io· noff· de queſti maritus · F⸗
unu intelltu.b An fucte pfeſſus appel
let glo·dẽ ꝙ ſic ĩ·Ji.C.quox ap·ñ re 1 fi.
gl.quia etia uere ↄfeſſus appellat noð ap-
creditor. 6: iuſſis et facit· C. S rebus credi-
I. generalit᷑ 6. ſi iudex b. in cõt ur̃ ꝗa iſta
Fficta ofeſſio ẽ ↄfeſſo iun et de iure et i5

batio cõtra ñ recipi᷑ ᷣm · p·ĩ· O· l.ĩ· b·
ter ꝑtranſearnus -Et quidem ſi

appellatur a ſma diffinit ua illi

co ſiue incontinenti apud acta poteſt uiua

Quali aũt appło fierĩ debet

uoce appellari. Cum autẽ n incontinenti

ſed poſt appellat᷑ tunc eſt appellar ð ĩ ſcrip
tis ut.C.de ap·litigatoribo que eſt.iiq vi
ad fi.q. v.litigatoribus f.qñ ap· ſit.l.ĩ.·
dies.et·S·ſi quis per que iura dixit·t. ·
ubi.S.dumtaxat quando idem dixcrat py-

ubi. S. in prin- ſd ſe correxerit tenendo q

ſequitur. S· Die prima poſſe ſine ſcriptis
appellar̃ q; non eſt uerum mſi idice ſẽdẽ
te ꝓ tribunali adhuc ſi tñ poſt latam [nĩaʒ
ꝑ magnam horam ſederit ſmper poterit
ſine ſcriptis appellari et ſatis dicitur fieri
apud acta ſecus ſi iam iuerit ad prandium
uel ad alios actus diuerterit-

appellans agere debeat breui

N

A

c

——

N

tT 2◻☚

—, 2 —

— –
=òè

912

N „

1.

MH.Dixit Bonagui.ſẽ ſic doctũ a pcepto
rib ſuĩis qꝗa tłis actus dr otinuqſt·d· V.
ob.l.ↄtinuus. Idẽ egi. ubi.S. in prĩ/quod
aũt dr̃ & di Vtẽte ĩtelligo iudice et plus
etiã d appellãde cũ tcx. legis pl põderʒ ꝑ-

tem ꝗᷓ iudicẽ. ? B ꝓbãt᷑ ff ·de ap.l.n. C· e ·

eos.·ſin aut. Idẽ nt.t. M· ubi/S.ſʒ ac.in

l.ii.ff.e.nõ diẽ a ꝑte qð hic loꝗt᷑ ur tñ ſic ĩ

tellexiſſe dũ querit de appellãte ab ĩlocu-

toria ſeqũti die an tẽat᷑ appellar̃ ĩ ſẽptis qſi

q primo n dubitet᷑ ſi vtinẽti: Ia accũ ap

pellat᷑ a grauamĩe ab ĩterlocucoria poſſe

eodẽ die ſiñ ſẽptis appellari qð hodie F łʒ ẽ
H.m egiꝗ · c9 fuerũt uã ut.5S.· C. hexcli-
J· nã ſiue appellat᷑ a grauamĩe ł ab ĩ?t᷑locu
toria 2 iudicõ ? ex 2 ðotinenti ſemꝑ uſqʒ
ad dcẽdiũ ĩ ſẽptis appellãdũ.ud ex ·e· cordi
in prĩ · · li.vi:ið i noĩ g?. uero ius no
uũ. · ẽ una qr̃a qñ appellat᷑ ab ĩclocutdo
ria F diffinitĩa alia ẽ ga qn appellat᷑ a diffi
nitĩa ñ ẽ ncce exprirni cã ʒ appellãdi.e de
ap. cordi. 1 li. vi · ſc qñ ab ĩterlocu
toria P' a grauamĩe ut ex· e: ut Sbito lʒ
oã dicãt ĩ utroq; cãu poſſe ſiñ cã appellari
alii ex ſ dicũt ꝙ ſuff dicer̃ appłlo ab ĩter
lort ꝗa ẽ ĩiuſta nec ẽ ncẽe expmi ĩ quo ſit
ĩiuſta ⁊ Bᷓ tz papa ut no· ex & no·O/nũ.c.
pe · M.ſʒ ͥ ꝓbat᷑ ĩ clem̃.e.t.appellãti.et
uid qð i no. ĩ. g.ii. Bal-hẽt᷑ p expᷣſſõe cãe
Ri appellãs di appello ꝗqa me grauaſtis ñ
dieẽdo ĩ quo dicẽco tñ r̃.·ff.d ap.l.apꝑpel
lãti.i·ñ tñ.Inno.ð no·o·nũ·c.fi· Itẽ ĩ ſnĩa
excõis idẽ fuat᷑ qð ĩ diffinitia. Inno· ð ſen.
e p tuas. S. Iteʒ etiã qñ appellat᷑ a ſnĩa
excõis d; expmi iuſta cã. alii tñ dicũt apł
latiõeʒ tũc tener̃ fiñ iuſte cãe epᷣſſiõe ſi
in appelłõe a Inĩa diffinitĩa otĩgit·S& B̃m
papã ex ð ſen. exꝑ tuas. ·2 ſcripſi in ð
cre uenerabilibo.ſuꝑ glop · ð ſen· ex.li· vi.
ʒ ſʒ nuqd ſuffi appelłoez ſcriptã iuchci
a quo appellat᷑ offerr ?H porriger̃ ꝗquis corã

eo ñ legat᷑ u ꝙ n. nã appellãs ad duo t̃ d;

enĩ appellare 2 ĩ ſcriptis· ut ĩ p·c.cordi.licʒ
altex ſufficiat cũ a ſnĩa diffimitĩa appellat
ut dixi.ar. tñ o ſufficiat ſolũ offert.ii.q
vi.ñi ꝗs libellos.2.l.biduũ.v.ñ ꝗs ip̃iq C.
quo.ap.ñ ap:re.nłli i tribuat᷑.⁊c.⁊ ſic ob
timnt. z ſic ẽ Emĩatũ· e.t. appelloli.vi.
Xne det᷑ uia iudicib malignãdi nã 2 ſolo
cCo appellat᷑ ec de ap.dilci.u. ¶'r autẽ
appelłões ĩ d ef articłis ſint formãde et
ꝗd appelro ↄtĩeri dẽat uið.iĩ.ĩ ctatu liᷣ.
e.C. ¶ etiã no. M F̃ʒ·t.ubi.S.vV. fõma
dẽpto. v. ſi tñ. J ꝙ nomẽ ad vſarii dʒ in
appelłoe euprim. fF de ap.l.i.ĩ fi.ſi tñ ñ ex
primt᷑ ñ nocʒ · ut · e· d· l· iii.ĩ prin· · hoc

n · ac. in Pdẽa. l i. in fi. er ui qd dicã . de
ap· S· i· ad fi:ii.colũp. v.ſi uero appellet᷑ de

noje iudict a quo ſi n exprimat᷑ ĩ omiſſione

uið.ĩ. de offi.v. anpe.· ſʒ ſi płes hʒ et
quoꝝdã noĩa ñ expᷣſſit ĩ appelłoe ñ õ ei p
ſcribr quo ad illos ĩmo põt ap· ꝓſeꝗ ò eos
ſʒ òᷣ ſi unus ex płib ndẽnatis ap·ñ io uidẽt᷑
alii appellaſſe· ut.ff. de ap.l.i.·fi:.2.· I.iii· in

pri.2. Ii:q· vi·· ſunt etiã quoꝝ. . qñq; pł
res. eʒ·c. c.p·applłans aut fruſtratorie pu

ni᷑. ut.ĩ.S.nũc dicã hodie q appellat·

ex iuoöm & elec.ↄſtõ.li.vi.S·ab electione

fca ł faciẽda oĩa dʒ ĩ ap.exprimer̃ quecun
q; ttẽdit oppõer̃ òͥ formã H ꝑſonas. Aceſ
ſat aũt ↄſtõ ubi tłia ñ oppõit ſʒ ꝓſeꝗt᷑ ſuũ
Eſue ecẽe ĩtereẽ: ut ĩ cle.ð elec dſtõeʒ.
2 B corã ꝑſoĩs auctẽtic ahoqn ſup· ñ expi
ſis ñ audiet᷑ niſ iuret ꝙ ð nouo emerſerint
Pꝙ ſuꝑ ãtiꝗs pbãdi facłytcas ſuꝑuenerit ł
ꝙ & nouo ad ap. noticiã ꝑuenerit ut ĩ oſti
tudtõe grego.v. de elec. ut circa. A1â-Ii- vi.
2 ſi ap ĩcpoᷣ'ρpcuM. dic ut-et. ꝓcuratõ:-
S ·2 no. ꝙ aplor dʒ inſtãter peter apłos-
2 R eos hre nõ põt id ip̃m corã eo a quo ap

płlat publice ꝓteſtet᷑ que ꝓſequer̃ ð apło.

2 q'r forrnẽt᷑ ut no.ĩ ·ĩ tctatu- h. 6: ſeqgt⸗
¶ Inſi.no · M'm egi· ubi·S.c· xxiiij · ſʒ
B plem-.S cautelas qs appellãs an ſniam
dẽt ob ſuare z quedã ſunt de eẽ quedã de
bñ eẽ. ¶ De eẽ ſunt primo ut ꝓpõat ĩ ap·
tyeʒ cãʒ grauamiĩs illati F omĩati que ꝓba
ta dẽat Eccima rᷣputari ut ex de ap· ut de
bit·2 c.ſ·2· c.cu cãʒqʒ ueetñ ex ium ap
pellari põt a grauamĩe fine cãe exp̃ſſ õe ut
ꝗdã tenẽt.un ſi epᷣus me mihi ĩ poat aliꝗᷓ
pecũie ſummã poſſũ dicer̃ ñ teõr ꝗr̃ ab im
põit õe appello dicẽdo.nñ tẽor oĩa ĩura ↄ
muia opᷣhẽdo. Itẽ ꝙ appellet·ĩ.· x· dies · ut

3. 5. Px. (LItẽ ꝙ ca expſſa ſit uera· ut ex e

o·ĩterpõita.R.i. ¶ Ite· ꝙ faciat nie ſu
ber exceptiõe ꝓpoita ĩterloꝗ ut uelit eã
Umirtere 23.E 8 B cl. .d c· ul.ĩ. g-
S poſſ onder̃ corã iudice ap·ſẽ
ex hac cã gra uatu eẽ niſi onderet iudicẽ a
quo appellauit ĩpam exceptõnẽ ꝑ ſuã ĩter
locutoriã admitter̃ denegaſſeut.et.dilẽo
A uið qð iᷣ ſcpſi ĩ.g.ĩepte ⁊ fac qð no·ĩ
cle:e.t. ꝗᷓuis·ĩ glii. S·2. c ĩterpõita/Eſal
tẽ ea neglecta ĩ cã ꝓcedẽdo· ute · t· ex pte
Mhĩc ẽ ꝙ ſi dicat ꝗs peto B f ieri ꝙ ſi ñ
feceritis appello/dalis ap· nõ tẽt ꝗa nõ ẽ a-
rauamie illato ĩ terpõita nõ.n. gra uat do
nec Vbo ? fẽo negz ut dixi ĩmo ncce erit
itex appellari.cũ Vbo ?ᷣ fco ĩcipiat gr aua
re nec põt iuſte a futuro grauamĩe appel-
ſed tantum a preterito ue ſaltem a pſenti

rgleenſyle ,) ,

A Q

ANI

N

J29

7 1

puta cõinatorĩo Palio ĩ uſto · ar. e de app·
aſuluit.i.2. c. ex pꝑte· i.2· C· ut debit 2.0.
cũ ceſſante:.a.· c.dico.G.fi:2· c·exe ꝑte. il · ſed

ſi iu q petit᷑ negat id faciat a appel

lat᷑ H̊ͥ mõ peto ꝑ uos r̃uocari grauam̃ alio
quã mſi feceridis ap. cte uʒ ap· quia fit a

pñti a ñ a futuro grauamĩe ut pʒ in -c.

ex ꝑte· ĩ ·2/ C. cũ ceſſanteex ð ſup.negli.p⸗

la.c.i.nec obꝙ uiñ a futuro grauan ĩe ap

nã B vbũ miſi feceritis exteſiuu e. ut.ff. ad

tertuł.filn m̃ ad fi:nec ẽ futu ſbiũcti-
ui mõi:nã rᷣuocatõ que petit᷑ 2 que ẽ ð fu-
turo ñ ẽ grauamẽ ſzʒ pcedẽtis grauamĩs ẽ

leuamẽ grauamẽ aut fuit eius negatõ qðᷣ
fuit petitũ a quo etiã ſine pcco vbo extẽſi
uo potuit appellari · ¶ ILtẽ caut dẽet eſſe
gs ud appelcorã iudi appelło nẽ ab eo ĩ
terpõitã ſid figmificet. Hui.ĩ. S. ð offi.
ᷣ·põro.2=·ĩ.ð app· ·i.vᷣ.ceterũ/⁊. v.illð

quoq; 7ſi·n. tinẽs a ſuo iudi grauari ap
in abntia iudici corã teſtibus tł is ap· eu n

ꝓdegit donec ad noticiã iudic puenerint.
ut ꝓbat᷑ ex d ap:fi duobus· NR.i.ĩ fi:ar.tñ
dtra· e.t.ſuggeſtu.2 qð iᷣ no.ĩ.i.glo.
cautus etia ſit ut appel'onẽ ſuã notificet
ad Vſario alioquã nõ ꝓcedet᷑ ĩ curia ò illuʒ
cũ nõ ſit ↄtũax quia nõ fuit citatus ap.n.

que ðᷣfert cãʒ ad curiã ibidẽ Cãdã ẽ que-
daʒ citatõ· ut pzꝭ ex ð elec ſtatuirnus. I

li.vi. · cũ g nõ fuerit illi notificata ↄp.
nõ ĩtelligi fuiſſe citatus. .· 8 B 2 8. .
ſe. dic ut ĩ cle·ð elec· cãʒ · S·ſi uero illi fue
rit ĩſfinuata ꝓcedet᷑ ̊llũ tàꝗᷓ otuacẽ quia t

ming ſeu citatõ iur hẽt᷑ p PeProrio ut ex
BS ap. oblate· 2. C. ſepe·2 P. c.

atuimq
Ii. vi. 2 ad ote quia nũtiari dẽt ahcui
facie ad faciẽ appellatũ eẽ ò eũ uł ĩ domo
ei al'r ucro cder nõ tenet᷑.f. ð excu.du.l.
ſcir̃.O·ĩ.ff.ð ui aut clã.l.aũt.ꝭ·i· ff.que ſen.
ſine ap.ĩ ſcin.l.i.ꝭ.ĩtẽ cũ cx edc̃o.ex ð do.

2 9tu:cãz que domo uiʒ ĩ ꝗᷓ degit 2 larẽ fo

uet. fl. S li.ag.l. i.5· i. fi. d a. 1.I. ini 5. tõ
C.q admi.excep.ut ꝑfecti nec tenet᷑ eðr
um łᷣ pr?ibo ò illu ↄppr?latũ f uiſſe alſẽtib
mſi ei P ꝑ inſtr̃m ł ꝑ ſigillũ auctẽticũ fis

fiat. ut nõ.5.·ð citatõ·5. ierhe prĩ: uex

tñ nõ ſemꝑ appelło ex ĩudiciu fca ẽ citatõ
quã oꝑteat applł'atũ d nouo citari qð dic
fſm papã ut e ð maio.z obedi ci· ¶ qd
ſi ꝓcuratori ipius appellaãti fuerit ðnucia
ta ap. ad oſarii.Pquid ſi ie ꝓcun.dno ig-
norate appellauit᷑ nuũquid ĩ iſtis caibo ſcia
procurt · piudicat (ño ignorãti ut ĩtelliga t
citatus a ſic o eũ ualeat ꝓcedi ĩ curia ro-
ſine noua citatiõe a u ꝙ nõ quia fẽm uel
ſcĩa ꝓcurt.nõ nocʒ qño mſi pꝗᷓ ſcit· ff.qñ

ap·ſit. l.i .fi·ubi tꝑus ſciĩe dñi ſpectat᷑ et

eæx ut li.nõ otec.i fi.R. ꝓcunignorã⸗

tis ſed ſapient ib curie uiſuʒ ẽ jriũ quia ꝓ
cur᷑·plonã dñi repntat.ut.t.de ꝓcunt·ſed
2 B. § Sfenr: ex ð eleein cauſ.2 ſcia eiuſ
qño piudicat.ff.ð hut. ꝓcurt.z cũ H ap.
ſit loco citatiõis ſuff q; ad ꝓcu.ꝑuemiat
ex do ⁊ ↄtu:cãʒ q;. ib tarn loꝗt᷑ quando
domin nõ inuẽiebat᷑ ego dico. . B ap
ꝓbatũ d cle·ꝗ elec.cauſaʒ· · ꝙ. iſte ꝓcu.
aud hẽbat generale mandatuʒ 2 tunc obta
nent prima iura aut ſpẽale ad cãm ĩ ꝗqᷓ ap-
2z tunc ueꝝ ẽ ꝙ ſapientes pᷣcẽi dicunt B
bat᷑ ft.ð Ii cauĩmo.ff. hen.ẽp.in hmoi
ex ð teſti.ad Bał incipit pſentiuũ. 5. cetex
AM li. vi. 5 eX & pcur:dilcus tunc.n. eiq
2 ſcĩa piuchcat do mino ꝗa ur etiaʒ ei ſce
piſſe ꝙ appellar̃ poſſʒ hinc ẽ ꝗ ꝓcurtene
tur ap· ᷓ ſalteʒ domino dnuntiar ꝙ appel
let. ex ð ꝓcur nõ iniuſte.2· C.e·t inuntus.
ꝙ ſi nõ fac ĩputʒ f dominus ꝗ tłeʒ oſti-
tuitff. & mino:cuʒ manda.d B. S. .i. V. B
uit᷑. ¶ ſʒ põe ꝙ proceſſuʒ eſt in cur: ꝗ ap.
abñteʒ pormoð ille uẽit nuq dadmittet᷑ ad
proſequendaʒ 2 ðfendendaʒ cauſam ſuam
Rdo admittet᷑ in eo caſu in quo inuenerit
cauſaʒ ip̃am ut uiʒ ulterius procedat᷑ n?la
ᷣdẽõe ł diſputatie ſr̃ primis actitatis ad
miſſa. Meſt ſiłe ut li.pendente· c.ii.li.vi.
qò ſi uult iudicẽ ap. ̃cuſar dilatori
as fori propõer̃ petit libellũ ſid dari li.ore.
fieri z hmõi No nõ audiet᷑ ĩ eo calu ĩ quo

ſi pſens fuiſqʒ eis obmiſf.poſtea nõ audiĩ

tur ᷣm.b.ↄpoſt᷑. Vbi gr̃a.exquo iudꝛ ap.
incepᷣ procedr̃ in cã examinando negociuʒ

principale ' etiam app. M1. qd ſac exquo

cognouerit illa intuemiſſe ꝑ que pz cãaz eſſe
in curt/z utile eſt ᷓ̊ pronuncĩar̃ ut ſẽpſi ð
elec.c.i.li.vi·luꝑ glð iur.I ł etiaʒ poſtꝗᷓ
fec ꝑtern pſentem iurar̃ d ueritate dicendas
ꝙ iuramtum poſt li:ↄtel.pᷣſtari ↄſueuit ẽ
cuſatiõis exceptõ nõ admittet᷑. ut ex ð re
iu.inter mõſterium.Item poſtꝗᷓ ꝑs pᷣſens
teſtes produxit cũ tunc ꝑinð hẽat᷑ ac ſi lit.
ↄte· Fa fuiſſet nõ poterit ꝑl ſr̃ueniens pe-
ter̃ libellum łᷣ exceptionẽ fori proponer̃ ł
fiat li.ↄte.peter̃ ꝙ ꝑs abſens pro p̃ſente

Eᷣat᷑ ex 8 do/2 tu. ueritatis ſi· n. pſenſ fu

iſſʒ nõ potuiſſʒ eaʒ proponer̃ ſi eam ab in
icio obmiſiſſet·ð B.S. ð ↄꝑi .in termi.dvᷣ.
attendendas· M hiis no8 elec/c·iĩ.li· vĩ
in glo· ub.n: ¶ Icem appellans dʒ eſſe

cautus ut appellet in ſcptis ut·S. in prin-

¶ Itẽ ẽt inſtãter·ĩ.xxxdies apłos pete
re· ut in .ſſequt᷑. Itẽ ſi appellatus uelit
Hſup 2 B petit. J.: dẽt uenir ĩſtructuſ

*

2

Nℳ

☛ —

☛☚

ad totã cãm łᷣ mitter̃ aliter ẽputabit᷑ non
appellãs. ex.· eocordi. ¶ Item dẽt ſolicite
procurar̃.ut cã.ĩ.anru termĩet᷑ĩ . prox·

er ſi alteꝝ hoꝑ dficit nõ ualet appelło.¶

Item etiã caueat ꝙ diligẽter obſeruet qð
no.S. V. J etiã no.¶ Sut quoq; 2 alie cau
tele que ſunt de bene eẽ · primo ꝙ offerat
ſe ꝑatũ ſtatĩ probare cauſam propter qm
appellat 2 ſi nõ admitti᷑ magnũ e Hᷓ cõſe
quet᷑ inconmmodum. nam hec corã iudice
app.probato non cogit᷑ probare ueritateʒ
cauſe propter quã appellauit ·ſatis enĩ ap
paret grauamẽ eo ꝙ euʒ noluit damitter
ad probandũut in pre·c.interpoſica. ·
ut ibi ſatis no·. vbo offerens non puto ̊
caſu ſufficere balem oblationẽ ſed requi
ritur realis et ꝙ propter illam non adiſ
ſam appellauerit ibi uide · et· ĩ· · pe ſuꝑ.
illud quoq; · S·ed.ĩ· nouiſſime· v.illud.
det aũt ſic appellans dicere. FOrma. Cum
me grauaueritis eo ꝙ in cã talẽ exceptõeʒ
admittere recuſaſtis quã exceptionẽ 2 gra
uamẽ docere ſum ꝑsatus et me offero ꝓba
tuꝝ idcirco appello26c6. nõ aut dicat lchel
lo quia me grauatis et grauam me oſtero
ꝓhatuꝝ oportet enĩ ꝙ primo ſẽ offerat ꝓ
batuꝝ et poſt appellet et ꝓpter exceptõ-
nem non admiſſam et quia nõ admitct᷑ ad
ꝓbandũ ut prediæi · alion ſi primo appel
lat et poſt ſe offerat ꝓbaturũ ut iam qi.
tunc oportebit eum corã ſuꝑiore grauam̃

fſu uertarẽ cauſe ꝓbare cum iam tota cã

deuoluta ſit ad eum 2 quia non appellauit
ideo quia non fuit admiſſus ad ꝓbandum.

ar.damen otra premiſſa ꝙ licet ꝓbet coraʒ

iudice ap.ꝙ ſẽ obtulerit ꝓbaturum coraʒ
eo a quo appellauit nec fuit admiſſus ad ꝓ
bandurn mchilommminus tencat᷑ phare ue
ram eſſe cãm ap.ex de teſti.ex ꝑte adeſed
iilud in ꝑemptoria exceptione decre uero
interpoſita loꝗ tur in dilatoria ut ibi not·.
tu dic ꝙ aut ꝓpter exceptionẽ ꝓpoſitã ꝓpt᷑
qua non admilſaʒ fuit appellatu fieret ad-
uerſario pᷣidicm circa negocium prĩcipa
e ſi haberetur ꝓ ꝓbata et tunc locum hẽt
decre.ex parte. ibi enĩ piudicaretur ſuper

principali ſi exceptõ otra teſtes ꝓpoſita hẽ

retur ꝓ ꝓbata quia forte nõ habent᷑ alii te
ſtes.ut æ& de re iu.cum.I.et.a. Idẽ eſſet ĩ
except ione excõ ĩs licet non ſit ꝑmptoria
quia ſi hẽ̃etur ꝓ ꝓbata ſemper repelleret a
gentẽ et ſic non fieret preiudiciũ ꝓ ſecutio
m negocli principalis licet in uer tate non
eſſet forte excõicatus. Idern ediã in excep
tione pᷣſcriptionis ꝑ quã fieret prerudiciũ
aduerſario ſi haberet ꝓ ꝓbataex de pſcrip

tio· de q̃rta. Idem etiam ĩn exceptione pẽi
de non petendo uſqʒ ad longũ tempus.i:x.
uel.x- annorum que ſi pro ꝓbata habert
piudicaret et licet non oĩo tamen uſqʒ ad
dieſtum tempus:et ita illud non obtinz ſo
lum in peremptoriis ſicut.B. dicit immo ĩ
quibuſdam dilatorns ut dixi aut non fie-
ret preiudiciuʒ ut quia preponitur excep
tio conſanguinitatis uel alla huiuſmõi cõ
tra iudicem uel contra Rptum quia non
fuit per ꝓcuratorem obtentum et huiuſ-

moc et tunc locum habet decre. interpo

fita. I uerius t ene ꝙ dixi in predicta ð
cre· ex parte· ſuper glo·ad hanc.ſ.q; ꝓbare
ꝓbationes exceptionis non admiiſas licet
ſufficiat ad iuſtificandiũ appellationẽ ſi ꝓp
ter id fuit appellatum ad effectum excep
tionis conſequendum in principali oporte
bit ueritatem exceptionis ꝓbari ſit dilato
ria uel peremptoria ut ibidxi. ¶ Se

cundo debet eſſe cautus appellans ut attẽ

dat an ſibi expediat aſſignar̃ terminum ad

proſẽquendam appellationem uel non ꝙ

poteſt facere· ut exeo/oblate·et.c.periſo-
