quod repetituret ꝙ talia etiam de oſenſu
ꝑtium nõ ꝓrogantur · C. de legi· nõ dubiũ
et de iunt. calump.l.niS. ſed quia. Item ꝙ
habetur in aut᷑.de teſti::iet· quia *τ°ο

Item.C ut intra cer · temil.ict.ii /2 uidet᷑

expreſſum·e.t.lulti. ibi:nec ulla occaſiõe
26. I[tem ſi dilationes iurt dari deberẽt. de
riſoria eſſent talia ſtatuta- uel rales omiſſi
ones. Soluebat dilationes abbreuiandas al
legat.aʒo in ſumhuius·t. in prin ſubdit
tn ꝙ ſi eſtimauerit iudex dilationem dan
dam que excedat metas ex iuſta cã id po
terit ꝑ prius allegata/2 nõ. ꝗa non loquit᷑
diſputans de termino dato ab homine ſed
a ſtatuto ̊ dico ꝓpter id q poſt Hoſt-
dixi in pdecre: cais ſuperi/glc-d termi
no dato ab homiĩecirca quem etiam uide
8 termino ꝑ ꝑres appoſito in copron lo.
uel dato a delegante quod no · Cy in pre.
l.petẽde in ultqone · · in pnei calu di
lationes non aufferuntur-ſed artantur-
¶ Preparatorie ſunt que datur poſt litis
ↄteſta.et etiam a:v·q· ii ſi primates uo-
leci ꝑ teſtes uel inſtr̃a ꝓbare ad querẽdos

teſtes uel inſtẽa preparada- uel aduocatos

inueniedos. ue loſil a amicoꝝ petenda- ut
5. de ꝑaton iudi . ex ſunt in ca criminali
adminus ſex menſium ad plus uero umus
anni ſic põt intelligi:iii:q-nii- de inducns-
AHubi de his et. C· e· t·l.i ex ex· c· C c · Ii ·
ubi uide. 5. In ciuili uero ſunt criuz mẽ
ſium ſ̊ ꝓbones ex eadem ꝓuincia poſtu-
lentur. Si uero ex puicims ꝓuincns uł in
ſuł.modico aut nullo freto· forte ma
ris ſpacio uerſus-cum fremit eſſe fretum
mare dicas cum ſit amayx· diſtantibus
ut.ff.de uer.obnotionẽeꝭ/ↄtinentes erut
vi.menſium ſi ex trãſmarinis. ix· ut. ii/q.
iii·5: ſpacium. C. e. l.iiet· l. fi. 2 hee dantur
tam adtori ꝗꝙ reotam accuſatori ꝗᷓ accu-

ſato ᷣm Ac· A. in p·l.fi.et Goff·ĩ ſum.

e·t. v.ſpacium. 2 Gof.·xv· · vii/ſi aut
circa inducias ꝓ querẽdis aduocatis nõ· ꝙ;
ſi reus aduocatum ↄduxit qnq; cum eo in
iudicio oparuit a poſtea eum hr̃e non po

teſt imputet ſibi qui talem conduxit Si

uero nondum ↄduxit danda eſt dilatio ad

9

*

querendum aduocatum non tñ ſepe ſi id
maliciolſe petatur. ſic intelligo:c& ut hite
non cont᷑c.i.2 & do/2 cõ· ꝓut C.q poſtu-
uelamẽto. AäIn preci· nõ de hoc in- in-
glo:que incipit ſi aliquis·2 quod ibi no.re
fert Cy.in.liſta uelamto tenuſſe Odof.
Gui.de ſuʒinl.i.C.e·t. tenet ꝙ ſi aduoca
tus infirmatus eſt. uel in legationem ſue
ciuitatis miſſus ſi creditur infirmitas uł
legatõ pax duratura expectetur:ał·que-
raxur alter aduocatusperl.pe· fi . de
uacamufacitff· de iudi: ſi longius.C. in
quica.tu.haben· tu:detur.l.ĩ et inſti:de
excu.CuS. Item ſi reipublice.ſuper infir-
mitate aũt credetmedio. C. li xni: d re mi
li.l-ſemelet patet exde homicſignifica
ſti. i. · ¶ Dabitatoria eſt ſi forte fcã
poſitione quis:· M. Actor uel reus. hec
enim eſt uterq; cois otra poſitiões alceriq
dicit ſe dubitare 2 petit dilationem et

haoc omittitur iudict arbitrio cum non ſit

l:diffinita.ff. de inter-ac:qui interrogat ur
etl.ſe:exc ·de offdelegde cãis.T.de poſi.G.
ſexto··Icem no · A.· et · V. ſe · et· V. ſed
nunquid:a ut prediæi.hic inſeruit Cynus
litigatoriam que eſt ad incipiendam liteʒ
p oteſtationem · ad quod nõ tenetur reus
niſi prius ſatiſdʒ actor ᷣm aut/quod fieri
C.e:ſed nõ inſto-quia hoc hodie ſeruatur-
ut patet.ĩ. de ſatildat᷑. Item hic ſequitur
de ꝓbatoria in qua multum inſtat Cynq
querẽs de tribus. Primo que requirantur
ut detur. Secundo quanto tpᷣre moderet᷑
Tercio quotiens ocedatur. de primo uide
bit iudex quid ille uult ꝓbare ꝙ ſi ẽ imꝑ
cinens uel impoſſibile uel calumpmole di
latio iure petitur cum ꝓbõ ſit ꝓmpta-il
lam denegabitał ocedet eam moderando
m qualicatem ꝓbõms et loci diſtantiaʒ-
8 quo requiritur ꝓbõ.de ſcdo dicit mode
rationem fieri ᷣm diſtantiam loci · et odi
tionem ꝑſonax et qualitatem cãe artare
enmim poterit illas tres ſpẽs dilat iouuʒ. de
quibus in ipa.l.i.C. e. C.et· iii:q/ini.S· ſpaci
um ut enim ex Fᷣa patet.lex illa non dicit
ſimpłr tantam dilationem dandam. ſed di
cit n amplius dadam:cui ocorl- ult. et. B
etiam ſcripſi in decre ultra terciaʒ ubi ſta

tim remittam undel.iii· C· e.dicit quãdo

qʒ integram dilationem dari:qñqʒ eius ꝑ
tem tmn. et aduerteꝗqa autor breuiter B
aſſiſtit ei quod recitat ibi cy· poſt pe.im
probando Inno-quem dicit uoluiſſe habẽ
tem teſtes in ꝓuinciam et ex · ꝓuinciam
et ulcramarios ꝓ ſingulis hr̃e ſua tẽpora
integra:qð eſt dicere tres mẽſes ꝓ primis

HWM

H ges . larse
— ſr ſy daie 7

3

vi. pro ſcis ĩx. ꝓ tercĩis· ed ſic·xviii men

les quod eſſet ablurdiſſimumↄfundentur
ergo dilationes et tempus in temꝑe com-
putabitur- hoc ergo uoluit autor recipi

endo. ad quod plus põt extendi:Suꝑ hoc

autem uide quod clare ſcripſ ponens quo
caſu utyq; dictum ꝓcedere põt de teſti.
ultra terciaʒ ſub·vi:q-in tercio quod Cy.
ꝓlequit᷑.ſ.quot᷑idet᷑ qrlatio ꝓbatoria enca
q ꝓlequicur materia. l- ulcime. ff/e. Iuſti
ciat rermiſio ad eum. et ad no-s. de teſte·
6· qualiter et dicetur ĩ: de ꝓba:-⸗lc&o. et
ſcripſi.ex· de teſti.in cãs.et uide·ĩ . · uidẽ

dum in prin. Subdit etiam Cynus ꝓ v ·

ſpẽ dilationem allegatoriam ſic dictaʒ: qa
datur ad allegandum quod fieri dʒ- C. d iu
di.l.iudices et hc dacur iudid arbitrio· ſi
ꝑtes lunt pntes ſi abnxes obtinet autenti-
lubem ibi poſica.ſic ponnt ad l̃am mihi
ſufficit remittere ad ea que pleñ ſcripſiĩ⸗
de diſpu:2 alle in prĩi· Subdebat cynus de
dilarione expectatoria:quia datur ad ex-
pectandum que ᷣm eum datur qñq;ʒ pñti

in certis cãa ibus- unus in aue de fideiuſf.

G·i. Fᷣus:C. ubi in rẽ act᷑.l.ii tercius·C/ ubi
de cri. agi opor:auten-qua in ꝓuincia quã
doq; abnti actori:C.quõ et qn: iu. auti.ꝗ.
ſemel/et reoec.ad ꝑemptorium et.l.ſeq.
C.de iudi ꝓperandum: 5. ſin autem reus-
in iure nr̃o hẽmus multas tales iudicialeſ
ex exiudiciales ut lił non cont᷑:qm ſi ue
ro aliter cũ ſua glo:de cri:non reſi:ex tue
8 ſpon.in pnitia de frigilaudabilem:. 2· vi.
libro de ↄſuet᷑.c.fi:d elecc.i:et:c ubi peri
culum. V. hoc ſacro·2 c cupientes9 ſi-
et clemẽ.de heret᷑c.i.poſt prin ·Sequitur
ſim auctorem et Cynum de diftinitoria.
quam tñ aliter pomt Cy. ꝗ auctor.ſ.pro
termino:quem iidex dat ꝑtibus ad chffi-
nitiuam audiendam fcã ocluſione- 2 ut di
cit neutra parte ueniente illam ñ ꝓferer
ff.de re iudic. de unoquoq; utraq; uero p
ſente uere uel alcera uere altera interpre-
tatiue illam feret ut ibi not C· quõ et qñ
iu.ↄlentaneum: et neceſſaria eſt calis dila-
tio etiam in his in quibus proced tur ſim
pliciter.a de plano. ut in clemen:de v· ſig.
ſepe ad finem. v.ſrmamlz in illis nõ ſit ne
ceſſe exprimi ꝑẽptorium ut ibi eſt 2 fm
cynumviiiſpes iudicatoria hanc auctor
uocat executorliam da ꝗᷓ ſtatim ſequitur.-
et de illa intellexit cynus in qua nõ inſto
maxime ꝓpter remuiſ: quam dat hic finis
addidit demuũ cy. de appellatoria 2 plecu
roria de ꝗq bus ſtatĩ ſeꝗ tur · · ¶ Proba
toria eſt que datur uolenti ꝓbare de iure

ſuoꝛ eſt ĩx.menſium.C: de dila.l.fi: iiiq
iii.ſpacium. putat Gui. 8 ſuzρ

de dilatione- be menhium tam medicu; ſu

perſit hñs dilationẽ qin non miſc ultra
mare: amodo mittere n poterit on tn ꝓ

cedet ĩudex an finem dilationis. mſi prius
ex iuſta cã dilationem abbreulat. ꝓ mate

ria remitto ad decre-pmiſſa-I. RKo. de c'c.
E.vi.ſed an illa ſit iuſta cã decurtandi non

dicit ego n uideo ꝙ decurtationi ſit locus

hoc cau-ſed ſi iudex eſſem cx hac iuſta cãa

reuocarem non ob:dec. omiſſa que loquit᷑
in mero termino iuris· et eius pena· ·

¶ Diffimtoria eſt in crĩali bienmũ C. ut

intra certum teml. fiin pecumaria triuʒ
anox C. de iudi- ꝓperandum-ed ec· pen-
A et dic ut ibi. : (Executorie ſunt
que dãt ur reis odempnatis in perſonali ad
ſatiſfacienduʒ priuſꝗ ſnia execut ioni mã
detur a lunt quatuor mẽſum exde offi.

dele.querẽti⸗C:de uſur.l.ii.e& · de re iu.

ꝙ ad oſultationem.ff· de iudi. ſi debitori-

ied hee non hnx locum in reali adtich in ꝗ

datur modicum tempus iudicis arbitrio
e qui ↄdempnatus eſt ad re reſtõneman
ſti-de off. iudi. in prin: uel in cà criminali
in qua executio ñ diſtertur in.x. dies miſi
in caĩbusinſti de offi: iudi.dele. in prin.2
1I.q.i:ſcut.quod dic. ut in p.Gecre:querẽ
ci·2· xi. q/iii- cu ap· m Tã- ubi8. 5
¶ Appellatorie lunt que datur ad appel
landumet ſunt·x.diex ij.qvianter iorũ-
e de elec: cum dilecti. in fi: de teſti.ſgni
ficauerunt.C. de appeleos in fi:cet in aut᷑-
ibi poſita2 hee non currunt ignoranti ut
I· de ap· S·reſtat. v. ſed nunꝗ d· et de
appł.ocertatiõi.li vi. ¶·-Prolecutorie
ſunt que dantur ad appellationem ꝓlequẽ
damet ſunt annus. AI ↄputandus ut in
clemen. de ap-ſicut. . uel ex iuſta cã biẽ
nium: fiue añ ſnĩam ſiue poſt appellet᷑ ex
de apicuʒ ſit romana.ii.q- viei qui. niſi iu
cdex ex cà tempus reſcimius moderetur ut
in predecrecum ſit romana-¶ Suppli-
catoria eſt·x. diey C. de preci- Inpa-offi-
autẽ.que ſupplicatio. 1 de hoc-i d ſup
plicatione. · Solutoria eſt quam exe
cutoriam diximus. ¶ Keſtitutoria eſt ſi
quis ↄodempnatus eſt mihi rem reſtituer

quam etiã executoriam dieim-¶ Sunct

et alie inducie non iudicjales uidelicet.
¶ Electorie ut e. de ↄuer ↄiuex publi
co.t.de opt᷑.lega: mancipioxcx · de elec
ne ꝓ defectu. ¶ Alie cõf irmatorie · A:
hane pcedere debuiſſʒ.ĩ. ꝓx. F ꝗa elecũs
a temꝑe oſenſus debzʒ·ĩ. dres menſes petere

A

192

9120 2 1

A

confirmationem ut in conſti-grego-x de

elec/quam ſit li. vi- ¶ Alie que dant᷑ elec
to ad ↄſentienduʒſ .umus menſis ut ĩ· e-c⸗
¶ Alie que dant᷑ ad petendum oſecratiõʒ
et pallium que ſunt trium mẽſium · ute-

diqmet. lxxv. l qinide quibus dicam in
p.oſti. ꝗ ſit· ꝭA1â:-de his plenius no: de ełc-
ſi electio-li- viin glo pe·S. ¶Alie expe

yitorie-eX&. de frigi-et malefi laudabilem-
¶ Alie ordiatorie.e · de ełc/cũ in cũctil
Tct.Cc-l3 canon.li.vi⸗et cle.de eta·et ꝗ
ut hi qui.et de offi:ucac. unoet de ſta.
mo.ne in agroScecex: (LAlie precep
prorie de quib hẽturexde ap-preterea-
¶ Alie penitentiales. 5A-bas Hoſt ubi
S- uocat Funtorios Fifus arbitrarie ſunt
xxVI· · Vil · temporacX&de peet reCa. il⸗
Ala oititucria Iſ oſtituiſti te ſolu-
turumx uel ſpẽm preſtatuꝶ nõ adlectao
die. ſtatuitur emm moclicum tẽpus non

minus·x dierum . tt·de oſti -pec⸗ ꝓmiſſor

ſtichi.56i. ¶ Alia emendatoriaI dampni
infecti ᷣm ↄſuetudinem loci: ſi ñ ſic cõluæ
tudo omittitur iudi arbitrio ff· de dap-
infec⸗dampni infec:2. l.ſi finita in princi-
¶ Alia excuſatoria ſcilicet quia is qui da
tus eſt tutor le põt excuſareĩ/quinquagi
ta dies.inſti:de excu.tu./qui autern-
¶ Abha inuentoria.ſ.que datur ad inuẽta
rium faciendum · et eſt. xldiex ſi res ſunt
pñtes/alioquin annus-C. de iuure deli:ſci-
mus. 5.ſin aut. 1,2.·S.fin autem u· (LAlia
auæilhatoria que datur ei à petitur iIn ua

ſallum ad querendũ aduocatuʒ fe*α qui.

ca.ma.ab hoſtibus ꝭlſed ꝙ fimpliciter.
¶ Eſt et aha que datur ex bono 2 equo-

et hoc eſt in arbicrio iudicis.ff· de ob.

ↄtinuus. 5.1⸗K de lundeli-l.i ·2 ſic & aliis.
¶ Et breuiter no:·ꝙ ius fiue iudeæ dat di
larionem ſeu prefigit terminum qñq; ad
teſtes ꝓducendos ut ex. de ꝓbati: licet-
AH. ubi de hoc in.i.gloet ſuꝑ ea · S·edʒẽ·
de cã pol/et ꝓpriec uqui fiſint le- lator
qũq; ad dilatorias ꝓponendas ut ex ·8 ex

cep:paſtoralis · et.· C. e.C.l.peet fi.qñq; ad
ꝑemptorias ꝓponendas utĩ de excep· 6.

nunc uidenduʒ. V. ceteꝝxqnq; ad ſołonem
faciendam ut.C. & ufis rei iudi-l.n-zini

qñqʒ ad ſe purgandum ut e de teſtixaʒ

lris/quandoq; ad accuſandum et agenduzʒ
e. de accul.hcʒ qui ma ac.poſ.ciᷣ in tua-

C.qui ac.non poſ.ſi ea que exd clã.deſpõ.
c.fi.C· de inge ma:diſtamari- Quandoq;

ad intrandum religionem ex. de ↄuer·con
iu.ex publico- quandoq; ad optandum le
gatum. uel prebendam uacantern· de

conſuełud. capitulo fina. libro lexto·⸗
ſeu eligendum. E1â ſeu preeligendum de

poſtulan. c:uno.li.vi/et de Pben ſi pluri-

buse.li. ff de opł᷑legrnancipic e&
de elec. cum in ueteriiqrq; ad agenduʒ C⸗
d̃ ingemadiffamari: qnq; ad ꝓlequendã
appellationem ut S. quandoq; ad olecran

dum a purgandum ex: de tranſla: i- ca-

ii ·Sled neqʒ eXde teſti tam lIr̃is· demuũ
et ſe· et in decrealex.im:de ſacra unctio-
H.quam non habemus in: vi· quado
q;ʒ ad negocium decidendum extra de off.
deleg· de cauſisquandoq; ad exceſſus pu-
niendum-exX: de off or irrefragabili.6e
ceſſus/et·/ceterum:qñq; ad reſtõnem pe
tendumex: de reſti.ſpofrequẽs· li.viqñ
q; ad excoõis exceptionem ꝓbandumex-
de excep.piali·vl. A1âquandoq; ad ꝓba
dam ipius culpaʒ mamfeſtã de ſen- e:ſ0
let.li.Vi. qnq; ad litem oↄteſtanduz ft-
de peł᷑·here ſi quis libertatem Sie in ter
C. de remii.pig ſi eo. .ho aliqua nota
uit uinc:de excep-paſtoralis- l. S- allegata
fint 2 addideriʒ aliqua iura noua ꝓſcquar
tñi quo ad illam materiam inchoatã et ꝗa
iſte· . ulcim ĩ pri pmiſcʒ dilatmes iurn
2 iudicis-has ocepi diunmdere- de lcdis prio
tractando 2 pmiſſo ꝙ papa qñq; dat dila-
tiones finitiuas graruzʒ ſuaꝑ de Rep:ſi g̃o
le·a.· c.h ꝓpter.lIi.vi.facit/e/Cec.fi·Subdo
ꝙ dilationes que iure nouo iubentur uel
pmitruntur dari ꝑ iudices habẽtur. Ii- vi⸗
de elecꝗuis- In fi-et cum ex eo2. C. ult.
de offor.de arbi.c.fi:de reſti.ſpo/frequeſ
S.ſolet:de teſti.pñtium·steſtes 2· ·fi o
Aap.cordi: .poſt hece·tlegittima.ð ui-
et ho.cleri:c·l. v.ſi autemde pben: ſi tibi
abſenti:de ↄceſ·preben. ſi capło de reec.ñ
alie·hoc conſultiſſimo in fi-de prunleicuʒ
ꝑlone de ſen.ex.ↄſtõnem ad idem clemd
ſta.regu:artendẽtes in fi/2 de iurepac. ĩi.
Item ꝑ ipſa iura noua hẽmus dilationes ſi
ne mĩſterio iudicum et hee qñq; ſunt ui-
tat iue penaruʒ.qnq; ipſaꝑ duratiue:qñq;

determinatiue caluum. de primo de elec-

ubi ꝑiculum:.5·in conclaui.etc.cuplẽtes
5·cetxex in prin:decre·ꝗᷓ ſit/et.c: lʒ canon-
alle.ſunt/S. de ui.et ho. cle-c- uno in prin-
de lepul.c.i.ſi uero⸗de lurepa.ca.uno:de
cenſi exigit. vſtatuentes:.d heret᷑.cuʒ cõ
tumacia de uſurt uſuraga . ſed huiuſmo
di · et ·quam ſi.de imurtet dampn: da-
et ſi pignorationesin fi:de ſen ex.C. i. V·
exemplum.et/c. quicunq;· Vniſi· ĩ et · ·
in fi.ad idem clemen:de eta.2 qua.ut hii.
qui·de uiet ho.cleri.c.ĩi./ſed et tales ðᷣ

S ſt ſy es Ala⸗ Presd

deci:c.ĩ./niſi pqde ſtaregł·ne ĩ agro·5
ceteꝝ de uſutci. veandem. Eſt 2 una
uitatiua ſequeſtrationis ꝑ poſſionem tri
ennn:in clemẽde ſequeſtra:c/uno:De vᷣis
dilarionibusſ.duratiuis pena: de elec. c.
ĩiqui ueroet:c cupientes ⸗ cetex poſt

prin: utrobiq; de ſuſpenſione beneficioruʒ
E triennium cum aggrauatione:De ſuſpẽ
ſione uero annuali a diuerᷓ tñ actibus lo

quuntur:de elec. ꝓuida in fide temp/or·
eosed.c.fiide offi:dele.c.fi · v. ut autẽ·de

re iudi:C.i.ſi quis· De termino de re: ec.
non alie-c· u. Vet mbilominus-De ſuſpẽ

ſione unius menſis· de ſenex:cum medici-

nalis-V.ſi quis autem. De anno et devi-
menſibus in clemen:de ui:et hocle:ca. i-
De anno et bimo de ſta:mo-ne in agro-
ſi quis · ec in his plus inſto ꝓpterxxV:
Ipẽs ſuſpenſionum quas notaui in clemen.

de penis cupientes. in magna glo. Venio

ad tercium.ſ.de dilatiõibus iun noinque
ſunt principaliter ad determinationem ca
luum et dictum uel addituʒ eſt.S. de dec.

ulti:de oſue:de poſtuł.c.unode elecquazꝭ
ſit.et·c.lʒ canon:ex aliis clernen oiunctis.

de decre.Ffrequens. .ſed fi.de reſti.ſpode
excep:piade ſen.ex.lolet·de prebenſi płi
bus ad fi: ultra que habemus de elec.c. i.
determinatum tempus quo appellans in

beneficiahbus ad papam dꝗ iter arripere

et ſe pnñtarehic ſtatim inſtabocui ouẽit

Iuis caĩbus decre.cupientes e·tet quo ad

illa duo ↄcor:decre:quamuis· de off. orde

cre:nemo:et· de elec: determinat tempus

quo durat omenda ꝑrochialis eccleſe dec.
i electio tempus eligentiu. cũ prima elec
tio non ꝓceſſit· decre:iet: ilede reſti-in in
te deterrminat tempus reſtõnis in inte.dã
dum eccĩecui ↄouemt clem-e.t:decre.fa &
preſcrip: dexerminat duo temꝑa prelcri P
tionum ↄtra romanam uel ał. ecc leſias de
cre: ab eo de ap· tempus petendox apłoꝝe⸗

cui ↄuenit clee.tꝗuis decre ſtatutum G
pben.tempus oferendoꝝ bif iciorum cu

ria uacãtium decreumca. de iurepa-tem
Pus pnñtationem faciendax per pronos cle
ricos. uel laicos clemen eos qui de reg.· de
terminationem facit circa änum ꝓbõms
Quando etiã incipiat currere tempus da
tum in lr̃is gr̃e ad acceptandum determi
nax clemen de cõ.pᷣ.c.iin fi. ꝓpter id qðᷣ
· dixi ſub. 0. uenio ad tercium- de capło
Primo de elec.li.vi.: Quero ſi epus a cuius
Puiſione appellatur ad papam. ſtatuit ap
Pellanti certum terminum ad ꝓſequendũ

uel ad aliqᷓ ꝓſecutiis ſpẽz p id ſit receſſa⸗

a prouiſione illius decre. et dicendum eſt
non quia iam ꝑ hoc lequeretur oſtonez

Papalem ꝑ inferiorem particulariter tolli

poſſe quod eſt falſum ut in clernen · ne ro

mam:de elec cum ↄcor. Item eſt certum
qñ duo diſpart ptãtis ↄcurrunt ad idem
minor cedit malori-ex:de off- ega- uolen
tes:de apſi duobus.poſito ꝙ epo ius ignok

rare non liceat: adidem-fr- de duo-reu.l. R

reus· de fideiul.l.generaliter-ↄcurrentib
igitur termino uel quod plus eſt· deuo⸗
lutlone lun et iudiocum ptas ludicis pẽ

deat a ĩureergo patet terminuʒ 2 deuolu
tionem iure potentius oꝑari-cum ſit pri-

mus agens.2 iudes Farius- Item a põdera
tione tempis eſt etiam iure terminꝗ priꝗ

agens· In momẽto emm appel latioms fcẽ
ligat terminus iur per quod patet ꝙ ter

min hominis ſequitur. a ſic ocluditur ꝙ;
zus elt primum agens 2 prius agens ergo

ꝓuiſio eius durat et hoĩs ꝓuiſio nõ deuol

uit qð iam inuenit deuolutum facit f.dᷓ
Pcux.cet-:ea obligatio/2 quod ibi no-

in glo.pePpcipue cum minus hoĩs ſit pro
Qirus in defectu.ſ.qñ ius n ſtatuit termi
num. immo ptãs data iudicib ꝑ ſlura ue
tera de tali termino ſtatuendo in illo bene
ficiali calu uidtur eſſe ſublata. patent ex
empla in dec· ꝗᷓ ſic et decreilʒ canon:2 ſimi
Iibus ſuꝑius allegatt. Item oſtat/ꝙ licet ꝑ
Tura uetera poſſit iudx a quo ſtatuere ter
minum appellanti ad iter arripiendum
ad ſe pnñtandum de ap· ꝑlonas ubi de hoc
et· c.ſe:non tñ terminus ille artabat appel
latumnec deuoluebat negocium:qð facit
terminus decreillius que artat non ſoluʒ
appellantem 2 appellatuʒ. ſed etiam alios
ꝗquorum intereſt:quod ergo tali iudici oli
n licuit multominus hodie unde uidem
ctiamm in non beneficialibus termmnuz oa
tum a iudice a quo nõ artare appellatum.
nec deuoluere negocium lʒ appellatus ſe
artare et illud deuoluere poſſic- ſi hoc pe-
tat: ꝑ decrecordi. S& appel-li. vi. ocludicur
ergo cum epᷣus nullam ptãtem habeat de
uoluedi ꝑ minuʒ datuʒ ab eo mnutilhit-de
Pulhione iIllius decre-nil immutatum.5:
Equitur uidere quiĩs eas ocecat
ex quidem ĩus ut patet in pre
concor . uerumtamen repreſen
tatorias.2 reuocatorias et quaſ
dam alias concedit iudex in predic- con-
cor:2 breuiter omnes dilationes iudicialeſ
Preterꝗ appellatorie arbitrarie ſunt quod
dic ut in ſum:dme· t. . quis ipas/ et no-

9

—
„

et utraqʒ parte pñte· C· de iudia Tfesr

e⁊. de ap. cum ſit romana. FT. uide quod
nõ.e*. de ſen.exſolʒ in glo-dixit Ber2 qd
ibi dixiet de regu-lun.indultũ li. vi. :

Vnc uideamus qñ ocedantur
et quidem cum bono fide 2 nõ
x malicia cã ſ- ꝓrogandi hxeʒ
runtur materia enim danda
rum dilationuʒ amputanda eſt· C de tẽp.
ap. l.ii in prin- prelumuntur autem peti
bona fide in caĩbus a iure ocelſ.a poſtꝗᷓ iu
ratum eſt in cã ꝙ ſiñ eſt iuratũ et iudex
dubitat an malicioſe. ſeu calumpniole pe
tantur exigere põt ſuper hoc iuramentũ
pmma tñ facie preſumitur ò petentem dila
tiones2 otra excipiẽtem. 2 oceduntur eti
am añn litem conł᷑et poſt a añ ſnĩazʒ et p9
que dic ᷣm dome·in ſumet.et quado
¶ Icxẽ HB ſcias ꝙ dilatio petenda et danda
eſt iuchce ꝓ tribunali ſedente2 ognita cã

te que eſt: in.q/iii.ꝭſpacium.¶ Sed põe
ecce reo abñte ludex actori pñti:uel econ
tra p̃figit terminũ ad ꝓducendum inſtr̃a
uel ad docendum de ſuo intereſſe: uel ſi?ia
AStando in his terminis fimpłr tenuit
Gui:de ſuʒ:dilationem ñ tenere hoc nõin
l.a ꝓcedenteper ip̃am.l et per · lfi· C.ſi ꝑ
uim · et.lde unoquoq; inferius allegaras
edC·ſi ut ab hr/abiaux᷑.ſt omres.et · e
mino- in cãe·· cã. J. Pnñs uero rdet. Qñe
id non poteſtis facere parte abnre. dicit
udex bñ hẽbit abns hoc ratum demũ ab

ſens uemens- rat ficat talem minuzʒ apö

aCtaqueritur an ualeat talis aſſignatio.2z
uidetur ꝙ ñ ut in pre:l.a ꝓcedente: cum
enim talis actus fit tudiciahis. ut ibi.2 e-
de ꝓba᷑:qm ↄd ra non põt fieri ꝑte abnte
ex · de cã polet ꝓprie·c.i:C.ſi per uim uł
alio mõ poſ.turfu.lfiex de ma et obe;
inter quatuor.quia que cãe ↄgmtioneʒ de
ſiderant ꝑ libellum i ꝑ ſmam partibus ab
ſentibue lataʒ nequeuũt expediri ff.d reg-
iutt omnia ad idem facit- de re iudi de
unoquoq; ſt·famhr̃.ĩ hoc iudicioſłque
ſen.h ap· re.l.iĩ.. Item ex eo. ¶ Si nul
lus eſt talis ꝓceſſus. non põt ratihĩtione
ↄfirmarixvIl/qiii· ·põt· X.· ce elec.auditi

in cõtrarium ꝓbatur:na hoc ꝑemptoriũ
hʒ uim interlocutorie utff.d arbi. qualz

ax. incipid dicere ꝓpe finem2 interlocu-
toria ferri põt parte abñte: utff.eo⸗diem
ꝓferre in prin · preauten.l.de unoquoes
que eſt cõtra loquitur in dffinitiua cum
multis ↄcor. Item dicit· l. ꝙ iude mõita
parte ꝑ ſe ꝙ ſmĩe adſix põt ſmare.Iʒ abſit.

ntc dicit ꝙ utłraq; ps dʒ ĩtereſſe huĩc mo

nitioni C· quõ et qn iul.ii preterea hic 8

facto abntis non agitur nec ſi min al
ſignatur nec ſibi in aliquo preiudicaturꝗ.
bus caĩbus eius pñtia requiritur.2 ſic lo-
quũtur prima iura ſʒ ſolum prñti termin
prefigitur ſfiue ergo abñs ratificet fiue rõ
ualet quod agit ur.ſi nõ ↄtradicatar exd
in intereex lris.et/c.le. ꝓpe fi:a de diło-
c.i.in fiet de doa con.c: fi.2 de off.dele-
ↄſuluit- Item multuʒ opatur ꝙ iudex po
ſuit ſpẽ ĩ ratihĩtione reiut.t·qi-lugð
ed no.e.q/c.i hoc ultimuʒ approbauerunt
multxi ſapiẽtes a me oſulti cum enim in fa
uorem eius ĩductum fit ne eo abñte detur

dilatio.ut in p.la ꝓcedente nec debʒ hoc

in eius leſioneʒ retorqueri C.de legi-quod
fauore:quod fiet ſi hec aſſignatio fcã for-
te in eius fauorem nõ ualeret. ualʒ igitur

et artad m eos talis termim aſſignatio pᷣ

ſertim abñtis ratihĩtione ſecuta dummõ
huiuſmodi ratihĩtio ante ipius mini lap
ſum Ffiatet ei cui datur inffmuctin fl· rez
ra-ha. bonox: quidam tam̃ otradixerunt-
Bal. An parte abñte poſſit iudex pnti ;
figere minum dic ꝙ non ᷣm quoſdam d
ↄfeſficertum·ſi quis facitquod no. re
iudi.furioſusſpec ↄtra tenetar/de arbi-
l:diem ꝓferre· ¶ Sed pone iudex ſta-
tuit terminum aliquem ꝑtibue quẽ poſt
ea ad petitionem rei ꝓrogauit. actor
omt in priori minoreus autem nõ uẽit
in illo-ſed ĩ ſco. queritur an ſit vmulſa ſti
pulatio iudicio fiſti et uidetur ꝙ nõ ꝓpt᷑

udicis aucteʒ ar. C. qui admit ad bo.poſ.

I.bono: quidem in fi. C.de iutl.dehi:ſi in-

fanti.·fi:f:ad treb ſeruoS:cum pretor:i

ff. de re iudi ſi ↄuenerit ff· de arbi.Oiẽ pro
pe finem ar. ↄtra in pre.la procedente.in
prin.a æX&Ü: de Rpceterum in fi-et· C. qvõ
et qn iu.ea quediſtingue aut reus lugge
ſto mendaclo obtinuit dilationem et tuc
ↄmittiturC.ſi ex falalle.l.i.et ꝑ totum-

qut eæ uera et iuſta cã 2 tũc excuſatur. ff.

de excutuqui teſtõ ff. de aqua plu ar.I-
ꝗuis ex· de Neptis-uper lIr̃is tñ ſi reus in
terim preſcripfiſet ius actor:nibil debet
ſibi imputari utł᷑ dicunt quidamI udx au
tem ut dicunt reſtituet dampnuz ꝑti leſe
utC.de teſti:ſi qᷓ in fi·. ¶ Et ſunt hec in
ar· ad qõnem que ſepe de fcõ occurrit ſi da
tus eſt terminus pemptorius ad dandum
omnes exceptiones pemptorias/ uel ad ali
ud an eo elaplo poſſit iudex eum ꝓrogaĩr
H. Infra reprehenditur hoc uerbuʒ ·
et uidetur ꝙ ſic ᷣm premiſſa· etar· ff/de

SLt 9 0 at del atues

. 2
Wicga and Aaνοσαα

0 2

AS

e iudi-quod iuſſit eX& d ap-cum ceſſande
de off-dele-olulunt. dic tn otra-nam termi
nus pemprori uim hʒ interlocutorie ut

ſ-.de arbi/qualem in fr nec eo elapſo deber

quis audiri- cum ꝑimat articulum ſuper
quo alſignatur-ał.enim nullus eſſex liciuzʒ
Finis-æxiili-- In-de illicitaex de ꝓbar-3
et de in intere.coramC:de inge:ma-dif-
famari-eæqui ma: ac:poſ.cum in tua- cũ
& i interſit partis non põt ſine cã ꝓroga
re quam dʒ in ꝓrogando exprimere- ut/S
de citat. uilo-.-I⸗mabeime- ubi reue ter
mini aſſignationi non contradixit. pterea
laplo termino non eſt terminus- unde qᷣ

non eſt ꝓrogari nõ põtex de dſpon-im

pu:ad dilſoluendum cũ ſuis ocorde nouo
autem ex cãa ocedi polletſed anteꝗᷓ lapſus
ſit bene poſſet ꝓrogare iu premiſſaquia
tunc non tantum ĩtereſt actort⸗ar/exX de
off. dele. de caĩs-K.-de iuchi:I. ii.6- ſed iudex
et iunge hic quod eſt.ĩ. ꝓꝝ⸗ ſed nun
quid terminuʒ. Sed nungd poſt lapſuʒ
terminum põt ludex alxera ꝑte inuita ali
um aſſignarear/ꝙ ſic.ex de appel-cuʒ ceſ
ſante/ſt· de re iudi:quod iuſſic.C.de dilat᷑.
ſiue preſertim ubi nõ eſt eius dampnu ut
ff·de op: legaI.-mancipio Iudex t ſine
cã łc ima B facere ñ dʒ: ut ĩ prel/qd iuſſic
et uide quod no/ft:de teſta:tul.antepe·
¶ In ſum. no:ꝙ ſi actor uidʒ reum uelle
aliquam ꝓponere dilaroriam- petat a iud
ce ſibi aſſignari cerminuũ ad dilatorias pro
ponendas- quia hoc introductum l in
eius fauorem-et in odium fugitiui ꝗ Do
die unam et poſt cras aliam ꝓponere uel
let· exde excepaſtorał·2 nunꝗᷓ Punc ter
minum peteretl ſit. ar: ↄdra. ꝙ id fiet ad
petitionẽ rei:ex: de ap. cum cam. Æ.- Ibi
factum narratur nec ibi ille articulus exa
minaturet uide quod dixi in/c· paſtorał
in glo:pone ꝙ etS. ꝭ·i. Met no.ct·ĩ· de ex
cep·s·lcõo/poſt prin.· led et ſi non peta
tur iudeæ ex officio ſuo ſtatuet en ut ma
liciis obuiet: ut.ĩ de excep/.·li. 0- ceteru
quod uerum eſtai reus aliquam ꝓponit 2
non aliter quia poſſibile eſt ꝙ nullam ue-
lit proponere cum forte nulla ſibi ↄpetat
NHdicebat(a. nae·C.C. ii :q; iudes: ĩſerto
libello actort in citatorio dabit ei dilatio

nem ↄpetentem: mandando ꝑemptorie q

ueniat tali die oppoſiturus exceptiones di
latorias et recuſatorias- uel rñſurus libel-
lo dicens ꝙ ſic fuit factum in decre. ultcia:
de iudi.in parxe deciſa. et uerum dicit tñ
ud ibi patex-ſindicus reorum proteſtatus
fuit ſe uelle exceptiones opponere.2 facit

pro Guĩ 'mo auctore. et forlan ſic etiam

fuerat·S.6:·i- V. ſed quid eccedicit etia lbiꝛ
Guil:na:ꝙ; non cogitur iudex recipere eæ

ceptiones: niſi prius reus recipiat libellu;
per aut offeratur-alle.etiam de libelł ob·
c.i· et ſi recipere nollet procedet contra eu
ut contra contumacem miſi aſſerat ſe para

tum reſpondere ſine libello et tunc iudex

libellũ et reſponfionem talem faciet ſeri-
bi in actisS probat᷑quomamet puto euũ

intellexiſſe ꝙ deficiente reo in exceptionn

bus reſpõdere cogetur ut obtulit et uide
ĩ. de except·· il· ad fi· v.illud quoqʒ;. :·
¶ Nunquid ergo per decre/ paſtorał tol
Iitur aut᷑ offeratur que dat.xx. dles ad ꝓp
ponendum declinatorias uel an iudeæ hʒ
neceſſe prefigere illos xx dies reſpodeo n
tolliturſed per decre illam iudex poteſt
reſtringere tempus ·x:dieꝑ-eX: de ap· cũ
ſit romana.de re iudi.l.iſ ex· e·t. qð ad
cõſulcationem.ff.-de uer-ob-continuus5.
ii: nec habet iudex neceſſe prefigere illos
x dies alioquin inutilis eſſet prouiſio illi
us decre: quod ergo dicitur ĩ pre-aut᷑ c&-
dierum gaudeat iducisſupple niſi udex
tẽpus breuius Fuerit moderatus .- uis
s:·de citatio.5nuũc de temporum in finet
quod ibi dixi. : Sed nũquid poſt pre
dictos.xx:dies udex poterit re culſari- Re
ſpõdeo utiq;ʒ ſemper ante lit. cõteſt· ut in
Predic.creinter mo. 1-Ibi plemſſime
ſcripſi ſuper gloſa.quicunq; miſi datus
fuerit terminus ad dilatorias proponẽdas
poſt quem nõ auditurniſ cum ſolempni
tate que traditur in pre:decre. paſtoral 2
in decret᷑ grego/x. de elec. ut circa.F. viet
uideS: de recuſa.:fit auteʒ uł niſi ſx mi
nor. uel eccleſia.et tũc bene per beneficiuʒ
reſtõms in integrum quod dic ut.ĩ de re-
ſti. in inte.ꝭ. quis autem. . illud quoq;-
et ſe · ¶ Quod ſi termin labatur nec po
ſit prelentia iudicis haberi uolẽs exceptio
nes proponere die ad proponendum eas aſ
ſignata ante noctis tenebras proteſtetur
coram diſcretis uris et coram notario in
huc modum FOrma- Cum in cã tali quã
tał aduerſus me coram tali iudice mouit
2 mouere intedit. Idem iudex diem mihi
hodiernam ſtatuerit ad exceptiones dila
torias et ad declinatorias proponẽdas nec
pPoſſim dicti iudiq habere preſentisam no
lens per ipfius abſentiam mihi preiudiciun
generari cum paratus ſim coram eo ꝓpo-
nere exceptꝭ· ſi eum uidere poſſem coram
uobis talibus exceptiones ipſas propono-
que tales ſunt quia periculoſum etc et te

5

nodarium rogo de hoc publicum cõf cere
inſtrumentumiiq vi-biduume&·d of⸗
or:paſtoralis ad fi. ĩ. in traclibel:de app-
6:i· xillud quoq;· Sed ſi datus fuerit ter
minus ad dandu in ſcriptis expedit ꝙ eas
ſcriptas reddat tabellioni qui ſcribit in cã
ut ſupra·Gi uerſiculo ſed pone· .

Idendum reſtat quibus 2 quo
tiens2 qualiter dilatiões dent᷑.
¶ Et quidem dantur actori 2

reo et accuſatori-et accuſato-

¶ Quod autem dẽtur actori et quot reo

in crimminali cauſa- uel ciuili uel ad teſtes
producendos 2 cui denegentur et quãdo
plene dic ᷣm.d.m.in ſum e· t· S·2 quibus
¶ Et nõ· ꝙ quotienſcunq; opus eſt 2 bo
na fid e dilatio petitur,danda eſt: mſi tem
pus driennii quo cauſa perit inſtet · C. ge
iudid· properandum./ 5 et ſiquidem/ uł ꝑs
uel tempus.ĩ.quod cauſa expediri iubet᷑
in Rpto.cxdra de offdele· de caĩs· et · c· pa
ſtoralis· 5. fi-regulariter tamen una dila-
tio daturquod dic ut in pre:9et quibus-
etiam cum actori obicitcur excommuni-
catio.e·t. prudentiam.5.ſexta.ĩ· quam ni
hreus probauerit actor admitteturimo
uidetur ꝙ due dentur in excommunicati
one:utx ex· de excep-pia.·prouiſſo.. li.
vi.hoc non dicitur ibi ꝙ ſuper una ꝓpoñ
tione excommunicationis probãda detur
duplex dilatio led bene committit ꝙ fiat
dupiex propoſicio tercia nõ niſi ex cauſa
euidẽti et prompta. proſequere m: d.
me· in ſum.e:C. S·2 quotiens. ¶ Lermini
autem aſſignatio hoc modo ſcribetur-
FOrma-Statuit iudex terminum uł ſta
tutus fuit tali terminus ad probandum
uł ad proponendum:2 ad dandum ĩ ſcrip
eis omnes exceptiones declinatorias P ad
reſpondẽdum libello per talem porrecto
cuius tenor talis eſt- cautela eſt tenorem
inſeri.ne reus uolens habere dilationeʒ ad
deliberandum. dicat ſe libellum non uidiſ
ſe uel non habuiſſe· uel ſtatuit utriq; par
ti terminum viii:dierum ad Iluas proba-
tiones inducendas. ſiue ad docendum d iu
re uel intereſſe ſuo.uel ad iurandum de ca
lumpnia:ſeu de ueritate dicenda uel ad fa
ciendum teſtes iuratos deponere · uel ad
ſentẽtiam audiendum et huiuſmddi et ſi
terminus perẽptorius ſtatutus fuerit ad
aliquod premiſſorum tũc dicatur ſtatu-
tus fuit terminus peremptoriusviii· die
rum ꝛc: quidam tamen dicunt ꝙ omnes
termim dati in cauſa poſt litem conteſt

MW Tupple preker datumn ad lententi au
diendam de quo in clemende · ſig- ſepe
ad finem· V· ſentẽtiam ubi uide in ?lon⸗
Intelligutur peremptorn- licʒ hoc nõ
exprimatur in eis utS/ de cita. 9. uiſo. V⸗
dicunt. Bal.poſt litem conteſt: omnis d
latio eſt perernptoria. ut in hoc· quod
eſt uerum quo ad probandũ m ciuili ubi
eſt ſtatutum unicam tantum dari- ſecus
in crimunali.l.fi. ff·de fer. S·qð iure cau
tum expreſſe me non memmi reerpiſſe m
ſi cum ter ſuper eodem articulo termin
aſſignatur.C·quomõ a quando iu:ltres d
nunctiat iones· AI uideĩ· V. quid ſi data
=· uerumtn licet nil tunc de perempto
rns dicatur certum eſt ꝙ niſi quis termi
no ſatiſfaciat procedetur contra ablenteʒ
ac ſi fuerit peremptorie aſſignat· Si vo
tunc poſt terminum termino ſatiſfacere
uelit·puta articulos uel inſtrumenta of-
ferre. uel aliud huiuſmodi ad quod termi
nus aſſignatus fuerat facere admittetur
cum ſibi peremptorium nõ obſtet2 uide
in pre· 9· uiſo· ·ał·auteʒ · . uide quod
ſcripſi d offdeleↄſuluit in prĩ.2 in fi. ·
Bal.ſentẽtia que imponit alicui ſilentiuʒ
ex lapſu dilationis eſt interlocutoria tam

ab ea poteſt appellari.ff· de accul.cum di

latio que aſſignatur alicui ad probandum
protenditur uſqʒ ad mediam noctem ſed
ad ſententiam non-ffde accula: titia· ·
¶ Ect attende ꝙ cũ pref igitur terminus
ad reſpondendurn libello reus tunc uemẽs
poderit obicere cõtra formam libelli 2 cõ
tra perſonam iudicis uel actoris- ar. in p-
autł᷑ offeraturquod ueruʒ eſt mſi priꝗ ad

B; ſpãlem rerminum habuerit. (Qualit

autem aſſignetur dilatio ad probandum-
uide.ĩ.de probat᷑.in princ. ¶ Hoc queq;
diligenter notandum eſt ꝙ quando procu
ratori alſignatur terminus ad aliquid fa-
ciendum:debet ſemper dici. et ad cĩa que

occurrentquod dic ut.S. de procur.ra-

tione auteʒ· v· Illud ergo· Et no ꝙ cũ
dantur communiter dilationes tam ?ctoᷣ
ri ꝙ reo puta ad deponendum-uel ad iura
dum uel teſtes procedendum et huiſmõi
prius debet hoc actor adimplere. Balꝗa
agens prior et nobilior eſt patiente · et
prius debet ſibi terrminus aſſignari: ar. C.
de iu·cał.l-ii.in princiet.iin:.q:iin ca.ĩ.
ff. de iudiqqui prior- unde ſeruatur in cu
ria ꝙ prius datur terminus actori ad po-

nendum uel ad dandum articulos. ſcoo ſi

bi pro ſcdo et reo pro primo rurſus datur
ſcõus ſoli reotercio dacur utriq; omunit᷑

ol

6 TadA 7 7 qtics „ . 1 1 . de aehe
Deie

9 O ⸗

2

AN

A0l

tercius peremptori· et ſic uiĩciſſim/quod

ammodo ponentiuel articulos dabunt-e
de cauſa poſ.cii:de ordi.cogni.c.ii·.ſi eniʒ
ultimus terminus ſoli reo daretur: et ali-
quid nouum proponeret actor otra illud
ſe defendere non poſſex: nec aliquid dicere

peremptorio termmo ſibi obſtãtexxii-

q:iii:de illicita.exdra de exceppaſtoralis
de hoc no.ide polſiti ·iquarto:. ſʒ pone
et fi ·de proba.·i. V. ſed ubi.¶ Item no⸗
ꝙ cum datur dilatio ad producendum in
ſtrumenta:non poſſunt teſtes produci lʒ

inſtrumentorum nom re teſtes contine

antur ut extra de teſt bus cogen perue-
nit· i.et de fide inſtrucum Ioet eſt ratio
quia inſtrumenta poſſunt etiam produci
poſt apertas atteſ tationes:cum in eis ſub
ornatio non timeatur. ut extra de fide in

