exequat᷑ rĩiam latã ꝑ iudicẽ appellatõnis-
ſʒ ꝗs exequat᷑ ſnĩam eius que cõf irmat pri᷑
mã:2 dʒ hoc intelligi de Inĩa cõdẽpnator
ↄſtat enĩ ꝙ abſolutoria primi cõfirmata
ꝑ ᷣm nõ reꝗrit executõeʒiĩtẽ ſi caſſarʒ cõ
dẽpnatoriã hue expᷣſſe abloluat. ſiue ñ cer
tũ eſt ꝙ neuter exequet᷑· ſ aũt abĩolutoriã
primi iudicis iudex appellatiõis caſſarz et
abſolutũ cõdempnaret qð eo caſu facer̃ dʒ
ut dixiS̊.ti. ꝓx·/ ut auũt.ſuꝑ. v.in iudi-
ce· indubitatu ẽ ꝙ prim ñ exequeret᷑ qʒ
nõ ꝓnũctiauit ĩmo executõ eſſet cõtra ĩp
ſius ꝓnũctiatõeʒ· unde nõ ſibi cõpetit ſed
cõdempnati.et ſic ex ꝗtuor caſibo reſpiciẽ
tibo ꝓpoſitũ ꝗ nõ ſunt ubi nõ fiat duiſio
ſrĩe priort uel ad illã additõ tres ſũt indu-
bitati · .qñ prirn iudex abſoluit ſiue ofir
rmet᷑ ſiue infirmet᷑ ſma ꝑ ᷣm a ſic habes du
os caſ. ᷣci qñ prim cõdempnauit 2 7

abſoluit remanet ergo ſol qtus dubig qn

A NEe õ

315

„
S
A
—
—

O N

9N

frin- cõdẽp̃ᷣnauĩt a Fus ↄfirmauiĩt a opi.

aurẽ:placʒ.Oſti.hoc caſu qñ ſine ulla cor

rectõne ↄfirmata eſt ut.ſ.prim iudex ſi
fuit ordinari exequat᷑᷑ uel delegat ex
eg poſſit ⁊ eꝗ tatẽ hʒ hec opi.cu certu ſit
lata ſnia opetebat illi executõ ſiñ fuiſiʒ
appellatũ caſſata igit᷑ approne nõne ſuma
edas exigit ꝙ executõ ĩpedita ꝑ illã fuer
tat᷑ ad iplu hoc aut forti ĩ crimĩali ꝓce-
deret qn prim iudex a quo fuit appella-
tũ tał erat ꝙ hẽbat ius rmiſſiõis petẽde ꝑ
autẽ ut nulli iu.Sſi uero ꝗs ↄpᷣhenſoꝝde
quo uide qð noin cle:de re iuci.paſtorał⸗
iꝙ ſi punitõ.in gloſʒ nuq d.Baliudex
app?oms ſi aliꝗd addit ſnĩe prime eã exeꝗ
tur.ſec ſi ſimpꝰr ↄfirmat nihil addẽdo ułᷣ
mutãdo nã tc agit᷑ e ofirmato uł dic aut
ſmĩa ↄf irmat᷑ oſeſu adhibito corã iudice ap
pellatõis tuc ꝗ exeꝗqt᷑de pac.lI. tale pactuᷣ
6G·i.ſi corã primo tũc prim· C. de re iu.l.

ad ſolut:aut tpꝑe 2 tũc idẽ qꝗa r̃trofĩgit. ff.

de infa.l.furti aut ꝑ diffinitiuã iudici ad

quẽ tũc prima Ima traãſmittit᷑ in aʒ a agi

ex poſterioreleos. ẽ cxpſſum in autẽe de

ſanc.epil.G:ſᷣ ꝗs alicd.2. C· de ap.laditos.

in fi.2.· l. Scipim/5: offert.ſnia tñ expẽla⸗
lata ꝑ iudicz appellatõis ab interlocutoria
mãdat᷑ executoõi ꝑ primũ iudice ad quẽ to
ta cã rermittit᷑.ar fr. de mino-l- intrã utile-
ut hic.·ſe· 2. ĩ. V· itẽ no. ꝙ ofirmans.
¶Quud igit᷑ ſi appellet᷑ ab intlocutoria z
ĩudex appronis ꝓnuũctiat male appellatuz
remittes appellacẽ odẽpnatũ in expẽſis ad
primũ iudicẽ. M ſi uero ille nõ odẽpnaſſʒ
prim iudex nõ ↄdẽpnabit niſi fie litis ut
no.ĩ. ð expẽſis:n uidẽdũ..ꝗd ſi iudex
Jut ex ð ap.ud debit:quero ꝙs exeque᷑
hãc odẽmna·q a ↄdẽpnatu dẽmo inteliiger
cũ effectu ff.de re iu:ſñi ſe ·Sodẽpnatũ dic
ꝙ prim nã 7g ẽ fucto officõ ſuo ꝓnũcti
ando illu male appellaſſe 2 primus ſu iu

deꝛ in illa caà remãſit z in alns · MH ſi e ordi

nari e de ap:cũ in eccleſia ex de ma
tri:cõtra ĩcerdic:ec·cõ.cC.i:=. ii.qi.notum
2 ſic obtinuit. ¶ Quid de ſma doctori ꝗ
hʒ cogmtõeʒ cay utC. ne fi: ꝓ paconue
In:l.hita ꝗs mãdabit eã executõi Rodic
ꝙ ordinari ut in pᷣ.autẽ ſi ꝗs litigãtiũ.
ut.S.in prĩ·huiq.S,Haliꝗ legũ doctoreſ
tenẽt mgr̃ 3 ꝗ ſmiauit cõtra ſcolarẽ exequi
Poſſe ſi ſcolaris ibi hʒ bona ꝙ ſi nõ hʒ bo-
na uel nõ hʒ ſufficiẽtia ad reꝗſitcõeʒ mgri
cxequet᷑ 1s cui v᷑ritorio bʒ bona uł cu
ĩus regimẽ ꝑtimeſcit. ut di le pe- C. de ar
hi.2. ff. de boauc.iĩu.pol.l.cu un5. pc: 2
de re iudi⸗la diuo. (dSed nuqd ab ulla

Inĩa poterè appellarĩ z ad quẽ Ro ·ſicẽ 21 a
defelbrẽ ciuitatis.ſic appellat᷑ a ſnia epi qa
pificat᷑ eo· C. de ꝓfeſ.2. me· medicos qð ece
ue ſil cigatores ſut laici ſi uero clerici ad

epᷣm ᷣm luł. tu dic lex illa hĩta nõ hʒ

locũ indiſtcte in clerici ut no.S. ꝗᷓ reo- .
itẽ ſcolaris.2 ſe. I1qI ꝓprie . V. ſʒ ꝗqd ſi ſco- m—æ

lIaris.2 ſcripſi in decreſ diligẽtide fo. cõ.
ſuꝑ glo·hic ergo·ſʒ ſi recipiat᷑ opinio ꝙ in
mgro clerico hẽat locũ lex ꝓcederet ſo.ĩu
HaniIcire debes ꝙ legiſte de hac appłone

F querũt.ſ.ſi alter ex tribo iudicibus corã

ꝗbus fit uocatõ ꝓnũtiat ſẽ iudicẽ an ab
hac ſmiĩa poſſit appellari:2 dubiũ ẽ legiſta
rũ ꝗ ab inelocutoriis nõ appellãt. C· quo.

ap· re.lan ſnĩe ãtiꝗᷓ glo.in.l.hĩta.C. ne fil.

pa· in fi ·mouit dubiũ nõ tñ aꝑte nec il

lud reddit eti ibi:Gy.in· tx.g. ꝗa lʒ ſit in
terlocutoria nõ tñ poſſet grauamẽ eius re

leuari ꝑ appellateʒ interponẽdã a diffini
tiua tarde em tũc cõtradiceret.ff· ꝗ ſatiſ-
da.co.ab arbitro ꝓbat᷑ etiã id ꝑ.l.aꝑtiſſi-
mi:C.de udi.fac de ap.c. ul.in fi. li.vi. „
Snmiam aut unius lucdc alter põt xeq·‚ut
ff. & re iu.a diuo.iĩ.·æ e& de fo.cõ.poſtu-
lIaſtis. 2 ſnĩa uniꝗ alteri fac fidẽ ar·xxiiii-
qiiquiſquis.cũ ſuis cõcor.2.iiii.qv. quiſ
quis. ¶ ů Sʒ pone iudex ꝑuſinus ocdẽpnauit

„

DPD. ticio inxX. Ii-qᷓs idẽ t· ab eo petebat a qᷓ

ſnĩa nõ extitit appellatuũ ꝓceſſu tẽporis p

dictus t.z. p. morant᷑ in curia ro: un t-pe
tit corã marſcalco curie ut dictã ſnĩaʒ ex

officõ ſuo exequat᷑querit᷑ an hoc poſſit et

dqĩcũt multi ꝙ ſc. ar. ꝓ eis· C. de iudi. ꝓpe
rãadu.S:ſi aũt reus.ſꝗ ibi loquit᷑ in ſna deł.
quã ĩpſe dełnequit exequn· ff.de re iu.a di
uo.in prin.2 ex de fo.cõ.ſi quis cõtra.2 in
pᷣ S:ibi z ſiue ip̃e 26c· 2 ibi nõ ꝑ relati 2c.
itẽ ꝓ eis· ff·de iu: argẽtariuũ· ubi dicit᷑ ꝙ
ↄdẽpnatus in ꝓuincla rome cogit᷑ ſatiſfa
tere ſʒ illud obtinʒ rõe otractus ut bi pa
ted et ꝓbat᷑.e.ti.hrs/et ex de fo.cõ.c.fi.ʒ
c.romana.S. ↄthẽtes·li· vi· ĩdẽ faẽ ꝓ eis pᷣ.
I.a diuo in pri illud in ſnĩa deł.utł᷑ dixi uł
arbitri qua ordinarius dʒ exequn non ipſe
qui ĩuriſdictõeʒ nõ hʒ ut patet ibi et:S.i
prin huius: 6:tẽ ꝓ eis e de offi. legac.
di-ſʒ ibi legatus ad madatũ exequit delega
ti: Itẽ fac ꝓ eis ex de fo.cõ.poſtulaſti.ſʒ
illud obtinʒ ꝓpt᷑ factoꝝ onexitatẽ eo enĩ
ꝙ ẽ de crimĩe odẽpnatus oſtat ꝑↄſequens
qd ẽ ecclefia priuatus. xxxiditantis. ed*
de accuſationibus. ad peticionẽ.· et de pur
82· canocũ dilectus. 5. hiis igit᷑, uł ibi is

in cuius dioc·ẽ beneficiũ prius ſnĩabit ſu

per beneficõ et poſtea exquet᷑ ſuꝑ eo ut

1

9

f

ibi innuit B. in glo eł ita zc. et m hoc nõ
tãgit hũc caſũ iʒ ille intellectus nõ plecet.
imo ibi i in cunus dioc- delinꝗt᷑ ꝓnucti-
at ſuꝑ crimĩe 2 etiã ſi uꝑ bñfic iO qð hʒ ali
bi 2 alcer hãc ſnĩam exeqc itẽ ꝓ eĩs ex ð
rapto · c· i· ſʒ illud obtinet in ſnĩa excõis·nã
excõicat uel ſuſpẽſ ab uno ab oĩbo ẽ ui
tãdus. uł.xi.q ii.cure:a in p.c.ꝗ ſqs· Alii
aut dicũt ꝙ nõ põt miſi ad relationẽ uł cõ-
miſſionẽ ſudicis ꝑuſini ar. ꝓ eis. ff. de bo.
auc.iudi-pol-cũ unq·is cuii ubiẽ ar. qð
un nõ exeꝗt?᷑ nĩam alteri ſz ille · Or̃cipit
hodie aliã declaratõcz ꝑ p· ↄtrahẽtes idẽ
uidet᷑ no· ac.ft· ſi in ius uo- nõ ic · l. ii i.
itẽ ꝓ eis e de oſt or. paſtorał. .· pterea:
ubi ur ꝙ un iudex ſẽ neꝗt intromittere

legad pape ꝗ ẽ mmior quohbʒ ordinario.
2 null de ei ꝓceſſu ſẽ põt intromitter
uel cognoſcere niſi papai0 ibi nõ põt dari
abiolutõ uel reſtieui poſſeſſio ꝗa hee cãe
cognitõeʒ exigũt. pderea ibi mortuo deł.
pape cã red erat ad delegã ẽ qre nil ſuꝑ ea
ꝑ aliquẽ poterad quõnbet attẽptari- ut ex
de ap. ut nrm. 2 de offi-de'e: paſtorał.. P
terea. in fi-5·ad relatõeʒ aut uꝑ cõmiſſiõeʒ
ꝓferẽetis bene põt m eos· ut in . 5S· ſin au
tẽ tu dic ꝙ bñ põt ꝗs cõrã alio iudice exe
cutionẽ petere nõ ꝑ pᷣmiſſas rõnes que ad
hoc nõ faciũt ut pdi.nec pᷣdẽ̃o mõ nõ pe
tet᷑ erĩ iudicis officõ ut factu fuit. ſʒ ꝑ ac
tionẽ inf actũ ꝗ enĩ agit actõe infactu di
. r. cit ibi aliũ obnoxiũ ex Cſi otractu und cũ
ↄueniet in figura iudicii dãdo uidelʒ libel
lu 2 litẽ oteſtã do. ut.ĩ· breuiter. V. eſt 2
Fm. porro ſi petat᷑ executõ ſnĩe a ꝓferẽte
ipſã tũc ĩplorat᷑ officiũ ei. ut. ff· de rei. uẽ.

re iu.iudex.ex· de offi·deł·in l̃is2 8 Fp-
ab excõicato um eti ſibi in hoc poſſit ꝗſ
Fiudicare actoeʒ infactu ꝓponẽdo nã int
ponẽdo ꝑtes iudic deſinit ꝗs executor eſſe
ut. C. de eden. edita. & hoc ſatis· ĩ/5 bre
uiter. in prin. e pmiſſis ergo patet ꝙ;
n relatõ uel ormmſſio neceſſaria in caſu ꝓ
poſito ĩmo ſinc eis marſcalc Poterid lnĩaʒ
exeꝗ cũ ſ iure actis petxat executo · ut
pᷣmiñ nec ob · · · ſin aũt · qa ibi loꝗt᷑ in eo
ꝗ alteri aucoritate cognolcit ꝗ dʒ ſuꝑi
ori uolẽce ſnĩam illi exeꝗ referr̃ quayr ꝓ
nu iauit alia aut iura que uidẽt᷑ ↄtraria
loquũt᷑ qñ ꝗs exequet᷑ ꝑ ſuos executores·
tẽ erĩ nõ dr ꝓprie ↄmittere ĩmo ipſe idez
ꝗr exeqꝗ/ C. de execurei iu · ſi ut ꝓponis · ſt

ℳ

de ſnĩa uel ꝓceſſu alteriq-ſed ibi ille erat de ex de elec. imnotuit- nec minor magitra-

ꝗ reſtitue · nõ em iple de ſua ſnĩa cognoſ⸗
cet.ut.C.quõ 2 qñ iu.ſi ut ꝓponis.i. ff. de

de adrn-tuita aũt . gelſilſe. ex 8 ſen e·

P aes rkeeeee

mulieres · in fi· Bal.no.q; ſnĩa lata ab uro ? 68
põt exeqꝙ ꝑ aliu ſi ꝓponat᷑ actõ infactũ nõ
officiũ iudici mercenariũ lʒ un iudex nõ
intromittat ſẽ de ꝓceſſu alteri fit enĩ ex
ecutio ex dmiſſie·l. cũ unq·5 is q ille aut
ꝗ exeꝗt᷑ ꝑ ntũ nõ drẽ ꝓprie omitter̃ ex
ecutõeʒ ſed ipſe met exeꝗff. de mamii ui
dic.l.pater ex ꝓuñctiis ẽ aũt qſi miniſter
iudex cui ſcribiẽ ꝓ executõed.: is ꝗͥ 2 5
ſine cõmiſſiõe ꝓnũctiãtis fieriñ põt Sʒ
oppom᷑ ꝗ̊ pᷣmiſſa nã aut is a quo peti exe
cutõ ẽ ſuꝑior ſeu maior ꝓferẽte ſnĩam· 2
tẽ ur̃ relatõ neceſſaria: ut ĩ .5S·ſin aut/autx
ber ẽ ei uel etiã mĩor· z tẽ ſi'r nõ ur̃ ꝙ de
beat de Fac to paris uel maion ſe intromid
ter̃ nã par in parẽ ⁊c.ff.de arbi.nã mgr̃at⸗

tus põt cognoſcere de ſmia maiox.. mi
no.l.mmĩor aut. R.i.ꝭ Pe.x1%0 di- inferior ſʒ .
dic ꝙ hic is a quo pet ñ cognoicit an bn
uel male ſniatu·ſʒ ſolũ an ſit frĩatũ:ꝗ dam
aut dicũt ꝙ cũ ſmia uel pceptũ in uno loco
Factũ peti᷑ albi exctutõni mãdari aut ĩs
ꝗhoc petit agit actõe infactũ. ? iudicati
uel etia iudic officõ · q; põt facere ſi iudex
illi loci ſit iudex odepnati cũ ſit ꝑ Inĩam
pᷣdictis actõibo obligat:ut. C· de execu-
rei iu·ſi ut ꝓponisaut agit ex ꝓnũctia-
tõne fadta a iudice ꝗ tulit ſrĩam de ſuaſẽ
tẽtia executõi mãdada 2 tuc oportetc ꝓpt
res ſitas in alio loco ꝙ officiũ iudictili lo
ci interueniat 2 eftectui mãdet ꝙ ꝑ iſtũ
ꝓnũctiatũ ẽ 2 tũc qſi cum ut mĩſter hẽat
oc facere neceſſaria ẽ ̃latõ eiq ꝗ ſnĩam
tulit ut in ··ſin aut.⁊ in pl. a diuo
¶ Itẽ no· ꝙ iudices ĩ cauſis crĩalibo ſnĩas
ſuss ꝑ executores ꝗ carnifices uocant᷑ exe
qut᷑.xxiii:q· v.nõ fruſtra. 2· c. cũ ho. z tał
executor trũcãdo caput H mẽbꝝ odẽpnati
nõ peccat. ut.e.q:miles 2. c. nõ ẽ crudeł·2
c.ſi homicidiũ/ꝗa nõ ipſe ſʒ lex occidix·e:
q. dũ hõ. ſi tñ ſpote ꝗs interfecit quẽ ſcit
a iudice occidẽdũ peccat 2 homicida ẽ· ut
e.q.cũ mĩſter.2. C.ſe.2.c·cũ hõ· led nec ĩu-
dex ꝗ iuſte hõiem ad mortẽ odẽpnat ſac
cat ꝗa offticia uĩdẽe bone aĩo ĩpleri poſſũt
quõ iudex 2 quõ lex. ut· e·q· officia · 2· C· ſe ⸗
2. c.nõ fruſtra.2· c.ſi homicidiũ.2· C. de oc
cidẽdis.qiiii.queſitũ2. c.ſe.nec ſcel com
mittit nec ſanguinẽ fũdit· ut.e·q/ iĩudex2
c.ſ·ĩmo mĩſter dei ẽ· ut.e·q ꝗ malos ·= de
us in hoc placat ud·e.cã.q: im.ſi quos igit᷑
itẽ no· ꝙ iſti executores młtis mõis appel
lant᷑.ut ·s.·de cita/iſeꝗt᷑. ¶ An aũt ordina
rig uel delegat ꝗ nõ põt ſuã ſnĩam exeg
poſſit brachiũ ſeculare inuocare· dic ut·s·

ge iudi. dele 5. Gquitur. V. ſed nunqd. ii.
¶ Hoc quoq; certũ ẽ ꝙ ſi executor dubi
tat de madato nõ tenet᷑ exeꝗ qd mancdat᷑
donec cert fiat.ex de Bep:.cu cõtingat/de
off · delecu in iure:C.de mãprin.l: unica.
xcviidi nobiliſſimus —

Equi uidere in ꝗbus rebus a

ꝗliter executõ Ffiat 2 qdem in

hoc mõ fiet ſi actu ẽ actõe rea

ta pᷣdiũ uel equ uel dom mittẽdus ẽ ac-

tor in poſſ. rei ſibi adiudicate ut ex de re

iudi.cu bertoldus in fi⸗mãdabit enĩ iudeꝰ
ſuo executori ꝙ ipſã rẽ ſeu eius tenutã et
corporalẽ poſſ- cet actori qð p̃ceptũ in
actis cure ſic ſcribat᷑. FOrma talis actor
curie talis exequẽdo diffinitiuã ſniam a ſe
Ea tali iudice ſatã manu talis nota.ſcrip-

—
—

tã pᷣcepit tali executcori ſeu curlori eiuide

curie ut det.· L. tenutã 2 corporalẽ poſſeſ
ſionẽ talis rei pecite in cuius rei teſtimo-
mũ P.eſt eide L. ſmialiter odẽpnatus hoc
facto executor ille madatu iudicis exe-
quat᷑ 2 iudici referat ꝗcꝗd fecit ꝙ etiã in
actis redigat᷑ hoc mõ.FOrma N. talis cu
rie curſor ſeu executor retulit ſe de mada.-
to talis iudicis exequẽedo ſniam ab eo uel
a tali iudice latã dediſſe tenutã 2 corpora
lẽ poſſeſſionẽ. LDtalis fundi in tali loco po
ſiti cuius ofines ſunt tales in cuius fudi re
ſtõe. P. ut dẽ eſt dicto. Iꝑ eãdẽ ſnĩaʒ cõ
dẽpnatus.¶ LSi aut ꝑſonali uel alio modo

actũ ſit fieri dʒ executõ in rebus odẽpna-

ti. A querit Guil.de ſucʒ ubi:S. in fie ul-

Hice.an debitor ↄdẽpnatus in pecunia in

ſtate creditor̃ pciſẽ cogat᷑ pecumã ſoluere
qðᷣ ur A3 inuito crediori 26 ff. ſi certũ pe

ta᷑.l.ii.C.ð ſolu.manifeſti:dẽ quoſd hoc

tener.ipſẽ aut tenet odepnatũ ſi hʒ pecuni
am ad id teneri a? m ordinẽ hic ſeꝗt᷑ ſa
tisfiet credixori dicẽs ꝙ pciol iora dabunt᷑
ĩſolutũ iux formã aute hoc miſi.C. ð ſolu.
ẽ ſciẽdũ ꝙ Alb.papi.tctauit qõnẽ ſtatuti
Papiẽquo cauebat᷑ ꝙ oĩs debitor pecunie
etiã heres ĩ pecunia ſoluer̃ teneret᷑ ſoł'oz ei
us nõ uidi: 2 ca etiã 8 herede loꝗt᷑ uið q;
dixi.S.ð ĩſtr̃oedi:Gfi:ſuꝑ..n dicam-
aliã qõzʒ que intẽdit.ad ide formabit Cy.
de ſtatuto ſuo ciuitatis piſtorien. per qðᷣ
nõ t̃cipit᷑ bñficiũ ceſſiõis in piautẽ· hoc ni
ſi qm etiã inſoluta dimiſic · papieñ:aũt al
le· ꝓ ſtatuto ꝙ; ipſiq ba ſeruãda ſut a ñ
calupniãda 2 in dubio bis ſtadũ gene
rale Zenerałr intelligedũ etiã ſi ꝑquãduq
2 maxie cũ locoꝝ rec tores iurãt illa uar̃
ga a ꝑluris cauer debẽt · ad cõtrariũ alꝰt

li. i. aliᷓ certa res ſit petita pu-

eneralia bs ſtatuti no tollut bifici
um ſpale illig mẽtõe nõ facta. ff. deł. iii.
uxorẽ·S·feliciſſimde . ob. lI.Oolic læauſu
la.ff. dele:ii. l.ſi quis ĩ Priquicquid loquã
tur ſtatuta pca ↄtrahetiuʒ ?' ren ctõnes
ipſoꝝ ſi debitor ſibi tuitõern ò carceres pa
re poſſit H cCarceꝝ manſionẽ ni phorrelcit
ueniri oportebit ad rĩ̃media ꝑ ius inuenta

de quibus hic ſequit᷑. v ſic ut in prĩo capi

ant᷑ mobilia ſi ꝗ poſſiqʒ ſo ĩmobilia Hn

ob.C. de biis qui ad ec ↄfu.l.fi..cũ autẽ.
ibi pponunt᷑ imobilia quia ibi nõ põderat᷑

ordo: ut ibi no· ccio puenit᷑ ad nõia ſiue

iura.I.ad ea que ſibi debent᷑ ita tñ dofitẽ
tis debitum nõ negantis nomẽ pignori ca

piat᷑ ut.f:de re iudi:a d uo pio:Gnuendi

tõe:⁊.· S·hoc uee.·2.6. Pe: ar- e& ut lite non
ðteſ.qimn.ꝭfi:in.: quid ſi capiat᷑. iʒ ſi ſuꝑ
rebus capiendhs fiat ab aliquo otrouerſa
illa dimittat᷑ 2 alia capiant᷑ que ſine contro

uerſia ſint ut in .l.a diuo/. ſed ⁊ illud. ſi
autem alia bona nõ habeat mii ea ſe uꝑqui

bus otrouerſia mouet᷑ tunc iudex qui exe

quet᷑ ſnĩam dʒ ſummatĩ de ꝓprietate cog

noſcer̃ ſi uiderit rẽ eſſe ddempnati ſnĩaʒ

exe*c in illa alioquĩ rem illaʒ dimittatut
in:e.l.mandabit igi᷑ udex curlſori: ſẽu ex
ecutor i.ut det tenutam 2 corporalẽ poſſ.
in bonis 2 de bomis anthonn ualentibus-
c.lh. nõie ſortis.2: x noõle expen ĩ quibus
P.eſt eidern I. ſnialiter cõdcmpnatus ·ſ.
primo de mobihbus ſi apparuerint alio-

quin ð ĩmobinbꝙ ſi mobilia uel ĩimobi

ha non apparuerint ? non ſuffecerint det
uł ſuppleae de noõlbus ſeu uiribus p.p⸗
dẽi 2⁊ hoc mandatũ in actis ſub eadem for

rma ſcribat᷑ ᷓ̊ mo. FOrma talis iudex curie

talis. urx.S. in . forma uſq; 2 corporalem

Poſr.z mũge in bõis 2 d bõis ⁊c.· ut.S. Pxe in

Fforma madati uſq; in fi. ¶ Poſt execu
tor mandatũ ibi fẽm exeꝗt᷑ quo fco iudici
ceſſiõeʒ bonoꝰꝝ nñ fieri creditoribus ñ in

ſtãtibus ut carceret᷑ 21 multominus eis cũ

eã fraudent᷑ in acquirendis ꝑ bñficiũ cel

ſiis ut ibi2 8 B ꝑ Cy- in p.l.1. C. ꝗ boms-

vm.:q/2 ad ibi ĩ fi.no.Ia:.ä arean huic bñ

ficio ceſſis ̃nuctiari poſſit.r̃miſi.S.ð re
nu a cõ.·itẽ ẽ bnñficiu.ĩ fi. Cixad

tꝑs differé executõ ut ꝓcedit᷑ 1 ndẽoali cy
grapho int᷑leto.ut/ff.ad.l.acꝗ.in.l. acq ſi
delegatum.nam differt condempnationis
exactio donec debiti exiſtat condicio: ſe-
cus tamen eſt in eo qui condempnatur in
tabulis conditionalibus exibẽdis quia nõ
differt᷑ condẽpnatõ intcreſſe · ĩmo pena cõ
tumacie preſtatur ab eo qui nõ cxhibet-

ff. de tabuł exilocum5. condempnatio·

N π⁰

E

IA eſt ilius qui dixit ſe ꝓcuratorl.

35-Hinc eſt tutor et curator et actor

municipium ubł findicus non uidentur

ſine mandato litigaſſe· Ideoq; in bonie
pupilli uel minort uł umuerſitatis fiet
executiof--de re iudicſi ſe non obtulit

in prin. 2·5. l.ii LQuid. H-Iſte'o

et leq ad lxteram fuerunt alber· galł ·

Hica. de findico ut plenius intlłas-Kof
qxxviii· ð uni oſitate caſtri que hebat
campum ubi fiebat forum Iltem uias
ublicas theatrum fontes et flumina-
ſi non defenditur: queritur an creditor
ſic mittendus in poſſeſſiõz illoxꝝ bonorũ
an uero uniuerſitas illa debeat banniri

Iſtud etiam tractatum inuenio p9 Ia -

bal-ſuper. ⸗ quibus etiã ſtatim alłabo
de.l.i.ff·ꝙ cuius uniuer eſt tamen in
ſołõne concordia ꝙ ſi caſtꝑ habeat foxꝝ
uel aliqð in eo uel prata theaty domus
uel p̃dia ꝙ in ullis fiet miſſio ex credicõ
pro iure o poſſidebit illa: ut ibi et· l.
ciuitates. eo-dt· Si uero caſtrum habeat
uias fontes uel flumina-quia iſta ſunt
uniuerſitatis quo ad uſum non quo ad
ꝓpᷣetatẽ et ñ quo ad hoc ꝙ umuerſitas
ſit domina in his miſſio no procedit ſiẽ
nec datur poſſeſſio planetaꝝ ſolis:lune·
uł uenti hinceſt ꝙ ſi ꝗd fiac in uiis pu
blicis remouet᷑· ·de una pubł:l.i-unde

fſi talia et non alia inuemuneur poterit

communitas uel uniuerſitas illa ſcm
ſtatuta banniri duummodo fiat citatio
per preconem ᷣm auti-qua in ꝓuincia“
C. ubi de cri:agi oporlicet dici poſſitc ñů
eſſe de iureeſt tamen de conſuetudine
ciuitatum non tamen per id baunient᷑
ſinguli.nec ſinguloꝝ bõa poſſidebimur
ff.de rerum diuiſi- intantum 6. i. de in
ius uoca:ſed ſi·ꝭ· qui manumittitur ſit
patens ratio ĩ his miſſionis nõ facienð
quia cum miſſio ex primo decreto poſ
ſeſſiõem detet ex ſcᷣo decreto dominũ
ſi paſſus mifſionem eſt dominus ł ſalcẽ
detur cauſa uſucapiendi · f· de damp. in
fec·ſñi finita· iulianq:et hec in hiis hr̃i
non poſſunt concluditur miſſionem in
hiis nõ ꝓcedere· fatentur tamen utriqʒ;
ꝙ caſtrum uniuerſitatem habere põt
ar .· ff· delega·ĩſi heres·ii.· uicis.C. lib.
xi,ð fundis limi · l.quicũq;/ffad trebeł
omnibus-ff. de rebus dubi. l. ciuibus-
Queſtõnem autem predictorum hinc
umtam. an admittatur uolens partem
uni uerſitatis defendere breuiter poſui
8. de defen· poſt prin · ·Si uniuerſitas

erqe⸗ 1 7 7

eſt debiłrix. nec eſt in unĩuerſitate q 2

poſſideatur:nũquid tenentur omnes ad
ↄturbationem· Rñndeo dic ꝙ ſic ut no-

ff· ꝙ cui.uni:li·5 quibus· Idem ibi

Vbertide bobiqui ultra.ſqui poteſt
facere quam allegat ibi glo· ſt· de reguł

iuinducit.l.ſi locus ĩn fi.ff·quẽad rnnoðꝰ

lerui:amitad idem de ſta.mo/eaq;.
illorum-
ff.de al. et ci:le.l.iiii-ff· de coł.illici:li.

Ho·i.hoc plene proſequere prout nod·

Im papam extra ð lentiexcom graue
MH Vide de hoc et aliis ad materiam
infra ð cenſi 5.ii.ad finem. Iteʒ ꝗd
ſi umuerſitas diſſoluatur· nuquid ꝗlibzʒ
poterit partem ſuam petere: dic ꝙ ſic
ut.f·de colł.iulici.l.n·et.ii.ubi ð hoc
¶ Quid ſi procurator eccleſie ratione
contumacie condempnatur in expenſis
no/papa.Innocextra ut lice non contt:
c:i in fieꝙ in bonis eccłſie fiet executõ
ſecus autem eſſet ſi procurator falla in

ſtrumenta produceret uel alia fraudẽ?

faceret. ¶ Quid ſi ex fẽo fimulato ſnĩa
fertur nunquid fiet executio de hoc.S-
de confeſ.6:nunc uidendum ubᷣ & facto
¶ Et ſcias ꝙ ub ſimul petitorio et poſ
ſeſſorio agitur ſiue ab eadem parte ſiue

a diuerſis actũ ſit· ſiue ſimłſiue diuerſᷣ

temporibus agi ceperit. primo eſt ſnĩa
ſuper poſſeſſorio executioni mandãda-
et hoc ſi ſinul late ſint· ſecus ſi diuerſis
temporibus quod dic ut extra de cau-
poſ.et proprie: cum dilectus et mehius
ſupra de peti:et poſſefiS:i .· V ut auteʒ
et ſequentꝭ. ¶ Sed quid fi procurator
malicioſe ante ſententiam appellat2 i5
condempnatur in expenſis ut extra de
appelł.ut debitus. No uoluit do-papa
Clem.nnlumen ĩunt ꝙ executio fieret
in bõis ꝓcuxłet ꝙ; iple ꝓcu·ð ſua burſa
ſoluerex. Balð· Nam et ſi dñs ſolueret
repeteret a ꝓcunqui deliquit in officio
ſibi commiſſo uide de le:n. l. qui ſoliduũ
6etiam. .· et ar ad hoc /ff. ſi quis ius
di.nõ ob.ſunica nec.n. intlłytur ei dñs
mandaſſe ꝙ malicias adhibeat hinceſt
8 curator nõ dʒ calumpmoſam actõzʒ
ꝓponere qð ſi fecerit nõ repetet ſũptus
a minore ar/C. de inoffi. teſi pr̃.ii · ꝓpe
fi. f.de his qui ut indigñ·polł.ff· de ad
mi · tu · ſine hẽ̃de·S·pe: poſtꝗᷓ.n. ꝓcura-
agere incipit · et factus eſt dñs lit ſi cõ
tumax ſit uel aliquid malicioſe agit ipᷣe
tenetur et ð dolo punitur ut in predic.

l.ff·ſi quis ius di· non obtem ſecus ſiab

et ar · ſ de cenſicũ polror·. .

—
„

Nℳ

₰

4

.*
QN LAN Pant

N

initio ip̃ᷣe mãdatũ occultatł:ꝗ a tũc dũs

ↄdemnatur ut ex de ap ſepe in princ·
Item ſi ꝓcu:int᷑rogatus rñdet ſe nelcire
que ad cauſam pertinẽt: ↄdemnatur in

Fen wa lin dontgeeſten qꝙ omnino

Sed pone liti contcũ tutore pupił
noie tutor contumaciter abeſt ꝓpr̃ q
fertur ſnĩa contra ipſum- Bals.hic bñ
declarat᷑.l.minor. ec ſi quaſi contumax
ff.de minor. Querit᷑ ułg mandabit᷑

executõi in bõis el an in bonis pupilli⸗
et uidetur ꝙ; nõ in bõis eius ar· ſt.· ſi ꝗs

ius di.nõ obtem.l.i. non.n. conuenitur
pupillus ex dolo tutorniſi inquantuʒ

locupletior eſt.ff·de admi:.tuto.l.fi· ſt
de re: iun.neqʒ interdictuʒ ad idem ff-
de re iudic:ex contractu paterno ff. de
ꝓcu:qui aliena ·· ꝓcuratõ ff. ad. laqꝗł
ꝓPinð· 5· ſi ꝓcu.fl·ð excutu.l.ii ·ᷣ· tutõ

ar· ↄt ꝙ in bonis pupilli oĩa.n. iura hoc

dicunt preftim cũ ſe non obtulit· C· qñ
fiſcus uel pri:l. ꝓpr̃ es.ffde re iud ſñi ſe
ad idem.ff·de tribu.l.ꝓcu:contumacia
eĩim nocet pupillo ab ĩnitio ergo młyto

fortcius ex p Facto. ff. de bo-au. iudiol-
Poſf.ſi minor.So:dicũt quið de eq tate

ꝙ in bonis tutoris. alii contra et ueriq
quia poteſt eſſe minõ ↄtumax·hinceſt

ꝙ reſtituitur ſi ob hoc ſnĩa lata ſit otra

eũ.ff·de nmno.minor ·ſi quaſi:ſi tñ tutõ
dolum uel culpã cõmiſerit in ñ ueĩendo
ipſe tenebituriffde euic. ſi ideo pupillq
tñ poterit reſtitui. C. de iudi: ꝓperanð-
circa fiet uide·S· de contu. S.nuc dicãꝗ
v· ſed nunquid minor · Alber. gal.

fertur diſputaſſe.qque inci pit· Ticius

conueniebat pupillum.ſde mr̃e quam
maritus puprllo inſtituit tutricem in

ming ſollemni uoluntate 2 ſic ñ ualuit
datioC·de confirtutil.ii.nec fuit con

firmatanec renũciauit uelleiano et Fis
nuptiis nec fecit inuentarium que ob
tulit ſe defenſioni pupilli:nec fuit de pᷣ
dictis interrogata et lit· contt eſt et dẽ
cam ut tutricẽ lata ſnĩia que ò pupilluzʒ
ꝓnunciata fuit nulla ut ðbuitC. in 4
cau· in intereſſi tutor:et de tu.qui nõ

ſat:.lin dubium an actore petẽte fieri

polſit executio ꝗ mr̃ez et tʒ ꝙ nõquia

nõ fuit in dolo.ſʒ errauerit in iure ff. +

Pett· hr̃.ſꝗʒ et ſi. ·ſed ſcire.nec põt dici
falſa tutrix quo ad ti. de fal. tu.cũ ueri

tatis primordio adiuuetur. ff. deleg ĩi-

cũ filius. 6 hr̃s· Item actor fuit t culpa
qui inquirere debuit de predictis an fu

erit confirmata et an inuẽtariũ feciſſʒ

de ſe ergo ↄquerałur. ff· fideĩuſ.ltiĩciq
et ſeia:Item dato ꝙ fuiſſet falſa tutrie
eſſet orta ꝗ̊ euʒ actio ex edicto qð cum

falCu.ff.eo:C· I.nouiſſime.in prin.ergo
ad ecordinariurn auæxilium no f̃currat᷑
ff. de minor: in cã et de carbo:edcto.l-
cũ ſiñ̃ · · ¶ Item pone ad petitionem

creditorũ datus eſt curator hereditati
iacẽti quia hr̃s inſtitutus eã r̃ pudiauit
actum eſt cum curatore.2 tãdeʒ odem

nat et ſmĩa in rem tranſut iudi:poſt B

quid hr̃ditatem illaʒ adiuit ab ĩteſtato

inuentario per eum confecto et demũ
prefatus curator citatur ſuper ſnĩe ese
æcutioneſed her̃s ſe opponit quaſi lua

interſic dicens ſe rñdere ꝑatuʒ queritur

utꝝ curatõ excuſetur quomiꝗ executõ
contra eum fiet et ar: eſt ꝙ nõ.ff.de in

ius uo.neq;G·iĩ.e ð ĩ inte.reſuſcitata
cum.n. iſte non uemat ut defenſor uo

cati excuſari non dʒ ar. contra quia hr̃s
parat eſt docere ꝙ ad eũ pertinet 2 ſic
perpetuo adire poteſt. C.de iur delib-ſi

curato:ff. de ap.a ſnĩa.ex ð teſt· uemẽs
ii:ex de re iudid.cũ ſuper.C.· de non nu-
pec.ſicuiC.ð acl.l.n·2 hoc vi uidet᷑

Ffinicũ eĩm eſt curatoris offm.fde tu-
et cura:dat. ab hiis curatorem unde ñ
eſt ampliq cũ eo agendũ nec ratione ſun
nec reꝑ·ut.C.qñ ex facto tuto. cura-
I:iietiff.eo·poſt mortem· Ad idemC.

q fiſ. pri:l.i. Balð. No. B ꝙ; ſniĩa lata

contra curatorem hereditatis iacentis

mandatur executioni contra heredem

poſtea adeuntẽ arff·de re iudiex ò

non dato aũt curatore herditas ĩdefeſa
non patit᷑ indiffinitiuaz nec m decr̃tũ
de hrdi.inſti.l.ſi ꝗs inſti · ꝓ· ¶ Quid
ſi ſententia lata eſt contra defenſorem-
ꝗ ſe lit defenſioni obtulit nuquid man
dabitur executxioni ſine alia ſententia ò
fideiuſſores qui promiſerũt de iudl.ſol.
et uidet᷑ ꝙ ſicff.ð iudi:ſol.l.i.C·de upᷣ-
rei iudil.fi · Aââ-młꝑtũ plene tractauit
hanc.q. Mar .de fa/ſuꝑ hac.l.et Odoff-
concordes uidentur ut infra dicam. Et
uide qð dicam de iniur.et ð damp:da-
et ſi pignorationes libvi: in.in. glo ·5
ſr·& re iudi:a diuo.5S ite m quid dicemq
ſciunt enim reũ eſſe in cã unde ſibi debʒ
ſententia preiudicare· ff. de re iudi ſepe
S:i-⸗nam et ſententia lata contra her̃des
extenditur ad alios poſſeſſores.ff ut in
poſſeſ·le:circa. ad idem ff· de legatt.ii.

cũ filiq. Rñiiff. de cri: exhereð· l añpe:
et · ff. fami:.hirciheredesS idem· Item

9

A

₰

õ

obligauerũt ſe de iudic. ſol unde ſi non
mãd aret᷑ ſnĩa executii ſʒ expectaretur
alia ↄcra eos nõ uiderent᷑ de iudicato rei
ſed de ſuo ꝓmiſiſſe qð eſt falſum Item
reſticuto mĩor̃ ñ ur fidiuſſor reſtitutꝗ
ff·de iniun.l.iii.6 f̃ utv. C/de fideiuſi.
mil.n.ſuꝑ hoc cic ꝙ aut eſt fideiuſſot
in otct et tũc ſma eũ lata ñ pᷣiudicat
fideiuſſori.ĩmo ſibi dabit᷑ libellus· ſi reg
ſoluendo nõ ẽ ut in iuribʒ ꝓ hac ꝑte in
dutis. aut ẽ fideiuſſor ĩ iudicio. et tũc
ei Piudicat 2 bõis ei executoi mãdat᷑

MH.in defectù ̃ᷣm Mar. et Odof.pro

l·fi·ff· & eo ꝑ quẽ fac.ẽ. S ſiñ alio libelꝰ
ut in aliis iuribzʒ preet uideĩ. de do.et
ↄtu.S· reſtat· V·ſed pone. M. ibi de fi

deiuſeiudicio ſiſti hic de fideiuſſ.iudi- —

ſol· et hi diſterũt ut ĩ gł. p.¶ Quid
ſi filiuſfam.ob delictu odemna?᷑ nugd
fiet executio ĩ pỹ̃nis bõis Pnũꝗd coget᷑
pr̃ ſaltẽ dar̃ curie ltĩam filio iur̃ natuẽ
debitaʒ aut alimẽta:que Ffilio preſtare
tenebatur. et ur ꝙ ſic naʒ filio ſluccedix
curia cuio bona ꝓpr̃ crimen publicum
publicant᷑. ut.ff · ꝓ ſoq· actioe.. publi
catione.ft.ſolu:maſi marito⸗ſ conſtat
bona pr̃is eſſe filii ut inſti de hr ð q̃li.
eæt dif· 5. ſi oſtat etiã filiũ ĩ bonis pris
habere lciam f· unde lib·ſcripto in fim̃
C. de inof.teſqrn· ii.exc· de tel rainaldi
circa með:et ſibi a pr̃e alimenta deberi
ut.ffde lib agno:ſi ꝗs a liben. Re1. C. S
alẽ. Iib. I:fi.i.di ius naturale. es: infa.
et lan:expo.c.unico:uñ ur ꝙ pr̃ ſoluet
odemnationẽ et tã ltiam ꝗᷣ ẽt alimenta
curie dabit alioꝗn hec ad ↄmodum filii
Penes prem remanebũt tu. ꝗa inð alet᷑
tũ etia quo ad ſpem ſuccedẽdi qmm bõa
pr̃is ad filiũ uenir̃ debẽt ut in P5ſed ſi
et · ff. de lib.et poſtu.in ſuis.etx ſic ꝑp oñs
maleficia impunita remanebũt qð eſſe

n dʒ.ff. ad. l.aquił. ita uulnerarus ꝓppe

fi:ex de ſen. ex ub fame. Sʒ dic 3ſ. o
dẽnationem nõ ſoluet nam ſiue fili ſfa⸗
ex ꝗᷣctι ſiue ex 8licto ↄdeẽnetur qᷓ tenet᷑
Pr ꝓ illo niſi ituʒ facto ẽ locupletior
f· de iudi. tã ex òᷣcι.ff, de nox: ac·2
ſi cõdẽnat/inſti.e·xi. in fi.ff. de pecuł⸗
licet. . ex cauſa et.5h. ſed filius. hinceſt
ꝙ Pater qui non conſenſut nominatiõi
filii non tenetur de illius mala adminiſ
tratione. ut. C. lib.x. de decur.Filios-Si
eum patre condempnato ſubuenitur
Filiis ut.ff.de bo·ãp.·l.fi.ꝭ·ſi plureset
C.· eo · l. ki · ff · ge mino.l.in.: ſed utrum
in fi.5· frater. de penis crimen· filio

condempnato ſubuenĩendum eſt patri

8

cum par ratio ſit huic. uide. ff. ad. l.aq.

l.llud. preſertim ubi ipſe nec dehquit-
nec delinquenti conſenñt. extra de oſt i.
cognoſcentes· extra de hiis que fi a ma-

par.ca que ſunt C. de penis ſancimus-

extra de renunc.miſi· s.· perſonead idem

C.ex delic cefunc.l.unica. Iteʒ legitti

mam curie dare non cogetur.immo ẽt
peculium filii ſibi nõ aufertur · C. ð bo.
preſcriptti.l.iii· Preterea legittima non

debetur filio niſi demum mortuo patre
ut probatur et no.C.de ſaci ſanc·eccł.

autſi quaetC.de epiſ.et cle. deo nobis
S·hoc etiam nec filo contra patrem cõ
Petit actio propter eam ut noextra de
teſta.raynucius in glorᷣ.retinebunt ꝛc·
MH: Vid quod ſuper ea dii. Fummo

poſſet pater omma bona ſua ĩ mari lac

tando filium legittima defraudare- Vt
no· Cide inoſtic. dona.l.i.alimẽta quo
curie non dabit. quia nec pr̃ indiſticte
tenetur ad illa ubi filius operari uel ał
hibi fſuſficere poteſt. ut in predicta.I. ſi
quis a libers · · ſed ſi filius parẽs. pre

deberi licet legatarius condemnetur ff
de capidiminutt eas et. I. legatum. ff.
de alimen et ciba·lega. ſolent g. dẽbit.
Cliis cui- Immo deportato legari põt
ut · f· de his que pro n ſcript.ha. I. m. 2
ar·lxxxvi-dii·paice. Quidam tamen di
cunt ꝙ legittima ad curiam peruemet
ut. C. e boñndampnatt l deportatoruʒ
Bals.C. de decre decur.in heica.lx.· f
de ap·lcõſt: cutꝭ·uide.s de ſen. v. filio
fam/et qð·sẽ. dixi ꝙ pr̃ nõ tenet᷑.ſ.ex cã
nõ honeſta nec peculiari nec ob.ſoma.
l·ſi filio.quia ibi cauſa patris onus con
cernebat·quia ibi caula erat dotis·ff. e-
Iſi cum dotem J tranſgred iamur. Itẽ
non ob.ff.de pecuł.l.in·· idem ſcribit

Auia 16 quando obhgõ oriebatur ex cã

honeſta et peculiari uꝑ non et facit qð
noin· lpe/C.qui bo.ced.poſ.ff.qð aſq;
iur.l.in.G:· ſi filiusde nox. et ſi odẽnatg
inſti. ð nox· 5.Ffi.2. J. in. C. ð bo:dap·2 n
Põt fili ceder̃ pecłio ꝗa ñ põt hre ꝓ de
relicto· d·l.pe.· et hoc dumtaxat p9
obicum pr̃is alimẽta uero ſtatim ut hi
uł tàg mał merit exẽplum aliox pu
biica egeſtate laboret ut.fł.depoſi.bõa
fides· R.iein fi.ſʒ pᷣmũ ueriq · · huic
qõiogrue diungit᷑ qᷓ Albe· gałex op
ð uxor̃ ticu nodempnata ad x· que mihi
debebat q'r fiet executo. cũ mi habeat

terea legatum almentorum non deſuit

* 46 eclL 7 Tle'er tnaev ne .

32 g

ℳ0

77

.1

ext ra dotem. ut in dote fierĩ nõ poteſt

que ↄſtante matrimonio a marito peti

non poteſt.C· de collatj·ldo· ed · C· ↄt·

matrimo:dos. Solut- fueritl-unanec
in alimentis C. de excuſati-rei iudicl.
ſtipendia et que res ob · poſſeſſ.l.ſpem.

eorum Non obſtat. l· commodis ſt· de
re iudicat/que loquitur cum is co ntra
quem fit cxecutõ nil aliud habet in bo
nis. Itern cum mulier eſſe debeat in ob
ſequio mariti· ſt· de operlib·ſcut ergo
debet ali uidetur ergo ꝙ nomen actois
de dote quod habet mulier in caſum di
uorcii capiatur in cauſam iudicati:naʒ
Ipem future actionis quis donare põt.

C.de donati:ſpem ff·de heredit: ut ac.

uendittl. nomina uel illud nomen uen
datur pro eo quod haberi poteſt. et in
precio fiet executio.ffde condicfurti
ſi ſeruus: ad lfal-in quantitate: 9. l res
enim tantum ualʒ quantum uendi põt
f-· ad.l.rodide iacl.ii.·ſi nauis- ·
¶ Quid ſi is contra quem fit executio

nolit rem reſtituer̃᷑. Ro-manu mllitari
eſt ei auferenda. et alia etiam remedia
dantur-quod dic ut ſupra de primoet
ſcdo decreto/S iam de effectu: · ex nõ
ꝙ; ſi miſſus· ꝙ ſi non inueniantur bona

in iuriſdictione iudicis ſententiam exe
quentis tunc fit relatio ad iudicem in
cuius iuriſdiction ſunt bona condemp
nati. ut ipſe per res et facultates condẽ
nati ſententiam exequaturC·de iudic-
properandum.S ſin autem reus ff· de

re iudica diuo.in principio et extra de

fo:competent·poſtulaſti:etc·romona
S contrahentes lib/vi. que relatio fiet
Eer cbiſtom hoc modo. FORMA-
alis iudex. Mn1-Inboneſte preponit
ſcribentem pari. 5 tali iudici ſalutem
in domino- Cum in caulſa que inter.P.
et. L. olim (uper tali perlonali actõne

uertebatur pro.tcontra-p: diffinitiuaʒ
ſententiam duxerimus promulgandaz

nos eã uolentes ex officii noſtri debito
debite executioni mandariſcom iuris

ordinẽ ipſius: pibona diligenter exequi
fecimus et perquiri uerum nullis ibidẽ
eius bonis repertis pro certo didicimꝗ

in iuriſdiction- ueſtra ipfius aliqua bõa
fore cum igitur ad uos ſcm iuris ordi
nem ſit hmõi relatõ facienda prudẽtiã

ueſtram ſollicite deprecamur quatenꝗ
eandem ſententiam ad ipſiust/ peticio
nem in miniſterium iuris partes et fa

cultates condemnari curetis exeꝗq ꝓut

decet hec probantur ĩn predic-cncor·

D

¶ Quid ſi ſententia lata ſit contra mo

nachum in cuius bonis fiet executio.8
hoc infra de ſta monac· WV In qde·ii.

¶ In ſumma noti/ꝙ in cxequendo

STene 2 alia ita def erendum eſt ma
ioribus perſonis ꝙ iuſtitia non pereat
extra de offio · delegatſane · iii q ix · c·
finał.extra de ſtati mon. ea que prope
princip· Sed et ſi executor formam in

exequendo nõ obſeruat phas eſt ſ ob

icere manus ut C. de iuri fil:prohibitũ
¶ Qualiter autem is cui mandatur ꝙ

alicui de beneficio prouideat ma ndatu

apoſtolicum exequetur. uide ſupra de
act. ſeu pet/ ſuper actonibus ¶ LSed

one ꝙ debitor ſit condempnatus nun

quid fideiuſſor poterit conuemiri dicit
vber ꝙ non infra tempus ad ſoluẽduzʒ

ſibi datumar. C. de uſuil.rei iudicAl. fi·

5·finał ſed poſt ſie· ar. ff· de pigñ·greg ·

5F· et iam. et· ·leq:et hoc de ure ueteri-
Sed de iure nouo aliud eſt ſcᷣm eum-
OQuid. H. Hic incipiunt vſicuł
albertt/galł· et durant uſq; ad ultimuʒ
2S5. Si capiatur nomen debitoris- Iple
uero negat ſe debitorem ut ſupra· v.ſi
autemDic ꝙ dabitur acor bonis- ut
not. in predicta-l:a diuo·5s·ſic quoq; et
C. quando fiſci uel priuatt.li· et· iii.
¶ Quid ſi ſententia debet executioni

mandari cõtra minorem habentem res

mobiles et immobiles et nomina nũꝗd
ſeruabitur ordo.Dicunt quidam ꝙ hic-

ali contra per.l. ff· ð rei eorum quui ſub

tut o· uł cura ſunt· magis·5· non paſſizʒ

ibi uel in normnibus 2c · M. dicit alb-

galł.q; eſt uerius. Bald Quando exeę

cutio fit in bonis minort primo capiũt᷑
nomina ꝗᷓ mobilia ff· de ap ↄſtitu.

¶ Quid ſi debicor habet tin prebedaʒ

