Miror ꝙ autor qui de conſtitutiõib
Clerentiui. hic et ſupra mentionem
Ffecit obmiſit hic et in toto iſto opere·
decre eius que habetur de prebenc· i·
hvi.maxime cum ipſe gloſauerit dec-
ibi ſequentem ſcilʒ ſtatutum que fuic
Gre& facta ad reſtitutionem illhus-
et eo fortius turbor.quia ibi de mat᷑ia
quam tracto in predicdecre.n· ſuꝑ fi.
glomil dixit- ſcʒ an conſtitutio locum
habeat in beneficns regalibus ipſe ibi

dedit falſam remiſſionem ad hoc opus

Sed quero circa ipſam dec-releruantezʒ
collatioi pape bnricia uacãatia in curia
ſi papa illud beneficium contulit ticio
non curiali et abſenti· et ilł certificat9
anteꝗᷓ ↄſentiret uł poſt anteꝗᷓ poſfiõeʒ
appᷣhenderet deceſſitan ordinarius bii

ficii poſſit illud ↄferre an uero ſpectet
ad papam uirtute predicte decr- illius

colło ea uice et eadẽ eſt queſtio ſi papa
ſpecialiter reſeruaſſet col?oni ſue bene
ficia certe perſone puta pauli.ſolutio-
primo caſu quando non oſenſerat certũ
uidetur ꝙ ſpectet ad papam cuʒ duret
rirna uacatio. cum licet beneficiuʒ ñ
eſſet liberum non tamen erat ſuum de
preben · ſi tibi abſenti ·de ełc.ſi compro
miſſarius.et.c.electio.li Siet aduerte
quia uideor hunè caſum ibi notaſſe in
g?. antepłt· ubi dixi dec illam ibi locũ
habere in caſu dec. ſtatutum de prebᷣ⸗
quo ad menſem qui datur pape hoc ex
pedit declarari decrilla ſi etlιο ponit
quatuor caſus in quibo eligentes recu
perant electionem. et pabene tempus
integrum. primus eſt ſi electus non cõ
ſenſit et hec plana et habet locuz in col
latore et ĩ caſu predlcto eſt plana glo
Icus et tercius caſus ſuntquando p
conſenſum renunciat uł moritur 2 his
caſibus procedit glo:electo exiſtente ĩ
curia n hoc eſt planũſed non ſic planũ

ſi elect qui conſenſit renuncians·ẽ mo

riens eſt cxtra curiam/2 ideo formata
queſtio fuit de abſente· Quartus caſus
? quãdo propter occultum uiciũ electi
caſſatur electio iſte caſus nõ congruit
qõni nec deq·ii.et· iii.de preben que de
collatione non de electione loquuntur.

Concludo ꝙ dec·ſ electio quo ad pmũ

—

acbel 1 A 4 e⸗ . Se ra;

N

ſuum caſum ſimpliciter habet locum

in caſu dec ſtatutum Item in ſecundo
et tercio prouiſo renunciãte ·Q moriẽte
in curiaquart autem non adaptatur
ſi tamen eſſet ſic ꝙ deberetur colło fca

er papam non ualere nõ diſputarem
ie an illud fuerit occultum pape ſed
ſi papa caſſaʒ pronunciaret uel caſſaret
colłonem per ſe factam queſtio ñ eſſet
dubia quia ſiue ex prima uacatõne ſiue
ex Fa diceretur uacare ad papã ſpectat
HKedeo ad queſtioneʒ que dubia eſt p

conſenſum prouiſo moriente ex curiaʒ

et ante poſſeſſionem apphenſam duhu
mihi facit decre. accedens de accuſat:⸗

et hoc dupliciter · primo ꝗa poſſionis

apprehenſio in tali prouiſo per papam

recte in caſu noſtro ſcʒ de beneficio ua

B

cante in curia impeditur per exceptiõzʒ
criminis cum infamia. o quia ibi dicit
ſilentium imponenduz tali ſic prouiſo-
non dicit eum priuandum:quaſi nõduʒ
habeat ius plenum. ad hanc ꝑteʒ facit
illud generale-cum aliquid ſupereſt ad

agendum mil uideri actum. ff: de eden⸗

liS: płt de baptiſ.maiores . . ad hoc
eſt· et ibi glo:dat concordantias.ſuper
:non ex parte: Contrariũ tene et dic
ꝙ eſt noua uacatio: cum confirmatio
electionis faciet quem prelatum ita ÿ
etiam ante poſſeſſiõem adeptam plenã
adminiſtrationem habet de eleci-tranſ
miſſam ubi de Bᷓ pleñ ſcripſi p Innooi
et Hoſti:in glo.mag patet id ð traſſa⸗
c.iĩi. v·ſcut autempꝛouiſio autem ułꝑ
collatio habet uim electõnis er confir
matiõiset de ꝓuiſo uel cui facta colł'o
habemus textum aperte probantem.
ꝙ liʒ poſſeſſionem non habuerit.mors
cius inducit nouam uacatõnem. B ui&
in clem ut hte pendenti/ſ duobus. .
neutro:et · v. ſi uero alter.nec obſtat.
v:quod ſi unumibi precedens. ubi põ
Aeratur poſſefſio. quia ibi non põderat᷑
poſſeſſio quo ad uacationẽ immo aꝑte
ibi probatur ꝙ ſine poſſeſſione dicitur
neua uacatio. Sed ponderatur ibi poſ
ſeſſio quo ad collatorem et fuit illa ſpe
cialis prouiſio. utilis pro expeditiõe bñᷣ
ficii.cum de iure aliter eſſet dicendum
ut ibi no· in gloſcut ergo fateor etiaʒ
qð poſt poſſeſſionem adeptam. adhuc
clarior eſt noua uacatio. bene facit. C·

de donat/nec ambigere. .

OSTREMO Scienduz

ſunt pᷣtorie · ð ꝗbus pᷣmo
dicemus. ¶ Alie ciuiles-
de quibo ſcdario ondem
dicentes nomina earum et ubi infra in
tractatu libellorum ſuper eis libelli in
ueniantur concepti: ( LPretorie autezʒ
continent interditια a et i1pla ptoria
ſunt. Itẽ edicta que ſimilit᷑ ſunt pᷣtoria
¶ Ciuiles continent cautiões et ſtipu
lationes. Itẽ continent multiplex oſtm
ludicis: Item otinent bonoꝝ poſſiones
Item ſenatuſconſulta 2⁊ conſtitutiones
AsScire debes ꝙ huis modicũ labort

habuit autor . Rof enim ſic inchoauit

a pretornis · 2 codem ordine illas poſuit
inchoans a publiciana2 otinuans uſqʒ;

ad ſubſidiariam, et utilem legis acꝗ lie.

Itẽ B declarat ubi poſuit Iibellos quos
etiã inde recepit autor · · ¶ Pretorie

igitur actõnes ſunt hee.I. public.de qᷓ

in bi-de cau. poſet ꝓpri: nunc dicẽdu
Item in rem reſciſſoria de qua in ti. de

in integ reſt. Item ſeruiana:S qua ti-

de locato.époſtꝗᷓ· .· porro. Iteʒ quaſi
ſeruiana de qua in ti:de pig. : ceteru-
Item utilis rei uen: que dat᷑ ſuꝑficiario
et que datur emphiteote:de ꝗbzʒ in ti.
de cau:poſ.et ꝓpri.5 ſequitur. V· eſt
et utilis/et ſeet que datur metũ paſſo⸗

de qua in ti qꝙ mecã. Item poſſeſſoria

hereditati peticio et fidescõmiſſaria S
quibus in ti:de iudiq·6:ĩ. Item in rem

Preiudicial ꝓ liortinitated qua in ti.

de natt ex libero uentre et 8 ꝑtu agnoſ
cendo. qua in ti⸗qui fi · ſint 'git. Iteʒ
Pauliana Iti fauiãa It utilis caluiſiana
uł fauĩana. Itẽ caluiſiana. Itẽ in factũ
reuocatoriað quibus in ti. ð reeccłñ
ali. Itẽ redibitoria. Itẽ quanto minor:
Itẽ in factum edilitia.ð quibo in ti· ð
empt.2 uen.S.nunc dicẽdum. Item ex
ercitoria. Itẽ inſtitoria. Iti tributoria
Itẽ ð in rem vᷣſo.Itẽ quod ituſſu.Itẽ ðᷣ
de oſtituta peð quibus in ti ſoludi.
5 Prenotandum. Itẽ de peculio: ð qua
in ti. & peculio. Itẽ utilis ex ea cã ex
ĩuratur.de qua in ti-de iureiurã- Item
utilis certi condicio.de qᷓ in ti ð ↄfef.
Item nego geſt. Item utilis nego. geſ·

Item contraria nego. geſt· Itẽ ꝓ tuteł.

ĩtem contraria pro tuteł·de quibus in
ti:de iudi /6. generalia item depoſitide
qua in ti de depoſito: item uie reiecte
de qua in tið cꝗ poſ.et ꝓpriS/qa uero

eſt ꝙ actionum· ¶ LAlie

N

Item ꝙ metus cauſa. de qua in ti · ꝙ
ecus cauſaitem de dolo:de qua in ti
de dolo et contu-.item furti manifeſti
item furti aduerſus nau:cauſta ĩtem
in factum ex illo edicto· de quibzʒ in ti⸗
de furtt ĩtem lerui corrupti- de qua in

ti. de ſer: non ordi item ui bonoꝝ rap·
de qua in ti. de rapti. ĩtem imiuriarum.

ꝛitẽ ĩ fẽm Eſidiarial.acq lie· itẽ utił. l
aquilie ð ꝗbz in ti·S imn. ¶Sequit
uidere de interdictis · I⸗Ronia- poſt
preſcriptas actiones continuauit etiaʒ
interdicta. inchoãs a mortuo inferedo
ponendo in prece Ricam generalem 8
interdictis Finiuit etiaʒ ut autor in in
terdicto fraudatario Et loco cuiuſ
libet illoꝝ lurrogata eſt actio in factũ
ut. S. 5. i. V. rurſus. Sunt aucem hec in
terdictum de mortuo inferẽdo-item &
(epalch. o cdificato uiolaxo: dequibus
in ti de ſepulitem ne ꝗd in loco ſacro
uł religiolo fiat ĩmitatur ue:de quo in
tiide religi. dom. Item ne quid in loco
publico fiat· et ſi factũ fuerit ꝙ tollat
item ne quid fiat in flupu ripaue eiq
ponatur.item de loco publico fruendo
item de uia publica et iti · publico refi
ciendis· item ut liceat ire agere per uiã
publicazʒ· itẽ ut liceat ripam fluminis
ref icere- uel munire- item ut liceat in
flumine publico nauigare· de quib in
ti.de cau.polſet ꝓprie·ꝭ·quia uero et
6G·ſe.item ne uis Fiat ei qui in poſ:miſ.
eſt· de quo in ti·de eo qui mit- in poſᷣ.
cau rei ſerutem quorum bonoruzʒ· itẽ
quorum lega de quibus in ti de teſtĩs
6.nunc dicendum item ð tabułexhi.
de quo in ti·ð fið inſtru:ĩtem d liber
exhiitem de liberis deducendis item
de libero homine exhide quibus in ti.
de conuerinfi- item unde ui- iteʒ utił
unde uiitem ꝙ ui aut clam de quibus
in ti · de reſt· ſpo · · i · et · ii item uti poſ
ſidetis item utrobiiĩtem de ſuꝑficiebzʒ
item de iti:a tuqʒ priua-item de itin-
actuqʒ priuarefi: tem de aqua cotxti·
item de aqua cot.et eſti· ĩtem de aqua
ex caſtello ducen.item de riuis/item ð
fonte refic.ĩteʒ de cloacde ꝗ bus in ti:
de cau.polet ꝓprie. il.et· m item de
precario de quo in ti, precart item ð
arbo/ceden- item de glande legenda de

quibus in pre.ti:de cau·poſ/et ꝓprĩG

priuata..eſt inſuꝑ· item de migrãdo

item ſaluianũ.de quibus in ti. de locato

5· poſtꝗᷓ · v· ceterum· et ſeitem ð noui

ð

open nuncitem ut liceat edificare cui
nunciatum eſt ſi ſatiſdederit· dc quibq
in ti. de no.oꝑnunc.item interdictum
fraudatorium de quo in ti de re eccł·
non alie. ¶ Nunc dicamus de edictis
H Sic 2 Kof · poſt interdicta poſuit
edicta ſine generali Rica- inchoans ab

albo corruptoet finiens de legato preſ/

tando. et de ſatiſdationibus ad id. :

Que ſunt hecedictũ de albo cõrupto.

iteʒ ſi quis iuſ dic.non obtem item de

in iuſ uo. iteʒ ſi quis ĩ iuſ uonon ĩeitẽ

in iuſ uo. ut eãt ut ſatildẽt-item ne ꝗs
eum quiã iu ſuo ui-exi -item de eo per
quem factũ eſt quo minus quis in ius
ſiſtat. de ꝗbus in ti: de dolo et contu-
6G. reſtat. tem de edendo.de quo in ti:
fiò inſtru.iĩtem de calumpnde quo in
tide calup ĩteʒ de ac ĩ factũ ſurrogata
in locum ac. de do. de qua in tide dolo
et contu.Gi-item de ał iudiimu cau
Ffac.de quo in ti de ałiuð mu. ĩtẽ nau
cau.ſtade quo in ti.de furttitem acl.
in factum de his que deie: uel effuitẽ
utilis actõ ꝓ ſocõ cum plures habitãt
in eodem cenaculo exquo aliqd deicit᷑.
item actio in factum contra eum qui

aliꝗd habet appenſum. de ꝗbus in ti⸗

de tiurt item ſi meſfal.mo.cix. S quo
in ti. de parroch.iĩtẽ de mortuo ĩferẽdo
item actõ funerarque datur ꝓ ĩpẽſis
funeris:de quibus in ti: de ſepul- tem
de loco ſacro:uel relig pro puro uẽdito
de quo in.ti · de relig domĩtem actio ĩ
factum deſcendens delatoiuriſiuran
de qua in tide iureiuranð itern ſi młr
uenti nocał.cauin pol:eſſe.i· ĩxeʒ ſi
mbłr uẽtt · noin po·mit·2 eað poſrᷣio
dolo malo ad alium tranſlata eſſe dicat᷑
de ꝗ bz ĩ. t· de eo qui mit in poſ· itez ꝗ;
cum fallo tu/actore geſtum eſſe ditẽ
de eodem competenti pupillo de quibʒ
in.tide iudic.5S. generalia. uerum 2
ſeq· item ſi omiſſa cauſa teſtamenti.de

quo in. ti:de teſta.item de publicanis·

de quo in. ti· de cenſib/S nunc dicẽdũ.
itern de liberali cauſa.de quo in/ti. de

natte li. uen. item ð bonis autoritate

iudi.polde quo in ti de eo qui miti
an pol.cau. rei ſer. ĩtem ſi quis te li.eſſe
iul·ſit de quo in tide furttitem actio
in factum contra damnum dantẽ ᷑ba

adunata item de incen rui. nauð ꝗqbz

ĩ.t. S rap·itẽ ð ſepuł.uiolð quo ĩ ·t:de
ſepł·itẽ ð dãp fec.S quo ĩ ·C. no/oꝑ
nũc · ĩtẽ ð lega.ab hrð pſt·ł ſati· quo

Nℳ

õõ Keb⸗

in ti.de teſtĩs ·5·ĩ.2.5ii · V. ð cautõibʒ
¶ Explicuimus pretorias aci· Mqre
pceſſerint dicit Kofin titulo generali
qui eſt breuis demũ inchoat a rei uen

dicatione ſicut autor et fimt in Rica-
ãto minoris in qua etiam tractat ꝗᷓto

pluris · g d Nuũc ergo ciuiles defignem
et ſunt hee ſcʒ rei uen.iteʒ conteſſoria
et negatoriade quibus in tide cãpoſ

et propriSein confeſſoriaitem in rem
preiudicialis.de qua in ti:de offt. ordi.

v. ult.item in rem pudicialis que dat᷑
domino contra ſeruum. item cotraria
in rem preiudicialis de quibus in tide

na:ex li-uen· item peticio heredide qᷓ
in ti:de iudi.S.umiuerſalia.item fimuʒ

regunitem fam hro. item cõi diuið
quibus. eodez tig· cõia. item certi con
dicio generalisitem ex ſtipulatuitem
ex mutuo-item conditio triti-item ex
cauſa.item ob turpem cauſam ĩteʒ ſĩ
cauſaitem indebiti. de quibus in ti· de
ſoluc:..·ſequitur.item furtiua de qua
in ti·de furtitem exl.de qua in preG
ſequitur. item actio ad exhibendum-
de qua in tide iudi/5. fiiteʒ ex emto-
item ex uendito· de quibus in tið ẽp-
et uen.S·priusitẽ ex oducto et locato
itẽ oneris aduerſi:de ꝗbus in ti.ð loca.
S poſtꝗ item pro ſocioĩteʒ mandati ð
quibus in ti:de iudici. 5 generalia-2.6.
ſpecialia·item depoſiti.de qua in ti.de
depoſito·ideʒ tuteł de qua in predic.6·
genera liaĩtem cõmodati:de qua int.
de cõmodato·iteʒ pignoratiria de ꝗᷓ in
ti · de pig· 5·i iteʒ pſcrip.v.itẽ pᷣſcrip-
uer· eſtimatxoria de ꝗbus in tið emp
ed uen·5ꝭ· iiiiteʒ preſcript uerex ꝑmu
tatione.de ꝗᷓ in ti·ð reꝝx ꝑmu·5:dicẽdũ
iteʒ actio in factuzʒ ſubſidiaria de qua
in ti.de cau:. pol./et propri.ſequitur.
v. iteʒ iura. iteʒ in factũ ex re iudi:de

qua in tiide re rudi ĩteʒ ex confeſſione

de qua in ti de dona.int᷑ uiʒ et uxo.itẽ

actio aque pluuialis arcen. de ꝗᷓ in ti·. ẽ

cau/pol/et ꝓpriS.·priuata.. uerum.
item de paſtu pecor.ð qᷓ in ti. iurt.
6ſeꝗtur · . porroitem actio ex teſtõ
de ꝗᷓ in ti.de teſtĩs · 6̊.i.iteʒ ex ſtipł'atu
de ꝗᷓ in ti·ð ſolutt· prenotandum. .
iteʒ contra ꝓmittentẽ et ſequenteʒ.ĩtẽ
furti non mamfeſti.de q̃ in ti:de furtt

iteʒ de tigno ĩmuncto.de qᷓ in ti. ð ec.

edifi. ĩteʒ arbo.furtiʒ ceſa: de qua ĩ ti.
8 ĩiuxt· · ii · V· itẽ ſi ꝗs.itẽ rex amotaꝝ
de ꝗᷓ ĩ ti.ð furttĩtẽ ð rõibzʒ diſttrahẽ·

de ꝗᷓ in tide iudi.5,generalia. . porro

ſepe tuitem legis acꝗlieĩtẽ ð pauꝑiee

iteʒ iniuriaruʒ: ex. l cornelia: de quib

in ti:de iniuri Si.ed. ii· iteʒ actõ ĩ fẽm

contra magiſtratũ de qua in ti. udi.

§-generalia · itez pupillo- item actõ

ingrati:de qua in ti de naex hib uent;
itẽ quanti minoris de qua in tide ẽp·
et uen·S·nunc dicendum. ¶ Sequitur
de cautiombus et ſtipulationibus. que
ſunt hee · ·Rof.ubi de cautionibus
eęnumeratxiii /Autorxii ułxitantũ

ſed ſeptimam declaraboet tredecimaʒ

ſupple bo/que eſt in ordine· Rof ultia
de caut ione.ſcʒ quam fecit legatarius
hr̃di· ſi ſolutuʒz eſſet ſibi pluſꝗ falcidia
pateret᷑· lI actio ex ſtipula:rem pu.
laluaz fore.iteʒ rem ra.ha· iteʒ iudict-
ſoł.itẽ daminfec.ĩteʒ ea que in᷑ponit᷑

ab eo cui opus nouu nunciatuʒ eſt itẽ

que dat᷑ ꝓprietario dtra uſufructuariũ
uel uſuariũ. M. Septima eſt ð cautõe
quam prebʒ uſufructuari ð rebʒ que
conſumuntur. 5 Item que interponit᷑
ab herede pro legato ſoluendo.iĩteʒ que
interponitur ab arrogatore ꝓ reddẽdis
bonis arrogati· item que datur fideicõ
miſſario ò rogatũ reſtituere hr̃ditatẽ
de quibʒ in tide pign/ꝭſequitur tem
que interponit᷑. ut quis in iudicõ fiſtat
de qua in ti·de dolo et contu.reſtat
item que ĩnterponitur, pro morbo. uel
euictõe. de qua in ti:de emp· 2 uẽ.·5fi⸗
¶ Dicendum reſtat ð multiplici offõ
iudicis · HPlus tamen poſuit de hoc
Rof ut dixi·S· de officiudi-ſuꝑ Rica:

et ſtatim addam. Eſt enim officiuʒ

iudicis· per quod alimenta petuntur ð
quo in ti/ꝗ fi.ſint leg: item quo datur
reſt itutõ minori· ð quo in ti· ð in inte⸗
reſti· item quod datur contra detinẽtẽ
fiulium alicuius uel otra filium de quo
in tide conuer infiitem quo ſubuenit᷑
colono 2 uaſallo contra dñũm · MHEt B
tractat Rof· Rica.vii. officiox· ſed eſt
aliud quod datur dominis otra colonoſ
et aſſcripticios.de quo ibi pomt NKicã
æt in proxima 1 precedenti tractat &
of:iudi·q collectores ꝗ collectas ultra

ulires exgũt ꝗ id.ff.S ua:mu. l.n· · ul-

S·De quo in ti de cenſ· item quo gra
madici:Aduocati Medici⸗2 ali ſalaria
petuntde quo in tide magiſt.itẽ quo
petuntur fructus a poſſeſſore: de quo
in ti·de cau.pol/et ꝓpri·S· ſeq tur.Itez⸗
quo petũt᷑ ufe qſi ceſſe ð quo ĩ.t.ð uſ⸗

AN

N

—
RN d

N

Iter quod datur pro riuis2 aqs alieĩs

ducendisiteʒ quod datur ne ꝗd fiat in

uia publica ciuitatis · de ꝗ bus in ti· de
cau.pol/et ꝓrie··quia uero · v· ad hoc
ſi.2.· priuata. .· ſed et ſi meiteʒ offm̃

iudi. ꝑ quod cogit᷑ ꝗs emancipare fihmũ

de quo in ti· de naex lib: uen.item quo
bona debitoris liceat poſſiderede ꝗᷓ in

ti. de eo qui mit. in pol. cã rei ſer·item
quo bonis alicui datur curator quo

in ti. de iudi· sgeneralia..ĩtẽ ð bõis
VIIta ultãa eſt Kof. S ordie iudicõx
poſt ꝗᷓ ſequũtur ꝗᷓtuor reſpiciẽtes ſolũ
materiam tutoꝝ et curatoꝝ.obmiſſuʒ
eſt etiam officium quod datur ad reuo

candam uenditõnẽ factazʒ medico ꝓpr̃
aliqua medicamenta. ꝑ.l.medicus· ff · ð8
uart et eor· ð quo trac.GBeca.8 of-iud

in cauſa ſpeciali.et uide in ſeq.Geica ad
certos calq· ¶Nũc ſeꝗtur d bonoꝝ
poſſeſſionibus que multe ſunt ð ꝗbus
kabes in ti · de teſtãs · ·ſequi᷑ H·Et
uide qð ibi dicã in princ⸗· .¶ Keſtat
uidere de ſenatuſconſultis et ſunt hec.
A. Sup· illa de quib tractat ſunt·n.
multa alia ð& ꝗbus Kof incipiens a uel
leiano/poſtea illa ꝓſeꝗ t᷑. et idem dicas
de conſtituti/de quibus pleñ ipſe Rof-
inter predicta ſenatuſconſulta ꝓſequit᷑
= -Orphicianum. item tertulianum-
item rubrianum de quibus eoð.xi:ſcʒ
de teſt.5S·fi.iteʒ uoluſianũ.itẽ ᷑pillianu
de quibus in ti: de caluũp.itẽ limbõianũ

de quo in ti.de fide inſtru. ¶ ¶ VIcimo

dicamus de conſtitutõibʒ que ſunt hee
diui·adri itẽ theodoſii. et ualentiniani
de quibus in ti.de adulteriisitẽ ſeuerĩ
et antonini.de ꝗᷓ in ti·de ſer· non ordh.
v· et ꝗa·item edictum diui Marci:et
conſtitutio· ſi quis in tantã.et inuaſor
et cum querebatur.de quibus in tide
reſt.ſpoł. S·i item cõſtitutio nõ ab re.

itern conſtitutõ ex liberisde quibʒ in

ti:de locato.S.poſtꝗᷓ: . ceterum.2 ſe·

item conſtitutio xanis. de qua in ti-

de iudeis. item conſtitutio ſi cõſticerit
de qua in ti.de parroch. item conſtitõ
de ſuffragio-de qua in ti. de magiſtris
item conſtitcutõ ob es alienumde qua
in ti.de pig · 5.ĩ:v.ſi. Item cum ob es.

—

. De ceſſione autẽ iurium.puta

que habet uenditor in re.formam uið

ĩ de empet uen· 5·i·penłtcolump.

(De Ceſfione actionis Rica.

aliq;·Eſt ſciendum ꝙ nullo à practic
nominati ꝑ autoreʒ in ꝓheĩo formauit
hanc HKicazʒ/2 quod plus eſt null ipoxꝝ
de materia tractauit. niſi Vbertus de
bonacur aliquid ſub Rca:de procura;
in rem ſuam pabulum ergo huic Rce
dedit autor a ſumiſtis Aʒ ne liceat po
tentio. Gofde alien· mutandi iudicii.
et maxime ab Hoſt ibidem qui in fi-
illius ti·formauit Rcellam de ceſᷣ. ac-
Et a glo·e· tde alie.et.C·man.lpenłt
et ult et a diuerſ ſcripti que ſuper his
habentur. Nam habeo per Andree de
Barulo hanc materiam pleniſſime trac
tatam qui dixit in prin materiam ꝗa
tottidiana eſt non negligendam. ff. de
uſucap.l.iuſto-in prinde liberalegat
l.legaui. in prin et. C· de iudi ꝓperãdũ
in priad idem de reſt.ſpol.ſepe et eoð
t.frequenslibviet eoliᷣ. de exceptt·
fa ſecnm partem pmi:Spotiſſime ha
buit ab Alber galł.ſub Nca de ꝓcur.
in rem ſuamſecũduʒS.et eius formas
omnes habuit a Rolan- ut ibi dicaʒ in
prĩ · Reſeruaui Iacde are.qui ſummaʒ
de materia Rcecompoſuit-quam non
uidit autõ· In qua premiſſa differetia
intercedere et mandare quam fatetur.
nogloin.l.ĩ.C.de acetx obli:in gFalis
eſt cedere·et Cyibi de hoc in:inii/qõe
demum ipſe Iaoſubdit materiam per

hec membra. Primũ qualit᷑ fiat ceſſio
actionis et iur: Scduz ꝗs ceder
Terciũ que actiões poſlũt cedi:q
cui et in quem tranſſerri poſſ
2 actiones: quintũ que Petã
ei ꝗ iura et actiones ꝑ ceſſiõʒ acceꝑit.
et hec unde naſcantur. Sextum quãdo
compellatur ꝗs cedere actiones2 quo
ĩure· Septimum & his que fiunt circa
iudiciũ agentis ex iure ceſſoide his aliqᷓ
ſcribam.I. ut alłs feci hic ad materiam
notifico qõnem dni Iac, butri pati ſic
propoſitaʒſtatuto cauetur ꝙ bannit9

— ——

Pro debito:poſſit capi ad uoluntatem
cr̃chtorisqueritur an poſſit capi ad pe

cit ionẽ habẽtis iura ceſſa ꝓ iplo dbito
et omni eius iure-hanc ſubtiliſſime et
copioſe tractauit: dubium uides: quia
non queritur de heredeſed de ſingulari

ſucceſſore- Item non queritur de obis

legis cõis.ſed ſtatuti.quod non recipit
interpretatõnem ſaltem extenſiuam/S
hoc ſatis ð reĩurt pro poſſeſſore livi⸗

Concluſit ſoluendo/q; cum ſtatutuʒ ñ

habeat contemplatiozʒ ad ꝑſonã ſed ad

5
&αſtρππωαπαπ f

cauſam utł᷑ facilior fit actio et að ceſſi
onarium ꝑxineat hec cauſa.facit.l ff·S

regułpiun- in omnibus cauſisii Item
cum appellatum ſit nomen creditoris:

Item cuz ceſſionarius iſte ſir ꝓcuratõ
cedentis licet ad ſuum commodum:et
principalis creditor ꝑ ꝓcuratoreʒ hoc
petere poſſet et hoc uoluiſſe undetur 2

competit ſic uerbum ſtatuti procedat

captio ad peticionem ipius ibi uide ꝗa
breuiter ommi ſolutõm ei connexa nõ
poſſunt includi. ¶ Et huic bñ oiungit
qõ quondaʒ do. I homeð formaglinis
que incipit ſtatuto cauet᷑ ꝙ ſi ꝗs cuiq
unum membrum eratan tatutum ꝑ
quod preſcribitur creditori ex mutuo
non petenti creditum infra ꝗnquẽmũ
locum habʒ in ceſſionarioi ꝑ ꝗnquẽniũ
tacenteet terminauit ꝙ ſic. ꝑ leges:ff
de. . ſig· creditores cum duabʒ le·2. ·
ti.l.creditor autem per qua text Pʒ
illum creditorẽ cui competit actio ſiñ
exceptiõis obſtaculoſicut et is dicitur
debitor a quo inuito pecunia exigi põt
e· ti · l. debitor.ſed certũ eſt ceſſionariũ
agere et ab inuito exigere poſſe ut in.

l-poſtꝗᷓ de hr̃di: uł ac: uen· C. et.ff· e·l.

emptori.ff·de ꝓcun.l. ꝓcurator in re
et· C. de ac.2 obliſi inſolutum induci
regulam qui in alterius. ffde reg- iurt-
eteo.tt.li vi.Adiuuat etiã hoc ꝑ leges
ff·de an.legllegatum.et·l annua.· 6· a
ticia.2· l.pe.2 anpł. ¶ I termĩauerat
prius Ric. malurbra ualde copioſe in
queſtione que incipit. ſtatutum eſt in

ꝗpluribus. Dixit Kofubi de of- udic.

Feica:de bon.auc iudi.poſſi· in prin· ꝙ
Creditor eſt omnis ille cui aliqd debet᷑

ex quacunq; caulaſiue ex contractu ?

qualſiſiue ex maleficio uel quah dumõ
non ex actõne populari quia tunc ante
lid·conti.non eſt creditor nſi ꝓbar̃tur
ꝓprium damnum- ut pre.l. creditor-

fr·de. V·ſig: etlſi is cui. Dicitur etiaʒ

creditor ommis cui debetur aliquid ex
actioe. uel petitõe iun ciuili ordinario

uel extraordinario-ſine ulla except iõe·

ſiue pure·ſiue in dieʒ.ſiue ſub conditõe

ſed huic ulti-obſtatff-de condic inde.
l.ſub conditione ubi ſolutuʒ repetitur
HFendet ꝙ dictũ eſt intelligi ẽm quoſdã
de condicione certa puta ſi moriar- ff.
de odi:inde.lꝙ ſi:ff. de noua. ſi pupill
56·ꝗ ſub conditione ſi auteʒ eſt incerta
ut ſi nauis cæ aſia uenerit.dunc non eſt

creditor alii dicunt utroq; caſu illum

eſſe creditorem.cum ſpes illa ueniatł ĩn

collat one.liʒ in legato concicionali ſic
ſecus. inſtide. . Ob·6: ſi ſub conditice
f-· de aq et obli: is cui.de colłbonoruzʒ
lL.in· 5. de il: de regiun: que legst·2

dicit ſic Aʒtemnſſe · ·

VIA ſepe in udicĩis fiut
actionuʒ ceſſiones: idcirco
de bus aliqua ſubnectam
Primo dicentes ꝗd iun
— ð eis ſic· ¶ Scdo ſuper eis
inſtrumentorum formas conficientes

CIENDVYM Eſt igit᷑
ceſſio qñq; fic in ulti
4 T voluncateC. Qñnq;
inter uiuos ex pacto-
— ((Si m ultĩa uoluntate
ſubdiſtingue.nam aut actõ que cedit᷑
erat in iudicium deducta aut non. Si
ceditur actio nondum in iudicium de
ducta ualʒ. ff. delega.iii· nomẽ debitort
W Nec uidetur diſtĩiguenduʒ an fiat
in potentiorẽfacit· ff· de ali-iu:mu. cã
fac.l:ex hoc edicto5alienare ub dici᷑
ꝙ legando.uel heredem facienco ꝗl nõ
alienat. ut teneat᷑ ex illo edicto: alieatõ
tamen ualet· C. de ſ̃is nuptſi quis port
6·i. et· fidelegaii. l.peto·6· fratre. Par
cendum eſt illi qui ex neceſſitate facit
ff.de fun.dol:inon obſtatff. de hr̃ð.
inſtitu.l.płtquia ſpeciale in principe
ut i no: i6 dicit᷑ ꝙ litt mouende cauia
Icʒ ſibi uel per ipſum ĩperatorem hr̃dẽ

inſtitui inuidioſum eſt. Concoro. ff·8

aure fil. res que· ꝭ-lites ſi uero cedit᷑
que iã erat deducta exercitium actõis

ſiue proſecutõ cauſe pertinet ad h̃dem

et ſi aliquid obtineat: preſtabt illud le
gatario:ſi ni;l obtinat nibil dabt quia

litt euentus ĩtell gitur legatario r̃lictꝗ

tamen legatarius poterit intereſſe liti⸗
ne heres colludat C· de litig autt:nunc

ſi heres· ¶ Ceterũ ſi ceſſio actõnis fiat

inter uiuos ex pacto Iteꝝ ſubdiſtĩgue
nam aut ceſſio fit potentioriaut non-
ſi potentiori non ualetĩmo iactura cãe
afficitur is ꝗ potentiori cedit. 1 uis
v. ꝙ autẽ ·ĩ.eo · ·quia perdit ius ſuũ
ipſo iur. uel per ſententiam ᷣm uarias
opines et potentior ſe immiſcens pu
nitur extraordinarie officõ iudicis hec

probantur et no extra de ali: iudi:mu-
cã faꝗ·c.ii:et· C.ne liceat poten.l· ii · et
fi:quod intellige de eo qui potentior ẽ

₰

Nℳ

ND

ℳℛ—

ratide publici officii· cui preeſt. uł ꝗa

eſt domin: uł baiulus u? magiſtracy

cuius officii occaſione terribilis 3duer
ſario eſſe poteſtut· C. ꝙ me · cau · · ci·2
C.ſi qcũq; pre · po.l unica· et · C· ſi rectõ
ꝓuin · l.unica· et·C· de his qui poten·
no· l. unica · et · C. ꝙ me cau. ſi ꝑ ipᷣſſioʒ
ſeeus ſi at ſit pocentior ꝗᷓ ratõne officu
ſicut ex tutor dicitur potentior pupilł
ratione officii et ideo ei cõtra pupillũ
cedi non poteſt ut· C· qui dare tu.poſſ·
autt.minon· ¶ Quid ſi minor uel ecca
paſſi ſunt iacturaʒ cauſe · eo ꝙ ceſſerũt
actionem potentiori nunquid poſſunt
petere reſtitutionem in integ· No· non
quia in delictis nõ habet locum reſtõ·
C.ſi aduer · delic·l.umcaet.ff· de mino-
aupellium in prin quod uerum eſt ꝗtũ
ad ecciã ſi prelatus et capłm id fecerũt
A Idem no.de or · cog · c· ii. in· in · glo·
als enim ſi ommum conſenſus non
interueniſſet non redundaret ĩ damnũ
eccleſie ·xvi ·q.viſi epiſcopumexdra de
excep· cũ uenerabilis. ¶ Quid ſi aligs
plebeius cedit actioneʒ pocentiori quã
habebat contra alium eque potentem
ut quia forte uterq; domino eſt in illo
loco·nunquid debet aſtici iactura cãe-
HRo·ſic ·quia potẽtior ſemper dqʒ attẽdi
reſpectu cedentiset non eius otra quẽ
ceditur ᷣm Odof. ¶ Ex ꝓxime didtis
ergo uidetur ꝗ; ſi laycus cedit crrico ꝗͥ
clericum nihilominus puniturac ſi ot
laycum ceſſiſſet:· Quidam tamenotra
et not· ᷣm Gof· ꝙ clericus intelligitur
potentior layco ratione officicii n rõe
ſui offici ſortitur priuilegiuzʒ extra 8
fo:compe·ſi diligenti: cum ſuis cõcor·
et ideo non ualet ceſſio ſibi factaar.in
predecẽde alie·iu:muc.ii · ·Vide
quod ꝛbi dixi ſuperi.glo· Et idem
uidentur alii ſentire· ut patet· ĩ¶ · ex
premiſſis et.v. in ſummanot. ſm. P.
Sed Inno.iin.2 do· meus contradicũt
enim ꝙ clericus nõ mtelligitur quo ad
B potentior layco ne cedens ei iactura
cauſe afficitur. miſi clericus potxeſtateʒ
habat ſuper eum contra que ceſſio fic-

de hoc.ĩ ·v.quarto:nec in predic.decẽ·

reprobat᷑ ceſſio·o quia fieret ĩ cłricũ
Sed quia in fraudem et ſiſ ate fiebat ut
ibi dicitur quo quidem caſu non ualet
quod fit ut ibiet.C mandat.l.fiĩn fi.
et ꝓpter rationem aliam poſitam.ĩ.
dic ergo ꝙ licet. ¶ Sed nunquid ſola s
feſſio cedentis nocet ei cui ceſſio facta

fuit uidetur ꝙ; non· f·quẽadmoð
amit ſi patremfi- in fi·. Nam a poſt
qᷓ procurator litem conteſtat eſt oñs
agere non poteſt C· de noua l. ii uolex
tamen ſaltem tanꝗ ucx unius teſtis E

etiam plusſi fit ſoluendo is cui fit ar.

ꝙ noceat ff· delegati.i.ſeruum filii ſun
caſtren · i· Vber ·de bo.diit ꝙ ſi hʒ
regreſſum contra eum nocet ahoquin
non.et ita iudex uarie 2c· ex perſonis 2
cauſis conſtituet ff· de rei uen- in fũdo
ff.· de ac. et obł.l.fi. · Hucuſqʒ fuit
iſte · · Alber. galłti·de ꝓcurain rem
ſuaʒ.ſed nuquid ſi preter v· ualebt
= Iac.Bal. contra quia dolus auctoris
bPonefidei emprori nocere non debzʒ 26
C·de ꝑi.2 com·rei uen dolũ ¶Balð. um
de pac· in. l. ſ cum emptore et ̊ ꝓcum
l.ſi actor· 2. l. ſi quis in rẽ· Dic ꝙ n actõ
ceſſit iura. ub poteſt ei ſolui poteſt ipᷣe
confiteri ał's non-ſi reus tunc confiteri
põt ſi actor malił m Cyn · Gui
de ſuʒ· mouens hoc dubium in Tfi. C.
de ꝓcu remittit illuc· Sed in-lſi actor
ff.de ꝓcu/ꝙ preiudicet ofeſſio inducit
fj.de pacſi cum emptore· et de trac·
l. fi.6. ul. Ad contrarium inducit-l-in
caule · · fi. et.lſe:et ·l.· ꝓcuratore · ft · de
ꝓcura. et predic.l.ini:de noua. C. 2 illẽ
dicit uerum ð ſtricto ĩiurad predic·5
ult.rñdet ꝙ illi ſubuenitur Propter łg
norantiam ſed hic ex utraq; parte ſcia
dicit tamen ibi ꝙ iudex ad ueritatem
habendam poteſt uocare cedentem cũ
ad eum ſpectet ueritatem inquirer · ff.
ſi quis caut:ſi eum.C. de eden.l.ĩs apð
facit quod dixiS de defenſore in fine.
dicit tamen ꝙ de iure cogi non deberz
quia ut principalis non quia non eſt in
lite ut teſtis non/quia tenetur de euic
tionequia uendens nomen tenet᷑ facer̃
bonum nomen-ff.de hr.uen ſi nomen-

ct l ſeqet ſic cauſa eſt.propria · ii· q/ vi⸗

biduum ſed hoc obſtaret an uceret᷑
a ceſſionario ſecus fi ab eiq aduerſario⸗
Dyff. ad trebelł.l. facta.s·ſi heres·xʒ
quod dicitur confeſſionem cedent non
nocere ceſſionario- forte uerum elſſe in
caſibus.l.iii, C. de nouat.Et ibi Cy· qui
tenet ideminducit hanc opi · ſine forte
de confeſſione quam faceret cedens pꝗ
ceſſionemextra iudiciũ non eſt dubiu
ꝙ nõ preiudicat ceſſionario que nec ſis
regulariter noceret de quo· · de ofeſ.S
iii· Remanet dubiuʒ quando in udicõ
per calumnie iuramentum a le p̃ſtitũ .

¾ „

7

quiod dic ut.ĩ. de iura/calump.5. reſtat
·procurator·et quod ibi dicamiuł ꝑ

iuramentum & ueritate preſtitum· ut .

a teſte confitet᷑ uel aſſerit ꝙ ceſſiõario
noceret·puta ſibi prius funſe ſolutum
in totum uel in parte uel aliud ſib ſie
et uere hic eſt perplexitas poſſet enim
creditor facta ſibi ſolutiõe ſine ꝓbatõe
uel cum illa que deficit cedere alteri ig
norãti ecõuerſo facił poſſʒ fieri colluſo
ſi crederetur cedẽti maxime inopi hoc
puto Vber.conſideraſſe uno modo.Et
Gui·de ſuʒalio.cui dictũ ſatt ſequẽð
eſſet · ał's diſtinctio Vbert· placet cui
obſtat·ff· finiregun.l.pe.ᷣ uide quod
dixi · S.de teſte ·/i..quid de uẽditore
cum ſua remiᷣ. ꝓpter id quod de Dy⸗
dixi. Sciendum ꝙ Dyn uſus fuit illo
forte qd predixi· ꝓpter id qð p̃dixerat
in predic.l.ſeruum filii:.S.i qui incipit
ſi quis remnã poſita diſtinctõe Vber-
de qua/S. dixit indiſtincte non nocere-

Ppder .l.ſi partem.ꝭ·fiff. quẽadmodũu

ſer.amit·et· ff.locati.qui fundum·ã fi.
allegat etiamff:ad trebelł· l. facta. ·ſi
hereset ad.l.ſeruũ. Ibi rñdebat · ꝙ mi
faciebat quia ibi legans tacite 2 expſſe
legatum poterat reuocare.poſtea uero
mutauit ut. S. 2 cautius corrigendo di
cebat tenẽdũquod no.in.lſi cu ẽptor̃.
ff. de pac ſuperius allegata. 2 hoc totũ
habeo poſt eum in pre.l: ſeruuʒ5.1· ad
materiam ætiaʒ facit quod no⸗C:de fið

iuſſ· mi.lii⸗ CQuod autem dixi

cedentem potentiori affici iactura cãe

dicit Vin. M.· In dec.ii. de ali. iu. mu⸗

cau:fac· uerum eſſe.ſi quis cedat ea
intencione ut potentior et terribilior
appareat utS. V·ceterumſi uero bõa
fide cedat non ut potentior ł ribilior
appareat non obeſt/C.de ꝓcurati:qui
ſeipendia· ¶ Si autem fit ceſſio nõ po
tentioriaut eſs actio dubitata-aut in

dubitata- ſi ſit dubitatai. in iudiciunm

deducta ut.f·quibus ad li. ꝓcla.nõ Iʒ
J. ĩi:tenet in·v·caſib puta ſi fiat cauſa
dotis uel donatiõis ante nupq uel traſ
actiõis. uel diuiſionis.que fit int᷑ hẽ̃des
de reb hereditariis. uel ex cauſa legati
ſeu fideicõmiſſi cum nondum ſuper re
legatauel fideicõmiſſa fuiſſet queſtio
mota teſtator̃ uiuente· ſed poſt mortẽ
eius mota eſt contra heredm alłſ autezʒ

in aliis caſibus non tenet· immo punit᷑

tam cedens ꝗꝙ is cui ceſſio facta eit cuz
diſtintione tamen. ut ſi ſciens aliquia

—
5⸗„

emat actionem. uel rem litigioſam co
Situr eam reſtituere uenditori et Peiũ
quod dedit amittit non ut lucro cedat
uenditcori: Sed ut etiam alia tanta qn
titas ab eo fiſci iuribus inferatur 2 his
ſuo marte currat inter uenditorem ct
eum cum quo prius queſtõ mota erat
Si autem ignorans reʒ litigioſaʒ cemit
tunc irrita alienatione facta. precium
cum alia tercia parte recuperabit a uẽ
chtore. Si uero ex cauſa donationis ali
quis rem litigioſam receperit cſtim at᷑
res ut in ipſius eſtimatõne rem in aliũ
tranſferens puniatur. hec legunturC.

de litig·l.finał. ¶ Verum ſi actio que

ceditur fuerit indubitata ideſt nondu

in iudiciũ ducta/Adhuc ſubdiſtĩgue
NDNam aut conſtat eam ſimulatam eſſe.

aut dubitatur. ſi conſtat indubitanter
ueraʒ eſſe tenet · niſi fiat potenciori ut
ſupra. uel niſi cauſa auarc uenalitatis.
ut extra de alienati· iudiomu.c.ii · fᷣm
dominum meum- Conſtat autem eazʒ
ueram eſſe ſi actõ magne ſumme cedat᷑
pro magna ſumma.puta actioner tihᷣ
contra aliquem in Cihbr competentẽ
ceſſiſti mihi pro.C.libn. Item ſi facta
eſt cauſa donatõnis. Item ſi coheres ce
dit actionem coheredi ſuo. uel ſiheres
cedit legatario cui res H acto eſt 'gata

Item ſi debitor cedat ſuo creditori pro

debito.etiam ſi cedat actionem compe
tentem ad maiorem quantitatem quaʒ
debeat· Item ſi dum poſſideo rem aliꝗ
aliquis me pro re illa incipiat cõuenir
et ego emo ab aliquo ius. liue actioneʒ
qua medlante poſſum rem illam defen

dere· ualet ceſſio:nec preſumitur ſił ata

hec omnia probantur C. mandati· per
diuerſas.· et de tali ceſſione intelligunt᷑
C. de heredi.uel actõ.uendi.l.iĩ.et per
totum precipue in tribus-l. ultim. et-

C: de nouatil.iii.¶ Si autem conſtat

ceſſionem eſſe ſimulatam tunc nõ ualzʒ

C: mandatt.l.finał·Sſi quis autem et-

5S· ſed et ſi quis donationem⸗- quaa plus
ualet quod in ueritate agitur extra ꝗ
fił·ſintle.per tuas.et. C. plus ualer qðᷣ
agitur in rubro 2 in nigro- Mnam ut
dicit Vberſimulata habent ꝓ infectiſ
C.· ſi cer·pet·ſi ex precioff-de jhen ẽp⸗
Inuda· ex d rit· nup.l.ſimulate.5Eſt
auteʒ ſimulata ſiue imaginaria cum id
agitur inter cedentema eum cui cedi
tur ut totum emolumẽtũ ad cedẽtem

referat᷑ ꝗuis ei cui cedit᷑ eſſe fingatur

SôMMD

¶ Si uero dubit ałur uby ſit uera uel
fimulata.dicunt V incen . et Beret alii
ſimpliciter preſumi fimulatã maxime
in donatione.C. mandati per diuerſas:
Odoſt.uero non preſumit hoc.·niſi in
caſibʒ.Prim eſt ſi actõ magne ꝗtitati
ceſſa ſit ꝓ modica ſumma. ff·de trãſaci
cum hii·5·modus. et tunce ualet ceſſio
et agere poteſt is cui facta eſt· uſq; ad
illam quantitatem quam dedit. ut. C⸗
manda.l.płt· In reſiduo autẽ dixerunt
quidam ꝙ non poteſt ager.nec cedens
nec is cui ceſſa eſt ut · eo · t · l. fi lſed hoc

