Inſtrumẽta cũ heres de euictiõe non ten

aturar.ff.fa.hr.cedere in fi:et:lſequẽ-
h rẽ.et.ff.de fide inſtr.ſi tabuł·nec ob.
ff.de acc emp et uen.ticius heres· et.l.
creditor quia uenditor tenetur exhibe-
re et non dar ·quia ð eu ĩctione tenetur
dico ergo heredem dar̃ deber̃ legatario ĩ
ſtrumentum.ar·C · ð libe:cãſficut.C· ad
l.fal.pdioꝝſcdᷣm unum eius intellectuʒ
MHAd litteram iſte. . fuit Kof ubi
8. . Item querituran heres · XXXI.
·¶ ·Sed an executor ultime uolunta
tis poteſt alienar̃ bona cur̃ ipſius comſ-
ſa. M· Sine numero et forma queſtiõis
eſt hoc dictuʒ inter · xx. et· xxxi:q ioO.ſub
V. dictum elſt.S. · et uidetur ꝙ nõff.
de ali.et ci le.l.alio qð uerũ eſt mſi ea in
alios uſus cõuertat ut e ð teſta.tua ułx
etiam ſine cauſa.alias enim bene poteſt·
ar· C·de epiet cle-orphanatrophos · 5.i⸗
x.q-ii.hoc ius porrectum eſtC. de predi
ĩs:mi.ſine decre.nõ ał.l:ob es.puta ut pe
cun ia in ſoł'one legatoꝰ cõuertatur.ſi ali
ter ſatiſfieri non poteſt ar ff·de iurt:do.
ſiue generalis ar.f. S& curafurt-I. fi- au
ten.de ec.tĩ · ·fi.et·.ſi iam annale et ſe
adinſtar curatoris bonis datiff. de cur̃.
bo:dan.l.i.et ultiet ð bonis auc.ĩiu.poſ
ptor.·hiis uerbis.C. ð epi.et᷑ cle/ſi quis
ad dec li.. ubi. et. precedẽtiet in auł᷑-
colł.viii.ut cũ de ap.cog ·S· in huiq·põt
etiam alienar᷑ ſi hoc ſit ei a teſtator̃ com
miſſuʒ. ff.de dot pᷣ.uir uxoriff.d cõdic-
inſti.l.que ſub cõditiõe5· mortuo in fi⸗

et hec uera ſunt ubi nullo herede relicto

cõſtitutus ẽ ad uni vſa bona ꝓ anima teſ
tatoris eroganda. nam tunc ipſe loco her̃
dis habetur ut. 5. V. xvii Item pone ꝙ
aliquis. M·Dicit Iac.de are · ꝙ exquo
nullus eſt heres forte diſtraber̃ poterit
adinſtar pcuratoris habentis generale
ed liberã.ff.de acquirtre:do.l. e qua ra⸗
tione.hee quoqʒ. Item ackioneʒz habet
ergo facultatem diſtrahdi ar ff:d iurf-
deliber. I. ait ptor. Item uendit auCori

tade:l. ſi quis ad declinandã exquo fidei⸗

Qaxe tiesne P sAna

comiſſarius et diſpoſitor eſt.Bal. de hoc Z „Æ £

l.qñ decreopus non eſt · l.ii.et de ali et

ci.le · l.aliodic ꝙ non po terit uender̃, ni

ſi in duobus caſibus ſ. qñ teſtator hoc eĩ
cõrmiſit et qn habetur loco heredis un ꝰ
ſalis et qn non eſt aliter unde ſoluatur uẽ?
det heres nõ executor et hec ẽ mẽs ſpec.
hic.S·XXXIIQuidſi nõ ad uni-
uerſaſed dutaxat ad aliqua eroganda ali
quo herede ex teſtõ uel ab in teſtato ſuc
cedẽte cõſtitut eſt nec eſt ſibi a teſtato
re alienãdi cõceſſa poteſtas nec poteſt ſa
tiſfieri legatariis mſi aliqua alienẽt᷑ et cer
te uidetur ꝙ tunc heres nõ executor ali
enabit ut in plalio ar.tñ ꝙ etiã execu-
tor hoc poſſit qui ad omnia datus uidet᷑
ſine quibus teſtatoris uoluntas impleri
non poteſt ut.ff. de iurt.O.ĩu. l.ii:ext᷑ de
off.dele.pterea ff. de ꝓcur̃ ad rem max-
ime herede rẽ legatam uendere nolente
q ſatis cõcedi poteſt ſi dixit tale Pdiuzʒ
ꝓ anima mea relinquo uolens et pcipiẽs
ulu uendi et pcium pauꝑibus dari et ad
hoc exequendũ talerm facio executorem-
Alcãam Nicoſufficit etiã ſi ſoluʒ dixit
lego tale pdium diſtribuenð int᷑ paupꝑes
al;.C.de iur̃.deli:l.fi/S:et ſi pfatam.·
ſed ſi legatarii dicit etiam ꝙ ſi quantitas
eſt diſtribuenda et ꝑ teſtantem data eſt

comiſſario licentia ue ndendi uender po-⸗

terit etiam ſi pupill eſt heres et ſine de-
creto:uł no: C.qñ decreopus non eſt-l-
ii XXXIII. (IIIud etiã quer t᷑ ſi
nomen debitoris legatum ſit diſtribuen
dum ꝑ e xecutorem utrũ debitor̃ ſoluer
nolente.nec etiam herede cõtra eũ curan
te executor agere poſſit cõtra debitoreʒ
ut ſoluat· Qlueſtio non exprimit an

legatum fuerit executori quia minꝗ ha
beret dubiũ· eo uero caſu quo non eſt ſi-

bi legatum.licet agat eũ ad piam cauſaʒ
diſtribuendũ eſt: non tñ ageret ſi ad non
piam. 55 et uidetur ꝙ ſic ut ĩ pre · l.nul
li R.i. aut.de ec.x᷑i.sſi ꝗs aũtet.·ſi aut
qui facereĩn fi-adinſtar curatoris bonis
dati.ff.de cur· bo:dan.lłii. R.i.ff.de hiis
que in fra⸗cre:l:iĩ-in prinet adinſtar or-
phanotrophi· in aut᷑· æ· ti . . fi. C· de epi-
et cle·orphanotrphos et ad idem ff· ð fĩ
deĩcõ.l.imi:ff.ſo.mat᷑.gaius et hoc tenex
ac.uber.de bo.Robfet Iuł. -Ide Ni-
co. inducens.l.ex legato nomims. C. dele
gatis· aget aut cotra debitorem utili
bus act᷑quibo directis teſtator ager̃ po
tuiſſet ut.S. V.xxvĩiii ·ſed ſir loco:· Aʒ0
uero dicit cõpetere cõdic?e pre.l.nulli

ANW

etł idem dicit V ber.uel etiam officium

iudicis in defectum actonisar. f. 8& mã.

in cauſeii uel ſcᷣm Iuł ·dabitur actio
in factuʒ ſubſidiaria.quia equitas ſuadet
ei act· dari nec apparet que de pᷣſ. b.
l.i.et.l.quoc .C. de ſacroſan .ecſcim qðᷣ
non placet · M.dixit Io Rffredo:exquo
habʒ alia ñ dixit p̃miſſa auxilia ꝑ ea que
trac.in libelł.de dicta actionein factuʒ
ſubſidiaria. · Exquo pᷣmiſſa habet au-
xilia.de hocS. . xviiſed quo iure-

WH. Scire debes qð Ia:de raubiSque⸗

rit an executor cui cõmiſſa eſt diſpenſa-

tio mobilium in pios uſus agat cõtra de
bitores. Et tenet ꝙ ſicquia actiões que

competũt ad mobilia int᷑ mobilia cõpu-

tantur allegat aut᷑.hoc ius.C. ð ſacroſac.

ec.et ibi dixit· De materia uide qð plene

ſcripſi.ĩ.de fructi:et inteſ.ꝭ·ĩ· ſuꝑ. V. ſed
quid ſi debeo:Querit demũ an executor
Poſſit a creditoribus cõueniri · reſpodet
ꝙ non quia ille ſolus conuemtur a credi-
toribus ꝗ eſt heres uel fideicõmiſſari us
in toto uel in ꝑte·ſub nomine quote ꝑtis
ſed nudus exccutor non eſt talis.ergo ꝑ
creditores cõueniri non poteſt. ft ad tre
belł?.l.mulier in fiet.l.nam qð.ꝭi · et · ſt
de iur̃.doꝗ.l.mulier Sed ideʒ poterat di
cere Iac.de non nudo recipiendo ſcᷣm ſu
um intellectum quẽ uide·s. ſub. V. xvi⸗
ultra medium-principali dicto non ob-
lI-ſi quis adde.5.licentiaquia ibi pauꝑes
uel captiui erant᷑ inſticuti heredes epus
ergo ꝓ illis agens poteſt ꝑ credixores cõ
ueniri.quia heres uel uice heredis gerẽs
XXXIIII. 5.- C-Sed nũquid iſte a-
Zens cõtra debitorem ſatiſdabit herede⸗
uel legatarios rem ratã habiturosec ui
detur ꝙ ſic cũ ipſe poſſit ab omnibus cõ
ueniri. ff. dele-iſi a pluribus. Hi· ft·rem
pu. ſal.Fo.et ſiad ſpecies ar · cõtra naz ha
bet legititmaʒ adminiſtrationẽ adinſtar
xutoris. C.de admitu.tutores debita et
I. fi. : defenſionẽ ff. e. l. i. nec cogenð. ff
rem ra.ha. actor niſi forte dubiũ ſit. utꝝy
hoc offic ium ſit ei cõmiſſũ.ft · qd cuiq ꝗ;
uniuer.no Item eox·actor Item etia
iſte couentus a debitore tenetur defende
re.ſed nõ ſatiſdare· C de epi:et cle·ſi quis
ad decli.6. ubi in fi ff.de annuis lega- li-
to· ff · q; di.le· ce.fůirrmio. :i· ĩ fi. adinſtar
tutoris ec curatoris. C. de admi.tudtudo
ris debita.etl.fi.ꝭ ornnẽff-de cura. bo-
dan. l.ri. RE.i- et adinſtar actoris uni ñ
tatis. ut in pre: ator . X XX V⸗C.⸗
Item nũquid heres qui rogatus eſt reſti

duere executori poteſt petere ab execu-
tore ꝙ ſatiſdet ꝙ eum leruabit indemp
nem cũ iple poſſit a legataris cõöuermiri2
uidetur ꝙ ſic ut ĩ pre l.ſRi a plurib.NR.1
WA. Vide qð dicam.ĩ. V.xlv.in fitenẽs
opuber ·cicere poſſet ꝙ heres qui com
modũ hereditatis ſentit ſalcẽ in ꝑte non
mirum ſi onerat᷑ in cautione de regiurt⸗
qui ſentit li vĩ.que ratio ceſſat in execu⸗
xore quẽ cogere ad cauendu eſſet duplica
care onus ſine cõmodo· ·Vbercontra

Ar . ff.de ali.et ci.le pecunie:eadem etiazʒ

queſtio et No ſit in debitore cui nomẽ
legatum eſt de hoc · .V.xlvniſed ſi alit
in fi.XXKXXVI. (Sed an debitor her
ditatis ſoluens diſtributori liberatur.2
uidetur ꝙ non:nam talia debita credito
ri uel heredi quibus teſtator iuſſerit ſür
ſoluenda.C·de her̃.act᷑et.C.ut actio ab
herede.et cont᷑ her · in ti quaſi ꝑ totũ.C.
de pacfilius.unde ſi alteri ſoluat non li-
beratur.e de iur̃iurea te.ff.de ſoluł᷑.ſi
alicui ſed dic contff.de admi.tuquoc.·
ff.de uen.in poſ.mit.l.i/ Itẽ ſi ꝑculuʒ
cxquo enim habet exigendi licentiã ut.
S. liberatio cõtingit ut in pre.lſi a pluri
bus.R.iet in pre.l.liberto.S.largius.in
fi. M· Hic cõgruit.q an ipſe heres ſol-
uens executori ſit liberatus hec.qſoluta
uidetur ꝙ nõ · S. ꝓx· V. cũ ibi dicatur ſic
ſoluenterm a teſtamẽti legatar iis cõueni
ri poſſe Ia.de ra:ad negatiuaʒ allegat. ff.
de ſolut᷑.inuito ubi ſoluens ſine credit o-
ris cõſenſu alteri non liberaturad idem
ex de iuẽ iur.ea te ad cont᷑rium inducit
l.e.c. uero ꝓcur. · i.ſoluẽdo dicit ꝙ ſi e
ecutor erat nudusſibi ſine ſatiſdatione
ſoluere non debuit · et ſic nõ eſt liberatq
ff.de cõdic·et de.lquibo ad finẽ.ff/dele
ui.l.ſi tibi.Si fuit non nudus aut datus
a.l. et tunc idem quod ſupraaut datus
a teſtatore et tune utitur diſtinctione
quã dixi.S.· V.xxviii: an ſit uel nõ ſit mu
tata ĩ peius condõ. Si uero non eſt rnuta
ta non tenetur ſatiſdare et ſic nec heres ð
buit ſatiſdationẽ exigere· Si mutataſub
diſtingueaut de diuiciis ad inopiam et
tunc debuit ſatildationẽ ex gere.ff.ð an
nu-lega.lliberto.S.ᷣlargiusaut mutatq
eſt ſtatus ad malos mores et tunc etiam
cũ ſatiſdatione que fragilis eſſet non de-
buit ſibi ſolui.inſti.de ſuſpectuĩn fine
Cy·in hac:qremittit ad ſcripta ꝑ Dy ·
in predicto.d.largius/ex cunus uerbiĩs ca
clit alia ſubdiſtinctioan. ſ.ignorante teſ
tatore mutata fuiſſet eĩius condõ ternꝑe

”M

N

A

quo datus fuĩt eecutor põderat ergo an
fuerit heres in culpa non cxigendo cautio
nem uel ſine culpa.et ſic ſoluit cont᷑riuʒ de
Iſi a pluribus ff.-dele-i. X KXVII-J
¶ Qud ſi debitor uult potius heredi ſol
uere/ꝗᷓ execudori:uel ecõtra.et uidetur B
ſibi licere · ſicut et licet heredi ſoluere cui
maluerit.ſ. an legatariis uł exccutori ar.
in pre.l.R a pluribus-Hi:debitor enĩ udri
qʒ tenetur.ſ.heredi direcᷣ actionibus ut
C. de hr.act᷑.ꝑ totum et · ffde acqui ·poſ.
cum heredes in prin et execudori udilibꝗ
ut.C.de nouat᷑·et ðᷣle·l.iii et · S. . xxdelil⸗
illud etiam et hoc ueru eſt niſi uelit ſolue
re executori herede cont̃dicẽte ꝓpter iuſ
tam cauſam ſuꝑuenientẽ · puta quia exe-
cutor deſut eſſe ſoluendo quo caſu ei non
ſoluetur miſi prius ipſe ydonee cauerit. ut
in pre.5s.largius in fi· tn ſi ſoluit heredi ex
ecutor poteſt agere cont᷑ ipſuʒ heredez ut
id q recuꝑauerit ſibi tradat.ar. ff. deł. ni
ſi legatarius a quo · Rei.ft. dele.i. ſi ſeruus
legatus.5. qui margaritã. ff. dele- iii. inꝑa
tor ut in prin. ¶ Sed an executor uel eti
am legatarii habend aliquod auxiliũ cont᷑
heredem ut ipſe cogatur agere cõtra debi

torem direct᷑ᷣ · act᷑.et uidetur ꝙ cogetur a

gere:nam niſi ipſe debitum exegerit uide
tur eſſe in culpa uł dolo.2 ideo ex hoc cõ
ueniri poteſt ut in pre.l.ſi legatarius. R.
et.l.ſi ſeruus5.cũ quid.ff.de opti · leg·l·ſ̃
cui. Sed dic cont: ut.ftad treb.nam qð.S-
non omnis et.l.ſe.cogi · M. Sic etiam po
ſuit Io.neuter igitur põderauit legẽ inter

mediaʒ. hoc dico ꝓpter ea que dicã ſuper

v. lvil. S. et in preS qui margaritã. cuzʒ
eis non teneatur niſi ſolu ad iura cedenda
ut inſtit᷑.delegał..cã aũt· ff.dele· i· ſi ſic le
gatum.S.i.in fi:executor aũd ut quidã di
cund non liberatur legatariis iura ceden-
do. Bal.uide de admi:tul.lucius·G. fi⸗
MH-Hoc dictum fuit Io preallegantis
que no.ĩ. v. lviĩ ubi ſimul tractat᷑ ſua:
xvii.qcũ duabus ſe-Sʒ in hoc uið ꝗ& ple
ne dixi in decre. Io.pełt.colup.·. Itẽ cuʒ
8.· circa hoc etiam ſciendũ eſt ꝙ Iac.de ra.
ubi.S.in ·q:iii.querit an legatarii cont᷑ nu
dum mimſtrum habeant actionem alle-
gat ꝙ non debet onerari qui honoreʒ non
lentit.ſuſficiat regula ꝙ ſentit.li· vi·ad cõ
trarium inducitur.. liberto-5- largius ff-
de anruis le-ubi inuitur.non eſſe actioneʒ
contra heredes qui ſoluerũt executori-er-
go erit actio cont᷑ illum ad idem . f · dele · ĩ
ſia pluribus- ipſe diſtinguit an executor
habeat penes ſe res legatas· uel id de quo ð

bent ſolui legata uy ſuo dolo uł culpa fae
tum eſt ne habeat tunc cõdempnabit᷑ le⸗
gatariis hiis ceſſantibus abſoluet᷑.ff. dele-
ni. I.ſi legatarius ſupꝑius allegata. Sed ſub-
dit que ſit actio in caſibus quibus tenetur
ipſe nudus miniſter-:nam actiõe ex teſtõ
non tenetur cũ nõ ſit honerat in ĩpſo.C.
de fideicõ ·l ab eo et cõmunaa dele · l.i.uið
tur ꝙ aétione negocioꝝ geſtox.cũ lple ne
gocium legatario? geſſerit petendo uel re
cipiendo res illis legatas. ff.de neg · ge ſi pu
pilli: 6: i.et.l.ſi ego- uel habent utile actio
nem mandati ſcm eumet aduerte- quia
hic Ia. locutus eſt de nudo miniſtro qui
conuenitur a legatariis ut ſoluat qn uero
conuenit᷑ a legatariis executor ut rationẽ
reddat generalius loquitur ut dicã.ĩ.ſuꝑ-
. lxvili. X XXVIIII. 7- Sed quali
ter ſubuenietur pauꝑibo ut legatariis ex
ecutore cont᷑ heredem uel cont᷑ debitoreʒ

hereditarium agere nolente dic ꝙ eſt per

epiſcopũ ad hoc cogend· alias eniʒ n põt
defunti uoluntas impleriar ed 8 teſta-
tua:et:c.Io.in pre.l.nulli uel forte legata
rii agent cõtra illũ condic: ex. I. illa-nulli-
uel officio iudicis ut agat-eſt enim ut ui-
detur iĩn ipſioꝝ optione quẽ eox malint cõ
uemre ·I.an heredem uel debitorem uel
executorẽ ar.in pre-l-ſi a pluribus- Re.I·
XL. ¶ Item quid ſi eecutorimpoten-
tia iuris uel facti impeditus nequit exe
qui:dic q; poteſtas agendi et diſtribuendi
in epm tranſtfert᷑. ut in- pre.l.nulli. Gi· ii·2
IIi.l.ſi quis ad. ·ĩ: e Rp.ſciſcitatus ar-
C.de cont̃henemp.l.fi:de hoc.ĩ. V. xlviii
ſed ſi aliter. XLI. ¶ Quid hñi heres cõuen
tus excipit cont᷑ executorem agentẽ ꝙ e
aliqua cauſa agere non poteſt Dicunt qui
dam ꝙ heres mero iudſlicis officio cogetur
p epiſcopu uel ꝑ pretorẽ tradere rem lega
tam.ar..de pet᷑.Hr.l.hereditas in fi ·ex ð
teſta.nos quidẽ. Si aut debitor cõuentus
dictam exceptionẽ ſibĩ opponit nec heres
agere curat legatarii ſuo nomine habent
utilem act᷑cont᷑ debitorem. C.delegatis
I.ex legato nominis uel etiam ipſe aget ut
dixi.X II. ¶De ilo autẽ querit᷑ an ex
ecutor tranſiger uel paciſci poſſit cũ here
de uel cũ hereditario debitore et uidet᷑ ꝙ
non dehitum remittendo ·ſicut nec tutor
nec curator preſtant liberarionem remit

tendo.licet agere poſſint· C.de pac.l·pac

tum curatoris ff. ꝓ emptore.l:qui fundũ
6· ſi tutor.ff.de admitu.luci curator·
fi.et.l.tutor ad Vrilicatemefl. d ſolut.puu
Pilli. HK.i. Sicut nec ꝓcurator ad agendu

—

—

Jor er-wavarlas

NL1

aol. le

datus. ut eæ de arbi p tuas. C. de tranſac·
l. tranſactionis miſi forte conſenſu legata-

rioꝝ quos tangit hoc faceret ar . ex ð trãſ
ac. cõtingit uel niſi haberet a teſtatore ad
hoc ſpeciale mandatuzʒ. ff·de fideicõ.hib.I.
nii.et ar.C.de ꝓcur̃ · ſ ꝓcur/et ꝓcuratorẽ
C.de nouat᷑.l.non abſtulit dicunt quidazʒ

cuũ ei ſoluĩi poſſit et ipſe poſſit rem in iudi

cium deducere et tranſigtre merito pote
rit et paciſciff. de pac. REptũ.S.· Ffi · et · l. ſe ·
pcipue ſi ſit bonoꝝ uni vſorũ diſtributor
cõſtitutusff.e.nam et nocer̃et.ff.ð iur
ĩur.l.iuſ iurandũ qðꝭ.fi:et·l·pſertim ubi
lis eſt dubia et incerta et ꝓbationes deſũt
C.de tranſac.pſens· ff.de ĩuriur̃ .tutor.ff-
de fur · l.ſi pignor· ĩ fi·et.l.intdu.ꝭ.qui tu
telameiſdem etiam ratiombus dicunt
poſſunt con ꝓrnitter̃.ff.de arbi.Itẽ ſi unq
in pri. XLIII. ¶ Ec nõ ꝙ executor agit
cauſam ſine ſumptibo notarii et iudicis ·
ut in pre.l.nulli:G·ii· ibi ſine ullo diſpẽdio
et ibi iudicioꝝ diſpendiis et ar.xii .q ĩica
ritatem uel ſcam uber-exponitur ibi iu-
diciox.i.iudiciurm ff. de · V. ſig· ſ cũ funð

ut non referatur ad ſumptus notarii niſi

forte ille haberet ſalariũ de publico ut·xx

iii.q:i:militare in fiet·iĩ.qiiiſi quis epus
M Melius facit .q.ii · ſicut ep̃ᷣm et uide
qð ihi noet ex ð ſimo:c.iiet ð Reptis ſta

tutum/5notarium-li-vi XLIIII. J .

¶ Sed coram quo aget executor cont̃he
redem uel debitorẽ uel etiam legatarii cõ
tra eoſdẽ uel etiam ipſuʒ executorẽdic ꝙ
coram epiſcopo loci in quo defunctus ha

buit domiciliu.ar.in autł᷑de ec.ti.·ſin auc

qui facere·et.S· ſi quis ed ificat ioneʒet in
aut᷑.ut cum de apcogno·S·fi unuʒ uel in
quo natus fuit.ar.in pre·l.nulli:ꝭ·i:uł eti
arn coram ciuili iudice utriuſq; loci · Aâ-
iĩ.cuiqqʒ ut recipiatur hoc diunſim non cõ
iuntim · et idem dico de epiſcopis de qui
bus pᷣmiſit.facit qð no:C.de incoł.l.ciues
li:x.et eſt ſimile de tẽ:ordi:cũ null ł·vi
et·ff. de execu·tu.ĩuxtpitos · S.ĩ.et no· e·ti ·
non ſol ũ.5.et qui teſto:diſtinguend eſt er
go an patrimoniũ teſtatorisſit in diuerſis
locis et tunc quiſqʒ epᷣus officium exerce-
bit in rebus ſitis in ſua dioceſi· ut in dicto
i· et. C. ubi tutu.pel.una.ſi in altero lo-
co tin · dunc epus illius loci aget coget et
iudicabit facit.ff.de iudi.fideicõmiſſũ eꝰ
de fo.cõpe.ſane · Si uero ſit in neutro loco
ſed in tercio tunc ur ep̃us originis pferen-
dus·ꝑ pre.l.nulli et ꝑ·l.ciues.et ſi dioc-/ o
riginis eſt dubia tuc epᷣus domiciln 8 quo
fi dubitaret᷑ tunc epus ciuitatis in qua de

functus eſt.ut in pre.l.nulli⸗Sꝙ ſi/et ad
de ꝙ ſtati dicaʒ et uide diſtinctionẽ petrĩ

qua ponit Cy· in. l.nulli. C. de epi:et cle.
que fuit exiam ſui. Iaco.e.l.poſt prin.ſ.an

legatum cõſiſtat in re puta in fundo an in
quantitate/que quia non reſpicit certũ do
micilium diuerſificat᷑ a prima ibi uide fu
ĩt alia talis ·q:circa principia mei ſtudn.
Templarii:et hol pita ariſꝗſqʒ ꝑ ſuas ꝓuĩ
cias duuiſim habeant priuigia apoſtolica
expreſſa cauſa ſubſidi terre ſancte ſuꝑ ꝑci

piendis legatis indiſtincte rehctis ad pi-

os uſus ſepe iurt legati.uel heredit ario rlin
quebat᷑ ĩdiſtincte pauꝑibus. uel ꝓ anima
mobile uł ĩmobile-executor diſtribuerat
uerbo ꝙ tale ho pitale hr̃ tm et tale tmnĩ
quantitate uel talis res in ſpecie illi priui

legiati ſuꝑueniebant et petebant illa alle-

gabant ꝓ ſe generalitatem uerborũ ꝑ qᷣ
dicebant ſibi deberi non ſolu poſt priuile
gium ſic relicta.ſed eti relicta prius que
tamẽ non erãt diſpoſita in tempe ipſi da
te dicentes deſeruiendũ uerbis ff·de exer-
cito· l.i.ſi is qui naueʒ de priuił.ſi papa
ii.NRnin fiet ĩbi cõcorda.allegabat᷑ fauo
rem priuilegio: et r̃ligionis et. cauſe am
pliandu ff. de cõſt᷑.prin.l.i.de ·.ſi.oliʒ ad
ſcm de dolo et con.ex littert · ff.de reli:et
ſumpfu:ſunt ꝑſone in fi.terciuʒ·ſ.fauor
cauſe patet ex de uotoex multa..in tã
ta de iudeis ad liberan dã. in cotrariu dice-
batur diſtributionẽ factam ꝑp cõmiſſari
um cenſeri factam a teſtatore et ſic dici
non poſſunt indiſtincta relicta bene facit
ff. dele· ſecundo- unum ex familia i-et⸗
i. Rnde hr. inſti.l aſſe. et. ſt. ꝙ cuiuſq; u
niuer·. Item eo:&:ĩ· et ficut lex nulli.pre
ponit epiſcopo factũ teſtaroris ſic pᷣ pona

tur hic illis priuilegiatis ſi uero uemant

priuilegi ati ante diſpoſitionẽ cõmiſſarii:2
bona petant.cõmiſſarius uero dicat ſe uel
le diſtribuere:et forte diſtribuit uerbo-
ut. S uidetur priuilegiũ preferen.· ar. ff.
de iudiciis ſi quis poſtea et de ꝓcur.l.plu
ribus et hoc certis placet.ſed aln cõtra ex
Ffitione de qua dictũ eſt primo:ꝙ a teſta
tore uideatur facta.ar. ff.ſi cer. pe.l. ꝓinð
de rebus du.l.quedã.C.de conthen· emp·
l.fi. diſtinguendũ aut eſt ſcᷣm nic· Matx·

qui hoc tractat ubiS· an cõmiſſarius fue

rit admonitus et diſtribuere ceſſauerit et
tunc priuilegiati licite petunt ad hoc in
aut᷑.de ec.ti.ſi aut qui hoc facere. Item
ſi pruilegiati pecierũt et optinuerunt ſibi
her̃des codempnari:et cõſecuti ſunt bona
hoc poſtea nõ r̃tractabitur.C. ð cofir.tu

N₰ℳ

ſi ut ꝓponĩs · f.Sð noxſi quĩs a multis·led

cõömiſſario nõ monito ſnĩa ꝓ priuił giatis

non lata neq; lolutione eis facta ꝑ cõmiſſa-
rinm ꝑ prima lura ubi uero teſtator non
relinꝗſſet cõmiſſarmũ uł ̃linꝗſſet ſed mor
tuus eſſet diſtributione non facta priuile
giati uenirent ad tale ſic indiſtincte relic-
tum. ꝑ pre5·ſi aut qui hoc facere · et.e. ti.
5§:ſi quis aut ꝓ redemptione et ommi caſu

quo ꝑ.l.uocatur epᷣus ueniret priui'giat)
licet quidam aduocati et Guide ſucdice
rent priui'giatos non uenire etiã cõmiſſa

rio non relicto.ꝑ.lſi quis ad declinandam
de epi:et cle que omne indiſtinctũ diſtin
guit et omne incertũ facit certum et quã
tum ꝑcipio uidetur Gui: uoluiſſe priuile-
gio locum eſſe in legato ꝓ anima ſed nõ in
legato pauꝑibus cum in eo calu lex ꝓuiò
rit ſed hec allegatio non ualet contra prin
cipemcont᷑ inferiorem ualere poſſet ſuffi
ciat clemen:de elecne romani in prin/ un
de dicebat nico q; certif icatio legis nõ ex
cludit priui giatũ fit enãilla in ſubſidiuʒ
qð hic nõ eſt neceſſariũſicut nec eſſet ubi
certificatio ꝑ teſtatorẽ uel alium ab eo da
tuʒ facta eſſet · ceſſaret enim tunc utrũqʒ
ſ.lex ſi quis et tale priuilegiũ ar in
lI·nulli. cum aũt et in pre· S· ſi quis edifi-
cationem- Si autẽ non habuerit ibi ſed ali
bi domiciliũ. xcuc attendeno eſt ubi accep
tauit officiu uel agnouit defuncti uolun-
tatem uel dcdminiitrauit. ff. de iudi.heres
abſens et.l.leet.l.argentareu et. ĩ. V. lvii⸗

hoc etiã ꝓpe finẽ et· V. xxvjii:quid ſi epĩ

ſcopus:in cuiuset ſe · · Ponebat Io. ꝓ
xlii.qquid ſi ibi ubi acceptauit uel admi
riſtrauit cõdempnet᷑· et ibi nil habet · nec
ibi reꝑitur quõ et ꝑ quẽ fiet executio. R
ſpondet ꝙ ad inſtantiã uel pces agentis ł
iudicantisis ſub quo habet domiciliũ exe
quetur ·de fo· cõpe·ſi quis cont᷑ et.c.poſtu
laſti.facit.e.ti.romana.ꝭ:conthentes.F.v
i. alle. C:de arbi᷑ cum antea i. f. de bo-
auc.iudi.pol. cum unus·5·pebt. ff. de in t-
ec re-l. inter penas· forſan/auctor illam ⸗
obmiſit quia de executione teſtõꝝ nõ ꝓnũ
ciationũ hic agitur·.X LVY- Bal. Merus

executor non poteſt reſtituere ex trebelli

ano arff. ad treb.l.mulier/S ex aſſe·heres

interdum poteſt/ed non debet. C de fidei
cõ.l.poſt mortem interõ nec poteſt nec ð
bet puta in piudicium dercii uel ubi eſt
certitudo pſoneft · delei· l.filius..· diui
uel dic ꝙ reſtitutio ex trebelliano habet
tres effeckus.ſ.dranſactonis exhoneratio
nis liberationis et f ideicõmiſſi quo ad pri

9 1 . 5 * .
4 7
Derinete „7 Ina⸗huanl. W

mum effectuz poteſt ſtatim reſtituĩ nee &

tñ eſt donõ ſed pᷣuentio ſolutiõis ·ff.dele-
ii.l.lucius de ſolut᷑.·l.ſub cõditiõe et ideo
tex.·in-l·poſt mortem utitur uerbo ſatiſ-
facere.quo ad ſcᷣm non unde creditores
adhuc habent reſtituentem obligatum
quia plus temꝑe non cadit ſub uoluntate
teſtatoris ſed pter eam dele.ii. l. lucius.el
li.6 teſtator- Item nec exhoneratur reſti
tuens ab aliis fideicõmiſſariis. d. Sciui.
¶ Sed quero an executor habʒ neceſſe ca
uere de reſtituendo heredibus ꝑtes ſingu
lorum captiuoy uel pauꝑpum defunctox⸗
legatarioꝝct dicit.ac/q; nonniſ teſtator
id fieri iuſſerit tacite ' expſſe ar.ff. de con
dic.et dein quibus in Fi.ff.ſi cui pluſꝗ ꝑ
I.fal:diuus.uel niſi teſtatore uiuente et ig
norante deſierit eſſe ſoluendoff. de an-le-l
liberto.ꝭlargius in fine · ff.de teſta.pat᷑-
in fi et hoc tum quia ex neceſſitate gerit
tum quia fides eius eſt a teſtatore ap ꝓba
ta.ut in concordanciis poſitis.S. V.xxviii⸗
qund ſi heres chcit.ubi de hocetff.qn di-
le.ceę.firmio S.i:ĩn fiff · de ali:et ci.le.pe-
cume.C.de eplet cle/orphanotrophos in
pr in in aut᷑.de ec.ti.S.fi.artñ cont᷑ ff/de
ali. et ci. le.l.iii-ſed ibi non loquitur de diſ
tributore in ultima uoluntate dato a iudi
ce. Item cotra ffad.l. fal-I.pełt. ĩn fi. ſed
ibi loquitur non de diſtributore ſed d diſ
tributoris herede cuius fides non erat a
teſta tore ap ꝓbata.Item cont⁊᷑ ff:deleiii:
ſi tibi legatum.ed.ff.de cõdic.et deticio-
ſed ille:ll.nõ loquũtur de mero executore
teſtãrio ſed de legatario rogato alteri re-
ſtituere uel aliquid facere Iterm cont᷑ff.S
le·i.qui dam.d.pe.ſed ibi nõ dicitur ꝙ he
res idemq; diſtributor preſtet huiogmodi
cautionemſed ꝙ; ei a coherede preſtet᷑ uel
illis inter quos eſt diſtributio faciẽda.ĩtẽ
cont᷑ff.eſi a plurib. R.i.ſed ibi loquitur

de alia cautione. 1â-Si legatum ꝑ omnes

her̃des ſoluẽdũ ẽ tñ uno illorũ eſt pᷣceptor
et diſtributor ĩpſe illud r̃cipiens cauet co
heredibus de indemptitate illud aut ideo
quia etiam ꝑ leearios cont᷑ coheredes a-
gi potuiſſet ut ibi patet et uide · S· V. xxx
v.et uide quod dixi. S.ſuꝑ.V. xvi in fine
Sed nec etiam ſatiſdabit rem ſaluaʒ fo
re ꝓpter pᷣmiſſas rat iones licet ſit ar.cont᷑
in pre.l.ſia pluribus Ri. Æ De ſatildati
one indemptitatis loquitur ut ꝓx dixi
XLVI. Sed an tenetur inuentariũ
facere de boms que habet diſtribuere et
uidetur ꝙ ſic:ſicut et orphanotrophus ut
i·e · ti· 6. dicto . V· ſunt etiã · · Et ð iplo

=
*

9 V

orphanotropho patet in clemen de relſ.
do·quia cõtingit. v. illi etiam · SS· Et ſic
epᷣus qui eſt legitimo teſtõrum executor
ut in pre.l · nulli·.i.et ar.C¶ de donac· ſi
quis ꝓ redemptiõe · R.i.C. de bo · pſcrip.
ſi quis.xii:queſtio:ii:caritatem.xxviii:li⸗
de ſyracuſane et hoc tenent quidam· I
Ia.de are2 Iade ra:qui etiam dicit ꝙ ꝗa
hic inuentarium fit de rebo alienis pl cõ
uenit inuentario tutoris ꝗ heredis · dicit
etiaʒ ꝙ eo caſu quo tenẽtur facereillo nõ
Facto repellitur ab agendo.p.l.tutor ꝙ·
ff.de admi.tuetl.decreto · Et ꝑ hoc non
puto ꝙ obmiſſio inuentarii obliget eum
ſicut heredem ad ſoluendũ ultra uires per
ceptorum:quia iſtud ſolũ fit ꝓ rat õe red
denda ad quã non tenetur heres niſi cum
uult uti beneficio de quo ſatis ĩ. ·fi · V.
nunc dicamus et facit qð ihi remittã etiã
in foro cõſcientie illo obmiſſo nõ tenri ul
tra uires hereditatis. Vbi datus eſt diſ

dributor um oſitatis bonoꝝ ſicut in tuto

re et curatore dicitur ut.C.& admi.tu.tu
tores et curatores et in prelato ut in pre-
5:dicto. . platus ſecus aũt ſi ſit datus ad
certam rem ar-C.de in litem dando tuad
ꝓtegendã. Sicut etiaʒ cõtingit in cur.bo
nis dato ad certarn rem uel ſpeciẽff. ð bo.
auc.iu.pol.l.fi:ff·de uen.ĩn poſ mit.l.i.q
Item ſi ꝑiculũ et in aut᷑.colł.viii: ut cum
de ap·cog·Sſi unumar.tñ cont᷑. C. de in li
tem dantu.l.fiff.rem pupil.ſal.fore.et ſi
aci ſpecies et in pre.l.nulli· H.ĩ ĩbi ſine teſ
tamento heres et.ꝭ.ii Æπ Vide:S de actor
uniuerſitatis· V. puberes auũr et qð ibi di-
xi. .-Alii cõtra et hoc inuentariũ gratis
eſt cõficiendũ ut.S..xliii.et nõ qð.XL.
VII. C.Sed an ſimplex cõmiſſarius ſeu

executor tenetur redder̃ rationẽ epiſcopo

uel heredi uel pretori uel etiã legatariis-

MH. De epo expeditũ eſt ꝑ clemẽ.de teſ-
ta.eos qui.ꝑ quã patet nedũ ſubditos ſed
etiam exemptos ad hoc teneri · et in hoc ðᷣ

linquentes poſſe ꝑ ep̃m puriri- loquit᷑ ta-

men illa conſtõ de religioſis tin qui etiam

non petitã tenent᷑ offerr. ut ĩbi no.in glo.

nõ quod ſcdo cum hic querat᷑ an redder te

neatur eſt uidendũ quna actione de qua di

cam.i. V. Ilxwiiii tercio põdera hic. inii-

nominauit auctor quĩcam obmiſit ſ· de

quo executore · Item nõ declarat an petat᷑
ratio finito officio uel non finito et ſcoa

fortior et hanc prius ꝓſequar. Tac.de ra

breuiter currit illam dicens q; glo · in. l. ꝗ
ꝓprio:5fi· ff. de ꝓcur.et.l.ſe.tenet ꝙ nõ
tenetur officio non finito loquens genera-

nius ꝑ accurC. de admitu.l-il.et a

generalis ratio geſtionis differtur ad finẽ

liter de adminiſtratore qui de adminiſtra

tiõe cõuenituriple tenet cõtrariu.ſꝙ re

gulariter etiam officio non finito ſuꝑ cer
tis male geſtis poteſt admiſtrator coueni
ri.fallic in tutore cui poteſtas fortior ẽ

ꝗ alioꝝ adminiſtrato? et ille de admimſ-

tratis non cõuenitur niſi Fimto officio-ff.
de ncioofficio tul ĩ. ꝭfinito.ille tn..nõ
loquitur de tutore cõuento ſed cõuenien-
te ſed de materia aliquid ibi in io er h ⸗
C
certius ꝑ predictuʒ Ia.cui ue rba poſuit
ibi Cy.ut aũt intel ligat᷑ canoniſta.in quo

tutor in hiis curatorem excedit et ſic ſit

fort᷑ior alio adminiſtratore ut dixi-certũ
eſt ꝙ de geſtĩs an tutelam uel curã uter-
q; conuenit᷑ durante off icio et alter tutor
uel curator auctorizat.et ſi non habʒ talẽ
utroq; caſu dabĩtur curator ad hoc.inſti-
de auc.tu.S.fi · Si uero agitur de actu ha
bito durante tutela uel cura tñ ex offici
um ut ſi imuriam fecit uel furtũ hic con

tra tutorem bene oritur adtio- ſed nõ ĩten

tatur mi fmito officio.a hoc differt ab

actu ꝑ ſe cõmiſſo circa officiũ tutelequia

uvllud etiam non naſcitur.niſi finita tutela

ff.de tuteł.et ratio:diſ.l.ſi tutor cauſa rei

publice et.l.niſi finita in curatore actus
ille ex officium ꝓ quo naſcitur cont᷑ tu-

torem adtio cont᷑ curatorem. facit illã nõ

ſolum naſci ſed etiam intentari auctorita
te alterius curatoris ſi habet ał nouus da
Pitur ad litem illam.ff.de admitu.l/cum
tutore- Si uero naſcitur ex cur .ſi querat᷑
offic iiſi ſpecialis certi actus recipitur cũ
auctoritate alterius curatoris ſi extat uł

noui qui dabitur ut.S Dicens quatr ſic in-

ſtiti.ſo:patuit/ſut intelligeres prius dic

ta ſed eſt et alia ut ſcias ð hiis que ſũt ſpe
cCialia in tutor̃ nõ poſſe argui ad alios mi

niſtros.ff.de legi:qð cont᷑ facitEF.vi.de re

guꝑ.iurque a iur et·c.ĩ argentũ.et· c· qðᷣ
alicui.iĩi:de:q:pr ima an executor eo execu

tori teneatur reddere rationẽ. Ad affirma
tiuam allegat᷑· ff.de admi.tu.l.iii.ꝭ· ĩ. ubi

cõtutores aſſidue rõnem exigunt a tutor
ad contrium etiam lex expreſſa de curato

ribus loquẽs. C.e.ti.ð admi.tu.l.iñi.2 hãc

ſcdam partẽ in tutore tenz Ia.de ra·Ad.l.

contriarn Rnde ut ibi no.ſ. ꝙ non in iudi

cio quia non habz actionẽ ſed e& iudiciu

petit᷑ rat io aſſiduę.ut ibi dixit textus/ut
uideant᷑ 2 ſenciant contutores honorarii-

quiĩd agit᷑ 2 iploꝝ inteſt ut ibi/ſic dico ĩ ꝓ

poſito de fideicõmiſſariis ꝙ commumcaĩ

WSE

Sbent ſibi actus und lex act. ff de admi-
tu:dicit ꝙ rõnem cõcuratori reodere non
cogitur curator · ſed ſi adminiſtrationẽ nõ
cõmunicat aut non ex fide gerit ðferri po
teſt ut ſuſpectus · hoc ergo remedio utet᷑
fideicõmiſſariꝗ cont᷑ nõ comumcantema
ubi de relictis ad pias cauſas agit᷑ putat
Ia.accuſationẽ ſuſpecti eſſe publicamꝑ·
I.nulli. licere ad fi-2 in non relictis ad pi-
as cauſas poſſʒ idem dici cũ capituluzʒ ul-
tima uoluntas-xiii-q-ii-non diſtmguat2
publice inéſit ultimas uoluntates exequi
f quẽadmoduũteſta:aꝑi .l.v.2 maxĩe qñn
pia ſine reliquis expediri non poſſũt ut in

decre · Iohannes de teſtĩs. S Et uidet᷑ 7

ſic ſicut tutor 2⁊ curator 2 negotioruʒ gel-
tor vt · f · de neg· geſt.ln.ff.de tuto/2 cu:
da:ab hiis.l. i. in prin2.ff de admi-Cuac
tus.C. ę.ti.rõnes C.arbi.du·l.tutorezꝭ exẽ
de accuqualit᷑.ii.ar.cont in pre.l.orpha/
notrophos.in aut᷑.de ec·Ci.ꝭ·fi. Iuł.clixi

non tentur debet tñ iurar ꝙ ſine dolo 2
diminutione adminiſtrauit 2 erogauit ut
pre.lſñi quis ꝓ redemptione: R.i-lſed uide

tur ꝙ pretori ratio ſic reddẽda.ut in pre.

lI.nulli.Si.fine epo uel iudice ciuili: ut ĩ au
ten. de ec.ti.5b ſi uero ſoł.:ſi quis edificati
onem.et ideo dixit Odof. A1â.-In. lI. nulli-

ed uide.S.· V. xx.quid ſi executor et omino
uide ꝗð ibi dixi. talis te netur ratio

nem reddere ut in aut de ſan.epiꝭ/ vycono

mos.quia hec actio eſt de bono et equo in

troducta.ut.f ·de religex ſump · fu:at ſi

quis · hec actioequu aut eſt ut rõònem
reddat alias quar facerem inuentariu. ut·

5. V. ꝓx. et forte reddet eam heredibus etx
legatariis preſentib. πι NVâúà dicit Iac. de
ra:etiam legatariis preſentib quibꝗ inte
gre ſolutum nõ eſt reddenda eſt ratio cuzʒ
etiam ĩpſoꝝ int᷑ſit ut ſequit᷑alł.C. de auc
pre.l.fi. in fi. ᷣ Qluia eoꝝ inteſt. C. ſi ut ſẽ

ab hr· ab.l.i.et aut.ibi poſito ex ð elec· ſta
tuimus li. vi et de teſti·ſignificauit et ð cõ

tem quid ſi teſtaror uetuit eum rõneʒ red

dere uide in decre. Io. V. ſed ex hiis ad fi-

=: colũp.et uide.S. in forma poſt· V. xil ·

XLVIII. π C-Nuquid ſcâm dictuz

Iuł.ſtabitur ei ſacramto · M· Ad.q fa
cit. S. V. xx. quid ſi executor et q ibi dxi

quod oĩo uideas fortificat· q/ Ia. ra.ſcũ
executores dicunt aliqua eis ſecrete cõmiſ
ſa diſpenſ anda. ꝓ his facit littera.l:nulli.
ibi ꝓ ſua cõſcientia uotuʒ adimpleant teſ

tatoris. ſibi uidæt nimis piculoſlum dicere

ꝙ ſtetur conſcĩe taliuzʒ niſi teſtator id ex-

cio ab eadem pſona ſit

prĩmeret:unde ſepe hodie teſtatores dicũt᷑
lego centũ diſpenſanda ꝑ tales ꝓut eis le-
creto cõmiſi nolens ipfius allos ab ipſis cõ-
ſcios eſſe debere: Et idem ſi expreſſe de le-
creto cõmiſſo nor diceret ſed hoc ſolũ le⸗
o centũ diſpenſanda ꝑ cõmiſſarios meos
m cõſcĩas iploꝝ facit ·ff.de dote prele
theopõpus· in hoc eſt melior prima for⸗
ma quia in ſcda diſtributio non iubet᷑ eſ-
ſe ſecrete:habebut ĩgitur executores cũ ra
tionem reddunt illam exprimer̃ et tñ cuzʒ
minori rigore eſt exigenda ĩin hiis ꝗᷓ in a
Iis ad materiam facit q; dicimus iudiceʒ
non debere iudicar e ſcm cõſcientiazʒſed
ſcðᷣm ꝓbatade quo.iii:q.viiiudicet de of-

dele.paſtoralis· quia uero:et.ff.de off · P

ſi.illicitas:G ueritas. Dicit etiam ĩpſe Ia-
ꝙ ſi executor diſtribuit ĩ ſcolarem qui ſibi
Pauper et ſtudens opt᷑ imo dicebatur 2 reꝑ
tum eſt cont᷑rium de ĩpſo poterit qð ðᷣdic
repetere quia fines mandati licet ꝑ errorẽ

exceſſit cũ ꝓ remedio anime defuncti fie

ri debebat diſtributio et quia illa non eſt
talis ergo non ualuit.ff.man.l.pe:ad fi.et
ꝓ emptore qui fundum. ꝭſi tutor · · Et
uidetur qd ſic ꝑ pre.l.ſi quiset ar.C.de iu
re do.ĩpe.l.fi.fi.et.C.S bo:auc.iu .polſ-
l·fi.&·fi.et:C. de de alim.pupreſ.l.iiar.
cont᷑ niſi ꝓbetur.C.de uſuf.eum quẽ.ff.ð
mino intra utile.5·fi:ſed poteſt dici ꝙ ei
ſtetur maxime ſi in Codic e rõnum ſuarũ
ſcriplſerit erogata.ar · ff.de neg. geſt· nenſẽ
nius circa fi.et. C.F.xi:de ſolut᷑.et debi.ct
tat᷑.l.unica.Bal.et.ff.ð tute.et ratidiſ-
l.ĩ.Sofficio ꝑ Dy· dum tñ circa offi-
cium non maie ſe geſſerit:nec de menda-
tio arguaturquia tunc non ſtaretur.C.S
adulł.ſi qui adulteri · ff·qui ſatiſda.co. S
die.5.fi.xxii/qv.puuli.ii.q:vii:non põt.
etiq.ĩ.ꝓhibentur.ex de pignoillo.in fi.
ex ut ec·benec/unico.ex de pſump.lſcri-
bam.C.de ꝓbat᷑iĩubem:Alii contra di-
centes ꝙ iſte iurabit in prin:et non poſt
ut. S. V.xviiiſed nũquid debet.· ·de ta
Ii iuramento uidetur loqui gloin.l.diuus
ff.ſi cuĩ plusꝗᷓ Rrfel. Cu in uno nego
emel tin iuranduzʒ
ed non pluriĩes niſi ex cauſa· ut.i.qvii.cõ
ueniẽtibuset·c.quoc- e ð elec.ſigrificaſ
ti. et de ma:et ob.cũ in eccleſus.et·c· lege⸗
baturde iuriu:et ſi xpᷣs et ar.ff.de dãp:
infec.qui bona.ꝭfi quis .XLVIIII· C
Sed ſi alcer ex duobus executoribo obiit-
