Seyus iactauit ſẽ ꝙ illum faceret occidi 2
erat horno ad id potens· C. ꝙ me. cã· l. me
tumff. e quica. ma.l.iiet· iii.et ꝙ inter
eos offenſẽ preceſſerant· de hiis etram diè
poſſe ĩtelligi leges illas. Lenz etiã I ho:
ꝙ fama ſola non eſt ſufficiens ad torturã-
ut dicam.ĩ· de noto.cri.ꝭ/famaſuper· V.

ſi agenti ĩn fi. Hec uerba recepit Guĩ.
e ſucut propria in lectura et in qõnibꝗ

ſtatutoruz ſub lr̃a.s. 2 ui · ĩ de preſump-

6. ult. v. ſed ponep. J Predicta autez
habent locum in probatiõe facti· proba-
tio ĩuris fieri debet per leges canones et ↄ
ſuetudines interdum directe interduʒ ue
ro per argumenta ut.ĩ· de diſputat᷑ deo dCa
te dicemus. H-ad lr̃aʒ fuit L an iſte · V
remittebat autem ad ſuum tituluʒ de al-
legatiombus·S ¶ Hoc quoq; ſcias ꝙ ꝓP
bationes in uno iudicõ facte puta attelca
tiones confeſſiones et Puiuſmodi fideʒ fa
ciunt in alio et etiam facte corazʒ arbitro
fidem faciunt coram iudice quod intelli-
ge ut in concor ·que ſunt·S· ti·prox. · nũc
uidendum. quid de confeſſione.¶ Sed
nunquid econtra atteſtationes producte
in ĩiudicio fidem faciunt coram arbitro.
uidetur ꝙ non quia.l·C· de teſti.l.fi · hoc
non dicit ar:e de deci: ad audientiam 2.

de traſza. c. i. V. ſʒ neq; 2. uñ ſi circ cic

contra multo fortius cum iudiciuʒ di g
nius ſit arbitrioar. C.⸗de arbi.lĩ.2 quia ac
ta perpetua ſunt ut· C. de re iudi.I.fi.2 ar
bitria inſtar iudiciorũ habentff. ð arbi.
l.i. ¶ An teſtamentũ podeſt probari per
pubhicũ inſtẽm uel eti per duos uł tres
teſtes. uel etlã eius obſcuritas clarari co
ram eis nõ. C. de f ideicõ.l.fi.ff.e. her̃des.G
1. C. de bopolſ.ſcm ta.l.i. ¶ Sed pone
Iudex in ſnĩa dici Condẽpno· L.tutorex
P. qui ſatiſdedit et inuentariũ fecitquero
an e hoc probet᷑ tutor et ꝙ Pdicta fece-
rit.2 uidet᷑ ꝙ ſic. etiaʒ ſi ſoſummodo ſẽ du
torem dixit ut.ff.de. v.ob.ſciendu ẽ. In
ſtit. S fideicõ in fi.C.de cõtrahen:et com-⸗
ſtipuł.l.iet pełt·dic contra quia ĩd debzʒ
probari re ĩp̃aꝛ uere · ut· ff. ð publict. que
cunq; in fiet in auten ut ſpõſał⸗lar ·iii⸗
H huculqʒ V ber:de bobi.cartaiii.·V·
quid ſi ſma:quod poluit Iode decauił.ł
v. Rica anpenult. . Iteʒ querit᷑ quid.
Ect uide ad hoc qð nõ.S.de procurt·s·rõne
quoq;. V. ill.· et· ĩ· de inſtredi.6· reſtat
S.in ſumma.M. facit qd nõ· de preben-
dilecto in. ii. glo·5 Sed nunquid proba
tur quis excõmumcat eo ipᷣo ꝙ petiit ab
ſoluiet uidet᷑ ꝙ ſic ut probat᷑ 2⁊ nõex ð e
lec.uenerabilem·ſunt enim. Tu dic cõt
nam plerũq; petiẽ abſolutio ad cautelam
ex de app· ad pñtiamde ſen.ex.per tuas:2
c:ſolʒ. nec ob. p.5ſunt enim ĩbi dum ꝑ nũ
tium.2c. nam illa dictio dum nõ dicit cãz
quare recognouit· ſd tẽpus qñ r̃cognouit
ſupponit enim ꝙ recognouit et qu ado 2c

91 %

non aũt ĩtelligit᷑ ꝙ ĩn eo ĩcognouit ꝙ pe-
tit In eo tamen ꝙ petiit᷑ uidet᷑ malam
habebat ↄſcientia niſi petiiſſet ad cautelã
quod ibi non dicitur ꝙ petierit ad caute-

AAaam. (In ſumma nõ. MI. ſcᷣm Tan. ti.

quo remedio ualida ſnĩa r̃leuct᷑ ultra ſnð-

= Pteſtium falſitas poteſt probari p a

As

A Vincen. ut eẽ de teſti:ſeries.

hos teſtes qui interfuerũt corruptioni uł
ſubornationi illoꝝ uel ſi indirecte teſtifi-
cant᷑ condra illos ex de teſt ex tenore.2· c
ſicut · per eos autem qui falſum tulerunt
teſtimoniũ nihil probari poteſt quomiã e
is non credit᷑. ut ex de teſti· ſicut et de ꝓ⸗
badti.licet cauſam vi:qi.- quicunq;. xxii
q:v ſi quis ↄiuntus. et.c.paruuli.ueruũ-
tarmen admittendi ſunt illi falſi teſtes tan
ſui ip̃ius accuſatores ad ðᷣtegenduz frau
dem et pay eſt eis credendũ cont᷑ ſe pro ſẽ
uero nihil. ar e de teſti. co.peruenit ᷣm
T. ℳA. ubi proxdii . · de hoc dic ſᷣm
AM-Cuius
dictũ uide.S. de teſte. . qualiv. . ſẽd op-

S nit᷑. · Et no· ꝙ poſt dicta teſtiũ pu-

R S

E

Q

licata ⁊ etiam poſt ſmiam poteſt falſitas
probari· ut in predic.c.licet.= in auten.ð
teſti.: quia uero· ¶ Inſtrumentoꝝ quo
q; falſitas ꝓbatur ſimiliter per teſtes ut.
extra de probati.tercio.z. ar· C· eo· cum ̃ᷣ
cibus probat᷑ etiam per ↄpꝑationem bulle
et per carte diſſimilitudinem 2 per ↄꝑati
onem lr̃e et per modum dictaminis et ꝗ⸗
buſdam aliis modis. ut ex de cri falſi.lic⸗
etd·c ſẽ quen.2· C. ꝗᷓ graui.2. ĩ.S inſtru edi-
S. reſtat. z. 6. poſtréo.z. . & pntati. Bepti-
S. uerũtamen. L. M Vbi dixi
3.prox. V. .. non adhibet plenam fidem
ꝓbatiõi que fit per ↄꝑationẽ lr̃e ſeu ſcrip/
ture niſi alia ualida adminicula ſuffragẽt᷑
quoniaʒ aliter ſcribit homo iuuenis ꝗᷓ ſe-
nex aliter ſanus et aliter ab egreditudine
conualeſcens preterea calami penne 2z car
te diuerſitatem ſcripture uel ſi'itudinem
operant᷑. hec probant᷑ in auten:de inſtru.
cauĩn prin ut ex de fide inſtruinter di-
lectos. de ꝓbatione autem per opationeʒ
no. papa ex de fide inſtru.c.i. ·Vbi
ſcripſi in prin. ſcðe colump. . ad hoc aũt
remiſ.ad ſummam Oſti.dat auctor.ĩ. S
inſtrumen. ultra prin. S.· probato autem
uicio falſiatis reſcindit᷑ ſmia per eaʒ lata-z
quicꝗd inde Ecutum eſt quod et quid iu
ris ſit de falſo dic ut.ĩ. de ſnĩa.5.fi.· V. in ſũ
rna et ſquen· ¶ ¶ Hoc quoq;ʒ notandũ eſt
quod medico credit᷑ de ſua medicina.C. li.
xii·de re mili: ſ. ex de eta.et qualiad au

res. · de hoc.ĩ·de homicl.· V. pone aet

.

I,: et uide quod ibi dicam poſt Gui.S ſuc.
¶ Item naturali creditur de natu ff.ð fo
luti.ſi pactum-fabro de fabrica. In autẽ-
de non alie. aut permu:: ꝙ autem docto
ri de diſcipulo I· xii. q.i.c.i. S·z mgr̃o
militum de ſuo milite.C. de offic· mgri-
of.l.i.aduocato.de cauſa in qua aduocat-
AAMCum uult illarn proſequi ut iuſtam.
uel eam recuſat ut imuſtam ſed nõ poteſt
eſſe teſtis pro elientulo- ut de teſti ·roma
na.li.vi.contra eum ſic ut ibi nõ- Iudica-
re autem in cauſa non poteſt.et ſic loquit᷑
contrariũ .- C. de iudire non nouaʒ 6:Ppa S
trom.contra.C.de offic aſſ. nemo ad fin-
ſeruo de facto ſuo·C.de qõni.interrogari⸗
ff. de edił.edi.l.quero in ficont᷑iiii.qii.
1.5. Item in criminali. V. Iteʒ ſerui Enſo
et. v. Itẽ ſerui ur H[Solue ut Rsrobcß
nõ· g· Item melſſori de offõ ſuo.ffſi mel- =
fal.mo:il.i.ff.fimũ regunſi irruptione
5§ i. ex de preſcrip/quia iudicante tabelli-
oni de officio ſuo.C.de falſisſi quis decu⸗-

rio.et.. ti. ii:5 reſtat et uiatori de ſuo/ff.

de rebus eorum. l.magis'ne tamenet ge
neraliter unicuiq;ʒ in arte ſua expto credẽ
dum eſtl.di. ut ↄoſtitueret᷑ ibi exꝑto cre-
de ed confeſſori de confeſſoex ð ſymo ne
rmo·ed nõex de teſti.teſtimoniũ·2 pdeſt
hoc ſcire ꝓpter teſtes quia magis credẽdũ
eſt ei qui de arte lua teltificat. Vnde cuʒ
quidam ſcolaris bonoñ repeteret a quodã
campſore pecunĩaʒ ſuam campſor eum cũ
faicaſtro percuſſit. campſor uero accuſa-
tus Rndebit ꝙ quedam mula illum cum
pede interfeceratIs uero qui acculationẽ
proſẽquebat᷑ illum fecit ecaminarĩ ut uis
retur an ĩctu falcaſtri uel pede mule int᷑-
fectus fuiſſet. et reſponſum fuit per ciru
gicos ꝙ ictu falcaſtriet fuit pronuntia-
tur ꝙ eorum dicto credendum eratp.I

C.de ĩudilcertiet in prohemĩio ff. . 1·

¶ VItimo nõ ſex genera ſemiplene ꝓba
tionĩs. primum per unum teſtemff. do
te preł.theopõpusff. quẽadmoð·te.aꝑi-
I.ĩ.6.fi.ſt de uur̃iurt/ſi duo/ſi enim duo fa
ciunt᷑ plenam· ut.iiii.qiii ·v.ubi nume⸗
rus·eẽ de teſti: in omni ergo unus ſẽmi-
plenenec ob/ff de qõni:maritus. non enĩ
ibi prohibet᷑ torqueri ancilla ideo quia nõ
preceſſiſſet indicium ſẽd quia cõtra domi-
num poſtulabat᷑ torqueri quod eſſe non ð

bet C. e. l. ĩ . xii.q·ii·in pr̃ono Item nec.
C. & teſti· iuriſiurandi ꝗa ueruʒ eſt ꝙ dic

tum unius non probat plene ſed ſmiple⸗

ne.ſe ᷣm eſt ꝑ collationẽ alteriq ſcrĩiptui.

ex qua ñ plea ſed qlis quał ſumit᷑ probatieꝝ

S

1

91 o 201

In auten.colł vi. S inſtru⸗cauł᷑/5. fi uero
moriantur.2. & ſequen. I erciuʒ per ſcrip
turam domeſticã que non ſola ſed cuʒ ali
is ualec et ſic Emiplene inducit.C. de ꝓba
ti- inſtrumenta . M de hoci: de iurt:dela
tio.v. i. in fi· ̊ · Quartum per fugam imn

auten coly.ix. de collatorib: ſuper hoc

2.6: ſi quis autẽ ex de preſump-nullus. iii.
q:ĩxdecreuinus. Quintum quando quis
ſe dicit in urbe cõpulſum quod quia non
eſt ueriſimile ſic eſt Emiplena probatio

cont᷑ eum oportʒ eum id apertiſſime pro

bare puta per tres teſtes uel duos excellẽ

tes ut colligitur.ff. ꝙ me. caulanõ eſt ue
Aer ex de preſlump: quia ueriſſi

riſmile.
mile = ad idem ff de. ob: ubi auteʒ ñ

apparet. Sextũ per famam H I hode .V
piꝑa:non fatetur famam facere ſemiple-

nam probationem Jut ſupra. V. ſexto ð
ſemiplena probatione.nõ.S. de offict. orn
ĩudict.. poſtremoet.C.de rebus cre.ĩ bo
ne. Ibi nõ in ult.glo:de predictis caſi
bus. . qualiter autern expenſe dampni 2
intereſſe probentur nõ.ĩ· de fruc. et inter
eſſe. in prinet. v. illud etiarnct ſequen.

¶ Item qualiter probatur aliquem dele-

uiſſe inſtrumentum-i. de cri-falſi. fi-

¶ LItem qualiter probetur infamia.ĩ de i

quiſiti. . nunc tractemus. . quid ſi ille.
¶ Item qualiẽ probet᷑ inſtr̃i amiſſio nõ
ĩ.de edict.inſtẽi. .reſtat.· Illud queq;.
¶ Item ſuper probatiõe minort etatis et
per qualem ſcripturam probet᷑ uide.S. de
actore in prin.ct.ĩ.de reſtitu · ĩn inte· · ĩ
v. ſed cuiuſmodi. ¶ Item opponiĩt᷑ cont᷑
Ĩas uel ſigillum uel caracteres quis pro-
babit uide.S. de pr ocun.· rõne autem.
Item ꝙ non ſunt Fate et ſequen. An
autem reus cx verbis recepti quod per cæ
ceptiõneʒ eliſit in alio ĩudicio iuuar̃ ſẽ poſ
ſic uide quod ſcripſi de iur̃iurł.c.fi.li.vi.ĩ
i. glo. Item an ad probanduʒ cy'icatu ꝓ ex

cluſione fori ſecularis ſufficiat lr̃a papalis
que uocat illum canonicum uide qonem

ſuper regula non liczʒ.·li.viĩ.de probõne re

cepta contra uenditorem ad ec᷑nam rewi me
morjaʒ uel ał's an noceat emptori um qd

dixi.S. de teſte··nunc tctem añ finẽ·

De articuloꝰ exhitione-
er teſ tum ꝓdudtione Rica/
VALIT ER Forment᷑ ar
ticuli et qualiter teſtes pro

tioni teſtiũ renunt ietur ple
ne dictum eſt· S de teſte · ·

—

ducantur ed qualiter ꝓduc-

nune uidendum-et. 6.fi et per totum ti.
Ideoq; hic non ducimus refricandu.)
De inſtrꝑ editiõe Rica.

HP yleus non fecit de inſtrumentis Ne

cam ſed in tide probõne in fi-de hoc tcta
uit et modicum. Itẽ ĩ.t.ð teſti/ſubſcrip.
In inſtrumento de bagarecto idem dico 2
ꝙ modicum inſeruit ubi trac.ð teſti· T.
parteiii:poſuit Bicam de exhibitione in
ſtrumentoꝶ et iporum fide. Roff. ubi d
edcis ponit Ricam de actio.in factum &
edendo ubi de hoꝝ editione tractat VB.
de bo: carta ſcᷣa tractatum inchoat᷑ queʒ

ꝓlſequit de ſcripturis priuatis et publicis

et de priuilegus Io.de deo:cauił: liv.po-
ſuit Ricam de inſtris 2 diuerſis ſcr iptunt
publici poſtꝗᷓ poſuit de ſcripeura priuata
2Z de priuilegiis 2 in li:iudicum parte ult.
Poſuit Ricam de fide inſtr̃orum ipox iu
ribus et quando dicant᷑ aut entica Egydi
us de ipox productione poſuit Bicam li-
NXii·2 Alber gal?- poſuit icam de fide in
ſtrumentoꝝ Nepoſ de mõał. poſuit ſᷣazʒ
Kicam cont᷑ ſcripturas pub lhicas 2 priua-
tas 2 cont᷑ priuilegia uide quod dicam ĩ· G
cõpendioſe in prin- uides ꝙ hic nouẽ diui

ſiones facit auctor cde quibus maioreʒ ma

merum facere potuiſſet Eſt ſciendum ꝙ
Nicolaus mactarelli hac materia ſum
mam prolixaz formauit dicẽs circa ſcrip
turam probatoriaʒ que dicit᷑ inſtẽm ſtric
to modo ſumptũ ut nõ.I. S· ĩ. in fi. 2⸗ffl. e;

tilI. i. d iſtinguendu que diſtinctio ga dif

Ffert a mebris auctoris motus etiam qaã

dam qne quam circa materiã ipez ego

conſulere hebamus Padue ſatis illam re-
uoluimus ĩdeo hic illam ponam ꝗᷓ breui9
potero ꝓſequendam diſtinguit autem ſie
aut dubitat᷑ de illa oficienda 2 Pic prolix
us eſt tractatus.aut de a confecta ex-

Pibenda z tradenda aut ea uacuata exhi

benda et reſtituenda: et qa hec duo bre-
uius per ĩpſuʒ expediunt᷑ illa premittam-
diẽ ergo circa B ſcdm ꝙ iuxta diuerſita-
tem factor um ſpecie: diuerſis actioniĩ
bus ad talia tradenda agendum eſt. quan

doqʒ officio iudicis qñq; actione in factũ

que dat᷑ ex eq tate qnq; reĩ uẽdicatõe qñqʒ;
actõe ex eo να GMmπι at e madati q8

dixit apper̃ ex dicendis ſuꝑ prĩo membro.
Circa tertium uidendum dixit qn ſcrip

tura dicatur uacuata ꝙ dicit eſſe poſſe di

uerſis cauſis·primo qn probatoria ſcriptu
ra eſt ineſſicax quia id ad quod factũ funt

probari nõ expedit ꝗa de llo ãmõ judicari

2„

2/

. hel 15 c „ es Pd⸗ 0°

A⸗ ſh ouf E α

ü?ù
l . * .

non debed. uel quĩa cauſa eſt ſublata de qͥ́
ſperebat᷑ litigium-uel quia non eſt ſecuta
et ſic recte dc uacua uel ucuatacxẽpla
ponit.C.de cordic.ſire cauſa diſſolute.z.I

Fi. de ſolu.l.fi.et d exhiben.l.ult⸗Et hoc

mod dici etiam taſtamentum nacuatu
quando inefficax eſt-In auten ut cum de

app.cogno.: ſiue igit procedit autern ĩef
ficatia cum id ꝓpter qucd factum fuit ĩ
ſtrumentum nec ſecutum eſt nec ſeꝗ ſpe

ratur.z tunc per parteʒ que illud cedit pe

titur ut reddat uel iudicis officio ſi in u-

dicio datum eſt uel ſi eæ iudiciu m cõdic-
ſine cauſa:C.de app:ſi ꝗs libellos.2 de con
dic.ſine cauſa.l. fi. Si uero carta probato
ria nõ eſt producta uel data ſed eſt penes

illum qui ſcripſit petitur ut aboleat᷑ et id

per quacunqʒ partẽ uel per officium iudi
cis ſi illum locum habebat m illa fæcienda
uel actio ma ndati ſiad illi m faciendaʒ cõ
peteretfacit· f· de accuſa.l.libelloꝝ.· fi.

ct de iudic:.l. et poſt edictum.G. i. Eſt eti

am incfficæx ſcriptura cum ſolutum fuit
id pjopt᷑ qd facta erat.et tunc aut eſt pe
nes ſcribentem aut penes illũ pro quo fcʒ
fuit aut apud tertium.2 ſco caſu petit ð
bitor illam ſibi dari per leges prius allega
tas cum cauſa fac ta ſit non cauſa et nego

cium inter eos geſtum etff.de condicſi-

ne cauſa.l.i. Si uero creditori data fuit P
ſcribentem per quam dationem credié fu

it ip̃ius dominus et nunc ĩefficax eſt apꝰ
ip̃m non petit illam debitor per condict.

ſine cauſa cum inter eos nullum negociuzʒ
geſtum fuerit unde naſcatur talis condi-
tio ſẽd petetur condictione ex.l.diſſolute
ff·de condic.ex.l.l.una.Si uero carta ẽ pe
nes ſcribentem creditur ab eo illarm pexe
re poderit ac ſi eſſet efficax et illa habita
tenebitur illi contra quem factum eſt ut
dictum eſt et poſſet debitor contra credi
torem agere ut cõtra ſcriptorem agat. ad
hoc.ff.de actio/emptiet uendict.l. Iulia
nus. penulcet. l.qui impleto·. meſſem
poſſet tamen ſẽ ab onere liberare cedendo
actionem id petẽti ut in dictis legibo no-
perl:quod debet᷑ ff. de pecuł ubi auterm
ſcriptura eſſet penes debitorem qui ſoluit
non eſt locus petitioni cum ſit ubi eſſe de
bet ut in. l.diſſolute. ubi autern eſſet pẽs
extraneum conſtat ꝙ per dnurn ſcriptu
re conueniri poteſt poſſeſſor vmurmb ac
tiomibusſ.rei uendict. et ad exhibendum
Si dominus ñ apparet ↄueniri poterit ꝑil
lum pro quo facit actione in factum. ff.
ad exhi.j.iii/ pe quam habitam tenetur

łradere illi contra quem fadcta eſt ut. ĩẽ98.

¶ Circa primam ſpeciem ſcilieʒ ofecuo

ms ſubdiſtinguit ſic. Primo aut fit talis
ſcr iptura de actibus iudicralibus que fo-

renlia uel fori dicut᷑ aut & exiudicialibus

Secundo ſi illam facere quis debet ſponte
tantum an ad id cogi poſſit. Lertio ſub
q forma fieri ðbeat Quarto an tæ' ſcrip-
tura cedat carte uel non et per hoc cuius
eſſe cenſeat᷑ Quinto quus precium carte 2
ſcp:ur̃ ſoluer̃ dẽat Sexto ſi tłis ſeptura ẽ
in originali libro ubi et ꝑ quẽ cuſtodiri 8
beat ec ſaluari.Septimo ſi petitur ecem/
plum tranſſcriptum cui et per quem ſbᷣ
qua forma ſcribi 2 dari beat 2 quo iur̃ pe
tatur. Otauo an talis ſcriptura traſſcrip
ta cedat carte uel non et per hoc cuius el-
E dicat᷑ Nono quis ſoluere debeat carte pᷣ
cium et ſcripture. ¶ De primo mẽbro
circa quod etiam proſequit᷑ alia membra
dicit cripturas iudæiales fieri bere per
officiales ad illam deputavos lege omuni-
uel municipali uel conſuetudinaria ſi qua
ſit in loco et non per alios allegat/C. de ap.
Precipim:ò:in hiis.=.huic. ubi de taliu
nominibus et in. Lfi.eo.ti/et de dona.l.do
natio nec mirum ſi talia que dixi dant ta
lia officia cum per illa dentur etiam iudi
ces ord inarii-ff.d iuriſdic-o.iĩudic.l· mo-
re:et.let quiaet quod ibi nõad idem ee
tra de iudi.nouitet de fo-compe cum cõ
tingat ubi uero per alterum predictoruʒ
modrũ nulli ſunt deputati ad taxs ſcrip
turas dicit ſeruandum quod dicit decre-
quoniam de proba: in prin· ut iudex aſſu
mat tabellionem ſi haberi poteſt ał. duos
uiros ydoneosut in decre· quoniam de ꝓ
bacio-Er uide quod ibi nõ.i.iii:gloæt qðᷣ
ſuper ea lcripſi. ¶ De ſtcundo cinca tales
ſcripturas iudiciales dicit ꝙ ſicut execu-⸗
tores coguntur per iudices ſuũ officiũ fi
deliter exercere·C.d e portuł.l.ii-ſic et ca
les officiales officio iudicis cui ſubſunt co
Zuntur talia ſcribere et litigatoribus tra
dere ut in prec.qm.et. C.de eden.ĩs apð
quem:et.C.li ii de numera.lexceptor̃s
De tertio dicit omnmia iudicis auctori
tate ſcribenda fideli que per iudicem uł
ipius auctoritateʒ in pnitia ipius officiał
fiund apponendo que in ſcripturis publi⸗
cis apponuntur.de quibo ſatisI· 6e ii 2 Pz
in pre·decre:quoniam.et de inſcriptiõe teſ
tium tenet quod ibi nõ in. in. glo. ¶ ¶Ad
quartuũ rndet ꝙ nullius priuati ſcriptura
eſt.Ed eſt publica illius reipublice cuius
auctoritate f it/ut in dicta.l. is apud quẽ

que uoeat illa acta publicaet merito cuʒ

per ſeruos publicos facta ſint. Vnde licet
als dicatur quod lr̃a cedit carte. Inſti.de
rerum diui.5: lIr̃e·tamen hoc caſu ꝓpter
publice autoritatis excellent iaʒ carta ce
dit ſcripture et efficit᷑ publica ſicut fluuiĩ
o publico cedit alue/ſt.de acquirł.redo⸗·
l.ergo:5/alluuio- Inſti.S rediui.S.· ꝙ ſi na
turali.ar. ff·de religil.is qui certũ. ¶ Ad
quintum reſpondʒ ꝙ tales officiales ð pu
blico ſalarium recipere debent pro labore
et pro cartis 2 illo debent eſſe cõtenti · In
auten.ut᷑ iudi:.ſine quoquo ſuf.s.hec autẽ
omninoet ſimilef-.de admi.tu.l.ĩta tam̃i
in fi. et ſolutis cartis reſiduum eſt eiĩs qſi
peculium caſtrenſẽ.de quo.C.de inoffi.te ·
lI.Fi. V. de alus ibi memoralibus.2c. Si au
tem non habent ſalarium recipient a liti⸗
gantibus ſcᷣm conſuetudinem et ordina-
tionem locorũar. C. de ſacroſanc·ecautẽ
hoc ĩulſ.2 de epi.ꝛcle.l.nulli:et.C. de epa-

au.tam demẽtis in fi:cum en ꝑ leges cui
concor · xii.q:ii. caritatem certis perſonis

detur in priuilegium ꝙ mi ſoluant ergo

eius contrarium eſt ius omune in aliis. ff
ad mum:.Il.i et tunc ipᷣi Icriptores ſoluent

cartas et ſic ſeruatur in illis que remanent
penes eos·ſẽd ſi pars uelit illa acta tunc
tunt cartas a parte· ¶ Ad ſextũ rñdet ꝙ;
talia acta cuſtodiẽda ſunt in archiuiis pu

blicis uel cartophilatio de quo. xcdi.cii ·

et de probatio.c.iapud aliquos uocat᷑ cã-

cellaria 2 ſolent eſſe officiales ad hoc depu
tati. C. eot.auten· ad hec.de app· eos ò ſii
per hiis· ubi uero perſone uel loca nõ ſunt

ad hec deputata licʒ ad certa alia eſſent or

dinata tunc putauit illa cuſtodiri ꝑ ſcrip
tores uel eorum heredes uel illos quibo cõ

mitterent ad inſtar argentariorum · fr/ de

eden·l.pretor. ult.2.l.ſi quis ex argenta

riis. penul. ¶ De. vii credit ꝙ tranſſẽp

tum dari debeat cuiq; petenti cum ſit pu

blicũ auctoritate utilitate et uſu ſuo mõ
allegat.C. de eden.is apud quem.que indiſ
tincte loquit᷑ et inſti.de publi. ĩudi.ꝭ.·i· et᷑
ff.de rerum diui.l:nemoin fi.2.·l.riparũ:
et ne quid in flu.publico.l.i.ꝭ:ĩ. ecipit
cum petunt᷑ cont᷑ fiſcum.ff. de iurt.fil. in

fraudem S:quotiens = quod ibi nõ.2 de e-

dendo.l.ne quiſꝗᷓ· ſic eſt in fiſco aliud ſpe-
ciale ꝙ contra ſe pro ipᷣo tenet᷑ quis eder̃ ĩ
ſtrumenta ff.de eden ·liii · et ſcripſi ec de
probatio.c.ĩ.ad aliam partem articuli reſ

pondet ꝙ ſi acta cuſtodiurt᷑ per officialcs

ad hec deputatos ip̃i debẽt dare trãſſcriĩp

tum cum ſua inſcriptiõe· ut in pre·quo

tiens·et ĩn ãutenad hec.C. eo.tĩ. ubi uero
non ſunt aliqui deputati tunc per cõfec-
tores iporum ſcriptorum uel alios qui il-

la habeant tranſſcribent᷑ cum ſua ſubſcrip
tione ſi ſunt tabelliones et ſi habent perſo
nam publicam· Si uero ſunt priuati fiet
tranſſcriptum auctoritate iudic- cum fi-
des eius ex auctorizant is aucẽte ꝓcedat
per iura proime allegata. ut ex · eo.ti c.
penult.z ultputat ꝙ anm dormim 2 quic

qd eſt in originali ſit tranſſcribendũ etiã

cum nomimbus teſtiũ inſertis teſtes aut
ui interſunt tranſſcriptiom non putat ne
ce ſſario inſcribendos per leges predẽasau
ten:ad HB.2· ̊quotiens tutum tamen eſt
illos exprimere dicens circa ultimuz ꝙ ſi
predicti hoc ſponte non faciant officio iu
dicis preſidentis ad id cogendi ſunt ꝑ dẽazʒ
auten. ad hecz perc.qua cont᷑e ð ꝓba-
¶ Ad.vinreſpondʒ ꝙ tale tranſſcriptũ
eſt officialis tranſſcribentis tanꝗᷓ auctori
tate publicum ſed utilitate priuatũ ſicut
et tutela. Inſtituð auc.tu:é·i. cedit car
ta ſcripture propt᷑ excellentiã publice auc
toritatis non eouerſo ad inſtar tabule pic
te non ferruminatorũ inſtide reruʒ diui-
6:ſi quis in aliena:2 ff.de rei :uendici.l.ĩ rẽ
5§. Item durcnncg⸗ P conſẽquens fiet eius
cui per talem ofticialem tradet᷑. Inſti ð re
rum diui:S.per tditionem. ¶ Ad ultimuũ
huius partis dicit ꝙ; dominus carte debzʒ
haber preciũ carte a trãſſcribente per iu
ra proxime allegata. ip̃e uero trãſſcribens
habebit preciũ carte 2 l̃e a petente ꝓ quo
tranſſcripſit mſi lege uel ↄſuetudine aliud
eſſet induétum generaliter uel circa perſo
nas certas· ud.S.ſuper:varticł'o. ¶ Scdo
ſequĩt᷑ uidere de ſcriptura probatoria ex-
iudiciali de ꝗᷓ regula talis dat᷑ q; nłla ſcrip
tura e1ûυαicialis probare poreſt plene
ſemiplene cont᷑ alium ꝗᷓ cont᷑ cribentẽ ni⸗
ſi de ſcribendo illi mandatum ſit uel omiſ-
ſum per quecunq; uerba ab illis int᷑ quos

fit uel ab altero illox.hoc probat᷑ in autẽ.

de tabeł.in prin.2. · i. Z q ibi nõ.=.ff.de
eden ·l.ſi quis·/pꝑtinere.2·l.quedam ĩin fin-
Sic 2 iudices cartularii non habent iurilſ-
dictionem miſi int᷑ uolentes ut nõff.de iu
cij.l.i.in glo/penult. ſcripdura ergo iudi
cialis naturam iĩiudiciũ ſequit᷑ q reddit᷑ in
inuitumff.de·v.obli. inter ſtipulantem
6.i. Sic z ſtipulatio naturaʒ eius ſequit᷑ ſu
per quo interponit᷑.ff.ſi quis cauſi euʒ ·5⸗

qui iniuria; z de uſuris ſi ſtipulatus.2z ut

le.no· ca.l.i.· ſi ſub odict ione hac regula
premiſſa diſtinguit aut agĩt᷑ de ſcriptura

S

Fieda ꝑ tabellionẽ ꝗ Bʒad B publicũ offm̃
aut cbẽeda ꝑ eũ ꝗ n hʒ ſʒ publica auccẽ
te ↄrmiſſum ut ſunt argentarii ut. ff/de e-
den.l pretor·. ſed ſi ſruus.z l-argentari9
G.i.aut deſcribenda per alium priuatũ ut
ſunt nummularii hodie mercator̃s 2 ſimi
es.primo caſu.vi. ueniũt coſideranda pri
mum an tabellio cui mandæt᷑ aliq d ſcri-
bendũ ad id cogi poſſit munto-ſco cuius
rnandaturm intuenire debzʒ. Tertio cuig
intelligat᷑ ſeda ſcripta per tabellioneʒ 2 cu
ius intelliget᷑ mundum ſcriptũ ex illa. rii
iĩ.cui dari debeat ipᷣm mundum · Quñto
que ſunt illa de quibus tabellio põt ſcrip
turam probatoriam Facere Sexto quid ð

bet interuenire ad hoc ut id poſſit de iur
ſi uult et ſi non uult ꝙ cogi poſſit.¶ LAd

primum reſpondet ꝙ inuitus cogi poteſt
preciſẽ oportunis remediis cu ſit publicũ
officium et publica auctoritate ↄmiſſum
ad ſi'itudinem iudicisff. de iudiq. de qua
re.2. C. de aduoct diuer- iudid ſanccimus.
et teſtis. C. de teſti ſi quando:2 tutor. In-
ſtit᷑. ce ſatiſdat᷑.tu.d:penłt. et ſi non facit
poteſt mandatori condempnari ad inteſ
ſẽ ſicut argentariq· ff·de eden.l.ſi quis.·ex
hoc.dixit tamen hoc intelligendum eſſe
cum omnia cõcurrũt que ad hoc requirũ
tur de quibo in. vi.membro dicet᷑. (L In
ſcundo diſting uũt᷑ tria membra de qui-

bus tractabit᷑.iĩ..poſtqmin. v.nũqd ẽ
neceſſari ut ibi dicam in fine. ¶ De ter
cio cuius intelligat᷑ eda z mũduũ inð ſump

tum de quibus dicit᷑. C.e·l.cont᷑ tus ĩ prĩ
ci.reſpondet ꝙ ſunt ipius tabellionis non
eius cuiq fuerunt carte ꝓpter publicam
auctoritatem ut.S. Vad octauũmundũ
autẽ de ſeda fiet eius cui tabellio tradʒ ut
ibi dictum eſt. ¶ De quarto reſpondʒ ꝙ;
ſi per contrabentes fuit expreſſiim cui da
ri debeat illi daret᷑ ſf. de re iudici.l.ſi cõue
nerit a dabit᷑ ih pro cui probatione z u
ti litate factum eſt. ff. de eden. I.pretor. in
prin.z.lſi quis.· pertincre. 2. Iquecam-
·fi.non dat᷑ ergo debixori pro quo omit-⸗
tendo factum eſt inſtẽ̃m mutui licʒ ipſe
cõmiſerit cum creditori mandauerit. In
contctu uero locatioms in quo pro utriuſ
qʒ utilitate mandat᷑ fieri ſcriptuta dabit᷑
utriq; quaſi hoc tacite actum haberi de-
beat pro expreſſo.ff.ſi cer.pe·cum quid.
¶ Sed querit quomodo ↄſtabit de man-
dato·ꝙ ſit factum ⁊ a quo rñdet ſi queſtõ
eſt in᷑ mandantem fieri et tabellioneʒ ſu
per hoc ſi apparʒ tabellionem feciſſe ſẽdazʒ
cogetur mundũ dare petenti quaſi preſu-

matur ab io fuiſſe mandatuʒ 2 tali ã pri

cipio· ar. ff. cõmo. in cõmodato.·: ſict.· ał
probet mandatum qui id dicitff. de pro-
bat᷑.ei qui dicit· ¶ De quinto ſe expedit
ꝙ ad eum pertinz cribere actus licitos n
illicites. Item actus qui non fiunt ex of-
ficium ſuũ ut quia pertinent ad cognitio
nem iudicis et iudex non mandat. de B-
5. in fi.ſci proximi membri. ¶ Subdiui
dendo ad ſextum reſpondʒ ꝙ ad hoc tabel
lio poſſic aliquid autenticur ſcribere.2 ſi
nolit poſſit cogi requirunt᷑ facti cõrmiſſio
rei cognitõ iuris permiſſio: teſtiu rogato
rum pntia.de primo dicit requiri manda
tum per quecunq; fiat uerba.ſ.cõm itto ·
delego:imũgomando de hoc remittit. In
auten.de tabeł..i.ar.ff. ma.l.ini.2 de B eti
arn dictum eſt.S. ¶ Deſcdᷣo quod eſt rei
cognitio eſt ſciedũ ꝙ tabellio id qð in pu
blicam ſcripturã deducit non ex narratõe
teſtium uł uiſſione inſtrumentorũ quia ẽ

iudicis ſed ſcire debʒ per ſe ſicut teſtis In

auten de tabeł·nos aut ibi ut habeant.

unde ſciant negocium 2 int᷑rogati rñdere
ſiant C.de teſti.l.teſtiũff.de fide inſtr.
lI:-ii. in auten: de heredi- a fal.. ſi uero ab-
ſunt.ibi 2 uidiſſe.que tunc agebant᷑c· un
de ip̃e ꝓpriis auribus audire debʒ illa 2 .
hos duos ſenſus percipiet 2 de hoc dicet᷑ĩ.
h̊reſtat.Carfi.ſuperv. ſed queroſ ubꝗᷓ-
Sed nunꝗ d perſonas de quibus inſtra fac
cognoſcere debzʒ. uidet᷑ ꝙ ſic. ſicut ⁊ teſtis
cognolcere debʒ eos de quibus teſtificat᷑.
ut nõ· ff.de teſti.l.iii:5- Ideoq; diuus.ĩ g-
debʒ ergo/ad hoc.C. de iure deli.l.fi.9· ſin

aute dubius ĩ fi. ibi qui heredem cognof

cant a ibi nõde hoc in glo/nõ:argu.z au-
ten.hoceo·ti..oportʒ ibi.2 ſciant eũ 2c̃.
In contrium facit quia hoc erit quaſi ad
mhilum deducere inſtr̃a ſi fieri non poſ-
ſent niſi de perſoms prius notis 2 ſic nõ fa
cile fient de mulieribus de ruſticis z ex-
neis quod eſt contra iura uolentia proba
tiones apliari non reſtringi- In auten e.t.
6·2 bis qui in fi. Item dato ꝙ Titius ꝓ
mittens · C. meuio cui promittit chcat ſẽ
ſic nominari· nõ ꝓpter id dicit᷑ nõrius ſci
re nomina que ſic poſſent falſo ↄfingiſol-
uit neceſſe non eſſe ꝙ notarius illos prius
notos habuerit.ſed ſatis eſt ꝙ ife illos no
tos habeat audiens ipoꝝ uerbaz nomina
et cognomina 2 leges adaptant᷑ ad illa que
ↄmumus accidunt non ad illa que rarofj.
de legi:non ad ea:nec ob-notariũ per ſe ſci
re deber̃ que ſcribit quia illud ualʒ ? his
que ſcriptura probat ut dictum ẽ· ſecus ĩ

hiis que ſcriptura non probat ſicut hic ꝙ

alter uocet᷑ Itius alter Meuius. ſed ꝓP-

bat ꝙ quidam dicens ſẽ uocari Titiu pro
miñic ałteri qui dicebat᷑ Mcuius:ſicut cuʒ
ſcribit ꝙ a.dicens ſe procum.b.dale ꝗd fe
cit conſtat per id non probari ꝓcuratori
um ſed ſolus ac tus facit. C. de cont henct
con.ſtip.l.optimamn: 2 de iure deli. cuʒ ꝗs
2 Inſti. de lega& ſi quus in nomine-tenere
tur autẽ pena falſiille qui fic doloſẽ nomẽ
mutat.ff. de falſis.l.falſi:in prin.2.l.ꝗ fal
ſum.2. lpaulq:.(.i.nec preiudicaret᷑ nõrio
mſi probaretur fuiſſe conſcius quod ĩ dui⸗-
bio non preſumi᷑.C. de fal. maiorerm. fſ.8
probatio: uerius- Et cum certis caſibus r
quirat᷑ certa qualitas teſtium ꝙ ſint locu
Pletes bone fame 2 opinionis 2 cognoſcẽ-
tes perſonas de quibus agit᷑ ut.S. cictuʒ ẽ
ſi notar ius aſlereret illos tales bene debʒ il
los cognoſcere fore tales ſed ſi hoc ĩ ĩſtru
mento aſſerat rõ eſt neceſſe ꝙ cognoſcat
ſatiſfit enim illis legibus que requirũt ꝙ
ſint tales ꝙ non ſciant᷑ eſſe tales quantũ ad
ſubſtantiaʒ inſtrumenti d quo querit᷑.un
de ſi erit queſtio ſuper hoc non erit necel-
ſẽ probari ꝙ ſciebant᷑ eſſe tales ſẽd ꝙ tales
erant et ſuſticient hec coram iudice fore

probata.Bonum eſt in hoc ſtatutum ci-

uitatis bononq uult mulluʒ ↄfici inſtru
mentum et dampnat confectum mſi ſal-
tern unus ex teſtibus in ſcriptis ſe aſſeru
it cognoſcere coutrahentes ꝙ in inſtrum
to ſcribendum eſt neceſſario predicta in
cognitione rerum non ſimpliciter proce-
dunt.nã ſi dicit dep oſuit au in maſſa tã
ti ponderis uel uas auri uel librum talez
cum tali apparatu notarius habet dicere
maſſam auri ut dixerund eſſe talis ponde
ris et ſic de reliquis. Si uero ſimplicit᷑ di-
cat maſſam auri 2 non ſit aurum ed iuſt
eſt error · puta quia maſſa erat aurata e-
cuſaret quia non erat ipe ad id iudicanduʒ
nec habebat nec habere debebat miniſte
ria ad id parata ff. de exercito.l.fi. C. à fal
ſis.l.maiorem.2· l. nec exemplurm·2. ſt. de
falſis.l.quid ſit fallum in fi.ay ubi falſum
in hiis ſcriptum eſſet prelumaret᷑ cont᷑ eũ
ar. ff.de ac.ep.l. Iuliagus.é Itemn qui furẽ
vV.quid ſi negauit. ¶ Hic ſubdit an ta-
bellio requiſituſ poſſit facere inſtẽ̃m eo
quod diſcernit alio ſenſu ꝙᷓ uiſus uel au-
pitus de hoc/S.remiſi poſt prin.huio mẽ
bri:ad.G.ĩ.e.reſtat ſuper·v.ſed quero ſub

qua ⁊ ſubdit hanc queſtõnem quam ſcrix·

ſi ſuper regula ſemel malus.li:vi.2 per ea
ingredit᷑ tertium membx hui partis qd

iuris permiſſio dicens officiuũ tabelliõis
fore circa illa que ſcribunt᷑ ex iudiciuzʒ et
circa illa que non ſunt a iure prohibita fi
eri alleg· C. de ſacroſanct.ecc;. Iubemus-

.hiis tabelp. et de teſti. l. Iuberno in fi. ð8
enuchis.l.ini:et prohĩali.feu per frede-·

I-impialem.5ſcriba.et de prohi.feuali.ꝑ

lotha.l.ĩ./ſi quis uero. Sicutx igi᷑ ad mã-
datum delinquentis de 1o actu delicti ñ

dʒ facer̃ inſtrumtũ quod eſſet delicto fa-/
uere et facinus illius approbare quod fa-
cere non debet ſed poti reſiſter. C. ꝗ̊ ap·l.
quoniam iudices et de decuriom.l.omnes
iudices·ſic nec ad mandatum paſſi offen-
ſam:quia id eſſet cognoſcere ð delicto qð

non ad tabellionem ſed ad iudiceʒ ſpectat

Item nec omnem iudicem ſed ad eum qui
hʒ pcãtẽ puniendi. fj. & accuſa .l. nulli.ð
euſt.re.lQiuqð tel.l. iii · H. idẽqʒ diua· C
ð fi ĩſtr. autẽapð.dabat ergo duas regu
las affirmatiuam.ſ. negatiuaʒ Prima P
ea que a iuris ordinatione ſubſtantiaʒ ca
piunt ad officium tabellionis ꝑrinere poſ
ſunt.facit.C.de aduoct. diuer.iudici.·l. n. ff
de padtis.Iſeruus tuus.Secunda ccontra

ꝙ improbata ad ippius ofſicium ſcribe nõ
pertinent. Cum enim ĩe ſit ſeruus publi

cus:ff.de adoptio.l.non alit᷑.ed ſic uidetur
ſeruus eorum que de iure fiunt. In prohi

tis a iure ſẽ exercere non debet. S uero B

talibus ſit facta ſcriptura per tabellionezʒ
ipᷣe tenet ꝙ fidem non faciet ſicut nec cca
per teſtem e& intentionem ut nõ. e& de
teſti.in.i.glo.f.de peti.her.ſi quis liber⸗
tatem in fiet facit.ff.de offic.preſi.l.iii.
ed.C. de teſta.l.conſulta.et ſia non cõ.iĩu.
lI. fi. ¶ Demum agzgreditur quartum in
cidens lub.vi:membro huius partis ð teſ
tium pñtia dicens illam neceſſariam ad ef
fectum inſtr̃i e iudicium facti ut fideʒ
faciat In auten.de tabeł.in prinet de fðᷣ
inſtr̃o:&· ſed ⁊ ſi inſtrumẽta udrobi qʒ fit

expreſſa rmentio de pntia teſtium. Dixit

autẽ circa teſtes attẽdeda duoſ.quãtita-
tem 2 qualitatem teſtium et circa pritiazʒ
alia duo·ſqlis pntia z qualis ſubnotatio-
De prirno ſẽ expedit ꝙ requirunt᷑ duo nõ
cõputato tabellione plures nõ niſi ubi jus
id ſtatuitff.de teſti: ubi numerſubdẽs
Æ ubi certus numer teſtium requir ĩi᷑ ꝗ
teſtificari debent in iudicio tabellio cõpu
tatur in numero-ff. de teſta domici- Si
uero ſolum ſubnotant᷑ in inſtrumento cu
tabellio ſcribens gerat uicem iudicis non
comput᷑at᷑ in nurnero.ff-qui teſta. fapoſ.
hac conſultiſſima. et in auten.de fᷣi ĩſtẽ.

93

4 uſrute,
5
„

6. oportʒ. De qualitate uero teſtium di
ſatis eſſe ꝙ non ſint hibĩtiff. ð teſti.lj.
6i. Subdit autem ſe non inuenire ꝓhĩtõzʒ

teſtium circa contctus-licet in iudiciari:

is 2 teſtamentariis illam inueniat in Ric.

utriuſq; iuris de teſtibus 2 de teſtamen

tis 2 tamen etiam in hiis diuerſimode ff.
de teſtarnentis:qui teſtamento mulier
2·5. per contrium. C Ge teſti. I. parentes.2
uide.S. de teſte.S: i car-penult. V. Itez ꝙ;
eſt mulier·2. V. ſequent: 2 quod ibi dpe-
Dicit autem ꝙ in udicial ſcriptura qñ
non ſunt neceſſarii teſtes non eſt curandu
quales adhibeantur. C. de donatio: I. in do
natiombuſ ar· C. omunia de manu-l. n et
de libe. Cãà. I. ſubſcriptio· Iudiciarii qui pro
ueridate bhabenda recipiunt᷑ a iudice 2 co⸗
gunt᷑.C.de teſti.ſi quandoex de teſti.co.
per totum 2 inerogati re ſpondere debent
de cauſa ſciente et ſecreto deponunt.z ſi iu
dicis aurcs offendunt puniunt᷑ 2 torquent᷑
G. de teſti.l.iuriſiurandi z l.nullum-et.I.
ſolam.2a de aboli. l.fi. Hec in teſtibus in-
ſtrumentaris ceſſant inquãtum inſtrum
tarn.- fiunt autem iudiciarn ſi ꝓpter alh-
quas dubitationes per iudicem teſtificari
cogantur 2 idem in tabellione In autenS
fide inſtrumen.é: ſed et his qui. 2· 5.ſi ue
ro moriantur teſtamentari uero ſunt g
manu publica ſunt inſtrumento dſcrip
ti. C. eo. ti. I. fi: in iſtis non plus eſt ꝗᷓ in
aliis inſtrumentariis miſi numerus teſtiu
ubi uero teſtamentum non eſt ſcriptum
rmanu publica · ſed ſcriptum et ſigllatum
ſcm legem hac conſuit ſſima.z. l. hereds
6.Fl.. I. ſequen. f. de teſta-quia talis ſcrip
tura non eſt publica ſed publicanda.f.de
teſta. lI. ſeruus. In publicatione ipi teſtes
ſunt loco iudicialiu non tamen in totum
ff‚quẽadmoduʒ te· aꝑil.cum ab inicio cũ
legibus ſequen- per que dicit patere teſta
mentarios maiorem ſimilitudine 2 aſtini
