aubten.colł.vini.ut cum de app. cogno.ũ.
occaſionemn.tu dic ſcᷣm papaʒ prout nõ.
extra/de dolo et contu:ueritatis. et ſcdðᷣm
do:me extra de exceptio-pia. 1Li. vi.
Pleniſſime uideas expeditum hunc caſuzʒ
de ſen. ex. decernimus. Ii. vi. ſuper ult.gł.
S5:Duodcimo obſides dati pro captiuis

populi romani- ut. edi. obſides. ¶ Xni.ob

crimen famoſum dampnatus puta de cri

mine contra naturam: eo.ti. is cui. in fine

xiiii reus per duelllonis ſeu leſẽ maiel-
tatis· C. ad. I.iuł. maie.l.penult. . Hic
includitur caſus decreFelicis. de penis. H-
vi:poſt princi. ¶xv. ĩs qui apud hoſ-
tes eſt inſtituqui. non eſt per. faceteſt.
6. fi ubi uere prediti calus omnes ſunt-
Circa iſtud ſcire debes ꝙ; (uil accur
ſii diſputauit qõz de Rege Henrico filio
Imperatoris frerici ꝗq cũ Theothom
et certis Longobardis aggrediens Bononi
am captus fuſt per Bonon. et finaliter B
deceſſit ſepultus apud predicatores quere
bat de ip̃ius teſtamento an ualeret et pre
ſcire debes prout dicit glo.in predic.6· fi-
ꝙ qui eſt apud hoſtes captus uel obſes iſ
te eſt qui teſtari non poteſtet focit.. de

teſtamen.l.eiq qui apud hoſtes. Remanzʒ

ergo queſt ionis dubiuzʒ an Bonien: dicẽdi
eſſent hoſtes Nemiit teſtamentum non
ualere ſiue Bononienſes eſſent ueri hoſtes

N 8 —
MWW„ αναιο α ſmert,

N

Q

reſiſtentes ei ꝗ illos obſidcrad et illis bellũ
indixerat pris niandato et pro Imperio
augendo hcut de Romano populo diceba
tur olim.ff.de .ſgmifi.hoſteset.l.quos
nos hoſtes: et. t· de capti:et poſth reuer-
lI. hoſtes/et de talibus permietim dicitur
ꝙ capta fuumt capientium et perſone fi-
unt ſerui:et ideo non teſtant ur.- ut in- l ei

us qin- Siue eciam Bononien-non fuerint

ueri hoſtes tamen quia neq; amiciciã nec
fedus nec holpicium inuiceʒ hebant quo
ad capda iq in eis qð in ueris hoſtibus ft.

de capdiet Ppoſtli-reuer.l.poſtlimmmn S ii
qui incipit. In pace. Sed quo ad hoc ulti
muʒ uide qð dicãꝗ poſt homobonuĩ de ob
liga:et ſo?'o. 6. nunc aliqua.ſuꝑ. V. ill& au

tem ad fi. vicecus utroq; lumine
carens teſtari nõ põt ſine ſollepnitate que
eſt. C.qui te.fa.polſ.hac ↄſultiſſima et in-
ſti · qui:non eſt per· fa.te.ꝭ.pe· et· · · Px·

v.illud quoq;· ¶ ¶ Quid de exoculatis ꝓ-
pter crimẽ. No.ſi fuit graue et quod eum

infamẽ dimitcit nõ põt teſtari ſcm for-
mam pre.l. ut.ff.e.iĩs cui. ſi quis ob. 2.··

cum lege quis inteſtabilis- Si uero de fur
to uel modico delicto tunc ſic ut. C.de ſůis

nupci.I.i.in prin. ut ea.rõ ſit in hiis que et
in cecis naturali morbo ſuꝑuenieéte ſcorn

Vber.preriſſis hquidem et ſi es ꝓhibiti

ſunt teſtari ał's autem teſtari poteſt ꝗcũ

qʒ non eſt ꝓhibitus. ff. de ꝓba ab ea pꝑte· fł

de hiis qui ſui uel alien- iuris ſunc. l-i.

¶Scðo oppone otra teſtm̃ rõe heredis i
ſtituti.ſ. quia eſt talis qui nõ põt hr̃des ĩ

ſtitui uel legatarius eſt talis cui nõ põt le
gari:hec enĩ duo equipantur-inſti. dele· 6⸗
legari an: in prin.inſti.de hr.quali:et dif⸗
fe.S.teſti.ſunt aut multe ꝑſone tales. Pri.

mo incerta plona: ut in pre:5. legari-et. S.

ſequen.ſcðo deportatul.C. de hr. inſti.l.ĩ.
tercio daãpnacus in metallu.ff.de hiis que
ꝓ n ſcrip.ha/ſ in metallu. MI.· Per hãc.I.
que eſt.inin ti dcit V ber:.de bo. idem ĩ
ppetuo bannito cum ipe et deportat lo
co mortuoꝝ hẽantur: et fiſcus ſuccedit in
eorũ locũ facitff· pro ſccio acti.ꝭ. publi-
catione.et mortuis relictu effici᷑ caducuzʒ
C.de ca.tol:l.una.S:cuũ triplici: et. · ſeqñn·
Icem cũ ea que iuris ſunt non hẽant etisʒ

teſtari nõ pñt.ff.deleĩn.l.ĩ.ĩ/. n ̃ cgato

ſecus:ff· de interet rele.l.relegato. 9· i· et
ſequenet omĩo uide quod dei.S. de ceſſio
ne actio.6.i. V. illud etiã querixur. 2
¶ Quarto ſeruus de adulterio cũ domĩa

ↄmiſſo acculatulſ.inſti.de herinſtit᷑.ꝭ·ii.

nam talis cremandus eſt ud.xii.q· i · · iu

crimĩali.v.ſi qua. Quunto illicitũ collegi
um mſi ꝓbetur.C. de here.inſticœllegiuʒ
Sexto inceſtuoſi.in autenqui mo.naef.
ſuns·fi: Septimo heretici maion her̃ſ ut
C.de hereti manicheos:immo a cuiuſcũ
q; herer dapnate.ex e· eοαπäicamus
i:in prin.et.c.pe· Idem etiã in credẽ tib:
fautoribus et receptatoribus miſi infra an
num ſe correxerĩt/ ut in prec exomuni-
camus·dcredentes. Oqtauo apoſtateC.
de apoſta.l.hii qui fidẽ Nono mulier in-
fra tpus luctus nubens et etiã otrahẽs cũ
ea:in autende nupoi.5.i.ſd hoc intellge·
ut nõe& de Fs nupci.c.peet fi: Decimo
ſi iaſtitutus nõ eſt in rebus hũanisff. de
iĩiure codicilł.ꝗdam referũt e de ec:edif.
ad audientiã. . Vndecimo generałr ſi eſt
indignus·qdð dic ut.ff.e.C.de hiis ꝗb ut
indignis per totũ. ¶ Quid de tabellione
uel teſtibus nunꝗd põt illis in teſtõ cui ĩ
xerſunt legaride hoc·S.6. poſtremo. A1.
Cõmunmter allegat᷑6 inſtrm · . V. Itez
excipitur ꝙ in negocio:et ſEeq. Lercio
oppone cirea ſollepnitatẽ. Si igr teſtin tã
ꝗ lollẽpne ꝓducitur oppone ꝙ; teſtõr nec
totũ ſcripſit nec in aliqua ꝑte ſui cora te-
ſtibus ſubſcripſit nec octauus teſtis pro
eo ſcripſit ubi ipᷣe ſcribere neſcit uel ñ põt
quox alteꝝ requirit᷑.ut.C. d teſta-hac cõ
ſultiſſima. ff.qui ceſta.fa.poſſ.ſi quis p:
Item ꝙ non ſunt in eo·vii:teſtes inſcrip-
ti ↄoputato nõrio uelviii: ubi teſtõr ſcri⸗-
bere neſciuit· ut᷑ ine·ti. hẽ̃des· in fi:2 .
I. hac olultiſſimain prin.et· C· de codick.
l.fiet nõ ꝙ in numero.viiteſtiũ oputari
pñt legatarii ſi adſint et hoc cum eſt qõ in
ter heredẽ et aliu ſecus ſi inter heredẽ ⁊ ip
ſos legatarios. ideoq; cautius eſt alios ad
hiberi:et uide ð hoc ·S.de teſte·.reſtat.⸗
S.e · S. inſtrẽ̃m ꝓpe fi.v.ſed nunꝗd omm
bus.et ſequen· Non tñ refert an teſtes ſci
ant uel non quid in teſtõ ſollẽpni otinetur
Immo teſtator clauſam ſcripturã põt eis
offerre· ut in pre.l.hac oſultiſſi .et· e · ti · cũ
antiꝗ tas·5.· fi et.l.iubemus.¶ Qund ſi u
nus ex teſtibus in teſtõ inſcriptis deceſſit
teſtatore uiuente uidetur ꝙ ruptũ ſit te
ſtmn.ar.C.eo.ſi unus. Dic ꝙ ſcdm eos qui
dicunt teſtin non poſſe ꝓbari per psucio
res teſtes ꝗᷓ per · viiirritu eſt teſtin ſcðm

eos uero qui dicunt per duos uel tres poſ

ſe ꝓbari ſi de ſollẽpnitate dubitet᷑ que opi
nio de oſuetudine obtinet teſtin tenz que
opinio nota. C. de f ideicõ.l.fi·C· ã bo.poſ
ſeſ.ſcᷣm ta.l.fin. H· Ad lr̃am fuit Alb.
galłꝑ·de teſta.poſt prin:concor/Ioii·q i.

6. ult. et facit qd nõ. C. de teſti.I. teſtimũ.in
fi. ·ĩ. V. quid ſi ĩ inſtr̃o. Bal.Si dceſſit
unus de teſtibus teſti inſcriptis an ꝑ ſex
teſtes ꝓbetur iudiciuʒ teſtõris uidet᷑ ꝙ ſic
quia 1a nt ſollẽprntatẽ qua ꝓbata uolun
tas ſcripta pſumitur eſſe uera ſcᷣm guil.
hic in otrarium facit᷑ quod nõt.ſt:quea.
te· ape.l.ii.et. C· e.l.ii.et pocius dicendum
uidet᷑ eotra ꝙ ſx uel ꝗnq; teſtes ꝓbẽt uo

luntatẽ. f.e rebus eo.l.fi.qua ꝓbata pᷣſiua

matur ſollẽpnitas ut no. C·de lur. et fac.
ig ·l. R. poſt diuihonẽ nam uoluntas eſt IB

icctum ſollẽpnitas eſt accidẽs et ſubiec-
tum põt ꝓbari e et intelligi ablq; accidẽ

te ſed nõ accidẽs eẽ eſt ineſſe ſcdm Ariſ-
totilẽ et facit qð nõ.jn.l.ii.C. de ſcᷣm ta.
ibi glo · tenet ꝙ unũ ſine altero ꝓbari non

poſſit eſticaciter 2 hec uera.S· ¶ Iteʒz ꝙ

teſtes non fuerũt rogati ſed fortuiti in co

dicillis tñ ſuſficiut. v· non rogati qð dic.
ut.S. de teſte.ꝭ.i.V.qð non fuit ro· Itcẽ ꝙ;
omẽs teſtes non fuerunt᷑ hberi neq; pube
res. ut.C. de teſta.l.iet·l.hac oſulciſſima-
inſti. e· 5· ed neq;et· ·i· Item ꝙ teſtes nõ
ſubſcripſerùt uno eodẽq; die loco 2 tpe ut
in.l.hac olul.et inſti.e·. i. Sed nec unq/ꝓ
alio debet ſcribereff· e· l. pe· mſi in teſtam
to ruſtici.C. e.l.fi: Item ꝙ teſtes nõ oſig-
nauerunt illud ut in pre· l. hac oſulxete
ti. ſi unus.et C. de bopoſſↄtra ta.l.ĩ. Itezʒ
ꝙ teſtes inſcripdi lunt feĩie uel hermofro
dite qui magis in feĩeo ſexu incaleſcuntĩ
ſti· de teſta. 6:.· ſed neq; et. iiii · ꝗ· in . V. her
mofrodit Item ꝙ teſtis inſcriptus fuit
in poteſtate teſtõris uel Herecdis ?H hs in
eið ptãte Pĩ eadẽ ptãte cũ hrde ł erat pr
uel filius teſtatoris. inſti. de teſta. 5. in te
ſtibus · et. · ſed neq; hrset · ii· q/ ii. V⸗pr̃
et fihus et generałr nõ poſſunt eſſe teſtes
illi quibus in teſtõ relinqui nõ põt quos·s
dixi ut patet in eiſdem concor et. S. de te
ſte.5.i⸗ ꝓpe prin. . pr aut et etiã alia ese
cipe otra teſtes ut.S. in· e·· item oppone
otra teſtin ꝙ teſtin ꝙ teſtator non ſcrip-
ſit nomen bheredis qð facere debet ſi põt.
ut.C.de teſta. iubemus. Item ꝙ br̃s nõ ẽ
in eo inſtitutus· C. e· non codicillũ:et. ff
codicilł.illudet.ff· de hiis que in deſta.de
len.l. ꝓxime. C. de uul. ed pu· ſub.l.i. fi.

Item ꝙ teſtm per multa intualla nõ oti-

nue preter necelſitatẽ corꝑalẽ conditũ eſt
C. de teſta. cum antiquitas. Irem ꝙ nõ dʒ

aperiri corã cleric d tin corã magr̃o cen
ſus.C.de teſta.eſtã · et:laↄſultaC. de epi ·

et cle repetita et hec Rome uel Conſtãti

nopo· In ꝓuĩciis aũt etiã corã defẽlor̃ ciui

ogditione Item ꝙ;

tatis fit in auten de defen. ciui-5-nulla. I.
tem ꝙ non debet aperiri mſi in pñtiavii.
teſtium ar .C.quẽadmoteape:l. ri. Item
ꝙ filius eſt in eo preteritus uel poſt eum
poſtumg eſt natus. C· de poſtuhr inſti.-
auten.ex cã. C· de bo. poſſ. otra ta.l. n.a. ff
e.l.i · de inwulrupiet irrico te: nã et ſi ſᷣ
ilius eſt in eo ſine cauſa
exõſſa exlhr̃ditatus.C. de poſtumie-autẽ.
non licet qð intellige ſcᷣm hoc quod habᷣ
tur. C. ad tertulł· auren.in teſtõ et· C. de
inoffi:te· ormõinſti:de exhr̃daliĩ prĩ.
Item oppone ꝙ filius d bõis mortue ma
tris uel erlam & alns in ꝗbus pr̃i uſufrẽꝗ
ucquirat᷑ teſtatus eſt pre uiuente & eẽ n
debet.C.de bonis que li.lfl. filius autẽ

etiã ſcᷣm quoldã pre oſencjente:C· teſt.

fa.polſſ.l.pc·et.l.cmuet.ft·e·qui in potã-
te.cd inſti:c.in prin.S. V. ſed nunquid fili
us.Item ꝙ poſt teſtin ↄditum teſtõr ad/-

opdatur uel arrogatur uel ał capite minu

itur Item ꝙ ałs eſt inpfectum uel ĩuſtũ
uel rumpendũ quod dic ut inſti. ꝗ· mo te
ſta-infir·S·alio autemet per totu ti. Itez
teſtõr nõ uidid tabellionẽ uel teſtes nec

uiſus eſt ab eis hec circa ſollepnia exem

pli gratia ſuſticiat perſtixiſſe · ¶Verũ
AM Scm V ber de bo ubi dixi in prin.
et Iohan: de de poſt eum· Opponenteʒ
cautum eſſe oportet ut ipᷣe teſtm a princi
Ppio non neget alioquin łe hac allegatione
priuabit ſuper quo uide inſti. de fideicõ.

li. in fine· C. de fideicol fi. nec enim ſe iu-

uabit ex eo quod negauit ut. S de poſitõ.

vin. / ſd ſcᷣm pᷣmiſſa. ¶ Sed et ſi pᷣmil
ſe ſollepnitates uel alie hmõi non fint ad-
hibite iuramento poteſt qnqʒ; ſubſtineri
puta ꝓpter priuilegium patrie conceſſum
er mulłto magis ſi ſingulari perſone ut. C.
de teſta.ſi non Iſpẽali: uel hominibus puta
ruſticis uel militibus ut.C. teſtamili.
per totum et & teſta.l.fi.· Dinit ub-

uel per ius diuinum fi ageretur coram iu

dice ecciaſtico hoc uerbum dedit cam. 0
ſequen. +hM.M Iites enim dum lunt in caſ⸗
tris ſeu in expeditione teſtari ualent ꝓut
uolunt etiam ſine duobus teſtibus ſcribẽ
do etiam ſanguine ꝓprio in clipeo uel ali

bi propriam uoluntatem ſd qn ſtant in

propria uel aliena domo teſtari debent iu
re vmunĩ quando uero ſunt in exercitun
taren in bello teſtari poſſunt cuʒ duobg

teſtibus. H.Oe teſtõ militis et diuerſis

priuilegiis circa id plene poſuit Oſtie. in

lumma de teſta.5. ii. Item per ius

canonicum duo teſtes cu prebro ſufficiũt

—
J πιια (α * . t

2 29

4 -

ia teſtĩs etiam in aliis ꝗᷓ ad pias cãs ut ex
de teſtĩs cum eſſes.· .· Vide qð ibi ſẽpñ
in textu et ſuper.iii.glo. Et duo tatuʒ
ſine pbẽo in relictis ad pias cãs ut.et.re-
latum.i.et intelligo in precedenti caſu ne
ceſſariam pntiam ſacerdotis qina non de
trahitur ſollempmtati legali mii tenꝗ in
uenitur expſſum.ut ex de deci:ad audien

tiam:e de clec.eccia nr̃a.ii.in fi.C.de te

ſta ſanccimus. C. de inoffi. dotibus.l/uni
ca. Si ergo ipe ſolus intereſſer cum alioñ
ſufficeret d ct ſi eſſent tres ſine ipo nõ ua
leret multum enim pro ipo preſurmt ius
quod fraudes excludat. ut ex de ſymo.ne
mo.e& de poſtula:c.fiet magis eius cco
creditur ꝗᷓ alteriis ut. boevii di mochus
Prope Fi. ideoq; ſtatuit ut duo cuʒ eo ſul
ficiãt· Si uero eſſent qtuor ſine eo duos ſid
p̃ferrem ntumcunq; pſumat᷑ ꝓ eo areꝰ
ꝗe teſti. eum a nobis et. c. licet ex quadaʒ

iiii:q: iii. V. iureiurt. εν. . Vi:6.Fi- in fi.

ſic intellige pre:duas decre licet aln aliter ĩ
telſigant.¶ Quud ſi in inſtr̃o ubi ſut duo
teſtes inſeripti otinetur ꝙ Ticius odidit
teſtĩ nuncupatiuũ coramvii.teſtibus.

nunquid per hoc mſtr̃m ꝓbabitur teſtm

de hoc nõff. de teſta. heredes et in ſum.d.
Nc ·e. · quot teſtes·et. S. V. quid ſi un-

H. Ibi alle-duas alial gl. B tñ loqt de in
ſtr̃o ibi de teſtibus an uero ualeat adẽp-
tio facta coram duobus teſtibus de lega-
to facto in teſtõ plene per Oſtienin ſum
ma de teſta.: quałr ofirmetur. . primo
Sed nunquid. H. Iſte. v. cũ duo-
bus ſequen:ad lraʒ fuerut Vber.de bobi.
ubi.S. · De oſuetudine pñt pmiſſe ſolẽp
nitates remitti dico ꝙ ſic cum non ꝓhibe
atur ↄſuetudo hec admitti.ff. deleg· de g4
bus· C.que ſit lon.ↄlue.l.ii.xi.di.ↄluetudi
nis ec de oſue.c.peet fi. C.de emanl.ĩ.iĩn
fi. Bal. In dtrarium facit.l. ult-C. teſt.
ſol.Ibi loquit᷑ de oluetudinibus que erant
ante legẽ ſẽd nõ ꝓhibet in futur oſuetu
dinẽ ĩduci ſʒ Ia. de are.tenet ñ uʒ oſuetu
do de mori numero teſtiuʒ ꝙ ibi dicat᷑ de
teſto. l. teſtĩ. per Ia. . Dicit Io-de deo
in cauilł. li. v. ubi ð ultimis uoluntatib

in fi.ꝙ apud vyſpanos non ſcribi teſtm̃ ſʒ

ſolũ uocart᷑ teſtes.Veneciis et iã non Erua

tur ꝑx de numero teſtiũ et Ia. de ar.diſpu
tauit an eox ↄſiietudo teſtãdi corã pauci-
oribus teſtibus ſit ualida et dato q uale-
ad querebat.ut.i.q.ii.de qua ibi dicã.2 de

prima tenuid ꝙ ſi ibi eſt oſuetudo de oſen
ſu principis uælʒ quaſi oſtituiſſe uideatur

id q petitur et oſentit ff. de ĩnfa.qd g·S

i·ſocati cum in plures. é. locator. de exerci

to·l·i·Smagrm C. de ſerui:et aꝗ.l.ii. Cõ-

ſtat enim principẽ talẽ formã teſtãdi Ve
neciis ocedere potuiſſe.C. de teſta.ſi nõ ſpã

I. ał dicit dſuetudinẽ non ualerealł.C. de
teſta.l.iii.Item cuũ lex dicit tale teſtin nul
lum eſſe ↄoſuetudo nõ põt illud ualidar ad
primũ alle. C. de teſta. ſi unus cum młtis
le.ad ſcðm.i.diſ.oſ uetudo.fl.dele-i. neo-

ad idem ex de iut.cały. cetex de ꝓba.c. i.
&c fideiuſſp.oſtitutus. Item omne homi-
num genus legibus uiuere dʒ. C. Ii xi⸗d cõ
duc ec ꝓcun:. domus augI-i-et. ff. ſepul. D

uio.I. ini. 9: diuus C. de legi:l.leges. Itẽ cũ
lex numeyx illum ſtatuerit ꝓpter fFitatis
tim rẽ. C.de teſt ame. Iubemus.de f Dio

miſſat.l.fi.ↄſuet udo que aꝑit unã fłicati

irrõabilis eſt.C. de iudic. iudh.l.i. in aute-

ut milli udi. i. vni.dil.fruſtra. Ponens

autem ibi diſtinctionẽ quo ad menteʒ de
oſuetudine in genere quã poſui ſuꝑ decre.
ule.de ↄſuetu. mẽbro penult. dicebat a P
Poſitum ꝙ qñ oſuetudo ſequit᷑ legẽ otrari

am et eſt rõabilis de Pacientia pricipis uz

ber iura ſuperius allegata et tal diæ iſtaz
omĩes eni ibi mercaciõib occupati uix
ab illis anotari pnt.ff. quzadmo- te: ape. I.
ſed fi quis ex aſig atoribus putat tñ expᷣſ-
ſum oſenſurn principis hoc caſu requiri p

pter.I.fi. C.de teſta.que non uult etiam P
textu oſuetudinis numex. vii. teſtiãũ mi-
nui cum aũut ſine principis ſcientia ꝓcedit
aliqua oſuetudo cicit ꝙ ſi euidens neceſſi

tas uel udilitas ei fauetputxa quia legẽ ſer
uari eſſet in loco dãpnoſum ualet oſuetu-

do quia credendum eſt principẽ qui ad (8

ie cCorũ utilitatẽ intẽdit id fuiſſe oceſſux
ff. de uul.et pu.ſub.l.ex facto.in prin ff
ꝗe legi.I. in rebus. de pactis tale pac. in fi-
Si uero nõ ſubẽ neceſſitas.ut.S.diſtĩguit
aut lex eſt de leuibus et pualet oſuetudo.
ſt. de uen.ĩnſpi.l.i..Fi.aut de grauibus et
Pualet lex. ut in. . diuus. ff.8 ſepul. uio-
et ſcᷣm hãc derminationẽ dicit intelligẽ
dum lex Iõbarda. nullã oluetu. poni legi-
Hquałr ĩudices.ĩudi.de.l.placuit.ſed cõ-
ue rio caſu querit᷑ an ꝓbationẽ inſtr̃orum
uel eſtiũ de iure plenarn et ualidã · oſue-

tudo facit imualidã uel inſufficienteʒ. So.

qʒ ſoluit ſ iſam cum regu łr qui põt u
num oppoſitoꝝꝑ põt reliquuʒ. de maiorłet
obe.cum inferior. ubi de hoc in. glol. ff. de
acquit·here.l.ĩs qui heres· et. l.is poteſt.
Conſtat autez ꝙ eſt dictum ꝙ ↄſuetudo
Põt primũ.de fi: inſtẽ̃o.c:iʒ dilect·ii. R.
ergo poterit/et ſcdᷣm hiis ↄ ueniut.xii.diſ.

nos oluetudin?· e& de cleri: cõiu.cuz olim
Der que duo ꝓbatur ꝙ ↄſuetudo inabilez
habilitat ut in primo et alias- habilem
inabilitat ut ĩ ſcdᷣo faciũt. Ilallegat.in p-
decre.cum olim.in ultglo-que ꝗd dcant
uide ibi in ſuſfragiobñfacit quia dat le-
uiorẽ et grauiorẽ fõmã cttii ut ꝓmiſ
ſione de euictione eſt expreſſuʒ.ff.d euic
tioſi fundus.ſic approbat et ĩprobat ad-
miniſtrationẽ tutoris.f. de admim.tu.ſia
herede .S Ilucius. Si te in his uis extenor.
uide quod ſcripſfi de oſuetu.c.fuſuꝑ glo.
et quam. Sed quõ oſuetudo dat re-

miſſionem ſollẽpnitatis cum hoc ſolum a

principe impetretur. ut. ff. de hiis ꝗ teſt.
fa.poſſ.l.ii.et.ff.de bon.hibe.pauliis. He.ĩ.
Ho.illud uerum erat in eo qui inteſtabił
erat.uhi aũt quis teſtari poteſt bñ relaxa
tur qnqʒ ſolſepnitas per cõſuetudineʒ an
autem iuris ſollẽpnitates poſſint ꝑtiu cõ
ſẽnſu remitti.nõ.e& de ofti: dele.de cauſis.
¶Sed nunꝗd dicemus in hoc ſuſticere
lola oſuetudine regionis aut ciuitatis uel

uille uel caſtri. 1 Interpoſuit VB. aut

genies. Aliquod ius puto ꝙ ſic.⁊ ſu
15 hoc T. . uſutt.l. ſ deteſtite⸗
ſtiuman fi·ff.delei.apud. et.lſeruus płi.
um.in fiff. omunia predi. uẽditor· 6euna.
C.de edifi.priua. l.in. C. que ſit lon. oſuet᷑.
l.ĩ. ec de oſuetu.c.fi.¶ Quund ſi de oſuetu
dine alicuius loci teſtim corã tribus teſti-
bus factum ualet et aliquis alienigena i
coram tribus teſtm odit et aliquẽ de ipo
loco hr̃dem inſtituit nunc legittimi huic
teſtõ ſe opponunt. NH. Cynus in. l.i. C. de
ſum. drimi.tractat hanc qo allegans etiam
hunc· V. et Iaet Pe. dicut inſtitutũ hr̃e
bona illius loci.a reliqua hẽbit legittimq
ad.l.ius nr̃mff.de reg.iu.rñdent id de iur
ſcripto quod ẽ umforme hoc ex iure ↄſue
tudims uel ſtatuti quod eſt diorme et ẽ
ſimile quod ſcripſi de reſti. in inte-ↄſtitu-
tus·ſuꝑ glo-ↄſuetudo. Scire debes ꝓ guil.
de como.ſuper:el.tractat qõ.· de illo T=
bona in Anglia ubi licet teſtari cũ tribus
et Bonoñ. ubi ſeruat᷑ us ſcriptũ coram tri
bus teſtatus eſt ꝙ intellexerit in Anglia
uel alibi non ccclarad.ſaluo qð dicã:ĩ alle.
neuter debeat hr̃e heres nec que ſunt in
Anglia nec que ſunt Bononie iſta rõne ꝗa
non ſeruabit iuo ſcriptum nec que ſunt
in Angſis ne decedat ptim teſtatus ptim
inteſtatus contra regulã. Ius nr̃m ſt- d re
Zu:iuti.ad cont᷑rium ꝗ ceat hr̃e heres bo
m anglicana. Inducit ꝙ diuerſitas pr̃imo
nii facere põt aliquẽ partim teſtatu. ar. ff

de excii· du. I. iuriſꝑĩtos. . cũ oriundus. ſi

in milite qui hẽt duplex primoniũ caſtrẽ
ſe et paganicum et poteſt duo teſtã facer·
et duos heredesff.de mil. teſt.l.i.=.l.ſi mi
les unum ſequat᷑ ergo diuerſitas iuris ad di
uerſicatẽ primonn ſicut ð ſeruo dẽ quu bʒ
diuerſa peculia. ff. d pecu·hinc quaſi. po
teſt et in pupillo.ff.de tu:et cu.daab hus
I.ꝓpupillo. Sibi placzʒ ꝙ ĩſtitutus heat oĩa
bona et ad omĩa adrmittatur quia ut dicit
in conſuetudine Anglie attendit ſola diſ-
poſicio et nõ bona ſicut ergo in Anglia teſ
tatus illo more hr̃t omĩa bona adeudo ubᷣ
cunq; fint ſiec et hoc caſu dat fimile in tu-
tore qui non poteſt auctoriſare ſibi in ob
ligatione pupilli et tñ auct oriſar ut hẽdi
tatẽ adeat ſui debiton et fc per conſequẽs
erit fibi obligatus. fj.de auc. tu.l.i. inſti.8
legi.pr̃o·dus. ſẽd nr̃a.ff.de legit.tu.l. ini ·⁊ẽ
prin⸗Si cut ergo Poreſt quis ſuꝑ fundo cõ
ueniri alibi ꝗᷓ ſit fundus. C. de preſcrip. lõ.
templ. Fi:et plene ſcripſi de Bep. dilec tus.
ii.ſuper fi.ii.glo.ſic teſtin factum in An-
gla ſuo more fidem faciet in Italiainduẽ
etiam.lI.omniũ. C. de teſta.per quã patʒ ꝓ
teſtm factum apud acta fine numero t-

dium dabit facultatẽ adeundi et ualebit

coram omni iudice. Concludit ergo ꝙ to
ta hrditas ubicunq; ſint res eſt unum pr̃i
monium et ubicunq; ſint bona una adit io
ne ſpectãt ad herede cum ſola diſpõ por
retur in tali conſuetudine ut dixi inducit
pro deciſione: l.ex militari.cum.l.ſe. j. de
militeſta.et de caſtren.pecuł.l.hr̃dirate
S:quedamet de her̃. inſti.l.qui ſoluẽdo.et
per hec uerba dicit non ſic eſſe de conſue-
tudine Gallicana:qua uxor ſuꝑuenies lu-
cratur ꝑtem bonox mariti:quia illa cõſue
tudo directe eſt ſuper bonis non ſuper diſ
Poſitjone ut ꝓxima et ideo bona que ſunt
eX locum conſuetudims non poſſunt ſi in
Judi principałr ficut incidenter uel ꝑ con
ſequens. alle-l.ꝛii:ff.ð offict. prefi ſtad mu
ni.l.conſtitutiombus et & iure fil.l. cer
ta forma.li.x. ex Iᷓ ſibi incidit alia qõ quã
diffuſe ꝓſequitur. Et uidetur teſtin ua
lerear. f.. cõia predi:uenditor.5. ſi conſtat
ff.de rebus dub.quociens et. viii.dil-que
contra.facit enim ꝓ conſuetudine taliff.
de patisſi unus. ad ſpeciem.ff. ð bo-
poñ.ſcdm ta-qui teſtõ.·5.fi.curn iuuet᷑ ꝑ·l
diuinam ut ex de teſta.in omniar.cõtra
C.de teſta.ſi unus. A. Facit plus ad caſu
eo · ti· ſi non ſpeciali priuilegio pr̃ie tueno

ta tue:et.ff.de iure fiſc.ſed ſi. accepto. ꝑ qs

leges Ia.de ar· in qede qua·dia tenuit

N *

= 2*

— tw2,

ꝙ teſtari ſcam conſuerudinem Venetoꝝ

ſicet ſolis Wenetis 2⁊ nõ illuc euntib duc
etiam.l.Fil. C.de teſta coniunctam cum.
conficiuntur. 6. 1ff. Ge iure codici pqd

patet ꝙ licet ruſticis non liccre declinanti

bus ad eos. 5 -Non enim uidetur in loco

fuiſſe qui ad tpus ibi erad/ ff·dele. u-que
ſirum. H In prin. et. l. ſi ita legatũ.·dele-
i. hrnõi.: legatum. de fundo inſtruc ſeye
6.phaphile-de act emp. funch. S.fi ſue igi

t ur ciuitatis ec non illius ad quã declina-

uit lege aſtringitur illa enim luorum ciui

um eſt ꝓpria de iuſti. et iu.l.omnes· ec
patec.xll-di-lud -- Ex Gde .ſig. namn 2
ego. Item illa conſuetudo eſt ſpealis ſed..
eſt generalis ut· vii · teſtes requirant᷑. Vn
de conſuetudo non ualet ff.de ſepul- uio-
in.S. duuus nec ligatmñ incolasff· de tu-
et cu:da:.ab huis pupillo ſuper hoc dicunt
quidam ꝙ ſi agatur in foro eccialt ico uale
bir ſi in Eculari et agat᷑ in loco ubi teſtmn
factum eſt iudex ſeruabit illam conluetu
dinern-ar- f. de teſti.l.teſtium · 6. fi ex de
eo qui mit. in poſſcã rei ſer· cuʒ ueniſſent

ec utrum ibi agi debeat.dic. ut. C. ubi de

fideicom agi oportet: et. f.de euict?᷑. ſi fũ
due-Si autem agitur in terra u nde teſtõr
fuit non ſeruabicur conſuetudo-Sed ar · 9
hoc in pre ·l. ſi fundus cũ talis conſuetu-

do ſit ad litem decidendam. M. Vide q

nõ.de elec-licet canon.li. viſuper. V.· S ce

tero. Ali dicunt ꝙ ſi mora erat peri-
culoſa. Quia erat in mortis periculo con
ſtitutus nec alibi poterat ire Tunc
ualet teſtimar. C. de anna. cxcep- ut pfec-
tius in fi. ff. ad trebelł. curn hr̃ditas. dic
ſi inſtituit e neos non ualet uel ſi legit
rirros ſic. ut. C de teſtahac cõlultiſſi. m
Vber.de bo:et uide de epi:et cle· nulli&.
ſi autem non deſgnata 2.· ar. ꝓ et contra·ĩ.
de conſtit᷑. V. et ſunt hec et ſequenet uide
qð nõ· ff· de peculio. licet. : idem ſcribit.S
hoe not.ĩ.de ſnĩa.ꝭ.quałr autẽ. v. Itẽ po
ne-Bal. Conſuetudo non procinatur ad-
uene ibi teſtanti quia non ſortit᷑ quis foꝝ
teſtando ſecus in cõtctibus uel quaſi· C. de
eman. Iib. l.i. C. & teſt. ſi non ſpali. Alii di
cunt quo ad bona ibi ſita ualer teſtin quo
ad alia bona non: ar. in. l:i. C. ubi pe.tu de
hoc.C. de ſum . trini:per Cy.et Guił.et B.
¶ Et nõ .· H. Scom Vber. ubi·S. ·
cum ultima uoluntas in iudicio ondit᷑
dici debet ante litem cõteſta exhibẽti ut
eligat an uelit ea uti tanꝗᷓ teſtõ uel tanꝗᷓ
alia ultima uoluntate et ipe debet eligere
nec poſt electionem fas eſt uariare ar C.

de codcily.. Ffi · in prin· fl de tributis· ꝙ ĩ

hẽdem.56.-eligere alie impugnationes cõ-
petunt ſi uult ea uti tanꝗᷓ teſtõ et alie ſi tã̊
ꝙᷓ alia ultima uoluntate et ad hoc. ff· ſo
lutio.ſi duo rei ſtipulandiex de priuileg ·

cum olim nar et teſtim imperfectũ no uz

inter liberos ſi eo uolunt uti tarꝗᷓ teſtõ ?ʒ
quoſdam ſecus ſi tanꝗᷓ alla ultma uoluta-
te.ut. C.fam.hr.filn patris et.l.fi · C· ð te

ſta.hac conſultiſſima/S ex imperfecto· et

maior deſiderat᷑ ſollẽpmitas in teſtõ ꝙ in a

lia ultima uolũ tate ĩ qua ſola mens teſta-
toris ſpec tatur ut. C. de ſacroſanc.ccc.lyi.
In auten.colł ·ini.de nup/Sdiſponat
ii. q.ii.c: ult· et·5· ſed aliud. ex de teſtarela
tum:ĩ. et patzʒ ex pᷣmiſſis ⁊ ex hiis queſ ũt
I.· S.·prox· ꝙ ſi reus tacuerit an lite oteſta.
et poſt litem conteſ hoc dicat tunc pot ĩ
ſpondere exhibens frater totũ ius meu in
iudicio deduxi:de re ludi abbate ſane· 6.
premi ſſa. H.Li.vi. · Et de cã poſſ-
et ꝓprie.cum eccria ita ualet mihi ſiue ſit
teſtm ſiue alia ultima uoluntas hoc inde-
at iudex. Stultus cmirn fuit reus qui hoc
non peciit añ lit contel. ut. C. de cochicil l.
fi. ff. dele · i · cum Filius. . uarus Bal. Nõ
hic ꝙ ante licẽ contel.cogitur quis eliger
an utatur ſcriptura- ut inſtitu- an ut fi
omiſſſed poſt litẽ contelſ. non tenet᷑ elige
re nec eligendo declarare hoc in cã ſecus in
re incerta f/de rei uen.l. ideʒ pomp·Sfi.
Porro ſi dubiũ ſit an cẽat hr ĩ ꝓ teſtõ
Uel ꝓ codicillo pſidera mẽtẽ teſtõris ut· ff.

de iure codicilł.l.i.et uerba eius uteo·t·

Ilud et.l.fi.et· C. de codicilł.non codicil-
lum. MH Ad intellectum huius.. et eo
rum que de cła ſtatim ſequũtur. Eſt ſciẽ
dum ꝙ Dynus diſputauit qonem que in
cipit. Quidam pẽfamił de illo qui fco pri
us ſollẽpni teſtamento in quo filios here
des inſtituit poſt tpus uolens codicillari
in pñtia· vii· teſtiũ rogatox coſdẽ filioſ in
ſtituit dicens in fine ꝙ uolebat ipam cll⸗

poſitionẽ iure codicilloꝝ ualere et ſi ſic nõ

ualeret uoluit ꝙ ualeret jure teſtĩ et omĩ
ĩure quo melius poterat:et primu teſtam̃
tum ofirmauit querebat an hec diſpõ ua
leat iure teſt uel iure codicilloru lubtili⸗
ter allegat ꝓ et otra tenet ꝙ diſpõ illa ſit
teſimi er non codicillus cum hæeat ſollẽp-
nia teſtamenti ſ. inſtõnem heredũ et ſollẽ
nem numerum teſtiũ rogatorũ que ſunt
ſpecies teſtĩ non codicilli que pcurrere n5
poſſunt quaſi otrarie C· de teſtanon codi
Cillũ. et ibi noff/d iure co illud. 9. tracta-
ri. principałyr autem ſe fundat in hoc ꝙ

— — —

licet inſtitutio facta in codicillis ualeat
interdum non ut directa ſed trahitur ad
fideiomiſſum. ffde iure codicilł.l.ii:g.fi⸗

deleii. codicilł..lucius.et ſic ſi ſcriptura

de qua querit᷑ poſſit eſſe codicillus tamen
illa et omnia alia iura id dicẽtia oportet
intelligi cum poſſibile eſt directam codi-
cillorum trabi ad fideiomiſſart quod eſt
quando diuerſi ſunt qui debent fideic om
miſſum ab illis quibus betur ut quia ue
niens abin teſtato debet reſtituere. in-
ſtitu.ut in.l.ni.et.l.oficiuntur. ff.de iur
codicił.ſed cum in calu ꝓpoſito ſit idẽ de-
bens et cui debetur non eſt poſſibile diĩc

tam trahi ad fideicommiſſum ergo ualern

debet quo ĩiure põt· ſI.directoet ſcᷣm id ẽ
poſſibile eſt ꝙ ſit codicillus qui non facit
directam ergo eſt teſtmmff. de iure co.qᷣ
mmaus F.n3 trebelł. ſceuola fatet᷑ ꝙ
quibuſdam ꝓbabiłyr prima facie uideret᷑
otrarium per.l.ul.C.de codicilł.cum ſua
glo.exquo teſtator ſic uoluit. Dicit enim
ad iura illa iaz REnſum ut ꝓcedat cum fi-
deicommiſſum poteſt eſſe utile ex diuer
ſitate perſonarum debentis et cui debetur
quod quia hoc calu deficit cum idem ſint
ſcripti in utroq; ocludirur quod predixi
et uerba illa ſi uon ualent iure codicillorũ
26 ſic intelliguntur ut ſonent ſi non ualet
ĩure fideicomrniſſi: ualeat iure directo uñ
cũ hic fideicommiſſi deficiat ꝓpter cauſã
ſEpius dic tam ualebit ergo directo · et ſic
jure teſtamentie quod hereditas dirco
dari non poteſt. C. de codicilꝑ· l.n:et· ſi di-
catur ꝙ cum plures eſſent filn inſtituti
unus alceri e fideicommiſſo reſtituer̃ po
terit hoc non ꝓcedit in terminis qõnisnã
cum fuerint pariter inſtituti neceſſario ẽ
ficdeicomiſſum inuicem relictum elſſe inu
tileff. dele.ii. cum pr. 6. pater qui filio:qỹ
ocluditur quod S. Iteʒ uide ſi eſt is
clauſula generalis et ſolita ſi non ualet iur
teſtamenti ualeat iure codicilloꝝ uel cuiq
hibet alterius ultmie uoluntatis- ut. ffde
teſta.mili.l.ini. in fi:et.f.de uul.ſub. co-
heredi.5. filie. C. de codicilꝑ.l.fr-ill quo
qʒ ·ff.de iure codicil. oficiunt᷑ quid autem
operet᷑ predicta clauſula in ultimis uolu-
tatibus uide. C. de libe prete· H exhereau
ten.ex cauſa.beruiter tamen no ſcᷣm Ia:
bal.ꝙ hec clauſula operatur tantum cuzʒ
teſtm̃ deficit ꝓpter defectum ſollempni-
tatis puta cum deficit numerus teſtium
uel alia ſollempnitas ut tunc aleat iur̃ co
dicillorum non autem operatur ſiĩ alio ᷣ
ficit puta ſi rumpatur per querelam uel

poſtumi agnatione uł mĩma capitis dimi
nutione et hoc ꝓbat ex eo quod dicitur 1
ualet et fic loquitur de pnti defectu qui ẽ
ut quia non eſt ibi plenus numerus teſti
um uel non ſunt rogati uel eſt mulier non
de futuro ut de illo qued fiet puta aliquo
de prerniſſis modis Hi emm dixiſſet ualebt
tunc futuros oplecteretur defectus ut g
omnes hos modos oprehendat debet dici Rᷣ
non ualet uel non ualebit iure teſtamẽti.
26. ar.· .de . ob-ſi ſtipulatus fuerim. 9:i
et. l.ſ a colono.ſt.deꝰo.ſig· uerbum opor-
tebit. Bal/ Iſte facit uim in uerbis utruzʒ
ſint pnti tpis uel futuri ſed gl. in autẽ· e⸗
cauſa facit uim ꝙ inſtitutio uidetur fca

a fatuo unde non deuoluitur in fideivmiſ

ſum.per .l.ticia de inofi.te·Idem tz Guil.
de cu:C. de codicil.l.fi.Dy.tenet idem qð
Specu.et uidet᷑ caſus a otrario ſenſuſt. de
fidei·lib.l. generałr. :ex teſta et ibi per
Ia.de ar.non ob.lticia que loquit᷑ ĩ exhi
datione-nam aliud eſt in filios inſamir ali
ud ofilium galli. uel uellei. non opponer̃ ux
no.glo.in fimili. inſti:de obliex malef icio
6: ſi iudex nec ob/delciii-I.ii. quia id a ꝑlo
na hic ab ip̃ᷣis bonis et in rem relinqui uie
tur hiye:dele:iii.l.ſi fic. ex.l.ſñi ita ſcdm D
num Cy:et.Bar. ¶ Et non detrapet fili
niſi debitum bono ſubſidiuʒ · G. fõte ꝗa
uidetur ꝓhibitus detrabere inſtitutoq8

no: ¶ In iſtis igitur oditionibus qñq; te-

ſtator duo tpᷣa ſignat ut cum dlicit ſi nõ uʒ
uel ualebit qnq; unum tantum ut cuʒ di
cit ſi non ualet. idem tenet Dy. Sed Ia.te

net qꝙ illa ↄditio ſi non ualet extendat᷑ uſ-

qʒ ad mortem ff.delei.I.calis ſcriptura.C
de teſta.tu-l.ii.Iſta rõ fła eſt.ſ Sð lib.le.
lI.aurelius-& teſtamento ff. & aur: et ar-le-
l.ſi ita.¶ ¶ Quidii teſtõr dicit ſi non uale-
bit. Rndeo pns et futurum oprebendit 8
V. ſig· l. uerbum oportebit.¶ Quid ſi di
cit per copulam et ſi non ualebit. Nndeo

pomtur pro diſ iunctiua ut qlibʒ uerbũ

aliquid operetur. dele- i. lſi quando- ¶qd
ſi dicat ſi non ualeret Reo: ad tpᷣus oferret᷑

futurum quia ↄditio per ſi deſignat ꝓprie

futurum nam ꝓprie ↄdit io eſt de futuro
¶Quid ſi dicat uolo ualere iure cuiuſſi-
bet ultime uoluntatis NRo. id em ꝗa pñs
oſenſum pntis non tenet uſum:et uide qð
nõ· de ↄtinuatione. e pnti in futu. ff. de

acquiren.poſſ.l.i.S. ueteres· S Item aliucd

uidetur dictum ſi non ualet. et aliud ſi ñ
ualeat· . Quod emm dictio ualeat in-
ſpiciat tempus futuꝝ patet d elec.qa. p-
pter· V. aliterde Rp ſtatutum. . mll

„ K, „ —
a Ehe 1 **

23/

„*

9 1 *

tamen.ĩ.ꝭ·cum aliter. de eo qui mitti, in
oſſ. eum qui cum ſimi.Idem lſi dicat non
ualeret.facit.C.ð teſta·manu:ſi iur̃ faciat
ff.qui.mo:pig uel ypoſol.l.ſi debitor. in

fi.ubi ualere ponitur pro durare- uide de
hac claulula et an obſtet copulatum dicic
uolo ꝙ ualeat iure teſtamenti et iure co⸗

dicilł.in qone Iacode bel:quã poſuit.C.ð
hibe.pret.uel exhr in ſo'ombus otrarioru
Vel dic ſcdm Odoff/ꝙ aut ſtatim de
Ficit teſtin ꝓpter ſollempnitatis defectuzʒ

et tunc uerba illa ſi non ualet 2c. referun
ad ulum caſum tantum et non ad alios P-

dictos aut non deficit ſtatiʒ ſed poſtea ex
euentu puta capitis dimi. uł poſtumi ag

natione uel alio modo:et tunc etiam ad ca

ſum illum pertinent hec uerba quia ĩ du
biis interpretari debemus ut res ualeat-
A.· Et ne nugatorie ſint appoſita.J ff.ð
vob·quotiens:ex de fide inſtru.inter ꝓ

pe fi:et in teſtament ĩs.2c · ff· de reg: iur·K⸗

teſtamentis ex de donatio.cum chlectus-
et· ar.ad hocf.dele.n. cum fihus:6 heres

et·l.ſi quis teſtamento.¶ Si quis uult igi

tur ſecure teſtari dicat ſic· FORMA.
¶ Si non ualet teſtamentum rõne pᷣteri-
tionis uel exheredationis uel alterius e
nitatis ualeat iurc codicillorum et alteriq
cuiuſſibet ultcime uoluntatis et rogo mi-
hi omnes uenientes ab inteſtato uel ſucce
dentes ex teſtamento u aliquo iure ut hr
ditatem meam reſtituant.p:nam hoc cãu
quilibet tenetur reſtituerc hereditatezʒ ꝑ
fideicommiſſumar.C.de fideicormmmiſ.ex
tel tamento ff. deleiii.ſi cum fundum de
tracto tñ in ðbito bonoꝝ ſbᷣſidio.¶ Põe.
B. in ſuo teſtamento legauit mihix. poſ⸗
tea cdidit ſcᷣm teſtamentum nulla ð pre

dicto legato facta mentione queritur an

intelligatur legatum reuocatum cum in
primo teſtamento dixerit ſi non ualet᷑ iur
teſtamenti. ualeat ſaltem iure codicilloruʒ
et cetera.Nndeo:ſic.ar.ff. de adimenleg.
ſi tibi. Baldus. Quia ceficit ratione uolũ
tat is mutate non ratione ſollepnitatis ob
miſſe. . Ar. ↄtra. . de ꝓbatio- cum taci

tum. Sed illud locum habet in tacito le-

gato.de hoc nota.ff.ſi cin pluſꝗ·per.lfal-
I.-iii.penult. H. Ad l'am poſuit B Al-
ber.galł.de teſta.poſt prin. Nichola.mat
ra in ſua qone que incipit.quidazʒ fecit te
ſtamentum in qua principaliter queſiuit
de ipo herede inſtituto.In primo an aliꝗd
in bonis def uncti habere deberet pro ut᷑-
qʒ parte copioſẽ et ſubtiliter allegauit.te-
nuit autem ut.S.ſ:ꝙ nibil habere debeat.

fatetur autem ꝙ ueſtigia uolũtatĩs teſta
torum ſequenda ſunt.C. de neceſ. ᷣuis her
di:l. quidem Item omunmiter teſtatores/ꝑ
uerba predicta ſibi ꝓuident in cauſam ĩte
ſtati.fr-de teſta.mili. l.miles qui deſtina-
uerat.ꝭ.fi et attendendum id ſit quod fie
