ſnĩam admittuntur alique exceptiones P
cipue per quas iudicium retro reddié nul
lum ut.C.de iutt · et fac·ĩg·li.2 no· ft· de
iudi.hñ pretoret/S.de excep·ꝭ:dicto.. B
tamen Ro. admittuntur.nõ coram execu
toreſed coram iudice opetenti ał. inter
tes cognitionem habẽti et ſic loquitur ·
lI.ſi pretor in fi:· uerumtamẽ premiſſa ex-
ceptio ꝙ ſnĩa lata fuit per falla inſtra uel
teſtes.etiam coram iudice ↄpetenti ꝓpoſi
ta nõ impedit executionem in integrum
reſtõe petita: nam ſna non fuit i. plo iure
nulla.ff. re iudi.diuus.S. de ſen· 6. qrn. .
in ſumma. I uide quod dixi de except᷑.
cum uenerabilis ſuper glo pe. 5 ea autẽ
petita bñ impeditur executio niſi contra
Petentem reſtõnem preſumatur ut ex.de
in inte· reſti.ſuſcitata · M.· an autem hrs

Lla L2 ℳ* * arevz pe de .

23*

6
S

NIα

uel eius ꝓcurator qui cauit juch .ol. peſt
ſoĩam poſſix uti benef icio inuẽétarii ad im
ediendam executionem duei de inſtrum
to:edit᷑· 5fi.ſuꝑ· ſed nunquid heres.
Bal:nota hic quedam primo ſmia lata per
Fallos teſtes uel inſtra reſcinditur tribus
ↄcurrentibus.ſꝙ f ł'a probentur ꝙ iude
ſuper his ſe fundauit et qõ falſa non ſit ał.
deciſa et prodeſt ad triaſ.quia ſma reicin
ditur executio impeditur 2 ſoluti repeti-
tio datur.C.ſi ex fal:inſtru.l.iĩ.et.ii.2. iii.
2. iiii:cum Bar . ¶ ¶ Quud ſi teſtis nõ dixit

falſum ſed notarius ſcripſit falſlumG·idẽ

quod in teſtibus falſis uel inſtr̃is ex udi-
cialibo falſis no.in:dl.iijſed in capitah cã
Inĩa ꝑ fallas probões lata·ſ ·odempnatoria
eſt forte iplo mure nullaar· ſt. de fal.l.ſi ꝗl
obrepfit in uerbo nihil agit. dic ꝙ a ibi
eſt niceſſaria reſtõ in integxar. ft· de qo·
l.i.S.ſi ꝗs ultro:alibi dr ꝙ ꝗ frfificat acta
ꝑdit litem de iure filci.l. in fraudẽ. 6 ne qʒ;
ſed ibi loquiè in cã fiſcali/ ſed in caĩs priua
roꝝ f alſa ꝓbõ non elidit ueram ꝓbõnem
ut noin· dliii: ¶ Sed pone TLitius pro-
duxit quatuor teſ tes duos ueros ꝗ inter
fuerunt fcõ 2 ſolempnit᷑ ꝓbant.duos fł'os
qui ñ interfuer̃t tñ aſtruunt ſe interfuiſ⸗

ſe mõ queritur nuquid ꝓducens iſtos fal
ſIos teſtes poſſit accari et vr ꝙ non ꝗa nõ

intereſt aduerſarii: ſed dic otra quia ius re
Probandi opetit indiſtincte:d. lI. ni. i. No:
ſed reſciſio Inĩe non fix quia ſnĩa hʒ funda
mentũ ſuꝑ uero ut ibi dr. ſed quõ poſſunt
reprobari teſtes poſt didicita teſtificata
cũ timeatur ſubornatõ NReoquia corrup
ti falſum dixerunt alit᷑ non poſſent repro
bari ᷣm Plac. ꝓ quo.ede ꝓbac. lʒ cam
uel dic ꝙ ĩmo poſſunt reprobari-ſt· de in
famibus. l- lucius.ſalteʒ indirecte- ut l. op
timaʒ uł' ex noua inſtantia ñ in eadem in
ſtantia· Etx nõ· ꝙ iſta eæceptio falſi eſt pri
uilegiata:ut impediat execuł-ſmie lʒ forte
probõ non ſit in ꝓꝑmptu. utd.l.fi. ¶ Ke
gularit᷑ ſn executione ſnie adhibetur lurn
maria ↄgnitio:et iõ nõ ſuſpendi ꝑ excep.
requirentẽ altioreʒ indaginem ar C. de cõ
Penſ.l-fi: quia liquiduz n differtur per nõᷣ
liquidum ut ibi patet. Bar. dicit idem in
except ione falſi q; in aliis per:l. C. de fal
I.ſatis aperte· Ht no.q; ofeſſio que f undat᷑
ſuper fro inſtr̃o nil ualet.ſ.ope reſtõnis nã

bene ualet iplo iureff.de excep.l qui ag-

nitis de re lu.l.diuus. et no. q; Iac: de are-
dicit ꝙ tũc eſt neceſſaria reitõ qñ falſitas
non ẽ perticipata cum parte ſin auteʒ eſt
Participata datur actio et exceptio ·/ff. de

fal.l.quĩ noĩe Im Ia de are: Cy in d.l-i2
I. ſatis. ibi uideas Cy. (LScd quid ſi mide
fuit metus ex fło inſtro et nõ ex ucro e&
quo debuit moueri. Feco- selcinctur ſnia
morboſa- de exculſ tu-lqui teſtamẽto-
¶ Bannum generale uel peale mnorchate
uel ſine cã factum uel datu alicui ñ habet
unm legis nec Imie neq; ĩterlocutoric neq
dqiffimtiue-Ccomi-epiſto. l. ꝓ grama Et
Ideo ſint cauti alſeſſorces oñ ſtatutum dat
forrmmã qualiẽ ꝓcedatur ad bãmenduz alr-
quem ꝙ ulã formaʒ; ſeruent alł-bannuz et
quicquid fundatur ſuꝑ eo eſt nulluzʒ plo
zure· Et noꝙ iudex nõ inciꝑe a graua-
mine pene bano uel tenuta nec oditionalæ
dare·et.l.nii et v. ¶ Si iudeæ ſcienter et
maliciole iudicat omĩa dãpna relarcit· C.
de pena iudi.l. fr ſi ꝑ imperitiã etiam per
latam culpazʒ ñ tenetur inſoliduũ ſed arbi-

rrio iudicis reſarcitio moderat᷑-l. i· q ꝗſ

q; iurt in glo⸗ nam imperitia & lata culpaĩ
Iudice th non formæat᷑ libellus ↄtra ucice

inſolidũſled cum rempamẽto arburn bõi

uiri aliter libellus eſſet ĩeptus utl.ſi iu&

de uar- cog arbiter aut bomus uir ꝓꝙñ erra

unt in apicibus iurt- ut in- l gal lus-mitiudf
puniatur ut no inſtit᷑. de obque ex quaſi
delic.in prin ſi aut errauit ſequendo dmu-
nerm practicã 2 omunẽ opimoneʒ vr excu
ſari quia n eſt error ſingłis ſed dmũie · Itẽ
ſi dubiũ eſt tale quod ↄpud ſapĩẽtes eſt in
certum 2 ſtat in opimoibus iudes excuſa
cur. quia hoc calu lex ẽ incerta ut ĩ prima
ↄlticordi: quibus.in glo. ſm barquern
uide in.d.lfi de pena iudiqui aũt recedit
a cõi opinione eſt in culpa: de legi:l. mude
gm barſi aut uult ſe excular̃ quia ſmauit
de oſilio talis ſapientis hoc ſolum ñ excu-
ſat eum quia debuit iuris rõnem pondera
re non perlone auétoritatem legibus pfer
re de off.preſi-ſed licet ał.fere ſemꝑ excu-
ſaretur quia ſemꝑ habent oſilium uel col-
loquium cũ ſapientibus- l.ii- de len-es Pi-
reci et noin autẽde apet in· · · i . ff. q
quq; iun LSed pone iudex omiſit can
oↄſulendã a ſtatuit ↄſultori terminũ octο

dieꝝ ad oſulendũ tñ non cæpectato termi
no ꝓnunciauit an ualet vr̃ ꝙ l

epi⸗l.ĩudex⸗C.d dila.l.a ꝓcedẽte:dic ↄtra
quia per hoc iuriſdictio ſus ñ eſt ſulpenſa

unde ualet ſnĩa partibus pnñtibus P' citatis

lata et oportet appellari. C- de rela.l.i per
glo·et bar. ¶ Sed nũquid poſtꝗᷓ iudex cõ
miſit cãm conſulẽdam diffinitiue de ꝑtiu
uoluntate poſſic ammodo recipere inſtr̃a
deferre iuramentũ in defectum probõmis

S
2
4

—

N

₰

uel ſimilia uidedur ꝙ non qſi ſit cõclulum
parti et iudici. ſaltem parti:ar. C. ð dila.

I‚cum a nobis: et· C. de apicum ex illo tem

pore per bar. et facit. ff. de apl-ad princi-
pemcredo ꝙ poſſit nõ tñ dʒ niſi ex iuſta

cã ſuperuemẽce:ↄmiſſio enm iſta ñ ligat
ĩudici uigorem . ar. ff/de admi-tu.lquidaʒ
de cedens·et.l.citiu et meuiũ.ffde arbi.l-
nõ diſtinguemus.· 5. de officio. ¶ Punctꝗ
tranſmilſus oſultori dʒ eſſe formatus de ꝑ
tium uoluntate uel interloquentis aucto
ritate⸗C· de rela.l.ij.et cum Puncto tranſ
mitti debet tenor acton Per extenſum de

q uibus etiam in puncto debʒ fieri mẽtio

Iummaria C. de rela.l. ·f. TIudex g nõ
uult recipere llbellum uel accationem faz
Iitem ſuam ut in aut᷑.dð queſtore· · ſuper
hoc idem ſi illegittimãa admittit ar-C.de
Pacd·l.penõ · ·

Cb. appellat ione Rica.

y. Poluit hane NRicam a ultimo

iin partis eſt Tan. poſt Kubricam .
poluit iſtã et eſt penul.ſun operis. Vber-
de bo· 2 baga. in cauilł. quiſ. qʒ poſuit de B;
rubrieã ſun oper penult.Io.de deo cauilł.
vi:libro/HRica. ii. ubi in fi. fatetur Vber.
de bobi.mil de ipᷣa Neica drac taſſe et ĩ libro
lucdicũ·i. i·2. 1. parte Bonagur. . ua parte
Fa in tractatu libe loꝝ poſuit hanc HNeicaʒ
et demũ ſpeciales cãtas ab illa-egi-ca. Ixx-

Ponit generale Kicam de appel'ombus er

xii: ſead materiã et prius. c. xx- poluerat
formã appelł'oms ab interlocutora.-Al.
Salł. duabus pximis Beicis otinuauit itã
2 autor Nepos. de mõte alba. poſuit Nei
com dtra appellatuones Gui- de ſuc- qñ ap
Pellandũ ſit.· 2. viſequentibus rradtat ma
teriam Gallicus poſt dſtiniciue tractatũ
Ponit ex his caſib librivi- ſpectantes ad
unc titulum et ad tirulum de offi- dele-
ſcripſi illo titulo ſuper Nica. 5·

C De appellatione Reica.
—

Voniaʒ ualida Iſnĩa appelłonis
remedio ſubleuat᷑ ut diæmus
:de ſnĩa. 5. qmm. 5. in prin. Idcir
„co decens ẽ ut pauca ð appelło
mibus perſtringamus. H. Tan q omma
mebra ſequentia poluit premiſit quid ſit
appelło· Et chcit ꝙ appellatio eſt ſnie. uł
&rauamims releuatio per proclamationez
a minore ad malorem iudicẽ fcãʒ pᷣtextu
iniqui iudiq grauamimis. uel jniuſte ſme

Alͦ (G

Plures d ffinitionts poluit Hoſticot,.

1·Io:pomt unã· .q-vi in ſumma ubirn?

bra ita n ponit diſtincte tn illa Pſequirx

Kichardus in ſuis diſtinctioibus ſuomno

re diſtinctis his mẽbris 5. Oſtenden
tes quis poſſit appellare. Bic interpo
ſuit Hoſt. quare appellatio ſit inducta re
ſponſionem col lige ex.l.i·ff. eC· in prin· et
ex decre.cum ſpẽali.e· t. porro·J·Inꝗ
bus caup.et ex quibus cas poſſit appella
ri et q teneat appelło uel non. ¶ A qui
bus a ad quem. ¶ Quando 2 intra quod
tẽpus poſſit appellari. ¶ Qualiter debet
fieri appelło· et quid dʒ appellans agere-
¶ Inera que tẽpora fiet appel'omis pſe-
cutõ. ¶ Quotiẽs ſit appellan⸗ ¶ Quod
ſit officium eius a quo appellat᷑. ¶ Quod
eius ad quem appellat᷑. ¶ Quus ſit eſteũs
appelłonis. Er quahter appellatio im-
pugnet B⸗ an ĩ cã appelł'oms ſit neceſſa
rius libellus an aũt appelło interpoſita ha
bestur loco libelli de libel/ↄcep. nunc di
cend · V· antepe· ĩ. 6. de officio. . cognitõ
igitur et de ſitis cont᷑.S.i..ſed cuz in ca
ſi appellatur ab interlocutoria non eſt ne
ceſſarius libello ꝗa appelło facta inſcrip
dis cum exp̃ſſione cae hʒ uim libelli. ſed ſ̊

appellatur a chffintiua et queſtio ſit or-

QAinaria requiritur libellus.

Vis poſſit appellare planuqʒ eſt
quia omms oppreſſus ſeu iniu
ſte grauatus quicũq; ſic ut.ii-
ꝗvi/omnis oppreſſ:et.c.ideo-
ex:·de ap-ut debitus ctiam ſi ſit excõicat
ut. ĩ. G· Px. .xvi. Item is cuius intereſt
et non alius uł cui mandatum eſt ut pro
cur uł' qui negocium alienuz gerit ut.n
ꝗq·vi.ñ ſolent.ut ex · de elec.cum int᷑. R·cc
c.ſtatuimus. M-II v. I·et ualet ap.l cz
Pa interſit appellantis. ut.ff. de ap a ſria
in prin:et ex· de re iudi.cũ luper. et in p̃ᷣ.
c.ſtatuimusex· de off· dele.ſuper eo unde
ſi coheres in preiudicium coheredis ſe con
dempnari patiatur poterit coheres appel
lare Iicʒ fine appelłone ſit tutus. Itern fide
iuſſor ꝓ eo pro quo interuenit põt appel
lare. Item uenditon fideruſſor uidto emp
tore appellat.Item herede uicto:ab eo 4
de inofficioſo agit legatarii.et qui hberta
tem acceperunt appellant ut. ſupp.pᷣ
dicta omnia patent. S.· in pre. l.a fmia. It
fi ꝓcurt. uictus non appellat dñe põt ap-
pellare· Item emptore ſuper proprĩetate
uicto uenditor poteſt appellare 2 econtra
Item ꝓcur.uicto qui litem eſt oteſtat

6 Nr f 1 cNX

233

—
—

2—

9 AO

—
D

2*

—42
ut᷑ ſcripf de ꝓcura non iniuſte in ult. gł- “ delc

oteſt alium ꝓcuratorẽ ad appellandum Ph de- nulr.g
e n ar l· de iudi:-i longius. Be-1-ff.de ar bi- —

cõſtieuere cum ſit dñs litis-quia ipe tenet᷑

afreæ .

N NiA Eν EE *irti tr „f 4

appellare 3 non reneatur ꝓlequi appelł'o
nem. ſ.de ap· ab executore6alio et.5fi⸗
et. l.tutor.¶ Breuiter auũt no ꝙ ſi contra

P . . . —w „ . .
“ . FrzY procuratorẽ ſnia fertur. uꝑ aliquid preiu

diciale in iudicio fie ipe dʒ appellare alio-
6.Fi uel ſi ex aliqua iuſta caà impeditur ap
pellare puta metu ut ex· de ap.c⸗ fi. uł in

opia- ignorantia ut fman ſi ꝓcur 5 ſi

ignorantes tenetur ſaltẽ id dno denunciar

ſiue dñs hoc ignorat fiue uon⸗-ut ille ſi uo-

luerit appellet⸗hic aut ꝓcutt᷑· appellat.Iʒ
ipſe uolens polſic ꝓlequi appelłonem in
uicus ad boc n tenetur: dʒ tñ denunciare
dño appellatum eſſe/ex·de procurt· ca.pe-
C.e.inuitus. Sede procun. 6. i. ⸗quid ſi ꝓ
cunintereelſixet Getiam obrinet in acto
re in negõꝝ ge ſtor̃ et fideiuſſore ur et ipi
appel'onem ꝓlequi non teneant᷑:C de ap-
ſi actor.ff.e:a ſnĩa:et in pre·: ignorantes.
ſecus aut eſt in uindicante necem defunc-
Sti qui ſi appellauerit ꝓſequi tenet᷑ lieʒ non
teneavur appellare-Cad fi'?. minoribus in
Fi.ff. g. Ppter uenenũ:S· fi.dtutores quoqʒ; 2
curatores appellare z ꝓlequi tenentur-ff.
ſi tu. uł cu. ap·lii· fj. de ap. łutor:a· l.ne-
Zocioꝝ:2 in P'l- h actor-.Idem etiam in ge
ſtore qui accelſit aio gerendi omnia ut· S⸗
eum a ille de alns obmiſpß teneatur-ff.de
nego:gelſi pupilli· fi ꝓcunt autem con
ſttutcus ad pntandum aliquẽ epo ad ali-
quoꝗ officium ? ad cipiendum ꝓ aliquo
inueſtieuram de aliquo beneficio ad pe
eendum illi de aliquo beneficio Puideri-

et ſmmiles appellare poſſunt· ar· ſede ꝓcu-
raad rem mobilemet. l'ad legatum. et ꝑ
appel?onem tał ꝓcuratoret etiam ꝑ leiẽ
tiam eius qn ſeiuit ꝑtem alteram appellaſ

lſe dũs intelligicur cirxatus ut ad curſaʒ ire

. X tentatur m formã oſtieæ: de ełc ſtarui
mus. M1- Ii. vi quod dic ut in clemen. no-

de ełc cãm. ·et hoc in ꝓcurat᷑ore ſpãli.
ſecus in generali: ut no.ĩ. ꝭ qualr. .ꝗd
ſi ꝓcut·hinc eſt ꝙ non ſufficit reſeruatõ
nem alicuius beneficii inbibitionem. u
decretum: huiuſmodi ꝑpuemire ad notici
am generał? ꝓcuraton capłi:quia per hoc
nõ ꝓbatur id ad ipᷣm capłm ꝑueniſſe. ar.
ft· de decreab orf ac. l.fi. Illud autem no
tandum eſt ꝙ appelł'onem ab interlocu-

troria ? grauamine emiſſã. tenetur ꝓcurt.
ꝓſequi in eo loco ĩ quo lata eſt ? grauamz

illarum ſalcem ubi non oporteat ipſum
Q negocia. ꝓpria P9 ponere Im papaʒ. M.-

Iixxem aut in fi uerum licet cutius ſit pro

curatori obmittere ꝓſecutionem appelło
ms de iudicis Inia 2 aucte ar ft. de ꝓcuri-

poſt litem ct.l aut longatnñ et ꝓpria au-

toritate hoc poteſt cum id ſibi ꝑmittat᷑ a

iure ar-xxVIII. di de his. eX de ſccundis

nupcis· c· pe· Ceteꝶ licet poſſit quis pq lde
3 cendium appellare. ubi prius Imam cotra ate& HeHcnnαουd

. .

ſe latã neſciuit is tñ qui defenſus eſt ꝑ pro *
cur:difficilei.non auditur poſt decendhia
ad appellãdum ut.ĩ· ̃ſtat · V. i ſed ſi ibi
E ꝓcuratorem defenſus eſt ipe ꝓcurt. tẽ
pore late ſnie uere contumax ſit ta ut ap
pellare ñ poſſit nihilomin dñs ꝗ nec uere

nec pſumptĩe otumax eſt poterit appella

re. ut e de ofl. dcle-cum olim.iet᷑ hoc in
Cra decendium a recitatione ſnĩe non a tẽ
pore ſue ſcientie oputadus. ii: qwi- anteri
orum ꝓpe prin. Sed contra quia hoc tem
pus currit a temꝝe ſcientie·ĩ S· reſt at· Szʒ
allud obtinz in inf icto ↄtumace at hic no
ficte ↄtumaæ erat poſt decendium autceʒ
licet dñs indefenſus non vere ſed plumpti
ue ↄtumax appellare polſit· ut.C·quemõ
æt qñ iudex-lab eo quia tunc ei currit tẽ
pus ſolum a tempe ſcĩe· ut.ii:q:vibiduuʒ
. ſi aduerſus tñ ſi ꝑ procurt:qui dtuma
eſt᷑ defenſ ſic appellar̃ nequibit qꝗ ueꝝ ẽ
Fm quoldaʒ ubi ꝓcunt⸗ ꝓpter ↄtuaciã cõ
dẽpnatus ſoluẽdo eſt alioquin eño ſuccur
ritur/ut.ffde eo ꝑ quem fac:eſt.lex Hoc
G plane. C. d iudi- ꝓperadum S. fi-Alii ue
O& tra- cuʒ Fem et ſcia et dolus ꝓcuratori
poſt litis cont᷑qño noce at. ut edc· de in in
ce. reſti. cum ueniſſexff· de doli except᷑ſi
ꝓcurl·ff. de tri bul.procurex ut ite nõ
cõteſt.c.i· ¶ Porro ubi alieno nomine ap
pellat necelie eſt ut is cums nomine appel
latum eſt mox·ĩ· xdies appelPoneʒ rati-
Ficet poſtꝗᷓ ſciuerit appellatum ut in p.l.
non ſolet · f- rem ra ha. bonorum iiq- vi⸗
ancteriorum. Si eniz poſt decendium hr̃et
ratum ratihitio non inuemiret quid et in
quo oparetur ut in · l ·bonorũ. Bel. f.
ap.reci. l.i in glo. ordinaria nà terminus
juri querendo appoſſtus idem uł plus ꝗᷓ re
nunciatõ oꝑatur idem quo ad ſe ut no ff.
de nego.geſt.lſi ego plus quo ad aliux ff.
ad trebel.l.fœã·. ſi quis bonorum 2 ibi ꝑ
Iaco/dʒ etiã id quod ratificatur eſſe in po
tentia recipiendi ſubãm uł ꝗliratem a cõ
firmante- ut no ffde lei.I. tał ſcriptura.
15·quia poſt.x.dies appellare nõ licet. ed
de ełc.cum dilecti in fiet extra de teſti-

—

— °2 5

ttiie tv e
2

ni, af oℳ

NrI

ſignificauerunt. ¶Sed nunquid emptor
tenetur exercere cam appel'onis . Rndeo
ſic ᷣm VYbert᷑utff de euic. Perenmius: 5.
gaya· et· Sfi:ubi de hoc· M·2 ibi no. ꝙ ſi
prelſente uẽditore ſma lata eſt emptor ap
pellare non tenetur. et ar· C. de admnã.
tu:hñ fcàm a in p:l.a fſnĩa niſi aliud pcõ cõ
uenerit int᷑ eos ut patʒ-ĩ de empt᷑. 2 uen.
in fa forma ibi remiſſa ex nunc 2c. ubi 8
hocaliud eſt in ꝓcur ut iam dii:et eſt
rõ.nam uenditio fit cã uenditoris et emp
toris ꝓcuratio cã domini tin licet durius
uidearur ꝓcurator aſtridtus. ut. C. man-
ꝓcur. ¶ LdSed pone curator alicuius mĩo
ris poſt liè.cont᷑.fecit ꝗ ꝓcur. ꝓcuratxor
ſubcurnbens appellauit nomine ipius cu-
ratoris ? forte non dixit cuius nomĩeique
ritur an ualet talis appelł'o- et uidetur ꝙ;
non quia tutor ↄodempnandus eſt nornine
pupilli.non ſuo:ff/de his qui no. infafur
ti:..i.et pupillo ꝓdeſt uel nocet ſnĩa:und
eius nomine dʒ appelło int᷑poniff. de no-
o·nunc.cum ꝓcurtff.quando ap:ſit·l.i.G
tutores · f·famhr.l.iii.ff.de ap. ex cõſen
ſu:C.ſi aduerſus rem iudic.l.pearↄtra. ſf
de ap.ab executione in fi2.· l. ſcio.5ſi ꝗs
et.C.qᷓ ꝓcurtſi actor. Sed poteſt dici ᷣm
Vber:·ꝙ licet pro curł.non habeat ius ap
pellandi noĩe curt· ut. f· de furtis is cuius
intereſt equitas tñ ſuggerit ut ualeat ap-
pellatiode apl.iiii·· pe2 fiquia licet
appellanti uariare ut petat reſtian inte ff
de mino:2 ſi ſine· 6. Item 2 ſi ſine· Bal.cre
do ꝙ appellatio ualeat quia uidtur appel
lare noĩe eius appellatiuo non ꝓprio-
¶ Et premiſſa obtinent · . m Tan.
ubiS. ₰.'In ciuilibus et ſpualibus 2 mix
tis In criminalibus autem in quibus ap-
pellari põt regulariter . niſ in caſibus ut-
C·de ap.re.l.ll.2. l/ad dictos non ſolum cõ
dempnatus de crimine capitali ſed etiam
quilibet eẽneus etiam inuito ↄdempnato
admittitur ad appellandum ꝓ eo ut. f·S
ap· non tin:et. C.e·eos·· ſuper hisff. quã
do ap·ſit.lii.5·fi·2 hoc rõne humamtatiſ
cum ſił prox:de pedi.ii.caritas eſt ut mi
hi. v. Item ꝓximos · ubi dicitur ꝙ oſors
nature ꝓxim eſt mater etiam appellat
ꝓ filio de quocunq; crimine ↄdempnato-

2 pat᷑ ꝓ filio uicto in cã libertatis- ut ibi

2 in pre.l.non ſolent.a· ff· e·l.ĩ. ar contra
ꝙ in talib unus ñ poſſit ꝓ alio appellare
ut.ffde pu-iudi.l.pe·ò·ad crimen:2· v. q
iii 5: in criminalibus ſed illa loquuntur in
cã principali aliud in cã appelł'onis 2 hoc
Propter ꝑatum periculum ut in preI. nõ

tantum:2 de ap. reci.l.i. ¶ Ieem ſi plures
ſint eiuſdem licis ↄſortes et unus appellat
et obtinet hoc alus ꝓdeſt ec: de app una
quod ueꝝ eſt ſi iure cõi iuuentur:/2 idẽ ſit
negocium et eadem cã defenſiõis ut bi di
citur·2.Ilq/vi.S: lunt etiam quoꝝꝶ qn
q;· et· C-ſi unus ex pluribus ap:l-i. etai.
¶ Sed hʒ locum ſi omnes fuerint inſoh&
condempnati uł ſi pro ꝑte Gndeo tunc 8
mum ſi omnes fuerint inſolidum condẽp
nati: ſecus ſi ꝓ parteff-de ap· ſi quis leꝑa-
tim in prin. F poteſt dici otra m Vber-
ar. C. de diuer. NHp.lI.i.¶ Sed quid ſi ille ꝗ
appellauit compoſuit cum actore et alter
uult cãm appelyonis exercere:dicit actor
non potes quia nõ appellaſti et ilſe qui ap
pellauit ↄopoſuit mecum nunquid admit-
tetur uidet᷑ ꝙ ſicar.ex· de ełc-ſtatuimus
ʒ3 H. li. vi. cũ eniz lemel ei hoc ius cõ-
Pecierit ſibi aufferri non poteſtff. de pac.
l.fi:ſ:de ap· a ſma in pr in cipio et probat᷑
æt no.in conſti.gregox de ełc: ut circa·:
alioquin ibi adherentes MW1- Ii. vi. 5-ar.
ↄtra.f·de minoſi iudex. AN¼⅞- In iſta. l. re-
ſticutio data minori non proficit᷑ aduerſa

rio ſi minor non uult illa uti quia nõ in fa

uorem aduerſarii fuerat conceſſa-ſed otra
illum ut ibi hic uera interpoſitio appelło
nis non ↄtra ↄſortem.ſed in eius fauorem
iure permittente fiebat durat ergo fauor
licʒ ille componat lex ſequens facit etiam
ꝓuide qd dicamI· prox. ſub. . æiii
quo ad iſtum· v. et ſe. Bal-ille qui acqui
ſiuit ius ex appelł'one tercii non perdit iuſ
licet ille renunciet expreſſe uł traſigat hic
Per. G·ĩ. e. S. l. .quid ſi uictus ad hocff.
de pac.l.fi.ff·. de contra ta.lſi poſt mortẽ-
Gfiff· de bo/auc:iudi.poſ.l curn unusC.
de temp.in intereſti. ſI.petende.C.qn pro
uo.nõ eſt neceſſe:l:omnẽ honorem.· 5s.fl.ñ
ob.ftde minori lſi iudex.quia hic loquit᷑
in iure pari ibi in iure nõ pari. C. ſi un ex
Pibus appellav. I.fz. arft-de ſepa. I. ab he
rede · Appelł̈o tercii eſt caà fiendi ſed non
eſt cã eſſendi ideo non ceſſat eftectus pro-
ductus. J·ffde ſeꝑatt. ab herede.¶ Sed
pone petoCab aduerſario meo iudx con
dempnat eum in quinquagin. z abſoluit ĩ
aliis.I. ille appellat 2 nõ ego- Queritur ꝗd
luris dic ꝙ ſi ex eadem cãà pecu. C. pote⸗
ro coram iudice appelłonis petere ĩtegre
C.ut.C.de ap.ampliorem.· Mubi ĩidẽ no.
in prin:ſed hoc ueruʒ ſi proſequitur appel
lans ut ibi patet 2 dicam.ĩ·. ꝓx ſuꝑ· V.
xxxilii. ₰ Secus ſi ex diuerſis cauſis non
nexis:C· ſi unus ex pluribus apli:et. ii.

2 . APIae
e a 1

73

22*

6

N

5

N

9„

ꝗ·vi.5· Iunt etiam quo/ap. . de poſſ ione
et eſt queſtio dominicał dic ut ibi. M·ẽ
queſtio.hevii.2 in ſołone nil plus ibi cicit
quam hic ſaluo ꝙ ad ᷣm membrum etiaʒ
allegat᷑ ff. de mino-etiam ſi pr̃e··ex cã.
¶ cem ſeruus cõdempnatus non poteſt
appellar ſed dñs appe llat ꝓ eo in ca crimi
nali ł aliul nomine ñi ſed fi nullo fit ꝓ eo
appellans ipemet poteſt triſte auxilium
implorare· f · de ap:ſeret.l-lutiuset.l.cre
ditor . ¶ Qund d excommunicato de hoc
8·de actore · · Item ꝙ eſt excõmunicatq
¶ Item dixerunt quidam ꝙ e neus au-
dicur appellans ꝓ condempnato in cã ciui
li dummodo odempnatus ratum habeat
ut predii Alu ↄtra 2 uerius ut.ii. q.viñ
ſolent·ar·ex· de preben:dilecto · ¶ Icem
epᷣus ſine ſpeciali mandato appellat ꝓ ciui
tate ſua et ꝓ ſubdixis ut ex de ap· dilectt
ꝓpe princi:dic ut ibi no m papã. Idem
puto de quolibet dño· areiuſdern decreet
e.C· conſuluit.iii:et.ii:q: vi:non ſolent. naʒ
factum ſubiectorum tangit dñium ideo
ſuo a eorum nomine apparere poteſt.
C Item capły'm appellat 2 agit ꝓ cã epi ſi
epus negligens eſt uel aliquid facit in ei
preiudicium: ut extra de maet obe dilcĩ

C Item dic ut·ĩ: uerſiculo proximo-

—
—

Nquibus autem caſibus et ex
quibus cauſis appellare poſſit
et quando appellat io teneat uł
neſt uidendum (Er qui-
dem in omni cã et ex omni grauamine a
pellari poteſt mſi ubi ſi ꝓhibita appelro
ut:S.5. ꝓPx. in prin-quod dic ut.ĩ. in fi-hu
Ius ·5 uideamus ergo ubi ſit ꝓh'bita ut
ꝑoſequens ſciamus ubi ſit permiſſa quia
uiſo uno contrariorum uidetur et rehquu
ut.S.S arbi : poteſt eſſe in prin. ¶ Prio
igitur ꝓhibita eſt appelło quia contũ æ
non audit᷑ appellãs ut · ii/q vi5. ſunt etiã
quorum· xxliiiq-iii: de illicita C· de iudii
ꝓperandum 6ſin autem ex. ·8 ap. pſonas
quod uerum eſt in non contumace: ſecus
in uicto ſeu pſumptiuo quod dic ut · S de
contuma/·i. MHibi ſuper. et nõ. ultra
remiſſionem adcle.ð do:et contu· Si ante

lene ꝓſecutus ſum materiaʒ per vii. mẽ?

bra diſtincta. Secũdo homicida ue
neficus adulter. et qui mamfeſtam uiolen
tiam ↄmittit inſignis lacxro: uel incitator
ſeditionis. uel dux factionis raptor uirg's
ſi ſi argumentis ſuꝑatus teſtibus confeſ-
ſus 2 conuictus nõ auditur appellans ſed
ſtatim eſt ſnia exequẽda· ut in pre·/ſunt

etiam quorum. nullus et.f. de ap/con
ſtitud õesC. de rap uir· l⸗ unica Ideʒ ſᷣm
quoſdam in cã genuitatis et libertatis· ff-
de ſta.hom-ingenuumff de re-iur res iu
dicata-Sed in libertate eſt contrarum. ut
C.· de libecã. Si is quem: et ff· qũ ap.ſit.l.
11. 6. ſi is· Aʒo tamen idern dicit ſeruandug
in omnibus criminbus quod premilſſis-
¶ Sed nuquid hec tria debent ↄcurrere ł
an Iufficix ſola confeſſio ut quis nõ appel

let dic ut ibi noet ex ·de ap·romana/: ſin

autem. H li·vI. ·2.c· cum ſpãli. /por
ro ꝝ quem.det ꝓpter · V· nullusOnt qui
dam ꝙ ſi iudex ↄfeſſo coraʒ le ante litis cõ
teſta. ſe deber̃ aliꝗ d pcepit ꝙ ſoluat a tłi
pcepto appellari non põt et inducunt etiã
fj.de mino.ait pretor · S· ĩ· et f·de ap· l.pe⸗
6. omnesetC. de re ĩu.ſi pecuniam.a ex
8 ꝓba. per tuasAlii contra oñtes ꝙ pre·
l.at pretor diſputando nõ aſſerendodi
cit ꝙ exquo in iudicio legittimne ofeſſus ẽ
non põt appellare niñ prius probauerit ſe

ꝑ errorem ↄfelſuʒ fuiſſe ut noin preS-ſin

autem.· H·i.in· glo· 2 porro- . In
i. glo. *Aʒ30 dicit ꝙ aut fi pceptuʒ ſu
per negato ut quia ꝑs ultra lurat et ſic iu
dex neganti Pcipit ꝙ ſoluat et tunc nõ ua
lec pᷣceptum et põt appellari.C. d re iudi.
ſi pecuniam/2 in pre.lai ptor.ꝭ· pmctit
aut fit in confeſſato 2 tunc tenet 2 appel-
lare non põx ut.C.de non nu.pegenerałr
Odoff.dicit. I n/l.ante ſnĩe C-quã ap-
non reci. ubi ad negatiuã inducebat ipam
I.ad affirmatiuã inducit-l. ſi pecuma 2·5.
permittitur ſuperius alłata.et· ff· · t· cre
Uicor. S-iuſſusſoluit ut ſequitur utitur ta

men hbis uerbis- aut de cã cognolcitur lur

ordinario a in eſtectu idem eſt quod ſeꝗt᷑
2 quod addã · eꝙ ſi preceptum fit et ꝑ
diffimtiua expectatur tunc non appellat
ꝗa a diffinitiua poterit appel ari 2 ſic oĩa
grauamina primo üllata poterunt repꝑari-
ff.ad turpuł. I.i C.de tranſac. cum ea ff. S
ap· l· li.G.· fi:et hec rõ tollitur in.eo · t· ¶.··
ſocio⸗Si uero non ſꝑpetur diffinitiua tunc
ſicut poſſum a ſma appellare aut ipo iure
nullam dicere ſic et ab eo precepto · ff · e · ſ
expreſſum · Mdixit Odoff. niſi preceptũ
Ffiatł in confelſſum⸗ff. S iu.ſi dbitori.Bal-
dicunt quidã ꝙ ex precepto facto in con-
feſſum qui nullã exceptł opponebat nec d
elinatoriã neq; peremptoriam non põt ap
pellari. nã lex dicit ꝙ a precepto appellet᷑
ꝓpter iniuriam. ff⸗de mino: lait pretor.6
ꝑmittitur. ſed non eſt paſſus imuriaʒ qui
oſenſit itẽ iſta appelło eſt ab inelocutoria

90

A

5 *

unde miſi grauamen ex primis adtis oſted
appel?o non ꝓcedit ut in. c appellati- ſed
hic non põt ↄſtare de hoc- Item iſtud pre
ceptum uidetur emologatum et ipᷣa con-
feſſione debitum efficitur notoriũ ergo ñ
appellatur C·quoꝝ ap non reci- labſtinen
dum: a. Ifi tu dic ꝙ ſicut poſt diffinitiuã
polſum nullaʒ dicere 2 appellare ita ĩ iſto
precepto et in cã appel?'onis potero corri-
gere errorem confeſſioms· C. & erro aduo-
lI.ſi ꝑ errorẽ· Et nota ꝙ a precepto poteſt
appellari ſi intereſt ał· no.-de mino. l: ait
pretor · S.ꝑmittitur. ctiã ſi fiat in confei-
lum.ut no· · de ap.lcreditor:· iuſſus in
gloordi.non tñ a precepto guarẽtigie ꝗa
inheret contractui et eſt prorſus eius. ·
ec iunge ꝙ eſt. j. V. x· et.ĩ· de cõfeſ .po⸗
ſtremo. V.ſed nunquid ↄfeſſus · ad de
clarationem eius quod ibi et hic dicitur-
Querit ur quid iurt de herede ofeſſi an ap
Fellet ꝓpter quod narraboq- nycho. mat
ta:que incipit· Quidã ueniens ad pnĩiam-
quam format de penitente cõfeſſo corarn
ordinario ſe rapuiſſe mille et lolempniter
2 Pꝓmittẽte illa r̃ſtituere quibo dẽbantur
ad ipius mãdaturn 2 iurauit renunciando
ommbus exceptiomibo ꝛac quo mortuo:a.
coram ordinario petiuit.c. ſibi ꝑ eum rap
da ordinarius ſiñ libello 2 litis oteſt atione
receptis argumentis 2 iudicus de rapina 2
iuramento petitoris de quãtitate rapta ꝓ
nunciauit heredem debere reſtituere illa

ca qua ꝓnunclatione hrs appeſlauit dicẽſ

ediam ula nullaʒ ſoluit ex pr imo propter
quedam argumeta pmiſſa dicit proceſſuzʒ
illum factum ꝑ defunctum coram ordia
rio non polſe dici ſmiam: quia nec lata per
iudicem nec in ſcriptis nec lite cont᷑nec ſo
lempmitate ſeruata iudiciarn ordinie C.S
ſen. et interlo·l. ꝓlata canon-ii.q/ vi.· dif

fimdiua in prin: de re iudi.cfi- lib/vifut

tñ actus qui in preiudicium debitoris hʒ
uim ſnie propter cõfeſſionem corã ordia
rio fcãm a promiſſionem ſtipulatã de cer
ta quantirate ꝑlonam publicam p quam
acquiri potuit omnibus rapinã paſſis· C· d
epi:et cłi. generałr.2· I. cum cłicis de uſu
ris quanꝗᷓ.li·vi.et predcã habent effectuizʒ
Inĩeff.de iudiſi debitori: Item adiunctũ
fuit iuramentum quod fortificauit oblõ
nem·C.de tranſacſi quis maiorex· de iur
iurt- Si uero contra quod nullitas allegari
non poteſt·nec ob· pſonas certificatas nõ
fuiſſe quibus erat reſtõ fienda cum illam
ordinario vmilerit.z ſic fcã per ordinariuzʒ
a promiſſore fcã uidetur ffde hr.inſti.l⸗

aſſe · eł ꝙ cuiuſq;ʒ unĩ.no.l.Item eorum·S.

i.nec etiam loc appellari. ubi non ſt ini
quitas uł grausemen. eX&- de ap-cum [pah.
1. nec ibi actum eſt quod petit appellas
C. de recre:generalter· ſin auterm in fim
ocludit ergo reſpectu ꝓceſſus hiti cuʒ de
functo beneficium nullitatis uł appelro
nis heredi non competere Item.i opetit
ex declaratione perſone fcã ꝑ ordinariuʒ 2
quãtitatis illius debite e ſumma ꝓmiſſa

2 pronunciatione ſecuta declaratione enꝗ⸗

ille que ð appendiciis ſunt a principio fcẽ
uidetur per pre· l.aſſe· cum ↄcor2 ſic non
fuit neceſſaria ſolemnitas ſmie ff. de teſta.
heredes palã·:i-z bene facit q ibi no ſu
per uerbo poſſe qua et r rõne de pronun-
ciatione idem dict cum etrã illa non poſ
ſit dici qittinitiua allegat· f ꝙ me cau ſi
cum exceptiore: hoc autem et quod ibi
no:in glo:non eſt dãda facit.iiq; vi bidu-
um in prin · et in fi. ſubdit ꝙ ſi appellatio
interpoſita hʒ iuſtam cãm grauanume &
beret illud ordinarius reuocare. e de ap-
cum ceſſante:ſi non hʒ exequatur 2 cogat
illum ſoluere heredis enim in uicium ſuc
cedentis par fortuna hñda eſt. C. de fruc.
2 lh· expen. l u· hoc addo ꝙ hoc procedit
etiazʒ ſi in hereditate mil eſt de preda ex cõ
feſſione enim et ꝓmiſſione conueni᷑ herel
non ſimpłr ex delicto quo cãu ꝓcederent
notata òm. l-in decre ul. de ſepul-2· xn. q-
in epus qun filios/2 umde.S. de interro.&ρ.11;
v.·quid ſi is cum ſua remiſ. J· ¶ Ter⸗
cio non licet appellare officiali curie pura
executori uł tabelliõi condempnato rõne
adminiſtrationis in qua deliquit ut in p.
5 ſunt etiam quorum. . rnulli quoruʒ et
C.quo.ap·non reci:nulli. Bal.poteſtas cõ
dempnatus in ſindicatu uel almus oicials
n appellat iure canonuz. uide hic ꝑ· G. .
¶ Ouarto nõ appellat is a quo ficał cal
culi ſatifactio aut tributarie functionis
munus uel euidentis et cõuicti debiti pu
blici uel priuati reddicio expoſcitur ut in
Pre·iſunt etiam quoꝝ..quocet. C. eo-
AH. ſ.quorum ap·non reci. Jabſtinendũ
2· I.fi. Si ergo ñ appellatur in tribut ergo
uidetur quod nec in decimis que ſunt tri
buta animarum appellabitur ut. xvi. q. i.
decime.ex· de decimis tua nobis.· i fi⸗
et uide quod ibi diei ſequens autem remiſ
ſio eſt ad ibi no.ĩ prin.iglo.J · dic ut ibi
¶ Quinto nõ appellatur ab exectuore ni
ſi modum excedat quod dic ut · S·t· ꝓx.G·⸗
nunc dicendum. v:quid ſi ab uel niſi nue⸗
rato ſit ſuſpectus ut in pre ·5 ſunt etism

4

3 §

.ℳ

DW

2 912

N

quorum v/quot᷑ab executione· Cquo⸗x
ap.non reci:ab executore C. ſi in ca iudica
ti.l.iieciui:ex · de ap:nouit mſi obiciatur
tranſactioneʒ poſt Imiam fore fcam.ar-ff.
de in ius uo.l:neq; S. i uel mſi executor in
iurioſe aliquid agat-C.de apſi quis ꝓuo-⸗
cationeiiiq.v.quia ſuſpecti uel miſi in in
tereſti:ſe poſtulata.C. S inter̃ſti:po.l.
iĩ. et de ap/ ſicut uel niſi doloſe aliquid ege-
rit executor ut-f.& nego:gel.l.iu.ꝭ.ſi exe
cutor uel niſi ſnia dolole obtenta ſit uel is
contra quem lata eſt iuſta de cã abñs fue
rit.ff.de iudi-ſi pretor5.fi. ał. eſt.l. ſi per
dolum exde re iudi-cuʒ Bercoldus6. p
modum ub niſi admittat aliquã de excep-
que poſt ſniam obici pnñt quas habesS:.de
excepti/·dicto.v. poſt ſmam et ſe2 has
exceP:·2 alias que no-eX de re iu. ꝙ ad cõ
ſulcationem. 1â-In ul. glo-2 uide qð ſuꝑ
ea dxl. tenetur admittere executor-
¶ Ec ſcias ꝙ ſi ludex pronunciat ſnĩaz fo
re ſic exequendam tũc bene appellatur ab
hac ꝓnunciacione · M. hoc tenet Accur.
Cquo ap:non reci:lab executione. 2. ff.
de ap. ab executore utrobiq; in- i glo. Sʒ
Oaoff. 2 Guis-in utroq; membro huius
V.l.ſiue exequatur ſiue ꝓnunciet exequẽ
dum m eos non appelletur ſit rõ uł ſit fi᷑
nis liciumC: de tranſac. lI.fris. e-de dolo
finem.a. c. fi: in prin. a ne lex imponatur
uerbisC omunia dełp“l. i. C. elec omiſſa
§ii.li. vi'a quia 'm leges ab interlocuto-
ria non appellatur.Cquoap.l.pe.et quia
ꝓhibicio ſimpłyr manauit ergo ſic tenẽda
t· de publicia.l:de precio niſi inquantum
apparet ꝑmiſſio. Si igitur ꝓponatur ex-
ceptio opetens poſt rem iudicatam de qui
bĩ· V. ꝓx ·ſiue exequatur ſiue pronũciet
exequendum appellari poterit m eos ꝗa
modum excedit et grauat et hoc hiue per
actudicis ſiue ꝑ iudicis officiuʒ fiat exe

cutio de quo latis.S: C. · 6. peet Cy- coap-

tat id ꝓpoſito in pre:lab executore ubi
per eum Subditur autem hic quod quan
do licʒ ab executore appellare cà rõnabilis
exprimenda eſt in appelł'one quod etiam
plenius dixerat in- uerad quem remittit

et· . ibi ſe · exquo tollicur executionem

uel ſmam ſuper ea ferendã eſſe interlocuto
riam. 5· Si uero non ꝓnunciat ſed preci-
Pit executori ut capiat pignora reo ipe
capit tunc a eri fcõ non appellatur niſi ut
premiſſum eſt ff.de ap· ſi quis ꝓuocatio
ne· ff. de minoait prerxor. permnttitur 2
cum ab executione appellatur eſt cã rõ⸗
nabilis exprimenda ut in p· · quid ſi ab ·

Bal.nots hic q; aliud eſt ꝓnunciare exe-
quendum aliud pcipere primo appellatur
tamẽ cà eſt exprimenda in appel'one ſed

à fco executiuo non appellatur. ut hic idẽ

tenet AccurC:quoꝝ ap. lab executione-

Et a ꝓnunclatione de exequendo ideo ap

pellatur quis iudex aſſumit ꝑtes iudic ſ3

ab executione fci non appellatur ꝗqa tunc

ludex aſſumit ꝑtes executoris niſi excedat᷑
forma iuris ut in prin-huius. .p. G. S
¶ Sed pone aliquis poſt ſnĩam contra ſe
latam opponit excep:quam de iure oppo
nere poteſt. utS.de excep::dicto.v. hoc
tñ fallit iudex illa non admitt it nunquid
ꝓpter hoc poterit appellari et uidetur ꝙ;
non quia ab executione non appellatur ut
ſupra. Sed dic ꝙ ſic quia a beneficio dene
gato appellatur.ut. C. e-ſi ſepius in integ-
reſti:po.l.ii.⁊ ab iniurioſa exccutione ut
C.de ap.ſi quis ꝓuocatione· ſed iudex qui
de hui uſmodi appely'one cognolſcit ñ cog

nolcet de nameras principalis cãe ut. C.

de ap: ab execut e ſed cognoſcet d excep.
Im Alber. gal?. -hoc:-e.t. V. ul. Bal.
nota ꝙ appellatur ſi iudex non acmittit
excepcionem uł denegat juris beneficiuz
C.ſi ſepius in intereſti.po.l.iĩ/et.ii.2 d ad
mitu:l.tutort qui poſt.S tutor datus:et
I· eo· ·ſed nunquid poteſt· ꝙ ¶ Sexto
non appellatur in momẽtanea poſſ. ut in
P·S· ſunt etia quorum .ſi de pol.et. C. ſ.
d momtis polfu:ap.l.i. A- dixit Io-de
deo: ubi-S. in caullł ulcra medium hoc
cedere cum malicioſe impeditur reſtõde
reſtiſpo.in Iris etc. Item cum quis. 5·
ſed ᷣm canones bene appellatur. e&. de te
