non placet Odof.immo 'm eum cedẽs

agere poteſt in reſiduoet in hoc Inno-
papa aſſentire uidetur · 1â Sic loquié᷑
quia Innopapa dixit quoſdam dicere
ꝙ agit in reſiduo qᷓi aſſentiat/quia non
reſiſtie·S. Cum hoc non prohbibeatur
ſibi ꝓpter.l.C.eo.l.płt· nec per aliquaʒ
aliam expreſſim-Et pene reſtringende
ſunt pociuſꝗᷓ laxande.ff· de penisinter
pretatione· de penit·di.i.peneſub.· B
autem uerba. Item quia in reſiduo non
tenet ceſſio·unde pro infecta habetur
ut·C.de leg· non dubium·xdi- uides2
ideo in reſiduo ſalua manet actio apud
cedentem. Nec ob.C· man . l.fi:quia in
alio caſu loquituri Item non obſtat.C·

ne lice·po.lii:unde ſumpta ſunt ba

poſita extra de alien iudic mu.c.ii ibi

ita ꝙ ĩiactu 2c· quia ibi plus deliꝗt·ſcʒ

cedendo potxentiori· Scoo prelumitur
ſimulata. ſi actõ que ceditur pro parte
uenditur et ꝓ parte donat᷑ ei cui cedit᷑
et hoc caſu ᷣm Innocnon agit cedens
quia eam perdit.nec is cui ceditur:ꝗa
non tenet ceſſio.uel pro parte donatur
uniet ꝓ parte uenditur alteri. Iercio
ſi facta fit ceſſio.et aliꝗd claʒ ꝓ ceſſiõe
datum eſt ut iſti tres caſus colligutur
C·manda.lfi· et in hiis caſibus nõ põt
aliquid amplius peti ꝗᷓ datum ſit:nec a
cedentenec ab eo cui fit ceſſio.ute/l.
dicitur. Quarto preſumitur fimulata
ſi fit clerico a layco contra laycuz· ſec
Im quoſdaʒ ſi fiat contra clericum. ut
5· H. ex Poeim maveime in regione in ꝗᷓ
hbuiuſmodi ceſſiones in fraudem fieri
conſueuerunt. Vel diſtingue Im d/m.

quando laycus cedit clerico otra laycũ

utꝝ cleric trahat eum corã ecciaſtico

iudice. ut quia ſic eſt fieri confuetum.

ut fit in Francia/et Arecii.ut.ĩ·C. ꝓx·
·ĩ· in princ.· Et eunc contra clericum
preſumatur uł coram ſuoet tunc nõ·

2 0

Hoc ꝓbatur extra de alieiu.mu.cau⸗
fact.cii ibi· Et ex eo ſint odioſe ꝙ ex
fonte cupiditatis ꝓcedere uidentur. ĩ-
preſumuntur. -Dynus ſuo conſilio
xxi-de quo dicam i- Conſuluit per-l. i-
ff.8ð hiis ꝗ ut indig·ĩ prin· ꝙ eo ſolo ꝙ;
uendicio facta eſt in clericum de re de
qua ſperabat᷑ lis moueri:2 que uidebat᷑

ſubiecta r̃ſtitutõi ꝑ ſtatuti municipał

nõ ſit ꝓbata ſimulatio niſi aliter ſil atõ
prdbetur- licʒ ex perſona uideat᷑ ctus
aliqualiter ſuſpectus. .. Et hoc caſu
clericus cui facta eſt ceſſio punitur in
expenſ factis a reo coram iudicibul de

legatis et ꝓnunciant᷑ littere non ualeẽ

cum enim ſimulata ſit ceſſio. non dicit᷑
habere actõnem ut infra dicam · V· c&
premiſſis unde locũ habz pena p̃miſſa
ut extra de Rpti.c.fi. ff· de iudic eum
quem temere Poſſet etiaʒ dici ꝙ cecẽs
tenet᷑ ad intereſſe ei: in cuius piudiciuʒ
eſt facta ceſſioex edicto de alie·mut.
ĩudi:cauſa fac·de quo intereſſe·ĩ.dicã.
¶ Sed nunquid ratõne olanguinitatis
euitatur talie preſumptio.2 uidetur ꝙ
non: quia nec pena litigioſi contractus

ob hoc euitatur. ut. C. de lixig. l. i. I

Pet᷑.de bel.ꝗ·qi ex duabzʒ pſumptiõibzʒ
ſumatur honeſtior · Vide Cy in· l. qui
ſtipendiaC. de ꝓcurat. S. Item ſcᷣm
Vinc.preſumitur ſimulata ſi in inſtr̃o
contineaxur uerbum uendixionis cum
tamen fuerit ceſſa. C. manda.lfi- Item

m Goffr.ſi in inſtr̃o cõtinetur ceſſio

ſed ibi non dicitur ex quo cõtractu uł

ex qua cauſa. uel titulo fiat. ut in pre-

lI.per diuerſas.ibi licet in inſtr̃o 2c· Et
no.S. de ꝓcurati/5ſequiturĩn princ de
hoc·ĩ· 5· ꝓPxi: v· i· ibi et nõ: licet· Itezʒ
m Inno.iiii.ſi in principio inſtr̃i põit᷑
ceſſioet circa mediumuel finem dicit᷑
ex qua cauſa.ar· C. manda.l.płt· in fiñ⸗
Et exdra de accuſatꝭ. cum dilecti · ĩi⸗

AH. Kigoroſum eſt nimiĩs hoc dictuzʒ

ortum habens ab Aʒo. in ſum- ne lice.

poten in fi- Et poſt eum ab Accur
co.ti·l.i.in fi.ult.glo· Idem Gof:et alii

Sed.dmexcuſans Aʒ a quo inchoauit
illud dictum qui dixit in princcauſazʒ
exprimendam non poſtea. dicit id non
intelligendum de prin.inſtr̃iled prin·
uocat tempus ceſſionis quo tempore
ſatis erit titulum uel cauſam expᷣmere
in prin-medio uel in fine inſtrumenti
Hoc etiaʒ tenet Dy ut refert ibi Cy.
In· l, ii · eoð ti·ſic ꝓbans cauſa ad ceſſiõʒ

—

0
S

4 ſſiocl. acν nerz

„

conf irmandam id operaturqð auẽtas
tutoris in otractu habito cum pupilx
ad illum confirmandum primuʒ patzʒ
C.manda.per diuerſas.ſcom ftð ac
heredi. l.morede autoritate tutolet
pupillusſed tutor qui in ipſo negocio
dʒ autorizare pupillo/ff:de auto/tut.lI.
obligari/S/tutõ· ſtatim in ipſo negoco
26 et tamen autoritas iſta interuenire
poteſt ante contractum. i contractu
et poſt ↄotractum mmcontinentietaſta
ſunt pariaff·de acquit· heredi: ſi quis
mihi bona iuſſum. bene facit ad hoc
de appelł.ſcdo requin· cum concor· in
glo· non eſt dar̃ ꝙ ordo talis detur cãe
dummõ interueniat in facto-Benfacit

ff.de ſoluti:modeſtinus et. C. eo. txuł.

de ſoluti.l.i.Si auxem poſt factum ex

primitur non releuat. Htiam ſi dixerit

in facto ſe alias expreſſurum ſimi de
appellati.conſtitutcisii:ad finem · Hn

„.

qui dicere uolunt cauſam debere ꝓpõi

habent pro ſe textum-l-qui ſtipendia-

Cde ꝓcura. ibi honeſta precedente cã
et quod de trachitõne dicitur ꝙ illaʒ dʒ
precedere cauſa ut dominiurn inſterat᷑
ff.·de acquire·do.l. nunꝗᷓ· tutum eſt ꝙ̊
cauſam proponihcex placeat q p̃dixi
Et ſcias ſcdᷣm quoſdam non uideri cãm
expreſſam ſi in fine ceſſionis dicatur ꝓ
precio cuius ceſſionis cõfeſſus eſt cedeſ

ſe recepiſſe centuʒ. allegant. l. generapr

C:de non nu-pect· per quam probatur

cauſam aperte debereexprimi-nec ob⸗

l·ult.Cde pred· curia: li x· que uult ꝙ;

interuentu precii preſumatur uendicõ

gꝗa hic non ſufficix pᷣlumptõ ub r̃grit᷑
expreſſio · Item etiam preſumitur
fraudulenta et fimulata ceſſio quando

is qui eaʒ recipit eſt homo litigioſus 2

ſolitus talibus implicari. ar⸗mn prel
diuerſas-in prin ibi diuerſas perſonas-

.i plures: ut extra Le pigno-illo in fine-

Icem qñ nulla ratio uel cauſa aſſignari
poteſt quare facta ſit.niſi ut req uexet᷑
axff-de rei uen in fundoff. de tranlac-
cuʒ hii.S. in cauſa:.etff· de legi-filius.
S·diuiff-de legati:iii. lucius. Neo: i-Sed
opponitur ad predicta.naʒ ſi ſcᷣm oẽʒ
opinioneʒ cum dubitatur utrũ ceſſio

ſeu uenditio ſit uera- preſumitur ſimu

lata ut ſupra certe ſemper preſumetur
ſimulata. Quiia ſemper reus negabit
eã ueram fuiſſe · et ſic per negat iõem
res dubia fit- C.quibus ad litem pro
clamar̃·non liz.l.iii.Et ita nibil ꝓderit

titulus ille de heredi uel acti- uenditi⸗

Sed ad hoc facilis eſt Keſponſio· am

ueritas ceſſionis poteſt multipliciter

apparere · Quid enim ſi cedens pauper
ſit. Nec habet unde caulſam prolequa

tur. certe hoc calu potius neceſſitate·

ꝗ ficte ceſſio preſumitur eſſe facta:ar.
it·famił·hirciſcũs alienationes-Et· C·.
de prediismi.l/ob eset in predicta:l·
in tundo.ff.mandattſi procuratorem-
6- ignorantes- Item quid ſi palam et pu
blice ceſſio.ſeu uendicio facta eſt· Vel

forte cedens habʒ alio ire uł alia facer

ita quod uacare non poteſt litis proſe
cutõni:certe non prelumitur ſimulata
Ar.fł:de adminiſtrati.tu. non eſtimo.
C.mancatab anaſt aſio ibi nec partes
clamdeſtinas Et extra ut eccleſaſtiq-
benefid.c unicoar. fide offiqei cui
mandateſt iuriſdictõ.li- Item ſi reus
potens eſt· et actor nequit ab illo ſuazʒ

conſequi iuſtitiam. et ideo cedit ſuam

actõnem non preſumitur ſimulata ar-
C·de execurei iudiol ordo:ff· de iur.

doti cum in fundo.S.ipſius: Idem eſt

etiam ſi diu ſubhaſtauit hoc nomen-

nec ab aliquo potuit plus habere et ſic

pro tanto uendiditC. ſi propter pub

pen finab C de ſacx.ſan.eccł auten-

oc ius quod eſt.x.qii: Idem eſt ſi ius

ſuum uendens honeſtus homo:et bon

fidei conſueuit eſſe et quj lites execrat᷑

Et potius uult parte carere debiti qm

ſe litigus implicare· Non enim preſu
mitur in fraudem feciſſe ar. ff:-de alie.
ĩudici. mutandi cauſa factaIteʒ ſi res
S·ii· Idem eſt etiam ſi id de quo eſt qʒ.
ſit multum calumpniis ſubiectum uł
quia dubitat᷑.an reus ſit·Vel deſiturus
eſt eſſe ſoluendo.Vel eſt homo cauillo

ſus. Vt etiam quod clarum eſt uix ab

co extorqueri poſſit.Ar.C.de procurai
I. finayiltem non preſumitur ſimulata
ſi fiat inter coheredes. Vel ſi fiat credi
tori ꝓ debito. uł poſſeſſori pro tuicõe
rerum quas poſſidet· Vel ſi fiat ab he
redibus in legatarios· Vt nott· Aʒo in
ſumma in ticuł. ne liceat potentioĩn
fiñ . ¶ Quid ſi excommunicatus miᷣ

cedit actionem. uel obligat uillam cuzʒ

pertinentiis. in qua eſt eceleſia. nunꝗd
potero agere. uel preſentare. ¶ Item

an is cui fit ceſſio aget utili. uel direc

ta actione. De hoc et de aliis ad hanc
materiam ſpectantibus· uide in predi-
Gſequitur uidere ſupra de ꝓcurator

. . »

8 2 cx Sl ee= õ

nee

—

¶ Vt aũt Bec materia clarius liqueat
noꝙ ſi poſtꝗᷓ iudicium ceptum eſt res
de qua agitur in aliũ traniferatur locu
habet · tide litigiut· C· de litig auten.
litigioſa.2 1. q-i. quia res in licigio-ex
extra ut lite pen:nihil inno· eccia·ĩ- Et
ibi no: que ſit pena litigioſi contractus
et quid iun ſit de hocetĩ de appelł·6·
nouiſſime- V. i· et· V· ueruʒ· Si uero nõ
dum ſit ceptuʒ iudici ſuper re tnſlata
uel alienata Locum habet edictum de
alien iudic.mucauſa fac quod locum
habet/quando poſſeſſor timens aliqua
acin rem ſe conueniri:putxa rei uẽdic.
uł aliqua perſonali in rem ſcripta ſicut
eſt actio·ꝙ mecauſa· ut.ff·ꝙ mecau.
metum autem. 5fi- uel aliquo intcco-
cum oĩa interd icta ſint in rem ſcripta
utff·de interdic.l.ĩ.interdictum reʒ
cauſa iudicii mutandi ĩ ahũ potẽtiore
trãſfert ſeu alienat cauſa mutãdi iudi.
dico quantuz ad ſe:et ꝙ ab alio iudiciũ
ſuſpiciatur.nã uult rem habereſed in
alium tranſfert lirem ut moleſtum ad
uerſarium pro ſe ſubiciat tranſſerendo
in eum dominiuʒ: ſeu poſſeſſionem ut
ff·de alienanidi. mutan cauſa facta-

l.i. et.l·non ſol um: Vnde ↄpetit actori
contra reum taliter alienanteʒ actio in

factum deſcendens ex edicto prexoris-
de alie iudi:mu.cã fac/per qua actoneʒ
conſequitur intereſſe ſi ſua interſit alie
nationemſen tranſlatoõnem factam in
alium non fuiſſe. ut-eo:ti. ledl. non
ſolum hec autem actioquod inteſſe
attenditur ratione perſone.locicauſe.
et rei. Katione perſone attenditur cui
res alienata eſt.puta quia potentior eſt
ꝗ is in cuius preiudicium fit alienatio
uel quia malitioſus eſt. Item attendit᷑
intereſſe ratione loci:ſi alienatio facta
ſitc in hominem alterus prouincie Itezʒ
ratione cauſeꝗa homineʒ quẽ uolebazʒ
a te petere manumiſiſti. Item ratione
rei: Quia locum alienaſti-in quo opus
feceras:cuius nomine interdicto.quod
ui aut claʒ: uel actione aque pluuie ar
cende mihi tenebaris: uñ ſi tecũ egiſſeʒ
tuis expẽſis/id opo tollere deberes/nuc

uero quia alienaſti competit mi; actõ

aduerſus alium ꝗᷓ qui fecit quare cogõ

meis expenſis ſoluere Quia qui ab aho

poſſidet factum eaten iſtis actõnib
tenetur ut patiatur id opus tolli: ut ꝓ
bant᷑ H oĩa ff·ð ali:iudi.mu·Cã facl.i·
ii. 2. iii. uſq;ʒ ad :pε quoq; nouum-

¶ Ex pᷣmiſſis ergo pʒ ſi recte oſideret᷑

ꝙ edictum de alienat iudimux cauſa

Tac.locuʒ habet quando reus tranifert

poſſeſſionem uel ꝓprietatem in altex⸗
ne ipſe ab actor̃ ualeat ↄoueniri et ꝓbaũᷣ

ff. eo.l.non ſolũ.2 ideo quidam dixerũt

ꝙ decre:extraeo·c.ii:.non habet locuzʒ
in hoc calu:que non loquitur in reo ĩnſ

ferente ſed in actore actionem cedẽte-
ut patet ibi.cedi faciunt actiones. ut
aduerſarios ad eccleſiaſticum foꝝ thãt

⸗.„, — . ℳ—
26. et ibicũ igitur emptõnes 2 ceſſiões

litiuʒ 2c· hinc eſt ꝙ ſepe cũ corã iudice
delegato excipitur litteras per aliqueʒ
clericumſuper actione ſibi ceſſa a laico
impetratas non ualere- propter decre-

legiſte iudicbus aſſidentes atte ndẽtes

ꝙ predic.decre poſita eſt in ti de alie

iudici mutanð cauſa facta et ꝙ de illa

materia loquitur et ꝙ ille ti ut dictuʒ

eſt locum habʒ in reo rem tranſferẽte-
et non in actore actionẽ cedente nolut

admittere talem exceptõz otra actoreʒ

in quem facta eſt ceſſioſed ꝓnunciari

faciunt ceſſionem ualereet ꝑ cõſequẽs

poſſe iudiceʒ proceder̃ ꝑ l'as impet᷑tas

et ſic ſcᷣm eorum intellectum predid

decre ſuccumbitet fruſtra mebranas

occupat quod eſſe non debzʒ ut xix di.

ſi romanoruʒet lxxvii-di-Huius· et ex
in prohemio decre· 9·ſane · Dic ergo ꝙ

licet ti:de ali iudi:mu-loquatur in reo
rem in alium enſferente · I amẽ Greg-
papa in predideer̃:uolur hoc extencdi
eciam ad actorern actõnem ſuã cłrico

in fraudem cedenterm conſiderans ꝙ nõ
licet clerico tales recipere ceſſiones· ut
patet ibi in fine:et probatur.xi:q i/.
ex hiis et· xiii:q/1·.· i·2 11· 2· C i. et· e
ne clert uel monaß̃ · c.· i· et · i · Vnde
conſuluit Dynus ſuo conſilioxαν de
eo qui facta citatione et oblato libelł.
in rei uendicatione contra poſſeſſorem
rei ceſſit rei uendicatio uidue que per-
I. quando imperatiinter pu:et ui: uult
reum coram principe conuenire cõtra
quem reus allegat edictũ · de alie· cauſa
mutandi iudic. 2 ꝙ potentiori ꝓpter
priuilegium.et uiciũ litigioſi ſuꝑ pmo
et tercio dixit per regulam non debet-
ff· de reguł.iurt · ꝙ ſicut illa duo locuzʒ
haberent in reo ſic alienante· pꝭ pmugz
ff.de eden.l.quedã·ꝭ·mhil/que in frau-
credi ait pretor ·ꝭ·ſi quis· C· de rei uen.
ſi fundum patet terciũ. C. de litigauti⸗
litigiola. ſic locum habeant in actore

Ex ſic ceſſio non habeat᷑ effectum⸗De
medio dicitꝙ cum lex locum babeat.
ubi locum habet ratio legis· ftde foõte

I1·5-hoc interdictum:2 de iniuſto tel⸗

l poſtumi et ratio legis eſt quia uide
cedentium aperta ueracitas. qui faciut
ſuarum actionum alios exactores- uc

in.l.fin:C.ne lice.potenttergo cum in
propoſito locum habeat ratio habebit
locum et titulus ſaltceʒ ex menteaddit
ad predicta ꝙ dolus cedentis ꝗ ſciebat

uel ſcire debebat ſe poſt inchoaturn iu

dicium cedere non debere. C· de litigl.

ii.et ult nocere debet mulieri: ut not
ff.de do exal·apud celſum·9ſi cum n
glo.ex hoc uidetur- Item inducit I. i
ff·de aliena. ĩudiol. mutanð cauſaque

innuit titulum locum habere:quotiẽs
fit ceſſio in eum qui uexaturus eſtqᷣ

uidua iſta facit uocando coraʒ prĩcipe

uirtute priuilegii. quo etiam dicitur
potentior. et lex generaliter loquitur.

in quolibet potentiore ergo etiam rde

priuilegii-ffde alienati. mutane. iuë-

lI-inet no.C.ne liceat potentionl-tet
aduerte· quia de penis nil coſuluitſed

ſolum ꝗ ceſſione·quod non habet effec
tum. Sed quero quan do priuilegiatus
ſine aliquo uicio cedit actionem nõ pri

uilegiato: an ille in aliis et quo ad forũ

utatur priuilegio cedenté-Ad affirma
tiuam et ad negatiuã poteſt ſufficient᷑
allegari per nott in reguł is qui in ius
de reguł. iurt-lib. ſexto. per que etiam
Patet ſolutio in fi.quòd dicicur regulã
locum non habere in priuillegio ꝑſonał
Illud enim perſone inheret. et ilam ſe

quitur et cum illa extinguitur eoð · x.

Priuilegium:et.ffeo. priuilegia quedã
et:l· in omnibus per quas leges etiam

Patet ꝙ ſi illud eſſet priuilegiuʒ actõis

ceſſe cunc ceſſionarius uteretur illo ſi
et priuilegium rerumcum ipſis rebus
nſit ad ſucceſſorẽ/ff.de aqᷓ cottið.l.i.g.

permittitur. de cen. lI.iii. . fi. exemplũ
actiõis priuilegiate patet in funeraria

quæ datur ꝓ expenſis funeris· ff. de reł
et ſumptfunen.l.płt. uł pro pecunia
credita in refectione· ff. qui pocion.in
pigno. ha. I. interdum. 5-Conſiderans

etiam ꝙ tłis ceſſio ſepius fit in fraudẽz

et ꝙ eſt ĩmaginaria.et non uera. unde

ualer̃ non debetet per conſequens ne

liteere ſuper ea a clerico impetrate ut
in concorð·que ſunt ſupra. vᷣ·ſiautem
Conſtat quia non maliciis indulgendũ

eſt· f:· de rei uendicꝭ ĩn fundo- et cxtra

de Hpti:plerumq;nec fraus: uel dolus
debent alicui patrocinari- ut extra-co·
ſedes· et.c.ſequenti.Immo ſcðm Vinq

clericus fib cedi procurans poteſt corã

ſeculari conueniri. quia in fraudem ꝓ

cCcurat forum eccleſiaſticum. Arextra

de iure patronati perlatumHierom-
m hoc etiam reprobat:Dicens ſuper
euangelio Mathęi- quod legitur feria
quarta tercie ebdomoð quadrageſune
MH. Et habetur Mathei:xy. in princ.
Multi habentes obligata ſua ere

alieno.2 uolentes ſibi creditum reddeẽ
delegant ſacerdotibʒ. ut exacta pecuĩa
in miniſteriis termpli.et eorum uſibus

deſeruiant (LIllud quoq; diligent᷑ aĩad

uertendum eſt: ꝙ ſi quis uendit caula
mutandi iudici aduerſarius poteſt cõ
uenire. uel emptorem uel uenditorem.
quam malitnam alienatione mutandi

iudici. caula facta-in integrum reſtõ

edicto ꝑpetuo permittiturhec legunt᷑
C. alienatt:iudiomutand-cauſa fac-

I-unica. Ad hoc autem ut actio in fac
cum ex edicto de alien. ĩiudio. mutt. cã
facta locum habet.tria ſunt neceſſaria

ſcilicʒ ꝙ res ſit alienata cauſa mutandi
iudici: futuri.2 ꝙ dolo ut durior miᷣ
conſtituatur aduerſarius· Item ꝙ mea
interſit a's locum non habet ut᷑· ff. eo-
liin fi.et.l.ii/et.iii.in prĩãet in fi.2.· I
Item · 5S·i. et · . ex hoc edicto · ait ptor

datur etiã contra alienãtem utilis in r

cum dolo deſierit poſſider ut·ff· ð noxi
electio.5·ĩtẽ ſi et.l.ſᷣ bõefidei. 2 de pe
hr̃di. nec ullã.5.płt. et de rei uen · ſi aũt
5ſed hni- (Sed an per adctionẽ in fac.

tollat᷑ directa uel utilis in reʒno. C. de

alien iumu.l.unica: ¶ Itẽ no.ꝙ qñq;
nullum auxiliuʒ dat᷑ actoriſquãdo ſinñ
dolo nec cã mutandi iudici· reus deſut
Poſſider̃.ff.de alie.mu-iudil.ĩtem.ꝭ·ĩ.
et/Gſi quis.et in predi.l.ſin autemꝭ· i·
Iteʒ qñqʒ unũ auxiliũ tin dat᷑ſ.qũ dolo
defut poſſidere nõ tñ cã iudici· mutãdi
ut· ff. de reĩ uẽdi . ſi dolo.et· lſin autẽ

S· ſed et is. Quandoqʒ uero duo.ſcʒ qñũ

dolo et cauſa muĩu:deſũs poſſidere uł
in pre.l.C.de alieiu.mu:¶ Ceſſat aũt

hoc iudiciuz:ſi eſt pat ſuſciꝑe iudiciũ
ff. eo.l.iii.ẽ fi. Itẽ ſi alienatio facta eſt
in ultima uoluntate- Item quando rezʒ
alienauit et poſt recuperauit· Item qñ

redibit rẽ redibitur ał. ut ff. ex edẽo:
S·iĩi 2.· iii et· iiiiet·l.ſeqlſecdm Vbertt.

¶ In ſumma nõ.̃m Pe:de ſamp/ꝙ ĩn
dec-extra de alien- iudic. mutractatur
de mareria quatuor edictorum. Vnde
quaeuor modis poteſt intelligi illa lr̃a
ibi poſta Cuʒ igit᷑ empties et ceſſiões
lxium legictime prohibeant ſanctiões
ita ꝙ iactura caule afficiãt illos qui ſ

potentioꝝ patrocinium tali᷑ aduocare

preſumunt ꝛc. Primo enim legitur ut
Faciat ad ſuum tituluʒ hoc modo. Cuʒ
igitur emptio et ceh· ſuple que fiunt
cauſa iudi muut cum reus rem ſuper
qua timet conuemiri tranſtert in ahuzʒ
legit. ꝓhi-ſanctiones ſupł que ſunt.ft-
e.l·i· et.l.nõ ſolũ et obmittas ſequẽteʒ
· ita ꝙ ĩac2c. ꝗa illa pena nõ impont
ei qui alienat cã iudi mu. ſed ad inteſſe
condemnatur utdixi/6 ut autem
Scðo modo legitur ut faciat ad tituł.
mandati hoc modo cum igitur emptõ
et ce· li.ſup·que in fraudem 2 ſimulate
fiunt legit · ꝓhi · ſanc.ſupł que ſunt·C
manð.l.płt· et fi.et tunc etiam non hʒ
locum ſequens· H.item ꝙ iac · 2c· quia
hoc caſu non habet locuʒz talis pena ut
patet in prediꝗ.l. Immo alia de qua.S·
dictum eſt· S. uerum ſi actio· et leq;
Tercio legitur/ux faciat ad tið litig.
hoc modocum igitur empdio et ce li-
ſupłique fiunt lit.pen.legit· ꝓhi.ſanc.
ſupł·que ſunt ·C·de litigi· lĩ· et· ii ·2 fi·
et per totum· et ᷣm hoc etiam non hʒ
locum ſequens · v.ita ꝙ ĩac·ꝛc· nam ꝓ
uicio litigioſi contractus non imponi
illa pena. ſed alia que eſt· C. ð litig lfi⸗
ed · · V. ſi autem fit ceſſioet · V· ut auũt
hoc· Quarto mõ legitur cũ dec᷑mĩatõe
ſequentꝭ.v· ut faciat ad ti · ne lice·pot
hoc modo.cum igitur emptio et ceh.
ſupł · que fiunt in potentiorem legitt-
ꝓhi.ſanc.ſup·que ſunt ·C· ne lice · pott·
l.i.ii/et fi.et tunc iunge ſequentem.
ita ut iactura caule ·2c hoc emm caſu
habet locũ hec pena:nec eſt intẽtionis
pape ꝙ hec penauel alie competentes
aliis duabus exceptionibus S. ꝓime
poſitis imponantur ei qui clerico ſuas
cedit actiones· ſed utitur pdictis obis
ut oſtendat per ſimile ꝙ tałs ceſſiones
ſunt deteſtabiles et damnoſe · M-Hic
reſumit uerba Albertgał·que durant
uſqʒ ad finem ti.predicto de ꝓcurain
rem ſuam dempto⸗ v· patet/ uſq; ad.

ſed pone emptor. quod totum fuit ad

ditio.licet etiã · V. pʒ fuerit Alber · S
¶ Et ſcias ꝙ ubicunq; quis actiones

90 .
Aruſi crſſtocbanena

2 1—

habet᷑ uel ſe obligare/ poteſt ꝓcuraĩn

rem ſuaʒ facere· un autem le obligar

polſint not.in ſum Aʒ0. in ti de pems·

¶ Sed nuꝗd minor poteſt cedere iura
Iua cum autoritate tuton ſine decreto
Dicunt quidam ꝙ ſic · ſt· de autor· tu·
pupill·fr· ad trebeł· reſtituta·S· pmo.
Alii contra quod tucius eſt · l Sc8ʒ
Alber · gał.ubi.S·et in princ· ꝭ · Nam
ceſſio nominis eſt uencicio. ut ff · ð fið
iũ.cum is et minor ſiñ decreto ĩudiq
uendere non poteſt C· de adminiſt. tu⸗

lex queff. de iu. dehbe·liii . Si· hicet

quidam dicant ꝙ ſi cedit fideiuſſori cũ
ex neceſſitate cedat ei · ut· C· de fideiulſ-
l.ntunc ſine decreto cedet ſicut ałs cũ
ex neceſſitate uendit: non eſt decretuʒ

neceſſarium.ff.de rebzʒ eo/qui ſub tut.·

uł cura. ſunt magis · ꝭi· et· in .· Bal.8
fideiul.l.ob. S.i· per Dyn· C· ð pign.l·
uſucapio per Cy:· ρ Similem qonem
ↄſuluit Dy.ſuo:xxi. oſilioſ·an filiuſfa-
actionem queſitam patri ex facto ſuo
ſcʒ per contractum a ſe filio ſuo ꝓprio
nomine celebratum ceder̃ poſſit· ita ꝙ
ualeat ceſſio patre poſtea ratum hnte
ceſſiõʒ· et tenuit ꝙ quia cedere actiõeꝭʒ
eſt alienareſicut nõ tenet alienatio ſiñ
patris conſenſuſic nec ceſſio alłgat.C.
de bonis que lib· l.fi·.· filius autem ex
patris autem ratifactione ualet· cum

ipſam uoluntatem accedere a prin ur

ex poſt facto ſint paria xum confirmʒ

etiaʒ ea que a iure ſunt ꝓhibita-C· ad

mace.l.fi.f.eo·tiſed iuł·5·płc et ꝗa
facta per filium que de iure nõ tenent
pater confirmatnon ſolum expreſſe
etiam taciteff· de acquirtꝭhrdit·qui in
aliena. net· i. No· ¶ Item querit᷑
an procurator habens mandatuz ſpeãł
ad cedẽ da iura. poſſit ea ceder̃:et uidet᷑
ꝙ ſic quia ceſſio uenditio eſtff· de fide
iuſp.ſi dubitet· Eo:i.in fiet l. cum ie

et uendicio per ꝓcuratfieri poteſt ut

ff. de inſtituto· ſi quisitem hereditaſ
per alium. puta per ꝓcur. reſtitui põt
ut in predic.l.reſtituta· Item gerer̃ dr
qui per alium geritff·de admi:tunta
autem ·§· geſſiſſe· exdra de ſent· excom ·
mulieres. in fm̃ ar· contra ꝙ non poſſit
quia ceſſio de nimia ſubtilitate eſt · ut
ff. de iuẽ do.ſi mulieres·S·ex aſſe · in fiñ
Itcem ꝙ ita infixa ſunt oſſibus noſtrĩs

2. f. de peculio- quis ergo-et ff. ꝓ ſoci

l.ini· et hoc tʒ Alber· pap· · Habeo
quedam ſcripta que dicunt eũ in ſcolis

hoc diſputaſſe uercelł·2 quod hic dicĩs
pertinaciter tenuiſſe ratione que ſeꝗt᷑-
et dicũt illa ſcripta Iac.bal.ið tenuiſſe
Sed homobotenebat contrariumEt
Alber · gał·ut ſtatim dicam· 5 Nam
et tutor ſine pupillo acti.mandare non
poſiet.ut in predic.l.reſtituta.Iteʒ ꝗa
ꝓcuraalium ante lit· conteſ.nõ facit
utC. de ꝓcurat/quiſꝗs.et.l.neqʒat ꝗ
cedit iura ꝓcu⸗in rem facit illum. .
Sup.etiam ſi id non exprimac utf. ·.
Pi · V. · ½ C·de hereò uel ac ueno.
ernptorff.& in rẽ uer.l.nmi.5S.idẽ labeo
alii contra per prima iuranam 2 pcu-
ſic oſtitutus ut aliũ ſubſtituere poſſit
Poteſt hoc ante litt · conteſt · facere· ut
no:sS· de ꝓcu:S.i. v. ſed quid ſi ꝓcuratt
et hoc uidetur uerius. I· Albergał.
cuius fuit iſte · non ad litteram ubi
5· H. ſed nunquidii Et aduerte quia-
ex inaduertentia. uł ex uicio ſcriptort
hic eſt defectus cum enim alber:queſi
uiſſet an ꝓcura/poſſit cedereſubiuxit
qõnem an ꝓcuratori cedi poſſint iura-
ꝙ nõ poſſit· aly'gat predic/5· ex aſſe· tʒ
contrariuʒ et al?gat iura que ſequũtur
Saluo ꝙ ubi dicit.qui abſenti.dʒ diceẽ
qui ita et ſic intelliges quod ſequitur a
cedet mihi ac. al's non intelligibile..
ar · ft · ad trebeł quis et.l.qui ita. ꝭi·
et cedet mi poſtea iura illa.ut/ff. mã.
ſi ꝓcurator in fi · et · ff. de acquin.popᷣ.
polſeſſio.in fieff.quoꝝ lega.l.i..finał.

¶ Patet ergo ex premiſſis. AI dictise

a. vᷣ. et ſcias cĩtra.S q; tutor ł curatõ
non poteſt ceſſionem facere ſine pu Ppile
uł adulto niſi ſt abſens. uł fari nõ pot
ff· ad trebeł. reſtituta: nec etiã furioſ.
uel prodigus.ut.ff.de ·v.ob· is cui./ff.
de nego· geſ· in negotns· nec pater filio
ut·ff· de contrahen· emp.l.ii ncc tutor
ułꝑ curator contra pupilluʒ C. qui- da-
eu.poſ auti minorès. ¶ LSed nunquid
is cui opetit utilis in aliquo de caſibua
qui no.C.S acet ob·l.ĩ. M Ibi novi.
caſus quibus ſine ceſſione cõpetit utilis
quos ne canoniſta ignoret B exprimaʒ
et eſt primus in emptõe · ſcdᷣus in dote
et patet utrumq;.e.t.ð ac.et obli.l.iia
tercius in nomine dato inſolutũ.C. qñ
fiſcus uel pri. l.fi. Quartus in nomine
dato pignori. ff. Sð pig· ac.l.ſi cdõuenerit
2· C· que res pigob.po.l.nomẽ. Quũt
in legato nommis. C. de leg.l. ex gato
Sextus in donatione.C. de don.liſlam
Datur etiam qñq; utilis ſiñ ceſſione in

ſubſidium.ut in predicl.C. ð ac:et ob.
als autem preter hos calus non ↄpetit

ſine ceſſimõe · Et ſcias ꝙ ſi his calb 1 uat᷑

ceſſio.quidam dicunt primam utilem

anichilari-ali otranec ſlunt due- 5 una

duas habens qualitates de hoc no.C. S
hrðup ac.uenl.emptor. Et ſcias ꝙ ſi
in rebus corporalib ad domimuʒ acꝗ
rendum non ſuffcit qactus ſine tcditioe
inſti:de re:diui·· per tradicionem: ſic
ſine ceſſione non competit actio in cor
Poralibus regularitercui eſt ſimile qð
hẽt᷑ ex ð trãſla.c.ii. Hinceſt ꝙ in hiis
non ob:ceſſione poſſʒ cedẽs ceni ionariũ
preuenir̃ niſi alterum trium intueniſſʒ
de quibus no/C. ð noua.l.iiiet que no.
in· . fi. S·de ꝓcu. . in ſumma. VE
quia ſibi ceſſio facta eſt· ut in ea.l:põt
i tam utilem alii cedere et in ea ꝓcura-
in rem ſuam facere et uidet᷑ ꝙ ſic· nam
conſtat ꝙ poteſt ſimplicem ꝓcu.face
H ſup.etiam ante litt· contt.de ꝓcu-
C.·1· S· i· li vi · e ut.C. de don. illam. ff.
de ꝓcu. ꝓcuratore in rem · et. l. i. · ulq
quare uidet᷑ ꝙ poſſit facere ꝓcuratorẽ
in rem ſuam et in alium huiõi actõneʒ
tranſferre. cum enim actionis nomen
generale ſit/ut.C·de hered. uel ac. uen-
lI·certi:ſicut ceſſio fieri poteſt per eum
cui competit directa-et utilis actio/et
ab eo fit ꝓcurain rem ſuam ut.eoti-
emptoret. C. manda.per diuerſas.eað
ratione fieri poxerit ab eo qui hʒ utile
quia et utilis dicitur actioet ſuo noĩe
el cui ceſſio facta eſt competit ut ĩ p·.
I.procuratore ad idemnff/de nego.geſ.
l actione· negod · geſt· et in predicta.l.
emptorar.contra.naʒ ex ceſſione nihil
aliud tranſfertur · niſi ut directa nomĩe
cedentis intentetur ut in pre.l.ẽptor.
ſed iſte non habet directamergo eam
non cedit · i ·qvii:daybertum Hinc eſt
ꝙ proprio fideicõmiſſario non exigit᷑
ceſſio:quia non habet directam prout
legituret no-C.ad trebelł.l.penułt· in
fine·et ar. C. de offi. eius qui ui. alẽ. iu.
obti· I.ii· Sed prius dictum uerius eſt
Ppter· lI.certi.et ar.in pre · l.C· ad treb-
et · ff eoð.l.i.G.de illo. ¶ Quid ſi bona
alicui propter aliqð maleficium ſunt
confiſcata et in bonis · M. i. ſuper bõa
et tũc ↄuenit uerbum creditores 2 oue
niunt leges allegate ſed qð de ceſſione
querĩt᷑ non cõuenit fateri & oportzʒ. .
iſtum.liʒ fuerit additio nõ bñ fõmatũ
fm mentem autort diceret debtores

„

—

2

= Iius erand actiones puta habebat

cr editores.nunꝗd hee actõnes ĩ᷑nſeunt
iplo iure in fiſcu.an uero eſt neceſſaria

ceſſio.Geñdeo ipſo iure competunt:ꝗa
filcus laco heredis habetur ut no/C. de

fideiulliiet facit.C. ad.l.iuliazʒ de ui.
Pu:ldutores · T. a· . patet.hucuſq;
ruit additio autoriset quia in ſequeti
v· tractat ð uendiciõe nominis:quero
an iura acquiſita per uenditorem poſt
uenditionẽ actioms. uel nominis ꝓſint
emptoriet lex uidetur uelle ꝙ ſic· ff. ð
hẽ. uł ac. uen.lemptoriet ſ. uenditõ
actionis ibi auteʒ in. I emptori no an
illis emptor utatur ſine ceſſmõe· et tex.
uidetur uelle ꝙ ſic. dum dicit prodeſt
emptoriſed gloubi tenet ceſſionem ne
ceſſariam ꝓ qua facitff·man.l.hereð-
fideiuſſori et de hr̃ uł ac.uen· lii:s·ñ
ſolumet textus dum dicit preſtari uł
ꝓdeſſe intelligitur facta ceſſiõe· excep
tiones auteʒ poſt uenditionem acꝗ ſite
uenditori uidentur ſine ceſſione opeter
ff. de pacſi tibi : pactumff. de òhen.
emp:l:dolia/sfi: de hoc uide qð no.ff.
de pet· hr̃di · l.et in eo.5. pe. in ultt.glo.
ad fi. Iteʒ quero facta ceſſtione nominis
cuius ſit periculum ſi is contra quẽ fca
eſt ceſſio.ſix nõ ſoluendo uidetur ei
cui ceſſio facta ẽ.·ff. mã inter caiſa.
abeſſe. et de ac. emp.l.ſi ea res-debʒn.
cedẽs pᷣſtart nomen eſſe.ſed ñ debitorẽ
eſſe locupletem.ff.de hr̃di: uel ac. uen.-
l.ſi nomen. et de ſoło/pupilli debitor· g
ſoror· in contrarium facitf.de pigno.
actio.leleganter. S. ſi uendiderit. ſolue
ut ibi no/2 alid in donante ꝗᷓ in uẽdẽte
niſi uẽdiorit quale eſt· ut ib· Itẽ querit᷑
an cedens de ipſius euictione teneat᷑ qð
uidetur ſi aliquid pro ceſſione recepit.
.de euic·ſi pl· in fi- uel diſtinguendũ
uidetur an dacio.uel ceſſio inceperit a
pactione et tunc tenetur· an a tradicõe

ceo modo quo incorꝑalia tradi poſſunt

et tunc non tenetur . ſic diſtinguitur.C
de iur̃ dott.l.i. · ¶ Sed pone emptor

nominis alni uẽdidit:querit᷑ quã actiõzʒ

ſcus emptor habebit· et dicunt ꝗdaʒ
utilem ar · ff · de neg . geſt. l. ii · 6· hãc
alii dicunt· ꝙ nullam hʒ primus eptor
ſed ſcdus.· MEt ſic dʒ intelligi dictã
Accur.in.lemptorC. de heredi.uł aq
uen· ſcʒ ꝙ ſolus ᷣus.a ꝙ ſic intellexerit
patet quia quer̃bat an utrũqʒ uel alter
Hndendo ergo ꝙ ultimus ð ſolo ultĩo
intellexit.et qdð ſequit hanc geminatõzʒ

d a Nio 82 J:cν 1 er,

3

declarabat Symon in-l. ultima eo.tiſ/
ut habeamus directag directe et utilẽ
utilis. dicebat tamen ꝙ quidam hanc
admittũt: et in alus ſcript reꝑi merico
dubitari quid in hoc ſit uerius.et ibi S
hoc in predic.5. ex aſſe· in fi allegatõez
a longe excuſet addicio intermedia ð ꝗᷓ
dixiet errauit hic autor proſequendo
Alber.galł.qui poſt.l.ſed ubi·ſic dixit

bec ſententia uiòtur uerior et no-Ac-

·ad trebelł.l.ex aſſe in fiñ. autor qui

allegauerat/S. item querit᷑· 6:ex aſſe-
de· l.ſi mulierff· de iur dot approbare

nolens ut fecerat alber. dedit remiſ. ub

non debuit· Corrige ergo ut·S et ad i
inducitur:eoð ti li· :· de illo. ubi idem
arguit Dy·- Et hbanc geminationez
dicunt nõ eſſe admittendaʒ.et io dicut
ſi per plures manus ambulauerit ut· ff
de mino.p ubi de hoc in p·S:ex aſſe. in
fi:a ad hoc facit quia infinitas acff· ð
damp:infec:qui bõa.6:fi. extra de Rp-
cum in multisIi-vi. Et circuitus ſunt
uitancdff-de condi. inde: dñs teſtamto
H--Et in clem de Rep: auditor. Et
ad hoc.ff.de ſerexpor.l.płt· ¶ Quid
ſi habens directam eam uendit nunqd
eam tranſſertdic ꝙ nõ. In pluribzʒ
libit alber- uidi cum text ꝙ tranſit et
illi dicto bene cõuenit aduerſatiua que
ſequitur.ſed proximum dictum quod
etiam ipſe poſuit non congruit.Et ma
ior eſt ncongnuitas iſta.ꝗ prima. :
Quia directa actio inheret oſſibus uł
facile non tranſit: ut/ff. de pecuł. quis
ergo. M· In fiet.l.ſi ſticho·ᷓ·ff.pro
ſocio.l.ini. Sed qui hʒ utlem actioneʒ
prefertur ei ut.ff·de procu:ꝓcuratore
MH. Vide de ꝓcu:conſtituti in fiqg-
=·Sʒ ꝗd ſi ceſſi ypoth·ſin pncipali
nunquid ceſſio ualet dicunt quidam
ſic ꝗa omnes actõnes reales et ꝑlonales
cedi poſſunt.ut: de heredi:uel ac uẽ
Ifi. M· Accur · ibi tenet ꝙ non ualeat
ad qð ibi inducebat ꝙ ſi cedens agexet
perſonali. ille perderet ypothecariam-
Contrarium uidet᷑ tenere inl.uſucapio
C.de pigque glo:concordant᷑ ꝑ diſtinc
tionem que ſequitur. Et ſcias ꝙ qõ nõ
eſſet dubia: ubi cedens haberet ſolam
ypothecariã ut in caſu.l.ii·C.ð luitio-
Pigno.ſcʒ quando preſcriptuʒ ẽ ꝑſonali

et ypothecaria durat per decẽniumet

tunc ceſſat predicta ratio Accur· · ff

de exceprei iudi.I.płti5· latinus ar ·j

N

—

AQA

naʒ debʒ eſſe aliqua naturalis obligaco

Vel ciuilis cuĩ applicetur· ut. ff· ð pig ·
l.res.f· S fidiuſ.fi iuſſor·S i· MH.- Et
ibi Dy .· cʒ ꝙ ñ ualeat nec ꝗ fideiuſſorẽ?
ſine ceſſione contra principalem facta
G·et ad hoc·ft· de pigno·ſi legati· et de
reguł. iunt. cum principale. ad hoc dic
ꝙ poſſeſſori pignont cedi poteſt· ut nos
C. manda- per diuerſas-nam interdum
habet quis retentionem licʒ nõ habeat
ypothecariam ut no ff de pignor. l.i-
nec obſtat ꝙ poſſeſſor ſit dominus 2
pignus rei ſue non teneat ut. ff de reg-
iur. neq; pignus-quia retentionemtm
habet ut ſr ad trebelł · debitoret. C. ſ
antiquior credi:l.i. ¶Sed pone debitõ
me dedix mihi tres fideiuſſores oueĩio
unum nunquid pro parte uł inſoliduzg
cedam ei iura- M. Intellige 9 ofideiut
ſores. contra debitorem enim in totuʒ
cedicur · J Dic ꝙ pro parte· ut· ff· de
cenſ·cum polvor.ff · de peculio queſtuũ
ff. de adrnitu.ſi pupillus.ff-de tuteł.2
rõ.diſ· cum pupillus et no C. de duob
reis.l.i. M· Vide ibi Cynu:in-iiiq-in
correis tamnẽ loquutur ille glo. uide q
ibi no.de iĩ pſis correis an in totum in
partem fiat ceſſio uni ſoluenti. ex qua
actione agatur. ad qõnem autoris uide
quod dicam·j·6. ꝓxi (ſuper-ii: forma-
Sed hic quero de ratõne qre fideiuſſor
non agit contra fideiuſſorẽ ſine ceſſiõe
creditorisſicue tutor agit ꝗ̊ cõtutore⸗ʒ
ſine ceſſione et mgr̃atus cõtra mgr̃atu
patet primum:ffde tuteł· et rõ:n · l. iu
6nunc tractern. 2 ueruq; habetur in

l.ex fa(to· ff· de nego.geſi t. Accurl-hoc

ſoluit inl.ut fideiuſſor.ff/de fideiuſ'⸗
ſcʒ quia fideiuſſor ꝓpria uolũtate ligat᷑
C·de neg · geſt. l.tutori: ſed magſtrat
a tutor ex neceſſicate· Magis ergo ſuc
currẽdum eſt illi qui neceſſario geſſit⸗
fj. de damp.infec lecum poſtulaſſeʒ in
fi· et concor · quod noxlvi.d· ſicut non
ſuo. Alia ratio ꝗa fidenuſſor hʒ regreſ
ſuen contra alium ſcʒ debitorem ꝓ quo
ſoluit tutor· et mgr̃acus non allegat iᷣ
que norauit in. l.minor · in princj.ff/de
mino.adde rationem quia fideiuſſor fi
deiuſſorem liberat non officio geſtiõis
ſed natura obligationis- Circa queriè
quo iure cogetur quis cedere ubi nulla
ordinaria actõ competit ſoł. ꝑ officiũ
iudicis · ff · delegax·i· l.ſi res obligata in
fi.que benefacit Iteʒ qũq; ꝑ exceptioʒ

oppoſitam· id conſequi poſſet ut ibi ·. x

ff · de adminiſtii · tutorlſi minor ·

— , —

¶ Sed qd ecce debitor meõ dedit miRᷣ
fideruſſorem et obligauit bõa lua mi
