Hh43_fol-2
author: Durantis, Guilelmus, Mende, Bischof

N 1245 11783069 021 0:

IHIIIIIIIIIIIIII

U8 Töbingen

r

— —— —————⸗———

— =——

= . * — 5 — 2 — . — — — = E R— e, — roi — r r⸗ Brr —,* — ——ä —, . .

— — —= E —

NCIPTT PARS SECVNDA

BSpe culi domini Guubelmi Durancti-

Libro precedenti prelibamus:

cum additiõib Iohannis Andree- Et
Domini Baldi ſuo loco ubiqʒ poſitis.

HNCTI
SPIRIT 9
GRATIA
SVFFRA
GANTE
DE PER
SONISIn

omne datuʒ optimumet omne donu

perfectum de ſurſum eſt. H Tacob. i.
c:circa medſtm. F.- Vt.i.q-n: quã pio

Idcirco nunc eiuſdem ſuffulti preſidio
nos ad ſecreta iudiciorum tranſferẽtes
hanc ſcam partem in tres particulas
ſubdiuidere ꝓperemus. ¶ In quarum
prima de hus que precedunt lidt contt.
ſedulo diſſeremus-¶ In ſecunda de lit᷑
conteſ et his que ipſam uſqʒ ad finem
ſequnt᷑ calculuʒ anncctemq¶ Lercio
uero de ſententia: et de his que poſt eã
accidunt ſubiungemo:⸗ ¶ Ante omnia
igitur illõ pᷣmittedum eſt
ordinis ciuilis uł' criminalis ordinarii
uel exordinarii membra ſunt hec.

¶ Prime particule capitula ſunt hec

Iudici preparatio·
Actionis ſeu petitionis propoſitio- 2

ACctionis ceſſio. 1

C mbercnris iudicis aditio- 2=
¶ Woti apyici impet᷑tio·a eiq exibitio qʒ̊

Citatio. ☛☚X
Contumacie hunitio. o

ꝙ iudicialis

Comparitio-
¶ ibelli oblatio
¶ Dilatio.

¶ Primi et ſcei decreti interpoſitio · ¶

QFeriarum petitio. 10

¶ Keculatio-

Satiſdatio-

Interrogatio-

0

¶Exceptio. /τι

2

133

¶ Keconuentio. 3

—

¶ Poſſeſſorn 2 petitor

cognitio: *

Incidens queſtioet ↄgnitionũ ordo 3
ii· ſpoliatiiſqꝛ

¶Secunde ꝑticule capiĩtula lunt hec.

¶ Liò conteſtadio-

luramenti preſtatio.

(Poſitio-

/

¶ Confeſſio./A S .
¶Pr batio· 2.
¶ Ardticulorum exhibitio) „7„
Peſtiunâ produgtiv.

Inſtrumentorum editio?-

¶ DPreſumptio. = 6α
uramenti delatio.

¶Dilputatio-

Concluſio-et renunci

23

4

15*

12†

atio. 2 0°

Conſili requiſitio- 2. &S ⁶

Senrentie petitio- = 5

9

¶ Kelatio. ☚4 = 9 °

Kemillio⸗

¶ Tercie particule capitula [untd hec
¶Sententie prolatio- 2. 9 ₰
¶ Sententie executio. 3 = 3.⸗

¶ Appellatio.
(In integrum

¶ Supplicstio-
I Expenſarum petitio-

Fructuuz et intere

X33

reſtitutio- 75/½

349

3 %5

ſſe reſtitutio · ꝭ *

¶ Vemere litigantium punitio. 39
¶ Et ſi qua alia in lite occurrant. Se

bec communiter

Et utplurimum cõ

tingere ſolent· vt ꝓbet᷑ ex ð ꝓbatᷣqm̃

Jaæſrarmfuns 220

§ ſt at ard⸗

—

40

¶ De hiis ergo ſeriatim ali qua in hac
ſcoa ꝑde deo duce pᷣuidimus Etractada
¶ Ec nõ ꝙ non ommia pcedentia ſunt
iudici ſubſtancialiaſed quedam ex his
uidelicet cicatio. ut extra & caup. poſ.
et propriec.i.ff·que ſen ſiñ ap reilcin-
I. i.: ex eoC. quõ 2 qñ iudex. ea que ex
de conſtitt eccłin fi extra de malo:et
“ „obe · inter quatuõ.ii:q inos in quenꝗᷓ·
Item libelli oblatio. quod dic ut·ĩ. de
Ilibelb- conceptt S. utrum libellus. Iteʒ
S u Lnli litt conteſ. ut extra de eleq. dudum.ji-
ed de liti contel-c.unico.exdra de iudi.
exhibitanam cum ipſa ſit iudicu fun
damentum et initium ut extra de of.

de· V.ſig· ex parte. ii ubi ipla non eſt
—= – fundamentum nullum bom oper ſuꝑ
ea *A.,eſt edificium·i.qĩ. cum paulusiiII

SS qi.nõ ſana Itẽ juramentu & calupnia modo hanc Ricam. nõ intellexit autor
uel de ueritate-C. de iura-calump.I. ii- Item quicquid.&. parte prima actum
„₰ §:ſed quia ueremur- MWDe hoc dic ut eſt circa perſonas ludicuzʒ et arbitroꝝ 7
.„2 de iun Cà·C· 1·:1: li. vI- -Et ſentecia æt alio ꝝ.ſuo alieno momine in iudicio D
r„α. exdra de ſimo-licet hely et ꝓbatur in interueniẽtiuʒ P defendẽtiuʒ et ꝗcꝗd
Predic. decre quoniamde hoc. 5. de of- ſequit᷑ hoc in ptei totũ ꝑdinet ad taha
. om.iudio·5 poſtremo. . Iĩ ſi aliq; Preꝑatoria.nec eci ĩtel lexit & pꝑatoriis
ex hiis obmittatur. uel prepo retur de ꝗbʒ ttat in v. p̃ꝑatorie B in prin-
non tenet ſententia Ipſo lure. C. de ſen. alb. ſeò ipe in nigro B ꝓſequit᷑ qdaʒ in .
. interlo. om iudi. ꝓlacam. et ii: q. vi. 5. ueſtigatiõe 2 pmeditatiõe matura per
diffinitiua in ꝓrinol:de hoc dic ut· de 2 quã ſe mẽete et coꝑe pparẽt ꝑtes2 ſudi 2
ſentt· 5· iuxtaet in ſum.do.m. ſent· — ad iu

— t re iudi:g: qualiter. ſub/5. is eſt ordo
Cetera auteʒ prem ſſa nõ ſunt ita ſub
. ſtäcialia. Sicut alias eſt ſirmle in miſſe
celebratõne in qua ſolũ ſua uerba ꝗb
r pPr Lag ſpecidĩ corpꝗ 2 ſanguĩe Enſ ubſtaciant᷑
lcz hoc eſt corpus 25. ſunt ſubſtacialia
cetera uero ſunt de ſellepnitate:de ↄſe.-
diſ.ii panis eſt in altari in prinol. et· c.
utrum in fi-ſed et premiſſa omnia m
ſuprapoſitur ordinem ſunt ſeruanda.
quia ſic ſolitũ eſt ſeruariextra de Kp.-
caulaʒ que. Si uero aliq ordo a ricipe
imungt. s etla eſt ſeruandus alioquin
non ualet quod agitur: extra de Heptt-
cum dilecta- extra de iudicl-exbibita.

65 E i C. .

delega.·ſuper qõnum. ·· V/& ſi extra

¶ Incipit prima particula. Et primo
AQe preparatoriis iudiciorum. m Hic
Hicam habuit autor a Io;. de do de
libro Iudicum primo in prim ab alns
E Practicis quos inprohemio noĩauit
HRcã. ð G ñ ĩueni. ð his tn nigro młti
loquũt᷑uñ aʒia ðmũ oẽs ſumiſte Rcã.S
ĩudiciis ↄtinuãt ad expedita circa Fꝑa
toria iudicioꝝ et Ianc· in prin e ꝑtt
Lui libelli dicit ſe ã ea part᷑t tractatux
de preparatorus rmdicioꝝ que pcedunt
conteſtationem. ¶ ĩRofr etiam in ſua
Heica· xi que eſt qlĩter incipiat᷑ iudiciũ
dicit ſe mn. x Ricj precedentibo de pre
Patoriis iudicioꝝ tractaſſe ¶ Dicebat
ego Guub ang. in. prin ſun operis ꝙ.
ꝗquicquid precedit liq conteſta:dicitur
Preparatoriũ iudicii pro quo facit· ·.
Ffinał·. Pxiſed patet ex nigro ꝙ iſto

Ces ad iudiciũ ſubintradũ uel non. *-

iudiciales accedam- aliᷓ de
ĩudicioꝝ pᷣꝑatoiis pmittãꝗ
— nã 2 a huloi ꝑatoria a iu
ĩducie ↄcedunt᷑que pꝑatorie nũcupant
ut· In. q- I. 8 ĩduciis.v.qii· ſi pmates-
2,1.8 dil. 9.7. . Pꝑatõie circa qʒð no-
eſt ꝙ B ꝑator a oſiderar᷑ tã circa ꝑteſ
A circa iud icẽ ¶Circa ꝑtes ut uielʒ is
& ager̃ ł accare intẽdit oſulat ermicos.-
et dliberet a tctet an cxpedlat ager̃

Eaccav.· P litẽ moueriiiq.ii:d ĩduenſ
I. di-põderʒ. H. i2 pitos C. & inge ma.

ſiauiã·2 8 acq. pol:l.ii. ĩ. S accu. ꝗ. i.
Er aut.2 uidat ſuas ꝓbatõesan·ſ.poſ

Ene eſt ut priuſꝗᷓ ad actus

. . 3V‚VVja..Y†eDP
— . .

Ordo auteʒ iudicialis ꝓprie dicitur ſit ꝓbar̃ qð intẽdit.ii. q · vii. ſciãt · f. ð
conſiſtere in biis que aguntur int lid- ꝓPb. ei ꝗ d. vi. q/ ul. actor- Pparzʒ ẽt te .
contel. et ſententiam/cum lid. conte- ſtes 2 aduocatos ut .c. S ĩdu.2 caue
B ſi- licis exordium. ut premiſi. Bal. et ne cipiat᷑ teſtiũ aduocatoꝰ ꝓmiſſiõe
ideo Bartt d lcit ꝙ prepoſteratio circa ut · ii q/ini: paulũ.ez ð ełc:ſtatuĩq fi.
. Preparatoria iudiciorum ante litt· ott. I vi ideoq; cũ ꝑitior ibʒ dʒ ſuũ t᷑ctatũ
non uiciad. ff. de teſtĩis.ſi queratur.J· here. ut 1 P.1. auia- al ioꝗn ſi cũ ming
35 Ad principał ergo propoſitum celeri Eiti ꝑibit ut IudasS pe diſ.vi ·c.ĩ · V·
properemus. ludas cim. 2. . ſi iuiſſʒ et B eſt cauſa
Ir̃ actori nõ dantur inducie p̃patorie
ſ
.

— —

. an ager uꝑ accu

. .
X ⸗ —

◻ Kecipiendo eas ut dicit in. pre
paratorienin prin-alꝑ ben datur actori
ut i ⸗Nam ſe ad hoc prius debuit
preparar. iii-q.iii ſpacium. ei aut
Cde tempin integ reſti.petende licʒ
alii pre. . intelligant deliberatoriis
de meo ergo ↄſilio diligẽter ꝗs puideat
1 diat: et ad
Premiſſa ſe preparet quia litis euentus

Aubius eſt. ff.& pecuł. I. quod debetur

uelox enim iniquitùs ad nocendum oc
caſionem ſuggerit· lenta autem uirtus
et cunctatri ante iudicat ꝗᷓ incipiat.
quid decoꝝ.quid honeſtum ſit. Inꝗtas
enim omma precipitat. de peni:dil-in.
inter hec yrcum.i:extra de uoto magi
Ect melius eſt ante tempus occurrer̃ ꝗ
poſt cauſam uulneratam Remedium

querereC. in qui. cau-in integ reſtitt·

nõ eſt ne.l.fi:naʒ- et exquo aduerſariũ
conuenerit oportet eum litem ꝓſequi
Cquomoð·et qn iuòauten: qui ſemel
¶ Iceʒ circa partes diſtingue ꝗqa aut
uult quis accuſareaut denunciareaut
agere · M· Ingreditur mentem bοαι
Io.de dco:qui ſcðo hbro iudicũ:prima
HKica tractat de admonitiõe pᷣmteẽda
reo per actorem:et in tercio hbro etiã
prima Reica tractat ad demonitione p
mittenda actori per reũ et hoc innuit
in· V· is quoq; qui · Si uult accuſaĩr
aliquẽ de aliquo crimiñ ſi e admoneat
prius caritat ue: et familiariter: ut ſe
emendet de crimme quod omiſit bene
eſt ᷣm Hug:ii.qvii: accuſatioextra
de accuſcii: ubi de B·xii:q ii · indigne
non tamen ad hoc de neceſſitate tenet᷑.
extra de ſimo.:licet hely. ubi de hoc.et
c·ꝑ tuas:niſi dicas ſpeciale eſſe in eccia
contra quam querela intentatur ut nõ
ĩ predi.c/accuſatio Immo male ageret
ſi premoneret:quia tunc nõ agit ad cor
rectionem ſed ad penam: ut extra eoðᷣ
ſuper hiis· et·c.qualiter·iiet in pre.c.
licet· de hac monitione noĩ· de iniurt·
ii. V. iudicialis. ¶ Si aut uult denun
ciare ut fratrẽ ſuuʒ corrigat a peccato
tunc p̃cedere debʒ caritatiua monitio-
ut in predic·c.ſuper hiiset· c.qualiter
et· e· C·C·il·et de ſimo.Iʒ·ꝙ ſi ſe monit
nõ corrigit tunc demũ iudici denuciet
eum: ut ibi:et·xi:q.in:precipue in fin
¶ Porro ſi uelit agere ciuiliter ꝓ fudo

uel pecunia uel ſeruitutecunc priuſjꝗ
illũ ĩ cauſaʒ uocet ab eo id ter exigat

ꝙ ſi nõ ſatiſfacit/tunc ꝑ iudicẽ ↄpellat᷑

—

ii:q/vii:ſi quis ergaet.cſi quis ab ep̃o
C.ð pig debitores.xvi.qvii:oẽs decĩe
¶ Sedꝛ ſi ꝗs peccat in me uł in meis
ſpecialiter debeo illum premonere· Et
corripere ᷣm formaʒ euangelice reguł
ii:qi-ſi peccauerit. extra & udi:nouit.
in prin extra de teſti- in omni Et in
predic.c.precipue Is quoq; qui peccat
in me debet ad me feſtinare per ſe uel
amicum ↄomunem et mihi ſatiſfactiõz
congruam offerre:iii :q- vii in grauibzʒ
x. C ludicet.xlix. di.6.1·2 1. qei chriſti
ſacerdotes extra de re iudi. ad apłice-
circa prin.livi · ꝙ ſi eũ audiuero bonũ
eſt.alioquin ſibi nõ imputatur xc. di-
ſi ꝗs cõtriſtatus.2. C. qſiden tes xiiii-
qviſi res.ii.qiſi peccauerit·et ſi pus
a me fuerit monit obediat ne in qõeʒ
incidat· ut in precnouit· et·ii/qviiſ
quis erga· et hoc eſt conſilium ſalutare
ꝗa dubius eſt litis euentut᷑ dixi tene
ergo certum Et dimitte incertum de
Pe ·di.vii:c.ii·extra ſponſabiuuenis
Bals. De materia uide de purcanos
inter.et quod ibi no et uide Innoci: de
reſ.ſpoł·cum ad ſedẽ et qli᷑ practicet᷑
materia denunciatiõis euangelice uis
Bar.in conſtiti. Henrici in glo. Bart.
ubi plene de materia (¶Circa

iudicem etiã diſtingue- ,Scom Io-

de deocui fuit iſte. Vaubi.S.in Rca.

non tamen ponit textum illius· c. ſi ꝗ·
ſed dixi· xini- articulos inueſtigandos-
qui ibi habentur Naʒz aut agit cri
minaliteraut ciuiliter ſi criminaliter
tunc iudex debzʒ examinare perſonam
accuſatoris Icilʒ cuius eſtimationis uł

opinionis ſit qua intentione qua fide·

qua cemeritate qua uita qua oſcientia
quoue merito · ſi pro deo: aut ꝓ uana
gloria- aut ꝓ inimicicia- uel odio aut
cupiditate accuſatii ·q· vii · ſi qui ſunt
debet etiam eaminar̃ cui duerſatõis
et fidei ſiquia Hi qui non recte fmei
ac conuerſatõnis ſunt/et quorum uita
accuſabulis eſt-et quorum fides uita 2
libertas neſcitur. Et uiles perſone non
admittuntur accuſantes c.·q·querẽdũ
et ſic de hiis et ſimilibus dʒ examinare
nam accuſatio preſumitur fieri malo
Zelo.ꝗa eſt genus illaudabilis intentoiſ
ii.qvii ſi ꝗs epiſcopus· ꝙ ſi agat᷑ ac õe
imiuriaruʒ ſemper debz iudex laborar
ut partes componat. ſi poteſt· etiem
ſi crimĩaliter agatur · v· qil · ſi primateſ

MH Ibi de HB.etxc.di ·ci.et/c ſtudẽð

70
ee 2 ſa 5*
1 ſe ſ

N₰ℳ

KRM

2

-—

0

per que uidebĩs· ꝙ potiſſime iĩn actioñ
iniuriarum ꝓcedit compoſitio· uex

ram ſi talis laborat infamia iudex ex

officio ſuo procedit extra 8 collu.c-i.
et.il.et.ii·.q:inſi quem· ¶ Ceterum ſi
agatur ciuiliter-iudex eodeʒ modo ſtu
deat componereextra de tranſac·c. fi-

H. Omnino uide quod ibi dixi ſuper

.caſibus SCum luis cõcor-̃LxxXlli-
di:5.· i xi/q.iI.iniuſtum: ffde offiphi.
con gruitff-de uſufrudequiſimum.
C. de iudicl. autẽ ſi uero:ar. contra d

colluf.crimina:iĩi.q/vii⸗ꝗᷓ propter.ſoł.

decrett crimina locum habet: cum iaʒ
de crimine oſtat ꝗa crimina undecuqʒ
claruerint punienda ſunt α -n⸗

ecce: Itemcqua propter loquitur in
cauſa denunciationis VYbi penitus ren

nuit penitere. patet ergo ex premiſſis
ꝙ ab initiocum ſibi ignota ſunt jura
partium laborare debet ꝓ cõpoſitione

¶ Sed ꝗd ſi iam eſt in cauſa ocluſum
et iudex uidit ius clarum-2 ꝙ pnũciar

debet pro altera parte. nunquid llam
inducex ad componendum hoc curioſis
relinqmus diſputandum. M1⅞-Facilis

elt ſolutt. ꝗa oportet iudicari id licitũ

uel nõ ex circumſtantiis ꝗ bz celſatibzʒ
abſtineat et maxime quanð abſtinerʒ;
contraria parte uincente Eſt etiam ad
uertendum. ꝙ ceteris paribus-magis

procedit compoſitio actore uincente ꝙ
reo prima enim ſententia requirit exe

cutioneʒ. ſcda nõ.niſi forſem in expen
et quandoq; nec in illis propter iuſtaʒ
caul litigãdi- ꝗqa ergo executio poſſet
impediri de facto ub multum tardari
Per binas appellationes poſſet uĩcenti
expedire opoſitio. ceteris paribus dixi⸗
quia ſi actor ſuccumbens lit giol us/et

Pecunioſus eſtet per appellationes fa
tCigaturus eſt reum abſolutũ. et maxie

cum pro ipſo facit aliqua eꝗ tasputa
fama: uel ſemiplena probatio uł plena
in qua ſuccumbit ex fectu ſolenitat⸗
ut quia apparet inſtrumentuʒ. ſed nã
poſitum in ſuo eſtimo- uel in regiſtro
communis· que obmiſſa inſtrumentuũ
anlłat iuſte moueret᷑ iudex ad oponẽð
3· Vbi auũt agitur de crimine alicui
clerici epiſcopus iungat ſibi alios epos
quod dic ut.ĩ.in ti.ð accuſat·6. qliter

v boc etiam nott· ¶ In ſumma: no.q;

—

nemini expedit: ꝙ ſit nimis promptus

Math.x. F. 5. Si ꝗs uoluerit tunicaʒ

ut.S. cuilibet ergo cõſulimus- bonafis

kuaʒ tollere. ed in iudieio tecuũ ote dere

dimitte ei et palium ut·xiiii·. qi· 9· i·2

apoſtolus inquit·. I i- ad cort· Vvl. A-

S Iudicia ſi habueriti ſecłaria peccatũᷣ

eſt in uobis. et uos contetibiles faciet

ut ibi· et · x q/i.S· ex hus et uiles ut.
IxxxvVIIIdi. perlatum maxime autem
hoc non expedit clericis · xnn. qi. c. i.
ꝗa nẽo deo militans ĩplicat ſe negotus
lecularibus. M1ä-Scëa ad Thymo: i-
· Vt·xx·q: iii:c.I extra ne cle . F. mo⸗
c-nin fucum hec uix ſine nota peccati
ualeant explicari/ut.S/et de pem.di.v
qualitas:hinceſt ꝙ litigioſas prohibet
apoſtolus ordinari ut· M· i/ad Thy·
in.·xlvi. diſ.et.xc· diſ.per totum/ et
młtomin rligioſ.ut.xvi:q:ĩ:mõchi
quia ſeruum dei non oportet litigare·
utiiq-vii.ſfiẽ extra de ſindico:c.unico
et preterea litium euentus dubius eſt

ꝙ pronior ſit ad oponendum ꝗꝙᷓ ad oten
dendum/ut·xc. di:per totum:extra cle
tranſacc.fi·v.qii.ſi primates nam et

licigãtes ꝗ iurãt ad pacẽ cũ ꝓx imo non

uenire non tenẽtur tali ſacramento- ut

xxii:q iiii:qui ſacramento-
C De Actione. Seu Petitione-Bica-

. Sciendumq nullus ex practicis

autoris · Vel alnis poſuit hanc Ricam-
generalemſed Rice. mater am dixerũt

ſub tctatu hbelloruzʒ. ſub quo dicebãtx
inter alia petitionem et eius cãʒ deber
exprimi ĩ libello-tractatores aut hui
materie ponam ſuper Rica- de libely.
concep:et ibi uide· De hac autẽ noua

Hica et eius ſituatõne tpliciter autorẽz

exculo·primo:ꝗa ſine hac Rica.ↄgrue
ꝓſequi nõ poterat inferiora. et ex eað
congruiĩtate poſuit.ĩ. Rica.viii·ꝑuum
morſellum de oblatione libelł. Secũdo
theoricam petitionum- uel libellorum
a practica uoluit ſegregare nimiã eĩm
Plixitateʒ in duxiſſent unite.· Tercio
quia Nica:de libellis que totam ꝗrtaʒ
Partem reſpicit ſubtrabi non debuit

Ulli parti.:
VONIAM de iudicioy

preparatoriis dixi Decens
eſt ut de actiõbʒ et petiti
bʒ:que ĩ eis zE anrur ui
e diſputemus ¶ Primo iĩgi
dicemus an actio ſit ſſ pẽaliter ꝓponẽda

fã

rra

—

¶ SeSo. dicemus legaliter de acib

leu petitiõibus:qualiter 2 qua cautela
poni ſeu fieri debeàt in diuer caĩ bz
Tercio qualiter reus in his habere
ſe debeat ſupponem ¶ Quarto uero
de actionibus ſeu petitionibʒ canonice
annectemus. ¶ Quinto de nominib
actiõum et ubi in tractatu hbelłfuꝑ
eis libelli concepti inueniantur breu
perſtringemus-

TRVYM Actio ſit ſpali
nomine mittenda. uetus
eſt querela. Quam nunc
plam explicem:dicenð
eſt igitur ꝙ aut loqueris
m leges aut m canones. ¶ Srſcom
leges:ſuper hoc eſt diuerſitas int᷑ ꝑitos
MH. Totum ponit Rofnt. uſq; ad. -
porro.ĩ· R.xviii.- Do.Plaet Hoſ-

dicunt ꝙ non eſt proponenda-nam ſuf
ficit cam ꝓponi: e qua actio reſultat

ut peto rẽ quã emi uł·xque mutuaui
ud inſti:.de ac.ꝭ.i.in fi:et extra ð iudi ·
dilecti.ex m Gᷓ nunꝗᷓ actio incõpetens
poderit proponi: immo ꝗlibet ruſticq
libellum recte componere ſciret. Xää
Suppł· et ſic opinio hec aduocatis non
placet.fimile quod dixi.S· de accuſato-
prope fi·v.item ꝙ non recte:addebat
Kof· ꝙ m id ſuperfluo faciebat libʒ
libellorum · ꝓ·Io:autem et Aʒo cõtra
ꝙ ſcʒ ſpeciale nomen actiõis in libello
ꝓponi dehet· ar. ff. de eden.l.i.in prin.
Cco.edita:Quia nemo ſine actione eꝰ
peritur · ff·de nego·gel.ſi pupilli.·fiñ
alłs enirn quare diceret lex ꝙ ineptam
actõnem proponens debet ſuccumber
udt.ff· ſi.mel.fal.mo.dixl.i.Ro.i.C.de
formułet impe.eorum ·l.iĩ.et.ĩi.ex de

iudi:examinata. Item quare diceret ·l.

ꝙ debet quis ab initio eligere actioneʒ
ux· ff · de tribu:q in heredem5. eligere
et.ff.de le.i· cum filius.ꝭ.uarns·ſi eĩm
ſufficit cauſam ꝓponi.ſufficeret diceĩ
peto fundum mhhi in tali teſtamento
legatum/ uł peto·xqa cum ſeruo tuo
contraxi:quod dicer̃ eſt abſurdum ᷣm
eos. u dic ut.ĩin ti/ð libelconcep-

6. iuxta. item non ualʒ ſi non otinẽe

¶ lac.B. et. Lau:et Gof. M. In ſum-
de libelobla. in appara.in decdilecti-
de ĩudic· 7· Dicuntꝙ ſi ex uno facto
una tantũ reſultet aNio ur in uẽditõe
in commodato· in depoſito.et ſimilb
tunc ſufficit cauſam ſiue factũ ſimpłr

proponiuł᷑ ĩn primis concor· Si uero
plures oriantur ex eodeʒ facto actiões
ut ſi quis in fundo meo arbores incidat

ex quo facto oritur interdictum ꝙ ui
aut clamet etiam actiol.acꝗl:et etiã

arborum furtim ceſarum ut ff arbo-

fur.ce.ſi colonus.et.l.pł.et· ff/qð ui

aut claʒſi immaturã uł ſi in ſocietate
furtum cõmittatur.quia ex hoc et ꝓ

ſocio et furti actiones oriundtur. ut tr⸗

ꝓ ſocio.l.rei cõis ·His quidem caſibus
at ſimilibʒ exprimere debet qua malit

experiri.ut reus certificetur ut in ᷑ᷣis

concor.de hoc.ĩ. ꝭ· ꝓxi . notandum
Etiã Rogierius dix. ꝙ ſi ex facto due
actiones ſurguntcontrar ios habentes
effectus eligi dʒ altera ut ſi emi fuduʒ
de tua pecunia mandãte ſeruo tuo ti
enim due actones opetunt una cr imĩs

ſcʒ furtialia bonefidei:ſcʒ mandati. C

de fur.l.i.C.ſi ſeru exte· le emere mã-

l-i:ff·fam.hirl· et puto.ꝭfi als auteqʒ

eligere non tenet᷑.ſt · ð eden· l.i in prin-
ſed hoc non ualet·quia ſiue ſint otrarie
ſiue diuerſe2 non contrarie debz actio
exprimi ff. de tribu:ꝙ in heredem· ꝭ-
eligere: de hocS: de actore · V· item ꝓ

ponens et ſe. ¶ Odoft· Aʒo:et Roft⸗

MH. in.I. i· f. de eden ubiS· Dicũt
ꝙ quando factum clarum eſt et bene

aαπαςι πι ια αεμαμα
SHaceſ PI n„

ꝓponitur. ut ſi dicitpexox qa uẽdidi H

equum. tunc exprimere non tenetur-

ałs ſic. inſtide ac.circa prin-. ¶ Porro
ſi loqris m canones aclhuc ẽ diuerſitas
Io.uallen.dutit ꝙ in cauf ſpiritualibz

non tenetur quis edere act:quod quis
uerum eſt· nec eſt cõtra extra ð udi-

examinata. In aliis autẽ dixit- ꝙ tenet᷑
quo ꝗdeʒ nihil falſius eſt- ut excra- eo-

dilecti. Gandułet Ioh. Theotonicus
dicunt ꝙ leues actiones · ut eſt rei uen
dicatio·locati. depoſiti· et ſimiles te
quis ederſubtiles uero:et obſcuras nõ
Dixit etiam ipſe Io·ꝙ in eccleſiaſtacis
non tenetur in ciuilibus:ſic etiã ã foro
eccleſiaſtico.utviii:diſ·quo iure. 1â:.
Vbi de hoc et·ii .q vi:decreto.̊ · Ex
de iura:calũplitteras·de dolo· et cont⸗
c.i. et ſic tendit ad opinionem. Io ualł.
qʒ nõ puto ut dixi ¶ Iercii dicũt ꝙ;

in libello nõ debet exprĩimi acto.ſed in

proceſſu ſic.arextra de appel.ↄſtitut

et de re iudic abbate ſanelibr. ſexto·

¶ Lanc . uero dicit. · In ſuo libel

de actõne reali· ν nemo cogitur in

foro ecẽiaſtico/nec i libeł· nec ĩ ꝓceſſu

Acle n, lläkthe

21C— ſt ſa ◻ NrS
3 .

1

exprimere actionem.ut in pre.cdilec.
Sed ſi ſpõte uelit admittetur ut in p⸗
c-examlnata:et tunc ſi ineptam ꝓpoit
ſuccubetet poterit aptam proponere
ut ibi et de reſt.ſpo/cuʒ ad ſedemãĩ fi⸗
2 uſus hanc opinioez approbat ſufficit
enim factum ſimpliciter proponer̃:q;
de ſola ueritate curandum eſt non de
apicibus iun ciui diſputanduz ut in
Preð ·c Qilec:et de dolo et contuc. i ff-
man.ſRi fideiuſſor quedaʒ nam et ex
pluribus cauſis aliquid peti poteſt. ut
patet extra de conluet. cum dilectus.
de fi inſtru inter dilectos circa prin-
de conceſ:prebenpoſt elec:ð prelcrip-
cũ oliʒ de inſti. cuʒ ueniſſent. de teſta.
raynucius. :ĩ· de caup.pol/et proprie.
cum ſuper:de capel.mmo.c.ii.de.V.ſig.
abbateet in eo:li/agitur ui batiua
ſeu inꝗetatiuaꝗuis fint diuerſeextra
de ꝓbat.Iicet· : fi:ſed ibi eadem actio
copetit: licet ex diuerſis cauſis ff. uti-
poſ.ſi duo.ꝭ:i:et ᷣm. T. ubi inuemes
in canonibus actio exponc.ĩ· petitio-
Ius au tem opinioneʒ Gan. confirmat-
MH ene quod breuiter diæi p Olti.
in dec·preilec:ſuper fi:ii:glo. 5.· Itẽ
Fm canões intentatur. ſeu proponitur
conditio ex canone. uel officiuʒ iudicis
utx: iii : q:i⸗ reintegranda- et.ii:q: ii-C. ĩ.
¶ Qui ſi ſic ſtacutuz in aliꝗᷓ ciuitate
ne actiones prponantur nunquid qui

accuſat criminaliter tentur exprimær
criminis genus-Ro0. ſic⸗nam ex eodem
Ffo:plura crimina oriuntur- ut-C. de

accu:qui de crimineff.de priua: delic-
nõnunꝗ· (Quid autem iuris ſit cum
inepta proponitur actio. uide 5: de of-.
iudi.ꝭ·deſeruit· V. in ſententie. .

Equitur uidere legaliter
de ac tõib· ſeu petitõib
qualiter et qua cautela
poni: ſeu fieri in diuerſis
A caſibus debent· Ante oĩa
lgltur Kciendum eſt ꝙ agens. ſeu petẽs
debet in libello exprimere res petitas.
ut extra de libelobla.c.ii · M. Erx ibi
de materia hui prĩcipii in prima ꝑte
i : glo · S·ff.· de rei uen. ſi rem.·5.fi. Vel
quantitatem declarare quam petit.ut
ff. depoſil.ĩ.S·ſi quis argentũ.diſtĩgue
tammen. M.Scoöᷣm Rofrt. Reica. e: et
tribus ſe. . Quia aut adtio & uniuer

ut berit hereditatiz: C if cſe rei
uen. l.net.f:de peti·hered· ſed a ſi · gfi⸗

Et tũc ſufficit in gener peter̃/ ub dĩca
peto hcreditatem ut patetĩ· de iudi
S·i:nec hʒ res hereditarias ſpecificare.
debet tñ dicere.an totam uel quotam

partem hereditatis
deredi.l.iiii et.l ſi quo tempore. ec. C.
cO.l.i.et hoc cũ contractus eſt ð certa
parte.dic utf·de reĩ uen·pater · et.ſt.
ſi pars heredi.pe.antiꝗet· l.i.uel cum
petitur eccleſia cum ſuis pertinentns ·
exdra de exce p· cum uenerabilisextra
ð reſt.ſpo·cum ad ſedemde probat.

extra de fi inſtru- inter dilectos. uel

Prebenda cum plenitudine iun canõici

extra de concer· preben.propoſuit· uel
aliquis locus cum finibus ſuis extra 8
re iudic. abbate ſanein princ-lbvi. in
hiis cnim nõ eſt neceſſe aliquid ã libelł
uel in ſententia ſpecificari:de hoc·ĩ· de
relig/do:et.ĩ · V· ſed et ſi uis acti· et ſe-
¶ Aut eſt generalis ut ꝓ ſocio. tuteł
nego·gel.quo caſu ſufficit in libello ac
tionem compꝑlecti et in genere rem ab
initio exprimi ut conuenio te-ac. neg-
Zeſt uel tutele uł pro ſocio·tunc emm

uenmit omnia que poſſunt itelligi ſub

natura ꝓpoſite actionis ut. ff· de tute.
et ratio.dil.lI.i extra ð caupoſ.et ꝓp
eũ eccleſia.ubi de hocff · ð iudi:ſolemq

ff· pro ſocio· l.pro ſocõ arbitriex polſt

facto autem in iudicio. poſſunt ſingła
capitula exprimi:C.de ludi.l-n S hoc
I· V. et not ·ꝙ · ¶ Aut eſt ſingularis
ſeu ſpecialis et tunc ſi eſt ralis neceſſe
eſt rem exprimi:quod dic utĩ. d l bel-
concept·S.iuxta.⸗Item non ualet in
actione realiet ſeq cauſam tñ tunc te
netur exprimere-quod dic ut in eo:G⸗
v· ſed nuꝗd dʒ.¶ Si uero eſt ꝑſonalis
neceſſe eſt caulam addici. ſiue petatur
ſpecies. ſiue quantitas ſiue factum. ff-
de rei uend.ſi in rem. C.de epiſ:et cler·
autgeneraliter. ff·de fur. in acĩ pri-
C.de edic.diui.adri·tol.l.fi ut peto rẽ
quia emi: uel quia mihi dediſti uel ꝓ
miſiſti ac ex ſtipulatuS.6. proximo-
ałs ſufficeret certi conditio ſi propone
retur. Dum tamen certum quid pro
Poneretur.ff.ſi cer.peta.certi conditio
exdra de libelł.oblattc.fi:et inſtitutii
qui:more.contra.ob.ſi enim cã nõ ex
Pmer᷑t.2 re abſolueret᷑ mhiloĩ adhuc
Poterit ↄueĩri:.ff·de excep:rei Iu.l.2 an
eadem.é·actiones · M· Vbi de B et nõ
qꝗa in reali.hoc nõ ꝓcederet de quo ina

v· ſed nunqd/ allegato S· ꝓx· in fi · ·

petat.utſł ·ꝭ pet.·

J.. .

„ S £ — 9

7

„r

r rE Pwern

ℳ 74 6

—

—

„

õ

12 4

N N

. Vim.

9 Y

¶ Quid ſi quĩs generaliter egit cauſa H.Dicunt᷑ enim ſimplices ꝙp buz
uel actione non expreſſa8 hoc in pre. reſtitui intentatur poſſeſſorium ad qð
6· iuxta. item nohanc diſtinctionẽ pertinet bum reſtituendi. f⸗de ui et
actionũ pleni ꝓlequereĩ· in tractatu ui ar . l:i in prinquod Rof- improbat-
libelł.in ti.de iudicuis.ꝭ·i. ii liiet- iii. Ci:de rei uen- ꝓpe fi.ꝑ· l.qui reſtiduere
¶ lItem de realibus et ꝑſonalibus uið ff· de rei uendiet per.l. uideamus. 5li⸗
ĩ· de cau:pol·et ꝓprie·S:nõndũ igitur. ff. de uſurt-per quas-l. patet uerbum
¶ Quid de eo qui agit condiol·ſine cãa reſtitutõms etiaʒ ad petitoriũ ꝑtinere⸗
Nunquid debet cauſam quare agit ex Aliuud eſt ergo rſtitutio rei ꝗᷓ rſtitutõ
primere in libelloet uidetur ꝙ non cu poſſeſſioms. · uti poſ ſi duo·S·fi Aha
ſine cauſa agat. Contra quia nic poſſet ratio per quam improbatur hec petitõ
dicere torum patrimonium ſuum ſine no· in· V. hoc autem ſtatim alł-cin h
cauſa penes eum unde dicit Vbert · ꝙ auridice reſiſtit uſus ut ibi. Iteʒ ub
debet exprimere cãm cum ſit hec actõ cuũq; iudicis officium imploratur loco
perſonalis- in qua cauſa eſt exprimẽda principalis actionis non debz ꝗs dicer̃
ut dixi ar·f· de condi.ſine cauſa:l. qui ago contra te ſed debet iudicis officiũ
ſine cauſaet ar· C. e· lii. et iunge quod intentare que dic ut ĩfra ĩ t de libel.d.-
no. in pre·ꝭiuxta. V icem non ualet ſi 6·fi. ·hoc autem. et quicquid ibi dẽ
non continetet ſe· ¶ Sed quam uocaſ hic intellige repetituʒ.Illud quoq;

actionem perſonalem et quaʒ realem- 1. H. Iſte· ad litteram fuit Vberide
HRñndeo r̃alis qcta eſt a re que petitur/caliv 1J bon:excepta ultima ocorin. .· gnalia
puta qñ quis nullo iure mibi obligatg 4 allegat ſuper Rca. „ -Non eſt obmitx
eſt.ſed uolo ſibi queſtionem ſuper aliqᷓ L tendum ꝙ proponens actionem nimiu
re mouerę. Perſonalis dicicurquando erſon generalem ſeu ambiguam et ofuſam 2
perſona obligata eſt: puta cũ ago otra cauſe certitudinem non continentem-

eum qui mihi ex aliquo contra tu uE uel incompetentem repellendus eſt· ut
maleficio uł quaſi obligatus eſt inſti. ſi proponat actõnem f mnium regun. ꝓ
de ac circa pri. C.S nãq; et appellãꝗ C. uel certi condicquantitate n expſia
et.ĩ. V. ueruʒ. ¶ Sed certe ᷣm hoc ur in lib· uel ſi ꝑ ac-furti uelit re uedicar-
quelibet actio realiset perſonalis: nazʒ et humuiſmoi ut ff.· S eden-l.ij.f· S iuri-
ſi peto rem ꝑ oſequẽs dico te obligatuʒ Fi. ica fidei. C-de annaæe-l-f-ff.S iudu
as rem iplſam tradendã ſeu reſtituedaʒ ſi quis intentione· ff. ſi mlfal. mo⸗diæ
et ſic habet locum realis et perionalis: l.I. &·i. ĩ fi.f·de euic. minor ſi ſeru9
Item ſi pet'a texex cã mutui dirigo in aut. de litig. 6excludedas· ff· depoſi.
a tionem meam in ipſa.x. et ſic habet l.i:G ſi quis axgentumff· de furin ac-
locum perſonalis. et realis ¶CL Ad hoc extra de ſponſ.de muliere ¶ Nõͤnduʒ
Hndeo conſiderandum eſſe ex quo foce ctiam eſt ꝙ ſit tale negotium ex quo
prima procedit actio et m imntiuma plures oriantur actiones et certum ſit
originem facti cenſenda eſt perſonalis de qualibʒ ut.S.· .i· tu aduocate acton
uel realis· Aπ1 Vnde dixit Guul-an. u elige meliorem et plenioreʒne habeas
S ꝙ differunt ſicut res differt a 'oa à neceſſe ſepi licigar ut.ff/loc·ſi merceſ
una enim ineſt rei: alia perſone alłat BS.. culpe ſt ui bon-rap.l. i. f-ar· fur. ce-
quod not·ff.pro ſocio.l.ii: et ſi uis de I.i. MHucuſq;· iſte Vber primi
materia ſaciari- uide Cy. C.de ali:mu- cui continuatur α% quod autem Diæl⸗
iudi:cau. fac.in.v·q. ⸗ Nam in òctu qui ſequicur.et eſt ſub. ꝭ-cuʒ breuiter
Vel quaſi maleficio: Vel quaſi perſona mihicar. v- V. Rli negotium eſt tale·S
prĩcipis obligatur et ideo tantũ actio Hinceſt ꝙ ſi de mandato lerui tan ꝗs
perſonalis locum habet cum uero quiſ ſciens te id nolle de pecunia tua pdiuzʒ
agit adð rem. res principaliter tin petit᷑ ecrrerit eligere debes an uelis agere otra
ęt ideo realis tantum locum habet ᷣm illũ ac.fur⸗ad penã an odi:fur.ad pecu
RofIn quo autem differatdic ſᷣm eũ niã an ac mãdati ad pᷣcnũ ẽptũ. ut. C. S
in ſuo libello in ti-de ac/ſpeciali-· ÆW1. fur.l.i.2.l· fi · · tłesutq;· n· actõnu ex
Que eſt xxiii·ubi pleñ B ĩ ul.colũp- hoc caſu naſcit᷑ ſed altera alcerius elec
SB· Ec ſcias ꝙ in nulla reali ad. debet tione tollitur. ſi autẽ non elegerit fierʒ
quis dicere peto mihi rem reſtitui ſed ↄdemnatio ᷣm illa que mĩorẽ pẽaʒ ifli
tantuũpeto rem ipſam uł hereditateʒ. git.ux·ĩ. ð li⸗· Siiã nuc· V· cu ex hiis.

4. —Rð — .

4** eà

N

9

NAN ◻

Bals. Non ſolum procedunt hec ubi
ex eodem facto oriuntur plures ſpãles
ac:ſed etiam ubi oritur una generalis.
alia ſpecialis ꝗa una debet eligi.l· certi
condicioin prin· ffſi cer·pe.a ꝑ Guił.
5. in. S: utꝑ et Cy.in.l.edita.C·ð eden.
CQndſi nolit eligere ſed dicit ꝓ
cedatis domine iudex.dic eum cogenᷣ
iudicis officio eligere· ff ſi quis ius dic.
non ob.l.unica.uł dic ꝙ non coget ſed
dicat ei amice elige que uis:2 ſi ñ eligit
dicat ei recede ergo ar. C.de colłfilæ-
¶ Sed quando debet eligere.dicũt ꝗ ðᷣ
ꝙ uſq; ad diffimtiuaʒ et non poſt.ſnia
enim contra ius litigatoris lata tenet.
et ius dicit cum imque decernit ut.· ff.
de iuſtet iur.ius/extra de re iudi-cuzʒ
inter ad fi-ſed uidetur ꝙ ante liti ot·
debet eligere cuʒ talis exlſit dilatoria
ergo ante liti·conteſ proponendaC de
Probaexceptionem. iii:q/viexceptio.
exdra de re ludi-inter monaſteriuʒ dic
ꝙ cum quis plureſ actõnes ad eandem
rem intẽtat aut eas ꝓponit copulatiue
dicens propono hanc actionem et illaz
aut alternatiue dicês propono hac aut
illam ſi copulatiue cogendus cligere
ff. de leg: uicuʒ filius 6. uarns-et deb.
i·huiuſmodi.5: fiet.lſeruus/ cũ hac
et eſt ratõ quia qui comunctiʒ ꝓponit
unam aſſerit. is autem qui alcernatiue
proponit aut᷑ eſt certus de facto.2 tũc

cert eſt que actio ſibi competat et iõ

eligere debet: maxime ante iuramẽtuz
calump:preſertim ubi vequiſito eſt p
eligat· ſi uero incertus eſt ð facto non

cogttur eligere utffquorum lega-li-

ꝭ'ꝙ autem ff. de tribu:ꝙ in heredem.

5S:æeligere et.ĩ.dicamquidam aũt dicuũt
ꝙ niſi quis eligat uſq; ad tempus/quo
mutari: uel emendari poteſt. ut. C. de
eden: edita. cadit a iure ſuo qð nõ placʒ
Qud ſi quis utraq; propoſica non
ellgit fertur ſententia contra eum- uel
eciam contra reum in cauſa appelłõis
ipſe uult eliger̃· nunquid poteſd et põt

allegori pro:et contra illud an cã appel
lationis ſit eadem cum Primcipal- nõ

H. De quo.·s. de ſalar S‚ſequitur .
ſed nunquid. 7 Itez uidetur ꝙ poteſt

eligere. ar. ff· de bo· lib:qui cum major
5accuſaſſe. in fiffad turpilł. l. i. ar. 5
quia uiderur primo Ppropoſitaʒ elegiſſe

ff·de cond. inde. I. indebitum ff. de fi
uß. ſi ſeruus alienus. C. ad mac.ſi filiq
Cõtra ꝙ uideatur ſcdam elegiſſc· quia

——

ꝓponendo hanc uel illam uĩdet᷑ a pᷣma
recedere · ¶ Sed dic ꝙ uidetur utrãq;
proponere.nec ſe ab aliqua illarum cx
cludit.ar. ff-de libeet poſtugallus.in
fi · ff· de optꝭ·legatt.l legata: unde bene
faceret iudex. ſi in tali uarietate reum
abſolueretet uideS:de actore · v. ꝗd
ergo ſi deiect· ¶ Sed nunꝗd uidetur
eligere per liti contelſ uł per ſolã libelli
oblationem et uidetur ꝙ ꝑ liticonteſ.
ut.ff· rem ra.ha.huvc amplius. etffde
tribu:ꝙ in heredem.S:eliger·quod dic
ut.C·de eden:editauna autẽ electa nõ
poteſt amplius uariare ut ff· deleg- ii-
ſtatu lib/·fi · M. De elec. ut ꝗs duas
de poſtuł·c.uno.li:vi· · in ctibus
quantum ad ſtipulationem diſtingue
ut·ff.& · · obliſi quis ſtipulatusecl·
eum qui certarum:in fi ·¶ Quud ſi in
caſu predic.l. C. de fur:dñᷣs intentauit
actionem mandati contra mandatum
ſuſcipientem demuʒ ſuccumbitnunc
uult intentare contra illum ac. furti-

ille uero excipit de re iudi:2 uidet᷑ ꝙ ñ
polſit repelli:arffde excep.rei iudic.

cum queritur · et.l.ſe.et.l.an eadcm·
acquiritur.ff/de regiurt.non ex pł'ibzʒ
non enim uidetur ſibi contrarius-quia

conuẽtio in alia re uel cũ alia ꝑſona 2c6.

H. In alia re. uel alteri perſone ñ nocʒ

GSff‚de pacſi unus·5· ante omniaar-

ↄtra ꝙ ſid obſtet exceptio rei iudicate
quia inter eaſõ ꝑſonas·licet alio genere
iudicui agitur. et eiuſden origimis eſt
actio · ff · ð exceprei/udi.Iułꝑ. R·et
lI.ſi quis cum totum:ꝭet generaliter. ff
de nox.in delic.ò. ſi detracta.et agendo
furti petit eanð pecuiã ꝗᷓ fᷣu madauit
tradi in emptionem predin liʒ ad penaʒ
agatur-origo enim obligatioms non ti
tulus actionis inſpicitur. C ad mumc-
l.iii:ff· de dona:qui id ꝙ propter quod
dicunt quidam repellenduʒ per except

rei luch·quia eſt contrarius ſibi ipſi
FXAM-HKonez. Iac. de Ka.·ꝗ tenebat griũ

uide per Cyin predic.ln.in.vii:ql ubi
etlam tractatur an ille cõtrarie actões
ſimul nalcancur. æt reſideant in eadem
Plona. et an ꝑ electioʒ unius tollat᷑ ala
1plO iure- an ope exceptionis et an una
eFtùa poſſit ad aliã rediri illa precedẽte
uel finita. 5. ¶(Qund ſille ſorifecit
domino in partẽ · nec dixit ex ꝗᷓ ctiõe
ſoluebat.dñs uero nunc conuemt eum
actione furti ad reſiduũ.uł conditione

furtiua ilł uero dicit ꝙ ſoluit ex cauſa

r —

f

eLt

QA

mandati-et uidetur excipiens audiẽd
ar. ff · de ſolut·ſi quid ex famoſa ubi ur

æ cã famoſa ſolutu- fi ex duabus cãis
debeatur ⁊ altera non ſit famoſa altera

