tinguit.an conſcientia ſit pro a tore an ꝓ
reo.ut ſecundo calu ſequi poſſit conſcienti
am primo non. Secunda fuit Mar-diſtĩg
uentis criminalem a ciuili ut in ſẽcunda ſe
qui poſſit conſcientiam.prima non poſſet
ergo conſiderari in iudice ſacerdote triplex
conſeientiam ſi quam haberet ut deus per
confeſſionem ſibi factam uel quam habe
ret ut homo ex aliquo ſenlu corporeo uel
quam habet ut iudex pre probata coram
ipſo uere primo toto uiſu laborare debet
ad uer itatem ſibi altero primorum modo
rum notam habendam Secundo hi ad eam
puenire non poreſt debet poſſetenus la-
borare ut alleuietur remitten 1o ad ſuꝑi
Orem uel delegando- uel qualitcumq; lici-
te polſſet hoc remedio deficiente debet ter
cio informate conſientiam ſuam ꝑ diſtinc

tionem de tanquam et ſecure pronuntiet
quia altera primarum duarum ſcientiarũ
nil habet ꝓprium cum tercia et uere dice
re contrarium ſcilicet ꝙ iudex poſſet pro
nuntiare ſecundum conſcientiam- uel ꝙ
textu allegationis conſcientie poſſit abſti
nere ab orticio quod incumbit eſſet infrin
gere totuz ius poſitiuũ canonicum et ciui
le · teſtante apoſtolo ad roma- in: in prin·
deus uerax eſt ſed omnmis homo mẽdax
Hiis tribus deficientibus quia ueritatem
non habere nec ſẽ alleuiare nec conſcientiã
informare - ad id poteſt uide remedium
Oſtien.ad quod in prin.remiſi.fateor tai
biis tribus deficientibus tollerabilius 2
ſic perplexo non ꝓnuntiare et pacienter pe
nam pati de ſen ex · Inquiſition ĩ que cont᷑
acta per conſcientiam iudicare.et ad pri-
mum prouident dictum Oſt. ⁄ (Sed
nunquid iudex tenetur ſupplere ex officio
ſuo prout dicit pre· l. C. ut que deſunt ad-
uocatis et certe uidetur ꝙ non tenetur ni
ſi uelit quia non quicquid iudici ꝑmittirur

luris neceſſitati ſubicitur. de iudi.nõ qc

qu ĩd. C. quomodo et quando iudex . lĩce
tra de offi. iudi:dele.conſuluit. Dicunt ꝗ-⸗
dam contra utC. ut que ſunt aduocatis
iu:par.ſup:.in Nica quia B dictio in Rica
poſita importat neceſſitatem ut · ff. in ius
uo.ut cant.2. C. ut cauſẽ ꝑtus pu:adſit tu-
et.C⸗li·.x/ ut dig:orſeruetur edC. ut intra

cer tum tempus et in auten- ut prepo-no:

impa :do:et ut omnie obe iudi:-prouiet
ut liti. iuet extra ut ec- bñ. et extra ut li-
non con: cet probatur. ff. de libe. lega- liber-
to:.lucius. ft.de f ideicõ · li: cum in teſtõ-

ff.de leiil-ſic legatum: extra de uſu palii.c

" nam et ał a Ricis-argumntamur ut C. ne
fideiul.doł᷑de re:per totum. fl.ſi cer·pe.l.
i1. extra de teſti:extra ad hoc ꝗqa : HMHãac
ptem non habemus que deciſa fuit de de-
cre.p̃ſentiurn: c:ti-hviet ꝑtem illam glo
ſauit Oſti :cuius mens erat ꝙ Inno:cum
ſuis conſtitutiombus quas fecerat tranſmi
ſi illam decre- (xreg mandans illam ſub ti.
de bito collocari· Et no/ꝙ Rice legurn
autentice ſunt et allegari poſſunt et ius po
nunt ut patet in pre lſi cer.peetx·C.de no
uo:C. fa.G:quibus ſpecialiter ibi congruis
ſuh dere.ti:et de pe:di:ĩ.·hec autemubi ð
hoc que eſt.ff.quod quiſqʒ iuris.l.ĩ.ꝭ·hoc
autemet in preconcor. Idem dico ð Heiq
decretalium ut patet in predecre. ad hec-
et extra ut ec.beñ.c ·i.prope fineʒ ubi idẽ
ponit᷑ ꝙ ĩ Rica et in ꝓhermo cõſtitutõnũ
nouarum ibi ſub ſuis ti. ac- Gcus autẽ eſt

RCLA õl

2 0°

NEcsAE46 4 42

A9O N

in Ricĩs decretoy tum quia alius fuit cõ-
ditor decretorum et alius eaꝝꝑ· Æm] Forſan
id intendit quod aliqui aſſerunt ſcihitet pa
leas et Nicas illius uolumimis non ꝑ grã-
num ſed per quendam eius ciſcipy'm addi-
ta fuiſſe & poca palea uocabat᷑ pocius uide
re uelle:ꝙ; decreta fuerunt ſanctoꝝ roma
norum potificum et concilioruʒ ſed Rice
fuerunt grãmquod patet quia it alius
fuit conditor non dixit compillator. S·
Tum quia ille quandoq; falſe reperiun-
tur.ut patet.iii:q:xi.carte. π Ibi de hoc
in Kica ed de pe.di.ĩ.·hec autem. ·xvi
q:i.placuit · ii:et alie quedam de Phoc di-
cam in prohemio conſtit᷑. Gregort.x. 1â.
Huc remittebat mil aliud dicens tu dic de
HRicis legum et decretalium:· ꝙ ſi habet o
rationem perfectam per ſe licite allegan⸗
tur ut in ſuperioribus exernplis ꝙ quiſq;
juris et ut ec. bene ·⁊c. et multe ſimiles ali
as Kica cuius oratio no eſt perfecta et ſic
n habzʒ aliqd diffinir ſed ſoluù nigri materi
aʒ3 Smonſtrare per ſe n allegat᷑ ex ea tamẽ
diuerſimode arguitur.Primo per moduz
de executore et conſeruatore.no-lib. vi. de
Rptis tibi qui in glo.ſca et de ofti. dele.c
ĩ. in ſcda gloſa. Secundo ut ex duabus lec-
turis quarum alcera ſola competit Beice il
la tollatur eæemplum de elec:cum monaſ
terium ubi no. in glo. u.iii- arguit ur ex ip
Rus ordine ut ſpripſi de mu.pe ·c.i.ſuperi
glo· 33 Prima tamen Reica decretorum
autentica eſt et generalis . Bal Nota bic
ru brice autencice habentur pro textu
et pſumuntur autentxice que ſunt in corpo
re iuris . Ceterum finitis allegationi
bus Iiudex ſe habeat ut.ĩ.ti. ꝓx. ĩiam dicet᷑.
(De renũtiatione et cõeluſione Rica.
H¶ Ex practicis auctoribus nullus
poſuit hanc Neicam ſaluo ꝙ Iohde deoð
renuncallegationum poſuit in libro udi
cum:i.ec: iij parte et de concluſione in par
te ſca. Pyleus aut ex tan. de hac maceria
mocdicum poſuerunt in fine Rice·S. Poei.
Et puto ꝙ idem feciſſet auctor ſi ſub hoc
ti :non concepiſſet matcriam extra ordineʒ
iudiciorum inſerere quo ad multos caſus
utiles ualde non enim eſtimauit conuem
ens illos ponere in tratatu libellorum
ſub ti.de renunc.illos autez ponere incho
ad infra. ec quia hic et nos ibi aliquos
tales addemus. :

7

*

Initis ptium allegatiomibus.
uel ſponſiombus de quibus·s-
ti· ꝓi-ediius querere debet
udex ab cis an aliquid ulterius
habeant quod in queſtione ꝓponant ut
xx:· v. iucicantem ꝙ ſi mi Habent ꝑtes
renuntient allegatiombus. et in cauſa con
cludant que omnia ſunt redigenda in lcrip
tis ut extra de probat᷑quomam contra-
ſẽd et ſi habeant aliqua dicere:ſed tamẽ ſuf
ficienter dictum et probatum eſt debet
eis iudex dicere ꝙ renuntient allegat ioni-⸗
bus et concludant. M.Secundurm Tan.
et hic continuatur. Vſi.ii.i. C. de iudi.
auten. iubemus:extra de teſtibus ſigmifi-
caueruint- et⸗c. cum cauſam. S.fina-
net Pyle · de allegationibus in fine ꝙ bene
tenet ſententia hicet allegatiombus non fu
erit renuntiatatum et facit ad no- in cle.

—

de uerbo:ſig· ſepe ad finem. . ¶ Et no-

ſi parte una renuntiante allegat iomibus
altera dicat ſe habere aliquid quod propo-
nat iudex coget eam.ĩ. xxx. dies a die renũ
tiationis dicere quicquid uolet ꝙ ſi non di
xerit det ei allum menſem ꝙ ſi adhuc diſ-
tulerit dabit tercium menſem poſt nõ au
dietur. ſed ad ſententiam procedet ut. C d
ludic auten -iubemus in aut ut cum cle
appel:cog·S: ſed hoc preſenti et inte! lige tã
tam chlat ionem dari abſenti non emm da
re tenetur tantum ſpacium preſenti et pe
tenti ut.ff. de feriis.l. fina. uel dic E ſpecia
le ꝓpter allegationee. ut.ff.qui ex cau ma-
ait pretor: fina. Ct. l.ſe- uerius credo hone
dilationem arbitrariam ut.S. de dilat·5.
nunc de tempoꝑ· cete ſi actor non plene
ꝓhbauerit faciat ſibi. uel aduerſario iurarmm

tum deferri que dic ut.S. de iurt delat.

¶ Auditis. π Keſumit uerba Tan. 3
Autezʒ allega tiombus iudex ut inſtructa
in cauſa ap· pereat petitionem et cauſe ꝓ-
ceſſum allegationes quoq; et reſponſiones
ſingula actitata ſub compendio repileget
Salomonis exemplo. H· nii. regum. ii-c-
55 Qui in queſtione duay muliey d filio
hcigantium dixit hec Gicit filius meus ui
uit et filius tuus mortuus eſt. econtrario
dixit illa mentiris ymmo filius tuus mor
tuus eſt ſed meus uiunt cuius litis deciſo
habetur extra de preſump aferte et hec
repilogatio ꝓbatur extra de re iudiabba
te ſane et de conceſ. preben.quia cunctis-
Ii · vi et ſi queſtio intricata ſit uel plures
angulos et amfractus habens breuem et

te A

AX

22.
„
„*

NANI

ueram facti cotinentiam allegationes
quoq; et replicationes partium in ſcrip
tis faciat ſibi dare ut ſuꝑ eis plene delibe
rare ualeat ſecum 2 etiam cum ꝑpitis-

H.· Scom IT anet hic fimt tieius pre

cedens: . De qua deliberatione.ĩ. in ti-
de requiſi- conſili differetur. ¶ Et ſcias
ꝙ poſt concluſionem nulla admittitur

exceptio uel allegatio fati neq; teſtis
uel inſtt̃m.C.de compen.l.fina:et arex

tra de teſti.c.de teſtibo:æt de fide inſtr.
cum dilect:et de ꝓcurauditis et ð cau
ſa poſſ.paſtoralis·et.sS/de cdic.inſtru..
munc dicamus in principio. Bal. Vide5S
de poſit᷑· v.poſt concluſum de iura/ca-
lump.· ec poſt concluſum et de poſit᷑⸗
v. poſtꝗᷓ · J · Niſ aliqua euidens ratio
moueat iudicem ut in decre/paſtoralis-
et niſi in exceptione excoĩs · ut exdra de
excep.pia.libvi.et·c. exceptionem = ni
ſi iudex cx officio ſuo aliquid inquirat
interroger ſuꝑ iam actitatis qoud dic ut
S· de polni.ꝭ.ĩ in et niſi aliquid iudicis ne-
gũñgentia ſit obmiſſum ut extra de teſti.
P tuas et niſi ubi dominus papa ꝑſe de
aliqua exceptione cognoſcit.qd dic ſcᷣm
Innocut no-extra de accuad pe᷑. -
Vide quod ibi ſcripſi in glo·hec continẽ
tur.· · Poſt renuntiationem etiam nõ
poteſt aliquid fieri ſuꝑ eo ſuꝑ quo renũ-

tiatio facta eſt · C. d̃ condit᷑: inſer ·l-pe an

te finem. viiq.ĩ quamꝑiculoſum · C. de
re· creſi quis poſt de con ·di.niii.quen ꝓ
pe prin. ¶ Et noꝙ eo ipſo ꝙ eſt allega

tionibus renuntiatuz intelligitcur eſſe cõ

concluſum ut ex de ꝓbat᷑quoni am cõt᷑

Ba.Vide in. c.fi de reſtit᷑.in intelib· v
i. in nouel. et Inno in.c.paſtoralis d cau
ſa poſſ. et ꝓpri · Scðm lIo.de deo-
M.. Libro iudicum ꝑte-i ubi de reniitia
tione allegationum. · Szʒ licet hoc ueꝰꝶ
P Pxce pſende ar in aut/& ceſti.S·quia IE
ro. H. Scm Gof:qui idem allegat ut
ſcripſi de cau.poſſ.paſtoralis ſuꝑ· vſi ·
aut ibi uide et in glopre. tn pred e-
cre.hoc non ꝓbat que ponit ꝑ ſẽ renũtia
tionem et ꝑ ſẽ concluſionemet quilibet
eorum eſt actus ꝑ ſẽ ut iam eos diſtinxi
de quo et de renũtioni: ꝓductioni teſtiũ
dixi.S. de teſti..Fi. H· Eſt ſcienð quod
Guide ſuc.plene tractat qõm ſuꝑliſi ꝗs

mn conſcribendo quando unus litigantiũ

renutiauit allegationibus an ꝓducer̃ po

ſtea poſſit teſtes uel inſtr̃a: quod poſſic ĩ
ducit facultatem ꝓpbandi impignandaʒ
non anguſtandã C· 8 heret᷑ qm et iudex

debed nitĩ ad ueritatem habendam.C. S
ĩudi.l.iudices:nec artare ſe debet ad unãꝗ
bationis ſpeciem alł.ex de re iudi:cau
ln et ibi concor · Item iniquu eſt uer-
bis eius ꝑimi quod non fuit cogitatum
ff. de tranſac cum acquiliana. Item uer
bum allegationibus:de allegationibo iu
ris debet intelligi: C. de bo.q; li.non ſine
ratione- Item qui detulit iuramtum re
uocare poteſt · et aliis ꝓba tionibus uti
C. de re.creſi quis · Item ꝓbatio eſt ge-
nus · allegatio ſpecies · hoc poteſt ſubtra
hi de genere illo monente in ſuo ſtatu.ff
de mamui.tcſtõ.lſi peculium:faciant oĩa
iura que permittunt penitere ·l.ſñi quis
libellos.C· de ap:caſu:ii.q vi.cum ſimili
bus que umde in regulis qð ſemel de reg-
ĩur.li:vi: Item facit · C de repu.hr̃.l.Fi.
ubi paternam her̃ditatem repudiatam
licet adire·Ad cõtrariu inducit iura que
ꝓbant ꝙ licitum eſt cuiq; ſuo iuri renũ
tiare. remittit ꝓ cõcordanciis ad.l.ſiꝗs
in cõlcribendoCde pac · de hiis ſatis pa
tebit.Item ꝙ remittentibus actiões ſu
38. 2c. ff. de edił. edic.querit᷑ et turpe eſt
redire ad id q;ᷓ renuntiauit ut in pre.l.ſi
quis et.C.q condi:inſer.lul᷑ ante fi:Lxẽ
ꝓPferente interptanda ſunt uerba · f· de
pac.uceribus de reg:iur.Seum li.viſol
uit ꝙ inſtr̃a et teſtes ꝓducere poterit ꝑ
primo allegata que repetit ut cartaʒ oc-
cupet aduertendu hanc ſolutionem non
eſſe cõtrariam iſti.v.qui loquitur quã-
do ꝑtes ambe renũtiauerunt allegaxioni
bus quo caſu tenent.S. dicti doctores ha

heri ꝓ concluſo:qõ auteʒ querit de uno

ſolo · Item qõ eius minus eſſet dubia qñ
ſuꝑ aliquo emergenti eſſet facta illa ̃nũ
tiatio et ſcias ad utruũqʒ; dictum ꝙ in ta
libus renutiationibus ponderanda ſunt
uerba et ſtatus cauſẽ et cõſuetudo fori.
ſi enim fiat renũtiatio allegationib 2 Ooĩ
bus ꝓbationibus certum eſt ꝙ iſta eſt
concluſio ut noin decre-cum dilect us ð
fide inſtr.in.ii.glo:Item puto ſi renũtie
tur allegatiõibus numerus et facti qñ
ſtatus cauſẽ patit᷑ cõcludi facit de Fptis
ſtatutum ·G.peli· vi- Item ſi conſuetu
do habeat uerbum allegationũ cõprehẽ
dere ius et fa tum et ꝑ illud ſalum con
cludi et tunc ꝓcedit qð dicit iſte..fa
cit qd no.sS.de lit.cont᷑..pe:ĩn princt.ĩ
de ſen. ꝓla6· pe in fi . ¶ LHoc auteʒ
ſcias ꝙ; renũt iatio uel concluſio in cauiſa
principali facta non extenderet ad cauſã
appellationis nec creduntur partes de B

241eeRc6.

cogitaſſe. Si autem cogitaſſent et expſe
dix lent nos renutiamus uel cõcludim
de cetero rec de iure nec de facto in cã
principali- uel appellationis aliquid d.ce
mus talis renũtiatio bene pᷣiuchcaret-
¶ et quia hic de ̃nũtiatione fit mentio
aliqua de alio genere renutiationis dice-
mus . H· Exquo autor diuertit a ꝓſẽ
cutione ordinis iudiciarii nos ipſius ꝓpo
ſico ꝑ remiſſiones caſus aliquos adiunga
mus c·q-drmicali:vide clerico qui turba
tus ꝓpter exactiones qus ſibi ĩponcbat
epiſcopus renũtiauit bnficio eius in ma-
mbus qð ſtatim repeciit ſcripſi de renũt᷑.
c.ii.lx.vi.in ult᷑glo: de illo qui renuntia
uit legi cõmiſſorie etiam cum iuramen/
to fuit.q:dominicał·xii. et Ian.x· uide
quod ſcripſi de pig ſignificante ſuꝑ glo·iĩ
i. ſed ultra ibi ſcripta ſcias ꝙ hec · q/ fuit
Py.lvi:qui ſoluendo diſtinxit debitoreʒ
ſcientem pactuʒ. l.cõrniſſorie non tenere
ab illo qui ignorauit dicens primuʒ qui
renũtiauit et iurauit effec tione teneri ſe
cundũ dicit non ob iuramento poſſe cõ
trauenire alł.ff. de dam.infec· ſi finita in
Prin. ff. de nouat. I. ſi quis delegauerit ad
mad.ſi mulierſi quis cau ſed et ſi·· ulł⸗
nec uidetur deierare qui eæ iuſta cauſa S
ſrit iuramtum.ff.qui ſat᷑. co.l.Fi. C.de ñ
nu.pec.l. ul:et in aut᷑/ſcenicas non ſolum
2c. er hoc dictum non eſt contrariuʒ eq
tati ut ſit diſtinctio inter illum qui cre
debat iurare rem licitam ab illo qui ſcie

bat illicitam- F ius canonicum loquitur

de illo qui cõpoſuit et renuntiauit Bepto
hoc acto ꝙ ſi non ſeruaretur compoſtio
poſſet uti Nepto dixi·S. de Rept᷑ pſentia· S
ratione aut impetcrantium ſuꝑ. . Item
ꝙ renuũtiauit de ſpoliato qui renuntiauit
litteris ſed illas non tradidit uide qd dixi
de renun᷑. ſane ſuꝑ g- pe an r̃nutiare poſ-
ſic alter coniuguzʒ Rce ne fideiul. do. de
tur no-ĩ: de doninter ui- et ux 5. ii ſub
v.illud quoq;ʒ de renũ tiatione vpor filie
fam ·ꝗᷓ facit mar ito uendenti·e· ti. iii⸗
ſub.v.icem no. ꝙ de filio repudiãte he
reditatẽ et reꝑitur poſſidere de bonis he
reditatis uide ĩ de ſuc. ab inte- poſt prĩ-
·pone quidam.ʒ ¶ Pone g- Bal-tu

cius eſt pactum appom ꝗꝙ meram renuti

ationem ſcᷣm ub r aliqu is renunti
auit in aliquo contractu omnibus excep

tionibas dilatoriis q nulla utetur ſi con

uenmietur ex eo contrad tu coram arbitro
uel coram quocũqʒ iudice queritur quid

iuris. · Hanc:.q-formauit Alb gale.

excep. v. peſed plenĩus uh. de bo-Iui o
peris car.pe.c· ſed ꝗd dices tu.J 2 uide
tur qð nullã poterit opponer̃ · de pæc.
ſi quis in conſe ribendo.C. de re·crc:ſi ꝗs
iuſiurandum ex de foro cõpeſi dil genti
vii:qi ·ꝗꝑpiculoſum· C.de non nu ·pe·ge
neraliter. C. de ap·l.fi.in fi.xi.q· iii· rurſq
ex de re iudi:qð ad cõſultationemecont᷑
uidetur qd ſic quia ſic cogeretur quis qñ
q; coram non ſuo iudice litigare qð eſſe
non debet-ff.de iurt.o.iudi:ſi cõuenerit
il.q:i.in primis e de iudi.at ſi clerici·x
ĩ.q-i in clerico Item cogeretur litigar
forte cum pupillo uel adulto:uel cũ mi
nus ydoneo tutore uel curatore uel cx-
coĩcato uel heretico.uel coram talibus 2
ſic multiplexæ abſurditas ſequeretur.Itẽ
cum nondũ ille excep· cõpeterent qñ re-
nutiauit nõ ualet renũtiatio ff. de acꝗr.
her̃.ĩs qui.ff.dele.ii.ſi ita.S.ſub conditio
ne eẽ de re iudi.abbate ſane ꝓpe prin· li.
vie de ec.edi:ad audientiarn· xxii · q· ii⸗
ne quis arbitretur. Sco poceſt dici ꝙ ſi
epᷣſſe dictum fuit ꝙ nulla exceptio ad/
mittetur.tunc nulla admittet᷑ al ſic ar⸗
a contrio ſenſu ex & offi:deleex ꝑte.ii.2
ex de eta/et qua.accepimus. ueſ diſtig-
uc. HHanc poſuit uterq;ʒ ceteras ſol
Vber.· An expſſit exceptiones quib
renuntiauit uel non ſi non cæpſſit ſed ab
ſolute dit nulla eſt renuntiatio. ut. ff⸗
ſi quis cau·/ſed et ſiquis: ·queſitum · Im
mo poterit rationabiles ꝓponere ut in pᷣ⸗
dec re:ex ꝑte non obſtante/ſi dixit nullaz
except ionem dilatoriam.neam ed· l. dicit
ꝙ; contra interdictum quod ui aud clam
aliqua exceptio non opponitur ut · ft .· ꝙ
ui aut c lim.l.ĩ. O·iet tñ poſtea mn: in⸗
uel.v.legibus ſub ſeẽ admittitur. ff.e.l. ſi
alius. .ĩ. et. ii et in pre.c.ne quis. Si ue-
ro expſſt ſeu ſpecificauit aliquas excep-
tiones aut erant tales quibus poterat re
nuntiari aut non poterat. Si non poterat
non uidetur illis renuntiatum ſic patet ĩ

feriis ob reuerentiam ſantoꝝe inchitis.

ex de feriis:c.fiff.e.l. i.et in illa excep-
tione de qua habes. ff. de ꝓcunfiliuſfa.
5· ueterani et.ff· de poſtuł.quos ꝓhibz
et ex de foro cõpe · ſi diligenti et ſimiles:
NHDixit V ber .de bopreſic eſt excep
tioexcoĩs quod auctor non debuit ob-
mittere · 5 - Si autem poterat tunc ualzʒ
renuntiatio ut patet in feris meſſium·
extra de iudi · c.fi · ff · de fert. l.ĩ · et · l. ſi fe-

riatis et in eeprione de qua habetur C
lib. x de honoribus· non conti · l. ii· ff· ad

9 „—

+

munic-lucius · S⸗ idem uel poſſet dici ꝙ
renuntiatio generalis plus ualet ꝗᷓ ſpeci
alis maxime aliqua excepdione expreſſa
C.quãdo mulier·tu·of.fu/aut᷑ibi poſito
R.de acquirtrerumdo-quedam quod in
hac parte non mulctũ placet ar. xxiiiidi-
ꝗ uel diſtingue an renuntiauerit ſpeci
aliter uel promiſi quod nulla utetur uel
pactum fecerit primo caſu non ualet in
ſcdo et tercio ſic et ad hoc.C· de pac·l.i.

ſcãm Vber.uideĩ. v.quid ſi quis.Bal.

Qund de uerbis legis dic ut ĩ. l.i.ff.quod
ui aut clam per Bar· et.C. de adul᷑.l. ĩta
pudor per Cyet·S:de except᷑in princi-
pio.S· ¶ Sed ſcᷣm hoc quid dæes ſi fi-
at pactum ut poſſit ſub quolibet nidice
conueniri uel in quolibet iudicio de hoc
dic ut.S · de compe:iudi.adi · V. xxvii⸗et
ſe.¶ Quod ſi dicatur in inſtrumento
ꝙ non poſſit ꝓbari ſolutio miſi per ipſuzʒ
inſtrumentum r̃aditum dic ut·S.de hoc
de probałS: uidendum. . ſed pone · ¶
Quid ſi quis renuntiauit omnibus e-
cepcionibus competituris et uidetur
non tʒ renuntiatio-nam inſti᷑ ſub con-
ditione repudiando ante conditionem ex
tantem mil agitffð acquĩ. hr.is qui he
res &αοο. i Item omne fucurum cenſetur
incercum. f · de iudi.ſed ſi reſtituerit ·S·
fina· ff.ſi pars hr.peantiq· inſti.ð. Vb.
obꝰ..conditiones: unde dubitationeʒ in
ducit quare non ualet renuntiatio ut in

pre.l.ſi is qui:5.ſi quis dubitet· ec· e.ti 4

ſuperſtidis et.l.in repudianda.et.l.is qui
poteſt et:C.de capti.et poſtli.reuer.nec
nos preterit. Item nemo repudiare po-
teſt qð nequit habere ſi uelit. ff· de reg.
ĩur:qui poteſt. quod quis. ad idem. K.
dele · i.ſi ta ſit ſcriptum.& ·ſi ſub conditi
oneff. de condit᷑ · et de · mulieri/extra de
re iudi-abbate ſane lib. vi- exdra d ec.
edic ad audientiam ii. ft · de iniuſ. rup-
et irrit.teſ.l.nam et ſi lub cond itione-
et.l.ſi bineff.de edili.edic·bouem.S.ſi ſbᷣ
conditionear:contra quia poteſt renun
tiare pacto nuri ſuccedendi impoſterum

et hereditati mortis tempore propter in

certum conditiomisC. de patis.l.i· ff· e
et heredi.G.filiafamet.l.pactum. inter
heredem· ff. de minod · deniq;. S·ſi quid
mimori:Item ſi datur m hi ſub conditio
ne et ſic ſpe tanturn illam ſpem poſſum
alceri dare:C. de donat᷑.l.n.ad idem.ff.de
re iudica.cõmo ſis: et faciatff·a quibus
app· non licet.l.i. ſi quis autem · C · de
temp·app.l.finali:·fina:de contrahen.

emp · ſi in emptiĩs·5/omni ſuper hoẽ Di
cunt quidam ꝙ repudiatio futuri iuris
tacit e facta bene tenet C.de bo⸗-liber.l.
fina.ſecus ſi expreſſurn:ar. C.e ti. Paulq
5· patroni-errorem ſuum ſum entes ese

gloſa Aʒo· poſita. ff· de ac. herequi ſuper

Aln dhcunt ꝙ ſola repudiatio non tialet
ut in pre·primis concordantiis Sed pac
tum de repudiando factum bene ualet
ut in contrari sad idemC.de pac/ſi quis
in con:quia pacſtum nititur auctoritate
duorum utffde pact. l.i.· pactum.Sʒ
repudiatio conſenſus unus tantum et i-
deo plus uidetur poſſe pactum ꝗᷓ repu-
diatio et hoc uidetur Aʒo ſentire ff. de
reg.iun.qui poteſt:/quod quis. Tercii
chcunt ꝙ refert an renuntietur generali
ter ornmibus exceptionibus nullis enu

meratis. ut tunc non teneat an omnes uł

quedarn ſint enumerate ut tunc teneat-
ut.S. v.pone .· M· Facit de procuratorł.
qui ad agendum lib vi Bal. Non diſtĩg
uit ſit exceptio honeſta uel non ſicut ali
bi diſtinguitur. f. manda.l.R fidenuſſor.
6quedam . ¶ · Super iure futuro non
cadit mera renũtiatio ſẽd pactum quia
mera renuntiatio ſumit uires a ſolo re-
nuntiante et eſt priuatio quam habitus
preceder̃ debet et ſic per uerba de preſen
ti. ſed pactum obhgationem cont inet et
fit per uerba futuri temporis et hoc no.
C:de pact·l.i.· ¶ Qund ſi quis renun
ciat iuri ſibi competenti· et competit iu
re litterꝝ impetraꝝ uel ĩpaætranday. dic
ut ſm ſnmma domim mei in ti:d renun᷑-
6.que poſſunt. vſi.quid erga ſi quis.¶
Item iuri pub lico ̃nuntiari non poteſt
ff. de pact. ius publicum.¶ ui auterm
iuri renuntiari poſſit ſatis py'ne no-extra
de foro compe.ſi diligenti. MIn prima
gloſa et quod ſuper ea plene ſcripſi in fiñ
cum ſins remiſſio-ad ſum. Oſti:et ad. 5.
quia uero et in autẽ uł maſine prohi-
:zHic taren aliqua utiliter adnecta-
mus:-diſtingue ergo-nam ius publicum
aut eſt publicum aut eſt priuatum auc
toritate et utilitate: ut. C.ſi aduerſus fiſ-
I.i.aut auctoritate tantum.primo caſu
non poteſt renuntiari ut eſt ius eximen
di monaſteria uel eccleſias quod eſt pu-
blicum auctoritare inſtituentis ſcilcet
papeet utilitate cius quia ſibi retinet il
la extra de arbi.cum tempore cum ſimi
libusſicut etiam eſt ius publicuʒquod
conſtitit in.ſacris et ſacerdotibus · idi-
ius publicum Item in macedoniano

HOleee e AHaſ 4
5

25—

ol.

N

ſenatusconſul tus quod eſt indu Ctuz ad

cõmunem utilitatem-et in odium credi

torum quod ius eſt quia ſi quis filiofa-
mutuat pecuniam ille non tenetur ſolue
re quadiu eſt in poteſtate nec et ĩam pq
nec etiam eius heresnec fideiuſſor hoc e

nim induétum f uit in odiuzʒ macedonis
uſurarii mutuantis pecuniam filuſfami

lias et dicentis eis ꝙ; ſi non haberent pa-
tres ita cito mutuaret eis· C. marchas ſi
cut nunc.C.ſolidos quare inducebantur
Filn ad necandum parentes cuʒ ergo pu

blice utile ſit ne patres a filiis interfici-

antur:ſtatutum ceſt ne tali iuri poſſit re
nuntiariffad maci. l.i. et.l. ſẽd et ſi pater
ĩ fi. Idẽ eſt in clericis qui nõ poſſunt re-
nuntiare priuilegio fori ſui ut poſſint co
ram layco ſeculari iudice conueniri. Im

mo iĩuramentum ſuper hoc interpoſitũ

non tenet ut in pre.c.ſi diligenti cum ſu
is concordantiis publice emm eſt omni-
bus ꝙ clerici pſallant in ecclefiis diuina
ut.&xvi.q- i. generaliter- extra d cele mil.
c.i.et.c.curn creatura:nam ipla peccata
populi comedunt · i· delent et conſumuũt
iii.qi.nulli.et.iĩ.q·i:criſtus alias ipſi la⸗
cerdotes-Si ergo indifferenter per iudi-
ces ſculares a diuinis reuocarentur hoc
eſſet inutile omnibus. Ideoq; ſtatutum
eſt ne tali iuri renuntiari polſit ut .·S· ne
per cales poſſint in ius uocari ut.C. de e⸗
pi:et cleri:autent᷑ſtatuimus et facit.C·
e·ſi quis in hoc genus et ff. de pact. Im-
perator · · Alias inc ipit debitori.
ff· de tranlact᷑. Imperatores ff. de adini.

tuto.ita autem.- Iux. licet ſit ar contra

C. de pact.ſi quis in conſcribendo . M.
Solue ut ſcripſ in.c·ſi dlligenti:iĩ.gloſa.
in prineipio et.ĩ/ ſequitur · Et uide
quod no·S.de compe.iudi:aci· .i. V. x
et. V.xxii:et ſe: ius uero publicum auc-
toritate lcilicet inſtituentis tantum eſt
uelle ſenatusconſul.quod eſt induetum
in fauorem mulierum propter ſexus fra
gilitatem uidelicet ut intercedentes uel

pro alio ſẽ obligantes non teneantur ·ff.

ad uey.l.fina.· Quomodo huic dic-
to reſiſtitur ratione predicte fragllitatis
que ſicut eſſet in intercedendo ſic in re-
nunt iando:ſcripli in decreſi diligenti·ſu
per · i. glo.ultra principium uide in ma-
teria cqiſtin tionem quam ponit in.l.fi.
C.·ad uelł-dicebat autem Vber.de bo-

ſuper. lanticque C. ad uey. ꝙ ad ligandazʒ

mulierem inrercedentem neceſſaria ſunt
fortia uincula perxatur ergo ꝙ renuntiet

Velliano eł omni iuris auxilio· Item le
g antique- Item renuntiet ut obligetur
licet pecunia non ſit uerſa in eius utilita
tem · Item ꝙ iured et dicit eam de quo

libet predictorum iĩurium certificanda

et in inſtrumento id exprimendum per
l. manfeſtiſſimi-Gſi autem neſciusC.S
fur- ubi etiam allegat ad idem.fj.de in-
offi.teſta:mater decedenset ·l.mhil in-
tereſt.S/peff·de tranſact᷑qui cum tuto
ribus in fine de inſtit᷑⸗:l:habebat in fine
i. Ro.de interro/act᷑de etate.ex cauſa
de acqui. herein repudiandaedlclaudi
us quando actio de pecułeſt an.l· queſi
tum et uideĩ· V.ceſſat et hec ſatis faci-
unt contra opi:dicentium renuntiatio-
nem uxoris generalem factam Ticio
ormmbus contractibus quos maritus in
iit cum illis ualere· Item priuilegiuʒ
religioſor um de non dandis decimis ut
extra de priuilegiis /ſi de terra.et·c.ↄcci
dentibus- Item quodlibet ius a principe
conſtitutum quod omnes ligat ut extra
de conſti:c.fiet.C· de ſumma tri:l.i:et
iſtud ius-aut eſt indutum in fauorem
r̃nuntiantis tantum ec tunc poteſt ei re
nuntiari- ut extra de regr ad apoſtolicã
ff. de minort.ſi iudex:atuit ĩ cõmunem et

tunc non maximie ſi ſit in odium aliquo

rum ut in pre·c:/ſi diligenti cum ſimuli-
bus et extra de iuntcaceterum uel e
nim inductum eſt in fauorem mulierũ
tantum et ſic in premiſſis exemplis: et i-
derm eſt in omnibus iuribus priuatis et
de hoc noextra de foro compedilecti in
i. gloſa nec obſtat pre.lſi quis in conſcri
bendo quia loquitur de ordine ſacerdocii
quod eſt rome:quedam dignitas cui pre
ſidens ſacerdos uocatur uł loquitur quia
in temporalibus poteſt coraʒ ſeculari iu
dice clericus renuntiare quod non pla⸗-
cet · Ahi autem ſic diſtinguunt hoc mẽ
brumquando ſcilicet eſt publicum auc
toritate tantum ſed eſt utilitate priua-
turn nam aut eſt induétum in fauoreʒ
aut in odium- Si in fauorem aut in fa-
uorem priuatorum-aud certi generis ꝑ-
ſonarumaut reipublice .Si in fauorem
priuatorumaut eſt inductum propter
priuatos non habendo reſpectum ad ali
Osaut habendo ad alios reſpectum. Si
non habeo reſpetum ad alios tunc po-
teſt illi iur renuntiari et ſic loquitur. I.
ſi quis in conſcribendoff/de edili edic.l.
querjtur. De illa ſi habendo reſpectum
tunc non poteſt · in prec. ſidiligenti · Si

uero in fauorem certi gencris perſonarũ
aut fuit certificata illa perſona de iure
ſuo aut non:Si fuit poteſt renuntiariil
li iuri ff· de tranſact᷑ cum aquiliana· Si
non fuit poteſt · ff. ad Velł.l.Ffina:G. pe-
ut ibi no· et infra dicam cum de epiſtola
Diui. Adri.tractabo- Si uero in fauorẽ
reipublice . Aut expreſſe renuntiatur illi
iuri et tunc non ualet renuntiatio⸗ Aut
tacite et tunc ualet ſẽd hec taciturmt as
poteſt per iudicem remoueri ut hec col

ligunturC. de iun.calu. I.ii. ſed quua

ueremur · porro ſi ſit in odium introduc
tuʒ non podeit ei renuntiari ut in maci

dictum eſt 2 priuilegio clericorũ quod

eſt inductum in odium laycorũ qui cis
ſunt opido.i.ualde infeſti.ut.ii.qvn.lai
cus· ercii uero dicuntquod ius publi

cum quandoq; precipit et quandoq; ꝓ-

hibet et his caſibus ei renuntiari non po
teſt ut in.c.ſi diligenti· ex in maceð⸗qr
permittit ut in prunlegio de deci nõ dã
dis et in uelł ec tunc poceſt ei renuntia-
ri. ut.S. ius uero publicuʒ dominus me
us diſtinguit inter ius publicum reale 2
perſonale. Bal.differentia eſt inter ius
conſtitutionis et ius partisſi eſt ius cõ
ſtitutionis aut continet certam formaʒ
in actibus hominum et non potelſt ei re
nuntiari ut.ſtdeleii.l.codicillis. fi-ex
ſi ſit formalis ſolemnitas ſecus ſi benefici
um.C.de teſta.l.non dubium.ꝗ·i.ſi ergo
eſt beneficium aut conceditur perſone
inahili ec non poteſt renunciari.ff.de no
ua.l. dolj mali aut perſone abili et põt
renuntiari. C.qñ mul.tuof.l.ii et in au
tenmatri et auie niſi lex ꝓcedat ꝓhiben
do et annullando quia tunc nõ poteſt re
nũdiari-C. ne fideiuſ.do⸗denl.i.C·ad ueł.
aut᷑.ſi qua mulier per cy Si uero ſit odio
ſum:.i-ius ſtatutuʒ in odium non tenet

renutiatio uc no-ſt ad mad . l.tam et ſi.

¶ An in contractu poſſit renuntiari ꝓ
bationi teſtium no in autł ut ſin: ꝓhibi.
mat.. quia uero coł/vii: ec uide. S. de ꝓ
ba᷑.¶ · iin.ſunt beneficia quibus cõmu
niter remuntiatur in in trumentis ·ſ.bnñ

ficium epłc · diui adri.quod conceditur
fide iuſſeribus mandatoribus conſtitu-
toribus et tutoribus ad exemplum pre
dictoꝝ hoc beneficio diuiditur actio in
ter eos qui ſunt ſoluendo et ſunt preſen-
tes.ſcdn beneficium eſt noue conſtitu-

tionis de fideiuſſoribus quod eſt ut pri9

excut iatur reus ꝙ fideuſſor uel quaſi fi

deiuſſor qui onus alterus ſubit e diſpo

fitione legali · ff Como:l. un queritur ker

cium benefciuium eſt noue cõſtitutionis

de duobus reis ꝑ quod beneficium diui
duntur acto- inter reos principales g
ſunt p̃ᷣſentes et ſoluendo et eſt hoc in-
trodutum ad inſtar beneficii epłe diui
adriani nam correi principales uidentur
quaſi inuicem fideiuber̃.f-.ad uelł.l.uir
uxori. fi- iti & et rei principales et inſo
licdum obligati habent bñficium diuiſio
nis non tñ excuſſionis. Quartũ eſt bñfi
cium cedendaꝝ actionum qued cõpetit
omnibus qui obligati ſunt una et eadez
oblgatione·item cõpetit iuſto poſſeſſori
conuento ypothecaria. ff.qui po.in pig.
ha.l.muſier.in hoc diſtert a iure offeren
di qd cõpetit etiã Edoni · ff. qui po.ĩ pig-
ha. l.paulus.:q pignon ſecus in br ficio
cedendariuiz ar· ſt. de tutełet ra.diſ.l.i. ⸗
nunc tracternus. .et qrnet ſe. S an po
teſt iſtis bñficus renũtiari dic ꝙ ſic ut
no. ff. de pac.l.mſi et in auł᷑.de fideiuſ.in
Prin· non tñ pſumitur quis renuntiaſſe
mſi appareat ut no ·ff.de v. obł.lſcieñ-

N¶ Sed an ualet renuntiatio ſi renũtians

non eſt certioratus de bñficio ſuo quidã
cdicunt ꝙ nonalñ ꝙ ſic.tu dic ꝙ quedazʒ
prunlegia concedunt᷑ ꝑloris que pſumũ
tur ius cnule ignorare ut in muliere et
minore tunc exigit᷑ certioratio oportet
enimn ꝙ ꝓpriam uocem intelligat ille ꝗ
renũtiat ut no: in..l.ſcien. et de nouat᷑.

l.doli mali:quedã cõceduũtur ꝑſomis qui

bus nõ cõceditur ius ignorare ut in be
neficuis duuſſionis 2 ceſſioõĩis et tũc nõ eſt
necellaria certioratio et ita cõcordo opi
mones. ¶ et nõ ꝙ prudent᷑ facit tabel-
lio ſi dicit et renutiauit᷑ bñficio uelleiani
et ꝙ dicat certiorata a me de dicto bñfi
cio ꝑ Guil.ibide. . (LQuis aut poſſit
Ppruilegium tollere aliquod ius in gene
re uel in ſpecie no.sS. de inſtr.edic.S.nunc
autem. v.et ſcias ¶ Et qm de renũtia-
tione hic loquimur.ſcias ꝙ cottidie qui
buſcarm iuribus in inſtris publicis renu
tiatur et hac renũtiatione tabelliones iu

ris ignari abutuntur nõ ergo quod.ii;

ſunt bñficia iuris quibus Pcipue ſolet in
inſtris renũtiari ·ſ.baficium epłe diui-
adri.er noue conſtitutiõis de fideiuſſori
bus et noue conſtitutioĩs de duobo reis
et cedendayx actionum de quibus bñfici
is ſingulis et aliis ad quid ualeant et in
quibus inter ſe differãt uideamus. ¶ L in
primis g renutiatur bñficio diui/adri-

epłe de qua habetur· C.ð conſti.pe.lfi.

H
Jan 214514H —

295

A. . 45

et inſtit᷑ de fideiuſſ̃ .·.· ſi plures/ſf.de
fideiul.inter fideiuſſores et.l/ſi plures2
l.ſi dubitet et.S. de ac · V. item repellit᷑
creditor.dicamo ergo quod ſit huius epi
ſtole bñficium et inter quos locum ha-
beat et quando ꝓponatur et quand ceſ
ſet. · Quod de hoc ponit pere:mem
bra duuſim habuit ab Oſti- in ſumdæ
fidiuſſon.ſub./pe. · Hoc ſuppoſito ꝙ;
huius epłe uerba non habemus ſed eius
tenor et ſententia recitatur in pre.l. C. 2
pre·S.ſi plures.¶ Benficium & huunus epi
ſtole eſt ꝙ ꝗuis aliqui ſint inſohdum ob
ligati tamen ꝑ eius bñficium ſi omnes p
ſentes ſint et ſoluendo tempor̃ lie.cont᷑
poſſunt poſtulare ut diuidatur actio in
ter eos ud unusquiſq; ꝓ uirili actõe cõ
ueniatur alioquin miſi dicto bñficio iu-
uarentur poſſet creditor quem mallet in
ſolidum conuenire ut ꝓbarnr in pre:cõ-
cor.ſi ergo huic beneficio ſit renũciatum
Poterit creditor quem maluerit conue-
mre· ¶ Nunc dicamus int᷑ quos locum
habeat.et quidẽ inter fideiuſſores ed rna
chtores et cõſtitutores ut in pre-concor-
Item et inter cõtutores ad exemplum
dictoꝝut.ff.de tuteł et ra.diſ.l.i. enuũc
tratemus· Sed inter alios debitores pri
cipales ſcᷣm iura antiqua non habebat
locum quando omnes erant ſoluendo et
Pſentes.¶ ¶Sed quid ſi dubitetur an om
nes ſint ſoluendo uel non Reo ſcm.l. ff.
de f ideiul.ſñi dubitet. Ro-ĩ:quid Hi plures
ſunt fideiuſſor.et ſimiles et omnes.
per id quod ſe quxur uidetur male dictũ
oimnnes Ed poteſt defendi per illud. Iam
Pſntes quod ſequitur quaſi intendat qð
omnes erant abſentes et omenes uocati
et aliqui uenerunt. Sunt abſentes et
conſtat omnes eſſe ſoluendo nũquid deſi
derare polſunt pent es ut actiones inter
cos chundanturan et iam pᷣſentes poſſunt
inſolidum conueniri dicunt quiã ꝗ; iaʒ
Pentes poſſunt deſiderare inter omnes pᷣ
ſentes et abſentes actiones diuidãtur. ar.

fj.e.fidemuſſorem.5ſi plures. Sed ñs hõ
bomus contra ar. pre.lſi dubitet ibi pſto

hint.l.pſentes ergo a contrario colligitur
ꝙ abſent ibus locum non habet. Item

ar.ad hoc.- C. de duobus reis aut᷑. hoc ita.

C.de fideiuſaut᷑.pſente nec.ob.pre.lſi fi

deiuſſorem quia ibi eſt aliquid quod im-
Pubtari poterat creditori quare unum exe
fide uſſoribus ſub conditione recepit. at
hic mi poteſt imputari arff-ex qui-ca.

ma ·ſed et ſi per pretoremꝭ.i. ¶ Quid ſi

Fſentes pełandt dilationem ad ducendum
cõfidemuſſores abſentes ꝓ parte conuemẽ
