erit debitum ꝓpter qð uendita eſt unde
dic ꝙ reuocari poterit ſi ille cãe ꝓpter qſ
J fad eſt ñ ſubſint· ut ꝗa non ſit utile illi
cui uendita eſt· uel debitor nõ erat graua
tus debitis uel nõ erat dampnoſum credi
toribus uel quia iudese nimiuʒ feſtĩauit-
ff.de damp.infecſi finita.iſi forte. et ſic
loquitur · l.ff.de priuił.credi· Imꝑatores
uel quia nõ latitabat ut.S ĩmo etiaʒ plus
uĩid etur.quia cum hec ſnĩa de uendendis
rebus debitorĩs ſit ſolum interlocutoria-

2a quia tunc ſummatirn tin ↄgnoſcitur · C⸗

de bo auc.iudi.pol.l.fi:G.ſñi auteʒ hii.2· S·

in prin. huĩus.5 ſi poſtea iudex ↄgnolcit

ꝙ non ſit debitumip̃e idem uenditionem

ELicate

2 *-

„.

—

L 2. .. —
oni Ptnαρα

A12 412

et poſfionem huiuſmodi ẽ uocabit. 2 etia
ſol'onem debitori factamar. . de reeo-
qui ſub tu:2 cuxlunt.l maꝑis ·ſi eſ.ff.ð

tranſac-cum hii.Scum pretor. quia quod

iuſſit uetuitue pretor ꝛc· ff. re iudi.qð
iuſſit.ex. de accuſa:qualicer.ĩ.lʒ ſit ar· con
tra.ex·d cłiↄiudiuerſis in fi· Mibi ſol
uitur in glo.arquod. . Is etiam contra
quem lata eſt poterit m Inno.uiiiappel
lare-cum in ueritate nõ latitauerit: C· quõ
æt qn iu·l.i. Item ſcias ꝙ miſſio poſ
2 uenditio locum hñt otra ecciam ſicut 2
ↄtra pupillum-ĩ. q tempus facienda eſt
uẽditio: uel miſſio in poſ/ex ſo decreto di
cam.ĩ· S· ꝓx.¶ ůSed qualiter fiet hec uen
ditio in ꝑplonalibus. Ro. hoc iudicis officõ
expeditur ſine libello. et ſeruabitur forte
talia modus qualis in uẽditiõe predu tri
butarii preco enim clamabit publice ꝑ ci
uitatem ſic talis dʒ titio.x unde bõa illiq
ꝓ rata illoꝝ·x uendi debent ꝗ uult emer̃
ematet forte ſubhaſtabitur/ut.C.P· x· d
Fideinſtr.et iureaſte· fiſcalis· ꝑ totuzʒ·C
de reſcin.uen⸗ſi quis. C· ſi ꝓpter pu-penſi-
tat iones · 2 ulde·S:de cica·ſequitur. V·ſi
ueroetxĩ.ꝭ. ꝓx. ¶ Cum ·. M reaſſumit
uerba Iaco. aut bona debitort ſunt uè
denda uel credicori aſſignanda curator uo
luntarius non neceſſarius dʒ bonis iudicis
autoritxate dari.2 oſenſuʒ maioris partis
creditoꝝ qui aget 2 vuemturnec cogetur
ſatiſdare ſi litiget ꝑ ſe ſʒ ſi ꝑ ꝓcurt tuc ſic.
ff.de cu·bo-dan.l. ii.ꝭel-et · Item queri
tur⸗inſti:de ſatiſda./ſi uero:ex· de off· de
le:coram. Ipe etiam uendet bona/ utfłd
curi·bo:dan-l penul.¶ Emprore autem
nõ inuento re diu ſubhaſtata· ut· S· V. ſed
qualiter iudex ꝑ m decretum dabit illaʒ
rem leu bona debiton inlolutum actori-
uel ꝓ debito ſibi adiudicabit· ut pᷣmiſſuʒ
eſt·rt.de re iudi:la diuo:Sſi pignora.C. d
exeęręiudi:ordo/x.q- nhoc ius.non dico
iudex aſſignet ꝑ ᷣm decretum eorum
mium ſicut quidam Icripſerũt.· M·dicit
Iac.ꝗdã iĩgnorãs ſcripſerit. ·qd falſuʒ ẽ
ułC. ſi pig·in cã·iud.lultiſed etiam iure
cuiuſlibet ẽptoris actor emere põt. ut.C.
ſi pig· in cau:iudi.l.ii. M·Sic poſuit Ia-
2 fic leges alł ate bñ ouemunt. 5 et licet
predcã iura loquantur in executione diffi
mtiueIdem eſt de interlocutoriaquo ad
hoc.ff. de priui crepat᷑6penul .ff· ex ꝗ⸗
ca. in pol.eaapud iuł.in prin.2. l. fulcim
6.1. C. d his qui ad ec/ofupñtiS cum auũt

ff:de bo. auc. iu-pol.cum ꝓponas. ¶ Sed

que eſt drĩa utx uẽdatur res uel inſolutũ

detur uel alienetur ex hoc fo decreto uel
per interlocutoriam Inĩam uel dſtintiuã
cum eam iudex mandat execut ioni- Reo
JFm lIaco:culus eſt iſte ·v.et incipit
ſed queri ſolet· hec eſt drĩa ſᷣm quoſqã
quia poſt fcam uenditionem ex ſnia chffi
ni tua nunꝗ reus auditur- ut Cd iudici.
ꝓperandum·5ſin aut reus·xi.q/iii quicũ
q; et.S·t· ꝓx·Sſequitur· ·porro. ſed ꝑq
dationem inſolutum actori fcãà adiudica-
tione adhuc audietur reus uolens de iure
ſuo ꝓbare· ſecus ſi alienata eſſent bona rei.
ſeu debitor:non in actorezſed in ecneuʒ
utar.C.de iuxꝭ·do/impe.lfi.ſin auũt. Si
uero nõ fueri tres creditori data uel adiu
dicata uel uendita ut dictum eſt debitor
poſſet recuꝑare rem ſuam in actione ꝑſo-
nali uſqʒ ad. xxx- annos: ſolutis ĩpenſis ac
tori:2 eſt rõ·quia creditor nõ pcſſidet ex
primo decreto/ut.S.S· Iam de effectu· v-
ſed nunquid iſte miſſusnec etiam in reali

Iim quoldãiutĩ e·ꝭ. ꝓpe prin ¶ VItuno

nõ · ad hoc ut miſſ ĩ poſſ.petere poſſit uẽ

ditionemiiii:neceſſaria fore. primum ꝙ
miſſionem palſſus latitet· ſcᷣm ꝙ fraucã
di cã latitet ut in p·l.fulcimus·· cũ hoc

ccictuʒ· 2· S. O. illud. Tercio ꝙ de debito

oↄſtet· Quartũ ꝙ tempus ſit preteritũ/ut
C. de boauc.iu:poſ.cuũ ꝓponas et ſi qd ho
rum defuerit fcã uenditio nõ tenebit. ar-
in preꝭ.cũ hoc edictũa ar · ff· de tranſac-
cum hii.·ſi pretor.ff. S iti actuq; priua-
lI. unde etiam.ꝭ ulti. C.q teſta ſi unusar.
dra· C. iuxtdeli:potuitff· de uen.ĩ poſ:

mitt · l· i · · · quotiens. ſed diuerſi vunt

caſus.S ¶ Sed pone me abñte aduerſa
rius meus ꝓbauit debitum non tñ ꝓpo
ſuit exceptionem mihi cõpetentem puta
pacti uel h'em et ſic iude pronunciauit
uenditionem faciendã ego uero rediẽs uo
lo ꝓbar̃ exceptionemnunqꝗd retractabit᷑
uenditio:dicit al.ꝙ nõ.poſſum tñ repete
re precium ex re uendita habitum. M-
uide quod dixi poſt Inno . de diło·c.n in
magna glo-uerſicu⸗ uel dic melius· ꝭ·

Vxta ꝓpolſitiõis ordinẽ uider
ſeꝗ tur q et infra quod tẽpus
fm decretum ſit interponendu
certe qũ apparet cõtumacia

rñdere uł cauere nolentis ut· f ·ð damp-
infec· dies.ꝭ.ſi forte:¶ Sed querit᷑ an uen
ditio bonoꝝ uel datio inſolutũ ſeu adiudi
catio/de ꝗq bus.s. .· ꝓx ad finem dictũ eſt
fieri poſſint añ litis conti ułᷣ aliꝗs ad hoc
ↄdempnari ·et vr.ꝙ nõ· nã ante lit oteſt·

—

90

-0

non fert᷑ diffinitiua regularit᷑.ex · de elec-
dudum ii⸗ Sed dic. fm Iacocui fu
it ad lẽam iſte· v.dicit tani ꝙ ſic tenebat
3830 dicebat dynus ᷣm dicentes ꝙ m de-⸗
cretũ ſic diffimtia-neceſſarium elſet rñde
re ꝙ nõ poſſʒ.· C. de tempo:ap· l· fi· Ilud
Ipᷣe autem dicit ſm decretum elſe ĩterlo
cutoriam. ut dicit hic auctor et patʒ ꝑ iu
ra.ĩ. allłata ꝙ añ litẽ oteſ:inpomtur. Ip̃e
autem allegat· l.preſenti · hic alleg · et. C.
de bonis auciupoſ cum ꝓponas in fine
Patʒ ex eo qa tenz otra minorem indefen
ſumf·de damp-infecſi finita.ſi forte.
ff. de bo:auc/iu:pol.l. ſi minor.ſed ſi eſſet
diffinitiua non teneret ff. de re iudiacta
· ulti. 2. C·ſi aduerrem iudl. ulti- ocludi
tur ergo ꝙ añ litis contel.interponi põt.
ut in ·l. pnti.2 cum ꝓponas.· ex in
cerlocutoria anñ litis oteit fit talis uendi-
tio. ut· C· de his ꝗͥ ad ec ↄfu.pñti/5· ſed ſi
hoc.ſt· de bo/auciudipolſ/ſi minor. ff· de
priui crepateribi quemadmodũ 26 2. ff.

ex ꝗ·ca. In pol.ea/apud iuł.ĩ· · px· · In

ommbus tnnam 2 hoc 'm decretumanñ
litem otel. et poſt interponit᷑ ꝛc· ¶ Degt
uidere poſt quod tempus poſt mi: pol
interponetur m decretum de re dada in
ſoluxumſiue uenditio fiet·2 dicunt ꝗdaʒ
ꝙ poſt·x.· dies a die ꝓlatio nis primi dcre

ci numerãdos ſt.de conſti. pec· l. ꝓmiſſor

ſtichi . S. i. Alii dicunt ꝙ; poſt tempus qᷣ
datur odempnatis ad ſoluenduzg quod eſt
hodie almud ꝗᷓ olimff·de iudiſi debitori.
ff. de re iudi-ſi debitori. C.de ulurtrei iu⸗
l. ii. ec: de off deł:querenti- 2 de re iudi:/q;
ad olultationem. I ercn dicũt ꝙ ãno elap
lo a epre prim decreti qð puto·MCon

cor. Inno:de v·ſig. dilecto. ut ſequixuret
Hoſti-in ſũma ubi·S· 6 led quero · Jga

2 hoc tempo ſtututũ eſt ad recuꝑandam

poſſetonem in reali·C·de lurt. dαπρ*⁰%:
l.fi. C. d pᷣ.xX. P.xl. an- ſi ꝗs emptiols: *
fi.e& de eo qui mit. in ponᷣ. cã rei ſ: c. pe·
a ꝑ totum: ex· de off· or-paſtoralisin fine
exæ. ut lite n conteſtqq frequenterin fi.
6. In alns2 in fi· Quarti dicut ꝙ poſt bi
enmũ ad exemplum ↄuentionalis pignon
utx · C·de iurt·do·irnpe ·l· fi. ii · q· vi· ei ꝗ· et
in p.l.debitori·ff · loca:quero. Quinti Int
ꝙ poſt biennuũ · ut· C·d iure emphy ·l. ii⸗
Sexti dicunt ꝙ poſt quinquẽnium· ut in
pre.l.ſi quis emptiõis · Septimi dicũt hoc
tempus udicis arbitrio eſſe ſtatuendum
ff.de darnp· infecſi finita·5·non aut. H:
ubi hoc nõ·S f:· de acquir.polſ·poſſideri
Fi cum nõ nic· lidiffimtcũ. ff. de iurt· deli.

I.i. ad fi/de pe-di.i.ad fi.a.I· ſollicit atores
ex· de deci· cai.ex de oft.dele: de cãis. ut
no-C.de boauciudi:poſſi-cum ꝓponas:
H. Ibi et ubiS. Acur · hãc tenet 2 cõiter
Fuatur in foro ciuili 2 placet Dy in· un-
qõne· J et arbitrabitur ut ipm interpo-
nat poſtꝗᷓ diu in otumacia pſeuerauerit-
ff. de acquitt.poſ-poſſideri9.fi- Roft. o
cui nõ placent pᷣdicta temꝑa· · que oĩa
poluit de ᷣo decreto in prin· et cũ eo ↄcor
dat Gui-de ſuʒ ubi ſup·. · dicit ꝙ arbi-
trabitur m ꝑſonaꝝ qualitatem 2 quanti
tatem petitaʒ· ff·de re iudi. l.n ff. de iudi-
non nunꝗᷓ lex aut dat aliquod ſpaciuʒ ſed
nõ diffimt utf-de damp infec Ri finita-
6;⸗nõ autem ·. ANτâ⅛-dicit ibi textus ꝙ aliqð
interuallũ intercedere dʒ· quod magis

intellectu ꝗᷓ elocutione exprimi põt· ſt de

ſoł.ratume · de dona ad apłice. ꝓpe fi.
f. rem rahal.i. ueꝝ in re pupiln ſpectat᷑
tẽp pubertatis ĩtra quod nõ põt peti uẽ

ditio reꝝ: ipius. ſicut ðr in abnte reipubli

ce cã ut·S·6.· Px· in prĩ·ff· ex qui. Ca.i pol-
ea.l.iii.Innoc ·papaiiii:nõ· cX· de V· ſg
dilecto · HIſed illud ſcripſi in dec·qm fre

quenter in fine 2 totum qðᷣ ſequitur. uſ 13

ad. v·q fuit eius:et qd ibi eti uide··
ꝙ poſtꝗᷓ actor miſſus eſt in poſ. cqᷓ rei ł.
dʒ iudex expectare ꝑ annũanteꝗᷓ flat uẽ
ditio uel miſſio in polſ:ex ſo decreto. ut in
p⸗lſi quis emptionis · 6· fi-et in predcõ· 5·
In aliis.nec ob.C.in qui:canõ eſt ne·ĩ in
te.reſti:quia loquitur in his que fiunt ex
tra iudiciumſecus aut eſt in his que fiũt

in iudicio⸗Cde iudi:· ꝓperandumin fine

ergo m pᷣmiſſa põt m dccretum int᷑po
ni poſt annum ꝓ uenditione faciendalſed
ſi iudex nolit in tin grauare abñtem põt
decerner̃ ꝙ miſſ tin poſſideat 2 fructus
ſuos faciat:donec re ꝓbauerit ĩdebitũ il
Iud c cã fcã ẽ miſſio ĩ poſ.ł ſi uelit min
grauare/ꝗa forte mĩꝗ liquet ei de debito
releruet mii in poſ.onus ꝓbandi debituʒ
nam ſi põt facere qd plus ẽſ.finaleʒ uẽdi
tionẽ põt· et id q min ẽſ.facer̃ pred cãs
ꝓuiſionesf·ð reg·iurtnon dʒ:xxilii:q.ĩ.
miramur de olediii·reueraix.qii/nullꝗ
primas- Alii dicunt tunc ꝓcedẽdum eſſe
ad uenditionem uel miſſionem in polſſel-
ex vo decreto:cum paſſus miſſionem uiſq
eſt habuiſſe poſſeſſioneʒ ꝓ derelicto/Ali
etiam dixerunt hoc iudicis arbitrio relin
qui utS.· v.ſeptimi: Quando aũt fiet uẽ
ditio reꝝ ꝓ pignore captay uide.ĩ exe.
ſen. uidenduʒ- v. ſed quando- ¶ Quid
XA Iſte./qui fuit additio ſatis potuit

A E. PPJX/& 4³ 4 4 2

982

QA

obmitti per. V ultimo nõ.S/ in· · Iam de
effectu ultra mediũ. Idez dico de ſequẽti-
p reus poſt miſſonem primam ueniat
rniurusiañn uenditionem ſiue dationem in
ſolutum: ndeo reſtituenda ẽ ei poſſeſſio
reſtitutis tñ primo aduerſario litis expen
ſfis et dampmis que ꝓpter eius otumaciaʒ
ptulit ſacramento eius declarãdis C.de iu
di:ſcimusC· quomodo 2 qñ iu: autẽ qu
lemel.ff.ſi ſᷣui:uen.is cuius.fac ta tñ priq
iudicem taxatione. In auten-de iudi·9.⸗
oportet.Idem eſt᷑ ſi an premiſſa fideiuſſo
rem de lite ꝓlequenda preſtiterit· ut C. d
boauciudi:polaut᷑.ei qui iuratff.S pri
uił·creſi pupillus: defendere que ſatiſ-
datio preſtatur ꝓpter otumaciam ut.ff-

qui ſatiſco:ſcienduʒ.¶ Quid ſi actor fe
cit aliquas expenſas utiles et neceſſarias

Rñdeo illas primo reſarciendas et genera

licer omnes ſine dolo factasff· de bo· auc-

iu:poſ.pretor ait·ꝭꝙ aitet· ꝭ·itaq; credi
tori:ex· ut lite nõ oteſtquomã· ꝭ- In alus
¶ Qud ſille redeat poſt uenditionem
factam uel dationem inſolutum referens
qnem de ipᷣo debito/Rñdeo ſi uelit peter

in integ reſti:ꝗa fuit abñs et indefenſul

omnio uel ex alia iuſta cã audietur ut f.
de damp.infec.ſi finitxa/· ubiet/ S poſtea
ſccus fi fuit pns uel abñs ex uoluntaria cꝗ́ᷣ
uel ſi abns redierit iudice adhuc ꝓ tribu-
nali ſedente ff.de in intereſt:diuus ·iĩi.q-
vibiduum..palam.¶ Quid ſi ꝓnũcia
trum eſt eum arnen dn agare, euĩ
cec ab ẽptore. o. ſic ſi tñ creditor ꝓ quo
uendicio feã fuit ſoluendo non ſit ał.· eſſet
ipe ſolus primo oueniendus ad prcium. ff.
de mino-in cae-: interdum et.ꝭ.Fin:et.l.
plane que oia uera ſunt ſolempmitate ꝑ iu
dicem ſeruata/al. ſuo omuni iure rẽ ipaʒ
a poſſidente libere uendicaret· C. ſi ꝓpter
Pu:pẽeñl.n. C. vn ui memineriĩt. ¶ Quid
R alius uemat dicens ſe dm et reʒ ab ipo
debitore ſibi datam eſſe inſolutum . dicit
baga.ꝙ nõ nocet emptori poſſidenti alte-
rius factum:ff·de ↄtra emp:rem alienam
ff. de euic.ſi plus:.·a ſi iuſſu.2 hoc niſi cre
ditor ille poſſederit.x. uł.·xx:‚ annos: a fic
re uſucapta titulo pro ſoluto excludetur

iſte · ut.ff· ꝓ ſoluto. ¶ Sed an idem eſt ſi

ipe ſciuit eſſe alie num. Rñdeo.utiq; ſcam
baga· ar. ff.de noxali aft. generaꝑr. in fine-
ff·de religi.2 ſump.fu.a ſi quis·S. ſed ſi ad
ditaff·de acqui · poſ.iuſte.ffde reg· iurt
ꝗ actor.tu dic ̊ uey eſſe ĩ realibo actiõi
bʒ. ſecus aũt ẽ in ꝑlonalibo ſimplicibo ut
hic. uel dic uerius-illud uerũ eſſe ĩ noxali

actione ſuper qua preiudicatur uero qno-
quia et ipe hac noxalli acti teneretur ſi cõ

ſtaret eum dñm:quod nõ eſt in alns ꝑo-

nalibus atiombus uel realibus. .1- uide
quod dicam.ĩ. ꝭ. ꝓPx ſuper..ſed nunꝗd
in actionei 5 ¶ Quid ſi quis pauper eſt
quem lex exonerat a ſlatiſcatione. ut. ff. d
colł·bol.i·ꝭcum duobus·z ſic non uidet᷑
in ↄtumacia ſatiſdadi: cum hoc facere nõ
poſſit.ft re iudi:cont umacia:ex ·d ſoł.
odoardus/2 de reſtiſpoł· olim. n. nungd
hoc caſu interponetur 'm ðcretum dicit
Koff·ꝙ ſic· M.de fo decreto ultra prin.
ubi etiam continuatur . ſequens· ·
¶ Quid ſi uocatus dicit nõ ſatiſdabo. et
ita ẽ uere dtumax:dic nõ expectari aliud
temp ad interponenduʒ ſm decretuʒ cũ
in certis non ſit locus iecturis f. de .
ob·otinuus· et s/·G· ꝓPx in prin.2· S de otu
macia:5·i· ¶ Ex pᷣmiſſis autem 2 ſequen

tibus patet ꝙ hoc m decretum ꝓpt᷑ con

tumaciam rei interponitur: qñq; añ litezʒ
dteſtqñq; poſtea.nam cum peti rem ali
quam quã dico ad me iure dnii ſpectare.
aut lis eſt cõteſt.uel quaſñi cont:· uel nullo
modo oteſt. Itẽ aut liquet de cã uel lique
re põt.aut ñ liquet nec liquer̃ põt que dic

ut.s·t. ꝓx.·ſeꝗt᷑. V.ſi uero agit᷑ ſequẽ.

NHque hic prolſequitur Iaco balo··

Idendum reſtat in quibus ac-
tionibus 2 rebus locum habzʒ
m decretumEt quideʒ regu
*2 lariter in omibus ꝑſonalibo ac
tionib lotum hʒut.C. de iudi. ꝓperanð
S·ſin autẽ.2. ff.· de re iudi. a diuo:pio. ·i·

H. Idem Dy ubi.S. addens· l.pnti· C·de

his ꝗ ad ec.ofuh ·ex ut lite nõ ↄteſ.
qm frequent?.dfi:nñ tñ uniformiter ut di

Ca.,5. ulci. (LHoc tñ fallit ut dicam.ĩ.

·ꝙ aũt. Item locum hʒ in cã dampm in
fecti. in qua ſi quis nolit cauere fit miſſio
ĩ poſbonoꝝ ex primo decretoa ſi ſic in cõ
tumacia ꝑleueratfit miſſio ex ſo deci eto
ut. ff·de damp.infec. pretort officio.2·l.
tor.ed· l.ſi fimica.S iuł. et..· penul.2. ff/ ut
lega.E.fi· no. ca.l. ĩ.et. ff ut in poſ- lega.l.
1.2. C e-certa. ff. S acꝗrł.po.poſſideri fi.
2 K plures ſint timentes omes mittentur-
ut in pre · l.ſi finita.S.cum aut.qdð ita ꝓce

det. poſtulata enim cautione dampni in-

fecti.2 nõ preſtita mittitur quis in poſſ-

ꝙ ſi dicatur nõ caueri. aliquo ſpacio prius

intermiſſo ꝓ arbitrio iudict ſequetur ſᷣm
decretuʒ: quia iubet pretor miſſuʒ ad mõ
Poſſidere in preiudicium nõ cauentis illo

₰.

pPrcus a poſpᷣione exclulo.ut in pre ocor/
¶ Sed nũquid tin habebit ex ſo decreto

qui mimmum dampnum timet. quantùà

qui maximum Nelpondeo non Immo ꝓ.

rata dampm ut. ff· eodeʒ ex dampni ·5· n.

H·per quam.l. glola ſtatim allegat hoc
tenet ex eo ꝙ miſſio habetur loco cautio

locum hʒ ĩ noxali actiõe: ut.ff· de noxac.

— -—

nis 2 e cautione ageretur ꝓ rata ut ibi-
· dic ud no· in pꝭ·cum autemItem

electio · ·ſi abñteed· ft·ſi ex noxa. cã aga
l.ii..fi·et tunc miſſus ſtatim fit dns rei

ex ſo decreto ſi abñs erat dñs.ł dic ut no-

ĩ·e.oiul.M· Ibi eſt diétum Iaco:bal·. J·

Quidam autem derunt · - ut refert

Koff. in pri-huius tractatus 2 de hoc eci
am eſt gloin.· l.iuberealia opĩo adiungix

cam noxalem.2 hãc recitat glo f·de dap-

infec · ſi fimta.ꝭ·ſi płescirca með· glo:2 1

placuit ſy· uincẽ· ubi.Se·glo/narrat ꝙ in
omnibo preterꝗᷓ in cã legatoꝝ per. l.is cui

ff· ud in poſ.lega· et tñ aliter ibi nõil.ꝙ lo
cum hʒ etiam in legato cuius oditio non
pendeat ut de primo decreto:.ꝭ.ii· in fine
dixi· J nunꝗ interponi ᷣm decretuʒ niſi

in cà dampm infecti tin cum ĩ eo calu ſo

lum ut dicũt cautum reꝑiatur. Si eniʒz p

tor in aliis interponi uoluiſſet hoc dixiſſiʒ

ar. C. de cadu.tol.l.umca. ꝓpe fine 3·2 ex.
de elec·ad audientiam quod ñ eſt ueꝝ:im
mo in omibus ꝑſonalibus locum habz ut

dixi.nec eſt maior rõ in cã dampni ?fecti
ꝗ in alns. I uerba Koff- ut pæimo diæi
Idem Dy.in.v.q fatetur eñ ꝙ ſjm decre

tum qnq;ʒ datur ad uendẽdum uel haben
dum inſolutum:quãdoq; ad poſſidenduz

de hoc·S·· ꝓx·et hic ſequitur. · et ideo

quia nõ omnes articuli poſſunt iure com-

prehẽdi. ut. ff · dele.et le.con.nõ poſſunt.ẽ?

de ſimilibus ad ſirmilia ꝓcedendum ff. eo·

t· et ĩdeo et ex. de NRp.iĩnter ceteras. prete

rea hoc expreſſum eit in noxali atiõe ut

8 cuz tñ omnes noxales ſint ꝑſonales.l· ex
maleficio ſerui naſcuntur ut-ff. de noxa.

acl-i:et nulla eſt realis. ¶ Sed nuquid in
illis ſtipłombus que uicem obtinent adti
onum de quibus fit mentiof-.ex qui:ca.

in pol.ea.l.l.et.S.G·reſtat uidere iterpone
tur ſm decretum dicũt quidam Hſco

Ia.balcuius eſt iſte· v. cum ſequen· uſqʒ
ad.V. Vbertus autem de bo- in cã

dampni infeccertum eſt ſic. utS-a eti

am in cã legatoꝝ interponitur m ditic

tionem et qualitateʒ actionis qua petun
ut.S.de actio·ſeu pet᷑ lequitur. V.illud
uero Si eniʒ petatur ꝑlonali act. ex teſtõ

tũc idem ĩurt eſt in ea quod ĩ aliis pꝑſonali
bus actionibus-Si uero adt-i rem tuc eti

am ꝓcedatur ut et in æctιreali-ſi ypothe
caria quaſi res ſit obligata tũc idem: ut· ð⸗

e5·ſequitur. /quid ſi agatur 2 ſcquen. 2
5t· ꝓx· 6 ſequitur. ſed nunquid ubi de
ypothecaria dictum eſt. ¶ Veꝝ cũ my'r

in poſſ ione noĩe uentris mitttur mm de

eretum nõ interpomtur.ꝗa tunc non ag

tur ut dñium uel poſſeſſo acquirat᷑.ſʒ uc

mulier noĩe uentris alatur unde tũc debzʒ

dari bonis curator qui eam alat- ut· ſt· de
uen.in poſ.mit.li.ꝭmulier autem uſq; i
finẽ · l.et.l.habitatio/2. l.curator. ¶ Ldez
quoq; dicendum eſt in carboniano edcò⸗

cum uidelicet agitur ut puero alimẽta pᷣ
ſtentur uſq; dum de filiatiõe agnoſcitur
quia tunc nõ agitur.miſi ut puer alatur:ꝗ
dam tñ dicunt hec ſpeciale· ubi miſſus in
poſſ.ex fo decreto habeat ueram poſi iõʒ
alimenti cãff.de car.e.l.m. miſſum auũt

ſed forte ibi poſſeſſio ponit᷑ ꝓ dtentatiõe·
¶ Premiſſa obtinẽt in actiombus mere
realibus- uel mere ꝑſonalibus:nam lʒ mul

te ſint actionum diuiſões quo ad hoc tñ
non eſt opus alia diuiſione.miſi his·xvl·q-
iii ·poteſt.· V.neqʒ decẽnii:nam quicũq;

ag it aut agit ꝑlonali aut reali petẽdo ſuu

uel ſibi debituʒ aut agitur pro rebus cor

poralibus aut incorꝑalibus puta fuituti
bus ut inſti:de act. in prin· ii ex· de re
nũci·cuz inter.p.¶ HSed quid ĩ dupheibg
liudiciisſ.in farri-hr.õcmuni diui. fimuʒ
regun.ſi aduerſarius ad diuiſj onem uemre

decractatnũquid pñs mittetur in pol. di

rauerit ſuaʒ eſſe ꝓ diuiſo et nõ ꝓ ĩdiuiſo

ablurdum enim eſſet ꝙ ꝑlus ei ocedatur

—

ſibi aſſignabitur tota res ꝓ ĩdiuiſo.ſed ſo

lum parsar.e de acculſ-qualiter·ii.in fi

Et ſidicatur quomodo iudex diuidet ter-
ramRñdeo bene poteſt dunderequibuſ
dam ex płibus herechbus pñtibusut. ſt.

fani.hr.l.ii.G·dubitãdum.e. de ꝓbat. ex
lr̃is.et hoc qñ ↄſtat iudici rern eſſe cõmu

nem nec coheres diffitetur hoc. H quo
caſu dixit Dy· ubi.s/qnii ꝙ ciuiſiom re
ſiſtensmulctãdus erat.inſti:de offi.iudi.

penult/2. ff. de uẽ. inſpiI.i. e quid ergo
Iudex eccĩaſticus illum excõicaret· ut n

—.

decreę:qi· in fi: In caſu uero qui ſequitur

ſcʒ qñ diffitetur eum coheredem diẽ Dy.

onus ꝓbancdi in eum tranſſferriff· de no.
oꝑ · nunoj· ſi prius.·ſi uero diſtiteretur.
iudex nõ deberet ꝑ ſe diuidere:ne per hoc

ꝗ petatunde cum ſolam ꝑtem petat.non

4 l 4 NXaA E

. TA P e
57

9 £

fiat preiudiciũ petitioni hereditatis que
in hoc calu locum habʒ·. fam hr.l. iet

f·de excep·fundi:2 nõ·:ꝙ diuiſio fcã cum
nõ legittimo herede non preiudicat.utl.

q.iin· notãdum ad fine. uel dic ᷣm ub.
A de bobio.ubis· V.quid facies tu.

ꝙ pot ſuꝑ hoc arbiter allumiff.fam. br·

arbitriu ſt.omuni diui.a ſi nõ omnes qui
iurat faciet ꝑtes:et forte ꝓ pñte adicier
et abnte·C· fimi:regun.ſi quis.C.ł.xi.quã
do et a quibus quarta ꝑs delii-hoc ſaluo
ꝙ ſi abns uenerit infra tẽpus a iudice ſta
tutum et uoluerit ꝓbare rem non eſſe cõ
munem uel nõ ex toto-uel aliud audiatur
refuſis ex pẽſis· ut.ſ/de damp.infec.a quo
Alu uero quoꝝ ſnĩa magis frequentatur-
H. uerbum Iad·predci.qð etiam ponit

Toh.de deo. · dicut ꝙ actor dʒ mitti in

poltotius rer cormums ꝓ ĩdiuiſo. a miiq
medietatem fructus ꝑcipiet in re ſuaalia

uero medietas ſeruabitur arbicrio iudicã

tcis. nõ enim vr̃ ꝙ iudex poſſit diuidere in
piudicium abñcis · C. famhi.coheredib
ſed hec.l.nõ loquitur ĩ dunſione ꝑ iudiceʒ
factaſed qñ quidam coheredes inter ſe di
ullerunt. alia tñ rõne uidetur ꝙ; nõ debet
iudex diuidere- nam ꝑ diuſionem adiu
dicationem trãſfertur dnium Inſti:d of-
iuI ·ĩ fi.a quia ſic ferret diffimtiuam ſen
tentiam lite nõ conteſt· quod fieri nõ dʒ·
cum agitur ad rei diuſionem faciendaʒ in
ↄmunbus iudiciis· ft· de iudi. in his tribus
ex de ꝓbat᷑ex l̃is: eum autem agitur ꝓ
perſonalibus pſtationibus. ut quia unus

impendit in re commum uel quia unus
percepit omnes fructus communes ideʒ

lvuris eſt quod in ſimpliciter perſonalibus

actionibus. MIDynus qone- midi eſſe

caluʒ· ff/ex qui.ca. in poſca. apud iulianũ-
Fnam ſſte actones et alie mixte ſic pe
titio hereditatis quãtum ad hoc ꝑſonales
dicunturff. fam-hr· Item labeo ſcribit ſi
unus. 5 fam. hr et.l-inter coheredes · 6. ſi
coheredes · et.l:ſi fam·hr̃. ¶ In actiõe au
tem finiuʒ regun: uidetur ꝙ ſi citatus nõ
uenerit iudex prius cà ſummatim exami
nata.d; mittere agri meſſores· ad fines di

ſtinguẽdos uel ipe dʒ ꝑſonaliter ire 2 loca

ocułß ſuis ſubicere 2 fines diuidereff·fini:.
regunſi irruptioneC.eſi oſtiterit· ex · de

e qꝗa iudicante.Vberaut de bodixit

A. pcedit hoc dictum.S. poſitum. S ·

in huiuſmõi diuiſoriis iudicus h reus non

ueniat poſtulabit ator ꝓ mẽſura debiti

declarati. i: int ereſſe ſui qntum ſua inteſt

reum ad diuiſonem ueniſſe ſe mitti poſi

nam cum eum uocat ad diuiſionem ergo
ad factum uocat ff· de uluf:quid ergo in
fine:de cu.furiooſilio ĩ fiet ſic xenet᷑
ad intereſſe· t·de re iudi·ſi quis ab alio qd
intereſſe ꝓbauit ꝑ iuſiuràdum ſuũ ut in

predicta· l.ſi quis ab alio· uel ꝗa talis miſ
ſio nõ eſt mulcuʒ utilis nec in ꝓmptu.bo
num eſt ꝙ multa indicta et pignorib
captis uenire cogatur ft· de uen inſpi·l. i.

ſt. de arbi. non diſtin · 5 ſi arbiter- frad. l.

br

iuł.pecuł.eos· uel põt ſuꝑ hoc aſſumi ar-
S Item queritur · H.

biter ut predixi.
reaſſumit uerba Iaco:uſq; ad. V· Vbert
autem. ·.quod ſit officium iudiciĩs in du
plicibus iudiciis et poſſeſſorns intercĩs
cur uterq;ʒ ſe poſſidere oſtendit· ut in int᷑
dicto utĩpoſſiet utrobi · et de ſuperficie-
bus uidetur ꝙ ſi legitime citatus.nõ ueni
at.iudex interloquedo ꝓnunciare dʒ acto
rem nõ eſſe inquietandum in poſ· ꝙ ſi ꝑ9
ca ueniat non audietur. niſi expenlas reſti
tuad· et ſe poſſidere ꝓbet.ar · ſt · de no·oꝑ
nunc ſi prius. Iu dic· Aâ et melius m
ILa.poluit etiam diſtinctionem que leꝗt᷑.

Sᷓ· poſtꝗᷓ iudex ꝓnũciauerit per m &

cretur hunc.ſ.actorem nõ eſſe inquietan
dum in poſ. nõ audiet aduerſarium pea

elaplo ano. uel ſicut in realibus nõ audiet

ſuper poſſiõe:ſed ſolum ſuper ꝓprietate.
nam ĩterdicta licet ꝓplonalia ſint in reʒ tñ
ſcriptca ſuntff·de ĩterdictisl.i.in fi. Ter
cii diſtinguunt an agatur actione in fem̃

reddita in locum cumſiibet ĩterdicti- ur
inſti:de ĩterdictis. ꝭ-fiex petatur ĩtereſſe

cum ſit in obligatione· ut eſt in ꝓhibito-
riis interdictis. in quibus petitxur ĩtereſſe
tm ud.ff.ne uis fiat ei ꝗ in poſ:miſſus eſt
I.i.ꝗ·hoc ĩterdi ſtum et ſmilibus. ut tũc
faciet iudex id quod faceret in mere ꝑlo-
nalibus· ꝗa per ĩtereſſe ĩ ꝑſonam tin ag
an uero agatur alia actione ĩ factum pu
ta edicto de no.oꝑ · nũ.l.ut opus factum

demoliatur ut tũc faciat iudex ideʒ q fa
ceret ĩ reali.ut ſicut ibi mictitur actor in

pPoſſeſſionem rei petite · ſic et hic mittitur
poſſeſſionem noui oꝑis fci.ſ. ut opus pre
ciſe deſtruaturꝗ enim agit ad fem̃ petit
precile factum uel ĩtereſſe ſi uoluerit· ut
ſtde no·oꝑis.nuũ.ſtipulatio · fi. et · ·opꝗ
xt.lii:et quod dixi de nooperis nũ exern
pli gra:dictum eſt · H·Fm Iaco.J.· Vb⸗
autem dixit ꝙ ſi agat᷑ de adipiſcenda poſ-
ſeſſiõe.uel recuꝑanda fiet ſicut fit quando
certa ſpecies petit᷑ ĩ perſonali:ut dixi ·s· C ·

pPro· ſequitur. . porro ſi agatur· dic
ut.ĩ. v. in ommbus. ¶ Vtrum auteʒ in

4 22

è

2

— X

+N

B

his polſeſſoriis ĩcerdictis laplus anni facit
aliquem poſporem dubitari oſueuit et ui
detur ꝙ ſicſcut otingit et in actiõe reali
ut diceturĩ · V · hoc quoq; pcipue ſi agat᷑

interdicto in rem ſcripto:tt · de ĩterdl.ĩ.
et.ii·puta quoꝝ bonorum. ¶ In ommib

tñ perſonalibus interdcĩis magis poſſz du
bitari- unde dic m Vber · MM- ubi. S. .
nõ/ꝙ tranſcurſus · et i ius eſt tractat ſe
quens· uſq; ad. ſed nuquid · S·ꝙ in eis
tranſcurſus ani nõ facit aliquem poſforẽ
ne ex tranſcurſu anni plus habeat ꝗ fuiſſzʒ
ꝑ diſt initiuam ſnĩam habiturusex de re
ludi:cum inter uos uel dic ꝙ in eis lapi
anni oꝑatur- ut actoris intentio ucera pſu
matur:niſi reus ↄotrariuʒ ꝓbet. ueꝝ ſi agit᷑
de retinenda poſione nõ uidetur ꝙ polns
petere te mitti in po. cum te aſſeras poſſi
dere · fruſtra ergo poſtulas qð habes/ ut
ex. de iudi exarninata et quia tib' otiari
us uideris ut infra dicam. quid ergo fiet
ad hoc põt dici ꝙ ĩ interdicto utipoſſi:re
us ↄdempnatur quãti intereſt actoris nõ
turbaſſe poſſionem.ffutipoſſi:ſi duo in
fine- Igitur actor petet ſe mitti in poſſio
nem bonoꝝ ꝓ menſura dicti intereſſe uł
põt dici ꝙ ꝓnunciabitur actorem potio-

rem eſſe in interdicto. reus tñ poſtea ueni

ens infra tempus opetẽs poterit ꝓbare 8
iure ſuo/ut.ſt:de damp.infec/l.a quoet ſi

opponatur ꝙ; hec ſnĩa diffinicxiua nõ ualet

utcpote lata lite nõ coteſtata-Hndeo hec
ſma nõ eſt uere diffimtiuaimmo ullis eſt
ee quaſi nulla.C·de ſen.ex interlocoiudi.
poſt ſmam.C. de poſſ.et eius mofue:ap.
I-unica:e& · de cã poſ.et ꝓprie.c. l.et · l· ꝗ⸗
vi:·diffintiua.v. de polrione et uids.
5· Px· V. Item queritur ꝙ et · S· 5 reſt at

Sſed pone ago- Qund ſi electus in po

teſtatem uel rectorem cuitatis uł caſtri
litigat de ſua electionequia forte non ad

mitcixur et oturmax eſt uniuerſitatis. nũu

quid mittetur ĩ poſſeſſionem illius iurt-2
ſi fiat nũquid exercebit illud ius interĩet
certe non vr̃ ꝙ exerceat · ꝗa per hoc non
ↄſequitur ueram poſſeſſioneʒ ſed quaſi cu
ſtodiam quid ergo fiet: nã poteſtaria ſeu
rectoria eſt ãnalis. et ciuitati nõ expedit
ſine rectore eſſeff.dᷓ of. ꝓconſuł.memiſſe

ex. de elec- ne ꝓ defectu.dic ergo ꝙ iudæ

ſtatuet illis terminuʒ trium meſium uel
Rius uel mino infra queʒ oſtẽdant de iure
uoquicꝗd poſſunt. alioquin adiudicet ei
dcãm rectoriam facta fide de ſua electiõe
hec ꝓbantur in aut᷑· de ſanc. epi5. i. C. de
remii:pig nec temꝑeff·de mu et hoareꝗ

delatus ex· deiudi. c.i.· Æ1- uide ad mate
riamĩ: de cenſi· ꝭ/ii · V⸗pei 5-Idem etiaʒ

põt dici⸗cum aliquis electus eſt ad aliqua
dignitatem ecciai ticam · nec admntt it ad

eamut xcii-di-ſi quis ordinatus et duo⸗

bus·c ſequen:nam põt tunc ᷣm pᷣmiſſam
formam ꝓcedi.lite nõ oteſt. ut ꝓbat᷑ex
ð eo qui mit.in poſ·cã rei ſer· eum qui.li.
vi.exde ap:oblate.ĩ fi- ut lite no ↄteſta.
qm frequenter/S/porroet·S·ſi uero:ce · de
elec.ſtatuimus · ·ſed ſi ꝑs·hoc ſaluo ꝙ tũc
nõ fit miſſio in poſſionem. ꝓpter ↄtuma
ciamut in preceum qui.ĩ · · utrum ·
¶ Sed nũquid in actione ex empto inter
ponetur Fm decretum.2 uidetur ꝙ ñ nazʒ
Im Iac.miſſio ex o decreto foẽ miſſum
dnim. at uenditor nõ tenetur emptoreʒ fa

cere dqñnm.ff. de acti. emp·2 uẽex empto-

H. Dynus d hac qõne que eſt glo: acur.

ſcc ſe expedit ꝙ ᷣom decretum ĩ hac inter-

ponitur et id loluʒ oꝑatur ꝙ traditio fcã
a uenditore.ſ. dominu tranſlationẽ ſi tra
dens eſt qns ał. uſucapiendi pt àtem ſi tra
dens non erat ons ꝑ hanc legem. Sed que
rit ipſe Dynus an uſucapiat emptor mil-
ſus in polrionem ex fo decreto:ex actiõe

ex empto ſi ciat rem eſſe alienam:allegat
ꝓꝙ ſic.ffde noxali/ſi noxali. 2. l.lequẽ2 de
damp-.infec. preton in pri/2 quod ibi no-

denet ipᷣe otrarium gꝗa ut dicit fem̃ iudio-
Pp ntat factum uẽditoris ff.de euicſi plus

H ·i. 2 uenditore tradẽte nõ uſucaperet· ꝓp

ter malam fideʒ ergo nec tradẽte iudice·
et hoc locum habeat in actiõe ex empto
ſed ĩ aliis caſi bus quibus quis mittitur in
poſſiõem ex fo decreto hʒ locurn quod in
oↄtrarium allegatur- ut noff. de damp. in
fec cum poſtulaſſem/S. dampni:a ſm eũ
põt eſſe diuerſitatis rõ.ut plus ſubuemat᷑

æi ꝗ ex neceſſitate· ſ·dampni infecE noæa

Ii mittit᷑ in poſꝗᷓ ei ꝗ ex cã a prĩcipio uo
luntariaar. illius. . dampniet.ff de fun.
dota. I:i:facit de off.deleab arbitrisa qðᷣ
ibi no·E. vi.2 facit hoc ad no:S. · Iam de

effectu. quid ſi miſſq:2.·5iuſta· V. ꝗd

ſi alius2. H. ſequen.⸗ .Ali otra.nec ob-

pPre.lquia hoc ꝓpter ſuam otumaciaʒ cõ

cxingit ut ĩterponatur ᷣm decretumnam

eætx vr̃ ꝙ tenetur uẽditor ad rei traditionẽ

ut .· i · q·. qui ſtudet· ibi nemo põt retinere
ac· e& de fide inſtrt. cum Iohanes in prĩ-

nec fm decretum ſemꝑ facit aliquẽ dům-

C Sed qualit᷑ in Fuitutibus urbanis uel
ruſticis interponetur ſm decretum. Ho.

H- fm Iaco · qui tractauit que ſequunt᷑
B uſq; ad. V.ego n credoet H̊ ĩ . v· queſitũ ẽ

ect b9 41 I l g2vb 7 7 J feakas⸗

e * eEE

AX

0

. Kireus a quo ſeruitus petitur uocatus

no ueniat. nec defendetur miteatur aKtor

agens ofeſſoria in quaſñ poſiillius ſerucu

dis.de hoc-S. ⸗reſtat. V. quid ſi agatur cõ
feſet.ĩ.V.ꝓx. ¶ Quid ſi agatur negato
riaquia dr nõ debeo leruitutem in tti re.
et is qui ſibi deberi alſerit. nõ ↄparet nec
defenditur-Rñdeo iudex ꝓnũc iabit quaſf
interponẽdo m decretum nõ diffinitiue
cum lis nõ ſit oteſ.illum nõ debere ſerui⸗

tuteʒ donec qõ terminetur ff de noo-nu:
ſi prius.ff.de damp.infec.a quo.ff. ſi Fui⸗

. 8

ue:is culus familia-ff:de aqua cot.2 eſti-

et ſi de uia:uł melius dic ꝙ nõ fiet miſſio
in poſ fionem quia nõ poteſt: ſed cauebit

de nõ moleſtandoqð dic ᷣm papã ut no.
ex: de eo qui mitx. in pol:c:i.a iuge hoc qð
no:ĩn pre· :quid ſi agatur cõfeſſorĩaet.
vV. ſed pone ago:qd autezʒ ſit iudici officiuũ

in ferẽda diffimtciua ſuper ſeruituteet qli

ter eaʒ formabit colligiturff.ſi ſerui: ue-

Hay.et.legi· Sed ſi is quem peto ĩ ſeruira

tem uocatus nõ uenit qualiter cõtra eum

interponetur decretum:nam bic non por
fieri directa miſſio in poldicunt quidam
ꝙ actor põt poſtulare ut iudex ꝓnũciec
cõtra abntem uel ut cancellentur ea que

a Ra ſunt ĩta ꝙ de nouo ĩcipiatur reſtitu

tis expenſisquod põt uex eſſe qñ de ſeru
tutis poſſfione ꝓclamat in libertateʒ- ut
ft·de li ber·cã diui:5.i. uel dic ſcdm eos q
ſi citatus nõ ueniet infra annum ſubiciet᷑
ſeruituti ꝑpetue:C.de aſſer.xolli:gom⸗
nes:2 ſic lapſus anni multum oꝑatur in B
caſu ᷣm eos · · unde acur. in pre Sommeh

dicit nokłandum nauũ modum abnuende
libertatis- ꝓ quo dicto facit etiam qd no-
in pre: I.diui:et inſti: de iurt ꝑſo:. penul.

etiam ſatis facit ad calumſicut enĩ iuus
ciuile adimit illam maiori-x. annis gie

uẽdi perrmſit ad precium pticipadum et

uere participauitſic et tali uere otumaci

qui negligit cãm ſtatus ſui ꝓſequi eæ cã
tumacia et tali uehemẽti ſuſpitione potu

it iuſte libertatẽ adimere. ego ñ credo
MH.· Idem Io. de deo hoct. ultra mediuzʒ.

ex curſu ani ↄſtituatur ꝑpetua pui
tus in libera pſona:- cum otra libertatem

non currit preicriptio: etiamxl. anno- ut
xvi .q: iii:⸗poteſt· .que em ab initio.C

2

de lon temp.prelſ:que ꝓ liber.l.fi. uł etiã
centum ano: C. ubi caà ſtal. fi ff.de libe-
ho:exi. lfi.·i· .: de boc de iudeis. c. ii ·
in.iii. gloſa. et ſuper ea. et ſecundum

Vber.ſiue petatur quis ĩ ſeruitutemſiue
Pelamet quis in libertatem ſatis determi

natur quid iuris ſit-C.de aſ'. xol:l.ĩ·6. fin.-
poſſʒ etiam ꝓced im generalis poſita·S·

reſtat/ uerhi-quid ſi agatur act prumle.

¶ Quid auteʒ dixiSin prin Duius. -in

omnibus plonalibus locum hre ſcam decẽ
tum fallit in odictiöhbus. Æ1§˙-ſcem Ia-

Roſt:unde:sS de primo decre5:· uin fi. .

nam Iʒ in eis primu decretum locuz heat
ſcʒ ut mictart in pol-ſi alle cauere nõ uult.

ut · fj · de act.et ob.ĩis cui ſcᷣm tn interue

mire non põt.quia nmihil debetur led tantũ

ſpes eſt debitum irua hoc etiam in ditio

nalibo ſtipyombus otingit: ut inſti.ð .
ob. S.· ſi ſub ↄodictione ¶ In crimimbꝗ au
tem qualiter ↄtra abntem ꝓcedatur dicã

ĩ. de accuſatione:¶ Vtꝝ in ſpualib locũ

habeat ᷣm decretum et an preſcribi poſ
ſint 2 an poſt lapiuzʒ anni fit in eis miſſus
uerus poſſeſſor nõpleñ·exc.· de do:et. dtu-

otingit·2 ideo hic non repeto· utg autem

cum de ipis agitur fiet rſſo in pol:chxi

S. t· ꝓx. Slequitur: V.illud aut · ¶ Qumd
ſi reus. M.hoc uſq; ad. v.hoc queq; to-

tum fuit Iaco:añ fineʒ · S · abñs in perſo

nali actione ↄuentus no Pʒ niſi feudum-F
uſufructũ. in pdiis aliems- uel hʒ res que
ſubiacent reſtõni: uel noĩa.rñdeo hec aſſing

nantur actori ꝑ m decretũ. que dic ut.s.

S·reſtat. .·quid ergo ſi 2 ſe. H· :quid
ſi reus de quo intẽditſequebat᷑ oli de ꝓx·

equid ergo ſi Im ꝓpter additionem ĩter
Pairan multuʒ diſtat ut ibi ſcripſi. 2 bi

ualallus Faciet ſeruicia dño. 5 ſi em reus

nõ hʒ miſi noĩa iudðx ꝑ ſcm decretum pre
cipiet debitoribo ut ſtatim pecuniaʒ illã

ſoluant actori.¶ Sed nunquid hec pecu-
ma ſtatim fit actort. Ro no ſcâm quoldazʒ
ipſe tn ex ea ſuam faciet utilitatem 2 eaʒ

ſpacio triennii ulucapiet ſicut 2 quamlibʒ

