beris. uel.ĩ.pupilarẽ etatem ſubſtituit ei
pupilari᷑ er uulgarit᷑ et ꝑ fidecõmiſſum
ſuꝑſtites filios maſculos uel eoꝝ filios in
ſtirpes et non iĩn capita ꝙ ſi malculi uel eo
rum filii non fuerint frhias feminas uel
eorum filios in ſtripes et nõ in capita. Itẽ

ſi omnes tam malculi ꝗꝙᷓ femine nõ extan

tibus uel remanentibo aliquib ex cis fi
Iiis deceſſerint ·co calu iuſſit et uoluit de

Ponis ſuis fieri hoc et hoc pterea uoluic

et diſpoſuit ꝙ nõ obſtantibus omnib pᷣ
rſp.ſubſtitutiomibo poſſit quilibzʒ fino
rum ſuoꝝ aut filiqe ſuays teſtari aut clil-
ponere ce eo q ſibi rehctũ eſt aut de eo
qã ad ipᷣm ſpectabit ex her̃ditate Pdita
uſq; in quantitatẽ l.librt-in hris falcidia
ſior debita cõputanda- Item uoluit diſpo
ſent a mandauit ꝙ pdicti filn ſui maſculi
ſi mul et cõmumiẽ habitent et ad dunſio-
nem non ꝑueniant uſq; quo omnes coõple
uerint.æεν. annu ſue etatis q& ſi no fece-
rint aut ſi quis eoxæ alios ad diuiſioneʒ P-
uocauerit uel req ſierit priuet᷑ et erun pe
teſtator priuauit quarta uel dirmidia Ptã
ta quantitate ex ſua ꝑte dicte herditatis
qua dimidiã uel quantitatẽ deuolui et ꝑ
uenire uoluit ad certos uel ad talẽ eccleſi
am. Item pᷣcepitꝙ turt uel domus talis
a nullo filio ſuoꝰ: poſſit ex familiã alie-
nari eorund alioquin Fuantes uoluntateʒ
eius ſuis ptibus ptem alienatã uendicẽr
a quolibet poſſeſſore · Item uoluit et diſ
poluit ꝙ di ti eius filii uend ere non poſ-
fint de bomis imobilibo buius herditatis
quotiſq; exegerint · x*àan ni uel tale tẽ
pus etatis lue ꝙ ſi cõtra fecerĩt uoluit᷑ ꝙ
Fiat hoc et hoc tutores aut filhioz ſuoy tã
nados ꝗᷓ naſcituroꝝ pupillox eſſe uoluit
talern et talẽ:ꝙ ſi euidẽs nccitas fuerit·cu
taliũ conſilio ꝓpinquoꝰ poſſint de bonis
uendere ec ꝑ mutare ſine decreto abſoluẽs
eos et liberans a ratione admimiſtrationis

fddenda et ipam eis rmittẽs. In fi:aut ſic

dices er hanc ſuã ultirnã ualuratẽ eſſe uo
luit. quã ualere uoluit iurt teſti · ꝙ ſi iure
teſtã nõ ualet ualeat ſaltẽ iur codicillox
uel cuiuſlibʒ alcerius ulcime uolutatis uł

6
5

213141 weſ

dic . ut.S. S· ꝓxĩ. V. Item uide et ſequẽ.eł᷑
uoluit hoc teſtin nucupatiuuũ ſeu hãc ul
timã uolutatẽ ommbo alis ei teſtĩs. uel
ultimis uoluntatibo Huic retro factis
ualere.uel tà factis ꝗᷓ faciendis de cetero

p̃ᷣualere ꝛc.ſcðᷣm ꝙ ĩ hiis uerbis diſponet

teſtator 2 quicũq; ſuoꝝ heredũ uł legato
rioꝑ fide cõmiſſarioyue cõtra hac luaʒ
uoluutatcẽ fecerit. uel eaʒ nõ obᷣuauerit ł
ex judiciu uiolent᷑ uel in iudicio cõtenti
oſe inſtiterit.uoluit ꝙ ſit bonoꝰ ſu e
pers et quicꝗd illi r̃liquerit tenea᷑ ꝑ fidei
cõmiſſu reſtituer illi quẽ ſua uiolentia uł
ↄtẽtioſe iudicialit fatigauerit. ſiue fuerint
Pauꝑes.ſfiue alii fatigatiet quilibz legata
rius uel fideicõrniſſarius ꝓ paupibus ha
beat actionem ſi fuerint fatigati et ſic pa
tet ꝙ ſi teſtator poteſt grauar her̃des in
eo qð uult miſi ſolũ in debito bonoꝝ: ſubſi
cho et penam adicer̃ ut e de teſta. Ray-
ꝓPpe finẽe.t. Raynuci ꝓpe finẽ. ¶ ·Si
asuũt is qui aliquẽ tenetur inſtituere ex cã
ĩgratitudims illũ exhercdar uelit ita dic 3
FOrma. ¶ Inſuꝑ hic eius fili quia ma-
nus atroces impie ĩgeſſit in eũ uel mortẽ
ſibi ꝑ poculũ uenem parauit oĩno exhere
daunt et ab ommi ſubſtantia et heredita
te ſua cõſtituit alienũ.b. uero heredẽ ĩſti
tuit.ſi autẽ nolit eũ exheredar nec inſtitu
ere ſed pᷣcerire cauſam tñ inſerendo ſic di⸗-
cet.pterea.h.filiam ſuã uel nepoteʒz · neq;
inſtituit neq; exher̃dauit.quia cũ eaʒ ho
neſte maritare uoluiſſet ipia luxuriari 5

elegit.b.uero heredẽ ĩſtituit.et talis pte

ritio a patre uel matre uel ab aliquo aſcẽ
dentium ſiue ex ꝑte patris ſiue ex Pde ma
tris cũ caula facta ꝓ exheredatiõe habet᷑
MNSecus ſi ſinplici pteritioe. Bal. aut.
de her̃. et falol.in. .exheredatos 2 ꝑ Dy-
in: l.gallus. 5 Diſputauit Dy.qque inci
Pit pader fecit teſtmm:querens ſi pater ex ẽ
neuʒ teſtõ heredẽ inſticuit.et filiũ exhe
redauit expᷣſſa legittima cauſa.ſcdᷣo fecit
aliud teſtm quo aliũ heredẽ inſtituit et
filium pᷣterit.2 teſtin primũ cofirmauit
an exheredatio habeat effectuzʒ. ꝓ ſoluti
one duo pᷣmittit primuʒ ꝙ ad hoe ut ᷣm
teſtmn tollat primũ oportet ſcm ſic uale
re ꝙ ex eo de iure ciuili hered tas poſſit
adiri.nec ſufficit ꝙ ex eo peti poſſic lcðᷣm
tabulas ec non adiri:de ciuili remittit ad
nõ.ff. ð ĩiuſ.rup. et ir· de · cuʒ in ſcdo et de
uul· et pub.ſub· ſi quis euʒ·ꝭ.fi.declarat
ꝙ ut m rũpat primũ oportet ꝙ ex ſco
ꝗs poſſit eſſe heres aliquo caſu.ff. de ĩniuſ
rup- l.i. inſtit᷑. quib mo · te· infir· · poſte

rior ·ᷓ ſuecedens iure ptorio nõ eſt heres
licet ſic loco heredis. Inſtit᷑. de bo Ppol.6.
quos auũt ergo ſequitur qð pdpei. Scome
uidentiale ẽ ꝙ teſtm̃ in quo pᷣteritur filiq
eiſtens in poteſtate.iĩpio iure eſt nulluʒ
ff.de imuſ.rup.l.i.licet ſi deſiſtat peter ð
clarari ilud nullu cõfirmetur equitate
Ptoriĩa·e· ti.l.filio pterito ·. Emancipatus

aũt non poteſt dicere illud nullũ iure ue

teri uel nouo.ff· de libeet poſt᷑.l.gallus.G

in ommb.Et no. C. und legit.l.fi ĩ mag
na glo· et de libe.p.l.fi. lcet emʒ ꝑ aut᷑ð
herdi· ab inte· ò/nulla ueroſit ſublata dif

ferentia emantpatiis.· et patrie poteſta-

tis in ſucceſſione ab inteſtato:tn ĩ iur̃ ex
pugnandi teſtin adhuc hodie r̃manet ꝗa
ſuus dicit nullu emancipatus uero rupit
P cõtra tabulas/ut no.C.de colło.ſi eman
cipati et de libe.pre .aut᷑.ex cã.ct in· l. gal

lus./·2 quid ſi. phec ſoluit ꝙ exher̃datio

habet eftectu ſi Pater erat miles qui con

didit teſtã · curn tũc utrũq; teſtim ualeat
ĩure irecto · ff. de teſtõ mili.I.querebat᷑
Si non erat miles ſcm teſtm̃ iĩpſo iu nõ

uaalet de iure ciuili-ſi filius erat in poteſ-

tate· et ſic echeredat io habet effectũ.ff.S
lIibe.et poſtu.l.fi filius. et pre.l.ſi eũ.5.ul
timo ffde uul:et pu. Si uero erat eman-
cipatus ſcm teſtm tenet de iure ciuili
et poteſt ex eo hereditas adiri. S bo⸗poſ.
cont᷑ tabulas·l. illud in prin.et ſic tollitur
primũ ꝑ ſcm et ſcm poterit tolli ꝑcon
tra tabulas et pſequent᷑ exheredatio care
bit effectu.habet᷑ fimileff. de iniuſ.rup.
l.ni.ſed ſi ſtante. c.hoc tñ no⸗q; ſi muli
er pupilarẽ facit ſubſtõem uel etiã maſ-
culus qui non habet liberos in poteſtate
non ualet ·ff. de uul et pu-ſub.l.ii. H.
Ibi no. alia quatuor que r̃quirun in illa
que etiã ſcripſi ĩ decre. Raynucius ſuꝑ ni-
O. Ide alimen et ci. lcga.l.alimẽta.(
Sed ſuꝑ forma pcedenti queritur an pac᷑
polſſic filiã in dote heredẽ inſtituer . H- △
Sere debes ꝙ eadem.qformatur d emã
cipato quẽ pater inſtituit in ꝑte quã ſibi᷑
dederat temꝑe emãcipationis alio fratre
umuerſaliter inſtituto · an.ſ.ſe poſſit dice
re preteritũ.Inducunt᷑ ꝓ que ſtatim alle
Santur. nam illa tuc data ſtatim fuerunt
Filii. C. bo:que lIi.l.fi..cuzʒ aut et d don.
I·fiue· emanc ĩpatis. et in eo qð erat ꝓpriũ
inſtitui nõ potuit nec etiã illud legari.C
de lega. I. pprias Itẽ cerrũ ꝙ; inſtitut ĩ
certs rebus alio uniuerſaliter inſtituto
habetur loco legatarii. C. de her̃. mſti. l.
quociens· etiaz ſi ſit filius.licet in ipſo tin

A
E

AX MH. ubi hec materia ⸗7

2
=

ualeat uerbum lego-quantu inſtituo In

aut᷑.ut cum de ap. cogno · · cete ſi qui
in effectu legatarius eſt huis cõmunctis
inſtitutus in ꝓprns- et ꝙ habeatur-loco

legatarii.et ꝙ ꝓprium legari nõ potuit

et legatũ nõ ualet ergo ſibi ut pᷣterito cõ

petet cõtra tabulas. C. de inofficio.teſtõ.

qm nuꝑ:quia non refert q; non factum
uel minus legittĩe factu ftqui ſatisdaĩr
co.l.quocienset facit prima opinio hec ð
dote.Ai cardo malũ-in queſtie · quidam
habens duosplacet contriu ſub dubio fõ
te· ut ſic nec poſſit dicer̃ teſtm nullũet B
eſt certuʒ nec r umꝑe ꝑ cõt᷑ tabulas ſed ſi
habet ſuam legittimã ſit illa cõtentus av
agat ad ſupplenð et ꝓut.ĩ.S dote dicitur
ſic dico de facto ſeruari in iſto etiaʒ calu
datur aut in utroqʒ coſilium qð etiam de
facto ſeruatur. ꝙ inſtituat᷑ etiã in aliquo
modico ulł illa. et ſi ſtatuta ciuitatũ non
impedirent ſic ageret filia dotata ad ſup
plementũ ſicut emancipatus. Videtur
qð nõ. MHoc placuit Aʒo. in ſum.de li
be·pteri.ꝭ̊. Item debet fieri et hanc ſeque
batur qñs meus in:q- de qua ſubmittã. 5
Quia dos eſt ꝓpriũ patrimoniũ muliern
ut ff. de minor · deniq; ſed utrũ in fine
Et in uo patri-
momo nemo poteſt᷑ inititur- inſtit᷑ dele/-
ga:s- ſed ſcire· Item dos uon eſt.nec inue
nicur in bonis patris · ft. de coy?. bo· ſi filiq
et.ff. ad.l. fal.pater filiã et abceſſit a bo-
nis patris· ff. de colꝰ-bonox.lfi. NRo · dic
cõtra. M ¶Hec fuit opinio Io:et placet
Acur.ubi.⸗ et ſic de generali cõſuecu
dine ſeruaturar. C. d rei- ux ac. l. unicaS
cautione · V. quo a nobis - ubi chcitur ꝙ
dos poteſt in legittimã imputari et· C S
iĩnoff.ce.qin nouella.et hoc olim et eciam
hodie nam quecũq; olim cõpucabat᷑ dum
tñ aliquid etiã modicũ relinquat᷑ iur inſti
tutiõis ut in autcolł.vni. ut cum de ap·

cogno·5: cetez et in nouellis in ti que ſut

ĩuſte caulſe echeredatiõis. ·fi. C. ð inoff
te:qmet qð dicitur qð eſt ꝓpriũ intelli-
ge.l. quaſi ut in pre.l.de rei ux act. . et H̃
ex rei ubi dicit quaſi ꝓprium.nam ſi pri
us pater obierit reuerter̃t dos ad filiã ꝙ ſi
meum patrimomũ eſſz. non reuerteret᷑ 8
bonis patris ad eamet ſic intelligitur in.
e.I. .ad hoc- Item dicit᷑ quaſi ꝓpriu patri
moniũ ꝓpter id q habes · e·ci· aut. led &
uis.et ad hoc facit· ff.de ſoł·qui hominezꝭ
h·ſi gener. pater ergo duzʒ uiuit habet do
mimu dotis-et recte in ea filiã inſtitult
ec ſi in ea ſir minus legittima fiet ſupple

tio. ut in preaut.ſed ꝗquis. HSʒ incidit Z 36S

alia.qqua cdiſputauit dominus meus. in
legibus an pater qui fimplicit᷑ dedix dotẽ

filis ſimplicit᷑i non ſtipulatus illã recd

di fibi.h inſ tituat illã in dote-et rebus ali
is poſſit illi ſubſtituere in dote et tenuit
ꝙ ĩ dote ꝑ fideicõmiſſu ſubſtituer̃ nõ poſ
ſit poſt temꝑa pubertatisnec ſequit᷑ ſi po
teſt inſtitui ergo et fibi ſubſtitin hoc pa
tet in debito iur nature.C. ð inoff· te . qrn
ii.Dyin.l.a fila peciit.ffad trebel.tenzʒ
ꝙ ſi pater ſubſtituit uulgariter tenet ſub
ſtitutio cum in poteſtate ſit filie adir̃ uł
non adireff.de her. inſti.l.Iam dubitari
ſi ſubſtituit ꝑ fideicõmiſſũ · et filia habet
ultra debitum bonoꝝ ſubſidnũ tenet in eo

qð plus eſtff. deł.ii.l.Ffi. . filie · ſi non ha

bet ultra non tenet ꝑ pre.l.qm hoc dctũ

Dyni poſuit Cynus.C.& re.uxact᷑.l.una
5· uideamus. ꝑ hec uerba non ſoluitur:.q-
qñn dos excederet legittimãcũ qformeè᷑
de inſtituta in dote et rebus aliis niſi in-
telligerent etiã in illo exceſſu ſubſtitutio
nem tener̃ qð non placet ſaltẽ in patre nõ
ſtipulato· LVeyx tñ pᷣmiſſo ordo nõ
ubiq; ſeruatur in teſtĩs alicui narnq; ſta
tim poſt ꝓhemiũ ſcribitur herecdhis inſti
tutio eo ꝙ ipſa dicitur caput et inicium
teſt deinde ad legata et ſimihia ꝓctchitur
Sed primus mod bonoñn ·ſeruat᷑ et bene
MHScm rolan-cuius fuit iſte. V. Sar ·
C. de teſta.ambiguitates. ucx tñ noõ rfert
utrum primo leget᷑ et poſtea heres inſti-
tuatur ut inſtit᷑. de legatis.5: ante- Qad
huius aut materie clariorẽ dorinã ſcire
debes. coöᷣm Rolan ubi-S. aud tor au
dem addit iura. teſtim aliud priuatũ
aliud ſolempneſ.in ſcriptis Itẽ priuatuʒ
aliud fit in ſcriptis aliud ſine aliꝗᷓ ſcripeu
ra ſub teſtiũ pſentia. I eſtm̃ priuatu ſine
ſcript. dicitur illud qð fit fine ſolempmi
tate a iure inuenta- ut patet in pmiſſis fo
mis et tale dicitur mincupatiuũ.qn unde
licet corã .vii.teſtibʒ et tabelliõe teſtator
ſuam uoluntatẽ et heredis inſtitutionezʒ
et alia:que in teſtõ ordinant᷑ nuncupat᷑ ſi
ue declarat et cxprimidſic pomt᷑ ð cõ· di.
ini. ꝓpe finem:nec alia lolempnitas adhiĩ
betur. ꝗuis illa ꝑ talem tabellionẽ redigã
tur in ſcriptis. dicitur ergo ſine ſcriptxis· i·
fine ſolempritate inſtit᷑ de teſtĩs · · fi. C.
e·hac cõſultiſſima . per nucupationẽ ſine
ſcriptura autem ſic fit teſtamentũ nũcu
patnuii.nar ſi tabellio haberi non poteſt
teſtator uocet teſtes.vii. in eiuitatein uil
la uerov·ſi plures nequidt habere·2 coraʒ

2

9130

ſos ειμαt hee

98O

* eiĩs diſporãt ſuã uoluntatẽ 2 ordinationẽ

beredem nominet 2a inſtituat legata exp̃
mat et illos teſtes roget hec ꝓbant᷑ · C. de
teſta.l.fiet·l.hac coſultiſſimaet.l.publi
cati. Mortuo itaq; teſtatore is qui ex teſ
tamento ius habet uolens huius teſtin ꝓ
bare adibit iudicem et hoc coraʒ eo ꝓpo
net-Ipſe uero uocatis heredibus legatari
ĩs et fidecõmiſſar iis· uel ꝓpinquis qui de-
bent ab inteſtato ſuececkhie ſiue uenerint
ſiue uon recipiet teſtes ad notitiã teſtĩ et
ad ꝑ petuã memoriã ut ex de teſti.ſigmifi
cauit etc.albericus. ec quilibzʒ teſtis iu-
ratus ſigilatim int᷑rogabitur de normne p
nomine etate cõditiõe.et mentis ſobrieta

te teſtator de uerbis quibus uſus eſt teſ

tando de heredis inſtitutiõe et anno die
et loco et de Fſentibus et de alis quo fac
to dicta eoꝝ corã iudice et alns. vii.teſti
bus pᷣdictis ad hoc uocatis qui ius habe
buũt recitabũcur et ſententialiẽ ꝓnuciabi
tur ea ex tunc ꝓ plena ĩpſi teſti ꝓbatio
ne haberi:notarius aũt in membrana ap-
poſitis annis ci 2 ceteris publicationibq
atteſtationes ipſas. Item iudicis ꝓnucia
tionem et pᷣſentiã uł citationẽ pᷣdictoruʒ
or dinate ſcribet et demuʒ ſupponet illoꝰꝝ
vii:teſtiu nomina recitatiom et ꝓnũcia-
tioni iudici s adhibitoriũ· et hec ommia
Publicã et in autenticã redget formam.
WAScm Rolan:ꝗ boc cõtinuat. v. int
ultimu. Veꝝ t ſcoᷣm. M de fano uo
catis pmiſſis: et etiaʒ eis qui forte in alio
teſtõ inſtituti di cunturan huimodi ꝓ
nuciationem iudex faciet teſtes receptos
Publicari hoc modo. Dicet enim notariq
Anno men die talibustales corã tali iu
dice ꝓpoſuerũt ſẽ uelle ꝓbare ꝑ teſtes ad
eternam rei memoriã teſtamentum talis
Qui iudex uocatis talibo uel faciens pu
bhce pconizari ſi quis cõtra dicere uellet
tandẽ quia nullo apparuit uel quia nibil
rationabile oppoſituʒ fuit:iuł᷑locutus eſt
teſtes debere admitti et mihi notario in
iunxit.ut eoꝰ dicta redigereʒ in ſcriptis-
talis ergo teſtis iuratus ſic dixit et tał ſic
in fine uero dicet lecti et publhicati ſunt
teſtes iſti ad eternã rei memoriã auctoriĩ
tate et mandato talis iudicis in tali curia
Pentibus talibus ꝓdutorib et talibus
eoꝝ aduerſariis et in pentia taliu teſtiuʒ
ſub anno i 2c· ego talis ſcripſi et pubii
cauet uideS.6 oſttenſo. v. qualiter.¶
Teſtm̃ uero ſolempne.ſin ſcriptis licex ĩ
continentia et tenoreet cederis om ubus

que in diſpoſitione reꝝ ꝓpriaꝝ ſiue de iur

ſolempnĩtate fiue ð teſtatorĩs uoluntate-
necelſſaria ſunt parificet᷑ et ſimile ſit nucu

patiuo teſtõ·tamẽ in ſolẽpmita tibo et in

forma magna eſt drĩa int᷑ ea ex quibo ſub

ſtantiã et efficacia ſumit᷑ teſtamtum in
ſcript᷑:de quibus et d eius forma dicemꝗ
MH Kolandin ꝑte viii-v. coł- non cura-

uit hoc ꝓſequi dicens ꝙ noſtro temꝑe

non ſeruabat᷑et ue ẽ cõmunit᷑ ſed adhuc

aliqui ſeruant. SFOrmaVolens igit

ordinationẽ ſuam forte fore ſecretã et tu
tam ſi litterato eſt ipſemet ſcribat teſta
mentum uel etiᷓ ꝑ almm ſcribi fatiat in
mẽbrana bona et ſolida:in cui ꝑte ſuꝑio
ri relinquet᷑ ſpaciũ uacuũ triuʒ uel.niidi
gitoꝝ In dextro uero latere et ſiniſtro tã
tundẽ ſpacii in ꝑte aũt ĩferiori ſupſit ſpa
cium uacuũ tmn quantũ palmus. ſiue pal-
Tha digitis extenſis ꝓtendit᷑ uel circa -In
rmedio aut hoꝝ ſpaciox ſcribet᷑ tenor et ſe
ries teſtĩquo facto plicabitur carta ipſa
ita ꝙ ſpacium ſuperius cõiungat᷑ cũ infe
rior ꝑte et figant᷑ ibi tres cordule in pli-
catxura uero dextri ſpacii due ed ſimſtri a
lie dueſic ut quelibet cordula duo habe-
at foram ina ĩteriorẽ litteraʒ non ledentia
uel attingentia quibus cordußhis ſingula
ſpacia. et fingula cõiuncta ligentur. ita ꝙ;
interior littera uideri uel legi non poſſic
Porro ð illo magno ſpacio ĩferiori uacuo
ci debet dicoptum r̃linqui ꝙ ibi poſſit
patent᷑ et apte ſcribi ſubſcriptiones teſta
toris et teſtiũ.qunbo uel eodẽ die uel uno
uel pluribus diebus ante ſic ſcriptis uel
Ffactis uel ordinatis et poſtea quãdo pla-
cuerit teſtatori uocabit. vii. teſtes iura-
tos utiq; litteratos et ſcribere ſcientes et

mullũ iuris impedimentũ habẽtes et corã

eis teſtator iplam ſcripturam clauſam et
inuolutã· i chctis cordulis ligataʒ ut deʒ
eſt. in manibus tenens offerre debebit di
cens illud fuũ eſſe teſtm ſua.uel talis alte
rius manu ſcriptum et eos rogare in teſ-
tes et rogando mandare T ipſum teſtm̃
ſubſcribant et ſignent. Iple uero etiã ſe de
bebit ſua manu ſubſciber̃ ꝓut inferiq ex
Primet᷑iĩgitur ibidem a in penti uno con
cextu anteꝗᷓ ipſe teſtator uel aliqs ex teſ-
tibus inde ciſcedant debebit unuſquiſq;
ĩpſoꝝ teſtiũ annulum uel ſigilum carac-
teratum ad unam ex cordulis appendere
ſiue ſuum ſiue alterius teſtis ſi Pprium
non habet poſt hoc cõtinuo ĩ ſpatio infe
riori diſcopto ſubſcriptiones fient.primo
autem teſtator ſi ꝓpria manu ſcripſit teſ
tamen ũ ſe hoc modo ſub ſcribet. Forma

„
äe

( Ego an. pſentem paginam claulam et

legatam ĩ manibus tenens-i. (criptis teſti
bus ommibus ſi mul pſentibus pure ad B
adhabitis et rogatis obtuli ab eis ſecun
iuris ordinem ſignandã et ſubſcribendam
aſſerens q& in ea ſcriptum eſt meum fore
teſtimm et illud totũ 2 heredis inſtitutionẽ
olĩaa fingula que ĩ eo otinent᷑ a me ſcrip
ta eſſe nec non coram eis ibidem pſenteʒ
ſubſeriptionem ꝓpria manu ſubiciẽs. Si
uero de mandato teſtatoris alius teſtam
tum ſcripfit ille ta liter ſe ſubſcribet· FOr
rma.Ego-Rmãdato: a-littera ignari- ub
Icribere ꝓpter corꝑaleʒ egritudinem im
pediti. hoc eius teſtin tam heredis inſti-
tutionem ꝙ cetera in eo cõtenta ſuo man
dato mea ꝓpria manu ſcripſi et æo poſt-
ea pſente paginã clauſam2 ligata:ĩ. ſcrip-
tis teſtibus ab eo uocatis 2 rogatis omni
bus ſimul pſentibus offerente 2 fimul alſe
rentc id q in ea cõtinet᷑ ſ uuũ eſſe teſtmm·et

a me ſcriptum pſentẽ ſublcriptionẽ eS

uice 2 nomine ſuo 2 eiq mandato a Pppolu
et in teſtimomiũ me ſubſcripſi: Cetey ibi
dem2 in pſenti quilibet ex teſtibus talie
ſe ſubſcribet. FOrma -Ego⸗C.rogatus et
Pſens una cum ommb.ĩſcriptis ſiue lußp̃
ſcriptis teſtibus ad ommia 2 fingula ĩ hoc
Pſentis pagine inferiori ſpacio Facta cotẽ
ta 2 ſcripta ſimul pſentibus 2 rogatis ilp
ſa pagina eius utiq;· A· teſtõ ſuo manda-
to mamu mea in tel timomu me ſubſcripſi

2 eam ſigillo ꝓprio ſi ꝓpriũ habet uel ſi

gillo.ĩ. ſcripti:d-ſignaui habente in crcu

lo formam acquile uel leonis ꝗ& ad unam

ex cordux ſupdictis cere impᷣlſi.ſic igitur
vii.ſigł. appenſ:et factis vni: ſublcripti
ombus qmdidtis et ceteris rite ꝑactis. tel
tator teſtin ſecrete ſtudeat cuſtodire:ex
hus ergo ſolempnitatibo ſubſtantiam ca
pit et uitaʒ 2 nomẽ teſtmn in ſcriptis nec
aliter factum ualet miſi inter filios teſta-
roris ut.C. qui teſta.Fa.pol·hac colulci-
fima. 5b:e imperfecto. Bal et ibi ꝑ Iac. et
doc.uĩide ſup. v.mater. J et aut. hoc in
ter liros pᷣmiſſa ꝓbant᷑ in P·l· hac cõlul
tiſſima et.e.ti-cũ antiquitas ·: fi:et. l. iu-
bemus. et aué hoc non obſeruato- Inſtit.
e·ti·· poſtea uero uſq; ad: teſtes /fe.
beredes in fi. et. l ad teſtiũ 6: ſigna aut- 2.
pełt.æt.S·. Px· V. tercio et ſequen. Coſẽ/
quenter aũt is cuius inteſt poſtulabit il-
Ilu daperiri et publicari ſuper quo dic ut
5.6.oſtenſo- . qm et ſequen. LIllud au
rõ eſt ĩgnoranð ꝙ cecꝗ teſtari nõ poteſt
ſine ſolempnitate quadã debet enim uoca

re.vĩi. teſtes et notariuʒ et corã eĩs expri-
mere ſe uelle ſine ſcriptis teſtari: debet eti
arn exprirner̃ nomina et iudicia et digni-
tates heredũ quos inſticuit et legata et fi
deicomiſſa deſignare que ommia Icribenda
lunt a notario corã teſtibus uel ſi ia ſcrip
ta erantdebent corã eis recitari et cec ð
bet ꝓfiteri illud ſuu teſtm et illud eiſpoſi
tum fore ex ſu animi ſententia · In fine-
uero inferiori carte ſpacio debent tam-
quilibet teſtis quam notarius ſe ſub-
ſcribere.2 teſtium et notarn ſigilla appo
m debent in· vin cordulis appoſitis ꝙ ſi
notarius haberi non poteſt debet octauq
teſtis adhiberi ut ꝑ eum capiat effectum
qd ꝑ notariũ fieri debeat ut iam dictuũ ẽ
Q:de teſta:hac colulciſſima.que omma fi
ent in hunc modum. FOrma. ¶ A-lhicet
oculoꝝ carens uiſionem tñ corꝑe 2 mente
ſanus uel mente tin ſanus ſed corꝑe lang-

uẽs uocatis me natario:2 teſtibꝗ ĩ. ſcrip

tis ꝓteſtatus eſt ſe ꝑx muncupationẽ 2 ſine
uelle teſtari declarãs et exprims·ĩ ſcrip
ta legata-heredum nomina chgnitates et
iudicia et ceteras.ĩ· ſcriptas diſpoſitiones
dilucide ore ꝓprio coram nobis itaq; bo-
na ſua teſtando diſpoſ uit in hunc moduʒ
primo namq; ꝓ anima ſua.ac.ſcripta er-
go clauſula fmnali ipſius teſti· poſtmoduz
hc in fine dicet᷑: Igiè pdictis omnibo corã
dictis teſtibus aꝑte recitaris 2 lec tis dic
tus. A. ꝓteſtatus eſt hoc ſuuʒ eſſe teſtm̃
ex ſui ammi ſententia diſpoſitumrogans
I. ſcriptos ad teſtimomu adbibitos teſtes
eſſe. et ut ſubſcriptimes ſuas et ſigilla ſcðzʒ
iuris ordinem ſubiciant et apponant et
ſtatiʒ quilibz teſtis ſubſcribat hoc modo
FOrma.Ego. P. ſimul cum.ĩ:ſcriptis ali
is teſtibusſiue cũ.S.et.ĩ.ſcriptis aliis tel-
tibus a dicto teſtatore adhibitis et roga-
tis huic teſtõ et recitatiom 2 ommbus 2

S

ſingulis ſupᷣccriptis pſens int᷑ fui/2 ab eoð5

teſtatore rogatus in teſtimoniu me ſub/⸗
ſcripſi ſigillu meum ꝓpriũ uel ſi nõ habz
ꝓpriũ chcat ſigillu.ĩ· ſcripti.n. Dhabens·ĩ ·
circulum formam agm uel colube in una
ex cordulis cere imprimẽs 2 opponens et
eodẽ modo ceteri teſtes ĩ fi autẽ tabellio
ſe ſabſcribet hoc modo. FOrma- Ego.l-
notarius ab ipſo:a· teſtator̃ uocatus pdic
ta omnia 2 fingula ſuo mandato ſcripſi et
coram dictis teſtibus recitaui 2 legi2 in
publicã formã degiab eo rogatusĩ teſ-
tirnomũ me ſubſeribens 2 ſigilla ꝓpriuʒ
uel alterius talis habens talem formam
pẽdens ad unam ex cordulis ſubiciens 2

j Wt1 D nee
*

apponens et no.ꝙ; hoc teſtin dicitur nũ-
cupatiuu.licet multa habeat ſimilitudi-
nem cum teſtõ in ſcriptis: ꝗa ſi cecus co-
dicillari uoluerit eadem ſunt in codicillo
ſeruanda hec omnia ꝓbantur. pre.A l.hac
cõſultiſſima et inſtit᷑.quibus non eſt per-
Ffa.te. pełt. ¶ Et in ſumma no ꝙ par-
tes teſtã ſunt.vi.primo ponitur ꝓhemiũ
ff.de reg. urt. I.i. ſco legata.licet quidaʒ
Ponant heredis inſtitutionẽ ut.S. V. ue⸗
tn.ii:.heredis ĩſtitutio:quarto-ſubſtitu
tio.v. ꝓuide diſponens teſtatont. Sexto il
la clauſula generał.et hanc ſuam ultimã
26 ponunt᷑ eciam 2 alia- puta exhe reda
tio que 2 etiã ſubſtitutio 2 inſtit utionõ
niſi in teſtamento fieri poſſut ut.C.ð teſ
ta.non codicillu.Item pont᷑ fideicõmiſſũ
Item dutoꝶ datio: Item pene adiectiout
ex de teſta. Navynald. ¶ In ꝓhemio de
bet nomen teſtatoris exprimi ſiue certa ð
termina tione monſtrari ar-ff. d codicił.
quidam Item debet dici an ſcriptis uel
ſiue uelit teſtari.tercio debes dici ſtatus
mentis et corꝑis eiusC de tranſac- ſanum
copꝑe.C.qui.tefa:polſſẽmum:licet preſuzʒ
matur cõpos mentis exquo teſtat᷑· C. de
codiciy.l.nec codicillos (Circa legata ue
ro ſcias ꝙ eoꝝ triplex ẽ ſpecies. prima illi
citoꝝ rel titutio · A1 De malis ablatis in
certis an fideicoõmiſſarii reſticuant uide
q ſcripſi de teſtĩs c.ii.h.vi:ſuꝑ · v.liber
xnii-q-viRi res. e de uluris-cum tu-
nulla enim legata debent᷑ niſi ere alieno de
ducto. C.dæ iur deli-ſcimus.ſi uero cre
ditores.i.q.i non eſt putanda. ff/de furẽ᷑-
ſi pignor·Oi.ſcda impenſẽ funeris et lega
ta ad pias cauſas et poſt has eligitur ꝑlo
na cõmiſſarii ad ea ſoluenda.xix.q· ult.S.e
cõtra.non enim expeditx hoc cõmitti fi-
dei heredis:de pe:di.vi null.. quẽ eniʒ
morbus· tercia legata uxort et ꝓpinquo
rum. lxxvi-dlnon ſatis. xli: q. 1: expedit
primo ĩgitur prima o ſcᷣa/tercio tercia
ſpecies ſeriatim ponent᷑ (tercio dicendũ
reſtat de heredis inſtitutioneSuꝑ quo
ſimpliciter tu canoniſta nõ. ꝙ dircta her
dis inſtitutio fieri nequit miſi in teſtõ·et
non in codicillo uel alia ultima uoluntate
eſt aut directa ſi quis inſtituat᷑ heres rec/
to iure ad quẽ teſtator uult ꝑuenir̃ ſuarn
hereditatem. in qua eum inſtituit.C. co

diciy hereditas . Inſtit᷑e.ti · S·p· obliqua

uero ſeu fiicomiſſaria hereditas relinqui
poteſt et ĩ teſtõ et in codicillo · ut ſi her̃s
inſtitutus in t eſtõ uel heres ab inteſtato
ueniens roget᷑ in codicillout hereditateʒ

alteri reſtituat. ut.ĩ. . uiſo.is eniz cui he
reditas reſtituetur heres erit P Ffideicorniſ
ſum et quodãmõ ꝑ obliquu heredicatem
capiet altero medhante ut inſtił.8 fidico.-
hr̃./preterea:et· S. in primis:ex de teſta.
raynucius 2. c. raynald.fit aut her̃dis in
ſtitutio obis directis. ſic ticius heres rni
bhi eſto uel hereditatis mee dñs eſto Iteʒ
etiam uerbis inflexis ſic.ticium heredem

facio uel inſtituo uel ei iurc inſtitutiois

relinquo. C. de teſtisqmff.de her.inſti.
hiis uerbis-Inflexa enim dicuntur nomi
na in omnibus caſibus ſuis preterꝗᷓ in no-
minatiuis. Ideʒq; eſt ſi dicit tibi r̃linquo
hereditatẽ uel alia bona mea ut.C. & ſecũ-
nupt᷑.J.hac edictali.R.i.et inſtił.ð mili.
teſta.Bal.et de hereinſtił.l.i..ſi ex fu⸗
do. J5 p hec emm uerba uidetur eum in
ſtituiſſe ut ibi probat᷑.qð ueꝝ eſt niſi aliũ

inſtituerit tunc enim loco legatarn habe

tur.ut.C.de herinſtit᷑.quoo.de hoc ĩ au
ten.coł.i.de her̃·et fal..ſi uero nulla tũc
poteſt fieri inſtitutio pure: ut illum her
dem inſtituo. ff.ð hr. iſtit᷑ her̃ditas. Itz
ſub cõditione· ut.t heredẽ inſtituo ſi cuʒ
filia matrimoniũ cõtraxerit. x certo aũt
temꝑe aut ad certũ tempo non poteſt fie
ri inſtitutio · Inſtit᷑.de hr inſtit᷑. ꝭ. heres
Iiem poteſt fieri m umuerſo ut in omni
bus meiĩs bonist. inſtituo. Item in certa
Parte · Item in re uel quantitate certa.C.
e· quoc. Item poſſunt plures ſimplicĩter
Partib non expreſſis. Inſtit᷑.e.ꝭ.ſi plures
Item poteſt ꝑtium in capita et ꝑtium in
ſtripem fieri uta· et b· filios meos.ſ.quẽ
libet eoꝝꝶ ꝓ tercia·et.C.et..et.e·nepotes
meos filios quõdam.h.filni mei ꝓ alia tci
a mihi heredes inſtituo nam et ſic ab in
teſtato uocantur. Inſtit᷑de hr̃ ·que inte-
defe· ·quia placuit · de ſuſtitutione uero
nil dicim quia ſatis de illa a doctoribo dii
putat᷑ ¶Sequitur uidere de ꝓuidis teſta
torum diſputationibo que quideʒ plures
ſunt uam qnqʒ ꝓhibet hereder detrabe
re facidiã delegatis In aut᷑. her̃ et fal.
8 ſi igitur a nobis· et. . ſi uero expſſum in
ſtit᷑ de lege fal.: ex diuerſo. qñq; ꝓhibet
reĩ alicuus alienat ione. inſtit᷑.de legatis.
:Fi- C. de his que peno.l.i. qñnq; puidet
Pupillo de tutore ut.S. de tuto.qnq; relin
quit aliquid filie ultra dotem ex ð teſta.
raynuciusquandoq; etiam penam adicit
C.· de hiis que pe.no · l.i.iĩnſtit.de legatis·
b· pene quoqʒ· et· S.fi:ex de teſta.raynal-
dus et ſimilia ut patet ·S. in forma teſtã
Polita.ĩ. v. numex. ¶ De ultia clauſula

dixi. S. 5. Px. V. itẽ uide. ¶ Et breuiter
no· ꝙ teſtin integy et autenticũ dari põt
cunſibet heredũ:et ſubſtitutoꝝ et fideicõ
riſſaris et legatarioy poteſt etiã mhilo

minus cuilibʒ legatorio' dari certa pars

teſtĩ puta illa in qua fit mentio de eo qð
ſibi legaturn uel relictũ eſt hoc mõ. FOr
ma.¶ P. ſanus mente et ſenſu ꝑ gratiam
dei licet languens corpe ſuaz rey et bono
rum omniũ diſpoſitionẽ ꝑ pens nũcupati
uum teſtim̃ ſine ſcriptis in hunc moð face
re ꝓcurauit · In primis quidem reliquit
de boms ſuis ꝓ anima ſua-C. librt. 2c. 2 in
Fi-alia que in eodem teſtõ diſpoluit tale
fecĩt le gatum hiis uerbis expſſuʒ pterea
de alis bonis reliquit iure legati.b. nepo-

ti ſuo.v. libxt.turoñ In fine aũt ipſius teſ
tarnenti ſic cõtinet᷑ in ornmmbus autẽ aliis

boms ſuis mobilibus et ĩmolibus et acti
ombus tam pᷣſentibus ꝗᷓ futuris. d eiꝗ fi-
lium heredem inſtituit et hanc ſuaʒ ulci⸗-
marn uoluntatem aſſeruit eſſe uelle ꝗꝙ ua
lere uoluit iuẽ teſtã q ſi iure teſti nõ ua
let.ualeat ſaltem iure codicilloꝝ uel cui-
cumq; alterius ultie uoluntatis et ſic ui-
des ꝙ qñ pars ſumitur debet pom princi-
pium atq; finis quia per extrema colligiè
dium.ut. vViIii: di-quia ſunt culpe et
ſpecialiter heredis inſtitutio ec in medio
poni debet illud legatum curus occaſione
ſummitur ꝑs ſcm pdis tam formam
Vnc uero aliqua de ultimarũ
uoluntatum executoribus diſ
putemus.· Hunc tractatũ
cum hiis que addidi pub'xcaĩ
diſpoſui tn cum claulula ſaluo 2c· que po
nitur in libellis. Mouit utilitas ueriſimi
liter ſquitura ex aliqua ꝑte operis publi
cata cum ꝑ id poſſet in oꝑe alicuius grate

alterationis haberi cõſiliũ ꝙ poſt xDi ui-

cariũ et ipſius fratres requiro ſupplicit
ab exce lſo principe dnño meo qño Hugo-
ne Ierym et cipri rege ſreniſſimo ꝙ ſcrp
torum mei f amiliaris ſeu auidus habens
cum magno ſumptu omrua publicata ſe
pe opus hoc expediri Lolicitat et que ſine
yꝑbole cõſtat omnia ſcientia theologyca
iur 18 utr luſqʒ et·vii · liberaliu eruditum
licet ex altitudiue ingenii fortiori aſtro
ſ. fortius dele ctet᷑ ꝓpter ſcienciq tñ ſtu
dium. curam reipublice nõ obmittit q
regm ꝓſperitas patens facit. Iſtius uero
partis peligende cauſam dedit quia ulcra
pteritas quay alique adhuc pendent no-
uiſſime ſimul occupor tribus executionm

bus uoluntatum certoꝑ quos mee diſpoſ
tionis executores for̃ ſperabam.ſ.domini
Guidonis Cõcordien ep̃i corcſialiſſuni
mihi patris ꝓpter quẽ bonon · Mutine.
et regi rmihi hoc onus incubit. Item dñi
Aʒoms dhlectiſſimi generi poſt cuius fu
nus mihi cõiugem cariſſimaʒ dies quarta

ſubtraxit· Decuit ergo tractatum pelegi

in quo uxoris affectus etiã ad hoc mouit
tollende difficultat᷑· que hic in ueniendis
uerſiculis habb eat᷑ut ſic ſaltem illo com
modo ſtudentes interim fruerent Cõtulit
etiam ad hoc quia tractatus eſt gen eralii
ſimus et utriq; iuri et foro cõmumsAli
quid etiam achecit reuelatio grandis fur
ti. circa qð ſcie nð ꝙ Io·blancus marſiliẽ
ſis de hiis ſibi quatuor Ricis: prima gene
rali et tribus ſpecificatis ꝓlixum tracta
tum Fecit.in quocxxxv·q incluſit quod
hoc opus pceſſiſſe patebit intuenti illud
mchoatum · Mcc ini- ut in pſius prin-
cum co quod habet᷑.S. eti· ad fi.fe colup.
auctoris. ſepe tñ q; cõmenꝗo plures illiq
queſtiones auctor ſub · V. uno cõiunit.
ut nurnex decurtaret · quia uero ipſe Io·
rmultas ex illis plenius auctore tractauit
illax numey deſcribã- ut poſſint facile in
uemri. Fuit aut mmis grande furtuz ĩ nul
la pte tractatus exprimer̃ inuentorez po
tuiſſet tñ ex eo moueri:quia ipſẽ Io.ĩ ſuo
ꝓhemio ſẽ non expᷣſſit fore doctorẽ Itxeʒ
ſcienð ꝙ huius:.S materia ꝑ multos trac
tata eſt.an et poſt pᷣdictuʒ Io/ ut ꝑ uber
de bo.Odofet Rof. item la.ð ra. et nico:
ma.ſuꝑ.l.nulli et Cy. luꝑ.lid qd pauꝑi-
bus.e.ti.ia- uero de are fecit tractaum
de hoc qui incipit quia fidercõmiſſarioꝑ
dnudens illum in quatuor ꝑtes eſt prima
unde dicatur cõmiſſarius ſcda quis polſit
ordinari tercia ꝑ quemquarta quod ſit ei
us officium· et hoc in principio-iĩtem in
medio item infine Sume placuiſſec ꝙ
auctor ſub hiis mermbris aliquibus addi
tis ſic diuiſim collocaſſet inferiora diſꝑſa
Cõſtat etiã ꝙ primuũ et tercium de ꝑuis
ferculis ſaturaſſet ſcdᷣm aut ꝓſequĩt᷑ ĩ. V
Ixxinii:et ſequentibus Satis auũt ſit nobis
ꝙ ipſẽ io/aliqualiter diuiſaʒ et auc tor p
eum licet indiunſam longe plemoreʒ tela⸗ʒ
fecere ꝗᷓ alii. interſerit etiam hic auctor
certas queſtiones alioꝰ hax utriſq; ſepĩiq
impinguabo:placuiſſet autẽ ualde ꝙ auc
tor hic fuiſſet uſus uerſiculo numero ſi
cut fecit in.6̊.nunc oſtendenðet.ꝭ nunc
de epoꝝ.5. de le gato et in.S.fi ĩ· de loca2

* e rrter Ialnaa, l.

235

—

de feuð·5S · i· et de ſta·mo:ꝭ.i.et quia non
attendo numeꝝ addere ad cõtextum- ꝓpt᷑
vVſiculoꝝ iam factas allegatiões innume-
ras. Ideo ꝙ et alibi bis faciam tabulaʒ B
cõponam cum ſuo numero quẽ demuũ ex
colupnam in cõteætu ſignabo in qua etiã
tabula queſtiones utiles et alia que addazʒ
diſcernẽtur ꝑ nigæ poſitum poſt rubꝝ·2

ne pᷣmiſſa numer in culcentur numeros

queſtionũ pdicti Io.ſuꝑ tabula ponaʒ nõ

ſuꝑ vſiculis prelibatis ultimo ſciend eſt
ꝙ ubi hic uel alibi auctor allegat huius
ti. Vſiculum nume addam nomine reſer
uato In meis autem uerbis deinceps ſolo
numero cõtẽtabor.Et ſit primũ ĩ tabula
i. C Diſtinctio ececutoꝝ2 8

ipſorum nominibus.

ii⸗ Quid ſi executori null uʒ of
ficium cõmittiturhici.et· ii. Io
iii. Quid ſi dicat᷑ ꝙ eius con

ſilio legata ſolulant.iii:ĩiii.et.v·Io. Cõuer
titur queſtio cũ cõſiliarius dat᷑ xecutori

iiii. C Quid ſi cuʒ eius conſilio
hrs non cõcordat.G. ed. a- Ioh.
v. 4 Quid ſi dicit ꝙ ad ipſi
uoluntatem fiat ſolutio.viii. Io.
vi⸗ C Quid ſi male arbitretur
ix. Io.
vii⸗ Quid ſi moritur priuſꝗᷓ
arbitert᷑ hoc·x. xiet. xiiii- Io-
viii⸗ Quid ſi uiuens non uult

arbitrari-Xii-Io.
vini. C An ad id cogi poſſit.xiii
et.xui. Io. —
Suppletur qð deficit de Iohbanne-
x“ Quid ſi facit gadiatorezꝭ
ut diſtribuat. vi. Io-
Xi. An diſtributor ſit execu
tor.xvii:ed.xviii Iohannes-
Xii. ¶Quid ſi dixit facio te
g& diatorem meumxv iiii et.xx. Ioh
An expreſſa poteſtate agendi executor a
gere poſſit.ubi alias non liceret.·
Xiii⸗ Qund ſi unus ex pluribꝗ
decedit.uĩde ihfra.xlix
Due hic ſẽquęentes non fuerunt Io-
xiiii. 4 De uſurario qui ꝓrmiſit
ſacerdoti uſuras reſtituere
De infirmo qui remiſit iniuriam in ma-
nu ſacerdotis dominicalis. xiii-
XV. C Quid ſi tutori filii pre-
cepit ulſur arius ꝙ uſuras reſtitueret et
ĩcerponitur remiſſio ſẽd inepte. .
xVi ¶ De poteſtate executorũ
in agendo et exigendo hec cum ſequenti
tract intur· x. ιπ111eαTo-

Impinguabitur- =
xvi. ¶ Item ꝙ iure agant dicã.
S. ꝓx. An miĩſter ſuo noĩe habeat actiões
VIii. Quid ſi heres petit ſibi
caueri xlv. Io- J
Impinguabitur-

xvilii- C An executor iuret ꝙ bo

na fide agat
X An eius iuramento ſtet᷑
uide infra.xlvni.
Impinguabitur.
XxX- An executor agat ſtatiʒ
mortuo teſtatore.
X C Quidſi heres uult ĩter
eſſe executioni: alb. gal.
Exponetur hoc et ſequens

Xxiii- LDe legato tibi ut uadas
ult᷑ mare et nullus uadit.alb. gal.
iiii- Quando petitur legatũ
factum ꝓ redemptione captiuo.
xeV. C an executor añ lit᷑. cõt᷑.fa
ciat ꝓcur· interponit dictum alb.galfu

