4 2
teER ſowe ep 1 Pt

O

N 22

N

A

(FORMA. Mandamus quaten ſi eſt

ita lententxiam iplaʒ infra octo dies p9
receptionerm prelcnrxium ſine qualibet
difficulxate relaxes in cã ratõne preuia
procefſurus.iuxta priorum otinẽtiam

litterarurn:alioquin tali damus noſtris

litteris in mandatis· ut ipſe extunc ſuf
ficiẽti ab eo ſuꝑ his ꝓ quibʒ excõ ĩcatq
habetur cauxioe recepta ſententiã iuꝶ
formaz eceleſie relaxet eandem ? ei iuꝰ

formam eccleſie abſolurõnis bnfictum

umpendat. ex iniucto ei qð ð iur̃ fueri
imniungendũ in cauſa ipla procedat iux

traditam tibi formam. ꝓuiſo atcenti

ꝙ ſi ꝓ manifeſta offenſſa cc ta ſmia ſic
ꝓlata. niſ prius ab excõicato ſuſficiẽs
preſtetur émenda nullatenus flaxetur
Hr formma probarur extra de p ab

excolcatoet ᷣ H· ſig· ex parte et· c. ſe.

et ð ſen.excom.ſolet Et ſcias ꝙ qn ꝗs
conqueritur ꝙ epiſcopo uel alius plat
eum excõicauit contra formaʒ concilii
generalis nõ concedũtur ĩ curia litrere
niſi prius excõicaxori ſeribatur et hoc
etiã ẽ de iurut ex de Rep· ab ecõicato
extra de ſenccomper tuas.de of· or.

ad reprimendaʒ ꝙ ſi non trahebatur in
iudiciũ.ſed ex ahqua cauſa ſe excõicatũ

2 terrã ſuã intdictã eſſe aſſerit ſic oclu:
FOrrma- Mandamus quateno ſi eſt ita
ententiã iplam infra octo 2c· ut S. uſq;
beneficium impendatiunge ct r̃laxet
ſententiaʒ interdicti ac imunctoquod
de iuẽ fuerit iniungenduʒ audiat ſi ꝗd

fuerit queſtõis· et faciat qd decreuerit

autoritate noſtra firmiter obſeruari ꝓ

uiſo ac. ut·S·ſi autẽ laycus excõicatcoʒ
in eum latã quia non parebat lententie
diffintiue ammno ſuſtinuerit indurato
et ſupplicatur ut contra llius ꝓteruis

congruuʒ adhibeatur remediũ ſic oclu.
FOrma. Mandamus qtenus fi tibi con

iterit de premiſſis contra prefarunn

laycum ad molliendam eius duriciam-

ut᷑ ad eccleſiaſticã unicatẽ redeat et ſup

hiis ſatiſfaciar ut tenerur. auxilium in
uoces brachii ſecularis contradictores
2c. ex de penis.c.fiet· S· de offic.deleg-

S·ſequitur · Viled nunquid poteſt. H

et ibi remiſf· dedi · S· Item ſi dicat ꝗs
ſimpliciter ꝙ· p· in euʒ manus iniecerit
uiolentas ſic narrabitur: et cõcludetur⸗

FOrma. Conquerente. A. clerico nobis

innotuit ꝙ tłis dyocl:talis mano in eũ
iniecit temere uiolẽtasmãdam ꝗᷓten

ſi eſt ita dictuʒ manuum iniectorem

uel dictum ſacrilegum tadiu applłiõe
remota excõmunicatu publice nuciet
Et faciatis ab omnibus artius euitari-
donec paſſo imuriã ſatiſſecerit opetent᷑
H- Statun ſequentur calus ꝗb clau

ſula non ponitur. et donec cum noſ

trarum teſtimonio litterarum ad ſedẽ

uenerit apoſtolicam abſoluend et tůc
non ponitur clauſula iſta. eſtes aute?
2c. & 8 ſenex· Scetero:ꝗ ſe vberauerit

et ĩcarcerauerit et ał's imurat ſic qicet᷑

FOrma. Conqueſtus eſt nobis talis de
canus ꝙ a.mules 2· b· 2. c· ayci ciuitatꝭ
et dyoc· talis eũ ñ ſine iectiõe manuuũ

uiolenta dei timore poſtpoſito carccri

mancipauerunt· preterea·e· ct· d· layci
dyodtalis ſuper decimis terris et re bz
aliis iniur ant᷑ eidẽ· idoq; diſcrexiõi tue

ꝑ apoſtolica ſcripta. M·q· ſi d huioi

manuum iniectione· ac incarceratione
uobis conſtitcrit dictos tales ꝗdiu ap

elanone remota 2ꝛc· ut.s · ꝓxi uſq; ab
oluendum iuge ſuper alus uero ꝑtibꝗ

conuocatis ac ut.ĩ · V· ꝓxim in forma

petitꝭ ac· ſi autem quis conquererctur
de iniectione manuum et incarceratõe
et ſpoliatione et peccunie extorſione ꝓ
hberatione et ꝙ coactus eſt iurare et

fideiuſſores dareet penam promittere
ꝙ luper hoc non deponeret queſtioneʒ

litteris inde confectis ſic deOrma⸗
Mandamus ꝗtenus ſi eſt ta dictu tłeʒ

iuramentumi plum ornnino relaxet

et fideiuſſores ab eodem tali datos ab
huiulmodi fideiuſſione abſolust moni

tione premilſſa per cen· eccły. appellatõe

rernota compellas.et iurornẽto r̃laxato
eodern dictiqʒ fideiuſſoribus abſolutt
huiuſmodi ſacrilegos tamdiu 2c· ut.s.

uſq; abſoluendi. Iunge eos quoq; ꝙ nõ
obſtãtibus lixteris et penis eſoë panos
bona et peccuniã predicta ipi tłi cum

integritate reſtituãt monitõne pᷣmiſſa
per cenſuraʒ eandem uſun ceſſantibus

applłõne remota preuia roe compellas

Sed ſi mulier manus uiolentas imecit-
non dicitur donec cum ueſtraruzʒ teſti
mõio litteray: 2c ſed donec ꝑ dioceſanũ

ſuum abſoluciõis bñficium oſequatur
ut extxra de ſen excommulieres Item

ſimonach in aliũ mõchũ ſui mõſterii
manus uiolẽtas iniecit· tũc dicit᷑ donec
per abbatem ſuum 2c. ſi uero in mona
chum alterius mõſterii dicitur donec
per abbatem miuriam paſſi 2ac ut e.xi.

cur illoꝝ. Item ſi monachus vberat

₰N

—

NN

poſt principiuʒ. . item in nomme. ⁄

dicacur conquerentur abbas 2 9uent-
ut·eo·Ci:porro:et non dicet᷑ tũc donec
iniuriã paſio ſatiſfecerit. ſed donec ſuꝑ
hiis ſatiſłecerit cõpetenter Item ſi mo
chus clericum uerberauerit dicetur

donec ſuper huis ſatifeceri cõpetenter

et ablolutõnis debite obtinere bñficin
mereatur ut in predic.c cum illorum:
Itẽ cũ epiſlcopus dicitur imeciſſe manq

in perſonã eccleſiaſticam uel dicitur ex

cõmuãcat cełbraſſe diuina ocludit᷑ ſic
in cõmuni forma. FOrma: mandamus
ꝗcenus partibus conuocatis: nec debet
tunc dici uenerabilis frater noſter ſed
tantum epiſcopus. JA-Simile: 5 e0: §;
Circa materiã ufag uero 2 pignoꝝ
notãdum eſt· ꝙ ſi rector alicuius eccie
conqueritur ꝙ res ad eandem eccleſiam
pertinentes detinentur titulo pignoris
obligate de ꝗbus eſt ulłt ſortẽ ꝑceptuʒ
non debet dici adtentius prou ſu rus ꝙ
dictus oquerens 2c· ο α lone dehc tu
in eccleſie damnum non debeat r̃ dudar

xvi/q· vi ſi epiſcopuscxtra de excepti⸗
cum uenerabilis-Si uero iuramentum

dicatur extortũ de non repetendis ufis
ut extra de iureiud. debitorcs. et-c. ad

noſtram. i. ii:2-inſic narrabiét EOrwa-
Ad audientiã noſtraʒ noueris pueniſſe
ꝙ · b· ciuis ſeneñ.abmmulta extorhit-

et adhuc extorquere nititur ꝑ uſurariã

prauitatem de Holuendis uſun et non

repetencdhs eildem extorto ab eo nibilo
minus iurarnento mandamus quatenq
ſi eſt ita dtum uſurariũ ut huiuſmõi
iuramentum relaxet mõ pre per cenfᷣ.
eccł.et ut ſua ſorte contentus dictom
ſic extorta reſtituat ꝑ penã in lateran:
concilio contra uſurarios editã applłõe
remota compellas attentius prouſurꝗ
ne autoritate no tra in negocio ꝓcedas
eodem mſi conquerens reſtituerit F' ad
huc reſtituatſi qs aliqn iple- uel pater
ſuus extorſit uſuras cu ei legis auxiliuʒ
ſuffragari non debeat qui committit i

legem: uel cuʒ fruſtra mnuocet auxiliu

qui cõmittit in legem: Teſtes autẽ ac.
etra de uſun:ꝗa fruſtra:et:cemichael
Ec eſt notanduʒ ꝙ in huuſmmodi foma
non debet pom hoc participiu oquerẽs

in aliquo cau ſuo- AnH1:. 8 caſu decliatõis
loquitur- ſcʒ nominatiuo geõ datiuo 26

ex ſi de ceremoniis et obſeruantiis ſtili
ꝙ clauſula ponatur per participiuʒ ut
cet in decr: michael· : Item ſi dicat᷑

a :quondam patre ſuo lequi dʒ cuĩus
heres exiſtit multa extorſit 2c. et tunc
dicitur attentius prouiſurꝗ ne 26.· ſ qs
ipſe uel eius pater extorſit uſuras/et B
dicitur de quocunq; cui tanꝗᷓ in re ſua

actor ſuccedit ut probatur in predic·

c.michael. Item ſi dicatur ꝙ quondam

exiſtit multa extoſit per uſurariaʒ pra
uitateʒ ſequitur ſed. K-fihus uel nepos
eius de perceptis ſatiſfacer̃ contradicit
licet ad eũ huiuſmod lucra peruenerĩd
uſurarum ſi tamen r̃petit uſuras quas
aliquis ab epilcopo fratre ſuo noſcitur
extorſiſſe no poteſt dici cuius heres ex

b: ab eius patre fratre uel alio cui hr̃s

iiſtit eo ꝙ frater improprie dicitur hrs

eiicopi extra de penie. c. n:de teſtammi

relatum. et de ſucab inte:c.iĩ.et ni. Itẽ

i udeos dicit᷑ ꝙ graues èt immoratas
extorſerunt ab eo:et adhuc cxtorquer
nituntur uſuras-mandamus quatenus
ſi eſt ta pfatos iudeos ut ð ĩmoderato

grauamĩe ſatiſfaciant et decetero abſti
neant ab codem per penam in generali
cConcilio contra iudeos uſurarios editãa

uel per ſubtractiõem ornuniis fideliu
appellatõne remota compellas a qua fi

deles quoſlibet per cen: eceł-uolumus

cohiberi extra de iudeis p9 miſerabile

H. Et. cquanto. S Et non ponitur-
tunc attentius. ſed ceſtes autem 2c ap

ponitur. Itẽ ſi iudei tenent aliꝗᷓs poſſeſ
ſiões ?ł domos ð ꝗ bʒ eccleſie oſueuerũt

recipere decimas a. fidelibus- antequaʒ
pueniſſent ad ipſos dicit᷑ ſic· mandam
quatenus ſi eſt ita dictos iudecs ut eið
ecclefie de polſeſſ iombus ipſis decimas:
ut tenent᷑ perloluant per ſubtractionẽ

ↄmunionis Ffidelium: ad quod xpanoa
ſi neceſſe fuerit opelli uolumus et man
damus appellatione poſtpoſita opellat
ar. eædra de decimis commiſſlum . ÆW11½.

Non egebat argumento quia tex:eſi t

predicto-c-quanto in fi. Item cum
de uſun a aliis rebzʒ agitur ſemꝑ p̃poni
debet de uſurt und primo ponendũ eſt
de pignoribus. ſco de uſun tercio de

terris et rebzʒ aliis nec dicatur tunc als

iniurioſi exiſtẽtes a6: niſi dicatur ſuper

quibus. Item cum de uſurt premittit᷑

et ſequitur quod ſuꝑ hoc ſiuriantur ſic
narrabit σOrma. Petro laico accepig
conquerẽte ꝙ· s: preſbit᷑: t. miles et qg8
alii clerici et laici ciuitatis et dioct tłis
multa extorſerunt 2 adhuc extorquer̃
nituntur ab eo ꝑ uſurariam prauitate;

N

a ap Ve

„

Idem quoq; et quidam aliĩ eorundem

ciuitxatis ex dyod ſuper terris umneis es
rebus aliis imuriantur eidem et ſic con
cludecur mandamus ꝗqtenus ſi de huidi
extorſione uſuraꝝ tibi conſtiter t dcẽos
uſurarios ut ſua ſorte otenti ſic extorta
reſticuant-et ab uſurarum extorſione
uel exactione deſiſtãt clericos monitõe
per predic:ceneceł·laycos uero ꝑ pẽeaʒ
in laterañ - ocił ↄtra uſurarios edita 26–

ut.Suſqʒ cõmittit in legẽ iunge ſcper

alns uero ꝑtibuſ conuocatis audias cag
et appelłe remota debito fine decidas
faciens ꝛc. uſqʒ obſeruari· et idezʒ eſt cũ
epignornnul etiaʒ de manuum in
ie
alus iniuriatur ut· S· · Pxi · in ferma
illa.conqueſtus eſt· quia tunc debʒ põi
clauſula illa ſuper alis uero 2c· ſ auteʒ
nihil in narratone ſequitur tunc dicta

clauſula in concluſione non ſequat᷑- Itẽ?

ſi in premiſſis caſbus de eiſdeʒ perſonis

tantuʒ conqueritur impetrans tuc leg.
dʒ di Ka clauſula ſuper aliis uero auchaſ

cauſam.ſi uero de aliis uel eiſdeʒ et aliis
conquerit᷑.ſequnt᷑ ſuper aliis ucro ꝑtibo

conuocatis ꝛc. Item ſi cłyrici et layci cõ

ueniuntur ſuper uſun· et pignorib dʒ

dici. Mandamus qtenus ſi eſt ita dc»cos

pignox detentores uł dictos uſurarios
clericos uidelz monitione premiſſa 2c.
extrae. quia et· c. preter̃aet ſi in huiõi
liiteris de alis grauaminibꝗ inſeratur-.

debet ſubdi ſuper altis uero cãʒ audiatt
et quod canonicum fuerit 2c· ut· s· Pe

Sed notandum eſt ꝙ ſi layc impetret
contra laicum ſuper uſuſt extra terras
romane eccłſie proprias non additur in
narratione illa clauſula preterea uel idẽ
quoq;ʒ et quidam alii fſuper terris 26. ſi
uero dicatur ꝙ unus receperit uluras.
et ali iniuriatur ſuꝑ ternꝝ et reb aln
tunc poni debet·ſuper aliis uero ꝑcib
conuocatis acquando enim dicitur in
narratione. preterea uel ideʒ quoq; ſuꝑ

terrt ac. debet in concluſiene ſequn ſup

alus uero partib conuocatis fi autem
ñ dicatur in narratione et quidam alii
dicetur in concluſione tantum ſuꝑ alnſ
uero cauſam audias 2c. nec dicet᷑ ꝑtib

conuocatt. Item licet in litten contra

uſurarios ponatur attenti prouiſurus
ne autoritate noſtra 27. tam cũ ſcribré
ꝓ epicopo uel collegio uł eccleſie noĩe
non debet poni. quia delictum perſone
2c. ut5. nec etiam ſi conqueratur aliꝗs

lone premitctitur et ſequitur T ſuꝑ

de iudeis. · Vt dixerat· s. V· irem 9.
Item cum ſuper debit uel lumma

pecunie ſcribitur pro laycis- pom debz
in concluſie poſt uerba illa appellatide
remota uluris ceſſantibſi uero & o
uel alio magno prelatoſiue noĩe eccl hie

aut pro collegio uel ꝓ aliquubz religiof
uel ꝓ aliquo de curia romana nõ dʒ põi
quia iura pro eis non cõtra eos Plumut

extra de preſlump cum in iuuẽtute· et
cxtra de no/oꝑ nunc cum ex iniuncto

Itern ſi dicatur in narratiorne et adhuc
extorquer nituntur dicet᷑ in concluſ e
et ab ulurarum exadtione deſiſtant. Si
uero illud in narratõe non ponitur nec

hoc in concluſione ſequatur· Iteʒ ſi ſuꝑ

uſun agatur contra nobilem et poſtea

ſequatur idem quoq; et alii ꝛc. in ↄclu

ſione ponetur clauſula illa prouiſo ne in
terram etẽ que eſt· ĩ· V· prox: extra de

ſponſał.· non eſt nobis.· Itẽ ſi ꝗs ↄoquer:᷑
de clerico pro quo fideiuſſit pro aliqua
ſumma pecume· nec eum uelit ſeruare
indemnem ab huiuſmodi obligatione-

non ponitur in hac forma ub & pecuĩa
illa ag cur clauſula illa uſun ceſſantibq
extra de fideiuſ.c.ii:· ¶ Nunc dicam9

quando hec dictio prouſo debʒ in lris

apoſtolicis apponi H Hodie ꝑ eua.
Bonifa prouiſum eſt per ordinarios uł
per delegatos pro pecuniario debito ge
nera? interdiétũ ferri non poſſe·qð dic
ut in ſua extrauag- ꝓuide attendentes
Etx ꝗdem in littcris obtentis cõtra

nob ues ſeu bailinos uel caltellanos ma
iores iuratos poteſtates et communia

poni debet hec clauſula. · Quãdoq;
obmitti᷑ hec clauſula in htter contra
umuerſitatem que aliter coherceri non
poſſunt ut ſcripheo·ti·c·ii.ſuꝑ v.glo-
h:vi. & Prouno ne in terram umuer
ſitatem de tali loco excõicationis uł in
rerdicti ſentẽtiam proferas. miſi a nos
cuper hoc mandatuz receperis ſpeciale
extra de ſen. excomrormnana·5 fi- Item
cum dicitur ꝙ nobilis uir. a-et m. eius
uxor debʒ in fine dici ꝓuiſo ne in terrã
dicti nobilis et uxoris ei excõicatiõis
27 al autem erit littera reſcribenda ex

de ſpon. non eſt nobis extra de poſtuł.
prela.ci Iteʒ quoc agitur ſuper cẽſibz

cõcra clericos dicitur prouiſo tamẽ. ne

penſio ipſi contra ſtatuta laterañ· ocilii
ſit impoſi a uel adaucta.nec poſſunt ha
beri littere ſimul ot a c ericos et laicos:
quia hec clauſula non datur ↄtra laicos

⸗ Ect idem eſt in penfionib extra de cẽſ
prrohibemus et· c·ſignif icauit· extra de
pac·cum clerici:et de Rp.ad audiẽtiã.
Item cum archið.uel rectori eccleſie ·

N 2

alicui alni ꝑſone ocedi audir̃ theologiã

dicitur ſic prouiſo ne in fraudem cõſti
tutionis ĩ pſius aliquid attemptetur · ct
ꝙ dictus talis interim eidem eccleſie ꝑ
idoneum uicarium faciat deſeruiri. Si
uero ſit decan dicatur eccie ĩ ðcanat
officio 2c̃· extra de preben· licet.ð puił
ſuper ſpecuł.que eſt conſtitutio ð qua
hic fit mentio Iceʒ cum ocedit᷑ pᷣmilſis

ſi cruce ſignati ſlunt ꝑcipere fruct ſuoſ

cccleſiaſticos ut extra de uotoc.finał.
ponitur prouiſo ꝙ eidem eccleſie 2c· ut
8.ſi vo canomcus uult audir̃ theologiã
tunc tantũ ponitur prouiſo ne ĩ frauoẽ
ad. Item cũ ſcribitur contra uſurarios
ponitur prouiſo uel attentius ꝓuiſurq

ut.S· ſub. v. circa Item pro ecõicati j

formam concilii generalis dicitur ſic
uiſo attenti9 ꝛc ut in:eo..ibi ſi autẽ

conqueritur quis· Item ponitur ꝓuſo

in caſu poſitoĩ. · ꝓxi· ibi q ↄfir.2c.

Sequitur uiderc de confirmatõibuſ

et priuilegiis et ſcias ꝙ confirmatõ ſiẽ
luſte 2c. conceditur in hac forma-
Orma.:Iuſtis petentiu 26· uſq; oplere
ea propter 2c· uſq; aſſenſu:iunge ecciaʒ
talem cũ pertinentiis ſuis quam nobis
uenerabilis frater epiſcopus calis capłi
ſui accedẽte conſenſu conceſſit ficut eaʒ
. iuſte ac pacifice poſſidetis uobls et per
uos plebi ueſtre autoritate apoſtolica
confirmam 2c null ergo 2c· extra de
confir. uci. Pinuti:exarnĩata ofirmatio
uero ex certa ſcientia fit hoc modo-

(FORma- Quotiens a nobis pecitur ꝙ

cum igixur dilect filiꝗ talis cappellãq

noſter ð mandato nr̃o dederit tᷣdiderit
permutauerittranſtulerit et oceſſerit
imperpetuũ monaſterio nt̃o mõſteriũ

ſancti Criſpoliti:talis dyod. cũ omĩb
eceleſis poſſeſſibʒ. iuribʒ et ꝑrinẽtns
quocũq; modo uel iure ad dictũ mona
ſteriũ ſancti Criſpoliti ſpectantibʒ.tã
in capite ꝗᷓ in membris talis epiſcopi 2
eccleſie iur̃ ſaluo pro permutatione ſeu
conceſſie eccleſie talis:quam mõſterio

tali feciſtis prout in inſtrum ẽto exin8

confecto perſpesimus plenius otineri:

nos confeſſionem ſeu permutatõz eand

reſigiom et honeſtati ↄuemi dignoſci
aĩm nos decet libẽti ↄceder̃ ac petẽtiũ
deſideruis congruũ ſuffragiu impartiri-

ratam et gratam habentes ipſaʒ auẽte „£
apoſtolica confirmam et pñtis icripti
patrocinio cõmunimus tenorem inſtr̃i
predicti preſentib ad cautelaʒ & bo
ad uerbũ inſeri facientes qui talis ẽ 2c·
nulli ergo 2c· extra de ↄfir- uti. ł inuti-
c.pe.Ec no.ꝙ decime oceſſe a layco cũ
ↄſenſu dyoojalii eccleſie ꝗᷓ cui pertinẽt

non ↄfirmantur. extra de hus que fi.a

prelaſi · con.ca.cũ apoſtolica· Itẽ eccie
regũlares uel monaſteria uel priorat
eccleſiarum regulariũ non ofirmantur

extra 8 ↄfirma- udi. uel inuti-ad noſtrã

et.cſe· Item nunꝗᷓ datur ofirmatio bn
ficii in monaſterio obtenti ext᷑ de ſta.
monac ea que. Itẽ pᷣſtimõia hiſpanoꝝ

non ↄfirmant᷑ quia conferẽtes ea poſſut

reuocatr̃· Item ſuper numero umco.uł
binario non dat᷑ firmatio· ꝙ uidelicet
ſix tantũ un uel duo clerici uł canõici
in eccleſia:Itẽ quoci uilla pecunia fudꝗ

domo ſeu uinea a crrico petit᷑ ↄfirmari
debet ibi poni quoad uixen nam ar nõ

ↄfirmant᷑ huiuſmodi Iteʒ qñ ofirmant᷑
eccleſie in ꝓprios uſus.pomt᷑ ꝓuiſo/ut
in ecleſus ipſis ꝑ idoneos uicarios Fuiat᷑

Item in ofirmatione de eccleſus in uſ

ꝓprios r̃tinendis ponit᷑ hec clauſula ita
tarmen ꝙ ꝑpetuo uicario ꝗ ꝓ ternpore
Fuiet in eadem ad ſuſtentationem ſuã
et ſubeũda epiſcopalia et eccleſie onera

dgrua porcio de ipſi ꝓuentibo r̃ſquat᷑

ex de ſup.negł·plato.c.i:ex de p̃benð
monachis. Iteʒ nunꝗᷓ dant᷑ litter ꝑſone
cont᷑ uicariũ ꝙ tantu de bonis etc. Sed
econuerſo uicario ꝗͥ ꝑſonam ſic· ut ꝗ dã
dicũt ut in pdio·ocoro. Iteʒ nunꝗᷓ dat᷑
forma illa debhta ſibi uitia facer̃ qdiẽ.
mſi aliqd ſpecificet᷑. qñq; uero undimꝗ
talem formamEOrma Cõqueſti ſunt
nobis tales abbas et gc rälea tS
homines ſe ab ipſoꝝ domimmo ſubiber
termer̃ molientes:eis debitaet cõſueta
uitia ò̊ iuſtitiam denegãt exhiber· ał
ſuꝑ quadaʒ peciũie ſumma etc. Itẽ nũꝗᷓ
debet poni in gener̃ ſuꝑ iuribo epalb
uł archidyacoalib:mſi unũ ſpecificet᷑
aridamen ò ex de offici ordoquerente
Item quando petit᷑ ſentẽtia d'ffinitiva
cum ſerico cõf irmari ſic rceter Orma
Sententiam ipſam ſicut eſt iuſta. nec
legittima ꝓuocatõe ſupenſa autoritate
apłica ofirmam:ex ð teſta:raynuciq
in fiiet. craynald:in fi. Si uero petat᷑
executõni mandari:concluſio erit talis

¶ FORMA- Mandamus quatenꝗ ſma;

.,ℳ
*

ipſam ficut iuſta eſt facias autor ĩt ate
noſtra uſq; ad ſatiſtactonem odignam
appellatione remota inuiolabiliter ob
ſeruari. nec tũc fier mẽtio & ꝓuocatide

Item ſi petitur excõicatiomis ſententia

confirmari concluſio etit talis FOrma
Mandamus quaten ſententiam ipſaz
ſicut rationabiliter eſt ꝓlata facias au
toritate noſtra ꝛc̃ · ut·S· ꝓxi · et hoc in
delegato:nam ſi ſit ab ordinario laxa n
ↄfirmabit᷑ miſi cã excõicatiõis exprimat
ſi aut ſimbł diffinitiua ſnĩa 2 excoicatoiſ

r õ rmãdari cõcluſio erit tłis
FOrma- Mandam quateno ſentẽtias
plas diffnitiusʒ ſcut eſt iuſtaper ce.

eccleſ. excommuni cationis uero ſicut
ratõabiliter eſt ꝓlata faciati autõitate
noſtra uſqʒ ad ſatiſfactionem 26 · ut· s·
It ĩ oĩbʒ ofirmatõibʒ que buliot᷑ cuz ſe
rico dʒ poni illa clauſulaſicut ẽ ꝓuide
factaet in alicui piudiciũ non rᷣdudet
autõitate apoſtolica ↄfirmamet tłis
ↄfirmatio paꝝ iurt tribuit e de ofir ;
uti- uel inutiexaminata- ( Ic& in com
poſitionibo habitis ſuper rĩ b ſpũalib
opõtz expᷣmi quo mediãte facta fueric
et a tłi ꝑſlona que habuerit iuriſdictõzʒ
in cauſa utpoxe dioceſan ł delegat. us
extra de ofir. uti. inuti c.płt. ð pᷣbẽ.
niſi. Itẽ opoſitõ nõ ↄfirmat᷑ in᷑ mõtuos
etiam ſuꝑ reb tempꝑpalibus non expſſo
aliquo mediatxor̃ã. ᷣ tuc dicit᷑ mediãcib
bonis uin⸗ Item noꝙ in priuipoceſſis
monaſteriiset locis exemptis ponitur
clauſula illa. quod ad ius et ꝓprietategʒ

romane eccleſie noſcitur ꝑtinere ut exc

de priuił· recepimus. Item in pruiuleg-
confirmationis. ſi monaſterium habet
eccyſias et cappellas caſtra etia-2 uillas
iſta per hunc eundem ordinẽ ſunt alu
ommbʒ pᷣponenda qñ in eis ſpecificant
Iteʒ ſentẽtie ſuper cauſis miimõialib9
late non conf irmantur cum ſerico. ſed
in forma illa.ſ.ð ſentẽtia iplſa ↄgnoſcẽs
quod canonicum ꝛc. ut extra de offici⸗
deleg cauſam matrimonii. Item no· ꝙ
conluecudo cãcellarie ẽ dar̃ ↄſeruatores
in omnibo priuilegiis exiã ſi nõ petant᷑
AH Nelſcio ſi a principio cum puiłgia
conceduntur uiget hec conſuetudo ſed
ſuꝑ olim conceſſis multum euanuit ut
ſcripſi de offi · deleg·c.ult.livi:ſuꝑ ·
dietaʒ . nõ autem ↄcedit cõuatores
in confirmationibus in quibus dicitur

confirmamus tibi eccleſiam ſicut iuſte
poſſides 2 quieteſi uero dicatur ꝗqeqd

de te ad talẽ eccleſiaʒ canonĩce factum
ſẽ iuſte 2 ꝓuide factũ eſt cõfirmamg
tunc concedit conſeruatorem· de con?
uatoribus uideS: de iudi. dele.-fi· V.
item ꝙ non eſtis · et ſe· ¶ In ꝗ bo autẽ
caſibus non ponatur in commiſmiombz;
clauſula illa teſtes autem 2c· ciS. Ge
teſte · S· de teſtium · Daillud autem-
¶ Nunc igit᷑ ad inſtructiõzʒ ſimphiciũ
aliquam doctrinam ſuper hac materia
Iub regula tradamus. Nota ergo ꝙ in
qualibet cauſa matrimoniali ſcribitur
alicui epiſcopo/ut in predic.c. caulam
et de re iudiolator· et/c. cõlangumei.
AH Nil facit ad propoſitum quia mi
ibi committit· ſed querenti Hndet ſed
alia iura ad hoc pro et contra ſcripſi de
Rptſtatutum5S· cum uero ſuper · ·
caſñbʒ lib. vi: ubi uide propter id quod
dicitur · ĩ. ii.· O·ĩ fi. Et ſi diffimtiua
ſententia feratur ſuper mr̃imndõio· et ap
plłyetur. ſimiliter caà applł atõnis alicui
epiſcopo cõmittetur ex eadem erit con
cluſio hic et inde ·ſ. mandamus qtenus
de cauſa. uel ſentẽtia ipᷣa legitt me cog
noſcentes:quod candicum fuerit ꝛc· ut
in pre·concor· ¶ Item ſi uxor r̃ſumat᷑
a uiro debet ſcribi dyoceſano ł ofticiał
aut alteri perſone maioris ecclchie · 8
cõſang· et affic.ĩ· in fi· ¶ Item quanð
uir nõ tractat uxorẽ maritali aſtectiõe
uel econuerſo:ſemper ſcribit᷑ dioceſano
rei. uel ſi uacat eccłſia cathedralis arc̊
dyacono uł alu perſone de capitulo cã
uero appellationis ſuper matrimomo-
põt comitti aln epiſcopo ꝗꝙᷓ dyoceſano ⸗
AH·Et ſic contra decre· ſtatutum. uið
ubi nũc.S. remiſi· e Et alii cuʒ eoo
¶ Item cum agit᷑ de duabus ſororibę
uiduis dici debet·. A. uxor quondaʒ. B.
ct. C.relicta. D.ſuam ad nos 2c. ¶ Itcẽ
debet dici relicta quondam. D. h pſazʒ
impetrat·ſed in rca.rõ curatur· ¶ Itẽ
ſi mulier conquerit᷑ ꝙ uir eius ea inſcia
ſe fecerit ad ſacrum ordinem ꝓmoueri
nec eazʒ curat maritali affectione tctar
quare ſupplicat· ut ſuſpendatur ab exe
cutione ordinum taliter ſuſceptorum.
et cogat᷑ eam maritali affectione Ttctaĩr
ſic concludetur . FORma-Mandamus
quatenus partibus conuocatis audias
cauſam. Ex appellatione remota. quod
canonicum.2c. faciens ↄc· teſtes ꝛc· Si
uero dicit ꝙ ea inſcia religiõz intrauit
ceteris prermiſſis cõcludet᷑ he mãdamuſ
quatenus conuocati 2c Quidam tamẽ

QAK=

N

N *₰

aliter dicũt de iure in hiis duobz caſibz

De hoc uide Fm Io·et Hugo·xxVIl·ꝗ·
ĩi : deſponſatam· Et plenius in ſum-dni

mei in ti:de conuer:-coniu.S et utrunm

v·ſed quid ſi.et ſe · · Expedita ſunt

per extrauaga· Io-que incipit antique ·
que approbat.qd notaui ð uoto.ciuno
hb. vi. . per ſacrum ordinem ñ diſſolui
ſponſalia de pñti · .· Sed ſi poſt mr̃imi
conſumatũ uir uxore inuita ' ignorãte

religionem ingreditur- uel ordinẽ ſaca

ſuſcipit:uori repetenti eſt reſtituẽd
et exactus debituʒ reddere teneturar,
extra de conuer:coniug coniugatus ec

c:ſe· ¶ Iteʒ littere citatorie bñn trãſeũt
per audientiaʒ non tñ recipiũt òdictõʒ

Sed· A de hac queſtiõe et ſequentibo

ſcripſi·eo· ti nonnulli ſuper glo·ſic ergo

ʒ Quid ſi contra ꝓcura-impetrantezʒ

uel contra dñm eius pro quo impetrat
opponitur coram auditore dictarum

ecepi excõ's. Rnñdo admitteè eceptõö
ut extra de Rptt.dilectus.i e de ꝓcu.

c.fiet melius in decre· Innoq-iin · H·.

immo fuit Grego ĩx ut ibi patet.et B
ipſe fatetur·ĩ. S. ꝓxiañ fi.S · Exuag-
de NRpt: ipſo iur̃.li·vi· non tn admittet᷑

ad probandum exceptionem eë curiaʒ
Per teſtes· ne ſic malicioſe ĩpetratio di
feratur ſcdᷣm doctrinam traditam.ĩ. d

dilati.6·i · V. allud quoq;ct ſic fecimus

obſeruari in littera inquiſtionis. que ò̊
abbatẽ ſancte Iuſtine ð padua ꝑ quol
monachos impetrabatur· (ũSed pone
tu es excõicatus ratione cauſ. eque ĩter
me a te uertitur· nũc impetras nõ tñ ꝗͥ
me:queritur utrum obiectu huius ex
cõicatiõis te repellere poſſum ł potero

quia cum contra me nõ agasnec impe

tres contra te excipere non poſſum ꝗa
exceptio eſt actionis excluſio. ut. de
cxcep-l.ii: Item is qui non nominatur

in littera ſed ſub generali clauſula ꝗdã
alii comprehendi- uel tangi poteſt non
admittitur ad conuenientiam iudicuzʒ
Im uſuʒ curie ſed datur ei cautio ꝙ ſist
non pre iudicetur uł conueniri ñ poſſit
per litteram ipſam · ar. extra de Kptt ·
paſtoralis. Si vo nomen eius in littera
exprimitur· tunc admittetur ut extra
de cau.polſ.et proprie·cum olim. Item
plures ꝗ tres dyoci· non debent poni in
litteris apoſtoliot computaæ illis que ẽ
ſalutatione ponuntur. ct ſiquarta põat᷑
erit gratis littera reſcribẽda. I· uidet᷑

ab impetrando Rñdeo obtinuit ꝙ non

contra de offid deleg: ceum caula ubi- v * 5

archiepiſcopos una littera ne minabat
I.actoremereumet tres iudices ſed non
nominabat dioceſes q́s ncminari curia
ponderat.fi non eſſet illud ccmputatis
qui in ſalutatõne ponuntur facilius in
telligerẽ et maxime ex uerbis que legi
in mĩori ordine HRica.ii:que dicunt no
tanduʒ ꝙ in petitione ſole tres dioceſes
exprmmi debent·2 Rica ibi ſequẽs põit
formam littere talẽ· Conq ueſtus ne bis
AB. et quidam alii Senoñ pariſien

et carnoceñ.dioceſuʒ tam clerici ꝗᷓ laici

26 m id quod de ſalutatione dicitur-
ſi daret᷑ abbas uł pᷣlat dycc ·tornaceñ
aut non tranſiret littera aut dyod ſub
ticereturneſcio quid ſeruet cancellaria
Sub eað auteʒ Hica- ante fineʒ ſubdit
autor id quod predixerat de tribus et ñ
de pluribus dioceſibus in litteris apłic
nominandis terminatuz nõ eſſe in toto
corꝑe lIurt de cerimoniis igit᷑ cancellarie
id eſt. Et rõnem poteſt habere ſi dicãe
illas eſſe ðber̃ otiguas Poterantn faci-
illo tempore rei trahi infra duas dietas
propter uicinitatẽ Et uide quod ſtatiʒ
dicaʒ ſuper.i. forma ꝓpter dec ſtatutù
eo · ti · li . vi · Z. ¶ Iteʒ cum dicitur.A.
cruce ſignatus non dʒ dici ciuis narboñ
ſed laicus narboñ.et tunc poſt vba illa
iniuriatur eidez debet poni hec clauſuł
uare uoti ſui hec executio impeditur

Iteʒ quando ponitur ſuper terris et

rebus aliis nõ debet poni ałs fibi dapna
Srauia 2c- uel iniuriantes eideʒ· ¶ Iteʒ

cum chod dicitur ſubdituz ſpoliaſſe nõ

dicitur-cum ĩgitur ſpoliatis ' clauſula
ſimihs quia preſumitur pro eo ut ex ð
renunci in preſentia. ¶ Item ꝗ reges

non dantur littere contentioſe.et ĩ Iris
que eis deſt inantur nõ põit᷑. mãdamus

quatenus·. ¶ Iteʒ quotiens de tribus ł

pluribus in diuerſis ſpeciebus fit mẽtõ
poni debet uocatis ac Item bñ dicit᷑

dilecte in xpo filie abbatiſſe et ↄuẽtus

talis nobis conquerendo ꝛc· ut·s.ſed cũ
quis de eis cõqueritur poſt poni poteſt

dilecte in xpo filie· et ſufficit dicere ab

batiſſa et conuentus de tali loco nõ fca
mentõne de monaſterio.uel ordine eax

ſecure etiaʒ dicitur. abbas et conuent

de tali loco.ita ꝙ non oportet dici mo
naſterii talis u ordinis talis- Item cuzʒ

dicitur ꝙ prioriſſaet conuent de tan
loco.nobilis uir cornes tał dici poteſt.

et quidam alii clerici·et laici non facta

„ „
e ye

Q₰
=

mentione de clerico arg· tamen contra

excra de G9. ſedes· et. xvi. q-i-legi: A:

Soł. ſtilus id probat· quia licet clerici

ordinati dican tur maiores relicgioſis

ut in. c. legi· xramen uerum eſt th&οοει

includi ſub appellatõne clericoruʒ.æii.
q-ĩ. duo ſunt. : Item cum dicitur

ꝙa: mulier· ct quidam ali laici dyoc·

talis. debec unus de laicis nominari.

Icerm preſt biter eſt laicis preponhẽd

cuù quereſa nomine ꝓponitur ucroruqß

ff. de albo.ſcri-l.i extra de maioet ob·

c.ĩ.xcv-diſ.ecce· ¶ Item pluribus qui
non ſunt fratres uel collegiumſeu pr̃ 2

filius:ł auuncul et nepos nõ dant᷑ lr̃e.

niſi cuʒ illa clauſula ſuper terris et rebz
aliis omuniter pertinentibus ad eoſdeʒ

¶ tẽ cũ ſcribit ꝗᷣ ipᷣm·ł alios ſuꝑiores
non ponitur per cen ec · ſed autoritate

noſtra etiam hi aln ponant᷑ in lr̃is exc de

of. dele-lſane quia et tũc clau. illa teſtes
aũt 2c. ubi diciè ꝑ cen· eanð uel cenſura

ſinnli dicatur ſimpłyr per cen ec· ¶ Itẽ
ciſtercienſib non dantur littere ſuper
eccleſus.caſtris hominibus ſeu uaſallis

niſ ponatur quod habuerunt ea anteꝗᷓ

ipſorum monaſterium cyſterciordin·
reciperet inſtituta extra de ſtat· mon⸗
recolentes et ideo debet exprimi cuius
ordĩs e ð& Rp cũ ordĩeʒ ¶Itt ĩ bus ꝑ

ſõis eqð mõſterii ñ ſcribiẽ puta abbati
priori et alii tercie ſed nec ſimplici mo
nacho cauſa cõmittiturquod dic utS
de iudidele·ꝭ·excipi · · nunquid ergo
¶ Icem nulli officiali ſcribitur· miſi ſit
officialis eccie cathedrał· Mut in cle-
de hep c· ii 5„ ¶ Itcem ò monachosił
quẽcunqʒ officialeʒ alicui monaſteriĩ
littere non dantur· ¶ ¶ Item quando nõ
ponitur in littera debitis· non dʒ poni
pecunie ſumma- et econuerſo. ¶Item
quando dicitur in elemoſina ſibi collatt
uel in pios uſus erogari precepitx nõ dʒ
dici ſuper debitis ſed quadam pecunie
ſumma. ¶ Item quãdo ſcrib:c᷑ tribus
iudicibus poſt clauſulam illam. teſtes
auteʒz 26. debet poni clauſula illa ꝙ ſi ñ
omnes hiis exequẽdis intereſſe poterit
duo ueſtrum ea mbilominus exequant᷑
etra de offic· dele- prudentiamS addi
cimusde NRp. ſciſcitat-ſed ſi un illoꝰꝶ
ſit epiſcopus ubi dicitur duo ueſtrurn
cdchcetur tu frater epiſcope·cum eorum
alcero ea nibilominus excquaris. eætra
de ofſi · dele. c·fi·0.i· ſi autẽ ſint duo epi
et tercius eſt abbas uel decan ſeu alia

perſona tunt non mutatur clauſula illa

ꝙ ſi non omnes ꝛc. ¶ Item cum rectõ
alicuius eccleſie ſe illa ꝑ patronũ eiuſdẽ
eccleſie conqueritur ſpoliatum dicẽs ꝙ;
alteri fit collata non debet dici partibʒ
ↄuocatis ſed uocati ꝗ fuerĩt euocãdi 2c
¶ Item cuz dicitur magiſtro ſcolariũ
dʒ poni eccĩeſie de tali loco:et ſi omicta
tur gratis erit littera reſcribenda-
¶ Icern cum aliquis clericus ſecularis

oquerit᷑ de iniuria ſibi illata ſuꝑ eccia·
H. Puto ꝙ deficit annexa prebende ·
2 non debʒ dici ſuper eccleſia ad eum
de iure ſpectante· Sea ſuper eccleſia ad

prebendam ſuam de iure ſpectante ſuꝑ

quo uide quod no.S de actore ad fineʒ·
..· mona chus· ¶ Item non debet dici
ſuper decimis noualiurn uel alteri rei
ſed debet dici ſuper decimis ſimphcit᷑.
et ſic dicẽdo oprehẽdit deumas noual.ũ
et quaſlibet alias de iure debitas/extra

de priuił· quia circa. S deci ad audiẽtiã
et · c. peruenit.2· c· cũ contingat. ¶ Itẽ
ſi is cui cauſa ornittitur non procecht·ĩ
annum nunꝗ cõmittetur alteri· mſi ad
petitionem eius qui primo litteras im
petrauit· niſi eſſet in caula proceſſum.
ar. extra de Rpt plerumq; Iteʒ nunq́;
pro clericis ſanis ſcribitur in domibus
leproſorum. uel aliis hoſpitalibus· niſi
ſint alicuius ordinis/extra de ſta. mon:

ea que · M Vide clem de preben per

ltteras.S· Item muheri non danè᷑
litter̃ pro dotibus⸗ niſi ponatur nomẽ
uiri. uel niſi dicatur uidua: nec dʒ addi
ſuper rebus aliis- uel clauſula illa alias
graues ꝛc· ne hac occaſione obrepat ꝗs
ad alia que ad forum eccleſiaſticum nõ
ſpectent. extra de foro compe: ex ꝑte·
Sed 2 quando mulier conqueritur pro
dote de laicis extra terras ad romanam
eccleſiam ſpectantes ſiue per ſe ſola ſiue
ſimul cuʒ uiro poſt uerba illa terris poſ

ſecſionibus et reb aliis debet iungi ad
dotem iphus mulieris ſpectantibʒ mſi
forte ſit uidua uel orphana pauper/ ꝗa
hii habebunt cõtra ornncs indifferent᷑⸗
extra de fo.compe ex parte.dum tam̃i
diuiſim impetrent quia nõ poſſunt ſił
contra clericos et laicos impetrare· Et
quando contra laicos ſic concludi debz
Mandamus quatenus illos 26 quando
uero contra clericos ſic. Mandamus ꝗᷓ
tenus partibus conuocatis 2c· ¶ Item
quotiens de ſpiritualibus agitur ub dr
in HRpto ꝑtibus conuocatis audias cãʒ

12

912

debet dici uocatis ꝗ fuerind euocandii
audias cauſamet appellatione remota
debito fine decidas 26· Vt autẽ que
prediximus clarius pateant fſimplicem
formam contra clericos et laicos ſuper
terris et rebʒ aliis ſupponam que tris
eſt Orma Clemens epiſ copus ſeruus

ſeruoꝝ dei uenerabilibʒ fr̃ibo archepo

narboñ · et epiſcopo tholoſano ſalutem

et apoſtolica benedictiõʒz Guilł.clerico

nobis conquerendo monſtrauit ꝙ A-
preſbiter· et. B· miles et ꝗq dazʒ aln clerici
et laici narbon: tholoſan. et carcaſſan.
ciuitatum.et diocl· A-Vide propter
id quod dixiS ſuper. v· iteʒ plures etiã
ſi ponderamus dyoceſes iudicum quaſi
tacite incluſas non ſunt tamen niſ tres
et ᷣm id loco narboñet tholoſañ· non
potuiſſet ponere pariſien: et carnoceñ
axs potuiſſet ſi ſola expreſſio ponderat᷑·
et aduerte quia ut omnes iſti uno loco
conueniantur oportet actorẽ eſſe qrte
dio·i ꝙ neutra illaruũ ſit ſua et ſic illa
ſua nominata nõ uenirent miſi due reox
per dec. ſtatutuʒ · Tuper dictis tern
debitis poſſeſſionibus et rebus alns in
ĩiuriantur eidem ioqʒ fraternitati ur̃e
E apoſtolica ſcripra Mandam ꝗtenꝗ
partibus conuocatis audiatis cauſam-
et appellatione remota uſuris omnino
ceſſantibʒ fiñ debito decidatis faciẽtes
quod decreueritis per cenſ· cc. firmiter
obſeruari: teſtes aũt ꝗ fuerĩt nomĩati
ſi ſe gratia odio uel timore ſubtraxerĩt
E cen:· eandẽ appellatiõe ceſſante cogatt
Vitati teſtimomiũ ꝑhiberedatt uibn

vi Ralenð marcii pontificatus noſtri

anno tercio. Si aũt imuriant᷑ ſuꝑ decĩs
et oblationibus.uide formã.ĩ· de cita.
55iaʒ de citatione. lris· ( Itẽ ſi papa
roget pro aliquo monachando canoni

cando ſic narrabitur 2 ocludet᷑ Orma
Cum dilectus filius A.pauper cleric

latõ pñtiũ cupiat ſiẽ aſſerit una uobſcu
in mõſterio ueſtro ſub regulari habtu
vtutũ dño famulari uniuerſitatẽ ur̃azʒ
rogamus et hortamur attente ꝑ apłica
