do:et con:S.reſtat· hodie autem hec edcã
non fiut ſed de ↄſuetudine fiunt citatiões
P preconem uel nuntiu ut in preauł᷑ qui
ſemel-2. .de iudi: ad peremptoriu.2 dua
bus.ll.ſeq:2 in pc· de illicita2· S. e· 9. Ppe
princi:¶ Illud aut noꝙ citatio facienda
eſt ad actoris inſtantiam-in aut᷑. de man-
princi:2 non ꝑmittere · · V eſt lub· 6⸗
ſit tibi ibi princeps indignatur pᷣſidi qui ꝑ
actorem aditus per eum nõ fuit exaudh-
tus · ſi uero illum n adiuit- illum correctũ
remitti ad pſidem · ·ex · de accul.lʒ.e
de deci · dudum· Item hoc ordine faciẽda
eſt/ſemꝑ eni citandus eſt quis ſi inueniat᷑
iiii:qxꝗlquis·· qui ma ac.poſ.c·ĩ.edẽ
de eo qui mit in pol· cã rei ſer · c· fi·ꝙ ſi nõ
reꝑiatur citat᷑ procurt. ſi queʒ dimiſit quẽ
tenetur dimittere qui ſe intẽdit abñtare
maxime poſtꝗᷓ eſt citatus ut ibi· et de
curtchlectus:ꝙ ſi nõ dimiſit fiant denũci
ationes in eius domo uel eccia. uel preconi
ʒetur in uico eius ſi quis eſt ꝗ eum defen
dere uelit ut predixi.2 ſi non uenerit ↄtra
eum ꝓcedat᷑ tanꝗᷓ otra ↄtumaceʒ. C·d an-
excę.l.ut pfectius/ꝭ.ſi autẽ· ex ·dᷣ dolo:et
con:cãm que · . ubi iſte · V. in prin.iii
glo. †.et· ca.Fin ff· de excutuſcire ff- de
damp-infec.l. iii.pretor ait. 2.5. leq· ff.
ex qui.ca:ma.Item ait.S.hoc aut. H cũ
l·ſe· q · ec · qui fiꝑ·ſint leg·cãm exc. de cłi.

non reſ·eæ tue ff.ex quica. in poſſea. B.

auũt· Sequeri põt · ¶ Sed nunquid ſufficit
fieri citationem lolemter 2 publice nec ſit
ncce per nuntium uel ꝑ l'as ſinguloꝝ au-
ribus inculcari vr̃ ꝙ ſic. nec poterit quis
aſſerere ſe nõ fuiſſe citatuʒ Iʒ citatio ad eu
non ꝑueneritex · de poſtuł.prela.c.iĩ. cuzʒ
ſuis ↄcor.2 hoc quidam dicunt. alni chcut
citationeʒ nõ ualere miſi fiat ad ꝑſonaʒ uel
domum:ut no plene ᷣm papamex· ð eo
qui mit.in poſcã rei ſer.c.fi: tu dic ut.S·
de hoc ᷣm papam in p. c.i.de poſtuł.2 de
cleri:nõ reſiex tue· ¶ Sed nungꝗd ſufficit
Snuntiare domi uel famlie ſi nõ uemit ad
eius noticiam · vr̃ ꝙ nõff·que ſen. ſim̃ ap·
re.nõ poſ.l.ĩ·O· Item cum ex·ff.de pe· hr̃.
hrs.·2. I. Item uemunt: 6. petitaʒ. dic cõtra
dummõ publice cuʒ teſtibus uel tabellio
ne uel l̃is nuntietur ut in primis ocor-
ff·de dap· ĩfec.l.iiii.ꝭ/pretor/ff. qd ui aut
claʒ·l.aut qui · ꝭ.·i. · In fine. . gloſe. 5.
ex.de eo qui mit.in polſ · cã rei ſer · c. fde
hoc no.f.q̃ iudic·et poſt. C. de anexcep·
ut perfectius. Bal.Fallit qñ teſtes petun
tur ante litem oteſt·recipi 2 publicari ut
no.ĩin· l.iiii .ð damp.infec. per dy/a ĩ mer
curia:ſuper regła preſumit᷑: Item fallit in
inquiſtione ᷣm Inno.ſed ſpec. non appro
bat dictum ĩno. ut hic ſtatirn uideb.5.·
papa clicit ꝙ Iʒ ſufficiat citatio ad domuzʒ
fca. ubi uxor agit otra uiy. uel cccĩa otra
clericum ut extraqui:ma.ac. poſ.ca.i/et
de cłi·non reſi· e tuenon tn ſufficĩt· ſiꝗſ
agit otra aliquem ꝑſonali uel reali actioe
uel in modũ inquiſitionis de crimine ubi
non ꝓcedi᷑ lite nõ cont: qð ꝓſequere vᷣm
eum ꝓut no·e.·d eo qui mit. in poſ-c.fi.
Item 2 amici 2 ↄgnati ſunt requirendi ut
eum defẽdant· ut in preS. pretor.xvi·q-
iii.5· põt.ii.v· is autẽ· ff· de lib. agnoſ.l.i
H.i.ff.ex qui:ca.in poſſ.cea.l.hec autem-
¶ Sed nũquid qð de citatione ad domuʒ
diæi obrinet in cã criminali de hoc.ĩ. ð ac
cu.S·i· v· ſed nunquid.¶ Sed an reo inui
to intrabis domum eius cã uocandi eũ in
lus NGndeo nõiquia faceres iniuriam ff/de
in ius uo·pleriq;· ffde iniuris qui inuito-
ff. de adult᷑qdð ait. ff. ð regu-ĩiurt· nemo.fi

at ergo denuciatio an fores· ff·de inſti.ſed

et ſi.S.i:· M· Idem ſcripſi in.ꝭotralentes
ſuper · V.trahere·in fi: Bal.et quod dicit᷑
quem cogi uenire pignoribus captis intel
ligicur extra dornuz:n enim hoſtie auelli
Poſſunt nec domũ ingredi lʒ nec etiaʒ per
ſona põt domo extrahi niſi pro maleficio

ſed maſculus nõ femina de in ius uocl. ſʒ

M

—

E=

N

ℳ O

2 is in gloor. ½ Sed nũꝗd oſanguinei
et amici abntis etlam alilarum ꝓuinciag
qui forte uolunt illum defendereſunt ad
defenſionem eius requirendi ſi propinqur
qui ſunt in prouimncia in qua lis agitur no
lunt defendere vr ꝙ non· quia ibi debet
iudex preciꝑe tin ubi res agitur. f· de re⸗
bus eoqui ſub tu: uel cu.l:magis· illic.
2 quia illi nõ ſunt de iudiq iuriſdictione-
unde n podeſt eos uocareff·de iuriſdicti-
o-iudi. l.fi.2. f·de bo-auc/iudi. poll. cum
un.5. Dis 2 quia per hoc cã differetur qð
elſe non dʒft· & procura:llſed a hæe S non
ſolurn·2· ff. ð oꝑis li: q miſi:ex · do2 con

tu:finem:2.· c. fi. ¶ Aln dicunt oms con

ſanguineos requirẽdos ubicunq; ſint que
ſma uidet᷑ uera. M· ᷣm Accur cuius fu
t iſte. V. in. l. H autẽ ſtatim alł.a id. Ia-
bil. ubi.5· g nam dicit lex oms eſſe uocã
dos quos non ſit ueriimile nolle ðfendere
cãm . HM.neſcio quare feceric hanc reuolu
tionem textus dicit quos ueriſirmile ſit de
fenſioneʒ non obmiſſuros.· J ut in prel.
hec aut. Bal. hec uera ſunt quando ꝓcedi
tur ↄtra aliqueʒz tanꝗ otra indefenſum.l.
hec aut· .i. quiex ca in poſſ ca. ff. ubi de
hoc.ff.ex qui:ca· maergo:facit qd no.ĩ.l.
in:ad fi:ff.iudi:ſol quia nemo p̃ſumit᷑ ca-
rere defenſore niſi ꝑ rimationem otrariuzʒ
appareat ut ibi no· 2 iſte ↄtra quem ꝓce
dicur hac ſola rõne · quia indefenſus puta
cum ſit e ꝓuinciam 2 ad euʒ citatio nõ
põt peruem ꝓceditur ad 'm decretũ ꝗa
latitat. Si aut ꝓceditur ↄtra aliquem tan
ꝗ otra contumaceʒ ueꝝ uel preſumptum
non ſunt citadi amici uel ↄſanguineitñ ſi
ſponte ueniunt audiẽdi ſunt et filius cita
ti audicur etiam ſi eſt minor-xxy annis 2
ꝑiculum eſt in ꝓmptu ut.C de ꝓcurt·l⸗
exigendi· · uetamen dico.· A1 m pre
dcõs. 2 Io-de deo dei decre in.iii. colup-
nullum debere ꝓprio noĩe requiri ſed
ſufficit publice ꝓponi edictũ · ut quicũq;
uoluerit eurmn defẽdere ueniat 2 defendat-
ff.de inſtiactt· l.ſed 2 ſi pupillus.5· ꝓlcri-
bere.et · ·preceex· de poſtuł.c.i. uerſus
prĩ. ex. de do/2 otu.cCcfiet ſic boñ/obſᷣuat᷑
¶ Sed nunquid notorie ↄtumax eſt citã
dus nõ vr· ar· ec· de procurt.auditis. I·
Ineptus eſt iſte · V · Iſta decre.loquit᷑ de
notorio ↄtumace.ſ.ꝗ reuocauerat ꝓcun
et alium n miſerat.iſte non citatur ſuꝑ ar
ticulo ꝓceſſuũ · ſed ſuꝑ principali ſic dec-
ſequens ñ loquixur in notorio ↄturnace ſʒ
in delicto ł facto notorio:et uerum ẽ ibi

2

notatum in glo:fa· ꝙ in eo req rit citatio

ſed nil ad cãm queſitum. et de uriux
ad nr̃am. iil:dic otra.ut ibi no- ¶ Itẽ no.
ꝙ ſi iudex citans factis quibuſqâ citatii
bus moritur uy impedł᷑. ſucceſſor illas cõ
putabit in numero citationu·ſed ſi primq
numeꝝ opleuerit ſcdus ite poteſt. Mm.
et dʒ ut ibi no· unum edictu ꝓponere
f·de iudic edic tum. ¶ Quid ſ papa uł
ꝗquis alius mandat tibi ut cites ommes ꝗ ſe
uolunt opponere tit io· ute& de except.
dilecti.2 d e'c·ſtatuimus Rn:debes edic
tum publice ꝓponer̃. ut quicunq; uult ſe
opponere· tſuꝑ facto ſuꝑ quo citatur cõ
pareat die tali ut ex ·qui ma· ac·poſ·cum
in tua:ex: de cleri·nõ reſex tue.¶ Quid
ſi non pfixeris certam diẽ. Rndeo d; ueni
re citatus ar. ex · & do2 oxucum dilecti-
2 hoc. i. modicum tpᷣo qð tñ eſt cuʒ quo
dam temꝑamẽto intelligẽdurn ff de ſoł
qd dicimus ff ex qui.cama ab hoſtibus
6·fi. H:2. ff· de ſtatulhiel.ſ pecuhũ. 6.Fi.
2 boc ne otẽpnens. ſed potius obediẽs
uideat᷑.ii.qv .quanto/ex ð poſtuł ·p·c.i·
M.· ad hog de ap·cum ꝑati.2 ibi ſet lcrip
ſi in ulti. glo· Quidam tñ coram me 8
fendere ſunt nixi ꝙ nullo mõ tenctur cõ
pere taliter citatusar ex: de HRpt· c· fin.
Bal.hoc Cy · tenet ᷣm pe· facit·l.fi. C· de
lure do.impe.cautius eſt apponere certũ
tminuʒ. potes et iaʒ noiatim quos uo
lueris citar. ut ↄꝑeant ad opponendum ſe
titio ſi uoluerĩt in fcõ ð quo agitur2 mſi
compuerint preiudicat᷑ ele ær. in pre: dec:
cum in tua. ¶ IIlud aut certo certius eſt
ꝙ pcile 2 fimpliciter neminẽ citare potes
led ſub mõ preſcripło · ſ.ſi uult . ar·c x · e
ełc.ſtatuimus in prin:2.· ·t. quia propter
in prin. (Ceteꝝ ſi tibi madetur ꝙ cites
omnes ꝗ ſe opponpttſuꝑ electione ſua-
up ſub tali facto. Bal:quis citatus dicat᷑
reus neceſſarius uel uolutarius 8 excep. c.
cum ĩter ꝑ Inno· ·hic dicunt qundaʒ ꝙ
habes aliquam ↄgnitionẽ debes enim uo-
care eos quos. t· petit citari:2 ab eis quere
re ut ſe uelint opponere uel ñ ed ſi rndet
ꝙ noluntcos abſolues a citatione. omnia
enim iudicia ſunt abſoluroria. Inſtid of-.
iu. 6.fi. Bal. ad I ꝗa citatio põt fieri cõ
ditionalit᷑ C. ſi mancip. ita fuer̃t alie.l.ea
quidẽ in glo-ordi.5 Inno: iiii otra. 1-
uide qd poſt eum 2 Hoſtiplene ſcripſi d
excep.dilectiin gloii.ꝑ quam aliquid
inferioribus melius intelliges· S·quia cũ
hec cła cites omnes qui ſe opponunt intel
ligẽda ſit de his qui ante datam lr̃arum ſe
oppoſuerũt · 2 lua intłſit eos ſe n oppoſuiſſe

—

AN 9IA N

N

9 A .

non ſunt abloluendi a citatione ꝗ ſe oppo
Iuer unt.miſñ prius ſatis facto d intercſie ſ3
cerce n uiden qualiter flet hec abſołom
ſi de fcõò ſolum deſiſtedo ·ſ-a citatione/ꝗa
tu iudex n es- ¶ Qund de ilhis qui ſe poſt
datam lraꝝ oppoſuerunt uel qui de nouo
ſe opponere uoluntdicunt qundam ꝙ per
lras tales n poteris eos citar̃ quia dacta lr̃a
rum inſpici dʒ ꝓpter uerbum opponunt
qð eſt ibi qꝗ eſt pntis tpᷣrisex · de Rep.cã
te· Aln dicut 2 hoc uerius vr m mentez
cribentis.ꝙ omnes ↄtradictores et añ da
tam 2 poſt·2 cuʒ modo pdicto·I. ſi uoluũt
2 ſine modo citare potes quia pnñs ofuſuʒ
pntis n tenet uſuʒ2 ſi d'catur & ſi citator
dʒ citare quos uulc actor. multi poterũt
fatigari imuſte- Rndeo hoc nõ ꝓcedit ꝗa
etiam papa ſi noĩaſſet ei multos eos citaſ
ſet. Icem quia iudex odempnabit actorezʒ
in expẽf.ſi eis ↄopentibus ñ appareat iuſta
cã citationis.2 etiam eis n ↄoꝑenvxibus non
ↄdempnabuücur ſtatim ad expenſas uł ad
aliud.Immo ſummaria ↄgmiione:2 lura-
mẽto de calump prmſſis ał-non. Iteʒ no.
ꝙ ipe citator moderabit᷑:qui et quot ſint
citandi.ſicut 2 delegans moderaret᷑ ex · de
Hp:· ſuꝑ lr̃is ad fi.2 ſunt hec otra qvolſdaʒ

qlegatos qui ſic ſcribũt aliquibus. M- uo

bis quatenus citetis eos quos talis uobis
duxerit noiandos equo multas uexatio
nes 2 redemptiones ſequi uidimus contra
quos dñs. S. tc. ſante Cecilie prelbit᷑ Car
dinalis ĩ regno Fracie apłice ſedis legatus
nuꝑ in ocilio byturice in quo ĩterfumus

pꝑ ſuam oſtõnem remedium adhibuit op

timum papa noe& de Rep-cum ĩ multis
ꝙ ſi dicatur ĩ lis· Cixa illos ques tibi tał
noĩouerit:n poterit ille citare ulſ quatuor
Idem etiã dicit hi in Ha drcita oms qui ei
oↄtradixerit uel qui eum ſuꝑ tali re mole-
ſtauerit.· M· tu qic ͥ· ut ibi ſuꝑ:v· gl· J.
¶ Vtcrum otra cicatiõem poſſit aliq d ꝓ
bari noex· elec. bone. i.a. C. cu dilecti.2
ð teſti.cũ a nohᷣ·C. de relatli.in fi· C. de

ap.qm in fi-. ¶Poſtremo notãdum eſt ꝙ;

ſi ſupior ad queʒ cã remiſſa eſt citet appel
lancem in cã principali ñ facta mẽtione q

appeł.ſutticit illi mitctere excuſatoreʒ qi-

centem ꝙ citatio ſuꝑ pricipali facta ñ te
net.uel ꝙ ſuꝑior nõ poteſt ĩ ea procedere
ꝗa appellatuʒ eſt.et ꝙ ĩtend itc ꝓſequi ap
Pellatioem · Sed ſi traſiſſet tenipus proſe
qude appellationis:tunc bñ teneret cita-
tio fcãâ ſuper prĩicipali negocio- tam a dele
gãte ꝗᷓ a de?gato· Ali tn aliter dicũt hoc
ꝓlſequere m papam ꝓut no:eʒ de accu

c.fi. M·que uide..· ſ.fi ·V· quĩd ſi altera-
Bal⸗ Circa materiam nota hoc ꝙ ĩb bi⸗
tio põt fieri non premiſſa citatiore dem
modo iuſtificetur per cłam 2 ſi ſenſeri ſe

grauatum quod eſt uerum ubi põt iĩcipi

à facto 2 executione ſecus ſi requiri᷑ ut

ordo·fl.de no/oꝑ nu-l.d pupillo:ꝙ. memi
niſſe ĩ glo.2 ꝑ Bar Item lecus ſi factũ ne-
ceſſario grauet ut datio poſſeſſionisquia
iuſtificari non poteſt. ut. C. ſi per uim uł
almo modo.l· fl. ·
Anm de citatiõe q;ie fit per ui-
uam uocem alqua edccuimus-
Reſtat ergo ut de ea que ift ꝑ
lras pertractemus-Ad cunus

vudicuʒ. ¶Ahi ſunt ordinarn . ¶ Aln ce
legati.( Aln auditores ð quoru fingulis
aliqua clariort doctrine gr̃a perſtrĩg: m9
¶ aũt quis poſſit citari per lr̃as · ꝓbat᷑
ex·de off·eł·prudẽt am. circa pr nci.bi
lĩ̃atore ac· 2. C. ex l̃ls.xviii di-ſi epus.ii
ꝗqv·ꝗſquis.2 V. qĩi ·uocatio.qinl.ſi eg
tans. e: de temp- ornec epi.C. quõ ct qñ
iudex. oſentaneuʒ. S. 5. Ppx-( Illud quoq;
regułr ſc ẽdum cſt. M· m ub. de bona.

ubi S. in fi. eius th uerba ampliat aucter

beñn cn inducebat tres leges bic i fi- al'tas
——

ꝙ cuiuſbet iudhcis lrals citatio oti-

nere dʒ quus citat a eius nemẽ:2 ognemẽ

quem 2 ſuper quoubi.et ad quẽ diem· cct
ad cuius ĩſtantiam citat2 per ſe uł legit
timum rñſalem et ydoneum ad cam ſuſſi
cieter inſtructum ↄꝑeatet an perempto
rie: uel ñ·et qñ pcipitur alicui ꝙ citet ali-
quem ir̃a omiſſmõis dʒ otinere premiſſaet
dmittentem per ſuaʒ lr̃am aut per pu
blicum inſtĩm ſuper hoc certificet.2 cla-
re ñ obſcure fiat. Hpomtur formaĩ &.
ꝓx· V.ſi ueronbi demaut zc.
ꝓbãtur. ex de do.2 dtu- C.fi.2 C· cum cazʒ
de in ĩtereſt cum ex l is. ad fi C. qui ac-
non pol:ꝗ crimen: ffde noop:rial:de pu
Pillo..qui opus.ſ.·q; ui aut clazʒ.l qui in
princ.¶ Cetex lẽe delegati debent ctiam
ↄtinere de uerbo ad uerbur tenorem cõ-
miſſionis ut reus qui citatur ſciat quis 2
qua auctoritate citat ut pdixi·2.S. S =
V.· uel qiſtingue hoc quoq; notãdum eſt
ᷣm · L· A ubi. S. V. et no ipemet
ĩudex qui reuzʒ citat ad cãm ↄꝑnoſcere dʒ.
A. ſup. et ꝓnũciare. ut dei· S.6:i ad fi.
ſuꝑ.v· Item generał'r. S. an ſua ſit iurii
dictio. ut.ff.de iudict.ſi quis ex: alienaff.
ad mu.l.penul/ex· de Rp.ſuper lris.2 ca.
dilectusſecus ſi fuerit recuſat· ut· Sĩ·t.

reĩi euidetiam illud prenõndum eſtquod

Hec Oia

1

——

0
4
—

ita cor que e Phat

— — — —— —

=

NR –☚

de recul/diximus. M.et no de ap. ſollici
tudinem ĩ glo.ſed quarein fi.J ·¶ Prĩio
igitur de cicatiõibus lr̃alibus ordinario
uideamus- ¶ Et eſt ſciendum ꝙ ipᷣi duo
bus modis citant per lr̃as:nam qñq; diri-
gunt lr̃as eis quos uocãtet hoc in cłicis.
qñq; uero ↄmittunt alicui qui eos citeti2
hoc in laicis qui neſciũt legere· ut· ff. de re
qui. reis· l.i.ꝭ·preſides. ſi tn fieret econtra
non ideo minus citatio teneret· utex de
do:2 contu.c.fi:in fi:ubi cłicus citatur ꝑ
alium et etiam laico qñqʒ lr̃e citatorie de
deſtinant᷑ ar ut· ex.· lite nõ oteſtaccedens
ii. licet tutius ſit citationem fieri per aliũ
ne citatus citationem occultz. ſed tñ is ad
cuius inſtantiã fit de pnñtatione citatiõis
dʒ ad cautelam facere fieri inſtrm ne ille
polſit le fuiſſe citatum negare· Si ĩgi᷑ ipe
ide citatibec erat forma citatiõis Orma
Guilłvm permiſſe diuina ſcẽ rben.
eccyie archiep̃us dilecto in po tali 26 ſa
lutẽ in dq;o ·.Querelam.c.cłici recepimus
otinentem ꝙ cum eccłiam talem idẽ cxłi
cus ex nr̃a collatione diucius poſſechſſet-
tu eum abſq; cã rõnabili ꝓ uoluntatt libi
to poſt ap·ad nos ĩcerpoſitam temere ſpo
haſti: eiuſdem eccrie poſſeſſioni de facto
incumbẽs· Ideoq; tibi diſtricte pᷣcipiẽdo
mãdamus quatino ſi eſt ita.ĩ.ſpaciu.viii⸗
dierum poſt receptioneʒ pnñtium prefatã
eccłiam cum fructibus medii temporis
eidem reſtituere n obmittas. Alioquin ſi
de iure ↄfidis tali die quã tibi ꝑemptoriã
aſſignamus corã nobis per te.- uel per pro
cura: ydoneum lufficieter inſtructum ad
cãm coram nobis in tali loco ↄpeas. eidem
clerico d iuſticia rnñſurus.ſciturus ꝙ ſi in
pfixo termio ↄparere neglexeris nos in
dcõ negocio quãtum de ĩure poterim: ꝓ
cedemus:ꝙ ſi terminus preſtitutus ĩ diezʒ
inciderit feriatam:ſequenti die nõ feriata
quam tibi peremptoriã aſſignamus ſtu-
deas comparere. In cuius rei teſtimoniuzʒ
Ppñtes lr̃as ſi ailli nti munimine fecim cõ
muniri. hec forma ꝓbatur. ex.· de in ite-
reſti ·cũ ex lr̃is:in fi ex de do.et otu.c.fi.
¶ Si uero alteri citatio cõmittatur hec
erit forma“Orma Guil?mo ꝑmiſſion 26
tali ſalutem· Qerelazʒt.cr'ici accepimus
2ciut.S uſq; mandamus quatinus uerbis
fe ꝑſone in terciam center mutati.Iũge
dictum cricum ex ꝑte nr̃a monere et in
ducere curetis ꝙ ſi eſt ita:eidem.tC.prefa-
tam eccꝑisʒ reſtituere ñ mortturalioquĩ
ꝑemptorie iniungatis eidem ꝙ tali die co
ram nobis 2c. ut.S- uerbis ut dixi mutat

hec ꝓbanturex. de off.deleex lr̃is ſed et
utrunq; põt ſimul fieri.i.ut ipſe citet· et
et iam faciat ꝑ alium citari. retenta enim
tota prima forma uſe qʒ ad uerbum proce
demus. Iungat᷑ ſicEOrma. Nos quoq; ni
hilominus tali damus nris Iris in manda
tis. ut et ipe te ad eundẽ terminuʒ aucto
ritate nr̃a iux premiſſaʒ formaʒ ꝑmpto
rie citare ꝓcuret ꝙ ſi nõ poteric inueniri
Facias ut cixationis edic tum per ſe uł per
alium apud eccłiam tuam publice ꝓpo-
natur hec cł'a ponit᷑.ex · de do·a· otu:cC.fi·
¶ Porro · ·. totus Eꝑy· uſq;ʒ ibi.ſzʒ
Prmiſſ ſua Rica-vii. ſi omittat᷑ laici ci-
tatio B erit forma& Orma:-Guilymo dei
gr̃a ⁊c·ſalutem ſua nobis:hlacrimoſa qõ
ne mõſtrauit · ꝙ lʒ.ieius uir ſecum mrr-

monium otraverit ꝑ uerba de pnticarniſ

qʒ copula ĩteruenerit ĩter eos: ac ꝑ annos
plures eideʒ uelut uxori legitime affectu
adheſerit ↄiugali nunc tñ dei timor̃ poſt
poſito a ſuo ↄlorcio abiecit eãdem.nec eru
beſcit cuidam ſuperinducte publice adhe
rere· Ideoq; diſcretiõi tue pntium aucto
ritate · M:quatinus ſi eſt ita prefatumi.
ex ꝑte ña monere ac ĩducere ꝓcures · ut
muliere ſuperinducte uel cui adheret om
nino dimiſſa prefataʒ/h. uxorem ſuaʒ reci
piat.et eam maritali affectione pertrac-
tet alioquin auctoritate nr̃a iniugas eĩdẽ
ut tali die ꝑ ſe uel ꝑ ꝓcurt· ydoneum ꝑẽp
torie ↄpareat coram nobisalioquin cõtra
ipᷣm ꝓcedere curabimus quantum poſtu
lauerit ordo iurt ꝙ ſi minus ꝛc· ut·Sex.
de ſpõ.ex ꝑte.a:2 C: ueniẽs· i·ex· de offici·
or.ſignificauit.uł ſic ꝙ ſi ñ fecerit tu auc
toritate nr̃a fretus eum 2 ſuper ĩductam
excõis ſtudeas uinculo ĩnodarefacies eos
ranꝗᷓ excõicatos ab ommbo ur̃e dyoc· ar
cius euitari. ¶ LSed premiſſis opponit᷑qa
cum una tin citacio fcã fuerit nõ dʒ fieri
ꝑemptoria: de hoc.S:5: uiſo. . Item per
emptorium unde ſi uelis hac uitare obiec
e ionem poteris concipere ſub hac forma·
Orma. Guilym Cut: 5. P uſq; oꝑeat
coram nobis Iunge 2 ſi tunc n uenerit ue
niat tali die ꝙ ſi nec tũc uenire curauerit
ueniat tali die quam ſibi peremproriaʒ aſ
ſignamus. Multi quidem utunt᷑ hac for-
rma ut ꝓbat᷑ exc: de teſti.co· ca.ii · Et hec
forma frequentat᷑ in his quoꝝ pñtia de fa
cili haberi non põt.2 d hac.S· : uiſo · . ſzʒ
quid ſi. Caueat tñ is qui ſub hac forma ci
tat ut in᷑ unam diem ⁊ alteram ſint cõpe
tentia ĩterualla niſi facti neceſſitas aliud
uadeat · . · uiſo · V· i· 2· Iteʒ dicũt lris

2* .

=

aułem huiuſmõi ſigiflatis actor eas ſtatẽ
recipiat 2 in actis redigi faciat ad cautelã
deinde deferat ad cixatorem uel ad euʒ ꝗ
per lr̃as ipſas citat᷑ in qrum pñntatione eu
cautum elſſe oportzʒ ne ſigillum frãgatur
uel cadat 2 ut pñte not. eas porrigat eidezʒ
uel etiaʒ ipſo citato cum eidem ſcribitur
ſub pᷣſcripta forma. de qua pñtat ione ha
beat teſtes: Eofici faciat pubhcũ inftr̃m
C.de an·ex.ut ꝑfectius·ex· de ꝓbatiqm
5. Cui tenor tał erit. FOrma. In noiĩe 26

anno 20c.· Talis pntauit 2 decht tal quan

dam l̃am apertaʒ in mei no. pnñtia-2 reſti.
um ſubſcriptoꝝ ex ꝑte talis iudicis a ſede
apłica delegati ſigillataʒ uero ſigillo 2 ĩte
groIn cuius circulo erat tales Ire2.f. cri.
culum tale ſignum ſupplicãs inſtant᷑ eid
ut citare deberʒ reum iuꝰ traditã ſibi for
mam. Tenor autẽ predicte lr̃e talis erat
Guil?mus ⁊c.xali ſalutem ↄc.2 toto teno
re inſerto. Notarius in fi ſubiũgat- Acta
fuerunt hec tali die a loco pntibus talibzʒ
2 ego talis tah auctoritate nõri pntatio
nmi dictaruʒ lr̃arum ĩterfui.2 hec ad pnta
toris inſtatiam in ſcriptis redegi 2 pubhi

caui -2 meo ſigno ſignaui.- Pac Formaz etiã
ng

uide.S. de ĩpug· REp·.i. ¶ Porro citator
recept· 2 plectis Iris ſi citadus eſtał. eiq
ſubditus eum ad ſuam aduocet pntiam-
ſi uero ñ eſt eius ſubditus· uel eſt magna

plona.iĩpſemet accedat ad eum 2 pñte no-

tario uel teſtib ydoneis ꝑ quos poſſit ꝓ
bari citatio ſi neceſſe fuerit legat pfatam
Ir̃am coram illo 2 poſtmodum citet eum
ĩuꝰ traditam ſibi formã: de qua citatione
fieri faciat publicum inſtr̃m ſub illa for
ma· que eſt/5S.ꝭ ·ꝓx· V·quo fcõ.hoc ſaluo
ubi &r ibi in prin-Rcpicus nuntius 2c

dicat᷑ ñs talis ac· ¶ ꝙ aũt dixi de no. e

teſtibus cautela eſt·. nã a ſine hoc ſibi aſſe
renti ſe citaſſe creditur ſi ſit IFis.illa cya-
diem aũt ac· que eſt.ĩ · · ꝓx· V· ſi uero· nã
miniſtro credit᷑ in facto ſibi ↄomiſſo.ff.de
reeoqui ſub tu:uel cuſſuntl.magis· ꝭ·

ne tn lʒ ſit ar-otra.in.el. ꝭ Item ptor · V. D

nec nimium · . Ibi ñ creditur tutori di
centiĩ ꝙ ẽ neceſſitas diſtrahẽdi in.:ne tñ
credit mĩſtro quez ad id miſit ut referrex
uni tñ non credit᷑ in actu iudiciali.ex
de ꝓba:.qm otra in princ. ¶ Hoc aũt fcõ
reus ſic citatus petit copiã tam de citat o
ne ꝗᷓ de lr̃is citatoriis que fieri dʒ origina
libus remanentibus penes euzʒ ex de pro

ba. c.fi.2.· c.qm dtra.¶ Viſo de citatione

ordinarii- ſequit᷑ uidere de citatione dele-
gati que fit ꝑ l̃asiad qð notandum eſt ꝙ

aut eſt unus delegatus aut plures. Si eſt
unus delegatus citabit ꝑ lr̃as ſub hac for
ma/FOrma. T itcius archid-Narbon- uel
canõic: uel.M·ſce· Narboñn.eccłie archi
epᷣus iudex a qño papa in tali cã delegatq
tali ſalutem in dno ihelu xpo. Mandatuʒ
apłicum uel lras a ſede apłica nos recepiſ
ſe noueritis ĩ hac formaclemens epus ſer
uus ſeruox dei ac. ueniens ad pñtiaʒ nraʒ
G.preſbit᷑ nobis ſignificare curauit· v·
ð podiõiſſione 2 ꝗâ alu ciuitat 2 dyoc -
biceren/ſuꝑ iure ꝑrochiali.ſ. decimis obla
tiombus 2 rebus alus iniuriant eĩideʒ quo
circa madam:qeinus:/ſi ẽ ita ꝑtibus con
uocati cãm audias ⁊ eam fine canonico de

cidas faciens qd decreueris ꝑ cenſurazʒ ec-

cleſiaſticam applł·remota firmiter obſer
uari.teſtes auũt 2c. data uiterbii.ini.Raꝑ.
octobris pontificatus nr̃i ãnoĩiii. quas ſi
pecieritis uobis pᷣcipimus exhiberi uolen
tes igit᷑ñ ut decʒ mandatis apłicis humilit᷑
obedire:uobis auẽte qua in hac ꝑte fungi
mur pᷣcipiendo madamus quatin·pfatũ
a.z omnes alios quos cã ipſa otingere põt
2 quoſcũq; predcõs. G. preſpit᷑ uobis duæx
erit noĩandos · M.hec forma procedit ex
ui cłe quidã aln. ut cm eſt.S.S · ꝓx · in fi⸗
2· lequet᷑. c pte nra citare curetis ut
decima dic poſt receptionẽ pñtium coraʒ
nobis Narboñ apud talem ecciam uel do
mum ꝑle uel ꝓcuꝑ. ſuum ſe pnñtet quez⸗
minum ei ꝓ duobus edictis 2 tercio per
emptorio ꝓpt᷑ uiarum diſtãtiam ut ꝑtiũ
Pcamus expenſis 2 laboribus aſſignamus
uel quem minum ſibi ꝓ ommbo tminis
Peremptorium aſſigneti reſpõſuri·de iur
Prel bio an dictoalioquin ᷣm formã mã
dati nobis traditã in cã ipſa quãtuzʒ d iure
poterimus ꝓcedemus. cuiuſꝗᷓ abntia non
obſtãte.ꝙ ſi idem minus in diem incide
rit᷑ feriatã ꝛc: utS..ſi ig᷑. I unge ctiã ſi
uis diem auũt ueſtre citatiõis 2c· ut.I. ꝓpx·.
§· . ſi uero mãdʒ uel ſic In ſignum auteʒ
fcẽ citacionis ſigilli ur̃i impreſſionem pñ
tibus apponat. MAI. reſpicit hoc oſuetu-
dinem gallicanã de qua ſcripſi de ꝓba. qm̃
otra.ſuꝑ:citationeʒ ·J- In cuns rei te
ſtimomium ꝛc· ut.S. in pre.·v.ſi igit·. Qui
dam etiã ad cautelã in citatione inſerunt
formã a tenorẽ libelli ne ulterius reus pe
ter̃ ualeat ĩducias qliberatorias · ut ꝓbat᷑
V .qii.ſi primates.2 no·ex · ã dila.c·i. ¶
In fᷣa glo:a2 uide qð ſuper ea ſcripſi·eſt ſci
endum ꝙ Io. de deoE iudicum pꝑtei. Ri
ca.ini:improbat ꝙ libellus ponat᷑ in cita-⸗
tione maxime per delegatum ſub quo lis

9I 2

E f fs

—

eeonteſtata nõ eſt ex de ap· ſignificãtdie

cit enim ꝙ iudex reddit ſe ſuſpectum. et
tales ñ debent eſſe iudices· in:q-. v· quia ſu
ſpeci dicit ꝙ eſſet locus applłoni- mul
tum ſubtilizauit· 2 tene ↄodra/ꝙ nec recu-
ſari ꝑ hoc·nec appellari põt. ſeruato quod
ſcripũ luper ·i.glo.·ꝙ tenor omiſſioms
ſit inſerendus ꝓbatum eſt.s· · ꝓx · V. ſed
nunquid-i.ſed in fa citatione ñn eſt neceſſe
inſeri.¶ ¶ Quod auũt delegatus debeat ſe p
mittere in l̃is ꝓbat᷑. quia rñtat perſonazʒ
dni papeiut.xcniii:di. c.i.2 ut ipe papa ho
noradus eſt quo ad cãm ſibi vmuſſaʒxcni·
di·c·fi.viiq.i. omis ꝗ·2 maior ẽ illis quo
rum cã ſibi vmitti᷑ uc. exc de offi dele· ſa
ne/2· C. paſtoralis· Mm Egy NRica.ini.
τ ude i. V. porro. Item ꝙ poſſit cita
tionẽ ↄmittere ꝓba᷑. ex · ð ofti · ðle paſto
rap.in prĩ·2 diS. de iudi·dele:⸗ Iã nuc.
Quod ꝓ omibo terminis unus terrni
nus ꝑemptori poſſit ex cã in initio aſſig
nari.no · S· · uilo · S.i · V. Item ꝙ in ꝑemp-
toria debeat iudex ominari ibidem dictu
eſt. v· Item iudex: ꝙ aũt certum diem a
locum poſſit aſſignare ꝓbat᷑.exc· de Rptt.
colinia.c.fi:quidam. M.· fm Egy.cuiq
totus iſte · v. Ricaiiii · J etiam in fiñ ci
tationis ponũt ꝙ reus ueniat patus ꝓpo
nere quicquid uoluerit· tã otra Rptum ꝗ
ↄtra ꝑſonam iudicis u?ᷣ impetrãtis ne alia
tur dilatio/ad huiuſmõi ꝓponenda· ex·
de HReppaſtoralis. Item ſi in Hpto apłico
otinetur cra illa. quidà alii debent in cita-

tione exprimi noĩa eoꝝ quos ꝑ ullã vuem

intendit.S.S.i· V· Item ꝙ ꝑ ckam. H.· S
patet ꝙ ꝓx.forma non fuit congrua.·
¶Actor aũt caute pñtet hãc lram2 taʒ
de pñtacxione ꝗᷓ ð citatione faciat ſieri pu
blicum inſtẽ̃m ut iaʒ dictum eſt ↄtinens
citationis decorem:z de ſigillis iudicum 2
aliis debitis circumſtãtus faciens mecio
nemin locis uero ubi nõ eſt tabellionum

uſus id fiat ꝑ duas perſonas iuratas.e· d

Pba.·qm ↄtra. Si aut uelis ꝙ hec lĩ̃a ſit pu
blicum inſtim ſigillatũ dicat ſc. FOrma
In cuius rei teſtimomũ a futurã memo-
riam premiſſoꝝ hoc pñs inſtr̃m publicu
de ur̃o mãdato ſcriptumꝛ in publicã for
mam per talem.ĩ.ſcriptum not redactũ
fecimus nr̃i figilli munimine roborari. ac
tum in tali loco:ãno mẽſe die.2 indictiõe
talibus. Pontificat dñi Clementis pape
ãano.iiii:talibus teſtibus pntibus uocatis
2 rogatispoſtmodum not.ſic ſubſcribat
et ego talis tali auctoritate notarius pre

dictis ĩterfui.et ut.s. legitur auctoritate

et mãdato predicti dñi Ticii fidelit᷑ ſcrip
ſi 2 in publicaʒ formã redegi:2 meo ſigno
rogatus ſignaui.¶ Si uero ſubdeł. cicat
dicat ſic· FOrma. Talis a tali in cã tali (B
dele·tali ſalutem in dnonoueritis dictuʒ
talem a dño papa recepiſſe lr̃as in hac for
ma· Clemẽs ꝛc ipſe uero alnis negocis im
peditus nobis cãz ſubdelegauit eadeʒ ſub
hac forma. Titius 2c· ſicut ↄſtat per eius
Iras uel publicum inſtrm inde ofectum-
que ſi pecieritis uobis precipimus exhibe
ri- uolẽtes ĩgitur eiuſdem deleg. mandatis
imo uerius apłicis humiliter obedire cari
tatem ur̃am ꝛc· ut·S. v.unſo.formã autezʒ
ↄmiſſionis uideS: de iudi:dele:: ſequutur
.omiſſio aut ¶ Porro ſi ſunt plures de
le zati ſubdiſtingue ꝗa aut᷑ ſunt orns eiuſ

dem dignitati puta ſunt epᷣi:2 tũc maior

2 digmor in ſalutatione preponat᷑ dicẽdo
M. tholeſanum:2. P. bytteren.2. K. lõdo
nien: miſeratione diuina epi iudices a ſede

apłica 26. C. de offi rnaof. nemo- uicium

enim eſt pᷣpoſterare.lxxiiii:di.eporum 2
cfi.2 C. de teſta:prepoſteri.uel ſi de hoc
dubium ſit prior in ordine epatus prepo
natur.2 q plus ceteris laborauit- ut. xvii.
di:S·fi.ex· de ma:2 obec.i. C. E.xii de cõ-
ſulibus.l.i.a.·C.F.de caſtrenſiariisl.i.2 de
remili:otra publicã ad fide prepo-ſacri.
cubi.lei.2 de prefec·preto.l.ii.E·e.et in cõ

cor .que ſunt.S:.de aduoci·6· iã nunc dicen

dum. v.minores. tum uel ille qui a princi
pe dignitatem ł? ordinem recepit · ir/de al
bo ſcri.l.ũ .e/de ma et obꝑ tuas ex · ce
temp.or. cum in diſtribuendis uel leruet᷑
ordo in RKpto apłico retentus:xlin: di: ſit
rector in fi.ex.de Rp.cuʒ dilectaſed 2 ſi
ſint omies ſimplici cononici/ut:ex · ð Rp.
pnti · MHqua non habemus· · dic idem
quod iã dixi . uel dic antiquiorem tunc p
poni 'm ea que no · in pre.minores tn
uel ille qui maioris eſt ordinis ut iaʒ dicã
Si uero unus eſt epus ⁊ alii inferiores pre
lati:ł unus eſt metropolitanus et aln epi
uel unus in dignitate alii ſimplices canõi
ci · Maior preponatur etiã ſi prepoſterus
fuerit ordinat·ut in prel. nemo.2.·xvii.
di: ·fi.2 in prealy?. c.placuit ec: & maio-
et obeſtatuimus:idelegatus quoq; qui ta

libus ↄmittet hoc diligenter attendetnã

prelati et clerĩci nri temport mulcuz ſunt
nature indignãtis 2 naturaliter homo ap
petit honorari: ĩux. illud. In prima ꝑ
lona habetur yſa.xlii:et·xlviii. · gloria
tuam altcri ne dederis et uide/S. V. uiſo-
¶ Lis igitur citatiõis ut premiſſuʒ eſt

„

Qeirace 4

„

2

₰A

format ĩudex ſigillũ ſuum apponat ſi hʒ

nec tunc ualet.ſi cum alieno ſigillat. quia

nec cum ſuo ad aliud offin deputato ſigil
lare polſet· ut.ex·de ap· ſignificauitx.i. de
edic.inſtrs· inſtt̃m. v. Item ꝙ figillum

non eſt eius et· ·de ꝓcun6 rone aut · V.
in. Sed ſi non hʒ ꝓprium uel hʒſed cum
ſigillari oportet. ſecum non hʒ uel eſt ad

aliud offn putatum tunc cum ſigillo al
terius figillet: dicens in fine lr̃ax nec mire
tur ur̃a diſcretio ꝙ cum figillo talis ſ gna

ul cum Pprium non heam. uel cum meu

mecur tpᷣre ↄfectionis pntium ñ haberẽ
uel cum n haberem miſi ad tale offmn pu
tatum dʒ enim dicerecuius ſigillo 2 quar̃
alcerius ſigillo ſigillat· Alioquin turbatuzʒ
eſſet ſignum ft de teſta/ad teſtmu.2 prete

rea figillurn-2 ſubſcriptio diuerſis ex cãals
apponuntur in lris.ut.⁊.de ꝓba. 5. uiden

duzʒ. . illud etiã quare dʒ dici ad quid ap
ponãtur niſi emm ſic diceretur citatus ui
dens alium citare.2 uidẽs ſigillum alteriq

apponi rcedere poſſet lr̃as eſſe falſas- nec

teneretur ᷣm Egy. M ſua Hica vii. S

ↄparere ꝓteſtatio enim ad id 2 ad alia ua
let.e· me·ca.c.i:de cenſi olim.et eſt G
oↄtra quoſdam officiales l̃as ſues farmlia-
res ſigillo officialitatt ſigillantes ſi &̊ terci

us iudex- uel duo ex tribus ſigilla non ha
bent a cuʒ aliemis ſigillant de hoc nulla in
lris facta mentione dñt quidam 2 bene nñ

ualere citationern. Immo pᷣſumunt lr̃am

eſſe fallam Sed ſi in lĩis dr. a.et.b.2. C. ca-
nonici Narbon⸗ iudices a ſede apo.2c. In
lris uero ſigilloꝝ appoſirorum hetur K-

et. P.et· M.canõici Narboñↄſtat ꝙ lr̃e

ſigilloꝝ diſcordãt a lris citationis· Ideoq;
falſe preſumunt᷑:ex de elec- cum interr-
ſeniorem.et de ap.ſgnificauit. 2 de fi- in-
ſtruĩter dilectos. Sed nec uidet᷑ premiſſa
ꝓteſtatio ſufficere niſi et is cuius ſigilluʒ
apponit᷑ dicat in ipſa carta ſe llud appolſu
iſſear. ff. de teſta.l.pe· a· lad teſtium· ·

ſi ꝗs ex. C·eſi unus.a. I. hac coſultſſimna.

2. I. in teſtĩs.· 2. l. iubem:ex: de re iudicũ
inter nos··ĩ. V· pe ·2 fi .· C. de his qui ut in
dig.l·pe· ff·de eden.l.i.ꝭ·fi.nam cum ſigil
lum ponat᷑ in teſtimonium rei geſte.non
põt is in cuius fauoreʒ apponitur in cã ꝓ

pria teſtis eſſeiiiiq:iii .nullusſʒ ↄtra

credo·ſ.ꝙ carta fidem faciat· ꝗᷓuis is cuiq

ſigillurm apponitur nõ ſubſcribat uel hoc

ñ dicat exquo figillum integ apparet et
incorruptum ar. C. ar. tu. l. fi. e&· de fi. in

ſtru.inter dilectoset.c.ii.ubi de hoc ᷣm

papã nec talis eſt teſtis in re ꝓpria cum

huius adta fin omunia-a huiuſmodi fub
delegationes ꝓbant᷑ per ſigilla iudicuʒ ut
I.de inſtr edco:·ò: nunc dicamus.O-ilud

autemhinc eſt etiã ꝙ ſi aliquis ꝓcurato-
rem ↄſtituat. uł aliquid fiat coram ꝑſona
autentica. 2 exinde fiat ſcriptura in qua
iplſe oſtituens uel faciẽs loquntur 2 higillũ
eius apponitur-nulla de hoc per ipm oſti
tuẽtem uel ipam perſonã autenticam fcã
in lẽ̃a mentione ſatis facit fidem tale ſigil
luʒ ut ex pᷣmiſſis appet· nec eſt neceſſe ꝙ
perſona loquens in inſtr̃o·ſiue ſit otrahenſ
ſiue alius ſigillum apporẽs dicat figillum
meum appolui Item n eſt uis an ꝓmit-
tens uel otrahẽs loquatur in lr̃a an ſigillaſ
ar ex · d ↄouer.ↄiu:dudum ſuſticit ergo
lIra citationis ſit ſigillo iudicis ſigillata/ꝗa

n eſt de actis iudiciiſed an iudicium · Si

aut ſunt płes iudices quihbex cciam ſuo
ſigillo ſignet· ar · inſtit· de ccſta· ·ſed cum
paulatirn ſi uero alẽ diucicum ſigilluʒ nõ
heat ꝓprium ſigillet cum ſigillo alterius
ſupralcripta tñ ꝓteſtatione pᷣmiſſa cuʒ ꝗᷓ
etiam oms cum uro poſſent ſigillare ſigil
lo·ut inſtie·t.S·poſſunt aut.ff.e· l.ad te-

ſtium.S. ſi ab iplſo ubi eſtarꝙ etiã cum

ſigillo actoris polſit iudex ſignare cum ſit

alienum d hoc.ĩ de edicinſtẽ·ꝭ· poſtrẽo

v. Item ꝙ ſigillum nõ eſt eius. ¶ Quod
aut ſigillum r autenticum.no.in p·: ui
dendu. ·x. ¶ Hoc aũt no. ꝙ citatio duo
rum fcã tercio delegato abñte nec ſe excu
ſante n tenet. Bal-ſecus in ordinaris colle

Zis fimul additis ut no: de re iudi.l. duo-

et.l.pomp.·2 in:l.i.ff·de off·oſulis . S·mſi
ſcribat᷑ cum illa Pca:ꝙ ſi n omnes 2c· ex·
de oft.dele prudentiã. in prin.2.· c· cuʒ cãʒ⸗
qð ſic oſtendo: ↄſtat emm ꝙ citatio eſt q
ꝓceſſu iudicise& · de ꝓba:qm otra. ð of.
dele· gratum.etcrelatũ ↄſtat etiam ꝙ ſi
duo iudices ꝓcedunt. tercio nec ueniente
nec ſe excuſante.nec uices ſuas alii ↄomittẽ
te duo nil agere putãtur. mſi ałde ei im
potentia oſtet ut in p:c prudentiã·6: ex⸗
de ſciſcitatus ii:q· vl.:diffinitia..

ſi plures· nec citatio duoꝝ ullius eſt mo
mẽti:uex tñ ſi duo ꝓteſtetur in ſuis lrſis

id fcm eſſe de tercia licencii cõſulo citato
ꝙ; uadat ſaltem ſuium priuilegiũ allegatu

rus:ex. de Rp.cum ꝑati.2. c. ſi duobus.

off.dele.cuʒ cã.ubi de hoc· M.· In prima
glo.et fuit qõ uenerialis. vniet quicquĩd
ibi dicatur tene qð qr hicet ſi dicas terci

um uere impeditũ · dic ut in qõ·que ẽ ſuꝑ

regula euʒ qui certus de reg iurt.li vi. J3
hoc ꝓlequere ut noin prec prudentiaʒ ·

R.i. In eodem etiam capło nõ. m papaʒ
ut tercius cõiudex poſſic ratum hr̃e qð
a duobus Factum eſt. ſiue ſit ꝓcelſus ſiue
Ia excoĩs uel alia.ſed vr̃ ꝙ tercius comu
dex poſſit ratificare citationem a duobuſ
fcãm eo abñte.quia ratihabitio retro:2c.
C.ad mace · l.fiff·d pigſi fudꝗ:que regła
vr̃ ec locuʒ hr̃e in iudi ff.ð iudulicʒ ar.
oↄtdra· ff· de arbil.ſi in tres.2. ff. de off · ꝓcõ
lulis.l.obſeruare· S·fi.q uerius vr de hoc
ĩ·de ſenten:·ꝭſequit᷑ · V· ſed 2 ſi· et ſequen.
¶ Quid ſi iudex tulit ſmiam nulla pcedẽ
te delegatione-nũquid ꝑ rat ihabitionẽ or
dinarn ofirmabitur ſmia: ar· ꝙ ſic. ff. de re
ludi.duo·ix.q: ii.·fi.C.F. x.de iure fi-l.ii.
Sed dic dtra ꝓut ibi no/2. are.qc.i.Ideʒ
iuris eſt ſi tercius ↄludex Inĩam a duobus
pntibus latã ratificat ut ibi no· ¶ Quid
