cn ca diuerlas ſi circa eandẽ rem dicunt
ILo.e Innoiiiia uinc/ ꝙ ꝑatur piudiciũ

petitorio pri ꝓpoſito ꝑ poſſeſſoriũ ſcõO

etiã in modũ recõuentois ꝓpoſitũ.2 ꝙ ſu

per podeſſorio oↄgnolcet᷑ pri 2 Puũtiabit

petitorio priq ꝓpoſito ſulpꝛſo ut in p ·de
creex oqueſtione2· :ti lr̃as/2. Cc ſequen-
ex ut lice nõ oce-accedẽsII-in fi- Secus ſi
ſunt ſuꝑ diuerſis. ut.i.dicet᷑.2 B ſiue pol-
leſſoriũ pᷣredat ſiue ſequa com Io/2 uin:
ar.iii:qi.ꝑ totũ eæ de reſti.poin Iris. et
C· Item cũ quis.2. C. l'asz in pre-cacce-
dens/dominus mæeg nõ in decreex cõque
ſtione ↄtra· dicẽs ꝙ ubi ab una ꝑte ꝓpoĩt᷑
prius petitoriũ 2 alia pars recõueniendo
ꝓponit poſſeſſoriũ recuꝑaade poſpionis.
hoc polſoriũ regularit᷑ nõ ĩpedit petitori
um prim ꝓpoſitum nec retardat.qʒ ſũt
mutue petitiones que uiciſſig ſuut tractã
de ut ſupra dixi ꝓ eo facit e de ordi:co.
C.ĩi::· uos aute .lbi tantũ in modũ excep
tionis ob.2c·2 rnd; multipliciè ad iura p
miſſa. M1¼ Iſtud dictũ boſti-2 exempla
P que iſtud iuſtificqr 2 quomõ reſponde
atur ad illa ſcripſi ĩ predecreex oqueſti-
ſuꝑ v. reſtitui. ꝓ dcõ auũt Io ·2 ſequaciuzʒ
facit clemen:de cã polcã ut ibi noin gl
penultima nec de hac opione aliquis cur
bet᷑quia pter mrĩoniũ carnale ? ſpiritua
le:quod ꝓnũtiari petit᷑ nõ tenerenuꝗᷓ pra
cticabit quin agens petitorio recõueniat᷑
polſeſſorio recuꝑande luper eadem re ut
dixi in fi-pre:glo- ubi etiã inuenies quo-
mõ finałr hoſtiẽ acceſſit huic opimoni⸗
·b. uero tenens quañ uiã mediã dicit·
Man pre:decreex oqueſtione· in. iii.gl.
ſi reus ante li conte: ſuꝑ petitorio
mihil dixit de polſeſſorio/poſt lict.cont᷑.
ñ audiet᷑ uolens de ſpoliatione obicer nec
agendo⸗ XÆM ut ſcripſi ſuꝑ hoc uerbo ſu
per dcã glo-ber:Inno-ibi 2 in decre.ii: de
cã pol/cʒ ꝙ in cã mriomiali eriaʒ lite ſuꝑ

mẽ ionio ↄceſtatata poſſic reus reſtitutio

nẽ petere 2 prius audiet᷑. nec excipien
do ꝗuis ſcdm eũ alias poſſit recõuentõ fi
eri poſt litẽ conteante litẽ aũt ↄte · bene
potuit opponere ud dicit.quia ꝗlitercũq;
ꝓponat᷑ ſpoliatio dilatoria eſt. Sed ↄtra ĩ
decreex ↄqueſtõe.ubi poſt litẽ cõteſta a
ad miſſa fuit ſuper poſporio/petitorio ob
miſſo-Sed ibi mulier ante litt. cõteſtatã
inſtanter ad hoc petierat ſe admitti tam
corã ordinario ꝗꝙᷓ corã delegato.2 nihilo-

minus poſt lit᷑ cõte/pecut reſtitui 2 cuʒ

nihil ꝓficeret appellauit· ¶ Porro ſi peti

coriũ 2 poſforium ſund circa diuerſa ſub
diſt ingue-nã aut ſpoliatio ꝓponi᷑ 1 mo&
actionis aut ĩ moduũ exceptioms ſi ĩ mod
actionis/ puta quia reus directe pexit re-
ſtitui/tẽ ſũt due mutue petitõs 2 lunt ſił

2 uiciſſim tractãde-z una ſnia terminade

ut/S dcũm eſt exceptis quiduſdã caſibus
in quibus pri expediet᷑ poſporiũ ux dixi
S:de recõuentione5- uidendu. . 2 ſi iudx
2 poſtea petitoriũ examinabit᷑ 2 tunc cũ
in modũ actionis ꝓponit᷑ ſcᷣm · b⸗poteſt
fieri reconuentio de ſpoliatione etiã poſt

litẽ oteſtatã ut ibi a ex de Hp:diſpendia

5reus. 1li-vi. n meus tamẽ di
per eundẽ::ꝙ recouentio tant ante litẽ
conteſtatã fieri poteſt. AI de hoc:S: ti.
II,/5: ſequit᷑. Si uero ſpoliatio in modã
exceptõis ꝓponit᷑ tũc primo tractabitur

exceptio ſpoliatiomis ſuſpẽlſo petitorio ur

in pre·decre·de ordi:co.Cc.ii ·nec hoc caſu
poſt li.cõte·põt excipi de ſpoliatõelcdʒ
ber · M in. c. ex oqueltõe ſtatim autẽe in
trat auctor glo:decre ulcime de ord. co-
cum ſit dilatoria ded 2 ſi peto me ĩ̃ſti
tui quia dico ꝙ me ſpoliaſti tu potes ex
cipere cõtra me 2 dicere ꝙ ego te ſpoliaui
B habet᷑ ex dle or. co·C. fi.ĩ fi -2 dicto g
ibi poſita ĩ ꝓprie ponit᷑ quia mhil aduer-
ſaxur.poteris etia agere cõtra me de ſpoli

atõne· I. De alia re nõ:nec eſſet neceſſe
otra ſic agentẽ excipi de ſpoliatiõe de qua
agitur ſed ſatis allegare priuilegiũ inten

tantis interdict ut clare ꝓbat per decre-
ulc. ud ibi plen ſcripſi poſt Inno-2 hoſti.

ſuper audiend:2 ibi rndetur abſurdi

tati que cõtra hoc poſʒ oppõi: ꝙ puocãs
ad icerdictu e ſolo Fcõ ſuo ĩpediat ado

ſarium agere. ut lbi 2. eti-C. ii-2 tunc

erunt mutue peticiones utS. 2 idẽ e quã
do pexitorio agitur quia duplicit poteſt
opponi ſpaliatio ut ibi.diuerſi tamẽe ſunt
effe tus quia ſpoliatiõe ꝑ modum excep
tõis phaca agens repellit-ſʒ non reſtituié
ſed ſi ꝓbecur in modum actionis reſtitu
cdur opponens ante ingreſſum principał
cãe ut ibi ¶ Cum igitur ſcdm hoc ſpoli
atio poſſic ꝓponiEI1. a reo originali..
in modum a ctionis 2 eæceptiomiscaueè ti
bia attende quod tibi magis ex pediat · ſi
enim magis expediat tibi poſſidere rem

aduerlari ꝗ tuã recuperar. excipias ſi ad

nerſari te in querela preuenit/quia ꝓba
ta exceptione non cogeris rñdere aduerſa
rio niſi primo fueris reſtitutus ut in pre

dcĩs duab ocõ: Si o tib magis expediat

recuperare rem ꝗᷓ ſpoliat es ꝓpone dircẽ

7

A S=
◻
D
=

Q

N 2

ſpoliationem qua probata reſtitueris ux
ibider 2 hec uera ſunt cum luper diuer?
fit ouenxio 2 ſpoliatõis oolectio-Secus ſi
ſuper eadẽ re fic ouentio 2 recõuentiotc
emim ucilius eſt dircẽ reſticutionẽ peter
quia ſpoliatõe ꝓbata duo ↄſequetur · ſq;
reſticuetur ante mngreſſum cae principar
2 prius audiet᷑᷑ licet aduerſarius ſuã pri
us ꝓpoſuerit actionem ut-S-in prin- .
ſi uero unq: Si uero in modũ exceptõis n
reſtcec. licet repellat agentẽ. ut. S: ſe-
cũdũb.2 Io/ ut noex · de or.cog.c.fiii.
q.i.c.i. Sed domin me dixit utilius eẽ
excipere quia ſic ꝓbaca exceptxione ſpolia
tionis repellet᷑ agens 2 poſtea poterit eaʒ
repetere 2 eam recuperare Im ea que no-
ĩ. V. ſed pone · T.· ue ſcripſi luper prima
decre. ułtde or· co· hoc uerum ſi aduerſa
rius obmuteſceret 2 cõtra agentẽ de ſua

ſpoliatione non exciperet. · Qualit᷑

autẽ ſuper iure eligendi petcitoriũ et poſ-
ſeſſoriu intẽtanturdic ut.i·de cã poſ·2., p
prie.ꝭ in confeſſoria.V. hoc etiã ·2 ſi ĩpe
tro oxra ce ſuper petitorio an poteris age
re· M.: de exceptõe nõ eſt dubium· ·cõ
era me poſſelſorio corã eodẽ iudice no.ſe-
cundũ papã eõ de reſti.ſpo ex conqueſti
one · . ubi ſcripſi in prin/capᷣ·et in prĩ-
magne glo. (Iſtud autẽ certum eſt
ꝙ in cã crimiali queſtio ſpoliatõis ĩ mod
actionis uł etiã exceptois ꝓpoſitaſemꝑ
repellit agentẽ · ſic intelligo·iii.q·ĩ per to
tum.a. qli.oportet2c audimus ex de
reſti·ſpo/frequẽs · ·li·vi .· J Immo ett
dixerunt quidã · I Io.ſ.qui hoc nõ-iĩĩ.
q·ii:c.iĩ. ·ꝙ tunc nõ ſolum repellitur ac

cuſator uerum etiã ꝓbata cxceptione re

ſtituit᷑ ar iii/qi epi.2. q/ii:cum eccłie2
ii.qii:nullus· cõtra credo quia ad hoc nõ
eſt actume de or·co.cii:· uex.ſed ip

ſi illud intelligunt cã ciuili. [te otra eos
eſt exæ de veſtieueniẽs.ii.2. c. conſtitutus

in fi:2. ff/ de excu.tuſpadoneʒ·S.· ꝗ abſo-
lut:exc. de accu:qualit: ii:.5·pe2 de ſimo⸗
licet hely · ad materiã facit qð plene
nõ· in pre:glomagna ·ſi quis etiã ·ĩ prĩ⸗
ſecunde colũp. ¶ Ec breuiter tene ꝙ
ubi ciuiłr agit᷑ nõ põt excipi de ſpoliatio
ne ab alio ꝗᷓ ab actore fcã ubi uero crimi
nałr agitur tunc poteſt excipi de ſpoliati
one fca a tercia ꝑſona 2 hec exceptio pro
banda eſt· infraxvdies a die obiectonis
die ipſa ñ ↄputata. alioquã in expenſis ñ cõ
dempnabit᷑ excipiẽs 2 qd dixi ꝙ crimina
liter accuſat põt excipe de ſpoſiatõe: ue-
rum eſt cum tota ſua ſubã iuł maiore ꝑ

te ſpoliatus eſt 2 ſi tunc excipies nolit e
ceptionẽ ꝓbare ut ſic ſemꝑ acculatorem
repellat: debet ei certum tꝑ p̃figi a iudi
ceĩ/ qd reſticui petat ꝙ ſi nõ fecerit extẽ
poterit in accuſatõe ꝓcedi · exceptiõe hu
lus nõ obſtantenec agenti ſuꝑ eccł iaſti
ois põt excipi de ſpoliatõe rerum ꝓpha-
narum.a ecotra ·hec legunt᷑ in pre:decre
frequẽs. ¶ Sed nunqd cõtra ꝓcur.nomi
ne oni agentẽ põt excipi ꝙ ĩpie ꝓcur.ſpo
liauit reum Ho.nõftde doli except᷑ · n ꝓ
cur.agit· ¶ Icẽ nunquid otra ſindicũ no
mine alicui collegii me recõueniẽtẽ poſ

ſum excipere de ſpoliatione ꝑ alquem de

ipᷣo collegio fcã rndeo nõutxii:qlii/qui
manumiccit᷑:· (LIteʒ nunquid põt excipi

de ſpollatione no a terciolʒ tercie ꝑſoñ fa

cta puta a qua cãm habeo·2 uidet᷑ ꝙ ſic-
e& de iur.pa:cum dilect ubi poſor de
fendit᷑ otra peticorẽ ex lure tercii ꝓ quo
legatus fecerat inhibitionẽ· I apertci
facit de concel.p.c·peli:vi2 ibi ĩ ſuffra.
uide cãauml.claudiusinferius alꝑ. duei.
que hic ſequũt᷑ debent ꝙ regula:nullo płi
bus.li.vi. ad idem. ff de excep. l. neõ⸗
2.·l. is qui:dic contra · ff·ſi uſuff· pet᷑ uti
frui.f·ſi ꝑs her·pe.l-i/nã poſſeſſot pigno
ris aduerſ ſcom creditorẽ non defendiè᷑
ex iure primi creditort/ff/qui po-ĩpo-ha-
creditor 2.· lclaudius.· qʒ ſi cum alio/2 ad
hoc facit quia ex iure tercii iuri meo non
ſubiecti mihi n cõpetit defenſio ſicut nec
actio· ff · de V·ob/.ſtipło.S: alxeriff·de pa
ctis.ſi unus Item ne exgiar.2. l ſi cibi⸗
2 ad hoc facit eæ de his que fiia mapꝑica.
que lunt·. ¶ Quid ſi ago poſſelſorio· pe
eitorio contra uxorẽ ipa uero excipit de
ſpoliatõe dic ꝙ non admittitur exceptio
ſpoliatiis rerum priuatarum cõtra agen
tem de re ſpuãli uꝑ quaſi ut in prec.fre-
quens in flede hoc ſcm dominũ meũ in
ſumma de reſti·ſpo5·qñ. vVſicſed quid ſi
uir · · neccia fuit iſta remiſſio quia ru

diter ꝓpoſita fuił queſtio hoſtiautẽ que

rit d illo qui uendicat aliꝗᷓ in uxorem et
uxor excipit de ſpoliatione rerum ſuaruʒ

huic qõni bene conuenit᷑ rñſioconuenirʒ

etià ſolutio illi ꝑti que narrat de poſſeſſo
rio quãdo uir pexeret reſtitutõeʒ cõiugis
2 allegatões hoſtibene faciunt etiam ad
hanc queſtõeʒ 2 hoc forſan intellexidt auc
tor dum dixit de re ſpirituali uł qſi 5·
¶ Ouid ſi mrĩonio ſoluto ab her̃de uiri

defuncti uxori ſuꝑſtiti dotem repetenti

opponixur ꝙ ip̃a ſpoliauit uirũ uluẽtem
ꝓpriis rebus: ¶ Itẽ etiam queri poteſt ĩ

N

quolibʒ ſucceſſore excipiẽte de ſpoliation
Facta ei cui lucceſſit· cum quo eadẽ ꝑlona
cenletur · uł a quo cãm habuit ut·s · Vſi ·
Icẽ nunquid põt.¶ Itcẽ quid ſi agenti cõ
tra te actoe reali ux? ꝑſonali excipis 2
te ꝑ uim tuo filio ſpoliauitin his queſtõ
nibus ſtude · pro auctore qui uult
excitari ingenia facit decre·cum marthe⸗
in fi·de cele mil.ubi ſic fecit papa/2 reſu
m ndo primã queſtõnẽ que loquit᷑ de he
rede qð intelligẽdum eſt de umuerlaliqðᷣ
dic ut nõde deſta·ſi pli.vi · in· iiii · glo ·
2 de iſto tenẽdum ꝙ cum agere poſſet de
ſpoliatõe ſui auctoris.ex de teſti ·ſignifi
cauerundtff·de ui 2 ui arl.i.ad fi. hoc ĩ
terdictu. Inſti-de perpeet temꝑa actio.
§·ſed heredibusfortius igit᷑ eæciꝑe pote-
rit ex· de reg. iurt· ꝗ ad agendũ:li vicuʒ
concor. Itẽ cum cõcra caleʒ agi pocſie de
ſpoliarõe fcã ꝑ luum auctorẽ in eo qð ad
eum ꝑuenitc. ut pre· l·i. in fi:2· e·ti.l.iiii. ꝗ
fi:qd uide nõ·de reſti:ſpocũ ad ſedem in
lo pe · Equum eſt ergo ꝙ talis uniuerlſał
lſe de illa qua ↄueniri poſſet tueri a excige
poſſixcum qd cõcediè actori ĩpugnanci-
fortius opetad reo defendẽti.ex· de excep
ti ocum inter. . ac ladis.ad id regula fa
uorabiliores· ff·de re-iurt. ubi nõexẽpla-
Ad utrũ qʒ facit regula hec qui in ius-e·
ti.li·vi·De ſingulari uero ſucceſſore cum
ſibi nee cõtra ipᷣm cõpeteret actio contra

riu eſt dicendũ.qð intxelligas iuxta nõ-in
pre· glo:pe:decrecum ad ſedem · 2 ſic loqᷓ

tur · V·preceden;. Iteʒ nunꝗd hic allega
tus2 ſic expedica ſic prima 2 ſcoa qð · Et
quo ad primã nõ obſtat fauor recuꝑande
dotis· ff.ſol. ma.· l. i.de re iurt in ambigu
is. Cui rũde ꝑ decre:nuꝑ ad finẽ eæ de do
na-inter ui:2 uxO- Item petõi reſtitutio
nis que fauorabilis eſt 2 priuilegiata.e&
de or · co· c. ulẽ bene obſtat exceptio ſpoli
atcõis/ut ibi in fienec dicas priullegiũ ſpo
liati eſſe ꝑlonale2 ſic nõ ↄpeter̃ ſucceſſori
ctiã uniuerlſali de reluct priuilegiũ li. vi-
quia ur ibi ſcripñi poſt dy.ſuꝑ·i·gloillud
ꝓcedit ubi ꝑlona eſt ꝓxima fina.2 ĩme
diata cã priuilegii:qð hic nõ eſt · cũ illud
eætiãà ocedatur in odiu ſpoliati· ut ꝓbat cle
mẽ:de cã polcã·ii.Nn.facit.e.ti:paſtora
lis· in fi.põc etiã dici ꝙ eſt priuilegiũ cãe
c in pre·decreult᷑.de or:cog· 2 ſic tranſit
ad uniuerſalẽ ſucceſſorẽ ut ſcripſi p dy
ubi.S.2 per hec fint expedite prima 2 Pa
qð.De tercia ſciædũ Inao.2 hoſti. dixiſſe
in decre:ſᷣa de or·co.ubi ſcripſi in gl.hãc
cxceptionẽ in prin exceptõeʒ ſpoliationis

cõpetere ubicũq; ius poſſ ionẽ reſtitui ᷣ

cipit· Sed in calu qõms id ꝓcedit ubi fili
us erat in ptate padris f/de libe-exhi. l. .
.ii u oimodo reſtituendũ putauit ſi in

ptãte eſt·2 de hoc de ouerinfi ·c.· ii: ini·
glo/2. ff.de rei uen. lei. i. Itẽ glo-nii ĩ de
cre· paſtoralis · de cã poſante fi uidet᷑ po
nere hoc interdictũ inter poſporia licet ·
l.i./quedam. ff· de interdic· innuat ꝙ ꝓ
prietatis cãm cõtinet2 ueritas eſt ꝙ non
eſt poſſoriũ cale·ꝙ in ipſo interdicto ſit
neceſſe poſfionẽ 2 lpoliacionẽ ꝓbari quo⸗
cunq; modo agat᷑ ex nõtis in glo predcĩs
2 plures mõs ponit rof ubi de interdidtis

ti:de li be· exhi Sed fateri oportet ꝙ ꝗa

poteſt fieri ſpoliatio filn in poteſtate cõ

ſtituti:2 ſic poſſeſſi cõpetit pr̃i ſi uolet in

tẽcare poſ oriu:2 tamẽ fateor ꝙ qualitas
cãe requirit etiã tunc de ꝓprietate ꝓbari
ſicut·S:de reſti:ſpo.ex traſmiſſa.2ꝛ. cex cõ

queſt oe.etiad decimas ·li vi·2 uide qG

nõ:in clede cã pol.c.unoin ulti:glo.Idẽ
ergo erit in excepfacit· iii q:i.c. il in fi.
ibi ptãtibus carent.2.iiqil in ſcriptu⸗

ris.infi ibi ptãte eoyz·26·2· C. ſequens di-
cit oĩa iura reſtituẽda:cõſtat autẽ patriã

ptaãtem ius ee. Inſti.de patripo·5.1· t. de
his qui ſui uł alie-iurt ſuntl.i2. ii ergo

eius poſſ̃io prius eſt reſtituenda ꝗꝙᷓ rnde

re cogatur ut in pre:canonibus. ¶ Sz

nunquid depoſicariꝗ uł omodatarig cun
res depoſita uł cõmodata aufert᷑ poterit
petere reſtitutionẽ · M.· De actõe furei

non dubitat᷑ quin talibus detur-Cde fur

tis · l.fi-Lufficit enim in ea ꝙ interſit· ut
no:ex de furqui cum fure in. iii.gl2 qᷣ

ſuper ea di· 5 Et uidet᷑ ꝙ nõ nam re⸗
ſticutionẽ perens debet ꝓbare poſſioneʒ
2 deiect on?. ut ex de reſtiſpo-olim- in:
ex de of:dele.cõlſultatõibus at rei cõmo⸗
date 2 depoſite dnium 2 poſfionẽ retinẽq

ut:I · Vſed nunquid Sed dic ꝙ poteſt ꝑ

ↄditionem ex canõe illo/iui/qireintegrãa

da:H puto ꝙ inducat illud. . eiectis.

cum pᷣmiſiſſec de ſpoliatis · lex loquitur ĩ

pignore ouencõali 2 pretorio- uide d do.2
con:cõcingit in fiult᷑.gł.2 qd ibi dixi -

Circa queſtionẽ auũt hoc ſcias ꝙ res omꝰ

date uł depoſite licet ſpaliter nõ ueniant
ſub interdicto rõne predcãratiõe tamen
acceſiorii bene uenirent ſi occupata fuiſ⸗
ſent cum eccłia P'hereditate ubł re ſimili
ſuꝑ quo uide qd ſcripſi de cã poſcum ſu

per in magna g· circa mediũ ·V· nam et

res depoſite. Y C. de pretopignl.Fi · ¶ ¶!
Quid miſſo in pol.cã rei ſer:de hoc · ꝑ

2

J pente0, 02 Per AidOα.

B

Q

—
₰„

imo et ſcdo decre5· I am ð effectu.· V.
k quid ſi miſſus: Bal.de hoc an detines
2 nõ habens uerã poſſeſſionẽ deiectus po
ſit petere reſticutionẽ dic ut nõ. ff · de con
di-furti.l2 ideoꝭ neratiqin g10· or · S .
¶ Qud ſi debitor cõuent tenet᷑ per lu-
ramecu ſoluere certa die· No non pot op
ponere exceptionẽ ſpoliationis.ex de ĩur
iut· debicores· ſed fideiuſſores ſic · ft · ð cõ
pen.ſi quid. H·Hoc 2 q ſtatim ſequit
nõ uint de or co.c.ii · ut ibi ſcripſi ſuper
glo· hoc patet· · ¶· Quid ſi aliquis con
querit᷑ de alio ꝙ ipedic eu filium luu bap
txiʒare uł ſepelire. uł ꝑietẽ ruentẽ reficere

dic ꝙ non admittit᷑ exceptio otra eũ ſpoli
ationis ar- un.di-baptizari viii.q-in n

ne. ff· de oꝑ:nonun.l·i· ·ſi quis riuos · ſe-
cus ſi pſequeret᷑ z opponeret de iniuria ſi
iam irrogata· dicẽs oqueror · de .p·qui me
nõ ꝑmiſic bapti zʒare. uł ſepelire fihuũ meu
tũc enim elidi poteſt eiq actio per excep
tionẽ ſpoliationis· ¶ Sed cũ ſpoliat non
cogatur rñdere ſpoliatori ante reſticutõʒ
ut e& de or·cogſuꝑ quid erit ſi ſpoliator
non ſic ſoluẽdo · M. hanc 2 duas queſtio-
nes ſequentes ponit uinc. in decre. prede
or.coc.ult᷑.in fi· S ·2 uidet᷑ ꝙ nunꝗ ſibi
rñdebit᷑.xiiii.q vi. ſi res poteſt dici ꝙ ſi e
uidens eſt eum nihil habere iudex audiat
cãm (uam ut inde fac iat ↄpenſationẽ ſpo
liaco.arex · de reſti.ſpo.olimiii. ¶ Sed
quid ſi ſpoliator habet rẽ ulera mare nũ
qund interĩ cogend eſt aduerſarius Rend
re · Sadeo tũc eſt ſatiſldatõibus inſiſtend

ff. de pignoſi fundus· 9: ii 2 ſi ſaciſdet de

re uł eſtimatõe danda- uł ſi Fuus mortu
us Fuerit audiendus eſt eæ de ſolu- odoar
dus:¶ Sed ſi ſpoliaſti me beneficio cum
cura 2 poſtea recepi aliud cũ cura:nunꝗ
ſi me ↄuenis potero cõcra te opponere de
ſpolacione-z uidet᷑ ꝙ nõ. na uideor renun
tiaſſe priori recipiẽdo aliud cũ cura.e.
p̃ben· de multa: dic cõcra quia datur r̃ſti

txutio ad rem 2 frudtus ad intereſſe ed ad

oĩa que ibi erant.ff·de ui 2 ui ar l inter-
dict).z datur uſufructuario finito uſu-
fructu-ff. de ui a ui ar- idem eſt-· fi-
C Hoc etiã no.ꝙ petenti reſticutioneʒ
nõ poteſt oppom oↄpenſatio· C. de cõpenl

l.fi.quiĩa ſic indired te admitrxeret᷑ recõuen
tio qð nõ eſt dicẽdum. ax·ex · de excep· cu

inter in fi-ſunt 2 alii caſus in quibus ceſ
ſat recõuentio ut dixi.S:ti.ii.¶ Sed poñ
ecce aꝑo cõtra te poſforio 2 tu recõuenis
me poſforio/2 ego oppono cõtra te ꝑmo
dum exceptõis de eadem ſpoliatõe de qua

de ↄuẽnio nunquid debeo admitti Reo.-Re
quia ad aliud ꝓponit᷑ ut actio-2 ad aliud
ut exceptioarr· de inof.te·cõtra uetera
m.·5. ſed nec ĩpuberis.2 cX de teſti: ueni-
ens. 2 C-cum in tua.2 ꝑ meã exceptionem
pelleris· ut ex de or/cCo·c.il.2· c.ti. ¶ S3
nuquid potes cu exciꝑe · M· hoc cocedo

ſed replicationẽ nõ ut ſtatim dicãa.S .cõE

me de tua ſpoliatõe ſeu replicare No.ſic 2
elides meã actionẽ et ſic remanet efficax
duentio 2 recõuentio exceptõe a replicati
one ſublatis:quia ſicut exceptio mea eli-
dit intentõem tuã ſic 2 replicatio tua me
am exceptionẽff. de excep.lii. M hoc
dictũ de replicatõe qd ponit glo· unicain
fi.in decre· ult᷑ de or:cog:nõ ꝓceditlicet
etiã placueric dama. 2 hoſti · replicatõ e
excõis non impedit exceptionem ut ibi
ſcripſi 2 uide de excep-a nobis a quod ibi
ſcripſi ſubiinet.vi mẽbro ubi patet ꝙ
fortius habet replicatio afficere exceptio
nẽ ꝗᷓ exceptio actionẽ 2 patet inſtide re
plica. in prin. J · Circa hanc materiã
querit᷑ ecce epus petit ab archidiacono iu
ra epalia que archi.poſſidet.dicit archidi
aconus nõ teneor rũñdere libello epi donec
fuero reſtitutus ad ius examinãdi cłicos
ad ordines ꝓmouẽdos quo me epᷣus ſpoli
auit ar· ex de reſti.ſpoolirn nobisextra
de of· archi. ut nẽm 2 ſuper hoc offert li-
bellum otra i m epᷣm querit᷑ quis libell

debet in cogmitõe pcedere 2 optinuit ꝙ li

bellus archidiacom deberʒ pcedere ut ex
de or. co.c.ii.2 fi/2 dictũ eſt.S.e.in prĩ.
vᷣ.ſi uero.¶ Quid ſi eus uult de libello
ſuo collere illud capy'm.ſ.ius examinandi
2 uidet᷑ ꝙ tunc uterq; libel lus ꝓcedat tan
ꝗᷓ due mutue petõnes.quia cũ iura epalia
in multis oſiſtant. ut exde ofor. cõque
rentelicet archi·ſe dicat ſpoliatũ ĩ uno ni
huomino libellus debet ſuꝑ alus ꝓcedere
ut uidet᷑ In cõtrariũ uidet᷑:quia licet ſpo
liatio fcà fuerit in uno capło tſnñ tamẽ
tenet᷑ archi-etiã quo ad alia Rñdere libel
lo habet enim ſpoliat priuilegiũ ·2c· ut
ex de reſti:ſpo· frequens · M·A li·vi · Jet
ni.q:i.n ullus poteſt· ꝓ hac ꝑde ð pcepto
dñi clementis papeiiil. ꝓnuntiauid· ſolũ
libellũ archi. ꝓcedere:i cet quaſi inuitus
2 renitẽs nã hec ꝓnuntĩiatio cõtra ius fu-
iſſe uidet᷑ quia cum petitoriũ 2 poſſeſſori
um eſſet circa diuerſaerant tanꝗᷓ mutuæ
petitões tra andeuts· e·· Vſi· porro · ſi
maxime cum petitoriũ eſſet per eᷣm ꝓpo
ſicumnec pᷣmiſſa ĩterlocutoria ĩpediebat
libellum niſi ſolum rõne illius capituli de

AS

.
.
4

90

N31.

iunt-examinandi quia quot ſunt ? libello
articuli tot ſunt petitiones ut 1. Ci· ꝓxi ·
S:ii. in prin. põt tamen defendi dicta ſnĩa
Im opiĩonẽ gof ·2 alioꝝ dicẽciuʒ ꝓliue p
cedat ſiue ſequa᷑ poſforiũ prius expediet᷑
fiue ſunt circa eandẽ rẽ ſiue ſunt circa di-
uerſas ut nõ·gor:in ſumma de or·cog· ·
ſʒ ſiago· V.u ſi uelis.2 ex hoc fuit idem
dom mus papa mor ad ſic iudicanduʒ/et
ſic iple in dſi torio meã ſmiam à qua appel
latũ fuerat defendebat· ¶ Et ſcias ꝙ pꝗ
publicacionẽ atceſtationu z et iã poſt di-
ſputationẽ ſuꝑ eis factà poteſt ꝗs adhuc
redire ad poſſeſſoriũ ubi enĩ non renunti
auił adhuc poterit inſtẽ̃a confeſſioẽs 2 P
Dationes
cã liquere·poſt concluſonem autẽ ub re⸗
nuntiationẽ nõ poxeſt fieri ſuſpẽſio peti-

torii ut in pre·c/paſtoralis. . Ffacit cle·

de cã poſ.cã. Balfacit in auł. ut cũ.d ap.

cog · in prin ff· de mino:l.iii.ꝭĩ· pꝑ glo·. C.

de adull. ꝗuis indubitati. S.- niſi malitia
ſpoliatoris uł calquł alia iuſta cã iudicẽ
mouerit ut in poſſorio petitorio ſuſpen
ſo ꝓcedat.ubi autẽ ab alterutra ꝑtiuũ pe
ti poceſt ſma tunc r̃nuntiari ñ poteſt ue
ibi artamẽ cõtra ꝙ etiã poſt ocluſionẽ ĩ
petitorio poteſt quis ad poſſoriũ trãſire
ex ge teſti.ſignificauerũt in fi· Sed dic ꝙ;
tune iudex utrũqʒ ſił determĩabit/ utruʒ

aut is qui cedit ſeu ſuſpendit reſtit uet ex
penſas nõ.ĩ.de expenſis · · ſi ante· Vſic· ꝗd

ſi ſuſpẽſo. ·De illo qui optinuit ĩ poſ
ſeſſorio/2 poſtea ſubcubit ĩ petitorio an
teneat᷑ ad expenſas ſcripſi in decre paſto
ralis ſuꝑ glope . · ¶ ¶ Vè autẽ paucis u
tamur nõ ꝙ orta qõne de poſſeſſione 2 P-
prietate prius poſſᷣtonis qõ finiet᷑ ut· C. ð
interdi Cis ·l.iil.ff.de iudiſi de ui·tamẽ ſe

cũdum canones ſunul agi põt thcßek

de capelł.mmo.c.iĩi-in prin.2 de cã polſ .2 P
pe:c.ii. Sed licʒ in ꝓnuntiatiõe pᷣmittẽda
ſit poſfio in executione cñ debʒ pprietas
preualere. ut. etiecũ dilectus ubi de hoc
Iohtamẽ dixit ꝙ nõ poteſt ſimul agi pe
titorio 2 poſſeſſorio n iſi in corꝑal ibus ur
in leruitutib/a eſt rõ quia in illis datur
actio etiã poſſidẽti.· ¶ Quid ſi primo ſu
per ꝓprietate ſmia latca fueritdicunt qui
dam n ualerear. C. de ſent· ꝓla.alii contra
quia iſte ñ eſt ordo iudiciorũ ſed actionũ
Balfacit qd nõft·de euic.l.ſi mancipiũ.
:ſi cõi. S· poſtea tñ ñ eſt ſuꝑ poſſeDrio
ferẽda quia nõ ꝓdeſſet ſcᷣm papã. ut
ibi dixi in ulẽ glo-decr cũ dilect⸗. S3
primo lata ẽ ĩ polſeſſorio beñ poteſt po

inducere2 ſic non poteſt dici de

ſtea ferri in petitorio ut ex de teſti:ſig⸗
nificauerũt· ¶ Quid ſi ꝓ uno lata ẽ ĩ pe
titorio · . a qua non eſt appellatũ2 ſic
tranſiuit ĩ re iudicatã·2 ſic Gi ffert a ſequẽ
ti · q̊ ·2 ꝓ alio ĩ poſſorio-nunquid ĩis pro
quo lata eſt ĩ polorio põt petere eã exe⸗
cutioni mandari.Honõdolo enim petit
qᷣ reſticut ur ẽ· ut.fᷣ · de doli excep.do
loff.de iudi:ſi de ui:que regula tam ĩ pe
titorio ꝗᷓ ĩ poſſeſſorio locũ hʒ. · Cõtra
riũ de poſſeſſor io.nõ.in decre· in lr̃is.de re
ſti:ſpo:2 in regula dolo facit de regu.iur
li.vi:dic ut ibi dixi ſuꝑ unica glo- Et ad-
uerte quia ſoł'oni queſtõis uidet᷑ otraria o
pinio dydicẽtis ꝙ licet res iudicata ĩ pe
titorio ꝑaret preiudiciũ poſſeſſorio adipi

ſcende uł retinẽde poſſeſſorio recuꝑande
nõ ut dixi poſt eum de cã poſ.2 ꝓpriepa
ſtoralis ſuꝑ gl:ergo ſi a Iuꝑ regula qui ad
agẽdũ:de re-lurt-Hl. vi.Ceſſat aute otrarie

tas ſi de primis poſſeſſoriis intelligat᷑ que
ſtio ut ſi agens poſſeſſorio retinẽde recon
uenit᷑ petitoriouł ecõuerſotñ ut patet

ex ſequenti qõne que huic eſt unita:actò

egit petitorio poſſeſſorio a ſi itelligas ðᷣ

poſſeſſorio adipiſcende ceſſaret otrariũ ut

ſupra ſi de poſſeſſorio recuꝑãde ĩputet ſib
qui in his termĩs qõnis egit utroq; iudi-
cio:cũ potuiſſet ſolo poſforio uti:nocebit

ergo ſibi ſnĩa lata ſuper ꝓprietate quo ad
poſſoriũ omẽ ſibi ↄpetẽs ante ſnĩam ſecq
ſi poſt ut ſcripſi in decrecuzʒ dilectus ·de

cã poſin ult᷑.gł.a uide diſtintionẽ quaʒ
poſuie.ti paſtoralis ·· ¶·ů Quid ſi is cõ

tra quẽ ĩ petitorio lata e ſnia appellauit
nunquid appellatõe pendẽte poterit pete
re ꝙ ſmia ſuꝑ poſſeſſiõe ꝓ ſe lata a qua nõ
cxtitit appellatũ executõi mandet᷑ Ro.ñ
per pre decre.cũ dilectus:quia appellarõ

extinguiti-ſuſpendit pronuntiatu. AIä.
hoc facit cõtra:quia ſedm hoc ñ debʒ ha

beri rõ ſnie late in petitorio a qua eſt ap-

pellatũ:qð ſi cõcedit nil impediet executi.
onẽ ſuꝑ poſſeſſorio.5· ut.ſt.ad turpilł.l.

i in fiqua pendente nmihil eſt ĩnouãdum
i. de app· -nouiſſimealii ot ſnĩa. n.ſuper
poſfione lata debet aliquid oꝑari ut/ fſt. q
legĩ.ſi quãdo.a qd dici᷑ m ĩnouãdum eẽ
ppellatõ pendẽte ueꝝ eſt in eadẽ cã ſed
CcCæãà poſſeſſionis mil habet cõe cuᷣ ꝓprietate
ut·ff· de acqui.polſ:naturałr. 5̊· nihil. uł ĩ

ſpiciendũ eſt an cã poſſeſſionis ſit cũ ꝓpri

etate ãnexa ut ſeꝑari nõ poſſit 2 tunc non

fiat executio ał ſic uł dic ⁊ meliq · M ſe
cundum odof· ut ipſe idem autor dicit
ĩ·de ſen· exe cu/S/iĩ· V/ſed pone:q ſuꝑflue

*5
„

A

AA

ℳ

Opeι tονv õ froltaten

oN A oI AI

N

ibi põitur ſaluo ꝙ hoc ibi exprimit 2 ca
ſum legis 2 decre/que ſunt allegate i in
fi.que hic exprimi poterant. ·ꝙ refert
an re otra quẽ a u ẽ petitorio 2 poſſeſ
ſorio abſolutus ſit ĩ petitorio/ideo ꝗa ꝓp-

bauit ſe dñm rei ut cũc actor petens exe

cutionẽ ĩ poſforio ĩ quo optinuit nõ au-
diat᷑ ut.San uero ideo quia actõ ñ ꝓbauit
iuxta regulã actore ñ ꝓbanteac.· ut tunc

audiat᷑ ut.Sñ em ſequit᷑ abſolutus ẽ ꝗqa

actor ñ ꝓbauitergo res ſua eſt quia beñ
oceſt ee cõtrariũ are de Rp - olim in

Fi.hec diſtinctio ꝓbat᷑.ff· de iurt iurt·ſʒ eet
ſi K. i-2 ex de cã poſ.2 ꝓprieicũ eccłia in
fi · ¶ Quid ſi actum eſt mere poſſeſſorio
2 ab alcera ꝑtiũ plene ꝓbatum eſt de do
minio nuũquid iudex poterit ſuꝑ dõinio

ꝓnuntiare.dicũt quidã ꝙ ſic· ut ex de cã
Pol.2 Pprie-paſtoralis. Alii cõtra · C· qui

legi per. ha:ſtanin iudi:momẽætarie ff-d
pet᷑·here·ſi quis libertatẽ ·ꝭ·fin · uide
v.illud autẽ. Se cum remiſſione quã de

di in fi·. · ¶ Poteſt etiã agi petitorio 2
poſſeſſorio ſeperatã· nã altero intẽtato pu

ta petitorio põt ad aliud-ſ.ad poſſeſſoriũ

recurlq haberi ux ex de cã poſ.2 Pprie-pa

ſtoralis.2.· C.cum dilectus.2 de teſti ·ſigni
ficauerũtar:otra.C.quõ 2 qñ iuðaut᷑.

ſernel ubi dici᷑ ꝙ ꝓponẽs actionẽ in ea ꝑ
ſiſtere debet ulſqʒ ad fi.ał cõtra eũ ꝓcedit᷑
ꝓut ibi dici᷑:dic ꝙ ſuſpẽſo petitorio beñ
poteſt recurſo haberi ad interdictũ poſ-

ſeſſoriũ.ſ.unde ui ꝙ ui aut clã ut in pre·

ocor. 2 hoc in odiu inferenti uim . M uł
Pare in cle:de cã poſ/cauſa.a an liceat ca
us ouerſ uide qd ibi no-in glo/per hoc-
J2 ſic hoc eſt ſpãle in ſpo liatõe priuile-
&iO ſpoliati· ar. e& de or:co:C.fi.cum ſuis
cõcor. Sed preautẽloquit᷑ regłr. Itẽ ibi
ↄtumax erat is qui iudiciũ intentauerat
in pre.uero cõcor.nõ. M· uide de hoc qð
plene ſcripſi in· c.paſtorałſuꝑ glo.penul.
i ſcda apoſtilla. J ſuſpenſo ergo petito-
rio põt recurſ haberi ad ĩcerdict recu-
ꝑande uł adipiſcẽde poſfionis·nõ autem
retinẽde ut quidã dicũt. ut ĩ· c.paſtorał.
Sed tu dic idem de interdcõ retinẽde ᷣm
papã 2 iam ĩ. ꝓbabit᷑.¶ Sed nũquid põt
ſir agi ĩterdeõ retiẽnde poſfõis·ſ.ułrbii2
ici poſ:2 pecitorio dicut quidaʒ ꝙ ñ per
pre·l· C. de interditis. M· S. v. ut aute⸗
nec mireris de diſtantia.quia . ſed licet
ibi ꝓximus:uſq; ad . poteſt etiã·fuit
additio· Seſſet enĩ agens ſibi cõtrariq ut
nõ:in prec/paſtorałnã poſſidẽti nõ dat᷑
rei uen ut inſti:de a ſt· · i·2 e& de iudic

tẽ retineã . ff· cõmorei omodate

examinatacontra credo: es ꝗ capel-mo-

c.ii:nec obſtat ꝙ poſſidẽti n eſt ꝓdita rei
uẽ.nec etiã agẽs eſt ſibi cõtrarinã rõne
ſolius decentatcõis rei dat᷑ uendicatõ ei ꝙ
poſſidet cũ alius detinet.2 ſic poſſidẽti ex
n detinẽti dat᷑ rei uen f:· de rei uen-offici
um ubi dicit᷑ ꝙ ad rẽ ↄomodatã uł depoſi
tam poſſum agere rei uen ↄtra eum qui
detinet. cum tn ei poſſeſſionẽ 2 ꝓprieta
tine Spo
ſi·licet/2 fic poteſt intelligi pre/decreð ca
pel:mo.ar.ad hocffde acqui/poſnatura
liter ··nihil.· I.·2 facit qð ibi nõ. 2 ple-

nius ſcripſi in pre. cpaſtorał.ſuꝑ glo · ad

intelligẽtiã.2 ſuꝑ . uti poſſidetis· · Itt
alia rone nõ eſt ſibi ↄtrariq.quia ſicut dat᷑
interdictũ ĩ poſſorẽ·ſ.directũ iĩta datur
utile in his que quaſi poſſident᷑ utff.de ſ
uitꝭquoctmaxime autẽ poteſt ſimł agi
utdraq; ſi mora erat ꝑiculũ allatura:. ff.de
oꝑ·no·nun:de pupillocirca prin. Interdi
cto autẽ recuperade poſſeſſionis 2 petito

rio ſimul indubitate agi põt ut in pre.c.

paſtoralis· 2. e.ti.per totũ a de ſequeſtra.
poſ·c.i· ¶ Sed nũquid intentanti interdi
ctum uti poſſidetis põt exceptõ ſpoliatõ

nis opponi:dixit uincei.·H. In decreiiide ℳ

or:co/ut ibi ſcripſi ſuꝑ glo/hic patet.ſed
Inno ·ĩ decre·fi.e.ti· ſimpłr tz agenti utĩ

poſſidetis obſtare eceptionẽ ſpoliatõnis

ut ibi ſcripſi in glo·magna poſt prin. ut
q; dictan puts e l uckfenpkriſtia
uero ſic limitatũ ꝓpter more periculum
· V: æ- uide tñ q plene ſcripſi poſt euʒ
2 hoſti:de preſcrip. ueniens in gl iſte epi
ſcopq· q ſi agit᷑ ut nõ turbent poſſeſſi

onem ne offendant inquilinos a putators

uinearum · nõ debet opponi exceptõ nec
obſtarequia iudicis officium eſt impedi
re liłes fintas ex de do-2 cötu⸗fine⸗ Bal.

2ſpolianti cõtra ſpoliatũ opetit officium

iudicĩs ut nõ łurbet᷑ de feõ in poſſeſſione.
ar.ĩ n. l.fi.ff.de of. ꝓcres.ſed nõ habet int᷑
di ctum uti poſſidetis quia rõ interdicti

eſt ꝙ poſſeſſio cõtra aduerſariuz ſit iuſta

ut.l.i:in fi.ff.uti polff.de itiactuq;/pri
ua.l.ĩ.5·ĩ·2 ſic nõ agit etiã actiõe imuriax
quicquid dicat hic uin· q5 nec debet ali⸗
quis fine ĩudice turbare alienã poſſeſſionẽ
ſi uero agit᷑ ad penã ꝓpter uim inquieta-
tiuã · utff· utipoſſil.i.2· l.pen·5·fi· ⸗
2 ut ibi nõin ult.glo:uemit in hac pena ẽ
te reẽ poſſionis turbate q; quandoq; poſ-
ſet excedere eſtimatiõz poſfionis et fimile
dixi de interdcõ unde ui.S de recõuen.
ii: Vſic ·quid ſi ↄvuenio. tunc excepti

QA

bene tamẽ loc/2c· .
bic in prindicit᷑ pcederʒ quãdo duo eqlit᷑

ſpoliatõis ꝓdeſt ex admittit.¶ Er nõ
cum agit᷑ interdicto utipoſſidetis ſi ꝑees
ꝓbant equalit᷑ ſe rem de qua agit᷑ poſſide
re iudex ꝓnuntiabit utipoſſidetis ita poſ
fideatis· ded contraquia ſi uterq; ꝓbet ſe
equalit᷑ poſſiderecum ñ ſit maior rõ qre
un poſſideat ꝗᷓ alterñ cõſtad ei quis Poſ
ſideat.unde debet ſuꝑſedere cum ſuꝑ re ĩ

certa nõ ſic ſma ferẽda. utĩ· de ſnĩa/qua

liter aũt ꝓpe prin et ſcdłm hoc neuter op
tinebit utx nõ· ex de ꝓba · licet · ad fi.ĩ gł·
Hibi patʒ ꝙ id q

ꝓbarent ſe poſſediſſe tamẽ diuerſo mocdo
FE Qud ſipeto fundũ a.p· 2 Poſſᷣiõʒ

elus odictione ſine cã uł ex iniuſta cã
bo me poſſediſſe per .x·ãnosſed ñ ꝓbo ti
tulum p· dicit ſe poſſediſſe biẽnio nec ꝓ

bat titulum. Rdicunt quidã ꝙ ego dbeo
obtinere quia pſumit᷑ a me cla poſſederit
al.ff. ꝓ ſuoij.ſi ancillã·. cum non fui
abſens · · hoc reſumã in fi· J nec ne
gligens nec ſine ſucceſſore deceſſiquibus
modis poſſeſſio amittit᷑2 ſine uitio appre
hendere f-de uludfurturn in fi. Inſtit᷑⸗.

c·S ꝙ autẽ ff.ð acqꝗ polclãquia nõ pᷣſuĩ
tur ꝙ aliquis iactet pecuniã luãff. de ꝓ†
ba.cum de indebito.rof· dixit ꝙ mihi iu

dicis officio ſubuenit᷑ utC. li:x:de agri2
cen· ſi coloni.2 ar ff.de aqua pluar.iĩ ſum

ma.·5S: idem uariisAlii cotra ꝙ p· uincʒ

eo iure quo poſſeſſor · fy·ſi ulur̃r· peta.uti
frui:quia qualłiſcunqʒ poſſeſſor.2c · ſ. uti
pocſi:l.ii.⁊ ubi iura ꝑcium obſcura ſunt
2c e de ꝓba.ex lisInſtide interdic. 5.
cõmodum:2 ad hoc.C. de rei uend.l.fi.et
qð nõ.exc de reſti ·ſpo·ſepe2 hoc ueriq ui
detur · I. ſcm alber gal ·cui uſqʒ; hic
excepco dicto roffuit iſte vti.de teſti
in uicuma collũp. . debeo enim ꝓbar̃ ꝙ;

ille cl uł pcario poſſideatay mihi ñ cre

dixur · ff·de admi.tuhoc autẽ ft. de dolo-
l dolumftde re.iuri ſemper in dubiisſʒ
Ia· bal.tenet prius dictum.dicẽs ꝙ ſi con
ſtat me olim poſſediſſe.licetp· nuc inue
niat᷑ poſſideretñ ego fortior ſum ĩ poſſeſ
ſione·quia cũ ſeł polſſederim pſumor poſ-
ſediſſe niſi ꝓbet amiſiſſe poſ.C. de ꝓba.ſi-
ue.ff·de ac:polſi id q·iquid autemect᷑
l.poſſidereSꝙ ſi quis:quare preſumit᷑.p
clã poſſidere ut dixi nec pᷣdicta preſump
tio locum hʒ in pol·ſed in dominio ut..
S ĩ intereſti:fi cum minorẽ?.· uide ad
materiã·s· de ac/ſeu pet᷑·ſequit᷑. quid
ſi ago·2 q Icripſi de reſti:ſpoli.cum ad ſe

dem ſuper.iii·gł. ¶ Nõ:tñ dilegẽter

cautelam tu aduocate ꝑ quã poteris face
re tuum clientulũ optinere · Si enĩ uides
utxrãq; ꝑtem equałr ꝓbaredic ei ſi porẽs
eſt ꝙ poſſeſſionẽ de qua ↄtrouerſia ẽ ma
nu armata ingrediat᷑2 7 denuũtiet aduer
ſario ut ueniat ad poſſeſſionẽ ſi audet qui

ſi nõ ueniat.quia ſuſpicat᷑ ſe poſſe repelli

ſtatim perdet poſſeſſioneʒ quã ſe dicebat
habereff·de acqui.polſi id qd: unde tunc
clientul tuus erit pocior ſi ueniat eiec
eus ad iudicem dicens dñe talis me uiolẽ
ter de poſſeſſione eiecit 2 eã ꝓpria audto

ritate ingreſſ eſt unde peto eum puniri

2 priuari iur qð in re dicebat haber. cum

auctoritate ꝓpria ingredi nõ debuerit

lI. C. unde uiſi quis in tantã· et· xvi-q- vi.
placuit clientul Rñdebit dñe ĩmo ꝓ me
fnĩa eſt ferenda/eque enim ꝓbaueraʒ me
Poſſidere ſicut 2 ille unde meã poſſioneʒ
2 nõ alienã ſum ingreſſus 2 ſic meã poſſeſ
ſionem retinui-2 aduerſari ſi quam babe
bat perdidit per predcãz.lñ id qð.ſic fecit
fieri Kogeriq murinen ꝓut recitãt u.
de bo2 rof · M·qui hoc poſuit de inter-
dicto utrobi in prima colũp. pe2 ad hãc
recitabant in decre.licet.de ꝓha2 ut ibi
Icripſi ſuper glo.bene tamen Bald ·facit
ff.·de nege.lat qui natura. 5. cuʒ me: ⸗
¶ Item nõa2 aliam cautelã ſi uis ꝙ ami-
cus tuus apphendat poſſeſſionẽ alicuius
rei abſq; uicio quã ad ſe aſſerit ꝑtinere eo
ĩgnorãte fac poſſeſſorẽ ſpoliari 2 cõfeſtiʒ
deſerere poſſionẽ corã teſtib ·2 ſic ea ua
cua remanẽte nuntia amico tuo ut uacu
am apprenendat poſpionẽ. nec per hoc ui
debit᷑ rata habere ſpoliationẽ. nec dicitur
rẽ a deiectore recipere.ſcdᷣm ea que ha-
bent᷑ 2 nõ· e de reſti/ſpo.cũ ad ſed?. H.

2z ibi hanc cautelam no· p:de lapᷣ. 2 de

or.co/cum dilectus.Immo uſucaꝑe
ꝓut ibi nõ· in gloſic patet· v.ſed hoc nõ
eſt · A.hoc intellige ut ibi ſcripſi p ho
ſti.quãdo expellẽs poſſ ionẽ nõ apprehen
dit ica ꝙ res nõ fuit uiolenta- ibi uid. ⸗
unð habebit omodũ recõuentõis ut-xvi⸗
q:iii.· poteſt.· V.ꝙ ſi mala fideec de or-
co.cum dilectus. ꝓpe prin. C. de preſ.e
· ułxl.ann.ſi quis emptionis nec con⸗
petit cõtra eum ĩterdictum unde ui-et ẽ
