ſint in udicio nominateeti· cũ ĩ młti⸗

H.-ibi no. in gloſcʒ illox an ſit neceſſe
vucnir̃ priq expᷣſſuʒ ꝗᷣ ĩcluſuʒ ĩ clauſuł

N

N

N

Ar-inſtit de iure na in fi. hinceſt

XA.uſq; ad S. item opponitur · ꝙ
ſi in Epto ſpecificantur predia uel poſ

ſeſſiones clauſula generalis ſubſequens ·
et rebus aliis ñ poterit ad decimas tᷣhi.

et ſic obtinuit ar.extra .· M·Lib.vi.de
reſti ſpoł·· frequens.ꝭfinał· M. Si
exprimitur decima cuz clauſula. rebus
alus ſuper iniuria agi non poterit ᷣm
Guił.angł·qʒ.vul.facit quod fequitur
I.· v.item querit᷑ que· et qdð no. Hoſti-
in· 5· ꝓxime allegato.non folumEt
conuenit illa queſtio quam ibi fubdit-
Per talem formam poſſit agere ſuper
ccleſia· et uidet᷑ ꝙ ſic per dec·rodulphj
Sed dicit contra· et idẽ ibi no- Redeũdo
ad primum.Certum eſt ꝙ actio imiur
infamat ff.S hiis qui.no.infa:athletas
S ul·de ſentt 2 re iudi:cũ te:2 crudeł
eſt famam negligere·xii.qĩ.nolo.a ut
patʒ·ff·de uat ·2 ẽxtraor.cog.l-pł-

fama res ineſtãabilis eſt h libertate

dicitur.ff·de reguł. iun.lIibertas.ſed in
eſtimabił cum eſtimabili comꝑari nõ
debet.ergo hoc ut maius non includat
clauſula reꝝ non ualetſi dicas infamiã
euitare poſſe ſi per procura.defenditur

et damnatur ffde infam furti5.ſi qs
uꝑ ſi agatur in factũ temperatis 0bis

ut facit libertus contra patronum-ff.
de dolo·non debet in fm̃· quia licet per
hoc euitetur iuris infamia-i pla tamen
opinione hominum nõ effugitur. ff. de
obſequi a liberis et liber 2c. I. honori
teſti teſtimonium in fine- iſtud ergo⸗
uel aliud quod diminutionem ſtatuso
tineat ex uirtute clauſule hoc caſu non
poderit intentari:facit clem-de ꝓcura.

nõ poteſt a quod ibi nonon obſtat lex

rei appellatõne cauſe:et iura continent᷑
ff · de Vbo · ſig. er ſic res corporales et in
corporales-inſtitut:de rebus corpo.et

incorpor.per totum.quia illud uerum
ubi ſignificatio reſtricta non ſit. ut hic

in odium REptorum ut in decre:ſedes.
Non ob.conſilia ſuperiora que ꝓced ãt
coram ordinario uł delegato ꝗ ↄpetẽs
ĩudex eſſet/pro his benefacit qð ſcripſi

poſt Hoſtide reſti. ſpoł. grauisſuper .

v· iniuriis. Qui dicit ꝙ uix poteſt in
curia romana hahri littera ſuꝑ iniuria
abſurdum ergo eſſet ꝙ generalitas rex

illam includeret A.S Sed que ſunt ꝑ

ſone digniores. . FHic proſequitur
queſtiones Vindquas poſuit in decr̃
ſedes·et.c.rodulphus.et/c.ſignificauit.

ed plures ex hiis ponit Hoſti. in ſum-

eoð ti:quod concinet ius commune.

S Keſpõdeo circa hoc nõ poteſt certa
doctrina dari:ſed iudex hoc eſtimabit
ex circumſtantiis perſonaruzʒ in Rpco
contentarum et conuentarum-ſiue ſint
in dignitatibus: ſiue priuate ·xxeiiii.q-
iin:duo:et dicuntur maiores in primo
gradu.minores o ĩ fo-x.·q.i. ãtiquos
f·adil:cor. cle ſid.l.ii.: Item eſtimabit
potentiã-diuicias.nobilitatẽ.et honorẽ
extra de teſti.ſupereo/ Item ꝓfeſſionẽ
maioremiut ꝗa eſt clericus:uel mõch
etra de maioet obſolite · v. fecit deq
duo:. ¶ Quid ſi ꝗs nominauit in Rpto
maximum laycum. M. Ponit Hoſti-
ubi.S·proxmo mn comite prouincie
nunquid tunc per clauſulam quioã alii

Poterit clericus trahi. Reſpondeo non-

quia cłerici ſunt maioris profeſſioms.
ar· xcvi·di:duo ſuntextra dc maior̃.et
obeð.ſolite· . fecit deus-et alterius-
ut·xii:q-i.duo. iiiidi,ſtatuim. miſi ad

diceretur et quibuſdam aliis. taʒ cleri
laycis ut extra de BRpa: ſignificauit.
tales enim partes intelliguntur in ſub
ſtitutione fieri- quales preceſſerunt in
inſtitutione inſtitut.8 uulga- Tubſtiti
§S:ex diſ paribus· ſed ſi dicatur epiſcop
uel clericus· et addiciatur/cet qinbuſdaʒ

aliis tunc bene includitur laycus ſcm
Vinc.MW.Abbas contra propter uari
ætatem profeſſionis· ut ſcripſi in decre.
ſed es.ſuper glo/led qs.hoc placet Oſt-
ubi:S. . quid ſi impetratur. Sed Guil.
an:queſtõne.vini/non ſolum tenet pᷣmã

ſed addit ꝙ ſi dicatur etiam quidaʒ alii
clerici.hec clauſula cõprehendit laycos
iure minoritatis· et quia ſi expreſſiſſet

licteras habuiſſet/eoð tiſuper litteris

dicit etiã ꝙ prĩcipes papa 2 imperator

imitatores dei apud quẽ nõ eſt acceptõ

perſonarumde udi. nouit non faciant

tiam illarum differentiamundc dicit

imperatorꝙ ſubiectis ſine differentia

perſonarum ius anciquum intactum ↄ

cedit. C. de cadu.xolł.l-una poſt prind-

et alibi uult ꝙ equitatis ratio coiter in
omnes procedat.Cde fideicommiſſ.l.

ulti:alibi dicit non uacillare dominum
per differentiam rerumuel perſonarũ.

C:· de legit·hereðde emancipatisin fi-
Includatur ergo ſine differentia layci
nam uerbum clerici dubitatoem facit
ſed ut dicit clericatus non ſubſtanciaʒ.
ſed qualitatẽ deſignatque qlitas ſubazʒ

* 7 *

AAN A ₰ 4

non immutat. fl·S otrahẽemp.l.pacta ·

Sed hominis ſubſtancia per clericatum
non mutatur⸗ et prius ex magis fuit
homo ꝗ clericus rcbus ergo2 nõ bis

innitamur C-communia delega: l/ii de
e lecti. commiſſa·5 porro- lib vi. Addic
ratõnemquia iam ex hoc immunitat?
baber ent layci ſi non poſſent conuemri
bona uerba ſunt que poſui:quia ad alia

materiam proficere poſſent· ſed allegar
ꝙ papa uoſuerit uti differentia ꝑſonay
et rerum ubi conſtat ꝙ uti uoluit eſt
errare ſati eſt ergo Guilꝑ. defendere ꝙ
ſine dictione clericis extendat᷑ ad lalcos

Hptum babens clauſulam quidam alii

expreſſo clerico. habito tamẽ rel pectu
ad perſonam expreſſam. et ad illam ad
quam extenditur hoc concederem unð
Hoſti. ubi hic in princ.diæi.pone bat
epiſcopum ꝓ expreſſo quid miri ſi lacũ
per clauſulam:quidaz alii adiectam ſ
conueniri pↄlentit. - ¶Quid ſi expᷣſſi
minorem et medio tempore factus eſt
maior. ¶ Item quid ſi magna perſona
que rempore impetratioms non pot᷑at
cadere in gnali clauſula nunc facta eſt
pauper. ¶ Item quid econuerſo ſi tũc
erat humilis nuc facta eſt magna ꝑſõa
¶ Icem quid ſi tunc queſtõnes nõ erãt
ſed poſtea ſuperuenerunt ut extra.eo.
quia nonnulli.infra. final· ¶Item

quid econuerſo.ſi tũc erat cã cõueĩendi

ſed nunc non eſt: ¶ Item quid ſi expſſi
rem que nunc erat maxima- ſed nunc
decreuit. Reſpondeo in hiis et ſinnhb
tempus ſiue initium obtenti Rpti con
ſrari:extra de Rpd ſuper littceris/ea
enim que cã explicandi negocia gerunt᷑
non refert quo tempore conſumentur:

ſed quo tempor̃ inchoentur de neg:

geſt:nam et ſeruus·S ſi uiuo. 1-Ad
queſtiones predictas facit quod no eo.
ti- ſtatutum lib. vi: in glo- habentibus
in fiñ cum ſuis additiombus. · ¶ Sʒ
queritur utrum per predictam clauſuł
tam elericis.ꝗᷓ laycis conueniri poſſint
mulieresdit Vino:· I In. c ſignifi
cauit ubi etiam ponit duas queſtiones
ſequentes · ꝙ non. ſl.de negoc· geſt ·
I.in. f·de bo.ſig l.i. MH. Iſte leges ꝓ
bant ↄtrarium dicunt enim ꝙ ſi quis 2
alterius etiam feminas comprebendũt
Sed ipſe Vineialł'gabat etiam ff· deł.
iĩ ·qui mulieres·et.l patronique ibi ułꝑ
in proximis Ricis nõ ſunt.ſed puto

mulos- que facit etiam contra: Et x

patrom ·bene eſt ſub tituł⸗ de b ſig;
que etiam facit cõtra:quia dicit proni
appellatie patronam intelligi ut diei
glo.Vinꝗeſt ĩ · c.ſgnificauix· per quã

decre.probatur contrarium ut ibi dixi

poſt Pe.et Ab·et concordat ibi Gunł.
na et Guił:ang tenet idem ut dicit ex
mente uel ſententia pape non ex bis

allegat· ff · de vbo· ſig quaſi pronũciatõ

ſermonis in ſexu marculino- ad utrũ

ſexum referretur ad-l.i f- de uen - in
poſſeſ mit· S·queritur. Rñdʒ ut ibi nõ
cʒ: ꝙ in odium exheredationis appl'õᷣÿ

fili non comprehẽdit filiam materia
ſufficiat ſequẽs remiſſio·et nullo modo
credo ponderatis legibus quas Vind-
allegat ꝙ in Vinc- ſpeculatort et meo
nõ ſit aliquis defect· Qu erebat Guił
Icòus de queſtione cõuerſa ſcʒ an clau.
quedam alie comprehendat maſculos-
Keſponde per legeo celegae-f ita ſit
ſcriptum. ibi exemplo peſſimũ eſſet fe
minino uocabulo eꝗ maſculos ot ineri

et delega:iii ſi ſeruis legatt· ·Arↄtra
infra de diſputati et allegat aduocati

9· poſt hoc· . uel ibi malculinum-
¶ Quid de monialibus uel monachis
uel conuerſis.Reſpondeo nec illi niſi de
illorum ordine mẽtio fiat extra Rp-
cum ordiem. f·de rei uen. que religioſ

¶ LSed nunquid expreſſo epicopo uel

archiepiſcopo in generali claup.intit᷑
rex uel imperator ar. ꝙ non rex enim
erat et nemĩem preter deum timebat
de pe·diiii/ꝭdauid quoq; in.c· totam
ar. contra.xcvi-di duo- extra de maio-
et obe.ſolice/ſecus forte in ducibus.et
comitibus ut predicc.ſolite. Vinc.
Quid ſi in Rpto dicitur conqueſt
elſt talis de tali epiſcopoet de quibuſoã
aliis clericis. et laycis ut in predioc.

ſignificauit nunquid per hanc clauſuł
conueniri poterunt alii epiſcopi. Rño-
ſi non adiungitur clericis et laycis tunc

ſic. MiIdem Hoſtief· ubiS. ·quid ſi
impetretur · · Extra de conſtit cum
omnes.ſi uero adiungitur tunc nomine
cler icorum ſimpliciter propoſito nõ in
telliguntur epiſcopi· ut·S· de legato · ·
poſtremo.quid ſi diſpenſatum2 ar·
e de pᷣb.c.fiiex de ſen·ex· ſolet. ·
Puto ꝙ ĩtẽdebat allegare ꝗa ꝑiculoſuzʒ
et ſic allegat Hoſti.ĩ. v.ꝗd ſi dicat·

niſi fõte ſit oſti·ł gñał mãdatũ· edem

utxvii:q iiiiſi ꝗl ſuadẽte/xxiid· cłros

A

N

R =

-N

AN

N N

¶ Qui ſi dicitur contra epiſcopum

thololan: et quoſdam alios de prouĩcia
narboñ nunquid intelligentur illi qui
ſunt ð ciuitate tholole:et uidetur ꝙ ñ
extra de xptrodulphus. Dic cõtra ſiẽ
ſi dicer̃tur et alii de regno nam ciuitas
eſt ĩ ꝓuicia viq in ſcitote: vil.q: i. ſcir
Quid ſi dicitur cõqueritur. P. de ar
chiepucopo narbonñ. 2 8 quibuſdã alns
prouĩcie narboñ nuquid traheretur de
ciuitate narboñ· metropolitana. uidet᷑
ꝙ ſic eadem ratione. M· Facit ð pᷣbẽ
ꝗ uis. i in fi:lib. vi · : Alii contra per
clauſub autem illam cõqueritur. P. de
epiſcopo tholoſe et de quibuſdam aliis

tholoſandyoci. nullus de ciuitate tho-

trahi poteſt. ut in predic.c.rodulphus
¶ Sed quid ſi reus eſt ſimul ð ciuitate
et de dyoc· utrobiq; habens domiciliũ
ut extra de NRp: ex parte· RKo. ſi res de ꝗᷓ
agitur eſt ĩ cnntate tholoſe nõ ↄueniet
Per illam clauſuł ut in precrodulph
¶Quid ſi uagst᷑·2 modo eſt ĩ ciuitate
modo in dyoc hinc inde:nec habet do
micilium. ff. ad municip: lpyt et:l. nõ
utiq; et· I labeo.et.l.aſſumptio-querit᷑
ratione cuius clauſuł.poterit cõuemiri
ſcʒ an dioꝗ an ciuitat ar : ꝙ potius ſit

cenſendus ciuitate ꝗ dioc ſt. de iudi-

ſi in iud l. ar. contra ꝙ diocl:maior eſt
urbe·xciii· di·legimq· M. ð urbe loꝗ
non cie dioct. ν Sed dico ubi magis aſ
ſidue conuerſatur ibi conueniri poteſt
C. ubi ſena. uel cra.i.ii.¶ Quid ſi non
diſcernat᷑ unde ſit. uel ubi habeat ꝑgulã
rñdeo cogend eſt eligere certum locũ
ut ſatiſfaciat·x/q iii nec numerus.qᷣ
ſi nolit facer̃ ouenẽdus eſt ubi inuenit᷑
ne in eius ptãte ſit creditores fraudare
f·de eo quod cer. lo.l.ijff.ð his que in

frau· creait pretor.5. ſi debitorem ff.ð

iudid.ſolemus· ſed hoc in ordinario-

¶ Ouid ergo ſi ſit dele.Ro.dicunt q ð

quando quis impetrat condtra taliter

uagantem.nec eſt certus de illio mora
dicat eum de ciuitate uel dioc. de. Sed

talem litteram curia romana non cõce

derzʒ.utxi.qiii · graue· xxeili.di-huiſſe
unde melius eſt ꝙ impetret geñraliter
cum clauſuł illa/quidam ali ciuitatis-
et dioc.. tholoſañet tunc per clauſulazʒ

generalem ubi eum inuenerit ibi eum

poterit ↄuenire · ¶ Quid ſi indubitate

conſtat de perſonaputa quia dicitur ĩ
HRpto ð Guilhel.duranti. domini pape
Iubdyaet capellano canõico narbon-

decano carnoteñdoctore decretorum-
MH. Imitatus eſt dominum ſuũ Hoſ-
qui in pre:S. płt ad fi-i.columppoſuit
ſic omnes ſuas circumſtantias et plus

quia poſuit locũ originis ſcʒ de ſeguſia

ſed ponit erratum ĩ nomĩe quia diciũ ẽ
Petrus cum uocaretur henricus2 tenz
ꝙ ualʒ Rptum quod placet· nec ob.qðᷣ
ſtatim ſubdam ut ibi dicam. Sed Io/S
deo in qõmbus. Ii.i.q·xli. tenet ꝙ ſi m

pPetraui ſuper eccleſia contra prelbitex

ſi erraui in nomine prelbiteri licʒ ↄſtet

de eceleſia non ualet Kptum. quod eſt

ſtricti iuris alł.c.ſigniricante.S.alł. et
c·rodulphus:eo:ti· et uere ſic ſeruatur
ga ne ſtet ĩ liu rfõmatõ l̃e ꝓcurat᷑ 2
ꝓPximo diei ꝓcæederet in iudice et tam

in eo ſeruztur idem· Et adiungitur

non ſua dioc.uel proumcia ſed alia. NHo-
dixit Vinc non eſſe ꝑ tales litteras tra
hendum extra de Rp- ſigmificante ·
Tene quod ibi ſcripſi ĩ prin. V. ꝓpter

dec:ſtatutũ:de HRp.luvi. Teneo qictũ

Vincin ſuo tempore non tenendũ quo
non ponderabatur dyo rei que hodie
pPonderatur. ſed hoc dico qñ expᷣſſa va
diod·ñ tranſiſſent littere ibi uið · ꝙ

hyuiõi Rpta non ſunt ꝓtrahenda: Gετà

ð of.delecũ oliʒ et.c:p.et:g·ſed Inno-
iiii contra ar-inſti:de lega&: ſi quis in
nomine:C. de teſta.ſi in nomine Pal.
Si indubitate conſtat de perſona non ẽ
neceſſaria demoſtratio loci ſicut de gal
lopreſſo.no.C.qui teſtam̃·fa.polſ·l.hac

conſultiſſma- in glo.ordi·.J· ¶ Item
querit᷑ que dicant᷑ maiora: uel grauiora

negotia: Bñdeo maiora de maioribus
ſummis grauiora quia de fama. vi/qi-
ex meritoetc.deteriores.Item quia ð
beneficio:extra de ꝓcu.querelam. Ite⸗
quia de ſpiritualibus uel & lbertate·.
de crimine:extra de tranſac/c.płt. uel
etiam propter ſcandalum quod inde cõ

tingere poſſet. tñ de maiori lũma ꝗᷓ ſit

in Kpto· expreſſa bñ poteſt agi ꝑ cłazʒ
generalem mſi multum excederet. ꝗa
modicum incrementum non dʒ mouer

iudicem. C. de allu.l.pe2 fi.eæxpreſſa tñ

peccunia non poteſt de caſtro agi. a
Im Inno.ut ſcripſi in decul.c.ſedes.
ſuper gloſed quas.· ¶ Iteʒz opponit᷑

qð eſt obtentum ſuꝑ rebus ad ſeculare

foꝝ ſpectantibus:extra de fo:compet.
licet et:c.ex tenore.et.cex tranſmiſſa.

et.c·ex pte regine·. qd dic ut.õ/ti. ꝓi.

·xxx:· LItem ꝙ negotio legittime

S

N

N

3
„4 0

= 4. 4 3ca l⸗

NN

912

finito eſt obtentum exxra de reſt· ſpo. 3

audita Item ꝙ in eo decime layco con
firmantur- unde non ualet . q-in 5
poteſt· et· V.quas actiones· et· V· ſic er
redia- Item ꝙ facit ti de ꝓprictate
mentiõem unde ñ ualet ſuꝑ poſſeſſorio
uel econtra-extra de ſequeſtra·pol· c· i·
H·- Et uide quod ibi noin· ii glo Et
uod ſuper ea dixi· 5C. ſi a non cõpe ·
vudi.l.i.et.lſi de ꝓprietate.ff-de acqui-
polſ.l.naturaliter extra de iudi· c.fiuhᷣ
de hoc.· · et in gloii:et clau.ſequẽtẽ
quam ibi no aperce poſuit Bern-autor
poſuit hic inepti premiſerat enim ibi

Ber · ꝙ continentia cauſe diuidi non de

bebat· Et ꝙ cognoſcens de poſſeſſione
debebat cognoſcere de ꝓprietate et B

dictum reſpicit eius determinatio hoc

intell ige 26c. ꝓpter ĩterpᷣtatõz tñ aliq

fuit ineptitudo quia non aptatur dele

gato cui ut᷑q; eſt cõmiſſa nec ordiar o.
niñ prima lite finita ut ibiſed B dicit
ꝙ ſi ptum committit ꝓprietate tin

non ualet ſuper poſſeſſorio.uł econtra
ſi poſſeſſorium tantum non ualʒ ſuper

petitorio.huic dicto non adaptatur B

determinatio ꝓcedit enim dictum ſiue

ſint eiuſdem fori ſiue diuerſi. Iteʒ quod
dicitur duuerſitate fori proprie locuʒ

habʒ qñ diuiſim utriq; parti competiex

alterum ut in pre·decr.ult·qnqʒ; enim

uni tantum copetit utrũq; non cſt uis

de diuerſicate fori-nec defẽdas autoreʒ

ꝙ intellexerit ſimpliciter Rptum non
ualere · eo ꝙ continentlarn cae diuidit.
per.lI. nulli. C. de iudioj· ut·ĩ· V· item ꝙ

diuidit huic triplex reſponſio. pma ꝗa
uerba eius hoc non ſonant nec mens cũᷣ

illum caſum ibi nõ ponat: ſcdᷣo ꝗa nec

ibi procederet determinatio de diuerſi
tate fori. tercio quia lex illa nulli loꝗt᷑
quando impetrãtur ad diuerſos diuerſa

NFepta unum ſuper poſſeſſor io alterum

ſuper petitorio Indubitatum eſt autẽ
ꝙ ſuper altero tãturn cuiq; impetrare

licet extra de reſti:ſpo· per torũ. ·2

hoc intellige cum actor 2 reus nõ ſunt
eiuſdem fori ſed diuerſorum ut ibi no-
ſimpliciter tamen committẽdo utrũq;
intelligitur eſſe cõmiſſum eẽ ð ſequeſ·
polſ.cl.· ¶ Item ꝙ ad diucrſos iudices
ſr̃ diuerſis ꝑlonalibus actõnibus eſt ob
tentum:extra de Rp. c.fi:2. c. diſpẽdia
et hoc uerum eſt ᷣm Vin.· M. In dec.
ult.e·ti· unde ſumpta fuit additio· ·
Siue ſint delegati a papa ſiue etiam ab

—

ordinariis lecue ꝗ ſi ſemper oſlueuerũt
in certo loco caulas audire mſi forte cõ
tingeret reum multuʒ uexari quo cau
appellet᷑ papa dicit ſimpliciter ꝙ coraʒ
diuerſis ordinariis- uel coram uno dele-
et coram ordinario poteſt trahi quis et
hoc fote uerum eſt cum primo traxi

Iuper una perſonali corarn delegato ꝗa

oterit traber̃ ſuper alia corã ordiario

ne ſibi ſua iuriſdictio ſubtrabi uideat᷑.
ſecus forte econuerlo⸗ ut ſi primo ĩᷣeit
coram ordinario poſtmodum impetrʒ
ad aliũ ſuper aha perſonali beat carer
cõmodo licteraꝝ ut in prec·potuit eĩzʒ

coram ordinario de omnibus agere uel

Repto ſuperſedere ff·ſi fami.fur.fe. ·
l.i:S·Fi. ſuper realibus uero beñ põt ꝗs
coram diuerſis trabhi- ¶ Quid hiſuper

diuehs ꝑlonalibus impetro ad diuerios
ſed non couenio reum mſi coram uno·
nũquid cauſa illa finita potero eũ corã

alio per alias litteras conuenire· Reoſic

qua ſolum illius incõmoditas attendit

ut eodem tempore coram diuerſis non
fatigeturar/ſt de arbiſi cum dies· 9· ſi
arbiter ſed diuerſis temporibus coram
diuerſis there non eſt uexare. ¶ ¶ Quid
ſi ꝓmifiſti mihix. dare narboneet alie
x.·pariſiq et in quolibzʒ loco impetro t
te iudicem. nũquid potero corã ucroq;

eogdem tpe conuenire Ro nõ quia com

modius utraq; qõ coram uno ctabit᷑;
ſed habebit locum tunc arbitraria- ut

utilitas loci- et cõmoditas attendatur·

ff. de eo · ꝗ cer · lo·l· ii:. ex ð of.de:p·2· g·

¶ Quid ſi tract ſuꝑ diuerf̃ uult pro

bare ꝙ cõmodius tractarentur coram
pluribus ꝗᷓ coram uno·NRonon hʒ locu

qõ cõmoditati que forte difficihior et ꝓ
lxior eſſet ꝗᷓ qð principalis pſumit· n.·

ius ꝙ omodius ſub uno tractentur· iʒ
qnq; aliud euemir̃ poſſit.ff. de legib nã
ad ea/ĩ auti de cõſu.2 facit.ff·ð poſtuł
l.i.5· ſexuzʒ· LSʒ nuũꝗq d. M. hoc r̃petit

I.de reconuẽ di· V· pe · ·poſſuʒ ſimul
te ↄuemr coram uno iudice quẽ ĩpetui
condtra te et reconuenir coram alio quẽ

cõtra me impetraſti · 2 corã quo ĩ᷑xiſti
meRodixit Vin. ꝙ ſi ego te prius cõ
ueni imputa tibi. ſi poſtea me cõuenis

nam te potero recõuemire· ff. de iurt·O·

iu.l.iii. ſi mutueiii :qviii: cuius nec

traho te.ſed tu me.qui ꝑ meuʒ REptuzʒ
me recõuenire potuiſti ſecus ſi ipſe me

primo cõuenit hodie autẽ reus durãte

ceodð iudicio nõ poteſt a corem ↄuemre

12

5?oð

A

litteras impetrando uł etiã recõuenire
niſi ap ud iudiceʒ ut in precdiſpendia
§reus-. (Quid ſi is ꝗ ſuꝑ pluribʒ plo
nalib actionbus impetrauit diuerſos
iudices.Aι intellige per diuerſa Rpta

facit

iam non trahit corã diuerſis. dic ꝙ aut
ſuꝑ eað re ꝗs ĩpetrat diuerſos iudices.

et tunc non ualet nec ĩpetratio nec ſub
delegatio uni facta ut extra de Rept· ex

tenor.aut ſuꝑ diuerſis rebus actõibʒ

et tunc.aut᷑ oẽs ſubdelegant uni aliq d

de iuriſdictiõe ſibi retinedo quo caſuñ

ualet quia tunc ad eoſ appellaret᷑.2 ſic

ſaltem in cauſa appellatõis corã diueri
reus uexaretur ex de of· deł.ſuꝑ qõnuzʒ

5. porro-aut ſubdelegant uni ſimplici,

ſeu nihil iuriſdictõis ſi retinendo quo

caſu tenʒ qdð agit᷑ex quo priuſꝗ fuerit

oppoſitum cõmiſſiões huiõi faste erãt:
ut·S·de recuſa/S/effectus. v.ſed quid ſi
is ludex hoc ꝓbat᷑ in predic/c.ꝭ.porro-
A.facit ad hoc de of·dele.iudex li vi
1· Et eſt ratõ ꝗa tales littere apłice ñᷣ
ſunt nulle ̈ exceptõis ope ſunt anlłade
A· Tu dic contra cum dec. diſpendia
dicat ꝓceſſum non tenere- cum autem
ſubdelegatõ ſit de ꝓceſſu de hoc de offi⸗
dele.c.pe.li.vi.in.iiiglo.ex facit.S/e/t.
in prin· V· ſed obicitur.pʒ quod ſi ſubðᷣ
legatio non tenuit ergo nec ꝓceſſus ha
bicus per illam.⸗5 C Iceʒ ꝙ; ad quoſð
ludices impetrat ſuper peticorio:et ad
alios ſuper poſſeſſorio non enim ualent
tales litterear ec de Hept. ex tenore et
ꝓbatur et nom papam:extra de cau-
pPolet ꝓpric/i · ¶ Item ꝙ diuidit cãe
continentiam· extra de ſequeſ·. poſ.c. ĩ·

C.de iudinulli. ¶ Item ꝙ eſt otra ius
diuinumxv'ꝗq-i· contra ſtatutae& 8

oſue· c.fiiuel poſitiuuʒ.xxyv qii·Rpta-

contra ius uel publicuzʒ eq- nec damp

noſa.C.de ſac.ĩan/ec.iubemus nullam-
in fine · C· de inceſttt· nupti·l.finał. uel
priuatum ſi enormem inducit łſionem
C. ſi contra ius ? uti.pu- quotiens et-l.

Hpta que eſt·xxv.q ii:extra de decimi·
ſuggeſtum de HRp.c.ii.M·Hos ꝗtuor

caſus polſuit Hoſti: ꝓ·x. xi. xii. et xliis
P quoꝝx intellectu remittit ad. :. quas
uires · et· S· premiſſa uera ſunt miſi di
catur in eis non ob. tali lege uel canone
ff· dele ·iii.ſi quis in prin:ct· C. de teſta
aut·hoc inter liberos.C. de inoffi.teſt-

ſqñ in pri ff.ne quid in loco pub.liu.

omnes uni ſubdeł gãt nuꝗd
hʒ locum hec exceptio/et ur̃ ꝙ non qa

§ ſi quis a principeextra de Rp. nonly'i

e& de cog.ſpuic.i:extraeõ de of·deleg·
ſuper qonum: intentionis ay- di-ac
cutiuset:c·ſe.led ſi dicatur nõ obſtãte
aliqᷓ.lnõ ualebit ꝗqa nulla ẽ ſpecificata
ar. ifſi quis cau.ſed et ſi quis5queſitũ

extra de ofdele ex pte. 1qui remiſ.

quaʒ dabo.ĩ. de inſtru.edi:é nunc autẽ
viet ſcias. · ¶ Item excipitur ꝙ eſt
ad futuras controuerſias obtentu· I⸗
Cauti loquitur Hoſti. xvii: dicẽdo

cum tex.decre.hic allegate excipi ꝙ ad
futuras controuerſias trahit᷑ hoc enim

intendit decx illa ꝙ hñs Rptum cum
clau/gñalib in ꝑſonis.et rebus thebat
aliquem non nominatũ in Hpto ſuper
cõtrouerſia orta p impetrat õʒ ꝓcedit
etiam cum ſolũ ĩ rebz erat clau et ipᷣm
nominatũ crahebat ſuꝑ tali ↄoxrouerſia
ſi enim obtentum fuiſſet ſuper futuris
ſuſpectum eſſet gꝗa hoc nõ hʒ ſtilus ex
de ſent:ex.ad hec ſi tů apperet d vitate

Hpti. et certa ſcientia pape parendum
eſſet facit de rel.ſpol.audita in prin- et

qð ibi ſcripſi

poſt Inno:nã oſeruatores

qui legati ſunt.de of.dele· c.i.et ult . li.·

vi. dantur ad futura ut i6 pʒ ueꝝ eſt ꝙ
Eformam priui'oꝝ ſolent talia ocedi 2
Pl reis ꝗᷓ actoribz ut pʒ 2 no. et ſcripſi
de priuił.c.ili.vi. id ipluʒ:ſi & alicun
mercatori daretur delegatus per papazʒ-
ut oẽs debitores ſuos coram illo ↄuenir
Poſſet hoc ſoluz intelligeret᷑ de obligatt
añ datã ꝑ pᷣ·decrfi.nõ obilla gñalitate
ſufficiat de ꝓcu:qui ad agendum prĩ-
li.vi.fortius ubi non ẽ generalitas ut ĩ

V. fi· ſi aũt papa exprimeret ꝙ omnes
debitores preſentes et futuros 2c.iſtud
eſſet modo obtentũ ad futuros.et non

caderʒ in exemplum pre dec.fi· . aut

lr̃as quia non uiolentant᷑ uerba Rpti/et
trahere ſonat actum coactũ.ii:machai

vi. de Eleaʒaro trahebat᷑ ad ſuppliciuʒ

actuum xuni- Paulum traxerat extra
ciuitatem de ſentex. cũ ꝓ cã ibi traxit
uerberãdo ꝑclauſtx· ꝗ fi ſi- legit. lator

traxit in caʒ· et· c ꝑ uenerabił . uide
bat᷑. Sex ð Rp.c.fi·. ¶ Itẽ ꝙ ĩpetratõ
P C re g pctra
qʒ erat notoriu aſſeruit occultuʒ et im

petrauit ꝙ abſolueret᷑· pᷣſtita cautione

ex ð ap·ↄſuluit.i.2 d M. ſi ex pte · · fi ·
¶ Itez non eſt ꝓlecut ap·ĩ. cpa debta
eʒ de ap.ꝑſonaset.c.cu ſit rõna.¶ Et

generabr excipit᷑ ̊ Heptũ ꝙ is a quo ob

tentũ ẽ re integra obiit ex de of·deł.lʒ

et'c·gratũ ·etrelatũff.de iu/o/iĩu.2 ꝗa

4 M .
. ee/ WweE

5 -

01 2

r
⸗Aly asνEee

A9—

—

1% AN.

A

=
W

ffę. de iudi mortuo-H-KRemittit Oſt⸗

. xi. ad ummã de of-dele-5er qrr
finiarur ubi ponit alias except ões ·
uel is contra quem impetratum eſt ut-

3:5. rõe etiazʒ eig 9 quẽ 2c· E etiã ĩpetras
3.5. r5e etiã impetrantt Icẽ ꝙ Wlatũ

eſt na alter delegat uel etiaʒ ordiarius
prius citauit eæ de ap ut debituseX 8
fo.ↄpẽ · c· pe: Itẽ ꝙ generali derogatu E

plpeciale e de Npt.c.iet.c·paltorał-
XVX DiMtä fuerat 1.5. rõe for̃e.2 ” pmn

P9 obſeruãtĩas· · ¶ Ltez ꝗ iperrans

reuætus eſt coraʒ ordinario dixi.Sti⸗

Pfrxi. ·fi· . ſi at iude ſit. ¶ Item ꝙ
duo Hepta ſis inuicẽ ꝗria lunt ĩpetraxa

e&ι de fide inſtru. imputarie& de oſki.

Qele. c. ii. ¶Itẽ ꝙ ið contra eundẽ ſuꝑ

eodem diuerſos iudices impetrauitexX
de Rpt. e tenore: Item ꝙ eſt ibi aliqð
uerbuʒ ambiguum unde nõ eſt ꝑ illud
ꝓcedendum donec per ðlegantẽ fuerit
expeditum ex ce Rp cum contingat-
de iudi. cum ueniſſet· de prebenð· licet
H. Ibi papa declarauit uerbũ integre
qʒ in ſuo ſepto poſuerat. et hoc·x
Hoſti de quo remittit ad.Set de inter
pretationeet· ubi materiam diuerſax
in᷑pretationũ no- de poſtuł prela.Cc.i·

plenius ꝓſequit᷑· ½ Itcem ꝙ non ex
tenditur ad dignicatem ſeu rectoriam

cum ſcribitur ꝓ ſimplici bñficioex ð
p·c · fi. ¶ Itẽ ꝙ ñ põt fieri qð pᷣcipitur
e de Rprx:ſi qn· ¶ Iteʒ ꝙ n Rptum
eſt impetratum exquo ſciuit ꝗs pmuũ
contra ſe fuiſſe impetratuʒ ᷣm do-me-
H. Vbi. S/ſub. . xci. qui ibi dicit ꝙ;
aliqui talem fraudem fouentes tenent
contrariu. 5:e& de of:dele.cũ cã ap-
ſuggeſtum· ¶ Itẽ ꝙ imminet ſcãdalũ
ſi impetrans beñficiuʒ obtineret· ex de
prebencum teneamur de Fept nihil-
AHA Iſte fuit centeſimuſſcus et ultiq
obiectus Hoſti. ubi.S. - ¶Item nõ
ualet REptum:ꝙ precepit alquid fieri
ꝑte abnte nõ ꝑ cõtumaciã· C. un de vi.
meminerit.C. ſi per uim ł alio mõ poſ-

tcur-fu.lfiar- e& de ma-et obedi- inter

quatuor. de cã pol:et ꝓpri:c.i.· ¶· Iteʒ
noper cłaʒ quidazʒ alii nõ poſſunt: niſñ
quatuor in iudicm trahi quoy nomina
in primo citatorio et etiam in quolibzʒ
XMX. uero in remiſ·dicerur. · ſunt ex
primenda · ut.i· Ci ꝓxi · · i· V. itẽ ꝙ per
claui ¶Item no⸗ꝙ ſi littere ſunt grałr

conctra clericum 2 laicũ 2 gnaliter otra

quoſdam alios impetrate/ꝑ eas nõ pot

monachus conuenjĩri.C.· de epiet clett᷑⸗
geñraliter in prin. ubi habet᷑ ꝙ mõch
non eſt clericus · 1up-nec laic m
thema oportet ſic ſuppleri · 5licʒ illᷣ
quidam. HI ſcʒ Nlep· de mo al ubi. S.
nec inueni huc. in tractatu poſitũ
ab alio ꝗᷓ ab ipſoalłde ofir uti. ĩuti-
orrecta in fi. puto ꝙ; ad hoc ꝙ de reli
gione ſit facienda mentio· intelligat
de conuerſis. ad idemxvi. q:ie legi ꝓpe
fi. MWM uide qð dixi:S5rõe forme . ⸗
item cuʒ dicit᷑ ꝙ prioriſſa. S¶ Item
non extenditur ad penſionem-nſi ex
preſſazꝭ de penſione faciat mẽtõnem ut
e de ep.in dec-Alex. iiil- · m1 und
ſumpta fuit decꝗᷓuis.ĩ de preben lib.
vI-i. Nño.·- (Iteʒ ꝙ ad Wepti interpᷣ
tatiõʒ · Iſte caſus et ſequens fuerũt
Alb:galł. quem habeo duplicatumin
uno habeo intptatiõz in alio ĩpetratiõzʒ
et plus ad ꝓpolituʒ et ↄuemtl.nam ita
ſed in. l.ĩ.ſtatã alł· cu ſua auti·ẽ erratu
ꝗa non eſt ad ꝓpoſitũ lex et nullaʒ aut
pʒ ex uicinitate igitur fuit error ſimit
quod dixi·S. de ac·2 pe5· Pe · .· ? nuꝗ
(colaris narn lex Ffi. de acet obque cõ
tinuatur illi ti ·bʒ autſed hodie faciut
ad ꝓpoſitum. Item lre prirne conuenit
qã ſequit᷑ per illud uocandſed Alber ·.
ponit non ſunt uocati qui ledunt᷑ ex tłi
Kpto·5-non ſunt uocati qui ſunt per

illud uocandi-C. ut de ac ab hered. li

in autt. ibi poſico:ft· de adopt na m ita
¶ lItem ꝙ obtentum ẽ ab imperatore
nondurm coronato uel infulato ut.C. 8
quadiri·prell.fiin fi-in auti. ð oſulib
in fi· ff. de te:mili:ex eo· Fτ1- Alb gal⸗
qui dedit cãz huict ractatui.ñ plo poit
miſi ꝙ alꝑ. in qriũl. obuare de qᷓ·i · .
C.li.xi de decurt.l.fi quia non dicitur
imperator niſi demuz corona ſuſcepta
ut. ff. de teſt.mił·l.pe. . Corrige añ
PłEt⸗·2 eſt lex ex eo ſuꝑi alłata:ex płt·
faceret ad riuʒ. et ar-e & uſupal-
niſi et de poſtuł.pre· bõe· ii in fi:2 dies
coronationis dici ortus imꝑii ut. C. de
fen.l.fi. Et ſunt hec in ar/ꝙ donatio ð

ciuitate bonet ſuo diſtrictu: et ð tota

romaniola Fca eccie ro ꝑ do Rodulphᷣ·
regem Almanie nonduz coronatum in
imperatoreʒ· nõ teneant. Bal uide in
ſpec. de inſtru.ech6· nuc aut · .· fi: Et

no. hic ꝙ illa donatõ non fuit ꝓprie do
natio.ſed recognitio donationum priq
factarum ecce. Et ꝙ eccie non obſtat

inuaſio tirannoꝝ. uel uiolẽtia aliquorũ

7

—
—

ͤæ

—

IN —

A

quomi recuꝑet᷑ ſempꝑ iura ſua que no.
5 Et ar e de elec uenerabilem etC·

noſtiet. c.niſi in fi:cum ſuis ſiminb

arg· tamen ꝙ ualeat RptumEt etiam
redicta donatio· ff·de offi · ꝓconſu.ob
ſeruare in fine imperator enim ex ſola
principuʒ electione · I quaʒ faciunt
ut ſinguli non ut collegium ᷣm Hoſt·
ut ſcripſi in· c:uenerabilem//ꝙ auteʒ·
ſuper· . uel noluerint· hoc improbatx
Lupoldus per me iaʒ duduzʒ doctorat
in ſuo tctatu de iuribus regni et imꝑii
romanorum c· vi.2 ibi in. c. vli tractat
materiã huius.. Illud aut improbat
illa potiſſima rationequia hii ꝗbzʒ hii
principes ſucceſſerunt eligebant ut col
ſegium et uniuerſitas conſiſtens ſcilʒ ex
principibʒ 2 uniuerſo populo ſubiecto
ro.imperio uel eligebat᷑ exercitus illaz
uniuerſitatem repreſentans ut ſeg t᷑et
uide dcordantias de re iudi: ad apłice
li.vi:in glo·pent. ergo iure collegiato
uruntur.ut illi:cũ etiaʒ numer minor
ſeptenario teneat collegium:ð elec.ci.
ꝓ eo facit regula. Is qui in ius de reg-
iurli. vidicit etiam per eos ſic ſeruari
quia primo conue niund mor collegioꝰꝝ
in ullia Renſe · Treuerendvyocl: ad ſta
tuendum dicm electionis cõiter faciẽd
ꝑ ipʒ̃os in opido Franchenfurt. ↄcludẽs
per predicta ualere electiõeʒ factam a
maiori ꝑte tał collegii cum id ſit in col
legiis regulare et᷑ adde q ſtatim dicaʒ
†etiã añ confirmatio; aliquã uerus e
imperator et ↄſequitur ius admãſtrãdi
uł ꝓbat᷑ et no.xciii:di-legimus:·quõ
exercitus in auti: cõſtitutõ que duinẽ
et papa ex ſola electiõe conſequit᷑ plenã
poteſtatem regendi: etx tpᷣalia admimſ
trandi.et cum non habeat ſuperiorem

cum eligitur confirmat᷑: ut. loecix.iſi

quis pecunia. in fi:xxiiidie- in noĩe. .
plane poſtꝗᷓ ſpiritualia uero ñ ᷣm Baʒ-
niſi poſtqᷓ ordines 2 inſignia recepit qðᷣ
fit ſpirixualiter ĩ coronatiõe et hec põt
eſſe cã quare papa ante coronatiõz tãtũ
media bulla utitur uideliʒ cũ capitib
ap? oꝝ dũtaxat ſine nomine ꝓprio. licet
ſtatim poſt electionem et inmãtatiõeʒ
nomen ſuũ deſignet.· uið qð noſuꝑ
data ſexti libri in glo/ſcire debes · .· lʒ
aliud ſit ĩ metropolitano. ut ex de uſu
palł.niſi ex de poſtu.pre.bone·ii fi·
de facto tñ plura ad ſpẽaleʒ iuriſdictõʒ
ſpectantia añ coronatiõz exercet. Item
pPredictus in imꝑatorẽ electus n ꝓprie

*

donauit ſed dictagʒ ꝓuãciã ad ip̃aʒ ecẽꝛã
ab aciquo tp̃e ꝑtiner declarauit. ſiẽ ałs
manumiſſio eit detectio hbertatis ut
inſti.de manu:et· xii q-iicũ redemtor
Item uerus Oñs ad queʒ res ſua ab alio
poſſeſſa reuertitur· etia p t a lõgiora
retentionis dʒ comoduzʒ obtinere ut e
de or ·cogc·ii:cuũ ſuis ocoretxviq.iii.
5S·põt· · ſi autẽ res ad hec facit ĩ auti
de non alien:aut per·S/ſi ming. certum
eſt enim ad eam ab antiquo pertinuiſſe
tam ex cõceſſiõe Pipini:patris Karoli
magni quã ſequẽt iũ imꝑatoꝝfᷓ fuerat
de facto ꝑ tyrãnos principes occupata
quare dignuʒ ẽ uł dum ulſurpant quod
luũ nõ eſt perdant etiaʒ quod ſuum ẽ.
utxxv·q· ii /ſic decet.xeil⸗q ii· S· item
precepit.C.fini.reg/ſi conſiſteritet nos
in ſingulis ciuitatib: et locis a ſindicis
in parlamentis 2 etiam ab oĩbʒ fingula

ribus ꝑſonis a.xiiii-anmis. S-et a omuni

tatibus: et borombus ipſius prouincie
noĩe ec·ro.recepim recogmt õʒ ꝙ ipᷣe
ciuitates et loca et eoꝝ terrixoria et diſ
trictus pleno iure in tpalib ad roec-
pertinent inſohdum. et pleni dommui.
ditionis- iuriſdictionis iuris poteſtat
et principatus ipſius eccleſie lubſiſtunt
iurauerunt ed ec.ro.et cẽs ro·pontifi·
ueros důos recognoſcere et in ꝑpetuuzʒ
habere et tenere recepim ed ſacmnẽtu
fidelitati ſub forma que põit᷑.ĩ.de feuð
6·qrn· V·ſed et qhquoſõ aut audiui di
centes ꝙ imꝑator añ coronatiõʒ poteſt
dar̃ priuilegia abſq; imꝑii leſione puta
ut ꝗs poſſit emancipare tutores 2 curt

dare tabellies creare ea que ſunt uolũ

tarie non contentioſe iuriſdictionis eæ
ercerear.ff.de of. ꝓcõſu:l.ii. uide
qð no in cle. de iureiunromaniad fi-ĩ
glo romanos ubi etiam inducit᷑ qᷓ Iac.

de are:quã ad l̃aʒ poſuit Cy/C ð qdri⸗

preſ.l.bñ a ʒenonem:2 qõ an imꝑator
ante coronationẽ legitt imare poſſit.ex
priuilegia cõcedere et quia in uolumĩe
ſic habetur de utroq; iure ſollemniter
diſputata ſolam ſolutiõem hic ponam
que ad lr̃am txalis ẽ. cum princeps uice
populi eligatur ab his ad quos ſpectat
electio de iure: ut in qιο. uenerabik
de elec:exc:ad apłice de re iudi:lib/vi.
eiuſ eſt ptãtis et uigon electio ab eĩs
facta de pricipe cuius erat olim electõ
facta a populo.C. de adoptil.iiiar · ſf. ſi
quis cauttſi eũ·5.qui iniuriarum cum
ſimilibus.ſed electo a populo per legeʒ

*

e

55

1
—

4 1., 42 A 5

regiaʒ omne ius omniſq; ptãs cõpetiĩti
merito etiã ↄpetit electo a principib⸗
ff· de orig iunil.udeinet. C. de ue·
lu:enu.l-i. V.cũ eĩʒ·2 ſic cũ eað iuriſdi·
fungat᷑ ꝗᷓ Iuſtinianus eiꝗ lege nõ tenet᷑
ut.C.· legi:digna uox2 ſic pʒ ꝙ ptãtẽ

hʒ legittimandi ·et priuipia ocededi cũ

iuriſdictionẽ et ptatẽ imꝑia obtineat
ſubdebat aũt iple Ia.qdeʒ an talis legit
timatus excludat fideicõmiſſariaʒ ſub
ſtitutionẽ et de hac dicazʒĩ.de (ucab
inteſ.ſuꝑ · vᷣ.ſed ex facto querit᷑ in .
item ſcire debes ad principale dictum
Ia.uide qð ſcripſ de ·ſigſuꝑ ꝗbuſdaʒ
uꝑ.vᷣ.regũet in· c. uenerabilem ſuper
uerbo iuſto.ubi poſui dictũ Hoſti de
principibus Alamanie ꝓnũciantibꝗ et
tenentibzʒ ꝙ ocorditer in imperatorem
elect habebat oẽm imꝑiale poteſtatẽ
qð etiam noin preglo romanos ubi ẽt
fſubitur de elec-in dicordiã ibi uide et
addo ad id qð ibi de regiſtt polui ils
eque poſſe ꝓceder̃ qñ diſcõdia hʒ ꝓbbix
dubium facti⸗ ꝗa uterq; contenchit ſe
haber̃ maiorem partem ut ſi duo ſunt
quoꝝ quilibʒ dicit᷑ ſe electorẽſcomitẽ?
marchionẽ ducem.nr̃is etiam tpibus
uidimus duo ſimul reges in Bohemia-
ubi uero eſſet de maiori parte dubium
iniqua eſſet cõſuetudo que daret ius ad
miniſtrandi eł?cto a parte minori queʒ
ↄſtat ius non hr̃e cum in tali electione
principum ſine aliis iuris riuulis ſtetur
numero ſicut et hodie in certis caſibus
ſuff iciat cle:de eleꝙ circa· ſic et uere
dicendus eſt abuſus qð principes Fᷣuãt
ꝙ illo caſu qui uincit in cãpo ſit potior
in quo ut diciturxl-diebus unus alte
ibideʒ exſpectat.abſurdiſſimũ eĩm eſt
a fortitudine ſumi iuſticiam quod eſt
delictoꝝ occaſio. nec eſt fortitudo que
non eſt cũ iuſticia laudanda- ut in auti⸗s
ut oms obe.iudi. ꝓuin. in prin: colł.v.
2 ex hac ꝓueniũt aĩa 2 corpoyz picula
e de torne. c.ĩ· Item uere eſt abuſus a
inpᷣſcriptibilis quia ꝑ id deus temptari
uidet᷑ ꝗ euangeliũ Mathiii:Lud. un.
