ꝙ repetam: certe 2 ſi ꝓficiſſi nolit tamen
non repetam. C. eſi repetẽdi · Item ſi tibi

rem ſiz pignoraui· ut niſi certa die ſoluerẽ

liceac tibi uendere illam ſi ad d' non uen

poſtea uẽdere:C de pig.liii2 ar/ff-qui-

mo-pig uł ipo.ſolhcuc.G· pead hoc etiã

facit·ff· e·loca:cum in pluresS· locator or
rei.2. ff.de codicillis:diui.S:licet poſterio
ra enim prioribo derogãt ut ibi et · C· de
pa tis.l.pacta nouiſſia .·2. ff. e·ſi unus·5.

pactus ne· 2. ff· dele-i/ſi mili.§ in legatis.

QA

—
„

uenit enim otra luã ꝓteſtationẽ ud in ⸗
c·cũ mad idem ex de ap:ſollicitudinẽ. et
c.cum dilecti:ex de do/2 con · ꝓutiaʒ dtñ̃
diit ſimpłr lit᷑ ote·fcãm ñ eſſe-impedien

te proteſtatione ut.ſtqui.mopĩg ip ·
lol.ſi debitor::ſi in uenditione ·2 quia in
hoc animus dſiderat᷑ Io:diſtinguitan iu

dex admiſerit proteſtationẽ uł ñ repro⸗
bauerit ſeu tacuit ut tũc ñ ſit lis ote

uit tũc iſte ulteriꝗ ꝓcedẽdo in rñſione uł
narratõe facti uidet᷑ a ꝓteſtatõe recedere
2 litẽ oteſtari arff.de neg·ge·ſin autẽ.·-
ſi quocũq;:2. .de ↄpenſa:qd ĩ ciẽ. ·ĩ · ex
de cenſi:olim.2 ex qð me:ca.c.ĩ:de ſpon.
tua nos·xxci·q: ii lothariq-2 hoc ue pu

to.2 ẽ hec qõ uenerialis.· xxxiiii · ·2

idem dicũt quidã ſi pars ñ admilſeric ꝓte

ſtatõem huigmodi · M etxiã otrariũ ꝓte

ſtãdo ut dii ĩ qdead quã ſtatim r̃mittã
odofdicit ita demũ lit ote ·factaʒ eẽ
ſi primũ ofeſſionem reuocauit.2 aliterar.

ft·dele.iiiſ quis.in prin.2 hec opio ↄcor·

cum aʒo.M· uide qð ſcripſi·e·ti· c. uno ·
ſuꝑ.i.glo:2 pleni in qõne quã poſui ſuꝑ
gła exceptõʒ ᷣ re.iuxli.vi.
in cã appellatõis debeat lis cõteſt ri utĩ·
in trac.libelloꝝde libelłcõcep.ꝭ·nuũc di-
cendum. v.ſed nũquid ĩ cãa· M facit de

iura:ca:cC.iili·vi.ĩ prin· ut ibi nõ.Sque

rixur quibus uerbis lit᷑· cõte rñdeo appel

lãs offeret libellũ in quo narrabit quare 2
in quo male cõtra eũ eſt ꝓceſſum a petit

ꝓnũtiari iudicẽ inique interlocutũ eẽ ſeu
ꝓnũtiaſſe 2 ſe iuſte appellaſſe z quicquid

poſt appellatiõz in eiꝗ preiudiciũ actum

eſt retr actari ut patet·ĩ. in trac.libel.de
ap.S'nũc dicendum.2 . fi appellat ueõ

ſic libello rnñdebit. M. ſatis apliatx formã

egi·poſitã ubis. S· FOrma. Ego tałᷣ ſal

didiſti: eibi offero pecuniam ñ poteris

ata
nec a ꝓteſtatiõe receſſumSi uero re ꝓba

¶Sʒ cũ

uis exceptõibus 2 defenſiõibus tam reali
bus ꝗᷓ ꝑlonalibex quacũq; cã 2 quocun

q; mdo ↄpetẽcib lił᷑teſtãdo ꝓpono ꝙ;

hec exceptio n fuit ꝓpoſita cora iudice2
ſi fuit ꝓpoſita pars appellas nõ obtulit ſe

ipᷣam ꝓbaturũ a ſi fecit:iudex eũ admit
tere ñ recuſauit.⁊ ſi recuſauitñ fuit ap-
Pellatũ es hac cã 2 ſi fuit appellatum ex

iſtanõ tamen ĩfra tẽpus legittimũ nec ẽ

ſcriptis nec fuerũt apłi petiti 2 ſi fuit ſic
appellatuʒ 2 petitũ appellãs n fuit appel
latõʒĩ/tꝑ legittimuũ ꝓlecut uñ dico ea
que narrãt᷑ put ĩ libello narrãt᷑ uera ñ eẽ 2
q petit᷑ fieri nõ deber unde peto appella
tionẽ que dicit᷑ interpoſita nullã penicus
ꝓnunciari:2 me ad prioris iudicis examẽ

remitti 2 ꝑtem aduerſam in expenf legit

timis ↄodempnari uł' ſic. unde peto ꝑ uos
ꝓnunciari male appellatum 2 bene ꝓnun

tiatum eſſe:2 ſentetiaʒ 2 quecunq; ex ea
ſecuta ſunt ofirmari debere⸗hec autẽ ideo

iungunt᷑ ut ſi otingat appellatum in cau-
ſa uictorie eſſe.ſuꝑ hoc iudex poſſit 2 de⸗

beat ꝓ eo ꝓnuntiare quia iuxta formam

Petitõis debet ſnĩa ditari.utx ex ð ſimo-
licet hely:ał enim fForte nõ ꝓnuntiaretur
ſuꝑ hoc qð dic ſm papã. ꝓut nõeẽt· qᷓ of.
dele cum contingat. I ubi uide in glo-

quia melius 2 maxime in : quid ſiquis

· ¶ Ex pᷣmiſſis patet ꝙ in lit.conte.re
quirunt᷑ animus a uerba-anim.ſ.ut intẽ
dat quis lit᷑ conteſtari. ut.ĩ. vſi.2 nõᷣ
Poſiciones· uerba·ſ dicat vba apta ad

oc ar. e&&: de ſponſa.c. tuenec ſuſticit al

derum tm̃n ut. S. V. illud. ¶ Quid ſi ergo

ꝓponunt ba apta ad lit᷑.conte ñ tamen
animo oteſtandi Iitẽ:nulla ꝓteſtatione p

miſſa-nunquid preſumitur animus ita

intelligatur lis conteſtata rñdeo ſic quia

humũe aures talia uerba iudicant-qualia
fon ſonãt.ut.xxii:qv-humãe .2 neo eſti
mandus eſt alið in amio gerere ꝗꝙᷓ qd bo
exprimit.ff de ſuppel.lelabeo:ad ideʒ e

de ſponſa. ex Iis: LSʒ nuquid per reſpð
ſioneʒ iĩ uris ſecuxam ad petitionem facti

fit lit· conte.ut cum petia/a me fundum

quem dicis me tibi uendidiſſe ergo reſpõ

deo non competit tibi petitio predicti
fundi. n debet tibi dari:ꝗa nõ tenuit uẽ
dicio.eo ꝙ nõ fuit in ea ĩun ſolẽpnitas ob

Fuata.a2 ſic de iurtrñdeo cum dico ñᷣ dʒz E

Petis ab eccꝑia uł plato.x. que prelato uł

pᷣdceſſori mutuaſti.rñdetur ñᷣ potes pete
requia n eſt uerſum in utilitateʒ eccłie

2 ſic eſt rñſio iurex de fideiuſ:c.penult.
cũ ſuis cõcor · dic ꝙ bene fit lił᷑ cõteſtatõ

1 tt cHιleH Rcs t 1

—

p talem rñſionem nam cũ actio ſit ĩus ꝓ
ſequẽdi in iudicio qdᷣ fibiſcʒ accori dedet᷑
ut inſti:de actin prin. eadẽ ratione defen
ſio eric legittima hue rñſioſi rñdeat iun
rãſione cum actor ꝓlequatur ius ſuũ·par
enim in iudiciis debet eſſe actort 2 rei cõ
dicioe& de muupeti.c.fi· Item cum dico
non potes petere ꝓpter talem cãm impli
cite nego me tibi teneri 2 ſic nego factuʒ
quare fit li·conte· ¶ Item nunꝗd ꝑrnſi
onẽ factam ad cãm petedi 2 ñ ad petitio
nem fit li᷑.conte· ut petis a me centum
que dicis te mihi muxualſeego rñdeo nõ
mutuaſti ·dic ꝙ ſie·quia cũ cauſa ſit prin
cipale in ipo libello:quia ex ipſa datur pe
titio·rñſione data ad caulaʒ petẽdi petiti
oni intelligor rñdere ut ſit idem ius ĩ ac
ceſſorio qð a in principalie de fid ĩſtẽ-
inter dilectos de of·dele prudẽtiamĩ fi
unde licet non negẽ petitionẽ dicendo ne
g qdᷣ petis tñ cum nego cauſam dicẽdo
non mutualtietiam fcũm nego unð litẽ
conteſtor ᷣm Innoiiii· · In decre· i.e.
ti. ud ibi ſcripli in gl:notant᷑ per hoc· J·
ar. cõtra.S. V·quid ſi reus· ¶ Quid ſi pe
to a te decẽ que mihi debes/tu nec negas
nec debitũ confiteris dicens nec nego nec
confiteor. nunquid per talem reſponſionẽ
fit li:conxe:dicunt quidã ꝙ ſic· ar · ꝓ eis
ex de poſtł·c.i.in prinibi: 2 idẽ magi
ſter in fratrum plentia conſti.2c· et· ff. de
inter ac.d etate/qui tacuit.2. mhil. tu
tius tñ eſt ut cogatur reus exprimer̃.an
neget uł debitũ ofiteatur a ꝙ cercum cõ
Fiteat᷑ utff·de ofeſ .certum/2 in preS.ni
hil. an iudex pciſe cogere poſſit reuʒ
ad lite conteſtandã accurin aut᷑ qui ſet
dicit ꝙ nõ ut diuei ĩ qõne ad quã ſupra re
miñ ubi ꝓpequor opionz Mar- utetur er
go remediis inuentis iure odra ↄocumaces
ante licem cõte- Sed Ia.de are uidet᷑ reuʒ
pcoris remediis poſſe preciſe opelli. alł'at-

redditur in inuitũff·de vob.ĩter ſtipu
lantẽ · mihi placet prima.ꝓ · C Qudſi

veus rñdet dicẽs nolo cum aduerſario liti

garenec aliter cõtradicit petõni. NRo. per

hoc nõ fid litcõtear. C. de iudi .rẽ nõ no
uam:quia ꝑ hoc neſci᷑ an neget uł ofitea
tur petica· ſed ſufficit ſi anĩo litigandi pe
titãi a duerſarii cõtradicat ut in.e.l. ut pa
tret in exẽplo poſito· · · Item nunq det
iii q:iii:offeratur.hoc etiaʒ ꝓbat᷑ ex ui uo

cabuli:nam litẽ oteſtari mihil aliud eſt ꝗᷓ

ſtari ꝙ uulte cũ aduerſario litigare.¶ Sʒ
pone peto a te coram iudice·x·que mihi

debes tu reſpõdes· dñe credo ĩn ueritate ꝙ

nihil debeo ſibi.ſed ſi debeo uolo reſtitue

re ſibi· nunquid per hoc eſt lis cõte ar·ꝙ
ne de lit: cõte.c. unico/ibi rnſionẽ ſecu
tam 2c quia ĩmediate poſt petitionẽ de-

bet rñſio ſequi: Sed otra eẽ de ſep.cauſa,

que inter.p/ubi dicit᷑ ꝙ licet cra de teſti

urm receptõe Pcedad illã ckam ꝗqtum ð iu

re poteritis. xam? ĩtelligiè᷑ ſuo loco .licet
polſtponat᷑ 2 ſic hic licet pponat᷑ uł ppo
natur rñſio-nõ minus robur habet eẽ de
V.ſignihil.2 de reſti.ſpo:cum ad ſedeʒ ·
¶ Sʒ nunquid litis oteſtatio fit ad ĩter-
rogationẽ ꝑtis. Roſic· M· m hoſtiẽ ut
ſeripſi ſuꝑ glo:decreĩ.e.Ci. ꝓpe finẽ·alłt.
ff·de incer· acẽ᷑.ſi ſinei. Rñ. ·e vᷣ de dol-
2 cõcu ꝓud 2 etiã icari l de hoc.

ĩ·duabus.· Px. I·2 penul. S. 'm quoſdã

ut eẽ de ap.cum cãm: de iudice nõ eſt du
bium. C. de lit᷑. conte.l:unica. ¶ Sed nun
quid ꝑ exceptionẽ ꝑemptoriã petitõi op

poſñitã fit li·cont᷑e · M·expeditũ eſt ꝙ n

Edecre· ᷣam · e.tCi.li:vi · qd tamen ĩdellige
ut ibi nõ· in gloantepe · SS. puta uẽdico
a te fundũ · tu excipis de preſcriptõeł di
cis me actioni renũtiaſſe 2 huiqmõi2 ui
detur ꝙ nõ niſi de plano rñdeat nõ teneõ
ar:ex· ec. unicoibi 2 rnſionẽ. 2c· exceptõ
enim eſt actis excluſio utff·de except᷑

l. ii, in prin nõ ergo eſt opus actioneʒ ex

cludi cui cõtradictũ nõ eſt primo etiam
debet lis cõteſtari.2 poſtmodũ uſqʒ ad cõ
cluſionẽ polſunt pemptorie exceptões op
poni:C. de excep.ſiquidẽ.z.l.pſcriptõnes.
C.de pᷣſcrip.lõ.tem/emptor.C.ſenre.non
pol/pemptorias ar. cõtra nã inſtituta ac
tiõe 2 oppoſita exceptõe ꝑemptoria uide
tur eſſe iudicium udff. de ĩteract᷑.ſi fili-
us:exceptõibus. Itẽ otra exde do2 cõ
tu. ꝓut.⁊a de ap·cum cãm ubi de hoc 2 8
elecdudumiñ⸗So:dicunt oẽs cõiter fer.
ꝙ nõ fit lit᷑·conte·quia per exceptõʒ iudi
cium recte non ordinat᷑ e de or co-cum
dilectus: unde ſi gemptoria ante lit cõte.
opponat᷑erit intetionis excluſio · ſic debet

itelligiff.de odi:in deeleganter·5ſi quis

poſt tranſact .2. ff. q mecã.metum.Se
ſz ꝙ Firin fi ·ff · de ne·ge·ſi autẽ.ſi quo
cũq;· Si uero poſtꝗᷓ reſponſum eſt libello
2 li. conteoppon c᷑. cunc erit actionis ex
cluſio· Itẽ cõcra e ut lit᷑ non cõte:quoni
am frequẽè· 5. ꝙ; ſi ſuper ibi tanꝗᷓ li-que
ingerit conte ·2c. Sʒ ibi pła ocurrũt que
plentant lit᷑. e oteſtata ad interrũpẽdaʒ
pſcriptionẽ.ſ.pᷣſens qui nomĩe poſſidebat
alieno 2 abſens momtus 2 ſepius citacus

D IA.e. ,

—

— — ,

60 H

.2

ſens erat ius habebat in re uł põt dici ʒ

uincẽe ꝙ ibi in dubio plumié lis conteſta

ta ex eo quia ꝑemptoria exceptio ꝓpoſita

inuenit᷑ Inſti:de inuti ſtipu.ſcriptuʒ.
Alii cont᷑ de hoc z que exceptiones ĩpedi
anb liᷣconte.nõ.S.de xcep· S· dicto. Vſi·
reus ita dicit nolo
lit᷑.contequia oppono exceptioneʒ pacti
uł aliamz eam uolo ante lit᷑ ote· ꝓbar̃ re
ſpondeo uidet᷑ audiedus ff de odi-inde ele
Sant.ꝭ ·ſiquis poſt.ubi dicit᷑ uolenti:2c·
M· de exceptione tranlactionis oquitur
ʒ·2. C. de excep.ſi quidẽ· Sed uidet᷑ cõtra

rurſus. LSed quid

primo debeat litẽ cõteſtari 2 poſtea ꝓ

bare·f·de interro.in iutiFaci⸗ſed ſi fihius

:i.dicunt quidã. I·Alber. gal. cuiq fu

it iſte ·hoc tipoſt prin hanc etiã que
ſtionẽ poſuit auctor de excepti S· dicto·
v. ſed an reus a ibi plene Icripſi quid ĩ ea

teng uber/de bobio/Ad negatiuà etiam ĩ

ducit ibi auctor aliã rationem. ſiꝙ diffti

nitiua ex tali ꝓbatione ferri non poſſet2

H relpicit titulũ iſtũ unð hoc obmitti ñ

debuit· ꝙ ſi deleui poteſt ꝓbare audie
tur ante li· conte.alioquin non ſf. ad ex
hilI.iii. 6: ibi niſi oppõat exceptionẽ pa
cti: uł rei iudiut in.e-l. in fi-Alii contra
tu dic ut ex/g: eceptionis 2 S de except.

6· i· ¶ ¶ Quid ſi in libello dicatur peto mi
hi tradi a ce uacuam poſſeſſionẽ talis dõ

amoto tñ penſionario.nunquid penſiona-
rio rñdente fiet litis oteſtatio.Ro dic

non· cũ ſibi non ſit libell oblatq:quod fie

ri deberet utĩ. de libelł·ocep.· reſtat de
hoc nõ. ᷣm papã: eã de fo/cõpe-romana-

6:fi. . de libel· obſuꝑ Beica-Fuit illa

glo·a quomodo potuerit elſe iſte errõ hu
lus fa lie allegatois.ſcripſieotide libelł.
ob· c· i. in gloquid ſi peto in fi. Bal. Non
ob.l.ii·C. ub in xem ac.quia ĩlla eſt quaſi
ↄteſtatio otra curſum pſcriptiõis nõ quo

ad ꝓcedendũ ad diffiniriuã. F .- Quid

fi obmiſſa lit᷑.oteĩuretur de calũpnia . nũ

quid intelligitur fieri litis ote·Rendeo nö.

quia poſt h᷑conte.eſt pᷣſtandũ hoc iura-
mentũ:·2 facit ad hoc. C. de iuracalump.
l.ii: in prin- C. & ſen.2 interlo. ꝓlatam.eꝗ
de elec.dudumĩi.z de lit·conte.c.unico.
2 uide.ĩ·de Inĩa/6. iuxta · .ſed pone ꝙ;.
ANa2 de iura:calumpni-c.i. li. vi 5-
Quid ſi priuſꝗᷓ iuret᷑ de cał.Fiat talis po-
ſicio generaliter pono ꝙ oĩa que in libello
cont inẽtur ſunt uera et ſequat᷑ ad eam rñ
ſo Ro:dicit.d:meus. · ut ſcripſi pleniĩ
us ſuꝑ glo.decre·i· e·ti· ᷓ·g& euz tenor li

belli ĩtelligatur repetitus.2 fic rãdeatur
narratõi a pecitiõi ſił et leł lis eſt contel⸗
uniuerſał enĩ petitio eſt a reſpõſio ·ſicut
dicit᷑ de elecctione e&t de elec in geniſi er
ĩam dicã.¶ Et nõ. IIcam rof· cuius
fuit iſte v. tot ad lr̃aʒ ĩ ſuo tractatu po
ſitionũ de quo dicãĩ· de poſfitio.in princi⸗
per poſitiones in quibus mibi peti
tur 2 rñſiones ad eas non fit lit. ote ſed
Petitõem in iure ꝓpoſitã ·2 rñſioneʒ ad eã
ſecutã ut e de li contec.unico.a de ele

cti.dudu.ii.q forte intel ligẽdũ eſt cum

Poſitio 2 reſponſio nõ fiũt directe ſuꝑ pri
cipali.ſed ſuꝑ alio.uł indi recte alioquin ſi
ſic dicat᷑ ponit· t. ꝙ· hdebet ſibic.2· b-re⸗
ſpondeat iure ſe ſibi nõ debereuidet᷑ pol
ſe litẽ conte ut iarn dixi ułꝑ dic ꝙ animq
conteſtãdi deſiderat᷑ in litis ote.ſcut 2 a F
in adeunda hereditate ut ff· de acqui.her
di: ꝓ heredecirca prin· pyimũ enĩ ꝓdeſt
2 poteſt ani deſtinatio ut colligit. ff. dele
gaiil.cum quereret᷑ geplane-2.I cum ux
ori ff. de V.ſig. locus. ſde ſoł.qui res6.a
renmixyv. q-i·ſi quis nõ iratus2. q vi. c. ĩ.
in fiex de biganuꝑ.2. C debitum uPdi
ſtingue ałr nà refert utrum ponst᷑ nuduũ
factum 2 ad id relj põdeatur.puta ſic põit
t ſe mutuo dediſſe·c/h. Nñdet.hqd poſi
tum eſt nõ eſſe uerum. ut tunc nᷣ fiat li
tis cõte.an quidẽ ponat᷑ ius 2 factũ uerbi
grã ponitt.le dediſſe mutuo.C.h.que ſi-
bi debet.rũdet.h.qð poſitum eſt non eſſe
uerum. ut tunc fiat lieis conteſt. ar. f.
here· Inſti.ñ pater.2. lequẽ.ff.dele.i.Hu
iulmocd.5.·ſ ita 2.5. legati f.rem ra. ha-
ꝓcuxłcum peteret ff·de his qui nõ ĩfa.
duid ergo·,Itẽ -de iureiura 1,fi. C de
hered inſti cum ꝓponas. (LSʒ; que ra-
tio· ꝙ per poſitiones 2 rfiones no fit li.
conteſtatio.H.quia poſitões ſuccedũt lo-
co ꝓbationũ:que nõ ſunt faciẽde ante li⸗
tẽ cõte/uł dic ut nõesc de lic. cõte.c. umi
co·. Illa autẽ poteſt eſſe ratio quia ĩ poſti
onibus nulla fit petitio ſine qua Inĩa non
Pfert᷑ e de iudi:exam ata. de ſim Jicer
hely. Item ſpale eſt in cãꝗ que corã domi-
no papa agitat᷑ in qua ſuſticit rõnes ppo
nere abſq; aliqua petitone ad hoc uc tmia
ferri poſſit ſine litis oteſtatione-arezt. de
inſti·cum ueniſſent.ĩ de ſnĩa.· ĩuxta.
ſi. Itẽ ñ ualet.quidã autẽ dicunt 2 Ri in
Iibello nulla fiat petitio ſed ſolcim facti
narratio ad quã reus rñdet anĩo oteſtandi
litem per hoc fieri litis oteſtationem uel
ſaltem tollerari ut res magis ualeat ꝗᷓ ꝑe

at e de boſig · abbate tutiq eſt tamẽ

90 Al

aliquid pedere ʒ papaʒ· I ut ſcripſie.
ti.c. unoin glonõt.hoc Inno ante fineʒ ·
qu hic ſequit᷑ fuix uber· de bo ubi.s.· S ·.
Ite ſi omia remedia tibi aduocate rei
deſint ut tenxatt litẽ ↄteſtari conteſteris
ſaluis oĩbus exceptõibus tuis dilatoriis 2
ꝑempꝛxoriis ut.s/de exceptõibus 5 uiſo⸗

2 ꝓteſteris eciazʒ de beneficio recõuẽtõis

ſi nondum facta eſt uts· de reconuen.S⸗
ſequitur · a· ð · uerſi/et nota ꝙ ·

Equit᷑ uidere ꝑ quos fiat liti cõ
teſtatio · Itotum q ſequit᷑
uſqʒ ad fineʒ fuit tanad l̃am
excepto vfit quoq; 2 duab

ocorque i pcedũt 2 ambe corrupte··
a2 quidem per principales ꝑſonas ſi ſunt ta

les que polſint᷑ in iudicio eſſe · uł etiã ꝑ eo
rum ꝓcuratores. AT. ex de reſti.ſpo.cuzʒ
ad ſedem in prĩ. · Itẽ ꝑ tutores 2 cura
tores ſindicos uł actores. C. de iudi.rẽ nõ
nouã·5S·patroni eæ de do-z ↄtu⸗ ꝓut.2 d
iura/calump:cum cãmffde doli excep·ſi
cum pcuraagit · C· de ꝓcurł·l. ꝓcurato-
ribus.2. l neq; 2. ff de ꝓcunt. l.ſed etiã ex
isfde iudi·licetx.fit quoqʒ lit᷑conteper
ↄfeſſionem aduocati etiã ilhicixramniſi fu
erit reuocata ut ꝓbat᷑eæ de ap-cãm que-
a ualet qd g eum fit clientulo pſente 2ñ
tdradicte:C· de erro/aduo.l.ĩ Si uero nõ
habet quis ꝑſonam ſtandi ĩ iudicio puta

quia ẽ minor·xxvaãnis ni ualʒ qd cũ eo fit

ut.C.qui legiper.ſtanin iudi·l· fi·

iudice.ac· 2
26· al ioquin nõ ualet ut eẽ de iudiat ſi. in
prin.2 de oſuetuad audientiã. C ·ſa non

ↄpe· ĩudi.l.fi·xi/q.iĩin c'icorum.mſi ĩ pſi

de coram quo ſuꝑ re tꝑe peritura poteſt
Ffieri lit. cõte· inter nõ ſubditos. Tan.
cui fuit iſte·ꝭ·hucuſq; meliq locut eſt
exprimẽdo caſum legis que ñ loquit᷑ deñ
Iubditis/ſed de fanmfiartcyus pſidis.ĩ quo
rum cãis p̃ſes ſuſpectus eſt ſed in re ꝑitu
ra·2. S.· ut· t.de of.preſiſenatuſcõ. ¶

Illud autẽ certũ eſt ꝙ corã arbitro eſt li

tis conteſtatio facienda. I· Ide accur .
C.e.l.una.in prin.Fe gl:ergo 2 libellus of
ferendus.de quo·ĩ.de libel?. cõcept᷑.5.re⸗
ſtat ĩ fi. I·ar. ff. ð excep.l.ĩ.2 tał litis cõ
teſtatio facit fidem.2 ualet corꝗ iudice-

ut e de teſtipſentata. 2. C: cũ cãz.2· C

Vnc tangamus ubi ſit facien
n ada et quidem coram ſuo iudi
ce ut ex de elec.dudumii ibi
r petitionem in iure-icorã
e li. cõte:c.unicoibi in tRiu.

l.fi.2 ſcdʒ hoc ſuꝑflua ſunt ba illa que
lepe ĩ ↄ ꝓmiſſis ponũtſ.ꝙ acta corã arbi
tro ualeant coram ordinario-. Vber- autẽ
dicit ꝙ hł᷑.conteſtatõt habita corã arbi-

tro nõ ualet coram ordinario uł econtra
quo ad diffinitiuã ſnĩam ſed quo ad alia

que f iunt corarn eis ſic-
. Vangdo autem facienda ſie cla
rum eſt quia porrecto libello
2 datis inducis ad deliberan
ut-iiiqin offeratur/per quaʒ
I-dicunt quidã legiſte ꝙ ñ ualet lit᷑cõte·
niſi prius libellus fuerit porrectus uel ꝑ

tium oↄſenſu remiſſus· qd̃ ſatis tollerari po

teſt ſcamx. M. ubi·S.· S niſi fori cõtra
ria ↄſuetudo obſiſtat ĩ multis enim locis
AQ. ut in apulia pter ciuitatẽ beneuẽta
nam ut dicit rof. Rica in quo loco offerat᷑
hbellus que eſt·xiii.· de more libello ñ
datur2 ibi ualet qd agit᷑ in iudiciis ſine
eo porxeſt etiã lis cõteſtari omĩ tꝑe legit-
timo ad agendũ ñ in feriato uł ał ꝓhibi
to Item fit litis cõreſtatio priuſqꝗᷓ de ca-
lumpnia uł de ueritate dicenda iuret᷑ ex
priuſꝗᷓ fiant poſitões ut·i · ti · ꝓx. in prin.
¶ Ec no.ᷣm·bꝙ litis conteſtatio fieri
debet ſuꝑ oĩbus exceptõibus dilatoriis 2
ĩiuramẽtũ ð calũpĩa pᷣſtari:tñ ſi negligẽt᷑
obmiſſa fuerit litis conte· nihilomin ua
lebit ꝓceſſus utff·de iureiurl.iuſiurã.
̊·qui iuſiurandũ ut nõ ex d of /dele/pru
dentxiã · ·ſexxa IIn gloex loco cuius
ꝑs uleima fuit additio·· et .de excep·
· uiſo. · ſed nunquid iudex. c enim ſu-
Per eis teſtes recipiãtur· ut ex de teſtib
c· de teſt ibusqui nõ ſunt regłr recipiẽdi
li.non ↄteut eæ ut lit᷑.nõ ote:qmin prĩ

ci.patet ꝙ ſupꝑ eis eſt lis oteſtãda 2 pater

ex de teſti:ueniẽs.ubi lis fuit conteſtatxa

ſuper quadã ſnĩa in modũ exceptõis oppo

ſica gui · na · neſcio qre hũc 2 alł.prac
ticum ſuum obmiſit·(. Egy:qui plene B
tractat·2 hoc tenet ubi.S·in · i· Rn· 5· Cᷓ

tra dicit enim ꝙ iſte eſt cal ĩ quo teſtea

recipiunt᷑ lite nõ ote/2 in hoc fallit regła

p·decre:qi· nã 2 ſiłes inreligi⸗ ĩ cã prin

cipali nõ in exceptõib loꝗ· Itẽ qð dixi ð
calũpnia in eis iurãdumuntelligitur de
malicia tunc iurabit᷑·m ea que nõ·ĩtit.
Px· 5h· i · V.· ſcᷣm eſt· Quidam tamẽ dicũt
hoc locum habere in exceptõibus pꝑemp-
toriis: quĩa in dilatoriis iurat᷑ de calump
nia ut.C.de iuracalũp.l.i.qd non credo·
unde dic ut in pre. vſeðᷣm. ¶ In quibus
gutem caſihus non ſit neceſſaria lił otelſ·

N

90 ◻

PaS fat a beſt
77 1 QG
vb⸗; ſen Ren CuHια1τι

Cun fanecnn ſ.

t. . e .

„

uideS dé teſte 5nunc kractem2i8 li
beł.ocep· S· nuc dicẽdum¶ LSed nunq
ſuꝑ incidentibus qõnibus flet lit᷑·cõte· ur
ꝙ ſic.ar. ffde excu.xuquinquaginta di-
cũt quidã · · Gui de ſuʒ.ſuꝑ.luna·C.
2=.ti· ᷓ̊ ꝙ cum ciuił incidit ciuili· nõ fit
lit᷑.conte·ſuꝑ incidẽti cum ſuꝑ ea nõ ꝓnu
tiet᷑C.de ordi.iudi.l.i.¶ Qund de cã nul
litatis ſnmĩedicũt quida. M. guidðde ſuʒ ·
ubi.S. nõ fieri in ea lidis oteſtationem
quia ſic poſſet res in ĩfinitũ abire· M C
dra id. C.de tranſac · fris· 2· ff · ꝓ ſuo.l. ult
in prin.guido. qui em opponit excep⸗

tionem nullitatis ſtatim debet eam ꝓbar

ſi uelit exceptiouem impedire. Bał ał ñ
retardat excep· de or.co ·l.fi · J·ff· ad ex
hi·l.ĩii.ibidem · ff.ad trebille.5 · ſi de te
ſtamẽtoff. ut in polſ.lega·ſi is a quo ł dic
ut·ĩ·de libeł.concep·i·nũc dicend.ad fi·
v·quid ſi ſmĩa. M· In fi.eſt a diſting-
ue an agatur uł excipiat᷑ ut ibi dicit auc
tor in qõnean hoc caſu requirat᷑ libellus
que tendũt ad idem Et aduerte quia que
ſt iones iſte formãtur:cum partes ſunt pᷣ
ſentes ſy remanet dubitatio quãdo agens
dicit ſmiam nullã 2 aduerſarius ? iudex ꝙ
illam tulit ſi pcedebat ex officio citatus ẽ
odumax lite non ↄtean ꝓcedi poſſit ĩ ipᷣa
cã nullitatis Ad negatiuã facit generalis
Phibitio/a qua iſte cal ñ inueni᷑ excep
kus ex ut lite nõ otein rubro:2 migrocũ

ↄteſtatio ſit iudicii fundamẽetu ex d lié.-

ote · c· uno· C.e· ti· l una:2 e de elecdud-
ii.a nõ·ff.d iurO iudi.l-a quia: m gl. pe-
2,C/de ſen. a inter. I. ꝓlatam · Item cum
Priuilegium ſit appellationis/ꝙ in illa ꝓ
cedi poſſit lite non ote·ꝑte ↄtumace·ex ð

appev. intxer poſita in fi.C· de tẽpap.l.ul.

5. illud. ergo in ceteris eſt ius cõe in cõtra
rium:de re.iurt᷑:que a iure.li.vi.2 ibi con
cor/2· ff· de legi.lius fingł'are.2 ad muni⸗
li.cum ergo diuerla fit cauſa appellatõis
a vã nullitatis/patet ĩ prima ſtatutuʒ ad
ſcdam nõ extendi Ad otrariũ arguĩt᷑ ꝙ ſi
miles ſunt hee due cãe ergo eiſde regulis
ĩudicãde.cum quaſi idemptitatẽ ſapiant.
facit e& ce tranſia.c.ii.v. ſicut ergo· C.ð
ĩof.dona?lfi.2 ñ poſſit di vſitatis rõ aſ
ſignari⸗fede iniuſ rup:2 ir.te.l.iii:ff· ð ᷣ

ratio in cã nullitatis que ſaꝑe poteſt im

tatẽ iudicis ſine ĩniuſticia ꝑtis ·2 in cã ap
pellationis fine iniquitate iudicis quãdo-
qʒ tangiĩt᷑ iniuſticia ꝑtis utS. itẽ conſtat
ꝙ tanta eſt cõnexitas inter appellationis
2 nullitati cãm ꝙ cã appellationis q nul

litate agi poteſt de quo ſatis ſcripſi eꝰ de
appeł·dilectoin ułt.gł.facit.f. farmił.
her.quedã mulier2 ff- de iurt pa. l. fi. Ad
predcã facid. C.de tempoap· l.penł·2 q
de ſmĩa pfecti pretorio dicit ute· ti.l.uł.

ad fi-ibi cui ↄolentaneu: Item conſtat ſe

cũdũ quoſdã in cã reſtitut ionis in integ⸗
ꝓcedat᷑ reo votumace admittit᷑ agẽs etiam
lite ñ ote. licet eſſe eo cãu facienda conte
ſtatio ·ſi reus eſſet p̃ſens:de his de of· iu⸗
dh:c.iiin tex2 glo.Item queſtio nullita
tis dicit᷑ eſſe quecã ſpẽs appellatõis. ff. de
arbinõ diſtinguemus. cum quidꝗ r fi.
Ad hanc partẽ inducit᷑ qd nõ· Inno.ĩ de-
cre ii· de of. ĩudi. in fi:magne glo qð uer
bum poluit ſpecu.ĩ.de of. iudi6ii. in. ii.
colũp· V. Itẽ cũ petit᷑ fnĩa.2 qt nõde pro
cun · in nr̃a ubi ſcripſiſuꝑgł ule.in prin-
2 ante fi:2 patet ex his que ſcripſi ſuꝑ gl.
decreiide of. iudi.maĩor ratio ſuadet in
reo odempnato qui dicit ſniam nulla ꝓce

di in vtumaciã actoris original uł iudiq
ipſi actori:qui habet remediũ miſſioĩs

reo otumace. Econtra habet reus q non
habet actor.ĩus excipiẽdi cũ petet᷑ exe-
cutio ſed huic obſtat ꝙ ſunt multe ſĩ niĩe.
que non requĩrunt executionẽ. ut ſi ꝓnũ
tiatus eſt illegirtimus infamis ꝑiurus uł
his ſiłes ppter que uidet᷑ ſtandũ auctori
qui uoluit cũ agit libellũ 2 lieis conte. fo
re neceſſariã regł'r ꝑ allegata primo- pol⸗
ſet autẽ eſſe caſus tał ꝙ equitas ſuaderet
opinionẽ ↄtrariã quã tunc dicerẽ lequẽdã
P ſuas rõnes. · ¶ Quid de breuibo liti
bus rndeo. M· ſcom gui.ubi.S. ·ñ fit
in eis litis conte. ut in prei5·nunc dicẽd.
Vſi· iii· ¶· Quid de ſummariis. ꝗ̊ hoc. ꝗ.
de of·o.iudi.5·fi· V. ſz querit᷑:· ¶ ¶ Sʒ nun-
quid me abſente fit ſił conteſi aduerſari
us animo oteſtandi litẽ reſpondet libello
ur ꝙ ſic ut.ff.de inter.act.ſi ſiue· Sed dic
contra ut.ff.de ofeſ.certum·5. ſi ablente-
A. gui de ſuʒ. faciebat duas qõnes.pri-

mã cum rñdit iudici petẽte.uł non petẽ

teſcdam cu reſpondit aduocato meò Pe/
tente me tamẽ ablente.Sed content fu
it autor paucl.quia unica erat rñſio-·5
¶ Itẽ dicit uber de boiq aduocat acto
ris debet ꝓperare ad litis conteſtationem
quia ex h o fit melior eius condictioG.
in qui. cã · in inte. re.nõ eſt necel in mino
C. de iudiq·l.i.ff.de noua.aliã.fł.de uſur
uideam. . hoc q pcedit dixit p tra
ctatum de contumacia 2 de mil.rĩ poſ. V·.
in hoc eſto caut mihi car. vii qd ſequi᷑
dixit car. ulł.in prin · Aduocatus ueõᷣ

*

17

=

rei debʒ qtuʒ poteſt tardare quĩa ꝑ eam

claudié uia multis allegatoib 2 diſtugus

uc.C. de iudi. apertiſſimi2.1·5. Px. 2 C. 8S
iurt.o.iudi:nemoff.de iudicus ubi ceptu
2 per eam Ilubicit᷑ reus iudici 2 obligatur
actori · C· de ꝓcurt neq; · t · ð redibi: ediles
5⸗·Item ſciëdum ·2 e de re iudiĩter mo
naſterium. ¶ Item nõ ꝙ; cuʒ uoluert ad
licem cõre · ueire. uide ſi aliquid eſt obſcu
rum uł ambiguũ in libello 2 iſtud facias
remoueri uł declarari ut.ĩ. de libelycon-
6·uxta. Vſic. Item non ualet ſi ſit·

ffectus H. Totus iſte Gfu

it tan. ubi.S. excepto ibi etiaʒ

autem effectibus adde qð hẽs
tu. ꝓutfacit eni forti pu-
niri rei otumacia ut ibi · autẽ litis con

t ſtatõis multiplex eſt nã poſt eã iudex

nõ recuſatur- ut.S. de recu:. fit autẽ·2 8
excep·S. uiſo· Item ꝑ eam oĩs actio ꝑſoãt
ppecuaturĩ facit ut uſq; ad. xl anexte
dacur:.2 poſtea tranlſit ad heredes ut.C. d
prel.xxx. ułꝑ.·xl.an-ſepe ſaluo eo qð dicit᷑

in actõe de dolo que n ꝑpetuat᷑ per li᷑ · cõ
te.C. dæ dolo.l-fi· Item poſt eam fix ulu⸗

raria que prius nõ erat. H: & uſurt. lIite- Itẽ
incxerrũpit ꝗlibet pſcriptionẽxviq-iin⸗

:poceſt etiã ſi ſit facta corã arbitro ſezʒ

papam ut.C: de arbi:l.pe⸗ I ał's uult ꝑ
quãl.dixit hoc Innoĩn·c pſentata· de te
ſti ub ſcripſi in glo.nũquid ergo· Sed ꝗd

de fata coram arbitratore-nuquid inter
rumpet uidet᷑ ꝙ nõ quia tał arbitrat9 h

uim tranſactõis ut nõ- in aut ut difaus-

§S-ſi uero contigeritcolł. 2 ſatis ſcripſi

poſt Inno: de iureiurã quĩtauallis. nõ eni
hoc eſt interruptio naturalis quia per id

nõ perdit᷑ poſpio qð ad naturale interrup

tionẽ eſt neceſſariũf·de uſuj.l.naturali
ter.De ciuili uide᷑ idem dicendum per.l-
aliena ff.· ꝓ emptore nec iſte mod inter
rumpẽdi ĩter alios ciuiles modos nume-
ratur · xvi.qiĩii.ꝭ·poteſt · V. hec de pᷣſcrip
tione.e& de pſcrip.illud2. C·de pᷣſcrip x
xxancum notiſſimi nec per hoſtiẽ · qui
plures exquiſiuit in ſum: de pᷣſcrip reruʒ
ĩimobiS·quibus modis. Item ſcias ꝙ id

qð ſtatim ſequit᷑ de oteſtatiõe fcã coram
nõ ſuo iudice dixit gui:de ſuʒſuꝑ pre·-!·

pe·locũ habere etiã de facto coram arbi-
tro ſio ꝓmiſſũ nõ teneret rõne arbitri uł
ꝓmittẽtium nec ob.finis illiq: l. ꝗq uide
tur uelle otrariũ quia dicit finẽ ipᷣm ĩtel

ligi cũ ↄ ꝓmiſſum tenet 2 mutat caluʒ ſʒ

ſi facta.cum remiſᷓ ſequẽ· Hhus

eũ · 5· quid ſi fiat corã nõ ſuo iudice de Bᷓ
ex de ap ut debitusin prin. M.2 i fi. ſe

cũde glo.2 ideʒ nõde pᷣlcripilud pur ·

ca:ex tuarũiniñiii glo. e-Item poſt nul

la dilatoria exceptio obici᷑ ut ex de re iu

di ĩter monaniſi udS· de excep· · dicdto
vv.hoc tamẽ ibi 2 nouq:·2c. Item poſt eã

n poteſt reuocari madatu ꝓcuratort ni

ſi certis ex cãisff·de ꝓcurpoſt litẽ 2.I.

c.ĩi.li.vi · ·ar.cCõtra/exc·e mãdato. .
Illud cũ ꝓcurator nõ reſiſtit reuocationi

a dic ut ĩ precre.Fa. -Itz poſt eã ꝓcu

ra.2 tutor tanꝗᷓ dai litis ꝓcuratorẽ coſti
tuere poſſunt.C.e.neqʒ; Item poſt eam qᷣ
leab alio ꝙᷓ a pricipe poteſt alii cãm com

mittcere. ut ex de re iudi.cuù bertholdus-

WVA. hoc nõ ap ꝓbat᷑ ut ibi nõ.ĩ glo· ſʒ qᷣli

ter delegatus 2 uide qd dixi de ap cu caz.
ſuꝑ glo· penł.· Item poſt eã iurat᷑ 2 Pba

tiões recipiutur.qd añ ñ fit regularic e&
ut liteñ ote per totũ Iteʒ per eã claudit᷑

uia multis malicis et reus iudici ſubrcit᷑

2 obligatur actorrut. S.5. Ppe· V. pe- Aâ-
Sed an litis ↄteſtatio habet effec tum ob
Iigãdi bonef idei poſſeſſorem ad ĩterirum
naturalẽ eſt qõ pilei·xcvii:que tractat de
mula ꝓuĩciali ſurrepta mortua poſt litẽ
cõte:cum emptor bonefidei 2 ſoluit emp

torem nõ teneri etiã de cãu ĩ genere qum

euenerit culpa ſuap leges.ff·de rei ue-ſi a

boñfidei.2.· ft·de pet᷑. prill quoq; · J·

¶ De iuramento caluũpnie Rica E

„

M. ¶ Pileus tota ſui operis parte trac-

tat hanc materiã· ¶ Tanparte-iii: Rica
fa. ¶ Vber · de bocar ułt.in prĩ. ¶ Io.

de deo.Cauił.Ii.iii. in fi. Et libro ĩudicuaz

parxe·iĩi .2 iii de hoc poſuit tres Ricas .
¶ Egy Rica ⸗xlii a duabus ſequẽ · ¶
Alber · galł·poſuit de hoc HNicã.· ¶ · gui.

de ſuʒ ante mediũ ſui operis 2 ante Heicã

de poſicionibus ſuper exceptiombus. E
Gallicus poſt icam de litis conte.

ceſtatione iurandu eſt de ca
lũpnia ideo poſt tractatuzʒ
de litis cõte de hoc aliquid
ſupponamo dicẽtes.
o iurandũ ſit·

Et qualiter-
d que ſit pena iurare nolentĩs H:

Voniam ſtatẽ fadta litĩs cõ

—
„

hec mbra poluerunt᷑ tan et ſummiſte
a3.· Gof 2 hoſti- led pmitcebant quid eſt
iurametxum calup· qd iuſte obmiſic auc-
tor. cũ Porum dittim cio reſpiceret ſolum
Prim mẽbrù iuramẽti qd nõ calũpmoſe

Petiè uł ñᷣ ſefercur de quo.ĩ 4/pent·ĩ prĩ
ci: Idem dico d diffintõe piler ꝗ dicebat
ubi S.· ꝙ iurarnentuʒ calũpme eit trames

lIegitcimus per queʒ Iitigantiu temeritas
2 prentiola licis i tantia opeſcit᷑ ſed ñ pla

cet quia ñ cõuertit᷑.ꝙ quicquid eſt tale

ſic iuramẽcũ calũpnie 2 lcias ꝙ fere omẽs
qones quas Seni hic auctor poſuerat ac
cur· C· e· ci · ſed
i ſum.hulus tiin fi-Scias etiarn ꝙ iura
vi· libri ſe circa hunc titulum habuerũt
uciliter· ut.ĩ patebit. S
St auũt preſtandũ generałrr p
li:conte · .· dixit franaccu
luper · l. ii C. e.· ꝑ hoc ꝓbari ꝙ
pper illud ñ fit ↄteſtatio· ·2
continẽti poſt ut ex e cum cãm · in fi et
c.i·2. il.2 de elec.duduz. ii. ibi lite uero co
ram nobis legit. conteſt pſtitoq;·2c· ſ. in
exordio licis uc C c-l- Il-in prin-2. C· de iu

di:rem nõ nouã. in medio.l-Si uero tacite

Ffuerit obmiſſum ab initio Poterit peti in
qcuq; Parte iudicii ut iuret᷑ ut ĩ. 6. pxio.
·quid ſi nj. . Ibi dicam · · ¶Sed
iudex uolens differre iurametum dicit
nolo ꝙ mocdo luret᷑ uidet᷑ ex premiſſis ꝙ ñ
poteit ar. cõtra quia q& differtur ñ aufer
tur · ff· de peti.here. deſticiſte.l· di.c. ii-in
Fi·tamẽ ſi poſtea nõ iuret᷑ nõ tenet ſenten
cia exquo exa tũ eſt ut.I. . Pæ . 2 no.
(Sꝭ a ſequẽ· LdSed pone reus dicit iu
dici de ecce actor parat ſe ad agendi cõ
tra me grauor in coteſtatõe litis 2 in ſpõ

tulis 2 alns. ſupplico ut faciatis eũ iurare

le eſtimet bonam cãʒ habere- ut inſti-
de pete-liti· Item actoris.2 fic nõ agat
cõtra me dieit uber· H. ubi·5. in princi-
ſi iudex aliquibo piectun moucat
contra actorem.poteſt ante lił. conte.i u
ramentũ cxigere uł ſaltẽ fingere ſe uelł
exigereergo dico iuramentũ de calunia

de ſui natura ante lit᷑conte .ñ debere pre

ſtari.Iʒ poſt dũtaxat ut ex de ꝓbaquoni
am odtra ex ordine νborũ 2 patet ex ſerie
Hicax iliq libri 2 in precõcor · H. Inꝗᷓ
rcũ de fictõe dixit ube· eq; locut eſt.ſʒ re
tento dcõ guił · dici põt ꝙ iudex põt exi
gere iuramẽcum ab actore ſi uecturas ha
beat/ de quibus.S ꝙ malicioſe nõ trahit
eeum ad iudicium per decre lcdam ĩ fj.
r.ti- Ii.vi. · aliud autem gen iuramẽti

aʒ prius circa tex ut dixi

bene preſtat᷑ uł inferĩus apparebit.¶ 8;
quid ſi ante litẽ concefuerit iuratũ de ca
lumpnia: dicunt quidã non ualere ſnĩam
poſtmodũ latã ut pote.latã contra ſolicũ

Ordinẽ iudiciorũ · C· de ſen 2 interlo·o iu-

di. ꝓlatam. alii contra etiã ſi nullũ preſti
tum fuerit. C.ꝗqᷓ iuracalup.l. ii6. ſed ga.
ĩ· · Px. . quid fi non. ¶ In caſibo tamẽ

ante lit᷑. conte iurat᷑ puta cũ ꝓpter rei cõ

tumaciã facieda eſt miſſio in poſp ut ſu

pra de primo 2 o decre· 6. ii. Ppe pri. Iu
ratur autẽ ut ꝑtes a ꝓbatõib exhonerẽt᷑

2 ut ueritas cauſe manifeſtet᷑ 2 calupnio

ſa petitio et defenſio euitetur· C. eo·l. i.

2 iIn aut. de his qui ingread ap. 6.Fficolł'.

v· Itẽ in exceptõ bo iuratur añ litẽ cõte.
de calũpnia. ut.7.5. Pæ in fiſed tunc non
eſt iuradũ de calupnta ſʒ de malicia ut..
v. ſed in. In cã appellationis et breuiter
ubicũq; non eſt necceſſaria lił conxe E
Vnde ad huiuſiuodl articuli notici no.
ꝙ quadruplex eſt geno iuramẽti-(Pri
mũu eſt deciſerid. Falb ramm hoc nuꝗ eſt
miſi inter ptes agatur q; ſit deciſiuu. .
de quo habet᷑ e de iuriurãᷓ. c. fi. C. de re-
cre.Zenerałr de quo mihil ad pſ. ns. 1.
Egy· hoc cõtinuauit materie. cxlvy. 32
de eo.. de delatio.iurl- dicet. ( Secudu
ĩuramẽtũ de malicia q; pſtac᷑ſ uꝑ excep⸗
tionibus uł cũ aliquid loco exceptõls P-
pPonit᷑ 2 preſtatur hoc añ litẽ cõte ſemel
2 pluries in ciuihbus 2 ſpualibus 2 crimi
nalibus caĩs quoci.pſumptio eſt otra ali-
quem ꝙ aliquid maliciole ꝓponat. ut. ff.
ad exhiben. theſaur e& de elec. c dilcẽ.
ubi ſuſpectus erat exc piẽs.quia f undata
erat electi intẽtio ꝑ of irmation? metro-
politicam· 2 ideo ibi iurat 2 e de excep
t iombo paſtorał. ubi ſuſpect eſt · ꝗ p9
terminũ ꝑemptoriũ dilaxori ꝓpomt et
ideo iurat ſic a in eo qui poſt publicatio
nem atteſtationẽ obicit in pſonas teſtiuz
cum non fuerit ꝓteſtatus ex· de teſt P-
ſentiũ ·ſic 2 in eo qui re ꝓbat teſtes repro
batoriĩos ut.e.ti.ad hoc. al incipit preſen
tiu in fine. Ii: vi. J- Sic 2 ĩ eo qui ux
ori petenti reſtitutionem obicit gradũ le
ge diuina ꝓhibitum ut ex de reſti. poli-
Iras· uerſus finẽ ubi de hoc ſic 2 ubi quar
ta diło petitur ad teſt es ꝓducẽdos ut eꝰ
de teſti. in cãis· 2. c. ultra-2 c.ſigmficaue
runt.ſic 2 in eo qui petit inſtrumentum
Prius editum ſibi edi ut.C. de fio inſtru.
I.fi.his enim caſib 2 ſ'ibus obiciẽe cuz
ſit ſuſpectus iurat malicioſe ñ ꝓponit
Ppoſt litẽ autẽ conteſtatam hoc iur. mẽtũ

Muaaaekbeo 6

CCu ranns ſer

*

9IoIα

9

R

non preſtat᷑ quia iuramẽtum de calump

mia in principali preſtitum ad oĩa que po

ſtea accidunt uł emergunt in cã extendi

tur ut. C. de iuracCa aut᷑-hoc ſacramẽtũ ·

alioquin bis iuraret᷑ q eſſe nõ dʒ. tu
dic ut.e·ti · co · in fi li · vi · ubi uero ð

ueritate dicenda iuratum eſt bene iurat᷑

poſt licẽ conteſuꝑ emergentib uł inci-

dentibus 'm quoſdã Sʒ hoc ꝓlequere uc
nõ in pre. decre. plentium. Breuiter ergo
teneas ꝙ ſi cà eſt ſpuãlis tunc ſiue ꝓpona
tur exceptio ante litem conteſ · ſiue poſt
ſemꝑ iurat de malicia ꝓponens excepti-

ꝗa pſumit᷑ ꝙ malicioſe ꝓponat/2 eſt ratõ
quia in cã tali.nõ de calumpnia:ſʒ de ueri

tate iuratur Iurabit ergo ꝙ malicioſe ·

grã differẽde litis non ꝓponit · ſʒ quia cre
