et in publicam formam redegi et decer ni
partibus pntibus et non contradicentib
cancdem fideʒ ilh ſumpto adhibendaʒ que

audentico ſiue originali ædberet᷑ z ꝙ pol uausſcripſi ad fi-ii-colump. 0. ſed quid ſi tãa.
ſit fieri ꝓbatio per illud. nam conſticuer 5⸗Quauis EEnſus partis ſine iudice ſuf =
ꝓcuratorem quoddam geſtum fuit ergo fKrret ad faciendũ inſtrm de contractu ?

podeſt hoc in publicam fermã rechgi cuz
unum non luſticiat omnibus ut in pre. I.
geſta:et in auten. ut fra.F. atud- et . 5
nunc dicamus. . ed ſcias.ſed opponit᷑. naz
cet publicatio fieri poſſit᷑ in fac tis · Vnd
non eſt inſtrumentu confectum ut.S. xñ
fſecus elt boc ibi funt inſtrumentum de ꝓ
curatione confectum. Rcdeo mibil ꝓphiber
fieri publicationem alicuius geſti: Hcʒ fir
inde inſtẽm confectum ſi inſtẽm illudn
ſufficit ommbus ut. ff. de eden ſi quis æx:
in prin: et licet hec caſu:. quãdo ſumpto
fides decernitur adhibenda:aliqun Diis *
bis utantur. ꝙ publicant᷑ geſtum melig
tarnen uidet᷑ dici publicari uel edi inſtẽm
Item quõ fiet publicatio huius ꝓcuràtõ
nis abnte no nec uocato contra ea que⸗82
diæi. Rdeo- exquo pcurator conceſſumẽ? —
agere contra plures per pſequens cõceſſum
uidetur ꝙ publicationẽ faciax publicari-
ſine quo mandatu non poſſet omode adim
Pleri:ff. de iuril.om. iudio. l. ii. ec de oſti.
auten.ſi quis in aliquo.C. de eden- Ec ideZʒ
ibi Sy. Vincen:alł-iura que dicunt illos
uocandos quorum intereſtff:de ædop enã

ſuper ofeſſſone otrackus iam facti ſcqz pa
parm. Eict nõ ꝙ teſtamenta ſic publicà-
Ada lunt. Fl: De bac parte ſatis cripſi pq AQA
Innod et Oſtiem eo-tiC. Fi. in- ĩ et. ſi· co -
lump. „-In primis enim mortuo teſta-
tore et petita eius publicatõe faciat iuche
iurare eum qui petit publicationẽ. eaʒ
cauſa calumpnie nõ petit. ut. C. quẽadnmo
dum te apꝑiantur. l. eius. ar-f-. ad exi. tche.
Hð ſaurus. ut. / prox. §. . ubi autẽ. Iteʒ UO
cCæbit pro hlis omibus omio quos res tan
Sit: ux: S e M: qualiter- Item uocabit tel-
res inſcriptos in teſtõ et ſi qui uel etiã oẽs
ſunt abntes mittet᷑ ad eos teſtamentù urt
recognoſcant ſigillaſua et utruz teſtarn
rao inxerf uerunt et ſi omnes ſenſerit pu-
blicabit illud f-quẽadmo-te. apian-I-i:⸗in
ffreb-l. cum ab inicio-et. l. quen- Nec eſt
in hoc tabellio requirendus-nam in pre.I-
nulla de co fic mentio.loquunt᷑ enim te
ſtamento quod non eſt per tabellionemn
ſcriptu C. de teſtacum antiq tas·5. fi. eti
am modo facida publicatio fi non appaz?
at teſtamentum. ff. quẽadmod te apian-
ſi in duobus.·é. fi.et hec publicatio que a-
pud certos iudices facienda eſt- utS mE

ica et hiis ſmilia/que uide.S. Vqualiter
in exemplatura inſtii que fit ꝑnõ
rium iudicis auctoritate eſt pars citarmla
ałs non poterit per exemplum pbatõ fie-
ri: ut in pre:iuribus.Sed alii· M⅞ Vinc.

co:ti. c. fi. et Gui. ſuc. in auten- pre:ſiꝗqs
in aliquo:qui induci non potuit ad facien

dum partem de neceſſixate uocanda For-
mabat autem qõ. v.S. Guiĩdo: quid ſi tale
inſtrumentum poſtea ꝓducatur contra

tis legibus zapertio teſtarmmenti uocat᷑ 2 ea
fFacta autentica ſunt inſtra.teſtin enim ñ

eſt aut ẽticanec publica ſcriptura niſiſ Ep

tum fit per tabellionẽ tunc cum ſit autẽ/

tica ſeriptura non oportet᷑ ſcripxuram illã

exemplari miſi aliqua cauſa ſubſit ut hec.

autxẽ teſtm a teſtator. P alia priuata pſo
na ſeriptũ quod fieri poteſt ut. C. de teſt.
cum antiq tas..Fi/et auten/ꝙ non.nõ ſit
audentica ſcriptura patet ex eo ꝙ no fit

per publicam manum. nec hobet ſigillum
autcnticũ ut e& de fide inſtr̃oc. n-2. 1·6.
nunc dicendum . ii. Hic autem publi
catio audtoritatẽ autenticationis habet-
quia per eius oſtenſionẽ fic miſſio m poſſi
onem hereditatis per edictum diu adri-

C.de edic:di.adri.toly.l.fi.Aliter autẽ ſi-

gilla licʒ numerus teſtium et alie ſollẽp-

nitates proſint aꝗͥ hoc ꝙ uoluntas teſtato
ris ualeat mil th ꝓbant mii ſeripta ꝑ pu
blicam manum.Sed in exẽplatione publi
corum inſtr̃oꝝ hec non ſunt neceſſaria cũ
illa autenticationẽ ſuam retineant ex ſigii
lo uel ſigno prelati ucl tabelliõis q ex eo
pated quia poſt mortem pᷣlati uel tabelli
onis fidem faciunt ſcᷣm papam: do meus
autẽ nõ.ſum:eo:ti.· M· fi ultra mechiu
V. ed ſi teſtmm. . ꝙ cuʒ teſtii pubhcãdũ
eſt debent teſtes ſimul uocari:et totus te
nor teſtamenti ſeget᷑ coram eis·et ſi iura-
uerint ſic eſſe u ſcriptura teſtat᷑ precipiet
iudexæ redigi in publicam formã ut.C. ce
teſtĩs hac conſultiſſima:. ꝭ.fi et penult.et
qui teſtã fa.poſ.hac cõſultiſſima. · at cũ
umana ſed contra- quia teſtes ſigil-
latim ſunt examinandiex de teſtibᷣ·c. ii.
MA Infra ſoluĩ᷑ et ſunt que ſẽquunt᷑ etiã

uerba Oſti. „C Sed nunꝗd fiet idem

alioꝝ inſtr̃oꝝ publicatie ut totus tenor

coram teſtibus legat᷑ ſimul. Rdeo Hugo

linus dixit ꝙ ſic quia tangit teſtes quare
ab eis eſt oprobanduzS. V. qualiter/ ar. cõ

tra quia dihgenter cxaimninãdi ſunt- ut 7 Pp.
c·ſignificauit et-c. Albericus et facit ꝙ2A

contra·c& de priuił.cum olimi.tñ ſcᷣm

do·me ĩn utrq; caſu tutius uidet᷑ et ue-
rius ꝙ ſigillatim eaminentur. niſi forte
ex cauſa aliud iudici uideat᷑ quid emm ſi

renor in tri nunis plixius ſit uel ſi quis in
tendit ꝓbare ꝓplum. ꝓceſſum coram ali-
quo habitũ de quo teſtis nullo mõ uel nõ

de facili recordare poteſt ex tali quidẽ ca

uel ſimili poreſt iudex ſi uult legere teno-

rem corã teſtibus idoneis et fidedigms e
tiam ſi' uocatis et ſic non ſigillati exami
nabit.ſi uero ſint ſuſpecti eos examinabix
ſigillatimet ex hiis uidet᷑ do·me.ĩntellige

re ꝙ etiam ſcriptura autentica publiceẽ
quod uerum eſt ex cauſa. ut ex ſuperiob

liquet. Itern uidetur ꝙ ex pre.decrecum

olim. ꝙ priuilegiũ uel inſtẽ̃m perditum

publicari poteſt ſi tenor per teſtes pro-

berur:.et.arin pre.liſi in duobus.·ꝭ.·fin.

¶ Et nõ ꝙ in publicatione teſtiĩ notarig

ſe hoc modo ſubſcribet exemplabit enim

totum illud teſtm̃ et poſtea dicet ãno nmi

ſe die et ĩindictione tł loco talibus teſta

mentum fuit exbitum coram tali udce

recognoſcentibus uel pntibus talibus te-
ſtibus idoneis er honeſtis inueéientibus i
eo talia figna pẽdẽtia. Et ego talis tł auc
toritate nõrius de mãdato talis iudicis ?

uel epo pntibus talibus teſtibo figilla ſua

epi exemplaui ꝗ ueracius potui nil addes

uel minuens et in publicam formã regi
originali et po·t.quod ſigil latuʒ fuerat ẽ

tali archiuio remanẽte ed illud originale i

terum ſigilletur ab ipſis teſtibus qui in

terfuerunt publicationi. et ſic originale ĩ

archiuio ad ꝑpetuã rnemor ã remaneat ſi
gillacum ec debẽt iſti teſtes eſſe· vn qui ĩẽ

terſunt pubhicationi et aꝑtiom et ultime

ſigillationi ec hoc exemplatũ ſuꝑioris auc

tate fidem facit originali perdito-C. de te

ſta.publicati/quare ergo ſigillat᷑ ild et re
ponit᷑. Rdeo ut quaſi ꝓthocollũ ſemper ad
memoriam remancat aut ſi forte exempluũ
periret uel ſuſpectum chceret᷑ uel fallum
poſſit emper recurſus ad illud haberi p.-

terit aud illud quociens opus fuerit aperi

ri et itrey ſigillari coram iudice de nouo

exẽplari 2 publicari ſeꝑ ualebit origiale

ſẽꝑ ĩ uno loco ſit illð uero ?ᷣ illa que cxẽp.

2 publicata lunt portẽt᷑ ad iudiciuet ubio

pus erit heres auteʒ qui ſcit inqtũ eſt he

res etiam ante publcationẽ poteſt heredi

taterm adire et ad ſuos heredes traſmitte7·

C. de caduc.tolł.l.ĩ.Giĩ.ĩi et iii· et· S· cum

enim: et:ꝭ.in nouiſſimoed.C. di iu deli-li
ii.¶ De publicatione autem teſtamẽti

ſine ſcriptis.V ide.ĩ·S.ut autem.v·ad hu

ius. ¶ Quis aut ſit publicationis effect

Vide·S..ſcða quoq; · M· Fuerit Bqn

tũ mebꝝ uerſiculi·et quomiãS eO .· J ·

cũqʒ uolue

cum cauſam. poſt ꝗᷓ autem eſt ocluſuz·ĩ.
renunciatum ꝓdudtioni inſtr̃orum 2 ali

i18 ꝓbationibus induci non poſſuntnec ali
quid ualet in cauſa mutari:-are& de cauſa

poſi.paſtoralis· in fie& dc teſti·cum ue-
mſſenx·de ꝓcuratoraudit᷑.C.de rebo cre

VNCG Dicamus qñ ſunt ex-
hibenda inſtra. et certe utraqa
pars exhibere poteſt ea an pu
blicationem teſtiũ. et poſt qũ
rit uſqʒ quo ſit in cauſa ocluſũ
ex de fide inſtr̃o: cum dilectus· et de teſ.

ſi quis iuſiurandũ:niſi noua orirent᷑ copitu
la ex ucteribus pendẽtia in quibus poſſũt

8 nouo inſtr̃a exhiberi etiã ĩ cã appellõnis

ſicut et teſtes noui recipi: ex de teſtibus.

fõnitatis. C. de temp. ap. per hanc uel niſi

*

— —

— —

l.

AS

eſſet talis perlona cui bificium reſtönis
in inccgrum indulgetur puta minor uel
cccłia ut dicemusi. de in inte reſti. -

Hucuſq; Iancre in· V. quando ſunt. J

Qltuidam autem dicunt etiam poſt oclu-
ſionem poſſe ꝓduci-nam cum in cauſa ap
pellatiois ꝓduci n poſſint in eius eſt ante
finem tempus occurrere-2c. utC. in qui⸗

bus cauf. in intereſti. nõ eſt ne·l. Fi. Alii
dicunt aliter quod dic ut nõ papa eæ & fi

de inſtrocum dilectus. Æ.⅞. V bi ſcripſi

ſuper glo.n. .. Sed tu tene quod pdi.

¶ LLicet autem poſſunt uſq;quo fit in cʒ
concluſum ꝓduci.- Iudex tñ ſtatim poſt

htem conteſt. et poſt iuramentũ de calu

mia preſtitũ poteit prefigere terminũ per

emptorium ad exhibendũ omĩa inſtr̃a &

bus ſunt partes uſure in cauſa. ut.ff. de e-

den.l.i.ꝭ edencla: ubi de hoc. .· Et ibi 8

poc tenet Gui. de ſuc. ultra iura in remiſ

ſionibus allegata inducene-l.ff. de here in

ſti. ſ quil inſticuatur.6. Item ſi conchc-

tioni.ibi ut niſi. Item certum temp:2c.

et ſimilis babetur textus- ff. de bonis
auc.iudi/poſſ.l.un allegat.et. ff. de curat.
dan.l.iet. C.de inoftic ceſt ſcimusG. fi-
ed idem ſeripſit in auten. ſi quis in aliquo-

C.de eden.facit ſcm predicta de reſttu.
ſpo?.Frequens: ſolet.li: vi.facit etiam ad
predicta.l.ſi ea.C: qui accu.nõ po. 2 quod
1bi nõ. . Et ſic ſepe obtinuit quidã tamm
hoc reputant durum cum id ulſq; ad con-
cluſionem lhceat uł predixi et ſcdm eos li
cet hec iudex poſſit non tñ facere debʒ. ff/
de ĩucdio. non quicqd. ff. de reg: iurt.ñ oe-
xi:q- i.aliud.de hoc. S. de dilati.: uidendi
.quid fit ĩta.et· V.quid ſi dat. · Ibi
deda remmſſ.ad clemen.ſepe. et in nõ. Bal- 1

Nota ꝙ iudex poteſt᷑ aſſignare terminuʒ
pemptoriũ ad ꝓducenda omma inſtra p

quẽ non habʒ locum ꝓductio ut in B. O.
adde. ff. de fert. I.or̃one· et. ar· C. ð ĩge ma.-
l. diffamnari-et boc in ciuili et in crirmiali.

ff. de accul.l.titia. Iſta autem termini al-
ſignatio eſt interlocutoria et nõ põt mu⸗

tari eorrigi et Progari. ff.de preto- ſtipk.

cauſa appellatiomis offert hbellũ et appel-

lato negante appellati fore fit fides iudu

Cci de appellat ie per publcum inſtẽm de
qua petit appellans copiam ſibi fieri pri-
uſqᷓ reſpondeat libello/oppellans uero dié
non debere cõpiam fieri ante lit. conte ꝗa
illud pducit cm ut liqueat iudici appella
tum eſſe e de appellatio:romana.: ſi ue
ro uocatis. I. l· vi. Et appellantem

non calupnioſẽ agere cam appel'onis que
ritur quid iuris et primo uidet᷑ ꝙ debʒ co
pia ficri nec Rdebirur priꝗ nã cis excep
tio impedit li: conteſt. ut dixiS de excep.
S.nunc uidendum. 6. ſed pone ꝙ in cauſa-
Item quõ ognoſcetur de meritis appello-⸗
mis niſi prius appel?o oſtendat᷑ ut in pre-
decreromana erar.ſi. de iure codicil. ꝗ

dam:e de ec.cdefiol.c.pe.in fi.et de re iu

dicl: abbate ſane· I. l vi. * Hoc etiam

ꝓbæt᷑. C. de eden-ĩis apud quem: que etiam
facit in contrium dic contra nam cum te-
ſtes et inſtr̃a parificent᷑ utiq; non ſunt ꝓ⸗
ducenda inſtra ſuꝑ principali cã an lit. cõ
teſt.ſicut nec teſtes.C. de fi. inſtr̃o. in exer
cendis· ex ut lite non conteſt per totũn
preé:edenda-et. C. e. l. fi et ſic obtinuit.nã

articys appel?'onis eſt huiuſmõi negociuzʒ
principale negãdo tñ eſſe appellatum lis ẽ
conteſt.Idem quoq; puto ſi dicæt᷑ non eſſe

iluſte appellatũ ut.I· de lite conteſ.G. ii. V.
ſed nunquid ꝑ.nam in ꝓceſſu de hoc cog-

noſcetur et tunc demum lite conteſtata-

copia fiet. ſed ante litis conteſtati. ſufficit

ĩvudici fieri fidem aut ei qui cãm appelro „

nis omittit Idem quoq; dicenduz eſt ſia
grauamiĩe uel interlocutoria anñ ſmiam uł?
etiam ex iudiciũ fuerit appł latum et hec
obtinent de iuris rigore equitas tni in con
rium ſuadere uidet᷑. Æ§. Hoc dictũ ſcrip
ſi in pre.5·ſi uero.in glo:qñ appellatus. ui
de quod ſcripſi de probatc.·i: in glo-ſi que

ritur. . dixi. 2 aliud eſt iuſtificare plo-

naraliud iuſtificare cĩm. Sed põe
peto coram iudice appelł'oms ſniam cont
ine latam caſſari uel caſſam pronuntiari-·
NRndet aduerſarius exhibe ſniamego di-

co non hẽo ipam ſcriptam-quia iudex no

luit mihi facere copiam uel qa amſi que
ritur an appellatus eam exhibere cogat᷑· r
ſpondeo dicit papa ꝙ ſic ut ex de fi. iſtr̃o.
G. perpetuis. ubi de hoc. .-Et ibi ſcrib

ſiſuꝑ. . coĩiʒ. β-Et- ar. C. de eden- ĩs a-
pud. Bal. Norta ex pcedentibus ꝙ ille ꝙ

appellar debet ꝓducere appellationẽ coraʒ

iudice ad quẽ et facere de ea fidẽ iud ici ut
ſciat ſẽ iudicẽ parti etiam dabit᷑ copia ſed

ſi pars contra ↄppellatione uult opponere
ꝓemptoriã except ionẽ poteſt opponer 3
dilſputatio reſeruabit᷑ poſt litẽ conte· ſpec.
dicit ꝙ ante litem conteſt. non debent in
ſtr̃a principalia edi parti ſed iudici q ue-
rum eſt ad impugnandũ ſed ad deliberan
dum ſic. ut in hoc. . ſed pone. Snia autẽ?
de fi.inſtr̃o.G. ꝑpetuis facit q no.C. de

e 5

AS

N

erro: aduoct. I.ii. . (Sed quid ccce· T.

cedit mihi ius et ctιnes quas habet cont᷑

p·ↄuenio ipᷣm.p.Ipᷣe uero añ litem contc·

petit copiam inſtri ceſſionis.2 uidet᷑ ꝙ ſit

facienda quia perſonã alterius in iuchcõ r

pnto exquo ago ex iure ceſſo ut patzʒ ĩ his
que nõ.S.de ꝓcurt·.ſequit᷑ uidere.Item .

uis reſultet ꝙ actu lLẽam ius in re mhio

minus tamen agendo ex iure ceſſo uice p- .

curatoris fungor ut ꝓbatur et nõ. t. de
cur.ſeruum.in fietl.ſequen:ergo añ litẽ
conteſt.eſt copia faciendaex cccur.in
noſtra. in fi: iii:q.vi.: exceptio.ct· nõ. C.
de ꝓcurĩta demũ.quia ſine mãdato nõ dʒ

audiriff.de ꝓcurato.l.i rium tñ puto.
quia añ litẽ conteſtnon lunt admittende

ꝓbationes ſuper principali etiã ſi ego iuð

licet ex ut lite non conteſ. per totu ex de

iudictexhĩta. Item ſi fieret copia ante li⸗
conteſtſequeret᷑ ablurditas quia pari rõne

heres Icgatarius ernptor ꝑmutator et ꝗli

bet hñs cãm uel titulũ ab alio teneret᷑ ate
litem conteſt:exhibere inſtr̃a quibus h
modi cauſa uel titulus ↄtinetur quod ridi

culum eſſet dicere quia ſic ↄgnoſcerʒ ꝗ̊ prĩ

cipali-et ideo tales exceptones non impe-
chunt lit.conteſt.et uide.S. de actore & i· ẽ=
uerſu:Item qui ſe dicit.ᷓdic ꝙ ſi ago meo

nomine.ſ. utili actione tunc n cogor exhi

bere ante litem conteſt. ſe ſi ago dirca.l.
noĩe cedentis quia tunc idem iu eſt 85 1
ꝓcurator tutor̃ ⁊ ſi ibo ſic obtiuit ar· f
de ꝓcux.Iicʒ.et ſic dqñs Clemens papa: iii i

uiſus eſt ſentire de hoc diei.S.de actor̃. ᷣ

Item contra pᷣlatũ· et ſequen. uerſus finez

H. Et per ibi 2 hic ſcripta uides ꝙ legit

timare cãm ſuã quis non cogit᷑ an li: cõteſ-
ſed perſonã ſic.ut etiã ſcripſi ð ꝓbatioc.i.

in ult.glo.S¶ Quid ſi quis in libello uk
poſitione facit mentionẽ de aliquo inſttᷣo

ſuo non alterius. M·De hoc ſcripſi poſt

Innod de pbat.c·i. F.· Dic ꝙ iudex ex of

ficio ſuo faciet illud exhiberi etiam an li.
conteſt.uel an aduerſarii Rnſionẽ ar · fF. 8
eden.l.fi:nam ſinc illius inſpectione nõ po
teſt plene deliberare Fendens ar · f· de edẽ;.
I.i in prĩq ueꝝ eſt ſi ht illð in pmptu
Alioquin facta fide de hoc ꝑ iuramentuʒ

ꝓcedet᷑ in cã licʒ non exhibeat᷑ ec coget᷑ rñ

dere libello uel poſicioni ſimpyr nec tunc
in curia romana admittit᷑ talis rrſio cre,
do quod ponit᷑ ſi apꝑeat inſtr̃ʒ uel ſcriptu
ra de quo uel de cuius tenore poni᷑oportz
enim ↄfiteri ſimpłyr uel negare Alioqn ꝑp

talem rñſionem in nullo ponens releuaret᷑

quia ſi inſtẽm in iudicõ exhiberet᷑ fidẽ fa-

ceret nec de B poſitionẽ fieri oportcret· .
ut in inſt̃o continet᷑ non ſimplex nec ſuf⸗ MB
ficiens qð eſt bene notandu. Idem pu-

Bal.Implicita eſt g hec Renſio credo ꝓ⸗.

to ſi ponat ð omuui ſcriptura q ð ꝓpria

ſecus ſi de aliena.nam ponẽs illam non co

gitur exhibereet is contra quẽ ponit᷑ ſin
Pliciter cogit᷑ Eendere ut·ĩ. . prox. . (x

miſſis· et uide· S. de teſte. qualiter autez.
d· quid ergo. ¶ In ſumma nõ· ꝙ iudex a

pud quẽ res agi acta pubſica tam crimãa
ia ꝗᷓ ciuilia iubeb exhiberi ad ĩueſtigã-
dã ueritatem. ut.C. de eden.is apud quem

HM.⸗-Ect ibi totus iſte. V. in.i· glo- - Er

exponitur ibi res: i, cauſa appely'onis ut.C

de app· ne cãs.et.l.eos:in fi. uel res-i.cauſa

principalis ſed tunc exhibent᷑ acta ꝗa ac-

tor diu abfuerat.ut.C. de ĩudi. ꝓperandũ .

S· ĩ. et. ·ſiquidẽ.· uel res.i.ca principał que
apud ſucceſſorẽ primi iudicis agit᷑·ff/ð iu

clict rmortuo- ue! loquit᷑ in admiſtrator ꝗ

debetx ter acta uider᷑. ut.C. ce iudict autẽ.

ad boc. Hl· Vt e de offct deł.ſuꝑ eöna

intentionis non obſtane·g Scdnu-
quid arbiter faciet fieri edicionẽ ſcðz for

mam pre.l.ĩs apud quẽ. BRdeo non uidet᷑.
ar. ff. de arbitris non diſtinguerẽ· 6 de of-

ficio.ar contra.ff.e.non ex omĩbus· ſed

et ↄtumacia. H.·Vide quod ibi nõ glo-

quõ. ¶ Quid ſi actor interroget᷑ a reo
an uelit uti inſtrĩs·et ſi uelit dicit ꝙ ea de
beat exhibere nunqd actor eſt cogendus

huic petitioni Rndere uidet᷑ ꝙ ſic· nam i

uoluerit uti et exhibere ſciet reus an ue-

Iit uti ſuis. et equitas dẽt ad hoc iudicem
mouere ff.de inter. act. ubicunq; · et· ar.

e de dolo et contu/ꝓut. Econtra uidet᷑.

ut:S.de poſitionibus/ꝭ·vi.V. hoc autẽet
quia nondũ deliberauit actor an uelit uti
eis· Ideoq; debz habere tꝑus ad deliberan

dum.ff.e.qui interrogat᷑ forte enĩ ĩgno-

rat an ſibi ꝓſit· C. de ꝓbatio. ad ꝓbationeʒ
dominii. Sed quida dicunt referre an ex
facto ſuo ↄuemat ut tunc Hendere cogat ·

cum non debeat factuũ ſuũ ignorare ut.C

de rei uen:quiſs· et potuit deliberaſſe cũ

peritis ut.ii.q.in.ꝭ·ſpaciũ.ꝛ.ei aũtet.C

de ingema:ſi auiam. an ex alieno et tunc

non. ft.pro ſuo.lʒ.fi.uel ſaltẽ hẽbit temp

ad deliberandũ ut.s.ſcdᷣm ał.papã:p· uero

dicit non debere inrerrogari: nec ĩnterro-
gatum debere Rindere. naʒ et poſt ſnriam

poterit fẽm dicere ſi uoluerit.C.ð fi.ĩſtr.

I.fi. C.ad.l.corneł. de fal- querela. ¶L IIIS

aũt ſcias ꝙ qñ inſtr̃ʒ ꝓcuratiõis F bomõi
oſtert᷑ in iudicio licʒ oblatĩo ipᷣa ð actis ſit

ro alr dicunt et maxie poſt li eouteſt- ar·
ff. de ꝓpcurt-Põp.§-rati. Eoequ
coram iudice uel alio de iſpius mandato et

„ 2

non thᷣ cenor inſtri. Vn nifi ar ſollepniter

publicet oportet Emper originale oſtdi
ſcom Inno-e& de Fi- inſtro- e-i-Aln ue-

parte pñte ſunt ꝓducta exẽplata extue

non agit᷑ ad edictionẽ originalũ ad quam
raro agi poteſt ſed ſolum ac toʒ ad quam
ſernper agi poteſt. ud.ĩ. dicet᷑. prirna enim
ſu originalia inſtr̃a tranſſata ſunt in ac-

ta.S. : oſtenſo:. . uidimuset ſequen. Idẽ

etiam eſt i non ſunt exẽplata. ſed in ac tis
continet. talis ꝓdupcit inſtr̃m quoddã d8

ſic incipit et ſic Finit extunc enim inſtrm

illud ſeu ipius tenor inter inſtr̃a cenſeb. n5
per extrema colligiẽ mediũ ux. VIi⸗ dl.
quia: ſi de her̃· inſti.l.ſed et ſi.: ſolem-?
dic.ut.ĩ.5 prox ubi-i- premiſſa ꝓbant᷑: es
de ꝓbatio.qrn contra ibi inſtroꝝꝑ ꝓducło
nes per quã decredicũt ꝗdam ꝙ Neptum

oↄmiſſioms er ꝓcurationis et hrnõi inſerẽ-

da ſunt in actis ꝙ licet tutum ſit fi e non
fiat poſt lit. conteſt. non hẽt neecſſe ꝓbab
mandatũ ꝓpcurator exquo uſq; ad li.otel-
adimiſſus eſt ut in pre.5:ratinec iudex cõ
miſſioneʒ ſibi féam ut nõ ſcᷣm papaʒ ex
de elec. ſtatuimus. .-Li-vi. ut ibi in gl-

non ubi.· Er de otict. iudict. dele- cum
in iure uel dic et meliꝗꝙ bñ oport 3 Pba

ri REptum comiſſionis et ꝓcuraxore in u
dicio exhibita et in adtis redact a ſcripta
et pubiica fuiſſe non tñ oportet origina-

lia moſtrari-nec tenorẽ eox pbari Kcus ſi
non ſunt in actie ſcripta ut in pre:c qn⸗
contra ſuhticit eni in actis cõtineri tris ex
hibuit coram tali iudice ꝑte pnte qdam

HKptum apyicum uel ꝓcurationẽ ſuã nec

eſt neceſſe inſeri tenorẽ eorũ delegationes
autem et ſubdelegationes dent ſcribi ut ĩ
pre.c.qii contra.et.S.de Rpti pnrxata. 9. i
. ſed obicib᷑. et ſquen.et ſuſti ibi dici H

ſubdelegatio ſeripta fuit Per tales-Alii di

cunt et ̊ᷓ ob tinutt. M. VYt ſcripſi ĩ pre·
decreqm:ĩ glo.nõꝙ exquo.,alii dicũt.

½ delegat iones et delegatiões ꝓbhant
Per ſola ſigllla iudicũ ut e& de offic· dele-

prudentiam in prin.non eni cenſent᷑ acta
cum fiãt fine cae cognitione et ꝑrcibus ab
Entibus. . . de ꝓbatio.é uidenduũ. V. ſed
nunꝗqd. nec obhus que da ſunt p. rati⸗

H- Conſtat enim ꝙ litis oteſtatio eſt B

actis. Item ꝙ per eam ꝓcurator facus ẽ

dominus litis-et hoc lacius uide in Zlo.· p.

. nec obſtat. ? ¶ Et ſcias ꝙ ſi ps aliꝗq

repetit inſtẽm ꝓcuration's uel aliud a ſe

o aut inſtéa

faciendap
iudici ſic ꝓcedas uenies eni ad iudicis piiti

iudlicio exhitum aut illud elt P ſe al ci1

illam in qua exhibuit-et tunc hibi non re-
ſtirucet cum originalia debeât penes iudi-
cem remanert ut.: de teſti-. publicatis-
in prin-aut eſt generale etiã ad alias cae z
tunc equũ eſt fibi originale ſtieui copia
ilhus penes iudicé remaréte ut eo in alum s
caſibus uti polſit ut ꝓbat᷑ in his que nõ⸗öB5.
. Ilhud auté-et melmus.S.6-oſtenſo. t

debʒ eligere ꝓducens teſtimm añ lit. contel.

an uelit illo uti tanꝗᷓ teſtõ dicunti cõ-
pendioſK. V.ek nõet ſequen.

IDENDVM Reſtat quabr

rti. .ASed quidem de faciẽda

am cum tuis inſtris in termino tibi ad B

aſſignato dicens ei domĩe ad ꝓbandu de iu
re meo ꝓduco uobis hec inſtra mea ꝙ ue

rig er public is in caula tali quã beo cu tri

coram uobis et tunc iudex ea rcipiat ſeaau

per noõr ium ſuuũ recipi faciat tabellio uero
icribet hoc modoFOrma. (Lk Dic txi tax
exhibait in iucdlicio tale inſtẽm manu ta
lia nõrii ſcripxũ in cã tali puta ꝓcuratoriu

uel inſtẽm tutele ſeu cure uel emptiõis et
huiulmoi. ex ſi cribat᷑ hora exhitionis id
approba Ppter multas calupmias uitädss

quas pleriqs occurrere uidi: g ſi forte iu
de uel tabellio ſit tibi ſuſpect ↄlſulò ut

cibi recineas exepla ipoꝝ inſtroruz ne qd

„

machmari ualeat fütacis uel qd mehus ?
nörius ea traſſcribar uel ſalce principiuum
et finẽ cuiſſibet inſt̃i et reporta hR pores
originalia tecum poſſet eri ficut iam orin

git ea malicioſe occultar et᷑ negar̃ te ꝓcib

iſe nec poſſes ꝓbare tenores iporum licet

tu porum tranſſcripta uel prineipiu a fi
nem retine cautela enim ꝓdeſt.l. di. Plbi

ceros·xiil-di- quatoe& de elec. licet et. C.

bonequidã autẽ nouicii aduocati faciunt

ſumpxr ſcribi ꝙ ipi.iii.aut.v. inſtr̃a ꝓdu

cunt ad ſuam intentioneʒ ꝓbandam et pꝗ
ſecuʒ illa pportãt.· ¶ Quid ergo erit ſi ee
aſſerente per inſtr̃a ꝓducta ſuam intentio
nem plene fore fundata- altera uero pars
negat illa funſſe ꝓducta quia ſeriptura no

tarn non magis ſpecif icat ð illis ꝙ de aliis

inſtiis ſed dicit Smpłr.iiii aut.v. cte ob-

tinuit. M. Per Egy ut ie refert ubiS·

er totum qð preceditx eſt de ĩpius menteę-
uel uerbie·et ſcripſi de ꝓbati.c·i/ in gl· nõ·

inſtr̃a exhibeant᷑ et quide ſciẽ?
dum eſt ꝙ aut loquaris de ex
bhitione facienda iuduciaut de

A

Ile eſ⸗ exh “ 1¹

equo in prin· poſt Innoo-et Oſti. ·

Scripturam homõi non ꝓbare illa funſe

ꝓducta et uide/. . Item no. Bal. Nota
ꝙ non ſufficit ꝙ nõrius ſcribat tał ꝓdu⸗
it quatuor inſtra niſi dicat que ꝓpter inc
titudinem ar.tñ ò C. de annali: eæ-l. fi-ſed
ibi ſpãle odio pſcriptionis· ut in fiillius./l.
2=. LQuod ſi uelis ſine pena uti inſtru-
rmento qð fy'm dici᷑ dices ſic· · Secũdu
Gui.de ſuc.ſuper auten. ſi quis in aliquo-
C.de edenet uide.ĩ·. inſttẽ̃m.v. Item op
pomi᷑ ꝙ aduerſarii.a quod ſcripſi. 3 Ego
talis qico et ꝓteſtor inſtr̃m tale quo utor
Fem manu talis norn uerum et uerax eſſe
ſed ſi apparuerit efſe f'm tunc nolo eo eſſe
uſus et perinde eſſe uolo ac ſi uſus non fu

erim. ar.e* de criFal: ad fFarioruz et ſi ad
uerſarius dicit certifica me an uelis eo uti

uel non.non tenet᷑· ſed poteſt ſic ꝓteſtari.
ar. C. de exceptiſi quidemff. de noonũ
de pupillo/5: ſi quis ipi ptori:nam e ui ta
lis ꝓteſtationis ſi appareat poſtmodũ ue
rum eſſe poterit eo uti et hẽbit effectum
ex uirtute huius dictionis tunc qð extre
mum tꝑus ſignificat.ff.de condic· et ð.l.
nii.5· fi:et de uul:ſub.inſtitutione ſecus ſi
ſic fimpłr dicerʒ nolo eo uti ꝙ tũc ñ poſſʒ
eo uti aliqua rõneC. de fi Rro.ſ aduer
ſarius.et ad-l.corde falſi f?os codicillos-
¶ Et nõ ꝙ tabellio cogẽdus eſt rogatio
nem exhibere cum neceſſe fuerit recepto
tamen opetenti precio pro labore ar. ff. S
eden argentarius in prin a1-Vbi nõ-
Accur.et per hec uerba Accur et auctor
uident᷑ uelle ꝙ rogatio uel ꝓthocollũ ꝓbzʒ
pro quo dicto fac quia omĩa illa hẽt que
habere debet inſtẽm et pluſq; ipa rogatõ

eſt origo et fons unde ſumit᷑ inſtẽm et ſic

plus ili credendum ĩx.di. ut uetex. et qᷣ
ibi nõ et. lxxvi-di- Ieiuniu.n. C. de eden-l.
penultet auten.ſi quis.Sed Nvycho· cont
dicens ꝓthocollum eſſe principiũ inſtr̃iñ
dum oↄpleti. Vnde niſi ↄopleatur ꝓ nihilo ẽ?
ꝗr. C. ad ſilla.l.penult. in fi. dat ſi'e de teſ-
tamento et de ſma que nondum opleta lʒ
ſcripta mil ꝓbantpatet primũ·C. teſta·
ſi iset.l.ex ea.ſcᷣʒ· C. de ſen.ex picło.r̃ci.
L.i.et uidet᷑ ſcrn eos caſus.C.de fi inſtro.
otractus. in prin. ibi non ałr uires haber
qᷓ ſi in mundũ.⁊c. 2 ſequit᷑ ut nłli liceat pri
uſꝗᷓ.· 26. et licet ibi loquat᷑ de ↄtractuĩ E
tis quo ad ſham obligatiõis.· Idem tñ dicẽ
dum de alio quo ad ſſtantiã ꝓbatiõis ex

demptitade rõnis.C. de conſtit.pecu.l.fi.

de confir. uti- uel imiti cum dica et facit

quod nõ.C. de teſta.l·iet. ii· beñ faciat d

principale dẽm de elec eccłia noſtra. 7⸗
re legc ea et perlege diligẽter et uide an fa

ciat contra te:nam Ri ꝓducis diuerſus ſcrip

turas tibi imputat᷑ et dicere poteris. Heu

acior telis uulnera facta meis. C. de Fide
inſtro.ſcripture:ex. e·imputari.ſi auteʒ ꝓ
te uideris facer̃ oſtende ea iudici cui f ides

eſt facienda nõ hoſti.C. de condic ob tur-

cãm.l.i.ex de Heptis. inter ceterasff. de ꝓ

Dati qnquaginta. ¶ LItez nõ exhibeas eã

uel aliquã ꝓbationẽ in tranſcurſu ficut ꝗ
dar faciut miſeri aduocati qð ſi fiat non
uidebit᷑ fuiſſe faſtũ.C. de contrahen.ſtip·.
optimam. celeritas enĩ improbatur quod
dic ut.S. de aduoca.ò hic docenduzʒ. . cu

autem. alii etiam in termĩo dato ad ꝓban
dum et ad inſtr̃a pntanda et ondenda por
tant plenũ ſaccum de cartis ea nõ diſtin-

guendo et ſic non põt fieri de quibus ſit ꝑ

ti copia faciẽda.unde non uidet᷑ ualere tał
pñntatio . MAäqNota quia loquit᷑ auctor de
ilo qui pntauerat et ꝓduxerat ſaccũ hoc

dico quia Guido de ſuc ſuper auten:ſi ꝗs
in aliquo/C. de e den.in fi: format qõnem
que de fco fuerat de illo ꝗ portauerat ſac

cum et apuit coram iudice aduerſari eiq

dicit᷑ udici ꝙ reciꝑet ſaccuũ et inueiret ibi

tale inſtr̃m falſlum qd ĩudex fecit et ſic in
uenit et puniuit illuʒ ie dicit iudicẽ ma
le feciſſe exquo non ꝓduxerat.Cuʒ aliẽo

inſtẽ̃orum inſpiciendo: poteſtas dari nõ

debeat. ut dicit.l.que accuſare eo ·ti · de e⸗
den. Inducit etiaz.l.i. ff. eo.ti.6tedenda-ad

oc facit qð nõ.ĩ.· vV. pone inſtr̃a. ·ar· ff
de imurt Iteʒ apud S.hoc edictu.ff. bo·
auc.ĩu.poſ.lł fi·f-ſi quis caut᷑.l.ii.ꝭ·queſi-

tum.ar/t ñ cont᷑ ꝙ ualeat.C. ãna: ecep-

l.Ffi. ibi huius narratione.2c. C. de pſcrip.-

ex. uel.xl. an. Oms.· C. de quadrien. pſep·
l.ii C. coĩa. . in tradendisS. . i. Fl-De
facto ſeruat᷑ ꝙ recipit᷑ talis ꝓductio ſi fiat

ſimpłr· ſi uero dicat ſẽ ex illis illa ꝓducere
que faciãt ad cãm non recipit᷑ niſi iuſta cs
ſubſit ut iam uidi puta quia ponderata
uĩtate termini et diſtantia loci ð quo por

tata ſunt inſtr̃a forte hereditaria non po⸗

tuerunt diſcermi ꝑtinentia/ beñ tñ faceret
ĩiudex ſi terminũ ꝓrogaret ut diſcerni poſ
ſent et ꝓduci ad rem ſpectantiĩsa et illa ſolũ
2 (Sed pone ecce appellatũ eſt a ĩudice
delegato huius appelt᷑onis cã tibi cõmiſſa
eſt ita ut ſi inueneris rite appellatuʒ. I.
Procedit &̊ qõ ut ſit dubia poſt legittĩatã

appel'oneʒ. · Procedas in cã 'm formã
prioris Bepti querit᷑ an ille delegatus debz

96

tibi mittere bullaʒ uel ſuffieiat trãſſeptũ

p manũ publicã Ro. nõ. Io:de deo in ꝗõi-
bus ſuis · · Liiĩ:queſtio·xxii· JZ.· ꝙ pri
mus iudex non tenet᷑ mittere buſlã cu ſu
per hec lis pendeat et appellatũ ſit· ſi tarn
dubites debet ille tibi per ſuas lr̃as fidem

fac ere uel per publicũ inſtrt̃m·ex de ꝓba.

c.fi. ¶ Sed quid ecce papa ſic mandat iu-

dicibus in cã eis omiſſa ꝓcedere nolentibꝰ
ꝓcedatis iuxta prioꝶ otinentiam lr̃aruʒ
ut ex de nidid.quia uerſus-prime autem

lr̃e non apparẽt ꝗuis conſtet eos ipᷣas ha
buiſſe ſed poſtea forte ꝑiſſe ·querit᷑ an po-
terunt ꝓcedere· Redeo · dic ꝙ non niſi forte
prima prius appeat ar. ex de f ide inſtr̃o.

c.i.ubi de hoc. M· In glo·ii · J·xxvV · q ii

ſcimus/C.de edenauten ſi quis in aliquo.

uel niſi ꝓbet᷑ tenor prioris· ¶Porro.

Hic incipiũt uerba Tan.ubi.S.. B mõ

et durand uſq; ibi. C. de contrahen. dẽpta

illa parte Aʒoet Vincen. 2 ſequen· · ꝗd
ſi cui fuit addicio.·ſi queras de exhĩtõe
parti facienda illa hoc modo fient recitẽt᷑
enim inſtr̃a a iudice uel ab eo cui ip̃e ð pu
tauerit ꝑte ria audientibus que ſi ſibi co
iam poſtulet inſtr̃m non tradatur eidezʒ

ad tranſſcribendũ ſed per nõriũ uel per du

os uiros idoneos ad hoc deputatos tranſ-

ſcribatur et exinð parti aduerſẽ copia fiat

quod ſi ſuper uno tmn capitulo priuilegiis

ſeu inſtr̃is queſtio fuerit illum ſolum re-
citetur et tranſſcribat᷑ er parti aduerſẽ co-
pia fiat e de fi: inſtrt̃o-otingit· ¶ Illud

autem certo certius eſt· · Tan dicit a
nõ ꝙ oĩumac᷑. I ꝙ omĩum inſtr̃orum

quibus quis in iudicio utit᷑ ꝓ ſẽ debet etiã
fieri copia aduerſario contra ſe. ff.de eden.

l.ĩ.̊. edenda.C. eo.tiĩs apud quemet. xii.

dil.qui ſincera.ibi ex eoꝝꝶ codicibo.2c. q

locum hẽt tam in actore ꝗᷓ in reo.Bal/du
pliciter utit᷑ quis inſtr̃o·ſ.rea'r ꝓducendo
tunc ſẽemper debet edi aduerſario uerbał'r
allegãdo in poſitiombus uel libello tũc dʒ

edi ad deliberandum non ad diſputandum

ſd añ lit. conteſta.nam exceptiones ꝑẽp-

torie reſeruant᷑ poſt lit. conteſt. ĩta intelli
go hic et· V.quid ſi quis.et per Innode ꝓ

bat.c.illo:teſtium uero nomina quis non
tenet᷑ dicere aduerſario de arbit.l. nõ ex oĩ
bus.facit.ff.ut.le·noĩe· ca.l.poſtqᷓ ·ꝭ.ſi dẽ

Verũtñ actor non põt petere ad ſuam

intentionem f undatam a reo inſtr̃a ſua ꝓ
pria quibus non eſt uſuruse de ꝓba.c·ĩ.
MH.· VYbi de hoc· · C. ð teſti.mimis.C.S

.-—

eden.lfi.in fi:iini.q/iii ·v.quid intẽdit. nĩ

ſi ſint vmuma nam illa petere poteſtut· f.

de edenſi quĩs ex argentariis f..de iur̃ fiſ-
in fraudemex de fide inſtr̃o.G. ꝑpetuis
Keus uero põt petere ab actore ſua ꝓpria
inſtr̃a ad ꝓbandã ſuam exceptionẽ C. de e
den:non eſt nouũ et ſimiłr actor a reo ad
ſuam replicationẽ ꝓbandam.C. e. I. fl.ĩ fi.
edt iam dicam Aʒoet Vincen. M. Qui
de hoc nõ in/c. G. ꝑpetuise·ti . J · Dicut
ꝙ nec actor reo nec econtra cogi edere in
ſtrm niſi quo in iudicio eſt uſur ut ſunt
atteſtationes et acta ut in pre.Sedẽda.de
hoc nõ· Inſtitude inuti·ſtip·s·Itẽ vboxʒ⸗
¶ Quud ſi aliquis ꝓduxit inſtẽ̃m qð cõt᷑
ſe et aduerſarius uult ſẽ eo iuuare ꝓd ucẽs
autem dicit ſẽ per errorẽ ꝓduxiſſe· quare
ſibi nocere non debetar.pro eo/ff·de iudi.
l.ii.nam et pemtere põt.ff. de rei uendi.is
qui ſe.ff.de in ius uo ꝗuio·C.ad.l.cor.de
fal.ſñi fłos · ſed dic ꝙ non iuuat ſẽ error̃.nã
otuit deliberaree& de fi.nſtr̃o- impu-
tari.C.de actet ob.ſicut.ff.de ĩurt et fac.
igno·regła.·ſed ureſt.de bonoꝝ poſſ.lĩ
bonorum.Item ad hoc.C. ð tpe in inte.re-
petende· exquo enim ueritas eſt ſcðm ea
ↄuenid iudicari. C. de eden.ĩs apud. · Se
cundũ Guide ſuc cums fuit iſte- . qui
fuit additio.In auten. ſi quis in aliquoC.
de eden:et eſt qõ pe:ubi eam plenius ꝓſe-
quitur ad hunc autem finẽ alle: etiaI- illi
citas· : ueritas ff. de offi. preſi. F.- vii.
di:qui ↄtempta.2 uid.S. de poſitio:: O
uo..i. ¶ Facienda eſt auteʒ parti in-
ſtrẽ̃orum editio ſine die et ↄſule.i.ſine pu-
blicationibus inſtr̃i de quibus dixi .56. B
uiter:ne detur materra fabricandi fłm. ff
quẽadmodum teſt.aꝑi.l.i.et.ff.de eden.ꝛ.
ĩ. 6. editiones:ex.S⸗edenda:quod quałr fiat
dixi.6 oſtenſo. .ſi uero f uerit. niſi is cui
editur petat ſibi diem edi ad intentiõeʒ ad
uerſarii elidendã per exceptionẽ uel repli
cationẽ ·qimi tunc edendus eſt ſibi dies ar-
C.de eden·l.fi.et·l non eſt nouum pᷣſtito
ab eo primitus iuramento ꝙ nõ calupnie
cauſa id poſtulat.utff.e·ſi quis ex argen-
exigit᷑ aut. uel niſi uelit ilud inſtẽm de
falſo arguere qmi tunc preſtito miramẽto
ꝙ eſtimat ſe poſſe illum de fro arguere 2
facta legittima inſcriptione · M. Vid qð
ſtatim ſubdit et hoc non poſuit Lan · J.
Edendus eſt ei dies et omĩa que ĩ ĩſtr̃o cõ
tinen turff·de eden ſi quis · ꝭe exigitur.C.
de fiinſtr̃o.l.fi. · Scðm Tan.J·C.S
cõtrahen/ſtipł.optimam-Inſti.de inuti-
ſtipłi· Item uerboꝝ et contra illud ꝗc-
quid uoluerit ꝓbabit ꝗ̊ᷣ quas etiã ꝓbatões
Pars altera qð uoluerit ꝓbabit.ex·/e· c· ii ·

C. de in inte.reſti.petende. Qualiter autẽ
ꝓbetur fłitas:dixlS de ꝓbat.6. fi.in fi-
ct uſq; ad quod tpᷣus.ĩ de ſnĩa : qrn. .·2.

nõ. ꝙ debet et am tunc fieri copia origina
lis ſeu autentici ſigilli ex ſubſcriptiomun.
et ſignoꝰ⸗. ex: e.Inter dilcos Sed qð iã dixi
de inſcriptione nõ hẽtur in uſu quo ad pe
nam ordinariam et bñ cum tunc nõ agat᷑
ad penã ordinariam iufligenda ſed ut er fi

des non hẽatur:ex de ordi:cog c. ni in fi-

cum ſuis concor uerutn ſi iuò preſumic
ꝙ malicioſe feitas opponit᷑ coget opponẽę
tem ſe ad penam eordinari obligare ſi &

fecerit in ꝓbando et ſic ſeruamusSi autẽ

etiã in principio cauſẽ peto oñdi wihi in-
ſtẽm ꝓductum ud uideam an ſit ueruʒ E
fł'rn facienda eſt edictio tn ſine die et con

ſule ut quidam dicunt mſi cum noiĩe filci
agitur · ff.de iure fi, nec quiſꝗᷓ· ſed et cont᷑

ria inſtẽ̃a puta lr̃e apłice rõnes et acta iu
dicii et ſi ia debent integre cum die et cõ
