et alteri alia pars eſt donata-tunc non
ſufficit confeſſio/ſed ubᷣ eſt iuſtũ pᷣciũ

non preſumitur confeſſio ſimulata. ſed

G uera.utffdepo.l/publia/in fi· nõ ob.

„
2

uſnn. ſaß
10 ,Y

₰

v W*

6.ill ud- Quia ibi erat Iuſpicio propter
creditores:fimile in. laſſiduis-in glor⸗
parua:2 hec uera · Ceteꝝ ſi unus
ex condebitoribus cogitur ſatiſfacere
creditori 'm leges C·& fideiuſ Pubex
et·l.reos.2. l· generałr·2 inſti.& fidiut.
creditor tenetur ceder̃ ſoluenti actões
contra unum ex condebitoribus ſuper

quo ſic inſtrm ofici᷑. ·Diſputauix

Alber. Odof ·qonem et incipit· Ceditõ
quidã deduobus conreis pone a· et. b·
quoꝝ alé põe.a: conuentus a creditore
oppoſuit exceptiones doli ſimulationi
et pecunie non numerate. lite pendẽte
bↄreus ſoluit creditori et habuit iura
ceſſa contra:a:quem poſtea capi fecit.
uigore ſtatuti hoc ꝑmixtetis obligato
ro alio qui ſoluitquerebat an capi de
bue ritec an debeat relaxari Soluendo
tenuit ꝙ ſi certũ eſt exceptõs oppõitaſ
per conreum contra creditorem. ipᷣiq
inſtr̃m ueras eſle-non debuit detineri-
et debuit relaxari-nam ſi·b·òa ageret
mandati- uel negotioꝝ geſtoꝝ pelleret᷑
quia obmiſit exceptones peremptorias
predictas doli non numerate pecunie-
uł ſimulationis/ff. mandaſi ꝓcuratorẽ
8ſi ignorantes et.l.deniq; : generałr-
ed:l.h fideiuſſor:in princft·& fideiũ.
exceptioneFortius ergo debuit repelli
ubi petebatur detentio perſone ꝓpter
maius grauamen: 2 obbrobriu de elec-
ubi periculum:cum concor. Ii. vi. ſi aut
certum eſt iudici illas exceptõnes frul
tatorias ſicut de iure cõi haberet·b.oxᷣ
a: actiones pᷣdicti rnandati et negotioꝝ
geſtorum. ſic ex ui ſtatuti habunt ius
detentõnis:non enim debuit mendaces
exceptiones opponere: ſed bonã fidem
agnoſcere:et ſic ſolutuzʒ repetere poteſt
m legis municipalis formam ar ſt. S
admi.tu.l.quoties· f man . ſi fiiuſſor.
.5§quedam ſi uero de exceptiombus du
bicatur dicit ĩ hoc dubio:añ debuiſſe
detineriet detentum relaxare lʒ enim
Ffideiuſſor ſponte ſoluens-cum debtum
eſt liquidum habeat regreſſum contra
reum ubi tamen non eſt liquidum.nõ
habʒ regreſſum niſi per ſentẽtiã ſoluat
ff· man lutiuset.C.man.ſi pro ea·ſicut᷑
nec emptor agit de euictione ubi res ñ

euincitur per iudicis ſencentiam Nec

ſuſticit ſententia arbitri · ff-de euict.ſi
dictum.Siſi compromiſero· putat tam
cautionẽ ab eo exigendã ð ſe reponẽdo
in ſtatutum quo eratñ exceptiones re

probari ↄtingatar ff/de iĩudici in oĩbzʒ
qui ſatiſda.co.l.inter omnes· ſicut cuʒ
res eſt in obligatione ex cauſa cauetur
de ea non barratanda ar.·de pe· hre·
di uusff/de offi.preſi.l.ſenatulcolulto-
in fi- interſerit pred cta proceder̃etiã
ſi ſtatutum de fideiuſſore loqueret᷑ naʒ
duo correi uidentur uiciſſim fideruber
quatenus pecunia ad ſe peruenit ut in
auti de duobus reiscolł· vii.ff ad rem
uer·ſi pro patre.in fiff· ad maced.lſed
iulanus: §: i In illa igitur parte que ad
eum non peruenit cenſetur fideiuſſor-
S· FOrma A dedit ceſſit tranſtulit-
atq; mandauit.b. pro ſe ſuiſqʒ hrcib
recipiẽti omma iura et actiones.et per
lonales. utiles et directas que uel quas
habebat uel habere poterat aduerſus-
Ceiuſqʒ heredes. et in ip ſius bõis noĩe
2 occaſione debiti:xX.hbras-s dictꝗ
c.-inſolidum cum dicto b.et· deidem-
a: dare et ſoluere tenebat᷑ ex cã mutui-
ut pʒ ĩ inſtẽo manu talis nõri ſcripto.
et quodam pᷣcepto talis iudicis ſcripto
manu tals notarii Iteʒ noĩe 2 occaſiõe
quantitatisv· libras tenetur ꝓ dãpnis
expenſis:ac intereſſe dicti debiti currẽ
tib a termino debiti uſq; nuncquod
inſtrumẽtum et preceptum ſibi tᷣdidit
ibidem et in preſenti conſtitnens eum
procuratorem in rem ſuam ꝛc ut.S· in
pre. uſq; et occaſione iunge predictarũ
quãti catum agerecxper fri:c· ut ibið
uel ſicut in primo. uſq; ꝓprecioauteʒ
ubi ſic dices:quam ſiquidem ceſſi onem
ipſe a:eidem:b.fecit ut dictum eſt ex
eo ꝙ cum ipſe.b·eſſet una cuʒ dicto. C 2
Diad dictum debitum inſolidum obli
Ee us. ec propt erea dicto creditore ad

Lolułönem coactus-idem.b. dca ceſſiõe

facca dedit. et ſoluit ipſi.a·xxv. libras
turoñ·prout ipſe.a confeſſus 2⁊ cõtẽtq
fuit exceptõmi ſibi non date et ñ ſolute
omnino renuncians quantitatis. Hec
forma ꝓbatur · C'de fideiuſaut· pñte
et ·l.cum alter·et.f.eo.ut fideiuſſor/a
lI.Ffidiuſſiõibus. et in hiisque not.C.de
duobreis.l.i. ¶ Si uero ceſſio fiat ex
titulo donationis ↄłrapluresdebtores
ſic contra unum quẽqʒ pro ſuo debito
ſic inſttẽ̃m ↄficiet᷑. FOrma.D.ex cauſa
donatõis pur libere ſimpliciter · ac ĩrre
uocaᷣłꝑr dit.ceſſit.ẽ᷑nſtulit 2 madauit
b.pro ſe ſunſq; xcᷓ. ut in pᷣcedẽti forma
uſqʒ occaſiõe ðbiti iũge·x. libra turoñ-
quas ipſe:c.dcoa: ex cauſa precii taliũ

.
SS

Pannoꝝx dareet ſoluere tenebatur / ut᷑
pʒ i inſtrumẽto manu mei infraſcripti
notarn ſcripto- Itẽ aduerſus. D elulq;
hrdes. et in eius bonis noĩe et occaſioe
debiti.viii.libra/turon qs ipſe· D.dẽo
a. ex cauſa mutui dar̃ ac ſoluer̃ xc ut·S
in prima forma uſq; aduerſus dictos 3
ſaluo ꝙ dum dicixur ibi ꝙ inſtrumẽtũ
dẽo.b· dicas que inſtr̃a ei poſtea iugas
ſcʒ aduerſus unumquẽq; eoruzʒeiuſq;

hrdes et ĩ ipſi boið noĩe et occaſõe ſui

debiti ager̃ exꝑ iri. exciꝑe· plicaĩ· oſeꝗ
et ſe tueri petere ꝙ ab unoquoq; debi
tum adſe promiſſum ſortem quoq; 26.
ut ibi uſq; paciſcens ctiam atq; poſtea

lunge promittens ſolemni ſtipulatione

diato:bpredictam ceſſionem dõatiõʒ
ex ornnia et fingula ſupra ſcripta 2c· ut
ibi uſq;- uel ð facto poſtea iunge ipaʒ
donationem nulla caula- uel ingratitu
dine reuocare ſub pena dupli dictaruzʒ
quanticatum ſtipulatione promiſſa 20
ut ſupra in (cda forma uſq; ꝓ pᷣcio 2c.
¶ Porro ſi iura ex iur ceſio habita ce
dantur inſtrumentum ſic conficietur-

O& MA: a- dedit 26- ut ſupra ĩ pmo

— = Pr 2 ——
inſtro uſq; haber̃ poterat iuge ex iuẽ

ſibi ceſſo a.p· ut patet in inſtro ipſius
ceſſionis:manu talis notarũ Icripto ad

uerſus C.eiuſq; br̃des:et in ipſius bõie

nymine et occaſione debiti XX, libra-
turonñquas dictus. C. dicto. P. dare et
ſoluere 2c. ut ibideʒ uſque talis notarii
lunge que inſtr̃a iple:a:dicto.b. Tᷣdidit
et dedit ibidem et in preſenti 2c· utcS.
in primo uel in ſcdo inſtẽ̃o.¶ Si autẽ
b.nomine alterius. puta c. ſtipulet᷑ nõ
aget. C. directo: niſi demum facta ſibi
ceſſione a.b. de qua ceſſione ſic inſtt̃ᷣm
conficietur. FOrma Cum a-ad debitũ
et in debito xx.libray turon ex caula
precn cuiuſdaʒ quantitatis bladi ſe ob

ligaſſec· b. ſtipulanti et recipienti uice

et nomine.C.· ut patet in inſcẽo manu
talis notarii ſcriptoĩdeʒ. b. dedit ceſſix
tranſtuhtet mandauit Cprediéto ꝓ
ſe ſuilq; heredibus ꝛc ut ſupra in pᷣma
forma uſqʒ directasunge ſibi acꝗ ſitaſ
Vel ad ſe ſpectantes aut quas uel que
habebat uel habere poterat ex ſtipłõe
predicta a ſe nomine ipſius c. facta ot᷑
dictũ· a. eiuſq; heredeset in ipſius bõiſ
noĩe et occaſione dicti debiti oſtituẽs
eum ꝓcuratoreʒ in rem 2c. ut ſupra in
ſeda formauſque ibi ꝓ precio autem.
aut de cã alia ñ eſt mentio alia facieda

2.8
cuz lufficiat que in principio ponitur
inſtri- inſtiè de muti ſtiup. :alteri-
¶ LVerum qnq; cedit quis alteri ius
quod ipſe habet in re ex ypotheca uel
obligatione- uerbi gratia:c. habẽs pFcs
creditores. unũ altero tempor̃ potiorẽ
quibus omnibus omma bõa ſua ꝓ ipis
creditis obl gauerat ex ipſis bonis ooli
gatis uendidit b- unam domu dueniẽs
cuʒ eo ut de precio ſatiſſaceret ſuns cre

chtoribus unicuiq; undelicʒ prout tpe

pnior erat ? eſſʒ ipſe uero.b.latiſtaciẽs
priori creditori:puta:aceſſidem ab eo
recepit de illo iure quod habebat in re
uẽdita ex cauſa obligationis ſibi facte
de ipla re occaſione crediti ſui: ut ſicut
iple·aceteris preferebatur creditoribzʒ
et eos poterat excludere ita hoc poſſit
Bloco eius:que ceſſio ſic ſeribetur
FORMA. A deditx 26 ut S: in prima

ęt occaſione obligationis:et ypothece:

ctradidit. et dedit ibidem 2c ut S in/ ĩ⸗

fuo nomĩe loco eiuſdem: a.dictã domũ

c.ſi qui apparerent: et non ut poſſit ad
uerſus ipſumc-uel eius hr̃des ꝓ ac tõe

conſentiente predicto·c/ciedit et ſoluit

orma uſq; aduerſus:c hoc ſaluo ꝙ nõ
dicatur ex cauſa uenditionis-poſt ige
eiuſq; heredes · Et in ipſius bonis. Et
ſpecialiter in tali domo ſita in tali loco
infra tales confinesquã dict·c dicto
b uendidit. prout dicitur contineri in
inſtr̃o manu talis notarũ ſcriptonoĩe

ad ſe ſpectantis peciayr indαa domo
et generaliter in omnibus bonis dicti-
Cñbi obligatis pro debito et ex cauſa
debiti: c.libraturonꝗqᷓs dict:c:dicto
a:dare et ſoluere tenebatur ut patet in
inſtrumẽto manu talis notarii Icripto
quod ſiquidem inſtẽ̃m dictus:a· ĩpſi: b.

forma ulſq; directis poſſit. poſt iunge

defendere iure obligatõnis.et ypothce
predicte contra omnes crditores dicti

ipſius debiti agere miſi in calu euictõis
ſi ſequeretur de re ipſa uel ð parte prd
rata et hoc fecit dictusaquia ſtatim
ꝓpter ipſam actionem ceſſam idem: b
preſente et mandante et huis omnibus

ipſi·a. centum.libra·turoñde pcio cce

domus prout iple a: confeſſus et ↄvtẽt
fuit tantam eſſe quantitatem ꝓmittes
ſtipulatione ſolempni ipſi.b· predictaʒ

ceſſiõʒ ac· uł ·S.in ſcdᷣa forma ulqg ra

precio. ¶ Et no ꝙ ſi ceſſi tibi acties

quas haboo contra:p·potero nihilomĩ
ab eo exiger̃ anꝗᷓ tu lit· cũ eo fuent vteſi

90

diciteur ali cu

uel priuſꝗᷓ ab eo aliqd ex debto acceꝑis
uel priuſꝗ id debitori denunciauer q
dic ed de rorma huius denunciatioms-
ux.S. de ꝓcura--ſequitur uidere ad fi-
¶ Et nott cautelam. ut.ĩ. eo · . . in
fumma.ii. ¶ De bñficio aut cedẽdax
act ionum no· ĩde concluſ.et renunct-

1· poſtremo et ſe· Balsquo tempore

debet fieri ceſſio.dic ut no ft. manda.
lipap: ¶
oblgata.ꝑ glo.et Dy·. ¶ An exceptio
cedendaruʒ poſſit opponi poſt ſentẽtiã

dixi. C·de iur et faci igl.libi uið· ·

¶ De Competent iudio .
Jadditione Rica,

X¶ Iſta Beica ſonat in Ricaʒ de fon
competenti ut ſit idem opełens iudex
quod cornpetens forum.Hic pᷣmittaz
ꝙ legiſte non uident᷑ habere hac Ricaʒ

generalem:quia non allegaturin. C· uxł
ff.ſed utrobiq; habent non allegantur

autem ꝗa non ſedent in ſella. In codice

enim coniũgitur Kice de iuriſdic. om-

ĩiudi:ibi enim ſequitur et de fort· opet ·

In. ff. in Rica de iudiciis ſeꝗ tur·2 ubi

quis agere uel cõueniri poſſit.qð ſona

incompetens forum. Scdo ſcienduʒ ꝙ;
autor hanc Ricam habuit a TLan: qui
in ſui oheris ꝑte·ii in prin·poſuit duas
N cas. Prima ꝙ iudicium actor adire
dehat. Scda ò adeũdo iudiceque ſonat

in qualiter adeèatur. Ex ̃liꝗqs practicis

nominatis per autorẽ In ꝓhemio.nl'9
poſuit hanc Hicaʒ niſi Rof cui Rica
x. eſt qualiter iudicium declinetur rõe
fori et feriarum ꝗplures tamen ex eis
de exceptiombus ei foruʒ declinãtib
tractauerunt ut ſcripſi ſuper Beica- i·2
tercia huius libri ſummiſte oẽs tctant
et Aʒo.C. ubiS.· incipiens in. . nunc
uideamus⸗S»ySy ——

VXTA Propoſitioms
õcdſe prĩo uidẽdu occurrit
de ↄpetẽti iudice adeudo.

eſt: ¶ Cui iudiciũ actõ

A. Hec tria membra poſuit Fancr
¶ Quarto ꝗs ſit aditiõis effectus:

Quo iure dic de lega.i·l.ſi res

ſuꝑquo primo attẽdẽduʒ

addir̃ debeat. ¶ Scðo 48
. ius iudex. ¶ Tercio q'r
actor in adeundo iudice debeat ſe hre-

9

95

EGVLARITER Ergo
traditur ꝙ ſiue clericũſiue
laycum quis dↄuenire uelit-
debet rei iudicem adire-C.
Qe ordi. iud- adire naʒ actõ
forum rei generaliter ſequi debzʒ xi q-
ĩ· experientie· extra de fo·vpe ſi clericq
et·c cum ſit.C de iuriſdiq om.iudi.in
criminalibuspoteſt enim reus dechar̃
forum non ſui iudicis· ff. q iuriſdic· o.
iudi.l-fi.H.ſi quis in ius uo.non ĩe.l.I·2
et:iiff·de iudi ſi quis ex aliena niſi con
ſuetudo ſe habeat in jrium ut Arecii
ubi ut audiui ſuper qualbet cã cleric
trahit laycum corã iudice eccłſiaſtico
et ſic loquitur pre.c·cum ſit.et eotiilʒ
de iudiq.nouit et tetigi S· ti · ꝓꝛci. V. ſi
uero dubitatur ibi quarto 2c.· ¶ Hec
regula fallit in caſbus multis in quibzʒ
quis ſortitur forum non ſuum et facit
ſuum.M Enumerauit Tan. primos
xiii et xXα⅞οντ α1 t linii-ſed illcs non
ſic ꝓſequitur Hoſti.de fo.compe·ii⸗
poſuit v· uerſus: ſed ultra medium:é
propter alios caſus addiditvii. uerſus
= Primo in cauſis mr̃imonialibus.
que licet inter laycos agitentur tamen
per recleſiaſticuʒ iudicem ſunt tractãð
x· di:c.ĩ. extra de conſang et affi. c. i. in
fi.de offi.dele.cauſam mrimonii: et de
tranſſati. inter corporalia. ¶ Secundo
in criminalibus eccleſaſtici ut.ii·q vi
c.iĩ. Bal. crimen eceleſiaſtxuʒ dicitur
quod principaliter pertinet ad forum
cleſie de pur.ca. c. nos inter.per · B. pz
puta in crimine ſacrilegii. uel quaſi
exłra de fo·com·cũ ſit· et:c. con queſt
hereſis exdra de heretig ad abolendaʒ ·
2· C eα αςο ſimonie-extra ſimo-
per totum excõicationis.inqi multi-
xxiiĩi q. ili: corripiantur fradte pacis 2
Eiuriiextra 8& iudinouit 5. fi- adulłi
extra de offi. ordi:c.ide procura.tue.
exquo enim iuramentuʒ interuenit cã
ad forurn eccleſie ſpectat. ut in oſtit ·
Clem·iiiĩ:de foro compe·ſua. M · De
qua ſumpta fuit decre.ulti.de fo-ↄpe-
li·vi/ut ibiro.in prima glo Et cmnĩo
uide quod ibi plene ſcripſi ſuꝑ ultima
glo.ubi deelarat᷑ quomodo eſt utriuſq;

fori.Bals. Ibi omnino uide in noucelł:

A. Et hoc ordinaci ſequeretur quod
precedit ð adulterio:· Fornicationis
extra de ui.et honeſtcleriut clcricoꝝ
Nec tenet· l.ff. de concubi.in concubi
natu/que peccatuʒ fouet·x diſtĩc. cĩ.

N

H· Vide quod node purgadl·ca: nos
inter·ĩn· i· gloet quod ſuper ea dixiet
quod no in clem· de heretic ad noſtx·
· vii · in · i. glo·etiii: Et in qõne quam
poſui ſuper regula ſine culpaide reguł.
ꝛnurt li- vi in ſolutione tercii articuli in
ordine prime qõnis. Kapine extra 8
raptot · c.i uſureextra de uſur.pcerea
et per totũ· et ſic de alns· ¶ In ꝗbaſð
tamen caſibʒ iude? ſecularis cognoſcit
de perſomis et rebus ecciaſticis.ſcʒ cuzʒ
clericus laycum coram illo cõuemt ex

de fo·compeſi quis clericus.et.c. cunm

ſit· xi:qi.experientie. M· Et pᷣcipue ſi
layc reconuenit.ſuper quo uide quod
ſcripſi de iudi:at ſi clerici: ſuper.ii· glo·
Vel ſi ab eccrſia inuitetur. ut.xxxii⸗
di:eos et· lxiii.diſ adrianuset extra de
hrqad abolendã · :płt. 2. C. excõicarnꝗ
5§ moneantur. uel in Iubſidiuʒ ut.xxill⸗
q v·principes. ubi ſunt alii calus-Vel
etiã poſt depoſitionem clerici:quia tũc
Ffa tus eſt de pſius foro. extra de iudi.
c.cum non ab homine.Et de · Vb. ſig·
nouimus:Sed otra uidetur ꝙ de poſit
ſeu degradatus non ſtatim fiet de foro
illius extra de iudi at ſi clerici. in fitñ
teneat᷑ uiuer̃ clericaliter.2 dicer̃ horas

ut.· lxxvei di: dictuʒ- Intellige ergo ꝙ ſit

de foro illius poſtꝗᷓ eſt degradaxus. Et
curie ſeculari relitus.quod fit ĩ caſibzʒ
ut extra de heretic ad abolendazʒ et de
cri fal.ad falſariorurn. et. xi.q-i-ſhi quis
ſacerdotũ. Quartus cũ eſt incõrigibilis
ct in ꝓfundum maloruʒ deuemx ut in
pre:c:cum non ab homineetxvii-di.
nec licuit.ubi de B. ¶ ¶ ercio ubi agit᷑

ad penitentiam ex quacunq; cauſa. uel

in modum denunciationis an- Lxsexyvil-

di. liberto. eæ ð iudi.nouit. ¶ Quarto
in iure patronatus: et in oĩbz ſpualib

et ſpiritualibus annexis extra de iudi-
decernimus· Etc quanto. ¶ Quinto
radione contractus ouenitur quis corã
non ſuo iudiceſcʒ corã eo ſub quo q̊it
uel ubi ꝓmiſie. M. Si dicas ubi ꝓmiſit

ſez ſol uere· uide.ĩ.·quid ſi pactum

ſi dicas.ĩ· ꝓmiſſionem fecit. intellige ð
illo qui morã traxeit· ał's ſecus ut ꝓbat
5-ſtatim allegatus et· eo.l.5:· at ſi quis.
cuzʒ duobus · .ſe et. 5.Fi. ibi ſi in puãtia
habuerit domiciliũ et puincia ibi fuit

locus ꝓmiſſionis. unde ſi in loco quo ꝓ

miſit non habuiſſet domiciliumuł qſi

non poſſet ibi cõuemiri-facit ft.ð arbi.

ĩ cum dies·5·płt et per hunc modum

concordantur opinĩones in hoc ↄtrarie
no.C· ubi conuequi certo lo ſoluere
promi.l una.et. 'de bon. au- iudi-pol.
l.in. ubi eſt expreſſum non ponderari
locum in quo negotium eſt· ſed ut ibi
dicit glo.tenentes contrarium ſupplẽt
ibi tantuzʒ. et hos ſequi Symon: Vin
in.l.ili.C.de iuriſdic.om-iudid allegat
etiam ubi de poſſel.agi:opõ.l.una ed
aliud in delictis ꝗᷓ in contractibus ut
idi ꝑ Cy utraq; ergo opinio ſit uera ꝙ
exdra domicilium loc ubi fit ꝓmiſuo

tunc attenditur cum ibi moraʒ traxit

habendo tabernulã armariũ oſticinaʒ
uel aliquid tale ut in predicta.lI. heres-
ałs non. 5. ff-de iudi heres abſens·6i⸗

eætl.ſi quis tutelamet.largentum et.

C.ubi conueniatur qui cert:locodare
promitl.unica:extra de fo:compet·c⸗

fi quod uerum eſt ſi in loco contract9
inueniatur-et non aliter-poteſt tamen

decernere iudex miſſionem in polſiõeʒ
faciendam in bonis que alibi habet ut

c0:ti. romana6 cõtrahbentes Ii vVi·2· C.

dilecti.et.ĩ. V.xxilet.ſe ·de hoc ſcðᷣm

papam. exdra e0; c- fi· ¶Secxto ratõne

criminis in aliena iuriſdictione cõrmiſſi

HQuoniaʒ quando in fimbus duax

iuriſdictionum duo exiſtentes quiſq;
in altera ſimul contrahunt up alter in
alcteruʒ deliquit. Vide in regula In ob

ſcuris de reguł.iurl.libviet aliquid ꝑ

Cy· C. ubi de poſagi opõ· l.una⸗J ꝗa
ibi uł ubi inuènitur conuenitur- in ꝗ-

Vi C. 1· extra de rapto ·c·i. extra de fon-

compe· poſtulaſti. et·c.fi. C· ubi ð cri.

agi oportet· l· i et aut᷑.qua in ꝓuincia-
ubi enim malum contiĩgit ibi moriat᷑-

ii:qvſi peccauerit. et fine et ĩb latro
furca figat᷑ ubi craſſatus eſt.ff· de peĩs
capitaliumS· famolos. Balð· Nota ꝙ;

iudex originis- debet remittere luum

ſubditum ad locum delicti puniendazʒ
hoc uerum ſi hoc petatur ali oqn ipſe

puniet.C. ubi de cri: agi. oportt.l.· ſt·
de accuſat ·l.ſicut· ᷓ· cauſa · Et ubi
deliquẽs muenitur ibi retineaturC. li-
xii. curſu publico.l.ini.neceſſe eſt tñ

extrane deliquit in archidyaconatu
tuo non poteris eum exõicare quia eps

non tu eſt ordinarius· ſed de Bᷓ dic ᷣm
papam ut no in prec/poſtulaſti: Iteʒ

etiam ratõne criminis cõmiſſi alio tpe
cum ipſe eſſet alterius ſtatus · ·⸗De
facto clerico poſt delictũ· p ↄuẽtiõzʒ

R2

Pile dulen⸗ habeat iuriſdictionem nã
1

₰W gpernn dsef aeA ν
△ c1σ˙, a W Dear e

—

9

cimor-.

plene dixi de oblig· ad ratioc. uno.ſup
glo. ratiociniis. et aléius iuriſdictio

ADe priuilegio exëptõnis imperco
poſt cicationem lcripſi poſt Goſfr.de
priuilegiis. c·ili·vi· .i· glo. · C. adl·
cornebł · de falſi quis decurio:cum ergo
ratione criminis quis ſorciatur forum
ut dixi ſi mutinen· delinquit bononie-
iudex mutineñ · debet illum bononiam
rernittere punienduʒ ut in precõcor
M. De hoc noin clem.de re iudi. paſ
toralis.ultra mediũ. .ꝙ fi pumtioꝝin
glo/ſed nunquid et quare in cõtractibzʒ
non fiat remiſſio ſcripſi de fo· compet·
romana:/5· ↄtrahentesſuꝑ glo:chcebãe
Et per Cy.in auti:qua in ꝓuincia.v/q-

ibi etiam tenet Gui:de ſuc/ꝙ ſiue ſit ci

uitas. ſiue caſt; habens merum imꝑũ
illuc fiet remiſſio. 2 ſi eſſʒ inſula remit
tetur ad ciuĩtateʒ uel locum qui hʒ in
illa merum imꝑium f--de iudi.l.mſule
ne ꝗd in loco publ.l.hictora.ff·ad mu-
qui ex uicio. remiſſio auũt fit ñ obſtãte
paratus ſit ſtare iuri mutme ꝑ iura
atim allegata et per autꝗqᷓ in ꝓuãcia
ed · ff · de off ic.preſid.l.ii.m eum.dicit
tamen ꝙ ſi ꝓpter immicorum potẽciã

uenire nõ atentat. niſi bononie iudeæx

ſibi ſecuritatem det uel locum tutum
in ſua iuriſdictõne ipſe ñ eſſet ↄotuma⸗e
allegat· ff de excuſa·tul.ſed et milites
6ſi ignominia. ad trebelłᷣ· de etate. de
arbi:ſi cum dis· 5· ſi quis. ſed uið quia
contraria eſt ſibi.l.ff.ſi quis caut-l.un.
5.illud. ſed incelligarur ubi non eſt tłis
5· Et ſi iudex bononien- eum
non puntdebet pumiri ſicut traditur

in aut᷑ ut nulli iudi.5Sſi uero quis com

prehenſorum:et· C. ubi de cr agi oo⸗
l.i et.f·de requireis ·l.i et.ii·led de H̊

dic ut noextra de foro competen. c. fi⸗

ęt ſm do meum in pre é catrahentes

Sed põe aliquis ouemitur ſuꝑ aliquo

crimine corarn non ſuo iudice ilł negat

ſe deliquiſſe in iuriſdictone illio- querit

utx ille poterit ognoſcere. an ĩ ᷑ritorio
eius deliquerit. NRo.ſic.ar.ff.de iudioſi
quis ex alienaff.ad munide iur ff.de
legationibzʒ.l·legato.ex de Bepdilect
filius Io· ad fi· et uide.ff. de offict. pre ſin
l·iii · N·Vide qð ſcripſ ð Rp· ſuꝑ lris
poſt glo·vᷣ·queric Inno:cũ ſua remiſſ
et ib duplicat᷑ hec qõ.pᷣma qũ ignorat᷑
ubi deliquitſcdða qñ certuz eſt de loco
ſed reus negat locũ illũ eſſe de iuriſdic.
eius uel per eũ poſſeſſum hoc ſcias ꝙ ſi

certus eſt locus delicti / ſed eſt ĩ finib
nec ullo mõ pater̃ põt ad quẽ pectzʒtʒ
Gui.ĩ aut ꝗqᷓ ĩ ꝓuiĩcia ꝙ ueq; ognolſcʒ
alłat.ff. de excutu-iuriꝑitos 9·1· & B
dica ĩ· de rapſuꝑ. V. ſed põe inter. ·⸗
¶ Quid ſi vuemt᷑ ſuꝑ anquo malericõ
corã nõ ſuo iudice ĩ ali ꝓuĩcia in ꝗᷓ d
ðliꝗſie.ipᷣe vo negat le omiſſiſſe nugd
judex ilł ↄognoſcer̃ ꝑotit an liquerit 2
ur̃ ꝙ ſic ut ĩ p.aut.q ẽ ꝓuĩcia in prĩ ·ſzʒ
iᷣ loꝗt᷑ qñ iĩã ð crĩe oſtat qð pʒ dũ dicit

deliquerit ar. C. ub ſena. Pcla.l.iub dr

Sðp̃heſ ĩ crĩe 2 ita negari ñ põt ſʒ pᷣmũ

ueriq ut ĩ p· decidilect· .· Dicebat
Gui.S ſuʒ· i a:qet ſuꝑ aud.ꝗᷓ · C. ub
S cri agliopõ ꝙ cũ accator teneat᷑ exp

mere locũ ut ĩ I.hbłloꝝ ff. ce accuſ.et
2 iudiciu reddat᷑ ĩ ĩuitũ.ff · & ob. int᷑
ſtipłatẽ· 6:iaccẽ̃at rñdebit i ſuꝑ crĩe
ꝙ ſi apꝑebit alibi miſſuʒ patebt in cõ
petẽti iudice ꝓceſſuʒ2 n uałbit.C·ſi a
ni ↄpe: iu.l.fl.S · ad iᷓ ĩ autt.uł nlłi iu-
5S·ſi ꝗs · ff·ſi ꝗ/ paufe·di:l.i·ff/ð cu·bo-
dan.lii.2 luũge B qð no.ĩ.d ↄſti .· /2 nõ
ꝙ a ſe.Bald/małfactor ñ ſolũ cũ ĩ crĩe
E fuga capit᷑ ÿ̈ qñcũq; dʒ ẽ̃mitti pᷣmiſſa
ümaria ĩꝗſitõe an dᷣſiquerit ut ꝑ ſpe⸗
Itẽ priuati capietes małfcores ñ debẽt
occider̃.nec ðᷣtiner̃.mſi ut eos iudicib
exhibeãt C. ð malef⸗2 matemati.lfi.
quã.l.nõ. M· Añꝗᷓ exeam foꝝ delicti
aliꝗd addam Ia. S bel/qõs diſputauit
de florẽti·ꝗ bononbamt ẽ ꝓpr̃ hõiq-
qð ib omiſit 2 bãnuʒ habt ꝙ ſi ueĩat in
fõciã cõis boñ· fid caput ãputet᷑ 2 bãnũ
tłe det᷑ ꝓpr̃ ↄotuaciã quer̃bat an d eodẽ
hõiciò·poſſʒ accari florẽtie 2 qa ĩ uolu
mĩbo hẽetur qõ ĩ ſołõe qrioꝝ· C· ſuꝑ· l. i⸗
C. ubᷣ ð cri:agi:opõ. 2 ẽt ĩ uoluãe qoõnũ
Rrx n ĩſtaboſʒ breuic ſoło ei9 ẽ · ꝙ ac
culari poſſit flort· ꝗa ꝑ bãnũ ñ dat᷑ fnĩa
ↄdẽnatoria- abſolutõia/2 merito quia

nec lis & oteſt nec cõgnitũ ð crĩe:e igit᷑

pẽa otuacie nlłũ hñns effectũ ſi ñ reĩgre
diat᷑ diſtrictũ bonoñ2 ſic ve r̃manere
poſſ it ñ punit cũ gᷓ iudex cõicilii poſ
ſit ð crĩe ↄognolcer̃ ut ĩ p·la:C ub ð cri⸗
2 e· t·l.ii.et.ff· de cuſtoreñ ẽ dubiuzʒ.
fortius in delcto·. tum ergo:ꝗa iudex
ↄgruus⸗tum ꝗa crimen nõ ẽ punitum
maxiĩe in aduena·ꝗa ſi ĩ loco dõicilii et
originis manere poſſit parum curat nõ
ingredi bononiã· Itẽ bana iſta ñ ſunt ð

nec miꝝ ꝗa 2 B põt ĩ u · ut·ĩ cicã g

iur cõi p̃ muĩcipał ð quo ꝗd ad iudicẽ

florentinum non plus inſto. Ibi uide-

¶ Longe prius Odofft diſputauerat

de lucano ꝗ piſtorien:Piſtorii infecit

poteſtas lucanus inquiſiuit maleficõ

et inuenit per teſtes et confeſſmõʒ ꝑtis
maleficiuʒ fuſſſe commiſſum piſtorn-
quer̃bat an odemnare poſſet illũ qð nõ
poſſet. inducebat regulamnullum ſine
accuſatore damnari ?·de mune:et ho;
Hpto·5·ſi quis· et qua in prouincia ꝗs
deliquit 2c· C. ubi de criagi opor/aut.

qua in ꝓuincia ſi ibi debzʒ iuri ſubiacer

ergo no alibi ff. de fun inſtrucqueſitũ
. idẽ reſ pondit ad idem. Ii. Cuubi ſena.
uel cla- Item ꝗa iudex domicilii punir
non debʒ inuentum eſt remediũ remiſ
ſionis/de quo:S.· V· ſexto Item iudicem

piſtorieñ in cui territorio factu fuic

homicið principaliter cõtingit iiuria-
qui et pater ciuitati dicitur-in auti·de
armis poſt prino colł vi ut iudic. ſine
quoquo ſuffrag·5· eos autemct. S ſciãt
colł.iiad iplum ergo ꝑtinet deliquẽtẽ
punire in autt:de manda· princi./ ; ſi
delinquentescolł.ni.“ de iniunt. I ſed
ſi umi:: ꝙ ait pᷣtor In jrium adducit
liii.ff·ð offic·preſi: in auttut iudiſine
quoquo ſuff.uolumus-Item ut dicit
l-i.C· ubi ð cri:ſic ẽ ꝑ tẽpora intellecta
quod crirnen tribus locis cognoſcitur-

et punitur ubi deliquit ubi domicihiũ

hʒ-et ubi ex conſenſu ſuſcepit iudiciũ.
ed minime ſunt mutanda:2c ff· de leg-
l-minime Iem cum hoc ſit in cti bus
ſcilʒ ꝙ iudex domicilii cognoſcit. ff· de
iudi.l.heres abſens. in fi-fortius ł ſaltẽ
eque in delictis cuʒ hec duo quo ad ius
fori ſint paria ff. de iudi.l. omnem nec
enim tollieur primi iudicis iuriſdictio
per accumulationem alterius C. ꝗ po-
in pig· ha.l.aſſiduis:cum igitur pre·-
. ſi delinquentes: de man prin.ſimp?r
icat ꝙ iðo puãat ðᷣliquẽtes ꝙ& ubcũq; ð
lquẽtes dumõ ſãt ſue iuriſdff. ð ſiur.
pre·l.ſi ſeruitus- Item ſicut ꝑ accuſatõʒ
de hoc crie cognoſceret ſic et ꝑ ĩꝗqſitõeʒ
cognoſcere poterit· ff.de offic·preſid.l.
congruit in auti. de collato- iubem⸗
aũt. collati.ix. per que uidetur ex legis
precepto ad id artari. Soluit per id q8
nunc de tribus locis dixi dubium non
eſſe ꝙ corã lucano iudice potat accari.
dicit autem ꝙ inquirere nõ potuit per
5 ſi quis accuſatorem in prin: allegatũ.
plus dicit ꝙ ſi eſſet eti caſus quo iuĩ
ↄmuni uł municipał poſſet inꝗri ſine
accuſatorede quibus· i· de ĩquiſit ··qñ

aubeʒz in pri: u alie remiſſiones hñtur

illud tamen reſtringeretur ad delicta-
in ſua iuriſ commiſſa quod ſic oncit.

uando alibi deliquens accuſatur corã

ĩudice domicili ipſe nõ cognolcit ex eo
ꝙ deliꝗt ſed ex eo ꝙ de ſuo foro audit

0

accuſantem et ex eo capite punit illuʒ

ex delicto ſi probetur Sed inquiſitio ð
hti principaliter concernit cchatum
quod ñ contingit iudicem exquo alibi

eſt. commiſſum IIle ergo iudex delldti

eſt ille ad quẽ ſpectaret inquirerc leges
ergo uolentes delinquẽtes puniri loqnt᷑
per uiam accuſatõnis uel inquiſ tõonis
duobus concurrẽtibus ꝙ ſit caſus quo
poſſit inquiri.et ꝙ ðlictum in ſuo ter
ritorio ſit commiſum ſm eum: 2 iura
canonica que laciq ꝑmittũt inquiſitões
procedant in ſuo foro. ⸗ ¶Septim

ratõne rei ſeu poſſõis in alteri luriſò.

conſtitute. naʒ ſi narbonen. uelit ager
MH.ſup:contra narbonen propter · ·
ſe. ·de poſſeſſione- uel terra quam hzʒ
biteri bicerenẽſ iudex de illa queſtõne
cognoſcet.uel iudicem dabit. extra de
fon. competen:ſane:ed· c· fi:C ub in rẽ
actõ. extra de:lactor. l l. ult eſt

rietatem doctorum in expoſitone iſtig

Hceuide in pre:dec:dilect ii ide Hep
ſuper fiſcde glo.et ibi plena remmſſio.
coõmuniter th neutra illarũ epoſitõnũ
tenet᷑ que dat alteri foro pmuʒ ↄuẽtõis

Icʒ ꝙ acton ſit glecto an coram iudice
dormici an rei licigioſe conueniat reuzʒ
AN ſ.de iudic ·ſed 2 ſi luſceperit· S fi-
C.de predi:mi ſi predium. Idem e ſcðz
Vber · M. Vide/S. de ac uel/ pett/in
anteriorib. in prin. 5 In ypot caria
uel mixta actõne ſecus in perſonał
¶ Sed quomoð iudex bytereñ·citabt
narbonen-ciuem quia extra territoriũ
26. fl· de iuridic. omiud ad ideʒ extra
de fo.competen.romana. 5/otralentes
H.· Vide quod ibi plene ſcripſi ſluper.
Scitati · &. Rndeo debzʒ mittere Ir̃as
iudici narboñn ubi reus degit ut faciat
illum coram ſe uenire et ſi fic ñ uenerit
mittet actorẽ in poſſeſſioneʒ rei petite
ᷣm Vber . ff · de iu.hrs.·i·2 Pdicto
6. 5hentes et facit ad hoc· ĩ· de citatiõe
6.ſequitur. . ſed nunquid ↄſanguinei
et de accuſat:·5̊.i.v/ſed nunquiĩd·et··
fi. v. ut auteʒ. alii tñ dicunt ꝙ poteſt
illum extra ſuam iuriſdictõnem citar
exquo iple eſt iudex ſiue ratõe reiſiue

gradum ſed tenetur quod in hac l. no-

Attν ϑο A Ase 2ð

NN—

—

4 — à

V

rat ione otractus ud no Gofk.-in ſüma-

in ci:de fo · compe· Mú1â- poſt prin: 5·2
ual bit citatio.innitit᷑n· iurib citati
Quia incerloquitur in loco ubi habet
iuridictionem: arff· de re iudia diuo.
S·i ·quod dic ᷣm papam prout no. exx
de fo:competc.fi .ſuper uerbo òts.
H. Hoc ibi ſcripſi ſuꝑ gFa. ubi etiã ĩ
TFiremiſi ad ea que ſcripſi de dhlatt.c· ii·
in glo. hic habes. Balo· An rõe delicti
cõmiſſi peruſi ꝑ ſenenſem poſſit iudex
peruſinus citare illum ſenenlem ſemis-
Cy:diſputando tenuit ꝙ ſic ꝗa cicatõ
nuucii n eſt iuriſdictõis ſed eſt quod
fatum quod ubiq; fieri poteſt ut. C.
de epi:et cle · l.omnes:·hoc nihilomĩ9
C·de of·prefecur.liquod ꝓmulga·naʒ
et ſtatutum poteſt euʒ citare extra ter
ricorium. ergo et uiua uox. l· fi-de dec
ab or.fatt. Iteʒ in eccleſia poteſtas facit
quem citari:C·S his qui ad eccł·ofug⸗

l.preſentiet tamen eccleſia eſt loc ex

iurildictionem et uide quod no-Cuił.
ff. de in ius uo.l.pleriq;ʒ. Sed canoniſte
tenẽt ꝙ iudex ſeculartetiã imperator
non poteſt citare in territorio eccleſie·
ut in: c·paſtoralis de re iudiqin clem-
uide in: l.i.ff.· Se requireis. per Bart-
Ego dico quod ille ꝗ eſt dũs territorii
bene poteſt hoc ſtatuere.ſi uult et ita
facit ibi papa. et clerici tenaciter urxũt᷑
ſua iuriſdic. et nolunt ꝙ ĩꝑator poſſit
mingere in ᷑r eccie ſic uolo ſic iubeo;
ſed unus officialis eccłſie poſſet citare
in terra eccleſie alteri officiali coõmiſſa.
et in terris imperii:ſimiliter citat unq
officialis in terra alterius quia imꝑatõ
hoc cõcedit et poteſt in terris ſuis m
Bar/ſed citatio realis/ut perſona capiat᷑
iſta extra territorium fieri non poteſt
ff·de bon au:iudpolſ-l cum unusG.· is
qui ᷣm omnes. ¶ Pone ꝙ malefactor
fugit-familia poteſtatis ipᷣm inſequit᷑
ulq; extra fines territorii nũquid põt.
dic ꝙ non. quia non debet in alienum
immittere · de edi.edici.l.quid ſi fugit.
6- idem celſus: niſi in terra confederata
ff‚de cap.l:non dubito· Octauus
ratione feudi cuius queſtõ ſub dornino
feudi agitatur ſi iure feudał agatur ut
extra de iud. ceterum extra de fo- ↄpe:
lʒ ex. ¶ Sed pone ꝑtes malunt ꝓceder
coram dele.concorditer forte ĩpetrato

ꝗ coram domino feudi. nunꝗd poteſt

delegatus contradicente dño feudi cã
proceder̃. uidetur ꝙ ſic cũ pᷣſit iuriſdici

ſaltern ſub condicõneC.de iun:o.ĩuð.

l.i.et:l priuatorumextra de fo-opeti·

ſignificaſti. dicunt quidam contra naʒ

ſub condicõne intlłtur ei data iuriſdice
ſcʒ fi dom feuð negligens ut in pmis
concor. de foro competen. ex tenore ceſ

ſante igitur condicone ceflat iuriſdic·
nec obſtant contraria predicta. que in
ordinario loqunturſecus enim ĩ dełg-

ut extra de officdelega.p. et g et uice

ĩ. .xxx ·et ſeqĩ fine · Ibi indetur
ho tenere ↄtrariuz ſed oe dommo tpᷣał

non de domino feuc loquitur ut etiaʒ

ibi dicã. 5 S3 nunquid ꝑs dechras

forum delegati tenet᷑ cauere· ꝙ cdormĩo
feudi loquitur negligete redibit ad foꝝ
delegati. quod uidetur ar.ff· de ĩucho-
l.n. : ſed ſi dubitetur. ſed illo loquitur
cum quis tenetur ałs coram iudice reſ

pondere.ſed ei competit ius reuocandi
forum⸗ MW Melius diceret domum- ut

dicit lex.quia ð illo foro erat · · quod
non eſt hic: unde non tenetur cauere2
dic. ut·I/S ſatiſda.ꝭ.dicto·:f nuquid
et uide.ĩ· V. xxx. ¶ Nonus ratione re
conuentionis:iii:qviii cuius in agẽdo
C· de ſenti:2 interloormiucum pap-

extra & mutu.pett.ex litteris. · Nõ

inſtat in hac propter NRicam ſpealem.
quam de hac ponet·.ĩ. †. (Decimus
ſi partes conſenciãt coraʒ nõ ſuo iudice
litigareff·de iuriſð om·iueſt receptũ
ff.de iudic·l.iĩ.et.ii .Clerici tamen hoc
non poſſunt ſine ſui prelati cõſenſu:ext᷑
de foro competſignificaſtiet· crõna:
HRo.i.lib.vi:quod dic utãĩ.de conclur̃.
et renuncia..cum autem. Cõſentire
auteʒ uideturqui ſciens ſe non eſſe ſub
ĩiectum alicuius iuriſcictioni in cuʒ cõ
ſentit· ff· de iudiol.ii. ¶ Quid ſi duo
adeunt iudicem cui iuriſdictõni alter
eorum ſubeſt · M ſi dicas reuʒ ſubeſſe

non uidetur duhum cum illius iuriſ&.

eo caſu non fundaretur ſuper conſenſu

partium.ſed fundabatur ſuper iur cõi

et ſic non obſtat quod no ·ã.·lſi ꝑ errorẽ
in ultima glo ft· de iuriſdic.om.iudici-

et quod nott. Aʒoeo&t.in fine· prime
colump:ꝙ ſufficit alterius ſolius errõ
Iiſud eĩm uerũ: quando err atur in non
iudice cauſe· tunc eĩm ſufficit alterius

error dato ꝙ alter ñ erret ſcʒ ꝙ bñ ſcit
eũ nõ iuchcẽ illo eĩm caſu cũ neceſſari

ſix conſenſus ambarum partiuʒ. exquo

pendet talis i uriſdictio altero errante
deficit iuriſdicto. ut in.l.n.ff· ð iudici.

902

9 200.

F-Alter non-Sed tamen conſentit in
cum credens illum ſuum iudicem eſſe-
et ſic errans: nunquid tʒ ſententia ſaltẽ
ratione eius qui lubeſt Et dicuntx ꝗdã
ꝙ ſie · ar · ſ· delega.ii ex imperfecto· et
in pre.l.eſt receptum ar tamen cõtra
xxii.quii in quibus· et. C· de ĩurt et fac.
ignocum teſtamentum in fi · et · l· ſeq ·
f·de iunomiud· ſi per errorem in fi-
et ad hoc· facit· ft.de ſtalib ſi duobus
et extra de offic ord quoniam. ¶ Sed

nungꝗd preſumitur ſcire exquo uiq; in
fi.litigauit· Hndeo non immo ignorar
ff.de probaueriusC.de epał. audienei

ſi legibus·t·de iudi:l.iĩibi cõſentiẽtes

2c. qui ergo hoc dicit probet ff.ð ꝓba.

ei ꝗvi.q/ ult/actor-extra de iureiur;
c.fiet ad hoc facit· ff. de ꝓcurafilius:
§ inuitus- Vbercontra/ft: unde ogna-
l.octaui gradus· Si· C⸗de in integ.reſt⸗

de cuteł.uł poteſt diſtĩguian ſit ꝑxtꝗ

ut tunc ſcire preſumaturan ruſticus-
ſeu ſimplex·et tunc ſecusar· ff· de iur.
om.iuð.ſi id quodff. ð iunct fac.ign
regula. xxexVilCiſ⸗6. Fl-i q:iili.⸗finał.
2 ν*ꝶι: di’ petrꝗ(LQuid ſi duo piſani
conſentiunt in poteſtatem lucanum ꝗ
ałs ratõne ſui offici habet ordinariam
iuriſdictionem demum finito ſuo offõ
caulſa illorum nõ eſt finita queritur an

futurus potetas potericillã finire-dic

ꝙ aut ↄlſenlerunt in eũ rõne poteſtarie
et tunc poxerit· ff. de reb dub.lmum
cipalibus extra de ĩmunit: ec/aduerſꝗ
ad fi/et melius de of·orpaſtorał.ꝭ:fi.
æt de of. delegati: qmn abbasaut ratõne
plſone ſueet tunc ipᷣe idem finire poł᷑it
nõ ſucceſſoralł:extra de teſta:reꝗ ſiſti
A.· Alber·pap:alł·C. de diuerli: cum
aluis. F. Si uero ratione ſui nullam
habbat iuriſdie tõnẽ. tũc finita ptaria
finitur acceſſorium.ſ. ulius cãe vgnitõ
ut dicunt quidam. ff.de uulg.et pupil.
ſubſti.l.ii..płxff.de reguł.iun.cum
prĩcipaleſuper hoc uide·S. de legat·5:
nunc dicamus. V·fi·ſed pone · I· I[bi
remiſi ad decre:nouit.de of lega.5.et

I. v. ſ̃ ꝗd ſi a prin. ¶ Quid. · Iſte
iet ſe·fuit additõ·2 ad litteraʒ ponit
Gui:de ſuc.ĩn.l.iĩ.C.de iun om-iu⸗ :
Si priuati conſentiunt illum ꝗq nullã
iuriſdictõnem habʒ putatur tñ haber̃
