uel redditus- nunquid poteſt capi in cʒ
iudicati · NRKnoſic. · de re iu commodis
Aque res pign·ob./ poſſ.ſpem· extra de
fidei· c· ii ſfi autem condemnatus habzʒ

alia bona non fiet executio in ſtipẽdiis

OC·de execu. rei iu.ſtipendia. ¶ Quid ſi
hʒ tin feudũ dic ꝙ fructo illi poſſunt
capi ĩ cã iudicati ar· f⸗dele.ii·peto⸗G. i·
ect ui.·5S.-S primo et fo decreto·· rſtat
1 et·5⸗ uidenduz. C Que exceptiones ad
mnmittant᷑ poſt ſniaʒ contra exe cutioneʒ
uið ·5. de excepti·.dicto· ¶ Vtx in re

ꝓmilſſa fiat executio licʒ ꝓmiſſor uelit

ſoluer̃ intereſſe noĩ · ̊ fructib 2 inter

elſe . ꝗ. uiſo./item dicimus.

90 12

Idenduʒz reſtat poſt q temp9
Inia ſit executioni mandanda:2
u quidam in perſonalibus regula
riter poſt quatuor mẽles 2 nõ
ante-extra de offi: delega. que-
renti · exra de ſenten et re iudi: ꝙ ad con
ſultationem. C.de uſunt. rei iudi. l.liI.2. I. fi-
in prin.ff ·ð iudi:ſidebitori Interdum tñ
qua drimeſtre tempus cã ↄgnita artari po
teſt et elongari inſpecta qualitate et quan
titate cãe et perſonar uʒ 2 locoꝝ 2 temꝑuʒ
ut in pre-ca/ꝙ ad oſultationem 2. ff· e·l.n·
Si uero ſine iuſta cã fiat illius temporis
abreuiatio ſupplet᷑ illud tempus cõdemp-
nato.l.bñficio· ut·ſt·e.l.nin.ꝭ.ſi quis.I
dicit Gui:ꝙ in multis partibus nõ ſerua
tur hec dilatio quatuor menſium . In
reali uero actione ſi non eſt appellatum a
ſaĩa nec reſtõ poſtulata ſi res illa ſit pᷣſens
eſt ſtatim poſt decẽdium executioni mã
danda qm̃ tunc tranſit ſnĩa in rem iudiut
inſti:de offi· iudi:in prin.ex·ð elec·cuz di
lecti.ex. de teſti:ſignificauerũt.¶ FPorro
ſnĩa in crimihibus lata-que nõ eſt per ap-
pellationem uel per in intereſtiuel ꝑſup
plicationem ſuſpenſa ſtatim poſt·x· dies
eſt executioni mandandaiiq/iĩ.ſcut ſine·
C.de peñcum reis.de pe:di.iĩ.Adam poſt
culpam ał· eſt ſub·c/fleat. Bal.nota ꝙ in

crim'alibus nõ datur tempus quadrime-

ſtre iudicatis cñ an.x dies n fit executio-
Et no.ꝙ in ciuili currit tempus a die ofeſ

fſionis ſed in crimiali a die condempnatiõiſ

ut hic per · CG. hoc dic ut noin.l.i.C.qᷓ con

feſ.per Ac. q 'miſi in otinenti exceptio ꝓ

bãda obiciaturex · de teſti:ueniens ii-V.
cum igituret ex. de reſti-ſpo· lr̃aset niſi
cum prĩceps ex iracundia tulit ſnĩaʒ. I:
ſeuiorem ꝗᷓ iura precipiant. J :C de penis
ſi uindicariet.xiq:iicum apud ubi de B

Item cum ſnia lata eſt contra mulierem

pregnãteʒ diſtertur executio uſq; ad tem
pus partus· ft·de penis pregnantis. Item ſi
lata eſt in ſeruum differtur donec reddide
rit dño rõcimia.C de bo· prelcrip·l.ii· Itezʒ
differtur qñ inſula eſt a principe aſſignan
da· ut.iiq.viꝭ·biduum Item differt᷑ cuʒ
quis eſt de crimine ofeſſus.ut.Cde cuſtoꝛ
reo.lʒ.iĩi.ar·ↄtra.ꝙ etiam poſt decendium
nõ ſit executioni mandanda niſi poſt·
dies: ut in pre:ccum apud.ſed illud intel
lige iuꝰ premiſſa.Sed 2 an decendiuʒ põt
executioni mãdari in eo ſcilicet caſu quan
do nõ poteſt quis appellare puta in noto/

riis. I.ratio huius dicti patẽs eſt quia

cũ·x. dies dant᷑ ad deliberãduz an appellaĩ

uelit· ut patet.ĩi/q/ vi anteriorum que eſt

lex in aułcolł.iiij.de ap · et ĩ/ que temꝑa
in prĩ.cum certum ſit hũc appellare non
poſſe ad quid fieret hec expectatõ bene fa
citff· ad uelleyaliqn··fi· Cuius caſuzʒ ui
de in prĩ.ſuffra:dec. ubi periculumð eł c.
li.vi.Ad idem.ff·ð acquirthr̃.cum heres
6. fiñ et per predicta ſoluitur alia qõan ſi
ſnĩa ſiciĩ·x. dies executioni mandetur. et

poſtea etiamĩ·x dies appelletur-an locus
ſit reuocationi executidis per deẽ nõ ſoluʒ

de ap.li.vide quo enim executio differri
nõ debuiĩt.ut·ð·patet licite factam propt
notorietatem per appel'om precedentem

uel ſequẽtem reuocari nõ poſſe·primũ pa

tet ̃ ap· cum ſit.a2. c ꝑuenit·et.coſuluit-

Zuel qn quis eſt ofeſſus. uel teſtibus cõ

uctus et argumẽtis ſuperat· ut.ii:q:vĩ·
65lunt etiam quoꝝ·ꝙ; dic ut no· ex· ð ap·

romana. S ſi autem. lIi.vi/et cum ſpẽali·5·

por ro cetex in perſonali actione ofeſſo cur

rit tempus a die ofeſſionis ut.ff· de ofeſi·

certum.ꝭ·fi In criminali uero nequaꝗᷓ ut
ft· de cuſto.a exireo· ſi ofeſſus qm ibi eſt
Inĩa neceſſaria.utii.q:i.uos in quenꝗex·
de oſti:eccĩa· ¶ Sed qñ fiet uẽditio reruʒ
pro pignore captarum dicit Aʒ. HCu
ius fuit iſte · v. in ſummae.t.·pe/quem
etiaʒ ponit Ian.ubi · S. .pe ··quod p
qnatuor mẽlſes ficut olim fiebat poſt duoſ
et hoc cum capiuntur ex diffinitiua ſma:
ff. de re iudi:debitoribus· 6/fi- Si uero ex
inter locutoria expectãdum eſt fortxe per
annum· ut.C.de preſcrip.x uel- xl-an-
ſi quis emptiõis · S·fi:de hoc.S/de primo 2
fo decreto.S.iux uel per biẽnium in pig-
nore ↄouẽtionali. ut· C/de iuri do·impe·l· fi⸗
uel iudex ſuo arbitrio hoc tempus diffini
at cum nõ ſit diffinitum a lege · ut.ff· ð iu
re deli.l.i.Gfi-ex· de offi.deleg:de caĩs uel
dentur inſolutum actori m· L. ꝓut tra
didi.S.de primo et Fo·decre.s. nunc dica-
mus. · acCor igitur et ſequẽ. ¶ Et noꝙ
dele.poſt annum ſnĩam ſuaʒ exeꝗ nõ poc

ĩ. ſic quod dic ut.exde off·dele:querenti.

Keuiter dicendum eſt qualiter
et quo ĩure ſnie exccutio petat᷑
ſuper quo aduocati · · prouĩ
cie mee et tuſcie dixit.mar · de
fan.ſuper.l.ordo.C.de execut᷑rei iudi ·
multum errare ↄſueuerunt ſolent eniʒ pe
tere ſma executiones per acł᷑ in factum
deſcendẽtem ex re iudiet male-nam quili
bet uictor habzʒ duo auxilia ſcilicʒ iudioi

oliim a act iudicati. Si o uult executiõz

8 — ₰ „ —
(AXi ſar Sx e AYTaes Aaetsdb Nea

„7

ler⸗ . i 42442 1
. . ef “ †

579

petere petat hoc ĩudicis officio et ſine li-
bello·quia executio in facto oſiſtit ut pro
batur ſubtiliter. ff de re iudi: a diuo pio-
ꝑ totam.l.2 fit ibi ſummaria cognitio cũ

de capiendis pignoribus diſputatur. ut in

æ.Il⸗5·ſi ſuper rebus: nec debet tunc iudex
iudicis partes aſſumere ſed ſolum executo
ris ut:Gde execuł᷑rei iudi. ſi ut proponis
nec libellus admittetur. Balagitur enim
de ſma exequẽda ñ uentilanda m Vber.
J ut:ĩ.de libel.ↄcep·ꝭ:nunc dicendũ..
. Het uide quod ibi dixi ante fi-2 in
fi ibi uide quid teneat ſpeculator et quid
tenuit meus Aʒo · J. Sed ſi ꝓponeretur
actio iam iude ognoſceret in forma iudi
cii: et deſineret eſſe executor. M. uide.S.
5nunc dicẽdum: . ſed pone iudex ultra
medium:J ut.C· de edẽ/edicta ibi ſpem
future litis ac.et· C/quõ et qñ iudex/auł᷑⸗
qui ſemelex de off dele cum ſuperaliud
eſt enim cãe ognitio:et aliud executio/ ut
xxv.q ii/et ſi nõ cognitio et hoc eſt quod
dieit.l.ius dicentis officium latiſſimu eſt
naʒ põt in polrei iudi:mittereff.de iun.
o-iudi:l.i.2.l.iubere/et quod hoc iudi.offi

eio expediatur expreſſum eſt·ft·de rei uẽ⸗

qui reſtituere in prin:2 facit. C.de execu-
rei iu.l.ii:hinc eſt ꝙ ab executore non ap
pellatur.ut.S.ꝭnunc dicendum.ſi quid
ſi ab executore 2 hoc exiam tenet Vberd
bo.· MAM ut refert hõ·l.i.C.de iuri et fact.
ig· hoc tenuit dtra Albpapᷣ·de quo ſequit᷑
in publica diſp:dominus Ia.ð ſalerno· J·
ꝙ officio iuð petatur:nam ᷣm eum tune
ag itur pro ſoĩa exequenda nõ uentilanda.
Cde execurei ludic.l.u.de mino.l.mi⸗
nor anis.C. de ap/ſi otra ff.:d re iudi.l.i iii.
·ait pretor· et·S·le· eł quia boni pretoris
eſt lices minuere. ft·ſi cer ·pe·quidam.exc.
8 reſti:ſpo·frequẽs. R:i.livi. ¶ Sed que
ras quõ executio cõſiſtat in facto.Nendeo
quia iudex pignora capit a poſtea diſtra-
hi iubet.C. de exe rei ludh:l.ii.2 fi- in qua
executiõe nec actio ꝓponitur.nec litis cõ
teſta:nam ſi hoc eſſq iam lis ex prime liti
materia oreret᷑ q.l abhorret. C. de fruct.
et lit· exterrninato:2 ex de . ſig cũ oliʒ
ſt·de re iudi/ſi ſe non obtulił·5:ait pretor-
C.de agri.2 cẽ.licibus:ff·pro ſooj·.l.fi.Eſtł
et ᷣm auxilium ꝓditum actori uincenti
ſcʒ actio iudicati que ał. actio in factum
ex re iudi:nuncupatur. Mund dixit hõ.
ubi·S.ꝙ inter iſta duo ↄtentõ de nomine
eſt pertinacibus delinquẽda.C. de conſti.
pe· l.ii ad finem decem autem que in hac
vequiruntur numerat Koff ubi-S in prĩ

que per propõnes patent.. de lmia et re iu
di. · actor ergo· de qua fit mentio: ſt
de re iudicl-i-iudicati C.de uſurt. de re
lul.fi.C.de ðpetẽ.l. ex caula.C.de recre⸗
actori:qui autẽ agit iudicati aduerſari uʒ
luum ciuiliter obligatuʒ ſibi ex ſnĩa et ex
quaſj ↄtractu dicit.ut.frde pecuꝑ.hcet.5
antepe. Sicq; eum ↄuenit et ab eo in for-
ma ludicn dando libellum et litem oↄteſt.
etit ut probatur ſubtiliter ff.d pet᷑.hr̃.
keem uemuntS·cum prediimus2. ff. de
procurtſi ꝓcurator.ff.de re iu.milesS ii⸗
ſt·de petiled ſi dampnum:⸗S/fi⸗ff.de mĩo-
deniqʒ ſed utrũff·de iureiur. duobus-
S penul. Sed dices ad quid ergo fuit actio
ĩudicati utilis Hendeo certe quia ꝑ eam pe
tuntur uſur̃ centeſime et ipſa ſors ſi actor
hãc ulam elegerit C. de uſurt rei iudi. l. fi-
C.ſi płes una ſnĩa·l.i.Quiod autez hic ſint
due uie patz ff·de re iudiſi pretor in prĩ-
hoc etiazʒ patet ex ip̃is Ricis nam t. ſen
tentiis eſt in.C.quia ex ſma aliqñ iudicati
ag itur aliquando officio iudi.executio po
ſtulat᷑ in.t.uero de re iudiq tractat᷑ de ac
tione iudicati-e.t-l.i.In. t. aut de execułt᷑
rei ſu:tractat᷑ de execut᷑/que fit iudici offi
cio mmde fan. M.cuius fuĩitc totũ qdᷣ
premiſſum eſt exceptis tribus uerſiculis.
ubi de Vber.loꝗ tur 2 eius etiã fuit Rio-
que ſequitur ut ibi dicam. · hoc etiã pa
tetextra de ſen. et re iudi.ĩn ipſa HRica-
¶ Alber.papien.· MH.et Koff.ubiS.qui
in tota ulti:columpna.hãc materiam pro
lequitur premittens formam libelli in ac
tione hac/et demum obiciendo 2 ſoluẽdo
plene ruminat hunc calum. diæit autẽ
quod peti bet executio actio in factum
utC/qñ ex facto tu.l.i.ubi uidetur ꝙ da
dus eſt libellus 2 act᷑.iudi.ſiue act᷑.in fac
que ex re iudioritur proponenda. etC. de
iurt.2 eac· ĩg. l.ĩ: in fi.ubi r ſi ex ſrãaiĩ.ex
actione que ex ipla ſnia oritur ↄueniri ce
peris:· Ad idem C. de rebo cre· actori.2· ff-
de pigno.grege·ꝭ.ſi cum defenſore in fine
ff. & re iudic rmmles. 6: iudicati actio. in his
enim.l.dixit non poſſe officium iudi-intẽ
tari quia actio iudicati ordinarium auxili
um eſt iudid uero officium exordinariũ-
A hoc uerum qñ imploratur per bene-
ficium reſtõnis ab eceleſia uł' minore-2 ui
de.s.de off. iudi.56. ij. V.iſed oppõitur inquã
tum uero duplicat᷑ auxiliuʒ dicebat Kof-
intereſſe ur̃a habere plura auxilia etiam ſi
alcerũ ĩutile ſit· ff. ð ſeruit᷑. ei fundo ð lib.
le·l.iiiał.riii:ĩn fi. unde filiq in poteſtate
Preteritus habz duo auxilia unum ex iur

4

2
2

ciuili. aliud ex pretorio. C.d lib·pre.l.fin.

addebat Gun-de luc- ubi.S. NR. I. in fi· ff· ne
uis fiat ei qui in poſſ · mit· l.in. in princi-
ubi miſſus hʒ interdictum 2 fine interdic
to iudicis ofticium. Eſt ſimile de reſti.in
inte·c·ij.li.vi:de ap.ↄcertationeme·h.
ad qð recurrendum non eſt quamdiu ſuꝑ

eſt ordinariumff.de mino.in cãe:et ff·de
eden:quedam 2 bene facit ad hoc/ft·ſ mu
lier uen:nomine in poſſ. eſſe di-l.i. .I. Sed

ad predi as.l· in quibus dr executionem

eſſe petendam per actionem in factum ſic

põt reſponderi quia illud improprie dicit᷑

quaſi di agen:·act᷑· in factuz a ſuper ea ſen
tentiam obemendo fiet execut io mediate

ipſa ſnia ſuper actione in factuʒ lata. :

uerba Mar.de fan rñdentis ad.l.pe· C. de
arbitr·ſic iacehant improprie loquit᷑ qua

ſi agendo act᷑.in fac tũ 2 per officium iuð.
obtinendo ſnĩ im Faciet arbitrium mediã

te ſnĩa ſuper actione in factum lata exe⸗
cutioni mandari neſcio ad quid hec impli
catio fatenti ꝙ axgi poſſit rerach uia hcet
ſit in preeligendo diſcordia vñ (ui:ð ſuc.
in·.l·i· C· de lurtet fac.ig·dat optioneʒ uic

tori · allegat. C· de execut᷑. rei iudic·l.nde

uſurt rei iudi:etiaʒ.l: ii.ið ubi.S. Rica- i. in
fiſibi tamen plus placet officium de iure
et de dſluetudine. · ¶ Sed ᷣm eum que⸗
ritur qualiter pronunciabit iudex in hac

cã· Reſpondeo pronunciabit ſnĩam debere
executioni mãdari quo fcõ mñ re pareat

ludicat is mãdabit eam executiom ex oſti

cio ſuo ꝓut traditur/S· ſequitur. Sed cõ
cra quia ſic res in infinicum abibit.naʒ ſic

pocer it ab hac ſnĩa appell ri ſicut a prima
et qualibet alia:C·de tranſac. fraxris. C.de
peda:iudi placet.n·qvi· omnis oppreſſus
et.cad romanam 2 ſic lites ex litibhus oriẽz
tur quod tñ eſſe non d;ut.s. et ſic nullus
erit litium finis· Sed iple reſpõdet ꝙ ſnia
eſt de executiõe · diit Alber.gal.cla
rius ꝙ ſnia eſt d executione ſnĩe pri ncipa
et pars executionis ergo

lis ec pars 2c·
ab ea appellari nõ poteſt mſi modus exce⸗
datur · ut·S.S· ii. V·quid ſi ab. Bal. 2 bene
dicit ꝗa non eſt ſnĩa ſed executio prĩe · J·
Tercn dicũt ꝙ ſi is ꝓ quo lata ẽ petet ei

exec utionem tunc non dabitur libell- ut
C.de execurei iudi/ordo· Si uero is qiu ei
ſucceſſit eam petit agens ex ſnĩa uel etiaʒ

duentus ſucceſſit a odempnato tunc quia
poſſit dubitari.de ſmia da bitur libellul-i.
petitio · M uide quod ſcripſi poſt Inno.
de ĩiudic·qua. v. in gloſcias ꝙ cã · J· non
tam̃ cuʒ magna ſolempnitate fiet iuchciũ

Idem forte poteſt dici cum petitur execu
tio ſmne ab co qun ſuccelſit ꝓferenti cazʒ · C.
de re iudi.lgeſta t· de iudi:mortuoct. l.
edictu a idem qñ petitur executio ab alio

iucdhice non ab eo qui ipam tulit ut. S. en.

v. led pone iudex de hoc ut.. d libel.con.
nune dicendum·. vV. xxv. ¶ Sed cuzʒ ex
nĩa detur actio iudicati ſiue in factuz. ut
Sct · C.de re iudi.l.i.et etiam exce ptio ut
patet:C.de arbi.cum antea.=.·f.de exce p·.
rei iudi.per totum queritur in ſnĩa inter
locutoria que auilia ꝓ ea ᷣuãda dabunt᷑-
dic ꝙ actio in factum ut hic dr. ut. C. de
re.cre.actori.Bal oritur ex ĩterlocutoria
actio.l:cum antea.C.de arbi.uide in·6 ne
ceſſitatis per glo· orchet uide.C· de colla.
I·ſi ſoror · J·nam ſi datur ex iuramento P
ut ibi dr multo fortius ex iuſſu uidicis 2
facit· C.ð re iudi.ſi pecuniam narn ex ſola
confeſſione datur actio.C. de ofeſp.j.i.Ccrã

ſit enim interlocutoria in rem iudi. ut.e&
de elec. cum dilecti. datur etiam ex inter

locutoria exceptioff.& nego.S. ſin at.5.
ſ quocunq; modo. tñ ibi loquitur in diſti
nitiua. Ad idem ff:de re iudi. quod iuſſit
qui ſi ex ea datur actio multo fortius eæ-

cep · ff· de ſuperfici. l.i.ct ꝙ detur actio er
exceptio probatur in pre·l.cum antea. Itẽ

etiam preceptum ofeſſo factum executio
m mãadatur 2 ex eo naſcitur actio ſicut ex

ſma.C. de ęxe erei iudi.l.fi.. de re iu. po

ſtremo. ¶ In premiſſa autem actione in
factum dicunt quidam referrean in ſmia
ſit cã adiecta.a tũc datur actio ex primo
contractu an ñ et tunc datur actio in fac
tumar.ff.de iureiur:.ſi duo.S-ſi quis iura
uerit ¶ Sed pone appellatum eſt a ſnia
demum iudex appellatioms eam ofirmat
queritur ex qua ſnĩa detur actio in factuʒ
an ex prima uel a Ro. de hoc tetigi:S.5.
nunc dicendum. · ſed pone ꝙ; utruʒ aut
iudex poſſit ofeſſo precipere ſub pen⸗
ſoluat dixi.s.t. ꝓx⸗9.ſpẽs·ſed nunquid
et uide quod no.ĩ.in trac Ii.in.t. de re u-
v·porro·¶ Vtrum actio iudicati detur
procuratori.no·ff·de procurſi ꝓcur:. Itẽ
an detur contra eum no:et. plaucius.

Oſtremo dicẽdum eſt que exe
cutionẽ ſnie impediant 2 certe.
¶A. põit uerba Vber· & bo
na· ubi.s·et aliqui ex his caſib
no· ð re iĩu·ꝙ ad conſultationẽ in ulti⸗ glo-
Primo eam impedit appellatio legitti.

ma· ex· S iureiur: uenientes2 ap.ſollici
tudinẽ·ii·qvi·appellat ioneff.ad turpilł.

Lire „ν .οαπnt r, ſr .erd —
6

33

—

li. ec. de re iuci.Set. G.i· in prĩ. quia es
interpoſita iudex exquo ſibi ð8 appellatiõe
fuerit facta fides non exequetur ſmamĩ·
amum uel biennium ff-nil-no- ap-penl.
unica:C.qᷓ temp· ap. aut᷑. ei ꝗ quod eſt· n.

q· vi· e · de ap: cum ſic roſed nec poſt an-

num uel bienmium- Si ca appellationis in
oſiſtorio principis agitetur· ut ex. de ap-
ex inſinuacione:u.q: vi⸗ anterioꝝꝑ: ex · C· de
temp: ap. au ſed lis· ¶ Item eſt ſi pendẽ
te ap:·ad arbitros catur quia nec fatale te-
us tunc currit in auten: de ap. S-dinceps
colł.vi. M· ex in clem:de aꝑp.quãdiu.⸗
¶ Idem eciam ſi ſtetit per iudicem quo
rmnus in appellatione ꝓccdatur in autẽ
ut ſpon lar.· · hoc quoq; colł.ix. ¶ Impe

dicur etiam m quoſdam abſqʒ appellatõ

ne ſnĩe executio:ſi tercia ꝑſona offerat ſu-
as probõnes ꝑatas ꝙ res ſit ſua uł ꝙ eſt in

—

potupius. Alni tñ ↄtra de hoc plene ſm pa

pamcx· de re iudi:cum ſuper in glo·qu/

MH.mihi incipit queritur et. V. utrobi
incipix per iſtam. prope fi-et de ſpon-
ſał.ueniens · M. uide in glo-niſi alhquid.ĩ⸗
1· vi · J· ¶· Scdo ſi in ĩtereſti·ſt poſtu-
lata.C· ꝗ in intereſti poſtunequit noui-
fi.per totum hlcet ſit otra.cx de in integ
reſti-ſuſcitata e⸗6;:i in prin. ¶Tercio
ſi a tio iudicati iure renouatioms inero-⸗
ducta ſit in nouam petitionẽ ut· f:de mi
no-minor autemxan. cui per fideicõ.
A.propter alas leges ſic incipientes·
Ho.iff.de re iuch:.l.nii.S·ſi ex conuent ſõe
Quurto ſi fuerit ſupplicatum ut· S. in
prin. Quinto ſi delegatus a papa X1.
quidam hic habent non a papa ſed fine nõ
ebet eſſe quod probt id quod ſequitur
et ſine non poluit Vber: de bona· 'uel
inperatore uelit exequi ſniam a ſe latam
ff.de re iudi:a diuo in prin- Contrariũ eſt
tñ ᷣm canones· ut/SS:nunc dicendum.
¶ LSexto ſi ordinarius uelit exequi ſuã ſen
teciam in rebus/exſuam iuriſdic.poſitis
ff.de boauc.iudi.pol.cum unus:ꝭis qui
polſidere· C. de iudi.ꝓperãdum.:ſin autẽ
req· ff · de iuxt O.iulfl.ex· de fo/cõ.roma
na.9·òᷣbentesli· viii: q- vi- leges (L-vn.
ſi ſuper rebus ab executore captis ꝗqõ m
ucat ur a fint eius qui ↄtrouerſiam mouet
uel habet condampnatus alia bona que ſi
ne otrouerſia capi poſſunt· ſed hec execu-

tio nõ differtur niſi ad temp timn qde dic

ut.S.: ſequitur. ſed auteʒ. ¶ ¶ Oauo
ſi dampnatus ſuoꝝ bonox faciat ceſſiõz.
C.qui.boce.pol.la. M: cum bona intelli
gantur que habẽtur 2 que beant ł beatos

faciunt.ff· de b.ſg · bonc :ĩ.quõ poteſt
bomis cedere mil habens uel nõ quod ſurti-
ciat ad creditum 2 quõ per talem actum
ipius impediri põt executio Roff. ſuꝑ·t·
de act ionibus in fi Ad prunum Fencʒ in
uemiri ſmilia:naʒ et ft miſſio in boms eti
am ſi nulla ſiat ba ffde bo auciudt. poſ.
cum unus:9 ulcimo- Et eſt actio de pecu
lio ec ſi nil ſit in pecuho:ff· de pecuł. l que
ſitumEt quo ad ſcm cico ꝙ actus ceſſi
onis li aliquid eſt in boms parat uiam ex-
ceptioni quo ad illa:ſi nil eſt in bõis ceſſio
non unpecht executionem ſed im peſſibili
tas fa-ti proceſſionem denudatam ut nõ-
de loło. Odardus in. iii et ſic non ſimpli
citer ſuo fcõ impedietur executio fiat au
txem ceſſio ut detrudatur in carcerem ut
in pre:li.2 poſt ceſſionem habet benefi-
ciumne ex poſtea queſit is vuemiatur mſi
inquantũ facere põt · ff. de cel.bo.l. is qui

net hac rõne ſatis placet aſſertio dicentiu
ceſſioneʒ bonoꝝ: non fieri creditoribus nõ

inſtantibus ut carceretur 2 multo min
eis cum per eam fraudentur in acquirẽchi
per beneficium ceſſionis ut ibi. et de hoc
per Cyin prel.i.C· qui bonisin. vin.q.2

ad ibi in fi:noIaco · de are.an huic bene-

ficio ceſſionis renuntiari poſſi remnſi-s-

de renũet cõ.· V· Itẽ eſt beneficiũ ĩ fi. ꝭ·

¶ Nono ad temp differtur exccutio ut
Proecdit in conditionali Cyrographo int᷑
e

to.utff· ad.l.acquił.in-lacquił· ſi dele⸗

gatum:nam differe cõdampnatiomis exac
tio donec debiti exiſtat conditio ſecus tñ
eſt in eo qui condampnatur in tabuł con
dicionalibus exibendis quia non differtur
ↄdampnatio inxereſſe: immo pena ↄtuma
cie preſtatur ab eo qui nõ exhibetf· & ta
buł exi locumò odampnatio-· A1 ee

dit emʒ tabulas teſtĩi exhiberi etiam ſi co

ditionale ſic legatum ad probõnem enĩ e
hibentur non ad exactionem. ¶ Deci
mo ſi fullo uel comodatarius eſt in Iocata
uel cõmodata re odampnatus 2 poſtea cõ
modator et locator inuenit rem locataʒ et

ↄmodatam. M-ſup. non fiet cxecutio p

dicte oditiõis/et no ꝙ; ſequiturar· ſt · 2c· n
enim ponit caſum illarum. l/ſed arguit ex
illis-Et uber-dixeratar. ſumme ſt· 2c.
ar.ſf·de con.ſine cã ſi fullo.f.cõmo· in cõ
modato:5ꝭ.fia. l.reʒ· Noi. ¶LVndecimo
A· caſus in hoc. · ↄprehenſi faciant ad
ſolutiõem Ia· de bel.quã uide.C. ut·ĩ· cer·
ter· cri: queſtio·t᷑. utlex duobus uulne
ribus duobus uno impetu illatt cum per
ſtatutum uulnerati amputari d manus

—

.0

2

cum qua percuſſit lieʒ ambo accuſent ad
unius perſecutionem manu amputata ab
alterius accuſatione et ab obuat õe iudi
cii debet abſolui.· 5 In cõuento a multis
actione noxali nam preſtado ſeruum ei &
primo uicit ceteris poſtea uincẽtibus iu-
dicati actio denegatxur. flde nox. ſi quis a
mulcis: Idemq; põt dici in conuento a płi
bus actione reali-ff de rei uẽ is a quo fun
dus.Idem eſt h quis in acxiõne noxali con
dampnatur in eſtimatione damp in ſer-
uuz ĩtra quadrimeſtria tempora p noxa.
dederat· utff.ð pet.here: Iteʒ uemunt·5·
idem recte · Aâ-Hucuſq; V ber-de bona-
idem quod ſequitur recepit ab Hoſti. in
ſumma. de offdeleS:que delegari ſub-.v.
finis. Duodecimo ſi obicietur quod
facta eſt tranſactio poſt ſnĩam.· I. ſupᷣ.
et erat caſus quo tranſigi potuit. puta ꝗa
erat appellatum uel poterit appe llare/ uel
negabatur iudicatum uel petitor id igno
rabat. ff/de con.inde eleganter5. ſi ꝗs· 7
ar·ff· de in ius uo⸗nec G.l. I· Eſt ſciendu
ꝙ ſuper illo.5· Vberde bo. querit an pe-
tens executionem ſnie neceſſe hʒ admitte
re fenſo rem qui ſe offere ꝓ cõdempnato
arguit ꝙ ſic ex illo. et quia publice uci-
le eſt abntes a quibuſcunq; defendi· ft. de
procun/ſeruum quoq;5: publice In con-
trarium alł.ff.iudi-ſol. Iam tn in princi.
ubi ↄdempnato fideiuſſore reus ad defen
ſionem nõ admiłcit᷑: Item in bona rei dap
nati nolunt iura executioneʒ fieri-f. de re
iua diuo · et·lſi ſe/et iura que admittunt
defenſores in ciuilibus loquuntur cum uẽ
tilatur actio nõ cũ petit executõ ał.ñ elſzʒ
Finis litium cum fimta cã cum iſto defen
ſore uemret poſtea ſcdus et tercius ſucceſ
fiue otra id/C.de tranſac.fratris · de doet
con:finem: Item nõ debet ex obligatione
oriri obło ut pre.lñ ſe.Sat pretor.facit
l.minor·xxvanet· C. de execurei iudi.l.
ii:ſoluendo·tenet per.l.ff. de fidenul.fide⸗
iuſſor ꝓ uenditiõe ꝙ admittetur cefẽſor
ſi facere uelit quod ñs faceret 2 aliquatu
lum plus·ſ.ſatiſdare.ſed ſi hoc faciet recte
defendetff·de procur·led hee· ꝭ.defender
ed·l.fi.2 de iudi.l.recte defendi:Sed domi

nus aut ſolueret- aut inchoaret ſnĩiam ad

hoc ergo facienduʒ admittẽdus eſt defen
ſoraudietur ergo dicens actorem habere
rem petitam ut hoc ſequitur. . xvii. uel
aliam exceptionem doli opponere parat
ꝓbare in his enim 2 fimilibus hic expᷣſſiſ
audietur in aluis nõ ſed fiet executio.C. S
ap.hᷣͥ ↄtra maiorẽ ſi eĩm uellet litẽ oteſtari

CTe õä c .ν — Arrr.

ſuper actione ĩudicati P'facere que ñs nõ 23

poſſer nõ adnnttetur m eũ· 5· ¶ Tre-

decimo ſi doloſe aliquid executor egit· ſt.
nego⸗ge·l.iii.5·ſi executor.¶ Quarto de
cimo ſi ꝑ doloſam allegationem obtinuit
is ꝓ quo lata eſt ſnĩa:uel ſi is otra quẽ lata
eſt iuſto impedimento detẽtus abns fuit
ff.de iudi:ſi pretorS.fi-al. eſt.l.ſ ꝑ doluʒ
et/extra⸗ de re iudica. cum Bertholdus-
Poſt·s·modum: ¶ Quindecimo ſi execu
tor modum excedit in exequendo uel ſen
tentiam male interpretando 2 in omm ex
ceptione que poteſt otra executionem op
Poni que dic ut noex · de re iuq ad ↄlul-
tationem et· ĩ· t. ꝓx.S/ in quibq.v.ꝗnto.

¶ LSedecimo ubicũqʒ ſnĩa dicitur eiſſe nul

la quod fit multis modis quod dic uts.t.
Prox·ĩuxtaet/ſe -Contrariuʒ uid
quod ſcripſi de off.dele·cuʒ in ĩure po glo.
Terminauit Rof. bñ in ſua-q.xlv-2 Cui
de ſuc.poſt eum ubi.ſ qꝙ ſi unum ſtatutũ
dat certam formam ſmandi et aliud iubʒ
ſmĩam.ĩ. tempus executii mandari.n ob-
aliquo ſtatuto ſnĩa in qua oſtat formam
primi ſtatuti non fuiſſe ſeruatam execu-
tioni non mandabitur nec primum ſtatu
tum dicatur ſublatum alle. ſt:de uer-ob-
doli.ca. et deleiii.ſi quis i prin- In dubio
uero preſumit ꝓ ſnĩa ff.de inof. teſ.ſi ꝑs
de regulis iuris in ambiguis: de electione
boneuerſiculo contra legati.C. de execu⸗
tione rei iudica:-l-ii ff. de re iudi-a diuoad
primum dictum bene facit iureiur ue
nientesad m opt ime. C:de fide inſtru2
lĩurt.fiſaſteli.et.ii.li.x. Item uide quod
dixiS· cei:9· ut autem ſuper formam em
talis-Item ſcias ꝙ de exceptione nullit att
S qua generaliter loquitur auctor ꝓuiſuz
eſt hodie per clemen.de re iudi·c:l ; exe
cutio ſnĩe bis ↄfirmate ꝑ iudices appelło
nis impedire nõ poteſt per excepł᷑ uel ac-
tionem nullitatis niſi prius facta executõ

ne:/ꝗ quo dicam.ĩ.Ct.i⸗·quot᷑ S. S.ſed ᷣm

ultra hoc ſciendum ꝙ Guido de ſuc-li.ex
C.de iuxł et fac/iĩgno:dicit nõ ꝓcedcre qð
de nullitate dr quando ſtatĩ de illa poteſt
fieri fides/tunc enim 2 nõ ał.impedit᷑ exe
cutio/ff. ad exhiben. l. iii.6. ibidem ad tre
belł.ille a quo/5 ſi teſtõ· ut in poſ.leſi is a
quo in prin.C.ad.l.cor.d fal.lſatis aperte
ꝓbabit autem m eum nullitatem is qui
illum allegat cum preſumatur ꝓ ſnĩa uł
S.dixi. Itẽ ſcias ꝙ (zui.de ſucubi.S. Rica
ultiante Ffi: addebat hos caſus executiõis
non petende quãdo contra eam factũ erat
Pẽm de nõ petendoft · de edi·edi.queritur

5

N

ꝭ.ſi uendixorubi dicit᷑ ꝙ remittetibus 26c
Alius ſi obſtat preſcriptio/xl. annoꝝ tralſ

a orum poſt Imam.C. de preſcrip:x*⁵ρ; E
xl.an.l ulti. terci ſi facta erat ſolutõ per
quam omnis tollicur obligatio inſti-qui-
motol.in prin. et.ffde re iudi:l.inii:aic
pretor · : ¶ Decimoſeptimo ſi res peti
ra peruenit ad actorem. C. de re Iu. l. 1. ff.
de con. ſine cã:l.i et.ii.2 uide alia.S/t· ꝓx·
6. Fi ·. ex · S· e ·. i. Inõ debuit obmitri ca-
lus decpia:de excep.li.vi. pe: ubi excep
tcio excõicationis impedit executioneʒ rei
iuetx facit pro dicto Gui. de ſuc.qui tenꝭ
in qõnib ſtatutorum mihi ſab lra·v · ꝙ
petenti execut ionem ſnĩe obſtat exceptõ
ſtatuti per quod ſibi ius reddi ñ debʒalł
ſt.ad maceð.lxñ ſi non oppoſita.2.· fl·de re
iudi.nelenmus Item Guilł- Accur q-que
ĩcipit capicaneus anciani c· et uterq; hãc
exceptionem uocat anomała quia erat ad
quinquẽmum. 5:⸗ In cã autem crimĩa

li differcur executio in caſibus ut/S·5eui⸗

dendum. porro. ¶ Illud autem querit᷑
ecce dẽbam tibi/x. per publicum inſtr̃m
ſolui tibi et feciſti mihi apocham ſiue in
ſtrumentum in quo ofelſus es tibi ſolutũ
eſſe · nũc petis a mex.per illud inſtrm de-
biti quod apud te remanſit nõ cancellatuʒ
ego nõ poſſum inuemire inſtẽm ſolutioms
2 ſie tibi odempnor:-ludice autem uole nte
exequi ſuaʒ ſnĩam inuẽrum eſt inſtr̃m et
peto ſnĩam recraCari:queritur an poſſim
MH. hanc:·q· plene tractat Cyde eoniĩder.
li.ſub cercia oppoſiciõea ut ibi d Ia:de
ra.2 pe de bel-tenebant illum nõ audiri E
executione nõ impediri de iure per. lſub
Hpé. hic alle. in fi-2 perl- o2rgentarius6ci
autem f? 8 edz Qu modo inducitur ibi
uide-2 dictum Iade are. diſtinguẽëtis an
ipi creditori facta fuiſſet ſoł'o an ſuo aue
tori.Cy uidetur ꝙ etiaz ſi creditor ñ fuix
in dolo per ſmam latam ex falſa cã ↄpetet
reo reſtõ per no·ff·de acquitt· hereſi is ad
quem in Fiff· ad trebel- puo inuito·5 Ri P⸗
tor. 2 uidecur ꝙ non nam pretextu in
ſtrumenti de nouo reꝑti lis ſopita reſtau
rari nõ debet ut ex· de re iudiinter mona
ſterium · et · c· le · C. de tranſact·ſub prete⸗
tu nec poſt ſmiam poteſt peremptoria ex
ceptio ꝓponi:C. ſen.rel.nõ poſ: l.peremp-
torias. niſi in caſibus qui no.S. dz excep·S·⸗
dicto. ſi · hoc tñ inter quos iſte nõ eſt ſu
per hoc dicunt quidam dari mihi utilem
actiõem ex edi cto de eden. ad inxereſſe ad
ſirnilicudinem directe d qua dicitur ff. de

eden ſi quis ex argẽtariis 5ex hoc edicta

„*

alii dicuntè me reſtituendum contra Inlaʒ
ut.. de uidi.ſi pretor. morcellus ul dic
ꝙ aut alłaui corã udice ſo'onem factam
eſſe 2 ſudex huiuſmõi allegatione reproba
ta me ↄdempnauit.2 tunc pretextu ĩſtru
menti reperti nihil dr̃e poſſumaut hoc ñ
allegaui ut tunc poſſimar/ff· de nego ge.
ſin autem.ꝭſi quocunq; modo:caute ergo
facit qui in calu pnti dcit iudici inſtm
ſoł'oms perditum eſſe quia ſic lata ſma cõ
tra eum ex inſtro reperto otra illam pote
rit ſe iuuare· C. S fide inſtru.l.fi:poſſʒ eti
am dici ꝙ ſi iam poſt ſnĩaʒ ſoluero inſtru

mento inuẽto potero ſolutuʒ repetere cõ

di:ſine cã ff· man.fideiulſſori.S.in omnib
unde cuʒ detur ſoluti repetitio multo ma
gis dabitur nõ ſoluti retentio ff- de ſuper
Fici.l.i.2 uideff/de re iudil.poſt rem iu-
dicatam.2. ff. de iureiurã admonendiC. S
ſentẽciis aduer.fil-latis-l-ĩi. C. de reiudi.l-
ſub ſpẽ · ¶C Item · M· iſtum.·2 ſe .po⸗
ſuerat auctorsS·de excep.S.dicto.. Sed
pone pecii.2· h.precehic tñ addit· . ſed
licet ut ibi dixi fuerũt Alber· galł. · po
ne emptor ↄdempnatus eſt uenditori ad
precium rei agenti que ſma in reʒ tranſut
audicatam 2 dum executiõi mandatur op
ponitur de re nõ tradita ad impediendam
executionem- Queritur an poſſit dñt qui
dam ꝙ fic ar· C· d compen:ex cã cum hẽat
ernptor actionern ad rem petẽdam nec de
eius intereſſe fuit᷑ queſicum.fł · ð exceprei
iudi:duob/2 ad hoc ff. de iureiurã ſi duo
5·pe·2 antepe ff·fam hrcx parteff. de re
ſcin. uen.FundusAliu conxraar C. de ſen.
reſc in.non pol:ꝑemptorias.et.C.quorum
ap.non rcei.l-i/ſed licet nõ poſſie impediri
evecutiopoder it tñ agi ad rei traditionezʒ
iĩiure actionis· ar. f-de act emp-2 uen- ĩuł-
6.·off-rri,2 uide quod noff. e ꝗq⸗ca.ĩ poſ
eafulcimus/ꝭ·iique ob· pre. I e câ quia
hoc caſu non eſt hincinde quãtitae- Bal-
An exceptio precii nõ ſoluti uel rei ñ tra
dite polſit opponi executiõi ſnĩe ſicut exe
eutiom iuramenti ſentit ꝙ non- quia per
emptoria que poſt ſnĩam non poteſt op-
poniſed poſt iuramentum ſic cum quo ſe
paxitur per . G.quod no. ¶ Quid ſi bo
na fide in tuo ſolio edificaui odempnatus
ſum tibi ad reſtitutionem nec oppolui ex
cep·expenſarum quod potui:ut.ĩ.de expẽ
ſis.G.i. ſi·ſi autem fiant.nunquid potero
in executione opponere · H. Koff. ſua.q
xviii. poſuit terminos proliæos de dño ꝗ
feudum uel emphiteoſim aduocauerat a
ualſallo uel emphiteota propter uicia nõ

2

4

*

preſtita uel canonem nõ ſolutum et dat
fuit per papam executor Inĩe anteceſſoris
uaſalli uel emphiteote iaʒ lapfſis ãnis .
oceſſerat altxeri in feudum uel emphiteo-
ſim ꝗ fecerat ibi magna edificia querebat
an ↄtra eum flieri poſſet executio Alber.
galł·e ⁊·opus formabat ſic quidam uendi

dit calam?tum meum emptori bonefidei

a quo illud uẽdicaui dicam poſtꝗ domuʒ
ibi oſtruxerat peto execut᷑. ſme a ille exci
pit de expẽr̃ᷣ:. Queritur an hoc modo illas
oſequi poſſit· Sed in oꝑe ubi remnſi.. vſi⸗
Prox:in prĩi prius breuiſſime poluit iſtud
thema ut hic. Sed themate poſto habet᷑
in oꝑe dic ut deei in ſtudio paduano lu⸗
ſpicor ꝙ hoc uerbuʒ fuit additio ut.ĩ. di
cam. eſt autem ſciẽdum ꝙ ſᷣm luum the
ma Rof:tenuit ſmiam executioni mãdari
Poſſe otra poſſeſſoreʒ maxime eo caſu quo
Or rem fuiſſe feudalem que ſi alienerur ñ
ob·demport preſcriptio quo minus poſſit
uendicari: ut in conſtõne frederici de feu-
dis. Imperialem dotet ſollerciam habzʒ tñ
hoc pexens offerre poſſeſſori impẽlas edifi
cii ał·poterit doli exceptio. repelli allegat
I.ſi in area-2. l- in fundo inferius alłatze 2
ĩſti.de re:diui:.S·ex diuerſo.. certe illud
et· ff/de acquirtre-do.l adeo-2 quia que-
ſtio hec in uolumimbus habetur nõ plus
inſto 2a quia ſequẽs nõ ſic habetur inſtabo
Sed pauliſper Alber: galy. forte in ſtudio
paduano prolequens hoc plenius quã ſcrip
ſiſſet in opere poſt allegationes ſic ſoluẽdo
diſtinguit aut expenſe peti pnt per actia
nem ut in omodatario depolitario et credi
tore patʒ ff:commod in rebus g poſſunt
ff. de f urtis · Si is qui re:ſt. depoſiti. lege ei
apudſtde pignor: actio. Si neceſſariam-
iſti enim et ſimiles cum habeant actionẽ
multo fortius retentionem:ff.de ſuperfi.
lI:i.5ꝙ ait.ft.ex qui.ca:ma.nec nõ òexem
plo·de inoſti te contra uereram6ſi quis
filius. ff/ad treb. hr̃s cui. Si uero non per
actiõem lſed ſolum per exceptionem expẽ
ſas oſequi poteratut.ff·de act᷑ emp:idem
Iulianus:5S. i/et in pre.l.ſi in area: in fiſf-
de doli excep.l-paulusaut fuit de his ha-
bita mentio in cã principali. et tunc habe
bitur actor ꝓ tacite abſoluto:a tunc eo 8
ducto odempnandus eſt ut in.l. in fundo

in fi.nec ob·l.domos.ſt·deleg·i.et · l.q ex⸗

ceptionem. S·fi:f:de cõinde: que dicunt

ꝙ ſi hs domum legatam refecit et dedit

legato repetit expenſas ꝗa ibi domo erat
heredis et ñ def uncti: uel ibi ſub oditione
fuerat legata/unde interĩ erat in dominio

hr̃dis ſi autem in principali nulla fuit ha
bita mentio per retentionem tunc conſer
uabit᷑ expenſasfaciant cmnes.l.c reten-
tione loquentes· et. l. duobus ff. de excep-
rei iudi.ueniat. l.colonus.ſ de ui 2 ui ar-
in fi.C. unð ui:non ab re.2 qñ prouo.non
eſt ne· l. fi.- maxime cum naturalis equntaſ
retẽtionem inducatne quis ex alieno dap
no lucreturff.de condi.inde-nam hoc na-
tura:de peti· hr.l.plane.2 regula locuple-
tari & reiur.libro-vi·- Ro: ſic Im. M-
Bal.uide· C. de fruc.2 li:expẽ.·l.i.& rei uẽ
Iemptor. qui dixit dari utilem actio-
ut no/ff·de condi.inde·ſi in area in fi:quia
de iure meo non fuit queſitum ut in pre-
I duobus.a·ed· l-peS.fi/ſed Io-ↄtra- ut ñ
habeam nec uidetur ꝙ poſt Inĩampolſit
hec exceptio oppõi. ut·S. de hoc.ff. de rei
uen/in fundo. ¶ Item quid ſi mihiodẽp-⸗
natus es in ypothecaria actione 2 adiudi-
cata eſt mihbi domus in cã pignor nec dic
tum eſt ꝙ poſſis mihi debituzʒ offerre an
poteris poſtea offerre et uidetur ꝙ; nõ do
nec ſulcipias iudicium in act oe iudicati-
ut.ff. pe·here. Item ueniunt.6.· idem rec
te-nam qualiſcunq; poſfor poteſt debitũ
offerre huic ad predictum tempus. ut. ſt.
qui:mopig uel ypo/ſol.paulus. ·i. Bal

de pigno.lſi fũdus ſi plurt. .·¶ Oud

coram executore dato ad ſmam exequẽ
dam opponitur ſnĩam latam eſſe per falſa

inſtr̃a uel per fallos teſtes/dic ꝙ nõ tenet᷑

hanc exceptionem admittere cum nõ ha
beat ognitionem ut de off. dele-paſtoralis
5:quia ueropõt tñ ſi uult audire aliqua 8
huiuſmodi falſitate ad ſui reſtructionem
ut ſi audiuerunt quod eum moueat ſi uper
ſedeat 2 ſuperiori reſeruetar. ↄtra quin P9
