demum fł.de.·oblig ſi ſeruum NR i:
et.l.i.et·l.uideamus ats incipit iuł· ·⸗
uno/ft · de ſolutetiam· et·l.quu ſibi.I.
et· ff.ð lei.huiuſmodi.ꝭ. in· ¶ Si ?0
uelis ex contractu agere 2 habes certã
actionem eam propone i autem non

habes certam nec ab aliquo perito põt

haberi facta inueſtigatione ſubtin ſi
con ſtet dandam de rigore iurt agas di
recta prel· V. ut· ſt· exercial:lelſf · SD
P. v.l.i.2.ii.2 ad Hff· ð acꝗreco· locꝗ
H. S reb.dubſi fuerit ĩ fi· ſi ð eꝗtate e
dada age utiliff. dolo ſi oleũ ¶ Poro
ſi uis e edictis pretoruʒ agere ni certa
datur actio illa intenta alioꝗn factuzʒ
ff.nau:caut.ſta.l-iu. Item ſi mens et
uerba pretoris dantur tibi- proponas
directa: ſi deficiũt ba 2 mens ſcripta
luccedit locum habet utcił·ſt· de iuriſ.
om:vudi.ſi quis. Si auteʒ deficit ba:
et menslſed mens mentis muenitur a
[ubtilitatem iuris eſt utili agendũ ᷣm
Vberf.ð nego:geſtait pretor/S·płt
Sed ſi deficiur uerba mens.⁊ mẽs mẽt⸗
caue ne muenias acS burſa tua. ff· ſoł
mat᷑ ſi uero quaſi in fi. H·Ad litteraʒ
ſic dicit uber · · Sed a ſi uis ac uniuer
ſalẽ puta petitionem hereditatis inten
tare uide unde tibi delata eſt her̃cſitas
ex teſtamento uł ab inteſtato Itẽ uiʒ
utrum directe uel per fideicõmiſſariũ
et an ĩure ciuili uel pretoriqet ſic ſcics
an debeas intentare directam uł utilẽ
æx Parte eua. et uideff. de pet:heredi-
l·i.et.ii.etff.de poſſeſſont. hereð.peti
et.. de f ideicomper totum Sed non
Iufticit hoc tibi ſcire factum tuũ ĩmo
oportet ꝙ etiam ſeias an is quem uis
conuenire poſſideat 2 qualiter ut ſi poſ
ſideat ſine cixulo cõöuemias eum directa
ſi cum citulo in caſibus conuenias eum
utili-Ideoqʒ interroga utruʒ poſſideat
et qualiter priuſꝗᷓ libelium offeras. uł
ſalcem ante lit⸗conteſ.que dic ut· ĩ. de
interroga·et.Cide pe heredi.cogi · et.· ff⸗

de pehr. regularit᷑ et. l.iii. et ſequẽtt·

¶ In hoc autem caue: ſi uis intentare
utilem ut non intẽtes ſimpliciter pett⸗
her̃diquia ſimpliciter intẽtando uiðn
intentare directamiet idem forte eſt ĩ
aliis actionibus ut.ff. de pet⸗her̃d.nec
ullam.Sſi quis ſciens. ¶ ¶ Qualiter aũt
in uniuerſalibus uel generalibus ł ſpe
cialibʒ ? cõibʒ iudiciĩs lib/ocipiat᷑ ui
I ã traclib·in ti·ð iudiciis· G:lii ·2 iii

80

2N

S2N

¶ ¶ Et nod. ꝙ quatuor ſunt᷑ uniuerlales
actonesi. peritio hereditatt fam. hrctt
actio ex teſtõ que datur ꝓ umuerſitate
2 E trebełreſtituta: actõ ex empto que
datur quoci tota hr̃ditas emit· M· v·
iſte ñ fuit Vbeſed Kofhoc poluerat
plenius Inno- de of ordi.conquerente
quod uide de li. ob. c.ii.ſuper.i.glo.ubi
poſt eum ſcripſi ꝙ petitio iurium epiſ

copalium generalis eſt non uniuerſalis

2 S Si uero uis unuerſale iudicium

diuiſorium intentare-puta fam heq;
conſidera in eo que iam dixi in pethe.
oſirãda ſcʒ ut ſcias an habeas directũ
iudicium uꝑ utile-nam generaliter q8
facit peti/her̃di:in petentibus id facit
iudicium fam. hre in diuidendo ſcm
magis et mino ꝛ aliter:ffde pehereð·
ſed ſñi lege:ꝭ:pe.f:ſi pars her̃di:pe:non
poſſum:ff·fam.hrel:ieet/ĩiet·l· ꝓpt᷑
Ipẽ in fiietiliſi e aſſeetl. fundus· H-
i. in hoc quoq; caut ſis ut hoc iudiciũ
non intentes ſi non poſſides.ꝗqa negarʒ
te cohereð ⁊ ſic deficeres:ſed ſi poſſ ides
hanc exceptionem metuere noli:ffeo-
l.i.ſi autem uelis intentar̃ cõi diui:uide

ſi habes rectum dominium:2 ſi habes

ills inxenta:ſi uero habes utile uel ius
aliqð intenta utile etintentatur utile
pro rebus que fuerunt cões ſed m funt
nunc·f·coi diil:i.et.ii·et· l: per. hoc. et
A₰△ l.ſi quis putans:et. l· cõi:2:l· in ſumma
F H ᷣm Whert quem intercidit uſeꝶ
S. A ad .· ad hec. (LEt no. M quod in

prin huius uocauit actoʒ P petitiõ'g

hic uocat iudicium2 ibi diæi u trac-

— hoc Rof· ꝙ iudiciũ. ali umuerſale
ut pe:her̃ditat ut.S· V. ſed et ſi uis ac·
ed contra no extra de cã polcuũ eccia.
. in glo·hoc ſumptũ ubi petcitõ hbr̃ditati
. uocatur generale ĩudicium. Æ1 Bend⸗

per ſuppletionem ut ibi dei ut id diẽ

de generalibus ſuppleas 2 uniuerſalibzʒ
2 Aiud generale ut nego: geſt· tuteł
Pro ſocio et huiuſmodiAliudipeciale
Tcʒ rei uen:quia ibi agitur ad certã reʒ
uel ſpeciem et in ea ueniunt fructus:
ed huiuſmodi ff· de re iudic:paulus· de
hoc.ĩ· de iudi-in prinet.S in prin⸗2 in
plurib.V· ¶ Diſfferũt aut uniuerſale
et generale·naʒ in uniuerſali lʒ ſi actũ
ad certã ſpecie nibilominus uenit c& id
quod tempore ſententie inuenitur pol
ſidere· ff· de pe.hr̃dil.i nii.2. liſi quo tpᷣe
etl.ĩtem ue·S ſi quis: In generali uero
ſi actum ſit ad unam ſpeciem tantum

non uenit quod alia ſpecie continetur.
ut ſi actum ſit ſuꝑ adminiſtratiõe ſalis
non uenit niſi quod in ca continetur. C
de iudi.licet.ſr.cõi diui-iudcicium⸗ Ieẽ
uniuerſalis actõ eſt que competit pro
her̃ditate que eſt umuerſum ius quod
defunctus habuit.f·ð.· · ſig· hr̃ ditas
ormnnes emm actões uniueriales gratia
hrĩ̃ditati competunt. M ut pʒ S. Px
tercio·· 5 Generalis uero e que pła
ſub ſe cõtmnent capitula puta adnaniſ
tratiõz panis ſalis uini et oler et hulõi
non tamen ↄtinent umuerſum ius q

defunctus habuit ſepe enim euenit ut

non omnia paterna ad filios deueniant
Item in generalibus æctio et cauſa expᷣ
muntur- et res etiã generaliter petunc
led in proceſſu cauſe Ipecificãturar. C
de iudi.hʒ quod non eſt ĩ umuerſalibzʒ
ut.S. in prinhuius.5Et ſcias ꝙ tutor

qui geſſit tenetur directa:qui uero nõ
Zeſſit utili:quid ſi ſoluʒ fecit ĩnuẽtariũ
cdlic ait ĩ. in ti de edi- inſtru:9-dicto- .
iſed cuʒ tutor. ¶ Sed que eſt differẽtia

MH-Continuare debuit ſine qõne cum
· ꝓx ð hoc tractaſſet Rofetiã Rca-
xXxIIet Guil': an- ubi-S. in prin- ſolum

gquerebãt ð uniꝰoſali·2 gnali cu uirẽt᷑
ſimonia.5-Inter uniuerſales actiones
æt generales:et ſpeciales Roin uniuer
ſalibus uniuerſaliter concipitur libellꝗ
2 umuuerlalit᷑ fert᷑ ſentẽtia:nec cogitur

quis res exprimereff:de pet· hr̃di· non
poſſumus In generalibd generałyr lib-
concipitur ſed it contires exprimunt᷑
ut in pre.c·liʒ extra de re iudi: abbate
in ſpecialibus res exprimuntur in lib-

fſf.de rei uen:ſi in rem · ¶ Quid ſi peto

quicꝗuid habes et poſſides in tali uilla

dic ꝙ ualet talis petitxio-quia intereſt

HW quo ad declaratiõz fiendam ut §.
&= Inter ſpeciale diétuz et generale ut
R.ð edil.edicĩtcaqʒ· l.left· euic. ſer⸗
uen ff-de oꝑ- no.nenc de pupillo.: g
nunciat ex & fis inſtru-ĩter dilectos-
in prin 2 uide qð no infra & rel ſig do-
¶ Ad hoc · MHreaſſumit ba vbe-
5. Si uis intentare actoz in rẽ ſcriptã

ut qð met cã et ſimiles uide unde cib

competat 2 quo metu uiſ ager̃ an com
miſſo ex edicto:an ꝑ interpᷣtatõʒ· an ꝑ
conſtitutõʒan ꝑ iudicis officiurn. ſuꝑ
quo uiðC Sð traſaĩtpoſitas · f· qð me:
cã.l.fi/f · de uat et extraordi .cognici⸗
medicus . Et hoc plene proſequere· ut
mnfra in trac ð lib· in ti q met cauſa

N

N—

A2

¶ Quid ſiuelis intentare negatorĩaʒ E
confeſſoriam uide infra de iudiciis 5.
in ↄfeſſoria · ¶ Kurlus ſi uis agere ali
quo interdicto attẽdean agas cirecto
uel utili ut iam dixi: et uide- . Tu
aduocate quem in toto oꝑe alloquebat᷑
Vbertt. ·totum tiunde oritur. nec
ſurticitc primam.l.legere.ut:ff. ð legib⸗
in ciuile ·xx . diſ.C.I. quia ſub uno ti⸗
ſepe plura intdicta cõtinent᷑: a chuerlo
modo poſita.ut pʒff·de itiner̃.actuqʒ;
priua: et de aqua coti:et eſtiiper totuʒ;
Item dↄſidera.quia certuʒ eſt ꝙ eſffectq
interdictoruʒ remanſit licʒ de nõinibꝗ
(ublatis dubium ſit ꝙ autem actio in
factuʒ loco cuiuſſibʒ interdicti fic ſub
rogata certũ eſt ut inſtitt.de interdic.
5§·fi. igitur earn intenta faciẽs mẽtiõeʒ
incerdicti loco cuiuſ proponiturquod
uide in formis libelloꝝ ſuper interdic·
ĩ. in trac.libel.in ti.de cã poſ:et ꝓpri
et de reſt·.ſpo Item conſidera an int᷑dic

tum prodituʒ ſit in poſſeſſione: quaſi

inſtide interdic.in princlf-de excep-
rei iudic.2 an eademin fi.ff. de rei uẽ.
is qui:quedam etiã prodita ſunt ſpeałr
ſuper proprietate.et in hiis oportet te
circa ꝓbationem uigilare ff. de intdic.
lI:iet·l.ii.2 no.ff·de itine:actuqʒ pᷣua.

unde·5.· reficiedi. hãc materiã ꝓlequerẽ̃
ut.ĩ.de petito· et poſſeſſorio· ¶ Sed et
ubi iura dari ſuadent actiones n tamz

dant ſpecialem. locuʒ habzʒ actio in fac
tum ut.ĩ. ð c? poſ.2 ꝓprieS· nõndum
igitur · V· item iura. et onci.tunc lib.

prout ibi dicitur. Breuiter ergo ſcias.
H. Et no. in predic. 5. fi. inſtitutide

interdicin glo penułet plene ꝑ Kof-

de ac.in fac.prel.uerbis· et. Ricis. ſeq.

ꝗ · ꝙ ad · in fac.alia genralis.alia ſpãlis

alia generaliſſima. CGeneralis locum hz

in tribuſ contractibus innominatis.ſ.
do ut des.do ut facias.2 facio ut faciaſ
mm in quarto. ſcʒ facio ut des locum
habʒ actio de dolo. ut. ffde preſ. uerb
uaturalis habet etiam locum in pacti

in traditionibus appoſitis utff. ð pac.

in craditionibusetx · ff.· ð paci. int᷑ emp.

et uendi.l.ii. Item et quandocunq; du

bitatur de ac.circa contractum. ut ff.
de preſ.uer.lĩi.¶ Eſt a ſpecialis ac.in

factum. ut adl. in fa..ſubſidiaria legia

acquilie:cum datur dampnum de non
corpore in non corpus.ut inſtitu.ad.l.

acqui:in fi:de qua habetur infra de in
iurt.5·ſequitur. 2 qñq;ʒ a corꝑe:a ſe ·

Generaliſſima eſt que datur loco cuĩul

hbet intercicti. ut· S. · ꝓxi. ¶ Item
ex quolibet edictο quo certa ac · non
eſt prodita.uel edita.utſ·de eo ꝑ quẽ
fac· eſt:l.fi . Item ubicunq; equitas eſt
ac.dari:ut.C.de ſac.ſancec.lvancimus.

de hac emm pretoria: ibi loquitur Iim

Odof. hcet aln dicant ibi lequi de ac.
in factuzʒ ciuili per.l.ſt. de preſ.·la⸗
¶ Si autem uelis recurrere ad condic.
ex lege de qua habes ·ĩ· de ſolut/· fi-in
fi·inuenis cauſam multiphcem. ſcʒ ex
I.imperiali et cunh.et municipali.2 (
moribʒ non ſcriptis/et ex iure canõico
et diuimno. ¶ Sed quomodo cognolces
quando condiex lege ſit agendum pre
chctis modis. Rñ· M Im Vbe. cuius
ſunt uerba· uide quod dicam·ĩ· ð obli⸗
et ſołoin fi·S· Conſidera ſi lege ciuili
uł imperiali inducitur obligatio impo
ſita neceſſitate alicui priuato.nec ẽ dic

tum quo iur debeat explicari. tunc-n.

agendum eſt cõditione ex illal. maxĩe
K in eadem-ldicitur.lnoſtrauł noſtẽ

legis autoritate hoc fiat uł equipollẽſ

utff.de condi:ex lege· l.unmica/ff. ad.l.
iuł.de adult·ꝙ ex his C. de pe.hr.· lfi.
C. fini:regun ſi conſtiterit· C. de ſuffr·
l·unica.C· de iur deli.l.fi C. unde unin
conſticibi poſitis. C.de donatꝭ ſi quis
ariii.ꝗ i reintegranda et in pluribus
aliis· ſed ſi dirigantur uerba ad inuiceʒ
ut iple teneatur facere dſigera diligent᷑

an ſit agendum iĩudicis officio/ ut no.C

de edi:diui.adri.tol.l.fi. ¶ Quod aut

dixi de lege imperiali: uel ciuili- ideʒ in

tellige de municipali concic· uero ex
moribʒñ ſcript diæi puta circa feuduʒ

eæt alias cauſas bo in Hpto n utimur

ſed ex morib agit᷑ f:·deł.et ſe.con.de
ꝗbʒ·2.· l.diſ.oſuetudo·et·5· ſeq· et· c. ius
graleet.c.mos aũt.Iti.ð odi.ex iur ca
nonico et iur̃ diuino di ꝓpr̃ munera-
2 uſuras 2 ſił iax· diCci:n⸗ꝗq: iii. . huic
colligit᷑ e ð uſꝑ to2 ſpoliat repetit
(ua ꝑ odic.ex canõe re ĩtegrãda. utS S.
Px·ĩ fi. ᷓ ur̃ ꝙ uſur̃ pñt rpeti ꝑ ocic·
ſimpłr. nã oĩs uſura ĩobita ẽ iur cano-
et cuino et ci:utxlyvi ·di Rẽ ñ ſuo⸗ext᷑
d upqm.2. c.oſuluit.ĩ aut᷑.ð ecca ·ti · S

pʒ ꝙ ꝑ ꝰdi.ĩð·rpeti poſſit ſiẽ et iur̃ ci.

rpetebat᷑ qð erat ult᷑ liceitũ moðff. ðↄ
di.ĩð.ſi ñ ſõtẽ ĩ prĩ.nã hodie niła ẽ que
ñ ſit ult̃ licitũ moð ut ĩ p·ↄcõ·ñ tñ oſu
lo ꝙ te artes ad odici.inde.fᷣ pete ut pzʒ
infra In tractatu libelł.in ti de uſun·

GC

5
—— e⸗ „

N

90

¶ Si uero negotium quod propnitur

tale eſt ꝙ ex eo non detur actio ſed qſi

actοσ.: i- iudicis officiuʒ age ipſo officio
et ullo uter agẽdo/excipiedo 2 plicãdo
que dic ut·s· de offid iudio. . Hac
occaſione ſumpta ↄtinuauit hic Vber.
tractatum de offi iudi: -In ſum

notatu aduocate actoris. Nam debes
attendere diligent᷑ an is qui alieno nõie
eſt in iudicio ſit tutor. uel cunt uł atõ
up adminiſtrator ꝑſone uł uniuerſitati
et ſis inſtructus in ꝓponenda actione
utili nõ directa:S.· V· ſed et ſi uis et · V
et no · ꝙ a ecõuerſo aduocat rei oſiderzʒ
ſi eſt directe ꝓpoſta· et non utił · ucq;
circa hoc uideat· ff. ꝙ cu:uniuer. no· l·
fi.·ff· de conſti·pec· eum qui·5s· płc· ff.S
adminiſtuquo- in prinff- qn ex fac-
tu.l.iñetC.eo·per totume·C. de arb
xu.l.u.f·de euid.illud· Suna. ut cum
debuerit proponere directam actionez
illam proponatcum uero utilem illaʒ
etiam proponatalioquin re abloluet᷑
ab ĩepta petitiõe ut.ſt · ſi meſ.fal.mo.
clix. l. i·S. I extra de iudiexaminata: et
iudex cauſam abſolutõnis in ſententia
inſerat utĩ· de ſent.ꝭ/qualiter. V· uex
ſi ratõnesſed licet fir abſolut nihiloĩꝗ
poterit poſt acta proponi. ut in/edec.
et · f. de pig· grege·ſi lub conditione-
et de redibitol ouemS·płt. ¶ Quid
ſi propolſuit utilem cuʒ debuit directã
proponere uł econtra · M.⸗De illo qui
intentat directam et ꝓbat in utili uið
ꝑ Cy.C.de ac.æt ob.il.i.in ułt.q· V· p.
Nunquid ualet ralis petitio- uidet᷑
ꝙ ſic ar.ff·ð nego:geſt.lanpenultt·ſed
dic contra.nam refert utrum ꝓponat

utile uel dircctã ff. de euic minor-·i⸗

¶ Quid ergo ſi ꝓpoſuit directaʒ pett⸗
hereditatt cum deberet ꝓponere utileʒ
Hndeo-non bene propoſuit ff·de pet-
hereð · nec ullam/é:ſi quis ſciẽs: ¶ Sed
H.iſte· v·fuit additio ð quo aliquid
dixerat Alber. galłti de ꝓcuri: in rem
ſuãſed hic aliter· et plenius. Nuũꝗd
tenetur quis dicere utꝝ proponit utilẽ
ułꝑ directã et uidet᷑ ꝙ ſic:ne actionum
turbentur officiaC.de teſta: conſulta-
quia diuerſi ſunt effectus per talẽ eĩim
queritur utilis per quem directa queri
non poſſetff.ſolu.mat.gayus· ff.ad ese
hiben · ſi res · f · de pacſi pater.ffð ꝓcui
in cauſeSfi et tali datur utlis cui nõ
daretur directaC.ð heres uł ad uen-

empror ·etl.poſtꝗ· C. de acet obł.l. ii.

0
Et in taleʒ datur utilis in quẽ directa
non daretur.ff. comoſed mihi. Re ieſt·
de acempiuł.5ſi ꝓcuratori-et ꝓ tali
re datur una ꝓ qua altera non daretur

.de donat inter ui/et uxo:marito. ſt⸗

de dona· ca:imor/ꝗ mort ſt . de ſuꝑf᷑ioj·
li.·quod ait. Iteʒ una datur ex mẽte
alia ex uerbis: f- de ſer/cor/ut tantum
5S·i· ff. ad.l.acquiłqui occidit: S:ſi quns
Iſ.ſi qua·pau.fei · le.pe.ff·de pethũ·
neo ullam5ꝙ ſi quis: Item ſepe una p
Ffertur alteri f. de ꝓcur ꝓcuravorem.
ſt.de pac:ſi cum emptorem Iteʒ urrlis
proprio:directa uero nomine cedentis
proponitur ff·de dona inter ui. er uæ-
curn uir uxori C. ſi cert: pet·ſiabſentt.

Tteʒ utilis intentał᷑ ſin ceſſione directa

non: quia oſſibus inheret f. & tranſac
I.fi ſt-de pecuł quis ergo- Item utilis

competit ei qui haber urile dominiuʒ
directa hapentidiectum f SRic⸗
uu a

metumS. uolenti- Item non loluſfut
uerum etiã tempuset qualitas actiois

eſt in libelł ponenda. ff · de tribu/ꝙ in

here ·S:eligerar. Contra:C S naturał

legem·f· quibzʒ mo-pig uel ypottſoł

ſi cum Sſi debitor-f· de appellatt·lii⸗
inſti. S fidei iber. ſed querit᷑: uidet᷑
enim ſufficere cauſam ꝓponi Cdeedi.

ſit adeo certa ꝙ perpendi poſſit ucrum
utilis uł directa competat ſatis eſt ac.
proponiilʒ nõ dicatur utilis ub directa

cum ctiaʒ ſuffisiat ſola cauſaꝗa cert
Eæſt reus unde non refert quõ iar. ff· ſ

cær :pe. certũ ·ff· de negoci. geſt acio. ᷓ
ergo propter multas diuerſitates utilii

æt directe nequit ſub certa regula com
prehendi·bon tamen ĩudex ſi expediĩ

uiderit· faciet hoc in libelł. pecificari
arff. S& uᷣ·mora ff·ð inter · ac. ſi defẽlõ
Sillud. In quibus aut caſibus datur ab

amtio utilis no C· de ad-et obligat.l·t.

eæt uið S. S ꝓcurat.5 ſeꝗtᷣ· ·ſed nud
agens. ¶ LQuid ſi propoſuit aptã cam
ſedineptam actionemł econtra niꝗd
ualet talis petitio Dic ꝙ nonar· C. de

formłet ea impe.lii et. n et iunge hic
quod habes infra de libelł concepcei
&§ad huiꝗ ti-et iuxta. ¶ Hoc quoq;
non eſt obmittendum ꝙ talis libellus
admittendus eſt ago contra talem qui
molendinum uel domuz in tali loco in
preiudciũ meũ facere nititir · ut ꝓbat᷑

tra de offici delega cum olmm abbas

A Vbi hoc ſcripſ ſuꝑ v. nitebatur.

„

1½. Sed ò qa hic non agit᷑ obligabiõe
adhuc cont ingenteſed futura.et ſic
eſt contra. ff. de iudi:non quẽadmoduzʒ
ff. de uf.l.i..i.extra de re iudi:abbate
de eccł.edifiq ad udnentamdicu
uið ꝙ eæquo fit apꝑatus ad edificaò
Poreſi ea⸗ Pellcel Melius dic.
pre: dec·cum olim.non dicit agẽdũ
u ber futura obl igationeſed de gratia

ibi dantur iudices ad cognoſcendum &

—

futura obligatione Item etiam puſꝗᷓ
edificetur poteſt agi negatoria. qn edo
nego tibi ius eſſe in tali loco edificare⸗

AH. De hac ſattĩ de cã poſ.płt.2 ulct ·

colump· Bals. Et uide qð noC. man-
per diuerſas·

Nanterioribus actorem
in proponendo actionem
ſeu petitõnẽ inſtruxim
Cum igitur reus nudus-
non debeat otendere. nec
inermem ſe in initio opponere ute ni . q
u: oportet. et extra de reſſpo. frequẽs
lib.vi. Idcirco reo clipeum defenſiomis
Paremus aliqua ad eius inſtructionem
breuiter ſupponentes· tu igi aduocate
rei · H· Hic incipiunt uerba Vbertt-
ad litteram. mihi car. penult. . ſi iam
uiderisque poſuit Io-de deo.cauiły. k-
iii· REca:quid agendum recepto libelł ·
= Si uideris libellum ſi conceptum-
ut eo ꝓbato actor debeat obtinere dili
Senter confſidera an agat te ac. reali.
mta.ſcilicʒ in rem et in perſonam uł
Perſonali. In primo autem et in o ui&
utrum intentetur tantuʒ rõe poſſis
et tunc ſi non poſſides res ẽ ĩ expedito-
quia dices te non poſſidere ut.ff. ð rei
uencdiin rem extra de ap. ex parte iii-
quod quidem poteſt intelligi & mixta
hue in rem ſcripta. q intentatur rõne
Colrus poſſeſſionis mon ratione doh-uel
delicti-ſed ſi tenes alteriq nomine ꝑatũ
eſt tibi nouum auxilium ſi non habes
lus in re tunc enim nominabis dnium
in iudicio.C. ubi in reʒ ac:l. u. extra ut
lic.non cont·quoniam frequenter· ·
ſi ſuper et eodem modo ſi defendis aliu
qui poſſidet utere beñficio noue ↄſtõis
Put uno mõ legitur C.· ubi de criagi⸗
opor:autt.qua in ꝓuincia- . eo autem
abſente. ubi de hoc. Suꝑ illo obo
et puto ꝙ intendit ut ſibi detur tẽpus
ad nunciandum domino ſicut in dec-

cdhlectus: de ꝓcuñ quod dic in aut-

de trien: et ſemi· S.illud quoq; oł.iii⸗
ſi tuo nomine poſſides age ſi uis uel
ubmitte defenſoreʒ non alienando· ne
cadas in edictum de alien muiudiſed
paciendo eumet uide ſuper huis.ff· de
ali.iu.mucã fac:per totumet pcipue
lI.item.et·l.non ſolum.et·ĩ.ti. ꝓx·2 ulł
ueniat coram iudice· dicens ſe poſſider
et paratum rem defendere · H· . fi.
ĩ. eo·/remittit· & hoc. · Et ſic poten
iudicium euitare.ff-de inter·acꝗ Fuũ
Sin ure/qð non eſt omnino ſin ꝑculo
ut ibi no m Vbeuið. M· Int᷑ poſitõ
part im Io:/de deo uſq; æd · V· ſi autem
hoc tamen medio poluit Vberquãdã
magnam glo-quam cdicebat poſitaʒ in
illo.Saliqualiter obſcuram. Ad cunus
materiã autor putauit ſufficere remiſ
ſionem quaʒ dat. 5· Ergo ꝙ ille ſt tibi
Filis alioquin non cõnuttas te ſibi ꝗa
forte uteretur perpetua retentõne·(X
de exceſ:prela.illud Et iunge hic quod
no.sS/de actore item eluditur agens
et ſe · et · ĩ. de interroga..·nũc ð interro
gationum:ibi etiã plene no·qli pcedit᷑
llũ qui cadit a poſſeſſione · ¶ Si aut
uideas te conueniri petitione hr̃ditat
uel quorum bonorum que ſunt mixte
ſiue in rem ſcripte actiones doctrinam
quam:/S. 5- Pxi- dedi aduocato adtoris.
latis potes in te ſeruare· potes ec adder
ꝗa ſi poſſides res hereditarias ſin tituł
habeas aliquem tuum fideleʒ amicum
ad hoc competenteʒ aliqua ratione ſeu
occaſione· et fac ꝙ ſit in poſfione.2 Pp
eme ab eo iuſto precio uel paꝝ minori
HDixæit Vbe ne ille armcus ↄueiĩat᷑
petitiõe hr̃ditati de pᷣcio.ff. de pet2c.
1 ita ꝙ teneat uẽditioex ð ernptet
uen:cuũ ilectiet. c. cãʒ.ft. de pe.hr. ſed
ſi poſſeſſor. et quaſi per totum. Et hoc
fieri poteſt ante liti cõteſta et poſt ʒ
Vbert. M⸗Qui dixit et forte poſt ·
Bals. Vide Cynum de petit·heredit.

l. cogi. Et ibi per Barthoł.uidefł· de

euil. ſi rem. in principio Ect de alien-

iudicj.! Iij S opuset de petid heredi.
l.ſi rem et precium. per gloordinariazʒ
Nam iſtud conſfilium non eſt bonum-
Ppr̃ malã fidẽ rei ſʒ Bar. Itt ſi acꝗr̃ret
titulumet nõ poſſiõz titulo iſte nihᷣl
operatur ſiñ poſfiõe ab eoð ptẽdẽda ðᷣ
Publicia·l. eũ ꝙ. 5. fi. nec mutat᷑ cã poſ
ſeſſiõis ꝑ ĩaneʒ ti.2 ficticiũ ꝗqa ti. ficti
ci hẽtur ꝗ ñ mer̃t exe/ rᷣditõis.f·ꝗ.

mo.pĩg: ypo·ſol.l.ſ 5.Iuꝑuacuũ.

2

“

nhmuſnmen

mnnmnnnnnnnnnnmmmmmmnnn

.

¶ Quod ſi forte conueneris perlo nali
aci- ex deliéto- uel quaſi- uel locato- uel
depoſito uel mutuo uel promiſſo- uel
quocunq; alio contractu uel quaſi alla

magis timenda eſt. quia datur contra

inuicum oĩbus modis. ut. ftde pecuł.
in ſumma in fi-extra ut lit- non cont-
quoniamx:q· ii. Poc iuſſi.: tamen talis
et actio quam multum timeas poſſes
alienare immobilia tua et precium oc
cultare et bonis cedereextra de ſolut.
c·fi-quia inanis eſt actioquam inopia
debitoris excludere uideture& de reſ-
ſpo·olim.iiſt.de dolo·nam· Caue taĩ
de periurio. quod pro nullo temporali
omodo debes iĩcurrer᷑.ii:qĩ· c· fi.iĩ.qᷣ
vii ſancimus. Immo pocius debes oĩa
mala tẽporalia pati/ꝗᷓ malo aĩe oſentir
xxxli:q- v ĩta ne:extra ꝙ meti· cã ſacri
ext᷑ de homic/ſuſcepimusnã opõtebit
te iurare iudicare res tuas et ꝙ ĩ frauò

non deſiſti poſſidere C.et. de biis ꝗ

bo:ce·poſ.per totum.fque in frauꝰ

creper totuʒ Si aũt non times pᷣmiſſa
uenias ad iudicium ſi uis. ¶ Sed er ſi
conueneris de re empta. uel quaſi.pete
dilationem ante lit-conteſ. ut idem de
nuncies autori tuo. M- Verba Ybe⸗-
ut dixi et Io:de deo:ſed an petita dari
neceſſario debeat pleñ ſcripſi.ĩ de qił'o-
S·i /ſuper· S· denunciatoria· : Vt. ff⸗
dep/iiiqui concubinam. S heres extra
de emp/et un. c.fi-ile enim te docebit
in exceptionibo dilatorĩis et aliis· et te
defendet et ſic n eſt contra.f· de euid-
ſi rem·ꝭ·quolibet tempore. et forte nõ
nocebit autori tuo ſi obmittas aliquaſ
dilatorias.ff. mandat:ſi fideiuſſor·in
omnibus et quedam. Si uero nõ hẽs
hanc defenſiõʒeſto coram iudice dices
te paratum actori dare ſi quid debes-2
nin ꝓbauerit abſolueris· ſt· de ꝓcur· ſi
reus.inſti/de perpe/et temp:ac in fiñ
excra de ꝓba: ex litteris.de iuẽ̃iu.c.fi⸗
¶ Icem ſi uolueris uemire ad littcont⸗
uide ſi aliquid eſt ambiguum in libelt᷑
et illud facias remoueri.ut ã· de libelł⸗
concep·ꝭiuæta· V· Item non ualʒ ſi ſit
obſcurus· queʒ· 5· hic intxellige repetitũ
¶ Item ſi ſunt plures actiones· uel cãe
fac eũ eligere: ut/S. 2. c. i.2 fi mutauerit
cãm ? acredeas ad dilatorias oppoſital
MH.Cum aliud ſit iudicium Vbert⸗
J 5 Quod die ut in preð· ꝙ· iuxta· et ſic
onga uia reſtat· ¶ Item cautus ſis in
multis que no/s/de aduoc.'ſeꝗt uider̃

4

¶ Porro ſi conuenerĩs aliqua aciĩn reʒ
ſcripta/ut S.S· ꝓx· ad Hſi uis exige
quod in reali exigendũ funpliciter cha
in eo· ·ſi aute uel ac- in rem et leq;
ut. ſf.q; mecau.hñ eum.S.i · R·ð rei ue
qui petitorio. ¶ LIteʒ ſis caut ĩ eo qð
nõ.S.·· ꝓxiim̃ prope fiñ· . in lumma.
¶ Qualicer autem admittetur tercia
perſona uolens ante ſententiam uel p
cauſam que uertit᷑ inter alios defẽdere
Eagere no. plene ſm papã ex de reiu-
cum ſuper de ſpon uemens.·i in fi· I
Tbi pamum quod ſcripſi ĩ fi ult· gloled
in dec.cum ſuper ſcripſi ad ſatur tatezʒ
in glo:et ſemper/et gꝑloſ queritur quo
modo et ſuperii: glo in cui fi- ſcripſ
queſtionem Gof. de duobus epiſcopis
qui diuiſim uendicant abbatem:2 eiſò
Qiie et hora fert᷑ ſententia ꝓ utroq;· S

VPER Pecitionibus er
actionibus aliqᷓ ſub breui
loquio ꝑſtrinxim: Nuc
aut aliqua de hus canõice
tranlcurram Et cum B
matxeria multos habet angulos plenq
ſit a magiſtiti tradita idcirco eã ꝓlequi
ad preſens obmittim- ſed te ad noſtꝝ

aureum reꝑtoriugremittimus u ſub

ti. de iudidet de lib· obla.multa tacta
pPoderis reperire· uerum quoniã mat᷑ia
de petitionibus beneficioꝝ cottichana
eſt et muld ignota.idcirco de Baliqua
diſputemus- PcCömimiter que infra
ſequũtur ſumpta ſunt ex dictis Inno-
et ↄpoſit: in decre mandatuʒ.de HKptt-
ut et ipſe. G.fatetur.ĩ.· ·2 H ſufficiãt
Iteʒ in fine tituli de preben ipſe autor

ad hunc·5 nos remittit.. Norta

igitur ꝙ ſi alcui capło ſcriptuʒ eſt ux
aliquos debeant recipere in canonicos-
et in fratres hii pro quibus ſcriptũ eſt
poſſunt agere ò cap?mut eos recipiãt
in canonicos et in fratreset li ex tali
Hpto eis non detur actio/per quod nõ
datur ius in reiſed ad reʒ ꝓut no: extra
de renunc ueniens et m alios de-NRep-
conſtitut· et.ĩ de preben·S·i· · Ex

pz de prebenꝗ ſi tibi abſenci· et de con⸗

Pre· c fi.li.vi· · per ipſum tñ ſudicis
officiuʒ imploratur. ut euidenter ꝓbat᷑
ſt. de relig et ſump-fu.ſi ꝗs ſepulch
in prin. et ſi talis eſt caſus ꝙ capitulu⸗
ſolum alterum de duobus uel tribus ò
eum agentibus recipere teneatur tunc
debet eũ reciꝑe ꝗ pᷣm ad ſmiaꝭ ꝑuenit

34

— 3

Ita tamen ꝙ qui prĩmo obłinet capło
caueat ut capi'm ſeruetur indempne.

ne luper receptione duorum ↄtra pape
intentionem grauetur ff.de rei uen'is

a quoextra de HRptis mandatum. m
ea que noe.ti:capłmet de re iudicuʒ
ſuper.poteſt etiaʒ et aliter capło oluſi
nam cuʒ citatur a duob executoribꝗ
ſuper receptione duoruʒ ſignificet hoc
eis qui ſe petunt recipi ut ueniãt 2 ius
ſuum defendant. et ſi non uemat unus
2 alter obtineat ò̊ cap'm piudicabitur
ei qui cauſaʒ ſuam agi ſciuit.2 ñ uenit
ius ſuum defendereextra de re iudict.
ꝗuis.poteſt etiaʒ cap'm ubi a duobus

executoribus citatur et artatur ſuper

eodem beneficio ꝓcedere m tenorem
decre.extra de Reptcum cõtingat·põt
etiaʒ obtinere a papa ut ſibi in hac per
plexitate prouideatur ficut factũ fuit

in predic.c.capitulum/¶ ůSed qualiter

formabit libelluʒ contra capitulum i.
qui petit ſe recipi in canonicum- Renñd.
ↄſideranda eſt forma Rpti: nã ſi capł
mandatur ꝙ illum recipigni et pbed
cum ſe facultas obtulerit ei conferant
tunc facta narratione mandati eiuſdẽ
et qualiter cap'm monitum noluit eũ
recipere. petat capitulũ ſnĩalr odẽnari
ad receptionem eius. et ad conferẽduʒ
ſibi prebendaʒ cũ ſe facultas obtulerit
extra de concer.prebencum ſuper qð
exẽplifica ut.. in trac.liĩn ci·ð pᷣben.
S.·ĩ· f et ſi petir ut exetutor eiq ꝓnũciet
et declaret ſnãaliter ſe per capitulũ eſſe
recipiendum in canonicum et pbedaʒ
ſibi cum ſe facultas obtulerit oferẽdaʒ
Ideʒ erit effectus et ꝓdcrunt ſibi intmm
huiuſmodi ſententie: ꝙ ſi non appellet᷑
ab eis poſtea non audietur capitulum

eæxcipis ò̊ eũ uel contra litteram Iuazʒ

ut nõ·quidam extra de Rpt ſuꝑ litten
Alii dicũt ꝙ iudex hoe caſu non debet
ꝓnunciar̃ ſed cum tuderit nil ſuffic es
ↄtra impetrantem eſſe ꝓbatum et illiq

intentionẽ eſſe fundataʒ mandabit ſibi

nonobſtantibus contra eum ꝓpoſitis
ꝓuideri· et hoc mandatum cum cauſe
cognitõne factum habzʒ uim ſententie
ut.ĩ· vᷣ·ce terum· ¶ Si uero capituluʒ
non recepit mandatum ſuper receptõe
illius ſed executori mandat᷑ ꝙ ↄpellat.
uel ꝓuideat ei ille preſentata littera ex
ecutori inſtet ſolũ apð ĩllũ. ut exequat᷑
mandatuzʒ · uel conferendo ſi hoc habet
in mandatis/ uł mandando capitulo ut

illuʒ recipiat et fi capiulũ ꝓponat aliꝗ
cauſam rationabilemquare illũ rec ꝑe
non tenetur audietur ut extra de ap-
dilecto/et de elec:cum inter canonicos
et de preſumpc· fi. Sed ſi non ꝓponat
cauſazʒ rationabileʒ uel ꝓponat non tñ
Pbet · tunc executor copellet:nec eſt B
caſu neceſſaria lit·conti/ uel als ordo
iuris. Licet forte aliud ſic in premiſſis
caſibus ubi executor ꝑtes iudi aſſuĩt
ubi eſt ſentẽtia diffiniciua ferenda que
ſine liti conteſt/fieri non debʒextra ut
lit.non con.ꝑ totũ:.poteſt etiaʒ peti ab
executoreꝙ ipſe ꝓnunciet ſe cebere ꝓ
cedere ad compulſioneʒ capituli ſeu ex
ecutionem mandati. non obſtantibus
Ppoſitis/quod et ipſe facere poteſt· ut
extra de off icdelega-Fpgrmificantibus-
MH⸗Si enim ꝓnũciare poteſt ſe ꝓcede
n ber̃. ut ib fõti ̊ ſe ꝓceder̃ ðber̃ cũ
E pmũ negz ſe iudicẽ ꝑ ẽz alfat jriũ ꝑ
cudẽ mõm ĩducer̃ potuit·ð pbẽ chlcus
in.- Sed nunquid hii qui ſe petũt
recipi poſſunt inter ſe agere.Rno.non
nam Plonali ac· non poſſunt cum alter
non hit alteri obligatus ex contractu ł
quaſi:uel maleficio:uel quaſi.nec reali-
cum neut᷑ poſſideat aliquid ð iur̃ ali
Immo capitulum põt dici ueri huiq
iuris detẽtorratione tamẽ impedumti
unmius poſſʒ alter ager̃ contra alterum-
ſicut poſſʒ contra quelibʒ extraneum-
ar/extra ð excep· dilecti. f.ſi Sui.ueniſñᷣ
quis diuturno.Nñ.ii.2 tunc agẽs pone
A.narrabit in libello ius ſuum. ſcʒ qł'r

papa ſcripſit capitxulo ꝓ ipſo.2 qualiter

capitulum fuit ꝑ executoreʒ ãmonituzʒ
ut eum reciꝑet.2. B. pᷣſtat impedimtu
ne recipiatur- unð petet eidẽ. B. ſniałr
inhiberi ne impediat quomin r̃cipiat
et ipſi· B. ſuꝑ ſua contradictie ſilẽtiuʒ
imponi:extra de exceptdiłcti. B. aut
ſe defendat per omnem modum uiliz
excipiendo contra litteras et ̊ ꝑſonam
agentis. et de ſuo ĩur̃ docẽdo/quo caſu
ſi feratur ſentẽtia contra.B. reum.qui
aulſ quod in eoð canonicatu habebat in
aucdicium in modum ðfẽſionis induæitł
inem̃i ſi piudicat᷑ ꝙ nũꝗᷓ ðcetero ð iu

ſuo ꝗ eundẽ· A:põt agere.ᷓ excipꝑe ſi de

coðᷣ iur̃ int᷑ eos agat᷑2 B ꝓpr̃ exceptiõzʒ
rei iudif-·de exceptt. rei iudi-l. an eað
f·de neggeſtſi autem.ꝭ.fi · an autem
ſententia contra. B. reũ lata uł otra: a.
ꝗ egit ꝓdeſt nocʒ capło in hoc caſu

collige in his que noe& ð re iudiꝗᷓuis

¶ Sed queritur de his quĩ ꝑ electionẽ
ſeu collationem uel inueſtituraʒ ius ſe
bhabere dicunt in aliquo beneficio- uel

prebeda. qualiter poſſunt inter ſe ager

uel qualiter contra capituluʒ Æα11. Ad
materiam uide quod ſeripſi polt Inno⸗
et Hoſtide cõceſ.pᷣben:/ꝗa diuerſitatẽ

an gloquare ſcòm:et glo/ſe · · Rndeo

ſi nullus iſtoꝝ benęficium de quo agit᷑

Poſſidet poteſt unus narratione facta
de ſua iuſta electione et de iniuſta ad
uerlarii petitione petere contra alium
iudicis officiũ implorando ſuã ełctiõʒ
uel collationem confirmari:et electioʒ
uel collatõnem aduerſarii caſſariextra
de elec congregato-et:c:dudumiet S
offic:delega.ſuper eo. Ideo autem dixi
in libel. ponendum ð aduerſarii ełctõe
ſeu collatione.nam ſi ponat᷑ nil poteſt
agens petere contra ſuum aduerſariuz
niſi eũ turbatorem uel poſſeſſorẽ dicat
ut iam dicam et.ĩ. 8 eleo·i. V. ſi uero
due:de imploratõne uero officii iudil
ideo dixi quoniam in premiſſo caſu ub
actor ſuam et aduerſarii eleétioneʒ uł
collationem narratet ratõne ĩpedimnt=
uł poſſeſſionis non agit neuter contra
alium habʒ aliquam actionem realem
non quia non dicit aduerſariũ poſſorẽ.
perſonalem nõ quia ñ dicit aduerſariũ
ex contractuuel quaſi:uel maleficio.ł
quaſi ſibi obligatum. Sed contra extra
de excep:chlecti. ubi electus non cõtra
electum nec ratione impedimenti uel
Polſeſſionis·ſed propter ſolã jdictionẽ
agit ſed Heñꝙ ibi ełto erat ↄfirmat
et agebat contra contradictores ut nᷣ
obedirent quod poteſt.ut extra ð elec.
dudum.i. uł opponebat ſe ð facto ipi
electo confirmato. ne pacificã poſſiõzʒ
haberet ſi autem unus ex hiis qui non
Poſſidet beneficium de quo agit᷑ alteꝝ
de facto impediat quominus poſſiõeʒ
beneficii ſibi collatxi poſſit nanciſci uel
Pacifice haber poteſt taliter impedit
facta narratiõe ſui iuris et impedimti
aduerſarii contra impedientem agere-
ut a ſuo impedimito ceſſet ſeu ꝓhibeat᷑
ut in pre:.l.ſi ꝗs diuturno.e ð pᷣſcrip·
ueniens. exdra de decimis.dudum. exct⁊᷑
de cã poſ:et ꝓpri:cum eccleſia. ¶ Sed
quid oportet actorem ꝓbare hoc caſu
ubi ratione impedimenti agitur. Rñ.
exquo non poſſidet neceſſe habʒ ꝓbar
ſe ius in benẽficio habereſuper quo ſe
impediri ꝓponit.hoc eſt ſuam collatõzʒ

1

ſeu ĩnueſtiuram canonicam fore agit
enim adinſtar confeſſorie in qᷓ opotet
agentem ſe dominum ? el quan ꝓbare

fr. ſi ſer.uen.l/ii:fſi uſi t/ pe/ utifrui⸗

¶ Sed nunquid habet etia neceſſe im
Pedimentum probare-HRoobtinuit
ſi actor de ſuo iure ꝓbet licet non ꝓbʒ

impedimentuz; tamen fertur ſnia otra

reum ne actorẽ impediat uel moleſtet
Controuerſia enim quam reus facit hitt
contel:et ſe in iudicio opponendo ſatis
ſufficit ut uideat᷑ impedimentũ pᷣ ſtare
ar.:ff. de rei uenis qui. ff.ſi ulufru pe
l.fi. H:Facit quod ſcripſi poſt Innoot
et alios de re iudi:ſuborta.in prin · ·

Reus quoq; contra queʒ agit ſuper

electionis confirmatoe impedimeto
audietur excipiens contra electionem-

uel collationem actorisi uel contra eius
lr̃as uel perſonã ꝓut plene ð his mõis

no ꝑ Ber:compoſtuł.e ð elec · ꝙ ſicut

MHL ut ibi ſcripſi po ſuppletões gloſax

Et ſi actor ius ſuuʒ non probat uel
probat.ſed per exceptionem repellitur
abſoluitur reusetiam ſi nil de iure ſuo
probet.C. de ꝓba.actor ed de iureiu-
c.fi/de cã pol et ꝓpri· cum eccia: ꝓpe
fi:etiam ſi reus fit excõicatus. Nam ei

omnis legittima defẽſio reſeruatur ed

de excep:cuʒ inter:et.c: ctilecti.qᷓ iudi⸗

intelleximus:et propter hoc dicirn ꝙ

ñi reus qui non ex ſuo iure ſe defencit.

nec dedit libellum ſuper confirmatiõe
uel declaratione iuris ſui otra actoreʒ-

ſed ex defectu iuris actoris ſe tantum
tuet᷑ non hʒ neceſſe Rñdere poſitiõibul

actoris que fiunt ſuper defectu ipſius
rei.puta ſuper defectu ordinis ux ſrĩe
uel etati et ſimilibus ut in prel.actor
¶ LSed quid ſi req ꝗ ſuo iuri nõ innitit᷑
nec libellu Cegirſpente ſuum defectuʒ
confitetur in iure/Ro:ſi actor nõ ꝓbat
de iur ſuouel probat ſed ꝑ exceptionẽ
repellitur imponetur ectori ſilentium
in reo uero confeſſo ſi cã ñ coraʒ ꝑapa
ſed coram iudice inferiori tractaturñ
uidetur ꝙ contra eum contra queʒ nil
fuit petitxuʒ debeat aliquid diſfmiri cũ
ultra libellu iudicis non extendat᷑ ptãs
f·cõi diui.ut fundus/extra de ſimo.lizʒ
extra de ordi:cog.ciiin fi.ſi cñ poſtea
contra reum in modum actõnis⸗ uel in
quiſitionis agatur poterit ꝓpt᷑ ↄfeſſiõʒ
huiuſmodi licet in alio iudicio factam
amoueriut extra de elecꝑ inq ſicionẽ
et.ĩ· de confel5.nunc uidenduʒ. ꝗ⸗

de ↄfeſſione.ſed ſi caula ſit᷑ toram papa
qui ſupra ius eſt· ut extra de con. pbẽ-
propoluitet nec actor nec reus habet
Ius põt ipᷣe papa2 pſueuit reo priuato
