dic ualere conſenſum. Et que coram eo
fiunt ar.C. de teſta.l.i. C·de ſent2 int᷑
iudl. ii·ff·qui et a q: ma· Ii· ñ fi opetit
ff. ð of. pretobarbariq · iii q· vii. 5/tria

in prin et uide.õide legaꝭ·ſlupereſt.
quid ergo. ¶Sed quid ſi a pricipio qn
conſenierant perant luriſdic-ſec an lhitt:
conteſ·deſinix preeſſeet certe ſc m eos
qui dicunt ante litem conteſtatam nõ
dari iuriſdicinon ualʒ conlenſus nec coj
quod fit coram co C. S quid erit im
eos ꝗ chcũt dari per conſenſlum ſ pẽm
ueſtitum interueniat ĩter cõlentientes
ut·C: de pactis inter emp:et uen/l.pe-

et non per pactum nudum. nẽm tunc

ante litt conteſta:non datur muriſdictõ
utff.de iuromiĩu.ſi conuenerit · ·
Dicũt ergo iſti ꝙ ſi queritur ð iuriſð.
querenda iudici: neceſſaria eſt dteſtatõ
per hãc.lſi de obligatõe querẽda ꝑti qͥ
penitentem aut interuenmit ĩter partes
ſtipulatio.et tunc oritur obligatio:et
acCio ex ſtipulat u ad intereſſe. ff· de re
iuð.ſñi ꝗs ab alioSfi aut nõ ĩteruenit.

niſi nuda conuentõ et tunc non oritur

actõ · ſi quid tamen intereſt ageretur ð
dolo.ſff.ce dolo·l.fin · tamen mili eque
diſtĩguendum uidetur ĩter uriſdictõzʒ
reuocabilem:et non reuocabilem nam
ſi uerum eſt eum ante liti conteſtad.ñ
habere iuriſdictionemergo nec ualere
deber̃t cõteſtatõ coram eo facta Item

ꝗd dicem ſi coram eo ſuꝑ ineptituche

libelli. alia dilatoria litigetur ꝑ annũ
dicetur ne factũ coram non iudicetu
dicis penitere poſſunt- certe ordinariq
delegãs penitere.2 uocar̃ põt ec po lit

conteſta.impedit ne hoc ꝗn delegatus

fuerit iudex et ualeat proceſſ el 2 ſic

dicendo ſaluat᷑ opinio quam improbat
Zlo. u ltãa in:l.ſi per erroremde quaĩ.

S·fi.exquo igitur neutra pars penituit

bene procedat hec ſolutõ:penitentiam

aũt ñ impediret ſtipulatio per hãc.l.ſi
cõuenerit.et uide· ĩ · V.· qʒ ꝗq ſi ꝓmiſiſti

et : ſeet quod in eis dicamet in· vV.

circa hoc· Si cõuenerit Rndeo uals

conſenſusex quod coram eo legittime
fit nec reuocabit᷑C·ð admituſãcim

H Idem Gui ubi.S. allegat etiam fſt-

de iuclic. l· uenditor5i · 5 ar. contra-
ffad.l.acquił.quia in eum · . Solue
ux no in regula factum de reguł iunt.
li:vi.in fiii· glo·¶ Sed quid in deł
nunquid reuocata iuriſdictone ſua per
eeantem reuocatur per conſequens
iuri
conſenſu · M Intelligo de partibo qe
cauſa eſt illi comiſſa aln enim uel etiazʒ
tercius cum altero litigantes ñ poſſent

dictio acquiſita ĩ aliqua cã ex ꝑtiũ

5

. . *
ArO0 , MA da A& ]I¾6 *

A

N NX.

—„

N A

N₰ ◻

ĩurſidi ctionem delegati progare-ut ĩn
decre.P.et.G·de offi·delega · SS· Videt᷑
ꝙ ſic. MH· Hoc tenet Cy: in. l.ſi qui eæ
conſenſu.C.de epiaudi ſub. ·anpłt.
illa ratione· quia idem n eſſe debet ð
doti augumento qð de dote.ff/de pac.

do.ĩter locerum:ꝭ·ſi cum pater.ꝗa

prĩcipali ſublato tollitur et acceſſoriu.
ut·S. ſed otra quia ſic eſſet in poteſtate
delegantis talem iuriſdictionem finir.

H·OQuaſi dicat.ꝙ id eſſet abſlurdum

cum non ab eo: ſed a partib illam ꝑtẽ
habuerit. &. ff. de ar l- labeo- n.in fin
et· l.ſe . Vnde dic ꝙ ſi lis eſt conteſtata
in illa cauſa. non poteſt eam delegans
reuocare: cum remaneant relige prion

mandati· ff de ſolud cuʒ quis. 9. ο.

Queritur an ordinariꝗ delegãs ꝓhHre

poſſit delegato ne recipiat prorogatõeʒ

ultra tempus quo ꝓmiſit decidendam:

uel ꝑtibʒ ultra terminũ ab eo limitatũ
Iii:ł·de iudici.·ſi et iudex dicit hanc
ꝓhibitõnem poſſe fieri per principem
uidetur ergo per hoc alus illam eſſe ꝓ
hibitcam:eo.t· cum pretor. Guide ſuc.

in eoðꝭ. tenet contrarium quia ſicurt

delegatus principis fungitur eius uice
ſic et delegat alceriq ordiarii.nec v᷑ᷣnſit

in eum plus iuriſdic uy poteſtatt ꝗᷓ iße
cõmittat allegat ff. de of. ei cui ma.

eſt iurt.l.iĩ·C. ſi a non competi:iud lii-
facit de offic.delega.uenerabili:de Rp-
cum dhlecta Idem Baga ſui opis car-
ĩ.ad finem· Sed generalius quero an or
dinarius partium poſſit ꝓhibendo im

pedire prorogationem alterius iudicis
Cyn hoc tractat in.l.ſi qui ex ↄoſenſu
Cde epiſo aud.in.v·qõneet breuiter
allegationes ꝙ poſſint tendunt ad hoc
ꝙ aliquid ꝑ id honori: uel comodo ſuo

detrahitur in ſportuł. in. q-iii Ofterat-

forte in ſigillo. ut in cle:d elec- ſtatutũ

.Tenet cũ Petro ꝙ nõ poterit bñficiũ
al is iudicibus commune impedire uł
tollerenec auferre: quod dat lex.ff. de
adopcio.ſi arrogator· ſicut nec ĩpedire
Polſſet ne ↄpromitterentque res libera
eſt.f/de arb.l.iii.hoc non habet locuʒ
in clericisqui ſine conſenſu epiſcopi n

prorogantde foro compe. ſignificaſti

et tarmen bene compromittunt ut no.
eo ·ti·ſi diligenti. in fi.i.glo.addebat iG
Cy:poſt Pe.ñ obſtar̃ quod de ſportuł
fuit dictũ quia ordiari illas ñ recipiũt
Item compenſande ſunt labore et hoc
ultimum dicit etiam Guide ſuc: in.l.

i · de ĩud al'gat ꝙ pro labore dantur

in aut de iudi·5. ne aut. colł·vi · ipe tñ

Gui · in.l.ſi conuenerit dixit ꝙ poterat
iudex ſuos ſubditos compelcere ne pro
rogarent alioꝝ iuriſdictonem in cilibz
Sed poſtꝗᷓ prorogauerant non poterat
impedire alł gatde acqunre co·l. in
de crĩalibʒ ſtacig dicã ·ĩ· v· ſed nunꝗd-
ii. ded ana ſententia ñ ſui iudiq
ↄcorditer electi poterit appellari uidet᷑
non ut·nq.vi:a iudicibʒſed cic ot ·
F.e ap·ex coſenſu:et dic ſuꝑ h̊ utã pᷣ.
c.a iudicib Het de ofdetſuꝑ qonũ
5H. ueruʒ in ult gloſic et in teſte de hoc

de teſti:pnñtiuʒ in.1·glo · · ¶ Sed ql·˖?

iuriſdic.hʒ is in quẽ ꝑtes ↄſentiũt. Dic

ꝙ ordinariã exquo a pdictislI ꝑmittit
calis oſenſft/de v.ſig: l obuemire- ar-
tñ q· ſt·de reg iurt nemo.et.l.non debʒ

et.l.id quod ð hoc ex ð of.dele·p:et:g.
AH Et ic ut ibi ad fi- ultime glo·.
¶Sed ad quem appłlabitur ab eo.u

ꝙ ad ſuperiorem eius:qui ex conſenſu
cognolſcit.et nõ ad ordiariũ. gradatuim
eim eſt applłanduʒ. C.S ap. precipimg

·e· imꝑatoresĩ aut:colł- im.e· Ct· ĩ fi

extra.eodẽ· ti/dilecti:ii:q vi· biduum ·
¶ Sed nunq d orcharius cãz ex cõſenſu

audiens illam poterit delegare dic ꝙ ñᷣ

ante liti:conti: cuʒ partes adhuc ualeäa

penitere utĩ· V. ſed nunqd. ¶ Sed an
18 queʒz partes conſentiunt coget᷑ pro

nunciare et uidetur ꝓ ſic. T. ð aduoca- .
diueriudid·ſanccimqff: de muner et
ho:·lfi.· iudican.et.lſi quis mgr̃at)

Ar.ꝗ ꝗa iuriſdic.hbʒ ex ꝑtiu oſenſu ſic 2
arbiter und non uidetur cogendus niſi
conſentiat et ad inſtar arbitri-·8 arb
liii- tam et ſi. ar· tamen ꝙ ſolus con
ſenſus partiu ſin ſuo ſufficiat ff. d iud.

I.i. ſed hoc uerum ẽ ut iuriſdictionem
conſequatur non ut cogat᷑ Sed quis
exequetur ſententiam eius: Nendo ipſe

ſi eſt ał ordmarius alioꝗn ſuperior uł
delegans: ff. re iuòa diuo ĩ prĩ ꝑ hãc

lI:dixit ſymon vind·ĩ· Fi-C·. ð iun om /

iuð.ꝙ iudex iſte ſcribʒ iudici illi otra
quem lata eſt ſnĩaꝙ illã exequaturcũ
ipſe extra ſuum territorium illã exeꝗ

non poſſit nec eĩ pareretur ff. ð iuriſð/

om.luS. l.fi:& conſtitutt:c.ult.li· ſexto
Inducid ad hoc.ff·de rebz au.iudi.poſ-

lI.cũ unus· S· płt. ¶ Qund ſi bicereñ.

2 narboneñ: litigat ſub iudice agathñ.
Cuius ciuitatis conſuetudinem iudeæ

ſequetur · dic ut.·ĩ. de ferj· S:i· ſz põe:

12

A 2*

13

4 .
X

l A 9

—

¶ Sed nũꝗd in iudicem alteri ĩuriſ
oſſunt in cauſa criminał? conſentire
Nndeo non ſcöᷣm Iacob nec iudicium
tenebit.arC.de epiſco:audi.l.h qui ex
conſenſu a contrario ſenſu-· M-Hoc
tenuerunt Ioh.xi/qĩ. inolita/et Ber · S
foro compeñi diligentiiad fiiĩ· glo: Et
uide quod ibi dixi quia contraria opĩo

Accur ·in.l.iff·de iudi.in fi:glo/et· C.·

de iuriſo· om · iul.ĩ. in ult·glo/eſt a

ſcʒ ꝙ prorogat᷑ in eum qui habʒ merũ
imperium. Et᷑ idem Inno:et Hoſtieñ·
ut ibi dixi et eſt caſus.l/i.C: ubi ð cri-

agi opo.Sed queritur an prorogatiõeʒ
in criminalibus teneatur iudex ꝓpprius

habere ratam ita ꝙ ſuper illo crie non
procedat/Guið luc.ſuper: lſi ↄuenerit
allegat ꝙ ſic quomodo eĩm de crimine

ſe intromictet ſine accuſatore. f. &S mu.

et hone.l.Npto·S·ſi quis: Itẽ ð delicto
unius hominis ſepe queri non debet &
naucauſta.llʒ in fi. Soluit ꝙ ſi tale ẽ
crimen:de quo iudex poſſit inquirere-
de quibus·ĩ·de inquiſitt·⸗quando aũt.

in prin et ibi remiſſᷣ. dantur nõ tenebit

habere ratum· nec per factũ deliquetd
impedietur ipſius officicium.d clerid.
comiuga.c.płc· de priuiłe parte ii.et
c.autoritate· S· ult.l· vi. In aliis crĩib
exquo accuſans- et accuſatus ſpõte ſub
alio iudice litigant. ipſe ordnarius ↄoꝗq
eſcet/ ſed ut pluries dixi inter clericos,

non procedit.hec qõ qui ſine oſenſu epi

prerogare non poſſunt de foro compe-
ſignificaſti · S.· Ahi cõtra ar· Rð iudi.
l.n.6⸗conuenire- ibi iudiciorum 26 Et
in pre· lſi qui conſenſerũt tanꝗᷓ ĩ arbt⸗⸗
et non tanꝗᷓ in iudicem· Balð.In crĩa?
non poteſt quis conſentie in non ſuuʒ
iudicem ut hic per ſpe:hoc ueʒ expᷣſſe
ſed tacite ſic litem conteſtando⸗C. ubi
de criagi oporl.i ubi de hoc quod nõ
In clericis autem hoc eſt expedirxu
ꝙ non polſſunt ext᷑ de fo.ↄpe.ſi diligẽti
Quid ſi quis ſcienter licigat coraʒ ñ
ſuo iudice· ð hocĩ·S ap·ꝭᷣ·nuc tᷣtern
SS:quid ſi de facto Sed nunquid põt
declinare quis eius iudiciũ in quem ſeł
conſenſi· M. Fuit queſtio uenerialis-

lxv. hie melius.S. Dic ꝙ aut agitur

de iuriſdictione danda- ut cum duo cõ:
ſentiunt litigare ſub iudice non ſuo:et
tunc quilibet poxeſt penitere ande liti
contxeſt. M. Poſtea non. Nec obſtant
tres leges allegate de foopeſi diligenti
in glo.nunquid circa með immo ẽt

qu non in declinanda iuriſdi ctõne ſed

in euitatiõe pen loquũtur cal ibi ui

in ſuſtragio. VtL ſt- de iuradic'om-.
iuðſi eonuenerit etS.de iud.or·S· põt
v· quid ſi/et.ĩ. /quid ſi autł ð iuruð.

non declinanda ut in ſcolari layco ꝗ bʒ
xres iudices ut/Sde reo· .ite icolaris

H-Et. .ſed quid ſi ſcolaris: propter
id quod dixit de layco· Et tunc non
eſt locus penitentie quia engendo unũ
ex his non põt illum amplius clinare
utS.de reo·v. ſed pone · A Et no ff.
de iudic·l-ii.poſt prm. Et ſic loquit᷑
cxtra de iudc.i· AI· Vbi dixi ſuꝑpgł.
led none· Nam cum ibi eſſet cauſa
crĩał potat quouulde papã uł ſinoduʒ
eligerexquo enim quis conlentit ĩ ſuu
ordmarium non põt ulterius chſſentire
C.: de pac ſi quis ĩ conſcribendo.ſł· & of.
con.l-i. C. de aſſ.xolłl.iin fi.et hoc in
ordinario delegatus autem lʒ applł'tur
ab ceo ut/ff:de appelł. ex conſenſu non
tamen reculatur ſcᷣm Alber. galł. I
Hica de udicibus ordi:et delegatis Et
loquitur de delegato in quem pars con
ſenſit ſic.. .ſed an in.q:iiiofferat᷑
ibi miſi ſit ille 2c· extra de cã poſᷣ.cũ olizʒ
de offiedelega.ſuper queſtionuzʒ· 5 nol
2·6. ue ii: q- vi-a iudicibz Vndecig

ratione priuilegii ux in ſcolari qui tres

habet iudices ut iam dixi-IRi priui
legiarxus de certo iudice agit contra ſic
priuilegiaxum ui quod plene ſcriph 8
priuił.c.i·hbr.viet.et id ipſum. ·
Duodecimus in tauſa appellatiõis. ini-

Y.v peregrina redecimus quand

papa id iubet uł delegateq- unaqueq;
xi:q-i. iudices. ¶ Decimuſquart ppr

loci oportunitatem trahit᷑ quis ad aliaʒ

ꝓuãciã· xcα qi ſine· ¶ Quindecig
In cã natiuitatis que ſpectat ad ecciam
extra qui fiſint le lator· et.c· cauſam-
cc ut no/extra de ordi cog tuaʒ

Vt ibi ſcripſi ſuper gł·ii· Bꝓceditꝰ

cum incidit ibi dubium de mr̃imonio
an fuerit uel ñ uel an fuerit legittimu
FEm Inno et alios. ¶ LSedecimus In
cauſa decimarum extra ð decimis per
totum. ¶ Decimuſſeptimus In caufis
penitentium que ad eccleſiam pertinẽt
xi. q-ĩ aliud de penit·diſtind/i- aliud.
¶ Decimuſoctau. In cauſa adulterii
cum agitur ad ſeperationem extra ut
lic.non conteſta.c.i. ¶ Decimuſnon
in cauſis uiduarũ.et pupilloꝝ libertoꝝ⸗
et miſerabilium perilonarum que ſaltẽ

2

0„ —, —
C =αα Aιααα A a αα 4* 6

N

N .„ R

*

&

Sario ſpectant ad eccleſiaʒ. lxxxii-di⸗
c.i.iiet.- Iii. etra de foro competen: c&

ten oreextra de. ſig nouimus- in fi.

cc precipue cinca dot᷑ ut extra de dote
poſt direſtitumuper et idem in cauſis
aliarum perſonarum quod dic plene ut

no-ſcðᷣm Innoextra de offi- iudic-Gele-
ſignificantib- LVicehrnus ubi agit
de poſſeſſione uiolata.C. ubi de poſ.agi

opor. l.unica⸗Cde pre-mi ſi predium-
et. · V. xxx ¶ Quid ſi quis per locuʒ
meum traſiens ducit equũ meum quẽ
ego perdidi nunquid eũ potero ↄuenire
ratione preſentis poſſeſſ ionis- uidetur

ꝙ non utff. de iudici heres nunquuid

arcontra eo.ti · non alłs·· i· et. l ſe⸗et· le

ad ?gatũ a. l qð ?gat᷑..fi. C/ ub ĩ rẽ ac.

Iifi . ñt ꝗð ꝙ ſeꝗ debo foꝝ eiꝗ·et talis

ſatiſdabit᷑ prout habeturĩ· de ſatiſda.

6·dicto in prin-Balo:dic ꝙ potero eũ
arreſtare ut no.in· l.fi. C. ubi in reʒ ae-
A.Vide quod ſcripſñi de foro compe:
c.ule.ſuper glo. ratone polſeſſionis per
que patet in hoc triplex opinio- Aʒo-
Ber. Goff: Innoet Hoſt et Oldra-in.
l-fina · I/alle ·tenent ꝙ ex re mobili ſor
tiatur quis forum cotraria FHugolini.
placuit accurin pre· l.fi· C. ubi in rem
ac/et in remiſ.quam dedi:uide per qs
leges et quomodo ad illas reſpondetur
adiuuatur tamen hodie opinio⸗quia ñ
mirandum ſi in ſorciendo foro mobilia
et immobilia ſunt diuerſa cum in hiis
etiam fint diuerſa preſcriptionum tp̃a
ĩura ſunt nota- Item inh onere ſatiſdadi

differe poſſeſſor immobiliuʒ a poſſore

mobilium tantum. ffqui ſatildacog.
I. cien dum. In alienatione ab Lccelt
facienda extra de reeccł. non alie:nlłi.
et in ordine alieut in autt. hoc ius por
rectum et in ordine exequendi ut liti-
non cõtꝭqm· S-fi ſ·& re iua diuo pio
ſimile de re ux acl una5.· cũ aũt. C. qn
deere.opus n ẽ· l fi:· Tercia opĩo Peł-

diſtinguit an res mobilis ſit in loco mãa

[ura.uel nõ per.l.debitor. ff.de pigno.
Tuuatur hec opi.pdec.pñti.G&ið p;.
li.viet eo:li.de..ſigc.ult:facit.S·nũ
quid ſuperius allegatus ete.l. . nã ułᷣ
ff.ex qui·cauſ.in polea.l.ii.in fide in
rẽ uer.ſ ꝓ patre.· uerſum.ĩ. q-i.ↄſtat
et qð ibi node. v.ſig·c.inde rornea.c
ii · C. de.· h. ſig· liet· ii.et.· C· in quica:
Bi con.lꝰilii.f·d ac. emp.l.granaria
ae re.do:ñ tici cũ ocõ· ibi nõti· F
¶ Viceſimuſprim In cõ fidixxiiii:

renunciari nõ põt· F mn
ur noa⸗ f·deiudi.l.i.in i.gF· ii:q/vi⸗

ꝗ.ĩſ.quociens· ¶ Vicefimulicous Cuz

quis alibi ſolutug ſe ꝓmnſit e& ce forO
cõpedilecti e& de oł· dele:p· et· g· C· ub
cõueniat᷑ ꝗ cer loda. ꝓmi.l. umca naʒ
ibi diciè᷑ ꝗs here ubi ſe cõſtituit ſolu
tux ut.· de bo/auiu:pol· lni· S. V. v ·
¶ Circa hoc querit᷑ ꝗ ſi feci tiᷣ pẽᷣm
ut poſſis me corã quolipʒ iudice ↄueĩĩ
Hno dicit Vbe· A Kbi carta płt
ubi tractat de arb. . ꝗd dices ergo et

ibi duo. 0. hic ſe- Lubtilitcas pmi dt

nõ placʒ· 5·ꝙ ſi oppono excep: iudicii
declinandi nõ audior ſi laycus: Si uero

oppono exceptionem loci et fori et ter

ritorii audior priuilegio enim fori pco
accur.ò Em. ll-

non Iècate* de fo-compe dingenti .
H.Queſtiõʒ ð exermpto ꝗ ꝓmiſit nõ

deelinare foruzʒ uide ſuper regula ſciti

de regiun.Ii vi· Guið de ſucin.lſi cõ
uenerit dicebat renunciari poſſe foro ĩ

contractu per pactum et tunc ñ hcerzʒ

reſilire potiſſime ſi iuraſſet et ſic ſoluit

contrarium de-l.ſi quis in conſceribedo

C. de pactis. : Quid ergo ſi dictũ

fuit in inſtrumento ut quolibet loco a
ſub quolibet iudice poſſum conueniri
et tu uis me ↄuemire ſub prorſ ex neo
Hndeo forte admittetur exceptio mea
ut.de iuriſdic. om iu ſi cõuenerit uł
forte non admittetur ſi pactũ fuit ueſ

titum coherentia contractus. ¶ Sed

quid ſi promiſ per ſtipulatõnem ꝙ pa
terer me conuen mri lub quolibz iudice
et quolibzʒ loco-Reſpondeo forte teneõ
ad intereſſe ſi recuſauero.Vt· fi: de re·
Iudiclfi quis ab alio/6. in omnmibus-Et
ar.ff;·de prelcripti-uerbałnaturalis5.
at cum do:ſf.de contrahen/emplabeo
Er in hoc iudicio cum renunciauerim

cæxceptioni fori-Vel dic ꝙ cogar pciſe

pati.de noopennunciattſtipulatio
ſiue autem ſcom V bert ar · tarnen
nmihil habeo in eius territorio -r-
le iuriſdictione oim iudicum.l. finał⸗
Iacobᷣ.bal.dixit ꝙ ſi fit pactum ut poſ
ſim ubicunq;. uel ubilibet conuemri ñ
ualet quo ad conuentionem- Nec mihi
preiudieat.niſi poſt liti conteſtatõʒ· ut

ſupra. .decimo et ſequenti. Immo an

litt ↄteſtadᷣ.poſſum mutare uoluntatẽ
et contra pactum uenire ff.ſolut:ma-
ſi eum dotem· S:eo autem tempore et
ſie obtinuit bonoñ. ¶ · .·placet hoc

Pet᷑.de beł. ut põit †1α olelu

in.· iii. qõnedicit:n ꝙ; B fallit regula qðᷣ

ſemel placuit de reg iurt. li vi et fi es
hac ratõne quia periculoſum eſt corazʒ
iudice litigare ſuſpecto· C. de iudi· aper
tiſſimi. extra de ap cum inter: qua rõe

dicit conuentionem uel ſtipulatõnem

non obligare etiam ad intereſſe ar · ff · ð
condi. inſtitt.l que ſub condictione· 9:
ſi quis iuriſiuranddicit etiaʒ ꝙ exquo
lex dat ſibi ꝙ poſſit peniter̃ ergo poł᷑it
inpune allegat . l. gràccus:C.ð adultiis
hec opinio placet ſaluo ꝙ de loco qcι
dicitur.ĩ. V· ꝓxi. Pondero enim pmo
ꝙ iuri (dictionis iſtius· origo eſt a ſolo

conſenſu partiũ·ſcdo ꝙ nullum int eſſe

ipſius iudicis uerſatur- tercio quia per
hoc reditur ad Ius cõe et ad ordiariam
iuriſdictioem que eſt fauorabilis ꝗrto
ꝙ lex generalit᷑ de conuentione loquẽs
permittit penitere/quinto ꝙ in multi
caſibo penitentia permittitur quoruz
aliqui no: in predicta regula qd lemel-
in ꝗbus non eſt maior uel tanta eꝗtas
ꝓpr rõeʒ quã predixi. Item eo fortius
procedet hoc dictum ſi uera ſit opinio-
ꝙ ante litt conteſta-iuriſdonem nõ
habeat que tñ non placʒ ux dixi ſuper
v· ſed quid ſi a prin· · ¶· Quid ſi fit
pa um ut ubiq; et ubicunq; me inue
neris tenear tibi ſoluere nullo tñ certo
loco determinato·ad hoc dicunt quidã
ꝙ per tale pactum uideor paciſci ꝙ ſiñ
fori pſcriptõne poſſim oueniri ubcũq;
inueniar et ubicũq; me elegeris ↄueire
quia ibi uideor contraxiſſe ut ff. de ac
et ob. contraxiſſe: et ita ratione cõtt
ibi potero conueniri- ar. C· de pac: ſi ꝗs
in conſcribenðet extra de fo:compet-
dilectiff. 8& admi-tuticium: 6 ii et: ff
de bo:au.iuð.poſ.l.ĩiet·iii nec potero
penitere. nam et alicui poxeſt ꝗs oueiri
licet ibi domicilium non habeat utff⸗
de iudiheresextra de focomperõna
Sicontrahẽtes li·vi· Nec obſtat ꝙ loc
incertus et indeterminatus et ab intio
nam ex poſt facto poterit Sterminari
prout ałs fit in debito condicionali qð
ante conditionem exiſtentem dubium
eſt ſed ex poſt facto terminatur nec
ſolutũ ea pendente repetitur ff. S ↄdi.
indebᷣ.·l.ſub conditione. Sed hoc falſuzʒ
uidetur quia qnq; ꝓmittit quis ſoluer

ec non reſpondere Vt.ff.de eo ꝙ certo

loco.l.i.ubi de hociet.l.centum pᷣrerea
non poteſt quis ex contractu cõueniri
niſi ubi cõtraxerit uel quaſi cotraxerit

uel ubi habet domicilium extra 8 fo?

compe:cfi· Aln dicunt ꝙ operabitur
tale ut tenear tibi ad interene ꝗa fem
uideris ſtipulaſie ·2 cum fectum eſt in
obligatõne ad intereſie agi poteſt· ft·
re iud:ſi ꝗsfr· de ob quociens- ar/
ꝙ non ualeat talis ſtipulatio ad inſtar
ihus qui ſtipulatus eit ſibi fieri demũ

nec dictum eſt ub debeat fierff. &. .

obł:qui inſulam. ſt de eo ꝙ cer.loco.l.

in· .: ſi quis inſulam- ſed non eſt ita naʒ
ſi dictũ fuiſſet tu facies domũ ubicũq;

uoluero bene ualeret Item ſi fideiuſior
negatur ydoneus qui poteſt uti fori p
ſeriptione.ff·qui ſat.cog:ſi fideiuſſor/
Tu diſtigue breuiter: nam aut ꝗs cõ
ſtituit ſe ſine fori preſcriptõne ubiq;
certo loco reſponſurum et ſoluturum:
et tunc obtinet quod predixi ĩ. V. quid

ſi ſit pactum 2c6. aut conſtituit le ubi

ꝓmiſit ſe tantum reſponſurum. et tũe
ſi alicubi ↄuenit᷑ poteſt a pacto reſilire
ante liti cõeeſta:quod dic ut S V· ꝓxi
ibi Iac.bal:2c et hoc in layx: et: iunge
B quod no· ĩ. V. xl.a ſe. Balð ſub tribzʒ

formis prorogatur ĩuriſo:· ſcʒ per pẽm

ꝙ poſſit ubiq; conueniri et per pactuʒ
quo promiſit ubi reſpondere etx in hiis
duobus caſibus Dabz locum penitẽtia-
uſq; ad litt conteſta. Tercio ꝑpactuzʒ
de loluendo ubicunq; fuerit petitũ tuc
non habʒ locum penitentia:quia ubq;
contractum uidetur licet certus locus
non ſit diffinitus fortiſſmma eim eſt

rogatio per prommiſſionem ſoluendifr:
de ſolut·l/quero Quarto moð fit pro
rogatõ per ſubmiſſidem ð iuriſ& om-

iuð.l.eſt receptum. m omnes docCũ

autem agitur nõ de iuriſdic. dandaſed

nõ declinanda iſta ñ eſt ꝓprie ꝓrogatõ

ꝓm omnes doc ſed eſt fotificatõ iuriſð
et nõ habet locum penitentia ut.lſi ꝗſ

et nõ· in. l.ſi coueneritff. de iun·o·iud-
nã iuriſdicto fundata facilius ↄfirmat᷑
ꝗᷓ extendat᷑ et facilius extenditur uluſ
ĩuriſdictõis·ꝗᷓ iuriſdictõ ᷣm Inno·⸗
¶ Ouid ſi ruſticus portat ad foꝑ mo
dicum bladi:2 uendit certas menſuras
illiꝗ bladi :nunꝗd tenetur ibi mẽluras

illas tradere- cum ipſe ſit forte aliunde
dic ꝙ non quia actio ex empto eſt bõe

fidei.ff· poſi·ſi in aſia.i:¶ In clerio
autem ſ diſtingue:nam aut agitur de
iuriſdictione danda ſeu proroꝑãda. aut
de iuriſdictõe non dclinanda ſi de dada
ſeu proroganda ſubdiſtinguitur nam

—

„ —
A-.–[ Aaen 4 Aa M

aut clericus paciſcitur ſimplicĩt᷑er tĩ·
ut ubiqʒ uel corã Juorlic- poſſt oueĩri
et tunc non ualet ſin conlenſu epilcopi
etiam ſi coram eccleſiaſtico conueniat᷑
ut extra de fo.compeſignificaſti et· c.
ſi diligenti.2.· c. rõna. R·iet ſi conlenſq
epiſcopi in eccleſiaſticum interuenerit
poterit adhuc ante lit contidiſſentire
ficut et in layco iam ſupra diximus ut
S· V·x·et ſeaut paciſcitur ſe ſoluturuʒ
et iudicium ſubiturumet tunc itgruʒ
ſubdiſtingue- ꝗa aut dſentit ĩ ſecularẽ
quo caſu nil agit᷑ ut in pre.c R diligẽti
et·xi qiĩ.inolita:et.c·placuitaut in ec
cleſiaſticum et tunc ualet cum cõſenſu
ſui epiſcopi ut in pre·c.diłeti ſcðm qð
diſiuncta ibi poni᷑ pro coniur cta ualʒ
tunc ideo quia promiſit ſe ſoluturum-
quia uidetur ibi ubi conuenitur òꝛiſſe
utS. in· Viquid ſi fit pactum cõuemiri
enim poteſt quis ubi contraxit ut ext᷑
de fo·.ↄpeten.c.fi·cum ſuis concoret
nõ ideo quia ſimpłr promiſit ſe iudiciũ

ubiq; ſuſcepturum ut iam dixi.porro

ſi agatur de iuriſdictõne nõ declinanda
ualet fimpłr cõſenſus et cogitur rndere
ut.S· V·x. et ſe:extra de iudi.c.ĩ. et in
prec.diłcti ubi abbas. I.· Errauit B
autor etĩ. ꝗa abbas nominatus in tex-
fuit delegatus epiſcopo eui dec.drigit᷑
erat debitor ex contractu predeceſſor

S IIle promiſerat le reſponſuꝝ coraz

delegato et certo loco et ualuit pactuʒ

de iuriſdic'nõ'declinãda et renuciatõis
priuilegii et exceptõnĩs fori ſui cum &à

legatus ille iam haberet iuriſdictioneʒ

in eum poſtꝗᷓ cauſa fuerat ei comrniſſa

quia repreſentabat perſonam pape- ue

ex de of·deleſanecuius uices gerbat·
xciiii- dic. i extra de Repti- ſuper littert
prope fi: Quod auũt dixi fori preſcrip.
non admitti ubi agitur de iuridictiõde

non declinanda- uerum eſt etiaʒ ſi ante
Tonſenſum iudex ille potuiſſʒ declmari

ut pʒ in pre.c·i ·& iudi ub quouuldeus

priuſꝗᷓ promiſſiſſet coram ocił·rñdere

poterat dicere:uolo coram papa cauſagʒ

meam agiextra ð ap. ut debitus in fi-
xviii:di.propterii·xviidi.huic ſedi.ii.
qi in primis · V. de perſona:et· xxxli ·q

vhorrendus· Item in pre.c.dilecti. po
tuiſſet abbas declinare iuriſdictionem
delegati per exceptõnem priuilegii nii’ß
Pritd renunciaſſet promittendo alid
oluere uel reſponder̃ prout ibi dicitur
Et no/quatuor eſſe neceſſaria · I· x ·

que lbi ſcripf ſuper ultia g?. 5 Ad

ut clericus poſſit in non ſuum iudicem
ſentire· Primum ꝙ ille preſit orciarie
ĩuriſdic. Scè m ꝙ ſit perlona ecciaſtica
Tercium ꝙ fiat de conſenſu ſui epᷣ ut
in pre· c·hgnificaſti·et· e·romanaN·i⸗
Quartum ꝙ fiat de pſenſu utriulq;ʒ ut
ff.de iudiql.i.ex:ii.¶ Sed nunquid re
quiritur conſenſus iudicis-Rñndeo non
quo ad ꝓrogatõnem ſed quo ad iudiciũ
ſic quia cum non ſit ałs ordiarius eorũ
nõ tenetur iudicare niſi uelit · ff e ·l. i.
5·i. M· Et de hoc ſupra.· ſʒ an is·
Vtrum autem clericuſ poſſit foro ſuo
renunciare uideĩ. de conclu:et renũcl-
· cui autem iuri:Et breuiter ſcias ꝙ;
clericus trabens clericum corã ſeculari
ĩudice dʒ cauſam.ĩi rem petitam ꝑdere
per ſententiam et dabitur conuento et
Priuari cõmumõe ſacramentorum uł
eccleſia fidelium quia excoõmunicabit᷑
niſi ſuper hoc ſatiiſacere uelit.ut extra
de foro compe . ſi diligentiet·xi ·q ĩ.in
olita. Iteʒ clericus permittens ſe ↄueĩri
coram eo in cauſa criminali etiam ſi ꝓ

co ſit lata ſententia locum ſuuʒ id eſit

beñficium amittat.et hoc ſi hʒ alioq n
pPerdat locum ſuum id eſt orc;nẽ quia

deponetur et ſic perdet locum quẽ ãter

ceteros cler icos obtinebat· ſed ſi in cĩli
tunc perdat id quod euiceritĩ· rem in
qua ſentẽcialter abſolut fuerat ſi locũ
ſuum:i.beneficium. ut extra de exceſ.
prelagrauemmaluerit obtinere· et
habentur in prec. ſi diligenti· et xi-q-

ĩ placuit. ¶ Sed nnnquid idem eſt in

layco clericum coram ſeculari trahẽte

ut debeat perder cauſam.reſpondeo ſic

ut/C.de epiſet cleautt/ſtatuimuset-

C.de iuridic.om-iudi-ĩn criminali.C.
ne filius pro pa.o.auti habita ꝓpe fi·

Sed nunquid premiſſa obtinẽt ĩ eo
qui e'ricum conlugatum trahit cora

audice ſeculari. Rñdeo ſic ſi clericaliter

uiuit et actio fit perſonalis· ᷣm ea que
no.ĩ.de cle:coniuga. M ut ibi dicam
txenendum eſt quod habetur· e·t. c uno
li.vi.. ¶ Sed cui aſſignabit᷑ res quazʒ
perdit ĩs qui ſic ĩ ueſtito ſe patitur ex
amine conueniri. Rndeo actori cui fca
eſt iniuria nam reus ſe alibi ñ paciebat᷑
conueniri· cum eſſet potens et timeret᷑
forte et ſic actõ metu et inuitus illum
ibi quenit.ſcëmB. 2 nõ.·ĩ p.l.ĩ crimĩał

Quid ſi uterq; fuit in culpa. Rnðdo

—

Tunc uterqʒ puniet᷑ et dabitur eccłſee

cui facta eſt iniuria et eius iuriſdictio

ſpreta· ¶ Sed quomõ poteſt premiſſa

pena locum habere ĩ actore et nõ ĩ reo
non enim actor incidit in penaʒ niſi p
litt· conteſtiut no. in pre· decſi ciligeti

in glo:nunquid cum ergo reus clericꝗ
paſſus ſit coram tłi ſecum litẽ ↄteſtari
ſimlliter et ipᷣe incidet in predictã pẽaʒ
et ſic non erit abſoluendus immo puni

end Rendeo ſic · MH. Scoðm Pe et Ab-

in decſi diligenti ut partim ibi ſcripſi
ſu per glo:nunquid.ͤ5⸗- Reus eĩm tet

debet ꝓteſtari ſe eſſe clericum et ideo R

debere coram illo reſpõdere· et ſi iudex
querat utrum hoc proponat excipiẽdo

uel petendo ꝓpter hoc a iudicii ĩſtatia
ſe abſolui tunc illi dicat mil peto nec ex
cipioſed ꝓteſtor et ſi iudex ſib pᷣcipiat

ꝙ reſpondeat uel litem ꝓteſtetur tunc

proteſtetur ꝙ iple reſpondet uel litem

conteſtatur opreſſus iuribus pfecture
uel metu terribilis perſone uel ſecular

dominii et ſuper hoc teſtes adhibeat
confici faciat publicum inſtr̃m lite 85
negando cõteſtata non ultra procedat
ſed hoc epilcopo denũciet ut illi iudici

inhibeat:ne ulterius in cauſa procedat

quo facto poterit corã epiſcopo peter̃.

MHAliquibus uidetur. ꝙ coram ſuo

ludice conueniendus ſit laycus in hoc
caſu per regulam ꝙ actor 26·[Ttem ꝗa

hic agitur ad penaʒ ſed pro Guiłfacic
de foro compe cum ſit de iniu olum
et uide·I· V· xx· Vt eum abſoluat
ab illo in quo illi tenebatur q epᷣus qdʒ
facere per preciet ſi actor pẽaʒ ĩcurret
et non reus:quod ſi nolit ad hoc agere·
dabitur ſibi exceptio perpetua qncuũqʒ

ab illo conuenietur poterit ei dicer̃tu

me olim ſuper hoc corã ſeculari iudice
traxiſti:ideoqʒ cauſam ꝑdere debes uñn

peto te condemnari. et me abſolui ſuꝑ

hoc quo a me petis et ſuꝑ hoc eſt ſnia
neceſſaria ut noin pᷣdicto.c.ſi diligẽti.
2 hec habent locum 'm illos qui ldicut

ꝙ ante liti conteſta/2 non poſt deſiſter
poteſt inpuneqñq; tamen poſt ſolam
queremonie depoſitõnem neꝗt inpune
deſiſtere:que dic ut in pre.glo:nuquid.

¶ Quid de illo qui ſcolarem uocat in
uetito examinequi ſi'r perdit cauſam
etiam iuſtam ut in pre.l-habita prope
finem. nunquid poteſt ante liti:conteſ-

penitere dic ut in ea/l:no. ¶ Qualiter

quis ſe ſubiciat alcerĩus iurſdictioni 2

2

qualiter ĩin eum ſententĩa fertur nõtur
I de cõclu:et renunc.. ult.Regularit᷑
autem tenendum eſtꝙ ipio iure. 1.
Neſcio quid uelit iſtud ipſo iure · ·
Clericus non põt coram ſeculari iudice
conueniri/quod dic ut.S.de reo iiteʒ
clericus.et iunge quod ibi noti. ¶ Sed
pone clericus dedit laycum fideiuſſorz
pro ſe in contractu mutui- querit᷑ utx
fidiuſſor poſſic conueniri corã ſeculari
iudxe 2 uidetur ꝙ ſic ad hoc eĩm dant᷑
fideiuſſores ut meliul cautum ſit credi
toribus· ff. qui ſatiſda:co.li:et. ii· Ri.
Bals. laycus fideiubens pro clerco cõ
uenit᷑ coraʒ iudièe ſeculari.nã fidiuſſor
contractus immo et iudicii ſuũ iudicẽ
meretur ut noinl.i:ff/ſi ꝗs in ius uo.
non ĩe:niſi ſit fideiuſſor iudicatuʒ ſolui
quia tunc ſententĩa lata otra reum mã
datur in eum executioni licʒ ſit diuerſi
fori.l.fi. in fi:de uſurrei iudi:hoc non
credo ꝙ ſi clericus fideiubet pro layco
ꝙ ſententia iudicis ſecularis mittatur
in eũ executõni ·Vnde·l. finał· & uſur.

rei iudi: intelligitur quando re et fide
iuſſor ſunt eiuſdeʒ fori- Vel qn fideiul-

poteſt prorogare iuriſdictionem ſed Hᷓ
non poteſt facere clericus. ut hic. ſi ·
in clericis-per Guilł. uel intelligit᷑ quo
ad modũ ſummarie executõis.⸗ Hic
eſt ꝙ ſi pupillo ſine tutoris autoritate

compromittit. et fideiuſſore pſtiterit

peti poteſt pena a fideiuſſor̃ ad quam
als pupill non ceneret᷑ miſi fideiuſſorẽ
pᷣſticiſſet. ar-f-de arſi pupillo p̃terea
iſte creditor ſecut fuit perſonam fide
iuſſoris: et non clerici: cũ quo non erat
als contractur-C.ſi tu-uel cura-inter
ſi creditor· Itẽ hoc eſt ꝑſonale priuim
unde perſonam non egredit᷑⸗ C· excu⸗
muꝗ/.ſordidorũar:contra/ꝗa exceptio
que competit principał competit et fi
deiuſſori: Item non intelligi᷑ bligat.
in duriorem cauſam ꝗꝙᷓ principalis ff. S
fideiuſ/grece.ſi quis pro pecuniara 2

contra legem dat eſt unde uidetur ꝙ

non ualet· x.di:uideCde leg et ↄſtiti
non dubium. ſed prius dictum uerius

eſt quoniam perſonales exceptõnes ad

alios non tranſferuntur · ff·de excepti-
l. exceptões. Riĩ reales uero ſic ut 1 2n6
¶ Viceſimuſtercius ſi iudex ſecularis
ſit negligens·extra de foro competliʒ ·
vSidummodo·et·c.ſequenti in fine-⸗
¶ Viceſimuſquartus· Cum ſu iudex
recuſat᷑ ex de foicompe:ſi quis contra

AQA
—

B.

e& NTrA 1

¶ Viceſimuſꝗnt In opromiſſi Sibus⸗

ex de ar.ꝑ totuʒ. ¶ Viceſmuſſexty
ratõne ultume uolumncatis- unde fideico

miſſum petitur ubi relictuʒ eſt. C. ubi
fideicoõmiſſor peti peteſt·l.unica· fſt/de
iudi:heres- RI.et.l’ſi fideicõmiſſlum 2
legatur petitur ubi legatum eſt· niſñ
heres dolo eum inde ſubduxerit tũc eĩz

dabitur ubi petetur ff-eo. q legaxur.
¶ Viceſimuſſeptimin cãis ruſticoꝝ

et ſeruorum eccleſie- quorum cauſè ad
eccleſiam ſpectant et ideʒ in aliis lay
ad forum eccłſie ſpectantibus· xae

di- iudicatum-Xii q:ii eccleſiarum Fuo

extra de foro compenullus Idem etiã
eſt ᷓ̃ colonis eccleſie· ut.C· de epiet cł·
l.ni. C. ubi cãe fiſcauł di· do/ho q; eius
agantur ·lſi quisſed illa poſſunt intlri

ſuper reb quas ab eccleſia tenent.ſecꝗ
autem ſi conueniantur ex de licto- uel

contra ctuliʒ pdicta:lſi quis ĩdiſticte
loquatur. An aũt conduc tores poſſunte

illi priuiko fnunciare habes ff. S iun.

irmu:ſemꝑ· : conductores m Vber.
¶ LViceſimuſoctauus In peregrinis2
mercatoribus o agriculrconibus et mar
nauigantibus et aliis extra de treu.et
painnouamus ·xxiiii:q·i.ſi ꝗs roet· c·
le-extra de peregrinisc· unico.extra ð
raptexcõicatõi quod dic ut plene nõ-
m papã extra de off· deł. ſignificãtibʒ
A. ut ibiſcripſi in gloſ.exquo.··
¶ Viceſimuſnonus- Cum agit᷑ feuò
eccleſie.extra de foro-compet uerum-
¶ Frigeſimus. Cuʒ clericus impetrat
contra laycum.quod de cõſuetudie fic
in curia indiſtincteextra de iudi . c.fi
extra de ali:ĩiu.mu.cã faci⸗c.fi·et ſic in
tellige extra de fo:opeti. ex tranſmiſſa
de ſtricto iure tamen layc uł cleric
non poteſt contra clericum impetrare
ar·xi:/q/ vclericus ſiue laycusarotra e-
q iudices et extra de ſenexcomgraue
ext ra de arb. innoxuitled illa intellige
m do.meũ de his que ad ecciaſticum
forum pertinent ratione rex ? ꝑſona⸗
ut ext᷑ de v.ſig· nouimus· ꝭ·fi- ut ſunt
cauſe ſpirituales ſiue criales ecciaſtice-
quibus.S. H. ii · di ctum eſtſed 2 B ᷣm
quoſdaʒ uera ſunt cũ agit᷑ de ꝓprietate
rei nam ſuper poſſeſſione rei ad forum
ciuił ſpectantis poteſt laycus impet᷑re
quia ſuꝑ ea poteſt corã quolibz iudice
queſtio uentilariar.C.qui legiti⸗ꝑ· ha-
lfi extra de fo/opeex parte. B. regine-
et noextra de iudici ceteꝝet/S· V·xx·

Alii tñ hoc intelligunt coram ordiario
et non coram delegato: ar extra de ap·
cum teneamur. ¶ LSed pone clericus
trahit laycum corã deł'gato auẽte apoſ
tolica dominus. Milli terre ut ſegt
non enim loquitur ð domino feudi. uct
pʒ in. v.hic allegato in fi · euł iudex
Tecularis illius terre mandat delegato⸗
ꝙ ſuperſedeat cum ille laicus ſit de ſua
ĩuriſdicte et mortt᷑ in terra ſua et ĩpe
parat ẽ clerico reddere de illo iuſtitie
complementum queritur an delegatuſ
debeat ſuperſedere et uidetur ꝙ ſic exv
de foro compet.ſi clericus ubi de hoc 2
c.ex tenor̃ dic ↄtra ᷣm P.hoc enim n
troductuʒ eſt in oluetudinem propter
negligẽtiã ſeculariũ ĩ reddenda iuſttia
ꝑlſonis ecciaſtiq· ut.eoici: cũ ſit generał
ſed otraeo/tic.cx tenore.ſed non eſt ꝗͥ
ꝗa cãe uiduarũ non ſpectant ĩmediate
ad ecciaʒ cauſe uero clericoꝝ ſic m.P.
et uið ·S· V·.vin/ ¶ Trrigeſinuſprimq
Vacante imperio ↄgnoſcit papa ł eius
delegat de feudoextra de foro ↄpet.
liʒ. FPetiam regno ł? principatu ſuꝑiorẽ
non habentib utxv.qvialiq· Item
et extra de elec-cũ ĩter uniuerlſas in fi⸗-
qð ideo eſt quia eſt ordinarius omniuʒ
fideliumut infra· · ꝓx P dic ꝙ regnis
uacantibʒ papa ſe non intromittet niſi
qn in modu denũciatõis petet᷑ m papã
A.In decl.liʒ iĩ· de fo/ↄpetubi ſcripſi
in glo.hoc eſt prope fi · · ¶ Quidq de
leg. ſedis apoſt. de B.S de legato/S nuc
oſtendendu. .xix. ¶ Trigeſimoſcðo
Cum ꝗd imminet difficile Fambiguũ
inter iudices recurrit᷑ ad ecciaſticũ: ut
extra ꝗ. fili ſint legit p uenerabilem.G
rationibus. ¶ TrrigeſimuſterciusSi
ↄluetudo ? ec priuim dat iuriſcictõz
domino ſuꝑ familiam ill ſeruet᷑ extra
de fo.ↄpecuũ ↄtĩgatð ofarchdy.c. fi.
¶ Trigeſimuſqrt- Ratione pacis ꝗa
tuc intromittit ſe eccłſia de qualibzʒ cã
ex de iudi:nouit ¶ Trigeſimuſꝗnt⸗
Ratione ↄnexitatis ↄgnoſcit eccia et ↄ
