iudex uiderit ꝙ ſtatim poſſit reſpondere
utx·ſf.de interacqui interroga? 2, C. d iu
re deli.ſi curatoris · ſt-de iureiurã. uſrura

dũ:2 ad pec. BRei.2 ℳNν. inuptiarü-in
prĩi.a in fi-ex de iurt-cac pe ubi uero lu

ratũ eſt de calũpnia cogendus cſt prec ſe
reſpondere ad interrogata nulla conceſſa
dilatio ne ad deliberãdum-quia non tenet᷑
dicere miſi
quer᷑ nec poteſt dicere dubio. C. de iur
ca:l.ii· RE·ia. 6. ii a aut: in hoc. ſuper quo
dic ut.ĩ. ſed nuꝗd caueat tamen· H-

ſcm uber · in predi:car-ul.· in prin ·2 ea
dem carin prin. ultime colup: dicit res

mali exempli eſt. cũ id dicitur per aduo-
catũ ſed ſi principalis ſuo ore id dicat a e
quitas mouet ĩudicẽ cũ habeat iuſtã cãʒ

dubitandi iuſtũ eſt dilationem dari alle-

Sat.liii.2 ultimã ff. de interroac. S·pe
tens inducias ad deliberandũ ꝙ; non petat
ad conſi iũ habendũ:nam tuc non audiet᷑
Iple enim debet eſſe cert/ð facto ſuo cẽ
de Rep:ab excõicato.2 preſumit᷑ melio ſci
re factũ ſuũ ꝗᷓ aliq/nec debet aliũ conſułi
qualiter i facto ꝓprio debeat reſpõdere-
ut.S. ꝭtercio. ꝓpe finem.
certũ eſt ꝙ eque preiudicat confeſſio de
cõdulitate ſicut a de ueritate ut nõextra
de iurtiun ex Iis. Balhoc in ciuili negõ

credit ? non credit id de quo

¶ Hoc tamen

ſec in criminali ut. l'fide crimine cxpil.
her ſedʒ bar-uide gl-in. 5:qd obſeruari.i

I.ii de iuraca: -Quis aliud ſit in dcõ te

ſtis ut. . de teſte·& . . Itẽ ꝙ depoluit.

exquo patet· I lecũdũ uber.de bo· 5·
ꝙ malicioſi ꝓcuratores lepe deierantqur
quandocũq; ſuper aliquo interrogantur

rndent non credo licet ſciãt illud ꝓ certo
dicentes ſe excuſari quia aliud eſt ſcire et ·
aliud eſt credere Sed certe nõ refert inter

hoc quo ad ꝑtes licet interſit ał quo ad te
ſtes ut ex de teſtibus cũ cãm 2 ꝓbat᷑ be
ne ex de ſum tri:firmit᷑ credimus · 2 ſim
pliciter conficemur in predictis vbis de
con:di:iii:firmiſſime quid enim meli cẽ
dimus ꝗᷓ id qd ſcimus: certe nilil ut pa-
tet in articulis fidei ut in predecre· et de

hoc.ĩ.· ·ix. .·ſed nũquid.z hoc etiã ꝓbar

lI.que appellat ſcientiam credulixatem ut

C: de iuraCa.l.ii.qð oblſeruari ubi dicit

ꝙ dutores iurant ꝙ ipſi cãm ſcientes ad
eam perueniũt et poſtea ſequitur ꝙ ipſi
cãm ſcire poſſunt:.a ſic ad iudiciũ perueni

encia ſui ammi-hec eſſe uera 2 licʒ alia ſir

rei ueritas tamẽ quod quiſq; credit 2 eiti
mat hoc eſſe iuranduʒ a attende qð dicit

cr̃dit 2 eſtimat. M· luper quo uerbo eſt

glo:quã:·ĩ· allegabo- . naʒ licet uerbum
crededi polſet reſtringi ſcᷣm ꝓpriã ſigni
ficationem οbu tamen eſtimat generale
eſt ad credulitatẽ·2 ſcient iam 2 ad hoc fa
clat canon ubi dicitur ꝙ quis dicitur ſciẽ
q ab alio aud it ut/xxli/q- v. hoc uidet᷑
Prin- unde ut tu iudex eultes predictam

frau iem facias in cã preſtari utrũq; iura

men umſ:de calumpnia 2 de ueritate ut

8. Item interroga rndentem ſuper utraq;

ſI.de ſcientia 2 cc̃dulitate/hoc modo quid

ſcis łᷣ credis F eſtimas ſuper eo de quo que

ri ł ponit᷑ ut.S.· : proxi· . oblat·2 Wſic.

Item no: 2 in pre·5: qd oblſeruari ·2 c& de
teſtiad hoc·:i/ibi ꝗ ſciat ſuper poſitõ

nibꝗ P credat ex de acc.qliter i. in fi.2 de
hoc.·ĩ · G. vii in prin. ¶ Sed nũꝗd ubi iu
rat᷑ de calũpnia poteſt interrogat Rñde
re dubito.hoc iaʒ· Sitetig im 2 adhuc di
cam. · hoc dixit ꝓpter bonag cuius
Vba ſequũtur de acc.⁊i.dicam.uber.de bo
biiſta ꝓſeq tur in pre.car.finacirca me-
. ſi ait.de quo.ĩ dicam.c·a dicunt q⸗
dam ꝙ ſic.argff.de pe.here.ſ debitor?? .
de excep.ſiqdem. 2..· de excep.5 uilo. .
ſed ſi debĩtor ad fi nam inter credere ñ

credere eſt mediũ ſ. dubitare. ut ibi z ar.

xli:diſepe· xvi·q· i· ꝓbinũ· C. de concic .

Saſer a poſt 5 ſar⸗ g⸗dv 6

V

=S

=

91

N

X 5

indel.fi-Ali contra-nam licʒ primo d &
erit dubito-fina'r tamẽ cogẽdꝗ eſt dicer
qd creditcx eſtimat·nam iurauit Hñndere
cm eſtimationem lui animi ubx · C· de u
ra:ca.l.ii.in prin ſic ergo rñdeat ut nõ de
ſerat interrogantem incertũ · ff. de interr⸗
ac.de etatenihil. q8. f cũ di dubrto

domin Io· AIâdixit pile maęgiſter nr ·

dixit bonagui ubi ·S· Pclariſſim legum
dochoc autẽ dictũ eis placet 2 nmihi·

diit ꝙ nec ſemper hender poreſt dubito
nec ſemꝑ cogit reſpõdere credo ſed iterd
poteſt dicere dubito/a interdum cogitur
precile reſpondere ꝗd credat· Vbi gratia-
Actor poluit de-lreus uero confitetur
de·xl. tuc re poteſt cogi reſpõdere quid
credit de·x. Bal: unde negatio maio ſu
rne nõ negat minorem ſec in liberatõne
ſt. de paclſi un·Gſi tibi·x.· S ·led ſi nij
de quinquaginta confiteatur tuc poteſt

reſpõdere dubito. ¶ Itẽ ſide ſuo otractu

quis interogetur tũc tenet᷑ dicere quid cre
dit ſi de alieno puta hereditaro uel alio-

tunc poteſt dicere dubito ut iam dicam

2 ſ iudex ĩ ꝑit cogat eu rñdere quid cre-
dit iapiẽter agit reſpodẽs ſi in negatiuam
declinet ubi opĩo ſua nõ magis ſe habzʒ ad
ſic ꝗᷓ ad nõ ſaluo in omnibus iuramento-
H. ut. S. e. 6.in prin-. .ſi ergo ita ĩcert9
eſt is contra quẽ fit poſitio ' interrogatõ

ꝙ non mogis poteſt animũ ſuũ applicare
ad credẽdum hoc quã aliud ut in hoc exz

plo credis illũ qui eſt ultra mare uiuere
nõ dicũt omẽs ꝙ poteſt dicere dubito ud
in p.l.ſi debitor.2. l.ſquidem uł poteſt
ctiã dicere neſcio: ſʒ fi iudesè ad partis ĩſtã
tiam cogat eum r̃ſpõdere dubitanti dabi
tur tempus ad dehberandum ut5 ·ſed ſi
judeæ imperitus cogat eum omĩno reſpõ
dere credat uł non ut quidã faciunt ar.l.
C.de iura. ca.l.ii.Squod obſeruari: ubi &
hoc. M. In glo.antepe ubi quaſi ad lr̃aʒ
ſund hec uerba ulqʒ ad v. Item quoł· .
tunc reſpõdeat fic pmiſſa negatõe nõ cre-
do eum mortuum. MÆ Satis placet hec
reſpõſio reſtrĩ cta ad ſuos terminos hoc di
co ꝓpder uber.de bo.qui dieit ubi ſupra
ad fii:colũp·:ꝙ hec reſpõſo ſibi pluribus
annis placuit ſed poſtes diſplicuit · quia
eredit illam deo nõ gratam quicꝗ d dicaè
etiam e& termĩos iſtos uĩget eiq uſ· ·
ſicut reſpõlum fuit in decre.neqʒ ſcio ·ne
qʒ credo ad te pertinere eẽ de reſti.ſpoli.
cũ ad ſedẽ nec enim ſequitur ex hac rñ ſio
ne· ꝙ credat eũ uĩuer̃ quia per ſuã rñſionẽ
nihil ponit ſed negat tin poteſt enim eẽ

ꝙ non credit cum eſſe morruũ nec credie

etiã eum uiuũ Sed ſi poſtponeret negatõ
nem dicendo credo eum no eſſe mortuu
tunc bene ſequeret᷑ ꝙ credit eum uiuũ ec
ſic polſet anceps ĩcurrere periuriũ de hoc
uide · ĩ 5· Px. · li: Bal Nota ex his ꝗ
negatio Ppoſita ſignificat qualitatẽ F t
polica hgaificat eæ ſtentiã uice: . no lolu-

de ꝓcur in prin· hoc gé caſu cum is
contra quẽ fit poſitio uł interrogatio di
Icit ſe dubiũ debet iudex attendere an du

bitet de fcõ luo 2 tunc minus eſt ꝓbabił
ignoracia: C. de reſcin/ uen⸗quiſꝗs · ex de
relcrip· ab excõicato· an in alieno ð quo ñ
tenetur quis relpõdere ut·S· · x · Vſi · et

no-Irmrno in eo iuſta eſt dubitatioa v;h

dabitur termpo deliberãdi ff· de interac.
2 quia Itẽ debet attendere an factũ fit re
cens an ita antiquũ ꝙ factum etiã ꝓpriũ
quis potuerit obliuiſci.C. de teſti:iubẽ·
x qVnoſtrates. i1di-preterea-cra
ctus emm long i tẽporis obliuionẽ indu-
cit· ſtiad trel:ni.'Que ·2 11 q:ii longin
quitate.quia oum habere memoriã 2c·
C.de ueteri.iux enu.l n · ſi quis auteʒ
E· uenit ergo hoc ꝑ modum ſubſtincti

oms ad primmm mẽbrũ quãdo quer᷑ de

facto ſuoa ſic ponit gui · de ſluc: ubis.· ii.
ex uerbis aut uber:imn ſi autẽ quẽ alle-
gaui in prin.huiq poſſet pmitti chſtĩ
Cio inter illos que fiut ante h conteex
in his certum rñdeat a poſt a tunc diſtĩg
uat᷑ ut ſupra ſibi tñ placet ſuꝑior diſtinc
tio in utriſq; Item rõ eſt rñũdendũ

ad ea de quibus nõ fuit in iuramẽto ĩtel⸗/

lectum ut de his que nõ faciunt ad cãm
utff.de nox.quoci:. fi-a de iumtiurt qui
iuralſe· pe·2· ĩ J· Px · V. ii· 2 rniſio refert᷑
ſolum ad id qð principałr querit añ ad a
lia que implicari ſeu ſubintelligi poſſent
quod dic·ĩ.· Pee.· V. xi⸗ ¶ Iteʒ ad penit9
incertum nõ tenetur quis rñdere ut · ff·d
iurtiuxt· qui iuraſſe·· ii /et ſupra dixi nec

ad imꝑtinẽs qð dic tamẽ ut.ĩ..· ꝓpx· Vſi·

ĩ·2. V· ii· ¶ Item quot modis ſit rñdenòᷣ
2 quid iun ſit de falſo reſpondẽte·ĩ· x.
¶ In ſumma notãdum eſt ꝙ licet prĩci⸗
palis plona debeat poſitõibus rñder̃ ut·s·
iii- V. ſed 2 ſcdm: a.ĩ. · vini · V. hoc quo
q; 2 ſequẽ.tamẽ ſi per ꝓcuratorẽ litiget
tunc ꝓcurator poſitõibus rñdebit ut. ff.
e.l.non ſolũ · ff·adl.acquił. ꝓinde.·ĩ. ex
de teſti ·ad hoc.ał ineipit pſentium⸗F1.
li · vi .2 fi ueritatẽ neger uł quia igno
rat uł quia nec deum nec homines reuer
tur principalis uocãdus a cogendus eſt

N

7

—

Quib e0 £ι vſirven plbc

.

Fiponder̃ u in p.cad hoc ·2 e& de iura-
ca-in pertratandis.2C· de ꝓcu. l.fl-2 ft
eſR ac tor:2 hoc per iuramẽtum ut ·S · de
iura · ca.S.reſtat: V.quid ſi aliqd in fine ·
tenetur ergo quis talem ꝓcuratorem con
ſtituere qui ſit inſtructus in facto · et ꝗ
rñdeat ueritatẽ ut in pre.c in pertracta-
dis.2. C. e·l.ii:ſi autẽ. uł cognitas ·et de

dolo a conc.fi.R.iĩ.S.de ꝓcu· S.i · V. Iteʒ B

ꝙ oĩno:quia niſi iuſta cã appareat nõ ha
bebit dilationẽ ad dům conſulẽdum ext᷑
de ꝓcuri. dilectus . A uide qð ibi ſcripſi
ſuꝑ ult.glo.2 in ·c. in ꝑtractanchs · ſuꝑ
vV · oĩno · Jff eſi actõ.C· e.lfi.¶ ¶ Quud
ſi ꝓcu:dicit ſe dubitare uł neſcire libello.

uł poſicõi rũder̃ 2 uelit dʒ conſuler.Ro.
papa no.Xin p·c.ĩ ꝑtractãdis.qd ſi id quod

ponit᷑ ꝑeinet ad negocium principale con
dempnabié in expenſis que ꝓpter hoe fi-
ent 2 ar. huius decre2 ar- extra de pcuxt-

auditis.2. c· conſtitutis.2 in ·concor · Si

uero ſit nou articulus emergẽs qui for-
te p̃uideri non poterit non imputatur do
mino ſi illum non inſtruxit arg extxra de

ĩura:caceterumin prin. 2 de teſti-fra᷑

nitas. 2 de excep.paſtoralis-quare hoc ar-
bitrariũ eſt. Bal. Nõ:q; ꝓcurator debet
rñdere articu his a ſi neſcit id qq ꝑtinet ad
negociũ reputat᷑ otuma uide l. in biti-
5§.fi·de condi. inde · · Porro rñſio eius ꝗ
abiq; mãdato defendit non obeſt princi⸗
pali.ff. de inter· ac. ſi ſine· S.·ſ defenſorał.
eſt.l. · quid ecõuerſo dixi.S· de confeſ
ſore · in fi · ·2 iunge hic q eſt·ĩ . vin .
v.· hoc quoq;·2· ·x. V. ſed pone · ¶ Iu
autẽ fimplicẽ litigatorẽ uł eti ad ĩeptaʒ
poſionem nõ coget rñdere ut.ĩ· . pxi ·
ixvii· ¶ VIximo no:· ꝙ reus qui nec a
git nec excipit de iure ſuo.non cogit᷑ rñð
re poſitõ bus ſuper eig defectibus factis

ut ſupra de act·ſeu petit᷑5ſuper actioni

bus Vſicureus quog.

—
—

Eptimo uidendũ occurrit qui
bus modis poſitiones re ꝓbent
ſeu impugnẽtur ·2 de cautelis
circa eas ad cui rei notitiarn
plura ſund attendẽda. ¶ Primo. H. ᷣm
rof· uſq; ad v. In talibus eſt ſciendum ꝙ
bonagui.vi. ex infraſcriptis ꝓſequitur 2
hoc ordine a idem egi quia primo unam
Fo 2 tercio pſequit᷑ famiiiiet.v.quinto
primã·vi:decimãſeptimã in qua plus in-
ſtat addit demũ bonagui. vii que elſt in
Fraxvi⸗Odof. ubi ſupra:poſuit ex his.x
ii:in prin.ſui tractatus. · attendẽdum

ẽ an poĩtio ſit ſuꝑflua puta ſi ↄtgit ł eaãẽ
ẽ cũ ia fcà ł cũ ia oceſſa ſiue cũ ia negata
Ean ſit contraria iam fad te ł iʒ negatis
confeſſantis 2 ſic fiat poſitio contra poſiti
onem quibus caſbus non eſt reſpõdẽduz
ex de teſti.cũ tu2 de iureiuri uemẽsĩ Fi
ne de coha/cFi.2 muli.cłicos C. ſi aduer-
uen . l. fiff·de pe᷑. hereſi quis libertateʒ.
5·Ffi ff·naucau. ſta. licet· nam ſi negat q
prius ponẽdo uł reſpõdedo confeſſus eit
uł ecõtra in reatum periuri ĩcidit. I. .
quintodecimo: nã ſuperfluitas in actis re
Pbatur. C. de pcieimperaof:l.fi/2 reſeca
tur ut ex in ꝓhemio decre· 5 ſane. Immo
etià punit᷑C. de apampliorem ſicut eniz
non admittit᷑ quis ad ꝓbandũ ſuperflua
ĩpertinentia ſic nec ad ponẽ dum e de of
fi:dele: cum contingat circa finem In au
tẽ colł· v·de his qui ingread ap. 5 fi-es:
de excepł᷑·dilecti-2 in concor-que ſunt.ĩ·
vii.hoc tamẽ · H. forte roſ fallit
quãdo poſt iuramẽtũ redigitur in poſitõ
nem q prius deductu Fuerat in petitie
nã poteſt eſſe 2 licitũ uidet᷑ ut ꝓpter reue
rentiã iuramenti concedat litigator quod
prius litem conteſtando ne gauerat P' ecõ
tra Inſtit᷑. de pe.teme. Iiti. circa prin. ſt.
de damp. infec:qui bona· 5: pe. ff.de ede.
ueluti-licet ſit ar contra in P:6.-Fi- In au
tẽ·de his qui ingread ap. 2 extra de pba
tio. per tuas·2 ut ec.bene. ut noſt;.2· C.
de nõ mupegeneral'r. M. huic contrario
ſtari poſſet ſi totum qð fuit in petitõe ſi
mul iĩteraretur in poſitione ſecus ſi ꝑ mẽ-
bra ut no in cleme· de v. ſig. ſepe. V·2 qa
ĩ gl:ii 5 In talibo tñ ſubtilis aduocatus
2 cautus ſepe contraria reducit ad diuer-
ſa 2 fmilia ad diſſumilia; ipertinentia ad
Pertinẽtia mutatis bis ſed ſmia retenta
mſi iudicis prudentia obuietRde ſig.
natura cauillationis 2.· l ea eſt natura. f.
de re:iurtc de his quc fiũt a pla.ſine con
ſen. ca:cum apłica. : auctoritates eẽ de
rratla.! inter corgalia.5ſicut autẽ epꝗ· Cd
legi.nõ dubium.C. de iudi „Pperandum-
§l-ibi nullus tam audax.2c ·2 uide -1-de
diſpu2 allegat. 6. poſt hec aute.2. 7. Mſi.
X 2‧ xiiiia: .xV.2. . xvii. (Secun
do.· ᷣm rof.uſq; ad . 2 tali·: 5.·Con

ſiderandum eſt an id qd ponit᷑ ſit ad nego

cium inpertinens· iquod ſi phatum elſet
non prodeſſet quod eẽplifica.ut.ff.de in
ter.ac.ſi ſine·s/ſi ſpeculo.ap ſi fideiuſſor.
fi a.l.ſi filus cum patre C. de ꝓPba ad ꝓ-
bationemiin fi:2. xxx.-q-w iudicantem
in fiibi adnecti conueniat 2 in predcre-

N

N

cum contingat ĩn fi. C. ne uxor ꝓ mari⸗
l. fi. C. fi manciĩca fuiali- ut ma l-extra

de excep· dilecti.2· c cum oli;. C. ad exbi:

I.n. Sfi. C. de prediis2 allis re·mi· ſquidẽ
ar. f. ad.I. fal-in rõne. ii. 5Fi al-in Atcitaà-
te.·5. fi· in fi.2 tali poſit reſpondendum

non eſt ut quia nõ tangit cam ĩ libello in

ſertam. 8.5. Px-Item non eſt. Vbi gracia

ago rei uen-contxra te tu ponis de mutuo
ur ago de matrimonio [puãli tu pomis de
carnali uł cocra uł uolo ꝓbare me cotrax

iſſe curn berta tali loco 2 pono te cornedi

ſe die tali in tali loco uł ſic ago interdicéto
unde ui ꝓ recuperado fundo 2 pono ꝙ& 0

lim po ledi ego et malores mei:-certe Poc

non Lufſticit nec ꝓbatumſ uſnceret· mii ꝓ
berm uł ponã ꝙ deiectiomis tpe poſſideba

e& d of :dele-Tulcattbueno emm pſuit

ſempꝑ poſſidere qui ſeł poſſedir ex de cã
ol.cum eccyia. Bæl. Sz ĩterdicto ut polſ

ſidetis anriquior poſſellio multuʒ ualet ſi

4 +—,-—
ſic coniuncta cum polſe ſiore Pſent alias

miil ualet de ꝓba-licet carn er no m.l ſi

duo: uti poſſian petitorio rmnulum uslet

polſeſſio antiqua· C. de plcrip·xx: an· · ſi
quis emptõs Item à petitorio i facio Po
ſirionem pᷣteriti tempot puta ꝙ ante na
ti mei fuerunt domini ' ꝙ ego fur domi-

nus debʒ Fenderi qa peitu trahitur ad p
ſens preſumprtiue ut · l. ſiue polſidetis · C. S

ꝓba:a no. condi-triti-2 facit qd no: dyy
de . ſig. uerbum oportere · cy· in· l· eci⸗-
ta. 2 e& d tranſac-preterea quarto loco nã
dium e radicatum et preſumit᷑ continu
atio que ẽ iur et iure· · Ixẽ iĩpercinẽs
eſt ſi fit de alieno facto de quo mi ꝑtinet
a l a torem uł reum ut.i. · iiii: ac · tam
dicit tẽ rndend eſſe ut noCde iuiaca ·
I.ii. quod obleruari· A In glo- antepe-

intra medium led non fateor ꝙ glteneat

ꝙ de facto ſic limitato ut dicit auctor te

neatur pars reſpondere uultc ergo ꝙ reſpõ
dere teneatur de facto alieno ſup:quod ꝑ

tinet ad cauſam a ſic ita dicebat domin
meus ut etiam ponit cy - ubi ſupra in ul

tima qõne 2 uide quod dicam ſuper ſi ·

quarto in fi - Item etiam imptinens ẽ

ſi pono ꝙ; clericus in aliquo contractu ex

quo nunc agitur promiſt reſpondere co
rarm iudice ſeculari-2 renuntiaut decre-
ſi diligenti· que eſt etxra de foro cõpe nõ
enim ualet talis renutiatio ut ibi qd uex
eſt ubi agitur ex ipſo contractu ſi autez
agitur ut cleritus ex hoc puniatur-xunc
ſaris pertinens eſſet ud iĩbi. 2.· xi. q-i inoli

ta.2. C. Placuit-2 poteſt ce impertinentia

circa ea que in libello continentur-ut pe-

tet in pre. cõcor · 2· ·.· x.· 2·,6: παιο

in fi.Balnota ꝙ poſitio nõ debet ee luꝑ

flua.C. de ap.l-ampliorem nec ĩpertinẽs-
C·de ꝓba.l.ad ꝓbationem ·2 dicitur impꝑ
tinens que nõ tangit caz nec ex ea poteſt

ſumi aliqd adminiculum ut hic in W. 1. ,
i· C. de ꝓbal ad probationem. ¶ Et
no·ꝙ cum interrogationem debeat ſequi
reſpoſio ut.ĩq.i: ecce cogedus eſt quus

reſpodere interrogatõibus ſeu poſtõibus

In quibus intereſt aduerſarii quod reſpõ

deat ut.ft⸗de interroact᷑ ſi defenſor.S· il⸗

lud qð uerum eſtſi certum eſt iucdici ꝓ

poſitio facit ad càãm ut. ffe· de etate · ·

interrogatus 2 extra de teſtibus ad hoc-

li. vi. Si uero certum eſt ꝙ impꝑtinẽs eſt
quia non faeit ad cãm nõ debet cogere re
[põdere nolẽtem quia nemo horeradus 6
ſuperflua uł inutil pbariore uł reſpoſio
ne. uł dilatiote A-de teſti- ln-in fi ft 8

cuu. ro cegẽdum:Fi f- ut i polf.le·hec

ſtipulatio ex de elec cum uincon2 cbo

rei.6. contra proccſſurn: bi defacili c6 p
Pari.26.2. H. de Fideico- liber tays 1OoO

rexxiIi. q- vi:9:fi- in prĩ: de pe ven
egerit ibi:nam ſi cireʒ tibi me ꝓdeſſe.2c·

ſi uero incertum eſt/ uł dubitatur an ſit

admittenda uł nõ tũc eſt in ludicis arbi-

trio ficut a in quohbet dubio cogat uł' nõ
tu ius tamẽ eit ꝙ cogat ꝗꝙᷓ ꝙ nõ ut ex S

cõfeſp. ſtatuimus. in Fi. H-l. vi. & ext
de ap· cum ſpeciali. porro. ſi xceſlu ·

eẽ de re ĩurtC.u.ſt de interroact· de eta

te.6. cx caula a. l qui leruumé6: in iure-⸗2.

I· ubicũq; ſecurius eſt enmm ſuperfluum
admittere:ꝗꝙᷓ neceſſarium obmitxtere ut.

xiii/qii- non eſtimemus cum ſuis cõcor ·
C. de teſtĩs teſtan:C & eden is apud-quia
que eæ ſuperhabundati fliunt non ſolent
uiciare contractus ut. -de regu-iurt-nõ
ſolent:2 faciat Doc iudex prermiſſa ſolira

ꝓteſtatione dicẽdo reſpõde ſaluo iure im
pdinetium a utilius eſt cum hac ꝓrteſtati

one litem abbreuiare ́ cam ſupe een
diſpuratiombus ꝓtrahereC. de iud Ppe

randum 5.illo pculdubio.2.l. ſequẽ · 5 pa
troni·Cde poſtulan quiſꝗs·S·preterea .
equitatẽ tomẽ iude indubio ſequi debet
extra de tranſacc·fi-f de eo ꝙ certo lo-

co ꝙ ſi epheſi. ¶ Quid ſi ponẽs diẽ iudi-

ci ad aurem ĩtẽtionem ſuã nolẽs dicer̃ pu

blice ne aduerſarium ĩſtruat ud ex de fi .dRB
ĩſtru cõtĩgis dicit· d. m.ꝙ ſi iu euidẽẽ

8prehendat ꝙ eius ĩterſit reſpõderi cogat

reum reſpondere· tde interrog ac· ſi fine·

— A

.

penk. Item ludex non debet eſſe pᷣceps

in reicido poncionem nam lepe prima fa
cie nõ uidetur facere ad cauſam 2 tamen
bene eſt ꝑtinens unde ponẽs exprimat iu
dici intentionẽ ſuam ſaltẽ ad aurem ſc,3
do.me2 iudex attendet equitarem e? G

tranſac cifi. Sed certe ĩudex ꝗ auris ſibilũ

patitur merito ꝑrxi alteri ſuſpæctus habe

tur niſi qd T aure audit publice ꝓferat eẽ

de hereticum ex miuncto ꝓpe prin- xi-
q · iii. noliteii. · facit quod noCde iu
ra. Ca.lii. obſeruari. in glo.ex hoc·aad
fi. .tercõ· AMâ-ſecundum rof-hui mẽs

ulq; ad fi· .: quoq; cõſiderandum eſt an

—

politio ſit obſcura ꝙ ſi ſit nõ reeipi ſz d-
cerur ei cariſſime declara poſt ionẽ dtuam
cui declaratõni nõ obſtabit terminꝰ

datus ad ponẽdur ut dixi.s. de te ·nuc
uidendumſuper· V·hoc etiam ho· ar .·
C.de tranſac· ut reſpõſum:extra de ſpõla
de muliere C. de impu:2 aliſub· precib

iin·di.eritft ·de iniuxtpretors/ꝙ autẽ·
xxiiii.q ii·non ſatis·xxviii q·1· ſic enim
neq;ʒ · in fi · ſt·de rebus duin ambiguaex
l.ſi libertatis: led ſi quis.2.· ff· de ſupple

labeo· ꝓpter dicta iura pone exempla fi-
at ergo clare 2 aperte poſicio ut patet in
formis poſitis lupra6-quintonam cum

omnis poſitio ſit cõfeſſio hiue aſſeueratio-

ut ĩ.ꝭ̊.·viii·ſi ſi ambiguanõ eſt admittẽ
da quaſi niſi nil poſuerit ut.ĩ · i2 in ·
cõcor· oritur autem obſcuritas quandoqʒ
ex uerbo quandoq; ex oratione ut pa-

tet in pre:cõcor2· ff· de ac emp·2 uen-l

i. 2 1. tenetur5-fi-2 e de ſponſaex litte

ris.2 quandoq; ex reſponſione ut ex ð

boſig curn oliʒ- Ideoq; clara 2 aperta de

bet eſſe reſponſio ſicut 2 ipſa poſitõ ut·S*
6· Px. Bal- uide-C· de ꝓba l. atorper cy-·
2 in. l.precibusa in.l utł reſponſum·

¶ Quuarto. M. m rof2 idem numer:

5 -conſiderandum eſt an id ponatur ad
quod nõ ipſe contra quem fit poſicio ſeecd
alius reſpondere debet ut. ffde interro.

ac.ſi ſine·6 aliusnec enim de Facto alieo
ſed de facto aduerſarii debet quis reſpon
dere uł·5.: v.· V. 2 no. .1 aduerte quia

ibi 2 hic dicicur ꝙ de facto aduerſarii de
bet actor uł reus ponere a ſic uidetur in
epta locutio ſi enim actor debet ponere d
facto aduerſarii ergo nõ reſpondeat reus

de facto aduerſarii led de proprio 2 ſic in
reo ponẽte de facto aduerſarn 2 ſic actor

reſpondebit de proprio ſed ĩ hac materia

factum ꝓprium 2 aduerlarii ſunt cõnexa
In terminis pono ꝙ mutuaui tibi hic fa

cturn utriuſqʒ 2 in calu quo factum eſſʒ

in uno cõmodum reſpicit reliquum uł in

cõmoduper quod conclude quod facto

ꝓprio 2 de facto aduerſarii 2 8 fœo tercii
h faciunt ad caãm poni poteſt 2 reſponde-

ri debet de tercio patet exemplum quin

tum ĩin.quinto· Item ſi non facit ad cãzʒ

etiarn in fcõ proprio uł aduerſarii non ꝓ
cedit poſitio ut patuitS. V. ij. in princi.
S‚¶ OQuinto.MH fm rofiſte Vſic·2 ſe

—

quens ſub eildem numeris. J cõſideran-
dum eſt an per reſponſionem ſi ad poſitio
nem fieretquaſi ex quadam precipita-

tione preiudicium fieret reſpondenti: naz

tunc nõ cogitur ſtatim reſpondere ut ft
equi interrogatur: 2. l ſequenti. in prin

2.5. interdum 2 Vi/qi: quero- e& d excep-
cũ uener̃bił ꝓpe prĩ. ¶ Sexto oſiderand

eſt an ualde interſit ponentis ꝙ reſponde

atur poſitioni in qua re ſumrmaria congni

tio ĩterponetur ud in pre. lRi ſine · illud
¶ [Septimo cõſiderandum eſt an ſit talis
poſitio cui non ſic reſpondendum puta fi

lius qui ſe a paterna hereditate abitinuit
trahitur in iudicium quaſi heres et tra⸗

herns ſic dicił pono te eſſe heredem certe

n cogitur reſpondere ut·ffe· ſi filius · i· et
pretor euʒ tuet ur ſi tacuit ut bi dicicur

2 eſt hoc ſpeciale in filio 2 ſic non eſt con
tra · f. e · t. de etateS/qui tacuit ł cic lecu
dum roff. I. ubi ſupra . vii. F eq, fti

lIius qui tacuit habetur pro negoanrte ſi au
tem negaſſet ſe heredezʒ non tener̃tur nec
enim mentitus eſt Item non eſt cogend

reſpondere ꝗdiu dubitat de iure luo 2 q;
ex reſponſione poteſt ei preiudicari. ſt e

2 quia eſt 2 alius calus in quo non eſt re-

ſpondẽdum puta ſi filius agit cum patre

in cuius poteſtate eſt non enim tenetur
reſpondere patri quia non eſt udicium ĩ

ter eos. Idem dico ubi ałs iudicium non
conſiſtit puta inter ſeruum 2 dominum

2 huiuſmodi ut.ff/de iudici. Iis nulla.2l.

non idcirco-5 ·cum poſtea. ¶Octauo-
AA. ſecũdum roff- ſub eodem numeroſz

hic longe plenius.J conſiderandum eſt

an poſitio ſit negat ua quod ſi ſir non debzʒ
ei reſponderi ꝗa qui negat ñ ponit ſed re

mouet ſiue ſit negatĩa explicita.l·non ha

bens determinationem loci uel temporis

ux pono ꝙ; non cognoui bertam extra de

fri. c.i.uł non fui citatus extra de eledti.

bone·5·porro ſiue ĩplicita:ut pono ꝙ tꝑe
electionis.iiii. ex canonicis tantũ prelẽtes
fuerunt ar extra de cauſa poſſᷣ.a proprie.

cum eccleſia·2 no· 1.. ſecundum Egidio

C◻ 4l“ 4440 4 AN. *1. K
ℳ.

0.00⁰

A

A⁸

ubi.ſupra. Cxxiiii· S·ꝙ hee dictões tm̃i
a ſolum faciunt implicicam negatiuam-
MH.exdra de cauſa poſſᷣ·cum eccleſia.C·
de iurto.iudil.iux ordinem. Bal: Nota

ꝙ ubi ponitur dictio tantum uel ſolum
Bene pote ficio interrogare ſu
per negatiua etiam fimplici ut in hoc o·.
2· C: ubi in ĩt᷑. re·pelii uid ð furtislĩter
om nes·recte· 2 neutra predictarum
negatiuarum poni poteſt quod ſic probo
poſitiones ſuccedunt in locum probatio-
num unde id ſolum ueniet in poſitiõe qdᷣ
in probatione ut ſupra ſicutercio· led
ne gatiue nulla eſt directa probatio ergo
nec poſitio extra de probaquoniam cont᷑-
2 in pre·c·bone memoriei · contra lega
ti.ff.de proba.l.ii.viq- ulcima/actor · ex
tra de cauſa poſ ·cum eccleſia/de quo dic
ut.ĩ· de probatio·G'i - ſed forte excipitur
cum aliquid indirecte probatur extra de
teſti:ex tenore.C.de contrahen ſti:opti-
mam Item niſi negatiuam habeat impli
citam affirmatiuaʒ quod exemplifica ut
ff· de proba.ſi filiq/in·q.ix.indicascxtra
de renun ſuper hoc.2 de probaquomã-
iIn prin:2. Cc. ex litteris 2‧C. ii exdra de ſo
lIu-iĩs qui:ff.de probacum de indebito Id
excipitur cum qualitas facti negatur-ſt-
de probatio ab ea- Item unum ius preſu
mit in contrarium C.de Codicillis: nec co

1od ideo non debet

dicunlos. ff. de donatio. inter uirum 2 uxo-

qu intusf·de proba.ſi peccatum.2.· l.ſi ci
rographum. uł poteſt dici ſecundũ roſt.
M ubiſupra. in predictis caſibus
aſtirmatiue fient poſitiones uerum tamẽ
licex negatiua non poſſit poni aperteiu-
dex tamen qui habet ex officio ſuo cun-
cta rimari ut· xxx:q ult. iudicantem et
xxiii:q· viii:occidit:2 extra de of.iudide
le·ſuperqueſtionum:S intentionis.põt 2
debet ſi uiderit expedire ex officio ſuo in
terrogare ſuper negatiua. ar. ff.de interr-
ac.l.penult᷑.z extra de fide inſtru cuʒ Io
hannes ubi iudex facit interrogationem
quam pars facere non poterat cum eſſet
in cauſa concluſum accipe etiam exem-

Plum prout no. C de non nume pecu in

contractibusmaime autem interrogat
ſuꝑ negatiua ubi agitur de ſalute uel peri
culo anime arexdra de re.iudi.latorad fi
nem· hodie uero expeditum eſt quia iu⸗
dex poteſt admittere poſitionee negati,
uas que non poſſunt probari niſi per con
feſſonem a juerſarii fi ſbi equum 2 eæpe

diens uideatur extra de confeſſie ſtatui-
mus. Ali·vi· S - S ergo ſit equitas ad
mittat eas licet hoc non fiat de rigor, u
ris que conteſtatio facta fuit ſecundum
uber.de bo/2 alber·papi:2 hõbo .dicẽtes
ꝙ et ſi negatiua non poſſit chrecte ꝓbari
ꝓbatur tamen per obliquum.ſ ꝑ confeſſi
onem partis aduerſe ut ſic fiat ꝓbatio ꝑ
eum modum ꝑ quem fieri poteſt ut ałs
ff· de ꝓcu:mutus unde dicebant actoreʒ
cogendum tali poſitioni reſpondere:pono
ꝓ mil tibi debeo talis ergo equitas pferen
da eſt iuri:C.de iudi.placuitextra ð tral

ac.c.Fi. quoniam iudex ſemꝑ debzʒ habeß

p oculis.ff.de eo ꝙ certo loco ꝙ ſi epheſi
cum ponẽs ꝓbare non poſſit talem nega-
tiuam a is contra quem fit nouerit ueri-
tatem equum eſt ꝙ reſpondat 2 ꝙ ad
cogatur.quia ad iudicem pectat uerita
tem inquirer̃ modis quibus poteſt ut ex
tra de pſump· afferte·2 iam ſupra dia et
negatiua poſitio ꝓbatur ſolum ꝑ reſponſj
onem eius contra quẽ fit mſi in caſbus pᷣ
miſſis affirmatiua uero ſi negatur poteſt
ꝓPbari per ceſtes ut extra de teſti.ad hoc
alo incipit pſentium. Hl.li vi· S. de ne A Z
gatiua autẽ ſic poteſt ponere exemplum
promiſi tibi ꝑ inſtrumẽtum ſoluer. x. uſ
q; ad annum ſpe future numeratiomsan
no elapſo petis a me illa ·x · unde uidetur
prima facie ſtandum inſtrumẽto ut ext᷑
d fid inſtrumẽ ſi cautio· ſʒ ego uolo ꝓba
re me nõ teneri dicens ꝙ non numeraſti
mihi illa:x.ſi hoc uerum eſt conſtat me

tibi non teñri tamẽ id probar̃ nequeo cũ

ſit negatiua fimplex ut ſupra poſſum igi

tur ponere ſic. FOrma. ¶ Pono ꝑ ſacra-
mẽtum meum. H· quod poteſt eẽ òà aen

ritate ſʒ ſequẽs ð credulitate.v.·q; ñ nuẽ :
raſti mihi illa.x. que a me pecis· Item
nullus nomĩne tuo numerauit certe cum

tu ſcias ueritatẽ nec ego ꝑ teſtes G ꝓbare

poſſum equum eſt ut rſponder̃ cogaris ·
C.de non nu.pecu:ꝑ totum Inſti:de li᷑ᷣ.
obliga.poteſt quo q; 2 aliud exẽplum po
ni ſic. Pono ꝙ Geptum non fuit ð ſpeciali
mandato dominmi impetratũ ut extra d
Hptis nonnulli.a.· c.ex pte.hoc emim rñð
re debet cum ipſe hoc ſciat.2 ego probar̃
non poſſum · 2 ſic in ſimilibus lcdöᷣm. b·

E. eius dictum polui in iii.glo decre

prime de confeſſis.ſuper qua addidi terci
um exẽplum ſcãm Hoſti.cum ponitur

dioceſanum non inſtituiſſe.porro in nega

tiua quidam diſtinguunt nã ſi eſt ſaptõ
Pro actore contra reuʒ puta quia dicitur

bomicidium commiſiſſe 2 ipſe d cit ſe nõ

feciſſe dolo malo- Item dicrur imuriam
uero dixiſſe ſed ipſe dicit ſe non d „lſſe
animo iniuriandi tunc põt reus poner ſic
pono ꝙ non feci homicicium dolo malo
nec duei uerbo animo iniuriandli ſicut di-
citurC.adl.corde ſic.l.i.a de imurſi nõ
conuicũi.2 hoc poterit probare per eum
modum qui procedere poterit ſicut dici-

tur alias f de proc: mutus in prin. nam

probabit per confeſſionem aduerſe pard

2 facit extra de prelumptio:c.i. Baldus

MNota ꝙ iſta negatiua pono ꝙ percuſſi

. „Saliqu! taren qui ſim⸗
pliciter dixerunt poſitiones negatiuas nõ
eſſe admittendas dicunt talem poſitionẽ
admittendam pono ꝙ ſteti per totam di
em extra ciuſtatem ſecundum alber-pa-
pi .· M. 2 uber.de bobiubi.ſupra ante fi
nem ałs. l.optimam.alłtſupra poſt prin
cipi.et/ff·de eo ꝙ certo loco.l.non utiq;-
Nono: MQ. ſecundum rof · ſub eo-
dem numero· -Conſiderandum eſt an
poſitio ſit generalis in genere generaliſſi-
mo uerbi gracia dico ſic·pono mibi fun-
dum dari debere uł ſic pono ꝙt mibi dq
bet aliquid a certe talis poſicio eſt reipuẽ
da preſtando enim fundum unmius digiti
ułp ſoluendo feſtucam liberaretur is con
tra quem fi nec oportet eum laborar̃ op
ponendo contra has poſiciones argu ff. de
le.ii cicia.N: i.ft· de iur dor᷑ cum poſt.
·gener. f· de bo.ſigni-locus generali⸗

tas enim parit obſcuritatem ut.ſfł·de iuẽ

filci.l.ita fideicommiſſum.a obſcure po
ſitioni reſpondendum non eſt ut ſupra-
vVſicutercio· ¶ ·x· M. ſecundum roſt.
ſub eodem numero.. Conſiderandum ẽ
an poſitio ſit captioſa:puta que detegat ꝑ

iurium reſpondentis que non eſt admittz

da uerbi gracia pater conuentus iurauit
nihil eſſe in peculio unde conſtat ꝙ tutq
eſt exceptione lurtiurãdi:mſi pro rebus
poſtea queſicis pro quibus conueniri põt
finge igitur ꝙ poſt iuſiurandum aliqua
res in peculio inuenitnr que tunc erat in
ueritate et ponit aduerſarius ſic pono ꝙ;
hec res eo tempore quo iuraſti erat in pe
culio certe non tenetur pater reſpondere
propter inconueniens quod ſequitur.nazʒ
ſi hoc confiteatur iam confiteretur ꝑ con
ſequene ſe periurum cum iurauerit ipſa
in peculio non fuiſſe.ſi uero neget deierat
cum in ueritate fuiſſſet in peculio.2 prete
rea non proderit ei exceptio iurihurandi.

2 poterit conueniri pro rebus pro quibus
lurauit quod eſt inconuemens quia ex ta
li iureiurando 2 actio 2 exceptio datur B
probatur · ff de iureiurã qui iuralſe· 6: pa
ter.a· l-duobus. :fi.2. l. a's a ar· op C. de
u rei· iu.l.fi: in fi-nulli enim laqueus eſt
mittendus ut.xxviiq/i. de uiduis- unde
dicit Imperator non ſpectabis me actorẽ
periurn C. ſi aduerſus uen. l-i1. 2 extra d iu
reiuranſi uero:non eſt ergo reſpondendũ
poſitioni cui reſpondendo uł contrari eſ
let prime reſponſioni uł ſibi preiudicaret
ff· de pe· hereſi quis libertatem/é.fi.de Bᷓ
I. V. xl. 2. xiiii/2. S. . primo-.Bal- Nota
hic ꝙ exceptioni captiole non eſt reſpon
dendum.l.qui iuraſſe. pater. de iureiu.
2 de excep. rei iudi.l.ſi a te· ¶ ¶ Quidam
uult dicere ꝙ non currit ſibi preſcriptõ 2
facit talern poſitionem ꝙ iple erat excõi
catus 2 ſic impeditus agere dic ꝙ non iu
uat eumnam interchim quis impeditur
proprio delicto tunc indignus eſt elec.
ceis quibus. interdum aduerſari priuile
igo tunc aut priuilegium conceditur fa-
uore publico ut magiſtratibus et currit
ſeu datur reſtitutio de of· preſi.l.ſenat us
conſulto/aut fauore priuato a tunc ipſo
iur ñ currit.C.ð iu ideliil. fi.S. donec.Iac
quod no/ffde iudi.l.ii.ꝭ.in omnibus.int᷑
durn proprter carentiam exerciti adtiois
tunc non currit de anna excep.li.in fine
interdum non eſt impedimentum ſed qui
dam modus agendi et uulgaris formula

tunc currit.l-ſed 2 ſi per pretorem.6: ii

ff·quibue ex caumaiocum ſi. F. ¶ · xi.
H. ut ſupra ſed hic longe plemus. · cõ
ſiderandũ eſt an poſitio ſit multiplex ſeu
implicita 2 continens ſeu implicaus in ſe
plures articulos ſeu plura dicta quod eſſe
non debet·ff.de iure fi.ita.Ffidei· Sbi Zgra
cia pono te rectorem talis eccłie mibi de
bere · C.· ſic.pono ſeium fuiſſe fihuʒ me
un ⁊ mihi deber.C. ſic pono ꝙ ſeiq filiq
meuii mihi debet centum up ſic. pono
ꝙ poſſideo talem eccleſiam pertinentem
ad tale monaſter:ũ łᷣ pono ꝙ poſſido talẽ
eccſeſiã habentẽ curã animarum 2 ſimnlia
utraq; eniʒ iſtaꝝ poſitionũ duo cõplecti
tur quorũ unũ poteſt eſſe uerũ 2 alteruʒ
falſum ſił 2 ſeł quia poteſt eſſe ꝙ ſeius ẽ
rector talis eccłie uł filig meun nõ tamẽ
debet· c.uł ecõtra unde reus ĩplicit 2 p-
Plexus eſt cum uerum ĩficiari non dbeat
2 falſuzʒ aſſerere ſit pccẽmæe& de eri-fal. c. i.
xi· q: iii/quiſquis · xxii. qiĩi·primũ poterit
ergo dicere is cõtra quẽ fit frater explica

16 5

9129

N 9

fi. J

poſitionẽ alo non reſpondebo uł ife meè
explicet reſpondendo dicens hoc eſt ueru
illud fallum ar. C.de impua ali:ſub/pci-

bus:ex de ſpon. de mu liere ff. adl- cor· de

Fal.Filius. R.i-2· Geſequen-e& de teſtaray
nucius:2.C raynaldus- ub ſi uelit cautlus

reſpondere ubi unum eſt fallum reliquu.

uerumpoderid ſimpliciter poſitionem ne

gare ut ffde rebus dubuis Ris qui ducen

ta. ut rum:quod põt facere lecundũ r̃gu
lam. M· quã pomt tan ut·S quahiter ad

eſt falla ei uniuerſalis ſir eſt falſa argu-
ix⸗di ·ſi ad ſacras.iii:qix.pura.ſt· de edili.
edi:cũ eiuſdem:ex de hene fraternicatis-

nec per hoc uidetur utrũqʒ neꝑareſed ſo
Ium copulam ſeu aſſociationẽ uere 2 eniʒ

poſſuz dicere non ſum hommo⸗ aſing. .
ſecundũ rof:ſed ſequens exemplũ fuit ta-
5 uł ſi uelis ꝓbare me hodie cõmedilſe 2

ponis ſic. pono ꝙ hodie cõmediſti m eccle
ſia certe ſi hodie non intraui eceleſiam poſ
Hum hanc ſimpłr negare - licet hodie ome

derim ? ſi pono & tu tali die ꝑcuſſiſti ta

l clericũ in capite leral uulnere certe licʒ

ꝑcuſſert nõ tamẽ in capite uł etiã in capi

xæ ſed nõ letaliter potes negare limpłr po
ſtionẽ. unde hoc caſu debet quis diſticte
ponere ut.S. quinto-Sicut enĩ quidanm
fcripſerunt rnſio refertur ſolum ad id ſuꝑ

quo principałr fir queſtio ſeu poſitio ue
S. Px. . Ite nõ ẽ uerbi grã ſi ueli ꝓbar̃ ꝙ
mutuaui·x·C.defũcto:a pono ſic· pono ꝙ

x. mutuaui-t. cuius tu es heres ſi illa ſun

pliciter confitearis uideris ſolum de mu
