cio ſiſti quã eum iudicio fil tereplacet er
glo.de qua prius dixi. · Sed ꝓmictẽdo
ſe factu 2 curatuꝝ factum ſuum ꝓmit
tit nõ alienũff.einter ſtipulatẽ licet ſit
ar· cõtra ꝙ ꝓmitti poſſit ſcdm primam
formã/ſte:quociẽs · tucig tamẽ eſt ꝙ ꝓ⸗
mittat ſe curaturũnã uerba predicte-l.
quociẽs:poſſunt calumpniariꝗa qd dicit᷑
ibi ſic ꝓmitti poſſeexponit᷑ ſi pena eſlet
appoſita quo caſu ualet- inſti:de inutiſti

pu.·5 alteri · M. ſi lex illa calumpniat᷑ ex

tant alie due ſcdm Ia.de raff-rem raha.
ſi fiue a; incipit ſi dominus:ꝭſi in ſtipu-
latione:2.l·ſe:que expreſſe dant ĩſtã for-
rãfacit etiàl. inter quos5:cauere ff· de
dãp infec Rof. ubi de cautõe iudicio ſiſti
que eſt.xlii.coł· ſi.ſed oĩbus·dicit hoc
eſſe ſpale in iudicis in quibus multa ſũt
ſpãlia que ſcdʒ eũ ex titulo ſi quis cautõ:

Nab bawe 4

ð

32

A=

A

5*

. „₰
c, pekz,

AS

poteſt colligere ſtudioſ us. J· Quod ſi
ſtica cautione de rato ratum nõ ha-
bet/quałr cõcipiatur libellus cõtra eum
qui ſatiſdedit uideĩ de pigS·ſequit· V·

ſed 2 i quis. ſed quis recipiet ſiue ſti-⸗

pulabit᷑ hãc cautionẽ rñdeo requł eo ab
ſente iudex uł tabellio 2 ex hac ſtipulati
one acquirit᷑ utilis actio ipſi reo otra pro
curatorẽ actort cauentt de ratoargff· de
magi · due· li. exigereff· qd cuiqq; uni.
no:l.i.ff.rẽ puſal.fo.l.ii.2· iii/2·S· de pri
mo decreto/5. iam de effectu. ꝓpe fi· V⸗

ſed cui.ſed cõtra. ff.de . ob·l.i.circa prĩ
ci.2. I. ſtipulatio iſta/5 alteri ubi dicetur

abſenti nemo ſtipulari poteſt ſʒ dic ꝙ
Rie eſt ſpãle ut abſenti acquirat᷑ actio per
ſtipulationẽ fcàam ꝑ iudicẽ uł tabelhõezʒ
ut inſti· de ſattdał· ſi uero aliqs· et. S ſin
aute.2.5ſeque. uł per uicariuʒ ordinarii
uł per ſacerdotẽ parrochialẽ ut in cõſtit᷑.
gre.x.de uſurt/ꝗꝗᷓ · Mli· vi et · I. J de
edi.ĩnſtru.G·nunc uero.v. Itẽ pone·ſicut
eſt etiã ſpãle in caſu predcãrum leguzʒ ff.
rem pu · ſal.foa. ffꝙ cuiqq; uniuer· no/2
iunge hic qð nõ·ĩ · · ꝓx · Vſed queritur-
¶ Et nõ ꝙ actor umuerſitatis uolẽs age
re nõ preſtat cautionẽ de rato ſi conſtat ð
mandaro ſed ſi dubitetur ſic/ff·qð cuiqq;
uniuer.no. Itẽ eoꝶ:·5:actor · ex · de of.dełᷣ
corã in prin: Item nec tutor nec curator
ut dicemus in alia cautõe ·I· · Pxi:actor
uero conſtitut ab epiſcopo ł curator̃᷑ be
ne cauetff.rem rahaaor· ¶ LSed põe

aliquis oparuit ꝓ aliquo ĩ iudicio.2 ſatiſ

dedit rem ratã dm habituyscum uẽtuzʒ
eſſet ad diẽ qñ ratum ñn habuit· ĩ· temꝑ
a lege ſtatutum qd magis mẽte ꝗᷓ uoce ĩ
telligi põt utff. rẽ raha-quo enun turo
re:5·ii. extra de donationi. apoſtolice · ꝓ⸗
pe finem poſt uero cum reus exigit pe-
nam a procuratore dominus ratuʒ habu
it ꝗquericur utrum ſuſficiat 2 uidetur ꝙ
non argu.ff. rem ratã habe.ſi ſinein pri-
2.I.fi-circa finẽ ft de euicſi per imprudẽ
tiamimmo uidetur ſaltem ad expenſas
teneri ut in predicta.l.ſi ſine · S·q; autem.
2 arg inſtitude ĩuti·ſtipul ·5S. alteri ubi
ſpectaturutrum interſit ſtipulantis ſed
ſoluʒ promiſſio pene attenditur 2 poteſt
dici ꝙ loco intereſſe cedat talis pena arg-
ff.rem ratam haſi cõmiſſa.uł poteſt di⸗
ci ꝙ pena diuidetur. arguff.de damp · in
fec.inter quosSfi·. ¶ Quid ſi canonicus
eccyie.aliis negligentibo agit pro ea nun
quid tenetur ſatidare.dic uł. de recon-
uentioò'nunc dicamus uerſiculo · ſed po

ne aliquis.

Xpedito de ꝓcuratore actoris
decens eſt. ut 2 de ſatiſdatione
ꝓcun reĩ dica 2 quidẽ ꝓcur.
reirepellitur mſſi oſtendat mã

datum de quo omnino conſtare debet ·

nec etiam admitttiur ſi de mandsto du⸗

bitetur · niſi uelit cauere ſed 2 ſiue habeat
mandatũ ſiue nõ habeat 2 etiã quantũcu
ſit idoneus-debet ſatiſdare iudicatum
ſolui.C.de ſattdã.l.umicaĩn fi:2· ff· ꝓcu
ra/qui ꝓprio:⸗qui aliũ2. I· minorĩ Fiet
Sde ꝓcurt.5ratione autẽ forme· · Item
ꝙ in Ir̃is·2 ſi cauet 2 nõ defendit quałr li
bell cõcipiatur cõtra eũ uideĩ.de pig·S.
ſequit᷑·v.Itẽ ꝓcurrei ·ſed 2 ſi etiã certũ
ſit eũ ñ habere mãdatũdebet admitti pᷣ⸗
ſtita huiqmõi cautõeC.de ꝓcurtex ĩgen
di· Inſti:de ſatida5·ſi uero . Perlos
uidet᷑ ꝑ hoc ñ curãdũ an ꝓcurator rei ha-
beat mãdatũſolue ut dixi poſt Innocde
ꝓcurtconſtitutis ſuꝑ.iiigl· · Re quo
qʒ cõuent pᷣſentialr oſticuẽs ꝓ curatorẽ
preſtat hanc ſatidationẽ 2 releuat ꝓcura/
torẽ a preſtatõe ipſiq ut.no/ſt·e.preſens
ff.iudi.ſol. ad defendendũ inſti. de ſatda.
5:ſin autẽff. e/qui ꝓpr io· in prin · ſi uero
abſens ex iudiciũ ARiruit tuc caut ionẽ
interponet ꝓ ſuo ꝓcuratore per quã ipſe
fideiuſſor ſui ꝓcurexiſtat ⁊ hoc in utro
q; calu 2 ſub ipotheca rerũ ſuax ut ĩſti.
de ſatida.ꝭſi uero aliquisał ipe ꝓcuratõ
eã pᷣſtabit ꝗᷣtumcũq; locuples ſit ut pre-
dixi· ¶Quid ſi di releuauit ꝓcut a ſa
tiſdatõe iudi/ſol.nuquid ĩpſe ꝓcuxrtdebzʒ
ſaltẽ ꝓmittere dicunt ꝗda ꝙ ſc ut.ſf· de

uſufreax·ltribusalii cõtra ꝑ iura pᷣmiſ/

ſa qð ueriq eſt · M· ſcm alber · gal/cuiq
funt iſte ·V·z ſequẽs de ꝓcurt.in ultł᷑col.
Dy · tenet in.lſi fideiuſſor.i.f·de fideiuſ
ſo.ꝙ ꝓcurt.releuat ꝑ dñm abſentẽ tenet᷑
ſalte nude cauere ut fideiuſſio cõſtituen
tis habeat cui adhereat perl-illamhoc ĩ
telliges ꝑ ea que dixiS de ꝓcux·5· ut au
tẽ· :ſed nunquid talis. J⸗ ¶ Itẽ ꝗd ſi
poſſeſſor mobiliũ tantũ cõſtituẽs ꝓcurt·
releuat eum a ſatidaĩudiſol.ſcʒ·linſti⸗
de ſatiſda.S·ſin autẽ·nunꝗd ꝓcurt debet
cauere de udicio ſiſti ⁊ uidet᷑ ꝙ nõ ꝗa do
minus eum a ſatiſdatõe releuauit ut dixi
in pre ·S·dic ꝙ ñ ſatiſdabit de iudicõ ſi
ſti uł ꝓcur quia defendi uidet᷑ quia ꝑ ab
ſentiã ſuã in nullo deteriorẽ facit aduerſa

rii cauſam. ff. ex quica.ĩ polea ·. l.ii · in fi.

ĩ. NE · ¶ Hec .MH·Reuerrtit᷑ ad glo. primã
decre· mãdatouſqʒ ad .ſed pone· J ·aut

—— ——=

caudio ſiue clauſula iudiſol-dria debet cõ
tinere· I.ꝙ defendet ipſum reũ in cã ꝙ do
luʒ nõ adhibeat 2 id q; ipſum uerbum ſo
nat:·l.ꝙ iudicatũ ſoluet.ff.iudi·ſol.liudi
catum ſolui· ⸗ Quod quo ad priã duo
hec cautio ſit ſuꝑuacua oppomt 2 ſoluit
Rof·G·de cauti.iudi.lol.poſt prin. vſi

Itẽ adhuc pr imo ꝙ ſuꝑuacua nõ ſit ĩter-

ponida patet ut ft· ut lega. noĩe caue hec
ſtipulatxio in fi·2 e& de ma 2 obec.in.cũ
cõcor.ultĩe gloꝙ prima defendẽdo ſic ta
lis patet quia ꝓcurator̃ nõ defendẽte mit
teret᷑ actor in poſſp.ff·2. C·ð bo.auciudi.
poſ ꝑ totum ex ut lite nõ conte · qri2
curator dicit᷑ defendere dñʒ 2 ſi paciat᷑ talẽ
miſſionẽ fieri· ff · de ꝓcun · ſʒ hee· · fi. De
ſa idem: nã bene ꝓuiſum eſt cõtra ꝓcura
torẽ qui dolũ c õmittic· ff.de dolo elegan-
ter·ſi ꝓcurator/ad pmũ Hñdq ꝙ cu nul
Ius in poſſeſſionẽ in reali uł ꝑſonali uſq;
ad certũ temp audiatur magis expedit
actori habere ſententiã 2 ei executioneʒ
ſi nõ fuerit appellatũ ꝙᷓ habere miſſiõem
ad am rñdet ꝙ plus eſt habere hãc cau
tionẽ ptoriã que fideiulſores requirit ff·.
de ptortſti.l.pretoriequã habere actiõz
de dolo 2 ſic neutra ſuꝑflua.5· Satiſdare
autẽ rẽ ratã dominũ habituru nõ tenet᷑ ꝓ
curator rei ĩ perſonali actione cũ etiã illo
ratuʒ nõ habente ipſe teneat᷑ de burſa ſua
ſoluere qdð re uocare ñ poſſet dñ.· ff· de ꝓ
cur̃.nõ cogendũ · in fi.porro ubi n reuo
care polſſet rttatare qð actum eſt qð
optinet in caſibus.ut cũ ꝓcur.quaſi defẽ
Ior fine mãdato ↄuenitur reali actõe dire
Cta.·ſ.rei uen ff. e.põp.5.ſed 2 is.uł pᷣiudi
ciali actione puta ꝗa fuus cõtra ꝓcurato
rem dmi ꝓclamat ĩ libertatẽ ff. e.nõ ſolũ.
S:ſi ſtatus:uł famher.uł cõi di.uł finiũ
reg unft·e.ſi defunct ·S.fi. uł officio iu
dicis ĩplorato ꝑ in ĩte·reſti ·ſ.quia res dici
tur uendita a reo minore ut B. I.nõ ſolũ.

p:eſt 2 alius cal:uł cũ tutor poſtulatur

ſuſpetus 2 ip̃e ꝑ ꝓcuratorẽ defendit ut ẽ
l.nõ ſolum.5Sfl. In his inꝗᷓ caſibus ga re
us reuocare poteſt q; ꝑ eius ꝓcuratorez
actũ eſt duplex cautio ĩterponet᷑ a ꝓPeu⸗
ratore rei.ſ. iudi.ſol.2 rẽ ratã dům habi-
turum ut ĩ precõcor.2 hee cautões añ li
tẽ conxe· peti debẽt ut dixi⸗s. 6. Px. . e
bent autẽ.· ¶ ¶ Actor autem umuerſitatis
cautionẽ de iudicato ſoluẽdo nõ preſtat
quia quaſi d intelligit᷑ ſic 2 tutor.ff. pro
emptore:qui fundũ/S.ſi tutor2 ar. ff.rez
ra-ha.actor. Cde admi ·tu.l.fi.ꝭᷣ · defenſi
onẽ·ipᷣe enĩ ſubſtinet uicẽ uniuerſitatls a

Itẽ illa.l.inii·

de calumpnia iurat in animã ꝓpriã eæ de
iura.calup.ĩ pPertractãdis.2. C ſequẽ. C. e.
l.n.5·ſin aute· Item nec tutor nec curatõ
cauet de iudi:ſol.C·de admi.tu.l.fi.hde
fenſionẽ.ff·qui ſatilſ da· co·ſciendũ · ꝭ/tuto

res·ſicut nec uer domin inſti:de ſat:da-

5·ab eius uero. I glopredcã rationẽ ſG
dit quare aliud ĩ ꝓcuratore.S· ¶ S 3 Po
ne e&i cõtra te ad:x ob tinui appellas ĩ cã
appellatõnis ſubcumbis et iterum appel
las in cauſa hui ſecunde appellatiõis pro
te interuenit ꝓcunquerit᷑ utx ille debeat
ſatidare iudi.ſol.2 uidet᷑ ꝙ nõ ar. C. de ꝓcu
ra:ita demũ ↄtraff iuchc. ſol.cũ apudet
C.de ꝓcunt.l.ii:ubi de hoc. H. gl.iᷣ dat
duas ſolutões.prĩa ꝙ nouq ꝓcurator.uel
dat poſt litẽ ↄteſatiſdat i cã appellatõis
antiquus qui cõteſtatus fuerat litẽ prin
cipale nõ.· Scda ꝙ etiã antiqu ſatiſdat.ni
ſi ſatiſdatio facta in cã prin. cxpreſſit eti
am de cã appellatõis.2 P i ſta ꝑte inducié᷑
quia licet ſit eadẽ cã nõ eadẽ inſtanciaC.
e·l:inuitus· 2 facit qð ſcripſñi in regła con
tractus. de reguĩunli. vi ĩ ſecunda que-
ſtione · Dominus meus in legibus tene
bat ĩn plii· ꝓcuratorẽ intelligo oñʒ pri
cipalis cãe 2 qui in alia ſatildederat no te

neri ſatiſdare in cã appellatõis ſic etiã di⸗-

ſputauit.ſed illã nõ habeo.Sed ſolum q8ᷣ

dix t in .l.nñ. audiui.ſ-ſtipulationẽ iudi
catũ ſolui.factaʒ in cã principali ad cům

dDeergi extendi ad.l.cum apud predi
ctãa rũdebat· ꝙ ibi de ſpãli iudice ſempro
nio fcã fuerat mentio 2 ideo ad nullũ Iue
ceſſorẽ cãe principalis uł appellatõis ex-
tendit᷑ ecus ſi nomẽ ñ fuiſſʒ expſſuʒ.facit
de de of.dele:qm abbas:cuũ ibi nõtis Re-

fert cy ·ĩ eadẽ·l.fahanc rñſionẽ rõ place

re. Ia de ra:cᷣ illa noms expreſſio ĩl. cũ
apud.notet facti accidẽriã nõ iurt mini-
ſter ũ· nã idem ſi ſimpłr · e.ti·l.ni. in prin.
Euaſio eſt legiscuʒ apud.ſʒ rõ decre·qñi
i diſol.ñ loquit᷑ de iudice
appallatõis ſicut loquit᷑ l. cum apud. und
tenẽdo opĩonẽ qñi mei dicam ꝙ ſi cautũ
ſit iudicatum per certũ iudicem ſolui et
illo dimiſſo itur ad aliũ extincta eſt ſatiſ
datio ut ĩ. I.iii. Sed ſiſtatur corã illo 2 iu
dicat ita ꝙ locus eſt ſatildationi ſi nõ fu
ĩſſet appellatũ. uel ſi qiffinietur male ap

pPellatum- ſi ille idem procurator ꝓlequa

tur cãm hic poſſet eſſe diſtictio ꝓprii no
mĩs de qua.S. ut ſi ꝓprium nomẽ fuiſſet

expreſſum locus ſit noue ſatiſdatõiĩ ał nõ

attentari etiã poſſet hic nouum.ꝙ nou

ꝓcurator rei non tenet᷑ ĩ hac cã ſatiſdare

N

cum de prĩcipalis ſatiſdatõnĩs effectu Iis
endeat· Itẽ ꝗa nuc uice actoris fungif
E. ¶ Item nunꝗd ſubſtitutus a ꝓcura
Cre iaciſdabit dic ut.S· de ꝓcur̃ · ꝭ · V· et
nungꝗd ſub· ¶Sed querit᷑ utxe ꝓcurqui
ſadtdedit de defendedo cogat᷑ defendere P
ciule an ſuſficiat ſtipulationem ↄmittirn
deo ꝓcurator actort ꝗ cauit de defenden
do 2 receptus eſt ad agendũ preciſe cogit
defendere etiam licet agere nolit ut. ft· de
ꝓcun ſʒ hee9· prexer.mſi ex iuſta cã de-
ſticeric ab agendo ut ĩ e·l· ꝓcurt autem
rei qui cauit ꝓ ſe uł ꝓ quo inſcio. uł ab-
ſente dominus ſatidedit non cogł preci-
ſe defendere ſed ſufficit ſtipulationeʒ cõ
rmitti ob rem nõ defenſaʒ Si uero domi-
nus cauit apud acta ꝓ eo preſente 2 non
ↄcradicẽte·tũc cogitur nec auditur uolẽs
dicere ꝙ ſtipulatcio omittat᷑·ff. e·ſi defun
ctus a. l.nõ cogendum:ꝭ·ii. et· l.filius
fi. .· Idem in cãu decreClemde ꝓcur.
c.i. 2 ibi uide in glopciſe regłr autezʒ
ubicunq; ꝓcurator nõ cogi᷑ defendere ſi
tamẽ actio ꝑicura eſt cogié ffiemutus
S.fi . H·ubi de hoc a. C· etiinuitus.ĩ ul
tim glo.2 ſcripſi de ꝓcurtaccedens ſuꝑ
glo. u. .· utrum lie qui ꝓmiſit defendere
ſic ad hoc perpetuo obligatus nos·ð pro
cur.5.i. V.ſed nunꝗd ꝑpetuo⸗Item utrũ
ꝓcunt. cogatur appellare uł appellatiõeʒ
ꝓlequi uide eæ de ꝓcurt.nõ ĩuſte · ¶ Icẽ
queri᷑ ut reus poſſit releuare ꝓcurato-

rẽ ſuum e iudiciu obligãdo ſe ad illud-

ſub ipotheca reꝝ luaꝝ 2 nõ· ber·ex pro
cuaccedẽs.2· C. mãdato·ꝙ ſic Iʒ cõtranaʒ
cã in predcã cautõe tria otineãtur ſalteʒ
in duobus uidet᷑ dominus factum alienũ
Pmiccere.l q ꝓcur reũ defendʒ 2 ꝙ do

lIum nõ omicet ex qua ꝓmiſſione ñ eſſet

obliat us ut inſti- de ĩ uti: ſti. 5. Si ꝗs ali

um:·2 hoc ocedit odafquãt um ad hoc ta
mẽ ꝙ uerbũ ſonat.dicit qð ſe põt obliga
re 2 ſic ĩtelligit pᷣ·ꝭ·ſi uero- inſtide ſatiſ.
nꝗ etiã ꝓpriuʒ feum promittit᷑ ʒ ea que
dix.S. S· proxi· . ſi igit 2 ſequẽ · V. ſz que

eſt credo th ꝙ ſi domminus dicerʒz ſic ꝓmit

to iudi catũ ſolſi ſmĩa cõtra me ferat᷑ et ꝓ

mitto me facturum 2 curatux ꝙ ꝓcurt·

cãm defendet 2 dolum ñ còmitteł ꝓcura
tor ꝑ talia vba releua᷑ a cautõecũ ꝑ ta-
lia uerba naſcat obligatio aduerſario ut ĩ
ſti:de inuti:ſti. ·ſi quis.a· ff. de · ob · ſtĩ
pulatio iſta.2· l.in illa ſtipulatõe · ſʒ cum
hec ſtipło inter abſentes facta ſit nõ uid
eur ualere cũ uerboꝝ obli gatio inter ab-
ſentes cõcepta ſit inefficax· Inſti. e.· Itẽ

E Predi

uerborũ ergo per talẽ obligationẽ nõ ĩtel
higit᷑ releuat ad hoc rnderi poteſt.ꝙ licz

no ualet uerboꝝ oceptio ĩter ablſentes.tn
tã ꝓmiſſionem iudici fcam ł ta-
bellioni acquirit᷑ utił actio aduerſario ut
5·9· Px· V· ſed quis recipietñi dicas ꝙ ſpe
ciale eſt in.ll.ibi ĩductis·dico ꝙ 2 hoc ca
ſu ſimiłr eſt ſpale ał quare dhceret · l. ꝙ ꝓ
curtrei poteſt releuari a cautõe iudiĩol.-
per eum etiã ex iudiciũ ut in pre· .ſi ue-

ro:z iung e hic qð nõS:de ꝓcurt.ꝭ. ut au

tem. v.ſed nungd talis.¶ Satiſdatõ igi
txur ꝓcurrei ex iudiciũ ſic ſcribet᷑. FOr-
ma. MH· Rolandim:ini: ubiS· J cum in
cã q ue int᷑·b·ᷣ ciꝗ ꝓcu:ex parte una2· t
ex altera corã tali iudice uertit᷑ ſeu uerti
ſperatur ſuper· C.libx· quas idemt/ petit
ſeu petere intendit a dictoba martinus
ſe offerret et diceret ſe pſ.b· ꝓcuratorẽ
elſe ·quia ꝓcur.rei ſiue dubitet᷑ ſiue certũ
ſit de mãdato ſat ſdare tenet᷑.Idem. M·
cun.b ꝓmiſit prefato/tiudicatum ſol-
uere dominum defendere 2 m hil doh ma
li ĩ defenſie onuttere Inſuꝑ ipe.b·cim.
peibo 2 mãdato ipſi·t· fideiuſſor extitit

oĩbo ſupᷣdcis.̊ for· ꝓbat᷑ ĩ pdcĩs iuribo

¶ Quałr autern apud acta ſcribet᷑ ſatiſ

datio uł etiã in ipſo ꝓcuratorio dii.S. de
ꝓcur:5 ut auteʒ. in prĩa forma. ¶ Sed
H· vS· iſte cum duobus ſequẽ·fuic egi⸗
ſua Nicaxin:J · quer᷑ utʒ dñ ſatildas
ſuo ꝓcurtiudilol:debet addicere ꝓ oĩb9
clauſalis ſtip'oms ꝓut dici᷑ in pre / ut
autem prope prin:·2 uidet᷑ ꝙ ſie · Inſti · de
ſaciſda.:ſi uero aliꝗs ſʒ dic bonum a tu
tum eſſe eprimiiſi tñ tacet᷑. mhilcminus
mandatum ſufficiens eſt ad releuandum
procuratoremquia oĩa oprehendunt᷑ ſub

uerbo iudicatum ſolar. ff. de iuc iq: ſole-

mus: e& de cã poſi. cum eccłia.nã 2 fide-

iuſſor ſimpłr obligat in omnem cãz fide

iubere uidet᷑ff.loci·quero:¶ Sed nuꝗd
dn ſatiſdans ꝓ ſuo ꝓcurtiudicatũ ſolui
debʒ ꝓmittere ꝙ iple ĩtererit tꝑe ſmie ut
patet in pre·ꝭ:ut autẽ. in prĩa forma · et
uidet᷑ ꝙ ſc. C. de ſatiſda.l.unicaff.de pro
cunt.pop. Sed dic· H. fᷣm egy ut ſupra
bonu eſt ſi fiat ſed ſi nõ fit nihilomĩ9
uſficiens eſt mãdatuũ:nõ em refert vtruʒ
reus ueniat ad Imam uł' nõ exquo legiti
me citatus eſt poſtꝗᷓ lis eſt cõte ·2 de cã
liquetx uł liquere poteſt.qdð dic ut.S.dq cõ
tuma.ſequit᷑. ſi ueõ agit᷑2 ſequẽ · nec
intereſt actont reum ſuperflua cautione
grauare ff· de ꝓcur·nõ cogẽdũ · .ſi ꝓcu ·
¶ Sʒ pone ꝓcunt cõꝑet in iudicio ꝓ reo

AN

A*0.

AS

citato echibens ꝓcuratoriũ in quo nõ re
leuað a cautõe iudicatũ ſolui· tandẽ petit
ſibi copiã fieri iunditiõis iudic uł ꝓcura
tõis partis aduerſe petit diẽ ad liberaduzʒ
ſuꝑ eis uł ad ꝓponẽdum exceptões dilato
rias uł declinacorias ſibi dari opponit᷑ ex
aduerſo ꝙ nõ debʒ audiri- Immodʒ dnq
cõtum e reputari ꝓ eo quia nõ miſit ſuf
ficiecer cũ ꝓcuratorẽ ñ reuelauerit ab ho
nere ſaciſdatõis. nec ꝓcurt illã preſtare ua
leat ſicut dicitquerit᷑ quid iuris· Rndeo-
AVM. I'm egy ubiS. S· Iñ nõ eſt cõtũax
2. pcu dʒ admitxti cù tali mãdato ad hec
2 ad ea que pcedũt litt · cõte.2 iura que di
cũt ꝓcunſatiſdar debere niſi ꝑ dñʒ releue
tur loquũtxur quã do quis trahi corã iudi
ce de cuius iurtditõe nõ dubita?᷑ a quãdo
iudiciũ firmatũ eſt ex perſona iudicis ac
toris a rei 2 iam in prĩcipali ꝓcedit᷑ tunc
enĩ ance lit. cõte.dʒ ſatiſdareqa poſſibile
eſt ꝙ nõ erit iudiciũ ꝗa forte repellet iu
dicẽ uł actorẽ nec ante lit᷑· contedicit᷑ ꝗs
agere ſed agere uelleff.rem ra-ha ampli
us hoc· ſt·de in iuſ.uoci ꝗuis · I· fateba
tur. Egy/ ꝙ uiderat pᷣuari cõtrariũ ſʒ ma
le ᷣm eum. J5· Item quere hoc dic ut ĩ
P5. ut aute. ¶ L Porro aliud eſt ꝓcurator
ſ.cum mandato ꝛ aliud defenſor·ſcʒ ſine
mandatouterq;ʒ tñ admittit᷑ cũ ſatiſ datõ
ne utC.de ſatiida.l.unica.in fi·C. de ꝓcu
raexigendi:ga nullus in aliena re leg tti
mus derenſor eſtſine ſatiſdatõe· inſti · de
ſatiſd.Sab ei uõ.2· . ſi uõ reus · ſi ꝗs igi
tur ſine mãdato ſe defenſioni alterius of-
ferat calis erit ſatiſdãdi forma. EFOrma-
A. Kolãdini · iiii: ubi.S. In cã que int᷑
b2c. ut.S· in ꝓxforma. uſ q; in ar- Iunge
ſe di ibdefenſioni obx ulicet quia neo
idoneus defenſor eſt ſine ſatiſdatoe ꝓmi⸗
ſi prefato· t·2c· ut. S· uſq; inſuꝑ · Iunge
hipius. m precibus2c. ut·S- ( Sꝭ nun-
quid uendicor eo cau quo ad defendendũ
emptorẽ admictiè᷑. tenetur cauere de iu-
dicato ſoluẽdo puta qñ uult ĩ ſe iudiciuʒ
ſuſcipere ꝓ emotorequaſi ipᷣm etiã inui
to a Core def̃endẽdo.quod facere põd· pro
ut nõ.C· ubi in rẽ act.l.i.⁊ uidet᷑ ꝙ ñ·ꝗa
ſi abloluit᷑ ei ꝓdeſt cum ñ teneat᷑ emptori
de euictõe:ſi uero odempnet᷑ obeſt ei ꝗa
de euicte tenet᷑ 2 ſic cà ſua uidetur cum
dampnũ a lucꝝ: ad ipſum ſpectat ut · ff.
quando appelł.ſit.l.iS· in caula propria.
ii :q·vi·biduum. .palã is.2 quia ut poſ
ſeſſor.ouenitur ut.s/de primo decre·5· re
ſtat. .quid ſi de feudatario2 ſeq ſed cõ
trarium uerũ eſt· ꝗ a ꝓ poſſeſſione penes

alium conſtituta ↄuenit᷑2 ſic noĩe alieno

unde latiſdet quia nemo eſt idone defen
ſor litis aliene ſine ſatiſdatõe ut.ſt · de pro
curtqui ꝓprio·S· i.2.l. minor Itẽ quia de
fenſore ſine mãdato ddempnato ñ opetit
cõtra dñm actio iudicati ut.ff. de ꝓcura-
plauci· 2 uide· C· de ꝓcur.li.¶ ĩ Hoc ett
nõ:ꝙ ſi d reuocauit mãdatũ ꝓcur.2 iu
dicium tranſtertur a ꝓcurt in dqũm libe-
rantur fideluſſores ꝓcuraton 2 pignora
ab ipo data pro iudicato ſoluẽdo· ſt.qui·
mo:pig· uł ipo/ſoll.iĩ.ꝭfl/arcõtra.ff g.
ſacda.co.iꝛuł· · ibi ſoluit.. ¶ Vtru
pater agens ꝓ filio tenet᷑ ſattdare ꝙ ille ra
tum habebit nõ.s. de ſindi:S.ſed querit᷑
A parum docebat hec remiſſio ſed uis
qð ibi aldidi·· ¶ In ſumma nõ:ꝙ pro
curtquẽ qnñ nõ releuauit ab honere ſati-
dationis iudicatum ſol poteſt ſatidare ſi
uult 2 admittet᷑ alioquin niſi caueat-cuz
non ſit releuatus a domino condempnat᷑
in expenſis quod uerum eſt in ciuinbus.
A. Secus in criminalibus:quia in eis nõ
interuenit ꝓcur uł intendit ꝙ ĩ his cri
minalib in quibus ĩteruenire poteſt · q;
dic ut extra de accuſato ueniens m lu
per·i · glo · locum habeat ꝙ de ſpuahbus
ſequituret de hoc per cy·Cde ꝓcura.lĩ.
in penu:queſtione ··2 pecuniariis cauf

In ſpiritualib autem 2 in cã libertati ſi

ue ſubiectõis alicuius eccłie nõ habet lo
cũ caudio de iudicato ſolquia talis cã ſiue
res nõ recipit eſtimationæ ff. ð rerũ diui-
I.ſacra.S/fi.ar:ad hoc ex de of·de le·corã·
2 de reli:docpequia nec fit cõm utatio
uł permutatio de ſpirituali ad tempora
le ex de rerũ ꝑmuad queſtiones/2.C.Fin-
ec· de reſti.ſpo.frequẽs· ꝭfi.In ſpuahb
ergo ꝓcucauehit de rato ꝑ quã cautõʒ fi
deiuſſores intelligunt᷑·ſt.de ꝓcurt. ᷣuum
5S·ait pretor· 2 ĩ prec· cora· ¶ udã etiã di
cunt ꝙ ex tali cauł᷑iõe tenet᷑ ꝓcur · ad int
eſſe ar:ex de arbitris. ꝑ tuas. Aln contra
quia cã ſpũalis ad queſtum pecumarum
ſeu intereſſe deduci nõ poterit ſʒ cogi po
terit ad ĩpẽ ſas in lite factas reſtit uẽdas
ſf. rẽ ra.ha.ſi ſine·ꝭicum autem ꝓcurat᷑.
¶ HhHoc autẽ nõ. · m tan. ubi ſupra.
V·pe · ·circa effectum cautõis iudica⸗
tũ ſol.na ſi rei ꝓcurt·eã pᷣſtiterit ip̃e tene
tur ex ea ſtipłatõe a ñ qñ tenet᷑ tamen
act·ĩ factũ ex re iudicata cuʒ ꝓcuratore
ſuo.nã ſi ꝑ ſe dñ defendiſſʒ ſic tantũ ipᷣe
teneret᷑ · nec habuiſſʒ nẽce lſatidare iudica
tũ ſol.ut ĩnſtide ſatidaS.ſed hoc hodie·
¶ De cautõibus curatori z tutoris uide

Q ut, õ We

13

Jol
Nℳ

3. de Eułore 2 in ti· de cutt· In cã aułez⸗
criminali quałyr accuſat uł ei defenſor
ſattdabuntuide ĩde accu.S.i·.

St quoqʒ 2 aliud genus cautio
nis quãdo uidelicet fit ſeque-
ſtratio rei mobilis de qua con
ſcrouerſia eſt· que res eſt penes
plonã ſuſpctã ꝙ cũ ea fugiat.2 poſt illa
Pſona pexit rem diſſequeſtrari dʒ enĩ prĩo
ſati ſare in hac forma.FOrma.H. Kolã
dimvi: ubiS· Cũ res talis penes. pin
uenxa ad petitõʒ h.mandato talis iudicis
fuerit ſequeſtrata ueniẽs idem p·2 eam
diſſequeſtrari petẽs ꝓmiſit ipᷣi.h uł mi⸗
hi nõrio noĩe ipſiq/h.ſtipulanti rẽ ioſan
fuare 2 cuſtodire 2 nõ barratare uq; ad
fi. cãe 2 eã reſtituere 2 conſignar̃ cui 2 qñ
mã dauerit ipe iudex Inſuꝑ· G.pius.p. p
cibusac. ut.S-hec ꝓbãtur. ff qui ſatida-
co·ſi fideiuſſor· in fi.ff.de of/preſ/ſenatuſ
cõ ¶ LItcẽ eſt alia ſatidatio ·naz ſi habes
edificiuũ qð minat᷑ ruinã domui mee uicĩe
debes mihi cauere de dapno infecto · ĩ· nõ
dũ fcõ.ſed q fieri ꝓbabiłr dubitat᷑.hoc
eſt de ſatfaciẽdo mihi de omni dãpno qðᷣ
incurrerẽ ex ruina edificii ſi corrueret. ut
ff.de daãp· infec· l dies · 2·l.pretor ait.ĩ prĩ
ci. cuiq cautõis forma talis erit· Bal. uid
glo.or. in.l.fi.i. C. unde ui · J. FOrma.-
M. Kolandini vn ubi.S. Quomã ta
lis domus/t.ut dici domui:p·ruinã mĩa
tur.2 precipiciũ 2 ob hoc idemp· ageret
2 peteret ſibi de dapno infec. caueri Ideʒ
t·calis iudicis precepto ꝓmiſit ipſi.p·eiſ
dem ſatfacere integre de oĩ dampno q ĩ
currere poſſet e ruina prefate dom In

ſuper. h·precib/ac· ut·S. ¶ Clirca B que
ritur ecce habes domũ ruinã minãtẽ iux
ta meã peto ut eã reficere cogarttu dicis
ꝑatus ſum tibi de dãpeinfeccauere unde
nõ ſum cogend reficere ego uero rep li-
co frater illa cautio locum habet ad res
dumtaxat 2 ſic quo ad edes cantũ · ut.ff.
de dampno infec. hac ſtipłone · in fi · ſz eẽ
poterit ꝙ uxor 2 fili erunt in domo un
de ꝓ ipſis caueri nõ poterit:ꝗa liberũ cor
p·ꝛc.ffſi quadru:pau.fe·di.l.ex hacff.
de his qui deie.uł effu.lfi ex d ĩiurt ·c.
iĩ. xu reſpondes illi ca ſunt aduentitii. un
de nõ ſunt ſpecificãdi ſeu cõputandi.ff.ꝗ
2 a qui. ma:linõ fi. ĩuł. Diſtingue luper
hoc quia ſi es diues reficere cogen captis
pignorib 2⁊ mulcta indicta ut · ff · de of·
preſi·preſes ꝓuincie iſpectis. Itẽ ne urbs
deformet᷑ ut ibi 2/ C. de edif/priua ·ſi ut ꝓ

4

poniĩs· ii.2. I. fingulax·2· ff .· ð damp infee.

ſi curatort· ſi uero es pauꝑ ut refceis
quiastunc uendere cogerĩs ut reficiatur
aut de publico ſoluet᷑ tibi ut ꝑiculũ eui-

tetur ar ff·ad ſilł. leges2· ff· ex qui.ca· .

ꝓpre· liber ac.l.fi.¶ ¶ Quid ſi tantũ unq
ꝑpies domus ruinoſus ẽ nuquid ꝓ tota do
mo cauebit᷑ an tãtuʒ ꝓ ꝑte illa ruinoſa et
uidet᷑ ꝙ ꝓ tota domo ut.ff·de dãp· infec.
ſi finita:d·ex hoc edictoſuꝑ hoc ẽ diſtig

uendũ an ſit dom urbana ut tũc ꝓ uno

tigno uicioſo caueat᷑ etiã ꝓ tota domo ut
in pre.l.2·. ff·de acti· empet uenlułt᷑.in
prin. an fund ruſticus 2 tũc tmn ꝓ parte
ruinoſa utff· de dap·infec cum emptor.
Hi· ut intelligat canoniſta · ſi ꝑs dõ
minatur ruinã 2 domus eſt unita 29tex
ta miſſio fit in totã ꝗa pars nõ ruinoſa ſe
qui poſſet ruinoſaʒ Si uero domus ẽ am-
la.ixa ꝙ ille timor ceſſet mittit᷑ ſolũ ĩ ꝑ-
tẽ. In agris ceſſat illa ratio unde ſi ꝑ agrũ
tuum uł arbores timeo ex iploruz ruina
dãpnum inferri edibus meis uy uinee uł
ſegetibus ⁊ tu nõ cauces in illoꝝ ſolũ poſ-
ſeſionẽ mittat· nõ enim agrũ cõtiguũ p
ſe traherent ſicut edes edeʒ hoc uult iſte
6:2.5 eX hoc-ſuꝑius allegatus 2- l-flumi
nũ:e·ti.ꝭ· Itẽ apud uiuianũ.· ¶ Cetex
is cui nouũ opus nuntiatũ eſt nõ audet ꝓ
cedere in ope niſi preſtita cautõe de moli
endoiĩ:qð admouebit quicꝗd edificatum
apparuerit in ſolo alienoex de oꝑ· no.nũ.
c.fi.2· ff· e·pretor aĩt.cui cautionis for̃
talis eſt. FOrma- M. Kolandini-viii ub
ſuꝑ · Cũ·t denunciaſſet.p·nouuʒ opus
credens eũ edificare tali opus ſuꝑ tali ſolo
ſuo.dictus.p.quia ꝓcedere in oꝑe nõ au-
det niſi ſatiſdatõe preſtita ꝓmiſit corã ta
li iudice ipſi.t· de moliẽdo hoc eſt ꝙ am-
mouebit quicꝗd edificatũ apparuerit ſu
per ſolo ſuo:Inſuꝑ.h.precibus · 2c· ut·S·
¶ Quid ſi c?icus edificãs ꝑpatus eſt mili
ti nutãti ſatiſdare corã epicopo ſuo mi-
les uero nõ uult reciꝑe miſi corã ſuo iudi⸗
ce Rñdeo uidet᷑ ſatiſdatio eẽ remiſſa caʒ
cłicus de iure ſatiſdare uelit ar · ff· e pre-
tor ait5ſi ꝗs ꝑatusnã actor debet ſequi
forum rei · M.non ob·de nooꝑ· nũci. c ·
pe·quia ille officiał archi:ex ſpeciali ĩur
grat iudex illius laici ut ibi ſcripſi ·· ¶
Is quoq; cui uſufructus legatus eſt debʒ
cauere heredi per pignora et fideiuſſores

ꝙ utetur 2 fruetur ſalua rerũ ſubſtãtia 2

ſaluis ĩmobilibus rebus que uſu nõ cõſu-
mũit᷑ ad arbitriũ boni uiri 2 pecuniam
ſi ꝗᷓ habuit uł habebit ac extimationem

RN=

bonoꝝ que ulu cõſumuntur 2 hereditate
inuenta fueruũt in morte ſua her̃di ſeu he
redibus ei reſtituit ex de pig · c· fi·ff· de
ulufr.l.i.ff· de rcbus que ulu cõlumũtur

ꝑ totũ ĩſti:de ulſufru:S.·i.2. ii · ¶ Qund ſi

priuſꝗ caueat agit ꝓ pecunia heredi ſolu

ta que ſibi debebat᷑ 2 in ꝓceſſu cautioneʒ
offert 2 uidet᷑ ꝙ nõ ſit pᷣſtanda· Sed dic co
traff.de pig act᷑.ſi rem. ¶ Et no ꝙ ubi
idonee uł ſufficiter caueri pcipit᷑ ur con
uenit᷑ pignora ? fideiuſſores pᷣſtari debẽt
ft·mãdati paulus· R. in fi:ex de pign.c.
fi·. ¶ Quid ſidictũ fuit ꝙ plene ł ad ſen
ſum ſapieris caueat᷑ dic ut.ĩ/de emp.2 uẽ
di:6. i. V. ſed quid ſi 2 ſequẽ · ¶· Qualiter
audẽ libelli ſuꝑ diuerſis cautõibus cõcipi
entur uideĩ in tractaxu libeł in titu de
pig·z aliis cautõib/5S.ſequi. ¶ De cau
tione uero quã preſtat ablſoluẽdus ab ex
cõicatione no.ĩde ſen.ꝭ· ut autẽ ·V·por⸗
ro quia · Man amic accuſati de crimĩe
capitali allegans ꝓ illo iuſtas cãs abſen-
die t eneat᷑ cauere de illo pnñtãdo cũ ceſſa⸗-
bunt cãe dixiS· ð defenſor̃ ſuꝑ Nica.·

H· ¶ Pileus fecit de hoc Ficã iſti con
ſonã in fine lue prime ꝑtis. (Tan. idem
in ulcia Reica- e ſue ꝑtis · ¶LIo: de deo.ł-
Iudiꝑce a Nica.ĩlii:principali. ¶ Bona
guifecit Nicã: de interrogatõ ibus. ſed ñ
reſtrinxit ut auétor ĩmo de his nõ trac-
tat niſi remitctedo/¶ Egi Ricà fecit ut
auctor a eſt·xxxvili- in ordĩie· ¶ Alber.
galł.poſuit generalẽ Ricã de interrogatõ
nib:/2 pricipalius de his tractat ¶Gui⸗
de ſucca:de his in principio oꝑis·:
Vomã · A. iſtud principi
um:uſqʒad .ſciendũqua
ſi ad l̃am fuit Ian ubis-
5 Petitoriũ iudiciu fruſtra
intetatur ſi reus nõ poſſidʒ.
nec dolo deſier it poſſider̃ ideo interrogari
dʒ an poſſideat res petitas. ut.ff.de rei uẽ
di:qui petitorio· 2. l.ſi in rẽ actuʒ ſit. 2 ed
de excep· aduerſario· Idcirco de interroga

De interrogatoibus qu
ſan litem coteſtatam Reica-

tioĩbo que añ lit᷑.ote.fiũt uidẽa dicẽtes ·

Inqui

Clones-

h9 caſib 2 quałr fiãt ĩterroga
Et quis fit ea: effectus ·
lẽdum eſt igit᷑ ꝙ generaliter
iudex poteſt ſemꝑ ĩterrogare
ante lit᷑cõte·2 poſt 2⁊ ubicũqʒ;
ipᷣm equitas mouet ·etiã poſt
ꝗ fuerit in cà coclulum qð dic ut.ĩ· de po

ſiti ·S·iiii/2. S.Ctercio 2 Vĩ. 2 per totũ. .
hunc caſuʒ quẽ auctor pᷣmittit cõiter alii
ponuũt ulcimo· In:x.tamẽ ſpalibꝗ
caſib fiũt interrogatões ante li· cõteſt-
Primus ſi agat᷑ cõtra aliꝗᷓ tanꝗᷓ cõtra here
dẽ int erroget᷑ an ſit heres defuncti cuius
nomĩe ↄuenit᷑. M.olim nõ tenebat᷑ huic
rũdere is cui mota erat queſtõ hereditatt

f.e.ti,2 quia: interdũ:2 rõ huius ibi in

tex.hodie ſecus exquo poſſidet· C. de pet᷑
her̃.l.fi:ſin autẽ.i.Ceſſat ergo dictu qð
ſummebã t aduocati eæ. intercuũ . . ꝙ cõ
ciues aſtrĩ gunt᷑ ad bo na ſua deſcribẽda ñ
tenẽt᷑ illa deſcribere·ſuꝑ ꝗ bus eis queſtio
mouetur tu ic contra deſcribẽt tñ ea ut
talia ał? ꝓmpta eſſet fraus que ceſſat ĩ cai
bus legu.C.qui admit ad bopoſ.ꝗᷓ diu ·2
de bo.poſ.Fm ta:l.i.que inducebat᷑ ad ie.
Sſcdus ſi rpdet ſe heredẽ interroget᷑ anĩ
ſoli du m uł quota ex ꝑte ſit heres. ff. de ĩ
ter/ac?᷑/l.i. · ubi numerant᷑ hi cal ex
eẽ de iura.calũp·c.pe.ĩn ult᷑ glo· 5 ·2· I·

qui interrogat᷑.ni. ſi rũdeat ſe heredẽ inſo

lidũ uł ꝓ parte querat᷑ quałyr ſit heres an
ex teſtõ· · Iuple uł ab inteſtato et ut
dixit aʒo:in ſum-hui timultuũ inter hec
intereſt ꝓpter legata a ſlubſtitutõesque
debeat᷑ 2 uemunt ex teſtõ 2 nõ ab inteſta
to ubi aliud ñ exprimat᷑C.de fideicõ.eazʒ
ꝗ· S an uero ſuo noĩe ſit ei queſita here-
chitas. ul per eos qui ei iuri ſubiecti ſũt

ff.e.ſi ſineał incipit ſi defenſor· G- ill. nn.

eſt cũ agit᷑ noxali iudicioſcʒ an poſſideat
fuumcuig nomine noxiali iudhicio agit
ff· e·ſi quus ĩterrogat/v:an poſſideat he
reditatẽ que petit᷑ 2 ꝓ qua partef· e· non
alienũ.2· l qui uum.S. fi.viqan ↄuentus
poſſideat peculiũ Fᷣui uł filii qui cõtraxiſ
ſe dicitur· cui noĩe agit᷑ ut in pre.l.ſi hᷣ.
viiqcuius ecxatis eſt nuc ↄuentuscum

eius etate dubitat᷑.ff·e.de eta-in prin -vii

ĩq/an edificiũ ex quo dapnum dari timet᷑
2 cuius no'ĩe petit᷑ caueri de damp- infec-.
ſit ſuum uł quota ex ꝑte eti: nõ alienuʒ.
2 l. qui Fuuz. in fi ĩix- an quadrupes que
dãpnum dedit ſua ſit-ff.e.l ſRi quus mire-
x:·eſt in rei uendicatõe ubi querit᷑ utruʒ
poſſideat rẽ petitã uł dolo deſeric poſſide
re ſi rñdet ſe poſſidere·ſed ꝓ ꝑte queratur
P qua ꝑteut in.l qui petitorio:2 inl.p-
qui ᷣuum. 5.fi. Si uero neget ſe poſſidere
cum poſſideathoc ꝓbato dabit᷑ res acto-
rilicet nil de iure ſuo ꝓbanti · ff·de rei uẽ
di.l.fi.ał' eſt pe.uerũtn titulũ ſue poſſõis
ułꝑ utruz ſua ſit nõ cogit᷑ quis dicere in rei
uen:C.de pet herecoxgi/in prin.ii·.q·x·6·

SLr 4 Sqaſhat Neli

%
5 N. sS4 222
4 441 KFE
DR

N

AN

i. ff. de reĩ uenĩ ſpãli·ſed in peti her̃ditat
ſic. ut in prelcogiin fi · ¶ ¶ Sciendum·
H.Scire debes ꝙ cum hoſti in ſumma
de iudiciis5. in ſub/fiunt autẽ ali nã-
do enumeraſſet interrogatões d quib.s.
ſtatim ſubmiſit Dunc ᷣ·2 uſq; ad- -
illud aut ꝓr egła-quere quaſi totũ quod
in iſto·S/ſequit᷑· ·‚/quoqʒ eſt ꝙ ĩ petitõe
hereditatis-fiũt ipales ĩterrogatões 2 ne-
ceſſarie qua nõ ↄuenit᷑:miſi is qui ꝓ hereð
uł ꝓ poſſeſſore poſſidet.ĩ.qui ſe putat he
rede uł nullam cãm poſſiſſendi habet ſed
poſſidet quia poſſidet utff· de pexi.here-
ꝓ. herede 2. l.regułr: Prima ergo interro
gatio eſtan poſſideat ut in. pᷣ:l:qui peti-

torio:z ſi neget petxã a iudice ut me mit-

tas in polſſaluo ĩure alteriq/ ut in p.lquiĩ
ſeruũ:S·fiſed ſi uolo eu ↄouincere de mẽda
tõ·hoc ipo ad me tranſfert᷑ poſſeſſio.ꝗᷓuis
nõ ꝓbem de ꝓprietate fde rei uen.l.fi ſi
uero ofitet᷑ interrogetur ſcdo an ſit her̃s
2 ex qua pte utS in prin. Si neget tercio
querat᷑ cur poſſideatff·de peti.here:qui ĩ
terrog at 2 ſi alleget titulũ ꝓ donato uł
ꝓ empto re uł ꝓ dote 2 ꝓbet uacat peti

txio hereditatiſi uero nõ alleget- uł allega

tũ nõ ꝓbetquia hec duo equiꝑant᷑ ut ex
de deci:dudũ.éi.2 de cõcel.prebencuʒ ſu
Per·a· c.ex pte.ff.de ꝓcurtque oĩa tunc p
ſumit᷑ ꝓ poſſeſſore poſſidere ff. e· ꝓ here

rede: Si autẽ allegz aliũ titulũ puta emp-

tionis querẽdu eſt a quo emit.de diu.2
tẽ.preſ.in uſucapiõe/S· Itẽ ad dicẽduʒpo
teſt enim eẽ ꝙ emit a furioſo:2 ſic titu-
lus iſte habet᷑ ꝓ nõ titulo:ff.de peti. her
nec ullaʒ. -i ab ablente-qui nõ tenetur
udili peti-here ut. e: l. ſi quis2 ideo ꝑ iu
dicem eſt cogendꝗ/ ut in ·l.ubicũq; ꝙ
2 dicit ſe emiſſe a pſente 2 ſane mẽtis que
ritur de precio/quia põt eẽ ꝙ ꝓ exiguo
pcio emit.a ideo tenet᷑ ut in pre-l.nec ul
lam:ꝭ.ſñ quis:Id ſi dicit donatũ.queratur
a quo ut.C. e.l.ĩ·2 ꝙ rñdere teneatur ꝓba
tur. Cde furt: ciuile ex: de ay. iu. ruu cãà
fac:c.fi.2 dicit domin meus. M ubi ſu
pra. . Itẽ puto. 5 ρ ſuꝑ titulo allega-
to lis debet cõteſtari:ar/ex de remi. ueni
ens·S.·ĩ.2 de licconte c.i.2 ĩuramẽtuz de
calup.preſxari:ar ff ad exhi theſaurus.
¶ Illud autẽ nõ· ꝙ ulſus predictaꝝ inter
rogationũ ab aula receſſit 2 ĩ deſuetudinẽ
abiic nec eis hodie utimur niſi poſt litex⸗
cõte.nec ante quis cogĩt᷑ rñdere ut.ff.de .
ter: act.l. ĩ. interrogatoriis 2 hoc tenet
do:me:ad lr̃am.· M· hoc plus habeo ĩ ho

ſti·hoc intelligendũ/ꝙ nõ utimur indif-

ferenter uł quo ad fundand principale3
intentionẽ led ſolum quo ad uie agedi pre
paracionẽ. Sed domini legũ exponunt
ibi nõ cogiè uerum ẽ ĩure actõis · ſed offi.
cio iudicis bene cogit᷑ añ li · cõte rndere
ut ibi in prin:qd dic ut nõ· in p..2.· . V.
Pxl:2 dicũt ꝙ ante li᷑ cõte· ĩ nterrogabi

tur de ſcĩa tantũ/poſt uero de credulicate

tinut.C.de iura:ca.l.ii.2 in P·l. de etate-
5. mhil-2 in aué. de his qui ingre- ad ap.5:
fi:alii uero dicũt ꝙ ante litẽ cõte2 poſt ĩ
terrogabit᷑ de credulitate ut in.e- I. nõ- R-
i:·Rordicit· I· In ſuo tractatu po ſitõ-
num de quo dicã: ĩ de poſitiõib.in prin-
interrogatoriũ ab aula nõ receſſit.
Immo manet adhuc ut ꝓbat᷑:f-.e.l.pen.

2 quaſi ꝑ totum ti:licet uideat᷑ cõtra.ide

Policio:S.l: in prin. Et in pre.l.loquiĩt᷑ de qᷓ
dam ſolemnitate ſub qua fiebant ĩterro
gatões que hodie ſublata eſtſicut àD for-
mule 2 mpetratões actionuz. ut-C.d for
muł.l.iia:ii uł ſcdm eum põt dici ꝙ ĩe-
rogatõesdurant adhuc ſʒ interrogatorie
actiones ſunt ſublatxe.2 hoc ĩnuit Ricaul
lius ti:que ſic dʒ exponi de interrogationi
bo ĩ iure faciẽdis.ſuple que adhuc ſtant
2 de interrogatoriis actiõibus ſuple que
in deſuetudinem abierunt· ¶ Hoc quo-
q; notãdum eſt ꝙ hee interrogationcs fi
unt hodie ut pnnſſum ẽ iudioi officio.ff⸗
de inter actl.i .2 in aue. de hbis qui igre-
ad ap·ꝭ·fi:quia res iſta non requirit plẽaʒ
ſed ſummariã inq ſitionẽ ff.e.uoluit· 6· q

ait.2.l. ſi defenſor-S:illud-dic ut. S. . px

imo.2 cogẽd eſt ut certe clar̃᷑ 2 nõ obſcu
re rñdeat de quo dic.ĩ · de poſiti · 9· x. ſed
nec alius debet interrogari ꝗᷓ cõuent ut
in pre·l·ſi ſine:5.illius.¶ ¶ Sed nuquid pri
us ꝙ interrogatões Pmiſſe fiãt dabit᷑ libel
lus in prĩcipali:dicunt quidã. AÆMł dicit a
30 2 forte bene hoc ĩ ſume pi poſt pri ſʒ
