tñ adhibitis. ut iam dixiet ꝓbatur C. de
an:exut perfectius/ubi dr ꝙ cum ſolẽp
nitate tabellionum dʒ quis proteſtari ꝙ
ageret᷑ ſi aduerſarius pñes eſſet 2 expõitur
ibi tabellionum.i.tabelliõis ad idem.C. S
iurł·deli.ſcimus·̊·ſin aut dubiuset in cõ
ſti · grego·x.dt elecut circa. Hili.vi.S·
ibi coraʒ perſonis 2c. ¶ Sed nũquid ordo
premiſſus dʒ ᷣuari:ut uidelicet preſtetur
hec cautio coram ordinario demuz corã
publicis perlonis ſi eius copia haberi non
põt.vr ꝙ ſie quia ordo ſcripture fuandus
eſt· xlin· diſi rector.in fi.e de Rep·cum
dilcã· ſed illud de ordine ſubſtantiali und
dicit ſatis eſſe ꝙ coram publicis perſonis

AS

7

₰ A

5

E

A

AIA 2

cauea᷑· quĩa eque per eos miſſo querĩtur
utilis actio ut per ordinarium: W. uide

q ſcripſi d eo qui mit in pol · c..luꝑ glo·
n uero in fine·.· ( LdSed premiſſis oppo
mitur et vr̃ ꝙ nec iudex · nec tabellio debe

ret huiuſmoi recipere cautionemnam ex
facto eoꝝ n uidetur queri miſſo actioqa
ꝑ liberam per lonam nobis n Neunt obli
gatio.·fl · de O. ob · ſi ta ſtip · F. Inſt
quas perſo/no· acqui · ob·Iʒ dic ꝙ ipi cora
teſtibus y doneis recipient huiuſmõi cau
tionem 2 ſtipulabunt᷑ ab illo et recipient
fideiuſſorea ꝙ parebit iuri corã iudice ce

ram quo qõ agitatur et qui decreuit acto

rem mittendum in poſe primo decreto
et ex illa ſtipulatiõe acquiritur miſſo ceſ
ſis ſibi actiomb utihs actio eæ ſtipulatu
ut ał otingixquia mg atus uel Fuus pu
blicus. uel tabellio⸗C. · x· de iun· fiſ.l. fa
cultas ſtipulatur a tutore rem upilluſal
uam fore et acquirit utilem actio pupil
lo otra tutorem cedendo illi actiones.· tt · D

mgr̃a· ouen .l· ĩ ·S· exigat autern ſt. rẽe pu·

. . .

ſalFo. l-ii-iii.2. un in prin- utruʒ ſacerdos

ſit perſona publica quo ad hoc. uie·ĩ·de ĩ
ſtrumento-editi5·nunc uero· V. Iteʒ põe
¶ Vlcimo quero q incipit currere anus
qui datur ad recuperandaz poſiioneʒ· Reñ
deo dicit Vber: I· ubi adhuc nõ reperi
exquo re ipſa uentum ẽ in poſſiõʒ ·
A. aliter nõĩ·6· uidendum. · hoc quo
qʒ uide quod ibi dicam Fut. ff· de pig-
act. ñ eſt mix ſi ꝓpter dolum et contũa-
ciam rei nequeat nãciſci poſi ioneʒ nihilo
minus currit et riſſus efficitur uer eo
laplo poſſeſſor· ut ex · de do·ec ↄtuↄtĩgit
¶ Quid ſimmor uł cccĩia poſt ãnum ue
mat nũq d audiet᷑. Noſic per in int᷑ reſti·
ñ ure coi · Alii uero audiuntur intra an-
nurn iure cõi. ut ex. ut lite ñ ↄteſt· qm.j·
in aluis.ex· de eo qui mitx· in pol· cã rei ſer ·
caiet. ñ · ¶ Quid ſi iple udex reſtitui
poſſionem reo n citato actore· vr̃ ꝙ ñ ua
let reſtõ·ut· S. .ſed quid ſi iudex.ar· ff.d
aqua pluar.in cõcedendo C. de auc.prel-
clarum f- de mino in cãe ·5. ca· ex⸗de off.
archið.ad hecſuꝑ hoc dicit ubertus. .
In neutri uberti ſcriptis uoluminũ hoc
reperi · habeo tñ ꝑ Vber · ð bobi ·hanc qʒ
nem reportatam ſuper . l.ſi quis emptiõia
C.de preſcrip.xxx.anin fi.tñ hãc uel ali
am certam ſoł'onem nõ dedit· Queſtionẽ

ectiam formauit de iudice qui cautionem

recepit de ſtando iuriet expenſas ſolui fe
cit tabellione cãe-Ad negatiuam inducit
ff.de aqua plu. ar · l/in ↄcedendo· C· quõ ex

Inſti. per

qñ iude. ca que ibi uidetur expreſſum-
Item princeps ꝑ ſuum impꝑiale Reptuzʒ
r ſuam interlocutoriam n uult abnteʒ
ſua poſpione priuari.C.ſi per uim uel alio
modo.l.i:multominus hoc poterit iudx
inferior- Item ñ ualet ſi dicatur ꝙ eo pre
ſente 2 otradicẽte fieri poteratqua for-

lſan ipᷣe actor pñs taxiſſet ĩudicem ad ſuã

ꝑtem · ſt · de arbiſi intres· 2. lſequenff. de
re iudi:duo ex tribus Item plus noczʒ uni
us ↄtemptus ꝗᷓ multorum otracictio. de
elec.bone. Item ſibi caueri debebat.2 ſibi
ſolui debebant eepenſe ut in decreqim· 9.

In aliis. S eo ꝗ mit.in pol · c· ĩ· C· ubi in rẽ

act. l.ii· in fi· poſſet eius intereſſe ꝑ refiſtẽ
tiam. uel fugam notarii-' modis alns ad
ↄtrariũ alł.ff. qd mecã l ul. ulti. Item
hec eſt leuis ſolempnitas cuius obmiſſio
ñ nocet · ff· de uen.inſpi· l.i.in fi.ſuſticit 6
actori ꝙ ñ fraudatur uel dampnificatur
fl· de fideicõ.lib.l.ini.ſi añ excmplũ nec
hʒ quid oqueriſi res ad ſuum ſtatuũ reuer
titurff. de pactis· ſi unusS-pactus in fi-
2 iteʒ.l- illa n dicit actorem citandũ ergo
id nõ ſupplebitur · ff · de publi. de preco-
non obpre.l.ſcda. C. ſi ꝑ uim uel alio mõ
que loquitur in uera polſeſſione tranſferẽ
da. hic aũt ſola detentatio· aut reuocabilis
polſeſſioquid ſibi placeat ñ apparet · mii
in tm̃· ꝗa primo allegauit ad primã ꝑteʒ-
ſcdᷣo ad ̃amtercio reuertitur ad primaʒ
licet B. S.ↄiuneerimper qd eſtimari põt
ꝙ ſibi placz ꝑs prima que mihi placʒ· ubi
ꝛuſta cã non ſuadeat ↄtrariuz ut ſeꝗtur-
ſi ille uenit in fi· anni puta ulcima

die n hʒ iudex uocare actorẽ maxime cũ

eius nullum dampnuʒ uerſetur· Si uero ĩ
medio anni tũc dʒ uocare ar e de oñt· de
le.ↄſuluit.· Dicunt aln ꝙ ſi pñs ſit dʒ cita
ri.ſi abns non ſt·de uſun· pendẽteet· C. e.
li.2. in. Ego puto ſemꝑ uocandum ſi uo-
cari põd· ar · ex · de v · ſig · dilcõ.? de eo qui
nmnt in pol · ca · rei . c · et · c. i. ex · de elec
ꝙ ſicut. 5· i· 2· 1· V· Px· 2 in his que no.S.

tL. ꝓx.5nunc dicamus · h. ſed pone excõi

catus que iunge hic. tunc aũt dico nõ eſſe
neceſſe miſſuʒ uocari cuʒ reus offert cau
tionem ? ꝓponit ꝓteſtationem de ꝗbus
5. premiſſum ẽ ut nõ·s· .· et nõ/quodꝗa
ei nõ nocet.immo ꝓdelſſe põt· ſi ñ interſie
nam aut ſufficienter 2 ydonee cauebitet
tunc nullum preiudiciũ fit miſſo aut nõ
ydonee. et tunc ꝓ nõ cauto habetur · ff · ꝗ
ſatiſda.co.quotet ſi ꝓ nõ cauto habetur

nulla fit interruptio preſcriptionis. et ſic

ſibi ꝓderit· ꝗa fiet p annuʒ uer poſfor

— e

9

0

—

₰
NW7 „* 4 *
Patae O 1% 4 12 1

01

et niſi alter ꝓbet de ꝓprietate non cogjè
rem reſtieuere·C. S rer uẽ res alienas. Cõ
ſulo tñ ꝙ uocetur ad cautelam· quia for-
te ꝓponet aliqua merita enim cay 2c· C. ſi

E uim uel aho mõ.l.fi.ex·ð in inte.reſti

cum ex lr̃ is in fi. ¶ Quud ſi cxcoĩcatus-
uel miſſionem paſſus ueniensi. annum of
fert cautionem ydoneamet expenſas.mil
Ius uero uocatus otummaciter ſe abſentat.
Kñ.no·ber· ec· de v. ſig: ex parteii. -

Corrige dilcõ in glo · ii · J iſte miſſliõez

pPaſſus mittetur in poſſionem rexde qui
bus agitur in quay poſfione actor miſſ
fuerat·et ſic earũ poſſeſſionem recuꝑabit
Phpter contumaciam aduerſarii quam ꝑ-
diderat porpter ſuam. tu dic ꝙ hoc caſu
uel etiam cum multuʒ miſſus diſtat. uel
ubi ñ inuenitur premiſſa ſatiſſactiõe ydo
nea expenſax et preſtita cautione ydonea
de ꝑendo iuri abioluetur- uel poſſio ei re-
ſtituet᷑ ut ec de ſen· exſacro · . ꝙ ſi abſ
q; ꝑiculo 2c· ex· de iudi.c.fi nec alter poſt
ea per tranſcurſum ani uerus ↄſtituet᷑ pol
ſeſſor·ex· de of.or · paſtoralis in fi.ex. ut
lite non contel.qm.ò.In aliis.ex· de eo qui
mit· in pol. cã rei.ſer:c.i.et.ii.ne dᷓ fraude
ſua omoduz reportet·ex · de HRp:ſedes na⸗ʒ
2 fi pns eſſet reſtitueretur iſti. uel abſolue

rexur etiam illo ocradi cẽte.ex· de ap. qua

fronteet otumax in nullo dʒ maior pnte-
In aut᷑. ut omnes obe.iud· ꝓuin S·ſi uero
ne q;colłvi.ex· de poſtuł.c.i.et.ii. q · v.
quanto:2 de expenſis quas miſſus fecerat-
quas debebat recuꝑare ob iſtiꝗ dtumaciã
deducẽtur quas fecit iſte uolens recuꝑareæ
ob iſtus otumaciam uey ſi miſſus abſenſ
ſic iuſta de cã dicit· g. na. · In decre.di
lecto.de V.ſign.et in decre. ulti/de eo qui
mic· ꝙ ñ eſt paſſo miſſionem reſtituẽ
da polrio· Ego n puto ꝙ eius abñtia quã
tumcunq; iuſta obſit uolenti ſatiſtacere
ĩuriet poſſionemĩ. annum recuꝑare licʒ
uocandus ſit ut.S. V. ꝓx.¶ ¶ Quiid ſi poſt
ꝗ quis recuperauerit pol. interim ↄtumax
eſt·ſic ꝙ iteꝝ patit᷑ miſſionem2 iteꝝ ſatiſ
facit a cauet ⁊ poſ.recuperadet ſic infini⸗
tum facit.ne principale negocium ualeat
diffmiri- Ro. dixeruùt multi iſte ſatiſfaẽ
iuri: quod ei penã aliam ñ imponit niſi ꝙ
expenſas reſtituat et ſatildet.2 bñficium
iuris nemini ẽ negandum xxviii di:q his
ex.· de ſcᷣis nup:c.pe.2 Ffi. 2 ſic coram me
uiſi ſunt defenderevr̃ tamen ꝙ põt excõi
cari· ex · ut lite ñ conteſ.qm in fi. uel dici
põt a non improbabil ter ꝙ actori iudic
officio ꝓuidebitur · ut e de reſti ſpolia.

frequens.: ſolʒ. M.li. vi. omnĩo uĩde q8
ſcripſi poſt Hoſti.de do.a. con.c.i.ſuper.
90. Ooferant- et ultra illa certum eſt iſte

etiam ex prima ↄtumacia ſatiſdat de ſtan

do iuri. ut hic êr-ex illa 3 cautione diſtrã

attemptet.qd iuſte fiet ꝓpter recidiuaʒ

facit de hereti:aecuſatus in prin.l 1.vi. S.

CDe ſcðo dec reto-

decreto tractauimus.reſtat igi
tur fo aliqua diſputemus.in
quo conſiderandum eſt-
uid ſit m decretum-
haliter interponatur-
uando et.ĩ· quod tempus.
In quibus actiombus uel rebus-
LHA quibus iudicibus et quo iure poſtu
ledur interponi- —
Et quis ſit eius effectus.
dendum igitur pri occurrit
quid ſt m decretum. Eſt au
tem ſcm decretuz ſcèus iuſſq
ĩudicis quo iubʒ bona alicuius
Phter ↄtumaciam poſſideri. que prius ex
primo decreto detinebantur. uelut cx ſe-
quentibus apparebit. et ꝓbatur eẽ· de eo
qui mit · in poſ. cã rei ſer c.i.2· ff. ꝗ damp-
infec.preton officiũ.·2.. pᷣtor· 2. l· ſi fimta
· Iułet.ff. ut legaeuel fideicõ.no ca.l.i.
t· ut in poſ. lega. l.i.2. C. eoð certa forma-
Vnc dicamus qualiter interpo
natur ſuꝑ quo nõndum eſt ꝙ
ſcm quoldam ſcm decretum
locum hz tin in perſonalibus-
Alii dic ꝙ in ꝑlonalibus 2 realibus lo
cum hʒ. ut cicetur.ĩ. in. 6 uidendum26.
hoc quoq; uude ſcm utrãq; opinionem
aliquas formas ſubiciamus.2 primo ꝓle-
Juamur cum perſonali actũ eſt. ¶ Scas
ergo ꝙ ſi ꝗs miſſus eſt in polſ.al iquax: rex
P mõ debiti decłatiinec ueniat abrs·I. cẽ
Pus de quo habetur. . 5. Iuã· tunc ueniet
miſſus ad iudicẽ.2 petet bena in ꝗbo fuit
miſſus ſibi inſolutum dari.ad qd hoc or-
dine ꝓcedetur. Iudex enim adhuc illuʒ ci
tabit. . 2 eſt caſus expᷣſſ us/ff.; cuiuſ.
vimuer. ſ.1·6. quibus aũc-qt ergo dicit lex
ↄſentaneum ꝑſeuerante ĩ otumaciaſ up̃.
qd apparet per nouꝗ citatiõj·nec mix:qa
lI.pñti. C. de his ꝗ ad ec.con:ante með ᷣm
decretum uocat ſnĩam g ad illam neceſſa
ria eſt pñtia. uel dtumacia.ff.de re iudi.S

vnoquoc; ·2.g. quõ 2 q iudi. l ea que —

dis clare ac opendioſe de prĩio

90

BN

— =

9 —

2

e

ud. C.de ĩiudi/auten iubemus: nam ſcam
decretum utraq;ʒ parte pnte dʒ interponi
f.ᷓ dampinfec dies5ſi forte·2 ꝓbatur
2 no· ᷣm papam.e: ð eo ꝗ mit. in pol · c.
iĩ.2.7.5. reſtat in prin cum ðbeat inponi
cum cãe ↄognitione· ut.ff. in pol.lega.lſi iſ
a quo.z ex ut lite ñ conteſtqmi·ꝭ.ꝙ ſi ſu
per.2.· ff· de damp.infecſi fimta ex in pre.
6·ſi forte· et ubi ſideratur cãe ognitio dʒ
fieri utraq; ꝑte pnte.· AI. 2 a udice ꝓtri
bunali ſedenteut dixi· S· ·ii· poſt pri·. ·
ff. ð re iudi.de unoquoq; ff· de mino:lin
cãe·ff.de bo.poſ.l.iii.·penulti exde cã
poſ.2 ꝓprie.c· i·ft· de adop:nam ita· ſt de
mino uex.·5⸗cã. 2 udeæ admonebit illum
ꝙ caueat᷑ uel iuri ꝑeat2 ſi rdeat uolo ceſ
ſat ſecundum decretum ſi autem dixerit
nolo uel cemparere nolit tunc interponat
ut·ĩ.C.proximo. . penłquia contumae
pñti habeture& de do-2 otu ueritatis
Fl re iudi ↄtumacia: 2 ꝙ itex ſit facien
da monitio dicit.l.C.de iudio aut᷑iubẽꝗ
ff·de iudi.2 poſt edictum. In cãe auũt cog
nitione uertitur an ſit pupill uel abns ca
reipublice· ut.ĩ· ꝓx· 2.· S.· 6. reſtat· V·ſʒ po
ne.2 ſequen:2 ſimilia ut· I· · uidẽdum· qqᷣ
ſi ꝓbetur non dʒ iudex ꝓperare ad m de
cretumalioquin datur reſtõ · ut in p·lſi
finita · Sſed ſi forte.2· 5. poſteaet· l.ſi quis
miſſum. 2. I. O*Wι1ffse qui. ca-ma ab hoſti
bus··ſi dampnũ qd dic ᷣm Koff iii. li: in
ti:de o decreto · M· dat hãc remiſſionezʒ

ꝓpter otrarrũ qd ibi ſignat de.l-gnorare

de reſti mi. 2 eoꝝ ꝗ reipublice caà abſunt
ubi otra ſic abñtes bona poſſidẽturſi non
dfenduntur. Rendet ꝙ uexꝝ eſt bona poſſi

deri ſi ñ defenduntur ſed allegata iporum

abñtia ñ coguntur ſe defenderefte. eum
qui in ꝓuincia. l. ii led ibi g otra ·l. ꝙ bo
na poliidebuntur ſi ñ defendantur · dicit
aut ibi Rof ꝙ qñ non allegatur cã abñtie
a ſic poſſidentur bona:bene otrabitur lbi
pignus non tñ tale quale in rebus alioruz
hoc intelliges ꝑ· V·ſed pone/ð· ꝓx allega-
tum· et ſic intelligitur.leum qui .i. ff· de
priui: credi.que dicit ibi pignus ñ dtrahi
ut et iam ibi nõde hoc pleni ſcripſi ð eo

qui mitin pole.fi.poſt prin:magne glo:

2 iunge quod eſt.ĩ·9·reſtat:¶¶ Quod
Rreus ñ reꝑitur dʒ denunciari ĩ domo ſua
uel in uico eius pᷣconizariſi quis eum de⸗
federe uelit ut dixi.S. de cita/S ſequitur:
SS.illud etiam nõ.a ſi ñ uenerit. uel ſi uene
rit.ſed aliqd rõnabile quare interponi nõ
debeat nõ ꝓpoluerit iudex ſm decretum
ĩterponere dʒ.¶ ¶ Quid ergo ſiopponatur

dceptio excõicationĩs petẽti ſm decretũ
Hndeo dico admittendarn ut ex de ex-
cep. plali:vi·2.· Cc exceptionẽ et adhuc tñ
poſt ſim decretum poterit recuꝑare pol.
lt dicam.ĩ· e5. ulti. Si uero in ſua pduret
ↄtumacia põt actor ĩpetrare ꝙ poſſit bo
na uendere uel ꝙ ſibi dentur inſolutum-
ut.ĩ.dicetur. ¶ Actor igitur petens im

decretum interponi ſic ſuaʒ petitionẽ for

mabit/POrma Coram uobis dno tali
pono ego talis ꝙ cum nuper. M- ad meꝗ
unſtantiam citauiſſetis ꝑemptorie ut uei
ret tali die in tali cã rñſurus mihi ꝓut or
do exigeret rõnis· Iple tñ die pa ꝑ ie uel ꝑ
alium n oↄparuit nec etiã poſt diutius ex
pectatus. ꝓpter qð ob emus ↄorumaciã miſ
ſus fui ꝑ uos ex primo decreto in poſſeſſi
onem talium rex ipius. ceteꝝ cum ĩpe cõ
tinue in eadem ↄtumacia ꝑſtiterit trnq;
tempus ſit elapſuʒ. q ſufficit ad interpo

nendum fm decretum peto mihi dari et

adiudicari inſolutum dicta bona: in quo

rum fui polcã rei f. inductus 2 hoc cum

actum eſt reali actione · H-Miror de 6

dcõ qð excuſari ñ patitur. de lr̃a corrup⸗

ta.remiſſio ſequensnec ba que ſequunt᷑

ſompnolẽtus ergo erat hic auctor. uł dic

ꝙ loquitur de reali mixta:2 inquãtum ſa
pitx naturam ꝑſonalis:de quibus.ĩ uidend
et. S. t.i.Sſequitur · V.ꝙ ſi forte· · ¶· V.
uex. Si uero ꝑſonali dicaʒ utS. ꝑ oĩa B ſal
uo ꝙ poſt illa uerba talium rex ipig Iun
atur ꝓ mõ debiti declarati uel dicat ſic:
kornd Peto mihi dari 2 adiudicari inſo

Iutũ in bonis· 2 de bonis eiuſdem martini

tin ꝙ ualeat centum uel noĩe ſortis in ꝗ
bus mihi tenctur 2 duplum noie pene et
expenſas fcãâs et faciendas:·et hoc peto eæ
uigore plurium inſtr̃oꝝ uel ex uigore ta
lis inſtri a ſnĩe et renute uel breulus con
cipe ut.iĩ.in traclibelł de eo ꝗ mit pol-
ca rei ſer. v. cetex .· ¶ Aliquando aũt ux

or alicuius ſeu pr uxort petit ſibi dari ĩ00

lutum ꝓ dote d bomis uiri ad inopiã uer

gentis 2 tunc dicat.C.libras quas dedi in

dotem.a peto expẽlas factas et faciencas
cuʒ male utat᷑ ſua ſubſtantia 2 ad inopiaʒ
uergatex.· de oſuetex pte· C.de iure dot
in rebus.2. l.ubi:2 ſic in ſił ibus caibus in
quibus petitur dari aliquid inſolutum-
¶ Porro a iudice huiuſmõi petitione re
cepta·ciĩtetur reus ite et ſi uenerit ordia
rio iudicio ꝓcedatur ut fiat litis oteſt et
iuretur.ut dixi·s· in prin2. S· ſequit᷑. .
interpoſita ĩgitur· ꝙ ſi non uenerit faciat

Publicum pᷣconem ꝓclamari ꝙ omnes

4
9

9

„* ſbant o N LKrecto
anſtLipeig c ſchr

. —
14 44

alii creditores 2 ius hñtes in bonie illis: uł
ea defendere uolẽtes ↄpareãt corã eo cuiq
nũci ſeu preconis relatõ hoc mõ ſcribat.
FOrma titius pco ſeu nuncius cõis uiter
bien. ꝓclamauit· uł retulit ſe preconia uo
ce clamaſſe ĩ palacio: uel in ciuitate uiter
bieñ·ꝙ ſi quis hzʒ uel habere credit ius ali
quod in bonis· M. uel ea defẽdere uult ue
maat uſq; ad talem diem corazʒ iudice tali-
fſibis quoq; f iat ꝓclamatio in otrata debi
toris et relatio eodem modo ſcribatur-
¶ Ceteꝝ ſi aliquis ius hñs in bonis uł ea
defendere uolens coram iudice in prefixo
emino opareat 2 eius ↄꝑitio ̊ mo ſcribet᷑
FOrma. Anno menſe 2 die talibus tał in
talis iudicie pntia cõſtitutus diit 2 ꝓte
ſtat fuit ſe hr̃e ius in bonis·. Mex cã de
bitil. lib in quibus idem. M. tenetur ei
dem. uel cx alla tali cã uel ſic. FOrmaAn
no 26· ut·S. uſq; oſtitutus Iunge talẽ ſibi
petitionem porrexit Coraʒ uobis dñe 2c.
ponatur tota de uerbo ad uerbuzʒ ꝙ ſi płi
mum pꝑes ſint petitiones ꝑ ordinem una
poſt aliam ſcribantur· ¶ Si uero aliqs ſe
offerat uolens bona defendere eius cõpari
tio 2 oblatio ſic ſcribatur · FOrma. Anno
26. talis coram tali iudice oſtitutus dieic
a ꝓdeſtatus fuił ꝙ bona.M· contra taleʒ
2 ↄtra quemcunq; petitorem à dtradicto
rezʒz uult defẽdere.ne eis ĩſolutũ dẽtur tłi
rõne·2 nõꝙ ubi ſunt᷑ płes petitores nil in
tereſt an alii hẽant tenutam de bonis de
biton:uel non dummõ prius habeatex ſi
uenerit aliquis dicens ſe ius hr̃e in bonis
ip̃is utpote ꝗa illa bona ad ſe ſpectent: uł
ea uelix defendereſcribet᷑ eius narratio
2 ius quod ſe dicit hre quare illa defende
re uelit. huiuſmo' ergo ꝓteſtatione ſcrip
ca·defenſor ipe ſatiſdabix. ꝓut dicetur.ĩ·
de ſatiſda.5·expedita· v. porro:poſtea pe
xitores ſeu actores oteſtabuntur litem-2
iurabunt de calũp·cum ipᷣo defenſore.2 ꝓ
cedetur in lite ꝓut.ĩ. dicetur. ¶ Quid h
null defenſor appeatↄſtituetur curator
ipis bonis/ut.ĩ.e·ꝭ.·cum aũt.ſicut dixi
mus.s·de cur·ꝭᷣ· ut aut. vItem nõq; qñ
q; datur2 qualiter petẽxur curatores:dic
ut.ĩ.in tracta.li.de iudi.ꝭ:generalia/uer
Item bonis.a ſequẽqui curator bonis ab
ſentis. 2 indefenſi ꝑquiſitis de illis faciet ĩ
uentarium qð ſcribetur in actis iudic in
hac forma: FOrma-Hoc eſt inuentariuʒ
fcm ap· curtↄſtituto bonis:· M abñtis
2 ĩdefenſi. In primis ꝗdẽ dixit ſe ĩueniſſe
in dictis bonis unam domũ in tali otrata

ſitã·ĩ. talcs ofines· Itern unnaz peciã terre

poſieam in tali loco. Item unuʒ ſcrincũ de

hac forma uideĩ.ð inſtr.edi·dicto· V·.

hui autẽ 2 ſe- ¶LůHis ꝑactis curator bo
na illa defendex 2 oteſtabitur liteʒ 2 iura

bit calump· cũ petitoribus. · ꝗ peti
uer̃t ſibi dari ĩſolutũ bõa vᷣbiton. Querit
aut Kicarmalum ſi poſt ꝓceſſum huius
cae ueniat debitor ꝑatus iatiſdare 2 cxpẽ
ſas reſtituere·2 petit ſibi de nouo libelluʒ
offerri dicẽs curatort ꝓceſſum ſibi non pᷣ
iudicareIn dtrarium dr ꝙ cam reciꝑe qʒ
in eo ſtatu in quo eſt. ꝗd ſit iun·2 ꝓpter
nouitatem ſołonis breuiter totuʒ colligã
qued allegat ꝓ parte ðbitori allegat fauo
rem quem iura dãt defenſoni in umiuerſo
C.de ꝓcuratoribusexigẽdi.ffe.Cſeruuzʒ
·publice. Iſte aut fauor reſpicit omnem
defenſionis ꝑtẽ.ff. de regiuxt ſemꝑ ſpalia-
2z.l.ſe.ꝑs aut potiſſima defenſiois eſt hibel
li oplatio a receptio que etiã ſubſtanciał

ðr ð quo ſatis in clem· de ·ſig · lepe ĩ ꝓł.

datur per hocergo exquo dbitori ↄcedit᷑
defenſio ergo et libelli oblatio· Scdo indu
cit otra ꝓceſſum fem̃ cuʒ curatore ꝙ ipᷣe

n exegit mãdato debiton ſed legis 2 ſic re

ſiſtit ꝓceſſui regulaſ.ð regu:iun nemo

aliẽo noĩe lege agere põt. Ille igitur ꝓcel
ſus nullus n impedit inchoanduʒ. ercio
iducit ꝙ cã ceſſante uel remota ceſſat uł

remouetur effectus cum ĩgitur a tuma

cia debitort ꝓceſſerit datio curatoxl 2 illa

ceſſet in ſatildare ſatiſfacere et obedire ꝑa
to.ff.& re iudi:ↄtumacia ergo ceſſabit ꝓ
celſus inchoatus cum illo.facit· t· de reg-
iunnihil tã/quarto inducit. de no· op-
nũc ·ptor·ꝭ.penul. ubi ðr ius queſtuz nũ

cliatori ceſſare ſi ꝑ eũ poea ſteterit quo mi
nus ei latiſdeturergo 2 ceſſabit 2c· ad idẽ
ff.jud ·ſol.l.iii:/ penul. ubi dr ob rem nõ

defenſam ſtipłationezʒ ñ omitti:ꝗdiu põt
exiſtere ꝗ defendat.ſi hoc eſt in eo qui ꝓ
miſerac. fortius in illo qui nõ ꝓmiſit. In

ducit ad idem . l. ſenatus.ff · de accul · ut.ſ-
iſte punitus onere ſatiſdationis 2 ddemp

natie expenſaꝝ in plus nõ puniatur- Itẽ
eius f auorc datus ẽ curator &ac· l. qd fa
uore. fl ·d legi.· Item ꝙ; ꝑ litis oteſ·ñ ſolet
alicuius cõditio fieri deterior · ff. de regu.
iurt.non ſolet.ſpaliter allegat· C· de pᷣſcrip.
xxx. anſi quis emptioms et autẽei ꝙq iu
rat. C.de bo.auc.iudi.poſſiet autẽ · qui ſe
mel.C.quõ et qñ.et acre:qi·5· In aliis: ut
lite ñ oteſt.et ſpẽaliter.l.ſi pupillus.ff· de

priuił· credi. In otrarium inducit. I. famm

ff.de curt.bo.dan:.que expreſſe dicit omia
acta facta uel geſta rata fore· ad ideml·.

9

91

penul ·e · · ed · ul.in fi-de fideiuſ.tu. Indu

cit et iam materiam regule factũ legittie

de regu:iurt li.vi:et. l.lcĩmusC .S adml-
xu Item actus iudiciales non debent pen

dereff·ð iudiñ quemadmodum · Cunus

oↄtrarium hic eſſet· Item de qua re iudex

ↄgnouit 2c ff· de iudide qua re.quod hic

cſſaret- Item iudiciu eluſorium fieret cõ

tra.l et. ſi ptor Iteʒ acta tunc ſolum cir-

cumducuũtur cum utraq; ꝑs olentit. ff de

re iudi:l. ata. Item ↄtumacia afficit dap
no litis: ut in .l otumacia-ergo n obtine
bit aſta cum curatore reuocariſicut nec

obtinet per ſuam appellationem geſta re

ſcindi.C·quox ap·n reci-l.i. Soluit ut diẽ

ꝓ utraq; ꝑte ut.ſ'obtineat creditor ꝑ rõ

nes allegatas eo debitor etiaʒ obtin bix

iſta precipue rone ꝗà ꝓceſſus dationis in
ſelutuʒ fir ꝓpter ocumaciam debitont in

defenſi.ñ odra defenlum ꝑ ſe uł alium ff ·
e qui.ca in po:ea:l.hoc autem· ꝭ·i. in fi-
et · S· pretor ait· et· S·fi. ſed debitor hic de
fenſorem hẽbat curatorem datum bonis
qui litem [uſcipere 2 mouere debebat.ſẽ
iple debitxor·ut P-liiede cu.bodan-non

poterat ergo ꝓ eo tempore dici ↄrumax

ut p̃.l.Hᷓ aut in fi/ceſſabit ꝓceſſ datio

ms inſolutum ꝗa debitor luſcipiet cãʒ in

ſtatu in quo erat 2 excipiet otra credito-
rem de inepto mõ agendi: ga debuit dare
curatori libelluʒ ſuꝑ perſonali atione nõ
ſuꝑ datione inſolutum.z otra creditorem

ꝓnunciabitur ꝓpter ineptitudinem.2 d
nouo ſuꝑ principali actione offertur libel
Ius: nec obſtat oteſtatio litis ꝗa poſt eaʒ
bñ opponi᷑ tał exceptioffde excepl. eæ

ceptiones· ꝭ/fi:2 ſi melfal.modix.li. J.
etx ꝓtedetur in lite cuʒ curatore uł defen
ſore hoc mõ· ꝓducentur enim inſtr̃a2 ꝓ
bõnes hincinde z iudex ſecrete eliget ali-
quos uiros ydoneos ꝗ ſciãt bona debiton

2 hii ſacramto prius ab eis preſtito eſtĩia
bunt fidełr illa.ſun inuẽtario ſcrĩpta qᷣne
eſtimatio ſingulax reruʒ iudici ſecrete da
bitur 2 in actis redigeturet poſtea bona
ipa uendantur · utĩ· V. ẽptore ꝑte que ab
ſens ẽ citata ad audiendum ſmiam ꝑemp

torie ꝑtibus pnñtibus. uel una pñte altera

abñte citata tñ ſniĩa in ſcriptis. M dice-
bat Iaco.in fiſui tractatus differentiam

hanc inter primũa ᷣm decretum.ꝗa fᷣm

oportet fieri in ſcriptis primũ nõ. Tub
hac forma ꝓferetur Orma ſcdi decreti
ſeu datiõis inſolutum Heica. In xpi norme
amen- Cuʒ nos talis ludex nuper ad inſtã

EIa 3 bprimöo et tercio pꝑemptoric Mæ⸗

citari feciſſem- ut coram nobis certło ter

mino ↄpꝑeret eidẽ. b- rñſurus ꝓut uuſticia

ſuaderet· Idem. M·ↄꝑere ꝑ ſe uel per ꝓPeu

ratorem ydoneum dtumaciter reculauit

ꝓpter qð eundem. b. in poltalium reruzʒ
ipius- M-cã cuſtodie inducendum decre
uimus ꝓ mõ debiti in eius petitione oten
ti- ueʒ eodem. M- in ſua ↄtumacis ꝑdurã
teidem b. coraʒ nobis ↄparuit2 petitiO
nem huiuſmõi obtulht coram nobis Co-
ram uobis 2c· poſito toto eius tenore· p9
ea iungat ſic nos uero inquantũ potuimq
per iuſticie ſemitam incedentes per taleʒ
pPconem cõis in palatio ciuntatis uterbn.
2 in ↄtrata eiuſdem. M. publice fecimus
ꝓclamari ꝙ ſi quis hr̃et.ub ſe hr̃e crederʒ
ius in boms ipſius-· Maut illa defendere
uellet. uſq; ad talem diem in nr̃a pntia oꝑ
eret ueꝝ nemĩe ↄpẽte·p. cur̃eʒ ↄoſtituim

ipis bõis ꝗ d boms inuẽtis iuentariũ fec

et ea per uiros expertos 2 iuratos fecin

fidełyr eſtimari 2 eſtimationem reʒ in ac
tis redligi-lite igit᷑ inter pfatum b·2 ipᷣm

P· curatorem legitime cõteſtata pᷣſtiroq;
a parti bus calupnie iuramento uel ſacra-
mento:·quo dictus B aſſeruit ſe rõnabilit᷑
Credere peter̃ 2 nullo eoꝝꝶ que in eius pe

tir ione ↄtinentur ſibi ſat ſtcm eſſe.conclu

ſoq; in dicto negocio- uiſis inſtr̃is et audi
Cis ac inxellectis ronibtuis 2 allegationibulſ

partium eaadem deliberatione nobiſcuʒ
2Z cum ꝑitis ſuꝑ his phabita diligenti xpᷣi

nolĩe inuocato partibus pnñtibus decerniꝗ
ꝓnunciamus 2a iudicamus inſolutum dã
dum ſeu dari debere eidẽ b-et ſibi damus
et aſſignamus ꝑ hoc ᷣm decretuz inſolu-

xum taleʒ domum ꝓ tanta ſumma-ſicuc
fuit a prefatis eſtimatoribus eſtimata.ſ-
Pxxet talem uineam ꝓ tanta ſumma ſi

cut a prefatis fuit eſtimatoribus eſtĩata
I.ꝓ. C.et talẽ ortum ꝓ tanta ſumma ꝗn
ta fuit eſtimatum .ſ ·ꝓ.x·lſolid· noĩe expẽ
ſaꝝ taxatione a nobis fcãâ et iuramento pᷣ

miſſo.que ꝗ dem res ſibi ꝑ primuʒ decre-
tum fuerant aſſignate · hec forma utihs

eſt ꝗuis ñ ubiq; vᷣuetur 2 ꝓbatur ed· de

eæo ꝗ mit in pol:cã rei f. c.i. ¶ Si autem

płes creditores ſimul ocurrãt in petitione
Huius ſcdi decreti narrabitur qualiter ipi

milſi fuerunt in poſie primo decreto ꝓp
ter rei vtumaciam ut iam dictuz eſt et
quałyr ꝗlibet eoꝝ ſuam obtulit petitionẽ
æt quelibet caruʒ in libello inſeratur. p9ea
incipias ſic. FOrma Nos uero quãtuz etẽ
ut.S.uſqʒ inter prefatuzʒ ubi cic prefatos

26 ba ſequẽtia fingularis numerur̃ſolue

C2E.a 2 ieſve⸗

e
„ „
7

R

in płale decenter. 2 fic proſequere uſq; ꝑti
bus preſentibuspoſtea iunge ꝗa dictuʒ

b.inter creditores ip̃ius minuenimn pri

orem tpreet ĩdeo iurt potiorem. Primo
loco decernimus ꝓnunciamus ꝛc utS. uſ
qʒ in fine/poſtea ſubiunge. quia Fo loco
poſt cmbinuenim:raliis creditorib
eiuſdemm potiorem decermnimus 2 pnu
ciamus 2c ut.S. (Si auũt nõ fint tot que
ſufficiant creditori poſteriori poſt pmiſſa
ſic dicens predicto uero ſempromo ꝗa ni
hil aliud bonis dicti ãtonii potuit reꝑiri
ꝙ ei poſſit adiudicari poſſit inſolutuʒ eid
ↄtra eundemmet eius bona 2 bonox poſ
ſelſores: et etiam ↄtra eius futura bona ſi
qñ cum ad pinguiorem fortunam perue-
nire cõtigerit integra iura reſeruo lata fu
it hec ſma 2c. premiſſa ꝓbanturC. ꝗ po.
in pi ha. alſiduis C· de iure dotper totuzʒ
et. exde ſoł.c.fi:de reſti.ſpo.olim.vi:a· ĩ·
.Illud autem ¶Sed pone ꝙ unus tñn
ex pł'ibus creditoribus egix otra debitorẽ
2 tenutam de bonis ſuis habuit. 2 demuzʒ
ex Fo decreto illa inſolutum recepit poſt
modum ueniẽs alius creditor nihil inuẽit
d bonis debitortnuquid ſi ſit potior pote
rit ad data inſolutũ habere recurſuʒ · &

Alb:.galł.ex · uolumẽ fortificabat qoõneʒ

ſeʒ qn in platea 2 in uicina palam 2 pubſi

ce fuit preconiʒatuʒ ꝙ ſi aliquis ĩ bois illi
us ius lret uel illa defedere uellet ueniret

I.certam diem et nullus uenit et tñ etiaʒ
eo caſu dicit priorem creditorem audiend
ad reuocandum illud ᷣm decretuʒ exquo
perſonałr uel ad domuz nõ fuit citatus.
miſſio em otra unum nõ preiudicat alte
ri· ff· ne uis fi:ei:qui in poſ-l.i: forma au⸗
txeʒ eitatioms a iure data ſeruanda eſt f-⸗
de damp:infec·l.ini.ꝭ·preter de qua uide
de doet cõ·cãm in:iiiglo:et de eo ꝗ mit.
in poſ.c.fiia qua r̃cedi n licʒ·ff-man. dlili
genter.2· l.ſi quis ꝓ eo 2⁊ ꝓclamatõ illa nõ
noczʒ ꝗa uox preconis pauo' innoteſcitC.
quõ 2 qñ iudxl.oſentaneuma aut᷑/qui ſe
mel:2.· ff.de in intereſti:ldiuus:et ſic diã
tenuiſſe dĩm ſuuʒ ſᷣm hoc ꝙ in ſoy'one.ĩ.
de admonitione r intelliges ꝑpſonałr uel
ad domũ a in aliis ſic etiam uera ſoł'o··
uidetur ꝙ; ſic Bal.nam.l:cum un:de bo.
aueĩudi.pol non hʒ locum in ſco decre
Eo.ſed in primo· · ut.ffide noxał.ac.ełc
tio·5·ſi abnteibi enim m deeretum int-

poſitum erat ut patet ibi. ut in ĩtegrũ re
ſtitui ꝛc.· 2 in fine:duz dicit dñii acꝗſitiõe
ac. tñ dicit creditorẽ audiendumn enim

põt ibi de primo decreto loqui/quia tũc

ſine reſtoe audiretur de iure cõi ut ex ut

Ilie nõ conteſt. qin. In aliis2 ſic reſtitu
tio ceſſaret ut/f·de mino-in cãe.il.a quia

ꝑ primuʒ decretum dmium n acquirtur
de quo ibi dr.ſed ſola cuſtodia. ut in pre-

S·In aliiset f·de acqui.poſ.l.iii.·penł

ſed dic ꝙ aut creditores fuerunt admõitia
uel erant pntes 2 ſcientes ut tunc audian
tur ꝗquam potiores-quia iura ſua remi-

ſiſſe uidetur. ut.C de rem l. pig. ſieo tpᷣre

2.· I ſi ypothecas2 exde re ĩudi ꝗuis aut
nõ fuerunt moniti nec pntes nec ſciẽtes-
ut tunc audiantur poſt ᷣm decretum. ut
Snã licet pre.l.electio in cã noxali loquat᷑
eadem tñ rõ eſt in aliis unde idem ius eſſe
debet ex · ð oſti. tranſiato ff.ad.l acquił.
illud et facit.ff-de noa ac in noalibq-2
I.ſi noxale. ubi pſentia a iure ſuo remouet
creditorem Item facit.C. de iure do. ĩpe
l.Ffi. . pꝗᷓ· ubi et aʒ iple debitor poſt m
decretum audiri undetur. 2. ff. de penis di

uĩin prinetff.qui.mopi uel ypo· lol:ſic
nõ uitur.a2 qd nõ C.qui poin pig ha

cum t᷑ibi. ¶ Sane licet prelcripta forma
ſcãi decreti in ꝑſonali bona ſit· Iudices tñᷣ

ꝓ maiori ꝑte faciliq ſe expedir̃ oſueuerũt

remiſſa etiam decreti narratiõe dicut ſic
Orma.Ab iſto die in antea aſſigno tibi

res illas quas tenes ex ſcdo decreto inſolu

cum uel tibi ocedo ex ſco decreto ꝙ res
Mlas poſſis uendere uel diſtrabere uel oce
do tibi ꝙ in bonis ommbo ĩ quoꝝ poſſ̃io

nem es inducto auctoritate nr̃a decetero

ueram hẽas polfioneʒ. hec bñ ꝓbant᷑ ex

de eoqui mit in poſ.cã rei ᷣc.iĩ:de hoc.S·

C. ꝓæ. Sſequitur· V porro ſiagatur. ĩno-
Papa.iſii:uero cxit · M de eo quimitin
poſ.c·i. ꝙ ſic dʒ dicere iudes in decreto
Conſtituo uel decerno· iubeo te cẽ uexꝝ
polſorem talis rei: 2 lʒ iſte in ueritate nõ
poſſideat.tñ iura poſroris habʒ.naʒ facit

Fructus ipſi poſionis ſuos/ ut.S· S. rſtat

V. hoc autemet preſcribit ac ſi poſſideat

ut.s. e· · S primo decreto. 5· 5 fi/uł

ſic iubeo tali ↄvtumaci F ↄdempno ipᷣm ut
tibi cradat polfionem talis rei-2 ſi tali ſen
Centie nõ obtẽꝑauerit manu militari nes
ab eo aufferetur ut in· e·5· uerſi. 2 nõ ꝙ ſi
miſſusi2 hoc ſatis cum premiſſis ↄcordat.
¶ Et nõ ꝙ poſt huiuſmõi ſmam ſeu de-
cretum iudex precipiet dari actori corꝑa

lem poſſionem qð preceptuzʒ ĩ actis ſub

forma redigetur/E Talis iudex pᷣ

cepit titio nuncio ſeu curſori tał curie.ut
inducat.b.in corporalem poiſſionem talis

dã ſibi ab eodẽ iudice date: 2 adiudicate

T— —

—

—

—

7 2 N

N₰

inſolutum ex o decreto- Sed a de datiõe
ſfioms quaʒ facit nunciusfiet inſtt̃m
publicum ſub hac forma:FOrma. Tici
us nuncius cõis uiterbii ð mãdato ſeu pᷣ
cepto talis iudicis induxit·b· in corꝑaleʒ
oſᷣionem talis domus poſite in tali loco
1.tales ↄfines ſibi date 2 adiudicate inſolu
tum ex ſcdo decreto ꝑ ſnĩam ab codeʒ iu
dice latam manu talis notarn ſcriptam-
¶ Veꝝ ſcdm eos qui dicunt in reali ncc̃a
rium eſſe m decretum ſic poterit forma
ri. premiſſa emm iuſta premiſſa narratio
ne decenti ocludet iudex ſic·. FOrma Vn
de ex vo decreto te ueꝝ oſticuo rex pre-
dictaruz poſroreʒ· uel ocedo tibi 2c. ut.·s.
v.ſane.ł ꝓnuncio te ueram poſſeſſionem
hunus rei hr̃e:in cuius fuiſti poſfioneʒ cã
cuſtodie miſſus · M nec dʒ addere adiu
dicationeʒ ꝓprietatis in reali.ſi tñ hoc fa
ceret tener adiudicatio in poſſione. licet
in ꝓprietate nõ tenet ut di de reg-iux
ea que li.viſuꝑ glo·ꝓ· ut ꝓbatur.cx· de
eo qui mit · in pol · cã rei ſer · c.i. uel dic ut
iam dictuzʒ eſt· De precepto aũt in omiſ-
ſum fcõ qualiter fiet/2 de eius executiõe
uide.ĩ.d ſnĩa.ut autem· V.nũc dicam
¶ Ilud aũt circa ſcði decreti interpoliti
onem in perſonali actione notandum eſt.
A.·Im lIaco.bal/de ſcdo decreto ꝑo prĩ.
nam tunc iudex primo precipiet bõa
uendi ſi debitor latitet dr autem latitare

debitor q turpiter 2z fraudulenter ſe oc-

cultat. ut euitet curſum creditoruʒ · A1
Canomſta uideat fuſtragum decre. oſul
tationibus quam ſtatim allegabo· J·C.

de bo.auceĩiudi:poſ:cum ꝓponas·2 I. pro

debitore·2 illi creditores tin pñt uẽditio
nem fieri impetrare quos debitor uoluit
defraudare ut.ffex qui/cau.in pol. ea/ful
cimus.·5ꝭquid ſit · et·6· utxſi aut uocatus
nõ latitat ut creditores fraudet. nec otu-
max eſt ſed abeſt ex quacunq; ꝓbabili cã
uel ñ ꝓbabili nccria uel uoluntaria- credi
tores mittent᷑ in poſſeſſionem bonoꝝ nõ
tñ bona uendentur. ud.fl. ex qui ca. maĩ
inte.reſti. Item ait·ꝭ·hoc aut nam ſi quis
uendit bona tanꝗᷓ latitantis- cum nõ lati
tat nulla eſt uẽditio/et reuotabitur łᷣ ip̃o
iure. uel ꝑ beneficiuʒ reſtõnis in integrũ
ft.d̃ damp· infec· ſi finita/5ſi forte2 in pᷣ·
lI. fulcimus. ſi quis poſſederit· Raro. I
Interponit ad uerba Iaco · qð ſcripſer̃t In
no. et hoſti·in deẽ·dilecto·d v.ſi.ſed ego
illa poſui de offdeł.ↄſultationibus ſuper
ii. glo.ubi ad l̃am uide totum qq ſeqtur
uſq; ad. .ſed quałr. 5· ergo fiet uẽditio

niſi reus latitet fraudulenter. ut in pre.5

hoc aũt.2 in pre· l.fulcim··i.2· il·Raro
ideo dixi:quia dtra puberern minorem a
ↄtra furiolum2 otra pupillum ſi ex aliẽo

fcõ ouemantur fit uẽditio. ſi eis expediat

uel ſi debitum urget uel ſi dilatio eſt dop
num creditoribus allatura ut in prel/ful
cimus·ꝭ·adeo. 2· l.ſi mĩor.2. l.apð·iuł. H-
i . 2·lin pol · R· i. ff·de boauc.iudicpoſ.ſi

uero ex· G·i·2 t iſte ꝑſone latitare n pnt

A de furioſo 2⁊ pupillo oceditur de mĩo
re adulto dubitabatur. Iamen glo-in. l.
ſi minor vr hoc tenere.f·de bo-auc.iudi-
poſ. immo etiaʒ plus vr ex pl.ᷣm In

no-im lg multi. MA. ut ipſe dicit. S· con

tradicant ꝓ etiaʒ in aliis ꝑſonis a predcĩs-
ubicunq; :uſta cã mouerit iudiceʒ fiet uẽ
ditio· ſi enim fit contra has non latitãtes
que fauorabiliores ſuntquare multo ma
gis nõ fiet otra alios. Et ſi dicis ꝙ dtra p
dictas fit ex iuſta cãquia/ſ. latitare fin-
Zuntur ꝓpter tutores et curatores eoruʒ
lat itantes· certe hoc uex nõ eſt. ut patet
ĩ ↄcor ·que lunt· ·t· ꝓx·/S· fi · · ſed nũꝗd
Immo lex dicit expreſſe ꝙ etiam ſi nullq
latitet.tñ otra predcas ꝑlonas fit uenchtõ
ut in pre.s/adeo·Item ſi miſſio et uẽditio

fiunt in reali- ubi fit ſolum miſſio in re

petita: ut ſupra/ꝭreſtat.a ſcias/quare
non fiet etiam in perſonali · Sed dices quõ

tam grauis pena infligetur abñti non cõ

tumaci abſq; ordine iudiciario, Reeo hoc
fit ꝓpter maliciã latitantis·fit etiazʒ dtra
alios ꝓpt᷑ multa mala que uenire poſſent
niſi hec fierent lʒ rariſſime fieri debeant
niſiꝗ latitantes utx··2 tunc etiã adinuen
tum eſt remedium oↄpetens.ꝗa ſi facta ſit
ue nditio debito nõ exnte agitur actione
preiudiciali in rem ad recuꝑandã reʒ uen

ditam- Sed certe indecens eſſet poſtꝗᷓ res

uendita eſt ꝑ iudicem inquirerean ſubfu
