6:quid enim ubi auctoritas a uero 2 fallo
tutore fimul preſtita non ualet. 2 & hac al
legatiõe uide quod no:de offi. dele.cum ſu
per.in ult.glo.⁊ in regula utile de re.iurt
Ii.vi. Inuemo ſolutu ſententia non ualere
per.l.pedius/alias parui refert.ſt. & arbi.
2 per deere ad probanduũ de re iuch. ſed ibi

excõmunicatõ erat publica hic corruptdõ

tunc occulta. Queſtio proponebat᷑ de tri
bus 2 duobus iudiz in hiis uidet᷑ us ua
riari:quia in tribus ualeret ſententia duo-

rũ 2 idem in duobus datis cuʒ clauſula

ſi ambo:ſecus ſi ſimpliciter. uel ſi lac
iudicat in ſpiritualibus. extra & iudi·c. il-
2. ii i. -i-nullus-extra de arbi-contigit
ut in autę ut eleri:apud proprios epiſco-
Pos·5ſi uero ecclefiaſticu.C. de epil: 2 cle.
autſtatuimus.2 ne filius propa:cõaute
hoc ita- uel ſi eſt arbiter 2 cognolcet de cãa
criminali 2 matrirnoniali: extra & in inte-

reſti:c.pe: uel ſi eſt pedane qui nõ poteſt

cognolcere de cauſa hiberali.C. de pe- in. l.
ii· f/ de arbitris non diſtingnemus· 5:⸗ de Ii

berali- extra de in inte reſtic. pe uel ſi ali

qui cõdempnẽt epiſcopos in cauſa crimĩa
Ii ſine ſpirituali mandato domĩ pape ut
iii:q.vi.quãuis.2.C. dudum- uel ſi ſol eſq
condempnet conſtitutũ in ſacris xv.q-vi
f el.2.· C. ſe. exdra d re iudi.non poteſt qð
proſequere:ut.ĩ.de accu.̊·nii. uel ſi duo
iudices ſunt ordinarn 2 diuerſas ferunt ſẽ
tentias non ualet ſententia pro actore lata
ſed pro reo ſic- Si uero ſũt delegati hec pẽ
dent ex arbidrio delegantis ſi arbitri neu-
tra ualeat ut extra de re iudi. c. fi:S. de ar-
bi. 5.fi. V. item non ualet ſi duo. Oii
ſi inter tres ſuper una re ſuntxi iudices.
v·pronunctiant pro uno quat uor pro alio
2 duo pro tercio (leritur que ſententia
tenet ⁊ quidẽ in electõne nõ eſt queſtõ ut

*

SJ

.

exra de electõne in geneſi.. c. cum in iur

fed in Ridicib uidet lententia tenere ubi
plures conlentiũt quia in juchcns Cbeinet
lententia płiuʒ iudicũ hev:di· ſ epiſcop.

2 eſt ratio quia quilibet iudex habet po-

teſtatẽ a auctorivatẽ iudicandi prout ſibi
uidetur ſed non quilibet canonicus habet
auctoritateʒ; cligendh. Quidã tamẽ dicut
ꝙ non preualz ſententia· v· qina rõ eſt ma
ior pars iudicu. In metropolitano autem
uidet᷑ ꝙ quande cõprouinciales epiſcopi
ſae Han. inter ſe debet ſequi pluriũ con
cordiam.lxvl: di:c i.2. i uł reqhurit epiſ

copos uicine prouincie Dic intelhgiè .VI.

q-in. c. i:2. ii-ſed ubi ſolus metropolitan
eſt iudex licet conſulet plures ut:· xX: Gid
quibus. a extra de conſue ad noſtrã- quia
ſuo periculo iudicat nõ ſequet᷑ prouincia-
lium uel aliorũ confilm C. de pena- iu- qui
male iu-l. ni extra de re iudi-cum eterni- ſe
cundũ uincen. 1 qui bic no- de elect. in
geneſi. ₰ο Vbi autem epiſcopus cum ca-
pidulo ſuo cognolciĩt de aliqua queſtione
utrum omnes canonici fint iudices uel ip
ſum capitulũ noxV:q-viiepiſcopus. F
2 de offi-ordi-irrefragabili- in- in glo. 5
¶ Item eſt nulla ſententia ratõe luriſcc.
uta ſi lata eſt a non ſuo iudice: extra d iu
di-ar ſi clerici-extra de conſue ad noſtraʒ-
fk. de offi. prel. i. f. de iuriſ. om iudi.l. fri.
xi: q·ĩ, in clericoru-C. ſ a non compe: iudi.
per totum uel ſi nulli preeſt iuridicktoni
C. de ſen 2 inter-om iudi-nulli-extra & fo-
compefſigmif caſti: uel quia littere clega
tonis ſunt falſe extra de crifalſ ſuper eo:
uel ſi eſt delegatus ſuper una re 2 pronuc-
tiat ſuper alia: C/fia non cõpe. iudi.lei. ex
de offi-dele. cum olim 2. C: e& litteris tel
ti. c. de teſtibus 2 quere hic utĩ. O· Item
eſt nulla ratõne quantitatis. multa 2 alia

exempla pone hica in premodo ut per⸗

I. de iudi dele :eaρ.z: S: e;ti6 ſequit.
Item eſt nulla ratone litigatorũ ut ſi lata
ſic contra minorem xπνα. an-in iudicõ fine
tutoris uel curatoris auctoritate interue

mente ⸗C. qun legit per h. in iudic- ſta-l.

1.2. 11. C. de in intereiti ſi curatorẽ. 2. f. de
re iudi:acta-S:fi-2. l· ſi contra de hoc dic
ut.S. de actore in prin- uel contra fium-
fa.ami ſine patris conſenluut⸗ I-eti · V.
item ꝙ eſt filiuſfa. uel ſi non crat de uril-⸗
dickone iudicantis ur quia erat exemptus
xvi:q-i- frater noſter uel qa actor ꝓ quo
eſt lata fuit publice ecomunicatus 2 de-
nundtiatus ſecꝗ ſi contra eum lata fuit ex

de eceppia ·6' fi· Ii vi·2 extra.cti· excep

tionemde hoc uide ſatis. 5. de 2ctore . V.

itern eſtex. 1 eſt ſciendũ ꝓ alber · gal
li. ubi S. in fi-arguit q& diétum eſt in ac-

tore eccnuτπτοâHαιz locum habere in ban
mito In contrar allegat᷑ uedam prehibe

ri ne fiant que facta tenent ii.q-v. biduu-

Item auctoritas rerum iudicataru. ff. ad
trebelł.ſeruo inuitocum prctor non ſol
uit. Sed diſputauit Iacobus de are- hanc
queſtionẽ cxprimens per ſtatutũ uli non
debere ius reddl-ſed auchetiã denegari2 in
cipit queſtio. Si lata ſententia 2 ſoluit ſen
tentiam nullam ſi expreſſus fuit error ut

condempno: aà- bbanmito- ff. que ſen. ſine
apreſcin. li. itẽ: tcum contra C. quando

prouo · nõ eſt neceſ.l.iicaſu.ii.q: vin.· Qif
Finitiua. poſt prin. Si non eſt error expreſ
ſus aut fuit exceptio aut non.primno calu
aut iudicauit ex lur contemptu ꝗſi excep
tio nulla eſſet 2 tunc idẽ qð.·s. ar· fr· de fe-
riis. l. . S. ii aut quia exceptionẽ non habu
it pro probata uel bannũ cxiſtimauit non
rite datum- f.de re iuch h ſe : condemp-
natum uel illum de banno exemptũ ualzʒ
tũc ſnĩa. ar· ſt· de re iudi:cum prolatis C.
de fide inſtru.l.fi ſt. de nego· gelſi autem
.ſi quocunq; modo de compenl:q& in ch-
em. 5.i: ſc alibi requiri cauſa motiua ad
iudicanduff. de cuic.ſed ſi ex utriuſq;· lci
ri aũt hoc poterit ex qualitate diſceptati
onis. ff-de iureiuran.lfi-Si autem cxcep
tio non fuit oppoſita putat retro iudiciu

nullum- quia contra ormaz ſtatuti2 ſic

contra legem facu eſt.ff.de legi cõtra le-
gem ergo irritum C. de legi-non dubium
2 de ſacro ſanc.eccle: iubemus.· 5- ſane iteʒ
in ornni iudicio requirié᷑ actor rcus 2 iu-
dex. exdra de uerſig forus. V. in omm. C.
de uita.cał.l. n. circa prin: de litis conteſt
I. una.led hic deficit qui actoris officio fũ
gi poſſet nec intereſt non eſſe uł eſſe inabi
ſem. .quod cuius uni. l. i.6. fiad uelle·-
uis.·S·ſi cõuenit· nec habebat iſte cxecutõ
nem officu actoris 2 ſic qð facit uiribus
caretft. de tu2 cudaab hiis:-nec mãdate
G:i. de ſtatu.ho-l.qui furem Item denega
re alicun licentiã agendi fauore ſue perſone
ſicut minori ſine tutore uel curatore uel
denegare propter odiũ ut in bãnito equan
tur ut contrariorũ ſit eadẽ iſciplina. ff de
lega.iii fi.l.de pac:quod dictũ. d primo
calu iudici nullum ut in huius.. prin-

di Aum eſt ergo ⁊ in hoc ſecũdo idem eric

2 forti de re iuris.odiali·.vi: inducit etiã
fk.S iudi.ñ idcirco·5. i· ft.ſi ꝗs cautõ· quoò

Vilo de ſnĩa quero ð pacto.Pone ſtatutu

5

habet ꝙ bannitus non poſſit ad ſui utilita
tem contrahere. T.qui locauerat ſeyo do
mũ ad annũ bannitus fuit 2 demũ domũ
illam uẽdidit lucio eo pacto ꝙ emptor pa
teret᷑ conductorẽ habitare domũ uſq;ʒ ad
finem anni. Queritur an pactuʒ ualeat 2z
uidetur ꝙ ſic:quia hic non eſt contractulſ
cum nõ obligatõ ſit hic inde ſed ſolius ẽ
toris facit.ff.de uer.ſig.l.labeo:a eſt obli
gatio de nõ faciendo ſicut 2 de non petẽdo
.·de tranſac.l.ubi ſicut a in futuro inſti.
de obli.que ex delicto nal.6.i.2 de uer ob.
§-non ſolum. Differunt enim contractus
Pactum 2 cõuentõ.de primo dictũ eſt ꝑ.
l. labeoquod non eſt nomẽ ſpeciale.ad idẽ
inſti.qui mo.re contrahiob.5.j. Pactum
eſt nomen generale fiue ad liberandũ ſiue
ad obligandu. ff. de pactis. l. i.5. eſt emm.
2.· Iſi unus.· 6. pactum. Cõuentio eſt nomẽ
Ze neraliſſimũ ad utrumq;- Item qui ex di
uerſis locis uniunt᷑ cõouenire dicũtur. ff. de
Pac.I-i·5:cõuentõnis.2. I. Rptum in pri.
ad idem inducitur ꝙ ſtatuta ſunt ſtricti
iuris cuʒ ee eis oriat᷑ odicõ ex.l. ſt. de con
chic: ex lege-l-una quã certuũ eſt eſſe ſtricti
ĩuris quia nõ eſt deſcripta inter bonefidei
in·s·ationũ.inſti. de actõmbus ſit ĩgicur
eius conditõnis mater cuius eſt fiha.fl. ſi
quis cau.ſi eum.S.qui mniuriarũ 2 abſurdũ
eſſet punire inquilinũ qui non deliquit. C.
de penis ſanctimus. Item ſtatutum pon
derat utilitatẽ de qua hic non agitur. ſed
dampno uitando. nec eſt par ratio lucra
captare a dampna nõ capere. C. de codicil.
I. fi-Item cum banmitus exulet ciuitate
licta nõ haberet inquilin unde ſeruaret
indẽpnis.ff. ð cap.rmi.l.tutelas.in fi. Gui.
in.q-ſtatutorũ ciſtinguit an bona ſint oĩa
confiſcata.ut in banmito pro graui malefi
cio qui eſt ſimilis deportato.ft bo.dãp.
I.i.in prin:quo caſu pactu non tenet qua-
ſi ſuperuacuũ cum etiam ſine pocto cxpel
Ini non debeat per fiſcum ne iple fiſcus ſuc
cedens bannito teneat᷑ inquilino. ff de iure
fil-l.fi aut nil confiſcatũ fuit ſcut in au-
ten. bona.C. de bo.damp.2 tunc pactum
iniquũ eſt exquo bannito prouemiret uti-
Iitas ſi non poſſet inquilinus expelli qui c
pulſus contra ipſum regreſſu Pabcret cun
bona remanſerut· ff.loca.ſi merces· S. ĩ· ait
cerda quota bonoru eſt publicataa cerea
remanſit. ut. C.ad.l.iuł.de iudi.l.ii.⁊ tunc
quod iuris eſt de toto quo ad totũ idem ð
Parte quo ad partem.ff. de rei uen. que de
tota in prin. 2 facit.ff.quando ap ſit·l. E.
in propria.in fi:dicit autem non habenda

rat ionẽ confiſcatiõis certarũ rerũ non ſub

nomine quote inſti:de fidei. Ii G. ſi quis
una.C. de ſentẽ.pal.l.inii.2. de Here. inſti.l.
quoc iens . J uel quia fallus procurator in
teruernit/C de procura. Iicet. 2 cxtra. e in
noſtra.ĩn Fi·2 de Rptis ex parte ucl quia
is contra quẽ lata eſt mortuus erat tepo⸗-
re prolatõnis uel quo iudex fuit dat ·ff.
que ſen·ſine ap.reſcin.I.pe. uel quiaerat fu
rioſus uel bomis interdictus ſt. de re. judi-
furioſo·extra de ſuc.ab inteſ.c.fi. C. & cu.
fur.per totum uel ſi eſt lata contra fiſcu

abſente eius aduocato C.de aduoc.Fiſ.l.fr.
ſec ĩ priuato ut ibi.2. C. ᷓ poſtu. uelamẽ

to: uel ſi pecunia data ẽ aduocato. ue pro-
curatori uel aduerſario ut ſe paciat᷑ couin-
ci. C. de pena iudi:-qui male iudi. . i.2 de d
uocat:diuer. iudli.l.i. uel ſi tutor legiti⸗
mus uel ſine inqu iſirõne dato non cauerit
re. pu.ſal.fore 2 in judicio de re pupillari
expertus ſententiã contrariã reportauit.
hec enim ſententia pupillo nõ oflicit. C. de
tu.uel cu:qui non lſatil.l.pe.2.fi. C.ĩ. qtni⸗
cau: ĩ inte reſti:nõ eſt ne.ſi tutor. uł ſi tu
tor nõ faceret inuentariũ. C. arbi. tu.l. Fi.
uel ſi reus principalis congempnatur qui
nunꝗ/fuit in iudicio per ſe ſed per procu-
ratorem. C. de ſen.2 Interlo..i. ¶ Itẽ eſt
nulla ratõne loci ut ſi epiſcopus tulit eam
extra ſuam dioc: extra de foro compe · ro
mana. li.vi- uel iudex extra ſuu territoriã
iiiq.vi leges·ſt.de iuri.om.iudi.l.fi.uł ſi
lata ſit in eccleſia a iudice ſeculari.ut in cõ
ſti.greg de immuni·ec.decet.ꝭ.ordinarii
Ii.viuł ſi iudex in alio loco pronunctiet ᷓ
in eo quẽ partibo ſtatuerit imuſta eſt.ff.
de iudiſi locus. exdra de Rptis. c. Ffi-. C. quo
moco a quando iu.ſi ut proponis·2. I. Pies.
C.de ſen.2 interlo.cũ ſententiã uel ſi ſit la-
ta loco inhoneſto puta in lupanari uel po
Pina. extra de ap.qua frontcff. de recep. ſj᷑
cu m dies· ſi arbiter.C.de iudi.properan-
du.2. l. rem non nouã. fr e·ſi locus.ff. de in
ter· ac.lJ.iij.uel ſi lata eſt in occulto loco ud
·e.·:qualiter. . debet autem que emnim
cauſe cognitionẽ uel deciſionẽ deſiderẽt iu
dice pro tribunali ſedente fieri debent.iii-
qꝗ·in ·9· lſpaciũ .· V. a procedẽte. Si tñ partes
conſenciũt ut in lupanari ferat᷑.licet fatue
faciat iudex qui ibi fert tamen partes nõ
Poſſunt cõtuemir/ff.iolu.ma.l.cuʒ mulier
uiri lenocinioz. I. uiro. xeii- q- v.tollera-
bilius. Item eſt nulla ratõne temporis
ut ſi lata ſit ĩ die feriata feriis quib renũc
tiari non poteſt.extra ð fer.c.fi.¶ e: dies.
ffe.l.i.2.l.ſi feriatis.· Cquomodo z quãdo

„ 1

iu. ſi uè proponĩsxxvV. ciiii. per totum-

¶ Sed nunquid tunc poterit ĩterũ ferre-
de hocs·S·qualiter· quid ergo: uel ſi la
ta fuit lapſa die ad quã datus erat udex ſi
non fuit conſenſu partiũ prorogata-extra
de offi:dele.de cauſis/ff.ð iudi.lʒ.i1·.·2 ſi iu
dexextra ð offi.dele conſuluit. uel ſi ſit la
ta de nocte.· Hhoc tenuit Nan.2 Barto-
ſt ipſum titulo que ſententia ſit nulla

1ipſo iure ad fi.z Irinos in decre:conſuluit᷑

ut ibi ſcripſi ſuper glo:quid ſi ubi glo·te-
nent contrariũ.2 Guil-de ſucʒ.ti. an creda
tur nundtio in fi-2 in- I.non minorẽ. C. S8
tranſac.2a in.l.more romanof.de feri ut
ibi de hoc accur.2 in.S·ſedebuntĩ,/allega-
to ubi utroqʒ no· ꝙ de die ſententia ne-
ceſſitate ſed ð nocte uoluũtate 2. uide · V.
quid ergo.Iaco. bel.in· S·pretenet ꝙ eti
am de neceſſicate pronũctiat iudex de noc

te ſi calus ferende ſententie tunc occurrit

inducit etiaml.i.ſt · quando ap.ſit· ·dies
in.fi- ſuprerna hora. Inducit exiã ꝙ ibi lit
tera dicit 2 ueſpere poſt ꝙ non determi-
nat horarm nec dicit uſq; ad ueſperas- In-
ducund iſti pre-l.non minorẽ C. de tranſ
ac.z. ff.de teſta ad teſtium.S. poſſe etiam
nocte. Sed ad illa facilis eſt reſponſo cum
certum ſit tranſactionẽ 2 teſtin non requi
rere certum locũ uel diem nec maturixatẽ
ſeſſioms nec ſcripture precedentis uel fimi
lia ut requirit iudicialis ſenentia poſſunt
emm illa duo fieri ommni loco 2 omni tem

pore a fine predictis ſolempnitatibus hec

uero non poteſt tempore feriato nec loco
inhoneſto nec illis ſolempnitatibo obmiſ
ſis ut patet.S.·2· I. licet fatear ꝙ 2 illa ha-
bent aliqua ſua ſubſtantialia que non ha
bet iſta ſed non ſic pertinẽtia ad propohi-
tũ mihi placet ꝙ poſt Oſti:dii in pre· de
cre · conſuluit.ſuper gloquid ſi iudex · ſ
partibus tacentib ualeat etiã diffinitiua
lata de nocte ſed ſi reſtant ambe uel altera
2 petant recedendi licẽci 2 deneget᷑ loc eſ
ſet appellatõni ſecundũ eũ plus puto ꝙ 2
ſi ſine appellatõne petita 2 denegata licen-
cia pars recederet ſententia ferri nõ poſſz
in hiis partibus ꝗqbo non uiget conſuc-
tudo conrraria reputo enim illam laram
contra abſentẽ non cõtumacẽ cum iudicia
diei claritatern exigant 2 lucis ſubſtractõ
ſic male agemtũ. ut in pre· decre.cõſuluit·
2· ff. de ue inſpil.i.S mulier.2 fures z ad-
ulteri noctẽ exquirut. Iob. xxini: di:2 Io.
xi. B. Qui ambulat in die non cffencht ꝗ
nocte ambulat offedit. 2 q male agit odit
lucem.fateor ꝙ in quibuſdã partibus ĩno

leuit mos ĩn curiis regum 2 multorũ prin
cipum etiam eccleſiaſ ticox apud quos pl
in iudicns procedere in tenebris ꝗꝙ in luce
2 uerificat illud. Iob.xviinoctem uerte
runt in diem.J uel poſt ueſperas. ut ff·
de ori.iurt. lii. quia in pre:cconſuluit.ĩ
autende iudi:ꝭ/ſedebuntuel poſt finitaʒ
iuriſdictionẽ ut iam dixi. ¶ Item eſt nul
la ratõne cauſe ut ſi non cõtinet abſolutõ⸗
nem uel condempnatõem uel equipollens-
ut.S.e.ti:5ſpecies. . diffinitiua. ¶ Item
eſt nulla ratone quantitatis ut ſi datus ad
cognoſcendũ dex pronunctiauiĩt dexe-
ff.de iudi:de qua reff. manchligẽter.2. ii.
q:vi. .·diffmitiua. . Item cũ certa.uidet᷑
ꝙ tota ſententia nõ uiciabit᷑ ſed inquantũ
iudex excelſerit/ff. de uer obli.I.ii.2. l. que
extrinſecusff. de ulu-placuit. Æ hui le
gis caſum ponit glo- in reguia utile: de re
luris. H vi que regula cum ſuis exemplis
facit pro hac parte quã etiã tenuit accur.
C.de re.iuris·l.ini.hcet nocõtrariũ in.l.fi.
ff. de iuriſ.omiudide hoc uide opiniones
in regula ea que fiunt de re iuris li vi. ꝓ
hac parte.l.ſed procul/ff. man.ec. qd no-
in.l.illud. C. de ſacro ſanceccle· olim ter-
minando hanc partem tenui cum quanti
tates de ſe ſint diuiſibiles ut patz in decre-
iĩ.de arbi-li.vi.cum concor·2 no.in·l.cum
amplius. ff. de reiĩuris facit f·de uer. ob.
l.i. :ſi ſtipulanti. facit ad materiã q no-
ff. de fideiuſſo.l.grece:6: illud.z.l. ſa reo.
ii. E.2 adde quod dicã· . · proxi- = Sed
quid erit ecõuerſo de hoc.·S.6: qualiter. .
ſi peto/¶ Sed quid ſi negocium ð quo iu
dicauit erat indiuiduuũ 2 amiſcuit non cõ-
miſſum cõtrmiſſo uidetur ꝙ ſententia tota
non tenet· ff. de aqua co:z eſti.li.ꝭ· illud-
Econtra uiderur ꝙ ualet in totum · ff. de
aqua.pluar. ſed interdũ ibi tamen iudex
habebat iuriſdictionẽ in toto opere.·
ac R di:aliud cum iudex pronunctiat ꝙ ñ
poteſt de quo 5. V. proxaliud ſi pronunc
tiat qð ñ debet cũ cadebat.ĩ. iuriſdictõnẽ
ut hoc caſu ualeat ſi non appellaret᷑. C. de
modo mulc.l. fi · 2. ff. de teſtãs hr̃des· 6·

Fi.de cõ.di:iiii/firmiſſime.a. c.ſi non ſanc⸗

tificat᷑. poteſt tamen dici propter auctori
tatem iudiciox in totũ ualere ff· de dona.-
inter. ui:2 uxoOſi ſponſus:ii · ut res ma-
gis ualeat ꝗᷓ peat extra de fide.inſtru.di⸗/
lectos.2 quia utile per inutile non uiciat᷑
extra de elecilla.de con.di.nii· ſi non ſanc
tificat᷑ 2 quia cauſe continentia diuidi nõ
debet·eẽ de ſequeſ.polc.i.C. de iu: nulli.
ſecundũ V ber · ubi tractat ð ſentẽcia

ſe E ) = 4 D.

2

QN
—

delegat I. V, quid ſi negocium. = uel non
ualet ſi non cotcinet certã quanticatẽ. ut.S.
e:ti., qualiter. V. Item debet eſſe. ¶ ¶Ixẽ
eſt nulla ratõne modi- ut quia lata eſt a iu
d ice procedente leu ſtante z non ſedente-
Iudicis enim eſt ſedere cum res que agit᷑

pPlenam cognitionẽ deſideret: ut. ff-qs or-
in bo:pol. ſer:l.n..dies: in auten ut ab il-
luſtri:2 qui ſuper eos ſunt.colł. v. : ſanc-
tximus igitur ff·de arbi-ſi cum dies· 5: ſi ar

biter. V. fi. iii:q: iii:6: ſpaciu. . a procedẽ-

te. C. & ſen. ex peri. re:.l.i.xlv: di:diſciplina

ad fi xxiili: q- i- paratus. -ſedens me iudi
care-zc. in autẽé de iudli:5: ſedebunt. Had
de quod ſtatim dicã m-. . ſe. † QOuid

KRR pronuntiat in alta turri ſedendo 2 ptes

ſunt inferius certe ualet ſccundu acc.
hoc no. C. de ſen-ex peri-reci-l- i-2 d hoc
de re iudi: c:fi-li-vi: ponit autem accur. in

I.pre:opimonẽe dicenitũ ꝙ ſedere debet iu

d ex in cognoſcendo non autẽ in pronunc
tiando cum plene cognouerit q& dictum
placuit ibi pe·z Cy- unde Qiui: de ſucz. di-

cebat ſuper.l. pre. in or- iudi. ſub Rica-

de lententia ſeſſſonẽ non eſſe de ſubſtantia
allegauit: I.-i in fi-ff. de uen- inſpi hec ſunt
reprobata per pre: decre ulti::ĩi:2 uide q
Polt Ieroni.ibi duei: ſuper fine penul.glo-
2: d. m. M bi-S. e-ti:5:qualiter. in pri-
5 ar. ſt. de acqui:.poſ:quod in eo:ò-ſi uen-
ditorem qu'a forte timebat ſibi ex ali-
qua caula.unde poteſt ſibi ſecurum locuʒ
prouidere: exdra de ſponlab. cum locum-
2 de elec bone-i·2 ar- qad hoc.C. ubi ſena- u
clari.l.in-ante me· Ect ſunt hec in ar-
ad queltionẽ de illo qui iamue ſuper equuzʒ
ſedens ſententia tulit ꝙ lententia ualuerit
2 hoc diit. Ia. Bal. Iicet eniʒ non uidetur
ſedere:uidet᷑ tamen quaſi ſedere: ff. de ſerui
tu:ur.predi:qui in ſella:z extra homici-
dilectus.2.c ſignificaſti. 2 preterea ſolep
nitates accidentales bene obmitti poſſunt

ff. de uen. inſpi.l.i.2 de edic.I.i·6. pe. Aln 3

ut:C. de ſenten:-2 interlo: iu prolatã quia
de ſolempnitate ſubſtantiali uidet᷑ eſſe ꝙ
debent ſedere ut/ĩ.z talis non uidet᷑ ꝙ de⸗-

beat ſedere.ĩ. ſed baiulari- ut.C. de offic.
ciui:in. I.honorati. (LItxeʒz non ualet ſi iu

dex eam non legit per ſe ſed per aliũ ut.S.
e:· ſequit᷑. V.iĩ:ꝙ ſi neſcit uel nequit leger
dic ut ibi. ¶ Non ualet etiam ſi eſt lata ſi
ne ſcriptis. Æ ut expreſſe habet᷑ de re iu
di.c.ulti. G.i· li. vi. :il· q ĩ· in primis.2. J.
ſtatutis. C. de lenten. ex peri. rel· fi· de ſen-
ex:cum medicinalis Ii. vi-2 de treu 2z pa-
ce:c:i.2 & proba/quomã contra.hoc tamẽ

fallit ſi breues ſind leues ⁊ maxime uili ꝑ
ſonaruũ uel ſi epilcopus ſéntentiat inter ſu-
os clericos:que dic ut.i. de libel. co ncept.
5:nunc dicendũ. . iiI.2. V. iiii.2 in ſentẽ.
quas per ſe domin papa profert nõ enim
fert eas in ſcriptis ſed ipſe ſolutus eſt legi-
bus:C.de legibus-digna 2 quia eius preſen
tia omnẽ ſupplet ſolempnitatẽ utC. & te
ta.omnmiuũ unde proceſſu corã eo habito
dubitari nõ poteſt quin ſit in eo lis cõteſ-
ut extra de proba.C.fi.S. de litis conteſ H.
ilj. . 2 no: ꝙ. ĩ· 9. proxi- ar. contra· ꝙ ipie
etiã debeat in ſcriptis proferre- ĩn autẽ col
Ia.viii- in medi- litis non fi: ſa. iuſ &: ſi uerro
aliqu a. M. Certu eſt ꝙ declarari 2 inter- R
pretari poteſt ex ſcripto ut ibi a etiam ex
non ſcripto ut ibi procedit. 5 fallit ett· 3
am in caſibus in quibus! ibello non eſt ne
ceſſarius:quos cc ut in predict. S. nuũc di⸗-
cendum- Item fallit in cauſa matrimonia
i. ut extra de teſti albericus. ſed certe ibi
nõ habet᷑ ꝙ ſentetia nõ fuerit lata in ſcrip
tis ſed ꝙ nõ fuerit redacta in publicã for-
maʒ. ut ibi patet ideoq; nullu ſpeciale ibi
A hoc ꝓbat in cleide .· V.ſig ſepe. . pe-
coniuncta decre:diſpendioſa de iudi. etiaʒ
cle. S Inno:tamen 2 Ber/cõtra nec admt
to eclam qð dicit Gui. naſ. q in qualibet
cauſa ciuili poſſit fine ſcriptis pronuctiari
2 pre iura loquunt᷑ in cà cr iminali in
ius periculu uertit᷑. ut. xlii-diquieſcamq.
2 ideo cautius eſt in ea agendũ utvn. q.

ℳ₰ℳ

ii.C. I.·2. xl-di- miramur: hoc proſequere

plenius in ſumma: d. m. c.ti: 6. qualiter. ꝓ
pe prin: dicunt autem quicã ſententiã poſ
le ferri ſine ſcriptis de partu conſeni u. q
cdic ut in preni. paru docet iſta re-
miſſio opiniones uide de re iudi:c.fi-li· vi.
in v.glo.Guil:de ſucʒ ſuper autẽniſi.C.
de ſen:ex perire/dicit id fieri poſſe ult iu-
ra in. V.allegata. inducit. C. comuni diui.
iudicẽ in prediis2. C. de tẽpo.ap.l.fi.ẽ fi.
2 uide·ĩ.· V·quid ſi de partiu.S Erx conſu
lo ꝙ iudex in prolatõne ſententie dicat in

bus ſoriptis pronunctio hoc eniʒ fieri uti

le eſt.C.de teſtaauten.hoc inter.C. de fi-
de inſtrucontractusimmo etiam dicunt
aliter ſententiã non ualere- ar.- C. de ſen. ex
Peri:reę.l.pe.2 fi:quod non puto. âä ideʒ
alber· gal: ubi .S. vᷣ. ſed pone ꝙ iĩiudex. „
ar. C de teſta:cum antiquitas6fi ſufficit

20

eniʒ ꝙ in ſcriptis feratur 2 uide.ĩ. in trac
tatu libel.in ti:de ap.:i. .z notabiliter- △

AA de hoc in pre.decre ulti.de re iudiin
irv SS 2 no · MH ſecundũ V ber ð bo- „
cuius uerba poſuit Io/de deo in cauilł·v.

, 1

1

4 ſen. produc. in iudi. in prin. quod ſi

ſcriptura alicuiq ſent entie in iudiciũ pro-
duci᷑ contra te uide an ſit ſub uerbis pri-

rne uel tercie perſone confecta. ſi prirne p

ſumit᷑ latsa in ſcriptis niſi contra probetur

ſi tercie preſumit᷑ non fuiſſe lata in ſcriptiſ

2 fic non ualet niſi iudex expreſſum dicat
ſe tuliſſe in ſcriptis · utS. ꝙ ſi dicat᷑ abſolu
te ſine ſcriptis lata reſpondeat᷑ id de parti
um conſenlſu actuzʒ fuiſſe ut.S. uel ꝙ erat
laycus mꝑitus liereray de iudi. certi-
ff.de iuril.O.iudil ii:f de procu:mutus:
in prin.Il-qc conſuetudo regionis hoc hʒ
C.de emãci.l.iĩ. exdra de fide inſtru. cuʒ di
lectus.xi.diin hiis al?: autẽ nichil interẽ
utrum ſententia ſub uerbis prime uel ter
cie perſone loquat᷑ ſecundu quoſdam tu dic
ut. S. de inſtru-edic: 5: i-ſed z in ſententul.
2,5. iſtru. . tem opponi᷑ cinſtrumento
¶ Et no· ꝙ qdam iudices errant dictates
Inias ſuas alis ſcribendo uidelicet ptibus
uel etiaʒ uniuerſis dicentes noueritis ꝙ ſic
pronuntiamus. Bal: non dicit ſententia
in ſcriptis licet iudex dicat ſic pronunctio
2 tu notarie ſcribas quia debet legi:lfi. de
ſen e peri-reci:2 no in- l.prolata hoc dif
Finitiua- ſecus in interlocutoria. nã ta-
les ſcripture potius ſunt teſtimoniales p⸗
teritorũ ꝙ alſertorie pnitiũ ſed nec debet
alicui ſcribere ſententiã 2 loqui in preſen-
ti. dicendo noueritis ꝙ ita pronunct6-ar-
contra txtra de ſequel- poſ.Cc.i.2 de re jud-
inter monaſteriu/2. c. abbate ſane:li. vi. 2
de concel.preben:quia cunctis-Ii-vi-2 alie
plures in quibus hoc reperit factum elle-
ſed non obſtant ſi bene conſiderẽtur.2 ui
5: de cita5iam de citatõne · ·quid hi iu-

dex ita. Item contra-S·8 excep uiſo. .

quid ſi appellans· debet ergo iudex ita dice

re-ego uel nos talis iudex ordinarius parti

bus pñtib talem ſententia proferem ad

eternã rewi memoria uel ad honore dei uł
ad honorẽ z conſeruatione iuris litigatoru

uel alia ſimilia uerba- utS. patet ut aut
. cum fertur- Bal. nota hic ꝙ uerbum

principale ſententie debet eſſe diſpoſitiuuũ
non enunctiatiuũ preteriti uel futuri.co-
tra no.C. de ſenten-l- cum eox/ ſed ibi illa
non eſt abſolutio cum dicit abſoluã ſcdðᷣm
Bar. * -. Quid de interlocutoria dic
non eſt neceſſe ipſam in ſcriptis ferri li
cet ſit in actis redigenda- ut extra de pro-
baquoniã contra ubi de hoc· M 2à de re
Iudi:c-fi li· vi ubi de hoc in. i/ glo eadẽ ra

tone dicixur in illa proferenda no eſſe ne⸗

ceſſar in ꝑemptoriũ eprimi cum id noõ ſit

„

iure expreſſum. a no ꝙ quĩdam in pro 3/ S„

latõne ſententie poſt factum recitãt 2 ꝑ-
tium rones 2 eas que ipſum mouerint ad
pronunctiandu licet neceſſe non ſit eas le
tentie ſcriptura alſerere- ut .· S.S. qualiter-
v. uerumz poſtmodu ſententie cõcluſio

nem legunt in ſcriptis 2 nos ſic ſeruamus ·
5: de conclu2 renunc- . ſi auditis-Roma
nus quoq; pontifex ideʒ ſeruat excepto q8

de concluſione in ſcriptis legenda predixi-
ut. S. proxi-Sed nec in curia fracie in ſcrip
tis pronunctiat᷑ quia ibi ſecudu ĩura ſcrip
ta non litigatur quiimmo diebus feria-
tis audiunt 2 pronuntiant 2 plura alia fa
ciunt preter iura ſecunduũ ſuas obſeruãti-
as ſpeciales Quidam autẽ potius iudica-
te ꝙ ratõne moti non approbant premiſſũ
recitandi modu dicentes ſententiã legẽdo
proferendã eſſe- Inducentes pro ſe· exdra 8
ap.preterea. ii-que nil ad hoc facit- ar- tñᷣ
pro cie. ii-q-i-ſtatutis ibi diffinitõnes de
leriei recitatõne proferant:/z· c. legũ-
bi
26. ſed dic ꝙ ſatis in ſcriptis profertur ubi
concluſio que uirtutẽ ſententie cõtinet in
ſcriptis recitatur. ¶ Item eſt nulla ratõe
proceſſus ut ſi eſt lata lite non conteſ. uel
obrmiſſo aliquo de hiis que ſunt de ſubſtã
tia ordinis iudiciarii ut. C. de ſen- 2 inter-
om-iĩuchprolatam quẽ eſt.ii. q· vi. S·di ffi.
nitiua-2,6- in prohemio huius ſecunde ꝑ-
tis. utruʒ aute partes poſſint renunctiari
appellatoni ut teneat ſententia dic ut.S: de
citatone5 uilo- . ſed pone. ¶ Quud ſi de
pardiũ uoluntate tacita uel expreſſa iudes
ſRine litis conteſ. cognoſcens allas procedẽs
tulit diſftinitiuã ſententiã 2 uidet᷑ ꝙ ualer
ar. . debet dicere cõi diui- ſic erratuʒ
erat in ſcriptis mar.fa. cui fuit hec queſ
tio incipiens· pone ꝙ iudex 2 hec· l· a·ſe ad
hoc inducũtur ſi partes conſenciunt:quid
iudex pronuctiet iudex ſic faciet- 2 ſuple
ut ſtatim dicã.z idezS· 5-qualiter in fi-
in. e. . iudicern ff-de re iudi- ſi cõue-
nert. ſi enim poteſt tota ſubſtantia· Aſẽ
tentie partiũn uolũtati cõmitti forti hec
qualitas marfã. S. multo magis hoc· ar ·
ſt. de imn in lite-ĩiurã- uideamus-5-Pe-2 facit-
C.·de dona ante nup:ſi conſtante· C. de tẽ/
po.ap.l.fi:in fi: Item illa diſcuſſio in cau-
ſis pro plena accipié que de partiũ uolũta-
de procedit ar. f:· de fideicom Ii.l ini . S.
addici. Iteʒ cum per utrãq; partẽ fieri de
beat conteſtatõ ſi per eos ſtetit pro fac-
ta habet᷑ff.de con:2 de iure ciuili:nec un
poterit hoc alteri obicere ut f. de com:

ententia que fine ſcriptura profertur

AA

J

ſi ambo:ff. de negoc · geſt. ex facto in fi-
Item cum dubiu ſit utrũ iudex ex officio
ſuo abſq; partiũ conſenſu ſine litis cõteſta
tõe poſſic pr onunctiare/ut.C.de epi:2 cle.
ſi quis in co nſeribendo:C.quõ ⁊ qn iudex
conſentaneũ:z aut᷑.qui ſeł.C. de inge: ma-
d iffamari ſatis uidet᷑ partiu conſenſu hoc
fieri poſſe·ar:C. de epiſ.2 cleri: generaliter
ff. de pact. tale5. i.ſed dic contra. utff. de
dona- inter ui.⁊z ux.ſine·a in pre.l.prolatã-
nam lid cõteſtatõ eſt & ordine nec ſine ea
uidet᷑ res in iudiciũ deducta. ar. . cõi. di.
ut fundus·2 eſt litis principiu. Bal. cita
tio non eſt proprie principiũ litis. C quan
do prouo-non eſt ne.l.i. in gloor ſed pre-
lIudioru iudicioru .ut no- in aute. ut in me
dio litis· S·fi:col.vini. in glo.or. J ut.C. de
iura.cał.l.ii:de uer: ſig· ex parte: ii: unde fi.

mis ſine eo eſſe non poteſt· ff.de reiur̃.non

poteſt uideri deſiiſſe ·2. l: cu in diuerſis · ff.
de ori: iur.I.ii. Item nõ poſſunt partes ſuo
conſenſu iuris regulas uiciare.ff. de admi.
tuquidam. A ſecundũ mar.faqui clixit
ad hãc parce facere oẽs.ll:quas glo- ſignat
pro cõtrarus in.l.ſi quis in conſ cribendo-
C. de pact. à ¶ Sed ecce iudex ita ꝓnũc
tiat condempno te reum in eo quod peti/
tum eſt ſi actor probauerit quod intendit
querit᷑ utrum talis ſententia ualeat 2 ſit
cedendum ſec undũ eam 2 uidet᷑ ꝙ ſic. ar.
C.de ſenten.2 inter cum iudex. extra de
cura:auditis in fi-2 in hiis que no:·S.5: q̃li
ter. V. item debet eſſe certa:2 ſequenar.
G. de ac.here: ut debitum.C. de penis ꝗ ſẽ-
tentiã· ff.de offi.preſi-illicitasG:i-/quia iu
dex debet ſecundu probata proc edere iii
q:vii:iudicet· non cnim ualet condempna
tio facta priuſꝗᷓ conſtet de eo in quo fit.
extr a de eo qui mit.in pol.ca.rei.ſer.c.pe-
ſuper hoc dicunt quida talem prepoſtera
tionẽ non reddere ſententiã nullã cum nõ
ſit talis de qua lex loquit᷑.C. de ſenten 2 in-
ter.l.prolatamlicet faciat eam mniuſtã 2
per appellationẽ reſcindendã et pro priori
dicto facit.ff.de rei uen.in fundo. in fi. a·

l. qui reſtituereextra & Rptis cauſamq;-

e& de iudi:exlhibita.2 uide-S. 6. ii. V. quid
ſi iudex. Bal Pec ſententia condempno e
ſi actor probauerit certe nõ ualet quia eſt
lata omiſſo medio.ſ.probadionũ ut no. in.
lI-prolatamn et de conſti.eccleſia ſancte ma
rie.uel dic ut.ĩ:dixiut noin autẽ· ut ĩ me
dio litis.. fi.coly.viii- in glo- 2 etiam no:.
hic ꝙ iudex debet ſecundu probata proce
dere C. arbi-tutel-l. i. Sed quid de ab
ſolutoria qua iudex abſoluit reum ſi iurʒ

ſe non dicere ualet ne ſententĩa. repete que

Gdicta ſunt in queſtõne condempnatoria
de hac no:in pre· alł.l.cum iucex.C. ð ſẽ.
et inter· cm.iudi.2 uide.C.de re.cre. gene
raliter.in.i:oppoſitõe. Caſus uidet᷑ ꝙ uale

at de ð ſpon.impu:cõtinebat᷑et.c.atteſta
cõnes · ſecundu quedam ſcripta. G. & ſucʒ.

format queſtionẽ ſuper.l.cu proponas. C.
de re:crequando nõ ſtatiʒ iudex iuran&
tum exigit.ſed ex interuallo poſt ſenten-
tiã iurauit reus et arguit ꝙ nõ ualeat per
l:iudex.· ff.de re iudi:2 Per.l.i. C. de calup-
In cõtrarium quia appendicis eodem die
iudicat.ff·de re iu.l.paulus:de rei uen.l.2

ex diuerſoadducit etiã l.fi. C. de erro. ad

uo ·facit de ap:cum appellatõibus. li. vi.
Soluit referre an illico poſt ſententiã iu-

ret reus anteꝗᷓ ad alios actus diuertat et
tunc ualet ſententia an poſtꝗᷓ ſe aliis imiſ

cuit 2 ex interuallo. et tunc non ualet. all.
de.v. ob.cõtinuus ſff.de duo reis.l. duos
reosin fi:bene facit de elec. cum poſt pe-
ticam ad contraria reſpondʒ ꝙ hboc nõ eſt
de appendiciis ſed de ſubſtantia ſententie
decre. cotinebatur et atteſtatões nõ iuuãt
ſenten tiq quia ibi uramentuz precedebat
ſententiarn ſic et hic fieri debet. quãdoq;
enim ex caula non abſoluitur reus mſi iu-
ret: ut utrobiq; no. ¶Sed pone ꝙ at-
teſtatõnmibus publicatis nõ inuenit iudex
in actis ꝙ lis fuerit conteſtata nunqd fe
rat ſententiã cum ſibi litem conſtet fuiſ
ſe conteſ.et tabellio idem dicat.dic ꝙ ſi tu
lerit ſententã et de hoc ſit queſtõ inter ah
as perſonas et coram aliis iudicibus non ir
ritabitur ſententia et ipſi poteriint ð hoc
teſtificari ꝙ in eoꝝ: preſentia fuerit actuzʒ
ii.qix· Cei tes:nec in hoc dicetur iudex eſ
ſe teſtis in cauſa/ex de exceſ.prelinter di-
lectos.·preterea ſecunduz ea que no.s.de
teſti: i. V. item ꝙ fuit in eadem caula.ſ
ergo apparet ſentetia nõ tamẽ ĩuenitur ĩ
proceſſu ꝙ lis fuerit conteſtata.immo aꝑ
te negatur non ualet ſententia. ut extra 8
elec.dudum.i.v.licet autemetS. de li·
tis contel. v·ſed ſi priusquã · cum enĩ pro
ceſſus negatur non ualet nmiſi quatenus de
eo legitimis cõſtiterit documentis ut ex

de proba:quoniã contra. a apparet in hins

que noextra de offi.dele.cum in iure po-

terit autem de hoc conſtare per iudicẽ uł

tabel/ut.S. uel per duos iudices ut patet ĩ
pre:decrequomã. in prin. ĩbi iudicis non
enim dicit iudiciũ.ar.iiii/q: iii.Sin crimi-

nali-V. ubi numerusſecus autẽ eſſet for

te in hiis qne non reddant ſententiã nullaʒ

ℳ

XN

N

exquo non eſt appellatũ ab ea que dic ut
no. S.56. ut autem. V.z no:ſecunclũ 2.· S· de
edi.inſtrumen.56. reſtat· V. in ſumma.
¶ Eſt etiam nulla ſi lata eſt poſt appel⸗-
lationẽ gitima: ii: q-vi arguta et extra ð
ap:ad audientiã uel ſi lata eſt contra abſen
tem nõ cõtumacẽ.· alber.gal. huio ti.
ulti.col urnp. v.led põe ꝙ chcit hoc locũ
habere etiam in ſententia quã imperator
ordinario iure cognoſcens tulit altera par
tium non uocata miſi ex plenitudine poteſ
tatis ipie uelit cõtrariũ remittit auteʒ ad
queſtionẽ py.que eſt. lxvi · f. de re iu-
di. S unoquoq; C. quornõ 2 quãdo iudev-
ſi ut propoms·2. l. ea que2. l: pe. C. de pro
cura.qui abſente/a. ĩ. P·ĩ tem etiã non cuʒ
auteʒ aliqs abeſt iuſta 2 ꝓbabili cauſa ua
ler contra eum ſententia lata ſed per appel
lacionẽ reſcindit᷑ unde diſtingue:vgenera
ablentiarũ prout no.ii.q- vi biduum. ff/8

in inte-reſti. diuus- que proſequit᷑ ne-

pos de mon. al. ubi.s/ poſt prin. S et uið
7.5. proximo. . porro-uel ſi lata in domi-
nũ licis-z debunt ferri in procuratorẽ ut.
5. e:S:liter. . porro uel ſi prius fuit iu-
ratum et poſtea lis contel- uel prius fuit
lata ſententia et poſtea ſcripta.que dic ut
in pre.l.prolatametra de Heptis cum di
lecta.xlili-diſt.ſit rector.iĩn fiff- de uul.2
pu. ſub. I.ini·: prius- uel ſi plures dati ſunt
iudices.2 unus tantu pronunctiat ut.S.· 5.
ſpecies· V. ſed 2 ſi uel ſi lata eſt cõtra pri-
mam ſententxiã a qua non extitit᷑ appella-
tumin.qvi:5diſfnitiua. in prinet. C/ de
ſenten.2 interlo:omiĩudi.poſt lententiam
riſi in caſibus qui no:extra de re iu- inter-
monaſterium: M in prin ultxi glo/2 ui8
quod ſuper ea ſeripſi. 5 uel ſi polt uel in-
fra terminũ ad hoc ſtatutũ lata ſit ſine no
ua citatone.C. quando prouone non eſt·
cum non eodem-C.quomõ ed quando iu:
ſi ut proponis exdra de offidele· de cauſis.
ar. extra-e. ti. cõſuluit. . ſed nec erit· FI
