cre·cũ olim.uct ibi ſcripſi ſuper gloii. S·
ꝙ nec tenetur reſpondere nec cauere hoc

enim concedixur ei a iure. f-de re mili-l.

ii.2 ia premiſſis concor. Immo eſt puniẽ

dus ſi taceat.ii.qvini/qᷓpropeer:2 in cõſti.
gre:x. de rebus alie- u non. hoc oſulciſſiãõ

5,·2 nihilomin. nπ1 Ii. vi- 5 - Ect grauius
eſſec ſibi defendere ux ſatiſdare 2 pocius n
Ple ueretur cãm eccłie. C.de ĩudi · l.ii·

õ teig ine y pe S

(37

71 Re NR

RN

AN—

A5

A.

ſed ſa uĩde·s.·d oĩunc. ꝑſocirca prĩ. ·
2 de ꝓcurt·5 ii .· V. quid ſi canonicq/·
¶ Icem ſcripſerunt quidam ꝙ ſi me con
uenis adx.2 ego te reconuenio ſuper bo⸗
ue non poteris me iterum reconuenir ad

equum ne ſic mutue petitõnes in ifiniců
ꝓcedant ex de relcrip:cum in multisIi-

cetin prin-in eodem libello potueris me
ſuper pluribus conuenire ut·e· ti · c. fi · et
c:diſpendia.2 excra de elec · querelam · de

capelł.mo/c.ilff·fami.her· heredes· de

płibusffde act· emp.2 uen · non eſt no-
uũ.2.5,5. i. B. item pone · 1 per quẽ ui
detur iſte· ſuꝑfluus mii dicas illuʒ .
loqui in delegato iſtum in ordinario rei
in quo tamen non puto hoc ꝓcedere mſi
forſan per hunc modum ꝙ ſecũda cõuen
tio actortlicet coram eo fieri poſſit/non
tamen habebit uim reconuenxionis ut ſi
mul tractet᷑ 2 una ſmia terminẽt᷑ ꝑ rõʒ ib
poſitã 2 que ponit᷑ĩ· Vſi·penult᷑. ·

Equit᷑ uidere quãdo ſi tenet᷑ cõ
uẽtio faciẽda:2 dixit·L. AMW-
ubi.S. · generaliter poteſt
leri anteꝗ in petitione acton
oſtea uero nunꝗ niſi libellus
recõuẽtionis ſit ante porrectus uł niſi ꝓ
teſtat fuerit de reouentiõe facienda.eʒ
de mutupeti:.ꝑ totũ.G. de ſen.2 interlo-
omiiiuaut᷑a conſe-. A1 finita uerba tâ.-
in hoc mẽbro.· Sed obmiſſis opionib
dico ꝙ ſempꝑ ante lit᷑conte.2 etiã poſt eo
dem durante iudicio: i- inſtantia iudicii.
ſ:quouſqʒ concluſum ſit in cauſa/quia cũ
negotium dicutitur-tãtum dicitur iudi
cium ut ex de bo.ſigni:foruspoteſt fi
eri reconuentio etiam nulla ꝓteſtatione
pmiſſa ſuper hoc ante lit᷑ conte.2 hoc taʒ
coram ordinario ꝗᷓ delegato.ut ex de re-
ſcrip:diſpendia/ꝭ·re per quã dom me

us dicit cõtra2 ꝙ poſt lite cõtefieri poſ

ſit habet ur extra de mutu. peti:c.ĩ.iĩbi re
ſponſione facta.2c· M nil ualet hec ĩdu
ctio cum littera dicat ꝙ facta reſ põſione
libello actoris rndeatur libello rei. Immo
ponderata littera illa incõtinenti que ſe⸗

quitur aperte ꝓbat cõtrarium declaro ſi

lictera ibi diceret ꝙ Ffacta riſione actoris
porrigat reus ſuum libeł. tunc faceret ꝓ
aucto ſed alit᷑ loquit᷑ ut predixi· 5· quia

rũſionem fit liconte: exc de liè-conte.

c-uinco.2 in hoc uĩdet᷑ Inno-declinare in

—

luper.ĩ.glo·2 qd noĩn cle·de uerboſigni
lepe/in gloꝙ requirat 2 gloſequẽ. ub ui

P·. cide mu:peti. uide qð ibi ſcripſi

deas ꝙ teneant hanc opinionẽ et qui con-
trarium quos ſequor··

i dendum reſtat qualiter in re
u conuentõe procedatur 2 quis

libello ab actore oblato reus ſi
Teum uelit re conuenire porri-
r ante li᷑. contelibełrecõuentõnis

Edm-t. - ubi Iupra. · I3 2 Poſtea id

fieri poteſt· ut iã dixi.2 deliberatione ſuꝑ
utroq; hinc inde habita fiat prĩo liti ote-
ſuper libello actoris 2 oſequẽſuper libel-
lo reconuentionis poſtmodũ uero lit᷑-ote-
ſuper pria poſt ſ uꝑ ſcdaↄueniẽs prĩo

iurʒ ſcdo reoueniẽs 2 primo ponat 2 pyea

reus primo etiã producat teſtesſcdo rcõ
uenles·2 ſic aln actus expediat ita ꝙ una
eadermnq; die ucraqʒ queſtio quañi una ſen
tentia ocordia ub iudicio terminet prius
tamẽe ꝓnunciando ſuper petitione acton
ut hec ꝓbant᷑ eæ de mu-petic.i/2 de ca.
Poce Ppriecum eccłia 2. c. cum dilect.
uxta regulã illamqui prior appellat pri
or agat ex de ordi:cog.cii.fde iudi:qui
Prior-que tamẽ fallit in caſibus qui no.
ĩ:ti · ꝓx. : uidimus- ube uero dicit. .
in uolumĩe nõ inueni ſʒ fimõ bene tenet
hoc ſuper aut᷑.2 cõſequ2 uideI. quid
ſi primo·2· . pᷣce · · pmiſſa uera eſſe ut
uiciſſim tractentur ſi hoc iudici placzʒ et
ſi ſibi magis placʒ poterit de his uiciſſim
cognoſcere 2 terminare de una cognoſcen
do una die 2 de alia altera die. ¶ ·Sʒ quid
ſi actor nolit rũdere reo recõuemẽti eum

dic.M.· ſcòᷣm Egi ubi. . iudex de

negabic ei in ſua cã audietiaate de iu
ra:calũp:c.fi:.S:pena:2. C. imperator:iq-
i·ſi qui ei talem: de ꝓcu. mutus5'pena:
G.de cõpen nec ſcriptura. AI. luperfluit
iſte V· ꝓpterſequẽtẽ · · ¶ Quid ſi
reus ſtati libello ſibi ab actore porrecto
eum recõuenit offerens ſibi libellum recõ
uẽtõis ſed ulceriꝗ ꝓcedere nõ curat In li
bello uero actont ꝓcedit᷑ ad li cõtel. uel
etiaʒ ad Imam dic. M· ſcam egi de cuiq
fuit iſte uſq; ibi quayr · ꝙ adhuc
Poterit reus cãm recõuẽtionis ꝓlequi iu
riditio enim iudicis ꝑpetuata fuit quo ad
cãm illam ꝑ libelli oblationẽ e& de of de
le gratum. Bal.ff-de publiiudi.lĩs qui
d:inchoatas. ·2 ecouerſo ſi actor facit
reum citari 2 ultra nõ ꝓcedit· reus poteſt
cãm recõuentõis inchoare 2 ꝓſequi coraʒ
illo. eius enĩ iunditõ perpetuata fuit per
ↄuẽtionẽ factã per actorẽiii.qviii.cuĩq
quo ad hoc enim pari ĩure cenſent᷑ ouẽtio

2 reconuentio eæ de mutu.peprudẽti. a
quali autẽ iuratur in mu:peno · I· de iu

ra.calump·5S·nũc dicam· V.notñ. ¶ 8³

ſcãm pᷣmiſſa quid ſi cum dehʒ lis cõte·ſu
per libello actort reus offert libellu recõ-
uentõis.nunquid actor habebit ſuꝑ illo
ducias deliberatorias rñndeo ſic ſi uoluerit
ainterĩ ſua petitio differet᷑:in:q/iii:.ſpa
tiũ · · Quomõ malicioſi aduocati roxꝝ.
in hoc abutunt᷑ 2 ꝓu ſionẽ circa hoc uide-
qꝗð ſcripſi de mupe·c.i lu ꝑ. v. rnder̃.

quaſi una ſnĩa:ldeo dixi.S duia in rreg

Hrit ate due ſunt ſnĩe. Gal.declaro uł in
delli gas pari iure cenſent᷑ vuentio 2 recon

5

„

tio 2 debẽt una ſma terminari.i·ſ'e; due

tamẽ ſunt ſnĩe 2 due ꝓnuntiãdi forme ſu
per una põt ferri abſolutoria ſuper altera
ode mpnatoria nemo autẽ dixerit abſolu

toriã 2 odempnatoriã idem eſſe hoc uerũ

ſi recõuentio fit ante litẽ ote-ꝑiter liquet
de utraq; caulſa alioquin liquidum ꝓpter
obſcurũ differri nõ debet:C· de openſl.fi.
mſi ꝑ ſubterfugia 2 maliciã actort ſit pro
tracta ꝓbatõ quia tũc differtur certum
ꝓpter ĩcertum nedũ quo ad ꝓnuntiatiõzʒ
imo ſi eſſet ꝓnuntiatu quo ad executionẽ
interpoſita tñ appellatõe uide oĩno ſpec.
hic quia hic glolat᷑· l.i· in fi·ff· que ſent · ſi
ne ap·reſcin· · que ſił ferunt᷑ ſuꝑ duabꝗ
qõnibus ſeſe minime cõtingentib/2 etiã
ſi ſe cõringantputa quia agit᷑ peticorio 2
poſſeſſorioſuꝑ eadem re adhuc ſunt due
ſnĩe ferende ut in pre·decre·cum eccłia.ĩ
fi.2. c.cum ſuperquia quot ſunt articuli
tot ſmie ſunt ut.f.de muni:exiã ſed quaſi
una a eadem ſnĩa dicitur ꝓpter cõtinua-
tionẽ tꝑis.ar in p·l.etiã quo ad ↄtextum
ꝓlationisquia.ſ: uno ↄtexduuna poſt a
liã ferunt᷑. ut in pre-l.exiã-ſicut exie ałs ſi
mile in płibus ſtipłatoibo prium rerum
que dicũ᷑ una ſtipulatio quo ad ↄceptiõʒ

uerboꝝ· f· de obſcire debem ·2· l ſti

chũ. 56.ſtipło. 2.· ſt.de dona/cã mor. ſenat
cenſuit.ꝭefi: ¶ Ec ſi iudeæ ꝓnuntiet ĩ cã
ↄuentõis 2 ommteat recõuentõʒ dicunt do
Ctores ꝗ; nõ ualetff.que ſenſRine ap.reſcẽ.
I.i.·fi2 C. de cõpenſa . neq; ſcriptura· F
Fm Ia.de are:tenet ſmia ſq ab ea põt appel
lari ut dicit᷑ ĩ pre· q; intelligic Idẽ Ia.
uerũ eſſe ſi de ut raq;ʒ qõne ſi cõſtare poſ-
ſit Ceteꝝ ſi de una puta de poſſeſſorio con
ſtat plene ſed de alia puta de petitorio nõ
põt ↄſtare facile ſʒ logis ẽ àbagibo ĩuolu
ta bñ põt ferri ſmia ſuꝑ ea de qua ↄſtat ſe
cũdũ eumar.C. de ↄpenſa:l.Ffi Idem nõ·.
Inno:2 uinc.ex de or · cog:c·ĩi · Vnos auũt

NH. ut ibi (cripſ . uiciſſim impri Sed
ut ibi dixi eſt opio ꝙ de natura recouẽti
onis intin ẽ ꝓpriu h cas tractari ꝙ quã
tumcũq; alcera cã recipiat facile tracta-
tumz altera difficile neceſſe erit ſeruari
qð ibi dicit᷑ in ſł cognoſcẽdo 2 diſtimẽdo
2 ho. fatetur hoc dictũ ogruere ſubtilita
ti iurt licet equior ſit opio cõtraria quam
etiã habes hic ⁊ in v · ſeq:2 uidiſti.S. e·G.
poſt prin/ ponderato textu pᷣdcẽ aut᷑.2 cõ
pori unde ſumpta fuit.ſ.de executoribus
§-illud.colł vn.qui uult recõuentionem
ĩchoari ſtatĩ mox a a prĩ:ꝙ de inchoætO
ne uidet᷑ adhunc finẽ iuberi ut eodẽ mo⸗
do ſimł fiat ꝓſecutioa cdhftinitio-ad quid
enĩ iuberet ſi ĩchoari ſi ſił ꝓſequi ñ debe
rec Itẽ tex.in corpore idem ꝓbat.· ibi apqᷣ
quẽ ſił utrãq; exerceri opetit litẽ ueꝝ eſt
ꝙ alia lẽ̃a habet ſi'r· Item hoc aduerbio
uiciſſim utunt᷑ autpredcã in prĩ.2 decre.
prĩa de mutu:pe.2 decre. Fa de or· cog
ſi:uos tamẽhoc aut ſonat ꝙ mutuis ui-
cibus ꝓcedat᷑ unde uoluerũt aliqui ſic ꝓp-
cedi ꝙ rñſio per rum ad primã poſitionẽ
actort actor rndeatx ad primã rei ſic de ſe
cũda 2 ulteriorib Idem in teſtibo ut re
cepto prĩo teſte actort recipiat᷑ prim rei
ſic de o 2 reliquis·ñ putat tamè pileus u
bi.S/ꝙ tanta uiciſſicudo ſic neceſſaria niſi
forſan ꝑiter ꝑiculoſum mortis enn P
aliud utriſq; teſtibus imineret-bis atten

tis ſi iure recõuẽtõis ouenit᷑ actor corã

dice corã quo ał oueniri nõ poteratputa
ncco hanc reouencõis naturã ſequẽdã pre
dictis rõibus. Si uero licet recõuematur
poterat tñ corã eoð iudice vueiri ipi iudi
ci layior ſit habẽa bene facit ad hac diſtĩ
ctionẽ decre:cum aliquib/de HRepli. vi⸗
ſuꝑ quo uide q ſcripſi in pre.decreſcda
luꝑ uerbo mutue 2 in glo:ſequ.. Quid
enĩ ſi lata Inĩa ſuꝑ una incouenti is cõtra
quẽ lata eſt appellec 2 recuſet iudiceʒ ur
ſuſpectũ certe tunc non poſſunt una Ima
terminari uꝑ dic utĩ. ·ſʒ põe·¶ Quid
ſi primo ſuꝑ una cã ferat᷑ ſma 2 poſt ſuper
alia queri᷑ cui prius ſatiſfiet reſpõdeo ei
ꝓ quo prima lata ẽ uł forte expectabit᷑
donec de alia cã iudicatũ fuerit ſi nõdum
erat ꝓnũtiatũff.que ſenſine ap.reſl.iĩ. ·
ſi apud eũdem.2. .fi· C.de ap.li. uł illud
optinet in ꝗtitatib/m ſimo. uinc
in aub 2 oſequẽ. in fi.hoc intendit ſimõ
in ꝗtitatibus.puta quia actor petit· C.et
reusl.cõgrue fit expectatio predcã ſed ſi
actor petit domũ uł equũ. reus fundum
uł bouẽ nõ eſt locus expec tatõi · · uin.⸗

— — 9 H
C ſ1 P ritn N

5

* erNA

NA

„₰

aũt nõ. e de or. cogc.ĩi· · ubi ſcripſi
ſuꝑ glo/ſñ iſti· ? ꝙ ſñ primo ꝓnũtiat᷑ ſuꝑ
una nõ differt᷑ ececutio ſentencie ſuꝑ illa:
donec ꝓnũtiet᷑ ſuꝑ alia ut in p·cõcor.z p
ljff.corrigit ſe ſpam. niſi in caſuſ·cum ad
uerſari meus impedit ne ꝓautietur ſuꝑ
altera/tuc emm differt᷑ executio 2 excipia
cõcra eum ſi uelic me ↄuenire ex caula iu
dicati ar ·ft · de eo per quẽ facẽl.1·2 e ð
teſti · co· ꝑuẽit · ¶ Illud ett nõ · ꝙ cũ poſt
lił.contefit recouẽtio nõ tractant᷑ ſir ſeu
uiciſſim qõnes · ¶ Hoc quoq; certũ ẽ ꝙ
cã cõuentois 2 recouencõis.pari iure cen-
ſentur. unde ſi nõ poteſt appellari ſuꝑ illa
nec ſuꝑ iſta e de mupetic.ii.2 ſi actor
nõ uult reo rndere· nec ipe rñdebit acto-
ri ut.ĩ. S. ꝓxſʒ põe ꝙ appellat᷑ in ouentio
ne nũquid ſuꝑledebit recõuẽtõi uł econt᷑
rñdeo n ꝗq a diuerſe funt cãe·2 poteſt una
ſine alia tractari ar· tamẽ otra ex de app·
ſuper eo·i· ubi hoc nõ: uinc· ¶ Sed none
debent una ſnĩa determinari iuxxa pᷣmiſ-
ſa rndeo illud ueꝝ eſt cum uiciſſim trac
tan᷑ ſed ſi ꝓcedatur in una 2 nõ ĩ alia puN R8
ta ꝓpter excõicationẽ oppoſitã otra recõ
uenientẽ uł ꝓpter exceptionẽ ſpoliatiõis
oppoſitãſiue ꝓpt᷑ ap- ĩteriecta ĩ ea a gra-
uarrie n hʒ locũ uiciſſitudãaria ogritõ⸗

Eſtat ut de pena actoris nolẽ
tis reo rñdere dicã 2 q dẽ hec
eſt.quia cĩ n reſpõdebitur ĩ cã
ſua ut exc de mupetiC· i.2. il
2 e de iura calũ.c.fi.ſt· de ꝓcumut.5⸗
pena 2 in pre.l.nec ſcriptura: Immo etiã
actor ſi uelit deſiſtere reus ſi uelit eum p
ciſe cogi ꝙ ſibi reſpondeat audiẽdus eſt.
ut ex de mu.peti.c.I.2 ar:exc de or· co.c·.
iiia cõtrario ſenſu quia iudiciũ reddit᷑ in ĩ
uitum ut ex de ob inter ſtipulãtem
MHſcõm tã.ubi ſupra· ꝙ licet ſit ar·
cõtra ex de ap·cũ ceſſante·2· ff.de in iuſ
uoꝗuis · AI.· Illa ubi n ẽqueſitũ ad ſa
rio 2 B oĩo uide qð dii ð Rp· c·i· li· vi. lu
per glo·ii:2 ultra ibi ſcripta ſcias ꝙ cum
Gui.cõtra dnm meuz tenet ſuꝑ ipa aut᷑-
Zui.de ſuc.luꝑ aut᷑:qui ſeł· induces etiazʒ
I.omẽsfł.de excep.2 de fideiuſpᷣ.l.ex ꝑlo
na:ITbi etiã old. idẽ dicẽs ſe ſic audiuiſſe a
qno Ia.de are:Inducit·l.in.ꝭ.i.ffqd quii
iur.facit ad hoc qd nõ·de dił'o·ꝭ· ul.
:quid ſi reus.2.ĩ ·de applł ·ꝭ·in quibus
ſub· V.xxxilli·2· 6. ĩ· V ſʒ quĩd h̊ ille. S 1

a ſi iudex hoc neglecto in qõne ꝓcederet

nõ teneret᷑ qð fieret uł ſalcẽ eẽt appellãdũ
ab co ut ĩ p.lff/que ſen:ſiñ ap.·re· lii··fi⸗

S=èð

1

De incidetibus queſtõbo /
ordie ogmtonu BRica- 2

2

AH.¶ Pileus poſuit de hoc Ricã 2 elt

ultiã ſue ᷣe partis. ¶· Ian ·cõuertit hãc

Hicã a eſt ſue fe partis penłtima:cõmen

dabiliter autem auctor ſic formabit Hei-
caʒ ꝓpter Ricã de ordie cognitionuʒ que
uenlebat in quarta parte ponenda:

Epe płres in iudiciis qõnes
emergunt 2 dubium eſt cu
ius cognitio debeat pcedere
Ideoq; cum hec materia u
tilis ſit 2 ſecretã aliquãtꝭ · .
hibeat᷑ indagine ipam aperti enodẽ pri
mo dicentes aliᷓ que antiqui ſuꝑ ea tradi
derunt poſtmodũ alia ad cogmtionẽ eiq
dicturi. Bal. Queſtio principalis dicitur
illa que pricipay'r mouet᷑ ꝓpter ſe 2 prĩo
inc ides large dicitur que lecudario rnoue
tur 2 iſta quãdoq; otrariatur ut exceptõ
qnq; aminiculat᷑ ut que incidit ab eadem
ꝑte ut.lſcuti./ſi queratur.in gloacet
qũñq; mouet᷑ una qð principalis quandoq;
plures 2 ſi płes aut ab una ꝑte·2 tũc ſi pe
titões ſe nõ otingut admittit᷑ curnulatio
ſi ſe otingũt dic ut.l.fundi:2· I.fundũ.ff·
de excep·2 , dyin.c/null płib.Si adꝰo
ſa ſunt ut cõuentio a recõuento ſi ſe cõtĩ
gunt recõuentõ hʒ uim exceptõis ut no-
ff.de inofte· l.papᷣ.5.ſi filiq.hoc caſu ſi pᷣ
us ſententiat᷑ ſuꝑ vuẽtõe ſnĩa eſt nulla qſi
indiſcuſſa exceptõe ar· de iudi.ĩn.cexhi⸗
bita· C. de or.cog/lfi.ſi autẽ ſe nõ contin
guũt tũc eſt aliqua ſʒ dʒ appellari ut nota.
ſt · que ſenten.l·ĩ.· fi. ·

Ciẽdum eſt igit᷑ ꝙ cũ due que
ſtões in iudicio ꝓponũtur.aut
ſunt ambe principales aut una
. rincipał 2 altera ĩcidens.ſi
quid. M. In hoc principio ꝓſequit᷑ glo-
o:iii.q·xi. in ciuili 2 berhoc.e.ti·tuã et
hoc uſq; ad ſed dixit · Jãbe lunt prĩ
cipales 2 ſunt ambe ciuiles que prius ꝓpo
nt primo tractabit᷑ 2 una ſentẽcia termi
natur licet ſint equales dũ modo ſe ñ otin
gaãt ut ex· de or.co.c.il..nos autłẽ ·ff·de

ĩudi:qui prior.2 dii. S. ti· Px.· 5 uidendu.

2 dumodo ſit talis qõ ð qua ille iudex poſ
ſit ał cognoſcere ut ibidẽ nõ · ſi uero ſunt

Crinunales 2 Inequales tuc maior minori

Pponet᷑· ꝙ ſi una ſit crimialis 2 altera ciui
lis de crimiãli prius agetur ut ex inferio

ribus apparebit. ¶ Borro ſi nõ ſunt äbe

AN

—

H — —

principales ſed una incidit alteri tõc de ĩ
cidenti principali priq cognoſcẽdum erx ꝓ
nũtiãdum eſtffde lib. ca- ordiãta- Inſt.
de acẽ5Spreiudiciales/e de orò/cogcI.
ini:qxi/ſi de hereditate·C· de ordi-iudul.
i · ¶ Et ſcias ꝙ quãdoq; crim alis qõ inci
did ciuili ut ſiagenti de heredixate icidẽt᷑
2 directe opponit᷑ ꝙ nõ eſt legitcime na
tus ut eæ de or.cog· c.u.2 quu fił.ſint le-
latxor·uł ꝙ eſt ſeruq·iii:qłæſi de heredi-
taxe· C.de or:coglu:ff.de alẽ.libſi quis·
6ſi uł parẽs. Bax uł ſi agẽti ex inſtro op
ponit᷑ ꝙ eſt fallum.l.fi:in fi.C: de fide in
ſtru/2 dicit᷑ exceptio criminax licet ei ui
gore pena ñ applicet᷑ fiſco nõ:ſt· de adulx.
lI.n.ꝭ.ſi publicoſed actio nõ dicit᷑ crimiãł
niſ principax cõcluſio libelli fit ad penã fi
ſcale ut no.ĩ.l.agraria.ſt.de termio moto
Et ut intelligas ſequẽtia:ciuilis ĩcidit cri.
minali ut ſi accuſatus d plagio dicit ſe do
minũC. de plagil. pſes uł ſi agenti de ad
ulterio obiciat᷑ ꝙ eſt ſeruusC· de adul-l.
quoniã allexan ſrũ:criminalis incidic cri-
minali ut ſi agẽti d adulterio opponatur

de lenocinio q; fieri debet ante lit. cõtel ·

I.-ui. de adulS qui hoc dicit /2 eſt ſpale in
hac exceptoe ꝙ piunctus ꝑ exceptionem

puniat᷑.d/.h publicoquia n habet ſoluzʒ

uim excluſionis ſz impugnatõis ᷣm rica-
Itẽ incidit crimĩalis crimiãli ſi cu accuſas
me de uulner̃ ego excipio ꝙ pri illũ occi
deras ĩmo ⁊ ſi te reacc uſo habet etiã uim

exceptõis reacculatio·C·qui ac. nõ pol.l.
i· ubi de hoc.dicit᷑ etiã incidẽs queſtio re/

cõuentio ar. .S iutr.o.iudi.l.ſi idem/·ſzʒ
ſi maret᷑.pſertim ſi cõringit principale pe
titione ſcòᷣm Iabu- Sciendũ eſt auteʒ
ꝙ incidentiũ quedã debent eadeʒ ſmia ter
minari quedã diuerſa 2 iſte ꝓprio uocabu
lo appellãtur emergẽtes que prius decidẽ
de ſunt de lihali cã liberis de iudi-c exhi
bita:ſcom.G.nõ tñ eſt ſnĩa nulla ſi de ĩci
denti ꝓnũtiat᷑ nec dicit᷑ ꝓpterea ĩſtãtia di
uidif· de mino.l.intra utile⸗ quãdoq;
uero ciuilis incidit crimiali ut ſi is ꝗ cre
dit ſe liberũ accuſet᷑ d crimĩe 2 poſtea mo
ueat᷑ ei ab alio queſtio ſtatus:e·qſi crĩien.
C.de ordi.iudi.l:iii.C.de ult᷑.quoniã allex
andy:· C.ad.l.Fal:de pla:pᷣſes ꝓuincie:2.l·
plagisqnãdoqʒ crimialis incidit ciuili ut

ſi agenti ꝑ aliqð inſtẽm obiciat᷑ queſtio
falſi.e:qciuili.2. C.adlicor/de falſis· daq·

quandoqʒ; crimiãlis criminali ut ſi agẽti
de adulterio obiciat᷑ lenocimum ut/eq-
prius.2.· ff.de aduł.l.ii. ſi publicoad idẽ
C· de libe·ca.ſñi filiũff.ſo.ma:cũ mulier·

ff· de fur.l.fi.hee ig c᷑ ĩcidentes tanꝗᷓ pre
iudiciales tractabant᷑ prius 2 n fim quia
ſic eſſet diuerſos ꝓcelſſus inutir ĩtricare
cum principales ab eis dependeaãt ex de

iudi:exhibitade of· dele·prudentiã· lex
ta.2 dit bulꝙ ſuꝑ incidentibo qonibo

uł exceptõ bus nõ debet ꝓnuntiariſʒ tin
cognoſci·M.·2. P. dicebant ꝙ ſemꝑ debet
ꝓnunciari 2 hoc tenẽt lau:uinc2. P.· 2 qſi
omnes canoniſte:ex de reſti:ſpo.ex oↄque

ſtione.de apluꝑ eode eleccũ dilecti: Io.

2 a0· π quibo alſſentit Inno:de elec cũ
inter.r· diſtinguũt inter emergẽtes et
incidẽces q; uidet᷑b·ap ꝓbar̃ que ꝓleque

re ut noex de orcogc.i. 2 uide qd
ibi ſcripſi ſuꝑ.i.gl.in qua opiones iſte po

nunt᷑·2 m. l.ique ſtatim allegat᷑bi aucẽ
in fi.poſui.iini:modos quibo lumi poteſt
qd querit᷑ de ꝓnuntiatoe ſuꝑ incideci: pre
miſſo bbi breuiter quid de his opiomibus
ſit tenẽdũ.5 ·2· C. de ordi.iudila- ¶LEt
ut pᷣmiſſa cſari tibi liqueãt nõ·ꝙ· I· le
cudum alb.pap.quẽ all.ĩ. ubi ciuiꝑ in

cidit ciuili refert an incidens ſit talis que

pacia᷑ litẽ cõte· uł nõſi nõ pati᷑ tunc de

incidenti erit principał'r ꝓnuntiãdũ ut. C.

e dila.a ꝓcedlence:que eit.iii:q: ii.G·ſpa
caum:z hoc eſt uerum qñ illa incidens ẽ
de appendiciis caule ut ibi. Si uero nõ eſt
de appendicns cãe ſed quaſi de appendici
ĩs/ tunc etiã refert utꝝ litẽ paciatur oteſ-
uł nõ./ſi patit᷑ ut eſt queſtio ſtacus. uł pa
Cti facti de nõ petẽdo·tunc de principali

eſt primit cognoſcendũpoſtea de inci-

denti·2 eo ipo ꝙ de principali cognoſcit᷑
uidetur de incidenti cognoſci utff.de mi
nor:intra utile.2 facit.C. de or:cog.l.i.et
ideo tunc ſuꝑ incidenti ꝓnũtiat quia ſuꝑ
ea plene cognouit·nam ſi cognouerit ſeĩ-
plene tunc ſecus.nec fit preiudiciũ uerita
ti ut..de his qui ſui uł alie · iur.ſuntſR.
iudex:ff.d agno.libe.ſi quis5ſi uł parẽs-
2·5 mermimiſie ſi aute illa incides non pa
ciatur liconteut quia dicit aduerſarius
iudici·tu es excõicatus. uł ſiłia de hac ĩci
denti debet prius cognolſci ꝗᷓ ad alia ꝑcur
ratur.2 P hoc facix. f. de preuarica.l.iii.
ſcdm alber/pap̃. Sed certe quidam canoni
ſte dicũt ꝙ etiam ſuꝑ ex ceptione excoĩs
2 allis debet lis conte ut nosde excep-
6 uilo. . ſed nunquid. Si autem crimĩał
incidit criminali: tunc ſi una eſt piudicĩa
lis illa preferaturC. de adult᷑. quoniã al-
lexandy· Si uero ciuilis incidat crimĩali E
econdra.Cunc dic ut.C.de or ·ĩud.l.pe.ᷣm
alb· papi· Ceterum adhuc circa premiſſaʒ

O . A& WbuWcttornn esraEE

— D
VNNO LaB

A „tl⸗ 77 4) J aa⸗ 4*
Jer .ο S. e

„

ANAN

NNN

90

NGℳN

10

maderiam eſt alia diſtin tione op·

ſcom can-cuius ſunt hec uerba uſq; ibi
poteſt etiam qd tñ receperat ab aʒon in
ſumma de ordine iudicioꝝ- ubi etiam eſt
ille poteſt 2 quo ad mentẽ quaſi toxuʒ
q ſequit᷑ uſqʒ ad fi:cituli· · nam cu plu
res ꝓponũtur in iĩudicio queſtiones aut ꝓp
ponutur ab una ꝑte tantũ aut a diuer? ſi
ab una tantũ aut ſunt queſtiones ciuiles
aut criminalesſi ſunt ciuiles poteſt ꝓpo
nens ꝙ maluerit premittere 2 omnes eciã
ſimł cra tare niſi in ꝗcuor caſib⸗Prim
ſi ſint conerarieitunc eni eligat quẽ uelit
2 prius eũ tractet. C· de furt·li· C. ſiſer-
uus exteſeemi-man-l.I-quia petẽs con-
traria non debet audiri ex de appellat᷑ ſo
licicudinẽ in finelxxiiiidii geſta ut
ec.beneut noſtrũ.quod dic utS/de acc.
ſeu peti·5:ſequit᷑· ·no· ſecũd eſt ſi prĩo
Ppoſica pendet ex altera que poſtmoduʒ
poni deſiderat᷑ ut ecce aliquis tanꝗᷓ her̃s
petit debitcum hereditariu poſtea uult ĩ
quiri an ipſe ſit heres uł nõ.certe ppoſte
ra eſ talis petitio:C.de hereact᷑. ut debi
tume& de or-cog tuã ubł ſi perã funduz

rei uen.2 interi codicã fructus eius ac ſi

meus eſſet pellar ab hac ſcda petitõeff.
de excep-fundi:primo enim cõltare debzʒ
de re 2 poſtea de circũſtantiis eius queri-
ar. e&*&- de ec-edif-ad audietiam 2 de re iu
di: abbate ſlane.· AT.-li- vi. S.: Tercius eſt
cuũ ſecũ d eſt piudicial primo:puta pete
bam a te fundu titianũ queʒ poſſides · tu
negas eum meò ego peto ulam ad didtuʒ
fundũ per fundũ ſem ꝓnianũ qui tuus ẽ-
nõ ſum audiend in hac Fᷣa pet eione ꝗa
Piudicat prime. ff-de excep fundũ titia-
num ułꝑ ſia te fundu alique inlolidũ uẽdi
co:2 uelim iĩterim tecũ agere cõi diuidun
do ꝓ parte eiuldem nõ ſuʒ audiedus.quia
ꝑ hanc preiudicat᷑ prie ut in prel.fundi
quem. Gal-dic ut noff:de iudi-l ꝑ mino.
rem/5 Quartus eſt qñ ſunt tales adtio
nes Ppoſice: ꝙ una tollit᷑ alxeri electionñ
ut actio de peculio 2 tributoria: quia tũc
dʒ unã ex illis eligere utffde tribu/ꝙ in
heredem.5Seligere põt eti eſſe quint cuʒ
altera eſt pambulaud cũ querit᷑ de poſſeĩ
ſione 2 pprietate C. de rei uenordiarii an
aũt ante iuramẽtũ calupnie coga quis eli
Zgere actionẽ. nõĩ/de iura.calup· ꝭi .· V. ſzʒ
querit᷑ an.Sed 2 ſi quis uelit plures ſuꝑ ea
de n re ↄuenirepoteſt· cum nõ ſit ꝓhibi
eus.Idem ſi occaſione diuerſaꝑ rerũ uł fa
Ctoνar-ff-·de pbaab ea pre-ev de reſti
ſpocum ad ſedem-2 de fide inſtru- inter

dilectosde donat᷑. inter dilectos.de cenſi.
cum olim:2. C.olim·ꝙ ſi diuer ſi agant cõ

tra unũde hoc iamI.dicam. ¶ LEorro ſi

diuerſe qõnes ab una ꝑte tantũ ꝓponã· et
ſunt crimiales põt accuſator oes ſił ꝓpo-
nere 2 ſi de oĩbus otra eundẽ in uno libel
lo agere ut ex de ſimolicʒ hely.ii:.qviii.
libelloru·eXτ.- de iudiexhibita- e& de accu

ſa.li cet · x·q/iii-C.l.ĩĩ.2. lii/et illa crimina
ſunt clare ſpecificãda a ſigillac im ut accu

ſatus certif icet᷑ ut eX de teſti· pſentiũ.ał
incipit ad hoc· M.li.vi · J ·2 melius ĩ 8

cregrex. de elec: ut circa· I. li vi· lʒ3

ſi primo egerit de uno crimĩea in eius
batione defecerit nõ admittet᷑ ad ſequen
tia ał ſec·ud.iii:q/x·placuit· mt. ·

ubi ſupra. ꝙ autem dixi unũ poſſe cõ

tra eundẽ de p?ibus crimĩbus ſił agereĩ.
tellige uex eſſe ex diuerſis factis ſed ex eo
dem facto uidet᷑ ꝙ nõ liceat.ar/a cõtrario
C:de accuſa:qui crimẽ ·AI. uide q noii-
q·vi:ſi qu is ex plurib· · quia nõ debet
bis id ipᷣm pumri.e& de lucdhat ſi cłi.ĩ fi.

ff.nau.cau.ſta.licetꝭFi: ſi pł'es crimĩa

les actiones uelit otra duos ex diuerſis fa
ctis ꝓponeredic utSde accuſatorein ſᷣo
v· M. ibi dedi remiſſiones· S.·2 ſequen.
oscaſione autem uni crimĩs poteſt un
mille accuſare qð dic ut ibidẽ.· Bał.quia
płes poſſunt ſi accuſari in eodẽ libello ſi
ſi deliquerunt:C.S& accu:lſñi quis homi-

cidii.Si autẽ quilibet deliquit ꝑ ſe aut de

liquerunt circa idem 2 tunc idem. C · ſi re
us uł accu:l.i.ſi deliquerunt circa diuerſa
tunc nõ debẽt in uno libello ꝑmiſceri que
nullã ht otingẽtiã· 5 Si uero un d eo
dem crimĩe- uult ocra unũ agere ciuiłr 2
cõtra alium. · azʒo ubi.S. circa mediu

vS ubi autẽdicit cõtra eunde 2 declarat

illud ecõtra.ſ.quãdo incepit a crimĩaliet
ſubdit ꝙ finita una cã ad aliã poterit con
uolare hec dixi ꝓpter uerba que muta-
uit autor· ·crimĩałr pendete priori iu
dicio uł eotra nõ poteſt ff·d publi⸗l.iiii.
ft· ui bo⸗rap·lii:.6/i.ſed finito priori põt
ad aliũ habere recurſum ſi tñ utraq; que
ſtio ꝓpter rẽ familiarẽ ꝓponat᷑ ut quia
aliquid abeſt uł abfuit de prĩonio ſuoC
qñ ciuił actio preiudicri-l.unica /2 B lo
cum habet in public.ĩudi ut ibi dicitur
Idem etiã 2 in priuatis - nam in quolibet
furto hoc habet locumud.ff.de furti· l.
fi:licet pla.diſtinxerit int᷑ publica a pri-
uata iudicia ꝓ quo facit· ffe interduʒ. 6.
qui furem:ſin aut cõperat crimĩał 2 ciui
lis ad uindictam tim̃ tollit᷑ una ꝑ alteram

—.

f —

oll N

J

ff. de ĩniur· qʒð ſenatqcon · 2· I. predor·· ĩ.
H.in ̊ plus ĩſtititit aʒ remittẽs fiãłr
ad cam qñ ciuilis ac. preiu:cri. S· ¶.
Quid ſi płres· M· uerba aʒo: ubis· ĩ fl·
2 diuerſi agune cõtra unum ſiquidem
unus primo 2 alter o uent z ambo aguũt
ciuiłr ? criminałr optinet regula ꝗ priõ
appellat.2c· ſed ſi ſinł uemãt 2 agant ci-
uier iudex eliget quem uelit ut ſit locus
gratcificatõni: ut:ft· de religi.lfi/in prin.
exX de elec:uenerabilem. S obiectõm.ð iu
re pa:ꝙ autẽ ſi uero ppres agant crimina
licer.ſudex eliget magis doneũ ·ff· de ac-
culſa·ſi pyresff· de popłan·acẽᷣſi pyes· ar-
tamen contra ex de acca.licet· ubi uidet᷑ ĩ
nuere ꝙ ſimł płres admittant᷑ſed ubi nõ
Ffuit ꝓceſſum cum eis:nec lis otel · ·
unde dicit hoſti in lumma hui tinin fi·

ꝙ ſi ad id deuentũ fuiſſet forde Ppapa altz?
rum elegiſſʒ · Se Item contra iiq·ri pri

mis : quia igit᷑ 2 e de purc
ibi- ¶ Vidimus quid iur ſi cum Aiue
ſe qõnes ciuiles uł crimĩales ab una parte
tantum in iudicio mouent᷑ ſiue otra u uʒ
ſiue contra plures:nũc ſeꝗ t᷑ uidere quãdo
a diuerſis ꝑcibus mouent᷑: in quo etiã ead
dutinctione op eſt: nam aut ambe ſunt
ciuiles uł ſpũales ſeu mixte aut ſunt cri
minales aut una eſt criminał altera ciui
lis.ſiquidem ſunt ambe ciuiles uł ſpũales
uł mueteaut ꝓponũt᷑ ambe direte·aut
una directe2 altera ꝑ modum exceptõis
ſi ambe ſił directe ꝓponuũtur una ab acto
realtera a reo tractade ſunt ꝓut nõ/S. tir
PxX: uidendũ 2 tunc hʒ locu regula illa

qui pr ior.ex.de orcog·cii.q quidẽ uex

eſt. niſi alcera ſic preiudiciap alceriq- nam
tune preiudiciał prius tractabit᷑ ut ĩ con
cor:que ſunt.S.e·xi.in prin.v. porro ſi nõ
in pri· Itẽ habet· M· ſcdm uincin · de
cre:ii:ſuꝑ V·iur.2 ulqʒ ad cius ſignũ du-
rantx ipſius uerba .· locũ predca qui pri
or.2c· in ꝓceſſu cãe nõ in ſnĩa ut.ſꝗ pri
prouocat priq audiatur libellum dando-
lurãdo teſtes ꝓducẽdo 2 huiqmodi ut:S.
ti: ꝓx.O· uidendũ. Iteʒ locum habet cum
utraq; qõ eſt ciuił · up utraq; criminalis
2 neutra preiudicialis uł; icidens. Itẽ cuʒ
prima eſt maior ſcda.ſed ſi ſcda ſit maior
prima piudicat in crimialib niſi nomen
acculatci accuſare uolẽtis accuſantẽ recep
tum ſit inter reos: ut dicam.ĩ.v. Icẽ por
ro Itẽ locum habet hec regula in oꝑibus
pluribus locatisff. loca: in oꝑisItẽ in du
pli cibus iudiciis ſ. cõi diui.Fam.her.finiũ
regũ:ubi qui primo ꝓuocat ad iudicium

habet᷑ loco actortff.de iudi· In hĩs trib
Item prior petentiũ eandẽ uxorẽ pri au
ditur ꝓpter uitandã difficultate ſcdʒ ui
cẽ.H:qui declarabat hoc ibi dicens ꝙ ſi
primus admiſſus ꝓbauerit mriomu da-
bitur illiſi demũ alius idem ꝓbauerit ſed

nõ de anteriori tꝑe:licʒ pares habeat pro

bationes cum prius agẽteprior optine-
bit ꝓpter ꝓbatiões 2 poſſeſſione qua ha-
bet de ꝓba.ex Iris/ał ſi ſimul admitteren
tur 2 ꝓbatões eſſent pares magna eſſʒ du
bitatio cui deberet adiudicaricuʒ forte
uxor neutruũ cõfiteat᷑ ſuum uiʒ ocederem
hoc dictũ uincẽ.qũñ ante factù oſtaret
batões debere eſſe paresſed quid ſi (cus
ꝓbʒz de tꝑe anteriori· ꝓ tanto dico audiẽ
dũ ut q. 2 ſi tał ꝑitas appeat dic ut nõ.ð
teſti:in nrain fl.i.gl. fallit autẽ. ·
reuertit᷑ ad uerba aʒo· 5 et ipla regula-.
cum utraqʒ eſt ciuilis 2 ſcda eſt preiudi
ciał.quia eit de libertate: uł de filiatione
utff.de libe:cã. ordinataC. de adul quo
niã alleæ. C· de orcogl.i.2· l. cum ſtat-
Item fallic curn ſcdᷣa eſt criminał.a pria

ciui nõ preiudiciał. ut: C. de or- iudic:l.

fi. Item cum utraq;ʒ eſt criminałſʒ ſcda
maior· Item cum utraq; eſt par:ſed accu
ſatus uulc ſuã iniuriã ꝓlequi u' ſuorum
C:qui accuſ:non pol.l:i:2.· I. neg andaini.
q·xic.i: (Ceterum ſi ciuilium leu ſpua
lium qõnu altera direct àa ꝓponi᷑a alcera
modum exceptõisquia forte reus obi
cit aliquid actori ut ei ĩtentõz excludat
nõ ut petat eum ſibi condẽpnaritũc etiã
ſi agitabunt fundata prius intentõe ac-
toris· C·de ꝓbat᷑.exceptiõʒ·2 de excepłſñ.
quidẽ. e&& de or.cog.c.ii:niſi forte exceptõ

ſic preiudiciał· ut ſepe dictũ eſt:quia tũc
preludicialis prius tractabitur q ueruʒ

eſt cum agi᷑ petitorio: ut e e. c.i ſi ueõ
agit᷑ poſſeſſorio 2 reus obiciat preiudicia-
le exceptõem ſecus eſt· puta uxor petit
ſibi uiꝝ reſtituilicet enĩ uir obiciax gen
telã: prius tamẽ reſtituet᷑ mulier ꝗᷓ de ꝑz
tela cognoſcat᷑e& de reſtiſpo.lr̃as.2· C. ex
ↄqueſtionede of.dele:cãm que.2 de diuõ.
porro.¶ LPorro ſi diuerſe qõnes crimĩales
a diuerſis partibus in iudicio ꝓponunt᷑ ad

huc utendũ eſt pcedẽti diſtinctõe. nã aut

ambe ꝓponũtur principałr aut altera prĩ
cipałr.2 alcera ꝑ modum exceptõis ſiqui
dem ambe prĩcipałr ut quia actor accu-
ſat reum de uno ł płibus crimĩbus·2 re-
us uerſa uice uult eũ reaccuſareiterũ ſub
diſtingue · H ſcdm tan: cuius uerba re-
aſſumit uſq; ad Spoſtremo .2 habetur

älõ

„ 45 „
S e Achl⸗ cCd 1.1 2 c/
4 „U , R
— . — 7
De y2 1

Hꝛe pars · iii·qxiĩin ſumma.S nam aut
nomez rei receprum eſt ĩ numero reoruʒ
i. lis eit conte· · Ex quatuor opiĩonibꝗ
quas Cy. recitat in.l-i. C. qui ac · nõ polr
prima/q· hec eſt᷑ ſcda que etiã ſibi placet

ꝙ ꝑ conteſtationẽ dicatur nomẽ accuſati

receptum inter noĩa reox 2 quomodo re
ſpõdeatur ad.l.adulterã · C.de adułibi ui
de.dicit enĩ. Iillam loqui de abſente poſt
litt conteqſi intendat ꝙ deicriptõi nõ ſit

neceſſaria Plentia deſcribẽdi · ̊·2 tunc d

nullo crimĩe põt ſuum accuſatorẽ reaccu
ſare·f.adl.iuł/de adul.ſi maritus.⸗pre
Tcriptões.2.iii/qxi:cCc·ĩ 2 dixi · S· bi · Pxe · S·
iĩ.põc tamẽ inſcriptõʒ deponere accuſatio
nz pendẽte 2 prima cã finita illaʒ poterit

txractare ut.iu:q.xi.c.ii.Si uero nõ eſt lis

cõteſtata põt reus accuſatorẽ ſuuʒ de ma
iori crimine accuſare ·2 prius ſuꝑ illo ma
iori audiet᷑ ut· iii/qxipriq eſt.C.qui ac·
nõ poſſunt.l.i.de pari uero crimĩe uł mi
nori nõ poterit reaccuſare accuſatorẽ· niſi
reus ſuã uł ſuoꝝ: iniuriã ꝓſequat᷑ ut· inii⸗
q.viioĩbus. C/qui acnõ poł:cum rõibus-
ff·ð accu.hos.5lege-Ceteꝝ ſi reus ñ uult
cõtra actorẽ inſcribere ſed tĩi exciꝑe ut
eum ab accuſatõe repellat de quolibʒ cri
mine pari uł minori põt contra eũ agere
2 ꝓPhato crimine in modũ exceptõis accu
xor repellet᷑ utviqĩ:qui crimẽ ·ex·de
aduł.c.pe.2· fi· C. e.qri allexãdyex ð or
di:co.c.i·.a hoc quidẽ uey eſt niſi accuſa
tor eũ accuſet de crimĩe excepto·nã tunc
obiectu crimĩs nõ poteſt eũ a ſua accuſa
tione repellere· niſi fit eig capitalis inimi⸗
cus uł oſpirator ut hec habentura nõ.
eꝰ de accu:cum.p.⁊ de ſimolicet hely.etx᷑
hec ſit diuerſa in excipiente 2 accuſante-
quia in excipiente nõ querit᷑ de iure accu
ſati:ſed de iure acculatort2 qui excipit ñ
accuſat.ut.C ad.l.cCorde fał.l.falſiff.de
accuhii tantũ Iteʒ ꝓbato crimine ĩ mo
dum exceptõis nulla pena puniĩt᷑ actor ſʒ
tãtum ab accuſatione repellit.2 uide que
hic delunt.ĩ-de accuſatoe · ¶ Poſtremo
dicendum eſt quid iunt ſit quãdo a diuer
ſis partib diuerſe queſtões ꝓponuũt᷑qua-
rũ alcera eſt crimĩał alcera ciuilis 2 quis
ſiactor ciuilẽ ꝓponit acculationẽ· req au
tẽ criminalẽ crimĩalis pri tractabitur-
quã ciuilis ut.C. de ordiudil.pen.2 fi.2
iii:q·xi.ciuili niſi ciuilis ſit piudicialis cri
minali:quia tunc primo tractabitur ciui
uilis.ut.iiiq.xiſi crimen:2. C. de ordi.ĩu
di. l̃i.2.S dictum eſt. ¶ ¶ Vtrũ libell ſit
neceſſariq/2 litt ↄte. in preiudiciali qone-

no·ĩ. in tractatu libelł.in ti:de ordi cog

4 De petitorio 2 polſelſo⸗
C 10 2 ſpoliatione Rica.

C Nullus ex practicis auctoruxdi

recte poſuit hanc Ricà Tan- tamẽ E⸗-

te ſcda poſuit Ricas.de libello recupande
poſſeſſionis ſeu reſtitutõis Itẽ a adipiſcẽ
de Itẽ 2 retinẽde:2 ſic ſuper tribus poſſel
ſoriis.Rof inter interdicta tractat de in

terdicto unde ui:qd ui aut clam uti

ſi.ꝛ uerobiq;·Bal.nõ.ꝙ eodeʒ libello po⸗
teſt con bec Beu 2 fFideiuſſor. C.de fid

iuſſo·tu. lei ·
Suꝑeſt ut aliqᷓ de poſforio 2 petitorio pᷣ
mo dicꝗ pea ſpoliatõe pauca dicturi

Ciendũ igitur ꝙ petẽs ſe re
ſtitui non poteſt recõueniri
mſi de alia ſpoliatõne exc· de
or/cog.c·fl.nec ſibi põt ð ꝓ
priætate referri queſtio ſuꝑ

—

ut ibi 2 ex de reſti.ſpo.in lr̃is.2· c.ſequẽ
2.C: ex oqueſtiõe2. c. ſollicite C: de rei uẽ
diord nariiffde iudi-ſi de ui- C Et no-
ꝙ ubi due queſtões poſſeſſorie principali
ter ꝓponũt᷑ a diuerſis 2 de diuerſis reb il

lJe tamꝗ mutue petitiones fi' 2 uiciſſim

ſunt tractade ſez regulãqui prior appel
lat.2c. ut ex de or.cog: c-iĩi·S·nos autem-
qð dic ut.S.ti. ꝓx. a. S·8 recõuen·⸗ uiden

dũ.cõtra agentem etiã de ſpoliatõepõt ᷣ
exſpoliatõe excipi a agi ut.ĩ.· v· ſi uõ ſpo

liacio. S ĩ aũt utraq; poſſeſſoria qõ ſit ſuꝑ

eadem re- iudex ultio fa tam uiolentiaz

pri purgabit.ff·de ui 2 ui ar.colon-al
cũ fund. Bal.nuda poſfio in poſſeſſorio
p̃ualet nudo dnĩo ſed poſſeſſio ueſtita do
minio pᷣualet uñ poſſioniĩ de cõtrahẽ·ẽp-
l.ſi in ẽptõerei ſue · J.· Sed pone ꝙ
duo.un cũ petitoria actione.a alter cuʒ
poſroria actioneſ.ſpoliatõis ↄcurrunt ſi
mul ad iudicẽ ut uterq; prius agat quid
fiet tunc.Rñdeo ſorte diuidat᷑.ff· de iudi-
ſed cum ambo niſi alleget᷑ recedẽs ſpolia-
tio.uł rixa de qua etiam tꝑe feriato ager
ff.de fer.ſolet:uł niſi actio dicat᷑ tꝑe ꝑitu
ra· ut ĩ:· e·l.quo caſu:ſiue agendo ſiue recõ
uemẽdo:ſuffi ad perpetuandã actioneʒ
libellũ porrigere ſecuta ꝑ executorẽ con-
uẽtione ᷣm uinc · Cuiq ad lr̃am ſunt
hec uerba de or · cog· c.fi. · Si uero unq
agit primo petitorio.2 reus ſcoo poſſeſſo
rio ↄquerẽs de ſpoliatõediſtinguenã aut

xo qd repetit᷑ m' primo fuerit reſtitutq-

Nℳ—

—

ektonn 0 Jolo) ONDnafne
8 ‚4

71

NX
=èð

—èðG
=

ambe queſtões ſunt circa eandẽ rem aut
