ſtru:cum dilectus: quod non procedit in

teſti: ut excra de teſti:ca.de teſtibus-
Quid ſi data eſt dilatio partibus ad ꝓ

bandumet peremptorie. licet de iure tał
dilatio peremptoria intelligatur ꝗquis nãꝗ
fuerit dictum. I ut no S. 5.1. Vet nö.
Sff. de fer· l. in pecuniariis -nunquid al-

tera pars poſt hunc terminum poterit ꝓ
ducere inſtrumenta. et per ea probare ar-

edenda- ubi de hocet.C.de iudio auten.
iubemus. nam hoc licet etiam poſt aper-
tas atteſtationes- ut. C. ſenre.non pol.per

emptrias extra de fide inſtru. cuʒ dilcus.

AMâ-Alber-pap. cuius fuit iſte. vſi- cum
duobus ſequen:quaſi ad litteram in.l-dif-
famari-inferius allegata. -quidam tam
contra: nam tahs dilatio comprebendit
ctiam probationem inſtrumentorum- ut
in predic.Cc.peruenit et. C. de dilat᷑:l.i.ff.
de fide inſtru:lai/ff·de religiet ſump.fu-
at ſi quis..pleriq; ał. cdictum iudicis de
luſorium eſſetquod eſſe nõ debet.ut.ff-&ᷣ
ludi:ſi pretor.et facit in auten ut cum de
apcogno:Sled hoc preſentiĩ. V. iiet idẽ
iun eſt ſi datus ſit terminus ad probanduũ
et oſtendendum quicquid uoluerit: ar. ex
tra de off· dele· ſuper queſtionum·5 quem

uero:et extra de appel. cum ſpeciali hec

enim uerba pro eodem poni uidentur- in
auten.ut hii qui ob:ſe.ha gi 6 ut autem
Item. ff·de compenſa.l.fi-ponitur mon-
ſtrare producere ſeu allegare. ¶ ¶ Vtrum
ualeant probationes ſiñ dilationis aſſigna

tione producteuide⸗C.de iud i. properan

dum:S:et ſ quidem.¶ Quid ſi datus eſt

terminus ad producendum omma inſtru
menta quibus partes uti ĩtendunt. nuũꝗd

poſt terminũ audietur. uolens producere
uidetur ꝙ ſic·quia non eſt cogendus quis

edere inſtrumentamſi quando uſurus ſt

ut in pre5: edenda. Sed dic contra ut pro
batur et noff·de opt᷑.lega:mancipiorum

et. C.de inge ma. diffamari-et.i de edic·

inſtrumento: nunc dicamus. . icʒ auc
MH Ibi uide et in cle de uerbo·ſigm· ſepe
Vfſi:eo ſaluo:in glo/ubi ergo· · ¶ Item
ꝗd ſi datus eſt tmin ad probaduzʒ. nuꝗ
illo elapſo poterint fieri poſit es credõ ꝙ
non per partem per pre:iura. Bal.etC·d
non nu:pec.l.in contractibus. Sillo. =5·
nam hoc eſt genus ꝓbatiomis·2 proba
tiombus ſucceduntiudex tamen ex cfli-
cio bene poterit interrogare ut extra de fi
de inſtrumento·cum Io. prope fi:·x.: q-
ulti: iudicantemquidam tamen cõtra C.
de iudi.iudices.ff.de accuſaſñ ea:etx ſic di-
cunt de oſuetudine in aliquibo leo Fᷣuari-
MH. hoc dixit Alber. papᷣ ſuper predic.I.
diffamari. 5 de hoc.1. de poſiti.6.iii. N.
ſed et ſi ante. ¶ Qund ſi poſt datum per⸗
emptorium ad producendum iuſtrumen
ta proponitur aliqua exceptio perempto
ria nunquid illa ꝓbari poterit per inſtru
menta:·dicunt quidam ꝙ non· tu dic ꝙ ta
lis terminus dandus non eſt miſi poſtꝗᷓ ꝓ

poſta ſunt que ꝓbãda ſuntet quo ad illa

talis terminus preiudicatſi aute poſt ter
minum aliqua cie nouo ad eius noticiam
pPerueneruntet illa propomt utĩ. de ex-
cep··dicto·. ſed pone illa probari pote
vunt per inſtrumenta ar. extra: de elec. in
conſti:grego.x.ut circa.· fi.Ii.vi. ¶ Itez
nõ ꝙ iudex dilaties artat arbitrio ſuo et
prorogat ex cauſa.ff/de iudic. nonnunꝗᷓ-
r.de re iudi. qui pro tribunaliextra-eo-
quod ad conſultationemet de ap cum ſit
C.de dila.l.iniſi tamen hoc imiuſte fecit.2
ſine caulſa appellatur.extrae.ca.iĩ. -de re
iudi- ſe- i-LVbr atteſtationes F alla
inſtrumenta parti eduntur dabitur ei di
latio ad deſcribendum ei- ut.ff. de eden.l-
1.5 edere et etiam ad deliberandum ſuper
eis inſpecta qualitate ſcripture. C.de dila.
li.in pri.ff.quemadmodum te. aperi-l. ii.
65.·fi.ff. de iudi l. nonnunꝗᷓ ff-de re iudi-
I.ij.extra de probat᷑.licet·et·ca.quomam
¶ Sed nunquid terminum ſtatutum po
teſt iudex decurtare·nõ uideturextra de
ap.hgmificante .· A1â- uide qð ibi no-in- in.
Slo/a quod ſuper ea dixi. uincencõtra
ar · ff· de arbi.qualem.ꝭ :ſi de pluribus:cuzʒ
comoditate tñ partiumet ex cà euidenti.
tñ pre.l.qualem loquitur cum ꝓlongatio

..

I

2¾ ,

edt decurtatio eo lem tempore fiũt.2 u de
5S· 9· prox. V. ſed pone ·2 ſe. ¶In ſum no.
ꝙ ſi reus impetrat dilarionem pro requn-
rendis probatiombus illa exiam a-tori ꝓ
deſt ut.C·de tempoin inte reſtitu/petè

de.l.petende-in fiet ſic habʒ ator ꝑ alma

quod forte per ſe non poſſet habere ut.C.
de tempo· appel:per hanc et de appelx.l.
Fi.et eſt ratio.ut ĩ iudiciis ſeruetur equa

litas. ut exdra de excep: cum inter/et. in.

q· ix.c.fi:et extra de iudi.nouit· 6· pe C. d
prox:ſacro.ſcri:in lacris et de fruct et·li.
ex.lFi: hinc eſt ꝙ ſi datus ſic terminus ꝑ
tibus pere nptorius ad probandum ut ex
tra de proba:licet prope prin:et. I. illuʒ ꝑs
altera teſtes producit: altera uero legie
impedita non producit: propter quod ꝑs
impedita obrinet per beneficium reſttu
tionis in integrum. puta quia eſt minor
uel eceleſia aliam dilationem ad probandũ
ſeu teſtes producendum certe pars altera
que iam produxerat teſtes utetur hac ea
dem dilatione· ut iterum alios producat-
non obſtante primo termino perempto-
rio et ſic obtinuit per predictam.l.pecẽde
quod uerum eſt ſi teſtes producti nondu
fuerand aperti. ał. non propter periculuʒ

ſubornatio ns hoc autem ſic inteliigo: naʒ

ſi aſtor ex facto rei huiuſmodi benefici-
um acquirat ut teſtes iteruʒ producat ꝓ
ducet ſuper eodem articulo tantum et nõ
ſuper alus ab illo. ut ſi reus uelit probare
illum fuiſſe maiorem tempore contract
ideoq; non elſe reſtiruendum ile poterit
probare ſe tunc fuiſſe miniorem ut .ff.de
mino:·etiam/·i· A per quam.led per l.
patri:e·d. S. let per.lꝙ ſi minor ·S reſti-
tutio dixit QAzo: in ſum de reſti.in integ-
Vſi.pe ·ꝙ ubicunq; reſtituitur minor. et
etus aduerſarius etiam maior reſtitintur
in eodem tantum capitulo et nõ in alio re
mittit autem ibi ad nõ- per eum in ſum.
de reputdationmibus- Idem Marti.de fano-
in ſuo tractatu de quo dixi. ĩ de reſtitt-in
inte· in prin:et hoc ſub v.qalle gat.xii.q
ii: uultcerane-de reec:non alie ad audienti
am ð reſti-in inte. c. i. liiii digeneralis ui
de Hoſti.in ſum:de reſti.in inte· .2 qua
liter in fi. · Vber:autem de bobi-intelli
git. ꝙ generaliter circa quemſibet articu
lu m poterit teſtes inducere· et ſic ſecunᷣ
eum poterit reo prodeſſe.ut ſi minor qui
eſt a tor poſtꝗᷓ didicit teſtificara petit in
integrum reſtitui ad teſtes producendos
ꝙ etiam aduerſarius tunc poſſit probare
circa eundem articulum uidetur tamen

obſtare ꝙ non fuit propoſitum pretoris
ſubuemir maioribus ut· C· ſi in commum
eademq; cauſa.l-unica.prius dictuʒ mibi
placet · ¶ Quid ſi reus peta et obtenta
dilatione ad probandũ uidet ꝙ actor oẽs
dilatmes hit z mi ꝓbauit. 2 ldo timẽs ꝙ;
actor probet ſuã intentionem ex bencficõ
pre.l.petende:penitet nolens uti dilation
obtenta e b uidetur ꝙ penixere poſſit. cuʒ
enim hoc in fauorem eius ſic introductu
non debet in eius leſionem retorqueri: ut
C.de leg· quo fauore. Item cuiq; licituʒ
eſt renunctiare iuri pro le inductoextra
de reguł.ad apoſtolicam. ff. de mino-ſi iu
dex:nam et ſi libellum ap:porrexit pemte
re poteſt.ii.qvi:ſñi quis libellos.C. de ap.-
ſi quis. Item licitum eſt ante liè conteſt-
penitere · ft· de nox. electio/· neq;. ffd rei
uen.iĩs qui:et de ĩcera tde etate.ꝭ:·fi. ar-

contra‚nam hoc in prel. actori concedit᷑⸗

unde non eſt ſibi ab ho mine auferendum
xxvjiii. di- de his ff· de doñ ſi patronus. et
l·ſi arrogator. Item ſepe conſequitur quis
ex alterius perſona quod ex ſua non põr.-

H. de concel.preben.c.penul.livi. 5 · ff

quemadmodum ler. amit ſi co mmunem.
t · que res pigob.pol.ariſto:C. de appelł.
I·fi:et de temp:. ap per hancet. C. ſi aduer
ſus tranſact.li.et.- ii:a uidetur calus.l-ff.
de bo.poſcontra ta:ſi poſt mortem·5.· fi.
H.per quam.l. hoc tenet Vber.2 Gui.
de ſuʒ. in pre·l.petende·et·ff·de fert.l. ulc.
uide:ĩ.de reconuentiin fine · · et ad idẽ
ſt. de inoſt· te·poſtumus/5. ſi quis ex liis.
ff· de edił.edic· cum autem in fi. Bal.nõ
ꝙ dilatio eſt communis etiaʒ ſi detur per

reſticutionem in integrum miſi altera ꝑs

didicerit teſtificata:S. in umma etiaʒ
ſi is cul ẽ prĩcipaliter indulta dilatio ei re
nunciet de contra.ta.l.ſi poſt in fĩ ut in
hoc.v.hoc uerum ſi dilatõ innititur iuri
commum. ſecus ſi innitatur reſtitutioni
in integrum quia poteſt minor renunctia
re per:tt·d minoribus. · ¶ Sed quero
eccce aliquis dimiſit procura:nunquid pro
cura.ille habebit dilationem ut conſu lat
ipſum dominum-uidetur ꝙ ſic. ut. C ubi
de cri:agi opor: autẽ· qua in prouincia ꝓ
pe principiumet extra de procura:dilcus
filius. · uide quod ibi diei luper uiti-
glo· 3-Sed illud intelligitur quando ꝗs
ante cicationem ſe ablentauit. unde dic ꝗ;
non habebit: nam cum dominus prius eſ
ſet citatus bene potuit deliberare dominq
ſcᷣm uinci.ar.ex· de off.dele.ↄſultatiõibj
extra de eo qui mitin polcauſa rei ſer.c.

45 4 2 .
. 4 H 0.α 4 7 4 5 2
— 5 Liͦ, 2 4 M L

— —
D

ee⸗

2

2 12

—

fi. uel dic ꝙ ſi dominus diſtat multuʒ nõ

habebit.ſecus ſi prope ſit. ar.cõtra.C. ubi
in rem ac.l.ii· 1â- Tbi non loquitur de ꝓ
curt:ſed de colono „C Illud quoq; non
eſt ignorandum·ꝙ; ſi ludex mihi ſimplici
ter terminuʒ aſſignat ad aliquid certa die
faciendum tota dies mihi cedic inſtit᷑. de
S.ob.Gin diem. . ac nec eo:lec ſi dt
ut illud certa diei hora fieret· puta mane
uel ſtatim audientia facta- uel in noms
dum ſedebit 2 huiuſmodi. ¶In lum.no.
ꝙ regulariter ſemel tantum dilatio indul
getur:ex cauſa tam dantur plures ſed pri
ma cum leui cauſe cognitione ſcihcet eo
ipſo ꝙ petitur ſecunda cum graui ſcilicet
preſtito ſacramento ꝙ fuit legittime im
peditus in prima tercia et quarta. 1 nõ
erant ſic iſte due miſcende. cum grauiſ
ſima nam tunc non ſufficit ſacramentum
immo alia probatio requiritur-quinta ue
ro non dat᷑ ut legi᷑ no· f· de fert· orõne· 5·
fi.C·de dilatio.l.l.iii.q:ni.ſpacium ꝓpe
princi.¶ VIcimo no:ꝙ; ſcdm quoldã nul
la dilatio datur ſine cauſa ↄgnitione ut.C.
e· l.i.et.l.a procedente: et in pre·· ſpaciuʒ
eſt enim dilationum materia amputãda:
utC· de temp·ap.l.ni in prin: extra d do
et cont.finem/et de excep.pia.Ho·ĩ li. vi-
ego dico ꝙ; inducie cicatorie datur fine cãe
cognitionequod patet quia dantur parte
ablente ut extra.e· preterea: ibi ex Rpto
ſibi tranſmiſſo et cetera: idem etiam ẽ de
liberatoriis ſecundum papam- ut ibidem
probatur:quod non credo:cum ille in iu-
dicio dentur ut in auten-offeratur: prepe
ratorie autem et inſtructorie cauſe cogni
tionem requirunt iuiqin./ſpacium. V.
ei autem et ſe.Item poteſt iudex augere-
et minuere dilat iones ſine cauſe cognicio⸗
ne ſcãm papam. ¶ Sed cum a procedẽte
iudice dilatio danda non ſit· ut in pre.I. a
procedente. quid erit ſi eundo per locum
ubi ius redditur dilatio ab eo detur et ui⸗
detur ꝙ non ualet· nec artat per pre.l.ad
idem in auten: de teſti.S et quomam: qui
dam tamen cõtra:ar. ff. de interro-act᷑. uo
luit in fi-et in his que ibi no.ſuper Hica-
quia ſiue ſtandoſiue ſedẽdo.ſiue eundo dẽ
tcur · dummodo in loco ubi ſeruato more
maiorum ius redditur- bene ualet. ar-ff.
de iuſticia et iul penul.non enim eſt ut
dicunt de ſubſtantialibus:ſed de ſolemp⸗
nitatibus iudiciorum ſedere ſed contra in
pre.l.a procedentebi a concedente iudice
et cetera:ſed ideo dicit hoc- quia ut dicũt
iudices plerunqʒ ſedere cõſueuerunt. 1â-

hucuſq; fuit Guĩ. de uz. in. l.a procedẽte
ubi dicebat ſic per quoſdam ſapientes ludi

catum. 5.. Item contra de tuteł qui

habet-penul: et:ff-ad trebel. recuſare et
1. de ſententia6iuxta- uerſi- Item eſt nul

la ratione modi. Sed tu diſtingue utrum
ſit dilatio talis in qua requiritur cauſe cog
nitio- uł non ut.s. ¶ Qund ſi udex dedit
dilationem et citat᷑ dommus indiæit feri
as repent inas 2 in eis dilatio incidit an ad
id tẽpus debet fieri reſtitutio:dicit Gui-
ꝙ non. M Gui ſuʒ· ponit hoc dictum
in: I'a procedente in fi· ⸗ T'um quia ta-
les ferie ĩprobate ſuntut.C. de ferta nul
loitum:quia ĩs cui datur dilatio proſpice
re poteſt.ne in eis incidatut.ff·ꝗex cau-
ma ſed 2 i.ꝭ· ſolempnium-in otrarium tñ
ſuadet equitas. ſcdm Gui utS- alle-
gat · ꝙ per iudicem ſtetit. iuducit pre.lſʒ
æt ſi ferie · hoc autem tu iude ſemper
obſerua.ut adueniente die termim aſſigna
ti.facias legi termini aſſignationẽ ut ſcia
tur ſuper quo et ad quid fuerit proceden
dum-multos enim errores contingere ex

hoc uidi. Mconcludit hoc ꝙ debuit pri

us ſcr ibi dilatio-Sed (zui:de luʒ extra uo

lumina ſuper.l.iureiurtC. de teſtiquerix

an credatur iudici ſuper dilatione quazʒ di
cit ſe dediſſe nec reperitur ſcripta:2 diffu
ſe hanc proſequituritenet autem ꝙ ſibi in
leui cauſa credetur.in ponderola nõ tu te
ne quod dicit decre:quoniam contraide ꝓ
bat᷑ex uide quod ibi dixi in ultima gloſa.-
S5Item no- ꝓſit ibi conceſſa eſt qilatio
ad aliquid agendum:et per partem alterã
diuerſas dilationes petentem impediaris
facere:ĩ.illam audiert poſt illam id facere
uolens ut C.de inoffi:teſta contra malo
res in fine. et.ff.de mino.l.intra utile.C·
de rei uen-moreextra de iudioca-penul-
eæxtxra de in integrum reſtit᷑⸗e litteris-

¶ Defernis Keica.

H-‚¶ LEodẽ ordine tan:poſuit hanc Ri-

cam et tria que diſtinguit auctor prole-
ꝗrur.licet in prĩſolũ exprimat prĩa duo-
¶Koff-Rubrica ·x.ꝗliter iudicium cli
netur ratione feriarum. ¶ Io: de deo-ni.
li-iudicum poſt prin. ualde parum:aliũ no
mĩati ĩ ꝓhemio ꝑ autorẽ ñ poſuer̃t hãc
Heicã· ʒ pyleus aliꝗ d ð ipſa tctauerit ſub
Hica de in ius uod. hint ergo auctor re-
currere ad ſummiſtas · an executioni ſnĩe
obſtet exceptio feriaxſcripſi.i:de libelł
ocep · · nunc dicenduʒ· ſuper · V·xxv· ·

1

3

N precedenti tſtulo:de dilatĩo
nibus que a iudice concedũtur
premiſimus decens ergo eſt ut
et de his que a iure indulgẽtur
ſcilicet de ferns aliqua ſubiciamus in quo
artcendendum eſt-
¶ Qust ſint genera ferisrum-
Qud in eis agi poſſit uel non-
¶ Ec quibus ferus poſſit renunctiari-
MH premittendurn eſt ꝙ QAʒoe·t· dice-
batc ꝙ ferie hic dicuntur quaſi forie ·i. ex
tra forum prebent enim mmunitatem a
foro iudiciali- uel ſcdm eum ferie id eſt fe
ſtiuehoc dico.quia proprie feria pomtur
pro qualibet die ſeptimane de treu. 2 pa-
c.i.de cele :mil.cum creatura ct cle.de re-
= liqui.2⁊ ue·ſanc·ſi qům. .nos ĩtaqʒ ꝑ que

riarum ergo alie ſunt ſollẽp-
nes: alle repentine alie indicte
ſiue publice ſeu ruſtice. ¶ So
lempnes ſunt que ad dei et ſanc
rum reuerentiam ĩtroducte ſunt. ut e
tra.c. c. I. ſe.l-pridie-Q· e:-l. fi et. l. ornes
u. Sicuc eſt natiuitas-dominifeſtum ſci
ſtephani-lancti Iohannis euangeliſte- In-
nocentum: Sancti Silueſtri Circumciſio
ms Epyphamie vii. dies dominice paſſos
feſtum reſurrectionis cum/viiſequenti-
bus diebus. Ko gationes cuʒ tribus diebꝗ

cum duobus diebus ſequencibus. A1q-bic
adde feſtum corporis xp̈i feria quinta p
octauas hulus feſti per conſtitutionem
urbani:que habetur in clemen: de reli· et
uen.ſana torum . ſi dĩm. . nat iuitas Icĩ
Io hanms baptiſte. omnes feſtiuitates uir
Zinis gloriole·non dico de feſto conceptio
nis eius · quia concepta fuit in peccato- lʒ
in multis locis celebratur:nec talem deuo
tionem reprobo· M uide quod Icripſi in
predic·c.fi.et.in glo:que ſuntet aduerte
ꝙ non utitur autor uerbis deẽ, in eo qᷣ
ſtatim ſubdituribi enim dicit text·xi⸗
apoſtolorum · et precipue petri et pauli
hic dicit omnium apoſtolrum et ſic inclu
det eos qui non fuerunt de numero duo⸗
deno:ſicut paulus.hoc patet lucevi:2 no⸗
de reliqui.et uenera:ſanc.c.uno.livi.· glo⸗
ii.per quam decret᷑. hic addas de quatuor
l euangeliſtis licet duo ex illis per apoſtola
„ tum elſent ĩcluſi et de·iin.doctorib·F·

Q½ feſtum Alſcenſiomsfeſtum Penthecoſteſ
—9

feſtiuitates omnium apoſtolorum.feſtũ
beati laurẽcu. dedicatio beati Michabelis

ec cuiuſiibet oratorii/ſue loci. iſtud

patet qð dicimus feria prima ſcda 2c· J·

ſiue loci/non eſt in canone. et intellige qð
dicit canon cuiuſq; oratoriiquo ad feſti-
uandum et lolempniter officiandum per
clericos illius loci.non quo ad ferias cauſi
dicas: de quibus tractamusmiſi forſan epi
ſcopus loci et cetera ut ſequitur· dedicatõ
autem baſilice beati Michaelis que eſt pe
nultima ſeptembris bene eſt feria caulaꝝ
ut in/c.fieCet· c. i. de conle.di.iii.ſed bo
nonie non eſt feria operarum · quia tunc
mutantur hoſpicia. propter quod illa dieſ
et ſequens qua eſt feſtum beati Ierommi
non bene coluntur. -feſtum omnium
ſanctorũ et ſancti Martini qui fuit par
apoſtolorumomnes dies domimce· C. c·l.
fi.xv.q:iii.nulluset omnes alie feſtiuita
tes quas ſinguli epiſcopi in ſuis dyoceſib
cum clero 2 populo duxerint ſolempniter
uererandaset quas moris eſt ibidem Fua
ri:hec omnia habentur.extra · ec.fi:et de
con.di.ii.c.i.et.c.rogationes.C.e· l.ii.2· l·
omnes dies2· xv. q.ini.placita.idem in fe
ſto inuentiõis ſancte crucis de con.ch. in.
crucis .· Had quod oppone a ſolue ut ibi
nõ.in:i:glo· J uerumtamen de diebus ro
gat ionum et de feſto crucis nil ſtatuit ur
hodie in pre decre- unde uidetur ex certa
icientia ommiſſuʒ. credo tamẽ in hoc ſtã
dum predictis · c. ſic.C.ea. l-li:quod enin
non expreſſe mutatur quare ſtare prohi-
betur.C. de teſta ſlanccimus conſuetudo
tamen aliud in pleriſq; locis interpretat᷑

Idẽ de fe ſto beati Martini nõ-contra-C⸗

e·omnes dies. et male ut in pre· ciĩ de cõ-
di-in. qd autem dixi feſtiuitatibus ꝗs
ep in ſuis dyoqſtatuunt intellige de fe
ſtuicatibus ſanétorum canoni zatorum-
uigilias nõ habentium ſcm Io. ut extra
de reli.et ue.ſanc.c.i.qui enim non ſanctũ
dicit eſſe ſanctum uel econtra abbomina
bilis eſt deo cuius ſocietati eum iungit2
xpᷣm uiolat. ut.xiq: iii.ſ ꝗqs deerit:2. ca·
ſe· et faẽ bene.ldi.h quis prepoſtera 2 no·;

ex hoc epos poſſe in Iui dyo' inducere ſo

lempnitates ¶ Porro inueniuntur z alie
ferie ſolempnes· in quibo eſt a placitis ab
ſtinendum- nam in quadrageſima non eſt
criminale iudicium exercendum.C equa
draginta- Item alibi dicitur ꝙ in his die-
bus in quibus legixtimna celebrantur ieiu
niaet a vil:die bus ante natale domim uſ
qʒ ad octauas epyp banie et a quinquage
fima ulqʒ ad oc tauas palce. et· vii: diebus
ante natiuitatem iohanmis baptiſte· 1-
hoc declarat᷑.e·t· capellanus. .iĩudiciaria
poteſtas neminem ad placitum uocet ut

— 7 ð

Jur,1 r ðð

oA

X
=

80

819

in prec. placita alibi dicitur a ſeptuageſi

ma. uſq; in octauas paſce et ab aduentu

domini uſq;ʒ ad o auas epyphanie et ie
iuniis- in-temporum. et in diebus letani
a et rogationum ut.xxil.q-v· decreuit.

uerumtamẽèẽ iſte ferie non habentur ĩ uſu

et per contrariam conſuet᷑roeccleſie2 ali.
arum prouinciarum derogatur preditis
iuribus premuſſis ferns in ſuo robore du-
raturis. m Tan- ubi:S. :quod aut
dixi de.vu.diebus ante feſtum natahlis do
mini dignum eſſet ob reuerentiam tanti
feſti ſeruari. M·⸗Dicitc Symon. in.l.om-
nes. C. e.t· ꝙ cum omnes dies debeant eſſe
luridici: preter exceptatos- ut ibi in prin-
ſatis eſt illos exceptatos:non eſſe ut dican
tur iuridici. KRepentine ferie dicunt᷑
quas lolus princeps ob publicam gratula
tionem indicit: puta ob diem natalis ſui-
uel filii ſui: uel ſue coronationis uel quia
uxorem duxit: uel ob res proſpere geſtas.
puta propter gaudium uictorie de inimi
cis habiteC. c. a nullo. ſcᷣm ITan et
reſpic it hec lex.quodS· dixit ſolus. ·ff.

ex qui:ca.ma in inte·reſti ſed et ſi.ꝭ·ſi fe

rie:ſunt etiaʒ alie repentine que indicunt᷑
ob honorem inſignium ciuitatuzʒ puta ro
me et cõſtantinopoł.ſcilicet dies natalicii

garum.C.e omnes-Ii-dicuntur autem re-

pentine quia incerte ſunt immo repente a
ſubito inducuntur. ¶ Indicte ſue ruſti-
ce ſeu publice lunt que propter rem ruſti
camſeu propter publicam utilitatem cõ
ceduntur ſcilicʒ ꝓ menſibus et uindemuns
colligendis que eciaʒ quandoq; ſolempnes
uocantur ſt. eal.i. N'let hee ſtatuuntur
a iure hoc modo ſcilicet in eſtate ꝓ meſſi
bus ab octauo Rał. Iulii- uſq; in Kał. au
guſti. in aurumpno uero pro uindemiis a
decimo RKab. ſeptembris: uſq; in ydus oc
tobris . Medio autem tempore ſcilicet a
Rałauguſti uſq; in·x· Rałꝑ. ſeprembris
poſſunt cauſe agitari: ut. C. e. l. net.l. om
nes dies in prin. et lex uocat hoc tempus
duorum menſium. licʒ plus contineat ut
ibidem:etę·t·publicas:- uerumtamen fe
rie iſte indicuntur lecudum quahtates et
conſuetudines regionum-quandoq; tardi
us:quandoq;ʒ cicius: Ideoq; dicuntur ĩdic
te.utffee.preſides·et:f.de off·proconſuł.
l.ſi in aliquamin princi: nam in quibuſdã
loo tempeſtiui fructus maturantur ꝗꝙ
in alus puta in maritinis ꝗꝙ in montams
et in calidis ꝙ in frigidis regionibus.
¶ Sed pone ꝙ in loco unde eſt reus priq
indicunt᷑ ꝗꝙ in loco und eſt actor uł iudx

uel pri ꝗᷓ in loco ubi caula agitatur- que

ritar curus loci iudex conſuetudincemob

ſeruabit et uidetur ꝙ loci actoris cuʒ ex

ei perlona ius metiatur. ut. ſi pars hr-

pe·l.ii.ff·ſi melfal:mo:dil.i.econtra ui
detur ꝙ rei cuius forum actor ſeꝗ debet
extra de foro compecum ſit.et. C. ubi in

rem actl.ĩ.xi:q-l. experientie. 2 qui fauo

rabilior ẽ.·-. & reg- iunfauorabiliores-im

mo uidetur ꝙ iudicis ſeu eius loci in quo
cauſa ducitur utff.de teſti.l.iii.ꝭ·Ffi.·ð
uart/et extraor.cCo.l.i.ꝭͥ. in honorariis:eꝰ

de eo qui mit in poſcaulſa rei ſeruan. cuzʒ

ueniſſent de pe:di.ĩi.nemo-Sed uidetur at
tendi debere: conſuetudinem loci ubi res
de qua agitur ſita eſt· nam eius ratione ꝗſ
forum ſortitur:extra de foro compe:ſane
et.c.licʒ ·et.c.fi.et de teſta.raynutiq/ubi
quarta deducitur ſecundum conſuetudi-
nem ciuitatis tuſcanelle in qua res de qui
bus age batur erant ſite.ad iĩidemextra de
re ludi:cum cãm.Sed dic loci rei conſue-
tudinem ſeruandam in cuius fauorem in
dicte ſunt huiuſmodi ferie ne luis negoci
is euocetur. ff.de fert.l.i actor enim et iu
dex ſibi preuidere poterant ne aliquez uo
cari facerẽt tempore feriarum que in ſuis

locis ſeruantur-et non reus-C.de dilat- ſi
qquando. que eſt:ni.qĩii· ſpacium:et fac

C.de tem:in Inte:reſti.pe.l.petendeprete
rea eo ꝙ actor tempore ſuarum feriarum
reum uocari facit eis renunctiari uidetur
quod facere poteſt. ut.ĩ.dicetcur.contra H̊
tamen uidetur quod no. ſcòm papã ĩ·. .
illud etiam no- ſed ibi loquitur quando iu
dex et litigatores ſunt diuerſaruʒ et remo
tarum regionum. ut patet in his qui lixi
gant in cur la romana hic autem loqmur
cum ſint diuerſorum locorum:non tamẽ
ualde remotorum:quidam. à-⸗Odof. ſcz
ut dicit Alber. galł-Rica-de ſentẽtus. .
pe/ibi etiam pomt᷑ ulcimũ dtum huiuſ
vquod auctor improbat· e autem di-

cunt ꝙ ubi queritur de cauſe ordinatione

tunc conſuetudo loci iudio conſiderat᷑ ut
in pre·l.f.d teſtiet ſi iudex circa iudicia

ſuam conſuetudinem non ſequiturſequa

tur ius commune- nullius inſpecta olue-
tudine:quia aliena conſuetudo eum non li
gat·licet ſit ar·cõtra.xiidi.illud. Ibi.
de hoc ſatis:- nec contradicit dum dicitxur
hoc ius commune ſequendum ibi per uni
us conſuetudinem non tolli oſuealterius-
S.·ubi uero queri᷑ de cãe deciſione tunc
loci ubi ↄtractum fuit utar · ff·de euic· ſi
fundus. exde teſta: Raynuciuset extra

ff.de uſunl.i. Noi.Ali dicunt ꝙ ubi eſt

una conſuetudo in foro reialia in foro ac
toris:alia in foro iudicis · ꝙ ſeruanda eſt
conſuetudo rei ut in · . fauorabiliores alii
ꝙ eſt actoris ex cuius perſona ius meti-
tur foꝝ · ut.S.fł·de iudioi · ſolemus et.lſi
quis. Aln ꝙ regioms ĩ qua contractus ce
lebratus eitſt. de reg-lun ſemper in pre-
l-ſi fundus· aln ꝙ loci in quo iudicatur· ut
i n pre.l.de teſtiet no· C· que ſit lon. ↄſue·
aln diſtinguunt:quia oſuetudinem cuta
tis põt iudex ſeruare otra forenſes ſed ſta
tuta non: quod non placet unde dic ut·s-
ibi. Quidam autem dicunt et dic et quar
circa hanc materiã prout·no·ex· e · c. fieet
de conſuetu-ſuper NRica. ſecunduʒ papam
¶ ltem nõ ꝙ ferie publice leu ruſtice cõ
ceduntur non ſolum ruſticis uel agricul-
toribus immo etiam ommibus alns puta

militibus clericis burgenſibus artificibuſ

et alns · ff· e·l.i.in prin: ubi de hoc.ꝗa licʒ
ꝑlonalicer his non intendanttñ intendut
per alios· puta per ꝓcurcolonos a huiuſ
modi:et licʒ ꝑ ſe non occupentur/poſſunt
tñ per alios occupari·puta per procur· te
ſtes uel aduocatos:quos habere n poſſunt
lʒ ergo cã ceſſet· non ideo ceſſabit eſfect
ut.ĩ:de diſpu:et alle··poſt hoc.. illud
ſtatutum et eſt qõ uenerialis.· H. et eſt
xxyv ubi hoc tenet Bartho- allegane pileũ
cuius fuit qõ· Cxvi:et ideʒ dixit in hibelł.
Hica de in ius uoc- idem Tan. ubi. S..

ruſtice. et Roff ubi.S. in prin- et Hoſti-

in ſum·huiq.x·5·fi· v. ſed nunq d miltes.
uerütamen in ro- curi a ꝓcuratores re
motay partiũ qui non ledũtur in aliquoſi
ferie ibi non ocedutur. bene ſunt cogendi
rñdere. ut no.papaeðc· de ferc·fi.procu-
ratores aut eorũ qui ſunt de loco/ ubi eſt
curia. uł de uicims feriis gaudent. 2 ſic de
mandato ſanctiſſime recordationmis domi
m clemen papeilii. Puauimus. Eſt auteʒ
ar. Sm: M· de fano ꝙ nulla lex põt curiaʒ
principis coartare quin poſſit quohbʒ te
pore ius reddereetiam diebus feriatis. C.
de his qui ad eccon.preſentiin princi-ibi
preſentanea oſtituta 2c· nam iple eſt lex
ammata in terris ut in aut᷑d conſuł..p
in fi:et per hoc poteſt exculari dſuetudo
curie regis francie que tempore parlamẽ
voꝝ omm die ius reddit: ut uenientibo de
longinquis partibus citius expediantur-
¶ Iiud etiam nõ· ꝙ in aſſignatione ter-
mini non ſunt attendende ferie partiũ ſed
regionis tin iudicis: coram quo cã agitur-

nec eſt uis ſi ferie ſint qñ parti aſſigrnatur
tminus. uel qñ incipit iter eunch ad udicẽ
uel etiam ſi in uia incidant.ar.ſt:de adulc-
miles.5ſexagĩta. ff.ꝗ e ca. ma-lſʒ 2aᷣρ5
torẽ· ·pe· ᷣm papã ut noe· de fer̃.cfi.

quitur uidere quid in eĩe agi
põt· uel non et quidem in omni
bus predictis ferns:non debẽt
tractari: ea que ad otentioſam
1 pectant iurdictionem puta non dʒ quis
ad cãm uocari:nec cã tractariinec Iria fer
riquod ſi fiat nõ valet qd agitur.ĩ· Xα;
et·xvq/iii.c.i.et. i.et·C· e-per totuʒ.e&
de udic ·c.fi.ſt e·ſi feriatisc/ e·c· f fi.
et talis ſnĩa uel proceſſus non peſſet rati-

ficari cum ſit iplo iure nullus·xviqan. G

poteſtex · de elec.audit:licet ſit ar.cõtra.
rem raha. cum minor.6fi. älex. ii-
eſt quam ſolue ut no ff de re iudi:ca-i-in
glo·n:et ut ſuper ca diæi in.lle- tenint qn
uiſio ex ↄſenſu ſocioꝝ:licet non ex aucto-
ritate diuidentis lex Fa de fide inſtrupro
cedit ex eo quia res inter alios agitur.:
C omuma utriuſqʒ iudi.l.ii. C. de fide in-
ſtrumento.l.n. Item non põt tunc ꝗs ad
mortem uel penã dampnari- nec placituʒ
nec mercatuʒ fieri. nec ſacramenta ſtari
mſi in caibus· ex· Ec/ C·i · xcv·q·v· decreuit.
¶ Poteſt autem his diebus agi ſi neceſſi
tas urgeat: uel pietas ſuaceat · neceſſitas
eſt· ut ſi res ſit tempore uel morte ꝑitura
ex de ludi.c.fi.C.eactus. quod exe mpli
fica· ub· ff · e · l. i.ii. et · ni · et ·· ſubiciet pie-

tas aũt ſuadʒ ſi ſit cã debilium uel miſera

bilium perſonarum: quia in operibus mi
ſericordie dieꝝ non eſt habenda diſtinctõ
ar.xvli. di utinam& con:di-i nurꝗim
mo illis magis eſt inſſtendum hie diebus
ar.ex·q ſta.mocum ad monaſterium/·
in refectorio:unde que ad pacem et ocor-
diam pertinent tractari. et terminari tũc
poſſunt.exc·ecC.i/et pacta in his loquãtur
et tranſactiões oferant: C·el.fi· Idem for
te in cais in quibus appellatio non admit
tit᷑.ff·de ap.reci.ł non.lfi quos dic ut.·
de ap.S in quibo et in his que dilationem
nõ capiũt ut abſolutõ ab excoĩcatione. eꝰ
de ap·qua fronte: Item quolibet tempore
Feriato appellari poteſt et in qualibet cã
lſed non põt cã appellationis tractari. C.e·
I.i.et nõ·ꝙ; ferie ↄtinue ſuntnaʒ oputant᷑
in anno uel biennio quod dat᷑ ad ꝓſequen
dam appellationeʒz. C. de tẽp: ap.leii. · pe
Item quolibet tempore libellꝗ offerri Fõt
ft.de adulẽ. miles · 6 ſexaginta- HINA no⸗

*c4 6α¾ P*e
— —
ð )

S

de iudi.c.ulti.in ultxi.glo/et.ĩ.de libel.ob.

9·nunc uidesmus et quod ibi dicam-fac̃

iſte·5·et quod dictum eſt.S. Vh. prox ĩin
prin· ad qõnem an nunciatio noui operis
fieri poſſic et pius cã tractari die fer iato
et gloin.l.iiff·de nooꝑ:nun:5. Item nũc
tiatio omn bus diebus 2c. tenzʒ ꝙ fieri po
teſt ſalte m his duobus modis quibus nõ
adit᷑ precor-. De tercio plus dubitaturet
una opimo hʒ ꝙ nõ poſſit. aha diſtinguit
ferias fauort hominum 2 tunc poſſit a fe
riis in honorem dei:et tunc nõ poſſit utri
qʒ rñdent ad/ Item nunꝗtiatio ut intelli
gatur diebus ommbus.ſ. congruis allegãt

Hf.man.l.iĩ-de oſti:peclqui autem in fine

de mu:et ho ut gradatim in fi-Sed in con

ruitate diſcordat ut dixi- Sed ex uerbis

Alber. papᷣ. Iuper illo/⸗ inuenio eum licet
nõ ſic expreſſerit intellexiſſe ꝙ denunctia
tio que fi ꝑ pretorẽ: aut uocat in ius edi
ficari facientem et hoc fieri non poiſſit in
diuinis feriiset ſic loquatur lex-ff. ſi quis
in ius uocl.l-ii-in fi:quam ubi.S. glo. fig-
nat.pro ↄtraria et non ſoluit. Si uero non
artat illum ad uemendum- ſed ſolum nũc
tium ſuum ad eum mitcit putat etã die
bus feriatis fieri poſſe- allegat iura uulga
ria:f/de uſuf.equiſſimuz in prin. ſi cer-
peta.quidam in fi:per que dari põt ala ſo
lutio:ꝙ ſi periculum eſt in mora uel grã
de diſpendium. puta quia ulius diei opus
claudet lurmna icolariuʒ- quo libet die fie

ri poſſit ꝑ prel.l-ff.e· . ſane cum ↄcor. i(

glo.et ext· ctic.fl· quibusfacit de ſen-
ex.ↄſtoõnem. in fieli-vi. e predictis habea
tur ſcda qõ que fuit Alber:/galł. ex uolu
men ꝓ ſoluta· his calbus quibus dr̃etur
denunctiatio fieri non poſſe: quia eo mi-
nus poſſet cã trakari: ad negatiuam auũt
allegat ꝙ certi ſunt cal numerati in qui
bus ĩ feruis ꝓcedi põt · ſt. e.lie ii/ et. in· ex
e.c.iI.et ult.inter quos cã denunctiatiomis
noui oꝑis exprelſſa nõ eſt ergo 2c f.8 his
qui ſui uel ali-iuxiſunxl.patxre in prinet

ibi concor-facit.ex. de cranſla-c-ni de ſen-

eæx. is quili vi- Irem arbiter omm temꝑge
cogitur ſnĩam dicere· ſt: de arbiſed ſi com
ꝓmiſſum in fi:non tñ tempore feriato.e
Ec.ſi de meis in fi- in contrariũ allegat p·⸗
Item nũctiatio- et qui omnia dicit mil ex
cipitxde ma: ex obſoliteff·de ſeruiur p⸗
ſi ſeruitus:et quod de tutoribus et curato
ribus dr.ĩ. V. porro· et.l.i.ff·de damp- in
fec.et.l.ĩ.f.e.que ꝓuident celeritati: Sol
uix ꝙ his diebus quibus cognoſcitur cã
nunctiat oniscum iſta ſicut illa celerita-

kem deſideret. alleg C. de edi. pri. l.de cpĩa
ibi feſtinare.et ubi eadem ratio-26 f. ad

lacquił. illud/e&*& de confir. uti.- uel inuti-
cum dilecte:et ibi ocor:-2 ꝗqa quotiens res

urget cogimur achre ptoreʒ ut pre.l i. ff.

e· V.ſane· -Item ſi actio ſit tempore uł

morte ꝑitura- his temporibus lis põt cõ

teſtari- uel executoris ↄuentio fieria fieri

qð ↄmode differri non põt et liberale ſudi
cium exerccri- Item in eum qui feriarum

uel nundina impediendarum noĩe uł ne
frumentũ ad eas ferret᷑ aliquid accipit om

ni tempore ius qrff. e. l.i· ꝭ excipiuntur-
et· I.ſolet· Item fit forte teſtium receptio

cum timetur uerifimiłr de ifoꝝ morte
ablentia diuturna.ex ut lite nõ cont᷑. qm
in prin.et arf·de fert.ſolent et in aut/e
teſti.S.fi. C. de aduoc. diuer nudi laudabi
lem:ꝭ:quott. Item cãe ingnium latronu.
et maxime vyſauroꝝ omnmi die et temꝑe ex
pediũtur C. e. I.penł.xxiiii q-im eſt iniu
ſta. Item publice et fiſcales. ſaltẽ in ferns
ruſticis. C- e: publicas non tñ in lolempm
busute.t. omnes dies.in fi ex· l. fi-in fi-2
ex· e.·c.ilſed ſi magiſter oducit ſcolas 2 ali
us poſtea ↄducit alias de uicino- ita ꝙ uo
ces adinuicem ſe ofundat.primus ultimũ
depellere põt. que cã die tractabitur feria
to.C. li.xi:S ſtudiis libera lbus uerbisro
me er Conſtã-l.unica Item temꝑe feriag⸗
ruſticaꝝ cogitur quis litigare ne tempus
alicunus electi inutiliter elabatur · ex· de
iudic.fi· Item tempore meſſum et vĩde
miarum poſſunt agitari cãe ad eas ſpectã
tes. .e.ll.æt.iin/et· C.e:omnes ¶ Qund
ſi in fernis ob reuerentiam dei inductis fit
inſtẽm per tabelł. ſuper aliquo cõtractu.
dicunt quidam ꝗꝙ; non ualet nam dicit. l.
actus omnes leu publici priuatixv:die
bus paſcalibus oquueſcant ut.C.de fertac
tis. Fec dic contra:a quod ibi r acto pu
bhci uel priuati:et pone-i iuriſdictionis
ↄtentiole: uoluũtarie aut bene poſſunt exer
ceri. ꝓut ĩ eadeʒ.lir uel ſequitur ut emã
ciparecontractus inire- inſtr̃a ſcribere te
ſtamenta facereet huiuſmoi.¶ Quid ſi
tunc teſtis dictum ſuũ deponit· et uidet᷑
nõ ualet-ꝗᷓ uis die non feriata iurauerit
ut. C·e. dies feſtos. circa medium et hoc ꝗ
dam dicunt. otra credo cum habeatur ꝓ
recepto poſtꝗᷓ iurauit ar. Cde teſti. l.pe·
ut.S.de teſti.qliter. v.ĩs quoq; et exa⸗-
minatio non eſt iudicialis actus immo ſe
crete fieri dʒ danieł ·xii-exzplo Bal. No-
ſi teſtis ñ põt iurar̃ die feriata deponeĩr̃
ſic et ideo ſi terminus eſt datus ad facienᷣ

——

ℳ½9

W d 1

ℳ% .

deponere deſtes iuratos ferĩie ñ excipiunt᷑⸗
-Sunt etiam qui dicunt ꝙ partibus et

teſtibus uolentibus hoc fieri põr. a. non

ut in pre.l.dies ibi a cuntis executoribq
etc.edt ibi: nulla quenꝗᷓ urgeat admonitio
2c· Recipi autem ſeu iurare non debẽd te
ſtes die feriato/quia teſtium receptio eſt
de proceſſu · M. Idem Gui:de ſuʒ. ſuꝑ· l.

iurtiurandi. C. de ceſti. ꝑ prel. dies. 5·eꝰ

de ꝓbat᷑qm.otra. niſi forte qñ reci piunt᷑
ualitudinarii:et de quoꝝ morte uel abſen
tia diuturna timetur cum tunc ex· iudi⸗
cium recipiantur. ut ex ut lie non vteſt·
Ro: . Hequiꝑando ferias oteſtationi li
tis ä⁊ facit decre:ulhoc.e.t.2 quod ibi no.
in glo·pe · ꝭ · ¶ Porro ea que ad uolunta
riam iuntdictionem ſpectant quolibet tẽ
pore fieri poſſunt ut adoptare emancipar
manumittere excõicare et abſoluere ubi
cãe ognitio nõ requiritur· C. eactus · I·
8 inſinuatione donationis dicam idem.-
de inſtr̃o:edit᷑.5·porro·ſluper. vſi· donatio
in fi · ergo tutores ⁊ curatores dabunt᷑
et ut gerãt mouebunt᷑ alimẽta oſtituent᷑
nomĩe uentris· uel legatorum et cã damp
