capłym ex cã uenditõis ego tibi alla ca-
pitulũ ex cã mutui in quibo tibi fui con
dempnatus appellaui 2 appellationis ob
ic io ↄpenſationem querit᷑ an poſſim ·a ui
detur ꝙ ñ quia hec eſt ꝓrſus noua excep
tio ñ dependens ex ueteri. C. de ap ꝑ hac
in prin.e de teſti. Ffraternitatis dic otra
ut.· ff. que ſenfine.apreſci.l.i S.fi.2 est de
fi inſtru cum Io. Nam 2 ↄuent ex cau

ſa iudicati cam opponit: Cide openſa.l.ii.

Sed in cã principali poteſt pnũtiare open
ſationem eſſe fac ẽdam que Ffuit Facta in
cauſa ppoſita in modũ excep. ut in pre.c.
cum Io- Sed pone pertii in libello ſnĩaʒ
tanꝗᷓ iniuſtam reuocari 2 attem ptata pq
appellatõnẽ emiſſaʒ añ oĩa retractari lite

uero ſupꝑ hoc cont᷑ peto reuocari ex officõ
attẽptata ſicut petieram in libello rũdet

reus frater ego neqꝗaz petita in libello uñ
nil debet ex officio reuocari niſi cũ ordiñ
ĩudiciario fuerit hoc ꝓhbatũ ar: ex de ap.
ſignificãte. Itẽ petẽdo in libello añ omnia
reuocari 2 conteſtando litẽ a alia facizdo
uideris a dcãa petõe receſſiſſe z uiaʒ ordina
riaʒ eleg iſſe Ideoq; illa eſt ꝓlequeda. Naʒ
2 diu ſuꝑeſt ordinariũ auxiliũ n eſt ad
eordinariũ recurrendũff.& mino. in cae
i:et ſic obtinuit. . ſupple et male exe-
quo petebat᷑ in hbello an omnia fieri reuo
cat ion eʒ ſuꝑ quo uide qd plene ſcripſieo.
ti.ñ ſolu Ii.vi.p prin. 5 ar. ad hoc. ffut
lega·Fideicon.no.ca.li . ñ ſolu.¶ Vtrũ

àauteʒz reuocato in cã ap. uno articulo libel
li p̃textu appellatõis ceteri omnes reuoca

ti ĩtelligãtur 2 utx iuuet ſe aliquis ex ap
Pellatione ñ ſoluʒ pſequendo eã Iʒ etiã ex-
cipiendo ex ea uide ᷣm Inno:jiii ex ð ape

dilecti. . In glo. dicit Inno· 5 ·2. 1. de

expenſis·9·nunc uidenð in fi C Itẽ udze

34150

Q
.

—
„

ℳℳ

reuocari dẽant que fiunt p iter arreptuʒ

lp nuntii miſſionẽ noexe ·dilectiil. ?7

fm uinci2 papamæti ut debitus· S

utriuſq; dictum ibi uide in glo · diit In

no. F- (Itẽ an poſſit quis appellationm

renunciare noĩ- de libelł- concep ·nunc
oſtendendum- Vſic porro 2 dicam ĩ con
ſti· gre·x.de elec.ꝗuis· Hli. vi. -
Vałr. M allegat᷑ iſte · P ul
timo quia habetur alter. g·S.
e·ti:qui exiã incipit quałr auũt
appellatio ꝙ auctor nõ aduer
tit. Quałkr auteʒ appellatio in iudi
cio exhibita iĩpugnetur facile colligit ex
premiſſis ſi igicur ex premiſſis inſtru-
mentum appellatõms in iudicio expibe-
tur excipe ↄtra illud ut· s· de edi. inſtru ·
·poſtremo ſi inſtẽm legitimuz ſit ouer-
ce ad formã appellatõis 2 ad alia Et oppo
ne ꝙ appellans non potuit appellar̃ quod
dic ut ·s:5:i-Itẽ oppone ꝙ ñᷣ ẽ tał caſo uł
cã in quo uł in qua potuerit appellari-It
ꝙ eſt appellatio fruſtratoria uł ꝙ appel
latio in reſcripto fuerat remota que dic
ut.S. e.·5in quib· Itẽ ꝙ a tali eſt appella
tum a quo ñ poteſt appellari d iure quod
dic ut.56. uidendũ. Itẽ ꝙ ñ eſt appellatũ
ad eum ad quem debebat appellari uł ꝙ
ex forma appellationis is qui aditus eſt n
poteſt de appellatione cognoſcere que dic
ut :5.5⸗nuũc tractem-itẽ ꝙ non eſt appel
latũ ĩfra tẽp opetens que dic ut.S·ꝭ/re
ſtat.it& ꝙ appellatio nõ eſt legitima ĩ ſui
forma nec appellãs Ffuauit que debuit ob
ſeruare que dic utS. S· quałr. Itẽ ꝙ nõ fu
it eã ĩfra tꝑ legitimũ ꝓſecut appellans
que dic ut·S.· 6· nunc breuit᷑ iteʒ ꝙ eſt ul
tra bis appellatũ ut·S/6'quoc iteʒ appel

lans mortu eſt 2 ĩdeo in cã appellatioms

nõ ꝓcedit᷑ quo ad bona ubi odempnat ẽ
de tali crimĩe ꝙ nõ adimebat bona ut·C.
ſi pen. ap· mors inter.l.iii: Itẽ ꝙ nõ fuit a
iudice recepta uł a parte a ꝓpbata nec re

cipi debuit uł a ꝓpbari ut·s.5 nunc dica

mus./2.· ·quałr. Item ꝙ appellãs nñ detu-
lie ſue ꝓprie appellationi nec de ea mentõ
nem fecit ut e& de reſcrip· ex ꝑteS. Itermr
ꝙ nõ detulit appellationẽ aduerſarn quar
[ua nõ ualet nec ei deferrendu eſt ut ex ð
elec· bone.l. ꝓpe prĩ.2 de ap· an ſit· 2 no-
nõ ſemp ueꝝ eſt ꝙ ſi nõ detuli appellatõ
ni eue cõtra me interpoſite ꝙ nõ tenearis
mee oerra te interpoſſite defeire· Sed ꝙ dẽ
in pre·c·bone.obtinet qñ ſuper eodẽ nego
cio apoellatur hincins ut quia tu primo
eg iteim eapp ellaſti ne aliqd in tuuz piu

diciuʒ facerem ego uero tue appellatõi
ferens facio illud contra qð appellaſt i et
appello ad tuitionem eiꝗ ꝙ contra tuã ap
pellationem feci certe nõ cenert appellati
oni mee deferre ut in·c· bone· Et ſic põt ĩ
telligi prec.ex parte.2· C· an ſit ec poteſt
hoc colligiſt · de dolo/ſi duo: Sed ſi ego in
alio negocio puta elect oms appellationi
tue non detuli 2 in alio negocio puta ſuꝑ
uinea contra te appello legitime bene de

bes appellationi mee deferre als caſſabit

oxra eã feceris Item ꝙ appellas renun
tiauix appellat ioni ꝓcededo poſtea coraz
eo a quo appellauit uł aliquid faciẽdo uel
petẽdo cora eo łᷣ forte dranlſegit ex de of;
deł·gratũ/2 8 teſt· cu ueĩſſent.ff · de mĩo.
ſi filiq· ff·ad mac·ſi fili·ᷓrecipiẽdo ᷑ᷣminũ
ad ſoluẽdũ iudicatũ que dic ut.S.G: in qui
bus · O·xxix uł expᷣſſe appellatiom renũ
tiãdo ut.C.de temp.ap·l.fi.fiff·a qui/-
bus ap·ñ li.l.i.ſi quis · e de pac·c.iii ·
qvi.ſi quis libellos2 in decre: alexiiii de
ap.2 ꝓbain prin. H·qua hodie ñ habẽ
„-C Ndem ecn SRear tacitũ pẽm ſ3
t.A dũ ex pomt vſus de quibS· V. xde

xviidixi in. · in quibq· 5 C de iur̃iunt.

generałr · ·ſin autẽ · 2 iã di · M· no.· caſq
quos·S. ꝓx·poſuit ante ultimũ·J · ¶ Et
no⸗ꝙ; cum fit pactum de non appellando
inter ꝑtes· Balpõt quis renũtiare appel-
lationi anteꝗᷓ grauet᷑ expᷣſſe ñ tacite ff.de
mino-l.ſi filius.quoꝝ lega:.l-ii:S· quod
ait. 5 aut fit ante li contelaut poſt ſi
P aut fit ante ſnĩam aut poſt ſmamSi
ante litcis contedicunt quidaʒ non ualere
niſi factuʒ ſit de oĩ bus quas habent ad in

uicem ſicut ał dicitur de pacto quod unꝗ

polſet in aliquo deciꝑe ali quod ñ poſſit
deceptus conqueri:. ¶· Quod ſi quis ita di
xerit ſi obt inuero nolo ꝙ mihi tenear re
us uero dicit iudici:dñe iudex ñ cõdemp
netis me quia 2 ſi eſſet facta ↄdempnatio
nil poſſet a me exigi iuxta premiſſum pa
ctum Actor otradicit ĩmo eſt odẽpnan-
dus quia ita demum feci pẽm Si obtine-
rem n obtinui hanc queſtionẽ ſcolaſticis
iurł:relinquim diſputandam .· ·Simił

ſt queſtio męr̃i ꝓtagore oratoris chſci
puli euchali qua ponmit aulus gelius. Ii. v·

. 1 2 in ſpeculo yſtor·li.iin:c. vque tał fuit

diſcipul qui onumerat męr̃o grande pre
cium die quo primã cãz apud iudices oraſ
ſet 2 uiciſſet cũ ualde ꝓfectus eſſʒ cauſas
ñ recipiebat ob hoc magiſter litẽ cũ ipſo
ingreſſus a conte·eſt Concludebatq; con
tra euʒ ꝙ ſi uinceret ille neceſſe habebat

ℳW% .n

7
5

90

Ppeer ſnĩam ſoluere· Si uero uinceret ille
debebat ex ui pacti predicti hec eqʒ diſci
Pulus reuoluebat in iplum iudices uiden
tes hoc inexplicabile cãm iniudicatã reli
querunt. uidebat᷑ tñ diffinire poſſe ꝑ regu
lam cũ ſtat de reiurli.vi/que habet᷑· ſt·
e·ti. in iure ciuili a ꝑ regłam in oĩbo cau
ſis.ĩieiti · uł dic ualere ſi fiat ſuper lite
certa mota uł mouẽda.C. de temp· ap· l.
fi:s·fi· Si uero pactum fiat poſt litis cõ
te·ante ſnĩam non ucur ualere quia re-
nuntiatur iuri quod ſibi opetere quis ig-

norat·S. de conclu.2 renũ. . ceſſat auteʒ.

ſed dic centra nec obſtat ꝙ dixi nõ enim
ĩ gnorabat hoc ĩus ſibi opetere licet ĩigno-
raret cõtra quem ſentẽtia ferret᷑ ꝙ ſi poſt
ſentẽtiã fiat non eſt dubium quin ualeat
ut in pre:l.C.ce tempo:appel-

¶ De reſtitutione in integy Kin

A. Practici auctoris neglexerũt hãc Rei
tã ex antiquioribo ſolus tanillam poſuit
2 eſt ultĩa in oꝑe ofde of iudi.quo re-
ſtitutio dat᷑ minori Io:de deo cauil. Beica
penultia 2 aliquid liiiii- Reica i·2 in li- iu
dicũ ꝑte.i· Rica antepenł.et ꝑte ·ii. Rica
ultĩa 2 pte. iii in. vi ultimis Hicis. Egi-
ſoluʒ unã formã libelli poluit/c· xxcil.· S·
pre·ti·uno mõ quo ſnĩa
ualida ſubleuat᷑. ſ·de app-
Pplibauimus 2 qm per in ĩte-
reſti.ſi'r ſubleuatur ut dixi
us/S: de Ima.quomã

. ultimus. 5eſt. S Ideo de hac mate-

ria utile uiſum eſt aliqua ꝑtractare.2 licʒ

de hac materia ſatisi· in trac. libelſuper
hoc·ę·Ci.dixerĩo hic tñ aliqua ĩ ſi upplemẽ
tũ adiciã dicẽtes · ¶ Quid ſit ĩtegy re
ſtitutio · ¶ Quis 2 qq põt eã petere. C
Et quałr· ¶ et ĩfra quod tꝑ · ¶et ꝗs
poſſit eã carrrägre A et ꝗs ſit eiq effect
. Omĩa iſta mẽbra fuerũt tan. ubis.
Hoſti.ponit·xii:mẽbra in ſummaeo-ti-
eſt ſciẽdũ ꝙ mar. de fan · de hoc fecit
nũ tractatũ in modũ ſumme qui ĩcipit
queri ⁊ dubitari conſueuit de quo.ĩ. fiet

St autẽ ĩ integy reſtitutio pri
oris ſtatus uł iunt uy audiere
ĩtegratio uti.q/iii.6.notãdũ
in fi:ex de inte· reſti ex litte-
ris.· C. de ſenten· poſſ.lI. i· J
Vis autẽ 2 q poſſet in integ.
reſtitutionẽ pexere uideam 2

4

quidd minor·xxvan. M uxr

dixit aʒo in ſumma hui ti. ĩn prin · hoc

temp cõputat᷑ de momẽto in momẽtuzʒ

2 eſt tex.ff· e.ti·.l.i.õ:minorẽ.a dies biſex
tilis de medio tollit᷑ ut ibi recepit etiã au
ctor inde exempla ſequentia faciende 2
negãde reſtõnis uſq; ad .ſed quã dices-
quorum aliqua Io/de deo poſuerat ubiS.
poſt tan· JS.· Super oĩ bus que in minori
geſſit etate ſi enormit᷑ lapſus ſit ob ſui fa⸗
cilicatem uł aduerſarii caliditatem 2 hoc
ſiue in faciendo ſiue in obmittendo 2 ſiue
in lucro captando ſiue in dampno uitado
ut· ff · de mino.ꝙ ſi minor. h.nõ ſemper. et
I.non omĩa.2. I.ait ptor.Gfi.e&. e.conſti-⸗
tutq. Nã ſi pñte curatore oↄfeſſus eſt ĩ iu
re reſtituit᷑ contra cõfeſſionẽ ut poſſit ne
gare Si uero ſine tutore agat uł confitea
tur iplo iure uatur illeſus. ff. de mino ſi
ex cauſa iudicat i. nunc uidenduʒ. ff.de
confelſ/certum5/penul.esæ de re:ec.non
ali.ad noſtram.de hocĩ. vñi.illud quoqʒ·
Item ſi obmiſit inſtẽ̃m uł allegat ionem
uł exceptionẽ uł ꝓbationẽ ſibi neceſſariã
reſtituitur ad allegandum uł ad ꝓponen
dum uł ad ꝓbãdũ 2 eo ipſo quod obmiſit
ꝓPbatur leſus ec/eauditis in fi.2. c. lulci
tata.2.Cc- corã. z· ff·de mino-minor autez.
Si.2. l. minor anmsx obrmiſſa ub ſi cõ
ꝓmiſit nec hoc ſibi expediebat ut e.ti.ſi.
minor·9. minores· ut ibi no. 6 ipſo ꝙ
appellari nõ poteſt apparet grauamẽ- un
de mar.de fan.ibiSdicebat certos caſus
eſſe quibus eccłia uł minor ĩpſo facto P-
bant leſonẽ allegat pre.5.2.C. de arbil-i-
Alius calus ᷣm eum eſt in mutuo ĩ quo

aduerlarius ꝓbare debet in ipſorũ utilica

tem pecuniam eſſe uerſam.C.ſi aduercre
dil.i·C·de ſacroſanec. aułhoc ius cano-

nica.x.· q·ii. 2 X. de fideiul-c. pe. Tertiq

ſi fideiubeat minor uł eccłia.ff.de mino.
ait pretor. .nõ ſolũ.·xi.q ·ĩ. te quideʒ ex
de fideiuſp. c.i·ff. qui ſat cog.lde die G.i.
niſi fideiuberet in rem ſuam Puta ꝓ ꝓcu
ratore ſuo ut ibifaciunt Pre: ꝓ guido.de
ſuʒ.qui addit caſum in. I.I.C.ſi tu. uł cu.

de minore uolente reſtitui quia heredita

tem adiuit ſe miſcuit qui nã tenet leſio

nem ꝓbarę quia leſfio apparet ex aditione
uł ĩmixłione expedit enim ſi ſumptib
⁊ litibus non uexariffide mino-l. mëori-
bus·xxv.ꝑ quã. l. dicit alex. in.l.i. C. ſ ut
ab hereabſti. minoreʒ qui adiuit reſtirui
etiam ſi per adixionem mil de bonis ſuis di
minuat᷑. Itẽ allegat Gui.ff.man.ſi heredi
tatemffad treb.quia poterat· dicit autẽ
ꝙ aliqui contra 2 male hoc contrariuʒ tzʒ

WνeGLi
42

Qi “ 4 .

1
ðð
9

Litalitas .,
4

*
¾ Ta

3¾

N

er
4

Cy· ſecutus Ia· de areqd uide plene ſuper
autenſi omẽs·ſi ut ab her̃di abſti: alle-
iſti ꝓ ſe:f·de minouerum· S-item nõ re
ſtituet᷑ 2· S ſi locupleti· ubi dicunt expreſ
um.Item preaut᷑ſi omẽsad quid emm
uocarentur creditores dũ uult abſtinere
ſi ſine phatõe id poſſex Sed reſponderi põt
id fieri ne res diiſ ipentur uł baratent᷑ ha
bet ergo minor ſm eos ꝓbare hereditatez
dampnolam allegat no.C. de reſtituĩ ĩte.
I.Fi. Natio-quia adeundo contrahit 2 ſic d.
bat ꝓbare lehonem ſicut in contractu ad
l.minoribus reſpondẽt ꝙ non uexatur ſi
hered tas eſt opulenta 2 ſi dicas uexabié
in corpor reſ pondent litiget ꝑ ꝓcuratorẽ
uł actorem hec nõ eſt mibi ſuſticiens re
ſponſio ꝑ decre:querelam:de ꝓcur̃. ·2.l·
ſi iudex uł ſi obmiſit aliquã exceptionem
quã nõ ꝓpoſuit ĩfra terminum ſibi ſtatu
tum e de exceppaſtoralis Item ſi detu
lit uł remiſit iuramẽ tuff.de iurtiur:nam
poſtea.5: ſfi minor- Item reſtitu᷑ in poſti

onibus. C. ſi aduerſ tranſacl-i.2 1l- Ttem

reſtit uitur contra ſnĩam ĩ eum latam tu
core ſeu curarore interuemente uł.C/ſi tu
to:uł curainteruelii· C. ſi aduerſus rem
ludi.l.i:.Idem in eccleſia prelato interuem
ente·xvi:qviſi eᷣm. Item contra acce
tilationem a ſe factam 2 vontra electionẽ
ſi potuit eligere·2c.per licitationem potu

it rem ſuã melius uendere utft. de mino-

prẽ.·: penł·2. l. ait pretor·: ſed hodie2l·
ſi ſine.5queſtum-2. l ſi in emptione Iteʒ
ſubuemtur ei ſi ſe in negocnis imiſcuit ah
enis uł ſaltem neceſſe habet domino ne-

gociorum cedere beneficium reſti. ſt. e·

minor/ Item ſubuenitur ei ſi quaſi cõtu
m a2 ad iudicium non uenit culpa inter-
uenientef- e mminor.2.· J ſi ex cauſaſecus
ſi ex dolo qd dic ut in ſumma · dm eoti⸗
6· penul. -ſed nunquid. Item ſubuenit᷑ 2
fideiuſſoribus ſuis ſi defenſor alterius ex
ſtitit.ſe· de cura.minor. xv an. Iteʒ ſub

uenitur ei fi ex cauſa iudicati bona eius
bona ein⸗

capfa a dikracta ſint ſi grande eius damp

num ſit.f.de minoſi ex cauſa iudicsti ur
C. de aduo-diueriudi.I-i. f..de mino-Il-mi
nor autem minor autem ff⸗de. confeſſ-
certum.5⸗penul Idem ſubuenitur ſi paſ

ſus eſt a malo uel pauꝑe homie arrogari

ſecus ſi maior · .· lup.xx.an. S„ Te uedi
pevmiſit ad precium participanduʒ. 1.
ſupᷣ·z participauit requiritur 2 tertium
ꝙ emens ignorauerit illum libe; · Quar

ro ꝙ ipſe ſciueritł ꝙ liber erat hec uideas

ſt. de li.cau.lliberis- inſti- de iure perſona

rurn. 5. pe · 2 in pe/glo quolibzʒ autern illo
rum quatuor deficiente iure cõi liberta-
tem ꝓuocat his concurrentibo ſeruus
iur̃ ciulili ut ibi in tex:nec reſtituit᷑ licet
minor. xv ut ibi in glo-ne tanta ſolemp
nitas uiciecur 2 quia mutuauit ſtatuʒ et
uide quod dicamĩ de na.e li-uen ſuper
. ſcienduzʒ · f· ð mino. deniq;/6 fi ꝗs
2.·l. ſi e& cauſa.⸗papᷣ- Item ſubuenitur ei
in obligatione amilſſaff.eminor autem-
5.12. minor annis-ν. Et generaliter

ſiue per factum ſuum ſiue per tutorem ?

curatorem capiatur uł ledatur ſemper re
ſeeuiſtur Ceterum ſi ulus eſt iure cõmu
n nequaꝗᷓ reſt tuitur licet ex poſtfacto
res incipiat eſſe dampnoſa (t. C. de reſtiĩ
integl.fi. Sed et ſi iurauit non petere ĩ in
tegreſti.z eſt pubes non ĩ̃ſtituitur ꝗuis
ſit deceptus ut.C.ſi aduer· uẽ ſacramenta
xxiĩ/q·v. pueri .· M. Si iuraſſet non uemi
contra cõtractum de iure uł de facto an
leſus enormiter reſtitutionem petere pol
ſir ude quod dixi poſt dyde emp.2 uen-
c:pe:.ſuꝑ ult᷑.glo:quod poſuit etia: Cy⸗in
l.ii C. de relcin uen-ſubvi · qone · · Iteʒ
ꝓpter ſuum delctũ interdũ non reſtitui
tur.ut.C.ſi aduer.delic.l.i:t de mino au
xilium5in delictis- Item ſeruus non re-
ſtieuitur niſi ei fideicõmilſſaria libertas
debeatur.ff· de mino:l.iii.6. fiet . I.iiiiex

item non lubuenitur minori ex cõtra

ctu patrono etiam ſi mortuo patre tꝑus
ſolutionis incidat in tempus minoris/ff-
eemiliqfł·de his ꝗ ut ĩdig· poljex ꝗ· ca⸗
T polłea..apud.ffde iure filifiſcus.Icem
is qui ueniam etatis ĩpetrauit non reſti-
tuitur ſuꝑ his que poſtea facit. C. de his
qui ueniameta/ĩpe ·l·i · M· Saluo ꝙ di
cit᷑ · exi.l.pe·de alienatõmbo 2 ipothecis ĩ
mobiliũ ĩ quib r̃ꝗrit᷑ decretũ ĩ ꝗ bo cẽltt᷑
minor ut ẽ lʒ ueniã etatis habuerit queñ
darur maribus niſi maioribus & an- ut

ibi in.l.ii.Et facit hoc ad ulcimu mæbrũ

qõnis Iaco/de bel:que incipit.l.perufina.
ꝙ ſi per ſtatutum ualidantur confeſſioẽs
2 contractus facti per maiorem· x rmõ
remxxv⸗2 talis contraxit 2 eſt leſus cir-
ca predicta ꝙ reſtitui debeat ne plus ha

beat ſtatutum ꝗᷓ uenia etatis.· In contra-
rium uidetur calus in auten.ſi captiui. C.
de epi. 2 cler̃.ut ſicux minor etas limitata

Per illam.lI.facit etiã ſuper ĩmobilibus ua
lere cõtractus ſic faciat etas limitata per
ſtatutum Et hoc in qõne pre · tenet ipſe
Ia:dicens contraria loqui cuʒ lex etatem
imidat ſed geſta nõ ualidat. S· Itẽ ꝓpter

N

N

õ

V

X

I

priuilegiuz 2 reuerentià nõ datur reſtitu

tio filiis up libertis cõtra pentes uł patro

nos utriuſq; ſexusC:qun 2 aduerſ quos
in integ reſtci.nõ poſtul.ii.i fi. ¶ Quid
ſi fili ſuccedic miori qui poterit reſtitui

contxra patrem ipſius filii: Ro dicit alber.
Papi:ꝙ iure hereditario poterit perere re
ſticutionẽ contra paxrẽ ar · ff · de inof · tel-

filius.·fi:2 de adop· ſi pr·.ii. ¶ Itẽ ſuꝑ

eodem nõ dabitur bis reſtitutio mſi noua

defenſio pretendat᷑·C.ſfi ſepius in ĩtegrſti
tu·poſtu.l.Ffi/ff·de mino.minor aucẽ· 5. i.
ex·e.c.fiiłunc u ero ſic. Et eſt ratio quia
in indeg reſti/perſonale benefic iũ eſt 2 in
perionali actione ſi egi una cauſa expreſſa
poſſum poſtea petere alia ut: C. de petit᷑.
here heredicas matertere.ff. de excep. rei
ludi.cũ queritur: e& de re iuabbate ſane.

led ad hoc. I. li. vi. S · Item ſi le' eſt

denegata nec ſic appellatum nõ dat᷑ mſi ad

appellandum noue defenſones aſſint ut·

C.ſiſepi in ĩte.reſti:poſtu.l.i.e&· e.c.fi.
ubi autẽ dat᷑ reſtitutio ad appellandũ non
caſſantur ac ta prius habita Seco ſi detur
cõdra ſnĩaʒ arex ·e·c.fi.ſecũdũ uinc.Bal.
loquit᷑ in reſtitutione petita 2 obtenta et
primo cau reſtitutioms conceſſio Pʒ uim
interlocutorie o diffinitiue. ½ -Sed non

uĩidetur ꝙ in pic.ſie neceſſaria eccłie reſti

tutio ad appellandũ. Nã cenſetxur iur mi
noris ute.ti:c.i. At minor ſeruat᷑ ipo iur
illeſus in oĩb pſcriptõibo niſi ĩ pre·xxx.
an. uł.xlan. ut-Cain quibo cau.in inte re

ſtr nõ eſt ne:l.fi .ergo ipſo iure ſeruat᷑ ille
ſa in tempore q dat᷑ ad appellandũ ꝙ eſt
tantũ ·x: dieꝶ dic ergo ut. ĩ. e. 9. . Boc au

tem. Æ et ibi dabo remiſſiones. C.
ed quã uocas nouã defenſionem · H·2 B
diæi ex e.Cic. ulc.ĩ ultima qõne. . Beo.
pone eccłia emit fundũ a ñ qño bona fi&
quẽ fundũ qnñ uendicabat a pcuratore ꝑ
eccriã quia omiſit exceptionẽ pᷣſcriptiõis
eccłia petut reſtitui otra eccyã denega-
ca fuit rſtitutio quia dixit iudex ꝙ eccle
ſia ageret cõtra ꝓcuratorem ad intere? P
I.C-de iudi. ꝓperandũ. in fiff, de tribu. ꝓ
curatort nunc iterato eccłia petitx reſtitu
tionẽ certe neganda eſt pᷣterꝗ ad appellan
dum mſi nouis defenſiombo ſit mumta ut
· noua autem defenſio poteſt eſſe ſi cuz

pria fuit petita reſt tutio ꝓcurator erar

ſoluendo pendente uero iudicio factus ?
non ſoluendo 2 in hac noua eccłia audiet᷑
ff·de minocurm mandato·6. ſin autem. er
lcum minor·6. j. Vꝑ ſic minor exigit tu
tore uł curatore adtore periit inſtantia

iudicii:lapſu triennĩii petiit minor reſti- 3 =

tui 163 ꝗa tutor ł curatõ ẽ loluẽdo ncgat᷑
ei poſtea tutor uł curator dſut eſſe ſoluẽ
do certe ex hac noua cauſa dabitur reſti

tutio ut in pre.l. ꝓperandum-in fi. uł ſic
minor a ſuo debitore accepit mulierem ĩ

tercedentem aĩo nouãdi que poſtmodum
utitur beneficio uelłmnor petit reſti-
tui contra illud benefrciũ uelł. ff. de mão-

ſi apud. (ůSed nũq d otra res bis iudica-

tas clat᷑ reſ titutio qic ut· ti . ꝓx· S·quoti

ens· ¶ Sed pone · H· Iſte quaſi ad lit

terã lumit cõpo·de elec.qð ſicut quẽ huc
remittendo decile ibi polui in ult colup-
v.:ſed quid dices.a otinuabié᷑ ad Ge ibiß.
quã poſuit auctor5.q excep./ dicto. .
ſed pone datus. J· ¶ Sed pone eccłia li-
tigat cum aliquo ſuper beneficio agente
que poterat illi crimina uł defecto oppo
nere ſed excluſa eſt per terminũ peremp⸗
toriũ datũ ad omnes exceptões ꝓponẽds
queritur an ſit ad hoc r̃ſticuẽda 2 uitur
ꝙ ſic ex de intereſti.corã. Nam 2 reſti⸗
tuitur ad exceptiones obmiſſas ut.S. Itẽ
intereſt eccłᷣie nõ habere ſocium crimino
ſum exẽplo minoris qui rſtitutur ſ dap
noſam ſocietatẽ cogerit.ff.de mino.j cae-
iii·iquia eccłia iur̃ minori Ffungitur ex

ęeC. 1· Nam 2 ablenti cã reipublice lapſu

tempor ab accuſatione exclulo ſubuen
ut accuſare poſſit·ff ex qui.ca.ma ·ſi qua
militi.2 ei qui ulcra tẽpus debitum non
Potuit furore uł etate obſtante acculare

ut e qui ma. ac.poſ.cum in tuadic con

tra ꝙ minor uł eccłia non reſtituitur ad
crimina in modum exceptõis ꝓponenda
2 ſic obtinuit· Nam in executionibus pe

nay: non eſt paratuʒ auxiliũ reſtitutioms
ut in p.l.auxiliumieſſet emm magna exe
cutio pene contra eum qui ꝓpter crimen
etiam in modum exceptioms ꝓbatum a

beneficio repelletur quia fieret ĩfamis ſal

tim infamia facti 2 inelegibilis.C. ð dig.

lĩiliæii.ex de exceſ.prela. ĩter dilectos.
ex de elect᷑ſuper eo.dlec ob.p.c.coram-
quia ibi fit reſtitutio ad priuilegia exhi-

benda 2 nõ ad crim ina ꝓhanda 2 hoc ido

Naʒ ibiæccleſie nihil de ſuo iure nñ ꝓponẽ

do deperiret nec aliquid accreſcerʒ ꝓponz

do quibus caſibus tantum minori datur
reſtitutioff.e non oĩa.2 etiam maior-ff.
ex quicau/ma.l.2 ſi uere 2.l'Fi. I[tem per
hoc patet qð pre.l.in cãe non ob/quia re-
cipiendo hunc in ſocium beneficiandum
mil ĩcõmocdi pecuniarii ſentit de quo ĩccẽ
ĩura curauerunt ñ autẽ de publico inteſſe

de quo dicit᷑ qd publice utile ? ne crimĩa
remaneant ĩpumta ex de ſen· exut fame:
ff. ad-lacquił ita uulnerat- ut patet in
prel· auxilium 2l. nõ omnia. Itẽ n ob ·l.
R qua 2 decre · cũ in tua- qula ibi non dat᷑
reſtitutio ĩmo tẽp ad accuſano cum ſit
utile iplo iure ñ currit. ff·de adult᷑ſi ma-
ritus-in prin. ¶ Item denegat᷑ reſtitutio
ꝓpter mẽdacium ſi cum otraxt mentit9
ert ſe eſſe maiorẽ.C· ſi minor ſe ma: di-l--

1i.2 · m ( Sed nunqd 2 cõtra hoc dabit᷑

ei reſtitucio Neo. Hreuerentia ei ſalua

nõ aperte locutus eſt auctor Primu emʒ
ar. nõ intelligo niſi cum dicerecur dolꝗ ad
uerſarn interuemſſe 2 tunc ſcoðm recidit
in idẽ 2 ſic remanet queſtõ quãdo ex utra
parte interuenit dol 2 uides ꝙ alber;
papitenet dolum dolo openſari ex refert

bomobonus lanf qdixiſſe ꝙ beatus qui te

nebit ur in pari cauſa melior ſit condtio
poſſidentis habemo regulaʒ in pari Ii. vi⸗
ubi concor- ide fim in:l. in in fi-C. ſi mi-

nor : ꝙ inte ligit ĩta ꝙ ceſſet ab utraq; ꝑ-

te petitio Satis uidetxur ut recicat· Cy·in
l.pre· q;nei. pete bene dixiſſe qui uult re

ſtieutionem ꝓcedere facta enim cõpenla-

tione ad dolum perinde eſt ac ſi nullus do
lus interuemiſſʒ 2 ſic ſtat firma pettio ꝙ
placet eciam Inno·qð ſeripſi de adulté.c-
pe· ſuper gꝑlo·peibi uerbi gra ⸗ ſcam ter
minos ibi poſitos quãdo principalis peti-
tio nõ tangit dolum ſed excipicur 2 repli

cacur de dolo optime hoc ꝓcedit 2 uid q

no. de cxcep:dilecti· in ult:glo·⸗Nõͤ ur
guia cienti dolus non ĩfertur C· de traſa-

cur donatois Sed nec aduerſarius hoc po

teſt dicere cum ipſe ſciui 2 decepit ut.C.

ſi mile.ma.dil.iii.in fi:unde dolus cum
dolo.2c.C. de li.cau:ſi filium tuum libex
ffj.de mino ue · · fi· . ſi de dolo·ſi duoæʒ
alberpapitudic breuiter · ſcoᷣm ho

rm- in.l.1. G. ſi minor multi eniz dñi legũ

diſtinxerunt ſed plus hic accedit homo-
Sed dome-ſummãdo primã cama ter
tiã. l. illius ti-ſic dicebat tenendũ Si mĩor
aliquid alſſerit aut in aſſerendo deceptus ẽ
aut decipit primo calu non reſi tituit᷑ ut ;
l.i. 2. ili. u. R·nec curat hoc cau uirauerit
minor ubł nõ quia ſemꝑ reſtituitur . Et ſi
mõ in hoc concor.l.iii:ſcðo caſu non reſti
tuitur uł in:l. ii-2 il in prin · ſi uero neuł
decipit ſed minor aſſerit ſe maiorem aut
ſim płr aut cũ iurarmẽto bali aur cũ iu
ra mæto corpali Prio cau reſtiruit᷑ ſcdo hzx

nhbare per inſtrã ſe minoreé. Iertio nõ re

ſtiruné quia iurauit ſuper etate ꝙ eſt pri-

èð

uilegiuz ꝙ Facilius tollitur qᷓuis cõe utĩ.
e. ſed cum ei 2 ſcripſi hoc · e · ti · c. fi · in
oppo·ſcda in dubio tz cum aʒo·2 glo· ꝙ Pᷣ
ſumatur minor decipe 2 non decipia ſic n
reſticuit᷑ a hoc ſi uni dicit ex cõiectural.
ſecũde:e.Ci· Idẽ dixit poſt nichomat/ubdᷣ
remittã i. V. ſed cum ei. Sed homobo- in

hoc dubio dicit quoſdà diſtinguere a quo
inchoauerit uerba an a minore a tunc pre

ſumet᷑ uoluiſſe decipere an a cõtrahete cu
illo 2 tunc ò ↄtrahentẽ preſumet᷑ ſibi pl
ꝙ in dubio preſumet᷑ ꝓ ipſoquia poxio in
ure prelumi ignorantia quam [nĩam ha
bem per regulã plumit᷑ de reiurt /livi-
ubi concor Item preſumit᷑ potiꝗ bona fi
des ꝗꝙᷓ mala.C.S euic.l.pe:nec preſlumitur
dolus niſi ꝓbetur.C. de dolo: dolum. ff· de

ꝓba.quoq··qui dolo· Idem pe:de be- ur

recitat Cy in prel. i. in fi.per eaſdẽ ... ʒ
ad hoc reſpõdebat domeper id qd dit
poſt eum hec uera ubi non eſſet diectura
ad contrariurn ſed hic eſt coniectura ex
l. n ut predixi 2 quia dixit falſuʒ.
minor dicit ſe maiorẽ Iciens ſe eſſe mino
rem ñ lubuenitur ei ut.C· ſi minor ſe ma:
diſi is qui.2 l· ſe in prin:ſi uero hoc dixit
ſuaſione aduerſarũi tunc ei lubuemtur ut
et. I. i.2.1. ſ alterius- ibi ſi per iniuria-20
Si uero facilitate·l.putans ſe maiorem cu
minor eſſet bona fide dixit ſe rnaiorẽ ſub
uenit᷑ ei niſi iurauerit quo caſu ſubdiſtig
ue quia aut᷑ iurauit uerboten in inſtro
tune non reſtituitur niſi per ſcripturam
leu per ĩſtrumẽtum le ꝓbat minorem ut
in pre.l.ſi alterius ꝓpe finẽ aut iurauit
corporałr 2 tunc in nullo caſu ſtituitur
ut In.e.l. in fi/quia quodlibet iuramentu
ſeruandum eſt miſi ſeruatũ uergat in anĩe
detrimentum ex de iureiurſi ueroet.c ·
cum contingat.Ciſi aduerſus remauten·
ſacramenta ſed ſi ignoratur an minor dolo
ſe maiorem dixerit uolẽs decipere uł non
quer quid in dubiis preſumetur de hoc
no in pre· l· ſi alteri- Ppe finẽ 2 ſedʒ quoſ
dam. MI. Hos non uid:: 5e” de inte re
ſti. conſtitutus. ¶ Sed cuiuſmõi erit ſcri
ptura ſeu inſtrm per que debet ꝓbare ſe
minorem ut premiſi Ro- ſi hʒ inſtr̃a ſue
natiuitatis planum eſt ut.C. de ꝓba · neq;
natales. fi autẽ habet inſtrã dotalia in qui
bus dicitur ꝙ ·Ct·ſponſ/a.berta ſponſa re
cepitc.nomine dotis tunc eſt preſump⸗
tio pro ipſo minore contra aduerſarium
MH hoc ibi placet Gui:de ſuʒ allegat ꝓ
indirecta probatione.C.de contra.et cõ·
ſti:optimam a. l.ariſto · ff·qui.po·ĩ pig.

e £ 84 am

fe an

.—

6

7-

Ina ☛ farm am *

anmbalräbulant ut. C.de re.cre.actori.ſed dic con

S

—

₰

S⸗-

. eN ”

ha.ĩn fi. Si auteʒ ibi dicatur. t.oĩunæ
a berta coniuge ut ex de preſumpttillud
tunc ñ ſic pro minore prelumit᷑ quia duð
poſtꝗᷓ fuit nat poſſent eẽ ofecta niſi uel
let ꝓbar̃ ꝑ teſtes qui nuptiis interfuerũt
2 quando inſtr̃m fuit factum.ſ.tempore
nuptiaꝝ licet ñ r̃cordent᷑ quo anno fuerĩt
celebrate· Bal. No.ꝙ per ĩſtẽm mrĩomii
ꝓbatur etas ꝓlis ſed no per ĩſtrin dotis ſi

dos e ꝓmiſſa 2 P mrionio otracto ſed ſipꝓ

cõtrahendo ꝓbat᷑ etas preſumptĩe ut hic
Per ſpe.ſed unde lumiè iſta pſupt io rndo
per locu aut cõiter accidẽtibo ut noĩ ſii
C. de ꝓba l.neq; qd eſt nondu: ſic eſt per.
inſtẽm dotis ꝓbatur mrioniuʒ in aut· ut
frafilin prin·ſ.per locũ aut cõiter accidẽ
tibo quia nõ ↄſueuit fieri inſtrm dotis ni
ſiĩter ueros 2 nõ ſimplices diuges.5· C
Sed nunquid H̊ᷓ ſacramẽtũ.· de quo di
xiS. in O₰.D Preiudicat minori cum alio
oↄcrahenti uidetur ꝙ ſic ff.de mino:de eta
de nã ſnĩia 2 ſacramet aribo pa 8

—

tra quia res inter alios acta aliis n preiu-
dicat ut eæ de re iudi.ꝗᷓuiset ĩta nec iſti
minori niſi ꝗtum ad infamiã nec ob.l.p.
ꝗa aliquãdo eſt ſnĩa maioris auctoritatis
iuſiurandũ ut ar.ex de iureiuràil. ii.
Sed q̃liter aget ↄtra minorẽ ĩs qui cuʒ
eo contraxit cũ minor iuraſſet ei ſe maio
rem eſſe quia ñ põt eſſe iĩn iudicio ſine cu
ratore ut.C.ſi aduer.rẽ iul.pe ·2 ſi petat
curatorẽe ei dare uidetur dicer eũ minorẽ
Hohuiuſmodi lubtilitates iudex reiciet
2 id qð in principali 2 in acceſſorio obſer-
uetur. Bal. No bic ꝙ qui iurauit ſe ma⸗
ĩorẽ ĩ ↄtrac tu debet reputari maior ĩ iudi

cio q& inde lequitur uñ dʒ ꝑle tanꝗ ma-

ĩor itigare n cu curatore ut id qð in prin
cipali 2 1 acceſſorio o embtu no
bile.· ¶ Quod ſi feci ſecũ unũ ↄtractũ
2 urauit ſe maiorẽ poſtea uero feci ahuʒ
2n iurauit Sl agã primo ex eo otractu in
quo iurauit 2 poſtea ex alio uideor arare
in boue 2 aſino · Iq: cõtra illud deutro. C
xXii:·2 e& de eleccũ cãm.2 ſubtilitas hu-
ius . ꝓcedit qñ ac tor uolens tute agere
uule q; reus habeat curarorẽ· - Vnde
prio dʒ agi ex eo cõtractu ĩ quo n iurauit
licet enĩ dicã tunc eũ minorẽ 2 petam ſibi
dare curatorẽ tñ in alia cã potero eũ dice
re maiorẽ quĩa poteſt eſſe ꝙ fact ſit rna
ior m uber. ¶ Sed cũ ei qui fraudulent᷑
ſe maiorẽ dixit neget᷑ reſtirutio ut pᷣdixi
qd erit ſi negociũ ipſo ĩure nõ tenuit pu⸗
ta fuit ĩ iudicio ſine curatore uł uẽdidit

1

funduzʒ ſine decreto nunqd poterit uenire

ↄdra 2 uidet᷑ ꝙ ſic ñ ob: mẽdacio quia faci
lius repellitur ꝗs a beneficio reſtiiᷓ ĩte · ꝙ

ius ſingłare ꝗꝙ a iure cõi ſicut ał dicitur

nõ tibi tuũ ſed ſuuʒ ptor denegat auxiliũ
ut no.C.ſi aduer· uen.li.uł põt dici otra
ut nullũ ſi ſuꝑſit auxiliũ ſi iurauit ar -in
pre.l.ſR alteriq: in fi. ſᷣm uber · M· de hoc
mẽbro nullitatis uide q dieis:de ſentẽ-
Plat.S. ut autẽſuꝑ.nn.forma.. ¶ Sʒ
2 ſi mater minor·xxv. annis nõ petat filio
tutorẽ ſuccurrit᷑ ei ꝑ beneficiũ reſti:in in
te: ut ᷓ; nõ obſibi ſuccedat ut.C. ſi aduer-
delic lii. ¶ Sed cum etiã alii agnati tene
antur petere ut. C. deł-here.ſciant nunq d
eis minorib ſubuemit᷑ ſiñ petierint. No.
ſic eadẽ equitate licet magis uideat᷑ ſubue
menduʒ matri magis de fiin · H ay iuri
2 utraq; bona.-morte lugenti. ¶(Sed
quid ſi ipſa mulier eſt maior fcã filio ĩ pu

Pillari etate oſtituto 2 nõdum tutoreʒ ha

bente nunꝗd tenet᷑ petere 2 f nõ petat nũ
quid punit᷑ uidet᷑ ꝙ tenet᷑ peter̃ quia ceſſã
te cã ceſſat effectᷣ ut.ff.de pac quod dic
tuʒ 2 ff· ̊ iun patroadigere.5 qᷓuie est d
ap. cum ceſſante·ex de uo.mag2 ar ·ff. ð
tutelis 2 ra-diſ· ſi tutor reipu. :i. et. ff. de
le·ii. citia·. uſuras· arg. cõtra q initiũ ſit
ſpectãdum. ff. de bo·li.qui cum maior.iĩn
Prin·ex de elec·duduʒ.i.ff. de his qui: ut
dig in fraudem5 pe. quod uerig eſt ſcaʒ
uber.Bal.No.; mr̃ rõne minort etatis
excuſat᷑ i filio tutorẽ nõ pecũt 2 ſufficit
fuiſſe minorẽ a principio quo ĩdiguit mi
nor fili tutor ut ꝑ ſpe.hic.nã princi. piuz
tꝑis ſpectã. ff-de ĩfamibus.I·quid ergo·
ff·qᷓ excu.tul.ii.:etas.2 ita no. C. in qui

bus cau.in intereſti.nõ eſt nel.i.iĩn glo.
or · nã iſta ĩmunitas ꝑpetua eſſe debet ſed

otra de.ii. l.titia. 6. uſuras nã ubi etas ẽ

Imediata cã beneficii ceſſante etate ceſſat

beneficiũ ſed illud in beneficio ſucceſſ uO
hic in inſtantanea liberatione Itẽ iſtud ñ
eſt priuilegiũ quia eſt ʒ ius naturale qðᷣ

eſt ius cõe innitit᷑ enim etatis ibecilitati

C·de legit᷑.tu.l.fi.· ¶ Iteʒ no·q; priui
legiat cõtra priuilegiatũ reſtituit᷑ unde
ſi ꝓcurator fiſci rez minon diſtraxerit mi
nori pcio quã ualet minor reſtituit᷑ cõtra
fiſcũ ut V. ſi aduer.Fil.l.ĩ.2 ſic priuilegia-

to f̃uatur priuilegiũ cõtra aliu priuilegi

atũ ut. ff. eo. uea .fi. ad materià fa

cit qd ſcripſi de priui. c-I· Ii vi .2 illud
igſum/2 ſuper regula in iud iciiseli- 3
Sed quałr hoc erit cũ ĩ pari cãẽ potior
ſit cõditio poſſidentis ut.ſt. de re. iun.in

W6* „ ſ . P: . . e

N

Nℳ —

pari. NRo. Bic nõ ẽ par cã quiĩa ñ ſunt᷑ circa
idem priuilegiati fiſcus et minor . Nam
minor certat de dapno uitando fiſc uero
de lucro captando iõq; agentis potior eſt
oditio.ſ·de minoſi minorſicut etiaʒ con
tĩgit ĩ om caſu ut fiſcus ſemper utat᷑ iur
cõi niſ aliud ſpeciale fore apparet eo ut
ff. de peti/here Itẽ uemũt· ait ſenat· ſic
etiam dici poteſt in eccłia et minore 2 in
oĩbus ciuitatib mulco fortig ar. C. de pᷣ
ſcrip.xxx. an Os in fi. ᷣm uber· ¶ Item
Fauore libertatis nõ reſticuitur minor in
pᷣuum ſuum perperam manumiſſum licʒ
ei indempnitati quo ad pciũ conſulaxur
C.ſi aduerlib.l.ii ff. de mino-ſi minor i⸗
2.i. ¶Porro eccia iure minort ſemper
deberx illela ſeruari ut ex. ec· i. Ideoq; ipa
ſicur 2 minor reſtitun᷑ in omnibus otrac
tibus 2 negociis 2 ludiciis 2 ſententiis in
quibo enormiter leditur ed: e·ci·2. c au
ditis 2. C. cum ex lris. 2 C. coram ut· S dix
imus in minore- ¶ Idem quoq; iun eſt
in r ice tur inort pu
pilli ut ipſo iure Fuetur illeſa ad iſtar eo
rum debet reſtitui ut C. Ii.xi de currel
publi.I. rẽpublicam. qð intellige in repu
blica romanorum illa enim dicit ꝓprie
respublica tñ quo ad hoc dici poteſt reſ-
publica cuiuſiibet ciuitatis utffex qui-
cau.ma-ſed 2 ſi per ptorẽ··itcẽ inquit u
de hoc· Iiup-et hoc etiam iſtud dico
quia in cõtrariũ allegatur-l'mlil ut ſequi
tur. .-ft-ad mac.l. mlivil intereſt.· C · of
fiiei qui uicẽ alteriꝗ iudi· opti ·l.ĩ · dic ut
ibi 2 ar/ad hocC de ſacrolanec.l.Ffi.
ad hanc partẽ ꝙ ciuitas reſtituat᷑ inducié
C.de uenreciui.l.iii- ubi inclite urbi alie
ciui r et Rica ibi ſede de
bi.ciuil.i. 2. il. IiB-xi⸗2. ff. de ediledic-lei⸗
S⸗illud ſt,d publ.I. I32 hii 5.i⸗C. 8. ſer. fu-
l. mancipia· Et hanc partem tenet odof.
ſuppoſico ꝙ ciuitas ſubſic romano ĩperio
ft. ad creb-oĩbus ciuitatibus-Idem ſimõ
uicen ſuper.lreſpublica:a andre de bar-
ſuper pre:l.rempublicã · S ar tameè otra
quia quelibet alia ciuixas a romana loco
priuati eſt utff. de . ſig eum qui uecti
gal:2. lJ. pre:2 ciuitas 2 priuatus equipara
tur 2 ideo non dabitur ei reſtitutio lcam
papam in prel.nihil. .· Ipſe Inno· hoc
no·e.ti:c.i.ut ĩbi ſcripſi ſuperiiii·glo · fa
cit ad hoc ulcimũ/f/qui.poĩ pi: haſi pig
nus. 5- Ad doctrinã autẽ huig arti-
culi clariorẽ querit᷑ an cõe alicuius caſtri
quod leſuʒ eſt puta in uenditõne alicuius
rei debeat᷑ reſtitui: Et uidet᷑ ꝙ ſic· Nã ei

legatus reſtituitur · f. ex quiĩcau· rma· le
gatis · · dicebat accur: ubi dicam. ĩ· er-

o fortius municipiũ ꝙ eſt cauſa cauſãůs

d ipſe rñdet quod id facit abſentia unð

ut ibi patet·ꝭ·pe/2 ult/ uocati cauſa teſti

monii uł quui ꝓpter cãm principalẽ uł ap
pellatiõis uł aliã neceſſariam abſunt rĩ̃ſti
tuuntur ergo nõ eſt id ex priuilegio mu
nicipii ſed ꝓbabilis abſentie ·J dicit᷑ eniz
legat municipii caſtri uł uilleff ad mu
nici.l-i.Item qua rõne minor leſus reſti-
tuitur.ſ.quia facile ledi preſlumitur ut-
f.de mino-li eadem 2 uniuerſitas ĩ qua
naturale uicium eſt negligizc· ut. C.quã
do 2 quibus qrta pars deex bo· de curl·
ii.li ·x· Sed hoc uerũ eſt in alns conſorti⸗
bus Itẽ ciuitas reſtituitur ſecundũ aʒo-
