lud in prin:cum ſi'bus ibi no ſtde relci.

uenſi quaʒ rem et de ꝓcun.l.płibus.Ex

Predcĩs intricationibus eo amplius mihi
Placet qõms mee ſoło ad quã remiſi·S Sʒ

quid ſi ꝗs dicit ſimpłr appello nec dicit ad

quẽ dic appellatum intellige ad ꝓxime ad
dem ſuꝑiorem ff/de ap.l.i ñi ꝗ in dubni ñ
eſt recedẽdum a iurear. ff. de re iur ĩ ob
ſcuris. eſt enĩ de natura appelł'oms ꝙ fiat
gradatim.utS. in prin·hulus. . H. Sed
Tan. et.b:brii in qõne ueneriali. u. ?m da
ma:qõne huius.C. xi.dixit ſtanduũ declara
tiom appellãtis qd placet ſi . terminũ fiat
appelłonis interponẽde ut.S dii. Qttidaʒ
th dicunt tłem appellationeʒ ñ ualere.7

¶ Aliud ſi appellans ab epo dicit appell-

ad maioreʒ ludicẽ vr̃ de archiepo intellex
iſſe ut fiat int᷑pretatio iur ut iam di:i iu
ra eniz maiorẽ iudiceʒ hoc caſu uocant eũ
ꝗ ꝓximior ẽ et qui maior eſt eo a quo ap
Pellatur.ux.ff· de ap.l.ĩ.ꝭ. ſi quis.f·de mi
no:minor aũt fl-de re iu. otra pupilluʒ.5.
ĩs qui. Bal. papa eſt ordinarius ſingłoꝑa
ad eũ appellatur omiſſᷣ mediis. ſed qui ap
Pellax nõ dicendo ad queʒ ? dicẽdo appello
a ſuꝑiorẽ intelligit᷑ appellaſſe ad ꝓPximũ
ſuꝑiorem nõ ꝑ ſalcũ.Idemqʒ eſt dicere ap

pello ex dicere ad ſupiorem appello quia ta

cite intelligié ad ſuperiorẽ et no·C.de bo-
auc:iudi.poſſi.l.cuʒ ꝓponas in gloordi.ſi

aut alternatĩe quis appellat ſupremſpec

tatur. Ar. tra ꝙ de papa intellexiſ
ſe putetur ꝗ ſupremũ in eccia locũ obti⸗
net et maioreʒ ut.xiidi:de hiset.· xxi.di-
ꝗuis et ·xx i·i·Oẽset/ix·q/iii.cuncta 2· c
ſeet pone: Primuzʒ credo uerius de iur
uis uideriʒ. d papã dubitanteʒ et oẽs audi
tores. Multum tñ allegatũ fuit cõtra ap
Pellanteʒ ꝗ uolebat cãm in curia tractari
otra eũ erat interpretatio facieda ꝗ ſuã
appel'onem debuit aptius declarare. ff· de
Pac/ueteribus: iiidi.erit. xxii:q- ulti.qua
cunq;· ar· tñ ꝓ eo debere interpretat ioneʒ
fieri maxĩe appellato in curia exnte ft.de

Nℳ

A

E
S

—

H.In legibus illis ñ erat certuʒ tempus

lIm tatũ ſiẽ eſt ĩ appelłone inponẽda.·

¶ Quid ſi appellatuz ſit a Imia epi ad ine

tropolit demu mortuo archiepoepᷣus ille

in locum eius lubſtituicur querit᷑ an ipſe
ſubſtitutus de illa qõne ognoſcet.ar·ꝙ ſic
C.de ap· eos in prin.f de iudi.ſi is ꝗq mõe
et · xi · q/ in.ſi epᷣa:ex· de elec:querelã in prĩ.
A. ubi de hoc in.iglo.· et. iii ·q· vn. .
tria. v.ſi ↄtra prem ar/odraff. de iudi.iu
diciũ ał.iuł.ii.ał inci pit ſi aldicunt Io.
et.Ct. ꝙ dʒ cam alu delegare ut.ff.qᷓ iuno-
u·pretor.ex· de fo·cõſi qe otra alioquin
poterit recuſari hec qõ uenerialis eſt. .
hii. Ec prius fuit Py-xcvii-S- uide ibi.
Bal:qũñ ꝗs hʒ duas iurtdictiões 2 appellat᷑
ah eo inſpicit᷑ urfdictio ſuꝑior d preſcrip-
cũ ex Inno. · ¶ Ilud aũt hedie certuʒ ẽ
ꝙ ſi appellaè in temꝑalibo ab epo appellat᷑
ad archiep̃m et ñ ad regeʒ ?' comitẽ a quo

illa tenent᷑ ut ex· de ap·romana. ·dʒ autẽ

A. uide qð ibi ſcripſi ſuꝑ gloputa. 5·2

de fo/o.lʒ ibi uł ad nr̃am ꝛc.et de delic tis

pue:c.ii.ubi de hoc niñ aliud obtineat de
antiꝗᷓ et preſcripta oſuetudie ut ibi et ex.
de olue.c.fi' de aliquo iure ſpali ficut iur
feudali ut ex de maio. et obeſolite ubi ᷣ
hoc et de fo· cõ. ex tranſmiſſa.2. c. uex. S3
ĩ regno francie non audiunt᷑ hodie prelati

predcã iura allegãtes. ¶Quid ſi cà feuda

lis agit᷑ uł' etiaʒ de iniuria in re feudali fcãâ
corã ꝑibus curie,· Queritur ad queʒ appel
labitur de hoc dic ꝓut no.ᷣm Innoq- uui⸗
ex ·de re iudlceteꝝ· M· ibi lcripſi in glo.
magna poſt princi:z in. V· ſed quero· 5·
Eſtat uidere qñ 2 intra qð cp
fitr appelland. Ex ꝗqdẽ appellar
põt ſtarim qñcunq; grauamen
infert᷑ uel inferri putat᷑ ꝑquem
eunq; ĩiudicialẽ ꝓceſſum. ut e· ð ap.ex ꝑ
te · M. et.c.hlci.· uel ꝑ interlocutoriã ut in
Pre.c.diłcoet.c.cum celſante uł ꝑ diffini
tiuã.utetoblate et de teſta- Raynucius
ed· c.raynaldus/ exiudiciuʒ ut.e.t. bone
et · iieq · vi· biduũ et de elec:ſtatuim· I

li.vi.S · põt etiaʒ appellare poſtea ſfiue ab

int᷑locutoria ſiue a diffinitia ſemꝑ.ĩ. decẽ
diuʒ et ñ ultra. . etiã ſi effeus dilatet᷑
ad tẽpus longius ut qa odepnor ad centuʒ
ſoluenda.ĩ· mẽſezʒ ut inc ꝙ ad oſultatiõeʒ

ſtacim allegaxo. n ſic in ſnia excõicationis

2 confe ↄtra quã ſic lata ſufficeret· ĩ.mẽſezʒ

appellari de quo ſcripſi:et.pretereaii. An

aut liget ſi·ĩ.terminum deſinat eſſe ſubiec

tus ibi no.qd plemi uide in regła cũ ſunt

iudi.ſi ꝗs intẽtione ff·de re ĩurt.ĩ ãbiguis

de reiut.li·vi.in ul:q- J udt in au ð ap.
et infra que tẽpin prĩ.2· ii.q vi:anterloꝰ
et ex. de elec.cum dilcĩ de teſti fgnifica-

AArr, 4 44 r ſer aflIa G

=„3 *

uerunt de ofir. uti. muti.bone et de re iu

di:ꝙ ad ſultationẽ. Idem etiaʒ vr̃ ubi ñ
põt appellari ſed ſupplicari in aut᷑ ut ſpõ.
lar.S aliud colł.ix.ↄputat᷑ aut hoc decen-
dium adhe. Mâ cautius loquit᷑ .· ſic tamẽ
dixerat Py. et tã ubi.S·2 egy· 5· late lnĩe
ut.C.de apꝑ.eos ⁊ in predcã decre:qð ad cõ

ſultationẽ ubi de hoc ᷣm papã.¶ Sed nu

quid hoc tẽpus ẽ utile ut ↄputet᷑ a temꝑe
ſnĩe ſicut et biduũ cui ſuccedit ut.ii.q:vi.
65· biduũ· V/palaʒ · vr̃ ꝙ ſic.C.quõ ⁊ qn iu.
ab eo 2 in hoc caſu ut.C. de ap.precipim
in fi.C. de teſtaſcĩmus. Ar.oↄtra ꝙ ſit oti
nuumnazʒ Bᷓ tẽpus a recitatione ſme cõpu
tatur ut in pᷣ·c/anterioꝝꝑ· et ibi hoc
in glo·nũꝗd hoc· · dicũt Tan.a Io.a· b-
ꝙ. hoc cẽpus quo ad ſui iniciuʒ ẽ utile ꝗa
n incipit currere niſi a tẽꝑore ſcĩe ſʒ quan
tuʒ ad ſui ꝓgreſſum ẽ otinuum ꝗa oputa
bit᷑ et curret a temꝑe ſcĩe ut. C· quõ et qñ
iu.ab eo·ſ:de edił.edic.cum ſex et in pre
5§biduũ: Quod ergo di& predcã aut a reci
tatie ſuppleet a ſcia odepnati nemʒ cur
rit ignorãti niſi orumax ſic ueꝝ tn ſi is qui
ↄdepnatus eſt abñs fuerit per ꝓcuratoreʒ
defenſus nec ꝓcurt. ꝓuocauit difficile eſt

ut audiat᷑ ut In pre· V·palam Iteʒ nõ cur

rit ei qui nõ hʒ in publico ptãtem adeũdi
ludicẽ ſi quo uult appellare dummõ id ꝓ
teſtet᷑ uel etiã ad euʒ ad quẽ appellare intẽ
dit · ff· qn ap.ſit.l.I. /biduũ.et. Oidies 2. C.

æ· eOs· .· ſin aũt et ex e.ſi iuſtus et· c. ex in

ſinuatõe et in pre·. anteriox: et idẽ credo
qñ ex iudicium appellat᷑ in eo cãu quo ca
ſu id dʒ.ĩ.decendiũ fieri: ut.ĩ.v.ſed quid
ut illud tẽpus ſit utile quo ad ſui inicium
dtrarium uero quo ad ꝓgreſſuz ar- in p.l.
biduũ in prin: B etiam ĩ cetert ⁊c·et· C· de
tẽp/ ap· l.i. M:2 ſic eſt minatuse.t.ocer
tatiom:livi.· J.· haut dixit predem tẽp
eſſe otinuũ ſed poſt dicit reſtituendũ euʒ
ꝗ agere nequiuit. Ar. ꝓ eo ex: de in inte-
reſti:cfii qð ñ credo nam melius ẽ intac
ta iura ᷣuari ꝗᷓ poſt cam uulneratã rerne
diũ querere.C·in ꝗbus cau.in inte.reſti.ñ
eſt ne.ljfi. Cũ ergo hoc tẽpus a temꝑe re
citationis 2 ſnĩe oputet᷑ fatuus fuit aduo
catus ille ꝗ ſepe corã me alſᷣuit hoc tẽpus
nõ currere donec iudex nõ fecerit copiam
de inſtr̃o ſnĩe ꝑti ut poſſit deliberare· an
ſibi expediat᷑ appellare · Bal.quia tempus
appelłonis currit a die ſnĩe· etiaʒ ſiꝗs non
hẽat copiaz ſnĩe de fide ĩſtru.c.g.ppetuuſ

QA
*

ℳ29

per Innod. J.· Eſt tñ utile hoc tẽpus quo
ad hoc quia nõ currit ei ꝗ ptaãtem non hʒ
expiendi m Egy· H ubi-5 . prius al
gato· J. ff.de diuer· et tẽp·preſcrip.li⸗
Continuuʒ aũt tẽpus eſt illud qd otinue
currit quãtuʒ ad inicuũ et quantũ ad fi. ut
tẽpus. uii annos qd dat᷑ ad petenda reſtõz

C.de tẽ· in ĩcereſti.l.fi. ¶ Sed nuquid di

es in quo appellat᷑ oputabitur in nuero. x-

dieꝝ vr̃ ꝙ ſic· nã et dies ꝓrniſſmis alio die

ↄputabiẽ ft·ſi quis cau.l:i. Itẽ cuʒ marit9
poſſit. iſexagita dies accuſare uxorẽ ĩure
mariti: ut. ff- ad-l.iuł de adulé- I. is cuius-
6. ex ſenatus ↄſulto-dies qua fit diuorciuzʒ
ↄputat᷑ in illis ·diebus ꝗ dãtur accuſato
ri a tempꝑe diuorcii ut ff e·prSſexagĩta
et vr expreſſuʒC. Sð ap/eos· 9ſin aut ibi-e.

die 2c.· Iʒ enim ibi dicat intra F. ĩ· x. dies ap
pellanð uc·S. in prin.5:et in .l.pr̃.2 in p

6:ex ſenatus · et ſt·de 0. obliſi ita eñ deci
mas dies ↄprehendit᷑ ut ff·de ſucceſſ.e.l.
I..·qd dicimus/2. ff. de bo. ſig·ſi ꝗs dix
erit.et i& etiaʒ elſet ſi diceret an·x. dies ꝗa
tunc die decima poterit appellare ut/ ffde
1· ob:qui anetl.eũ qui ita. Scdo ad ideʒ
ii:iqvi · ꝓpterarotra quia dies ꝗᷓ exceptõ
excõis ꝓpomtur nõ ↄputatur in numero
vrii:dierum qui dantur ad eam ꝓbandam
uxex/ de excep·pia.· H. li. vi · · nec etiã

dies ꝗᷓ ꝓpomt᷑ exceptio ſpoliatiois ↄputat᷑

in.xvdiebus qui dant᷑ ad eã ꝓbandam ut
ex · de reſtõne ſpo.frequens · M· li vi · ·

Sed nec dies late ſnĩe excõis cõputatur in

mẽſe qui dat᷑ excõmunicatori ad dandũ co
piaʒ de ipſa excõicatione utec de ſenex·

cũ medicinalis. .i· Ili- vi⸗ JIo. dixit

HM.in pre.l.anteriox in gloſed nũquid a
ibi etiã dictũ.b· qð lequixur hẽs in fi glo-
ſi cm ſuꝑeſt ð die qua appellatur ꝗꝙ
poſſic appellans deliberare dies illa ꝓ uno
ↄputab't᷑ qa decendiũ datur ad deliberan-
dum utꝝ expediat appellare ꝙ ſi ita tarda
hora lata ẽ ut nõ potuit ðᷣliberaredi ub.
dieʒ illã ñ oputari.Bar dicit ſemꝑ eam cõ
putari et ſic de fcõ ᷣuari · Tu dicas ꝙ hoc
tepus ↄputat᷑ de momẽto ad momentum
ar· ff.de mĩo.l.iii.S·minorẽ/2. ff· de diuer.
et tẽp·preſcrip· l.u.in prin. Attenditur tñ
tẽp ſiue hora ꝓlatiõis ſnĩe.ex. ar. & re iu-
ꝙ ad oſultationẽ et in p·ꝭ·biduũ· V· ſi ad-
uerſus et in p·c. ꝓpter · etqanterioꝝ ibi
a rec itatione ſnĩe 2c. et· C.de ap·aut hodie
H facit· l. eoset. in prin. ibi poſt deciſaʒ
26–.2 añ fi. ibi eo die ac. · iiii . q· v· quiſꝗs
vbi gr̃aſmĩa fertur die Louis in nonis· nuu
mera æ cõtinuexdies ↄputata illa die io

uis et eerte ĩn ſequẽtĩ die.xi. uſq; ad horaʒ
nonã poterit appellare cuʒ tin æ: d es ha

beat a iure ad appelland utS. onſuʒ ẽ iumt

bñnficiuʒ ñ eſt fibi deneganð ſeu coartanð
ut.xxviil. di- de his iux fineʒ ex · de ſcd is
nup.c.peet fi qd fieret ſi ñ poſſet die.x·
appellare uſq; ad nonã ꝗa din tẽꝑis reſtat
adpuc ad oplendu decendiuʒ ꝗs hora nona

fuit ſnĩa lata 2 ſic pleriqʒ in curia fuant 2
uide.S. de citatie · uiſo in fi-· ¶ Sed ꝗd
dices in appel'onibus que a grauamine in

terponuũtur ablq; alia interlocutoria l' dif

Ffin tãa.R·d.nocX · de apromana Ii-

vi. 5.· ſi uero et ibi et in decre ↄcertat iõi:e
tremnſi ad hunc . S qꝙ ſi ra uamen bz

uim ſrie puta ſi iudeæ n dic rndendum hi

bello ł petitioni uel dic pcipio ł uolo uel

ſile tunc·ĩ. x.dies ẽ appellanduʒ H emʒ uiʒ
hnt interlocutorie-ar- ff. de arbitt qualeʒ
ft.manl.u:C. ↄmũia deł.l.fieet ſic itell ige
qð ipſe no. in. c.ut debitus in fi ſuꝑ· ⸗de

rmaioribus ibi et idẽ 2c. Ibi vr no ↄtra id
qð ſequit᷑ ubi uero alias grauat uł ominæt᷑
nunꝗᷓ grauamimis illacio in rẽ tranſit iudi

catarm ar. e&- de ↄſti-cu acceſſiſſent· S·i. duũ

mõ grauamen n hẽat uiʒ int᷑ locurorie ꝗa
nõ ommis uox iudiq ꝛc ut· C. de ſen. æt int
locu.o.iu. ex inſtipułone uerbi gr̃a alſig
nat locuzʒ ñ tutuz cerxe ſi nolit huiuſmodi
alſignationeʒ reuocare poterit etiã p mẽ
ſem appellari: ex de ap· ex ꝑte· Et idem in
cõmimatione niſ forte coram eo poſtea ꝓ
cedere ↄſenfᷣit.ex · e:cũ ceſſante 2 id ubicũ
qʒ grauat ñ ſoluʒ bo ſed etiaʒ fcõ quod
ple·æ.C.diłci:ii et.c.ut nr̃mſt ·ã legib
de ꝗbo ł ſi exceptiõe neglecta ꝓcedit ex·
de ap.ex ꝑte:iĩu · ¶ et no· ᷣm uinqꝙ ſi ci
tatus cui opetit exceptio de loco ñ tuto ł
fori ñ opponit eazʒ piudicat ſibi ſaltẽ ĩ illa
inſtãtia ar.exX. ð elec.cuũ diłci ·S.de excep-
5S.⸗nũc uidend · ſed nunquid. nã qui ſciẽs
ſe reculare poſſe oꝑas petitas ſoluit ess do
nare vr · · de oper libcãpan· Sed ſi itexꝶ
citet᷑ ad eundeʒ locum ł foꝝ lemper pot᷑it
excipere qſi d nouo.nã 2 is qui predcõ mõ
operas pſtitit nõ preſtabit ess ala uice ſi
nolit niſi ſe ad id obligauerit ut.ff.eopert
ñ impoſitis ſi eniʒ ñ poſſet qſi de nouo op
ponere ſemper grauaret᷑ ſemel grauat qðᷣ
eſſe ñ dʒ· ut· ff e·oꝑa· ex · de cenſi:·peruienit
C.de pac.ſñi certis ał· ubi otinuatur graua
men? durat ſemper poſſuʒ dicere· iam nõ

poſſum ãaplius pati tolle grauamenxVi·
q ul · alligãtft·locati ſi merces·:ꝗ calup
ma3 et ubi per interlocutoriã ledi᷑ quis et
ↄtinue grauatur ñ tranſit in rẽ iudicatam

4
.
4
4
”

——

—

.

—

R

90

poſt x. dles ud.ex. d Pp-cum ceſante hec
n. uind eꝶ* de Beptis-dilcus ii-. 2 ide

pot intelligi ꝙ 1† m eu ꝗqdiu durat grauarmi

tã dlu põt ecxiã poſt·x. dies appellari qdiu
emʒ n reuocat tã diu grauat et iõ ſemꝑ ap
pellatur: ar. de pe·di.vii· cfi in fi· V· qui-

Bal.nõ.hic ꝙ a grauamĩe qꝗ ſemp eſt in
fieri ſemꝑ nalciẽ appelło hoc ẽ nõ dignuʒ

et facit.ff.de uluf. acct-l:i-in fi-in otrariuj

facit qð no.ff.de iureiurt.leũ qui · in po
pularibus in glo- ordi- Item ex pmiſſis
colligi ꝙ ʒ ſemel paſſus ſim me ꝑ Reptuʒ
a plic ulcra duas dietas mhilommn icera
to tractus potero æxcipe 2 ſi neceſſe fuerit
apo:llare- Ideʒ dixit- S:-de accu. 6.igd
ſi reꝗ: 5 led ꝗd dices de appelłone que fit
ex rudiciũ puta in electionibus et vr ſolũ
ĩ· decendiuʒ appellari poſſe et ñ poſt ut· ii.
q· vi.biduũ ꝓpe prin: ubi dicit hoc etiam
ia cetert obf uan eſt ex ꝗbus ſnĩa nõ ꝓ-

fert᷑ appellari nõ põt. puta in electiombus

et repntationibus/ex de ap- ↄſtitutus et
de oftdele-ſuꝑ eo ꝓut no-in p:l.biduum-
Tu uero dic ꝙ appellari põt nõ ſolum in
tratatu elec tionis et ĩ ppla electiõe.ſed et
poſt etiam ultra decem dies quouſq; fue
rit confirmata. ꝙ ſi non fiat a confirmati
one poterit appællari ſed tunc ſolum · · x-

dies qꝗa decretu ofirmatiomis inſtar Habz

ſme. Secus in dec canonicoꝝ luꝑ electe
feõ poſt·x· dies aũt a tẽꝑe ofirmatidis ap
pellari põt ne ꝓcedat᷑ ad olecratiõʒ et etiã
poſt olecrationeʒ põt appellari ſi crimẽ et
ĩfamia obiciant᷑:. Quie dic ᷣmd.m.ut no-
in pre:·c. ut debitus in fi:et dicit Innoge-
nerarr ex iudiciũ poſt decendiũ appellari
polſſe ĩ his que ñ fiũt in figura iudicii.ex⸗
de apbone in flet de pſump · cfi:et de cã
polſſ· er ꝓpri:cum olim· expeditũ eſt
e:C.ↄcertationi:li.vi ꝙ uolens rõne graua
minis reſiſtere ꝑ appel'onem electionem
uel e iudicial actui hʒ neceſſe appellare

ĩ·x. dies a tẽꝑe Inĩe · ̊ ĩ lumma no·ꝙ ᷣm·
canones põt ſemꝑ an ſniaʒ et ꝓpter graua
men legittimũ appellari. e: de op ut debi

tus. Scom leges uero ñ lʒ añ ſnĩiam mſi in

cãibo appellar/ utet ſr̃ eoiieii.qvinñ ta
¶ Sed pone lata ẽ otra me inlocutoria 2
iudx uult in cã añ decẽdiuʒ ꝓcedere 2 ſluã
intlocutoriaʒ exequi. Ego dico qñe cuʒ ba

beaʒ x. dies ad appellanò non ꝓcedatis in

cã uſqʒ ad iſtud tepus ꝗa forte appellsbo
Querit᷑ ꝗd iurt pler iq; dixer̃t qd non põt

ludex procedere ar· ilqvi· biduũ ꝗa iun

hnficiuʒ nemini ẽ negandxxviii/di-d his

cv.· de ſcis nup.c.pe·et fi. Sed illud locũ

abz cum appellat᷑ a diſtimtia que nõ põt
I·x. dies executiom madariXd lurelun

uenietes in fi. Sec in intlocutoria ꝗ lara

iudex ad peticioʒ ꝑtis pot. i decendium in
cã ꝓcedere. Et eſt rõ ꝗa intlocutoria non
traſit quo ad iudice in re iudicatam unde
poſtea poterit eaʒ qñ uoluerit ſi ſibi uide-
bit᷑ reuocareft. de re iu. qd iuſſit ex· ap.
cuʒ ceſſante ex· de accu:qliter.i.2 ſic obti
nuit. Baltepus ergo appellandi ab inter
locutoria n eſt uacuu intra q mi poſſit in
nouari 'm Guil hic Ac-ſentit otrariu-C.
de dila.l.a ꝓcedente. et in B calu omes
etiã doctores. Bon. in nr̃a priuata examia
tione cõcordauer̃t · M· adde rõnem no:e.
t. c.ul.li.vi.in fi: anpenł.· glo.qa:·l· ecõtra
rio lequeret᷑ ꝙ ñn eſſet dare f inẽ lirib otra
pplexit atẽ auc qui.iĩ.hoc decendiũ euemi

„ . DZ “Z
WDrE „ 4 °0. * t ſAt WE)

3*C

8

poſſet grauato et qd de qõne dixerit· Qar

ſias ibi ſcr ipſi luꝑ fi. glo. . Dal-Caſus in

ꝗ bus appetlat᷑ ab int᷑locu2 grauamine de
lure cili. V.porro/ꝑ:G.aut interlocutoria
fert᷑ an li᷑. cont᷑· aut p an Imiaʒ aut poſt
Imaʒ. prĩo calu aut ꝑtinet ad ordinationeʒ

ꝓceſſus aut ad Ftimationeʒ ꝑſonay. Si ad

ordinationeʒ cae ut mandat iudex reo ꝙ
rn deat an ſic hrs- E an poſſideat- ſtatuic

—

nimis breu dilatione ad rndenduʒz libello

et n pot appellari et Bꝑ regulaʒ que dicit
an li o?. ñ hʒ locuũ appello d ſen.a ĩter

locu-l.Ffi.Si uero interloc· ꝑtinʒ ad kłtctima
tioneʒ pſone tuc põt appellari ſi iudex pro

nũc iat ſe iudicẽ· ut no· C. ne filiꝗ ꝓ patre
aut hĩca ? ſi ꝓnunciat aliqueʒ Etimum ꝓ
cur̃em uel Pcimuz principalẽ ff· de mino.

ait ptor.. pmniccité e. de ap-e ptem et
hoc ꝑ tłem regłaʒ que dic it ꝙ ab interlo

curxoria a ppellat R grauam eius nõ põd tol

Ii per appelłoneʒ a diſtimtia ſed iſtud eſt
eius mot:C.de ꝓcurt l. ita demũ . Fo calu
I.poſt li᷑.contdat᷑ regła que qic ꝙ in me
dio n eſt locus rernedio:C: de epiaudi:l.ii.
hoc fsllit ſi iud interloquat᷑ ſuper excep-
perẽptoria: uł ſuꝑ aliquo capło piudiciali
a cũ trahat ſecuʒ Pludiciuʒ a principali
põt appellari·ſt·de mino. intra utile. ſʒ an
a breuicate diłonis appellet᷑ glo- ſentit
nõ de dila.l.a ꝓcedente.ñ ob· ft. de accu.l-
ticia ꝗa ibi p int᷑locutoriaʒ que ablolue
bat ab obᷣuat᷑.iudicii.nec poſt dilationeʒ
ad agenð expectabatur alia ſnĩa diffimitia
Itt illa incerlocutoria trahitx ſecuʒ ſuã exe

cut᷑.ff.ꝙ metus cã metu.5.q 13 Et datur
docrina ꝙ iſtis caibus põt appellari ubiꝛ

intlocutoria trahic ſecũ ſuuʒ effcem ꝗᷓ rõne

„

6

—

abinelocutoria qua pronunciatur libelluz
ineptuʒ põt appellari de iure ciuili. Et ab
ĩterlocutoria ꝗᷓ ꝓnuũciat᷑ appelł'onẽ deſtã-
Itrẽ cum iudex aliquẽ torquend ꝓnunciat
uel ↄminat uel ad torcuraʒ ſeꝑat- uel exce
dit moduʒ tortureft· de ap. reci-an. Ier
cio caſu qn poſt ſmiam iudex interloqui᷑ ſi
quideʒ exequẽdo an appellatur d ctuʒ eſt
ſuperius/ſi uero alicer interloquendo vr

poſſix appellari qñ· ſeu quia n ſperat᷑ anbi
reꝑari.b· (Inxerlocutoria ſuſpendi᷑ ꝑap
pelłoneʒ incerpoſitam.ñ ꝑ interpretondaʒ

lI. intra ut ile·V.fi ·g· ¶ Si iudex cottidie
grauat ſemꝑ tẽpus appellandi inicio · ut
R cogit ad locuʒ n cutum Si aut ꝓnuciat
tunc a die ſnie currit tẽpus appellandi ab
ĩcerlocu. diſftimtia. ar-ad primũ de uluf-
acc.l.iam fi·g· Alii dicunt a die ꝙ editur

nia a-·quõ ĩciet formare appelł'onem. ſed

hoc ñ placʒ ᷣm.· g. ſed qᷓliter ꝓlequitur ap
Płonem ſiñ põt docere de ſnia:dic utx no.
de fi8.in.g. ꝑpetuusper Inno- (LSi quis
dicax ſi me grauabis. ne me graues appel

latio pᷣpoſtera. appelło eſt a nõ ualʒ ſed dʒ
recipi illato grauamĩe aut dico ſic peco re

uocari grauamẽ ał. appelło quia a graua-
mine iam illatog· ¶ CEła appelł'one remo
ta operat᷑ quo ad iudicẽ a quo utł non tene
atur deferre appe l'om n aut collit parti
ius appellãdi: hic uide ꝙ płe no- in aut᷑.
de iudi./p.colł.vi.in glo-ordi.bhãc clau
[ulam ut deroget iuri nullus apponit miſi
princepa:ſed ut deſeruiat iuri omnis ordina
rius· C.de len.l/fi.b. ¶ Confeſh in tormẽ
eis uigore ofeſſionis eſt adempnatus- que
ritur an ſit neceſſaria appelło ec vr ꝙ nõn
quia nõ fuit ordo ſeruatusinam talem con
feſſionem debẽt pjecedere legictĩa indicia
et dʒ ſubſeꝗ perleuerantia ut·fłde queſt⸗

marit et no:C.dęe cuſto.·reoꝝl.ii. C· de c⸗

feſſis.li. Solu:dico ꝙ ualet ſnĩa niſi appel
letur caſus eſt noin cã.l.marit· Sed an
creditur inſtr̃o quo cauetur. ꝙ talis Fuit
Iponte confeſſus Hendeo de confeſſione ꝓ

batur inſtrumendao ſed ꝙ ſponte hoc non

Phatur per inſtr̃m:ſed lola iurt᷑ prelump
rtione facit ꝙ; no ꝑ Innoð renunciatione
ſuꝑ hoc. ¶ Minori.cxv anmis eſt factuʒ
Ppreceptuʒ guarentigie ſine auctoritate cu
raxroris.quare an ſit ipſo iure nulluʒ. an ue

ro ꝑ appellationem reſcindendum an o

Per reſti: in integx. Et uidetur ꝙ ſit nullũ
iplo lure· ſicut in filiofa· ut no.in.l.fi.ꝭ.ne
ceſſic.de bo.que li.in contxrarium uidetur
quia contractus ualetergo et preceptũ ei

additum ad robur et executiõz contrac-

tus. Nec enim hic eſt figura ĩudicioxar·

de bo/polſi. ſeruus. et idem in filiofamli⸗
ar:no-In. Ii.·C. qui admittiad bono- poſſ:
polſſunt. ¶ Item iſtud preceptum eſt in
locutoria:ut nomn auten. de litig ad ex
cludẽ· C.co/epi · interlocutio licet habeat

i·ſed minor patitur interlocutoriam max
ime uolũtarie luriſdictionis ut eſt iſtaf--
de mino:lait pretor · · permittitur. ꝙ vʒ
credo ut ualeat. ſi carebet minor. i. adult
curatore nec habet locum appellatio quia
eſt preceptum conuentionale nõ iudiciale
reſticutio tamen in integy implorari põt

et obtineri lectione probata de minor-ait

pretor· b· ¶ Tutori tutorio nomine eſt
factum preceptum guarentigie: queritur
an contra pupillum executiom mandetur

et uidetur ꝙ non quia confeſſio tutort cui

adheret preceptum non nocet pupillo.ff.
de admĩ culucius. 6 tutele· C. de nouatio
ne non abſtulit. nam quando turor confi
tetur per modum contractus et proprio
motu non nocet pupilloſed tantum cum

iudicio mandãte 2 cogẽte iudice2 no. Cy.

in dicta.l.i.de confeſſis. in contrarium ui
detur quia tutor nomine pupilli recte con
trahit·ff. de euic.l.in.So.aut preceptum
apponitur promiſſioni aut cõfeſſioni pri-
mo caſu ualet preceptum quia ex promiſ
ſione tutoris pupillus obligatur ſiocernat
amiſtrationem ſo caſu lecus.·ff.ſi cer. pe-
cĩtasſed ĩ generali procuratore maior vẽ
utrunq; ualet. utff/de inſtitore.l. fi.b.
¶ Sed eunquid ex precepto guarẽ. orias

actio. uidetur ꝙ hc.l.f.5· neceſſitate ĩ g'.

ordi.camen contra uidetur ꝙ non oriatur
acõ nec offm iudioC.co⸗epi.l.iux.So.
aut iſtud preceptum eſt factuzʒ formit᷑.

tunc illa actione dʒ agi de iure ſi duo pa-S

P⸗ autx informider ·. i · ſne cã tunc ñ ualet pᷣ
ceptũ.ux no·Dy.de k.i.filius··diui.nam
cã precedere dʒ preceptum ſoluendi et nõ
ſubſeql.iudex. ¶ Vel dic ꝙ iſta pᷣcepta
tabellionum qui funt etiam iudices cantu
larii:non hñt executionem de iure cõiqa
ſunt iſti iudices ſine execuł᷑.et ſine adrmẽ-
niſi fiat ꝓrogatio in uero iudicio. ff.de iu
di:l.i.a iõ precepta eorum.non hñt execu
tionem ꝑatampꝑ ſtatuta locorũ mandan?᷑
execudioni offõ iudiq a qua executiõe ap-
pellari põt.quia nõ eſt executio rei iudica
te ĩmo inchoat᷑ ab executione ſi tñ inſtr̃
nõ eſſet liquidum prius dʒ liquidari ꝗᷓ exe
cutioni mãdari. C. de ſen.que ſine cer.quã
titate · l.fi· et. lei · C. de compenſat.l:fi.que

—

liquidatio poterit peti officio ĩudicis quĩa
eſt preambula:executionis/b. ¶ Sed nũ-
quid otra preceptum guaren: põt opponi
exceptio nõ numerate pecunie uidetur ꝙ
nõ quia lex in contractibus loꝗtur in con
feſſis-odractus nõ in ↄfeſſione iudicii. Et
iſta confeſſio fit coram udice et ſic in iu⸗
dicio no. C. de confell.i.nec põr infringi
ꝗa notarius n ſedit ꝓ tribunali:quia hoc
nõ requiritur cum fiat de plano de inter.
ac.l.uoluit. :i. in otra:quia nõ proprie fit
in iudicio ꝙ fit coram nota: abñnte iudice
de Ii.cãa.iubemus:de lure filci:l.inſtar.ſed

aꝗ hoc Nen:ꝗa iſte notarius duplex publi
cũ officiũ gerit· C. de ſacro ſanc.eccleſi.iu
bemus.5· his tabellionibus. ¶ Dico ꝙ de

iure cõi põt B exceptio oppom· ct oẽs alie
cũ nunꝗᷓ ſit de eis diſcuſſum. ſimile ubicũ
; res incipit a pceptonam cãe dſceptatõ

lubiequi dʒ de noui oꝑ.nun de pupillo-.
memiſſe et ibi nob· ¶ Sed quid ſi iude⸗
fecit exetut᷑·guarentigie reiecta excep. nõ
tanꝗᷓ falſa ſed tanꝗᷓ exigẽte longioreʒz trac

tum an poſtea paterit retractari executõ
ſi exceptio uera doceatur·et vr ꝙ ſic.ff.ne
uis fi ei. l.i.ꝭ· B baexd pur. uul.c.ĩl.ſ
muiier uẽno · l. i. 5. i· de iureiurt. debitores
ff·de ap.cum ex cã. in otra.ff· man. ſñ fide-
iuſſor.5.in omibſed ibi in diffinitia que
traſit in rem iudicatã. ¶ So. ↄgnitio ſum
maria non derogat ueritati.de re iudia di
uo/Sſi ſuper-2.· l.de his ꝗ ſunt lui iurt/b.
¶Sed nuꝗ d a tali ĩterlocutoria q excep.

repelli᷑ põt appellari: H.ſic cũ cã et ĩ ſcrip

tis. C. quox ap: ab exe5·Fi:no-2 patz in- c.
cdulecto.de ap:et noin.c-cupiẽtes de elec·
li:vi.in.g. Quilł. dicunt᷑:b. ¶ Ego ago ò
te uti poſſidetis pendẽte iudicio expello te
tu uis me accare criminałyr de ui an potes
(LDic ꝙ ñ et ſi iudex te audiuit uel pro-
nuciat ſuꝑ accuſatione ꝓceden uel me in
terim odempnat appello. C:de ap. l. i. m

iis lec.ꝙ eſt nõ.b. ¶ Et ſic poſforiuʒ ciui

le modum Facit ſuperſedere iudicium cri-
minale m Io:qui ponit ibi calum.ꝑ.l.ii-
ui bo:rap·lꝙ agens ciuiłr interiʒ nõ põt
agere criminapr.no:ꝙ ꝓceſſus fit nullus.-
ſed ꝙ põt annullari ꝑ appelłonẽquod etiã
eſt no·bq; exceptio dilatoria prepoſtera
tionis obiecta 2 reiecta nõ reddit ꝓceſſuzʒ

nullum ſed cã appelł'onis denuo uentilat-

Itẽ ſi nõ opponitur ꝓceſſus ñ uiciatur
ut no.ff.de euic:ſi mancipium · 5.ſi cõi· b.
¶Ouidam appellat ex płibus cãis nõ

teſtans ꝙ nõ aſtringit ſe ad omnes ꝓban

das tandem ñ ꝓbat uel nõ ꝓlequitur niſi

unam. queritur an uideatur appel'onem

deleruiſſe ꝑ alios calus deftas. uel nõ ꝓbaſ

le ꝓpter allas cas nõ ꝓbatasdic ꝙ; nõ ꝗa

una bona caà lufficit ſt/d ap· appell anti·.

nõ ſolere Im andreaʒ Cyaiti⸗ illa ergo pro

teſtõ non aſtringẽs ſe 2c· nõ eſt neceſſaria
utx ĩſti:de excu:tu:l.ſi płes.niſi qñ quis vr
aſtringere ſe ut quia unum illoꝝ uenit ad

aliud qualificado. ar.de inſti,habebat Im

Bar:qnqʒ etiã tunc ñ uidetur quis ſe aſtri
gere quin poſſit qualitateʒ det rahereff. de
nOxin delic:6: ſi detracta:b. ¶ Sed nuꝗd
ſi quis appellãdo allegat unam cãm tm̃ et
ꝓhat auazʒ· vr ꝙ nõ ſufficiat· C·de pet᷑ hr̃
lI. hr̃ditas mater tera:ſed dic otra in appel-

latiõe a diffinitia. ff.de ap:ſcio/et idẽ dico
ſi in libello appelłorio ſimile quid fac ſecꝗ
in libello cã prime quia cã eſt de ſubſtan-

cia illius libelli uc no- in. I. . de edẽ?. ( S3
an eſt neceſſe ꝙ appellàs offerat libellum
ouentionalẽ appellato corã iudice ad quez

uidetur ꝙ n nam ſi actor appellat (ſufficitx

ſibi libellus queʒ obtulit iudici a quo.ſi ap
pellat reus tunc reus ñ dʒ offerre libellum
led reciꝑe· ar. ff·de eden.l.ii:et· l.ſi quis eæ
fiet ar.ludi.ſol:cu apud hoc tenet Inn.
de off. delecũ otingat. alii hoc fatentur ſi
in cã prima n deſideratur libellus quia ap

Pellatio n mutat naturam litis. oſuetudo
ſeruat ꝙ offeratur lbello ſuꝑquo fundet᷑
ꝓceſſus cãe. ¶, Et no.ꝙ ſi in iſto libello n

in ipſa appelłone erretur error põt corri-
PP P

gi:C.de ap.ſi quis libellos.ſ̃.ſi temꝑa largi

untur de adull. accuſaturus et in.ledita

accõ·b. ¶ Ex no:ꝙ lex uocat appel'onezʒ

libelluʒ appellaroriuʒC.de ap. eos· 6:· p. et
I:ſi ꝗs libellos.Alu uocant appelł'oneʒ uo
cem appellãtise.C.litig et. llata/bĩ. decẽ
dies puta ſtati uiua uoce ct ſedie in ſcrip
tis ſicut cottidie fit. ¶ Sed pone ꝙ quis
appellat bis ab eadẽ ſnia.ĩ. x dies puta ſta
tim uiua uoce 2 ſe die in ſcriptis ſicut cot
tidie fit tandeʒ ꝓſequitur appelł'onezʒ Fazʒ
et ñ primam elapſo anno a tẽꝑe prime ap
pellatus dicit appely'oneʒ deſtam et nõ ꝓ
lſecutãecontra appellans dicit ſe ꝓlecutazʒ
Fam et licuiſſet ſibi geminare appel'onem
et eligere fam et ãnuʒ a die ſe computari
¶Cueritur quid iun et vr ꝙ; appellatio
prima ſit deſferta:ꝗa eam nõ eſt inſecutus
ar. ff·de fideiq:ſtipulatus es opus.ff.ð col

lat·bonoxnõ nunꝗᷓ· quo fcõ vr̃ ſnia cõfir

mari in ↄtra:ꝗa bis appellãs duo iura hr̃e
vr̃ et obmittendo unuʒ ñ perdit reliquuzʒ
ꝙ eſt lõgiort uite.ff.de ſ. ur. ſi domus.ff-
man ſ man.S: interduz de ca.peculiol.pr

35

fed ad hoc Rndetur ꝙ iſte nõ lunt due ap

ellatonesled ẽ una in ſuba nam ꝑ primã

reſcindit ma n per Pam- unde ᷣa nõ eſt fa
ueritate appelłonis- ſed ẽ magis ꝓlecutio

et approbo prime appelłois 2 1 tepa a die
prima oputanda ſunt et ſi decimu qʒ mit-
ti ex forma ſtatuti:ĩ.xxdies ↄputat᷑ a die

prime appelł'oms· bñ eniʒ fateor ꝙ ñ nocʒ

geminare appelł'oneʒ nec tñ ꝓdeſt ꝗa fru
ſtra fit ꝑ poſteri qð põt fieri ꝑ pri9 mi
forte ſa appel?o plemor eſſet ꝗᷓ primaar-
ff.̊ hr.inſti.ſi ita ſcrip fuerit ticius 2 pe
gaſſus· ft· de uulſub.lfiin uł.niſi appel-
laret denuo emẽdando mutando:C· ð apꝑ.
ſi qs libellos:de B in.c.iĩ.de dolo in clemb.
¶Sed pone dicit ſtatutuz ꝙ ille ꝗ appal
lax deat mitter̃ in cõi ſex denarios ꝓ libra
infra. xdies et ꝓcedere in appelł'one mõ
ꝗqdam ꝑ erroreʒ calculi ſoluit aliquantulu
minus Iteʒ nõ ꝓceſſit ad aliũ actũ ꝗᷓ ad ci
tat õʒ querit᷑ an ſihi ſuſticiat:et vr̃ quo ad

primu ꝙ modicus error ñ uiciet.ff. ð odi ·
et demon:ꝗᷓuiset ar ff· de edił· edictõ cui

deus abeſt quo ad ᷣmvr ꝙ ſufficiat cita-
tio/gꝗa citatio ẽ de ꝓceſſu iudicii ut inſtii
ð pe · te · liti·9/fi. in cã appelł onisidẽ opat᷑

citatio qð in prima cã oteſtõ lid ut no· C.·
d teẽ ap·l·fi.S illud.in oera.vr̃ quo ad pri

mũ ꝙ error uiciet· ff· de apreci-lſicut Ic⸗
ꝙ ñ uideat᷑ ſuſticiens ꝓlecutio ſimplex ci-
catio ut in aułd liti. ofneʒnã citatio r

eſſe pludiuzʒ iudicii ñ principiii; · ux noin
au in medio litis n fieri ſacras formias *
fi. colł. viii. So/quo ad primũ paſſuʒ: dico

ꝙ decimuʒ ñ eſt lufficient᷑ ſolutuzʒ nam d
DPuitx integrałr ſolui a prin ſupleri donec
teꝑa ſuſfragabant᷑ quo ad ʒ dico ꝙ ſola ci

ratio ſufticit niſi ſt circuducta ꝗa citatio
eſt de ꝓceſſu facit ꝙ noin.l.ĩ· ft de in ius
ud:d ac:et obli. oſtide p.lontẽpl-ĩ-de pᷣ⸗

x=e: an.ſic in.p/g.· ¶ Ieẽ attende bñ quid
uerba dicũt et ad ꝗd min alſignet᷑ · ut · ſt
de otrahẽ.ẽp.ꝗ Fundus.que ẽ in ulẽnob-

¶ Sed vr ꝙ n ſufficiat citatio niſi libellꝗy

appellatorius fuerit oblatue iudici ꝗa lex

dat hunc ordinẽ ꝙ primo offerat᷑ iudici li

bellus ↄuẽtionalis· deinde emanet citatio
ſuꝑ libello porrecto ñ ſuꝑ porrigẽdo·C· d
Pre.xtae:an.ficut. C de annali excep. l.fi/ad
qð ego Rendeo ꝙ niła lex hoc dicit ꝙ fit ð
ſuba citationis ꝙ libellus primo offeratur
rudiciſed ſoluz eſt de bñ eſſe de dila:ꝑ·l.a
ꝓcedente.C.2 facit in aut᷑- litig6: ad ex

cludendas. b· ſola auteʒ libelli oblatio fcã
iudici ñ ſuffiẽ ſʒ bar. C. S ĩ ius uoin. GR · b

¶ Sed pone qõnem de facto quidã pecĩit

reciſſioneʒ laudi dicẽdo peto relcindi reme

dio appelłomsquerit᷑ an libellus ſit ieptut
cuʒ n poſſit appellari an uero nomẽ appel

lationis ponat᷑ ꝓ noĩe reductionis ad arbi

triũ boni uiri- N. ſac imꝑpite loꝗt᷑ .iſte tñᷣ

libellus dʒ expom ↄgrue ar ff de iureiun·

lſed et ſi poſſoriSii·2 ꝙ no: ffahr.2 pu
to.5.i· nã nec uerba ex toto repugnãt ff.

br ſti.l.ĩ tale·.f. ꝗa reductio ſpẽs appel

lationis ẽ ·ff·de arbitrt:n diſt· . cum ꝗca

in fi.S.i. ¶ Sed quid eòᷣ ille qui appellat n
fuit uſus uerbo appello.ſed dixit reclamo
ad luꝑioreʒ- dic ꝙ luffi mẽre ↄſiderata ʒ
ſpeculatore ar. C. de teſti· qm indignu ſiłe
no.C.fa:hr.quo⸗· Ideʒ ſi dixit ↄqueror · l.ſi

ab arbitro ꝗ ſatiſda. co.b· ¶ Sed pone qõ

nem de fcõ dicit ſtatutũ ꝙ ↄdẽpnatus pro
hoĩcidio ñ peſſit appellare mõ titius omi
ſic homicidiũ cui ſey ad euadend de rna
mi bus cux -pſtitit opẽ et ideʒ odempnat

eſtqueri an poſſet appellare uidendũ eſt

dicat᷑ odepnat ꝓ hoicidio:et vr̃ ꝙ oĩs

pticeps delicti ſiue ꝑticipet oſenſu.i: ↄſilio

Rue fcõ et ope ut ꝗa acomocdat enſeʒ ad B

faciendſue oꝑe ut ꝗ Pſtat auxiliũ uł fa

uoreʒ in ipſo actu pea de minore auæi·

6. in delictis ĩ uerbo ꝓ adulterio eni uer

bo ꝓ hõicidio ñ ſolũ nõre vr̃ ueritat᷑ ſʒ Rpi

tate 8 ficta.l.i . S·di.et ſi? itudineʒ ut no-
. ſi: meritis.2 fac· C. de ↄfeſ-li.in bo

ꝓ iudicatisietC. de interdcõ ma.lſi tutor
¶ Sʒ mihi vr ꝙ odẽpnat de iſto capite
ꝙ p̃ſtitit auxiliũ fuge ñ odem pnet᷑ ex ead
ſpe crĩs.ut.ff·de pẽis metrodoꝶ naʒ 2 deõ

iĩmediat 33 cãʒ ſignificare ↄſuetuit 2 ita o

lului in ſiłi qõne:de oſtõne dqñi egidu Sabi
nenᷣ· cuius ↄſtõ dictat ꝙ om̃es exbanniti
admittant᷑ ad ꝓr̃am pter ↄdẽpnatos ꝓ bo
micidio:b. ¶ Ad priores ꝑtinet quedam

elcõ ad pdeʒ illius ciuntatis-i-ad ptatem

C.de lon.Ce:l.fi:ñ cõfirmatio:mõ pono ꝙ
ptãs omittit prioribo uices ſuas ꝗ rõne ꝓ
prii offici eligũt et rone ↄfirmãta ꝗᷓ con
firmate iſte electus et ↄfirmat uult ap
pellare-querit᷑ an dẽat appellare ad iplam
ptãtem an ad ſuꝑioreʒ Iteʒ querit᷑ uxrum

potãs poterit vmittere prioribus uices ſu

as nã hi ñ potuit appelł · ab impoſſibili .ñ
eſt neceſſariaff.de ap.lſi ↄſtat/2⁊ vr̃ caluſ
ualeat omiſſio et ꝙ ad ipᷣm ↄmittentezꝭ
ſt appellanðf-qñ ap.ſix.l.i.5 ſolent/qʒ cer
te ille.S.hoc ñ dicnaʒ ibi ñ fuit omiſſio pᷣ

ſidis qa ibi decuriones illud poterãt per ie

forte ex ↄſuet᷑.loci:ut ñ ob· in aut᷑d defẽ
ci.5interiʒ ſed ibi fuit nudu oſfiliuʒ cadẽs
Iuꝑ certo· vñ ad oſulenteʒ appellat᷑ ñ ob· eẽ

ſi interfuit ud oſiliarrus nõ u uocem biis
ut ibi r ·¶ Quod ergo ñ ualuerit omiſ-
ſo remiſſio fcà in priore ꝓbat᷑ qa vr elec
ta ꝓbitas et ĩduſtria ptãtis ergo delegari

nõ põt de oſt.eius cui man.ẽ iurtdiæ-l-v in

prin·nec põt ꝗs ↄmittere ammi ſui motũ-
ut no:de arbiſñicuti.nec põt cuilibet off. ð
legari.ut no.ĩ aut᷑.&̊ᷣ tabe..nos aut.ñ ob.
lex· Iteʒ eox·s: ſi decuriões ꝗa oceſſio fcã
decurionibus a lure fit eis generałr. et in
reʒ ñ in ꝑlonaʒ. Item fit eox ꝗ bus ocedit᷑
intuitu⸗ ñ intuitu tercii et ideo alteri cõ
mitter̃ poſſunt· ¶ So·aut iſta remſſio ca
dit ſuꝑ certo puta ꝙ ↄfirmẽt ticiuʒ et vʒ
ꝗa ipſe ꝓprie facit ꝗ ↄmittit de ma. uin-
Pr̃ ex ꝓuincia. aut ſuꝑ incerto ꝙ eligant
queʒ uolũt et ↄfirment cũc eſt dubiuʒan
iſta uag a remiſſio ualeat et vr̃ ualere ꝗa
remittens hʒ orchnariaʒ ptãtem. l. nõ dele
gatã · ar· de iutł.o·iucdi.lmor.maio quod
ualʒ credo ꝗa ofirmatio ẽ actus iundictio
nis quaʒ ptates poſſunt delegare· C. d ſen.
ex ꝑi· reci-l.fi-in glo-Itẽ requirit modi-
cam induſtriazʒ ñ exactaz pitiam ſiẽ req re
ret᷑ offfi predicandiar. no ꝑ inno.de oſti-
dele:qm.¶ Item ꝗa hoc expedit publice
utilitati ꝙ poſſit alii omitti. C· ubia apd
quo s.l.fi. in rõne ſui . Et ſi omiſſio fuit li
mitata ad certam ꝑlonam ipſe ↄmittens
Srauat et ideo ad aliuʒ appellat᷑ ſi in gener
cunc ad vmĩttentẽ ſiłem diſtinc. facit lex
ff.·lo· cum in płes·/ᷣuuʒ. Et no.de neg-
gelſi pu:.i. ¶ Et nota ꝙ electi a ſuperi
ori dño uł ciuitate ad aliqua regimina te
nent᷑ ea acceptare· ut no · in deõ · · interim
2.ff· S& mu· a ho.l. ſi ꝗs mgr̃atꝗ et grauati
dẽnt appellare. C. de ap. hii qui ad ciuilla.

unde iudices cõis ꝓuet potãs e ctus ad

regimẽ caſtri iſti cĩtatis ñ põt renũciare
E Ideʒ ĩ eo qm ciuitas deputat in cã uer-
tente int᷑ ſe et ſuũ ciuem de quibus habet᷑
G. de ſen· cuʒ ſnram in gloet. C. de ſen.que
ſine certa quantitate.l:ii.in fi.glo ordi·b-
¶ Un feruore tempe rebelliuzʒ uit ordina
