et actori ſilẽtio impoſito ꝑſone ydonee
beneficium iĩpſum conferreqnq; uero
ſupplex defetũ actor/qñq;ʒ rei· et ꝓut
ꝑionaꝝ merita et tpset locus reꝗrunt
facit ipſũ eoꝝ alteri aſſignari ſicut ał's
contingit· quia ſi capitulũ odemnatęg
ad r̃ceptõʒ· TL.nñ applłauit.nec pᷣtextu
alicuius exceptõis põt ̊ ꝓnunciatiõeʒ
uenire ſuꝑior tñ ſi uiderit lr̃am ſurrep

titiam pot ex officio ſuo ꝗcꝗd factuʒ

eſt reuocare et ſic factum fuit extra &
Hpti·ad audientxiãet de re iudi.cu oliʒ
e de elec.cum dilectus et ꝓbat᷑.et nõ

Fm papãꝗ et · Ber·oↄpoſtuł.ex of- uic-.

c.i· . Vbi ſcripſi in ultt glo/ addẽco
etiã Hoſti- 3 Er de Rpttſuꝑ lõisſic
ecõuerſo:ſi iudex uidʒ aliquid propter
qð debeo obtiner̃ qð tñ obmiñ ꝓponer
obtinebo ut eʒ de cõceſ.p̃ben ex ꝑte-
NHub Bĩ g ar:2 ui/q dixi ð acc. ad
petitõʒ ĩ glo/ᷓ otinet᷑ cũ ſuis ̃mif. .
¶ Sʒ nũꝗd petẽs ecciã. pbẽda.· k al ꝙ
dignitatẽ ecẽaſticã uel ſecularẽ uł iuſ
Pronatus: intetabit rei uendicatõnem
de hoc.ĩ. S relig· do- ¶ Ceteꝝ ſi cap'm
uel ali poſſidz pbenda uły aii bi icia
de quo agiè᷑ tuc cõtra poſſeſſorẽ agẽduʒ

Et ni actor colyom. uel inueſtiturſec

ↄfirmatõi ĩnitit᷑ narralyt in hbello ius
Iuuʒ: et petet prebendã ſibi adiudicari

uł declarari ꝑ ſnĩam ad ſe ꝑrinerehcet

in huiuſmod iuribzʒ magis pprie petat
tor declarari pbendã ad ſe pertinerei

A adiudicari ſibi:quia ius ꝑ Iniarn non

conſtituitur.ſed declaratur.ff. ſi Suit-
uenſcuti·S: ſed ſi querat᷑: qñq; tñ ꝑ ad

iudicationez ius coſtitui conſueuit ur
E in iudicio famhrq.2 cõi/di. ub fiut

adiudicationesnaʒ et ſnia facit ius ut
e&X & re iu: cũ iné uos ad fi. tũ cũ bu
adiudicationis largius qñq; accipiarur

nõ ꝙ; ꝑ ulo iudex ius oſtituat.5 declarʒ

ut ex de reli.do.ↄſtitutet.c.cũ uene
rabilis admittim petitiõz ꝗᷓ uis petat
bñficiũ ſibi collatu- uel de quo ĩueſtit
ux ofirmat ẽ ſid adiudicari.2 ſi iudes
adiudicet intlyigo eũ declaraſſe ius q
actor in libello narrauit ſe in bnficio &
quo agit᷑ haber̃· et ið ẽ in qcũqʒ alia re
actori adiudicata. põt etia ofirmatus
et inueſtitus et is eui facta eſt collatõ

petere ꝗ̊ poſſeſſorem ut ſua cõf rmatõ

inueſtura ſeu collatio debitũ ſortiatur
effectum: e de appelł·conſtitut e&
de cõcelł.pben.po electionẽ.ec ꝓbato ðᷣ
iure actoris ſi reꝗ legittimã derenſionẽ
ñ ꝓbaxpcipiat iudex poſfori ut diſce
dat a bñficio: et ipſuʒ actori dimittax
iudex ẽt eũ ad id ꝑ iuris remedia coget
et pᷣeeptuʒ huioi ꝙ cũ cauſe cogmcide
fit habebit uim ſnje.C. de ap hii ꝗ ad
ciuilia. ff⸗de iudiſi debitori: extra ð re
iudi/qð ad conſulcationemff·de ꝗfer⸗
certumffad.lacquił· ꝓinde xiq ui:
qui iubente f· de re iudi- quod iuſſit.
fr·ꝙ me.cã metum: ò ſed et qð pretor
als in. lI.pompo.ſcribit. (LSed et ſi ad
ipſam prebendam non ſim electus-nec
de ea fõte ꝓpter appellatiõz; aduerſarni
uel propter aliud impedimentuz inueſ
tixus. nec eſt mihi collatum tamen eſt
debitxa mihiuel propter preſentationẽ
licterarumcum forma illa conferas·
exequaris- Vel quia poſt receptionem
autoritate pape factã uacauit· quer
qualiter potero tũc agere Gendeo ſi poſ
ſidetur ab alio: contra poſſeſſorem agã
et facta mei iuris narratione petam eã
m hi adi udicari⸗- uel mibi debitam ſeu
ad me pertinere deber̃ pronunciari e&
de re iudi-cum bertholdus in fine- Ex
inititutꝭ.de offic. udi:et ſi queras. qre

non ſimilicer agam pro ticio queʒ ri;ᷓ

Promiſiſti per ſtipulationem- Neo-illa

eſt perſonalis actio hic autem realiter

ago ad inſtar confeſſorie ed rẽ ꝑlequar
ad quemcunq; perueniat et tunc iudeæ
ñ uoluerit in ſententia ſtar̃ in vbo ge

nerali dicʒ adiudico- ut m. ccu bertol-

ſed melius faciet ſi modũ adiudicatõis
ſpecificet et hoc modo pronuncio pre
bendam de qua agitur actori debitam
ex ſibi de iure conferendãet tunc actõ
ibit ad executorem ſuum uł ad papaʒ
et faciet eam ſibi conferri.2 per implo
racionem officii eius facier poſſeſſoreʒ
ammoueri 2 ſibi reſtitui¶ In pᷣdicto
e calu ub pbẽda ẽ ta.ſi udex ẽ ope
tẽs ut iudex pape oſueuit actõ peter ñ
ſolum adiucdicari ſed etiazʒ ſibi conferri
beneficiuzʒ/et poſſeſſore amoto ſibi reſ
titui. ut pʒ.ĩ. in tracli.de appelł.ꝭ·Fi.
i.2. cõit᷑ admittim ĩ curia has peti
tiões 2 bñ ꝓpr̃ ãfract et circuit reð

undi ad executorẽ uitãdos A1!2 B ho

die ap ꝓbatũ ꝑ cł.ð Rp:auditõa ut ib
noĩagł: petitõ colłois ñ fca ĩ pᷣncipa
lifierĩ pot᷑it poꝗᷓ ꝓnũciatũ fuerit ðᷣtũ

··Tamen quidam dicunt ꝙ de ĩure

dia pecitio qua petit fibi conferri nõ

debz admitti cũ ad iudiceʒ nõ ꝑtineat
contrerreſed ſententiare extra de oftic.
dełſuper eo·ſed dic ꝙ iſte iudex pape
corã quo fit dicta pecitcio fũgitur uice
iudicis in ſententiandoet merito cum
enim collatio huius beneficii ad papaʒ
ſpectaret non eſt uis utx ꝑ hũc iudicẽ
pape.uel per alium ocecutorem oferat᷑
ei.cui debet de iure conferri. cum per
hoc nulli fiat preiudicium· A1- Vnde
no⸗in decreauditor in uld.glo.illã log.
etiaʒ fi per litteras legati eſſet debicuʒ-
cum id cauſetur a papa: nec aliter pot
eſſe debitum. uł affeetum-electio eim
uł preſentatio non afficiunt. in illis/n-
ſupereſt factũ confirmãtis-P ĩſtituẽt
·Sed in caſu pre·c. ſuper eo:cum ibi
papa non intenderet illud oferre iudex
pape ibi ſententiare poterat·non ↄferi
ne preiudicium fieret ei ad queʒ ð iure
ſpectabat collatio/ ut ibi dicitur·Alia
etiã ratione hoc apparet naʒ ſi appellet᷑
ab executore dato mihi:ne prouideat-
Vel ex alia cauſa hec appellatio defert
negotium principale ſcʒ prouiſionis ad
ſedem apoſtolicã quia eſt queð citatio
ut ex ð ełc.ſtatuimus.li.vi:cum ergo
executor ñ pocuerit ꝓpter appellatiõʒ
huiuſmodi ꝓceder̃ ꝗa fõte aſſumſerat
cauſe cognitionẽ ct ſic ab eo potuit ap
pellari apparẽt ꝙ corã auditore ĩ curia
petam id quod corã executor̃ petiturq
eramfacta in libello narratõne decẽti
tarn de gratia mihi facta ꝗꝙ & procefſu
executoriset de appellatiõe aduerſarii
¶ Si uero beneficium ð quo agitur ñ
poſſ ideatur ab aliquo illorum ꝗ dicũt
tantum illud ſibi debitum no collatuzʒ
tunc uidetur ꝙ nulla alteri otra alteru
actio competat ex narratis. niſi forſan
ratõne impedimenti.ſi alter alterum ðᷣ
facto impediat quominus cõfirmatiõʒ
ſeu collationeʒ ſeu inueſtiturã oſequat᷑
ut dixi & ſimili impedimento.S. . ſed
queritur de hiis qui per electionẽ Ali
dnt ꝙ lʒ null illorum qui beneficiũ de
quo agitur ſibi debitũ dicunt poſſidat
ipſum beneficium tamen poteſt unus
facta narratione Iui iuris. 2 aduer ſarii
peter̃ ꝗ reliquos ut declaretur bñficiũ
illud ſibi deberi et ut aduerſariis ſuper
eo ſilentium imponatur.non tari iure
actionis hoc petetur.ſed per officium
iudicis.ut de duobus electis dixi in ᷣ⸗

5
S.ſed querĩtur de hĩis quĩ per eebls
¶ lItem uidet᷑ ꝙ tu qui dicis prebẽdag
tibi debitam non collatam poteſ facer
ꝙ denunciet᷑ illis qui ſimile ius in eadẽ?
pPrebenda dicantur habere ut ueniant
coram executore uł capitulo ad defen
dendum ius ſi qd habẽt in ipſa pbẽda·
et ſiue ueniant ſiue non potes petere eã
tibi aſſignari.et alii petent ſimiliter.2
ſuperior aſſignabit eã illi cui uideri eã
deberi:et hec aſſignatio cum fiat cum
cãe cognitione piudicabit eis qui pnteſ
fuerint et quibus denunciatum eſt · ſt

de re iudi ſepe. C-de appel.I-hii qui ad

ciuilia:ſed predicta denunciatio meliq
fiet ꝑ iudicemcum fõte quis ñ teneat᷑
aduerſario ſuo credere. ut.I· de citati·g⸗
ſequitur in prino· ¶ Quid ſi plures de
eodem beñficio agunt nunquid omnes
mittentur ad eundem iudicem Ronõ
uidetur ꝙ B poſſit peti de iure: exquo
ſinguli petunt idẽ beneficium inſolidũ
ff.de liberał cau. cogni ·5·ſi płres. decẽſ
tamen eſt ſic fieri: et papa conſueut H̊
Ffacere cum ab eo petitur et ſic fecit in
cauſa mediolanenſiuʒ coram diuerſis ð
eadem prebenda litigantiuʒ uoluitn-
er nos finguloruʒ cauſas audiri-ar-ad
oc ſf. de liberacCauſi pariter/ff/de ꝗ
reb·ad eunð iudi:ea.l.i. m Ber.ↄpoſ-
MH.-Qui hoc no in decre- mandatum
ſtatim allegata ut ibi ſcripſi ad fi.et ð
conſti:cuʒ: M.in glo:diuerſa pũctatio
poſt prino· et· C arbi du-omnes et
ar.C. de iudi:nulli:extra de ſequelſ- poſ-
c.i et uide.ĩ ·de compe:iudi. aditi:ꝭĩ·
·xlviet ſe. ¶ã Et hec ſufficiant circa
hanc materiã breuitatis cauſahec aut
plenius ꝓſequere 'm Bercompoſtuł.
fiue agatur in moduʒ actionis- ſiue per
modum exceptiõis ut no:extra d Fep-
mandatum. et de elec. ꝙ ſicut:qualiter
aũt agatur et petatair 2 procedatur in
cauſis electionumet ꝓuiſionum cuʒ in
eis appellatur noti·plene m papam erx
alios extra de elecſtatuimusliſexxo-
¶ In ſumma not·ꝙ ſi ſcribatur alicuĩ
ut prouideat mihi in aliqua dyocef. ð
beneficio ſi q uacat alioquin ð primo
uacaturo. M. Intendit de ſpectãte ad
collatõnem epiſcopi ut patz ex forma
lequenti. Iicet poſſet littera afficer̃ oes
collatores dyoci. et quod plus eſt etiaʒ
prouincie ut patet de concel. prebendᷣ
executor Ii: vi- ſed fatue eſſent tałs ĩm
petrationesſine beneficio acceptandi-

9

per quas perueniri poſſet ad beneficiũ
xα; olòde quo de clenõ reñ. dquerete
ec uide qð ſtatã ſubdã de forma pauꝑu
&. Tunc executor ſeu prouiſor ſtaciz
Fpto apoſtolico recepto ad petitiõem
impetrantis procedatet ſibi conferat
beneficium qð ſcʒ uacatalioꝗn r̃ſuet
ſue collatõni primo uacaturum.ut eꝰ
de iure pat᷑ cum dilectus. et inhibeat
expreſſe ordinario.ne illud cõferat. ut
extra de conceſ.preben:quia cuntis
quib fiunt publica inſtrumenta· ꝙ ſi
abſens ſit id idem ꝑ ſuas litteras fac iat
quaruz tenor iuxta tenorem apłice lr̃e
ordinet᷑et ne res exemplo careat fõmã
qua in talibus uti conſueuimus ſuppo
nemo que talis eſt. FOrma. Reuerẽdo
in xpo pri tali epiſcopo talis reuerẽciã
cũ honor̃ ſantiſſimi pr̃is dñi Clemẽd&
Pape:in. lirterda nos recepiſſe noueriti
ub hac forma- Clemens epiſcopus 2c·.
poſito toto tenore iungat᷑ ſic Nos itaqʒ
uolentes: ut tenemur mandatum eius
exequi reuerenter autoritate nobis in
hac parte per dictuʒ dominuũ atebuta-
T'ali prefato preuidimus de beneficio
eccleſiaſtico competenti · M. In fõma
pauperum uſitatur hoc uerbuʒ de bñ
ficio eccleſiaſtico/iuxta ſue probitatis
merita competentiet taxatur ſumma
et permittitur acceptari minus:2 um
quod ſcripſi de preben. ſi pauperli.vi.
in glo.pnłtt.··cum cura uel ſiñ cura-

ſi quod ad ueſtram collationem ſpectãſ
uaacat ad preſens in ciuitate uel dyoce-.

ueſtra illudq; eidem. P. contulim ac
illum ð eo per birretum nr̃m pnaliter
inueſtiuimusalioquin bñficiũ ꝓximo
inibi uacaturum collatõi noſtr· immo
uerius apoſtolice reſeruauimus eidem
P ꝑ nos uel collegam noſtrum ſeu illũ
uel illos.cui uł quibus in hac ꝑte uiceſ
moſtras cõmittendas duxim ↄferẽduʒ
cuius rei cauſa uos monemus uobiſq;
autoritate preſentium inbibemus. ne
ad collationem ſeu ordinationem huiq
beneficii ꝑ uos aut ꝑ alium aliquaten
ꝓcedatis aut procedi conſenciatis. nec
quicꝗᷓ in noſtrarum ꝓuiſionis inueſti
tureac releruationis preiudicium per
uos aut alium attemtetis attemtari
conſenciatis alioquin tam in ↄferentezʒ
et quemlibet alium ſeu alios ꝓunſionẽ
collationẽ inueſtituram 2 inbibitiõezʒ
prefatas quomodolibet ꝑturbãtes. ſeu
Eturbari ꝓcurãtes exnunc ĩ his ſcriptt

excõicationis ſententiam ꝓmulgamus

decernentes nihilominus irritũ et ĩane
et decretum fore a ſede apo nüciantes
ſi ſecus de beneficio huiuſmodi apłica
uel alia quauis autoritate ꝑ quẽcunqʒ
quomõlibet cõtigerit axtẽtari datu ꝛc
¶ Imperator autem hanc lr̃am legat
in preſentia ordinarii.2 ſi que otinent᷑
in ea denunciet ð quo fiat etiã publicũ

inſtrumtũ uel exscutor ſcribat alicui

qui premiſſa omnia eidem denunciet
poſt hoc faciet ſuum proceſſum Pdyo
ceſes et loca que uoluerit publicari.
¶ Si uero tunc non uacabat bñficiuʒ

ſed poſt aliquod temp uacat tunc ex

ecutor requiſit facta narratiõe ꝓceſſq
predicti conferat inueſtiat 2 decernat
irritum ſi quid de ipſis canonicatu:et pᷣ
benda.uel beneficio ordinatuũ factuʒ
eſtiet quicquid ꝑ quẽcunq;ʒ · et ꝗcunq;
autoritate contra ſuas collationem et
inueſtituram reſeruationem et inhibi
tionem fuerit attemptatum et ꝓferat
ſententias excõicationis ſuſpenſionis et
interdicti in contradictores 2 rebelles-
¶ Quid ſi papa ſub aliqua conditione
ſibi ſcripſerat· puta ꝙ ſi inueniret illũ
bone fame.et᷑ laudabilis cõuerſationis-
2 ſcientie competenti prouideret ei 26.
MH Ante cuius conditionis euentũ nõ

ligat decretumquod die ut in clemde

conceᷣ.preben.cunoet uide quod ibi
no ·ſuꝑ· S.eſt et prima. Tuc facta
narratione decenti qualiter diligenti in
qumtione premiſſa inuenit illum talez
conferat iuxta pᷣmiſſa extra pſump-
c.Fi. ¶ Quid ſi forte non obſtante tali
proceſſu ordinarius conferat uel alii ſe
opponant tunc executor otra eos pot
procedere in hunc modum· Nam põt
apſe procedere prout in ſequenti forma
continet᷑: ſi abſens ſit poteſt hoc alis
committere ſub hac forma. FOrma-
Talis tali ſalute in dqño preſidente rõis
2c. quod dic ut.ĩ. de ſentent·. qualiter
ſi autem arduuzʒ poſtea iungas ſic-
Sane nuper ad noſtru peruenit aucltũ
quod nõ ſine graui turbatione cogitur
recenſernꝙ uidelicet uenerabilis pater
epiſcopus talis.et talis ac talis talem in
poſſeſſione talis eccleſie cuius ĩidem.p·
uerus rector exiſtit ex collatione eideꝭ
autoritate apł ica per nos facta otẽtis·
excõicationum ſentẽtũs quas nos hac
ten in cõtradictores tulim a ĩ belles

quaſq; fecimus per tales dyoceſes. Vel

rmemn Weee,

9

merus executorinde eſt
poteſt.ut extra ð ap:nouit. ¶ Sed ꝗd
ſi anteꝗᷓ ꝓuideat ꝓponantur exceptoes

cauſe cognitione et rep

Prouĩncias publicarĩ impedire de fẽo
nituntur in ullius preiudicium et aĩay
(uarum diſpendium. 2 apoſtolice ſedis
contemtum quo circa diſcretoi ueſtt
ſub uirtute ſancte obediẽtie 2 ſub pẽa
excõicationis. quam uos ipſo facto in
currere uolumus. ſi nr̃is ñ obtpᷣauerit
in hac ꝑte preceptis diſtricte pcipiẽdo

mandamus quaten eos in tali eccleſia
ſingulis diebus dominicis.2 feſtiuis in

miſſaꝝ ſolemniis/ poſt lectũ euageliuʒ
et in publici finodis pulſatis campanis
et extinctis cãdelis excõicatos publice
nuncietis omnes ueſtram executõnem
quõlibʒ impedientes mhilomin ꝑ cẽ.
eccia:compeſcendo:ut aũt cũcta circũ
ſpectione debita ꝑagantur uolumus/2
mandamus ut prefatuʒ dũm ep̃m cui
ob reuerentiã pontificał officii deferẽ
uolumus in hac parte prius ex ꝑte nr̃e
ſeorſum ſolicite monere ac inducere cu
retis ꝙ ſuper premiſſis ſatciſfactionem
exhibeat competentem alioquin eũ ex
cõicat uʒ publice nuncietis. Hodie
circa epiſcopos ſeruatur decreſcda:de
offiot.dele.li.vi · Jꝓ· Mandatum noſt⸗
immo uerius ap?icũ taliter impleturi
ꝙ ñ poſſitis de neglectu ſeu ĩobedhẽtia
merito reprehench· ¶ Licet auteʒ has
formas tibi gratia exempli poſuerim-
eas tamen ad ſuum ꝓceſſum dʒ ꝓuiſor
Im tenorẽ 2 formã lr̃e apłce moderari
¶ Hoc qudq;ʒ ſciendũ eſt ꝙ executor
ad ꝓuidendum alicui datus põt ꝓuider̃

illi ad quẽ ſpectat collatio·non monito

uel cicato: uel liʒ nil illi denunciet: nec
litteram apoſtolicam oſtendat cum ſit
ꝙ recuſari nõ

contra Fptum uel contra pſonã nuꝗd
hic executor ad ꝓuidendũ dat debeat
eas admittereet uidetur ꝙ non: cum
enim ſit merus executor non habet cãe

cognitionem extra & re iudi: decetero

tamẽ utilius eſt ꝙ ſi uelit poſſit excep
tões admitter̃ ꝑteſ cognitort aſſumedo

quia hoc uidet᷑ ei mandatũ ꝙ ſi audiat
aliqua que ipſuʒ moneant cognoſcat
hiis ſi uelit: uel negotiuʒ ad ſuperioreʒ
remittat: extra 8 Repc.n quando: ofi
delega:ex parte:de re iuch:decetero. de

falſart· Iuꝑ eo· ſi Lelr porerit obmiſſa

implere mandatũ cũ ſit mer executor
niſi quãdo uult ꝑdes cogniton aſſumer̃

Idicẽtibus

uł predixæi Verumkamen ſi propoſitis
legittimis exceptiomibus.2 repulſis ap
pellet᷑ et nihilominus ꝓuideat executõ
ꝓbata ueritate exceptõnuʒ caſſabitur
collatio:. al's non caſſabitur. liʒ appellãs
ſe obtulerit ꝓbaturum exceptõnes ꝗa
hec appellatio extra iudiciuʒ inponit
quo caſu ñ ſufficit ꝙ applłãs Fgitcimã
exceptionem ꝓponat:2 eam ſe offerat
ꝓbatuꝝ.niſi ueritas exceptionũ ꝓbet ·
ut extra de eleccum inter canonicos-
quod dic utĩde ap·nouiſſima·V·
curm.S. ſed contra:extra de ap: dilecto-
in fĩ· ubi caſſatur ꝓceſſus huiuſmodi
executoꝝ:quia exceptiones legittimas
coram ſe ꝓpoſitas non admiſerunt. nec
ĩbi de ueritate exceptionis mandatur
inquiri ſed dic ꝙ iðo ð ueritate excep
tiomis non mãdatur inquiri quoniã iaʒ
ð hoc ibi conſtabat ꝑ confeſſionẽ ꝑtis
ut ibi dicitur. uel dic ꝙ ibi erat datus
executor ad cognoſcendum qui ſiñ cãe
cognitione ꝑexcõicationeʒ uł alio mõ
non debet compeller̃. ut extra ð excel.
prela.c.i.hic autẽ loquimur de ꝓuiſoĩ
qui merum habet imperium ut dixl.
MHVi quod plene no- in clem. 8 of-
delegattc unoin glo:ſed nunquid.·
¶ VIcimo tamen no·ꝙ is cui omittit᷑

ꝓuiſio facienda non poteſt alter i omit

ter̃ uices ſuasniſi id ĩ⁊ omiſſiõe ↄtineat᷑

ꝙ ſi fecerit: ꝓuĩſio ꝑ illum cõmiſſariuʒ

Facta non tenet ſi de hac excipiat᷑. M⸗
Nego exceptãnem neceſſariã ut ſcripſ
in dec.is cui:quaʒ ſtatim allegabo ſuꝑ
uerbo non poteſt:J5 Vt in conſtitu-
Alex.iiiide offic:/dele queſiuit·2 pbat᷑
eęxtraeo:c⸗fi · M. Tu diſtinguas ut ĩ
decre is cui:de off ic.deł.li:viet in cle.
ceo-ti iudices. 5=Item cum mandatur
ꝓuideri alicui ĩ aliqua eccłſiax ciuitati

uꝑ dyoclide beneficio pbendali- uł alio
non poteſt in eccłſia cathedrali ꝓunri

niſi de illa ſit expreſſum ut in conſtit-
Inno.inii e uagade Rptibreui: Ma.
CQuius mens hodlie habetur de prepen-
Auis. i. li· vi 5i. *½ amen quidam
¶ Item ſi ſcribitur epiſcopo: ut mihi

prouideat de beneficio ſi quod ad ſuam
collationem ꝑtineat alioquin de alio ad

cuiuſcũqʒ collationeʒ ſpectante ſialiqð

beneficium pertinet ad collatõz ipſius
licet illud non uacet non poteſt ð altiꝗ
beneficio prouidere ut in cõſtit· Alex

iiii·S prehᷣ ſua nobis· AI· uið ð pben-
mãdatoli vi:2 q ibi dxi ſuꝑ ig.· S

2

N aN PAfPA

.A2

1

—

—

en N

N

¶ lItem ꝑ lr̃as ſuꝑ ꝓuiſione ĩmpeĩtas
non poteſt ꝗs cogi de penſione ꝓuidere
ut in conſtitutt Innoc·iiii:ex uagã de
HRptilicʒ · Etiã ſi prouideri madet᷑
uſqʒ ad certam ſlummamut de prebẽ-
ꝗuis. i. Rnli · vi · ¶ Item ſcias ꝙ ſi
ſcribit᷑ alig bus.ut ñ obſtante numero
priuilegiouel ſtatuto me recipiant in
canonicum ſi de capituli. uel prelati uo
luntate procedat.ego intelligor r̃ceptq
prio motu capłiſi ad illos quibus ſic
cribitur ſpectat alł's canõicoꝝ r̃ceptio
AH.. Niſi aliud in Rpto cõtineatur.qᷣ
dic ut de Bepti· cum aliquibus· li ſexto
·Si uero non ſpectat intlłigor aucte
apoſtolica r̃ceptus.ut in conſti·Alex.
niii.de Hpticontĩgit. ¶ Sed nunquid
ſcolaris primã nondum habẽs tõſuraʒ
poteſt ſuper beneficio litteras impet᷑re
ar · ꝙ ſic extra ð preſump· c.fi. Sed dñs
Clemens·papa.iii·dixit ꝙ nonquia ñ
eſt capax ar: ꝓ eoextra ð Rp cuũ adeo-
H. Vide quod ibi no in glo.pnłtiec
quoð ſuper ea dixi ubi contra id quod
ſequit᷑.induxi litterã· nonduʒ tõſorat
quaſi innuat eum poſtea tonſoratuʒ ꝑ
quod non placet quod ſequitur · De
tranſacex litteris · M Vide quod ibi
dixi in glo.peet ſuꝑ ulti·glo. iDixit
tamen ꝙ ſi impetrauerit·2 poſtmodũ
tonſoretur littere ſumunt uigorem et
is cui ſcribitur ei ꝓuidere cenetur.hcʒ
prius non tenererur. Balsfacit.ſ· de
pig·lſi ſuꝑatus. ſic ałs dieimus ꝙ ſi
receptus in una eccleſia:impetret alia
nulla acta de receptione huiõi mẽtide
ualebunt ſcde littere. ſi remſignet huic
receptioni ꝓut no· ᷣm Bercompoſtu:
extra de Rept. ad audientiam. A1 Ex

uicinitate fuit erratũ: eſt enim illa gł

compoſtubłet etiã Inno in dec. in nra
ibi ꝓime ſequenti. tamen in articulo
ilo dic ut dixi in qaãne quã poſui ſuper
regula.ĩgnorantiade reg.iurl · h.vi. et

ad id qð hic dicitur de ſcolari· adde q

no.·i. de Rp· pᷣſen.5· ratiõe impetrantis
· ſed ubi ſcribituret quod ibi dicam
= Et ſic etiam obtinuit ſed ideʒ Ber-
no.contra· eoti· cum adeo-ſecus tamẽ
m eum ſi dixit papa in httera. facias
talem recipi ꝗ aſſcribi ſiderat militie

cꝑricali ꝓut i no. ¶¶ Quid ð tõſorato

ſed non per epiſcopum uel abbatem·
H.Quod dic ut de priuił. abbatxes li⸗

vi. - Qui impetrat bñficium aſſerẽs

le cłricũ dicit id Ber·ꝙ ñ ualʒalii ↄotra

A. Iſtud otrarium approbat ibi ipſe

Ber ·opoſtuł. ut ibi ſcripſi ſuper glof᷑ᷣ.
pequod dictuʒ forte fuit additio quã
non uidit Guiłet uide qð dixi de ĩſti-
c.inſuper ult · glo.SJ. ¶ Item ſi papa
mih; concedit aliquõd bñficiũ teneduʒ
uſq; ad ſue beneplacitum uoluntatis
tahs oceſſio expirat ĩpſo papa expirãte
AH.Secus ſi dicat ulq; ad beneplacitũ
apoſtolice ſedis.ð Rep· ſi gratiole· li· vi ·
et ibi plene ſcripfſi in prin. quid de clau.
quouſq; aliud duxerimus ordinanduz.
Item de clauf.donec romano pontifci
placuerit᷑ ibi dixi ſuper .i · gł. J Quod
dic ut.ĩ· S loc5. nunc aliq· V. Cl· 2 ſe;
MH Totum quod ſequitur ulſq;ʒ ad fi.
fuit additio anteꝗᷓ uera erat allegatio-
que fiebat.ĩ. de HRp-pre. ꝭ-ratione autẽ
impetrantis. V. ſed ubi ſcribitur. 7⸗
¶ Icem no·ꝙ ſi mandat᷑ mihi ꝓuideri
de bñficõ ꝙ duxero acceptanduũ poſſuʒ
acceptare ante uacationem alico pᷣbẽð
prebendam primo in loco ubi pro me
ſcribitur uacaturam. MHec uerba
non paciuntur eum ſeribitur ð bñficõ
qð·ĩ· menſeʒ a uacatõis notitia duxero
acceptandum ut no.in clem· ð concelſ·
epengec ueno Tuper. /notitiam.S
oſſum etiam ex cauſa optare fam uł
terciam.puta ſi nolo primam quia alłi

debeturuel de hoc dubium eſtar·e

de ocer̃·pᷣ·quia cunctis:prope fi. lIi vi⸗
uidetur etiam aliquib ꝙ licʒ in REpto
nil contineatur de acceptatione · ſ ſolũ
dicitur prouideas tali in tłi cccleſia uł

dyoc uł? ꝓuincia eodem modo potero
acceptare/ hoc tamen dubium non ẽ

ꝗn executor poſſit mihi reuare pmã

uel ulteriorem ex cauſa ar ibi et ĩ hiis

que no-ᷣm papam extra de iur pat᷑cũ

dilectus alii tamen aliter dicunt· M.
De hiis dic ut de conceſ · prebend· ne
captande · et· c· ſe- li.vi. · ¶ Itẽ is qui
optat uel reſeruat. uel ſuſpendit ſemꝑ

Hde certa prebenda facere debet· puta
primam que uacauerit in tali eccleſia-

uel dyoci.et de hoc nott· in prec cum
dilectus· Item ſi in littera apoſtolica s
txineatur clau:decernẽtes ꝛc· acceptatõ
per me facta ſine preſentia executoris·

impediet collationeʒ ordinarii ux ꝓbat᷑
et no.in predio⸗c.quia cunctis5 fin.
H. Lib vi. et eirca hoc uide quod ibi
no· in fi.in glo.no·ꝙ et qð ſuꝑ ea dixi·

ſi autẽ ñ otineat᷑ acceptatio fieri dʒ

in pñtia· 2 eñ ap ꝓhari dʒ ꝙ ſi plures

N

N

habe nt ſimilem gratiam. Qui primo
accepcauerit obcicbit. No ꝓcedic
hoc hodie cum datus eſt menſis ad ac
ceptandum . ut in clem. de conceł.pbe·.
c-uno. ·ſecus.2 quãdo incipit currer
menſis o· uel ulterioribus dicam ĩ de
conceſ.prebenð ſuper Beica. Nam et ſi
plures hñt generales litteras in ꝓuĩcia
uel dyod et omnes petunt idẽ bnficiu
ule obtinebit ꝗ primo fuerit ĩueſtit9
ſuꝑ quo uide in pre· c· cũ dilectus· Fiet
auteʒ ſic acceptatio Orma:Domine
execudor e go opto.uel accepto primazʒ
dignitatem.uel eccleſiaʒ in tali eccleſia
uel dyocꝭ · uacaturam. Et peto mihi ꝓ
uideri de illa.uel accepto talem et taleʒ
eccleſiaset debet nominare plures non
unã ti ne uideat᷑ mortẽ ill ꝰ deſirare
actoris ut extra de concel·preb · c. ii · et
idẽ iun eſt in reſcruatiõe 2 inueſtitura
¶ Ilud etiam pretermittendum non
eſt quia ꝑ litceras apoſtolicas genrales
ꝙ prouideatur alicui de beneficio-cuzʒ

cura uel ſine cura nõ poteſt illi ꝓuiori
de beneficio ad preſentatõnem patroni
laici ſpectante · ut ex ð preben:dilect
in de iur̃ pa cum dilectusiet uide. S· de
legattꝙ́ nunc tractemus. vV. ſed nuꝗd
H. Et uide ꝙ de lr̃a papali ad platos
anglye dixi poſt Hoſtide offic. legati
dilectus.ſuper· iii. gł. Item ſi ſcribicur

Pꝓuideri 8 dignitate ꝑſonatu uł officõ

an ꝓuideri poſlet de bñficio cui laic
capax eſſet ſcripſi de preben quia ſepe·
ſuper . V· uel officio· . ¶ Item eccia
pa rrochialis non poteſt commencdari.
niſi conſtituto in etate legittima · et ſa
cerdoti · et ex cauſainec cõmenda durat
ultra tres menſes · M.Hanc litteram
habuit Guilłꝑ.ſed uera littera habet de
ſex menſibus.de hoc ibi no-in glopłt.
-Vt in cõſtid· greg·x de elec nemo
liᷣvi. ubi dicam de hoc. ¶ Epiſcopus
quoqʒ poſt ſex menſes non poteſt com
mendare exquo prouiſio ad ſuꝑiorem
eſt deuoluta.uel dic ut dicam.extrade
elec· in conſti⸗ Greg·x· nemo · M.· luvi.
et uide de hoc in ult/glo:2 omnino uið
ꝙ ſuper ea dixi·· ¶ Qualiter łgat
ſe habere debet in ꝓuiſiombus faciedis
no.in pre.ꝭ· nunc tractemus:¶ Quid
ĩurt fit ſi prouiſio uel electio uł aliquid

aliò mandet᷑ fieri de oↄſilio alicuius no-

plene V inc.exdra de conſtitt.ex parte·
AM· Vide quod ibi dixi ſuper· V· cum

conſilio·et ne ſede uacantec.uno·li vr

ſuꝑ uerbo ſtatuto ꝑ que patet aiuels
fore·qñ conſilum requir cur c forma
mandati ab eo q requir᷑ oluet udĩe
uel ſtatuto/et uide quod ſcripſi ĩ regła
nullus ex conſilio.de reguł iu h. vi-⸗
in qõne · · Et de elec· cuʒ in ueteri ub 2
etiam de hoc ſᷣm paparmn et ex de arb.
cum oliʒ· ¶ Is quoq; cui mandatur ꝙ;
mihi prouideat de beneficio ſpectante
ad collationem uł preſentatioʒ; alicuiq
abbatis et ↄuentus non poteſt ꝓuider
de bneficio ad pñtationẽ ſeu collatiðz
abbatis tantumet non conuent ſpec
tante:miſi dictum fuerit in comiſſione
ſpectante cõiter uel diuſim- ut ĩ boſti. A
Qlementtiiii:de pre-otingit · N· Iſið
et id quod ſequitur expeditũ eſt ð pᷣb·
cum in illis.ꝭ·płtet ulet e· ti · c· ult.
li.vi .· · ¶ Der litteras quoq; quibus . —
mandatur mihi ꝓuideri de bñficio ad
collationem alicuius ꝑtinente nõ pot᷑ir
mih; ꝓuideri ð bñficio ad illiꝗ prtatõzʒ
et non collationem ſpectãte ut in oſti. HW △
Vrbani.iiii eo·tifigmficauerunt.
Autor nobis ꝓpinauit ꝙ ſuo tempore
otuit ſaluo quod dicam in fine . ſed
P ie de uerbis prouiſionem diſpoſitõzʒ
inſtitutionem fit mentio in pre·decr·
cum in illis· S.· i · et· ii et illud uerbuʒ in
ſtitutionẽ mihi facit dubiuʒ ſati fõte
ut ibi ſcripſi ſuper eodem uerbo Itern
omtur in illis uerbum ełtionẽ circa
qð dubitari uidi de tłi caſu ĩ qdã eccia
cathedrali archidyaconatès erat maiõ
dignitas poſt epiĩcopum ibi erant alie
dignitates ĩter quas primi ceriat erat
cui prouidebatur uocatis abſentibus-
Z. certos limites de aliquo ex canonicis
per alceram ex formis concilũ ꝗa ꝓpt᷑
Facta uero electione de tali nominato
concorditer: uel a minor̃ parte archid
illum ponebat in ſtallo primicerii 2 in
loco illi dehco in capitulo:nec pñtabat᷑
epiſcopo· nec aliter cõf irmabatur necꝰ
gxaminatur quia notus: ſcʒ canonicus
ut eſt dictuz hʒ aũt certas honorãtias
uel progatiuas in eccleſia· et hec omĩa
ſeruata ſunt a tempore· cuius non eſt
memoria. in dtrarium accidit ꝙ papa
de illa eccleſia fecit gratiaʒ ticio de dig
nitate uel ꝑſonatuſpectante ad colłõʒ
epiſcopiet capituli cõiter uel diuſſim.
uacauit iſte primiceriat:queritur an
ticio debeatur ¶ Ad negatiuã inducit᷑
ꝙ de electione non fit mentõ in gratia
in otrarium quia non fit ei ofirmatio

ergo nõ eſt electio ſed collatio⸗ Ad for

tiricãdũ ius capꝑ?i. inducit᷑ opĩo dicẽtiũ
etiã in canomis fõmas electonũ Fuãdas
Sed alii contra:de huis uide in decr·ꝗa
ꝓPpter · in · et ſuper · i· glo · et· eo · t· ð elec·
ſicut cuʒz in·ii·glo.hivi.cũ his que ſuꝑ
ea dixi et remiſi-ſed uolens de canonuis
confiteri ſalteʒ fateatur de dignitatibʒ
perſonatibus ꝙ illis per electonem eſt
ꝓuidendum ð elec duduũ.i pſuppoſito
igitur ꝙ primiceriatus ſit digmitas: et
talis reputatur in eccleſia ꝙ ſufficit ut
ſcripſi de prebende multa et dignitas
uocatur in dec.cuʒ acceſſiſſent de oiti.
ergo per ſollemnem electõneʒ facienda
eſt ipſius ꝓuiſio et ſic non cadit in lr̃a
impetrantis ad collationem. ut in dec.
cuzʒ in illis·5·iĩ. et facite.ł·de ofi. leg-
deliberatiõe · Scðo poſito ꝙ ius omune
deficeret ponixur ꝙ eſt coſuetudo lon
geua. ſic ſollempniter fieri electionem
Primicern. a ſic cum uim legis habeat
neceſſitatem imponit exquo rõnablis
eſt potiſſime in electionibus de ↄlueti-
cum dilectus de· V.ſig abbate.2 facit᷑
quod ibᷣ ſcripſi ſuper glo.hoc· n· qdcũq;
igitur tollamus Icʒ ius cõe uel coſuet
que neceſſitet ad elhgendum.Cõcludit᷑
contra impetrantem.cũ ibi ſit electõis
ſubſtãtia/et forma rei eſt eſſe rei/fad
exhiben:iĩulian:5:ſi quis rem. ff. de aui
et ar · lega.l.ſeya: ꝑ que concluditur otr᷑
impetrantem nec obiꝙ non confirmat᷑
quod neceſſarium eſt in uera electione
de elec.noſci/et· c.mibil eſt et apertius
eo·ti:c.fi.lib.vi: Sed huic reſpondetur
negari non poſſe hol actus eſſe diuerſos
et ꝓcedere a diuerſis qð patet ad ſenſuʒ
eæt facit de tranſla.c.fi·et cõſtat ꝙ ad
ipſum eſſe electõis ofirmatio nil addit
ſed adminiſtrationis ocedit exercitiuzʒ
ꝓPbat hec Hica:premittens de electie
et ſubdens de electi poteſtate: que ꝑ cõ
firmationem tribuitur. et quandoq ꝑ
electionem habetur. ut in prec. mihil.
ct · eO· ti. indemnitatib· li·vi:et ſcripſi
de appelł. ꝗa nos. in fineex quo neceſ
ſario cõcluditur electiõʒ ſiñ ofirmatõe
eſſe quid perfectum. nec eſt uerum
confirmatio ſit pars electionisliʒ ueꝝ
ſit ꝙ elect o habet in ſe parteset uide
quod ſcripſi in dec. quia propter ð ełc.
ſuper · vV. conſentit· hinc eſt ꝙ ꝗ clegit
ſatiffecit iuri et termino electois fiede
propter quod habet ternp integrum-
Ri ſine culpa ipſius electio non cõfirmet

e·t.ſi electio ·li.vĩ.ſi igieur ſunt diuerſa
amoto ſco per cõſuetudineʒł quouis
modo non ſequitur ꝙ amotuʒ ſit pᷣmu
cum ſeperatorum ſeperata ſit cauia-C.
de don- inter uix et uxſi maritus· quaʒ
uide de reſti.ſpo-item cum quis in ꝓł·
et de teſta:cuʒ cãin fiet· f· de min.

l.papinianus. iĩbi quid enim cõe habet

delictum cum uema etatis non obſtat
Predictis· ꝙ conſuetudine non poteſt
induci. ut quis non confirmatus admi
niſtretextra ð conſueti·cuʒ uenerabli
et quod ibi nom glo:il. et luper eaꝗa
illud ueruʒ ubi nullus actus fierʒ loco
confirmatõisſed hic fiebat inſtallatio
per maiorem ſcilʒ archio que loco con
tirmatioms habetur. nec eſt ablurduzʒ
ꝙ unus actus alterius locuʒ teneat ex
in conſuetudimis facit de conſuet·c. u.
et uide quod poſt Innod dixi de ele·
tranſmiſſaman glo mag . redeundo-
et uide quod ſcripſi de conceſ.preben.
ꝓpoſuit in prin· Item non negatur ex
Priuilegio ſine confirmatione cõpetere
elec to ius adminiſtrãdi. ut.S dixi.ergo
ex conſuetudine id competere poterit.
ut no/de iudiol·nouit. v non enim in
glo:no:quod et ibi ſcripſi poſt Inno:et
Ab.X in glo.forte rex.et in gloſeq ſatis
de rigore uidetur hoc defendi maxime
in materia reſtringibili: equitas tamẽ
foueret contrarium ꝓpter quod egerʒ
declarat ione ubi aut grauati ad colłoʒ
de nouo uterent᷑ hac forma in fraudeʒ
nullum dubium eſt quod non iuuaret
hoc capitulum ꝙ cõferre ↄſueueratet
iõ dictũ fuit in themate ꝙ ab antiquo
ſic egerãt ¶ Iti caute fuit dẽm ꝙ papa
in eccleſia illa fecit gratiam nam e alia
Fforma gratie:ſcʒ in aliqua eccleſia ciui
tatis· uel dyoci tercia ſimpłr ad colłõʒ
epiſcopi· uel epiſcopi et capituli. qñq;
cõiter· diuiſiʒ.et in hac tenui in dec.
Auis.5·ĩ.de preben.li.vi ſuper. v.hoc

caſu:.ꝙ illa forma includit ecciaʒ catᷣ

dralemſed habui iam dudum de curia
aliquos tenere contrarium et certe per
rationes.que uidentur ſatis urgentes.
ponderãt eĩm primo impetratões tłes
reſtringibiles· ut predixiet in reſtrĩgi

bilibus id ſolum uenire debet. de quo

palaʒ et uerbis expreſſis eſt actu. pmu
Patet in pre.c.ꝗqᷓuis.in prino.mttde
v· ob · ꝗcquid aſtringendeet ſolu.ma.
ſi cũ dotẽ ĩ prĩ· uñ illis ceſſat ar.a pari.
et a minori ad maiusetiã affirmatiue

—
—.—,v0

—

94

Facĩt quod poſt Hoſti.ſcripſi de Rpt

poſtulaiti: ad fi. magngloetc pʒ explſe
de preben. cun de noinet· in .· N. li vl⸗

excluditur ergo cathedralis eccł ſia qa
non expreſſa comuncta ſca cauſa ſciʒ

maioritatis et honoris quam ipla dec.
exprimit 2 talia honorabilia 2 magna
(ub uerborum geñnralitate non uemut
facit lex eos ð aqueducquã ibi alaui
(uper glo · ft · de imiun · l. pretor ait · · ;
aucemet extra de Rpt · ſedes et ꝓ hus
duobus facit opinio compoſtuł· qua
in pre· dec.ꝗuis·iniĩ. glo·qui fimplicit
tenuit non uemire eccleſiam cathedralẽ
cuʒ ſcribitur ꝓuideri in ciuiti· E dyo⸗
hic ſto·compoſtu: dixit ſimphciter in
ciuitate uel dyoc textus deci·p ꝗuis⸗
dixit in aliqua eccleſiaruʒ ciuitatis uł
dyoâ Ego uero ubiS ſimpliciter dixi
de impetrante ad collarionem epiſcopi
etx dixi ꝙ tunc puto includi cat ʒdralẽ
Sed dicunt reſi tentes cuʒ ſcribitur ad
collationem epiſcopi- intelligitur de eo
quod habet de iure coi contferre hoc ñ
fateor ſubdunt quod eſt in eccleſis ſue
ciuitatis uel dyoc:non extra. Nec hoc
fateor niſi limitatus ſit locus ꝓuiſionis
fiende.ſicut fit in forma pauperum ex
cõiter in gratioſa dicunt ilr⸗Poßrur S
[ubĩtellectũ ꝓ expᷣſſo ᷣ Bexpᷣſſo ñ poſſʒ
ĩ cathedrali ut ibi.ergo nec ĩ meo caĩu
Sed ego ſic ad partem meam reuoluo⸗
cum ſcrib itux ad collatõnem epiſcopi

pricipaliſſime ſpectat ad ipſuʒ collatõ

in eccleſia cathedrali. extra de elec. cuʒ
eccleſia. ergo principahus illa uidet᷑ in
eluſa.niſi nominatim excludat᷑ lᷣ dictu
coadiuuar forma pauperum in ꝗᷓ etiaʒ
cũ ſcribicur ad collationem cpiſcopi ẽt
ſuper beneficio quod uacabit in ciuid
uel dyoꝗ expreſſe ponitur hec clauſuł
cexerũ diſtrictius inbibem: ne p̃fato
clerico autoritate pnñtium ĩ cathedrali
aliquatenus ꝓuideatur eccleſia 26. per
hanc claulula attemtari poſſet ꝙ dato
ꝙ de ciuiti· et dyoxfieret expreſnio. ex
quo ſcribit᷑ ad col?oʒ epiſcopi. incluchè᷑
cathedralis al'. nugatoria eſſet illa clau
ſula in predicta forma.ſubdunt etiam
illi ꝙ ſpecialis eſt forma. que includit
cathedralemſcʒ cuʒ expreſſa ẽ ꝓuĩcia
ut in.c.ꝗᷓ uis in fiñ fateor ꝙ illa fõma
includit/ſed ꝙ ſpecialis ſit hoc nego uł
ibi ſcripſi ſuper · V. ꝓuincie ·S· ¶ Itẽ
executores ꝑ geñrales litteras putxati

nequeunt generales inhibitiones faceẽ

ordinariis ad quos pertinet beneficioꝝ
collatio· ne illa cõferant cuʒ uacauerĩ t
ut in conſtituti Clement:mico.ti.ſic
ex parte · Dic ut de concefᷣ. prebẽ.
executor · lib·vi·et ut ibi noin gloii.
