omuſſaʒĩ pricipali ꝓponer̃ 2 Phare ĩ cà ap
Pelłõis na ĩ cꝗ appłõis põt ñ ꝓpoſitũ ĩ pri
cipali opponi etx nõ ꝓbatũ probari ut. C.
Inĩaʒ rel.nõ pol.l.ii.2. ff.· de exce p. excep-
tioe& de fr inſtru.cũ Io. in fi: de teſti-
bus fraternitat· ubi de hoc.e de re iu-
inter monaſterium.ĩn fi· ¶ Sed nunqd-
ſi in principali excepi de pco de nõ peten
do.uł de pᷣſcriptõe 2a ſ'ibus Iudex uero
Eſuam ĩterlocutoriã rpulit hanc excepti
onẽ et nihilomino poſtea me ſInĩaliter cõ
dempnauit.nunꝗd in cã appellationis in
terpoſite a diffimtiua potero adhuc illaʒ
except ionẽ opponere· Inno.papa.iii : nõ
e de re iudi ꝙ ad ↄſultationemꝙ; ſ. ut
ff·ð appel.l.i.ff·q app· ſit.l.i.circa prin.
2 ar · f· de in ĩtereſti.l.iii.·i eo π½.
ab ĩterlotutoria ñ potuit appellare.ii.q-
vi:nõ ita.ex de appelſuꝑ eo.ii:alns autẽ
hoc duꝝ uidet᷑ cum interlocutoria in reʒ
trãſierit iudicatã/a qua appellatũ nõ exti
tit potuer it ab ea n canones appella-
ri.2 et i ſcᷣm leges ubi ꝑ eam principale
abſerbet᷑. ubi em a ſnĩa appellatũ n eſt.ſzʒ
in rẽ trãſit iudi catã ñ poteſt regułr ulte
rius exceptio ꝑemptoria ꝓpom niſi ꝑĩ in
tegꝝ reſtitutionẽ ut ꝗa eſt minor uł ec
cleſia ut in pre.l.C.ſen.reñ polſ.lii·2 exĩ᷑
de priuilegiis. cũ olim:2. ff· d re iudipoſt
rem . ff· de adulte·ſi marit·5pſcriptões.
2 extra de in ĩtereſtiſuſcitata.ff·de mi
no.l.minor. xv:an . ſi omiſſam allegatõzʒ
VW·expeditũ eſt hoc de app.c.ulł᷑.ſi.vi·
ubi diſtinguitur an ĩterlocutoria parʒ pᷣ
iuditiũ negotõ principali nec ne2 prirno
caſu ẽ uera prĩa opimo. o fa.qᷓtuor autẽ
opimiones· de hoc ibi nõ.iĩn glohoc dicit·
Dar dicendram eſt ut in illo.c.ultimo de
app·ĩ vi:2 uide qð no.ff.qð meca.lſi cũ
except ione:Sĩ hac.· ¶ Hoc tamẽ fal

lit ĩn vii:caſib . · hoc poſuĩt tãcreub

WKl

Pe e

Io

=

J „

—

90

19

3. . ꝙ autẽ. JI.· In quibus poſt ſentẽtĩaʒ
que in rẽ tranſit iudicatã poteſt cxceptõ
ꝑemptoria cõtra executorẽ opponi et ⸗
bari Primo in filiofamqui habet excepa

ſe.o.macęe.f:ad maceð.l.tñ ſi:fo ĩẽ muher

que hʒ excep· uelleianiffad uelł· ꝗuis· ⸗
ii:tercio in milite vodempnato qui excep-
tionẽ omiſſam poteſt etia poſt ſnĩam op
ponere.C· de iurt et fac.ig·l.i.in fi:ubi d
hoc.Mibi nõiſti caſus · · Quarto et

quinto in marito 2 donator 2 alns ꝗ con
ueniendi ſunt inꝗtum facere poſſunta n
ultra.ſ.habita rõne ne egeant q ſi fiat·

poſſunt de hoc exciꝑe·etiã poſt ſentẽtiaʒ
f· de re iudipatron·ff.ſo:maex diuer-

ſo · G. i. C· de rei. ux act cum autez.2· ff⸗

de re iudi:nenſeni- in fi: et. l.inter eos · 6⸗
fi.2 multis aliisl.eiuſdẽ ti·2. ĩ de cõclu⸗

Saitẽ beneficiũ:2 in ſum · do mei de do

nat᷑.ĩter ui .2 ux.ſub ti:de dot ibo ꝓmit-
6·quis cõſtituat . delegatõe · Sexto ĩ fi
deiuſſore qui habet priunlegiuʒ de cedẽda
ſibi actiõe a tutore.ut· ff· de fideiuſſi fid
ĩuſſores·ꝭ· Idem reſpõdit·2· I. de eõcluſio-
v·poſtremo· H· ad huc etiã v·r̃ᷣmittit
autor.ĩ:de fideiuſſ.·i.Vſic.põt etiam-
· viijĩ tutoreff.de otraact·tuteł.l·ĩ·
6· preterea· poteſt etiã eſſe:vni.in falſo ꝓ
curC.de ꝓcur · licet.exc· eĩ noſtra.Secq
ſi ſnĩa dicat᷑ lata ꝑ falſas allegationes C · ſi
ex falſis allegatiombo ꝑ totu.ĩx.ubicũqʒ
dico nulluʒ fuiſſe iudiciũ ꝗa iudex erat ĩ
competẽs: uł excoicatus 2 ſipia.C. de pro
bat᷑.licet.C.quãdo ꝓuo·ñ eſt ne ꝑ totuʒ
2/ C. ſi a nõ cõpeĩudi-l.i:et ·ii:et ex de re
ĩiudi:ad ꝓbandum:2 de excep.pia· S. fili=
vVi:2.·S. 5 Px. V· porro.tamæ hoc calua ĩ
falſo procuratore nõ dici᷑ proprie excep
tio.cum nullũ ſit iudiciuũ utx in predecre-
in noſtra·ĩ fi ·2 eſt ſpeciale in his duabus
except ionib cum ſint dilatorie 2 ante li
tẽ contel.proponende ut etiã poſt ſniam
proponi poſſint· M uerba acur: ubi.S:2
ĩ·l. exceptõnẽ. C.dᷣ proba·ĩ fi· glo · · ¶

Quid ſi procur̃᷑.minort uel militis omi-

ſit exceptionẽ.uidet᷑ cõi ſpali iure cõtra
ꝓcur̃·actio dari:arff·de dolo.eleganter·

6· pe in curatore uero eſt electio minor
ut · C·ſi tu.uł cura·l.pe.a fi: utʒ exceptõ
ꝓcuratoria ſit dilatoria.a quot modis di
cat᷑.2 quid iurt ſit ſi eam fideĩiuſſor omit-
tit dii ·Sde ꝓcur̃.ꝭ·rõne autem forme-

v· ult᷑.a ſe· ¶ Quid ſi quis tut excep· ꝑ

petua ſoluit:uidet᷑ ꝙ poſſit repetere iur
cõi:ff·de condiinde.qui exceptionez dic
cõvra ſcom uber.quiia res iudicata inbibʒ

hoc.C. e.l.i.f.mandaſi fideiuſſores.ĩn o?
bus· ex de re iudi.ꝙ ad dſultatione·ĩ prĩ.
¶ Quid de exceptõe feriarũdic ꝙ peſt
lit:.cõteſ.nõ poteſt ꝓponi ſi fuit ſcienter
ormiſſa· ar·ex de his que fiia maioparc-
ex ore:Cde iur̃ do.impe.lii.qd intellige
de feriis ruſticis.nõ de ſolempnibo .· .
uide ·ð·de fer.· ułt.in fi ·· ¶ Qund de
exceptõe nõ nu merate pecunie de qua ha
bes· ĩ.de cõclu.2 renun.·Itẽ exceptõ ñ
nu.A de hac alber/galł.remittit ad ſũ
rmã azʒonis. e·titu. . i · S· dicit Io.de dco-
A Cauił.li:iii. Nicaquãdo opponat᷑ di
latoria/ĩn prĩ.2 ibi ꝓſequi᷑ dicta uberq
de omnibo que hic 2. ĩ. V. ꝓx. tracãtur
ꝓſequit᷑ car·mihixi.ſupius alł · O.ꝗd di
ces.a. vV· ſequẽtib · · ante lidcont ð be
re ꝓponi·ſi tamẽ re velit iurare cam ſe
prius neſciuiſſe poteſt opponi etiã peſt ſi
tẽ cõte·cum ſit ꝑemptoria ex cfficio ſuo
ꝗa ꝑimit petitionẽ actoris ut. C.q̊ ñ nu.
pe/ꝑ totumĩnſti:de excep·S.ĩ. eſt tñ dila
toria ſiue temporalis quo ad hociquiĩa ad
tꝑ daturſ· uſqʒ ad bienniũ ut in pre.cõ
cor.alii dicunt eã ꝓponẽdam poſt lit.cõ
teſ.ſed ante ꝓteſtandã ut in aliis ꝑcmpto
riis contingit· ¶ eſt autẽ quecã exceptõ
que mixta dicit᷑ quia põt eſſe perpetua:2
tempalis ut.s·i· V. eſt quoq;. Qund
de exceptõe beneficii epłe diui adrianide
qua.ĩ·de cõclu..in primis:a videt᷑ q an
lit·conteſ.ſit ꝓponenda.ffde fideiuſſ.in
ter eos · h· pe · Sed uidet᷑ ediã poſt lite cõ
teſ.poſſit opponiC.e·ſi fideiuſſor. ubi de
hoc.M.·2 ↄptius inſtiti.de fideiuſi · ·ſ
plures. J uber · de bo. M· ubiS. ꝓxict
idem uber:de bonaReica.de declinatorũs
v. idem puto· q· dixit tucius eſſe eã an-
te lit.conte:ꝓponi · 2 idẽ di xit in benefi

cio noue conſtitutõis:de duobus reie · ut

ſequit᷑ 2 in cõuentione officialiũ qui ſunt
p nomĩationes ſeu clectiones ad honores
leu munera deputati. C. de cõſti. pec.lfi ·
C.de fideiuſſiaut᷑.hoc ĩta:a· C·de conue
fi.debi ·l.qm.quid de exceptione quã pro
ponunt fideiuſſores u'pignoꝝ poſſeſſors
ꝙ primo principalis ꝑſona eſt ↄuemẽda
de qua.ĩ·no/de conclu.vſi:uiſo. M· uide
qð ibi dixi poſt do.meũ· ·⁊ uidetur ꝙ;
ante litꝭ· conteſit proponeda tanꝗᷓ chlato
ria· ff · de preuaricat᷑ ĩta· ar·otraꝙ; ſit per
emptoria ſeu perpetua nã ſi debitor ẽ ſol
uendo perimit inſtanciã iudicii.2 fideius
ſor abſoluit᷑.ff.de cõdi.inde.ſufficit/2 cuʒ
dubium ſit an ſit dilatoria uł perempto
ria/uidet᷑ ꝓ reo interptan ut perpetua.

4.

N

JN

“
D

ℳ

probatt e lis. ft-de re iudiircer parcs-
alber. galł·dueit · ·et/poli prin-
ꝙ exceptio que copetit fideiuſſori uk ett
pignorum poſſeſſori eſt ꝑpetua:naʒ rone
Futuri facti uł accidentie poterit elſe tẽ
palis P perpetua. qdð ſufſici ad hoc ut ſit
perpecua. f:. de condi indeſufficit 2 not ·
f.· eexcep. Io. de deo tamẽ 2 uber de bo.
dicunt · M· ubi dixi·S· . Px. S bic 2
pcedenti exceptõe· tucius eſſe ĩ tali dubio
ante lit conte. opponi 2 ideo SuanduCι
de ſponſa.iuuemis· de pe· di· vii ·ſi quis ne
gligens em beneficiũ legis nõ poteſt redi
re ad illud e& de re iudi-in monaſteriuʒ
2.c.ſe· C. de iur̃ deliſcimus·5·ſi autẽ hoc
ꝓpe finẽ · S·vii · q·i· quã periculoſuʒ- Idem
etiã dicit domin me in eceptõe ↄpetẽ
ti poſſelſſori pignoris· ut an lid· cõte·op-
ponat᷑ in aułde fideiuſs.·5· q3 neq; colł ·i ·
2 uta bhorum ꝓſequere Im eum [um
ma· de excep·ꝭ·hoc quãdo ſub· ꝭ hoc ·ð di
latoriis. (Quid de exceptione ulla nõ es
platus uł in poſſeſſione pᷣlature uł᷑ non
es domin rei quã petis uł non es heres-
uł nõ eſt tiᷣ ius ceſſum uł nõ abes ma
datũ 2 fi'ibus /de hoc dic utSde actore-
v. Item otra platum 2 ſe· ¶ Quid de u
la exceptõne que opetit tutori ut inter ſe
2 contutores actio diuidatur-nunqd eſt
tꝑalis uł ꝑpetua· de hoc dic ut.Sĩ excep·
fideiuſſori ↄpetẽte· de hoc dicff·de tute.
2 ra. dil. l. i. 6. nunc tractemus. 1. fu
it alber · gal ubiS. V. ſed nunquid excep
tio que. · ¶ Quid de illa nõ habes pa-
tris conſenſum cũ ſis filiqfa· C. ð bo· q; li.
cum oportet 2 uidet᷑ ꝙ ante litẽ cõte · cũ

ſit dilatoria ĩn.q- vi 'cxceptio. C. de pro

bat᷑.exceptionẽ· C. de exceptionibl/ pe·
2 fi· ſʒ dicit uber.ꝙ quãdocũq;ʒ 2 antc ſen
tentiã 2 poſt quia facit appere iudicium
nullu. El. uide 5.de actore. b· ad fi. Vſi ·
quid ſi plente patre2 ibi . V. ſe rernittit
ad iſtuʒ. Quid de falſi ꝓcuratoris
exceptione de hoc eè de ꝓcun in nr̃a. C.
e.ti.licet. MH de ꝓcurt.2 iſte V· 2 duo ſe
quẽ · fuerũt aliᷣ·gal.eti. Viſed nunqd ex
ceptõ falſi 2 ſe· · ¶¶ Quid ſi poſt litcõ
te: opponit᷑ duas ptes uniuerſitatis nõ af
fuiſſe in cõſtitutõne ſindici dic ꝙ; audiet᷑
ut in ꝓcunĩbi no· ¶ Quid ſi poſt li᷑icõ
te·dico tutores inuentariuũ nõ feciſſe · n
ſatis dediſſe.dic ꝙ audiar · qa per hoc otẽ
do iudiciũ nõ ualuiſſe 2 ſnĩa otra minorezʒ
lata ipo iure nõ ualeret.C· in quibo cauſa
in ĩtereſti n eſt neceſ·ſi tutor · C· de tua

cenleat inſtide interdic-5 retinede ex 8

cuxin dubiu.C· de eo 4 ꝓ tuto.li · :

hucuſqʒ fuit alber- gal-ſed uber. crac tans
hoc ubi ponit obicctus dtra frĩam orci·
mihi cartax. . dicet defendẽs · ñ allegat
l.le.ſed ibi poſt ·quid de beneficio trac
tans de inuẽtario heredis illaʒ allegat ſed
hoc nil ad ꝓpoſitũ hoc intelliges · ĩ· de in
ſtru.editio:56.fi. · ſed nunq heres · J·
2 ĩideo etiã poſt ſrĩam põt opponi lecun-
duũ uber.f. re iudi:neſenniq Bal.Intel
lige ꝙ poteſt opponi a minor ñ cõtra eu
ſi ratificet qd iure ſpali ſbi ocedit᷑ hcct ſit
defectus ſolernmtatis nã inuetariũ eſt 8
ſolemnitate.C. in quib cau.l.ſi tutor·
ubi de hoc· · ¶ Sed X iſtum Vſi 2
ſequentes ordine tñ conuerſo poſuit auc-
tor·ĩ· de ſme executio:5·fi· V. Item pone
emp tor·2 . ſequẽt᷑ · ubi aliꝗtulum fus
plenius 2 ideo hic fienda remiſſio crat ad
illos. 0 pone edificaui in ſolo tuo bona
fide tandem ↄdempnor tibi ad reſtitutio
rẽ nõ excepi de ſumptib:querit᷑ an in ex
ecutione ſnĩe poſſim opponere de ſumpti
bus rñdeo · H·ſecundu alber· galłcuius
fuit iſte v.e·t.· vV · led pone·qð ibi pcedit
dic ut dixi in ſtudio paduanoquid uelit
hoc dicã ubi·S· nunc remiſi· 'nõ eſt que
ſtio m mar·qui dixit utile ac tionẽ dari
ꝓ expenſis · ut nof:de condi:indeñi in a-
rea. M· ex materia pleneff· de rei uen. in
fundo. ·2· · de expenſis · ·i· Sed Io· con
tra.ut nõ dpetat actio/2 ideo nõ uidet᷑ ꝙ
poſt inſam poſſit opponi exceptio dictn
cõtra. ut· f. de relcin uenfundus. ¶ Scd
one · M· uide qd dixiS· V· ꝓx in prin.
peto a te.xac· ex ermpto ꝓ precio ui
m qð tibi uendidiferẽ ꝓ me ſmĩa:nunꝗd
in executione ſnĩe poteris opponeĩ ꝙ res
uendita nõ fuit tradita uidet᷑ ꝙ nõ nã ex
ceptiones pemptorie debẽt ante Inĩaꝭ op
pom utS: ar ↄCra.2 q; actor habeat acti
onem ad rẽ petendã n enã d iure eius fuit
queſicũ.ut.f·de excep.rei ĩudi:duob.et
l.pe· .·fi.2 ad hoc·ff·far her· ex pte · ff · Sð
reſcin.uen.fundo:iiſed dic ꝙ ſic ꝑ pre-l·
2. ff. de iureiurã ſi duo6 antepe-2 penuł.
H· Fm alber· gal. cuius fuit iſte ie.xi⸗
in fi· Bal.in·d.l.ſi duo patroni:5.·ĩtẽ ill.
ex ip̃o iuramento oriĩt᷑ petitio aduerſario
nõ ſic ex ſmĩa cũ ñ ſit actũ ad hoc·2 7. J.du
obus·de except᷑.rei ĩudi. uictor ñ innite-
bat᷑ ſnĩe ſʒ prime actõi 2 in· I. fund ꝗ lu
tii.d re uẽres erat oblĩgata· ſʒ certe hic ẽ
ꝗſi obligata ut in. l.iuł. ·fferri ·ff·de ac-
emp· Itẽ nõ eſt hec exceptio pemptoria ĩ
cõtractib nõiat ſʒ moratoria executõis

—

.

AWI.

9

Tutĩus ẽ tñ ꝙ iudex ꝓnuncietł᷑ de ubro-
q; ſm nõ· de lencũ eoru/2 ita ego dico ꝙ;
n in uim exceptõnis ſʒ eodẽ officio uenit
utrũqʒ arc. ubi cãe filca.l.cuʒ uendc de

recep· in illaft·de pe.her.lfi.Et aduerte

ꝙ licʒ otra ſnĩam nõ poſſit opponi excep

tio tn nõ mit᷑ ti᷑ executõi anteꝗᷓ ſit liq da
l·hec aũt·5·i · f-quib ex cau.ĩ polea.ö

in radicei.in ſba liquere·2c ꝗ tex.ẽ aure
us ad hoc nota·: ¶ Itẽ querit᷑ · ean

dẽ queſtõnẽ poſuix·ĩ·d do-inter ui/2 ux-

v.·quid ſi mulier· ſed hic pleniꝗ· S ecce

quedã mulie ragebat actione de dote cõt᷑

her̃des opponũt exceptionẽ adulterii que

ritur an Por⸗ uidet᷑ ꝙ ſic:nam ubi de
dote agit· poſt mortẽ uxorł: intra· lx.dies

utiles ſerui nõ manumittut᷑C.de aduł-l.

fi.ff-qui 2 a qui:ma.li:nõ fi.3 2 fi mari-
tus 2 hoc ꝓpter queſtõz adulteri. .1.
dicit alber· galł·cui fuit iſte · a2 dicũt
quidã ꝙ ibi eſt caſus hinus queſtionis-
nã 2 poſt mortẽ agi᷑ de crimine ꝓpt
onera f·ad ſilł.gai leiq-ff· de iure fil.ei
qui· Sifi et de ingratitudine querit᷑ poſt
mortẽ · f.de inof · teſi quis filiuʒ:a de cri
mine in modũ exceptionis ꝓpoſitoff·de
adult᷑.l.ii.ꝭ.ſed ſi publico· C· de tranſac · ſi
ex falᷣ. preterea derelicta acculatione a
marito admittit᷑ ut eneusff. ð adulter
ĩis: cõſtante/2.· C. e iure mariti. etlꝗuis-
nam que tꝑalia ſunt ad agenduz. 2c ff. de
doli ex·pure5/fi. M boc dixit alb gal-
ecõtra uidet᷑ quia crimina morte exting-
uunt᷑.C.ſi re uł accu.mor.Fu.l.fi· ff.de
accuſa·l.ex iudicioꝰ · Itẽ ſi tacuit defunc
tus:2 eius heres tacere debet C. de inoſt-
tel.omãĩmodo:a de reuodonl·fi in fi/2
f·ad ſilla.l.i.⁊ĩ fi.nec ob· ⁊2c.· J nec ob · C.

de adult᷑.l.fiquia ibi loquit᷑ qñ diuortio

madrin oniũ eſt ſolutũ /ſecus ſi morte ut
ibi no·2 ꝓbat᷑ in pDl.ſed et ſi in priSʒ dic

m Io.ꝙ non ↄpetit exceptio cũ nõ lucre
tur maritus dotẽ niſi accuſaret uxorẽ de

adulterio a inſcribatin aut᷑ ut li:ma2 a-
·i·alber·papᷣcõtra ꝑ prel.C.de adulł᷑.I.
fi · MH· cui fauere uidet᷑ acurin.l. una. C.
de re:uxo· ac./illo ꝓculdubio. Bal. mĩq
ergo fauoris hʒ exceptio otra ſmiam ꝗᷓ cõ

tra alium delinquẽtẽe nã in ſucceſſiuis di-

lectis qᷓd iu delinquitur actio naſcitur

nec pᷣſcribit᷑ ar·ff.de uſufr.accreſcẽ.l.i G

fii2 ideo a qualibet ꝑte tꝑis dinumerari
põt ius accuſandi arff-de adul.l.mariti.
6ſex menſes:ſecus ĩn ſnĩa que etiã quot-
tidie naſcentẽ actionẽ perimit᷑ ut noff.
de iureiurã·l'euʒ quiin popularib-qa

X

cãm tollit hec colligis ex dictis in hoc .
2 in precedenti. Sed quero d excep

tionibus que opponunt᷑ cõtra Rptum be

neficiale:qn ſint ꝓponẽde Rñ. ſi aliꝗᷓ falſi
ta.as ſit in priuilegio/ uł Rpto expreſia uł
ueritas ſuppᷣſſa que papa ad cõcedenduzʒ
⅞2ijinduxit - puta quia ſuggeſſit ĩpetrator ſe
doctorẽ decretoꝝ uł legum. uł ꝙ erat ne
pos cardinał uł ſuppſſit aliud beneficiũ
uꝑ ꝛuramentuʒ ſeu ſtatutuũ· tales et ſłes
exceptiones poſſunt otra REptum ante li
tẽ cont᷑ opponi tanꝗᷓ dilatorie ex de Rep

tis ad aures2. c· oſtitutus. ubi de hoc ᷣʒ

papã. . ut ibi.ſcripſi in glo· exceptõcũ
ſuis remiſſionib/2 ad ꝓpoſtum uid que

ſtionẽ primã quã poſui poſt· Gof·ſuꝑ re
gula exceptionẽ·de reiĩurli.vi:de reo
dↄtra Rptum in quo dicebat᷑ ſpoliaſſe obi
cit ſurreptionẽ cum iudicis auctoritate
uacuã poſſeſſionẽ appᷣhenderit · S·2· C· ſu
per litteris.a. c.ſi ꝓponente2 de ap.dilcõ.

ff.de nata· reſti.l.n·poſſunt etiã poſt lit᷑.
odeſopponi ſemp ante ſnĩam tanꝗᷓ uer̃ ꝑ

emptorie· ſic intellige eꝰt de lił ↄteexcep

tionis ĩ fi. H-li. vi. I ·2 eſt ratõ ĩ iſtis.

ga nõ ſolum lr̃as afficiunt ſed etiã gratiã

que põt ſine lr̃is fieri 2 ſemꝑ Ir̃as pcedit

2 ideo huiqmõi exceptiones ſunt pemp-
torie gr̃e ꝙ contra gratiã ſubrepticiã cõ

petat exceptio. ꝓbat᷑ e& de re iudi.cũ oli.
de accuſat᷑ accedensde excepł᷑cũ eccleſia
ſtice2 eſt utile eas otra Rptũ opponi nã

tam lt᷑as ꝗᷓ iuriditionẽ iudicis elidunt · et
lris eliſis tota queſtio eſt eliſa. et ſic lites
abbreuiat᷑ ec de ap.cordi:in prin · Si ueõ
aliqua ſit exceptio que tantũ ↄtra lr̃as cõ
petat ut ſi quis iurauit uł pactus ẽ ꝙ ꝗᷣ
capitulũ uł cõtra iurametum lras nõ im
petrabit ĩ inicio ꝗdez poteſt hoc ↄtra lit
teras excipi. ſʒ poſt lit· conte nõ. C. de ex

cep.l.fi/ſecus tamẽ eſſet ſi iuraſſet. uł pa

Ctus eẽt · ꝙ eum nõ ↄueniretex de accu.

ueniensꝗa tunc nõ tantuũ lrẽ ꝑimunt· ſed

etiã actio:/2 ideo ante lit conte. 2 poſt po
teſt obici de iuramẽto uł pacto huiqmo
di talia iuramenta p̃iudicant lris pape
nõ quia papa nõ poſſit eis pᷣiudicare · ſed
ꝗaà preſumit᷑ nolle preiudicare/quia non ẽ

auctor ꝑiurĩii:eæ de iuntiurãſi ueroet· c.

ad noſtrã.a. c.quẽadmodũex qd meca-
c/pe/2 iuramẽtũ temerariu uł per frauð
extortumnõ dehet quis ſua ſed ſuperio-
ris auctoritate infringere ex de elec ueñ

rabilẽſed ber.cõpoſt. Mut ſcripſi in de

cread audiẽtiã.ii:de Rpt᷑.ſuper glo ulti.

in fi·. ·¶ Sed quid ſi gratia ñ eſt ſimł

cum litteris data ut quiĩa papa dedit ali-
cui beneficiũ nulla littera inde f acta /et
poſtea mandat euz in poſ·mittiobici᷑ ei
ꝙ ueritatẽ tacuit nũgꝗd admittet᷑ añn li.
cõteexcipiens cõtra lrasrñdeo nõ quia n
ſund lr̃e ſubrepticie licet gr̃a ſt ſubrepti
cia otra quã etiã ↄpetit exceptio ut pᷣdixi
a hoc tʒ Innoiiii· Iqui hoc nõ·ĩ decr.
excepłionis-de lit᷑.cõte.li/vi: ubi uid ſuꝑ
gł/pehoc dictum ⁊ ſequẽs 2 dictuʒ Io·
mo ·z archi-S·alii quos domeſequitur
dicũt cont᷑dicunt enĩ ꝙ ſi gr̃a ẽ ſubrepti
cia que principalis ẽ·ꝑconlequens lr̃a ab
ea deſcendens dʒ ſubrepti cia iudicari:ar .
e de fi.inſtru·int᷑ dilcõs S·cetex ex d re
iudicum int᷑.ꝓpe fi: Preterea dicit pᷣ · de
cre:exceptionisꝙ exccptio ꝑẽptoria con
tinges negotiũ principale nõ impedit lic.
ↄte.immo poſt lił·cont᷑· ꝓponit᷑· negotiũ
aut principale otingunt ea que ad ipſum
Pptinẽt principale puta pactũ d ñ petẽdo
exceptio ſolutionis fce uł acceptilationis
2 ſmilia ca aut que ſunt de ꝓceſſu nõ cõ
tingunt negodiu principale-2 ideo de his
queret᷑ ante lit- conte.tanꝗᷓ de dilatorus·
ex de re iudi.inter monaſteriũ:a de coh-
cxi.2 mulieſuꝑ eo-de Fepd·dilectusi·
liter autẽ intelligat᷑ qd diẽ principale ne⸗
Sociuʒ cetingenti dicãi. · rurſ. Quid
ur ſit de exceptõibo cõtra ꝓuſſiones pro
poſitis no.plene ꝑ ber.cãpoltex de elec.
ꝙ hicut.AI· ubi ſcripſi poſt expeditionẽ
tex et glolax· A·S· Iteʒ domenoĩ ſum
ma in ti. de excep· ꝭ. et quãdo.in fiꝙ ſiꝗᷓ
Hptuʒ beneficiale opponit᷑ qᷓ eſt ſubrep
ticium in hoc calu nõ eſt᷑ nec eſſe litẽ con
teſtari:ut.õ.in primis concor·2 eæ & eta.
2 qua· accepirn:de pᷣben· cũ m apłm . ⸗
Pe 2 fi·a. cdilectus.i.ii.2 iii: uꝑ poſſʒ di
ci · âÆ1 ut ſcripſi poſt Inno. de elecdudu
1· H. licet audẽin gleæ hoc patet· Jꝙ

talibus tenor Bepti apłici loco hbelli ha

betur. unde cũ talis excepti cõtra ipſuʒ
opponit᷑ exceptio habet᷑ quaſi loco reĩpon
ſiis ut in predecreↄſtixut·a ſic ꝑ petõ
nẽ 2 rñſionẽ eſt lis dteſtata exc de lit᷑.con
tecunico⸗¶ Itẽ qualit᷑ ꝑemptorie diffe
rant᷑ in poſſeſſorio uł etiã otra lr̃as nõpᷣʒ
Papã e de foro cõpeex ꝑte/b. A ut is⸗
ſcripſi poſt prin.in glo·nõargumẽtũ.F·
¶ Itẽ utrum de pemptoriis uł dilatori.
is exceptionibo ſit in Repto mentio faciẽ
da.2 quid iun ſi nõ fiat nõ· m eum de re
ſcrip·ſuꝑ lr̃is · H· 2 ibi uide qð ſcripſi pq
expeditionẽ textus et gloſax.· Itẽ ſcias ꝙ
totum qð hic ſequit᷑ uſqʒ ad finẽ· s·facit.

ad decreexceptõis· de lit᷑. conte·li vi. J·
¶ Vt aũuũt hic articul plene liqucat 10.-
ꝙ aliqua exceptio ꝑemptoria ſeu defenſio
ante lit.conte:· ꝓpoſita nõ imped it ſeu re
tardat litis otel. niſ ſolum exceptio rei u
dicate tranſacte 2 fimte ut e de li᷑ ote-
exceptionis. I. li·vi. F.· fl· ad ſen. conſ-
tercuł.l.i.5·fi· ff·de . ſig· tranſacta.2·l.
ſe.poteſt etiã ꝗs ſi uult eas ꝓponere poſt
lit᷑.conteqð tucius ẽ quia tunc abſoluet᷑
reus in prĩc pali cũ uero ante lit᷑. conteſ.
ꝓponunt᷑ tunc ↄtra Fptum opponũtur
nec fit abſolutio principali ĩ quo n ẽ lis
ote · ut · · V.ſed querit᷑ quałr/nã ꝑẽptoria
exceptio actioni acton opponit᷑. ſt.de ex
cepti. l.ii:unde dicit de re iudicata na illa
exceptõ.añn lit᷑ ↄte Rptũoppõit᷑ ut. C.
ſnĩam reſcin.nõ poſl.fi. Ideoq; nõ eſt mi
rum ſi impediat lit᷑.ↄte2 intellige hic rẽ
ĩiudicatã cum ſmaa nõ fuit appellatione ſu

ſpenlſa· ut.ff· ad turpilꝑl.i.2 nõ. in pre de

creexceptõis ar·tamẽ dtra ꝗa per Inĩiam
tollit᷑ ciuilis ſʒ ĩmanet naturalis obligatõ
ud·ff.d ſoł.ſtichuũ.ꝭ.naturał· · tu dic
ꝙ exquo ciuili agiè ſatis eſt ꝙ ciuilicer fi
nita ſit cã 2 uioi· V/2 ut plei·S.¶ 83
pone ꝙ in cã appellationis ꝓponit᷑ ante Ii
tẽ cõte·nõ fuiſſe appellatu ab interlocu⸗
toria uł a diffinitia uł ꝙ nõ ĩfra·xdies
NH.no:quia cauti eſt nc exciꝑe ꝗᷓ dicer
g poſt.xdies.quia potuiſſet ·2 priq hoc
cripſi de ap · romana.5:· ſi ueroſuꝑ v. par
tibus· in quos· archi.quaſi ad lr̃am poſu
it hunc ·facit ad predcã ·. S· Px. in prĩi-
S. uel ꝙ appellãs renunciauit tacite uel

expᷣſſe appellationi fcẽ ꝓcedendo cora iu

dice.i,faciendo aliꝗd in cã de qua agit᷑ er
huiqmodi:2 ſic ſnĩam in rem iudicatam
tranſiſſeidicunt quidã ꝙ tales exceptõnes
cum fint peremptorie nõ debent ante li-
tẽ dte. admittinã eis uł aliqua eax: ꝓba
appellatio ip̃a nõ tenet· ar. ꝓ eis in p· c· ex
ceptiõs · · adde qð nõ.ĩ . de inſtr̃o edic.
nunc dicam- 0. ſed poñ appellas. -
Et ego dico ꝙ ubi nõ appellat᷑· H nõ. ·
dies uł ubi renunciat᷑ appellatõi tũc rata
manet ſnĩa interlocutoria uł cffinitĩa et
ſic per ↄſequens cã principał eſt finita et
appellatio eſt extincta.unde dico eos an-
te lit᷑conte.2 priuſꝗᷓ in cã ꝓcedat᷑admit-
tendas. ud ex de ap.romana5ſi uero uo
cet᷑ 2 ꝓbat᷑ in .c. exceptõis. in uerbo fini
ta·hec enĩ et ſił'es exceptões iur ditionem
ĩudicis tangũt 2 ideo iudes: ante cĩa ðcer

nere debet · an ſua ſit iuriſditio quia hec

cognitio exercitiũ iunditionis pceder̃ dʒ

ℳ0

ut in .·S.ſi uero.2 e de Hptis ſuꝑ lr̃is.
S. nos igit᷑ · cũ ſuis ↄcor · ff· de ĩudiſi ꝗs
ex aliena.2 lit᷑· cõte.impediũt· ut·s· nuc
uidendũ. .cetex ſed uidet᷑ oxra in eo cau
ubi quis renuntiaſſe ꝓponit᷑ appellationi
faciende:quia cũ ꝓpter remuntiatione ap-
pellari nõ potuerit· nõ poteſt hoc ptextu
dici res finita exquo nullũ habuit intiu
p appellationeʒ Sed rñdeo ꝙ ante oĩa dʒ
de iudicis iuntditione oſtare.pleriq; tame
dicũt 2 forte ñ male ĩ caibo pmiſſis.2 ett
in caſu illo qñ quis ſe aſſerit a ſnĩa ↄtra ſe
lata appellaſſe· Sed appellatus corã iudi-
ce appellatõis negat aliquã ſmiam ꝓ ſe la
tã fuiſſe 2 fic appellationẽ nullã eſſe .2 ut
dicunt pre.5:ſi ueroiñ obſtat Itẽ bene di
cit tranſacta:nã exceptio tranſactiõis an
te lie. conte admittit f. de condli- inde ele
ganter·5·ſi quis poſtan prĩ · Quod autezꝭ

dicit finita intellige cõſenſu ut in pre- I.

ad tercullianuʒ. 2 in predicta.l de uerbo-

ſigmifica-puta per iuſiurandũ a pte ꝑti 8

latum.qd nõ eſt minoris auctorit atis ꝙᷓ
res iudicata. ff.de iur̃iur. l. niet l-nõ eſt.
-data- ex.· e. 2 ſi = pus & Iacob ʒ ber et
do· me. Sed ad hoc opponat᷑· na licet iuſiu
randũ ipo iure tollat naturalẽ obligatiõʒ
ciuilem tñ ñ tollitſed ſolũ illa ope excep
tionis elidit: ut no.S·e·S·i unde cũ hec ex
ceptio cõtingat principale negotiũ 2 ſit ꝑ
emptoria uĩdet᷑ ꝙ nõ impediat lit᷑ cõteſ·
ſed ꝙ poſt lit᷑.cõteſt ꝓponẽda.ideo for-
te ad hanc obiectionẽ uitandã- Inno-ini⸗
intelligit finitaſquia ĩurauerat ſe imꝑ-
petuũ n actuyꝝ quo caſu niſi ex cauſa ulte
rius agere nõ põtf· e·admonẽdi. ffde cõ
diob cãm.l.ii⸗C.de pactis:poſtꝗᷓ ·ex de
acecuſa:ueniĩens.ad fi:de recuno⸗cũ inter.
P·2 dixi.Se· .· V. ſed quero de Itẽ intelli
ge finita cõſenſu.ſſi ſic lõgo ſilentio ſopi-
ta uł m canones longiſſimo ut p- lad
ſen.cõ.terculł.a in pre.l.de V.ſig.puta ꝑ
legittimã pᷣſcriptionẽex de pᷣſcrip.c·ĩ · 2.
c·ſanctorum-et.-c-illud. ff-de alien- iudi-
mu.caufac.Itẽ 2 ſi res: Itẽ poteſt intelli
gi finita ↄſenſu-puta ꝑ pactum de ñ petẽ
do in ꝑpetuũ ſm ber/2 do.meuł ꝑ accep
tilationẽ· f.de pactis · l.i.in prin.2·pac
tum:-2·S.6ĩ· EH ꝑ amicabilẽ ↄ poſitõnẽ· ᷣm
do:meex de deci:ex multiplici·ſed certe
qð dixĩ de pᷣſcriptione nõ uidet᷑ ſtare poſ

ſe.preſertim ᷣm eos ꝗ dicunt ꝑ eã nõ acꝗ

ri dominiũ led ſolũ exceptionẽ parari /ut
ĩ· de preſcrip. Sed nec de ↄſuetudine que ẽ
optima legu interpres maxime ĩ curia ro
mana exceptio preſcriptõis admittit᷑ ꝓ

ponit ante li cStel.ſed poſt. Item q d

xi de pacto de ñ petẽdo·ñ uidet᷑ bene dici

nã pactuʒ de n petẽdo.li cet tollat ipſo iu
re neturalem obligationẽ ciuilem tů non
rollit ſed ſolum ope exceptionis elidit. ut
3:5 1. 2 lam. S. in iuiriurt -disi-unde forte
hac ratione mot⸗Inno:qrto intelligit fi

nitaſ. ꝓpter pactũ de nõ agendo ulteriq
ſuꝑ aliquo certo debito ſicut 2·S. dixi in
iuramẽto· ſec aũt eſt in pacto de nõ pe-
tendo m eum:a2 eſt ratio.quia quãdo ꝗs
facit pactum de ñ agẽdo ulteri mhiloꝛq
ex ius pe tere põt.2 nibilomin debitor
remanet obligatus ex ꝓmiſſo hcet cõtra
eum agi ñ poſſitff. de condi.indenatura
liter.ff·de iudi:uix.ſed ſi ꝑpmitteret litem
cõteſtarĩ nõ oppoſita hac exceptide poea

eam opponere nõ poſſet. cũ ſit declmato-
ria fori.C· de excep.l.Fi.ubi autẽ paciſcit᷑

quiĩs de nõ petẽdo⸗nullo mõ remanet obli

xatus. intellige cum effectu. unde etiã p

litis.cõte/excipi poterit᷑ cum ſit ꝑempto

ria.ſcòm eũ.hec autẽ oĩa ꝓſequere ut in

ſequẽti diſtinctõe· M·de fan dixit ꝙ ubᷣ
cũqʒ exceptio perẽptoria notoria ẽ. ita ꝙ
negari nõ põt impedit lit:conteꝗa in no
toriis ordo iudiciari nõ requirit ex de iu
reiuxad nr̃am.ff·ſi quis caut᷑.liiiff.ꝗ ac
cuſa:ea queff. qui ſatiſda.co.lſi uero·G·
ꝓ rei qualitateartamẽ otra in - decre.
exceptois- ¶ Et ut plemi inſtruaris di-
ſtingue quia quedã peremptoria exceptõ
perimit naturalẽ obligationẽ tantũ que
dã ciuilẽ tantũ/queda utrãq; ·2 quedam
neutrã naturalẽ tantũ perimit ut ecce a
liquis me heredẽ inſtituit 2 legauit ꝑ mi
nuta legata quicꝗd eſt in her̃ditate· 2 ſic
ego ſum naturał'r obligatus ad ſoluenda

leęegata. ut ex de ſołcĩ.nõ tantũ ciuiliter

ad ſoluendũ cum beneficio/l.falcidie de-
ducere ualeã quartã partẽ ut ex de teſta.
rainuciq.2. C rainald·C. de iur̃ 2 faciĩg ·
cum quis. C. ad.l.fał error· Si ĩgitur ali-
quis ex legatariis me oueniat petẽs q le

gatum eſt inſolidũ ſibi dari 2 ego excipiã

nõ ualere lr̃am quia tacuit ꝙ lex fał· ĩn
legatis locurn haberet nõ ẽ hec exceptĩo
ante lit᷑ conte/admittẽda:quia non eſt de

re finita.cum ſiʒ inſolidũ naturałr obliga
tus 2 tribus partibus legati ſiyiter na
turałlr 2 ciuiyr ſed ꝓ quarta que retinerĩ᷑
põt beneficio.l.fał/naturałyr tantũ a non

ciuiłr· et ĩideo hec exceprxio lit· conte.non
impediet.cum ſim ĩ oĩ bus naturałr obli
gat ut iaʒ dixi lʒ ꝓ qrta ꝑte que p·lfal-
retinet᷑ exceptõis beneficio-ĩlla naturalis

— 2

ð

õ

obligatio elidat᷑ciuilẽ uero tantũ et non
naturalẽ exceptio peremptoria ꝑmit ut
cum quis obligat ẽ naturałyr 2 ciuiliter
2 liberatur ꝑ pactũ de non petẽdo in per
petuũ ſeu per iuramentũ per qð tollitur
tantũ naturał obligatio-2 non ciuihs ut
lam dixi 2· S. e: :1·2 hec ſi'r non impedit
lił·conte·quia nõ eſt de re fimta:ꝗtuʒ ad

ciuilẽ obligationẽ que per pactu leu ꝑ iu

ramentũ no tollit᷑ ſed ope exceptioms tan
tum eliditunſtit᷑ de excep/S·preterea et
5Seque ſi debitoralii tamẽ otra ub·S · de
iuramẽto autẽ adhuc.ĩ:dicet᷑ĩ.· V ·ſi que
ras- Vtrãq; autem perimit. ut cũ filifa:

lſuſcipit pecuniaʒ mutuo 2 ſe obligat per

ſcripturã a fic numeratõe pecunie ſe obli
gat naturałyr 2 per ſcripturam ciuiyr po-
ſtea cum conuenit᷑ corã delegato ꝓponit
ꝙ non ualẽt lr̃e quia tacitũ fuit ꝙ ſuper
mutuo facto filuſfa cui ↄpetebat excep
tio maceð·impetrarent᷑· certe non eſt ex
ceptio admittenda quia nõ eſt de re fini
ta cum ſit naturałr obligatus· ff· de odi ĩ
de·frater a fratre.2 etiam ciuiliter ſi for-
ſan peculium habeatffad mace·l.i.in fi.
2. I/ ſe quare lic᷑iconte. non debet etiã im-
pedire. Eſt 2 alia que neutrã perinutob-
tamẽ agenti de facto. ut eſt ſolutio:nam
ſolutionis exceptio non ꝑimit ciuilem ne
naturalẽ· quia iam ꝑempta eſt quia ſo
lutõe eius qð debet᷑.ꝛc. inſti:qui mo.tol-
ob-in prin.2 ideo quia per ſolutionẽ cõis
tollit᷑ obligatio tam ciuilis ꝗᷓ naturały po
teſt dici hec exceptio eſt de re finita:qua
re ↄpetit contra lras 2 lit᷑ conte·impedire
poteſt 2 debet ut in pᷣ·decre:exemptõnis
ibi de re finita.2c· Idem etiã de acceptila
tione ut/S. e: 5i· ¶ LKurſus nõndum ẽ ꝙ
ubi ꝑemptoria exceptio cotĩgit negotiũ
Pr incipale.nõ impedit᷑ lił cõte mſi ubᷣ ex
cipitur & re iudicata. u' tranſacta P fini-
ta/ut in p̊ decr.exceptõisquod ueruzʒ eſt
quãdo ita contĩgit negotiuʒ principale n
lr̃as:unde bene dixiſſet tãtum· Si em tan
Zeret ſimul negotium 2 l̃as tunc poſſet
excipi cõtra lr̃as:2 impedirz li᷑. conte ut
Patzʒ in eo qui impetrauit lr̃as beneficia
les cõtra quas excipit᷑ ꝙ nõ ualentꝗa ta
cuit numerũ iuramento firmatũ2 huiuſ
modi.hec enim exceptio debʒ admitti cõ
tra lr̃as ⁊ impediet li: conte ut eæ de re
ſcrip.cõſtitutus.2 dixi plene·S. V. ſzʒ que
ro de exceptionibuidet᷑ ergo hic iteruʒ
diſtinguẽdum ad huiq materie noticiaʒ
pleniorẽ unde dic. nã aut orit᷑ actio ex ip
ſo Hpto.ut ĩ exemplc ꝓxĩe poſito ·2 tuc

exceptio elidit Ir̃as lit᷑.conte.impedit 2
rtardat ut inec/oſtitutaut nõ orn ur
actio ex RKpto:ſed impetraé Rptum ſuꝑ
actione ante ↄpetenti2 tunc ſubdiſtĩgue
quia ſi excipit᷑ contra lr̃as aut ꝓponit᷑ con
tra eas exceptio declinatoria iudicii aut
dilatoria ſolutiomsaut ꝑemptoria ·ſi de
clinatoria iudicii. hec lr̃as elidit.2 lie. ↄte.
impechtexemplũ habes e de re iudi-in
ter monaſterium-Si dilatoria ſolutõnmis.
hec contra lr̃as nõ admittit᷑ nec lił᷑· conte.
impedit ut ꝓbatũ eſt.S. 6. ꝓx. in prin- Si
uero pemptoriatunc iteꝝ ſubdiſtingue
quia aut illa exceptio eſt de re iudi. uy fi
nita.uł tranſacta.2 tunc ↄtra lr̃as adrnit
titur 2 lił conte. mpedit ut.S. cſtenſum
eſt aut nõ eſt cõtra l̃as admittenda. nec

Eeam eſt lit ote retardanda hcet ſit ẽp

toria· ut quia perimit obligationẽ natu-
ralem tantuũ uł ciuilem tantũ . uł utrẽ q;

ut dixiS.· V. 2 ut plem· Si queras que ſit

ratio diuerſitattquare exceptio ꝑẽptoria
que eſt de re udicata uł tranſæcta, uł fi-
nita otra reſcriptũ opetit 2 liłconte im
Pedit2 non alie exceptões ut in p· decre.
xceptiones rñdeo ꝗa exquo ſeł fuit cõ-
trouerſia a eſt ſmia lata non uult prĩceps
Eꝑſuum reſcriptũ lites ſopitas itex reſulci
tari ex de reſcrip. non nulli· C. ſmam reſcĩ
di nõ pol-l.fi naà actio ſemel extincta æm
plius non reuiuiſcit.de con.di.inii.quen·.
Item ſi alias fuit controuerſia/2 de ca fu
ic tranſactum.non uult princeps ꝑſuum
reſcriptũ lites uł cas tranſactionibo legi
timis ſopitas per ſuas lr̃as ſuſcitari.C. de
tranſac. cauſas. e de deci-ex multiplici
Idem eſt ſi res finita ſit.quia ſublata eſt
omnis obligatio exqua uł ſuper qua Rp
tum poſſit impetrari 2 ideo non eſt miʒ

exquo nulla opetit actioſi cõtra lẽ̃as tał

excCeptio ꝓponat᷑ e de Rp. nõnulli 56ſut
2 alil:2 Cfi. in aliis aute peremptorus ſic

eſt pactum de non petendo et exceptio

mace:/2 ſi es nõ põt dici ꝙ ↄpetat actõ cũ
remaneat etiã poſt pactu naturał obliga
tio/2 quãdoq; etiã ſubſit ciuilis 2 natura
lis licʒ per exceptionẽ Feremptoriã poſſit
exclud ut.S. V.2 ut plenius/que etiã ex
ceptiones cõpetunt.licet nunꝗᷓ ille actio-
nes in iudicium fuerĩt deducte. unde non
dicit᷑ lis ſopita ſuſcitari.ſed potius de no
uo intentari que poteſt per exceptionem
excludi ſuo loco 2 tempore ꝓponendãet
cum talis exceptio dicat᷑ actionis excluſio
ut ff.· de excep.l.ii in prin. ſi cõtra lr̃as ꝓ
Poneret᷑ĩaʒ retorqueret᷑ ad id q ñ opetit

quia elideret pocius lr̃as ꝗᷓ ꝓpoſitaʒ exclu
derʒ actionẽ Id ſi petitione ꝓpoſita dicat
aliquis non teneor reſponder quia feciſti
pactum de non petẽdo nõ eſt audiendus
quia ꝓponit eam ad id ad qð nõ copetit·
I·contra pet itionẽ ut eam differat ſiue de
clinet. 2 nõ otra actionẽ cõtra quã eſt ex-
ceptio ꝑemproria ꝓponenda ut aã exclu
dat ad q opetit talis exceptio ꝗa excep
tio eſt actionis excluſio.ut/S./2 ideo dicix
p:decre:exceptõis · ꝙ talis exceptõ nõ im
pedit lit᷑.ote:quia ut dictũ eſt nõ opetit
contra lẽ̃as ſed otra petitionẽ ꝓpoſitam
hec ergo eſt ratioquare pernptorie ñ im
pediunt lie ↄte/nec ſũt inter dilatorias ꝓ
ponende· ut a dii · S· · ꝓx · V· hoc quoq;
nõndum. Sed ſi ꝓponat᷑ contra actionẽ
poſicã ut ſi peco:·x ex cã mutui.xu reſpõ
des nõ teneor tibiiꝗa feciſti mibi pactuʒ
de non petendo hoc bene ꝓponisquia op
ponis actioni· 2 eſt li. contefacieda.2 ſic
põd intelligi ꝙ ꝑ exceptiõz ꝑemptoriaʒ ꝓ
poſitam flat lit᷑· cõt᷑· exc· de do·2 dtu· ꝓut
2 de ap· cum cãm de quo dic ut.ĩ. de lit᷑.
cõte ·ᷣ· nunc dicam · ſʒ nunꝗ d per cx
ceptionẽ· ¶ Si queris an exceptio iuntiu
randi impediat i. conte2 ſit contra lr̃as
admittenda. diſtingue qa ſi excipiat᷑ iu
ramento agentquia iurauit qð amplius
non petʒ· admitteda eſt ꝓpt᷑ peri eulũ aĩe
ne uia periuri is apperiat᷑ ut in cõcorque
ſunt · S. V. ſed querode excepin fi· Si aut
excipia᷑ de iuramento rei a iudice delato
quia dicit ꝙ iuramentũ fuit ſibi a iudice
delatum2 lurauit ꝙ nil debeat nõ uidet᷑
exceptio admittenda ante lit᷑· conte.cõtra
lẽ̃as·qa huiqmodi iuramẽtum tollit tan
tũ naturalẽ obligationẽ· ſed nõ ciuilẽ.Im
mo r̃manʒ ciuiłr obligat ut.S.dictũ ẽ E
dic ↄ meliq ꝙ recipi debet exceptio. p̃ſer-
tim ſi a ꝑte reo delatum fit iuſiurãduũꝗa
tale iuramentũ inſtar trãſactionis habet
2 maiorẽ auctoritatem ꝗᷓ res iudicata uł
f‚de iurtiun l.ii./2 quia omnis ↄtrouerſie
finis eſt iuramẽtũ ut ex e·2 ſi xpᷣ Icðᷣm
magiſtrũp· de ſap.ꝗ auctor eſt ꝓxĩe di-
ſtinctionis que nihil aliud catat ꝗᷓ qð·s ·
pᷣcripſimn.¶ hoc quoqʒ; nõndũ eſt ꝙ ò̊
except ionẽ rei iudicate põt opponi q; nõ
fuit iude qui eam dulitiotra tranſactiõzʒ
uero ꝙ dolo facta fuit uł ꝙ negotiũ non
fuit legittime finitum otra p̃ᷣſcriptionezʒ
etiã ꝙ fuit interrupta a fimilia. ff· ad ter-
culł.l.i.in fi:f·de ·ſig:tranſacta.2.l.ſe.
Iſta enĩ pᷣiudicialia ſunt pri tractãda
ex de ordi.cog·tuam uł ᷣ̃m do ·me utri

uſq; pti teſtes admiĩttẽt ub ſï concurrũt

exceptio 2 oppoſitio ſiẽ pᷣſcriptio 2 inter

ruptio · qd̃ dic ꝓut ip̃e nõ · in precexcep-
tionisde hac exceptione uide· i·de ſen/G·
nunc de effectu. v. Itẽ pone· ¶ Sed que
rit᷑ quał'r ꝓnunciabit᷑ ſuꝑ huimocdi ꝑẽp-
toriis ante lit conte. ꝓbat᷑ cõtra quas m-
hil extitit replicatũ.nõ en uidet᷑ ꝙ ꝓnũ
ciabit᷑ ſuꝑ principalicum nõ ſit ſuper eo
