datem habere cum iuſtrumentariis ꝗᷓ cuʒ
iudicialibus. Et ſic iporum prohibitio et
permiſſio plus eſt regulanda ſcᷣm teſta-
mentarios ꝗᷓ ſecuũdũ iudiciales. facit. ff. de
ſta.ho.l.cum querit᷑ et acquiren.re:do.
lquicquid.òͥ cum partes ad hoc facit. C.
de heretil.quoniamin fi- ubi innuit᷑ ali-
quol eſſe poſſe teſtes inſtrumentarios ed
teſtamentarios qui non poſſunt eſſe iudi⸗
ciarii per que concludit ommia ſcripta de
teſtamentariis in jure proceder in inſ tru
mentariis ſaluo quod ð muliere cGicit᷑ que
non poteſt eſſe teſtis in teſtamento que

tamen poteſt eſſe in codicilł.de quo remi

ſi·. V.de qualitade.ſic ergo ſcdm eum po

terit eſſe in conctibus ¶Circa qualita-

tem pntie dicit tria requiri ſꝙ tabellio

et teſtes ſimul audiant que dicuntur ꝑ cõ

trahentes circa contractum ut ſtipulatõ

nes et pacta· iiiꝙ uideant que agunt᷑ſ.nu

merationes et facta.iii:ꝙ; predicta nõ di-
unſim ſed ſimul a tabellione et teſtibus ꝑ-
cipianturprobantur pdicta. ff. de. V. ob.
l-i. in prin . de ſnĩa.ffde re iudi.& unoquo

q; de arbi.l.diem . ꝓĩinde·2·6. coram. In
teſtarmento.C/qui teſtã fa.poſ.lhac oſul

tiſſima.S.i.facit ex de elec in geneſi·2. c.

ſic ut cum li.vi. T'alis autẽ ſubnotatio te

ſtium.ſꝙ ſcribant᷑ iorum nomina reꝗ-
ritur in quolibet inſtro de hoc.ĩ. .il.· V.

poſt locum.per id autem q& dictum ẽ de

omunione teſtium 2 de iporum collecti-
ua pntia ſatĩs colli gi uidet᷑ illos eſſe roga-
tos 2 ſic cum tabellio ſcribere poſſit eos de
bita pñtia affuiſſe mer ito pſumim illos

ragatos uel aãmonitos qð eſt idem ubi ue

ro ius expreſſe precipit teſtes fore roga-
tos 2 calus uide nõ Sde teſte.ꝭi· penulti-
colump. . Iteʒ ꝙ non fuit rogat.2 q
ibi ſcripſi tũc neceſſe eſt id exprimi ſit di-

uerſitatis ratio quia in illis caſibus rogatõ
teſtium eſt de ſolẽpmtate-qim lex in illis

ſpeciałr uult ſeruari/ff.ſi ꝗs cau: ſed et ſi
quis. 6. queſitũ·z. ſi quis in ius uoca. I-ĩ. ad
hoc ð elecĩs qui.li vi: In cexert caſibo ſuf
ficit Eᷓſumptio ſcic iporuʒ 2 ſic ꝓcedit qðᷣ
pᷣmmſi· Sed de eo quod dixi ꝙ uider̃ debẽt

notarios 2 teſtes numeratiões eſt dubiuzʒ

an debeat notarius uidiſſe integrã nume
rationẽ pecunie depõite mutuate ſolute.

uł reſtitute An ſufficiat uidiſſe prĩcipiũ

numeratiõĩs uł ꝑtẽ eſt dicendũ ꝙ ſi nõri
us per ſẽ ułᷣ ſuũ mĩſtrum uidit integrã nu

rmerationẽ tunc illã ſecure ſcriber̃ poterit
aſſertiue tantã pecuniã numeratã. Ad id

qð de mĩſtro dixi facit quod nõff.ð iur̃.

orn- iudi.I.ĩ.2 regła quiĩ ꝑ aliũ li.vi· a tł'es

miſtri dicunt᷑ ãnumerators. In auten de

fide inſtru/:in hiis vero.z 6ſi uero neq;

ay autẽ nõrius non debet dicer̃ ſimpłr pe
cumã numeratãſed ſcribat partẽ uł ꝑtes
aſſerer̃ pecũiã numeratã·2 tantã eſſe ſic ĩu
dei dicebãt pylato Io.xix. Non dicas rex
iudeoꝝ·ſʒ ꝗa dicebat ſe regẽ iudeoꝶ. Hec
ſufficiant pro nunc de primo membro

fur reſidua in proceſſu··
IC TO De probatiõe uiue uo
cis que fit per teſtes· dicenduzʒ
eſt de probatiõe mortue uo·

principali ſcilicet confectionis- Tangen-

2

.
.

murrr

+£

Q△

què fit Per inſtrumẽta dicentes-
¶Qund ſit inſtem2 unde dicat.
¶ Qualier pubhecct᷑ 2 flat.

¶Quaſlter ꝓpria ſcriptura exẽpletur-

pubbhcet᷑ ſeu ref iciatur.
¶ Et quali᷑ alena.2 qd iun ſit ð publica
t ie ſeu exẽplatiõe inſtr̃oꝝꝑ
¶ Quãdo ſint exhibeda inſtra.
Et qualhier-
¶ Quot ſint eoy ſpeciel.
¶ Qunbus inſtrurntis fios adhibeatur-
erx quanta
¶ Quibus modis dliuerſẽ ſcripture in iu
dicio producte ualeant impugnar up cõ
tra eas eaρa61. Bu. Inſtrumentu eſt ſollẽ
nis 2Z rite ordinata ſcriptura per autentice
perſone manuũ fac ta ad mermor iam re geſ
te·ff · de pig·l. conthit᷑. Inſtrumentum
qñq; otinet ꝓbationem rei: qñq; eſſentiaʒ

rei z phationem· qq;ʒ eſſentiam non. pba

tionem. aut emm fie inſtrumentũ ad ꝓ-
bandum tunc otmet ꝓbationem non eẽn-
tiamaut ad öhendu.2 ſi eſt publicum cõ
tinet ꝓbationern et eẽntiam.ſi priuatũ cõ
tinet eẽnt lam non ꝓbat ionem facit. frt.de
pactis.l.labeo· ff· de pigno.lcum tabernã

6. illo. C. de fi.inſtr̃o·l. qctus· de C.z. Ob.

l.non figura. ff. de iudil.exigere doteʒcũ

NSTRVYMENTVM
Eſt icriptura ad aſſertioneʒ
ſeu ꝓbationem alicuius rei
facta. M-Hic ſtriſte ſun-
tur iuſtrumentum large cõ
prehendit teſtes ·z quicquud inſtrunt cau

ſi ibus bal. ·

ſam et iudicem ut ſequit᷑largiſiime conp⸗

hend it uterſilia per que domus uł fundꝗ

inſtrutt᷑.ff.de fun.inſtruc.2 inſtr̃o/lega.l

inſtrumenta. et.lqueſitum.2 per totum
et ex de homi'ſignificaſti.ii.in fine · ·
Vel ſic publicum inſtr̃m eſt ſollẽpms et
rite ordinata ſcriptura per autecice perſo
ne manum publice cauſa memorie Ffacta
ut.ĩ.S.nũc dicendũ.in prin. ¶ Diatumẽ
autem inſtrumentum:quia inſtruit ext᷑
de do/2. contu.C.fi ſeu documentuʒ:quia
docet.ar.xii.q:ii.ſi quis de clericꝭ.2· C. de e
den:audten.ſi quis in aliquo: ex de rebo ec.
non al ien· ſi quis pbr̃orum ſeu monumen
tum:quia mumit producentẽ cont᷑ aduer
ſariumut cx. de app·cordi:ꝭ·poſt B.
li.vi. ex de hiis que fi:a prela· ſige cõ.
ca:quanto⸗S.fi.⁊ de teſti:ad hec.ał incipᷣ-
pñtium:S.fi· H.li.vi.in ꝑte deciſa de ꝗᷓ
ibi nõ.in ult:glo in qua mandabat᷑ ꝙ cõ⸗

parcrend partes certo vmino coram papa
cum rõmbus Ppriuilegiis 2 munimentis
Et licet appellatiõe inſtr̃orũ teſtes
acineant᷑ et omne id qð inſtruit iudice ut
ex de teſti.co.ꝑuenit.i.et.ff.de fi:inſtr̃o-
l.ĩ.S.inſtrumentum.hoc proprie dr ſcrip
tura ad mẽoriam alicuius rei ofecta.
ſedðᷣm Tan-sS. et inuenta eſt ad faciliorẽ ꝓ
bationeʒff·de pigno.l.contrahituret ui-
de que ſcripſi·i· eo · ti.ſuper Rica. ·

KEVITVER Cömemorem
qualiter inſtrumentũ publicet᷑
uper quo ſcire debes quare di-
catur publicuʒ inſtr̃m qð dic
ut.ĩ. nunc dicendum-in prin. Item ſci-
as ꝙ inſtẽ̃m pubhcum duo debʒ otinere
ſ.factu qð dicit᷑ contctus quia int᷑ ꝑtes ↄ
trahit᷑ 2 ordinat᷑ et etiam publicatões. cir-
ca fact aut huiuſmõi non inſiſtim: nazʒ
ſuper diuerſis negocis 2 jctibus inſtr̃oꝝ
formas per totũ hunc libru ĩuenies ordia
tas. ig ad pñs circa publicationes nr̃a
ſatur intentõ corunde. ¶ Sunt aut nouẽ
regularit᷑ que faciunt publicationeʒ · 1
Kolan: in fiſui oꝑis· licet de hiis omĩbus
mentõnẽ faciat.vi.tin chcit ſubſtantialia
ſ. cᷣm tertium:quartũ·vi.vli:2· viii J.

I.inuocadio nominis dñi:anmi eiuſdẽ indic

tiO.:dies contractus.nomina Imꝑatoris
pPape uel regis. Item locus teſtis nomen
tabellionis 2 eius ſignuʒ 2 hec debʒ hodie
qdðlibet inſtẽ̃m publicũ per ordinem cõti
nere ut in auten ut nomen Imꝑa.pᷣpo.do
cu:9.i. colł.v.z· C.de fi. inſtr̃o-contractꝗ
2· I. 5. inſtẽ̃m. v. Item ꝙ non eſt· a ſequẽ

Alius tamen ordo nõſcᷣm Accur. C. li.

x de tabuł. generali. 2 de pmiſſis fingulis

aliqua ꝓſequamur. Ante omĩa igi ſolʒ

inuocatio dñi nri I;u XAXpi pᷣmitti. ut in
auten·ut nomẽ Imꝑa.prepo: docu.G. ſi qᷓ
uero:qð fiet hoc modo. FOrma:¶ In no
mine dni Amen:ut.xxiii:di: in noĩe ex de
teſti.in noĩe. H.· facit.xviii . q rn ſit· in
prin.S do.z. con ueritatis an fine.F- Vr
in nomine dni rr̃i Iheſu Chriſti. ut.C.dę
offic.pfecto.pre.affri. In noĩe domini uł
in noĩe pr̃is 2 fmi 2 ſpus ſancti Amẽ ut.
lxxiii:di.In noĩe pr̃is.2 hec ĩuocatio ſemꝑ
imponẽda eſt in arduus perpetuiſqʒ ĩſtris
In mĩoribus aut 2. ĩ· tẽpus breue defe cti
uis.2 in publicatiõibus adtorũ iudicĩ aliu
mſi ſic ſmia diffimitĩa nõ eſt uis eamn obmit
ti inchoãdo ſic inſttẽ̃m. Anno dñiac Auis
2 in quolibʒ inſtrumẽto decẽs ſit eam põi

cuncſta eteni in noĩe dñi faciẽda ſunt · V.

Ar, 4 4 „a Pisee-
QR ) . 1e; )

2 *

2

90

xvi:q ultłnon ſeruetis·2· c· v. nõ liceat.
nam omia rectea ↄpetent᷑ gerurt᷑ ſi princi
piuʒ ſit decẽs z amaile deo- In autẽquõ
oportet epos 2 ccteros cct. zd ordi- pue-⸗
circa prin. ubi enim A½us nõ eſt fuůdamẽ
tum nullum boni opis ſupereſt edificma-

1. q:i. cum paulus. Hinc eſt ꝙ Impator ĩ
ſui iitio ĩuocat nomẽ X Prdués- Deo noö

aux iliũ pbẽte-2c. C. de epi.2 cri. deò nodᷣ
¶ Subſequẽter ponut᷑ Anm qri cocurrẽ
tes tempore initi cõtractus uel rei ſuper
qua cõficit᷑ ĩſtrumẽtũ quod fit hoc mõ.
FOrma-In nomie dni amé-Anno a nati-
uitate eiuldem. Milkocc. xxI- Ut. Moellle

di. In noĩe domĩ. in prin-z. I· . iſtrumẽti
ergo. . ĩtdem ꝙ n eſt ibi:ꝙ ſiñ ꝓcedat in

uocatio nomĩs dmi dicat᷑ tamẽ ſimpliciter

Anno q. Milvo.zc.Z iüge q& eſt i pre-

V. Item ꝓn eſt. Quadoq; uero dicié An
no ab incarnatiõe . M-zc- 2 hcc ſcoᷣm
morem quorudam locoꝝ in quibus icipi

unt ↄputare ãnos dri ab ei ĩcarnatiõe/ud
in predic.c·In nomie.uerum ꝙ am domĩ

ne ſolum inolitum non iur ĩiductumz tn

ſin ponãt᷑ nõ ualet ĩſtrumẽtuar· in pre..
ſi qua uero:2 eo.ti. in prin.z quot. 2c ſed

tu dic in prcc.in noĩe hoc ĩduci.(¶L Poſt
anos dmi ſupponẽda eſt ĩdictio hoc modo
FOrma.In noĩc dni Amen. Annoa nati-
uitate eiuſdem- M CcC.lxxi- Indict. xiiii.
ut ꝓbatur in pre.c.ĩ n noĩe in prin.2 ĩ pre
cic. v. Itemn ꝙ; nõ eſt ibi·.z. C. de luſti. C.
coõfir. in fie de fi: inſtr̃o- int᷑ dlectos. 6.

ſed cõtra. M. Ibia in. l. codic que cedit

2 in auten: que ſequit᷑ in prin. nõ materia
iſta. . In auten. ut nomẽ Impꝑatort pre
pona.·é. unde ſanccimus. Et ut ſcias ꝗd ſit
indictio . nõ.q; dicta eſt ab indicẽdo:i.p-
cipiẽdo ſiue iubedo.V nde ĩdictio.i.iuſſio

uel preceptum-ar. xvi:q-vii -maiores et

C.de ſacroſanc.ecc.placet. Ceſar enim au-
guſtus edictum propoſuit ut deſcriber̃t
umiuerſus orbisi. ut quibʒ eſt imaret bo
na ſua deſcribens orbem ſub tributo ſibi
ſingulis.xv. annis reddendo· Quod quidẽ
tempus diunſit per tria luſtra ſiue qnaria

ut:·ſ.in primo luſtro.ĩ.nquẽnio. M· qdðᷣ

facit unum luſtrũ.ff.local. Item querit᷑

—

nio argentum ꝓ ſtipendiãdis militibo ſol
ueret᷑. in tertio uero aurum erario deputã
dũ tribueret᷑ ut neceſſitatis tempore ꝓ rei
publice defenſione expederent᷑ uel ſcᷣm a
lios ut inde ſimulacra fabricarert᷑. Ade

6. qui impleto. 5-ei ferrum fabricãdis
armis erroget᷑ in ſco luſtro ſiue ꝗqnquen

hiis etiam metallis ſunt tres corone qui-

bus ſucceſſiue ⁊ a diuerſis coronat᷑ Impꝑa-

tor.ut nõ in clemen: de iuriurt.romani:&.

porroin:ĩ· glo. .· Sic iĩgit᷑ eactis: xan

nis ulceri non ꝓtẽðbat᷑ ſed rurſus a capi⸗

te reĩicipicbat᷑ et is tranſcurſxv annoru
indictio uocabat᷑ tãteq; fuit aucctis ĩcic
tio.ut nullus ſine ea fieret otractus nec p
uilegiũ nec teſtin nec alia ſcriptura ſolẽp

nis.2 ediã hodie eadem obtinet & iur̃ aucc

tem ut in preconcor. ꝗuis ſtemus cõſlue
tudini regionis ut ex de fi: inſtr̃ocuʒ di
lectus.ft.de legi:de ꝗ bus ad fi:xi.di:ĩ his

ſiẽ ergo ol ultra.xv. ãnos indictio aut eſt

prirna aut ſcda aut ttia aut quarta.2 ſic
ſingulis uſq; ad Intãdecimã inciuſiue ult
auterm non ꝓcedit᷑ ſed ad primam ſterato
redit᷑ ſcꝙ; ꝑpetuo fiet 2 ut premnſi ſpeciuũn

ſiue curſusxv.ãno indictio ꝓprie dict᷑.
abuſiue tñ hodie unusquiſq; annus ip̃ius
qndene indictio nuncupat᷑ nam in primo
anno indictionmis dicit᷑ indictio prima In

ſcðo ĩdictõ ſca 2 ſic de alis uſq; ad.xv.ſʒ

exponi debet ĩdictiõe prima.i:primo ãno
indictioiâ Indictiõe ſcda:iI ſco ano ĩdic-
tionis 2 ſic de alis. Eſt igi᷑ indictio nom
equiuocum ad tria uidelicʒ ad ſpaciuʒ.x-
v:annoꝑ ſcdo ad quemlibzʒ illox xv ano-
rum tertio ad tria luſtra in Indena otẽta
¶ Ceterum ſi uelis ſcire quotiens ſit ãnq
indidtionis diuide annos dni per qndenas
quotiens poteris ꝗa tot ãnis id cCtiõis cur
ſus cõcludi᷑ ut premiſi:2 adde tres ꝗa tot

pcelſſerant de ĩdictione qñ Xus nat fu
it. uel qa pmiſſum edictũ Ceſaris trib ã

nis Pceſſit natiuitatẽ Xp̃i:2 quota fuerit

ſumma remanens tãta erit iĩdictio ſeu ãnꝗ

indictionis · Vbi gr̃a.pone quot lunt anni
dnmi. Milo-liæ ecce mille 2. I. anni ſunt di
uiſi recte per ꝗndenas ſuꝑſunt ad huc. ie
ad oplenduʒ dictũ nume quib adde tres
ut dixi.z ſic ſuntxii.ergo ĩdictõ erit·xii-

ut ꝓbatur in pre.cn noĩe in prin. Item

hodie ſunt anni dmi. Milo:cc. lxxi: ex ꝗ-
bus mille.cc.x·ſunt recte per ꝗndenas di
uiſi luperſunt xi am ad pmmſſum nume⸗
oplendum ꝗbus adde tres 2 fiuntxiiii er
& indictio eſt. xiiii. Item in ãno ꝓximo
futuro ↄputabł. M.cc.lxxii: ex quibus
ut dixi mille ducenti.x. ſunt dirce cnuiſi.
2 ſuperſunt xii ꝗbus iuge tres 2 fient.x

v.ergo indictio erit· xv. Item in ſquenti

poſtmodũ ãno dicet᷑. M·cc.lxxiii⸗2 inclic-

tio erit prima.nã tuc ſupſunt.xiiquiby

dde tres 2 finxit. xvi. ia ergo aha ꝗqndẽa

eſt expleta 2 ſuꝑeſt unus ãnus 2 ſic ĩdictõ

-

–

„„

erit prima-et ſic de aliis Vnde uerlus-
¶ [Si per quindenas Gñi diunſeris annos-

¶Hus trib adiuctis ĩdictio certa nõt᷑.
Premiſſa autem uera ſunt ſcᷣm eos qui ĩ
dictõnem mutant in natiuitatẽ di ſicut
ed annum et bene: quia tũc nouus rex no

ua lex:et noua ſunt omĩa-ar/ex de cõſtit᷑.

tranſſato:ed etiam m eos qui eam mutãt

in Rar. Ianuari ſicut et ànum quod non

placet et etiam ſc m eos qui eam mutãt
in incarnatiõe dnſ.vni. Rar. Aprilis ſi
ct aãnum Porro quidam mutant annum.

viii. Ralen. Otobr ſicut et ante Xpi ad

uenxum fiebat unde uerſus. ¶ Incipit oc
tobris octorns ille Kalendis- (LVnde hii
cdhiſcordant a primis in opu tatione indic-
tionis ſaltem in tempere quod eſt ab oſta
uo Ka. Octobit uſq; ad initiuʒ ani Eqn
Cis.ſ. uſq; ad natnuitatem dni ſeu uſq; ad
KHał. Tanuarii ſeu uſq; ad feſtum incarna
tionis. liced ĩ n refiduo tempore cõcordent
uerbi gr̃a cum oputamus anno ci. Mil.
cCc.lxxi·toto illo anno ſcm primos eſt in
dictio-xiiii ſcᷣm illos uero qui eam mu-
tant.vni. RKał octobr eſt v. ab eo tem-
pore quo eam mutant et ſic diſcordant ſal
tem uſq; ad inicium ſequentis anni et nõ
ultra quia etiam m primos ex tunc erit
xV. Si igitur uelis inuemĩ indictionẽ que
eſt ab.vni. Rar. octobris ſcam illos uſq;
ad nat iuitatem di fiue ad Kał. Ianuari
ſubſequentis ſeu ſcᷣm alios uſq; ad feſtuʒ
incarnatiomis iunge anis i. ini. diuiden-
do eos ut dixi ſicq; ſcm eos certa indictõ
inueniet᷑ circa tempus autem mutande ĩ
dictionis regionis eſt dſuetudo ſeruanda.-
ar. xxv. Gi- utinã-Xii-di- illa. ff. de legi ꝙ.
bus ad fiæi. di. in Diis qua oſuetudine cõ
ſiderata ſepe inſtr̃a dcordant᷑ que prima fa
cie propter uarietatem indictiõis falſa ui
dent᷑. Conſulo autem ꝙ ubi nulla ſuper B
eſt oſuetudo ut omnis ſcrupulus euitetur
indictio una cum anno mutet᷑. FA.· De ĩ
dictione remiſr. dabo ad duas cones· ĩ.· . ĩ
ſtrumentũ.ꝛo. Item q; non eſt. ¶Po
Indict ionẽ ſubſequent᷑ ponitur dies. 1:.
Hora diei neceſſario ponenda non eſt .miſi
in caſu.f.quod ui aut clam aut & alit᷑ 5.
1. cõtractus autem ſi fiunt citra mediam
noctem attribuunt᷑ dieĩ pcedenti poſt at
tribuunt᷑ ſequenti ſt de feri: more romao
e& de offici. dele.conſuluit lex ſuperius al
legata ponit calum in illo qui edificare uo
lens ne dicat᷑ clam edificaſſe denũciat hoc
eĩ quẽ ſuſpicat᷑ phibiturum quia huius ð
nunciationis debed ſcribi dies et hora ue-

ritas habet ꝙ regulariter inſttẽm neceſſa
rio non debet habere horam actus ð quo
oficitur expreſſam tamen qnq; expedit po

ni horam pone lata ſnia Kar. hora tertie

qui appe llat. xi menſis ante tertiam faci-
at illud apponi in inſtroals oportebit eũ

per teſtes ꝓbare horam.obmiſſio ergo ho
re tunc non uiciat inſtrumẽtũ ſed aggra

uat appellantermn- Idem dico in ommbus

fiendis intra éminum qui terminus fint

certa parte diei: Idem qn de geſtis diuer-

ſis una die ſcire ep edit q fuir prius. fac̃

de teſtibus ex tenore et exempla uide ĩ re
gula cum ſunt ꝑtium. Ii. vi ⸗Menſis ĩ

quo oficitur inſtrumentuz ut. 1.. Inſtr̃3

v. Item ꝙ non eſt ibi.2. . V. et nõ ꝙ ta
bellio.in fi.quod diuerſimoð fit. quãdoqʒ

enim dicit᷑ ſc prima die M aii. ſca die in

ctrante rnaio 2 fic de ſingulis uſq; ad diem
xvi. incluſiue- elapſis autem- xvidiebus
men?.dicit᷑. xvdie eceunte maio.·xiiii die
exeunte maio- 2 ſic de ſingulis uſq; ad pe-
nultimam in qua cdhcitur die penultima
Maii.et ſic de finguł meſibus. xtoei cles
hbñnt ibus obſeruatur- In hiis autem ꝗ&
N.dies habent ꝓceditur eodem modoapᷣ-
ma die menſis uſq; ad.xv. diem per hanc
di tionem intrante quibus finitis per ali
Os· xv. ſequentes ꝓcedit᷑ per dictionẽ exeũ
te: nunꝗ tamen in prima die menſis poĩt
intrante nec in penultimo exeunte et ſic
Fuat᷑ bon .· ſcᷣm Rolandinum. Vt autezʒ
ſcias quot dies quilibzʒ menſis habeat nõt-
uerſus. ¶ Iunius aprilis ſeptemq; nouẽqʒ
trecenos- V num plus reliqui ſed habet
februariq⸗viii-uicenos Cui ſi biſextus fu
erit ſuperaddi unus. A-Et quõ hoc fi-
eri neceſſarium eſt ſatis ſcripſi de· v. ſigñ.
queſiuit ſuper glo:penult/S5· Quandoqʒ

uero dies menſis ponunt᷑ pro aſcenſu hoc

modo.prima die Maiui ſcepa die maii et ſi

aſcendendo gradatim uſq; ad penultimoz
diem in qua ct eti am in ultima dicit᷑ f·s
et fic multi in Ko.curia ſeruant.· Tertio
modo ſequit᷑ pria die Maii ſca die mai ſi
ne dictione intrante 2 ſic uſq; ad medieta
tem menſis poſtmodũ uero in ſequentib
diebus dici᷑ eeunte utS. et fic in regno ſi
cile dici᷑ obſeruari Quarto modo ponit᷑
dies per Kalendas Ronas et ydus. Et nõ-
ꝙ Tanuarius et Auguſtus et. December
habent. xix. Ralen. Nonas Iulius Octobd
Marcius et Maius. bit᷑ ævii- Kał. Iuni
Aprilis- Septeber 2 Nouẽber hntxviil-
Ralen. Februarius autem hẽt. xvi-Ral's
Nonas autem 2 ydus collige per hos vſ

Quale ee S

2½

7 2

E.

¶ Sex ronas maiꝗ october iuliq z mars
¶Quatuor at reliqui teret ydus quili-
bet ccto Et que hic deſuntuide in preð.
vV. Item ꝙ non eſt ibi. ¶ Poſt diem quo
qʒ poni᷑ nomẽ ei pape in terra ſua P' Im

peratoris uel regis hoc modo. FOrma-p

ſidente tali popa- uel impꝑante tali impato
re uel tali rege regnante. In curia etia po
nunt᷑ anmi quibo papa ſedit hoc mõ ponti
ficatus qmi Clemnentis pape: niii. anno r-
to.Hec ꝓbant᷑ in auten ut nomen Impꝑ-
prepo.docuet in pre.v. Item ꝙ non eſt
ibi. lʒ dicat᷑ ꝙ id põi beat in prin. inſtr i.

¶ Ppoſt nomen principis eſt etiam appo-

nendus locus in quo recitat᷑ inſtẽ̃m. Loc

autem duplex- ſ. ciuitatis uel uille u'̈ caſ

tri. Et etiam locus loci ſpualis in quo cõ-
fectum eſt quod fit hoc modo actũù Vi/
terbii in dorno Iohannis quõdam geardi
ſanichaioni ſartoris in camera ſuperiori e
iuſdem domus in prochia ſancti ſilueſtri
uel ſub porticu talis domus:et uide ſuper
hoc in pre·v. Item ꝙ non eſt ibi.⁊ ſeqn.
MH: Nil ii ponit de loco loci ſed ibi ad-

dam ſuper. v.quid ſi locus. Lpoſt lo
cum teſtes ponunt᷑.a hoc quandoq; ꝑ no-/

minatjuum caſum hoc mõ intfuerũt .p-
et. M. teſtes ad hoc uocati 2 rogati quã-
doq; per geĩtiuũ hoc modo acta ſunt hec
in pritia.p· et. M. teſtium ad hoc uocato
rum et rogatoꝑ:qnq per ablatiuum hoc
modo pntibus p.2. M. teſtibus ad ᷓ uo
catis et rogatis: A1ä-Dicit Accur. ultra
Predidta in auten:de inſtr̃o.cau.S ſeqd a ſi
ꝙ quiſq; notarius in hoc et in ſimilibo d

bet eſſe umformis ut facilius fiat ↄpatio-

alł.eo.trI.·6: ſi uero nullus. et textus illius
et.Giallegati. ꝓbat qd dicit iſte· . uuſt
emim ꝙ; ante inſtrorum ↄplectionẽ adhi⸗
beatur ex ſeripto teſtium pntia ſolet aut
hec uocari ſubnotatio in qua lcribunt᷑ no
rina teſtiu et etiam cognoĩa. ſi ſine illis eẽ

poſſt dubiũ in noĩeff.de teſta.ad teſtiaã

6: ſi quie ex teſtibus:2.· C. e bac oſultiſſia.
circa prin. ſubſcribere aut ſe non tenẽtur
ĩi teſtes in ſcriptura publica tabellionis
In pr iuata ſecus in qua teſtes ſubſcribut
C.eo.ti.l.contractus:.i.qui poci.ĩ pi-ha.
I.ſcripturas:principalis tamen qñq; tenet᷑
ſubſcribere· In auten:de fide inſtro.·o⸗/
pordet.O·qui teſta.fa.poſ.hac oſultiſſima
de iur̃ deli.l.fi.& ſi autem dubiusꝗ tunc
ſi neſcit ſcribere ſcribit unus ex teſtibus
uel adiungi᷑ alius notarius uel teſtis qui
ſubſcribat᷑ ut in cictis legibus. ·Licet
autem in quolibʒ inſtr̃o tabellionjs ex u

ſu apponant teſtes fuiſſe uocates et roga

tos tamen de iure hoc non eſt neceſſariuʒ
mſi in quibuldam caſibus quod dic ut.S.S
teſte.· i. ꝓpe fi.v. Item ꝙ n fuit rogat
MH: Vide quod ibi ſeripſi: poſt tel
tes autem ponitur nomen tabellioms 2 8
bet põi nomẽ ⁊ pᷣnom eius 2 cuiq aucctate

ſit notarius hoc modo. ¶ Ego Iacob tu

dini de podiobonici ſancte Komane ecc.
Imꝑpiali uel talis epi uel omums auctori-

tate publicus notarius hiis omnibg inter

fui et rogatus hecſcripſi. In teſtamentis

autem dici omia de madato dicti teſta-
toris ſcripſi 2 in publicã formã r̃degi· Itẽ?

in fniis 2 ꝓceſſibo iudicuũ dicet de manda-
to talis nidicis ſcripſi et in publicam for-
rmam redegi.z uide. ĩ· . Prox . ſed nugd.

¶ [Sed et in ſnĩis et ofeſſionibus et huiul

modi ↄſueuit ſnĩam. pferens uel ofitens lo
qui ut.ĩ· e·S· inſtẽm. . Item oppomt᷑ ꝙ
ĩſtio perdito hoc modo. FOrma. Ego ta
lis in tali cauſa ſic pronuncio uel ſic ofite-
or.uel dico et poſt ſubiungit ſic. In cuius
rci teſtimonium 2 memoriã futuroꝝ B ᷣ
ſens publicũ inſtr̃m per talem nõriũ infra
ſcriptu fieri iuſſi Iunge ſi uis:2 meo ſigil

lo ſignari:notariq uero poſtmodũ ſic ſe ſdᷣ

ſcribat. FOrma. Ego talis tali aud torita-
te nõrius predce ꝓlatiom uel ofeſſioni uł
Predictis incfui.z ut.S. legaauccte ⁊z mã
dato predicti iudict uel ofitentis. uel ꝓteſ
tantis fidelic᷑ ſcripſi et in publ icã formaʒ
redegi et meo ſigno rogatus ſignaui-ac ta
ſunt hec die 2 loco talibus pnñtibus tłibo-
Iudex quoq; uel ofitens poſſet in fine ĩ
iungere et ego talis huic inſtro ſubſcribo
ſEd hoc non habet᷑ in ulu.et nõbilit᷑ poſt
ſubſcriptionẽ nõrii dixæi de loco die 2 pñti
bus:·ad hoc ut ipe nõrius uideat᷑ clar i teſ
tificari de ipis:non enim teſtif icat᷑ de ſin-
Sulis in narrat iõe iudicis ſeu in ſnĩa cõtẽ
cis. Sed ſolum de ſnĩe ꝓlatiõe ut dicaʒĩ.
6reſtat.v.in ſum. ⁊= hec in ſma ordinarii
In ſnĩa uero delegati qualit᷑ ſubſcribet ui
deĩ.de ſma:·ut autem. v.ſi autẽ ſnĩa.p̃
miſſa ꝓbant᷑.i.qvii..quot᷑iens · ꝓpe finẽ
et.xii/q ii:cum redemptor · et de conſe.di
ii Ego berẽgarius ꝓpe finẽ. M· quod ſe-

qquit᷑ uide quaſñ ad Iram eo.ti·c.ĩ. ut ſcrip
ſi in magna gloſa.v. nunc de rogatiõe ·

¶ Et nõ ꝙ tabellio ſemper debzʒ dicere in
inſtr̃o ſẽ fuiſſe rogatũ facere inſtr̃m eo e-/
nim mortuo uel rõ recordãte de rogat iõe
inſtrumẽti non ualʒ inſtt̃m ſi aut uiuergʒ
2 recordaret᷑ credereʒ ſufficere in hoc eius
teſtimoniũ ſolum arin auten:de tabel-in

CA

„

4*

prin et de fide inſtrumen.S ſi uero neqʒ

H. Er. C. de falſis ſi quis eccurio:2 q i-
bi nõ.in ult.glo:non ob.s:de teſte·ꝭ·le ad
fi. v. quid ergo ſi dicat᷑in fi: quia aliud ẽ
ſimpłꝰr ſbcriber̃ ꝗᷓ ſbſcber etiã ſe rogatũ

ut ibi dixi. S Ali tamen dicunt ꝙ ſemꝑ

preſumit᷑ rogatus· ut in pre.V. Item nu⸗
quid · H.· Ibi allegat ad hoc tria iura:2 f
mittit ad fimilem. Iſtud autem dictũ pla
cet Accur.in.nos autem. ſtatim allega
to· in fi:ini· glo · J. Et ſcias ꝙ cuʒ officiũ
tabellionatus fit publicum et vmune quã
do nõrius rogatur a ptibus quod fieri dʒ
uit in auten. colł.iiii:de tabelł.ꝭ.nos ĩgit᷑.

cet inde dicte ſunt rogationes non debʒz eẽ

in occulto ſed diligenter cuncta debʒ que
rere ut ſciat quid agitur ut in autenc.t.
6.nos autem ſi tamen contra facit nihil-
orminus ualet inſtrumentuz licet ſit mag
na ſuſpitio cõtra illud:quia fic occulte ro
gatum eſtet eſt ex hoc notarius punien
dus. ar e& ut. eccr'i. bene ut noſtrume&
de clarndeſdeſponſatt.c.fi·. g· ſane · e ð e⸗
lecti.quia propter. in fi.Scd ſi inſtrumen

tum ſuſpectum eſt ergo uidetur abiciẽ-
dum.niſi ꝓducẽs approbauerit illud.C. S

probatioiubemus.et.ff.e.li.ſed ibi loqꝗ⸗
tur quando ſcriptura uiciata eſt. uel alias
ſuſpecta ex ſui forma uel ꝓpter raſuram
ex. de fi- inſtrumen- inter alias autem ſe-
cus.quia licet alique ſuſpitiones adſint tñ
ualet niſi a's contra illud ꝓbetur nec ꝓpt᷑

ſolam ſuſpitionem caſſandum eſt ar · il· q-

ĩ.primo ſcᷣm papam.ĩ· reſtat· in princ.
Bal.Nota ꝙ ſuſpitõ que naſcitur ex for
ma inſtrumenti uiciat ꝓbationem ſecus ſi

quia clam factum utecc. bene · c · ĩ· . ð ar
bi. v. an pſumaæt᷑.
rogatus fuiſſe. debet illud ꝓducens ꝓbare

Ect ſi notarius neget᷑

hec per teſtes ut uidet᷑.C. de iur̃ deli.l.fi.
6. ſi autem dubius ibi:et iubenti ei tabel-

2zc. Vtrum in ↄficiendo inſtẽ̃m exigatur

iuſſus ptium.et qualis· nõ.ĩ · ꝭ·.prox.. ſʒ

nunꝗqd-z ſeqn debet etiam inſtrumẽtum

ↄtiner̃ tus rogati ĩſtẽ̃i.ĩ auten: de tabel.

6é:fi.quod eſſe debet idern cum tempor̃ ce

lebrati ↄtractus.ſi enim aliud eſſet puta
quia ferret teſtimoniũ de pᷣteritis nõ ualzʒ
ſcdãm papã· ex de cohĩ· cłic.tua. M· Vt

ſcripſi in decreiĩ.eo.ti · ad fl.ĩi:colump.

tempus au tem:et de. v. ſigni· abbate.ſu
per glo ex hoc.· (Sed pone · Lan.pro
m'fic mihi.x. ꝗbuſdazʒ pñtibus 2 etlaʒ ta
bellione pceſſu temporis peto ꝙ tabellio
inde ↄficiat publicum inſtrumentũ cum
ipe ut dicit bene teneat ĩ memoria ſua no

ſed nunquid et ſeqñn.

mina pntium 2 ſeriem uerboꝝ. Rdeo:di
Tan ꝙ hoc facere non poteſt quia nõ fu
it rogato nec ad hoc uocatꝗ ud·S· V. Ppe·
Item ſi non rogatus ſcriberet ſuſpecto eſ-

ſet quia ſẽ ingerrz ff. de ꝓcurt. que omnia.

In cont᷑rium facit.quia ipᷣe ſeruus public
dicit᷑ ut inſtide adopti5non aliter- und

Publice ſeruire debet nec eſt neceſſe ꝙ ro

gatus ſed ſufficit eum fuiſſe pntem nam

et teſtis non rogatus poteſt teſtimoniuʒ
ferre· ff· de teſti:ad fidem at tabellio inter

teſtes numerat᷑ ffde teſta: domiciq- Sed

prius dictum uerius eſt. ut· 6 prox. .
¶Qualit᷑ aut tabel
lio ſe inſtris alienis exermplat᷑ ſubſcribet-
dic ut.ĩ. · prox. ¶ LIn fine auteʒ poſt oĩa
ſuũ apponat tabellio ſignũ ut per illud et
alia euidẽtius ↄpatio fieri poſſit cum ne⸗

ceſſe fuerit ut.C. de aſſel.l.fi. et in auten-
de fide inſtr̃o· oportet aũt.ĩn princolł.

vĩi. M.· Iſte·· non dicit ꝙ tabellio teneat᷑
ſignũ apponere ſed odictionali loquendo
dicit ꝙ ubi ſignũ appoſuit iudex debzʒ ex
illo ↄopationem facere-Lex f inalis pallega
ta nõ loquit᷑ ſigno notarũi ſed oſiliar ii: lese
eti ſeda. C.li.x. de conue fiſci/dcbiquaʒ

ad Poc alł. Albergal. eo.tiañ fi:nõ po-

nit notationẽ ꝓ ſigno ĩmo pro ſubſcrip
tione quã in apocha ſoy'onis facere debet
exactor debitori fiſci. ut ibi nõ. Cum igi
tur nullo iure caueat᷑ fignũ neceſſario ue-
lut ſale apponi debere reſtat ꝓpter illius
defectũ inſtrjm non uiciari⸗-Primũ patet
ponderato pre::oportʒ.2.· · p:2 auten. ꝗde
tabel?.ↄ auten. ut nomen imꝑato·2c. lic:

ergo ſit omendabilis ſollepnitas ĩn inſtro D
ponenda non tñ ip̃ius quaſi mĩme ſollẽp-

nitatis obmiſſio uiciat inſtrẽ̃m ff.de uen-

inſpi·l. . · fi/ff. de in inte reſtõ.l.ſcio.2 fa

cit qð ð certox locoꝝ oſuetudiĩe ſequit᷑ Itẽ
Accurid obmiſit. C.de tabuł.l.generali.
li.x.ĩn glo.libertus⁊ facit quod·S.lxi.ĩ.
prin.poſt Rolan. cõtract inſtr̃a
fiant ꝙ teſtes adhibeant᷑ ac fignuz inſtr̃o
apponat᷑ a ueteri teſtamento hẽtur· legĩt᷑
enmim Ieremie·xciC. in Ffi agri pecunia
emetur et in libro ſcribent᷑ er imprimet᷑

ſignum et teſtis adhibeb i.· . Gratiſſi

ma fuiſſet Rolandino huius aucctatĩs no
titia locãde ad finẽ ſui oꝑis ubi ̃miſi ĩ prĩ.
huius.5. S- In quibuſdam tñ loci ut nar
bone tabelliones non utunt᷑ aliquib ſig-
nis ſed ſolũ ſẽ inſtris ſubſcribũt·et licet in
hoc ſic regionis ↄſuetudini ſtanduz ut in
concor .que.5. ibiĩ poſt ãnos· ibi ꝗquis ĩ hoc

ſtem2c et ĩbi.circa tꝑus aũt 2c· tñ utile

AY

N

ba Kolan.parte·x c.ĩ.ęt.iii.

eſt et honeſtum unũqueme; nõriũ fuum

ꝓprium habere ſignu: ¶ Illud autem nõ

eſt obmittendũ ꝙ quida a prin. inſtr̃ oẽs
publicationes ponũt preter nomẽ tabelli
onis: ud. xxii: di- In nomĩe in prin- Kolã-

auteʒz tabellio bonon egregig dicit. .·

et eſt ultimuʒ uerbum ſui oꝑis. J. Me-
hus fore ꝙ tres in principio ponant᷑.ſ. illa
que notant tẽpus inſtr̃i puta anni i.in
dictio et diesz etiam quarta ſcilicʒ nomẽ
principis in cuius ꝓuintia oↄficſtur ubi B
eſt fieri cõſuetualie uero tres·l-locus teſ
tis z nomen tabellionis 2z etiam quarta·ſ.

fignum nõrii in fine ponant᷑. ꝗqdam tñ ſig

num in princicio inſtr̃i in fine ap ponũt
In ſnĩis uero diffinitiuis et inélocutoriis

omnes publicationes in fine ponunt licꝗʒ

ſit ar. contrain prec. in noĩe in prin.
Arbitrarium eſt ut ex ſuꝑioribus patet-
¶ IIlud etiam ſcias ꝙ non eſt uis utq:
inſtrẽ̃m conf ciatur in prima uel tertia ꝑ
ſona ſiue per uerba de pñti ſiue de preteri-⸗
to·quod dic ut.ĩ.d.inſtt᷑ᷣm· . Item oppo
mtur ꝙ inſtr̃o.¶· Qualiter autem hbel-
lus appellationis icribet᷑ in actis et qualit᷑
formabitur cum in pñtia alteriuſ iudicis
appellatur non eius a quo appellatio inter
nitur. nõ.ĩ· de app·: de officio aut eius
¶ Quibus iuribus ſpecialit᷑ in inſtris re
nundtiar! conſueuerit. nota.i. de renuntia-
et concluſione M

OS Tꝗᷓ de inſtr̃orum publi-
catione ac ↄfectione docuĩm
utile eſſe cenſemus de ꝓprie · 1.
ꝓpria manu cõfecte ſcripture
aliqua mẽorare et priuſꝗ ad hanc ꝑuenia
tur doctrinam. No. M-Incipiunt uer-
ꝙ aliud ẽ
exemplar 2 aliud exemplũ: exernplar dici
tur ipᷣa origĩał ſcriptura:exẽplũ uero qð
etiam uocætiudex uel ſumptumẽ ſcrip
tura exemplata ſeu ſumpta ex priori ſeu
originali ſcriptura. Bal. Exempluʒ uero

quod ſumitur ab ip̃o eodem nõrio rogato

et exthitur de ꝓthocollo non eſt exeẽplũ

ſed dicit᷑ originale qa prinet ad officio ſuuũ

cum ip̃e fuerit originałr rogatus ut B 2
deleg ii-l. Empromus proculo ꝑ bar. SS

Vngde uerſus. ¶ LExemplar generãs exé-

plum quod generatur. ¶ Exemplari aũt
publico fides adhibet᷑ exemplo nonquod
dic ut.ĩ· nunc dicenduʒ ꝓpe prin. ¶ Si
igitur ꝓpriam ſcripturam ĩteex tuis ro
gatiombus exemplare uelis z ſumere po-
tes id facere auctoritate ꝓpria quotiene

opus erit. ut.⁊ĩ· dicam.ſcribendo earn ꝑ or

dinem ſicut primaʒ. nulla tamẽ de priori
habica mentione d um tamen illi perſone

exhibeat᷑ cuius intereſt et ad quã ſpectat

ud.ff· de edenpretor/S.i. puta priuilegia ĩ
ſtra exẽptionalja 2 cuiuſcunq; contctus
mobilium uel ĩmobilũ rerum. Item teſ-
tamentũ emãcipatio ·tutela 2 cura ꝛ que
libet alia ſcriptura de qua 2 per quã nullũ

iminet periculũ nec alteri ꝑtium fit pu-

diiurm etiam ſi plures eiulidem tenort in-

uenãtur.ut.ĩ.dicam Sepe eterĩ ad caute

lam quis duplicata uult habere inſtr̃a. B

bantur.ff.de teſtametis- unum teſtimn ·

GQde hiis que in teſtarm.delẽl.fi.ff. de bo
norum poſſ.fm ta.liĩ.. ſi quis in duob
licet ſit ar·contra/ec de RKptis ex tenore-
H. Ibi exquo diuerſi ſunt iudices dicut᷑
diuerſa Rpta ſeco ſi idẽ eſſent iudices eadẽ
data 2 forma ut ibi nõ· · dum tamẽ ſint
eiuſdem forme et date ut dixi. Inde eſt ꝙ
cauti tabelliones cum ꝑtibus exhibent in
ſtrumenta fibi etiam in ſuis regiſtris reti
nent iporum inſtr̃oruzʒ formas qð fieri u
tile ?. Narn primis caſu deꝑditis facilius

cub eadem forma reficere poterunt ſẽd 2

ſi de fide priorum quõlibet heſitetur ad r
giſtrum ipſum poterit recurſus haberiĩ
auten. de tabelł·ꝭ̊.illud quoq; colł.iiii·S
bet enim inſtrm refici ſub eadem forma
qua prius crat ſi caſu perdat᷑ ud di ueꝝ-
tamen non eſt uis utꝝ refectum loquat᷑
in prima uel in ſcda perſona.quod dic ut
7. : inſtr̃m quoq; · v. Item opponitur ꝙ
inſtt̃o.¶ Sed nuqd caſu ꝑdito inſtr̃o ta
bellio qur illnd ſcripſit poteſt ad ſolius ꝑ
dentis reficere petitionem uidetur e pre
miſſis ꝙ ſic.etar. C. li.æ.de dilcuſſoribus
lI.ncum ſuĩis concor. M. in ultglo. ·2
ex de conuer.coniu:dudum.v· uerumet

eæx de fide inſtr̃o.c.penultff. de eden. P-

tor.I. Sed dic contra ne det᷑ occaſio mali
Nam ſoluto debito illud itey peti poſſe t
inſtro in fraudem refecto ut iam dicam-
Iudex tamen poterit ſummarie cognoſce
re de amiſſione et quedam alia fieri pote-
runt. ut.ĩ. dicetur. in. V. niſi. Bal. An n5
rius teneatur ſepius idem inſtr̃m edere n
mſi calu ꝓbato ſaltem per iuramẽtũ· C. de
d iſcuſſo.ne caſu .Ii.x. ff. de eden.l. ſi quis
cx·5S.Ffi.de bo.aucto.iudipol.l.fi· ff.· V. ni⸗
ſi pro. G. Si autem nemini per refectio
nem paratur piudiciuʒ poteſt refici etiã
ſine iud cis auctoritate uel pde altera n
recitata uel amiſſione nõ ꝓbata. ut.S. dixi
et ꝓbatur in prec· dudumquia cum ibi

A

perpetuam mſiſſʒ nunꝗᷓ a uoto poterat

reſre ut. xi. q- v-quod deo potri-vVi
i.q:i.qui bonaquia actio ſemel extincta
amplius non reuiuiſcit.et de conſe:di.iiii.
queris uerſus prin. ft.de ſoł· qui res· are
am. Ideoq; cum renunciatio iurie qð ibi
ille.c.habebatin.l.quondam eius uæoreʒ
appareret per inſtẽm ius illud non pote-
rat reuiuiſcer alio inſtr̃o ſuꝑ ulla abſoluta
renunciatione refecto · ĩmo potius renun
ciatio confirmaretur ſicq; ibi non gene-
rabatur preiudicium ex refectione inſtr i
Conſulo tñ ꝙ ubi aliqua oriri poteſt ſuſ⸗
pitio iudicis auctorvate uel ſaltem parte
altera uocata reficiatur. ar. ex ce offi- arc
uvaci.ad hec in fi. C. de auctoritate prãn-
l.fi. MH. Dwit mihilomin ubi·s ꝙ nullũ
inſtr̃m ſuper actu qui uel cuius effectus
pendeat exe uoluntate ptium qr eius re-

fectio poſſet alxeri preiudicere quia poſſz

illud eſſe reuecatum de efenſu partiu ai-
deo non congruit ſcᷣm cum de inſtr̃o uẽ
chtionis uel locationis exemplificare. Iteʒ
ut dicit talis cognitio rõ pertinz ad tabel
lionem ſed ad iudicẽ facitĩ. V.prox in ki.
et ſi bene aduertis hoc dic tum non cont᷑⸗
cicit ei quod eſt dictum de deeredudum
quia ibi effectus non pendebat uoluntate
ꝑtiũ ux ibi r« & põe prmſiſti ꝑ ĩſti 3
mihi ſoluer. Cuſq; ad paſca.e quauis cã

ſoluiſti illa et cibi reſticui inſtẽm uel ilö
cancellaui uel fregi demum adeo tabellio

ſolutzonem huiulmodi ignoräté dicens
me caſu inſtrm credhti perdic ſe nun d
ſtatim debet illud reficere z ſi rfecerit nũ
quid ualet.dic ꝙ non quia ſic poſſet bis de
bitum repeti et fraus fieri cui obuiandũ

eſt ut predpciex de Rptis· ſedes In tłiby

ergo debʒ ordinarius adiri et de amiſſione
ſibi fidel fieri.· . Supple parte uocata.
facit quod ſcripſi-eo.Ci. c.fi: in prin.rmag
ne gloet in.v.illud autẽ tenercũ ad hoc
facit etiam decreque ſquit᷑. J Vt ex ð
priui?·cum olim-i in fi. ¶ Sed nunquid
conficiendo primum inſtĩm exigit᷑ man
datum partiu ut ei dicat᷑.rogo uel mando
uel concedo uel delego ꝙ fac ias inſtr̃m. a
uidetur ꝙ ſic c de fide inſtr̃o·cump·etł
in auten.de dabely.in prin.iĩbi non eſſe a ſe
