ff · de tuet cur.daab hiis ·l.i:in fi · .
Quid dixerit Io.pdict ſua:q/xlii.ſ· ꝙ ad

requiſicionẽ e p̃i ꝓnuciatis alter epᷣus ſub
61 †£

quo ſunt bona exequatur ſcripſi.. V. exi
iniet oĩo uide qð ibi dixi ubi etiam auc/
tor huc remittit · 5· ¶Illud etiã que-
ritur.ĩ.qd tpᷣus habeat executor · .· Le
gittim uel teſtãrius. Io. J Leſtatoris
exequi uoluntatm ed ꝓducere ad effectuʒ
Ho ſcòᷣm qualitatẽ imucte executionis id
cõſiderari debere · ut uidelicet qñqʒ fiat.ĩ.
v:annos qnqʒ uero.ĩ. annu a die qua res diſ

tribuendas accepit cõputan qd patet qa

poſt annũ inde tenet᷑ reddere rationẽ ut ĩ
Pre.l.nulli:.cũ autẽ uł computabit᷑ a die
facte monitiõis ꝑ epᷣm de exequẽdo ĩ au.
de ec·ti.S. ſi aut qui facer̃.et de hr.et fal.
:ſi quis uero non implens gt. 6-illud eset᷑
de teſta·nos ꝗdẽ.x dici põt et melius ꝙ in
piis uoluntatibo.ĩ. vi · menſes ab inſinuati
one teſti numerandos ꝙ ſi forte ulterius
diſtulerit fructus et omne legatum reſti
tuere cogetur ut in aut᷑.de ecti.ſi auteʒ
legtaum uel forte illi.vi menſes coputa-

buntur a tempe bine monitiõis que habz
fieri executori:ut.e.d·ſi aut ſicut in PFgatis

ſolueudis annus cõputatur heredi.nõ ſo

lum a tempe adite hereditatis ueyz et iaʒ a

temꝑe admonitorii decreti ut in pre-6il

lud· Sunt etiã qui dicunt· ꝙ cu hoc tẽpus
non ſit a iure deminatum ep uel iudicis

ſecularis arbitrio relinqtur ſtatuen. e&

de decic.i:de off.dele.de cauſis ff.de jure

deli· l.i· in fi · poſſet etiã dici ꝙ ſi primo et

Icðo monitus differat exequi/non ſit ulte

rius expectandę ſi· in pre.S. ſi aũt qui facet
nec etiam ſi incotinenti conſtet epo de ma

licia eius nolentis exequi · ſicut nec mani-

feſte coutumax expectandꝗ eſt.nec ei eſt
altera dilatio danda. ex de iudic.i C. de
tem· ap.l.fi.ex de ꝓcur̃.conſtituł᷑.xvii.
di·ñi quis de B. a. v. Iili.quid ſi unq ex. Bal
aut mini lapſus eſt alicuius fauor et ce-
dit ignoranti aut piudiciũ et non cedit cõ
ſtitutiones epãles prefigunt minos 2 di-
cunt quidã ꝙ etiã ignorãti dabunt᷑ kmini
pter bonum anmime teſtatoris ut epe fa
ciat ar. ffde infa.l.genero et argumto ĩ. I.
ſi ꝑem. S.i· ff.quẽadmoð ſerui aĩt· C. ð p-
ſcrip.lon.tem.j].fi·cont᷑ uidet᷑ de decre ·ab
r.ls. fi:de edili.edi:l.cum ſex et.cC.ſtatu
dum de Rpłᷣ·li.vi: uideS. de dilaS. ¶
Quid ſi executor a teſtatore ad ditribuẽ
dum aliqua inter pauꝑes deputatus aliꝗs

de boms ſuis in exequendo officiũ illud ex

pendit nuquid hoc deducet᷑ ð bonis ex he
reditate defũcti in quibus da tus eſt exe-

cutor ar.ꝙ ſic.C.de epiet cle.nulli.V.ita

tñ ut ibi ne humanitatis obtentu relicte
pecunie iudicioꝝ diſpendiũs erogent᷑ ubi
innuit᷑ ꝙ epus qui ſubſtituit᷑ a. lmn locum

eius que defunctus deputauerat factur

erat expenſas de hereditate. unde idem c
cẽdum erit in eo qui fut a teſtatore depu
tatus cui epᷣus ſuccedit ar.ff.ſi quis caut᷑.ſi
eum:5qui imuriaꝑ. Bal. no. ff. de neg ge.

l. ꝗ alie· libert: ad. l.fal.l.ĩ..fi. C. & nu.

deli.l.fi..in cõputatiõe · H. Hic oĩo unð

qs ſcripſi de teſta. nos quidẽ. in glo. quid
ſi ẽus. ultra hoc ſcias.Ia.& ra.notaſſe ubi
ſupra ad fii expenſẽ moderate quas exe-

cutores facient ꝓ executiõe fient expenſis
legatariox. ' ð quãtitate ad illa deputata

non expenſis heredis ꝓ cuius utilitate non

fiunt.nec ſins ꝓprũs qñ itinerando opor-
tet illos expender̃.· puta eundo ' mittẽdo
ad loca ubi ſunt captiui de quibus etiam
deducetur qd domi:expendiſſent ſi forſan
ex opa uiuerent cui tũc uacare non potu
erũt.E clerici eſſẽt pᷣſetes ð diſtributiõib

A O

uixiſſent allegauit ff de ãdm tu ſed et᷑ ſi
6.i et de peł hr. led et ſi·S. ꝙ autẽ. Si uero
ſolum ꝓ certis legatariis facta fuiſſet ex-
penſa.· illis ſolis imputabit᷑. ut ſi ꝓ uno ſolo
legato non liqdo oportuit ꝓ liq datiõe fac
tiuł iuris a longe liqdari facit. C. 8 teſta.
qm et de appło · eos· · ĩ. Item ſi ꝓpter id
equũ uel alium a ꝓpriatũ emi oportuit ñ
manebit apud executorem ſed illi dabitur
cui imputata fuit expenſa. ar.pre· ꝭ au
tem etff. de condicob cauſaʒ ſed et ſipe-
cumam.5.ĩ.ſcdᷣm hoc ad textũ inductũ ꝑ
auctorem reſpõde ut.S. V. xliii.puta tam̃
Sba põderanda ſi enim teſtator iuberet·x
x. captiuos redimi omms expenſa de qua
5. imputaret᷑ heredi: Sed ſi legar mille re
demptiõe captiuo de iſta ſuma ſine alio
heredis grauaminc fiẽt expenſẽ neceſſarie
et in his ꝓcedat dictu Iac ·quia huic ꝓli
xo tractaui auctor hanc ultimaʒ addidit
q· ſuꝑaddam aliã q ue fuit de facto et eſt
talis-A. teſtator inſtituit heredẽ no neceſ
Tariũ fratrem cõſanguineũ uel extraneũ et
poſt multa P'gata et cũ płna poteſtate ex
ecutores ad illa deputauit et hiis bis e
uſus Inſtituo. B. mihi heredeʒ uni ſalẽ

in omnih bonis meis hac cõdiciõe ꝙ non

ſuccedatnec poſſideat dicta bona nec iße
rum ꝑtem poſſit habere. nec reciꝑe polſeſ
ſionem illoꝝ.donec.ſupᷣdicta ł'gataꝑ pᷣdic
tos executores meos f uerint płne ſoluta.
ꝙ ſi dictus. B. cõtra pdicta fecerit · uł pol
ſeſſionem ĩipſoꝝ bonoꝝ uł pris ipſoꝝ reci
peret uł uiolenciã uł impedimitum execu
toribo illis inferret. pr iuo ipᷣm her̃ditate
pdicta et uolo ꝙ ꝑ executores meos pᷣdic
tos hereditas ipſa in pias cauſas expendat᷑
queritur an heres pdictus/ ex ſola adiciõe
hereditatis incidat in penam qð uidet᷑ cuʒ
ſucceſſionem ꝓhibuit añ P'gata ſoluta/ſuc
ceſſio aut eſt idem qd aditio que fit ſolo a
nimo tñ extrinſẽcus declarato. Inſtit᷑· ð he
re.qua.et diffe·· pe · et ułt. et ff·de acqui
here.l. ꝓ herede· In contrariũ ſic dicedo in
ducitur ꝑplexitas que factũ reddit inuti
le:f.de condic.iĩnſti.ſi ticius et deł ·i. ſi gs
a filio in.i- Rn In dubio aũt uitanda eſt ꝑ
plexitas ft· re · du.l.quot᷑ ðS v·ob⸗quot᷑.
e& de re.ſpolitteras. V.porro· que ſic de-
claratur 'gata non debent niſi hereditate
adita nec executores illa ſoluere poſſũt. niſi
poſt hereditatẽ aditam in qua aditiõe pẽ
dent omnia in teſtõ deſcriptaC.ð fidicõ ·
leam quam f· de reg ĩur.ſi nemo hiis du
obus coniuntis apparet contrarietas per
quam ſẽ mutuo impediũt/ ſt · de teſtatu.

ſi nemo et.C. e.·l.l.et utrobĩqʒ; no.mſi for-
te dicatur ecutores cxequi poſſe heredi
tate non adita et poſſe 'gata ſoluere licet

nondu efficaciter debita- facit.ff. de cõdic⸗

inſti:l.mulier·S ſi quis heredicari ſeruuzʒ
et facit q poſt/d.m.diiS.de tutore.cir
ca prin conſiliu aut fuit in cauſa pdicta ꝙ
aditio animo uoluntate declarato fieri po
terat abſtinẽdo ab appᷣhẽſion her̃ditatis ł
bonoꝝx ipſius et hec pdicta ponderata uo
lũtate teſtatoris qui uoluit ꝓuider̃ ne ex
ecutores impedirent᷑ effectus aut ſucceſſio
nis ꝓhibite conſiſtit in apphenſiõe poſſeſſi
omis bonoꝝ her̃ditatis.ſt·de cri.expĩ· hre
Fn.et no:C.de leg.l:non eſt dubium et ſi
ſucceſſio talis nõ eſt plena nec uiolat uolu
tatem teſtatoris que ponderãda eſt pluſ ꝙᷓ
bi ꝓprietas ex de .ſig· ꝓpterea 2 ibi
concor·eſt tñ ſcienð ꝙ licet teſtator uſus
fuerit uerbo cõdictionis nõ fuit ꝓprie cõ
ditioſed quoddã onus impoſitũ heredi ꝓ⸗
hibens.ſ.appᷣhenſionẽ hereditatis ad certũ
tempo concor. ex ð cõdic appo:uex 2 ibi
cõcor.ſatis de hoc. ITu ꝛuriſta qui uolenti
ſic teſtari aſiſteres cõſilio tollas hoc d ubiũ
faciendo exprimi ꝙ poſt aditã hereditatẽ

ſolo ammo declarato pemtus 2 i totũ abſti

neat a rey: hereditariu apphenſioe. Et nul
lo modo ac· ¶ Concludat in hac ꝑte oꝑis
qmei Aʒonis qui etiam fuit pars cauſe

publicat is iſtius ut in prin-dixi et inci-

pit temꝑe quo non extatqua Eea- p
a tempe cuius inicũ uel cõtrarii nõ eſt me
moria legata pauꝑibus indetminate ſolu
ta ſunt hoſpitali ſancti Ieronimi modo ci
uitas fecit ſtatutuʒ ꝙ talia legata ciuiuʒ
ſoluantur alteri hoſpitali uel religiolo col
legio.querebat᷑ an hoſpitali ſancti Ieroni-
mi piudicet hoc ſtatutũ ad negatiuã fa-
cit temꝑis diuturnitas que ꝓponitur que
tante uirtutis eſt ꝙ releuat ab onere ꝓ

di titulum: de pſcrip: c-i. in Fi.li.viet ant

quitas ꝓ iure mnducit᷑ de tranllatioquãto
ubi concor.nec poſſunt ciues qdᷣ non poſ-
ſet epus.uel 'gatusde prirno de exceſpre
la.ad hec de ſcdo.de confir uti: uel inuti.c
ult. Item hoſpitale ſcm uel religioſus lo
cus pactuũ cũ ciuibus facere poſſet in piu
diciũ primi hoſpitalis e de pac ·pleriq;.
Item non poſſunt ciues de talibo ſtacuere
que ad iudicium eccleſie ſpectant d teſta.
relaturm· et.c.cuʒ eſſes.de conſti·que in ec
cleſiq.et que ſcripſi ſuꝑ·ĩ.glo.et.cccle-
ſia ſancte. M. de rebo ec no alic.fi:ð foro
com. c.ĩ.li.vi.et qð ibĩ no·ĩ glo:płt.facit
qð de imꝑatore dicitur ·S· e.ti· ·nuc aute

M 5
õl

L. Ira l.ne

in fi.et ĩn ele:de re ĩudi:paſtorał.ad finez⸗
Item inuito etiaʒ teſtatore legata pie ꝑ et
cleſam diſpomunt᷑ e de teſta:tua. facit e-
ti:requiſiſ ti· C. de epiet cle.aut᷑.licet:for
tius igitur inuitis ciuib ·facit · x·q i. fit
quidam.ſatis facit cle:de relig:do.quia cõ-⸗
tingit er qð ibi no. in gloꝑ hanc.Ad con
trarmũ inducitur ꝙ ſtatutuʒ ciuiũ reſpicit
actus ſubiectoꝝ ſuoꝝ tantuʒ quoꝝ ꝑſonis
ct ĩ ploꝝ actibus bene poſſunt leges impo
nere que etiam dicitur ius ciuile facit. xi-
di:catholica.fł.de iuſti.et ĩur.ius ciuile.2
l:omnes populi.Inducitur.l.uenditor.5. ſi
conſtat.f.coĩa pᷣdiet qð no.ff.de regĩurt
nec pignus.ꝭ.priuatoet.l.nec ex prorio
et.C.de decdecuri.ſuꝑ H.li.xi.et qð ſcrip
fi poſt Dy.ſuꝑ regula indultũ ð reg.iur⸗

li.vi.ſ. legittima Filioꝝ poſſe diminui per

ſtatutũ. Item conſtat ꝙ teſtator piudica
re poteſt hoſpitali ſanti Ierommi iuben
do illi- uel aliis locis ſolui/abſurdũ autxẽ u
detur ciues non poſſe qd poſſet priuatus il
lius loci ſub nu mero ciuiũ incluſus.cũ ꝑs
contineat᷑ in toto et minus in pluri ð re-
ĩur. in toto et regula plus ſuꝑ li vi.Soluẽ
do tenuit ꝑ prius alłet ꝑ dec· ur̃a ð loca
et cõ· ed que ibi dixi in textu et ſuꝑi.glo.
E ſtatutu pdictum ciuium nullũ piuclici
um generari hoſpitali ſancti Teronimi

Orro nunc ad ppoſitũ. M. q8

ſumma fecit de hac Ricellam
ſuꝑ Rica de donat᷑. S.· r̃deam
quia quis ſepe donat cauſa mortis quia cũ
ſit filiuſfa. teſtari nõ poteſt · ideo donati.
onis formã ſeᷣ cõpendio ſubiciam que tał
eſt. FOrma.H Rolan pte vViii- ad fi-du

bitatur an fuerit ſimplicit᷑ donatio an cau
ſa mortis uide.ff· de dote pla.l.ſeyaet de

dona.cã mor.l.ſẽya.. A-filius. B. ei uſdẽ
Patris ſuppoſitus poteſtati/quia lege pro
hibẽte etiam patris iuſſu teſtari non põt
hanc donationẽ cauſa mortis eodem patre
ſuo ibidem p̃ᷣſente ualente et cõſentiente ſa
nus ꝑ gratiam iheſu xp̃i mentelicet eger
corpore fecit et diſpoſuit in hunc moð In
primis quidem donatiõe caula mortis reli
quid ꝓ anima ſua tantum expendenð hoc
modo ꝛc.et hoc exequi uoluit ꝑ taleʒ quẽ
ſuum reliquit cõmiſſariũ.Itez tali legauit
talem rem ed tali talem 2c In fiaũt dices
et hec omnia et ſingula cauſa mordis diſpo
ſuit donationis et donationẽ ipſam ualere
uoluit et tenereſi ipſuʒ ex hac egritudine
mori contigerit alioquin nequaꝗᷓ ꝙ auteʒ

expᷣſſit·S ·· poſtremo · Olſti.in

filiuſfamilias patre ꝑmittente poſſit do-
nare cauſa mortis licet teſtari non poſſit
r. ff.de donat᷑·cauſa mor. l.taʒ in hiis.nõ

ti ſine patris ꝑmiſſu. ut. ff. de donat᷑.filuſ

Fa·5.patri autẽ. legare tñ non poteſt etiazʒ
eo ꝑmittenteff.de le.i.l.ii.nec teſtari.ut t
p·l.tam ĩis· M· Incidit.qpił.lxxxiiii-an
Pater reuocare poſſit an reuocatio ſpectat
ad filium Et tenet ꝙ ad filium. Iteʒ Ac.
inl.jii.C.e·ti·tenet ꝙ morte filii nõ mor
te patris conf irmat᷑. ibi uid pleniq ꝑ cy. g
ponit diſtinctionẽ Dy.an donet fini con
ſenſu patris rem patris an ꝓpriã.5. -
Quãdoq; uero quis ſanus exiſtens ꝑ obli-
gationem donat mortis cauſa.et tunc ſic
concipe·FOrma. ¶ ·A. liced ſanus corꝑe
ſciens tñ ſẽ mortalitati ſubiectuzʒ et qnq;
neceſſario moritu hanc cauſaʒ mortis do

nationem fecit-donauit namq; mort᷑cau

ſa. Heius fratri ibidẽ pſenti tale p̃diuz
C.librtur .pollicitatlõe offerens/uł ſic ſo
lempni ſtipulatiõe ꝓmittens dicto. Hei
dem tradere dare et exhibere poſt morteʒ
eius donatioms cauſa dictũ pdiuz ſiue dic
tam pecunie qntitatẽ. et uolens atq; paciſ
cens ut illico dicto eius morte ſecuta peti
cio et eactio rei uel qntitatis donate ſibi
cõpetat pleno ĩure miſi cũ donatiõis peni-
tens eam ſpecialit᷑ reuocauerit adhuc ui-
uens uel niſi contingat ipſuʒ donatarium
eideʒ pᷣmori donatori ho) enim altero cõ
tingente donatio euaneſcat. ¶ .Et no·q;
in donatiõe cauſa mortis ſufficiunt.v.tel
tes.· C. de donat᷑.cauſa mor.l.fi. ¶· ſi fi-
liafa:cõiugata languens donat᷑. cauſa mor-
2 de donando 2 tradendo poſt mortẽ ſe ob
ligat ſic conci · 1· petrus decuit᷑ ·q/que
incipit filiafa:maiorxxv.ampliat hũc ca
ſum loqueus de maiore dotata que ſimpli
citer uel cauſa mortis donat fratri exiſt?
ti ĩ eadem poteſtate de dote querit an uale
at donatio 2 maxime ut uſufructus que
ratur patri:queſtiõis ſo'onẽ que multum
ꝓPlixa eſt intimabo/Sed pᷣmitto ꝙ glo.lĩ.
de auc .tuque.ĩ. allegat᷑ uult ꝙ; tentat
donatio quo ad ꝓprietatẽ · ſed non quo ad
uſumfructuzʒ diſtinguit enim petrus an
dos fuerĩt aduenticia et tunc ualeat dona
tio cauſa mortis 2 querit᷑ fratri cui facta
eſt 2 patri debebit᷑ uſufructus. quia dona

tio 2 alienatio de aduenxicus facta conſen

ſu patris ualeat.C. de bo.que lib...fi.5.fili
us et ibi no:etff·de don.filiuſfa.et ð don.
cauſa mor.l. tam ĩs.5. fi⸗cauſa mortis dixi
ꝗa facta inter uĩuos cõſtãte matrimonio
etiam de patris cõſenſu nõ ualeret donacõ

4

dotis. C. de iure doti.I. ſi pdium ubi ð hoc
Ed ſi donaret ſpecieʒ future acCiõis.ð pa-
tris conſenſu-tunc tenet ut dicta.l·tã is.
et. C. de dona? ſpemn et ſi fiat fratri 8 quo
thema loqucur patri queriẽ uſufructus
nec dicitur patri auctorizare in rem ſuaʒ
ar. ſt. de auc-tu.l.ĩ· in prin. et-l qd dicim
duei de donatiõe facta conſtãte matrimo-
nio quia illo ſoluto ualeret donatio etiam
dotis nedũ actionis ſi ad mulierem debeat

dos redire-Si uero dos fuit ꝓfecticia ·i. ꝓ

fecta de bonis patris uel alterius contẽpla
tiõe patdris· ff · de iur.do.l· ꝓfecticia tunc ſi
conſtante mimonio donet int᷑ uĩuos uel
ſimplicit᷑ ꝗa tunc int᷑ uiuos ediã ſi ſit infir
ma. .de dona- cauſa mor.l.anpłt·.·fi· eti
am ſiſie fiat de patris conſenſu non ualer̃t
tur ꝗa cõſtaret de mẽimonio id non licet
ut pre·l·ſi pdium · duzʒ ꝗa querer̃t patri e
quo ex re patris quereret᷑ filio Inſti:ꝑ qᷓs
ꝑ· nobis acqui · S⸗i· Si uero filia donauit de
ote cauſa mortis uel ſimplicit᷑ ſpeʒ futu
re actiis de conſenſu patris tunc ſi dos ułe
acCio* ꝑuentura ad ipᷣm · ualet donatio ſẽ
cuta morte filie qñ mor · cã donauerat uel
fimpliciè donauit ſpẽ actiois ſed effetum
abebit urroq; calu cuʒ actio tranſibit ad
iam qð erit ipa inſtituta uł exheredata-
G. & re uxc: act. l. una· ,. uideamet. ·S 18
et omne pat ipſi filie ualet eo caſu · ff.
de pac.do.l.cum dos et hiis caſib querit᷑
parri uſufrut ut.S. ſi aut dos uel actio ꝑ
uentura eſſet ad patrẽ qð eſt filia pᷣmoriẽ
te · ut. . l. cũ dos in fi. et. C. olu.mr̃imĩo
quẽ ad. dosl. dos a Patrexune nõ ualet cu
pater donaſſe filio ludeat᷑· ff.· de dont᷑in do
narionibus ·5. Pplt · et cũ ſibi querat᷑ e re
ſua. C. S bo que li·cũ oport 2/ et ĩſtit · ꝑ s

plo.· · i· ſed dicit forte illaʒ poſtea cõfirma
ri morte patris · ſicut ſ ipe pater donaſſet
C. de donat᷑. inter uix et uxO·l.donatiões2
ſc ſcdm eum erit in pendenti donatio tał
facta de dote cauſa mortis uel ſimplicit᷑ ð
ſpe future Riis · ſicut alł ff. de uſufru· s
et ſi quis· · Intero·cum fimilib · Subdit
autẽ ꝙ ex omnib caſib pᷣdictis uno ca-
ſu requiri᷑ mors patris et filie· uel filii do
nãtis·. qñ dos fuiĩt ꝓfecticia et ad patrẽ
puentura q eſt pmor iente filia- Satis pla
cex bec diſtinꝗtio audiui in quadã · q· fac/-
ti dĩm meuʒ defendere donationẽ de qua
querit᷑ dicens hanc patris ꝓmiſſionẽ oꝑa
ri quo ad hunc acu id q quo ad omnes
oꝑaret᷑ emancipatioC. ad macedo · ſi ꝑmit
tente et· f·de donax cã mor · · taʒ is ſed cõ
ſtat emancipatũ id poſſe ergoc induce/

bat etiã.l.ff. de peculiſed ſi darnpnuʒ. Si-
ꝑ quã patet patreʒ uel dim cõcedendo pe
culu tino uel ſeruo cõceſſiſſe uider poteſ
tatem cõtrahende obligatiis etia cu hus
qui in ipſiꝗ ſunt poteſtate ad idem inſti⸗
cũ eo · S· ꝙ autẽ · patria igit᷑ poteſtas nõ
Pabet ĩpedire donat ionẽ cũ a uolutate do
nantis. non a uolutate ꝑmittentis ꝓceſſix
donatio.Facit.l· de eo ĩ fi. ff- ad. l. cor. 8 fal-
ec de condic · et del. cõditionibus ſubde

bat etiã ꝑ·lfiſtulasS· i· fk · de coõtrehẽ · ẽp ·

6. in ꝓfecticia dote ad patrẽ re ſura ꝑ·l-
ſolu. ma.ldos a patre· ctiaʒ ſi cõſentiret
actui ꝑ quẽ ꝑueniret et ad pm uideret᷑ te
nere cõſenſus fortius in caſu ·.q-2 licet glo-
quã in prin: allegaui dicat donationẽ ð qua
querit non tener quo ad uſumfructũ: dice
Par ſic &fendi cõtrariũ exquo tenet quo ad
ꝓprietatezſi non poteſt uſufruct queri
patri querat᷑ filio ꝓprietario · ſicut q per
Gru um ex domims queri non poteſt al-
teri inſolidũ queri · ff. de ſtipła·ſeruox.l-
ꝓinde · ·fi· cuz.l· quẽtibo Itẽ li̊ homo
bona f ide poſſeſſo id qð ſic poſſidenti non
poteſt acquirere .querit ſibi. ff. de acq· re-
o. liber homo5.Fi. ſic etiã cu ſru ſtipu
latur actũ cuius executio ad qnm ptiner
non poteſt ſibi id cõpetit inſti.8 ſti ſruo
rum. 5 ·ſed cũ factũ ꝓ principali dicto ex
Pſſe facit glo.Ac.in aut. iderm eſt ĩ hiis · C
de bo.que li. ubi dicit filio queri ulufruc
tũ ſibi legatũ et non patrichna ſeruito ſer
uitutis elſe non potelt. ff· de uſufruc-Hga.
l.i. et ſcdm hoc non auctorizat ſibi pater.
Item diuerſa ſunt auoriʒare ed ꝑmitter
uel coſentire uide q ſcripſi e de ec: edjfi.
ad audientiã. iſuꝑi glo · Item ſcias ꝙ ſi

pater filio uel filie in poteſtate cõſtitutis

donare non poteſt. ita nec illoꝰꝝ⸗ comugi ge
nero ł nuro. ft· de dona: int᷑ uiet Ux. l- .6
que in eiuſdẽ ubi ediã noet patete.til cũ
hic ſtatus· ·oratio-non obtinuit Ppdicta
l. mi. ꝭ.ſocro · et· C. e· ci. ſ te in nacua in qui

bus ſocrus donat genero uel nuro quia ibi
deficit ꝓbatiõis ratio · cu femine filios in

oteſtate non habeant. Inſti·de adoptio-
6 femine et ibi concor . ꝓprer qð nedum

nuro uel genero · ſed etiã filio uel filie do/

nare poſſet mater · C. de donat᷑ inter ui: et
ux. l. ſi conſtante. non ſic ſi uiueret marit
Pabens illos in poteſtate ut ibi no:ꝙ aute

de poteſtate dicit᷑ ſemꝑ tenend eſt. mſi e
empti appareãt incũbit ergo illis ꝓpatio

facit inſti. de Enatuſconſul.Etulx6/ i·2 q
ibi no· 7 FOrma a-filia.-p.2 uxor. h egra

corꝑe·ſed ſana mẽte quia ĩ ſacris cõſtituta

6

* „*
atdHee e ſen a2

444*¾ S,

“ 1064

.ℳ₰ℳ —

teſtari non poterat. . ſcriptas donationes
cauſa mor.munimtis met uens mortis Pi
culum dicto patre ſuo pſente et coſentiete
fecit hoc modo in primis ſiquidẽ de doti
dus et boms et iuribo ſuis ad ſ ſ Pectanti-
bus mortis cauſa donauit Pdictis patrea
marito ſentibus et uice 2 nomine pauꝑũ
xpi recipientibuseo) uice quos ipi duxe-
rint eligendos nominandos et numerdos
ac ſi ipla eligſſet numeralſſet et ep̃ſſe nomi
nalſet.· x. Ibr-eOα arbitrio int eos diuiden
cas Item dicto.h. unro ſuo nomine ꝓprio
recipiente mor.cã donauit.v.Iil. Item . S⸗
eius fratri pſenti.x. lib. Item tali tantũ.- re
ſiduũ aut dotium bono et iuriũ ſuo om
mu mortis cã donauit dicto.h. uiro ſuo re
cipienti uice et nomine. Cc· et. d. filiox eius
ita tñ ꝙ ſi quẽ eoꝝ aliqñ ſine liber mori cõ
tingat eius morientig Portio ad luꝑſtiteʒ
mor: caula donatiõe pueniat. Ri ambos
nullis ex hiis uel aliquo eo' lberis ſe upſti

tib contingat decedere tunc ip̃ᷣm reſiduũ

Pdimidia ad ipſum fratrẽ ſuum et pro
reliqua dimnidia ad dicta eius ulg donatio
ms mortis cã deueniat. H. Bene eniz do-
nãs cauſa mortis donatarioſi ubſtituit. C.
e.l.i:que aut actio cõpetat ſublſtituto ibi
no.ec plenius ꝑ Cy. q i. et an requirat᷑ ſti-
Pulatio ſubſttuti ibi uide i.iIl. q- ubi tres
opiniones inuenles.ſ. Dyni ·dñi mei et pe
tri de bel- In quibuſd tñ ſcriptis alił ha
beo op.A0.· et Odof.ꝗᷓ ibi dicatur. 5.· p
mittens lolempni ſtip. incueniente cuilt-
bet pdictoꝰ⸗ donatar loe ibidẽ Pſenciu reci
Pienti ſuo nomine ꝓ donatiõe ſibi. facta a
uice illius uel illoy cuius uel quoꝰ nomin
donatu eſt eideʒ dare tradere et exhibere
ntitatem rem uel res donatas ipſio donã
tis morte ſecuta.et uolens atq; paciſcens:
ut qntitatem rei uel reꝝ donatax illico p9
morteʒ eius peticio et exactio competat
Ppleno iure miſi uel donatariũ pmori aut eã
ab hac egritudine liberari ulb donatiõis pe
nitere contingat.hoz enim quocũqʒ cõtin

gente:donatio reuocata ſit et Penitus eua
neſcat.ucl ſic ſcdm. M.·de fano.H. Car-
ta· iii. ubi de hiis et auctor B imſcuit glo.
cuũ textu. · FOrma Ego Berta ꝗuis ſa-
na uel infirma cauſa mortis do et dono ti
bi tali priori. uel fratri oĩa mea bona ł ta
lem rem uel tantam pecum ut poſt mor
tem meam uobis illico cõpetat petitio et
ſit ueſtrũ qð dono quã donation? me me
olq; heredes firm habere et tenere ꝓmit
to irreuocabiſit᷑.miſi ſi ſoecialit᷑ reuocareʒ
nominando ꝑlſona donatarii et ſ pecẽ et q̃n

titatem donatiois quã uoluero reuocaf E*

do tibi hcentia et auctoritatẽ me mortua

intrandi poſſeſſionem amoto ide et eiecto
quolibet poſſeſſore et hec ominia ꝓmitto
tibi ſtipfone ſolempni attendere et obſer⸗
uar̃ Iᷣ pena. C. lib ꝑ me et her̃des meos p
miſſa et a te pdicto nomine ſtipulataet
hiis obſeruandis et pena ſoluenda tibi
dicto nomine obligo omnia bona uerũth

ni forme magis placent.¶ Et no: ꝙ

c forma ubtilior eſt quã teſtim̃ uel codi-
cilli quia ſi poteſt irreuacabilit᷑ fieri. ff. de
dona. cauſa mor. H. Lex illa dicit contri
um.ſ.ꝙ ibi mortis cã fit donatio inter ur
uos et ideo non cadit in cõi uges. Vt ibi
multo fortius poteſt ſub quada condicti
one irreuocabiſit᷑ firmari gꝗa cui licz plus
licʒ et minus ut·. 6.· cõpendioſe. . ſed ꝗqd
ſi iſte· non enim indiget talis donatio inſi
nuatione iudicis. E C.e:ti.l. fi. &. Nec
traditiõe poſſet nec aditiont hereditatis.
ſtatim a morte tranſit domimiũ i donatari
um hoc ꝓbatur in ſumma Azo in ti de
dona. cauſa mor. H. Et ibi in fi no.diſte
rentias inter hanc donationẽ et legatũ no-
ac.inſtituta de dona.po prin.ĩbi dicit tex
tus ꝙ fere ꝑ omnia cõnumerant᷑ legatł᷑.per
Oſti.ubi · S. .i.in fiet ꝑ Cy. plene in.l. fi.
C.e.tiiſ.de dona.cauſa mor. J· Si aũt ue-
Ii quis in abſentia codicillart. uel c mor.
donare facit epiſtolã p manũ publicã cuzʒ
ſubſcr. ptiõevi.teſti ſub hac formma. AW
Iure ueteri etiã donatio cã mortis requi
bat ſtipulationẽ · ff. e. I. mortis cã.et ſic ne
ceſſaria erat ſentia.ſt. de v. ob. l.i. in prĩ.
ſed iure.codict non eſt neccſſario et ſic per
epłarn donationes etiã inter uitios expedi
ri poſſunt. C. ð dona.ſi quis argentũ.5. pe·
er ułt. int᷑nedio nũtio uel epła ut hic.
FOrma:religoſis uiris tali ppoſito et capi
tulo: uel tali priori uel guardiano et fratri
bus talis loci ſal uteʒ in dno noucritis 2c-
Ponat᷑ forma codicilli. uel donat is cauſa
mor: ꝓut.S.et.ĩ.ð uerbo ad uerbũ ſcripte
et ualebit.ut.C. de fideicõ.in epła ꝓmiſſio
tñ pene inter abſentes ualere non poteſt.
ed bonoꝝ obligatio ſic. et eti codicilli ua
lent inter ablentes etiam ſi non ſie ibi for-
ma epłe· ſed ſimplicit᷑ codicilli ¶·Dona
tio aut firma ſtatim poteſt hoc modo fie
ri. FOrma. Ego talis p anima mea et ꝑen
tum meo et ꝓ remiſſione Peccatoꝝ meo
num pure hbere 2 irr̃uocabilit᷑ inter uiuos
do dono 2 offero tibi tali priori uł ſindico
r cipienti nomine et uice fratrũ et eccleſie
talis/ talʒ uineam uel ominia bona que

Rrnrrrrm *

habeo et teneo uel alii ꝓ me et iura et acti
pes quas habeo cõtra quaſcũq; ꝑſonas ſolo
mibi uſufrudtu dum uixero reſeruato ad
habenduũ tenendũ et quicꝗd placuerit dic
tis fratribo facienð·cum omnibo ſuns ꝑti
nenciis et iuri et licet ꝑ uſufructus retẽ
tionem ĩtelligat᷑ facta traditio nihilomin
tñ me tuo nomine ꝓ eis ad maiorẽ caute-
lam cõſtituto poſſidere:dans tibi licentiagʒ
pria auctoritate intrandi et ꝓmittens
malũ dolum abeſſe abfutuxq; eſſe et res pᷣ

dictas habere licere cedens iura et actiões

rcales et ꝑſonales utiles et directas et te ꝓ
curatorẽ nomine ipoꝝ facio in rẽ cuã quã
donationẽ ĩ ꝑpetuu ir̃uocabilit᷑ firmã ha
bere et tenere ꝑ me et meos heredes tibi p
dictis ꝑſonis ſtipulanti ꝓmicto ſub tanta
pena ſtipulatiõe ſollẽpni ꝓmiſſa. ꝓ qua pe
na et ommbo p̃ᷣmiſſis tib ĩ obligo nomine
quo · Somnia bona et iura que ad me pol-
ſent ullo temꝑe ꝑtinere · qua pena ſoluta
non pdicta omĩa rata ꝑmaneant. Bal.no-
ꝙ ſi quis donat ꝓprietatẽ r̃tento uſufruc
tu in uita iſta donatio eſt inter uiuos licet
executio eius quo ad uſumfructũ ſit colla
ta poſt mortẽ et licet fiat mentio mortis
quia non addit᷑ mors obo principali qð ẽ
dono ſed uerbo executiuo ut patet in hac
forma ſpecex qua no.ꝙ tripłx eſt ſpecies
donatiois.ſ.mera cauſa mortis mera inter
uiuõs et quaſi media int᷑ has· et bene facit
ad hoc qð no.ff.deleiil.cũ pat.S.meuio.
2S Poteſt etiã dici et ꝓmitto dictã dona
tionẽ non reuocar̃ uel in uita uel in morte
neqʒ occaſiõe ĩgratitudinis nec ſuꝑueniẽti
um liberox.· Bal. de hoc uide Barin. l.ti-
cia.5 impꝑator.dele· ii·et gloillã circa fiĩ
C. i.·hoc circa notanð qui feud.da.poſſet
p Andre. ð iſer.ĩ:c. naturales·ſi ð feu.fue-
cõtro. 5-C. reuo dona.l.fi:2. · Hiis ſoł·
et.l.ñRᷣ unꝗᷓ · xvii.q/ult.quicũq;:quã dona-
tionẽ ſi ſummã ꝗngentoꝝ aureo excede-
ret pluriũ donationuz uires optinere uolo
que omnesĩ X. ntitatẽ exiſtant op
cimũ tñ eſſet ſi ſingule donate poſſeſſiones
ſpecificarent᷑quĩa tunc tot eſſent donatĩo
nes quot res nec indigent inſinuatiõe. C. de
dona.ſcĩimus.H.ꝑ illã.l.coĩter tenet᷑ cont
riuʒ cum illa req rat diuerſis temꝑib illas
fieri.ut cenſeant᷑ diuerſe in.fi quis aut ꝑ
diuerſa tempꝑa qð ibi placuit Ia. de are- di-
centi ꝙ cũ plura exigant᷑. uno ðficiente to
tũ deficitff.de diuor.l.fi:de iti:ac · q; prĩ
ua.l.iñi· 5·deinð · beñfacit· f· de. nau feri.

l. nibil.S. q ĩ fingulos et idem. Sy uince·

et Gui.de ſuc.in.l.ſcimus.ibi idem ponid

Cymus hoc uĩde.⁊.de dona · 5.i. V quidi Z 6 2

aliquis dat et uide qð ſuꝑ eo dixi de diuer/
ſis donat iomo factis ĩ fraudẽ legis et ꝗd
ſi una facta pł'ibo excedit · Sf-.d euict.
qð dicit᷑ et.l·ſe:ff.de v. ob ſcire et nõ.C. S
ſacroſanecillud quidẽ poteſt etiã hoc per
epiſtolã fieri ut pdixi.et uał bũt oĩa exce

rt ſtipłone · C. de dona. ſi aliqd uel dic ut

I. v. ꝓx. Quudã autẽ dicunt ꝙ ſi dona

tur ualet ꝗngentos aureos non ſuſticit pᷣ
dicta forma- imno debet primo totus con-

ctus ſcribi ⁊ poſtea corã iudice ꝑtibo pu
blicari udicis auctoritate et in fiñ inſtr̃i
ita dicet᷑· hec omnia in ſcriptis coram tali
dño iudice ſuã auctoritate pbente facta 2
inſinuata ſunt pᷣſentibus et ſubſcriptis in
pſentxia talium teſtium · Ego· A. donator
omniĩa pdicta fieri rogauit et ſubſcripſi

et bene eſt quod ĩudex ſimiliter lubſcibat

H. Hec ſubſeriptio donantis et iudicis
nõ eſt in uſu de forma etiã ĩſinuatiõis doc
tores uarie loquũtur quidã eniʒ ſunt dicen
tes ꝙ inſinuatio eſt peaſtẽtis donatioms
in cripturã redacte apud cõpetẽtẽ iudicẽ
facta publicatio et eius auctoritate in pu
blica monumnta uel acta facta r̃dactio ut

ꝑpetuo et facihor fit ueritati ꝓbatio.et B
uolunt auctor in pcedentib uerbis dicere

hiis facit-C.de donat᷑. in hac in aut᷑/ut

fra. filii:.S. illud colł· ix. et.e.colł · ut nulli
iudi5-hoc ꝑuenit et de defen. ciui ·5. non

habente coł·ni.dicũt iſti non eſſe nouũ ꝙ

actus ꝑ unum celebrat ꝓ ſui ulcia ꝓfec

tione apud aliũ publicet᷑. C/de adopt᷑.l. ii.2

ti.ſe· de eman. libe.l.iubemoar.C.· de hiis
qui ue.eta.im.l.ii.hoc ið in memorialibo

ciuitatis bononie apud que cõtractus fac

tus repetit᷑ alias certã ſummã excedẽs non

ualeret. Sed alii nõ querũt hanc duplicati
onem ſcm quos ꝓ ſolerpni inſinuatione
ſufficit ꝙ de donatione facta ſit ſcriptura

apud copetentẽ iudicem publica ut no

A in ſum. de dona:/ S· licet aũt· gof.in ſu
ma.e.ti·s. Item requirit · et Oſti.in ſum.
6: que donatio ꝓ hac facit. C. de dona-l-in

donatiõibus· et qð no:in clede ſumtrini-

— --

in.iiii.gl·et hoc apud nos ſeruat᷑ quia unĩ
co cont᷑ctu fit donatio corã iudice aucto
riʒanteet dicit᷑ ĩſinuata· Sed primi dicũt
ꝙ reſiſtit cauſis ꝓpter quas ĩſinuatio fuit
Iuenta quas dicunt has ut int᷑ donatiõem
et inſinuatiõem poſſet doãs deliberar̃᷑ an
ſibi expediat ꝑ ĩſinuat iem cõfirmare do
natiõem. benefacit ĩ aut᷑.de appellatiõſdq
et.ĩ que tempa ultcra prin. v. ut liceat 2 ꝙ
ibi no/coll.ini ·2 ut ĩteratio actus oſtẽdat

—
ca asa —

mitis ꝑduratiõem ·Faeit.C. de plus peti.l-

una.ed ex. e ti-c.uno⸗2 ut tollat᷑ ðceptiõig
ſuſpitio.C.ad.uelleia.lſi mulier/ii.2 occur

rit᷑ falſis ꝓbatiõibusC.de dona.l.data.Sqʒ
ſcðo ad primas duas ratiões reſpõder̃ poſ-
ſunt illas ꝓcedereſi int᷑ illa duo neceſſariũ
eſſet certi temꝑis intuallũ q nõ eſt. et ſic
ĩ inſtanti illa duo diuiſim fieri poſſent a ſic
ceſſant cauſe · Ad ᷑ciam 2 quartã nõ eæpe
dit reſpõdere que cõcurrũt etiã ſi unic ac
tus fuit · Sed quia dictũ eſt ꝙ coram cõ-
petenti tudice fieri debec ĩſinuatio:querit᷑
quis fit iudex cõpetẽs an plona an rex do
natay an neut᷑ ſpõte aditus-De primns nõ
dubitat᷑ ſed ſic de ultimo 2 ut me expediã
co caſu ſequerer opimõem primo ut pri
mo fieret contctus ille iudex fit cõpetene
adeat᷑ ꝓ ĩſinuatiõe fienda fecit.ſt.ð iudiq-
heres abſens· 6.ĩ-de foro cõpe c. Fi. 2. c.ro-
mana.·5· conthẽtesE.vi:a qð nõ ſit neceſia
rius iudex rey patetC. de dona.l-data in
fi.2. lI. in hac in prin- Ad idemC. de cont᷑⸗
hen.emp:l.i.faciũt aduocati in his 2 fimili
bus cõfici inſtẽ̃a de domicilio ibi electo-
uel de iurtdictiois ꝓrogatiõe prima placʒ
uiſo ð iudice quero de tꝑe an. ſ:die fer iato
ob honorem dei fieri poſſit ĩſinuatio tenet᷑
ſic.cuzʒ hoc nõ requirat cauſẽ cognitionẽ
2 ſit iurtditiõis uolũtarie-C. de ferus.l. ac
tus 2 faciunt no. S· de ferus. 5. ſcdo. . por
ro/2 Oſti. in ſum de feriis · iii. B. que

ptinẽt faci t.ff.quis ordo ĩ bo. poſſ·r. lI.ĩ

6: dies-Seruat᷑ etiã ꝙ ſepe in loco priuato
fiunt tales ĩſinuatioes iudice ꝓpter etatezʒ
uel ſexum declinãte ad locũ tale facit.ff.S
ĩterro/atio.l.uoluit pretor.in fi 2 ut ibi
no:nõ ob.ffde iuſti.et iuẽ.l.peã fi:que lo
quitur ĩ illo actu quo requirit᷑ plena cauſẽ
cognitio:quo caſu ſedere debet ubi ius red
dere cõſueuit.ut ibi ultĩo ſcienð id qð de
ĩſinuatiõe dicit᷑ haber̃ caſ exceptos quos
uide ꝑ Oſti.in .que donatioin ſumde
donaint᷑ quos eſt donatio que fit ꝑ ꝑrinci
pem etiã priuate ꝑſoneuel principi ꝑ pri

uatuʒ ut.C.eæ.ſcimus:et autẽ:ibi poſita:illi

enim nõ ſubiciunt᷑ le gib:nec quantũ ad ĩ
ſinuationẽ ut ibi nec qntum ad ꝑſonax ca
pacitatẽ.ut.C.de dona:int᷑ ui et uxl.pe
multis aũt uidet᷑ ꝙ cũ hodie reges ĩ regnis

ſuis de facto uicẽ imꝑatoris optineãt. Idẽ

fit in illis dicenð et eo ampliꝗ in hiis ꝗ nõ
recognoſcũd impium uide qd ſcripſi S. vᷣ.
fig. ſup quibuſda ſuꝑ. v. Regũ et ex ð re.
iudi.cũ te in glo·magna.ſed nuquid re
ges. J.· (Ex qm hic de forma donatio
nis cã mortxis dixæimus coſequens eſt ut et

inſtẽm int᷑ uiuos donatiõis formem. FE
Tale fuit.S. ꝓximu ſed ibi non dabat᷑ uſlu
fructus.noautẽ Ac. C.de dona.cã mor.l.

fi ꝙ a dubio pᷣſumit᷑ donatio int᷑ uiuos q8
intellexit Pilq- Cæxiii etiã ſi dicat ꝓre-
medio anime in donatiõe uide Oſti- ubi
5· 5. 1·. V. I. H· Cui forma hec erit. FOr-
ma. MH.Rolan· pte.i. circa mediũ.. Ti

cius dedit tradidit et donauit pure libere

ſimplicit᷑ int᷑ uiuos ac irr̃uocabilit ꝑpetuo
ꝓprio inre· P. ꝓ ſẽ ſuiſq; heredibo recipiẽ

ti domũ talem in tali loco ſitã cunus cofi-

nes ſunt tales ad habeno tenenð et poſſidẽ
dum et quicꝗd ſibi et ſuis heredibo dein-
ceps placuerĩt pꝑpetuo facien ·cũ ommb
et fingulis queĩ.pdictos cõfines uel alios
ſi qui fore ne continent᷑ acceſſibo et egreſſi
bus uſq; in uiã puplicã et cu ommboꝛ ſin
Zulis que habet ſupᷣ ſẽ uel.ĩſeu intra ſeed
int᷑ omniq; iure ed actõe ulu ſeu requiſiti
one ſibi ex ea uel ꝓ ea re aut ipſi rei modo
aliquo ꝑtinente q uã rem idem. TL.ſe dicti
nomine.P. pcario nomine cõſtituit poſſi-

dere donec ipſiꝗ rei poſſeſſionẽ accepit cor

poralẽ quã ꝗ deʒ accipidi auctoritate ſua
et retinendi deinceps el omnimodâ et libe

ram licentiã dedit ꝓrnittens ꝑ ſe ſuoſq; he
redes dicto.P. ꝓ ſe ſuiſq; heredibus ſtipu
lanti pmſſaʒ donatiõemet ommia 2 fingu

la.Sſcripta pꝑpetuo rata grataet firma ha

bere et tenerc et non cont᷑ facere uel ueniẽ
PE uel alium aliqua cã uel ingemo de iure

uel de facto nec ipſaʒ donationẽ ingratitu
dine uel cauſa aliqua reuocare.G pena. C.
libraꝝ turoñ ·ſtipulatiõe ꝓmiſſa:ac refec
tione dampno et expenſaz litis et ex et
obligatiõe ommuũ bonoꝰ ſuoꝝ qua pena ſo
Iuda uel nõ pᷣdicta omnia et ſingula firma

Perdurent. π1-Hucuſq; Rolan. Hec

forma ꝓbat᷑.ĩſti.de dona·et.ff.e.l.ĩ pri.
ed.C.e.p.totuũ ex · ·C.fiet.C.de reuoq.do
nat᷑.I.fi.uł dic ut.S. V.donatio.¶ Inſtru
mentuũ uero ceſſiõis ex cauſa donatiõis fac

te: ui.S. & act᷑ceſſ..ii· v. ſi uero. ¶ · Itẽ

inſtr̃m donatiõĩis in ſolutũ uide.ĩin tcta-
tu libell:de ſoł..ĩ. v.ſed et ſi res. ·. Beñ
eſt primis· 56. in ?tatu de ſo'ombus. ſed re
ſpectu Rice eſt ſcus. ¶ Itẽ formã do
natiõis quã facit de omnibus bonis ſuns is
qui monaſteriũ ingredit᷑ uideĩ· regula.
et tran:ad relig · V·hoc quoqʒet no ·M·
Scm Rolan. wꝙ ſi donator ſẽ obligat
ad defenſiõem rei donateillud etiã ſcriben
dum eſt.donatores tñ nolunt multis con-
dictionibo ſeu obligatiombus implicari-
imo ualde dᷣdecet donat arium ad hoc niti

WItem no·ꝙ donatiões ulẽ ſummãgn-
gentoꝝ aureoꝝ fieri debẽt cũ ĩſinuatipei·
cum decreto iudicis a' non ualent ut. C.

de dona ſi quis argentuʒ. niſi fiant ad pios
uſus ut.C.de ſacrolan.ec-illud. . Lex il
la uult contrariũ et uide qð ibi nõpilł.q
Cxxiii Cenet doñFactã eceleſie uł religio

o loco ſine ĩſinuatiõe tenere · licet excedat

rationẽ ſumit ex:ꝭ.ſtatiʒ ał.nam ſi nõ dif
ferunt imꝑium et ſacerdotiũ:.et imꝑio ſĩ

iſinuatiõe donat᷑ ud ibi-et in auł/pigno.ne

fi.S/i.et que paria ſunt paria iura ðᷣſiderãt
