ſicercius ñ uenitnec ſe excuſat · qualiter
tũc duo citabunt ꝑtes uel qualit᷑ ilũ abñ
tem uocabunt:R.d.m.no- in ſum de of.
deł.·qd ſit eius offin. ꝙ ſine delegatione
college poſſunt᷑ duo citare B mõ/FOrma

Vice nra 2 college nr̃i citamus te q cum
multuʒ diſtet a nobis in citatione hac nõ
poterat ĩtereſſe/quaſi dicat hʒ B locuʒ cła
illa ꝙ ſi ñ omnes. 2 de hoc tãgitur in pre.
cum cãm quead hoc fecit quod noĩ. S

primo 2z Fo decre.5: Iam de effectu. v. et

no:ꝙ pre Idem etiam dicit· ſi duo ſunt.ſ.
ꝙ unus uice ſua et abñtis citare ualeat᷑ cã
ſimili allegatai põt eniz abns ratificare qð
ſuo noiĩie geſtum eſt · et in his cãibus rõne
dubii citatus uenire tenet᷑: tñ ulterius nõ
venet᷑ ꝓcedere.miſi fca ſibi copia iurdictio
mis: nec eſt qcens eam ſibi fieri:mſi uemat
coram iudicead quẽ potius ꝗ iudex ad ip
ſuʒ uenire tenet᷑· Sed dices ergo quiſq; po
teſt ꝓ hbito me uocare. dicẽs ſe iudicem
cum ñ ſit xquo ſic citatus debeo oꝑere·ſʒ
Hendeo ip̃e tibi ad ĩtereſſe odempnabit᷑.et
ał.puniet᷑ que dic m.d.m ut in pred:. 5.
q ſit ei offm. ¶ Caueat tñ citâs predic
to modo ꝙ is cuius noĩe citat n multum
diſtet· ał. dictãs ſcribens 2 ſigillans qõneʒ
falſi poterũt formidare ut.ex.· de his que
fi:a prelaꝗto m. d.maliqui tñ qnqʒ fa-
ciunt hanc lr̃am ſcribi noĩe omniu in fi.
dicunt data ãno:menſe tali nihil de loco ł
die dicẽtes ſicq; ſuas quod ñ approbo pal
liãt falſitates tutius eſt ergo in predictis
cãibus ꝙ unus cõmittat alteri uices ſuas
ſub hac forma/EQrma. Lalis tali ſaluteʒ
in qno/cum ca que uertitur ſeu uerti ſpe
rat᷑ inter a.2. b. uobis et mihi ſimul a ſede
apłica ſit omiſſa ſub hac forma-Clemens

epᷣus 2c· poſito toto tenore ſlubiungat pre
fat· aa me inſtãter petnt. ꝙ dtumb.

cltare deberẽ ut coram me ↄparere debe-

ret.attendẽs ĩgitur me ad hoc ſine uobis
n debere ꝓcedere· uolẽs etiam liteʒ abbre
uiarepartiumq; occurrere laborib 2 ex
penſis ur̃e diſcrecioni quo ad cãm citatio
nem tinmmodo faciendamct in his que ad
ipſarm pertinẽt meas uobis omitto uices
iuriſdictõe ac ptãte mihi in omibus aliis
reſeruata. ſcituri ꝙ dãte deo die ac loco in
terero ꝑ uos partcibus aſſignatis· ꝙ ſi tres
fuerint:duo tercio eodem modo ↄmittãat
ꝗ tercius citabit hac forma/FOrma- Ta
lis tali ſalutem in qno. Ir̃as aplicas me et
talem recepiſſe noueritis ſub hac forma.
Clemẽs epᷣus 2c. cum ĩigitur ci mei tales
college quo ad citatione huiuſmnodli faciẽ
dam mihi cõmiſerint uices ſuas Idcirco
uice dictoꝝ collegaruʒ:2 mea auctoritate
dñi pape qua fungimur in hac parte. uos
cito ut coram eis.2 me die et loco talibus
E uos aut per ꝓcuxt:ydoneum ac. uel cõ-⸗

mittat᷑ hec citatio ↄmittenda alicui- ut. S.

S.ulſo.ſi aut umis ↄmittat alteri uices ſu

28s in ca-dicet ꝓut no.S. de iudi.dele.6⸗le-
quitur. V. 2 ſic ſunt in fi · ¶ Sed pone ꝙ

is cui citat io omittit᷑ facieda petit᷑ ſibi fie
ri copiaʒ luriſdic:nec alter uult citare diæ
it. G.na.M. In c.ſtatiĩ al'ato. · luffice
re tenorem Rpti apfici in lra inſertu eſſe
nec eſt neceſſe originale oſtendi. ar ex · de
dila.preterea:nec ob. ex· de offi. delecum
in iureque loquit᷑ in executione ſnĩe in ꝗᷓ
magnũ fit piudicium qd non eſt in citati
one· Ideoq; dʒ obedire citatoiꝑs enim corã
dep.uenmis poterit ſi uolueric Rpti copiã
petere 2 hr̃e.ut in pre:c.pterea. nec a cita
tore appellari ex hoc poterit cu ſit merus
executorut. ex. de appelł?. nouit. maxime
aut obedir dʒ ſi delegati perſona ſit aucto
rigabilis-2 bone fame ar-xcvii-di-nobiliſ
ſimusxli:di- miramur ꝓpe finem.2 fm
quoſdam i minoribus obedire tenetur. ff.
iudiciisſi quis ex aliena:d mno.ĩ ſum-

in.t.de off. deł.ò·qð ſit eius offm. . ter-

cius:ꝙ talis põt cogi coram iudice uenii
2 tunc oſtenſo ſibi pto eum cogere et ꝑ
premiſſas etiam rõnes no:papa in pc. pre
tereaꝙ exquo deł.infit in ciĩtatione apłi
ci Rpti tenorẽ. citatus ꝑ ip̃m deł.oparere
tenetur quanꝗᷓ apłicum ñ uiderit Rptuʒ
niſi forte ipſe deł. uilis ꝑſona uel nimis re
mota ſit· 2 ſi nõ ↄparet2 in ueriĩtate iudx
ſit tenet excõmuũicatio uel in poſſ/miſſio.
2 quelibet alia mulcta ꝑ eum ꝓpter hoc

2

G& £

84

è

△½ =

illi inflicta dʒ ergo opraere cum per hoc
nullum fiat ſibi piudicium uł modicum
nam ſaluũ ſibi remanet ius petedi copiaʒ
iundictiois illius 2 fori priuilegium alle-
gandi:a ał. ꝓcedere n cogetur· ff.de iudi-
Ili quis ex e. de iudiciis C- i·eX&. de dila-ca.
fi:ſed ſi ille iudex n ſit- uel nullum uel fal
ſum Rpti tenorẽ nullã cam quare ſuper
citatũ iundictionem heat in citatorio in
ſeruit nec ał eſt iudex ordinarius ñ tenet᷑
ↄparere nec tenet ſi vtra eum ñ comꝑentẽ

Pꝓcedit.ar ff·ſi quis cau. ſi ſeruus.z. lquo

tiens ſeruus. de in ius uocl. iñi ſedp· pe
ſapᷣ·dieit. H· In.c.cum in iur. S·ꝙ nec
citatus per ipᷣm deꝑcõꝑere nec is cui mã
datur ꝙ citet oꝑere tenetur. niſi prius de
illius iuriſdictione certificet᷑ ar. in p.c· cũ
in iure2 in his que no·ĩ de ꝓbat uiden
dum. quid d auditoribus uel mſi citas
ſit glona auctorigabilis ut premiſſuz eſti
Citatus tñ non dʒ dicer̃ ſe illius iuridie
tione dubitare- ubi dubitandum ñ eſt e&
de Rp cum cõtingat- ¶ Sed quid ſi dele-
rũãdet alicui ut ðnunciet pexcõicatum
HNo.no.papa in pre·c cum in iure ꝙ pru-
dẽter agit ſi etiaʒ nullo apłico Hepto uiſo
exequit᷑ q& mdãatur prelertim ſi dele- eſt
approbata plona nec tenet᷑ Geferre miſi ue
lit appellationi ꝑtcis appellatis ne exequat᷑
nam huiuſmodi appellationes coram dep'
n coram executoribus ſunt intxerponende
e&. de off. deł? ſuꝑ qõnumSquem uero-2
5S.Fi.non tn cogit᷑ mifi uelit ut in pre.c· cuʒ
in iure·2 fi ꝓpter hoc excõicetur nõ tenet
excoicatio quia hic agit᷑: de magno piudi-
cio:hʒ emim ille tin iuriſdictionẽ in rebus
uel ꝑloms in Fepto ↄtentà n in aliis. mſi
cius iuriſdict-impedhatur- uel mandatuʒ
ↄrempnat ut no:ᷣm eum:ex de offdele-
ci·at iſte n impedit nec ↄotempnit/cum ſi
bi ñ oſtet ipm iudicem eſſe·ñ ergo ᷣm eũ
tenet Ima tanꝗᷓ a ñ ſuo iudice lata. Iʒ poſt
recipiatur ipm iudiceʒ fuiſſe ar. ex · of-
dełex lẽ̃is.¶Quid ſi iudex ita dicit. mã

do tibi ꝙ uemas die tali- uel ꝙ talem citeſ

alioquin te nouer is excõicacum. dicit. G-

na. MHut ſcripfi in decre. preterea hic alł.

in eius prin · α ueniens uel nõ citans
ñ eſt excõicatus.neceſſe eſt enim ſnĩaʒ ex
ↄmunicationis in illum dictari·C.de ſen.-

expi.reci arbitri.2 ore ꝓprio ꝓferriiiq:

i-de manifeſta in fine ibi- Iam diiudicaui
ur pñis 2c.2 arin his que noex de ſimo⸗
ficut tuis.ĩ gloar:qꝙ abbas. 2 d eo ꝗ fur-
or.rece.C.iĩ: nec talis lr̃a ꝓbat InĩiamC. de
edenautſi quis in aliquo- extra de fide-

ſimo accuſatum:. MnmMä.- Tbr dicebaé in an-P

inſtruc ĩ.quia nec ereditur iudici aſſerti

oni ex · de ꝓbat qin otra:ar ↄtralein- di
ſalonirxane-2· Nσ*z111- q-in αρerius: eX e

—

ſcripta nr̃a ꝓhiber̃.2 idem in:c.ibi ſequẽ-
ut ibi dpei. ſed illa ut dicit ibi papa lo
quitur:qui ſolo uerbo. 1. h intẽdit de
bo abloluo te quid ſpẽale in papaſed d ali
is uerbis tene q dicit Clemẽ ſi ſummus
de ſen. ecò· aliquem ablſoluere poteſt
ut.eX: de ſen-exſi aliqñ. unde dicit ꝙ iu-

dex ſic ꝓcedere dʒ nam pñtibus aliquib

abntem uel citare nolentem excõicabit B
modo:quia talis a me legitime citatus cõ
parere tempſit/ uel ad mandatum meum
citare talẽ neglexit eũ excõico ĩ his ſcripti
MH Kidiculoſum eſt hoc pſilium ꝙ ante
culpam ferat᷑ eecõitatio pura. deinde
illum citabit hoc mõ/mando tibi ut com
Pareas tali die uel talẽ cites alioquã te no
ueris ccoc-atum cuiue excois tenor talis
eſt·ꝗa talis a me 2c ut.S.2 ſic poſtea talis
n poterit appellaree&de ap. preterea alii
dit ꝙ bene eſt excõicatus ꝑ talia uerba
ar in his que no- I· de ſnia. S. ut aut. . por
ro quia ibi uerumtñ iudices ¶ Qund ſiñ
uenlens habuit iuſtarn caãm abntie dicũt
quidam fimpłr. ꝙ non eſt excõicatus.nõ
enim iudex intendebat ip̃ᷣm excõicare in
omnẽ euentũ ſed in caſuʒ cõtumacie tãtũ

ar.ſf.de ſolu.ſi ſeruus.x· in fi. unde cũ non

ſit cõtumax.penã otumacie ſentire nõ dʒ
ex de ꝓcur̃querelã·iiqv/ꝗto de maio:2

obe · inter tuor · f · de re iudi-cotumatia-

i.q- in. nõ debet is ĩmo debet iudex pro

nuntiare ſniarm nullam ut e de re udi-

cum bertoldus.2· Cc · tenor circa finẽ nec
debet etiã iſte latiſfacere de expeñ · ut in
p·c querela. M uide qd nõ:de teſti· cog·
c-n.in uléglo.2 q ſuꝑ ea dixi et remih:
Bal. Interduʒ etiã impedito ſuccurritur
ipſo iure qñ iudex ſciebat impedimentuʒ
de re iudiliqueſtuʒ Interdum ꝑ reſtõneʒ
C. de reſtit · mili.l.ignor:ꝑ Cy.lqñ ĩudex
ignorat quo caſu aut eſt defectus in iure
agẽtis aut ſolum eſt impecdimentum e
pte rei.primo caſu ipᷣo ĩiure ñ ualet decre
tum.l.iĩ.ꝭ.hec uerbaff.ne ius fi:eiſed cif
finitiua ualetſed datur reſtõ ffide pecu-
lio·l.eo temporeð udi.lſi pretor·ꝭmar
cellus niſi ſit obtenta ↄtra abntem 2 impe

ditum eæ falſis ꝓbõnibus uel ex falſis ac-

tis.quia cunc eſt nulla iplo iure ut ibiet
ff.& fal.ſi buis ob.in bo nmibil agit/ſi au
tem ñ eſt defectus in iure agentis ſed eſt
mera rei excuſatio tunc ðcretum 2a fnia ð

ol ol

A2

SV

damp infec· ſi finita5 ſi forte fm Dy. ſʒ
dat᷑ reſtõ ᷣm diſtinc· noff·de intereſti·
l.fi·. · ¶ Illud aũt certum eſt ꝙ ſi uuðx
excõicat ꝓpter ↄtumaciam eum de quo
ſibi oſtat ꝙ nõ ſit de ipius iuriſdictione.ñ
tenet ſma.quia ille no tenet᷑ uemre. ut ex
de appel. ſi duobusff. ſi quis in ius uo.nõ
ĩe.l.ii·ſecus ſi hoc ĩgnorabat · ut ibi ··
ſtatim innuit otraſed diſtingue ut in qõ
ne de ꝗᷓ ſtatim · Sed nũquid idẽ erit
in exernpto· ut ſit excõicatus ſi iudex ig-
norat eum exemptuʒ NRo non · quia talis
ignorantia non põt eum facere iudiceʒ ꝗ
non eſt de hoc ·S·5·i · V· Item generaliter
2 ſequen. M-Ibi remiſi ad qõnem quam
ſcriphi ſuꝑ regula ſciẽti · ꝭ · ¶ De citatio
ne auteʒ que fᷣe ꝑ edicta no.S· .· Px · V. et
no.ed.ĩ· de do.a cõtu·òꝭ·reſtat. ¶ Iteʒ qñ
un poſſit abſoluere excõicatũ ab alio no.
m papã.ex. de off.dele.prudentiã · S· ſex-

ta. M ubi ſcripſi ſuꝑ uerbo maliciaʒ ·

Icto de citationibus lr̃alibo or
dinarioꝝꝶ decens eſt ut etiaʒ de
citationibus audicoy generali
um palacii qñi pape quas fre-
quetamus aliqua ſupponamus ꝗa ideo au
ditores generales dicunt᷑ quia eis genera
audient io.applieationum totius orbis cõ
miſſa eſt non tam daiffinitio ſine ſpẽali qñi
pPape mãdato ſibi fcã prius relatione fideli
ut dei.Sde iudi.deł·ii.. Item nõ ob
ſtat.et ſcias ꝙ qñqʒ citant in audiẽtia qũ
q; ctiam ex curiamnã de cõſuetudine di
utius obſeruata ci tant ex curiazʒ uſq; ad
duas dietas· de Rp: nõnulli. et eox Iris
obedit᷑z ſingulis eoꝝ creditur. in càis per
appellationem. et etiã ꝑ ſimplicem quere
lam ad apyicam ſedem delat: ¶Forma

aũt citatis in audiẽtia talis· EOrma mã
dat magiſter Guil'mo duranti canonicꝗ
beluacen:.et Narboñqñi pape cappellanq
ſubchaconus ac ipſius palacn ca generał
auditor citari.primo uel fo uł tercio per
emptorieuel quarto ad maliciam duĩcen
damiin auditia publica talem ſeu eius ꝓ
cura.legittimũ ſi quis eſt in ro curia pro
eodem 2 quoſcunq; alios qui ſua credide-
rint intereſſe· ut tali die facta audientia ſi
curia fuerit. alioquin. ꝓx ſequen die qua
curia fuerit opꝑeat in palacio corã eo ad ꝓ
cededurn- uel ad libellum recipienduz uel

àad liti conteſ. uel ad iurãdum de ueritate

ſeu calumpnia uel ad rñdendum poſitioni
bus/uel ad audiendũ iurare teſtes ꝑris al-
terius/uel ad audiendum ſnĩaʒ 2 ſic de aliiſ

in cã ſeu cais appelły'onis 2 negocii prĩcipa
lis que uertit᷑ ſeu uerti ſperatur ĩter cdietuũ
Pex ꝑpde una:2 talem ex altera ſuper pre
bẽda talis eccĩeuel bñficio uel fundo- uel
uinea 2 huiuſmõr. uel ſuꝑ tłi accatione ꝓ
ut poſtulat iunt ordo. alioquin in cã ipia.
uel ad hibelli receptionem uel ad lit cõt.
M· Inepta vr̃ ominatio de ↄteſtatione ꝑ
te nõ uemienteSed q ꝙ reſpicit ꝑtemil
larn qua citãtur hii quoꝝ intereſt.eis eni

n uementibus. Ffiet oteſtatio cũ principali

26. . nõ obſtãte cuiuſq; abntia quantũ
ſuadebit iuſticia ꝓcedetur. data uiterbii
dievimẽſis octobi põtificat omi Clemi

tis papeiiii·aãno.in. ¶ Et noꝙ ſernꝑ an

lit is conteſt. uemnur in citatiombus hoc
bo In tali cã que uertitur ſeu uerti ſpe
ratur 2c. quia litis oteſt. eſt litis imcium
ut :ex · ð V· ſig· ex parte.ii2 de oſt · deł·ſu
per qõnum. i. · ꝙ ſi delegatus2. c. rela

tum: 2 an litis cont non r quis agere ſed

agere uelle ut.frem raha-l amplius.
¶ Si uero mãdat.ex curiam.i. duas die-
tas aliquem citari.ſic l̃e ↄcpient᷑. EOrma

magr Guilymus duranti 26 utS. ulq; au

ditor- Tunge tali plebano 2 tali canõico ta
lis eccie ſalutem in oCuʒ cam appelło
nis 2 negocii prĩcipalis que uerti᷑ ſeu vᷣti
ſperaturinter⸗ G. ex una parte 2.· C. ex alte
ra/ uel quaʒ mouet. uel mouere intẽdit ſu
Per tali re- uel accuſatione 2 rebus aliis ad
inſtantiã ipſius.g· P' eiulſ ꝓcura uel de mã
dato ſummi põtificis. ſicut occurret rece
pPimus audiezdam2 fine debito terminan

dam. dlſcretioni ur̃e auctoritate qñ i pape

qua fungimur in hac ꝑte diſtricte pcipiẽ
domãdamus. quatinus uos uel alter urm
uos aut alium uel alios eum ex ꝑte nr̃e
pẽptorie citare curetis: ut diex· a die ur̃a
citationis onumerãda- uel in ꝓx-lequenti
n feriata ſi dies ip̃a fuerit feriata. ꝑ le uel
Per ꝓcur legitimum opareat in ro-cur ia
corarn nobis facturus 2 recepturus in dic
ta cã quod ordo dictauerit rõnis alſoquĩ
26. ut.S. in ꝓx formamãdatum nr̃m Im

mo uerius apricuz taliter impleturi ꝙ& de
PEicuz P TP

inobediẽ tia uel otẽptu nequeatie aliqua-
tenus reprehẽdi. diem autẽ ur̃e citationis
2 formã2 quicquid inde feceritis nobis ꝑ
patẽtas lr̃as harum ſeriẽ otinentes . aut ꝑ
publicum inſtĩm fideliè reſcribatis data
26 M. addidit. v. ſequẽtem quia hic cõ
tinuatur · V. ceterũ. . ¶ Quid ſi altera
parte appellante a delegato-ipᷣe delegatus
cãrn remittit ad ſuꝑioremqui cãm dele-
gauerat.ſuperior uero ad queʒ cã remiſſa

QNan ta cαE. Ni oz da⸗ * *C.

6 9

9

I

24. “ *

1lale

—

eſt cĩtat appellantẽ. ut ueniał ꝓceſſurus
in cã principali: nulla fcà mentione de ap
pellatione: Ro. dicũt quidam ꝙ ſuffi mit
tere excuſatorẽ:ꝗ ſelum dicat dne ñ tenʒ
citatio ur̃a ſuper cã principali uel ñ pote
ſtis in ea ꝓcedere ꝗa appellatum eſt 2 ap
pellans intẽdit ꝓſequi appellationẽ tem-
pore ↄpetẽti.Si aur cranſiſſet tẽpus proſe
quende applr?onis tunc bñ teneret citatio
ſuper principali cã· tam a delegate ꝗᷓ a de
legato fcã.· bucuſq; poſuerat. S:ſe-
quitur in fine · ·ii:q-vi ei qui: æx·ð ap·
cum ſit romana-papa uero dicit· A ubi.
ðclarat in fi · dʒ oſtẽdere talem qua
lem appellatione fuiſſe admiſſaʒex · de te
ſti.uems:quia ſi aliud diceret᷑ lequeretur
ablſurditas-quia cuilibet facile eſſet delu-
dere quelbet iudicẽ ſi ñ teneretur ꝓbare
uertateʒ cãe applł'onis. quia nec ſuper ea
citatus eſt. Si aut i citatione fcãà ſuꝑ prĩci
pali faceret mẽtionem de appellatione nõ
tener et nec excuſatore mittere teneretur
quia expᷣſſit errorem in ſnĩa· ſ. ꝙ uemret
agere cam principalẽ obmiſſa appellatiõe
quod uez eſt in illis cãis in quibus an om
ma dʒ articulus appelł'onmis expechri ꝗ de
principali agat᷑ ut·ex· de ap. ut dbitus et
c.cordi.ſecus aut eſt ubi appellatio ſimul
cum principali expedit᷑ ux eſt q ſuꝑ pro
uihone appellat- ut. e. de ap- ſtatuimus-
P. vi. Item certum eſt ꝙ ubi dʒ quis ex-

cuſatorem mittere nec mittit tenet ꝓceſ

ſus otra eum ſuꝑ principali hitu sſi lu
appellatuʒ eſſe ignorauit.2 aduerſario nil
dolole egit. ſecus aut ſi ſciuſſet appellatũ
e& de ap-ſi duobus· uel ſi aduerſarius dolo
ſe fubſticuit de appellatione ft- de iudho⸗
pretorPorro in citatie facta delegato
ñ tenetur quis executoré mittere. licet ſe
curius ſir mittere Aln dicunt 2 bñ ut vr
q; citatio dlegantis tenet etiaʒ non facta
mẽtione de ap· quia ſicut cicatus ↄparere
debet . ut ꝓponat ſuas exceptiones ita et
iſte ut ꝓponat ſuam.ſ appellatũ eſſe · ft·
de iudi-ſi quis ex alienaex d ap- cuʒ ꝑati
2 niſi ueniat tenet ꝓceſſus hicus otra euʒ
m papã qui hoc noeʒ · de accuCfi.
et ut ibi ſcripſi poſt B uerba que ad lr̃am
fuer̃t ipius ꝑ hunc finem vr̃ Innorecede
re a priori dicto ut ſic n ſufficiat mietere
excularorem⸗ G. ¶ Cete is cui ſub for
ma preſcripta Icribi᷑ reſcriptuʒ reuerent
recipiat 2 iux formam ſibi traditã citet-
quo fcõ ſic audicori reſcribat ¶EOrma: ui
ro uenerabili diſcreto 2c. lr̃as ure rueretie

recepim ſub hac for̃a 2c·. Magiſter. G.

duranti 2c· poſito toro eaꝝ tenore ſubiun
gat ſc ur̃is igitur uolens humhlit obechre
mãadatis taleʒ ex ꝑte ur̃a die tali in tah lo

co talibus pntibus ꝑemptorie citare cura
uiut tali die coram uobis in ro- curia per

ſe uel per ꝓcunt· legittimuʒ 2c. et ut S in
lr̃a precedenti.ꝙ ſi d cicatione fem̃ fuerit
publicum inſtrm. Iugatur ſic ꝓut in in-
ſtrumto publico exinde cofecto qd ad ue
ſtraʒ tralmitto pntiam undere poteriti cõ
tineri. ¶ Si uero ĩs cui citatio demandat᷑
citar᷑ noluerit. auditor mãdatuʒ ſuum ſic
poterit aggrauare Orma Magr. G. du
ranti 2c. Merminimus nos uobis nrs Iris
dediſſe in madatis ut talem & tali loco ex
parte nr̃a perẽptorie ciĩtaretĩs ꝙ coraʒ no
bis tali die a loco ſuper tali cà 2c. ut.S. qᷣ
quidem ꝓut nobis alſſerit᷑ facere ↄtempſi
bili non curaſtis. quocirca uobis ſub pe
na excõicationis diſtricte pcipiendo. man
damus:quatinus eudem ex parte nr̃a cita
re curetis. ĩuꝰæ priox otinentiã l̃arum/ꝙ
ſi forte dtemptum ſuperaddentes ↄtemp
tui mandatũ nẽ̃m ĩmo uerius apłicuʒz in
hac parte otempſeritis adimplere contra
uos ꝓculdubio ꝓpter inobedientiam et
contemptũ huiuſmõi ad penam durioreʒ

2 ad alia ſicut magis expedire uidebimus

ꝓcedermus. L Porro qnq; auditor ſuſcep
ta cà apely'onis uel negocii principalis in
hibʒ ordinario ne ð cã ipla ſe intromittat
2 tũc ei ſub hac forma =
Venerabili in xpo pr̃i tali epo Magiſter
G durãti hi pape cappellanus ac palacii
eiuſdem dni carum generalis auditor ſĩue
rentiam cum honor̃ peruenit ad nos ꝙ Iʒ

cã que uertitur inter tales ſuper hoc pen
deat uel agitet᷑ ſeu agitari ſperet᷑ in roma-

na curia coram nobisi uos tñ non ſine ſediſ
apłpice iniuria 2 otemptu in caà huiuſmõi.

non tam ad uni ꝑtis inſtantiã ꝗꝙ in alte
rius graue preiudicium auctoritate ordi
naria ꝓcedere attemd atit. quocirca pr̃mi
tati ur̃e tenore pntiuzʒ auctoritate cn pa
pe ꝗᷓ fungimur in hac ꝑre reuerenter tñ pᷣ
cipieédo Mãdamus qcino in dcã cã ſuper
ſedere curetis cum ad maius tribunal me
diãte iuſticia ſit delata: ſi uero madat ĩhi
beri alteri ꝑtine aliquid in preiudiciuʒ al
terutrius ꝑtis attemptet ſub hac forma
ſcribet EOrma. Magr 2c. Cum cã appel
lationis 2 negocii principay que uertitur
ſeu uerti ſperatur interp.2.· b. ſuper hoc
pendeat in rocuria corã nobis auctorita
te dñi pape ꝗᷓ fungimur in hac ꝑte uobᷣ di
ſtricte precipiendo Mãdamus quatinus

—

cĩdeʒ· p· ex parde nr̃a artius inhibere cure
tis.ne in dicta cã coram nr̃o pendente exa
mine quicꝗᷓ in partis alterius piudicium
ĩnouer uel attemptet· ¶·ÿ Quud iuris fit ð
huiuſmodi inhibitione dicamĩ de appel-
6 de offõ quoq;2·5 ſe · ¶ Item no· ꝙ pri
ulſꝗᷓ fiat citatio dʒ actor cauereqð dic ut
ĩ. de accationelibi habes ꝗliter in cri-
minibus fiant citationes· ¶ Item querit᷑
ecce dele · qui de cã ↄgnouit cicauit partes
peremptorie ad ſmiam audiendaʒ demum
ↄmittit alicui ſmie ꝓlationeʒ queritur an
is cui cõmiſit debeat iteꝝ partes citare.et
uidet᷑ ꝙ ſic ar · f:· de iudi. edicturn:2 facit
q noC.quõ et qñ iudex olentaneũ ĩ glo-
ſ.preſide 2c ar. ↄtra:ex de off.deł/olſuluit
ff· de iudi · mortuo· M· decre · ꝓbat ꝙ iu-
dex ñ tenetur ultra citar̃·2 lex dicit ꝙ iu
dice mortuo ſucceſſor iudicabit qð ille iu
dicarurus erat: ergo ꝓnunciabit ſiñ noua
citatione· ceſſat dubium ſi uterq; cõparet
ꝑatus audire Iniam ꝓcedit quidern cum
al ↄparentium petit copiam ſubdelegati
onis uel otra illum opponit aliquid ꝓba-
bile tunc enim cum ea hora ſnia ferri non

poſſit·certum eſt ꝙ nouum ꝑẽptorium

erit neceſſarium ꝓcedit ergo dubium cũ
alter n ↄparet:et tunc puto nouuʒ ꝑemp
torium neceſſarium ꝑ pre·l. edictum mſi
iudex citaſſet ad ſmĩſam ferendam ꝑſe uł
eum cui omitteretfacic.ff.iudi-ſolcum
apud ⁊ unð quod ſcripſi de accuſa lʒ· poſt
prin. lex mortuo determĩat quid iudican
dum ſed non qn· · ¶ Item pone ꝙ ali-
quis hʒ płes ludices ut ſcolaris.uel quia ẽ
de foro alterius rõne domiciln uel ↄtrac-
tus.P alia de cà citat᷑ ab ommbo iudicib
MA. Intelligas ſuper una cãſi emmm fuper
diuerſis coram ormibus oꝑebit per ꝓcura
tores ſaltem 2 uide quod dixi in. cicum ꝑ
ati · ſuper ·ĩi .glo:2 de Hep ·c· fi.ſuper · V. cõ
paruerit 2 ſcias ꝙ in ſcolari minus eſt du
bium cum poſſic quẽ uult ehgere·ð quo
ſatis.S.de reo poſt prin · querit᷑ coram
quo ↄꝑebitdic ꝙ primo citãti prius pare
bit· ar· e& · de foro cõ · ꝓpoſuiſti.et de ap.
ut debitus.2 c·cum ꝑatiftde iudi.ꝗ. pri
or:e.· de or · cog· c.il.xviii.diſi epiſcopus
¶ In ſum:no·ꝙ iudex penſatt circumſtã
cns 2 qualitxate ꝑſone citande negoci·2 tẽ
poris 2 locox diſtantia dʒ inducias 2 ter-
minos moderari: e. de ap· cũ ſit romana·.
de dila·c.i.de offi:deł· ſane· ð fer̃.oqueſtq
de tranſac.c.fi.de dolo/2 con. cuʒ dilecti.

De contumacia HRica.⸗

AH·¶ Tanc·hoc ordine poſuit hanc Rei
cam.l:poſt ꝓximã ( LRKof in libelł. iun
canon·parte fa poſuit Ricas d ↄotumacia
acculatoris 2 accuſati: ¶ Vber · de bobio
ſine Rica mihi carta vn: ponit de ↄtuma
cia a eius pena ¶ L Ioh·de deo duas NRicas
poſuitF.nſ.de otumacia rei 2 ð dtuma-
cia actoris. ¶ Egy-multas Ricas poſuit
Icʒ·xciiuſq; adtde cauteł aduocatorũ
¶ QGuido de ſucBeica.quõ ꝓcedat᷑ contra
reum ↄtumacem.¶ Guulł- an otinuauit
ad tractatum ꝓximũ · Sciendurn etiaʒ ꝙ
hec HRica repetitur in tractatu libelloruʒ
Iter ꝙ hoſti:in ſum· Ricam hãc ſeꝑataʒ
a Rica de dolo proſequitur 2 multum iu
uit auctorem·
Via ꝑemptori

cium ſepe uenire cõtempnunt
ↄotumaciter- Ideo coτπaααπa
dicamus oſtendentes·

¶ OQuis ſit contuma

¶ Et qualiter contra reum.
¶ Et de penis contumacie-
M hoſti.primo diffimt otumaciam di-
cens ꝙ eſt erga iudicem uel platum omii
ſa inobedientia. Ideo dicit omiſſa.quua nõ
ſemper obediendum eſt de quo remittit-.
ad ſummã de maioet obedSet ad quid.

in fiet node temp/or. ad aures in glo ii·

et quod ſuper ea ſcripſi··
Ontumax qui trinis edictis:
uel uno ꝑemptorio citatus no
uẽit ueit ſʒ n obedit ſeu illice
cait rcedit xnq-iiicertuxvIII
di:ſi quĩs autem.ex⸗de excel.preł. ex lris
xxiii.q:iii. de illicita.C. quõ 2 qñ iu. tres
ex · de do·2 cõtu:cãm queff.de priuił.cre
diRi creditoresex · S preſump: nullus K.
de re iudi-otumaciae&&- de iudi.c.i de
cuxt oſtitutus:in aut᷑. de litig· S omnem
uero: Item is qui latitat ne citatio poſſit
ad cum ꝑuemire uel impedit ſeu ꝓcurat ꝑ
ſe uel ꝑ alium ne citari poſſit.e& ut lite n
dteſt · qm.· 5/i · x·q:iiquidam.ft· de euic·ſj
dictuʒ. 5·ſi pnte:et in pre.c certum ð pe.
di.iin: in domo pr̃is ibi quia ſubtrahit ſe
et latet 2c.quibus caſibus ꝓ citato debet
hri. ff· de renurt: ad ea. ꝭ ſemꝑ-2· J. jurt ci
uili:ff. de odi.z demon:2 cuʒ ledat ꝑ doluʒ
aduerſarium infamis eſtff· de his qui no.
infa·l.iff.ð dolo.l.i.Item is qui uenit ad
iudi pñtiam· ſed ſe ñ exhibet ſeu pntat:i

Ied poſt colupnas uel hoſtiuũ latitat ne iu

cognoſcat.f- ex qui.ca. in poſ.e.

7.l.Fulcimus. . quid ſit latitare.et· 9.illud

₰ 0°

eE uocati ad iudi

¶ Quaxłr otra actorẽ ↄtumace ʒ ꝓcecat᷑

0 .
Qati vIII1

₰J

—

ANO

ſciendurn. Item is qui uenit. ſed nimis tz?

peſtiue uel illicenciatus recedit utsS non

enim debet ꝑs pns ſine iudicis Inia recede
re 2 ſi aduerlarius n oꝑueritar. in pre-ca⸗-

certum. nà cum iudex poſſit in ſequenteʒ.

diem expectare ut e&: de off-de. oluluit-
H· Ibi de hoc ſad ſcripſi in gloſa ex hoc
et quõ de licentia oficiendum eſt inſtẽ̃m-
uideĩ:de ↄꝑitione·v·hoc quoq; meri
toO 2 lipe expectare tenetur quo ad hoc ut
ipe petere poſſit ſumptus quos petere po⸗
teſt ſi ad uoluntatẽ iudicis expectat· Cd
iudi.ſcimus:non tñ quo ad hoc ꝙ aliquaʒ
penam ſubeat. M. ſupple adueriario non
ueniente · 5- quia etiam ſi non uemſſz: ad-
uerſario non ueniente non punirct᷑ in e-
penſis. uel aliter.· de arbitris l arbiter:. ⸗
fl.2. I- de expn † & poſtremo: . tu autezʒ
lʒ forte ſecus fit ubi quis uocatun ad elec-
tionem faciendã:quod dic m papaʒ ꝓut
no in pre. e. dluluit· Æ1- uide finem pdic
te glo· · ipſe etiam dicit ꝙ nũnꝗᷓ parti-
bus pncibus circumducit᷑ edictum quis
ſin aliqua ſpẽali ꝓrogatione partes expec
tent per płes dies poſt terminum aſſigna
tum nec lʒ alicui ꝑti recedere ſine Inĩa ſi⸗
ue ſit actor ſiue reus ut in ocor.S. in prin-
buius:6. politt. quod ſi fecerit et ꝑs altera
que abfuit docuerit ꝙ abñs fuerit ex pro
babili et neceſſaria ca iuſte petet ornes ex
penſas ar-pre.l-ſcĩmus- Ille enim ad duo
tenebatur ſcʒ ↄparere.2 in termino oꝑere
unde ſi alte oplere n poteſt/ſ. in termino
ↄpere:tenetur ad altex·l.operear · f·ð ar·
l.celſus.2. I. prece: fi:2· eX&- de do- et otu-
cum dilci ꝓpe fi:patec ergo ꝙ ad hoc ut
peat inſtantia rermini aſſignati 2 circum

ducatur edem de quo legitur ff de iudic-

et poſt oportet ꝑ iudicem circumduciet
Ima obrineri:ſi aut iudex abſit-/2 ptes ueni
ant- uel ñ.de hoc in pre · V· tu aut· Itẽ eti
amotumax eſt is qui non uult ridere uł
qui oblcure rñdetarexde iuracalump·
c.Fi-eR. ut lite n oteſt accedens. mu.pe.
c.ii··de interro.act: de exate·.mhil.Itẽ
is qui rem ad nudatum iud reſtituere
non uultff.de rei uen-ꝗ reſtituere et· ſt
ne uis fiat ei qui ĩ poſ.mileſt ſi quis miſ
ſus:ex· de foro ope. oqueſtus.2 d ſponcũ
locum.2 in pre.c:cam que uel iuſſus non
exhibet· ff·de ap. creditor· : iuſſus puta ſi
nõ exhibet uſuras extortas ex de uſu:ꝗa
in omibus de iureiurt. debitores: et-ca:ad
nr̃am. Item is qui ñ uult iurare.ffde iure
iurã manifeſte.e& de ĩur.calumpicfi· Itꝭ
is qui ñ defendit/f·& ꝓcurł.I. Oĩ̈ο;/ 2. mu

tus pena. M-Dic ſequunt᷑ werba boſii-

ubi.sS/ad quoꝝ intellectum O'o uide qucd
lene no-in Clemen:-de dolo:a dtu:ſi añ et
ut ibi delauctor hic uariat primo ponẽ
do duplicem ↄtumaciã tenendo uerba ho
ſti: ut prediæi· o in· V. unde breuiter/ po
rit triplicem ſed excuſari poteſt auctor
l.ꝙ ſunt due:ſed prĩa ſubdiuidit᷑. Iteʒ hic
dicit uera ↄotumaciã ibi autem euidenteʒ
illius qui dixit citatus ſe n uentuꝝ B aut
pono ꝓ indubitato. q ĩd diſſet in iudi-
cio per decre uenerabilibus· 9· lecus. & ſeni
ex.P.vi. ¶ Sed remanet dubiũ de quo ibi
no:an ſit idem ſi ex· iudicium nuncio citã
ti.ſic dixit.ad declartionem aũt illius glo-
2 eoαι que hic ſequunt᷑ 2 ad apliandam ma
teriã predecreſi an:circa ſtum qui cita-
tus rndit ſe nõ uentuꝝ de quo multe glo.
loquunt᷑ut.ĩ· patebit querendu ẽ de·vii.
¶ Primo quid ſi ec iudicium rñdeat ſic
citanti. ¶ Scdoan nũcio ſoli referenti eũ
ſe rñdiſſe credat᷑. ¶ ercio poſito ꝙ de
hoc oſtet2 in termino ñ uenerit quale ſit
nomen huius dtumacie· ( Quarto an ta
his appellet. ¶ ¶ Quinto an ſaltẽ beneficio
uelocis reditus.uł aduẽto appellar̃ poſſit
¶ Sexto: an talis in prima citatione non
pemptoria rñdens ulterius ſit citãdus ad
idem. ¶ LSeptão an talis cicatus in uno ar
ticulo.in aliis ſit citãd· ¶ De primo cer
tum eſt ꝙ illa uerba nõ obſtarent cicato
fi ueniſſet in termino etiã ſi in iudicio illa
dixiſſet· non enim ex illis uerbis inſurgit
ↄtumacia ſed ſequens ↄotumacia n uemen-
tis qlificatur per illa precedẽtia ut ſic ex
preterito pñtem otumaciã dicamus ma-
mfeſtã ueniant no:de preſump· ſcribã· cu
ſua remiᷣ.2 ſi in iudicio dcã fuiſſent nullũ

dubium. per pre.5· ſecus ſed ut ibi patet

ꝗlicercunqʒ de uera cõtumacia in iudicio
oↄſtet idem quo ad qualificationezʒ: ut ſi ip
ſe in iudicio ↄfiteatur ſe ↄtempſie 2 otu-
macem fuiſſe qualificata eſt utS- idem ſi
aliter oſtat ut ibihec aũt qualificatio in
ſurgit ex pſumptione cãta a uerbis dcĩs
in iudicio uel exſed ñ eſt neceſſaria·quia
potuiſſet uerba dixiſſe·2 non ↄtempſiſſe-
unde ſi talis probaret ſe captum fuiſſe ad
iudicem ueniẽdo: uel graui infirmitate d
tentum ułꝑ aliquid cale ↄoſtat ꝙ ꝑ hoc pro
batum tolleretur ↄtumacia ergo 2 eius ꝗᷓ
litas nequit eſſe ſine ſubiecto hoc patet.e·
c·S. idem eſt cum ſuis glo. ¶ Nunc ad q
clarat ionem ſequentiũ eſt uidendum. ꝗd
aggrauet iſta qualitas.2 dico ꝙ in duob
l.in reſtõne expenſaꝝ·ñ dico facienda ſed

ꝑmitxtenda ſi excõicat fuit ob id 2 petit

ablſolui. ut in p.ꝭſec:ſola ergo ↄtumacia

obligat eum ad reſtõnem expenſa faci
dam tñ poſt ablołonem ſi ñ ꝓbauerit iu
ſtam exculſationem · ſed qualificatio talis
obligat eum ad prius ſoluenduʒ fa aggra
uatio eſt in eo ꝙ ñ hʒ beneficium uelocis
reditus. ut dica ſuꝑ · v· membro-Conclu-
diur & ꝙ ꝗa nemo eſtimandus eſt dicer
qð mente no agitauit· ff· de ſupplł.le.la-
beo/2 iudiciũ humanũ cauſat᷑ a uerbhxxii
q· v · humane fcã fide in iudicio de his uer
bis dictis citati ↄotumacia dicetur ſic qua
I.ficataut cicatur euidens ut ſubdarm·
¶ Circa ᷣm nullum dubiũ eſt ſ̃m opini
onem dicentiũ etiam ſuper citatione non
credi nũcio de quo ſatis dixi ·s· t· ꝓx· le⸗
quitur · · ſed nũquidnam Fᷣm illã multo
minus credetur de rñſione cicati.Icem vr
Fm opinionẽ ↄtrariam ꝙ ſuper citatione
credat᷑ quia ad hunc calum non vr̃ ipſius
iuramentum extendi.Iurat eĩm fideliter
cicare 2 citationes referre ſicut ergo ſibi ñ
credit᷑ ſuꝑ omiſſione iudicis. ut no.a dixi
in· V. ibi lequen·ſc nec credatur ſuper rñ
ſioñ ꝑtis.fem ergo ſuum hʒ referreñ alie
num:2 ficut ñ crederetur ei ſi ſe dicat᷑ a ci
tato uerbis imuriatum R ꝑcuſſum ſic nec
credatur. quid ab eo ſibi ſit qαtum nec di
ci põt citati rnſionem eſſe citacioni ↄvnexãꝗ
cum certuʒ eſt citationem eſie omni ſuo
gradu ꝑfectam etiã citato tacẽte ᷣm hoc
ergo oportebit etiam aliter hoc ꝓbari ad
quam ꝓbõnem ꝑ teſtes oportebit uocari
illu qui fertur id diuiſſe. ex de teſti-ca. n.
2 fic non erit facilis exitus huius rei ſuꝑ
hor teꝝ uide qð dicam. I· ſuper.vi. inbro
¶Fercium.i ꝙ ſit nomen huius ↄtuma
cie expeditum eit ꝑ ſuperiora quia dr eun
dens· uel uera uere uel ueriſſima ut.i· ſub
dam.hoc tñ ad opimonem refert᷑quia opi
namur illam talem B dico ꝑ id qd diei ſu
per·i.mbro· · hec aut. ¶ Quartum eti
am certum eſt ut ſtatim poit auctor ut
no-in glo:cle: allegata prius.2 i lui princ-
¶ In quĩto an ſaltern bñficio uelocis re-
dicus F aduentus appellare poſſit· 2 uti be
neficio illius legis diu· ff· de in intereſti.
que poſt ſmiam admitcit ↄtumacern ueni
entẽ iudice adhuc ꝓ tribunali ſedente di-
uerſiricãt dotores: nam opinio aʒoms fu
i. l: diuus loqui in ficto ↄtumace· 2 ꝙ de
illo ueriſſimo ↄtumace de quo tractamus
ñ loquatur·patʒ ibi e textu quo dicicur
citatuʒ non rñdiſſe· Et ſi opponitur ꝙ fie
te ↄtumax poterat appellareff· de iudi-2

poſt edictum ·s·fi:unde ñ egebat reſiõne
ad id rñdet· ꝙ reſtituntur n ad appelland
led ad totaʒ cãm ut ibi no.hec opinio pla
cebat qño meo:et placet ibi-et in or.lud-
ubi deſpernẽda appellatione· V. ſed ſi cica
tus. Guidoni: de ſuʒ· 2 Iac. de are hec parſ
opimonis:.ſꝙ ñ loquatur in ueriſſimo cõ
tumace lex illaiſed Io· dtra-ibi no:2 moue
tur illa rõne·quia fictus ñ egebat reſtõne
2 qd ibi dicit. nñ rncht. expoit ut ibi no-i.
nõ uenit· et hec oĩo placet hic auctori·qqᷣ
etiam ueriſſimus gaudeat illo bñficio ue
locis redit poſt latam ſmam·2 ſi dicatur
ꝓ iſta opimone ꝙ lʒ penitere Rndet Gui
do illud ueꝝ tpre debitounducit. ff. de ꝓ
cuañ htem.⁊.l.poſt litẽ. Eſt ſciende m
ꝙ ð ↄtumace in n exhibendo nullum du
bium ꝙ appellat.ut·ĩ.ſequitur· nec in ab
ſente ſin culpa ſua et maxime dolo aduer
ſarn quia certum eſt ꝙ reſtituitur. ut in
ldiuq· ii.Nn. ¶ Sed circa ↄtumacem in

n ueniendo de quo loquimur diſtguit ſic

Iaco:de are.ſuper ·l.diuusꝙ aut eiſt ver
dtumax et uere.ut quia dixit ſe ñ uentuʒ
aut ucrus ↄtumax preſumptiue- ut quia
ꝑlonaliter citatus ñ uenit· aut fict ut ci
tatus ad domum pr mo caſu r̃probat opi
monem Io.ꝑ.l.otinuus ff. de v.ob 6· cuz
ita in fine.quia incertis ñ eſt locus orectu
ris approbat op· Aʒo ꝙ non gaudeat beñ
ficio illo et ꝙ lex de ita ñ loquat ꝓbatũ
eſt· S. fo calu ſi uemat iudice ſedẽte ꝓ tri
bunali gaudet beneficio.2 appellat ut ibi
quia per uelocẽ reditum tolli preſump-
tio cõtumacieut dicit ibi textus:2 ſimile
ff. de his qui ſui uel al. iurt ſunt. l.filum-
¶ Si ueniat iud ce ñ ſedẽte non appellat

ff. de appel. ex oſenſué· ulti.2 de iudi.2 fi

pPoſt.ꝭ·fi.in princ·. ¶ Tercio caſu ſi fuix
defenſus.ꝑ procur n appellat. ft.qñ ap.ſi
I.i. in fi.ſi non fuit drenſus appeilat ſn re
ſtõnis auxilio· ut ibi.2 pre. I.2 ſi poſt ĩ fi-
et hoc qñcunq; uemat iud ce lede te. uel ñ
dummõ.ĩ·x.dies· a tpre ſcientie· ut.ĩ. ſeqꝗ
tur · nec placet ſibi uel Gui:ꝙ uemẽs iudt
ce ſedẽte ꝓ tribunali reſticuatur ad totã
cãm:nam ut dicit Iac. ñ dʒ eſſe melior cõ
dicio illius in quo ſaltem pſumptiue fuit
dehctũ ↄcumacie:ꝗᷓ pñtis· ſed pñs mij plꝗ
ꝗ appellare põtergo nec ille Concludicur

ergo i ſolo uero ↄtumace preſumptiuel.

illaʒ loqui: ergo ñ in ueriſſimo ut eſt dic-
tum: 2 hec eſt fa aggrauatio de qua ĩ pri
ma qõne remiſ .· Ego in remiſſione quam
in prin dedi põdero contemptum. ꝗ poſſzʒ
eſſe in ficto contumacequi citatioms/ad

Z

77
„9 Ria 4

domur fcẽ habuiĩt plenam noticiam ex
non elſſe in uero contumace pſumptiue ꝗ
potuit nõ otempnere.ſed impediri in ue-
nmiendo ubł ſaltem excuſari-ĩbi uide in· V⸗
Et ex his cõcludi poſſet.¶ De· vi · ſcien-
dum Io.tenuiſſe.xxiiiiq- ni: de illicita in

magna glotalem ulterius ñ citandũ Idez

auctor hic in prin. Idem Inno: de accu: ad

petitionem. ut ibi ſcripſi in magna gloſa-

vV.· ſi aut.Ideʒ hoſti·in ſum·hoc·t·· · V·
Item ter dʒ:Idem accur · ff· ð ĩ intereſti⸗
l·fi.in ultiglo⸗C.quõ et qñ ludres denun

ciationes- Idem Gui:de ſuc-in-l-diuus ff·

de in inte reſti. Io.de deo tenet dtrarium
CauilłE.ii.v·de pemptorio dicit eniʒ ta
lem ꝑemptorie citandum ad maliciaʒ con
uincendaini.q-ix decermmus: d dolo 2 cõ
tu: ꝓut.et.c.cum chlectiet.c. cum olim
allegat etiam. C· quõ et q iu.l.ea que· hu
