tio facta eſſe uidetur ct ꝑſonalis actio ſub
lata.C. de uſurtrei iudi.l.peet fi. ꝭ.·płt ·2
hoc tenent quidã · Alii uero cont᷑ · nam ut
dicunt ꝑ electionẽ ecordinarie uie nõ in-
telligitur quis ordinarie renũciare. ut.ĩ. ð
inꝗqſt ione· 5·fi. V. fi. Iteʒ ꝓ eis etiã facit
glo·poſita in pre:S illud que incipit.i. in-
tantie. [Credo ꝙ intendit allegar̃ g lo.

que incipit hic annus in qua eſt illud uer

bum qð putarũt Io:et auctor prin: glo.2
boc facile in gloſis ſcriptis ĩ peciis u qua
Enis accider̃ potuit ſignato illo vbo uirg-
ꝓ textu.led nõ ſic in gloſ.deſcriptis circa
textũ cũ textus ille nõ eſſet ibidẽ. Ex ᷣ
miſſis ſatis patet ꝙ; executor cõuemiri põt
a legatariis P' ab epo H ab eccłſia uł a pau
Pibus uł a quocũq; cui Egatum ſit ut exe
quatur piam defũcti uolutatem ut in p-
Squi furẽ.in fi. et. S. V. vii .hoc etiã et ſe
quen.ꝗbo aũt actiombo ageret uide/S. v.
lvii.querit᷑ aut et i. V. ibi ĩductis. LX.
¶ Quid igĩt᷑ ſi heres ſcript ĩn teſtõ non
uult hereditatẽ adĩ nec ſe hereditati ĩmiſ
cere ex teſtõ uł ab inteſtõ.ſicqʒ pia teſta
toris non impłtur uolũtas nuquid cõueĩ
ri poteſt ab executore. uł a P'gatarũis ut
adeat ⁊ uidet᷑ ꝙ nõ.C.ð iurł.ðli nec emer

91

Qρ eere salhazß a „»las

ff.de bo.polſ.l.iii.s. ĩinuito ft.de aqua pliu⸗ iſq; intelligibile & q hic ſcribit᷑ et prinec Z 5 5

ar. l.ii.5· deniqʒ · t · ð damp:infec/fluminũ
Sfi:C.de impu.et ali:ſub.l.iniiff.ſi quis
omil. cã te.lſi quis obmiſſa in prin. ar:cõt᷑
quia in fraudẽ facere uidetur.ff. ad treb
nam qð.S.non omnis · et.l.cogi.S. generali
ter pᷣſertim ſi rogatus eſt totam heredita
tem in pios uſus erogare uł executori ad
taliter diſtribuenduʒ tradere· ut in decre.-
Ino.iĩlii/e&aονααati. de teſta. Ioha. frange
Panem- H.i. ꝗA.De hac dixi in. 6. cõpen-
dioſe añ finẽ. S· Ad inſtar heredis heredi
tatem alteri reſtituere rogati. ff. ad trebe-
ille a quo.Stẽpeſtiuũet.l’qa poteratext᷑
de teſta. Raynuciꝗ et ĩdẽ uidetur de alis
legatis.cũ in fraudem defuncti iudiciũ nõ
agnolcit᷑.C.ſi omil.cã te · l.i.ii. Rnad idezʒ
ff.e.l:i:in prin.et.5fi·et.l.hicʒ. Dicunt ꝙ
dam ꝙ ſi heres rogat ẽ totã hereditatẽ in
pios ulus diſtribuere uł extcutori ad diſ-
tribuenð trader tunc cogendꝗ eſt edir ali
oquin ñ.ut in prelſi ꝗs obmiſſa in fi⸗Sed
tunc executor et legatarii poſſunt ager̃ cõ
tra illuʒ ut ẽdat uel ſoluat eis ſingula lega
ta ? etiam cõtra poſſeſſores hereditatis uti
libue actionib:Alii dicũt ꝙ indiſtincte
cogendus eſt adireetiam ſi eam repudiaue
ritet hoc ſi adhuc adire poteſt· uł ex beñ
ficio legis/ uł ex beñficio ̃ſtitutiõis max
ime r̃bus in ſtatu ſuo manentibo aliter nõ
C.de iurtet fac.iĩgnorant᷑l.ii.etc·iii · C. de
repu.here.l.fina.ft.de rninoribus q;' ſi mi
nor ·5· Sceuola. ff. de hiis que in fraudem
cre·qui auũt·5/ſed ſi ſeruũ.et..pe.et.l.ait.
5Ri quidem. LXI.¶ LH· Sed pone ꝙ ex eo
teſtõ non eſt adita hereditas quia forte he
res adire non potelſt uel ceſſauit.non tani
in fraudẽ talium legatoꝝ adire. ·Vi
ĩ·de teſta.S.i.v.pone nullq/et in.V. Ite⸗
Płmqʒ qui pᷣceditponunt᷑ libelli huic ma
terie cõgrui cũ ſuis poſitionib. Et ui
detur ꝙ executor uł legatarii nil poſſunt
ex eo teſtõ petere etiaʒ ꝓ legatis ad pias
cauſas. M· Hoc.·ĩ.reaſſumã qd tangit. lx
exv·q. Io. J. f-·de regiurtſi nemo- C.
ſi obmiſ.cã te·l.ii.5sfi:ff.de teſta:tu.ſi ne-
mo·et.l.ſi hereditas .in prin.niſi teſtator
teſtari pᷣceperit · C. de fidei · eã quã · et · l. ex
teſtõ. et.l.ſi ueritas· ff.de inoff.te.ticia.ff.
de uuł.ſub.coheredi §H⸗Cuz3 filie ·C. de tel-
manu.ſi iur. ar.cont᷑ ꝙ ualeat et peti poſ-
ſit lgatum licʒ teſtarxor hoc non pceperit
ff.dele.ii.cũ pater ·ꝭ.filius/et.l.peto.ꝭ.ma
ter · fj. de hỹ.inſtit᷑.l.fi.ftde fideicõ.lib·l.
antonius. et.l.in teſtõ.ff/ad ſil.cum fiſco

Vb. bo·dixi nihil peti poſſe· · Huc

Pali motus fuit Vber. ꝑ duas leges iĩ pri-
Prius allegatas q ſequit᷑ uidet᷑ inepte dic-

tum cũ Vbert dixerit nil deberi.2 qd ſe

quitur innuit dictu cius intelligi in ily ſo
lum caſib.ubi legata debent᷑ ſicʒ c.ſi te-
nuiſſet auctor uerba Io:cuius fuit iſte.
ꝗ-lxexiiii Cceſſarct error ꝗ tñ potuit cau
ſari a quodã defectu in originali Io.cuius
uerba poſt dictũ Vber · ſunt hec. Sed ſal-
ua pace ego aliter credo et dico ſnĩam eiq
locũ habere in hiis caſibo tin quibo teſtm
de iurt non ualet ut quia ueritas urt uel
teſtĩ ſolenitas deficit. C. de fideicõ. ſi ueri
tas uel cũ ex teſtõ hereditas uel bonoruzʒ
Poſſeſño peti non poteſtuel cũ ex teſtõ iu
re facto heres ſcript ceſſat bona fide he
reditatem adire et terciq ab inteſtato ſuc
cedit/C.ſi obmiſcã teſtãi.l.in ĩn fi hucuſ
clara et benedictuzʒ 2 ſupplendo in Io. ali
in his uel ſecus ergo in caſib in quibo de
bentur legata et fideicõmiſſa ꝗᷓuis heredi

tas non ſit adita nec adir̃ poſſit ex teſtõ ꝗ

no.26. in hiis enim tenend eſt contᷣriu eiq
qð dixit Vber et ſic locus eſt diſtinatioi
Hic Io.ut aut hec melius adhuc intelligã
tur ſcienð ꝙ ñs meus leges tres · C. ſi ob-
cã teſti.ſc ſummabat· ſi ꝑticipata fraude
xuũ ſubſtituto inſtituto doloſe hereditatẽ
obmittit ad legata tenebit᷑ ſubſtitut Si
uero pecuniã recepit inſtitut ipſe pruno
tenebit᷑.ſcdᷣa uero 2 Ccia lex in inſtituto
tenet hereditatẽ ab inteſtato diſtinguũt
ut ſi teſtin non ualebat.nihil preſtet ſi ua
lebat tunc aut poſſidetis qui abſtinuit et
ipſe tenet᷑ ſalua ratione falcidieaut poſſi-
det tercius et ipſe poſſidens non tenet᷑ · et
hoc canoniſte ſuffciat.legiſtis enim ualde
ꝓPlixa iſta materia eſt in qua dinus longã

diſtintionẽ formauit. ff.ſi quis ob cã te-

quã ad litteram poſuit Cy.C.e.ti.Alii
contdicẽtes dictũ eĩiq habere locũ tin in ca
ſibus in quibus debent᷑ legata et f ideĩcom
miſſa ꝗuis hereditas non ſit adita.nec ab ĩ
teſtato poſſit adiri.(cũ teſtin de iure non
ualet putaquia in eo ueritas iĩuris uł ſolẽ
nitas deficit ut in pre .lſi ueritas uł cũ ex
teſtõ hereditas uel bonoꝝ poſſeſſio peti ñ
poteſt uł cu ex teſtõ iure facto her̃s ſcr ip
tus bona fide ceſſat adire.ec al᷑ illi ab in-
teſtato ſucceditC.ſi obmilſcã te· l.ii.ꝭ.·pe.
et.Fi.quos no· Ac.in prel.eam quãĩbi eti

am no:quo iure legata petuntur in caſibꝗ

illis. Alii aũt ſpeciales caſus noex dicto·56
mat᷑.ĩin quibo aliud eſt dicenð ꝗᷓ Vber.qi
xerit.· ſed et ſi ab ĩteſtato ſit reli(tum qð

—

A

diſtribuĩ debz ꝑ executorẽ dxĩt ub ꝙ ex
ecutor mi petere poteſt ꝗa nullũ ius habʒ
nec ꝑlonale nec reale an aditam hereditatẽ

C.coĩ. dele.l.ĩ.et facit ꝓ eo·ft.ð execu.tu.

lucius..preceditff.deł.i.ſi tibi homo··
cum ſeruus.ff·de furt᷑a ticio-. Hic ob
mittit auctor.q- Ioh.lxxxxv qua querit
an fauore captiuoꝝ uł ꝓ alia pia cauſa ſer
uabitur q& in cauſa libertatis ſeruat᷑ in ca
ſibo pdictis et habetur ĩd inſtit᷑ · de eo cui
libertatis cã bona adiciin prin.et· 5.ĩ· f · ð
fidei.lib. l.ĩ teſto.et l-antoniq- Intendit er
go · qan ſic debeant᷑ pia legata hereditate
non adita ſicut libertas qd debeat᷑ libertas
alł. in auł ut cum de app·cogno:5 ſi unuʒ
Subdit dici poſſe cont᷑riu quia libertas in

ſui piudicium non Pſcribit᷑ ſed ius ptinẽs

ad cauſas pias ſic. C· de epiet cleri.l.ułt·
in fi.C.de pᷣſcrip:que ꝓ lib:oppo/ꝑ totuzʒ

Item nec ex teſtõ libertas uidetur deberi

herditate non adita ſaltẽ ab inteſtato/ uł

alias polſeſſa. C. ſi ob. cã te.l. i. in prin·2.· ff.
e·ti · l. ſibertatibus.et · f:.de ma· te:l· teſtõ

manumiſſ·et.l.teſtõ liber. nec legatũ ad

piam caulaʒ puta alimentoꝝ. C. fideĩcõ:
lI.i.ſed uide q; ibi no- Item ad hanc ꝑtem
facit qð glo dicit iĩn pre.l.antoni illud ſpe
ciale. Sed Nico.tenet cont᷑ſ.ꝙ rernediuʒ
l. datuʒ legatis libertatũ locurn habeat in
legatis piis cũ id q ex pietate inductuʒ ẽ
ꝓ temꝑalibus libertatis cõſeruandis -lon
ge magis debeatur ubi maior eſt ratio P
etatis·ſ. ꝓ libertate animae que ſunt reb
omnibo pferende all-l.ſanccimus. C. de ſa
croſan:ec: in fiet in auten. de ſanc:epĩi· ·ſi
uero liberi in fi. e& de peet. remiſp·cũ in-
firmitas· in fi ſic ꝑ contrium arguit᷑ rerũ
tpalium curã cõmidtendam cui cõmittit᷑
anime cura.ni:qĩ · pcipimus.S.· ¶ De

primo queriĩt᷑ an ſoło uł diſtributio lega-

toꝝ facta ꝑ heredẽ ſine executore tenet a
ipſe liberet᷑ et an epus ſeu executor peter
poteſt.ut ille ĩterũ ſoluat ſeu tradat exe/
cutori et primo uidet᷑ ꝙ nõ ualʒ qð fit ab
heredeet ſic non ſit liberatus ·ſed iceye tra
dere uł ſoluer̃ teneatur executori-ĩux uo
lIuntatẽ defuncti ꝑ eum diſtribuenðꝛ ſol
uendũ · ar. in hiis que no·S. v. v ſed quid ſi
teſtator nõ enim ſoluit ſcᷣm defuncti uo
luntatem:et ideo non uidet᷑ liberatus · ar.
ff. de condic. inſtit᷑.l.que ſub cõdic.5· płt.
ct.l.ſi quis ĩ teſtõ.ff.de dote pleuir · ux
or in fiff· de ſolut᷑ ſi quis· x. et/l.ſtichum
aut pamphilũ. uſuʒfruétu · Item nõ in
tell igiẽ ſoluere qui ułᷣ non integre uł non
ut debet ſoluit.ff. de. V.ſi/ſoluendo. et·l⸗

„

ſolutionĩsff·de ſolu᷑.l.iii⸗ex de ĩiur̃iur̃⸗
eã tear· cont᷑ nam ſuſficit ſemel paritu eſi
ſe uoluntati teſtatoruis A1. Sup-qui ad B;
executores dederat. I ff.de condic.et de.
hee conditio: f.ar· fur.ce.l.furtũ.·ĩ· ext᷑
de cłi.per · ſal.ꝓ.c.i. Item bona ficles non
aticur ut idem bis exigat᷑· ff. de reg. iunt
Pen fides · Item ſufficit ꝙ heres Faucke
careat licet non ſoluat ſcᷣm expᷣſſam teſ-

catoris uolũtatem ar.ff.·de mateFiliu g.

H.ietii. ff·de condic.et deſi fundus.2. l
cum pupill. IGui?. de. C.ſpeciales le
ges ad hoc inducitffde bo.hib.ſi lbertus
6G·i.et de dote pᷣle.l.ii.Oiderm Iułet.l.pat᷑
6S.ſed ſi priusꝗᷓ cum ibi no. Dici poteſt
aut teſtator diumit quantitatẽ legatazʒ
detminando uidelicʒ quantuʒ ſinguſis ſeu
pauꝑib uel eccleſũs inde dari ðberet quo
caſu ualet ſoło ꝑ heredẽ ſine cxecutor̃ fac
ta aut non diuiſit ſed poteſtatẽ diuidendi
et diſtribuendi executori dedit quo calu
cum rõ ſit facta ſoł'o ſeu diſtributio ꝑ he

redem iuæ defundti uoluntatẽ hberõ rõͤ

cõtingit ut in primis concor · ff. ad ſilꝰ.l-i
ii.unde poteſt cogi ad ſoluenð ĩterato ut ĩ
aut᷑.de ec.ti:S·ſ quĩis aut/et.ᷣ·in ommib
leoviii di:C.i.ed. C.ſ quis pecuniã uł põt
indiſtincte dici MCum diſtinguat an
bene uel male non ẽ indicetinctũ ĩmo ſalua
tur ꝓxiĩa diſtinctio an quantũ aut ſubdit
ꝙ ſi bene ordinauit intelligo · ĩ qiſcrete et
utint᷑. quãtũ quiſq; prudens et deuoto fi
deicõmiſſarius facere potuiſſet ſimplxit᷑
enim non bene facit uſurpans alienum of
ficium de homici:tua nos de reg iurt nõ
eſt ſine .·vi ed..e.ti.culpa eſt · Iꝙ ſi be
ne ordinauit et diſtribuit liberatus eſt ali
as non ut in aut᷑· e·ti. S. ſi aut ĩn tã· ⸗ſiqui
dem in fi. ff. de auret arlc.I.medico5. fi.
ff·de admitupater· ff. de neg geſt.ſoluẽ
clo.ff. de conſti:pe: utrũ.2c. LXIII. Q
Et ſcias ꝙ inter relicta ad pias cauſas etiã
relicta quibocũq; ꝑſonis miſerabilibo cõ-
putant᷑ ut in pupillis uiduis peregrenis
paupꝑibus auxilio ꝓprio deſtitutis- uel ra
tione morbi uel etatis expoſitis libertis
et fimilib.lxxvii:i·c.ii.et ꝑ torum · hee
enim ꝑſone in iudiciis et ex quadã proga-
tiua letantur/ut/C. qn imꝑ· ĩter·puet uiĩ
I.unica. C.ð epiet cle·l.orphanotrophos
et.l.ſiquis ad decli:in aut᷑de ec.ti/5.fi.ex
tra ne cłi. uel mo.c.ĩ.exc de ·v·fig· ſuꝑ qui
bulſdã in fi. lxxxviii:di.5.ĩet ꝑ totũ. xxe
vi:di. non ſatis.xxiiiq vregum.xxiiii-
qĩiii·ſi quis de potentibo et·c.ſe.ex ð foro
cõ· e ꝑte/ꝙ; uerum eſt de uiduis et pupilł

A

7

ceds peregrinis miſeris et paupibus non de

diuitibus et potentibo- ut eæ de off.dele.
ſignificantibo.Vide qð ibi ſcripſi inĩ
iij. et.v· glo. · Et ex de foro cõpeex te-
nore· Icem etiã que linquũtur monaſte-
riis uel ecclefiis uel aliis locis- ut ez qᷓ tel-
ta. c.fi.uel etiã eccleſiaſticis et religioſis ꝑ
ſonis.pia aũt loca et᷑ uenerabilia dicunt᷑ ec
cleſie · monaſteria. hoſpitalia.et quelibet
alia loca in quibo ſenes- debiles 2 infantes
et alie ꝑſone milerabiles et languide alunt᷑
et alia caritatis opa exercent᷑ ut in pre.lſi
quis ad.et.l.orphanotrophos in auł. e.ti.
·fi. e& de reli.do.de xenochiis et. c. ſe. xxiĩ
ii/q- urt. · ꝗquis in.l.ſanccim · C. de ſacro
ſan. ec.ilud. C. E. xii. de mendican. ualidis.
lI.unica. Item etiã ut dicũt quidã que relin
quuũtur ad cuſtodiã ciuitatis et locox. ar-
ex ð immuec.c.i.et.ii.C.de donat᷑.l.płt.
6· ii. ar· tñ cont᷑ in pre.l.illud. · ĩ. ſoluet᷑
ubi repetitur. 5. Vel ad ref ectionẽ ponti
um et uiaꝝ et muroꝰ: et foſſatoꝝ ciuita-
tis et caſtroꝝ et ſimiliũ et hoc ſi neceſſitas
Imineat aliter non.ar.C.de ſacroſan ec.ad
inſtructionẽ· C. de oꝑ.pu.liomnes ꝓuinci
arum etl.ad portaset. C. lIi.xde quibus
muneri:uł preſtatio nemini ſe.lice excu.
I.fina. C. li: xi. de priui. domus auguſte⸗
lI.pe.ex ð immu:ec.c.iĩl.et.c.non rrinet
caduerſusarcont᷑ in .l.illud. . Les
illa non negat ĩmo concedit alias cauſas ꝗᷓ
ibi expſſas eſſe pias.ſed regulã inſinuatio-
nis faciẽde uoluit uiciare.niſi in caſib eoꝛ
pſſis ibidem quaſi fint grad in piis acti⸗
lerwvi⸗dinan ſatis 5Item etiam
que lecan in ornamentis eccleſiaſtic uel
eisleu ꝓ fabrica eccleſie uel ꝓ lumina-
ribus uel anni ſariis uel aliis ad diuimuz
cultum temꝑalẽ uel ꝑpetuũ ptinentibus
ut ex de teſta·c.fi.idem etiã cicũt quidã
mſi legatur aliquid ꝓ emendãdis forefac
tis. T· De hiis. ĩ. V. de hoc autẽ. xxiii-
quia hic dicit᷑ de foris factis querit᷑ an le⸗-
Sata ꝓ. male ablatis dicant᷑ legata ad pias
cauſas.Nico.tenet ꝙ fic cum relinquit᷑ ec
cleſus pauꝑibo uel ſimilibo pſonis ſed ſec
ſHi relinq tur alnis pſonis maxie cõiuntis.
puta uxori-amicis uel uicinis nam ut di
cit non cõſideratur quar̃ dicat teſtator ſe
legare.ſed cõſideratur cui legatal.l.illud
C. S ſacroſan.ec.inſtit᷑ de leg·ꝭ.·lõge mag
et.C. de fal.cã ad ꝑ totum hec ſo?o paruʒ
placet.nam prima ꝑs non eſt dubia ꝑ ſuꝑi
us dictuũ .ſcdm dictum non placet q po
nit contᷣditoriũ cũ negari non poſſic cam
ponderari:cum ð pia cauſla loquimur. Itẽ

4

ſoluitur. qque querit de ſimplici relicto

et ſine expᷣſſione ꝑſone in qua ipſe idem te
net᷑ ꝙ legatum tenet quaſi deo factũ.2
anime ſalute · ff.de iur iu qui ꝑ ſalutẽ et
in pre.l.mulli. et ꝑ. : ſi quis in nomine.iĩ au
ten· de ec/ti · dicebat tñ ꝙ ſiqui ꝓbarẽt ſi
bi illam quantitatẽ ꝑ ipſuʒ male ablatã ij
Iis facienda eſſet reſtitutio qui peterẽt ut᷑
debitum-alłp.l.aureli.. pc. ff.de libe.le.
ad predicta facit. .xvI. S. e. ad huc que-
rit ſi ꝓ male ablatis ꝑ teſtatorẽ relicta ſut
ticio· C.an teſtatore liberato ticio illa pe⸗-

tere et exiger̃ poſſit ut debita. Cõſtat enĩ

J ut legata non poteſt ante ipſi morteʒ
Item ut dicit etiã poſt mortẽ non poteſt

illa petere ut debita miſ pbet debita p

ter-l-aurehus-in fi-nec couenit hec.qxiii
i. ſuꝑiori in qua non fuerat ſimplicit lega
tum ſed ſacerdoti cautũ. Item Ta de are-

querit ſi relinquant᷑.C. ꝓ male ablatis in

diipoſitione ticn:nec reꝑiuntur miſi. a-
male ablata an ꝑ cõmiſſariũ ſit reſtituenꝭ
reſiduum heredi:an ꝑ fideicõmiſſariũ diſ-
penſanduʒ. reſpõdet ꝙ ſi teſtator diit
nolebat expencdi in aliam cauſaʒ. et tũc re
ſtituetur heredi nec in alia cauſaz cõuerte

Avvectil J.el Ii aef e .

1 5

tur.Si uero illud non fuit dicta poter it ſe

cunduũ eum illud in aliã caulag piam ꝑfi-

deicõmiſſariũ conuerti et bene faceret ſi
id faceret conſilio epi et her̃dis allegat. ff-
de uſuf. le.l.'gaturn: et.lquecã dia.ff.de
condic:et de:l. in teſtõ et in auł᷑. de ec.ti-
Sſi quis in cauſam: et· ſe · J·· Etiã gene⸗
ralider ubicũq; ꝓ anima P'gatur. Bal.fl.
le.iĩi.ed.ljſi quis ticio ꝑ ac. Ad iſtũ fi.
faciunt queſtiones Guide ſuc. in queſti
omb ſtatutoꝝ. C.d.qui ponit ſtatuto ci
uitatis ꝓhiberi maiorem.liii- minorem
xviii Pgare poſſe niſ ꝓ anima et ĩd poſſit
ꝓut bonumꝰ iuſtũ ſibi uidebit᷑.talis ma
ĩor.xiiii, et minor.xviii-relinquit matri
ſue.C. ꝓ anima querit an 'gatum uałat
ad affirmatiuã al'gat. C. C. de ſacroſanc.
ec.l.illud.et.l.ſanccim:quia inter gentes
et liberos eſt pictasff.de inoff.te.l.ii.Itẽ
illud ſtatutum eſt cõtra ius cõmune idn
tum artat libertatem P?gandi 2 ideo eſt ar
tanduff.de libe.et poſtu.cum quidaz ad
id de reg· lur.ocdia.F. vi.In cõtrariũ ꝗa fa
tum undet᷑ in fraudem ſtatuti · ff. de Igi.
et. I. fit fraus: Item mater inter pias cau⸗
ſas uł loca non deſcribit᷑ in Pgibus uulga
ribus. et cum quid ꝓhibet᷑ er omne id per
qd ad illud puenitur· C ꝙ me.cã ſi ꝑ imp̃ſ
ſionem·et ð reg.iur: cũ quid una-F. vi.cuj
concor .2 q directo cõſequi non põt non

uenĩt ꝑ obliquum · f · del · i tibi et mihi
6:regula ſoluit Egatũ ualer ſi mat᷑ ẽ pauꝑ
C. de epi · et cle ſi quis ad decli · V. ubi aut
et· H. quis eniʒ paupꝑior ·ſi diues eſt nõ ua
let. ar. C. de ſacroſan ec.l.illud. Scda.q·eſt
cum ſtatutũ ꝓhibet relinqui uxori ultra
certam quantitatẽ et uir quidã illã qntita
tem relinquit uxori et in alla ꝑte teſtamẽ
ti reliquit eidem certam ꝗntitatem diſtri
buendã ꝓ anima ſua querit an id poterit-
tenet ꝙ ſi ſibi ſoli non ualet ne fraus fiat
ſtaturo.ſf.de tu et cu:da: ab hiisl ſcir. ·
i. ſi uero ſibi et alis comiſſa ẽ diſtributio
ualet. quia ceſſat fraudis ſ uſpitio· facit· C.
de fideicõ·l. fi. e& ð ſtatu mo·c.ii: et ð of·
deł.prudentiã et facit qð dicam ſuꝑ.V· Nꝑ
xxii-in f- L XIIII. J· QCQuid ſiquus
legauerit.x. eccleſie ſancti Mortini de tali
loco·et ibi ſunt due ecc ſie t⸗æ ' uocabuli.
No dabitur magis indigenti In aut᷑. colły.
ĩx.·de ec · ti · Sſi quis in nomine magni dei-
C. de epi · et cle · ſi quis ad declinan.S. ſin auũt
amplioris- Si uero non appareat maior in
digentia porerit epus gratificare cui l lae
uoluerit. M-Vt ſcripſi de teſta .c. inclicã
teſuꝑ glo.u.Olſti: inxelligit aſſi Snãdo- ub
diundendo al'gat alia iura-ĩbi uide ubi in
uenies duas alias oppimones circa Dox.

ff. de relig et ſump· fu · l. fi · et in prel.

R quis ad declinan- . ſin aut nullo et · e· ci·

l. nulli.6cum aũt. 1äHic cõuenit q·ſi

reliquit eccleſie nullã norminãdo⸗Cy-ſuꝑ.I
1. C. de ſacroſan ec arguit nulli deberi qſi ĩ
certuʒ ſoluit ꝙ debet᷑ ꝑrochiali ꝑ. / que cõ
dictio·S.fi f.de cõdic· et de.Guilłde cu-
dit dari pauꝑiori ꝑ iura in prin al'gata
quidam dicũt eccleſie Romane que coput
eſt eccleſiarũ·xxi· di/ſacroſcã · C· de ſum-
tri. inter claras.et. l.ſe:· ꝓ cathedrali facit-
5§ſi quis in nomine in aux · de ſanctis epi
tene primũ ꝓ quo facit uicinitas et aſtec
tio. Ad primuʒ ex de priuił. ſuꝑ ſpecula·
ubi concor. ĩſte.ff. de exccudunon tin·ꝭ⸗
i. ad ſcõm C. de naturali · libe.qinde of·de
lega.miſi ſpecialis · Duas queſtiones.ſ· qñ
ꝑrochianus dua eccleſiax⸗ legat eccle ſie ꝑ
rochiali- uel qñ remꝑe telti erat prochia-
nus umius et tempe mortis alxeri ſcripſ
in decre· cũ ꝗs de lepul. ·vi.ſuꝑ uerbo do
ricilioꝝ ecc'eſie. LX V· J ¶ Quidhi
teſtator uult fieri pontẽ uł oſpitale uł
aliquid huiqmodi nec dit ubi. Ro fieri
debet in loco domĩcilii Iui f.. de cõdic.2 8.
lI. que coditio·ꝭ̊. cũ ĩta2 ar · i · q. ĩ · ſi pecca
uerit ad fi-f:-de penis-l. capitaliũ. .farno
ſos. ez de elec·poſtꝗᷓ ſed ſi monaſteriũ fie

riĩ non połeſt ubi teſtator fieri ĩiuſſit.fiat᷑
alibi-eX de teſta-nos quidem-1-Vide
qð nbi no:in glo·peet qð ſuꝑ ea cixiĩ · ᷓ cõ
iungendo hic duas queſtioes aſtines hiis.
eſt lcienð ꝙ Io· de deo . F.iii:qxvi.tracta
uit queſtionẽ de illo qui relictis herede· et
tribus cormiſſoriis iuſſit edificari 2 dotar ĩ
eccleſ quo mortuo duo cõrmiſſari illud le
gatum couertere uolunt traſferendo unũ
monalſteriũ male ſituatũ ad locũ aptũ ter-
cius comiſſarius et heres diſſencnut. inuol
uit ſe led hoc tenet · ꝙ nedũ duo ex tribus
ſed nec etiam tres hoc poſſent cort᷑ uolun
tatem heredis- cui in ecclcſia nouiter con-
ſtituenda ius patronat debetur et ꝑ ide
Ciam defundi memoria pſeruæt᷑: alł xii-
q· n. bone rei xvi:q- vii· pie mentis. 2·c. ſe.
e& de teſta nos quidẽ et ibi ſcripſi ſuꝑ.
cdificetur. quid urt ſi executor teſt arius
uel Egittim plus in ed ificando eccleſiaʒ
expenderet ꝙ fuerit relictu. Aliam.q:ei
dem Io. ad materiã f ideicormiſſario ui
de uſun ꝗꝗᷣ·.vi ſuꝑ glonom ine in fi et

de alis duab queſtiombo remſi⸗ criph

3.6. Cõpendile. ſuꝑ. .i:. Sz querit Gui-

.

de ſuc ſ pdictus teſtator iuſſic illã ceclchãa

Fieri in ciuitatect duo ex comiſſariis uo-
lunt illam facere in burgis illiꝗ ciuitatis
et tercius reſſtit uolens illaʒ fieri inĩ mu
ros quid iurt. ꝓ duobo facitſ. de. V· ſi. l
edif catact. l: qui in cotinentibo edificis
ubi ediiciũ dicitur rome fieri q& fit ĩ cᷓ

tinentibo edificns ad idem. l. i. e· ti et · ff ·

de ꝓcur.l. plens· Irem ĩ de gatis arbitris
et cutoribo ſtacur maiori prxi.ff:de re iu
duo de arbi. l. ſicuti. de admi.tu.l. m. . fi

cont᷑rium tenet cuim Vbum ſit clarũ 2 ſic

interpᷣtatiõe non eget · C· de hb.p.l.in· ſer
uentur ergo Cba· ff· dele·ni·non aliter· e
tra de deci.ad audientiã · ubi concor in ul
tima glo.alłgat prĩcipalit᷑l.quint. ſt. de
an.lega. ulĩ medium legis que uult filiuz
educari debere ubi pater it. facit ꝓea
ꝙ uulgus ſic rcipit ciuitatem · ff. ð ſupel ·
le. labco-benefacit decre · ſi ciuitas de len·
ex.F. vi . Sed dices ꝙ facit cort᷑ inꝗqntum
ibi nomen ciuitatis ꝓtencdié ſed illud cx
cauſa ut ibi dicitur ꝑ qd dico ꝙ; cauſa ſug
gerente quia in ciuitate fieri nõ poteſt ul
modo. uel non congrue et honeſte tũc ĩ
burgis fieri poterit ex cauſa ne P'gatuʒ pe
reat qd eſt fauorabile ut dictũ eſt. S · p · c·
nos quidẽ et facit. .l.quint· . nec cãtũ
F. Et idem ſi pecuniz inter pauꝑes diſtri
ui iuſſit intelligitur enim de pauꝑibo lo
ci domicili proprii curaſſe ubi uiuens

ℳrn⁰0dẽ

N

97

ANNGRE

fomentum cõſolatiões et leruicia a mul
recepidar.in prel.ſi quis ad declinan. S.et
ſi quidẽ.et.ꝭ.ubi aũt.ed.l.nulli·S· ſin ait P

ſona. et. G.ꝙ ſi teſtator et.S i. maiorem enẽ⸗
affectionẽ ad locũ ꝓpriuz intelligit᷑ habu

iſſe.xxiil.q iii: fortitudo.LX VI. C· 83
nõne quilibet de populo poteſt agere cont
executorẽ ꝓ talib ad pias cauſas legadis
exequendis.quaſi hec actio ſit populartet
uidetur ꝙ ſic.ſt·de popularibo act᷑ .· l.ĩ.et

ii.ff.ne quid in lo.pu.l.ii:S.i..de locis. ed

ĩti.l. i.ar· cont᷑ ꝙ non niſi in quibo al.per
mittit᷑ agere nomine uni Vſitatis· ð quib
legitair. K - culiq; uniuer.l.i.et.iii et Fi-
et.l.ficut᷑ in prin ft·de cõdic.et de.munici
Pibus. Dicunt quidã ꝙ ſi pᷣmiſſa. Hhoc
dixit Ioh. ꝓpter duas queſtiões Pxcias in
numero. Cõputant᷑ inter legata ad pi-
as caulas:quilibʒ de populo audiendus eſt
ut piis locis et plonis miſerabilibo ſatiſfa
ciat.ut in aut᷑de ec .Ci.S·ſi aũt.qui hoc fa
cere:mĩa enim cõmunis eſt uſus . ut. Ixste
vi:di.nõ ſatis. uerſus finẽ. Bal.ff. dele.i.l.
ciuitatibo.ꝑ bar. JF LXVII. C. Sz an
Paupꝑes habent acẽ ad petend relicta pau

pibus ac. no in prel.quod ſic. Cõſtat

ꝙ. tenet inſtitutio pauꝑuʒ.C. q epi.2 cłi.
lI.nulli:et.lſi quis.ad declinan. ex nota:de

deſta.cum tibi. in fi.glo et ſubſtitutio.

ud:æ·Ci. c.i.F.vi:et ubi aliud nõ exprnatur
de paupibus illius loci intelligi ut inp.l.
ſiquis.Sed qñq; fuit dubitatu an ualeat ĩ
ſtitutio facta de pauꝑibus quos ticiq no
minabit. Nic.refert qñqʒ fuiſſe udicatũ
non quaſi ſit captitoria nõ inſto ꝗa apꝓ
atiſſima eſt hodie iſta forma et ſic ratio
quia ſubſtãtia inſtitutivis uł legati nõ pa
nitur in alterig arbitrio.ſed ſolũ nomina-
tio ꝑlonay. ux no. Cy. ſcDm Dy in. l. cap-
tatorias.C. de teſtamili. et hodie additur
P illos tm ĩſtituit quos ille nominauerit
Idem ſi nullo inſtituto dicat bona mea re
linquo paupibus quos talis meus f idecõ-
iſſſarius nominauit ut no. in. l. Diuis uer-
bis· ff.de hr. inſti.nec mirũ quia etiã cap⸗
tatorium legatũ libertatis ualet ff.de fi-
dei.lib.l-fideicõmiſſaria cum ergo querid
quis adeat uel actiões intentet. reſpondex
Nico·ꝙ ille fideĩcõmiſſari quẽ.l.ſi quis-
prepomt epo ad idem in aub · de ec.ti · . ſi
auũx qui hoc facere.Dicit etiã ꝙ cũ cõmiſ
ſarius nulluũ habeat lucrum indignũ eſſet
pater̃tur dampnu credito uel alio mõ
F. p ſocio ſi non fuerit in fi:ad drebelꝗa
Poterat. C. de iure deli.l.fi.S· ꝙ ſi pfatum
eſt tñ tutum cõſiliuʒ ꝙ inuentariũ faciat

ud ĩn.I.pre.Item de.q.cum dixit teſtator
uolo ꝙ de boms meis centũ diſtribuant᷑
ter Pauꝑes certi loci.et poſtea duobus uel
Pluribus paupibus illi loci 'gat ſingulis
x· an ilł debeat᷑ ꝑs primi l'gati noarchid.
xiiq/ ułt. quia Ioh ꝙ ſic ꝑ.l qui marco.
qui ał eſt.O/ſub-l.ticia.ff S admi. lega lbi

Slo.ſignat contria.que Dy. ſoluebat ꝙ; P

cedebant cum in eãdẽ cauſam puta alumẽ
toꝝ erat utrũq; et ſic ambo non debent᷑ ſe
cus ſi in diuerſas Remittit etiaʒ archi. ad
no- ff. de fundo inſit truc. lI. queſitũ. . pe. et
ultio. Si teſtator expſſiſſet ꝑ fideicomiſſa
rios ciſtribuenda illa. C. et forte ſi dreiſſz
lego cõmiſſariis. C.diſtribuenda-2c q-
hi non eſſet dubia et idem econ ſo qn di-
xiſſet lego ð dicta ſuma. C. libr.2c- Itẽ nõ
Pcedit.ql'cum nondebet᷑ legatu omnibg
Paupꝑibo ſed ſufficit incertis diſtribui-
cederet ergo·q-qn ĩter ſacerdotes curatos
ciuitatis iuſſiſſet diſtribui et poſtea aliqui
bus ex illis legalſet hic enim eſt certitudo
que non eſt in pauꝑibus.ciuitatis de qui-
bus archiqueſtionẽ formauit non ꝓuide
ultimo no: ꝙ licet ſuſticiat ſola uoluntas
teſtantis uel legantis-et maxime i legatis
pauꝑibus de ſuprerus eni iudicii ſur non
re fert cũ quo quus loquat᷑.ff.deł.u.cũ pat᷑
donatiois in donatioe t inter uiucs di-
cit ac. illã non tenere factam paupibo mii
ſit qui ꝓ illis recipiat.hoc notaC. de ſacro
ſan. ec· illud in fi: ułt. glo.Ia. de ra.placet
cont᷑riũ quia qᷓ pauꝑib datur deo datur
qui ſemꝑ eſt p̃ſenspe ·de bel.dicit ꝙ licet
Ponatur pſentia. nõ ponit᷑ cõſenſusqui eſt
neceſſariq in cõtractibus.pꝑ qð dicit forte

glo.ſtare poſſe H ibi uide.ꝑ Cy. Sʒ Guif.

de cupõderauit ꝙ ciuitas eccleſia et pauꝑ
es equipantur in. l.prc.illud et.l.fi.e.ti.?
Policitatio facta cmitati ſine caula nõ te-
net · ut. ff. de polici.l.i.mſi facere cepit ut
ĩbi ex cauſa.tenet ut ibi. et.e.ti.l.ob ca⸗
ſum· Cõſtat etiã ꝙ ſicut pactũ eſt duorũ
cõſenſus ſic policitatio eſt ꝓmiſſa ſolio of
ferentis· e.ti. I.pactuũ.tenet ergo cum glo ·
ꝙ ſi non eſt qui recipiat.nõ tenet donatio
qui ueꝝ dicit niſi cauſa fuiſſet expſſaut ſi
dixiſſet ꝓpter maeimã cariſtiã uictualm
que nunc eſt dono pauꝑibo huius loci.C.
Iibr̃. uel. C. menſurasgrani putat tene
ret obligatio exquo de illa cõſtaret per ſ
I. ob Va et.l. Ppter · et.l.i.de policita. ff
cõſtat eti ꝙ alimentoꝝ cauſa fauorabił
eſt. ff. de feriis.l.ii.et maxĩe paupum. lex

xvi.dipaſce. XVIII. 7. ¶Item cũ

panis queʒ auarus detinet ſit· i· eſſe debeat

— —

60

2.5 K

2

„ „

AD

—

eſurientium et᷑ qdammõ dicatur iĩnualor
ut.xlvii. di:ſicut hii· ꝓpe finẽ et in fi.nũ-
quid pauꝑes illum peter̃ poſſũt. Dicit Io·
WHW In pre.c.ſicut.et·ĩ.q·vii.exigũt 5-

ꝓꝙ non directe· denũciare tñ poſſunt deten

torem ut ſic ꝑ eccleſiã cõmunicar̃ cogatur

xii. q-i:dilectiſſimis LXVIIII. C-⸗De

executore aũt querit᷑. ¶ · Primo utruzʒ ſit
cenſendꝗ negocioꝶ geſtor uel quaſi uł ſal
tem loco eius. ¶ ¶ Scdo querit᷑ an ſit ꝓcu-
rator- ¶ Tercio an habeat᷑ loco P'gatarii
uel fideicoõmiſſarii uel loco iploꝝ.¶ ii.
an fit loco heredis. ¶ Ad primũ dico ꝙ ñ
eſt dicend negocioꝝ geſtor uel quaſi: nec
eſt etiã loco eius. Ille enĩ eſt uerus ſeu me
rus negociox geſtorqui ſine mandato uł

cCura. uel officio ſibi intincto alterius ne-

gocia gerit· ff· de neg geſt. l. ait. S·fina· et
6: hac actione executor uero gerit cu cura
uel officio ſibi cõmiſſo.ff e.l-iet.l.ſi quis

et in pre. decre· Ioff. man · ſi remunerandi

S-i. H. Ia de ra tenet executorẽ legitci-
mum tenere reddere rationẽ utili actioni
negociox geſtoy: ꝗa neceſſitate gerit alp.
C. de neg· ge·l· tutort. de teſtario dicit ꝙ ſi

rogante teſtatore cõſenſit tenebit᷑ actione

mandatinec obſtat ꝙ ſtatim ſequit᷑:quia
iſta eſt ſpecies mandati que firmat᷑ morte
ſcut cũ mandat᷑ fieri monumtum ff. mã
ſi uero non remunerãdi in fi. Opponit᷑ ſibi
de.l.fi/ff.de ſolut᷑.ſcᷣm unam lecturã ſed
dicit iple ꝙ ꝓP pace habenda aſſumit ꝓ ſe

ali am leCurã placuit iſte modus loquen

di. Si uero nan ſuſcepit ab eo uiuente mã
datum etiã fi ꝑ uiuentẽ facta epiſtola per

ueniſſet poſt mortẽ non dicet᷑ mandaxum

exquo nõ cõcurrit cõſenſus duoxet ſic nõ
eſt obligatio·ffde act᷑. et ob.l.ĩl:pudat er
go quia uolutario gerit ꝙ tenebit᷑ directe
negocioꝝ geſtoꝝ opponit de.l. atſi quis. 6
labeoet · S· le·ff·de relig ubi ſi mandauit
ticius ꝙ expenſas funeris ſui facerẽ quas

illo mortuo feci cõpetit mihi funcraria.
ergo non mandati uł negocioꝰ geſtoyꝝ ꝗa

illa aliam non cõpatit᷑· ut ibi quicꝗd note
tur ipſe dicit ꝙ funeraria nõ cõpati᷑ aliaʒ
ackionem que nõ ſit ut genus ad ſpeciẽ ſed
actio negocioy geſtoy eſt genus ad fune

rariam ꝗa cõpetit ꝓ qualibz geſtione ſed

funeraria ꝓ geſtione funeris tm. et ſic eſt
ſpecies grauis et ſic ꝓcedit reſpõſio·et uið
q dii:8. xxviiiFi. LXX C.-Adſe
cunduũ uidet᷑ ꝙ exetutor ſit ꝓcurator cuzʒ
gerat cũ mandato ut dixi:et ꝓcurator eſt
qui alteriq mandato negocia adminiſtrat
.de ꝓcur.lfi·in prin Sed dic cont᷑ nam

ſi uerus ꝓcurator eſſet morte mandator2is

fimretur eius mandatũ- ut inſti-mandati
6. Item ſi adhuc.nec poſſet cont᷑ her̃dẽ age
re ſicut facit ut.S. V xvi. et ſatis quia he
res et defunctus eadẽ ꝑſona cenſẽet᷑ ar. C. ð
impu:et a. ſub. l.fi.in fi ff. de acquiren- 1
poỹ · curn heredes in prin· C. ð pl. xx· ue
xl-an-cum notiſſimi At abſurð eſſet ꝙ

cont᷑ q;m ꝓcuũẽ · agere poſſet· ff.de penis ſi

plures. Item ſi ꝓcur.cſſet poſſet ab hereð
eodẽq; dño emus officiũ re integra reuoca
ri.ff.de Feur ente litẽ.et ſic eſſet in here-
dis poteſtate defuncti uoluntatẽ impedir

qð dicere eſt ablurdũ cuũ ad eam implendã

ſit pſe cogendus ut.S.v.lvn.hoc etiã que
ritur. LXXI. ¶LAd terciũ aut quidazʒ
ꝙ eſt loco legatariũ uel fideicõmiſſarui ꝓp
ter quaſdã ſimilitudines quas cũ illis habʒ
et ideo fideicõmiſſario quaſi humaniori
aggregatur ut dicunt ar · C. cõmunia ðᷣle-
l-icirca mediuz et ad hoc facitff.ſo. ma-
ſi cũ dotẽ.ꝭ·ſi pater filia· Si enim nõ eſſet
loco legatarii uel quaſi nũꝗᷓ poſſet cont᷑ he
redem agere ꝗð& tñ poteſt ut dixi-Alin cõ

tra quia ex hoc teſtõ nullũ comoduũ cõleꝙ

tur..dele:iĩi.ſi ꝗs a ticio.xet ar · C · com
muma dele.l.ĩ.circa mediũibi cũ emʒ na
aliter ac. et uide qð noin gloilla pecuniõ
riis 2c. Item ſi eſſet legatar ius uel loco ei

non cogeret᷑ defuncti agnoſcere uolunta-

tem.fład trebel·nam qð· .fi.et.l.ſeg· ge
neraliter/et tamẽ ſcdm quolſdã cogit᷑ inci
tincte ut.S. V. hoc et querit᷑ et eſt.lvñ.
Item iura ponunt differentiã inter legata
rium et fideicoõmiſſariũ et miniſtruʒ fiue
executorẽ ut ĩ pre.lſi quis a ticio.x·et ft.
ð ali.et ci.lel.pecunieet.l.alioet iſte eſt
miniſter legatarius- uel fideicõmiſſarius
ad hoc facic. S. V. xi- ſed an diſtributor.

H. Et. S. O. xxviii- fi- LXXIIJ C

Ad quartum uero dic. ut.S. V I. Ite
pone ꝙ quis · ¶. Et. .ſe. et. S· V. ii ad
fi.LXXIII. (De hoc aut queritur
pone.p.relicto ſibĩ herede ex teſtò· ue] ab
inteſtato ordinauit quendã executorẽ ad
ſua foris facta emendada tmm.p·morti ſue
tempe creditoribo teneba t᷑ et iaʒ mini ſo
Iutionũ effluxerãt nũc querit᷑ an iſte exe-
cutor debita huius ſoluere teneatur et eo
rum occaſione poſſit a creditoribo cõueni
ri uel poſſic agere cont᷑ heredẽ ut ea ſoluat
uel ut ſibi pecuniã tradat ad ſoluenð ed ui
detur ꝙ non niſi preceꝑit hoc teſtator eꝰ
de teſta.c.pe.nam appellaciõe foriſfacto
rum non uidẽtur cõtineri debita que ex
contractu ſeu qua ſi debent᷑ · ar. ex de oſt

P

A.
X

or.dilectus eł ex de or.co.c.ii. ĩn prin.ar.
cont᷑ quia laphis ſolutionũ ᷑minis Gefunc-
tus cepit iniuriari creditoribo non loluen
do:ex precepto enim d uidet᷑ debiti ſoł'o
facienda ar· xlii·q· viſi res· i. ꝗ·ĩ· magnuũ
elil/q.ułt.tributuũ exde ſoc.i· quar pee
cat in ẽmino non ſoluendo:dum ꝗa fran-
git ꝓmiſſũ ex ðᷣ pac.c.ilet.iii.tũ quia illo
elapſo inuito qño retinuit alienũ .ff. ð ee-
cep·doli.l.ii.5.circa:et hoc tenent quida⸗ʒ

H. Io.predictus · ·Vt· ſ. nomine fore

Factorũ cõt ineant᷑ hoc caſu debita. Bal-
telligit de debito reali non inꝑſonali: uide
. in· v. de relictis in certos· Quox ter
minus ſolutiõis mortis temꝑe elapl erat
et ꝓ illis agere poſſit.Secus aũt de illis de
bitis quoꝰ terminus nondũ uenerat tem

por̃ mortis. et ſic optinuit. MIncidit.q

Facti te ſtator filios habens quox un lay
cus alter cleric eſt in ſuo teſtõ illos here
des inſtituit et iuſſit reſtitui debita 2 cla
mores ed forisfacta emendari 2 legata ſol
ui.et hec rſtitui emendari et ſolui uoluit
P illos et heredesſaluo ꝙ; filium cł'ricum
onerauit ut omnia ex pdictis que faciencla
erãt ĩ certo loco ip̃e ſolo faceret:põderauit
forte pater ꝙ multum expenderat in eo
quo ad ſtudium et ꝓmotionẽ ad benefi-
cia cõquerit᷑ de hoc cleric dicens ꝙ legit
tima ſua exinanit᷑ ex hoc qð ſi ueꝝ e iuſte
cõquerit᷑ ſed hoc pᷣcipue reſpectu legatoꝝꝶ
uera eniʒ debita et uere emende clamorũ
et foris factoꝝ . ud es alienũ primo ducen
da ſunt. ut dicã .ĩ. de teſta.ſuꝑ Rica·poſt
prin. facta demũ collatiõe cũ fratrib cã
plebitur illi legitcima- Si ueyz eſt illã cxi-
nanitam quo ad ſuam ꝑtem ꝑ illud onus
ed tunc poſſet euenire ꝙ fratres haberent
multugʒ ultra legittima et ipſe legictimã
tm.nec poterid de hoc cõqueri cũ etiã ex-
pſſe id potuiſſet facere patet ex de teſta-
HRaynuciq: et.c.raynaldq.C.de inoff.t᷑e.l-
qm̃ed eſt legittima ſcðᷣm numeꝝ filioꝝx.-
e· ti autẽ: nouiſſimã- Item cũ queriĩt᷑ an pri
mo uenienti priꝗ ſoluenð ſit. Scias ꝙ Ia-
de ra.dicit fatuũ talem executorẽ deputa
tum ud· . ſi ſoluat primo uenienti ſimpli

citer uel ſine cautiõe et hec eo fortius qaᷓ

a teſtatore facta fuerat certa ſũma ꝑ euʒ
ad emendas dampnox et ſolutionẽ debito
rum ſoluendadebet enim reciꝑe cautionẽ

de refundẽdo ꝓ rata ſi heredicas primo ca

ſu uł ſuma taxata ſcdo nõ ſufficiat ad om

nmia ficud fit qñ dubitat᷑ an falcidia locũ Pa

beat ut patet.ff.fi cui plus ꝗᷓ per.l.fal.lĩ-

circa prin ,diſcreti fideicomiſſarii uocari

faciuũt omnes dicenbes ſibi deberĩi et illos

