ni infecti poſſeſſio dabituritem fiet cog
nitio exhibendi teſtã curatores dabuũtur
boni set ut liberi ꝑentes alant et econtra
precipietur atrox imuria eſtimabituret
fideicõmiſſaria libertas p̃ſtabitur. ffel.
ii·et.iii:fł·de damp·infec.l.i.f. quẽadmo
dum teaꝑI.1.2 lʒ pre-l. loquatur in feruis
ruſticis. Aʒo·dñ dicit hoc fieri poſſe etiaʒ
in ſlolempmibus· cum pictas hoc luadeat
ut predil· Quod autẽ dixi de tutoribus
dandis ꝓbatur etiam de tuteł-qui habet
5S pe. ubi r ꝙ tutor dari põt quolibet t
pore/quod intelligit Vbercum adunsm
cãm dari dʒ ut. el. in fi.ſecus ſi ad plu
cum tũc dari deat cognita cã. et iudi
tribunali ledenteff.de ofir/tuuel cur: in
ↄfirmandao led prius dictum placet cum
prima ĩura non diſtinguantar· ii· q· v· cõ⸗
ſuluiſti extra de tranſat᷑. inter corꝑalia-
¶Quid ſi uxor mortuo uiro petit alim
ta:die ꝙ hec cã poteſt die feriata agi. ꝗa
id pietas ſuadʒ.· I· Gᷓ tenuit Alber· galł
ti:d alimentis ultra mediumalle de fert
c.fi · f.e.l.ĩ.et.ii.? · ¶ Quid de cãis ma
trimonialibus. M·‚ de hoc· Vex duobus
ſe.uide clemen:de vᷣ·ſiglepe poſt princi:
vV.temꝑe/et quod ibi no · ·Io/no.xv·q
iii.in ſum/poſſe eas tempore feriato trac
tari ꝓpter periculum adulteri uel ince-
ſtus.idem dixit in mẽ imonio ſpũali cum
agitur de elec/epi uel pᷣlati ꝓpter ꝑiculuzʒ

moree& d ap· cblate. in fa-l. di.poſiꝗqᷓ eꝰ
de elec.ne ꝓ defectuquia in hie ſunt ſpũa

na. e&. lite nõ cont- c.Ied· c. mm. 9 . q
admmtcit dome- ſi ex officio ꝓcedatur.ſ3

ſi in figura iudici agatur hoc reprobat
beneex:/ de clamde deſpon: curn inbibite
et de diuor/porro/umco/poſſet tñ uide
ri ꝙ in ruſticis feris cã electioms poſſi
agitari · ut exde iudicfi. ſed uerius eſt
quod iam dixi. ¶ Quid & cã uſurax ubi
gr̃a repetebam uſuras ab hr̃de cuiuſdam

4

uſurarii: ille uero opponit exceptioneʒ fe

riarum et uidetur exceptio sdmittenda-
quia tunc ñ eſt quis oueniendusffea.l· i.
miſi in caſibus inter quos is non reperitur
ar ↄdra ꝙ hoc tẽpore agitur ꝓ furto 2 ra
pina· ff· e ſolent/i·et uſuraet rapina eꝗ
perant᷑ut.xiil.q:iiii ſi quiset.cſe · Dicut
quidã. M1â Alber: gal ad cuius lr̃aʒ fuit
iſte · V· de excep · V⸗ pone qoõnem · · ꝙ ſi
defunctus iurauit ſtare mandantis eccie-
Eÿſe uluras reddituꝝ:et preceptum fuit ei
ꝙ redderet nunc urget neceſſitasa ſuadet
pietasut omm temꝑe etiam feriaꝝ ratio
fiat ex:ec.Ffi· ¶ Item quid de ca decima
rum et vr̃ tempore feriarum uẽtilare poſ
ſe nam de tributi tunc agi põt.ut.C.e·pu
blicas at decime ſunt tributa egentium
amay ut ·xVi:q: i decime:exc/de cieci: tua
et hoc tenent quidaʒ · · Alber.galp.cu
aus fuit iſte ·Vabiconſus ſub Rica. de fi

deiuſſo · D.pe · alii ↄtra non enim tunc

dʒ agi miſi neceſſixas urget uel pietas ſua-
deatutS.¶ Qund ſi ca ĩ. certum tẽpus
decidenda omittitur. et id tempus dies
incidit feriatasdic ꝙ non procedetur ut
no-in prec-placita.credo tnꝙ ubi iudie
luxtdictio eſt finitura. iudex tempore fe
riarum ruſtica: ꝓcedere põt ne iudicia?
inſtantia euaneſcatarde off.dele.conſu-
luitextrade iudi.ca.fin. ÆπGan:⸗de ſuz.
in.l.ſciendum. ffqui ſatil.co.tenzʒ ꝙ ſi ue
nit ultiima dies iuridicti onis delegati-et
eſt feriata ferns ruſticis: pronũctiare po
terit.ſi ñ fuit in culpa in ſolempnibus aut
n.nec in ruſticis ſi fuit in culpa.alle.ff. de
ferl.ſi feriatis in fi.et. ſfr de arbiſi de meit
6·fi ·. . Sed nunquid decretum ſuper
alienatione minont diebus ſolempmium fe
riarum interpoſtum ualet arquod ſic· C.
eactus in fi:dic otra.quia cã cognita 2 iu
dice ꝓ tribunali ſedente id fieri debet/C·
de admitu:lex que et: Cde predus mĩo-
l:minorumet.l.ob es· · Idem Taco.de
arealle.ff.de confir.tu:l.in confirmando
et de bono/polſſ.l.iii.S/ penlex actus non

2“
114 * 2 41141 „01 v1 440◻

„

ſti. in lum.

ob/que loquixur in iuriſdictione uolunta
ria et fauore libertatis que datur manu-
miſſiset emancipatis. Idem Albergalł.
exdra uolumen ſuper.l. ſcda.ff/eo.t· ·

Vnc uideamus quibus feriis
renunctaari poſſit et quideʒ re
pentimis non poteſt renunctia
ri. M ſecundum Tan. ubi-S.
ein omnibus in fi:et idẽ Ho
e·t. ·fi in prĩ:. 5· Bal.uide de
Hiſig · c· lepe· in clemen. ffde arbiñ fe
riatis/ff· de poſtulandis quos pretor. ff. d
iurt :immu-ſemper:·conductores ar. C.
e. omnes dies prope finem ibi noſtris etiã
26 Multo minus ſolempnibus in honorẽ
dei ec Ianctorum inductis ex e. c. fi. Im-
mo proceſſus habitus tunc non ualet. ut
ibi Iaco.bal.nõ contra in repentinis ut
dixi.S de arbi:.fFin-prope fi. v. in forma
autem Kuſticis autem ſeu publicis renũc
tiari poteſt.ec. e·c.fi.in fi:arex de regu
la.ad apoſtolicamex· de fo. compeſi dili
gendi. ſed ſi non eſſet renunciatum ſenten
tia teneret.ex · · c. Fi.ff· e.l.i· et.l.ſ feriat:
et·S· G proxin prin:de hac materia noeꝰ

de offde lede cãis et de iudic.fi:ex· de fe

riis c.fi · ¶ Qund ſi renunctiatio feriarũ

Fliat in inſtrumento alicuius contradctus-

et uid etur non tenere· nemo enim poteſt

renun iare iuri nondum ſibi competẽti.

ſtde acꝗrthereis quiff.dele ii. ſi ita ſub

condit eæde re iudi. abbate ſane. Ii- vi-de

ec.edifi:ad audientiam. ii- in fine-dic otra

quia iaʒ erat ius queſitumcuʒ iam eſſent

ferie ordinate a legequod intellige de his

quibus renunctiari poteſtet ideo ſepe in
inſtrumentis contractuum appont᷑ clau
ſula illa.et feruis renunctia. C. d pactis.l-
i:etſf.e. l.pactum.ex. e· ca.ulti · I· per
quod capitulum in fi: queſtio iſta non ui
detur dubia. ſed dic ꝙ illa decre. bene per
mittit procedi in talibus feriis unde nul-
lus negat quin dum litigatur reuunctiari
Polſſit·quia iuri futuro non renunctiatur
ut·S.et per.lſi conuenerit· ff.de iurtO·. iu
di-propter que Ia.de are- habuit queſtio
nem pro dubia ut ponit Cy. C.e l.i.qʒ pla
cet ſoł. Guilꝑ·et placʒ Vberde bobi car.
iiin fi:ubi tractat obiectus contra ſentẽ
tiam ordinarii. ad contrarium reſpõde ali
ud in paato ꝗᷓ in repudiationeut no in ᷣ⸗
l:i:C.de pactis. et ſcripſi de teſta. Raynu
cius ſuper ingloſa:ad.l.fi ouenerit dic ꝙ;
iſtud eſt pactum non declinandi ut ſcrip
Hſi extra iudi:ciſuper glo.ſed nõne··
¶Quidſi renunctiatuz eſt feriis ruſtic

nunquid tunc poterunt teſtes cogi relpõ

deo non puto:ar. t.de pac-ſñi unus- 6:ed in
ſum· vᷣ.ante omma.·et idem no.C. e·

t.· I. omnes in fine ulti:glo.: ¶ Qrud ſi
iudex me citat ut ad diem ueniam feriata

de hoc dic.ut.S.de citał. . Item ꝓ cita-

tio et in ſumdo:m de fer·eed an ferns-
¶ Sed quid ſi iudex pro tribunali ſedens
ſcienter aſſignat diem feriatam ferns ru-
ſticis partibus preſentibus et feriatã eſſe

non ignorantibus nunquid uidentur ꝑtes
renunctiaſſe exceptione feriarum · dic ꝙ

ſic.exquo ſcientes/et nõ contradicentcs ta
lem terminu receperunt. ar.ex· de re iudi.-
ꝙ ad conſultationemvĩi:q:ĩ.· ꝗ periculo-

ſum · H facit· ·t· o.. dicto- . quid de

exceptione feriarum facit/quod nõ ff. e-

l. i. .i ĩ glo.hoc no in fi · eſt tamenar-

contra in reo- quia eius eſt fugere:ini/q-
ĩiiic.iĩ.unde fugitiu appellatur.C.de iu
di:properandumS.2 ſi quidemnon uidet᷑
ergo ſibi imputandum. ſi facit id a quo de
nominatur·xvi:qi.ſi cupis: tutius auteʒ

eſt ꝙ expreſſe renunctietur. I· al. tene

contrarium non per rationem predictam
ſed per nõ· in clem· de v.ſig.ſepe in glo · añ
Pe·et.S·de cĩitat᷑5.iĩ .·quid ſi reus cũ ſua
remiſ. ?· Sed quid ſi actum eſt ꝙ ar
biter. uel iudex poſſit pronunctiare die fe
riato de hoc in pre· · in forma aũt et ſe-

Cbe recuſatione Wica.,

H. ¶Auctorem imitemur qui in hac
on inſtat 2c· .

precedentibus titulis de cõ
Eitione tractauimus. et quia
comparentes opere exceptionũ
defendere conſueuerunt ut
ff· de excep.l.ii. ĩdeo conſequens eſt ut de
exceptiombus aliqua doceamus-2 quia in
ter eas iudicis reculatio primo proponẽda
eſt · ut patet·ex? · de proba· qin cõtra.ed.ĩ·
t. ꝓPx. : uiſo. . porro: Ideo d eo prio diſ-
cutiamus hic tñ non ꝓſeq murꝗa hunc
articulũ ĩuenies expeditũ ·S de reculatio-

Aplicationibus Rubrica-
mC Pyleus non formauiĩt de hoc gene

ralem Geicammateriam tamen hanc pro
ſequitur ſub Hica de lił. conteſtatione.
¶ Bagarectus et iaʒ ñ formauit generalez
Hicaʒ ſed in toto oꝑe ſuo ut dixit in ipi

2 ₰

1

operis principio proſequitur exceptiones
que repellunt accuſatorem actorẽ procu
ratorem et cetera· et uide.sSde actorc·
¶ De Vber · de bonacurdico iðut nar⸗
rat in ſui operis prin:et patet in proſecu-
tione·ſpecialius tamen ad propoſitum po
nit RKicam de exceptiombus dilatorns et
aliam de perẽptorns.¶ De nepo: de mõ.
al.dico idem ut di ſuꝑ ꝓhermo⸗¶ Ideʒ
licet non ſic aperte dico:de Roſf. in noueʒ
Ricis ſui operis que ſequuntur primam.
¶ Odpus etiam Vber. de bototum ple-
num except᷑iombus et replicationibus ad
diuerſas materias ec maxime ubi tractat
de exceptionibuscontra eum qui agit no
mine proprio mihi carta.xi. ¶et ſic Io·.
de deo in cauillationibus maxie libro-in-
quaſi per totum · in libro etiam iudicum
parce.in. po prinponit płes Beicas ð his
¶ Tan. ad lẽ̃am poſuit hanc Ricam ſui
opꝑis parte.ii:poſt Ricarm/de ↄtumacib-
¶ Bonagui.operis ſui carta pe.poſuic Rei
cam de exceptionibuset qᷓdruplicatiõib
2 cractat etiã materiam in trib HRici ſe-
¶Egyin Rica.xviet tribus lequẽtib
de certis exceptiõibus tractauit in diuer
ſia demum Heicis proſequendis tractatuʒ
de aliis· ¶ ¶Alber.galł· poſuit RKicam de
exceptionibus tantum.¶ Gui.de ſuʒ de
his ĩſtruit Reica de officio aduo.rei · ·

Voniam ſepe reis ad iudicium
uenientibus ope exceptionuzʒ
actoribus uero ope replicatio-
num ſubuenicurideo utile eſt
ut de his aliqua pertractemus.
¶ Et primo dicamus de except ionibus.
ad cuius noticiam uidendum eſt.
¶ Que ſit exceptionum diuiſio.
¶ Quando opponantur dilatorie-
¶Ec quando peremptorie· .
¶ Et qualiteret a quibus et quo ordine
opponant᷑.et qualiter ſuꝑ eis pronucciet᷑
¶ VIimo uero de replicationibus ad
nectemus.

Xceptionum iĩigit᷑. ¶ alie ſunt
peremptorie·¶ Ahe dilatorie

¶ Peremptoriarumalie dicu
tur ſimplitciter peremptorie exceptiones-
Alie uero uocantur defenſiones. ut exde
lxxis conteſt exceptionis.li. vi. ¶ Excep-
tiones peremptorie uocantur que actionẽ
per imunt.ſeu uerius elidunt ut inſti:e·é⸗
perpetue·ffe.l.iii de quo dicam.ĩ/ uiſo

tio doli maliet ꝙ metus cã· uel ſi promil

pPiones· ff de publici. l.pe et fi.2 generalit᷑

rium dicitur quia caulaʒ ex qua agitur pe

¶ Alie anormale- Alie mixte

LAAr- -B n kæ
rc ſcon
”ͦñ Tece ear,1-2

. 12 .
921 ττνHα

ut eſt uidere in pacto de non petendo im
perpetuum.2 in iuremrädo- que ipſio un- 11„
tollunt naturaleʒ obligationem. ciule au V
tem non tollunt iplo iure ſed eam ope ex
ceptioms eliduntſtde ſoł· ſtichũ.S natu
ralis inſti-de excep·. 6: preterea.i· C. de pec
tis creditoriet.l:ĩe/ubi de hoc ſt e ſi un
5 pactus ne peteretf de iurtiurt I. f. (⸗
de pactis· c.fi-ex de ureiurt debitores et
ĩ· 9·dicto. vſi.ſed pone hee ergo dicuntur
eceptiones peremptorie: ut.I/ uiſo. .
Iterm no. ꝙ et congruentius. - uerba R⸗
uberde bonacurpoſt.ĩ.proxillud emm —
poſuit primo et hoc o· exceptiones „
eliſorie uocantur quia actiones non peri-
munt . ſed elidunt.ff.de excep·lii.Icẽ et ſã
exceptiones peremptorie dicuntur. excep

ſum eſt per errorem.inſti:de except ·5.i·
Item exceptio non numerate pecunie uł
dott.inſti:e.: ii. e& · de fide inſtru.ſi cuu,
tioſed hee due non ſunt perpetue· Itẽ rei
iudicateff· ð re iudi:poſt rem·ex.· e.ſicut
nobis·.z in predecre exceptionis-premil
la probantur.ff.de excep. exceptiones· ·
rei: Item exceptio uelł.2 maced .2 in fac

—

tum:a generaliter preſcriptiones 2 uſuca

—

de omm eo competit exceptio perempto
ria. quod dicitur fieri uel factum eſſe con
tra legem. uel contra ſenatusconſul. ſt- de
excep.l.iii: Ro.i.eſt auteʒ· Muerba ſunt
uber.de bona.t:de perernptorijs exce ptt-
in prin. peremptoria cxceptio que ſem
per obſtant agenti etiam ſi celſauit agere
per mille annos: quia nõ erat in poteſtate
rei quando conueniretur-2 dicitur per
tua licet actio que per eam elidicxur ſit tẽ
poralis:quia que annua ſunt ad agendum
perpetua ſunt ad excipiendum · que dic-
ut infra.· uiſo. uerſiculo Item nota q; . QA
fere · M· an uero redibitoria ſit perpetua
ta per eius except ionem oppoſitam uendi
tori petenti pᷣciumdicam·ĩ.ð emp·2 uz.
S·nunc uidendum poſt prin. 5·2 dicitur
peremptoria a perimendoſicut 2 pempto

rimt ut. 8 cĩtat᷑.g· uiſo. in prin-2 noip ete lue SF. R.
exceptio peremptoria. ante lit. cont᷑. op- VNrr
poſita proprie intentionis excluſio-pg rEF. oE
nł· uero cont᷑.oppoſita eſt aciõis excluſio
ut᷑ no:ĩ.de lit᷑.cont᷑.ꝭ.i vſi.ſed nunquid ꝑ
exceptt· ¶ Defenſiones autem dicuntur
proprie que ipſo iure tollunt et perimunt
nam ſołone eius qð debet᷑.a acceptilatiõe

tolli᷑ omnis obligatioinſti:qui.motol⸗
obli:S· Item ec per acceptilationemet/f⸗
de regu:iun ſolutionis uerbo- Item etxiaʒ
renunætiadio põt defẽſio dici quia ipſo iu
re tollit ius alterius· ex de renuno: ſuper
hoc.vii.qi: quaʒſit ꝑiculoſumex·d ełc.
cum inter r. · de ediłedicqueritur · 6. ſi

uenditori: hee enim 2 ſimiles dicuntur ꝓ

prie defenſiones a ñ exceptiones:quia lic⸗
defendant reum. 2 per ↄlequens repellant
agentem.non tñ excluduũt actionẽ cũ nul

S6 la ſit ibi actio.ſed exceptio excludit actio
nem ut dixi. Bal.nõ ꝙ ſoło acceptiło er
9 Aeſer. „ t ſaher 7. Hrenunclaci ñ dicuntur ꝓprie exceptiões
Ngſh UM =NIE Kn ſed fenfiones ut hic:ergo in ſtatutis ubi
fit mentio except ionũ iſte non includunt᷑
,7 C ν , qð nõ · ·largo tñ modo poſſunt dici ee⸗
. ceptiões eo ꝙ repellũt ſeu excludunt agẽ
tis intentionem ᷣm b. AMcuius uerba ui
de in decre: exceptionis.in.iii glo. J ar⸗
f·de condic.indeeleganterSſ quiset·ĩ.
·Fi ſicur uides ꝙ electi. uel ↄfirmati eſt
intẽtio:ꝙ ofirmecur. uel dſecretur et tñ ꝑ
exceptionẽ a ſua intẽtione excluditur. et
hec exceptio eſt quaſ accuſatio que dic
Im papam ꝓut no. ex· de elec:cum dilec-
ti · et. c·dudum⸗ii:a de do:a concum chlec
ti.a de accuſa-ſuper his.¶ Dilarorie ue-
ro ſunt que cauſam differunt. inſti:æ·:ap
Relantur-iidn 5· exceptio dilatoriarũ
autem alia eſt dilatoria ſolutionis de qua
dicam.ĩ. prox- in prin-Alia declinatoria
AQA ludicii: et hec multiplcx eſt· Iprimas
= v-poſuit I an- ubi-S- in prin. -nam alla
competit rõne iudicis de qua dic exempla
utS: de iudic delega:-penultimo-2 fin-
Alia ratione actoris de qua dic exempla.
ut·S-de actorealia ratione rei. puta quia
tſt legatus.non tenetur reſpondere ſub iu
dice prouinciead quam mittitur. ff· de iu
dioj.l.ii.quod etiam aliter exemplifica ut
S: in/tde reo. alia ratione procurati· quod
dic ut.S. de procurt5· i.et iijet· iii-alila ra
tione Npti-de qua dic exempla. ux.S. de pᷣ

7

TIE

ſentati· et receptet impugnatio.Rpti.qðᷣ
intellige cum impetratum eſt ſuper obli
gatione antiquaſecus ſi ex eo oritur actõ
quia tũc uidetur exceptio contra illud cõ
petens peremptoria: quod dic ut in ſum-
do·me.eo · t· O. ii· Alia ratione loci ut quia
non eſt tutus uel quia alio loco loluere te
netur. exdra de plus pet᷑.c. unico.Alia ra-
tione tempor· ut quia quis citatur die fe
riato:que exẽplifica ut.S. de citat᷑ uel ꝗa
alio tempore ſoluere tenetur. ut extra de
plus peti:/ca:unico· alia ratione cauſe. ux

quĩa ſuper pluribus perſonalibus actioni
bus conueniturF quia coraz diuerſis udi

cibus: extra de REpris diipendia-hbroVi-

uel quia lub conditione obligatus eſt ex.
de condicappo: per totumecxtra de plus
ti:c: unico.C.de rei uæ:act᷑·l. umca- alia
ratione hbelli quod exemplifica. utĩ· Ge li
belli conceptio Aha ratione fori. ut. S. de
compe:iudladitio.ad finem et ſic breuit᷑
omnmibue per quas iudicium declinatur
ad tempus· ¶ Anormale uero lunt que
non ſequuntur normam aliarumquia poſ
ſunt ante lit.conteſtaet poſt propomi ſcʒ
de quibus dubitatur an ſint perpetue uel
temporales.ud excepd io excommunicatõ

ms de qua dicetur.ĩ.ꝭᷣ·proximo· . porro

et ſequen.et non nu.pe. uel non nudotis
nam iſte due peremptorie ſunt et tempo
rales · ĩ. ii · /quid de eæceptione nõ nu-
pec.et alie de quibus dubitaturan ſint tẽ
porales uel perpetue. ut exceptio.que dat᷑
ratione futuri facti ſeu temporis. uel acci
dentie eæt exceptio quagꝭ maritus habʒ ne
condempnetur ultra ꝗᷓ poſſit ut.C. de rei
uxaCtl- unica -cum auteʒ in exactione
de hoc noinſti:de excep.ꝭ/perpetue. Sut
et alie diuiſiones exceptionum· tres
enm alias poſuit Bonaguido Rubrica quot
modis exceptio ſumatur quas aliqualiter
declarabo:.diæit enĩ ꝙ ſecunda duumſo erat
ꝙ exceptionum.alla perpetuaalia tempo
ralis. et de hac.S·tactum eſt/per quod pa
xet ꝙ addere poteradet alia de qua dubi-
tatur. Tercia diuiſio ꝙ quedam ſunt per

ſonales.et quedam reaſes- perſonalis que

Perſonis inheret quod intellige duplicitter
Icilicet de perſona per quam2 de perſona
contra quam de primo delegato de cleri-
co de exempto:et habundant exempla.s.
de reo:de ſecundo excormmmunicatio uł ſu
ſpicio iudicis excommumicatio actoris· et
habundantexempla. S de actore. Reales
etiam ſume dupliciter ſcilicet quia concer
nunt rem quamlibet de qua formantur-
puta locum nõ tutum uel remotum uel
inhoneſtum. HRptum uicioſum libellum
inepte formatum 2 fimilia. alie reales que
concernunt rem ipſam de qua principali-
ter agitur petis beneficiuʒ dico illud ſub
latum de eccleſiade conſtitu. cum acceſ-
ſiſſent.uel ex eius qualitate tibi deberi cũ
ſit dignitas.uel curatum et his ſi'e · Quar

ta diuiſio ꝙ alie fauorabiles· alie odioſe.

alie inducte ad iuris rigorem ſeruandum.
alie propter naturalem equitattm induc-

te Exempla d primis in uelleiano dote-2

AQA

fperiarum a Sy⸗De ſecundis macedoniani

2 criminum: ut in. 5: dicto· V.· ſʒ põt datq
de tercio res iudicata- de quarto non nu-⸗
merate pecunle ꝙ metus cauſa. erron ig
noranrie et fimilium de quibus ornmmbus
infra dicetur · que omnia proſequere

ut in ſum. dommi mei eodem titulo:Sil⸗
ęæt tangam de his et alus· ĩ· Geil· Vſi quid ſi

procura.minoris et ſequen. et infra de cõ

clu. a renut᷑. ·ſunt pᷣterea. ¶ Eſt quoq;

et alia exceptio que dubia ſiue mixta ap-
pellatur ux ſi peto a te·xque mibhi ꝓmmſi

ſti et tu reſpondes te non teneri:quia ſub
conditione promiſiſti ſcincet fi titius aſcẽ

derit capitohium dubium quidem eſt an

ſic dilatoria: uł peremptoria:quia ſi nunꝗᷓ
aſcendat peremptoria eſt. ſi alcendat dila-
toria· In dubio tamen peremptoria iudi
caturet ideo ante lit᷑: cont eſta.proponen

da non eſt. ff. de condic-inde-ſuſticit. alias

eſt.̊· Sed Vbert.de bonacurſo conſulit-
AWV ti: de peremptoriis exceptionibꝗ an
te finem· g ante litem conteſta pro-
ponaturet uide infra dicto. v.quid & exe
ceptio·beneficii et ſequen. ¶ Eſt etiam
exceptio intentionis ut. S. V· defenſiones-

¶ Ect nota. H. lecundum Bonagunti-

quot modis ſumatur exce ptio · ο cuʒ
exceptio ſit actionis excluſio. ut/S·2 I. di
cetur dilatorie que ante lit᷑. conteſtat᷑· ha

bent opponi nõ uidentur proprie dici poſ

ſe exceptiones. Bal. ad hocC. de excepl.
penultima et fi quod nota· quia ante
lie conteſt. non dicitur quis agere ſʒ age
re uelle ff·rem ra. ha amplius large tamẽ
poteſt dici exceptio:.i: actiõis excluſio-eo
y actionem cemporaliter differat de hoc
I· ·prox:· : quoq; 2 cetera-Hal: unde be

neficium inuentarii- i. dilatio trium men

ſium non eſt proprie exceptio quod nota-
officium etiam iudicis loco deficientis ex
ceptcionis imploratum non dicitur excep

xio ſed defenſio.l.fi.de peti ·heredi·et.cde

colla.l-ſi ſoror heredi:¶ Si lex auffert ex
ceptionem iudex non debet ſupplcre ſi ue
ro non auffert· ſed a principio nõ nalctur
exceptio:equitas tamen ſuadet ſuppleri .
iudicem tunc iudex ſupplere debet facit
eodem tcitulo.l.plane.: de tranſil:ubi pac
tũ in gloſa de paclſi unq·.pacto in glo·
in opponendo ubi uidear A Itẽ exceptio
ꝙ iudicium ſit nullum non eſt proprie ex
ceptio.ĩ.6. dcto Vficu. Ius ubicunqʒ
¶ Exceptio ineptitudinis et omis excep
um ud nodemne ud el

teſtuc.u. Si autem uerum eſt

elec.Ii.vi. in rouella.¶ Terc'us cuius nõ
intereſt non poteſt opponere exceptex-

communicationis no-in ca-l de HKptis h.

viein no.5.

Vnc uidendum reſtat quando
cdhlatorie exceptiones propernã
tur:dilatoriaruʒ igitur alia eſt
ilatorla ſolutioms- alia dechina
i- dilatoriam ſolutiomis debet

toria iudici

quis ante litconteſta- proponere ſeu pro

teſtari.ſed non tenetur eam probare. niſi

poſt Iitis conteſta ſcilicʒ actoris intentio

ne fundata. C. de probat᷑ except᷑.C. de ex-
ceptioſ quidem talis eſt illa.ff. de re iu-
dicji·funt qui in id; tamen ante publicatas
atteſtationes· MI Sic etiam dixit Acur.
in predic.l.exceptionem. Idem Innocen.

in decrepaſtoralis eodem ti ut ibi ſcripſi
in gloſa magna circa medium cui tunc ac

quieui: ſed nunc declaro:et ante omma di
co hoc dictum omnino ſequendum in fo
ro ciuili- ubi teneretur opimo Ioet Aʒo.

que habet publicatis atteſtatiombus 15

poſſe in caula principali teſtes recipietia
ſuper nouis capitulis. ſed Acur contra et
has alias opimiones ſcripſi in decrefrater-

mntatis de teſti-ſuper-ii glo- ſecundum

ergo opinionem Acur: quam nos carom-
ſte ſequimurſolum in cauſa principah di

ſtinguendum eſt an dilatio ſolutiome ſit
idem orticulus cum principali et tunc ꝓ
cedant que ſcripta ſunt an uero ſit diuer-
ſus articulus- et tunc ſecusin terrmimis.

Mutuaſti mihi centum que anno fimto
repett ego dico terminum conuentum
fuiſſe biennii. et adhuc durare et ſic dilato
riam ſolutioms allego. Rtu prodticis te-

ſtes ad probandurn ꝙ conuentum fuit 8

anno. hic certum eſt ꝙ in utreq; foro:et

ſecundum omnem opinionem ſi uolo pro
bare per teſtes conuentum tunc funllle de

biennio: ante publicatas atteſtatiões. hoc
facere debeondem emm eſt articulus a di
recte inuicem contrarius ut in clemen: de
conuen-
tum fuit tempore mutui de anno⸗ſed di-
co ꝙ ante fi:anni prorogaſti: uel poſt an
num de nouo conceſſiſti alium annuʒ nõ
uideo cum iſte articulus ſic diuerſus a pri
mo-nec ſit directe contrarius. cum uterq;
Poſſit eſſe uerus:quare poſt publicatas ac
teſtaciones non poſſim ita illud probare

per teſtesſicut pactum de perpetuo non

petendo.uel ſolut ionem uel alud tłe dico
hoc in foro eccleſiaſtico uel ſeculari ubi

1/

AAX. 1. to. y“: 1

2
QA
=

ſeruaretur noſtra opĩnio/et de perempto
riis latis node teſti· c. de teſtibus in ulti-
gloſa. nec uideo textum qui me cogat in
dilatoria ſolutionis tenere cõtrarium im
mo plane lecte.l.exceptionem C. de pro-
bat · et:liſi quidem⸗de except·faciunt pro
nec mirum:quia dilatoria lolutioni
emporia eſt quo ad libellum
tiam autennon ob. que ſecundum ueri
intellectum loquitur ſuper eiſdem capi-
tulis uel directe cõtrariis ut predixi.
in auten: de teſti. quia uero.ct hoc intxel
lige · Mſecundum Tan ubi·ð· V · hic de
exceptionibus. ſiue exceptio ſit ex pac
to·ut quia feciſti mini pactum q non pe
tendo uſqʒ ad certum tempua· ut.ff· & e⸗e
ceptio.l.ii.·i· ſiue eciam ſit ex legeputa
quia condempnatus ſum in perſonali. un
de non teneor iudicatum ſoluere niſi uſq;
ad quatuor menſes.ex· de off· delega.que-
renti:de re ĩudi. ꝙ ad conſultat ionem. ſf.
de re iudi · l.ii: Item talis eſt illa ꝙ marit
non tenetur reddere dotem uxori- uel eiuſ
heredi ante annuma die ſoluti matrimo-
niiut.C.de rei uxact.l.unica.Sexactio-
et:G·ſeq- talis ergo exceptio non impedhe
li᷑.conteſta:/quia tangit principale nego-
cium:ficut nec pere mptoria. extra de li.
conteſtaexceptionis libro vi. eſt ergo di-
lacoria ſolutionis que ſolutionem differt-
ut iam dixi unde ſi petis ante Kalẽquod
in Rał.cibi debeo· excipio coraʒ te ꝙ pri
uſꝗ cedat· et ueniat dies non potes agere.
erx hec exceptio ſolutionem differt·et uo-
catur dilatoria ſolutioms· ff·de uerboſig-
cedere diem.ffede uerboobliga eum qui
Kalen·extra de plus pet᷑. capitulo unico:
¶ Ceterum dilatoria que eſt declinatoria
ludicui que ſurgit ex multis eauſis ut dic
tum elſt·s··proimo. . dilatorie ante li
tem conteſta opponenda eſt et probanda
ed lit᷑. conteſta.impedit. C. de procura ita
demum. C.qui ac· non poſnon ignorat et
inter eas recuſacio iudicis preponenda eſt
quod dic ut· S·de recuſat᷑.ꝭ.fit autem. Idẽ
etiam eſt in declinatoria fori. et hoc ĩ ſci
ente:quia ignorans poteſt eam opponere
etiam poſt ſententiam . C. e. prelcriptioneſ
fori:C.R a non compe iudi.l.fi. et generali
ter quelibet dilatoria hi conteſta- impe-
ditet ante illam proponenda eſt.extra de
excep᷑·paſtoralis.C.e.exceptionem.iii·q
vi:exceptio fori.C. de procuratort ita de-
murmexdra d re iudi- inter manaſterium
duabus excep.que etiam poſt ſententiam
poſſunt opponiut.ĩ. ꝭ·prox. V. hoc tamẽ

jbi a nocius ubicunq; eè proxima iura in
nuunt tales exceptiones quande q; arte li
tem conteſtapoſſe proponiiccc q; mali-
cioſi aduocati hodie proponunt unam et
cras allam ut ſic lites protrabantet agen
tes repellant.arext᷑ ra eodem pia No- vet
de ĩſtitutione ſpoł· frequẽs in prin.libro
vi- uer umtamen iudices iurs remedus ta
li debent malicie obuiare. extra de teſtib-
cum cauſam et· c·ſignificauerunt.C· ð cxc
ceptio-rei iudi.l.in. ut uidelicet· uer
ba Vber · de bona.de except contra Rpta
vpenultimo · uſq; ibiĩ.de renunci · ·
aſſignent unum terminum peremptoriũ-
Nqui talis intelligitur etiam ſi non eꝛe
prinatur· ut hic in fine remittit· ad
om nes dlilatoriss proponendas ut in pre-
capitulo paſtoralis. ft· de iudici· nonnurꝗᷓ
ar.ffſi certũ peta:quidamn· C. ce inge ma-
diffamari.C.qui accuſa.non poſ.ſi ea que-
ſt· de donat᷑. inter uirum et uxorem l.iii-
· fi C. de remil.pignoſi eo tempore ma-
teria enim dandarum dilationum ampu-

tanda eſt.C.de dilatiombus. I. I. in fi - nem

ed tutores plures excuſationes habentes
omnes proponere debent infra quinquagĩ
ta dies et poſt non audiuntur. ff.de excu-
tu:quinquagintaet ar.et in predictoca.
frequens·5· il·Sde dila:ꝭ. nunc uideamus
in finear· tamẽ contra: quia non uide tur

ꝙ poſſit conſtituere mibi tempus ad fu-

turas exceptiones que nondum in meam
noticiam peruenerũt·ar · ff cuiuſq; uni
uer. Item eorum/ꝭ.ſi decuriones· nec renũ
cians omibus exceptionibus intelligitur
renunctiare eis quas ſibi competere igno
rat.ff.de ĩofficio.teſta:mater · ſt.de pactiſ
tres fratresff· de trãſact· cum acquiliana
et.l qui cum tutoribus/ꝭfina:nec ualere
uidetur generalis renũctiatio exceptionũ
mſi ſpecialiter nomĩetur.f.ſi quis cautio.
ſed et ſi quisS·queſitumet ar: ad hoc.ſt.
de exceprei uch:ſi mater·ꝭ· eandem.ĩ/ de
renunct uel conclu. . pone · et · V· quid ſi
quisibi etiam no quid iuris ſit ſi actum

eæſt ꝙ nulla exceptio ĩ iudicio uel arbitrio

opponatur · ſed dic ꝙ ſtetuere debet ut pᷣ
duei: Idem etiam fieri poteſt de peremp-
toriis:quod dic.ux·ĩ.ꝭᷣ·proximo.· utruzʒ
Vber· Ade bobi:et hoc dit ubi de ad

uocato rei · Mihi carta nona · tamen

distit/ ꝙ nulla.l.cautum eſt ꝙ prefigatur
terminus ad omnes exceptiones proponẽ
das.C.de colł.illam unde dicit ꝙ ſi propo
no excepque probata iudicem repelleret
diu pẽdet eius ꝓbatio pro ꝓbata hẽtur

A

WW

ff·de iureiuran- nam et poſtea in princi-
ergo no lum interim grauandus alla

bacione. alioquin ſuperflua eſſet ff. uc

lega.no:.ca.hec ſtipulatio in fine: et d ẽ
ꝙ decreta.paſtoralis continet iniquita-
cem in eo ꝙ dicit poſt terminuʒ admit
tendum.ſi uelit iurare ad eius noticism
perueniſſe.ĩ. ·proximo.uerſic ſed pone
quia homines prornpri ſunt ad deieran-
dum ut exdra de lureiuranet ſi xpᷣus et
de cohabitat᷑· clerico:et mulie· clericos.
dicit ergo ꝙ illa in foro ſeculari non ſer
uabitur. I dicens le hoc non dicere ꝓ
iſto articulo tantum-ſed etiam pro ſimi

libus. J· C· de leg.li in auten quomo-

do oꝑ piſcopos et clericos in principio
et ꝙ diuerſis temporibus exceptiões ꝓ
ponentur ſed tu tene quod prius dixi.
an autem terminus ſimpliciter aſſigna-
tus ad omnes dilatorias proponendes ꝑ
emptorius intelligatur diæi.S.: de dilat.
prope principium:uerſi · cxceptorie·
Moteſt etiam iudex excipientem co-
gere· ut iuret ꝙ exceptionem nõ propo
nitjmalicioſe id eſt gratia litis d fferẽde
uel cauſa aduerſarium fatigandi ſed ꝗqa
ita credit uerum eſſe prout excipiendo
proponi.exdra:de elec cum dlec tiex·
de dolo et contumacia cum dilecti· C· S
luracalump.l.i.predicto autem termi
no elapſo non audietur· ſi quam propo-
nere uoluerit. miſi illam fuerit proteſta
tus.iuiel niſi de nouo exorta fuerit uel ni
ſi de nouo ad eius peruenerit noticiãqui

bus caibus audiectur: ſi mhil eſt quod ei

ualeat inputari quod ſuo probare pote
rit iuramento- ut in predicdecre· paſto
ralis 2 extra qui matr monium accuſa-
pol:c.fi:de otti.dele-inſinuanteextra de

teſtib. preſentium · et in conſtitutione

grego·x. de electi. utx circa libro.vi· i·
debet autem quis exceptionem 1pſaʒ
teſtari expreſſe nominando eam.ĩ· Vſi.
ſe illudque etiam ſcribi debet. extra &ᷣ
probatio/quoniam cõtra-ſed nec obmit
tens dilatoriarm poſt hitis conteſtationẽ
poteſt ad cam redire· ut in predic.c.pa-
toralis et· C. de cxceptio.lfi:ſed ſi ð no
uo poſt litem conteſtacam exorta fue-
rit· bene poterit propomi extra de offi
legae inſinuante et. c cum olimquia mi-
hil eſt quod ſibi tunc ualeat imputari-
ff·de procurato.pornp.in fi:C. de cõſor

eiuſdem litisI. u. f· de arb:: non diſting

uemus ·6cum quidarn. frt. de interroga-
act. de etate G. e cauſa et in predicta

conſtitutione· ut circa. ¶ Sed quid ſi ue
lit urare ꝙ poſt hr. conteſta ad enis no
ticiam peruenit que tamen nõ eſt de ro
uo exorta. ſʒ ab mitio competebat nun
quid audietur · dicũt quidam ꝙ ſc·ber-
contra quod dic ut nota in predictoca-
Paſtoralis. M. in ult ima gſoſa et ut ibi
ſcripſi Goft. Inno.et Hoſti:tenent pri-
mum. J Bal. ue eſt ꝙ probatur iura
mento.li tamen iudex ipſum deferat in
quo deferendo debet eſſe circumſpectuſ
et uarie e per ſomis et cauſis conſtituer
ff.de rei uen.l.in fundo- g Ded nunqd
idem erit in peremptorns·8 hoc dic ut
I·5. proximo. . ſed pone predicta au-
tem locurn habent · H. ſecundum Ber-
ubi.S.proximo. in cxceptione facti
non iuris/quia nemini licet ius ignorare
niſi certis perſomis. ff de iun·2 fac.igno.
regula. xεαV1ci.fin.Quid iuris ſit ſi
is cui prefixus eſt terrmno ad proponẽ
dum dilatorias non uenit in termino ſz
p dic ut:S·de dilatio:q·i.V. ece ptorie
¶ Sed nunquid dilatorie obmnſſe pote
rund poſt ſententiam opponi in caibus
in quibus et perempton e tunc admttu
tur.qui ſunt·ĩ.·proximo. V.· hoc tarnẽ
fallit· dieit lotha:q; non quia maius pe
riculum eſt in peremptoris ꝗᷓ in eis f--
ad carb-l.i..iu.xliidi. quieſcam-vii.
q:ii.c.ii:dominus.Sydpet ꝙ ſi hoc cõ-
ceditur in peremptorns multo fortius
et in dilatorns quod minus eſt fl de ſer
uis expor· cui:exdra deci cx parte ubi
de hoc.ide appellat.reſtat· V. et nota
uel dic ſecundum Vbert: ꝙ ſi hobebat
uſq; ad.v.annos tunc intra illud temꝑ
poteſt eas opponereſicut alies ſententia
ſuipenditur.· ad ·l.acquił.in lege. C. ce
euict l.i. ¶ Sed illud queritur:an ſuffi
ciat in genere proteſtari omies exceptio
nes dilatorias et peremptorias. ut.S. de
comꝑi-inter. V. hoc eciam nota: et uide
tur ꝙ ſic.ut.C.de probatioexceptĩonez
Sed dic contra Immo expreſſe debent

declarari ſic oppono ꝙ nõ es procurator

uel ꝙ feciſti pactum de non petendo et
ſimiles· ar.ff·ſi quis cautiolſed 2 ſi que
ſicumet uidetur calus.l. C. de preſcrip.
Iõ· tempoemptor ubi dicit exceptionẽ
prelcriptionis· et ſic ſ pecificat. extra de

teſtibus.ad hec.ał.incipit preſentium·

h· fi. I. vi.ð hoc. extra d excep.paſtorał.
MH In. iii. gloſa FJ· de hoc et qualiter
debet quis nominatim proteſtari excep
tiones:nota·ĩ.ꝭ· uilſo.vſi:ſed qualiter

— AL P lat: e
„σα P

dD

¶ Et nota ecundum Vber. M. de bo
bio mihi carta vn in fine caue tibi-
qꝙ actoris aduocatus lapienter agit
ſ iudex ſit ei propicius ꝙ ſuper exceptõ

nibus cum uerbo pronunciare non faci

at ne dtur reo occaſio appellandi: ſed ſo
Iur re et facto eas non admittet ft de
mino-intra utileff·qui ſatil. co, ſi ab ar
bitroSed certe ſalua eius reuerentia et
a facto ſeu proceſſu habito neglectis ex
ceptionibus appellari poſſet. ut extra 8
appellatio· ex Parce⸗ ui/prope finem- AK
2 uide quod ſcripſi eodem titulo dilecto
ſuper-V appellaxum 3æer exdra de re
iudi.Iuborca prope finem. ¶ Porro ex
ceptio excommumcatioms poteſt quo
ad hoc anormala diciquia quamuis per
ernptoria ſic· poteſt tamen in omni par-
te litis et ante li· conteſta:2 poſt etiam
ſententiam oppom· M· et etiam po ter
minum ut ſequitur in uerſi ſed nunꝗd-
· quia cõtra iudicem probata facit re
tro iudicium nullum.extra de re iudiq-
ad probandum et no·S de actore in prĩi.
Vhſi·Item ꝙ eſt excommumcatuset ſe⸗
ſecus ſi contra partem ut iam dicamet
qui eam proponit· debet ſpeciem eius et
nomen proferentis eam exprimere de-
bet etiam·ĩ/viii:dies probaredie in qua
propomtur minime computata:-2 de ea
dem excormmumcatione- uel alia poteſt
ſecundo excipi et e tunc habebit iterũ
viii:dies ad probandum. ſed non tercio.
niſi noua emergat excommunicatio uel
euidens puta teſtes uel inſtrumenta et
noua probatio cilcet incontinenti ſuꝑ
uenerit de antiqua. ſed et hic ea probata
actor in lequentibus excludatur. ea tami
que prius cum eo acta ſunt tenent· hec
omnia habentur. extra eodem capitulo
Fæ br ree liee auteʒ formahitur
ec exceptio· et qualiter ſuper ipla pro-
nunciabitur nota-ĩ·ꝭ ulſo.vſi. ſed quo
mamet· V· pref ixo et quando tercio in
eadem inſtantia exceptio excommumca
tioms proponitur exigo luramentum d
malicia propter preſumptioõem que eſt
contra eum · quia tociens propoſuit· et
non probauit· iurat etiam ꝙ de nouo ꝑ
uenit ad eum probatio quam tũc offert:
et facit ad hoc quod notatur infra de iu
ramento calumpnie.6: i⸗ uerſicu. ſecun-
dum et in decretale gregori·x. de elect.
ut circa.ꝭlibroviet iudex excommu
nicatum ex officio poteſt repeller parte
