roria uel ſine expreſſione legittime cãe led
quia hodie ſec ꝑ decre. ut debitus dñt ꝙ;
aura concordant 2 ad.l.ante ſnĩe rñdent ꝙ
uerum eſt a Inia ſic diffinitiua uel inter lo
cutoria anteꝗᷓ feratur appellari nõ poſſe ſzʒ
exquo lata eſt põt Dy · legũ dochec uer
ba non placent 2 Cy.in prel.ante ſmĩe hãc
expoſitionem improbat.circa hoc uide ꝙ
Icriphi de noui/opnun·c:pe.in glo·pe.ul-
tra medi-his multum congrue oiungitur
quod queritur aliq inter quos Gui:d ſuc·
ſuꝑ.l.ex quacunq;· ſi quis in ius uo-nõ ie
ſi iudex ciuus forte iuriſdict· aliquid op-
ponebatur ꝓnuũciauit ſe iudicẽ an ab iſta
ĩterlocutoria poſſitc appellari ad negatiuã
inducuntur due.i· leges ſuperius alle gate
FoGui-fuit talis qualisS an remanet ius
mihi ſaluum conxra illam in appellatione
interponenda a diffinitiua an non uide q8
dixi·S·t. ꝓx&nũc dicendum ſuper · ſed
nunquid ab illa. -Ceterum. A quod ſe
quitur ad lr̃am fuit Vber:de bona· de ex
ceptiombus cõtra Hepta. .ſed quid ſi.
Ceterum ſi iudex ꝓnunciat nullam de ex
ceptionibus ꝓpoſitis admittendam bñ po
teſt ab hac interlocutoria appeilari quia a
beneficiis ꝑ iudicis imur iam denegatis ap
pellatur.C· de in integreſti·l.ĩ. in fi· C. de

5A

2

ap.ſi quĩis ꝓuocatione fl. mino:aĩt ptor

9 permitcitur a ab excuſationie beneficõ
denegato appellatur.ſt.qñ ap: ſit·l. i. 6- ſi qſ
tutor ff· de adminiſ.tututores qui pol &

tutor darus (LCeterum ſi e& iudciũ ap

ellet quis cà tuendi ius ſuum non 0. p'o
hiberi miſi appelło fruſtatoria ſit ex poſtꝗᷓ
conſtiterit eum legittime appellalie que-

cunqʒ poſt ap fuerint attẽptata ſunt caſl-

ſanda:ex· de aꝑ· bone et·ĩ. ·de officio quo
qʒ autem 2· · le · (Qund ſi quis appellat
ne uendas talem rem quia ſua eſt Iteꝭ ꝗd
ſi aliquis ita dicit cuʒ ego ſum in poſleſſio

ne cuſtod e tał eccleſie appello ne quis me

moleſtet· An ualeant tłeſ aꝑ pelłones d B
fſm papam in pre ·c·bone · ubi eripſ ĩ
glo.ũde pettbat.· Quod uero iam i

a ppellationẽ in predictis caſibus tener̃ eti

am ſi appellatio ſic in Rpto remota certũᷣ

eſt nã ꝑ hanc cł'am non intellgitur remo

ta fruſtatoria quia illa nunꝗ eſt admucten

da ctiam ſi appellatio nõ fit in pto remo
ta.utx: C. de epiaudielii.immo ius ca peri

mit· ex.· e· ſuper eo:5ſ. ſi autem C· eo·a pro
conlunbus ſed quelibet que eupreſſe nõ ſit
a iure indulta ut in preca. paſtorals. Eſtł
autem expreſſe indulta in predictis caibꝗ
2 ſimilibus 2 breuiter ubicunq; ius appel
lare permittit· hodie tñ ſiue appellot io ſe

remota in Repto ſiue non non poteſt appel

lari niſi cã ꝓbabilis ſit expreſia talis·l que
ꝓbata debeat legittima reputari 2 exquo
eſt ꝓba bilis ſiue ſit in iure expreſis ſeu in
dulca ſiue nõ ualet appellat io ut ex & ap.
ud debieus et ita in hoc uid t ur correcta
illa decrepaſtoralis ut ualeat appellatõ lIʒ
ca non ſit expreſſa in iure quod illa negax

m.B. Tu dic quod &r in decre/ paſtoral.

ꝑ remotionem appelłonis que lʒ appel-
latio que non ſit expreſſe a iure indulca in
telligicur remota: ue eſt quantum ad iu
dicem ut non teneatur ei deferre non quo
ad ꝑtem nam pars qncunq; grauctur bñ
Poterit᷑ appellare lʒ grauamen non ſit expᷣſ
ſum in iure· ſed iudex non tenet᷑ ſibi defer
re mi uelit exquo grauamẽ ꝓpter quod
appellatur non ẽ expſſum in iur̃ et ſuꝑior
illud grauamẽ remouebit 2 reuocabit q
Poſt ap:factum inuenerit poſtꝗᷓ ſbi cã
ꝓhbabili feã fuerit fides ꝗᷓuis nõ fuerit ap
pellationi delarum ut in pre:c.paſtoralis
v: ſed 2 ſi appellans quia nõ impuratur ap
Pellanti quia iudex nõ admiſit appely ut.

æ. C.ſepe.uerſic. ſhi forſan et ſic non contra-

cdicit illi ur debito quia illa dicit ꝙ à quo
libet grauamine ſiue ſit expreſſum in iure

ſiue non appellari poteſi a idem et i dicit
illi paſtoralie. Et plus etiam dicitqua ſi
in Hpto remots ſit appellatio iucx nõ te

netur illi appe ł'om deferre miſi ſit interpo

ſita ex cauſa in iure expreſſa de cã non ex
ſſa in iure exemplifica ut.ĩ. ꝭ nunc dica
rmus · V. circa hoc· D.aũt meus noꝙ ſi ap

pellatur ab ordinario non ualet appellatõ

niſi interponatur a grauamine illato F cõ

minato ſed ab illo appe lari poteſt ſiue ſic
eyxpreſſum in lure ſiue nõ ud in: c ut debi

tus 2.· C. curmn ceſſante. Si uero appellatur a
deł.ſedis apłice et appe l'o non ſic ĩ HRpto
remota idem eſt. Si autẽ ſit remota et ap

pellatur ex cã in iure expſſa idem ut prioẽ

Si autem ex cã non expreſſa in iure nõ ua

let appelło·de rigore ĩiuris ex eo ꝙ pricepſ

ihbibuit ſi tñ uideatur ſuꝑiori Ca illa ro
nabilis fuerit poterit hoc ꝑ eum reforma
ri et ſic ĩtelligitur:c paſtoralis/¶ Quod
autem dixi·S· V. ꝓx fruſtratoriam appel
lacionẽ nunꝗᷓ fore admittendam intell ge

de euidenter ſeu notorie fruſtratoria-2 de

hac loquituirc.paſtoralis ał. ſi hr̃et qualẽ
cunq; excuſationem admittebatur oliʒ ni

ſi ↄoſtaret eam fruſtatoriam: ut.ii.q;vi ad

omanã 2 ꝑ totum ex e& pſonas 2 pribus
c.hodie uero neceſſe eſt cùm ꝓponi ꝓba-
bilem uit pdiæi 2 ut hic arriculus p'ene li
quet dic ut in pre·.circa hoc quaʒ diſtĩc
tionem hic iunge. ¶ ¶ Verum quia de re-
motione appelłonis mentionem fecimus
2Z cottidie in lẽis apłicis hoc inſeri uidemq
Idcirco quid hec cła operetur uidesmuſ2
lcet a doctoribus hoc plene ſic tradicum
tñ ut addamus aliqua hic ſub opendio re
petamus:dicit erge· B ſuper decre ut de-
bitcus. M. In. iu. gloſa tu dic ut ſuper ea
ſcripſi in fi: qᷓ ꝙ remotio appelłomis nil

operadur cuʒ hodie remota ſit ipo iure ut

in. e·c. 2 in hoc etiã ocordat Innoci: ini ut
nil oꝑetur añ Iniaʒ uel poſt ſed apponit᷑ ad
cautelam quia plus ſolʒ timeri 2c· ¶ · d he
reti ſi aduerſus et⸗xxuidi:quanꝙᷓ· Sed cõ
tra:nam fᷣm hoc fruſtra mẽbranas cccu
pad.ut.xix di/ſi romanorum cum tñ nilð
beat eſſe ſuꝑuacuũ in ſcripturis ut. lxxvi
di:huio et.ex in prohemio·&: ſane: Pterea
Im hoc fruſtra diſtingueret decrean hec
cã ponatur in medio lrarum ur ſic pᷣmiſſa
ti cõplectat᷑ an in fi.ut ſic omma pᷣmiſia
ↄprehendat ex: de ap· inquiſitiom que eti
am poſt illam ut debitus emanauit: Iteʒ
Fm hoc tollit᷑ cre.paſtorał que r oꝑari
ut non poſſit tunc appellari miſi ex ca ex⸗
preſſa in iure cum tñ legum correctio ſit

uitanda- ut-e&*-de elec-ecckia ur̃a-iĩ quod

enim non mutat᷑ quare ſtare ꝓhibetur ut
C. de teſtaſcimus · Et ideo alu dicunt ꝙ
conſtõ ut oᷣbitus in ordinario loquitur in
quo hec cła ñ hʒ locuʒ Pin deł.cui ſcribit᷑
ſine ula cła ſed ꝑ ᷣ ñ eſt rũſum qõni ꝓpo
ſite.l.quid opetur cła predcã Io· uin·2· CGi.
na. dut ꝙ an ſoĩiam nil oꝑatur ꝗa appel?o
añ Imarn remota iplo iure per p: oſti in
prin ibi anñ ſnĩaʒ ac· ſed poſt ſic ut tũc non
poſſit ſine cã ꝓbabili 2 m iur expᷣſſa appel
lari qð ał. poſſet niſi remota forʒ appelło
ar. e.t. rõana.cũ aut·2,C. cordi· bis quo
q; · Hli.vi. S· Hinc eſt qd ſi cà eſt appel
latione remota ↄmiſſa 2 appellet᷑ a Inĩa ap
pelło ñ impedit executionẽ niſi ex cã ĩ iu
re exp'ſſa fuerit appellatũ ux in pc:paſto
ralis 2 pbat e de off-deyſuꝑ eo in fi: dũ
mõ f iet executio priuſꝗᷓ emanet cõmiſſio
ſuꝑ ea.utetpaſtorał/S.pterea qd dic ut
5d. px 5i aut n eſſʒ remota appellatio
tunc poſſz ſimpłyr appellari z appelło ĩpe
diret executioʒ· ĩmo fcã executio poſt ap
Pelyonez añ oĩa reuocaret᷑ ut e de iureiu
rã- uenietes in fi,2 8 ap: dilci-Sed oppont᷑
ad hoc q dñt nil añ ſnĩam opari oſtat.n.-
qð obmiſſis mediis põt ad papã appellari
ut. e& e ſi duobus. et c· ſollicitudinẽii q-
vi:ad romanã 2. C. pce et lepõe ergo cã eſt
mihi ap. remota cemiſſaego tibi omitto
tĩ lié-conł-cetent mihi ref uatis lit-cont᷑-
corã te uis teſtes reciꝑe vñ cũ fines mãda
ti excedas põt a te ꝓbabiłr et licite appel
lari.ut e ?:de offi-dele:cũ oliʒ 2 appellabit᷑

ad me ꝗa aligd mihi de iurtdic-repuaui 2

n ad papã lʒ a? polſʒ ad eũ obmniſſ mediiſ
appellari2 ſi fiat ñ ualebit ux in P⸗c ſuper
qoõauʒ.S porro- V. cã ſit ei apre miſa
26. ergo a otrario ſi ñ ſit ap. re omiſſa pore
rir appellari ad papã per pre:iura. uideſ æ&
ꝙ remotio appelłonis aliqd añ Ini as⸗ opat
Per qdᷣ prima opĩo et hec eneruanta iõ ·ꝗ⸗
m vr dicere econtra ꝙ opꝑet᷑ ante Imamʒ
n poſt ud ibi hec appoſita ẽ cła non poſſix
ante ſmaʒ appellari niſi in cau in iure exI
ſo ut.S. V.·d.m:poſt᷑ ſnĩam aũt poſſit ſimn
pliciter ſine cã· utS. V.2 ideo, alii quia de
illa nil ſtatuit oſtõ ſic uid ipſe no-in dec
ut debitus ſuꝑ uerbo añ ſnĩam 2 ſuꝑ bo
ablq; ronabili cã in omẽto: 2 etiam ſum
ma de hoc młta no: alii aut ꝗbus io/2 pe-
alſentire uiden?᷑ dnt ante ſnĩam 2 poſt idẽ
oꝑat᷑.ſ. ut ñ poſſit appellari niſi ex cã ĩ iure
explſſa ut in pre:c.paſtorałubi fit hec qõ
2 rrndetur ad eaʒ nochſtinguedo ande ſnĩaʒ
P poſt ego dico ꝙ remotio appelł'onis ni

pPrincipalé

opatur anñ ſiia; quo ad ꝑbes quo minꝗ pol
ſunt appellare ex cã Pcima explſa in iure E
nut in p.c ut debitꝗ cu ipſo iure remota
ſit ut ibideʒ mo auteʒ in Heptis ckła illa ap-
ponit᷑ qa an illi aſti- ut debitus ſemper ap

ponebat᷑ et ſic adhuc de fcõ ponit᷑ iux pte-

riti tẽꝑis moreʒ ſicut et cła ſi ita in eis S

fcõ inſerit Iʒ etiã de iure ſubintelligat: ex-
de HReptis ex ꝑte. xxv.q ii uniuerſa na t
ſepe oceditur ꝗð iur e cõi ↄpetit· ut ex de
ꝓcur.ꝗa in cais exc de iureiurt- et ſi xpul
infi lʒſuperfluũ ſit ut.C. S theſaul um
ca quo ad iudiceʒ aut bñ oꝑarur nam ubi
appoſita ſi appellet᷑ ex cã in iure nõ expl
ſa iudex nõ tenet᷑ ei deferre nec ſuuz ꝓceſ
ſum retardare ut.S. in. . ꝙ uero tibi tu
dic:q aut appelletur ex ca in iure non ex
reſſa dic: ut.ĩ.S·nunc dicamus. vli· circa
Pde. Ive, po ſmam nil op erat᷑ qa tunc ſum
pliciter 2 hine cã phas eſt cuiliʒ appe llar
nec in B prioribus luribus in aliquo dero-
gatur ute:t cordi:hhis que/que perior
eſt nec oſtõ ut debitus de appoſt ſmiaʒ di
cit quicꝗ nec eſt ueriſimile ꝙ prĩceps per
Hhanc cłam uelit ius litigatoris auferre cũ
eã in ſuo Repto inſerit ut eõt de oft/or. gra
uerm-et de offdele- ſuꝑ eo er unico uerbo
tot iura tollere ut eæ: de elec-eccĩiaiiquã
uis. G. naetp.dixer int ꝙ tũc operet᷑ quo
ad iudiceʒ ut nõ obſtante appelłone ſecu-
ta polſit Inĩaʒ exequi ut·S. t· ꝓPx S1. Bal⸗
cka appely'one remota inſtruit iudiceʒ ut
nõ deferat appelyonm-ſed non tollit ius ap
pellãdi quo ad uim appelyon's quo ad litu
ordinstionequo ad litis deciſionẽ: quo ad
litis executionem ubi grauamẽ eſt intol-
lerabile iſta canñ tollix ius appellandi- qd
dic ut no· C· de len: et interlocu:oiudlfr-
Per Getddfzy,
Adendum rſtat a quibue appel

lari poſſiter qdeʒ generałr ab
onibus tä dele- qua ordinaris
i·q·vi. c. u:2.c ad romanaæ c&
de ap.cũ ſit ro niſi in ſepto remota lic ap-
I.a papa P iĩperatore n appellat ux ii q-vi-

5anterio- .illo- ix. q-iii- cuntàa. et-c.

ale nec a ma prefecti pretorioſed
ſen. pre.preto.l:i/ff. aq: ap non li:l- H.de
mo.prefec· et· ii· q· Vi· anterio? nec a ſnĩa

ep̃i. ut. 5. 5. P. V. xXxii,q aude dixi a ſnia

prefecti fupplicari ue eſt cũ prim ſniaʒ
cuũ primã ſniam ꝑ alium latã

Pfert eriaʒ cu pr

Eex appell one ĩfirmat ſi aut ia bis iudic atu

ſis 2 Pfectus tercio ex appelyone vgnolſcit

3 Le

de ſſe.

9

X

tunc ſi ↄfirmmat priores ſnĩas non ſupplicat᷑
ſic ĩtellige· C. ne li:in una cadẽqʒ cã ter. ꝓ·
l.unica:de iſto dic ut·S.de iurt·o/ĩudi.·
magis. Itez qd dii de ſnia ſenat intellige
de oĩbus ſenatoribus ſimł ꝗ erat numero
c.ut.C.de peti·hr.lfi·de quolibʒ ſenatore
ſeꝑatim nõ. I· dicit Guilł. ꝙ ꝗdam ſibi
atcribuunt ꝙ unus ł? duo lenatores urbis
qui hodie pᷣficiũtur de quibus in dec fun
damẽta · de elec · li-vi·ñ hẽant illaʒ ptãtem
quã olim huẽrint illi.c. Sed dicit ꝙ ſeꝑatĩ
unus ex multis ñ põt qð omes poſſunt pe.
a cy· in p.l.fi.ſub dubio forte tenẽt ꝙ ean
deʒ habent ꝑ.l.ſicut et.lʒ.plane·ff· cuiuſ-
uniuer- ¶ Item a ſniĩa arbitri ñ appel
latur.S. · Px · V.xvi.¶ Itẽ ab exeęcutore
non appellatur quod dic ut. .·5· Pꝛ· V. v.
¶ lxeʒ a ſnĩa lata in curia frãcie nõ appel
latur cũ rex iple in temꝑalibus ſuꝑiorẽ nõ
r̃cognoſcit ut ex. ꝗ fi.ſint le-ꝑ uenerabilẽ
2 ſic ibi d fcã Fuat᷑. ¶ Vt a iudice cõiter
ełco appelletur a ad quez dic uts. de ope-
iudi·adid. .ſed an 2. v·ſed ad quem-
Vnc tractem ad quẽ ſic appel
landũ 2 qdez a minori ad maio
rẽ 2 dari⸗la eũ ꝗ in gradu
iſupior el a quo appellatur
i. ad ep̃m ab epo ad archiepi.
ab archiepi. ad primatẽ ab illo ad papaʒ a
10 ſeriati. uC C. de ap.precipimus· ffe im
pꝑatores· et. l.i.· ſi q eXe.dilci-Filii prior
2. Cc. romana. R.i. AIä!Ii-vi- ii q· vi.ſR
Putaueric-a. Cc. placuit-a.l. a nteriox· ad
hoe:a.· ·illo uidelicet. et/ꝗ-vii. metropo
ln canũ excipi ñᷣ qñs Papa ad quez põt ob⸗
miſt medus appellari uc. ii.q-vi- ad roma
nã·et· prec.ectc.quotiẽs·et· c. ideo·2 ex.
de ap.ſi dub et · c· ſolicitudineʒ · et d pri
uile antiqᷓ et eſt rã· ꝗa ipſe eſt ordinarius

ſingulox· ut ex. de elec. cũ nobis oliʒ d le·

gato dic ut.I. ved nunqd- Benedictus ſie
tn imꝑator qui lʒ ds madi ſit ut ff adl.
ro:·de iacdeprecatio 2 lʒ oẽs ꝓuĩcie ſub eo
ſinc ut.lxiii-di- Adrianus et oẽs nationes
ut i:q i.qs H. v uolum 2 Oẽs prĩcipeſ

ut. vIl.q-i- in apibus. pret᷑ regẽ frãcie ut &τ

fi-ſinc le.ꝑ uenerabileʒ circa mediũ et 13
oĩa fint in eius ptãte ut.viiidiquo iuxa
xiiq·ifutux et. C. de qᷓtri.preſ.bñ a qeno
ne non tn pati᷑ in preiudiciu inferiorũ or
dinarioꝝ 2 in dampnuʒ a laborẽ ineſtima
bileʒ litigatoy ad ſe obmiſſis mediis appel
lari q ſi fiat remittit appellãteʒ ad iudicẽ

opetentẽ ut in .l.impatores. R.i.cq ſuis

vcor.lʒ.n.princeps oĩa Folhit legibus nõ
aſtringat᷑ tñ uiuere dʒ m.l.ut e. ð ocel.

4

prebẽ ꝓpoluit 2C. de legi digna 2. X5e*

q·i· 6.hi ergo in prin. ał. in. S his ita tũc.n

iura ſua Puant᷑ qñ eis ipſe reuerentiã exhi-
bet ut.ix.di:iuſtũ palea ẽ. .· M.· ᷣ fan.
multũ ꝓlixe tractauit qõnem que incipit
caſtelſã precedẽtib deuotis obleqis quãꝗ

tum de cauitate priuiłiata ꝑ principeʒ ut

põt᷑ ſeu poſſit᷑ ſtatuta odere illibate ᷣuãda —

que ſtatuit certos iudices ordiari ad quos
a grauamibus ptätuʒ appellari dʒ quidaʒ
ciuis appellauit ad principẽ in cã crimĩali
uel eius uicariũ in ꝓuincia querebat an de

beret cogi uare ſtatutum ad caſuʒ induẽ

ff. de decj· ab or.fa.l. fi-ex cuius legis gre-
co·patzʒ ex lege municipn agẽteʒex · mũi
cipium poſſe pũiri. Scᷣo ꝓbat ; ciuitas
etiã ſine principis priuiꝑio poſſit ſibi leges
odere etiã taʒ ualicias q in loco iuri ciuili
piudicauit alł.inſti. de iure natura.5.pe.
f· cõia predi uẽditor.· 5. ſi oſtant. ff. ð legii
de ꝗbus in fiz qs etiaʒ preſides ꝓuinciae
int᷑ illos uare tenent᷑ C. que ſit lon.cõ.l.i.
2·ff· de edipri.an in totu. nam 2 princeps
ſic agic in aut/de uis nau.añ fi.colł.vin.
nec obſtat ᷑minus qõnis ſi dicas principi.-
E illi ad quẽ appellari dẽbat ꝑ id piudiciuzʒ
fieri quia nõ eſt inuẽta appelło in fauorẽ
illox ad quos inponitur. ſed grauatoxff.
e.æe li.in prin:2. J. m·ex/ e·cu ſpãli.5. por
ro hĩc eſt ꝙ appelło põt obmitei 2 inter-
Polſire põt renũciari a de ñ interponẽda pa

cilci.pʒ primuz ex:. re iudiqð ad oſulta

tioneʒ·C·qn ꝓuo·no ẽ ne.lii.in fi: m.C.
c·ſi ꝗsa libellos canoñ. ii.qvi: ſi quis terciũ
G·de tẽp· ap.l. ul.in fiff.a quibus ap.ñli.
I.1.9/ſi quis ꝑ hoc ocluditur ꝙ fauorem re

ſpicit grauatox· Si ergo priuatoꝝ fcõ ap-
Pelło põt elidi fortius pot ciuitas aliquaʒ

Formazʒ dare ut de illa apud certos iudices

Fenn i⸗ pactis.l.ius gen:. adeo.

Demũ ꝓlixe inſtat arguẽdo ꝓ et otra
ciuitates ſuꝑ mero a mixto imꝑio.Contẽ
tus aũt de ſupra ſcriptis que ticulũ reſpici
unt ad eius loł'oneʒ uenio ꝗ tenʒ ciuitates
niſ oluetudine ? priuiłio adiuuent᷑ H que
maioribus ſunt reuata iudicib 2 maxie
capitaliũ eriminuʒ qõnes nõ poſſe aliꝗ b
demãdare· In aut᷑ ð defen. ciuiti·5 auchẽt
et qñ ꝑ totũ· aut᷑.e· C. ceolł.iiii. 5. pe.2 ul.C.
de pe· in·l.ffad municip.l. ea que propter
id qð dicie ↄoſuet᷑.vr merũ imperiuʒ poſſe
pſcribi de hoe remiſſ.dedide foope:cum
otingat in glo·nõ dixit. S· et no·qd cum
appellatur ab eo qui hʒ iuſdic· a perſona
ecełiaſtica appellat᷑ m canones medio ob
miſſo ex ante ſnĩam et nõ fml. ut probat᷑

t22

e&. S fo. ↄpe. q2 de ap·ſi duobus.·5. deniq;

¶ Qu dſi appellecur a metropolitano ꝓ

cedencæ ſimul aucte ordinaria et etiã apłi

ca ut exd cor uicia.ſignificauit de pben-
miſi de off-ordi:lʒ· No:dicit papa ad papaʒ
fore appellanð nõ ad primatem ut ex · de
pſcrip.cũ ex otticii. Et ibiſcripſiĩ g?.
dicebat᷑. S· ¶ Et ᷣ ĩ ordinariis· in dle.auũt
dic ꝙ ſi eſt dele ad uniuerſitateʒ cã a mi
nori iudice quã ſic papa ł imꝑator poteſt
unaʒ tm ex ullis ſubdelegare 2 ab iſto ſub
deleappellabit᷑ ad ordinariũ et ñ ad deł ꝗ
illud ſubdelegauertffiquis et a quo ap.l.
i. .Ffii ᷣmt. MubisSp prin. V. appelło
J ·qð m hi nõ placʒ ut iam dicaʒ.¶ Vrx
aut in hoc articło plenius inſtruart diſtĩg

ue quia appella qnq; ab ordinarioqñq; a

dele:qñꝙ; a ſub dele-ſi ab ordinario grada-
tiʒ dʒ fieri excepto papa ut pdixi. Si a de
le ſuodiſtingue nom aut nõ dele. ad uni
uerſitateʒ ca aut ad unaʒ tin ſi ad uniuer
ſitateʒ ut & uicarius epi uel officialis ꝗ or
dinarius cenſet᷑ tunẽ appellat᷑ ad archiepᷣm
ad quẽ ab iplo epo appellaret᷑ quia unũ et

ið oſiſtoriuʒ cẽſetur officiał· et ep̃i ex · de

ap romana in prin- li· vi . Et tamẽ
hic poſſʒ ad papã obmiſſis mediis appella
ri ut·S. ¶ Quid ſi de fcõ appellatur a ui-

cario ad epᷣm ꝗ cãm omittit 2 ꝑtes ſciẽtel

omiſſioneʒ ñ tenere litigãt coraʒ deł. qñt
quidam ꝙ ñ ualet ꝓceſſusffde ap· ex cõ⸗
ſenlu.Sꝭ.i.de Gᷓ̊ no.C. de iuxi oiu.priuatoꝝ
etS:de opeiuadi.· . xet leñ eniʒ ualet
delegatio cãe quaʒ ꝑtibus ſcientibus omit
tit ubi delegare n põtut noCde peĩud·
I:i. Aln cõtra. M. .Alb: galł. dic de iudi-
ordi-z deł.ad fi:alł.prima duo-S. ĩ otrariũ
alata.lil-ex oſenlu 2 no-in.l priuatox. 5

¶ Si dero a dlegato ad una; cãm tin aut

eſt dele· a principe 2 tũc ad principem tin
urff:quis 2 a quo ap. l. t: in prin· et ex. de
off.dele:ſuꝑ qõnum aut ab alio ĩferiori or
dinario et tuc etiã ad eundeʒ ordinariũ ut
in e·l.N:i.2.· I.fi et ex. de ap:cum ſpãli:et
xi:q:i ꝑuenit et in p:c. Qiłci in ꝑte deciſa
et ibi no/2 idẽ noexc· de foro cõ·ſi ꝗs otra
ibi tñ loquit᷑ qñ ordinarius recuſatus cãm
alicui dlegat a quo deł. ſi appellari otĩgat
dico ꝙ ad archiepᷣm põt obmiſſo epo ap-
pellari quia cũ ordinarius ſit recuſatus nõ
r facere mediuʒ:arii:q.viplacuit lcom
uino· M ut in p.decreſi quis ↄtra ſcripſi
ſuꝑ gloii.· licʒ ·bno:ↄtraibi his tñ cãi
baus ad papã poſſit ſemper appellari. utS-
¶ Sed ad quẽ appellabit ab arbitx ad og
nolcenð de cã ſuſpiciomis elci,· No ad papa

cui intelligunt᷑ eſſe delegati.e de ap cũ
ceſſate · B pʒ d of: deł- ab arbi-li Vi.
¶ Sed vᷣm pmilſa ſi dicis ꝙ ab eo cui epᷣ
unã rem delegat dʒ ad ipᷣm ep̃m appella i
ergo epus ſemꝑ cãm appelłonis cõmittet
ne cã ad ſuꝑiorem uemat NRoaut ipe ep
eſt ſuſpectus 2 tũc ad ſuꝑ ioreʒ appellabit᷑
ñ ad euʒ ut iã dei:aut nõ eſt ſuſpectus et
tũc ſi epus in fraudẽ cãm appelłonis com
mittat ne cã ad ſuꝑioreʒ ꝑpuenmiad nõ dʒ de
Fraude ↄmodũ reportare· ff· de eo ꝑ quem
fac.ẽ.l.ii.ex de Rptis ledes in fi.cum ſuis
ocoret.c ſe.nam et de iure iple hʒ neceſſe
cãm appelłonis ꝑ le audire ut ex ·d ap· ut
debitus ibi de ap:ↄgnolcat in auten ut de

func:ſeu fundefunc.ñ iu.iuriẽ.G.pe etiã

ſi alus occupet᷑ negociis ut ibi noad idem
C·de iudi.aut᷑ad hecet credo ꝙ ſnĩa excõ
rmũicationis ꝑ moð oſtiein genere lats per
metropoł ↄtra fraudes huiulmõi omictẽ
tes ualet 2 tenz· ar:ex · de inſti:c.in.ex· (e
off. uica⸗romana.HMIi:vi · ·2 d off or-
c:ii· Sed qñi ꝗ fraudem allegat fraudeʒ ꝓ
bare tenecur:utf· de ꝓbat᷑·quoc · ·ꝗ do
lo qd diffici le foretr mecropolitano ꝓbare

neccarium eſſet huiuſmõi fraudibus ꝑ ſe

dem apłicam obuiari. 1⅞ uide qð dixi d
offi:dele ſuꝑ qõönum. . intentionis ſuper
glo:niñi cã ut ĩcelligas ſuperiora iſta fraus
incipit a negõ principali:naʒ cam quã ep
nõ uulte deferri ad metropolitanũ iple non
audit᷑ ꝑ ſe nec ꝑ uicarium luuʒ ſed delegat
qnq; etiã ipſi uicario ut ſic ex delegõne au
diatx ñ ex uicaria oportet ergo tũc ad eum
appellari ł ad papã:2 ſi ad eu appellet᷑ iteꝝ
delegat. · ¶ Cetce: ſi appellet᷑ a ſubdele.

ſub diſtinatione naz aũt eſt ſubdelegatus
a delegato princip·puta pape ' imꝑatoriſ

aut a delegato alcerius. Ol a deleg ato prin
cipis aut delegatus ſubdelegauit totã cãʒ

eęt tunc tin ad prinenpẽ appellat᷑ ut ex · de

off·dele.ſuꝑ qonum/.porroaut aliqd de
iurchc.fibi retinuit 2 tunc ſi ſit remota ap
pelło.in pto non põt appellari ad papã
led ad dele.tmi ꝗ eũ ſubdelegauit ᷣmbet
t.2. d . m a alios 2 ſi fiat appelł'o nñ ualebit
ĩmo remittet᷑ ad dele.ſpale eniʒ ẽ in B cau
ut ñ poſſit ad papã obmiſſis medlis appel
lari ut in .ꝭ/porro· A⅞ uide qò ibi ſcrip
ſi ſuꝑ glo:maxĩe ·
ꝙ appelło fcã hoc caſu ad papã tenet licet
fieri n dẽat a ſic dicunt de fcõ fuari et cu
riaʒ romanã talem appelłonem reciꝑe et
exponunt qd dr in pre5S: porro nõ ad nos
ſed ad eũ de iure ꝛc. ueꝝ eſt cõi naʒ appella
tione iun ius cõe intelligit᷑ C/ de his eta.

alii tñ ut. Gnadut

5 A 5

5

impe ·l.fi·eł ex de tranſac.c·ĩ/ſecus aubeʒ
& de iure ſpãli·quo ad nos obmiſſis mediis
om̃ib apppellat᷑. ar. ex· de ap: fignificaui t
2.5. di ſed hic intellectus n placʒ. Si aũt
nõ fuit ap· remota adhuc dicũtb.a. dm.
ad delegatũ tmmi 2 n ad papaʒ appellan cũ
oĩs apint remota ꝑ oſti· ut debitus.tñp.-
de ſap.dic ꝙ hoc cau põt ad delegatum ap
pellaria nibilomin ad papã illo obmiſſo
ut in p· 5· porro ſed m.l.in eo cau qñ T. de
le. omittit in totũ uices ſuas et in eo.l.qñ
n eſt remota appelło dʒ a deleet ñ a prin
cipe appellari.ut.C:qui ꝓ ſua iuriſdic.l.i:
9·ad hoc uel ſolue ut noin pre⸗Item d.
mdicit ꝙ nõ ogruit iuri ut papa recipiat
a ppelłoneʒ inpoſitam a deł·n ſuo ł a ſub
deł · ab illo cũ una cm cã dmiſſa fuit ꝗdiu
dele.p ſubdelegãs ſuꝑeſt et cãʒ appelłonis

uult 2 ualʒ expedire- unde credie (tan in

fero cecle legi-C⸗qui fua iugdhe iu. da-
HIa.f. quis a a quo ap-l-i, in prin- 2/l. fig
bus nullo iur̃ canonico expᷣſſe otraqr a ad
hoc facit mens illius cãus poſiti:S. ibi aut
aliæd 2c dʒ enig ſuam ptãteꝭ 'm iura mo
derari/ ut.S· W1 pro hoc dẽo uide ꝙ de
more cãcellarie dixi de.off- dele ſi delegatq
li.vi:in glo mirabile ꝗ mos ñ hʒ dare iudi
ces ſuꝑ appelł?ombus intiectis a ſubdele-

delegatoꝝ pape datt ũ in totũ niſi in caib

decre: Siis cui dec ſi a ſub delegato:de of-
dele. li. vi. · ¶ LSed ꝗò ſi dele-lubdelegat
ſub hac forma· Coõmitto tibi uices meas
qu oulq; ipſas duxero reuocãadas certe mſi
re uocec ualet ſentẽ ntia per ſubdeł lata.
¶ Sed ad quẽ appellabié tũc Ro ad papã
led ſi an ſmiam fuillet appellatũ tunc ad de
le · appellaret᷑ qa adhuc poterat cãm ad ſe
reuocare: ſed pꝗᷓ lata eſt ſnĩa ñ põt aliꝗd
reuocare ſic nopapae? de off·deł.ſi ꝓ de
bilicate. ett. in preS· porro. Artñ contra
n ad huc reſtat execuxio quã põt relum
mere· ar. ex· e·C. querẽti ꝓpt᷑ quaʒ rõnem
dm:no.ò in prec.ſi ꝓ debilitate 2 dictuʒ

Prioꝝ obeinuit in executiõe ad ꝓuidendu
cuidã deputato ꝗ alteri vmifat uices ſuas

quo extitit appellatu. multi aut tuc diæx
runc ꝙ nunꝗꝙᷓ ẽ appelland ad executoreʒ
ſed ad papã etiaʒ an latã ſnĩam ꝑ ſubdele:
gius. Æπ eρ⁵dtũ eſt , dec: ſ delegatS.
l:ec. iialivi q; ualet ſnĩa ꝙ etiaʒ a Inia ap
Pellabitur ad ſubdelegantem ibi uide- S.⸗
¶ Porro ſi appellet᷑ a ſubdæł. ab alio quaʒ
a principe põt appellari ad eu qui ſubdele-
gauiĩt ut·ff, quis et a quo ap.l.i. in prin.a
I.fi-nibilominus ad papã utS- quidam tn
dñ?t appellari ad ordinariuʒ ut in prel. ſß

quis eb 2 quo appelp. l. i Ga. eo. Si autem

queras quomo do delega: a nõ principe po
teſt cam aln ſubdelegare.Cõtra illud.C.
iudi:a iudicee: de ap. cũ cãmq;. Rohoc
obtinet qñ alicui cã umuerſitas ?è omiſſa
ut uicario ep̃i qui põt unã cam ali ſubde
legare:ut/ff.de iudi:cuz pretor.exc: de fo-
cõromana:S-nec · M li.vi· 5 · a otrario
Fſu ets·piet no.iln pre·c.cũ cãm. ¶ Szʒ
pone duo ſunt delegati.et unus ↄmittit al
teri totałr uices ſuas alter uero cõmittit
alicui aliᷓ ſed ñ in totuũ Querit᷑ ad quẽ ap
pellabit᷑ ab iſtis dic q ad papà eadẽ qõ eſt
ſi un cłpmittit alłi dele uices ſuas ali
qd hoi de iure reᷣuãs Ideʒ ec ẽ ſi ſint tres
iudices et ẽ q; uenerialis. l· 5 quã ꝓle

quere ꝓutx ibi no· &Qualitercuq; prmi
ſceas delegatã a ſubdelegata uł ſubdelega

eᷣ in éoc euz; lubdelegata in ꝑt ſemꝑ ap
pellatur ad papã ut noain p:ꝙ ſi uero gloe
patet: 5: ¶Qnuid ſi ſint tres deleec duio
ſubdelegãt duo autẽ ſubdelegati ꝓcedunt
cum kercio deł dicũt ꝗdaʒ appelland eſſe
ad primũ delegantẽ: aln dicũt ꝙ ad terciu
nuz· 9.ſi uero. Meſt expeditũ:e Ceſi duo
li.vi.ꝙ ad Papã appelabit . ( Bed in il
la qõe qñ dele:omittit tin adele.principiũ
cae nõ vr̃ ꝙ appellet᷑ ad omittentẽ ſed ad
Papaʒ ꝗaà de pari ad pareʒ n appellat᷑- n. q-
vi:anterioy· Dic tñ otra:nam recipiendo
ſubdelegationẽ ſui ↄiudici ſe fecir minorẽ
W Pcederet Hoc totũᷣ ſi EN ſola ſubdelega
tione ꝓcederet ſed ex quo delegatio eſt ꝑ
ta abſic ꝙ ad collegã appelletur. et ui

de q ſcripſ luꝑ /glopatz ubi et poſui B

dictu Hoſti:nec iuſtificari poſſet:qre ali
ud ĩ e neo:ux·ĩ·leq tur quaʒ ĩ collega··
Ar-eX· de offdele-ſuꝑ qõnuʒſi So duo
Etff. de iurt:o.iudi.& receptuzʒ unde ſi eſt
in ↄmiſſiõe cł'a ꝙ ſi n ambo ac· appellabit᷑
ad omittentẽ ex: eo⸗ cũ ſuper2.· C. qui ſua
Iuxt:l:ĩ·quia ille qui grauat nõ põt de hoe
cognolcere nã eſſet iudex in cã ſua ꝙ eſſe ñ
G· C. ne quis in c ſua iudil.i. Et ſi appel
lat tenet remanet ſolus iudex. areõt· ͥ ap⸗
ad hoc ſi in una. Si aut nõ ſic illa cła tunc
appelletur ad papã. ff-quis et a quo apl.ie
in fi: Ideʒ iurt ſi alter mittit timn cãe prĩ

cipium alteri eneo & quo dic ᷣm Papam

ꝓPuꝑ no.in pre.c-ſuper qõnum.i.porro.Si
uero deie-omittit alicun eæneo tatũ uł ali
queʒ cer tum articulum tũc appellatur ad

Principẽ: ꝗa & pari ad parem n appellatur

E· de ↄp. Pcipimus. 5.Ffi fm Ia:2 · P· 2 laurt

.

97 ℛD

c(t papã. Qd ſiſe lata Inia a qᷓappellatũ

none iudex omittit alicui exec ucione timm
a quo execucore ꝗa (uſpect ẽ appellacur
ut.S. 5.in quibus . in quĩto· Querit᷑ ad
quẽ dʒ appellari.2 vr̃ ad primũ delegan
tem cũ iudex delegatus functus ſit ofticõ
ſuo.e de off· deł· in lẽ̃is· Sed quidã dicũt
ꝙ ad ipm delegantẽ cũ ei iuri dic:dur at
ad annũ integæ ut. e · de off· dele/ quereti
et · c. ꝓ debilitate ibi te oſulere· 2c· qd ue

rum ſi omittit· · annũ quia ſi poſt nec co-
miſſio nec executio tenʒ ar· a odrar ĩo in p-

c. querenti.·2 ar eo t.ſigmficaſti. ¶ Quid
ſi ꝑ errorẽ alius ꝓ alio appellet. Go ſi appel
leret᷑ ad maioreʒ ꝗᷓ dẽuerit ad ꝑem tał er
ror appellanti n obeſt· Si uero ad minorẽ
tunc obẽ. uc fl· de ap·li·:ſi quis ꝗa in pri
mo cãu remicti᷑ ad eu ad quem deuit ap-
pellalſe. ut-f·e imꝑatores. M1 m Tan-
cuius fult iſte · V· ubiS. V· ꝗd aũt et hoc
Fm.lfᷣm nos vr hoc ꝓcedere·
igit᷑ ad papã obmiſſis medis appellari ut
Seimn prin huius·6. Vſi:excipr excepto il o

calu qui ẽ. S. V. ceteꝝ· Et nunquid ideʒ

eſt ĩ legaco eius dñt quidã ꝙ ſie cũ eius ui
cẽ gerat · ar · bonũ · ii · q· vi. ſi epus ꝓpe fi.et
lxxxlil- di.C.fi.et·xcini:di:C.ĩ.ex · ð offi
dele.ſane et· ff· de admi.tuita tñ ał· aut· S
geſſiſſe ex.de Np.ſuꝑ l̃is ꝓpe fi·et ex· de
off. lega.c.i· ubi. cã turien qui ẽ legatus in
ſua ꝓuĩcia põt ↄgnoſcere de cãis ſubditox
ſufſtraganeoꝝ ſuoꝝ ad eũ ꝑ appelłonẽ ðᷣlatꝭ
Aln ut Io.dicut otra quia hoc e ſpẽale pri
ui'm pape ut pred5/ exciρb*ad idemi.
q · vi.ſi quis nr̃ma.· C· ſe Iteʒ ñ dʒ ad princi
pem obmiſſis medus querela deferri ut in
au colł. ii. de madatis principu.5. ſit tibi
2·S. in pri-DPunus .ibi bndicto ſit 2c·2 vr
expreſſum. xi. q-i. ꝑuenit ſed prius dem de
fcõ uari uſdemus in ꝓucia ſibi dec · I
de hoc ſcripſi de off· lega:. ꝙ tranſlat ionẽ ſu

Pi·glo. 5 ad priarchaà etiã oſtantinopoł.

obmiſr. mediis a ppellat᷑ ut·xi· qi.ſ cłic
et no.xxii.di:renouãtes. Iteʒ vr̃ de alexan

drino. ut.lxv.di .mos antiquus. Mhoc ñᷣ

placet 2 uide qĩ ſcripſi de priuił· antiqua
ĩ fi. S. ¶ Sed põe aliꝗs ita diẽ appello ad
archiepm appblo ad papã applło ad lega
tũ querit᷑ ad queʒ tal appellaſſe iĩtelligat᷑
No.obtinuit ꝙ papa de huiuſmõi appella
tõne ognoſcet ad quẽ ommib obmiſſis ap
pellat ur ut.S. 2 ar. ff/de ſeruit᷑. ur.P ꝑ fun
dum f· co.p.l.fi. in prin· C· quõ et quãdo
iu.dres ex · de appelſi duobus ff· de re·ĩu
otra pupillũ.ff. de iurt·do. plertqʒ in fi . ff⸗

de pac. ueteribus · C·e· petẽs · ff· de iunt· fiſ ·

7

Põt

ita fidei · t · dele · ñ eſt nouum · ff .· ð. V· fig ·
ſepe· ·· Quidaʒ th dixer̃t talem appelo
nem ñ ualere ar: ex. de elec. in electoibus
ft· de inter ac. de etate· :nihil inteſt. de ĩ.
iurt ptor ediæit in prin. . Et hoc mihi

placʒ; nin⸗licsplus quo appellare debuit al

teꝝ elegerit ec hoc eriã uex mii ꝓbabilem
cãm Puerit ſic appellandi ut no- in dec ſi il
cui de off.deleli. vi. in glo· pe· et uĩde qoez
quã diſputaui ſuꝑ regła ĩ alternatis de re-

iurt. li. vi. ⁵OQnd i a Inia ſuffraganei

una ꝑs appellat ad legatũ altera ad metro
poł·dic.dmtenere ap.que int᷑ponitur ad
legatũ ſicut èr in papaed· de ap·ſi duob
qd uex eſt ſi ei legatio indetminate ormiſſa
fuerit quia tunc ẽ pleniſima interptatio

faciẽda-ar. e de dona-cũ dilec. ex· de · O·

ſig olim. ff.d̃ offi·p.l.i.6 inicio epłeap-

aut ut dicit n dʒ ꝓhibere ſubiecto epi ne

corã ipſo rñdeat a ſic nõ dicit· i· q·l. puè
nit et ĩtellige niñ ſpẽaliter ꝓhibituũ eſſz
ad ip̃m appellari poſſe nã quibuſdã legatis

ocedit᷑ plus quibuſdã minus· x- q:Il⸗Pua

tis uł dic. ut.s·de off.le. : luꝑeſt in prin:.
CQudd'cat appello ad legatũ l ed pa
p am mihi optiõe refuata corà quo maliz
ꝓleꝗ appelłonẽ. ·aduerte hoc ꝗa hoc
bʒ plus iſtu thema quã mea q de qua-sS
2· i. rerniſi q ſatis facit ad fcm naʒ hec re
uatio vrᷓ facere cer tũ q ał. erat incertũ
ut pʒff· de · ob. ubi auũt · · q illud-Item
2 H no apponat᷑ ſatis eſt ꝙ elcctio cõpetit
facit.ffd arbitt· Itẽ ſi unus· · led ſi ita ꝗ
5 loquié ĩ materia ́ requiritur certitudo
ut pʒ in:ibi ſequẽ et ex · de arbiĩnotuix
Sed ꝑ hoc a ſołone qpnis ñ dilcedo etiaʒ in
his termĩs · S.· Ro.obtinuit ꝙ coraʒ papa
talis appel?o audiat᷑ ʒ appellas uelit coraʒ
legato ꝓlequi.ar:f-·de. O · ſig diunct ione
2.l. ſepe in prĩff. de auro et argen- legat᷑:ſi
quis ita legauerit2 I. quĩtus mucius·C d

S.· ſig. cuʒ quidã· ff: de ap· li: ſ quis ĩ ap
pelł'one maxie ca ſup ꝓuiſione appellatur

quia tunc talis appel''o dʒ ĩ curia tractari
ex de elec-ſtatuumus. . li. vi· S ·er eſt
rõ ad pcedentia quia ꝑ cł'em appelłonem
relinquit appellatu incertuʒ. Ideoq; corã
papa audiet ur ut.S. V. ꝓPx. ſed certe vr ꝙ
ñ tenet appel'o talis nam certuʒ dʒ eſſe ad
quẽ appelletur ał.tʒ ꝓceſſus otra appella
tem habitus. ? S ap· ſi duobus 2 per hãc
appelbonem neſcit appellatũ quo ire debe

at lõq; n dʒ ĩ ĩcertũ laborare· xi. di noliied

de Reptiscfi.et de aplepe.nec appellans
dʒ ſic narrare ' uagari in diſcrimie alteri
ex 8 apdilcis filus ſed tenet ap/ ut pdixt

cum appelluaerit ad legatuz ul' ad papam
quox uterq; ma or ẽ a quo appellatur. ni-
qvi:pegrina. Io de deo cñ diſtinxit in qõ
nibus ſuis an ſic recepta tal appelo a iudi
ce ł approbata a ꝑte ł ñ qð nõ placʒ. ·
qʒ Io.eſt.xviii.ĩ libro plenius ipſius dcm̃i
uide in qõne ad quã·S. remiſi. V. ſed pone ĩ
fi. Sed occurritx alia q de illo qui dixit ap
pello.ad papaʒ ? archiepᷣm reſeruata mihi
electiõe alterius corã quo ꝓſequor adiuit
archiepᷣm pñtauit appel'onem 2 ille ꝓnũ
ciauit le iudicẽ. mõ uult ꝓſequi corã papa
Querit᷑ an poſſit duo ſunt dubia: primuʒ
Ppæer alternatĩaʒ ad qð Ilufficiant que dcã
ſunt et remiſſa m de pelectione archiep̃i
an piudicet ei uolẽti nunc ꝓſequi corã pa
pa et vr̃ ꝙ nõ ꝗa ſi nõ dicatur fuiſſe qð nõ
durauitex. de .ſig. nã et ego facit · de
inoff:teſta.m ·ad fi..dele.ii.qui fideicõ
miſſuʒ 2 uerba cũ eſtectu ſumẽeda ſunt de
cleri.no reſidẽ. reatuʒ et ibi ↄcor: Item tał
electio ulq; ad hcont᷑. mutari põt facit.
ff.ð iu/o·iu.ſi ouemũt. ſt· ad tertu.l.Filii
m in fi. 2. ſt. de H.ob. ſi ſtipulat us in prĩe
Sed predcã ꝓcederent ubi de iuribus ap-
obiectuzʒ ? diſcuſſumñ fuiſſet ał.ſec/exe
quo tał diſcuſſio hĩta fuiſſet nec ab ipſiuſ
inia appellat um de elec.cũ dilecti ad fi-de
re iu:ꝙ ad oſultationẽft· de neg.gel.ñ aut
§·fide openſat᷑.qd in dle· · ſi roneʒ. ¶ S3
fingamus appelłonezꝭ ualuiſſe et ꝓnuncia
tioneʒ fcãm ñ eſſe poterit ne appellans co
raʒ archiepo ꝓſequi vr̃ ꝙñ ꝑ decre ſiduo
buse·C. ſo ꝓpter ordinẽ ſcripture de con.
di. ii. in po pr nam in dubiis ad calem or
dincʒ recurritur de elecc·pe.li. vi/de pre-
ben:mãdato.e.li.in aut᷑.de hr̃di:2 fal· òrin
ordinatum: 2.5.ſi uero nullus legatarius-
T'ercio ꝓpder tribunal maius et dignius
de oſt. le nolentes de priuił. antiqua. f.· de
re iudi.otra pupillũ -i- C. de aduléadul-
terii. ſt·de ficde inſtr.l.fiide alb.ſcribl.ul.
In ocrariuz ꝓ archiepo facit/l.imꝑato
rves. ft· e qa ordinariũ eſt gradatim appella
riut ibi et exęe.t. diłci. ubi ocor in prin.
appellare ergo ꝑ ſaltuʒ eſt ecordinarium
ergo primũ preferenð.ff.de minort· in cãe
li.in prin: Itẽ archiepᷣus ꝓximus eſt et ſic
de ipo dʒ intzlligift· de .ob eũ qui RKa-
lendis. Item cum optionez ſibi reſeruauit
nec iudex nec aduerſarius ↄtradixit libere
igit᷑ põc eligere· ff. de lib·agl.i.5· pena.ff.

nau/Cau ſta.l.fi. in prin. ad macedðlfiliul

C·d an:excep.l.fi:decł'auit g vbũ abiguũ
qd porxuitfſt. de iudi.ſi quis intẽtione et re
Rułr de płibus iudicibus actor hʒ optiõzʒ

C. de epi.a cle.l.cuʒ cłicis in prĩ.et in auł.
habita. C. ne fi/p Pa: uterq; 1gitur Sr aP-

pellatus hcut de alcernatia ſtipułone dr.

tde oſti. pe.leillud in prin.z de . bli. l.

ſi duo reidcre.ſi duobus ñ obſtat quia ibi
nõ &r appellationeʒ fcãm ad archiepm r
ualere 2 ſi id diceretur ñ obſtaret quia ibi
due appelł ones inpoſite fuerint a diuerſ
et quia ñ põt utraq; ualere preualʒ fcã ad
maloreʒ: ded hic umica ad alteʒ duox quẽ
appellans elegerit quorũ uno ełco ad ipᷣm
ſoſum vr̃ appellatuzʒ. C. de tẽp· ap.l. fl·c· il
