lis contarff.de iudi/de qua re ex de cau.

poſp.2 ꝓprie · cũ ſuper in fi unde ᷣm ber.⸗

nõ ꝓnunciabit᷑ ſuꝑ principali · ſed ſuꝑ ex

ceptione rei iudicate uł tranſactioms up

negotii finiti de quo actuʒ ẽ qð ſc fiet. da
bitur enĩ exceptio in ſcriptis ut ex de ꝓ
bad qi Orra cuĩiq ſcripture fora tał erit-⸗

ermptoriam. HRica —ͤ

Coram uobis domine iudex excipiẽdo ꝓ

Põno ego talis contra petitõne talis ĩ qua

peciit talẽ rẽ a me dicens eam ad ſe pertiñ
re:ꝙ alia uice coraʒ tali iudice ſuper hoc
inter nos extitit litigatum. 2 ab eo otrari
am ſnĩam diffimtĩuã reportauit a qua ñ
extit it appellatũ uł illa queſtio f uit per
tranſactionẽ legitime ſopita uł queſtõ ẽ
finita iudex uero hoc mõ ꝓnunciabit 0
ber· FOrma:quia nobis oſtat ꝙ ſuper eo
qd talis petit ſibi obſtat exceptio rei iu-
di:a qua nõ fuit appellatũ uł tranſactõis
uł negotn finite diffinitie ꝓnutiam di
ctum talẽ ſuꝑ ·petitiõe ñ eẽ ulteri au
diẽdum.ſibi ſuper hoc ꝑpetuũ ſilẽtium ĩ-
ponẽdo ut ex de accu:ueniẽs·.fiſed ill
loquit᷑ ĩ accuſatore cui etiã obſtat ſimilis
exceptio:hic auũt loquimur qñ cõtra Np-
tum exceptio ꝓponit᷑ ut patz in ſuꝑiori
bus 2 ido dicũt quidã quib idẽ ber · aſſẽ
tit ſufficere in tali caſu ꝓnũtiare nõ ualer
tale Rptum:.a aduerſarium ĩ expenᷣ con
dẽ pnarie& de Rp. c.fi.2.· Cc qiſpẽdia · Pte
ra in pᷣmiſſa for̃a fit ꝓnũtiatio ſuꝑ princi
pali:uñ tercii aliis uerbis retenti n ponũt
uerba illa:fibi ſuꝑ hoc ꝑpetuum ſilentiuʒ
imponẽdo·Rof.aũt dicit· H·cui dictu
placet ut ſcripſi in decreexceptõisſuper
gł·ſufficiebat.q ĩtelligo qñ ſimplicit᷑ ut
dilatoria2 in uim dilatorie ꝓpoſita ẽ· ut
dixi. & de dilat. 56-i ſuꝑ vſi. Itẽ querit᷑. ·
ꝙ iudex ĩ ſua ꝓnũtiatõe facict legi hbel
lum in principali oblatũ 2 dicʒ ſic. FOra.-
cum re cõtra predictã petitionem talez
exceptionem ꝓpoſuerit 2 dat ſibi induci
is eam ſufficien᷑ ꝓbauerit actorem non

FOrma- ꝓponendi exc epriampſ

A

2.

admittendum fore ꝓnuntio· ff. de iur fi.·

ſtatius florius.5S· cornelio:ff. ad macel.i·
5· R pendeat. Lutxius eſt ergo ꝙ premiſſe
exceptiones ꝓponant᷑ poſt lie· contel · ut
dixiS.· V. ut autẽ hoc.¶ Qu łr aut pro
nuntiabit᷑ dꝛlatoria eceptio ꝓbata dicet᷑
ĩ· 5· ꝓx. ¶ Si autẽ renuntiauerit ꝗs om
nibus exceptõib uidS 5· Px · V. ceterũ·
AHibi plena remiſſio de materia · 3 ½

Iio quãdo exceptões oppo-
nant᷑ quia exceptio ſicut et
actio quãdoqʒ inepte ꝓpõit᷑
ut·fł.de flu.l.i.ꝭ.labeo:iðo
Muideam quarr 2 a quibus
2 quo ordine vpponat᷑ ad qð primo ĩ gene
re ſciendũ eſt · ¶¶ uerba ſunt uber.de bo
bi:car.mihixii· v. ſed in genere dico tib
S·ꝙ aduocat rei aduertere debʒ diligẽ
ter · quibus uerbis ocipiet exceptionẽ nã
põt in hoc defacili errar̃.ut in pᷣ.9·labeo·
qd patet ex eo.nã.l.concipit uerba excep
tiõis· 2 replicatõis · ff· de ꝓcurqui ꝓprio-
G·Fi.2.· l. leff· de acti. emp.2 uẽ· liĩn prĩ:
2. l:pendente uindemiaex·de excep· dile
Ccti · de iudi:exhibita.2· C. examinata · ff · ꝗ
po.in pi:hacreditor. Ro.i·ff.de curt/furi.
oſi.l.conſilio.S.i. qdt patet exiã · nã aliud ẽ

dicere nõ habes madatuʒ 2 aliud dubico

utrum habeas mandatuũ- ut no ĩ?. de ſatiſ
daiullo:2 aliud eſt dicere tu nõ es ma⸗-
lior 2 aliud cu es minor- ut nõ.S de ad tor-

ꝓPpe prin:ꝗa uis facienda eſt ĩ ordine uer

boꝝ ut.xlii:di- ſit rector.ĩ fi:2. ai:-diſ-
oĩnoex breui emʒ mutatõe uerboꝝ mul
tũ mutxat᷑ effecto · ut· iii qvii.ĩ grauib.
2 Cc iudicet· ff · de ·ſig· natura cauillatio
nis·hĩc ẽ ꝙ ſi affirmatiue ꝓponat᷑ excep-
tio ꝓpones debet eã ꝓbare ꝗa reus ĩ ex ci
plyẽdo fit actõ.ft · de excep.l.i.ff.de ꝓba.ĩ·
exceptõib/niſi cum opponi᷑ exceptio ñ
numerate pecunie uł doti. ut.ĩ · dicã ſec
ſi negatiue ut dixi.S. nunc uidẽduʒ- .
licet aũt ᷣm 2 diit etiam pileq·H.ubi

s. ultra medium. v· Itẽ põt reus ſic 2⁊ con

cor· uincẽĩ.· vᷣ· led ſi debitor. ·ꝙ re ſic
põt reſpõdere libello ꝙ onerabit ſemꝑ ac
torẽ ꝓbatione 2 ipſe ad ꝓbationẽ excep-
tõis interim admittet᷑ urpote nõ negãdo
uł inficiãdo pᷣciſe intentõeʒ acton ſed re
ſpõdendo ſic.nõ credo ueꝝ eſſe q dicis uł
inde dubito.C.de excepſiquideʒ · H· ex
Primit᷑ pileus quõ texilliq· l.hoc ꝓbat ib
nã ſi de intẽtõne dubitas.2c. ·2 ſic poſt
modum poterit uti exceptõibo que actõ
nibus inſtitutis obiciunt᷑a eas ꝓbare.7.

v. ſed nũquid. Si uero reus ſciſe negaret

2 actor ſuã intentiõz ꝓbaret· ñ poſiet po

ſtea uti reus exceptõe ut.ĩ. v. eſt igit᷑ et
ſe. M· uide·S· 6. P. . ſʒ nuquid.2 remiſ
ſionẽ que ibi eſt in fi.2.· ĩ. x. 2 nõ. F ·qd
colſigit᷑. C· de ñ nupeaut᷑ otra qui ꝓriaʒ.
qd dicit generale elſe ĩ oĩbus exceptioĩb
q ibi dic᷑. M· dixit pileus qu idã dicũt
Ipãle eſſe qð ibi dicit᷑ qð nõ credo ſubdit
ꝙ forte aliꝗd eſt ibi ſpãle quo ad penã in
ficiatis quaſi nolit qd quo ad poteſtatem
aſſerendi cõtrarium primo dco ſit ibi ali
quid ſpale tu dic ut nõde regiurtnullus
plurib/li.vi.2. ff.e.ti . nemo ex his.2 un
de.ĩ. V·quid ſi d ebitor.2 qd ſtatiʒ ſubda
Iu ergo aduocate rei. ſcëm
uber· de bona· cui eſt totuʒ qð ſequit᷑ uſ
q; ĩibi niſi forte diceret· 2 hoc in ti. de per
emptoriis exceptionibus animaduer
tat· · nõnar ſi of idis actorẽ in ſua ĩcẽ
tione deficere:nullã ꝓponas exccptõz ut
C.de cxcep.ſi quidem· in prin · ſed tin de
facto tunc excipit᷑.ſicut de facto ſolũ agi
tur puta ſi agat᷑ ex nudo pacto. C. de tral

ac·ubi pactu.C. de cõcrahẽ 2 con ſtipu.

I.nuda-in prin· P' cum agit᷑ e turpi ꝓmiſ
ſioneuł ea cã ex qua nõ datur actio.fl.ð
v.ob. generałr.2. lſtipulatio.hoc modo
cepta.ff/qᷓ; reʒ ac·nñ dat᷑.l.i.Oque hono
rande:licet ſine actiõe nerno exꝑiatur. ff.
de admitu:quot᷑· · Item ſi tempꝑali. ff.·

neg· geſi pupillus:. fiſed tunc nõ dicit᷑

exceptio ꝓprieſed defenſio ꝗa exceptio ẽ
a Cõis excluſio·ft. de exce:l.ni.ĩ pn.ĩſti.e.
ĩ pn ubi ergo nulla eſt actio.locũ ñᷣ habz
exceptio.¶ LEſt igi᷑ ualde ꝑiculoſum ex
ceptionẽ ꝑemptoriã pure ꝓponere qa 4.
eam pure proponit.actoris qdamõ fun-
dat intentionẽ· E hoc eſt falſum ut pa
tet de re.iurłexceptõzʒ.li.vi. Cuiq regule
triplex ratio eſt ut ibi no- Item certum
eſt ꝙ ꝑ perẽptoriã ñ fit lił. cõte.de liłcõ
te·c.r.li:vi:qd intellige ſi ꝓponẽs ſtet in
metis exceptois ut ibi nõ.in gł · antepe ·
unum no:quia equitas que mouit hoc te
nentes non ſubcumbz quia qð nõ opatur
xceptionis ꝓpoſitõ ↄſequet᷑ agens ꝑ rñſi
onem ad poſtcee ſuas quas ad facilioreʒ
expeditõʒ litium ꝑ ofeſſionem partium
uſus longeuus in cauß adinuenit ut 7 cle.
de ꝰ.ſig · ſepe. ·2 quia· 5. Ita ꝙ niſi e
ceptionẽ ꝓbauerit ddempnabit᷑ eideʒ ff.
de ꝓbationiexceptõem-Go.i.2 iam di
cã fallit tamẽ hoc in exceptionibus ·non
nu:pec.a nõ numerate dotis quibus legit
time obiectis ĩter legale tꝑus nõ ĩcũbit

ℳ

—

=
„
AX

neceſſitas probãdi opponentĩ · C· de non
nu.pec:·l.i·2.iii · M·que ĩcipit ſi ex cau
tiõe:2 ibi de hoc per gl.2 cy·a uide quod
cripũi de ſoło:c.fi.in magna glo.finec
mireris. 5 C.de dote cau- l.I:2 J. fi 2 au
te:qd locu-Si uero dubitas de intentoe ac
tort uł de eius ꝓbatione dicit uber de bo
nacurſo · I ubiS dixi otra pſina que do
cent mentxiri- uide qd dixi de teſti-ex te-
nore ſuꝑ:iiglo:2 no· de cõfeſſ.c.ĩ.li:vi⸗
in prima g'· V. ſcire debes· J ein ꝑſonali
actione ſic reſpondendũ eſſe · FOrma nõ
credo aliqd me actori debere 2 ſi oſtẽderzʒ
exnunc ꝓpono exceptionẽ rei ſudicate- E
pacti de nõ petẽdõ.a huimodi ſimiłr fi
ed 2 in reali:quia dicet nõ credo me teneri
ad reſtituendũ id quod a me petis et ſio
ſtenderis rem quam a me petis eſſe ł fui
iſſe tuã:obicio Pſcriptionem uł ulucapi

onem. HK nõ uideo ꝙ exceptio Pſcriptõ

nis u' uſucapiõis includat aliquod ius a
enti ut ſtatim ſequit: et ſic in his nõ eſt
neceſſariũ hoc ↄſiliu.niſi dicerzʒ re ſcrip
ſi eõtra te·2 ſic loquit᷑ qd nõ in regula.ex
cep:ſuꝑius allegata. uł aliam ꝑpempto
riã ↄpetentẽ 2 ꝙ ſic ſub oditione ſit ꝓpo-
nendła ꝓbat᷑.C · de excepſquideʒ.-Finec
taliter ꝓponẽdo ſeu ↄditiõaliter excipien
do uidet᷑ ofiteri de intentõe aduerſarii-ff.
e.nõ utiqʒ:ex·e· cum uenerabił.nec mẽti
ri:qa mendatiũ puniéC. de nõ nu pecu.
aut otra qui ꝓpriã ubi auc pure opponi
tur ur̃ excipies fundare 2 ofiteri ĩtentõʒ
actoris ꝓponẽdo exceptõnẽ. niſi eam pro
bet apte ut iam dixiet ꝓbat᷑ f/de rei ue.
officiuff.de confeſſ.certuS.ſed 2 ſi kun-
dũqd clare patet in eo qui dolo ubł aliter
Putat obligato eſt f· de inuti:ſtip̃ · do
lo:a.ff.de Vobſñi quis ↄdicionał'r. nã obi
ciendo exceptõem doli fatet᷑ ſe obligatũ.
2 ſic fundat actoris intentõz niſi ꝓbʒ do
lum in ꝓmiſſie intercelſiſſe· ut. · de
bat᷑quoc:qui dolo-et idẽ in exceptõne
Pacti 2 iur̃uirãdi·2 aliis 2 uide ĩ. de poſ
tio· ·α. ſed pone lite-licet hoc fallat
nulla actio oriri põtff.ꝙ me:cauſi muli

er·g·ſi dos Sed 2 opponedo exceptõem p

ſcriptionis:que cuilibet obſtat.uł uſuca
pionis.nõ uidet᷑ quis de intentõne actort
confiteri ᷣm uberde bona.a uber.ð bo.
quia dico iuſtũ titulũ a non dno quẽ pu⸗-
tabam dũm me habere.? me bona fide P
ↄtinuum trienniũ uł decẽniuʒ poſſediſſe

que in uſucapione 2 ſcriptione longi tẽ⸗

Poris exigunt᷑. C de uſuca.dranſforl.uni

ca.a inſtide uſuca in prin intricẽnali.
exigitur titulus· fine ca ut nõ. C· de pl.x
x.an:ſi quĩs emptionis. ubi ergo oditiona
li ꝑemptoria exceptio ponit᷑ non uin-
cet actor · niſi fundetſeu ꝓ bet intentiõʒ
ſuam nec etiam ea fundata ſi req ꝓ bet ex
ceptionẽ/ ub uero pure ꝓponit᷑ ſtatim (x
hoc actort eſt fundata intentio unde uin
cet ſine alia ꝓbatiõe:miſi reus ꝓbet excep
tionem:niſi forte diceret oppono has ex-
ceptõnesſaluo iure meo quia dico me fu
iſſe abſo lutumet ſic actor debet ꝓbare-
quia eĩ qui dicitacff· de ꝓbat᷑.l.il.vi.q
ult᷑· actor ᷣm uberde bo.hodie tamẽ fe
re cõiter petitio fimpłr negatur:2 excep

tio pure ꝓponĩt᷑ nec aduocati multi hac

ſubtilitatem aduertunt que tamẽ diligẽ
ter eſt aduertenda Papa no:in prec/cuʒ
uenerabilis: ꝙ excipiens de pmutarẽe n
ur̃ rẽ fuiſſe pꝑmutãtis ſʒ ꝑm utãtẽ oↄfiteri
non poſſe ↄtra ꝑmutationẽ uenire uł reʒ
ꝑmutatã repeteretucius tamẽ eſt ut di
cit ſi ſic dica dico ꝙ res non eſt łᷣ nõ fuit
tua. Sed et ſi tua fuiſſet ex cã permuta-
tionis ĩ me trãſtuliſti/ut in p·lſi quidẽ.
¶ Sed nũquid ꝑ pᷣdictã oditionalẽ ruſʒ
fit lit᷑.cõte .· I· uide qd dixi S. V. ꝓx. in

prin. · puto ꝙ ſic: ut habet᷑ ĩ :decre·cũ

uenerabilis-licʒ ber. ĩbi nõↄtrariũ 2 dicã
I. de lit᷑. ↄteꝭ. nuc dicamus. . illud etiaà-
Sed a ubi pure ꝓponit᷑ eceptio ꝑempto
ria dixit uberde bona. M. ubi.S. ub
aut. . nõ fieri lit ↄteprincipałyr-ſuꝑa
ctoris intentõe ſed ſuper exceptõe.quiaa
ctort intentionem cõfitetur 2 per confeſ
ſioneʒ non fit lit᷑.conteſde hoc dicam ĩ e.
5· .ſed ſi reus. ¶ Quid ſi reus cui ꝑemp
toria exceptio cõpetit negat ſe ſimpłr te
neri · I· In hac forma nõ eſt expediens
cõſiliũ uber:de quo ſequit᷑.qð ꝓcederʒ qñ
negaſſet mutuũ uł cõtractuzʒ conſtat au
tẽ eum cui ꝑemptoria cõpetit non teneri
de reiun.nõ eſt in mora-li. vi. J· nũꝗd

poſt li᷑ cõte.uolẽs eã ꝓponere auchet᷑ ar.

ꝙ nõ in aut᷑·de trien·2 ſe·ꝭ ſtudium C. ð
nõ nu.pe.aut᷑cõtra qui ꝓpriam ffde re
iudiſe d hoc ita.d.Fi ex. de ꝓbat᷑.p tuas-
uberde bona. ub.S in fi. I dicit cõ
tra ar ·C.ſnĩam reſcinnõ poſ ad ꝑempto
rias.ſed aduocat faciat ꝙ reus ꝓteſtet᷑
eam de nouo ad eiꝗ notitia ꝑueniſſene eã
ꝓponẽdo fimpłr uideat᷑ cõtrari ſibi eſſe.
2 ne iudex reum reputet mendacem uel
uariantem nec decetero fidem adhibeat
dictis eius:eo ꝙ id ꝙ ſimpłr negauit po
ſtea excipiendo cõfiteri uidet᷑ ut Pdixi.ffi

ANα

N—◻

— 1 =

4
2*
—

90

de uen. inſpi.li. circa prin ff.de inter/ac.

de etate· · cauſa.ex ut ec· bene/c. unico·
ff. de iuriurã-ſi duo pa.NRo·iĩ ·2· ar · ff. ð re

mllitari:non omnes-5:a barbaris. AI-fi-

nis ubertſecundi. 'r autem ꝓponãt᷑
exceptiones peremptorie lit᷑· conte·im-
pedientes 2 quałr eis ꝓbati- iudex ꝓnutia
bit.dixi·S·6. ꝓxad fi· LIllud quoq; nõ
eſt ignorãdũ ꝙ ſi reus ꝓponat ꝑemptori
am exceptione licet deficiat in eiq ꝓbati
onenõ tamẽ cõdempnabit᷑ mſi actor ſua
ꝓbet intentionẽ· ut eẽ de excep·cu uene
rabilis. ubi licet pcur̃. monaſtern defeciſ
ſet in ꝓbatiõe ꝓpoſite exceptiõis tamen
monaſteriu nõ fuit cõdẽpnatum:ꝗa eps
nõ ꝓbauit ſuã ĩt entionẽ · habet eni tc lo
cum regula illa actore nõ ꝓbante ·2c. ext
de cã poſſᷣ.2 ꝓpriecũ eccpia ex de iureiu
ran· c.fi. ¶ Suꝑ exceptione nõ numer ate

pecunie nõndũ eſt· ꝙ lr̃aruzʒ obhgatio dr

quociens quis ſpe futuri mutui: uel futu
re numerationmis cõfitetur ſe pecuniã r̃ce
piſſe mutuo-quam in ueritate nõ r̃cepit
ſed ſolã cautionẽ fecit aduerſaro ſuo:quo
caſu debet exceptionem nõ numerate pe
cunieĩ/biennium opponere. M. quõ in
priuato hoc locu habetnõ in prelato no-
mine e ccłie cõtrahẽte· ſcripſi poſt hoſti
de fide inſtruſi cautio.ſuꝑ glopeubi ett

ĩuenies ꝙ hic de dote ſequiẽ. v · hec ꝓab
tur inſti:de lr̃a.obligat᷑.C· de nõ nupec·

ĩ cõtractibus.C.de epa:auſi pñs.ĩ autẽ.
colł.vn.de tẽpore nõ ſolu.primo:mſi for
te ĩ ĩſtrumẽco cautõis ofeſſus fuit ſe mu
tuum accepiſſe.z etiã reddere ꝓmiſiſſer-
quo caſu exceptio in fcũʒ ꝓponit᷑.C. de ñᷣ
nu.pe·cum ult᷑. Debet autẽ hec exceptio
ꝓponi pnte eo cõtra quẽ ꝓponit᷑ 2 ſcrip
tis ⁊ apud iudicem.ĩ pᷣſentia teſtiũ roga
toruʒ hoc mõ. FOrma.Egoa.dico ꝙ cõ
feſſio qua cõfeſſus fui me recipiſſe a te·x.
mutuo facta fuit ſpe future numeratõis

que nõ ĩterceſſitideoqʒ ꝓpono exceptõeʒ

nõ numerate pecunie ' exceptionẽ in fac
tum oↄtra cautionem pdictã quã ego iple
Eetiã tał tabellio ſcripſit. M⸗an ueõ p
biẽniũ audiat᷑:maxime qui reddere iura-
uit ꝓlixe ſcripſi poſt hoſtide ſol.culł᷑.ĩ.
ult᷑.glo.2 uide cy·C. de nõ nu ·pe.leiii· in
ini·2 miii qõ· J idem quoq; iun eſt in ex
ceptõe ñ ſolute dotislicet fir diuerſitas ẽ
tꝑe ꝗa fi matrimoniũ min duobo annis
durauitregularit᷑ opponit᷑ hec exceptõ ĩ
fra annuʒ ſoluto mr̃iomio- Si autẽ dura
uit ultra bieniũ.nõ tñ ultra decẽniuzʒ:po
teſt opponi ĩfra tres mẽſes poſt ſolutuʒ

mrioniũ Si uero durauit ultra decẽniũ
tunc exceptio nõ opponit᷑·C. de dote cau
2 nõ nu.lult᷑. 2 aut ꝙ; locumfallit hoc ĩ
minore ut.C· de temĩ ĩtereſtiaut᷑.ſi mi
nor · T. idem inuenies·ĩde cõfeſſ..nũc
uidendũ · V· qð autẽ di:2 que ſit rõ hoꝝꝶ
duorum caſuũ ibi uide 1 ſe· Sed
quid ſi debitor negat pecumã numerataʒ
fuiſſe creditor uero ↄtrarium ꝓbat qued
facere debet.ut/C.de ꝓ bal.i.nũquid ubi
tor uolẽs poſtmodũ dicere ſe ſoluiſſe eſt

audiẽdus. uidet᷑ ꝙ nõ ut ĩ hoc puniat ppt

mendaciũ· ar.ff. de rei uẽ.l.fi .2 ĩ auł᷑col
la:iii.ð triẽ.a.ſe.ꝭ·illud quoq; · C· qui:po-
in pi.haaut Itẽ ſi poſſeſſor.ex de ſolu.c.
fi.E. de nõ nu.peaut᷑· cõtra qui ꝓpriem
ĩſtit᷑.de fideiomiſher̃.5fi :iam enim con
fitet᷑ ſe pecuniam recepiſſe qð prius nega
uerat ideoq; n uidet᷑ audiẽdus tanꝗᷓ otra-
rius ſibup̃i-e& de ꝓbad tuas de app. ſoli
cidu dinẽ ut ec:bene ut noſtrũ:C. de non
nu· pe.generayr ↄtra quia nemo ꝓhibet᷑
pluribo exceptõib etiã otrarnis uti. ff.S

reiuxnemo:&τπ de pſcrip- ueniẽs:2 ar- ad
hoc.ft.de ꝓba.cum:de inde.ĩ prĩ · poteſt

ici ſcðm uber .· · hoc habeo ſuꝑ.l.i. C.
e ꝓba:· ſi ex ꝓpria ſcriptura ſeu ex
ꝓprio Aerrilen duĩcat᷑. ·
n eſt audiẽdus ut ĩ primis ocorſi autem
ex ſcriptura.uł facto patris uel alterius
tũc audiatur ut ĩ dtrarns-Hal. unde fcũʒ
ñ perdit᷑ ꝑ mendacium de fideiuſ.l.ſi du-
bicet᷑· primo uero n ꝑditur ꝑ mẽdacium
ſed omoduũ quia debet ei aufferri ĩ aułde
triẽ2 ſe· S· pe ar:de inter. acl.nõ alienuzʒ.
ↄmodum etiã ſnĩe ꝑdit qui eam ĩficiatur
ut nõ · de fide ĩſtru.c/gꝑpetu ʒ Inno-
ʒ ar · ad hoc ĩ pre.l.generałr ·et facit ad
hoc qð nõ.ĩ.de poſiti.·octauo..ſed ʒ
uincẽ · aũt nõ·ex de ſoło.c.fi:ꝙ reus debzʒ
caute rñdere 2 nõ preciſe negare debʒ enĩ
reſpondere dubito uł ñ credo me ĩde teñ
ri,2 poſtea poterit reſpondere actiomb
2 uti exceptioiĩbus. C· de ꝓbaſi quidem.
nec em tenetur ſemper pciſe negare ſʒ po
teſt reſpondere dubito.ar. ff. de peti.her.
ſi debitor.qd dic ut.ĩde poſi.·vi · V. ſed
nũquid. 2 ſic cauta eſt rñſio ⁊ magis fati-
gabitur aduerſari m eum.S. ꝓpe prin-
Puius.S.· I ubi ponitur dictum pilei-
·¶ Sed quid eouerſo.pone enim ꝙt·
obligauerit. ff. ꝓ·x.ꝗ paratus eſt ſoluer̃.
ſed cum creditor hoc inficietur · t. debitõ
eũ ſuꝑ reſtitutõe pignoris uocat in iudi

cium 2 coram iudice conſignat a deponit
illa: x.· proceditur in cã 2 creditor negat
X

N
N
N

7 1E 4 * 44 R
OE

ĩuramenłum ſe muaſſe 2 pignus ſe re-
cepiſſe debitor uero ſufficiẽter probat in
tetionẽ ſuam Ideoqʒ creditor condẽpnat᷑
ei ad pignoris reſtitutõeʒnunc queritur
quid fiet de illis x: que ſunt depoſita pẽs
iudicem:nõ enim uideret᷑ danda crdicori
cum ĩuratus dixerit ſibi debita non elſe
2 ſic ommis obligatio uidet᷑ ſublata elſe-
ut.S/ in prin/huu ti nec inuito bñficiuʒ
confert᷑.lxxiili di:geſta:Iteʒ nec debitori
cum in cã iurauerit. 2 publice cõfeſſus fu
erit ſe illam pecuniã debere 2 ſic ſuam nõ
eſſe ꝑ oſequẽs.Iʒ alteriusf·S ꝓcur.põp.
5 ſ3 2 fi is. ideoq; uidetur fiſcum debere
iplam retinere ſʒ ſub iudice lis eſt. ¶ Itẽ
tu aduocate actont olidera- A1- F†3 uber-
dᷣ bo-ſub.:quẽ ĩ pri.huiq::alł'aui.·
an reus ſic talis ꝑſona cui ↄpetit cxceptõ
quedam enim ↄpetũt un ique non aln/pu
ta lenocinii:que cõpexit libero a non ᷣGuo
ꝙ; ſi dubiũ ſit an plona ſit ĩidoneade hoc
Prius querẽduʒ adult-qin:- cxcöica
to aute bene cõpetunt dilatorie 2 pemp-⸗
torie in defendẽdo:nõ in agendo uł recon
uenmiedo ex de excepcum inter. 2.· C fi. et
de iudi intellexim- Et nõ ꝙ quidam
cõſulunt ne exceptionẽ peremptoriã pro
ponas donec uideris dicta teſtium ab ad
uerſario tuo ꝓductorum qui ſi bene ꝓba
uerit· cõfeſtim eã ꝓponasalioquin n eſt
ꝓponẽeda: ar in bis que nõS. V. cu ergo
S:de teſte::quałr.vſi.ſed opponit᷑. A·
Caue tibi in foro ſeculari ubi ſeruaretur
opinio Io/2 azo/ ut dixi.S. 6: ii -i prin.
¶ Jorro in ꝓponendo declinatorias iudi
ci diligens aduoca tus hunc ordinem ob
ſe ruabitut ſi qua reo ex ipᷣa iuriſditione
ↄpetit.illã ꝓrſus ꝓponat puta non es iu
dex meus eæ& de iudi-atx ſi:ut quia clericus
uocatur ad iudicium ſeculare.ex de foro
ↄpeſ diligenti uł aliꝗs ad iudicẽ non ſu
um.xi:q:in cł'icorum:2a Rmiliahec er-
go eſt ꝓponẽda.nã ſi ea omiſſa accederet᷑
ad al las in iuriditionẽ iudio conſentire ui
deret᷑C· de iurtdi.o.iudi:.l.iĩ.Bal.2 ſic ꝓ-
ponẽs alias exceptões uĩderet᷑ eum facere
iudicem in decidendo:ſed certe rñdeo non
ipſe ꝓponẽs ſed lex facit eum iĩudicẽ nec
niſi ſuꝑ illo articulo facit de iudi ·. lſed ex
ſi ſuſceꝑit· · unde poſtmodum non po-⸗
teſt ad eã quis ulteriꝗ redire.C. de iudici-
ſanctimus.ĩn fi:qd ĩtellige liſciẽter omit
tatur:ſecus ſi ignorãter· f· de iuridi:o-iu-
ſi per errorem. ¶ ¶· Bac uero deficiẽte uid
ſi ↄpetat aliqua ex perſona ĩudicis ut ꝗqa
eſt ſuſpectus uł ſeruus uł ĩ famis uł ex

cõĩcałus a ſicse aliis S.e..ĩ· V. dilatorie.
2 inter omnes dilatorias dicunt magiſtri
illaã de ſuſpecto ꝓponenda: qd dic utS. d
recuſat.:fit aut: Ded ego dico primo po
nendam ſecurim ad radicemſ.ad iundici
tionẽ utiii:qvi:S·exceptio.2.I· dicetur
M'In ·2 nõ. ibi his ergo-a idem tan-. A
ubi.s poſt prin. licet in apꝑatu tenuerit
exceptionem de ſuſpecto pcedere ut nõ..
decre:de re iudic· Inter monaſterium in
gl:ꝗcũqʒ ⁊ uid qð ſuꝑ ea plene ſcripſi.?·· =S
¶ Quod ſi reus nulla habet exceptionezʒ
nec ↄtra iudicxioneʒ: nec ex ꝑlona udicis
opponat ſi habet otra Rptum que mul-
te ſunt int᷑ quas poſſunt eſſe alique ad iu
riditioneʒ ꝑtinẽtes puta ꝙ ſunt optente
p falſi ſug geſtionẽ uł ueri ſuppreſſioneʒ
2 huiqmodi:ꝙ ſi nulla cõtra Kptum ope
tat opponat ſi habet aliquã ex perſona ac
toris uł ꝓcuratort qd fit multis mõis ul
timo autẽ ꝓponat ↄpetẽtes ſibi ratione
ſui:ut quia eſt legat 2 huiqmodi uł rõe
cauſe uel loci:uł libelli .2 ſic de alusque
oĩa dic ut in pre ·dilatorie ·2 hic uerꝗ
ordo ꝓponendi exceptões fori declinato-
rias. ¶ Et nõ· ꝙ oẽs dilatorie ſunt ſiꝰ ꝓ-
ponẽde unde ſcoõm quoſdã ſic ꝓponẽtur·

(EOrma pꝓponẽdi exceptões Rica.

oram uobis domine t-qui ucs Gic u M

.

diceʒ in tali cà que uerti᷑ ſeu uerti ſperat᷑
inter me ex parte una 2 talem ex altera
excipiendo propono ego tał dicẽs ꝙ rõ e
ſtis iudex me ex tali cã Icẽ dico ꝙ eſtis
mihi ſuſpectus.quia Fuiſtis in hac cã ad

uocatus aduerſe partis P'eſtis infais E e&
cCõicatus. Iteʒ dico lr̃as apłicas ad uos di
rectas nõ ualere pro eo ꝙ ſunt tacita ue-
ritate up expreſſa falſitate optente/tacu-

it enim ſe filium ſacerdotis ł dixit ſe do

ctorem legum uł decretorum cũ non ſit

quo tacito uel expreſſo l̃as minime ha⸗
buiſſet· Item dico actorem non poſſe ſta
re in iudicio cum ſit excõicatus excõicati
one maiori per taleʒ iudicẽ. uel ex tali cã
Item dico ꝙ procuraduerſe partiĩs ẽ con
ſtitutus ab excõicato· Iteʒ dico ꝙ habeo

ius reuocandi forum2 ſic de ſimilib 83
hec forma uidetur ſtare nõ poſſe triplici
ratione Prima ? nam exceptio ſuſpitiõis

nõ cõcurrit cum aliis quia cum recuſo-

nolo ꝙ ĩudex de cã ſe intromittat ut uii.

q.v·quia ſuſpecti·cum uero dbicio ↄtra

lr̃as uł aliam exceptionem propono uolo

ꝙ interloquatur uts ualeat lr̃e uel nõ et

—

an ſit admittenda excepdio uel non quod
facere debet etiã cum de iuriditione du-
bitat᷑. eτ de Nep. dilectus. de of dele · ſigin

Fficãtcibus· 2 ſic ſum tanꝗᷓ petẽs cõtrara re

pellẽdus ut ex d apſolicitudineʒ. Immo
etiã cum peto ꝙ ꝓnũciet ſuꝑ lris.uł ſuꝑ
alia exceptiõe. 2 coram eo ꝓcedo facio cu
iudicẽ 2 tacite uideo renunclare exceptõ

ni ſuſpicionis. 2 in eum cõſentic cxdra d

of.delerelatum:de iudiq·c.i · hinc eſt ꝗ;
dixit Io.ꝙ ſi quis excipiat ut dictuʒ elt
2 iudex interloquacur ſuꝑ lis ubᷣ ſuꝑ alia
ecepdione ꝓ eo nõ poterit amplius recu
ſari· uł nõ·s·de reculati·S.fit autẽ. Secun
da ratõ eſt nã ĩ pſcripta forrna uidencur
omnes exceptiões ſub copulatiua cõunc
tione ꝓponi 2 ideo tenet᷑ omnes ꝓbare et

ſic ſi ſuccumbit in una debet ſuccùbere

omnib aliis. ex de Reptis inter ceteras2
c·ex ꝑte2 Cc olim. Tercia ratio eſt · nam

Exceptio de ſulpec to naturałr alłs prece-

dit. unde ꝑ ſe eſt ſine alus ꝓponẽda ut.S.
his ratiombo forte moti. aln picripti pro
Ponẽdi ordinẽ nõ Fuãt. ſed unaʒ ſolum P
pPonũt.2 ꝓteſtant᷑ ſaluũ ſibi fore debere

beneficiũ ceteraꝑ ud ſi in ppoſita defece-

rint poſſint alias habere recurſum.ſʒ cuʒ
malicioſe hoc faciant ut lis ꝓtralat udi
cis officio his occurrit᷑ ut dixi..·0. nũc ui
dendũ: V. cetey·2 ſie eis ſua ꝓteſtatio pa
rum ꝓdeſt.his ergo obmiſſis ſic tene uid
eni ſi potes dechiare eius iuriditionẽ. tan
nõ tui iudicis aliquo modo 2 primo il-
lam obicias ut dueiS/e- v. porro- Si uero
hoc tibi nõ opetat quia cõſtat euʒ iudicẽ
eſſe cõfdera utrum ex aliqua cã roõnabili

ipſum poſſis ut ſuſpectum recuſare.2 07

bus aliis exceptõibus ſi que cõpetunt pre
termiſſis ꝓtceſtans tñ noĩatim illas ꝓpo

nas in illa ſola ꝓcede. quałr autẽ ꝓpona

tur a formet᷑ libellus recuſatõis dicam.
in tractatu libellorum. 2 in tide ofdele.
Quabr ꝓcedat in exceptõe perempto
ria ꝓbata 2 quałr formet᷑a quałr ſuꝑ ꝓ
nundiet᷑ dixi.S·· Pæ ꝓpe fi- ¶( Sed quali
ter noĩatim debet alias ꝓteſtari · ut iam
dii 2· S.4 nunc uidendum. 0.poteſt et
2. . led illud. Reſpondeo ꝓppoſita recuſa-
tione in fi:ſubiungat ſic.FOrmahoc au

tem ppono ad pᷣſens ſaluis aliis dilatoriia

mihi ↄpetentibus que tales ſunt. ſ.ꝙ re-
ſcripeum eſt ab excõicato optentum. Id
eſt ſubrepticium et ſic de aliis quibus
ſic ſpeficatis ſubiungat quas exceptionea
uł alterã que ꝑ ſe ſufficiat me offero p

baturum loco:2 tẽpore oportunis · poſtł᷑

ã ergo fuerĩt cognitũ de ſuſpitione.poſt
talem ꝓteſtationẽ poterit eas opponere
etiam poſt terminu datum ad oẽcs excep
tiones ꝓponẽdas ut ex· c· paſtoralis. nec
ſufficit in genere ꝓteſtari:dicendo ſic· ſal
uis except ombus mibi opeteneibus. alio
quin nulla uideret᷑ ꝓu iſio illius decre pa
ſtoralis· de hoc in pre· v.ſed illud.¶ Sed
nunꝗd iudex põt me cogere libellum of
ferre ſuꝑ dilatoriis exceptiomb:uidetur
ꝙ ſicquia excipiens agere uidet᷑ cũ re ſit
in exceptõibus actor. ut.ff/de eæcep.I.1.2
nullus debʒ ſine hbello expiri iii:q-iii of

feratur: Bald.uide.ff. de excuſ.tu. ſcire

oportet· ·i·. Jidicit uber .· H· de bocar
pe5·cum aut· .ſed nunqꝗ d ↄctor.2 Io.
de deo ·li.iii.Nica · de receptõe libelli.
ꝙ nõ · tamẽ ne poſſim uarlarc.debeo cρ7

ſcriptis offerre ut acter ſuꝑ eis poſſi de

lerare an eis uelit cõtra qicere· et quali
eis debeat reſpõdere 2 idem dicit debere
fieri in talibus in quibus! bello nõ ofrert
Canoniſte autẽ dicunt libellu ſuꝑ exce p.
dand 2 8 calumpnia iurãduũScd ſi omit
tatur nõ ideo ꝓceſſus uiciat᷑ q dic ux nõ.
ex de ofdele· prudentiã. Sſexta.2. ĩ. de li
tis· cõte· . pe: · i· ſed quod dixit uber- in
curia 2 quaſi ubiq; fuatur-2 bene ut fi-
nis litibus imponat᷑ex: de dolo.2 cõ·finẽ
ex de reſti·ſpo.frequens. li. vI. YꝓF
¶ Facta ĩgitur r̃cuſatõe ludex delegat
conſideret.an manifeſte ſic ſufficiens cau
ſa recuſationĩs.q ſi eſt ſtatim ſuꝑſedeat

a fiat ꝓut dicitur eẽ de ap:cum ſpalis et

de of:dele.ſuſpitionis.2 cõpellat ꝑtes eli-
Zere arbitros quĩ de cã ſuſpiciõis prĩcipa
liter cognoſcãte& de foro cõpe·ſi quisĩ.
de ap.ad hoc· Si uero ĩiudex dubitat an cã

ſit ſufficiens. puta quia nõ eſt expreſſa in

jure ſtatim eligant arbitros 'ᷣm formam
que habet᷑ in pre.c.ſuſpitõis.2.· c.cum ſpã
lIi.ꝙ ſi ſit mamfeſte friuola.puta qa chcit
recuſo te:quia ſe' cõmediſti cum aduer
ſario meo· ꝗa fuit tecũ ad ſanctuz Iaco

bum ub' quia intraſtis ſił ealdeʒz ſcolas tẽ=

iudex nõ admittet eã ſed ꝓcedet in cã ut
ex de ap.paſtoralis.de iudiquałr. etiaʒ ſi
appellauerit ut ĩbi.2· e·ti/ ut debitus. hoc
ꝓlequere ut/S.d recuſa.ꝭ:qual'r-2. 6. effe

Cctus· ¶ Porro ſi reus nõ põt ex cã aliqua

ĩudicẽ recuſare ꝓponat alias tam contra
Hptum ꝗᷓ cõtra alia opetentes in hac for
ma. FOrma. Corã uobis dno tali iudice e
g tał excipiendo ꝓpono· ꝙ lr̃e per taleʒ
ad uos optente nõ ualent nec poſſurm per
eas cõuẽiri:ꝗa ſunt ĩpetrate ab excõicato

—

N

2

⸗
. .

19

ITcẽ ſãt ſubrepłitie. quia ñ faciunt mẽtõ⸗
de ꝓreſſu coram orinario ſuper hoc ne
g dio habidt o · 2 ſic de aliis exceptoibus

terꝗᷓ de ſuſpicione:quod ꝓlequere ut ··in
prima forma a in fi ſubiungat Has aute
cuceptõnes ꝑ uos admitti peco·a eas ſub

alcernatõe Ppono ut altera probata que

ſu fficiat alterã ꝓbare ñ cogar nec ad oẽs
ꝓbandas me aſtringo ſed unã ſolam que
ſufficit ad inxentionem meã fundandam
a hec eadem ꝓteſtatio debet fieri in ꝑẽp
toriis ꝓponẽd is hec ꝓbant᷑ ex de ꝓbati ·
lcet· · Ideoq; teſtes · 2 de iudi exhibita
ad finẽ2. ff. de iure doci plerũq; ·2, Ppter
hanc ulcim clauſulã nõ ↄpellixur reg -
bare omnes exceptões alternatiuas⸗ Sec
autẽ eſt in copulatiuis ut pdii ex· de re

ſerip· olim ad fia de hoc ſecundũ papam

e⁊ de in intereſti:cõſtitutus:debet autẽ
in ſcripcis porrigere. 2 petere ꝙ rediganè
in actisex · de ꝓpa. quoniã ra⸗. 83
qim̃ enõis exceptio frequen᷑ opponit᷑ ad
huc form exceptõis hui ſpaliter ſuppo
namus que talis eſt. EOrma·. I aggre-
dicur formã 2 ba Egi-Rica
Corã uobis domãa tali qui uos dñi pape
alſeritis delegatumego talis excipi?do P
pono ꝙ ad petitionẽ · t· in cã cali ꝓcedere
nõ podeſtis nec ip̃m admittere ad agend
ꝓ eo ꝙ ipſe excõicat eſt maiori excõica
tione ꝑ talem iudicẽ ordinariũ uł delega
tum ułx cał canonis auctoritate 2 exprĩa
tur canon.ſicut a nomẽ excõicatori ſcdm
dome ex cali cã hoc ꝓbat᷑ e de except⸗
pia. Mli· vi· S.·2 in pre · V·porroſʒ qd

dixi maiori excoicatõe- uidet ſuꝑfluum

nã cũ dico aliquem excõicatuũ ab homine
de maiori excõicatione intelligit᷑ extra de

ſen.cæ ſi quem · · de hac decrexali a de
materia uide qd dixi in decrepiaſuꝑ gl-
hoc ideo. 2 quia ab agendo repellitur-
ec⁊ de iudi- intelleximus. unde meliꝗ dixiſ
ſet predicta cõſtitutio cãm ipᷣius ꝙ ſpezʒ
ip̃iusnam a cã exprimi debet in ſmĩa ut
eti:cum medicinał ꝑ expreſſionẽ enim
cãe apperebit an ꝓ illa an ꝓ alia cã ſit ex
cõicatus· ut ex de ofdele.prudẽtiã · ꝗ· ſex
ta.2 an ab homĩe l' a canõe 2 an maiori E
mori ſnĩa ſic ligat- Iti niſi cãʒ exprimat
reus· nõ poteſt actor cert eſſe de qua ex

cõicatione iĩntelligit reus qð ſi eſſet actor

ſtacim forte de abſolutione doceret.· nec

reus. viiidies haberet ad ꝓbandũꝗqre ex

his dueit· Egiinõ deber̃ admitti exceptõzʒ

excõicacionis ſine cãe expreſſiõe 2 hec u

dicit fuit mens ↄditoris illius oſtitutõis

A · dicens ſe hoc habuiſſe a frałre Isco⸗
epo bonoñ·qui fuit cancellariq Inno. qr-
ti. J ·2 exponit ibi ſpẽmi:cam tamẽ coõ
ditor ĩ pe ibi aliter nõ· quicquid de eig me

te diuinet᷑ 2 berz do·me.2 Zof Prmiſſa

expoſitio eſt extorta. nec eſt ueruʒ quod

dicit ꝑ exprelſionẽ cãe apper poſſe: an ſit
maiori uł minori excõicatõe ligatiquia

poſſibile eſt ꝙ cã requirit maiorem cxcõᷓ
municatoʒ; ſ iudexæ eæ cã inflxit minorẽ
v.·q · i.prel enti.2 ex.de iudi cum non ab

bomine 2 minor nõ repellit a iudicio ſeu

a ꝑticipat e fidelium Sed maior dũtaxe
at. ut e de ſen ex·ſi quẽ · iiſ/qiiii engel-
trudã. nõ tamẽ nego quã iudex poſſit quã
doq; aliquẽ tantũ a cõione fideliũ2 non a
ſacramentoꝝx pꝑticipatione ſeꝑare ſi uelix
ut.v · q:iiii in loco.in fine:xvni diplacu
it.2. x½111⅓1/ di quorundã ad fi- debet er-
go exprimi ſpẽs excõicationis utruʒ ſic
maior uꝑł minor is en qui cxcipit n debʒ
uagari cum diſcrimĩe allene excõis · f de
iniur̃.pretor ediit·ft.de dolo-ltem exi
git.2 eſt ſiłe qð ałs dicit.j deſignari opõ
retcui dolo factum ſit· ff·de dolo·ſi ex
dolo· 56·fi/ſi uero ↄtra iudiceʒ opponit:ſc
diceè. FOrma-Coram uobis domino tali
qui uos iudicem ĩ tali cã aſſeritis ꝓpono
ego talis ꝙ corã uobis ñ teneor ĩ̃ſpondeĩ
ułꝑ ꝓcedere uł aliquid ꝓbare ꝓ eo uideli
cetquia uos eſtis ex tali cã per talem iu-
dicẽ maiori excõicatione l gatus ĩdeoq;
nñ põt in uobis iunditio eſſe · hoc ꝓbatur
in pre·c.pia·⁊ ĩ glo · ibi poſitcaque incipit
Sed mirum ſed quid hic a in precedenti
forma de cã dici᷑ bonum eſthcet neceſſe
non ſit quis autam de hoc cognoſcat · nõ·
5.5. ii. ·ſz ſi hoc· ¶ Notis autẽ ꝓpoſit
excepciombo ĩta ſcribet.2 primo ſidilato
ria ſir ꝓpoſita. EOrma· Iitiue ad petiõʒ
talis corã tali iudice citatus in ipſius iu-
dicis prelentia:excipiendo ꝓpoſuit 2 pro
ponẽdo excepit ac ꝓteſtatus eſt · ꝙ cum
nõ ſie de ipſus iudicis foro.uł ꝙ cum ipᷣe
iudex ſic aduerſe ꝑti aff initate cõiunctus
iĩpſus declinado iudiciũ nõ uultnec rõna
biliter cogi debet ſub ipſo iudice reſpõde
re. uł excipiendo ꝓpoſuit· 2c talem ꝓcu
ratorẽ eſſe nõ poſſe eo ꝙ eſt minor· xxV ·
annis et cum huiuſmodi ꝓcurt nullum
eſſe ĩudiciũ.2 ꝓpterea cum eo iudiciuz de
clinãdo ñ uult nec de iure ſe teneri credit
ſibi in iudicio reſponder̃ ¶ Porroſi pro
ponatur dilstoria ſolutõis/ulł pemptoria
ſic ſcribet. FOrma. Litius· c· ut· s· uſq;ʒ
ꝓteſtatus eſtiũge ꝙ cuʒ terminus·iii ·

menſium qui de iure dałur his qui lunt

ſententialiter condempnati trãlactus na

ſic nõ debet adhuc cogi ſoluere ſeyo illas
C.ł.in quibus idem .C· eidẽ extitit cõdẽp

natus uł ſic· Litius-2c. ꝓteſtatus eſen

eſſe ꝓcedendum contra eum ſuꝑ eo ꝙ ſe-
ius petit ab eo.C.quia idem ſeius fecit ei
pactum de non petendo ĩperpetuum uł
quia idem · t· fuit in ĩpſis. C· lib.per ſen-
tentiã a qua appellatum ñ extitxit abſolu
tus et ſic in alns exceptõ· ¶ ¶ Qualit᷑ au
ꝓponatur illa exceptio ꝙ teſtis uł accu
ſator fuit ſocius crimĩs uel alia quelibet
cõtra teſtes · no·S. de teſte ·ꝭ·ſepe · Vſi · hac
i gitura de accuſatore · V. Item repelli᷑-
Qiridã autẽ nouicii aduocati ꝓpoſiu

omnious exceptiombus appellationẽ in

ponunt dcetes: Si uero pas non admiſe⸗
ritis ex hoc ſencies me grauari-ĩ his lcrip
tis appello ſed fatue agunc· Tuʒ quia iu

dicem exaſperãt ut.l.di:ſi quis ppoſtera·

eẽ de of.dele·ſuſpit ionis· um quia tał
appellatio nulla eſt utpote a nullo graua
mine ↄnumerato ubł illato interiecta licʒ
exceptões ipᷣe legittĩe ſint· ut eẽ de app.
c.ii.2a.c. dlle to2. C ut debitus. Dal: uerũ
eſt igitur ꝙ a facto ſeu ꝓceſſu poteſt ap
pellari ſicutc ab interlocutoria dum ramẽ
nõ appellet᷑ ante factũ ſed poſt factũ uel
cominatieneC.de apſi quis ꝓucc nota·

3C Si autẽ nõ poceſt haberi copia iu

dicis 2 terminus Ipahter datus ad omnes

Pponẽdas Lbacur ꝓcede ꝓPut no·S. de di

latio:: nunc uidearmn ad finẽ· ¶ ¶Ppoſict
autẽ excepcõibus caut ſit iudex ut iura
re faciat ꝓponẽtẽ · ꝓut nõ.ĩ. de iura cał:
5.i. V. m eſt. deinde ↄſideret an exceptõ
nes ualide ſint. ut quia robur hñt a iure-
Bal.aꝛ apt᷑e ſuntff·de fluminib·l-i · ꝭela
beo.2 illas admittat an uero inualide
ſeu friuole·ſ.que nullo iure fulcint᷑.2 has
nõ admittat ex de ap.paſtoralis ꝙ ſi que
dam ſint ualidequedã friuole. Iudex per
interlocutoriã r pulſis friuolis ualidas ad
mittat eẽ de of·dele · c· i· et · c. fi· de pᷣben.
dilectus.2 in precexhibita- pumt᷑ enim
iudex qui exceptiones legitimas n admit
titxxv·qii:puniri.2 hoc ꝗᷓ tũũcq; ſibi p
ciſe ſcriptũ fuerit ut ex de ofdelegex ꝑ
te·iĩi:de eta.2 quali accepimus .2 poxeſt
ab eo appellari ſi interloquẽdo uł exiã eĩs
obmiſſis ꝓcedendo. ut.ĩ · V. Peę · ·
eas nõ admittat ut ex de appeldilecto ·
2· C· ex ꝑpte.z. c cuʒ ceſſante2.· C. ſi ſepius.
in inte.reſti·poſtulet᷑.l.i.in fi.C.de app·
ſi quis ꝓuocatõe·ſt · de minor · ait pretor

6..pmitti ff. qñ ap. t.ỹ l. 5. iquis tutor.

ſ.de admitu:tutores qui poſt·tutor

datus:quaꝝ appellationũ formas·ĩ· in tra
ctatu libel.in ti. de ap· ꝭ·i.2· ii · ſuppone

mus:Caut ergo ſit excipiẽs· M· ᷣm bo
naguiubi de libello recuſatõmis in fi ibi

etiã eſt ſequẽs · Va monet ꝙ utroqʒ caſu
habeat᷑ ſcriptura ꝑ quã fiat oſtenſio de ꝗᷓ

ſequit᷑. ꝙ prius ꝗ appellet expectzʒ re

ſponſionẽ uł interlocutoriã ſuꝑ ꝓpoñtis

exceptõibus ut in cã appellatõis poſſic B

oſtenderequia ñ ſufficit ad hoc ut ualest
appellatio exceptões fuiſſe ꝓpoſitas · niſi
negauerit eas admittere · ut in prec ·dile
cto.unde nõ ualet talis appellatioappel-
lo fi nõ admitcit ut pdixi. ¶ Quid ſi iu-
dex nec r̃cepit nec ̃pellit exceptões rno
ex ſpectet donec iude ei aliquid precipi
at puta ꝙ libello ſſpõdcat uł huimodi
na iudex tunc ꝓcedẽdo eas non aarmnittit
