tes uel abſentes dumodo prima fæcie ap-
pareat nõ uiciata poſtꝗᷓ tranſiuit in rẽ iu
di· ſemper ſtandũ eſt pro ea.niſi probetur
aliquid obmiſſũ ꝙ reddat eam nullãex dᷣ
procu.in preſentia uel falſam.C. de fide in
ſtru · ſi uteris · . l.ñeſt · Et hoc cre-
do uerũ de iurenã iudicata res pro uerita
te accipit᷑·2 ſententia facit ius inter par-
tes licet lata ſit contra ius litigatoris ex
quo nõ eſt appellatũ ab ea. ut extra de re
iu.cum inter.prope fi.i:qvi..diffinitĩa
·Item cõtra iustutius tamẽ eſt expri-
mere in ſententia partes fuiſſe citatas uel
preſentes ut patet in forma precedẽti. Si
autem nõdum trãſiuit ſẽtẽtia in rem iudi
catam uel fuerit appellatũ ab ea tũc niſi
probetur ablẽs citatus reuocabit᷑ ſentẽtia
ut ꝓbatur · S/de cita.uiſo·V. Item licʒ.
2 ſequẽs extra de maio-2 obe inter ii.q-i.
nos ĩ quernꝗᷓ· nõ enim pſumitur pro ꝓceſ
ſu iudicis mſi quatenus pro ipſo cõſtat ut
exdra de proba.qm cõtra.h tamẽ lentẽtia

ſcripta ſit ĩ formam actorũ 2 cõtineat illu

fuiſſe citatum. H ſupᷣ.ꝑemptorie ð hoc
I·5.iuxta ⸗ V. quid ergo· cum ſe. Sciat ꝙ
Cuil.de ſucʒ ĩ ſumma ti/quõ ad ſẽtẽtiam
procedat᷑2 i. l. ꝓperãdum.C. de iu· querit
ſi ſetẽtia cõtineat citato reo ut ueniat ad
ſentẽtciã audiẽdam. eo nõ ucniẽte pronuc
tiamus ac an nõ probato alter ꝑemptorio
ſtetur ſentẽtie ꝙ ſtetur inducit quatuor
preſumptõem.ſolempnitatẽauctoritatẽ
ludicis. Item publice ſcripture ·2 ut res
ualeat. inſti· de fideiuſf·ꝭ· ulti.ii: extra de
renũct.in preſetiaiii.C· de proba.precib
iiii·de uerſig abbate· Incõtrarium alleg·

X

Item eum ex eo.ff.queſenſine appel re-
Item.l.quecũqʒff.ð publioi .Item ſi ſũx
uerba tabelhõis nõ creditur ei· in autẽ de
hereti 2 fal.&ſi uero abfint. Idem ſi funt

iudiciĩs.de proba.qmi cõtra:ad idẽ.C. de ſẽ.

2 interlo.l.ex ſtipulatõe · Soluit ꝙ liczʒ ſer
uetur eõtrarium de iurt ſubtilitate neceſ
ſe eſt probare ꝑemptoriũ per iura ſecũda
bene facit quod ſcripſi poſt Inno. ĩ pre.
decre · qm cõtra·ſuper.·que decurrerint
que uidere poteris ·i · V·ĩ ſumma · hic in fi
ne allegato- ubi autem teneas uictorẽ nõ
habere probare nõ tamẽ eſt uerum quod
ſequitur uictum nõ poſſe probare produ
cendo enim acta litis inter que nõ appare
bit iſta citacio habebitur pro non citato
niſi probetur contrariũ per iura que ſcrip
ſi in pre.decrequoniã contra. in fi. Item
ſi fatetur citationẽ ⁊ negat peremptoriuʒ
optime poterit id probare per teſtes ꝙ ci

tationis formã audiuerunt- ut dixi in de-

cre.bone.i·de elec.ĩ materia negatiue ubi
uide in auditu a in fi: ubi eti dixi ꝙ poſ
ſit fieri inſtrumentũ negatiue · ſ· ꝙ in ac-
tis non eſt illa citatio uel nõ eſt peremp-
toria. Item poſſet probari per teſtes litte
ratos qui ecaminarunt acta ibi uide in fi-
Iterm ſi probaret uictor perſonalẽ citacio
nem poſſed uictus illam improbare ꝑ mo
dum decre. ex tenore de teſti.2· C. de cõtra
hen.2 com .ſtipu .l.optimã:non ob.ꝭ. por
ro·?· alle:quia iĩbi non erat coartatõ aliqua

actorum uel tẽporis in eo autem qð hic

ſubdit Guil. uel preſentem bene puto ſta
ri dicto notari.quia non de pretenito lo-
quitur ſed de preſentiiuxta ea ad que re-
miſ S. de Inno- in decrequoniã· Et putat
Guil.predictus in ſũma·tide ſentẽtiis ꝙ
preſentia ſine expreſſo conſenſu uel diſſen.
ſu ſufficiat ſed n emanauerit peremptoriũ

q& fiebat ad pntiam habenda uel abſentis

maliciã cõuincendam. Inducit iura de ta-
cito conlenſu ꝙ ſuſticiat regula qui tacet
de re· iuris.livi.bene facit quod no ·ĩ· de
libelł.con/ꝭ:ſequitur ad fi.iam ſeruari fe
ci ad omne dubium tollendũ ꝙ iudex cita
uit partes licet peremptdorie ad ſententiã
tunc audiendã 5 uel preſentẽ non eſt alia
probatio neceſſaria 2 tenet ſententia non
enim poteſt ille probare ſe non fuiſſe cita
tum-ut in pre·5·porro.z ſecundũ hoc poſ
ſunt preopi/ad concordiã reuocari: C. de
inoffi.do.l.2 uide quod noextra de inſti.
edic. 5. reſtat. . in ſurmma.2 de proba ·5.
fi. v·ſed pone· ¶ In romana uero curia qᷓ
liter pronũtiabit uel excõmunicabic audi

dor ſuper debito coram ſe confeſſatõ inter
eos qui ſe ſue iuriſdictõni ſubmittunt. ui
de.sS.de conclu.z renunct.v. ulti. Ing
tibus uero illis in quibus in ſententie ꝓ-
latione apponũt formã cõſilii poſt illa uer
ba prehabita diligenti iunge conſilii quo-
rum tenor talis eſt. Conſiliu noſtrum ⁊c.
ut.S.de conſił.requi.v.porro:ponat᷑ totũ
cõſilium poſtea iunge dctorũ talium ſe-

quens cõſiliũ de nomine inuocato 2c.

repetendo uerba cõſilii 2 ſecundũ illa pro
nuntiando· ut dixi.S· de ere 9. uiſo⸗B.
v. porro in ytalia ubi ſatis ſcripſi an ſuffi
ciat dicere pronũtio ut in cõſilio contine
tur . J ¶Quod autẽ in ſententia de ſin-

gulis actibus fiat mentio- cautela eſt ut

dixi.S.de edic.inſtr̃.ꝭ/reſtat.v. in ſũma.

¶ Si uero reali actõne actuʒ fuerit poſt

uerbũ nomine pro eodẽ 2c iunge in reſti-/
tutõne predicti fundi uel uinee in libello
petite/2 in.·x. ſextariis tritici pro fructi-
bus uide a tali tempore citra preceptis ei
dem.B. ſententialiter 2c. ¶ Ceterũ ſi ſuꝑ
adipiſcenda poſſeſſione ſententia feratur
poſt uerbum nomine pro codẽ ꝛc iunge
in proteſtatõne poſſeſſiois ⁊ quaſñi polſeſſi-
oms predicte domo in libello petite eideʒ
B. ſententialiter c. ¶ Si uero ſuper recu
peranda poſſeſſione feratur dicas iĩbidẽ in
reſtitutone predicte uinee uel fundi in li
bello petitĩi cum fructib a tali tempore
citra preceptis eidem. B. 2c· Si autem ſuꝑ

retineda feratur dicas cide precipiẽtes ut

ſinat dictum B. pacifice poſſidere prefa-
tam uineã in libello petitã ſicut poſſide-
bat tempore litis contel.eidẽ· B.2c. hoc ꝓ
batur extra de iurepadilectus· in fi·ex ð
reſti.ſpo.grauisextra ð proba. licet in fi·
cum ſuis concor.· ¶ Qualiter autem pro
nuntiabit iudex cum reus cecidit a poſſeſ
ſione ſiue non poſſidebat ſiue incipiat de-
nuo poſſidere no.S· de interrog·5· fi· . ſed
qualiter. ¶ Item qualiter pronunt᷑iabit᷑
ſuper intereſſe·ĩ· de fructibus ⁊ intereſſe.
6· n. V. ſed qualiter· ¶ Et qualiter ſuꝑ eſ
timatõne.ĩ·de obliga:⁊ ſoluti·ꝭ· ſequitur
v.ſed quo iĩure. ¶ Ltem qualiter pronũc
tiabit᷑ cum petitur ratio adminiſtrate tu
tele.ĩ·de iudi. generalia. .ꝙ ſi quis.
¶ Iem qualiter pronunctiabit᷑ cũ agitur
conſti.ſi quis in tantã · ĩ· de reſti.ſpoli· ꝭi⸗
1. 2 no. ¶ Item qualiter cum agit᷑ nega-
toria uel confeſſoria.S· de cauſa polz pro
prie.5.fi.· V.ſed nunquid. ¶ ¶ Item quali-
ter pronunctiabit iurato in litemi· de iu
reiuran. · is autern· ¶ Qualiter autem

3‧J

alimenta decernẽtur.ĩ.qiũ fi.ſunt le. v.
item pupillus.¶ Qualiter autẽ pronuũc-
tiabitur ſententiã non eſſe exequendãdic
ut.ĩ.ti:proximo.ò.breuiter.· vᷣ.ſed ſecũdũ
¶ Si autem agitur cauſa illegitimitatis
ſuper defenſorẽ quod fieri poteſt. ut ·ẽ·
de defen· V· hoc etiã ſic pronunctiabitur.
EOrma cum. A. ageret contra.B. procu-
ratorẽ ſeu defenſorẽ.C. procuratorio ſeu
defenſorio nomine ipfius· C.ſuꝑ illegitimi
tate ipſius nos uiſis 2 intellectis ratombo

partiũ ipſum.B. procuratorẽ uel defenſo

rem dicti,· C. memorato- A.ſententialiter
condempnamus. ¶ LYSi petebat illũ pro-
nuntiari illegitimũ non cõgruerent hec
uerba ·ſi uero petebat eum condẽpnari ad
reſtitutionẽ bonorũ paternorũ que poſſi-
debat debet etiã id exprimi. ſ nec eſt ne
ceſſe cauſam exprimi ut extra de re iudi-
ſicut nobis. nec tamen minus ualet ſen-
tent ia ſi cauſa exprimat᷑ hec·ſ. cum ille-
gitimitas. C. ſit plene probata de hoc 2 an

talis ſententia preiudicet ipſi. B. 2 quis ſie

effectus huius ſententie no/ſecundu papã
extra qui fiſunt le-cauſamq; lecũda fert᷑
ergo ſententia in perſonã procuratoris ff
de hiis qui no.infa. furti:i-2. ſeruus. 2
non domiminec eſt uis ſit lis conte ſ.ułᷣ nõ

ſecũdũ papã C. de ſen. 2 interloin. l.ĩ. ff. SD

procura.licet·ꝭ·pe.2· l/qui proprio · R.i-
Alii tamen cõtra. ud in prel.furti.ſed cõ
tra eos eſt. C. de procura:nihil. HSoibi
in glo.Xi.2 uisð quod dixiS·.proximo. .
porro.J Idem quoq; eſt in defenſore
ſine mandato ut in perſona eius ſententia
feratur ſi uerborum apticudo paciat᷑·ff. ð
nego· gelliberto.SFi: ſimili quoq; modo
ſententia dictanda eſtſi de furtu uel aliis
cõſimilibus per defenſorẽ agatur/ut no.ĩ
pre.c.cauſamqʒ. Qualiter autem ſit for-
manda ſententia contra procuratorẽ cuzʒ
mandato uel cõtra dominum uel contra
utrũq; qð tucio eſt noextra de elec· que
relam.2z i. v. in matrimonio:¶ Ceteruʒ
ſi nec dampnæt᷑ reus nec abſoluicur/ſed iu
diciũ nullum pronũctiatur tunc poſt uer
bum dei nomine inuocoto ꝛc. iunge pro-
nunctio dictũ iudiciũ eſſe nullũ pro eo ꝙ;
dictus. C.qui eſt filiuſfa.ſine patris con-
ſenſu cõteſtatus eſt litem in iudicio./s. dic
to/C. de bo.q;li.cum nõ ſolum. ¶ Porro
ſi udex ferat ſententiã ſuper proceſſu co-
ram alio habito ita dicit. FOrma c olizʒ
inter talem 2 talem ſuper hoc queſtio co
ram tali iudice uerteret᷑ coram eo libellus
oblatus extitit cõtinẽcie talis coram 2c.

lite gitur ſuper libello ĩpſo coram eo jegi
time conteſtata ⁊c.ut.S. in prima forma
uſq; habuerit pro cõcluſo poſtea iũge ue
rum eodẽ ſicut deo placuit uiam unnuerſe
carnis iIngreſſo uel ab officõ remoto uel ẽ
remotis agente nos in cauſis ommbo que

coram eo uentiliban᷑ uel in cauſa i pla ei-
dem per talem fuim ſubſtituti nos ergo

⁊c.ut.S. in prima formaffde iu. edictuzʒ
extra de in intereſti. cum ex litteris.
¶ In matrimonio autem uel ſpõſalibus
ſic dicas. FOrma in dei nomine Ame ncũ
nuper coraʒ nobis tali officiali inter tales

ſuper federe matrimomii orta foret mate

ria queſtõis ipſa. M· coram nobis libellũ
obtulit cõtinẽcie talis coram ⁊c. lite igit
⁊c. uts in prima forma uſq; nomĩe ꝓ eo
demiunge prefatũ. P. ab impetitõe eiuſ-
dem· M· ſententialiter in ſcriptis abſolui
mus eidẽ · M. ſuper impetitõe eiuſdem.P
perpetuũ ſiẽcium imponẽtes dantes q; ei
dem.P. licẽtiam nubedi in dormo cui uo
let. extra de ſis nupꝑ · c pe ·2 fi uel ſi ꝓ
batũ fuerit matrimomũ pronũctisbitur
motrimoniũ legitime inter eos cõtractuʒ
fuiſſe 2 adiuchcabit᷑ uir mulieri 2 pronũc
tiabitur eum debere cogi cohabitare eidẽ
2 eãa maritali affecte tractare. ut extra
de ſpõ· ex parte· in fi.2. c.uemẽs·i.hec for
ma probæ᷑ in autẽ· coly.i ð ec.ti · · ſi ꝗs
in ſua domo. in cauſa autẽ matrimomiali
per procuratarẽ cõtracta utrum ſentẽtia

formabit᷑ in perlonã procuratoris. dii-S.

de defen. v.quid de cauſaſed 2 ſi de ſpõſa.
libus actũ fuit 2 probata fuerit dices ſic.
FOrma pronutio ſpõſalia inter eos legi-
time cõtracta fuiſſe z ualere de iure ia⸗
P.cog endum per cẽſuram ecclcſiaſti-
cam ad perficiẽdũ matrimoniũ inter eos
hoc ſaluo ꝙ iuta modũ petitõis ſentẽtia
dictetur.utS.dixi. Etc ſcias q; quidam in
ſentẽtiis nõ ponunt tenorẽ ſei i ſed ſum
matim mẽtem petitõis. Primo tarnẽ mo
dus nobis placet. 2 ſic uſus curie romane
obleruat. Quod ſi actũ fuerit ad diuorci
um iuta premiſſas formas ſentẽcia dic-
tabitur uerbis cõpetẽter mutatis hoc ſal
uo ut in ſentẽtia cauſa diuorcn exprimatc᷑
extra de diuor·ex litteris. Si autem ardu
um fit negociũ incipias cum prefatõe ſic·
FOrma ut noſtrum prodeat de uultu dei
iudiciũ 2 occuli noſtri uideant equitatem
2c/ ut extra ut ec.beneut noſtrum uel ſic
FOrma preſidente ratõis imperio in ani ·
mo iudicantis ſedet in examine ueritatis.
pro tribunali iuſticia z quaſi rex in ſolio

2

4

D

iudicii rectitudo de cuiq ore procedit gla

dius bis accut cuĩus etiam aſpectu terri
bili proprie uoluntatis diſſipatur arbitri
um reproborũ que noxtius appetitus ſine
perſonarũ delectu ſub iuris regula limita
tur hoc eniʒ recta fuit etern i prouidẽtia
iudicis de cuius uultu recta ludicia pro-
deunt 2 recti iudices eligerent᷑ in orbe qui
terram ludicent iuſticiam diligant 2 eorũ
oculi reſpiciant equitatem hoc profecto
uelut dei teſtameneũ quo filios hominuʒ
recte iudicare iuſſit per quod fedus hu-
mani generis in tranquilitate conſiſtit ſo
licitudine uigili ac dihgenti ſtudio ſunt a

cunctis firma ſtabilitate ſeruanda.nã pa

cem pariunt. modeſtiam nutriunt. lites
perimune ſua unicuiqʒ equo lideramine
tribuunt nugorũ materiã reprimũtdelin
quentes pumunt alcerũ ledi ab altero non
rmittunt. Sane ac. recitet᷑ negocium ex
ac autem prefatõne membrati diuiſim
plures porxeris formare. ¶ Si autẽ ſenten
tia diffinitiua a iudice delegato- uel lub-
delega to ferarur ſic dicet· FOrma in Gei
nomine amen. Nos talis iudee a ſede apoſ
colica in tali queſtõne inter tales deputat
oliʒ litteras apoſtolicas recepirno ſub hac
forma.Clemens epiſcop ac· pone de uer-
bo ad uerbum. poſt iunge quarũ ſiquideʒ
auctoritate talemn coram nobis in udiciu
ad inſtantiã. B. fecim euocari eo uero cõ
parente ei per ipſum. B. corã nobis libellꝗ
rrectus extitit in hac forma coram no
Ds 2c. pone totum poſtea iunge lite igit᷑
2c· ut·S· · cum fert᷑extra de eo qui mit.
in pol.ca.rei ſer.cum uemiſent. ¶ Nota-
rius autẽ ſie le ſubſcribat. uerba egi-
v.õ. ſ. C heix. 2 ego talis tali auctorita
te notariq prolatõin huiuſmodl ſententie
interfui a de mandato dicti iudicis precic
tas cõmilſſionis litteras uidi cum uera bul
la in filo pendenti non cãcellatas non uici
adas nec abolitas in aliqua ſui parte 2 eo
tenorem de uerbo ad uerbũ in hac ſenten
tia appoſui mil addens uel minuẽs per qðᷣ
rei ueritas immutet᷑ z diligẽter etia aſcul
taui qui iudex ad ipſius ſententie cõfirma
tionẽ a robor hiis ſuam auctoritatẽ inter
poſuit ⁊ decretumoperat᷑ autem hec ſub

ſcriptio quia licet poſtmodu Heptuzʒ apoſ

tolicum perda᷑ nihilomin ſtabit᷑ ſenten-
tie tali · C. de teſta.puiblicati:extra de fide
inſtr.c.ii.q alias non fieret · ut ·c· ti · c· i ·
Idem etiã coſulo de inſtrumentis procu⸗/
racionũ 2 alns quibus perditis ſententia ñ
ualeretde hoc extra de offi-delecuʒ in iu

re a.·5. de inſtrumenedic.6.nũc dicamus.
illud autem-a.· reſtat. . in ſumma-
¶ Ceterum ſi ſit auditor palacii domini
pape dicet ſic.· FOrma cum cauſã appella

tõnis z negocii principalis uel pone altel-:

tantumproud continget que inter talem
2 talem ſuper hoc a rebus aliis uertit᷑. nos
magiſter guilhelmo duranti domini pape
ſubdyaconus a capellan ac palacii ipſius
domini pape generalis auditor audiendã
ſuſcepimus 2 fine debito terminandam a
Hoc cũ cã eſt eiuilis uel fine canonico cũ
eſt ſpiritualis ⁊ matrimoniał.ut.s. Sð Fp
tis preſentatio.5 ratõne forme. . icez ꝙ
ubi.a hoc quando audit danꝗᷓ generalis au
dlcor ſine cõmiſſione ſpeciali a partc adit
ut.S· de iudi.dele.S⸗iam nunc.v. ſed nun-
quid in fi. Si uero domin papa ei ſpecia

Hxter cõmiſit dicat poſt uerbum uertebat᷑·

Sanctiſſimus pater domin clemẽs papa
iiui:nobis talem audienda comiſerit 2 fine
canonico uel debito treminandã tandeʒz in
cauſa ipla libelluʒ recepim in hac forma
coram ⁊c· lite ĩgicur ac ut· S. V. curm fer
tur cauſe meritis poſtes iungat factaq;
domino noſtro ſummo põtifici relatione
fideli deliberatõe quoq; nobiſcũ ꝛc. ut ibi
dern ulq; repleatur iĩunge de ipſius domẽ
ſpeciali licentia 2⁊ mãdato nobis facto ora
culo umue uocis prefatumc 2c. ut ſequit᷑
in eadem forma. exdra de re iudi: cum ber
told:a. S/de relatõ·qualiter.in fi.¶ Si
autem ſit arbiter qui ſententiam profert
chcat utxSde arbitris5. ut autem. . co

mto. ¶ Qaualiter autẽ pronunctiabiſẽI

tentiam eſſe exequendã clic utĩ· ti. pro⸗ci-
6.ſequit᷑. ¶Item qualiter pronũctiabũt
arbitri ſuper exceptõne ſuſpitõnis electi-
8.de recula s:qualiter. v. ut autẽ· ¶ Por

ro ſi agatur caula criminalis puta iniuria

rum hi dicet · Frma Quomã. L. accuſa

tus a. P. ꝙ uerba iniuriola ſibi dixiſſet ui

delicet ꝙ erat latro uel leno idemP. ſu
am plene nequiuerit probare intentioreʒz·
Idcirco dictũ. L. a prefata accuſatõe ſen
tentialiter abſoluimus eide. P. ſuper ea ꝑ
petuũ ſilenciũ irnponentesa eum in-x. Ii-
bẽ.condempnantes:exdra de iureiu. quin
tauallis· xv q· i· illud. Si autem fuerit ac-
tum criminaliter. ad penã ſanguinis. 2
bata ſic accuſatcoris incentõ ita dicet. FOr
ma Quomã. L.accuſatuscoram nobis a
P·ꝙ idem. L· nuper dle tali talis menſis
loco tali in. H.Fratrem eiuſdem.P.cũ lan
cea inſultum fecit 2 eum cu ea in pecto-
re percuſſic ex qua percuſſione idem · H.

11116 ſeern

7 °

cõfeſt im cecidit z obiit ſe prefatũ ĩctum
feciſſe coram nobis cõfeſſus eſt legitime-

2 de hoc etiam alias per probatõnes legi-
timas nobis conſtat id circo dictu. Tad

penã capitis ſententialiter cõdempnamus
ita ꝙ caput ſibi precidat᷑ fic ut moriatur
uł Si cleric erat accuſat dicas eũ ab offi
cio z beneficio ducimus deponendũ ⁊ per
petuo carceri ſen tẽtialiter in his ſcriptis
condẽpnam:extra de iudi. at ſi clerici.2.
c.cum non ab homĩede uerſig nouim-
magis tamẽ placet ut forma hbelli in ſen
tentia inſeratur ut predixi-2 . in tracta-
Ii:iii:ti:de homi.Si uero nibil probatum
fuerit dicat ſic. FOrma Quomiaʒ. L. 26.
ut.S.proxi:uſq; 2 obit. 2 iunge 2 de hoc
aduerſus dictu. T.nulla ſufficiens proba
tio appareatnec de hoc aliquo modo no-
bis liquere podeſt idcirco a premiſſa actõ
ne eum ſententialiter abſoluim eideʒ. P.
ſuper ea perpetuũ ſilentiũ imponentese
de accuſa:illa.ii:qulti.ſciant.¶ H Si uero
iudex uelit aliquẽ ex cauſa aliqua mulc-
tare ſic dicet. FOrma quoniã. H. inuent
2 citatus ex parte noſtra per talem humuſ
curie curſoreʒ ut die cali pro tali cauſa co
ram nobis ſub pena.x librarũ cõparere de
beret ipſeq; cõtumsciter reculauerit cõ-
parerc. Idcirco prompti inobedientiã ei-

us ulciſci niſi idem. T.. hinc ad talem diẽ

ſe repreſentare curauerit corã nobis eũ piu
mendo multam 2 puniendo mulctã-
do punimus in·x. libẽ ſic. FOrma cum cã
que inter.B. z. C. uertitur in noſtra preſẽ
tia tractaret᷑. Ideʒ. B· prefato. C. in noſtra
2 aſtancium preſentia quorũ teſtimonia
in ſcriptis redegi fecim uerba cõtume-
lie.z iniurie proferre non erubuit dicẽdo
ſibi ꝙ per gulaʒ ment iebat᷑ qq; ſe adhuc
de eo uindicaret quoniaʒ; igi res eſt mali
exempli locuũ iuris 2 iuſticie ĩiuſtis lacera
re cõuiciis.Idciro prefatu.B.ĩ.c.ſol.pumẽ
do multam a mulctãdo punimoptextu
pauꝑtatis 2 ſimpłyr pena mhilomino miti
gata e de offi-dele:cũ ſuper abbatia in ꝑ
te deciſa.ii·q-i.s·fi·ð hac multa.dixi.S·
e·S·ſpecies. ¶ ;In iudice rennbelta
ms no· ꝙ triplex eſt eius officiu.· Bal- ui-

deff. q cũ eo.l. titian-per Guil- de cun-

= Primo ut cõfirmet uel infirmet prio
rem ſententiã qð intellige quando in cau-
ſa appellatonis nil noui proponit᷑ z unicuſ
tarum eſt articulusextra & in intereſti-
ex litteris· in fi.i.qvi.ĩn.Ffi:C.de epilſ.au.
autẽ. ſi quis litigãtium. extra de re ĩudi-
abbateĩ fi.hvviq- n o ſuis ĩ fi ·Si uero

plures ſint articuli põt in uno ifirmariz

ĩ alio cõfirmariextra de teſta. raynuciꝗ.
2,Cc. raynaldus extra de priui. cũ olim pro
pe fi.2· S. 6 ſpecies. . diffinitua. Secido
debet emẽdare uel corrigere ſicut poteſt.
C.de re:cregeneraliter·S/ſin autem. ter⸗
cio debet pronuũctiare primã ſẽtẽtiam juil

tam uel ĩiuſtã. utii:q· vi.6. diffinitiua. in

fi:2. C. de ap. eos.ĩ priĩ ſecuduʒ ubera dic
ut.I.in tracta.li:de ap·ꝭ.nuũc dicẽdũ.v.ſi
ueroa ſẽtẽtia2 ĩ ſurmma.d. Me.ti. 5. qua
liter·poteſt etiam addere: ut extra de teſ
ta.raynuclusar·cõdra.C. de ap· eos·ĩ prĩ.
WM ibi de hoc ĩ glono·formam uide qdð
dii de teſta.raynaldus.parte.ii. ſub. .
cõdempnauit. 2 plenius ultra ibi ſcripſi.
ſciedum ꝙ an ſatis ſit pronuctiãdum ſen
tẽtiam uel appellatõem iuſtã uel iiuſtaʒ.
fuerũt opidiuerſe:prima que placet acc.
ĩ pre.l.eos.habet ꝙ ſic per tex.ipſius.l. in
Fi.i. N·a ultra duas.ll.quas ibi allegat fa-
cit· ff. ad.l. fal.ĩ rõe2.I. cum quidaʒ. 2 lex
furti.ꝭ.i.ff.de hus qui no.infa.ſecuda fu
it ꝙ fieri debet abſolutio uel cõdempna/
tio/2 pro ĩſta facit.ff.iudi.ſol.cum apud.
ff. de re ĩ udi.l.iĩ.C.de ſẽ.2 interlo/om. iu-
l.preſes.ii.q· vi.ꝭ·diffinitiua.. prĩ.2 ad ·l.
cos. Rdẽt iſti quod ibi textus dicit liceat
nõ dicit ſuſficiat. Tercia opiadherẽs pri
me· hoc addit ꝙ etiã iudex deber cõfir-
mare uel ĩfirmare primaʒ ſẽtẽtiam 2 hoc
addẽdo nõ habet neceſſe abſoluere uel cõ-
dempnare pro hoc facit. C.de uſurt.rei iu
di.l.ii.C.de epiſco/audi:auẽ. ſi quis liti-
gãtium.2. C. de temp·ap.autẽ · appellat õe
ceſſate.ad fi.extra de re iudi.cauſam.ĩ fi.
de reſti. ſpo: cum ad ſedem in fi. Quarta
opi.diſtinguit an reus fuerit cõdempna-
tus an ablolutus in cauſa prĩcipali. ut pri
mo caſu procedat pri ma opiin ornnẽ ca-
ſum.i.hue pronũctietur pro cõdempnato
ſiue contdra·a idem ſecũdo caſu quãdo fint
abſolutus ſi pronũctietur male appellatũ
Si uero pronũctietur bene appellatũ ab-
ſolutus in principali cõdempnandus eſt ꝑ
ludicem appellatõis quod placuit Ia.bal·

per:l.tucor. in prin. ff. de uſuris·2 hic ad-

uerte quia prima opi uult pronnei⸗
tio iuſte appellatõis interiec te ab actore
a ſententia abſolutoria cõtineat tacitã cõ-
dem pnationẽ · ut no.in pre.l.prelſes.· de ſẽ.
2 interlo/2 dici in. v. hic ſe:qdð etiã placꝭʒ

odof.in.l.eos:2 al̊. galł. de ap · V· pone

queſtionẽ· Et hec iſta ultima opiĩ ulcio
mẽbro negat pro ꝗᷓ facit ð teſtaraynuciq
v.cum autẽ ibi ad cuius.2. Craynaldus.

. cõdempnauit. 2 ut ibi dæi poſt Oſti.

.

Tudices noſtri temporis quando pronũc-
tiant bene appellatum cõmuniter cõdẽp-
nant abſolutu z abſoluũt condẽpnatum-
2z hoc eſt cõmendabile tamen ultima opi
nio ueritacem habet que patet ad ſenſum
fit enim in principali condempnatõ uel
abſolutio a prima reus appellat·a ſecunda
actor. tollamus primãſi pronũctiet iu-
dex appellatõis ſententiã iuſtaʒ uel appel
latione iniuſtamquid plus expedit acto
ri nõne habet᷑ condempnationẽ culus pe-
tet executionẽ. Econtra ſi pronunctiat ſẽ
tentiã imuſtam uel appellationẽ iuſtam.
quid plus expedit reo nõne cõtra condẽp-
nationẽ habet ſolida defenſionẽ. ¶LItẽ ſi
in abſolutoria ſi pronunctietur ſententia
iuſta uel appellatio actoris iniuſta quid
plus expedit unctori cum abſolutoria lu
am execucionẽ Habet · ſed in caſu cõuerſo
ſi promin tiat᷑ ſententia liuſta uel appella
tio iuſta actor habet ꝙ ablolutio habet᷑
pro nõ facta ſed conſtac ꝙ ponit male ab
lolui qui tamen nõ debu erat cõdempnari
quid ergo petet a or ho⸗ calu dicetxne
ago quia fuiſti abſolutus 2 ablolutõ fuit
reuocata hoc nõ concludit obligationem
ut dꝑei:patet ergo ad ſenlum ut di hui9
opi- ueritas coloraé etiam per iura que uo
lund difficilius obligari ꝗꝙ hiberari . d ac
ti·2 Ob-arrianus extra de proba- Cx l̃is-
2 utrobiq;ʒ concor· q autem udex appel
latõnis ablolutcũ condempnare polſit non
dubirxat᷑ per .l· pe · f· iudi.ſol·2 Patet de teĩ
ta.raynucius2·c. raynaldus. Vbi
autem appellatum eſt a ſentencia que ip-
ſo iure non ualet udex pronunctiabit ap
pellationẽ imuſtam inſerta cauſa qð dic
ut noC. quando prouonecel·non eſt.l·ĩ.

AVẽ Inmulcis foris ciuilibus hoc ſeruaf–
Canomſte non ſeruant quia lcet exprima

tur appellationẽ iniuſtã quia ſententia fu
iĩt nulla appellatus e imuſticia appellacõ
nis petet expenſas factas in imuſticia ap

pellantis que pronũctiata eſt im uſta- dix

it autermn Ta de are- iudicern appellatonis
pronũctiare debere ſentetiã nulla a appel
lationem ex ſuperhabũdanti interpoſitaz
alle . e.ti, de ap· nominatõnes· C. qui ꝓ ſuo
iure.l.i.f·de iurepa.lfi· famnt Derd.l.
quedarn mulier ubi uidet᷑ expreſſum hoc
ponit etiam Cy:in·l· cos · 2 uide· ĩ. · iu·
l.antepe. v. etiam autorin fi:allegad pᷣ·
lquedam. S ut autem res exermplo ſub
ĩiciãtur in cauſa appe llatonis a grauamĩe
uel interlocutoria interpoſite ſentẽtia ſic

formabitur. FOrma Nos.P. iudex dele-
atus a tali in cauſa que uertit inter tale
hbelluz recepimus a tali in hac forma co
ram 2c· ponat᷑ totus denor hbelli lite igit
2Zc. ut.S. V. cum fertur uſq; repleatur· iũ
ge ſententialiter pronũctiam talem bere
2 egirime appellalſe 2 talem perperã pro
ceſſſe 2 interlocutũ funſſe z ad nos iuriſ-
dictionẽ procedẽdi in principali deuolu-
tam eſſe uel econtra 2 tunc dicas ipſuque
remittẽdũ eſſe z remittim ad iudicis pri
oris exarnẽ condempnantes eum inſuper
In.x.danda 2 ſoluenda ipſi tali que conitat
eum occaſione dite appellatõms expẽdii
ſe.hec probant᷑ extra de appel. ut debito.
ii.q· vi· ad fi:q· ponit etiam iudex ut dicut
appellatum qun per priorẽ iudicẽ ablolv⸗
tus fuerat condempnare · ut· ff. iudi. ſol·l.
pe· ¶ Sed nunquid iudex appellatõnis ꝓ
mundtiando iniuſtam ſententiã 2 appella
tionem fore legitimã uidetur per conſc-
duss odempnaſſe uidet᷑ q ſic. ut no C. de
en.a inter om iudi-preſes utrum autem
dabit᷑ lbellus in cauſa appellatiomis ante
ſententiã interpoſite uide·ĩ· de libelł con.
6:nunc uidendũ in fi. In caula uero appel-
ſatõms a ſententia incerpoſite habet udex
cõfirmare uel infirmare priorẽ ſententiaʒ
2 in expenſis cõdempnare male appellareʒ
ut dictũ eſt unde tunc ſic poreſt ſentetia
formarl- FOrma in dei nomine Amẽego
P. iudex dele a tali epiſcopo uel a papa de
putatus in cauſa appellatõnis interpoſite
per talem a ſententia talis ſcripta manu

talis notarii cuius ſententie tenor talis E.
In nomine domini 27· ponat᷑ totus tenor

ſententie quo facto ſubiungas ſic. uiſa ap-
pellatõne predictàa etiã cõrmiſſione ipſius
appellatõms mihi facta a dicto domĩo ta
li ſcripta manu talis notarn de qua habes
in ti⸗ de ap 6· de offi· quoq; · V· q ſi ſuꝑior
uiſis inſuper 2 auditis 26 ut 3. . cuzʒ fer
tur. uſq; ibi repleat᷑ 2c. poſtea iunge Pdic
tam ſententiã a tali laram cõfirmo uel in-
firmo 2 pronũtio bene hudicatuz= male

appellatum 2 taleʒ in expenſis cocdernpno

uel econuerſo uel ſic predicta ſenxentiã in
hoc cõfirmo 2 male appellatũ fore ꝓnuũc
tioz in hoc eam infirmo 2 bene appellatũ
eſſe pronuio· hec probant᷑ in pre. cõcor ·
uel poteſt alio rmodo ſic formari. FOrma
In criſti nomie 2c· cũ olim inter. P. 2. M
ſuper hoc coram tali ordinario uel delega
to queſtio uerteret᷑ iudex illa diffinitiuaz
cõtra- P. dixerit ſententiã promulgendaʒ

porro eodem -P. ab hac ſnia appellante

„ °4

r

Venerabilis pater talis epiſcop. uel ſanc
tiſſimus pr̃ lñs Clemens Papa quartuſ
cãm appellatõnis huiuſmodi nobis tali au
dienda cõmiſit ac fine debito uel canonico
terminanc partibus igit᷑ ad noſtram pñ
ciam euocatis 2 cõſtitutus pernominatq
DP.libellũ obtulit in huc modũ corã ꝛc. po
ſito toto tenore libelli ſubiũgat. Nos 1g*
uiſis 2 auditis ac. ut.5. utrù autem iudex
a quo petitur ſen tentia uel proceſſus in-
firmari uel nulla pronũctiari poterit con
firmare uel aliquã pronun tiare illo qui
hoc petit in probatõne deficiente miſ alte
ra pars ĩd pecierit noſecundu papã. extra
de offi· iudi · dey.cum contingat. M1 2 ibi
ſcripſi in glo/quia melius 2⁊ maxime circa
fi. I Sed pone ecce oppoſui actori in lite
principali exception& pacti de non peten
do 2 ꝓbaui actor uero oppoſuit mibi ex
ceptionẽ pacti de petendo ſed nõ ꝓbauitx
licet in ueritate ſibi feciſſem pactu de pe-
tendo non obſtante priori pacto ideoq;
iudex me abſoluit nunc in cauſa appellati
oms probat actor illam except ionẽ- Que
rit᷑ qualiter iudex pronunctiabit male fu
iſſe iudicatũ cum primus iudex bene pro
nunctiauerit ſecundu acta coram ſe habi
ta reſpondeo debʒ ſic dicere· FOrma quia
talis in principali cauſa non oppoſuut uł
non probauit talem exceptionẽ que ſibi t
uericate cõpetebat uel oppoſitũ non pba
uit.2 nunc eã probauit ideo ſententi pri-
mi iudicis emendo uel reformo · ff. de ap.
I. i exdra de in inte.-reſti. cum ex litter is i
Fi.2·5. . in iudice in prin. Si enim fimpli
citer pronunc iaret illum male pronũdti
aſſe minus bene diceret debet ergo illum
excuſare modo predicto ułᷣ dicẽdo inſtru
mendum per qð nunc probat᷑ nõ fuiſſe co
ram illo productũ 2 huiuſmodi . exdra de
Priu. cum olim.prope fi x.· di. egoin au
ten.colr.v.ut defuncſeu fue.in prin. est
de fide inſtru:cũ iohãnes · in fi. uel dic con
cra. ꝓut no.C. de ap. eos. Re.i. in fi.ibi eti
am:2. S.· ·ſpecies. no: utrum debet dicere
condempno uel abſoluo iudex autẽ appel
latõnis poteſt reũ cõdempnare ut.ff. judi.
ſol. l.pe.extra de ap· ut debitus-¶ Quali

ter autem pronũctiabit iudex cù is cuiuſ

intcreſt ſe opponit ↄtra ſentẽtiã 2 probat
in cauſa appellatõnisnoſecundũ papã eꝰ
de ſen.z re ſudi.cũ ſuper. ¶ Iuxta pmiſ-

ſum ordinẽ uidendũ reſtat de formis ſen-
tentie excõmunicatonis ſuſ penſõis 2 ĩter
dicti. I has duas cõuerterat preponen-
do ſecundã in prin.. Et tamẽ duas uirgu

las ſolas ponit de hiis.l.i. ad fi. ji. colump.

v.2 no· ꝙ prelato.2. iii. iiji. columpna.
.2 no· q lententia cãʒ dedit quia Oſti.
de hiis in ſumma. de ſen. excom. nõ fecit
mẽbra remiſſionis tn de illis dedit ad tria

loca.ę.ti·.antepe 2 uide qqᷣ dicã.I.Sð ſen

ten. ecõ· in fi· 5 2 abſolutõms ſi igik in
cauſa criminali ante litis conteſ Cõtumax

ſit exc mumcandus eſt. ut.. de contu6.

ſequit᷑ uidere cuius excõmunicatonis for

ma talis eſt.
4 Form ſentẽcie excõis-Beica- h.

WCEffecto huiq 2 ſequẽtis fuit Egi.
c·Cvi · 7 Cum. P. preſbiter de tali loco
in noſtra preſentia cõſtitut a. G. ſuꝑ ua
ri is criminibus.ſ.ſimomia ꝑiurio adulte-
rio ac. accuſaret᷑ ipſe neduʒ cũ aduerſario
noluit in iudicio experiri uerũ etiã contu
macider contra noſtrã inbibitõnem a noſ
tra diſcedens prelentia noſtris ſepe uoca-
tis litteri&2 nunctns cõparere cõternpmit
cuius rei cauſa ipſum cotumacẽ reputa-
uimus 2 ob hoc euz in hus ſcriptis aucto
ritate dei omnipotentis 2 beatorũ apoſto
lorũ petri 2 pauli:⁊ noſtra excõmumcatõ
nis uinculo innodam- extra de iudi.C.i.
extra de ſen.excõ.cũ medicinalis.tradẽtes
eum uis abſentẽ ſat hane in interitũ car
nis ut ſpiritus eius ſaluus fiat in die iudi
cii hec probant᷑.ij.qĩ de manifeſta xi. q·
ni:audi.xiiiq/iiii qui peccat. in prin. 2
c:quid cruclele ecxtra de ap· cũ ſit romana.
in fi·xciiii.q·ĩ· 9. ſi auteʒ. . unde apoſtu
Ius eum 2c.2. qiii.notandũ ad fix v. di-
nõ ſicet.quid ſi excõmunicat᷑ cũ ſuis parti

cipibus ſic poterit dici habito. uerba

ſiluelad uigiliũ diaconũ proditorẽ ſuum.-
nec inportant ad qð auctor inducit.ſ ex-
cõmumcationẽ participãtiũ extra crimẽ
quia uerba nõ ſonãt hoc hodie ferri ñ poſ
ſec miſi ſeruatis formis decretaliũ.· ð quib
ĩ· V. quandoq;. I Itaqʒ cũ hiis qui tibi
conſentiũt plene condempnatõis ſententiã
ſublatumq; tibi nomẽ 2 munus ſacerdo-
cii agnoſce ſancti ſpiritus in mudicio 2 noſ
tra auctoritate dampnatus 2 anathema
ſis in conſpectu dei 2 ſanctorũ angeloruʒ.
ut· xxiii: q iiii· guiliſarius 2 hoc in ordina
riodelegatus autem ceteris uerbis reten
tis ubi dicit auctoritate dei omnipotẽtis
26 dicat auctoritate mibi cõmiſſa uel ſic ·
FOrma Cum de talis preſbiteri exceſſib
nobis fuiſſent frequẽter uaria nunctiata
nos uolentes ex officio noſtro ad inquiren
dum deſcendere z uidere utrum clamorẽ

4

——

rrr

9

N

IN

qui ad nos peruenerat opere compleuiſſet
eundem per noſtras citauimo litteras ut
cor am nobis certo termino ꝑſonaliter cõ
pareret ipſe uero nec per ſe nec per alium
in prefixo ſibi termino cõparere curauit
quare ipſum reputates merito cõtumacẽ
in hiis ſcriptis ⁊c. ut.S.proximo·il.q·i· de
us ommpotẽs extra de accu. qualiter. ii-
Eodem etiã modo poteſt quis excõmuni
care eum qui in cauſa ciuili cotumax re-
peritur facta competenti narratõe quali-
ter cognoſcẽs de cauſa que inter tales uer
titur citauit talem qui ſe cõtumatiter ab
ſentauerit extra ut lite nõ cõtel.quoniam
ĩ fi·2 extra de poſtuł.prela.c.i. IIlud aũt
ſcias ꝙ in enormibus delictis 2 contra ti
rãnos claues eccleſie contẽpnãtes quãdoqʒ;
fertur ſentẽtia excõmunicatõis per epil-
copum cũ magna ſolempnitate 2 hoc di-
citur anathema: debẽt enĩ · xii· ſacerdotes
epiſcopũ circũſtare 2 lucernas ſeu cande-
las in manibus tenere quas in cõcluſiõe
ſeu in fine anathematis ſeu excõmunica-
tõis proicere debent in terrã 2 pedibus cõ
culcaredeinde epiſtola per ꝑrochias mit-
tatur cõtinens excõmunicatoru nomina-
2 excõm unicatõis cauſam hec legunt᷑xi.
q/ iii. debent·z ĩlle candele nõ debent ſum
mi ad aliquem uſum ſecundũ Io. ſed foras

Hroici. ſuple argentũ ille enim canon
oc non dicit ſed de ſale infatuato loquit᷑.·
2· ii. q: vii.nõ omnes epiſcopi in pleriſq;

tamẽ locis nõ conculcãtur pedibus ſed ex
tinguunt᷑ in aqua dicẽdo ſicut candele hee
extinguũtur ſic eius opera. EAI1I ſuple bõ-
Scoram deo ſint extincta donec ſufficien

Ei ſatiſ factione premiſſa ad ſinum ſancte

matris eccleſie reuert᷑et· ¶ ¶ Quubus auteʒ
uerbis formetſententia cum quis pro ali
quo facinore eucomunicat᷑ uideta1- di-

In nomine..fi. V. q̃ ſiquis cõtra uſq;
ad fi: ¶· ¶ Nõnunquã etiã fert᷑ ſententia ꝑ-
petue depoſitõnis uel degradatõnis uł ſuſ

penſionis in aliquẽ q dic ut.ĩ/de accuſa.
6· ii · V. 2 no· qd.2 le.2.S. V. porro ¶ Ce-
terum in iudicio non tenet᷑ quis tantã ſo-
ſempnitatẽ alias ſeruare tenere naz poſtꝗᷓ
quis ter mominatus eſt ꝙ Rndeat poſitõ
ni uel aliud faciat iudex poteſt ex tunc in
ſcriptis eum excõmunicare dicens· FOr/
maz quia legitime momtus nõ uis poſi-
tioni reſpondere te tua cõtumacia exigen
te excõmunico in his ſcriptis- W hbo-
die ubi locus eſſet decre: Fe de confeſſ. li
vi.rõ eſſet iuſta talis excõmunicaxjo ex-

quo ponens habet qd intẽdit · a no· ꝙ

nullus debed excõmunicarĩ. niſi legitima
monitõne premiſſa ut extra de ap. repre-
henſibilis. e ſenten.excom.ſacro.ſ. trina-
ſecũdũ.B. xxiiii·q iii:de illicita.xvi.qvii.
omnes decime·xvii.qiiii · de preſbiteroxʒ
ego credo cum guilł.na.unã ſufficere cuʒ
teſtium ſubſcriptõne.hec enim dicit᷑ ca-
nonica ut in pcreprehẽſibilis.ar. â im
mo expreſſum eſt a ei ſtatur. tamẽ cõ
tra de ſenexcomin conſti · greg · x· cõſti-
tutionẽ· li.vi.2 no/ꝙ excõmumicatiõis ſẽ
tentia eſt in ſcriptis proferenda alioquin
punitur eã ferens extra de ſen. excõ· cum
medicinalis.in prin.li.vi/extra de treu. 2z
paceæ· c· ĩ· ii qiĩ:legumnec credo eſſe ð ſub
ſtancia ꝙ dicatur eſſe in ſententia in hiis
ſcriptis excõico/conſulo tamen ꝙ dicat᷑ ut
7.· iuxta: V. nõ ualet executores quan⸗
doqʒ ferunt tales ſententias cõtradictorel
