contumacia in maliciã cõdempnati ſatis
ei poterit ex officio ſuo quaſi exequendo
preceptum ſuũ ſub certa pena precipere
illi ut certa die tradat uel ſoluat per pmiſ
ſa iura 2 ar-in hiis que nõ.ĩ. v. proximo-
2 ar. ff. de doli. excep. apud celſuzʒ S labeo
led ibi loquitur in tali actõne fuper qua
cõtumax mulctari poterat iudex cnim 2
arbiter poſſunt in quibuſdã actonibo ar-
bicrarus mulctare contumaciã ut nõ ff.
de arbi.non ex omnibus 2 in prel- inter-
lo.2. f. de uſuris l. i- item quia ſic conſue-
tum eſt fieri 2 ideo ſic obſeruandũ eſt ff.
de legſi de interpret atõne: extra de con-/
ſue:cum dilectus. Bal. an ualeant prece p
ta penalia ſub pena applicanda parti que
pena ñ ueniat ex cõtractu uidetur ꝙn-
quia non eſt ad hoc actum-C. de fide icõ

II. I. fi.2 quia certe ſunt actones arbitrarie

penales inſti:de actio.Sitem mixta ergo

Nρ

A
3

6

N

mmmmmmenmnmmn

71

relique ſunt ſimplices non penales ar. con

tra:.· ſi quis ius di-nõ ob. l.S.i. fi- arbitri

tamen non poſſunt facere precepta pena-
Iia.ff. de arbi.l.non ex omnibus.2. lar bi-
ter intra.

¶ Qusd ſi iudex pcepit mi-
hi ut ſoluam ti-x- uſq; ad vini. dies niſi

probauero ſolutiõem.ĩ· iplum terminũ.

2 uidetur tale preceptum nõ ualere - C. de

fruc.æ lit- ex ternmunato-ff-de condic. in -

ſti. ſi titiusff/ð ſerui.l.dieff.S& uſu2 ha.
lI.ulus.2 nõ·ę· ti. per ſeruũ.5.fi. uidet᷑ enim
talis ſententia tenere impoſſib ilitatem iu
nis ut uidelicet poſt rem iudicataʒ teſtes
producãtur Item ar.ad hoc.ff.de iudi.nõ
quemadimnodũ: ar. C. de ſen. 2 interlo-iudi-
prolatamarcõtraf.quando appelfit.l.
1·5· quid ergo· ÆM que habetur. n q- vi bi
duum. in prin.2 parum uel nil facit. Indu
cere poteratde inſti:cũ ueniſſent· V. uos
igitur.damen de interlocutoria loq uitur
2 tali qua nil iubetur dari uel fieri: facit
etiam quod nõ de · . ſig. ex parte- in fi- ul-
lo- tutius eſt differre ſentcentiã: ut fuit
acturn de re iudi- ſuborta. 2 uide ĩ .
iuxta. . ſed ecce. Bal ſed ego reſpondeo
ꝙ· l.prolatã loquitur in diffinitĩa precep
tuʒ eſt interlocutoria 2 i interlocutoria ñ
requiritur ordo iudicioru. Item iſta con-
ditio poſtea exiſtens retro extitiſſe fingi
tur ante ipſum preceptuũ qua ratõne uide
tur ꝙ etiam diffinitiua poſſit ſic ferri.C.
de ſen.l.cũ iudex.¶ Suphoc ſciendũ ẽ ꝙ
quandoq; ſententia fert᷑ ſub modo 2 ualz
2 ex ea nalſcitur octõ 2 modꝗ eſt in ſua for
ma leruãdus. C. de ſen.l. cum eorũ 2 qui
non uult ſeruare formã uidetur reuuntia
re.l.nõ nunꝗᷓde colla.bo.a cũ opponitur
modus duo uidẽt᷑ eſſe preceptaꝛ ex quo
libet oritur actõ ut ibi nõ. qñq; ſnia fert᷑
ſub cõditione 2 tũc aut ſub cõdcõe de pᷣ-
terito aut de preſenti:a tunc aut eſt con-
ditio pertinens aut impertinẽs· ſi pertinẽſ
ualet ſen tentia quia exprimitur in ea or-
do muris ff.de re iudi-l. a diuo pio::i-de ex

cuſa.tu.l.qui teſtõ.de fideicõ.li.l.iii.adi

ci. Si impertinens ut ſi papa ſedet uł ſi pa

ambulat nõ uidetur ualere ar. nõ· per

nnoin.c.i. de iudi.li.vi- Sed cõtra uidet᷑
ut ĩ· 6. biduũ. ſed reſpõde ut ſtatim dicaʒ
Si uero ſub conditõne de futuroaut ſub
cõditõæ ſub qua pendet iuſtificatõ ut ſub

cõditõne probatonis tunc aut ſub condi-

tone iuriſ urandi 2 ualet ſentetia de rebus
credi.l.generaliter. aut ſub cõditõne ſi p/⸗
babitur per teſtes a non uidetur ꝙ ualeat
quia eſt ordo prepoſterus ut.I. prolatam

uel relponde ut.ĩ· Aut ſub extranea con-
ditõne tunc aut de ea eſt diſputatu a ualzʒ
ſententia-exempluũ de fide inſtru.c. cũ Io.-

aut de ea non eſt queſitũ in iudicio 2 tunc

non tenet tam ſtulta ſententia cum im-
pertmens ſit actõni 2 iudicõ. ar.l. fi. C.
de fideicõ·li non ob.S·biduũ-quia intelli-
go ꝙ ibi erat de ea queſitum.quia reus di
cebat ſe ſub cõditioe promiſiſſe.2 facit. ff.
de tute.l.mudus.S. tutoris datio. ¶ Ex
hiis apparet ꝙ ſi ago ex empto ad rema n
ſolui preciũ nec me recõueniſti iudex ꝗa
eſt obligatio relatiua 2 reciproca poterit
ſic ſententiare condempno te ad re ita ut
ſoluas preciũ propter numerũ mutue pſ-
tatõnisut. l.cũ eorũ.2.· ar.ff.famił· hero-
lI.meni·S arbitera ſic iudex poteſt egre-
di formã libelli in modũ qð eſt notanduʒ
Itẽ apparet ꝙ ſi inſtat tempo inſtãcie iu
dex incurreret penã cx for̃ ſtatuti.2 quia
acta ñ uidit non põt codempnare uel ab-
ſoluere precile poterit euitare penã pro-
nuntiando hoc modo cõdempno ſi eſt pro
batum a abloluo ſi non eſt probatũ ſecun
dum Ia.bu.in dica.l.cu eorũ.in lec. noua
¶ Et nota ꝙ quando petitio habet duo

capita unum purũ aliud cõditionale põt

ferri ſub cõditcõne ſententia- ut· I. ſine ex-

ceptõne.5 hec actio- ff. ꝙ me cauſaꝑ G.
libellus etiam cõdictionalis procedit i pe
nis 2 intereſſe de futuro ex eodem iudicio
cõmittendis/ ut nõ⸗Berextra de teſtaRa
naldus.z per procu-C. unde ui · l. non ab
re2 loca:l.coõdictionalis ſi cer.pe:l.un um
2.I. i. in prin- ff.de ac. emp. in glo- ordina-
riis. Eſta quarta ſpecies que dicit᷑
mulcta. ☛rW de qua Oſti. fecit ſpecialem
Hicã quã incorporauit in ſumma int᷑ Reicã
de ſen.z re iudi:uide.S. de cõrum.ꝭ· minc
dicamus poſt prin ubi alias remiſſies de

di. * Cur uidelicet iudeæ propter eu-

dentem litigatoris contumaciã ipſum pe-
cunialiter mulctat ut.C.de modo mulcta
rum.per totum ff.ſ quĩs ĩus di·nõ obtẽ-
lI. i quod etiam poteſt uden facere delega
tus. ut extra de offidele: paſtoralis·. itẽ
cum totuũ.2.6. i ff. de iudi:ſi longius. ſed
uidetur ꝙ in iudiciis nõ habet locũ mulc
ta ſecundum canones ut extra de dolo: a
contu c.i.licet aliud ſit ſecunduũ leges- ut
in pre.lſi quis in ĩus uo.nõ ĩe.ſed pre. de-
cre.locum habet in delegatis- ordinarius
autem bene mulctat.ſt de iudi.I. ii . 6. Fi.
ſed etiam delegatus mulctare põt ſi prop
ter cõtumaciam partis iuſticia periclitat᷑

de offi. dele- pretereade penis- dilectus 2

Q?ſr ſpes dnafſarre

2 9

S c m lela

20/

3

c.fi: arbiter quoq; mulætare poteſt .·ff. de
arbi.-non ex ommb: eſt autem differetia
inter penam 2 mulctã naz pena infligitur
in corpore. M in pecunia ſi lege limtata
eſt. ff. de· v.ſigaliud.. i. ut.C. de ſer-
uis fugiquicunq;ʒ 2 de pems:l.fi·2.ff. de ẽ
us uocan.l.fi -mulctatur uero quis in pe
cuma.ut/C. de modo mult eosin fi. 1
dicunt auari duplicẽ eſſe ſanguinẽ l. uena-
rum 2 burſarũ. 5 per quas -Il-poteſtates
cõſueuerunt dicere quando condempnant
in arengis moderata condempnatõe prop
ter paupertatẽ poteſt enim eius pretextu
iudex remittere multã. ff. de offi.preſi-il
licitasextra de reſtiſpoolim ii. extra &
uſu.cum tu:2 in pre:I.eos exdra d ſoluc-
Fi. Item a pena nõ appellatur multa ſic

ff. de v. ſigſi qua. Item pena infamiam

irrogat.ut.iiq:iti/ꝭ·notandũ⸗ꝛ. iii.q: vii.
porro multa non- ut. C. de mõ mulct-
I. i etiam ſecundũ quoſdã ſi quis fuerit de
famoſo iudicio puta furti condẽpnatus.-
HAi.multatus. ſed ſecũdu hoc mulc
tos poſſes ab in famia liberare- unde dic ſe
cuncdũ al̊. papi. ꝙ ibi fuit mulctat us de
tali delicto qð infamiã non irrogabat ali
as enim ſecus eſſet ſi eſſet alio genere pene
dãpnatus. C de hiis qui no- infa.z ſi ſeueri
or.2. l.ſe-nec enim poteſt facere iudexꝗn
dampnatũ de furto ſequatur infamia ff.
de fur.non poteſt.iĩĩ.q:iii.hinc colligitur

in prin. (L Quid de iſtis qui quotidie in
ytalia codem pnatur in arengis publicis.
nuquid ſunt infames dicit al. pa- ꝙ non

tum quia illud fit preter-l- tum quia fit
diebus f eſtiuis. C.d fer.l.fi:2 extra-eC. I·
2. C. Fi.tum quia lentẽtia dicitur a tabelli
one ſtante nõ ſedente.ĩ· ĩiuxta. item ẽ
nulla tu quia iudex pronutiat per aliũ nõ
per ſe.ĩ· ·proxi.ĩin.prin.cum quia fertur
partibus abſẽtibus nec citatisĩ·5. quali-

ter. Item debemus defendere famam ali

cuius. e& de accu- licet. in fi- ff.de penis: fi
reſes fl.de re ĩuris ſemꝑ in dubns-2. l. ſ
duabus mulctatus ergo etiam ex tali cã
que alias infamia irrogat non fit infamis
nam hodie omnia crimina exdra ordinem
agũtur 2 nõ cum antiqua ſolẽpnitate iu-
ris·f de penis· hodieff· de pub-iudi:ordo
xXII1 di-fraternitatis- vnde hodie ex ta-
Ii iudicio quo actũ eſt extraordinarie nõ
infamatur quisar. C· de modo mult l.i.
nam pene 2 eti odia reſtringenda ſunt.S
pe·di.i.peneff.de li.-po. cum quidã. F
de re.ĩuris in pems.2. C. odia-li- vi. alb.
pa· contra 2 dicit ꝙ pre.l.C de mõ mulc

I. i. non poteſt intelligi quãdo mulctatur

quis ex crimine infarmia irrogante naʒ in

crimine ſtelhonatus 2 in actone iniuriarũ
mulcta imponitur 2 nõ pena quando cer
ta pena a lege inducta nõ eſt ſed extraor-
dinarie imponitur. ut fft.de cri.ſtelł. Ppe-
6.·pena. ff.de iure fiſci-l.fi. ergo mulcta ẽ
cum a iudice imponitur. ut. ff. de . ſig-
I.antepe2 cum ex ipſis infamia irrogatur
ff. de his qui no- infa.lĩ. in prin.2. 1. atle⸗
tas· 9/·Fi. 2. I. quid ero. S fi de pu. iudi
infamẽloquitur ergo ſecunduũ eum pre. I.
C.de modo mulc.I.i.in mulctis que fiſco
applicãtur ute.ti. mulctarũ. puta quia

iudex mulctat facientẽ contra mandatũ

ſuũ tunc enim mulctatus nõ fit infamis
Item non ob.pre.l.hodie.2·l.ordo.ꝙ; enĩ
crimina ecordinarie agutur-hoc mhil fa
cit quo minus infamia irrogetur nam 2
qiu de crimine paciſcitur fit infamiĩs ut ĩ
Pre- l.atletas- in fi-2 tamen nullũ iudiciuzʒ
ordinariũ 2 extr aordinariũ ibi agitatũ eſt
2 leuia crimina puta duorũ ſolidorũ extra
ordinarie audiutur 2 tamen ex eie quis in
famatur.ff.de accu.leuia.Bal uides ꝙ al
ber·papiſentit ꝙ fint infames ſi crimenẽ
famoſu:ali dicunt ꝙ condẽpnati per ſta-
tuta ciuitatũ non ſunt infarnes per.l.ceſ-
ſat:de ac.2 Ob.tercii dicunt aut ſunt con-
dempnati abſentes per contumaciã 2 tuc
nõ ſunt infames ſcut nec bãniti-C· de mo
do mulcta. l.i.nõ.C. de requirẽ · reis.l. fi.
aut ſunt condepnati preſ ntes tunc ſunt
infames 2z ſic mitior eſt ſententia lata ĩ cõ
tumacẽ ꝗꝙᷓ in preſentẽ ar. extra de conſtri.
ex Iitteris non ob:lceſſat.quia ibi loquĩt᷑
ciuili iudicõ nõ ĩ criminali-¶¶Sed quid
ſi bamitus poſtea capitur 2 fuſſtigat᷑ En-
deo fit infamis tunc ex genere pene· de in
fa.l.itus fiſciu.¶ ¶ Sʒ qd ſi banit ex for
ſtatuti habetur ꝓ ↄfeſſo an iſta ofeſſio ĩfa
met dic ꝙ ſic· ut.l.ſi tutor.C. de ĩnterdic.
ma.contrariũ eſt ueru.quia confeſſio fie-
ta ex contumacia non infamat.nõ ob· lex
contraria quia iĩbi ex facto oriebatur fic-
tio:ſ.ex crimine nõ ex cõtumacia. Itẽ ibi
infarnia ipſo facto contrahebatur hic au
tem ex proceſſu opus erat infamiã or iri
ſimilis differetiaff-de infa.l.Boruũ.6⸗ pe;
in glo. ¶ Sed quid ſi ꝑ ſtatutũ alterat᷑ pe
na utrũ uideatur ſuper infamĩia dilpenſa-
tum.Nndeo nõ ſecus ſi per iudicẽ fiat al-
teratõ 2 tunc diſtingue ud hic in. V.2 ad
huius per ſpec. ranſmutatõ ergo facta
per legẽ nõ habet tum diſpenſatomis ſecus
interòu ſi per ĩudicem- ar. ad primum · de

6

—

.. —

—

„

ſepul.uiola.l:q ſepulcra.2 8 ac. 2 ob. I. quo

ciens concurrunt ergo plures pene quaru
una imponitur per legẽ alia per homineʒ
2 adde quod nõ.de alteratõne pene in ideʒ

genus pene uel aliud per Cy.C. de trani .

I.trãſigere .J ¶ Et ad huius articuli no
ticiam no. ꝙ ſi udex ferat ſententia ſup
crimine famolo licet de pena nibil dixe-
rit nihilomin tamen fit infamis -C. de
hiis qui no.infa.furti. 2.l. ſi te. 2 eſt ratio
quia pene perſecutio ꝛc̃. ud·ii .qiij.. notã
dum. p rope prin · ff· ad turpiilll. i. 6, i. ff⸗
ad m unic-ordine R.iĩ/ſupplet enm tunc
l. factu iudicis 2 hic eſt prunus caſus quã
do aliquus fit᷑ infamis ſecund eſt cum iu
dex per ſententiã cõdempnauit aliquẽ de
crimine farmnoſo nõ augendo uel minuẽdo

penam. nã hoc calu remanet infa. Lerciq

quando cõdempnauit ſed minorẽ penam

ſine cauſe cognitõne impoſuit nama tunc

Fit inf amisar. C. ee qui ca. infa.irro:a ſi ſe
uer ior a cotrario ſenſu fit ſumpto ex uer
bis illis certis ratõnibus morxus 2. ar. f. 8

decuri. ad tempus· ¶ Quarcus eſt ſi iu-

dex penam pecuniar auit in maiori pe
na codempnãdo nihil enim ualet augmẽ
tum pene pecumarie· Ideoq; hoc caiu fit
infamis. utff. e qui-cauinfa. irro- quid
ergo:-pena grauior biis quidẽ·iii· caſi-
buùs lemper infamis fit. ceteruũ non fit cõ-/
dempnatcus infamis ſi iudex mitigauit pe
nam 2 cõdempnatõem caula cogmta ut.
ff. de decuri. generaliter. Ri. It ſi pro pe
cumiaria pena corporalis eſt irrogata 2 im
Poſira ff. de penis in Fuorũ in fi- uel quan
do imponitur corporay? pena maior ꝗꝙ de-
beret· ut.C. ex quicauĩnfairro· ſi poſſel-
fonem.z in pre·5.·pena grauior. ubi ð hoc
que autem hic deſunt ic ut in noſtro au
reo repertorio ſub ti.de pems in Reica qui
ſunt ĩ fames ¶ Et no·ꝙ papa poteſt quo
ad foruʒ ciuile infarmã rrogare ut .9.fi⸗
S.item nõ. ꝙ papa. ¶ Vcrũ accuſatus
abſens poſſit multari.nõ.ĩ· de accu·6·fi.
1.quid ſi accuſatus.2 ſe. ¶ ĩ Sed minquid
ti. ille.ff.ſi quis ius di.nõ obtẽ/locum ha-
bet hodie in poteſtatibus 2 iudicibus nr̃i
temporis uidetur ꝙ non na omnibus ma
giſtratibus permiſſũ eſt defendere ſuã iu
riſdictõem penahi iudicio.i. mu lcta nõ ta

rmen diũiuris.i.ciuitatũ 2 municipiorum

defenſoribus. ut. ff. e l. fi. ſic exporit᷑ hoc
uerbũ ſecundũ aʒ· ut. C. de iudi.l.fi. Item
defenſores ciuitatũ non multant. ut· C.
defen.ciui. defenſores.dic cõtra cũ habe
ant iuriſdictõnem ergo 2 per cõſequẽs co

hertionern.f· de offi eius cui maneſt iu-
riſ.l.I.2 fi. extra de ofti-dele- ex litteris.2.
c.preterea-nam 2 poſſunt audire leuia- in
auten colł. ii:de defenciui:audient. e&X
de iudi:c.fi:unde 2 mulctare ne deluſoriũ
ſit pretoris ĩperiu.ff. de iudi. ſi pretor ff.
ne quid in loco pub.l.fi:2 intellige ꝙ poſ-
ſunt modicã mulctã imponere ut in preę-
l.de defen:ciuita. non raxirna ut⸗C. de
modo mulct.l.fi. intelligitur autem mo
dica uel maxima ſecunduũ qualitatẽ con-
tempte iuriſdictõnis 2 condcõeʒ perſone
2 conſuetudinẽ ciuitatis cui preeſt in qui
buſdam enĩ ciuitatibus poteſtates habet
liberũ arbitriũ mulctandi. 2 in quibuſdã
modif icatã. Mhoc expreſſe poſt Koff.
in remiſp.qm in prin huius materie dedi
5. /eſt z quarta· S de facto autem iu-

dices 2 barones multant contra ſua pre-
cepta facientes ultra ꝗ pre·l.de rnõ mulc.·

dicat.¶ Quid ſi preconigatũ eſt publice
per ciuitaterm ne tale quid fiat tandẽ ali-
quis cõtrafaciens uult ſe pretextu ignorã

cie excuſare de hoc in liroff in ti. de edic.
ſiquis ius di :non obtẽ · 2 dicam·ĩ. de

conſtõ ante fi. S ſed pone in ſtatuto ci-
uitatis continetur ꝙ ſi quis alium pugno
uel palma percuſſerit· HIa. de are- ſuper
l. ff de iureiurã item apud . . cõuiciũ diſ-
tinguit an ſtatutũ dicat qui dederit alapã

uel qui alapauerit ut primo caſu ſecunduũ
nurmerũ palmarũ ſecudo ſemel tamen pu

niatur uidetur hec queſtio reſpicere pri-

mum membrũ. ſoluatc.ſo?.·z ecce ali

quis uno impetu- in eadem rixa al ſũ deci
es pugno percuſſit quero an decies in c.
ſond. condampnabitur. ◻ tractauit
hoc alb. galł·de accu.v. pone queſtõne in
ix.ad queſtionẽ facit quod nõ.S. de contu
ma.5.nunc dicamus. . ſed pone iudex 2
uide queſtionẽ quam diſputaui poſitã ſu
per regula delictũ· de re· ĩuris· Ii. vi · S 2
uidetur ꝙ non.C de modo mulc. cos:· : id
quoqʒ.ĩbi ſed ad cõtinuatũ 2c. ꝗa unũ ur
fuiſſe malef icium licet maius quo ad pri
uati iniur i eſtimandã ergo lufficit ſi qua
ſi ſemel ex maleficio cõdempnet᷑ · ar · ff. ſi
fam.Fur.fedi.l.i.in fi.2. lſe.H. de fur· ei
qui. C. de anexcep· l.i.C. de legatis cũ queſ
tio 2 quaſi expreſſe.ff.ad.l.acquił.illud.·
fi. ſed ibi de occiſo.2. ffde acti.ernp.2 uẽ
non eſt nouũ.ff.famher.heredes. S plu
ribus.ff.pro ſoccum duobus·6.ſi plures
ff. de popu. acl.mi. inducitur ad hanc
partem.ff·de dona inter ui:2 ux l. in · 6.
ſtipulanti ibi. nã celeritate cõiungendarũ

9 9

71

9 ol

96

„
△

26. Et hic ſcias ꝙ mar: de fa- cal habuit

pro indubitato quãdo plura uulnera uno

ictu uni fuiſſent illata ut ſi duo cum for

pice uel tria cum furca intulit uulnera al
legat.ff.arbo.fur:ceſi gemina 2 leges de

imiuri-allegatas Hic i Fi z-l-cuʒ antiq tas.

C.de teſta:2.l.cõtinuus.i⸗Rf.de v. ob.

1ſed dic cõtra.C.de ſeruis futigitius

cunq;. M 2 ibi Cy. ĩn.v.q:pomt partem
diſtinctõnis. Dyqua recitabat ſuper ·l.
nunquã. ff de priua: delic- ſed ut plemus il

lam ſcias dicas ꝙ cum queri᷑ an ex multi

plica tõne delicti multiplicet᷑ penaaut ex
actu cõtinuato pluries delinquo- aut ex
actib diuerſis 2 (arate⸗ primo cãu aut
ſunt ſpecies delicti eedem aut diuerleSi
eedem unũ erit delitũ a una ſola pena pu
niẽdu.f.8 furinficiando.. infans. miſi in

Plures-z cõtra plures perſonas delinquere

tur quia tunc numeratõne perſonaru plu
ra delicta cenſentur ff. de iureiuran-l. 1..
fi.2. l.eum qui:S ſi nupta ſecundo caſu qñ

ſunt diuerſe ſpecies delinquẽdi licet ex eo

dem facto cõtinuato tunc plura 2 diuer⸗
ſaſunt delicta.ff.de adul.ſi adulterin cuzʒ
inceſtu niſi ad eundem ceffectù omnes ſpe
cles ſequerẽtur ut pre.lillud.G: fi:2. ff. de
fur.z.l.ſi ſubripuit Secundũ autem me-
brum pr incipale quando diuerſi z ſepara-
ti ſunt actus prolſequitur ibi cynus ut ſi
ſepius iteratus ſepius in alcerius imuria-
rum uerticur tociens tenetur quociẽs ite
rat ut in ipla.l.quicunq; ſi nõ reſpicit al-
terius iniuriã uel dapnu ut quia reſpicit
illius malos mores locũ habet.I. eosC. de
modo mulc ut ter tantũ puniĩia᷑ in anno
2 nõ ultra 2 circa hoc audiui.d-m. dicen-
tem ꝙ · l:eos: in parte prima per litteram
ibi.in unius correctõne perſone ſi ad id cõ
tinuatõ peccati impulerit loquebat᷑ inpac
to inobedientie 2 cu pluries delinquit᷑ cir-
ca idem in terminis mulctauit iudex euʒ
quia contra eius preceptũ luſit ad aʒarrũ
Item ludit 2 ſecudo multabit 2 ſic tercõ
ſed non ultra eo anno per illã.l.iſtud ẽ mo
do cõtinuare inobedientiã in eadeʒ ſpecie
uel circa idem tamen per diuerſos 2 ſuc-
ceſſiuos actus alias ꝓcederet quod. S. dixi
Oſti:.in ſumma. ubi.S.5·2 pro quibus di-
cit ꝙ quicquid iura dicant iudices noſtri
temporis illa non ſeruant ibi uide 2 per
hoc patet ſuperuacuo queri an mulcta in
eo ſaltẽ qd excedit.l.eos.ſit ipſo iure nul-
la-quod aliquibus placuit per.l. certa ra-
tione.C.quãdo prouo:nõ eſt neceſca· ii.
q:vi:cum certa ubi de hoc 2 facit quod ð

hoc nõ.·S. ecolł'. v. quartus cõmuniter te

netur ꝙ ualet quando contumacia eſt in
grauibus ut dicit etiaʒ.l.in. v. nec tarne-

2 eſt ratio quia maior eſt cõtumacia ĩ cri

minalibus ꝗꝙ in ciuinbus maxirne ꝗa cir⸗
ca principale de quo impeditur ſuſpitõem
inducit.de hereti/cũ cõtuma.li.vi:2 quã-
to crimen eſt grauius tanto maior eſt ſuſ
pitio ut ĩbi:ſt de hiis qui ſibi mor.cCon-l.
1ii· · ĩdem Fepſit:quida etiã intelligunt.l.
eosquando primu Preceptũ non fuit pe-

na fulcitumz facit qd nõff. de cuſto.reo

ru.l.ſR quis reuin ulti:glo-dicunt etiã iſti

· l. ſi qua pena in fi.ſ de v. ſig. nõ loqui
tur de pre:l.eosmoti:quia illa non ſtatu-

it quantã penam dicat ſed quantã penam
non dicat 2 eſt ſimile in forma pauperũ ð

qua dixi.ĩ:de conceſ.preben.ſuꝑ Rica ſub
vV tractetur alia queſtio2 ſub.. in.ii.⸗-“⸗

iii.q· V.propter quod uiderctł᷑. Itern dicũt
iudices imcio actuũ quos producunt poſ-
ſe q; poſſunt contrabentesff. de manu-
miſpil.ſeruushac.l.ff.de.v. obli.in cõuẽ
cionalibus non ſic expoſt facto· ff. de pre-
to.ſtipu.l.i./ulti.ſed contrahentes penã
quã uolunt apponũt.ff.de uer/ob.ſtipula
tio iſta.: alteri-ergo 2 iudeæ propter con
ſuetudinẽ de qua:s· non plus ĩſto · · ff. ð
in intereſti :eum qui.S.l.ff.de adulſi ad⸗
ulteriũ in prin-tot eni ſunt pene quot ala
pe Sicut alias dicitur in ſtipulatone 2 in
legatis eſſe.f.de /ob.ſcire:2 qð dicitur.
ff.dele.ii.l.iii.2 prel.eos·loquitur cũ ꝗs
cõdempnatus eſt ob culpam ut padet in
prin· eius uidetur tamen ꝙ de omnibus ſi

mul debet accuſareff. de imuriis pretor.
6:ſi mibi plures2.·5.Fi.2. l- ſi plures-Bal.
Si ſtatutuũ d icit ꝙ percuciẽs alium puni

atur in·x. an pluries percutiẽs pluries pu
niatur ut ſic oratio pro diſtributiua habe
atur.iĩ.pro qualibet percuſſione x an ue-

ro ſemel tantuzʒ 2 ſic pro collectiua:dic

pro quolibet ĩctu debet fieri punitio. (zu
il-fallit in occiſo. G.quia ibi ee ommbus
reſultat unus titulus criminis z unus fi-

nalis effectus. Item inſultus cuʒ muliere

confunditur ut nõC. de accula.l. qui de
crim ine.per glo:2 Dy in.l.nũquã plura.
ibi uide Dy.z. ĩ de contu. . an ſepius2.
ĩ:de loca.·ſi pro primo ano- ¶IIlud
auterm certum eſt ꝙ ſi iudex cõdempnat
tres in.c.ex eodem delicto unuſquiſq;ʒ ꝓ
uirili portõe condẽpnatus eſt. ut.C.ſi plu
res una ſen. condemp.fu.l.i. Balin crimi
nali uidetur quilibet pro parte uirili con
dẽpnari licet obligato primaria ſit ĩſolidũ

*

6

E-

rrrrrrnrrrrnn ee

H
P

90 ℳ

12

quod nota 2 fuit in cauſa criminali de fac
to in ciuitate florentie. Sed nuꝗd
poteſt iudex adicere in condempnatõe ut
quilibet inſolidum teneat᷑ Ro ſic quãdo ꝗ
libet inſolidũ cõuenitur alias non. ar ff· cõ
munmi di ut fundusſed cum tres conueni
untur ad.c.a iudex eos condempnat ſim-
pliciter non uidet᷑ de toto dicere ſententiã
quia non abſoluit eos in reſiduo quod fa-
cere debetar. C. de ap. eos2.· ff. de arbi.di-
em.unde debet eos abſoluere de reſiduo 2
ſic eius/ſententia bene ſtabit ſcõm Vber.
AN ſubtiliʒauit ſecundũ ad hoc tendat ꝙ
iudex exprimat ꝙ · c· lolutis omnes ſint li

beri· I·
— Equitur uiderèe a quo fit ſentẽ-
tia ferenda 2 quiderm ferenda ẽ
per os ipſius udicis non debzʒ
. enim aſii cõmittere prolat io
nem uerborũ alioquin ipſo iure nulla eſt.
C. de ſentẽ· cxperireci.l:i. 2. ni.2 fi·ff· de ar
bi.diem in prin.2. l.non diſtinguemus5.
ſi hoc modoextra de conſue ad noſtrã
mſi iudex ſit illuſtris qui poteſt per aliuz
recitare dumodo is cui cõmittex ſciat le-
gere ut ibi 2 in autẽ ut ab illuſtri 2 ſuper
eos ſunt.5ſanctimus igitur col?· v. bi
ne cogant᷑ 2c. Mad horum inſtar idem
poſſunt epiſcopi·de re iudi.c. ult.li. vi.led
electi cõfirrmati uel adminiſtratores id ñ

polſũt ut ibi ſcripſi ſuper· V·epiſcopo ⸗

¶ Quidſi neſcit legere iudex uel non ui-
der nam cecus a illitteratus iudicare non
poſſunt.fl. de iudicecus ut S. de iudi:de⸗
le/·excipi · V. Iteʒ ꝙ eſt ſurdus.2. V. itẽ
eſt illitteratus-2.1· 5iuxra. %.item nõ
ualet. Bal. C. de ſen. ex peri- reci l.fi·p ac
cur.C.qui teſfa/poſ.l.hac conſultiſſima.
6. at cũ humana per Ia. 52- Fendeo uł de
leget cauſe diffinitionẽ alteri uel faciat pe
tit onẽ. 2 allegatones partiũ per aliũ reci-
tari 2 per ſeipſum ab illo inſtrutus pro
ferat uer ba diffinitõnis cauſe.ſ. odempno
uel abſoluo.2 hoc poteſtates ytalie obſer-
uãt.d. tamen meus hoc n approbat quod
dic ſecundũ eum in ſum: eti : qualiter-
Vincẽdixit. M de Feptis ſciſcitatus qð
decidendo ibi huc remiſi · ꝙ ſi iudex nõ
uidet clare ita ꝙ non poteſt legere uel exa
minare Rptum a raſurã uel cãcellaturaʒ
2 huiuſmodi poteſt tanꝗᷓ ſuſpectus repel
ni ꝙ ꝛ ſi lttere ſulpecte ſunt licet aduerſa

riis eas admittat- iudex tamen ex oKicio

eas repellere debed extra de excep· excepti.
onem fl· de poſtu/quos prohibet extra ð

cri. fal ſuper eo. Bal. hic habetur quali-

ter intelligatur. I.i. de offi cõſul.? 83
2 fi iudices fint plures omnes ſimul lenten
tiare debent alias non ualet ſententia uri
iiq-vi.5-diffinitiua. · ſi plures .2. I. ſi in
tres. niſi aliquis eorũ ſit per cõtumaciã ab
ſens quia tunc ualet ſententia preſentium
quod dic ud extra de offi.dele.prudentiã.
6adicimus.2,c. cauſam. de re iudi duo
ex tribusuel niſi unus de mandado alioru
pronuntiet extra de elect in geneſ2.· 1. de
elec. /1. V. hiis igitur. uel mii in cõmiſſiõe
cõtineatur ꝙ unus poſſet ſine alio proce-
dere premiſſa probant ff de arbi ſ ĩ tres.
ff. de re iudil.n.quod dic ut.S. de arbi/G.
ſequit᷑. V.pone ergo.ar tamen contra·C.
de rela.autẽ.prohibet ubi dicitur ꝙ ſi plu
res ſint iudices unuſquiſq; pronũtiet q ſi
bi uidebitur. Item cõtra de re ĩudi · c: fi.
So ibi. A dic ꝙ pronuntiatõ poteſt fje
ri per unũ aliis preſentibus 2 madantibus
tamẽ per uerba pluralis numeri:de re ĩu-
di.c.pe.li.vi· ſi diſcordant locũ habent cõ-
traria 5 ¶Quidſi ſunt duo iudices or-
dinarn 2 unus ablente alio fert ſententiaz
uidetur ꝙ; non ualet in auten. colł · Ix. ut
iudi.non ex.ſa. iusar. contra. ffde offi.· cõ
ſul.l.i. ibi de uoluntaria iuriſdickione
2 tali que fingulis cõpedebat ut ibi in prĩ-
unde licet duo cognouerunt une impedi-
to alter expediet · dic ſi ſint ordinarii
ꝗlibet põt per ſe ferre ſententiã ſi quili-
bet per ſe cognouitſed ſi ſimul cognoue-
runt ſimul pronuntiare debent. Si autez
ſunt delegati ad unam cauſam tunc ſimul
omnes chent pronuntiare ut exxra de of
fi. dele.cãm matrimonii-2 nõ ffde reĩu-
di· pomp.f· ad munic· municeps · de ap-
imperatores · de hoc.s· de citatõne · g. ia de
citatõne . hoc autẽ2 ſe ibi eti nõ utrũ
poſſit ratificari. uide quod nõ ð arbi.
c.ii:li.Vi. in ui goS ¶ Item ferenda
eſt ſententia a ſuo iudice.ĩ ab eo qui iuriſ
dictionẽ habet in queſtõne propoſita alio
quin ipſo ſure non ualet lata a non iudice
cõpetenti.i.q·iin primis·xi· q·i· clerico-
rum:extra de iudi. at ſi clerici:2 de cõſue.
ad noſtrum . C/ ſi a non cõpeĩudi.l.fi·ff·ð
r e iuriafactum. ¶ Quid ſinulla delega

tione precedente aliquis tulit ſententiã in

aliqua cauſa in qua iudex non erat nunqd
rarihabitio ordinarũ facit ualere ſentẽtiã
uidetur ꝙ ſic· ſt de iudi Nncet. C. de iure fiſ
ci.l. i.li.x. 2. eqii. lugonu. ſed dic cõtra.
ue nõ. in p.l.ni.2· he.qil· c. ·. F uerba fue
runt al· galł. de iudh ordi/2 dele ante fi.

— 4.. ſer fe⸗ A

8 ¾1

—

JI ỹ AN

= ſed pone ꝙ iudex. eſt autem incõpetẽſ V. viii:2· M. l. A. M. cX.iiii- NH obmiſit
„ iudex qui nullam habet iuriſdictione. ut NxNxxxili-qui ibi eſt cum opponũtur exce
quiĩa per falſas litteras eſt obrentus.eʒ tiões priuilegiate ce qbus de litis cötei⸗
cri.fal.ſuper eouel fi datus eſt ad unã cer excep.li.vi:quaſi intẽdat qð licet in eo re-
tam rem.z uult de alia iudicare ex de of- cipi poſſint teſtes nõ tamæ diffinitiua fer
Fi.dele:cũ olim.⁊. c.uenerabili.2=. C.ſi a nõ rli:poſſet tñ dupliciter reſpõderi.ſ. 1bi
cõ .ĩiu · I. i. uel ſi partes cõſentiãt in eum g miſcuerat puras dilatoriæs cuzʒ illis unde
nulli preeſt iuriſdictõni qð fieri non põtł excipere n potuit.Itẽ quãplures alios
— extra dᷣ Fo.cõpeſigrmificaſti. WMubi ſcrip obmiſit in ꝗbus fertur ſentẽtia.unde ron
ſi ſu per fi.i.glo.nouẽ que requiruntur in omes ſed certos uoluit numerare. hec dic
= Pprogatõne fienda per clericũ. C‚de iu- ta ſunt propter nõ· de litis cõtelſ. exceptõiĩs
om:lu:priuatorũffde iudi. I.I. uel ſi ꝑtes lIi.vi: glo/ſufficiebad in fi.2. S de exce F
errore uel metu cõſentiunt etiã in eu quiu dicto in ulcima colump. J Item ſecuda
preeſt iuriſdictõni.ff.de iuriſ. omiĩudi· ſi leges ferenda eſt infra biẽmuz in cauſa cri
per errorẽ.C. de epa.audi:ſñi qui.uel ſi cicri minali in ciuili ucro infra trieniu. ut. C. 8S
cus ſine metu uel etiã ſcienter cõſentiat in iudi. properandũ.quod dic ut ex. e.S. de
alienum iudicẽ ſecularẽextra de fo· om iudi:c.pe.¶ Illud autem eſt notad ſi
Pe ·ſi diligenti,2. c.romana:-in prin. Ii vi. cauſa infra certũ tempus puita infra men
xi:q.i.inolita.2.c.placuit uel etiã eccleſiaaſ ſem decideda cõmittitur- W Siuenit di
ticum ſine conſenſu ipſius epiſcopi.ut .c. es terrnini 2 eſt feriata uide..de fer. 6.ii,
ti:ſignificaſti-2. in- pre.c romana uł' in ta ſuꝑ. . pe. 5 ut exdra de offi. dele-de cau
lem puta delegatum cuius muriſdictio nõ ſis.2 de ap.ſuper eoii. ſed huius cõmiſſio
poterat prorogari- extra de offi. dele.p. 2 de partiu conſenſu emanauerit iudex ad-
& uel ſi de re ſpirituali conſenſimus in lay ueniente io termĩo ad petitionẽ ꝑtis alte
c um:extra de iudi:decernimus2 & arbi. rius pronũtiabit quãuis pars altera cõtra
cõtingit. uel ſi conſenſũ reuocauimus.ſt. ̊ dicat petens terminu ad probanduʒ de iu
iuriſ.o-iudi.ſi cõuenerit uel ſit talis ꝓ poſ re ſuo 2 ab hoc appellans nam eo ꝙ ab ini
ſit per exceptionẽ aliquã remoueri. quod cio conſenſit in terminuũ talis terminus ui
dic ubSde iudi:dele.G cxelpi- (L Verum cem obtinet peremptorii adeo ut etiã cõ-
ſi iudex iuriſdictõnẽ habet ſuper re ð qua cluſhionis loco cẽſeatur nii forte nouum 2
ſententiã pro fert ſi corã eo lĩs ſit cõtelta⸗ incogitatũ impedimẽtum emergat ut ꝓ
ta ualet eius ſententia licet ante litis con. ba tões inducere nequiuerit quo caſu uel
poruiſſet per exceptione iuriſdictio eius iure cõmuni uel reſtitutõis benef icõ ſub-
declinar i: exdra de re iudi- inter monaſteri uenitur eidem: ar.extra de ap cordi. Ii. vi.
um:.C.& excep.l.pe.niſi alias ſit ſnĩa nulla ſicud 2 fit in termino iuris prout᷑ nõe.ti-
ex ratõne· ¶ Si uero ex cõſenſu partis al
Vnc uidendũ reſtat quando ſẽ ter ius tãtum prefixus fuit tũc ad eius pe
tentia ſit ferenda.2 quidẽ ordi ticiõem nõ differetur ſentẽtia ultra illuʒ
ne iudiciario premiſſo · ſ. licis qui ſic cõlenſiſſe uidet᷑ alteritatẽ parti que 4
Con. cõfeſſiombus 2 allegatõni n cõſenſic nõ preiudicat quĩ ad probãdu 3
bus auditis omnibuſq; cauſc meritis din de iure ſuo moderatas debeat inducias ob
gẽter inueſtigatis in die nõ feriato .·2 ate tinere. Iudex enim iure inducias debet a
crepuſculũ noctis hec ommia probanxur. cogi diminuere 2 mhil uidet᷑ delegans
xxx·(· V·S·Hiis ĩta.2. c.iunta.2.·c. nullu. feciſſe gratiam impetrãti certũ quoqʒ eſt
2· C. udicantẽ. exdra⸗ud lite nõ cõtelſ. p to- Hꝙ ubi mãdatur lis infra certum tempus
tum ſff. de fer · ſi feriatis extra de offi:de- ſeu terminũ terminari nõ dabit iudex tot
le.cõſuluit.iĩn autẽ.de ĩudi. :ſedebut. alio 2 dantas inducias ſicut alias feciſſet ſi cer-
quin ſententia ordine iudiciario ſubſtãtia tus terminus prefixus nõ eſſet caucat ta
Ii pretermiſſo uel nõ ſeruato lata nõ te net men ne ſic eas coartet ꝙ omnino ius par-
ipſo iure·ii.q.vi.: diffinitiua. . Item ſẽ tis abſorbeat que infr tam anguſtũ tem
tentia cõtra ſolitu.ex de elec. dudu.C. ð ſẽ pus probare nõ poſſet ar. ff. de admĩſ.tu.
ten-e Perireci. I. i. ii: 2 ii 2 hoc ueruʒ tutor qui repertoriuʒ.e: ꝙ ſi forte reus
gałr fallit t in caſibus gbus ſi reus qui in termino nõ cõſenſit dilationes ulte
ſic cõtuma poſſut teſtes lite nõ cõteſ.re- riores ꝗᷓ actor qui cõſenſit obtinuerit hec
cipi 2 ſentẽtia ferri quos diis. de teſte. proderunt etiam reo ut infra ealdẽ poſſit
nũc tractem· V· iii· 2. B. mii.2. V. v. 2, de iure ſuo docere.C.de tẽpo · in ĩce· reſti.

N

pe.l.pedende ultra terminũ autem prefix
um nequit iudex eas dare uel in cauſa pro
cedere niñ de partiũ conſenſu. ut in.prec.
de cauſis-2 e de re iudi:qd ad cõſultatõ
nemꝭ· ſed hec executionẽ ſecundũ papaʒ
ut nõ in precſuper eo. ubi poſt eumm
ſcripſi totum q hic habet᷑ poſt · v. illud
autẽ uſq; in fi:2 quid interſeruit Oſti ·2
hoc in gloque incipit fiat ergo:= uide qðᷣ
no.uel (ixi ·S· de dila.S.i.v. ſed pone ꝙ cã
ꝙ hic poni poteradſed quia de dilatõibus
erat queſtio ibi potius collocaui. 2 idẽ
uidetur per omnia ſi negociũ infra certuʒ
tempus inſtruendũ mancdatur 2 poſtea re
mittendũ.quod dic ut.S de re miſf.̊. ui-
dendũ uerſioi in ſumma

Valiter autẽ ſententia ſit pro
mulgenda clarius explicern
2 quidem iudex ante omnia de
bet diligenter cuncta que ſut
in iudicio acta diſcurrere 2 cuʒ peritis de
liberare.ut.S:de requiſi conſil:in prin.2 m
fi.poſtmodũ partes citande ſunt ad ſentẽ
tiam audiendã ut extra de teſti- cũ olim.

1. in fi.-z aliter nõ ualet ſententia ut.S. & ci

ta·5· uiſo. V. aliter autemdeinde · Æ1 po
ni uerba I an: ubi.5S. Rica.i. j eſt feren
da ſententia iudice ſedente pro tribunali i
loco conſueto uel alias honeſto ucraq; ꝑ-
te preſente uel alcera cõcumaciter ablſete.
quia cõtumaciĩa facit tunc eam pro pᷣſen-
tce haberi ſententia prius in ſcripcis redac
ta 2 correcta ſacris etiam coram ſe poſitis

ut ſciat iude quĩa non minus iudicabié
iudicet hoc probatur per ordineʒ iiq ·

m. .nodandũ. V. abolito.2. iii: q: in. : ſpa
ciũ. v. a procedente.Cde iudi. properan
cdum. a. l.rem nõ nouãC. quomodoz quã
do in ea que. extra 8 dolo 2 cõtuueritatis
exdra de iureiuran.ueniẽtes.2.· ĩ. eti· S. iux
ta· V. item non ualet:2 per totũ. py·
de preſentia euangelioruʒ hic tractat ubi
ʒ.in fi:ponens texipſius:l.rem nõ nouam
2 tenet ꝙ ſi ſolempnitas illa defuerit ſen-
tentia no ualebitallegat.C. de lura:calup-
I.ii.accur.ĩbi contra.per.l.ff.de. uen.ipi.
l.i.in fi.temporat dernũ py dictum ſuuzʒ
dicens ſi iudex a principio iuraſſet genera
liter prout debʒ putat quaſi illud uramẽ
tum ſemper adſit ſine euangeliorũ preſen

tia ualere ſententiã · Item debet fer-

ri ſecundũ allegata 2 probata.2 non ſecun

dum conſcientiã· ut. i:/q-vii. iudicet. ff.

de offi.preſi. illicicas·S· ueritas/e de offi.
ludi. ordi .ſi ſacerdos2 de offi dele. paſ-

toralis. quia nemo. Æ uide quod dii-
S:de diſpu:2 alle.5.fi,prope fi. . licet·
quod facit ad queſtionẽ illam quia cũ qui
dã nobil is quendaʒ interfeciſſet in platea
Bonon-2 poteſtas de feneſtris Palacii
hoc uidiſſet tandem quia homicidiu illud
non probabatur poteſtas uoluit illum ad
queſtionẽ ponere ut ſic ab ipſo erueret ue
ritatem.aů· ha. acconſulti reſp onderunt
ꝙ hoc facere non poterat per pre·· ueri-
tas. Sed contra ii:q.i.S/quãdo:. qð mntelli
e ut nõ·ĩ· de notocri.5·fi· V. pe. de ſãp.
Debet etiam ferri ſecundũ conſuetudi
nem loci in quo cõtractum eſt ubi litig⸗
tores ſunt diuerſorũ locorũ qð dic ut.S.·
feri.· V.ſed pone.¶ Quid ergo ſi umus
carnoteñn2 alcer remen cõtrahunt ꝑiſius
demũ de cõmuni cõlenſu cõſenciũt in iu⸗
dicem belluaten ſcientes eum nõ luũ eſſe
iudicem ut· f.de iudi:ſi cõuenerit.dic ꝙ;
ille iudicabit ſecundũ conſuerudinẽ pari-
ſiñ· ſi fit illa conſuetudo ad decidendu lite⸗
ut probatur in pre.V. ſed pone. ¶ Itẽ po
ne quidã flandren obiit lanue 2 ibi in teſti
monio uxoreʒ ſuã herede inſtiruit. ſed ec
ce lecundũ cõluetudinẽ ianue non poteſt
uxor ſuccedere uiro ex quo poſſeſſor bono
rum ſe tuetur in flandria uero eſt contra
ria conſuetudo e quo mulier repetit dig
ꝙ mulier ſecundũ cõſuetudinem flandrie
