ri oſueuit· ff. de ꝓbatio. ini· et.l.ſi peccatũ
in fi:Dicit ꝙ ſi teſtator remanerzʒ inteſta
tus hoc teſtamento non hnte uim teſta-
menti per uerba predicta teſtamentum
bret uim codicillorum et uenientes ab in
teſtato ex codicillis reſtituerent heredita
tem inſtitutoff. de teſtamen.lex ea ſcp
tura de imuſto teſtamen.l. poſtumus. .
fi.et de teſtamen.mili.l.querebatur·6⸗ pe
nult. ſed in caſu queſito teſtator fecit ali

teſtamentum et ſic primum non ualet iu

re teſtamendi:nec ꝓpter hoc fit teſtator ĩ
teſtatus. Soluendo dicit illa uerba in hoc
caſu nihil operari 2 ideo ſublato primo te
ſtamento per ſcᷣm.C.de teſtamenti.ſanc
cimus-Inſtituti in primo teſtamento ni
hil habebuntnam ut dicit uerba illa. Si

non ualct.2c. Sic prolata intelligẽda ſunt

manente uoluntate teſtatoris.ut colligit᷑.
ff. delegaĩ.l. ſeruum filii·5:ſi procula. et ĩ
ſtitu:de codicillis.6enon tantum. Item re
manente in ſuo ſtatu.ff.de ſoło.cum quis
in prin. et ſimiliter remanente in eodẽ ha
bitu in quo erat tempore quo prolata ſũt
uerba.ff.de condictob cauſam.liꝙ ſi unq
ſed per ſcm teſtamentum hec omnia ſut

mutata non ergo in ius codicillorum traſ

ire poteſtdat calus ſimi esff de repudi.l.

Ffi.de donatio.inter uiet uxo.l. cum Bſta

tus.5.ſi maritus:et.C.eo:ti.res uxor⸗Itez⸗
certum eſt dicta et facta conſideranda ſe
cundum ſuam cauſam. fde adminiſt.lIe.-

legata inutiliter de condict et demon cuũ

tale.in fin.abſurdum autem eſſet dicere B
uerba dicta fuiſſe ad impedienda uel im-
pugnanda ſua futura iudicia ſeruetur er-
go ultimum.C. de libe prete.l.maximuz.
circa medium. ¶Sed pone quidam in
ſtituit filium ſuum impuberem heredeʒ

et rogauit eum ꝙ ſi ſine liberie decederet

reſtitueret. P. hereditatern et reliq uit le-
Fa et adiunxit ꝙ ſi non ualeret iu re te-
tamenti ſaltem ualeret iure codicillorum
deceſſit impubes teſtatore uiuentequeri
t ur an. P. fideicommiſſarius poſſit petere
hereditatern a uenientibus ab inteſtato z
an legatata debeantur et uidetur ꝙ poſſit
petere propter predictam clauſulazʒ ut. f
de uulet pu.ſub:coheredi.S: cum filie. ff.
de iure codicillo.lii. uidet᷑n. ad legittĩos

4
*
*
.

2*

AN

QA

.

tranſiſſe cum onere. udt. C. de cadu.tolł.I.
unica. 5. in cauſaff. delegaii· ſi ticioarg.
contra ꝙ a legittimis petere non poſſit fi
deicommiſſarius unmerſalis cum expi-
ret ſubſtitutio pupillaris et fideicornſi ð
cedat heres teſtatore uiuente ut. ff.ad tre

bely.ille a quoff. de adminiſt. tu. tutores

5§. i. Item uidetur ꝙ; pupillus fuit perſona
liter obligatus. Vnde onus non tranſit ad
legittirnos.ut·ff.deleg.ii. celſus· · fi · ff· de
leiij. I.i.S·fina:nec obſtant predicta uer/
ba que locum habent in defectum ſollẽp
nitatis ut in predict auten ex cauſa ĩ fi-
H.Ad lr̃am fuit iſte· V. Alber. galł. de
teſtamen· V. pone qõm · i · . Et iunge ·
⸗quid ſi filius. Bal. Si deficit inſtitutio
quia inſtitutus decedit onte morteʒ teſta

toris. dic ꝙ ſi erat grauata perſona deficit

onus ſed hi erat grauata portio debentur
relicta. ar ff.delega. iii. l·: ſciendum.
Pone quidam fecit teſtamentum ad-
iĩe ta clauſula predicta et legata et fideio

miſſa plura reliquit eo mortuo natue eſt

poſtumus.nunquid illo uiuente legata et
fidicommiſſa peti poſſuntde hoc. C. ð po
ſta hereck-intienn la⸗ H-Et hic per Al
ber/galł. de teſtamen. . pone qõnem. v.
adhuc per Cynurn plenius in.l. ii. eo.ti⸗ il
lius. de et. Sed ſi duo ĩſtituti ſũt
heredes unus pure alter ſub conditione nuũ
quid pure inſtitut habebit totam here-
ditarem uel medietatem tantum. de hoc-

6AF ſi pars herepe.lii. Bal- Per glol. .

N2

Hec remiſſio fuit Alber. galł. ubi.S. gl.
ibi ponit opinio-Iohan. ꝙ pure inſtitut

habeat dimidiarm et contrariam Pyle · ꝙ .

terim habeat totum et has glo:cõcordat᷑
diſtincta forma uerborum inſtituentis-
J¶ Sed et. M· Reaſſumit uerba. VB.
*Conſiderandum eſt an ultima uolun-
tas ab inicio non tenuit uel an ſit mutata
per aliam poſteriorem. ſuper quo uide In
ſtituqui.moteſtain: infir et· C. de codi
cillis.cum ꝓponasC. de fideicom. Ii- clari.
ff.dele.ii.ſi in iuref. de adminiſt.leg.per
totum. Diſtingue tamen ſuper hoc inter
genera ſcripturarum. nam ſi utraq; uolũ
tas eſt teſtamentum ualet ſcm et nõ pri
mum. eĩ de celerniſſa.cum marthe·· ce
terum.C.de teſtamen omniumxiii:qii.
ultĩa.et uid ſuper hocff· de iniuſto.·rup.
teſtamen.cum in ſcðo.ff·de here· inſtitu-
poteſt. ff. ad trebelł.ſi quis miſi in multis
teſtamento ut ff. de teſtamen.mili:quere
batur. M. Scðᷣm V ber ubi.S· et hic con
tinuabat. v. ceteruzʒ· ĩ. omnia intermedia

ponit autor ſumpta cauſa ex hoc. h.
¶ Quid ſi teſtator dxit in teſtamẽto ꝙ
ſi faceret ſcᷣm non ualeret nunquid tollié
ſcðᷣm.H.Iſte.v.et ſequen. fuit Alber.
galł.de teſtamenpoſt prin · Jꝓ· Dic ꝙ ſic
niſi dicat in co penituiſſe prioris uolun-
tatis.de hoc.ff·delega.inſi quis.m princi.
ff. delegai·ſi mihi et tibiꝭ.fi. ¶ Sed ꝗd
ſi in primo teſtamento dixit ꝙ non licerzʒz
ei penitere· Dic ꝙ mhilominus poterit pe
nitere ſi primi dicti exprimat qualitateʒ
ut.nõ.l.ſhᷣ mihi.ꝭ.fi.nam ambulatoria eſt
teſtatoris uoluntas ut iam dicã ¶ Quid
ſi quis iurauerit non uenire contra uolun
tatem ſuam- nunquid poterit contra ue-
nire condendo aliud teſtamentum. et ui-
detur ex premilſſis ꝙ ſic. non poteſt enim
quis ſibi legem imponere a qua liceat reſi
lire.ff.delegaiii/ſi quis.in princi. Be.i. nec
libertatem ſuppremi iudicii poteſt quis ẽ
ſtringere· ft.pro ſoc cum duobus·· põp.
et.5ꝭ.fi⸗in fi. uoluntas enim teſtatoris am
bulatoria eſt uſq; ad extremum exitũ ui-
te·ff.de adminiſt.lega.l.iiii ex de cele miſ
ſa.cum marthe.ꝭ·ceterum· et in pre·c· ul
timo.etiam ſi pactuz interuenerit q& mu
tari non poſſit.C de pactis.l. pactum qðᷣ
dotali:et· ft.pro ſocſi inter fratres· Riĩ.2
etiam ſi primum fſit per principem confir
matum ar.C. de teſtamentis omniuʒ-VI
timum enim teſtamenturm morte homi-
ms confirmatur et immobile perſeuerat.
C.de ſacroſanc.ecc.l.i·C.de teſtamen. qm̃i
indignum. et deſtamenti factio eſt publi
ci iu· ff. qui deſtam.fa.poſſ.l:iii. ius pu
blicum.zc· ff.de pactis. ius publicuʒ. Pri
mum teſtamentum tollitur per ſcᷣm in
ſti.qui:mo.teſtamen.infir. Sed nec tenet᷑
pactum quod contra aolienum teſtamen-
tum non fiad.C.de pactis.de qõne·ſt.·Sð ac
quiren.here:ꝙ ſuperſtitis huis rationib
moti legiſte Hoc tenet Alber.gał.S
teſta.v.pone ꝙ quidam ibi ſubdebat ꝙ;
ſecus de iure bdrdo alie. lonbar.li.ĩi :de
ultimis uoluntati-l ſi quis longobardus-
ſed ut dicit ilud locum habet cum fecit ⁊ᷣ
ditionem rerum. .· Dicerent ſctm teſta
mentum ualere et heredem ĩ ec ĩſtitutuʒ
debere hereditatem habere aliaq; in eo co
tẽta ualere quia iuramentuʒ contra leges
preſtitũ ñ obligat.ex ð foro compe ſi diͥ
ligenti.C. de legi non dubium·x. di ui des
tamen ſcm deũ et in foro eccleſe contra
puto:nam omnt iuramentum ſEruandug
eſt quod ſruari poteſt ſine ĩteritu ſalutis
eterne·e de iureiura·ſ uero· ex ꝙ mecã.

—
XN —
KC A e 4 „
.

75

N

cum dilectus.et.ar. ad hoc·ex de iureĩiur
cum contir gatin fi/et redditio iuramẽti
eſt de iure naturali et in precepto· ciiq
1 ·ſR pactumin prin. ex de jureiuranet ſi
Chriſtus uerſus finemibi redde deo. 2c.
Vnde nullo modo eſt infrigendum ut.x
xxii: qviiflagiciae de noope:nun:cuʒ

ex imuncto et de reg.iunqui ſcandaliʒa-

uerit. Idez puto in electione ſepulture ut
nõ·ĩ· de ſepul..et no. H·Vide quod cir
ca id ibi dicam. J Fas enim fuit ſibi ð re
bus ſuis qualitercunqʒ placuit diſponere⸗
ut.ff.ſi quis a pa.ma.fu.l.ii.xiii:qii.ſed
aliud. Vnde contra ordinationem iuratazʒ
ſibi non licet uenire ut. S. M· Fateor ꝙ ſi
ne cauſa contra uenire non licet et ꝙ id a

gens periurus eſt tenet tamẽ ſcᷣm ut ple

ne ſcripſi in qõne ſuper regula/ꝙ ſemel· de

reg iur. Ii. vi-Bal. An teſtamentum poſ

hit fieri irreuocabile per iuramentũ tenet
ꝙ non de iure ciuili ſecus de iure canonico
ita Guil. hic nam et per contractum põt
hoc fieri ſcðm Dy:ergo fortius per iura
mentum.Sed contrarm eſt uerum ꝗa

non debet ualere teſtamentum ſi teſtator

penitet· C. de ſacroſanc.ec.l.i.et deficit ius
naturale:i. conſenſus et iuramentum non
poteſt mutare naturam teſtamẽti · Vnð
ueritas eſt ꝙ ualet ſed teſtator eſt periurq
cum ſit contra bonos mores ffde v·obł.
I.ſtipulatio.hoc modo ſecundum Bar .S
¶ Quid ſi primum teſtamentuzʒ fuit ge
nerale ut quia eſt in eo heres inſtitutus in
omnibus bonis ſcᷣm ſpeciale quia eſt hrs
inſtitutus in fundo-Rndeo rumpit᷑ pri-
mum ſed heres inſtitutus in una re tenet᷑
reſt: tuere omnee res preter fundumpri-

mo heredi: argu.ff.ad trebelł·ſi quis prior

et hoc in pagano qui non poteſt decedere
pro parte teſtatus et pro parte inteſtatus
aliud in milite ff.de teſtamen:mili: quere

batur.ſcdam V ber. ¶ Quid ſi is qui teſta

mentum fecit audiens ꝙ heres mortuus

eſt facit aliud teſtamentum. dicens quia
intellexi. P-quern primo heredem ĩſtitui
mortuum eſſe ideo talem inſtituo.ſed p
apparet primum uiuere Rndeo primum
teſtamentum ruptum elſt. ſed primus ha
bebit hereditateʒ de equitate preſtabit tñ
legata in ſcoff de heredi eſtitu l. fi- uel
dic primum non rumpi quia falſ rumor
non debet obeſſe uel prodeſſe· ut probat᷑
et nõ.ff de con. et de.l.falla. extra de eo ꝗ
cogno·conſang· ux.ſue.ſuper eo.¶ Quid
ſi pater hñs tres filios eoſ inſtituit hereðs

poſtea faciẽs aliud teſtamentũ unũ ſolui

ſtituit᷑. Endeo primum non rumpi per le
cuudum quia quantum ad inſtitutionem
non ualet cum in eo ſit filius preteritus-
f:·de libe:et poſtufilius.ff.de uul.et/pu-
ſub·ſi quis eum:.ò:·i. legata tamen debent᷑-
C.de libepreteri:autent᷑.ex cauſa. ¶ Sed

quid ſi primo fecit teſtamentum poſtea

fecit aliud in quo ſibi heredem ſub condi-
tione inſtituit nunquid primum rumpit᷑.
uidetur ꝗ; non.ar.ff.de reſcin.uen. ſi id.ſʒ
diſtingue an ſic conditio concepta in pre-
ſenti tempore an in preterito uel in futu-
roſi in pnñti uel preterito· aut eſt uera et

tunc ruptum eſt primumaut non:2 tuc

non rumpitur. Si de futuro licet illa nuꝙᷓ
exiſtet·quia tamen exiſtere poſſet rumpi

tur primum ff. de iniuſ irrit-rupt-teſta.

cum in ſecundo.ft.de heredi-inſtitupat᷑-
¶ Quid ſi in primo inſtituit capaces in
ſecundo non: Hendeo pimur effectu rũ-
pi quia non capaces de mero iure ſunt her
des licet eis ut ab indignis herccitas auf-
feratur.ff.de huis quibus ut indig cum
dam. fl.de uul.ſub.ex facto-ĩ fi. ¶ Quid
ſi priuſ fecit teſtamentum ſollempne 2 p
ea aliud facere cepit.ſed morte preuentus
non compleuit FRndeo primum non ualʒ
quantum ad legata et fideicommiſſa:quia
ſola uoluntate potuit illa tollere ſed quan
tum ad inſtitutionem bene ualet mero iu
re· f.dele.iiiſi iure facto.t.cum non dene
gentur actiones ſed per ſnĩam denegabun
tur prout nõ·ibiet. ft. de adimen.lega ex
parte · M· Si primnm teſtamentum te-
ſtator incidit uel cancellauit. nota. C. de te
ſtamen .l.penult.ſed ibi plenius per Cyn-
qui diſtinguit. aut id fecit quia uoluit de
cedere inteſtatus aut quia heredes reputa
uit indignos aut dubitatur in primis duo
bus caſibus concordat cum glo. In tercio
recitat Dyn:contradicere gloſ.ibi et in.l.
praxi ff-de hiis que in teſtament᷑ · delen-
in glo.ii:que utrobiq; tenet in dubio ue-
nire filcum ut legata debeantur. ſed quia
hoc eſt dicere ꝙ in dubio heres preſumat
indignus. Ideo Dy· non placet qui dicens

fiſcum tunc non uenire niſi heredes ſcrip

ti probentur offendiſſe· ſed Rendetur acc-
ꝙ tunc ceſſarer hoc terci um membrum-
quia non eſſet dubium audiui dominum
meum ibi tenentem in dubio gloſam ue-
ram quãdo nõ ſunt filii · Si eniʒ eſſent filii
excluderent fiſcum. ut in pre.l.proxi · V.
ſed in re dubiaet.ff. unde liberi·l.ſcripto
in fi multa membra habet diſtĩctio E
Ibi uide plus tamen placet in caſu dubn

£

ð

ſic diſtinguer̃ an a Tue inducẽs reſcifſionẽ
teſtamenti reſpiciat umformiter totum
teſtamentum quo ad inſtitutionem et le
gata ut quia totum inciſit uel totum can

cellauit. et tunc ſuccedunt uenientes ab t

teſtato ut in pre.l.penul. et.ff. ſi mille ex
tant ta.teſtaml.i.ꝭ̊ penunec dici poteſt
propter conſeruationem legatorum locũ
eſſe fiſco ut dixit gloſa exquo nec legata d
bentur que lolui eſſet contra uoluntatem
teſtatoris. Ad primum ff.de hiis que ĩ te
ſtamen:delen.l.i..ſẽd conſulto.Ad ſecun

dum.ff. de doli: exceptio. apud celſum.ꝭ⸗

preterea:et.C.de fideicommiſſa.l.fideicõ/
miſſum. Conſtat etiam facilius adimmi le
gata ꝙ inſtitutionem patet ff. de admĩſt·
lega.lex parte· Si autem actus relcindẽs
ſolum reſpicit inſtitutionem heredum u
nius uel plurium ut quia illa ſola cancella

uitepatet ꝙ noluit in totum decedere ĩte

ſtatus. Immo uoluit legata dberi. ffð mi
li.teſtamen·tribunus·ꝭ·i·et ſic non poteſt
eſſe locus ueniẽtibus ab inteſtatoquia ſic
legata non deberenturcuius contrarium
uoluit incidens ſecundum dictum glo- ut
ſoluantur legata ueniet filcus aliquibus
uidetur ꝙ heredes ab inteſtato adhibent
et nihilominns debebuntur legata ex uo-
Iuntate teſtatoris quia reſeruata Inſtitu-
tis ut indignis/et non habentibus exdre-
mam uoluntatem defuncti aufertur he
reditas. ff.de uul.et puſubſti. ex facto·é·
Iulius longinus.prius dictis obſtat ff de
hiis qui ut ſudic.l. cum tabuł.ꝭ.fin.et de
biis que in teſtamen. delen. proxime Ibi
ſententia autem Imperatoris· et cetera-
Dam in hiis erit actus totum teſtamen-
tum concernens: et cum locus eſt fiſco cõ
tra ĩd quod primo dixi. Reſpongetur ꝙ ĩ
milla illarum legum ſtetit in finibuſ inci
ſinisſed proceſſit ad alium actũ qui pri-
orĩis cauſam declarauit quia ſubduxit no-
men heredis exquo actu apparet quare
ciderat ſcilicet propter odium heredis uni
us uel plurium et non legatariorum et ꝓ
Pter ĩid legata debentur. propter que ſol-
uenda locus eſt fiſco.probatur hec ratio-
ff·de hiis que in teſtamen:delen.l.ii: et·l.
penulci.in fine.Declarax enim hoc actus
ſequens precedenter ſicff.de manu · teſt ·
l.teſtamento ſuoſicut et uerbum ſequẽs
artat et declarat precedens· ff. de uerb·ſig
fica.l.ſeruus et.l.ſi cum tibi. adhuc op
ponitur de.l.fin· f.de hiis que in teſtaim·

delen. ubi teſtamentum fuit cancellatum

ed tamen fiſco uel heredibus ab inteſtato

non eſt locusniſi ipſi heredes ab inteſtate
probent uoluntatem defuncti.ſed ratio B
eſt. quia non dicitur teſtamentum inciſuũ
ub' adhuc unum eſt integrum et origina
le.ff.de bono/poſſeſſ.ſecundum tabul.i⸗
6:ſi quis in duobus. et quemadmodum te
ſtamen. aperi · l.antepe nulti Sed fuit que
ſtio de facto.Quicam ſollempmiter teſta
tus poſt aliquod tempus uocato quodam
ſcriptore fecit per eum ſcribi quod tũc uo
luĩt alios inſtituendo heredes addendo mi
nuendo ed in multis alterando- quod pri-
us fecerat et hec coram duobus ſine icp-
tore facta ſunt ordinauitq; cum illis ꝙ il
la cedula ſcripta daretur certo notario per
quem confici poſſet inſtrumentũ adhibi-
to debito numero teſtium anteꝗᷓ hoc fie-

ret mortuus eſt ſecundus heres ſe oppoit
primo allegans iura que dicunt ulcimarmm

uoluntatern ſeruandam:que ſunt notata.

de celebra.miſſa.cum Marthe.ſi uel ut

utamur. allegat etiam.l.diuus pius ff.de
teſtamen:mili:q ue etiam habetur. Inſti
tu·eo·ti:.Splanect de teſtamen/cum eſſes
ed.c.relatum:. Sed fuit contrarium iuch-
catum ea ratione quia illa ſcripeura dato

ꝙ uere eſſet ſic probata non fuit teſtamẽz

tum ſed quedam diſpõitõ ad teſtanduzʒ da
tur ſimile de diffinitiua ſiententia que pri-
mo ſcribitur ut de ſcripto feratur que ſèp
tura non eſt ſententia ſed diſpõitõ ad illaʒ
C. de ſen. ex peri.reci.l.ii.de re iudiq.c. ul
ti. i. vi et congruc arguitur de ſententia
ad teſtamentum quod etiam dicitur ſen-
tencie · C qui teſtamenfacer.poſſ.hac cõ
ſultiſſima.S. at cum humana.facit.ff. de
mauumiſſ,l.ſeruus hac lege pauit igitur

iſte le ad teſtandum .f.de teſtamenti. ſi is

quir illa ergo talis diſ põitõ etiam ſi Impe-

rator nominatus eſſet in illa non tolleret

primum teſtamentum. C. de teſtamen.l⸗
nolumus. aperte caſus diffinit.l. ex ea ſcp
tura· ff. de teſtamen.et delega.iii.fideicõ-
miſſa.S.i.ubi patet et nota. ꝙ etiam ſi no
tarius illa ſcripſiſſet et non legiſſet non eſ
ſet teſtamentum . decre.allega· non obſtãt
quia ibi teſtes probant teſtamentum hic
ſolum paramentum ad id facit.extra ð eo
qui mitti.in Kolkcier quod ibi no· Item
termini queſtionis ponunt aliud teſta-
mentum prius ſollernpniter factum ð cu
lus reſciſſione tractatur quod in aliis iuri
bus non erat.facit ff.de teſtamen.hac cõ
ſultiſſima.5. ex imperfecto Iuncto.GS. fin⸗
ipſius legis ſic etia reſpondetur ad ðcre-
ulti/de ſucceſſab inteſtat· · ¶ Quid ſi

— — —

2 33

N

aliquis fecit teſtamentum ed ruptum elt
per medium.H. Exemplum qd ſequit᷑ ẽ
de minima inſti: de capi:diminu:ò mima-
5Capitis diminutionem puta quia teſ-
tator ſe dedit in arrogationcz et poſtea ſui
ur effectus uult. M.Declarando id co
dicullo uel licteris.Dicit textus ſtatim al
legatus et glo ibi tenet ꝙ ille littere habe
re ðᷣbẽt.v· teſtes · ualeat teſtamentuũ
q prius fecerat. Endeo ualet quaſi uicea

tur iudiciuʒ retrogreſſus ꝙ ante fecerat

ff.de bonopoſſ.ſecundum tabu.l.ii.
Cor.l.qui ex liberis:il et habetur idem
Inſtituquibus moteſtamen. ifir. 5- alio
et.6ſequen. Item neſcio quar̃ obſcuri lo
cutus Fuerit auctor ꝗ textus illius - qui
fic iacet uoluntas que defecerat iudicio re
deunti redegiſſe intelligitur. ec ſic ctiaʒ po
ſuit· Aʒo in ſumma de teſtamen:.ni· colł.
. ſic autem. JƷ. Vel forte illud adcditum

eſt a HH noui iuris ſecunduʒ

Vber. M. Extra opus In opere enim de
quo in prohermo hoc non daxit.hoc dco⸗
quia laboraui ſi hoc eius dictum habere
potuiſſem. Scire surem poteris mentem
huius dicti. per no. C. de inoffi teſtamen-

omnimodo- in fine lecunde glo et· ſf eo · t.

ſi nan mortis in princi quedam enim que
de iure fforum non erant ſed de iure codi
cis quandoq; per ultimos forum-compo
ſicores in i llis fuerũt inſerta uult ergo di
cere ꝙ cum de iure ciuili teſtamentuʒ ta-
le non ualeret et ualeret de iure pretorio il
lo ponderato ſic ibi addiderunt comprila-
tores ſicut de iure repletionis dicunt glo-
predicte. Sed multum differunt hii caſꝗ
nec inueni in hoc caſu aliquem uſum hiis
uerbis cum de iure pretorio plenus ſit li-
ber fforum · CQuid ſi mulier fihium
uulgo conceptum in minus ſollempni te-
ſtamento inſtituit uidetur ꝙ ualet· quia

ſemper mater certa eſt. inſtitu de ſuccef.

cog·5 uulgo. ¶ Quid ſi pater naturalis ĩ
non perfeto teſtamento reliquit unciam
uel dimidiam.et uidetur ꝙ poſſit· C. ð cõ
firma.tu:l.fi..C.de natura-libel. fi.il.ex

lI. humanitatis. Bal. Nota ex hoc. . cuʒ

precedenti ꝙ mater et pater poſſunt in-
ſtituere filium naturalem coram duobus
teſtibus. in matre concedo quia pro iuſta
reputatur nec quo ad matrem eſt differen
cia naturalis atq; legittimi. H. unde cog-
l.ſ.ſpurius et.l. hac parte. inſti· ad orfic.·5
nouiſſime · C.quando mul.tu·of.l.fi.ĩ pa
tre ſi conſiderasl.u lt.C. famiherciſ.illa lo

quitur tantum in ſuo et emancipato· ſiꝰ

ſideras. S.eX perfedto. ille extendit ad ma

trem ſed mag s facit.l.fi.C. de confir. tu

que hoc uidet ur decidere niſi xponas. ut

ibi nota.in glo· g ¶ Quid ſi fiiq ĩ minq
ſollempni teſtamento ir ſtituit patrẽ uið
tur ualereff.de inofti. teſtamen.nam et ſi
ſed dic contra.ar.ff.de leet ſen.cõ.qð uero
¶ Sedcuzʒ deductio falciceſſʒ in relictis
ad pias cauſas ut. ff. ad.l.Fal:auten.ſimiłr
et in aliis caſibus:qui nõt.C. co· ti.lin te-

ſtamento- Bal-An executor poſſit poneẽ

manum ad quam rem uult. C quando de-
cre· opus non eſt·l.ii. in glo.5.· Et fecun-
dum Innocen exdra de teſtamẽtis:tua no
bis nunquid erit idem in trebelhanica-
uidetur ꝙ non: ut.C. ad.l.Ffal.lĩ.. ad mu
nicipium Si enim conditor legis trebellia
nicam ſicut de falcidia uoluiſſet hoc et in
hac ut in illa ſtatuiſſet. ut extra ð decim.
ad audientiam et quod non eſt expreſſe ſã

citumet cetera ut extra de tranſiatio· c.i.

1,5 ſed neqʒ illud. xi: q- i h dormierit.
ff.de publicl.l.de precio. argu:contra. In

auten:de eccleſiati. ſi autem heres ub di

citur omni falcidia uacante at trebe liani
ca ſub nomine falcidie continetur ut nõ-
in ſumma Aʒ0· de heredi.et. Falcid. Vnde
dicendo omm falcidia nullam excepit et᷑
de maio: et obedien- ſolite· prope fmemet
uidetur expreſſum in dicto.5- ſi autem he
res:ſi con iugas cum illo·S: illum ſi quls in
nomine dei ibi precedentem ubi dic he-
reditatem uel legatum preterea cum non
poſſit probabilis ratio diuerſicatis aſſigna
ri:quare aliud ſit in falcidia ꝗᷓ in trebellia
mca. Idem lus crit interpretatiue ſeruan-
dum:narn de limilibus idern deber eſſe iu
dicium-ut.C. ad.l.fal.l.fi. C. de cadu.toł.
l. unica.5: ſed ut mamfeſtetur-extra & Rp
tis. inter ceteras- extra de conſtitu:tranſ-
lato.i/qiꝙ quidam. ff. ad.lacquił.l.ill.
et. l.queſicumet uidetur etiem caſus de-
cre.Iohannes frange panem · 1- Quam
non habemus ſed de illa formata fuit de-
cre· ſi pater·de teſtamen. li.vi.ubi de hoc
in gloergo q uia 2 uide quod ſuper ea ſẽp
ſi et quod ſcripſic Iaco/de bel. in auten:de
herediet fal:S.· ſi uero expreſſim. J: VSB
hoc nõet. C. de epi·et cleric·ſi quis ad de-
clinandam in multis locis et gloſis eiuſdezʒ
I.et in preautenſmilit᷑ per que iura fu-
it pro hac parte iudicatum qmuis tũc ꝗ
dam reſponderent ꝙ ideo in pre decre.Io⸗
hannes et in.lſi quis ad non deducit᷑ tre-

belliamca quia non erat ibi ꝗ eã deducere

poſſet. Bal: Executor enim non admittit᷑

RN

A

ibi nili pro pauperibus ergo non detrahit
quiĩcꝗᷓ ex eo quia uere non eſt ſibi ipi her̃s
ſed alni ideo ergo non detrahit quia non ẽ
qui poſſit detrahere.dele.i.l.cum filio. S
Porro legittima iure nature debita tune
ſemper deducitur.argu.extra de teſtamæ.
Ravynuciuset nota.in predic.l.ſi quis ad.

in prin·et in predicauten.ſimiliterqm ·

uis contra notain predhic. decre.Iohannes
ed male · · Ignoro quis ibi hoc notaue-
rit tamen ſi loquebantur de directa ſubſti
tutione facta pupillo uerum dicebãt illo
moriente intra pubertatem ut patet in p
dic. decreſi pater. ( Quid ſi deus di-
recte inſtitutus eſt ſed hereditas eſt pro-
Pter legata exhauſta.dic ꝙ poterid ipſe de
us ſiue executor deducere quartam falcid.
ſi quis ali· ¶ Item ſcias ÿ ð hiis que te
ſtator precipit reſtitui de licitis acquiſi
tis nihil eſt diminuendurn uel deducendũ
Pretextu alicuius impoſitionis poſt obi-
tum teſtatoris uel eriam ipſo in lecto e-
gritudinis iacente in fraudem ſibi facte-
forte ab aliqua uni vſitate pro ðbitis ſeu
quibuſcunq; negociis ipſius uniuerſitatis
aut al ias iuxta libitum uoluntatis et con
trafacientes per cenſuraʒ eccleſie compel
luntur.hec leguntur in conſtitut᷑. Alcat
quardi:de teſtament᷑.quia nonnulli. :
Quam hodie non habemu s in.vi. Et ſic
nec pro decrehabencda eſt. ut in eius pro
hemio. in fine· Baldus. De relictis pro re
ſtitutione incertorum nihil detrabitur-
ut hic per Guil.nec habet heres interual-
lum inuentarii ubi anime periculum uer
titur. ut nota. C. de iure dehbe.I.fina·6:do
nec.ſecundum Richarõᷣ. et ibidem per Cy
num in additio.
aſſumit uerba Vberti. uſq; ad ultimum
uerſicu:qui fuit Alber. galle.J.· Si utra-

qʒ ſcriptura eſt codicillus poſſunt omnes

ualere ſi ſibi non ſint contrarie prorſuſ po-
teſt enim quis plures codicilllos facer. nec
unus tollitur per alium niſi ſint contrarũ

nec eſt neceſſe eos ſignari uel teſtes ſub-

ſcribere.ff.de iure codicillorum- diuus.5.

odicillos et.C. eoð·cum proponas et In-

ſtitut᷑.eoð.titu.ſẽcus autem in teſtamen

to quia per poſterius tollit᷑ prius ue diæi.
Si uero una eſt teſtamentum etx᷑ alia codi

cillusutraq; poteſt ualereet udraq; etiaʒ
deficere ex eacdem caula.inſtituł᷑.de codi-
cillisin fineff. de iure codicillorum-ante

tabulas. et· l. ab inteſtato. ¶ l Porro uoſẽ

tem utramqʒ ſcripturam reicere cautum

eſſe opordet. Nam licet poſtcrior uolun⸗

¶ Ceterum· H· Re-

es ita demum rumpat primam ipſo iune
ſi fuerit ualida et ſollempnis. ut r.de uul
Sa· et pupi.ſubſtitu:ſi quis eurn in fineta
men ſepe ſẽecunda inualida facit exceptio-
nem obſtare priori ut. C. de teſtamentis.
hac conſultiſſima. 5. penultimet. C. ad fil
le·hereditas. ff. de acquiren. heredit᷑.l. clo-
qius.ff.delega.iii.ſi iure.ff. de adminiſtra-
lega.ex parteff. de hiis quibus ut indi-
cum quidam. ftſi tabuteſtamen.l.i.ſi he
res· poteſt tamen ex aduerſo replicari fra
ter non competit tibi exceptio.ff. de teſta
mento milit art.codicilły. f. de bonorum
poſſeſf.ſecundum tabuł.l.penultim· i-
Quid. M. Fuit Albert. galł. de teſta
mentis uerſicu.ſed quid ſi duo.5. Si duo
teſtamenta producuntur que codem tem
pore et die facta eſſe uidentur· In uno con
tinetur ꝙ A- inſtitutus eſt in alio ꝙ· B.
de hoc.C.de edict. diui. adriani.tollend.I.
edicto. Vide quod de hoc ſcripfſi de
Relſeriptis duobus.Iibro ſextoſuper pri-
ma gloſa. Baldus. Notarius poteſt inter⸗
Pretari ſcripturam ſuam.ut notatur. ff.
appellationi.·l.ab executore.per Bartho
him- et declarare eam etiam ex interuallo

27 £

¶ Si bannum non eſt legittime cancella

tum non tenet cancellatioet ex eadeʒz ſcp
tura fit probatioC. quomodo et quando
ĩudioi.l.ſi preſẽs.uide infra de accuſatio.h
ſi cum bannum ·

TAVTEMCAV-
te premiſſas impugnatio
nes euites. Sic forma te-
ſtamentum.et primo b⸗
uem formam teſtamen-
ti ponamus.FORMA.
HFiec formã et ſquens cum primo ex
ordio fuerunt Kolandimi parte octaua in
principi.quedam tamen addit auctor ĩ ſẽ
cunda. 75. A.- filius quondam- B. per gra-
tiam Iheſu Chriſti ſanus mente licet lan-

Zuens corpore ſuarum rerum bonorũ om

nium per diſpoſitionem per preſens n un-
cupatiuum teſtamentuz ſine ſcriptis hoc
modo fecit. In primis quidern de bonis ſu
is reliquit decem. B. pro anima ſua:de qui
bus dari uoluit et maudauit tantum tali
eccleſie· Item tali tantumet cetera.KReſi-
duum uero expendi 2 diſtribui uſſit hoc
modo· et cetera. Et alias prout utilio pro
ĩpſius amima cõmiſſario infraſcripto uiſũ
fuerit expedire.· Quem quidem commil⸗
ſarium ſuum ad predicta omnia 2 fingła
exequenda eſſe uoluit ·d.preterea de aliis

Q
*

. 5„
ſol.. feE ſti 4ε ErD ℳMα☛

bonis reliquĩt nire legati. D. eius nepot
tantum. Inſuper . C.·eius uxor reliquit
dotes ſuas que fuerunt tantum. Item de
boms ſuis reliquit eidem tantum iure le-
gati: In omnibus autẽ alna bomis ſuis mo
bilibus et immobilibus iuribus et actio-
nibus tam preſentibus ꝗ futuris. H. eiq

filium heredem inſtituitet hanc ſuam ul

timam- et cetera ut in ſequenti forma ad
finem uſq; ultime uoluntatis: uerum ut
in hiis plenius inſtruaris formam deſtam̃
ti condiétiones et diſpoſitiones uar ias te-
ſtatoris continentis ſubiciamus hoc mõ-

FORMA. ¶LP. per gratiam Chrjſti ſa

nus mente licet eger corpore:Vel fic. Sa-

nus mente ac corpore uolens peregrinari
pro ſuccurſu terre ſancte: mare tranſire ð
ſiderans dum in membris uigor uiget cõ
poris et ratio regit metem quam ſiquidezʒ
rationem ſepe adeo languor obnubilat ut
non ſolum temporalium rerum ueruʒ eti
am ſui ipſius cogat ipla languoris uehem̃i
tia oblauſci condictionis Pumane ineui-
tabile deſiderans debitum preuenire res a
bona ſua et cetera.Vel ſic. FORMA-
¶ Dum corpus ſanitate uĩiget mers inte
rior in ſemetipſa collecta pleniori utitur
ratione quia non cogitur id cogitare quod

dolet. Vnde tunc ultime iudicium uolun

tatis in quo tranquille mentis ratiõis uſq
ecxigitur ſalubrius prouidetur. Quapro-
pter.P.corpore ſanus ac mente compos t
rum ſuarum diſpoſitionem per preſens·2c
Vel ſic.· FORMA Suprema hominum
iudicia quibus et anime ſuſtragiis et tem
poralis cure patrimonii poſt uite preſen-

tis exitum prouidetur etiaʒ ſanguẽte cor
pore · dum tamen in mente polſſideatur ra
tio legittime diſponuntur. Hinc eſt quia
A.licet eger corpore:mentis tamẽ ſue cõ
pos bonorum tamen ſuorum diſpoſitionẽ
P. preſens et cetera.Vel ſic. FORMA-
Licet incerta mortis hora ſemper debeat
in prudentis animo eſſe ſuſpecto. corpon
tamen imminente languore ipſius plus
naturaliter for midatur euentus. Idcirco.

A·eger corpore et cetera per preſens nun

cupatiuum teſtamentum ſiue ſcriptis diſ
poſuit in hunc modum. In primis quidẽ
diſpoſuit uoluit et mandauit omnia a ſe

cepta et habita per uſurariam prauitate3

aut rapinamaut aliam quamcunq; illici-
tam et indebitam exac tionem ſeu retent ĩ
oneʒ reſtitui et ſolui de boris luis uſq;ʒ ad
integram ſatiſtactionem illis a quibus eũ

apparuerit habuiſſe pro his ſoluẽdis et ẽ

ſtituẽdis omĩa bona ſua obnexia ed obl-
gata relinquẽs. Item ꝓ anima ſua et gꝑen-
tum ſuoꝝ relinquit de bonis ſuis.C.libn.
ð ꝗbo dari pcepit ec· ꝑrochiali·x· lib. ꝓ t
ſticutione decimay et urium ſubtracto-
rum. Item opi talis eccleſie.v.ſoli.Itẽ cui
libet hoſpitali et cuilibet loco religioſo ci
uitatis ·vſoli. Item pro ſepultura tm 2c·
et ad hec omnia et ſingula exequẽda et cõ
plenda eſſe uoluit et diſpoſuit commiſſari
os ſuoset huius teſt executorßs». L.z M
cius uxorem et rectoreʒ talis eccłie qui ꝓ
tempore fuerit dans eis et mancãs et cui
libet eorũ plenã licent iam et omĩodam ac
liberã poteſtatẽ· ut ſine dtradicione here
dis eiuſ aut alterius cuiuſcunqʒ pſone poſ
ſit ſua auctoritate de ꝗ buſcũq; bonis ipſi
us teſtatoris uoluerĩt auctor tate ſua ac
ciper̃ uẽder̃ dere aliẽat̃ ⁊ obligare ꝓ pᷣdẽis
reſtõnmibus faciendis et dictis legatis ꝓ aĩa
ſoluendis. et pro predictis ommbus et fin
gulis exequendis ut dictum eſt et ſi con-
tingeret aliquem uel aliquos dictorum cõ
miſſariorum ſuorum premori eidem teſ-
tatori aut mori ante executionem ommiũ
premifſorumalii uelalius nibhilommin
predca omnia et ſingła exequat. M·qð ſe
quit᷑ uſqʒ ibi. Itein de bõis addidit auctor
et prĩcipiũ non ur̃ ꝓcedere ꝑ ea que ſẽpſi.
de ꝓcuri.c.i.Gi:ſuꝑ ult.gloeĩqli·vi..2 B
adde quod habes ĩ forma que eſt.ĩ.ꝭ. ꝓxiĩ-
.notandurn et uide quod ibi dixi ſuper
prin.et fi.pſius formeet ſuper duob.vᷣ
ſequentibus. ⸗Vel fi uoluerint alium eli
gant loco eius liceat quoq; eis agere et fa-
cere procuratorem et actorem qui contra
heredes meos agat ad omnia que dicta ſũt
exequenda et ad penam teſtamenti peten-
dam et dampno et expenſas a meis heredi
bus exigendas· et quibuſcunq; per eos uł
corum alterum ut dictum eſt fuerit aſl-
ſignatum et obligatum ego ree meas ofs
illis exnunc obligo ego res iure ypothece
id eſt pignoris ut eas poſſint in iudicio pe
tere et habereex nunc enim mãdoꝛ facio
qð ipᷣi faciunt etr mãdabũtuel cicat᷑.ut·ĩ.
65.prox. . nõndũ quoq;. Item de bõis ſuiſ
reliꝗt iure legati tali tmn. Itẽ tłi tm. Iteʒ
m.uxori ſue reliꝗt dotes ſuas que fuerũt
cc.libr.et inſuꝑ legauit ſeu reliꝗt eis ð bo
nis ſuis. x. libr. iur̃ legati 2 totã mobiliã
ſuã.ſ.lectos ſcrinea et oẽs pãnos lineos 2 la
neos quibus utetur tempore obitus teſta
toris. Preterea legauit eidem· Voluitq; 2
diſpoſut ꝙ ipſa ſit In omo . Et Here-
ditate ſua Domma. Et Vſufructuaria.-

.

N0
ðò

FH. De hiis uerb's ui quod no.?·4 fil.

ſint.legit.·i. V· quid ſi quis ita derit et
ibi dicam quid ſi legat lectum fulcitum.
·ꝗᷓ diu uerit et uidualẽ et honeſtam
uitam in ipla domo Tuauerit dotes 2 lega
tum in iudicio non pecierit et uictum et
ueſtitum habeat honorificeonera quoqʒ;
plonalia ſi eaʒ infirmari cõtigeret et etiã
patrimonialia que contingerent ſuam do
tem ꝓ collationibus uel aliquibo publico
muneribo ð mea her̃ditate ſoluan?· Si au
tem filii mei le de ipſa nõ bene portarent
et ip̃a uellet ſecedere ab eis · tin habeat ð
boms meis · Si uero aliã uitazʒ elegerit uo
luit eam habere lolũ dotes pdictas et lega
tuzʒ pᷣdic tii · ſ.aꝑ·xX ibray et mobiſia
ſupdicta. Itẽ· a. eius filiã ſibi heredẽ inſti.
tuit in.C. librtquas carn haber̃ uoluit cũ
nupſerit uel ẽligionẽ intuerit et inſuꝑ ĩ .æ.

librt. iubens eam et uolens hiis eſſe cõten

tam de boms ſuis Itẽ.h filiam ſuã · uł ea
pmortua liberos eius ſuꝑſtites inſtituit
eo qð ſibi uel ꝓ ea dedit nornine dotis qñ
nupſi t. Inſuꝑ reliquit eidem nomine ben
dictionis uel augmẽrti.x- librt. hiis uolẽs
et iubens eam eſſe cõtentã uel ſic et iubẽs
eam ꝓ ꝑte et falc. meoꝝ boncs eſſe cõtẽ
tamar-C. de inoff.te. aut᷑· non licet. Itez
chcund quidaʒ non ſufticer ſi filia inſtitu
atur in dote unde dicunt ſic eſſe dicenduʒ
Filiam maʒ . C. librt quas habuit in do-
tem et inſuꝑ in. C. ſo?. eredern inſtituo
quia exquo in aliquo etiã uiliſſimo inſti
tu itur cõputabit dotern in legixtimaĩ·
v. ſed uꝑ. In omnibus aut aliis luis corꝑ
alibus ed incorꝑalibus mobilibus ed imo
bilibus iuribus et atiombustam plenti
tibus ꝗᷓ futuris. G.et c. eius filios ſibi eꝗ
hbus portionibo ber̃des inſtituit: ꝙ ſi cõ
tigerit im e dicta. M aut ex quacuq;
alia legitctia eius uxor̃ ex nuũc filios habe
re ꝑuenientes in lucẽ poſtumos aut me-
dio te natos ſi maſculo uel malculi fue
rĩt ĩpſũ ur ipſos cũ pdictis· C.et.c. uel al-
tero qui ſuꝑuixerit equalibo portiombus
her̃des inſtituit· Si auteʒ femina una uel
plures ipam uel ꝗlibet eaz ſibi in-C.-hibx
turonheredæ inſtituit · uel ſic.et ſi dicta.
m.eius uxor pᷣgnans eſſet et parerʒ filiuz
unũ uel plur es poſtumos aut medio Epre
natos ad luceʒ puenientes-ſi maſculus uel
rmaſculi Fuerint.2c. ut iam dixi: et hoc ul
timuz uidet᷑ locũ haber̃ ſpecialit᷑ qᷓñᷓ; ꝓxi
mus ſuſpicat᷑ obitus teſtatort Si uero ali
qua didtay filiqz tam natay ꝗᷓ nalcẽday
ꝗᷓ etiam poſturma aliqñ uel/ĩ· tale Cpus

deceſſerit fine filũs ſubſtituĩt eĩ pupilarit 2

et uulgarit᷑ et ꝑ fideicõ· Bal·ſubti tũc
habet eliger ex quo capite uemiat.C. ð co
dhcI. I. Fi. ff. ad trebel- l.recuſar. . ticius-
5 ſupꝑſtitces filios maſculos PH eoꝰ: filios
in ſtirpes· et non in capita· Et ſi aliqs fili

orum ſuoy maſculo' tam nato? ꝙ nalci

turorum uel etiam poſtumo aliqñ uel

I. x V-annu ſue etatis decederet et ſine li

