ic ſub dubio forte ocordant Iaco· de ra· et
petrus ut ſcripſi in dcre: uenerabilibus· ·
lecus.E.vi.ſuper glo.iiet· iii· nõ ſolum fi
ant ad ꝓbaàdum otumaciam. ſed etiam ad
ↄuincendam maliciã. C. de iudic aut᷑ iube
mus· et in p·decre. ꝓut· ꝓ hiĩs facit ꝙ lu-
bricum ligue facile ad penã trabi non dʒ
ff.ad.lꝛiub maie:l.famoſ . Cui ouemtC.
ſi quis imꝑamale.lI.una. Item licz dixerit
le nõ uentuʒ in prima:non ſequit᷑ ꝑ hoc ꝙ;
nolit uemire in fa. uel tercia. Item plo eſt
aliquid facere facto qm uerbo dicereex-
ð ap·dilecti.ii. ff·de edił· edicR tñ·S ei ꝗ
led citatus prima citatione quem citatio
apprehendit. dicit fcõ ſe nolle uenire·2 tnᷣ
oportet eum ĩte: citari·qᷓre non citabunt᷑
tum dixit uerbo. Item põt mutare ꝓpohñ
tum cum m Tuly.xuſcułi.nulla celeri.
tas põt cum aĩmi celeritate ↄtendere · ut
dixi ꝗᷓ ſpon. tua.ſuꝑ.i.glo:facit ad hanc ꝑ
tem decrelʒ de ꝓcuxlivi ff· ad tertulł.
l-Filiu mat᷑. in fi ff·de re iudi:qd iuſſit. e&
de ap:cum ceſſante hec opimo placet in ᷓ
ſine alcerius piudicio iudæialis eq tas obj
uaturquia.ſ: ſi illa uerba non diailſet ite
rum uocari dẽbat. ad idem hoc dico ꝓpt᷑
opimionem que hʒ poſt lid conteſ· omneʒ
dilationeʒ hri ꝓ pemptoria. uſq; ad ſniazʒ

excluſiue de qua·sS·t.l.Siuſo.. dicũt eti

am cum ſua remiſ. ¶ Devii·dico ꝙ liczʒ
articulus ille ad quem citatus fuit expedi
ri poſſit nec ab illo poſſic ꝓpter lui ↄtũa
ciam appellare ad alios tñ actus eſt citan

dus ut generałr de orumace notaui in de

cre.eum ꝗ de dolo 2 otu.li · vi in glo uide
batur ſuꝑ qua glpoſui dictum Inno/cuʒ
detminatioe holti-que etiã poſuit auctor

3.t. prox 5. uiſo. . Item ʒ in die ad fiet
ĩο uide quod ibi ſcripſi contra illud. :

¶ Et nõ ꝙ duplex eſt cõtumacia.ſ.uera

2 preſumpta- uere coõtumæx eſt is queʒ ci

tatio apprehendit. 2 dicit n portabo pedẽ

2 dtra eum põt ꝓcedi nulla alia citatione
fca ff. ex qui-ca-in pol.ea- fulcimus in fi.

nec talis põt appellare. f.8 in intereſt-di

uus.2.. ſequen in ꝗqb no · ii: q· vi . 9 ſunt
etiam quoꝝ ff de iudicis I.z poſt in fine
C·quõ ⁊ qn ĩu·ab eo/2· C· d lib· cã · ſi is quẽ
xxliil:q:iii.·de illicita: niſi ueniat adhuc ſe
dente iudicc ꝓ tribunali- ut in. l. diuus Iʒ
quidarn illam intelligãt de preſumpto co

tumace ↄdra quos eſt/ff.d ap. ex oſenſu·ꝭ·

fi.2 miſi pñs ſit iam dtumax. M· ſ(-in non

ꝑendo. 5ff-de ap· creditor. iuſſus ficte

autem ſiue pſumptiue ↄtumax &r ut qui
dam dicundt is qui rñidit ſe uentux uel nil

dicit non tñ uenit ad quem dʒ ter mitti.

ff.& re iudi.ↄtumaciacontumax quod
non placʒ· vñ dic · · m Egy ubiS· ·

ficte ↄtumax eſt is ad cunus domũ tri-

na citatio facta eſt· ʒ nõ fuerit inuentus
quod dic ut.S· ꝓx · ꝭlequitur. · Illud eti
am no.ↄtra talem enim ꝓceditur ſed poſt
ꝓbata iuſta cã abñtie ſine difficulcate re-
ſtituitur ut.ex de re iudicum Bertoldꝗ
Alii tñ dicunt talem non fieri ↄvtumacezꝭ
exquo ñ inuenitur · f:· que ſen ſine ap.re·l·

i. ai: qd non placet· nec accur. in.I fi.

ff.de in intereſti.ĩn fi:ulti.glo· · unde

breuiter diſtingue ꝙ otumacia alla eu-

dens ſiue notoria ut cum citatus inuent
rñdet ſe ñ uentue alia uera: ut cuʒ appre
uelle uenire· non tñ uenit. ut in pre.l. x;
ſenſu..fi. maxime ubi bis uel ter citatus
fuit.nec unꝗᷓ uenit · nec excuſationeʒ pro
poſuiĩt alia ficta ſiue interpretatiua puta
cum citatum citatio ñ apprehẽdit · ut· s·
ſicut ał.eſt ſimilenaʒ uera citatio dicitur
facta ab homine.ficta ſeu imterpretatiua

que fic a iure ut no.ex· de elec:ſtatuimud

li. vi. uere autem contumax non auditur

appellans.2 multominus notorie. ut. 5. fic
tus aut poteſt appellare ĩidecendiug poſt
ꝗſciuerit ſententiam ↄtra ſe latamC·quõ
2 quando iudex ab eo . Mad idem. C. de

libe· cã.l.iii· ff.q ap· ſic· l.i.·fi. cItem

ↄtumax auditur appellãs ſi iuſta ca eum

uenire ꝓhibuit ut in. l. e conſenſu.euʒ

qui ubi de hoc ·ſtde re iudi· contumacia.
ex· e· cum Bertold uel ſi ſł contumx in
non exhibendo.fłde ap/creditor.iuſſus

¶ Si autem procura ↄtumax eſt in Inija

N

N

9190

M

udx domin połerĩt appellare.no./ de ap.
§.i· Item ter citatus uidetur otumax q
dic ut.S· t. ꝓx ·5. uiſo.V. quid ergo2 que
hic deſunt uide in e· j

qualiter otra actorem oruma-
cem procedat᷑ ſuper quo dic ꝙ
ſi actor in primo uel ſcdo ter-
mino non uenerit ad quem reum citare fe
cerat reo ↄdempnabitur in expen ſis fde
iudi.eum quem temere2 etiam in dam
nis. 2 intereſſe totius litt· naʒ 2 ad hoc ſpe
clialiter ſe debuit obligare. in.q.iii.5/ ſpaci
um.v. libellum. In cà uero criminali ex-
municetur nec poſtea audiatur niſi ꝓbʒ
ſe iuſto impedimento ðtentumſi ueronõ
uenerit in perẽptorio reus abloluetur q8ᷣ
dic ut·ĩ/ de accuſ.5.v in prin magis emmm
offendit actor. non ueniens. qui debz caãm
ampliare·2 apud iudicem ſtare ꝗᷓ; reus cu

ius eſt fugere et cãm extenuare:uii-q. nii

c:i:unde ⁊ reus fugitiuusnuncupat᷑ ut in
Pre·l. ꝓperandum .5S: et ſi quideʒ· hodie au
cem pumtur in expenniſi ueniat in pri-
mo uł ſcdo termino nec admittitur ad ali
am citationem niſi preſtita cautione ydo

nea ꝙ in termino fideliter ↄꝑebit ute&-
de do. 2 otu/actor · H.li· vi. S.· quod eſt

3 illos abuſores lr̃ax appicarum qui per

cas: Mnää ſup-habentes c'as generales. 5·.

faciunt quos et ubi uolunt citari nec ĩ ſta
tuto termino ↄꝑent.ut ſic citatos indebi⸗
te uexent · Sed non uidetur ꝙ actor non
oparens in primo termĩo debet in expenſ
cõdempnari: nam nec reus trinis citatus

edictis in primo termĩo uenire tenet᷑ unðᷣ

et idem debet actori licere.e de mu- pe.

Vnc nobis uidendum occurrit

Pupil.l.fi.licet al·regulariter non ſunt te
ſtes recipiẽdi. nec ſma ferenda lite non cõ
teſta· ut· S. de teſte.S.nũc tractemus.ſi au
tem lis eſt ↄteſt· cunc actor cõtumax eſt
citandus. ad petitionem rei tribus ed atiſ
quoꝝ quodlibet dʒ eſſe ·x: diex. et ſi liquet
uel liquere põt de cã iudex ſmaabit m cãſ
et merita· ſi uero nõ liquet plene de cã ab-
ſoluat reum pntem ab obleruatione iudi
cii-nulloregreſſu ad cãm reſeruato actori
et in omnem cãe euẽtum ↄdempnet acto
rem abñtem inexpenſis hec plene legũtur
C.de iudi. ꝓperandum.5.et fquidern. ex.
de do2 otu. ꝓut. ¶ LIliud autem ſcias
qñ iudex partem pntem ablſoluet a termi
no fiet hoc abſqʒ ulla citatione· ubi uero
fit ablolutio ab inſtãtia iudicii. que peti
debet ante litis ↄteſta· ut C. quõ et qn iu-
aut᷑.qui ſemel.a. iii:qiii .Oſpaciuzʒ. h. qð
fieri dʒ pars abſens citari.2 maior ſolemp
nitas adhiberi quia tunc ea facta oĩa aca
H.reſpiciendo litis ordinationẽ de ple
ne ſcripſi de teſti.cãm. · iudicii illi per
eunt.C.de iudi:ꝓperandum.é6:i fl.de iu-
diz poſt. et abñs odempnatur in expenf.
ff.de penis calumpmã per huiuſmodi au
tem ablołl'onem iuridictio iudicis non tol

litur. ut no.m papam:edc· de off.deł.ↄſu
luit. M. ut ibi ſcripſi ſuꝑ glo:ii.a d iudi:

cxaminata ſuper· ·nihilominus.5.·

☛ *Equitur uidere quałr otra re-

um oↄtumaceʒ ꝓcedatur In pri

mis ergo ſcjẽdum eſt ꝙ actore

inſtante 2 rei abntis ↄocumaciã.

—
.

incuſande .
ſed et ipſe iudex facta ſibi fide de citatiõe

ut.Ide comꝑi in termino .

2 4 — —
carot ee, 9ERXH

A C

„

—

c.ii: ſed hoc nihil eſt dictum quia et reus
tunc ↄdẽpnabitur · ut· ĩ. de expen.5. iĩudt
v· ſed queritur qũ. M. 2 uide de citatio.
5‚uilo⸗ V. ſed ꝗd ſi tres ·et qd ibi dixi 3-
¶ Vt aũt hic articulus plemus liqueat.

FIm ea que dicta ſunt.5S. t. PxS'lſequitur-. .
.· ſed nuquid. 2 ſequentibus pnupciabit .
eum ↄtumaceʒ in hac forma&τOrma Cu .
nos talis iudex deł. u ordinarius tale tri .
bus edictis· uel uno ꝓ omnibus pempto-⸗

914

diſtingue naʒ aut cã eſt ciuilis uel ſ pualis

uel mita uel coherens.ð quibus.ĩ. §. Peer
dicetur:aut actor abeſt ↄtumaciter ante

litis oteſt.aut poſt litis oteſtiſi añ litis coõ

teſt · uocãdus eſt tribus edictis. per inter
ualla.xxx-dieye:2 ſi nõ uenerit indulgetur
ei annus. ſed intra ipmm annum uemens ñᷣ
auditur. niſi reſtitutis expenſis reo ut.5.
ſi uero nõ uenerit intra annuz ip̃ᷣm iudex
audiat allegationes 2 teſtes rei pntil.2 reĩ
ueritate perquiſita ſnĩam ferat ſuꝑ princi
Pali. hoc habetur · C. quõz qn iudex.autt-
qui ſemel.ex·de do.et ↄtu/cãm que in fi-

led ibi erat lis oteſt.ſm Inno·2./C. de uſ.

rio citari fecerimus. ut coram nobis pa
reat tali de iuſticia rũſurus. Ipᷣe uero nec
in termĩo eidem ſtatuto· nec poſt expec-
tatus diutius ꝑ ſe aut per rñialem ydone
um curauerit comparere· ꝓut de citatiõe
huiuſmõi oſtat per relationem talis nũcii
uel preſbiteriuel per publica documenta
Idcirco petẽte tali ⁊ inſtante ip̃m otuma
cem exigẽte iuſticia reputamus. 2 ꝓPnun
ciamus · xxiiii ·q. iii.d illicita. C. quõ et qn
ĩudexoſentaneuzʒ: e&. de dol. 2 cõtu- ꝓut.
¶ Deinde iudex cõtra eum tanꝗᷓ contra
tumacem ꝓcedat recepta prius petitiõe

actoris ſuper hoc·de qua dic.ut.i·de dolo

4

9A9

et conłu.5. reſtat᷑· 2 de eo qui miĩt᷑in poſ-

in prin. ( Ad huius aũt materie noticiã

clariorem- quia hic articulus frequens et
cottidianus eſt ſic diſtingue nam caãrum-
Alia eſt criminalis-
Alia ciuilis-
¶ Aha ſpiritualis
Alia mixta-
A⸗Sola hec.iiii:expreſſit. Lan ubis.2
merito.quia mrimonialis incluſa erat ſub
ſpũali.2 appelł'onis ſub altera illarum al-
legauit etiam tria ĩura prius allegata: Itẽ
ut.ĩ. patet auctor illa duo ñ prolequitur
ſed renutłit ·
¶ Alia matrimonialis.
C Alia appelłonis ut. xvĩ. q· ĩ· frater nẽ
circa mediuz· ibi ſi ꝗᷓ c ꝛc· xini.q ii· ſuper
prudentia · ex · de procura· tue· ex· qui fił·

X

fint le· per uenerabilem§ roõmbus. /tria

quippe de quaꝝ finguł aliqua edoces mus.
¶ Si quis igitur de crimine accuſatus cõ
tumax reperiatur vr̃ fictione iur̃ crimen
oficeri. Ahec tñ fictio uel ſnĩa. ex ea ſe
cuta ñ inducit iun infamiã ſuper hoc uið
qonem Iaco· de bel.C/ de requi ereis in ul-
timo mẽbro.ñn ob.lfie.t·que loquitur S
infamia facti ut ibi no· ſed hoc mem-
brum plene ꝓſequere ut no ĩ·. de accat·
6· ſequit᷑. · 2 no· de do2 otu· ueritatis in
glo. pic patet. Jꝓ. ¶ S iuero agitur ciuili
ter diſtingue. nam aut agitur 2Cce reali

aut perſonali-ſ reali puta ad funda uel do
mumz reus ſit cotumax quia pemptorie
citłatus ñ ↄparet· ut.ð·Gei in prin xunc [B⸗

diſtingue · qin aud eſt lis oↄteſt aut ſi con
teſtata. aut nullo mõ cont ſi eſt lis cont
itey ſubdiſtingue nam aut liquet de cã.

aut liquere põt de cã·puta quiĩa teſtes re-

cepti ſunt uel recipi poſſunt· u inſtr̃a ex
bibita uel cofeſſiones fcẽ· tunc ꝓcedi põt
ad ſmam abſoluendo uł odempnando ᷣm
eãe merita: nec ueniens reſtituitur -2 ſiue
ꝓ abñnte fiue otra eum iudex ꝓnunciaue-
rit ſemnꝑ eum in expenſisodempnabit. nec
abis otumax a ſua ſmia poterit appellare-
ut. C. de iudi. ꝓperãdum. 6ſi aũt reus· 2:6
ſaũt ex geſtis ex· de do/2 dtu ꝓut ad fi-
H.et ibi hec materia in ultima gloet ꝑ
ac. bal· i.t · ꝓPx · D iii:qxĩ· decermmus· ſi
uero nonliquet nec liquere põt: ut quua ac
tor nullos teſtes. uel inſtr̃a ꝓduxit p que
Poſſʒ a ſuo iure docere tũc adiudicãda eſt

actori poſſelſio tin.2 ſtatim fiet uer PoNH
ſeſſor.ſalua qne ꝓprietati abnti- ut in p.

dec. ꝓut 2. C. quõ ⁊ qᷓ iu: loſentaneum ſi
aũt ſis eſt quaſi conti/laltem quo ad inxer

rumpendã preſcriptioneʒ-puta. quia is.
nomine poſſidt aleno ouæmat᷑ ac ſi ſua ſit
2 dno rei ꝑ eum in iudicium noĩato·2 fca
ei. ĩ. certum tempus a iudice ſtatuẽdum
Snunciatione ut ueniat ad cãm coq; legit
tirme citato os ipe non uenit⸗-tunc certe

adiudicabitur poſſeſſio iĩp̃i actori ·et flier

uerus poſſeſſorſalua qõne ꝓprietatis abñ
ci. ut.ec· ut lite nõ conteſt/qm. ſi luꝑ
C. ubi in rem act.l.ii.2 in p:decre. ꝓut in
fi. ̊ hoc dicam.ĩ· C· ꝓxhreſtat. · H etxiã
no⸗2.·. ſe ·2 ſic idem iur eſt qñ lis eſt con
ceſt.ſed ñ liquet de cã ·ſicut oñ lis eſt qua
ſi oteſt· Ceteꝝ ſi lis eſt nullomõ conteſta-
reo ↄtumaciter abñte actor non põt pete
re ut ſma feratur ut.C· de iudi · ꝓperanòᷣ
5S·a ſi quidem· 2· S:ſin auũtſed ſummatim
exaĩato negocio mittendus eſt in poſſ.rei
petite·ed· ut lite ñ oteſt.qrn frequẽter·5·
In aliis. C· de pᷣſcrip·xxx. uelxl· ſi quis ẽp-
tioms·· peex· de æo qui mitin polſ.cã rei
ſer. c.Ffi-2. C. quõ 2 qñ iu oſentaneum ĩ fi·
ꝓut dicetur · · · ꝓx·il.2 Cunc reus ulq;
ad anum poterit recuꝑare poſſeſſioneʒ re
ſtitut expẽſis 2 preſtita cautione iudicio
ſiſti-ãno uero elaplo ñ audietur miſi ſuper
ꝓprictate ut in pre· in aliisex· de co
mit. in poſſ· cã rei ſer · c. i·2 ii· 2 in pre-l-R
quis ẽ ptionis ad fi.a ſi ꝓpter rei doluʒ leu
potenciaʒ nequit naciſci poſſeſſionem uel
nactam ꝑdit mhilominus poſt ãnum ef-
ficitur poſſelſor·ex· de dolo:2 9tu otingit
ſed nec in criminali recuꝑat poſt annum
qd dic ut·ĩ·de accul.d·ſequit᷑. q auteʒ in
cipiat currere iſte ãn dicetur · ĩ· C· Px· g·
Iam d efectu. .ultimo⸗quero. Qluid au
tem iuxt ſit in actore ↄtuacę· ixi · S.· Pꝛæ⸗
¶ Forro ſi agatur acCiõe perſonali:2 reus
abſt otumaciter diſtingue: nã aut eſt con
cumax añ li oteſ.aut poſt· ſi an tunc mit
citur actor in poſbonox ipſus rei cã cu
ſtodie. ꝓ mõ debiti declarati in libelloiut
inp· decre· qm frequenter ·5fi·2·C· de bo-
auc.iuipol:cum ꝓponas/2 aut᷑ei ꝗ ĩiurat
milſſus tñ nõ efficitur uerus poſſeſſor- Im
mo reſtitutis expẽſis 2 preſtita cautione
ueniẽte reo reſtituĩt᷑ poſſeſſio qñcunq; ut
in preaut᷑ei qui iurat. niſi iudio auc tori.
tate ſit ab actor̃ diſtracta qui iudex debzʒ
ad hoc tempus ſtatuere moderatũ · ſĩ qdᷣ
res diſtrahat᷑ uel iuſtus uel uerus poſſel-
lſor efficiat᷑ · ĩ · t. ꝓxò· nunc dicamus P.· 3
que eſt. 2 niſi m quoldam ſm decretum
fuerit interpoſitum. C.q diſtra:pigſi pri
us· ſt· d̃ dap. infec.ſi finita· ꝭ/ubi 2. 9· forte
et·poſtea· 2. ff· de re iudi.la diuo/ a no:

N

C.de his quiĩ ad ec.confu.l.fi.ꝭ.neqʒ · ar.tñ
otra.ꝙ ſaſtem poſt ãnum ñ audiatur ſuꝑ
poſſeſſione ſed ſuper ꝓprietate timn ſicut 2
in reali ſeruat᷑.ut in pre· decre:qm in fine
ſed dic ꝓut ibi no · MH In ulti.glo.2 uide
qð ſuper ea dixi.J ·2 iunge hoc qð eſt.ĩ.
t. ꝓx· ul qd autem dixi miſſionem eſſe
ꝓ mõ debiti declarati faciendã. hodie ue-
rum eſt ut in pᷣ· ocor niſi in caibus. Prĩo
cum peto libeꝝ hoĩem nihi exhiberi per
interdictum ð hbero hoĩe exhibẽdo· et nñᷣ
exhibetur ꝗa tũc fit miſſio in poſ.omniũ
bonoxff.ꝗᷓ libero ho-exhi. l.iii nam liber
tas res eſt ineſtimabilis f/de reg.iurt. liᷣ
tas eſt·fo qũ . M· Iſte caſue·2 Pximus ſe
quens excipitur a ꝑceptione fructuuʒ ut
pzʒĩ· C.i.5·reſtat · V· hoc autezʒ.et ex· e· ti ·
otingit ad fi. ult· gloſe.hic aut inepte exci
piuntur· quis in poſ/mittit᷑ et benefi
cio carbonedicti ut.ff.de care/ꝑ totum
tercio qñ quis mitin poſex uentre ff. de
uen . in pol:mitꝑ totumquarto ᷣm quoſ
dam utff.ſi ſerui: uen is cuius ſed ibi cre
do miſſionẽ faciendã ꝓ menſura declarate
eſtimatiõisquia lra illa correcta eſt·
Non credas ꝙ habita ſit aliꝗᷓ falſe lr̃e cor
rectio de pãadecta piſana.ſicut r in.l.ſepe
ff.de re iudi.Si:2 no/et.c·pe.circa mediu
glo.ſed intẽdit ꝙ illa l̃a loquitur m ius
uet qð ſtatiʒ ſubdit · · de hocĩ· in trac
tatu Ici decreti.ſed ohm ſi agebatur ꝑſo
nałr ad certaz ſpẽrn ut in cà dampni ĩfec
ti: in illam rem fiebat miſſio tmm · putaex
quo timeret᷑ dampnũff. ex qui.caĩ poſſ.
ca.l·fulcimus5̊. celſus. Si ucro ad certam
quãtitatem fiebat miſſio in omnibus bo
mis · fl· e. l.i.et.ff. ex qui:ca:ma-in intere
Item ait pᷣtor·S. hoc autem·2· · pe· Item
quod r declaratiintelligit ago-ſurmmatĩ
ſcʒ ꝑ iuſiurãdum actorisffad exhi.the-
ſaurus:ſed illa loquit᷑ de iuramento calũp.
MH-hic aduerte uexꝝ eſt ꝙ olim iuramen
tum calũp· pᷣſtabatur ſingułr ſuper cmmi
bus articulis a de tali iuramento intellex

it Aʒ0.l.illam ut ibi dicit glo- ſed hodie

ſemel ſolum ĩurat᷑. C.de lux/calumpauti⸗
hodie tñ ut dicebat Guiubi/S·lʒ ſemel tã
tum iurandum ſit. 2 ſuper totalicate.illð

ꝓcedit cum ꝑtes ſunt pntes. ſʒ ubi req ab

eſt ex quadam neceſſitate que facit legeʒ
ceſſare.ff·de off.oſuł.l.una· preſtat p̃ſens
hoc ſacramẽtum pl tñ ei placet· ꝙ iſtud
lacramẽtum ſit ð ueritate dbiti.iĩ.q uere
dʒ reus quod petit actor iurãs ⁊ ꝙ ſibi nõ
fuit ſatiffactum.2 dicit ſic ſeruari. S· Itt
Fm hoc uidet᷑ iſte eſſe teſtis et actor otra

iura:iii.qiii · V·nullo ĩure C. teſti· om
mbo unde m Rof. Mubi tractat ð of-
ficns iudicũR.de bo.auciudi: . Iti que
ritur quid ſonẽt:2.· .· ꝓacis · priqꝗ 2 P· S
dʒ debitũ clarari ꝑ teſtes/2 inſtrumeta-
AM¼1. Inducit-l. fi- C. de bo auc iudi:pol/q;
ñ ſufficiat ĩuramentum cũ ibi dicatur
aln creditores uemẽtes ad vmoduz poſſio
nis debẽt oſtendere de iure ſuo uide etiazʒ
de hoc/S:de offi.ĩudi.ꝭ·ultcimo ſuꝑ ·V.ter
cio dicendum2· . ſexto querẽduʒ.S2 fi.
obiciatur ꝙ hec ñ eſt ſummaria mo ple
mſſima ognitio que fit ꝑ teſtes et inſtra.
ut.S.de offõ iudi:·fi · Item ꝙ teſtes non
recipiuntur lite n oteſt· Ipſe rndʒ ꝙ nihil
ominus eſt ſummariaiqa hec ꝑte abſente
fiunt.que multa oppoluiſſet in ꝑlonas et
dicta.2 cõtra inſtra nec eſt miꝑ ſi añ litis

tel·actor d iur̃ ſuo docʒ. ꝗa G̊ eſt genera

le ut dicit hodie·ubicũq; actor uult ꝙ; ꝓ
cedat᷑ ↄotra abntem uel ad ſniam uel ad dã
dam poſſeſſonem.ut.C.quõ et qñ iudex
auũt.qui ſemel. Item ñ eſt miꝝ ſi teſtes añn
licis ↄteſtrecipiutur.ꝗa 2 hoc in alns cai
bus oↄtingit. ut in predecre: qmm uel ut di
cit fiet ſummaria ꝑ unum teſtem uel eti
am ꝑ priuataʒ ſcripturã que forte quo ad
hoc fidem faciet cum ñn debeat ferri difri

nitiua lʒ ał. fidem non faciat. A1â-bucuſ

q; Roſt·qui ſic dixit.ut hic ſub dubio for
te. 5: Alii uero dicunt ſufticere declarari
in hibello.p-ĩtelligit declatati.i. ꝓbatia ꝑ
ſmiam certi facti. C.d boauc.ĩudi.poſ.cũ
ꝓponas:2. I ſequẽ.2.· I. fi cum poſt fi-
dicens hoc ſpeciale eſſe ut lite ñ conteſta-
Inmia ferat᷑. ut et ał. In aut᷑.ut᷑ ofſns obe.iu.
ꝓuin. S:ſi uero:quod ñ placet· ¶ Sed nu-
quid in ypothecaria mittetur creditor in
poſex pr imo decreto ꝓ menſura debiti ð
clarati-dicuũt quidam ꝙ ſic: In aut de ex-
hi. 2 ĩtroireis-Alii ꝙ in poſormium bono
rum que tacite uel expſſe fuerant obliga-
ta. ut.C.coĩa:deł.l.iff·ex quica. in poſſ.
ea:hoc aut᷑:2· C. ut in polle-certaſed pro
primis facit· quia idem iĩurt dʒ eſſe in ac-
ceſſoria.ſ.in ypothecar ia q in principali
ergo vr ꝙ fiet ꝓ mẽſura debiti declarati·
Sed certe ypothecaria talis eſt nature ꝙ
toti rei obligate nudam polſaduocat. ut
ff.de euicſi cum uẽditor · M. uerſiculus

ad lr̃am fuit Iaco.bal. in materia de prĩo
2 Fo dcreto/ſed qõnem bene tangunt glo-
inl.cum ꝓponas.2 in autłeĩi qui iurat.C.

de boauc:iudi.poſ2 inl:iii·C.q ꝓcurat
quibus placet.ꝙ fiat in omnia põderandu
eſt dubium qð ꝓcedit ex hac · lquia ſi in

„ 0

4 Wr vy 1. taer ver

90

N

pothecaria detur poſſio ex primo decre
to.ergo illud idem oꝑabitur qd diffimtia
quod eſſe ñ dʒ maxime quia nõ examinat
negocium in iſto ficut in illa aduerteqa
ut refert Cymus in.lñi finitaff.& damp-
in:ò·ſi pluresin materia.i.2. ii. decreti.in
fi· glo.in.l.ſi quis ẽptiomis C.de preſcrip.
xxx.anque incipit bone fidei. in fi-dicit
in ypothecaria idem ſeruandu quod in ꝑ
ſonali·ſed alia glovr dicere in ea idem qð
in realiff· de acquirt.pol.l.in.fi.ſuꝑ. .
n poſfonem. dicit aut primaʒ ꝓcedere qñ
intẽtatur ypothecaria otra habenteʒ ius
qnii· non enim tũc petitur ſimpleæ poſſio

ſed id q; eſt penes reuũ ꝓpter cuius otũa-

c iam mittat in poſf̃ionem ex primo 2 fo
decreto2 ꝑ m habebo dmium quod erat
penes eu.2 ſic idem quod in ꝑſonali ſed ſ
oↄuentus n hʒ dniumtunc non interpomt᷑
m decretum:quia ꝑ primurn habeo poſ
ſeſſionẽ que erat apð ↄtumacẽ a illam ſolã
ut in.l.cum uẽditor·2 ſic eſt idem in ypo
thecaria:qd in alia reali ꝑ quaʒ aduocatur
poſvio.nec interponit᷑ m decretum·hc in
telligo eius dem cõiter corruptum per B
n eſt ſoluta ſupior obiectio:nec id qð ali-
qui ſubdiſtinguunt:aut agitur ypotheca
ria ex pignore ptoris-2 tunc primuʒ dcre
tum 2 Fm et ipᷣa fnĩa aduocant detentatĩ
onem tinf· de pig act ñ eſt miꝑ in fine·
aut agit᷑ ex pignore ↄuẽtionaliet tunc ꝓ
cedit diſtinctio dicta: an agat᷑ otra cdebi
torem 2 důmaut otra exneuʒ et quia ut
dixi ꝑ hoc obiectio ñ ſoluitur-Pe. de bel-
tenet indiſtincte in ypothecaria idem qðᷣ
in ꝑlonali ut primum decretum poſſeſſio
nem n tribuat. ſed detẽtationem rõne ſu
perius dicta. J'amẽ Iade are- otratenẽs
in ea idem qꝗᷣ in reali.Cui opponitur ſi fi
at in eo miſſio añ litis ↄteſt · quaſi.ñ au
ditur reus poſt ãnum niſi ſuper ꝓprieta-
te:ſi poſt hitis conteſ uel quaſi etiam.ĩ.an
num ñn auditurmiſi ſuꝑ ꝓprietatehec pa
tent.in ðcreqmꝭ⸗In aliis·2./quod ſi ſu
per.Sed quare reus ꝓbaret ꝓprietateʒ· cũ

actor fateatur rem eſſe ip̃ius debitoris.te

nẽdo illam ut pignus 2 noĩe debitoris. ff.
de uſucapᷣl.pignori. ſed ipſe rndet ꝙ pro
prietas que ſibi incumbit ꝓbadaĩ. annuʒ
uel poſt ãnum iuꝰ? diſtinctionẽ de qua.S.
eſt dem̃quia ꝓbabit indebitum·. q pe-
tit actor/uel ꝙ res illi obligata ñ erat 2 ſic
de ꝓprietate audit᷑:ĩ. iure pignorſi ouẽ
tus erat debitor· ſi uero ec neus tunc ᷣm
eum ð& uera ꝓprietate ꝓbabit ſi uelit ſibi
poſſeſſionem reſtitui/2 placet hoc Cyno⸗

ubi. S·qõ·xv.· Iʒ dices quid ualz iſti e neo
ꝓbare rem nũc nõ eſſe ſuam.ſi erat in bo-
ms debitoris tp̃re oblõnis· Rndeo ꝙ ualʒ
Sbitore n excuſſo.ut·C.de pigaut᷑·hoc ſi
dbitor· J ¶ Sed pone ouem te ypothe-
caria petes funduz ꝓpter ↄtumacieʒ tua
miſſus ſum in poſſeſſionem fũdi cã rei ſer
uande uis recuꝑare fundum:2 reſtxuere
expenſas:querit᷑ quid iun ſit.2 vr̃ ꝙ nõ de
bes recuꝑare quia res mibi obhgata eſt.
unde hẽo retentionem.C. de uluꝑ retẽtio
nem et melius· f· famhr· his oſequenter
6. Pe. ar. ↄtra· ff. ex qui. ca · in polea.l.hoc
aut.S.fi· Cde preſ.xx. anſi quis· S·penł⸗
C.de boauc.iudi.polſ:aut ei qui iurat di
ci põt ꝙ ſi oſtat de dbito 2 obligõne tunc
ñ debes alioquin ſic· Rurſus ſi lis eſt oteſt.
cum ꝑſonali agituriſi quidem actu fuerit
certa quãtitate pecunie uel obligõne2
miſſio fcà fuerit ꝓ moco biti clarati-
miſſus nunꝗᷓ efficitur uer poſſeſſor.ĩmo
poſrionẽ recuꝑat qncunqʒ niſi res diſtrac
ta fuerit: ut iam dixi. Sed ſi certa ſpẽs pe
tita fuerit fit miſſio in illa ut pdiꝰi 2 tũc
reus uolẽs poſt ãnum parere auditur ſolũ
ſuꝑ ꝓprietate ñ ſuꝑ poſſeſſione · ᷣm quoſ
dam ut in p.lↄlentaneum in fi2 C. ubi ĩ

rem act.l.ii. Sed quid ſi ſpẽs eſt incer

ta puta alternetiuua puts peto ſtichum
aut pãaphiluzʒ hoc in mobilibussidem im

mobilibo ut quia dʒ ex ꝓmiſſione domũ
aut uineã oſtat autem ꝙ ſi alternatĩa eſt
in obligõne alte ſolum etiazʒ uilis preciſe
peti ñ poteſt. Inſti:de act.ꝭ· preterea et ʒ
plus peti.c.unoreo igitur cõtumace quã
fiet miſſio/Rndeo ſcdm Iaco. de ra.ꝙ; B
equiparatur obligõni que eſt in genere ut
probat predec unica: que de his duobus
ꝓmiſcue loquitur.2 ff de odi-indel. cum
is In fi.fiet ergo miſſio in eſtimatione ef-
fectus talis obligõnisff.de · .ob·eum ꝗ
certaꝑ·56. i. ut ibi de executiõe no: Sed pe-

de bel diſtinguitaut electio eſt creditort᷑

quia ſibi debetur alteꝝ quod uolet.2 tunc
ipe eliget in quod fiat miſſio · ff. de regu-

iurtqui põt. ubi auũt electio eſt debitoris
quod eſt regulare:e&: de reg iurt· In alter
natiuisli vi:fiet ex primo decreto miſio
in poſſionem omni alternatiue petitorũ

ꝓm eũ Eſt.n.equũ exquo ꝑ fem̃ rei nõ de
claraturꝙ fiat miſſio in utroqʒ ff. quo⸗ꝝ
legal.iĩ.S·q; auteʒhuic obſtatquia quod
non lʒ uerbo ut ſupra dictum eſt ñ debet
licere facto/quod plus eſt de applFoni di
lecti.ĩi. Si ergo utxqʒ ſimpliciter ł altex
tm̃ petere nõ poſſum non uidetur tutum

ℳ

S

„„2)

ð

90 „ ON

NℳN

N

utriuſq; uel alter ius miſſionem petere uk

fco reciꝑe: ubi mihi electio ↄpetit quare
in o mẽbro uideretur tenẽdum dictum
Iaco.pre:Et maxime mouet · quia2 ſi id
ocederetur in primo decreto: non tñ in o
cum tãto preiudicio ↄtumacis· facit dec

qm in fm. ꝓpter que ſatis uideretur ꝙ ad

eligendum iudex poſſit certum terrmnuz
ſtatuere ↄtumaci poſt quem ſpectet ełc
tio ad agẽtem 2 procedit talis electio quo
ad utxq; dcretumiut.S facitff· dle.i· qui
duos 2 quod ibi nota. 2 de teſta. iudicãte
8 preben.ſʒin fili.vi·2 qd no.æ· F· de Rp
duobus ad fi·. · ¶Sed pone Ticius in-
fert mihi uim turbatiuã ago otra eu uti
poſ.ut ceſſet a turbationeille eſt ↄvtumax
nec uult uenire-2 mhilominus me turbat
queritur quałr mihi oſuletur. · d hoc
etiam.ĩ· t l. S· reſtat· V. ſed pone ago-2 ui
de qð dixi ut lite ñ oteſ:tue2 KRof in agẽ
te ofeſſoria hoc tractat. ubi de cõfe ſſoria
penul.colũp. v. Item queritur ſi ago.·
Ro.quia ca talis eſt.ꝙ non põt fieri mi⸗
ſio in pol/excoĩcabitur.ut in precqin fre

quenter. uel iure ciuili põt ſibi mulcta in

dici ꝑ illud edictum ſi quie ius di.non ob-
uel poſſʒ · H m V ber .ĩ· ubi·· V⸗ſi agi
tur poſpfione· 5· actor taxare ſuum int

eſſe ſm naturam interdicti uti poſſi-⸗2 ꝓ
illo intereſſe fiet miſſio in pol·bonorũ ad

inſtar cuiuſlibet ꝑſonalis actionis · uł in
autł᷑-de exhi-et introre uel melius exquo
ñ oparet iĩudex ex offõ ſuo ꝓhibebit ei ne
me turbet donec ð ſuo iure ꝓbet 2 interĩ
faciet me pacifice poſſider̃.ar · ff·ᷣ no·oꝑ-
nũ.·ſi prius·2· f: · ð uſuf·cuiuſqʒ et ff.d op
tion.l. mãcipioꝝ 2· C. de inge ma: diffama
ri.2· C. de remii:pig ſi eo temꝑe ĩbi ꝓ gra
mare.2. C. qui accu:ñ poſſi ea· ¶ Ceterũ
ſi cã ſit ſpualis uel mixta ſiue coherens. di
cit.t. · ubi.S.circa med · v· at ſi ca· J·
ꝙ ſi talis eſt cã ꝙ actor poſſit mittiĩ poſ.
fiet miſſio ec recuperatio mpredcãm di
ſtinctionem · ꝙ ſi hoc fieri ñ poſſit· quecũ
q; ſit ca·2 quõcunq; agatur excoĩcari põt
reus ↄturnax uſqʒ ad ſatiſfactionẽ ↄdignã
2 mhilominus ↄdempnari in expenſis eX-
ut lite ñ ↄtelſtue· ubi qᷓ hoc· 2 in pre·dec.
qm in fið dolo.a con· ex lris· et de v. lig·
ex parte huius autem excoĩs formazʒ·2 de
nunciat ionis huius excoĩ"s. 2 qualiter ex-
oↄmunicatus ꝓcedet in petẽda abſołone/2
iudex ĩ ea dãda.2 formazʒ inſtri ablołoniſ
2 eius denunciationis habesĩ· de ſen· · ut

autem·. V. iu?æ · MH hanc remiſdedit ꝗqa

Egy·de omibus ̊ tractauit· J· ð expẽy.

autem dicaʒ ĩ. de expen. poſt annuʒ etĩaʒ
oſſunt Puiuſmodi ſnĩe aggrauari ut pro

cedatur ad ſuſpenſionẽ uel ad perpetuam

priuationem bnficii 2 officii qd dic ut in
pre· · ut aũt · V· ueꝝ quia.uetamen a prĩ
cipio illam penã põt inf liger̃ que mags ti
meatur 2 illa dʒ eſſe otentus· I:quia ur cx

omunicet uel in pol mittat cum eſt talis

cã ꝙ hoc poſſit ad alteꝝ nihilominus pro
ceſjurus ſi huius meruerit ꝓteruitas con
tumad. ut in pre:decqmiin fine-quia cre
ſcẽte ↄtumacia creſcere dʒ pena ut in pre
· ueꝝ quia.dicunt aũt quidam eſſe ĩ op-
tione iudicis prius uł excoĩcare uel in poĩ
ſeſſionem mittere· qð maluerit ꝓpter de
cre.qm in fi. Muide qd bi dei ſuꝑ glo
hoc ordine:- ubi maxie in ordinario appro
batur hoc dem. · quod ñ credo ĩmo ſem
per a minori pena incipiat:la miſſione in
poſſeſſionem ſi fieri põtf·de nooꝑ:nim⸗
ſi priuſꝗᷓ ubi dicitur ꝙ ñ ſunt alie ꝑtes iu
dicis.niſi ut det poſcuſtodie cã. VItxĩo ue
ro ſi neceſſe fuerit.E ẽt ſi ñ poſſit fieri miſ
ſio recurratur ad excoĩcationem ut in p-
C.xue:qua nulla maior pena eſt in eccłia
xxiiii q ui corripiantur-Ali dicut ꝙ pri
uſꝗᷓ ſuꝑior det poſſeſſionem eccĩe qð ual-
de eſt preiudiciale incipiat ab exomunica
tione uel ſequeſtratione uł miſſione ĩ po
ſeſſionem. ar.ex· de do-et ↄtu⸗C.ii.2 de pe
di.i.pene· nec ob.pre ·l· ſi priuſꝗ que n pro
hibet mitioribus modis ꝓcedi- ſed ſlolum
ſnĩam diftinitiuam ferri:cum ñ ſit lis con
teſt. 2 hoc ſentit Innoiiii:ut node eo qui
mit.in poſſelca.i.ſed primum uerius:
¶ Quid ſi forte mita ſit inter ꝑſonales:
2 reales · ut eſt petitio hr̃ditatis ut. C. de
peti.here.lhr̃ditatis· obleruabitur idem
quod in uere realibus uel uere plonalibus
C.de edic.diui.adri:tol.l.pen.in fi uel dic
in ea ſeruabitur ſpẽale hoc qð habetur
in pred .l. fulcimus·.fi · M· m Vber: i-
ubi.S. V. in rnixtis · S Sed ut clare loqua
mur. ubi hac mixta actione actum ẽ p
annur ueniens n recuꝑat rem:quia realis
eſt et ñ ꝑſonalis. lʒ heat quaſdarn perſona
les petitionesff.de pet·hr.lſed ſi lege·s·pe
titio-nec ob.differetia:que fit inter petr-
tionem hr̃ditatis2 rei uẽ· ut in pre.l.ful.

cimus.·5fi. quia illud obtinet quantũ ad

amiſſionermn quantum ad recuꝑationeʒ-
poſſeſſionis ſm Vber. Item cum petitur
hditas fit miſſio in poſſeſſonem ommiuʒ
ſuoꝝ bonorum.ut.ĩ · t. ꝓx/5 reſtat:V.ue
rum. In actionibus uero ſiue interdictis
in rem ſcriptis· ut ꝙ metus cãet ſimiles·

X

N 9

1

Ci. LAle Neee tuate P*

Idem ĩun eſt quod in uere realibus. que
autem cã dicatur mixta 2 an in ea fit miſ
ſio.uel etiam in ĩterdictis no/d.min ſum
ma in.C ut lite ñ contiin fi· Huideĩ· ᷓ
Fo qcreto·S· uidend· v·qd ĩ duplicibq·⸗
¶ Iilud autem p̃termittendum ñ eſt ꝙ
ſi agitur de eccia tanꝗᷓ de ꝓprietate bene
põt fieri miſſio in poſ. ꝓpter ↄtumaciam
cã rei ſeruãde ut ex de eo qui mit· in poſ
cã rei ler · c· ĩ · et · ii · Si vo agatur ſuper dig
nitate P ꝑſonatu. uel p̃benda uel eccłia tã
ꝗᷓ ſuꝑ bñficioet generałyr ſuꝑ mr̃imonio
ſpuali. uel carnalin fit miſſio in poſ.ne ꝑ
hoc ad ea pateat uicioſus ingreſſ ſed lite
ñ oteſt· pot tunc in cã ꝓcedi 2 negocium
terminari. ut.et. eum qui. E·vi:qð dic ut
ibi no:2 de do·et cõtu .dtingit.2 hoc ſiue
agatur de obtinẽdo ut ibi dr. fiue de iã ob
tento. hinc eſt ꝙ ſi petatur bñficium pq
ofirmationẽ ſiue poſt poſſeſſionis adeptio
neʒ quia forte ſpoliat fuerat.2 nunc ill
repetit. ut ex · de cã poſ.cum olim.2. C. cũ
ſuper 2 de ꝓcurte inſinuatide · ſiue ut cõ
Ffirmatio· ſiue collatio ſuum ↄſequat᷑ effec
tum ut exde ap·oſtiutus.ii.2 de cõceſ.
pre· poſt elec.2 de accu/accedens · ſiue repe
tatur beneficii poſſeſſio per oſtiſi quis in
tãtam uel cum querebatur. uel ↄdict ex
lI uel canone·2 breuiter qualitercunq; pe-
tatur ꝑſonale benefm 2 ſpuale. ſiue predic
tis modisſiue alio obtinendum- uel adipi
ſcendum.uel recuꝑandum. locum hʒ pre
dicta oſtõ eum qui.ut ñ fiat miſſio ĩ poſ.
ꝗa eadem rõ ſube ſt cum agitur de obten
to.ſ. timor uicioſi ingreſſus bñficia enim
ecciaſtica poſſideri ñ poſſunt fiñ canonica
inſtõne · ut· ii · q:i·leguzʒ.ex· de inſti.ex fre
quentibus 2 ſic tenẽt Inno.iiii.⁊ qñs meq
2 ſic etiam diseit qñs Clemẽs. iin et omes
auditoresiquidam tñ adherent uerbis con
ſtit. dicẽtes in premiſrᷣ caſibus poſſe fieri
miſſionem 2 ſemper niſi cũ de bñficio agi
tur obtinẽdo/ſ. cum inueſtitura ſeu colla
tio ñ precedit.ſed ſolum pñtatio uel elec-
tio facta eſt· ał ſi inueſtiłura · uel collatio
Preceſſiſſent· ñ ageretur de obtinẽdo·ſicut
ↄtinet predicta conſtõeum quiled de ob
tento· ut ex. de accu: ſuper his et pro his
facit·exdra. de off.dele. conſultationibus.
et qd ibi no· Lercii uia media incedentes
dicunt predcàãm conſtõnem locum haber
cum agitur de obtinendo quo ad poſſeſſio
nemlʒ iam ſit obtentum ꝑ electioneʒ ſeu
collationem 2 dfirmationé. Si uero ꝗs eli
gatur ad ſecularem dignitatẽ a de hoc liti
gatan tunc fiet miſſio in poſno.ĩ· t. ꝓx·

uero excò

6· uidendum-uerquid ſi electus. ¶ In cã
auteʒ mrimoniali qualit᷑ ꝓcedatur. dic ut
Iqui maac.pol.2 ex. ut lite non conteſt
quoniam.sſi uero/2 qui ma. ac.pol.cCca·i.
¶ Item in cã ap/quałyr ꝓcedatur contra
ↄtumacem uideĩ: de ap·5· de offõ quoq;

et no·æ*X& de ap per tuas 2. c. romana 6:fi-

li.vi. ¶ In ſumma no. fm Egy- Beica
xcCv· I ꝙ reo ꝑ ſe uł ꝑ rñſalem in termĩo
ñ ↄparente uel aliter ↄtumace exiſtẽte ac
tor petat eum ↄdẽpnari in expen uel ex
coĩcari. uel ſe mitti in poſrex ut in pre

dictis iuribus2 offerat inſtẽm citat iomiſ

quod oſtendat contumaciã.· aliter enim
iudex ñ ꝓcedatedc de elec ꝙ; ſcut.de con
ſti· ecciĩaĩi.qi:in primis. et ſi iudex uelit
ei expenſas remitter̃hoc facerzꝭ ñ cum di
crimine partisquod dic ut.ex· ð off. deł.
uluiĩt.ex de oſuetu cum olim · Halle
gat Egyiiiqix c.ultão/ex.· de deci. ſi ug
geſtum. Jexcuſatur aũt ſi eius rñſalis a
latronibus captus uel interfectus eſt· ut
Cqui petant tuiuel curi cum a mribus.
E·de pignore ſignificante.¶ Quãdo au
dem iudex poſſit ↄtra ↄtumaceʒ ꝓcedere-
uide · S. · Px·6· uiſo. . Item lcet poſt·
Vnc dicamus qualixer ↄotuma
cia puniaturad quodſcienduzʒ
eſt ꝙ otumacia m legem di-
uinã morte puniebatur· hodie
catione.ut.xi.q.ini abſit·et· ca.
certum·ex·qui fi.ſint le.ꝑ uenerabilem·G
rõnibus. . cuius ſnĩazʒ. eæ d maio-2 obe-
c:iĩi.2 hoc tam in actor ꝗᷓ in reo. ut-xcdi-
placuit.xxii.q.iiii.qui ſacramento. Item
ꝓpter ſoſlam ↄtumaciam põt quis ſuſpẽdi
ab offõ 2 bñficio ex. ð do2 otu. ueritatis
Item punitur otumacia per expenſarum
ſatiſfactionem ꝑ miſſionem in poſ.2 mul
tis aliis modis. ut patzʒ·5. 5. P. 2 7. t· Pe·
2 ĩ.· de accuſ.é·fi.2 de ſnẽa · ut autem· V·
uex quia. ¶ Sed nunquid miſſus uocãd
in reſtõne poſſionis et quid ſi ſe contuma

Cclter abſentetde hoc.ĩ. C. Px S· Iã de effec

tuad finem. Item punitur ↄtumacia per
PSnoꝝ captionem a eoꝝ uenditionem et
alns remediis.ff. ð uẽ · ĩſpi. l. i· ·i· ff. ð lib
agno:ſi quis.inſti·de excu.tu·ð.fi.exc · de
doiꝛ contu.cC.ii. Item ꝑ mulctam. HIn
Sreditur qð plene tractat Roff. in edcõ ſi
quis ius dicen.ñ obtem Jᷓ · qʒ facere põt
quilibet iudex.ſ.maior.medius.2 minor-
ſi quis ius di.ñ obtem.l-ĩ. in princ · C. de
ſporcu.l.ii.ec.ð mr̃imomio ↄtra· inter ec-
otrac. c· i· preſertim cum iuridictionẽ ſuã
nequit omode defendere · ff.de offi·eiq cui

4

9121

—

„

nd
dut
ſt.
e,⸗
tna
4.
c
ni
1

l
im
n
i
al
E.
Ne⸗

I

,X

õs

Aol

maneſt ĩunidic.l:fi.Si·ſt/de ĩuril.o.iu.l.
ii.ar· tñ contra. ꝙ; minores iudices ñ poſ-
ſunt mulctareſt· de iudi:l.ii..Fi· 2 in p⸗
I.i. ff ſi quis ius di.ñ ob. ibi tñ non dinni
iurtdic.2c· · exponit ibi glo-i:dfenſori
bus municipioꝝ uel ciuitatum· qʒ dic
ꝙ n poſſunt maiores mulctas imponere-
minores uero ſic· C· de mõ.mulc.l.fiC. de
defeciui.l.qfenſores. In aut᷑e·C· Saudiẽt
HM.hic inſtat Kofet querit que dicatur
modica mulcta: Rendet hoc iudicari ᷣm ꝗᷓ
litatem iumtdictionis otempte:2 m oditi
onez ꝑſone narrat quõ in lombardia mag
nam poteſtatem habent rectores ciuita-
tum.unde magnas mulctas imponunt in
