doñ:qui id ꝙ C. ad mac · ſi filius ex no ſe
cundum Aʒ· in ſum. de fideiul 1- ſ-au
tenticoꝝ ceit hoc AB. gal. R. de fide-
iuſſort:et ueꝝ dicit ibi uide in · C.il que
ritur. 5 CQud H. Iſte. . cum. .
ſe.ſunt Alᷣ.gal.ti/de duore · ·ſi ſunt
duo rei et ſic adinuicem fideiubere uidẽ
tur ut in aułde duorein prin.et noſt.
ad uelł uir uxori.5 fi-nuquid umus po-
terit allegare ꝙ a cer primo cõueniatur
Aʒ0 nõ.ꝙ no in ſumeti·. · ſ. de du-
re.in fi · ·et uide.ĩ· in ti· de fideiuſſ C
Illud autem ſcias ꝙ duo rei debẽd con-⸗
ſtituuntur re uel uerbis q dic ut- no-
C. ſi cer.pe·ſi nõ ſinguliut C.de duo:re
ſtip· aut᷑·hoc ĩta. ¶ ¶ Quid ſi um ex reis

ſtipulandi ſolutum elſtdic ꝙ non tenet

alteri cõreo dare medietatern miſi ſint lo-
cil.ff. ad.l.Fal. in.l.falc · M. De hoc ple
ne ſcripſi ſuꝑ· R·de ſox? ·i. J̃Sedmin

quid umi ceduntur iura contra alcex R-

ſic ꝓ parte ut no-C. de duorei·de.l.i· ¶
Qund ſi lunt tres rei debendi et ſunt ob
ligati in. x**ρ e quiſq; inſolidum demũ
conuenio unum et eĩ cedo iura cont᷑ quẽ
libet alioꝝ in xx- ille uero agit contra u
num ad·cc:iuriceſſo dic ꝙ põt ut no·C
e.l.l.in fi. ¶ ¶ Quid ſialtcer eoꝰ eſt inops
dic ꝙ ꝑiculuzʒ diuidetur inter eos qui ſol
uendo ſunt ut.C.e.ti.autł᷑ſed hoc ĩta.ff-
de fideiuſſo.ſi dubitetff de tutełet ra.
dil.l.i.S.nuncetff · ꝓ ſocioſi unusS·ĩ·
H.ſcðᷣm Alᷣ· gal. ut predixi· J Ppotre
mo dicendum eſt de beneficio cedenda⸗
actionum de quo habetur. ff. de fideiuſſ-
l. fideiuſſoribus·etft· de ſoł· modeſtin

3 .
Nicest as. Ear 9tſtu

—

N

912

1

A

cd.lI.ſtichurn.aud pamphilum.s. pe.per

quod poſtulare poſſunt fideiuſſores ex
aln qui obhgati ſunt in una obligatione
ſibi cedi iura contra fideiuſſores et alios
ꝓ quibus obligati ſunt alioquin mſi ce
Gdantur eis poſſunt recuſare ſolutiões ut
in pre.l.ſtichum. aut papᷣ.ꝭ:pe. ¶ Sed
dices quid ꝓdeſt creditori ſi renuntiet᷑
beneficio cedenday ac tionum cuʒ a quo
cumqʒ ſoluatur habeat ſibi debitum er
cum ſibi debitum receperit quid ꝓdeſt
ſibi non cedere iura HRo ſi eſt rnuntiatũ
huic beneficio poterit creditor gratifica
re anmnco uel amic ſuis quia poterit eli-
gere unum ex fideiuſſiqn plures erunt 2
eum inſolidum conuemire nec is poterit
opponere cedas mihi iura cum iam fue
rit huic beneficio renũtiatum et ſic ex-
honorabit et releus bit amicum ſuum-
¶ Sed pone emi domum a.C. uxori eiq
nec cõlentiente nec iuri ypotheca renu
tiante .· H:cõperi ubi/ĩdicam ex ſimili
tudine qiotioms bic eſſe defectum poſt
. renuntiante qui ticius poſtea uendi-
dit alteri pdium uxore coſentiente et re
nutiante demum.ac et nunc optime ſe-
quitur. .ceteꝝ qui conuerdit caſum et
omma clara.ſ.qõ · et prĩa et ſcᷣa op ·que
ſic poſuit Alòᷣ·gal de excepẽ. v.ſed poñ
· C.hic autem ſcienð quod Gui:de ſuc-
luꝑ aut᷑quod locum.C. de cola: inſtat cir
ca calum hic con oſum queʒ ampliat po
nendo ꝙ marito alienanti quãplura pdia
conſenſic uxor et remuntiauit poſtea in u
nius uel plurium alienationi non cõſenſic
agiè ypothecaria contra emptoremdi-

camus ultunum cui nõ conſenſit ille ex

cepit quod non poteſt cedere cont᷑ poſ.
emptores quibus conſenſit:querit an ex
ceptio illarn repellat cicit pluries iudica
cacum ꝙ ſic per.l.mulier.᷑·qui po.ĩ pi.

ha et per.l.ſtichuʒ·· pef· de ſolut᷑ p̃e

tenet contrarium:tum quia habet ypo⸗
thecariam in pdiis quibus non conſenſit
uiro alienanti:tum quia ꝑſonalern habʒ

contra maritum quam cedere poteſt ue

in pre·.l.mulier · q̊· Demum ipſa agit cõ
tra me ypodhecaria queritur an poſſim

ei opponere except᷑cedenda actionum

dicunt quidam ꝙ non quia renũtiatio in

una re facta in alia non nocet-C.ad uelł.
iubemus. .· Ibi uide Cy- in ult:q ubi

in finauctorem uocat corniculam. J
Aln contra nam ſtatim empta domo ac

quiſica fuit mibi dicta exceptio que mi
hi auferri neq t· t. de pac.l.Ffi/iuſto eniʒ

poſſeſſorĩ cedenda ſunt ĩura.ff.quã po.ĩn
Pig hamulier. Æ1 In meis uolumini-
bus finitur hoc dictum AlG. gal. z. ff.
dele.i ſi res. Bal. Iſta exceptio non dat᷑
ꝛuſto poſſeſſori niſi offerat debitum aut
ergo durat matrimoniũ et nõ poteſt of
ferri ergo nec ceſſo peti.C.qu po.ĩ pig.

ha. Ccum tibiꝑ Ia:et Cy aut eſt ma-

trimomum dilſolutum et tunc mulier
tenetur cedere ꝑſonalem adtionem non
ypothecariam ſi non habet nam in ꝑſlo⸗
nali loꝗt᷑:l.mulier. und ꝓpter non poſſe
cedere ypothecariam non obſtat excep-

tio cedenda ar.Cad uel?.l. iubemus z

aut᷑.ſue·· cereg ſi uir uendidit primo
et i ulier conſenſiit et r̃ nuntiauit:deino
uenchidit ſcdo nec r̃nuntiauit ſi nunc agit
contra ſcm non ob-ei exceptio cederda
rum actionum ar:ff. quod qunſq; iun. I.
in.ſcm alb.galł.et uide.ĩ. V Item br fi
cium iut ypo. H. Vide·S: de ceſſio ac-
tionum:.· i ante fi: V · ſed pone et cuo⸗
· ſe. Fuerunt etiam alb. gal-ſaluo quod
ſtatim dicam · ¶ Poteſt autem fide-
luſſor ꝓponere exceptiorẽ ceſſiome etiaʒ
ante. M· Al: gal-d'it poſt et hec ma/
gis conuemit leg Ed auctor uoluit facer
coᷣm. .hic de illo poſt uel forte pruus

fecerat illum. Sniarn. fr.de fideluf.ſi

Fideiuſſores â0.erÜ RE. Quid ſi ceſſia

fac ta eſt ex interuallo poſt ſolutionẽ dic

quod non ualet ceſſio: ut .ff.de ſoł.mo⸗
deſtinus et diſtingue ꝓut noff· man.pa

pe·fr. Oe lolut-ſtichum.ꝙ ſi ſunt plures

fidenmuſſores ceſſio facienda eſt ꝓ parte 2
non inſohdum ut no. Ax. in ſum- in ti.

fideiup.S. conuentus. (LSed pone a. fi-

deniſſor:b. fuit ꝓ huiuſmõi fidenuſſione
condempnatus:t.ad.x nunc:t. conuenit
ĩpium a. acte iudicati ꝓ illis. x ille ue
ro opponit except ionem cedenda actio

nnʒ nuquid poteſt Ro ſic ut.ff. ð fideiuſ.

fideiuſſor . O⸗i. MQuatuor ſunt dbi. l.
que ſic incipiunt ex quibus una ſola ha-
bet.:ct illa non facit ueritas eſt quod.l.
allegata.S. V. poteſt hoc ꝓbat:. bi noĩ
natus eſt etiam ulterius 2 uide quod ibi

dixi · Item pone uenditor poſt uen
ditionem acquiſiuit aliquam exceptionẽ?
niiquid emptor poterit uti ea dicunt qui
dam ꝙ non ut no.ff.de hr.act᷑ uendi:ẽp
toris ſed illud locum habʒ in actione un

de in exceptione dic ꝙ ſic ut.ff.de reeox
qui ſub tu.illicite ð hoc no. ff. d pex᷑. hr.

nec ullam· pe·¶ Quid ſi creditor con
ſenſit uenditiom pignoris:dic qð acꝗſita

ð;.oÿ,—; „ ,—

reH

A

5AXS

½

. cum aut ueneris ad cõſillarios et totu
ſEquitur uſq;ʒ ad. .porro auditis quo
ad uerba ? quo ad mẽtem fuit elus exce
rio. vſed nũquid poteſt et· v.quid ſi iu
dex. -Veneris coram eis caue tibi ga
multas fraudes cõſueuerunt cõmittere 2
adtende an fint inimici tui uł ſaltem ꝑti
bus alterius amici . ini:q· v.quia ſuſpecti
aà ffectio enim dominatis affinitatis et
familiaritatis amor quoq; timor et odiũ
et auaricia humanos ebent ſenſus et opi
ni des ꝑuertunt ut.iii:qvaccuſator̃s uE
teſtes·xi:q:iii:quatuor · Item uide ſi fin
tales qui non fint ſue ſalutxis ĩmemores· i.
qvii.ſanccimus:de con. di. iiil/ſanctum
eſt ¶itẽ Fac eos iurare rõe cõſulere quar
enim cis ablq; iuramento credes nam et
teſti. et iudex et aduocati iurantC. ð teſ
ti:iurtiurandi ex& e nupC de iur ca.
I.ii· ꝓpe prin. C. de iudi:rem non nouam
in prin:et autibi poſto ex de iuniurt. ue
nientes e de iudi · IDe poſtub. erat.
In cõſtit᷑. Greg·x. ꝓperand.· I/quã
Podie non habemus.S⸗- Tales gi eli-
gantur ſi clerici ſunt quibus fiñ iurainto
Fides poſſit adhiberi quĩbus mag s credi
tur ꝗ; laycis ut.s.de inſtru-edi··cõpen-
dioſe. V. Item ꝑ ius canonicũ qui etiaʒ 8
facili non debent iurare uł ii · q· v·Cc. I et
n. et e de iutt · ca.c. i. C. de epi et cleri.
cum clericis.· Si uero ſiat layci et ſiat ofti
ciati qui iurauerũt forte colulere fidelie
poteſtati uel damino uel eox officialib
tunc non exigitur aliud iuramtum ab 1
ſis. re ꝓphatur enim crebra iuratio iuxta
illud. Mπ1-Eccleſia. aαi - Vir mulcu
ĩurans replebitur iniquitate- nec recedet
a domo eius plaga e de iurliun 2 ſi xps

C. de curt.Ffurt.l.peĩn fi. Si uero ſund e?ẽ

nei et priuati aut eſt ardua cauſa et tuũe
lurant- aut mimims et tunc non iurant
quare emm lurent· ꝓ·x ſoli · forte habi

ta tñ cõſideratipe qualicatis eoxꝑ. ¶ Sed

nũquid poteſt ꝑitus cogi in aliqua cauſa
alicui coſulere. ſeo non puta ut diai·S· de
ſalaxt.· 9.ſequitur . I. fi: non allegad et
merito quia ibi de hoc dicit ſi loquatur
ſcm materiã de cõſilio iurt:dando iudi⸗
ci ſuꝑ cauſa finienda uel aliquo eius ardi

culo in preſibi ſoluitur ꝙ eligens ſiſug

iudex eſt illum cogere poteſt ſi iuſtam
cauſam renuendi non habet cum iudicar

ſit ius publicum ad qð inuiti cogunt᷑ ff ·
de mued ho · munæyC. iudicandiet ua

ca.mu.l.pe.·qui aut.C.de aduocdi. iu⸗

ſanccimus/que licet in deleloquantur eca

dem tñ ratio cſt in conſultore ut no.C. S&
Pxi·ſa.ſacri.l.in ſacris·li.xii.et ſic ſeruat᷑
ꝓcederet g dictum Guiłqñ pciperet ali
cui dari cõſilium in camera. ⸗ ¶Sed
nũquid huius cõſiliarii iurati uel non iu
rati potuerunt ex noua cauſa recuſari pu
ta ꝙ ſic· ·etiem ſide cõſenſu ꝑtiuʒ fu
erint electi facid· ff.de arbi.non diſting-
uemus:. cum quidam de ꝓcur/C. 1l. Ii-
vi:et tunc neceſſe eſt iuſtif̃icar̃ cauſaʒ añ
cõſenſum non et ſic ſeruat᷑. . et ex ð of.
dele- inſinuate · iii ·q.v ·quia ſuſpecti-C.
de iudi:apꝑtiſſimi cum et iudices qui ha
bent iurildictionẽ rec uſari poſſint ut et
dixit.S. de recula. ¶ quid ſi iudex poſtꝗᷓ
deliberauerit curm pitis decedat dic
ſucceſſor non debet ſequi illud cõſinũ ꝗa
etiam ille uiuens non habeat illud neceſſa
rio ſequiar:eius ꝙ dicitur de tutore · ff.
de admituquidam decedens ar cõtra ff
de iudi:mortuo et.l.dictumet⸗C. de re
iudi. geſta ex de Rptis ſuꝑ litteris ꝓpe
Fi. Mâ. de facto ſtatur huic cõtrario niſi
patens ſit error cõſultortet uide.I. v.ꝗd
ſi iudex. -hos autem cõſiliarios tu ad-
uocate uerbis honores et blancio ſermone
hac cõpoſito in tuam ſatagas trahere ſen
tentiã ſicut et de iudice dixiS: de aduo-
6·hoc Cocendum. cum autẽ et ſi iuſta
foues cauſam quere bene ꝑitos et fideles
ſi uero malam uereor tibi ſuadere pactũ
MHM VYerbum fuit ub. τ. en de peni- 2
remiſ.cum ĩfirmitas.ldi:miror.hoc au
tẽ audacter ſuadeo ut tunc cedas uel cõ-
ponas·ex de elecdudumii in fiñ ex Qe
tranſac.c.Ffi-deino tu aduocate corazʒ eis
ꝓcedas ꝑ omma et allegatiões ſicut corã
ĩudice ꝓcedenð dixi.Sde diſputat᷑·ꝭ·nũc
uidenð quiacoram eis tales faciũt ytalici
diſputationcs· (LPorro auditis ptiũ diſ

putationib et actis cauſe examinatis

et cõſiliarii deliberatõe Phabita diligentĩ
cõſilium in ſcriptis redactum ne iudci re
Iinquat᷑ uia maling:ei ſcrete offerant ꝓ
ut eis uiſum et equũ uidebit᷑ oliter i udexe
debet cõdempnare uel abſoluere cuiꝗ ꝙ
dem ſcripture forma talis erit. FOrma-
cõſilium noſtrũ ·ſ.noſtri talis·et mei tax
in.q:que int᷑ talẽ 2 taleʒ coram tali vtit᷑
cui qõnis tenor talis eſt.2c. pon totam
qõnem tale eſt dicimus enim ꝙ talis eſt
cõdempnand uel talis abſoluẽd: uel ſic
cõſilium mei.b.ſuꝑ exceptionib ꝓpoſi
tis.ꝑ· e.coram.d·ĩudice:que tales ſunt·
coram uobis qñe .2c. tale eſt dico enim
primam exceptionem que ſic incipit·⁊c·

.
◻ vc&αſttwe ſel

23

5

N

admittendam non eſſe uel dico eis nõ ob
ſt antibo eſſe teſtes aperiẽdos uel except᷑.
me an cato cõſilio poſſit illud mutare/ꝙ
admitcendã uel iudicem grauaſſe et ſim
ha.M Occurrit hic- vi- dubium ſum-
poſſit inducere.l.ult᷑. C de fur.Sſed cum
ad cõrrarium· ff.de re iudi - iudex ſoluit
ꝙ incõtinenti anꝗ diuertat poteſt et ui-
detur ineſſe.ff.ſi cer.pelecta de elec.offi
et que incõtinenti fiunt ſuſpitione carẽt
in aut᷑.de equa:do.G ·ſi autẽ ·colł.vni. Itẽ

poterit ſi ex inuallo ſi bona ratiõe ux. l-

moueturff-de iur de pa.l. duui- quis pre
tor qñq; uariationi admittit · f. de colꝰ.
bonoꝝ nonnunꝗᷓ alias non audi᷑.ff.d eni
act·cum hii.· in cauſa:de hiis qui noin-
Fa.l.ii.ignominie- de dona- l. nuda. ſf. de
teſti:qui falſa.pſumit᷑ eniz machinatõ ut
in pre·5·de equa.doti-circa declarationezʒ
remittłit ad.l. in ambiguis. ii- ff-de regu.
iutłet.e.ti cõtra eum li·vi mar:de Fa.re
uocationẽ conſilii equiperat reuocacioni
teſtis de qua dic ut ex de teſti.co.pᷣterea
alii ponderant tpus ſtatutũ ad danduũ con
ſilium an duret an ſit laplum facit 8 of-
dele:de cauſis. et no: ꝙ cõſfliarii nõ te
nentur exprimere in cõſilio cm que ip-
ſos mouet et fic in areſtis in curia francie
obſeruatur·ĩ. deſen·S·qualit. V. uee et.ẽ⸗
de dilpu:ct aly. ꝭ. porro. V. in ſum:nec ẽ
fieri cõſuetum ꝗdam aut ſic in cõſfilio di
cunt ꝑ ea que uidi et audiui ita dico 2 cõ
ſulo·zc. L T'u aut aduocate labora ſci
cõſilu cõcinentiam ſi id honeſte fieri poſ
ſit ut ex hoc inſtrui poſſis quid cibi agẽ
dum ſit an.ſ.debeas ad ſententiã uel con-
cordiã ꝓperare uel aliquid de ꝓceſſu oſ
tendere uel bnficium reſtitutiõis in in-

te poſtułꝑ. uel alia remedia adhibere. (L

no:ꝙ non ſolum ſuꝑ deciſione qõnis prin
cipalis eligunt᷑ huoi ſapientes. ꝗq mmino
2 ſuꝑ quolibet litis mbisuo ca ¶Porro
hinus dato coſilio iude ſcᷣm illud ſniaʒ
diffinitiuã ſu inélocutoriam formar cu
rabit ficut di.S/de eecep.:uiſo. . por
ro-in ytalia. Het ibi dixi an ſufficiat di
cere lecto coſilio ꝓnutio ut in cõſfilio cõti
netur. †et i· de En. S. ut aut. . in pti-
bus. ¶ Quid ſi iudex uidet cõſilium eſſe
cõtra ius dic ꝙ ſi ipẽ ofiliarios elegit ſpre
to cõſilio ꝓnuũtiet ſcm ius alion facit
litem ſuam utS non enim pᷣtextu coſili
excularetur. Immo magis accularet᷑ ue ĩ
ſtit᷑.de ob/ex quaſi delic- in prĩ. ft. uart⸗
2 evor. Co-ſi iudex et melius in auł ut iu
di.ſine quoquo ſuff.. eos: debuit enim &

liberare uty ſibi expediebat cõſilium ſg

ut.f.man.l.il⸗ in fi.et ad hoc facit in au
ten.vut defuncſẽu funeo.5. fi.ex de con
ſuet᷑.ad noſtram. ffde hiis que in te de⸗

len. ꝓxime ibi remotis omm ⁊c. e? de ar

bi cum olim· e de elecne ꝓ defectu et
c:cum in ueteri·xxvi.di.deinde./que-
ro.lxviii:di:cor epi. Si aud de grium cõ
ſEnſu electi fuerint tunc ꝗdam chcunt.
MH AlG.· pap̃. niſi cõſilum eſſe expᷣſſe cõ
tra ius qð ſequi non debet· C. de pdi-mi-
no.pdia et ſi cõtra ius uel uti.pub.l.fi.2
ille auctoritatem ꝑdit qua abutitur C.
ĩudei: iudeos.ex d priuił.tua⸗· Idẽ Gui.
de ſuc.ſuꝑ.l.humanu.C. c legiet ſuꝑ.l.
ij.ff.ꝙ quiſq; iunalł.in aut᷑de iudi:ad
fi.s:omnmis autem iudex. S· qð debet iu
dex iuꝰ eo cõſilium ꝓnutiare ar. ff.de
regĩur:.ſi couenerit e de offi/deleſuper
qonum.S uerum cõtra credo ut in pre.ð
ere/ad noſtram ad idem.ff. de adrni-tu-
pater tutelam debet enim iudex ſcem al
legata et ꝓbata iudicareft.de off.pſiilli
citas · S.i. et· ilq· vii: iudicet cum ſuis cõ-
cor· nec ob. łpre ·ſi cõuenerit quia ibi ex

ponitur quid.ĩ.ſuꝑ quo non cuius cõſilio

Item non obff.de admituticiuʒ et me
uium Ro:i:quia uerba illa q; ſine eo fix
irritum 2c-cõtrarium tollunt nos aut ad
cautellam ſcribi in actis facimus ꝙ ptes
petunt et cõſent iunt ꝙ iuꝰ illoꝝ coſliuʒ
ꝓnũtieturet idem facimus in examina
toribus Reicax cõcorditer a ꝑtibus elec-
tis. AÆMπ de quibus-S. de teſte. 5⸗publica-
tis in fi. 5 ut uidelicet diftimtmi eoꝝ a
ꝑtibus ſtetur. Bal.nõ.ꝙ iudex non tene
tur ſequi malum cõſilium etiaʒ electic õ
ſultoris a ꝑtibus et ſi ſquitur facit liteʒ
ſuaʒ facit qd no.ft·qð quiſq; iux.l.ii:ubi
cõſilium aſſeſſoris non excuſat facit. C.

de tuet cus mmü pllkacit gurG. ſen.

ex Pi. I. i- ał francox et ar. ff. manl. ideʒ
q;· : ſi tutores in fi·. Quid ſi eſt ſta
tutum in aliqua ciutate q& non ea ex
illam ꝓ coſinio habendo niſi ꝑtes haberẽt
omnes ſapientes illius ciuiſuſpectos nuũc
altera ꝑs tin habet omnes ſuſpectos que
ritur ut poſſit iri ex illaʒ ciui. ꝓ cõhlio
2 uidetur ꝙ non niſi utraq; ꝑs omnes ha
beat ſuſpectos quia in-ſtatuto dicit᷑ niſi
tes. 2c et a uerbis eius recedeno non eſt
dele.iix .non aliter et facitC. de boq;
li cum non ſolum.ꝭ·ĩpᷣm aũt filium ibi
ex udraqʒ ꝑte uertitur Sed dic cõtra ar-
in pre.5S. ipᷣm et in aut᷑.colł.ide hr·2 fal-
8·fiat ibi cabulariis. 2c· ſtde eo per quem

ℳ₰

.B —

fac.eſt. I. i.5·ſi plures et. ſt ·ſi quĩs cau/ R

duo ··ĩ· et · K· de manu.t.ſi itafł·de pact·

Hptum · Sſi pacto:C. de app- in offerẽdis
ad offiautẽ iudicis ptinet multitudineʒ
ſuſpectoꝝ refrenare de quo no. in aux. ut
nulli iudi5. fi uero-Bal-nõ ꝓ ſtaruto ci
uitatis piſtorii quo cauet᷑ ꝙ qõnes vrẽ
tes int᷑ magnatos non poſſunt cõmitti i
populares quid fi una ps eſt popularis
alia mag habui de facto. : ¶Iteʒz no-
qð electio huiuſmõi cõſiharioꝝ in curla
romana uel e ytaliam non ſeruat· ſed iu
dex priuſꝗᷓ aliquid qiſtiniat auditis cauſẽ
meritis et diſcuſſis.utni:q:vii.iudicet
deliberat Ecum prius diligent᷑ et pymoð
cũ ꝑitis quos diſcretos nouerit et fideles
referendo eis plene ratiões et iura ꝑtiu z
querendo qlem negocio finẽ imponer᷑ de
beat ut.S. in prin.huius· et d'cam ĩ de
relat᷑. ·qualit᷑ in fi: non eniʒ debet iudeꝝ
nimis ꝓrumpere et ſuã ſnĩam pcipitare
Augulſtini et aliox exemplo utvi ·q i ·
quero.ii:qi.deus · xi ·q·iii:ſummoꝑe:C.d
En ex pi· reci:l.ii. Immo debet diu delibe
rare ut.ĩ· ti · ꝓx:quia tpe indigemo ut ali
quid maturius agamus. I. di.ponderet in
Prinet lenta uirtus zc6. ut. S/ de aduo: 5
hboc docenð· ſub. v. cum aũc pus.
. nec pmiſſi Coſiliarn audien? chſputati
Des aduocato's hcut in lombardia et tuſ
cia uidimus obleruari qundẽ more ppter
lucrum aduocatoꝝ. ÆQui allegant co
ram coliliariis loci uel fori qui in cauſis il
lis non ꝓcurant᷑ ſolent talia cõmitxi q ſ
quitur de imꝑitis iud icibus fatemur ca
exquo tales ſunt utilis eſt cõſuetudo quã
ycalici dicũt ĩdutã ut freni tẽperies ap
ponat᷑ udicibus ſeẽruire uolentibua. C. de
cuſtodia reoꝝꝑ ſi quis in ca nec poſſet nega
ri· ꝗn cõſuetudo habeat finẽ et reſpetu
bonum. ſ ut in dec ſionibo litiũ ſeruetur
luſticia. Cde legi l-humanũ et ſic lunt᷑
gubercula iuſtitie facit. ff.de euie ſcaph
am-Item cum iura pmittant aſſeſſores
haberi ſufficiat ſequens remiſſioquare ðᷣ
hns coliliariis ſic turbat᷑ cum etiam exꝑi
entia doceat ꝓpter occupatiões iudicu
marceſcere cauſas que ꝑ iudices ſine tali-
bus coſiiariis E᷑ᷣminari debent que cuʒ eis
cito expediunt᷑ et hoc appetunt iura que
ſunt nõ. 5.· Et ad exhonerationẽ imꝑito
rum iudicũ eſſe molitũ eſtimam· Sʒ cu
rõne careat extirpand eſt· ut· lxviii di-
cor epi et hunc morem dñs papa cle.ini-
lumen ĩuti· ſepe re ꝓbabat/ uitium enim
magnum eſt reipublice ſi iudices non ex

ſeẽ quid agendum fit ſciant.ſ.lites decider
ſed alunde iudicandi enim dicent honeſ-
tatem et ab aliis querant que iplos in iu
dicando eloqui decet- ut aut᷑col. vide iu
dicibus ꝓpe prin. illi autet. i/q- vii
cõuenientibus. ſed ubi iudex imꝑius eſt
bene poteſt aſſeſſorem habere ꝙ dic ut·S
de aſt.ſalarium- ĩudex tñ nõ tenet᷑ ſequi
caſihum ut.ĩ· de ſen.ꝭiux. v. quid ſi ſux
tres.¶ Quid iun auũt ſit ſi ꝓumſo uel ełc
tio uel aliquid aliud mandet᷑ fieri de cõſi
lio alicuiq no/plene ſcᷣm Vin:ex de cõ-
ſti:ex ꝑte et de elec.cum in ueteri.·et
am de hoc ſcᷣm papam et alios et ex de
arbi.cum olim. X1â tu excluſa diſtinc-
tiõe ꝓpoſitionũ de et cum dic ut ſcripſi
de reg iurt nullus ex cõſilio.li· vi· poſt fi·
ꝗqõnmis · ·et qm hic de cõſilio loquimur
no:·ꝙ ſi in cõſilio alicuiꝗ ciuitatis aliquid
firmandu uel reformandũ eſt debet po-
teſtas ſeu rect or in cõſilio ſic ꝓporere con
cionando ci quid uobis placet ſuꝑ hoc
et tũc arengatores ꝓponent qð eis uide
bitur quo facto ſtanclabit᷑ ec firmabit᷑ ꝑ
rectorem et coſilium q; maiori pei pla-
cuerit et inde fier pub licũ inſtrmã quo
ꝓhpoſicio rectort et cõſilia arengantiũ et ꝑ
tium ct reformatio cotinebunt᷑. Bal-in
coſilio ciuitatis rector loci facit ꝓpoſi ã
dein& ſtatuĩ᷑ et forma poni᷑ hic ꝑ Guil-
uide que dixi in. lyi. ff.8 legi-et ꝑ barpie
ne.C:de decur.l.iili.x. ¶ Cõſilum cõ⸗
miqum a pceſſor poteſt reddi ſucceſſori᷑
ar. K. de mino-l. ue z. 6 ex fac to uideS'de
lega. v. pceptum. ¶ Conſilium non de-
bet cõmitti aduocato alteri ꝑdigl. ꝓ
de hus que in te:del:uide.S. de aduocato-
v. cu aduocato. ¶ cõſiliuʒ dicit ticiũ ab
ſoluendũ dicit iudex et ita ꝓnũtio ſcm
tenorẽ coſilu an uidet᷑ ablolucre an ꝓnũ-
tiare abloluendũ Ro abſoluer̃ ꝗa eſeers
cõſilii cõequenð eredo nõ ba arff· de e
uic.ſi ita ꝗs et nõ ꝙ nõ ualʒ ſma pᷣ·niſi iu
dex legat cõſiliũ.li· et. ii. C. de ſen ex ꝑ
ic.reci.¶ LHnec ſcriptura nec cõſiliũ dʒ cõ-
rnitti mſi cõfidatis ut no. aut᷑de trien-
et ſe. 6.2 q ſepe. ¶ ſufficiè ꝙ aſſeſſor nõ
fit de ſuſpectis·i.n ſit ð cõfidatis nõ in.c.
ſtatutũ de REptis.¶ ꝙ ĩ penis ꝓcecht᷑ de
ſivibo ad ſiia etiã òᷣ ius cõe nõ· C. de fur.l
ſi ꝗs ᷣuo uide ibi bar:gꝗa illud ẽ ꝑ ĩterpᷣ
tationẽ legis ñ tudioi- bar. Æut aliqd pa
bulu det᷑ huic finiẽ ſcienð ꝙ d. meĩ legi
bus diſputauit.q/que incipit/In qdam.l
municipali· et erat.qſi ſtatutũ ciuitatis

habebat ꝙ cert/actus expediri debet ꝑ

* V
ALeEα ſel,

cõſilium artium ñ ꝑ cõſilium maiue tum

duo talia cõlilia ibi eſſent et ĩ illis duob

cõſilns ſimul cõgregatis expeditus Funt il
le actus an ualeat-q& ualeat pbat ur quia
Factu ẽ Pſnte et coſentiẽte illo coſilio ad
qð ſpectabat id agere et mtie cu Hᷣ caſu
contdicere poſſent ad Gq; mituʒ all.ſt.de
re iudi.Epæ· 5.cũ auũt. cꝑe arbi.ſi in tres-
de re iudi.duo ex tribus de uer-ſig. corazʒ

et qd no. . de pig acc.l.gavyuz ailli g decõ

ſino maiori fuerut e haobudanti et que
ſuꝑhabũdant uiciar nõ ſolent ff.·de reg.
iutt.nõ ſolent.nec inutił adiectio uiciat
ſed uicia. C. de doñ.ſ ꝗs argẽ u ff. quod
Fal. cu:li. Item B nõ fuit factũ aliud d
rs nec forma mutata ſed ampliata. ad
oc. ff. man-rogatus de ſta.hormi . nõ ſut
liberi in fi· Item dubia interprant᷑ uel in
terpᷣtamur ut res uałatff. & re:duquoc
cõtrium tenuit. inducit debiliorẽ eſſe na
turalẽ poſſeſſionẽ mixtã cũ ciuili quã lolã
que lolo amimo retinent᷑ mixta nõ fj. de
ui ed ui:ar-l.i.. indicta hoc et.l.ni. .
unde ui.2. ff. de acquir. poſnaturali. xẽ
cũ minor porcio iungit᷑ maiori minor e
tinguit. ut ſi alienũ brachiuʒ ſtatue mee
lungo:tt: de ac re· do.l adeo: et. l. ꝗc
et grex auctus idẽ remanet fde uluca-
leu qui edes ct-lre m'x ura concludit
ex hiis illud mutuu fuiſſſe maius & 20C- ad
hanc ꝑtxeʒ facit.l.pedi9· . i· ſt· arbi ubi
mixtura liheri et Fui unciat cõ pmiſum
allegat idẽ kirt canonico cũ in erctio bo
miſcent᷑ crrici cũ layotex de elec: molſſa-
no et.c cu terre non & in ꝑm ſcuis ac -
tibus turben officia. C. de epi: et cle.l. re
petita-et 8 telta.l.cõſulta diualiaitẽ fac
ad factũ· ff. de fur.I/peubi patz ꝙ; tacẽs
me?u uel reuerẽtia habent᷑ ꝓ contᷣdicen

te. ſed qñn artifices lunt mmori coſilio cũ

nobilib et maioribo medu ue reuerẽcia
ſuũ animũ nõ exprimut: & ꝓ cõtradicẽti
bus habeant᷑ et ſic ceſſet cõtraria.ad deʒ
facit.e.Ci:de ſᷣur.ſi qs in fuitute 2 Bfuſ
ſ uidet᷑ coſideratio ſtatuti et iuſt ficat
ſolutionem. :

Oe petitione Enventie et caudela Wica /

HNullꝗ ex practia autort poſuit
hac eica pter Io.& deo-in lid. iudicu ꝑte
ĩin poluitc Nicellã.petitõ ſnĩeet ibi mo
dicũ et itelꝛ modicũ ꝑte.in · ſBeadẽ eica
de quo modico ·ĩ dicã ub tn ð bo.poſuit
hoc iugũ ubi:S- dpei. 5 ti. Pxc& dicaĩ. tm
auctor ampliauit io.de deo licer ba eiq
eõmunit᷑ al fſumpſerit in cauilł.non inue

ni adhuc ꝙ hanc ubert ꝑkem poluerit.

Voniam diſputatiõe ſuꝑac-
ti tatis habita cõcluſ. cq; in ne
Zocio et deliberatie cu pitis
Pabita ſola ſnĩe ꝓlatio ſi upeſt
qum ꝑtes debent inſtant᷑ petere: ut e&
e re iudi:cãm que ideo de petitione ſnĩã
aliqua ꝑſtringamus. ¶ nõ. αHoc a to
tum ꝙ ſquitur fuit VYberde bo mibi
car· vii. v.cum aũt fuerit finis amphat
tñ auctor et quid inſeruit Io.de deoĩ. di
cam. Igit aduocate ꝙ priuſꝗᷓ ſmam
petas cdlebes chligent᷑ cauſe tue merita per
ſcrutari: unde cõſulo ꝙ; alcitis tibi pitis
de quibus cofidas cũ eis liberes diligent
iu illud oĩa cum amico delibera qa ꝙ a
pluribo querit᷑ facili inuenit᷑ ut. xx.· di-
e ꝗbus nec nimiũ tue prudẽtie ĩuitart.
multos em ꝓpt᷑ ſuã pſumptionẽ ſepe ii-
d in cauſis decipi:ex de coſti.ne inuitcaxt
et:c i:d hoc. ö. S aduoci. 6.nũc tradterm
Iteʒ colulo ꝙ ſtomacho ieiuno deliberes
cuc mꝛelius uigẽd ſenſus.xV. q· I.-ſane-
CX de teſti.c.i.xxii:q/v.honeſtu.ed hoc
eſt ꝙ phũs dicit· qð poſt ſompnũ qñ ſa-
tis Plniſti melius deliberabis tuc enim
nullus rumor impedit ſenſuʒ tuũ et con
cordat e de accuſRi cõſtiterit ꝗa ſm Ie
ro.uenter pĩiguis cralſũ ſenſuʒ generat/ ut᷑
xliin· di . : iet ut ad uiã ꝑpuemas ueritat᷑
oppone et allega tuã ꝑtem:ꝙ dic ut in
preé nunc tractemus.:et ſi inuener: cãm
deſperatã cõpone ut dixi.S. di. px⸗ MH.
hos aut. - Si uero cõf idis de tuo iur ed-
eas iudicẽ in ſermone modeſto:et᷑ uulto le
to ꝗa in facie legit᷑ cordis ſecreta uolũtas
et uultus talis erit qualia mẽte gerit ar.
xli · di. -ĩ· et. 6.flet laudes eũ ut tibi ſic
ꝓpicius ei: q ulé alligant dicẽs ei cuʒ
reuerentia q& placeat ſibi cauſam ſnĩe cal
culo diffinire. et hoc ſi de ĩpſius fide pleñ
cõfidis ſi uero dubitas de Fide ſiue ꝑicia
eius idem dicas et exſpecta utꝑ dcat q;

5

uelit deliberare cũ ꝑitis q fi dixerit rnde

28 letus ſum ualde ꝙ ad ueſtri exhonera
tionẽ ſalubre cõſiliu habeatis nec ꝑ B cen
ſeris in prauũ cõſiliũ uel cõfiliarium cõſen
tire·ꝙ ſi uidert eũ abſq; cõſilio ad diffini
ti uarm currere curialit᷑ et humilie dicas
ei ñe ſupplico ut iux cõſiliuʒ ſalamonis
dettere uelitis dicentis. ecXii- ad
i·ct facit ꝓuer.xin. S· omma fac cũ cõ-
ſilio.ac. ud·S ti. Pxi:ac fi.que auũt pᷣmiſſa
ſunt etiam in ĩelocutiomibus obſeruẽtur

¶ lteʒ noqð ubi ſperas ueriſimilit᷑ ꝓ te

E

2

te ſniam ꝓferendam forepoſtulas eam
ferri et uraris uerbis poſitis 5. de diſpu-

tat᷑. 6.nunc uidenduzʒ in fi et · 6.poſt
aut. V. ſic igit᷑ diſtructis non tñ impor-
tune nifi mmora uideas piculum immi
nere tunc uero iuſta oportuneet impor

tune ux.xliuii. di · ſit rector in Fi et ex E½

elec. cum int. R.· ſernorẽ in prin. licet eniʒ
HAlſumit uerba ĩo · de deo · · S. te · ii⸗
et ei ꝙ ſequitur cõuenit ad ro.in- deus ue
rax eit et ormnis hõ mendax. - De ipſo
cofidas credas tn eum hbomineè elſe et id
circo ꝑtium ad malum:xxii q· i· omnis e
tas. xx. q· iii. ꝓcliuis maximè ſi fit ulus ni
mio corrumpi·xi·. ꝗ·iii· qui recte · xiii · q·

v.non ſane.xi.q- in.non licetet.c·pauꝑ-

ex de pig · illo · · fi. cum ſuis cõcorſi·
Poc habuit a Iode deo· V. S. pte-ili·. ·
enim tepidus ſ nimis ĩ pexendo ſniam
pſumetur de tuo iure diffidere ut· xliii:
di. in mandat᷑.petere igiè᷑ ſmiam ꝓut no
pre. v. ſic ĩgitur. ¶ Item aduocate tibi
coſulo ꝙ ſi certus es de ui ctoria adſis ſnĩe

ſi cõtrarium ſperes fuge ficut medici faci

unt nam in primo caſu honor · in ſco ca
ſu cõtumelia te ubiqʒ Equeł᷑ in dubio au
tem ẽ conſultius ꝙ interſis ꝓpter multa
que tũc ſpe occurrũt ex quibo cauſa tua
ul appellationis iuuari poterit ſi ſubeũ-
bere te contingat. Illud auteʒ tibi fic me
morie ut Emp aduerſarium petas in ese-
penſis tibi legictimis cõdempnari ut dixi
3. in præ.5. nuc uidendũ in fiet. 5 Ket de
expenſis· G:i. ad fi. Bal. Sed an in fructi-
bus et inteſſe poteſt cõdempnare ſine pe-
t itione dic ĩ fructib añ litẽ cont᷑ ꝑcep-
tis exigit᷑ petirio d ſi poſt lixcẽ cont᷑non
ue de dampinfec·l.ſi quis miſſũ.ꝭiĩudex
¶ Sed quid in penis dicit ſtatutũ ꝙ ꝑiu
rus ꝑdat litẽ an ſiñ petitiõe poterit iudex

codempnare piu in amiſſiõe cauſẽ ur̃ ꝙ

ſic. ff. de edil.edil.ediles̊ itẽ ſcienð in cõ
trariurn ur̃ de damp. iĩnfec.l.iiii · aũt iu
diciũ hec enim pena nõ ꝑtinet ad cõſequẽ
tiaʒ petitorii led orit᷑ ee noua cauſa ar-
ff. de in litẽ iun.l.i/& iudex nõ poteſt ſup
ere ex officio ad ̊ facit· C. ne licepo.l·
1. in glo:de iurfiſci. l.eius ꝗ delatorẽ· C.
local.cõduc.C.unde ui.l.non ab re ĩ glo
in autẽ.de triet ſe.·ĩ· in gloet B ẽ tuciq
et ad omnia ſufficit petitio generalis ſub
hac forma peto ꝓ me ſententiam ferriĩ
ur.C. de padt· l.petens/¶ Sed quid dices
actore abſente et citato legittime lite nõ
conteſta/petit iudex ferri Entẽtiã iudex
ex geſtis Entit ꝓ a cRore et ꝓnuntiat ꝓ

eo an ualet et uĩdetur ꝗq; non quia lis non

eſt conteſta.C. de tem appel.l.fina.g-il

lud · ſed pro reo bene ualet ut in autent᷑.-
qui ſemel ſo·credo ualere quia imputet ſi
bi reus qui ſtulte petit 2 iudex ꝓ abſen-
te poteſt ſupplere ·l/properandum.S ·ſ̃
autem reus · et.S ·ſequenti de iudic⸗(
Quatuor ſunt calus quandoq; fertur ſen
tentia pro preſente contra preſentem tũc
petitio eſt neceſſaria:quandoq; pro pre-
ſente contra abſentem et idem quandoq;
pro abſente contra pre ſentem tunc non
eſt neceſſaria pecitio abſẽntis quandoqʒ
pro abſente ò abſentem tuc n ualet ſen⸗
tentia. ff.de arbit᷑:l. axbiter intra. ¶ Lſed

quare non ſufficit actori ꝙ in libello pe-

tiit condempnari-KReſpondeo quia illa
ſunt uerba futuri temporis ſed iſta peti
tio eſt preſentis temporis ut nunc et iſta
ultirmna petitio idem eſt dicere quod in/
ſtantia quia ad inſtantiam partis debet
iudex procedere non motu proprio ut in
autentica qui Emel ibi reo poſtub ſf. de
iudici.l.et poſt.C. ux intra cer.tempus.l.
ſceda eum ſumilibus et uide in titulo ſcdo

6. de quibus. ſi ſed Pone per Guil.:

¶De relatioribus Btica
MH Practici auctorĩis non poſuerũt
hanc rubricam excepto Iohanne de deo-
qui eam poliut cauilł. libro-v Hi- ult.
.ponit que dam relationum exempla-
fecit eciam de hiis tractatum qui inc
at incipit ſumma de relationib ubi pl
nius proſẽquituret ponit formas er cõ⸗
muniter habetur polt librum diſpenſati
onum et ſententiarumhabuit er go auc
tor de hiis pabulum et a ſummiſtis Aʒo
precipue Goffreet Oſti et no. ꝙ ordi⸗-

nem legiſtarum ſcutus eſt auctor quůo

ad librum codicis tractans prius de rela
tiombus ꝗ; de appellatiomibus ſe r.
dat compillatio ff ut noſtra n
mul de utriſq; tractatur ſcil ice
et relatio diſcordat autem abilli
compilationibus quia m illis prius trac
tatur de ſententiis ꝗ de hiĩs ſed propter
diuerſas relationum cauſas procedit utra
qʒ de quibus · I· · iii · F·.
e contingit quod is qui
cauſẽ diſcuſſit merita dubi
tat qualiter pronuntiare de
beat et ſic referet negociuzʒ
ad ſuperiorem ut.S⸗reſpon-

deatur qualiter in ꝓnuntiando ſe habere

S

en ſe
* n Sel 7

=ð

debeat ideoq; aliqua de hiis relationi bus
pmittamus- Item qn is qui cauſarn exsi
nauit udicandi poteſtateʒ non habet irn
mo ipfaʒ debet ad ſupiorem remittere ut
B ibi lis finem ge bitu lorciat᷑ ut eẽ de elec.
dudum: i- et de teſti-ad hoc ab incipit pᷣ⸗
ſentium. 6.fi-lIi.vi. Ide oq; de biis remiſſi
onibus aliqua ſubſequenter adiciamus et
liced fere omnis iun canonici tractato
res cõmuniter accipiant uerbum relatio
nis ex remiſſionis et etiam iura quandoq;
ut patet e de pur.ca/cum dilectis .6. is
igitur hoc tamen nobis non placet prout
R clare ex ſequentibus appebi t. I· Hoc
forſan uoluit Io.de deo. V. S. dicens prio
quod relatio erat ꝓprie delegatorumim
Proprie ordinar iorum uere ſicut recõuen
tio preſt upponit conuentionẽ ſic et remii
ſio remiſſionem referre autem idem qð
deferre ꝑferre uel intimare miſcentur i
ta de cłi-egro.c. uno li·vi. V. ſi autem de
ſta. mo.ĩn ſingulis. . ſi uero et c. ea que-
. q ſi forſan:et in ele:de here-nolen tes
in fl. *½ LPrimo igitur uidenð eſt. ¶
Quidſit relatio. 1 Hoc membruʒ non
poſuerunt nmſte 3 De quibus
fiat. Quando. Et qualit Fiat. ee
quis ſit eius effetus. ◻W Io.de deo ubi.5
ſco ꝑ.vii:articł'os non dico mẽbra hanc
maderiam tradere uoluitſed ſic loquendo
Pocius obfuſcauit ſis ergo auctoris narra
tione contentus.
Elatio eſt iudicis de iur du
bictantis ad principem miſ
la conſultatio ut ꝓbatur.
de rełkl-i.et fi-et ex ð app.
intimaſti · ni:qᷓ vii ſi quid in ccclelt
MAG Non conuenit diffinit ioni loquitur
enim non de cõſultatione iudicis ſed & nũꝗ

tiat ione prelati que fit ꝑ ſubditum.

ter ꝑſtringamus et quideʒ
facienda eſt in omm caſu ſi
ue lit cauſa cruił fuie crirmi

ſecus qũ ſi uꝑ facto in aut᷑.coł. vi. de iudi-

5·fi:ff-de iudi. eum ꝙ temere.5.ri-in aut-

de medio litiſ nõ fieri ſacraſ for. uł iuſſio.
col. viil. · i· V. eumet. 5. ſi uero aliqua

xi:di c. fi-e& de bapᷣ. nõ ut apponens- et.
ii Qi.rnſa.unde dicit imꝑator nõ emʒ cri
mina ſed uindicta pocius ad npdebug

uenire:C:de offi. pfec-orien. etilliri.l. iii.

in fi.xxvii:q i:ſi cuſtos·et.c.ſi hbomo.Ff.

de appcanſt titutiones ſi ergo non inueni

E quibus facienda ſit breui

nalis cum de iure dubitak

atur ius epſſum non eſt culpandg iudeæ
ſi ſuꝑiorẽ conſulat extra de no:ope.nun.
C·l. xxi- dic. i: uel fi dubitat de intellectu
I. uel canonis ut P.5. ſi uero aliqua ex 8
ſen. ex. inter alia.xl. I· ⸗ExX Hiig omnibg
et de ſimo:ꝑ tuas.i. uel i uꝑ qrietatem iu
rium ex de fide inſtru.paſto.de re:ſpoĩ.
litteras et.c.frel uens.Ii.vi.de renunt. p9
tranſla.es de his que.Fia . fine con. ca.
cum apłica e de don. apłice de offi. deł.
ſuꝑ queſtionum deuoto ex młta de uer.
ſig. cum olim.cum hiis E caſibus ſecur re
ferat. uey delegatus ab illo debet querer
qui delegaunt eum utff. de offi. p conſul.
et.l.ſolent/6: legatos et in p.c. ſuper queſ
cionum.· porro- LPorro iudex malici
oſe fingens ſe dubitare de iure infamis
Fit et in. xx. li-auri punitur. C. dele.l. ij.
ASecundum Oſtr-mn ſum.huuus ti-in
Fine ꝙ ſequitur additur in decre: intimal
tide app ut ibi ſcripſi ſuper. i·glo· . et
extra ar:de Rptis. cum contingat ſed for
te hec pena non hæbet ſecundum cano-

nes ſeg illa que eſt extra de reg. iur.cum

eterni.Iibro-vi. ¶Sed pone ecce uictor
in cauſa petit expenſas et euidenter docet
de calump: aduerſarii: qui in principali
ſuccubuit. Item docet eum deleraſſe et
multiplicié᷑ in relponſiombus uariaſſe de
mum iudex uult referre ſuper dubio
expenſarum nunquid dicet in relation
ſua illum calumpniatorem periurum et
hulul. uiderur ꝙ non quia dominus pa-
Pa pocius deleatur in odore bon fame
alicuius ꝗꝙᷓ male extra de accu. licet in fi
ne et ar æi queſtioneiii. in cunctis· et. l
xXxv·Qi:ſi qund. ſca .ꝗ. ultima P. ſcripta
extra qui:maaccupo-C.ſcdo ar contra
quia ex hoc preſumitur contra perſonaz
et ex qualitate perſone preſumitur cauſa
iuſta uel iniuſta ut extra de no-ope. nu.
