dos nuquid iudex dabit eam ſicut contin
git in fideiuſſore pᷣſente et reo principali
abſente · ut in pre· aut.pᷣſente Ro non ſe-
cunduũ Axʒ. ſicut nec reo donandi daretur
ternpus ut ahum cõreum abſentem de-
ducat equaliter conueniendum. ut no-in
pre.aut᷑.hec ita.¶ Qund ſi aliquis prĩo
dedit unum fideiuſſorem deinde ex ine-
uallo dedit alium.Ro dixerunt. het aʒo
quod non habet locum bnficium epito
le inter eos· ſt. de fideiuſſ.ſi plures in prĩ.
et. l. ſi ticiq ⁊ ſeya· ſcm albe. gal. GR.
de fideiuſſoribus. (Sequitur uider
quando hoc beneficium ꝓponatur 2 cer
te ante lit cont᷑.et poſt qrq; ante ſenten
tiarn ut.C. de fideiuſſ.fideiuſſor. ¶ Scd
nũquid poſt ſntentiam · dicunt quidam
ꝙ ſic ficut et bnficium cedendq⸗ actio-⸗
num ut.ff.e.ſi fideiuſſores in id. G. fiet.l
inter eos. 5. fi. Sed homobon contra ut
in pre · l.ſi fideiuſiores/et. C ſen.relcin.nõ
poſ/pemptorias.nec ob·pre·linter cos-
·fi· quia ibi non fuid condempnatus fi
deiuſſor ex cauſa fideiuſſis · ¶ Ceſſat
autem hoc bñficium quibuſdam cxiſtẽ
tibus non ſoluendo quo ad illos. Item ꝗ
buſcam abſentibus ſcam homobo ut pa
tet ex pᷣrmſſis.Item ſi fuerit ei renũtia-
tum:C. S pac.fiquis in conſcribendo· c
de regł. ad apoſtolicaʒ et ideo in inſtiis
ponunt tabelhones et renuntiaucrũt epi
ſtole ſeu beneficio diui adri. ualet autem
renuntiatio ſi renũtiantes ſciuerunt hoc
bñficium ſibi cõpetere etiam ſi non fue
runt a creditore uel tabellione certiorati
ut.ff.de act᷑.emp:et uen.li.in fi·ſi uero
neſcnuerunt nec cerciorati ſunt non unde
tur ꝙ teneat renuntiatio quia non uide
tur quis renuntiare iunquod ignorat ſi
bi competere ut· f · de inoff.te·mater ð
cedens et ar. C. de fur.l.fi.Sſin autema
ff. de tranſact᷑. cum acquiliana. et · l.qui.
cum tutoribus et in pre:c.ad apoſtohca
nec uidetur ꝑimi.⁊c.ut.ff.e.qui cum tu
toribus in fi:et ſic ſentiunt płim et ideʒ
dicunt in renuntiatione uelleyani et ſi-
milibus. Ideoq; diſcreti tabelliones appo
nunt in inſtrumentiset renuntiauerut
tali beneficio quod eſt tale ſuꝑ hoc cer-
tiorati a me tabellione dic ꝙ tenet re-
nuntiatio licet ignorauerint ar. ff. de pu
blid.et uc.l.fi.s.licet.et.5·ſe.ff. de doli·.
excepᷣ.l.doli exceptio. Item ceſſat hoc
beneficiũ ꝓpter mendaciũ ſi fideiuſſors

——UN

AN

in cauſa cum quo iĩiudex deliberar̃ ualtad
tunc ſcᷣm cõluetudinem ytalie generalẽ
eligàt ur cõcorditer a ꝑtibus ſaptentes ꝙ
examinent acta iudici ut ſcdm eoꝝꝶ dic

tum ꝓnũtiet quam cõſuetudinem re ꝓ

bo quia et re ꝓbatur in pre · decre ad noſ
tram. M.-Solue ut ibi no- in gloi. ·

Et młta enormia poſſut ꝑ tales ſudices cõ

ueniri alias coiuncti. melius eſt igitur ꝙ
iudex ipſẽ ſcrutetur diligent᷑ acta negocni
et reꝝ ueritatem et plena inqunſitie diſ

cutiat ꝗᷓ ſic ſt exhoneret ad qααε illorũ

utxx·/q· v/ludicantem oportet cunta
rimari.C. de iudi.iudices et aut᷑ ad hoc-
ex de off.dele:luꝑ qõnum.ꝭ.intentatiõis
ex ð fide ĩſtr.cum Io· ꝓpe fi:et poſt ſuꝑ
dubis cũ ꝑitis deliberet dilgen ( Vt

autem tam generali cõſuetudim ſeruia⸗

mus aliqua de pmiſſis cõſiliariis int᷑ſera-

mus et noan ommia ꝙ licitum eſt ꝓ iuſ
to coſilio pᷣmium reciꝑe qð dic utS.ð ſa
latt.ꝭ·ſ c pluriũ ꝙ tñ ꝑiti recipiũt ꝓ ĩ-
iuſto Item iudex qui ſpernit cõſilium.
W. Detum uel loquitur de dando.l.ꝗa
non uult reciꝑe cõlſultorem forte ꝑtib
id petẽtibo et ſic faceret ad ſcðʒ articulũ
ſumme qui tñ ſcom Guil.expeditus uið
tur cum. S. ꝓx. et.ĩ· ꝓpe fi·im ꝓbet con
ſuetudinem de cõſiliariis aſſumendis ad
ptem ꝙ aſſumere teneatur inducunt᷑ iu-
ra de habendo confilioft de fun. inſtruc-
queſitum in prin:de dam:infecſi edibus
de doñacquilius regulus de bopol.in bo
noyꝑ. C. de legi-humanuũ. ubi ui.de ſuc.
tenet qð ſequitur de inge · ma. liiiide fi
deicõmil.l.fi:de iurt· deli.l.fide repu-l-
dubium ·xx.di.de quibus de off. de?.pru
dentiam loluntur ibi ꝙ ſue uoluntati re-
linquatur habere cõſilium facit ð Rptis
ſtatutum.S.aſſeſſorẽli.vi.et ſi uidet fru
ſtratorie peti non debet cõcedre ff. ſi cer-
Pe:quidam dicunttñ ibi.udde bo·tenu
iſe iudicem uel aſſeſſorem ꝑitum non te
neri dar̃ oſultorẽ ał ſcᷣm eũ tenetur de
iure et bona cõſuetudine. Si aũt ſtatutũ
haberet ꝙ omnes ſme ferantur de cõſilio
ſapientum cercum eſt cõſultorem aſſu/
mi debere alias ſma non ualer̃t ſcᷣm rof.
q·ſua.xlv· alł.ff.de re iudi.l.iini.ꝭ.cõdẽp
natum.C.de ſen:ed inter .·l. ꝓlatam ideꝭ
Oldra. i ſua:q:que incipit antiquũ ſtatu
tum:al?.ſt.de admtuquidam decedẽs
9· 1· et· l.titium et meuium in prin:ne ꝗd
in fru.pu.l.i.quod auũt de arbi l.pediq
in fi:de acꝗ·hrſi quis mihi:5.pater..
ſi coraʒ 2 qʒ ibi no et qð ſcripſñi p⸗ Inno-

de off. dele·ſi pro debilitate iĩn glo/putat
Inno.Idem Nico · ma· in·q:quam uide
ſuꝑ reguhis-nullus ex cõſilio- li. vi. Sed ſci
endum eſt ꝙ due qõnes contra hoc ᷣmi-
nare uidentur ꝑ lamb. ram- et ꝑ guĩdo:.d
ſuc:quox uterq; tenuit.primus in.q/que
incipit · Satutum eſt in uilla· ſcs mibi
ſub littera. C.ꝙ ſi ſtatututum habet ꝗ;
oteſtas cõdempnatiões facere teneat᷑ ð
cõſilioiin.hominuũ loci ꝙ tenebit cõdẽp
natio fata non hominibo requiſitis tenzʒ
enim ꝙ necelſſitas non artabit ad requirẽ
dum uterq; rõnem reddit quia illi non e
rant in ofricio cum poteſtate nec eſſe po
terant eo loco.C.de aſf.l.in cõſfiliariis ff.
e·ti.l.ſi ad eam ex qui:cau:ma/l.hii qui
et.lſe.in prininducitur p·l.quidam de-
cedens:S·papinianus. et glo:que ibi inci
pit.quia ſine matre et.e.ti.ticium.G.iĩ.cũ
glo·que incipit non arbitrio fatebat᷑ utri
qʒ qð ſecus eſſet cum duo eſſent ad unuzʒ
officium ꝙ uult.l.pre.ticiuzʒ in prin.ibi
ſi adiminiſtrationẽ meuio ddiſſet et quar
ta glo.ipſius legis ſic etiam loquatur.li.
ff.de exercito.: ſi plures. cum ſua glo/ꝑ
Pdicta apparet ſolutio cõtrarietatis. PO
nebat.n.primus tminos in uilla ſubiecta
epᷣo ita ꝙ non ab hominibus uilłe. ſed ab
epo habebat poteſtas oſticium et ſic uið
rerur in quacuq; ciuicce in qua regimẽ
coõmitteret᷑ a maiore et ſtatuta fierent ꝑ
ciues curioſos qui ſe dilatare uellet ĩ hiis
uideat qonem pᷣdictam oldracuius in B;
dicto ꝑplexitas ꝑ hec breuia uerba cla-
relcit. tenet᷑ ſi ꝑ imprudentism uł do
lum ledit cauſam.ff.de iudi.filiuſfamm.in
ſtit᷑ de iniuri.·i.ex de cõſang · et affi.c..
in fi punitur enim in eſtimatiõe litis eẽ
de re:iudi:cum eł᷑ni li.vi. C. de peñiudi-
qui male.in· l.i.et.ii inſtit᷑ de ob.que ex
quaſi male: in prin. ff. de calump.l.i.ff. de
con.ob tur. cauſam-l.ii.ſcdm canones-tñ
ĩiudex cuius mala ſnĩa reuocat᷑ in. iiii- caſi
bus pumtur.ſ. ſi ꝓpt᷑ odium uel cupidi-
tatem.uel gratiam uł timorem ꝓnũtia
uerit.uti qvi/hoc etiam plscuit ex ðᷣ
re iudi.cum eterni:li:vi. ¶ Scias igi ꝙ
ſi uxta morem ytalie ꝑtes in eligendis
cõſiliarus nequeant cõcordare Epemit
tit illa ſuma ꝙ ſi ſtatutuʒ ur cõſuetudo
loci dat certam formam certa habenda
Gſilia illa ſruabitur quibus non extan-
tibus ꝓcedet iudex ut ſequixur. J tunc
iudex ꝑtibus pcipiet ut cto t᷑rrão ad eis
aſſignato. MH.· Dicit.S. queʒ ſcribi facied
ſibi dent ĩ ſcriptis ꝑitos quos habẽt

2 &½

S

1

in aliquo loco luſpectos et quos recuſant᷑
iii.q/ vquia ſuſpecti et cõſulo ꝙ ille qui
dant ſuſpectos illo; nomina facit ĩ ſcrip
tis redigi ne iudex ex illis aliquem forte
eligens ualeant malignari. S IIla ſum-
ra dat hoc conſilium iĩudici ut tutus ſit
cõtra ꝑtem que diceret eum elegiſſe illuz
quem dederat ſuſpec tum cõmunit ſerua
tur ꝙ ſuſpecti in ſcriptis dantur ludici
nec ſcribuntur in actis quia uolunt ꝑtes
incurrere indignationẽ illox quos recu-
ſant. ſi tñ pars uellet illos in actis delcribi
ſibi parendum eſt de ꝓbat᷑ qm· 'quo
facto ipſẽ ełgat aliquos ꝓbos uiros quos
ptes non dederint et minus ad id datus
lapſus ſit qd hi forte ꝑs alterutra dicat ſe
omnes ĩ ciuitate uł dyoc ſibi ſ uſpectos
eſſe ꝓpter alterius ꝑtis potentiam ut ſe
pe uidi.xunc iudex faciat eam iurar̃ ꝙ id
non malicioſẽ ꝓponit ſicut hoc ſepe fe
ci in ꝑtcibus lombardie ar · e de elec· cuzʒ
dilecti et de reſti.ſpo. litteras · ft· ad exhi.
thaurus ar.f de no-openunde pupillo-
5:· qui opus. ſed nec paiſim et ſine cauſa S
het huius recuſacio admitti- e cauſa tñ
poteſt ut ſi caula ſit mere canonca · fiue
Ipecialis. 1ä- maxirne ſacramtalis - uide
3. ci. n. 6. porro.. ſed nuqiud in cauſa in
fi. &. Bene poſſ:r mere legiſte recuſari
ex Gc cõſang e. c. i. x.· l· l· Poteſt
ctiam udex reſtringere talem multitudi
nem. M·ad id ff. de teſti.l.i. ec · e· ti· cũ
caulam et de Reptis. C. ii- Ii. vi. J.· Inſpec
ta ꝑlona et negocii qualitate dicens que
libet pars debet mihi ſuſpectos uſq; ad
x. uel.xv· pſertim ubi eſt copia perito?
ar. ec de Rptis/ſedes et in c. cum in mul
tis. nos tñ pluriũq; ꝑtes hoc modo in ꝑſo
nis eligendis cõcordamus pcipimus eniz
utriq; ꝑti ꝙ nobis nominet in ſcriptis·x
uel.xii- bonos uel legalcs exptos littera-
tos uiros in tali loco habitantes ex qui-
bus poſſumus eligere unum quam ſcrip
txuram in actis ſecrete poni facimus 2 cũ
raro tot tales inuemantur ſepe ꝑtes ĩ no-
minando cõcordant. M· de more uoca-
mus hos cõſidentes. ¶Coſiliarii autẽ
electi deberent fidelicer et ꝓ utraq; pte

cõſulere.ut.xiiii.q· v.non ſane·C. de aſfÿ.

nemo ꝙ ſi cõuincantur dolo et inique cõ
ſuluiſſe de dolo tenent᷑ et alias puniunt?᷑
ud·ff· de reg· iurt.l.conſilii non fraudulen
ti.e de renunol ſane et.c.lectef · ð fur-
qui ſeruo ꝑluaſrit.5/i. C. ð aſp.cõſiliarius
et cõtra inique cõſulenxeʒ uidetur ꝙpoi
ſit agi quanti inteſt alicuius cõſilium da

lo.et ſi non ſit ſoluendo uidetur ꝙ debet

tum non fuĩſſe ·ff.de dolo·arbĩtrĩa..do

reſtitui litigator ed priſtinum lus /ff- e-
elganter ·5·peff de eo ꝑ quem fac.e.l.fi⸗
et falſus coſiliarius poteſt excoĩcari. ·.
ex de ſen · ex:nouerit᷑ et.c· grauamine· et
qq; ſuſpendicur et infamis efficitur· ut
e& de brti- ſi aduerſus et.c. excoĩcamus-
6. credentes· ar cñ ò ꝙ nẽo ex cõſilio obli
get. ut.ff.man.l.ii.in fi: inſti·e.ti · ·cx dli
uerſo in quibus no:de hoc ſed illud ueꝑ ẽ
de non fraudulento conſilio ex quo nemo
obligatur ut in pre.lcẽſili. 2dreg.
ĩutt. nullus ex cõſilio li.vi .· S · abſit enmn
ut ea que ꝓpter bonum et ſicitum faci-
mus nobis debeant imputari ſi quid pre
ter noſtram uoluntatem inde cõtingat-
ut.xiii:q: v.d occidendis.ſed ſi ꝑx inpru
dentiam fallum dedit cõſilium non u det᷑
exculari. Irnmo debet pumiri · f-de uart-
et e. co.lfi- inſtit᷑ de ob/que e& qua
ſi male in prin quis imprudenrtia culpe
annumerat᷑ inſtit᷑ del.acquił. . imꝑicia
quoqʒ et·ff. ę· ſed et ſi in fiet. l.c.in prin.
ex de homict· tua eæ de etaet quali ad
aures fatuus t eſt qui imꝑitum eligit
coſiliarium et ſibi imputet inſtit᷑qunbo
rmo.re: contra.Ob.5. pterea et ꝓ ſocio ·⸗
Fi. unde in eccleſiaſtico:c. vi. coſilairius ti
bi umus de rille-Bal-An coliliarus ten 8
atur de impitia uiderur ꝙ non quia cõſi
lium tale eſt nullũ ipſo iure ar. ff. de aur.
et ar. le.-lornamentoꝰ & non facit lite 3
ſuam ut.l.ſi iudex ſt.& uatꝭ.et ecor·cog.
ubi no:dic contra quia ledit ꝑtem et ten
tur de dolo et lata culpa uide.S· de arbit᷑-
. arbiter facit uide pleneĩ· de exccuł·
ſen.circa fi. C Quidſig imnpitiã ad-
uocati quis cauſam pdit dic ut.S- de ad-
uod ··Fi. ꝓpe fi. ¶ Quid g erit de ſnĩa
ordmarii uel delegati uel arbitri lata de
coſiio ſapientum pecunia corruptorum
HNo non eſt defendenda eſt enim res mali
exempli· ff. de penis ſi quis aliquid & iii⸗
ff.ad.l.cor .de fal.l.nii·nec corrũpens ex
corruptione comoð cõſequet᷑ · C·de pena
iudi:qui ma- in · I.i etii.ad inſtar pr̃em
qui puaricatus eſt. C. de aducen.Gi: ĩu.l.
1. ii. q iii. nõndum ſcðz ub· mn car.-
iii.ubi tractat de ſnĩa delegati·v.quid ᷣ
ſnĩa. F· ¶ Cum igitur ytalice nõ· e⸗
lectis cõſili riis iudex dicex ꝑtibus tales
ſunt cõſiſiarn ꝑ me electi ite ad illos et iu
ra ueſtra et raciones ornnes illis oſtenci⸗

te et coram ipſis allegate cum autẽ. ·.

Hic incipiunt uerba ue mihi carvini-

—

eſt exceptio cedendax actionu fidiuſſori.
ut in ꝓcun in rem uarn conſtituto ał
dixi. (Et nõ pᷣmiſſa bnficia locum ha
bere ni eis fuerit renutiatum · quod fie
ri poteſt ut.S. dixi et tunc non poſſut de
ſiderari ut.vii.q.ĩ quãpiculolum ex de
regula. et tran-ad relig ad apoſtolicam.
¶ Item quert hic ut·ĩ. de oblig. et ſołt᷑·
6G.i. V. illud etiam queritur. ¶·Zunt et
alia beneficia quibus coxtidie in inſtris
renũtiatur et eis renuntiari poteſt puta
cõditio indebiti quaſi quiĩs ſoluerit quod
ſoluere non tenebatur unde id repetere
poteſt ut.C.etft.de condit᷑.indeper to/
tum. ¶ Item condit᷑.fine cau·que dicit
ꝙ obligatus ſine cauſa uel ex iniuſta non
tenetur. ut. C.et. · de condiſi cauſa. ¶
tem actio infactum que cõpetit ex ua
riis figuriis cauſarũ de qua /S: de ac·ſeu
pet᷑. . u. V. rurſus et ſe ¶ Item exceptio
doli maliſ.cum quis aſſerit ſẽ dolo et ca
liditate alicuius ad aliquid inductum cet
huic exceptioni ob dolum Fteritum re
nun:iari poteſt ut f·de doł. excep.2. C.
et. f.de dolo malo ꝑ totum. ¶ Item bñ
Ficium conditiomis incerti quod locum
habet cum heres rogatus eſt mihi reſti
tuere hereditatem uel partem eiꝗ ſeu qᷣ
ſum ei ſubſtcur in co calu ſ contingat
eum decædere ſine liberis et hoc incertuʒ
coditionis ei remittere er renutiare poſ-

ſum. C. de pact.l.iĩ:cet.lcum ꝓponasĩ. et

C.de tranſacede fideicomiſſo.et dic utĩ

de empet uen.. liii. V. ſi autem et ex de

teſta. Aaynucius. π Et ibi no- ante fi-
In. glo. ux noS. c/ . V. quiĩd ſi quis in ſcãa
ſolutione. Itemn beneficium iuris
ypothecaꝝ quod cõpetit ux ri in bonis
uiri quia ormma bona uiri ſunt ei tacite
ꝓ dote obligata.et huic poteſt ipſa renũ
tiare tam uiro quã cotrahentibus certifi
catca cn de ipſo.C. de pacconuentaʒ ſuꝑ
dote.l.fiex de pig: c litteris ad fi- et.· S.
ſicłoceſſat autem ed dic ud in pre⸗

iii. V. Ed et ſi et.· V.ĩ. et ſe. et.· S ſed pone·

Item etiam bñf̃icium iun ypothecaruz
cõpetit creditori cui bona ſui debitoris
ſunt expiſe ual tacite obligata:C. ð pig.-
l.ii.que res pig ob.po. lfi:. ¶ Item bñfi
cium uelleiani Enatuſconſulde quo·S·
ius uero publicum auctoritate·¶Iteʒ
rmader uel auia recipientes tutelam filii
uel nepotis renutiant ſcis nupt᷑. ut uelt.
ut.C.qñ mulier tu:of.fun:Poxeſt aute.
matri:. 1 De nuptns- dic ut ibi in aut.
ſacrorum¶ Item ſunt et alia quedam

ut pałet.ĩ/de ſoł·5/iĩ. V. porro ĩn fi.et ĩn

alus formi's ut in e·5. poſit et. w. ſco⸗
¶ Uter generaliter renutiari conſueuit
omuium legum auxilio-que renutiatio
pimi ualet. 1- Dixit Vber ꝙ ualet ad

tæcludendum tercium teſtem quem re-

quirit· l.antiqua. C. ad ueł. Licet.l.eã
ponat.C.qn mulier tu:of.fun.l.fi. A⸗

per hoc poteſi C idem dici cum renuntiat᷑

in gener̃ bñficio ſtatutox Si uero in ſpe

cie ſit locus diſtinctione poſite.S· V. Itẽ
iuri publico de hoc Guide ſuc.in.qſta
tutox.ii.et ꝙ· ¶ Sunt etiam et alia
beneficia quibus poteſt quo ad quid re-
nuntiari et quo ad quid non Eſt emʒ be
nefic ium redibitorie cõpetena ementi ig
noranter rem morboſam uel uiciolaʒ po
teſt namq; cõtra uenditoreʒ agere.ĩ. vi⸗
menſes utiles et reddat pcium ct rem re
cuperet· ¶ Item eſt et bñficium ꝗ dici
tur quanti minoris ꝙ dcit ut emens ig
noranter animal uel rem uicioſam poſſit
agere.ĩ· annum utilem cõtra uenditoreʒ
petendo illam ꝑtem pci ſibi reddi quam

non dediſſet Ri ncium ſciuſſet. Phec ꝓban
tur. ff de redibit᷑ acẽſciendum. 5. fi. et. I

E. H Quod dii uide de ſimo· licet he
tiare poteſt emptor et renutiatio vendi-
tori ignoranti morbum uel uicium pro
deſt.ſñi ſciuit et tacuit nec emptoreʒ cer
tificauit ratione doli ſui non ualet renu-
tiatio.ffe:queritur.S-ſi uenditor·2. 5. ſẽ⸗
de hoc dic ut.ĩ· de loc- iam dicendum-
. ad euidentiaʒ et de emp et uen.g. nuũc
dicendum. vquid ſi uenditor. ¶ Eſt e-
tiam et bnficium feria) ne quis in eis in
ius uocetur quo dic ut. S:de ferl.6. nũc

uideamus. ¶ LDStint pterea et alia bificia
quibus renutiari non poteſt/ ut bñficiuʒ
macedoniani de quo dixi.S. . cui auteʒ
iuri. ¶ Item bñficium reſtõnis in inte·

ꝙ cõpetit minoribo ſui facilitate leſ. ut
no-i.de in intereſti.:qualit᷑. V. ſed nu-
quid minor. ¶Item bnficium ut quis
cõdempnetur inquantur facere poteſt
1. habita rationene egeat ꝙ cõpetit ma-
rico et eius patri a uro conueneo ut uæ

Cri eius patri a uiro conuente et patrono

et liberto conuento et ſocero a genere cõ
uento et patri a filiouel filio couento.z
huic renũtiari poteſt· hec ꝓbantur ĩ con

cor.quas habes·S cle excepł᷑..cicto. V.

hoc tñ fallit. et. S/i. v. anormale- ¶ Itez

eſt bñficiuʒ ꝙ dieit ne lber homo ob es

alienum obligetur cui renutiari non põt

e 41ees ecne Dee ⸗ 5 4 Iesft

2. ⁸ K

4 2

91

R

quia hoc eſſet contrarium libertati. C. de
actc᷑.cex ob. lob es alicnum e& de pigc · ii.

cum lſuis concor. -Formam libelli cõ

tra creditorem in hoc caſu uiði/de pig.
S:iĩ· ad fi· V. Item ob es. .· cõ trariuiʒ en
faciunt doctor̃s Bon.quiſco ares quib
pecuniam mutuant faciunt prediéte ·l.
ob es:ſpecialiter renuntiare ut eos uale⸗
ant det inere et ꝓ eis facit.ff. de hiis que
in fraucreait ptor.Sſi debitorezʒ ubi di
citur ꝙ debitoreʒ meum fugientẽ mea
auctoritate capere poſſum ergo et ꝑ pac
tum hic conueniri poteſt ſicut ał. C S
Pig.act᷑.l.pe/etide pigno:creditores /ſẽd
dic tale pactum non ualere in ſcolaribus
C. pac:.qui fidiſ.li. Bal.Valet pactũ
debitor poſſit capi ꝑ creditorem ꝓde
bito iſte tñ non tenebnur in carcere cre
citoris ſed ducetur ad carcerem iudicis
ec acddeff·de neg.ge.l: nam et ſerui fac
Luce xiu capło et Mathei.xviii et ui
de Dy.in. l.i de libe-ho-exi et de fur.l.ĩ
terdum ·S: qui furem. ꝑ Innocl. in. c. ex
Hpto ex de iur̃iuri. Bar. in.l.Filia.S-ele-
ganter lIo.ma. In ſcriptoribus autem
ualere poteſt ſi conueniant ut debeant ĩ
certo loco ſtare uel ſcribere quo calu etiã

in cõpedibus poterunt retineri et idem

in obſidibus ux e de iureiurt. e Repto-
ꝓPpder cõſuetudinem generale ſcdm ul.
H·Quod dictum elt de ſcriporibus.
nop Aæ- ff.de no- ope-nun: l. ſtipulatio.
§: ſiue autem in. i. gloque dicit. quod ſi
ibi publica utilitas que ledererur ex con
temp u edicti pretoris inducit q& quis
= ſe cogicur ad fa tum- ſic et hoc ca-
uDcurperecur publica utihitas ſtudium
Iet dicit omnes doc.Boñ· reſidentes in
cõcordaſſe. Vnde Dy.ibi diccbat ꝓ glo.
quod non erat ibi inuenire mamore ratiõr
quam de ſcriptore.dicens ꝙ licet iĩbi par
at edictio non edificando preciſe tñ com
ellicur ad demoliendum inducix etiam
P glo ſt. de ꝓcux· ſed hee· · Prer ·cum
cõcorclem de ꝓcu.c.i.inducit etiamff.
me:cau:cum exceptione::· ſeꝗg et ſi ꝗs
in fi. cui concor.de iurtiug quinta ual?.
et:c.uenientes· in fi. Ipſ cñ tenet cõtra-
riu m ſcriptore parato ſoluere ue inter-

eſſe quod eſt regulare in quocũq; qui teñ

tur ad factum. ff. de re iucdiſi quis ab a-

lio:d·Fi:etiam ſi fa um conſi

tat in opis
ff. de . ob. in ſtipulationibus.· 5opera-
rum-Inducit etiam pre-I/Ob es et quia
ſtare ĩ carcere eſt quedam ſpecies ſerui.
ff.de libe ·ho/exiĩ . l jiiad id· ffde con ·

et demon:l.tĩcio.5. Cĩcia. de hc et i quã

docq; aliquid dixit in. l.alia. eleganter.
ſt.ſo.ma. ad: · illum:reſpondet ꝙ ibi nõ
cogitur ſuis mambus demolire ſed para
xe pacientiam et impenſas. Item ibi ac-
tio ex ſtipulatu ſubrogata in locum ac⸗
tionis infactum que datur ex eo edicto
ad ᷣmoliendum illius ſequutur. f-· ſ quis
caut.ſi eum:qin imuriax. temperat tñ
hoc dictum dicens glo⸗ſcm quoſdam lo
cum habere poſſe qn eſſet electa pſora in
duſtria ff.de ſoł. inter artifices e? de of-

dele.c. ult. . ii. ał ſtabitur regule de qua

S. et ſi de electione dubitxatur pſumet᷑ e⸗

lecta induſtria· ff.dele.iii.f ideicõmiſſa.6

fi:concurrit cum hiis materia qua que-
ritur an quis renuntiare poſſit bencficio
ceſſionis bonorum de quo.C.qui. bo.ce.-
pol.l.i.ubi plene Cy.tractat hanc ·qpo
nens ad litteram conſilium Ia-de are Iuꝑ
hoc datum in urbe et tenet ꝙ ſi ꝑ pactũ
in contractu fiat renuviatio uelat ał nõ
ibi uide· (LItem exceptio nõ nupe.
ſiue non trad te: uel redebite rei qmcqʒ; cõ⸗
petit/ĩ/duos annos.cñq; ĩ. xxx. clics ali⸗/
quando.ĩ·annum:aliqnĩ.tres menſes. Si
enim debitor confitetur ſe mutuo pecu
mam accepiſſe quam in ueritate non rece
pit poteſt opponer̃ exceptionemnõ nu-
pPeĩ·duos annos a die ofeſſoms fecte cre

ditor uero qui confeſſus eſt ſub ſy pe futu

re numerationis-creditum ſuum recipil

ſ a debitxore habet ex ept᷑.non mu.pe.ĩ.
NN: dies C.de non nu.pe.l- in contracta

tibus Ro.iin fi:et.. ſub ceteris et inſti.

de lite.ob.in fine quid ſi ei rnũtietur.dic
ut·ĩ·de obligaet ſoluł᷑.. i. V. ĩ. ad fi. ¶ ¶

Sed a marito qui confeſſus eſt ſub ſpe fu
ture numerationis ſe doxem accepiſſe cõ

petit exceptio non nmu.dot᷑ annum p

ſolutum matrimonium et hoe ſi ma⸗-

trimonium durauit minus duobus .

annis- Si uero durauit plus biennio

ſed minus decennio tunc. I tres menſes

eſt ꝓponencda. C. de dote cau:ec non mu-
pe·l.fledt aucq; locum:nec renuntiatio
obeſt quomin.ĩ.dicta tempora agi poſ
ſit᷑ in hoc tñ ꝓdeſt quia renutiatio tranſ
fert onus ꝓbãdi in renũtiatorem ð hüs
except ĩonibus.noS.de excepł.5. . V. a⸗
normale et· 6·dicto. v. quid ſi ꝓcurt et
ſ. ¶ Ltem elſt et bñficium ſeu priuilegi

um fori nam reus debet cõueniri corarmn

iudice ſuo iuxta regulam actor forum
rei Equi debet et huic priuił gio ſolo pac
to renũtiari non poteſt ſcᷣm quolſdam·.

4

——

N

8

Immo ad hoc ut reus poſſit coram non
ſuo iudice conueniri ꝓmittet ſe lolutuꝶ
ubicumq; fuerit ab eo petituʒ.· ub-
8 bo.ponebat plenius·ſ:quod rᷣnuũtiet fo

ri priuilegio et ꝙ poſſit corã quocũq; iu

dice comieniri et conſtituat ſe ſoluturuz3
quocumq; loco quo debitum fuerit ab
ipſo pexitum non oppoſita exceptiõe fo
ri alł.·ff· de eo ꝙ cer.lo.l·ĩ.de act · et ob-
contraviſſe de boauc.iĩudi:pol.l.i:dicit
etiam ꝙ; pactum renutiationis de quo.S
licet poſſit cõtraueniri obligat ad inteſſe
ff.de re ſudiſi quis ab alio in fiet de .
ob. cum ſtipulatus in fi· Cleric aut
non poteſt priuilegio fori ſui renutiare
que dic ut.S·de cõpe ĩudiadit᷑ · 1. M. x
xii-et ſe. Eſt etiam bnficium fori qð cõ
petit ſcolaribus· q dic utS de re· Itẽ
clericus et. . Item ſcolaris· ¶ Vcimo
no ·illud qd in romana curia frequentat᷑
nam aliquo plato ſeu alio mutuo pecuni
am recipiente fit ui ꝑ hoc cõtractu pu-

blicur inſtem poſtmoðd uero cõtraben

tes accedunt ad aliquem auditorem cora
quo creditor petit ſibi ſatisfieri de debi-
to ꝓut in iplo inſtr̃o cõtinentur et is

recipit mutuum cõfitetur id coram eo

ſupponens ſẽ iuriſdictioni ipſius ita ꝙ ni
ſi ſtatuto tempe ſoluerit in eum ſententi
am excoĩcationis ferat et aliter ꝓcedat
ꝓut conuentum fuerit inter parces que
ſubmiſſio uidetur approbari a iur- ut ex
tra de offic:·dele.p· et· ę.· · Hec decre.
Faceret otra ſi diceretur auditores haberỹ
delegatã de quo nõt. in clemen . de Nptis

auditxor. in.i. glo- uideĩ de libell.ocep

lam nunc uidendum. · ꝙ ſi fueris · ·

quotiens tamen uidet᷑ reprobari e S fo

ro comp.ſignificaſti. licet poſſet defendi

quia exiſtentes ĩ curia Bſunt iuriſdicto

m auditoꝝ quare ſe eis ſubmitter̃ poſſut

Baldus-Nota p ormia iſta ualet. et uis
ʒ.de cõfeſſ.in prin:etSde reo · V.· ille ꝙ
nõ uult Ec hic eſt ſumpta practica ex
iſteis Guarẽticie excqudis ex forma ſta
tuti xuſtici ubi iſta potãs datur nõrio ꝙ
eſt rogatus de otractu ut ꝑtibus ofiteti
bus faciat pceptuʒ guarẽtitie quo facto
fit executio de quo per Cyin · . i. C. d cõ

fel. . Super hoc ergo ſic oficitur ĩſtt̃ʒ
FO& MA- Vmiuer.2c. L'alis auditor ſa
ludem in damino-nouerit uniuerſicas ue
ſtra ꝙ oſtitut᷑. in pſentia nra. Pa- g. Ideʒ

P:prciit ſibi ſmiaxr ↄdẽpnari ditumCc· ĩ

C.-lib quibus tenebat eidem ꝓut patʒ

per publicũ inſtẽ̃m manu talis norii cõ-

fectu ꝓteſtãs etia eð xpẽſis dapnis 2 ĩteſſe

uel dic idem.p· petitionem obtulit in H
uerba coram2c. Dictus uero-G. uolens
bonam fidem agnoſcere et nolens ſump-
tibus et litibus maniter ſẽ grauare litem
teſtando. ÆW B poĩt᷑ ut ꝓcedat diffiniti
ua et uide· ĩ· de de ſen. · ii. .eſt quoq; 2
qð ibi dicam · ·cõfeſſus fuit in ſuchcio
coram uobis petita uera eſſe 2 ad pmiſ
ſa teneri ſed cum tunc ſoluere non poſſet
obtulit et ꝓmiſit ſẽ talibus loco et tem-
por̃ dicto.p·uel eius nuntio hoc inſtẽm
reſtituenti integre dictum debitum ſo-
lutu.noe ĩgitur auditis et ĩtellectis cõ
feſſione et ꝓteſtatione pditis in iudicio
habitis coram nobis/ ulſo quoq; ipſius ð
biti publico inſtr̃o.xpi nomine inuoca-
to de cõſenſu et uolũtate expſſa dictoꝰ: p
etg · qui ſẽ mil ſpõte noſtro iudicio ſ
rriſerunt eis pſentibus 2 frĩam poſtulan
tibus in hiis ſcriptis dictumg. ad ſoluti
onem pecunie faciendã et eidern· p· uł ei
us nuũtio ſententialit᷑ cõdempnarmis Ppcir
pientes eidem.g. ut ipſi.p /ſEu nũtio hoc
PEns inſtẽm reſtitueti dictis loco z ter
mino integre ſufficiat de pecuĩa mẽorata
nos etiaʒ exnuũc. nũc trina monitide pre
rmiſſa impium.g: ei accedẽte coſenſu c
pſſio in hus ſcriptcis excoĩs ſententiam
terimus ſi dictis et loco et termino ceſſa
uerit in ſolutiõe pfata uel aliquo prmiſſo
rum et ſi in dicta ſolutione ceſſauerit da-
mus de cõſenſu et uolũtate dicti.g libe-
ram poteſtatem eidemp· quod exnunc
ſua auctoritate ſine alia monitiõe uel al

terius licẽtia eum poſſit ubi et q ſibi ui

debitur tam diu facere excoĩcatum pu-
blice nũtiari quouſqʒ dictus · g plene ſa-
tisfecerit eidẽ que omnia et ſingula dic
tus·g· acceptauit etap ꝓbauit er ꝓmiſit
ſolemĩter ſẽ ea obſeruatu et in nullo cõ
tra uentuz ſub debito corꝑaliter pſtiti
ſacramenti ꝓmittens qð non appellabit
nec ullam exceptionem ꝓponetItem qd
non opponet dtam ſnmiam ante termi-
num ſolutioni pſtitutum fore ꝓlatam
in cuius rei teſtimonium 26. ¶ FOrma
uero mandati ad mutuuz in curia cõtra
hendum et ad ſe undictioni alicuius iu
dicis ſupponendum no:Sde ꝓcur.ra-
tione forme· V·qualiter autem.

e e requiſitione conſulii Rica .

J Micve 7ſly

2 S 6

A

.C Ex practicis auétoribus nullus (A

—9

poſuit hanc Ricazʒ pter Egi:qui illã etiã
aſſeſſoribus cõiunxlt uideS. de aſſeſſore-
et. c.xxv. pomit Ricam de dando cõſilio-
uber.de bo-ſine Rica tractat de hiis mi
hi car. viii ct ĩpfius uerba.iſignabo Io.S
deo pen?· Nicam primi libri cauił.for-
mauit quid agit aduocatus actoris corã
coſiliaris et in libro iudh. iiii- ꝑte poſ uit
Ricam de iur: conſi. ¶ Et iploꝝ primis
et aliam de pena frauduleti cõſilari. ·
Oniam ꝑtiu auditis et i ſcrip
tis babitis allegatiombus con
cluſoq; legittine in negocio
iudex et deliberare ec ꝑitos cõ
ſulere debet quali ꝓnutiandum ſit ut ex
tra de cõſuet᷑ad noltramet· xx· di:de qui
bus xcv.di.eſto-et.Sde aduoo. 5. nũc tᷣc
temus · V. habito ĩgitur et. V · porro·ĩid
circo de cõſiliis et coſiliariis aliqua pcrac
tem. M Si actor ſuꝑ hoc uidiſſet A6-
paplen uł Ia-de are- ordinati ſcripſiſſet
querendo cũ eis ꝑ modũ ſumme ð . pri
mum quo ordine ꝑ iudicem uel aſſeſſorẽ
ꝓcedendum ſit ad cõſilium habenduʒ de
quo uið.ĩ. .ſcias ĩgitur. Scðo an iucdlet
uel aſſeſſor de iure inuitus cogatur habe
re cõſilium de quo dicam ſuꝑ · v. ut aut
iii:an electus in cõſiliarium inuitus coga
tur recipe de quo.ĩ.· V.· ſed nuũquid potelt
iii:ſi recep an iudex cogetur bonu dare
cõſliurn de hoci. V. Icem facit. vV. an ſi
dicat electus ſe dubitare debeat ſibi dari
ſocius uide ꝙ dicam p prin· V.· ꝙ ſi· vi⸗
an dato coſilio poſſit illud mutare corri
gere emendare uel declarare de quo dicã
I.· V. porroaudit᷑. vii - an iucdex uel aſſeſ-
ſor cogatur ſtare cõſilio uel il ud ſequi de
hoc.ĩ · V·quid ſi iudex· i/et.iii:viii:an cõ
filiarius electus poſſit recuſari de quo ·ĩ.
v.ſed nuquid huiuſmõi- ix-qualit᷑ cõſiliu
receptum debeat ꝓnũtiari de hoc datur
remiſſio.ĩ· v.porro huiuſmõi · x/ que ꝑs
ſalarium coſulentium ſoluere debeat de

quo ſtatim dicam Item ꝓpter.ĩ.ſcrip-
ta addi põt.xi I. quam formam tenere &

beat cõſulens in conlulendo de quo.ĩ. v.
pPorro-xii: quid ſi dolo uel imprudẽtia ma
le cõſulat de quo in. V.cõhiliariixiii· d
ſi ad coſlium corruptox feratur ſmia de
hoc.I. V. quid ergo-xini. ſoluitur una:q
de loco cõmitcendi cõſilii in · V. quid ſi
xv: iſtruitur aduocatus quid agat añ da
tu n cõſilium quid poſt· V· hos aut.2.
tu autẽ ultimo tractat de cõſfiliariis ciui
tatum. no.g ꝙ cõcluſo in negocio iu

dex recepto ſalario ꝓ alſeſſoribus uel co

ſilio requĩrendo ut.S· de alf.· ꝗ·ſalarium
MHhic intrandox. articulum ſumme pa
tet non ꝓcedere q ibi allegatur ſalariuʒ

ſolui debere ꝑ uctum ꝑ.l. Pperanð. 6/fin

aute:C.de iudi:cũ cõcor:cum non apꝑat
ſolutionis temꝑe alicuius uictoria ex de

dolo finẽ ꝙ aut utraqʒ ꝑ.l.ſoluat facit.ff

ne quid in lo.pu.l.i..peC.de ĩurt.ca:l. ii.
in fi:de recre·l.pe· ·hiis de pſentibus et
regula qd omnes cõcor:de reg ĩurt. hibro
viquod ſoluat petens facitffex qui.

cau in poſ · ea lege pretor:·defenci v.

de hoc de eden·Pror ait in fi.cum.l.ſe. C.
fin. reſi quis - fi-de Rptis ſtatutum:
6: pe. cum concor. li· vi-ſoluituribi põde
randa coſuetudines et ſtatuta circa hoc
quibus ceſſantibus ſoluere pecens ꝑ ul-
tima iura neutro uel utroq; petente fiex

ſolutio cõmuniter ꝑ iura Icda et ꝑ decre

ſtatutum.S. aſſeſſorem li.vi· I · debet cũ
eis diligenter ſuꝑ negocio cõterre inſpici
endo petitionem iuxta quam ſnia eſt for
manda ut ex de accu:qualiteriiad fi-2
de ſimo.licet heli:et pones et reſponſioes

et ſi neceſſe ſit atteſtaxiones et allegatiões

et totum cauſẽ ꝓceſſum ut ex huis aſſeſ
ſores animum ſuum informent ad recte
cõſulendum iudex aũt ad recte ꝓnutian
dum:ex de renunin pſentia:iiiiqiii6⸗

Item in criminali iudicantem emm op⸗

portet cuncta rimari ut.I. O. ꝓx. quod

ſi aſſeſſores diſcordent in dando cõſiium

tunt łercium aſſumat ut ex de oſtdeł.
ſuſpitioms ꝙ ſi malic ioſẽ diſcordare ſe fũ

gitur. M·qd ſepe uidi fieri dicit᷑ egico

fuit ĩiſte.. S· Ad ſui exhonerationem
et ꝑtium inchgnationem incurrant ad B

ut tercius aſſumatur iudex eis pcipiat ſGᷣ

pena excoĩs ut ueridatem dicant an con

cordaſſe poſſint et ſi neceſſe fuerit eos ex
coĩcex uel iurare cogantur. Æ In foro
ſeculari egi: fac it · lex-C.·de hiis qui ad

ec.confu Pſenti. S·ſane de iur.caC.iĩi in

fi.li.vi:et ꝑ hunc modum ſoluitur quin

tus articulus ſumme de uno ſolo cõſulto
re qui dicit ſẽ dubitare petit ſocium ſibi

dari ꝓ quo facit C. de rela.l.fi. ff.de iueuũ
quem temere5ꝭ. Item iuſte deliberatiões

nulli ſunt auferende · ff. ad trebelſed et ſi
9- plane de iurtiunt-iuſiurandum et ad pe

cunias in fiex de ꝓcur .dilectus de di-
lat᷑.c.i.ud uitexur anceps piurium. ff. de

reꝝ amo.marcellꝗ de in litem iuran. ui
amus. 5 -debent aut ipſi illi tercio ſuuzʒ
ſalarium pticipare ut .· S. de aſf·5ſalariuzʒ

vquid ſi· ¶ Si uero ñ ſit aliquis alſeſſor

uel ſimiles fuerind inficiati ſe fideiuſſiſſe
ut in pre·l.ſi dubitet᷑. ·ita demum ſcðʒ
homobo.Itemceſſat inter plures curato
res d̃ hoc noſt· de cutr·bo· dan.l.iii·· fi⸗
¶ Vi de beneficio epłe diui adri:uidẽ
dum reſtat de beneficio noue conſtituti
onis de fideiuſſ.de quo habetur in aut᷑.S
fideiuſſ.in prinet in pre.aut᷑· plente et.S
de excep· dicto. · quid de excep· quo-
nmiam ct per illud ſuccurritur fidciuſſori
bus ut poſtulare poſſint ꝙ reus princi-
palis primo conueniatur ſuccurritur eti
am ꝑ ipſum mancatoribus et ſponſori-
bus.· · do.me · in Pgibus in ſua:q-que
incipit habeo debitorem tenuit quod ſi
amicus debitoris mei cuius bona iuſſa e
rant capi uel lam capta rogauit ꝙ bona
ſibi relaxarem ꝓmittens mihi ſoluer̃ cer
ta die ſi die elapla eum conuenero non po
terit petere prius principalem conuemri
uel eius boni excuti cum ex tali forma
mandati renuntiatum uideatur illi beñ
ficio fideiuſſoꝝ uł mandatoꝝ ꝑ preau᷑.
de fideiuſſoribus eis conceſſocui renun⸗
tiari potuit ut ſequitur .ff. de pac.I·paciſ
ci. patet ex predictis ꝙ ipſẽ tenunt inter
credicorem et amicum debitoris fuiſſe
mandatum refert tñ ꝙ aliquibus tunc
uidabatur agi debere certi condit ex ſti
pulatione quaſi omnia uideantur acta
ſolemnié ꝑ uerbum ꝓmitxtens-Sed ip
le dicit ꝙ hiis ob· glo.C. de ulurt·l. i.dicit
qð alus uidebat᷑ fuiſſe cõcratũ innomi
natum facio ut des et ſic agendum pre-
ſcri ptis vbis uel de do.ſt· de pᷣſcrip: uer
bis.l.naturał?.5h.quod ſi faciam aliũis uide
batur agendum de conſtituta pecunia.

ff.de cõſti.pel.qui autem in fi·edl. qui

dam ſed iſtis obuiat.e ·ti.l.ĩ.ꝭ· eum qui
imitiliter · .· Et hec uera ſunt ſi pape re
us principalis pᷣſens fuerit et ſoluedo ut
in pre· concor · ante tempus uero predic

te conſtitutiõis poterat creditor coueni

re quem uolebat primo ·ſ.fideiuſſorem
uel reum principalem miſi inter ꝑtes ali
ud cõueniſſet· ut.C.e:iurt noſtro que ho
die corrigitur ꝑ predictam auten . ſ igit
huic conſtitutioni renuntiatum ſit re-

ditur ad ius antiquũ. (dSequitur uider̃

de beneficio noue conſtitutionis de duo

bus reis de quo legitur in pre autẽ oc

ita quod eſt poſitum de duobus reis de ·

uel ꝓmit. per quod ſubuenitur duobus

reis debendi uel ꝓmittendi ut ꝑ ipſum

Poſtulare poſſint ſẽ non inſolidum ſẽed ꝓ

parte conueniri et hic ſi omnes preſentes

ſind et ydonei· i. ſoluendo ud ꝓbatur in ⸗

2aut᷑ ec in autde dureis ꝓmit. Sed ante

terꝑa pᷣte cõſtitutionis potuiſſet cre
ditor quemlibet inſolidum conueni ut
C. e.l.i.et.ff.e.l.ii:ad hoc g̈ ut quilibet ĩ
ſolidum teneatur · duo ſunt neceſſaria·ſ.
ꝙ ꝓmittant et ſe inſolidum obligent· et
huic bencficio renuntiet· ¶ Et no q;
qñcũq; duo ? plures ſẽ principaliter obli
gand et inſolidũ ibi locũ h abent pmuiſſe
tres renuntiat iones et ſcribent᷑ hoc mõ-
FOrma· Renũtiantes bñficio nouax cõ
ſticutionum et epłe diui adri- unus emʒ
ꝓ altero intercedit qñ ſẽ obligant ultra
partem ſibi contingentẽ. ¶ Sedſi fide-
iuſſor ſẽ pr incipalem conſtituit nũquid
poterit priuſꝗ principalis debitor cõue-
niri. Dicunt quidã ꝙ ſic· Alii cõtra ⁊ ue
rius:nam certum eſt eum ſemꝑ ꝓ alio ĩ
teruenire et origo inſpicienda eſt ff. de
