ali creditur ſine teſtium inicriptione ut.
3.5,reſtat. V. ſed cum litteris. H. Ibi re A
miſſionem dedi- Quid auteʒ poſſit c?õ R
tra ſentenciam obici. Vide.ĩ· de ſentencia
5F· iuxta· et· ſEquen

VNC Autem uldendum
reſtatc de impugnatione pri
uilegii uł confirmatiõis ſeu
onceſſionis Mπ- Multum W
(bsbuit auctor de hoc mem
bro ab Vber· d bobiopere ſuo·v·et· vi.
col lumpna et Iohan:de deoli v. cauilla.
ubi.sS. et Nepos de mon al.hoc proſequit᷑
ſub. Ri.ii. · Et quidem hoc fit multis 32
modis. Cumenmim priulegium contineat
ius priuatum et ſpeciale perſone uel uni⸗
uerſitatis uł·ii/di.priuilegia.et.xxvi· q
ii.non exemplo. et extra de bo.ſignifi-
abbade· et· C. de prelcriptio·xx. uel-xl. ãàd
no-ornnes in fi. de facili ius commune ei
prefertur.ut in auten: de non ali:aut per-
re.ec.ꝭ·quia:e de ſtatumoñ·recolentes·
ex de priuileſi de terra/et.c.ex ore· de re
iudiꝗ. ſuborta. quia res de facili ad ſuam
naturam reuertitur. f--de pactis ſi unus
6:ꝙ ſi non ut licet alłs in hiis plena ſit in-
terpretatio facienda extra:de donatio. cu
dilectif. de conſtitut᷑princi beneficiuʒ-
¶ In primis igitur conſidera 2 inſpice to
tum tenorem. ux de inſtrumentis dii.Bẽ5.
6. inſtrumentum ergo in princi · Deinde
uide bullam ſieſt papale priuilegium Et

l.aurelius6teſtamẽeto per Iac.

Conſidera que habes.S. de Bepti preſenta.
et receptio:i- uel etiam ſigillum ſhi eſt al
terius priuilegium in quo conſidera que
dixi.S.6- poſtremo. . Item ꝙ non eſt ſig
natũ: et ſequen. ¶ Item opponitur con-
tra conf irmationem ꝙ non ualet mſi oſ-
tendatur conceſſ io principał. pr imo. FI
Ponit uerba V bert.ubi.S. Qrna prin
cipalis cauſa deficit. ff.c reguiur: cum
principale· ¶ Secundo quis qui confir-
mat non dat .de iuriſdictom. iudi. Et
quia. Tercio quia facit mentioreʒ de pri
ma ſcriptura que non apparet. quod dic-
ut/S.6 nunc chcendum. . primo in prĩ-
bec omnia plene probantur-ex de fide ĩ
ſtrumen inter dilectos: uerſus finẽ. A.
Ect uide quod ibi ſcripſi de confirmatie
ſimplici et illa que habet clauſulam ad in-
ſtar in glo:notat Innoo et hec adde de.
auditde reſtitu. in integ · S.· Et de ſentẽ
cia:ed de re iudiq. cum interprope fireʒ.
et de confirma- utili uel inutili cum dilca
H. Et.c.penulti.ubi de hoc in gloſcdᷣa.
Inſtitutde donatio.prope finem ext
de vbo.ſignifi:abbate.· · Vbi de hoc
in glo· ex hoc:et ibi remiſſiones uide faci

ũt . ll. ff. dele.i· ſi ſic. .i ·ubi per Dyn.ff. S

hereð uel actio/ uen ꝙ ſi in uenditione. et

de acquirt.poſſ.poſſideri.S-incertam.2.
locus.de uſuca.ſi fur.S· ultimo. Baldo Si
conf irmans dicit ſeẽ uidiſſe conceſſionem.
non eſt opus eam produci alias fic. C. de qᷓ
dri/preſcriptio.l.n. omnes- Aliud eſt pri-
uilegiumaliud confirmatio ut nõt. Inno
cen.de re iudiq.cum inter.argde libe.le-
5 Quar
to quia quicquid confirmatur ĩtelhgit᷑ cõ
firmari ſi iuſte queſitum eſt· M· Facit ð
Hptis·c.ſi gatioſe. in fin.li · vi- cum con-
cor. . Sicut quicquiĩd ſeruus acquĩrit do
mino acquirit ſi iuſte acquirit· ff· de acq·
poſſ.quod ſeruusar.tamen contra confir

mationem ualere licet conceſſio appareat.

Nam qui confirmat uidetur donare ff. ð
pactis conuentionum:et.l.ſquent. Ad Bᷓ
etiam facit quod dicitur de marito qui ð
legauit uel promiſit dare dotem certam-

quam dixit ſẽ accepiſſe quam tamen nõ ac

cepit.ut.C. de fal.cauſ adiect. et. ff· de do⸗
te prela.per totum.et. ff·de aur. et argẽ.
le.quintus.Rndit Inſti·delega·5·ſi quis· t
nomineex de conſang et affinit. quia cir
ca. Preterea quandoqʒ ualet confirmatio-
hcet conceſſio non te nuerit ff. de adopti-
adoptio non iure- Quidam diſtinguunt.
utrum erat ueriſimile conf irmantem de

ſuper glo- penult.

nouo conceſſurum nec nedu dic ꝙ ſi ſim-
pliciter fit confirmatio uel in genere dicẽ
do confi rmo donationem uel conceſſionẽ
tibi per talem factam non ualet cõfirma
tio mſñi appareat donatio uel conceſſio le-
gittima.ut in primis concorð. Si uero fit

æx certa ſcientia puta quia cõfirmator ui
det conceſſionemet eam de uerbo ad uer

bum confirmatione miſerit. ut patet·S. 8

Repti preſenta.S.ratione forme. · ſequi-

tur uldere tunc bene ualet. udt. xiii-diſtã-

in ſynodo:extra de confirmatio- utili uel

inutili:c.penulti. I-Vide quod dixi
Et in predict con-
corcontrariis: et fr- de teſtamen:tute- iu
re·et hec queſtio uenerialis eſt. · xlix-
et facit etiam.lvii. · Et nõt· ꝙ aliud eſt
priuilegiumet aliud confirmacio ut nõ-
ſcᷣm papam:ex de re iudiol:cum inter-
H: Vbi ſcripſi ſuper..priuilegia.·
¶ Qund ſi conceſſum eſt alicui priuilegi
um a principe puta ut poſſit focere tabel
liones uel aliqua iuriſdictõ poſtea per ſuc
ceſſores principes ſibi fec iſte prunlegiu
luius confirmari pro qua conf irmatione
facit in auten.col;. i. de heredi:et fal.in· i
collumpna.proceſſu temporis dum forte
prunlegium in dubium ruocatur confir
matio in medium producitur contra qua
opponitur ei ſtandum non eſſe mſi origi-
nale et autenticum oſtendatur. Cde edẽ-
aut. ſi quis in aliquo-ex de fide inſtruc.i
cx de confirmatio- utili vel inutili-C. i. et-
c. cum dilecta. Odoff. dicit ei credendum
eſſe. argu/C. de teſ tamen omnmiurn · ſf· ð iu

riſdictom.iudicet quia. ff. de pactis le-
gittimaff. de bo. ſigmifi.I. lege obueni

re.ex de confirmatio. utili:c penult. 1
Vide quod ibi dii poſt Oſtien: ſuper Fa
glo.per quod intelliges diuerſitatẽ huius
caſus ad preced:ꝛntem. Item ſi con-
ceſſio principalis apparet oppone contra
conf irmationem enus uel priuilegium ꝙ
ipa conceſſio non tenuit ergo nec priuile-
ium uel confirmatio que ſunt acceſſorĩa
ut eẽ de re iudiq cum inter nos· prope fi
nern. ut in predic.l. in princi: Aln dicunt
contra argu.predic.ladoptionon ĩureſz
primum uerius- Alii diſtinguunt utS.
d.proi. M.· Proximus erat anteꝗ inter
poneretur additõ uerſiculi nunc proxim-
25S5'Item ſi confeſſio ſeu donatĩo et bulla z
figillum fine uicõ appareant oppone ꝙ cõ
cedens non potuit concedere tale priuile-
gium ſuper quo uide.ff. de poſtulanti·l-i.
.de qua. ff· de minor: demiq; in princi·ff.

5 4— 5
Cop ec s es nt
H

22 5

fE 6
eee „E Eſe enn

de flumi.l.penulci.f. quod uiaut clam.
prohibereS.i. ff.a quibus. app.non licet-
l.i.ff. qui teſtamen. fa.poſſ.l.n.et.l.qui in
poteſtateiĩ.qvii:daybertume? de deci.

dudum. ¶ Item oppone ꝙ continet ius

commune ergo non eſt priulegium ut.S
in princi.huius.ꝭ.fruſtra ergo conceſſum
fuitff. ad munict. l. :.C. Ii. x. de theſaun.l.
unica. Si aũt fit preter ius dʒ intpretari ſ
cundum ius. ut. C. de inoffici. teſta.ſi quã
do:in princi: e& de conſue:cum dilectus. ſj
contra ius: uide contra quod ius 2z contra
quem et que leſio inferatur. ut. xv.q- i.
Rpta.· et·l.nec dampnola:que eſt.C. de pre
ei· Impera. off. cx de Vbo.ſignifi·quq ꝑ

nouale et de decimſuggeſtum- et de tei-

tibus. cauſam que uertitur (Et ſcias ꝙ
ſi ĩ priuilegio dicitur non obſtaute tali:l.
tunc omma ualent ſi concedens habet ius
tollendi. I.illam. ut princeps ff.ne quid in
loco publi.lii.ſi ꝗs a principe.C. de teſ-
tamen:auten.hoc autem inter liberos.·ſt-
deleg iiifi quis. in princip.ff. de receptio-
lI.iii: in fi. eC. l.iliii :exc de Rptis. nonnulli-
Si uero dicatur in genere non obſtan-
te aliqua lege/forte non ualet nulla.l.ſpe-
cificata. ff. ſi quis cautio. Sed et ſi quis.6

queſitum e& d confirmatio- utili-bone.

C.li.x.de petiti.bo.ſub.l.ii.ex de oftici.S

lega: ex Parte: ii. Argutamen contra-

ꝙ ualet etiam in generequia tantum ua
let genus in omnibus quantum ſpecies in
ſpecie. ut.ff.de admimiſt. tuto.ſi plures et
l·ſi duo·in fin. ff.ſi certum pet.certuʒ po
teſt hoc diſtingui utruʒ ex certa ſcientia
ſcribunt uel non. uel dic ut nõt. in predic.
decre·ex parteet de hoc.ĩ de in integ re-
ſtitut· 5. ulti. v.quid ſi in cauſa. . Et.
S·de Rpti- preſenta. 5 ratione cauſe. V. Itẽ
ꝙ eſt contra ius. et uide quod plene dixi
de exceſr. prelator.c: uno. Ii. viſuper glo.
ergo neceſſe. Baldus. An ſufficiat in pri-
uilegiis clauſula illa generaliſſima ſcilicet
non obſtante aliqua lege ſic ſi ex certa ſci-
entia ſcdm Guil. bic de hoc nõt. C. de na⸗
tu · libe · l· iiquod quiſqʒ iuris.l.iii.·ſi is p
quo.C. de preſcriptio.xαα annolI. omnes-
5· ¶ Item opponitur ꝙ eſt obtentum
lite pendente.ut eẽ de lite pendec.fi. ex&

de priuilegidudum. H. Et de teſtibus.

cauſam.i.et uide quod ibi dei ſuper glo-
. 5C Item ꝙ eſt obtentum per falſi ſu
geſtionem uel ueri ſuppreſſioneme⁊ ð cõ
firmatio uti uel inutili.c.ii.et.C. ſi cõtra
ius uel utili:.publi.preſcriptione2. 1. 2 i le
gibus·que ſunt·xv/q ñ f.de natali.reſ⸗

tit᷑. l⸗i. Diſtingue tamen hic ut ectra de
Hptisluper litteris. ¶ Item ꝙ fuit con

ceſſum perſone non loco. uel econtra 2 ui

deff. de regu. iurt· priuilegia .de cenſib
I.nii· ff.· de aqua cot. et eſti. l. i. 6. antepen

ff.ſolu.ma.quia.ff.de adminiſt.tuto.ſ ex

pluribus. ff.deleg. ii. cum patronus. pri-

uilegium enim perſonale tranſit perſo-

namreale uero perpetuo manet.ex de p-

ſumptiomandata:viiq i. petiſti.xvi. q·

i hinc eſt· extra de uſupal. c.ii xv.q.ij.
c.i.ii eCc: ili.et per totum.et·xxvĩiq· il-nõ
exemplo. ¶ Si autem dubium eſt an ſit
perſonale uel reale recurritur ad intentio

nem concedentis illud. ff. de regĩurt/uera

cius:extra de iudic. cum ueniſſent.xi q- iĩ
· ex hiis ommibus ꝙ ſi non poterit conce
dens haberi intelligeret᷑ reale miſi cõtra p-

betur. ff.de conſtit᷑.princi.beneficiuzʒ ext᷑

de emptioet uendict cium dilecti: extra 8
preſcr iptio/ad audientiam ævi. q: ii. pla
Pune. Balch Er de cenſibus.c.quamꝗᷓ· in
glo. - Et ad hac materiaʒ facit quod ał
dicitur de pacto et perſonali et reali. ff.de
pactis iuriſgen. : pacto. et.l.ſi tibi. . pe.
et·l.iĩdem//perſonale · ff. de probation. ſi
patumff. de libele- non ſolum.5.tale.et
l.aurelius. 1 De hac queſtione et ſeqn.
uide quod ſcripſi ſuper regula priuilegu.
de regu:ĩunt. l. vi. in queſtiomibus et fac
ad predicta quod nõt. Oſtien in ſumma
de pactis ꝗ·que ſunt diuiſiones. V· penłt.
S Qud ſi papa ſcribit alicui archidi.
ulces noſtras tibi in tali prouincia dus:i-
mus committendas nnquid intellgitur
conceder perſone uel dignitati. Rndeo cre
do ꝙ perſone.arguĩn predic.decrecuʒ ue
niſſent· et in predic.decre:mandata xciiii.
di:c.i.et in hoc concordant. Lan:et Bar-
aln. M.Scilicet Dama- ut dixi in queſti
one predicta ubi uið quormnodo decre.mã
data inducitur ad partern ſuam ſcilicʒ ꝗa
Proreſtatio non fuiſſet neceſſaria ſi com-

miſſio non intelligeretur realis et quomo-

do reſ pondetur ad hocet ad decre/cuz ue
niſſent. . Contra per predict. decre cuzʒ
ueniſſent· hec queſtio uenerialis. A. xeli
Eſt.et uide ſcõm dominum meum in
ſumma de priuilegiis · . quot ſunt ſpecies
¶tem oppone ꝙ fuit ad tempus cõceſ
ſum quod lapſum eſt.xxv.q· ii·· fi · C. S
legibus.l.fin.ff.de poſtu l.l.antepe nult
a contrario ſenſu.xv.qnii quedam et.c
quod ſcripfi. ¶ Itern ꝙ eſt ibi alhqua inẽ
ta cond l que ñ eſt impleta uide etiã ſi
modus et an ſatiededit de adimpledo

. .

r

modo uel non ſuper quo uide. C. de hiis

que ſub modo uel condictionel.I. et. i·2
fr. de condict:a dernon: l- quibus diebus. i
Fi· et.l.qui herecde. 5. fin:et. ff. loci: qui in-
ſulam.extra de condictio:appo. c. l· et· ii.
et fi· de penidil:iiiic.iet. I · ¶ Item ꝙ;
fuit ob cauſaʒ conceſſuʒ que ceſſat:et at-
tende an illa fuerit finahs uel impulſiua2
uide ſuper hoc/C.de epiſcop·et clcric· ge-
neraliter. ſt.de poſtula.l-i.: in ſt· de do⸗

natio. l. ii. in fi:et. l.iii. f:de iurepa-adige

re extra ð iureiuran et ſi Chriſtusprope
finemubi de hoc.xXxiiq- vi tantum- ex
tra de renunciatio.poſt tranſlationem ··
ceterum.i:q/vii quod pro remedio-: et. ĩ· q
i.qð pro neceſſitate.xix:q-ii-Que:. ¶ Item
excipe ꝙ talis clauſula ibi poſita r̃ſpicit tã
tum ſequentia et non precedẽtia ut extra
de donatio.cum dilech. uel ꝙ prepoſtera

pPoſita eſt ut extra de Feptis. cauſamq; et
nõd. ꝙ ſi in priuilegio uel inſtrumento eſt

aliqua clauſula uel aliquod dictum que ?
quod poteſt referri ad ommia premiſſa ad
omnia referenda eſt.licet de odio tractet᷑.
argu.C. de libe.prete:l.ĩ:ibi intelligenduzʒ
eſt.et cetera· ft·de rebus dubhᷣ.l.fina/quod
uerum eſt ſi ſine iure uel teſtatoris offen-
ſa poſſit ad omma referri ut.ff. de iuriſ
omñiudicſi idem. Alioquin ad proxime

precedentia tantum- ff. de poſtula.-l. u6.
inde. et eeg ieran ſcriptura. et.l.ſeqn

ſcðᷣm Odoff.· Iu dic ꝙ clauſula generalis
quandoq; ponitur in principio inſtrume
ti et tunc que ibi ponuntur. aut funt con
nexa ſeu acceſſoria principa i aut non-Prir
mo calu omnia ſequentia complectitur et
reſpicit niſi appareat per finem teſtatorẽ
uel contrahentes aliud ſenſiſſe·ff. delcga: iii
ſi quis.in principi·et· xeii.q vi:apoſtu-
lus-que enim in prefationibus et cetera-

ed.· ff. de Vboobliga-a cicia-f. de condic-

et demon:auia.Quandoq; ponitur in me
dio et tunc aut debet de ſui natura prece
dere aut non. Si debet tunc non reſpicit pᷣ
cedẽtia uel ſquẽcia tantum. Sed debet ſe

cundum ſuum ordinem intelligi ac ſi ibi

ordinate Poſita fuiſſet ut in pred lc.decre.

cauſarnq; et.C.de condict.inſtitut᷑.l.pe-

nulti. ſi non debet precedere- aut nõ ſunt
ommno diuiſi articuli et tunc non refert
ubi ponatur ut exdra de app- Secũdo aut
ſunt diuerſi omnino et tunc ſi ponatur in

medio ſola precedentia reſpicit. dum tam̃

ſint principali accidentia uel annexa ut ex
tra eo inquiſitiom⸗Ceterum quandoq; po

mnitur in fineet tunc ſi plures articuli pre

addid poſt Oſtien. SI

cedunt᷑ et quilibet eorum habet ſuam ꝓ-
priam determinationem excepto ultimo
poſt quem ponitur clauſula generalistũc
reſpicic tanrum proxime poſttum ut in p
dic.decrecum dilecti et. .de in rem uer
ſo· ſi pro patre.· penult. als clauſula in fi
ne poſita reſpicit omĩa premiſſa- ut extra
de Hprxis olim prope finem cum ſuis con

cor-quia non eſt nouum. et cetera ffad.l
acquił. ſi ſruus ſeruum.⸗ inquit lex 2 ui

de.ĩ:de diſputatio:et allegatio/aduo · . p
hec. . Iicet in principali. -Sed Guil.
an.in titu:de recuſationibus ſecunda col-
lumpna.tripliciter diſtinguit. Primo ſic
aut repetitio uiciat repetitu et tuc ceſſat
rpetitõ:ff. de Vbo.obliga.l.quicquid aut
non uiciat et tunc procedit ut predic.l. a
ticia uel ſic aut queritur de obhigado aut
de liberando.Pr imo caſu non repetitur ꝑ
predic.l.quicquid. Secundo ſic per.l.pre-
dictam a titia:et. ff.de act et oblig:arria-
nus. uel fic aut poteſt aut non poteſt una
ſine reliqua terminari et ſecundum id re-
petitur uel non repetitur: aly. de appſuꝑ
eo primo · ¶ Item oppone ꝙ prnualegi
atus perdidit priuilegium quod fit mul-
eis modis. H. Quorum aliqui nõtxi:q-
iui-Priuilegium. Xi-di renouantes:-de de
ci ſuggeſtum. ĩn prima glo·er reliquos i
Primo Ri priuilegi
atus uematx uel faciat contra prunlegium
ff.delega: ii:cum pater6- li bertis ff mi
nort-ausilium--ettra de preben. pro illoꝝ
et de conſtitut᷑.cum acceſſiſſent: extra de
Prunlegiis ſi de terra-et/c aceedentibus-
¶Qund ergo ſi abbas in totuzʒ a poteſta
te epilcopi exemptus ſit. ut nihil ei preſ-
tet niſi quod ſponte dare uolueritiĩpſẽ ue-
ro preſtat epiſcopo procurationeʒ per. xl
annos dicit Pyle.· · Queſtione ſua. lxx
x.· in qua dicit ꝙ epiſcopus intentabat cõ
feſſoriam uel iudicis officium. epiſ
copus non poteſt eam petere quaſi preſcp
ſerit quia uidetur cauſa hoſpitalitatis ad
quam tenctur. M. Omnibus ſic exprel-
ſit Pyleus.patet id.xliii.diſtint· S· ĩ· ext᷑
de emptioet uendid c.i. J Eum procu
raſſe.tu dic contra: ut in predict.decre. ſi
de terra.Hec queſtio eſt Gominicalis.
Xini. · De hoc ·ĩ. de preſcriptio· v. hoc
etiam no. Secundo perditur per ne gligen
tiam ſpacii decem annorum. ff de nundi-
nis.l.i. Lercio ſi eo abutaturxi/q. ĩiii · pri
uilegium. lxxiiii diſtinction ubi iſta In
auten ut iudic ſine quoquo ſuff. antepe

Quarto propter delictum ff·ð ritunu-

9 % N

N

filio.C. ubi ſena. uel clariſſi.l.ii. exdra de
penis.ad aures.ct.c.in quubuſdam.viii.q
Itaha. Vnde ciuitas perdit priunlegiu
Propter deltuʒ ciuiuʒxν. q- ii ita nos
Quinto cum enorme dampnum inducit
alteri. ut extra de deci:dilecti. et/c. ſequẽ.
ectra de uerboſignif ica-quid per nouale-
H. Ex. H. ne quid infl u Pu. l.i. g:ſunt ꝗ
putant.in fine · Sexto ſi princeps quiil
lud conceſſit ſcienter iudicat contra illud-
extra de re iudid. ſuborta.m fine- Septi-
mo ſi uerbo uel facto tacite uł erpretſe ei
renunciat Drizilegrutd de pactis ſi ꝗs
in conſcribendo.f de acquiren. beredi. re-
cuſare..·de aſſignatio.h.l. i. 6. aſſignare-
exdra de regula.licetextra-de deci:nuper
edra de hiis que fi-a ma-par. ca-ex oreet
S. in princi: Octauo per ſcundum priui-
legium expreſſam de primo faciens men-
tionem- extra de Reptis. c. i· ubi de hoc ex
tra de preſcriptio.ueniens. . non obſtan
te a contrario ſenſu ſt.de iure cochcil;. di
uus.6: penulti- ff de lega- in ſi quis-in prin
cipi. C ſierueti an utrunq; ſit genera
le uel utrunq; ſpeciale uel utrunq; gene-
rale et ahud Tetiak ut.ff.delega-in- ux
res.5·feliciſſime et· l. Eruu surbanus.6. fi
na:et: ff. de regu: iuris· in toto v:’Ii- in
galharum: ext᷑ de Reptis. C. ĩ et. c. e parte-

Nono ſi concedens illud reuocet. ut. C. de
iudeis iuſſio-extra de deci ſuggeſtum- et

argu. t de iudicl iudicium. extra de reg-
iuris. c. i:. Conſidera tamen an concedens
fit talis qui poſſit illud adimere ſic als le-

gitur de teſtatore ut. ff. de adimencdis le-

gatis:per totum uel non poſſit ut in dona
tore.ut.C.de donatio:quæ ſub modo.l p/
fecta.extra de donatio:c.fina. ¶ Ouic ſi
Imperator uel Rex fundat dat uel dotat
de bonis Irnperii uel Regni multas eccle
ſns et multa priiulegia eis confert nunꝗd
eius ſucceſſor poterit reuocare. Iohan.de
deo notain queſtiombus ſuis. A1q-LiB.i.
queſtio.prima. In qua etiam exprimebat
de Conſtant ino karolo et Leone-De do-
natione Conſtantini ui quod nota in cle
men. de iureiuran. Romani ad finem in
glo.diſputant. ubi poſui opinionem Ac-
cur.et contrariam. Iohan.et remiſi adſũ
marm Oſtien.de immu eccł.ꝭpenulti ad
finem. Item Iaco:· de bel.in auten.quomõ
or.ep' ſcopos. in principi-princiin lua no
ua quectione tractat an poſico ſecundum
dictum Accur.ibi nota: ꝙ; donatio Con-
ſtantini non denuerit an ecclefia romana

preſcribere potuerit ꝑ id quod hic ſquiẽ

innuitur ꝙ hic. Ipſe allegat pro et contra
Inter que allegaquod nõt.ĩ· de preſcript᷑.

v.illud etiam queritur ubi dicam. Sed

alia queſtio dominicalis xix. affinis illi de
filio regis longo tempore peregrino cuiꝗ
loco alter ſe ſubmiſit quem interim rex ᷣ

cedens credens eum filium heredem inſti
tuit qui monaſterium conſtrueit et illi
multa bona donauiit que uerus filius re

ſus repetit queritur an poſſit. ad negati-

uam allegatur xii-q. ii nulli liceat.enilq
ulti comparimus: de conſecra:diſtintio-
i. ligna. et. C. ſquen. xix: q- iii que ſemel-ni
q· vii.·S.Cria.ff.de offict. pretorl. barbarius

C. de teſtamentis.l.i.ff.ad maced.l.iii.æ S

ſolutio- uero procuratorl-S.ii extra de iu

re patro conſultationibusqui fił.ſint le-
gĩtti cum interct. c.ex tenore· QAgat ĩgi-
tur uerus filius contra putatiuum ad af
firmatiuamalle gat.i.q: vii. daibertum.

de donatio inter uirum et uxoO-nuper- de
deſponſał impub ad diſſoluendum vini-
diſtindtio- uericate.ff. de offict. preſiaillici
tas:· . ueritas-Soluit per.l. ſi mater. C. de ĩ

offici. teſtamen:et per.l.ſi pater. C. de here

di. inſtitu uero filio: illa bona reſtituen-

da cõſecratarum autem reſtituetur preci
um per predic.c. comparimusz aget mo

naſterium condra putatuum de doloff-
de donatioariſto- in fine· non niſi 7
perium uel regnum uel ducatus enormi-
ter ledantur quia tunc poſſet. Baldo- No

ta contra donatiões factas eccleſe · J· Ni
ſi eceleſie perſcriptione uel alia caula legit
tima iuuarentur extra de donatio-paſto
ralis etra de iureiuran-- intelledto- extra
de re iudici. abbate ſane· A1ä-Li-vi. ·z

bene facit. In auten.de non alie aut perm-

re:eccł.:ſi nimis:colł.ii.extra de in inte-
reſtitut᷑.auditis. Decimo ſi quis non ſer⸗
uat priuilegia aliorum ſua decurtabunt᷑
ex de priuilegiis.dilecti.

OMPEHDIOSE- H-
ic auctor aggreditur ma
teriam teſtamentoruʒz quã
xres primi practici auc tor̃s
. Pyleus. Tancredus et Ba-
gareNus proſẽcuti non fuerunt quaſi ad
iudiciorum ordinem non ſpectaret· Idem
dico de Vber de Bonacurde Bonagui. et
de Egidio.Itẽ igẽ ð Gui.de ſucc-Roff. ub
inter ciuiles de actione ex teſtamento· de
hoc proſequitur. Vbertus de bobio. Et
Iohannes.de deo poſt eum ſic continuant
materiam ut autor poſt priuilegiorum

ſépruros cxaĩando ſcpturas teſtõx prim
B Fac carta ſecuda ibi ſi oſtendat᷑ teſtamẽ
tum ſecund libro:v. ſub propria Nica-2
ſiub HRica. de edilic- et Rica ſequen et ipio
rum quiſq; breuiter et hine exempł.ponit
ila opponenda que pon hic auctor- lbi.
Primo ergo oppone et ibi Secundo oppo
ne: et ibi tercio oppone per que exempla
auctor utiliter di atauit· Iplrum poſter
uerba reaſſumens:Iohan:de bla.bene po-
mt Ricas de actione ex teſtamento et de
petitione hereditatis cum duabus ſequen
tibus.Sed materlam huius principi non
proſequitur Nepos de mon: al-directe p-
ſequitur materiam in Reicis comra teſta
mentum ſollempne et contra nuncupati-
uumCui coniungit codicillos. Albert-
galp.poſuit Reicam de teſtamentis. et ali
arn de fideicommiſſariis . Poſuit etiã Ri
carm de quarta trebellianicaet tres Ricas
de diuerſis lucceſſiomibus.'. Tranſcur-
rimus qualiter praulegium impugnetur
Sed quia teſtamenta frequenter in iudici
is producuntur ideo de ipſis aliqua ſubnec
tamus in quo quidem hoc ordine proceda
mus. Nam.¶ Primo que poſſint oppo-
m contra teſtamentum ponemus. (I. Se⸗-
cundo uero formas ultimaruʒ uoluntatũ
inſeremus: ¶ L Tercio quid iuris ſit de ex
ecutoribus teſtamentorum alhqua dipu
tabimus. . Qundam babent un: de do
natione cauſa mortis v· de codici llis.vi.S
inuentarn confectione ſupponemus Sed
non puto hic poni debere qui poſiti fue-
runt/S. poſtremo- ubi pomtur diuiſio
ſẽptem partes ultimi principalis membri
Hic autem quintum membrum ilhus di
uiſionis lubdiuidit in tres partes et hoc
ſpectu allegatur quandoq; iſte5. pro to-
to quod ſequetur quo ad illud quintuʒ in
brum. (In primis igitur cum querit᷑
an ualeat teſtamentuz conſideranda ẽ te-
ſtatoris perſona. utruʒ uidelicet ſit teſta
bilis uel non ut. ff. qui teſtament᷑. facere
Poſſ.l.ſi queramuset per totum. Inſtitu.
quibus non eſt perfa.te- ¶ Poteſt autez
teſtari quicunq; non prohibetur. C. de re
ligio:et ſupᷣ fu.ſtatuas¶ Pri ro ergo op
pone contra teſtamentum ꝙ teſtator pro
hibitus erat a iure teſtari quod in multis
caſibus contingit. M1 xii-nota-Accur-
ff. de teſtamen.l.iiil.Eſt ſciendum ꝙ Ro
land.in Floreſuperviii.parte ſurnmne po
nit de hiis hos uerſus. I eſtari nequeunt

impubes religioſus filius in lacris. mortis

dampnatus et obſes. Prodigus ac ſtultus

—M

, Son „. „ . „
merantvr 41 WDKM Rlx negerener R

tus cum muto Ilurdus et ile qui maieſta

———

dubius. ſeruus furioſus. Crimine darnpna

tem leſñt ſit cecus et Ipſ auctor autem po

mt.·xvi. caſus et hii uerſus.xiin-hoc eſt 4

a tercius quartus et.xv. non ↄprehẽdunt᷑
in uerſibus oppones ergo deberent eſſe·xv
ii- Rdeo autor uniuit duoſ in numero-v
io⸗ Kolandinus diuiſit quia aliud fu

rioſus ꝗᷓ mente captus uel ſtultus ut dic

uerſus ſẽcundum hoc poſſit addi uerſus.
Ab hoſtibus captus interdictus hercſiar
cha. Et primum differt ab obſide qui ſpõ
te datur uel ingreditur. bene tamen pote
rat includi ſub ſeruo. Inſtitu.de iure per-
ſon.ꝭ. ſecundum ꝙ dicitur de interdicto

bons iudicis iuſtificatur ex interdidto g

interdicere non debebat ut dicam ſuper-
v. tercio ſi fuerit quod de heret ĩco dici-
tur intelligendum eſtut·ĩ · V. quarto ꝓ-
bibetur. Primo ſi fuerit Frauus k.

qu teſtamen. Facere poſſ. filius/xiii.q- ii.
illud. Ipſẽ enim nec ſeipſum nec bona ha-

bet Immo pro mortuo reputatur. f.de ẽ
gu:iuris quod attinet. et. lſeruitutem-
¶ Qund de aſſcriptitio- uiderur idem cũ
et ipſe deterioris ſit conditiõis ꝗᷓ ſerui. ut
C.Ii.xi-de agriculis et cenſit: ne diucius-
etargu:C. Ii eo in quibus cauſis coloni cẽ

ſiti. l. il. ubi dicitur ꝙ bona domini cuius

et ipſi ſunt non alienent ſed ibi in alienati

one inter uiuos. Vnde dic ꝙ poſſunt teſ-
tarl:G. de epiſcop·et cleriq/ ſi quis prel bi-

ter. quod autem dixi alſcripticium teſta-
ri poſſe. et idem eſt etiam in colono quos
lex liberos uocat.ut.C.de agricuł.et cen-
fiti- cum ſatis-Intelligo uerum eſſe in-
ter ſuos: ut.C. de epiſcop:et clerio auten.

ſi quis preſbiter. .· Hanc auteʒ non ha

bemus et ſiquis.ĩct/S. al's non facit Ac-
curautem in.I.cum ſatis·proxime allega
ta et in: e.l.n. C. in quibus cau:co:alleg ſu
der allegat.l.ſi quis C. de ince· nup. ·Li
erti autem teſtari poſſunt relicta tamen

patronis legittima porclone alioquin cal-
ſatur teſtamentum ut inſtitu: de ſucli-
ber et. C. de bono⸗poſi.contra tab.l. liber.

¶ Sed quid ſi homo uel aſcripticius me

us intret religionem dic ſi non habet fi

lios bona ſua mibi quaſi hercdi ſuo deben
tur. Idem eſt in curiali cui curia ſucce-
dit· Idem in liberto cui ſuccedit patron-
ut.C.de epiſco:et cleric:.ſi quis preſbiter.

et.C. Ii.x. in quibus cauſi colocen.l.ii · ſẽ
cundum Marti-de fano. (L-Vtrum au-
tem homo meus polſſit de bonis ſuis teſ-

tari:notaĩ:de feuð · quoniam· V. xix.

Metati tuſhe to H“

2 ½

*

N

ARNI 910

¶ Secundo ſi fuit mõchus uel canonicus

regularis ec ali non habentes proprium
nec arbitrium uoluntatis que plene proſe

quere. ut.ĩ. de ſtatu monach. . Iini et ſe⸗
¶ ercio ſi fuerit interditus bonis a le

ge.ff. qui teſtamen.facepoſſ.is cui. Re.i.
H- Etiam ſi inrerdici non debuerat. ex
quo non appellauit. ut noto. inſtitut᷑qui
teſtarnen:facer̃.poſſ.d. Item prodigusin
ulti. glo· (Quarto prohibetur teſta
ri heretxicus et credens et fautor heretico
rum nolens lat ſfacere infra annum cxtra

de hereticis ecommminicamus §: creden

tes etc. uergentis. C.eodð marmicheos-

¶ Quinto incertus d ſtatu ſuo. ffqui te

ſtamen.face.poſſ. de ſtatu:ed.l.qui ui dñi
¶ Sexto filiuſfamilias ff. eo:qui in pote
ſtate.et. C.qui teſtamen.face·poſſ.l.pen.
niſi de peculio caſtrenſi uel quaſi· C. de in-
offic.. tel tammen.l.fi. ¶ Sed nunquid fili-

uſramił. poteſt teſtari in rebus aduent᷑i-

cns ſibi ita relctis ne ad patrern perueni-
at uſufru.dicunt quidam ꝙ ſic. ut in au-
ten.colł.vin ut li.ma eta. in princibi ĩ
quo uoluerit modo ea dilponere et cedera
et.C. de bonis que li.l.fina. dum taxat.
Aln contra et uerius quia teſtam ẽci fac
tio eſt publici iuris ut:f.eo.liiiet· l qui
poteſt.ff. de donatio/cauſa mortistam is
ct.ff.ad trebel?.l.i. H. Ad litteram Al-
ber. galł.de teſtamen in princi.· .· Et in
redic/6dumtaxat ecXIII:q:Ii: &. ſed al
¶ Quid ſi filiuſfamilias condit teſtamẽ
tum cde conſenſu et uoluintate patris quod
de iure fieri non poceſt ut in prechc.l. taʒ
iĩs · ff. de teſt: men.l.ĩs qui:ii.qvi.6.iffini
diua.et dixit ſi non ualet iure teſtamenti

ualeat iure codicillorum uel cuiuſſibet al
terius ultime uoluntatis prout meliq pPo

teſt querit ur cum non ualeat iure teſta-
menti nec uire codicillorum an ualeat iu
re donationis cauſa mor tis. et uidetur ꝙ
ualeat quia donatio cauſa mortis compu-

tatur inter ultimas uoluntates-C. de do-

natio-cauſa mortis. I. Fl et fili cauſa mor

tis patre conſenciente donare poteſt. ut in

predic.lI. tam is dic tamen condra niſi ex-
preſſe citum ſit ut nota.ff.eo. Æπ De do
natio: cauſa rmortis. J.Seya et inſtitu.d
donatio. 1 Ad litteraʒ fuit Alber: gal-

de teſtamen. . fi:et idem Dynus ut reci
tat Cynus. trac tans hanc queſtionem in-
lI.in. G. qui teſtamen. fa.poſſi Et uide

I. V. Item uide et ſquen-Baldus. Qutia i

generali locutione conſenſus patris nõ ue

nit donatio filii fi ergo explicite fiax mẽ

tio ꝙ ualeat iure donatiois caula mortis-

tunc ualet eo modo ałs non de boc not-C.

qun teſtamen.fa.poſſ.lſẽniumper Cynuũ
Eſt et alia ratio quare prima claulula nõ

operetur quia nomine ultime uoluntatis

non otinetur donatõ cauſa mortis quia do

natõ cauſa mortis magis accedit otractui

ᷓ ultime uoluntati quia formaliter ẽ pac

tum ut noin.l. ii de dote prele. et ideo ſe
quitur aliud ꝙ licet explicite diceretur ꝙ

valeat lure donationis caula mortis tarnẽ
non ualet niſi partibus pntibus ſr. de do-

natio cauſa mor. I. i. interet fac-C. pac

tis.l.licet.et.C.de ſacroſanc.ecc.lillud.et
C. de dona.hnec abigi. Iaco:de are · ꝓ·
C Seprimo impubes ſ. maſculus minor
In annis- femina minor.ini: ff. ea qua e

tate. ff.de uulet pu.ſub:l.ii. Inſtitu/qui

teſtamen face:poſſ. S.preterea.C.ð re mi
li.l.Ffi die tamen penult.xiiii: uel.xiianni
poſſunt teſtari utff. de teltamen. ex e

tate.· M. De principio iſti legis triplex
eſt ibi littera ut ibi nota. in prima glo-erx
bic auctor accedit lecture que habet ꝗ;
poſt ſex horas noctis diei antepenultime

deſinentis poſſit teſtari plus placet ibi ac
cur. ꝙ poſt ſex horas noctis diei penulti

mi cehnentis id poſſit et hoc placet· et ſic

intendit quod ſatis eſt nat urale diem in-
choaſſe qui incipit in media nocte:ce of-

fic.delega.con ſuluit.puto tamẽ hore na

tiumatis rationem Paberi ut natus kale

das hora tercie die precedenti poſt ho-

ram tercie teſtaii poſſit ratione predict a
que etiam nota in· : preterea ſtatim alle-
gato prius non-ſuper quo uide quod ſẽp

in ſumma. .poteſt quis.ᷓ· OCtauo fu
riolus et mente captusff/qui teſtamẽ.fa
ce.poſi.filiuſfamił.ꝭ.marcellus/et ex de
ſuc· ab inte·c.fi. Inſtitut᷑.quibus non eſt
pPer:·faceteſtamentum. I.· § preterea-
quis probet hoc caſu.uiĩde.S.de probatò

6S.·i. V. pone quidam. ι Nono prodi-

—

gus· ut Inſtituquibus non eſt per · face·
teſtamentum.ꝭ· Item prodigus. ¶. Deci
mo ſurdus et mutus a nat᷑iuitate ſecus ſi
ex accidentxi quia tunc ſi ſcit litter as pote
rat ſcribere teſtamentum uel codicillum

exemplo ʒacharie ꝓphete· Luce i.c⸗

· Sed ſi lurdus fit tantuzʒ teſtari poteſt

ffe.qui in poteſtate.Si. Inſtitut᷑. quibus
non eſt per.fateſtamentuimn.5. Item ſur

dus.qui teſtamenFace.poſſ.diſcretis·

¶ Vndecimo condempnatus ad morttʒ

ſi ð deſpon. impube.tueſuper quo uerbo
nuhilis. et quod nõ. A0. C. de uindic. hi.

N

ð

a

G

.

ciuilem uel naturalem. f-eo-eius qui 6. i·

uſq; in fi.l.et.l.is cui:mſi a condẽpnatiõe
appellauerit.coti: quũ a latrombus. :
OQOuid de dampnato ſub condictione qui
teſtatus eit ad pias cauſas. uide qð ſcripñ

de uſuris quanꝗ.· Ii.vi. in ulti.glo-De illo

qui plura delicta commiſit dampnatione
digna poſt que teſtementum fecit pro a
mima multa relinquens poſtea captus de
capitatus fuit non relictis aſcendentibus
uel deſcendentibus. queritur an ualeat te
ſtamentum quo ad legata predicta.et ui
detur ꝙ ſic per. l.C.i:de ſacroſanc.eccł.in
princi:et fiad idem.lſanccimuseotit.
Item facit.ff.de donacauſa mor.l.tam is
5:filius. hoc intelliges. i. 6- penult. in prin.
et fauore anime ſaltem pontificali auc-
toritate ſeruabitur.ff. de peti. heredi.l.he
reditas..fi. facit. ff. de dona- inter uiꝑet
uxo·ſi ſponſus.S·cum ita.Item cum ag-
nati et cognati quandoq; excludant filcũ
In autenð manda.princi. : oportet. iiet
textus qui ibi habetur gener et legi uari
os habet ſenſus et contrarios d quibus 16
nõ et glo-ibi remittit ag nota. de inceſt-
nupoiS· i. merito heredes ſcripti ðbent fiſ
cum excludere qui uincunt heredes ab 7

teſtato a quibus fiſcus excluditur-C. de e

dic.diui adri.l.i. in fin.cum ibi nota. Ad
idem. ff.de adquiren.herel.ꝗᷓdiu.ad hoc-
viqxvicognouimuset. c.epiſcopo. et. c

illud. Ad contrarium quia talis nec teſta

mentum nec donationem cauſa mortis fa
cere poteſtut.f.de teſtamen eius qui.G·
iĩ:de donatio:cauſa mortis.lſi aliquis:2 ui
de quod nota.C.de donati.inter uirum et
uxorem.lres uxoris.in ultima glo et ſiñ
ualet teſtamentum ergo nec legata deben
tur.C.de fideicommiſſa.l.eam quamer-
go nec donstio ſi ſcuta fuit condermpna-
tio.H.de donatio l.poſt contractum.De
hoc uide quod dicam.ĩ.de donatio:ſuper·
. Item pone aliquia. Cuid de bã-
nito dic ꝙ ſi bannitus e propter leuẽ cau-
ſam puta pecuniarum poteſt teſtari.
Alber.galł cuius fuit iſte.· allegat .ff.
de cri. ſtel.l.iĩ. et uide.S.de arhitro-6: dif-
fert· v·quid de bannito:et quod ſtatiz di
cam ĩ. v.ſcdᷣo oppone.· Si propter crĩa

lem puta ꝓpter aliquod maleficiu exquo

olim deportabatur bannitus eſt imper-
petuum non poteſt. ff. de teſtamen eius-
6:qui inſulamquia tune bannum loco de

portationis habetur ad hocff.d hiis qui

nota. infa.quid ergo-S. fi-de hoc not- inſti

tu:quibus moĩul.pa.po .ſol.S. relegati.

H. Gloſa ibi loqquitur cum fit expreſſe
bonorum publicatio-. Sed queritur an ta
cite intelligat᷑ publicata in bannito qui ꝓ
crimĩe dẽbat deportari Gui:in queſt. ſta
tu.in prin. et in· l.fina. C. de bono.pᷣſcrip-
tĩo/tenet ꝙ ſic utrobiq; allegatff· de pe-
nis ſi preſes · et.ſt.ſi quis cau-h eum·qui
iniuriarum et ſcias ꝗ etiam in relegatio
ne bona adimi poſſunt exprelle ſed tacite
nunꝗ dicuntiui adermpta. ff. de inter et re
le.l.relegata. Bal. Et tenet glo:que eſt in
5§relegati ꝙ aut uult teſtariſcòm ſtatu-
tum uel priuilegiũ prie et non poteſt ꝗa
lex pr̃ie ſibi non pr̃ocinatur cum ciuis eſ-
E deſierit· ff.de capi.di.l.amiſſõe·6.i. aut
ſcm ĩus omune et poteſt.ff. ad trebelł.l.
ex factog:e facto.per Iaco. Nam ban-
nmum eſt ſtricti iuris et eſt pocius inter-
locutoria ꝗᷓ chffinitiua.C.de herecdlinſti.
lI. nper Cy. ¶Quid de exomunicato-

dicit Iaco.bal:ꝙ non poteſt ſed poteſt ab

ſo'onem ſic quia habet rerum ſuarum ad
miniſtrationem ut in pre.l.eius. Secus ſi
fuerit exomunicatus ut hereticus ſcom
eum hec ꝓbantur.C. de heretiet.l. penult.
ex· eecommunicamus. i.6: credentes In
