c.ſco:et de pigno-illo.et.ff. ð uſuris qui
ſemnſſes· S. primo et extra de preben · niſi
et. vi /di. ſunt nonnulli et preſumitur
cantra cauſam uariantis ex ut ec. bene.
unico exquo emm de premi conſtabit
conſtat ꝑ cõſequens illum in expenſis con
dempnan extra ð penis calup. Item iu-
dex poteſt punire crimẽ ubicũq; cõtiĩgat
cãʒ ꝗᷓ agit etiã ſin accuſator e de elec.x
inqꝗfitionẽ. ſt de teſti.q fło et.C. enulli
et. ff. de adult.ſi maritq æt ð excep· c i. S
ĩuriur̃:querelã ð fiviuſ. guenit ð Beptis
olim et de accu.ſuper hiis et de collu:ex
imiam et hoc ultimum uerius eſt licet
mulcos magno sudiueriz jriũ alſerẽtes

4*
4

—

92

Vando aũt ſit relatio facienda
larũ eſt quia ſuꝑ quolibet iur
dubio. priuſquã illud ſentẽtiali-
ter declaretur. C. e. l. i. ff.qn ap.
ſit. l. i H. ĩ.2. Ii.qvibiduũ fi. In caſu tamẽ
ſpeciale eſt. ut 2 poſt latã ſmiam fiat.ſ.i cri-
minali ubi prius fertur ſnĩia Vt demu prĩ-
ceps exiſtimet an ſit ſequenda puta-Vbi
pſes aliquẽ ĩ ĩſulam deportauitff · de int.2
rele·ĩter penas.2. lſequen.ffde ĩiuſ.rup.t.
ſi quis filio.qui tamen.ff.qͥn ap. ſit. l. ĩ.2· ii.
q·vi:biduum ad fifit quoq; I Verba
Io.de deo ubi ſupra o v.ſeptimo q rela-
tio in ommi parte litis fit enim in prĩcipio
litis cũ erin de modo ꝓceſſusextra de
accula.ſuꝑ hiis·xi.l·efi Item fit ſepe in
medio litis.curn dubitat᷑ de aliquo ſuꝑ quo
non inuenitur ius expreſſũ hoc ꝓbat᷑. in. q-
vi:multũ.ii.q: i.nomen.iii qĩ.Oſpaciũ ext᷑
de teſti.tam lr̃is e& de offi- dele.- ſuꝑ qonũ
S·fi.2. c.prudẽtiaʒ.C. de relatil.i:ubi po-
nitur forma referedi2.l. ii.2. iii- Itẽ fit rela
tio poſt ſnaʒ puta de aſſignãda ĩſula.ux alia
pena affliganda. xix-di-ĩ memoriam 2 cõ-
cor.poſidisS. in prin ibi puta 2c. Generalit᷑
aũt quotiens expedit ex cauſa iuſta 2 neceſ

ſaria fit relatio exemplo moyſi- A αοο.

xexii- qui ingreſſus tabernaculũ quere-
las populi ad dum referebat ut f̃m eius
ĩperiũ iudicared ex de re iudi.cũ et᷑ni.li.vi.
xix·/q· iii. ſummopere2 expenſe ĩ rferendo
facte contribuẽtur a partibus ext᷑ de ſta.
moea que·· hec eadẽ circa-
Valit᷑ ſit faciẽda dicam 2 qui-
dem exaĩato diligenter articulo
ilſupꝑ quo fieri debet parcibo pn-
tibus dicat ſe ſuꝑ eo dubitare2 uelle prin-
cipem cõſulere demũ cõficiat literam qua

pricipi dirigat ĩ qua contineat᷑ ꝓceſſus co-

ram eo hĩtus. 2 dubitationis articulꝗ 2 ra-
tiones ptium 2 iura que ipſu faciut dubi-
tare quo facto lr̃a ipa ſeu libellus ille debet᷑
coram partibo legi2 ſi qua cõt᷑ dicere iuſte
uoluerit libey ei erit uel quia forte aliter

ſcriptu ſit ꝙᷓ actu uel ꝗa ſemiplene ſit ſcri-

Ei z huiqmòi ut ex de elec: cum ĩter· R.

eniorẽ ad fitunc enĩ demũu relatiõibo ple-

na ueritas e cũ uel al'ombus ptes repelluẽ
MNH exponit᷑ ibi glo ut᷑ ꝗa fuit dies ſtatuta
2 nil dixeruũt ꝗcquit uoluerùt ub prium
approbãtur alfu- ut. C. de relaI. ii in fi/2.l.
iĩ.2 nifi relationis exemplu ptibus ediderit
ad quod tnr. exquo ſe relatuy pollicet᷑ po-
terit appellari de iure canoĩco certuũ eſt
hoc de iure ciuili diſputatur hoc ĩ.· lJ.ĩ. C. e·
ti.ĩ ulglo/a ibi plenius ꝑ Cy diſputatiis

r5. quia ab interlocutoriis añ Inĩam regula
riter ſcm leges nõ appellat᷑.C. quo): ap.nõ
re· an finẽ de app.ſuꝑ eo.ii.2 lex uocat hãc
interlocutoriam ff.ð app.l.i. .. 5 Vt ext᷑
de app· ĩtimaſti. Si uero tũc appellatũ non
fuit.poſtea cũ prĩceps ſcripfit nõ poter it
appellari ſed a ſnia — lata poſt nõ enĩ lo-
ꝗtur de prius lata ⁊ ſcriptu fuit prĩcipi ut
inſulam aſſignaret quod fecit de qua ſupra
5.· ꝓximo: 2 B uult iequẽs allegacõ. Si uero
cõſultus fuiſſet princeps ſuper ſmia ferẽda
que ꝓfert᷑ m eius reſpõſi .E Pars habuit
copiam rłonis 2 cõſenſit reſiſtere nõ poteſt
Si nõ habuit uł cõtradixit.tuc uel appel-
lare poterit uel ſaltẽ refutatorias pccs of-
ferre prĩcipiut.C. e.ti.l.ĩ.ff.de ap.li.G.i.
Vbi aũt prĩceps aliquẽ articulũ diffiniſſet
P qð iudex ferret ſnaʒ diffimitiuã ualeret
appono infpoſ ita nõ dirce contra reſpõlum
Pricipis ſi ſtante eius reſponſo alias eſſet in-
iqua q ſic.iiq:vi.biduu.in fi.quia relati-
onẽ approbaſſe uidet᷑ ut ibi 2.· ff.qn ap.ſit.I
iĩ. R.i· C. S rela.l.i.Itẽ relatio plene debʒ fi-
eri: ut ex de elec.dudui.2 fidepr. ut eæ de
re iudi:cu bertoldus.S.licet aut 2 oma cõ⸗
tinere debʒ· ĩta ꝙ non ſit itep ncc̃e ꝓ actis
mitti ut.C. e:l.fi:2 ar. e de app cordli.6.p
hec.li.vi.nec debet cõtinere aliquid falſita-
tis.ſed fidelit᷑ ẽ faciẽda 2 pure ut.ĩ. ti. pĩo
uidẽdũ.v.ꝙ demuũ/ꝙ; ſi ĩter ꝑtẽ ⁊ iudicẽ
ſuꝑ hoc fit cõtentio tuc recurrit᷑ ad origi-
nalia acta ec de ꝓbacquoniam cõtra debzʒ
quoq; iudex ĩ relatione ĩſerere ò ea que otra
eam a ꝑtibus opponut᷑.2 etiam appellacõnẽ
C.e. l.fi:etra de app- intimaſti.2./C. ut de-
bitus/z exquo pars relationẽ ſigillatã por-
tandã recipit non debet eam apꝑire alioqui

grauiter puniet᷑ e de off-deł. cũ olim ma-

giſter.a de Reptis oli-Relatio igit᷑ añ litis ĩ-
greſſũ hoc mõ formatur EOrma W Iſta
2 omnes ſequẽtes fuerut Io-de deo- ubi ſu-
pra primo 2 plenius ſecudo Sanctiſſimo
in xpo .· MHhodie non ponimo in xpo 2 pa-
tet in forma ſequẽti. pr̃i qño Clementi
diuina ꝑmiſſione ułis eccleſie ſummo põ-
tifici· C· delegatus in tali cauſa a uobis pedu
oſcula beatorũ Santitatis ur̃e qua decuit᷑

reuerẽtia ſul ceptis lr̃is· talis cõtra talẽ tale

crimen hoc modo puta accuſãdo uł denũc-
tiando uł excipiedo uel ante cõfirmationẽ
uel poſt obiecit quod quidẽ erimen ꝓbatu

acdorern Penirus repelleret ab agẽdo cum

igitur dubitẽ qualiter in his debeã ꝓcedere
inſtanter poſtulo.ut me ſuꝑ hoc uris dig-
nemini Ir̃is ĩformare/hec ꝓbãtur ex de ac-
cuſaſuꝑ hiis ⁊.c.inq uiſicionis de ſymo.liʒ

ADIe . Taen
D 4 H Efacte d e
Laler 8ſ1 fnn

*

ANA „

hely.xxiii.diillud.¶ Si autem fuerit in-
quiſñtor ſuper ſtatu aſicuius monaſterii tã
in capite·ꝗ ĩ membrt · põt querere an om-
nes debeat aſtringer̃ iuramẽto · ſ.cõſpirati-
res inimicos excomunicatos couerſos2 cõ-
uerſas predicti loci. Item an hbii qui ꝓlecu-
ti fũt inquiſ itionẽ habebut expeſaset un-
de hoc ꝓbatur ez*, de re iĩud- cũ. I. 2-A es*X
de accuſainqſitioĩs 2. c. Płt. Itẽ ordinari
inuenies ciuitateſes 2 dioc eſanos diſerere a
ſtatu ułis eccleſie u' a coſuetudine quam
Romana eccia ſeruat /2 docet᷑ fuanda põt
Papam conſulere qualiter in hĩs debeat ſe
habere· 2 hec eſt potiq coſulatio ꝗᷓ relatio 2
ꝓpbatur· ix. diqtuis neſciat· de con.i:ii.pa-
cẽ·de cõdi.iĩ.de nominibus· iiii/di,denique
xii-di-illa. Item ſi populus aliquĩs ciuino
adiutorio nouit er conuertat᷑ ad fidẽ poteſt
cõſulere Papã qualiter debet ſe habere 2 -
liter debet informari in fide et qualit᷑ ecce
eox debent edificari 2 quib cõſuetudinib
imbui xii-di-nouit· xiiq/ĩ qa tua· xpeGi
c.fi. c · diC. Fi. e& de pe2 redeq-xviii
di. c. fi-Sed Bͥ a precedes potius eſt cõſulta
tio que fit ex iudicium ꝗ relatio que fit i-
ĩudicio ¶ porro poſt litis ingreſſum cum
dubitat᷑ de intellectu- uel cotrarietate ium
ſic fit Rło FOrma (L Sactiſſimo patri 26
Verum cum iiutta nr̃i tenorẽ mandati cãe
pr efate cognit᷑iox intenderẽ ſuper tali lege
uel decretali diſputatione exorta aliis ſic eã
debere indelligi aſſerentibus aliis uero non
leuis opiniõis in cõtrariũ aſſerẽtib·ex quo
rum cõtradicoe cepi merito dubitare uel
ſuper talis eanonis intellectu. uarie 2 diue-
rſe ſunt magiſtrorũ opiniones ſcripxe. ĩta
dubito que ipayz fit alceri preferẽda FVel
ic pfata caula-tales due decretales ſũr ꝓ
cõtrarũs alł ate in euius cõtrarietatis ſoł'o-
ne dubito uehemeter · Vnde cũ melius ſit
pie dubitare ꝗᷓ temere diffinire · ſanctitate
ure duco huĩliter ſupplicãdum quatenus
ur̃o me dignemini oraculo edocere · qliter
ipſum ius intelligatur uel qualiter opoſiti.
onum diuerſitas- uel contrarietatis per-
plexitas eſoluat᷑- ut unde iura ꝓdeũt inde
quoqʒ interptatio· ſeu declaratio ꝓcedat HB
robant᷑ in cõcor que ſunt.S. de quibo ibi
uel ſi dubitat.z ibi uel ſuꝑ cõt᷑rietate· I⸗
od ſi ius non inueniat expreſſum fic latio
fiat FOrma ¶ Sactiſſimo ac. nouerit ſã-
ctitas ur̃a ꝙ in cã ipla mihi a uobis cõmiſ/
ſa oppomiẽ ꝙ iudex eſſe non poſſum. ꝓ eo
ꝙ compater. uel atrinus actoris
ſuper ̊ uide qð ſcripſi de app·cũ ſpãli-.ſuꝑ
iiil· glo·2 hoc eœemplum nõ uit· Io· de deo

ſed auctoris. uel ꝙ mihĩ nõ credit᷑ fe di- 2

cẽti cꝗʒ uiue uocis oraculo fore mihi a uo

bis cõmiſſaʒ qntumcunq; ueſter familian
2 de ur̃a ſim curia niſi id ꝑ inſtr̃a.uł ꝑ teſt-
es oſtẽdam-Cum igi᷑ iſti eaſ noui fint nec
fint in iure expreſſi. Supplico ut quid ium
in eis uro dignemini oraculo declarare &α
de apppoſtremo.z de off. dełcum in iĩure
C.de man.prin.lI. i.e& de frigifraternitatis
e.i.de libellis in fi·ex· de ·no.o.nuũci·c.ĩ.2
uide·S· de probac.ꝭ· uidendũ . quid de au-

ditoribus Ceterũ relatio po ſentẽtiam ſic

format᷑ pmiſſo enim loco lalutationisHuĩ-

liaationis aloquio dicas EOrma. Notuũ ur̃e
celfitudini facio· ꝙ talis de tali crimine ca-

pituli Coram mẽè accat ad plenũ caule diſ
cuſſis meritis ꝑ me de ĩpſo crimine extitit
ſmaliter codẽpnatus Cu igit᷑ ex tali ẽmine
meruerit deportatione ſeu exilium ad q
à etiam cõdempnatus ur̃aʒ rogo magnifi-
centiam ut ei inſulam uel locu uł aliã penã
ſicut urẽ̃e maieſtati placuerit aſſignetis hec
ꝓbant· ff. de inter. 2 rele. inter penas·2·l ſe
quẽ. in prin.ii.qvi.biduum in fiff. qñ.ap.
ſit.l.R.i.¶ Et nõ ꝙ hayx relationũ exem
plar ẽ per manũ publicam partibus dancũ

ut pdixi Item no.ꝙ; quilibet jiudex refert

fapiẽtibus cum quibus deliberat plene me-
rita cãe ut dixiS·ð requiſiẽ. cõſilii prope fi-
nem Sed a auditores generales qmn Pape pa
lacii ꝗ eiq uice cãs audiũt eidem qno ſingu
la litis dubia uiua uoce referũt Moyſi ex-
emplo ut. · · Frie. generaliter· 2 etiã
ſuꝑ ſingulis diffinitĩs. referũt enim quid pe
titur qliter 2 quantũ ĩ lite ꝓceſſũ eſt quid
probat᷑quid excipitur.quĩd replicatur· qd
implicatur a breuiter pure ac fideliter de-
bent referre oĩa iura 2 rõnes ꝑtis cuiuſlibʒ

non aleuiãdo prograuãdo pro ſubiedo iura

partis alterutrisusque polſint ipſũ Papã
mouere ſed ſtateram in manibus ſuĩs geſ-
tentniqm.pura ext · de re iudi:cũ bertol-
dus ibi qui cu nobis ut ex de deci·dudum
.prior aũt.xvi-di:omĩs ꝗ quo facto col
lationea deliberatiõe phabita cũ aliis audi
toribus ibidem pñtibus Idẽ dne Papadi
cit ei ita ꝓnũtio⁊ dat ei poteſtatẽ ⁊ licẽtiã
pronũtiandi quã non habẽt alias auditores
led ſolũ audiedi z eognoſcẽdi. quare audi-
tores uocãt᷑ unde 2 ꝓnũtiatione ſemꝑ dicit
auditor facta dnño noſtro ſummo pontifici
rrone fideli de ipſius ſpãli licentia2 manda
to mihi facto oraculo uiue uocis ĩta pronũ

tio.ĩ.de ſen· ut autem · c· certũ.

„ “ ——

—

As

△
*

—

=

Ffectus ryonis ſeu cõſultatiõis
ſt ut ea: uel etiaʒ cõſultatiõe pẽ
dẽte mibil debeat innouari: uel S
cauſe meritis inquiri uel aliquid
fieri alias irritum. id hr. C. e.l.i . ex · deoff.
leglicʒ 2 de poſtuł.pla.bõen.S nec noce-
bat.C.de ap.ex illo.ii:q-i. nomen. iii.q· vi-
multum In omibus enim hiis expectandu
ſuꝑioris reſponſum.vi:q:ni:deniq; ueru-
tamẽ ᷣm.b. M In decre. licʒ de off. le. 5
qᷓmuis relatõ fuerit per iudicem approbata
Pri ꝗ facta ſit poteſt ea amiſſa de ptiuʒ cõ
enſu cauſa ꝓcedi· ar. C. e.I.ii ar. cõtra ex·
de offi.dele.figmificãtibo XÆM pro ſolutione
datur hic in fine remiſſio· Quud ſi iudex
2 una pa rs cõſentit relationi faciẽde altera
uero non: ur̃ ꝙ iudex poſſit peniterequia
certuʒ eſt euũ nõdum retuliſſe ꝗquis refer re
uolue rit ar.ff. rẽ rat.haamplius ſi uero al

tera pars cõſenſit· tunc alt era ꝑte inſtate ꝙ

fiat.fiet ſibi copia ipᷣmisex:·de ap-intimalt i
quid ſi iam ryonẽ ꝑtib edidic2 poſtea par-
tes conſenſe runt ꝙ cognoſcat nec r̃latio ꝓ
cedat R. locus eſt pnie dumodo iudex coſẽ
tiat arſf.de.pactis/ ab ẽptõe:exc· de reiur
c.i.niſi ĩ fuerit ſuperiori pntata ar· ex de
poſtula.prela.bone.ii.S:nec nocebat ar.cot᷑
ex: de offi: deleſignificãtibusſo⸗FmOnm
rm ut ĩ prec. intimaſti in fi. 1 ibi ſcri-
fiĩ fi.ult᷑.glo.ſ.ꝙ ibi iuriſdictio erat ex-
ticta hic ſulpeſa ·: 2
¶ De remiſſionibo Rca-

☛ HW (ſupple cauſarum de remiſſiõi bus

eni perſonaru.lſ.ad iudicem delicti non trac
tat hec BReca.de illa aut habet᷑ ec de rapto-
c.i.2. in.aut᷑. ut mulli iudicum ·.· ſi quus ue
ro cõprehenſorũ⸗2 no in cle de re-iudh. pa-
ſtoralis.ĩ gloſed nuquid de iure ð reriſſiõi
bus etiam indulgetiax R-babemus ſed nil
ad propoſitum de remiſſõibus aut iurium
puta quas facit ſubſtitut inſtituto roga
to de reſti tuẽda et an diuiſio hẽat uim reiſ
ſionis nõ et dicã ĩ de teſta.ò:i· V. Item ꝗd
ſi duob· Nullꝗ aũt ex practicis poſuit hac
KRecã imo ut dicit auctor S. NRca pxima
in prin. antiqui ꝓmiſcue de relatombus 2
reĩſſionibus loquebantur unde autem huic

Bece auctor traxerit alimẽtu dicà ſuꝑ ni-
quitur uidere de remiſſionib

Sro .
in quo uidẽdu eſt.¶ Quid ſic
remiſſio:que in ea fint conſidera-
da.In quibo caſibus ſit facienda

Qualit᷑er fieri debet· ¶ uid ſit officiu eius.

ad quẽ remiſſio fit. VIti de remiſſiõe que

fiat a ſuꝑiori ad iudices inferĩores dicem-

Quid ſit remiſſio planũ eſt.Eſt
eni remiſſio id q; iplum nomen
ſonat quia noma debent eſſe cõ
ſona rebus inſtitude dona.6:eſt
2Z aliud.xvi:q⸗i. ſi cupis. Vnde remiſſio eſt
cauſe comiſſe ad cõmitteteʒ facta miſſio
eX & elec-dudum. i.2 dixiS. ti- Proximo- in
prin.2 in ſequentibus apparebit-

Ve autem in remiſſione facien-
da conſiderãda ſunt quatuor bre
uiter ſupponam:a quidẽ conſi-
erandu eſt. an flat ꝑtibus cõlen
tientibus. uel ſaltem non appellatibus uel
an fiat alterutra contradicete 2 appellante
Si eni ꝑtes cõſentiut uel nõ appellãt ei ſta
tur e de purca cum dilectus. 6. hiis 1g*
.i.2 terminus ad cõparendũ coram ſupe-
riore a remittente partibo prefixus pro ꝑ-
emptorio eſt hadencus ar. c& dc ap- ſepe- 6;-
quia tamen- Si uero fit per appellationẽ ei
non creditur niſi ex aliis adctis ſiue circuſta
tia roboret᷑.il .qvi.biduu.C. de rela.l.i. ſed
2Z ſi fiat alcera partium abſente etiã per con
tumaciã-adhuc non uidet᷑ ei cre denctu. niſi
alia probatio adſit termini tamen aſſigna-
tio bene ualet ut eæ de teſti: cum olim- un
de z ꝑce contumace amplius non citata
cedit ſuperior ſicut 2 iudex remittẽs pote-
rat contumacis abſentia nõ obſtãte m In
no- nin. Mm1 cuius fuit fere ad litterã totus

iſte.6: ut ſcripſi poſt eum de ap· intimaſti -

m. i.Coly. 7 ego th ſẽꝑ cito in aud ẽtia. ar-
ff. de iudi. edictũ in Fi ꝙ ſi pars quã iudex ĩ
ferior retulit contumacẽe uemat coram pa
pa uel alio ſuperiore dicens. Domie nunꝗꝙ
Ffui contumax. ſed appellans receſſi ab eo. 2
cauſã appellatõnis obtinui a uobis cõmitti
alii.tunc ſuperior ſi uerum eſt qð comilerit
nõ credet remiſſioni· ſed remittet partes
iudicem ſuper appellatione obtentu
appellatiõe cognoſcet.2 an fit reuocandu

uel non quicquid factũ eſt poſt appellato-

nem. uel etiam ſi maluerit ipſe ſuperior · de
his cognoſcet bene enim ſibi licet delegati
ſui reuocare iuriſdictionẽ ff. de ĩuch.iudici
um ſoluit᷑ nedum expreſſe: ſed ætiam tacite
cognoſcendo.uidelicex uel alii comixtendo-
H fupple ſcienter. ar. edt de coceſſ· pre
ben.quia diuerſitatẽ. ·ĩ· ex de offi: dele. pai
torahs.5. pteterea tamen totus proceſſo de
legati ante reuocationẽ cõmiſſionis habit
ratus erit · ar- e & reſtiſpo audita 6,'i ſed
a ſi iudexæ comiſſionis cauſam que ĩ inſtate

Bate 1 r r
WH 7
veraa6ſ. 2, 4

. „ G 1
LCE LIE 9 6 4RaAE . . — a 16
7 4

7

—9 —

parde cõmiſſa erat᷑ alii. uł de app ellatĩone
cognoſcent itcrũ poſtmodu cõrmittat alii-
2 propter hoc inter iĩpſos iudice
dictõe contẽtio- dicunt quidã ſopiendã eſſe
m decretalẽ: e de Rptis paſtoralis. Ri.
tu dic. ꝙ adhuc ᷣm iudicẽ cuĩ cẽmiſſa eſt

caulſa remiſſa nichil aliud pert inet niſi cog

noſcere an cauſa appellatõnis prius aln f ue
rat comiſſa.nam exquo de hoc conſteterit
debet partes ad illũ remittere iudicẽ cui cã
appellatõnis prius cõmiſſa fuerat:z ad quẽ
pertinet cognoſcere an ſua ſit iuriſdictio
ſic enim ſeruat᷑ in iudice appella
Feptis dilec tus filius.ii./fi. ¶ Sed nuꝗ
eode modo iudex qui cauſã remiſie ſeat
exquo ſcit cauſã appellatõnis ab eo interpo
ſite alii eſſe cõrmiſſam debet ceſſare.2 remit
tere cauſam ad iudicẽ cui ? comiſſa. Rndeo
ſi ſcit. uel credit ꝙ cauſa appellatõnis ſit le-
gitimaa uera prudenter facit ſi ſuperſedet.
Si enĩ proceſſerit · 2 poſtea cõſtiterit cauſã
appellatõnis legitimã eſſe 2 ueram caſſabit᷑
quicqd per eum factu fuerit ut nõ. ex de
ap.interpoſita.2. C. romana. : ſi uero·2· · ſe
quentiſ autem pro cõſtanti habet appel-
lationẽ eſſe iniuſtam ſecure procedat eodẽ
etia modo iudex cui cauſa remiſſa cõmiſſa
eſt.ſi indubitãter conf idit ꝙ appe llatio ſit
miuſta non obſtante ꝙ cauſa euſdem ap/
pellatonis alii ſir cõmmiſſa ſecure procedat 2
tenebit quicquid ab eo fiat dumodo decla-
ret᷑ poſtea per diffinituã ſententiã ꝙ appel
latio facta fuit temeraria 2 imuſta ut nõĩ
pre.ſi uero:z ſequen. m papã. 2 add e qᷣ
eſt.I. ̊ uidendum. generaliter aute uerum
eſt· ꝙ iudex poſtꝗᷓ caulam remiſit non põt
ulterius de cauſa ſe intromittere ut· S. titu
lo proximo.Seffectus. in princi Bal.uide
Bar. in. l.a principeff.de appella.

Vnc uideamo in quibus caſib
ſit remiſſio facienda.Et quidem
facienda ẽ in omnibus maioribꝗ
cauſis que habent per ſuperiorẽ
tra ari- ex de app· ut debitus in finee&
de ap. maiores.xil. di- qd tranſlationẽ?. 1
licet.S. dixerit per ſuperiorẽ tãtũ · tamẽ om
nes concordãcie de papa loquũtur ·2 ſic lo-
quendo ſicut ſubtiliʒauit auctor ⁊ bene di-
uidendo relatõnes a remiſſionibus ut pei⸗
8.Ci·proximoin princi- ſic hic diſtinguere
debunt inter remittere 2 referre: abſurduzʒ
enim uiĩdet᷑ ꝙ cauſam remittat.ĩis qui nich
il habet cognitõnis uel iurildictoms in cau
ſa. ut ipſe auctor fatet᷑ĩ. v.finali. Rerniſ-
ſio enim ſonat in quandã neceſſitatẽ adeun

fit & urii/

— –

di ad eum ad quẽ fit. ut patet per infer iora

munquid ſi uacante uno epiſcopatu petat᷑ a

legato.uł archiepiſcopo ꝙ umat illu alteri
epiſcopatui remittet illos ad papam- Item
querit᷑ ſi ab eorũ altero petat᷑ eccleſia erigi
in cathedralẽ uel petit illegitimus dipenn
ri per epiſcopũ ad ſacros nunquid iſti a hiis
ſimiles remiſſi ad papã ire tenebunt᷑ abſit.
non diceret ergo legatus archiepilcopus uł
epicopus predicti remitto uos ad papam
ſed diceret nõ poſſum que pexitis.ſed ſi ad
hoc intenditis requiratis papã 2 iſtud ſecu
dum poſſunt obtinere. textus ergo hic alle
gati non dicunt cauſas remittencas ſed re-
ferendas qð intelligi debet ſecunduʒ decre-
rimã: de tranſla- ubi dicit᷑ proferendas q
etiã ſonat in deferendas· fateor ꝙ etiã ĩ hiis
terminis eſt dare caſum quo precederet ue

ra remiſſio. ſ. artans partes ad eundu.ſ.quã

do.xii.epilcopi audiuiſſent cauſam crimia-
lem ad depoſitõnem epilcopi qui ſicut ha-
bent illam inſtructã ad papã remittere ſic
a partes ire ·iii· q· vi. accuſatus.cum duob
c ſequẽtibus· v·qiiii.xii:2 pro tanto qxe-
ram qui nil habet cognitõnis 2c. Itez fit
quandoq; propter def̃ectũ iuriſdictõis quã
quis habet ſemiplenã. ut quia eſt legatq ꝓ
conſulis uel quia eſt ei tantũ cognito demã
data.ut.ff.de offi-procon.ſolent.2. l.ſi quid
2. C. ad. lI. corde fal. ubi. Item fit quãcoq;
ex neceſſitateputa quando cauſã cõmittes
id iubet.ut ſi mandat ꝙ delegatus pronun
tiet fi de partiũ proceſſit uoluntatealioquĩ
negocium remittat ad delegantẽ ſufficien-
ter inſtructuũ.ut ex de Hptis ex parte deca
m.é·petente:e& de elecdudum.i. F.i. 2. C.
ſcriptuũ.ꝭ.i.V·2 fi partes ⁊c. uel etiam fi mã
datur ut.ĩ. certũ tempus cauſa remittatur
ubi ſi certũ tempus non addiciat᷑ uel etiam
ſi mandetur ut cauſa ſuſficienter inſtructa
remittat᷑. uel etiam ſi mandet᷑ ut inſtructa
uel nõ inſtructa remittat᷑. Iſtis eniʒ modis
ſcribi ſepe 2 ſiminbo cõſueuit.2 tunc iuxæ
formã mandati eſt remiſſio facienda.Idem

quoq; eſt cum demancdat᷑ teſtiũ uel inſtru
mentorũ receptio 2 huiuſmodi. Idem etiã

eſt cum ſuperior reuocat ad ſe negociũ 2 iu

Qex ſibi proceſſũ cauſe remittit. 2 nota.
hic incipit glo· vincẽ· I. ꝙ lite pendẽte po

teſt fieri aduocatio caulſe.2 ca facta nõ de-
bed prior iudex in cauſa procede eR. ub li
te pendẽeccleſia.ii.2.S. de legato/S mimc oſ

tendendũ. . xα11.: 2 5 ſupereſt. V. ceteru

li cet.ſed poſt ſententia nõ poteſt aduocari
ut.vi.qult.qð uerũ niſi ꝑ querelã falſi hoc
per ſuperiorẽ fiat · C· de falſis querela. Vel

Bmmmmmnnnmmnnn nnn nmn
.

—

—
„—

per ſupplicationẽ. uel per appellationẽ in-

terpolſitã uel per in integrũ reſtitutionem
ſed cunc nõ proprie dici aduocari. quid er-
go ſi aduocatio ſuperueniet poſt latam ſen
tentiã a qua nõ extitit appellatũ. Hndeo nõ
ualet niſi fiat per in inte- reſtitutionẽ· uel
per querelã falſi ur qxi:quid ſi fuit appella
tum tamen aduocatorie lit tere uenerut. 2
oblate ſunt nunquid cognoſcet ſuperior ex
ui aduocatanis- an uero ex ui reuocatõnis-
MQ debet dicere appellatõnis ĩta ponit vin
cen de procu-auchtis 5 uel an pars appel-
lans preiudicat ſibi litteras aduocatorias pᷣ
ſentando dicit vincen·. ꝙ ſic ſi in eis expri-

mitur aliqua cauſa.quare ſuperior aduocʒ

ad ſe cauſam. quia beneficiũ aduocationis
poſt ſententiã extraordinariũ eſt ſed ſi nul

la cauſa exprimitur in eis non poteſt pre-

iudicare appellatõm. quia etiam natura ap
pellatõnis eſt ut trahat cauſam ad ſuperio
rẽ.ut.ii.q·vi.anteriorũ2. l. appellatõne. eꝰ
de ap. ex inſinuatone. Q id iuris ſit de litxte
ris reuocatorns: 2 de hus que poſtea fiunt
habetur ex de reſti.ſpo. audit is- Idem que
fiunt poſt reuocationẽ non ualẽte& de ap·
ut noſtrũde offilega.nouit. alias autem ſi
remiſſio fiat. ut iudex a iudicando exhone
ret᷑ nõ ualet quod agiturC.e. l.ĩ. ed de offi.
dele.prudentiãaddicim-immo punitur
in. x. libris auriin auten. in medio litis non
fieri ſacras ĩuſſi .S·ſi uero aliquacolł.vnii.mi
ſi forte referat quia non habet plenã iuriſ-
dictionẽ ut quia eſt legatus proconſulis.

uel quia tantu cognito erat er demandata-

ut audixorib palacii pape ut.S·ti. Pxĩ0·
6· qualiter. V. fi/ff. de offi · proconſulis ſo-
lent.2. I.ſ quid.=z in pre.l.ubi/uel quia erat
pedaneus. ut. ii.q-vi56diffinitiua. . Icem
cũ certa. Bal. uel quia negociũ eſt alibi cep
tum facit de ordi:cognituam. ff. de lib.cã
lI. cognitio·S·ſi plures·= nõ·ĩ.de compe.ĩu-
di. addi.. iudex originis 2 ſequen.2 de re-
miſſi. fienda in malef iciis 2 cõtratibq/ ui-
de e de priuile·c.ĩ·I.viin nouella. 2 in:· c
romana.de foro compe:eo. li:2 in clemen.

paſtorał. de re iudi.2 ĩ. de ap · V. cauſa que

eſt · nec tenet remiſſio ſine cauſa facta:
ut.G. de pedaiudi.l.ini. Et nota ꝙ tunc de
mũ remiſſio uel etiam relatio tenet. cuzʒ fit
per.ſuũ iudicẽ alias contrae de offi. lega:
licet. ꝗᷓuis quandoqʒ legatus apoſtolice ſe-
dis negociũ eaminet ut ſuper facto pleni
us papã informet licet in eo iĩudex non ſit.
ut en de ap-conſtitut in preſentia noſtra
archidi- claramõ · X propter duas decre-
ti:que incipiunt᷑ coſtitutis ĩ tin cxpſſit·

IIgdendum reſtat qualiter Facĩien
da ſit.2 quideʒ is cui ſub aliqua
formaru.S ProximO. 6: prelcrip
tarum ſcriptum eſt debet exe-
qui fideliter q mandatur ſiue
debeat telſtes 2 inſtrumenta recipere ſiue
cauſã examinare 2 ſiueĩ certum tempus ſi
ue non certũ remittere debuerit · faciat ſi-
cut eſt ei iniunctu.Vbi igi᷑ ſibi certũ tem
pus prefixum fucrit.ĩ· qð expediat q mã
datur alioquĩ cauſã remittit ⁊c eo lapſo ſi-
ue perfecerit q iniunctũ extitit. ſiue non-
citet partes ut die certa peremptorie cõpar
ant coram eo ad uidendu z audiendũ remiſ
ſionem quã facere intendit prout in mada
tis recepit 2 tunc ſiue uenerit ſiue non.põt
2 debet ratõne ſue ĩiuriſdictõnis ſemꝑ poſt
termminũ etiã in infinituʒ niſi ab eo reuocet᷑
mandatuũ remiſſionẽ facere 2 certũ diẽ ad
cõparendu. Bal. non ad probandu ff. de iu
di. l.ſerui. S ſufficienter corã ſuperiore ꝑ-
tibus aſſignarede ap. cordie& de accuſati-
c.fi.ſecundũ formnẽ poſitãex ð teſti olim-
in fi.2. c ad hecalias incipit᷑ preſentiũ. : ce
terũF.vi.a de dolo:2 contuc/fi:querm etiã
terminũ debet eis poſtea ſignificare ſi abſẽ
tes ſunt 2 reperiri poſſu nt alioqiũ hoc feci
at publicari. ue l ante domuũ uel in eccleſia
cõtumacis ut ex de cle. nonre ſi.ex tuecle
dolo.a contu.c.fi.2 de eo qu mit.in poſ.cã
rei:ſer. c.fi.non enĩ iuriſdictio eius fimta ẽ
per lapſum ſtaruti tẽporisquia licet id ue
rum ſit quo ad cauſe ecaminationẽ 2 diffi-
nitionẽ. non tñ quo ad faciẽdã remiſſiorẽ
ut.ĩ.· apparebit quã 2. ĩ iplum tẽpus facere
nequit quandoqʒ ut.ĩ. V.· hoc etiã eſt notã
dum.a hoc probat ſecunda pars mãdati.cũ
dicit alioquã cauſza remittas ⁊c.· quaſi dicat
ſi infra dictu tempus cauſam nõ expecheris
ipſam nobis remittas hunc quoq; terminũ
ĩiudex aſſig nare poterit ſicut puto licet in
litteris cõmiſſiomis non fuerit id expreſſuʒ
ut in preconcor.eð enim ipſo ꝙ ei aliquis
articulus cõmittit᷑ uidetur per cõſeqens cõ
miſſum ꝙ pardes ad priorem remittat iu-
dicem ne cauſa abſq; termino remaneatnã
2 q plus eſt iudex a quo appellat᷑ prefigit
terminũ partibus quo coram ſuperiore ꝓ-
ſequãtur appellatõnerne de ap. perſonas·
multofortius id poteſt ubi nõ eſt appella-
tum · H ᷣm Inno- ubi patet·ĩ. 2 talis
terminus aſſignatus intelligi peremptori
us. ut.S.6 que autern. dernu ad ſuperiorem
a quo mandatũ recepitſcribat qualiter ta-
le mandatum ab eo recepit ponedo illud ð
uerbo ad uerbum 2 conſequenter inſerat

4 6 4 5 4 a 4146 465 aned

QRDt: al 4 S 1e ſt-

₰ℳ₰ℳ

4

9

2α

qualiter proceſſit z quicqiud fecit uel face
rẽ nequiuit,e& de elec dudum i cum au
tern nichil falſitatis adiungendo. ſed cucta
pure 2 fideliter referendoin:q ixpura e&
de re iudi.cum bertoldo.qui cum nobis

omnia Fideliter 2c6· 2 de dolo.2 con. cu olim

poſtmodũ etiam adiungat qualiter cauſaʒ

ipſam iuxta formã mandati traditi ſibi re
mittit 2 alia que habes. ĩ. V. in ſumma ibi-
quia 2 ſi non plene 2c. VItimo uero dicat
qualiter terrminũ 2 quem partibus aſſigna
uit ad repreſentandu ſe coram ſuperiore uł
audienda ſententiã uel ad aliud prout natu
ra caule 2 forma mandati requirit uerum
MH reaſſumit uerba Inno: 5 ſi prius ꝗ is
cui teſtiũ receptio uel aliquus articulus co
mittat᷑ procedere incipiat appellatur ab eo

iuſta cauſa expreſſa de qua tamen dubitat᷑

an fic ueraz quã appellans ſe no obtulit
batuꝝſRi poſtea procedat 2 contingat etun
remittere negociũ ad ſuperiorẽ non poteſt

aliquẽ terminũ appellãti aſſignare q ſic ꝓ

bo. In cauſa enim appellatiomisſ. ur eag P
lequatur non poteſt cũ ei no detulerit. Fĩ
non uidet᷑ hoc ſuſticiens ratio. de ap-abba-
te in prin. 2. · tide appellatoõibus· Il vi.
ſed poſt appellationẽ procelſerit in articto
ſibrobmilſo- Item in cauſa principali luꝑ
cuius articulo procelſic non poteſtfruſtra
eni ſibi alſignaret᷑ quia in ea nõ procedetur
niſi prius inquiratur de ueritatce appellatõ
nis. ut eæ de appel. ut debitus honor ⸗2. C.
interpoſira-qð adeo uerum eſt . ꝙ ſi dele-
gãs forte iĩgnorans procedatc in principali-
quia delegac nichil ſibi ſignificaucrit & ap
pellacõne acta a ſe non ualebit Pproceſſq eig

quia dolole aduerlſarius tacuit appellatoermn
aduerſarii quã ſi dxiſſet iudex non procel-

–

ſiſſet uel ꝓcedere non debuiſſet contra non

legitime citarum 2 ordine peruerſo. cum
caula appellatonis debuiſſet cauſã precede
re principalem . i· q· vi· S:diffimntiua. : pro
latarn.2 in preC ut debitus:2 e ti- inter-
polita· ff.de iudiſi pretorſi uero null cau
ſam aſſignaſet ſue appellatoms/qua ante ſẽ

tentiã emiſit cum conſtet talem appell atõ

nem nullã eſſe.· ut in prec. ut debitus tunc
bene poteſt aſſignare terminuʒ licet ea ꝑt
preſente tenuerit tantũ receptio teſtium
quia termini aſſignatio fit mag's ratone lu
dicis ad quẽ appellatur ꝙ eius a quo appella
tur ſecundũ papã qui hoc nõ ex de accuſa
tõ.c.fi- Hubi in glo- que incipit dicit In
no-huc decidendo remiſi. Item nõ
ꝙ ſi ſuperior ad quẽ eſt cauſa remiſſa eitet
appellantẽ in cauſa principali no Facta mẽ

tione de appellatione Iufficit ſibi excuſato
rem mitterequod dic ut.S. de cita. ſequi

tur. . poſtremo. AMubi poſuit quid ? eo

dem capitulo de hoc notauit In no. hoc
H ¶ Inchoant uerba Inno. a Oſti. que
ſcripſiĩ.c.intimaſti-ad fi.prime coł. v.eti
am circa.2 durant hec uſq; ad. v. in ſuma-
quoqʒ ſciendu eſt ꝙ ſi mandetur alicui
ꝙ remittat cauſam inſtructa 2 etiã quocũ
de modo dictis: S· protimo ſemper ſuf
icit cauſam remittere cu ea inſtructione-
2 cum illis actis que iudex recepit 2 que ꝑ
tes uoluerint-z potuerunt producere cora
eo:etiam ſi non ſit plene inſtructa ·2 ſemꝑ
poteſt remiſſor partibus certũ terminum
aſſignare/quo coram ſuperiore cõpareãt ut
predixi. ¶ LHoc etiam eſt notadu ꝙ is cin
cauſa ſeu aliquis articulus infra certũ tẽ-
pus puta.vi menſiũ decidendus coõmittit᷑-
alioquĩ remittat c. nõ poteſt illud infra tẽ
pus remittere q ſi fecerit nichil agit miſi
de conſenſu partium fiat.etiã ſi penultima
uel ult ima die termini remittit 2 ſic curia

ſeruat. dixit Oſti. ux · S ꝙ hoc libi de

facto acciderat. 2 eſt ratio ꝙ totum ip
ſum tempus eſt datuʒ ad id q& iniungitur
fimenduʒ 2 non ad remittendu. Vnde ſii.
illud fiat remiſſio non ualet tu quia a non
ſuo iudice fit. ut ex de iudiat ſiclercituʒ
quia fit contra formã mandati· ex de Bep-
tis cum dilecta ad fitũ quia prohibite ſut

remiſſiões cauſa iudicii detractadi facte ut
5.5proximo- bi uel autẽ 2c.2 ideo quantu

cunq; impediatur iudex nõ ualet reriſſio-
infra hoc tempus facta niſi fiat de parciugʒ
conſenſu:ar. e de offi:dele.de cauſis· n vi

de ſimile q nõ.s de citatõe.· 6. 1. . ſed po-

ne papa.2 q ibi Oi. S Sed quid ſi fi-
at.i· id tempus. Ro ſi reus contra quem fac

ta eſt cõparuerit corã eo cui facta eſt hoc

obiciens coram eo abloluendus eſt de iuris
rigore 2 ad ſuũ ordinariũ remittendus cuʒ
caulſa ſit in curia per reuocationẽ uel per ap
pella:õnẽ. uel per alios modos per quos cau

ſe ad ſuperiorem referuntur que non inter
uenerunt. nec per hanc remiſnonẽ que nul
la eſt ut dixiz que partes per conſequẽs nõ
aſtringit ar. extra de elec bone· ii: in fr· per

quod etiam apparet ꝙ fi reus non cõpareat
non eſt contumaæ reputandus ueruʒ ſi am
be partes ſuſſicienter inſtructe ad diem ſi-
bi aſſignatã cõpareant coram papa- ſatis
equũ eſt 2 ex mente mancdati colligi poteſt
ꝙ papa cauſam audiat uel alni audiendã cõ
mittat a maxime ubi reus non habet aliuzʒ
iudicem ꝗᷓ papã 2 ſi remiſſio nulla ſit certuũ

1 2.1

J.1 Ne

2XN

£

eſt damen ꝙ papa actori impetranti uo-
luit prouidere 2 ad ſe ſi per illum cui hoc
cõmitdebat nõ diffiniret᷑ negociũ finaliter
reuocare Equũ ĩgitur eſt ut exquo partes
prelentes ſunt in negocio procedatur ar-
ff.ſi cer. peta:quidãf. de no-ope. nun. l. i
5§.·2 poſt operis nec debet actori preiudi-
care:qd per iudicis imprudent iaʒ fit. ar-
extra de emp.⁊z uenc.fi.nec obſi dicit re
us modis omnibus peto ad propria remit
ti- poteſt enim ſibi reſponderi frater non
maleficiis hominũ indulgenduũ.qui nich
il laturi ſunt niſi ut officiant. .de rei uẽ.
in fudo:extra de Rptis pł'mq; ex hoc enã
nil aliud referes niſi quandã dilationẽ ma
licioſam cum a ſtatim negociũ poſſit ſub
ceadem forma comitti z remiſſione ad cu-⸗
riam legitime facta neceſſe haberes iterũ
ibi cõparere 2 reſpondere nichil ergo con
ſequeretur miſi malicioſã dilatocʒ ſic for
ſan contra cõſcientiam detinerct alienurn
unde equius eſt ut tunc in curia reſponde
at 2 procedat cum partes ibidem preſen-
tes ſint z ſufficienter inſtructe ut dixi. 2
papa ſfit ordinarius ſingulorũix: q-ni-cũc
ta.exdra de fo.compec.fi. nec pro alia cã
illuc uenerint ut predixi. Ideocq; iudiciuũ
reddetur ĩ imuitũ f. S . obli- inter ſtipu
lantem. ꝭ.i.Cautxuz igitur eſſe oportet eũ
cui ſub predita forma ſcribitur nam·ĩ⸗
tempus depucarum non poteſt remittere
nec poteſt illud in cã ꝓcedere niſi pri cõ
ſenſu partium fuerat prorogatũ ut in p-
c.de cauſis.2. i · . in ſumma unde tem po
re lapſo.2 no-i- illud ſiue ꝓceſſerit ſiue non
caulſam remittat- ¶ Ec ſcies ſecundũ In-
no:iin. Æ ubi.S. quod in ommbꝗ cau
ſis poſitis · S.6-proeimo licet partibus es
caula appellare a ſuper appellacõne ſua lit
teras impetrare non facta mentone de re-
miſſione a primis iudicib facienda ga

nec ſemper precipicur remiſſio fieri prop

ter hoc ꝙ ſuperior uelit de negocio iudi-
care.tunc enim oportet de reruſſione fie-

ri mentionem ar. extra de ap· ut noſtruʒ

de offi.deleſuper queſtionũ·uerum. .
cum autem.immo quandoq; fit quia ꝑ-
tes non confidunt de iudicibus in diffimi-
tione licet conf idant in cauſe eæxamina⸗-
tione. extra de Rptis ex parte decani-2 de
elec.dudum ĩ ſed 2 quandoq; cæpecdlit in
uno loco inquiri de uno articulo 2 in alio
loco ſententiari:.e& de elec.ſcriprũ. ¶ In
ſumma. Hz Incipiunt uerba Inno- ubi
dicitur hic in fi.· nõ· ꝙ ubi negociu ·ĩ·
certum tempus inſtruendu mandatur 2

poſtea remittendũ hoc tempus pro pemp
torio habetur iĩta ꝙ etiam corã iudice ad
quem fit remiſſio neutra partiũ admitte
tur decetero ad probanduz ſecundum ea

que nõ.de ſenten.S. nunc uidendu. . illud

autem.2 propter hoc dicunt quidam ꝙ ſi
alicui cõmittatur ut infra certum tem-

pus inſtruat cauſaʒa tunc cauſã inſtrue

tam remittat exquo repreſentata eſt iudi
cialis cõmiſſio iudex adueniente fine ter-
mim preſtituti etiã nulla inſtructõne in
cauſa recepta. etiam reo infra ipſum ter
minum non citato poteſt tunc citare re-
um.z ei diem prefigere quo coram dele-
gato compareat in negocio proceſſurus-
exdra de teſti. cuʒ olimnec poteſt dicere
reus ſe grauari quia actor ſuper eo ſuper
quo uoluit cauſam inſtrui non admittet᷑
decetero ad probandum immo ei perpe-
tuũ ſientium imponetur 2 ſibi imputet-
quia infra certũ terminũ non ꝓbauit ar-
C. de inge- ma:diffamari-extrade reſtitu-
ſpofrequens. S·pe:2 de proba. licet. R. f⸗
