it. xv. Io-et hic plenius.

Supplebitur et fignabitur adicõ auctor
XxXVI. C De legato ꝓ ani ma non
ſpecificato.
xvii- De relictis ꝓp aĩia non ex-
pſſo herede an diſtributor ſit loco here-
discviii.Io-

xXIii: lItem ſi eſt quas actiones
intendat ſub iſta queſtione · Io. CN.
viliii- De muliere tutrice et fi
deicõmiſſaria alb. gal. “
Additur ꝙ etiam ſibi fide ĩcõmiſſarius ſo
luere poteſt. 3
Nt- An inſtrumenta rei lega
te ſint danda legatorio Rof.fuit.
Xν- An executor alienet bo

na ſue cure cõmiſſa bi d'cam.
Additur dictũ Ia.S are.ſub dubio forte
xXX; H⸗Quid ſi ſoluet ad aliqua
bona eroganda cõſtitutus eſt/xxi.· Io-
Additur dictum Nico. Mat-
Niil- An aget cont᷑ debitorem
quando diſtriduendũ eſt debitũ.xxiiii et
xxv· Io. An executor mobiliũ pios uſus
agat contra debitores-
Idem an poſſit executor a creditoribus
comueniri-
RXveoxliri. C an tunc ſatisdabit her̃dẽ
uel legatarios ratũ habituros et an recon
uentus ðfender̃ et ſatiſdare tenet᷑· xxvii⸗
et· xviiii- Io.
ν½ù;. an heres reſtituens execu
tori ſatiſdationem petat de indempnitate
Xxvii. Io-

a.. C. An liberetur debitor
hereditatis ſoluens executori- ρ Io⸗
An hberetur heres ſoluendo executori
quod diſtribuere debet-
xxvi· ¶Ouid ſipot ius uult ſol-

uere heredi uel econtra-xxi -Iohannes
An executor uel legatari

NevVIII.
us contra heredem agant ut a debicor ex
igant. xil- Iohannes-
an legatarius contra nudum miniſtrum
habe at actionem-
xxxvili. Quomodo ſubuenit᷑ le-
gatarns cxecutore cont heredẽ uel debi-
torem agere uolente.
.. (Quidſi ececutor de iure
uel de facto impeditur exeꝗ:. Io-

XXNXν Quid ſi heres excipit cõ
tra executore agetexX1. 2. Xν*Vii-TIo-
xX½11 An executor cum here-
de uel debitore tranſigere uel paciſci pol-
ſic.xxvIii- Iohbannes-
xι ι7z1i An executor agẽs ſump
tus iudicis uel notarii ſoluat. να.- IO.
XXNXXIIii- Coram quo aget uel con

uemtur executor xl. Io.et. xliet. xlii.ibi
ſcribam. Et hoc impinguabitur.
Secundo de priuilegiatis· ſiper legatis ad
pios uſus indiſtin e relictis. .
Tertio quid ſi execudor cõ demonat᷑ ubi
adminiſtrauit- ibi nil habet.
xxXναο; An executor caueat reſti
tuere heredibus ꝑdes captiuo mortuo?
XXii1 cCC-XαινιIIi. Iohannes-
xXαν an tenetur inuentarium
facere-xlvi. Iopamnes ·
In tribus ſuppletur-
xXXVi. an tenetur rationem red-
dere et cui.xlvn: Iohannes
Fit una ermiſſio in prin alia in fine-
auctoris queſtio declaratur an ſitc uel nõ
ſit finitum officium-
Icem an executori reddenda ſit ratio.
XXXxvilli- an ſtabitur ipſius ſacra-
mentoxlviii Iobannes-
Datcur una remnſſio et fortificat᷑ queſtio
NενRνI1. C Quid ſi mori᷑ unus &
duobus exccutoribli uſq; ad-Ilv-inclu⸗
ſiue.
Premittitur ius nouuʒ et allegataet ſo.
Ia.de are —
I1. Quid ſi erat unus din ur
plures et mortui ſunt omnes· lvi· lvn. lvi
ii- Io.et in Fi-C. x et eſt ultctima-
li. an preſentes exequan?
non uocatis abſentibus hoc l· et· lx. Lo ·

li⸗ C⸗Qud ſi executores diſ-

cordant.lxi et lxii. Ioh-
additur in fine dictum Lambertini.-
lmn. C an ĩ eis ſit melior cõditio
occupandis· hoc.lxiii. xxinii.et.lv· Ioh.
an ex duobus executoribus unus in iudi
cio agere poſſit·
Item quid ſi unus ſolus executor totum
habeat in manibus.-
Item an primo cõuemendo ſit qu ĩ geſſit
nii. C Quid ſi ex duobus alt᷑ nõ
uult exequi- Ixvi. Io.
Iv. C an executor ſuſpectus re
moueri poſſit· lxviii.viili Ioet r̃ique
uſq; ad. xxiiii Iincluſuue. )
Ivi. an differant legaſſe ticõ ꝓ
redempdione captiuoꝰ uł ut ulla ĩpendat
In redemptionem captiuox. lxxv. Io-.
lvii. C an quilibet executor co/
gatur ſuſciꝑe et exequi ·et ꝑ quẽ et qñ B
Ixoevil. xoesælli- læ vVIIII. 0. et ſub iſto ordi
ne turbato.lo:: lX1â tocil- XNXIII-et.
lseViii⸗
Permittitur diuiſio oſiculi- Intermtdti
tur queſtio de filio prerito facto execu-
tore qui excercuit officium.
viii. Item qualiter cogatur B;
heotoelill- Nραο. e*εαε1. Xονι XXVIIII.
Iohannes- Inſeritur unum exemplum: et
dictum Ia de are- B
Ivnii- an executor uel legatarii
anno pendente agant cõtra heredeʒ: æ
ct.lxxi: io hannes-
X- C an heres cogitur adire
pentente cxecutore uel legatario- HxxNXii
lohbannes-
lei. Ound ſi non adeatur nec
fit in frauderm xνοHρ1et læναρl-To.
de.hdotvVi-remittib-
Hic corrigitur littera Irem ſuppletur .
queſtio an ſic debeantur legata hereditate
non adida ſicut libertas
HNil- An fſine executore ualeat
ſolutio et d tributio heredis· lxxxvIi·2
lVIIIi. Io-
lxiii- Quid cõputetur in relic
to ad pĩas caulas · ecxVIII Io. uſq; ad-
C.· incluſiue. „
An legatum ꝓ male abladis dicatur piu
Iterm ſi ꝓ his legaſti mihi centum te ſa
nado illa petere poſſim·
Item quid ſide ſummma ꝓ hHiis r̃li ta poſt
plenam ſolutionem aliquid ſupeſt
Item an ualcat legatum factum matri
lurm qui non poterat legare mſi ꝓam
ma. Item de ꝓhibito legare uxor ultra-
xx et ſibi legat centũ ditribueëda † aia-

17

RD

„H L2E õs inna?
4

2 9

”

20

Ixiiii· C Quid ſi legauit᷑ eccłſie ſaãc
te marĩie et due ſunt ho nominis.-
Hic queſtio de illo ꝙ reliquit eccleſie nul
lam nominando-
Et remiſſio ad duas queſtiones-
lxv. Quid de iuſſu cõſtituen
di hoſpita non declarato loco/gloſa eſt ·
De executoribus ad edificanda eccleſiam
qui nolunt tranſferre mo naſteriuũ inuito
herede. Remiſſio ad plures queſtiones-
Item quid ſi iuſſit teſtator eccleſiam fie
rI in cuntate-

An in burgis fieri poſſit·

Ixvi. n quilibet ð populo agat
P executione Pioꝝ relictoꝝ. Cini. Io-
Ixvii. An pauꝑes ꝓ relictis ha

beant adtion m-alb- gał.
An ualeat inſtitutio uel legatum facta
Pauperibus quos talis nominauerit.
Iteʒ quis tuc adeat uel actionẽ intentet⸗
Item an pauꝑes quibus ſpecialiter eſt le

gatum habere debeant de ſumma inter

Faupe⸗ diſtribuenda.
tem an ualeat donatio facta pauꝑibus
nullo recipiente.
xviii. CT An cõtra auae agere poſ
ſint Pauperes glo.Io-
IxvVIIII. 4 De executore an ſit loco
negocio) geſtor. Cv. Io.
Ponitur dictum Ia-de ra-ſatis plenum .

Ixx. An ꝓcurt Cvi· Io·
hxi- An legatarii. Cvii. Io-
Ixxeil- An here dis- Cvni. Io-
lxxili- .De executore dato ad e-

menda foris Facta. Cx. Io.
De inſtituente plures cum onere emen-
dandi foris facta certorum ex hiis onus
um ſoli tribuens-
Et an primo uenienti ſit primo ſoluendũ
IxXilii- An poſſic ſimplici᷑ mo-
nachus eſſe executor. Cxi.Io
In fi: ſoluitur una obiectio m Ia. ð are
lxxV- An canonicus regularis-
Cxii. Io. .
lxxVI. C An abbas et prelati reli-
gioſi. Cxiii.Ioh.
An ſeruus poſſit eſſe executor-
Item an electo executore inabili debeãn
tur legata pia.
lxxvil. . An habens dignitatem
pſonatum uel prochialem eccleſiã. cxiiii-
Io.cũ ſequentibo uſqʒ ad.cxxexcluſiue·
IxxVI i· C An epiſcopus uel ſuꝑior
Cx· Io-
INVIiii. .an minor. xανcxii-Io-
Suppletio fit ad queſtionem ec additur

de tribus-
lxse. an mulier-xi⸗Iů o.
Ixsti- an in executione ſuccedał
heres.l. Io inducens ſequentem-
an ſubſtitutus ꝑ executorem ex ſpeciali
poteſtate ſibi data.eanð habeat poteſta-
tem quã ille· Item ubi laycus excutor eſ
ſe non poteſt.an ex poteſtate data a teſta
tore poſſit eſſe elector ececutoris:
Item an executor poſſit alium ſubroga
Ixxxii an ſucceſſor prelati in.-
Proximna W
an executor aliquaʒ ꝑtem relicti ad pias
cauſas diſponere poſſit in ſuam eccleſiam
uel ꝓpinquum-
Item an poſſit in ſpurium teſtatoris.
Item interponit an cauere poſſit.
lxstili. an capituluʒ. cxxiiii. Io-
lexxiili- Quid ſi epiſcopus eſt in-
firmus uel abſens an ſuccedat capituluʒ
Cxxv · et·x Vi. Io.

IxxxV. an archiepiſcopus· cxxv
Iii. iohannes.
lxxVi- C an iudex ſecularis- Cxxi=-
iohannes.
lIxxxvii- Quid ſi epiſcopus loci in

quo mortuus eſt incepit exequi et ſuꝑue
nit epiſcopus originis. cxe. iOhannes
ĩtem ꝗd ſi teſtator in mari deceſſit.
lxxxvyili-
una domicililm in alla- cCxxi. ioh-

lxxxvViiii- 4 infra qð rempus execu-

tor exequi debʒ. Ga. Reaſſumẽs anpe·ſ·
CXNIIIed⸗CNτπRX1II11.
x· Quid ſi cutor de ſuo im
pendit.
HEHoc latius ꝓſequor poſt iad-de Ka-
herede ꝓhibito apprehender̃ heredi
tatem ante legata ſoluta-
item an ſtatutum ciuiũ pᷣiudicet hoſpi-/
talicui ſemp ſoluta fuerant legata pauꝑi
bus indetminate relicta. 5:.
¶ Scienð eſt igitur ꝙ executor ultime
uoluntatis dicitur qui teſtatoris uolun-
tatẽ exequi ſeu adimpler̃ debet· ut ꝓbat᷑
e de teſta.tua et.c·iohãnes·et ĩ decre ·
innoiiii.ex uag·e·ti.iĩohannes · frange pa
nem in prin· de hac dixi.S. S cõpencio
ſe ad finem· J· Executores aut · alii ſunt
teſtamentarn· alii legittirni-alii datiui-
Teſtamentarũ dicunt᷑ ꝗ ĩ teſtamto dan
tur.ð quibus legitur. ff · de alimẽ2. C. le.
lI.iii.ho. officiuʒ eſt defũcto uolunta-
tes implere ad hoc enim cõſtituti ſunt ud
in pre·decreet.C.de epi ·et cle· nulli tam
i.et.ii/et in aut᷑.colłĩx·de ec · ti ··ſi quis

.
.

Quid ſi originem habet i⸗

SDs

— .

o V 1

ot 2

aitem et. 5.ſi aut qui facer̃. ff.de ali et ci.

le.neq; et de hiis.ĩ.tractabimus fere per
totum uſq; ad. V. lxxxlii- item circa. ¶
Legitimi. Mä Verba iohanmis- ſub queſ
tionecxxiiilI· autem dicuntur quibus
huiuſmodi poteſtas ſiue officium datur
a iure ut eſt epiſcopus: yconomus capi⸗
tulum et iudex ſecularis ut.I. V⸗Sʒ. Itẽ
circa et ſequẽiam diceturaut enim teſta
tor aliquẽ executorẽ in teſtamẽto ſeu ul
tima uoluntate dimiſit aut nõ Primo ca
ſu ſi executor deputatus teſtatoris nõ exe
uatur uoluntatẽ ep̃s loci ubi functus
habeat domicili um ſeu eius yconomus.
uel etiam epus loci unde originem duxit
NH De hoc·ĩ ·xliiiibi ſed coram quo
et.lvii.V·hoc etiã queritur iĩbi· cogetur
aũt.2c. ₰. ut in pre.l.nulli:S: ĩ debet illũ
primo et Ico admonere ꝑ publicas ꝑſo-
nas qui ſi ſic monit nolit exequipdit lu
crum q& ex ulcima uoluntate habiturus
erat.et tam illud luc ꝗᷓ etiã relictũ quod
ꝑ eum diſtribuenð fuerat cum fructib
et augmentis medii temꝑis epus uendica
bit et que teſtator iuſſit ꝑ cum ĩplebunẽ
et hoc opxinent in reli ctis ad pias cauſas
MNHAn aũt habeat epᷣus executionem in
non piis.plene ſcri pſi ſuꝑ decre.Io-in ul-
tima.q. -hec et alia legunt᷑ in aut᷑ ð ec
ti ·6·ſi quis auc ꝓ redemptione et G. ſe. 2
ĩ V·. vni:querit᷑ aut. Si uero nullũ execu
torem dimiſic ꝑ quẽ executio fiat in hu-
luſmmõi piis cauſis- Idẽ epᷣus uel eius ſeu e
tiam eccleſie yconomus teſtatoris uolun
tatem ĩpleat ſcᷣm for mam in pre.l.nulii
cõtentam etiam ſi teſta tor intdixerit B
E eos fieri ut in aut᷑.e·ti:G: aut ſpetialit᷑
et· ·ſe · et. S· in ommbus:ex de teſta.tua.
C. de epi.xt cle·ſi quis addeS.i.et· S. ſi aut.
ꝙ ſi teſtator ſit barbare natioms uel etiaʒ⸗
ſit ciuis decedens in aliqua uilla uel uico e
piſcopus ciuitatis hoc exequat᷑ 2 ſi ipſẽ in
hus negligens fuerit denũcietur hoc me⸗/
tropolitano.ut ĩpſẽ hoc faciat.ut in pre.
ſi ant qui · et. ò. ſe. Inuenit᷑ etiã caſ in quo
eccleſia habet huigmocdl executione ʒ ut
in auẽ.colł.viii.ut᷑ cũ de ap.cogno:q·ſi u-
num H Tbi bona decedentis in captiui
tate neglecti ꝑ liberos eccleſie origims ap

plicanturque facto inuentario ilſi reler⸗

uare debet ad redemptionẽ captiuo ut
ſic quod in patris redemptione nõ fuit ĩ
penſuʒ.alioꝝ tedemptiomi ꝓficiat et per
id defunctianima ſubleuet᷑·. vde hiis le-
gitimĩs exꝛcutoribus dicet᷑. ĩ· V. Sʒ. Iteʒ
circa uſqʒ in finẽ· ¶ Datnn uero. 1.

0

ſiculq . Io.in fine tractadus. Ia.de ra.non
eſt auſus dicere ꝙ executor detur a iudi
ce dicens hoc iure non expſſu allegat man
in aut᷑:de ecleſia.ti:ſi quis hoc dxit in.
l.nulli:C. de epi.et cle · ¶y. ponens H d.c-
tum ęeti.l I qð all:de ſan.epi:qui.dha-
bundat in utroq;.c.et ꝑ te uideas.hoc ſci
as ꝙ Io. illaʒ ſola.l. ꝓ da tiuo allegat quã
auc tor.iad quã tamẽ Ia.reſponder̃ polſzʒ
illa non eſt executio uoluntatis ga ceſ
ſaret unico herede relicto. Eſt ergo que-
dam ꝓuiſio cõtra difficultatem ꝓuemẽ
tem ex pluralitate hereð illiꝗ qui leg: ue
rat alimenta libert᷑. . Datiui uero ſunt
qui uocatis heredibus teſt atoris dantur
a iudice uel conſule ciuitat is et hii execu
tores preſtabũt alimenta libertis quibus
relicta ſuntaut ex uoluntate defuncti ſi
ipſe ea ordinauerit Is aut executor caue
bit eis quibus relicta debentur ſe illis ea
redditu ut hoc et alia colligunt᷑ff· ð ali.
et ci. le.l.iĩii..iĩ:plura autẽ de hriis que in
ferius de teſtamentariis ſcripta ſunt locũ
habere poſſunt etiã in datiuis.¶ · Porro
MV, Verba ſunt ipſius Iohanms- in prin.
poſt ꝓhemũ. Jomnes hii executores a
iure canonico ſimplicit᷑ executores appel
lantur. ut in pre.decre.tua.et.c.Iohan.2
in pree uag. Iohann. frange panẽ·ĩ prĩ.
ſicut et omnes adminiſtratores ꝓcurato-
res uocantur ut.S. de hiis qui · alic. no- in
ĩIudi.intuead fi.di ſcᷣm leges autẽ dici
poſſunt diuerſores ut.ff. de ali.et ci.le.l.
pecunie · uel diſtributores ſcdm Kog.
exponit uerbu illud pecunie qnuſio. ·
Textus dicĩt legatoꝝ dinſio. 5.· i.diſtri
butio nam ſcdm eum diſtribuere et duuu
dere idem eſtde hoc.ĩ.V.xi.ſed an d ſtri
butor̃s po ſſũt etiã dici diſpenſatores ut ĩ
aut᷑:coll.vi ii. ut li.ma.2 a. . i liii-di- diſ
Penſo:dicunt᷑ etiam miniſtri quia miniſ⸗
terium eis dicitur cõmitti ut.ff. dele- Iii
ſi quis tĩiciO.x. xXXiili-di.C. i. et- xxinii di.
mniſtrũ.acur. aud mor̃ canomſtaꝑ uo-
cat eos executores M-Io-dixit cõmiſſa-
rios/et male fecit Guil mutando primo
quia hoc ueꝝ illud falſum:et idem uide
in· l.diuus.ff.ſi cui plus ꝗᷓ ꝑ.l.fal.et ĩ aut᷑.
de ec cleſia.ti. :ſi quis aut ꝓ redemptiõe.
Scðo.quia allegatio ſequens roff.eſt ſcðʒ
ſecundã litteram uerã uera.ſcᷣm falluʒ ẽ
falſa.que facit me alł ſatis mulſare. ut aut
dicit Ia.de arecõgruit nomen cõrmſſario
rum illis quibus cõmittitur aliquid di-
ponenduũ. SIn glo. poſita.C. de donac ·ſi
quis ꝓ redemptionerñi: et et iaʒ Kof. in

.⸗
Jer CCuaV 12 4 NA☛r col..k.

4

= ℳ0°

N1 ℳ₰W

Nl0

Ii.ſuo ubi tractat de act᷑·ex teſtõ.ꝭ. Item
quid erit.ſed Vber.de bo · uocat eos exe/
cutores et f icõmiſſarios ſuꝑ pre:l-nulli
rn.iĩ.Gofaũt no/ext e · Io.ꝙ im ꝓprie di
cuntur executores: nam ꝓprie dicitur e
ecutor qui ſententiã ad effectũ ꝑducit
WNW Sed hoc non uidet᷑ obſtar᷑·cum et teſ
tamentuũ dicat᷑ ſententia.ff.de teſta.l-i.in
aut᷑.de hr.2 fal.5-: ſi uero expreſſu et· S: ſe.
S ut.C.de execut᷑rei ĩudi.l.i.exde cri-
fal.ſuꝑ eo.ii.qvi.ab executoreſed certe
pari ratione dici poteſt executor qui ulti
mam uoluntatẽ ad efftuũ perducit · ut ĩ
pre.decre:Iohan· Vide qð ibi ſcripſi-
ſuꝑ.v.executores· quia et hinc inde di
citur iudicium.C.de ſacro ſanc.ec.l.ĩ.e&⸗
de.·.ſig.forus.S.uocat᷑et etia hec uiden
tur quo ad quedã equiꝑari ·ff.de pig act᷑.
non eſt. ꝓuinciales aut uulgariter tales
gadiatores a gadio qð uulgariter dicitur
teſtamentuBal- qnq; dicunt᷑ ꝓuiſores:
ff.de dote ple.theopõpuſ/qnq; ꝓcurato-
res. f.manda.l.ſi uero non renui·S.·fi. Et
breuiter nomina eoꝝ ſunt ſecuduʒ actus
quos habent exercer̃ nam aut mandatuʒ
eoꝝꝶε fundat᷑ ſuꝑ certo et tũc ꝓprie dicunt᷑
executores aut ſuꝑ incerto tũc dicuntur
fide i cõmiſſarn inſti de fideio heredi.in
prin· executor enim ꝓprie eſt ſicut pica
ed organũ de ap· nouit· S Quid ergo ſi teſ
tator in teſtõ poſt legata diit ticſũ meũ
Zadiatoreʒ facio miil officii ſibi cõmit-
tens expſſe nuquid talis poterit exeqꝗ teſ
tatort uoluntate et uidetur ꝙ non ſit exe
cutor neq; diſtributor nec miniſter cum
nulla executio nulla diſtributio nulla di-
umo ſit ei cõmiſſa-ar.C. & ferł/a nulloed
de v.ſig. forus:ꝭ·In omni.lxviii:dicor.
epᷣi in finedic ꝙ aut eſt cõſtitut gadia
tor nullo herede relicto.et tunc intelligit᷑
executor ? diſtributor ſiue miniſter ſeu
diſpenſator ordinatus ad omnia exequen
da ar.ff.de tuteł ·qui habʒ·S. fi. ff.de ap.
ſcio in prin.ff·de admi.tuquoc 5.·fi · ff · ð
adulteriis denunciaſſe.rn.il:ec de ꝓcur̃.
petitio ex de offi.iudi.deł.paſtorał.R·ĩ
et hoc ideo ut res magis ualeat ꝗᷓ pereat-
ff.de rebus du.quocl et.l.cũ in teſtõ.ext
de fide inſtr. inter. . cetex. Bal. Et quia
clauſula generalis ad ola refert᷑. de ſerui-
urbapdi et ſi ſeruitus.· aut aliquo her
de relicto. M De hoc.ĩ. v. ſed ſi ſit in fi.
xviiieſt. . et tunc habeat inane nomi
gadiatoris ut·S· Px· uel dic ꝙ coſuetudo
generalis intertat ut intelligat cõſtitu
tus ad omnia que ꝑtinent ad officiũ pdic

torum ut i n . cocor.et.ff deł.iii.hoc le-
gatum ff· ꝓ ſo.l.coiri.cõſuetudo enim
eſt optima legũ int᷑pres . ex de cõſue.cuʒ
dilectus. ff· deł.et ſe:cõ.l.ſi de interpᷣtatio
ne lernꝑ tn attenden eſt quid teſtator uo
luerit.ide·.ſig.quiſqs.ct il ud ſeruan
dum eſt ff. de re·du:quu heredi. ¶ Sʒ ꝗd
ſi dixit ſic facio ticiũ gadiatorẽ meuzʒ
Io.ponderabat iſtud ut qð deſignat mo-
dum et ſic ſeruandu neceſſario uidebatur
C. de hiis que ſuo mo.l.in. et ex de reſt-
ſpo·piſanis. De primo no.de cõdi:apo.ue
rum in fiſcde glo.ut eius cõſilio lega-
ta ſoluãtur et diſtribuant᷑ et uidet᷑ ꝙ tal
non eſt executor uel diſtributor. ar. f.S
adim.tu:pater.et.l.ticiũ 2⁊ meuiũ in prĩ-
quia nullu officiũ eſt ſibi comiſſuʒ ut.s.
vV. ꝓx. ſed nec talis poterit cogi cõſulere-
ar · x·q· ii.precarie.xi.q.ii.non licet.C.de
aſſef.l.i.ff.e:diem niſi forte teſtator ob ̊;
ſibi aliquid legauerit qð ipſe agnouit.ff
de cõdicet demõ/ſi cui uel dic ꝙ erit ho-
norarius gadiator quaſi obſeruator actio
nis heredis et cuſtos · ar. f.de adrni.tu.ſi
plures/G:i.xxiii:Qi:Cc:i. V. pri/ ibi pduces
ſunt.c. ec de maet obe:ci.et ualebit ſo
lutio et diſtributio legatoꝝ ꝑ heredẽ fac
ta ſi ille requiſitus nolit teſtatort agnoſcer
uoluntateʒ e& de arbi:cu olim. et de elec
cũ in ueteri.ff.de admitu.cu pater ał in
cipit quidã:5·papᷣ.·ff.de.V. ſig. corã.ſecus
ſi eius cõſiliũ non fuerit requiſium ·
ſup.et cõgruo temꝑe exſpectatũ reſpoõſuzʒ
p eadem iura et eſt hoc arbitriu ſcʒ Io-
2gut in pre.cõcor/ut ex de lo. et cõ.po

tuuit. M· Ia.de are:mutat terminos ſ. cu

cõſiliarius datur executori: ut quia iubet
ꝙ cũ cõſilio ticii executor cũcta diſponat
ad ꝑtem ꝙ ſine ipſius cõſilio ualeant acta
ꝑ executorern allegabat · ff. de admi. tu-
quidam decedens: pauluset.l.ticiũ·G·ĩ
Item quid ualeret querer̃ exquo non te
netur ſequi f. manda.l.ii.ex de arbi.cuzʒ
olim· In cõtrariũ allegat uoluntatẽ defuc
ti oĩmõ ſequenã ſi fieri poteſt. C. de leg·
I.cum queſtio in aut᷑de nup:·ꝭ:diſponat
In auten de iur̃iur.qð amori:pr̃aĩn prĩ.
Fiat ĩgitur diſtributio· ut mandauit. ff.
de inſti.ſed ſi pupillus.ꝭ.cõditio· et de e
erciĩto.l i. ſi plures:ex de elec· cũ in ue-
teri de offi:dełᷣ · uenerabili non ob · lex ꝗ
dam decedens·quia cuʒ ſup. iurt ueteri B
uide·S:de tuto/:nunc uidend. V. ut aũt
non poſſit teſtõ maãdari mri tutela cõiuzʒ
liberoꝝ. ff.de teſta.tu.l.iure noſtro. nec
poterit mandari aliud ſił'e ne circũueĩat᷑

0

J0

lex.ff.de ſponſa.l.oratio.et de tutoet eu
ra:da.ab hiis-l- ſcire.talis th licʒ teneatur
cõſilium requirer̃ nõ tñ tenet᷑ illud ſequi
ut in pre.decre:cum olim:et cũ in ueteri

æt ſi dicas ad quid ergo requirit᷑. Rſpondet᷑

trabi poſſet in ſententiã cõſulentis ut
no- in prec.cuũ olimet ſtatim ſẽquit᷑.uið
qᷣ de requiſitione conſilii plene ſcripſi·ſuꝑ
regula. null ex cõſilio.vi-poſt queſti
ones· C· Quid igitur ſi uoluntateʒ
teſtator agnolcit. ſed eius cõſiliũ cũ here-
dis uoto non cõcordat ·dic ꝙ ualet here-
dis diſtributio ſi ſit ydonea alioquin non·
ut in pre:decre:cum olimet de eleccau-
ſam queet in pre. lticiũ.ff.manda·l.ĩſ.S.
fi· plertim ſi illius cõſilium non ſic utile-
licet enim heres non teneat᷑ eius ſequi con
ſilium ut eæ de renunc · lecte debet r̃quĩ
rere. M· Hec ratio no.n pre:decre:cum
olim quia forte illius ſententia moue-
bit heredem ad melius uel ad bonũ arx
xi.di/in cenaffde arbi. Iteʒ ſi unus5. fi-
et· l. ſe. in fi.xx.i:de quibo in fine ·C. de
fideicõ.queſtionẽ·¶ Quid ſi teſtator di
cit uolo ꝙ ad uoluntatẽ mei gadiatort ſi-
ue executoris ſiue eius arbitrio fiat dii-
tributio/et legatoy ſolutio et uidetur ꝙ
erid iſte exccutor ſiue diuiſor heres enim
habet eius uol untatẽ et arbitrium ſequi
in pdidtis ar. ff. de. . ob. ſi quis arbitrii
et·l.le.et.l.ſi ſeruus.H.i.ff.ꝓ ſoctſi coita
C.de f ideicõ.l.fi.C.de conthenemp·l.fi⸗-
ff.quaꝝ reꝑ ac non da.l.iq prin. Bal- ar.
cont᷑fr.· de her.inſti.l.illa inſtitutio et.l⸗
captatorias.So ·hĩc ad pias cãs de t eſta.
c.cuũ tibi uel hic uoluntas reſpicit actuʒ
executiuũ non diſpoſitiuũ.ff.de reb du.l
utrum·6: i. e unde quaſi executor cenie᷑
ff. de cõdi:et de:in quibus · S.Ffi:et erit ad
inſtar-honorarii tutort ut.S. V·iii Fᷣ ꝗd
ſi. ¶ Quid ſi male fuit arbitrat et uide
tur ꝙ heres non tenetur ſequi arbitrium
eius ſed ꝑ ſe facere poteſtff.de admi.tu-
pater ał incipitquidã · ꝭ·papᷣ.ff.de mu2
ho.ut gradatim. . i ede arbi. cũ oliʒ ad
finẽ ex de iur̃iu/quintaualł·et.c.ueniẽs
e de eleẽ in cauſis·Alii dicunt in dubio
eundum fore ad arbitriũ bom uiri.ar. ed*
de reg et t᷑ᷣn. ad reł.licet ulẽ með.ff.de cõt᷑
hen.emp.l.fiet·l. hec ueditio ff. ꝓ ſocio
ſi ſocietatem:et· lſe·de pe·di.vii.c.i ꝓpe
prin. vV. iſſet ad fradres·ſi uero certum ſit
ipſum male arbit᷑tũ fuiſſe tunc heres per
ſe faciat.Alii dicund ꝙ ſi de ommbo fue⸗
rit arbitratus functus eſt officio ſuo nec
ulterius eſt cogendus · ff/ de arbi·diem. ft⸗

de re iudi:iĩudex ext᷑ de officio deł. in litte
ris. Si uero ð quibuſdã ti cogend eſt ite
rum arbitrariff. de arbi-quid tñ aries 8
teſta:tuaet de eleccũ terra ꝓpe finẽ· ·
ſed pone ꝙ prius moritur ꝗᷓ arbitraret
ꝗ eius uoluntas declaret᷑ nuquid expirat
uel eſt in cauſa caduci legatumet an epi
ſcopus in locũ e us ſuccedat.ar. MH. ſup-
ꝙ expiret. · ff.de. v.ob.ſi quis arbitrii
et.l. ſe.et-l.ſ ſeruus · R.i.e& de offi:dele-
c·.fi ar.cont᷑ ꝙ epiſcop:in locũ eius ſuc-
cedat.ſicut et ſuecedit cuinbʒ executori
teſtatoris uoluntatẽ non implenti · C. de
epi:et cle nullus S·I. In aut᷑.de ec ·ti.5· ſj.
autẽ qui hoc facereet in pre ·c.tua et ſic
non uidetur legatuũ euaneſcer̃ dicunt qui
dam ꝙ qñ teſtator dixit lego ·x. ꝓ alimẽ
tis pauꝑpum uoluntate uel arbitrio talis-
2c.· hic duo continent᷑·ſ.ipſum legatuz et
ꝙ chſtributio et ſolutio fiat de uoluntate
ipſius unde licet alteruʒ . ſ.diſtributio de
uoluntate illi morte pᷣuenti fieri nõ poſ
ſit nihilominus tñ legatum manet.ex de
dolo et cõtucum dilectiex ð reſti.ſpo-
piſanis. ff.de cõdi.et᷑ dehec ſcriptura nec
pibit legatuĩmo quo ad illud ſoluendũ ẽ
teſtatatort implenda uoluntas. ff. de con
dic.inſti:.l.turpia:. iĩ/et.ii:et.l.ſi fundus
5-Iuł. nec ſuccedet ep̃us uel poteſt dici
ſi talis ſit executor: ſuccedet ep̃us/et ui.
de ·ĩ· Vxiii:quid ſi ſunt· ¶ Sed quid ſi il
le uiuens non uult arbitrari:et uidet᷑ ꝙ le
gatum euaneſcit. C. de contrahben emp.l.
Fi.extra de Rp · ſciſcitatus et de offi:del
prudentiã..I. ſed dic cont᷑ar. C. de inſti.
et ſubſti.l.i·ff.de con.et de.ticius.¶ Sed
an poterit cogi arbitrari et ſuam diecre
uoluntatẽ quidam dicũt.· MAlb.papiẽ
ut dicit Io· ꝙ non ut in pre.l. de cotra
hen:emp· et in aut᷑.colł.vin.ut lice·ma.
et.a.· li uero ar:contra.ff.de arbi.labeo.
Quod ſi non negat ſe uelle arbitrari nego
cium tñ tenet in ſuſpenſo.Dicũt quidam

non eſſe cogen alii contra. MÆ1. (-Io-auc

tor huius tractatus quu dicit eum preci
ſe cogenð pᷣtoruũs remediis captis pigno-
ribus et diſtractis et multis ĩpoſitis ff-
de cõfeſ .certum-i.rñ et de uen.inſpi.l.i.
6· ex hoc uideĩ. V.lviii:querit᷑ aut ibi poſ
ſet etiam dici. q ¶ Sed pone ꝙ teſtator
dixit facio talem gadiatorem ut ꝑ euʒ fi
at diſtributio rei legateſeu quantita tis
certe talis eſt executor ĩdubitate ſeu diſ
tributor quia hoc ſonant hec uerba · ff. ð
ſoł.l.fi. ¶ Sed an diſtributor dicendus
eſt executor et uidetur ꝙ non. nam

—

NWX.

7 .
Jrrr eel Belenn 8
Wecata /NAalbs teL4

diſtributor uidet᷑ ſolu eſſe diuiſor cui mo

mtanea et uoluntaria tmn cura eſt imuc-
ta an alia eſt cauſa executoris ꝗᷓ neceſſitas
pbendoꝝ alimentoꝝ ad cxequendu aſtrin
git.ut.ff.de ali:et ci.le-pecunie nec uidet᷑
etiam dici poſſe miniſter:qui habet diui
dere fiue ſoluer̃ ſiue exequi:ut.e. Ci.l. ii.F
idem ſit dſtributor et executor⸗ uidet᷑
ex vVbis ꝓphete dicent.· MHplal. Cxi· 3
diſpſit dedit pauꝑibuset in euangelio-
WHIo. vi.poſt prin. Diſtribuit diſcũ
bentibus et ar ec de ap:nouit diſtribue
re enim eſt inter plures diuidere ar exX ·8
conſtit᷑. cum acceſſiſſent. Et de cõcel-
pben . c.ult.li.vi.v.ſi aut· Item ꝙ diſ⸗
tributor idẽ ſit ꝙ mimſter uel executor
uel ſolutor. ꝓbatur.ffde ali:et ci. Fliii.
ff.dele.i.queda.· S.ii·ff·ſi cui plus ꝗꝙᷓ ꝑlfa-
I.i. 6. diuus uidetur aute inter hec officia
eſſe differẽtia:ut.ĩ V·Ix.de executor̃. Itẽ
ꝙ diſtributor ſit ideʒ ꝙ diuiſor ꝓbatur
iI.q:iſi peccauerit ibi diſtribuite temꝑa
26. et uerum eſt ꝙ diſtributor eſt ſolutõ
ſiue executor.de hoc.S· V. porro ſub· V. i
¶ Sʒ quid erit ſi teſtator ita dit facio
t.gadiatorem meu uolens p eũ fieri ſoluti
onem ie gatov et uidet᷑ ꝙ iſte ſit merꝗ ex
ecutor uel miniſter non habens poteſta-
tem diuidendi uel diſtribuendi ſed lolum
ſoluendi et de tali loqui uidet᷑.pre ·l.ff.de
ali:e t ci. le.l.iii.pſertim ſi teſtator fecerit
nec etiã deſignauerit ꝑlonam ꝑp quam fiat
Adhuc idem uidetur ut nullã habeat po
teſtatem.ſicut nec merus executor ut ex
tra ð off.deł.paſtorał..quia et de ap no
uit et ſic heres diuidetar contra ꝙ execu
tor qui habet ſoluere debeat diuider 2 ſol
uere ſuo arbitrio ut in pre.l. ini et de ali-
er ci:l.hoc uerius uideéé. M Scm Io.ꝑ.
illam et hoc intelliges ꝑ ea que no:et dixi
in prinin. V.dat iui hic aut auctor intpo
mt ad uerba Io.uſq; ad. v. et ſcias· C
Notanð quoqʒ eſt ꝙ in teſtõ dicit᷑ facio
talem executorẽ ad cõplendũ ommia pdic
ta er ſingula et nihil aliud.iſte eſt merus
miniſter. et pecumiã ſibi datam diſpenſar
poteſt.ſed aduerſus heredem nullã habet
actionem nec aliquid poteſt niſi inquan-
tum teſtator ei conceſſit M·Vide hoc
plemus..· V. et ſcias.xvieſt. J· Vnde ſi
teſtator uelit dicar ꝓut habcur. S. . Pae⸗
v.in forma teſtamenti.M.ſup:que in-
cipit. licet incerta:et incipit.ibiex ad hec
omnia. in flore aut ipſius addidit Kolan-
hanc formam que aliquid ſupplet ſubdit
etiam ibi ·ſ.in flore:qð tñ poſuerat ubi·s⸗

de poteſtate uendendi ac. et de formis
exequendi altero impedito uel non exe
quendi:ſine conſilio et cõſenſu talis·et ſi in
caſum diſcordie uolebat uel nolebat ſtari
maiori ꝑti: Sed querit Gui.de cõiu.ſuꝑ-I
nullian ex ui tallum uerbo? quibo dat᷑
poteſt as agendi petendi.uendendi. 2c.· de
tur eis actio cont᷑ heredes in caſu quo ali
as non agerent ut quia non ad pias cauſas
arguit ꝙ ſic ex generali quo dicitur teſta
toris uoluntatem ſequendam. In aut᷑de
nupt᷑·9diſponat · ut ſic ꝓpter expreſſio-
nem etiam liceat res illius uender ſicut 8

C utor̃ dicit᷑ in.l.ſi tutor·C.de inter.ma.i

tertuet pu:et quando decre.opoñ eſt.l
fi.et qð ibi no· et in. l.alio ff. de ali. et ci.
le.et conſtat teſtatoris mandatuzʒ durare
poſt mortem.ff⸗man.ſi uero non remu.
6.·fi· cum.lſẽ· Ipſe tenet eũ ex tali poteſ⸗
tate nec agere poſſe in caſibus non ꝑmiſi
alias nec poſſe uẽder̃ inuito herede reſtr ĩ
gitur ergo poteſtas ad caſus ꝑrniſſos ut ag
at.et ſic ut dicit intelligatur glo · ſuꝑius
alł. In hiis ergo que non habent iuris ad
mimculum nõ agent quia non poteſt teſ
tator facere quin leges in ſuo teſtõ locuzʒ
habeant.ff. dele:i. nemo poteſt ex de tel-
tamentis.requiſiti ·.V. ſecus autemet ibi
concor: Item conſtat ꝙ nullus agere po-
teſt niſi is cui debetur. ſed executori nu⸗
do non debetur nec mandatu habet a lega
tario cui ðbetur.nec teſtator pot eſt hoc

facere quia ſibi non debetur et ipſe facit

ꝙ; debeatur ad rationem inducit. ff.de re
guł iur-l.neo alieno aguũt aut tutor̃s 2 cu
rato.ꝗa iuris adminiculu habẽt et ſic eti
executores ad pias cauſas. alii uero nõ ba-
bent officium a iure ſed a mandato teſta
toris ad hoc facit ratio iurium.ff.de ma⸗-
nu.teſtichus· et.ff.de iu do·l.ſi ego · S· ſi
res. Expſſius ſcm eum facit.ff. de teſta:.
tu.l.iur noſtro quia mater non poteſt eſ
ſe tutrix.ut dixi.S. V. iĩii. ꝓpter qð admi
niſtrare nõ poteſt. licet teſtator hoc mã
det.quia caret iurt admmiculo fic in ꝓpo
ſito.ff.de neg · ge:qui aliena·ꝭ/·ffad tre
bel.lutius.ꝭ̊· meuia qui bene facit ſcðᷣm
eum.cont᷑ria dicit eſſe remota· et ꝓcedũt
in haben tibus iuris adminiculũ ſicut tu
tores et ſimiles.Dicit auũt illum non dici
nudum mĩſtrũ.cui teſtator legauit licet
reſtituendumut plene dicam.ĩ.ſuꝑ. v.
xvii. in fine· J · uel ſic. FOroma.Dans et
tribuens el plenam ac commodã et liberã
poteſtatatẽ atqʒ generale mandatũ cuzʒ li
bera adminiſtratione exigendi petendi

— —

ed recipiendi ab heredibus infra ſcriptis
uel etiam a ſuis debitoribus a quibo eoꝝ
uoluerit ſuſticientem et integrã pecumã
ꝓ predictis omnibus et ſingulis exequen
dis.et contra eos habeat cauſazʒ agendiet
ipios cum effectu cõueniendi et manda
uit dictis heredibus ꝙ dictam pecumaʒ
fine lite et moleſtia ipſi executori dent et
tradant.alioquin pene nomine eos capna
uit ĩ·x. ip̃i executori ꝓprio noĩe r̃cipiẽti
legati nomine applicandis · S· · Po · V· ſẽq
tur et pdicta omnia et ſingula mibilomi
nus executioni mandari pcepit · · Hic
poſſet ſequi abſolutio et liberatio a ratio
ne reddenda que ualent ut uerbum ſonat
miſi cõtra eum ꝓbaretur dolus in admi-
mſtrando uel diſtribuendo. ff.de admi.
tu.quidam decedens ð libe.leſi quis rati
onem. a· l.ſi petitor · ff.deleii.ſi ſeruus ue
titus uið qð ſcripſi in ðcre: Io. vV. ſed ex
his ad fi·pe.colup· J Et no· ꝙ ido dixi.g
6· Px. in prin: in forma teſtĩ dans ei 2 cui
libet eoꝝ.2c. M.· Si eſſent tres 2 nõ uult
ſingulis dare poteſtatem det duobus 2 B
eſt utile ꝓpt᷑ ea que nõĩ.ĩ. V. Iii.led quis
erit exequens ibi dicam· quia non uið
tur ꝙ alt᷑ executoꝝ·ſeu fide icõmiſſariorũ
poſſit ſine reliquo agere:ar · C. ð hr. act᷑.l.
ii ar.tami cont᷑ra.ff·de curt.bo.daſi plu-
res et.ff.ð admitu Screto.2. ff. &̊ ꝓcur.

ſi quis curn ꝓcuratorio et · l.ſe·et hoc tu

cius eſt. M· ſ.ꝙ detur mandatuʒ de quo
S. nam dictum ꝓximũ nõ poteſt dici tu-
cius.ſi dixiſſet uerius coaptaretur littera
ſequens· Jü. Scdm Vber.maxime quia
nõ coguntur hoc officiũ ſuſciꝑe· ¶ · ꝗd
ſi ſunt plures et unus ðᷣcedit · nuũquid erit
inter eos ĩus accreſcendi ut ſuꝑſtibus ac-
creſcat officium iſtius. 1 Pepeditun
eſt ꝙ uno mortuo abſente uel exequi no
lente aliter exequitur.niſi teſtator aliud
ex pᷣſſit.de teſta· c ii.ſcðo rñn li.vi.et queſ
tionem ITo.de deo ibi ſcripſi ſuꝑ.v.lidẽ.·
et fuit.xini.xerci libri ꝗᷓ uult ꝙ epiſcopq
non poteſt in locum defuncti ſubrogare
quando ſuꝑſtes poteſt exequi.et ideʒ ſta
tim uide in· v.nec debet· J · Et uidetur
ꝙ ſic ad inſtar uſufrutuarioꝝ· utffde u
ſufr.accre·l.i.ĩ prinſed dic contra ſ cðᷣm
Vber.mmo epiſcopus in locum defũo-
ti aliuʒ ſubrogabit ad inſtar tuto mor
tuorum. ud.C. in quibus cauſ.hñntu:per
totum niſi dati forent a teſtatore cum il
la clauſula· ꝙ ſi non omnes intereſſe pode

ritis 2c. ec de:off. dele:uno 2 c· prudenti
am.5·adicimus/et ex de teſtaravynaldus

in prinde hoc ·ĩ. V. xlviii.led ſi alter uel
diſtingue · ſcdm Io.de deo cuius fuit
hec diſ tinctio ponit queſtionẽ· S. P al-
legatam.huic etiam cõuenit.V. xil.ĩ.
ad ſolutionem huius queſtiõis et pceden-
tis aut teſtator legauit certas res certis
pſonĩis aut cõmiſit arbitrio cõmiſſariorũ
aliquid diſtribuenò pauꝑibusaut man-
dauit aliquid fieri puta fundar ĩ eccleſiaz
uel hoſpitale uel etiam domũ religioſam
ſi quid legauit certas res certis perſonis et
unus ſolus cõmiſſarioꝝ ſoluit eas ilł2 diſ
dribuit inter eos ualet qð fecit licet male
Fecit cõſocios non requirendo quia multa
fieri ꝓhibent᷑ 2c. ex de regł·ad apoſtoli
cam.i.qiĩquidam.xx.·q:v.ſed obicitur
Si autem iuſſit teſtator res uendi. M. ꝓ
pter hoc uerbuz poſita fuit remiſſio que
nunc eſt poſt duos ꝓximos.v. ꝗ fuerũt
additi. et melius portata fulſſet poſt·x
xii. Juel ut pecunia ſi qua extabat ſcðᷣm

arbicrium comiſſarioꝝ pauꝑibus diſtri-

bueretur tum unus ſolus nequit hoc ex
pedire ſine alnisadinſtar cõiudicũ ut.s uł
coeligentiũ. ut ex. de elec. in geneſi · Si ue
ro iuſſit fundari monaſterium uel aliq
pium opus fieri tuc ommũ cõſenſus debzʒ
requiri qui ſi dicordent uel cdifferant tũc
etiam ad unius eoꝰ inſtanciam eos epiſco
pus coget ad hoc ex de teſta.nos quidem
C.de ſacroſanc.ec.l.i . M.VI ĩ. V. hxv⸗
quid ſi teſtator et quod ibi dicam.q nec
debet tunc epiſcopus alium ſubſttuere
altero eoꝝ mortuo cum alii poſſintid fi
deliter exequi non enim fuit mens te ſta-
toris ut altero eorum decedente aln non
poſſunt exequiſed econt᷑ et in teſtamẽtis
bemgna eſt interpretatio facienda.ex de
donat᷑cum dilectus.uduoluntas defuncti

impleatur.C.de ſacroſanec.l.i.xiiiqii.

ultima in aut᷑.de nupt᷑ꝭ.diſponatcolꝰi
ii. ex de teſta.iudicante Si auteʒ negligẽ
tes uel ſuſpecti eſſent· tunc debet epus in
tponerꝑtes ſuas ut in pc.nos quidemet
e·ti.tua:nos et.c· Ioh·et ſic etiam de her̃
chbus. ut.e.ti ſi heredes et ſi illi inter ſe ad
inuicem diſſentiant ·poterit ep̃us cuz eis
cõlentire qui loci uel ꝑſonis pauꝑioribus
intendunt ꝓudere ff.deleil:l.net in au
ten.q ec.trꝑ totum.C.de epi et cle· ſi s
ad declinandã ff. ðle·iii.legatis.·i · Bal-
hoc ſi non inuenitur maior ꝑs alias ſtabit᷑
maiori ꝑti et poteſt unuſquiſqʒ; uotũ ſuũ
deponere ſeꝑatim quia non faciunt colle
gium.ff.de pac.l.cum in eo Inno/uiðtur
ꝙ debeant ſimul conuenireff/de arbiet

N

98

Item ſi unq·5·fiet·l.ſenatus qð eſt tutiq
et uerius quia officium non debʒ diuidi
25· ſed ſi cocordent in bono epus nõ habʒ
quicꝗᷓ facere ut in preconcoret uide.S-
v.vn·ſed pone ꝙ prius ¶ Item pone cũ
quidam fenerator ueniret ad penitentiam
ꝓmiſit ſacerdoti nolenti ſibi aliter dar̃ pe
nitenciam reſtituer̃ uſuras receptas 2 re
mitter recipiendas nuc queritur an ꝑ ſa-
cerdotem adtio et exceptio debitoribo ac
quiratur et uidetur ꝙ non ut inſtit᷑.ð vᷣ.
ob:òS.alteri.Iteʒ quia ceſſat cauſa mortis
Item quia ſacerdos non eſt hominis ſeruq
publicus ſed ſolius dei: unde deo debet ac
quirere et n ð alii.dic cont᷑· quia ius publi
