ut dii :· H· S· V. ꝓoe·2· S. G nunc uiden.
q·2 nõ ·ſcdm.2.· ĩ de ap:ꝭquałᷣr · V. Icezʒ
ꝙ faciat· ·2 ideo appellari põt ut in p·
c:ex ꝑteex· de re iudi-ſuborta de of.deł.
cum cã. ff.de his qui no. infalucius .C. ſi
ex fal:inſtru.lei ¶ Sed ſi ſit iudex ſecula
ris nunꝗd poteris ab eo appellare· ꝓpter
exceptões n admiſſas ur ꝙ n·C quoꝝ ap.
nõ re · l· peex de ap.ſuꝑ eo·ii·2· i·q· vi · ñ
ita:a.· I.ante ſnĩarn ſed poteris iudici dice
re ut cx officio ſuo interlequat᷑ ut t de
no·op:nun/ ſi pretor ff.de re iudi:qð iul-⸗
ſit ar·tamẽ cõtra:/ꝙ etiã iure cauli acmit
tenda ſit appellatio ſi ꝓnuntiatus ſit ido
neus qui ñ eſt· ff.qui ſatiſda.co·arbidroꝰꝝ
ff.de mino intra ucile in prin α-Huc
uſq;.fuit uber de bo:mnhbi cartaxi - ubi
de ꝑlona diuncta tractat in fi.2 Io-de de.
de excep· cõtra agẽtes ꝓ alus: · Itẽ que
rit᷑ ſi· S.· e& de eta2 qualiex rõne-z aliis
cãibus qui no.in p.c ñ itaa· c. ſuꝑ eo ·
¶ Itẽ caut ſit iudex ut ꝓpoſita cxcep⸗
tione · que ſi nõ admitteret᷑ pars appellarzꝭʒ
dicat ſic :ut uiã pᷣcludat appellationieꝑo

bãc exceptionẽ admitto ſi ꝓbata fuerit.

H·ñ uideo hic magnã cautelã quia etxiã
ſi ſinpły'r admittat admiſiſſe intelligit᷑ ad
ꝓbãdum ut ſequi2 qð dicit᷑ in decreolĩ
eſt regłare:quãdo enĩ appellat᷑ ante ſnĩazʒ
ſic ſcribitur ꝑ iudiceʒ appellatõis. nec ſũt
illa uerba iudicis a quo. ſed pape delegãtt
S.· unde ea nõ ꝓbata ñ poterit ꝑs appel
lare uł ſi appellet· appellatio nõ admitte

tur. pec cautela elicit᷑ e de excep- oli. V.

di. v.m. ualidis autem exceptionib ad
milſſis ſtatim prefigat terminũ ogruete

8

N

perempłorium ſuo arbitrĩo reo. quẽ ꝓ-
bet eas 2 actor de expenſis ꝓteſtec ſi for
te reus ꝗ in cxceptione fit acKor deficerz
in ꝓbaao:ueʒ in ꝓbã lo except cααο
danturvin dies: die in qua ꝓponit᷑ ↄpu-
tata/quoꝗ dic ut.s· 6.· il· Vſi· porro excep-
tio· Ite in exceptõe ſpoliatõi ꝓbanda ſta
tuunt᷑·xv dies.die in qua ꝓpont᷑ non cõ
pPurata- eX e reſti:ſpofrequens·5 · ſed ſi
in ciuilibus 2 ultima die termini poterit
exceptiO ꝓbari de hoc.S: de dilat᷑. .i. Xſi
ſed nunꝗd 2 ſe· ¶ Prefo igit᷑ termino
ad ꝓbandu reus poſtulet ſtatiʒ actorẽ ꝑ
luramentũ ſuꝑ ipſis exceptõib interro-

gari formatis ſuꝑ hoc per ipſlum reũ uel

ꝑ iudicem ĩterrogatõbo ſcᷣm curie mo
rem 2 ſi reꝗ e actoris rnſionibus poterit
ſuam in hoc fundare intent ionẽ bene qui

dem. alioquã ſuas ꝓbatõnes inducat adue

niente igitur termino: ſi iudex uiderit eæ
cepcione ꝓbatã ꝓnũtiet ĩ hac forma:

(rFOrma interloqudi ſ. uper x

Ceptione probata NRica /

Cum nos tłis de tłi cã que int p.2· h.
txit᷑ ſeu uerti ſperat᷑· auctoritate domã pa
Pe cognoſcere uoluiſſem:dictus.p· a no
be cicatus cont᷑ rãs apłicas excipiẽdo ꝓ
poluit in hac forma. corã 2c· uł ꝓpoſu
hbimpetratore ĩpetratiomis temꝑe fulſſe
excõis uinculo innodatu 2 quia termino

eidem ad hoc probandũ ſtaturo-idem. p.

ſu exceptionẽ ſuſticiẽcer probauitaideo

las ipſas per.had nos a ſede apłica oprz

tas.habito peritorum oſilio interloquedo
Pronuntiamus:nõ ualere 2 nos per eas ad
ipſius iſtantiã nõ poſſe procedere ĩ hac cã
uł ꝓnuntiabit eas ꝑ ſalſi ſuggeſtionem
obrentas e de Bep dikctꝗ.i de ꝓcur̃.c.
fi:de of.le.ſenificantib-tamẽ uidetur
ꝙ poſtꝗᷓ aliqs eſt abſolutus põt uti lis
impetrad dum erat excõicat qð dic ux
no.ex· de ꝓcun·c.fi.2 de excep.pia.ĩ gł.
ſed miꝑ:·2 ideo quidam omittunt 2 bene
H.Immo male hoc dico etiꝗ tpꝑe decre.
Pia:que nõ correxit in aliquo decretali ip
ſo iure · de Rep.li.vĩ ut ibi plene no·ĩ glo.
nunꝗ ergo. J. Vba illa lras ipſas nõ ua
lereSed quomõ ꝓnuntiabit ſi nõ habet

jur:dition? ex Npto.de hoc no in pre.c.

dilect.2c. ti: C.fi-Si uero ñ fuerit excep

tio ꝓhbata ſic dicet· FOrma.cum nos-2c.

ut.·S. uſq; excep.ſufficienter iunge mi ꝓba
uit 2 idcirco interloquẽdo ꝓnuntiamus-
dictumhactorẽ excõicatum ñ eſſc 2 ad

Pꝓlecutiõʒ cauſe ſue debere admitti 2⁊ noꝛ
execut ionem mandati apłici procedere
Poſſeexce pt uiomodh nõ obſtante ·2 ſi
lis fuerit conte·2 ordo iudiciariq fuatus
in huimodi excep/cognitõe fiat de hoc
mentio in pᷣa ꝓnuntiatõe. ¶ Quod ſi re
us probare noluerit u nequiuerit quod

obiecit ſic ꝓnuntiabit. FOrma. Cuʒ nos

talis.2c· ut· S/in ꝓx:forma uſq; ſuam ex
cep· Iunge probare nõ potuit u noluit.
idcirco Intloquẽdo ꝓnunciamus ipas lit
teras nõ obſtãte excep:. cõtra eas Ppec ſita
uaſere ac nos per eas poſſe in ca iſ a pcede
re iuxta tenorẽ iplax2 quia idem talis ñᷣ
probaut:q cb cct— ipſum ĩ expenſis ad
uerſari ↄdempnam quas ps altera do-
cuerit ſe feciſſe ceteααιτn nobis in po
ſteruʒ reſeruara. Halodempnat ataxa
tio poteſt fimul reſc ari quado es pẽſe ue
mũt ex interlocutoria ſi ex diffinitiua nõ
quia functus eſt officio de ap.ſcpe:p In-
no· ·ge iure enĩ debet ĩ expeni odẽpna
ri in ꝓbatione exceptionis deficiens ut
ex de do.2 con:finẽ ex. de preben:calup-
maʒ poſtea uero lata ſnia udex taxabit
arbitrio ſuo expenſas conſ deratt qualita
te nego-n:2 tꝑe diſceptatiomis.2 conditõ
ne litigatox 2 alns circumſtantis . dicẽs
ſic ego taxo expẽſas fcãs occſõe ꝓpõite ex
ceptionis in.x uł dic ergo tu uictor per
tuum ſacramẽtu ꝗtum expendiſti.ĩ . li
br:ad pl a ille rideat ꝑ ſacmẽtũ ſe expẽ
nſſe-vu lB. P: ix. F. x. h mi un dena
rio ſi ii expeudit quo facto iudex dicat
2 ego te ꝓponẽtẽ quia in ꝓbatione defe
ciſti: cõdempno exequẽdo ſniam.z taxati

onẽ meã iuxta declarationẽ illius pcipio

tibiꝙ; ſoluas ei.vin.libr. P. ix. lib. uł.x.
libr minus uno denario.nomĩe expenſaʒ
quod dic ue.ĩ.de expenſis.poſi remo.in
Prin. Quod autẽ prius poſſet fieri ↄdẽp-
natio 2 poſt raxatio ꝓbat᷑ · ff. de ſolu.mo
deſtius ualet eniʒ tunc talis incerta ſnĩa
Ideo quia forte iudex cerxificari non põt
ut in pre ·ꝭ/poſtremo. v. Item ſcias ar.
tamẽ contra ꝙ taxatio debeat pcedere cõ
dempnatione· ut in concor:que ſunt in p-
5 poſtremo. in prin ubi · de hoc per que
iura nõ uidet᷑ predic tã formã ꝓnũtiatio
nis ſtare poſſe. unde ad euitandà huiorno
di ↄtrarietatẽ iudex ſi uelit in fi. ſnie non
ↄdempnet ĩ expẽſis·ſed dicat ſic· expẽſarũ
autẽ cõdẽpnationẽ 2 eaꝝ taxationẽ nobis
ĩ poſteꝝ reſeruamus:2 ſic poſtea quando
uoluerit poterit cas taxare.2 eis uidtuz
et iã cõdempnare.prius tamẽ dictũ roãna

.
.
.

eurĩa ſeruat? ꝙ autẽ poſſit reſeruare ꝓba
tur in pre·ꝭ/poſtremo. ·illud exiã·ſalua
tamẽ eurie romane obſeruatione-que P-

milſa forma tã ĩ interlocutoriis ꝗᷓ in diffi
nitiuis palſim utit᷑ conſonũ iuri puto eſſe

ſupraſcriptã formã ſeruari deber ĩ ĩterlo
cutoriis in quibus parui ſumptus cõſter
adiudicant᷑. In diffinitis uero ſeruari põt
forma tradita in pre·ꝭ·poſtremo.in prĩ-
Quidã autẽ priuſꝗ interloquat᷑ axant ·
2 urare faciunt ſuꝑ eis ·2 inſerunt in fi
ꝓnuntiationis poſt uerbũ obiecit ipſum
26· taatio ne 2 luramento premiſſis ĩc-
ſolð· nomine expenſax aduerſario cõdẽp-
namushoc tamẽe nõ placetnã ſcᷣm huũc
modũ adtor priusꝗᷓ interlocutoria ? ſen
tẽcia ferat᷑· certus eſt ꝙ pro eo pronunti

abit᷑.cum tñ iudex nulla interlocutõe de-
beat pandere· ꝗd ſentiat ut.C. de falſ.ubi

ed ⁊ ubi iudex intra pmiſſa ſuper expẽſr
incert eſt·poteſt ſic dicere · pronũtio te
expenlas polle petere ut.C· de fruc·et h.
ex·terminato:/2 ar ff. de re iudi ·paulus.ĩ.
2 tunc z poſt plures dies poterit in eis cõ
dempnare ac eas taxare ut in · l.mode-
ſtin-a aget᷑ ad eas ↄditione ex illa-l-pau
lus ut dicunt quidã2 hec optinẽt etiam
in diffinitis · · hoc nõ placet ut ſcripſi
ſatis de ſeque poſp·ciin glo:pe-ubi uid

2 hac per p.l-paulus·2 , Pre decre-de ap

pel:cum appellatõ:busi. No ĩn fiili-vi

¶ Et no ꝙ ubi pᷣmiſſo modo ſmia in

certa ꝓfert᷑·poteſt ſcᷣm quoſdã corã exe
cutore certificatio fieri · puta taxatio et
iuſiurandũ ſuper eis preſtaru Sed cum iu
dex hoc ſibi recinuerit ut patet.Sforma
ꝓxiĩia:nec executor habeat ad talia exten
re manũ meli eſt ſi hoc corã iudice fiat
¶ Generałr autẽ ſuꝑ qualibet exceptõe
fic poterit ꝓnuntiari· FOrma. Cum ĩ cã
tali que uertit᷑ inter talẽ 2 talẽ corã noᷣ
talis per talẽ fuit corã nobis ꝓpoſita ex-
ceptio nos habito ꝑitorum cõſilio dicim
2 interloquẽdo ꝓnũtiam eam nõ eſſe ad
mittendã:nec eã admittim⸗2 ea non ob
ſtante fore in negotio ꝓcedendũ uł dici
mus 2 interloquedo ꝓnũtiam eã admit
tendam fore-2 eam ducim admittẽdaʒ
ex· de libelłob.c:ii.2.iii-¶ LPorro in ita
ha format᷑ interlocutoria iuxta cõſilium
a ſapientibo in ſcripti datuma nihil alis
debet ↄtinere interlocutoria ꝗᷓ cõſiliũ ut
dixi·ĩ.de requĩſi.cõſiꝰ. .porrohuiuſ-
modi dato ꝙ hoc mõ fiet. FOrmaCum
ĩ queſtõe que ĩter tales uertit᷑ corã nobis
ĩudice tali ſuꝑ hoc inter aduocatos ꝑtiũ

dubitatio foret exorkatales ſapientes aſ
ſumpti fuerunt ſuꝑ cõſilio in hac dubita
tione dando qui quidem tale dederunt
ↄſilium pone illud de bo ad uerbum et
in fi ſubiunge nos igi eiuſdem conſilii
formã ſequẽtes inuoc ata ſpiritus ſancti
grã ꝑtibus pñtibus ĩterloquẽdo ꝓnũtiãq
ſic·repete uerba conſilii dati 2 ſcòᷣm ea ꝓ
nuntia. H.· dat intelligere ꝙ nõ ſuſfice-
ret iudicẽ dicere ꝓnũt io per oĩa ut ĩ cõſi-
lIio cõtinet᷑alberpapᷣ·de hoc tractauit in
ſummula de habends cõſilus de qua dixi
ĩ.de requiſiti ·cõſił·2 ad hãc ꝑtem allegat
C. de ſen.2 inter · l.preſes.ff.de arbiłquid
tamẽ de re iudi.l.i.a·lĩ ſumma per que
patet ſnĩam nõ tenere que rõ otinet abſo
lutionẽ łᷣ ndempnationẽ uł equipollẽeifa
cit etiã · ff·iudicaſol.l.iudicatũ.u·ĩ cõtra
riũ quia ablolutio uł odempnatio dicta ĩ
cõſilio per ꝛlla ba a iudice repetita uide
tur.facit · ff.de V.ob.l.titia:de cõdi ĩſti.
cum ſeruus:de ſeruiurpreſi biarum.et
dele· i· l.talis ſct iptura.a2 amplectenda eſt
hec repetitiõis interpretatio que facit rẽ
ualetffde re·du:quociẽs:a deleiĩiiã repe
tẽdis ex de V·ſig abbate· Itẽ per illa uer
ba ſaltẽ iudex dicit᷑ oſiſium ap ꝓbaſſe 2 cõ
firmaſſe inſti.mã5ꝭ·tua gratia.f manl.
ii: in fi.de admitu:quida decedẽa ·ꝭ papi
nian.2.· J. ditium 2 meuiumi. REo- in fi-
oↄfirmãs aut ceſet᷑ ẽpetiuiſſe ofir̃ataft· de
adop.l.adoptio·de vſig · l·obuenire n
aut᷑.de defencni·5 interim. ꝓpter ?oba
ergo oſilu ddempnatoria uł abſolutoria

iurfitõne abſoluiſſe uł ↄodempnaſſe uið

tur · facit qd nõ.C.de ap.l.eos.in glono
formã· prĩ:quid plura ſatis eſt ꝙ aliqua
ꝑte actoruz ſnĩa ſi certa:C. de ſenque ſiñ
cer ·quan.l.iiioſiliũ autẽ eſt de actis ex
de ꝓba.qmC.ut li.pen.l.ii·de apia ꝓ cõ

ſulibus.ergo/2c.ſubdebat ꝙ magis trita

2 certa uia erat ꝙ ipſe iudex poſt lectuʒ
ↄſilium abſoluat uł cõdempnet Idem Ia
co.de areego puto inter diffinitĩas 2 ĩter
locutorias diſtinguẽdumCum en ĩter-
locutoriã nõ ſit neceſſe ferri de ſcripto.ſʒ
ſcribit᷑ iam ꝓlata· ut nõde re iudi:c ult᷑⸗
li:vi.ĩ prĩa glo.ſi nõrius ſcr ihat ꝙ iudex
ſm formã ↄſili ꝓnũtiauiĩt.puto ſatis eſſe
2 ſic Suatur.2 ſic ꝓcedunt allegata ſo·SD3
quia diffinitĩa eſt ferenda 2⁊ ꝓnũtiãdade
ſcripto ꝑ ipſum iudicem ut ĩ predecre ·
ult᷑.cũ concor. Si dicat ut:S/ſ. ꝓnũtio per
omnia ut in conſilio cont᷑inet᷑ ↄſilium di
cebant ꝓnũtiandũ. 2c· uł reum cõdẽpnãð
uł abſoluendum. ergo ſmia iudicis erit ſic

4 t21 Mα

ꝓnũtiãd odẽpnãð ł abſoluenã ·2 fic fu
turoa ſic uiciatur per prima lura. bonuʒ
tamẽ eſt cõſfilium Guit · ꝙ etiã ĩ ĩterlocu
toriis fiat repetitio/fatendu tn eſt ꝙ cõi
ter magis ſimul cõöueniut uerba oↄfiiario
rum: 2 ludiciũ ĩ ĩterlocutoriis ꝙ diffiniti

uis dicit oſules libellum apte ? ĩepte for

matũ except ionẽ admittendã uł nõ- ꝓ ba

tã u' n teſtem admitctendũ uł repellend

2 biiſdem uerbis utitur iudex⸗S„ab
his autẽ interlocutoriis ꝑtes ſi ſe grauar iĩ
ſentiãt poterũt appellare utSdixi ĩ ⸗
propoſitis· LůSed ſi iudex uidet ſe ma-
le ĩterlocutũ fuiſſe u' male ꝓceſſiſſe nun
quid poterit ſuã ĩterlocutoriã uł ꝗ& fe⸗
cit reuocaredic ꝙ ſic nõ obſtate appella
tione ab huiqꝗmodi ĩterlocutoria: uł ꝓceſ
ſu emiſſa 2 facta reuocatiõe poterit in cã
ꝓcedere etiã nolẽre pte appellantec de
ap· cum ceſſante. fd re iudi:qc iuſſit ex
de accuſa/quałr.i·de ap.ſignificauerunt-
xx ĩi:q. nii .magne:qð ĩtellige ut nõ·ĩ. vV.
ſed nuquid fiet aute· Fm egi-GRica-
vli ubi ponit fraude que ſequit. 're

uocatio ĩterlocutorie- utraq; ꝑte Plente

ꝗuis quidã malicioſi iudices priuſꝗ reuo
cẽtſinant appellantẽ.cũ ſua appellatione
a ſua plentia diſcedere et poſtea prelente
nõrio uł teſtibo reuocãt.qð fecerũt ·2 ſic
appellante decipiut/ga cum appellas de
iniquitate interiocutorie corã ſuꝑiore do
cuerit ꝑs appellata incõtineri docet de re
uocat ione grauamĩs 2 ſic inuemt᷑ ppel-
lans mino legittime ꝓceſſiſe:2 pdepnat
in expen remitti᷑ ad priorẽ iudicẽ ex &
ap- ut debitus. in fi⸗Sʒ certe ſi coſtar̃ poſ
ſet de iudicis malicia:2 ꝙ appellãte igno
rane id factum eſſetnõ pumret᷑ appellas
ar-ex de Pcurex inſinuatione 2. C· le. et
de Ro. e pte. ii-talia eni nõ poſſunt fieri
pte abſente · AI.· F nõ requiſta2 uide qᷣ
ſcripſi de ap· ſ a iudiceli .vi.ſuꝑ termi
no:q tollit hanc fraudẽ de interpᷣtatiõe
ueroan fieri poſſit ꝑte abſente pleñ ſcrip
ſi de V·ſig· olimin gꝑlo:magna. ed de
cã poſ.c.i:u.qvi:biduum. .palãa eſt·
C:quõ a quãdo iuclex ab eo:2 · 1· de ap· S
quałr. ·2 no:ꝙ ſi:immo iudex qui hu-
iuſmodi fraudẽ facit pumri debet ex de
re iudi. cũ etermi- Si eni ipſe debz partee a
dolo 2 fraude cohibere ut ex de Hpt᷑ ex
tenore de pen:calupniã multo fortius ex
ſe ut ex d naex libeõ uẽ.c.unicoix· di⸗
nulli:de elecdudumii. ꝓpe prin. v. und
alioquĩ in quo alios iudicat ſe ipſum con

demonat ut·xxxiiiq· vi. nihil iniqu-xæ

v.dĩ·c.fi.ĩn fĩ·debeł ergo reuocatĩo gra-
uarnĩs ad appellantt noticiã ꝑuenireRcut
2 uocatio ꝓcurator̃ ad aduerſariũ ? iudi
cem ut ex de ꝓcur:mandato⸗2 in pre:de
cre/ex ꝑte.2 reuocatio diſpenſatont in no
ticiã creditortł·ff. S& ſoł·diſpenſatori. ·
SDiłe in clemẽ· de elec. cãm.ĩn ficũ cõcor.
ultĩe glo-S-¶ ut autẽ in reuocandis ꝑ
iudices grauaminib inſtruan no ꝙ iu-
dex quandoq; reuocat grauato ſeu appel
lãte preſente quãdoq; abſente h preſente-

aut iudex certus eſt ꝙ grauauit et credit

ſe non grauaſſe/aut credit neſcit tamen

ſe grauaſſe·aut du bitat ſi ergo preſens ſit

appellans-2 iudex certus eſt ſe grauaſſe-
reuocatio fiet·

(FOrma reuocãdi interlocutoriam HRica-

C Qu oniaʒ in tali exceptõe cõtra talem
ꝓnunt᷑iaueram interloquẽdo ipſaʒ excep
tionẽ nõ eſſe admittẽdaʒ/uł quon iazʒ cõt᷑
talẽ ita ꝓceſſeram habito poſtmodu oſi-
lio peritoꝝ ĩueni me ipſuzʒ gra uaſſe ĩ hoc
uł me indebite ꝓceſſiſſe 2 idcirco uſ cõ
hlio ſaniori interlocutoriã ipam uł ꝓceſ
ſum expᷣſe reuoco a tibi pᷣcipio ꝙ ſine li
cencia a iudicio nõ diſcedas:ĩmo in cã ſᷣm
formã iurt ꝓcedas. ut in pre ↄcor:quidazʒ

tarnẽ erubeſcetes ſuã interlocutoria ruo

care ſic dicunt. FOrma. Ego talis ſi te ra-
lem in aliquo grauaui illud reuoco ſʒ cer
te nõ debent erubeſcere.ut in prec:quali
ter:nam 2 papa ſuam ſnĩam iniuſte lataʒ
corrigit·x⅛N -i.-ſi uenia-2 C-⸗ uenism-
ex de ĩ inte reſti:cum ex lr̃is.a eccłiaut
e& de frigifraternitatis2 ĩperator dicit
nõ pudet nos nr̃as leges corrigere.ĩn aut᷑
colł.iiii.de nup.circa prinper unã collũp
nã unde dicit Seneca nõ eſt turpe in meli
us mutare conſiliũ.z aug-magne ſapien-
tie eſt mutare hominẽ q male locut ẽ
ut in pre.c.magne.2 idcirco alii ut dom-
me · · honeſtiorẽ formã quã dabat ipᷣe
hoſti.ſcripſi ĩ decre· cũ ceſſante.ſuꝑ·i·gl⸗
ad fi .· · taleʒ reuocatõzʒ tanꝗᷓ dubiã 2 cõ
ditionalẽ nõ admittũt2 bene cũ enim iu
dex grauauerit re et uerbo iĩpſe ſolum re

uocat uerbo non re · Mratio uberti de

bobioubi tractat de coniuncta perſo-
na in fi·q5 ber-tamen dicit eam admit-

tẽdã ꝗa licet predicto mõ fiatſufficit ex

quo dicit reuocoar· ꝓ eo ex de elec · illa
ĩibi ſi quis in ea.2c· papa nõꝙ quãdoqʒ ta
cite ᷣuocat᷑ grauamẽputa ſi appello a ĩu
dice ne ꝓcedat otra mequia ſum exẽpt9

W O% NO

2

—

N

ab eius iutdiciõe a ille mihi alſignat ter
minũ ad hoc ꝓbandũ.dacite ur reuocare
grauamẽ mihi illatũ ſupple ĩ precipiẽdo
ꝙ ꝓcederẽ in principali·nã iple põt cogꝶ-
noſcere ut ſua ſit iurtditio utft·de iudi-
ſi quis ex:e de Rp dilectus filius. Io-ce
terum ſi iudex credit ſe bene ꝓceſſiſſe nõ
debet dicere reuoco ſed dicet nc· FOrma.
frater ſi te grauaui in aliquo patus ſum
reuocare interlocutoriã de cõſilio ſapietcu
2 prefigo tibi tale rerminũ ad cõparẽduʒ

ĩ. quẽ poſſim deliberaẽ /hec forma expſſe

ꝓatur 2 nõ: e de re iudi·ad apłice · V.
eratqʒ ꝑata livl2 ſi in prefixo termĩo n
uenerit cõfidẽs de appellatõne iudex ꝓce
dat in negotio ſibi comiſlo ꝗtum de iui
fuerit ꝓcedẽdũ ſic en nõ intelligi gra⸗
uaſſe · eequo non ſtat ꝑ eum quo mmus
reuocætſed per appellàtẽ ut in pre· c · ad
apłice.quida tñ dixerunt ꝙ ubi credit ĩiu
ſte ꝓceſſiſſe debet petere 2 habere copi
am appellatõis 2 ut collat appellationeʒ
debet reſpondere utĩ· in forma. Ego nõ
te 27. 2 ſic debet eum tenere ſub termĩo
2 Pteſtari ſe uelle apoſtolos dare- unde ſi
Polden ĩterpetra ueric ñ ualebit ſua appel
atio cũ nõ poſſit de grauamine docere · NH

prius dicta pualet- Si uero credit ſe gra-

uaſſe neſcit tñ ꝓ certo dicat ſic · FOrma-
Ego ꝓteſtor ꝙ ſi ce in aliquo grauaui pa
ratus ſum reuocare . ſed certe hoc nõ ſuffi
cit.rmiſi reuocext a ꝗdiu nõ reuocat grauat
unde appellatio in ſuis iurib ſtat · ar ed
de eo qui mit·ĩ poſ.cã rei ler ·c. i. Si uero

dubitat grauauerit· uł nõ.tũc quia ñ ſem

per defacili uidere põt grauamẽ ex inopi
nato forre illarum ĩ dubio reuocet ĩ hac
forma. FOrma. Ego nõ te credo ĩ aliquo
grauaſſe ſed ſi grauaui ꝑatus ſum illud re
uocar̃.2 ꝗᷓ tum in me eſt illud ex nunc re
uoco.ſed ꝗa te nõ credo grauaſſe.pfigo ti
bi talern diẽ ꝑempxorie ut tũc cõpareas
corã me oſtenſurq quo te grauauerĩ 2
cipiat notario de hoc facer̃ publicũ iſtru
mẽtum ar ĩ his que nõS. V. Iteʒ caut.
AH· quicqdS. uł.ĩ dicat᷑ tene qð habes
de appellatſi a iudicæli vi. J. uis ergo
quõ ſub conditõe uocat indubio.hec au
tem forma optinet ubi ꝓhabiłr dubita
tur utꝝ ĩd ꝓpder qd appellat᷑· uerũ ſit uł

uerum eẽ negat᷑. Si enim certum a ĩdubi

tatum ſit ſuꝑ uacuo:prefigit᷑ termino ad

oſtendẽdũ grauamꝰ.q tunc ſatis oſtedi
tur ꝑ narrationẽ in appellatõis forrna cõ
tentã adeo ꝙ; ĩudex ꝑ appellationẽ uł ad
mittere uł refutare põt unde termin ta

lis appellantẽ nõ artatqui remediĩo ĩter-
poſice appellatõis a ludi iundit᷑reputat
ſe exemptũ ſed 2 ſi ueriſi'r ambigié utruũ
cã grauamĩs in appellatõe exprella legiti
ma ſit· uł nõ huiqmõi termini prefixo lo
cum nõ habetcũ iudex a quo appellat᷑ ·ñ
debeat eẽ iu ignar/põt camen tũc re⸗
ſpõdere ꝙ uult deliberare 2 ſtatuere ter-
minũ appellati ad audiendaʒ ſuã ſuꝑ hoc
reſponſionẽ ut/S.ĩ forma illa-frater ſi te⸗
2c 2 appellans in termio uems-2 de iure
corã iudice diſputãs nõ intelligit᷑ ꝓpter
B appellatõi renutiare. (Quod ſi. M1.
vba egi HRica· lxxi · J appellas abſens ſit
iudex ꝑ ſuas hoc poterit facere lr̃as ĩ hac
forma- FOrma. talis iudex tali lalute in
dño ihũ xpo.cũ tu in cã que uert ᷑ int᷑ te
2· b· ſuꝑ hoc corã nobis ex hoc appellans
a nr̃a diſceſſen pſentia tibi tenore pſentiũ

ĩnoteſcat· ꝙ nõ credimo in aliquo te gra-

uaſſe.uerutamẽ ſi in aliquo te grauauĩꝗ
quod nos latet illud ſi apparer̃ poterit ex
nẽ ut ex tẽ reuocã oĩo quo circ diſcretõi
tue Mãdam ꝗteno die tali per teaut ꝑ
ꝓcuratorẽ idoneũ cõpeas corã nobis di
Cto grauamine oſtenſur · alioquin in cã
ip̃a ꝓut de iure fuerit ꝓceſſur quẽ ter-

minu tibi ꝑemptoriũ aſſignamusqð niſ

feceri in cã ip̃a rõne pᷣuia ꝓcedamus tua
abſentia nõ obſtante 2 tã de reuocatione
ꝗ̊ de l̃arum pntatione fiat publicum in
ſtrumẽtũ ꝑ quod fides poſſet de his fieri
illo ĩ ficiãte/a ut iuctx fcã ſibi fide de pᷣſẽ
tatõe ꝑ illud poſt terminũ ipſum in ca ꝓ
cedat. ¶ Illud autẽ ſcias ꝙ ſi is qui appel
lauit compareat corã iudicc a quo appel
lauit poſtulans terminũ ſibi dari ad ꝓce
dẽdũ in principali uł dicẽs ꝙ patus lus
ſuum ꝓlequi corã illo uidet appellationi

renuntiaſſe ar. e& de re iudi q ad cõſul-

tation?. ff·de pactis tale pac tũ.· · ĩ. C· de
re iudi.ad ſolutionẽ·e? de ap· ſollicitudi

nẽ · in fi. Hmiror ꝙ fuit obmiſſa decĩ

gratũ · de of/deleubi eſt cal ·2 de teſti
cũ ueniſſent. 5 de minor-emilius ff-
de legeicõrn .·antepe·5 fi: 2· l. pe· nã al-⸗
tero cõtrarioꝝ electo:alteri renuntiatum
eſſe uidet᷑. xxxii-qi- cum renuntiatur C.
de furd.l.i. C.ſi ſeru exteſe emi:man .l·.
i⸗ Sed nunqd iudex ĩterlocutxoriã pro
me otra te latã a qua nõ appellaſti poteſt
poſtł᷑ x. dies reuocarenon uidet᷑ quia iam
tranſiuit in rem iudicatã ex de eleccum

dilecti · in fidic cõtra quia licet tranſiue

rit in reʒ iudicatã quo ad te uł nõ poſſis
poſt decendium appellare nõ tamen quo

A—

A

8 8. .
A.α XE O1 A

S toct .

9' .

aꝗ iudicem quĩn poſſit᷑ eam reuocareff·
de re iudi:quod iuſſit ex de pᷣſcrip:affer-
te ·2 in pre·c:cum ceſſantenaʒ 2 tu poſſes
poſt.x:dies appellatõi r̃nutiar.i · q: vi · ſi
quis libellos ex de ap·. ꝑſonas · ſi autẽ ap 2
Pellaſti.dicunt ꝗdam ꝙ etiam adhuc illã

Poterit ̃uocar.utS.·V ·ſʒ ſi udex quod

uerum eẽ intellige re integra exiſtẽte:pu
ta quia appellãs nõ fecit ſumptus in ꝓſe
quedo appelx?. ffde codi.cã da.cã nõ ſecu
ta ſi pecuniã: in prin. ſed 2 ſi uellet iudex
Iumptus reficere· dicit.b/ꝙ adhuc põt re
uocarequia iam nõ intereſt ipſius ext᷑ de
ap·interpoſica/ꝭ.ii:do.me . dicit ꝙ ſemꝑ
põt reuocare donec deſierit eſſe iudex deſ
int autẽ eẽ dando apłos. ·.ſup.delato
rios: de ap·cum appellationib·li.vi · ·
ſeu dare uł reſpondere recuſando ec* de
ap· cordi. M· 2. C ut ſuꝑ.a.·C.ab eo-li:·vi .
.'up ſi luꝑior appellatione recepta ſibi ĩ
Hibeat.ne ſe ulceri intromittat etiroã
na · ſi uero: M.· li.vi. F. unde ſi ĩteriz fe
cerit ſumpt ſibi imputʒ.ĩmo etiã dicũt
quidã ꝙ licet appellans dicat ſe iuiſſe ad
curiã ad ꝓſequẽdu appellationẽ uł etiam
lam ſe habere lr̃as que tamẽ nõdum ſunt
Plentate iudex poterit mhilomin reuo-
Careanteꝗᷓ appellatõis cãa ſit cõmiſſa ut ĩ
P·c.interpoſita. ille.2. e. ti ut debitus
ſicut appellanti licet᷑ redire ad iudicem a
quo appellauit priuſꝗᷓ cã alten ſit omiſſa
ut in p.5. ille.ſic debet 2 iuduci licere · In
no:in:dicit. 1. In. c-cuʒ ceſſante- bi re
miſi ad id qð iple nõ· in decre.fiqd met
cã a ibi ſcripſi q nõ:in decreſacro.de ſen

tẽ ex.· 2 uide ibi materiã pleniꝗ ꝙ hic ſuꝑ

i·glo· J iudex an decendiũ- P etiã poſt

ubi eſt appellatũ põt interlocutoriã ſuaz

reuocarequia:appellatio ſuſpendit ꝓnũ-
tiationẽ ff. ad curpilł. l.i. . fi· Si uero nõ
eſt appellatũ ñ põt reuocare.poſt decẽdi

urn-ſine eius licencia ꝓ quo lata eſt. Bal.
ergo nõeꝙ ſi eſt appellatũ põt reuocari p

idies ał's nõ niſi de ↄſenſu ꝑptium ᷣm In

no:q eſt uerũ ſi ex interlocutoria eſt na

ta actio de pᷣtoſtipuł.l.i. in fi ·2 ibwi no.
alu dicunt ꝙ illud eſt quia erat facta

executio inter ꝑtes m rai:2 bar . -(L
Sed pone ꝙ appellat᷑ ab ĩterlocutoria da
tus eſt iudex in cã app:qui citauit ꝑtes
2 ad alia ꝓceſſie nunꝗd primus iudex ad
huc poterit reuocare grauamẽ. Rñdo op
tinuit ꝙ nõ quia iã nõ eſt res integra · ut
in pre·ò·ſi uero.2 ed de ap.interpoſita.S·
ille.2 de of-dele.paſtoralis.5 preterea ſt⸗

de iudi.cum pretor: Ro:i: ꝗqᷓuis judex ap⸗

nõdum aliquã fecerit inhibition?. ¶ Sed
quis debʒ ꝓponere exceptões ꝑemptorias
rei cohereces uł etiaʒ dilatorias- Neo ipſe
duentus.2 ei heredes a fideiuſſor̃s.ꝛ mã
datores.ff·de excep.exceptões.·5. rei autẽ
2.:l·omnes2· I que ꝑſoneC. e· defenſiones.
ff·de iure fi- in fraudẽ. 5. ſi principalis. C.
de fideiuſ.l.i.2.l.ſentenciã· ff.eubicũq.
ff.de re.iurtheredẽ/hoc tñ fallit ĩ pacto
de nõ petẽdo qd ꝑlonale eſt· nec eiq excep
tio ↄpetit heredi:nec fideiuſſori.ſt.de pa
Ctis· Idẽ in duobus.5.ꝑſonale · Itẽ poſſut
exceptiones opponi cõtra paciſcentes ·et
cõtra eos qui in iudicio fuerunt 2 eox: he
redes ⁊ emptores 2 legatarios utentes ſu
orum auctorũ iure. t· de do: ex apud cel-
ſum·5S·de auc.2. 6. cum legitt ima.2 ar · ff.
de acꝗ.poſ.popᷣ.ꝭ.cũ quis adminiculo-
¶ In ſumma notãdũ eſt ꝙ nemo Phibe
tur uti py'ibus exceptoibus etiam diuer
ſis.ff· de excep.nemoff · de inof· te cõtra
ueterani:.: ſed nec impuberis arotra ext᷑
de renuno ſuꝑ hoc e& de regła-a tranſe-
ad religiſicut·2 extra ap: ſollicitudinẽ.
Pbe finẽ.· M.: ſolue ut nõ- in regula-nul-
Ius pyibus de reriurt li. vi · Jꝓ·¶ Ltẽ no-
ꝙ fere omnes exceptões ꝑernptorie ſunt
Ppetue licet deſcendãt a tꝑalibus excepti
ombus quas excludunt ꝗa que tempora
lia ſunt ad agendũ ꝑpetua ſunt ad excipi
endũut.C.de excep.licet.ĩ prĩ/ffe.l.in.
in prin. 2. l pure· 9.Ffi·s. :i· in princi-fere-
dii ꝓpter exceptionem doli-que aliqua-
do perpetuo obicitur ut. C.eſi pactum-
aliquãdo etiam perpetuo ut qn a malefi
cio trahit originẽ ut.ff de pecu:queſitũ.
5·fi: Itè dicunt᷑ perpetuequia ſemper op
Poni poſſunt qñcunqʒ agit᷑ etiam ſi actor
ſtet per mille annos:ꝙ nõ agat· M.· Idez⸗
dixerat. S.5. i. poſt Prin.J quia nõ eſt in
poteſtate rei qñ actor eum ↄueniat · Sed
ſi nunꝗ agat᷑.nunꝗᷓ excipietur ut ĩ prel.
Pure··fl.C.e.l-ſi pactũ.C. de dilat᷑ſi quã

d 1fi:qð eſt iii.q.iii.5·ſpaciũC. de ĩ ĩtei

reſti petende. ¶ Itẽ nõ. vᷣm uberde bo.
carta mihi.xi ubi tractat de ↄiunc-
ta plona in fi:2 Io.liiii. Riica.de except᷑.
cõdra agentes ꝓ aliis V ſi uol ueris:2 fi-
R·2 Io. de deo.q; aduocatus qui timet qᷣ

principali debet differre cauſam ſi habet

diuitem cliẽtulum hoc mõ· ꝓponat enizʒ
aliquam exceptionẽ 2 ſuper ea faciat pro
minciari 2 poſtea appellet · C. de ap. addic

tos.2 admittet᷑ ap .cauſa legittĩa in ea aſ

ſignata: ex de ap ut debitus· 2 hãc appel

lationẽ ꝓſequatur 2 ſuper ea ſtatĩ iudicẽ

AN£

19

90

Jr

ipetret/ uł nuntiũ mittat2 poſtmodum
n poterit iudex reuocare interlocutoriaʒ

cũ res nõ ſic integra:ut.S. V.ſed nũquid-
2 ſe · Itẽ m uber · M nõ inueni uber · p·
in uolumine deſcripſiſſe hanc fraudẽ uel
ſequẽtem forlſan alibᷣ ſcripſit.uł alter ſcri
bens hoc illi attribuitdicit Ieroad furi
a3 b·ꝙ aliꝗ qd ab eis egredit᷑ ab aluis au
diuiſſe ſe ſimulãt uide diogeneʒ qui in li
bro de uita 2 moribo philoſophoꝝ ẽꝗn
quageſimiante mediũ ubi dicenti ſibi
eius amcus de ipſo certa mala ꝓtulerat
KRñdit an ille hec dixerit mibi dubiuz. te
autẽ hec dixiſſe·mhi certũ eſt· negari nõ
põt quin uber.qnqʒ peſſima loqueret᷑nazʒ
ubi tractat materiã curatoꝝ mihi car.x.
reprehendit aduocatũ qui uemẽte tutor
uł curatore ad cam pmittit litẽ oteſtariĩ
ĩ.x.ãnos ecõuerſo ſepe ſe cõſciẽcioſuʒ oſtẽ
dit2 luadet peccata uitari ut a fine inci-
Plazʒ patet in ultĩa car- ibi preſtito ſacra
mento in prin.2. . de tuis·2 : adhibe-
xur:z car.peS cum autem in prin.2 an-
5§:ſed ſi lub arbitro.ſuadet memorari no-
uiſſima 2 ſpm carni pferri .2 ibi prius ꝑ
unã collũp/in . licet quaſca:·2 locis alus
ſuaſiones facit ſalutiferas. .adhuc am-
plius poterit ꝓrogari cãquia ſi in cauſa
Pfate appel atois. aliqua queſtõ incidat·2
iudex appellatõis grauz itey ab eo appel
letur ſicut ſepe ĩ curia fieri uidemus per
malicioſos ꝓcuratores- Item 'm euz ad
huc longe ſic plus poterit ꝓrogariis eni
qui appellat a ſnĩa dicat eam nulla coraʒ
iudice appellatõis qd fieri poteſt ut·ĩ. de
len.ꝭ.iuxta.v.ſed quid ſi a ſmia .2 ſe ·et ſi
iudex ꝓnuntiauerit iuſtam uł aliquã ł
iniuſtã ſtatĩ iteꝑ appellet:2 iterum corã
ĩudice appellatõis dicat eam nullam2 ſic
Poterit centies facerenec enim dicit᷑ ter-
tio ꝓuocaſſe- cum nullã appellationẽ f ue
rit ꝓlecur 2 ſemꝑ polſit dicere ſentẽtiazʒ
nullã ut ff:/que ſen. ſine app.re. lii.2 ·ĩ· de
ſnia. 5. fi-in prin-2 2 nõ:ꝙ ſcðm. A.
his per clemẽtinas aliquałr eſt puilum ĩ
decre· ĩ·de ſequeſtra.poſ.in fi ·2 in decre.
prima de ſen.2 re iudi.5.¶ Item docet ið
IoM. ubi·S. Px· S· ꝙ litigator ſemꝑĩẽ
ſidiet iudici 2⁊ inuenta occaſione appellet.
nee timeat expẽſas ſi diues ẽ · ꝗa grata ſu
Ppueniet que ñ ſperabit᷑ hora.ſed certe pu
tet me talem recitare doctrinã que nõ il-
luminat cecumnec ſanat egrotum ut ·x
lv.di.recedite:in hoc enim doctores fiũt
nõ erudiendoꝝ. ſed ꝑdendov auditorum
dum ꝙ male cdicerũt ĩnſinuãt. con di

ii· ꝓ dilectione doctrina enim mala te-
ſtis eſt malicie dectoris ut.i.q:vil.oueni
entibusſed 2 cum omnis etas ꝓna ſit ad
malum:ut.xiiq:i:omnis etas /2 ꝓcliuis
ſit curſus ad uoluptatem.2 natura imnta
trix uiciorum ut.xx: q/iiic. ii -profecto
auditores libe ntius hanc doctrinã ꝗᷓ euã
gelium amnplectut᷑ nõ attẽdẽtes ꝙ culpa
ſimul eſt tam ꝓhibita dicere ꝗᷓ docer̃ ut
C. de malefi.2 mathe.l.culpade quibus
Paulus. I ii ad thimo- iini-c. &.- ſanam
doctrinam non ferunt 2 ad ſua deſideria
coaceruant ſibi magiſtros pruriẽtes auri
bus 2 a ueritate auditũ euertũt ad fabu
las autẽ cõuertunt᷑. ab hinc eſt eadẽ
epła.c.iii:ante medium. 5 · honerati pec
catt ducunt᷑ uariis deſideriis ſemꝑ diſcen-
tes nunꝗꝙᷓ ad ſcie ueritatẽ ꝑuemẽtes hec le
Suntur · xxviq v· nec mirum in fi- prĩ e

colupne/nam cum aduocati prom ſint ad

maliciandũ utiq; nõ ſunt in hoc uãẽto do
ctrine inſtruencxii. diſ- de bis. in prin⸗-
ſcriptuʒ eſt enĩ.nolite errare fratres mei
doctrimis uariis nolite abducixi: qa. no-
lite :ꝗa nõ qꝗ obſit.lſed qð ꝓſit docendum
eſt· ar. xxxViiidi. ꝗᷓuis .ĩ fl'quinĩmo quo
ciens docent · quod auditoribus non con
uenit.tociẽs malus ᷣmo de ipſoꝝ cre ꝓce
dit. ad deſtructionẽ auditoꝝ.·xii:- q- ult.
quoc 2 dum doctrine delectant᷑ glorie fi
unt auditorib actores ruine utxlix. di
ſti. 5.i:nam incauta locutio ꝓtrahit ĩ er
roremut· xlin.di.ſit rector in prin · Banc
igitur doctrinã tanꝗᷓ re ꝓbam et inſanaʒ
talicer ĩpugnam: ut ex de ſum: tri.c. il.
ad fi:nam fruſtratorie appellans in cxpẽ
ſis legittimis ↄodempnat᷑ ut ex · de ap: ut ð
bitus. Itẽ aduocat malicioſe litem ꝓtra
hens in duabus libris auri mulctabit᷑G.
de iudici. ꝓperandũ 5. ille·2-I- rem no no
uam:S:patroni 2 de poſtulan.quiſꝗ 8.6
Preterea.2.iii:qvnGᷣ.tria..ſi quis adco-
tenet᷑ etiam quo ad deurn ad reſt itut bez
dampni per ſuam iniquã ꝓtrectionẽ dati
quo ic · ut.S.de aduo·.·fi: ꝓpe fi. vſi.
Item ſit caut ne liteʒ 2 ſe · Sʒ ꝓchdolor
hodie adeo ꝓductus eſt furor ut nullius
habeatur momẽti quĩd iniqu
imo letant᷑ mali 2 in peſſimis re
tant ut.xxiii.q/iiii.IPa piet
ceſ:prela:ꝗ ſit graue 2 gloriant᷑ in cãrum
ꝓtractione ·2 cum iniqua egerunt bene
dicunt᷑ ut.lxxxii.di.c.i.ruſtici enim gar
rulitatem auctoritatẽ putãt.xlvidi. :ĩ⸗
Peccant ergo in ſuo officio clientulos tali
ter decipiendo. ut 2 falſi turores pupillos

AIA A„αCαιια

e

„
2
„

5

A

—

muttoni

N

=

„
Vy lrates

i. q:i. .pe2 fi ĩdeoq;ʒ male moriuntur in
peccatis ut.i:q.viiin fi·i.colũpne ⸗ ad il
lud p̃ferunt᷑ tribunal/ubi nullu habebuũt
de allegationũ tutore ſubſidium2 ubi ip
ſorum fcõrum utent᷑ teſte quo iudice ut
1Ix. q:iii. aliox. ubi etiã ꝓ meritis mercedẽ
accipient codecentẽ utC. de iudi:rem nõ
nouã. in fi prime colũpne 2 eꝗæ de peniet
remiſpᷣ. cum ex eo:e& de ſlumCrim.Cc. i· ·
hec ſancta.x·q·i· placuit.in fi· xx·q· ini ·
ſens· in fi.2 iunge qd nõ·S/de aduocj· 5fl·
. Item caueat ne falſam · ¶ Poſtremo
nõ ꝙ plures ſunt exceptões ꝙ actes ꝗa
nõ eſt reꝑiri adtionẽ uł ĩterdictuʒquod
aliquã uł aliꝗs nõ recipiat excepł᷑ ut· iii.
di regła: ¶ Icẽ ſub tali cõſideratione oĩs
adtio eſt exceptio ſm uber de bob.· ·
Riica:de ꝑemptoriis/poſt prĩ. S nam ac
tore polſidente actio põt obici in modu
exceptionis ut.ff. de ſupꝑfici · li. g ait
ff. de inof· te.põp· ·ſi filiusff/e quica-
manec nõ.5:exmnplo. ¶ Itẽ no. ꝙ ſi oĩa
remedia tibi deſint ita ur neceſſario ha-
beas litem conteſtari finge 7ʒ3 predictos
aliquid de nouo emerſiſſe exquo dent᷑ tib
dilatorie quia ſcm ipſum uber de bobi
opponi poſſunt etiã poſt lit᷑.cõteſi de no
uo emergant ex de excep· paſtoralis uel
Fac nouam cãr emergere puta facias te
ualallum iudicis uł aſtinẽ/e& de of/dele-
infinuãte.a.· c. cauſamnos tñ hanc doctri
nam ut inſanam et animabus ꝑnicioſam
merito deteſtamur ut pdixi 2 ita malicie
obuiari docemus ut. S· : ii iuæta pri. .
ceteꝝ· Itẽ cum actio uł cauſa murat·põt
reus redire ad dilatorias ꝓpoſitas ut.ĩ· de
libelł. concep./nunc oſtendarm· Vſi. ſed
2 fi nec pretermittendũ eſt. Aa1-com al
ber · galł·e·ti: circa mediuʒ · J ·ꝙ ꝓbato
crimĩe in modũ exceptõnis ꝓpoſito non
eſt quis cõdẽpnand/ff:de his qui nõ · in
fa.lutiq ex de excep.c.i.2 de or:cog. cum
dilect· ubi de hoc niſi in caſu utſt·S ad
ult᷑.l.i.·ſi publico.¶ ĩDe di vſis excepti
onib reo ↄpetẽtib·uið·S· in ti:de reo ·

Vnc dicendũ reſtat de t pli
catõibus.· M· de quibo for

mã utilẽ ſummã· S e a nobᷣ-

ibi uide · ·2 & plicatio ex
— KS opetẽs actori ꝗ̊ exce
tionẽe rei-a iſtam lemper opponit actora
cõtra replicationẽ AAdaphiurs reo-2 ite
rum adtori cõ icatione rei datur

triplicatio.utff. de excep.lii.2· C. e·non
exceptõibus:/2 inſti · de replicat:puta·pe

to a ᷑e.Hquałuor exẽpla canonĩca ui- N

de in ſumma pc iſtud aute fuit bona

guid· ubi:S. centũ que tibi mutuaui-

cu excipis te dicens habere pactũ de non
petendouł te abſolutũ ab cbligatiõe·per
acceptilationẽ quo ꝓbato abſoſueri ut·S⸗
in prin · hui ti. Sed ego poſſum replicar̃
ꝙ tale pactu per metu ſiue dolũ uł cõtra
leges fuit extortum.uł abrenũtiat um ei
ꝑ aliud pactum ultimũ quo oſtẽſo obtĩe

bo.C.eaduerſus fratrẽ C· de pactis. licet.

2. I. pacta nouiſſimaex de pactis· c fiet
inſti:de replicat᷑.in prin: ueꝝ cõtra meaʒ
replicationẽ tu potes duplicare de alio pa
cto tercio: ꝙ dol me lciente uł uolete
interuenit. C·de tranſaccũ donatõis· ff· de
re.iur:nemo uĩdet᷑: uł ꝙ poſt metũ acceſ
ſic cõſenſ ex qui cłi uł uo.c.fi:de ſponſ.
ad id q2 tu etiã ĩtex poteris triplicare
cõtra meã duplicatĩonẽ de alio pacto ul-
timo ut hec habent᷑ inſti:de replica:2 in
p·l.pacta/quãdoq; tamẽ replicatio poni
tur ꝓ reſpoſione ut.ĩx·q: iii aliorum:
¶ Keplicatões autẽ poſt fundatã intẽtõ
nem rei ſunt ꝓbande arp.laduerſ/C. de
ꝓba.l.i.2. I. ecept ionẽ quał replicatõ ad
mittat᷑ cõtra exceptõnes pemptorias lit᷑.
cõte.impediẽtes:dii.S.· dicto· Vſi · hoc
quoq; nõndum. ¶ Sed nunꝗd contra ex
ceptionẽ doli dabitur replicatio de dolo-
uidetur ꝙ ſicar· ex de ex cep⸗cum eccłia
ſticee& ð diuor.fignificaſti·xii: ꝗ- vi⸗
