ſi ipe mittit qre dat ad hoc nũcium ł exe
cutorem. Itẽ quõ põt mittere in polreĩi ꝑ
& miliaria forte diſtatis n enĩ oſtituitur
allud pret orium pignus necpoſſeſſio ſeu
tenuta acꝗ rit᷑. anteꝗᷓ ĩ poſiuẽtuʒ ſit· ut· ſt
de pig actñ eſt mix.a ideo aln ut Inno.
Pede iiii. dicunt ꝙ ſic dicere debz iudex
FOrma. Decerno uel coſtituo iubeo te
eſſe ueꝝ poſſeſſorem tał rei cã cuſtodie·2
poſtmoduʒ dʒ actorem mittere actualit
in corpalem eiuſdem rei poſſeſſionem per
ſuos executores-Sed 2 ſin mittatur · I⸗
ſi dicas in caſu dec otingit bene ꝓcedit. q
dico. quia decreturn iudio ñ facit aliqueʒ
polſeſſoremniſi re ipᷣa in poſſionem uem
atur ut bñ patet. ſf· de damp infec· cũ po
ſtulaſſeʒ in fi-primi riſi ·. ex hoc decre
to iſtud ↄſequetur quia elapio mino ue-
rus efficietur poſſeſſor ac ni poſſideret. ueł
1.6. Iam de eſtectu- . Tunt 2 alia- uel etiâ
ſc dicet. Iubeo tali abnti 2 otumaci ? cõ

dempno ipm. ut a-recipiat ſecũ in poſfio

nem tał rei cuſtodie ca ſed prirna forma
frequẽtatur ſʒ n uidetur in predctis for
ins bene dici cà rei fuande- uel cà cuſto-
che ubt reali agié actione. cu tunc miſſus
polſideac- utĩ. -Iam de effectu. . R vo
2 ſequen- unde m Roft. M1-Cuius fuiv
hoc dem: 2. V· qui ſequiturti de bo-auc⸗
iu.pol ultra med⸗a2 ubiS· . dʒ dici hm-
plicicer decerno ce mitten in poſſ- rei pe
ece·nec debʒ adici cã rei Fuande uel ca cu
ſtodie. ¶ Sò quid ſi apponæt᷑ ut fit cõiter

quia a ſic omuniter loquitur. ut·S·2· ĩ· pa-

tet in pribus locis.lʒ improprie Ro vr ꝙ

runc miſſus n poſſidebit. nam iudx quod

potuit.ſ.dare poſſeſſioneʒ noluit.quia di
it cã rei ler: uel cuſtodie.ex qð uoluit·ſ;
miſſus in reali cuſtodiret tin non potuit

rummiſſus in reali poſſideat ud dixi. 1

Mu tum bhʒ; moleſtum Koff illud dictũ
ꝙ non poſſideat pociſſime diunctum cuʒ
opimone ꝙ in realibus n ſit neceſſariũ ᷣm
decretuʒ uideĩ. : uidenduũ in fine· ubi ple
ne dicam Inſtat aut Koff- quõ iudex uel

eĩus nutius polſeſſionem quaʒ non habé
tradere poſſintet B facit in· · de bo· auc.

iu.pol.in ulti.colump· V· Item queritur
Sobonem uide nõ f-·d reg iur nemo pl

2. e t:nemo pod. li . vi. S eᷣ ꝗ of.deł·cu
ſuꝑ· C. ſiquis alteri uel fibi multuz ·lʒ dic
ꝙ mo poſſidet.nam exquo diit.mitto
decerno te eſſe in poſſionẽ mitten exquo
uentum eſt in poſfionez poſſidet iſte mi
ſus ut in prel.n eſt mix· lieʒ ergo predcã
adicist ñ uiciant que precedunt licet ſuꝑ

habident f-.d re-iurt.ñ ſolent·2 de v.ob.

que extrinſec nec utile ꝑ inutile uiciabit᷑
C. de tranſac.ſi ex falſis·xii.q:ii ·ſi quos.eꝰt
de elec·illa nec imꝑitia iudicantis mutare
potuit formam iuridic tiomis · f· fem· hr
ſi filia:nec formam tiquitus inſtitutam
ar. ff· de admituꝗdã decedens. ¶ Qund
ſi hoc fuit petitum/2 iudex ſecutus peti-
tionem ita ꝓnũciauit· Ro:tunc imputet
ſibi qui fatue petit · ex. de iudi.examĩata
in actione autẽ ꝑſonali locum hñt uerba
iſta cã cuſtodie etiam cã rei ſeruande · ut
tedio aftectus ac. ut.ĩ. iarn de · V. ſz que
eſt.2 ſonant hec cã rei leruãde·quaſi dicat
ut Iues rem · nec deicistur de poſſione ꝗ
primo poſſidebat· ff.de damp·infecſi fini
ta. . iup. ſed ſerues 2 cuſtodies eam ut fa
cias tediũ miſſionern paſſo· alii exponũt.
M· Fm roſt · J· cã rei ſeruãde·2 ca cuſto
dieꝗa miſſus ꝑ hoc ſibi ↄſeruat ius ſuum
narn ex hac miſſione. hʒ interdictum ne
uis fiat ei ac·2 ſic quodãmodo· rẽ ſuam cõ
ſeruat. ¶ Sed nunquid pcedat ſummaria
cae ognitio cum fit miſſio in actiõe reali⸗-
Neo non vr̃ quia in dcre·qm·5.· In alus ubi
tractat d reali.nõ fit mentio de bhuiqmõi
ogmitione qð feciſſctſi eã adhiberi uoluiſ
ſer. ut ex · de deci ad audientiama ꝗa nõ
æxprimitur nec nos ſupplere debemus ii-
ꝗqv.oↄluluiſti. Idem dicedo ĩbi in· & ſi ſu
Per · ꝙ cum lis eſt qſi oteſt.dʒ interuenire
per olequens in aho·ſ· in caſu illi-§ In ali
is uiderur negare ex · de plump:nõne Ro-
dns acurinterrogatus dit ꝙ ʒ precede
re.oſtat enimn ꝙ in perſonali qʒ precedere
ut.C.de boauciu.polſ.auł᷑: 2 qui iurat
multo fortius in reali:in qᷓ manis piudici
um generatur reo ꝗᷓ in perionali:qa in rea
Ii expellit᷑ de poſſiõe tpe miſſioms in pſo-
nali non· ut.ĩ· · Iam de effectu in prĩ· nec
ob · ꝙ in p·5· In aliis hoc non ðr· quia nec
etiarn ibi in. . ſwi aut ubi agitur de ꝑſonali

hoc qr:2 tn ꝑ preaut᷑ ſuppletur: unde et
eodẽ modo ʒ in. 5. in aliis ſuppleri n enig
ormnes articuſi pnt in legibus cõprehendi

AS

+N

ff· de legi.non pñt.2 in hoc etiam concor-
Roff. dicens ꝙ actor neceſſe hʒ ſummati⸗ʒ
docere ð iure ſuo/ꝙ ad eũ ꝑtineat res iure
dominii uel qſi· uel ꝙ hẽat ius in re quia
creditor C· ubi in rem ac.l.ii. M· et his
vVbis ſuis cõtinuauit ipe. . caueat ergo

qui eſt.Se/5 ultra prĩ.z ibi dixi.ubi ſunt

hec eius uerba.5 · Dñs odoff. uero requi
hitus rñdit ↄtra quia per huiuſmõi miſſio

nem modicũ preiudiciuʒ paratur aduerſa

rio cũ recuperare poſſit poſfioneʒ.ĩ.annũ

ſed in: S:ꝙ ſi ſuꝑ. fit magis preiudiciũ qa

Per talem miſſionem amittit poſſeſſioneʒ
ut. S. c· Px/9/ſequitur. v. ſi aũt lis eſt qua
ſ:qictum ac. magis placʒ. ut S. e .6. in prĩ.
M et mihi placet ꝑ rõnem quaʒ dixi in
Ppre ··ꝙ ſi ſuper in decre.qmſuper ꝑlo.ſe
C·ſ·quia per id otingeret ſine aliqᷓ ſui iumn
& οne per lapſuz ãni fieri poſſeſſorem
incõmutabileʒ/2 ocludit otra. odof. diuer
Rcatis rõ quam allegat. .· ¶ Quid ſi iu-
cex ñ uocato reo dat actori poſpioneʒ de
box.I·5 Iaʒ de effectu. v. ſed quid ſi iux
¶ Inepoſito igitur tłi decreto ſiue t reali᷑
ſiue in perſonali citabitur de gr̃a abñs ite
rum ꝑ nũciumut ueniat defeſurus poſſeſ
ſionem ſeu tenutam ex interlocutoria dã
dam corporałr actori cuius nunci relarõ
ſic ſcribitur. Titius curſor tal is curie nar
bo·r̃tulit ſe inueniſſe 2⁊ citaſſe ·b. ut hodie
uemat coraʒ tali iudice defenſurus poſſel
ſionem ſeu tenutam corꝑaliter dancdaz-a-
ex decreto-leu ex interlocutoria lata otra

cum alioquin dabit᷑ pa tenuta in bõis eig
lux formaʒ interpoſiti decreti quo facto
aut/babñs uemet aut n ſi uenerit retrac
tabitur Inĩa 2 ſatiſtaciet de expẽſis. 2 ſatil
dadit hte ſuſcipienda. ut dicetur·ĩ. de ſla

tiſda.edicto. . porro/2.7 e. 5.· Iam de ef
fectu. v.ultio · ex ipe.biĩurabit de calũp-
2 n. a: qui iurauit tpre miſſionis ut iaʒ dic
tum eſtq intellige ꝓut no. in pre. dec⸗
qm frequent᷑·ꝭ:ꝙ ſi ſuper in gloiſc.C.ubi
ĩ reʒ act. ac. X que placet ut durante ac
toris inſtãtia puta quia uenit re ĩ.· annii

.

ꝓlecuturus ludicium actor e urer

ld ſecus cuʒ poſt anum reus efficitur C

tor uel infra annũ fcã miſſione lite ñ con
teit uel quaſi ateſt· ut ibi. Sed quod plus
eſt Cynus ubi s·lub · xi.q·dicit ꝙ; ſi rei. cõ
tumacia interuenit poſt litem oteſt. et p
ſticum calũpme iuramentũ in ſummaria
oaiti que interuenire dʒ fm. J. Faʒ. C.
ubi in rem actio:2.· 6 ꝙ ſi luper ipe actor
teꝑ iurab t de calupnia quia mõ calump
mari Paſſed.ff.de dãp infec.l.qui bona.

ſiqui ſtipulaturus ñ ob.·C. de ĩ urt.calũp.

l. il. 2 quł, hoc ſacramentuʒ quia ut dicit

hec eſt noua inſtãtia quia ex nobili iudic
offõ petitur fieri miſſio.de quo·ĩ· 9.penx
in fine· J · et de inde ordinario iudicio P-
cedetur- ¶Si aũt non uenerit dabitur ad
iuſſum iudicis polſio ſeu tenuta bonoruz
ipi·a.ꝑ executoreʒ. ut. 5.. X. § ſequitur
pleni eſt diſcuſſim ð qua miſſione oſulo
ꝙ fiat publicum inſtẽm. ꝑ ſaltem nuncii
relatio ſic ſcribatur/FOrma. Ticius nun
cius tał curie narbon. retulit᷑ die tali ſe de
mandato talis iudicis exequendo interlo-
cutorias ab io latam dediſſe. a. poſfionẽ

corporalem ſeu tenutam in infralcriptis

bonis. b. uidelicet tali 2 tali re. porro ue
miens.ĩ ãnum recuperare poterit Haruz
rex poſſioneʒz preſtita ſatildatione iudic
fiſti et reſtitutis expenſis · Mꝙ iudex.ĩ.

Inum cogere poſſit paſſum milionem in
reali intelligo ut poſſionem recuꝑet ſcrip
ſi de eo qui mit.in poſ.ſuper Rica.F. vi.et
intellige m iſtos ꝙ cogere põt taliter· ꝙ;

reo ñ parente ↄſtiruet actoremIannum
Poſſeſſorem incõmutabilemet hanc opi.
Pomt Simon in.l:ↄſentaneuʒ C. quõ 2 qñ

pꝓp ꝗ allegatff.de dãp.infec.l. a quo d no⸗

op.nũ.ſi prius. Ipᷣe autem dicit ſe nunꝗᷓ
id legiſſe 2 q' de neceſſitate iudex 2 actor

hñt expectare per ãnum per.l-ſi quis Ep-

tionis in fi.C.de pſcrip.xxx an/2 per dec.
qim.ꝭ in aliis·2 hoc placʒ facit de regiuxt
indultuʒ. in fili.vi fateor tñ ꝙ requircre

Poſſet ſuper hoc reumſed pena illam non

poſſet ĩponere que nullo iure oceditur 2
hoc rñdetur ad id quod ibi allegaui de de
crelʒ canon· 2 eius glo. Item ſuꝑ p. Beica
inuenies · ſi re ↄtra quem agebatur ſuper
trib ꝓpter ↄtumaciaʒ paſſ eſt miſſionẽ
et demum tranſegit de duobus ꝙ ñ ſuffi
ei ſoluere cxpenſas pro rata illius tercie de
qua non fuit tranſactum. mſi de expenſis
tranſactum funſſet· 5.poſt annum uero
non audietur ſuper polſeſſmõeſed tantũ ſu
Per ꝓprietate: ut in p.ꝭ:ſequitur et in -
· ultimo a hec ſatildatio preſtanda ? ad
uerſario ſi prius ſitalioquin coram iuchce
Fpublicis ꝑſonis. ex · de eo qui mit. in poſ-
Cc·ĩ·2 de off or/ paſtoralisin.q-in. 6 ſpaciũ
ſi uero ñ ſit qui recipiat ñ ĩpułatur el. ar.
ff. deł.i·ſi fundumeẽ· de ap. ex rõne. eõ
deo ꝗ mit.in poſ.cum ſicut.formaʒ huiq
ſatiſdatiõis uide.· de ſatil5 dcõ. v.·porro
¶ Si uero nuntiq ipe nihil de bõisb. ab
ſentis inuenerit. referat hoc iudici cuĩq re
latio ſic ſcribatur. EOrma. Titius nũtius

èl Hucepoc Scveke

4

90

ℳ ☚

talis curie Narbon retulit᷑ die tali’ cuʒ

de mandato talis iudicis exequendo inter

locutoriam ab iplo iudice latam iuilſſet da

re tenutam: a-in bonis b·2 diligent᷑ inqui
ſitionem fecifſet in ↄtrata inter ulcinos ex
notos ipius b.2 nibil de bonis eius inueit
de quo tenutam predcãm ſeu poſſ ionẽ da
re poſſetiunde nibilominus in cadem otra

ta pconia uoce clamauit ꝙ ſi ꝗs ſciret ali

quid ᷓ bonis ipis hr̃e ad tertium diezʒ cõ
iudici renũciaturus ueniret. ¶ Vex in ꝗ
buldam locis poſt talem nũcu relationeʒ
iudex olueuit interloquẽdo ꝓnuntiare ni
hil inueniri de bonis abñtis· vñ poſſit poſ
ſeſſio leu tenuta dariet hoc duplici rõne.
prĩa eſt ut ꝑ huiuſmõi ſnĩaʒ apparcat di
ligentem diſcuſſionẽ bonoʒ extantiuʒ fac
tam fuiſſe unde cuz de dictis bonis nõ in
uematur. poterit actor agere-2 petere bo
na obligata. ſa rõ eſt.· · ꝓximag rõnem
reſpicit priĩa forma ſequens hanc am fa-
5 quia exquo n inuenitur de bonis iude
faciet reo dari bãnum ð quo n canʒellabit
donec ſat iſfaciet creditori.-huius auteʒ in
elocutorie forma talis eſt. EOrma In xp̃i
noĩie amen- Cum nos talis iudex olimn-b-

per nos cixatũ legitime exigente iuſticia

reputauiſſemus ↄtumacẽ.2 decreuiſſem
a. actorem in poſfionem talium bonoruz;
eiuldem b. ulq; ad quantitatem centuʒ li
braꝝ fore mittendum cã cuſtodie demu⸗ʒ

uolentes benigne ager cũ eodem. ipᷣm ite

rato citari ꝑ I icium curſorẽ fecimus. ux
polpᷣionem ſeu tenutãex huiuſmodi int᷑-
locutoria corporay'r dandam fſurus ue
niret eo aũt uenire n curante ipam ſnĩaʒ
exequendo madauimus ipᷣm: a in poſſ õʒ
induci talium bonoꝝ eiuſdeʒb-uel ꝓ mẽ
ſura debitxi declarati ꝑ talem executorem
cũqʒ executor ĩple iuiſſet dcam polf ioneʒ
coporalem ſeu tenutam dare-2 facta iqin
ficione diligenti in contrata ipſius. b. ablen
tis inter notos 2 uicinos eius mibil inueniſ
let de bonis eius executor ipᷣe in dcã ↄtr a

ta uoce preconia ꝓclamauit ut ſiꝗs ð bo

nmis illius quicquam ſciret certo die nobis
nũciaturus ueniret. null tñ oparuit ꝗ de
dictis bonis aliquid nuciaret. Id circo int
loquendo ꝓnutio mihil inueniri in bonis 2
de bonis. b. unde in aliquo dicta tenutaa
poſfio dari poſſit.a ido dicto actori otra
bonoꝝ poſſeſſores integra iura reſeruo la
ta fuit 2c.· ¶ Hoc aũt ſcias ꝙ in ꝗbulda⸗
locis in Italia de cõſuetudine ſeruat᷑ ꝙ ſi
nõ inueniatur de bonis abñtis unde dtur
polßio ſeu tenuta reus ipſe in bano poniè

ciuĩtatis cuius ebnni for̃a erit ¶Orma

Quia fcã diligenti inquiſicione nõ fuit in
uentum de boms-b. unde poſſetx a cCari ex

primo decreto. pro eo lato poſſeſſio ſeu

tenuta in quantitate centum librarum

ſicionem eo legitime citato:2 eius defenſi

one legitime ꝓclamata. nõ uenit ipſe uel
alius ꝓ eo ad eius defenſioneʒ ideo ex nuc
ſit in bãno cõis uiterbii, In quo quioẽ ban

no cridatus fuit de mandato talis iudicis
tali die ꝑ talem preconem- ¶ Et no· 1q.

m Ia.balin· V·eſt nõndum. ·ꝙ omel

creditores ſiue pure aliquid eis debeatur.

ſuue in diem ſiue lſub oditione pñt poſtu-

lare.ut in polſione mittant᷑ 2 mittent ur
in poſſin oñibus hiis caſibus. in quibus

oſtat eos agere poſſe utf ex quicau . in

pol.ea.l.in polfione in prin. ff · de iudi · in

ommibus fr. ad-l.acquił.l.in lege ſzʒ hii ꝗ
bus pure debetur. mittentur in poſſeſſio

nem ad hoc ut bona uend ãt ffex qui/ca.

in pol. ea.ſi quis creditoreʒ. . creditori:alii
uero quibus debetur in diem uel ſub odi
cione. ut nõ uendan t ſed ut poſſideãt·
hoc eſt quod dixit Kofhoc.t/ ultra prin.

ꝙ in his nõ datur 'm decretum quia ſola

ſpes eſt in debitum iĩride hocĩ· : uidend
ꝙ autem. 5.niſi caueant de debito ſol
uendo ł oditione exñte ſic intelligitur ff.
æx qui ca. in pol.ea in poſfionem. H iĩet
l.fulcimusS⸗ſi in diem. 2 ad hoc. ft· de iu

di. in ommnibus. hii aut creditores ſi reus ñ
ueniat nec defendatur aO inſtanter poſtu-

lant ut mittãtur in poſſeſſionem bonorũ

aduerſarii ad eox inſtaãtiam iudex dʒ cos

poſſidere iuberequi iuſſus qr decretu ut
3.5.1. dictum eſt. ſi aũt aliquis ↄꝑeat ꝙ de
fendat no fit miſſio in poſſeſſionem ca cu
ſtodie f· ex quica· in poſſeſſioneʒ ea. hoc
autem f-· de iudi · recteff. ex qui ca.ma-
in inte re· Item· 5fi:.2· l ergo:exdra de of:
dele-conſultationibus.
Eſtat uidere in ꝗbus rebus uł

actioibus primum decretũ po
ſtuletur ſeu interponatur-luꝑ
quo nõ. M ſcòm Roff. cuius

fuĩt hoc principium-t de adtiõe in factu

que datur ↄtra miſſum ſuꝑ dapnis 2 fruc
tib· ꝙ uariis ex eãis fic ſepe miſſio in
boms alicuius qnqʒ enim fit ꝓpter legata
ff. ut in polſ.lega. per totuʒ qnq; cã damp-
infec. ſi finita· .fi. ff-de acquixi.·polſ/poſſi
deri.ꝭ·fifquo legal.iqñq;ʒ ꝓpter otu

maciam ↄuenti in reali uel plonali actioõe
ex · ut lite nõ oxeſtł ·qmi frequenter/et d eo

10

2

— r †

¶

—

91

90 AN

9

qui mit ĩin polſſ·cã rei ler·per totum2 C·

de boauc.iudi.poſſi:per totum.C. de pſ.
X Ubdxlan-ſi quis emptiõis6. fi. ꝗ orn
nes nõ poſſident· ſed detinent· ut in pred·

ↄcor.preterꝗ in duento actiõe reali ĩ quo
eſt diſſenſio· an poſſideat./annu quod dic

utĩ· · Iam de effectu. ¶ Et ſcias ꝙ cus

agitur ꝑſonali actiõe· primo mittetur ac

tor in poſpionem mobilium ſi extent alio
quin ĩmobiliumtercio etiam nominuzʒ ſi

cut fit in executione rei iudiff. re iudi.
l.a diuo:ex· ut lite nõ ↄteſt.qm̃i.ꝭ·fi fĩ.
MNIſtud poiuit Ia.ĩ.ſʒ auctor meli lo-
cauit hic· 5..· miſi fint ſerui et boues arato
res qui nõ capiuntur ꝗdiu alia ſuꝑſint⸗C.
que res pi·Ob/poſcxecutores/2· l. ſequen·.
c.dqe treu:et pa.cfar· tñ contra·ꝙ fiat
m ſſio in ĩmobilibus.Cqui ad ec. cõfu.l.
fi.ᷣ· cum autẽ· ſed ibi erant tmm ĩmobilia:
¶ Baga.tñ et Aʒo ·H· Iaco· bal.dixit q;
Aʒ0 nõ trac tat de ordine:2 uex eſt ĩ ſum
ma de bo:auc.iudi:poſſi:tene qd dii ĩ de

cre ·qm.G.q ſi luper · ſuꝑ gloſa:hoc ordine ·

J· nõ muſtuʒ curant de hoc ordine. A.
Quid ſi agixur dtra uniuerſitateʒ ꝑſonali
actione· 2 nil hʒ in bonis niſi fox uias pu-
blicas fõtes et ſi ia. dicam.ã· de ſen exe· ·

ſequitur ·ſuper· V.quid ſi uniuerſitas.- =
quid ergo ſi reus nõ hʒ res mobiles uel im

biles· ſed hʒ tmm noĩa uł actiones otra ſuol

debitoresqueritur qualiter fiat miſſio in

poſſ.in ommbus actiõibus dic· M· ſcoðᷣm
Ia.pre·cuius fuit iſte·.et huic tinuus
eratv·quid ſi req hic ſicut in Iaco-inter
poſitum fuit additio;
debitores.2 ſi ofiteantur ie debitores ipiq
conuẽti · ut·C· q filcus uel priua.l.ii.int᷑

dicet eis ne loluant creditori ſine eius Inja
et ꝙ rñdeant iſti qui agit et ſic ꝓuidet ac
tori ut habeat in quo miſſio fiat. et eſt ſi
mile · exc. ut lite pen.c.i:in fi.2 habebit ac

tor hec noĩa ſibi obligata ex talis iudicis

auctelicet noĩa et alia incorporalia ſpua-

lia et temporalia nõ poſſideantur · ut· ff ·

acquitre do.l.ſeruus·6 incorporales ex.·
ut lite pen.c.i.cum ſuis dcorcx· de re iu
di.cum inter de foro ↄpe:ↄqueſtuset eſt
arad hoc. C·de preto·pig·ll.2.ii· et in p·
l.a diuo·ꝗ· ſic quoqʒ ſuꝑ quo dic ut no·pa

paex. de eo qui mit in poſ. ca.i. Si uero

debitores difriteanturn fiat miſſio in no

mimbus. M-facit qð no⸗CyC.qũ Fil.uł
pri.l.i · · ſed curator dabitur bonis qui
exigat debita.ff· de cur·bo:dan.l.ii.ff.de
car:edic.ſed et ſi is./.i ·tñ ſi hoc maliciole
negent fic otra eos miſſio in nominibus-

iudex uocabir

H.ad.I.corde fal-l.ii ec B iudicis arbitrio

relinquitur ffde iudi-n quicquid:2 uide-
vsiuidendum. . quid ſi reus et ſequen ·
¶ Quid ſi apud eum in cuius bonis peto
miſſionem ꝓ mẽlura debiti declarati: nil
inuenitur & ii bonis:ſi illa per aliu poſ
ſidẽtur nuquid ſum in illoꝝ poſfione mnt
tendus · M uide quod no.ĩ·nuũc uideaq
in fi:an.ſ.reus pñs cogatur iudicare.⸗· 2

ſi mittat nuũquid poſſuz illa iure pignoris

retinere illo poſſeſſore petente ea ſibi reſti

tui. uel ne in illis debeat inquietari cuʒ ñ

fuerit citatus/2 dicat ſe ꝑatum rñdere de
iure reſtituta ſibi prius poſſiõe. M· Eſt

ſcienduʒ ꝙ dñis meus in legibus diſptauit
qõnem que incipitqueritur an primuʒ:ꝗᷓ

queſiuit an primuʒ decretum ꝓcedat con
tra reum in re cuius ip̃e hʒ dium ſed ali
us eſt poſſeſſor. 2 an ipe poſſeſſor ueniens
obtinere poſſit illud reuocari ſolaʒ poſſio
neʒ ꝓbãdo. In prima tenuit ualere primũ

decretum in re tali.2 ꝙ per illud ꝑabitur

uia ad ſcᷣmex quo ſcdo decreto acquiret᷑
qñ ium ſine poſfᷣiõe eius rõ.quia aliter cre
ditori dſuli nõ poſſet cõtra debitorem qui
nõ hʒ niſi tale qnium. Item ↄſtat ꝙ nuda
ꝓprietas nõ põt obligari ex ↄuẽtione · ff.
de pigno:actioſi ↄvuenerit S.nudaergo 2
in ea pignus ptorium oſtitui põt naʒ inui

cem duẽte obligationis ſuccedit decretuz
iudicis.C·ſi in cam iĩudi.pi.captłuz ſit · ·
Icem ex ↄtractu ſine poſfione dmiuʒ que
ritur qũ uerus qñs rem penes alium ↄſti-
xutam uendit a in rem ĩducit emptorem

f.de fun.doſi fũdum. ſic ex ſcdo decreto

acquiretur dñium ſine poſſeſſiõe qd habe V

bat debitor ↄtumax· ſed poſſeſſionem n5
quam ille n babebat-illo eniz iure utitur

miſſus quo is ↄtra quem fcã eſt miſſio:ff·
de dap:ĩfec-ſi finita.ꝭ: ſic d uectigalibus:
fatetur tñ per miſſionem cx primo decre
to creditor ñ fit poſfor:nec miꝑ quia eti
am ſi poſſideret ðᷣbitor ſic eſſetacquiritur
ergo miſſo pignus pretoriumet paratur
ſibi uia ad m decretum. per qãᷓ etiam cũ

dabitur ↄtra debitorem nñ poſſi identem nõͤ

auferetur poſſio tercio poſſidẽti.ſed cre⸗
ditor miſſ ex dominio queſito.uẽdicabit

rem a poſfore qui poſſionem ſuam pote

rit tueri.ñ ob.ftde re iudi.a diuo pio..ſi
ſr ĩb ubi ſr bo pignori capti ð ꝓpᷣetate

fiebat ↄtrouerſia:nam ut ibi no.ini. glo.

etiã de poſfione fieri põtadſu perius dcã.

inducit eãdem.l:5· ꝙ ſit quoq; ubi igirur
certum eſt dñium fuiſſe debitoris ꝓpter
otrouerſiã poſſeſſionem nõ dimittet miſſ-

.
„. c. tee 5

& 0°

4

v „ WMs 67

9 6 9
õ
„

r

9

₰ N

pignora· al.· ut ĩn prin· dixi.nõ eſſet oſultũ

creditori ↄtra dbitorem hñtem ſolum rei

dnñium ſine poſfione ualuit ergo primum
decretum quo ad duo ſupradicta2 exquo
interuemt traditio in ſcdo-licʒ nõ poſſide

at rei uẽdicationem uel publicianaʒ pote
rit intẽtare · Jet vr ꝙ ſum in bonox illo
rurmm polſione mittedus. utff. de re iudi.

la diuo.S.ſi ſuperſequẽ2· ·fi· et· C· ce
his qui ad ecofupñti.S: ĩ/et.S penul.pre
ſertim ſi de pignore otrouerſia nõ ſit· ar · cõ
traiñ debere capi bona illa ñ ſeruato iuris

ordie de quo habetur in aut᷑·de fideiuſſor

·ſed neqʒ qd ſi factũ ſit et ille uelit riũde

re de iure vr reſtituendus ad omoduzʒ pol
ſeſſionis qua nõ debuit priuari ffde re iu
di.ſi cuʒ nullaet.C.ſi per uim uel alio mõ
l. fi. etiam ſi ſir uiolentus poſfor· utexc· de
reſti.ſpoł. in lris. 2· iii. q-I·patetffd ui
2 u arl. j. i. qui uia me ad idẽ · ii · q vi⸗
arguta.2. q-i.uotũ·2 ꝙ; ſit reſtituẽdus · et
poſtea cã tratanda priuſꝗᷓ de exceptione
ↄgnoſcatur. facit· C· loca.ſi quis ↄoductiõis
H:quoꝝ lega.l.i.iĩ· C· de dona.inter uiet

uxo.·ſi maritus.C.de rei uxo.act· · i· pol⸗

ſeſſio emim mihi dari debuitalterius iuxt
ſaluo.ex·ã̃ re iudi:ꝗᷓ uis:Bal. Nota hic ꝙ;
miſſio põt impediri ꝑ tercium poſforem
ed no.in/h.ſi ſuꝑ rebus per bar.2 ·C.ne u&
or ꝓ maritol ob maritoꝝ ꝑ G. et Cy. mi
ſi poſpio ſit tranſlata in fraudermili.d aliei
iudi.ꝑ Cy.ſed bar.dicit ꝙ etiã tunc ñ pro
ceditur ꝑ uiam riſſionis ut ipſe noC· de
pig·l.in.in ſua repet᷑· mſi poſrio ſit litigio
ſa uel quaſi. C· de licig·autinunc ſi heres uł
forte facta cã mutadi iudicii.lpe-ꝗ alie-
ĩiudiff. † Sʒ qualit ꝓbabit ille ð ſua
poſfone me non reſtituente. Ont quidam
ꝙꝙ lummatʒ. i.ꝑ iuramẽtuz ff·ad exhibẽ
thelaurus.aln otradicẽtes ꝙ; pre.lloqtur
in iuramẽto calũpnienõ in iuramento qðᷣ
eſt loco probõnis alioquin inueniretur ac
tor et teſtis in cã ſua otra.l.C. de teſti·om

nibus · inii. q.iii· · Item ĩ criminali.. ItẽE

nullus. In hoc aut eſt ſummaria.quia pro
cedet᷑ lite non oteſt · Muide.ĩ/de libel.cõ.

5·fi · v· hoc aut norandum.· 5 et poterit

ꝓbare de poſſione ꝑ unum teſtemet per
priuatam ſcriptura. ſcom ea que no.s de
offi·oĩ. iudi.poſtremo. v. tercio· · et
ꝭ.t. ꝓx·S·ſequitur.. porro circa mediuz
Bai:no·hiĩic ꝙ iuramtum calumpnie non
eſt loco ꝓbõnis 2 ſpec· ñ approbat glo-l.
theſaurus . Et ideo ſi ꝑ ſtatutũ accuſatio
dãpni dati ꝓbatur ꝑ iuramitum nõ ſuſfi
temꝑe accuſatiõis ꝓducte iurare eaʒ eſſe

ueram 2 nõ calumpnioſam quia iſtud eſt

luramitum calupme nõ iuramentuʒ ꝓbõ-
ms que dʒ fieri poſt rñũſionem rei ideo no-
uo iuramento opus eſt et dʒ preſtari ĩfra
terminum ꝓbancha ita de fcõ ſeruatur ꝑ
uſi in palacio·J ¶ Quid ſi ego nolẽs re
ſtituere uolens in dtinẽti de iure meo do-
cere · M.nõ ĩtelliges·i/de debixo:ꝗa illud
ſolum nõ ſufficeret: ſed uult ꝓbare fuiſſe
et eſſe reʒ debiter · J dicens ad ĩpechend
reſti:dolo petquod in otinenti reſtitutu
rus cs.nuquid ſum audiendus. Reoforte
ſic.ar·ff·ad exhi.l.iii.iibidem.ſt· ut ĩ poſ.
lega· ſi is qui· ex·de reſti-ſpolr̃aset arin
pre.5ſi ſuper. ibi ſi vgnouerit eius fuiſſe
2c· et fac. C· de legacreditoret·C.d edic
di.adri:tol.lfi.uel dic ↄtra.cum ñ ſit ium
ordo in poſſeſſiõe ſeruatus· ut.s. ¶ Quid
ſi ille negat rem fore debitoris illius ?ᷣ pu
tat poſionem eẽ ſuam ł ſibi obligataz· di
cunt ꝗdam ñ dari otra eum actionem in
fcĩ ex edicto ne uis fi:eiqui in polac ſi

ſupine me miſſum non admittit f.ne uis

fi.ei:qui in pol.l.i·ſi ꝗs ideo · ¶ Sed nũ
quid ip̃e habebit ꝓbare ſuam. uel ſe ius in
ea hr̃e· Ro.ſic ſi ſe ad hoc obligetd· ff.de ꝓ-
ba. circa ĩputzʒ eĩm ſibi ꝗ ſe ad aſtrĩxit-
quia ſuſficiebat eĩ ꝓbare ſe tempore miſ-

ſiomis poſſidere.ſed cõtra in ·.fi·ſuꝑibi

putauerit amittendam.quaſi eius ſit/ ſed
dic ꝙ p̃ᷣlumitur eius eẽ:mſi dtra ꝓbetur:
C. de rei uẽ.l.fi:a.· ar.ĩn pre.·ſi quis ĩdeo
¶Quid ſi filiuſfa: uocatus in ca in ꝗᷓ exi
gitur ↄſenſus pr̃is vumax ſit.nũquid fiet
miſſio in polſ:et in quibus rebde hocs-
de actore· ·led ecce.2 ſequen. ¶ Quid ſi
MMreaſſumit uerba Iaco· reus nõ ha
buit niſi uſufructum in aliquibus predin

qualiter ſubuenit᷑ actori ſeu creditori dic

ꝙ iudx iubebit eũ qfi detinere predia uiſu
fructus gr̃a2 hic miſſus hẽbit ſimplcez
cuſtodiam.uſufructuarius aut hẽbit illa
naturalem poſrᷣionem quaʒ ſemꝑ habuit-
ft · de acquittpol.naturalit.¶ Et idem in
ualallo reo ſeu debitore 2 feudatario- et ſi
milibus dici põt.ff·de pigſi is ꝗ ulufruc
ed· l.obligatiõe generali põt enm creditor
mitti in poſſeſ.feudi ut percipiat fructus
poſſidente tñ ualalloet nõ ex neo. M· vñ
ſi uaſſallus infeudaſſet feudum non ponet᷑
tunc creditor in poſſfionem fructuũquia
illi nunꝗᷓ fuerunt ſui ff· de pigno · l.i· · P
dium 2.· I- paulus galli· S. ut· f. dele · ii. pe
to.5S. prediumffde damp.infecſi fimita-
5·ſi de uectigalibus· et. ar.· ff· de bo-auc.ĩu
di⸗poſſi·in uenditione· Sed quid faciet

R

A

+e N,

—

XS

-N

domin feudi.dic ꝙ lemper remanʒ uaſal

lus.unde dno leruletar.ec· de feudisc· i.
Ec idem iuris eſt in ſuperficiarnis. et

uectigalibus ff· de damp· infec· ſi finita· 5

ſi de uectigalibusff.de uectiga·2 co·l. uec
tigal. ex. de ſequeſtra·c.pe.2 Ffi· et iuge q
eſt. ĩ. 6 uidenduʒ. . quid ſi reus et ſequẽ
¶ Quid ſi reus nõ hʒ miſi redditus. uł bñ
ficium eccie puta pbendamRndeo· A1:
̃m Iaco: poſſunt redditus aſſignari in

cã pignon ut dixi in noĩbus uł actiomb

. de re iudi:omodis.C. de execurei iudi-
ſtipendia. e· de fideiuſſ. oſtitutus· et · c. ꝑ
uenit in fi: ex · de ap· paſtorał.in fi·xl;

di. preter hoc· ar. cõtra.C. que res pĩg ob ·

pol.l.ſpẽ eox. So/ in penam debitort ſi nõ
hʒʒ unde ſoluat fructus dãtur ad tempus
ut in pre·ↄcor. pignorari aut res ł fruct
non debẽet ut in otrarioet exd pigno. c,
i· et.i. H·z ibi no in glopenult. J· Sed
et cum agitur ſuper eccĩa tanꝗᷓ de ꝓprie-
tate.fit miſſio in ea· ut qixi · S· C · Pe ·· pe·
v.Illud aũt. ¶ Sed pone ꝙ pupilli H adu
leſcentes uel abntes reipublice cã abſunt
nũquid fiet miſſio in poſſionem.ↄtra eos
in bonis eoꝝ Ho.ſic ſi ñ defendtur · ff· ex
qui·ca.in poſea· l.ii.et.l:in poſſeſſſone··
cuʒ dr. C. de reſti:mili. l'ignorare bona tñᷣ
n uendentur ff· de priuił·creeũ qui. A1ä.
fm Iaco:5 pupillus etiam aletur ex IlIi
bonis uſq; ad temꝑa pubertatis · ut. eti-
Hl.̊ priuip·cre · S· l· fi· hic ergo diſtĩg
ue nam m nor ↄuentus: aut eſt ĩfans aut
maior infante h infans. non põt eſſe in iu
dicio-quia pax diſtat a furioſo ut inſti · S
inuti:ſtip:/qdᷣ dixit· ſi maior ĩfante cita
ri põt.2 eſſe in iudicio tutor: aucte · ut/ff
de admi.tu. l.i-6. i. a- l.ii et.iii.¶ Quid ſi
maior ſit ał· Ro.ſi hʒ curatorem ideʒ eſt
qð in pupillo nam ſi hʒ curatorez non pot
eſſe in iudicio ſine illo/2 fi feratur ſma non
ualebit ↄtra eum-ſed ꝓ eo ſicut.Sde ac-
tore in prin. . porroprimo ergo citadul
eſt tutor ? curator ſi hʒ· alioqui amici et
oↄſanguinei ¶ Quid ſi non repiantur No.
tunc fiat miſſioff.ex quicau· in pol/ea.B
autem · · n · et. i· Nen· et.l.ĩi.fin2. l·

iii:5.ſi uero/2· . otractum Sed ad intellec

tum huius. vet prece·2 eius quod noS·
t. Px·in fi et/ĩ· de ſen · execu.S·ſequitur-
V. ſed pone litt cont·2.· S' de actore in prĩ.
quero ſi minor ·xxv· cltatus ñ uenit et ob
id agens miſſus eſt in poſpionem rei peti
te:uel bonoꝝ ipius in plonali: ueniẽs uult
recuperare poſẽᷣ.miſſus petit expenſas qs
minor dicit ſe nõ deberecuʒ ꝓceſſus otra

eũ fcũs ſine cur tor̃ nõ tenueritpotiſſime

ſupraleripta forma nõ ſeruata· Queritur
quid iur· Ro-quatuor opines circa B ha
beriprima ꝙ nõ teneatur mĩor ad expen
ſas . quia iura de hoc loquentia indiſticte
loquutur. C.de iudſcĩmus·de boauc: ju
di·poſ· cuʒ ꝓponaset aut᷑ ei qui iurat/ ut
hkte ñ conti:qrmn.S-In alns. Cum ergo ñ di
ſtinguant int᷑ maiorem 2 minorem & nec

iudex diſtĩguet · ff.de offi·preſi·l.in:O pu

bli· de precio·nam ſi ura de maiorib timn

intellexiſſent id expſſiſſſent·ex.· de decunis
ad audientiam facit. f/de alea-l-I/quod
autem. ¶ Itẽe fruſtatoriumn ał· eſſʒ legis
auxilium de accipienda tenuta ↄtra mino
rem ut in legibo in prin allegati/nec debʒ
actor a lege decipi. C. de his qui ue.l.i:nec
iudicium fieri deluſoriu.ff.de iudi ·ſ pᷣtor
de ełc.ↄmilſa.S·porro· li ·vi· fa eſt vtraria
ut ñ teneatur· expedit em minori lit bus
et ſumptibus nõ uexari ff·S mino. l. mĩo
ribus. Item et ſi quaſi otumax ↄdẽpnetur
reſtituitur · e.t·l.minor2 ſi quaſi otumax
Tercia fuit Vber · de bobio.qui dat pre-
rogatiuam mĩori plus ꝗᷓ maiori, uemant
ipi.ĩ.annũ ułꝑ poſt· dicẽs ꝙ ueniens maior
ĩ ãnum recuꝑat poſſionem 2 reſtituit ex
pẽſas. Minor uero recuꝑat n ſoluti expẽ
Si ueniãt poſt annum maior nõ recuꝑat

poſfionem etiã reſtitutis expẽſis mĩor re
cuꝑat.ſed reſtituit expẽſas·2 ſic intelligit

I.ſi quis emptiõis · C. de preſcrip·xxd¹&l.
an-Ex otrario-ſequeretur ꝙ n eſſz melior
ↄditio minori ꝗᷓ maiorisq eſſe non dʒ: cu

eius bñficium debeat aliquid oꝑari. ſicut

et priunlegiuʒ teſtĩi et uerba.ffad muni
ci.l.ĩ.d̃ lega:u.ſi qn de ulurl. ſi ſtipulatq

de priui.ſi papa6. ii· ad fi · li· vi· qrta fint
opio Iaco:de are diſtĩguentis aut minor

R 6 al 4

tempꝑe date tenute n habebat tutoreʒ uel

curatorem uel legitimuz defenſorem aut

hẽbat.et hoc calu. aut illi admĩſtratores

ſunt ſoluẽdo aut nprimo caſu principali
qñ non hẽbat dicit tenutam reſtituedam

minori- lʒ expenſas ñ ſoluat ꝑ.l ul. C. ſi ad

uerrem iudi- ubi dicit textus nulluʒ uob
pᷣiudicium.2. f·d re iudi/acta · G⸗fi.2.l cõ
tra pupillum.2· C.qui legit· pſo. .i· quaſ
leges· et.l. in cãe.ii.f de minoQdicit reſtõ
nem minori non eẽ necciam uel m eum
diſtinguitur aut minor nõ hũs defenſorẽ

legitimum tpre date tenute erat pupilli

aut adultus. primo calu eum ñ teneretur

ſibi petere tutorem.ff.qui pe.xu ·lĩi·recu

ꝑabit tenutã ñ ſolutt expen.ſo caſu cum
erat adultus tenebet᷑ ſibi petere curatore.

16. o. 2 Axer

—

X

/

(
1*αα

ff.ꝗ pe.tul.iii..tutores.C.qui pe· tu. lI. i.
ſi non pecit. vr̃ fuiſſe in dolo cõtra quem

eciã nõ reſtituit᷑ff. de mino.ſi ex cã.·nũc
uidenð non recuperabit ergo poſſionem-

miſi reſtitutis expẽhs mihi plus placʒ qad

dicit auctor in no hñte curatorem- requi

rendos amicos · ſaltem requirẽdum prig

ipᷣm. ut uemiat petere curatoreʒ· quo fa

cit pre· l.l.C.qui petunt tu.2 mae ſcam

lecturam. Ia de ra.quam põit ibi Cynus

que uult ad monitionezʒ de ꝗᷓ lex loquttur
eſſe necciam a petendam a iudice ut uoce
tur ad hoc mmor.ſ.ad petẽdum curatorẽ

hoc intendo ꝙ ñ ſufficiet actori ad iuſti-
ficãdam tenutam facere uocari minorem
non hñtem defenlorẽ ſuꝑ principaliſcom
qd intelligo etiaʒ quod nõ in pre.l.fi · C· ſi
aduer:rem iudi.Redeo ad uerbaIacoqui
dicit ſcdo caſu. qũ habebat tutoreʒ uł cu
ratorem-ſi ſunt loluẽdo eum teneri ad ex

penſasquas recuꝑabit a predidtis ff·de le

Sa. n·ꝗ ſolið·etiam.ał. nõ tenebitur ad

illas/et recuꝑat tenutã · fi· de mino.cũ mã

dato.ff. pecuł.ſũma cũ rõne.5· ſi doloſt
de admi. tu.lfiene uis fi ·eil. .5⸗hoc edcõ
bic etiam premittẽdum erat an tutor uł
curator uocatus fuerit ut debuit ut etiã

dicix auctor. B quod dixi de tenuta tener
Gui · de ſuc.ſuꝑ.l.ff.ſi quis ius di:ñ obſc 3
ꝙ nõ teneatur ad expenſas exquo uoc ario
nõ fuit dbite fcã 2 1 dicit ð bãno datoſ.

ꝙ ſi ꝓpt᷑ otumaciam fuerit bãnitus expẽ
las bani uel cancellationis nõ ſoluit.cixari
enim buerãt ꝓpinqui amici 2 aſtines ip
ſfius a omes quos n eſt uerifemile obmuſlu
ros defẽſionem ippius minort ꝑ.l. in princ
allegatas põderat etiam ꝙ circa pricipale

ius actoris ñ eſt factum deterius.quia et

ſi uemſſet ñ ſubiiſſet ſine curatore iudiciũ
quia mĩor hoc etiam attẽditur in citatie
fcã die feriato.ff.ſᷣ quis in ius uo. nõ le..

ii in fi.2 f--de arbi. l. arbiter Kalendis. 5

¶ Quid ſi reus agit ꝑ procur.qui otuũax
eſt die ꝙ fiet miſr.in poſ.in boma ipig rei
Petitif-de ꝓcun. ſed hee ꝑſone· 5. fi- et. I.

e· C. P. xii · S digni:quotiens. culpa enĩ ſua
eſt ꝙ malum eligit. f naucau.ſtal.fi.ꝭ.

H ſeruus. 2a etiam ↄdempnabitur ĩ expenfᷣ
ꝓpt᷑ procur otumaciamff· omoeum 4⸗
5· fi:2. ff·d ꝓcun non cogẽdumexcõicari
aũt ſuſpendi. uel interdici ñ poſſet.· ut eẽ.
ut lite ñ contt·c.i.in fi· 2 eſt rõ diuerſitatt
nam ꝓcurtdatus eſt ad liteʒ unde quan-

tum ad litem dño pᷣiudicat. ſecus tñ eſt in
dictis ſmis que ferri ñ debent ſine canõica
monitione:extra& ſen/ex ſacro.2. c cum

medicĩalis.2 e cã ꝓbata· ii·qĩ.nemo ᷣm
papam. A ut lite nõ ↄteſt· c.i.ad finem

in glo:magna· . Idem etiem dicendũ.
melior rõ eſt ꝗa lʒ dederit illi ptãteʒ agen
di temꝑalia non tñ ſpũalia.ινππ. di-ſe⸗-
dulo.C.de ſacroſanc. ec.lfᷣin.ex· de reſti
ſpoł · frequens· S. fi. M. E. vi. ſi autem

ñs ſciens.nõ purgat ↄtumaciam ſui ꝓcu

ratori· bene pot excõicari. ut in pre decre-
ut lite ñ contel.c.i/2⁊ nõC.F.xii. de execu
toribo.liin fi.papa no.eʒ · de ꝓcu. c.ii.

A. ubi ſcripſi in glo·hec miſſio. . aũt
licet nücius ꝓbet iuſtas cãs abntie

qni nihilominus fiet miſſio ↄtra dĩm2 iũ

ge hic quod no. .xt· ꝓx·5.fi. v.quid ſi pro

cura· ¶ Hoc aũt notandurn eſt · N· m

Iaco. v·2 eſt notandum. · ꝙ miſus in
pol.ex primo decreto ñ utetur bonis illis
uel fructib in quoꝝ poſpione miſſus eſt
ff· ex qui· ca. in poleafulcimus in prin et
l.pretor in prin· Immo eos reſtituet·ĩ.an
num cum ipᷣa re ex.de ſequeſtra.pol · c· ii.
mſi miſſus id ſpaliter impetret ꝓpter ni-
miam dtumaciam dbitoris. ut in.l. fulci
mus· ·fi · · 2 hoc ibi tenet glo 2 placʒ
Iacde are ut ex ſpãli iuſſu iudicis mittẽ
tis in poſſfionem· hoc expreſſo ꝙ fructus
lucretur ꝓpter mmiazʒ rei dotumaciemꝓ
cedat id in qualibet actione· ·2· I. celſus
eſt aũt nimia dtumacia ꝗa dicit nõ uemiã

uel ̃m alios · ſi ſtetit biëmo ꝙ; ñ uenit/alii

dicunt illud quod r in prel.fulcimus/5.
fi-ſpale eſſe in petitione hereditatie. ubi ñ
poſſidet titulo· Vincen notat ex· de eo ꝗ
mitin poſ cum uemſſent·fm canones nmi-
miam dtumaciam eẽ ſi ſteterit in ea ꝑ an
numinam poſt ãnum faciet fructus lucs
ar · in pre·decre · qr.g. In aliis et.i.q.iii·

rurſus.2 uide-ĩI.de eo qui mit.in polcã rei

ſer· v. ceterũ. In caſibus tñ miſſus utitur
fructibus ut ſi mulier uentris noĩe mit-
in pol.niſi ꝑ calumpniã miſſa fuerit utſf.
ſi młr uẽ · no·ĩ pol:mit.l.iĩ.vii.2.· ff. ð uẽ.
in poſ.mitl.il.iet in fi.l.in.Item ĩ alio
ſcʒ qũ miſſus eſt piuncta ꝑſona. dli

mis late loquitur prĩo ꝗa lex illa n habet

locum in maribus Item nec in feminis ul
terioris gradus ꝗᷓ fint ibi expᷣſſe·hoc tñ di
cix ibi glolub dubio forte.ibi auũt expri-
mit filiam neptem 2 ꝓneptem.2 uxorem
que ñ nupfſit. Item iſte uerſus iſtius caſuſ
a lequentiseſt ſolum ꝓ almtis 2 cum nõ
hñt al. unde alẽtur. ut ibi. S· fl· ut in poi

ſeſſionem lega. uel fideiq·lque legatoruʒ,
