ces ſe debere mutuo iuuareC. Soffi:· p· pPp.
affri in nomine domimi.S admi-dtu ticiau
6·tutores·facit. x:i.precipimð treu-.
et pa.cC.i.quua leges loquunt᷑ cum reqrun
tur iudices a iudicibus. In auten- ut nulli
ĩu.S·ſi quis uerocanones loquiutur de pa
ce ſeruanda ſed an ſi coram debito iucice
petitur cõfeſſionis executio habebit loc,ʒ
offrn iudicis cy.q:ix. dicit Roff. diſtinxæiſ

ſE an confeſſio fuerat facta in wuriſdictõe
conten tioſa et tunc peti poſſit: de rei uẽ.·

I.poſt rem ſi per modum uolutarie iĩurii
diétioms non- Ipſè refert petrù ten ere n
utraq; offm locum haberecũ locum ha-
beat in omnibo ſibi notis ut iudiciar. f.·
fini:regun:ſi irruptione et: C. de accuſa.
ea quidem. et hoc eſt tale habeat ergo pa
tarm executionem per iudicis officiu-C. 8

exe.·rei iudi.l.ii .et uide q dicam.ĩ· ultr.

1R uper . V. que autẽ.· ¶ Quid de confeſ-

ſione corã arbitro habita cic ꝙ facit fidez⸗
coram iudice ut:C. de arbitrisl.pełt.ĩ fi

ne:e& de teſta-pritata.C.e: ut apud. π E
viqð.cyni.ubi.S.an dicatur facta in iure

etabi recitat quoſdã diſtiguer an ſit lara

ſnia ⁊ emologata uel non. Cum eniz prio
caſu agatur ex ſnĩa ſcdo non:C:de arbit᷑-
lcum ana:poterit primo caſu dici in iure
facta ſco non. Secunda diſtinatio ẽ int᷑

arbitrũ et arbitratorem ut primo cau di

non refert ſuũ pe·fimplicit᷑ tenere confel⸗

cCa:t᷑ in iure facta.C.de arbi.l.pełt.in fi.̃o

ſionem factam coram arbitro n dici féaz

q iur̃ cũ actus etiam non dicat᷑ iudiciarius
C. de arbitris.l.i.2 quod dicit᷑ de ſma emo
logata de confeſſione nõ reperit᷑ ergo 2c.
C.de ap:precipimusnon ob/ꝙ dicimus 2
tfſſionem fidem facere in iudicio fatet᷑ ſʒ
non ut facta in iure ſed e ius.C. de teſti-
I. fi. Sed inſurgit alia queſtio- Cum in cõ
feſſione facta in iudicio ſnĩa iudicis a qua
non eſt appellatum ĩponat finem reuoca

tioni erroris-nunquid idem ſit in laudo
ſnia arbitri. uidet᷑ ꝙ ſic: per leges ff-· de ar

bit᷑.l.ĩ. C. de iudict · ꝓperanduz2 facit.· C.

de collacio.l.ſi ſoror. in fi. In cont᷑rium nõ

M N

9

poteſt dici finis impoſitus cum nec actã
nec exceptio oriatur ex illa. C. de arbi-l. I.
uere niiemologck non uides finitum ur
in prox.qõe Sed ſi fuit arbitrator uide e
cus:.cum per id uideat᷑ tranſactuʒ. ut. no-·
ſcripſi ur̃iurt.quintaualk.ĩ magna glo.
poſt prin.a añ fin:ꝙ glo· in. l:error. cicit
ſufficere ſcilicʒ negociurn tranſactione fi
nitum:quod intelligendum de tranſad to
ne que ualeat ne ob: le falſis -C. de tranl-
act. Sed occurrit et tercia. an in esordia
ris que non ſnia ſed decreto finiunt᷑ habe
at poſt illa locum reuocatio erroris ſolu-

in litate n. C. ſ aduerſus hber-l. i. In ali

eñ.predii minoris uel in falſa eecuſatione
tutoris. uel hiis ſimilibusnon impedirz
decretum contra illa ueniri ut patet· f. 8
tranſact. cum hii.d: ſi pretor.de iudic · ſi
pretor.ꝭ: marcellus.C. ſi ex fal.alle- tu. cx
fu.li.iĩi:et.iii.et..de rebus eoruzʒ/qui SB
tu. uel.cu:magis· 9 peyt. ⸗ ¶ Quid de
lit.conteſ.de hoc in predic/c. pritata.Im·
papam. M· Tbi ſcripſi ſuper . acta-er ·
Plenius poſt pe·ct ab. Sed nunquid
confeſſio ꝓcuratoris mei Facta in uno iu
dicio mihi nocebit in alio ubi ipſe ꝓcut.·
non fuit. uidetur ꝙ ſic quia peride eſt
ſi egoipſe fuiſſem confeſſus.fl.ad.l. acq ·

ꝓinde eʒ de cã poſſ.et ꝓprie:c.i·ego pu

to contra.H· Idem cõpo.in decre.·per in
quiſitionem ut ubi ſcripſi ſuper ult. glo⸗

5 Tum quia ratio pre: l. generaliter- et

decreper tuas ceſſat Btum quia factum
ꝓturatorti non nocet domino n iſi in caula
in qua datus eſt. ut ex de offid: dele.cum

oſim. dic ut ĩ· 5·poſtrerno· ſic·ſi uero- .
¶ Si uero ſit cauſa criminał dic ut.ĩ. ꝭ.ti.·
v. fin. Bal. Confiteor me occidiſſe hoĩes

hoc modo.ſ.ad meam defenſionẽ et queri
tur nullo alio probato an debeam condẽp
nari: et uidetur ꝙ non quia nõ confiteor
imo interimo obligationẽ nataʒ facit qᷣ
no- per gul.S. i·i. fi· V antepełt Item

confelſio eſt conceſſio ſed ego non conce-
do illam ſpẽm homicidn que mibi obici

nam mihi obicitur ſpecies homicidii uo-

luntarii ego fateor in neceſſario. Iteʒ iſta
confeſſio eſt ſub uno oxextu ideo diuidi ñ

poteſt. f. de po.l-pubblia. in fi-facit quod

nõ C. de dona:que ſub mo..ii· ad idem ex&
de accuic- cum dilecti. Contrarium eſt

uerum quia preſumptio eſt contra confi

tentem quia preſumitur in maleficiis do

lus et ex iſta preſumptione iuris dapna⸗

bor potius ꝗᷓ ex qualitade confeſſ ionis de

ſiccar.I.ĩ.fm baret dixi ĩn.l.i. C. de con-
Feſt.Hinc eſt 4 ſi ſtatutum dat benccti⸗,

cium ofitenti iſte non meretur bnficium

Sß
rM
R r

¶ Idem eſt ſiſum confeſſus per Fruh G

um id eſt confiteor feciſſe me defendedo

quia gerundium fignificat modum unde
confefſio eſt modificata non ſimplex temdſi
ſtatur contra ſe. Alii dicũt ꝙ non poteſt

diuidi quia eſt unum ↄſtrucétum et una

oratio et in paſſiua ſignificatione gerun-

dium ſignificat neceſſitateʒ nõ in c. ii. de

tranſla. prela. in. v I. in nouelł. Item ofitek
quis fetu ſed non modurn Eu ꝗlitatẽ. ar
C.arbi.tu.l.cum interdicte- Item quãdo

in confeſſione oppomtur dictõ taxata nõ
procleſt confitenti.C. de tranſac.lſi ꝗdez
¶ Hic uides ꝙ contra pſumptioneʒ ad-

mittitur confeſſio hoc uerum etiam ſi ſit

preſumptio ĩuris et de lure in auten: de e

qualii do/G.· ĩllud. et auten ſẽd iam neceſſe-·
Contra fictionẽ aũt nõ. C.de reĩ ux. ac.l.
una in rin: ¶ Nunc dicenduzʒ reſtart
ſeſ

quid iuris eſt ſi ofeſſio fiat ex iudicium 2ꝛ

in hoc opus eſt ſubdiſtinction. nam aut

fit ſuper crimine aut in cauſa pecunaria-
ſiquidẽ ꝗs cõfitetur crimẽ ex iudiciũ uel

coram non ſuo iudice non nocet ei ex de

iudici. at ſi .quia nullus puniendus eſt niſi

r uiam iuris que triplexeſt ut e 8 ad

cuſat᷑ſuper his.2. C. qualit· ii.· 2 Ofeſſio féa

coram non ſuo iudice non preiudicat. ut
3.ꝭ.prox· . v. et hoc uerum eſtniſi crim̃

ap eſſet notorium ex de accuſa. euidentia

ii qi.manifeſta.uł niſi ex huiuſmodi cõ
feſſione ortum eſſet ſcandalurm uel infa-
mia.quia tunc punitur confitens ſaltẽ ex
ordinarie ex de excel.prela. ꝗᷓ ſit graue et
de confeſſ cum ſuperquia priuat omni⸗
bus beneficiis habitis ut ibi. et etiarn hñ

dis quod dic m papam ꝓut ibi nõex &

clec.per inquiſitionem. ¶ Si autẽ ĩ cauſa
pecuniaria ſcilicʒ ſuper otractu uł alia re
confiteatur quis eæ iudiciũ. Iteꝝ ſubdilſ-

tingue.nam aut fit ofeſſio ituiuos aut in

ultina uoluntate-Si inter uiuos aut ſi
ↄtractu tantũ aut ſuper ꝓprietate aut ſu
per polſſione·ſi fit inter uiuos ſuper con-
tractu:aut fit ad obligandum ſe aut ad li
berandum ſi ad obliganduz. aut cã eſt ex
preſſa aut non. ſi confeſſio fit eẽ iudiciuzʒ
inter uiuos ſuper contractu ad obligãdũ

æt cauſa eſt expreſſa in confeſſione. Puta

quia confitetur ſẽ quis debere. c. ticio ex

cauſa depoſiti uel cõmodati uel uenditi-
onis uel ꝑmutatiõis 2 teſtes ſunt ſolẽpnit᷑

—,— —

adbibiti ſtatirm eſt confitens obligatus.

MH.EHic uide quod dicã ·i· 5 ult. ſup. .
que autem actio in fi. niſi probet ſe

debite confeſſumut cæ de fide inſtru. ſi

cautio:C.de non nupec generałr. et.l.ii·

et.l.ſi intra.2 ddempnabitur mſi cont᷑ Pp-

bet ut diiet probat᷑ff.de probat᷑.ꝗdaʒ.

C.e.non epłis.·2.I. ſẽquen.2. ff/de poſit.pu
blia. adeo ꝙ ſi confeſſio ſi facta in ſcrip⸗

tis non poteſt reprobari· miſi per aliã ſcrip
turam Si uero ſine ſcriptis poteſt contra
teſtes probari. ut ibi-f-de proba- cuʒ
de indebito. S: fi. C. de teſti. autẽ. rogati.
et uide quod nõ·ĩ· de edit᷑inſtt̃.S: inſ tẽ̃m
vV. Item opponit᷑ con· ¶ Quod autem
dixi tali᷑ con feſſum ſtatim obhgarifal-
lit hoc in duobus caſibus ſcilicʒ ĩ mutuo
ed in dotcnam ſi quis confitet᷑ ee cã mu-⸗
tuiſſe debere. competit ſibi infra bienmũ
exceptionon nu:pecu.ſed poſt bennium

obligatur. M non naturaliter- quia tem
pus non eſt modus inducende naturalis.

ff. de ac.etobli obligationum fere · · Pla
cet ſed ciuił. prius inefficax fit efficax ſẽ
cundũ Odoff.ubi.S.dat ſiłe de.l- Iulhan
ff. de condic inde .· SZ.· Inſtit᷑. de li᷑. oblig-
per totum et.C.de non nu.pec.in cont᷑c-

tibus in fi. Item ſi quis confeſſus eſt ſe re

cepiſſe ab uxorec.nomine dotis.et cõtin-

gat ante biennium mimonium diſſolui

competit confitentiet eius heredibus cx
ceptio non nu.dotis infra annum a tẽpor̃
ſoluti mr̃imonii. Si uero poſt bienmiu uſ
q; ad· x.annos fuerit diſſolutũ competit
hec exceptio infra tres menſes. quod ſi diſ
ſolutũ fuit poſt.x. annos poſtea non cõ⸗
petit.C.de dote cautaet non nu.l.fin:et
auten· ibi poſito et dic ut.S.ꝭ. prox. ad fi.
AVIdem poſuit·S.de excep.ꝭ. uiſo.v.ſu⸗
per exceptione ubi etiam ponit excepti
onis formam et ſcripſi de fide inſtrumt᷑.
ſi cautio ſuper glo. peł.ibi uide plenius-
Sed que eſt ratio quare in h is duo
bus caſibus competit confitenti exceptõ
et non in aliis NRdeo quia frequenter cuzʒ
homines uelint recipere pecumã mutuo-

æt creditores pecunmiam pre manibo non

habeãt illi confitent᷑ ſẽ recepiſſe pecumiaʒ

ſpe future numerationis· et idem eſt ĩ da

te·ꝗqa mariti ſepe cõfitent᷑ dotem E rece
iſſe ſpe future numeratiõis unde quia ĩ
Piie caſibus hoc frequenti accidit.proui
dit.l.iſtis:qa adea que frequẽtiꝗ accidunt
26.ff. dele-nam ad cea- ut liti-non cont᷑.qm̃

frequent᷑.R·ĩ.C·ad carboñ.l.ĩ.S. ſi ea· In
hiis uero accidit ꝙ prius fit inſtrummtuzʒ

Fres depoſita uel locata uel uendita ĩda⸗
turet ideo ſecus-ſi autẽ nõ fuit cauſa ex-

preſſa in confeſſione facta ſuper contrac-

txu ad obliganduut quia cõfitet᷑ quis ſim-

pPliciter ſẽ debere ticioc.nulla cauſa exp-

lia.talis confeſſio millum parat preiudiciũ
nili ticius aliter probet debituʒ. ut in p.

decre.ſi caudiocum fuis ſunilib. EXI diſ
c inctionẽ mar · de fa. quam ſtatiʒ allega-
an ſit noua obligatio an cautio ſuper pre-
terita· uide.ĩ.de feudis·G· ii.ſuper·iiii. qõe
ꝗque fuitiii:marfancui cõcor.Io. bla.

ut ibi ſcripſi:et ad intellectu eorũ que hic
dicunt᷑ ſcire debes ꝙ ĩipe Io. in ſuo libello

ubi tractat de actio:ex ſtipulatu ten ʒ ex

ſtipulatione ſine alicuius cauſe expſſione

agi poſſe.cum ipſa ſtipulatio ſit ſufficiẽs

cauſa ad agendum quod ſic probat ꝓmiſ
ſio et ſolutio paria iudicantur a lege C. ad

lI.fa lci.l.ult.facit.f.de dona. ſi pronus.ꝭ.
i.et de conſti.pec.Idem eſtii. Sed nemo

J Pe ſumitur indebite ſoluere ut.ff. de P-

atõ.cum de indebito ſic ergo diceæt᷑ ꝙ nł

lus preſumit᷑ indebite promitter̃ unde cũ

cauſla promittendi ſemper preſumat᷑.nõ ẽ
neceſſe ꝙ cauſa iñatur em etiã ſtipuło
dicatur a ſtipite quod defignat firmitatẽ

Inſtit᷑.de· V.obli. in prin. per ſ ergo ſine
alia cauſa firmitatem ad agencũ deſignat
ut ibi probatur ĩ dem deducendo per ſin-

gulas obligationes. Inſtitu:de obligat᷑.c-
fi.ff. de procut.licet.ea obligatio: ſed ĩ

Alj is fingulis obligationibus ſine exprelſſi

one cauſe agi poteſt ergo et in iſta.Item
in ſtipulatione eſt obligatio ciuilis.ut pa
tet inſti.de ac . S. de conſti. Item lubeſt
naturalis. ff.de pactis.l/ĩ. adeo cim er⸗
Zo ibi ſit utrunq; uĩinculũ ad agẽdũ ergo
ꝓmittens eſt neceſſario oblhigat alicui9
rei ſoluente cauſa.Inſti:de o bligõ in prĩ
ci:et ſi ab agente petat in libello cauſazʒ ſi-
bi edi · rñdebit agens ꝙ cauſam ſui facti
ĩipſẽ ſc ire tenet᷑ · f:· de pro ſuo.l. ulti.ff.ad
uelł.quarnꝗᷓ· C. de reſcin.tien. quiſꝗs. ꝓp
ter ipſius ergo ſciam ceſſabit editio.ff · de

eden· ſi quis ex argentariis.6. prohibet di

cit autem:l: am.ꝭh.circa. ff. S doliexcep.

et de· vV. obli ſi quis cum aliter loqui quã

do conſtat nullam vel falſaʒ fuiſſe cauſazʒ
ut qcit autor in pre·iii. qde. v. et idem
Im ꝙ a prĩ.putabat cauſq 2 neuter in do
lo quia poſtea reperta eſt falſa uel nulla-
ſi agat tũc ſtipulator ꝓmiſſori: qui erra-
uit competit exceptio doli ut in· 5circa:

apparet enim nunc ueritate cõperta do-

Ius ſtipulatoris licet a princi pio forſan in

uc ) ſr⸗ Iu Prda Mõ

60 0

dolo non fucrit ut dixicõcludit ergo duo

primum ꝙ ꝗquis quis promiſerit cauſa ñ

cxpreſſa ualet ſtipulatio- Cum ſemper pᷣ
ſurnatur cauia interueniſſe ut eſt dictuʒ.

et ex ea agi poteſt donec probaturn fue-

rit cauſaʒ nullam uel fł'am interuẽiſſe q
per obliquum probari poterit. ut in pre-
v.et idem.Secundum eſt ꝙ ſequitur ex
primo.iʒ.q; cauſa ſtipulationis in libello e
denda eſt. Adiuuatur autẽ ſic opinio pre
dicta lex ſine diſtinctiõe dicit ꝙ ſi ꝓmit
tatur aliquid certum agitur certi oditio
ne ſi ĩcertũ ex ſtipulatu Inſtit᷑.de.v. ob.
in prin.ed.ff.ſi certum peſi quid certuũ.et
ff.de.v.ob. ſtipłonuʒ quedam et.l. ubi

autem.Sed ſi legiſſator uolunſſet S necel⸗

E foret cauſam exprimi id qd ſibi erat fa-

cile addidiſſet.facit.l.una circa fi.C.de ca

du:tolł.ex de tranſia.c.ii.v. und ſi circa

eum concor.que uolunt ꝙ ubi lex nõ diſ

tinguit·c. ff. de publiqde precio.cũ ſixi

bus. inducit etiam ꝙ ſi requireret᷑ cauſa ĩ

ſtiproneergo cauſa cauſe.et ſic in infini-
tum mri poſſet qð euitat᷑ a iure ex ð Rpt᷑-
C.ii. li. vi.cum concor.ii.gloffde dãp. in-
fec.qui bona uide circa finẽ ſt:.de re iudi.
a diuo pio · .· ſi poſt· ſut igitur non req
ritur obligatio ex obligatione ff. de re iu
dict.ſi ſe non obtuhit.d.in.ſic nec cauſa cãe-
nec lis ex lite· C.de fruc- et liti· expen.l.t᷑
minato. item conſtat ꝙ uerba legis de
ſeribentis ſtipulationẽ non ponut cauſaʒ
ſed dicunt eam ſic contrahi/promittis ꝓ-
mitto.Facies faciam. dabis dabo- Inſti.S
v. ob · in prin. Roff. tamẽ· Rica.de certi
conditione ex ſtipulatu tenet contrariuzʒ
cum domino ſuo agere quod etiam repe
tit de condic.ſine cauſa.ſcilicʒ q; cauſa ẽ ne
ceſſaria exprimenda in ſtipulatione· ſ. ꝓ-

mitto tibi ex tali cauſa al's in effecte ſti⸗

pu latio eſt nulla quia exceptõ doli obſta
bit agenti. Immo et obligatio ſine cauſa
condicitur. ff. de doli excep.l.ii.9. circa. S
cond itione ſine cauſa.l.qui ſine cauſa.ff. S
probõ.cum de indebito.5.fi ad idem. ff.
de dona. lI.nuda.nec ſibi placet ꝙ dicat᷑ fẽa
animo donandi· quod negat uerũ mſi ubi
ius exprimit in caſibus quos dicit p důᷣm
ſuũ no ff. man.l.idem.adiuuat dictuũ ſuu
Roff. per caſus uarios· ubi ſine expreſſõe
cauſẽ mil agitur. ut in trãſactiõe· fl. ð trãſ⸗
acti. cum hii.G. ĩ hac cauſa. Inquirit᷑ etiã
cauſa ſ petatur miſſio.C. de edic.diui.ad-
ri. tol.l. fi. in apoca. Cide apo.publil ĩ·reſ
pondet ad id quod dictum eſt legiſlatorẽ
non expreſſiſſe dicit hoc uerum in hbro ĩẽ

8 ſtitutionum propter rudes. ſed ſatis eſt ⸗
Nbro ſon: et aliis id exprelſum. Scc et c-
tio edi debʒ cum caula remittit ad ta que

dixit de cauſa agendl et uerba illa que alle
gantur ꝓmittis ꝓmitto2c. fatet᷑ 2 ſund

ↄapta ad obligandum ſed non cum effectu
non expreſſa cauſa. ct huic concorqð ĩße
ſcriplit. Rica. ne uis fiat ei ꝗᷓ ſatiſo· d oꝑe
cmMoli ante finẽ. J · Vnde dicit mar de fa.
ꝓconłcſſio ſine cauſa facta ex iudiciũ co
ram teſtibus non inducit plenam ꝓbatio
nem-ff.ð dona.nuda.nec ob. C. teſtiteſ
tium et auten. rogati: nam iĩbi fiebat ad
lRberandum. ff. de pcis tale pactumet de
bem eẽ ꝓmptior̃s ad lberandum ꝓut ſe

quitur. ¶ Sed nunquid ſemiplenã iducʒ-
HRedeo ſic ᷣm eum.C.de probat᷑.inſtr̃a ibi

ſiue alñs quoq; adminiculis adiuuet᷑ nec

ob. fl. e.quidãet.C.e.non nudis · et· l. non

epbis nam ibi non ideo ĩponitur filio ne-
celſſitas probardi:quia ipſe erat in poſi õe

filiacion is- onus auteʒ probanch incubit

ci qui dicit. C.e actorque ẽ.vii ·q: ult.niſi
ius neget ut.ĩ·ti.prox.· .i.· V. ſeqꝛuitur.-

miſſa locum habent cum fit confeſſio ad
obligandu ſe alteri. nam ſi ad obligandũ 2

lium fibi non poteſtetiaʒ millefics fca ut
S.6.prox. . ilii et ĩ. V. prox¶ Ceteruzʒ

ſi fit ↄfeſſio inter uiuos ſuper ↄtractu ad

Uberandum alium a ſ. tunc ſi teſtes ſunt
ſolẽpnit᷑ adhãti p α. dies infra quos 2
Petit exceptio non numerate pecume piu

dicat talis confeſſio-et non ante⸗C. de non

nu.pec· in tractibus. et. C. de quadri e.
I. ij.in fi:niſi in quibuſdaʒ caſibus ĩ qui 9

ſtatim confitens obligatur Primo eſt qñ
quis confitetur ſẽ recepiſſe tributum uel

cenſum fiſci ut in e.l. Secundus quando

maritus poſt confectionẽ dotalis inſtru-

Iti confitetur ſe recepiſſe totam dotẽ uł

partẽ ut.S.S.proxad finẽ tertio ĩ depoſi-

to certarũ reruz ut in pre.l.in contracti-

bus. Quartus eſt quando in libro curie u
bi ſcribuntur pecunie r̃cepte pro diſtrac
tis rebus ſcriptum eſt aliquaz pecuniam

pro tali re diſtracta ſe r ecepiſſe.C.ð qgri.
pPreſ.l.ii.̊.fi. Poteſt et ntus adici ſcðᷣm
Odoff. M. In diſtinctione non habeo ſzʒ
Guido ubi./5S. ponit iſtum et acditvi. C.
arbi.Cu.l.fied hii duo nõ de proba· ĩii· in
fi. ult glo.· Quando młier cõfitet᷑ ꝓĩ
terceſſione ſẽ pecuniã rece piſſe.C.ad uelł.
antique Sed is caſus uidetur potius ad ob
niganduʒ. hoc autẽ certum eſt ꝙ in cõfeſ-

ſione ex iudiciũ facta ad lberandum non

eſt neceſſe cãʒ liberatiõis exprimi . immo

„

—

— C ———=—

S

ſine cauſa preiudicat.ff. de pactis. pactũ-
Secus qn ad obligandum utS. iu r̃gulaʒ
arriam ff.de act et obarrisnus- ex ce ꝓ

ba:ex lis. ( Porro ſi quis confitetur ſu

per ꝓprietate ſiquideʒ ſuper cmio fit ofeſ-
ſio falſa caulſa adiectaut quia confitet᷑ rezʒ

non eſſe ſuar ſiue i iudicio ſiue ex ſiuc co

ram teſtibus non preiudicat nam ſiquis
bona que fuerant patris confiteat᷑ eſſc ma

tris· non preiudicat nec tenet confeſſio· ut

ĩ. vV. hoc quq;· et eſt ratio quia nuda tra
ditio nunꝗ tranſfert domimu niſi iuſta cã

precedat ut uenditio uel alila ad quam tra
ditio ſequat᷑ ff·de acqui.redo.nunꝗ· Iteʒ

et quia dmium nõ tranſſert᷑ midis pactis
ut.C.de pactis tradid ionibus. nec etiã ad

mitto dominium licet rem hẽam ꝓ dere

licto.ᷣff.de acquir.poſ. ſi quisvi.·(r̃ia
A·Et ibi glo·ſoluit cõtraria dei·pełt.
inſtit.de re chui· curn concor · J· ceterũ

ſi fiat confeſſio ſuper poſſiore· Puta quia

quis dicit ſẽ non poſſidere ſtatiʒ ꝑdit poſ-
ſeſſonem que etiaʒ ſolo animo amittitur-

ud ibi 2. ff. e.poſſide ri. itẽ in amittenda-

et etiam retinetur.C.e nemo ambigitd.

¶ Sequitur uidere de confeſſ ione ĩ ultĩa
uoluntate facta. in quo iterù ſubdiſtin-

guenam aut conf itecur quis ad obligãdũ
ſe alteri. aut ad alium ſibi obligandu aut
ad alium liberandu-Si quis confite᷑ in ul
tima uoluntate ad obligandũ ſẽ alteri aut

non capaci aut capeci Si non capaci pu-
ta ei cui mhil legari poteſt. uel etã ei qui

uſq; ad certum modum capere poteſt. ut
C.de naturali:auten.licet patri dicẽdo ſci

ant omnes ꝙ tali filio meo debeo·c. que

ad me de bonis eius peruenerunt et ta-
lis confeſſio non ualet· preſumit᷑ enĩ facta

in fraudem cum ſibi egare non poſſet niſi

. ſpurius contra ꝓbet ft · de proba:qui teſ-

tarrẽtuʒ . ubi de hoc. ĩ. de ſucceſſ. abĩte.

v. quid ſi inter ſe. Bal.de hoc in d.lꝗ teſ
tamẽtũ. et poſui in pludus feudorũ. .
Si uero confitet᷑ ſe deber̃ capaci.aut teſca
mẽcator confitet᷑ 2 iurat ſic eſſc 2 tunc ua

let etiam ſi nihil ðbuerit.2 heres tenet᷑ id
ſoluer̃.ut.ff.qle.ni.cum quis decedensꝭ·
codicilł.C. de proba.auten.quod locuzʒ· ſʒ
hoc creditoribus non p̃iudicat. ut ibi nõ.
Sed nunquid patris cõfeſſio heredi -
iudicat quo ad debitum bonorũ ſubſidiũ.
utx ſi pater confeſſus fuit cum iuramẽto-

c.depoſuiſſe.c libr̃s apud eum ad hoc ut

filius heres teneat᷑ illa reſtituere. et uidet᷑
ꝙ ſic. ꝓpter autẽ · ſed certe ſecuũdũ B poſ-

ſet filius ſua legittima fraudari quod eſſe

Si autẽ dicit ſciant oẽs

non debet ex de teſtam. raynucius. et c-
raynaldus: unde dic quod talis cõfeſſio ei
non preiudicat cum ſit quaſi creditorar.
e& de ĩoffitecontra ueterami·5. ſi qs ĩ⸗
puberi:Fᷣm uber.aut non iuratſẽd ſimpli
citer dicit· Scient omnes ꝙ debeo tali· c.
exprimendo certam quantitatem 2 tunc

ualet ut legatum non ut debitum ꝗa m-

hil debebatur. M.nõ:et uide quod poſt
Innoſcripſi ex de lucceſp.ab inte:cum di
lectus.ſuper..aſſeruit· hoc etiam ſcias
ꝙ pe·ð bel:quod ibi nõ.Innoĩprobat ut
refert cynus in.l.generałr· in.vii:qõe· fal
ſum eſt eum ibi dxiſſe quod dicunt ut i-
bi uideri poteſt in glo predicta ubi ip̃iq

uerba poſui plus chco ꝙ ſi ad litterã qxiſ-

ſec quod dicut peroptime dictũ eſſet.· J.

ff· dele · ii. lucius:ꝭ.qu iſquis mihi mſi. I AX
excj pĩt a legato. S probet teſtatorẽ ider

rore dixiſſe·f-·de aurt.ctar.le.qui uxori ·
C.de falſa cãadiec.l.i.Sed ſi non expreſſit
certam quãtitatẽ.ſẽd dxit quod debeo ti
bi lego.et nihil debebat nihil ualet.ff.ð li
be:lega.legaui.G. contra autẽ· ff· dele.ĩſi ſc
debeo tali.c. ud
patet per inſtrumẽtũ quod eſt apud illuʒ
uel lego uxori mee.c.que mihi ddit ſicut
continetur in tali inſtrumẽto tunc don
ĩiudicat heredi niſi inſtrumẽtũ exhibcat᷑
C.e.l.pełt·et.fi.ff.de libe.le.l.legaui.ue⸗
ſi confitetur quis in ulcima uolutate ad a

lium ſibi obhigandu. dicendo confiteor
talis debet mhi.c.hoc non ꝓdeſt ſibi CQ.⸗

de proba.rõnes.ct.l.exernplo/ et autẽ.qð
locurm:ꝙ ſi conficeatur ad alium hiberadũ
ualet ut.ff·de dona.l.ex hac ſcriptura. un
de ſi teſtator confitetur ſibi ſolutũ eſſe · p̃
iudicat hr̃di niſi ꝓbet teſtatorem erraſſe-
ff. & falſa adiec.I.i.2.l.pełt. et uera ſunt
ualet confeſſio ad liberandum dũ tamẽ
uerba ſufficientia ſint ad liberandu. ut ĩl.

rõnes. in fiquia liberatio intelligitur eẽ ẽ

licta. C. de falſa cauſa adiec.l.ĩ:et.ii· Si ue
ro eſſẽt minus ſufficientia puta dixit has
res tantũ eſſe in ſuo patrimnonio· cuʒ tamẽ
multe alie ab aliis poſſiderent᷑ quos nole-
bat earum nomine ↄueniri: tunc non ualzʒ
confeſſio niſi preſtito iuramento.in autẽ·
colł.v.de iur̃iuri a moriepᷣſtan.G. de pro
ba.auten.qdð obtinet. Bal.Hoc ſcias ꝙ o
feſſio in ultima uoluntate facta non pro
bat debitum eſſe uel non eſſeff. de hle
l.aurel iusꝭ·fideleii.l.Ctĩcia.ꝭ.lucius/un
de poteſt talis confeſſio reuocari.quia eſt
ſpecies ultinne uoluntatis non autẽ ſpeci

es probationis · 2 facit pro eo ꝙ legat·x· P

4

M e 4 . No u a .—

N

““

uſuris uel male ablatis ut ſi cõualeſcit nõ
poſſit ex iſta ſcriptura ↄueniri de quo cic
per cy.C.de nõ nu.pcc.Dl.generaliter.2 ita
fuit de facto in domino b arthoł.de pan-
thiaticis in caut ione per eum p̃ſtita de u
ſuris reſtituendis.J⸗ ¶ Et nõ ꝙ qui di

cunt confeſſionem ex ius f actã non pre-

iudicare. Inducunt pro ſe.ff.de interact.
li.in fi 2. l.fi·ſʒ certe ibi ĩdeo non preiudi
cat quia fuit facta contra ius.S. . Pros-
:xii:ubi ergo confeſſio fit ex iudicium
ut ex ea ꝗſ obliget᷑ bene preiudicat nazʒ ta
lis confeſſio uim pacti habet.ni.qĩx· ſi ð
bitum.C.de non nu.pe·cum ultra. ed.l-in
contractibus et.ĩ. V. prox.¶ In ſumma
nõ ꝙ lIicet confeſſio ex ius facta non pre
iudicet iure confeſſionis.preiudicat tamẽ
quandoqʒ iure pacti.ut.C.de epᷣiet cri. ſi
quis in oſcribendo in prin. et ff. de pactis
tale pactum:et econtra qð non ualet iurt
pacti preiudicat quandoq; iuri confeſſio

nis.ut.C.de fide inſtrumen.l.iii.hoc quo

qʒ nõndum eſt ꝙ reſpondens eſſe de bõis
maternis quod eſt de bonis paterniſ.nihil
agit. ut.C. de iuret fac.Ig. cum falſa. nã
ſEcundũ Iaco.bail.ſi illa ofeſſõ ex ius fiat ñ

pPreiudicat. ut ibi et. ff. de inter- acto ·l.l.

in fi.quod uerum eſt ſi fiat ñ adiecta cã.
ut.ff.de proba.cum in debito/ꝭ.fi. mſi al
ter probauerit ſic eſſe prout ipſẽ confeſſus
eſt. ut ibi: maxime autem uerum eſt qð
dicit.p.l.cũ falſa.ubi fit confeſſio per er/
rorem. et ſic ibi loquit᷑. (¶ Quid ſi ex cer
ta ſcientia fiat.dicit Ia.bal.non preiudica
re.nam ratio ipſius· l. cum falſa hic durat
ſ· ꝙ confeſſio ex ius facta non nocet· Ide

oq; ſcdᷣm eum per pre.l. exſuſtlat᷑ opinio

Iaci.de porta reuẽnate dicentis confeſſio
nem e&& ius factam preiudicare ut C· d
bat᷑.non epłis· et.l.non nudis. M. Et di
cunt antiqui ꝙ induccbat ꝓ ſẽ quandam
falſam autẽ. cuius tenorem pomit accur-
in glode quaS in prin. . Sed ipſe Iact.
reſpondebat ad. lIcum falſa et exponebat
ibi mhil egiſti ſupple ſi contrariuʒ ꝓbare
Paratus es.tu uero hoc ꝓſequer̃ ut ſupra
¶ Quid ſi confiteor rem meã eſſe tuam.
nunquid per hanc confeſſionẽ res deſinit
eſſe mea:et fit tua Rdeo· ſi per errorẽ qixi
non mihi nocet. ut.ff.de acquixirer.do.ſi

procurt et de condic.cCã.da.l.ni.- ſubtili

us ibi nam cuʒ2c. ¶ Quid ſi ex certa ſci
entia:Rdeo:nec adhuc mihi preiudicat ꝗ
a falſa demonſtratio ueritatem non tollit
ut in pre.l.cum falſa.eð de conſang. et af
fi:quia circanec nuda ratio facit aliquez

debitoremff.de dona. nuda ratio multo
minus nuda confeſſio.fł.de acquir re. do-
nunꝗᷓ nuda.et.ar·C de li. cau-iubemus-

¶ Quid ſi confiteor tuam eſſe et me a te

ad utendum tenere. Ro.dicunt Iadbal-2
uber. mihi preiudicium nõ parari ar-C.
de dona:quiſqs ar. tamen contra. C. de nõ
nu.pec·generaliteret ĩn prel.cum de inð
bito.Sed ſi hoc dixi ex certa ſcientia.ſ.rẽ
meam tuam fore ſi probare poſſum cont᷑
rium non mihi preiudicat ut iam d ei ſʒ
uidetur ꝙ ſtatim fias eius rei dominusſi
cut ſi rẽ meã ex aliꝗᷓ cã tibi concedo.cuĩq
uſuft.mihi retineoſtatim uideor in te il
lius rei dominiũ tranſſerre ut.C. de don·.
quiſꝗs· et ſic uideor rem meama te ĩ feu

dum tenere. Sed Iacj ad hoc reſpondet di

cens multum intereſſe qualit᷑ uerba dcipi

entur.Si enim dicit nolo rem iſtam in fe
udum tenere·non tamẽ per hoc parat᷑ pre

iudicium ueritatiquia falſa demonſtra-
tio 2c. ut.S. licet quidã dica nt ꝙ ille ſtatĩ

incipit ciuiliter poſſiderequod non placʒ
Si uero dicit confiteor me uelle haber̃ ta
lem rem in feuduʒz tunc nocet ff. de pẽ̃is.

tale pactũ uel ẽᷣm Vber / ſi dico ſic. Confi

teor rẽ iſtã eſſe tuam et uolo eam a te con

ducere in emphitheoſim tunc preiudicat

ut in pre.l.ꝗſquiset in.l.tale pactumin
prin-Si uero dixit confiteor rem iſtã que
mea eſt eſſe tuam et uolo eam a te hr̃e in
emphiteoſim tunc non nocebit. ut p.l.
cum falſa. Item in cauſaʒ ſoeietatis ſtatizʒ
tranſit dominiuzʒ. ut.ff.pro ſocjl.i et.ii

AV. Dubitatur poſito ꝙ aliꝗs pro ſẽ et ↄ

ſortibus abſentibus quo ſe dicit geſtorẽ
recipit a ticio confeſſionẽ de feudo uł em
phiteoſi que tenet ab illis nũ d oſortes uł
eo heredes agere ex illa potcrunt ſine ceſ
ſione.Dynus hoc tractans ſuo conſił.xx

⁊ii ad negatiuam allegat quod per hibe-

ram perlonam noſtro muri non ſubiectam
non queritur nobis ius agendi ſine ceſſi-
one.V.per quas perlo.no.acqui.l.i.ff.ð̊ ᷣ.

ob·ſtipulatio.G/alteri:nam fi nõ querit᷑ ſiin

ceſſione per eũ quẽ conſtat haber̃ manda
tum multo minus queretur per geſtorẽ
ſine mandato tenet cõtrarium · ſ. ꝙ eĩs uel
ip̃orum heredibus hñtibus ratuz ſine ali
qua ceſſione cõpetet ius agendi.(õſtat au
tem ꝙ heredes eius poſſunt ratũ habere.
quod poterat defuncto ſi eſt ius te quod
ſoleat in heredes tranſmitti ałs non · ff. rẽ
ra:.ha.l.ſi is qui.et.l.bonoʒ. Item oſtat id
queri per geſtorẽ rat ihĩtione ſequente qð
queritur per ꝓcuratorẽ mandato pcedẽte

Q

H

—

ðð

†

ff.S reg iutl.hoc iu.é. diecit. Irem aſtat
per traditionem uel quaſi fa tã ꝗ cura
tori queritur dorminiũ ſine ceſſione ipſo u

re et per ↄſẽquens ius agendl ſine rõne do⸗

minnff.de acquirt.rex do.ſi ꝓcurł:et.l⁊
ditio.5.fiet.l.per ſeruiũi.ᷣ.fiergoet que-
retur per geſtorem ratihĩtione ſecutaſi-
ne ceſſione·ff. de næg· gel.ſi ego· Sed cõfeſ-
ſio de qua.ð· hẽtur loco traditionis · ar. ff-
de dona.l.quiſquisff. de acquirpoſp.int
dum in prin:et.fi.et.l.qui bona.ergo dð
ſortibus uel heredibus iplorũ ex illa con-

feſſione eſt dominiu acqꝗ ſitũ ·et ꝑ dſequens

ius agendi. Inducit etiam.l.certurn. ff.e·
ti.S. certe · ubi pated ee confeſſione facta
ꝓcuratori pnti queri domĩo ꝑſonalẽ actõ
nem ſine cceſſion.⁊2 id ido ꝗa plus e facto
oↄfitẽd querit᷑ ius agẽdi ꝙ ex facto ꝓcura
toris confeſſionem recipientis cui eſt ſiłe·
ff.ꝙ· vi aut clam.l.iii.in prin· cõcludit er
go ratihĩtioue ſecuta competere cæ cõfeſ-
ſione ius agend rat ione dominii actione ĩ
rema agendi perſonali conditionc et mo-
ribus ex confeſſione qua declaratum fuit
rem feudalem uidimus de ſortiba quo⸗

nomine recepta fuerat confeſſio· Sed ꝗd

ſi ſingulari confiteor id ſuper quo res iudi
cata ornnibus prodeſſet ut in querela nu-
quid confeſſio habebit eãdẽ uim ut oĩb
proſit · Vber · ſuper · l·ſ ſine· ſ. de ĩter· ac.
tenet ꝙ non per · l.fieo· ti.non ob.l.ſi filiq
ĩ· eoti. que loquidur in filio in poteſtate
conſtituto· et idem utrobiq; nõ. Sed cy.
in pre·l.in.vn.qõe·dcit petx diſtinguere

inter contentioſam iurildictionem et uo

luntariaʒ ut primo caſu ualeat quo ad oẽs
foñ g ¶ Et que dixi circa dominiũ locũ
habent etiam circa poſſioneʒ ( Sed ꝗd
ſi confiteor te poſſidere quod poſſideo Ro

non paratur mihi preiudicium in poſſ·ꝑ
prc.l.cum falſa.licet ſitar.contrafiad.l.
Fal.I ĩ. S: ſi legatarius.quia hoc uerum eſt
cum per errorem confiteor· ut. xxii qii

in quibus:ſecus ſi ex certa ſcientia· ff. S ac
quitt. poſſp.quod meo: tunc enim amitto
poſp.que ſolo animo n perdĩt᷑. ff.e.per di
uerlas· item. ¶ Sed nunquid tu ſtatim
incipies poſſidere Rdeo.non:quia ſolo ꝛĩ0
non queritur poſſeſhioff·e. licet.et ſic do-
mimum aliter amittitur qᷓ poſrio uteo.
t. ſi ꝗs.vi. 5. differentia. ¶ Quid ſi in iu-
dicio et ex certa ſcia ofiteor mibi preiu
dico ·. ut.ff. de inter act. confeſſiombus.
ff. de confeſt.certum.ꝭ.ſed ſi funduʒ. ᷣm
act bal. ¶ ¶ VIcimo queritur ecce filiuſ-
famił. emit fundum de quo factũ eſt hĩc

inde inſtrumentuũ. in quo otinetur ꝙ uẽ⸗

ditor renuntiauit exceptioni non nupec.
et ꝙ ſibi eſt pecunia ſoluta.poſtmodum
uero filius confeſſo eſt coram teſtibus ſe
preciuũ non ſoluiſſe. queritur an confſſio
filii noceat patri ut poſſit a uenditxore cõ
ueniri non obſtãte renuntiatione filii: π
id eſt facta filio.ʒ·et uidetur ꝙ nonar.
C.de proba.cum precibus.nec obſtat cõ-
feſſio cum ſolempnitate facta:quia alłs ñ
ualeret· ut.f·depoſiti publia. Nec erĩ re-
numnctiando uel paciſcẽdo poteſt fili pr̃i
preiudicare· ut..de iur̃iut/neq;. Itẽ ex-
ceptio ſibi queſita pacto non tollitur eo ĩ
uito ut.ff de pactis.l.fi. Item non licet fi
lio mutare conſilium in alterius preiuch-
cium.ff.de reg· iur.nemo et facitff.de·o·.
no·nũde pupillo.S/ſi plures.et· C. de non
numepecu·ſi cui:et licet filius remiſerit
nõ preſumitur pater remiſiſſe· ff. de ritu-

nup. in eo iureò inde ait et facit. C· quo⸗

rum legat᷑.l.i.C.de incdłe·ait· argu:contra.
quia in omnibus iſtis tac ite intelligitſi pᷣ
cium fuerit numeratũ ut in pre.lſi cui.
ff. de cõpenſaci. cum filio. Iteʒ quia pater
certat de lucro captando uenditor non er
&o debet melior eſſe conclitio uenditon ꝗᷓ
patris· C· de iur:deli.l.fi.ſi legatarii· ali
oquin lucraretur ex aliena iactura quod
eſſe non debet. ut.ff.de condic.inde.nazʒ H
natura.e de pemis ſuam.xii:qii fraterni
tas ed remittentibus actiones Iuas.2c· ff.
de edilł.e.item queritur.S. ſi uenditoret
fj.de mino.ſi iudex.de conſẽ.di.iiii.queris
ꝓpe prin.vii.q.i.quam ꝑeuloſum· Item
exquo filius ipſe contraxerat per ipſu po
terat diſtrahi. quia omnes res per qualcũ
qʒ cauſas2c. ex de reg.iur.c·i· ff. e* mihil
tam naturaleſẽd poteſt dici ꝙ ſi pater ex
hoc contractu fuit obligatus poteſt con
ueniri ałs non ſed filius ſic. ut · f. de act.2
ob.filius.m V ber.Bal.confitetur filiq
farmmiias ſoluiſſe deinde ipſe promittit mi
hi non obſtante refutatione an iſta noua
promiſſio obſit patri.uidetur ꝙ; non· C. lo
ca.l.ſi cum hermesff.de pac.l.fi: In cont
rium quia uidetur confeſſio ſimulata ce
quo in otinenti eſt ab ea diſceſſum.arft. Sð
priuile· concli.l.ſi uentri..fin.C. de pig
l.fi.ff.ð¶ man.l.iii.C.ſi ab ignoto·.a.f· ꝗ bo
mo:pig· uel ypo.l:ol.l.uolutate.¶ Et fa-
cit pro marito qin confeſſus fuit ſẽ ab u&
ore habuiſſe dotem quaʒ frater uxor ſta
tim poſtea promittit non obſtante r̃futa
tione ut non teneatur maritus uxori mſi
ad cedenda jura. ff. de iure do.l ſi eencus.

10 9

u4 a

=

R.
A

ar.contra. ff. manda.l. inter cauſas 5. abeſ
E. Item quia ius fuit queſtuʒ mulieri qᷣ
pacto uiri ſibi aufferri n potuit ałs facile
eſſet uiro ſubmittere ꝓmiſſorem in frau
derm muliert- So. ſi mulier conſenſit ꝓmiſ
ſioni debent ei cedi iura ſi non cõſenſit tũc

non nocet ſibi talis promiſſio per.l.alł.cu

fi.uið oĩo hic ſpecin iſto.v.Vltimo que
ritur. Caueant tamen mulier̃s ſue pſcietie
uideff. de acquir:.poſſ.l.predia. per Bar.
Ego dico in.l.hiis.:ſi mu her.ffſol:mat᷑
¶ VItimo nõt· ꝙ confeſſus in iure ꝓ

iudicato debet haberi: ut ey d confeſt.c.
ii· de ſymo.c.de B. C.e.l.unica.et de B. S.· ·

iĩ· Fallit q̊ cum quis confitetur incertũ.ff.
ecertum Item fallit in cã mrimoniali.
ut. S. 6. ſequitur · V. x· et in aliis caibo ibi

poſitis. ¶ An autẽ ualet confeſſio ceden-

tis contra eum cui facta eſt nõS:de pro-
curt 6: ſequit᷑. H. De confeſſione mil ibi
tractaxſed de teſtĩo ibi ponit in fiallega
re debuit ceſſio actõòS.i. v-ſed nunquid
ſola.Et facit quod dixi poſt Iaci.et Cyñ.
de iurt. cał. .reſtat. ꝓcum. Iilud

quoq; uerum eſt ꝙ confeſſio comugum

contra mr̃imonium facto nõ noced. ſʒ ꝓ

mrioĩo facta ſic ut.S.ꝭ.prox. .x. ¶ Sz

nec confeſſio in una cauſa facta ex inter a
lias perſonas preiudicat alia niſi tłes ſint

cauſẽ ꝙ ſententia lata in una obſtet ꝑex-
cepłᷣ.rei iudi:iĩn alia· ff. de excepł᷑.rei iudi.
cum queriturde hoc ᷣm papamex ð teſ
tibus conſtitutus: et. C. de inoffi.xel.cont᷑
maiores· et· ff. e· papᷣ·· ſed nec ĩpuberiſ.C.
qui poĩ pi-ha.auł᷑.Item poſſeſſor. X· fa
cit quod ibi nõ.ĩn fiult.glo.· · Quid ſi
egi contra te act.l.acquiy. negaſti te dap
num dediſſe lite conteſtata confiteris nu-
quid potes. Rdeo:acno:.ꝙ ſic.ĩſtit᷑ð act.
6. Item in iſta.alii cõt᷑ ut · ff.ð&D mĩ noſi ex
cauſa.:nunc uidendum-uel ſcm alios.

H Alber galł. ubi 5. V. ſed pone. 7.2 idẽ

Accurut ſtatim dicã. .· dic ꝙ poſt lit᷑ᷣ.

conteſ.penitere non potes poſt probatio

nes ſed ante ꝓbationes ſic · ff. de iuiureũ

qui.M. Et ſic dixit Accur.in pre5. in. ii

I glo:reddens pro rõne penitẽdi ꝙ releuat
actorem ab onere ꝓbandi et allegat hãc

legem ibi etiam tractat calum conuerſuzʒ

