I. . Pe prin-th firalit iuſticinet uerites
ſub equo iudice ualʒ et ĩualelcit ut. xx-
q ĩx.graue/viii·Oĩ.cõſuetudo et in p.l. P-
peranð.G.i.arcont.C. de aduocat.diucriu
di.aduocati · πCeſſar contriũ ſi intell gaé
de aduocatis·q-ſua ſhtilitate iuſtã rportãt
ſniam ſi de iuſta itelligis illud calſuale. F.
Vnc breuit᷑ t᷑nſeamus de ordiñ
in alł ando ſẽruandoet lʒ de hac
materia dictũ fuerit/S. de aduo
ca.S: iam nũc tñ B alᷓ ſpecialiq
utile ẽ cõmemorar̃. ¶ Ordo. AlIſte. 5.
ſi ad lram fuit tan. .· Igit᷑ in al'ando is
ut aduocat actori prio ꝓponat que ad ſui
chetuli intẽtionẽ iuuanda ed fudandã uide
rit expedir.ut.I.ꝭ· ꝓxideind Mo rei aduo
cat rñdeat alł'atis deſtruẽdo alłatiões al-
teri ptis ꝑ dicta teſtiũ uel inſtr̃oꝝ uł per
cõfeſſionẽ ſeu alias ꝓbõnes inducedo etiaʒ
P E iura rõnes et exẽpla et alłatcis ꝑ ptem
alterã clare et apte ridẽdo-diſtiguẽdo eo
rum iura intł'm apti exprirndout. ĩ· 6

N V

pP hoc.· v.iuribo et ſe.ſic facit Auguſtin

viii · qĩ.ſic enĩ et papa ex de reſti.ſpołx.
lr̃as et de cõcel.pbenꝗa cũis.et de re iu
di: abbate ſane.P. vi/ex de Tᷣnſla. int᷑.ꝭ. ne
qʒ·ĩ . j·. ꝓe. .fũ data.Premiſſ aut ordo p
ponẽdi ꝓbat᷑.nam actor laborar̃ dʒ ad intẽ
tioneʒ cauſẽ ſue ãpliãdãreus uero econt᷑ ad
extenuãdaʒ·iiii.q iiii.C.ĩ.et:ĩi.et ar.xxiii⸗
qii:ns.et q actor prius debeat ꝓponere
Phat᷑ eẽ de mutu.pe.c.ĩ.ĩux regłam qui
Prior applłat prior agatff. de iu:q prior
extdra de ordi.cog · c.i. ¶ Deinde ſi reus

AMαee—

en 4 a5
4 „

exceptiõis redit iuuari bñficio alyet prĩ
us que faciũt ad fũdandã et ꝓbanã ſuã ex
cept᷑ et p actori aduocat rñdeat et alła
tioes illius deſtruer̃ ſatagat ſ pdiximus

paulo añ merito aũt reus prĩo tuc alł abat
nam in exceptiõibus ꝓbãdis ſeu ꝓponẽcdis
fũgit᷑ uice actor et ꝗ excipit ꝓbar̃ tenet᷑· fi

de ꝓbat᷑ · ſi pactũ et.l in exceptiõibusff· ð
excep:l.i. ¶ demũ ſi actor origĩalit᷑ plica
re uoluerit cont᷑ all atiões rei replicʒ q ſibi
uibit᷑ ſub pᷣſcripto mõ cui etiã ſit᷑i mõ rñ
deat᷑ a reo.¶ Sixr et ĩ tr iplicatiõe que dat᷑
reo et in qꝗdruplicatiõe que dat᷑ actori.ð Bᷓ
dic ut.S:de excep· ꝭ·fi ·
Vnc uidenð occurrit.ĩuꝰ ꝓpo
ſit iõĩs ſeriẽ qliter faciẽde ſint al
legatiões· Sclas igi᷑ ꝙ pꝗ pub
ac alie ꝓpbones ehibete dʒ fieri diſputatio
ſuꝑ actitatis prius enĩ cõſtar̃ dʒ ð fato ꝗꝙ
dilputxet᷑ de iur· ff.de iur codicił·ꝗdaʒ ext᷑
de ec:edi:ad audientiã ex ð re iudi.abbate

ſane.li.vi.iĩn auł᷑de teſti.ꝭ/ſi vo.ibi ĩ tpᷣus

diſputatiõis 26· qa ex fato ius orit᷑ ut. S. 5
i. V. iõ aũt.Iõq;ʒ die ad diſputanð ſeu al'an

dũ ſpecialit᷑ pſtituta utralibz ꝑs dʒ habere

copiã oĩuʒ eoꝝ que fuerũt ĩ iudicio actita
ta.¶ Luc aut deliberate phabita diligẽ
ti furgat actort aduocat ad quẽ ſpãlit ꝑti
net k. diſputãdi ꝗ ſẽ hẽat in ſurgẽdo et
in beniuolẽtiã iudici captãdo et in licẽciaʒ
iudiq poſtulãdo:et eũ de jiuſtia mouedoa

in arengã facido ac aliis ꝓut di.S de ad

uocatis· 6̊. nuc.de exordiis in prin. et. W.
tali ad iuſtitiã et ꝑ tocũ et· 6· Bᷓ docend.
itẽ ð iuſticia et ꝑ totu. ¶ ¶ Quo facto ſta
tim ad factũ B mõ accedatnam ipe dʒ cãʒ
ampliar̃ ut.S.6. Pxi.Si en ẽ iudex de cuig
ĩiuridictiõe poſſic merito dubitari.puta ð
Fgatus ? arbit᷑ ut e de off.deł. cũ in iure

et.C.de man:prin.l.unica.et.ii · ꝗ· vi · · qdð

de ar bitris · Aduocat actort incipiat et di
cat qli᷑ cã fuit comiſſa ᷣ cõ ꝓmiſſũ factũ
et ſi neceſſe ſit Fgat lẽ̃as cõmiſſiõis ł ĩſtrm
cõ ꝓmiſſi ẽpiloget etiã citatiões et ſubdeł

gadiões ſi que in cã facte fuerũt que oĩa in

ꝓmptu hẽat ut ſi ꝗd ex eis neget᷑ H ſuꝑ ali
quo ĩmineat dubiũ ꝑatus ſit ꝑ documta cãꝗ
facer̃ plenã f ide ¶ Pmoð vvᷣo ꝓponat ꝗd
etitu fuerit ꝑ ſuũ cliẽtulũ et ſi neceſſe fu
erit libellũ ꝑlegat ab ip̃o porectũut.xxvi

di:bñ ꝗdem ex de libelł.ob.c.i.¶ Deinð

uero r̃cẽſeat ꝓceſſũ puta lit:cõt᷑. iurarmnti pᷣ
ſtationẽ poſitiões et alia que fiũt in cauſa
maẽĩe que ſũt ſubſtãtialia de qbo dixi.S.

in ꝓheĩo ho ſcde ꝑtis · H ꝓbant᷑ ex ð elec.

licate fuerit atteſ tatiões 2 ſtra

dudũ ·ii·· ꝑtibo e de ꝓbat᷑· qm cont᷑ et
ſingula hẽat in ꝓmptu patus ondere ſi ne-
ceſſe fuerit ut pdixi.¶ ůSʒ et ſi ad vſariuis
aliquã poſicionẽ ?̈ aliꝗd de mtẽtiõe ei uel
libellu cõfelſus fuerit illud ꝓponat iudici-
ut iam ſi ꝓ iudicato habet᷑· ĩmo petat lẽ
tẽtiã ꝗa nõ ẽ cõfeſſi cã tuẽda rei ex de t᷑ᷣnſ
ac.ptereaii.C.de cõfel-l.umica.c&c. ę.c.ii 2
ii.q·i.nos in quẽꝗᷓ ea uero ꝗᷓ ꝑs negauerit ꝑ
ꝓbatiões inductas ſatagat aſſerer·ſ.ꝑ dca

S

teſtiũ Pꝑ inſtr̃a P' ꝑ prunłgia aſe inducta

uł ꝑ pᷣſumptionẽ uł ꝑ iuramtũ et etiã ꝑ a
lia genera ꝓbãdi.de ꝗ bus disei.S. de ꝓbat᷑.
uden et ꝓbat᷑aà1. q-ĩ O& qd et ex de
fide inſtr̃.ꝑ totũ et de pſump.illð cicẽs ſic
P· a· et· h.et/c.teſtes et ꝑ tale ĩſtt̃m uł ius
ꝓbat᷑ primo articulus ꝗ talis ẽ ꝑ.d et.e.2
f. ꝓbat᷑ ſcds art iculus & tał ẽ et ſic d aliis
de hoc aũt et de articuł uideS. de teſte·⸗
publicatis· et· 6. nũc uideno 'gẽdo ſi neceſ
ſe fuerit dicta ſinguloꝝ teſtiũ niſi ſuꝑ arti
culo negato fecerit mẽtionẽ et qñ płes teſ
tes cõcordes habuerit tãto melius erit uł
lxx G1.. O Us:e&& de ofdey. prudẽtiã.
iĩ.xx:di de ꝗ bus qm als numerus teſtiuʒ
als dignitas/al's fama conſentiẽs cõf irmat
rei de ꝗᷓ querit᷑ fidẽ ut.iiii:qiii.i. tẽ in cri.
minali in prin: ex de teſti: in pnñtia ꝙ ſiali
qui teſtes diſcordes uideant᷑ cõcordet eos ſi
põt de pe·di:i.piculoſe ex de teſti.cuʒ tu-
ar.xi.q: iii: anceſſor.ff.ð lib et poſtuſi ita
ſcriptũ.C.de inof.donñ ·l.umca.ĩ auł᷑cde cx
hi:et introreis· 6. fi· ff.de re:duquoci · diſ
tinguat erĩ tpra modos et qlitates et dcor

det ſcripturã ii:qi.ſi peccauerit ſr̃ quo dic

ut in ·S publicatis. Itẽ ſi pumptiões
u iſk fa faciũt cũ dictis teſtiu alłet ea ad
cõfirmandã teſtiũ fidẽ. ar.ff. de ꝓbat᷑.l.fi.
6.i. iiii · q:iii· V. ſola. C. de teſtiſolãa. ¶ In-
ducat etiã oĩa iura et rõnes que faciãt ad
qð ꝓbar̃ intẽdit.ut fac nico.papa.iii.q:v.
ꝗa ſuſpecti ut iudex beñ iuſtruat᷑ in ca et
ſib cũ a iugat et liget qi ꝗ alr atalłat ſe
cũduzʒ.t. I· ubi. S. in. in. V. . ut oĩ bus
ſiy cõiũctis et ſibi inuicẽ lu ffragãtibus. ꝓ
bet᷑ fortius qd intẽdit. Nã triplex funicu
lus difficile rupit᷑ e de treu:et pace. Cc.ĩ. et
que ñ ꝓſũt ſing'a młta ſupple ſi' col'cta
ĩiuuãt᷑ff. ex ꝗ cau.manecnõ · 5ſi ꝗs lepi
us · et.ff.de pac.lii.ĩn fi.ĩnſti:de ob/que ex

cõſen. Hſump. ptotũ. F. ¶ Füdata ue .

ro intẽtiõe ſua ꝑ ꝓbõnes facti tũc ad iuris
ꝓbõnes deſcẽdat alł'ãdo et inducẽdo leges
et canones et argum̃ta exẽpla et rõnes que
ſuã fulciãt ĩtẽtionẽ ſiẽ papa fac ex d iudi.
nouit.nõ ĩgit᷑ e d no/op· nũt ĩcelłxim

₰„

et Auguſtin·. eviii.ꝗ·ĩ.ſc enĩ ualʒ. xi. q⸗
iii. Iũmo ope·S. 6. ꝓ- O. i- et ſi nõ hʒ calus

expᷣſos argumta et ſi ia indicat. ff· der. n

pñnx exc᷑ de Rpẽ int ceteras· ft · de re mili-n
Oẽ7⁸. b: a barbaret. C.de qõ. milites.C. de ꝓ
bat᷑.cũ res ſt· de neg· ge · nenſenni · f. ſi cer-

pe. kcta. ſt · de excep· rei iu.ſingur. ( ſtu

deat aut młta ꝓ ſ induccr nam ꝓ ullo iu
dicabit᷑ ꝓ quo płes boñ fecerũt rõnes ð pe-

di. iiii.6.fims xñii-di-duo ad fi-inſti& ad
opł.5 ſi uero. ext᷑ de ꝓbat.· Iʒ in fi· lxv·c.

C.i. ii- et. iii. C. de iun2 fac. igno.l.i.ibi tñ
ſi nõdũ ſatis feciſti detior em ẽ cã ei cont᷑

quẽ płes faciũt rõnes excc de iux paſuggeſ

tum.de re iudi cũ et᷑ni. in fi. xxviii-ci de

firacuſaneſed et ubi plura faciũt ꝓ aliquo

qm cont᷑ ꝓꝑ eo ꝓnũciat· ut· xxiii·q vi· uides
et ex de iutt.pa.ſuggeſtuʒ cũ ſuis concor.
H. Ibi no. in ult gt· 2 ſolue ſe cont᷑riũ ut
ibi ſcripſi .ſ ꝙ in eꝗ uolẽt ibo ſingularit᷑ er
diuſiz ſtat᷑ maiori numero qñ uero in illis
i"—πqis auctoritas pferè qnq; mior nume
rus ꝑſonay de de teſti. in nra et roõnuʒ ut
in contriis et ẽ expᷣſſũ e de elec· Innotuix
Laurẽ. in ĩ feriori cont᷑ rio ſẽ expediebæ di
cẽdo q plus ualz pualʒ ff. & ſna em icipa
tum 2 uið qd nolu di-duo mala. .- heʒ
ſit ar. . li di-deſignata cũ ſuis cõcor. re

petãt etiã et explanẽc argumnta ſus coties

Gonec ad Vſarius ĩtelligat et iudex p?narie
ſir ĩſtructo ſiẽ fac Auguſtin· polletinuũ
xxviii q-i iam nũc ꝓpe fi V. intlis ne ꝗd
dicã 2c· ¶ q ſi płes fuerĩt articpi et po-
nẽs ita faciat ſuꝑ quolibʒ uł ſi iudices ſint
parati expoſito facto diligen et repetxitis

ſub cõpẽdio·xv. que cõtinent᷑ ex de ꝓbac.

qim cõtra:dicat ſic et a ſcio uos geſtar iu
ra in ſcrineo pectort ur̃i Idcirco ea coram
uobis al'are obrnitto ut. C· de teſta. oĩuzʒ
ex de appꝰ· ſepe · prin.ſupplico tñ ut ea 2
cettera obmilſa ſuppłat dicretio iudican
tis. C. ut que deſũt aduoca. udex ſuppł at
I. unica. c& de poſtu · bon· ¶ In fi. aut pe
tat ſmiaʒ ſ ferri petat etiã expẽſas ſic di

cCcs p p̃muſſa igi qne udex cõſ tat luce cla

rius nos eſſe in cã uictorie un peto ĩ me

ſniaʒ ferri er ad vſari mihi ſnialiẽ cõdẽp
nari et expẽſas in lide factas mihi reſtitui

et ̃ſtituedas eſſe ꝑ uos decerni vi · q· i. ſci
ſcitaris ibi luce cſariusZc· et. iiqvi.hoc
qppe ibi luce clariex· ii· ꝗ· vini· ſciãt ꝙ pe
tere dẽant expenf. ꝓbat᷑· C. d iudi. ꝓperan
dũ·6. ſin aut· ex · de Rpt᷑.c.·Fi · pdict mod

alyancdi ꝓbat᷑ in cõcor. que ſur.ĩ.· V. pdicx
aũt. Aget quoq; ſapient᷑ ſi que ꝓbata
ſund et ꝑ quos colligad ed ea cu ſuis al?acio

nibus in ſeriptis cõſiliariis ?H iudici ẽdat uè
pleniꝗ deliberar̃ ualeat qa nõ pñit de oĩbus
recordari-ed ad hoc ex de elec· dudurm. iĩ
ti. Paei. . auditis- .

g. Oſt h̊ aũt reĩ aduocat qʒ cãzʒ
e) extenuare/ut/S. . nic breu iter
cæẽtis. 6. . nuc aut comemora-⸗
uʒ ed pordinẽ que ꝑ aduocatũ acton fue
rint ꝓpoſita ſub epilogo repetat ſnĩam ad
hingła ꝑ eũ ꝓpoſita Rendẽdoe et audact᷑ cuc-
ta ꝑ eũ ĩtroducta ꝓux poterit deſtruẽco ſi
ue ſit cõfeſſio·ſiue Detcſtarides. fiue inſtr̃a.
ſiue aliꝗᷓ ſupſcripta dicẽs ñs tłis ſupficia
li᷑ a colorateſed ñ medullit uiſus ẽ orde
re ꝙ ſuus cliẽtul foueat iuſtã cãm ſed ut

cũ pace ſua loqr nõ debuit corã tatis uris

ꝓp᷑ ſalariũ òͥ diciam alyando ad gehenam
edificar ex ᷣ reſti ·ſpo · lĩ̃as ut ec·bñ· c· uni
co.uel dic ut.S.de aduocat᷑.nuũc de exordi
is q vo ò cõſcĩam dweerit ſic ondo cõfelſi
one igit᷑ dicat fuiſſe r̃uocatã ꝙ chc ut.S de
cõref. .fi.¶ LItẽ teſtes ꝗ bus ator ſuã in
tentionẽ fudauit ĩpugnet inſtẽm ꝙ mul
tis mois facere pot aſſignãdo cont᷑ iecateʒ
ſeu uarietatẽ ſeu mendaciũ in ditis eoꝝ ſi
põt ułꝑ dices ꝙ nõ recdũt cãm ſui dicti ux
ꝙ nõ reſpõdent ad inrogata ł nõ deponũt
ſuꝑ co ad qd ĩducunt᷑· uł ꝙ ſunt infames

uł aps ĩabiles et ſic de aliis que plen ꝓſque

re ut.S. de teſte.5·iĩ· Itẽ diſcordet eos ꝑ ĩpoſ
ſibile et ꝑ pſumptiões et ꝑ cont᷑ria ex de
bat᷑.lʒ ĩ.prineð de cã poſ.cũ eccxſia·ii.q
ix. mhiloĩ·et·c.pura. Itẽ ĩpugnet Inſteẽm
qð multis mõis Ffacere põt uł de fo argu
at c; dic ut.S de inſtr̃o edi· potremo-
¶ ltẽ ĩpugnet pſumptionẽ dicẽs cã teme
rariã uel leuẽ uel ꝑ aliaʒ cõtrariã tolli que
dic ut.S. de pſump· S.ſpecies· ed ſic de alis
quie in facto cõſiſtũt ꝓ ꝑte actort ĩductis

Bal. pſumit᷑ fraus ſi al nas reꝑit᷑ poea poſi

dere ꝓ ſuo et pſumit᷑ ꝓ ſuo ſi ꝑcipit fruct
et weirin rader de h c heeleriein⸗
nam ꝓ ſuo ̊ nõ ẽ titulus ſed mod poſñidẽ
di Ecus ſi ut frudtuarius ? colon ð dona-
l.quiſqs. 6ſupuacuũ et iſtud eſt uex ubi
agit᷑ de piudicio tercii ut ĩ·Iupuacuũ ał
nõ pᷣſumit᷑ ſimatio niſi ꝓbet᷑ nam ſola poſ
Eſſio nõ infert de neceſſirate ſim łationẽ ut
C. unð legit.l.nõ ᷓ nõ et uide ĩ.· l.p cont᷑ᷣc
tum de dona et.· ĩ. de dona. ad fi· (ex
ẽplis quoqʒ ĩuribo et rõnibus ꝓ pte actor
inductis· rndeat dicẽdo ꝙ nõ ẽ exẽplis· ſed
legibus iudicanð ut.ii.ꝗ· vii. hoc dicto-
de cõ.di. n reue· v. ſed ꝙ C. de ſen z inłlo.
o·iudicũ.nẽo· ¶ ILur ib etiã rñdeat dicẽdo

ſurgat iux moreʒ ·S.·ĩ prin. pce

ZA

Dar2L t L11

8

ꝙ iura inducta ꝓ fibus nõ obſtãt ꝗa al
qua chſſi irucdo ĩ cis inuemt᷑ ut. xxvlli: q-
I· ſic enĩ necq; in Ecia colup. . nõ ſunt itaq
et ext᷑ de ſum.tri.c.ii.· nos autẽ.¶ Sed Rᷣ
ego induco ſie et tu negas eſſe ſi'e.queri᷑
cui incubet ꝓba tio rñdeo tibi ꝗa uex
ꝗga ius ſic ſcripſi de cõſtõ.traſlato.ſuꝑ ulti.
lo· ubi uidere potes qu fuit ᷓ dtum
F. negas· ſt. de ꝓbat᷑. ab ea ꝑte PErtiʒ ſi co

lorate ꝓpono et expſſa ſit ydẽptitas ſeu ſi-

militudo ut e de t᷑nſlat᷑.inẽ . ſ g ext d
Hep· int᷑ ceteras in fi. ¶ Preter̃a negãdo ali
ꝗd eſſeſe ĩplicas diſſiitudinẽ · et ideo eaz⸗
Pbes ext᷑ de renũt᷑ſuꝑ ff.de ꝓbat᷑.filius
et melius ꝙ fi.ſint le ꝑ uenerabilẽ· . uex a
in . V.nõ ſunt itaqʒ· ꝙ ſi Gͥ ñ ꝓbet᷑.ñ ẽ ſie
xxvii:q/ i. nuptiaꝝin aut᷑ .· de fide inſtr. in
prin. Hal. dic ꝙ an ſic ſie uel nõ iuclex ar-
bitrat᷑. ſt· de legi-l. nõ poſſit· et iſta cła ꝙ p
cedat᷑ de ſipibus ad ſi?ia tacite ur ineſſe i le
gib et ſtatutis nõ exorbitãtibo a iur cõi.
ſr de legi.l.ᷣ 2 poterior̃s.¶ Ex nõ ſit ia
ſunt quoꝝ ẽ eadẽ qlitas et una ſba m ariſ
totolẽ 2 ſi itudo ſumit᷑ a pari rõe Pa maio
ri nõ a minori m Ia. de raĩbi uið. . ¶
Itẽ rñdeat diſtiĩguẽdo et exponẽdo Rirs ut
Sic:Sc breuit. . ordo er ſoluẽdo eriã cõ
trarietatẽ. ut iam dicã. Et generali diſ
tinguẽdo ꝑtis altius a F'ones aliqs ꝑ intep-
cõnem:iĩ:ꝑ uim lre. ut facit aug xxiii "q.

vii/ ꝙ; aũt· et. viiidi quo ĩure aliqs etiax

aliqᷓ ura et pgeriora er noua ut ex & reſti.
ſpo:Epe.vini di.moyvlſes.f. dele.n nouũ a
l-ſ. e 8 homi.ſuꝑfodiẽs qſdam ꝑ ueriorẽ
intellectu ut. . di.gꝗs neſciat.ex fide in
ſtru:int᷑ dilectos qſdam ꝑ rõnem lſo ã.·l. di.
cõſuetudo ct.ĩx di·ſane ppe ro.¶ L pdic-
tus aũt mod alł andiet rndi ꝓbat᷑ xi ꝗ · i
Jcũqʒ litẽ.xiii.qi.·iiet.ii.⁊ ꝑ totũ et e
de cõſue.cũ dilect e de elec.cũ nobis oliʒ

e de ꝓbat᷑.lIʒ cam ð fide inſtẽ. int᷑ dilectos

ex in concor · que ſunt in pre. S. de ordm̃.
G -Poteſt autem iuri contrieras mul
tiplici rõne ſopiri puta dicẽdo.illud priq I
Poſteriq ut.S. v. et generalt. uł illud ius de
terminat᷑ Eu interptat᷑ g iſtud. ſt. dele. et
ideo ut pated· iii.q: iii:offerat que determi
nat᷑ uo ad poſſeſſionẽ mobiliũ łH ĩmobiliã
P· l. f.ꝗ ſatil.co.ſcienð . .Nouũ ur hoc
dictu. ꝙ auũt determinet᷑ p.l.ffo.ſed die ꝙ

detminet᷑ i. intelligit᷑. Ecd e de maiori-
et obe.ſtatuim que deëminat᷑. FA .· PJic
ꝓprie.· p illã e& de cõſti:c.fi. uel illud
ordinario Bᷓ in delegato ꝗ executiõi mãda
ta ſnĩa fũctus ẽ offõ ſuo-ut ex de offi.del.
in Ĩis uel aliud in reali aliud in pſonali-et

hee due ſol'ones ꝓbant᷑.eti querenti. T.
uel illud de manach. hoc de canonici e de
ſtacui.mo ꝙ dei ar. cõtra ex q poſtu.Cc.ii-
MH- Fateor ꝙ in mytis differut. I 2 mul
tis cõuen at ut ibi in fi. . Vt iid 8
ciſtercieſib · hoc de aliis monachis.- g nõ
ſunt priuilegiati ex de Rp.cu ordinæ-
uel illud in decimis pdialib-B in ꝑlonali-
bus uel in primiciis·xvi. q.· queſti. ex de
cdeciad apłice. (Luel ibi erat lis cont-hic
nõ: ut ex de doet otu. ꝓut.¶ Ruel ibi age
batur petitorio hic poſſeſſorio ez de reſti-

ſpolũas. uos aut uel ᷓ illud expſſſe corri

Zit.ex de cõſang.et affi.nõ dʒ et.ſt. deł.iii.
ſiꝗs in prin· ſt· de. . ſig. derogat᷑ es de iu
di:uenerabilis. u illud ius nõ Kit morib
utẽtiũ ap ꝓbatũ.iiii. di. 5. leges et. xii didi
utuyni. inſti.de iuſti:et ium. . ex nõᷣ ſcrip
to. ¶ uel a prłibus et melioribq wuis ſer⸗
ust᷑ quã illud. xxx.di.in canoniol. uel illud
de rigore ̊ de miſericordia. C. de iud i.pla-
cuit.l.di.põderet.ĩ fi:ex ð t᷑nſac.c.Ffi.xævi
q ulti allegãt. uel illud & iun aſpitatebec
ð eqtatis miſericordia ſeu mãlſuetudi ob
cõmunẽ utilitatẽ inductũ ut eæ ð re udi.
abbate ſane. 5. Fl-li.vi. ¶ uel illo de cõſiio
hoc ð pcepto ut.v. i · S·l. ex. xiiii. q· ii. ꝙ P
cipit᷑ et · c.. exẽplu patet · ec de obſerua.
ĩe u·c.ii.ꝭ. Itẽ de illis et.xxviii.qi.ſic e ni
uel illud ius habz cam ppetue ꝓphibiti
ðis et ĩdeo nõ ualʒ ꝙ fit cont᷑ illud uc.C. de
legi:nõ dublũ eẽ de teſti.c.ili.x.i.uides.
. vb de ʒ et ibi etiã aliꝗᷓ no:de inferi
orib exẽplis de B etiã e de Ipõ. duo tuaz
NxxVe': ii impiale hic uero ius nõ ha

et talẽ cĩm ꝓhibitiõis et ideo tz ꝙ fit cõ

tra illud.ff.de uen. inſpi .l.ii:g ꝙ aut. Qui

dã tñ hac diſtinctione nõ ap ꝓbãt al's am

pliãt unde põc dici ꝗ fit cõtrs iurt Phibi
tionẽ ñ tenzʒ niſi ꝑ aliud ius tollet᷑ ꝙ cõtin/
Sit in młtis oaſib ut ecce fimpl uouens
ꝓhibet᷑ cõtraher̃ mẽimoniũ et tñ ſi cõxc
rit tenet. xxvii.9· i. nuptiay. Itẽ ſnia ꝓhi
bet᷑ ferri ſub cõdictiõe lata tñ tenz · i. q· vi
biduũ. Itẽ ſnĩa excõis ꝓhibet᷑ ferri momti
one nõ pᷣmiſſa.lata tñ tenet ex de ſen exco-
ſacro. Itẽ ꝓhibet᷑ ne epᷣus cõſecret eccleſiaʒ

in alterius yoc:.ſi tñ cõtrafecerit.tenet.
1I.q.i: epus in dyoci. Itẽ ne ꝗs ſine examia

tione ordinet᷑· ſi tn cõtra fiat tenet · xxiii-
di· qñ· ĩtẽ pcipit᷑ ut de calũpnia iuret᷑.ſi eñ
omittat᷑ tenet ꝓceſſus et ſma. C. de jura-
calũp.l.in.S.ſed ca ueremur. I· et de iu

ra.ca. c. I. &-ĩ. li. Vi. et ſic de fi'ibus ubi ã
Ponit᷑ ius fẽed factu narrat᷑ fic põt intelligi ·

Vii.q·i.pntium in prin.· e de app. oblate.

A

m prin ed no·ĩ. ð ap.S·qliter· v.porro/uł

in prin.facta narrat᷑ in fi.cõcor ut ex d fi
de inſtr. ex lẽ̃is ext᷑ de apſcdoea enĩ que in
uenio ponunt᷑ ſepe ad principiũ et ad fietx
rferunt᷑ut ibi dicit᷑ ar · cõtra ꝗa nõ ad oĩa
pcedẽtia ſẽd ad ſquẽtia cła refert᷑.ut ex S
doñcũ dilecti· Itẽ in eadẽ oratiõe cõtenta
nõ debẽt ad dioſos ĩtellecto referr̃.ut ex d
baptil.maiores· ·ceteꝝ. Et nõꝙ cła ĩ me
dio lr̃ay poſita cõplectit᷑ tãtuũ pmiſſa:ſicut
ſunt plura negocia nõ ſẽ cõtingẽtia ſed fi ar
ticuli ſunt cõnexi nõ refert utrũ ĩ prin/ uxł

in medio ł in fiñ ponat᷑ qa tũc cũ aliq d ꝓ

hibet᷑ in uno etiã ĩ aliis intelligit᷑ eſſe ꝓhibi
tũ que in lẽis cõtinent᷑ ut ex de app.inꝗ ſi-

tiõi-et in . c.ſco/et ex de Rept᷑:olim.2 ui

de ꝙ no:s:de edic inſtẽ̃o. · S· nuc aũt ui
den. h. Itẽ excipe et uið ꝙ ĩ/ dixi: Itẽ

cła. M. Hucuſqʒ ad. . uł tał.pricipalẽ

ponit de ſig. Vde quo ſatis aʒo in brocar-
Iub Rica de vboꝝ effectu:et ſigificatõe-

ſed hodie habent᷑ ð B uolumĩa ꝑ alphabetũ

. — —

ordiata. † Tlla et ult ad modicu to rfert

niſi ali in libello exprimat ut es de chla.
lr̃e.ſf de v·ſig. B adiectio.Itẽ dic tio forte
et dictio forſitã qñqʒ ẽ nõ aſſert iõis et nõ
dubitatiõis extr̃ de teſta. ꝗa ĩgrediẽtib
de ꝓcuCtueæet.xxxiii.ꝗ:ii:admonere circa
medi. Itẽ dictio uſq; qñq; ponit᷑ excluſi-
ue eẽ de epo ꝗ renũci epa· c. i. .· Er ibi

plene de R ſeripſi ſuꝑ·i.glo· ·qnq; uero ĩ

cluſiue ut.xcii.di.a ſubdyacono. Itẽ crła ꝗ.
dam alii:ad ꝗtuor tãtuũ refert᷑ ut ex & FRep-

cu in mꝑtis· li.vi: Itẽ dictio donec qñq; lu

mit᷑ ꝓput e de V.ſfig: yoſeph. et.cꝙ dicit᷑
It᷑ dictio ãpliq ad modicã qntitatẽ refert᷑ ſi

milit᷑ et dictio circit᷑ et ſ'es ex de. . ſR
cu int᷑ nos·c de deſpõſa:impu.c.fi.Itẽ diʒ

utius extendit᷑ ad bieniũ u' ꝗnquẽniũ ł ad

arbitriũ boni uiri. e“ 8 cõiu lepro.cCc.ĩ.ff

de pactis ꝗꝙ; dici᷑. ·de ᷓ dixi fideiuf.
c.Fl. †. Ite maxĩe qnq; poni ꝓ tantũ. ut

ex de fili-pſbit. ad ab olendã. ubi de B

dixi ſuꝑ glo.hoc ideo · tẽ more ponit᷑
qñq; ꝓ ĩcõtinẽti/ff.ð teſta.hr̃des palã ĩ fi-
ext᷑ de elec.ꝗa ꝓpt᷑ et·c·cu poſt.qnq; ꝓ ſpa
cio·x·dieꝑf.de cõſti:pecu: ꝓmiſſorqnqʒ
ꝓ anno· x.qii·ſi in qlibet et:c puella.qn-
q; ꝓ triduo.C.de ĩudicũ ſpãlis itẽ qlicer
ĩtelligat᷑ celerit·hẽs ext᷑ de loca.et cõ.Cc . fi.
Itẽ de bo ſtat· ff.de dãp infec/dãpni.ò.
ſabinus.et.ff.de ſolut᷑.qð dicimo:Itẽ de o
bo ꝗprimũ.ff.de admire.ad ci.ꝑ.l.n · Itẽ
Vbo fi dilyłone in aut᷑ ud nixi. in.ꝭĩillas
H.Ec ibi de B. 55 Itẽ dictio ut.qñq; po
nit᷑ utiue et no cãtiue ud·C. de ſeruitu

ed aq·l. ĩed.ĩ.qi.bñdictio.cũ ſuis contor.
Itẽ ꝑ cłam uocatis ꝗ fueruũt uocãdi.debẽt
uocari oẽs quoꝝ inteſt ex de iudiq exhi-
bita. Itẽ qht᷑ intelligit᷑ cła illa qntum ð iu

re poteris hẽtur ex de Rp.cãmq;· Itẽ cła

ntuʒ de iure poterim ꝓcedemo ſemꝑ po

nit᷑ poſt gemptoriũ ut patzʒ ex de in ĩte re
ſti.e lIris in fi-et & dolo et eotucũ dicti

Itẽ de alus claſuł uide/S. de Hpt᷑.pntat᷑· S-
rõne forme Itẽ dictio nũc ñ ĩportat ut ꝗd
ſine dilatie fiat.C.de inoff. teſta.ſcim·.

cũ aũt ꝗs. Vſcim.xxviii.q.i. iam nuc. It᷑

de vbo tũc.ff.de cõet del.imi/2.l· ſi is ita
Itẽ que hic deſunt uide ĩ reꝑtorio in ti · de
v. ſRig· et in ti:de Rp.¶ VYcxis auctori-
tas ſic dʒ ex ui lr̃e intelligi ut in p·S·ceteʒ.
ar.cont· ĩ.q: i:marchion. e& de v· ſig ĩtelli
gẽt᷑ia et.c. ꝓpterea · . Solue ut ibi no ĩ
Blri. Luel ibi inrogatio poſita nõ ĩ
ert negatoneʒ ſed poci diftitultatẽ uł ca
ritatẽ notat᷑ de pe·di·i. h· aut. V. ſed huig
et · · Ee.et ſic intellgit᷑xxcil/q· ii .ꝗd ĩ oĩb
qnqʒ uero negationẽ infert ut ex de elec-
uenerabilẽ ꝓpe prin- ibi nuũꝗd eni 2c·2.
aũt.¶Vr illud uet E nouũ ꝙ ſoluer
n ualʒ omĩ putxa oliz licitu erat epis öpone
re epᷣm in cocilio.ut.iqi.prĩateshodie ñ
ułx:.qvi. Ideo et.iiiq.vi ·ꝗᷓ uiset.c· ſẽ.ex S
off. le.q tᷣnſlationẽ et.S. v. et generalẽ.¶¶
Vv illud ẽ priuilegiuʒ · B ius cõe · vn.qi-
petiſti.iii.di-priuilegia.xxvii: q- ii⸗ nõ exẽ
plo de regłi: ꝗa in ĩlulis.¶ Vx illud ẽ pri
uilegiũ ꝑlonale B reale eæ de inſti: c· pe.ex
de V.ſig. abbate·xxV.q. ii.Fi. QVr ils
ubi timet᷑ ſcadulũ Bᷓ ubi no timet᷑· l.di. ut
cõſtitueret᷑ e de crie.mi- latores. (Lux
illud ubi qs plus ſeu pluries deliqt B ubi

ſemel.C.de epi audi.nemo.steV .q/ii ta

nos: e de iudi:cũ non ab homĩe- uel ibi

ſpo. l̃as. .nos aut et ibi no in gloii. ·
hic papalr. ¶ uel ibi de cõꝑatiua pmiſſioñ
hic de iure e& de ſpõ: c. i. in fi- (uel ills

in foro aĩe hic in ludiciali- e& de ſen: exco-

inꝗſitioni ct e& de ſpõ.tua.¶ Vel illd ſta

tutuũ fuit ob neceſſitatẽ que nũc ceſſad hic
abſqʒ ulla neceſſitatei.ꝗ· vii·.; ꝓ remedio

cxt:qĩ. ꝙ ꝓ neceſſitate e de elec·cũ in cũc

tis.in prin.¶ VE illud ſtatutũ fuit ex cã
que nũc ceſſat.Ideoqʒ ceſſare debʒ cõſtitu
tio.ut ex de iur̃iuranet fi xpᷣs.ubi de hoc
et de renũci.poſt ĩ᷑nilationẽ.S.ceteꝝ · M-
ubi de hoc in glo:ar.ẽ. B uide qd ibi dixi 2
ibi plena r̃miſſio ed in regula decʒ cõmiſſũ
de reg · iunt· lIi. vi · · qð uex ẽ in cã fi· ut/ ſf
de con ob turpẽ cam · lĩ et· i· C · ge cõ · ob

W j
QAMινααοωπτνν „ναοα

— △

7

N O

–☚1

cãm.l.dictã non in ĩpulſiua. ud ro ĩin . de-
cre:cauſa auũt finar e cu cõſtitutõ ob fauo
rem inducta ẽ ut in fauorẽ cõdẽpnati ſta
tutũ eſt ꝙ poſſit a grauamiĩe appellar.a ſie
eſt cã finał.ceſſãte ̈ cã tali-ſ.grauamĩs cel
ſat ius e de app· cum ceſſte ext᷑ de uoto
magne.in fi. Bal.Kõ tñ legis in dubio pre
ſumit᷑ finał.ſed rõ homĩs in dubio pſumit᷑
ĩpulſiua ut no.ſf.de conet del.cũ tale.G-
pe· ff.de doñ.l.ii .S·fi.ff.de acꝗ·poſ.lſi is
ꝗ aĩ0o. -S3 0. πν1 -viiC A ub i chcit
ꝙ licet aliꝗ iũgant᷑ mrimonialr cã ꝓlis ha
bẽde· et ſic eſt cã finał.nõ tñ ſeperat᷑ lʒ pro
lem nequãt ꝓcrear̃. Sʒ illud ſpale ẽ in mr̃i
monio ſicut et alia młta:que noe ut lite
n cõt᷑c.i.uel dic ꝙ nõ ſemꝑ illa ẽ cã nuben
di. ĩmo qñ ꝗs nubit ꝗa net reſiſtere ſti-
mulis carnis ut exłra de eo ꝗ dux in ma-
iordaneed.xcxii:q: ii.ſolet·ct· O·p. Cã ue-
ro ĩpulſiua ẽ cũ in odiũ alicuiq aliꝗd ſtatu
itur ut ꝓpt᷑ gratulitatẽ calphurni e ſtatu
tũ eſt.ne mulieres poſtulẽt.ff.de poſtu.l.
i. G· ſexii.· Itẽ ꝓpter fugitiuos et crminolos
ſtatutũ fuit ne cłrici ſiñ Ĩis cõmẽdaticiis
recipiant᷑.ut.xxvjiii.di:.G:iet c.affros:2 tñ
extedit᷑ ad nõ crĩnoſos ꝗqa licet cã ĩpulſiua
ceſſet n ideo cõſtitõ ceſſat uł.·xix:q· ĩi due
¶;Vr nlud ſcm leges B ſcdm canones
di:cii. ez de oft.dełſuꝑ qõnum. 5. intcẽtõis
ex ð teſta.filiq·xxaci1 . iI.int B uera- (L.

uel ſtatutũ fuit ꝓpt᷑ magnã ĩportunitatẽ

etẽtiũ et incõſulte Bꝓprio motu et cũ de
iberatiõeextra de pur. ca.cũ in iuuẽtute·

ꝓpe fi.de Rept᷑.ſi qn. C.li·xde peti.bo. l.ĩ.

ð pedi.i.ĩportuna. F. uel ibi gr̃a petita
hic ꝓprio motu data de pᷣben/ſi motu p/
prio·et.c.ſi płibus..vi. ¶ Luel ñ obſtat
ſenſus inð a cõtrario ſenſu ſumpt cũ in B
caſu ius expſſe cõtradicat et ar a cõtrario
nõ ualet. ubi ius expᷣſſe cõtraclicit. uł ẽ cõ
tra bonos mores.ut:C.S cõdi.inſertcis.l. ii.
C.d iur:O.iu.nẽo/C.ð epi:z cłi ouẽticulã.
Iʒ ałs ſit ualidiſſimuũ.f.de oft. eiq cui:man-
E iuriſdict. I.i. ec de reguet tranl.ad relig-
cu uirũ ex de hus que fi:a pre?. ſine cõ. ca.
cũ apłica in fi.viui.q-iſcieno· xxiii:q· nñi ſa
ne ꝙ facit ad B.xxxvii.di:relatu. Amul
cos canones ꝗbus ꝓcedit et quibo nõ ꝓce
dit. ar ac otrario ſenſu colligit. Io. de deo.
in diſti Tõib carta.ni .· · Et breuiĩt᷑ dic
HMH.lcm Ia.de quo dixi in remif̃ ·quãĩ·
dabo. . ꝙ qñ ſi uel ꝗa poini᷑ in modum
cauſẽ.tuc ualʒ ⁊ fortiſſimu ẽ. ar· a cõtrario
ſnſu ſumptũut in pre.l.d off/eiq cui mã.
eſt iurtdic.ff. de iurpa.adiger̃ · Si uero ſuip
pomt᷑ ꝓqn.i in ui mõi tue nõ ſmꝑ ualec

=

ed facit ad S eX de .ſig. abbate H. de B

ſcripſi de elec. publicato ſuꝑ ult.glo.circa
fi. i.colupibi ſcòm opĩonẽ coadiuuat ·26.
habet᷑ ꝑ uberſuꝑ pre.l.i.talis doctrinaqd

I ar.ceſſat quocicadẽ rõ eſt ĩ cõtraria que

in ꝓhibito exẽpluũ in legib · iĩet.ini.ſuꝑiq
allegatis : Bal de argumto a cõtraio Enſu
dicic Ac. ff.de teſta.I.ꝗ teſtõ · S. muler · ꝙ
ꝗrius ſenſus legis ꝓ pᷣa lege et ꝓ ipo ſtatu
to accipit᷑ ſumt᷑ en ꝑ ſig m icatõnẽ boꝝ
ĩplicariuuũ riuʒ ſenſuzʒ n inptationẽ extrĩ
ſecã cũ & ſit ꝑ intrinſecã ineptatõnẽ et intel
lectũ et ñ ꝑ extraneã expoſitionẽ hʒ locũ in
ſtatutis et in· Rptis. C. de furt᷑l.apud anti
quuos in Siorcion tñ ibi glo.ꝙ rius ſenſus
dicit᷑ enſus tacitus nõ expſſus uide Dy in
cõſilio qd incipit ſtatuto ciuitatis piſtoriĩ

tñ illud ar . nõ dʒ ad legũ correctio nẽ uel iꝭ
ꝓhibituſenſuʒ trahi. C.de cõdi.inſer.l.cũ

patrẽ.et ꝑ Guil B. - Vv in ponit᷑ ꝓ
ualde ut ex de fideuf. c.ĩ. et. ff.deli:et po

ſtu gallus· S. ille caſus.in aut᷑.quomõ opor

tet epi. 5.nta ibi inrepheſibile i. ualde repᷣ
hẽſibile.qnq; uero poni᷑ in. ꝓ ſine in aux-
coly'one.i.de inceſt᷑.nup.Sec B ꝗdem ibi ĩ
noxlũ.ct de fide inſtt. N.ii. ĩbi ĩnumeras-

et.f.de cõdi.inde · frat᷑ a fratre ibi ĩidempĩs

et e de Rptis:p nti in fi. ibi ĩpune. .-
hãc hodhe nõ habemo ſed habet᷑ idem· v. S
cõſti.c.ii.lhi·vi: in fi · H· qnq; ꝓ male in au
tende iudi ·ſ:ꝗ a uero ibi incautũ· i.male
cautũ:qñq; pomit᷑ ꝓ ut.ut.t.de cõdi:fur-
l.i. Quiadoq; ꝓ ꝓpter. uel ꝓ circa. f. tri
ti. in hãc ſc zunã lr̃am. iĩ· ꝓpter uel circ
hãc qnq; ꝓ cõtra. ut.C. li. x. de fide inſtẽ.
ed iure aſte.fil.l.duplexet.ii .qi.ſi pecaue
rit in te· iicõdra teqñq; nõ ut xl.diſi pa
pa ĩnumcrabileset ex ð ſẽn. exco.romana
6· fi. ibi innxiOs · Ii· vĩ·2· αν. di6. nuc au
tem· ĩbi inrephẽſibile · xliii · di.ſit rector in
prin. ¶ Vel łʒ cõtradicãt ſibi quo ad ſuꝑ
ficiẽ ſẽu corticẽ le·nõ tñ quo ad medullaʒ
ſEu radicẽ mendis.iĩ.q i:marchion · de con-
di:iiii:nullus aũtibi her̃tici ſcripturas ha
bent ad ſpeciẽ.i.ſuꝑficiẽ nõ ad ſalutẽi.rne
dullã. ideoq; diſtinguen ? ut concordet
ſcriptura. ii:q-i.ſi peccauerit. xxiæ: Gi·C. ·2
ii. · uel illud ẽ cõminatio que nõ habet
um ſentẽtie Bᷓ; ueꝝ ius ẽ. C. coi.epłas.l.iĩ·et
Ptotũ.¶ Vr iſtud ẽ canon late ſmĩe.xviĩ
qĩiii.ſi ꝗs ſuadẽte. G dãde.xxx.dĩi.ꝑ totuz
exẽplifica ut no. in repertorio·ſub ti.de
ſen.exco.ĩn Rics caſus in qbus ꝗs ẽ ip̃o ĩu
re excoĩcatus.et in ti ſẽ. .· uide in cle.ð
ſn· exco.c.ĩ.n glo.eſt cienð.·¶ · ́Vel
ibi ſupplenð ẽ maxie uel tantuʒ et ſic non

91

——— =

contradicuũt. 1-Iura ꝗ bus fit altera illa-
rum ſupplecionu Bᷓ dico qà maximt cõpa
tiuũ lumptũu et tantu bñ ſunt cõtraria-fac

. V. Iteʒ maxĩe circa qð ſcienð ẽ uł id q

ſcr ipſi ꝑq Gof·.de cã poſ.cccłſia ſuꝑ · V.· dan
tũ·l q hec dictio ĩplicat negatiuã nũc di-
co qð qñq; deſignat ꝗntitatẽ ĩ numero uł
reportat utrũq; eẽ de cõſti:cũ.M.primu

1bi. xiin pbendas tãtũ ſcom VB niſ ta ũ

27. patʒ B cu mandat᷑ mihi tin dari ut aliis
uel ut illi ut ibi ad fieti· ut omms de. v. ſi.
olim ed tũt etiã po ni᷑ relatiue· et dixit ac-
C. de cuſtore.lfi: ꝙ qñnq; ponit᷑ in ui noĩs
ad ᷣ in aut. de reſti.z ea; pa. unũ fi qdẽ
ibi tin tp̃ᷣusad ide in au-dæe defen-cnu-ad

fi.i.colũp. ibi qnto ꝗs meliorib peſt tan

to maior 2c.· et ̊ adaptat᷑ etiã in corꝑalibq
que ñ cõſiſtũt in numero⸗põdere uel mẽſu
ra ext᷑ de iudid nouit ad fi · ne igit . de
ſimo.dantaet.c.in tãtũde colluſoin tin·S
exce. pla.tãta. Qluiãdo uero ad obialit

nié regularit᷑ habʒ ſeẽgare uel cxæcluder̃ oẽ8s

alios caſus uel pſonas patʒ3· C. de paxri qui
fi. dil.l.ii.circa q uide q& ſcripſi de regł.
iust. in argumtirli.vi.ſuꝑ gloz facit.t.S
pac.l.ſd ſi tm.qñqʒ tin nõ excludit oẽs ſed

ceteros tmn. C. de pdi mino. I· Ob es alienuz;
cũ ſua glo· de iurt. O.iul.ii etiã cuʒ gload
iidẽ. fl. de acꝗ-pol.l.i·: ꝑ ſeruũ.ii: qq; nec
certos ſ.de . ſi. cũ in teſtõ ubi dictio dũ

taxat excedit ubi teſtõr dixit expẽdi ĩ mo
numto.Caureos dutaxat-Quidoq etiaj
geſignat tempus incertuʒ. f: de ſtip. fruo-
ſi Eruus cõmunis meuii.5fi: quantã pecuĩ
am tibi.i. Kal. mutuauero tin dare ſpon-
des. Vt e& S excep aduerſario ibi tem
pore mocte litis· et de conuer.coniu.cariſſi-
mus. ¶ Vel ibi exponitur pertim · i trn·

eæv de dolo et contufinem ſcorn quoſdam

AH. Olti-et ab. chtra. ut ibi ſcripſi cõcor-
uide·xii.di/illud. S:· (LVel ibi non reſpõ
detur ad qõnem ꝓpoſitam hic ſie · i. q· inii ·

quia p̃ſulatus et ex de oft· dele-prudentiaʒ

in prin-¶ V unum ius tantũ dicit illud
hic plura aſſerit ut·xx.di · de quibus in fi

ne ez de off- dele- prudentiam ꝓpe prin le

xxi·di. in omnibus· et in concor· que ſunt-
3.6. Poei⸗ . ſtudeat autẽ· (L Vel hoc ĩus
efficatõribus rationibus fulcitur ꝗᷓ illud
ut ĩ eildẽ concor·et ex de reiud i:ſuborta
¶ Vel illud obſcur dicit hoc clare. iiii· dl·.
erit.¶ Vel illud loquitur ĩdiſtincte·hoc
teñ diſtinte:e& d fent cappellano-· LVr
illud ius uagatur tanꝗ incertum e cor-
pus iuris.hoc iĩn eo claulum eſt e de frde
inſtẽ. paſtoralis ed in ꝓhemio decre· · ſan

Vel illud loquitur in tali eaſu hoc in
tali de pe· di.is.q autẽ. v. ſed huius et· ⸗

poteſt etiam ex. I. V. uel tale extra de hbus

que fi-a prelafine con: ca:cum apoſtolica-

e& de tranſl.inter copa lia.iiq-i.ſi peccaue
rit. ¶ Vel illud ſcm cõſuetudinem unig

eccleſie Hoc ſcòm conſuetudinem alcerius
ex de deci:cum ſint homines lxvi-di- uti
nam ex de ſepul- certificari de conluetudi
ne cum olim-xi. di. iĩn hiis ar ..Xii-di-il-
lud. ¶ c Verum eſt quod aliquoy coſuetu-
chnes nõ ſubuertuntur cõſuetudines ali
orumut ibi. Sed ꝑ hoc non negatur quin
arcentur ꝑ ꝓprias. - Vel illud gene-
rale hoc ſpeciale: ex de pł᷑.c.ĩ.etc-paſto
ralis. ff.de re- iun. in toto. ¶ Vel illud ſpe
ciale eſt in fiſco:ff. ad mur-ſimile ar- tñ

cont᷑ra.ff.S pet᷑.her.l. 1 Ppe prin. C. 8 iuÿp

fil.iuſtaset· ſ.e· A· ſcilicʒ de pet᷑. hr. Itẽ
uemunt.cum autern: et. aptanda-:
Item uenit ſuꝑ quo dic ꝙ ſi lex que in fil-

ro loquitur ponit i us cmune tunc traden
da eſt etiam ad priuatos ut in pre-contra

et.ſt/ꝙ cuiulq;: uniuer· no.li: et in ſirmili⸗
bus.ſi uero ponit ius ſingulare tunc no· ut
in pre · ·. ſimile · et ſimilib eEb-⸗ xN:- I. n
eemmplo.et. S.· V. uel illud eſt priunlegium

¶ Vel tale uerbum ibi poſitum ſic intelli

ĩtur ut extra de tranſla inter copalla·:
Kinz neq; e de .ſig abbate· ¶ Vel nõ
refert ur ad ꝓæime dicta - ſed ad pcedentia
ſic intelligo et lego· extra de xeſta.offi: in fi.
ne· M. ſaluis extra de coniugproc· i. in fi.

ne. . quos ſi et ꝓ batur extra de donacũ

dilecti:et de Rptis cauſamq; de hoc·s de
inſtruedic.nunc autem. v. Iteʒ excipe
Bal.de clauſula in medio poſita ꝙ habet
oculos ad principium ex ad finem et con-
nexs uide-S. de inſtruedic. . an clauſula
&- Vel illud de excep· dilatoria hoc de
ermptoria extra de exceptpaſtoralis (L.
el illud in caula criminali-hoc in ciuili-

uel criminaliter et ciuiliter mota exctra de

ꝓcur̃.Cuede accuſa.ſupꝑ hiis in fine.v·q· ĩ

II. in criminali eæ de iudict- li. vi·. LVelil

lud ius non excludit hoc extra de teſti.cũ
tu.de pe.di:iĩꝑiculoſe. ¶ Vel illud de dil-
penſatiõe hoc de rigore ud extra de olang
et affi.ꝙ dilectio·xiii di,nerun. ¶LVel bi
debet exponi uel ꝓ ut.Cde noxap.ac.I. i/ in
prin H De hoc ut dicitur infra ante fi-
nem tituli Vel dictio illa ꝓprie et in ꝓ
prie pont᷑ ut extra de poſtuł.bone ·· C. S

iuſti co.cõfir. ſi que uero pragmatice. C.

de ſeruis fug· quicumq. ff.de ofri- Fconſuł
l.ii:.¶ Vel ibi maſculinũ genus cophẽdit

„ .
Q 6 Aιωenνιινι 40 . 6

2 n 6

₰ℳ

91

QA

unde. ui. ſi quis in tantam. 1

femi ninũ ut.· ff.de iure fiſ.ait Dy.ĩta.C.

ſt. de adop-
lI.hoc autem cum.l.ſe. ff/de iun/O.iuſi ꝗs
id: . ĩ et ibi materiam habeo per Guił.de
ſuc· Suꝑ quo dic ꝙ malculinum genus
aut ꝓfertur a lege tunc fictiõe iun cõpre
henditur femimnum ſub eo ut quod tra-
ditur in maſculino intelligatur traditum
et in femina: et hoc ſiue tractetur de odio
ſiue de fouore·ff·de vV.ſig.li. Ibi de B
per Accur.et per Dy.de hoc etiam ð elec.
Senculi li.vi.in gloii:-per Cynũ de ſeruis

fug.l.quicumq; ubi prius Albicus anti-

quus doctor materiam diſtincerat. Et ui
de per archið. ad ſaturnitatem xvii-quii-
ſi quis ſuadente ſuꝑ.i · glo.eð quia quod no
tauerat de hoc Olin decre · Raynald ð
teſta.in prin.ipſẽ ſatis ibi collegerat.et ꝓp
ter materiam decre. ꝓlixam ibi non polui
ſed remiſſionem dedi non tamen obmittaʒ
ꝙ in.l.quicumq;et in.c.ſuadente ꝓpter fa
moſitatem legis et canonis poſita eſt ꝑ pre
cictos hec famoſa materia non quia mate
ria tectum illoꝝ directe reſpiceret et in B
Gui.de ſuccoõmendo qui ꝑtinenter poſuit
ubi. S. licet etiam ꝑ eum aliquid de hoc ha

beatur (ſuꝑ.l.quicumq;. F.· Et.l.teſtamẽ
to. et.ff.de conſti.pecu.l.i.· i. ff. de nede.

geſt.l.niis.i·et hoc niſi id quod conſti-
tuitur in malculo tale ſit quod non cõgru
at mulieri nam tunc non cõprehenditur.
MH. Bene facit de ſtatu reg · eaqʒ in fi. .
Vnde ꝓcurator eſt qui negocia qni man
dato adminiſtrat· ut.f.de ꝓcurt.l.i.ſed nõ
eſt ꝓcuratrix que mancdato dñi negocia ad

miniſtrat ſt. de ꝓcura.l.i. Coõmuniter

non ap ꝓbatur hoc exemplum quial iſta
non dicit quis poſſit eſſe ꝓcuracor ſed dhffi
nit que diſtinitiq caderet in feminam caſi-
bus quibus dari poteſt ꝓcuratrix ut ſẽꝗ
tur. .· Quia hoc uirile officium eſt· C. ·

Aliena · ff. e. l:neq;. Iicet ſit ar-contra extra
de confiruti- uel inuti cum dilecti.5. quia

uero.H. Illud ſpeciale in papa ut ibi no-
