dis petit᷑ edi.quod dic ut.ĩ. de inſtrum̃. e-
dit .· uidendum reſtat. Item negatiua
facti pregnans eſt que hẽt ĩplicitam affir
matiuam. H. fFm tan. uſqʒ ad. · ſc/t᷑.
J ut ſi dicam non ſponte renuntiaui. iaʒ
enim implicite affirmo ſiue inficiando aſ-

ſero me vĩ uel metu renuntiaſſecet ᷓ poſ-
ſum et debeo probare ex de renund. ſuꝑ
hoc in fi: uel ſi dico non ſum in pr̃is poteſi
tate quia iam ſimpliciter aſo negãdo me
liberatum a patris ptãte et ideo debeo Bᷓ
Probare.ft·de ꝓba. ſi filius. Idem ſi nego
teſtatorem fuiſſe ſane mentis.quia nega-
do implico eum fuiſſe alienum a mente-
et ideo id ðbeo ꝓbare.ut.iii.q.ix. ĩudicas
ex de ſuc.ab in:.c.fi:C.de codicilł.nec co⸗
dicillos . Et ibi ſic nõ in ult. glo. F.·2
ſic in fi'ibus. ¶ Sequitur uidere de nega
tiua iuris et hec ꝓbanda eſt ab eo qui eã
oppomt uerbi gratia.nego emancipatõ-

nem recte factam.iam enim nego eã iuſ-

te factaʒ· et ideo debeo ꝓbare.ff. &R ꝓba.

ab ea parte in fi. uel dico ꝙ non potes eſ-

ſẽ ꝓcurator.ff.de procuxr.mutus uel te-
ſtis.· ff · de teſti.l.i.uel non potes mr̃imoni

um dtrahere. e de ſponſał.cum apud. uł

poſtulare uel agere. uel hunuſmi que a
iure ↄomuni oceduntur. Si enim dico te a
Iiquo iure ꝓhiĩtum debeo ius illud ꝓba-
re ar. in pre.decrecum apud.ff.de ꝓcur̃.
I.i.quia ommi licent niſi probent᷑ prohi-
bita.· xi:q-i. aliudet. ff. de reg. iun nõ om

neæ: Negatiua iuris autem eſt cuʒ negat᷑ a

Iiquid iuris factum eſſe. uel iuris ſolepni
tatem abfuiſſe. et hoc aut in iudiciis aut

in otrac tibus. ſi in iudiciis aut negæt᷑ poſt
ſnĩa tranſũt in rem iudicatam in proceſ

ſu iurs ſolempnitas adfuiſſe.et tunc in cã
nullitatis talis negatiua probat᷑-. al's ſemꝑ
preſumitur pro ꝓceſſu iudicis:æc re iu
dic ſicut et de renunc in pñtia ubi de B
aut anteꝗᷓ in rem tranfut iudicataʒ. 2 tũc
non probat negans. immo non preſumit᷑
Pro ꝓceſſu niſi ꝗcenus.ꝛc. ex de probati.

quoniã contra. Si uero in otractibus tũc
de iure ↄmuni ꝓbare debet qui ſolepnita
tem iuris negat adhibitam- ut ĩ pre.Iab

ea.tamẽ fauore etatis minor qui dicit reʒ

ſuam alienare non adhiĩta iur lolẽpnitate
ſ.tutore auctore et cum decreto hoc non

Probat.Immo rem reuocat miſi is qui d'
adhĩtam Hᷓ probet.ff. de publict. quecũqʒ.
5·fi. ¶ Sed queritur quare negãti ius in
cumbit ꝓbatio:et non negãti factu Ro-

ga pᷣſumit᷑ cont᷑ neganteʒ nis.o mnia eniz
preſumunkt᷑ heer̃ niſ probent᷑ ꝓhibita · ff

ex qui.ca.manecnon.·hic ꝙ eis.xĩ .q·ĩ-
aliud.ſed cont᷑ neganteʒ factuʒ nulla eſt p

ſumptio. niſi in caſibus ubi idem iuris eſt

qð ĩ negãte ĩus. ut.⁊ĩ. V. ſʒ. ¶ reſtat uiðẽ
negatia qlitat que ẽ ſi ꝗs di.ñ es łtt ĩ9
MN.:· Vide qõnem quam de hoc dilputaui

— * . 7„
Ab? Feen Plate
.

1⁵5

A2

Y

poſiram ſuper regulam infamibul. ð reg.
iun. Ii vi·ſi aut negetur filiaciodic ut ex
de ꝓbat᷑. per tuas· ꝗ fił ·ſint legit᷑. craſmiſ
ſe. .c. per tuas. S5. non es ſoluendo. :
Vide quod ſcripñ in decre. bone· ſuꝑ glo

negatiue in fi. - Hic enim negat᷑ quali-
tas et qui hoc dicit debet probarenaʒ æ-
libet prelumitur ydoneus niſi probet᷑ cõt᷑
riumut ex de ſcruĩ ordi.facien. c. unico
et de preſump.c.fi·ff. deleii.cum quida-
et.l.cum pater.6. rogo. C. de ĩnoſficꝭ· teſt·
oĩmodo- V. ſi tamen. ff.de priuił.creſi cẽ
ditores-in fi-Bal Et nõ in.c. ſi forte de e
lec.li.vi.in nouelł. ·ſuper hoc tñ diſtin
gZue-nam quali tas- alia eſt ſcientie uel ig
norantie et hec probat᷑ per examinatoreʒ
non per eum qui eam ꝓpomt ut ex de 5
ben.cum ſcᷣmexc: e:qliter accepimus. et
c.fi. xxiini diſ. qñ. M. Et ſuo caſu ſeruat·
decre. ſi forte de elec li.vi.· J· Alia etatis
er hec aut eſt notoria et tun c probat᷑ per
aſpectum corporis· e de elec· dudum i-
f.de rninort.minor·xxv. an.x aſpcuaut

de ea probabilit᷑ dubitat᷑.2 tunc qui dici᷑

minor probat ſe maiorẽ.ut ex de elec· cuzʒ
nobis quod uerum eſt m Io. ſi ipſe ſit ac
tor. nam ſi reus dicatur minor qui dicit B;
probʒ. ut nõs. de actoreprope prin. . ſi
ergo excipiſ. Alia ordinis de qua ſi dubi-
tatur probat qui negatur ordinat. ed d
criq ꝑegri·per totum. Alia ↄditionis ali
cuius ut legittimatio excomuicatio Int
dictum. V nde ſi dico te illegittimuʒ uel
excõmunicatum ucl intdituz. et ſimilia
hec debeo probar quia quilibʒ pᷣſumit᷑ bo
nus. 26. ut. 5.-An negatiua poſitio ſit ad-
mittenda dii plene·S. de poſitionibus5S·-
vn. v. vin. HQuornõ probet᷑ pᷣcriptõ
quarte decime non ſolute uide ſuper regu
la.ſine poſſeſſionede reg· vurt.li vi. Bald.
Negatiua ꝙ quis non ſit marriculatus ꝓ
batur per inſpectionem matricule· et ſco
laris non matriculatus non hẽt priuilegia
matricule ſcolarium ut nõC.de offi· ma-
gil.mili. l. nemo. ¶ Iteʒ negatiua ꝙ quis
non ſit alibratus uel non intantuʒz probat᷑
per hibros eſtimi ff.de proba. J. cum de le
ge uide. ĩ. . i quis petit. JS¶ Nunc ad
ꝓpoſitum redeamus et nõ ꝙ reus non te
net᷑ probare regulariter· Immo actore nõ
ꝓPbante licet reus nil probet abſoluié ut.
S. in prin ſed licet reus generaliter probar

non teneatur tamen quedã ſunt que tranſ

ferunt onus probandi in eum. H· Aliꝗᷓ
polſuĩt pyleus· ſed aptius illa ꝓſeqt Tã.
ſæd auctor plenius. Fuit autem Iancre.

totur quod ſequĩtur ulqʒ ad. . viia dm
n es hi caſus nõ. ut ecbenec. uno in glo⸗
fimile li: vi- ubi a's remiſſ· uide et tres i-
bi uide in fi· glo· g CPrimuz eſt excep
tio puta peto a tex. tu excipis ꝙ ſoluiſti

uel peto fundum quem probo meum. tu

excipis de preſcrip· et firmlia. certe debes
has exceptiones probare nec mirum nam
reus in exceptione fit actor. ff. de excep-
l.i.ff. de proba.in exceptionibus· d· e· ex
litteris.in fi·xvi/qĩin. inter memoratos-
ex de preſcrip audit᷑.et hoc uerum eſt cũ

reus excipiendo aliquid aſſeuerat. Secus ẽ

ſi excipiendo neget ut pʒ ĩ excep· n nupe
quoniã ea a reo ꝓpoſita actor debet ꝓba-
re nurnerationẽ et non reus exceptionem
ut.G. de non nupecſi ex cautione · · de
His.s.de excep·: nunc uidendum. v. licʒ
autemet5S uilo. in prin. C Secunduzʒ
eſt preſumptio ·ſ.que eſt pro actore· und
ſi frater petit a fratre parteʒ predui quod
fuit patris omunis ꝗquis reus neget illum
prinere ad actorern tamen probare debet
qualiter ad ſe tm̃ ꝑtineat ał.in cauſa ſubcũ

pet. ut. C· de proba.ſiue poſſidetis · Itern ſi

alhquid rehtur ſit epo in teſtamento ab
enea perſona preſumit᷑ intuitu eccleſie ſi
bi eſſe rentum. Vncde licet ipſẽ ſit in polſ-
ſeſſione ·et neget illud ad eccleſiam ptiner
tamen probare debet ſibi ſoli eſſe rel iCtuz
e de teſta.reqſiſti.xiiq· iii · põtifices Itẽ
ſi eᷣus petit eccleſiam ſitam ſua dyoceſi
quã alter detinet dicers non eſſe epᷣi de-
bet probare qui detinet ꝗuis neget· ex de
relig do. conſtitutus. et· c ſquen· xvi · q· v
ii. omnes baſilice. & de preſcrip. cum non
liceat. Item ꝙ preſumptio tranſferat onq

probandi in reum ꝓbat· c. di.cont᷑ moreʒ·

ex de preſump· quia ueriſmileet de reſt.
ſpoł.ſolliciteet de renunt ſuper hoc. ff.ꝗ
proba. qnquagintaet.l. cũ ð ĩðbito·ex ·
ut eccł. bene.c.umco.e& de procur-inſi-
nuatione e& de iũiun · c.fi· ff· de donac ·ĩ
ter ui.et uæquint mutiꝗ et breuit᷑ ubi-
cunqʒ ius ↄmune pro aliquo facit et ꝓ eo
preſumit᷑ talis preſumptio iĩuris tranſfert
onus probandi in reum. l:di. ferruʒ- ex d
ſponſał.ĩs qui: ſecus ſi ſit preſumptio ĩun
er de iure que non admittit probationẽ
cont᷑riumquod dic ut nõt· ex de ſponſaxł.
is qui.liii diſ.frnitatemet uĩde· · 6. uidẽ
dum. v. in. ¶ ¶ Tertium eſt ſpontanea ꝓ
bationis aſſumptio ſi enim reus uelit on
probandi ſubire mos ei gerẽdus eſt. ut uo
lens probare admittaé ff-de proba-circa.
xxIX. -ii-cuius rei cae& de reſti ·ſpo.ci·

.

-

A

A

H. Hoc tamen caſu dato q; nil ꝓbetur

reus abſoluet᷑ tarmen actore nil proban-
te niſi ad ꝑdicionẽ cauſe ſe aſtrinaiſſet· ut
I.dicam. ½ LůQuartum eſt iuramenti
delatio-nam ſi iudex reo deferat iuramen
tuʒ ſuſcipere debet ipſum quod preſtitũ
loco probationis hẽtur.xvi.q. in. dilectõ
Xxxxl:q- il. ſi uerum e de proba.ſicut cõ/
ſuetudo·ex de ĩuriur ·c.fi.ð te ſti:pntiu
ff.e.lſ.de iur̃iur.l.iuſiurandumetiamet.
l.manifeſte ¶ Quintum eſt actoris pri
uilegium. nam qui repetit tanꝗᷓ indebitu
quod iam ſoluit regulariter debʒ probare
indebitum.tamen ſi repetens ſit priuilegi
ata perſona puta pupillus.uł minor PH mi
les uel agricola reus debet probare ſe debi
tum recepiſſe. ¶ ¶ Sextũ eſt delictumnaz
ſireus a quo indebite ſolutum repetit᷑. ne
get ſẽ ab actore pecuniam recepiſſe. certe
actore ſolutionem probante reus neceſſe
habet probare poſtea ſibi ðbitũ recepiſſe.
hos duos caſus habes e de ſoł.c.fi. et.ff.
de proba:.cũ ð indebh.circa princiet.5. ſin
autem. ¶ Septimũ in omunibus iudiciis
utriuſqʒ partis ꝓbationes admittunt᷑ex.
de proba. ex lẽis.·ff.de iudiciis.in hiis tri-
bus.¶ Octauũ cum uterqʒ ſẽ aſſerit poſ
ſidere uterq; probat· ud in ea.l.et ex de ꝓ
bat.ſicet. ¶ L ix. in crimine falſi utriuſq;
teſtes audiuntur. C. de ſalſis- ubi. ¶ Sed
pone ecce peto a te·C.que mihi debes. tu
negas debitum ꝓduco inſtrumentũ ad ꝓ
bandum tu excipis cont᷑ illuʒ de fallo.nuc
queri᷑ quis noſtrum debet probare Iad.
M. Et Odoff.ĩ. l. ult. C. de falſis. S·diſtĩ
guit.nam aut de fallo agitur ciuiſit· aut ẽ
minaliter.ſi cuiliteraut inſtrumentũ il-
lud eſt prima facie ſuſpectum puta eſt cã
cellatum uel in aliqua ſui parte abolitum
H Gui.de ſuc.ĩnl.quicunq;ff. publi
ci.uocat hoc uicium apertum alł.C. de e
dic.di.adri.l.i.et.ff.de hiis que in teſtde-
l.i.Illud uero ꝙ ſequetur uocat latens uel
imuſibile.ſiue ſit ex parte ſcribentis ut ſe
quetur alł. C. de ſuſcep.et· arca.l.ſi aliquid
Ii.x.ſiue && parte ꝓducentis- qui ſolet fFa
inſtrumenta producere.ff· de eden ſiquis
ex argentariis· S. i.· V. quid enim ſi hbumił
2c. et hac de cauſa ꝓſequit᷑ ibi materiã illi
us regule ſemel malus. prirnuz dictũ r̃ pe
tit in.l.ſi poſt diuſſionem· C. ð iur. 2 fac.
ig· quos tres ſuſpicioms mõs poſuit VB.
de bobi.in preð lſi quis ex argentariis · ed
Rolan.parte·x. c. v. in prin quarduʒ colli
ge per id quod dicam.ĩ.Ci.iĩ. ꝭ· Inſtrumen
tum. . Item opponit᷑ aduerlariq· 2 ui

de poſt illum. V. Iteʒ opponnt᷑ q; tabellio
·Vel tabellio alias falſas ſcri pturas cõ-
ſueuit conficere. et tunc producens debzʒ
illud probare uerum eſſe· C. de proba. iu-

bemus. M Et per hoc patet magno ef-

fectus ſuſpitioms . ᷣm Vber. de bobi u

bii.· · Aut non eſt ſuſpectuʒet tunc ex

cipiens debet illud probare eſſe falſlum.C.
de eden:qui accuſare ſi autem crimĩaliter

de falſo agitur tunc ut᷑q; debet ꝓbar̃.pri
mo tamen excipiens et ſubſequent᷑ produ

cens · ut in pre:l.ubi⸗Ri.· M.· Hec uidet᷑

ĩ nogrua locutio cum ponat excipientem
agere criminaliter ob hoc ſcienduʒ. ꝙ lexe
ubi que hic allegatur duos habuit intel-
lectus·primus.bur.quod falſi queſtio ĩci
debat per uiam exceptionis.Scdus Io· ꝙ
ille cont᷑ quem in cauſa ciuili ꝓductuz fu
erat inſtrumentũ ꝓpoſuit accuſationẽ de
falſo.a hoc omunius approbat᷑ et tñ utri
qʒ lecture fouent tes:tus eius ibi uide ĩ i-
glo ut retitat ibi Cy nus. LDynus tenuit

in. l.ii.ff. de adult.. ſi publico ordinariaʒ

penam ĩpomi poſſe probato crimĩe per ex
ceptionem ſi tale erat de quo poſſet ſiñ ac
cuſ atore puniri: ut in falſo:ał's non poſſe t
per··ſi quis accuſatorem.in.l. Rpto.ff.Sð
mued onert· Scda opinio que noſtro iuri
ↄſonateſt ꝙ ſi crimen otingit negociuʒ de
quo agitur puniri poteſt per uiam excep
tionis· ff. de excepoic.i.in fi-de confeſſ.c.
ii.et nõ·de ordi:cCo.C.ii.alł's non pot. Ier-
cia opinio ꝙ per uiam exceptionis non ĩ-
pomt᷑ pena ordinaria:ſed ecordinaria ſic ĩ
certis caſibus ut hic et in teſte qui ua-
cillat.C. de teſti:l. nullum. Per predicta
uides quomodo excipiendo criminalit᷑ a-
gere· Guið ſuciĩn.l.illa.tenz dictũ Bur.
ꝓcedere quando excipiens de falio ſub iũ
git ꝙ petit udicis offõ ð illo cognoſci. In
ducit.l.pełt.C.eo·ti.de proba.2 ſic uerbũ
inciderit poſitum in prin. l. ſtabit ꝓprie-
ſed ſcᷣm lecturam Io.ꝙ accuſatio int᷑ue
nerit. dicit ĩpſẽ ꝙ ad inſtrumenta que ha
bentur in arca non opponitur falſicas ſ d
quancdo illa producunt᷑ fit accuſatio & fal
ſo que quodamodo incidit principali cãe:
SC Decimo utriuſq; teſtes admittũt᷑ ĩ
crimine leſẽ maieſtatis et in ſacramentis d
ſertis et in proditione patrie et in cr imĩe
peculati· C.de aboli.fallacit᷑ m fi. Eſt aut

peculatus furtum de re publica ꝑpetratũ

xxiii:q· iiii: d ergo.ff. ad.l.I uł.peculat
lI.i. ¶ ¶ Vndecimo negatiua habẽs in ſe ĩ-
licicam affirmatiuam debz probari a re
o quod dic ut.S. v.negatiua facti. ał auũt

„
R
E

E

Auad? . a Pebeæ 42

N*

491 9

Az=

regulariter uerum eſt ꝙ actor debʒ ꝓba

re quod dicit.utS. in prin. huius· ¶ L S3
ubi uterq; uult teſtes ſuper ſuis articuł
in cauſa producere et ſimul acurrunt que

ritur quis primo producet.- HNo·q; de

productione teſtium loquit᷑ altero enĩ uo
lente probare per inſtrumentũ ſtatim iu
dex illud reciperetet idem ſi utriq;. J ·2

uidetur ꝙ actor qui prior eſt in ommb

iu regulam illam · Qun prior appellat 4

or agatff. de iudiqui prior ex de ord.
cogc.ii. ff. de reg iurt m naturarn-C. ad

l.cornde fal.l.fl.et.l.ubi.ar.cont᷑· ꝙ reus

poſſit po teſtes ſuos ĩcucer· C. de ir cffi-
teſt.hB.in fi. ff. de proba:circa.ꝭ. fi. 1.
Vbi de hac in ultglo.· ff· de feriĩs.fe-

rieff. de reg?. iun.non debet.ex de mmuk.

c.Ffi et de excep. cum inter. v. cum nõ

debeat. VB. de bo:d ixit qnq; de oſuetudi

ne iudiciorumn quemlibʒ adrnitti. et utẽẽé

ↄrnunibus dilatiombus ut.C.de tempor-

in inte:reſti:perende · Quandoq; etiã dix

it ex officio iudicis id pendere qin debzʒ at
tendere an actor id dicat ne ipe producat
ſeu ut impediat uel an uelit producere. ff-.

de rei uen. in fundo in fi-2 an ſit periculũ
in moraquia tunc nequit regula iuris ſer
uari. ff.· de offict. ꝓcon.I. aliquando ec de
iĩudictc.flu ego puto actont teſtes prius d
bere recipi et examinari ſuper ſua petitio
ne ꝗᷓ rei luper ſua defenſione:ne reus fati-
getur inutiliter laborib 2 expenſis .

Huic obſtat regula ſcienti de reg· iurtli.

v.cum ſuis concor. .. C. & proba.excep

tionem. et in hoc ocordat aʒo · H ut re-
Fert Accur.in pre.l.circa ff. e: in ult. glo.
Et idem Dynus in regula non licʒ.li.vi.
ut etiam ĩbi dixiet uide quod ſtatim di-
cam. et quod ſcripſi de teſti.ex parte ſuꝑ
glo.huiuſmõi exceptiones. J. ut in prĩs
concor.et probat᷑ ex de proba.licet cx te-
nore omuſſionis ibi facte. et de teſti. ad B
als incipit pnriam. M. li. vi . ct in au

ten:de inſtrucau:ò oportet. C. de teſti;.

ſi quandoff.de tabuł.exi.l.locum· et ſi ꝗ
fiat actor ex hoc poterit appellare et ſic

obtinuit· M Non uideo preiudiciuʒ ac

toris ſi reus uult cum ipo ocurrere in ꝓ-
bando et ſẽ onerare pluiꝗᷓ ſibi expediat et
ſic non eſt ſuper quo fundet᷑ appellaxio niſi
diceretur impediri per id receptionẽ 2 e
peditionem ſuoy teſtium qui forte uene-
runt 8 longinquo et unicus eſt nõrius ip

ſorum examinator.et ui quod dixi ĩ prĩ

ci.ti.prad ticat᷑ autem iſte caſus in rei uen
dicatione qñ uterq; actor et reus probar

uolunt de ſuo domiĩnio-Et fateor Bonelte

prius recipi teſtes actoris. Sed in curſu
teſtium rei detrimentum actoris non ui
deo:niſi ex cauſa extrinſeca.ut.S. et ↄuenit

huic quod nõ· Accur et Cy. ubiS· Sed ẽ

ſurgunt due alie qõnes hoc caſu De qui-
bus per Accur.in gloprean reo probãt

ſẽ dominuũ et actore non ꝓbante ſatis ſit ẽ

um abſolui An uero pronunciandum ſit
reum dominum et tenet ibi ſcdm Io ꝙ

ſic.et quod ibi dicit textus de ingenuitxate

etiam in alns caſibus locum habeat. Secũ
da an uideat᷑ reus ſuſcipiendo onus probã

di renuntiare iuri quo debeat abſolui ac-

tore non probante · quod uidetur ut ſicut
res non adiudicatur actori non probanti-
ſc nec remaneat penes reurn non proban
tem.Glo-ĩbi cont᷑in quo Dyet aln con-
cor:que uide et per Cy:in.l.actor in Ffin-
C.eo ti.· Habet enim reus duo iura ad ab
ſolutionẽ eius tendentia.Primu ꝙ abſol-

uat᷑ actor n probante Secundũ ad idem ad

ſua m defenſionẽ probantedeficiente igik

hoc o remaneat primum ultra iura que

ibi allegat glo-inducit᷑ de reſti. in inte. c. i.
iI. uel. vi:de ſen. ex.licete.F.ff. de Fᷣuiur.ᷣ
di ſi dm:de mili.te-l.in.C. Sð excuf.tu.
l.uoluntarie · Hoc tamen intellige niſ req
ſe ſpeciałr obligaſſet ad perditionẽ cauſẽ ſi
non probaret ſe dominu facit ex de reſti.
ſpoł.c.i. · Fallit tamen B in pmiſſis· xi.
caſibus et in preiudicialibus qombus ĩ ꝗ-
bus prius adrmittẽtur probationes reĩ ex
de or.cog · c.fi.iii.q/xi.per totum. et uide
3. de dilał·6̊. uidendumn. et not. (Sed
quis probabit in cauſa appellationis. No-
actor ſiue appellans. In auten- de hiis qui
ingre ad app.·illud.quidam t cont᷑ de B
C.e.hii.qui ad ciuilia. M· Maderi trac
tat.ĩ.de ſen.prola.in fi:et ibi dabo remir̃ᷣ.
.·¶ Pone quidam erat furioſus per di-
ſucida interualla fecit teſtamentum dico
eum fuiſſe furioſum .tu dicis eum fuiſſe
ſane mentis:queritur cui incumbʒ proba
tio.Dicit Vber.de bobi.·H· Sic recitat
Alber · galł.de teſta · v.pone ꝙ quidam.
tibi ut.C.de codicilł.nec furentem
Ali dicunt ꝙ mihi agenti dicenti euʒ fu
iſſe incũbet᷑ probatio- uł agenti et dicenti
ꝙ fuerit ſane mentis. nam ei qui dicit·2c
fl.de probat᷑ ei qui.vi.q ulti.actor.ex de
ſuc. ab inte. cum dilecto. M. V bi ð hoc
nota.ĩn gloſa hoc ĩdeo· Bal. Ego ex facti
qualitate preſlumã ff.de condi- inſtit᷑ l.ꝗ
dam et & offi preſid.l-diuus·: Vkio
queritur ꝗlis fiet ꝓbatõ ↄmunis opĩonis

dN NNNO

NX

„

”sõl

*

uel etiam preſcriptionĩs tanti ternporis
cuius memoria non exiſtit puta aliq d eẽ
nouale- uel aliquem locum ultra hominũ
noticiam non fuiſſe inhitatum. ut ex de
priuile·c·fi.et de · v·ſign:quid per nouale
et.c.ueniens. .· li·vi. uel aliquem
notarium uel prelatum fuiſſe 2 huiuſmo
di: Ad cuius rei euidentiamexempli gr̃a
finge monaſterium fontis frigidi habere
priuilegium de percipiendis decimis no-
ualium.ĩ.ꝑrochiam de burgarachio:unð
aglt cont᷑ rectorem eiuſdem eccłie qui e-
as quaſi poſſidet ð iure omum.Rector ue
ro econtra agit cont᷑ monaſterium ut eas
ſibi dimit tat in pace· Hic queritur quid
hinc et inde ueniet in probatione Et cer-
de ns-papa-lnnoeriii. A-Cujus quaſi ad
lr̃am fuit hec glo.iĩn decre:ueniens·de.v·
len⸗ et in decre·quĩid per noualeetĩ-
uſq; ad. v.breuiter autem noĩuꝰ fitaſmi
v:quid fi non eſt.uſq; ad.vᷣ.et no·ꝙ pre
ſcriptus non fuit Inno- Sed Vincen ut e
tiam dixi in decre ueniensſuper. · mẽo
riam:et dicam.ĩ. et hic dicit de teſtibus
monaſterii rectoris dicʒĩ. . rectoris·S
ꝙ teſtes monaſtern dicere debent quod
eſt ibi vmunis opinio hominũ hĩtantiuz
circa loca que monaſteriũ aſſerit noualia
eſſe et etiam aliorum quibus cura eſt de
hiis querere- uel melius hominuz qui cir
ca hoc arbitrantur nullum uiuentem ui-
diſſe uel audiuiſſe qñ loca illa culta fue-
rint. addiciẽt etiam ꝙ nunꝗᷓ uiderunt uł
audiuerũt aliquos qui dicerent ſe uidiſſe
loca illa coli: uel qui audiuiſſent ab aliis pᷣ
deceſſoribus ſurſum in infinitum uel etiã
ab aliis qui ſẽcum ouiuebant ſurſum in
finitum predicta loca ternpore ſuo coli-
ar. .de proba.R arbi ter.2 e ð teſti.quo

tiens. In finet.c.licet ex. et eſt ſpeciale ut

teſtimoniũ ð alieno auditu ualeat oportzʒ
autem hos habitantes uł arbitrantes qui
predicta oppinant᷑ eſſe ad min duo plu
res prout iudex arbitrabit᷑. nec oportz eẽ
ornnes uel maiorem partẽ nam munici-
pes ſcire dicunt᷑ quod maiores ſciunt·ff.
ad muniqmuniceps· ex de teſtid. ad hoc-
als incipit pntium prope prin- ĩbi. ma-
iores·2c. H· P· vi. 5 · nec uidet᷑ ſufficere.
ſi teſtes dicunt non eſt opinio hominum-
nec etiã alicui pcedentiũ in infinitum ꝙ
predca loca culta fuerunt quia hec eſt ne
gatiua que probari non poteſt ut.S.ĩ prĩ-
hunus.·5.non eſt etiam necelſſe ꝙ dicant ſẽ
audiuiſſe pdicta loca ſemper fuiſſe incul-
ta Immo bene ualet eorum dictũ licet au

dierint᷑ aliquando fuiſſe inculta . In-
no·poſuit c'ta qd magis ogruit· J. Tuũc
enim probabit ipᷣm monaſterium pᷣſcrip
tionem eius temporis cuius nõ extat me
moria contra ofeſſoriam quam dicto rec
tor de iure omuni intentat ad decimas pe
tendasut in pred.c/quid per noualeet.c
ueniens. Innoci·tamen nõ in pre.c.quid ꝑ
nouale: ꝙ hec probatio non incũbit pri-
uilegiato qui non eſt in poſfione et B die
ſcam do.me· ꝓut ibi nõ· In huius autem

plcriptionis ꝓbatione debent dicer̃ teſteſ

eſſe omunem opinioneʒ hominum predic
torum ꝙ nullus uiuens uidit uel audiuit
ꝙ ſuo tempore culta fuerunt dit loca ſʒ
ludis uel tranſeuntibus beſtiis patebant
uel erant nemora ſeu paludes quodqʒ non
uĩderunt aliquos qui hec uiderunt uel au
diuerunt etiam ab aliis d ſuis tꝑibus 2 ad
uerte ꝙ dixiĩ de ſuis tẽporibus/ſi eniʒ hoc
non dicerent· hoc eodem mõ probare poſ
ſẽt legern a Moyſẽ datam cſſe. . Exo-
x. -Et tranſitus maris rubri. H-Ex
odi.xiiii ·. · Corea gigantium ſciſmacore
darthan. et abiron. A1-Numeri. xvi.
et huiuſmõi.vii.q-i.deniq;.ex de elec· i-
cet. Et etiam multe abſurditatcs 2 impie
tates etiam de xpo et de aliis· Ideoq; ĩſtrĩ
gencda eſt in hiis interpretatio non laxan-
do hoc modo dicendo quia ꝙ non uiderũt

aliquos qui hoc uiderintet hoc claruʒ eſt

uel audiuerimt etiam ab aliis de ſuis tem-
por ibus. et hoc etiam planum eſt prout
uerba ſimplici᷑ ſonant. Si autem uelles in
telligere et ſupplere. uel ante tempora eo
rum factum eſſe premiſſe ablſurditates et
alie ſequi poſſent. Dicunt tamen quidaʒ 2
bene. M · Dixit Innodet forte non ma⸗
le. · ꝙ etiam ſi teſtes· non dicant ð ſuis
ſed de aliorum temporibo. ſẽd certis eque
bene impedit᷑ preſcriptõ. ſicut ſi ð ſuis tẽ-
poribus dicant uerbi gra dicant ſic audi-
uimus· p.dicentem ſe audiuiſſe a Io· ꝙ lo

ca illa tẽpore Karoli colebant᷑ ſed ab eo tẽ

pore citra eſt omums opinio ꝙ fuerunt ĩ
culta. Si enim a Karolo audiunſſent certũ
eſſet pᷣcriptionem non probari ſẽd impe-/
diri. Idern quoq; uidetur ſi non dicunt de
certo hormine nomĩant tn certũ factum
ſic audiuimus ꝙ colebantur quãdo Nar
bona fuit a Sarracẽis capta. Sed poſtea ĩ
culta fuerunt/Alii dicunt contra:ſ. ꝙ nõ
ſufficit cis dicere quo ad ĩpediendam pre
ſcriptionem ſẽ audiuiſſe eo tempore Ra-
roli. uel captionis Narbone culta fuiſſe ni
ſidicant ꝙ uiderunt uel audiuerunt ſuo

.
Q 44 * ni 4 * ber⸗

. 5

al

ternpore fore culta. uł ſcm opinionẽ prĩ
mam non uidet᷑ differentia ſiue audiuerut
a Io.ſiue a Rarolo cum eis ſufficiat dicere

ita de alieno tempore ficut de ſuo. Iſti tñ

bene fatentur ꝙ non debent tempus con
Fuſum dicere puta ꝙ eulta fuerunt tem
pore Chriſti uel captiõis roye cit᷑ 2 h

modi.ſed certum dicere debent᷑ ut premiſ

ſum eſt ſ.tempore Karoli uel captionis
Narbone:· ¶ Quud ſi teſtis interrogatus
Fendet aliquos et paucos: ſẽd ſine rõne ri
um opinari. dic preſcriptionẽ nibilomin
probari. ¶ ůSed quid ſi dicit parem parte

contra opinari ſed fine rõne · Dic ꝙ nõ ua

let eius dictumnon enim eſt teſtis diſti-
guere quis faciat cum ratione uel non-
¶ Quid ſi ſic dicitaudiui aliquem dicen
tem ſe uidiſſe uel audiuiſſe ꝙ tempor ſuo
culta fuerunt. ſed eĩi non credidi. quia cuzʒ
ab eo quererem de cauſa ſui ti uel d cir
cumſtantiis non reſpondit mihi. uel f'm
mihi reſpordit. Dic per hunc teſtem non

probari preſcriptionem quia cum ipe nõ

eſſet iudex illius a quo audiebat predicta
loca culta non tenebæt᷑ ille Rendere ſibi ſed
ſi falſam caulam ſubieciſſet ſui dhtitunc
prelcriptio ꝓbaretur dummõ conſtet fal
ſam eſſe et illam eam dixiſſe.quia forte nõ
eſt teſti credendum ꝙ eam dixerit mſi ꝑs
monaſterũ illud probet. ¶ Rectoris aut
teſtes nouale negantes debent contrariuzʒ
dicere.ſ.eſſe vmunem opinionem hominu

ſupradictoꝝ ꝙ aliqui ſunt qui uiderũt ł

aucdliuerunt quando pdca loca cłta fuerũt
et hoc ſufficit licet non probent aliquid a
liud puta diem conſulem uel annum 2 h
rmnodi.¶ Quid ſi teſtes utriuſq; partis B
Plene dixerint dic iudicis arbitrio reliqꝗ
eſtimare qui quibus preferantur:et cum
teſtes iuxta premiſſa debeant dicere omu
nem eſſe opimonem loca fuiſſe culta uel ẽ
culta preferat digmores et ueriſimiliora
dicentes ex de teſti: in noſtraet.c. prete-
rea.iii:qiii :. Item in criminali. ꝓpe prĩ
ci· Item etiam ſi hoc articulo teſteſ mõ
ſterii preferantur non ſufficit ei niſi pro-
bent ei etiam alia iam premiſſa.ſ. annum
diemet oſulem cum leu ea ad omnia illa

aſtringat. In auten ut nomen impꝑa- ppo-
docuSiuero teſtes rectoris hoc probent

ſufficit ei licet aliud non probent- Item ſi
teſtes rectoris def icerent in hoc arti culo

probarent tamen alium puta ſe uidiſſe uł
auciuiſſe tales dicentes ſe uidiſſe uel audi-
ulſſe illos qui audiuerant ab aliis ꝙ pre-

dicta loca ſuo tempore cłta fuerunt i· in

ↄmunĩ opinĩione habebat᷑ nec dubitabat᷑.
ea culta fore prefertur rectoris probatio
ff.de aqua pluar.ĩn ſumĩn prin et5 fi⸗
Cum emm iure omuni utatur ſufficit ei ẽ
uno et ſi nõ in ommibus monaſterũ ꝓba-
tionem infringere hoc etiaʒ caſu fi tmn du
o teſtes hunc articulum bene probent pᷣ
feruntur quotcunqʒ teſtibus monaſterũ
contrarium aſſerentibus- hii enim affir-

matiuam aſtruunt quod eſt ſcdm rus cõ

mune dicentes ↄmunem eſſe opinionẽ cul
ta fuiĩſſe illi uero negatiuaʒ quod eſt cont
ius . ut .Sin prin.huiusꝭ· licet. hoc caſu
propder ĩpoſſibilitatem ꝓbationum ad-⸗
mittantur-Alii autem dicunt et hoc iu-
dicis diſcretioni ↄmitti.quia utrũq;ʒ tel⸗
timonium admiſſum eſt contra iusquia
de auditu ut.s·de teſte·ꝭ.i. V.· Item ꝙ nõ
prohibet quamuis teſti.monaſtern ma-
gis ſit contra ĩus:et quia de audituet ꝗa
aſtruit negatiuam- hec ſatis probantur ĩ
pre· l.ſi arbiter.eo/ti.l.in ſum:ꝭ⸗ Idem la-
beo.Dicunt autem quidaz; ꝙ ſi conſtet ꝑ

confeſſioneʒ uel alio modo ꝙ a centeſimo

anno citra fuerint culta monaſterium ſ
cumbet quantumcunq; probet per ſẽ oĩa
predicta: oportet enim ipſum probare pᷣ
ſcriptionem cuius mernoria non exiſtit.
ad hec que eſt.c· annos non eſt talis cuzʒ

uſq; ad.c. annos uel parum minus poſſit

hominum extendi memoria ut uita · ff· S

uſufru-an uſufru-C.de ſacroec. ut inter
ſecus autem ſi de tẽpore citeriori ñ cõſtʒ ·

ſed conſtet a ducentis annis citra culta fu

iiſe qa tuc ualʒ mõſterii ꝓbatõ pdicto mo

do facta. MIquod modo ſequit᷑ 4, ad.
Vinc

v.· et nõ. ꝙ preſcriptus totuz fuit

in decreult.de prunꝑet partẽ etiam po-
ſuit in decrei.de··ſig· ut ibi dixi· et hec
interpoſitio fuit addtcio· Quid ſi nõ
eſt qui uiderit uel audiuerit ꝙ fuerint cł;
ta.Apparent tamen aliqua figna puta edi
Ficia antiq ua uel locus eſt uicinus alicui
caſtro aliquo et depopulato Hdeo debẽt
quo ad preſtationem decimarum pro cul
tis haberi:quia ager eſt locus qui ſine uil-
la eſt.ff.de·v.ſig· ageret per edificia pro
batur aliquid.C. S admitu-lex que: nec

enim et.C. ð alim̃.pupreſtãl.iii·xii.q ĩi.

tuõ·ĩ fi.2. C.auu.·xxiliiq- ii.ſãe. ff. al.
ſcri.l.ĩ.2.ii.¶ circa nouale auũt nõ ꝙ tãdiu

durat nouale ꝗꝙᷓ diu eccia ꝑprochialis non le-
ditur enormiter eæ de . ſig quid per no

uale. ex de deciſuggeſtum de priui· c.
fi: Item etiam ꝗᷓ duu a primis religioſis ð
tinetur.ut ex de priuił.c.Fi: ſi tñ ad alios

rr

——

Oorta.

1

peus peruenĩat deſinit efſe nouale. Ncet ĩſ
ti Hmili quo ad hoc priuilegio gaudeant

under cultus cum peruenit ad eos· 5 Itẽ

ſi ab iſtis ſterum redeat ad primos idem

ſi enim ſeruus ꝓmiſſus dſẽquitur liberta-
tem licet poſtea ſeruus efficiat᷑ nõ recidit
in priorem obligationem.ff·de· · obx.in
ter ſtipulantem.S·ſacrã.et··ſẽquen Itez⸗

priuilegium de noualibus intelligendũ

quando religioſi excolunt ꝓpriam et non
alienam terram Item ubi habent domini
um-non ubi nomine poſſident alieno tan

ꝗoductores. MH.Primum probat᷑ de de-

ci. lcet ſeruumeot᷑idilecti Secus ſi

tanꝗᷓ ernphyteote uel uſufructuarii.

Rerittit Vinc ad decrepotuit de loca.

Crnd ſireligioſ excoluũt nouo h

modi terras et exacti ſoluerunt decimas-
nunquid poſtea poterunt opponere indul
gentiam uidetur ꝙ ſic. eæ de priuił.alul-
tationi.ed.c.ſi de terraet.c/accedentibus.
ar. contra:C. iur.doĩpe.ſi creditor.
Lex ſcda eſt et incidit in bro/an unico cõ
trario actu perdatur priuilegium:de quo
de conſtit᷑icum acceſſiſſent. in glo.pełt· 2

uide quod ſuper ea dixi ad decre ſuborta

FHende ꝙ illud ſpeciale in re iudicata ꝓpt᷑

quam obmiſſio ꝓductionis priuilegi no

cuit.unde non loquitur in non utente ſẽed
in non ꝓducente.

ta fuit et pars nunꝗᷓ an in parte inculta fi

eri poterit nouale: uidetur ꝙ ſic naʒ que

9O

Ilibet pars fundi fit fundo ſi ſcindatur · ff.

vmunia preſi quis duo:et.l.ſi quis partezʒ

et pars preciſi preciſum cenſetur ar.e B

v.ſig innouate.a.c/quid per nouale.pars
enim inculta trahitur ad cultam ſeu cohĩ
tatamquia fingula glebe non excoluntur

ff. de acquirt.pol.poſſideri. licet ergo talis
pars inculta perueniat ad priuilegiatum

tenet᷑ inde ſoluere decimamæc e · V. ſig ·
ueniens. quia debet ſequi natura predii cx

ti cuius pars eſt· et hoc ſentit Vind· ꝓut

nõ· ex de priuił ·c.fi. Alii dicunt ꝙ ager

poteſt eſſe pro parte nouale 2 pro parten

quando uidelicet primo incipit eſſe noua
le et preciſus eſt quaſi nouale ut·xii·q· ii ·
cognouimusA. Sed uarietatem par tis
culte nouiter oportet hoc eſtimari. J·B
etiam nõ.ꝙ ſi ſilua a laico preciſa et culta

eſt licet eodem anno ad priullegiatum ꝑ

uenerit qui eodem anno iterum eaʒ colit
uel alium fructum inde percipit tamẽ in

de decimam ſoluet· nam non habʒ nec co

H.· Eſt ratio quna non eſt nouale uel no

Et ex de re udiſub
Quid ſi pars agri quandoq; cul-

lit noualecuʒ iam ab alio prius kuerit lo-
cus preciſus et cultus ex de· . ſig· inno-
uatearcontra ꝙ id quod in anno colitur
nouale cenſeatur.xα.. q-viiic. 1 cum er
go in eodem anno ter coli poſſit· ſi eodẽ an

no ad illum peruenit et illud colit in eodẽ
ãano n uidt᷑ ꝙ tuc deinceps ĩd decia ſalue

F teneat᷑.Sed primum ueriq 2 iunge quod
eſt.ĩ.de deci.v.in ſum. M.· Et decreu
de deci:in prin.li.vi:euius mentẽ ibi po-
nit facit ad cont̃rium et uide qð ibi ſcripſi

in prin. Iſtud tamen poſſet intelligi ĩ pri

uilegio non ſoluendi ill ud in priuilegio ꝑ

cipien di·. Et nota ꝙ preſcript. 1

Iſtud prelcripto et predictam quod ſeꝗt᷑

meli coaptabat᷑ pmnſſis anꝗ poneret᷑ addi

tio. T. Probandi modus uidet᷑ etiam lo-

cum habere ſi negetur Conſtantinũ Ko-

manorum imꝑatorem uel Karolũ Fran-

corum regem- uel ailquem notarium pu-
blicum uel prelatum fuiſſe. et ſic d ſi ib
dummõ pred ictam metam centũ annoꝰꝶ

exceſſerit.utrobiq; enim eſt eacem eꝗtas

Vrgde et idem ius eſſe debet ex de ↄoſtitu.
tranſiato.C. de nuptiis ſi libertazʒi. V. nu

merum. Ali tamen dicunt locum haber
etiam ſi quod probari debet metam ·xlã
norum excedit ex de preſcrip. quarta 2
c·ſequenquia hominum memoria labilis
eſt. C. de teſta.hac ↄſultſſia ·S·at cum.ſt·
de pig contrahitur. C. de proba- ſi arbit᷑2
in prin· reꝑtorii noſtri· Tercii dicunt etiã
pntia ignota tamen puta in India facta H̊

mocdo poſſe probari quod non approbat-

Inno:papa.iin. ¶ Lllud autem ſciendum
eſt ꝙ hec ↄmumis opinio idem eſt ꝙ cre
du htas· MI Et aliud ꝗᷓ notorium ut.ĩ.
v. hoc etiaʒ nõ· Ideoq; importat 2 fa

mam et credulitatem cum aliqua ratide
licʒ enã ligua f acile moucat᷑ ad loquenduzʒ

quod uuſt anima tamen quã ſolus deus
ſcrutatur: ut ex de iudi.nouit. non facile
mouetur ad aliquid credendum ſed tantũ
precedente rõne Ideoq; is qui de opinione
depon it interrogatus quomcdo ſcit hanc
omunem eſſe opinionem reſpondebit neſ-
cio quia ſol deus ſcitſed credo.ſ.quia ſic
uerbis expr imebatur.xxii.q· v· humane
uel aliam quam uolet ſubiciet credulita-
tis cauſam hac etiam eadem ratione qm̃i
tantum de credulitate reſpondet qui ſuꝑ
opinione teſtificatur uidetur ꝙ ſi ĩterro
getur quomõ ſcit omunem eſſe opinioneʒ
reſpõdebit ꝙ ſic audiuit a multis.2 credit
ꝙ anima organo uocis ſuam eprimebat

uoluntatem ut in prec.humaneet e ð

Wad/ 4 14012 l l. 2*

6

91

AXA
2
„

9

doloet contu- ueritatis- eſt etiag ſufficis
cauſa ſi dicit ꝙ cũ multi ſuã exprimerẽt o
Pimonern: Alii non contra dicebant. ex 8
Ppreſump. nonne- et ſi interrogatus a qui 22
bus audiuit nominat aliquos bene eſt. Si
uero dicit non recordor de aliquo quia ſic

ↄmuniter diceretur non notaui de aliquo
ſpecialiter- uidetur etiam teſtimoniũ ua

lere: et ſcias ꝙ uidetur e ſſe idem probare
ↄmunem opinionem et omnium opinio-

nem:ar.pre.lſi ar biter quia ſi unus ſolus

ratione ductus qrium opinaretur non eẽt

omunmis opinio uc dictum eſt. ¶ Veruz
licet probatio omunis opinionis etiaʒ cu
predictis adiectiombus ni ſuſticiat in hiis
que predictas metas excedunt tamẽ ĩ his

que circa eas ſi unt ſepe prodeſt. nam tranſ
fert probationis onus in reum ut ex de
preſump:.quia uer iñłe.et. c-illud.C. de teſ

ta.l:ied autenĩibi poſito:C. de ſen 2. inter.

o.iĩudi:l.iet hec uera uidentur ſi dieatur

otractus alicuius prelati defuncti nõ ua
lere quia non fuit prelato- uel cont ĩſtru-

menta tabelliomis defundti quia non fuit᷑
tabellio uel contra filios quia non fuit ma

trimonium inter parentes. MH. Vide de

preſ.non bap.c.ult.in fi:et quod ibi ſcrip
ſi ð tabellione uið.ĩ.ð ĩſtruedic·.reſta t
pełt.colump⸗v. illud autem. et ibi in fi.
remittam. 5:- Vel ſi dicitur uiuere qui cõ

munm opimone mortuus dicitur et bu-
iuſmodiar. prelegum et· xa11 -i·c. i.

ff. de offict.preto·barbariqiiii:’q: vn.S.tri.

a:in prin. 1-Et quod no: C. qui accuſ.
non poſſ.l.non ignorat.· Secus autẽ eſ-
ſet ſi prelatus uel tabellio uel maritus et
huiuſmodi uiuerent.nam tunc ſi ipſi age-

rent puta quia forte prelatus ſuam repe-
tet eccłiam quam alter poſſidet uel uxor
uirum peter̃t ſeu econtra uel tabellio pete
ret aliquem aſſerenteʒ ipᷣm non eſſe tabel
lionem ceſſare a ſua diffamatione et huiꝗ
modi non uidetur ↄmunis opinio in aliuz

tranſferre probationem Bal.Qui dicit a

liquem illegittimuʒ debet probar̃. ut nõ.
in· C.ſi fortede elec.li.vi. in noualia. 2
