conſenſi uenditõi domus · M ſup quã
fecit debitor cuius obligationẽ fidius
ſori ſoluenti ceder̃ tenebat· ·2 ↄueĩo

fideiuſſorem nunquid obſtat exceptio

cedendarum adtionum · H-Datur de
hac remiſſio·ĩ. · Pai· in fi · SS uidetur
ꝙ ſic· C· de fideiuꝶ l.ij · f-de admi:tuſ
pupillus· ff· de ſolut:/ſtichuʒ·· creditõ
ar. contra. ff. de fideiuſſi ſtipulatus/5-
fi de ᷣ no.C. de fideiuſ·l.ii · prna vior·

H-Scᷣm Alber gal; · Sed Ta· de are.

diſtixit an contẽplatõe pĩgnoꝝ fideiuſ
ſerit uel n ut pᷣmo caſu obſtet exceptõ
ſco non. allegatctitu.l pignoribus.
que tamen duobʒ mo dis legitur ut ibi
no:et de hoc etiam per Cy in pre:lii·
in. nii:qet ibi quarto ꝓſequitur quid ſi
unum ex fideiuſſoribʒ liberauit an ſiᷣ
ↄuenienti reliquũ obſtet talis exceptio
et quinto tractat an fideiuſſor nõ con
uentus offerens precium creditor euʒ
inuituz peter̃ poſſit cogi cedere acces
contra f ideiuſſores et pignora uł ypo
thecam contra principalem Balð. Si
creditor olenſit debitori ꝙ uendet ypo
thecam deinde agit contra fideiuſſoreʒ
põt·ff·famiheroi- ſi pignori fideiuſſor
excipꝑe de actionibo cedẽdis et repelleẽ
creditorem ut hic per ſpec· ſic et ꝗlibz
poſſeſſor ofierendo habet beneficium
cedendax. f qui po in pig hal mulier
ſed ullud de perſonali intelligitur non 8
pothecaria. ut ibi notꝭ: et facit· C· ad
uelleia.l- iubemus. Ixeʒ ſi debitor prin
cipals ſir ſoluẽdo fideiuſſor nõ poteſt
petere cedi ĩura contra extneũ poſſorẽ
quia non competunt creditori in autt.
de fideiuſ·5. ſed neqʒ et iſtud non com

petere eſt per ordinem datum a ĩiur eend

ſine ullo facto creditoris ·⸗ ¶ Ixem
quid ſi mihi cedis rei uen nũquid hẽo
per hoc dominiuʒ. Dicunt quidã ꝙ ſic
C.· de heredi uel ac uen.l.fi. · In nõ
poſſidente fortius procedit hoc dubiũ
cui certum eſt uendicationeʒ cõpetere
In poſſidẽte uero glo· huiq· l:diſtiguit
an cedat competenteʒ et nil agit/an cõ
petituramet ualet et illam intentabit
qñ alius ceperit peſſidere et ſic cedenei
et ceſſionario cõpetet.et hoc ĩn actiõe
uia de dominio non dubitant· g ut ẽt
no.in.l.planeff· famheroquam etiaʒ
all'gabat Alber · gał · cuius fuit iſte.
ubi/ ulẽ með·2 rõnem reddit in reglła

— N

——— —

—

pro poſſeſſore de regub. jut li. vi. in fii

quare tranſlato dominio traſit actõ in

remet non econuerſo/quia dominium
eſt cauſa uendicationis ipfius rei.ff· de
rei uen. in rẽ actio ſed rei uendicatio ñ
eſt cauſa dominii ſed procedit ex dñio
abſurdu aut eſſʒ pricipale ſequer̃tur
acceſſorium.alłgat ff·ð uulga 2 pup:
ſub. l. ex pupulari.2 quibʒ mo pig uł
ipocheca· ſol.l-lucius-2 eius contrariuʒ
eit iuridicuũ:2 regular.eo.ti:acceſſoriu
lib. vi. cum concor. Dominus meus in
legibo dipucauit hanc qõnem an hñs

rei uen. celſam a dño contra poſſeſſorẽ

bene petat rem iure do mini:et ð hoc
Dy. ubi.sS. in ult qõne et ult ibi dicta
per Dyn.tenet talem poſſe proponere
directam rei uendic-nomine cedentis.
dicendo conqueror de. Lqui talẽ rem
poſſidʒ que pertinet ad. B. a quo habeo
lura ceſſa 2c. als ſi innitatur iuri cedet
ſuccum bet indirecta obtinebit aucem
ſi intentat utilem nomine ſuo:cuz pre
l.fi.C. de heredi:uł acl uen.id ꝑmitta t
dicens ergo rem ad ſe pertiner̃ iur̃ qñ̃ i
ueram cauſam allegat loquẽdo de uti i
ſubdit ꝙ ſi non exprimit in libello an
proponat directam nomine mandantt
an utilem nomine ꝓprio ponderabunt᷑
vba libelli.2 ſi in eo innitit᷑ iuri actor
utS.dixi dicet᷑ intentare directaʒ noĩe
cedẽetis· ſi uero ſuo iuri innititur 2 ſuo
dominio quia dicit rem ad ſe ſpectare⸗
iure dominii tunc uideatur utilem ſuo
nomine ꝓpoſuiſſe· ut ſic ex narratione
libelł id recipiaturexquo ſequi poſſit
condemnatioff.de eden.l.i.nec uerba
libelł ſint ſuꝑfluaſi poſſũt aliq d oꝑari
C· de preciimpe.of.lifi:non ob · ꝙ bũ
dominii ſimpliciter ꝓpoſitum intlpit᷑ ð
directoff·ſi ager · uec· pe. l.ĩ · · i· et no.
K.de euic. minor./G⸗i-quia illud in illo
qui ſuo dominio tatum poteſt uti. ſed
is poteſt utxi fuo et alteriq dñio ſimpłyr
autem ꝓponẽdo intelligitur de ſuo/qõ
auteʒ predicta incipit· Ego qui habeo
rei uendic· Scire debes ꝙ magna eſt qʒ
legiſtay 2 de apicibus a ꝗbz prĩcipiis
cauſetur rei uen· et· g in.li.C.ð allen-
mu:iĩu.cã fac.dicit ꝙ a dominio uł q̃ſi
actoris et poſſeſſiõe rei.uel quaſi· et ese
hoc ſequitur querere an dño poſſidenti
ex detinenti:omni genere detẽtionis cõ
petat rei uen· 2 omuniter rñdet᷑ ꝙ non
per.l.predic et ſuperiorem rationẽ eꝰ
de iudi examinata inſtide ac 5i. Sed

ſubtilizantes diſtinguũt rei uen.cãlem

a rei uen-formali ſumentes exemplum
ab uſufructu cauſali et formal:Hec

uide per Cy in predic.l-i:de allien mu-
iu:in. inii:q- et ibi inuenies. Pe de beł

tenere contra hoc dictum buius et

gloſax ſcʒ ꝙ dñs poſſidens omni gener
oſſeſfionis legando rei uenò- uideatur
legaſſe dnium. Inducit.l.ff· deleg.i/qᷣ
in rerum. Si: ubi dicitur qð inutile eſt
legat uſuſfructus-niſi legans interim
ꝓprietatẽ illi nanciſcatur. Sed quero
a Petro an 18 eſſz in ceſſiõe uendit onc-
uel donatione quorũ dies aliter ccd.t ꝗᷓ
legatoꝝ ibi etia in ulcerioribus qonbuſ

pleñ tracatur an rei uen: etiã formata

quia ex poſſeſſione rei reduci poteſt in
actum ſupponat reuʒ obhgatu 2 illuc
remiſi. st· I.5.i· a. V· ſed qua uocas· Itẽ
q ſi cauſe rei uen. que erãt a prĩcipio
defecerunt uel que ñ erant ſuꝑuenerũt
de quo & re iudi abbate li. vi--Quia

rei uen- non datur niſi dno- de rei uẽ-

in rem:Alii contra et benequia poci9
uideris uelle mibi cedere actonem & rẽ

ff. de iur dott-ſi ſponſalibus·S/finał.
Balò. Verur eſt ꝙ ceſſa rei uendi nõ
fit ceſſionarius Iñs:quia non habet ti
in reſed ad rem niſi habita poſſᷣiõe ff.
de rei uen.lſi culpa/et no-in. l.i-in prĩ-
ff.· eo.ff. de alie.iĩu:l:non ſolũ · iex iðo
intentanti dnium non ſufficit probare
ceſſionem. : Illud etiam queritur
an bannitus poſiit cedere iura 2 uidet᷑
ꝙ ſie·quia relegati retinent bona ut ff

Qe ĩter· et rele relegatorum.S/ ad tẽpꝗ
eæt appellatiõe bonorum etiam actioes

continenturff ad trebeł.ſi legato·5· ſR
ſeruũ·et de · v·ſig meorum/2· l· bonoꝰ
ff. ut in poſſ.legaĩs cui.·bona ar oĩ
nõ·quia oẽs exceptiões que obſtant
uz ditori 26 ut ff· & cõtrahẽ emp· dolia
S· nft· ꝓ ſocio idemqʒ in fiff. de reg iu.
in hisS· non dobeo. ꝙ ſi ſit banit9
ex ea cauſae qua bõa publicãtur:tũc
ceſſio nõ ualet· quia actoõnes competũt

fiſco-et atra fiſcumet arad hoc ff. de

ſolutt qui hominemS· qui filium meũ
et . ff. de cap· di·l.ñff·pro ſocio·aCtõe
6· publicatione. inſtitut· de ſat ſdatt.5.
ublicatione. Si uero ex alia cauſa tuũc
Frbdiſtiguc uia aut habet cauſam lu
cratiuam aut habet oneroſam: ut in
primo caſu obſtet exceptõ in ſecundo
non.ft.de doexcepti·apud celſum·5 de
aucton. .ſi quis autę Hucuſq;

T

O AP . 0 A; „ 11 ay 44.5
.

N

——

N

Alber · galł. ubiꝭ ad idem ff.de noua-

l.doli:excep· et benefacitſt·ſol ut-ma. B

ſi cum dotem.ꝭſi pater· ii:cuius caluʒ
dicaʒ in fi· aln tñ dicunt indiſticte
ꝙ agere poteritff·ꝙ quiſq; iun.l.fi.2
l-ſi filiqalii uero indiſtincte dicunt

agere nõ poterit ff.ad ueł.l.fi-dicẽtes

ſi agere deberet· pocius inherent illi
diſtctiõi an habuiſſent ac:ex nccitate
uel uti ex datione inſolutum an ex uo
lun tateut ga emiſſzʒ· et hec ñ aulant
equis paſſibus.2cſt· Sð dampinfec cũ
poſtulaſſem.etffde re.eoiqui ſub tu.

uel cura.ſunt.l.iii.ꝭ.iet ð re iudi.lfi.

al· Si bona baniti ſunt publicatañ
pot eſt cedere iuraar · ff.loca.l.ſi fundq
ſi non ſunt publicata ex forma ſtatuti
bannitus non debet audiri- et tunc ex
cã oneroſa et uera ualʒ ceſſio ex luẽtiua
uł per ſpec.hienon ob.qd no. ff·de e⸗:
cept·doli· l.apð·5ſi cum legittima ꝗa
ibi erat uicium actionishic ceſſiomis-
et cedentis.de noua.l.doli.per Dynuzʒ
H. Vide ꝙ no.de iur pa.c.uno.li:vi
in glo·płti.et omnino uide ꝙ ſuper ea
plenius ſcripſi et facit ꝙ no·s/de ꝓcu
ratione quoq; conſtituentis in prin-
et·5· ult.poſt prin. v.quid ſi excõicatq

Pꝓpter ſuperius dicta. et alibi dicenda

maxime in. S opendioſe ð inſtru:edic-
poſt prin Eſt ſciendũ ꝙ Accur.inſti.

qui:mo.ĩuſpa.po.ſol.ꝭ:cum autem/al
pari rationt al· 5. relegati. in ultiglo.
dicit bannitos noſtti temporis ſi male
ficiurn eſt tale ꝙ de iur̃ conſuetudine.

uel ſtatuto loci ciuitatẽ perdant. 2 bõa
publicentur comparari deportatis ałs
comparantur relegatis per multorum
ſcripta ↄquaſſatur hec glo. Et incipiaʒ
a Frederico de ſcalis leguʒ doctor̃ a quo
prius B audiui in qoe quã diſputauit
de bannito ꝓpter homicid queʒ pater
heredem inſtituit qui poſtea iura her
ditatis paterne ex cauſa donatois ceſſit
auie an illa ꝓ illis agere poſſit. er hẽtur
queſtõ 2 incdipit. IQtcitn filiuſfamilias
et tenuit ꝙ poterat prius declarans ꝙ
exl.municipał · bannitus habetur pro
confeſſo et captus decapitatur et ipſiq
querele non audiunt᷑. Hec dixit ut qʒʒ
declararet et ſolutõzʒ fortificaret· dixit
autem hunc ticium ſic bãnitũnec eſſe
deportatum nec haberĩ ꝓ deportato-2
glo. illam induxit pro ſe loquenremde
maleficio propter quod de iur̃ ↄſueti·ł
ſtatuto perdebat ciuitatem· et bona

Aſſumebat᷑ primum.certum eſt iſtuʒ
bannitum de iure non perdere bonaC
de bon.damp-auti-bona Item nec per.
ſtatutuʒ adimebant᷑erat emm ſtatut
pena limitata ut.S· Item nec ꝑ ↄolvetu
dinemcum igitur talia banna fint oↄr
ĩura cõia et ſic non extendenda/f· & re.
ĩiur ·quod contra eo.ti:que a iureli.yĩ
Item dentur per defenſores ciuitatuʒ.
uel preſides ꝓuinciarum qui de portar̃
non poſſunt ffdele ·iii. I.. GS. depotatos
Ii:qvi.biduum .ſiquidem. ubi not.
Item dentur contra ablſenteʒ ↄotumacẽ
et abñs deportari non poteſt· ff. pẽis
abſentem. C.de accuſatt abſentẽ·2 uiᷣ
quod no:.ff/de inter et rele. inter penas
ec:l.ſe ergo concluditur talem ban ituz
pro deportato nõ haberi: nec etiam in
famia nõri.licʒ eius opinio ſit grauata
Cde requi. reisl fi. alii doctores adaũt
diſſimilitude ꝙ deportatus manet
in inſula· ſed bãnitus ex locũ ꝓhibituʒ
uagatur quo uult ff. de interet releg-
lLexilium. Item ut patet e ſuꝑioribus

ſententia bãni non requirit dteſtatiõeʒ

ſententia deportatiomis ſic. f·de pubł-
ludi.lordo. C. de adulti- l.adultera- Itẽ
deportatus nõ auditur poſt ſententiaʒ
f·S pẽis.l.diui:2 l morl5.iſte bãnit9
ſic ad inſtar eius quod dici᷑ d ãnotato-
C. de requi. reis.liĩ/et.ii. Dicaz ergo cuzʒ

Nicho:mata m queſtione de qua dicã

ã. parte·ii: ubi ð bãnitis ſub littera.F.

dep ortatioet bãnum nõ ↄueniut in

nomine· facit.C.de codici . ſi idem.e&
S deci ad audiẽtiamItem nec ĩ fõma
nec effectu ut ꝓbatuz eſt ſupra ergo
neutrum dicatur alteruʒ. et ut ib dicã
in ſolutiõe ſcde qõnisiple tʒ bãnitum
Polſe teſtari.et ex teſtamẽto caper̃ ut
pena nõ extendatur Si autem bõa fuiſ
ſent publicata ibi dic ꝙ in prima qõne
quomodo diſtĩguĩt et bñ. Huic dicto
ↄcor · Iac:de are. ut refert Cy. C. ð hr̃o

Inſtitut lI.i. mẽ iõz etiam fecit de pre

dicta qoe Frederici:et ſuper ea.l.ĩidem
tenuit· Oldra. cum relegatus retineat
ea que iuris ciuilis ſunt. ur ꝓbãt iura
ſuperiora dicit tñ ꝙ bñficium quod ſᷣ
competeret ex ſtatuto ciui tat.puta ð
lucrãda dote-uł eius parte uel his ſiy ia
talia bñ perderet bãnit a ciuitate que
her ciuitatem habebat allegat ꝙ not-
ff. de uulga:et pupil.ſuſtittex duobus
in ul glo.Hugo ð fon queſtiõe ꝗð
ſempronius uidetur uelle priuationez

bonorum ſequi bänum ꝓ graui crimie
per.l.h in libertinum. ft· de boliber.2
multum ĩſtat ꝙ licet tale bäanum płes
ſimilicudies habeat cum relegato ꝗᷓ cũ
deportato · tñ ex priuatiõe ſuoꝝ iuriũ
qua equiparatur deportato. dicit glo;
prius allegatam optie ꝓceder:nec ualʒ
dicere illud eſſe applicadum ei cuʒ quo
pl ures ſimilicudies habʒ:nam una lola
ſimilitudo uĩcer̃ poteſt młtasexpᷣmit

in ſeruo qui habetur pro mortuo ſt· d

reg:iurt l:quod axtinet.2. lanpłt·2 tñ
multas ſimilitudines habʒ cu uiuente-
comedit· bibitdormit. uigilatloquit᷑-
ambulat ꝛc· Sed ſola puat io iun ciuił.
uincit illas ut propter illam bhabeatur
pro mortuo ut ibi facit extra de elec-
innotuit· Redeundo ad ꝓpoſitũ uidiſti
Frederic tenere ꝙ licite agit ceſſiõariq
etiam ex cauſa lucratiua bãniti qui nõ
poterat agere prohibẽte ſtatuto 2 hoc
conuenit remiſſioni quã S dedi.faciũt
hec ad queſtionem de qua in.· 6 ratione
quoqʒ conſtituentt/quã in prin alłaui
an banitus oſtituat ꝓcuratorem et ad
defendendum nõ ſit queſtio dubia per
dec· intellexim de iudict cũ excõicatq

id poſſit ut ibi · Item ꝑ id quod ĩ dubiu

ferè de ceſſionario ſatis percipere potes
ꝙ per ꝓcuratorem ꝓprium eque ꝓhi
betur agere ſicut per ſe ipſuʒet quo ad
talem ꝓcuraterẽ hoc ſoluʒ diſcutiẽdũ
an ipᷣe poſſit ꝑſe.ñ dico ex ſolo r̃ſpectu
ad capacitatem 2 abilitateʒ loci- ſed ex
qualitate pene. ſi emm ponis ꝙ perciaat
ciuitatem. et bonaet deuoluantur in
fiſcuʒff·ð bo.damp.Dli.nec per ſe:nec
per alium aget· ałs· ſi ſoluʒ priuat eſt

manſione loci:nil imnpedit per alium in

loco agere:quod ꝓbatl.ff.ſoluti mac᷑.
ſi cum dotem:/ꝭ/ſi pater.il: ubi patre ñ
ualente propter ↄodemnatõem ciuitatẽ
intrarefilia eius nomine agit de dote-
uel ſaltem ſatiſdat eum ratuʒ habituꝝ
nec eſt nouum aliquem poſſe per aliuzʒ
quod ex certa cauſa per ſe nõ poteſt.ð
hoc multa patent exempla ſuper r̃gła
poteſt quis·lib.vi.etff· de admi.read
ciuitati· ꝑtil.ii/2 in.· I. ariſto ff. que res
pig ob·poſ.in ultt·glo.facit de concelſ.
preb/autoritate.li.vi.de ceſſionario et᷑
ꝓcuratore uidimus· quiĩd de ſucceſſo
regula iurt ſic dicit. ꝙ ipſis ꝗ dtraerũt
obſtatet fucceſſoribu eoꝝ obſtat uis

quod ibi plene no- ubi diſtinguit᷑ inter

ſucceſſorem ſingularemet uniuerſalezʒ

—5
Tuumet exkraneum· Illuc etiaʒ romiñ
in regula- is qui in ius. lIi. vi- ubi etiaʒ 8

pꝓrimo et ſcdo ſcripſi p'eñn poſt Dyluꝑ

1· glo. Sed pone habeo debicoreʒ

qui mihi obligauit omnia ſua bona p
hoc ille uendit· Ldomum: poſtca: L.
fũdum egi otra · Lypotecaria petẽdo
domumobtulit mihidebitum celli ei
ac·ↄtra debitoreʒ et eius bona agit. mõ
contra.P.ille uero opponit bñticio ce
dendarum actionuʒ queritur an poſſit

ꝓ.·x agere poſſit ꝓbatur quia ↄſtat de

debito et obligatiõe ꝙ res fuit in bõis
debitoris que ꝓbantur in ypothecaria
ut C: de pignec credixoreset de ñ nu-
pec· lii· f·.de pig ſiſuperatus/et.laa que
nondum. 5S. i.ar. contra ꝙ non poſſit.nã
ĩuſto poſſeſſori cedenda ſunt iura· ft·
po.in pig:ha.młier:2 ſi culpa cr̃ditoꝝ
Iunt deteriõa obſtat exceptõff· dð ſoł.
ſtichum.S:ſi creditor-domus enim ur
liberata cu facta fuerit · L·et ipſe acꝗ
ſiuit ſibi iura quia pignus 2 dominium
ſimul nõ concurrunt· utff· de pig ſi in
rem et generali ẽmone 2ꝛc fł·de ac ẽp·
ſi mercedem in fiet de ſenat.l.i·Scðo
dic ꝙ diuiditur obligatioff · de cen.cu
poſſeſſor.ff·de admituſi pupilli/ffad
l.rode iac.l.i//ii · Ad litteraʒ fuit
Alber galł·ubi:S. . ¶ Sed nunquid
cedens lura contra debitorem ur̃ ceder
2 contra fideiuſſorem · nl. Similis eſt
queſtio an cõdempato principali intel
ligatur cõdemnatus fideiuſſor que nõ-

de iniur·et damp·da·c.unolib·yi · ·

Ar·ꝙ non · ft·de hereð · uel ac.uencdl· ꝗ

filii et.l.uenditor.acar-contra C. eo8
Ciẽptor.et.C.de ac·et ob·ſi a creditor̃.

eæt.lſi inſolutum:et··delegati iii.qui
cirographum in fi · M. Inducit Vbe.
materiam regule acceſſorium de regł
iurtli· vi. S.Sed dic ꝙ in caſbus illis
in quibus habet utilem ac ſine ceſſioñ
cCunc et ↄt᷑ fideiuſſores/et dtra pignora
habet ut no· Aʒoin ſum. de hereð· uej
acuen· in fiſed in his caſibus in quibzʒ
non habet utilem ad · ſine ceſſione non
uideatur ꝙ habeat utilem ò pignora-
et fideĩuſſores niſi cedantur · M· ſupł.
ſpecialiter otra iura illa: ut ſtatiʒ dicazʒ
ed patet ex forma:q·· Cuʒ in ctib
ſtricti iuris ueniant tantum ea ð ꝗbꝗ
actum eſt.ff.de./obquicquid. ·
Vſq; hue Albergalł.ꝗ poſtea ſubdit
dictũ Alber · pap· emptor hʒ ẽptiõʒ
ſibi queſitaʒ eo ipſo ꝙ ſciuit gꝗa iſte eſt

N

ℳ 2

N O

AN

E Ve⸗ NaEOν 6

/

de illis caſibus no ĩn.l.ĩ. C. de ac et᷑ ob.
et patet ibil.ii:in fi·de ꝗbus loꝗt· ·
ſed nunquid is in prin.S eo: ubi illos ex
preſſi: hic autẽ queritur de ſola ceſſiõe
ilus aut uirtute nunꝗᷓ habebit actiõzʒ
contra fideiuſſores contra quos nõ eiv
facta ceſſio que eſt ſtricti iurisper.l.
iſtaʒ quicquid habeo· Vber de bo.ſuꝑ
pre ·l.uenditor: ub hanc qoõnem pleni9
tractauit2 latius loquensdicit ꝙ ſi ex
aliquo òctu bonefidei creditor dederit
nomen debitoris mandatariꝗ etiam oĩ
fidiuſſores poterit experiri utili actõe
ex eo contractu Ex ui autem ceſſionis

non ratiõe premiſſa.huic dicto obſtat

ff · pro ſoco· l.iii : ubi etiam inter ſocios
neceſſaria eſt ceſſio in nomĩbus.Eilloꝝ
actionibus.et certum ꝙ; actio ꝓ ſocio
eſt bonefidei inſti·de aci·anu⸗

Sed id tenentes intelligunt textum de

actione directaidicẽtes utilem ↄpeter
uel alicer.ibi non loquit᷑ de actione int
ſocios:ſed contra debitores.hii ꝗ ſoluzʒ
in predictis caſibus exceptis dat utilẽ
Inducunt ꝓ ſe textumlſi uero ·:płti
ff.ſolu.ma: qui dicit ꝙ in caſibus ꝗbo
lex dcficit. nec utilis actio erit danda-

et hoc meritocuʒ utilis actio ſic extra

ordinarium auxilium per predicta ur
ſopita qð de uaſallo.cui grande nomen
debitort mei dedi in feudum. an able
ceſſione agax utili·2 dicendum eſt ꝙ n
cum iſte non ſit de quinq; caſibus pre-
nec eĩm poteſt dici emptio que fit ſine

quantitate · C· de ↄvthen· empt·lempti.

fides. Fertur · M.dixiſſe contrarium ꝑ
l.fi. C.de hereð uel ac uen:ibi qui ĩ reʒ
actionem comparant 2 preciũ uidetur
conuentum in eo ꝙ uaſallus dno fuire
teneturet ſepe opera alicuius habet᷑ ꝓ
precio·ff· ꝓ ſocio cum duobus: in co

eunda/ſed.lfi nan obſtat quia ibi fuit

uera emptio:que eſt de caſibʒ ſpẽahnbo
nec obſtat ꝙ dicitur de ſeruitio uaſal
quia eque domin tenet᷑ iurare ualallũ
ut patet in conſtiti· Frede·et · xxii :q v.
de forma quod capitulũ habetur in hi⸗
feuin ti:de forma fidelitatis · A⸗
uero dicit indiſtincte uideri ceſſa otra
pignora et fideiuſſ. MH· Hoe nottĩpſe
Accu:ſed anteꝗᷓ ad remiſſiones ueniat
ultra predicta queritur. an hberet᷑ ꝗs
cedendo actionem quam habet. Scðo
ſi per pactionem tenet᷑ cedendo liberat᷑
ft·de pecuł.quod debetur de pet· hr̃ð.
ꝙ ſ poſſeſſor.de ſolutꝭ·cuʒ quis ð qhẽ

Ee⸗

empt·quod ſepe5· ſi res. Immo opellit᷑
qnqʒ illam cedereff · de m ino·l. patri.
ſi pecunia2 adl.acquił · huic ſcriptur
1. N. et ꝓcurator tenet᷑ ctione macati
C.per quas perſo/no· acꝗ·lfi · Item in
negotio geſtore · ſt · de negoc · gel· nam
ſeruus.S·ti.ſic 2⁊ depoſitarius· depoſi
ſed ſi is apud quẽ.2 conductor · ſt· loca·
ſi merces.·finov ſic in eo qui tenetur
ex contractu.nõ ex eo ꝙ habeat actõʒ
C.· ſi cer · pe ·l:non adueriariq:2. C. po·
deſiderium tuum2.·l· ſi ie.ct. ſt · de odi-
indebi.l.his ſolis:·Ratio diuerſitatꝭ pre
dictoruʒ eſt quia creditori inuito ah
pro alio ſolui non poteſt·C. de ſoluteũ
a quo·et.l.ſe· ff·ſi cer·pe·l.i. tamen utx
in predicta.l.ii.no.ad fi.in glor.no· nõ
compelli in certis caſibus hoc fallit e
cauſa.ibi uide· eſt etiã dare caſum quo
cedens actionem liberatur licet m ꝓpr
actionem ſed propter rem teneatur ut
in predicto.iſi pecumaʒ et· l· ſi qua-
pau·fe· di.l.i ·5ſi pde rei uen· ſi hõleʒ:
5§·fi · J· ¶ Vtrum agens ex lure ecſio
ante lid:conteſt·ceneatur facere fidem

de ceſſione no.ĩ·de edid inſtru nunc

dicamus. v.ſed quid· M· De ac te in
iuriarum an poſſit uendi uel cedi ante

lit:contt.no/C.de hereð uel ad.uen· l⸗

fi. in ult.glo:que recitat opinioneʒ Io-
ꝙ non quia ante liti conteſt· non eſt in
boms noſtrisff.de inius · Liniuriaruʒ-
nec poſt propter uicium litigioſi. C· ge
licigi:lii accur/ibi et aʒo in ſum eiuſẽ
ti. in fi ambo dicunt ſub dubio forte⸗
ꝙ cedi poteſt ante liconteſ. et ꝙ dicit᷑
non eſſe in bonis noſtris ante lit ↄteſt-
illud uerum quo ad tranſmiſſionem ad
heredes ante lit· conteſt eſt tamẽ quo
ad nos quia ꝗdiu uiuimus et nobis. et
aln noſtro nomine dari poteſt· ft. de in
jurt ſed ſi unus.ꝭ· idem ait-nam et alie
actiones que ſunt ex delicto ceduntur
F.·de pe.hereð.ſed et ſi in chẽ ·S.· iulianq
Et ipſe accur. aſſertiue hoc tenet in.l.
ſi nomen.ff.de hr̃di.uł ad· uen.2 Oſti.
in ſumma de alieniud.mu.cã fac·ꝭ.fi·
ꝗ eſt ałs ſub Heicella de cep.ac. ¶ Sed
ob p̃miſſa generali queroan accuſatõ
poſſit cedi et procedit dubiuz in crimi
nibus in quibus intuenire poteſt ꝓcu.
ſimplex. Itxem conſtat ꝙ ceſſionarius ẽ
procurator in rem ſuam.ff. de in rem
uer · l.ini.ꝭ·idem labeoad affirmatiuaʒ
facit᷑ quod ꝓmiſi. Item conſtat ꝑiculuũ
uel damnũ rei uẽdite ꝑtinere ad ẽptorẽ

7

S

ante traditioneʒ ficut a lucx et omodũ
ff· de ꝑi:et co.rei uen.l.id quod-inſtit.
de contrahẽ emptS. cum aũt. Pone
res ſubtrahit᷑ uenditori delictu aliq
priuatũ ſit omiſſum circa illam ueditõ
& non percipiat comodo habre non dʒ
incomodũ de regłiur.ꝗ ſentit· li. vi.· S
nec onus agendi ? acculſandiff. de pet-
heredit.ſed ſi lege5· conſuluit ex neceſ
ſitate igitur conclu ct᷑ ꝙ faciat ẽptorẽ
ꝓPcuin rem ſuã ſic eſt dare in uẽditore
hereditatisff· de hrdi. uelac. uen. I-il.
§:non ſolum: et in ꝓcuratore:f mand-
l. ex mandato.et in her̃de legato:ff. ad
trebelł.l.ſi heres Item in popularibus
regulariter non datur ꝓcu:quia exquo
Popularis eſt ita intereſſet conſtituti.
ut conſtituentis· ff. de ꝓcura.l. licet.in
Popularib/2 tamẽ qui conteſtat eſt
litẽ cũ habatur pro creditor ꝓcuracorẽ
dat·ff. de · Vb.ſigſi cui:cum igitur ille
cuius non plus intereſt ꝗ alterius ꝓcu
ratorẽ det ĩ popularibʒ. forti iſte cui
plus competit. etiã ab initio ex puato

delicto poterit ꝓcuratorem dare ut in
predi ·l.licet et·l.non cogendum./ꝗq.
ita. Item id quod ineſt perſone gratia

rei cedi poteſt.et ĩ eo ꝓcurator oſtitui
hoc patet de reſtitt· in integꝝ extra de
reſtiin integ· coram. fj·de minor & ſi

minor in prin: ergo a in tali iure. quod

ineſt rei familiari.poterit procurator

conſtitui in rem ſuaʒ. facitff· ad t᷑pil'.
lIi-S:incidit ibi qui mandat 2 inſtruit
2c: In contrarium ꝓcurator in reʒ ſuaz
dicitur ad quem ſpectat comodum et
dampnum:et tunc etiam als ꝓhibicus

admittitur. C.de ꝓcurqui ſtipendia-
quod hic non eſtcuʒ comodũ applicet᷑
fiſco et ſic non competit nomen- ergo
nec officium.xvi.qiſi cupis. ubi ocõ⸗
in·i.glo. extra de preben. cum m. C. ð

fen.la nullo. Ad idem inducitur ratio
quare in popularibus ꝓcurator non cõ

ſtituitur. utS. quia qui illas habet nõ

eſt per id locupletior·ff. de popuacl.l.
płt·facit ad idem· l.ſi muhier:ex aſſe
ff.ð iur̃ do.ubi ac.hr̃ditarie alii pſtari

non poſſunt ꝗ illi cui reſtituẽda eſt hẽ
ditas uel ipſius ſimplici ꝓcuratori-non
autem in rem ſuam. Quibuſdã ꝑ pma
ĩura uidetur ꝙ cedi poſſit· ad rationezʒ
damni reſpondẽt ꝙ damnum pati põt
expẽſaꝝ litt · et pen calũnie.Itẽ Eẽnſigedo
aliquod comodum habere de hoc in. I-

tranſigere. C. de ĩnſac.2.ii· q· iii · G·nõnð

OA

2 60

de collupc/iĩ· Item largius dicitur ꝓpᷣa
cauſa ubi non ſpectat comodum. fr/qñ
appelł·ſt·l.ii: in fi. ¶ Que autem
obici poſſunt contra ꝓcuratorem in rẽ
Iuam conſtitutuʒ. et quis cedere poſſit
et quando cedens poſſit actiones ceſſas
reuocare uel non.dic utS. de ꝓcura5:
ſequitur uidere.v. in ſumma:M. Ibi.
Ponit caſum.l.iii.C. de noua2 formaʒ
denunciationis de qua loquitur-2 tres
qõnes circa illam. Item caſus ꝗbʒ ꝓcu.
in rem ſuam tenetur defendere ↄſtitu
entern. uide noff.de ꝓcura ſi in rem 2
ſunt duo ut ibi patet et in.l. pre in fin

ſcʒ quando habet cauſam lucratuam.

uł in fraudem agere uolent ium dat ẽ
Et ibi etiaʒ uide aliaque l; deſunt-
W. Et ibi ſuper prin 5S. dedi remiſſiõz
ad no.ĩ.lplaucius.ff de ꝓcuiquomodo
etiam ex parte rei dari poteſt ꝓcurin
rem ſuam. et an muito actore uide qᷣ

Plene no·eo.ti.l.ſi actor· Item quando

fieri debeat ceſſio tutori fideiuſſori uł
alteri ſoluenti pro altero obligato not-
Plene.ff-de ſolu., modeſtinus. et de fide

lup.· ut fi deiuſſoret. C. eotde fideiuſ.

I.mandati. Item quare ceſſio nomme
bitoris fit ipſo inuitoC. de here· uel

ac· uendi.l.iii:delegat io uero non.C.de

nouac: li.no in pre.liii/quia delegatõ
fit per nouationẽ nouatio ꝑ ſtipulatõ⸗
que conſenſum requiritff· S. V. ob.l.i·
Hoſti tamen in ſumma ti. de fideiup.
ſub Kicella:ð delégationibo dicit ꝙ liʒ
nouat io requirat conſenſum per hoc nñ
concluditur ideʒ ð delegatione. negari
non poteſt quin lex.i. de noua-C. diffe
rent iam faciat inter delegationem et
ceſſionem· 2 expreſſe dicit in delegatõe

requiri conſenlum debitoris. Item gł ·

Prima ibi tenet · ꝙ non cogitur conlen
tire. Item ut ibi dicit Cynus. pe- ſuus
fatetur id uerum de rigore iur liczʒ de

equitate dicat contrarium:et tñ illam

equitatem approbarem ub non poſſet

aliter conſuſi creditori illam petenti ·ſ

cum debitore inuito poſſit fieri ceſſio

ut ibi ad ꝗd cogeretur debtor oſentire
delegationi cum lex priuilegiet ipſum

ut delegari non poſſit niſi cõſentiat·
¶ Quid autem iuris ſit de emptiõibʒ
et redemptiõibz litium.et an qui liteʒ
incepit eam perficiet. Et quid ſi heres
ↄuenti rẽ alienat· et ð huiõi dic ut ĩ p̃ᷣ⸗
dec. ali.iu:mu.cã.fac.c.ii.ᷣm Inno-
¶ In ſumma nõ ꝙ ceſſiões eilcẽ tituł.

— „ *
6 orl⸗ ) «AH pe—

S

5

— 0

eł᷑ cauſis fieri polſun t.quibus et aliarũ
reꝝ tdicões. Bal- ana cto iniuriay Poſſit
cedi noCde hereë · uen. I finał · ¶ An
interdictum unde ui no: de exclicet· d
de pe·hr· qð ſi in diem. ¶Item incdẽm
uti poſſidetisff.ne quid in lo· pu:ln.
5.i8 nerua Ia- (LAn ceſſio fieri poſſit
inter abſentes per nucium uel ꝑ epłazʒ
de ꝓcura.l.in cauſe·5 fi: in glo.or/que
dicit ꝙ ſic quia in rem ſuam poteſt ꝗs
fieri ꝓcuraetiam abſens quod eſt nõ·
¶ Dixit Dyn: ꝙ titulus preſumptus
a lur̃ ſufficit in ceſſme ita no in · pr̃eʒ
que in frau.cre.per Dy· ¶ Dieit Dy.
ꝙ ſi oblato libello parti actor cedit ac:
uidue tribus ratiomibus impugnatur
ceſſio·ſ.per edictum de alieĩudi.quod
habet locum in actore et reo per tituł
ne lice·po-quia uidua eſt priuiłgiata-
et per tituluʒ de litigqui habet locuzʒ
in actore2 reo· Dyforte uidua nõ eſt
priuiyata- cum nititur ex ceſſione · :

ONSEQ VENTEK
utile eſt aliquas inſtroꝝ
formas ſuper ceſſionibus
tradere· ¶ Primo ergo ſi
ꝗ cedit alei iura 2 actõeſ
ex cauſa uenditionis ſic inſtẽm oficit᷑
FOrma. AäIſta forma 2. vi/ſequẽtes
fuerunt Kolandini eodeʒ ordine quo B
ſcribuntur poſite per eum in prin iiii-

partis. ·A dedit ceſſit.tranſtulit· et

mandauit ex cauſa ůenditionis-B- ꝓ ſe
ſuiſqʒ heredibus recipienti · Petrus
de ceruitis diſputauit an ualeat ceſſio
facta abſenti nullo pro illo recipiente-
puta uocato notario et teſtibus:cedẽs
dicit ꝙ omnia iura et actiones que hbzʒ
contra Martinum. cedit ticio abſenti
et cedit ex tali cauſa.et incipit queſtio
Ticius ceſſit ꝙ ualeat allegat ꝙ abñs
inſtituitur ei legatur:donat᷑ cà mortis
ꝓcurator cõſtituitur et ſimilia.2 iura
ſunt notainducit etiam glo:ff. de ꝓcu.
in cauſe.S.fiique incipit: ſed qualiter-
ubi uidet᷑ expreſſum ꝙ ualeat. Lenuit
contrariuʒz dicẽs glo-illam male dicer̃;
niſi intelligatur poſſe fieri ceſſionẽ int᷑
abſentes t per nuncium uł per epłaʒ
ut ff·de ↄtrahen em. liĩ.5: fi ſit patens

2 ratio/quia cum ceſſionem ex cauſa uel
titulo fieri oporteat ut hic.ĩ. ſequitur

et titulus aliquis fieri non poſſit inter
abſentesniſi per nuncium: uel epłam-
licetx ꝓcurafieri poſſit patet ceſſioneʒ

faã abſenti n ualer̃ nemine recĩpiẽte
ut ſic detur ꝓ regula,ꝙ ubi ð dominio

uel iure aliquo tranſterẽdo inter uluos

tractaturſiue ſit in reſue in actiõe nõ
poſſit inter abſentes fierin ſi ꝑ nuciuzʒ
ub epiſtolam. Nec obſtat ꝙ poſſeſſiois
bonorum aꝑnitio fit nomine ablſentis-
cui eſt duplex reſpõſio quia agritio eſt
actus umus tãtum perlſone ſed ĩ ceſſõe
ſicut et in cõtrac ibus requirũtur due
perſone · Item licz fiat agmtio ꝑ pñteʒ
nõ ꝓcura.pro abſente.poſſeſſio tamen
uel dmium ablenti per hoc ñ acꝗritur

niſi exquo ratificauerit · f:· de bo. pop ·

l.in/6 acquirere. et. ff· rem rahalis ꝙ
et · l.płt·fateõ etiam ꝙ ſicut ſoluenco
liberare poſſem inuiturn ſic et fortius
abſentem.f-· de nego· geſtſoluẽdo·ff· ð
ſolu.ſolutionem.et.l. ꝓ me:·2.·lſoluer
1.. Et ementi omnia iura- et actiones
reales et ꝑſonales utiles/ et directas que

uel quas habeat uł hr̃e poterit aduerſ

C.et. D.2 quemlibʒ corum inſolidum
corum here des 2 in ipſoꝝ: bonis noĩe 2
occaſõe debiti. C/hbral turon:qᷓs dicti
Cet.D. predicto·Aex ca mutui dare
ac ſoluere tenebãtur ut patet·ĩ inſtr̃o

manu talis notarii ſcripto quod ĩſtr̃m

dicto.B. tradit et dedit ibid. et in pñti

cõſtituens eum ꝓcuratorem in rẽ ſuaʒ

æt ponens ipſum in locum ſuum ĩta
deinceps ſuo nomine achõibus utilibʒ
æt directis poſſit ad uerſos dictos· C.et
D.ac quemlibet eorum ĩſoliduʒ2 eox
heredes et in ipſorum bonis nomine 2
occaſioe dicti debti agere:experirĩ exci
pere.tplicar̃ ↄlequi.et ſe tueri ·peter̃q;
illud ſortẽ quoq; penas.damnaexpẽſas
intereſſe ac bona obligata omnia etiaʒ
et ſingula facere quẽadmoð et que ipᷣe
poterat/paciſcens etiam.atq; ↄueniẽs
ꝙ nipi alii hacteno ceſſit ĩura predicta
ꝙq; tempore huius òοus uere d bitor
erat debiti.necnõ promittẽs ſolempni

ſtipulatione dicto.B. pdictãà ceſſionem

et omnia ſingula.S.et·ĩ.ſcripta grata 2
rata firma habere et tenere:nec contra
facere uel uenire aliqua ratiõe uł cauſa
de iure.uł de facto et predicta iura ac
tiões legittime ſib defeder̃·2 autorigaĩ
et expechre Si uero apparuerit ipſlum
hactenus alteri dicta iura ceſſiſſe. aut
creditorem dicti debti huius otractus
tempore nõ fuiſſe uł ſi nõ defẽderit ut
dictum eſt· et omnia et ſingula in hoc
contractu contenta non obſeruauerit

—

1 8

—

And in aliquo contrauenerĩt᷑ promiſit
eidem ſoluer̃.2 dare duplum quãtitati
ipſnius pecunie- peñ nomine ſtipulatõe
in ſingulis capitulis huius contractus
inſfolidum promiſſa qua ſoluta- uel nõ
omĩa a ſingula.ĩ· a ſupra ſcripta firma
perdurent. Item reſtieuereet reficere
ſid omia et ſingula damna· expenſas.ac
intereſſe li·2 cxtra obligando pro his
ommibus et ſingulis firmiter obrᷣuãdis
omma bona ſua pro precĩo autẽ 2 noĩe
precii eiuſdem ceſſionis ipſis iuribus
et actiombus primo ceſſs cõfeſſus et
cõtentus fuit dictus.A-ſe ab ipſo B.
habuiſſe ac recepiſſe: C. hbras turoñex
ceptioni ſibi ñ dati et non ſoluti precii
doli ſine cauſa:2 in factum omniq; alii
auxilio omnĩo renuncians. Hec forma
ꝓbatur · C· de ꝓcura:quia de ablente· ff
de iureiurt iuſiurandum: quod in fi.C.⸗
de noua.l.iii ex no.ꝙ liʒ ceſſio pſumat᷑
ſimulata niſi caula ſuie titulus ĩ inſtt̃o
otineatur · S. · ꝓꝛci · V· ſi uero ibi. Item
ſcdðm Gof · tarnẽ ſufficit ibi dicere pro
tanto precio/nullo alio titulo expreſſo
nam exquo de precio fit mẽtio ſatis re
ſultat ſic emptio: Bals.ſi fit mẽtio
precii nõ eſt neceſſaria alia ſpecificatio
cõtractusquia ſatis includitur titulꝗ
emptionis quod ſemper no· -Vt. C.
de prediis curtnõ ał.l.fili.x. et ar. C⸗

mangdati: l. finał·5 ſed cuʒ hii ibi- A1.
pecuniis acèeptis et uẽditiõe ·S: Acti

onum habita· et.l.pnułt 5·ii in fi. ff.S
prel· uer: naturalis:·i ar· contra ꝙ nõ
teneat ceſſio quia uidetur facta eſſe ſin
cauſa:ſf·de tranſac.cum hii.ꝭ.m cauſa

ff.de doli excep.l.ii.S· ſi quis ſine cauſa

ff. de ꝓbat:cum de indebitxo.·5. fi. -

Soluta ſunt hec contraria per ſupertui

dicta.5 ¶Et no:qꝙS. in forma is cui

fit ceſſio eæ cauſa emptioĩs. ' donatõis

nibiiominus conſtituit ꝓcura- uelut ĩ
rem ſuam. et ꝓbat᷑ hocff.famił⸗herot⸗

plane ꝓpe fiet.C· de acet ob.ſi ĩſolutii
Verum tamen hoc neceſſe ñ eſt dicere

quia ea ſolo ꝙ actio ceditur ?H mãdatur
Vel interuenic aliquis de caſibus qui
habentur.C. de ac· et ob.l.ii.factus eſt
ꝓcura · ut in rem ſuamutff. de ꝓcur.

ſi actor·2. ff. mancaſi ꝓcuratorẽ· · fi ·

¶ Sed quid ſi is qui donat. Vel cedit

dicit et facio te ꝓcuratorem meum/2

uidetur ꝙ facic eum ſimplicem ꝓcur-
2 non ut in rem ſuam:quia iple adhuc
remanet dñs actionis directe ut.Cde

et alias ceſſat oĩs ſiniſtra ſuſpitio· tunc

R

hered. uel ac· uendi: empror. ar conbra
ctiam intlhgat ur factus ut in rem
flnn quis ſimplic iter dicendo ꝓcurat
intelligit rem ſuã utff· ð cꝑ:no nunc.
l-i. Sfi ct hoc uidet᷑ uerius:ex hus que
in predic. v. dicta ſunt· ¶ Si uero tit
ceſſio in aliqua quãtitate que ſit rſiduũ
dicti debiti ſic inſtrur entuʒ conficiet᷑

¶ FORMA: A.c* cauſa uẽditiõis dedit
Et ceſſic.B ꝓ le ſuiſq; hr̃dibo recipiẽti᷑
omnia iura et actiões que uy s hebat

uel habere poterat aduerſus- Ca eiuſq;
heredæset in ipſius bonis nomine et oc
caſonz debiti xv. libras turon quas
ab ipſo.Q. habere debebat pro reſiduo
ec complemento debiti.C. libras ĩ ꝗ bʒ

iðᷣ· C.erat dicto.a ex cauſa pcii cunſò&
quãtitatis lane u' pannorurn obligat

ut pʒ in inſtr̃o manu tłis nõrn ſcripto
quod ſiquidem inſtem ei tradidit ibidẽ
et in preſenti conſtituẽs eũ ꝓcuratorẽ
in rem ſuam et ponens ipſum i locum
ſuum-ita ꝙ deinceps ſuo noĩe actiõib
urilibus et directis poſſit aduerſ dẽm
Ceiuſq; herdes et in ipſius bonis noĩe
et occaſione dite quãtitatis ꝓ reſiduo
dicti debiti ager̃ exꝑiri:exciꝑẽplica
cõſequiet tueri:ormmia quoq;2 fingła
facere que ip̃emet facer̃ poterat ꝓmit
tens predi am ceſſionem et omnia et

fingula in hoc contractu cotẽta grata·.

rataet firma habere Et tenere · Nec
contra facere et uenireſuib pena dupli
dicte quãcitati pecunie ſtipulatione ꝓ
miſſa. ac refectõne damnoꝝ.2 expẽeſa
litis et extra et obligatõne oĩm bonoꝰ
ſuoꝝ ꝗᷓ pena ſoluta uel nõ rata maneãt
oĩa et ſingła.S.2 infra ſcripta ꝓ precio
autem 2 nomine precii ipſius ceſſionis
poſt ipſam actionem ceſſam confeſſus
et contentus fuit dictus· a· ſe habuiſſe
a dictob.2 r̃cepiſſe.xv·libras turon

exceptioni ſibi n dati. et non ſoluti pcii

omnino renuncians. Bals: an ſuſficiat

Preci eſſe confeſſatu in ceſſione actõis
pec hic ꝙ ſic ſed Ia.butet Iac.ð beli

in aułð equali do·5Sillðet Bar·dicit ꝗͥ

ꝑ tex et glo.ĩ.l.pᷣdiũ in prĩi. Sed Iho.

de curſinis dicix ꝙ uſ eſt inequale pᷣciũ
et impar. uł eſt actio pro parte uẽdita
ꝓ parte donata. ułꝑ pars un eſt uẽdita
