C.de conſc.pec ·l·fi.f.de pecu.in bone fiði

ęæt᷑·l quot᷑·.fi.ergo idem in ſacerdotio.

In aut᷑.de nõ ali: aud. p.Sſi minus . H. de
eſcuise ſanccimus dubitat᷑ an ·.ſ.
iis legibo que ĩſinuationẽ pcipiut renũci
are poſſit donans:Gui-de ſuc· in.l.pe.C. de
donat᷑.et in.l-illud.C.de ſacroſan.ec.denet
ꝙ ſic dũmõ exprimant᷑ leges hoc ꝓhiben

res cum legũ auſteritas pactis litigantiuz

mitigetur. C. de temp:ap.l. ult.ĩn fi. ff. de
edilp.edic.quar̃.S·ſi uẽditor.fac. C. Sð pac.

ſi ꝗs ĩ cõſcribendo.ff.de pac.l.paciſci·2 qB

no·. de dona.l. fideiuſſori. Symõ uincen-
in.l.ſanccim.C. de dona.et Cy.e· ti. l.płyt.
in fi:denent cõtrariũ qd mihi placet cũ le-
gi ꝓhibenti renũciari nõ poſſit. ut in re do
tali ed minoris etc donatioe int᷑ cõiuges uł
ſimilibo ne ꝓbibitũ una uia fiat alia & re-
iurł cum d una·.F. vi. Itẽ ius illð ẽ publi
cũ utilitate ne ꝑ metũ uel fraudẽ donãtes
grauit᷑ ledãt᷑ que duo corã iudice ceſſare pᷣ
ſumũtur.C.de hiis qui ꝑ me· ĩudi·l.ĩ.ff.q
me·cauſa.l.fi.et reipublice cxpedit ne ꝗs
re ſua male utatur.ĩnſti:de hins qui ſui uł
ali.iunt ſund. . ſed hee- mavie quia donare ẽ
dere.ff.de dona.l.filiuſfa·hanc ꝑtem te-

nuit Ia.de bel. in ſua.q:. vex lecturas qua

tractat de donatiõe facta nepoti ꝑ auiã in
ducit ꝙ ĩſinuatio reſpicit etiã fauoreʒ do
natarn:ĩ aut᷑. ut fr̃m filii.illð C.̊ dona.
I donadio:et.l. data.ĩn fi·tñ fatet᷑ ꝙ etiam
cõcurrens eius renũciatio non teneret. Sʒ
quid ſi renucians iurauit nõ cõtrauenire a
de obmiſſiõe ĩſinuationis nõ opponere· Et
ſcdm opinionẽ Guidonis de qua.sS:non eſt
q:cum ꝑ eam teneat renũciatio ſine ĩurami
to ꝓcedit ergo ·q/ſcᷣm cõtrariũ de qua di
xi et ꝙ cum ĩurarito teneat facit autẽ. ſa
cramta. C.ſi aduer. uen:et qð ibi no ĩn ii.
glo·et decre · cum cõtingit· de iur̃iured.e·
tiquẽadm odũ in fi · et. c. licetF.viet. e.l.
de pac.ꝗᷓuisad idem facitquia donatio fiñ
inſinuatiõe nõ eſt penitus inimica iuri qd
patet quia tenetĩ.Pgitimaʒ ſummã. ud.l·

ſanccim·C.de dona.Ad cõtrariũ facit qðᷣ
no: eadẽ aut ſacrarnta colla.x. in- ilj- glo ·
prin. Item cũ donare ſit ꝑdere ut.S. dix. pa
tens eſt leſio· ſed huic reſpondebi᷑ ꝑ regulã
ſcienti cũ concor · F.vi:ꝑ q ubi pᷣſtituzʒ ſit
non dolo ui uel metu. uidet᷑ ſruanð ꝑ pri
ma iurahoc aũt certũ ẽ ꝙ renũci atio que
fieret delſi nuũꝗ C. de reuo:dona. etiã cuzʒ
iurarnto nõ teneret ratio:quia nõ eſt lex il
la in fauorem inducta donatis et renũcian
tis. ſed in fauorem filiox. C. ut in poſfole
Sa. l· iied peet qð ibi no.et.ffad.l.fal.ꝙ;
de bo:in fi· Sed quid ſi debebas mibi mille
aureos:quos tibi ſine ĩſinuatiõe remiſi·faci
endo pactũ de nõ petendo uidet᷑ ꝙ nõ uale
at cum ſit donatio pactũ remittere/ut ꝓ⸗
bat lex prima ff.de tranſac. uel ſaltẽ dona
tioni ſimiliset ſic idem debet eſſe iudiciũ
ff.de legi · nõ poſſunt.ad cõtrariũ quia ſue
rei eſt quiſqʒ moderator et arbiter: niſ in-
ntum ꝓhibitus reꝑitur. C. man in re mã
data- Cde udeis. nemo eſt eius de contra-
hen.emp.lxet dudũ. Alber papyen in pre-
lI-i. dicit multum refer int᷑ direct et obli

quumalv. · de neg. geſoluendo ð loł.lſo

lutioneʒ ꝓ ignorante. ꝓpter q& tale pactũ
ualeret alv.etiã. C. de appło.l.fi: ff·de aue
toritate tu-li. .ĩ. et de libe.lega.l.ſi quis
duos bene facit ex de hiis que Fi: a pla.cũ
apłrica ad fi.fuit etiaz alia.q de facto duo
fratres habentes bona paterna et acquiſi-
ta cõtractũ talẽ inter ſe fecerũt quia eoruzʒ
Alq; donauit alteri oĩa bona pr̃na ut.ſ. ſuꝑ
ueniens eius liberi haberẽt omnia illa bo
na decedentis ſine liberis mortuõ uno ſine
liberis et ſc exnñte codictione opponebaè᷑
ſuꝑſtiti contractũ illũ fuiſſe donatiõis et
ſic non ualuiſſe quia non fuerat eius f acta
inſinuatio cum bona illa paterna excerẽt
ntitatem inſinuationi taxatã ad qð alle-
gZabat᷑ etiaʒ iplos fratres uerbo donationis
uſos fuiſſe in cõcractu ergo ſic ſnſiſſe uidẽ
tur. ffide ſuppł. le.l.labeo. ꝓ hac pre indu
cebat᷑l.donari.ff. de reg iurt.ibi dicic illud
donari qð nullo iure cogente cõcedit᷑.et B
fuit tale ergo 2c. Cõtrariũ fuit iudicatũ.ꝑ
I-Iicʒ. C.de paeet q ibi no: et ꝑ.l.i.ff. ð do
na:cũ enim hic quiſq; frat cõmodũ cõſe
qui poſſet et ad hoc tenebat᷑ ergo non ẽ do
natio ſed eſt ꝓmiſſio quedã ex honeſta cã
facta pr̃imoniuũ ne tranſiret in eẽ neos ut ĩ
pre.l.i/ficut nec dicitur donatio:/qd remu
neratiõis cauſa datur:e.ti-l.acquili-nec ui
detur ex teſtõ cape ĩs qui tmi erogatur ẽ
qntum recipitff/dele ·i.l.ciuitatib·9. fi.
Pone caſuʒ cum teſtõr funduzʒ ualentem

N=

2 SS“5

5 e beE otf

C.mihi F'gauit ſi centũ dedero. Nõ obſtat
qt de noĩ nationt illox fratrũ dictũ fuut. ſ.
ꝙ donabant quia ueritatẽ que naduralit᷑ ĩ
eſt rei nominatio non ĩmutat etiam fi pa-
palis fir. patet in cle · de ſen. excom.c ultii
Ro.ubi concor patet id. -de caſtren-pe-
Si forte cum concor.ff· loca.Si uno:al· ſi ĩ
ſulam in prin. et de pᷣſcrip· uer. l inſulaʒ et
uide q& no. eõ de v. ſig · ꝓpterea ad.ldo⸗-⸗
nari- Rndet ur ꝙ non intendit omne ĩid do
natum intelligi qð ius dare non cogit: ga
ſcam id ſequeret᷑ ꝙ omnes cont tus ꝙ ſut

uoluntarii-eſſent donatiões facit. C. de iur

deli.l.nec emere.C. de ac:et ob.l. licet. intel
ligenda e igi regula priuati ue ut id nõ ſit
donatio ad q cogit neceſſitas ff· de admi-
lega.l.rem legatã in fi et deleĩi:unum e
familia6.i. VItio no:/ ꝙ auctor hic a bis-
ʒ. in forma declarat quo intelligit ſolidũ 8
quo loquitur.·ĩ· de dona.·quid ſi aliqs· et
de quo in legibo ſi quis argentũ et ſcimus
ſupius ala/C. ꝓ aureo ocor: Qc.C. ð Funs
fugi.l ꝗcumq; in glo.-iĩi:quo bexii Faci-
ũt libra: auri.C. de lulcep-et archa.l.quox
li.x. unde V bert de bo-in· l.ſcimus· repᷣ-
hendit illos qui recipiunt ſolidũ ꝓut reci-
pitur in cõmum ꝓ. xii- denarPro quibus
facit lobar. li- ii- de qᷓntitate ſolidoꝝ ꝑ totu
er ꝗ no·b/de iude.c.fi: in ini.glo·ſcom ꝙ;
ulq; ad. xxv.-librt- monete localis poteri
donatio fieri ſine inſinuatiõe-et ultra nõ et
Hoc etiam ſcutus fuit iudex montis pul-
ʒam in t ulcia qui donationẽ fact ad tre-
centas libri. reuocauit iqnrum excedebat-
xxv. libxè quẽ rephencht Kof-dicens iſtuʒ
non iuriſtã licet de brodio ĩ uris guſtaſſet
Poc aut no.in libelyſi quis ius.di:non ob-

. ſed illud querit Cyy-bis alł. Rof .· ſed nõ

ubi ideo appolui Cõcordat qð ſcrĩpſi et ꝓ
baui poſt Vinoet Goffr. ſuꝑ ipain· glo-
Scre ultrỹo iu. q omio uideas pa t eſi
utilis in ytalia taxatio legis ei ꝑ ſtatuta ci
uitatum ꝓuiſa eſt longe minor ꝗntitas
und in ciuitate Bononie ultra. I. libr-bon-
que ualent paruʒ ultra.eXii- Flont et qnq;
minus requiritur inſinuatio·:

Iſo de ĩpugnatione teſtĩ aliqua
etiã de codicillo dicam et lʒS.
6:cõpendioſe in pleriſq; lo de
hoc dueimus aliqua tn ſpeciali

der B tangàm poteſt aũt fieri 2 nucapati
ue et ĩ ſcriptis put de teſtõ ſcriptuz eſt.S.

6· ut aut. M. ad huius autẽ. ·Oppo
nitur ergo cõtra codicillũ ꝙ ĩ eo euacuat᷑
tocali teſtin d̃ eſſe non poteſt quin hr̃s

inſtitułus in teſtõ ſemp remaneat in codi
cillo-in codicillo enim non inſtituti᷑ heres

inſtiede here inſti,ĩ prin-ꝗqa in eo heredi
tas nec datur nec admittit᷑ nec cõfirmatur
nec aliquis exhereclat᷑ nec ſubſtituit. C. de
codicil.l.ii. inſti.Sde codicił?. S. direc toff-
de iutt.codicil.l.ii.Sfi.ſi tñ teſtõr dxerit

unũ ex heredib nõ mereri uoluntatẽ ſuã

aufertur ei bereditas ut indigno C. hiis

quibus ut indign- her̃ aufe hereditasſeẽd

et priui'gio militari poteſt ĩ codicillo he
res inſtxuiff. de teſtõ mili. in codicilł.
¶Ixem opponit᷑ ꝙ eſt factus ab eo qui
facere nõ poteſt puta a furioſo.C.de codi
cilł.l.ii.O.furioſus:et breuit᷑ter qui poxeſt
uel non poteſt teſtarĩ poteſt ? nõ poteſt
codicillari-ff.de iuxtcodicil?. diuus : pe-
qð dic ut.S.c cõpendioſe · V·i. g differunt
tñ in hoc teſtm et codicillus. Nam liber⸗
tas relicta a filiofami. in codicillo ualet ſi
in eo manumiſ obierit ſecus in teſtõ·ff
dele. Iii. I.?·6 ſi. Filiuſfa-⸗☚ Mihi nõ dicit
hoc lex illa ſed dicit fidecomiſſu filufa.
ſerui in codicillo reliu cofirmat᷑ ſi poſtea
manumiſſus in eadeʒ uoluntate decedat et
utx ibi dicit glo-illud m anumiſſa ponmt᷑ ꝓ
prie quo ad ſeruũ in ꝓprie quo ad filiuʒ et
ut hic ſequitur ſecus in teſtõ et patens fu
iſſet error auctoris ſi miſcuiſſec ſeruu filio

ut facit.I. Io- etiam de deo ut ſtacim dica

male recepit uerba legis de filiofa. uł ſer-
uo non faciens mentionẽ. - Item in alio
quia poteſt quis plurs codicillos facer nec

eſt᷑ ibi neceſſaria ſubſcriptio ſed non plura

teſtã ut in· . cõpencdlioſe. V. ceteg · A1- ui
de·S. de teſti·ĩ· e · V .· Ixem ꝙ eſt mulier
et. ſ. 5.· ¶ ⸗Hoc tñ ſcias ꝙ poteſt fie
ri codicillus nullo facto teſtõ et etiam p9
factũ teſtm̃ licet papa d xerit factum an

teſtamituʒ non ualer niſi in teſtõ cõfirme
xur.ff.de iurtcodicilł.ſi quis cum.l.am ta

bulas et inſtide teſta· Io.tñ de deo dicit.
ACauilx.li:i. ſub Rica de codicil- -
Oppmionẽ pape ualere ſcᷣm canones ẽm
quos ultimuzʒ teſtimn tollit alias pcedentes
uoluntates ſed hoc dictũ ratione caret un
de dic ut in pre. v. ceteu:et ſe. ¶ Item de
cra illa ꝙ ſi non ualet iut teſtĩ ac. dixi ·s·S
cõpendioſe. v. Item uide- ¶ Icem in codi
cillo.v.teſtes ſufficiunt non rogati ut ĩ: e.
ti. v. ni. (·Si igicur codicillus fit añ cõ
ditum teſtim uel nullo cõdito ut.ff de co-
di.l.ni.in prin. inſti. e.·S. nõ timn eius forma
erit hec. M· Kolan. uſqʒ ibi uolens parte
vii. car. ultima. 5.· Ipper dei gr̃am ſanus
mente ac corꝑe uel mente ſanus licet eger

JN

12

N

A*

corpe Pſntibus codicil' ultimuʒ uelle ſu
um de bonis ſuis diſpoſuit in hune modũ
In primis quidẽ ꝓ anima ſua rliqiud ðᷣ bo
nis ſuis ·x.libt᷑ turonde quibus dari uolu
it tali eccleſie tmi 2 tal hommi timm 2c· et B
exequi et fieri uoluit ꝑ tales quos ſuos uo
Iuit eſſe cõmiſſarios ſeu ſue uolũtatis exe-
cutores eẽ de teſta.Io-Item P'gauit ſeu iu
re legati liquit ð bonis ſuis tali·xx.· Hbx-
Itern uxori reliquit dotes ſuas que fuerũt
C. libr. Item legauit de bonis ſuis-l. Item

illũ uel illos ad quẽ uel quos hereditas ſua

ex teſtõ uel ab ĩteſtõ ſpectabat rogauidt ꝑ
fideicõmiſſũ ut ipᷣm hereditatẽ uel talem
ptem eius ſiue talem rem ipſiꝗ hereditatis
quãprimũ põcerit uel quãprimũ ipaʒ he
reditatẽ adierit uel ſi deceſſeſſerit ſine libe-
ris reſtituat tali et hanc ſuã ultimã uolũ/
tatem aſſeruit eſſe uelle quã ualere uoluit
iurt codicilloxꝝ ꝙ ſi iure codicilloxꝝ nõ uale
at ualat quocuqʒ alio iur ualere põt meliq

ecx tene nolens hãc ſuã uoluntatẽ ꝑ aliquã

aliam uel ꝑ aliud teſtmi q fecit uel fecerit
inf irmari miſi expſſe de ſinguł ſuꝑioribo le
gatis reuocandis faceret mentionẽ ponedo
in ſpecie non in genere nomina et ſpecies eo
vum et quicũq; ſuoꝰ hereð uel legatario?:
cõtra hos codicillos in iudicio uel ec uene
rit iuſſit ꝙ quicꝗd ei reliquerit totũ illis
legatariis reſtituat quos iuſſus fuerit non
ipedire.¶ Et noꝙ tucius eſt reliquere ꝑ
codicillos ꝗᷓ ꝑ teſtamituʒ niſi forte quis ue
lit inſtituere heredẽ qʒ in eis fieri non põt
Iicz in eis quis poſſit rogari ut reſtituat ꝑ
fideicõmiſſum ut dixi-codicillus eniʒ ꝑ ali
um codicillũ uel teſtin non rumpit᷑ nii ex
pſſe ut dixi łeſtin uero ꝑ aliud tollit᷑ ut.s·
6cõpendiole· . ſed et cõſideran. ¶Cete
rum ſi codicillus fit poſt teſtin hec erix
FOrma.H[Rolan · ubi.S. J CumP. ſuꝑ
bonoꝝ ſuoꝝ diſpoſitiõe nũcupatiuum ſine
ſcriptis fecerit teſtmi manu mei uel tał? no
tarn ſcriptum idemp· quia circa quedam
que in ipſo teſtõ cotinent᷑ uoluntatẽ muta
uit quã quidẽ licet uſqʒ ad finalẽ ute exi
tum mutare plentibus codicillis teſtmm pᷣ
dictum optinere iuſſit plemſſimã firmica
temhoc tñ mutato ꝙ hiis codicillisi llas
x.libæi.turoñnquas in eodẽ teſtõ tali lega-
uerat ademit er ſubtraxit eideʒ Item tali
reliquit de bonis ſuis iure legati talẽ domu
uel rem 2c. 2 hanc ſuã ultimã uoluũtatẽ 2c
ut. 3. et poteſt fideicõmittere in p· forma
uel fic. FOrma-Ego-H memini me feciſ
E teſtanitum ſcriptũ manu talis nox· qd
teſtĩ ap ꝓbo et cofirmo ſaluo ꝙ in ̊ͥ meo

1
Acvdialſſ⸗
d'jnutaαα 6

codicillo diqpono- Reliquo enĩ .·l. filio meo 2. G

naturali talem domu et tali amico meo ta
lem Rluã- legatu autez q& tali reliqui ei adi
mo tutores datos talibo filiis meis et uen
tri a reddenda ratione tutele abſoluo eoſq;
anologosi. liberes ab hoc eſſe uolo quo ca
ſu non tenent᷑ de culpa uel negłiaſed de do
lo.ff. de admi:tu.quidã decedẽs et do filiis
meis licentiã ſi neceſſe fuerit alienandi Nõ
ob.ti·fideicõriſſo:ał impedirent᷑ alienare
niſi hoc eiceret᷑.C.cõmunia dele/autẽ· res
que hunc autẽ codicillũ ab omi herede ꝗ

mihbi ex teſtõ uel ab inteſtõ extiterit ſer-

uari pcipio· Dic ſuꝑ hoc utfl.de codicilx.
cõficiunt᷑ ut in prineũ uero qui cõtra fece
rit cenſeo bono)s meo? ticipatiõe carere
m. M.S8 fano· Mubi d teſtis mihi-car-
xin. 5- (Et no. M Ponit uerba Kolã-
ubi S. et uidet᷑ cont᷑dicere eĩ qð dixit.S· e⸗
6· V. hec tñ ſcias niſi dicas ꝙ aliud ſit men
tionẽ Facere de quo hic loqui᷑ et aliud con
firmare ð quo ibi. in teſtõ facto p
cochcillũ fieri debet mentio de pre/codicil
lo ex ecõtra ut in pre forma· Quãdoq; ue
ro fix codicillus poſt factũ teſtm et poſt
aliũ uel alios codicillos nam plures ab una

plona fieri poſſũt ed dunc fieri debet men

tio tam de teſtõ pᷣcedenti quã de codicillꝗ
uel codicillis

IcCto de impugnatiõe teſti 2 co
dicilli dicen & reſtat de inuenta
ĩo. Et ſcias ꝙ ꝗntuplex eſt ĩuẽ
rariuzʒ ·ſ.t᷑utor ſeu curatori or
phanotrophi · ĩ. remittit de ĩuentario
executott inter hos duos . -Plati heredis
et filci. IäI De inuentario uł qſi inuenta

rio creditoz loquit᷑ lex Fi. ff-de bo/auc- iu-

di:pol. 5 De quoꝝ: quolibet ꝓſequamur
de inuentario tutor et curato habes. C. S8
admi.xucuratores cõtra qð obici poteſt.
MA. ſcoᷣm uberde bo/cuius fuit hoc prin
ci pium ubi de tutore tractat mihi car.x-
S ꝙ tarde factus eſt debet enim tutor
cura.facere inuentariũ mox cũ factus eſt
iĩ.qᷓ cicius poteſt fieri ut in prel.tutores·
Item ꝙ incaute factum eſt unde ꝓ infec
to debet haberiff. de auc.tu.l.n.C.ad ſił.
l. fi. in fi·ff. de hiis que in teſta · delęl.ĩ. ex
de iun pa/q autẽ · Item ꝙ non continet
omnes res pupilli maxime ſi nõn continet
eam de qua agit ut inpreI. ad ſił· aτ Vi
deĩ. V.ſed fi omnia.· · Item ꝙ non conti
net obuẽt nec ꝓuẽt nec res ſuꝑueĩentes
C.de cur̃.fur.l.fi ulxra medð. Item ꝙ non
continet totum tenorẽ inſtrõꝝ pupillaru

9 ιDι ANα

ff. de admitu-cyrographis.C. de epiau
creatiorib· Item ꝙ non eſt legittim łu
tor uel curadorque dic ut.S. de tu:et cur⸗
¶ Et no·ꝙ ſi tutor eẽ ius uel e inuenta
riũ c onfiteat᷑ plus eſſe in bonis minoris ꝙ
ſic non piudicat talis cõfeſſio ueritati.ſc

ſi in uentario ſit cõfeſſus.C⸗de arbi-tu:ue-

teris et ſic ſtatur inuentario publice cofec
to cõtra tutorẽ uel cur̃·non cõtra pupillũ
uel adultũ et eſt ratio quia fides habenda
eſt cõtra ſẽ ut/ff.de int᷑.act᷑.de etate· S. i. I·
. quid ſi heres fecit·¶ Sed nũquid in p/
iudiciũ tercii ſtabit᷑ inuentario uidet᷑ ꝙ ſic
ar.ff. de admi-tu.cyrographis-Sed illud ẽ
ita intelligenð ſi tocius iſtrumti debiti te
nor in inuentario continet᷑· dunc eniz ſtan
dum eſt inuentario et ꝓbatur cõtra terci
um ut in pre.l. H Vide.ĩ. formã Plenti-⸗
bus et uocatis uſq; in fi:etx.S/e·ti· G. ſtat
ad fi. . quid ſi ĩ aliquo.. quibo cõiuntis
uerificari poteſt hoc dictu⸗- Cuid
ſi turor uelit cõtra inuenxariuʒ ꝓbare dic
audien C de ꝓbat᷑ cum Fcibus.C. ſi quis
alteri uel ſibi.l. cum ꝓpria uel dic in fauo
rem minor et ꝓpter auctoritatẽ inuenta

rii non audir i. mii uelit errore oſtendere-

¶Qud enim fſi feeit in eo ſcribi rem fore

àa teſtactore uenditã uel fimile non uidet᷑ au

diendus ar. C. ad uely. antique- i. W u.
ſup.lfi.C. arbitu:dicebat tutorẽ cont᷑ in
uentarium non audiri mſi acerrimꝗ eiq
ſer error- Quid enim fi ſcribi fecit reʒ que
prius fuit uendita a defuncto non fuerũt
igitur bene rcepta eius uerba. Cõcor- ub.
de are ut ibi ponie Cy in. i. 4⸗et adde
q ſtarim dicam. - LItem quid h polu
id multa inſtr̃a debitox que poſt facta-
XMW Melio diaiſſet repta-. Sunt inania
quia forte debitores ꝓbauerũt ſolutioneʒ
uidet᷑ nputanð tutori ꝑ prel. uetet᷑.
Deduca te ad caſum quo abſurdiſſimũ eſ
ſec imputari debitori dililgens pat pupilli
habebat hbrum quo delſeripła erant que ſi
bi debeban᷑ et cancellata ſo luta et inſtr̃a
reſtiruta uł inciſa inuenit tutor librũ huc
et inſtr̃a in armario non inclla forte cũ in-
ciſis te debitores illi erant abſentes forte ĩ

aliquo officio manſuri ultra. vi - menſes ad

modũ ytalicũ ponderatis pdictis ſine conſi
lio ſequenti illa poſuit in ĩuentariocrucifi
ges iſ tum ſruet᷑ g& mens legum:ne ꝓuidẽ
tes iniquu trabant᷑ ad plus iniquu. ff-de le
gi.ſcire leges ex de .fig intelligentia 2. c.
pterea. .- Ideo caure agit fi ſic facit inuẽ
tarium ſeribi que inſtr̃a neſcio ſi fint ĩna-
mia nec ne cᷣm Vber. ¶ Tutor autcʒ et

Lo.meaxie ſi hoc ſcienter fecit. ¶
non poſuit in inuentario nuquid admittet᷑

curator nil de bonis pupilli uel adulti de-

bent actingere nec ullã cõmunionẽ ĩ eis uẽ
dicare niſi prius inuentario legittime fae
to res eius fuer unt tradite a hoc mſi teſta
tor inuentariũ cõſcribi uetuerit.· AI[Infra
udtur. . remiſſmõis uide q dixlS.& tu-
tore.5S·generalit᷑. V· hoc aũt et. V. fiat aũt
·Alioquin ſi inuentariũ non facit et re-
moueat᷑ ut ſulſpectus pumi᷑ et infamis eſ

ficitur utC.arbi-tu- ueteris-6-illo. Bene e

nim poteſt hoc teſtõr remittere cũ fit hoe
lus publicũ auctoritate · ſed utilitate her
dis et teſtõris priuatũ ut arC. ut in poſ-
le. ſcire et.l.ſe. Et ſic non ob. ff.dele.i.nemo
et.ft.de adrni.tuquicã et f-de pactis ius
publicum. ¶ LSed nuũquid ſaltem gratia ĩ
uentarii poterit attingere · Ro ſic. ar. ff· S
duo.reisuoeS.fiet f· de teſta.heredes
6.fi.et.· f.de iure deli ariſto·et. l· ait. ptor-
¶ Quid ſi attingat. Xâ fi attingat etiaʒ
poſt h·cont᷑.opponit᷑ hec exceptio ut.s.
de excep· edicto · V· quid ſi poſt. J· NRo
dic non ualere in minor piudicium ut. C.
in quibus ca.non eſt nein inte. reſti. l pe
C.de tu-ue l cur.qui non ſatis l.dubiu.ff.
de cur.fur:conſilio.S. i· ſed in eius cõmodu

ſic. C.de cu:non eo minus: ¶ Item quid ð

hiis que differri non poſſunt. Ro cheo ꝙ il
la poteſt artingere et explere.ar. C. de tu2
cu:q ñ ſatiſdãt.l.fi. ¶ Quid fi aliquas res
ĩ juentarii cõfetione ſuppᷣſſit uidet᷑ ꝙ eas
duphcare tenet᷑.ar. C. de iuxt.deli.l.fi:S. il/
ſed ſi oĩa

ad agen non uidet᷑ iĩmo repellend arC. S

cur̃furcum furiol·6: in ꝓuincia qa q

incaute factu eſt ꝓ infacto hr̃.ff/de hiis

que in te delen.l.i.et nil uidetur eſſe actuʒ

1c C.ad ſil?.I.p. iĩ fi· et. vii:q-ĩ.mhil iniqu

et᷑ mhil ur̃ ſoluiſſe ꝗ totũ non ſoluit.ff.Fa

mi.hr.heredes-6in illa- nec uidetur edhi

nec defendiſſe qui in totũ non defendit/ff.

de inter- ace ſi Sfenſor et.ff. iudi-ſol-ex ckła

Ideoqʒ cautus aduocat debet ꝓteſtari cõỹ

tra tutorem uel cur. ſe uelle ꝓbare ꝙ ali

ud obmiſit in inuentarn confectioe et B
uera ſunt ſi multa obmiſit ſi uero quaſi oĩa
polunt er modicũ qind obmmſit et leue for
te uł uile non ob hoc eum repellerẽ ob agẽ
do ar. ff. de conthen emp. res bona fide ed

C. ſi contra ius uel uti:pu.l.i.et. f⸗ð uen.
inſpi.I.i.ꝭfi. Bl.et de condi. et dem.l. ꝗᷓ
uis. 7 mastie ſi iurat ꝙ nulla mala cauſa
26. nec amittere debet comoduũ inuentarn

licet tene atur pupillo ꝓ rebus ſubtractis

rrer Ergeger

ff. de acqui-pol cum heredes e

r. C. de iurt deli--fi 5. iccntia C Ed nũ

quid inuentario cõfecto tenetur ſuꝑ reb

poſtea pupillo quacũq; ratione delatis no
uum facere iuentariu. Ro ſic ſcům Odof-

ar.C.de cur̃.fur.l.fi.ꝭ·tali · VB· cõtra ꝗqa
ſufficit illud ſemel feciſſe·ar · ff·de acquit.
poſ in modioi ſufficit enim hoc ponere in
rationbus ſuis quas Facit de receptis et ee
penſis et ſic loqu itur pre·S·tali ſcdᷣm eum

et id dici poteſt de fructibo de nouo queſi

tis utf.de tutelis et ra:dil.l.i.·officio tu
dic ꝙ non eſt neceſſe fieri inuentariuũ de re
bus principalib obuementibo fieri tñ de
bet inſtrin publicũet ſic intelligi debet·
tali in fructibo uero et aliis naturalib et
ciuilibus et acceſſionib tene qð diit ub-
et ſic poteſt ĩntelligi p.l.ff.de tu.et radiſ.
Bul.et ẽ ſimile in fideiuſſor̃ dando:C.de iu
re dot᷑.l.mulier. . (LSed cum tutor ꝗ
geſſit teneatur directa:qui uero non geſſit
utcili ut.ff.reʒ pu/ſal.fo:non qſi·5. i. et ini.
Quero an eo ipio quo fecit imientariũ ui
deat᷑ quo ad hoc geſſiſſeet uidetur ꝙ non
ut in P· S illo. FT.-Allegato in. . tutor ñ

de ꝓixmo alł· ⸗quid ſi aliquis. ſed ar-

cõrra.ff-de admitutres tutores in medio
¶ Qund ſi ſit de conſuetudiñ regionis ꝙ;
non fiat inuentariũ Ro nõ undet᷑ m culpa
conſuetudineʒ ſeruans arff de ad mi-tu-l.
tutor qui- H.i.ff.de cur.nõ cmn. . Hãc
q:ponit Cy.C.arbi.tu·l.fiet eſt.q:pełt.
ad litteram ſicut hic attribuẽ s hoc dictũ
Vber.adhuc tam idem de ſtatuto. · ¶C
Quid ſi tutor non cõfecto inuentario in
grediatur poſſeſſionẽ reʒ pupillariuũ nũꝗd
pacietur penã pᷣdicti.illo. M. Dic ut di
xi·S. V. il · Et uidet᷑ ꝙ ſic quia adita here
ditate a pupillo drĩa ſtatim ad eum tranſ
eunt et non pri niſi fuerunt aPhenſe ur
t hoc uidet᷑
pre·5. dicere ibi cõmumonẽ. ⁊c. ¶ Huius
auteʒ inuentarii forma talis eſt .· EOrma-
MH.Kolan.ptevii· carta pe uſq; ibi et di

xit. *. In nomine patris et filii et ſpiritus

ſlan i amen- Ltutor cõſtitutus et decre
to iudicis confirmat ſeyo pupillo fi lio et
heredi quondã.· H ut patet in inſtrumẽto
ſuꝑ decreto eiuſdẽ tutele ſcripto manu ta
lis notarii uel mei cuius formam habes·S
in ti. de tutorſciens ad inuentar ii confec-
tionẽ de bonis et rebus ipſi pupilſi ſcdm
iuris ordinẽ ſe teneri pſens ĩuentariũ mox
poſtꝗᷓ conſtitu t 2 confirmat fuit tutor
de rebus creditis et debitis atq; nominibo
debitoyꝝ hereditatt quondã dicti. H et ipſi
us pupilli inceptum ſub anno qñi: M.cc.
xxi. indici/tali die in hunc moduʒ pmiſſo

uenerabilis ſancte crucis fignaculo. .N

cet dubitet᷑ an in inuentario herdis hoc ſit
neceſſarium ut dicam ·ĩ. V. in huiuſmodi
in hnis tñ non eſt neceſſarium cuz iĩd nullo
lur caueat᷑ ut etiam dicit Gui:de ſuc.inl.

fi. C. de iur-deli.- licet cõmuniter ſeru etur

S5·fecit in primisquidẽ dieit et aſſcruit

bonis et her̃ditate pdicta ſe ĩuemſſe duo

ſcrinea tot uegetes tot menſuras bladi ·et
tot uim et ſic de fingulis ponendo priq res

mobiles ſcdo M--Infra in mnuentario he

redis dicit bas pmittendas 5imobiles
puta domos et terras deſignatas ꝑ loca et
latera:tercio et ultimo credita et debita et
diæit et ꝓteſtatus fuit dictus tutor ꝓꝗg̃
cumq;ʒ decreto⸗de bonis icti⸗-H ſeu ipſiᷣ
upilli ad ſuam noticiã ꝑpuenerint omnia
illa manifeſtabit et huic inuentario ꝑ me

am manum faciet inſcribi poteſt etiã con

fici inſtrm ut ipſe tutor in ꝓpria ꝑſona lo
quatur et incipiat ſic. FOrma- 1 Ne
potis de mõal quã dixit in mõtepeſſula o
Euari. Cum ob doli culpam euitandaʒ
omniſq; fraudis ſuſpitione tollendã ex ne
bona pupillox uel minox Npi temꝑ's de

pereant tutores de boms iploꝝ inuentariũ
ſeu reꝑtorium conficere teneart᷑ ſcm le-

ittimas ſãces ideo in dei nomine Ego
eor 26 ut. S. uſq; in fm̃ dicat rogo te
talem notariũ ꝙ ꝓ me ignoro litterarum
huic inuentario ſubſcribas et fignum tuũ
ap ponas anno 26· PEentibus 26 et poſtea
notarius ſic ſubſcribat ſẽ dicens. Et ego ta
lis 2c. pmiſſe forme ꝓbantur.C. de lur8
Ii.l.fi· ſin aut dubius . C. de bo.ſcript᷑·ſi

quis intra-C.de admi. tututores uel ſic-

H. M. fa: et fuit additio. †. Ppſentibus 2

uocatis coram tali iudice talibus legatari
is et me tali no᷑ ac teſtibus.ĩ/ſcriptis qmn
tutoribus et euratoribus neceſſitas irnpo
nitur a lege mino rebus inuentarium pu
blice ſcribere · Idcirco ego:a.tutor talium

pupilloꝝ hoc muentariu ſcribo et pmnſſo

a me uenerabili figno crucis que de pupil
lorum bonis inueni in eo pono- Inueni igi
tur inſtr̃m tale et tale 2c. Item tot equos

26. Item talem uineam 2c. Iteʒ inuem dic

tos pupillos debere tali tmn 2c. ego pcdict

tutor omnia pᷣmiſſa ſcribi pcepi. Ego ta?k

iudex pᷣſens fui et meam auctortate inter
Poſui et nos. Met· H.teſtes ro gati intfu
imus.Ego.B. not hoc inuentarium ſcripſi
et publicaui et ad maiorem cautelã addi-
ciatur alius not᷑qui ſic ſubſcribat · er ego
P·not᷑.talis huĩic ĩ uẽtarlo pᷣdictoꝝ bonox
deſcriptioni de mandato dicti tutorintxer

fui et ſubſcri pſi· Hec forma ꝓbatur.C. de

* ase 4
R 2 6 -

E

ÜN
=

J

iuxt.deli.ſcĩmus. Item qð dicitur·õiꝙ de-
bet fieri in pſentia iudio nõ eſt expſſe lu
cautum ꝓbatur tñ quia.ldicit ꝙ deber
fieri in pſentia publicax ꝑſonas qꝗ intelli

git Ma. de fai.tabellionis et iudicis. C. de

adm.tu.tutores · AI. ni et ibi de hoc in-i
ii. glo. V ber · de boin.lſcimus· C. de iux
deli.tenet ꝑ hanc.l.et.l.i. ꝓximo allegataʒ
coram iudice fieri debeat allegat etiaʒ
de epi.au.de creationibo et de epi:et cle
riq.orphanotrophos:et de cur.fur. I. fi.
ꝑ ĩd qð ſequitur cõmunius tenet᷑ ꝙ ſi uelit
tutor agere ex inuentario coram udice fi
eri debet ał ſatis eſt tutori coram tabellio

ne ĩd facere et ſic fit opinionũ cõcordia q
etiam placet Dy.ĩn. l cirographis ſtatun

aly'gata ſuꝑi· glo.· Item dicit· l. ꝙ ex in
uentario conueniri poſſunt bitores ff. S
admi.tucirographis qd fieri nõ poſſet ni

ſi iudicis auctoritate factuʒ eſſet ar. C. de

edenaut᷑.ſi quis in aliquo ĩ aut ut frm fi·9

illud prior forma planior eſt. Et no· ꝙ
curatores generales. F.⸗De dato ad liteʒ

uide de acto umuer · . puberes et qð ibi
dixi. . de rebus omnib etiam adulti ſeu

muti uel ſurdi et fimiliũ ꝑſonae et exiã cu

rator uentri datus et datus bonis abſentis
et indefenſi debent inuentariu facere ſimihi
modo et forma mutato nomine tutoris in
curatorem et nomine pupilli in nomin ad
ulti ſeu muti et tenore negocii et tam tu-
tores quã curatores generales debẽt inuen
tarium facere mox quã fuerint cõſtituti
ĩ. quãcito poſſunt ut pdixi debet ſcribi di

es ĩ quo ĩchoatur ĩuentariũ et dies quo ter
minatur ſiue coram teſtibꝗ legitur . .
Forma uero ĩuentarii q facit curator bo
nis abſentis datus. habes.5.8 primoz ſcdo

creto· . nunc dicamus· V·/ ſi nullus-

¶ Porro ſi tutor reddax rationẽ adminiſ-

trationis de hoe inſtẽ̃m hoc modo cõficie

tur · M.· Eſt Kolan-pteviicarult. FOr

ma. 5.- S. filius quonda. H. uiſis inſpectis
ac cognitis actibus et ſcripturis admiĩſtra
tionis. T. quondã ſui tutoris cõfeſſus fuit

et contẽt iplum. L. ratiõe adminiſtratio

nis ſue ſuꝑ omni eo q; admimſtrauit aut

adminiſtrare debuit in bonis et cricà bona
eiuſdem.R.occaſione ipſiꝗ tutele plene ac

apte oſtendiſſe et reddidiſſe eidem et ꝙ idẽ

T.integre dedit reſtituit et aſſi ignauit ſfi-
bi omne id er quicquid ad eum ꝑpuenit de

rebus et bomis ipſius occaſione admimſ-
tratiõis dicte tutele quã fecit et facere de
buit in bonis ct circa bona ſua et ipſum il
lud uide licet ꝙ in reliquis et reſiduis fuit

et ĩpſa omnia reliqua ed reſidua et omniaa

ſingula inſtrumta bonox et poſſeſſionũ eig
ap ꝓbans ratificans et confirmãs ipſos ae
tus rationes et ſcripturas et quicquid gel
tum et adminiſtratũ eſt ꝑ iplum. T.ĩ bo
ms et circa bona ĩpſius.h.et omnes et fin-
gulas ſołones dationes et pacta et contc-

tus occaſione dicte tutele factas ab eo qᷓ

pter ꝑ ſẽ 2 ſuos heredes ꝓmiſit dicto.p·
4 ſ et ſuis heredibo ſtipulanti ꝙ deĩceps

non petet ab eo uel eius herede uel heredi

bus ac altero ꝓ ipſo aliquid occaſione tute
le pfate uel adminiſtratiõis facte uel faciẽ
de uel male geſte aut ꝙ reddat ei decreto
rationẽ uel ꝙ r̃liqua pᷣſtet et ꝙ nullo tpᷣre
dicet uel opponet ꝙ ratio ei non ſit recdi-
ta et aliqua integra ei preſtita nullãq; cõ
trariam defenſionẽ uel exercitiuʒ ſeu nego
cium ĩuris uel facti cõtra aliqð pdictorũ
uel:ĩ.ſcriptoꝝ ĩ aliquo faciet uel opponet
faciens eidem. L.· ꝓ ſe et ſuis hercdibus re
cipienti finẽ refutationẽ et pactũ de ulte-
rius non petendo de omni eoqð petere poſ
ſet ab eo uel eius heredibus occaſione dicte
tutele uel adminiſtrationis bene uel male
geſte ſeu alia quacũq; ratione uel cauſa lib
rans et abſoluens eum et heredes eig et bo

na p acceptilationẽ et acꝗ lianam ſtipulati

onẽ legittime interpoſitã nec non renũciãs
exceptioni non numeratay traditag con-
ſignatay et reſtitutaꝝ rey exceptioni doli
fine cã actioni in factu et omni alii auxilio
que om nia et fingula.S/ſeripta ĩidem ſeyus
Pſ et ſuos heredes ꝓmiſit dicto · L. ꝓ ſẽ
et ſuis heredibus ſtipulanti firma et rata
habere ac tenere et nõ cõtrafacer̃ uel ueni
re ꝑ uel ꝑ alium aliqua cauſa uel ingenio
de iur uel de facto ſub pena. C.libri.turo.
ſtip̃ᷣ.in ſingulis capł is 2c.Supꝑ pena aũt et
refectione dam noꝝ et obłone bonox in fi
ne facies tu tabellio eum iurare more mi⸗
norum.hec forma ꝓbatur. f.et. C. de ad-
mituꝑ totum. ¶ Sunt etiã orphanotro
Phi ſeu hoſpitalarn. A1 8 bis patz hodie
in cle:de reli:do:quia contingit.. illis eti
am. · Quaſi tutores pupilloꝝ ſeu curato
res adultoꝝ. uncde et ipſi faciunt quaſi inuẽ
tarium de bouis illoꝝ ut . C. de epi · et cle·
orphanotrophos et in autẽ · colł.x. de ec·
ti. .·fied·de interdicet relig ſi quis-
A.· Non eſt.ſẽd lex eum qui in fintrahi
pot eſt· · et. l· ſe · it ſeruat᷑ in curatore bo
nis dando ut.ftde cubo:dan.l.iĩ.nec etiazx
ullam ſatiſdationẽ pᷣſtant nec rem raha.
nec ĩu dicio ſiſti nec ſub ypotheca rerum
ſuarum ut in prel:orphanotrophos /que

generaliter oquitur tñ fi dubitetur an ſind
orphanotrophi- uidetur ꝙ tunc de rato ca
uebunt ut. ff.rem raha.tutor- et ff. ad
mi.tu:qð uulgo ſcᷣm Al·papᷣ· ¶ quid d
executore teſtarmti:nuquid faciet inuenta
rium de hoc.S. 5 nunc uero · . ſed an tene
tur:¶ Prelat quoq; inuentariũ facer te
tur & rebus quas tempe ſue creatiõis in ec
cleſia ad qua eligere i nuemt ut.xxviii · di·
8 ſiracuſane et.xii.ql. maĩifeſta 2 fiet iuæ
ta formam pdictamnam tutor et platus
cõpantur arin aut᷑ de ecdi.: fi.colł.·x. et
in·q.ii.quia ea et no:v.q: iii:quia epᷣus:
Quid de patre nũquid debet facere inuen
tarmim de bonis adueticiis filii- in quibus
habet uſufr ut.C. de bo:q;.li:cum opor-⸗
tet. Ibi dns. M tenebac ꝙ nõ ꝗa uſuzʒ
et uſufructũ habet ec quialnõ cauet᷑ ſub
dens eriam ꝙ id non habet cõſuetudo.·
Et uidetur ꝙ ſic ſicut curt bomis uel etlaʒ
uentri datus f.de boauc. iu. pol.l.Fi:ff. ð
uẽtre ĩ pol.mit.l.i.circa fi · Cõtra quua eiq
adminiſtratio ĩpunita eſt unde fruſtra fie
ret. Sed rñdeo ꝙ ĩpunita eſt qntum ad mi
niſtrationẽ non quo ad alienandũ ut- Cde
bo.qʒ·licum non ſolum.5ſed patri · . nõ
aut licentia- Nam et orphanotrophus fec
licʒ non teneatur reddere rationẽ ut in p·l
orphanotrophos ubi autẽ ipſẽ ſuſcepit ad
miniſtrationẽ non uſufruc. imdubitate fa-
cere tenetur. ¶Nuc dicarmus de inuenta
rio h eredis. ·Dns me in legibo in ma
teria que ſequit dicebat ſuꝑ.l.fiC. de iu:.S
l.tria temꝑa ĩ materia iſta et illa notanda
Primuũ iux.ffoꝝ.ꝑ qð heres non cogit᷑ face
re inuentariu. ſed ſi adiit tenetur omnibus
creditoribus et legatariis et ſi hereditas nõ
eſt ſoluendo non detrahit falct· ff. ad treb-
I.i.5·ñi is qui et adl.Fal.li. ſed ſi eſt ſoluẽdo
tenetur et detrahit fal.ſed ꝑ iura codic cõ
ſulitur heredi ut faciat ĩuentaru et ſi facit
habet plura beneficia que ponit.lilla et ſi
non facit tenet᷑ omnib creditoribo ſcm
uires hcreditatis et non detrabit fa ichaʒ
ut ibi ꝑ ius autẽ autenticoe her̃s cogitur
facere muentarium. et ſi non fecit. Inſoliᷣ
tenetur ommibus etiam de ſuo ultra uires
hereditarias nec habet fal:in auł de hr · et
fal..ſi uero non fecerit et ſic ꝑ ius auten-
tico audta eſt pena. -Hec aut muſtis
ſubiacet ĩpugnationib: Dicam & que ĩ
eo exigant᷑ et ſi in aliquo eoꝝ defecerit rui
ne ſublacebit- Añn omnia ĩgiè ſcienð eſt qd
heres facit inuentariũ ſiue ſuccedat ex teſ
tamro ſiue ab inteſtato ſiue in codam her
ditatem ſiue in ꝑcem utC. de iurt. deliſãc

cimo·b·i· I.· Sic dicit ibi tex· fiue ex aſſe
ſiue ex ꝑte ꝑ qð tenetur ꝙ omnes heredes
inuentarium et crucis ſignum facere tenẽ
tur mſi omnes uni cõmittant& re.iuc. p.
Ii.vi.f.de eden: ſi ꝗs ex argẽtariis.d dap.ĩ
fec.hoc amplius..queſitu. ⸗ Ex huiul-

rodi aut inuentario P'girtime facto conſe
quit᷑ quia poſtꝗᷓ ip̃ᷣm fecerit non tenet᷑ cre

ditoribns Pereditariis uel legatarns ul ui

res hereditatis. HM⸗-An in foro coſcientie

ſatis ſit heredi uſurari qui non fecit inuen
tarium reſtituere uſuras iuæ uires here
ditatis.plene ſcripſi de uſuris quãꝗh.vi.
ſuꝑ glodicebat. et etiã cõſequit᷑ falcidiã
quã non habet niſ ipᷣm faciat ub in pre. 1.
ſcimus.5.et ſi pfatame& de teſta Raynal
dues in fiet in aut de Br: et fal.d.ſi uero ñ
fecerit. · De trebelliamca dubitat᷑ an il
lam etiam ꝑdat heres inuen tariũ non faci
ens Alb.galy.tenet ꝙ ſic quia ſolida legata

et fideicomiſſa pſtat: C. de iurt.deli · l. fret

C. ad. I.Fal.aut ſed cuzʒ teſtõr hoc no- Rica
de trebellianica. .queri᷑ ſi. Sed hanc diſ-
pucauit Ia. de bel. cums queſtiõis mentez
poſuit in aułde Pret fal.:hinc nobis in

xIII.q tenet ꝙ heres rogatus de reſtituen

do detrabat quartã etiam ſi inuentariũ nõ
fecerit inducit rof: bene qui id tenet d ſen.

con.trebelx. in prin: ſde colupne ſati eſt e

tiam lege id nõ eſſe ſtatutu.ff.ſo.ma-ſi ue
ro.5. peð ſen ex. is qui: Ii. vihoc exia tenu
it Oldra. in.l.fi.C.de iun delhi in fi · Item

conitat ut dicitur-1. V. Iini. Fideicomiſ-

ſarius uni ſalis effectu eſt heres et habet
tres ptes et inſtitutus rogatus quartã ſi

aut᷑ heres coheredi facere non tenet᷑ inuen

tariu ſic etiã nec uniuerſali fideicõmiſa-
rio. Creditorib enim legatariis et fideicõ
miſſariis ſing ularibo ꝓuidere uoluerũt ꝑ
id iura non uniuerſahbo in pre.ꝭ· hinc no
bis uſq; ad/é: non aũt. et. C. & iur.deli.l fi.
6:et ſi Ppfatam et ſe:non ob.trebellianicam
includi nomine falcidie ut no.C. fa. Pr. l. fi.
hum quia illud 7 ꝓprie ut no- in aut᷑ unde
ſi pꝑens. C.de inoffi:te.et ĩ ꝓprietates excu

ſande ſunt non ꝓtrahende ut no:d . ſig-

