no·ĩ· S.nuc dicimus. v.illud etiam et ſe·
alius autem impetrare ñ poſſet/ ut ibið
Tercio · · ĩſte · v.fuit additiouſq; ad
G utruʒ· et hoc ĩduoit errorem in. · ſed
ponc.· ·quia hʒ cuſtodiã non tñ ueram
pol.ut.i.dicam. eſt enim in poſfione ſed
nõ poſſidet· nã longe aliud eſt poſſidereet
aliud ĩ poſſeſſme eſſe· utſtde acquir·polſ

.

„ N „*

£ K

N

Nabia aril,

.

* pr

n18„ v. 1

4

fi quis aũe · Quarto quĩa ꝓ ĩilliq poſſionĩs
fenſione ↄpetit ei interditum utipoſſi.

exquo opetit ei actio in fem quanti ea reli

erid· ut · I. V· er no · ꝙ. Quinto ut ipaʒ poſ
ſeſſionem alii locet et fructus eius cuſto-
diat et interdum eos uẽdatet preciuʒ ſer
uetx · ut· S· · reſtat· v· hoc aut.MI· Si pon
deraſſʒ auctor quod ibi dixit ibi-ſed ĩ his
caĩbus.non ſic miſcuiſſet caſus quibus fit
miſſio ob ↄotumaciam ad illos ꝗbo fit ob
fauorem· 5· Sexto ut ex pᷣis rbus alatur
ut in/e..Septimo:ꝗa lucrat fuit fruc
tus 'm quoldam ut in. l fulcimus5fin.
ff.dele.i.filiuſtam.é·diuus ſeuerus et an-
tonius in fine alii otrautſt· ut in poſle
ga:uł fideiqis cui.S:qui legatoꝝ ut in p.

I.Fulcimus in prin de ]̊ᷓ in pre · V· hic au

Otauo quia miſſus potior eſt alus poea
uenientibus. ꝗ nullam hñt ypothecam.2
etiam his qui poſtmoduʒ ſi?i iuſſu iudicj
capiuntquia ꝗ prior eſt tempore·potior
eſt iure:ut ex · de iux·paquod aut C.qui
Poin pig·haſi decrexo.qd intellige ð his
tini credicoribus:ꝗ ñ ſunt eiuſdem tituli.
ut in p·l.is cui..ſi płes.ſi en eſſent eiulð
tituli omnes ↄcurrẽt eodem iure.ſ. poſtc⸗
riores cuʒ prioribus/ utff· de priuił. cre
priuiłiaff·de bo/auc:iu.poſ: cũ unus:C.
eit·lfi:in prin. Sunt 2 alii effectus primi
decreti ut.i · V. eſt et alius et· V.porro in
reali aũt actione ſi?r multiplex eſt effec-
tus primi decretiet primo ꝗa querit᷑ miſ
ſo actio ex illo edicto ne uis fiat ei 26. naz
hoc edictum ꝑtinet ad oẽs miſſos in pol-
ſf.ne uis fiei-qui ĩ poſ.mil· eſt · l. i. J.i.· Fo
ꝗn ſtatim incipit poſſidere ut·ĩ.Viñ v
agatur. TLercio circa fructus eodẽ modo
ut·S.in ꝑſonali dictuʒ eſt. Quarto ꝗa lo
cat ꝑcipit a cuſtoditet qnq; uendit frue
tum ꝓut in ꝑſonali actione dictũ eſt. ali
etiam effectus in B tradtatu inueniũtur.
¶ Sed queritur an hic cõtrahatur aliq
pcorium pignus: et vr ꝙ ſic ut·s· in prin.
buius 5 ſec dic ꝙ nquia ĩpe in re ſua nã
põt quis obligat ioneʒ hr̃ef/de reguiun
nec pignusff.de pig. ac. ſi rem lʒ caſuali
ↄtrariuzʒ obtineat. ff.ad erebelłdebitor ſi
pignore 2 m quoſdaʒ. C.e. aucẽ- ↄtra roga
tus:de aliis aut effectibus ñ uidetur dubi
um:ꝗa ad B non ꝑtinẽtnõ eniʒ iõ potior
eſt:ꝗa miſſus eſt auẽte iudicꝭ·ſed quia eſt
reĩ Ons res enim ſua eo inſcio ñ potuit ab
alio obligari.C.ad uelł.ſed ſi n. Ivem inſo
lutum dada ñ eſtꝗa quod meum eſt am
plius fieri non põt meuzʒ exde fide ĩſti/

inter ꝓpe fiff.de regiĩurex płibus. Iteʒ

ꝙ uendere poſſit· hoc eſt ex eo ꝙ eſt qñs
non ex eo ꝙ eſt in poſſeſſionem miſſus
¶ Sed pone ꝙ miſſus·iĩ.annuʒ alienat rẽ
ipam deinde.i eundem anum reus uemet

queritur qliter ei oſuletur. Reo- iudex ex

officio ſuo reſtituet ei poſfioneʒ emptore
excluſo-uel ſaltem ꝑ tricicariam actionẽ-
ff · de triti·act. l.i.c·fiet.l.ii· et ipᷣm aliea
torem qui hẽbat tin cuſtodiamꝗa inter
uertit alterius poſſionem ddempnabit ad
omne dampnũ quod ex eo reuerſus palſus
eſtC.de acquir.poſ/ex liberiĩs.ꝭſed 2 ire
ſed ↄotra hoc qd dixi de triticaria facit ꝗa
reuerſus tempore aliensationis nõ poſſide
bat ĩmo miſſus· M·Supra ꝓximo diæit
oↄtrariũ quare uidetur autor fuiſſe ſomp
nolentus qð patet etiam ex allegatione ſe
quenti ·ꝗᷓ allegat.ꝭ.in quo ſumus ꝗd dede
rit illum erroreʒ dixi. S. V. tercio ꝗa intẽ
dit auter hoc ꝙ lIʒ poſfio poſſit dici per
triticariam ꝑ illum ꝗ ui deiectus ẽ-illud
tñ locum hʒ in poſſidẽte· ut dicit.lFa ſu-
perius allegata-ſed iſte paſſus miſſioneʒ ñ
poſſidebat tẽpore quo miſſus alienauit ̊
2c-Circa triticariam aũt ſciant canomiſte
ꝙ eius ↄditio irregulart eſt·i· certa regła
non oprehenditur- qa circa otractus uel
quaſi.et circa maleficia ' quaſi circa mobi
Iia ed ĩmobilia.corꝑalia et incorꝑalia ſuaʒ
pPtãtem extendit ad quox alxeꝗz regulare
reſtringũturet hʒ locũ ubicuq; res petit᷑
ſurnpto largiſſime noĩe rei ut corꝑalia 2
corꝑalia ↄphẽdat: excepta ſola pecina nũe
rata.ſola dico. ꝗa lʒ nõ ↄprehendat ea que
pſiſtunt in nuero. bene oprehendit ea que
ſunt in pondere uel mẽſura:que lʒ ſub lar
go noĩe pecunie oprehendãtur⸗ĩ⸗q:iii. to-
tumffide leg⸗ iCalis ſcri ptura.non tamẽ
oprehendunt᷑ ſub noĩe pecunie numerate-
A/ ubt·ĩ· V· ſi uero agatur.und dic dari ac
cionem in factũ ↄtra illum rõne poſſ iõis
ga equitas. hoc ſuadet:fFf.de preſ. .l.quo
ciens.I. S.ulti:nõ. alii qnt dari utile acti
onem exlilla.C.de acquin· pol-ex liberis
ſed ibi loquieur qñ tradens alni uel ꝑdens
bʒ cam a me et noĩe meo poſſidet·ſed mii
ſus in poſſ.ſuo noĩe poſſidet· Item contra
alienantem datur actio in factum ex illo
edictode ali:iu:mucã facta. ¶ Sed utx
miſſus ex primo decreto poſſideat ſuper
hoc diſtingue:nam aut agitur ꝑſona li ac
tioneaut reali · · Sunt hec uerba Iaci-
bal ſch ad dbleg cũ.que breuius põit in
d.miſſus aũt. :·ſi ꝑſonali miſſus n poſſi
det indiſtincte. ſed detentat ᷣm oẽs · ff. ð
act·poſ.poſſideri.5fi ·f· utipoſſ: ſi duo

☛A —

RN

0

5.creditores ff. de damp ĩnfec. ſi finita·S·

iuł.et dii.S.Ct· ꝓx · ꝭſequitur· V·porro· ſi

agatur 2 ðtinebit donec aduerſar 9 tedio
affectus ueniat rñſurus ut in pre I. is cui
H.i.2. eX ut lite n contqmn:in alne- nã

lic et actor ſiue creditor mittat᷑ in poſſeſ-

non t dñs ſeu reus efficietur de illo loco

in pre. l. is cui in prin: et in preAl.poſſideri

in fi:et in preꝭ/iuł.etft· quo legatorũ-
I-i. Squeſtum.mſi iudex ex officio ſuo il

lIui iubeat recedere ne actor et reus ad riæ

as ueniant ſi ambo poſſideant· Ide io.
de deo·iiii:colump. J ·ar · ſt:de uſufſi cu
ius5§ſed ſi inter duos ał. incipit.l. equiſſi
mum et ał·ſi uſuf·et tunc iudex poterit
conſtituere quis bona illa debeat tollere.
¶ Sed cum ĩ perſonali actione poſſor eꝰ
pelli ñ debeat de poſſione· ut laʒ di.que
ro qualit᷑ fiet miſſio in re mobili· No:oñt
quidam ꝙ cũ f łt miſſio dʒ expelli. lecus ſi
in ĩmobili:ar in plis cui. !· : ꝗ lega-
torũ.V. in ceteriset Dy. dicit ibi eſſe ca
ſum qõmsꝑ id quod hic ſequitur:.c eti
am ibi textus ꝙ legatarius miſſus in poſ
leſſionem ſic res hereditarias cuſtodire dʒ
ut neq;ʒ heredi auferantur. neq; depereant

deterioreſue fiant. pmittitur tñ ꝙ paiſy

miſſionem illos oſumere ñ poterit quoru
cuſtodiam hʒ miſſ· ubi dr ꝙ miſſus
in pol.cuſtodiet fructus ne diſſipentur 2
diſtrahet eos qui ñ poſſunt ſeruari. 2 eod
modo vr̃ ꝙ miſſ cuſtodiet rem mobilẽ
ne diſſipet: uevtn in ciuitate bon. res hu-

iuſmõi ſequeſtrant᷑cuʒ inter ciues 2 ſcola

res eſt qõ quod fieri vr otra iura ſiue agat᷑
reali fiue perſonali actione.ut ex de ſeque
ſtra.poſ:c.i. ꝓpe fi. ſʒ hoc iõ fix ibi ga de
ſcolariuʒ formidatur receſſu ff.ꝗ ſatiſda-
co.ſi fideiuſſor·Sfi. Cum auũt eſt qõ inter
ciues:tunc fiet miſſio in re mobili nec ex
pellitur de poſpioneſed poſſor hʒ rei cu-
ſtodiam 2 facit tediuʒ ſuꝑ ea. Sed qualit᷑
Põt facere tedium ſup ea ſi ali eſt in poſ
ſeſſione rei mobił.dic de hoc.⁊ de aliis cir
ca hoc ut.ĩ.vV. porro in perſonalibus.
Sed ꝗs excolet terras cum fcã eſt miſſio
T pol:.dico ꝙ dñs et debitor ſi uult.ał.rriſ
ſus id faciat · f/ut.in polſlega. is cui. · g.
legatoꝝ· MH·Dicebat Dy. ubi.s. qõe.xii.
ꝙ idem nõ·iĩn.l.pretor.in prin.ſt.de rebuſ
auc.iudi:poſſi:ad ideme:t.in uenditione
.i. Icem locabit ut ibi d hoc·5. e ·6, prĩ
v.quinto cũ ſua remilſubdebat Dynus
ſi ueniſſet dies ſo'onis cultura ſi Pectarz
ad creditorez ut no:e.l. is cui. 5. ꝙ ſi logt
eñ ibi de die oſtõnis/q quo ĩ. 5. ĩpatore.l.

lſuc ubi s. 5

·¶ Si uero agatur realitunc miſſ in

pol.ex primo decreto poſſidʒ uere non tñ

incõmutabiht᷑:ꝗa ſi reus-ĩ annum uene-
r t reſtituetur ei poſfio ut in pre:decre
qm:S. in aliis.etC. preſ.xxx uelxlan-
ſi quis emptionis./penultet.ex · de eo ꝗ
mit in poſ.cã rei ſer·ꝑ totuʒ/uerumtñ Iʒ
poſſideat.non tñ uſucapitmſi poſt annuʒ
fm aʒ·cy.iO.gof.et Roff. . et Gui:de
alii aut ut bulet iaco · -
ubi.s. vV. in reali aut. Iᷓ·et hu:et ber·2
ſi omnes canomſte dicunt ꝙ ñ uere poſſi
det ſed cuſtodit. ſicut et in ꝑſonali cictũ
eſt. ff. de acquirt.polpoſſideri.Sfi.ff. ut ĩ
pol-lega.ĩs cui in prin. 2 in preS:- in alns/2
ex· de off.or.paſtorahsin fi.2 de do-2 cõ.
otingit. In quibus r poſt annuʒ ueruſ ef
ficiatur poſſor.ergo vr ꝙ prius nõ erat-
ex·/ de eo ꝗ. mit.iĩn poſca rei ler · c.penł.et
fi ubi dicit cã cuſtodie ad ideʒ facit e.ti.
ca:I.2 Pm iſtos anno elapſo incipit poſſi-
dere quaſi o decreto interpoſto nam tin
oꝑatur ĩ realibus tra nſcurſus aniquãt uʒ
in ꝑlonalibus m cretumprima opimo
mihi magis placetet quod r in pre. dec.
uerus efficiatur dʒ exponi.i.incõmutabi
lis:ꝗqa uere poſſidebatĩ.annuz ſed ↄmuta
biłr· et hoc ꝓbat pre· decrepaſtoralis in
fi:ibi ubi dicit poſt annum recuꝑare poſ
ſet.·ꝛc·ergo pᷣbet ꝙ cã amir̃at. ex idẽ patʒ
in pre.ꝭ.·in aliiset ad hoc etiam facit pᷣ.l.
ſi quis emptionis.et ex · de ſequeſtra·poſ-
c.i.in fi-ſi igitur uere poſſidet ano elapſo
ñ cogitur reſtituere reʒ reuerſo.miſi ꝓbet
ille de iure uel de io ſuo ut in. O·ĩ aliis.
¶ Sed ꝗdiu audiet᷑ uolens ꝓbare de ñio
Ho.:uſq; adx.ãnos inter pntes F·xx. ãnOs
inter abñtes:quia ex eo temꝑe fuit poſſeſ
ſor ñs:uel ſaltem huũit iuſtu tituluũ poſſi
dendi:pm baga. f.de publil. ii. in fi.ſᷣ
enim tituluʒ n haberetñ fieret cñs· C. de
prelſ.x.F. xx· an.l.iĩ.ĩ. V·ſed uſq;· M· patzʒ
Eproxime dcã/ꝙ· . iſte loquitur ò mil
ſo in reali a de tal dy.ubi/S.in·x.q tenet
miſſuʒ in reali poſt lit·conti· uł qſi contt.
Preſcribere ſpaciox. uel ãnoρ ut no- in
lI-n. C. ubi in rem: añ litem uero ↄteſtatazʒ
an lapſum anni n incipit preſcribere in ꝑ
ſonali vo quia ñ poſſidet eo tempore non

preſcr ibit/lʒ poſt.xxx.ãnos repellit abſen

tem quatumcunq; cauere uelit ut no-in
aut᷑et qui iurat.et in autẽ.de exhibẽ · · ſi
uero·ĩ.xx. 0O anos rediens et cauens oſe
ꝗt᷑ etiam poſſeſſionem niſi res ſit uendita

uel adiucdhcata. ſic loquantur no-in p.l. ii.

et in· l.oſentaneum.quomodo et qñ iu.

96—

õ

eb ſic intelligas que ſequunł᷑ur.Icire debes

ꝙ Ia· de ra.2 pehec duo dcã inpungnant
dicentes de miſſo in reali ꝙ longa preſcrip
tione.x. uel.xι anno;g- ſe tueri non põt cũ
illa ñ ꝓcedat ſine titulo·C. de preſcrip·lõ.
temp:l.iiiiet.v·primuʒ aut decretuzʒ nõ
dat titulum.ffde dapinfec ſi finitxa.· u
lianus:Fᷣm decretum ñ oceditur.2 ſi ↄocede
retur ſolam poſſeſſionem cerneret ergo
lola traditio ſine titulo ñ ſufficit nec ꝓfiẽ

ff.de acqui re:do.l. nunꝗᷓ in pr in dicendũ

eſt ergo ſcᷣm cos: ꝙ; uſq; adxx. anos au
dietur miſſionem paſſus in reali quoto tẽ
pore ſine titulo habili cõplexur pſcriptio⸗

C. de pᷣlcrip·xxx·an.l:ſicuxex.lſi quis ẽp

tioms Cynus aut qui hoc dictuʒ poſuit ĩ
l.u:qxii.bene fatetur ꝓcedere allud dem
Dyq quod ſcripſi:ĩ· uidenð· . hoc quo
qʒ in fi ꝙ põt iudex ſtatuere:tempus p9
quod de ꝓprietate ñ audiat᷑ ibi uide ſcom
etiam dictuʒ ꝙ paſſus miſſionẽ in ꝑſonali
poſt·xx:ãnos non audiatur. improbant
ꝓ. eo ꝗa miſſus ñ poſſidet et ſic nec uſuca
pere nec pcribere põtff.de acquirt.pol. l·
in:ꝭ.fiide uſuca.lſin.de regu:iunſin poſ.
E.vi.ſed forſan glo. Dy · er alii uoluerunt
dicere preſcriptionẽ ꝓceſſiſſe non iure uel
eius dnio-ſed otra ius offerendiſed hoc
ſunt opiones otrarie de quibus de pſcrip·

xxxX·anog.lcuʒ notiſſimiꝑ glo:et pleniq

ꝑ Cy · ut dicit Ieronimus in Cronica. v. li
bidinem detrabendi que uiget in multis
uitare nõ põtimiſi ꝗ oio nil ſcribit, Eſt mi
rabile ꝙ oẽs notatores ↄocordant cũ glo· de
tractores diuertunt. Saltem diſtinæiſſent
an opponatur preſcriptio otra ↄtumace⸗ʒ
miſſionẽ paſſum:an uero ↄtra terciũ. S·

COuid ſi miſſus leit rem alienaz eſſe di
cit baga.ꝙ plcribet predicto tpre·ſi tpᷣre

miſſioms habuit bonam fidem. Iʒ poſtea
habuerit rei oſcientiam aliene· ff. de uſucts
Iis qui: Sfinali.C. de uſu:tranſferendo.l.
i·. Si autxem a principio habuit malam fi⸗
dem ſecus eſſet.ar· ſt· de iudij· ſi pretor.5-
fi:xu dic ut ex. de preſcrip·cfi :· M uide
1·5. iuX. . quid ſi alius 2 . . ſequẽꝗ fue
runt etiam baga. et quod ibi remiſ 5 .
¶ Quid fſi res illa tũc erat alterius et nõ
rei.diit ꝙ ñ pᷣſcribʒ otra eũar· ff· ð noæ.
electio:ꝭ·fi:ff·de regu:iurt. non dʒ 2· l. q
nr̃marↄtra ꝙ ñ tam facto alteriq ꝗᷓ iup
publico ei preiudicatur arff,ð uſur. l.i.
ff· de damp· infecdapnum:ꝭĩenam et nõᷣ
dño bona fide tradente queritur uſueapio
bona fide aceipienti aduerſus omnnẽ důũᷣm
ut inſti·de uſu·ꝭꝙ auxemet ar ff· ð re

iudi.ſepe et in auł. ut ſpõſali. lar..rurſ9.

¶ Sed que eſt rõ ꝙ miſſus ĩ perſonali nõ
poſſidetin reali uero ſic HI· 6. uidendũ
V. ſed que eſt rõqueritur quare m dcre
tum interponit᷑ in prima et non in fa..
Gndeo· · ᷣm Kofð bo.auciudi.poſ.
circa medi. .Itẽ queritur que ſit ro..
qñ ago ꝑſonali:ago ↄtra illum ꝗ mihi cb
ligatus eſt ex otractu uel quaſi maleficio
uel qſ unde ſi mittor ĩ poſfione ꝭʒ ꝓ men
ſura debiti declarati/ut·s·t· ꝓx·5·ſequit᷑
1porro.quodam exordinario iure mihi
ſubuenitur:iꝗqa ut ita dicazʒ nnttẽdo eſſeʒ
in poſſ·.ꝑſone que obligata eſt· 2 ñ in pol-
rei que oblhgata ñ eſt ſcut et ał. in dehcti
perſona pumenda eſt ñ res que ñ deliquie
ut in autẽ · colł. in.de mãprin· S oportet
ſed quia ꝑſona libera poſſideri non põt ut
ff.de acquitpol:cum hides· 6· fi.2 (· de
pig · cii: ideo mihi ſuccurritur in rebus ñ
ut eas poſſideã led ut cuſtodiaʒ donec te⸗
dio affectus 2c ut in decre: qm frequent᷑·

Sefi:et ubicũq; ius dicit aliquem mitci in

pol·cã rei ſer·et ꝙ cuſtodit· et ꝙ tedio af
fectus ac. intellige ĩ ꝑſonali loqui ñ in rea
li Fᷣm Koſf. H ubi-S prox Gi Sed
cerce nõ eſt ica in pre:decreqmm··in alns
ubi dicit tedio affectus. 2 tn loquit᷑ reali
Hdefende Rofquia locutus fuit copu
latiue uł hie ñ alternatiue· in reali au
tern ideo miſſus poſſidet · quia qñ ago in
remdico rem meaʒ eſſeſicut in rei uẽ · uł
ius in ea mihi cõpetere ſicut in ypotheca
ria et in ofeſſoria et in alnis realibus· 2 fic
tunc agendo ↄtra ꝑſonaʒ ago otra illuʒ ꝙ
nullo iure mihi obligatus e⸗ ſed ideo agꝑo
ga tenet remut inſt ide act·i·et ideo ſi
plona citata ñ ↄpareat dignum eſt ꝙ mir
tar in poſ.rei petiteet ꝙ poſſideam cum
hoc ſit ordinarium ut exquo ñ eſt ꝗ defẽ
datꝙ rem illam poſſideam quã dico meã
uel me ĩ ea ius hr̃e preſertiʒ adhibita ſolẽ
nitate de qua dixi.S- : ſequitur in pri ſ
in noxali nullo defẽdente ſeruuʒ noxium
datur mihi abducædi facultas. ft·d noxa-
electio:·Fi/ fi- male ergo ꝓnũciant iudi
o dicunt/mitto te 1 poſ: cã rei ſer ·
Koff/quod dic ut in pre·· ſequitur · V· ſz
ñ uidetur· ¶ Miſſus ergo uere poſſidʒ 2
fructus rei ꝑcipit· ſicut et creditor ↄuen-
tionalis ut· C. de pĩg/acliĩi Iicet hic ñ te
neatłur de ꝑcipiẽdis ut ille· ſed de ꝑceptis
tĩ ſi vxumax.I.annuz recuꝑat pol ut ar-
ff. de boauciudi.polſ:pᷣtor.lii. et. S.eſt B
terea ᷣm Roff. non tñ facit ſuos. ut dixi-

·5·reſtat · V. hoc aũt · ¶ Sed ꝗd fi miſſ

—

N

N

AN[

in pol ex prio decreto deicĩt᷑ nunqd põt
petere reſti.ſiue agere interdcõ unde ui-2
quidem ĩ reali põt. I Idem Dy ubi·5.
qõne· x. ſecus aut de miſſo in ꝑſonali. qui
nec ciuiyr·nec naturaliter poſſidet- quare

tale ĩterdictuz ſibi opetere ñ põt ſm euʒ ·
Fm nos ꝗ dicimus ꝙ uere poſſidet in

hoc ocordat papa ꝓut no· in pre · c.otĩgĩt
Alii uero ꝗ dicũt ꝙ ſoluʒ cuſtodit dicũt
ꝙ petere pot reſtonem odictione exililla

C. preto.pig.l·fi·xvi·q:vi. placuit.iii⸗

qiĩ reintegrãda nõ tñ aget interdicto vñ
ui. utff.de acqui/polſ.polſſideri/5.fi:quod
non datur niſi poſſidẽti deiectoff-de ui 2
ui ar- In. l. I. S-n autem aln et/5⸗-hoc inter
dictum2 eadem rõne uidetur ſcdm eos-
AH· B ponit iacolub dubio forte Hoſt·
ut᷑ ſcripſi ĩ decre ↄtingit· ſuꝑ ult· gloi fi ·
placet ꝙ talis detentatio quam hʒ miſſus
iur 2 udio auẽte ꝑet odictionẽ ex illal-
S·ꝙ nec condictiex·lſi quis in tãtaʒ·C.
unde uiſi ꝗs in tantam de hoc et an agaz
interdicto utipoſſi· no.ĩ pre: decre· otĩgit
et ᷣm uincenex· de ſequeſtrapoſ:·ciĩ. Si
ergo miſſus expellitur uł impeditv· uel
nñ admittiturhʒ ius quo ad petitorium 2
poſſorium ᷣm Roff · M· ð primo decre-
56. Item queritur an. quo ad pet itoriũ
qm hʒ ypothecariam ut· ff·de pig acd.ñ
eſt miꝑhʒ enim ex tali poſ· pretoriũ pig
nus ut ibi et.S in prin-huius5. quare hʒ
ypothecariam/ut·C.qui po.in pi.ha.· l.ni
et · C. ut in polle·ſi poſtꝗᷓ· et.lqui legati.
oſſorium autem hʒſiue expellatur.ſiue
n admittatur ut ff. ne uis fi-ei ꝗ in polſ-
miſeſt· l.i.ff.ut in poſ.legais cui:·mil⸗
ſusff.de damp:infec.dies· ꝭ·ii.in quo for
ma libelluʒ ut:ĩ Ce eo ꝗ mit in poſ: cã rei
lſer.v·porroet ſequen: in ꝑlonali aũt miſ

ſus in pol ex primo decreto ñ tenetur rei

uen:cuʒ ñ habebat facultatem reſtituen
de rei.quia tin cuſtodit m papam ali cõ
tra ꝓut no in pre:cqm.ſi aut · A. ubi
ſcripſi ĩ glo.u.· Eſt a2 alius effectuis pri
mi decreti.nam miſſio unius credieor
deſt omnibusC. de bo auc.iuchi:po.l. fl.
¶ Sed quid ſi iudex ad poſtulationem ac
toris dedit ſibi poſ: reo ñ citato legittime
nunꝗd ꝓderit actori tłe decretum dicut

quidam ·. M.benedictus et Iaco/bal.v.

Item quid ſi iudex ipoꝝ etiam fuerunt al
legationes in otrarium que ſequuntur io-
de deo ponit hoc de primo decrein · Y · col
lumpna.·ꝙ ſic· qa licet decretum ſit in
iuſtuẽ tñ tenet.ar·xi.qilic.i.nec miſſus
eſt ꝓhibendus.nam iuſte poſſidet ꝗ aue

tore pretore poſſidet..de acquixt poll-
i. ff. de reli2 ſump fu.l.at ſi ꝗs impe diat
6·1.2 Pterea functus eſt offõ ſuo bene uel
male decernendo:ex de off. dele-in lris ft.
de re iudi iudex 2 ↄuentus petet in int᷑ re
ſti-ↄtra imniuſtum decretũ ar· f · de iudi.ſ
pretor/S.marcellus.et de dampinfecſi fi

nita. S.ſi forteet de priuił.cre. imꝑatorel

et iunge quod eſt·ĩ.· v·quid ſi ipe dic con
tra- et reus ſua auẽte põt inpune miſſuʒ
ꝓhibere cum factuz iudicis niſi ſit legit
timuzʒ ñ teneat f-· de regu.iusi fcmi a iu-
dice·ex. de oſti.ecciain fi· C. F.x· de iurt

fiſci. ꝓhẽ tumdecretum enim Buiuſrnoi

interpoſitum vr̃ iplo iure nõ ualere ft · de
rebus eox ꝗ ſub tu.F cut. ſunt.magiĩsS
ſi es alienum..· de tranſac cum hii · h p̃
torunde vr ꝙ iudex illud poſſit reuocare
ex. d̃ accuſa:qualiter. i. Item dicit lex ꝙ ſi
iudx uẽdit bona n latitanti tanꝗᷓ ſi latita
ret.ñ tenet uenditio ipᷣo iure· ut in pre.l.
fulcimus·/ſi quis bonatalia enim que in
facto ↄſiſtunt et pᷣcepta iudicum quociẽſ
malefcã ſunt.poſſunt ꝑ ipos iudices reuo
cari.quod dic ᷣm innocnii ut no-in pre
cin lris. Bal.nota hic. ꝙ nõ ualet tenuta

data reo ñ citato legit ime adde ꝙ tenuta

que poteſt dari tp̃re feriato põt eodeʒ tẽ
Pore reuocari.noſ?de euicl minor ex de
oꝑ:no.nũ.li.qinuũciatio ꝑ Iaet ſi ualuit S
bent r̃fũdi expẽie actori ſi ñn ualuit debet
refundiĩ reo per l.f.de udi:eum queꝭ te-
mereualere autẽ põt h ſtatutum hoc dic
tat uel in caſibus in quibus non ſunt ferie
ꝓbter fauorem câe uel ꝓpter fugam rei-
ut no.C. de feriis.l.fi.ĩ glo.ꝑua qd no.
¶ Et nõ. l. ᷣm eundeʒ Iaco.bal. · ga
iuſſus poſſidere cuius uerba durant uiq;
ad. . Item ſᷣm Rof· multe tñ allegatioeſ
adduncur. · ꝙ ſi miſſus in polex primo

decrè, nõ admitcitur ad poſſionem iuẽẽ
mãdatum ĩudicis ſuper hoc ꝓditũ eſt ei

auxilium.ſ.pᷣton edictum ſiue miſſus ſit
in poſ.cã rei ſeruandeſiue noĩe legatorum
Riue noĩe uentrff.ne uis fi:ei.qui in pol.
rril. eſt l. i. S. eſt aut generale et.S· ba
¶ Exquo nempe pretoris edicto triplex
ſurgit auxiliuʒ primum ipᷣm edictum ꝓ
hibitoriumper qð ꝓhibetur ne uis fi ei
qui in poſſeſſionem miſſus eſt ·f· eadẽ.l·
i:in princi.5·hec uerba: Scm eſt iudicis
officium cuius ptãte induci dʒ in poſriõzʒ

uel ꝑ officiales ſeu per milites ad hoc dpu

tatos· Mdicit iaco. ꝙ in lõbardia militeſ
iuſticie uocãtur.J· ·e. ſi quis miſſus in
prin/et.l.ſuo et hʒ actor optionem quod

O △

AN

mas Nrlect

iſtoxꝝ beneficio) malit eligere.ut in pre.li
ſi quis miſſum. et.ff· ut in poſlega. is cui
§. miſſus.2 hec duo datur ei ꝗ miſſus en
dum tñ in pol uemt ſiue ſit ꝓhibitus ſuo
noĩeſiue alleno:ffne uis flel. qui in poſ-
mil eſt· l.ſuo quis· Tercium eſt actio in
fem ex eo ediéto ꝓcedensꝗa fuit ꝓhibi
tus.et datur miſſo in poſſ. ſiexpellatur.
ꝗa feuſtraĩ poſ:mittitur niſi miſſus defẽ
datur. ut in pre. 6:eſt autet· S· hec uerba

ct:-de ſ pon:querelã in fi:- a de teſtibus ex

pte·A. .· Mandamus ꝗqtenus e ut lite
non oↄteſt.ciii·v. reſtituẽteset etiam de
le·põt miſſum defendere/ut no:S6. prox.
v.ↄpetit etiam quarto cũ ipſa actione in
terdictum reſtitutoriũ- ſ. ut per illud re-
ſtituat᷑ in pol. ut in p.l. ſi quis miſſum/g
cum pcor ꝗqdam. .m.. Iacobus alternatĩe
tñ ſub· V. quo.S:et Rodoy:pᷣceptor roff⸗
ut ipe roff. no- in-t. ne uis fi-ei 20· Pp9 prĩ.

ct reddebat rõnem ſpẽalit atis ꝗqa cuʒ mu

lier in poſſionem mittitur noĩe uenext de
bent ei oĩa exhiberi ſine ꝗbus ad ꝑtum ꝑ
uemire non põt f·de uẽ in pol.mit.l.ĩ. ⸗
ſi mulier:et.l.curatorin alns ergo caibus
interdictum ſit ſolum probibitorium ut
uerbuʒ ſonat ni reſtitutoriuz ſed ad reſtõ

nem agatur ꝑ adtionem in fcm ꝑ off ici
um iucdicis ſed Kofftenet orrarium- ĩdu

cit Ricam ne uis fi-ei qui in poſſᷣ· mil.eſt
n dicit miſſum mirri: licet aliqui ſic expo
nant:dicit etiaʒ gẽa exempli poſitũ fuiſſe
in. §. cum pretor onoοα àâä or de miſſo no
mine uentr dicũt ꝙ ſepe iuriſcõſulti ubi
habundat exemplis. ponuũt unum tm ff⸗
adl-acqui. ita uulneratus cirea fi-d ui et
ui ar.l.i:adl. cor· fal-l.ſi quis obrepſerit
hoc ocm · ſ. ꝙ ſit etiam reſtitutoriũ placʒ
acur in pre··cum pretor et ibi ſuꝑ Rica
autor etiaʒ de hoc format libellumĩ de

eæo ꝗ mit- in poſ. . porro: et eſt tercius li

bellus qui etiã fuit roff· ·th dicunt illd
ſpeale cum mulier cã uentris mittitur in
ol: ga dicit ſe pregnantem ex teſtatore-
Be ꝗs mittatur in poſfionẽ rei mee
norra me ſed otra titium poſſum ꝓpria
auctoritate mpedire:l:i.6. ſi quis ideoff.
ne uis fi:ei ibi ꝑ Iacode are: Item ↄſtõ ſi

quis in canta opetit miſſo ex primo decre

to· m Iaco· S.·. ¶ Competit aut premilſ
ſum edictuʒ ꝓhibitorium otra doli capa
cem:unde pupillus ꝗ nõ eſt doli capax 2
furioſus hoc edicto n tenentur.ffe·l. i. 6⸗
hoc edcõet· lſuo quis etar.xv/qi. illud
ꝑ eque·et·S· i. et· cſi quis· Item competit
hue Oñs ſiue alcer ei noĩe prohibeat fiue

expellat. ut in pre·5eſt aũt. 2. S.bec a Qio
exde reſtiſpo⸗/cum ad ſedeʒ et ex · do-

et con:ↄtingitſiue quis ſuo/ſiue alieno no

mine ꝓhibitus ſit ut.· 5. . ꝓPx porro hre

a quo legata petunturñ tenetur legatari
is ex hoc edicto · ſi ees ꝓhibuerit in poſ
MHrerum ipᷣius heredis · in hereditariis
enim ñn hʒ locum illud tempus ſemeſtre-

ff.ut in polſ/le.l:i.Gei.et no:lIn.l.ĩis cui ſta-

tim alł6 impator. uenire quando nõ

ſatiſdedit de pſtandis legati· miſi elapſi ſint

vi.menſes a tempore quo ſatiſdatio fuit
etita C. ut in pol.le. uel fideiq:l. certa ẽ
forma.ff. e. is cui. ff. de iudi. ſed et ſi: ii et
ff·qui ſatil: co· de die ff.ne uis fi· ei qui in
Polmitiſi quis miſſus:ꝭi. ¶ Hoc quoqʒ
notãdum eſt ꝙ hec auxilia intra annum
dantur ad intereſſe tin · f.e· l.i · hanc au
tem actioneʒ actio tñ in factum duobus
caſibus ꝑpetua eſt/primo qñ heres nolẽs

ſatiſdare de legato preſtãdo prohibuit le
Satarios. ut ine6- ſeruus cum ꝓhibitus

ex cã dampni infecti.fuit miſſus in poſſ.
utx·ff· de damp: infec/ſi quis miſſuʒ·9.hec
aCtio.et. l. imi. Sñ autem. ar. tñ ↄtra ꝙ ꝑ
petua ſit actio-ii:qireintegranda. Scdo
ut no:ex.d reſti.ſpoł.c.ni. M. In ul. gł.
AIteʒ datur hec actio hrdibus ꝓhibiti
n otra heredes ꝓhibentis. miſi inquantum
ad eos ꝑuenit ut in. pre·6· hanc aũt actio
nem. Iteʒ ſm Koft miſſus eiectus uel nõ
adm iſſus ʒ ius quo ad petitoriu 2 poſſo
riuʒ. quod dic ut:S· · ſed quid ſ. ¶ Sũt
et alia remedia ↄpetentia miſſo ꝗ n admit
titurl.ꝙ ꝓhibens in expẽſis punitur.e&
ut lite n cõteſt·qin.·in aliis:ex. de ſeque.
Polſ· c.i.2 ad intelſe· utipoſſſi duo.·fi.
t·ne uis fi. ei ꝗ ĩ pol.mil.ẽ. Ii.ĩ prĩ Iti ꝙ
eo ñ obſtãte ꝙ ñ admitti᷑ poſt auuʒ ipo
jurt efficitur uerus poſfor/ez&: de do2 cõ.
otingit ff. de boauc. iudi:pol-quamuis.
Item ꝙ ñ admittens põt excoĩcari. ut in

p·c:qmin fietettue . M· 2 ibi no:ber-

prima:v.in.iii glo- cuius fine addidi tria
m Hoſti. et ſi aduertis B deficit auctor
remediuʒ quod hic ſequitur iaʒ poſuerat
2 per eadem iura ueꝝ eſt quod ᷣm ordinẽ
pre:glo:oↄgruentius ponitur hic ꝗ ibi —-
Item ꝙ põt aduerſarium ↄuenire quanti
eius intereſt poſſionem non habuiſſe.ff.
utipol.ſi duo·:iſt.ne uis fiei qui in poſ.
miſeſt· l.i.in princ:Item ꝙ manu milita
ri reus eici põt ff.eſi quis miſſum.2 ffde
rei uen:ꝗ reſtituereItẽ ꝙ pſtet cautiõeʒ
iudicio fiſti· ut exde doet contuma.c.i.

¶ Porro in perſonalibus effectus primi

. —

— ☛◻

—

JN

decreti eſt · m Koff in prima decre
ultra medium· S55 · miſſus erit oneroſ9
debitori ꝓpder cuius ↄotumaciam milſ us
eſt ut in p· l is cui.2 in pre/ðcre:qm. . in
aliis ꝗa ſi dñs intrabit cameraʒ et miſſus
ſimilie.ſi intrabit cellarium:et iſte ſimiłr
et ſic erit ei oneroſus.non tñ miſſus poſſi-
det:nec qñs ð poſfione eiciet᷑ut.S.in prĩ
huius6. in re aut mobili faciet tediũ naʒ
ſi eſt miſſus ĩ poſſionem equi:cuʒ Onñs uo
let illũ ad aquaʒ ducere-miſſus eũ poterit
deuiare et eu ad aliam aquaʒ ducere ſanio
rem cum ipſe hẽat equi cuſtodiam. Item
ſi miſſus eſt in poſ.libri cum qñs uolet le
gere in · t· de treu.et pace. ille uoluet ad ti
tulum de raptoribus E de ſagittarns uel
de imiuriis ſeruabit etiam fructus miſſuſ
et colet terram et alia que cic ut.s ſed nõ
uideturꝙ iſte miſſ hoc tedium debeat
facere· cum ſibi ñ ꝓſitet alteri obſit ut-
ſt.qᷓ rei uen- in fundo.Rñndeoĩmo multũ

fſibi ꝓdeſt quia ꝑ hoc cogetur aduerſariq

rñdere- uel ſatiſdare. ( VItimo· M fm
Iaco·bal. cuius f uit hoc ultimuʒ dcm in
tractatu de primo dec et hoc iiſq; ibiet
et iam ſi ſit· ꝭ·no/ꝙ ſi is ꝗ paſſus eſt mil
ſionem ueneritiĩ. anum coraʒ iudice pote
rit recuperare poſſioneʒ. ſatiſtactio tam̃i

prius actori ð dampnis 2 expẽſ̃ que ꝓpt

eius abñtiam pertulit 2 fine dolo fecit· ff.
de bo· auc.iupoſ.ptor ait.ꝭ·ꝙ ait pretor
ct·ltaq; /2 in pre dec: qin frequenter/5S.
in aliis ex· de of/or.paſtoralisin fi ed de
æo qui mit in pol.ca rei ſer· ꝑ totuzʒ acto
ris luramito declarãdis/ ut. C. & iudi:ſcimq
ec autẽ/poſt iuſiurandũ expenᷣ dico uti-
hbus z neceſſarus. ff-de boauciudh. poſ
pretor ait.S·quod ait·2 factis a tempore
miſſioms.utex· de ſequeſt· poſ.c.i.in fi-
uel etiam citationis⸗ex de do.et otu. cuzʒ
dilecti in fi:de quo dicaʒĩ in titulo ð ex
penſis· Sed ſi miſſus fructus rei percepit⸗
uel in ea dampnũ dedit datur otra euʒ ac
tio in fem q dic ud·ĩ:d eo ꝗ mit. in poſ.
cã rei ſer· V⸗ceterum.et per eãdem etiam
actionem miſſus recuperat quas fecit in
re ipſa-ut ibidem in ſequenti. · et.· V⸗
ſed ponepreſtabit etiam reus cautionem
de lite ꝓlequẽda:C.de boauc.iĩupoſſi.au
ten.2 qui iurat æt in preS· in aliiset iam
ſi fit poſſeſſor ĩmobilium qꝗ otingit ꝓpt᷑
eius ↄumaciam. ꝗa apñ teneretur. ff-

ſatida/co/-ſciendum.a etiam ſi ſit clericus

eam pᷣſtabitff.de ſequeſt/poſſ.c.i.in fiñ⸗
licet ał.ſit ab ea ĩmunis ĩ aut᷑.de ſanc/epi-
6 ſRi quis· et 5. pro pecuniaria- erit autem

ſufficiens cautio iſta ut᷑ in p·decre.de ſe-
queſtra.polci.in fi: et ſic dabit pignora
uel fideiuſſoresf.man:ſi mãdato.S· fi/et
·de fideilib·rogo 5adici ᷣm Ber. I
In.5S.in alns- ſuper. 2. cautione. 2 quod ſe
quitur ibi ſcripſ poſt Hoſtiet pe- 5 uEP
dic ſufficere hic iuratoriam cautioneʒ eẽ
de do/et contu: ꝓutet de ſoluodoardus-
Cui aũt preſtabitur no.S/lſequitur · .
porro.2 adde hic quod nõS· t· ꝓse · .nunc
dicamus. .ſed nuquid ex cõmuiformã
auũt huius cautiõis ponamĩ: de ſatilda.8-
cõ.v.porro· ¶ Et nõ/ꝙ premiſſa coraʒ
iudice ſunt faciẽda ꝗ decreuit actοrez in
pol.mittenduz 2 partibus pntibus ezt d
offarchi.ad hoc/ꝙ ſi eius copia neꝗt hr̃i
puta ꝗa abñs- uel mortuus e ne buius an
nalis pſcriptio curratſed eam interrũpat
dʒ coram alio iudice uel coraʒ publicis et
hõeſtis ꝑlonis ꝓteſtariet offerre cautiõzʒ
ac pᷣſtare ꝙ iuri parebitut ſic poſt anrũ
recuꝑare ualeat poſſ̃ionem ãmiſſam:qd ſi
decernẽs erat delegatus · fiat proteſtatio
coraʒ ordinario hec legunt᷑ in predcõ dec.
Paſtoralis in fi.ł coram papaex· de eo ꝙ
mit:in poſſ.cã rei ſer.c-i.de ocel/pᷣben:qa
diuerſitatem et iunge hic quod eſt.ĩ. V
ſed cuiſi uere płes erant deleiꝗ decreuer̃t
et unius uel duoꝝ copia nequit hr̃i· corazʒ
Pñntibus flat et illi eaʒ recipiant 2 abñte
aduerſario noĩe eius n tanꝗᷓ iudices ſed tã
A ꝑlone honeſte·e·C. cii.et ĩ pre:decre.pa
ſtoralis· et· ĩ· V.quid ſi ipᷣe·a ſequenin fi.
V. excipit ab eo qð dixit ñ tanꝗᷓ iudices
elſſent dati cum cła illa ꝙ ſi ñ omes 2c
¶ Sed ulqʒ ad qð tempus poterit᷑ repe-
tere poſſeſſionem poſt taleʒ interruptiõʒ.
dic ꝙ uſqʒ adxlan. m canones ᷣm leges
uero uſq; ad-xxxiut no- in pre:c paſtorał
æt·I· V. ꝓx· Dñs be nedict dixit ꝙ paſſq
miſſionem qñ lis eſt quaſi oteſt. recupera
bit poſſeſſionem poſt talem interruptiõzʒ
inter ſpacium xan. inter pñtes: uł· in

ter abntes poſtea ñ· cum ſit res Fſcripta a

a ſcientie ut.ff·de nox.2 generałr·xvi q-
m. 5· põt: L Sed nuquid iſte miſſus poſt
talem interruptioneʒ poterit preſcr bere
nõ · berin·e·c. MI·. paſtoralis in glopenł.
et in decre· qm frequenter.s:ꝙ ſi ſuꝑ
Ibi ñ loquitur de interrupta ut patzʒ
in glo.ſed ꝗdiu.·q ſic ꝗa iuſte poſſidzʒ
qui actore pᷣtore poſſidet· ff·de acq· poſ
Ieſſione iuſte alii dicunt ↄtra:fm canones
exquo enim talis analis pᷣſcriptio interpo
ſita. int᷑rupta ẽ per pᷣmiſſam ꝓteſtatiõzʒ
et cautionis pᷣſtationem ꝑinde eſt ac ſi ille

„

De

912

S

4 1

Ne .

1

9

nunꝗᷓ fuiſſet miĩſſus in poſ.ut.⁊ĩ. v.quid ſi
excolcatus. unde uere n poſſidet lʒ adhuc
detineat: donec dns poſſionem recuꝑaue
rit. at preſcriptio 2⁊ uſucapio n ꝓcedit ſĩ
poſſeſſione.ff·de uſuca.ſine poſſione eꝰc·
de ꝓba· ex lris.d preſcrip: caãm ſicut uides
̈m leges ꝙ cum milſſus ex primo decreto
in ꝑſonali n poſſideat. ſed ſolum detineat
ñ preſcribitutff·de dampinfecſi finita
6.ur. & multo minus 'm canões preſcri-
bere poterit fm.P. de Sãpicum poſt pᷣſti
tam huiuſmodi cautioneʒn poſſideat ut
pdi.ſed certe hec ultima rõ non ꝓcedit
ᷣm Koff · M ubi ſtatim ſubdam nã
ſm eum ſi miſſus in actione ꝑſonali quiñ
poſſideat detineat rem ꝑ·xx. an ſine ĩter
Ppoſitione ſcði decreti.ñs poſtea ñ audit᷑
imo miſſ bʒ oditionem ex illa-l. C. d bo-
auciudi-poſautẽet qui iurat.2 in corꝑe
unde illa ſumitur.2 omnis oↄditio eſt ꝑlo-
nalis. ut inſti:de actio. 5ſic itaq; et ofnes
ꝑſonales fere durant uſqʒ ad·xxx. ãnos. ut
C.de oſti:pec.l.ii.vñ n audietur pq· x-

annos nec obſtat quod dr.S/ iſteñ poſſi

det·ſed detentat.et preſcriptio non currit
ſine poſfione:qa illud ueꝝ eſt ᷣm quoſoã.

AH Roff ubi de primo decre-an. V. Itezʒ

eſto qd ſtatim allegabo. S· in realib·ĩn

ꝑlonalibus aũt bene ꝓcedit p̃ſcriptio ſiñ

omi poſoreet preterea quicquid.sS·dicat᷑
ſola cautionis preſtatio ñ reſtituit poſſeſ

ſionem ſed ſoluʒ interrũpit annaleʒ pſcrip

tioneʒ. Immo poſt eaʒ preſtitã eſt poſpᷣio
reſtituenda:ut ex de eo qui mit. in poſſ.
cã rei ſer·c.u.ad fi:et in prec.paſtorał ad

fiiet miſſus tam diu ĩ reali poſſidet donec
reſtõ fiat: Item non dʒ miſſus eſſe deterio
ris oditionis ꝗqa iudicis auẽte poſſidet uel

detentat:poſt ſcᷣm aut decretuʒ bñ pre-
ſcribit quis.utĩ · nũc dicamus. .2 nõ-.
ꝙ poſt· in fi. hec aũt ꝑſonalis cõpetit iſti

ex legis oditiõe ut diæi ſcm ea que no·S
jquid ſi miſſus .· ¶ Sʒ eſto ꝙ miſſus ne

queat poſt·xxx anexpelli.quod omoduʒ

hʒ inde cum ñn poſſideat.de hoc in li.roff.

in.C.ð ſcdo decreto. M.de primo decreto

eſt penul.collump. . Item eſtoet ̊ ſolã

dicem ꝑ quem fieri poterat uerus poſſeſ

ſor. uel dñs ſcᷣm uarietatem caſuũ.prius

auũt habebat illud petitorium et poſſeſſo
rium de quo ſcdðᷣm eum qcm eſt· S· V. ſed
quid ſi miſfus/2 illud hʒ et nunc otra otu
macem exceptionem ut eſt dictum J·

(Sed cui preſtabit᷑ cautio premiſſa-dic
ꝙ iudici ut diæi.S.· V·et no·ꝙ; premiſſa

hoc ſi põt haberiex de eo ꝗ mit.ẽ poſ.cã

rei ſer· c·iĩi:et · iii ꝙ ſi pns non eſt iudex p

ſtetur parti/e·Ct.c.i. ſi uero uterqʒ abſit
ſterur publicis ſeu honeſtis ꝑlomis.ꝗ re-
ci piant noĩe abiit. ut in prec-paſtorał
in:qiii.S:ſpaciume·d ap/ſi iuſtus.2. ĩ.
de ſatiſdatS.uiſo..ſed ſi quis · ꝙ ſiñ ſit

ꝗ recipiat ñ ĩmputatur eiar ff· deleg.i.ſi

Ffundusexc · de ap.ex rõneex· S eo ꝗ mit.
in polſ.cã rei ſer· cum ſicut. ¶ Sed nunꝗd

coram ecciaſtico ĩudice tin poterit cau

tio preſtari · dic ꝙ corã quocunqʒ habẽte

iuridictionem et quilibet ĩudex acquirit

pᷣi miſſo utileʒ act.ut.ĩ.ĩam dicet᷑.ſi emʒ
hoc fit coram tabellione ut in:c.paſtorał
multo fortius coraʒ quolibet iudice qui ẽ
2 publica 2 autentica ꝑſona. ¶ Sed ꝗs iu
dex recipiet eam cum coram delegato ca
uertitur · nec ip̃e haberi põt.dic ꝙ coram
ordinario/ut dicit decpaſtoralis qd intel
lige de illo in cuius iur dictiõe res ẽ ſita.a
qui ał·de cã illa cognoſceret. niſi ſpẽaliter
ↄmilſa fuerit.eðc· de fo/ope.lʒ.2· C.ſaneue
rũtñ corã quocũq; fcin tenet ut iaʒ dixi.
¶ Sed quas appel at predec· publicas ꝑ
ſonas·dic ꝙ tabelliones qui habent publi
cum officiũ.C.de epi.a cleri: orphanotro
pPhosuel epᷣmG.de epiaudiſcimus. 2. i.
di⸗ius publicum uel ðfenſorem loci.xvi-⸗
qiii·/põt. C.de an.eæccep. ut perfecti E
quẽlibzʒ qui ẽ in dignitaxe F'officio oſtitu
tus.puta archidecanum⸗ 2 huiulmodi ha
bentes tñ iuridicteide offi. archid ad
ð ap⸗ſi iuſt 2 meliq:exc·de ulſur· in oſti-
gre·xquãquã. M.li.vi.· honeſtas aũt
dicit ꝓpter teſtes quos dʒ adhiber̃ ꝗ pre
ſumuntur digni.niſi cõtra ꝓbeturex· de
reſump.c.fi·. ¶ Sed nunquid ſufficeret
fieri coram una publica perſona Rñnõ
vrꝗa dicit publicas in płali-iiii:qiii.v.
ubi numerusſed dic unã ſufficere teſtibʒ
