fal. Iicetet. c. ad ſallarioʒ:

et de fide inſtru inter· ¶ Cognoſcitur

autem falſitas iſtis modis- Dixit
Vber de bona/ꝙ quedaʒ uicla ptoʒꝝ
erant uiſibilia. qucdam intellectiua.1.

quedam percipiebat uilus. Et quedam
intellectue.quod etiam dixit Cofſfr.in

ſumma huius ti:iiii:colump:·v· item
tollitur. . Primo-quando cum falſo

modulo. M- bum Hoſti. in ſum. de

cri.fal. n. · porro. Et eſt ſciendum

ꝙ inſtr̃m quo ſculpit᷑ buly curia uocat

tiparium/quod nomen riuatores mei
non habuerunt notũ nec alibi memini
me legiſſe. Eſt autem ſciendum ꝙ pars
bulle que habet nomen pape c quaĩ·
quia ſepe mutatum non deficit ed ꝑs
habens capita ſepe defecit et in ſtiloro
mane curie quẽ habeo ĩuenio ꝙ fracta

illa parte fabricata funt alia et quedazʒ

lr̃e ex illa bullateex ꝗbus f uit magna
in diuerſis ꝑtibus ſuſpitio falſitatis ꝗa
corpulẽtõres eff igies capitũ exprnebat
noua bulla ꝗ uet ꝓpr̃ qð alt᷑i opific
miniſterio fabricatu f uit ali typariũ
aptiq· 2 habo formã lr̃e ꝗᷓ papa lcripſit
ad uniuerſos epos-archiepos prelatos.
clericoset uniuerſos xpifideles cuʒ illa
noua bulł· ad fi· ut expmit ut per illaʒ
ↄgnoſcerẽt ueras bullas et credendũ eſt
multas lẽas illiqꝗ formeet buly ad loca
młta t᷑nſmiſſas· 5 Fra bulla fõmatur
que lñis appõit᷑ fłis. Scdo cũ filũ de a
bulla totałyr extrahit᷑ et ꝑ aliũ filũ im
miſſuʒ ĩ ipa bulla fł'is lr̃is iſerit᷑ I¶ ercõ
cũ filu ſub plicarxura ve lr̃e incidit᷑.2 8
ip̃a l̃a excutit᷑ 2 p va bulł cũ ipo fił

fłis l̃is appẽdit᷑ ex dẽm filũ ſub eadem

plicatura cũ filo hi'is canapis rſtaurat᷑⸗
qð ð facili ↄgnoſcit᷑ ſi filoꝝ adiũctio·et
eꝗlitas at tedat᷑· ut· ĩ · V·x · Quarto cuzʒ
a ſuꝑiori pte bulle: alt᷑a ꝑs cordule ſub
plubo reſcĩdit᷑.2 ꝑ ið filu lr̃is falſis ĩ̃ta
reducit᷑ĩ· plũbum. ſec auũt ſi filũ eſſʒ a
muribʒ cõroſuzʒ putrefẽm cũ pᷣuiłia
ſint perpetua· C· de diuer· Rpti·l.ii: et
xxvV·q· ĩi.c.i.ii · et·iii. Quinto cũ in lẽ̃is
bullatis. aliquid per raſurã tenuem im
mutatur· Nã etiam ſi unica littera uel
punctus corrigatur excommunicatus
eſt ipſo iure corrigens· et hãc ſententiã
innouat ſingulis annis curia Romana-

cipitur ratione falſi ꝙ eſt

N

–⏑

irn

ex improuiſo bulletur.

Hoc plemus ſcripſi poſt Hoſtide

fiò inſtrum ex litteris in ult glo- ubi

inuemes ꝙ hec pena locum hʒ etiam in

nota iam formata ꝑ nõrium et ſignata
ac etiam in licten penitentiarii maion⸗

Item quanta eſt difficulcas in habẽda

ablolutione · S-Sexto cum ſcriptura

httere bullate delata et cum calce deal

bata iterum reſcribitur. Septimo cuzʒ

carte cui bulla adherzg abraſe alt᷑a carta

ſubcilis cũ glutiuio adiungitur· Et hee
tres ſpeci es falſitatis de facili poſſunt

cognoſci ſi quis litteram inſpiciat con
ſolem. AIqNimis large recepit autor
uerba ultglo⸗declicet fateor enim ꝙ.
i prima iſtarum-et trium ſpecierum-.

experientia eſt a.led in ſca et tercia

non et hoc ſi in tercia glutiuium ſit bñ

uniformẽ poſita eĩm inter ſolẽ 2 oculos
tota erit obſcura uniformit᷑ ̊ opõtelc
illud diſcerni per latera littere diligent᷑
in ſpecta propter ſuſpitiõʒ obſcuritatt.
propter quam ego modicuʒ abſcinderẽ
de carta ꝑ quod ibi diſcernerẽ 8 facili.
et ſic ſemel feci · ꝓ · Otauo cum is qui
eſt apud ſedem apoſtolicaʒ recipit lras
ab alio ꝗᷓ a papa. uł uicecancellario ſeu
bullatore hoc tamen de conſetudine ñ
ſeruat᷑. Nono cum quis uenit ad domũ
bal latoris et fallam litterã ponit inter
ueraſ nondum bullatas ut ſic cum aliis
Quomodë
circa hoc ꝓuident bullatores ibi ſcripfi
ſuper.v·proiciunt. et audiun quoddaʒ
commendabiy·ꝙ ſi bullatori portanti
lẽas de cancellaria ad bulł.una caderet
ſibi uidenti ñ tñ recipiat illam bullãdã
niſi de nouo illam haberet a cancłlario
S5 Hee tamen due ſpecies falſitatt nõ
poſſunt coprehendi de facił·miſi in mõ
dictaminis uy in formna ſcripture uel
qualitate carteut.ĩ· . 2 qm. Decimo
cognoſcitur etiam falſitas in adiuctiõe
filorum 2 in collatione bulł diligenter
facta cuʒ uera bulla. M Vt i ſcripſi
ſuper. .collatione non erit dare ꝙ per
talem collationem non diſcernat᷑ fritas
-Vt attendatur an ſit mota alicubi
uł obtuſa. ub inequalis uł depreſſa hec
omnia leguntur extra de crim.fal.lhcet
Vnde Forma filuʒ ſtilum litura
membrana ſigillũ· Hec ſex falſata dant
ſcripta ualere pufillum. H. Hos vſg
poſuerat Io/de deo loco.S. prius alłato
in fm̃. Guił. ang?dat alios 1os-Bulla
litura ſtilus manus altera raſio filum.

Si Wen⸗ faciũt ↄgnolceĩ lcriptũ

Fiat autern collatio ſic attendes
enim ꝙ ex una parte bulle debet eſſe
ſcriptum nomen pape litteras ↄcedẽtt-
debet etiaʒ habere circuitu orbicularẽ
de punctis· MI In hac addite ſunt vi.
roſe quod lʒ aliqui reprehendant poſſet
multum cõferre propoſito· ſcʒ falſitat
inueniende. 5- Ex alia parte debet eſſe
caput caluum pauli:et hyrſutum cuʒ
barba proliæa. et caput Petri granatu-
et piloſuʒ:cũ barba rotunda et granata
2 utrumq; caput circumdatur circulo
punctorũ et inter ipla capita eſt crux
ꝓlixa habẽs in ſummitate unũ pi ctuũ
et aliud in fine ſtipitisſed 2a ſuper ipa
capita eſt linea litterarum continens:
S.Pa. S. Pe. Habet etiam eadem pars
circuluʒ orbicularem de punctis et bñ
bene conſiderans eſt numer punctoꝝ
MH Habzʒ et hec quedam ſigna ſecreta
quorum unum eſt mi; notum: per qðᷣ
iplo primo aſpectu ↄgnoſcerem fallaʒ

bullaʒ. - (L Porro ſigillum imꝑator

tale eſt·. M Quomos poſt coronatõz

utitur etiam bulla aurea- ui in clem-

de iureiuran romani in fiet quod i8
no· · Habʒ eim circulo orbcularias
litteras has uidelizʒ· S. Frederici rõnoꝶ
imperato et ſemper auguſti: et infra
circulum eſt ſculpta ymago imꝑaton⸗
in ſolio imperiali ſedentis. Et in capite

regale dyadema hñ tis in manu dextra

ſceptrum.2 in ſimſtra pomum rotuda
tenentis · ¶ Item excipitxur ò Rptum
ꝙ eſt cancellatum uł raſum in loco ſuſ
pecto:uel uituperarum ut in predic.c.
hcet. quinta. extra de fide inſtru int᷑
55inſtrumentum quoq; · ff· ſi tab· teſt·
nulexta.l.i·pe.extra de priuił cum
olim propter puta in data- uel in annis
cmi ut extra de relig/do:cũ uenerabił.
ſecus ſi in facti narratione.extra ð fiᷣ

inſtru-ex litteris niſi ſit modica raſura

que ſapientis animum nõ immutat eæ
de cri·fal.c.fi.f·de bo.poſ:m tab: l.iĩ·
5ſi roſe · [Hec fuit ꝗnta in numero
Hoſti.ꝭ.pede quo.s.remittit etiaʒ ad
ſummã de fide inſtru·6. quibo inſtr̃is
1 · ꝙ ſi inſtt̃o ubi dicit ſe alias exc epti
ones poſuiſſe · · ¶ Item ꝙ littere in
ſillabiset ſillabe in dictõibzʒ:et dictões
in linea magi diſtãcte ſunt in uno loco
q̃ in alio. ul ꝙ lues· XATIä-i- macula- uel
ſordes.Iob.xx· Lues que fecit oĩa· ·
Eſt in carta ut in predic:dec· inter.C.

Frapes, rper ri

*

⁸£

A
*

AN O W

Sed evra priuilegium circa fi. ðfectus
tainæ ſillabe no uidet᷑ obeſſe⸗ſ·8 man-
teſtõ qui habebat· C· de formulis p to-
uł etiam lictere ut extra de fide inſtr.
ex ꝑte· ¶ Item ꝙ bulla cerea· plubea
eſt diſſoluta/E &tructos hʒ caracteres
C. de edidiui.adri.toł.l.fi· C· de teſta.
l·pe.ff. ad.lcorde fałpaulus · F- et-l-
iĩ· 5. ꝙ rat ionib:et. l. qui teſtã · f· ð his
que in teſta:delen·l.i.in prin/et· l· can
cellauerat ¶ Item ꝙ littera nõ eſt uni
formis. ſed diuerſis manibʒ eſt ſcriptuʒ
ut in predicto/5 inſtrumentum et in
predic.c. cum olim propter. ¶ Et qm̃
ex forma ſcripture falſitas deprehẽ h
ut· S. V. ix· nõq; m modum curie Ia
dʒ eſſe quadrata · 1. Quãtum ꝑcipio
plus abhorret curia fõmam longam .
latã. unð ſepe uidem modice ſcriptur
las mulcũ latas 2 curtas. Quar̃ hodie
ſir pulehrior fõma cartax ꝗᷓ oliʒ ſcriphᷣ
in predicta. decrelicet ſuper. Vcarte
2 Et in carta pecorina:nõ dxit pecu
dina:quia ſcᷣm deriuatores plus otinʒ
pecus pecoris ꝙᷓ pecus pecudis: dicunt
etiam ꝙ pec pecudis continet omnia
animalia-que ſunt ad uſum hominum
ad uelcendum u utendum. Sed pecus
ecoris maiora. ut equos boues aſinos
et ſił ia.ᷣ dico ꝗa in edinis-et uitulinis
quando ſunt magm proceſſus uidemus
htteras ſcribipecus auũt corripit prnã.
Ouidius de arte carta antepłt. Iurpe
cus mutilũ turpis ſine gramĩe cãp
de hiis ff. dele- ini:I. legatis ſeruis· 6 pe
coribus. etlſeruis legatis5 pecudib
qui facit contra predicta. . Groſſa et
non raſaet nomina propria hominum
et locorum extenſe ſcribuncur. -bn
conuenitC. de ue iu.enuc·l.n. ante fi
ubi precipitur nomina prudentum ꝗ
leges compoſuerunt ſcribi ꝑ oſequẽtiã
litterarũ.ceſſabit ergo 'm hoc·qii. i·
li:To.de deo.Ffundata ſuꝑ littera apłica
in qua ponebantur littere pro nomine-
Facit de accuſ·qualiterii5 debet· ·
Et prima littera debet eſſe capitanea 2
magna · et ſollemmiter ſcribi hoc modo
Martinus et Bononia-(Item prima
littera narrationis quecũq; ſit et etiam
quecuq; ponitur in principio cuiuſlibzʒ
clauſule ſolemnmis ſcribi debʒ ꝗᷓ alie que
ſequuntur Item hec littera. Dſic debzʒ
eſſe retorta niſi quando ponitur in pri-
claulułꝗa tunc debz formori ſollenit᷑

ut predixi:non autem debet ſcribi ſic·

d. Itẽ hec littera. I. debʒ ſemper ſcribi

ſin tractu niſ quando corruit cum alia
ut patet cuʒ ſcribitur ibi Item ultia
pars litterarum- M·2. N- nunꝗᷓ trabit᷑
niſi cum ſunt in fine dictionis tuc eĩm
ſic hoc modonm uel niſi in principio
dictionis ſollemniter ſcripte gencrayr
autem hee littere. G. F. H L. E. P. ſic
formari debent curuatis ſuperius 2 in
ferius capitibus-niſi ponantur in prin
cipns clauſularum nominum uł locoꝰ

ſeu rerum ubi ſolemniis formari debẽt

ut dixi. Item non debʒz una littera ſuꝑ
aliã poni cà abreuiandiputa ſic.m·tis
g2 ſipia. ¶ Circa dictões aut illᷓ nõnð
ꝙ ꝓpa noia ĩpetratiũ exteſe.· i ſin
ticuł. 5cribi debẽet.ſec ð noĩbo coꝝ
quos iĩpetrant- Irxrẽ certe dictõnes ſub
cert abr uiat oibʒ ſcribi t bẽt/2 ſi alter
ſcribant᷑ la cõrigẽda. puta hee BB mõ
epᷣs.dyο. alti/et apłicã bñᷣ· dat Rar.
non· yd·Itẽ ñ dʒ ali dictio diuidi ut
priniic ĩ fine uni linee2 finis i prin-
aleiq ·. Moſtit· Io cũ ad ſac. I·e·quo ad
ſalaria. ꝓ lr̃is ſol ẽda taxat hneas-CL.
lẽaꝝ ·xxv dictõnũ.· S pter̃aii· y E
jii.Rał.nii:noncũ occurrũt B mõ ſcri

bẽda ſut a n extẽſe. ſic uidlʒ pdie ydł

ecõ Ra. rto nonñ·2 fic aliis It cir
lineas no ꝙ ultia linea dʒ opleri-2 fieri
cũ aliis eqis nec dʒ ꝑſ ei uacua r̃maer
et dʒ otiner̃ q datiluꝑð·ii· yd põtifi.
nr̃i an.prĩo·łᷣ ſco· tcio ·2 n dʒ ſic abẽ
uiari an.i E· ii· C ii· Et nõ· ꝙ tota data
dʒ opleri ĩ linea ꝗᷓ ſcribit᷑ dictio põtifi
cat a n dʒ ĩ alia linea termĩarn It: data

ñ dʒ duas lineas integras ↄtiner·ĩmo in
initio pnł c. linee neceſſe ẽ ad mĩ duas
dictiões pcedent clauſuł otineri- Item

titulꝗ fiue ſalucxatio priuiłoꝝ talis eſt:

Clemepᷣus fᷣu fᷣuoꝝ dei dilectis filiis
abbati talis loci eiulq; fr̃ibʒ tã pntibꝗ

futun regłareʒ uita ꝓfeſſis ꝑpetuu
et dʒ B ſalutatio ſcri lr̃is lõgis 2 tota
dʒ põi ĩ una linea ita ꝙ tria ult põcta
retorta que conſueuerunt poni poſt in
perpetuum non fiant extra ſed intra li
neam lateralem Item in fine priuilegii
ante ſigna et ſubſcriptiões ponitur bis
armen. Et finis priuilegi uſq; ad amen
Amen debet continere ad minus duas
partes linee tercia parte remanente ꝓ
predictis amen. Et ſi minus remaneat
nõ eſt uis dummodo recipiat predicta

amen amen. Hec igitur 2 alia diligent

ſunt conſideranda in litteris apoſtolici:

AA

N

1

¶ ltem excipitur ꝙ eſt obtentuzʒ per
falñ ſuggeſtõneʒ uł ueri ſuppſſionem
exdra de HRptt. ſuper litteris · 2· C· cx pte
MH. Hoc late ꝓlequitur Hoſt. in pre⸗
6· płt· in. ĩ · et. ii · colump · ¶ Iteʒ ꝙ
non eſt ibi ſubſcriptio principis. C· de
diuer Rp· ſacri affatus · uł glor ioſi queſ
toris in auti ut diuiiuſſi .colł·ix.hoc

tñ in deſuetudinem apiitniſi in pui'g.

ſedis apłice in quibus ſingłi Cardinax
ſubſcribunt .· .· i.ſubſcribebant olim
xii.q.n cum redemptor ſed hodie non
ſubſcribunt ut dixi de teſti cũ a nobis
ſuper ult.glo. Subſcriptiones auteʒ
ſepe in inſtrumentis fiunt.· ¶ Item ꝙ
carta eſt uetus: et littera recens: ut in
predic·c.ĩnter·S·ſed contra priuilegiũ:
¶ Item ꝙ; non fuit figillum appoſicuʒ
ſuper quo dic utĩ. de inſtrum. edi··

poſtremo·v.item ꝙ non eſt ſigillatuʒ

et ſe · ¶ Quid iuris ſit de hiis que fiut
per litteras ſurreptitias no· ext᷑ de Kptt
ſuper litteris · M· Plemus:eo.ti:cũ ad

audientiam.iĩi. Sed forte de compoin

tellexit · CQuid fi excipitur falſo

cõtra litteras· et iudex de hoc ↄgnoſcẽs
ꝓnunciat eas eſſe ueras cum tamẽ ſint
falle et per eas procedit ad ſententiam
nunquid ualet proceſſus.Dicunt quið
5 ſic propter errorem litigantium ar-.
qꝙ cum falſo tuto.l.i.ꝭfi.f.ð offic

pretor·barbarius iii q- vii . tria ꝓpe

prin: et quia res iudicata pro uerĩtate
aceipitur ff.de ſta·ho-ingenuumiiq
vVi.:ſi ſentenciam extra de re iudicuʒ
interprope fi. Item quia ratõne dubi
habet iuriſdiétioncmf-de iudi:ſi quis
exet in prec· ſuper litteris.prope fi-
Tu dic ꝙ nec pᷣma ſentẽtia nec ꝓceſſꝗ
poſtmodum per eum habit ualʒ ꝓps
defectum iuriſdictionis: extra de offi-
uica·tua.C.ſi a non compe:iudi:ꝑ totũ
nam e poſt ſententiam ð falſo querit᷑
C:de fał.querela.ĩde ſenten./fi. · 2
nõ·ꝙ de hoc no:cᷣm papam in pre.·c.
ſuper licteris · · ubi poſt gloſas pleñ
ſcripſi quod hic et in ſequenti· v. dicit᷑
in · V·ſed quid ſi contra/et· V· ſe · ·
¶ Sed quid ſi dico inſtẽ̃m cõtra me ꝓ
ductum falſum eſſe et iudex ꝓnunciat
eſſe uerum cum tamen ſit fallum et ꝑ
illud contra me fert ſententiam· nũꝗd
ualet ſententia· Rñdeo fic· ſi ab ea non
fuerit appellatum quoniam hoc caſu
iudex erat·C.ð fið mſtru.l.i.et in pre:
c.cum inter.ſecus autem ſi inſirumtũ

procuratoris falſum pronuncietur eſſe
uerum quia tunc proceſſus cum tali ꝓ

P* 9 r*α. P* dH

curatore habitus nõ preiudicat ei cuig

procuratorem ſe eſſe aſſeruit·mſi forte
ille id ratificauerit C. de procura- licet
extra eoin noſtra.H.de iudi.licet.frẽ
ratt.hab.l.iii.· falſus- quia iudex non
habuit iuriſdictionem in illuʒ dominu
abſentem· Quidam taren contra. Æ
Et de ſe ipſo dicere poterat ut patet·ĩ.

de except/S nunc dicendum:ad fin. 0.

in ſumma- propter iudicis aucétem
ff·quod cum fal.tul.ĩ. ·pł . Æ1- Ad

ſolutionem h uið ubi.S.2.·S. de ſindico

v·quid ſi udex· 5 et uide.ĩ.· de citao
H.i. V. item pone 26c. Bal. Ex hiis no-
ꝙ ſi Rptum eſt faſum uel ꝓcuratoriũ

eſt falſlum. et iudex ꝓnunciat uerum.

non ualet ſententia· propter defectum

fundamenti ·ſecus ſi pronunciatur ſuꝑ

inſtrumto debiti. C. ð fi inſtẽ · l. fi
ATIONE. H. Quia

difficile eſt inuenire. .
hcũ aly'nat᷑ qa ñ ſunt

–faciã partes vin 2 durat
prima uſq; ad. . porro licetque ſatis
conuenit:5·S· prox- Sca durat uſq; ad
:nunc circa in qua tractat 8 clauſuł
et formis. in cauſis appellationum- In
tercia ubiS ctat formis· et clauſuł
circa ſententias excõicationis: uſq; ad.

v· circa materiam. ibi quarta tractãs

predicta circa cauſas uſuraꝑ.2 pigno

uſqʒ ad. . nunc dicamus. Ibi quinta

tractans ð clauſula prouiſo ne: ulq; ibi
ſequitur uidere. Ibi ſexta tractans de
litteris confirmationuʒ et priuilegio⸗
uſq; ad. v.nunc ad inſtructionem ibi
ſeptima miſcens diuerſarum cauſaruʒ
et perſonarum obſcruãtias in ſcribẽdo
uſq; ad. v. ut autem. ubi exernpli gr̃a
deſcribitv· formas. S Forme quoq;
contra BReptũ opponitur- non eſt ᷣm
formam ſeu ſtilum curie ut·5. Pxi.

. ix. puta ſi Par⸗ uocat epiſcopos uel

ſuꝑiores cilectos filios. uł ſi uocat r̃ges

uel principes:uł quoſcunq;ʒ clericos in
feriores epiſcopisfratres. Vſi ſe ponat
inſingulari numero. uł ſiſcribit uni ꝗ
cunq; ſit ille in plurali ut extra de cri-
falꝗᷓ graui. ¶ Iterm ꝙ aliuʒ ſibi pᷣpõit
in ſcribẽdo ut ibi. M nil ibi ·. ar / 5

C.de ſum. xrin inter claras/et·l. uictor

in prin/in ſuꝑſcriptione·xx i. ni'us

ſicut aln ſignati Iẽo ð.⸗

N ,0 Aa A .

et · c· ſequeet xcvii.di.ui ctorin prin·

Hlbi ſoluitur. Et dixi in probemio

Uregoriane compilationis in princtnůᷣ
lex illa uictoretc. uictor non probãt
ad quod inducuntur ſtilum ꝙ papa ſe

poltponat ſed probat ꝙ poſtponitur ꝑ

imperatoremied illud bene ꝓbat᷑.xil·

qidilectiſſimis · ¶Et not· ꝙ in ſa

lutcatõne litterarum pape non pontur
in xpo puta uenerabili in xpo fraxri-P
dilecto in xpo filio alioꝗn eſt falla lr̃a
ut in pre.c·ꝗᷓ graui q uerum eſt: niſi
ſcribatur abbatiſſe /2 monialibus: quia
tunc bene apponitur in xpo: ut extra
de Keſcrip cum dilecta.- Et de confir-

utxił. uel inutił. cum dilecta. Ec de e

ception· dilecte· prim uerbo quia tunc
dicitur hoc modo. Dilectis in chriſto
filiabus abbatiſſe et conueutui er mſi
quando ſcribit regibus uel reginis. ꝗa
tunc ponitur ſic. cariſſimo in xpo filio
uel cariſſime in chriſto filie ut extra 8
conuer.coniu:cariſſimis: Item in ſalut
non ponitur. puta uenerab'li fratri nr0
uel dilẽo filio nro⸗niſi fote ſit familiant
domini pape tunc eim dieitur dilecto
Filio tali capellano noſtro.uł ſubdyac
noſtro ſaluteʒ- Item ubi in ſalutatione
nomen proprium nõ exprimitur puta
ſcribi᷑ epiſcopo:debẽt poni duo puũcta
priuſꝗᷓ ponatur nomen eius cui Icribit᷑
ſic.iepicopo./prepoſito·.abbati· et ſic
de alus. Vbi autem ſcrbitur epiſcopo-
uel abbatidebet ſemꝑ poni locus unð
eſt.ſic. Epiſcopo biteren- Abbati uille
magne talis dyoq- Smliter ſi ſcribitur
epicopo uel canonico maioris eccleſie.
ſalcem ponitur ꝓprium nomẽ ciuitatt
Si uero abbati uel aln cler ico n maiort
eccleſie cuiuſcunq;ʒ eccłſie cyricus fit in
ciuitate ſemꝑ exprimitur nomẽ eccie

ęæt cluitatis. ic. abbati uł?⸗-A- canonico

ſani Pauli narbon: Item ubicunq; ð
aliquo ordine fit mẽtio in littera ſemꝑ

debet preponi ordo dyod in ꝗᷓ eſt bi

gratia prior de caſſiano ordinis ſancti
Aug·dvyoc bitereñ. Aliud autem eſt
in ciuitate que debet ordini preponi B
mõ abbati ſancti Iacoᷣ. biteren ordis
ſancti auguſt.et ſic de ſimilibus. Item
in nomine rei non ponitur dilectus ſed
ſolum in nomine actoris. licet ſit ar. ot
xV. q· ulctc.fi.in fi.2/ii q/i multi-i fi-
uerum eſt ut in contrariis ꝙ qui
impetitur non per hoc reus eſt culpe.-
uel ſceleris · de V·fig· forus. V.reus tñ

quĩa ut talis impetitur ideo dictõ tłis

obmittitur:facit. ĩ eo§. σιtem cum
epiſlcopus. ponit aut hic actorem illuz

qui impetrat etiam ſi ſit reus originaliſ
puta qui appellauit: patet hoc de Rep-·
dilectus.n: de proc ura:dilectus de ap-·

dilecti.i.ii. in cum ſimilibus·- Item

ſemper poni debet ciuitas uł dyoαtun
eſt reus. Item cum ſcribitur epiſcopis
uł ſuperiorib dicitur fraternitati- ut
extra de regula:ex parteet de conuer.
comuſaneicum uero minoribus pomé
diſcretõni:eot/accedens. ¶ Et not. ꝙ
papa uocat epos 2 ſuꝑiores uenerabiles
fratres Abbates uero et inferiores et

exiã reges et prĩcipeset alios inferiores
barones indiffereter filios appellat- ut

extra de crifalꝙᷓ graui: Item prĩcipiũ
et fims ſalutatõn's nunꝗ mutãtur miſi

quando ſcribit excõ cat quos nec fr̃es
nec filios appellat· ſed loco ſalutatõnis
et benedictionis dicit ſpiritum conſilii
ſanioris. ¶Item fi generale fir Eptum
derogatur ei per ſpeciale extra de Fepi
c.i.et ·c·paſtoralis · · Hoſtiẽ· de hoc
remittit ad. cui:co.t· et no/ ꝙ iſte
eſt de caſibus quibus Kptum ꝑditur-
de his no.eo:t/ceterum. Et aliquos ibi
addidi ſunt alia Rpta que non ualent
a principio'quedam ĩpſo iure quedam
ope exceptõis· et de his omnibzʒ mixtig
ꝓlequitur. Item ꝙ non eſt wbi loc9
inſcriptus ubi lẽa fuit data C. de òhe.
ſtipur optimam: nq: viii-hbellorum-
in auti·de nupci in freĩ- de inſtru:edi-
6 inſtrumentum . quid ſi locus· a1
ibi dabo remifet ibi paulo añ remittã
de indictõne · Item ꝗꝙ nõ elt ibi
indictio neqʒ dataneq; anmi dmi · ;-
ab his incepit Hoſt· que continet iſte
S. et precedens· V. ̃aſſumpſit caſus ut
3. dixi· Se*Xπ de fio inſtru-inter dilos
v.ſed ſi priuiłextra de Ept.eam te.2
c.conſtitutuset in aut& nupci in fi-

coly.iii.xxv.q-ii.ſi que bnficiaĩ aut-

ut nomen impera· prepo:docu:coly.v.
C·de diuer REpti·l.fi: extra de preben.
dil fili.g. Itẽ ꝙ ẽ i fłfa latinitaſ

ex & Rp· ad audiẽtia · ¶ Itẽ excipit᷑ ꝙ

due ormiſſiõs ĩ eað cã ſò eað fõma 2 eað
die ad diuerſos iudi.ſb diuerᷣ fõmis
ad eoſð ſũt obtẽte uñ ñ ualẽt.ex ̊ Hep
ex tenore · ui qð iò dixi ſuꝑ:i glo⸗
p prĩ · ·2./ C. fi·2 de of·qle· c ii ex ð
fið inſtr putari niſi ſõte fiat ad caute

lam ar.ff.de bon.poſſeſſ·ſcm tab·l.ĩ.

N AN NI AN

AN☚

NN

— – —

— —

—— — —

AS

A

Nο

¶ ltem ꝙ in primis litter cictuʒ eſt
ne ualcãc Ice:niſi totã rei ſerie ↄotineettt

unde non ualent ſce ſi hoc nõ otineant
ſt· deleg iii-ſi quis in prin extra Rptt
c.iĩi :exdra qui fiſint le·caulam que ᷣm

Gaui:na. ¶ Item excipitur ꝙ continet

diſpenſatonem contra canonesxxvV. q·
i contra ſtacum etra de conſanguiĩ:et
affi ꝗa circa. ¶ Item ꝙ nõ preceſſerũt
monitorie· de quibus fit mentio in exe
cutoriis extra de NEpt ex inſinuarõne.

¶¶ Item ꝙ Gptuʒ repugnantiã oↄtinet

eſt enim ibi opimo in obiecto ad hoc.
ff· de regł.iun ubi repugnantia:xV.· q
L.ſi ea.cxt᷑ de appelv·ſollicitudineʒ ĩ fi.

¶ tem ꝙ ubi debʒ eſſe fine canomco

terminetis apponitur fine debito naʒ
ſi cã eſt ſpiricualiset maxĩe mr̃imoĩa
ↄſueuit appõi claulula illa fine canõico
ut extra de offic:delega:cam mimonii
in fi-a extra ut liti non conteſt accedes
li. in fi:extra de reſt· ſpoł. ex ↄqueſtiõe
H. Vbi de hoc in ultt.glo. et.c·ex
parte in fi-Si uero ſit cuilis. uel etiam
criminalis ↄſueuit poni fine debito ac-
uerũtamen ſepe etiam in ſpiritualibus
ponitur fine debico. ut extra de offid-

delega cum cauſam in prin. et de reſt·

ſpoły.cum ad ſedem.in prin.ð preſcrip.
cauſam queet etiam in mrimonialibz
extra ð teſti:ex tenore-in prin. ¶ Iteʒ
ꝙ ibi non ſunt adnotationes queſtoris
in autut diui.iuſ. ¶ Item ꝙ
apoſtolico inpca eſt clauſula illa ea que

de bonis eiuſe ecck?ſie alienata inuenen

ſtudeas ad illiꝗ 2 proprietateʒ eiuſdem
eccleſie reuocare:ut extra de reec-alie-

uel non:epiſcopi in fm̃ .· .Ibi de hoc

ut ſtatim remittam. exdtra de eled.
noſti et is cui ſcribitur uult per modũ

inquiſitionis procedere: quod fieri non
poteſt.ſed ſolum per formam iudicu · 2⸗

noꝙ talis poteſt cognoſcere non ſoluzʒ
de proprietate ſed etiam de poſſeſſione

nam id quod inuaſum eſt alienatũ dicit᷑

¶ Idem etiam eſt in formis illis ꝗcqd
poſt iter arreptum.et quicqd poit litt

ceprum inueneris attemtatum ſtuas
in ſtatum legittimum reuocere-Nam
in hiis ordine iudiciario procedendum

eſt et per eas procedi poteſt ſuper peti
torio et poſſeſſorio/que dic m papam

ut no · in pre·c/epiſcopi ·.· Ibi ſcripſi

in.i.glo.ſlumitur hocet de hoc.S.dele⸗

6· fiñ · V· item ꝙ datus: ¶ OQuid ſi

Icribitur alicui ꝙ ſtudeat reuocar que

in Rpto

iple alienauit . nunquid erit iudex in cã
ſua. Item nunquid ſeruabit udiciariu
ordinem de hoc ſcm papam in predid
c·noſti · M· Vt ib ſcripñ ſuper gloled

quid que eſt ultima ut ibi patet in fi.

ſequens dictum fuit Compoſtuł. ·
Poſſet etiã dici
bona alienata dicunt᷑ ſcribit᷑ ſub forma
illa ſtudeas reuocarenon habet ptateʒ
niñ in nocoriis- bi non habet ordinem
ĩludiciariũ obſcruare.ſed ſola munitide
Premiſſa excõicabitiut xvi.qiin cano
mbʒ:de his o que iudicialeʒ cogmtõzʒ
exigunt ſe nõ intromittet. ſicut nec co

ſeruator: ut extra de officdele:ſtatuĩ

Si uero ſcribicur aln ꝗᷓ prelato m illã
formam ille bene ſeruabit iudiciariu
ordinem niſi in notorns: quidam tamẽ
huis clauſulis multipliciter abutuntur
¶ Item ꝙ in Repto continetur clauf.
illa uocatis qui fuerunt uocandi ſuper
propoſicis et alias ueritatem inquiras.
et ipſe uult ut inꝗ ſicor· et nõ ut iudeæ
Procedere.ut extra de iudia exhibita-
Bals. Nò:g ille cui ſcribitur ſtudeas
alienata reuocare-debet proceder̃ ordie
iudiciario: non per modum inquiſitõis
ideʒ ſi dicatur uocati uocandis itatez
inqu ras- Nam non propterea uidetur
inquintio cõmitei de iudi-exhibita.
¶ lItceʒ ꝙ queſtio eſt ciuilis:ex ĩ Hpto

dicitur caulam quam tłis 26· nã crialis

ꝙ ſi prelato eccłfe cui

dicitur proprie cauſa Ciuihs uero ſigz

pecuniarla cicitur.lis ar-C. de tranſacl-
cauſas f· S& . ſig. litt nomen ff.d teſti⸗
l-i. ſed certe hoc non ſeruatur- M--Et

merito ꝗa fere omnes dec· que ĩcipiut

cauſamcum cauſacum in caula licet
cauſam.loquuntur à ciuili. an uero e
ſinplici commiſſione cauſe acto crĩałv
poſſit agi ciuiliter uide.·5. de dele. 58·fi.
v·quid ſi princeps.cum ſuis remiſ.·⸗
Quidam autem clicunt cauſaʒ dici tm̃i
ante liti conteſ- lirem uero poſt lit oti
ar:in autt:de litig· Sad excludẽdas ubi
dicitur etiam ſi lis cepta non ſit 2c· ext᷑

de vb.· ſig · eꝛ parte. u · Aäq-Facit eo. t·

forus in prin · ⸗ Item clauſula illa
nullis litteris ueritati et iuſticie preiu
dicantibus habetur:extra de confirrm

uti uel inuti. bone. ¶ De clauſulis que
in litteris beneficialibus apponuntur:

no· ᷣm papam extra de preſump· c· fi.
AHEt ſumantur eius dicta in clemS
offic.delega.c.uno.in gloſed nunquid.

= Que aut H deſunt dic ut notS/5i·

2 Ae n

A

.—

Nℳ OB

— .M
4E

6

21722

¶ Porro liʒ Gͥ articulus quo ad matł᷑isʒ
de ap- m ulum romane curie ſit plem
expedixus · ĩ· de ap·5·ð officio quoq; ·
ut aucem et ſe· tamen hic aliqua ſĩcem
eundem ulum annectemus Obicié
ergo frequenter ò litteras ꝙ impetrate
ſunt tacita itate uł ſuggeſta fłitate
Bals Exceptio peremptoria no obiciè᷑
epto.ſed declinatoria iudicii ſic et eſt
pemptoria que totum negociũ decidit
declinatoria eſt· de qua ſi cõſtat ſ vpeſt
nihilominus qð prĩcipalis hoc habetur
in hoc· V· curm le· in qua exceptõne
cum ſit multurn generalis· non poteſt
una eadq; concluſio in litten alſignari
nam poteſit eſſe qnq;ʒ ꝑempt oria⸗qnq;
dilatoria ſi eĩm ałs fuit in cauſa ꝓceſiu
et pro me lata diffmitiua ſentẽtia nlła
ꝓuocatione ſuſpenſa.et adhuc iterum
Iuper eodem negocio aduerſarius meus
licteras impetratex ego uelim excipex
ↄtra eas ꝙ ſint ueritate tacita impet᷑te
udpote ſi facta mentione de proceſſu:2
ſententia promulgata · nõ debeo hoc in
uinm dilatorie ſed ꝑemptorie exceptõis
ꝓponere ut· ĩ. de excep.ꝭ· nunc uidẽeduũ
S.hoc quoqʒ debeo enim exceptioneʒ
rei iudicate que eſt peremptõia fimper
Pbonen et narrar ENAMCum
uper tali negocio talis cõtra talem a
taler litteras apoſtolicas impetraſſet
Idem excipiendo propoſuit coram eo.
ꝙ cũ in cauſa ipſa ꝓ eo eſſet diffimtiua
lata ſententia nulla ꝓuocatione ſulpẽſa

non erat in eadem cauſa ſeu negocõ eig

aduerſarius audiendus et quia ac· ut in
prę·ꝭ·de officõ quo q;· · ſi autem non
ſic appellatõi et ↄcluditur ſic. mãdam
qᷓ̃cenus ſi eſt ĩca reuoces in ſtatũ debitu
quicquid poſt appellationeʒ huiuſmõi
inueneris temere attemtatum: alioꝗgn
parres ad priorum ac· Idem eſt ſi ueliʒ
dicere tacitam ueritatẽ de cã nſactõe
uel amicabili compoſitiõe ſopita· tał
quid ſuppreſſum. & quo ſi nõ conſtarex
liqueret de negotio principali. quia in
hus caſibus debet obſeruari:quod di
de perernptoriis in pre· ſi autem non
ſic.non enim in hiis omnibus cum ꝑ B
obiecta tangat᷑ totũ negociuʒ pncipale
uerba ſunt in modũ dilatorie ꝓponẽda
utx dicatur per Reſcriptum huiuſmoð
non debere procedi quaſi ſit impetratũ
tacita uer cate· ſi uero tale ꝗd dico ſup

pᷣſſum.quo expreſſo non fuiſſent litter

impetrate· ut extra de Rptiſuꝑ htten

de quo ſi conſtaret ſuꝑeſſet nihilornin

queſtio 2 cognitio ſuꝑ pncipali negocõ

dirimendo talis exceptio Ir CGuͦa

torie ꝓponaturputa dicitur ab aliquo

fuꝑ eadern cauſa iam coram ordinario
uel delega. ꝓceſſuʒ et hite pendente h

ueritate ſuppſſa impetraunt Hptuʒ ed
delega:non poſſum dicere2 excipe per

litceras hunuſmodi non debere procedi

ſed me ad alium iudicem remitt enduzʒ
cum ſint impetrate tacita ucritate 2 fi

non admittar appellabo-et erit ocluſio

ꝓut patet·ĩ. de remiſſ· · ſequitur · V.
porro·et in pdicto · 5.· ð ofticõ · · ſi git᷑
Fori:ꝙ ſi ille nibiliominus p applł ez
me excõicat ſic cõcluditur & OνMA-:
Mandamus ꝗten ſi d'ctã ecõicatiõis
ſententiam poſt huiuſmodi appltonezʒ

inueneris eſſe latarn denucies ea penitꝗ

eſſe nullã ac reuocans in ſtatum debtu
quicquid poſt appellationem ipſam de
mere inueneris accemptatum ꝑtes ad
dicti ordinarin 2c alioꝗn ad ipſius dele.
ac. ut extra de ap· ad preſentiam · et.c·
dilecti filii:ĩet · c. ut debit· Ill quoq;
diligenter eſt attendendũ tam a iudice
coram quo exceptio de tacita ueritate-
et expſſa falſitate ꝓponitur ꝗᷓ ab offici
alib curie romane ut cum nititur ꝗs
impugnare Rptum non ſemꝑ et paſſizʒz
illum admittent ſi plura ſuꝑ quibʒ eſt
uel eſſe poteſt queſtio fuerint ĩ moduʒ
huius exceptõms obiectaquid enim ſi
impetratum fuit Rptum ſuꝑ terris et
rebus alus quas impetrator dixerat ad

ſe ꝑtinere uel ſuꝑ debitis aſſeuerat ſibi

aliquem obligatu poterit ne re obiceĩr
contra litteras qicens res ipas ad aduer
ſariũ ñ ꝑtinere uel ſe minime obligatũ

et ꝑ hoc ſeptum ſuggeſta falſitate uel
tacita uer itate obtentum ut ꝑ talmm
ꝓpoſicionem uerboruʒ iudicis iuriſdic.

eludatet in cauſa debitus impediatur

ꝓceſſus certe no·ĩmmo lis ẽ ſimphciter
ↄteſtãda a B pꝗea ĩ ognitõe principalis

negocii ðducẽt᷑ ut ex dð lit·oↄ· exceptõis
n·viſuꝑ quo uið · ĩ· S excep· / nũc uidẽ

duʒ · .· B quoq; nõndũ 2 ſehec aũt oĩa
ꝓut negocioꝝ emergẽetiũ oñderit qlital
melius declarant᷑ ut ff·ð ſoluttratu ex

de dona· apł ice ꝓpe fi. ut cũ aliꝗd otra

Feptum obicitur ſi contingit pricipale

negociũ ut de ipo qſ de prĩcipali ſuꝑſit

cognitio· et eo ꝓbato foret diffinitiua

ſentendia ꝓferenda non admittat᷑ obici

ens ſi ĩ modũ exceptõis dlatorie ꝓpõat᷑

rrrrrrrrn,

¶ Eſt et caſus in quo quis dicit ſe ab

appellato preuentum et obicit litteras
ab eo impetratas fuiſſe tacita uericate

vbi gratia appellatũ fuit a diffmitiua
appellat puenit appellantẽ et ĩpetuit

ſuper confirmatione ſententie ſi enim

nmimium pcurrit poſſum exciꝑe ut ext᷑
de confir- uti. uel inutibone· et de ap.
oblate:et·ĩ/ð ap· ꝭ·nunc breuiter ·lʒ

aũtet narrabit᷑ ſcOrma- Cum inter
Aet. B. queſtio uerxeret᷑.iudex ꝑperaz

in cauſa procedens contra.A: iniquam
ſententiam ꝓmulgauit a qua idem a-.

Duxid ad ſedem apoſtolicam appellãdũ
cumq; poſtmodum pᷣdictusb. ad tł'es

infra tempus a iure ꝓſequenduz appel
lationem conceſſum. cum ſatis de ipſo
tempore ſupereſſet ipſum nimium ma

licõſe pueniẽs ac ſuꝑ vmiſſiõe ĩpetrãda

ſupplantare intendens contra eum ſuꝑ
confirmatione ipſius ſententie: uel luꝑ
hoc noſtras litteras impetraſſet idem-
aecipiendo ppoſuit coram eis ꝙ per

huiõi litteras ueritate tacita ĩpetratas

que de appellatõne ſua ñ faciebant aliꝗᷓ
mentionem ꝓcedere de iure ñ poterãt:
nec debebant ſed quia dicti iudices ese
ceptionem huiuſmodi contra iuſticia
admitter̃ denegabãt ip̃e ſenclẽs indebte
ſe grauari ad uraʒ audientiã applauit
et cõcluſio erat talis· Mandam ꝗqten
ſi eſt ita reuocato 26. uſq; attemtatum
iunge pᷣdictam diffiniciuam ofirmare-
uel infirmare curetis 26. nam reuocato

quod ꝑ iſtos iudices ultimos factu eſt

poſt appellatõnem ab hoc illato graua
mine interpoſitam.ſcʒ ſuper except õe

de litteris impetratis ueritate tacica ñ

—„

adrniſſa debet Pcedi in caula applłmis
interpoſice a diffimtiua uł confirmet᷑.

uel infirmetur. In cuius appellatõnis ꝓ
ſecutione nũc impetrans n fuit tepid

uel remiſſus alioquin remiſſio faciẽda
eſt ad ulcimos iudices/a ꝗbo nuũc ułkão
fuerat appellatuʒ ut· ĩ. de remil.s ſeqt

¶Nunc circa ſententias excõicatoõnis

et alias aliqua diſcutiamus unde no:qꝙ;
quando a Cardmali fertur ſententia ex
cõicationis et petit᷑ executioni madari
dicitur ſic & Orma:l

latam faciatis autoritate noſtra.2c. Ig
eſt etiam quando a cappellano domini
Pape auditore fertur in curia Romana
Idẽ quoq; eſt in aliis ſententiis a carð-

latis. Itẽ omnes ſententie dñi pape ſiue

—

B Nandamus teng
didtam excoicationis ſententiam ꝓpind

diffinitiue.ſiue interlocuxorie cũ ſerico

ebent bullari: Iteʒ quando ꝗs ↄquerit᷑
ꝙ epᷣus qui non habet in eum ordiannã

uel delegatà iuriſdiétionem excõicauit

eundem appõi debet cuius dyociſit im
petrans.nam ſi eſt alterius dyoo planũ
eſt ſi uero ſi ð dyod · ipſius epi dicat ſe
exemptum:ii/q;vi.ꝑegrina et. c-ſe xi.
qi.clericus.et.c.ſe:Item ſuꝑ excõicati
onibus latis ab aliis ꝗᷓ ab epiſcopis et
ſuꝑidribʒ uel archidyacõis F' abbatibʒ

in monachos ſuos uel aliis ordinariis- E
a delegatis domini pape- uel alioe non
dantur litttre ſuper obſeruatione ipo⸗
uel contra ipſas non ſeruantesnec peti

poſſũt cofirmari: miſi late ſint a pᷣdictis

unde ſi a ppolito ſecularis eccleſie aucte
ordinaria in preſbiterum uel clericum
ſibi ſubiectũ excõicaxionis feratur ſma
confirmatio denegatur et ſi quandoq;
concedi contingat non dʒ poni exigẽte
iuſticia:ſed exigentibus culpis ſuis:ar⸗

tamen contra ꝙ debant confirmari· nã

papa mandat ꝙ ſententia excõicatõnis

uel ĩterdicti ronabiliter lata ꝑ plebanu

ſancti Pancraci in cler cos. uel laycos

prochianos ſuos inuiolabiliter obfuet᷑⸗

nec relaxetur ſfin cõgrua ſatiſſactiõeet

bſck eiuſcez iebart conſcientia ut ex

de offic:ordi.cum ab ecc leſiarum.· A:
Ibi ſcribit epiſcopo ꝛ & littera iuſtitie
confirmatoria uero dirigitur parti ut
patet.ĩ.· /ſequitur· Ad idem.ii .q
i·nemo Item ſi delegatus excõicat ulſu

rarium: quia diffinitiue nõ ꝑet exccõis

ſententia confirmari nõ debet ꝗa iudex
in hoc fines mãadati excedit.cuù ñ poſſit

aliã penam infligereꝗ editã in concilio
lateran: que ĩ l̃is apoſtolicis frequent᷑

apponiturex de NRptcum dilecta. Si
igicur excõmnuicatio petit᷑ apoſtolico
munimĩe roborari que ꝓpt᷑ corumatiã
contra uſurarios lata dicicur n ſufficit
ſimpliciter poni propter contumatiaʒ
niſi dicatur ꝙ uocatus oꝑere cõtempſit
contumaciter coram co: nam ſi fuiſſet
contumax in non reſtituendo laycus ñ

debuiſſet excõicari ſed a's puniri pena

contra uſurarios promulgata:e& 8 uf.

quia in omnibzʒ. et c. preterea· AI uid
quod ibi ſcripſi de uſun clerici ſuꝑ gr.-

Se quia:ιSi autem conqueritur ꝗs

ſea iudice coraʒ quo conueniebatur ex
communicatum eſſe ſine cauſa rönabili
nulla monitione premiſſa ò ſtatuta cõ

cilii generalis.e& ſen/ex ſacro ſic olu:

1. 065

Ka

KR

7

—Ar ſo ve

