papa in meum piudicium illam ↄfert alii
de gradia ſpeciali execudor uero meus cõ-
fert mibi ſextam quia mihi facſta eſt in-
iuria ſuꝑ quinta ſcᷣm ea que no. ſcdm pa
pam:· e ce Phen. relatum · M.· Vbi ſcrip
ſi in glo.dicit Inno:ad finem: 5 Sed fac
tum executoris qui mihi aſſignando quĩ
tam functus fuerat officio ſuo ęt ideo nõ
otuit aliquid facere luꝑ Eta repr obat᷑.
nũquid habet expenſas Hñ obtinuit ꝙ ſic
quia uicto uictori:ac. maxime quia ĩ hac

cauſa de calumpnia nõ iurauihoc tamen

exermplum uidetur reprobari quia execu
tor potuit ꝓuidere de ſexta ut uideturar.
eẽ de concel.pben.quia cuntis· ct elec:

cum terra. H-Vide quod dixæi de offi-8
lega. in lis Ilupꝑ uerbo functus de iure pa
troncum cdhlectue.in glo.nõ. legstum-et

glo.ſeqñ·ad fi:· & (Item queritur.pone
dedi tibi libellum tria otinentem otra quẽ
plura excipis demum iudex plura ꝓnunci

at ſimpliciter ei non fore reſpondedum ap
pel. Iudex appellationis ꝓnunciat quo ad

duo.Prirno iudicem male ꝓnuciaſſe 2 me
bene appellaſſequo ad tercium uero eum
benc ꝓnunciaſſe et me male appellaſſe-nuũ
quid ſum in expenſis demnandus·. Ben: di
cas ꝙ ſi unum tãtum in libello petitur et

P*ſuꝑ illo pluribus ex cauſis friuolis appella

tur. una autem ſola ſit iuſta nõ ↄdemna-
bor quia tantum ↄſequor ex iſta ſola quã-
eum ex ommbus ſimul Mquerer. Item ſi
ex diuerſis cauſis quarnuis friuoł' iuòx ese
cuſetur una tamen ſit ſufficiens nõ fit odẽ
natio quia ad unum tenditurporro ſi tria

uel plura diuerla in hbello ponantur = pnuũ
cietur quo ad tercium me male appellaſſe

ut caſu ꝓpoſito condemnabor in expenſis
quarnuis emnim unus ſit libellus tarnẽ tres
ſunt petitiones et ſuper qualibet eae poſ
ſEt unus dari libellus quo caſu non eſſʒ du
bium quia fieret cõdemnatio ꝗa quot ſũt
articuli tot ſunt petitionesff. de appel.cuũ
in unaf·de minortetiam:Gi. Item oſtat
ſaltem quo ad unum articulum me appel
laſſe iniuſte. Ideoq; condemnaborext᷑ de
appelut debitus.in fiet.c.reprehenſibił.

ar. ad hoc.ii:q-vi.ſiquis ex pluribuſ,2 q8

no:ec de excep.ſgni icauerunt in gloſu
Per quo et hoc multi dixerunt coram dño
Clemen.papa:iiii.de hoc a me querẽtear.

ta men contra:e de teſtamẽ raynucius-

et.c.raynaldus:ubi iudex in uno ofirmat
ſnĩam et in alio inf irmat non condernnat
in expenſiset de fi,:inſtrumen. cum Ioh-
per quas alii erunt otra dicẽtes ꝙ cuzʒ
quo ad prima duo beñ appellauerim. Iu-
dex prim mihi ẽ ſuſpect nec ad eũ r̃mit
ti debeo nec ↄdemnari cum cõſtet me ap⸗
pe llaſſe ben.ſuper hoc autem.no⸗papa ex
de dol.et cõtu.finem · . Vbi ſcripſi ſuꝑ
l·:ſed nũquid añ fi. .quid ſi appellãs.⸗
Quod ſi entẽcia plures cõtinet articulos
ed in und eſt
appellet a tota ſentẽcia uel etiam utraqʒ fi
et hincinde cõdemnatio expẽſarum.Idoqʒ
cautus ad uotatus debet iuſtum articulu

diuisr̃ ab ĩiuſto.= dʒ ſẽ iuſto timmõ apel

lare. ut patet in predict.c raynaldus.: a
cuius ſentencia: et. c.ray nucius:⸗ dictus
uero ubi uero ſmĩs unum tantum otinet

t iuſta et in alio n. Si altera ꝑs

—

DZ
Z
W

l

—

capitulum puta qujĩa ĩudes: cõdempnat᷑

centum qui debui condempnare in quĩ⸗

quaginta nulla poteſt fieri diuiſio et ideo

tunc fas eſt a tora ſnĩa appellare nec fier

hincinde compenſatio quia non eſt partis

diſtinguere utrum debeat tantum uel nõ
Sed ubi ſunt plura capitula tunc ſnia po

teſt pro parte ualere et pro parte nõ. ut ĩ
predic.concor.et ex de conuer. coniupla

cęt:ad hoc facit. S. de fallariis--ſequitur.

V. pone ꝓ non. Bal. Ceſſionarius debz ex
eriri expenſis ſuis nõ expenſis cedentis-
dem in marito cui data ſunt nomĩa ĩ do

tem ut noin.l.i.ff.de impẽlſ.in re do.fac.

et ſi dicatur expenſe neceſſarie minuũt do

temRdeo hic ſẽcus quia tacite uidetur ac

tum ꝙ uir de ſuo impenſazʒ litis faciat ꝗa
hoc onus grabtia ſua ſuſcepit et ideo impẽ

ſam alteri imputare non debet.ar.ff.de P
ſcrip uer.l.naturalis· 6· penult. ff. de ꝓcu-
ratorl.actoris pcuraror. ff. mandatum. I

creditor/i. ſed certe immo gratia ſua et
alterius agit unde uidetur ꝓ expenſa de o
muni ſit fienda.liiii/S:i. fimum regund-

Bardicit q minuit dotem ſicut peculiuʒ

et hereditatem. C.de iure deli.l.Ffi. in cõ
putatiene. ad. I. fal. I. eris. ff-de minor:l-
minoribuset facit quod no. C. mandatuzʒ
I. ab anaſtaſio · et·leper cuerſas.in mag/gl-
et: C.de boaucto- ludic. poſſ.l.fi.in fini⸗
col.et quod no:eti: auten eĩ qur iurat.cũ
ſimi.hec uera licet poſſet diſputando Rn-

deri Bar. æꝙ iſta expenſa non ſit in re dota.

ſd in lite et ſic ceſſat eius ratio.·

OSTREMO Dicendum
eſt Eu reſtat qualiter et quã
do expenſarum condempna
dio ſit facienda. Et quidem

ce Caxadioneut ex de reſti.ſpol.frequens
Sſed ſine. et ex de excep.pia: cum ſuis cõ-
cor. li.vi. In quibus dicitur taxaci

one prehabita.2c. C. de iudici auten. poſt

ĩuſiurandum et.iii:qiii.quod fieri. in fi
debet enim iudex dicere- Amice quid ex-
pendiſti in cauſa uel ratione huius appa
tuo aduerſario interpoſite quid expendiſ-
ti in aduocatis quid pro teſtibus et ſimili
husut· C. de iudii ſanccirnus. Et ſi ille re
ſponderit ultra quam ſit ueriſimile euʒ exe

pendiſſe puta dixerit. xe libn. Iudex ſi ſiᷣ
ueriſimiliter uidetur ꝙ expendit tantum

xv. Iudex dicit · Et ego taxo quindecim-

unde dic per tuum ſacramentum quan-
tumexpasdiſti infra-xv ꝙ ſi ille dixcric

facienda cſt premiſſa a udi-

3 5%

quod expẽ ditxii. Iud dicet a ego eũ tidᷣ

condempno in: xii- nomine expenlaruʒ eas

reſtringens potius ꝗᷓ laxans et ſi ille Renᷣ

rit ſẽ expenchſſc·xv⸗minus uno denario niu

dex dicat et ego eum tibi in· xv- condemp
no minus uno denario nomne expenſaruzʒ
Vides igitur quomodo precedit iudicial
taxatio uides etiam quomodo poſt eaz ſe
quitur iuratio et poſt eam condempnatõ
in id quod iuratum eſt non enim fieri dʒ
in minus. ut.ffde in litẽ. iuran-in actio-
nibus · hec ꝓbantur.C. de iudio auten.pq
iuſiurandum-et in auten.colł.vi.de iudi.
S: oportet.ex de ꝓcuraton conſtitut- ar.

tamen contra ꝙ fiat condempnatio expẽE
ſarum nulla taxatione premiiſa:es de P-

curatortauditis ad fi. So-illud in ĩ eocuto

riis ubi ſiquid minus plene determinatuʒ

eſt adhuc poterit plemius determinari.ali
ud in diffinitiuis ubi iudex in pnuncian-
do ſiue bene ſiue male functus eſt officio
ſuo nec podeſt aliquid ulterius mutar̃. ut

5. de ſen.·qualiter. v.hoc quoq; et ĩideo n
prodeſſent ut niſi certam quantitatem cõ

tinerent uel dic prout no:in precauditis
ſcᷣm papam et alios. Et dicimus genera⸗-
liter ꝙ expenſẽ que fiunt in iudicio 2 que
uemunt iĩudicis oftid. et etiam que fiunt
extra i udicium et ueniuũt iure actiõis tax
ari debent iudicis ofci. ut in predic.l:ſãc
cimus.C. unde iuſi quandoet in predic.5
oportet: qui generaliter loquitur de omni
bus expenſis: Debet autem nidex taxare
ſumptus inſpecta nęgocii qualit ate et cõ
ditione ꝑſonee ꝙ me:cau:et.c.fi in .5
oportetC.de frucet li:eCerminatoet

pre.l.ſanccimuset ſi iudex uiderit neutrã

Partem in expenſis condempnandam hoc
debet in ſnia declarare ut ibi ꝙ in hoc ſte
tur iuramento partis habes ibi et.C. de iu
diq properandum. é:ſin autem alterutra-
et no·ex de foro compe:dilecti: et in pre-

auten poſt iuſiurandum ct. ĩ· ti· proxi.5.

pe· . penult.Et propcer iura predicta ꝗ
dam taxant expenſas et iuſiurandum ſuꝑ
eis recipiunt anteꝗᷓ ſnĩam in cauſa princi-
pali ꝓferant.Aln uero ſnĩam luper princi
pali prius ꝓferunt et in fine ſnĩe dicunt et
eum in expenſis legittimis condemnamus
earum taxatione nobis in poſterum reſer

uata et poſtea taxant ut.S. dictuʒ eſt qdᷓ

in romana curia obſeruamus quod dic ut
S·de e - uiſo..quod ſi reus· -Proba
re ed ut ibi dicitur hec forma commenda
tur per·.l.ubi.C.de fal. Et mihi placet ne

pars preſentiens ſe ſuccumbere poſſit im-

(Ri. alr 2 XPeLe
ι
.
●
£
— —

Pir ł .

N

pedimenta preſtare· Sed quando ex uali-

tate perſonarum non uenit hoc timenduzʒ
ſatis placet ꝙ pre.precedant. Liczʒ autẽ

non liceat iudici in minus taxare ꝗᷓ iuratũ

eſt tamẽ ſi uiderit ſẽ male taeaſſe poterix
ſuam taxationem reuocare et non proceð

re ad ſniam poteſt autem appellari a ſnĩa
taxationis et etiam a iureiuran. que dic ſe
cundum papam prout no:e& de hiis que
ui. metusue · cãfl. c.fi. Vbi ſcripſi ſu
per uerbo ab ipe. Baldus. Inno. in. c.ſuꝑ

eo ꝙ me:cau. IIlud etiam notanduʒ
eſt ꝙ ſi quis obmiſit petitionem expenſa-
ruʒ adhuc ea die qua ſententia profertur·
ec non poſtes poteſt ea petere et iudex pO
teſt etiam pronunciare: C.de fru ed li: ec:
terminato. ff.de re iudi: paulus. de hoc.S·
de excep..n. v.· ſed quid ſi iudex. niſi ĩ cũ
app·C.de temp:app: per hancet.C.quan
do.prouonon eſt ne·.l.fi. Et ſi iudex curn
petita eſt condempnationem diſtulerit &
propria burſa reſarcire tenetur: ut in pre-

6. ſin autem alterutra et eo:ti ſanccimus-

Habet tamen iudex regreſſum aduerſ ꝑp
tem quam debuit concẽnare ar · C. Ii.x · 8
exac.tributorum.lpenult.dicunt etiam
quidam ꝙ iudex poteſt in ſua Inia reſerua
re expenſas quod dic ut in predic. v. ꝙ ſi
reus. Hodie tamen uidentur ceſſar̃ predc6a
nam in eiua arbitrio eſt condempnare uel

non inſpecta negocii qualidate in autẽ· col

lat᷑.vi.de ĩudi.oportet. dum tamen de-
claret hoc in fnia.C. de iudi:auten- iuſiur̃.
Vtrum autem uictor poſſet in cauſa ab-
pellare quia iudex ſibi n adiuchcauit e pẽůE
ſas dic ut.S. ce app- in q bus 0. xxxiiii-A

ſẽ. Qttid ſi appellãs renuciet appellationi
dic ut ibi ¶ Et not· ꝙ expenſẽ iudiciales

que adiudicantur debent eſſe moderate et
utiles· e de dolo et contu. finemet.c. cũ
dilecti. in fine· et de foro competen- cum
dilecti. et de eo qui mit. in poſſ.caurei ſer
uan. cuʒ ueni ſſentx in fi. et de ſquelſt· polſ·
c.iĩ.in fi/ſcdrn B. Ioh.autern et Vincen-et

papa dicunt ꝙ tantum neceſſarie et ñ uti

les ſunt preſtande ut ĩn pred.c· cum uẽiſ.
ſent. M· Quomodo hec ↄtrarietas rẽdix
ad idem exquo de immoderatis agit- dixi

in decrefinem.ſuper glo. ſed minquid- an
finem. (. Item hee ſole preſtande ſut
que ꝓpter cauſam facte ſunt· ut ex de do·
et contufinem:et in pre:concor et in pᷣ⸗
properandum5. ſin autem ex geſtis· puta
in aduocatis et teſtibus et in actis iudicia
libus et in eundo et redeundo et ſtando et

in aliis· ut ex de ꝓcuratori·cum pro cau⸗

ſa. C. de iudio' ſanccimua et ex de iureiuẽ⸗
in noſtraet de elec. ut pterite In autẽ ut
ĩudio·ſine quoquo ſuffra.̊. hec auteʒ o?ĩa

S.pauca uero:C. de fru:et li:exnon igno
retec de uoto:magneprope fi Ttem bee
xpenſẽ erunt mediocres et non delicate ſt
de pĩgno act᷑.ſi Eruos in fi. ff. de damp- in
fect.ĩnter quos·5·fi. et.lſqñ.et qles uic-
tor in domo ſua facere conſueuit- In aut.
de manda-prin.S: illud colp iiif. ad exhi

ben · ſed ex ſi hereditas. .i.f· de peti·her̃.ſ⸗
et ſi lege··quod autem quis et Eqnet.ſt·
e de reĩ uen.Ri res-Nec ob.ei ꝙ minores fa-
cere potuiſſet.ff.mancdaſi quis· il. S. impẽ?
dia. Si quas autem facto uel caſu fecit il-
las non repetit.f. eo- inter cauſas.5·nõ oĩ a
et facit ad hoc·ft·pro ſoo· cum duobus.
dampna. AW Idem no- in- c finem in glo-
ſed nunquidante fi- In contrarium alſega

tur.:ſequens:qui incipit quidam. uið qðᷣ
ibi nota · et in··non ormma. Qund ſi
uictor habuit gratis patronum nunquid
uictus ↄdempnabitur in ſalario quod fu-
iſſet habiturus pronus 2 uidetur ꝙ ſic ꝗa
uictor eſt illi obligatus ad antidota. uxff
de petiti ·here· ſed et ſi lege·5 cõſuluit.ex

de teſta cum in officiis. Sed diſtingue u-

trum ille animo donandi procinatus eſt 2

tunc non debex fieri condempnatio in ſa-

lario quod ille meruit an uero ſpe remune
rationis et tunc ſic. ut.ff. mandatiim ide⸗

G.fi:et.l.ſi uero non remunerandi·I.

cundum Guide ſuc. cuius fuit ad lr̃azʒ

iſte. v.ĩn.l.properandum.C. de iudic.ꝭ·

ſin autem.nied fuit additõ cuʒ duobo ſe-

CQuidſiab emptorc fundi cui uen-

ditor ad expenſas tenetur ut: C. de euicl.

. ptor ꝗ ꝑi

1. euincitur fundus ip̃e uero em

eus eſt in ĩure fine alio aduocato cauſam &

fendit ita ꝙ nihil de otingentibus obmi-
ſit. nunquid poterit petere quod ĩn aduo-
cato dediſſet.· Dicunt quidam ꝙ ſic a he
res qui eæuicit hereditatem a bone fii poſ
ſeſſore imputãat ei quod ip̃e fenſſet de Ro
atrimonio expenſurus. f de petihere ſ3
et ſi lege · · quod autem qu ĩs· V·. et nunc
igitur et facit ad hecff. loca.ꝙ ſi domns.
et. ff.dele.ii.l.penult.ar.tamen contraff
de fideiulſ.ſtipulatus es opus. Bal. Et.ff
loca.l.hereditatores:uide·Sde ſen.V.qui⸗
dam nobilis. 5. Sed illud dicunt ideo ibĩ
eſſe quia non ea eſt cauſa in quam fideiuſ-
ſio facta fuit.Item contraĩn pre· · ſin au
tem ex geſtis · M.De.l. properandum ſu

perius allegat᷑a ibi dicitur deberiĩ expenſas

quas reus ſe feciſſe iurauerit. Ec autẽ

ℳℛ „. ☚α

— — 2 — —

EeE

„ „ OU—

JNX

☛

S

+☛

eſſet ſi aliquĩd de otingentibus obmiſiſſer
ar. ff. de rei uendi. utiqs 5-culpa- 1-De
aduocato generali uicton qui rcipit ãnuũ
ſalarium pro ommbo ipius cauſis argint
Odoff.in.l:ſanccimus ꝙ non imputet ĩd
uicto.per.l.idemq;· 5· idem labeo.ſf· man
da. Ad contrarium allegat. ffde annu-le:
l.ſeyo.i. R.iĩn fi:ubi dicitur quod labor 2
pecunia diuiſionem recipiut· ¶ Quid
h uictor plus expendit ꝗ uic kuſ expenſu-
rus fuiſſet nec uictus h abebeat aliqð pri-
uilegium uel ſi habebat non allegauit ill

HRendeo· H. Secundum Gui: ſuc/ ubi. ẽ.

S·Victor conſequetur expenſas quas fe
cit non quas uictus facturus eſſet/ ut. ſt.
mandatum-ſi quis alicui·5. Impendiaer
facit.ff. ad mace. Item ſi.ꝭ.quod dicitur.
et quod noff.de iudi:eum quem et hoc in
dellige in cibo et huiuſmodi. Si auteʒ pl
ſolueret notariis uel executoribus uel h
modi quarm teneretur hoc non computa-
bit.ct facid.ff. ð reliet ſumpł᷑.fu.at ſi ꝗs
5·funeris. ¶ Quid ſi uictor artifex eſt ꝗ
de ſuis mambus lucratur ſed lis eum im-
pedit.nun quid hoc deducet uidetur ꝙ ſic
ar/ fl. ad exhiben ſed et ſi:quoq; autem.
ſcm.b.yſi·. · Odoff.in.l.ſanccimusde
iudiq.C. per eundem.Shoc intelligit pon
derari in expenſis uitus.ſ. ut ſi ſ alere con
ſueuit ex opera impedita illa uictualium
habeatur ratio ſed alias non. per.l. qui ſe-
miſſes.ff.de uſuris· et de rei uen. ſi res mo
bilis tenet etiam ibi ꝙ qui per ſẽ conſue-
uerat litigare ſalarium ꝓcuratoris nõ cõ-
putabit uicto uel miſſionem paſſo ꝑ pre.
l.qui ſemiſſes Idern Gui. de ſucc/qui etiã
per.l.ĩllam et per.l.idem.5.ſed ſi aduectu
ras omuniter eſt. v. ſub. S. idem labeoff.
mandatum et pro ſocio cum duobus.5ſi
quis ex ſociis. et.l. uel uniuerſorum.ff/de
pigno·acx᷑.dicit ꝙ ſi ſo ebat predicare non
imputabit equorum uecturas concor · ꝙ;
no. in predict᷑ ·6. ide 3 labeo. ₰ CQund
ſi habeo cum Ticio unam litem et alã cũ
P. cuius grat ia nil expendo nunquid repe
tam uidetur diſtinguendum. ut. ff.fami:
her· ex parte.in prin. AI.· Iſtius.l.caſum
tu canomſta uide in ſuſtrag decre. ut pᷣte
ride· et de elec.ſuper glo.ii. per quod habe
bis mentem ſed inepte formatur queſtio-
·Et noſuper hoc.ini: genera expenſax
ut.i. ꝛh.in ſurmma.Item de condempnati
one expenſarurn deducende ſunt quas do
mi facere conſueuit.ff.ad exhiben ſed 2 ſi
6.fi. et in pre.ꝙ; autemet in pre.l. ſ res
ſcdm papam Item cum in fine lixis fit ꝰ

4 * —

4

29375

dempnatio expenſarum dedueuntur que

antea ſoluta erant ꝓpter otumaciam ł ob
defectum ꝓbatioms. ud.õ.·nunc de expẽ

fis. %. ceterum. (LExpenſe autem iudict

quales eſſe debeant. nota· S. de ſalart. i in
prin. ¶ Item de expenſis legatiS. dele. -
ſupereſt.v.illð queq;. ¶ Hoc quoq; no
tandum eſt ꝙ in cauſa app-adiudicantur
expenſẽ facte a tempore emiſſe app· ut ex
de app-nicholao. In otumacia uero facte
a tempore citationis ut ex de doet cõtu.
cum dilecti.in fi.· Æτ⅞- Vide quod ibidixi
·Quod intellige ſanc nam expẽſas fc̃as
ab eo hora qua incepit contumax eſſe re-
ſtituet· Vnde ſi citatus fuit quis ux ueni
red dievi:et non uenit reſtituet expenſas
factas die:vnet ſeet ſi forte uenerit die-
x.· non preſtabit expenſas factas pro cita
tiõe et huiuſmodi ſed ſolum factas ab ho
ra qua contumas: eſſe cepit· · Quidaz
legiſte multum inſteterunt in hoc ponen
do exemplum cum cauſa durauit per mẽ
ſem ex pars ad omnem terminum compa
ruitmodo in una citatione fuit dtumax
petit aduerſarius omnes expenſas factas
ab inicio litis et fertur quandoq;ʒ ſic iudi
catum.per.l:ſanccimus.C.de iudi.ubi d
contumaci non aliter pandi iudicii adituʒ
niſi prius reſtituat omnes expẽſas fiue cir
ca introitum litis fiue circa aduocatorum
ſalaria. 2c. Sed contrarium eſt uerum:. ut
hic.l. illa. dicat illas expenſas uel damp-
na reſarcienda que ex huiuſmodi uicio ad
uerſariũs ſunt inflictaper quod iuſtificat᷑
quod dicit hic auctor et idem ibi Simon
uinc.et ꝓbat decrecum dilecti quam alle
gat hic per quam etiam et per decreaudi
tis de ꝓcuratort patet non dubiam que-
ſtionem legiſtarum an expenſẽ contuma
cie uenlant in condempnatione an ſolum
indirecte debeantur.ſſi pars uelit admit-

ti ad cauſam de qua. Cy. in prel. ſancci-

mus.ĩn.ĩ.q: patet enim per illas decre· ꝙ;
ueniunt in condempnatiõe ei quod primo
dixi non ob.C. de epiet cle.omnesin fin.
ibi ſumptus quos ab exordio cepte cõtro
uerſie.2c loquitur enim de expenſis in fi.li
tis. . Cum uero quis deficit in ꝓbatiõe
propoſite exceptioms· ut eo·ti·finem· Itẽ
curn paſſus miſſionem poſſeſſionem recu
perat ſoluit expenſas factas a tempor̃ mil

KRonis uſq; ad tempus oblate ſatiſfactõis

eẽ de ſequeſtra.poſſ.c.i.in fin· Item qñq;

condempnatur quis ad factas et faciedas

ut.ĩ. V.ite m ſcias. ¶ L Itẽ no·qð ſi ałłera
pars non tenetur ad ſportulas preſtandas

. .
**

ſaz f ſur .

nec ab altera parte ſunt exigende ut. C. ð
fruc.et li· expen.lĩ.¶ De multa uero ꝑ

iudicem infligenda. dic- ut.S de En. 6. ſpẽs
v.eſt quarta. ¶ Hoc quoq; ſcienduʒ eſt

ꝙ qui non poteſt ſatiſfacere de expẽſis pu
nitur alias arbitrio iudicantis -kilii. q-vi⸗
Si res aliene:ex de appreprehenſibilis. ꝗ.
ſi autem:2. && offi.delede cauſis. ¶ H Itẽ no.

generaliter aduerſariũ indebite fatigans
condempnatur ei in expenſis: ut.iii/q/in.G

ſpacium. .quod fieri: ex de Heptis· c. Fi.

¶ Ex premiſſis igitur collige· nam expẽ?
ſẽ quedam petuntur ꝓpter contumaciam
quedarn ob calumpmiam quedazʒ ob teme
ritatem. que petuntur ob contumaciam
indiſtincte petuntur ut.S. eo: -hi an liteʒ
conteſt· v. hoc autem certum et·ꝭ·nuc q
expenſis..hoc quoq; ibi porro:c· Iue

autem ob calumpniam que attenditur tã
& parte actoris ꝗ rei ut extra de pemis ca-
Ibi temere litigantium. 26 j. actoris 2 rei
iſte fimiliter Icm omẽs preſtantur ut i
et extra de Rptis ceterumet.c.Fiet ð do

lo et contuex lẽis.et in pre:ònunc de ex

penſis.v.in hoc autem. ¶ Cum uero ꝓp

ter temeritatern litigantis petuntur ſub-

diſtinguitur. Nam aut conſtat eum ñ eẽ=–

ullo probabili errore deceptum et tunc ſe
cundum omnes indiſtincte condempnat᷑ t
expenſis· ut.ff.de iudieum quem· et in pᷣ.
c.calumpniã ĩbi.temere2c. Aut cõſtat ꝓ
babili errore deceptum et tunc excuſatur
aut dubitaturet in hoc uariant doctor̃s.
Nam dicit.b.ꝙ nõ condempnatur ſi fuit

ĩiuratum de calumpnia.Plac.et Iaco.bal.
dicunt ꝙ indiſtinte condempnatur quia
eoĩo ꝙ ſuccumbit malam cauſam pre-

ſumitur fouiſſeque dc ut in pre.v.ĩ hoc

autempe de ſap. . Indiſtincte ſuper

crefinem.d.·In hoc membro ſcilicet cuzʒ
dubitatur diſtinguit ſic. Nam aut ðficix
quis in probatiõe dilatorie exceptiõis quo
eaſu dic. ut.. S.ſi ante htem. .ſed nuqd.

aut in ꝓbatione peremptorie quo caſu ſi
deficit poſtꝗᷓ altera pars ſuam intentiõez

fundauit condempnatur in expenſis. ut in
pre·c·finem. aut deficit in ꝓbatione prĩ-
cipalis cauſẽ.iquo caſu iterum ſubdiſtin-
guequia aut eſt cauſa ciuilis aut ſpualis.
aut crimĩalis aut appellationis- Si ciuilis
aut iuratum fuit de calumpnia aut nõ ꝙ;
dic.ut in pre.vᷣ. in hoc autem. Si ſpiritu
alis.dic ut in.ę.ꝭᷣ· V. quid ſi eſt talis. Si ue
ro ſit criminalis eo ſolo ꝙ ſuccumbit pre
ſumitur calumpniari ſc m omnes ut ĩ p·
diet ideo cum calumpnia preſumatur de

bet condempnarĩ in expenſie ud/C. quii ae
cuf. non poſſqui crimen et in cõcor· que
ſunt.s.ĩbi que autem ob calumpniaʒ ·26.

quod uerum eſt mii doceat de errore
bili: ut.S. Si autem fit cauſa appellationis
tunc dic:ut.S/Senunc uidendum. in prin-
¶ Hoc etiam ex premiſſis no ꝙ expẽſe p
ſtantur ante finem litis. ubicunq; de calu

nia alicuius euidenter apparet ur etiam
ſumitur uiolenter. ut ex ð doet contu.c.
ii· vV. fi.et.c/finemet in prec/ceterum.2
de teſti:ſignificauerunt.et non ſolum ĩ di
finitiuaſed etiaʒ ubi quis ab inſtantia ab
ſoluitur iudicii. C. de iudic properanduʒ.
55.i. In auten: de litigi. omnern uero-col.
vii. alias regulare eſt ꝙ in fine litis tantu
fit condempnatio expenſarum:ex ð pen.

calurmpniã. C.de epilſ.et cleric auten. gene

raliter. ¶ Iterm ſcias ꝙ iudex debet condẽ?
nare ad expenſas factas non faciendas.2 B
in fine litis ubi auteʒ fundata aduerſari

intentione ꝓponatur exceptio et ꝓponẽs

eam ſuccumbit tunc in odium ꝓponentis

excepti:et quia non principaliter ſed acceſ
ſorie ueniunt huiuſmocd expenſẽ ſtatim

poteſt iudex condempnare ad faciendas ĩ

lite ſed ſub conditione.ſcilicet ſi defecerit

in ꝓbationecxt᷑ de ꝓcuartort auditis. ad
fin:tunc enim incerta poteſt ferri ſnt-⸗

tia.quia iudex certus non poteſt eſſe tem
pore ſendentie date cum nondũ facte ſint
C.de ſen.que ſine cer:quanti. ꝓfer.per to⸗
tum.ſed in fi. litis uidetur ꝙ; ſuper expen
ſis poteſt incerta ſntentia Rrri ut,z. ſen
ten:5ſquitur. . Iteʒ debet eſſe· ut dicatx
iudex condempno te Ticio in expenſis s
ipſẽ fecit in lite uel quas docuerit ſ fecii-

ſe.ut e⁊ de doet contu:eum dilecti:in fi.

et de ſqueſt.poſſ.et fructC.i.et ð eo qui
mitti.in poſſ.cau.rei ſer/c. penult-ad fin.

et ſic loquitur. l. C. de fruct.et li:expenſ.

minato.de hoc ſecundum papam in prec

finem.¶ Tu autem iudex no. · Secũ
dum Innocen ut.ĩ.dicetur. S·ꝙ ſi in ſta

tuto termino altera pars eſt contumaci-

ter abſens condempna eam in expenſis. C.
de ĩudioſanccimus.et.l.properandumexe

tra de do.et contu:ex litteris:quia non po

tes ei remittere in alterius partis cdiſcrimmn.

ex de deci.ſuggeſtuʒ·iii:q i ·cC.fi.ĩi.q· vĩt:
queridur.eẽ de canſuetu:cum olimargu.
contra:. ex de offiq dele.couſuluit. · IB
ſoluitur in glo ecce quanta. .· Nec fiat a
liqua citatio ad condempnationẽ expẽſaʒ⸗
utiii/qv.ci.Si ramen ueniẽs docuerit ſ

2
5

A

legittime impeditum reſtituetur c“b

-= errE

— VVV—

ſrĩaʒ. Sed ſi priusꝗᷓ feratur ſnĩa ab aliquo
ediam eẽneo iuſte impeditus dicatur noli
nimium ad condempnationem expenſag

ccelerarear.ff·de damp. infec.ſi finita. ꝭ·

ſi forte.iii.q· v· c· 1· ed. vi·· ĩ. quero·æc de
in inte reſti.cum ex l̃is ꝙ ſi nonduʒ lata
ſit ſnĩa ſed condempnari petatur competit

excep · ſt.ſiquis cau.hii.Et hec uera ſint ſi

pars pñs de iudicis licentia receſſit. Secus
ñ ſine htentia cum enim et ipſa tunc ↄtu-
max dicatur.ut.iii.qin.quod fieri.xi.q ĩ
n. certuʒ oeviii- di-ſi quis autem ex de iu
di·c.i:non petat expenſas · S· de contu./ i.
ubi de hoc quia dolus cum dolo euba cũ
culpa ↄpenſatur.ff· de eo per quem facẽ
l.fi:eẽ de adulti·c.pe/et fi. Immo plus di

cunt quidam ꝙ ſi ille qui non fuit in ter-

rrĩo etiã ſua culpa pea uenit pars que pri
ma uenit ſi ſine licent ia receſſit:oderm pna
bitur ei in expenſis nec obiciet ↄpenſatõeʒ
dtumacie alterius.am liced is qui ultio
ↄparet aliqñ fuerit otũs purgauit tamẽ

ſuam otumaciã primã poſtea ↄparendo ſʒ
primus ſemper fingitur ↄtumax cum nõ

dicatur dparuiſſe qui illicenciatus receſſit

ut in pre·concor· Item quia licet alter af-
fuerit in termio poſtea tn cum debuit ad

eſſe non affuit altera parte pnite et ſic ulti
mo fuit in mora et ultima mora punitur

ff.de periculo.et como-rei uen illud Si au
tem iudex abfuerit vel mortuus ſit 2 aliqᷓ
partiũ non oparet die ſtatuta in loco ubi

pro tribunali ſedere ↄſueuit non poteſt di

ci ↄtumax nec tenet᷑ ad expenſas ſfde ar-

bi·arbiteret.l.ſi cum dies:G· ſi arbiter.de
hoc.S. de & bi. 6: fi: in fi: nec tenetur eũ ali
bi querere.ii.q:vi:biduum nec expectare

niſñ in ſubſequentem diem ex de offi· dele.
ↄſuluit.nam nec intereſt aduerſarii ꝗ Pie
uiſ

fuit abñtem fuiſſe pntem quia ſi pns
ſed nil actum eſſex.C· de iudi.ſanccimſt
fi quis cau.l.n.5.ſi quis in iudicio. in fi· ff.
de iudi:non uideturet hec qõ uenerialise
ixet noex de doed contu:c.fiet ꝓbatur
hoc·ff.ſi quis in ius uo/nõ ĩe.l.ii.· fi⸗licʒ
ſit ar.ↄtra quia uocati ẽ nõ ↄtempnere p·

toris auctoritatem ff. de iudi ſi quis ex a

liena· ff.de re iudi/otumacia dicunt quidã
ꝙ ſi etiam die ſequenti uel etiam remocio
ri iudex ueniat dumodo ſit in loco und 8
facili uenire poterat et uenire credebat᷑ E
ↄſueuit qñ pardes parate ſunt litigare uel

ſi ob hoc non uenerit nec uẽire Pſumit᷑ qa

partes nõ aderant tuc ꝑtem abñtem ad ex
Pẽſas odẽ nabit nã ĩputat᷑ qa nõ ↄꝑuit ꝗa
etiã ſi iugex abſu tñ melius eſt modicũ ex

pectare quã lõgas uias pagere ff. de uata-
mun · lpe.in fret ſic nõ põt abñs dicer̃ ꝙ
non interſit pntis ĩmo interẽ ꝗa li pns fu
iſſet de iure expectaſſet H ad modicũ tpᷣus
uel de loco uicino a niſi expectaſſet liq do
dol eius depᷣhenderet᷑ q ex oſpicuis iudici
is ꝓbat᷑.C.de dolo.l.dolu.ex horri:ꝓ hu
manmi· I li. vi. qs aut locus dicat᷑ ui-
cinus uł ꝙ tꝑus ꝓpĩquũ iudex arbitrabit᷑

ex pł?ibus cãns nam plus dʒ expectar̃ liti

gator remotus ꝗᷓ uicinus et plus ꝗ ĩ modi
cis expenſis ẽ ꝗᷓ ꝗ in magnis ꝛ ſic de młtis
aliis queret· Si autem infirmus fit in die
mini ita ꝙ nullo mõ audire poſſit uel etiã
progare tminũ ᷣm ꝙ dicimus in abñnte.2
hic diſtĩguendũ crit: ueꝝ tñ qñ infirmuſ
ẽ tenet᷑ epectare ptes et petere q uel ꝓce
dat uel trninũ aſſ gnet hi põt ar.ff.de arbi.
2 ſi qua..ĩ·ſi uero ñ põt hiis intender̃ pnñt
recedere etiam ſine licencia z aliã citatõez
expectare· utff.de arbi6i.fi.¶ Illud aut

certũ ẽ ꝙ qñcunqʒ nõ int᷑ alicuius aduer-

ſariũ eius nõ fuiſſe pntẽ non aget ad expẽ?
ſas.ut.ff.ſi ꝗs in ius uo:nõ ĩe-l.i.¶ Por/
ro ſi an lit.ↄtel.aliqua ps dturnax ſit mule
tari põt.ff. ſi quis ius di.non- obtẽl. ĩi.2
etiã in expẽeſis ddempnari etiã a delegato.

C. de iudi:ſanccimus· ex de offi dele· pte-

rea. ff.de offi:eiq cui mãiĩurt.l.fi.ſed ſi iſte

etpenſẽ nõ ſoluãt᷑ lite principali nõ durãte

poſtea agit᷑ acti.in fac:qſi ex re iudi:qa eæ
quo iudex non reuocauit eã lite pẽ pinde
eſt ac ſi in rẽ iudi:trãſſiſſet ſic ẽ in ſnĩa arb
tri.C.de arbi.cũ anteaar.ff.de iudi.ſi ðbĩ

tũ.C·/de iureiur.actori.Aliꝗ tñ õᷣdicũt.q

aiũt ſtipulatus eſt penã mſi certa die ſiſtat

ad hac penã agit etiã lite principali finita-
ar. ff.ſi ꝗs cau.z ſi p nili finita ſir ptraſ
acti. nã tũc de toto traãſactuũ eẽ u.ffſi ꝗſ

cau.nõ exigimus in prin- m Innoci. iiti·
H. ꝗa..tu aũt hucuſqʒ hoc noĩ dcre·

calupmiã· de penis qd ſic auctor ſpecificaĩr
debuiſſet ne uideret᷑ hoc ſolũ ultmũ dẽm
fuiſſe ip̃ius ui ſiłe.ĩ · di. ꝓx·ᷣ· uilo · V. itẽ
dicirnus·z ꝗa ſic ſi ad lr̃am auctor glo.ĩl
lam H poſuit ideo illã i obmiſi ut ibiſcp
ſi ſuꝑ uerbo in expẽſis. ¶ Quãdo autẽ
fieri dʒ ſatiſfactio expẽſa cũ ꝗs ꝑ otũaci

am exomũicat᷑disei:S⸗ de ↄtuma. nuc di

carmus. ¶ In ſumma noiiii- ſunt genera
ſumptuu ſeu epẽſay que ĩ iudico fiũt.
Primo que ſunt in alendis teſtibus ⁊ iſte
fiũt a ꝓducẽte eos liue in ciuili fiue ĩ crĩa
li cã.ut.iiii/q.ni.dd.uẽturt᷑.C.de teſti.qii
Scðo que fiũt ĩ aduocatis 2 nõriis 2 iſti fi
ut a ꝑte petẽte oduocatũ ł faciẽte aliqꝗd m

—

AX

publicã formã redigi.C. de iudi:ſanccim
. de uanet eor- cog. l i. 6. in honorarns
Tertio ꝗ dant᷑ udici utx᷑ in auł᷑de iudli. ⸗
ne aũt q ĩtellige ut.S. de ſalant.6.i· QAtar
to ꝗ dant᷑ executoribus 2 hii ſumptus p.
prie ſportcule dicũt᷑.C. de ſport᷑ed.iiiq:ini.
offeramus: 2 hoe litas nõ e diffinita niſi
in duobus cãibus·ſĩ cłict.C.de epiſa cle.

oẽs ꝗq·S·executor̃s et aułſd hodie·2 ⸗

buſdqa aliis ꝑſonis. ut.C. ð fruet Iil. fi
et.G.li.xñi.de agẽtibus in rebus.l.fi.q bo
etiã cãibo Fuat᷑ eqlitas ut qntũ iſti dat tã
tũ etiã eoꝝ aduerſarii tribuãt.ut ĩ p.ↄcor.
clitas. n. in iudiciis Fuãda ẽ-ff. de arbi.ſi
deuiẽtis: ſe.i.in fi.=. lſi cũ dies/S· p.2. l.pe
dius.5. in Fuũ. ex de mupec.il· ex ð ex/
cepcum int᷑.2 uera ſunt in iudiciis tagʒ
ordinarĩis ꝗᷓ ecorchariſ qð pzʒ ex eo ꝙ hii
ſumptus ꝗbuſdã ꝑſonis remittõt᷑ ut furi
oſo et ſił ibus.C.de epi:audi:tã deuĩẽtis.
hox auũt oĩ um rõ hẽnda ẽ in odẽpnatõe ex
penſay ut patet ex premiſſis et ꝓbat᷑ C. li.
x.de fruc.recuꝑa.l unica. ¶ Et breuiter

no:cũ ꝗs ĩ exper̃ odẽpnat᷑ ꝓ dtũacia aut ꝓ

ↄtumacia mãifeſta et tũc iudex pꝑtẽ abn-
temodempnat in expen nulla Hi-ↄtel. fa-

ut ex de ꝓcurt. oſtit utis. qa in certis nõ ẽ

locus diecturis/ud.f.S. ob.ↄtinu:nec
in notoriig eſt iuris ordo uãdusex && iu

reiurt ad nr̃a m. i: aut ꝓ dubia ↄtumacia
ut ꝗa neſcit iudex an citatio ad eũ ꝑuene-

rit uel an iuſta de cã ĩpeditus uemire neꝗ
uerit et tũc hõeſtũ et equũ ẽ ne in expen

odẽpnet᷑ qa ſi uenerit et iuſta cam abncie

ꝓbaret ſnĩa rettaret᷑ ec de ꝓcurl.querelã
ge re iu. cu bertholdus.ↄdepnatio tñ tenʒ
ut in p. c.querelã: aut ↄdempnat᷑ ꝓpr᷑ l̃as
ueritate tacita ĩpetratas aut bus malicõ
ſe utit᷑ et tũc eo cognito qa iaʒ ſtat & ma
licia ſiue & dolo ſiue & libello et fine lit.cõ
poteſt fieri cõdempnatio in expenf:ex de
HRptis. cerey.et. c.qa nõnulli aut ſit ꝓpt
excep. excõis·ĩ. viii-dies non ꝓbatã ut. S. S
iĩ. V. xv.aut ꝓpter excep·obiecte ſpoliatõ
nis. ut in. e· S· V· xv· aut ꝗa deficit in ꝓba
tione eius q& opponit᷑ otra formã electõis
ut in. e 6. V. imi er in hiis caibus et fi'ib
ante li.ↄteſ.et ſine libello cũ iam ð malicia
oſtet ↄdẽpnat᷑ ꝗs in expen tascatiõe pᷣmiſ
ſa.¶ Quałr ↄuũt expenſẽ ꝓbentur.dixi.S
eo· 5 Ppe prin · et · ĩ · ti · ꝓx · fi · V. pen·

¶ De fructibo et intcreſſe Fĩca. ſ.

AH.¶ Auctor in fi.ĩ· /dad deĩ.pte Rĩ.
remiſſionẽ ad Roff.Aʒ et AcurHic aũt

-

uel alio eius nomi ne-5
di duobus modis dicuntur- uel quia ĩima

poſt prin remittãa ad glo.Io.b.et acu. Ese

practicis igi auctoris preter roff. p̃dem
nullus ꝓſeꝗtur hanc partẽ· i. in neen
bla.qui ſuper ti. de rei uen. . Itẽ pdict
libellus.et. V.ſi aut fructuset ubi de ipo

thecaria hoc plene ꝓſequit᷑ de aliis autem

Gui.de ſucſui.ordi.iĩudi.carda.ĩ.ſub HKi.
que actiones ꝓponantur ꝓ fructibus 2 di
ſtinctio frutuuũ.de.n.parte Hice uid qdᷣ
dicam.i·5. ſequitur in fin. ·

VONIAM Preter expẽſas

ſepe fructus reĩ petite et in᷑ẽ?

petuntur idcirco de his ad ca
noniſtarum inſtructionẽ pau
ca tangamus dicẽtes primo de fructibus
et poſtea de intereſſe ·
IAS Igitur ꝙ fructus ẽ qð
ſupereſt ede Aie experſis· ut
z· ci. prox··i. V⸗expenſe ſunt

alii ſunt naturales ut poma. ficus. cereſa
et ſimilia alii induſtriales: ut ſegetes uinu

et fſimi lia que induſtria ꝓcurantur. n1

Hieronimus ſuper yſa.xviiili. Sudore et
labore nimio ad ubertatem fructuum ꝑ

uemimus et ſuper oʒee.b:/dicit. ꝙ grauior

eſt pena quãdo tpᷣe meſſis et uindemie ſpe
rate fruges auferuntur et uinum et qca-
modo ſperate tolluntur de mambus.·
Item fructuum alii ſunt perceptialii ꝑ-
cipiendi/percepti dicunt᷑ a bone fidei poſ.
exquo quocunq; modo ſunt aſolo ſẽpara
ti a fructuario uero tunc demum cũ fũt
in horreo reconditi- utff. qui.mo uſufr.
amitſi uſufruckuarius. I-Duplicit᷑ le
gitur.lĩilla.ut ibĩi noiĩn.i glo· hic accecht
T1. lecture. I3. ĩ. V. ſed pone accedit.ĩi: Si di
camus prelatum uſufructuariuz aũt. i-
lectura hic poſita.iieſt ꝙ hec eſt differen
tia inter bone fidei polſet uſufructuariũ

quia in pri mo ſufficit fructus quocun-

qʒ et a quocunq; ſeparatos.· In ſecundo re
quiritur:ꝙ; Eparati ſint ab uſufructuario
Item 2 percipiẽ

turi uel quia eos dominus recepiſſet·
ſi poſſediſſet· de reſti.ſpograuis Iteʒ fru

ctuum aln dicũt᷑ ↄſumpti quia deſier und

eſſe. alii exſtanteset hii duobus mõis ꝗa
percepti et non dſumptiali qui nondum
percepti et ex hiis aliqui dicunt᷑ ſtãtes ut
pice· alii pendentes/ut poma. ſunt eriem
ſtantes qui non ↄtinentur ariſta ut ſpĩce.

ſed corioaliqua uel pelle ut faba? lupinu

quo diſtingue quia fructuun

2
—
S

OX

„ cit titulus-

920

*

9N—

ge poſſeſſoribus etiam de quibus ſquiè᷑ a

liqui ſunt bone fidei aliqui male.B Koff.
poſt aʒo· · Item poſſeſſorum.alii cuz ti
tuloalii fine titulo poſſidentdic igit᷑.
Longe pleniuſꝗᷓ noxli:q il:non liceat· ð ẽ
ſti.ſpo/grauis.ff.ꝙ mecau·ſed et part ⁊
de rei uen.ex diuerſo·hic autem ꝓſeꝗtur
auctor ad l̃am uerba gui.ubi S· uſq; ad
v· ſed pone prelatus:que tamen omĩa fue
runt aʒo:ubisS. et. ĩ· Roff. allegĩ. ꝓpe fi·5
SE nãles frẽo nłlo poſſeſſor etiã boe fidi
acit ſuos· ut.ff. de ulurt.fructus. . ꝓ-

ut ibi no· Ac.in glo·fi.lex ipa loquitur de
habente titulũ.hoc dico ꝓpter roff. ꝗ chẽ
antiquos tenuiſſe et forte non maleper.1

ſtatim allegatã ꝙ bonefidei poſſeſſor cuzʒ
titulo etiam naturales facit ſuos et hoc fa

do.bonefidei. Sed dic omẽs.ll.ſiuc a ſe fiue

F Videt᷑ tamen ꝙ bonefidei
poſſeſſor omnes ſuos facitut ff· de ac.re.

ab alio eius romine ꝑceptos· ub/ff. de uſu.
qui ſcit.6. pᷣterea· Si igitur hii exſtant uẽ

dicabuntur ał non tenetur poſſeſſor cũ ne
q; poſſideat nec dolo deſierit poſſidere niſi
in ea re oſumpſerit in qua tindẽ de ſuo ſol
uere tenebatur · tunc enim ↄdid. ſine cã te
netur.ut.ff. ſi cer· pet·ſi et a me.¶ In ĩdu
ſtrialibus autem dic ꝙ quilibet bonefmi
Poſſeſſor ſiue cuzʒ titulo ſiue ſine titu.ſuos

facit ᷣm omnes · M. Iuriſꝑitos qui ſic in

tellexerunt dicit Aʒo. S licet hoc ultiinũ
a ſine titu.non reperiatur lege expſſa cau-
tum ſed ornnes.ll.loquũtur de eo qui cuʒ

titu.poſſidet.ut inſti/de re:diui/S·ſi quiſ a

non dominoet in pre.lqui ſcit.ꝭĩn aliẽo
f.de acqui.re.do.bonef idei·tamẽ ſatis ex
pPrimit hoc pre.l.de uſutꝭed.ff.qui.mo.u
ſu. amit.ſi uſufructuarius · et ff.fini.reg-
I.iiii:S: ante. licʒ aut faciat ſuos tarmn ſi ex-
