queritur an alter ſubrogabit᷑ et ꝑ quem-
et an epᷣus illi ſuccedet in officioan uero
ſuꝑſtes tenetur illud fine aliquo adiunto

ðõ Ana EEe
. 1

implere quaſi uideatur ibi locum ĩus acreſ
cendi habere. Quod hic et in duobus
v.ſequentibo quer᷑ et in · ·quid ſi unq

expeditum eſt ꝑ decre ſcdᷣam de teſtaii.

Re.F.vi.ut dixi.S.eę· ·V ·xiii.et quia Iac-
de are ad.q: allegabat iura ꝓ et cont᷑licet
quo ad hos minos non expediant ad alios
poſſunt eſſe utilia.ſicut que noð off.deł
cauſaʒ matrimomi in gloii et q ſuper ea
dixi ideo il? obmiſſis que in fi-huius. ⸗
allegantur hic illa ponam. Inducit eniʒ ad
artem ſolus poſſit.C.ſi unus ex pluri-
ur tu· ꝑ toturn. ffde off.conſul.l.I. ·i·.2
ff.man.lcreditor.ſi duobuset de cura⸗
bo:dan.l.ii.ſi pluresad cont᷑rium indu⸗
cit. ff. de arbi. nam magiſtrat et ad treb.
ille a quo.6- tempeſtiuũ ff.ð neg geſt· cũ

alicui de admi:tuludius.ii.ꝭ.ĩ.ec. l.tuto⸗

res· ff. arbi.l.puiet.l.ſi un.5.il·et··fi⸗
et.l. ſe.C. de ap. in offerendis. et· f-. de re ĩu
Iſi duo ex tribus. Soluebat ſcdaʒ parteʒ
ueram niſi pateat teſtatorẽ contrium uo-
luiſſe. In tutoribo eſt ſpeciale ſuꝑ quo ui
de quod dixi.S. .xlvii. in fi- prime par-
tis. Et primo uidetur ꝙ alter ſit ꝑ iudi
cem uel epilcopũ ſubrogand ad quẽ ſpec
tat tueri decedentiũ uolutxates ff-de peti-
her᷑.l.hereditasin fi.e de teſtanos qui-
dem. ff.de ali:et ci. le.l.ini. idem enim ex
in pre.l.nulli. fi- adinſtar cutoris excu
ſati.uel mortui uel remoxiffde teſtatu⸗
ſi quis.f.de admitu-lutiuscum teſtamẽ
to.ff. qui petant da. xul.fi. Ri. ff· iudi⸗
ꝓponebatur in prin. uel in locum defunc
ti ſuccedit epus ut.S. V. xl. Iteʒ quid ſi eæ
ecutor nolet ſuũ implere officiuʒ ut.S· .
executor̃s aut de hoc.iĩ .·vV.liiii:quid ſi unq
hec emm paria ſunt.ſ.nolle et non poſſe·C
de conthen.emp·l.fi:ec de Rep· ſciſcitatq
et etiam hec triaſ.nullũ executorẽ in teſ
tamento dimittere- uel dimniſſuʒ mori uł
nolle officium aſſumere ut in aut.colł.vi
ii. ut li.ma.et auie. Sĩ: uidet᷑ ergo hoc offi
ciuʒ ad epᷣm pertiner· ficut ꝑtineret ſi nul
lum dimiſſiſſet ut in pre.l.nulli.· ĩ. ii/et
ini. uel dic ibi habere locum ius accreſcen
di ut ſuꝑſtes poſſit et ðbeat miniſtrar̃ ar·
ſf. de ſuis et legit.hrſi ex pluribus.C. li· x
qñ ñ petẽ ꝑtes accreſ·l. unica.ff.ſi ꝑs hr-
pe.lii.de hoc.S. V. xiii:qdð ſi ſut plures uł
diſt ingue ꝓut diſtinguit᷑ in legatariis uł
fideicomiſſariis et tutorib ed fideiuſſori
bus et magiſtratibquia aut ſunt cõſti-
xuti cõiunim uel ſimul et inſoliduʒ aut
diſiunctiʒ ſiue in ptes ut ĩ prirno calu diſ
tributio alteri accreſcat alcero mortuo et᷑

habeat officium implere. ĩn ſco uero n5
ff.de exerci·aCti.l.l⸗: ſi plures.et.l.non tñ̃
nprin:de euic ſi ideo. 9. l· ff. de admi.tu.S
creto:Sfi Ex.l.ſi Plures in prin:et. S· Ff. 3
cur̃.bo.da:l.ii òfi:Cde cadu.tol.l.unica
in prin C· de hr inſti. l i.et ii Subrogat
aut uidetur ꝙ euitabit ſatiſdationes quas
euitat teſtamentariꝗ executor ſi conſenſu
legatario? fuerit ſubrogatus ar. ff. reʒ ra-
Ha.actor ar.tñ cont᷑ ff.de admi.tu.l.luti.
1.5. cum teſtõff.d ali.et ci⸗ le.l.ni. in aut᷑.

ut li.ma2 aui/G⸗ l:de B. S. V. xxxiiii ſed nuũ

¶ Ouid ſiunus erat tin et mortuus eſt.
uel etiam plures erant omnes mortui ſũt

nũquid epus in eoꝝ locum ſuccedet. u' nũ

quid epus uel iudex alium ſeu alios dabit
uel nũquid heres defuncti eius ſeu eoꝝ ui
ces ſupplebit et uidetur ꝙ nullus ſit dan-
dus locũ ipſoꝝ. ̈ Em adminiſtrator ſuc
ceædet forte heres ar. . de teſtatuſi quis ẽ
fine et in pre·s·ſR quis edificationeʒ ·I. V.
lxxi · inſuꝑ uel forte ep̃us qui eſt hoc ca
ſu eoꝝ łmo ſucceſſor ut ĩ.e.s·ſi aũt qui fa
cere:et in prel.nulli.: i .q& uidetur ſim-
pliciter eſſe ueru ſi nullus in ultima uolũ
tate fuerit heres inſtitutus.ſecus ſi fuit
inſtitutus et ille uelit et poſtit teſtatoris
uoluntatem implere epᷣus enim non habzʒ
ſe intromittere ꝗdiu eſt qui teſtatoris eꝰe
equatur uoluntatem ut in preconcor uł
dic ſimpliciter. 1Scom Alber- galy. 5
ꝙ epᷣus ſuccedet ut.S. . ꝓxſed cu nullus
exccutor a teſtatore dat eſt epᷣus aliquẽ
cputabit.LI. ¶Sed queritur an execu
c ores preſẽtes poſſint exequi teſtotort uo
luntatem abſentibo non uocatis. M. Ex
peditum eſt ułS. . Et uidetur ꝙ nõ ꝗa
omnes iuſſi ſunt qiſtribuere ſicut dicixur
in arbitris. f/de arbi.ſi tres et.l.ſeet in iu
dicibus de.ff/de re iudi:duo ex tribus ex
tra de offdele.cum cauſaʒ. niſi dctum ſit
ꝙ alter poſſet ſine altero ꝓcedere ut ex &ᷣ
teſta. Raynaldus in prin: e& de off. deł.c.

uno et.c.prudentiã. R.ĩ. ff.de arbi non diſ

tinguemus. S.:cum in plures: uel dic eos ðᷣ
equitate uocandos ſi comode uocari poſ-

ſint quia forte non nimis diſtantet ſi con

gruo tempe expectati non uenerint᷑ ua-
lebid ꝓceſſus preſentiu uel maioris partĩs
eoꝶ alias non ar.cont᷑ Melius ſtaret ſi
ne cont᷑ et ſic poſuit Io. Ex de elec ·.ꝙ ſi
cut ·ĩi.et.c.cum ĩter umuerſas et.c.corã
et.c.quĩa ꝓpter extra de poſtuł. prelabo
ne ĩi. iii.di.quanto ·ff.ut ĩn poſſ.lega.l.

X½

NA

₰

.. non exigitur/ſt in pre:c prudentiam

—

K.i.LII. ¶ Sed quid erit ſi ſunt plures 2
non ſunt in exequendo cõcordes-led quili
bet uult fine altero miniſtrare et uidetur
tunc epus dabit terciu. ââ Vbi de du
F fuiſſet formata:.q: ꝓcederet iſte nu-
merusĩntellectus tñ fuit bonus ut de pa
ri numero faciat ĩparem ex de arbi.c·l·
5· Vt quid ille cu altero eorũ fecerit ra-
tum habeatur ar· ft de re iu.lſi umi.ffde
pacmalorem ex de teſta:nos quĩdeʒ et.c.
tua.et.c.Io.ff·de pet᷑.hr.l.hereditas in fi.
Tu cdlic ꝙ ſi eodem tempe circa idem ſunt
diſcordes et ipſi ſunt in numero equales e
piſcop uel iudex coget eos tercium aſſu-
mereut qd maior ꝑs fecerit obſeruet᷑ ut
in pre.l.hereditas in fiet in prel.non diſ
tinguemus.5. principalit᷑ e de arbi.C.ĩ·2
de off. deleſuſpitiomis· C· de iudiccũ ſpe-
ciał. Alii dicunt ꝙ epus aſſignabit eis ter
minum cõpetentem ad ordinan ſiue exe
quendum quo elapſo niſi fecerĩt· iĩple exe

quetur ut ex de app.cũ ſpeciali · et·c · ſcöO ℳO

requiris 5.· fi: et.c. Fima ..vi uel dici põt
ꝙ illius diſtributio ualebit quã epus con

Firmabit uel iudex ar-e de tranſac-c-i.ff

de re iudiduio ex· e·ci· c. fi· Si uero nõ ſũt
numero equales ualebit q maior ꝑs ordi
nabit niſi minor aliud rationabile appo-
nat et porbex.ut e de hiis que fi :a ma⸗
par. ca· c.i.ff. de decre· ab ordi · fa.l.iii.ff ·
cuiuſqʒ uni·nonulli:et. ſequenti · I.
Tarmntes de rãponiin. q· ſua tenuit ꝙ ex
tribus fideicõmiſſarns datis ſimplicit ter
cius impediet actum ꝑ duos fienduũ expſ/
ſe ꝓhibendo:aly.·ff. de cur. furl.l cõſilio in
fi.et qd noinſ um.illius ti.Dicit tn ꝙ eo
caſu adeundus erit iudex ꝙ inſpiciet que
cauſa erit potior ffde bo.auc.iupoſ.ĩ uen
ditione in fi·8 tutorib d iſcordantibo.ui
de.5. v. de tuto . v.pe.LIII. J ¶Sed
nũquĩd ubi plures dati ſunt erit melior cõ
ditio occupantis. Bal-C. de auto- pſtan ·l.
fi. 5.· Et an negocium ab uno ceptum al
ter poterit explicar̃ · et quidẽ uidetur me
lior cõditio occ upantis et ꝙ tunc alterig
mandatum reuocatũ intelligat᷑ niſi cõtra-

ria uoluntas appareat teſtatoris hicut eſt ĩ
pluribus pcuratoribo · ff · de ꝓcur̃.pluri-

bus et.l.ſe·e· æ.ti:non iniuſte·et in pre·l

non diſtinguem··cũ in plures alioquin
ſeruabitur qð in plurib tutorib et cura

torihus obleruaturſ ut quiſqʒ per ſe ager

poſſit. M. De hoc·s. de tutoreSfiin trĩ

bus u is vſicuł. ff · de admi u · ſ plu-
res in vrin.et.l.decreto in fi.ff·de excito·;
ac.I. i.S/ſi plures et hoc tenet VB. de bo·

uel ſeruabitur q& in arbitris ſeruatur- ut-
ff.de arbi- Item ſi unus ec.l.ſe.et in pre· ꝭ·
cum in plures et.l.diem.ꝭ.iii- uel q a iu
dicibus ordinariis uel dele ff. de re.iu-duo
ed · l. int᷑ pares/et ex · e·ti:cfi. Item dicenðᷣ
eſt ꝙ ceptum ab uno alter ꝑficere poteſt

ſi ceptor facer̃ impediatur ſicut eſt in tu-

toribus fł.de euic.ſ ideoꝭ.i.et.iii:iudici
bus ordinarns eiqdem tribunalis ff· de of-
ꝓcon.l.i.in prin·ff·ad munici.l. magiſtra
tus.et facit ad hocff.de cur̃.bodan.l.ii.
5S·ſi pluribus tu.a de app.l.ĩ etii: et.I. V.
lxxxviiquid ſi eus in cuius et ſe. H. Iſ-
te..cum duobus p̃cedentib:et cum ſe-

ra.qua tenet unuʒ ex duobus executori-
bus agere poſſe iudicio debet tñ alter aſſi
ſtere ne colludat ĩducit.f.de cur·bo:dan.l
Ii.circa prin· facit de ꝓcur.c.ĩi.ĩn fi. P. vi⸗
plus dicit ꝙ ambo agere ñ poſſẽt:quia tũc
poſſet unus negare qð fateretur alter 2 ſic
intricaretur iudiciũ cont᷑ q ꝓuidendum

eſt ſufficiat decreſi duo de ꝓcur. F. viĩ· e

cre.iide teſta.e. dat ſibi liberũ exercici-
urm offi in tribus caſibus curm collega eſt

mortu uel remot ?ᷣ nõ uult exeꝗ ut ibi
ſcripſi in noſuꝑ· nolẽte idein uolente F

non ualente ex impedimento modici tem

pis· ſecus ſi modicu non eſſet q ꝓbat ibi

littera nimiu differi preter hos caſus geſ-
tio debet eſſe cõmunis ac etiã in predictis
ſi teſtator ꝓhibuiſſiet alterũ ſin altero ger

re ut ibi niſi articulus ſuꝑ quo alter ſolus

litigare uult eſſet ad pias cauſas uidertur
locum habere predicta decreſi duo·5· fi·

ꝙ de auctoritate iudici alter ſolus agere

Poſſet ſi dicamus talem cauſam ſpiritualẽ

Si uero dicatur eccleſaſtica tmn.nõ tñ ſpi

ritualis locus non eſſet illi.ꝭ· concludo ꝙ;
accedere neſcio illi dicto Ia: ꝙ duo nõ polñ

ſint agere et ſi eueniat cont᷑rietas quã indu

cit uide qð noin pre.ðcre.ſ duo-iiĩn g.
et ſuꝑ ea:et qd ĩ no· ſcripſi in predecreu.
de teſta.in ultĩaglo- Item ſcias ꝙ Ia· iple

fatetur ꝙ cont᷑ ipſum inducit᷑. RicaC · fi

ex pluribus tuto- uel cura- unus uel om-
nes agere uel cõueniri poſſint · ipſe dixit
ſe in ſuo hbero non habere illud omnes. B
etiam recitat ibi Cy· ꝓ eo tñ facit pre.l.ð

creto· in fi. ſed glo/cui aſſentit Dyillud ĩ

telligit de impotentia facti:et ſi illud quia
recipiatur ꝓ cum defenſio eſt clara. Item
quid dicet Ia.in caſu deerepreſce in fi ·
qñn expreſſe ꝓhibuit teſtator unũ non age
re ſine altero tene ĩgitur qð predixii Que-
rit etiam ſi unus ſolus exccutor habzʒ oĩa

J 3 ” 44 la. 5 4 Ve
. 9

et cum:q:quam addidi faciunt adq:Ia. S8&

9C29

90

in manibus ed reliqui mchil.an nichil Ba-
bens poſſit cõueniri: uidetur ꝙ nõ:quia re
mitłit ad t otũ habentẽ · ſicut de ſocio dici
tur.ff. ꝓ ſocio ac TioneS ·ſi cõmunmis ipſeẽ
tenet cont᷑rium quia in piudicium agere

uolentium nõ potuerũt executores ſic int

ſe diuideref- de admi-l.int᷑ tutores· et· C.
de duii · tu:.l.ii.Eſt etiam ſcienð ꝙ ipſe Ia.
in:·q an cõueniendus ſit primo ille qui geſ
ſit ad affirm atiuã alygat-C. ſi tutor.n gel·
l:ii.et.iii/ſubdit leges loqui de gerentib
ex neceſſitate·et d hnis dicit tenenð ꝙ nõ

gerens ultimo conuenlenqns eſt et gerens

primo conueniendus et excuciendus ne-
ceſſarios uocat legitimos et dicit concur
r ere poſſe gerente ex uolũtate et legitimũ
ut cum epᷣus um ſucceſſit ð quo.S. V. lx 2
lxviiii⁊2 tũc etiã idem ꝗq; nõ gerens ultio cõ
uen iendus ſit · ff.de cur.bo:da.l.ii ad finẽ
LIIII. £ Quid ſiunus ex duob exe
cutoribo nõ uult ſe intromitter̃. H· Ex
peditum eſt ꝑdecre ſcᷣam de teſta.ut di
xi· ſuꝑ. .xlix. F NRlpõdeo dixit Vber. ꝙ;
alter ſolus exequat᷑.ar. C. de aduo:diueriu
di. I. fi: et.l.laudabilẽ.ff de fideicõ.lib.ñi le

.xlviiii. ſed k alter.poteſt etiam dici q

coget ur cũ alcero exequi. ut.ĩ· V. lvii.hoc
ediam nam ſi unus tm ſit et nolit teſtato
ris ecequi uoluntatẽ ſed res et peculiũ teſ
tatoris in ꝓprios uſus expendat monitio

ne ᷣmiſſa exequi eſt cogend · ut. ĩ. V. lvi

lii:querit᷑ aut expectabit᷑ aut iſte ꝙ exequa
tur ꝑ annum uel ꝑ vi:menſes de hoc.ĩ. vV.
IxVIIii- illud etia- LV. (LQuid ſiexe-
cutor eſt ſuſpectus:nuũquid porerit remo
ueri· et uidet᷑ ꝙ non. C. de donat᷑ſi quis ꝓ
redemptione · R.i.et in pre.l:orphanotro
phos. Sed dic cõtra.Bal.C.de ꝓcur̃.l.euzʒ
qui. · Sicut 2 tutor 2 curator ꝓpt᷑ hoc
remouẽt᷑ ut.ff.de ſuſpec.tu.l.i.oſtenda-
mus.: ed.l.iij·· pterea:et.l.nii: et de ꝓcur̃.
ut:ff.de ꝓcur.poſt litem ·et.l.ſe · cxc.e.c.
. H. Clarius e t. c. nli· vi. · Et p̃lat
eccleſie· exc de fimo. licet Hely et.C · ſe. et
de teſti. cõſtitutis. et ð accuſat᷑.qualic᷑.iſ.

et.c.inquiſicionisiii .q:ii/quia ea/et iu⸗

dex deł: ex de off.dele. inſinuante · et. c. cũ
ſuꝑ.iii.qv.quia ſuſpecti ar.tñ cõtra.iiq·
1. primo- A1-So- ibi-8 ſuſpitiõe temera-
ria hic ꝓbabili:et ð qua iudicialit᷑ cõſtat
5Que tñ ꝑ eum añ ꝓpoſñitam accuſati
onem de ſuſpecto.uel etiã ea pendente le-
gittime adminiſtrata ſunt bene tenenv ni
ſi ioſo iure uel p iudicem ſibi fuerit admi

niſtraxio intdita. ft. de ſolut᷑ ꝙ ſi · ·i · C. ð

. 4

ſulpec.tu.eum quẽ.inſti.e.Ci.5.ſi quĩs aut
et. ff. æ·di.l.iii.· pterea e de accuvᷣ.c. fi.
ex de off.dele:uenerabili.e& de ſimo-accu
ſatuzet.C.quocj·et de elec. nichil eſt in fi.

P OrrO ubi quis tarnꝗᷓ ſuſpectus remotus

eſt ſiue ſit un ſiue plures in teſtõ dati.uið
tur ꝙ alter in locũ eiq ſubrogabit᷑et epi
ſcopo non ſuccedet ſicut in tutoribo cõtin
gitff.de teſta.tuſi quis.et ff.qui pe·tu.
I. ultza. i. REn-C in quicautuhn.l.lhicʒ. et
C.qui pe·tu:l.in locum uel dic ut.S. v.
xlviiii.ſed ſi alter et ſe.et.v.liii:ꝗqd ſj. unq
ex. Sed et accuſatiõe de ſuſpecto pendente
uidetur alter ei ſubrogand nec ſe epus in
tromittetar· C. de ſuſpec.tueum quẽ.· ar-
tñ cont᷑ ꝙ tunc demũ ſit alter dand cũ al
ter fuer remotus in pre·l:hcʒ. ex de iu-
c.i. M.· Solue ꝑ no:d off.dele- uenerabili
in. inj.g. et q ſuꝑ ea dixi. 5c. Põt aut exe-
cutor de ſuſpitioe accuſari uel ab epo uel

ab herede uel a legatariis in pre.5.ſi autez

quid facer̃ qſi ſit hec actio popularis
A. De hoc.ĩ· V. xvi.· Sicut et accu-
ſatio tutor.f.de ſuſpectu.l.i.ꝭ.omnes
ar · cont᷑ ꝙ a nullo ualeat acculari in pre.l.
ſi quis ꝓ redernptione. Be iet.l.orphano-
trophos· płt.et fi. M· ꝓ ſolutione uið
qð no·in clemẽde reli.do.qa cõtingit·ad
fi. in glo.quia cont᷑ C. 5. Si aũt heres nõ
uult dc ſuſpecto accuſare ut remoueat᷑·
uult ipſuʒ cõuenir̃ ꝓpter dolũ uł culpaʒ
uł fraudẽ in ipſa adrminiſtratiõe cõmiſſaz⸗
bene poteſt ar.fl.deł.inſi Igatarius a quo

HR.i. uel cõdic.ex pre.l.nulli:uł officio iu-

dicis quia hoc modo * ut teſtatoris
uolutas impleat᷑ ar. ĩ.
eodem mõ poteſt ep̃us euʒ cogcre ex offi-

cio ſuo ut emendet que male egit ut ex.ð

teſta.tu:ꝙ; aũt ð dolo 2 frauð conueniri
poſſit. ꝓbat᷑ ex ne cłi.uł mo.c.i.f. ð au
ro 2 ar.le.l.non ſolũ in fi.2. l.aurelio.ff. de
condic.2 de.cũ ĩta.S.ii.d admituqui plu
res 2.l.quidam decedẽs .ar.tñ cont᷑ ꝙ non
Poſſit idem aliquaten inquietari in preI
ſiquis ꝓ redemptiõe.Reñ.i. M· Vide re⸗
miſſionem quã.S. ꝓxime dedi get ex hiis
que dicta ſunt uidet᷑ ꝙ ſi executor male
ciſtribuit ſeu diuidit heres uel eps.a etiazꝭ
legatarii potuerũt diſtributionẽ ſeu diun

ſionem ho ĩmpedir̃ ut.ĩ . V. Viiii:ex pmiſſ

immo ⁊ uidet᷑ ꝙ qlibet co inteſt.ff. de ꝓ-
cur̃ .poſt litem.ff.ad exhibenl.iii.5.ante
Płt.a. C.ſi ut ſe ab hr. abſti.autẽ.ſed omẽs
ff·de mino.etiã· S. płt. et in aut᷑.de ec·ti·5
ſi quis aut qui a ſe.in fiex ð teſti.ueniens
ex ð elec.ſtatuimE.viii qvi.nõ ſolent

lIviii.querit᷑ aut 2

=
2—ʒ

errrrrrrrrrrrrrrerrr

S

a cont᷑rio ſenſu .porro ſuſpecto poteſt per
iudicern etiam abſq; accuſatore ẽ̃moueri

ad inſt ar tutoris.ut/ff.S ſuſpectu.l.i. ꝭ.

oſtendimetl.ni.S pcerea. LVI.¶ Po
ne teſtator ĩta dixit relinquo ticio.x. ꝓ re
demptione captiuo; u? dixit relinquo ti
cio:x ut illa expendat in ĩdemptiõe capti
uox. Querit᷑ qund runRo dic ꝙ nõ inteſt
int hec et ideʒ iun erit in utroq; caſu ar-
C.dõmunia deł.l.u.C.ð fideicom:cũ uirũ
in aut᷑.fideicõmiſᷣ · aut magis ſpec tat᷑ uo
lũtas teſtaton ꝗᷓ Vba. nec eſt uis in Xbis
ut in pre.let. C.de teſta:qim̃et facit·ff.ð
condic.et de.in quib/é·fi.ff.deł.in.ſi tibi
legatũ.f:de fideicõlib.cũ in teſtõ.LVI
I. ¶ Hoc etiam querit᷑ utrũ ꝗlibet exe-
cutor ultime uolũtatis cogend ſit hoc of
ficiũ ſuſciꝑe et ſuſceptũ ecequi. H · Eſt
ſciendũ ꝙ auctor ſub hoc· V. comũxit · v
iii.q:Io:ꝙ ꝑtim placet 2 ꝑtim diſplicet qꝙ;

hec queſtiois ꝓpo ſitio inclucit tresq: Io.

querentis primo an executor cogat᷑ ſuſci-

pere· ſco an excqui.tercio an quilibzʒ et B

ꝑoptime ſ unt coiuncta. Sed quereret᷑ per
quẽ ſunt᷑ cogendi. Item qñ ſic ſuos ſicu-
los merebant᷑.uel ſaltẽ ambo unum ·ſicut

illud qliter.qd ſtatim ſequit᷑.Sic ergo pri

ma ꝑs huiq·. ulq; ibi. Cogetur aut.ĩn ᷓ
parte auc tor prio quer ĩt ut.S.ſco alł gat
ꝓ et cont᷑tercio ponit tres opimões ſuc-
ceſſiue:quartã addit ibi ſed et fauorev.re
aſſumit primã.vi. ap ꝓbat Icdam et r̃mit
tit.vii.dubium ſoluit.an executio admit
tatur.et remittit et hee ꝑtes lunt paten-
tes.in ſcdᷣa pte tra at ꝑ quẽ cogant᷑ 2 hoc
rimo implicite·l.ꝙ ꝑ epᷣm uel ptoreʒ et
hie in. v.eſt aut:ulq; ad fiet hunc ſalte⸗
rõ cõmendo nec euemiſſet ſi ſuũ. v. habuiſ
ſet.in hoy medio ꝓſequit᷑ q ibi certũ co-
getur· ubi facit tria· primo poĩt oppoſitĩ
onem. ſco dat lolutionẽ ibitu dic.jii. du
bium incidens ꝓſequit᷑ ibi-Item dicũt.2
hec ꝑs ſcda principalis cu.vii menbro par
tis pcedentis cõiunxit reliquas.v·q. Io· ſci
at ſtudens ꝙ ꝓpter eũ nõ ꝓpter fabrum
q hoc n meruit diuiſione textuali ſiculũ
honoraui. Io/an. et uidet᷑ ꝙ ſic ar ·ĩ p· de
cre.tuaet.c.Iohanet.e. xi:nos quideʒ et
ff de pet᷑.hr. hereditas in fi. C:de fideicõ-
l.fi. in fi:et auł᷑. ibi poſiro. M. Et.C. de fĩ᷑
deicõ·lib.l.pe.et ułt·ec ad trebell.Fi. „:
nã ad hoc tenet᷑ ut in pre.l:nulli in prĩ. Itẽ
quiſq; cogi poteſt ad ꝑſonalia munera ſub
eunda quale eſt iſtud et tutela et ſiłia · ff·
de rmu. ed. O. l. ·.5. ed · . eque-et· l. mun eru

HF:i:6 qui annonã. HEt ĩſti:qui ſat᷑ co-

S·i.et.ii· ·ar:cont᷑ ꝙ hoc ex mera uolun
tate ꝓcedat.ſicut et arbitrat/ff.de arbi.
Iiii:.iet ſicut ꝓcuratio. C· de ꝓcur̃.in-
uitus:et ſicut cõtingit in negocioꝝ geſto
re.C.de neg geſt.tutori.et in curatore bo
ms dando.fr.de cur̃.bo.dan·l.ii.ꝭ.iii:na m
nec nullus cogendus eſt fingulare legatum
agnoſcere qð alii reſtituer̃ tenet᷑ ff. ad tre-
belł.nam qð··nõ omnis· et.l. cogi.d·2 ge
neraliter. no ergo uidet᷑ cogendus pᷣſertin
cũ ex teſtõ nullũ emoduʒ cõſequt᷑ ar · C.
comunia dele.l.i.circa fi.C.de fideiu·ab
eo et in pre: nõ omnisac.no-ĩn pre:l.nul
Ii 7 ſit cogendus ſuſciꝑe. .· Idem Aʒo-
in ſum.de epi:et clean fi:ſed mi allegat-
ar. f.de ali:et ci. le.l.alio.ff. dele.iil.ſi le
gatarius et in pre:l.cogi·ĩn prin. et.2 ge
neraliter· et.e·ti. l.poſſe· .· poſſe ſic erat
etiam in Iohſed corrige et.l.prece.S.non
omnes.et ſi intelngis precedentẽ mediate
uera eſt allegatio nam ꝓpter ꝑiurantẽ in
ter medie legis que cõtinuata legi pcedẽti
et ſequẽti ſic iacet u' orrĩa ſua.auctor nõ
ponderauit illa facit ꝓ auctore q no: in
ꝓhern.decre:in ułt.glo:et uide·s· V.
vimn. . Et in pre: nõ omnis et in aut᷑
ec.ti.-ſi aut qui.2.5.ſi quis aut in fi. Cof-
uero dixit nõ eſſe cogenð ſuſciꝑe nec etiaʒ
exqui niſi ſuſceꝑit.tuc uero ſic: ut in.c.Io.
et.in.l.nulli.ꝓpe prin· et in pre.· ſin aut
qui hoc facere.iuł.diſtinxit.· Cy- i⸗ini-
q·lĩd. C.de epi:et cle.hanc ciſtinctionem
tenzʒ in teſtario/Igittimũ dicit ĩdiſtincte
cogenðꝑ.S ſi aũt.S. ꝓ allegatuʒ fuix hoc
didtum ſui Iac. dicents neceſſitati ſubici
qq ꝑ legẽ imungi᷑·facit.nii.di- in iſtis · 5
ꝙ aut fuit ei aliquid in illa ulcia uolutace
relictu.aut nõ primo caſu aut agnouit uo
luntatẽ ðfuncti·et tũc cogitur ſuſciꝑe of
ficium ·et niſi exequatur ꝑdat qð ex tel-⸗
tamento pceptur erat ut.ff. ubi pu-edu-
de·l.ĩ.in fi. ·. Guił. de co:qui hanc diſ-
tinctionẽ tenet.allff. de huis qui ut in di-
l.poſt legatu.ff.de reli.ſi quis ſepulchruʒ

6⸗funus: ed.lat ſi quis: cui funeris ad ali

ud membrũ diſtinctionisalł:de uen in-
ſpi.l.i.ᷣ q; natum.et de cur̃.bo⸗dan.l.ij.
queritur ſubdit ꝙ ſi adminiſtratr᷑ cepit co
gitur implere-quia a principio uolutariũ
2c. ff.man.l.ſi tibi mandaueroSſi tibi.et
de reli.at ſi quis.S·ſi cui.et de hoc dixi in
decre.Ioh.ſuꝑ · V·ſuſceptũ et ſuꝑ.iii·glo ·
= aut non agnouit quo caſ u et etiarmn
ubi mi fuit ei relictu nõ eſt cogend ſuſci
pere uel cxequi.ff.de cõdic.et de·ſi cui e
tuũ.Hen.i.ff.deleiii.ſi tibi.ff.de fidicõ.l

9. . 5
C &E 41eEV 1, . 44 1 P 4 ℳ. d*

S *r,

△
*

5

ſi te.f/deł.i.etiam ſi ſed ⁊ fauore religiõis
de canonica equitate uidetur cogendus et
ſuſciꝑe et exequi .· Adiuuatur hoc dic-
turqð fuit etiã Iuliani et ſequẽs ꝑ·lꝗa
poterad.ff.ad trebe:et de aqua pluar.l.in
ſum.5.labeo/et hec dicta facerẽt ꝓ Iaco-
de are:qui cõſuluit filiũ p̃teritum a patre
quẽ tñ ipſe pater cõſtituit executoreʒ ſui
teſtĩ.et exereuit officiũ de inofficioſo age
re poſſe. cum teſti fuerit irritũ ex tali p
teritione ipſo iurein aut᷑ ut cum de app-
cog.6 aliud · inſti · de exhr. liber in prin-
Flpõdens ad·l/ultimã.ft.de inoff ·te ꝙ; B
excuſatur ratione officii neceſſarũ ſibi in/
juncti.et fic ſibi nõ debet obeſſe·C.de ad/
mi.tu.cũ quedã · ff.fañi.hr.ſi pignori.in
fi.et.l.qui eratff.quibo ut in di.l.poſt le-
gatum.S·aduocatu fiſci.facit de elec.cuz
non deceat.F.vi /cuũ cõcordancũis et.iii ·q;
vii.Ri cont᷑ patrẽ ſi dicatur non neceſſariuʒ
nõ faciet hoc ꝓ Ia.dici tn poſſet ipᷣm excu
ſari ꝓpter pietatẽ officiibenefacit xxii-
q · ii/ſi quelibʒdicebat etiarn iple Ia:ꝙ fili
us executoris ſe de bonis patris allere põt
non ut executor ſed ut filiusalł. ſt. de ali.
pu.pre.l:qui filiũ.·et de alen. libelſi quis a
liberis· i· Bn. -Puta cũ relictũ eſt ad pi
os uſus.ut in pre·c.tuaet c.Iohet in ·l
nulli.REn:ĩ.et ii et pre5ſi quis autx.2 le-
etie.Ci.. Itẽ nuquid et in pred·ſi quis pro
redemptide Rei. ff-de ali: ed ci- le-pecunie-
et.lalio.et. I-iii.talia enĩ ?gata progatiua
gaudent.ar· ffde relig.et ſlump· fuſunt ꝑ
ſone in fi:ar.ec de pruuł.cũ et plantar̃ in
prinet.c.in hiis: in prin· et inde eſt ꝙ in
fringi nõ poſſunt ut·C · de ſacroſanec.ut
ĩter.et.C· de epiet ele/ſi quis ad declinãdã
et inſtit᷑.de obque ex quaſi cont᷑tu·ꝭ.fi-
et quidã dicunt ꝙ hoc caſu tmi cogend ẽ

ſuſcipere · · Hoc diit Gui:de ſuc.in.l.

nulli reſtringens ſe ad caſum ·5. preſi ꝗs
ꝓ redemptiõe 5e Alii aut dicũt indiſtinc
te in omni caſu cogenð ꝓ quibus multuʒ
facit. C. cõmunia dele.l.i.circa mediũet ĩ
au᷑.de ec.ti. ·ſi aut legatũ· et.·ſe. et in pᷣ.
c-Iohan. dictuz Gof.plus placet. · Et
Alᷣ·galł.de fideĩcõ in prin. Item Iacde
are: ubi.S ct Ia.de bel-in.Sſi quis edificati
onem in au.de ec.ti.refert Nico· ubi.S.
qd hõbo ·tened hane ptem duplici ratiõe
qꝗa hoc ñ eſt officiũ publicũ ſicut tutoꝝ et
magiſtratus. ſed priuatũ ſicut ꝓcuratoꝰꝶ
ca qiia inuentũ eſt remediuʒ ut exequat᷑
ep̃us illo nolente exequi ud in.I. nulli: et in
aut᷑.de ec.Ci.d. ſi auũt qui.et ff· de lig· ſi ꝗs
ſepulchrũ..hoc edictũ ·ꝑ qð pated ꝙ lex

ilſũ cõpelli nolunt.niſi in ꝑdendo emolumẽ

to ſibi relicto ſed huic ratiom poſſet rũde

ri dupliciter: primo nõ fore abſurdu plura
remedia fore ꝓuiſa ſimul de quo uide·ĩ.· S
reſti · ſpol · F.i · V. pre· uel ſaltem ſucceſſiue
ſcilicʒ ut exequat᷑ epᷣus ubi coactio execu-
toris non ꝓdeſt ut in decre:nouit in fi. de
iudi·licet aut rationi reſpõdearn tñ opi-
moni eoꝶ adhereocũ quibus eſt etia IaS
ra:qui adq: de teſtario executore an coga
tur ꝓ negatiua inducit. l.nullique dicit
habeat exigendi licent ſed licentia ẽ uer
bũ facultatis n neceſſitatis · ff.S off.preſi-
I-ſepe exde teſta·ad hoc in contrium quia
eſt munus publicũ qð recuſari non poteſt
C.de decun.l.nullus. F.xi/ſed publice int᷑
eſt uolutates ſuppremas umplere· ff·quẽad
rmodũ teſta. aꝑ.lv.e de telta.ncs quidezꝭ
in fi· Soluit ꝙ ſi ſuſcepit officiũ renuciare
nõ poteſt.C.de act᷑ · ex obli.l.ſcut · ſubdit
ſi forſan re integra:ad inſtar mandati.in
ſtit᷑. man.ꝭ.płt.dicit en im rem integram
teſtator̃ uiuente.ut ſic ĩpſuʒ requirer̃ poſ
ſir ꝙ ponat aliuz loco ſui ſi eniʒ eſſer mor
tuus id non polſet non uideo ꝙ ſuſceptio
officii ꝓprie cadat uiuente reſtotene fate
or ꝙ colentire potuiſſet deſcribi ad aliud
officiumet eo caſu ꝓcederet pnĩa de qua
8· Et qð dicam.ĩ. v.lxviiil.Diſtinguit au
tem publicũ auctoritate a publico utilita
te tmi quia primũ quale eſt tutela renũcia
ri non poteſt. ſed officiũ executionis nõ ẽ
publicũ auctoritate qð a ruſtico poteſt
pPoni.nec ob ꝙ etiam ruſticus dat ĩ teſtõ
tutorem quia in illo neceſſaria eſt iudicis
cõfirmatio:C. S cõfir· tu.l.fi.Eſt ergo pri
uatum ſicut et ꝓcuratoris officiũ de quo
tñ dicitur ꝙ publice utile eſt abſentes a
ꝗbuſcũqʒ defendi.ff.de ꝓcur.ſeruũ quoqʒ;
9·pubłlice.et tñ iſta in ꝓprie dicunt᷑ publi
ca utilitate .nam talia ſunt illa in quibus
princ ĩpalit᷑ attendit᷑ publica utilitas· ſicut

in magiſtratib.ſed in ꝓpoſito uerſat᷑ prin

c ĩpaliter utilitas priuata ut legatarioꝝ et
defuncti et ſcᷣario publica culus inteſt
ꝙ res priuate bene gerant᷑ et ꝙ nullus ab
utatur re ſuain aut᷑ ut iudi.Rne quoquo
ſuff . cogitatio et inſtituta. de hiis qui
ſunt Iui iurt ad finẽ· uide qð noinſti.ð ex
cu.du.in prin et.C.ł.xi de mu.puſuper
HRica in quibo idez de tutela noet ſic utʒ

q; ius ·ſ.publicũ et priuatum ſubſtinguẽ

do reſpõdet᷑ ad.l.honor ·5d·ĩ· ff.de mu.a ho-
et ad iura que dicunt officiũ iſtud piſſi-
mum.C.de doñ·ſi quis ꝓ·et de epi·et cle-
orphanotrophos·et·l.nulliet.lſi quis ad

declinanda- que dicit ꝙ id uenid in ſacro. er

conſtat ꝙ ius publicu conſiſtit in ſacrisi-
di.ius publicu.ſt/de iuſti-et iurl:I. i pu
blicum Item hii duo textus equiparãt ſa
cramenta magiſtracib que non dubitant᷑
publica ut.S· Item dicitur taliũ actio po
pularis.de quo.ĩ. v·hevi.· S De hoc noff
de relig · 2 ſump.fuſi ꝗs ſepulchrũ · · fu-
nus et. V.S. xvil. Item pone ꝙ aliquis in
fi.ceterũ ſi legittimam ha beat excuſatio
nem credo excuſandũ ſicut et teſtãrius tu
tor auditur ff-de excudu-qui teſtõ-2. I.
ticius.et.C.eę.ti:quin ginta inſtit᷑etĩi . ꝭ.
qui eamuel dic. Scoðm Vber · · Vt
ff.e.ti. H·De excu.du· · Nenſenius
A· Supᷣ.cũ legibo ſe· in hiis enim diſtin

guitur an tutor cui teſtator P'gauit· fit tdeſ

tamentarius uel datiuus -Iteʒ an in teſtõ

quo fuit fac tus tutor fuerit legatũ an ue

ro prius· uel poſt et an appareat contẽpla
tione oneris tutele relictũ an ob aliã cau-
ſam. F.· Coget᷑ aut executor teſtatoris ex
equi uolũtatem ꝑ epm ut in pre·5ſi quis
edificationẽ ſicut et heres ꝑ ipᷣm eſt cogẽ
dus.ut.ff.de pet᷑.hr.l.hereditas in fi/ex ð
teſta·ſi heredeset.C.de epiĩ ·au:de creatio
nibus.5.ſin aut.ptor tñ in hiĩs:exequẽdis
uidetur eſſe maior epo quia apud eum per
epᷣm eſt inuentariũ facienð · ut in p · lnul
li.S.ii.I. V. hexviſed nuquid iudex Cete
rum ad hoc coget᷑ ut quidã dicũt · ſtatim
poſtꝗᷓ teſtatoni agnouerit ſeu ſuſceꝑit uo
luntatẽ·tu dic ꝙ tũc demũ cogetur poſtqᷓ
res legata ad ipᷣm ꝑuenerit/et non an. ut ĩ
l·ſi quis ꝓ redemptie Rei.niſi ꝑeuʒ ſtet
que minus ꝑueniat uel niſi dolũ uel lataʒ
culpam.ſ.dolo ꝓoeimã in exigendo cõmit
tat ad inſtar legatari· rem alteti reſticuer̃
rogati. ff. ad trebel:mulier· 6. ſed et ſi quis
ff. dele.iii.ſi legatariq a quo . Fi ·f · dele · i·
fideicõmiſſuʒetl.ſi ſeruus legatus ./cu⸗ʒ
quid/ff.dele.iſi.imꝑator· Reĩ·ſed et poſtꝗᷓ
agnouerit. uel ſuſceꝑit. uidetur adhuc ex-
pectancd· ut. S. V.lnii.quid ſi unq ex· Itxẽ
dicunt quidã ꝙ ꝓpria autoritate poteſt
accipe res Fgatas ſi ſt umuerſox bonox uł
etiarn ptis diſtributor ſeu executor ut ui
detur dici in tutore qui hoc poteſt ſtatiʒ
facto inuentario non añ ut in prel· de cre
ationib.HR.i.C.de admitul.tutores uel
ar .· ñ cont ꝙ non poſſit. niſi ſibi tradat᷑.¶
arbi.tu.l.Ffi..Fi.et ĩ .l.orphanotrophos
5..i. curare tñ habʒ ut ſibĩ tradantur ne in
dolo uel culpa eſſe uideat᷑et ꝑ cõſequens le
gatarns ad inłeſſe teneat᷑ ut S. eſt aur co-
gendus ꝑ iudicem uel epm in cuius foro

Sfunct nat fuit P'domiciliũ tempꝑe mor
tis habuit ut in.l.nulli .Sepi aut et:S. fi-
et in.l.fi quis adde:· ubiet· . pltet in p⸗
5·ſi aut qui facereet. S.ſi quis edificationẽ
et in pre:decre:ſi heredes ꝙ ſi executor nõ

ſit de eodem Foro ratione originis uel do-

micilii de quo eſt defunctus ſed de alio.
tunc uidetur eſſe dicendum id q& in tuto
re teſtãrio alteri ciuitatis/ ut.ff.de teſta.
tuquero in prin · et idem q& in datiuo ali
ene iuriſditiis.ff.S tu.et cur̃· da. ab hiis
diuusex de hoc.S: de tutoS. generalit᷑. .
Item no:ꝙ pupillo:et ſe.LVIII. ¶ que
ritur auũt qualit᷑ ſit ad pdicta cogendus et

quidem dici poteſt ꝙ i ex illa teſtatoris

uoluntate quam non uult exequi uel cui
non patet erat cõmodũ aliqð habitur il-

lud amittit. H· de hoc in prin:hui-5·etd

dicam.ĩ. · V. J et tam illud ꝗᷓ iplſa execu
cio in eᷣm tranſit ut in- l.nulli⸗R⸗ i.ji. iii⸗

et.iiii in aut᷑:de ec·ti.ꝭ·ſi quis autẽ et.ꝭſR
aũt heres. et.ſi aut legatum.=.· ·ſi aut ꝗ

facereet ar. ff.deleiii·ſi tibi.·ff.de relig/et

ſump· fuſi quis ſepulchrũ .ꝭ.funus· C. de
fideicõ.l.fi.ꝭ/fi:et hoc uerũ eſt ꝙ amittit
ſi ał non erat teſtator ſibi relictur niſi uo
luntatẽ eius exequeret᷑ alioquin non priua
bitur ſuo relicto.ff.ubi pu:edu·deę.lĩ.ĩn
fi. fj.de excutunenſeniq: et.l.ſe. ·De
facto fuit exemplũ tale Ieſtator tribus
nepotibus ex ſorore diuiſim uel cõiunctiz

legauit centum et unũ ex illis fecit com-

miſſariũ ſatis patet ꝙ cauſa legati fuit at
tinentia ſanguinis. S& ſi nihil crat habi-
turus tunc monitione pᷣmiſſa cogendo eſt
ad hoc ꝑ epᷣm loci: ut in:c.tuaetc· Ioh.
xii.q·ii: indigne et hoc ꝑ ſententias excõ-
municatõis ſuſpenſiõis · uel etiam inedic
ti ſecundum negocii qualitatem ut exde
·ſig:querenti:ex de penis· c.ii.in fi.ex ð
ſen.ex.cũ medicinalis · F.viet· c·ſocro:ext⁊᷑
de off.deleſaneet:c·paſtoralis:poſſʒ etiaz
dici et bene ꝙ cũ coactiõis modus non ſit
a iur̃ expſſus arbitrio rel inquit᷑ udioſiue
epi.ff. de penisaut facta.5.fi:ex/e dilec-
to:es de offdelede caĩs· ii.qiii· ·notand
ꝓpe prin.ut ꝓcedat qñq; mulcta indicta
ff.ſi quis ĩus · non obtẽ · l.iiiet. C. de mõ·
rnłct᷑.l.multay/qñqʒ captis pignoribo et
diſtractis. C. de preto-pigno:l injff. de uẽ.
inſpi.l.ĩ..ex hocqnq; etiã pſona capta fi
expedierit ut ec de app:dilectisin prin-
ffad.l.iuł.pe.cũ eo et aliter ꝓut uiderit
expedire·S. V. liii. ½: L⸗Quid ſi unus-

A 4 5
Jex 1—α4 9 elter aA a a 3

H. Dicit Ia.de are ꝙ pens ꝑditiõis eius
quod ex teſtõ obuenire poterat erat pena

.

N.

non ſuſcipientĩs officiu. pene aut hic pre-

miſſe locu habent poſt illud ſuſceptuʒ: et
uocantur hec ptoria remedia inducit etiã
lſi quis.C.de don.ff.de uen.inſpi.l.i.G.ꝗd
ergo inſti.de ſatiſ.tu.S.fi.cõtumatia durã
te exequat᷑ epus ut in prin. huiq. V. ꝓpte
rea que B ſequũtur remiſit auétor ad huc
v. lviii.iĩ.de libelł.con.S.munc dicenð.-
xxx· in fi · · Videt᷑ aut ꝙ nõ ex mero lu
dicis officio ĩmo libello oblato et liᷣ. cõt᷑.
facta et alio ĩurordine obſeruato coget᷑.2
B ſiue odict᷑.ex pre.l:nulli:ſiue iudicis offi⸗
cio fiue actione ex teſtõ ſiue actiõe in fac
tum cõueniatur quibo actionibo cõueni-
ri poteſt. ut.S. V.xvii:ſed quo ĩure.et. v.
Iv:quid ſi exceutor et· O·xxiili·ſed ſi ſit lo
co in qualibet eniʒ eaꝝ eſt libellus neceſſa
rius et ordo iudiciari obſeruandus . ꝓut
no- Rof.in libello in ti:dictay actionu et
facit ex de off. iĩudicis· c.il· Si uero legata
rius nullam de pᷣdictis actionib ꝓponit
nec iudict officiu qð loco actiõis ꝓponit᷑ t
tentat.ſed fimpli cit᷑ poſtulat illuʒ pmiſſa
moniti one cogi ſuſciꝑe uł exequi uolunta

tem functi tunc no uidetur dand libel

lus nec li᷑:cont᷑· facieæda qð ueʒ eſt miſi ex
ecutor aliquam inſtã contdictionis cauſaʒ
opponat quia tũc ſuꝑ illud uidet᷑ libellus
dandus. et li:cont᷑.Ffacienda.ar. C. de edic.
diui adri.tol.l.fi.ff. de re iudi/a diuo.S.ſi
ſuꝑff. ut in poſ. le. ſi is a quo.ꝭ.i.ft.ad ex
hi.l.ini.: ibidem ac. tñ uidet᷑ uelle in caſu
ſimili quantũ ad heredẽ ꝙ fit libello indil⸗
tin te offerend:ut no.in aut᷑.coł.i.ð hr.
et fał.S.illud:n- Item poteſt locũ habere
ut de plane ſine li:et abſq; lit᷑ · cõteſta.ꝓce
datur in legatis ad pias cauſasar- in autẽ.
coll.ĩin:de ap. illud:et in prel.orphano-
trophos.in fi:et in pre.l.nulli: in fine et ĩ
auten. cColł.ix.ud nulli indi. : ſi uero apud
maxje ſi reli(ctum ſit modice quantitatis
ut in aut᷑.colł.ini:de man.prin:et arff. de
Pet᷑.hr.her editas in fi·ex de ſimo·et ſi qʒ

nes ad finẽ· Eodẽq; mõ dicen eſt in exe-

cutore 2z legatariis ut illi poſſint fine libel
lo cont᷑ heredẽ ꝓcedere ꝑ modũ admoniti
onis ꝙ legata ſoluent ut.ſ.po homoi ad⸗
monitoriu decretũ anno elaplo heres pri-
uetur cõmodo hereditatis niſi ſoluerit. ut
e de teſta.nos quidẽ · C. de fidei.l.fi.ĩ au
ten:de hr.et fal.ꝗ.hiis igit᷑ et.S. illud.
P officiũ ſit cogendo ꝓbatur in pre.l. here
ditas in fi. LIX. (LEx hiis aut queritur
utrũ ĩpoſito hmõi moĩtorio decreto poſ
ſint.iĩ.annu legatarii · ſiue ipſe executor an
no iplo pendente agere cont᷑ heredẽ quem

moueri fecerũt ordinario iure uidelicq; ob

lato libelloet lit᷑. cont᷑.facta. HFacitq-

no ã. de inꝗ ſitio.. ultão. v.ſed nuquid ab
bas. Et uidet᷑ ꝙ nõ ar. C. dilat ſiue ꝑs

ex de app.hgnificante et de plus peti-c u
nico.nam hoc temp anm habʒ heres a iu

re ad legata ſoluenda/ne interim aliquã pe

nam incurrat ut. S. unde nõ uidetur interi
cõueniend·ſicut nec cõdempnand:ꝗ ha

bet ex beneficio legis ĩducias qdrimel tres

ut ex de rc iudi:ꝙ ad cõſultationeʒ · C. de
uſunrei iudi.l. i. et.iiiff.de iudi'. ſi debi
tori.beneficiũ enĩ iurt nemĩ ẽ auferenð uł
reſtr ingẽdũ.ut · xxviii.di ·Ce hiis e ð ſe.
nup.c.p-et fi: immo eſt large inpretanð
ex de donat᷑cũ dilecti. C.de legiet ſea.cõ.
I.ii.pterea hoc admonitoriũ decretũ de ſol
uencdo.ĩ· annũ eſt quedã int᷑locutiout no-
in pre·ꝭ.hiis.igitur · Mſuꝑ uerbo dcreto
et· ·illud.ſuꝑ.æ.uerbo.⸗ Vnde facit ius
int᷑ ꝑtes ut ex de re iu ·cu int᷑ uos ꝓpe fi.
quar̃ neutri ꝑti licʒ a uia ĩpſius decreti re
cedere Item cu eis duple uia ab inicio cõ
Peteret.ſ.ac tio ꝑſonalis et uia monitionis

ut patet/S. V. ꝓx unam eligendo alteri

renuncialſe uidetur. ff. ui bo.rap.l.i. ff. de
fur indum.S-qui furẽ C. pac. int᷑ emp-
et uen.l.iil.ct.S.de iudicis.ꝭ.ii:V.notand
eſt et ſequen · int᷑poſito enim decre:noua-
