rainor. ſi in emptione uł pone exẽpluʒ

quia emi domum que comicta eſt do
mui mee magis enim mihi eſt cara ꝗꝙ

alicui alteri -Qcomodaueras mihi. fftuzʒ

in quo diu ſtudui et gloſeu expoſitões

multas appoſui- uenchs illud milj certe

carius eſt mih ꝗᷓ alteri- ¶Sed quomõ
teſtes ðᷣponẽt in hoc ſingulari intereſſe
H· De hac parte per Accur ubis· in
glo·per probationeset ſatis per Cynuz

in.V.· q:2 ſe- uł uis in anpłt pyt.q:a uid

I. v·anpłtet ſe .· · N·qlibʒ.dicʒ ſic ſi
domus illa eſiz mibi oiuncta ſi uł lbrũ
illum habuiſlem ĩ ſcolis uł? in eo ſtudu
iſſem ego darem tantumiet ſi ſic omnes
ułꝑ ſaleeʒ duo dicerent.probabo meum
ſing ulare intereſſe. Cõmune etiaʒ ꝓbat᷑
ſic quia quilibz ita dicerẽt ego tantum

dareʒ de re tali- aliter eniz intereſſe per

teſtes probari non poteſt led ſi ſingułr
alicuius i intereſſz uenirz intereſſe cõe
in quo habetur ratio intereſſe circa reʒ
æt aliquando etiam extra rem itaꝙ nõ
habetur ratio lucri- ut.S proxide lB-

i. H.illud aute et ſe. Bals· C. e.· læ⸗per

Gui.2 Cy.2· l. ii que ſit lonↄſue · ꝑ Cy·
et S. in·ti·ð ap. · ¶ Hoc aũt fingłare
intereſſe · 2 ſic ubi pᷣſtatur non tñ ſemꝑ
ſi eim ᷣbeatur aliquid ex certo qctu·ꝗ.
ſcʒ contineat certaʒ quantitatẽ·ł certã
rem ut quãtitatis appł atiõe ↄphendat᷑
quelibʒ res ſingulan.ut.ff. deł.in.ꝗſꝗs
uł etiaʒ incertã in indiuiduo:ſed certazʒ
in ſpecie.ut ſi ðbes hominem.2.· l dicat
ſingular̃ intereſſe pſtandum.ſicut dicit
in uenditione ut in · l.iff·ð ac. empt
2 uen. cum aliter pᷣſtari nõ best · niſi.l-
dicat p̃ᷣſtabitur uſq; ad dupluʒ omuniſ
intereſſe · M·. vbuʒ Inno· 2 hic uides
quid ſentit de qde que querit ꝗd eſt illã
qð duplatur ð qua Cy- ubi.S. in in. prĩẽ.
q·2 ſeqEt uið Accuribi in prima gx⸗

N

“?

= Ec non ultra. C. de ſent.que pro c0.

quod intereſſe profe·l.unica··ſancim
et ĩ pdic.l.ꝗlꝗs:nec ob.l.ff· ð ac emp-

et uen ratio:: ſed ſi per uenditoremex
l.·iub inter eum5. ſi vo ſciens2·5. itez
qui furem:quia ille.ll.non loquutur de
ſingulari intereſſe. ſʒ ð communi circa
rem ut totum dẽat preftari· Æä Circa
ſolutionem contrarn predictarumll.ð&

qua ibi Accur · in glo magna uið plene
Gy.in.iiia.ſi.oppꝑoſitõe.2. inii.oppoſitõ
inſtat in ſolutione.l.Cicius.cum.l. ſeq-
eo·ti. ac emp· et uen. Quunta circa.l.
cum fundus uti. ff· de euic. Sexta circa
I- uldeamus §- iurare-ff. de in litt- iurt?
Septima circa.l.uenditor.ff. de euict-

Si o ſingłare intereſſe ex incerto
contractu beatur utputa ex eo quod
eſt in faciendo etiam in non faciendo

ud.ff. ð ob ubi autem apparet· tunc
ommnmo inſolidũ pᷣ̃ſtanduz eſt ꝗtũcũq;
ſit. C· de ſen · que pro eo ꝙ; intereſt · l. .· G
in alus-et uidetur eadem. l. innuere

in his caſibus ſemper debeatur ſingłar
intereſſe· ¶ In pena autem dic ꝙ pena

conuentionalis quantacũq; ſit debetur
inſtitu:de inutił.ſtipu. 5: alteri legahes
autem non debʒ excedere quadruplum
inſtit· de acS· omnes ſpeciale tamẽ eſt

in ſponſalibus- ut. ft. de ſponſał. muher

ſicut ec aliud ſpeciale eſt ibi. ff. de ob-
obꝑcicia· Nica i. quod plenius pſeque
in ſum·do.mein ti de len.et re iudi §.
quis ſit effetus.ſub.S. aliud ſingulare-
M· . ſed nunquid penauið ꝑ Accur
in glo:añpłti:per Cynum ubi-S.· in. i.
oppoſieione.Et fuit᷑ ulu·Iaco.de Kap
modum qõnis. S. ¶ Qui aũt tractat
cauſam ubi peticur intereſſe diligenter
attendat quid fit in obligatione. M de
hac parte plen ꝑ Cynum ubi. S. in- iiii-
Prĩcipali·q·. . Quia ſi rem certam uel
ſpeciem dari eſt in obligatione 2 exſtat
2 ſiue debatur ex òctυ. ſiue ex malef icõ
lemper ipſa res petenda eſt.fl.S ac.ẽp.
eæx empto in prin. fl. ð&R bo. obliga u
autem non apparet. 6. Fi. C. de hrdi- uel
ac uendi: qui tibi ff·de condi.fur. in rẽ
ſi autem non exſtat tunc tmi eſtimatio
uel intereſſe petendum elſt. ut in pre.lĩ

rem. ſed contra ff. Sðe bo.obliga uũ
5· fi. ee/ft· de condi. fur.I. iii ubi innuie

etiam ſi non exſtant tñ petẽde ſunt.

ibi loquit᷑ quando actor ignorabat
res illas exſtareuel dic ꝙ etiam ſi cõp
re que nõ exſtat pexitur bñ ualʒ petitõ

J raeylan⸗ Pre

52

licet meliue ſit eſtimationem perere.et
ideo ſi uis indubitatiue qun pets vel
rem uel intereſſe· 2 mhilommus adicias
in hbello cum aliis damnis. H. VIS. 1
. ſed qualiter.et quod.ĩdicam.S3

et ſi corpus exſtet tẽpore libelli cõcepti
ĩpſum ſolutum petitur ·ſʒ ſi non exſter

tempor̃ ſententie uel in tali ſtatu ſic ÿ
dari non poteſt fiet condemnatio ad in
tereſſe · quod poſt liti oteſta contingit
ſt.ad cxhi.& eo · 5. ſi pff· ð euic.ſi fuus
5§fi-ff. de dolo. arbitrio6non tamẽ- C.

de ac·ẽp·ſi traditio· Nec eſt contra. C.

de fide icommiſſ.lib. l.fi ubi r̃darguit᷑
iudex qui qñ agitur ad 'gatum odẽnat
ad inceſſe.illud enim eſt iðo ꝗa legatũ
lam ſuum erat. unð non erat cogendus
eſtimationem reciperſecus autez in re

ſcʒ non ſua· ſed ſibi debita. ¶ Hoc aur

Fallit in cõtractibus innominatis ubi 5
ſolum petitur res debita. ſed eqj inteſſe
etiam ſi res exſtet. ut.ff.de preſcrip. .

natux per totam. l. Item ſi tpe ſentẽtie

exſtet res petita. ſʒ poſtea anꝗᷓ cã ĩdat
Eeatauel alias impoſſibilis ſit eius tᷣdicõ

tantum intereſſe pᷣſtare cogetur ar. ff·
ſi cer · pet.uinum.2 ſic uidetur loqui pᷣ.
l·tradtio ubi d icitur ꝙ ſi precaria poſ

ſidentis res non tradatur.debzʒ cõdẽnari
ad intereſſe precarie aut reſtitutio uise

Põt ẽe miſi p latã ſnĩaʒ ĩm p ſnjaʒ bʒ

aliquem terminum ad reſtituendum-
ut·rde iudi:ſi debitori- et. ff. ꝙ me⸗cã

Pedhius/S·quod ſi homo. Et no. extra de

offic. delega.querenti. ſed contra ff.de
2c emp:. 2 uendi. I.i. in prin- ubi dicitur
ꝙ res uẽdita non tradatur ad intereſſe
agit᷑.ſed expone.ĩ.condẽpiac.ſi actu eſſz
C Si autem factum eſt in obligatõne

ante moram agi non poteſt.ff. de bo:
obliga. ſi ita ſtipulatus eſſem extra de
Plus peti. c. unico ſed poſtꝗ promiſſor

facti fuerit in mora- ſiue in totum.ſcʒ
quia tranſit tpᷣusquo totum edificari

Pocuit:ſiue in partemſcʒ quia tranſut

tempus quo pars potuit eſſe edificata-

tunc habet duplicem uiam ſtipulator.

Primam ut agat ad facienduʒ uel com
plendũ opus.ffde op.no/nunc.ſtipula.
·ſine · ſ· de ·preſcript. vb. ob eam C.

de don. legem. Scdaʒ ut agat ad intłeſſe

ff·de re iudi.ſi quis ab alio.ff. de ob.
quoc ff-rem rahal.ii. et.l.ſi debitum

tamen ſi ꝓmiſſor uelit opus facere libe

ratur ab intereſſe ff. de vbo obligati.

ſtipulatões 5·fi et l. continuus5· tem

A

qui inſulam niſi iam ſit lis conteſta uel
niñ mul tum interſit ſtipulatoris ?H miſi
pena eſſet adiecta· ſt· de . ob ſi inſulã
ſtſi quis caut·et ſi poſt· ¶ Hoc etiam
no:·ꝙ ſi quis primo pecierit rẽ ſibi dari
uel opus fieri et plus ſit intereſſe ꝗ̊ con
ſecutus eſt per primaʒ actionem ucl eꝗ
adhuc eadem uel alia actone aget ad id
quod rehduum eſt in altera· ff. pro ſoet
R quis a ſlocio penam ff· de ui et ui ar-
I.i. S.· ſi fund · niſi de his que poſt litem
cont obuemre poſſunt de illis n- ulti
agi ñ põt· C. S fruc· et · lithex · termĩato
¶ Idem dicimus cum. M· quod tãtuʒ
in re promiſſa mandatur ſententia exe
cutioni ꝗquis ꝓm ſſor parato ſit ſoluer
intereſſe·ff· de rei uen· qui reſtituere · ſt
de/bo.oblig ubi autem non apparet
9· Fin nam dolus et fraus non debent ei
prodeſſe extra de Rpti ex tenore Aʒ0
tamen no contra in Ium.C. de ac emp-⸗
et uen.m Innociiii.· I. ſatis leuiter
iplum nominat ac ſi ſolum proximum
dictum foret ipſfus et ſimileðti· ꝓxi⸗
5. ult. . porro in fi. Sed qualiter
formabixur petitio intereſſe· nã ſi dicat᷑
peto ꝙ mea intereſt non uidetur bona
petitio cum incerum contineatł- unde

dicit Vber ꝙ; debet petere· c·quia dico

mæa intereſſe in tantum polſet etiã ᷣm
eum dicere pero· C.et ſi quid mea plus
intereſt. ax· . de fur in actõne furtiua
ætx boc uerum eſt ꝙ certam dʒ formar
petitione. niſi iurex fe eſſe incertuʒ ꝗti
Alua intereſſe et tunc ei ſubuenitur-ar“
ſf · depoſi· i. ·ſi quis argentum- uł dic
ut.·5. ·q aurem: â Cy ubi . 5.1·2 il:
ꝗ·poſtĩini: principalem inducit glo · l.
cercondi in prin. .· ſi cer pet. per quaʒ
uitur ꝙ fimpliciter poſſix peti inteſſe
per cer· condi generalem quod poſtea ĩ
iudicio certif icabitur et declarabitur-
et facit qʒ no· ĩn· l.ii allegat.. V· ꝓxi.
refert Ia:et Pe tener̃ certam quãtitatẽ
exprimendam dicens quod eſt Caſus. ff.
de re iudi. ſi quis ab alio/6fi cõiuncta-
l.ut fundus· ff· cõi diuidicet ergo· peto
interelſe/quod eſtimo centum. In caſu
autem cũ ultra intereſſe preteritũ ueĩt
ex futurum dicex. peto intereſſe quod
eſtimo centum a plus quantum oↄtigie
illud creſcer̃ ante ſententiam nam ᷣm

ITa. ſi non peterexur non uenirex f/ſ ꝑa

hyrdi.pe.l.ii in fiet· fde rei uen. lque
L de tota ·5· fi·do· m ubi·S· circa id quod
prius dixi ſignat contrariũ ð.·l· ubi auũt

non apparet in fi K de ob. de Xα.
loquitur ubis in glo- ſimil bus in tine
ibr enim uidetur ꝙ e ſtipulatu perat᷑
Nñdet ꝙ aut dari uł tradi eſt in obłke
aut fieri-aut intereſſe · Primo caſu eſt
certum quia poteſt oculis inſpici · et hzʒ
fines a natura deſignatos et tuc agitur
ex ſtipulau cer. condi ut in. l. cer con.
Sõ. caſu illud uideri non poteſt al cgati
Vltimo caſu ſi certũ eſt ex rex natura
quantum fit ſed neſcitur tunc illud cer
tificabitur iudiꝗ arbitrio et petit᷑ certi
conditione general.·ffdelega- ſi ſeru9
legat··qui quinq; nulla eĩim gqtitate
Miecta non reciperetur libellus 'm eu
per ꝙ apparet ꝙ intelligit certam ti⸗
exprimi et partem expreſſam relinqui
polſe uide· ĩ/ de obliet ſolut·5· pł't · S·
¶ Sed qualit᷑ formabit hic iudex ſmiaʒ
Roquidam dicunt ꝙ ſi tał petitõ fuit
admiſſa.peto ꝙ mea inxereſt ſufficit ſi
dicat condẽno ad intereſſe ar. C. de ſen-
que ſiñ certa quant⸗profel·ĩi Apro
hoc facit quod ibi no- in continuat õe
Kice tamen ibi Iacde rareſiſtit per ·5
curare ſtatim alł.ſatis mibi placetx. qᷣ
no⸗ Accur · in pre:l:ii ad quam eq rñde
ut ibi dicitur in prin-Si & certa ꝗtitas
eſt petita uel certificata ? ꝓceſſu cauſe
ad ulam fiet condemnatio alys non.niſ
in caſibus ibi no- ubi non tantum petit
actor fieri condemnationemſed olum
per ſentẽtiam declarari reum ibi obli
gatum ad intereſſe puto ſine expreſſide
quantitat ſnĩam ferri poſſe ſicut 2 fertk
Iuper indempnitate· ut in predi ·l.ii:2
C:de ſen· et interlocum cõcor · GE Ext᷑
de ꝓcura audit is Ahi dicẽtes uS
condemnare debʒz in certa quantitade ſi
poteſt ut inſti · ð ac·5§·curar·. Quałr
concipiatur libellus cum uſure loco in
tereſſe petuntur noi in tractatu libel-

0

in ti de uſur· ¶ In ſumma no·ꝙ diffe

rentia eſt inter damna dota: et inter e
penſas factas ut ꝓbatur extra ð iniur
in noſtra Vbi ð hoc a. ĩ· glo et
c.olim:/ 2 offic deł·cum olim abbas 2
ſcias ꝙ quoddam damnuz ſiue intereſſe
dicitur circa rem quoddam extra rem-
H- Abłs uocat᷑ ĩtrĩſecũ a ext᷑nſecũa ð
B ſatis ꝑ Cy- ub S ĩ diuiſfie· ii . · circa
r eſt puta ſubtraxiſti mi; inſtrumta
per que probare poteram quałr aliqua
oſſeſſio fuerit mihi acquſita ꝑ me uel
pꝑ pᷣdeceſſores meos.· Si igitur tract in

cãm nõ poſſum probar̃ defeſioneʒ meã

„

pte h uiuſmodi ſubtractionem eb
geo ſuccumbo teneris mihi ad illud in

tereſſe.de ac.ernp/iuł · Ri:xii:q il · ſi
ꝗs ð cłricis uł ſi mihi carnes uẽdidiſti

et eas tempore ſtatuto nõ tradis.ut· ff..

de acemp· et uen · ſi ſterilis.·cum per
uenditoremad duon.mihi teneris ſicʒ
tradre ·2 tunc trader. ut.ff.ð arbi/celſq
unde inſpicitxur ꝙ carnes nũc emi cari9
et ita hoc intereſſe eſt circa rem nec at
tenditur illud intereſſe ꝙ familia non
habuerit quid cõmederet ut.ff· de act.
emp:.2 ueniſi ſterilis.· cum ꝑ ueditorẽ
¶ Sed quid ſi propter hoc ꝙ carnem ñ

habuit non potuit facere nupcias 2 ſie

uxorem perdidit.nunquid poterit hoc
intereſſe conſequi.dic ꝙ hec ĩ infinituʒ
non extenduntur ut ex ſuperioribo pzʒ
A.Accur.ubiS in gloiet ita uocat B
uana. 5⸗ Extra rem autem eſt ſi debes
mihi frumentum.nec illõ tempor̃ ſuo

mihi reddas ido familia mea fame ꝑit
ed hoc intereſſe non ſemper peti poteſt
ſed precium frumenti tantum ut in B.
cum per uenditorem. Ideo autẽ dixi

non ſemper: quia in arbitraria actione
uenit puta quando certis die· et loco
miſiſti reddere mihi ut diei:S.· 6 proxl-
V · ĩunt etiam certi et iam dicam. B.n.
caſu nedum damni ſed etiam lucri ratõ

habetur · ff. de eo ꝙ cer.loc.dari opor.ſi
C Et ut hic articul
clarius tibi liqueat no ꝙ ſi ꝓmittis te

ut certo/S:finał

mihi pecuniã certis loco et termĩo ſolu

turum teneris mihi quantũ mea int᷑eſt
mihi ſolutam fore eo loco/ uel tempore
ideoq; ꝑ officiũ ĩudicis mihi ad inteſſe

condẽnaberis.quia mihi abſtuliſti loci
uel temporis utilitatemidẽq; eſt ſiego
peto in alio loco a te debitore ꝗᷓ ubi te
ſoluere promiſiſti quia tibi auffero loci
utilitate unde et tibi ad intereſſe teneõ
ut extra de plus peti:c.unico. extra de

off ic. delega.p.et· g. H·Vbi hoc no.i·

i· gloet ibi dedi remiſſiones poſt Oſti:
quam dat ſe. V· S·extra de fo·compe.
diiecti hec eĩm an tio utriuſqʒ utilitatẽ
continet ſcʒ actoris ex rei debitoris.et
creditoris.f· dc eo ꝙ cer.lo.l.ii:2. C. ubᷣ

quis conue:·qui cerlo:da. ꝓmi.l. unicà.

in li ii ꝙ otineat in crediton utilitatẽ
Patet als enim poſſet contingere ꝙ cre
ditor ſuo debito fraudaretur: pone eim
ꝓꝙ debebam tibi certo loco ſoluere· C.
marcas termĩo elapſo petis a me in alio
loco ꝙ facere potes quia alias ego facet
.£

296

poſſum ꝙ; nunꝗᷓ tibi ſoluerem nunꝗ ad

locũ illum uemendo· utf/eol.i.modo
cõſiderabitur quantũ plus ualet mar ca
argenti ubi nunc petis ꝗᷓ ubi ſoluere ꝓ
miñ ſi ergo ualet in duplum quia ibin
ualeret miſi quinquaginta hic uero ubi

me conuenis ualet·C. intereſſ e meuũ eſt

in quinquaginta- Vnde intereſſe meo ↄ
putato nihil tibi ſoluam· M.· Hoc non
capio ſi diceret.ſola quinꝗgita tib ſoluã
eſſet intelligibile. ſi dixiſſet ſolã mediã
marcam tibi ſoluaʒdicebat ergo Rof.
cle act. exſtitum arbitraria. ſed mirũ

ꝙ uidebatur mirandum quomodo ĩ ea

actione poſſet haberi utriuſq;ʒ ratio ſcʒ

actoris et rei in uno eodemq; iudicio 2
in uno eodẽq; caſu:et refert Io·. ſumme

autoritatis gloſaſſe haberi utriulſq; rõzʒ
alio et alio caſu ut ſic in diuerſis caſbus
habeatur ratio utriuſq;: Refert demu
Fm Aʒo in eoð caſu id uemie poſſe his
terminis actoris intereſt. quia ſibi ſub

pena in loco deſtinato promilerat.ſ. 8

eo ꝙ cer · lo·l.ait utiq; ··płtrei int᷑eſſe
quod minoris preci eſt quod ꝓmmiſerat
ubi promiſit ꝗᷓ ubi conuenitur. Si ergo

ꝓlus actoriſ ꝗᷓ intereſt in ſuperfluo fier

condemnatio- ut ſi ſors eſt. C. intereſſe

actoris eſt. x et intereſie rei conſiſtit in
v condemnabitur reus actori in- C.vY·
hec uerba bñ ſunt intelligibilia ſubdes
actoris ratiõzʒ habendam in hac actõne

quando ſcilʒ culpa. uel mora reo poſſit
imputari ał's quare puniretur ipſe reus
dicit autem ſemper habendam rationẽ

rei quia loc quem ex pacto habuit ſiᷣ

aufertur ·ff.eo· ti · ꝙ ſi epheſi.S.iſubdit
ctiaʒ ꝙ qũq; eſt alternatiua promiſſio
rerum ut quia promitro ſtichum aut

panphilum utroq; exiſtente in rerum
natura ꝓmiſſoris eſt electio an petitõzʒ
et poſt ut in pl.ait utiq;.·iift·ð iun
doc.plerũq; in fi.de V. obligacum ꝗ⸗
S.i ſi autẽ eſt alternatiua ꝓmiſſio locoꝝ⸗
ut quia promittis capue dare ' neapoł
tunc ante petitiõem actoris eſt electio
rei ubi ſoluat poſt petitionem. licet nõ
ſit ſua electio ubi ſoluat· habetur tñ rõ
intereſſe rei quatenus ſua intereſſe euʒ
alio lqco ſoluiſſe-2 eſt idem quando eſt
alternatiua locorum et rerum ut ſi pro

mitto epheſi: aut homem Capue. ut

pred.l.ait utiq; iediiuſq; ad:S.ſi ꝗs
ita ſtipuleturſtipulatio autem non ad

iecto loco non erit arbitraria-Soluetur

autem ubi domicilium habet ꝓmiſſor

ſaaegla * N
7 7

Q

*

2

uel ubi conkraxit 2 intelligitur p?xiſſe
ubi ſe ſolutuꝝ promiſt ffde ac:et ob.

cõtraxifle. cetera que copioſe ibi ttat

1bi uideas. -Sed cibi in hocfubuenit᷑

quia tu computabs quantum inter eſſe

tua tibi fuiſie ſolutum loco ſtatuto ꝗq &
ſi factum eſſet emiſſes merces 2 fuiſſes

lucratus ficut alii fuerunt cuʒ· Cimar
ꝗnquaginta marcas- unde iſtud ſiypiter
computabitxur. utriuſq; enim utilitas
attenditur uł dixi-Dicitur autem hec

actio certi oditio ſʒ arbir̃ria appl'atur
quia per officium iudicis petitur hoc

intereſſe cum enim principale debituʒ
petitur per principalem actõnem puta
ex teſtarnento uel certi condicion tunc
debet implorare iudicie officium ut ha
beat rationem utilitatis actoris uel rei
iudie condempnatione facienda ut. ff.
de eo qui ceri. loc.da.opor · l·i.etii.H.
iĩ· et·S·ſi/et.l.iii· ¶ Qualiter autem ex

pediatur iudicis officium in hac parte

et qualiter habeat᷑ ratio non ſolũ dãpni

Ied etiam lucri·et quare hoc remediuʒ
eſt inuentum uide ffeo.l.iii 5⸗penuł.
et:5·fi.etl.uii · M·Ad tteram dedix

hanc remiſſionem Hoſtien. in decre-

P·et· g ut dixi ſuper·ĩ glo. 5.· ( Et H

in contractibo ſtricti iuris in contrac
tibus auteʒ bonefidei ſi promiſiſti mih;ᷣ
ſoluere certo loco uel termino tunc int᷑
eſſe uenit iure actet eſt in obligatiõe
ff. eo.lſi hereset-l autem mutua. et.l-
in bonefi·et· l centum capue · H· Hoc
etiam no:ꝙ inuito eo in cuius fauorezʒ
locus appohtus eſt non poteſt preciſe
alibi exigiRue ſolui- ut.ff. eo-l. penultt
Scm unum intellectum eiuset ſt. de
bo/obligad continuus·6- cum irxa ſti
pulatus quin ſaltem habeatur ratio in
tereſſe ue dixi · ¶ Ex premiſſis igitur
collige ꝙ intereſſe aliò ſurgit ex dlicto

ut in exemplo poſito ſupra: in fuma

ibi circa rem eſt 2c· An in hanc ſpe
ciem cadat iĩs qui diſſuaſit mihi dar̃ ał
daturũ diſputauit Py- ſua qõne.xxvil-
Et tenet ꝙ dato ꝙ conſtet illum alias
daturum non tamen tenetur difiuadẽes
niſi in fraudem meam fecerit.quo caſu
tenetur allegat.l antepenult. ff. Seleg-
ĩi § ſempronia-alias non-quia adtio de
dolo.que hoe calſu daret᷑ reſpicit inteſſe
et ego nullum dampnum ſum paſſus:
C. de acquirt· poſſeſp.l. ultima in fine-

allegat etiam.ff.de dampinfec· ꝓculgy

Facit regula nullus ex vonſilio. libẽ/ vi⸗

cum ſuĩs concordancl. 5 Aliud ex qſt

delicto/de quo habes extra de ſentenu-

excom. ſacro. .· qui ſi abli q; c. ubi de

hoc· HMin glo: i- ubi tractatur an cont᷑
excommunicantem iniuſte ueniar int
eſſe electionis propter id caſſate uel bñ

ficii propter id non adepti.2 uide quod
ibi dixi poſt Hoſtienf · Aliud ex cõ
tractu ut cum plus petitur loco ut ex
de plus petitt· c. unico uł cum ſoluitur
galibi ꝗᷓ ubi promiſſum fuerit que dic

ut ſupra vV·et ut hic articulus.Aliud

æx quaſi contractu. ut pate t exempluʒ
Eæxdra de elec· ut preterite. Hoc autem
mntereſſealiud ẽ intereſſe ſingularaliud
communęe. de quibus dic ut ſuprali⸗
æt.S· uiſo.¶ Iliud autem ſciendum eſt

ubi intereſſe incertum eſt puta cum

ibi continetur factum uł non factum

ut.ſtde vbo.obligati · ubi autem non
apparet·/qui id quod et.ffde reg-iur
qui non facit tunc iuðx ſubtiliter debzʒ
intereſſe inquirere: ut C· de ſentenqueæ
pro eo ꝙ intereſt.luna.S.in aliis: et in
quiret per probationes teſtium uel in

ſtrumentorum: M- D.Iacob butrio'⸗

diſputauit queſtioz; de lege municipap.
que habet probationem debiti ult s-

non poſſe fieri per teſtes promiſitr mibi

dicius damna et intereſſecaſlu quo pᷣter
promiſſionem non uemrent ago ex pro
miſſione petẽs quinꝗginta pro dapms

æt intereſſe promiſſionem probo per in

ſtrumentum dampna et intereſſe per
teſtesquerebat an ſit plene probatum
Incipit queſtio. municipali. I. cauetur
quod nulla qui indigʒ illam inquerat re
ſiſtere enim uel infiſtere non intendo ex
caulſa nõ ſcribẽda. ⸗Et hoc in ctibʒ
et delictisCde in liti.iuran.l.iĩi.et/ſt⸗
de edenò argentarius. 6:finał. ed ff. de
reguł. iautquatenus. inſtixut de offic-
lꝛudic·fmnaxł.et de boobligat5 fi⸗
ff· ad.l.acquił · prouið:/2. I.: in lege acqł
etd · l· ſi ſerunm. f.de pretorſtipulatt·6⸗
finał· Hoc tamen fallit ratione delicti

aduerſarii mei: ut iam dicam:a ratione
contũacie ipfius in illis caſib in quibo
in litt iuratur. (Sed quahter etiam de

facto probabitur etiam ſingular̃ inter

eſſe per teſtes. No dicent ꝙ tantũ cuiuſ

libz intereſſet qui ſic rem notam hẽret

non autẽe dicent ꝙ tantum ſua interſit

Item nec eſt commune inteęreſſe ſed ſin

ular̃ oẽĩm.qui haberent rem ſic notam
nõ ſimpxr oĩm de Bs in prin/ huius. ·

ℳ

11ù SE1 keen⸗
Ar

dali⸗ PG

Et ut clariori doctria mõſtren

lcias ꝙ intereſſe: qð ſurgit ex cõtractu
Bas,ntcreife

debet ꝓbari per teſtes T.
quod ſurgit ex contractu difficilis pro

bacionis eſt ergo non proba᷑ ſacrainto.

uchic per ſ peo Ideo cautus debet eſſe

contrahens. ut faciat exprimi certam
quantitatem ut no.n.l. fi· ff-de preto·
ſtipulatt. 2 hanc materiã intereſſe plene

declaratam uide ſupra in ti. de appelł
S ut in concorð:que ſunt ſupra ꝓxi:
ibi et inquiret 26. Et. ff- de minon- ſi
in emptione ergo pari ratione expenſe

extra iudicium facte debent per teſtes

probari que uero in iudicõ ꝑ ſacmentᷣ

uictoris ut dixi. 5S. ti. proxi/9-poſtremo

in principio ibi quod in hoc 2c. Et hoc

intereſſe debʒ iude ſubtiliter inquireõ

ut iam dixæi unde ſi quis certo loco ſe ſo

luturum promittit arbitraria eſt actõ“

ut dixi. ſupra. . 2 ut hic articul un

tunc intereſſe per iuramentum ꝓbabit᷑

ut no:.exera de foro competentdilecti
porro ubi intereſſe prouenit ex delicto
Puta ex dolouel uiolentia. rapina tũc
Per iuramentum paſſi dampnum ꝓba
bitur poſtꝗᷓ de uiolentia conſtiterit. C¶

unde ui fi quando: C. de iudi.ſancimus.

ii:qĩ.in primis in prima columpñ ubi
de hoc extra ꝙ mæ:cau:c.Finał. ubi de
hochoc etiam no in predicto:·c. ſacro.
et in pred.c:dlecti. Hug uero 2 Odof.
et Pet.de ſamp·dicunt ꝙ ſicut dicit.l.
diffici' eſt probatio huius intereſſeff.

f. de re.mi. I. penuld. Bal& C. de hefet

auten: idem de neſtoriams. S ⸗1i: q-v.

ſuper cauſa:ſec ſi iuſte fuit excõcatq
qua tunc non recuperat niſi hoc in ſen
tentia abſolutimis adiciatur. ut:C. de re
milegatus. Æ1- Corruptum in Vinc-
corrupte poſuit debet dicere cum alłt.·
libxil· S-Cum durante ſententia non
debeat eos recipere ut·xxdeli diſ Ppreter
hec et extra de ap.paſtoralis m Vin.
qui hoc no:extra ð ſimoquotiens. F¶
Glo.erat Iohet Berin predicto.c. Re
Et

toralis ut ibi patet in ultima glof

no.hoc autor de tribzʒ quia de glo.fecit
feſtum. Scdo quia corruptuzʒ corrupte
locare uolens illã ſub tituł.de frudtib 3
locauit eam hic quam ſupra: 5ririn fin
locaſſe debuiſſetut ibi dci: S.

De pena temree
itigantium Hica-/

A.
. CVide quod dixi ſupra de expeſ
Ioh: de deo- ibi receperat de ſumma
AN30. inſtitutt de pena temere litigantt
Hic ponit autor obmitxtens etiam quod
Ioh:obmiſerat dixerat enim Aʒo ꝙ in
gener̃ tradi poterant tres pene corꝑalis
Pecuniaria.2 fame:qð prima dixerat
Aʒ30 obmilerunt iſti clerici/et prelati-
Sed Innoeis maior.id non curauit qui

de illa poſuit in decre:qualiter 2 quado
uii. S& accuſat in glo magna.que incipit

9NW

de preſcriptt.l.finał, Si ergo fieret per Innol·. ·
luramentum ſiue teſtibus non elſet dif
ficił unde dicũt ꝙ ubᷣ intereẽ ſurgit ex ICTO De expenſis et
delicto probari debet per teſtes per pᷣ: intereſſe ad que temere
Iquod uerꝝ eſt ſi ĩ hoc delicto uiolẽtia litigantes teneant᷑ utile .
non ſit illata. Si uero uiolentia interue eſt ut de aliis eox penis .
P nerit probata per teſtes ſuſf icit ꝓbare aliqua annetamus-
. A de ſingulis rĩbus amiſſis per iuramentũ ¶ Pena ĩgitur temere
MH. Fec uera contra uiolentum non leu calumpnioſe litigãtis eſt quia qñqʒ;
tereium aſtrictum ad emendaʒ ut dicã fit infamis per ſententiã quandoq; ipo
2 infra & rapt·ſuper. . ſed pone· iuẽ ĩureputa in acfurti:ui bonrap· et in
Premiſſa:. Item diminutiue expenle ſa iĩuriarum: de dolo et ð ſepu:uiola. et ex
cramepto ꝓbantur facte ñ in domib pilate hereditatis-2 in acin fac:contra
et buiuſmodi arbitrio bonorũ arxificũ mulierem calumpnioſe miſſam in polſ.
et ex teſtif icatone operis ut.-C.de don⸗ cauuen et in ac:tute mandati depoſiti
ſi quis pro redemptione:5.ſimili etiam eęt ꝓ ſosio que directe infamant ut hec
in fine· S: et. C. de admimſtratt. tutor. omnia probantur inſtit. de pena teme.
I-lex que tutores·5 ergo: V. ſed ſi parẽs litigan··ex quibuſdam.vi:qinfames-
ff·de mino. intra utile in fine. ¶ Quid etcquicunq; C. de appelł·pro ↄſulibʒ
ſi aliquis abſoluitur nunquid recuꝑabit xxii q/ v: ſi quis coniunct/lxxxviidi.-
frnuus ſui beneficii. Rño ſic ſi imuſte irreligioſum et ſupra de delacĩura 0
fuit exommunicatus: uł ſuſpenſusar. ut aũt·2 meliꝗã reꝑtorio nr̃oĩ t· ð ĩfa
—

¶ Item temere litiganti ſempꝑ impoit

pecuniaria pena· puta ſi filus ? hbertꝗ

ſine uenia mudicis parentes uel patronũ

in ius uocauerit punitur in qumqgiĩta

aureis ut inſti 8 pe:te. liti· in fi et ſi ſol
uẽdo ñ ſit oberibo caſtigatur.ſ·de in

ius uo.l.pe.2 fi· ii · q· i ꝓhibẽt · xii · q· ii⸗
qꝗ manumittunt᷑· iii:q/ iii · . itẽ · l. uł·

Iu in ac.l.aq ;et in ac. lega: ui retẽtoꝝ

punit᷑ pena dupli inſtie· 6aduerſus. er
xiii:qii oblacõs ct. c· clerici. Itẽ negãs
ꝑ mẽdaciuʒ ſe poſſidere ꝑdit poſfioneʒ

f. de rei uen.l.pe Itẽ in noxiali ſi negax
ſe poſſidere fuũ ł animalqdð dedit noxã
pdit ills. · poluit ut Io.ð deo-ſ dr̃e

debuit cũ Ax0· pdit arbitriũ dediconis
noxe et ſic dicit lex nõ poter it ergo ills

dar̃ ꝓ noa actori inuito qd priq potat
Kece nox·ſi fu Spoſit·s·ſi negauerix
t

em temere circa ꝓpriam ſcripturam

uel circa numeratoz ſibi factã ſi ouĩcat᷑
de mẽdacõ ꝑ teſtes uł ꝑ inſtr̃a punit in
dupluz ſi aut ouincat ꝑ ſacm ſibi delatũ
punit᷑ tmi ĩ expẽſ̃ ut ĩ aut/ð triet ſe⸗·H⸗
ſtudiũ Iti uocãs aliũ temer ius punit᷑
cirẽ uiatica 2 ſũpt li· ff·8ð iu:eũ quẽ e
8 pe calup. C. 8 fru-2 li-. exp. 1 1·2 i· S8

Io·ð deo ub.s. ꝗa finita ſunt ba Axz.
que ponere uoluit. autor B dico ꝓpr̃ id
qd dixi.5. et qa dabat etiã Aʒ caſum.- l-
cuʒ de indebito quẽ ponit decr̃ · ultt· de
ſolu.ſubdebat eo Aʒ. ꝙ iſti funt legales
tramites ò calupniantium iniꝗq tates de

ꝗbzʒ loꝗt ꝓhemiuz inſtit·prin- ubi B

Circa peas huiõi inferẽdas te feras

ad uarias ↄſuetuches que à diuerf̃ curiis

obfuant᷑-lxxviidi- utinãex ð eo ꝗq mi·

in poſſ·cã rei ſer.cũ uemſſent· Quedam
tñ ꝑſone ſunt que nõ tenent᷑ ad hãc iun
acerbitateʒ C. de epi-autã demend- de
HB uide.S de ac. ſeu pe.5 ſequit᷑: ¶ Item

ꝗ calumpnioſe accuſat epᷣm etiã coram

iudice ope punit᷑ in· xxx. põderibʒ auri

ut.C. S epi·2 cł.·ſi ꝗ̊ ꝑ calupniã in prin.
¶ Sed querit᷑ uty.ll.małficia punieres
locũ hñt hodie cum quelibet fora ciii

tatis ſua ſtatuta habeat ſuper quolibzʒ
malef icio preſtim in talia Qunð dicũt
ꝙ ſtatutum municipał tollit. .S hoc
Etantes ar. ff. de iu.cũ pᷣtor· fj. de pẽis
hodie. C·S infa: et fiſeueriorſtatutun.
dʒ aliqd oꝑari. gt facit-f·de pẽisl-iĩetx
linepretatiõe · DBals. uið de ſepul. uio.
lꝗ ſepulchra ꝑ Cy.ſtatutũ ſi ſix ·l· qriũ
derogat legi ꝗa poſterius ·t· i · .i pri.

õ de borᷣcit abat

fſuꝑ.i.tuton C. ad. liuł·de ui pu:·2 Ppri-.
hanc qneʒz fuiſſe Lanue· et hoc habito

coſilio peritoy diuerſaꝝ ciuitatu fuit· l⸗

—w— ℳ

mũici optẽtũ ſuꝑ małficõ·2 ſi expᷣſſe n

—

tollat.l-omunem tñ tacite illam tollere

et ſolam municipalem debere Fuari ert
facit quod no.inſti.de of. iudi-in prin-
Et fertur alber-paſimpliciter B dictuz

tnuiſſe. cui aliqui aſſentiunt ſi 2pet

mens ſtatuti uolẽtis ſuam pena m lub

rogare pene legar. ff ſi quis cau ſi eum
5S·qui inuriage'facit bap maiores p9

prin: ałs ſecus m ipſos Iple tñ Vber·

In cauilł ubi de agente criminaliter in

car. vi. et Io· de deo in li.ii · ſub· eoðti.

conſuluit accuſationem fieri utraq;⸗-l.·
ut iudex utraqʒ uł altera pumire poſſic
prour uolet ſed ſi cogatur eligere elgar

ſtatutũ quia poſtterius f de iur̃ codi-

diuusGuis. de ſuc. in. l· im · C: d ſepuł ·
uiol. cʒ ꝙ ambabus penis puniri nõ dʒ

ꝗa ñ dʒ ꝗs fieri duab.ll·reus· ft·ð ac.
ienatus in fi ſed quantũ plus eſt ĩ una
in reliqua· ff. ui borapl.iĩ·d ac:2 ob.
cum ex uno.et.l.qui ſeruuzʒ et.l’quoti

6· i. etl.plura- unde oↄſuluĩt illà maiorez

legalem imponenda que includit mĩorẽ

quam impomtt ſtatutuz et ſic ſatis fiet

uxriq; uide quod in dicta lmi notauit
Cy.in ultqet quod dicit Iade bel. in.
qꝗquam poluitC· de requittreis innii⸗

membro-q-qui tenet legẽ municipaleʒ

derogare iuri commum in loco 26. *

cum additionibʒ Io-an- Et di Bale in
lo ogruentibzʒ incorporati:impreſſuʒ
Rome ꝑ uenerabiles mgr̃os Leonharð
pfliegł er Georg. lauer· adiuuãte clebri
utuſqꝙ; iunt doc. qño Io-Aloiſio tuſcano
de mediolanoaduocato conſitoriali · ꝗ
cuz anno ſuꝑiori ſpec· cũ additiõibzʒ IJo-
An.ſimpłrcõrexiſſʒ 2 impſſox incuriĩa
ſiue ignauia mã emẽdatuʒ edi uidiſſet
ip̃m eunð ſpe. ut dignitas opis ſuabat
ux cõrectior emẽdatiorq;2 ne ꝗd deſſʒ
cuʒ additiõibus do.Baldi nouo inuento

(EXPLICIT Scem uolum? gse

incorpat emitteret᷑: curauit In qua re

duʒ publice oſulit utilitari occaſione
glorie non obmift.

—

AGASAMAliotra ꝙ iudex ſeu poxeſtas poſſis
uumumponer penã·l.ſi fit maior ꝗa ſic iurat —M
in autt- iuliuxlq pree de iureiurand
uenientes- Item fi odemnat in maiori
in minori ff-de arbi diem-de hoc. i·ti .

☚

SNcCIPTT.

Contra tabuk.
Becnes. Procurat-

Si uero. ne

[Quo ſi.
Tdenn

Cs uero.
In ſurmma-

Pannorum-
AX:⸗Vide qð .
¶ Longe⸗
Alter non-

A. Summe.
NH· Hoc plen.
¶ Icem excip·
¶ Item ꝙ in·
¶ Eſt et aſo.

¶ Item excip·
Et delegata-
Ar . i ſtick⸗

¶ Quid ſi

H-Hoc incel⸗

Gequitur.
Kequirit ergo:

Eum iuxta-

Et is in glo
De recuſad ·

Vtrum ds.
C. de biis qui⸗
Vrriuſꝙq; uel⸗
Manda--eſt.

Dicit ſuff icere

ve E. de iudi

Prorſus a pof⸗

Ponendo ut.
pluriumue-
leript ura ſit ·
relaxari- ff⸗

confirmationẽ-

D eponere·
operis prin.
feriarum et.

ut quis poſt

cum litteris.
obl gatio;

Ab eius iun
imperret uel-
duplicat otra-
fideiuſſores·
mandatum.

Contra eum.

ut extra-

et reconuentio:

Iur examinan-

ſpoliatiomis.
in regula:
commiſſio-
conſtitut;

Obmittitur.
bene notand.
Per litem.
uel quem-
facto rem

Kehanar.

Cece nunc⸗
quia poſſ ble ·

C De confeſß.

modis oppo.

carens de adu.

adhibici ſtatiz.

Solempni tatt.
W hoc tamẽ.
locus perue-

In auten-
.(que uocat.
* bi s que⸗ .
que fit per.
eric prima.

Et ipſuzʒ.
HKptt- l. ſano⸗

inuenitur.

Proſequere.
et · S. finał.
admim iculis-

Salutem et.
uel uicioluʒ-
ucl annus-
diem appoſuit-

Conſi dera.

modo uel non-

ciuilem uel.

. 6 ult ct facit.

M-De bis.
ualeat bum-
dii. 5· Pxi;
xxVi-

Penitentie.
penult in fi;
quo datus fuit·
ſi t proponis:

ee p ereg rinis
fome nt um-
or. d 1 lect Us⸗

L ignores ct de

Item no-
corpore preſen-
E C. de iun .
general iter ·

Sub priori.
faciant plenazʒ-
in caula famo-
22 auguſti .
in pr in· et no⸗

Veram facti·
municipał
uero in fauo-
u el ſimiles.

Quando-
effectus relai.
eſt tamen
preterea.

Pe.l.petende
ut dentur
iudex ſi cas.
ſtatutum
item cum

Vt extra
extra de elec
iudex ſi ut·
de ſen.produ-

exquo non-

In criminali.
contra· C· de
de probati·
appelł. dilecto

Videndum-
ciuili-aliud.
cum qua-
preſtita.
uel ſimilia.

Eius contra.
uitanda ut-
extra de Fo ro.
et papam
iudi.ſi quis

Vel contra-
caſus-
c no-
ſi quis.
Pr obatione-

Hec ꝓbantur.

predic. ·.
et capitul um.
ſiue appellatus.

Statim eis⸗
exquo de cauſa
lata eſt·
ſi dicis.

HVide qð.
5 poſtremo-
in prin. E. c.
cam quia-

de hoc· ⸗
A.Lib. vi.

non condem⸗
capitulum-

Sequitur-
Cormune.

2= Et non-

2 8
S
0 .
.
* 4. R
5 „
.
5*½
. △ „ .
. *
„
* .
—–
. .
.
. . J
„ .
* *

* S
S S
. . *
*
5
„ * *
* * .
. .
.

—,,—
=

— 2 — . .
— SESE
= 4— . — . — —

νναυ⁴de.

4
AS t — = . K.. nab * r ſe y5 Koern
.

D. 2 —. A0 2 6 ket⸗

—w— Ok r : mIrm min 1I,

rPW ,

7

. „AdA. = ponuar er. h. mer 9 = ak Iin ſa —

A † SE. — ſe⸗ S 1
4.

g aE. S ſon
. 4* PSI.L

—w „

1 U . „ 60 ſFren - 2 1. H „ Torme W„

. ir- 9 nn es⸗ 42 Aere õ . Run 1x „ e & an
„ *„. . * 1 7 . F H Bl⸗⸗ AAl⸗ re 7

õ r

1 eXTY1. ₰22 ſrolc
— .
grui1;, anii mnant Lor Etrte

lay . S: — =
-

àarr 4A 5
. ma a Ulen et

Karſkr e y αN rrn

2 ,. 4
7 le⸗ ℳ 1 4 9 — 2 8 1 . 4 4 AA. .
faſ⸗ miiae 4 ℳ A- è+ ℳ

1 7 ℳ, 7 Q Aer vVf vne

et k.. A. „. ℳ⸗ , ,— 1,* H” 2

. „4 so & — f r enαα
e —

.r nA1 D =e i,
7 5 42. 2
* S

*
,4

——

krr— ☚i α c ₰ sl
4

A „₰ G iuny eTF e baeng
D * 1. e. — 4 ner 4

„

*% WW r ,A 4

◻

—

. . . + Eln

. —o I ARy * en op t⸗ e , ns

S0 1 7
.

ha ND 4 bP Aory. S Vo S — 5
- es. srd e-.
t. (lie⸗ „ 4 . S f 1 . N. ⸗ —

Ww.

Institut für Erhaſtung von Archiv- und
Bibliotheksqut, Ludwigsburgꝗ

Siꝗnatur

N 43, 2.-2 .α1ο

Dok.-Nr.

ER 2Z. ooR. 103

— —

„ „
H ae ſe ſe⸗ ga oaNen 32
4* & HHE . ArE

◻☛1 Kecipiendo eas ut dicit in. pre

paratorienin prin-alꝑ ben datur actori

ur di Nam ſe ad hoc prius debuit
preparar. iilq.ini.ſpacium. .-ei aut
Cde tempin integreſti.petende. licʒ

alii pre. v. intelligant ð deliberatoriis

de meo ergo ↄſilio diligẽter ꝗs puideat

—

ii:q/vii.ſi quis ergaetcſi quis ab ep̃o
C.ð pig debitores.xviqvii· oẽs decĩe
¶ Sed⁊ ſi ꝗs peccat in me uł in meis
ſpecialiter debeo illum premonere. Et
corripere m formaʒ euangelice reguł
ii:qi-ſi peccauerit.extra & iudi:nouit.
in prin extra de teſti- in omni Et in

an ager up accu i expedlat:et ad predic.c.precipue Is quoq; qui peccat
Premiſſa ſe preparet quia litis euentus in me debet ad me feſtinare per ſe. uel
AQuubius eſt. f-. & pecub. l. quod debetur amicum ↄmunem et mihi ſatiſfactiõz

uelox enim iniquitàs ad nocendum oc
caſionem ſuggerit· lenta autem uirtus
et cunctatriante iudicat ꝗ́ incipiat.
quid decoꝝ.quid honeſtum Gr Iniras

—

enim omma precipitatde peni:dil: in.

—

inter hec yrcumietra de uoto magi
Et melius eſt ante tempus occurrer̃ ꝗᷓ

poſt cauſam uulneratam Rernedium

querere.C. in qui. cau-in integ reſtiti-

nõ eſt ne.l.fi naʒ- et exquo aduerſariũ

conuenerit oportet eum litem ꝓlſequi

Cquomoð·et qn iuauten· qui ſemel
¶ Iteʒ circa partes diſtingue ꝗa aut
uult quis accuſareaut denunciareaut
agere · M· Ingreditur mentem bαπι
