quiſicione diſcutere·xxXX - urt- iuchicãtez
C.de iudi:iudicesar. ff · de his que in teS
len. ꝓx. f.dele.iii offidiusex diuerſo-2
e de fide inſtru: cum Iohẽs· ꝓpe finem
ſed certe utrũq; fieri poteſt 2 debet nam
facta poſit ione a parte ut ſupra iudex ꝑ
ſacramtum interrogare debet ponẽtem
ſi credit uerum eſſe quod poni᷑ 2 aduerſa
rium ſi credit quod ponitur utĩ· v· · V.
oblatis i· dicarn-Item etiam abſq;ʒ poſiti
one partis poteſt interrogar̃ reum ſuper
chᷣtetĩs in libello ut/S. de tel te·snuc uidẽ
dum. ¶ Fiunt quoq; poſitiones ab utra
qʒ ꝑte hinc 2 inde ut ex de dolo 2 cõtui: ꝓ
ut2 de lit᷑ cõte:c⸗ unico-ex · d elec· dudu-

ii. circa mediumnam ſuccedunt loco pro

bationum ut ſupraa reus quãdoq; hone

ratur probatiõe. puta in exceptiombus
quibus fit actor. ff.de excep.I. i.2. l. in ex

ceptiõibus. ¶ LSed patron aduerſarii po
teſt ĩterrogare uł põere cui forſan · :

ſic rof· tenetur aduerſarius reſpõdere ·

ut.f.adl-iuł:de adultent.ſi poſtulauerit
6· queſtõi· ꝓprie tamen loquedo aduoca-

tus nõ poteſt ponere cu poſitiones factuũ

inſpiciat ueC· de arbiI-pe in fi- q debzꝭ

gre-ad ap6.fi-Ideoq; ei imitari debeat

a ptibus ꝓponi ut eꝰ de iudipaſtora?·

ſed aduocatus teſtis eſt iur utC⸗de po-

ſtułquilſquis eſt et alia ratio nam poſi

tiones fiunt ꝑ iurametum ut. dicetur-

-

et ꝓbatur e& de teſti ad hoc circa pri ał

incipit plentiu. . li. vi· S·aduocati ue

ro hodie nõ iurant licet hoc iuni caueatur
ut. C.de iudi.rem nõ nouam2 in conſti-

gre · x· X de poſtuł. ꝓperãdum. Æn11- quã

Podiæ nõ habemus 2 uide qd ſcripſiS. de

aduoi. Item ꝗ; eſt priuati.I ſi igi
poſi io ꝓferatur ꝑ aduocatum nõ dicitur

ꝓprie ipe ponere Immo eſt partis poſtõ
ꝑ aduocatum ꝓlata ·2 ecquo parte prelẽ?
2 eſt ac ſi pars
id faceret ut·C.de erro/aduocFi- Coſulo

te ponit uł int errogat ꝑi

tamẽ ꝙ priuſꝗᷓ tali poſitiõi uł interroga
tioni rndeatur interrogetur cliẽtulus ad
uocati ponẽtis uł interrogantis utꝭ ipſe
ſciat uł credat uł ponat ſeu ratum habe

— —

catum ar-e& de cenſ olirn-a de app-cum

— „, — . .
cãm S-de aduoS Iam nuic- e& premiſ

ſs ·quia de cõſciẽtia partis iuramẽtuz ſu
per facto req rit᷑ ut. C. de iura:ca:aułt᷑ prĩ.
cipalese&- e:in ꝑptrac tãdisnõ cõſcia ad
uocati ñ iurati ut dixi ſed uidetur ꝙ ad
uocatus ↄ ponex 2 rñdebit ut in pre· . qõ
ni.2. ff.de ꝓcur: non ſolum G. i. ſed dic ᷣ
namalius ꝓ alio nõ eſt interrogãdus fl&
inter: act. ſi ſine· : ·2·9· ſequẽ ax Incipit ſi
defenſor.2.· l·qui Suum: fi.z-l uoluit. iii
q·v ĩnterrogatum ex de adulſignifica-
ſti. Cde iuracalũ aut᷑.principales· niſi ſit
ꝓcu ut· I. ſexto in fi. Reus ergo exclu⸗
aduocato quem nõ debʒ in boc coluler

—

Rũdebit ad ess qui certus debʒ ee de fcõ

ſuo e& de reſcrip. ab excõlcato. C. e rſcã.

nõ emim debz pars uti conſilio aduocati ꝗ
factum ignorat in rnſione facti de pe di-
Vi. c.i. V. Ideoq; nõ petat 2 lequẽ.2. c. fi⸗
mſi ſit multum ſimplex ut·ĩ· S· vn · V· xx
ii:ne eius conſilio facile incidat i ꝑpiuriuʒ
neg ido forte uerum uł cõfitendo falſum
utC: de indic. uidui. l. ii 2 dixiS. 8& aduo-
6. utriulq; v. ſed nuquid Immo aduoca
tus arceatur a conſpectu rũdentis ne uer
bo aut nutu quomodolibz ĩmutare faci-
a ueritatem ꝓpe tamẽ ſit. C· de aucpſ·
clarum.2. vii q.i illud ibi habeat uicini
ſolaminis adiutorem⁊c.ut poſſit reu de-
fendere ſi iudex uł aduocatus actoris eu
uelit cauilloſis poſſtõnibus decipe.C. ad

uoc ·diuer.ĩudiaduocati .·2. ff. & of. ꝓcon
ſuł·nec quicꝗᷓ·S/aduocatos/2 in pre. Vſi.

4

xvii· Et nõ· ꝙ aduocatus docẽs cliẽtuluʒ
falio reſpondere tenetur alteri parti ad re

am ꝑcicipat interrogatiomib utff. ð of.
aſ.I.i · ¶ Item pars interrogat ut upra
21. 5. lexto. . hoc autz. (Itẽ notarius
ſeu alter cui iudex hoc cõmiſit ſecuũdũ. t.
MH. ubi ſupra poſt prin. · ar· ex de of.

deleſuꝑ qõnum:Sed an talia 2 ꝑ quos cõ

mitti poſſint nõſupra· de iudi.ele·S· iaʒ
nue Szʒquis formabit poſitiones ſeu

interrogationes rñdeo.AI ſcoöm tan·S.·

ſcdo ſuo mẽbro·5 cõſuetudo que eſt op
tima legum interpres ut ex de conſueti-
cum dilectus tenet ut aduocatus. uł aliq

eius conſilio eas z etiam libellum cãe for

met ſeu dictet nam ius tangunt a inepte

formari poſſent· ut ex ð iudiexaminata

xi:q-i· ſacerdotibus2 breuiter quicquid

ius tãgit expediet aduocatus. C. de aduo-
cdiueriudi:aduocatieis uero dictatis cliæ
tulus ponet ſeu interrogabit: quia in eius
ꝑlonam formantur ut lupra miſi ſit ĩdiſcẽ
ta ꝑſona ut ex de iudi.paſtoralis:2 in ali.
is caſib ibi nõtis quo facto poſtea iuèx
reum interroget ſuꝑ eis uts· .2 no · ¶
Vtrum autem interrogatoriuz retro ab
aula diſceſſerit no·S·de interrogat᷑que fi-
unt ante litem conte· · i. V. Illud auteʒ.

XAM Ibi poſuit quod hic nõ rof. ·

Varto queritur quãdo faciẽꝗᷓ
ſint poſitiones et certe cuʒ ſuc
cedant in locum ꝓbationurn a
cas imitari deant ut dixi ſupra
5· ꝓ. generałr quãdocunq; 2 ubicũq; ꝓ

batio admircit᷑ fieri poſſunt unde fiũt an

litem cont᷑ſuꝑ exceptionibus dilatoriis-

que tunc debent ꝓbari ut ex · de lit᷑.cõte.

c.unico:a de elec-dudum.ii.a in alis cah

bus in quibus teſtes lit. conte·non recipi
unt᷑ quos dic ut· S·de teſte·nũc tracte-
mus·2 aduerſarius cogẽdus eſt per iudicẽ
rñdere illis q; dic ut.·5· ſeptimo. vſi.et

no:ꝙ luper principali autẽ nõ fiunt ante

litẽ cont᷑regularit᷑.ff.de ĩterro.ac.l.i.niſᷣ

in caſibus in quibus ꝓbatiões poſſunt ad

mitti ut in pre5⸗nunc tractemus.2 ſi fi
erent repelli deberẽt ut 2 ꝓbatiões ut ex
ut li.non conte.c.i.ad fi·Sed cum iura⸗
mẽtum de calũpnia uł de ueritate dicẽda
preſtetur ſolum poſt liteʒ conte ut. S⸗ti-
Pxin prin-qualiter fiẽt poſitõnes ante li
tẽ cont᷑2 ſic ante iuramẽtum de calũpnia
cum tamẽ fieri debeant 2 ad eas ſit rndẽ-

ticinoaem it- 8. nono. B-ltem n. .
¶ Itcẽ a aſſeſſor poteſt interrogar̃ quoni

dum pꝑ iuramentum e de teſti ad hoc:
ał incipit pſentium· ꝓpe prin. -li-vi.
rñdeo Icᷣm eos qui dicunt ſuper qua
libet exceptione eſt lis conteſtanda 2 iu-
randum ut.5.de excep· S: uiſo..ſed nun
quid iudex Ffacilis eſt rnſio. quia cum lis
ſit in illo articulo conteſtata et iuratum
ſatis poſſunt ſuper eo fieri poſitiones 2 rñ
ſiones ꝗᷓ uis nondum ſit lis ſuꝑ principali
conteſtata nec iuratum-Alii autẽ dicunt
rnõ iurari luꝑ exceptionibo niſi ubi eſt P-
Iumptõ contra excipientẽ. ut diximus5.
ti· Px·i· ꝓpe prin· unde ſcᷣm eos ꝓba-
tiones fieret ſuper eis abſq; iuramẽeto ſic
2 poſitiones fiẽt nec eſt hoc inconuemẽs
ſcòm ecs 2 † eis facit preocã decre ad I.
ĩbi ſine iuramẽto· 2c. ſj ſcdm hoc req ĩpu
ne poterit quicquid falſlo uoluerit ponere
Vnde dicimus ꝙ licz condictione ponen
tis 2 exceptione qualitate conſideratis. iu
dex abſq; iuramẽto exceptõnẽ admiſerit
tamen in ꝓbatione ipſi faciet iurare
nẽtem id qð ponit uerum eſſe ſe eſtima
re 2 credere ita eẽ2 eum contra quẽ poni

tur uł interrogatio fit᷑ rãdere ueritatem

V 2 ad hoc eum cogere poteſt ut 5 dixi et

ſic non procedit obiectio ſupralcripta.

¶ Kegulariter ergo fiunt poſitiones ſie u

principali poſt liconteſtatam.a non an
te ut 2 phbationes ut e& ut lite nõ conteſ⸗
quoniam frequẽter.ĩn prin.quorum loco
ſuccedunt ut dixi fiũt etiam poſt iuſiurã
dum in cãa pᷣſtirumeo q; habent fieri per
luramétum 2 etia ruſones ad eas ut. S. et
ex poſitione actoris ſi contra ſe ponat ſibi

conclucditur ut.i. 6:Ocιαπαο 1n prin-et ex

reſponſione ſua reus conuĩcixur 2 cõfel
ſo habetur. Ideoq; habẽt fieri poſt litem
conte·2 Faſ iuſurancd um ĩmediatequia
ſi reus uł actor cõfiteantur non eſſent P9
modum alie ꝓbationes neceſſarie.2 breui
ter ſuper quibuſſibet dubiis fieri poſſũt
Poſitiones 2 interrogationes uſq; quo fue

rit in cã concluſum etiã publicatis atte-

at iomibus. ſicut fit ĩ inſtrox ꝓductiõe
ut ex de fide inſtru:cum dilectus. Re.1.2
eſt ratio:quia inſtrumentis 2 poſitioni-
bus nõ timet᷑ ſubornatio- ut in teſtibus-
Quida tamẽ dixerunt 2 male ꝙ atteſta-

tioni bo publicatis nõ poſſunt fieri. -

ſup.ſuper eſdẽ capłis· quia ſi reus ne

get actor ꝓbar̃ nõ poteĩt per teſtes poſt
Publicatas atteſtationes es: de teſti oſti
tutis · ergo ĩnutiliter poneret.ſʒ hoc nibil
eſt dicere.tum quia adppuc poteſt ꝓbare
E inſtrã ut ĩam dixitum quia poſitiones

— 5 G
B a RXE nit Po ſitoe 6

2

4 —
PH VI v1 r1 Pe, Frio
.

Pde Ad e, Ak m

aſſe FErtlr 1 g 2=
Val.t * g a. 6

ſi 14 821 72 6 E
. v, jſ drrer
ati⸗
=

B
=
A

=

/
—
. 4

‚—

Ir, Pa veſ

₰
—
6

BS

ſepe fiunt ĩ defectum aliarum ꝓbat'onuzʒ

ut eẽ de ↄfeſſ·ſtatcuimus: AHWli Vi..

¶ Quimmo exiam poſtꝗᷣ conclulum eſt

in caula poteſt iudex interrogare- Hſ3

nõ poteſt pars ponere de hoc per cy do x
iii a in- vu. tractat principale d'étum hu
ius.5 c iude: qui cucta debj ul; ed
Iniam rimari poſſix de facto interrogare
quociens aliquid dubitatõnis occurrit ut

.

ex de fid inſtrucũ Iohẽs circa fine2· C.

de iudi- iudices-eæ de teſticũ clamnor et
xxx.q ułciĩudicantem ex de of · dele · ſuꝑ
qonum. intentionis.2 ubicũq; qꝗ inte!
ligo cum aliqua àbiguitas oriturſuper
iam actitatis ſuper nouo aut articulo in
terrogare n porxeſt: max ime ad ptis ĩſtã
tiam concluſione obſtante· (LSz ² ſi ante
concluſonem ſit datus terminue ꝑempto
rius ad exhibendum omẽs ꝓbationes for
te poſt talem terminũ n poſſunt fieri po

ſit ioncs cum loco ꝓbationu ſuccedant: ut

3.5. Px V.i-ſed iudex poterit tunc inter
rogare ex oflõ nõ ad partis ĩſtantia⸗ Bal.
quia peremproriu non ligat iudiceé. ⸗·S
Poc no.S.-de dilatio- endum- - Icez
quid ſi datus. · 2 ibi dicitur in aliqui-
bus parribo ſeruari cõtrarium:2 fint di-
ctum alberpapi ut ibi dixi qui etciaʒ te
ner ꝙ ſi datus clſet termin ed ponenduz⸗

poſtea non audiretur niſi iuſta cã ſubeliʒ

Cqui accu.non polſ ea hoc diit ſuper-
I- difftamari. C de inge ma. Ec tene
pregrna ur qcũq; aliq d intendis ꝓbaĩr
Priulꝗ, recipias termin ad bandurn fa-
cias poſiciones per quarum rhſiones forte
liberaberis ab honere alteri pbatois ur

verzeat erinenee e JIl SB. R 3.5.. (Sed quid i aliqua partiũ offere

ſe ꝓbaturam per teſtes uł inſtr̃a nunqd
porerit redire ad poſiciones etquo ſeł pro
duit dixit gof· ; nõ.cum enĩ ponẽdo po
xuerit releuari 2 grauari elegerit ſibi ipu
tet quia mos ei gerendo eſt ut ex de ꝓba
tioquomiã cõtraex orcne borum qnq
rneus cõtra· H In lumma de litis cont᷑
5S.· iu. . ſed quid ſi aliquã ·. quia actus
iſti non ſunt contrarui- Immo cõueniẽtes

Bal. a affines 2 cõnexi-S. nec enim ẽ an-

guſtanda ꝓbationũ facultas· C· de heret᷑.
qmin fi.xiii.q/ĩi.ꝗꝗqᷓ· maxle niſi ſe aſtrĩ
xerit ad Pba tantũ per teſtes uł inſtr̃a
Bal·pretumptio rõ eſt uera ꝓbatio ð cõ
di:a2 demõ·liluciq·per cy · S.· ¶ Item ꝗd

fi renuũtiatum eſt ꝓbatiombo in cã nun-

quid uidet᷑ eſſe renutiarum 2a poſitõibus-

dicũt quidã ꝙ ſic:quia cuʒz ſit una ſpecies

ꝓhbationis ut ex de confelſ.c. ii · ex · de re

ſti.ſpo. cum ad ſedemrenunt iado enera

hiter ꝓbatiomb· accedebat Egi ·fi
additum fuiſſet omibus. uidet᷑ 2 poſi

tionib renũtiatũ ar·xixdlſi romanox-

ex de priuiłꝗa circa.de maio ·2 Obeloli
te.2 quia in loco ꝓbationu ſuccedũt uts.
ego credo. A Cü egi C.xxv.· ſi re
nutiatũ fuerit ſpãliter poſtonbo ualet re

nuũtiationã quilq; põt ſuo iuri renuũtiare-
vii. q·i.quã ꝑiculoſuʒ e de priui ſi ð ter

ra: a2 de regu ariad apłicam nec amplius

poterit renũtiãs ponere· ſi uero ĩ gener̃ ut

5. dictũ eſt dico ꝙ ñ põt ulteri ad renun

tiãtis ĩſtatiam iudex interrogoare nec etiã
ipſe renũtiãs ponereex offõ tn ſuo poteſt

iudex ĩterrogare ſuꝑ iã actitatis vſq; ad

ocluſionẽ 2 poſt ut.S.2 ſic ſeruam Qn⸗
dã tñ hic alixer dicut· ¶ Et no-quo ad E
idẽ eẽ ſmpłr ꝓbatõibo renutlare: ꝗa ĩde

Finita locutio equipollet umwerſali ut in

p c.ſromanox.·2 P· decre: qa circa.Bal-
uide.C. de openi: l. neq; in uerbo ralum-
cercklcer vendtituf⸗ t teſtium ꝓdu
toi miiloi tn adhut poſſut poſitões fi
eri ut.S:c teſti.fr- ¶ Hoc quoq; notã
du ẽ ꝗ; actor dʒ prius ponere iuxta regu

lã: ꝗ Prior appellat prior agat. ff. de iudi-
qui prior.2 Fo reus uł etiã uiciſſim põat

ſi iudex uiderit expedire & de cã poſſct
ꝓprie. C. ni.2 ad hoc facit qð legi 2 nõ · C.
de iuraca. l-ii. ꝓpe prih. ibi 2 actor ꝗ deʒ-
26· 2 . . px. (LSed pone ecce actor fe
unã poſitionẽ cui req ſufficiẽter rñdet ex
ſtatim reꝗ uule aliã facere nügui coges
actor ei rndere. Æα- Iſte -ul

fuit uberde bo:2 Io de deo ubi ſupræet
ĩci pit utrobiq;: Itẽ quid ſi actor faeit ad
hunc · id qð Icriphis:de recõuẽ · u den

dum:ſuꝑ V.2 ſi iudex· uidetur ꝙ ſic⸗

ff.de reuurtm̃ debʒ xaſ: -iiii-g peccat.

eĩ de mupe prudenciam-ecõtra uidet᷑

quia qui prior appellat prior 38at a q Pʒ
onus ꝓpbatôis hj 2 emolumẽtuut ip.l.
prior:2 eæ de orco.· c· ij· ff. de ba lii l
ſti· de legit.prõ.tuſo:dicũt quidã ꝙ ſi ali
quid eſt ꝓ actore ꝓbatũ uł pſumptũ tũc
debet audiri reus-al fruſtra admittereé᷑

ar.C. de iĩnofte· fi liq:.Cad.l.cor.de fal.l

pe:quia abloluẽdus eſt etiã ſi nibil ꝗ bat
actore nõ ꝓbanteeẽ de iuriurc.fieæti

de cã pol·2 pprie cũ ecełia 1 fi. Ali dicũt

ꝙ ſi req uelit ultro ꝓbare mos ei gerẽdus

eſt:a ſinil ſie ꝓ actore pſumptũ. f::de pro
ba. circa.C.de ingema·ljpe · de conſuetu
dinęe uero generali actor priõ ponit ꝗᷓ req

q pleniq ꝓſequere utS:de dila.. uides

q; a fi g ⸗

N

O

ſi.2 no:q; ii ¶ Hoc quoq; cert ẽ ꝙ ſ

Poſitio rei ſic piudicialisi ĩterimit Politi
onẽ actort priq admitxtet᷑ re ut xxill: qi.
ini:qui peccatc. N:i: ubi dicit qꝗa ĩterrogas
que ſit rõ ꝓlequẽdi uiciſſim te interrogo
cui ſit uox.26· ad idé· ini: qxi ꝑ toturm.
Bail.z ſic poſitio Piudiciab iĩpedit ꝓpceſſuʒ

rñſionis q& no. 5-(LLIté olulo tibi aduo

cato reine multu feſtĩes poſitõbo faciẽ
dis neſ- inſtruas actore 2 ut pr- uſꝗ poas
Plene uideas el intetõʒ fundacãà uł qſi ut

iã dixi non enim habeas ponere donec un

deas eius intentionem.
Vinto ſuꝑeſt uidere qlit᷑ fieri.
debẽt poſitões·2 licʒ fere ĩ om
nib actolbus ſpalicer forma-
uerim:iin drac. libel. ſic
2 fecit Io. de blanos· generalẽ autẽ tracta
tũ nõ edidit. t utile uiſum eſt hic do
Ctrinã tradere generalẽ ad cuiq rei notiti
am ſciẽdu eſt ꝙ in pleriſq; locis nõ fiunt
Poſitionesiſʒ Iite cõteſtaxa preſtitoq; iu.
ramẽto ſtati iudex ſup ſinguł articup li-
belli reũ interrogat.qd dic ut 5de teſte.
§:nuc uidendu nobis- in prin-ʒ in curoãâ.
2 quaſi ubiq; p oſitões formãtur-. (Suꝑ
quo ſcias quq; fiũt añ lic· ↄte ſupꝑexce 5
tione excols ſic ꝓpoſita. Corã uobs domi
ne iudex dico:. pelſe excõicatu ꝗa pcuſſit
talẽ cricũ.· Ideoq; n eſſe in cã quã otra me
mouet audiedũ fi ille neget le excõicatũ. E
ſe ꝑcuſſiſſe talem. uł illum cłicum fulſſe

–

excipiens ſic formabit poſitiones .—

—

(Poſtiones Kica- 1

C Pono ꝙ ꝑcuſiſti talẽ Itẽ ꝙ in tali ꝑte “

corꝑis Item ꝙ eu pugno uł baculo Item
ꝙ ꝑcuſſti eũ tali die- Icẽ ꝙ i tali loco.It
; talibo pſentib .· Itẽ ꝙ turbat ex tali.
cã illũ pcuſiſti. Itẽ ꝙ ꝑcuſiſti amo iiuria
di · Ite ꝙ ille erat tunc temporis clericus
It ꝙ erat ĩ poſpione clericat· Itt ꝙ ſcie-
bas eũ clericũ eë. I ꝙ uidiſti eu tonſurã
ełicalẽ ferẽtẽ·2 ſi actor hoc ofiteat᷑. ꝓba-
ta ẽ excõicat io ꝑ ſuã ofeſſionẽ eæ de of. S
le.prudẽtiã:· é-ſexta. Si ueõ diffiteat actõ
re has poſit ones negatas dabit ꝓ articu
lis uerbis ↄpetẽter mutatis qd ic plene
ur in pre·nũc uidendũ. ut tñ nõ-7
5§·ſeptio. ad fi. v·:quid ſi ponorñndere non
ceneba ibi uide cũ duob. . pce. 5.
Regłr autẽ fiũt poſt lie. conte-ſuꝑ princi
Pali ut.· 5.5. Pat: 2.6. fi- ad q hac uia pue
mit᷑. IIncipiut ba bonagui 2 durant
uſq; ad / In quĩto quoq; excepto quãco

exẽpl oqð interſerit auctor Tformãans
erm poſitões habeat libellu p oculis-2 ex i P
ſi tenore poſitões formet 2 pſideret dili
genter quid cũ ꝓbare oport ſuꝑ oĩbo enĩ
que ꝓbare habet poſitocs faciat nec ualet
poſit io nec ofeſſio niſi fiat ſuꝑ re de qᷓ agié

ff. de inter· ac.ofefſionib·c& de of. iudd
le:cũ olim:2.· I. V. 2 no.2 ſequẽ: 2 cauillole
E quecũq; diuerticula poterit reũ trabhar

ac tor ad ſuã ĩcẽtionẽ ꝑ poſitõesf·de .
ſig-natura cauillatõis.2 de re-iux l. ea eſt
natura:q potio quiſq; ſuo ĩ genio faciat
ꝗ ex nr̃a do trina nõ em quẽeꝗꝙ in dolo in-
ſtruim ĩmo ꝓ poſſe fraudibus obuiam
¶ Scias igi ꝙ qnq; quis agit rei ue otra
Polſeſſorẽ petẽs fundu quẽ ad ſe alſerit
tinere iure dominii ułquaſi. Quadocq
uero petit· x ex Pmiſſione ſibr ex cà mu-
tui facta. Quãdoq; repetit libe queʒ
depoſuit. ¶Quadoq; etia petit aliquem
remoueri ab aliꝗ eccyia qua retinet otra
iura. 1âHec qtuor cxépla fuerut bona
gui ubi fupra in prin. 2 elo fuit illone ple
cutio que ſequit᷑ t tria prima fuerut t.

ſʒ nõ ſic ſequit᷑ ut hic.Itẽ Pa tria 2 qui-

tu quarto obmiſſo fuerut Egi-2 ea ꝓPleꝗ
ut hic gallic dabat exẽpla de equo mor

boſo uenditxo. libro uicloſo 2 cõtra fide-

iuſſorẽ qui ſe obligauit debitore.·

LQuadoq; petit ſuâ electionz cõfirma

ri 2 uult eã docere canonicꝗ ez bec igitur
exẽpla ſufficiãt ad pñs gr̃a exẽpli hic ꝓle
qui poſſunt eti alla exepla poni ſicut in
P.5 nuc uidendũ- in formis articuloy dix

im.¶ Supꝑ Prio ergo exẽ plo actõ ſic Po

nit· FOrma-Pono ego talis i tali cã iura-
mẽto meo ꝙ fundus de quo agié fuit:t.
Itẽ pono ꝙ IPet. udidit mibi dictu fun

dũ.Itẽ ꝙ uẽdidit p pcio·. libra. Icẽ ꝓ di

Cctustx· tradidit mihi polpionẽ dicti fudi

Itẽ ꝙ ſolui eidẽ. C.x. libras ꝓp pcio dci fu⸗
di. H I·de cã poſi :ſequiè uidere ſub
. alie ſũt reales. põit tuor tmn ð iſtis re
nnttit en tercia ſubdit tamẽ alios quatu
or Sic etia Io. & bla ſub ti. de rei ue: poĩt
viii: quas ſolẽpniter exponit ſubdẽs p9ea
Poſitionts rei:· 5.· ſ igit᷑ req has poſitiones
cõfiteat᷑ actor fudauit luã intẽtionz ꝓba
uit enĩ rẽ ſe a uero dño emiſſe 2 ſe pcium
ſoluiſſe 2 fibi traditã eſſe.2 ſ P oſequens
ad ſe qñium ptinere·2 ſic eſt ĩ cᷓ uictorie
miſi reus aliud opponat. ff. de rei uen ré⸗
C·de Pactis. traditionib. de ꝓbacum
res· e& de fið inſtru. cũ Iohzs. Inſti. de re
rum diui.5. uëdite uero. ¶In o uero ex
ẽplo de mutuo ſic pone. FOra. Pono ego

7

*
. * — — —
MM alr ic11 t 0 eE 13
. *

oaita Peſitonr

D16**

“ . . 2
= ℳ

12—

RN

tal i tali cã iuramzto meo ꝙ ego mutu⸗
dedix. xicio/ Itẽ ꝙ ipᷣe ticius illa ·x mihi
reddere ꝓmiſit· Ite ꝙ gmiſt in tali termi

no ſoluere. Itẽ ꝙ rerminus ille pteriit ſig

reus hoc ofiteaé actor ẽ in cà uitorieꝗa
numeratõe fuit titius ob ligatus ad red-

dẽð.fſi cer:peſi a mecũ So ꝓmiſit reddᷣ

re fuit ciuiłr obligatus2 eX tall ciuili ob
ligatõe recte agit actor. Inſti-de obliga.
51. ſf. de . . li boc autẽ ſcias H· 3
tan ubi ſupra ſub ſi· hoc modo · Ri
interrogatus an dẽatx que ab eo petunt᷑
negat ſim ꝓłr ſe debere· debʒ fieri poſitio
alia.ſ. an d?at- 1u 2 ſi negat Filat alla ſcz an
depeatviii 2 fic dicededo uſq; ad ulcimu

numerũ-ſi uero pciſe negat2 le mibil dere

dicat nõ dʒ de hoc ulcra interrogari eadẽ
quoqʒ doctrina Fuet᷑ in ꝓbatõe tꝑis Puta
ſi iterrogatus an cẽſus ꝑxl annos ſolutus
Fuerit. ? beneficm poſſederit 2 ſix ia neget
hoc quera an. ν an-XXNVii :2 ſic de
Icendendo ulq; ad legictcimuũ nume:2 B
ideo quia cũ poit dexl -ſi n ſunt niſi ·xX*
ix bene poc negari poſitio-quia hic maiõ
numerus ĩ ſe ophed at minorẽ ut: ff/de ar
bi.diẽ ꝓferre·Sſ ples·2· ff· de re iurt ĩ eo
tñ minor maiorẽ ut xv· di-c·ĩ· ꝓpe prĩ
ci. Imrno unus nuerus qhq; excludit aliu
ut no-e& de diuor. c-pe-5: quia ueõ· . In
tercio aur exzplo 8 depoĩto ſic ponz·EOr
ma.Pono ego tal ĩ tali cà iurameto meo
ꝙ polui penes·t: Codiceʒ meũ iteʒ ꝙ co
Clex ille erat in cart is edinis- item erat
gloſat de apparatu acc· Itẽ ꝙ; habebat
deſuꝑ corium rubeum -item ꝙ 7⁹ Iter
n ei ĩcipiebat noĩe-terclus uero bec in
querimoniã- Iteʒ ponit ꝙ ipe:t. cepit di
ctu Codiceʒ depoſco- tem ꝙ ſe obtuht
depoſico hoc cõfeſſato reus optinebit. ff.
depoſi. l.i.e*& e-bona.2 debet etiam dice-
re ſigna rei mobilis.· ff ad exhiben: l. iii-
¶ In quarto uero eemplo ſic FOrma.
Pono ego talis plbiter iuramento meo
t. Bʒ 2 poſſidʒ ecciã ſancti iuſti. Itẽ ꝙ
Pʒ 2 poſſidʒ eccria ſanti martini Iteʒz ꝙ
quelipet eaʒ hz curã aniag. Itẽ ꝙ eas ac-
quiſiuit p ↄfili lateranen. FAIq: de cki-nõ
reſfi.ꝗqa nnulli depben/ ꝗa in tii ſi loquere
tur de ofilio generali-e xi. de multa-dtunc
ſufficerer poſicionẽ facere de receptoõe fᷣe

Po illud quo ad priuatoz prie. hoc cõ

ceſſo req ſuccuberx miſi diſpeſatbʒ uł unio
nẽ pauptatẽ ecc'iaꝑ ? eag depedetiam
oſtendat e& de elec-dudu: ii: de cle n reſi :
quĩa de pben:de multa: eX:: de etat᷑·2 qli·

Ea te ·2· Xxi ·q· i/ (umma. In V quoq;

explis ſi. FOrm Pono ego tal tali cqz

iuramẽto meo ꝙ ego ſum ele us canoni
ce ad regimẽ talis eccłie ſʒ hoc eſt iuris.
Bal.No:·ꝙ ubi fit politio ſub aduerbio
canonice ? legitie ? ſi eſt poſicio nit:ꝗ
excipit n pomt ite qui agit nõ ponit mij̃
jus ſuũ: f· farmbercl l-qui familie-5

unde ſubiciat ſic Itẽ ꝙ fui electus uaca
te ipᷣa eccłia ꝑ morcẽ ? ceſſioneʒ tał · Itezʒ

ꝙ fui electus ꝑ eos ꝗ tũc erãt ĩ poſſione

Equaſi iun eligedi rectoreʒ ad dcam ecelle
ſia Itẽ pono ꝙ tał 2 talł.2c. n1- Inc lucht

octο. *ιD—à,: ſunt crici u' canomci eiuſdẽ ec-

cleſie. Iceʒ ꝙ ſunt ĩ poſſione uł qſi canoni
cat9 2z iurt eligendi tem ꝙ VI ex eis me
elegerũe ĩteʒ ꝙ illi.vi electõeʒ de me fcaʒ

epo pñtauerutciteʒ Pono ꝙ un. vi-re Juli

uerut alios nili ut cũ eis deberent concor
dare de aliquo eligendo iteʒ ꝙ duo ratam
habucrut electo; 2 pncato; de me Ffactaʒ

licet ergo re neget me electu ſi tn cetera

ofitet᷑ optinebo abſq; alia ꝓbatõe nã ſi.x.
MH.ſup· tin 2 debuit auctor de hoc poñ
re ĩ poſitõe ut ſequerct᷑ hec ocluſioeg.tñ
dicit ꝙ exquo ofeſſ eſt re⸗ eſſe electo
res ergo ofiteri ur̃ ꝙ nõ ultra ꝗqa ĩdefim⸗
ta.2c.· xix:- Gl-C. i- ulde. 1.5. Vii. V. vin . pri
ci · ·erãt cłici 2 ſunt elect a:vi/cõſtat
ꝙ; a maiori pre ergo dʒ electio cõfirmari
eX& & elec-ecckia ura-n. bis que fi-a ma.
ꝑ ca. c. ĩ.2 8 iun pa qin ĩ ꝗq bodã It ſi erãt
in quaſi poſf-eligedi- ualex q faciut Iʒ n
ſinr in ueritate prõni. I: nimis pmicet
auctor hic acta electois a plentatois-.:
qui plentãt eæ de elec:querela:de re ludi-
cu bertold de iutpaolultatõib iteʒ ex
eo ꝙ: iin.ueruũt reꝗ ſiti patet ꝙ n fuerũt
oↄtepti · M. an otẽpt locũ habeat prõ-
nis nõ uocatis ad pntatoez fcam ꝑ certos
ſcripſi in decre:iii de iurtpa ſuꝑ bo plu
rimorũ:- egið hic disit ꝙ forte ſic allegar
de elec. boneii· e& de elec- ꝙ ſicut2 Cc.
uenerabile2. C· bone mez: C: quia ꝓpter
Iceʒ ꝙ duo acceſſerüt bene potuit fieri
ex de elec ꝙ ſicux.2. c.eccłia nraii: patet
ergo:ꝙ niſ aliud obſiſtat debeo obtinere
ſic er go ĩ fi ibus tunt poſitoes formãde ·
¶ Et nõ· ꝙ poſitões debent fieri luꝑ ocen
tis i libello ad ea ptinentibo uł ꝑtinere
ualentib ex pꝑte actoris quo ad fundadã
eius ĩtcentionem ex pte uero rei quo exte
nuãdaiiii-q-iiii. c.i. Id debent fieri ſuper
Fcõ aduerſarii ał cogit᷑ ad factũ alteri
rñdere.f. ꝓ ſuo.l.fi. in fi t:ſi uſuf pe-I.
utifruiff. ſi ꝑs hr pe.l.vff:rer:amo/mar
cellus.I.G. Px.· Mĩ·2 pe:2.·5 ſeptio-· V. i·2

„ 1

Sa.iiii. CItẽ nõꝙ poſitões formare iudi
Ci ſunt i Iicriptis offerẽ.· ut e d ꝓbaqui
cyõtra ut cercus ſit ꝗ ĩcrrrogat᷑ 2 ſuꝑ quo

rũñder̃ dẽat agnoſcax ft· de ofel certuũ.a ut
tã ꝑs ꝗᷓ iudeæ uideat an ſint admittede
reiciẽde dʒ eni eas examinare iude utruz

faciãt ad cãz an fint poſſibłes 2 n natura

n captõſe ñ negatie2 ſic de aliis·2 B ꝑeibo
pncib et ſi uiderit eas r ecipiẽdas priuſꝗ
rñdeat᷑ faciat eas ĩ actis redigi ne aliqᷓ ua
riatio fiat f·de re-iudi acta-a ne po oria
tur ↄtẽtio int᷑ ꝑtes ꝙ alit᷑ fuerit ſcripte ꝗᷓ
ꝓpoſite:ex de eleccu int᷑. Riſeniorẽ ut ex
illa criptura eis uia i talib pcludat᷑ ur.

XAxvyli-q- i O& ferie- uł cas repellat ut.i. 6:

vii· O. xvii. (Oblatis igit᷑ ab actore po
ſit õ ib querat iudex a ponẽte · poms tu
Ecr̃dis ꝑ iuramẽtũ a teſte pſtitũ qq ĩ hie
poſitõib otĩet᷑ 2 fi rndeat ꝙ ſic·tẽ O vtat
ſe ad eũ quẽ fiũt poſitões 2 ſemoto eius
aduocatonta ꝙ aduocat nutu uł dictu
eũ ñ poſſix ĩ rnſiõe fcĩi ĩſtruere.ut.S.. iil.
Ppe f inẽ dicat ei Amice n hil ꝓdeſt hõi
R uniuerſuʒ mũdũ lucret᷑ anie uero detri-
metũ paciat᷑ ut e de ſimo mathe2 fi&
li tot mũd diuiciax ẽ infili nec obul
udtæiiii: q-iii ꝗd dicã In aué. ut cũ & ap-
cogno.iõ ſalua animã tuã 2 rnide ꝑ ſacrarmi
tũ qd pᷣſtitiſti de calupnia ꝗd cr̃dis 2 eſti
mas luꝑ eo qd ĩ his poſtoib otinet᷑. Si ue
ro fuit iuratu de itate dicat iudex a rñ
de ꝑ ſacramẽtũ qð pᷣſtitiſti de ueritate di
cẽda ꝗd ſeis ſuꝑ eo q.ac6. Si uero utrũc
pſeitũ ſit qq utile eſt rũc querat ſił de cre
dulixare a de ſcia de hocI· 5. Px. . Item
nõ:qd ẽ ĩ p. decre · pſenti quo fco mẽetẽ ẽ
Iibʒ poſitois figillati -n tã diligenter & fi
deliter hibi apperiat 2 exponat rſioneq;
ei ſedulo 2 ꝑſpicaciter ĩtelligat· 2 fiue ne
Zet· ue ↄfiteat᷑ ſemꝑ ĩ fi-cuiqlibʒ poĩtio

nis eius rnſio ſcribat᷑ hoc modo· FOrma-
credit k ñ eredit ? cõfitet᷑ uł negatĩ. ·

xi0ο,. . q; autẽ ꝙ ſi tał ſit poſitio in rnſñ
one merito rñdẽes dubitatpetat inducias
ad deliberaduFʒ ea que nõ· ĩ· 6. Px. 0· t
no·ꝙ aũt tã ponẽs ꝗᷓ rñdẽs debeat ĩterro-
gari à iudice ꝑ iuramẽetũ ſuuũ formã p-
miſſam 2 etia principales ubi litigat per
ſindicos ꝓbat᷑ · decrede teſtiad hoc.2
ſt. de interroac.uoluit. 2. l de etate. .· qui
tacuiè Itẽ ꝙ iudex debeat dicere qd cre

dis uł ſcis. habes·I·6. ꝓpx· . hoc tñ certũ

Itẽ ſcias q; poſtꝗ papa P' eiq auditor ĩ
curĩa ro-ap ꝓbauit poſitões cũ fit remmi-

io ad aliquã ꝓuĩcia 2 uiãdat ꝙ principa

les gſone ſuꝑ eis pᷣſtito iurameto interro

„*

gẽtur nihil põt eĩs ulteri obĩci ut ẽ pre
decread hoc.2 ar. C. de teſtaomm.*
v·qix.appoſtolice:xxiiii-q-i-à recta-2. C.
hoc ẽ · A.· de articuł undes· de teſte·5·
nũc uidedũ. ſʒ põe auditor.2 q ibi di
xi ſuꝑ. v. hoc etia no-in fi. - Itè no-
ꝙ ponẽs nõ ſemꝑ tenet᷑ dicere ꝙ ſciat ſed
ſufficit ei dicere ꝙ credit uitputa ubi iui
tũ eſt de calũpnia/ut no.in p.decre ad q.
2·ĩ· 5. α (Itẽ qui ponit certuʒ ponere
dʒ ut..de rei uen . Rĩ rem argu eX de
ſpõ.de mulierea de ſimo.c.ð ſimõiace.cũ
2 certũ uelit rnſuʒ habere ut utat eodem
jurt. ff.qðᷣ quiſq; iutꝓl-i . ex de cõſt- eum
oẽs·l.di:-ponderetĩi:q.vi. decrexo-in fi.ĩ:
5Px (LIn ſumma- A1â m uber. de bo-
cuius qſi a d ram fuit totxũ q hic ſeq uit᷑
uſq; ad fi·a2 hoc ubiS.priõ. .no.· ꝙ poſi
tões ſic forrnãde ſunt ut fudent intentio
Ponenti ↄſiderata natura ppoſite actis ſi
igi᷑ agis de dominio ↄſidera que ſunt ne-
ceſſaria ꝓhatõe eius C. de ꝓba: cũ res: ed
e·licet. ff. de rei uen. in rẽ ac.2 , totũ que
dic ut· ĩ. de loci·6: nuͦc aliꝗᷓ.· Vñi- Ivi-fi agis
Publiciana oſidera que ſunt neceſſaria ea
ff.de publi.l. ii.2. l'ꝗcũq; 2 totũ:2 no-
est de re iudi:abbate Aπ⅞. J. vi. & ſi uis a
gere utili rei uẽ ut ſuꝑficial 2 uis ui. ff-
ſi ager. uec.ꝓ emphipe2. ſt. & ſuꝑfi ꝑ to
tũ.2 inſti.loc.S· Itẽ de Pdiis.· ſi uis agere
ĩpothecaria/uideff. de pig ſ ſupato fr.8
ꝓba. an oĩa.C. ſi res ał. pigda. ſit nex⸗ C⸗
que res pig· ob/pol:qui fiſi S agis ipo-
utili uide ff. pig-2 ſupficie-2. I. f ab eo
2 ſic de aliis ac toibo realibo 2 ſonalibus
2 mixtis z caue ti6 a poſicoib petoi tue
Otrariis ut ſi agis pet᷑.hr- quoꝝ bonori
ñ dicas te poſſediſie aliquo tpe po mortãẽ
defunti- Pſi agis publica. ñ dicas te a ueõò
dño emiſſe E ſi agis utipoſſi.ñ dicas acluer
ſariũ poſſidere2 fic de nłibq· Bal. C. de li
be·cã ·l.cũ pᷣcũ.etiã reus poõt òria excipe ñ
ponere. ·2 uide de hoc·i.6· . . 5 quo
q; 2· S. de ac.ſeu peS. ſeq . a. h.ſequẽti.
RQ Exto tractaduze & rifionibus
ad poſitões iĩ rogatões AW-

de rñſiõe credo ut i inſtro otie
tur ł huic ſłi uide.S. de teſte.
S:qliter· . qd ergo ſi fit.2 de inſtrõ edi
5§·nuc dicamus. .qd ſi gs.· . ·2 certe es
Poſita poſitõe eĩ qui rñdere hʒ iße diliget
aduertere dʒan ſint ptinẽres uł ſuꝑflue
Pñ.2 poſtmodũ ſibi fcã intĩatõe diuini iu
dicii dʒ ipſe rñdere 2 eius rñſio ? ſcribẽda
que dic ut.S./· ꝓx oblat. ſit auũt caut

„

*

is ̊ quẽ ponit᷑ ut ſaluo ſacramento ꝓnior

a ſiotl 9 70 ſue 6% irq 4

1

N₰ℳ

N O„ N

90

ſit ad negãdũ · A. uid ĩ. V. ſ3 nũquid ibi
2 ſi iudex: 5-ad ofitendu maxie ubi po
ſitões dpẽderẽt ex fcõ alteri ꝗa tc pot ha
bere eredulitatẽ ſuã ad ſic F' no a ſic actori
ĩcbit onus ꝓbãdi · t.de ꝓbaei qui dicit-

5.5. P.· .. 2 no. ꝙ. (LQuo. E Poit

ba ta ubi. S niſi uſq; ibi forte · aut ſcri
bẽda ſit eius rñ ſio utile eſt ut de ipſa pol
ſic oſtare.a ne ſuꝑ eodẽ articulo rũdes ite
rũ ĩterroget᷑ q fieri n dʒ. Bal.ſufficit ſeł

rñſuʒ eſſe· ſt ·d uſufr.lel.fundi trebatĩai

-Rue prius negauerit ſiue ofeſſ fueritx.
.naucauſta· licʒ/de pedi:inii:diuiaex
de iudi:at ſi. in fi-Bal-uidel.filius.ĩ prĩ-
õt dicereC. de tral:l ut rñſuzʒ2· C· de in
pu:2 al.ſub.l.pᷣcibus:ꝑ cy · Sniſi nouuʒ
quid emergeret ex de lura· ca· cetex ?ᷣ aliq
dubietas iſurgeret ut/S/5 quarto· :re-
głr ibi que intelligo·26. nouũ aut quid eſ
let ſi ꝑdita eẽnt acta prioraF aliquid ſiłe
ſi igit᷑ iterato ſuꝑ eodẽ articulo iudex euʒ
ĩcerrogat eũ grauat a imiuriã ſibi facit ·2
ꝗſ anceps ꝑiuriũ eũ facit ſubire ac uulgi
infamiã incurrere quia ſi alit᷑ credit tẽ et
ali nuc ex rnſione dicet᷑ piuriũ 2 infamiã
incurriſſeſi aliter rndeat nũꝗᷓ tẽ quia ſu⸗
pꝑ eodẽ articulo duo otraria rñdit.ſ(· uex: 2
Falſuʒ ñ ergo rñdere tenet᷑ ulteriusexquo
ſeł rndit. ut.ĩ.ꝭ/· ꝓxin prin · niſi forte po
ſitio ↄtineat duo uł plura copulatiue ut ĩ

concor.que ſunt·ĩ· ·proximo. Vficu· xi.

ibi premiſſa autem: ſecus tamen eſt in iu
ramento calumpnmie ut ſupra ti proximo
5.fi- in fine argu:ad omnia premiſſa-C. d
ĩura:calump auten-in hoc· Xαν q-Viudi
cantem ad.l-iulia:de adult. l.ſ poſtula
uerit/S. queſtioniff.de in liti -iun· uidea
mus ·2 in autende his qui ingrediad ap
el-5. ĩ· colla v quidam tamen ut accur.

H In. l-ii⸗C. de iura-calump-5-quod ob

ſeruariin fine glo.antepenult- Hoſtiau
tem in ſumma de iuracalump.5s·quãdo.
v.·ſed nunquid ſi uide cy in predicto · S.

in-xiii:q in fine/2 in queſtione ſequenti·

et dominus meus dicunt aliquem poſ
ſe de eodem articulo pluries interrogari-
quia poteſt eſſe ꝙ prius quando negauit
non credebat nunc uero apertis teſtibus
credit.argu ff.de queſtiombus repetiſf.
ð dap infecqui bona.gantepenult᷑·xxx
v·q:ix.graue ſed ſuperfluo interrogabi-
turexquo conſtat per teſtes· Illud etiazʒ
notandum eſtꝙ non ſufficit generaliter
negare poſitionem niſi ad ſinguja in poſiti

one contenta reſpondeatur ut extra ð te

ſti:ad hoc:alias incipit prelentium· Vſic.

polſtea ſigillatim:2.1.5. prox. sbſi.xi-Bal- “

Nota ꝙſcut poſitio no d; eſſe implicita
uel multimẽbris ſic nec reſponſio led de
bet fieri ſigillatimc.prelencium: d teſti-
in uerbo ſigillatiʒ incerta poſtio pro nul
la habetur ai g dele-l·l ditie · textores. S .
¶ Item no: SAL. leccunduʒ tan ſubiS.hoc
modo· J ꝙ licet poſitiones ſint de cõfilio
aduocacorum formãde non tamẽ reſpoſñ
ones ſed ſoluzʒ a partcibus ſunt faciẽde qdᷣ
dic ut no·S.· iI. V. ſed 2 patron- ¶ Po
teſt autem quis cogi reſpõdere quod dic
ut.I.· ꝓPx. V·2 no/ꝙ·¶ Hoc autẽ ſcias·
A. ſecudum tan ubi:S· licet nõ te
neatur quis reſpondere ĩterrogationi uel
reſponſioni aduerſarn ſi tamẽ reſpõderit.
tenet reſponſio ut extra de doa contu. ꝓ
ut ibi de hoc·S. iii.V. fiunt.nam 2 ua-
let reſpõſio facta in iudicio ſine intxerroga
tione uc·ſt· de inter. ac.ſñi ſine·S/i.2 de ꝓba
tio.quoniã: ubi de hoc. Bal:Nota ꝙ qui
NRnat ꝙ non debuit fibi preudicat/ft.d
inter · ac· l.ſi ſineadde niſi rñderit ſub ꝓte
ſtacione ut no.inc:cum contingat-de of
fi.dele:per berillud de impertinentibus
ſecus in percinendibus quia confeſſio ro
gat proteſtat iom etiam uide de queſtio-
l-.maritus· J· Icem no:ꝙ ubi iuratur
de calump:debet rñdere is contra quẽ fit
poſitioſcoðm ꝙ cred it uł eſtim at· credo.
ułꝑ non credo quia tunc qui pomt ſecũdũ
credulicatemi. ſecũduʒ ꝙ credit 2 eſtĩat
ponit 2 iurat. quida diſtinguũt hoc
caſu actorem a reo ut actoris credulitas
ſit aſſerta cum agens debeat eſſe certus-lʒ
in reo nõ ſic·de hoc per cy.ubi.Sinxi⸗/qo
ne C de iuracalump-l.in R. i. 2/. 1· S·
de luramen calump·S/nunc dicamus in
princi · ubi uero de ueritate iurat ur tũc
quia poſitio fit alſerciue ſecundum ueri-
tatem ſicut᷑ a ipflum iuramentum tene᷑
reſpondere tantum de ueritate dicẽdo ne
go ux cõfiteor ar: iii:q/iæ ortamuret ex
de teſtibus preſentium 2 ſi cunc de cr̃du
litate queratur non tenetur reſpõdere ꝗa
iuramenti forma hoc non patitur Ideo-
qʒ quidam in iuramento de ueritate adici
faciunt etiam de credulitate 2 utrũq; iu
ramentum preſtari ut ſupra de iura-ca.-
5·i. V· quartum.ſed licet cautela ſit non ẽ
tamen lecundum ius. I.· Olim hodie ſic
ut de iurcalump·c· i.in fine.li·vi. J· ꝗa
iuramentum de ueritate non ſe extendit
ad iuramentum de calump: nec econtra-
F· ſecundum egi. ubi ·S. concedit tamen
quod ſequitur · ſi tamen ſic iuret᷑ ꝓut

5
2
5

J
5
„

Z
.
R
4
.

X„

ð

N

8

lepe fieri faciamus ad malicias excluden
das debet taliter iurans reſpondere de cre
dulitate a de ueritate utSti. ꝓ πο

Dãc dicam- . ceterũ I. V· hoc tamen.

licet autẽ.· · Vba odof.ubi·S. ante finẽ

S quãdo reus uł actor ĩurt ꝙ rñdebũt
per ſciam ? credulitatẽ reſpondẽti ſuffici

at dicere ſcio ?ᷣ neſcio credo łᷣ nõ credo · cũ
Polſitõ nã põt fieri ſuꝑ creduliate ut ita
dicatur pono ꝙ credo uł me credere uel

pono ꝙ; ſcut credo tu feciſti uel dæiſti

hoc quia qui ponit certum ponere debet

udS· 9. Px. V. Iti quĩ ponit. debzʒ ergo ꝗs

clare non obſcure reſponder̃ dicẽdo nego
uł confitcor · nec ſufficit dicere non
confiteor ut ſcripſi de teſti ex tenore .ſu
Periũi.glo-ubi exiã uide materiam lequẽ
tis V. ubi iuratũ eſt de ueritate-E cre
do uł n credo ubi de calumpnia alioquĩ
ſi ooſcure uł nullo modo rñdeat punitur
qd dic ut.ĩ. ꝭ. nono/2.· S.5· V· V. oblatis-
¶Qui ſi interrogatus dubitat de eo ſu

Per quo ĩterrogat᷑ rndeo · I1â. 3-Egi’ub
ſupra. danda eſt ſibi dilacio ad delibe

randum ubi iuratũ eſt de ueritate -quia

tũe oportet eum rñdere de Icia a uericate
Ideo poteſt tuc reſpondere dubito:niſi

