ſtant tenetur reddere iudi.offi. nõ rei uẽ.
quia ꝑcĩpientis ſuntC.de rei uen· certuʒ.
5:bone fidei· 1 dixit hic aʒo-qd in ᷣuo
poſſeſſio fiet reſtitutio acquiſitoꝑ ex oꝑa ñ
ex re·per.l.preterea. ff.de rei uen.licʒ.pla.
contra.hoc intelliges per ibi no in. i· gloſ.
-De oſumptis autem nullo mõ tenetur
ut inſti. S offi.iudi.6.ſi uero bõe fidei.for
te niſi ad precium quia facit lucri ꝓ cultu
ra et cura. Iâ Vt lac pilus et lana. Aʒo-
J· Yt.ff.finiregun.l:inii.ꝭ.poſt litem.2
inſtit de rerum uils. fi quis a non do-
mino. ¶ Ed quando eigitur bona fides.
Hendeo in inicid.ut in prel.qui ſcit.S.pre
terea.nec ob.pre.l.bone fidei.. in contra-
riumquia opponendo. 1-Vt ibi nota.
in fiim ne glo· ſubdebat Gui·non Rendẽ

35
do dicit Aʒo.dixit uł auctor. J⸗ Non *
nendo dicit.et dic ꝙ etiam a tempore hnti
conteſt·facit fructus ſuoslicet a tempo
lit.ↄteſta.demum non mote otrouerſie ut
in peti.here/fructus reſtituere teneatur-

ut in prel.certum. v.poſt litem.et.ft.de

rei uendi.preterea ·ſi uero ſit male fidei ſiꝗ
dem ſine titulo de conſumptis tenetur con
di/fine cau:et offici.iudio· poſt lit. conteſ-
de exſtantibus rei uen. non eadem qua te
netur ad rem principalem ſed alia- ut. ff.
con· ex.l.l.una. De percipiendis autem.il.
quos uerus poſſeſſor percipere pot uiſſet.
tenetur iudicj. officio.utf. de rei uendiſfi
nauis· 5 fi Inſti de offici. iudic6:ill oruz
autem· de percipiendis dico honeſte ax eni
non uemiunt percipien di. ut. ff.de rei uen
di·fructus tamẽ ſi percepti eſſent · I· eti
am inhoneſte Aʒo:et Gui. ⸗ Vemrent.
ut.ff.de peti·here.ſi poſſeſſor:ii.¶ Si ue⸗
ro cum ti:de cõſumptis tenetur condi:ſi-
ne cau:de exſtantibus rei uen:a percipien-
dis autem ꝓpter titulum exculatur- ut. C
de rei uen-hi funduzʒ. niſi in caſibus.¶ Pri
mus ſi ꝓpter metu mihi relatum res mea
ad te peruenit tenearis enim mihi eam re-
ſtituere cum fetu et omni fructu percep
to· I.que ꝑcipi a me potuiſſz. ut.ff. ꝙ me-
cau:ſed et partus. R.i.ff. de uſun.uidamq

X

6: idem Secundus in eo qui emit ab eo qui

ſcit uendere in fraudem creditorumutff
de hiis que in frau:creait pretor·S/ꝑ hãc

Tertius in eo qui ſciens emit contra in-

terdicta legum- ut.C.li·xi·de agriet cen-
quemadmodum in fi. In auten.de non ali
en.5/ſi quis igit᷑ emere · Q artus in eo qui
emit a fiſco non ſolempniter ſoluente ut.
C.li.x:de fide:inſtrummet iure aſte.fiſ.l.i.
¶ Sed pone prelatus quidam decedens ta
lem fecit ordinationem uolo ꝙ de ði mo/
bili meo quod nunc habeo fiant tres ꝑteſ
ſic diſtribuende · H.Vide·ĩ.de ſtatu mo
nacho.. lviii:et ibi dabo remiſſ. S· nũc
primum queritur qui fructus pertineant
ad defunctumRendeo omnes a ſolo ſẽpara
ti tempore mortis ſue ꝗdiu enim ſolo co-
herent pars fundi ſu nt. ff.de rei uen. fru-
ctus poſtꝗ autem ſparati ſunt a ſolo 2
ipſa ſeparatione mobilibus annumerãtur
hinc eſt ꝙ furti actione tenetur eos ſẽpa/
rans animo contractandi ff. de uſufru ar

boribus.ꝭ. Iuł.ax eſt.l.ſi fur.que quidem

actio ꝓ ſolis mobilibus datur. inſt itu:de
uſuca:.ꝗ/quod autem. ¶ Secundo querit᷑
an per predicta uerba omĩa rmobilia noĩa

i· debita ſua. I· Clarius dixiſſet ſibi.J·

ð 4AE.

S

△? J

ℳ

Teſtator uideatur legaſſe. Rndeo nõ ni ſi
aliter de mente lua corſtet.tuʒ ꝗa nomĩa
nec inter mobilia nec int᷑ ĩmobihlia nuerat᷑
ſẽd cadunt in terciam ſpeciem ut ꝓbatur-
et no.ffde re iu.a diuopio·tum quia non

eſt noſtrum quod nobis debeturſed id ſo

lIum quod poſſumus uendicare ff.de auro
et argen.legl.iiet.l.quintus.¶ Sed ꝗd
ſi debeo·x.nũquid hoc inter mobilia.
Creditoris cui ðbeo quia ſi dicas predicti
prelati teſtantis ſuperflua eſt queſtio:dic
ergo ꝙ non refert ſ ad illum caſum lega-
ti quod patet quia nunc loquitur de ſepᷣ
et ſic facit queſtionem fugere hoc expli
propter· ĩ· dicenda in fi-huius. . †Co⸗
putabitur uidetur ꝙ ſc· naʒ ſi eſſent exac
ta inter mobilia eſſent ergo et ante⸗ nazʒ fi
nis deſignat qualis ſit res cenſenda. ff. de u

ſufruct.ſed et ſi quid.5.iĩiextra de frigi et

malcfi:fraternitatis.5. fin. ſic 2 id quod ẽ
in obligatione ſi eſt certum facit cauſam ẽ
tam.ft.e vboobliga.ubi. Iteʒ 2 rel que
eſt in obligatione eam mochficat. arg. ſt. ſi
quis cauſi eum.5.fi. Item uidetur expreſ
ſum de fundo inſtructo · l.nepoti.· dele-
in.qui filium.et.l.queſitum meuiiet.l.
pomp.· Ric a.ĩ.ed. S.i.etin. Item facit.ff.
de re iurt.qui act. C. de uſufructcorrup-
tionem.ff.qui mo:uſufruct. amit.l.i/et ĩ
Pre·l.ſed et f quid.s.ſi operal.ar.cõtra·nã
quod incorporale eſt moueri non poteſt.
ff.de acquirenredo/ſeruus/5h· incorpora-
les et pro hoc.ff. de peculi.quis ergo· A⸗
Et.l.quantuberonis.5S.in peculiim.ibi ]B
amphius.2c. †-Ad idem ſt ad trebel. co-
gi· .ſed et fi milesff.delegaii FYros
lega.iii:l.uxorem.ꝭ.legauerat.ff.de dona.
ad eum. Reica.i · H. Aliqui inducunt illã
legem ad partem.l.ſed melius ad ſecundaʒ
inducitur quia ibi expreſſa fuerant nomĩa
quaſi alias non ueniſſent.facit etiam pre.
I.ff. de reãu:a diuo pio.põderato ordine cæ
ecutionis ibi tradito.ft.de uſufruct. le.l.
fi. delega. ii.ſi chorus·S.i/et facit quod no
ta· ft· vbo.ſignifi.mouentium.gloſ.In
auten. de non alienaut permut᷑.colł.ſcda
(uper Nica diſtinguit an nomen uel actõ
ſit pro re mobili nel immobili et illi apte
tur pro quo facit quod nota.C. ſ aduerſus
tranſact.l.i.et.ii.et facit quod hic ſequnt᷑
in· V·proximo.fertur Dynum de hoc no
ta.in.l.poteſt.ſt· de auctori.tuto·et uið·ĩ

de reſtitu.ſpoł.ꝭ.ii.circa fin. v.ſed adhuc

contra Io. de bel. in preauten: de non ali-
reaſſumit glo· Hice in.iĩi:q· inducẽs pro di
ſtinction: predi cta preallegatã. l·põt Itẽ

4

inſtitu/pro uſuca. pi.ĩn prin. ubi actio in

rern pro re mobil trienmo ſed pro immo
bĩli decennio tollitur Iterm actiones cẽeen

tur res mobiles ut patet.C.de re uxactõ
I.una. é6· cxactio · et· C. quando et quibo r
ta pars.l.i . V.mobiles et f. cit. C. de traſ
actio.l.preſes Contra diſtinctionem autẽ
illam allegat quod nota. in pre.l.corruptõ
nem et· C¶· de ſeruitut·.l.ſicut in prin· et de
preſcrip·lon·temp.l.fi.ad finẽ·ſubdit ꝙ ſi
confideratur acho reſpectu ſui ipius im-
mobilis cenſẽtur ut no.in pre· l. mouẽtiu.
ſi autem conſideratur reſpectu rei ad quazʒ
competit diſtinguit an agatur ð odio aut
de fauore aut mixtim de utroq; primoa
ſcðo caſu dicit illud reſpici et inter illa cõ-
putari quod fauor reſpicit uel uitatur cdi
um ut ſcm id iudicet᷑ mobilis ? immobi
lis · ercio caſu ponderabitur cui plus ap
plicedur ex ſecundum id recipietur Inou
cił tres.ll.S.et prox.allegatas quicquid te
neas de ſubtilitate iuris in qõe de noibus
an includantur inter mobilia uel immobi-
lia uel non tenenda eſt ſolutio quam dᷣdit

auctor in· V.S. proo quo ad legata mo-

buium ut non inchidant nomina ulſus enĩ
et forma loquendi attendenda eſt ut ſecun
dum uſum recipiantur uerba extra de ſpõ
ſa. ex Iitteris · i et faciant ibi nõet in regu
la contra eum.li·vi.et quod ibi dixi p cy
nunrn etiaʒ ſi diceretur ambiguitas exquo

eſt in legato et ſic in uoluntate relinquen

te ſed hoc dico plus ſcilicz ambiguitatẽ cei
ſare propter munem uſum uocandi mobi
lia quod in ſuppe lectli et ſimil bus con-
ſiſtit.C. de ſuppel.lega.lii.ii.et.iii/et.l.ſup
Palct in es Kefertur igitur uerbum mo-
ilium non ad legum uel legiſtarum am-
biguum ſed ad facturn et ipſum omuneʒ
uſtim loquendiarff. de condicet demon-
quibus diebus· dominuset de. obli.
ſtipulatio iſta.ꝭ. B quoq; ſtipulatio in ꝗ-
bus ponderatur naturalis poſſeſſio obmiſ
ſa ſubtilitate poſſeſſionis cwuilis ad premiſ
ſa benefacit.ff. de.v.ſignianriculus·ff· ð
lega· nii.non aliter. et.l.hbrorum·· ꝙ tam̃
caſſius.et.l.nummiset de flumi⸗l.i.G i: de
funcdiinſtructiet inſtru.leg· cum dele-
manis.· 9·aſinam.in fi:et facit quod dixi ĩ
principio huius.S· ſcilicet ꝙ auctor in le
gatis non habet caſum pro dubio.·
Fertio queritur an per predicta uer-
ba pecudes et alia ſe mouentia ligna quoqʒ
et lapides et ſimilia ad uſum edificiorum
parata uideantur eſſe legata- Reſpondeo d
pecudibus et aliis ſe mouentibusꝓlanum

E

—

—

WE

————

— 8

cſt ꝙ nomine mobilium c᷑ontinentur. ff. ð

uerbo.ſignifica: mouentium. De hiis uc-

ro que parata erãt ad edificia licʒ uera mo
bilia ſint quia tamẽ ad hoc deſtinata erãt
ud in uſum alium cederent in legato mo-
bilium non continentur arguft. deleg iii
tigni appellatio/6. fina-ibi ſed an lignoruʒ
et cetera.¶ Qund de libris auro et argen

to dic ꝙ et de illis legata ſoluentur nec ſuc

ceſſor in illis aliquid uendicabit dum tam̃i
ſint prophana nec ſacris uſibus deputata.
quo caſu non debent ad alium uſum rrahi
per predic· l. H.Exquo in materia fru-

ctuum legata miſcuim occurrit queſtõꝰ

dum ibi eram Padue diſputata per domi.
Franciſcurm de mat. Teſtõr mihi reliquit
C. preſtanda Kalen- auguſtde redditibus
fundi ſeyani de quo non habentur niſi.x.
queritur quid mihi debeatur ipſẽ prolixe
diſtimit aut relictum factum eſt per mo
dum ſpeciei ut lego centum que lunt ĩ ta
li archa et ibi non ſunt niſi decem illa ſola
debentur. C. delega. i· ſi ſeruus legatus.·
quinq;· et· l. ſed ſi certos.cum ſimilibus.
Aut relictum eſt per modum generis a ñ
ſpeciei et tunc aut legatum naſcitur ex re
demonſtrata a teſtatore aut non.facit ad
hanc diſtinctionem. ff. de annu.le-liberto
G·i. et ad. I. Fal.l.penales.ꝭ.fina/primo caſu
exemplum datur puta ex tali fundo lego
tot menluras vini ſbdiſtinguit an uolue
rit teſtator plures preſtationes fieri puta
ſingulis annis an unam ſolam primo caſu
ſupplendum eſt de redditibus aliorum an
norum qui habebuntur ex fundo demon
ſtrato et pon aliud et ſic ſoluatur glo. ff. ð
iudicfideicommiſſum.S.quid tamẽ que
incipit et hoc caſu allegat.ff.de annu.leg.
legatum. ꝭ. uini et de uino triet oleo leg-
l·ex eo,· Secundo caſu cum unam ſolam di
cit idem allegat.ff.de uerbo obliga. inter

ſtipulantem. 6. ſacraʒ Saluo ꝙ ſi teſtator

appoſuiſſet aliqua uerba habencia uim a 2,
licuius determinationis uel taxationis ut
quia dixit dari uolo ð oleo talis anni Eqd
tali anno natum eſt uel erit tunc enim ult᷑
ibi natum non debetur. ff. de uino tri:et o
leo lega.cum certus de contrahenempti.
ſi debitor.·ꝭ.i.¶ Si autem legatum de re
demonſtrata non naſcitur ut quia legat.
tentum libi.de redditu talis fundi ſiſt u
nica preſtatio ſupplebitur de redditibuſa
liorum annorum. quando dies lega. ce.
l.firmio. in prircipio.Si ſint plures preſta
tiones puta ſingulis annis preſtande facit
ff. de annu.lega.l.annuain fine et.l.cum
.

“D

anni ſupplendo de redditibus aliorum ſic
fiat.nec compelletur heres aliunde dar̃ ut
in predic.l.firmio. in principio.Si autem
ſupplendo etiam de redditibus aliorum ã
norum illius predii ſolui non poteſt ut in
themate:quia centum preſtari debent et
non colliguntur mſñ decem tunc putat he
redem teneri ſoluere etiam de alis redditi
Pus hereditarus et ſic uerba de redditibo
fundi ſeyani non inducant cõditionem ſed
demonſtrationem und e ſolui poterat le-
gatum ſine incommodo rei farniliaris. Et

ſic intelligatur.ffdelega.iquidam teſta-

tor.ff.delega.ĩiii:-paulo calunaco/b. fina.in
fine et de alimentis legatorum l. lucius-
hoc tamen non procederet in legatario uł
fideicommiſſar:qui grauari non poteſt ul
tra ꝗᷓ percipiat. ff.delega.ii. Imperator.et

delega.iii.l.nomen.5. uni ex heredibus.et

quod ibi nota.per gloſam et Dy.So.pre-
dict·procedant ubi aliud non appareat ex
preſſa uoluntate teſtatoris que ſeruanda e
rit. ff. de condic. et demonſtrat᷑.l. in condi
cionibus. JEc ut perſcripta. H. Dic
ta uſq; ad. vn·ſed pone . Bub compen
dio ſtilo repetam clariori dic ꝙ ſi agitur ꝑ

aliquod interdictum ad rem et fructus-

tunc reſtituuntur omnes fructus percep
ti ab eo tẽpore quo interdictum propoſi-

tum eſt et non antea mſi interdidto unde

vi: in quo ueniunt ornnes percepti a tem-
pore deiectionis· utff.de ui et ui.ar.l.ĩ.S
ex die. Si autem agatur rei uendicaut ĩs a
quo petitur res eſt bonefidei poſſeſſor aut
male. Si bone tenetur reſtituere tantuʒ ee
ſtantes ante litis conteſta.et non cõſump
tos poſt litis uero conteſta. uniuerſos ſci-
licet perceptos uel qui culpa eius non ſũt
percepti.ut in predict.l.certumet inſti-
tu:de offic. iudic..poſt inchoatam.Nã
per litis conteſt.fit malefidei quo ad hoc
ut de cunctis teneatur ut ibi et.C· de fru
Cti.et lit expen.l.ii.Si uero eſt malefði
poſſeſſor ſiue uiolentus titulum habens-
tenetur reddere omnes fructus qui probã
tur perueniſſe ad eum tam ante htem cõ
teſta.ꝗᷓ poſt et excuſatur a percipiendis-
propter titulum ut in predict.l.ſi funduzʒ
niſi titulus ſit talis ꝙ pro nõ titulo habea
tur puta ſi contra legum interdicta mer-
catus eſt et in aliis caſibus qui ſunt ſupra.
v.ſi uero cum titulo uiolentus non tenet᷑
reſtituer̃ perceptos 2 ꝗ percipi potuiſſẽt
. 5 2
per ueros poſſeſſores ut extra de reſtitut᷑
ſpoliat᷑.grauis: cum ſuis concordancet·c⸗

R aAEL ◻

—

quĩdarn. ſi dari potelt de redaltibus cietv

N

conquerende et de iure patrocum dilecty

prope finemet de offic delegacum cau-
ſa: et de appellatio.bone.ft· de petiti-here
ſed et ſi lege· quod aitfl. de rei uendiſR
nauis.5.Fina-C. unde viſi 8 poſſeſſiõe xii-
q:ii.non liceat quod tamen loquitur in re
male alienataet.xcvidiſtinc. bene in ſecu
da colump. vſi. Ed fiue is · Premiſſa uera

ſunt ĩ ĩduſtrialibus naʒ naturales fructul
non facit ſuos etiam bonefidei poſſelſor ·

unde eos tenetur reddere uniuerſos ff.

de uſuris fructus Sed ſcundum pre-
miſſa uidet ur ꝙ potius debet quis inten-
tare rei uendi: pro re aliqua ꝗ aliquod in
terdiétum preter interdictum unde ui-

H.· Verba ſunt V incen . ut ſcripſi de re-

ſtitu.ſpoł.grauis·ſuper ultima gloſa·?·

Sed hoc non eſt uerum poteſt enim elſe

ꝙ petitor ſit potior in poſſeſſione et infe-

rior in cauſa proprietatis et ideo non ex⸗-

pedit ei intentare rei uendio- argu extra

de probatio.licet. prope finem· ¶Hoc ul

terius proſequi non curo nam c hoc not.
plene Koff. in ſuo libello in titulo de offi.
ludiquo petuntur fructus a poſſeſſ. et
in titulo de actio.infact. que contra illos
datur qui poſſident et frutus percipiũt

ubi in nota:de illo qui miſſus eſt in poſſeſ

ſionern ex aliqua cauſa utrum faciant fru
ctus ſuos. Item de hoc plene in ſumma
Axʒo in titulo de rei uendict. ÆπCirca me
dium uerſi. fructuum igixur:et per KRof.
etiam eo.titu. . utrum autem de fructi
bus. 5. ¶ Qualiter autem formetur li-
bellus ſuper fructibus notaĩ in tractatu
libelł.de cau.poſſeſr.et pro·slequent.v.
porro ſepe et in diuerſis alns locis. ¶ Itẽ

qualiter et qua actione fruétus reſtituun
tur- uide in inſtitu de offic iudic·§. i.2, i1

¶ Utem utrum nidex ſuper eis pronucti
abit:ſupra de diſputatio:et allegatio.5. fi-
v. ſed nunquid. M. Et. V·ſequen.· ·et
de appellatio.6 de officio quoq;. . ſed po
ne · M.· Hic poni debuit uerſi : ulcimusĩ·
.·i. Eſt ſciendum ꝙ Roffdiſputauit hãc
queſtionemet eſt decima inter ſuas de do
mino nude proprietatis qui uendicat fun-
dum a poſſeſſore an uemant fructus ſen
tentia iudicantis. Et quia in uoluminibꝗ
habetur queſtio breuiter ad ſelutioneʒ ue
mo qui ſoluit ſequendo· d ſuuʒ diſtinguẽ
do an uendicet talis agens rem ab ulufru-
ctuario an ab alio. Primo caſu poſſeſſor ñ
condempnaxur in fructibus quia uendica
tioni que nudam proprietatem aduocat ñ̃
deſeruit iudicis officium ſicut nec ſeruit

adctioni que ſublata eſt. G. de poſitio· .

poſita et quod ibi nota. Quod dixi poſſeſ
ſorem non condempnari uerum eſt niſi is

uendicans fac tus ſit dominus proprieta- D

tis pleno iure et tũc eius temporis quo ad
dominum reuerſus eſt ulufructus habebi

tur ratio fructuum ut patetff. de uſuris
uidearnus i. ff-de rei uencl. I. fructus5;

hac ratione et ibi ponit glohanc opinio-
nem quam dixit Koft eſſe domim ſui ſcili
cet Aʒoſic diſtinguentem ut ſcilicet ſecũ

do calſu cum agit contra extraneum nul-

Ium nus habentem in fructibus tunc ue-
niant fructus in rei uendic dicit gloſ. ut
ſupra quia illi ſruitutem non debeo 2 qᷣ
ibi allegat᷑ Roff. etiã alł. ſcilicet. ff. ſi ſer

uitus uendi. loci:competit et ffſi uſu

fruct.petatur. l. utifrui: ꝙ ſi forte- Indu
cit etiam Roff.l.i.ff· de ſuperfi. Iteʒ regu
lam cum principalis ff. de re-iurt. ocor:e-

titu.acc orium. li vi-Cum ergo compe⸗

tit uendicatio pro re ergo et offici ius.pro
fructibus quod eſt acceſſoriumItem con
ſtat ꝙ iudex precipit reʒ reſtitun ff. & rei
uendic. qui reſtituere ergo et fructus ue
miunt- ff. de uluris- uideamus6. inf amari-
ff.de uerbo:fſignificatio-plus eſt: et.l.reſti.
tuere allegat etiam fflocet conduct. cuz
in plures·ꝭ meſſem qui:5: benefacit loquẽ
do de colono qui nummis colit. Scire de-
bes ꝙ uerbum ao:et Accur obmiſſum
per To. quod ſupra addidi Guido ð ſuc.
improbat dicens etiam glolam illam fal-
ſam quia ibi non habetur ratio fructuuʒ
aliquo tempore cum aliquos non percepit
magna ſubtilitas fuit iſta quaſi Aʒon et
Accur.et Roff· loquentur de extraneo ꝓr
ſus qui nullos fructus perceperat nec per
cipere poterat quod rudiſſimuʒ fuiſſʒ que
rere dicat ergo Guian extraneus nec do-
minus nec fructuarius potuiſſet per
plures annos percepiſſe fructus rei quam
detinebat eſt ne improbe dictuzʒ duzʒ que
ritur an nudus proprietarius uendicans
rem a tali ex officio- M conſequatur fru
ctus cum de proprietate conſtet· nec ap-
areat ſeruitutem in illo fundo reo deberi
tem dicit.ii. lI. ibi et ſupra allegatas non
facere et falſum dicit nonne in:& ſi for-
te ideo uincit poſſeſſor quia non apparuid
agentem dominum ſcus ergo ſi agens ap-
aruiſſet dominus-nec etiam ibi nota in
ultima glo-in. 6: competit- nonne ſatiſ eſt

etiam agenti ꝙ; reus ius non habeat ergo
conueniunt propoſno:

Errrrrserrrrge

HS

ar.

QVITVR DE In
poſſunt ſcᷣm canones ut
e de fideiuſſonperueĩt

dilecti. et de ſent. ecom ſacro et pena
conuentionalis ut extra de arbi.diledti

in fi. et etiam legalis. ut. xvii qi ꝗſꝗqs

et·c/qui ſubdyac·xviqi. ſtatuimus-
·q- ulc.quoci ar- contra extra de penis
ſuam. ſop. ibi uerũtñ do.m.no-in ſum.
in ti. de ſent et re iudi.5·quid ſit ſub56.
aliud ſingulare ĩ ꝙ quicꝗd dicãt· l.ñ uẽ
Im canones· ꝙ aliquið peti poſſit ultrà
q̃ in ueritate intereſt. ut extra de do. 2
contu·c.i.a melius.xii.qii. fratermitas
et.Iiiii.diſ.· generalis in fiñ.nam id iuri
naturali cõuemt· cui ius canõicũ magis

innititur · ut.ff·de condi.inde. nam hoc

et in pre.c.ſuã. niſi forte ex ſpeciali pẽo
ut in pre.dec·dilecti ð arbi.qð ð plano
fateor ſed ĩ eo quod in ueritate intereſt

bene peti põt et tunc taxatio expenſaʒ
et eſtimatio damp.et intereſſe dihgent᷑

moderanda ſuntnec in ̊ caſu a legib
ſalua ſua gra diſerepãt· Et no· ꝙ lʒ papᷣ

uel ꝓpter occupatioʒ uel ꝓpr̃ creditort

inſtantiam in ſuo HNpto de dampmis ex
benſin et intereſſe faciat mentionẽ ꝓpr
oc ĩuri cõi detrahit᷑.ꝗn debitor poſſit

opponere exceptiõem de mutuo in caſu
nõ conceſſo contracto uel ð pecunia in

utilitatem eccleſie non conuerſa et ſil'es
non enim intendit per hoc ius alienum

ledere uel uſurariis fauere ut in conſti:
Alex. uii. de excep. cum debitor · N.

Quam non habemus. Et ſcias ꝙ nunc

incipiunt uerba Innoc que ad litteram

no· in dec.ſacro.de ſen excom ct durãt
uſq; ibi.ſed qualiter fömabit. Hoſti.B
proſequitur in ſum.de ſenten · 5.· quis ſit
effectus. .ſed et quiaaliquotiẽs uſq;
ad fi· Dyautem hanc materiam tᷣctat
in regula mora.de reg.iun.li.vĩ ubi ẽt
diſputat an ſit unicũ ĩteſſe an ſit tripłe
dicinctun per ſpecies ut hic ſequitur
et tenet ut prius tenuerat in qõe quam
hic diſputauerat.· Et incipit qõ eſt utꝝ
quoꝗ eſt triplex· Ex quia in uolumine
habetur hic ſolum inſinuo ꝙ cũ dãpnũ

poſſit eſtimari ſingulariter. Item cõiter

et ex conuentione que poteſt procedere
etiam ſuper dubia futura eſtimatione
damni.et hoc poteſt excedere ſingulare

et cõe· et ab eis excedi concl uditur iſta

tereſſe uider̃. Scias igitur
ꝙ damna et intereſſe peti

et.c conſtitutus· et extra de foro-ↄpe-

7N „
t* eſſ⸗

M J 3 9 3
non idem cum exceſſus fiẽ diuerſor um
non dicit autem ꝙ ouẽtum preciuz rei

ſit intereſſe conuẽtuzʒ nec ꝙ cõmune ſit

intereſſe. nec ꝙ ſingularis eſtimatio ſit
imtereſſe ſingulare.ſed dicit ꝙ damnum
ſingulariter eſtãatũ eſt intereſſe ſingła
eſtimatum cõiter eſt intereſſe cornune
eſtimatũ ex ↄuẽtiõe eſt intereſſe ouẽtũ
et ſie tripliciter Ia.de rauiin ſuo ↄuẽto
I.unica.C. de ſen.que pro eo·ꝙ; intereſt
ultra prin· v. uidimus tz ꝙ eſt unicuz
ſcʒ ſingulare relatiõem habẽs ad pſonaʒ
agẽtis cuius proprie eſt intereſſe unde
dici nõ poteſt ꝙ agẽs hʒ triplex inteſſe
habet enim unum tantum ſcʒ ſingula’ß

ſuum illud tamen poſſet eſſe commune

uel ouentum. Hoc etiam proſequitur
QCyſuper. I. pre.in ii:q- una cum Pet.
defendens Dy. hos apices diſcordantes
in nomine ſed in effectu concordantes
diſputãtibus reſquamus. Hoc ſcias ꝙ
multi Iacobi ut ſic loquar ubi.S. hanc
materiam tradiderũt quaʒ Cy. ibi pleñ

collegit 2 ibi recurre et.ĩ ſepe remit tã

Turbor de Iac. pᷣdicto et ultramotãis
qui maximi ruminatores fuerũt Inno-
in et de tam utili et prolixa ipſius glo
ſubſtituerunt.Eſt etiam aduertenduzʒ
ꝙ in hoc prin. Innodiffiniendo int᷑eſſe
fuit cautior Accur. quem Ta. de raui.
exceſſiue rephẽdit quia dixit in. I. pre.
in glo·quia plen qð intereſſe erat dapnu
emergens et lucrum ceſſans ex eo quod
aliquid fieri ceſſatur ſieĩm intereſſe eſt
damnuz de hoc facile ſatis fieret petẽti

magnum eſt forum. ſed Ia. in pre.l.pq
prin· non ſic intellexit·ſed dixit ut ·S· pq
prin.ꝙ ſi intereſſe eſt damnũ 2 tu eſſes
mihi obligatus ad damnum. ergo peti
Poſſet intereſſe quãtũcũqʒ eſſet qð eſt 5
illam.l. Eſt et alia reprehenſio illius dif᷑
finitionis in quantum dicit lucꝝ ceſſãs
cum regula ſit. ꝙ lucrum non uenit in
intereſſe de quo dicamĩ ò. cõe · V. ſunt

Eetiam certiide caſibus ergo exceptis nõ

debuit fieri regula uł diſfimtio in autł᷑
ut ſine ꝓhi.ma· S.i.colł. vii. Tercio nõ
eſt ſufficiens reſtringẽdo ſe ad caſuʒ cũ
ceſſatus fieri cum diffinitũ etiã locum
habeat. Sco ſi factum ſit qð nõ debuit
fieri · TLercio ſi nõ traditum quod tradi
debuit.Quarto ſi male traditũ. Quĩto
ſi non dedit. Sexto ſi nõ reſtitutum de
primo patet.ff· ð re iudi ·ſi quis ab alio
de ſcdᷣo in.l.interdicto ·ſt·de ui et ui ar-

et. ſ. de fur ĩnficiando·5i dẽ tercio ſ

de ac/emp·ſi ſterilis·5: cuz per uẽditorẽ
de quarxoeo.ti iulianus in prin- ed · ·
i et·lidẽqʒ . de quinto.de preſcrip· ob·
I. naturalis. de ſexto de rei uendicqui
reſtituere in hoc dixi plenius Cy. ipſe
ubiS. cum Pe. defedit Accug ſec utq
fuit modum loquẽdi communem quo
dicimus tãtum eſt damnũ meũ emẽda
et ꝙ de ceſſatione dixit defenditur per
regulam qui nõ facit quod facere debʒ
ff. de reguiuntet extra de ſimo nemo
ego dico Accur.diffiniſſe intereſſe pro
ux eſt non intereſſe quod petitur- unde
negari non poteſt ſi damnificatus ſum
ultra quadruplum quin illud fit meuʒ

intereſſe.licet non petere poſſim ultra
duplum Eſt ſciendum ꝙ domin meg
aggredies hãc materiam ubi-Sdicebat
quatuor premittenda: primũ an inteſſe
ſit in obligatione· ſcm an ſit in petitoe

tercium an ſit in condemnatione :qrtũ

an petatur certi. ↄdi:generał· Ad pmũ

reſpõdebat ꝙ quãdo fieri uel non fieri
erat in obligatione intcreſſe non ẽ pure
in obligatione- nam qui debet rem non
debet precium. ff· de · ob.ſi ſeruum. S
ſequitur. Eſt ergo in obligõe odicõnali
Item alia ratiõe quia ſi nõ fiat uenit in
continenti intereſſe in obligationee.t.
quotiẽs quis.de ſco cʒ ꝙ ſic poſt mõʒ
rei allegat inſtitede ac. in prin. et ff · de
ac emp-ln. dicebat ergo in obligatione
de re tradẽda ꝙ aut ille ante iudicium
eſt in mora tradendi:et tunc petitur in
tereſſe ab initio et pur in hbelloaut ñ
eſt in mora ante ludiciũ ceptum: et tũc
aut petitur intereſſe taãtum 2 pure aut
tradi tãtuʒ aut utrũq;: und pure alteꝝ
ſub conditione primo caſu male petit
cum n debeatur ĩtereſſe mſi poſt morã
cum ratiõe more poſtea commiſſe òbit᷑

obligatio et ex cà que precedit iudiciũ

unde recte fit odemnatiofj. de pig ac.
ſi rem alienam.ĩ. ꝭ·fietf·man.ſi man
dauero tie ut à ticioſco caſu cũ petit
rem tantum nõ uenit interelſſe niſi ills

quod uenit offid iudio- poſt lit oteſt.

ff·de ediłedi ediles·: item ſciẽdum·et
in pre:l:tercio caſu quãdo utrũꝙ petit

alcernatiue ſcᷣm eum recte petitur- ſcʒ
rem tradt- et ſi nõ tradat intereſſe ſicux
quer̃la 2 petitõ hr̃diudiciũ reſciſſoriũ
et reſcindensff.de inoffic teſta-l. qui
de ĩnofficioſo:et ibi noet per hoc etiã
tactum eſt factum principał ꝙ dicit ñ

dubium quĩa bene uenit ĩn odemnatõde M
ſt: de iudicl.ſ ꝗs ab alio in fi.hoc ueru

ſi cõtinet certam quãtitatem inſtittde
ac. 5. curare als nõ eſſet in ddepnatione
C. de ſen·que ſiñ certa quãti per xotum
Quartum dicit eſſe caſum quod ſic.ff-
ſicer.pe.l.certi · cõdi.tẽ prin.de quo dicã
I. v. ſed quali erĩn fi·S¶ Et quoniã
cauſis eccleſiaſtic ſepe pet itur inteſſe
ideo aliqua d eo tgamus uidẽtes pᷣmo
quid dicat᷑ intereſſe. ¶ Scðo quot ſunt
Zenera eius- em
NTERESS8E Dicitur
eſtimatioi uel pecunia nu.
merata que ſuccedit locũ
cuiuſcuq; rei ſi non dedur
ut dʒ uel etiam cuiuſcũq;
fac ti ſi non fiat ut debet⸗
ut f·de re iudi/ſi quis ab alio et licet ̊
intereſſe qñq; appelletur precium rei.
eſtimatxõ ut· ff adl.fal.l.precia:eſt tñ
in eo aliquid plus quaʒ ſit ipſum ueruʒ
precium rer quia computatur intereſſe
id ꝙ noſtra intereſt habere factum qð
promiſſumeſt fieri · ut· ff. de aci emptt-

l.i.in prin et plerũqʒ plo eſt hoc inteſſe
ſit merum precium rei ſeu facti· Itẽ

dicitur intereſſe etiam eſtimatõ dãpni
quod alicui contĩgit- uel lucri ꝙ ceſſat
ex eo ꝙ aliquid fieri ceſſatur ut in pre.

c.dilecti:et.c.peruenitet-c.cõſtitutus

et preter rei eſtimationem ſepe cõtĩgitx
rẽ et intereſſe peri qð oportet intelligi
de alib intereſſe ꝗ́ᷓ de eſtimatõne rei cũ

illa per ſe uenerit in petitõe cum dicit
pet?᷑o rem- .—

VNCG Dicamus quot

¶ Alið cõmune. ¶ Aliud ſingular̃ ut
f de acttemptet uendic -l-i- in princ-
¶ Conuentum interelſſe eſtcum dicit᷑

ſi nõ fecero q ꝓmiſi dabo tibi centum

ꝓ intereſſe.uł cic fimpłr dabo tibi.C.
et hoc ſemper preſtandum eſt ſcᷣm ꝙ
conueniat.niſi dol interuenerit ĩ ipᷣiq
conuentione iu illud pacta ſeruaboff
de pac· iurẽ gen.5:pretoret ext᷑ de pac.
c.iut not:imn fſum Aʒoĩn ti:de dolo et
reſcin. uen.et ex de emptiet uen·cum
dilectiſed nec ad hoc quis condẽnabit᷑
niſi ſpecialiter petatur·

OMMVNE VERO

communi intereſſe computantur

fructus rei debite in qua f mora. Ec
mercedes et penhiones 2 augmentũ pcii
Hropeer locum uł tempus et ſimlia ut
ad.l.fal:precia.ff.ad.l.acquił ſi uuʒ
ff·ſi cer· pet.uinum.ff. de ac · emp.2 uẽ·

5

ratio·5·fi. lſi ſterilis cum ꝑ uẽditorẽ
uſure etiam in eo computantur m
ft·de pe·et como.rei uen.lfi·C. de up.
I.i.̃m canones tamẽ cũ animo ꝓhibite
nullo modo computantur in B inteſſe.
cum nullus ex pecunia ſit fructus Vt-
lxxexviii-di eiciens- pales eſt 2 ſic uidet᷑
qꝙ; ubicũq; pecumiam dare eſt in obłõe
nullum intereſſe cõe uel ſingular̃ petet᷑
niſi ſix de ills caſibus ubi debetur extra

rem ubł etiam circa rem de quibus iam

ĩ.dicetur ſed haberetur eſtimatõ lucri
ideo aute dicitur hoc intereſſe comune
quia equaliter omni cõi ratione inteſſe
in eodem contractu uel facto ſingulari

tamẽ ratione plus poſſet intereſſe f. ad

lacquiłſi ſeruum meum. ¶ Hoc ant

commune intereſſe ſemper inſolidum

preſtãdum eſt· ſiue agatur e òctu ſiue
ex delicto- ut in pre· l: precia:et in pre:
l’ſi ſeruum meum. In delictis aut ſern-

eſtimatur. ĩn contractibzʒ uero plerũq;

ut in pre.l.preciaet in d.l.ſi ſeruũ meũ

plerucq· ideo dixi quia in uendicatione
uenit fingulare intereſſe: ut.ff. ð ac⸗p.

Fi:in princ. Idem eſt ſi ał's paciſcantur

Partes de ſingulari intereſſe-et intellige

ꝓ in preeſtimatur commune intereſſe

nõ in lucro ſed ĩ damno et obtinẽdo in

cã reficitur cõis eſtimatõ dapni qꝗð ſul
tinuit ex eo ꝙ id qꝗð dari ł fieri cebeat

nullo modo ułꝑ non ut debet datum uł
factum eſt ff. de damp:infec.proculus
et in pre.l.ſi ſterilis.ꝭ·cum ꝑ uenditorẽ
et · eo.Ci:iulianusff.de ꝑi:.2 comrei uẽ
I.fi: et ad hoc intereſſc ratione dampni
precedentis lid conti-nullus damnabit
niſi ſpecialiter petitum fueritquod ſic
probo quia ſi tatũ petatur res que dari

uel fieri debeat uidetur uelle content)
eſſe eo quo ad preſlentem petitõnem cũᷣ
de hiis què p̃cedunt lit conti·que ꝑiter

cum re petita debentur 2 peti poterãt
.

intereſſe eſt cõis eſtĩatio
dampniquod contingit
alicui ex eo ꝙ id qð dari
. fieri debzʒ non datur uł
non fit. uel ſuo loco- uł tempore: uł ałe
ut debʒ datum uł factum non eſt/2 in

7 29 £

nullam faciat mentiõzeſtimatio aut?
commums ei damni quod uenerit p
liti cont·bñ uenit in condemnationeʒ

etiam ſi nõ petatur.ff.ð edi.edic.ediles

5S item ſciẽduʒ: extra de re iudiabbate
ſane.ꝭ:pro parteet· ·ſe · .· lib vi.
Nec eſt contra · ff.ſi cer·pe·uinum.ubi.
innuitur ꝙ ſi uinum petitum fuerit tñ
fiat cõdemnatio eius ad eſtimatoʒ; eius
damni quod preceſſit liti contiquia id
fit eſtiatio uini uł damni ᷣm ꝙ cõiter
uał bat tpᷣe quo uinum ſolui debbat cũ
tñ id ſemper precedere debeat lit cõti-
quia an diè non recte agitur. ff qn dies
uſufruclega· ce.l:ĩ. in fi·2 extra de pl
pe ·c.i.ſolibi non fuit tin petituʒ uinu
immo etiam umum cum interrelſe ſuo
et ſic ſemꝑ faciendum eſt᷑ quia quando
petit᷑ aliq dari łᷣ fieriſꝑ demo id peter
dari fieri cũ ſuo ĩceẽalioꝗ n ſi ſc ñ fu
iſſʒ petitu ſi uinũ quo tpᷣe ſolui bebat

ualebat.c.F pea cũ petit᷑ ualet tanturm

lI:communi eſtimatone tmn in ꝗnꝗgĩta
et nõ in. C odemnatio fietſed ſi petitũ
eſt uinum cum ſuo intereſſetunc con

dẽpnabitur in-C. Sunt etiam certi cag

ubi eſtimatur commune intereſſe. Et
habetur etiam ratio alicuius lucri licꝭt
nõ omnis ſed quod communiter haber

potuiſſet puta ſi agatur arbitraria con

dicione ſiue actiõe ð eo quod certo loco

up die quo promiſſum eſt de qua dicã

1. V. et ut hec. uł ſi agitur loco cõduc-
uł ex ſtipulatiõe rem ra hab uł tuteł
uł.l.acqui.uł ĩterdicto nequid in loco

pub. fi. f: lo ſi in-l.6̊:colonus 2.·I. in quo

et.l.ſi fundus qui in fi.ff. rem ra-hab.
ſi commiſſa: ff.ad.l.acquiſi ſeruum ff.
ne quid in loc pub l.i.S.meritoCarb.
tu:quicquid:. aln tamẽ ſemꝑ dñt ĩ eſti
matiõne intereſſe haberi ratiõz lucri et
dampni quod re uera 2 communi rõne
IuSx arbitrabitur cõtigiſſe 2 ſic expſſe

uidetur dicer̃.l.C.de ſentque pro eo

intereſt profe.l.i.2 etiaʒ ↄſlonat eꝗqtati:
MH· De hoc ſatis ꝑ Ia:de ra.in ſua ult

gqõe:2 ꝑ Cy. ubi:S. in iii - diunſione mihi

placzʒ quod ſcripſit Ia. de bel.ſuꝑ pl:in

ſolutioibus contrariorum ꝗ diſtiguit

aut in contrahẽda obligatione habtur

reſpectus ad futurum lucruʒ 2 Boſtat
aut quia expᷣſſumaut ꝓpr̃ locũ ſolutõi
deſtinatum. uł' ꝓpr̃ officium geſtoris
Ealio modo/aut non hẽbatur reſpect
ad lucrum primo caſu ſemper debetur

intereſſe ex lucro per.l/ipſam/2. ff·ð eo

3„
ſ . *4 T ſſ=
Ae e ſ

O 4AAe

4

quod cer. lo.l.in. 5. pke et ult a.lin bõe

et. C. arbit.ctul.quicquid Scdᷣo caſu ꝓ
ſequitur· xiii, caſus in quorum primus
vui.non uenit intereſſe e lucro in ſcdis

ſex bene uenit ibi uide pomit autem ꝙ
regula ſit ad negatiuã ꝙ non uen iat iur
ueteri uł nouo ſpecialel etiã caſus rios

* dicit eſſe utroq; iur nouo 2 ueteri dicẽs

illa..nil ĩnouat circa id niſi ꝙ inter
. 3 .
eſſe ex lucro non excedat duplum alłiꝗ

intereſſe 2 in hoc uleimo ↄtradicit ult.

2= glo. Accur.ubi.S.· · ¶ Hoc autẽ cõe

intereſſe quod eſt tin circa rẽ preſtatur
ſi res uendita ñ tradatur ſi emptor uelit

ut in pre.ilff·de ac. emp.a uen.lĩſed ſi
traditur uicioſa tunc tenetur etiam ad

inter eſſe quod eſt extra rem. ut in pre.
l·ſi ſterilis· ꝭ·cum ꝑ uenditorẽ Itẽ idem

intereſſe quod eſt exdra rem preſtatur
quando ex małficio agitur ut. ff. adl·

acq liꝑ inde:2. l. inde neratius. ff- de fur-
inf iciando-5·i· f/de condi.fur.l.in. Et

idem in adtione ad exbibendum ff. de

exhib.lſi optioneet.l.ſed et ſi idem in
a ctõe ex empto ſi malit ſingulare ꝗᷓ cõe
ff. de ac.ẽp.et uen.li .ĩ prin· ¶ ¶ Quarr
autẽ commune intereſſe probetur iam
dicetur ĩi. 5. prox- in principio- c1

de ſingłari int᷑eſſe uider
Eſt aut fingulare int᷑eſſe

NXaffectu- (Iacode Ra-
in ſuo ↄuento ubi gratia huius nõ uult
fateri intereſſc affectionis ſed intereſſe

udilitatis dicit ſingulare ał ut eiq obis
utar ſi amica ſua ſibi donaſſet unã gonã
parum ualentẽ bñ iuraret ꝙ ꝓmagna
ſummma nollet illa carere hoc ꝓlequitur
Cy:ubi:.S iniĩ.qpoſt ſcᷣam principalẽ

= 5.Sicut eſt in patre lbero circa filiuʒ

ſeruuʒ uel que ueĩt ex ſpeciah utilitate

ut ? in libro uſitato· EÆ Ia. de ra- uolẽs

ſub uno exemplo opᷣheder̃ iſtð triplex

inteſſe.loquebatur de hbro manu mea
ſcripto l̃a illeg bili alteri ꝗᷓ mihi poſſʒ

dari exemplum la recolẽde memorie

rmagiſtri Guił·8 brixia ſummi medici

ℳ₰ℳ

in:prel.precia:et in pre:l·ſi ſeruũ· Vbi
gr̃a obligam tibi digeſtum in quo ſtu
dueram taliter ut miſi illudĩ-certũ tpᷣs

diſtraxi poſtea emo illud ab emptore

qui tandem non uult mihi illud ĩdere-

I80 De communi legt

eſtĩatõ que ueĩt ex ſpeał

qᷓ habundo a illam legere neſcio: ur

redimerem liceret tibi diſtrabere et ſic

Cerce non ſolum debzʒ mihi condẽpnari

ad commune precium digelſti ſed etiaʒ

ad damnurn quod patior quia illud no
habeo: ut in pre·lei ſt·de ac empti- ubi

tractatur de cõi 2 fingulari · Quod aũt

ſic damnũ illud a que utilitas eſſet mi g
ſi ilud herem hoc eſt arbitrio iuchcatꝭ
uel pone tale exemplu uendidiſti mi bi

fundum qui fuerat patris mei et ñ tdis
crrte teneris mihi ad intereſſe n ſołone
ſed ad quodlibet uł etiam ad ſingulare

ſcʒ quantum habeo maiorem aſtectiõʒ
circa fundum habẽdum quia fuit pr̃ii
mei priuſꝗᷓ aliquis illum haberet ft.de
