Fi.ſłe dicil/ff·de ꝓcur̃.lʒ in populis in prĩi.
diſtinc.̊ legẽ ex rebus:quedã · n. ſunt res
que ꝑ ſe naturałr utiles ſunt ex ꝗnticate-
utc frumtuʒ ł? natura. ut bosquedam que
ex accidenti ut pux fcmi ꝙ cõiter ñ dedu
cit nec cadix in omerciis 2 actibus hõium
ut ire romã nec cõiter eſt ĩ uſibo hõim.b.
¶ De lucro no.ꝙ ẽ lucx rei lucꝝ ſpeia lu
crũ preſumptiõis lucx ineſſe ꝓductu eſſe
lucꝝ rei.i.re ipſa queſituʒet certum lucʒ
ſpei e multiplexqddam pẽedens ex inſiduſ
fortuneð 1 ob·S·ex ↄdictiõali· ¶ Item
quoddã eſt lucꝝ rei coherẽsqᷣdaʒ ſeꝑatũ
a re ꝙ accidi magis ↄtemplatiõe ꝑſone ꝗꝙᷓ
rei ł mixta rõe·bqdã pendens ex fcõ mõ
2 alteri ad.lfalci: precia rex in fi. in prĩ.
qꝗSdaʒ pendẽs ex mora aduerlarii ꝗbus ex
cas ma.l.ſciend.2. l.deniq;. q dazʒ pendẽs
ex ueriſi ibus diectuxde eo ꝙ cto loco.l.
in. fi. lucꝝ preſumptiõs uoco lucꝝ teme
re preſumtis ad exi.l.p·. de ſen:que ꝓ eo·l.
1·5. P· lucs: ut uenmiat ð iudicio dʒ eſſe ueri
ſRice et abhorrere a iuſticia naturali- ut
lucꝝ uſuc:luc uſurarie prauitatis ut no
ff · de furt.ſi ꝗs ux.g,fn Nunqd inteſſe
ſingł are ðr preciuʒ·gl:di.ꝑ gloet Dy.
ſic.ſʒ tu dicit ᷣ in.l.precis reʒ et ꝓbatur
exõplo ſi Fuus tuus me offẽdit ego multũ
ribi darẽ ꝓ eo hñdo et uigilando:l.p.ſf.de
ↄdi ob·càm: tñ ĩſtud nonr preciũ: ꝗa de
linquẽdo uẽio fit pcioſior · nã ſi eſſet preciũ
Aʒ fcũs precioſior delinquẽdo:ꝙ ẽ f'm
Ergo noie precii abſolute ꝓlato ñ oti
net᷑ in eſſe ſingulare.b ¶ qualitas inherẽs
[ubiecto hzʒ denoĩare ſubiedtũ a R. vñ in
tereſſe ꝙ cernit ſingłareʒ qlitatem ĩnherẽ
teʒ ꝑſone r intereſſe ſingłare.ar. d ac.hr.
paul·ᷣfi:ed:C·de ĩponenda lucratiuilde

le.ĩ.li.x· ¶ et nõ ꝙ dota lex prĩa.C·& len.
que ꝓ eo.loqtur de intereſſe ſingulariod.
¶ Ex nõ · qd aut debet᷑ res aut femn ut in

ſti.de .obò:ñ ſol uʒ debet᷑ res tribus mo

dis ĩ qntitate 2 ſub B̊ uocabulo odẽpno põ

dus- numeꝝ tt mſuraz in ſpꝑẽ et ſub ̊ noĩ'e

dempno omie corpus in gencre 2 l B noĩe
ophendo formaleʒ generis obł'onem. cũ tñ
in executioe obłoms erit ſpẽs ð: l.ii meun
us.5. duobus-2. I- ii ff’qui 2 a quib-z in
iſtis tribus·l.qntitate ſpẽ 2 genere oſiſtit
quedã naturalis ctitudo intereſſe cõis que
taxa in ſingulare inteſſe ne duplũ extẽdat
quia ĩfinitas eſt odioſa.l/ſ infinitæs · ft/S
Ohen·ẽp.l.in.l.et ibi nõ· ꝓptaetiã lex tax
at penas aut debet᷑ fem et in B; nõ oſiſtit ꝑ
naturaʒ fcĩ aliꝗᷓ certitudo intereſſe cõs ex
iõ tacite in hendo vr̃ hĩtus reſpect ad ĩ
tereſſe ſingulare ꝙ ſubaʒ ob'ombus facti
Pbet.ut.fł·mmã.ſ ꝓcur./mã.2· ff·& fuił᷑
lI.quo·2 facit ꝙ nõff· de V.ob· ſtip.ñ di.
6. celſus.2. - certi O:ĩ prin· ff /ſi cer. pe ·ĩ· g·
que incipit incultatio bνa in glo- que
incipit dic certuʒ· ¶ Accedat᷑ potĩs ꝙ in
obłombo fcĩ magis ponderat᷑ inteſſe quia
Fem ñ oſiderat prinẽ· ꝓpter ſe ꝓpt᷑ inteſſe
vn in factis ex tacita ↄuentiõe petit᷑ inter
eſſe que ↄventio ſimpłr vr̃ appoſita 5 ſim
plicit intelligeda de pᷣtoreſti.l.fi⸗reʒ ratã
hab.ſi omiſſa-¶ Et nõ ꝙ quedã ſunt que
lnt pe'imũ iuris. ut dates- quecdã p' imũ
fei. uc leriber̃ liby a łiaqued mixta ſũt
2 hntc pyimuz iunt 2 plurimũ fci ut tditio
ex cã ep d uris· ſi ſtipulatus adeo naq; ius
otinet, ut ſi agat᷑ ne ius trãſferatur non eſt
?ρ́. quia 2 R aceuałyr tñ potenciałr dʒ ue
mre iur trãſlatio. ułff.de hen/ẽp:lcum
mãuſata 56: fie in hñtibus p'imum iuris-i-.
in executione obłonis fcm̃ uerſet᷑· ut· l· cdi
tionibus2 d l.ii. meuius.5⸗fundo nõ uẽit
inłelſſe iure actionis-nec ẽ in petitione ſed
exe. inſti.de le. .ſi res.ſt.ð leini ñ dubiũ
tñ B intereſſe taxat᷑. ed eius odẽpnatio mo
dat᷑ ꝑ·dl.lʒ ueniant offõ iudi. CIn mixt
uemc intcereſſe iure ↄ?ctus 2 iure optio-ĩ-
iur̃ actis debet᷑ 2 itidẽ taxat᷑ in pur fĩs
glo.diẽ nõ iuxled ᷣ vr f'm quia in ↄtctu
locatiõis locator tenet᷑ ad pu fcmn.iad pa
triam-2 tñ taxat᷑ intereſſe ·ſed Reo:pat ĩa
eſt potius in executio· obłonis· ꝓpt᷑ al.·i·
fruus rei ꝗ hnt certã qntitate ł naturã
ꝗᷓ ꝓp ſef· fur.ſi uus.ꝭ'locaui· et EB in

locacione rẽ-ſed iſta ſo?o noclucit in loca

tione oꝑe ł rei 2 oꝑe utff. loci/ſed addes
Itẽ cũ quidã.et io dic ᷣm · p· et barꝙ iſte

in ꝗbus tota forma oblõnis ĩ iur oſiſtix I/

.
8

MWW

caſus ełiaʒ ar cerus ꝓpẽ mercedẽ ouentã
que ↄuẽtio mercedis cadit ſuꝑ certoĩ·cto
et in correlatĩs unũ ꝑ alð.redd certũ 2 in
telligibile. I.i· ſt.de reodu.pſumitur ; qðᷣ
illud fcmi tmn ualeat qᷓntum locatũ fuit de
dona. cã mortis.l.mortis cã·5Cicia2 ideo

duplũ huius tanꝗꝙᷓ intereſſe cõis ? ↄuẽti ex

cidi ñ põt ⁊ ið ſentit Ia.buſic ex adiũcto
aliꝗd certificat᷑ a coartat᷑ ff· de mino-lel.
fi.ꝭ·cũ dulcia.¶ Itt nõ.ꝙ interelſſe ĩter rẽ
ſeu circa remeſt q ipſa res que fuit dduc
ta in ꝗotm examinat᷑ fructus eius ĩter
elſe cca rem qñ alia res que nõ fuit qctu d
ducta ext imat᷑ ꝙ nunꝗᷓ uenit ex mera na-
tura otractus ꝗa ñ fuit de B cogitatũ ſz
uenit interò ex natura alterata rõe doliE
culpe late· de ac.ẽp·iuli: rõne delicti. ut ĩ
I:aquil.ꝗa ſapit penalitatẽad.l. aquili. ꝓ
inde.¶ Ic nõð intereſſe ĩ lucro aut luc
erat bonũ ſʒ ñ equũ ⁊ nõ oſiderat᷑.l.ſcienduũ
quibus ex cãis ma.ↄiuncta glo ·l. i. ff· de iu
ſti.2 iur aut bonur et equũ tunc aut fũ
dat᷑ ſuꝑ otractu2 qi delicto uł qſi 2 uenit
auc ñ hʒ fundarntuʒ et nõ uenit: ut.l.pro
cillus·d dãp· infecſatis tñ eſt ꝓ fundamẽ
to ius cõe· I.i.ꝭ.marito ne ꝗd loco publi
co·b. ¶ Iteʒ nõ:ꝙ qddazʒ ẽ intereſſe rei ꝙ;
dam circa reʒ: ꝙda ex rem inłeſſe rei ẽ boi
tas rei: ut pᷣciuʒl. uinu:ſi cer·pe2.l.cũ ꝗd
I.in hanc de trit ic ·de acc· empti.rõ·ꝭ.f. in
teſſe circa reʒ eſt ꝙ rei accidit: ut hr̃ditas
fuoꝛ iſtud etiã uenit tanꝗᷓ coherẽs.= con
nexũ·ff·ad.l aquił. ꝓinde:¶ Iteʒ cãe cor
pori coherẽtesff·de euic.l. uendicor hõis
et bñ dico circa reʒ nã dictõ circa appõito
ſuꝑ rebus acceſſionẽ ſignificat nõ principa
litatẽ· uxff. de otrahẽẽp. raptilia:2· ff· de
F.rupᷣ.l.ꝗ duo predia offm̃i:n-ĩſtius dcõ-
nis mercenariu eſt ñ nobile 2 B inteſſe cir
ca rẽ ↄgnoſcit᷑ B mõ ꝗa ſequi rem quocũ
que uadat ⁊ in rem n in ꝑſonã ꝓpoſituʒ ẽ
¶Ineſſe ex rem oĩo ſeꝑatũa re ouenta
eſt id ꝙ ñ accidit rei ſed ꝑicie· ff.ad.l fal-
I.ni.ff/de ãminitu.l.titiũ 2⁊ meuiũ·S· alt᷑o
Eᷣ eñ ipʒʒ qũʒ uẽit. ut qn ſucceð pᷣciuʒ loco
rei: de rei uen ·mr-ffde diſtra:pi.lI.ff/de
v.ſi.labeoi.ſabdãpnum n:et omoð eius
eſſe dʒ qui ſuo ꝑicło negociat᷑· f.ð re: uen.
ſi nauis·S·i: ¶ Itez eſt extrinſecũ ꝙ accið
rõne fortune ut ſi familia faãe perit nõ.n.
mora erat ad ᷓ ordinataquia mora nõ ex
cidit fines ei ꝙ debet᷑. ut.l. ſi ſtis:cũ per
uenditoreʒ · Et ᷓ dico de intereſſe dapni et
lucri:nã lucꝝ ꝙ eſt in re uenit. ut emi pro
vꝙ ualet octo uenit.l.i·de actẽp/de mi
no.rem in cãe· el.ii·Si.luc ex rẽ ñ uenit

et ſihũiſſem equũ uĩciſſe hoſtem uĩciſſez Z “

fcã mea et familia ſic· R· mã idem que·5.
idem labeo lucʒ circa rem ut hr̃ditas de
late· ut:d.liueditor hõis. Iteʒ perdere luc
radicatum eſt qſ dapnum ut.ff. de boms
lIi.hibto octuaginta luca mercature ſolite
uemt·l.nii: in fi·de eo ꝙ certo loco inſolite

nõ uenit · l.fiede pericu·2 mo- rei uen. de

ne· geſi quis negocia ĩ ſi?i.g.in R. C. ſen.
que ꝓ eodicit ꝙ ſuꝑ intereſſe fert᷑ incerta
ſnia/Tacj.de ar· ꝓbat/2 :· nõ ff· ſi cer· pe·l.
cer ti ↄditio:et eſt caus:C.de ĩuti.ſti.lin.
in fi.ſuſtinendo.g.diẽ·aut cerpe. in libel
lo tũc dʒ ferri certa ſmĩa:no:de ſen:que ſine
certa quãtitate l:i.- aut incertuʒtunc aut
loquimur de Inĩa ↄdẽpnatoria:autx de ablſo
lutoria:Si de odempnatoriaaut petit᷑ int
eſſe pricipłr et eſt ĩtereſſe ꝙ hʒ originem
de preterito et tũc ñ ualet incerta ſnĩa ut
in·S·curare: aut petitur acceſſorie/ de fu
turo tunc ualʒ ut no- in ſibi:de fruc:z lix.
ex:terminato⸗2 facit ad predcãʒ qd no:de
dãp · infecſi ꝗs mixtuzʒ· ꝭiudex· Cſi quis
alteri ł ſibi.l.cã ꝓpria per cyſi loquimur
de abſolutoria ualʒ exemplũ petii ĩterelſe
ñ declarãdo qntitatẽ re ſuſtinuit libellũ
dato mihi termino ad ꝓband debui cer
tũ ꝓbare · ut no· ff· depoſit.l.i.Gſi ꝗs argẽ
tũ:de proro.ſtil.fi:mi ꝓbaui certe re ab
ſoluetur tñ qᷓntitas exprimi ñ poterit· vñ
quałr in cert᷑.deducat᷑ in libel lodicit lex
de an:ꝗᷓlicer aut deducat᷑ in Imia hes ſuꝑiul

et no.b. ¶ Affectio eſt duplex quedã ex

timabił quõ pecãrio:quedazʒ que numarĩo
pcio non põt extimari: ¶ Iteʒ ñ eſt oſide
rãda affectio qlis eſt.ſed ꝗlis elſe dʒ cũ mo
deramjĩe regulari-n. dʒ ad affectioʒ. ¶ Itẽ
intereſſe ſingulare ꝙ limitat᷑ ad duplu eſt
intereſſe ſingulari utilitatis uł aſfectionis
cãte a ſingłi utilitate nõ a nuda animi co-
gĩtatiõe et utilitatis iſta bñ cadit in flum
et noticiã.b. ¶ Op:ꝙ intereſſe ueniat ult
duplũ.ut.l.rõ·S.fi.de ac emplo.ibi nõ lo
quit᷑ ĩ intereſſe ſingulari-led ĩ rei extimati
one· ut.J.uinuʒ.2 de · ob/quoo ĩn diem-
¶ So· op:ꝙ ueniat ultra de ac.ẽp. Iuł.ſo
ibi fuit dolus in otrahendo Fʒ pla. in tra
dendo 'm glo.ł ibi loquit᷑ de intereſſe cõi.
ſed glo. ¶ Op:ad ið ad.laquił. ꝓinde de
incenrui:ꝙ nauf.S.ſenatus:ſo-ibi in male
ficiis ⁊ penalibus actionibus ibi eſt ſim
plũ intereſſe cõe ñ dupluʒ nõ.glo: et Dy·
inſti.de acSoms-(LOp- ad idez de. I. uen
ditor hõis/de euic/ſoĩbi intereſſe cõe acceſ
ſoriuʒ rei ꝙ rem ſequat᷑.et põt peti totuʒ.
quia intereſſe cõe eſt puʒ intereſſe hinc ie

fed ſingulare eſt intereſſe reſpectu petẽtis
pena reſpectu ↄuenti ĩdeoq; artat᷑.d. l.i.ne
quis eum lege penulSprimo-⸗ ¶Oppo-
ad id de in li iur. uideamusꝭ iurare: Do⸗
hic intereſſe ueritatis ibi affectiõis in quo
tñ dico ꝙ porerit eſſe minus duplo ñ plus
ꝑ hanc..· ᷣm Ia.de ar. ¶ ¶ Op· ꝙ non dẽat
duplari intereſſe cõe· ſed ouentũ de ac/ẽp-
titiq/lo/ibi ſpẽale ut intereſſe cõe non poſ
ſit peti ultra duplũ ouenti nõ facto ẽpto
uenditor minus oneret᷑ar. de rei uẽ.in fũ
da.peę· dicit ꝙ illa titius ideʒ dicit ꝙ lexi.
de ſen·que ꝓ eo:ꝙ fłm eſt quia leæ ticius
loquiè᷑ de coi extimatione 2 eã taxat B ſin
ulari· ¶ ¶Op:ad idẽf: · de euic.cũ fundus
F. ibi ð dupla ↄuentionali hic de legah nã
dupla conuentionalis refert ſe ad precium
ↄuentũ hic de legali nõ ad vmunẽ· ¶· Op-
ꝙ pena ſiñ ulla moderatione poſſit peti ux
· alteriſo.ꝑ Dyinſtide ac omnes. ſed
Tac:icit ꝙ petitur quantumcũq; ſit licec
per nomina multiplicatĩa fallit in arris.C
de ſpon.l.fi.a2a in ſtipulatione euictionis.l.
ſi dicè: hic ſentit glo.inſtide ac· ·oimes ꝓ
hoc.l.celſus/de arbi·tu dicut glo/arguen
do de pacto· ad.l.de euicſi ĩta ꝗs et eſt rõ
dre quia per nomina multiplicatiua ter-
minus referens artatur ꝑ terminũ ad quẽ
fit re atio-led in abſoluta promiſſione ceſ
ſat arcatio relatiua quia non eſt ibi rela-
tio aliqua: arff.de contrahen empti.in.l⸗
uenditionis in ratione ſui.¶ Op· ꝙ inter
eſſe non ueniat in lucro.l.ſR ſti:5ꝭ·ſi per uen
dicionem. etiaʒ ſi ſir ꝓbabile honeſtũ 2 cer
tuʒaſoeut hic per docet·lii·de eo ꝙ certo
loco per Guil. ( Extra ſcias ꝙ ad.l.iuł-
Ia.R·quod uẽditor tenetur per uerbuʒ ad
tradendum et per aduerbium ad factum
negatiuum de culpa ꝙ abſitetiaʒ leui que
uenit ex natura contractus que tacita ob
ligatio per aduerbium non habet certam
naturamquia in facto ideo ſolidum inter
eſſe petit ſᷣ m Iaco.de reprobo⸗quia habet
mutuam recompenſationem ut dixi ſuipe
rius· uel dicit iaco:quia recompenſatio re
latiua reſpicitx· ¶ Item ſcias ꝙ petrus eꝰẽ
oppõid·de.l.libe:homoSfi.de uerbo.ob·.
ubi totum intereſſe ſingular̃ puxa pene in
crĩe uenitetiam ultra duplum.ſolutõ ibi
datio reputatur factum. nam datio in per
ſona tua non ẽ datio quo ad me ſed factuzʒ
de ſolu.qui res.ꝭ.mihĩi rome· et ſic non hʒ
certam menſuram et naturam. ¶ Nam

ut concludendo dixerĩm quantitas pondY

menſuram ſpecies genus et factum ꝙ ha
bet mutuam preſtõnem de aliquo predie

torum generum dicitur certa quantitate
quo ad hãc.l. ¶ Caſus incerti cicunt᷑ ubi
commune intereſſe nõ cadit uel non oſtat
de eo:uel ubi eſt factum ſine recompenſa

tione uel cum pari recompenſatione-ut fa

cio· ud facias:¶ LEct ideo adl-hiber·homo-
dic ꝙ ibi res que debet᷑ nõ aſterebat inter
eſſe commune agenti · et ideo uenit totuʒ
ſingulare:ibi enim non affert mihi intrin-
ſecam utilitatem rei et domini licet affe-
rat eomoduz liberationis · b- in ſolo. alteri
fienda pretendere ĩtereſſe eſt quoddã pati
et ſi eſt paſſio communis id eſt commum
ter et cõſiderat eſt intereſſe commune ſin
gularis ſingulareet eſt ſimile ꝙ ubi nõ ca
dix intereſſe intra rem uemt extra rem de
in lixeun nummis de edẽ· argẽ ·5·cer. aũt
ĩiuncta glola.l.poſtquam de plagis mſi fic
te · l.i.C.de dona.l.locum·s:condempno:ð
tabuexhib⸗¶ LEc nota ꝙ omne intereſſe
in quantitate conſiſtit finaliterde re iudi.
ſi quis ab alio··fi.et uenit in contractibq
innominatis etiam in do- ut des de reruʒ
Per ·l.i.in fi·et nõ:imiti ·de ac·/actionuim
2 in dicta· l· i·de ſenten.que pro eo cum er
& differtur intereſſe eſt dampnum epo
ne id eſt quantitas dampni et ſic de lucro
uerbalis diſ poſitio ẽ·b. ¶ Et nota ꝙ aut
factum merum debetur ex diſpoſixione le
gali et tunc preciſe debetur ſiue debeatur
ex diſpoſicione ꝓhibitoria noui oper ĩs ſti
Pu·S: Riue uł ex precepto legis-ar. f-de pol
lici-l.de pollicitaciom.¶ LAut debetur ex
contractu et tunc aut facti executio con
tinet publicam utilitatem et debetur pre
ciſe de noui operis nunci ſtipulaꝭ· ſiue in

gloſa ordinaria· ¶ Aur pretoris auctori-

tade et tunc conhdera utrum pretor co-
gitauerit de facto. an de intereſſe id eſt
conſidera naturam ſtipulationis pretorie
de procuratorib.ſed hee·S·preteretl.non
quo:S·ſabinus· ¶ Aut ſolam contraben/
te uoluntatem tunc aut eſt actum ꝙ pre
ciſe debeaturet preciſe debetur· ut noff.
de dona·heredi/aut non eſt actum ꝙ pre-
ciſe et tunc aut effertur intereſſe iuſtum
uere et interpretatiue et ſufficit ut nota-
in.lii.de acẽpiaut᷑ non ẽ iuſtuʒ ſaltim int
pretatĩe· ut ꝗa dno cui eſt premiſſa reſtõ
diſplicet tũc pcile de rei uẽis qui dolo.cũ
l-ſe· ¶ Aut factuʒ debetur ex ulcima uo
luntate tunc aut eius inpletio reſpicit pie
tatem uel decus publicuʒ et preciſe debet᷑
de leiii.fideicõſi in opere· nã ↄmutatio
fieri non poteſt de uſufrucle-legatus. Si
aũt reſpicit priua.int᷑eſſe id ꝙ ĩ qctibo · b.

H
4

* .

Ete nẽ ꝙ licet cõmiĩttat᷑ inteſſe nõ fit noua
tio quia uenit ex diſpoſitione legali ex qua
nouatio non cõtingit · quia ſtiprone nõ le
ge nouatio ꝓuenit.l.F.C.de nouat᷑et ꝓbat᷑
ex ↄuintione duaꝑ legum. ff.de cõdifur-
ſi cõdicatur:ed·l.in re fur.de vvᷣ.ob.ſcire ·q
5· fi .b.ſed in pena dic ut no.in.5S·ſi pcõ.per
G.De int᷑eſſe utʒ poſſit peti iure actiõis.
certum ẽ9 ſic de inteſſe cõuento ſed de in

cereſſe cõmuni et ſingulari dic aut petitur

ratione mor̃· aut ratione culpe · aut ra⸗

tione euictiõisſi ratione more aut eſt fac-

tum meyet peti poteſt iure tacite cõuen
tionis·ſi ratiõe more dicto:ꝭ:celſus:aut eſt
factum mixtuũ dic.l.i.de act. emp:aut dic
to tũc aut ex cõtractu noĩato-aut innoĩa
to·primo caſu pciſẽ eſt.ſcdo int᷑eſſe in obli
gat᷑·ſi ratione culpe.dic ud·l.ele·· ĩ·de dolo
de accmp.ĩuł.quia eſt in obłęg- idem ſira
tiõe euictiõisb· ¶ In reb que ĩ ſẽ nõ cõti
nent intrinſeẽcã. ut licʒ attendit᷑ inteſſe ex
rem ſcᷣm quoſdãbiĩdem ſi in ſe/ſed non re
ſpectu creditoris. S̊ v. ob.lidhomo.S. fi.E
ibi fuerat cogitatũ de illo extrinſeco int᷑eſ
ſẽ non id ꝙ tacite agit᷑ attendi debet· ut.
no:in hłi:eo/ eũ qui certaꝝ.in princi/et qñ
dies· le.ce·Firmio.¶ Nõ:· ꝙ bhs priui?giu
uacatiõis. P. immuſtatis. F.lictatis uł alte
rius exceptiõis debet ipᷣm al? gare et alłga
tum ꝓbare et ſi reici᷑ debet appellare et ſᷣ
ueꝝ in priuilegio euagantiet non eſt re

clauſum in corꝑe iurt. Cde ap.qui ad ciui

li a.Item eſt uey etiam ſi priuiygiũ ſit maĩ
feſtum ſecus ſi nõriũ non indiget ꝓbatiõe
C.de ap· ciues et incolein gloſed maĩfeſtũ
ſi indiget ꝓbatione licet clara pmptaet fa
cilis.ſit ut dicta.l.ciues et incole. in textu
unde ſi quis allegaret aliquẽ uſuarium ma

nifeſtum debet ꝓbare ar·dicte·l.an autẽ

ſit manifeſt habet iudex arbitrari ex ad
iectis cohercis.puta ꝙ publice fenerabat
ꝙ; ꝓ ulurario cõmumt᷑ habebat᷑ et reputa
bat᷑ ꝙ alias fuit declaratus uſurariuset ſi-
milaeſſe enim manifeſtũ.quedamqᷓlitas
eſt.facit.c.quãꝗᷓ·de ulſurt.li.vi.¶ notoria
aut non indigent ꝓbatiõe quia ſunt luce
clariora.indigẽt tñ ꝓpoſitione · quia opor
tet ꝙ quis uelit uti notorio · ut᷑ nod in.t.
appellanti:C.de ap:indeet facit.C.de ſen.
et interlo.l cum ſmmam · C.de ap. noĩatiõs
ff. qñ ap.ſit.l.ĩ . S. adeũdi ſuꝑ uerbo in pu-
blico cũ ſi.n· ¶ator ad unã ſpeciẽ cõſtitu
tus poteſt appellare ſẽd nõ ꝓſequi appłonẽ

C. de ap.ſi actor malic.b. Appł?o nõ deber

eſſe cauſa carceratiõis nec excarceratiõis. E
de ap.mim · b.pr iujł giũ impetratũ circa

4

cõcluſionem cauſẽ.uel in auſa aj pl'onis.

nñ ualet·l.ex illo temꝑe de ap.b. ¶ cã que
eſt in curł/ꝑ appellationẽ uel aliam deuolu
tionem debet remitti plene inſtructa cũ
omnibus actis et muĩmtis cãe.l.ne cauſas⸗
C.de app · b· dicid in pat᷑ꝙ debet et ſnĩa
temperare·b.ſi aliquis eſt anm ſellatũ ut ñ
poſſit appellare ñ currit ſibi tpᷣus quia uti
le a prĩcipio·ymimo habet᷑ ꝓ appelſãte· no

Cy:in.l.li.C.de hiis.qui ꝑ emic.ñ ap· Cy⸗

Inpoſitio appłonis cludit uim executio-
nis · l. qm tñ ut non detur materia appellã

tibus differendi ſi non petunt apłos uidẽ

tur appłonem deſerere ut dicta. l. qen. hic
ratio eſt quare lex habet appłonem ꝓ de-
ſerta ne detur materia dilatandi facit C.
de tp̃e ap· l.ii: in prin.b(· Appellat᷑ a uica
rio pfecti pᷣtorio ad ip̃ᷣm pfec tuʒ.C. ð ap.
a procõſulibus regulariter cõtra. C. de ap-
pcipimus inprin.ca.ĩ:de cõſuet᷑.ſ.vi. B.
¶apłi ſũt d ãdiĩ· xx:. dies.adie ſnĩe ñ a
puctoο numerandos: C. de apbiudicibus-
b.Caula cõmittit᷑ ad ꝑtes ne litigantes ni-

mis grauent.C. d ap.l cum poſt Inĩam dii
cuſſoris·b. In cõſilio publico debent creari
et publicari officiales alł's ñ ualet. C. de ap.

noĩationum.b.¶ Appło ñ põt corrigi et
emendari ſi temꝑa ſuffragãtur. C. de accu·
ſi ꝗs libellos.b. ¶ Ltorto uel vberatus illi
cite appellãdo ꝓpter iſtud grauamen exi-
mitur ĩ totum a poteſtate, torquẽtiuʒ et
tota caula ad ſuꝑioreʒ traſfuditur. C.ð ap·
ſi quis ꝓuocatiõe nec eſt hoc ĩiuſtum qã

appellatur a grauamin nam idẽ ab in᷑locu
toria cum appło eſt iux C. de rebo credi ·
genrali· 6.ſi-ludex. Item nõ. ꝙ; licet ppo-

ſteꝝ ſic prius appellat᷑ ꝗᷓ grauerisiſtud eſt

ue mii eſſet grauamẽ Inrepabile illato eo

quia tũc poteſt ꝗs dicere appłone grauer
dicta.l.ſi ꝗs ꝓuoc· de ap· reci.l.ſr.anb.c.

eañ·b· ab executiõe non appellat᷑ ̃̈ ab exx

ceſſu executiõis ſic et excedit᷑ re termꝑe dic
ta.l.ſi quis ꝓuoc.et.l.qmi iudices·de ap·nã
xecutio nil decidit et ab eo ꝙ nil decidit.
n appellat᷑rõ ibi colligit᷑. ¶ B.qñqʒ ꝗs re
nũtiat appłoni facte nõ tn ſimplicit᷑. e-
mencſado uel mutãdo.qnq; ſimplicit᷑ renũ
tiendo. uel nouã appłonem geminando et
ipᷣaʒ ſola ꝓſequẽdo·qñq; ſimpłr reũntiãdo-
primo caſu renũtiat appłoni.F non iuri ap

pellandi.ſco caſu in totum renuũtiare uið

tur ut eq; ꝓbat᷑.C.de ap.ſi quis libello·ſe⸗
cundũ diuerſas leturas· apparet ꝙ non
ſemꝑ eſt idem renũtiare appłoni et renũti

C(

35

are iuri appellandi ꝙ eſt nõbile.bappł'onẽ?
poteſt ꝓſequi nõ ſolũ appellãs. appellaty

C. de ap.ampliorẽ. in prin. b. ¶ Et ſi ap-
pellatione queritur ĩus taʒ appellanti ꝙ ap
pellato ꝙ eſt nõbile· b· et utq; poteſt eam
introducerect in offe/ ꝑ.b. ¶ Di ſta
tutũ ꝙ appellans debet a principio ſoluer
duos den. ꝓ libra eius ꝙ extimat᷑ lx m.
pone ext imatores extimauerũt lite centũ
poſtea in calculo ſnĩe apparet ꝙ lxẽ du-

centoꝝ. unde dicit appellatus ſe non poſſe

ſubcumbere niſi in centum ꝗa ꝓ aliis non
eſt ſolutũ decimũ duoꝝ de ꝓlibera ꝙ nos
ꝑuly corrupto uocabulo decimũ uulge
appellamo querit᷑ ꝗd iurt. Ro ex iſta exti-
facta rite a principio nõ reſtringit ꝑtes ſi
cut nec auget nec ĩpedit:quin iudex ſequẽ
do ueritate de toto ꝓnũtiet. C. de ap.l.fi.
in fi. bar. ¶ LDicit ſtatutum ꝙ reportans
ſnĩam Sõ cõtra eum ſoluat
z.&. diesa die ſnĩe duos ꝓ libra uel ſnĩa non
uav?at modo ponam ꝙ eſt lata ſmia ſiñ cer
xa qntcitate expenſis uel in generali uel uni
ſali iudicio.quero qũ incipiat termi:x·
diex Ro a die caſſationis expenſay et a die
declarationis in iudicio uni ſali narn an
non eſt certa ntitas tunc autẽ ſnĩa inſpĩ
citur qñ eius tenore qntitatis eſt re liꝗ da
ał ſi non eſt liq da oportet ꝙ primo liqiuið
tur.C. de ap.in offe ibi dum dicit && pa.ſ-
ſnia diſtruenda qui teſtis eſt ad H̊ͥ multis
no· b. et.l.Fi.et.b. ¶ Magis dignum dra
hit ad ſẽ minus dignum. C. de ap· pcipim
6. p. et ſic eſt ar:ꝙ ſi in eodẽ collegio ſunt
clerici et layci· Epus ſit iudex tocius colle
gii et non mudex ſecularis · de hoc · no · ed
ſoci.c.i.b.¶ Dicit ſtatutũ ꝙ a laudo mer
catoris non polſſit habere recurſus mõ cõ
Pmiſimus in ticium ꝗ non erat mercator
tp̃e cõ ꝓmiſſi ſed poſtea eſt mercator tpᷣe
laudi.querit᷑ an poterit haberi recurſus 2
uidetur ꝙ; nõ ꝗa ad auctoritatẽ Inĩe cõfir
mandã inſpicit᷑ tpus ſme. C.de ap.pcipim
8·ſan.uide.l.ꝑ.b. ¶ ¶ Quidã eſt epus 2 dux
fert ſmam in temꝑalibus ut dux an appel
labit᷑ ad archiepᷣman ad regem uide᷑ ꝙ ad
regẽ ꝗa n iudicat epus ſed ut dux nam in-
ſpicit᷑ qlitas iurt dictionis non ꝗlitas digni
tatis · ar · de.offi.et ſi Por uidet᷑ caſus ibi ꝑ
Uuk. C. de ap.l.pein ò qa iſta iurtdictio
facta eſt eccleſiaſtica et epalis dic ut inc.
romana. de ap.li· vi: non ob.lſi qñqa ibi e
rat dignitas ſine ĩurtdictioñ que non conſi
Srat᷑ ͥ uero ſedi ipi et digmitati erat anea
ĩurtdictio talis. bubi deſiderat᷑ ut no C· S

temp.ap.l.ii.6h·ꝙ ſi ab· b. ¶ cerminus cur

rit abſenti a die noticie preſe ati tatim
a princi.C.de temp. ap.l.i.b ſicut appło d

uoluit cognĩtionẽ ta deuo'nit exeéution?
C. de ap: pcipimus. . Cfficns.· bar-que dr̃a ẽ
intxer hos 'm oẽs appło ſuſpendit ꝓnutia
tum. C. de ap·precipimus:eo caſu in offerẽ
dis et appło reſcindit ꝓnutiatum ff. de in-
famibo furti:· i. ff.ad turpił.l.i.in fi. R·
aliud eſt ſuſpendere aliud ꝑimere ꝑ Inno-
nam ut no.ffde pac/fi unus exagit᷑.·g i de
cõſuet᷑. cum inter ꝑ Inno:nam ſi ſuſpendh-
tur tunc finita appłone relummit pri/
ma ſnĩa uires inſpecta ueritate et meretur
executionẽ· ¶ Si giunnon poteſt reſume
re uires · mſi ꝑ fictionẽ et lex n fingit niſi
in caſu ꝙ appło deſeritur /ꝙ eſt in quatu
or fatalibus primum fatale eſt ſi non petã
tur apłi.ĩ·xxxQies · C. de ap:qrn ſcdm ſiap
pellatio non introducit᷑ĩminum fum
C. de ap. preſes tercium ſi non fit ꝓſecutio
ĩ· annu.C· de temp:· ap.aũt.ſi tñ ꝙ eſt.noei
ꝗ ð quo anno eximi᷑ tpᷣue cõ ꝓmiſſi · C·
tẽp· ap· aũtſi tñ ꝙ ẽ no/qrtũ fatale eſt con
uentionale utſt· de pac/tale pactu /qui
uocauit & ꝑ cõfirmatiouẽ cxpſſam non re

ſumit umes prima ſrĩa ꝙ miꝝ uidet᷑ ut cõ

Ffirm atio nõ tribuat robur cõfirmato con
tra.l.aurelius.S.teſtõ:deliberate le·ſi emm
affert robur. g et executio meret᷑ ſed. R.
P.lſi quis prior ad treb · ſcqm Iacob· ¶

qñ cauſa eſt in curt· romana ꝑ appłonern

ornnia poſſunt de uno actitari et ſuppleri

emendari.C.de ap · ĩin olle ··fi.iet.l. Am
pliorẽ· S.·i· ecus fi ſit in curt/ꝑ relationẽ. C.
de dilat᷑.cũ a nobis.C. de ap/ne cauſas bar-
¶ Officium iudio appellatiõis eſt magis
latum ꝗᷓ officium iudict cauſe principalis-
quia iudex appellationis poteſt ꝓnutiare
ex cauſa non in rentata in hbello appellato
rio:ff·de ap· ſcio ſẽcus in iudi:prime cauſe
¶ Scðo quia iudex appłomis ſuppled uli
idꝙ petitum eſt ꝙ non poteſt iudex pri-
me cauſe inſtide ac/ꝭſi minus uerbi gr̃a
pecn a ticio centum iudex cõdempnauit
eum in l. in aliis abloluit ticius dixit ap-
pello ·ꝗtenus ſnia eſt cõtra ſe et ꝓſecutus
eſt ticius me abſente iudex appłonis põt
emendare ſniam ed cõdempnare in centum
et ſic cõodempnat eum mihi non petenti C
de ap·l.fi.in prin: ¶ ex hoe etiaʒ no· ꝙ ap
pellatus poteſt in cauſa appłonis proſequi
omne ius ſuũ etiã abiq; libello et ꝙ licet
appellans dicat appło qtenus ſuʒ leſus/tñ
tota ſnĩa deuolui᷑ ad iudicem appłonis eł
ꝙ appło eſt cõmunis·æ non poteſt renũti
are ei appellans inuito appellato de ta. ſi
poſt.ꝭ.fi.et hoc uerũ poſtꝗᷓ ẽ introducta
coram iudice ad quem ſed an ſit. C. de app:

ſi quis libelloset facit᷑ ꝙ licet᷑ quĩs dic at ꝓ
duco inſtrumtum qliter facit ꝓ me tñ idẽ
pPoſſit ſẽ iuuare aduerſarius ſuus:ð hoc no
ff·de eden.l.ĩ.G· ĩ. C. de fide inſtru.in aut᷑
ad hoc de cenſib· olim ꝑ Inno. ¶ Item
in cauſa appy'oms ualet cofeſſio facta iudi
ci ablſente ꝑ te quia iudex ſupplet dicta ·l.
amplioremet poteſt ſupplere ſtãdo ⁊ ſedẽ
do.C.de tempap.l.ii. in fi.ſcm naturam
actus ꝗᷓ explicat uide·B.de poſt/prela.c·bo
ne· b.de inter.ac.uoluit/.ib. ¶ Quando
tempo prefigit᷑ inſtancie cõputant᷑ dies eti
am feriati.nec differt᷑ ẽmino ſi ultia dies ẽ
feriata C. de tem: ap.l.ii.Sf.2 ſi poteſtas ðᷣ
bet expediꝰ ꝓceſſu.i:mẽſẽʒ ex forma ſtatu
ti ſi ulcia dies ẽ feriata expediat die pcedẽ
ti ñ feriata ał ĩcidit in penã ſtatuti necn.
ꝓrogatio emim dati a iur̃ ſeu oſtitutiõe lʒ
femm ĩcidant.nõ.b.¶ Hnõ · ꝙ heredi ñ cur
rit tp̃us ap płõis ꝓſẽquenð miſi a die lrĩe et
ſic ẽ utile heredi ĩ prin. C. ſi ip̃eab.l.f.b¶
Inerogatio et poſitio ſẽmel Facta nõ dʒ ite
rato fieri nec ꝑxi nec teſti.C. de ap.amplio
reʒ· 5. i. b. nõ. ¶ LIn dubio pſũmit᷑ et ſtat᷑ p
iundictiõe C. de ap-ampliorẽ5. f· b. ¶ qñ
jus cõ mune ĩplorat᷑ ut reꝑatio nõ ẽ neceſſe
ptem citari.C.de tem.ap.l.ii.ibia minori
b·. ¶ lmino legał nõ ẽ alicui neceſſario no
tificãdus ꝗa notus ẽ uł eſſe debʒ cca.l.ibi
notus/2c.b.¶ LHDilatioes nõ ſunt ĩculcãde
et ĩdeo una po aliã cedit nec cõfũdunt᷑ ea.l.
ĩn.g·ſi reꝑator/b. ¶ ꝓrogatio dilatiõis nõ

E neceſſe quod alleget᷑ in Ka ſuf

ficit ĩ łmino ꝓrogãte ibið.b. (LSi appr?o
deſerit᷑ a' p tpus ꝗdrimeſtre nulle dat᷑ reo
ĩducie dicta.l.ii.S.·ꝙ ſi ab.glo·ſed nõne·b·
¶ Si uenio ꝓſequer̃ appł'onem ea deſerta
põt primus iudex exeꝗꝙ Iʒ nõ ſit declarata
appło deſerta.glo/que dicit ꝙ nõ ẽ opus ꝓ
nutiare et ſubdit ronem ꝗa nõ uenit ꝑs ad
iudicẽ ꝙ ẽ nodignũ.b.¶ qñ ᷑minus ẽ ſta
tutus ad finienð ꝓceſſũ iſte minus ñ ꝓro
gat᷑ pp᷑ dies feriatos dicta.lii.9·p. b Ciu
dex ex officõ põt opponer̃ et ꝓnũtiare ĩſtã
tiã et appłyoneʒz deſertã dicta.l.· f· ꝙ no· bñ
bIn culpaẽ ꝙ patit᷑ ſibi labi dimidiam
ptem mini ec nil fecit et ur ſe artaſſe·C. S
tẽ.ap.neo.b.¶ Apoſſũt repelli inſtẽa que ꝓ
ducunt᷑ nimnis i fi ·temꝑis dita.l.nẽo in f.
ꝙ no:b.in cã appłonis ↄtumax etiã nẽco.
cõdempnat᷑ ĩ expẽſis· C.de tem/ap.aũt·ei ꝗ
¶ OQuatuor ſunt calus.qñqʒ plẽquit᷑ ap-
pellat ionẽ ułq; qñq; appł ans tantũ. qũq;
appłatus tmn.qñq; neuter ibi.b. ¶ Ille ꝙ
cõ ꝓmittit nõ ur̃ renũtiare liti uł inſtãtie
et pẽdente cõ ꝓmiſſo ñ currit tpᷣus in iudi

cio nec ꝑtibus ad ꝓceden nec iudici ad ꝓ
ceſſũ expedienð. Cde temap. aũt· ſi tb-
¶ corã prĩcipe ñᷣ ꝑĩit tpᷣus inſtantie.C. de
tẽ ·ap·aut.Fᷓ lis ꝙ teñ meti b. mora iudion
nocʒ ꝑti nec ĩducit deſertionẽ appłonis.C.
de tem.ap· autſi tñ dʒ in tpe ſtatutoꝝ · b.
ꝗa. ꝓcedeti 2 diligẽti n ĩputat᷑ lapſus tpis
ut de diligecia apꝑat ꝓteſtet᷑ no.bn.¶ Id
ĩ quo prĩa Inĩa nõ offc.ſẽcuta appło nõ ð
uoluit.C.de tẽ:ap.ꝑ hãc m Iaco.but᷑.et
Cy. ¶ Et B ſtat uirtus illius.l. qa illud
drᷣ nouũ capitulũ ad ꝙ ſnia n extẽedit ſuuzʒ
uigorẽ · illõ r̃ ãnexu ꝙ excludit᷑ g rem iu
dicatã ut ſũt exceptiões 2 ̃plicatiões ſcðʒ
Iaco.bu:et de. NRpolſitiões facte poſt lit
cont᷑.ĩ cã prĩcipali pnñt mutari ĩ ca appłõis
2 admittit᷑ noĩatio· ut ſi egirei uenet in
prima cã nolui ꝓbare dormniũ ꝑ fniam. ubł
tradit᷑ nũc ꝑ pᷣcriptionẽ ut noĩ dicta. !
hãc ſuffic.n.ꝙ; hr ꝙ ſub libello poſſint᷑
icludi ut no: in. l.ꝑ hac ꝑ g et Iaco.¶ Et
de iſta materia hẽmus · v.l.ff ꝙ cũ eol.fi.
C.de ap.eos · ·i.in offe.d.fiampliorẽ· et · S· ĩ
ex·l.ꝑ hac Iac.¶ Letiã ſi ab in᷑ocutoria ap
Pele põt appellas de iur ciuili uti nouis ꝓ
batiõibus ·l ꝑ hãc.ꝑ Cy.in.in.q.¶ Ille

appellat habʒ neceſſe ꝓducere ſnĩam in.lꝑ

hac de tem · ap.iniiii ·q · ꝑ Cy· de fið in-
&· ꝓpetui- Inno.¶ ut in cã appłonis ꝓce
dat recõuẽtio ut ꝑ hãc ꝑ Cyut appło in
cã cõuẽtionis retardʒ ꝓceſſũ recõuẽtioms.I
p hãcꝑ Cy. ¶ ꝗqd ẽ dicere ꝙ ille ꝗ genera
lit᷑ ſine ulla coartat ion uideat᷑ deducere om
ne ius ſuũ.C. de an. ex.· l.F. K.iĩ:pſens 2 futu
rũ.& re iudi.abbate.li.vi:et no:ꝑ hãcC.de
tem·ap·ꝑ hãc ſed tu dic ꝙ n ur intẽtare
niſi ius ꝙ habet de ſenti de ac emp:nõ eſt
nouũ ñ aũt futuʒ: nõ ſit Pſẽnti viuctũ uł'a
pſenti originẽ trahat de py. tiac ſirẽ c· f
et ꝑ Dy.inſti:de ac:ꝭ⸗ ¶ Let Gᷓ ueꝑ in acto
re:ſẽd reus ur̃ intẽtare etiã futuꝝ ꝗa reo
ꝓdeſt exceptio qñcũqʒ oriẽs de cõdi:ſiñ cã
h fullo.ᷣ ego dico ꝙ ſicut actori ñ ꝓdeſt
falſã cãʒ allegare Iʒ poſtea ſuꝑueĩat ſic nec
reo f̈ dʒ denuo allegari· Vnð ſi reus allega
uid excep.pacti nondu facti et poſtea fi-
at pactu denuo excipi oportet ſicut 2 agi
¶ Nã excep· obiecta funt falla et ſuꝑ fal
ſa cã ñ põt fũdari uictoria rõnabilis· ff.de
pac.eo rpe. b. ¶. caſus talis Ago S ticiũ
ad mille certi oditioñ ex mutuo ꝓdusei
ꝗ eũ·x.· teſtes ad ꝓbanð publicato ꝓceſſi
apparet ꝙ unus tiñ ꝓbauit iudex ꝓpter ĩ
opiã ꝓbationis abſoluit reũego appellaui
et in cã appłonis uolo ꝓducere unũ alium
teſtẽ ad habẽdã plenã ꝓbationẽ. Itẽ querit

3 v

agebam ex teſtõ ꝓbauĩt ꝑ· vi· teſtes iudex

abſoluit reũ ꝓpt᷑ ĩopiã ꝓbationũ ut.C· de

teſtĩs ſi unus appellaui et ĩ c appłonis uo
lo ꝓbare ꝑ ſptimũ teſtẽ querit᷑ nũꝗd poſſiz
ur ꝙ n trib rõnibusprimo ꝗa p di
dicita tel tificata timet᷑ ſubornatioĩ aut᷑.S
dri . 5·quin non et iſta ſulpitõ non remo
uet᷑ ꝑ appłonem durat ꝓhibitõ. ¶ ſcðo
ꝗa cã appłonis et cã prĩcipał ſunt certa
idem et appło tollit ꝓnuũtiationẽ de medio
& ꝙ licebat añ ſnĩam nec nũc Iʒff.ad tur
Pił.l.i.ĩ f. ¶ Ecio ꝗa ridiculũ ẽ ꝓhiber in
prĩa cã ſi ꝑmittas ĩ cã appłonis nã ob.iſtud
cõmoð ſemꝑ uict appellabit iuſticius eſ
Et ꝑmitter̃ ĩ primo ꝗ dare occaſionẽ noue
liti.ar. C· de frucet li᷑.ex.l.terĩato ĩ fi·qr
to diẽ tex ex· de trit᷑ · frat᷑niet ĩ cle· teſ
tibus. ¶ In ꝗ̊· ꝓbat᷑ ſic ille ꝗ nullos. ꝓdus
it teſtes et fuit ĩ latiore negligetia ĩ ca ap-
pellationis eos ꝓducerñ et ml ꝓbãs totu ꝓba
re g multomagis aliqd ꝓbãs ſuppler̃ ꝙ de
fi& ? ſaltiʒ iſta ut paria debẽt iudicar̃ nilꝓ
baſſe ĩſufficient᷑.C.de ap.l.ãpliorẽ··i· nã
ſi maior negligẽtia n officit nec minor.
¶ cdo ſic ca appellationis ẽ doſa a pri
ma accipiẽdo cãʒ ꝓ ꝓceſſu ꝓut diffinit᷑.C. ð
Tnſac.cãs ut ibi ꝑ iuð ſoł.ᷣ ꝓbationes ſic ꝙ
ꝓbauit ĩ ciuili ꝑ teſtes iterato ꝓbat ĩ cri
minali et q ꝓbauit ĩ ꝑſonali ĩiterato ꝓducit
teſtes ĩ ypothecaria ut no · ad. lI.aquił· ex
morte de ꝓbat. an oĩa. ¶ Ecio ficut ſe habzʒ
ꝓceſſus arbitrari ad ꝓceſſũ iudic ſic ſẽ ha-
bet ꝓceſſus primi iudiot ad ꝓceſſu alterius
iudicis.i. iudici appyonis ergo 2c- utl.
P· de arbi.et.l.f. C.de tri·. ¶ Quarto uide
tur caſus.C. de ap. æoOs. S. l· ed· l· in offe . S. F.
et.l. ampliorẽ. ꝭi. C. de tẽ· ap· ꝑ hãc··i· ¶
ſcdo ĩ foro iuſt iniam ẽ uera iſta opinio in
foro eccleſie prima tñ opi.legiſtaꝝ rõne pᷣ
ualet ꝗa teſtes ĩ cã appellationis ꝓducũt᷑ ad
nouũ effectu:ſ.ofirmãdi ſrĩam E ĩfirmãdi
ſnĩam ł inf rmãdi nã magis ẽ iſte effect
ultra emunos prime obligatiões a bſcẽdens
pʒ excep.ff.de ex.rei:uiduobus.C.ſi plu
res una ſma. I. i. nã alcerato effectũ recipit
noua ꝓbatio de euic·ſᷣ ſiexcep. ¶ nã z de-
cretał ᷓ diẽ ꝙ teſtes añ litẽ cõteſtrecepit
aliꝗs admittat᷑ ad dicen pꝗea repetunt᷑
admiſſus uĩcat ꝗa uariat᷑ cecte ex ð tel
tibus ueniẽs.ſit teſtis eeptus ſuꝑ Inqſitio
ne formãda iterato ẽ ꝓducẽdus ſuꝑ forma
ta ſ̃ põt rñdi ꝙ añ lit cõteſta:ñ recipit᷑ ĩ fi
gura iudicii de bo.poſ.l.iii · · i· et iõ ñ dicit᷑
rite recept ꝙ ad negociũ prĩcipale fac ꝙ;
no·l.i.C. quo bonoꝝ· L S pone ticius
accuſatus a hoĩcidio ↄfeſſus ẽ hoĩcidiũſed

excuſãdo ſe uiſ ẽ ꝓbar q; fecit ad ſuã efẽſi
onẽ et ꝗa ̊ ñ ꝓbauit mñ ꝑ unũ teſtẽ odẽ
natus fuit ĩ cã appellatmis uult ꝑ unuũ ali
uz teſtẽ ðᷣfeſaʒ ꝓbaĩr̃ ut ſic ex duẽtiõe duo
ru teſtiu habeat pł'nã ꝓbationẽ põt ʒ ius
ciuile ꝙ ẽ eꝗſſimu ut płniori ſubueĩaæt᷑ ue
ritatis luĩic ̈ dico ꝙ lʒ ñ poſſʒ ꝑs tñ ᷣ iu-
dex ex offõ dʒ et poc ut no inno: de teſtib
cũ clamor.ꝙ ẽ no. ¶ Sʒ nuꝗd iudex ꝗ cõ
cdẽpnauit ex ĩq ſition põt defeder̃ ſuã ſnĩaʒ
ĩ cã appłonis Ne.ſic ꝗa lex cũ acaſariũ uo
cat.C.de ap·.l.ſi appeł ·G ẽ ueꝝ. tñ ex geſ-⸗
tis corã ſẽ ĩ prĩa cã n ex aliis ꝗa ex ilł tin d
buit fũdar̃ ut no.ĩ.l.illicitas.S.ueri.¶ Lnã
ĩiudex ꝗ male ↄdẽpnauit pᷣtẽdit inteſſe cuʒ
teneat᷑ ad ĩtereſſe ut.l.ſeueriter.C. ð ex · tu
to¶ Lnã ꝓpoſitũ 2⁊ n oppoſitũ ꝓponã 2 op
ponã ego actor opponã ego reus ſi eadẽ lite
ſit ſec ſi ſit nouũ capitulu ut.l.ꝑ hac ꝗd ẽ
dictu capy'm dixit io· i. nouũ ius dixit 330
iĩi:noua restercii dixerũt.i: noua cã ñ ortu
F ĩtẽtioñ ẽᷣ an ſufficit ẽ aliqd ꝓbare lʒ nop
poſuerũt ut no.ff.de pac-iudex ſi unus..
pones · b.peti a te ·x actiõe mutui li᷑. cõt
mutuaui buit iudex odẽpnar pi .ti.ac.

fi rẽ..F.̈ ſi appellaui 2 pẽdẽte appłoñ mu

tuonõ ꝓdeſt Im io/ꝗa ẽ nouũ ĩus nõ ĩclu
ſuʒ ĩ ꝓceſſu.i.g.diẽ ꝙ etiã ĩ prĩo iudicõ nõ
ꝓdeſt de iudic.nõ pot diſtrt:g de prĩo 2 fo
iudicõ ẽ falſa tñ ueꝝ ẽ ꝙ ad iudicẽ appella
tiõis B capłʒ ñ ꝑtinʒ ec
pte rei ſufficit ius ſuꝑueniẽs de odiind· 5
ſi ꝗs tñ ĩterð nec reo ſufficit de rei uẽ·ſi p
de adi. fur et ideo ¶ et tũc re põt ĩtrodu
cere B ĩ cã appłonis ꝗa ex B nõ aſeꝗt᷑ defẽ
ſionẽ et adð ꝙ no.Cy.ĩ.li.de alie· ¶ Pecii
a te bouẽ es abſolutus appellaui 2 1 cã ap
pellationis uolo ꝓbar̃ ꝙ debes extimatio-
nẽ ł aſinũ nõ poſſuʒ ꝗa ẽ nouũ capłm ĩꝑti
nès nec põt mutari libellꝗ cã appłonis.
Im ac.ſc et defẽſio rei dʒ eſſe de re que pe
tit᷑ nõ de alia re facit.fł.de arbi.nõ diſti.9·
de offõ et Bᷓ ueꝝ dicit ac.F ſi mutat᷑ cã crrẽ
eandẽ rẽ B põt fieri ĩ cã appłonis vbi gr̃a
egi rei uẽdi.ut dqñs et ſũ ꝓſecutus ĩ prĩa cã
titulũ ẽptionis ĩ cà appłonis poſſu ꝓſeꝗ ali
um ti: ꝗa geñralit᷑ egerã et ſic ĩcludebat᷑ ſᷣ
libello et Iʒ fecerĩ malã poſitionẽ ĩ prĩa cã
poſſũ eã emẽdar̃ et mutare in cã appłonĩs
ꝗa no. ¶ nouũ.n·capy?m dr cũ res uł cã
mutat᷑ ꝙ ñ oroborat ius actort ł rei circ id
