dic ꝙ ſi pars fuit cocumax que fuerat ci-
tata ad ſententiã audiendã propter eius cõ
tumaciã lata non fuit ſequenti die ſine il-
lius noua citatone ferri poteſt ut ibi-
Si autem ille cõparuit led ex aliqua cauſa
lata non fuit tunc eſt neceſſaria noua cita
tio ut.S.dictum eſt: et in hiis que no
ʒ̊.de citatone · . uiſo.V. ite licet· ¶ Quid
ergo pone ꝙ altera pars non uenit die ſta
tuta ad ſententiã audiendã nunqd iudex
ronuntiabit ea die an in ſe-2 uidedur ꝙ
non in die illa quia toto cedie citato ut in
ſti de ucr.obli.· omnis ſtipulatio. ac

nec eo⸗2 ar. f/·d fer.more Item quia poſt ? 5

peremptoriũ debet iudex iterum citar̃ ab
lentem. ſtde iudi.2 poſt peremp:extra de
dolo.2 contu.prout ar:cõtra ꝙ ea die pro
nunctiabit ut in pre.l.cum non eodem-.2
ff. de uer obli/cum ſtipulatus ſim mihi
aut procyo/2. lI. liber homo-in fi ·2 hoc ue
rius eſt ſecundũ accur.ut noĩn pre·5ꝭ· oĩs ·
A in glo.hic noqueſtionẽ Guil& ſucʒ.
in RKica u alł. .ꝙ ui aut clam.l.ul.ĩn fi:
per quã dicit melius ea die pronuncti are-
expectare:dicit etiam utile fore in per-
ernptorio cõmirari ff.de iu:peremptorio
dicit etiam ideo expectandas ueſperas ut
hic ſequit᷑. quia ſi ſententia tunc de mane
lata ualeret ſequeretur dictu fuiſſe contu
macem? ſic appellare nõ poſſe.Cquorum
ap. no re.l.i. tamẽ dicit ꝙ poſt ueſꝑas
ſed non in nocte debʒ fieri in auten. de iu
di.5. ſedebunt.2 in prec. conſuluit.¶ Itẽ
etiam non tenet nĩ pars contra quaʒ lata
eſt fuerit tribus edictis uel uno pro omni
bus citata. etiam fi munctius cui fue
rat cõmiſſa citatio retulit ſe citalſe uel fal
ſo uel per errorẽputa quia citauit aliũ ei
uſdem nominis exquo emm conſtat illuz
nõ citatũ nõ tenet ſentetia ſic in ſua queſti
one tenuit:Iac.bu.que incipit. ĩudex qui
de cauſa per ĩura hic allegata. C. quo-
modo 2 quando iuconſentaneu:2. J ea que
ff.de re iudi. contumacia: M 2: I. de uno
quoq;. · xxiiii/q- in de ilicita e& de tel-
ti. cum olim. in fi⸗f-. de ap. reci. l. i/ff. itez
cum ex eo. an autem poſſit ferri ſententia
cõtra nõ citatu ꝑpemptorie-uide in pre-:
uilo.v.icem licet primo. Xê melius di-
ceret ał autẽ· 2. O. qd ſi lata. ¶ Quid
de interlocutoria nũquid ferri poteſt una
parte preſ ente et altera ablente· de hoc·ff.
8 arbitris d' proferre- 1I in prin-ibi di
citur ꝙ arbiter diem profert etia ablens ꝑ
nũctiuz uel per licteras. Non tenet
etiam ſi nõ fuerix libellus in cauſa oblatuſ
ut.ĩ. de libel.concep· ꝭ.uxrũ libellus fic de
ſubſtantia.¶ ¶ Quid ſi petit quis ſortem
2 penam 2 pronunctiat ſolum ſuper pena
de hoc·S: de ac. ſeu peti. ſequit᷑. V. ſed ꝗd
ſi· ¶ Item eſt nulla ratõne manifeſte mi-
qutatis puta ſi contineat in ſe expreſſum
erroremextra de ſen excom per tuas et
de confir. uti: uel inutxi examinata. ff- que
ſen.ſine ap·relui:e& de re iudi: cum inter
uos uel ſi contra ius ſcriptuʒ canonicũ uł
diuinu uel ciuile ferat᷑ ut extra de re iudi-
c.i.ff. de apſi expreſſum.ix. di-/fi: puta
ſi cotineat minorẽ·xiliiannis tel tari poſſe

90

₰ ¾ N.n ee .

N

2

ii.q: diffimtiua.z ſententia contra ids
ſcriptum lata nõ conualelcit licet nõ ſit ap
pellatõne ſuſpenſa.extrae:C: I.2. c. inter ce
teras- Secus ſi ſit lata contra ius lit igaton
ut: S: . proxi⸗ uel ſi l non relpicit proxi
mũ dictuʒ ſed precedentia. Contineat
impoſſibilitatem: ff.que ſententia ſine ap.
reſcin.l. fi:extra de pac.c-fi:a d con- appo.
c. fleuel ſi eſt per ſubreptõnẽ obtenta. xse-
xV.q: lx. uenlam:extra de offi. iudi-ſua de
Wotis ad audientia-C. ſi a non com- iudi.
lFuextra de re iudi-cum olim- uel ſi miſe-
ricordis uetatl.di. ponderet in fi.ff. & pe
nis relpiciendu. ¶Sed quid ſi a ſententia
que nulla eſt facto appellaretur 2 iudex
appellatõis eam conf ir mat nuquid adhuc
Poder id dici nulla z uidet ꝙ non quaſi ali
ſit effectus ſi confirmet᷑ e preſſe 2 alius ſi
temporis tranſcurſu uel tacite:ff. hiis ꝗ
no-InfaFurti accipere: 5.1. Bal-ar. de ac: Z
obli-l-obliga que proprus uiribus. uel
dic uerius non confirmari- ut-C. de norf--
cCaula. .Faimn- h. l. queda Item elegit
appellatione errando-cum millã dicere po
terat non ergo ſibi preiudicat ff.8 inoffi-
tel.mater.f.S peti-hr-legitima.ii q· ii.
in quious. XοI1¹1. di-âε de hoc no. f.
de ap:ſi expreſſum. M ubi ſut hec uerba
Per ac.uide quod ſatis ſcripſi poſt Inno.2
Oſti:de con.uti. uel imuti:C.I: ſuper ultia
glo:· CQuud ergo ſi appello ante ſmam
uel excra iudiciu poſtmodũ nihilominus
Ffert ſententia cotra me a qua iteꝝ appello
nuquid per poſterior? appe llationẽ uideor

renuctiare priori uel ſencent à cotra me la
cam ratificar. ÆA formã libelli in hoc ca
ſu uide ĩ: de ap.6:nunc uidendu:. in fi. S
2 uidet᷑ ꝙ ſic· ar. ff-rem ra.ha.l-iii: 6. fali.
ubi dicit ꝙ ſi appello a ſentẽtia lata cõtra
eum qui falſo dicebat ſe eſſe meũ procura
torem ammõ dicere non poſſum eu nõ eſſe
meu procuratorẽ-Sed dic contra nã gemi
nando appellationẽ nõ ob hoc uide or pro
ceſſum iudicis approbare immo potiq im
Pugnare conſulo tamẽ ꝙ in fa appellatõe
quis proteſtet᷑ ſe per eam nolle a prima re
cedere:2 ſic fo de hoc ſecunduũ papã eẽ de
ap:dilecto: ĩ. . proximo. uio clemẽ.
de dolo 2 con: ſi ante:2 uerpre. Inno: uide
in fi:magne glo.ĩpſius decre dilecto. 5·
Vtrum autẽ appellans a ſentẽtia que
nulla eſt uidet᷑ eam cõfirmare uel aliquid
facere uidet᷑ ꝙ ſic de iudi.licet:C. cõmunia
utriuſq;. iu.I-ii/ff. rem ra. ha.l. ini.6. Falſ-
C:e.l.i.mn fi-Contra quia appellatio Fit ad
reſcindẽédum nõ ad cõf irmandu: 2 ar. ff. de

—„

7

ap.· h preſſum cũ ſine concor. f. Ffam Ef.

quedã. V ber:chcit ꝙ ſi ſciens ſent etiã nul
lam ſciẽter appellat tunc eam cõfirmat ał
nõ. :de ludi.l. i: in prin- uel ueriq aut eſt
nulla iplio nure 2 tunc nõ confirmat aut
quo quomõ tʒ ſed põt p exceptone qmul!
ri.2 tuc confirmac ſcu approbat᷑ ut. fl. reʒ
ra.ha:minor.hec queſtio eſt uenerialis.Ii-
iii.di: ut ibi-2 extra de re.ĩuc.i.2 ſecũduz
Papã in pre: C:dilecto- ibi etiaʒ no. an cora
ludice appellatõis poſſim cauſag proſequi
nullitatis 2 q& polniz ar. ff-farn- brque-
da3· 2. fde iurepaI. fl.8. . PxC Quid
ergo ſi appellans a ſentẽtia que nulla eſt ñ
prolequit᷑ appellationẽ nuquid ualebit len
tentia 2 ulidet᷑ ꝙ ſic.extra ð ap:cum. ſit ro.
dic cõtra immo cauſa poteſt ab inicõ agi-

tari:ut in pre-l.ſi expſſumcum per appel
tlonẽ nõ efficiat᷑ aliqua ut predixi. Æ et

hoc eſt quod dixerat.S. . led quid ſi de ta
cita confirmatoõne· (Sed ſi cauſa de
nouo iteruʒ agitet᷑ cum dicit᷑ ſententia nul
la.nuquid fiet de nouo litis cõtel:z nouus
Pceſſus omnino ut in pre.I.ſi expreſſim. ĩ
fiia ad idem.C. de ſen.2 interlo. iudi.l.i. in
fi. C·quõ et quãdo iudex.ſi ut proponis.
in fi-ar-contra quia uidet᷑ ꝙ ex eiſde actis
fertur ſententia:ff. de iudi:mortuo. C. deę
accu:liiii:2 e& de reſti-ſpo.cũ ad ſede. ubi
dicit papa prio actis iudicii recẽſentes z

8 teſti- preſentata- hoc uero eſt ſecunduʒ

accur. qui hoc no- in pre:lſi ut ꝓpo-
ms.2 appertius in prel.R expreſſim.Sʒ ip
ſe uidet᷑ tenere contrariuũ in.-l. cum quere-
hat᷑. ff.de re iu.ad quorũ concordiã locus ẽ
ditinc toni que ſequit᷑ declarat tamen ut
ſuboa que diſtinctio placet Qui. de ſucʒ
in. l.i. C.de iur.a fac.ig:dictu accur:tenet
alber.gal.hoc ti..ſed pone ꝙ ſententia a
P. ſe. · ſi dicit᷑ in.l.ſ expreſſim-in fi:;
caula potelt ab inicio tractari intelligié
quo ad ſententiã que nõ ualet.ff.de pecul.
quociens:S.ii·nõ quo ad proceſſuʒ allas iuſ
tumz ſic utile per inutiſe non uiciat᷑ utff
de uer.ob.l.i. 6.ſed li mihi.de condi:ini. ſi
non ſancfica᷑. exdra de elec.illa. uel diſ-

tingue 2 mehus. Nam aut fuit lis conteſ.
2 proceſſus habitus coram eo qui nequit

ab inicio cognolſcere uel iudicare puta ꝗa
non erat iudex uel erat excõmumcatus2
tunc ex illis actis non poteſt iudicari ĩmo
neceſſe eſt litem conteſtade nouo 2c. ut ĩẽ
primis concorſi autem potuit cognoſccr
2 iudicare ab inicio ſed ex poſt facto con-
tingit aliquid ante ſentẽtiã quod iuchcare
nequit hoc calu ſi ſentẽtiã tulit licet nulla

ſit non eſt opus litẽ conteſtari ð nouo ſed
ex illis actis poterit ſentẽtia ferri.- ut in ſe
cundis concor. HNimis in utroq; mẽ-
bro reſtringit ſẽ diſtinctio ad perſonã iu-
dicis quare lacius d icas ꝙ ſi etiam utroq;
tempore iudex erat competẽs 2 optime ꝓ
ceſſit ſed male iudicauit puta tꝑe feriato
uel nõ in ſcriptis procedit ſecundũ mẽby⸗
diſtinctõnis ꝙ ex eildem actis iudicabit
ſecundo preſuppoſito qð probatũ in prete
rito neceſſario uel ueriſmiliter concludat
idem in preſenti ut ſi probaui me maiorezꝭ
uel dominũ uel ꝙ in ſecundo proceſſu ſic
inſpiciendũ tempus preteritũ 2 non p̃ᷣſens
licet tunc probatũ nõ cõcludat nũc iẽ ut
ſi tra tabat᷑ de etate litigantis tempore im
petratõmis. de Nptis ſi eo tempore.li:viſi
uero iudex etiam competens male proceſ
ſit puta lite non conteſ/2 ſic etiam male iu
dicauit procedit primũ membrũ diſtinc-
tiõis 2 aduerte quia in uerbis ſe auctor ui
det᷑ a queſtõne diuertere que erat an expe-
dito negocio nullitatis poſſit etiam is qui
uicerat uel aduerſarius eius petere ex pri-
ris adtis ferri de nouo ſententiã certu eſt

enim ꝙ ſi uictor uult defendere ſententiã

oportebit primo hoc diffiniri 2 ſecunduzʒ
qualitatẽ obiectus cxaminabunt᷑ uel non
acta priora pone ꝙ delegata Fuerat cauſa
reſeruata ſententia ſola comiſſioms forma
ſufficiet ſi aliud probet᷑ ad nullitatem. ⸗5
mihi uidet᷑ ꝙ cum quis petit ſententiam

ex aliqua iuſta caula nullã pronunctiari

hac inſtãcia libell offert᷑ conteſ. lixil.26
fiant 2 ſic curia ſeruat ſic etiam fit in cau
ſa appellatõnisquod dic ut.ĩ· de libel:con
cep.·nunc dicenduũ.ad fi.2 in qualibet ex
ceptõne quod dic ut extra & offi-dele.pru
dentia·6. ſexta.
condempnati almitxtet᷑ talis libellus peto
talem ſententiã contra me latam nullã ꝓ
nunctiari 2 uidet᷑ ꝙ non cum ſit tutus e⸗
ceptõne perpetua ut pred ei:ar. ff.de eo ꝑ
quem fac.eſt.l.i.S· ſi reus. ar. ꝙ nõ ſolum

habeat exceptionẽ ſed etiã act. ff. de petxi.

hr.l.fi.ff.de li.leg:quod mihi. ſecũdũ
u.ð bo.cuius hucuſqʒ fuit iſte· V. ubi.
8. . pe · J et hoc ſeruat᷑ de facto ordina-
rius ramen uidens ſententiã a ſe latam eſſe
nullam ſine libello uel ſine alia retrackatõe
poteſt aliam ferre· ut.s. ·qualiter · V· hoc

quoqʒ ¶ ¶ Sʒ nunquidlibello talis admittit

dico ſniaʒ nullã 2 eã peto nullã ꝓnuctiari
2 ſi aliq apparet appellationẽ proſequor 2

peto etiam caſſari uel contra eam in inte-

reſtitui· ar. ꝙ ſic/ extra de priui· cum oliz

Nunquid ergo ex parte

propter·5S· Candemet de in inte-reſti. con
ſtit utus.ii:q:i.primates:cuz ſuis concor.
2.xvii-di- conſilia. cum ſuis ſimilibus.2. ff
de act emp:2a uen.iuł⸗ꝭ:ſi quis colludentẽ
ff. ſi pars heredi petatur.l.ĩ. in fi. ꝑ
eundem modũ inducit᷑.ff.de dolo:elegãter
5·non ſoluz:de hiis que in te·de.l.i.ꝭ.fi cũ
l.ſe·i. ·f-·de rei uen.que ð tota·Oi.ff·de
le.i.ſeruo legato.S.ſi.extrade Rptis audi-
tis.ff. quoꝝ lega.l.i.quia autem-ff. ð mi
no.in caule.i.:interduũ: 2 ad hoc facit qᷣ
node publiciana:extra de re iudi:abbate-
li.vi.poſſum enim quibuſcunq; modis poſ
ſum appellationẽ meã defendere 2 ſenten-
tiam impugnare ff· de ap·ſcio.in fi·nam a
talis appellatio admittit᷑. ut.ĩ. in tractatu

l·e·ti. de appel. 5.· ·i · V. quidam aut

ar.contra.extra ut lite non contel.c: n. in

fi:quia licet condictionaliter proponã ta-
men contrarius ſũ mihi ipſi dicendo ſenræ

tiam nullam:z aliꝗᷓ 2 ideo repellendus eꝰ
de ap.ſolicitudinẽ.ff.quando apſit.l.ii · S⸗
ſed ſi alius.2. C. ſi ſeruq ex to ſe emi· mã-
I-unicaC.de fur.l.i.nam etiam excipiẽdo
due contrar ĩie exceptõnes non admittunt᷑.

ff.ð excep.nemo:multo forti agẽdo: Itẽ

dicendo nullam tut ſum iure cõmuni iõ
non poſſum recurrere ad reſtitutõnẽ· ff.S
mino in cauſe ·ii.5· pomp. ff. de eden-que-
dam.Item pro hac parte facit.C. de codi-
cillis.l.fi· ſt· de tribu:qð in heredẽ·5· elige
re: Item cauſa appellatõnis 2 nullitatis nõ

poſſunt coram eoder iudice tractari. nã

cauſa nullitatis non debet tractari corã eo
qui de principali cognouit 2 tunc iure or
dinario pronuctiabit. C. & ſen.2 interlo-o-
iu.l.i.de quo dic ſecundũ papã ut cxtra d
re iudi:C.i.2 de ap. dilecto.cauſa. appel
latõnis apud aliũ ſ. apud ſuperioreʒ· ff.ꝗs
2 a quo ap.l.i.ff· de ap: imperatorese& de
ap. dilecti. Bal-cauſa nullitatis tractatur
coram eo qui pronũctiauit 2 coraʒ iudice
appellatõis. ut.l. carmelia pia2. l· quedam
mulierde accu.l.iiii.2 idern tenet bar. fa-
cit cõtra prox. V. ⸗
ultimuũ. Q uberð bocuiq fuit iſte· -
ſi.preter alleg atõnes ad diffinitiuam ubi-
5Sein fi. fatetur tamen qð ſequit᷑.ſ. Ieruarĩ
cõtrariũ·2 idem alb. gal.ð ap.v. ſed pone
queſtionẽ.Idem Gui:de ſuczʒ ubi de libel-
in cauſa ap. ubi cõſueuit etia dici ubi etiõ
tenet ꝙ p reelectio ñ preiudicat in hoc
caſu unde ſi proſecutus eſt ap. recire pote
rit ad nullitatemper.l ſi expreſſum. .de
ap.2 idem dico ſi non eſt proſecutus ſaluo

quod ſtatim dicã· ſzʒ prius dictuzʒ curia

Quidam tenent hoc

AN

N

ſeruatet ſic de mandato ſãctiſſimĩ patris

domĩ clementis pape.ini-ſepe ꝓnunctiaui
et adde quod noin pre ·.quiiã autẽ. In-
noun.no- de/ hoc extra de ap:dilecto.
hoc pred werat et ibi ſcripſi in ulti. glo-et
quia etiã de reſtitutõne predixerat dat re
miſſionẽ ſequentẽ quã ibi uide in glo. no-
libellum⸗ et de in inte.reſticonſtitutq
et ꝙ iude ap.poſſit pronunctiare ſenten
tiam eſſe nullam probat᷑ff/famhr.quedã
mulier. MI hoc intellige cũ proſeq tur ap
Pellansſi enim neglexit appellans 2 appel
latõne deſerta puta poſt annũ uult agere
de nullitate quod poteſt ut.S.dixi.2 patʒ
de ſen-excom.liced.li.vitunc nõ corã iu⸗
dice appellatõms ſed corã alias competẽti
ag it ut ſcripſi in pre:decrclicet.in glo.pe.
et terminos ibi poſui in ulti. glo:-de illo ·ſ.
qui ap· a ſententia qᷓua uxor eius fuerat ꝑ
alium euicſta et non fuit prolſecut qui ꝓ

pare poterit ſententiã eſſe nullã ibi uið

ac:tamen contra. ſuſficit emm ſi pronunc
tiet appellationẽ non ualere cum non eſt
loc ap.ut no.Cquando prouo.nõ eſt ne.
I⸗i. M uide quod de hoc dixi. 56 ut aut
ſuper. vſi. in iudice.
igit ommb et ex hiis que habes·ĩ.· . Pox·
poteſt ſententia im pugnari eſt etiã 2 alnis
modis lententia nulla. ut.ĩ de ap -·n. .

xvIII. LIn ſumma no- ꝙ cum ſententia

dicit᷑ iplio iure nulla ſine temporis prefini-
tõne ret ractari poteſt mſi loci uel fori cõ
ſuetudo aliud inducat. C. ad. I.cor. de fal-
ſicut.exdra de procuin noſtrain fi.quod
intellige:i- uiq; ad. x0. uel-el-an- ſecundu
ea que no·ĩ · 9· pro· V.in ſumma:2 ſe. Itẽ
de hoc poteſt cõtra eam perpetuo excipi
ſi eæ ea agatur:ar · ff· de exce p.doli.I.pure
8· fi nam o mnes excep· perpetue ſunt.pre
terꝗᷓ exceptio nõ nu:pe ut z non nu dot-
que dic.s.de excep· ꝭ. l·v.anormale ſi ue-
ro ſententia peti reſcindi per in integ re-
ſti dic ut.ĩ.·prov.·2 no.ꝙ 2c. Bai.ſen
tentia poteſt ferri ex ꝑemptorio et ex qua
ſi peremptorio ed expreſſa contumacjia ut
I.cres denunctões:Cquomõ 2 quando iu-
et ex motõne facta preſenti in iudicioe.
ti. l.ii.2 ex recurſu ſine licentia iudicis. ut
no.ff· de re iu.l.cõtumacia.et de exculſ.tu.
Iĩcire.5.ſcire:uide.ĩ.e. vſi . ubi apparet la
ta: ¶ Nota ꝙ iudex non debʒ nec poteſt
mandare executõni niſi id de quo ſibi con-

ſtat et liquet. C.de ſen·que ſine cer quan-⸗

ti.l.fi.in uerbo non liquidũ eſſe · et ·l. hoc
auterm.5· i. ibi conſtare liquereq; debetff.
quibus ex cauin poſſel.ea. et ſi ſec fit ip

J U Ex premiſſis

ſo iure nõ ualet ſecundũ bar. u no.p eu.ſ.
ſi pacto quo penã. C. de pac.nota uide I·c.
V. ſententia inſtrumẽtu eſſe liquidu2.
ſententia declaratoria. Sentetia qua ꝓ
nunctiat᷑ appellationẽ delertam eſt inter⸗
locutoria. quia eius cõtraria eſt interlocu
toria et cõtrariorù eadem eſt d iſciplina ut
no·in. c.ulti de ap.in cle.hec ratio fuit G.
duranti in ccupientes: de elec.li. vi. gle.
ſua:et quia ex ea non orit᷑ actio in factuʒ.
ut no·ft· de pac.l.tale pactũ.S.i.2 quia il-
ta ſencentia ſt abſolutoria ab obleruatõe
iudicii ergo interlocutoria. ff. de accuſa-I.
cum ticia et. l. harũſi ſerui. uenſecunduzʒ
bar.ſed Ia:bu:dicit ꝙ eſt diffinitiua. hinc
eſt ꝙ mimor eam no patit᷑ ut. C. quomõ2
quãdo Iu.l:ſi preſes:quaſi deſertam. tu dic
ꝙ interlocutoria per quã corroborat᷑ dif-
finiciua et habet effec tum d ffinitiue ſpe
cie tamen eſt inter locutoria 2 non deſide⸗
rat ſolempma. perſorã tamẽ requirit legi-
timã quã non habet minor indefenſo.C. ꝗ
Ga· tu.pol· l uniuerſis. per bar.no ¶ No
ta omne preceptũ iudicis qð facit c cãm
dicit᷑ interlocutoriano. in auten. de litig⸗
G ad excludendas in gloordi.- uide..?. .
interlocutoriarũ arbitratus nõ eſt ſenten-
tia nec interlocutoria nec diſftimtiuaſed ẽ
rmagis cõtractus: ut no.in autẽ. ut dif. iu
di. 6:i. in glo-ordi. (Sententia inſtrumẽ
tum eſſe liquũdu uel nõ liquidũ eſt interlo
cutoria. C. de ſenex peri: reci:l.fi:- uide ..
v.no/ꝙ iudex¶ Sentẽtia cõſeruatõnis
indempnitatis eſt d'ffinitiua. et ab ea ap-
pellatur. C. de ſen.lcum cox. C· de ſen/que
ſine certa q uan.l.n.bal.2 ualet abſq; certa
quantitate prolata. quia cõtinet intereſſe
tacite cõtractu.uide:ĩ. V. ſententia interlo
cutoria· et·ĩ de ap. v· ſuꝑ intereſſe. ¶ Sẽ
tentia ꝙ libellus procedat eſt interlocuto
ria·ff.ꝙ me cau · l. metũ.5. ſed qð pretor-
ff.de ap.l.cum ticia· appellatur tamen ab
ea ut ibi no· licet regulariter ante litis con
teſ. non appellat᷑. C. dæ ſentẽ.z interlo.l/.fi-
dii in.l:n. C. de epil.audi. ¶ Sententia de
claratoria alterius ſententie ut cum iudex
executõnis declarat p rimã ſententiã nõ Ii
quidam uel auget codempnationẽ qð põt
in acce ſſornis nõ in principali uidetur dif
fimtiua ſi petita ſit executio per libellum
ſecus ſi de plano officio iudicis nam primo
caſu deſideratur litis cõtelff.de peti·here.
Iiterum uemũt.ꝭ. idem recte z litis cõteſ
tadio expectat diffinitiuã. ſecundo calu ñ
2 iudex appellatois poſſit ſic ſentẽtiare
ſiue appellet reus ſiue actor.no/C. de ſen-

— en,

que ſine certa quãtilĩ·uĩde ·ĩ. e.· V. iude
executõnis et. . in caſibus. ¶ Sententia
declaratoria d ominii eſt diffinitia no ·ff⸗
de rei uen.l.qui reſtituere Idem in decla-

ratoria cõtractus uel obligatõnis· ſ de ar

bi:quid tamen. S.i.2. C. de ſen. que ſine cer
ta quan.liii.ſecundũ unã lec. ¶ ¶ Sententia
lata per errorem ualet ſed dat᷑ reſtitutio:
ff.quãdo ac.de pæcul.queſitũ.de confeſl·
fideicomiſſũ2 no. ad tre. Iſeruo inui-
to.é5. cum pretor.dic ĩn · l.peft· de ĩuſti · et
jur.per Guil. ¶ Sententia lata per obrep
tionẽ pet itõis ut quia quis petit debitum
ſolutũ ualet nõ reſcindit᷑ ni per appellatõ
nem.ff.manda.l.ſi fideicõmiiſor· ꝭ⸗in orn.
nibus. ſi uero per obreptionẽ probatõnis.
tunc ſi fert᷑ cotra ablſentem ex iuſta cauſa
eſt nulla iĩpſo iure. ſin autem contra preſẽ
tem uel còtumacé ualet ſed dat᷑ reſtitutõ
ſj.de iudi.lſi pretorſed hoc fallit quando
acta Ffalſificant᷑. quia tunc ipio iure nõ ua
let· ff·de fal.l.fi quis ob replerit · in uerbo
mil agit. nam qui hoc facit cauſam perdit-
ff. de iure fiſ-l-in fraudẽꝭquociens- Item
fallit in ſententia miſſionis in poſſeſ/que ẽ
ipſo iure nulla quia falſum debitũ execu-
tionẽ nõ meret᷑· I.i.·hec uerba.ff.ne uiĩs fi
at ei. ¶ Sequũtur quedã dicta extrauagã
tia cõferenxia ad mmateriã ſententiaru;-
¶ Sententia que non ualet ipſo iure non

reret᷑ executionẽ legis nec iudicis ff. fe

riis:l.ſi feriatis. nec trabit ſecum executio
nemff.de iniuſt.rup.l.ſi quis filio.S· ſi
quis.ſin autem ſententia re uera eſt aliqua
licet dicat᷑ nulla iſta petitõ nullitatis non
reſcindit pronũtiatu ſi qð eſt quia nõ cõ
currit petitõ cũ ueritate facti. et ideo ea
pendente banitus poſſet ĩpune offendi · ſe
eus in appellatonc que reſcindit pronũcti
acum eciarn in hiis in quibo ſente ntia tra
hitc ſecum executionẽ· C·ſi a non compeiu
di.l.fi.per glo.et Dy·ft. de acqui.poſſeſ.l
ni· S·ſi ſeruus.uideĩ·e·. an coraʒ iudice-
et. V. pendente tẽpore· ¶ Sentẽtia lata
a iudice ĩcompetẽti nõ meret᷑ executionẽ
quia non tenet qð fit ab eo nec qð fit corã
eo etiazʒ cõfeſſõ· C· ſia nõ comludi.l.fi.C.
ne de ſta.defunc.l.ſñi pater.de iudi at ſi cle
rici. et iudex incõpetens non poteſt ꝓce-
dere etiam ſuper notorio. l. magiſterie.C.
de iurt· om.iudiiĩbi dixi: uide. I· de ĩudic.
6 poſtremo. . ſed nunquid- et quĩcꝗd ab
eo dicit᷑ generare partem cõtra quẽ fit · ut
no. C. de decurion-l-militantibus- Ii.xX uid
ĩti. ofel.v.2 ꝓceſſ · et iĩdeo Iʒ ꝑ ſtatutũ
non poſſit opponi de nullitate ſentẽtie· ta-

men poteſt opponi de nullitate ĩuriſdicti
onis ut noin·ci.de ſequeſ.poſ.et fruc in
clein gloordi-et ideo clericus cõdempna
tus àa poteltate poteſt hoc opponere:2 qð

dicit᷑ de nullitate ratõne incõpetentie ideʒ

eſt quando ſententia eſſet nulla ratiõe er-

reris expreſſi in eaſed de errore uelato u?

alia nullitate ue ata nõ poteſt opponi C⸗
d edic.di:adCol.l.ii/dixi in.cpaſtorał/de
offi.delein addi/ad Inno.¶ Nota ꝙ quã
do ſententia fert᷑ ſuper principali capitulo

interlocutoria et appellat᷑ interim non po

teſt primus iudex procedere in aliquo Itẽ
no.ꝙ cõfirmans interlocutoriã nunꝗᷓ exe
quit᷑ ſed remittit ad primũ iudicẽ.ff. & mi
no-.l. intra utile tempus uide.ĩ· de cxec.ſẽ.
. iudex appellatõnis. ¶ Si iudex eſt de
legatus in proprietatis cauſa ſpecifice ui-

detur extendi ad poſſeſſoriũ qð ordinat᷑ ad

petitoriũ tanꝗᷓ preambulũſecus ſi non or
dmatur ad ipſum naʒ tunc nõ extenditur
niſi per uiam recõuentõnis uel cõtrarii iu
dicn.C.ſi a nõ compe:iudi:l.Ffi.C. de iudi⸗
l.nulli-de do- inter uiru.l.ſi marito· ¶ Sẽ
tentia lata in capitalibus cauſis ſtatizʒ tra-
hit ſecum ſuũ effectum.ut.lqui ultimo
de pems et.noiĩn.lfi.ſi a nõ compe. iudi.
ergo nõ expectato tempore appellandi po
teſt executõni mandari.C.de ap: l. aditos
ff.de ap.l.non tantu. hoc nõ eſt uerũ. niſi
in cõuicto ac cõfeſſo utraq; iſtarũ quali-
tatum.ſcõcurrente:C.quo⸗? ap.l.iinaʒ·ĩ.
tempus appellandi m eit innouandum ꝑ
iudicem mũſ periculũ ĩmineat ex mora ſt
de iniuſto rup:lſi quis filio:Sirritum ad
de quod no.ft.de accu.l.iudex. ſed per le-
gem bene poteſt innouari de infamibo-l⸗
Furci.j.i.ſed udices faciũt ꝙ renunctiant
omni defenſioniet ſic et iã appellatõi. C. de
termn.ap:l.fi·ſed certe hoc nõ precludit uiã
defenſiomi in capicalibus cauſis ff. de ap.I.
non tantũ et᷑ noffð pac.l. pactũ inter he
redem preſlumit᷑ tamen ex hoc ꝙ nolit ul
terius ſe defender̃.ar.noff.quibus ex cau-
rna.l.antepe. ¶ HSi iudex facit criminali-
ter executione contra ius tenet᷑ ·l. corne-
ff. ad.l.iuł.repe.li.·Fi·. ¶ Sententia ĩter
locutoria nõ meret᷑ executionẽ etiã ſi ſit la
ta ſuper dote.C. de ſen·ex perireci.lfet ſi
tu dicis dos eſt nomen uniuerſale ut no· ĩ
l. q dici᷑ de impenſis 2 in uniuerſalib ñ
exigit᷑ ſpecificatio in ſententia. Hdeo in.l.
qð dicitur.nõ dicit:s·ꝙ dos ſit uniuerſital
led ꝙ eſt nomen iuris 2 ciuile ſignificatuzʒ
habet dele.ii · l.menio.i. a me· ¶ C I udex
executõnis poteſt augere executionem in

3/9

X„

augmentis medii temporis tamẽ debʒ pri
mo declarare ea deberi et eorũ quantitateʒ
Cde ſen.que ſine certa quanti.l.i. ¶ ů Itezʒ
ubicunq; dubiũ orit᷑ ſuper ſentẽtia ibi de
bet decidere ſi eſt executor z iudex. ſecus
ſi executor ⁊ nõ iudex: Et no /ꝙ mer ex
ccutor dici᷑ duobus modis uno mõ merq
i abſq; iur iſdictõne et iſte non cognoſcit.
nec dicit᷑ grauare exequẽdo· ut no· Dy.ex
de reiĩun.qð quis mandato:2 ar· de apno
uit.ſecundo mõ dicit᷑ merus.i/abſqʒ cauſe
cognitõne:tunc ſi nemo cõtradicit ſentẽtie
uel cõtradicit ſententie refricando iam de
ciſa fi᷑ executio ſumaria repulla cõtradic
tõne de iudi.l.ſi pretor-Si uero cõtradic
tor opponit legit imas ðfenſiones debʒ pri
mo examinari caula contradictõmis- 2 de
inde pronũctiari exequendũ et exequi- ut
no:in.l.i.C.de ſen·que ſine certa quanti.in
executore gratie dic. ut no- in: ciudices. ð
offi. dele: in clem adde quod no- Inno. ð re
iudi:decetero.¶ An coram iudice et exe
cutore poſſit opponi exceptio nullitatt ui
detur ꝙ non C. S ordi:cogni. lfi2 hoc te
net Inno.de offi:dele: cum in iure. hoc ue
rum ſi prima facie ſententia ſit aliquanec
ſic in promptu ꝓbatio nullitatis. ſecus ſi
in prormptu offerat᷑ de re iudi:l.nn.6⸗ con
dempnatu 2 ibi per Dyet de iudi-lſi p-
tor.in fi.2. C.quando prouo/non eſt neceſ·
I.i⸗ ¶ An coram executore mixto. i. ipſo
pronunctiante uel eius ſuperiore nã infe-
rior uel par. nõ poteſt reſtituere· ff· de mi
no:l:minor autẽ magiſtratuspoſſie peti
reſtitutio in integꝑ contra ſententiã. dic
ꝙ ſic niſi fuerit ſententia principisff. de
ĩudi.l.ſi pretor.G:marcellus. C. de tranſac
lſi cauſa cognita.et de reſtiin inte· c.ſul⸗
citata. ¶ LAn ſententia e qua auget᷑ effec
txus dicat᷑ executio prime no:iĩn.lñi cuʒ eæ
cep.·ꝭ:in hacff.ꝙ me.cauſa:ꝙ ſic. proprie
autẽ nõ eſt executoria illa ſententia in cãu
illius glo-quua fert᷑ ſuper alio ꝗᷓ fuerit lata
ſententia prima:eſt ergo proſecutõ eiꝗ ſed
nõ formalis executio:ff. de ap· l.cũ ĩ una.
¶ An in cauſa executõis debeant dari di
latõnes dicit Inno:·ꝙ non . de ap·ex ratõne
accur dicit dant᷑ ſed breues de inoffi.te.l.
qui de inofficioſo.prima uera ubi nõ reꝗt᷑
quod dic ut no.de excep· cuʒ inter priorẽ
per Innoet per Cy.C·quoꝝ ap:l: ab exe-
cutõe:¶ An pronũct iatio de exequendo
dicat᷑ executio. uidet᷑ ꝙ ſic.ſ.uerbalis in cõ
trariũ noar.in.l.fi.ubi et apud quos nam
ab executõne nõ appellat᷑ a pronunctiatõe
ſic ut·l.ab execute:C.quoꝰ ap.non reſci

So·executio eſtar.noĩn d icto.ꝭ.h cc aut
acio nõ tamen mera et ideo nõ pote ſt fer
ri die feriata-ſccus in materia executonis.
ut extra de iudi:c.fi.in nouel que põt fie
ri niſi ſint diuine ferie tunc nõ poteſt fieri
niſi propter periculũ fuge:no/C. de feri.l.
fi. ¶ Sed an captura debitoris dic at exe-
cut io. Rndeo poti eſt citatio ꝗᷓ executio
ff. de in ius uo.l.pleriq; q patet quia po
teſt precedere ſententiã 2 ſeꝗC.quomodo
et quando:ĩul.conſentaneu/2.l.ĩ. C. ꝗ bo-
ce.pol.ſed executio debet ſubſequi nõ pre
Palterate precedere-l. mimis propere: Ex
oc ſequit᷑ ꝙ nullo tempore feriato poteſt
quis capi pro ciuili facto/quia eſt citatio
pro hibita.l.iĩ-ff.de fer. miſi ſt cata licẽtia
capiendi die ĩuridica- ſecundũ quoſdam et
bene. Sed de captura pignoris: dic ut no-
ff.de euictio.l.minorin prin. et dicit᷑ eſſe
potius remediũ pretoris ꝗᷓ executio/z non
derogæt᷑ ei per aliud remediũ ut.c. quomiã
frequẽter.S· fi· ut lite nõ cõtel.¶ Citatio
debet eſſe legitima ad hoc ut ſententia ua
leat. Item debet nuctius retuliſſe ad hoc
ut iudici ex actis cõſtet de cĩtat mõe·Nota
tñ tres eſſe pardes citatõnisſ. cõmiſſioneʒ
iudicis citant 2 reuelant nuũctii:credit᷑ nuc
tio publico ed iurato alii dicunt credi q ci
tatoe non de cõmiſſione.C·de exhiben.re-
18.1. fi per Cy. Si autẽ nunctius dicit ego
citaui talem 2 ipſe dixit nolo uenir̃ an cre
dat᷑ nunctio ꝙ ille ſic dixerit uidet᷑ ꝙ non
ar.no:de ſenten. ex.C.uenerabilib/9. ſec-
li.vi. ¶ An poſſit quis capi perſonaliter ñ
precedente cõtumacia uidet᷑ ꝙ ſic· fj.de in
ius uo.l-pleriq;. cũl.ſe. in contrariũ quia
lex exigit contumaciãC. quomõ 2 quãdo
iu.l.coſentaneu ·ad.l. ĩuł. pecu. cũ eo.C.
qui bo.cede.pol.li.que in frau/credi.l.fi.
in fi:nam ſi res non poteſt capi niſi ex con
tumacia-C. de hus qui ad eccle- confugi.I.
preſenti:· ſed ſi hoc ergo nec perſona.
¶ Non debet incipi ab executõne de ex-
ecurei iudi-l. nimns propere de re iudhſñ.
cum nulla.C.de pac.l.ſi pacto: quo penã 2
ideo non procedit talis ſibellus peto debi-
torem meu cogi ad ſoluendũ mihi miſi pe
tã euũ odempnar ꝗa petit᷑ executõ ſine ſnĩa
ſecũdũ bar · Sed tu dic ꝙ petẽdo conſequẽſ
uideor petere antecedes· ut.l. ſi non cog-
mitio.C. ſi cõtra ius uel uti:pub:2 ar-C. de
fideil.ꝗᷓuis ſimpliciter. de acqui.here·
I.illud. preterea nomine cõpulſionis etiam
pronunctiatõ intelligi᷑ de ueninſpꝛ. l i.6.
ex hoc et omnis libellus eſt tollerandus
ſi poſſibile ẽ de iudic. exammmata ꝑ Inno.

1
.

ſuppletur ergo libellus circa concluſionez
2 circa mediu 2 narrationẽ. l'omnes que ĩ
fi. ¶ Cõtra fugitiuũ autẽ incipit᷑ a cap-
tura 2 ab executõe ff· que in frau credil-
ait pretor·5.ſi debitorem Item ex pacto-
ff·de openo.nunc.l.de pupillo⸗§. memiſ-
ſe.2 predicta de fugitiuo locum habẽt ſi-
ue fugiat cum re mea ſiue cum re mihi de
bita tũc capio ut aufferã rẽ. ut no i· l.
tat. ff. ꝙ me cauſa. et idem hi fugjat ſine
re fialiter mii cõlulere non polſum capi
am eum Zͤ ludici preſentabo · ·i· C. ubi ꝗs
de curia uide. 5. de cita. . citatio rei-Itez
contra fideiuſſorẽ iudicatum ſolui quia iſ
te accedat executõi.2 ſe ſubmittit ei ut fi
at executio- Nã licet ſententia n ſit lata ꝗ
eum tamen nõ patit᷑ executonẽ· C· de uſu
rei iudi ·l. Fi. in fi:dic ut ibi no ·z una lex
ponit ſingularẽ rationẽ que talis eſt.I. ꝗa
taiis contractus fact apud acta equ'pa-
rat confeſſioni in iudicio facte 2 mandat
executõni tanꝗᷓ confeſſio iudicialis ita di-
cit textus. ff.de pat.Itale pactũ · · qui ꝓ-
uocauit et eſt noua ratio: ad ideʒ facit/ C.
de teſta.l. ommu. ubi dicit ꝙ teſtamentũ
factum corã principe uel apud acta alte-
rius iudicis habet vim teſtamenti publi
cati 2 inſinuanti quia fit de actis ſiue fiat
aput acta ſiue ante factum redigatur in
actis. 2 hoc uerũ in eo fide iuſſor̃ iudicatuũ
ſolui qui fideiubet aput acta contra eum
procedit᷑ e ais et ſic ex liquido notorio
ucdici ut iudici. Sin autem in contractu
ego fideiubeo pro ticio et promitto ꝓ eo
iudicatũ ſolui.-iſta fideiuſſio nõ eſt iudici
alis notoria iudici ut iudici: et ideo ticio
odermnato n fiet executio in me·ſed ex ſti
pulatu cõueniendus ſum quia magis lum
Fideiuſſor cõtractus ꝗᷓ iudicii ff-de iureiu
ran.l. duobus.5 qui iure-et ſi diceres con-
tra adiecta in promiſſione clauſula de iu-
dicato ſoluendo ſemper eſſet executio pa
rata in fideiuſſorem tam realis ꝗᷓ perſonał
reo condernpꝓnato et eſſed noua bona cau
tela: tamen caue 2 nõ facias poni quia inu
ſitata generant ſuſpicionẽ falſitatis in in-
ſtrumentis ut no in. l. vii ff· de condi· in/
ſtru.porro in f ideiuſſorem de iudicio ſil-
ti nõ fit executio condempnatõnis f· fi
deiul.l. grece· ·2 Poſt liteʒ. ſed bene fit ex
ecutio in hoc ꝙ ſiſtat ff· de in ius uo·l· eu
pro quo·l.ulq; ad ſententi non poſt· q ẽ

notanduũ-2 uide quod no-de uer- ob·l.· cõti

nuus.5.cum quis per Dy- ¶Item in ſe⸗
queſtris 2 inhibitõnibus procedit ex ordi
nern fl· de lege cormiſſarial. fi· ¶ ILtezʒ no.

ꝙ ubi inordinał᷑e proceditur non ualet te S/

nuta dicta.l.i.2 in c.propoſuit.de cõceſſ̃.
preben: per Inno.C.cõrm.E epi.l.interlocu
tio. uide·S de primo? ſecũdo decreto · V·
non ualet. et I. eo/ſi tenuta datur · ¶ Fide
iuſſor acceptus de iudicato ſoluendo habzʒ
paratã executionẽ ſecus in promiſſiõe reĩ
principalis 2 in ypothecaria data ypothe-
ca. C.de execurei iudi.l.ii.ff.de minori.l.
minor-xvan. cui fideicommiſſis-Na-
tura acceſſorũ eſt natura illius ſatiſdatõis
ne lites ex litibus oriant᷑ ut. l/terminato-
no.C.de fruc:et litis expen. ¶ Secunduʒ
decretũ eſt interlocutoria-ut noC. de hiis
qui ad eccle:confu.l.preſenti §S‚ſuper hoc
per gloor/et per Cy in. ſi minor· & bo.
auctiudi.pol:et ideo ex eo non orit᷑ actio
if em ſʒ oſtin iudicis.ſʒ bñ orit᷑ actio ĩ fac
tum nò ex decreto ſed ex illo edicto ne uis
fiat ei contra turbantẽ f-. eo:I. ſi quis miſ
[um. f.ſi quis ius dicen.l. ĩ. ·fi cuzʒ ſy.
C Secundũuũ decretu non poteſt interponi
mñ precedentibo banimentis ſi quis uelit
rem emere:d.l.ordoet iſtud eſt uerũ ubi
deſideratur ecuſſio:ſ.an reperiat᷑ emptor-
ſecus in cauſa noxali et dampni infecti-
no-in l. iubere cauere: ¶ An qui habuit
tempus quadrimeſtre patiat᷑ primuũ2 ſe-
cundũ decretuzʒ ĩmediate glo: innuit ꝙ ſic
ſecus ſi e interlocutoria-i:ante ſententiaʒ
ſir ueniendu ad ſecunduũ decretũ cũ ibi nul
la dilatio preceſſerit/ut no in. I. Fi. C. de cx
ecurei iudi.tu dic ꝙ ſemper aliqd ſpaciũ
dandũ eſte:lan uerbo diu.qd eſt arbitra
ri et iudexæ dabit minus tempus ei ꝗ ha-
buit aliam dilationẽe ꝙ nõ habenti facit
quod no de conſti: pe·l.promiſſor. per G.
et in hoc ſeruabunt᷑ ſtatuta illius loci ut
no.in.l. Ffi C. de iur̃ do impetra- (Si te
nuta datur in re quã poſſides que eſt tici.
Ticius poteſt impedire proceſſũ nõ tamẽ
contradicendo cõſequi poſſeſſionẽ quia re
cuperare tenutã concedit᷑ reo-led ticius nõ
eſt reus nec eſt tenuta accepta ſibi impe-
dit ergo ſecũdũ decretũ ſed nõ recuꝑat te-
nuram quia nec eam amiſit. de re iudi.l-a
diuo pio:5·ſi ſuper ſecundũ fran: ac. Sed ſi
poſſeſſor eſt paſſo miſſ lonẽ deſtruit ex to
to tenutam annullat eam.l.i·6/ſi quisiõ
ne uis fiat ei-per Iano. ¶ ( In uno et eodẽ
libello nõ poſſum agere contra plures. niſi
fint conſortes eiuldeʒ facti uł criminis et
per conſequens ſint coniortes euſdem litis
narm ſi non ſunt cõſortes eiuldem litis re-
cipere libellum per ſe nec uarie cauſe per

miſceri nec ſï tractari ſi tñ re tollerauit

iure 146 *ν*½
—

talem libellum etiã ius tollerat et lata ſen
tentia executõnẽ meret᷑· C. ſi plures una ſẽ
tẽ. I-i.C. ſi reus uel accuſa.l.ide accuſat.
I. ſi quis homicidii. cũ ſy no· q Nõ ualz
ſententia lata tempore feriat o ob melſſes
tellige tamen ꝙ nunꝗᷓ ſunt ferie meſſum
niſi fint indicte a iudice uel ſtatuto ſecun
dum locorũ conſuetudinẽ. ff. de fernis.l. pſi
des.f.ac.et ĩdeo licet oliue ſint in fructu n
tamen tẽpora quibus colligunt᷑ oliue ſũt
Ferie quia non ſunt indicte Iteʒ ſi per ſta
tutum ſint ferie meſſiũ toto menſe iulii.2
Hropter pluuias ſunt meſſes dilate ad mẽ-
ſem auguſti nõ tamen erunt ferie de men
ſe auguſti quia pro eo tempore indicte nñ
ſunt.unde tunc lata ſententia tenet et exe
quenda eſtf. ¶ Procuratori petenti exe-
cutionẽ ſententie opponit᷑ xceptio procu
ratoria quã excipiens uult ꝓbare ꝑ teſtes
quos non habet in promptu an poſſit ui-
detur ꝙ non:arff. ad exiben.l. iuł.ꝭ. ibidẽ
