batio. Ad primũ Aſum allegabat Acur.
ibi otrium del. C. qui numero tute li. m
Fi. Ad idem e& de elec innotuit. . młta
emim ſolet dici. v· um corpꝑis ꝓceccre in
ꝓbationibus in excuſatiombus non ut ĩ
contrarns:. et hoc ibi placet Alex- uł ut di
cit ibi Iac· de belqñ unu per ſe ſufficit eñ
reliqua iuuant. S ed hec ſoro non dgruit

Prin. uerſus inquãtum dicit que nõ ꝓſunt

ſingula.⁊c. ꝓpter qð dici poteſt ex quali-
tate fatoꝝ et circumſtanciis id &rbixra-
ri debere an pluralitas iudicioy per E nõᷣ
ſufficientiũ moueat iudic animu ad eſtc2
umus ſuſficientis nec ne debet autẽ iudes
in iſtis que ſunt fic cedunt in arbixramen
tum factur eſſe circumſpe ctus ex d te-
ſti.preterea ut ibi ſcripſi poſt Oſti- in gl.
penult. ibi etiam glo ult.b. uenit ſupiorẽ
Vſum. 5 Ex de ſuc: ab inte.cum &;ſcus

C. li. x. de g ver cen. cum lcimus- in pri.

ꝓbat ergo ſcdðᷣm Vbercum uno teſte ſi
cum iuramento ſicut et alp. dr de uno te-
ſte cum iuramento hĩta dſideratione qua
litatis rei et ꝑſone ut C. S rebo creactori-
ergo ex predicta.l.inſtr̃a·uidetur ꝙ ſi nũ
mularius ſeu campſor nr̃i tempor cuius
ſcriptura non eſt pu blica d priuata ut
dixi· Dicit in ſcriptura ſua die tali mutu
aui centum tali pſumet p ſcriptura eum
adrriculo umus teſtis uel ſacram ẽti hita
diſtinctione cui debeas deferri ꝗuio id du
rum uideatur .· 1-Et Cynus in pre-l. in
ſtra/reprobat illud diatu ſcdm Pe dicena
ꝙ ibi adminicu la dicunt᷑ depoſiciones te-
ſtium inſcriptoꝝ ſẽd et G uidet᷑ duj quia
ſine criptura ſufficeret depoſitio pluriuzg
teſtium.Item exemplo qð ponit glonon
placet multis dũ exẽplificat in eo qui ſẽp
ſir debeo tibi x quia contra ſeribentem
ſuſficeret ꝓpria ſcriptura ſme t/ ſtibus · ſʒ

ipe intelligit non ſufficere ex defectu cãe
et. licer hoc ſit uerum ꝙ ofeſſio ea iudici

um ſine expᷣſſione cãe non ꝓbat debitum.
C.de non nu.pec.l.generałr.etx· ſt. de ꝓba.
curmnde indebito · fi. non uidet᷑ ñ lex il-
la expſſionẽ cãe uccare admĩcula: ut ibi ꝑ
CyGuide ſucintelligit illa.l.in priuata
ſcripturã crecitoꝝ ex libꝝ rõnis de libris
hiis dicit ꝓpterea que de illis OxiScO 5:

Dominus me legebat illã in priuata Fp
tura facta a tertio ntra ᷑tium uel ꝓ tertõ
que non ꝓbat ſcm eũ.ſed facit iudicium
Taco.de bel.ponit in ſoł'one ↄtrariox codi
cis quãdã ikinſtion⸗ quã ibi ſcripta ꝑ te
uideas. Bal. An creda᷑ pro ſe ſeripture
rõmbus mercator cum ſuffragio alicuig
indien dic ꝙ n. ut nõ.ff.de eden.l.quecaʒ
6.numularios ar· otra.f.depo.l.publia.6-
fi.ſed ibi pars ꝓbauit il lam ſcripturã ac-

ceptando las.ff.de maced.l.ſi filius.uł ib

n poterãt capła ſeꝑari. ¶ Inſumma er
go nõ. ꝙ ſi ſcriptura priuata inducit᷑ otra
eum qui illam fecit nec ipᷣe neget ſe illarn
feciſſe ei ſtatur.ut in pre.l.publia:et.ĩ.·
prox·niſi in mutuo ubi het excipiẽs bien
nium anꝗᷓ ualeat. C. eo.tiin otractibus·
rin. Si uero negat eſſe ſuam hoc ꝓbari o
portex ſed et ſi de alio inſtr̃o dicit᷑ ꝙ aligꝗs
allud fecerit ſi neget᷑ illum feciſſe id ip̃ᷣm
bari eportet. Sr uero certũ fit per ſigillu
E alio mõ ſuã eẽ ſcripturã dicæt᷑ t ei n eẽ ẽ
dẽdũ tũc ei ẽdendũ non eſt mſi ſit tabellio
uel niſi ſit de dſuetudine introductũ ꝙ ei
credat᷑ miſi a cau quia actis cuiuſſibz iudi-
cis credit᷑ ut ex ce ꝓba.qmm ↄtra ſed papã
H.Quod uide in ſe.i. hoc.eoO-di: in ulci-
collump. V.Pic etiam. 5- (Illud etiam
nõ·ꝙ; ꝓprie le piudicant ſcriberi licʒ ſint
priuata ſcriptura ut e? de tranſac. quãto
in prin: in parte deciſa et in prel/publia-
6fi . de pig. l.penult.i.q/vii. quotiens
x.: :i- uidua:A*νi-q:i-omés femine- ſcp
tura emm ꝓpria piudicat ſcribenti.C.ð n
nu:pec:generali.cum preconcor. in tin-
; ſi eam abnegauerit ex duictus ſit ſuam
eſſe odempnabit᷑ in duplũ quãtitatie ꝗᷓ a
gitur utC.eauten ↄtra ꝙ ꝓpriã ar-otra
C. de ꝓbatio:non epłis· ex.lexemplo:ſol⸗
ue ſcm diſtincli poſitã.S. . priuatorũ-
et circa epłas abntuu uide iura que indu-
cuntur circa nunciu·i. inſtr̃oꝝ g& ĩ prin-
¶ Hoc quoqʒ nõdignum eſt ꝙ in ꝓuin
cns ubi non eſt uſus cabellion mulcum
operat᷑ſuetudo quo ad hoc utrum creda
tur alicui ſcripture uel non-e de fide in-
ſtr̃orum cum dilectus.et de ꝓbati:qin ꝗᷣ
xvi⸗ q· iii. . poteſt. ii. circa medium.e de
offic ordi.paſtoralis. in fi-æi: di-in hiis re
bus.et.c.lue ſancta.lxxvi.diſ.utinam. de
conſe.di.lili:de ᷑na. xvniq: ii. ſruicium:
e& de conſuet᷑. ex litceris et· S-de probat i-
5. fi M. x. Bal. Conſuetudo dat auétorita
tern ſcribendi ex creditur etiam non tabel
lioni quod eſt notandum de eden.lquedãꝗ
6 numularios-in glo- .

=
„

ℳ

ESTAT Videre quibus in
ſtrumẽtis fides adhibet᷑ 2 quã
ta. M An per inſt̃m ꝓbetur
rimen uide qo: ſuper regła.lp

Et quidem ſolis publicis uel aho mõ
autenticatis quod dic ut:S. 9 prX priua

tis quoq; creditur in caſibus in: e.-dictis

Creditur aut publico ſine aliquo alio ad-
mimculo dumodo illud inſtẽm apparcat
ſine cancellatura uel uicupatura uel in no
uatione prĩe figure uel raſura que poſſint
ſuſpitionẽ inducere nec ſit deletu uel aboli
tumIn auten: de fide inſttẽob:ſi uero mo
riatur ex co. ex litter-ec. C. inter dilectos
et de cri.fal.licet. C.de edic:diui adri. toł.
I.Fi. 9. i. C. de teſti. ſi unulex de religido-
cum uenerabilis 9.: ſed pars. C. de teſta.l.
penult.ex de priuił.cum olim:iet.iiet.ĩ
Inſtr̃m. . Irem excipitur ꝙ eſt uitu-
peratum.Eſt aũt ſuſpecta raſura in aãno-
tatione indictionis. ut eæ de fide inſtr̃o-
inter.S:ſe d contra.ct.ar.ff. quemadmodu
teapi. l. ii. C. de contrahen.ſtipł.l.penłt.
uel tꝑis:e de religio-o-cum uenerabi.
uel in nomimbus udicum twel rei uel ac-
torum- uel in data uel in nomine lcci uel ĩ
narratione iuris- uel in remotione appellõ
nis uel in coactione teſtium- uel in aſſig-
natiõe termini:2 in pluribus aliis que iu
dex circumſpectus attendet ut ex⸗ eo- ex
lIris- ex de Rpt's: olim- Sed et ſi cõtra has
ſuſ pitiones appareant alique in contrariũ
eas iudex attendet: magis aut uidetur in-
ſtrm ſuſpectũ ꝓpter raſurã ꝗᷓ ꝓpter con-
ſumptionẽ ſcdᷣm papam.· · Vt ſcripſi
poſt eumeo.Cĩnter dilectos/ſuper gl. cõ
ſumpto.5· Et breuit᷑ creditur inſtro dũ
modo non ſit appoſitu alicui de illis uicns
uel defectib que ſunt.ĩ. ·prox. Si autez
apparet uituperatũ uel raſum uel cãcella
tum uel ſuſpectu aliquo de illis modis uel
hmõi oportet ĩducentẽ illud ꝓbare uerita
tem qð ſi non fecerit pſumitur falſari et
punitur. C. de teſti iubemus. Calũpnioſa
enim ſcriptura uim in iudicio obtinere n
debet ff. de fide inſtr̃o.l.ni. . Scdʒ. L.
ubi.8. V. ſoł publicis. . Licet ſit ar.t.

ex:· . tertio. A1I.⸗ Si intendit allegare capi

tulum qð incipiat tertio B non eſt ſe iſta
HRica. Si uero allegare intendit decre.terti
am iſtius tituli dic ut ibi nõ in glo- . 1.5
Hoc intellige ꝓut nõ:S. 6. breuiter. . et
nõ: qꝙ. ¶ Sr uero non apparet ſuſpectum
incumbit probatio accuſanti .viq- ulti-
actor·C/de accufᷣ/qui accuſare.et hoc cuzʒ

malus.li. vi.et uide.ĩ. V. ſed ſi aln an fine.

ciurliter agitur de fłonam ſi criminali’̃.

utq; incubit ꝓbatio ut. C. ad. I. cor. de fal
ſis.ubi. ¶ Sed quero quot teſtes iudi⸗
cent inſtr̃o:Odoff.et Ber. . In decrei
ĩ:de ꝓbat᷑.in ult.gloet in decre:cum Io-
eo· ti· in glo:et ita. · Dicunt ꝙ auctori-⸗

tas tabellionis equupollet duobus teſtibꝗ
ut e de ꝓbatio:qm otra.2.· ff. de teſta.do
młcius labeo-C.de fide inſtr̃o- in exercen

dis. Iicet alibi uideatur ꝙ tribus. ut. xvi-
q·ii.S/poteſt. u. V·is autẽ. et albi ꝙ umi
us. C. qui tefa. poſſ.Pac olultiſſima: 6: ſed
quia:et:ii.q/liili.G.i.ex & teſti.m om Er-⸗
go patet᷑ ꝙ: niaut.v. ſiue inſcripti ſiue a
lii tm uincent inſtẽ̃m.Dicit aut Odof.ꝙ;
ↄſideranda eſt natura cõtractus in inſtro
otenti.ut ſi fit teſtm in quo ſunt.vii.teſ-

tes neceſſarii. uel codicillus in quovreꝗ-
runtur.tunc enim neceſſe eſt ꝙ inſtt̃m ꝑ

totidem et per duos ampli reprobet᷑ uel
etiam per płes ubi aliqui ꝓ ipo inſtr̃o de
pPonunt ut.ff.de pig ot ra . qui duo ꝓdu
cantur otra tabelhonẽ cum ꝓpter aucto⸗
ritatem tabellionis credatur teſtibo iſcp
tis et hoc ſi ſint mortui de quo dic ut ff.
de teſta. hr̃des palamet plenius hoc ꝓſe-
quere ꝓut nõ.ſcᷣm papam ex de fide in-
ſtro:cum Iohes.· ibi ſcripſiĩ g· mag.
que incipit. Dixit hic Inno:circa figlo.
et ut ibi ſcripſi et ſuper glo.⁊= ita teneo cũ
Inno.inſtr̃m reprobari poſſe per duos te-
ſtes qð latis efficaciter ibi ꝓbo. Vnde ibi
uideas ubi etiã omnẽ opimonẽ inuemes-
Et p̃dicta diſtinctio Odoff pay ualet cũ
ctiam fides inſcriptionis teſtiũ pẽdeat ab
aitoritate nõru ibi ĩtelliges ꝓcederzʒ .n.
ubi teſtes ſubleripſiſſent. Bal.Nota ꝙ ĩ
ſtrẽ̃m hẽt uim tot teſtiũ quot ſunt de ſba
illius inſtri et non reprobæt᷑ mſi per toti
derm ſcdᷣm Odoff:adde ꝙ; interdu otra in
ſtrm obicitur defectus cãe int᷑dũ defect
ſollẽpnitatis interdũ defcus erroris. inter
dum uicium fłpitatis. Primus defectꝓ
batur per modum traditu. in. I. generayr
.·de non nu⸗pec.ſ.ſi cã ſit expᷣſſa in inſtt̃o
Si autem cã non eſt expſſa ſi inſtẽm eſt Ii
beratorium et ualet.ff. de pac.l.tale pẽm
Si eſt obligatoriũ tunc non eſt efficax de
doli ex:l. iii.: circa. fallit in caibus in ꝗ⸗
bus pᷣſumitur donatio ꝓpter ingenti uel
ſimilia merita uel ꝓpter qualitatẽ ꝑſona⸗
ff. de opiſ.li. I.campanus. de dona.int᷑ ui.2
uxo.lſi ſeruns.de donat᷑.l.filius.etl.acq
Iius:cuim ſimił. Scdo cãu int᷑dum oppõi
tur defectus ſollempnitatis negocũ tunc
duo teſtes ſufficiunt /ff/ð pac.l iuriſgen

——

NN.

As

6.quod fere. Interduũ defeus ſollpmitatis

ſcripture tunc ſi eſt defectus latens puta

quia umus teſt s erat frruue hoc probatur

duobus teſtibus fd er aduerſo põt ꝓbari
duobus teſtibus ꝙ pro libero omumit᷑ hẽ
batur.C. de teſta.l.illa. Tertio cãu error
debet ꝓbari per tot teſtes quot ſunt ð eſ-
ſentia actus uł nõ.fj. dele.ii.l. cum ꝓpone
retur. Quarto cãu ſaltem tres deſtes reꝗj
runtur quia tabellio eſt pro uno et duos
ad minus. hẽt inſtẽ̃m ergo et eotra toti-
dem.ut nõ- inſti:de inuti.ſtipł. s. Item *o
boruzʒ. Sed Nicolde matadicit duos ſuf
ficere teſtes dtra uocem mortuã eligendã
quia perſona infringi᷑ ut ei non credatur
ar. ſ.de eden.l.ſi quis exGS:illoſicut indi-
recte per duos reprobatur. Cde contra ̃.
et omitſtipł.l.optimam. Nec eſt rõ dꝛo
ſitatis quare duo magis ꝓbant indirce ꝗᷓ

directe nec lex aliqua hoc dicit. Sed gloſa

podeſt intelligi qñ inſtẽm fulcitur agmĩ⸗
culo uiue uocis duorum teſtiũ pponde-
rat enim eoꝝ dictum cum tabellione duo
hus otrariis teſtibus ꝓpter pſumptioneʒ
ſumptam ex perſona tabellionis facit & fi
de inſtr̃o:c. cum Ioes. per Inmnoct.21·
ſẽd pone pducitur.et uide qd nõ.C. ꝗ teſ-
Fa.pol.l.hac oſultiſſima..fi-SEt nõ.
AVIſte.v.eſt ad lr̃am In fi pre ult.glo-
in decre.tertioet uid qð ſuper ea dixi.
ꝙ otra inſtẽ̃m qntũcunq; publicũ teſtes
admittuntur ꝓut expſſe hẽtur ex de fis
inſtr̃o·cum Iohannes:ext de pᷣſcrip·ad au
dientia. C. de ꝓbat᷑. cum precum.niſi in ca
ſibus. Primus eſt quia otra inuentarium
publicum non recipiutur.C. arbi-Ctu:l.fi.
Scãqus eſt ſi mulier ofeſſa ſit ſẽ recepiſſe pe
cuniam pro interceſſione ut fidei ubered.

æt hoc in inſtr̃o ntineatur. tunc enim te-

ſtes inſtr̃o nõ poſſunt obici.ut.C.ad ueł.
antiqua. M· Ratio ibi nõt. in. iii. glo. F·
LSed pone ꝓducitur aliqð inſtt̃m ſuꝑa
liquo ocractu opponit᷑ aliquẽ otrahentiuqʒ
alibi fuiſſe tꝑe otractus. et ꝓpbatur hoc ꝑ
duos teſtes queritur an ſufficiãt. et dicit
Aʒ0· ꝙ ſic.ar.ff/de teſti:ubi numerus. et
niii:q:iii.v. ubi numerusſed otra.nam in
ſtr̃m equipollet duobus teſtibus. ut·S.g
uidetur in dubio ei ſtandum ut.S. ð ꝓba-

5. uidendu. . ni: et. V. qnto. Sed ipe Ben

det ꝙ teſtes non dicunt hoc directe ↄtra
inſtrm ſed per obliquuũ.ſd ſi directe ò illð
dicerent tunc plures ꝗᷓ duo requirẽtur ut
uincerent ſcripturãff. de teſti.l.ini. ibi ał.
numerus.2c. ¶ Qund ſi unum inſtr̃m di
cit aliquem fuuſſe rome tali die aliud dicit

eum fuiſſe Narboñeadem die dic ut.ĩ. ꝭ.
prox· V. Item opponitur otra inſtẽ̃m ꝙ
per alam.(¶ H Sed quid ſi ꝓdueitur aliqð ĩ
ſtrm in iudicio quod dicit᷑ eſſe factum in
longinqua regione nec ofic ientis aliqua no
ticia hetur.ſuper hoc diſtingue-nam aut
illa apparet in publica forma aut eſt pri-
uata ſcriptura ſi quidem apparet in publi
ca forma uidetur ꝙ non ſit ei credendum
nam nõ. teſtã et ueriſſima documẽta de-
bẽt p̃ſtari. ut.C. udᷣ ð cri:agiop.l.iiin fi-
et ignotis ſigillis non creditur n iſ eis fis
per aliquos qui ea nouerint imponat?᷑· eet᷑
de ci peregri.c.i.et. ii: et.S·de ꝓpcuxl· 9rõe
autem forme.. i. Sepe emm culogia ex
mala f ide ſcribunt᷑.ſt. de cuſtos. et exhi.
reo/diuo. Sed dic ꝙ exquo in publica for-
ma apparet ofectum non uiciatũ nec ali
qua parte ſui abolitum nec ſuſpetũ quia
tunc aliud eſſet ut.ff.de fide inſtr̃o:l.ii.z=
E. de edic.diui.adri.toł.l.fi. s.i. bñ ſibi ple
na fides hẽtur abſq; alio admculo ut ꝓba
tur. C. quemadimnodum te aꝑi-l. ni C. de
batio:cum pᷣcibus.Inſti-de inuti/ſtipuł.
5. Iteʒ uerboru. ibi ommirnõ eſſe credẽdas
26. ubi de hoc et.: ſi ſcriptumet Inſti.S
fideiuſf..fi. In auten.de inſtru:cau.z fi.
de Soportet autem et· s· ſequen. ubi de B
colł.vi.pᷣſumitur eniʒ pro ꝓc ucente ꝙ ſit
memor ke ſalutis ut.I·q:viiſanccimus2
pro tabellione ꝙ uera ſcripſerit ut ex d p
ſcripad audientiã maxime auũt ꝓ inſtr̃o pᷣ
ſumitur ubi otinet ſignum tabellionis et
ſubſcriptionẽ ut in auten de inſtru:cau.
et fide.s:ſed et ſi inſtra.colł.vi et.ĩ. ꝭin-
ſtr̃m. v. Item ꝙ non eſt ſignatu. nec ob.
ꝙ quiſq; poteſt ſi'em ofingere ſcripturazʒ
quia multipłr dicentis f?itas recoõuincere
tur.in auten: eo.ti.S.ſi tñ quiſꝗ fyitas in
fi.ꝭ.ed.ar.ad iĩdemff.& offi.preto.barbari
us.iii:q:vii.btria.in prin- ſtabitur ergo
ei niſi qui ↄtra illud obicit.qð obicit ꝓbet
ut.C.de ꝓbati:ſciant.etC.de dtrrahen·et
ↄmit.ſtipł.l.optimã. .ſanccimus.et de
fide inſtrol.ni.et hoc dicunt multi. et B
tenet Aʒ· ꝓut nõ.in ſumauten. A1â1-Cir
ca mediũ.v.ſed quid ſi ꝓferatur de ꝗtuor
opiniomibuscirca hoc mentioneʒ feci eæ
eo.ti.C.i.ad fi:i.collump:et ð hiĩs uið cy
C.eo·tĩi:oↄꝑatĩones in qõ.pe:et Iaci.de bel
in autxen: eoti·ꝭ ſed et ſi inſtr̃a.in fin. ·

Alii dicunt contranſi oſtet illum in fſua
ꝓuincia officiũ exercere Ego uero diſtin-

guo: naʒ aut ꝓducens ẽ legalis 2 fi digna
pſona et bone fame quo cau cca obtinẽt
Conſulo tñ ut et tunc iudex maxĩe ꝑte ꝗᷣ

. — N

„8 67l1, U * 44* A

2e-

quam ꝓducitur abñte facĩat ꝓducentem
iurare ꝙ inſtr̃m uerum eſt et a ꝑlona pu
blica ofectumar.in pre..ſi tñ quiſꝗᷓ.·2. e.
C.: ſi uero moriãta,6 ſi ο nil ali ſi uero
Ps prs ſit 2 negzg eũ tabelliõeʒ eẽ ꝗ ofec ꝓ-
babit tunc ꝓducens ꝓut nõ.i. X. et ſcias-
et. V. illud auũt. aut eſt ꝑſona ſuſpecta. et
quie dſueuit uti fPis inſtris ut tunc ei non
credatur niſi fides imponat᷑. ut in concor.
que ſunt.ĩ. . Inſtr̃m ergo ꝓpe finem. ⸗
Item opponitur ꝙ tabellio-nam ex perſo

ms hominũ didcta penſant᷑C.ſi quis impa.

ma.lI.-una. in fi. Bal. Inſtr̃m tabellionis
ignoti non ꝓbat tn pro inſtris multũ an-
tiquis pſumtur. fr. de ꝓbatio. lI. cenſus-re
cipit etiã ꝓpductio admiculũ ex ꝑſona ꝓ du
centĩs quna pro hoĩe legali pſumitur ut B
per Guil. facit.C.ce pbat᷑.l.iubemus..
HPorro ſi ſit priuata ſcriptura producẽti ñ
prodeſt ſed contra cũ fidẽ facit ſi in ea cã
aliqua ſit inſerta. in auten iuſiurã. q& a mo
ri⸗pr̃a:.i:C.de non nu.pe. generałr. quod
dic ut. S.6. prox- ( Quanta. 1 Incipi-
unt uerba an. ubi. S. V. ſequitur quan
ta ſẽd multa meponunt᷑. · Aut fides in-
ſtr̃is in cauſis ccidendis adhibeat᷑ quare 2
eſt dicenda ꝙ tanta quanta duobus P' plu
ribus teſtibus parẽ enim uim hñt in ex-
ercendis lit ibus inſtra et teſtes- ut. C. d fi
de inſtro. in cxercencdlie: ex eo:ti. cuʒ Io.
: porro.C. Ge rei uen.iudicia. C. qui po-ĩn
S ha.ſcripturas ex de probat᷑qim otra.
Vnde ſi una pars pro ſe inducit publicum
inſtrm altera uero teſtes ſi dicũt diuerſa.
et non diuerſa utriq; ꝓbationi ſtabi et ſe
cundu utrãq; ꝓbatione iudicandum eſt.-
Ouid ergo ſi duo petũt eandẽ uxorem
2 utq; eq'r ꝓbat. Dic ut ex dqteſti:in nr̃a
Si uero teſtes dicant aduerſa ſeu otraria
ſtr̃o dic ꝙ aut ſunt teſtes in inſtro inſcẽp
ti aut aln ſi iſẽpti d' pi'. HKic. de teſ-
ſubĩſtỹo ĩ prĩ.I dẽ gui.ð ſuc.ſuꝑ.l.ſi quis
decurio.C. de fPis.V.: ſi teſtes ſunt᷑ bone fa
me · ·ꝙ ſi omẽs teſtes inſcripti in ĩſtr̃o
teſtificentur oↄtra iõm inſtẽ̃m ſtatur teſ-
tibus in illo iudicio et magis credet᷑ tunc
uiuc ꝙ mortue uoci In auten de fide in-
ſtr̃o.·ſi uero aliqd.et.ff. quẽzadmocteſ-
api.I.ĩ. in fi:ex de ꝓba.ni. ¶ Quid ſi duʒ

atteſtationes publicãtur plures ex teſti-

bus dicunt ſe nõ dixiſſe que ſcripta ſund⸗
queritur cui creditur an tabellioni an te-

ſtibus hec qõ dnicalis eſt. H.xlvii-et. ĩ.

M.ii. in fi- datur remiſſio de matcria.:
Et ſoluitur ꝙ tabellioni ſi ſit bone fame-

ꝓpter officiu ſuum ex de preſcrip·ad au-

dientiã. ſt. de rebus eo magie et e de ap.

cum pararxi niſi teſtes ꝓbent ſe otra rium

doiſſe. ut eæ de conchtappoſi:per tuas ĩ
integra teſtes enim ſingulares ſunt i ſuis

dictis quia ſinguyr examinati fuerũt et i
deo non ꝓbant eꝰ de elec. cum chlecti. ꝓ-
pe finem.Si autem tabellio ſit ſuſpecta ꝑ
ſona que ↄſueuit talia ſcribere tunc poci

teſtibus ſic credendu.ff. de ſuſpectis tu. ſ.
ini.6ũ·ſin autem ff.de accur.ſi cui.dhnſdẽ

ex de pignoilloin fi · Vel dic inſpiciẽdũ

rurme et odictionem teſtium et tabellio
ms· ff. de libe.cã.diun.fres· ĩin fi.ff. de act᷑.
et ob.l.fi. in fi. ff.de rei uen in fundo. I

Et dicit Alber. galł Cui fuit iſte . . cir

ca medi:ti.de teſti:ꝙ hoc ultim ũ ueriqĩ
poſuit ar tor opimonẽ indicentium ilſi ꝑ
ti ſtandum que fæcit pro reo de re iudio-

cCc.ult. cum concor. Hoc pleni 7ρι ue
re ſcëm papam ꝓut nõ. HNondirée

.E& de fide inſtro.

ad termĩos qõnis . —5

cum Iohannes- ¶ Quid ſi tin unus cx te

ſtibus inſcriptis otradieit inſtr̃o Rrndeo-
dicunt quidam. M1⅞Alber- gall. ubiS.
ſed pone ꝙ unus.5 · Inſt̃m reddi ſuſpec
cum donec ↄtra ꝓheturffquẽadmodum
te · api.l.i.in fi:de hoc in pre.c·cum Io-
¶Sed quid ſi unus eæ teſtibo a tabelliõe

receptis acculatur fr'm dueiſſe-teſtis ue-

ro dicit aliter ſcripturm eſſe dictum eiq ꝗᷓ

ipe ꝓtulerit negans illud queri᷑ cui magis
credetur ut ſcripture tabellionis an dco

teſtis id ſe dixiſſe negantis Noomẽs doc
tores bon-in nr̃a examinatione priuata 9

cordarunt ꝙ non credatur inſtrootra iſtũ

cum in crimiĩibus apte debeant eſſe ꝓbati
ones ut.ii:q:viii. ſciant. Sed certe nee ipi

teſti otra ipᷣm inſtẽ̃m hac eadem ratione

et ideo neuter pumt᷑.ſ:nec teſtis nec tabel
— . - △
lio ut ex de elec· cum inter.R.ſemorem B
ꝓſequere ut· S: de teſte.(ei:e. v. ſed põe ec

ce iudex. Bal. C. de fal. l.ſi quis decurio.-p

Cy. M. Sed formæt᷑ alia qð de nõrio acto
rum qui ſc ripſit pconem retuliſſe ſe taleʒ
citaſſe et preco reſiſtit dicẽs ſe nec cit aſſe
nec retuliſſe. Cy·. ponit qõnem in.lſi quis

decurio⸗in fi. C. de falſ. et tenet cum Iaot-

de are: ex ꝗqualitate ꝑpſonq cum ułq; ge-
rat publicum officiu hoc duudicandum-
Vnge ſi tabellio eſt ſe uſpectus ex pri ge-
ſtis addito dicto unius teſtis huic ſuſpi-

tioni ſibi non credetur ſed duo hec imper

fecta facient unum ꝑfectu.C. de teſtamm-

ſanccimus.de ꝓhatõ.rõnes. alł in dubio ſta

bitur ſcripture.ffde libe cã diul.fr̃es de

legit. tul.legit tĩos · ( Sʒ ſi aln teſtes

——

E

Q

A

et non illi qui lunt in inſtro iĩnſcrĩpti odra
dicunt inſtro dicit Pił'. M- Vbi nunc-
8.dixi ꝗa B dẽʒ otiuat᷑ illi utxq; r̃citat.t·2
etiã qð ſeꝗtur de Aʒo· · ꝙ ſtabit᷑ inſtr̃o
et in illo ei derogat᷑ ar, C·de edic- diul a-
dri. tol.l. Fi.et. ar. ff. de ꝓbatio-cenſus. Aʒ ·
uero dicit· MH· In ſumma eo ti.· porro-
Z. q uiua uox duoz: teſtium in nullo ca
fu ualidior eſt publico inſtro.ſed publicũ
inſtẽ̃m ualidius eſt duobus uel pribus te

ſtibus in multis cãibus in ꝗbus non bent

parem uim et in quibuſ reqrit᷑ ſerptura
et ꝓbatio per ſcripturã. Primus eſt. C. ſi

minor ſe ma-dicat alter ius. Scdus.C. & n

nupec.generałr· Tertius. C. de teſtite-⸗
ſtium et autenrogati. Quartus· C. ð ſuf
frag.l.unica. Qunntus C. qui tel.fa.poſſ.
hac olultiſſima.6 at cum huana: ex de p̈⸗
ſcript ad audientiã- Sextus in pre. I. ceſus
MH. Hos ſolos poluit Tan ubi S. vin
in baptõ·de con· di:iii· baptiſandi. Octa.
in electione. xiii di. quãto.et.c. uota ciui
um.lxi.di.S: ſẽd ſaliudet.c·ſẽquen.eẽ de e
lec.quia ꝓpterec.c.innotuit.ix· in ordina
tione. xi.di: eps dũ ex de tpeordi .nec e
piſcopi. Decimus in reuerfione ad decimã
1.q·viiquotie ns· et cſaluberrimu. Vnde
cimus in excõicatione. xi: q. iii:cur. et eꝰ
de ſen. ex.cum medicinalis2 de treu.2 pa
ce.c.i.Duodecimus in reociliatione.xXliii
i. miramurxiii- in accuſatione. Ii.q- ult.
c.i.et.l.libelloꝝ.xiiil. in ſnĩie ꝓlatione.ii.q
i.in primis ad fi et· I. ſtatut᷑. Omnes pre-
dicti caſus a vii. uſq; hic hñtur· ĩt·q-i. le-
gum. xv.ĩn renuntlatiõe:vĩi.qĩ· : ex his
et.c.quapr.xvi:in manumiſſione· ut.lni-
di.c.ii.:xvii/ĩ ĩfantum expoſitiõe ut. s
vi·di:ſi expoſirus. xviii. in ꝓfeſſione ut.
x.q·ĩ.uiduaet.x Vii q· i. omẽs feĩe· xix. in
legatione uel delegatione. vIi-di. Nobi
liſſimus.e de offic dele cum in iure.C. S
man. prin.l.unica.xx. in aliẽi cłici ſuſcep
dione. hexidi.c neo:ex de ckłi.non reſidẽ.
fr̃nitati·C· de epis et cłi.ſi qua.xxiex de

priuił.porro.et de uſu pał.c.fi.xxii.x.q.

ii.hoc iusex de rebus ec.non alie:C. ĩ. xxi
ii ex de ꝓcurt.C.i xxiiii. C. 8& Fide inſtro-

otractus. xv; in appell'one facta abinter

locutoria uel grauamen ex de app· cordi-
xxvi- In donatione que excedit ꝗngentos
aureos.C. de donat᷑. in donationibusxxvĩ
ĩ. in emphytheoſi-C. de ĩiure ernphy. lĩ. et
ĩi.xxviii. in fi/de uiſioneff. de dãpno in⸗/
fec.qui bona.5S.fi.xxix. in requiſiciõe trãſ

ſcripti ſnĩe excoĩcatioms exdra de ſen. cc.

cum medicinalis .i. A. Li vi. ⸗Et ſi

ꝗ alii ſies imieniatur. · Vide qð not-

de cenſi·rornana-li. vi. in glo.nõ cãuʒ2 qd

ſuper ea ſcripſi ubi alios caus inuẽies · ·
In aliis aute nõ refert dummõ per tei tes
fieri poſſit probarxio que dic ſcᷣm dome:
in ſumde fide inſtr̃o./quid ſi inſttẽ̃m2· G
ſequen.tu autẽ dic. · Scdm Tan cul
uerba r̃aſſumit ulq; ad fi:huius·V. IJq
ſi obiciat᷑ publico inſtẽ̃o in modum excep
tionis f itas uel defcus uel oditio uel ali-
quod ſi'e quod ibi debuit eſſe uel non eſſe
ſi probet᷑ per teſtes qð obici᷑ dicta teſtiuzʒ
pferuntur inſtr̃o ſue ſint in eo ſcripti ſi-
ue non nili ĩm inſtr̃m iuuetur per alios
teſtes qui ſcm illud teſtificentur hbec
bantur ex de fide inſtr̃o·cum Iohesub qᷣ
hoc ſcdm papam. C. de ꝓbatio.cum pᷣcibq
ex.e de ꝓbatioiii.C. de otrahen. omitł᷑.
ſtipł· optimam ar.ex de teſti. ex tenore
Si autem nil tale obiciatur inſtr̃oſẽd una
pars pro ſẽ inducit inſtẽm in cã altera te-
ſtes hoc calu diſcretus iudex oliderare dʒ
quod eoꝰ magis ↄueniat nature negocii:2
quod magis ueriſił'e uidet ur et ſcm illud
ꝓnuntietar.iiii/qini· V. ſi teſtes· ex ð te
ſtibus in nra- ↄſiderare enim ẽt quale ſit
negocium de quo/S:querit᷑ nazʒ quedã me
lius ꝓbantur per inſtr̃a ꝗᷓ per teſtes fẽ dic

ta teſtiũ qui olim tulerunt teſtimonium

ſrĩe arbitria pactũ płres articulos otinẽs
et hiis caibus et ſi' ibus magis credet in-
ſtẽ̃o ꝗᷓ teſtibus.Si uero ꝓbari dẽt nume⸗
ratio pecũia uel mr̃ionialis conſenſus uel
crimen. M.. Hoc non poſuit tan.de hoc ẽ
miſ. dedi in prin. 5.i. . Vel ſi ia prefe-

ret teſtes inſtro·ar. iii:q· ix · ſi debitu.C· de

nupoj: neq; ſine nupciis eẽ de maior· et o
bedien. cum in eccłiis.ſd et tpis dſideratõ
hñda eſt. M. Idem V ber.de bobi/ſuꝑ.l⸗
iñ: exercendis. S.· Nam cum res uel fẽm
antiquũ probatur magis credendũ eſt im-
ſtẽo ꝗᷓ teſtibus hominuũ erĩ meroria labi
lis eſt.C.de ueteri ĩure.enu.l.ĩ.·ſi ꝗd aũt
ſecus in nouo aut t̃cẽti ubi teſtes ſunt bo
ni diſcreti et honeſti. Scëm tan· J·
Hoc ꝓſequere ꝓut᷑ nõev de ꝓbat᷑ iii z c·
qm ↄtra.de teſtib. in nr̃a· et.iiii·q iii· V. ſi
teſtcs.ĩbi etiã nõ.quot teſtes pᷣualeant in-
ſtro.Ex premiſſis ergo ſatis colligit᷑ ꝙ po
teſt per teſtes ꝓbari ↄtrarium eius q ĩ ĩ
ſtr̃o publico otinedur ar. C. de ꝓbaticuzʒ
precibus.G. de otrahen.et omit:ſtipłop-
timam:5:fi. qd uerum eſt pᷣterꝗᷓ in duo-
bus caſibus ut.C. ad uelł antiue. C. ar.
tu.l.fi.G.ĩ.de hoc nõ.C.de non nu:pec· ge
nerayr. Inſtr̃i quoq; falſiras ꝑ teſtes ꝓbat᷑

MRal 1
. 7 . .*. Ne

48 5 S 6 , lir =

ad finẽ · ¶ Et nõ·.ꝙ ſi pbo per teſtes ↄtra
inſtẽmtũ poteris per alios ꝓbare ſic eſſe
prout in eo ntinetur ut ex de teſti Eries
Vber.ↄdra ne hoc in infinitũ pcedat ex &

Feptis cum in multis nec ob ſcom eu pre
dic:decre:quia illud ſpãle eſt in cã mrmno

nii ut dicit.¶· Sed cum lris epox credat᷑
ut nõext᷑ de ꝓbatio poſt ceſſonem:et· xi
q.iiicure:quero cui magis ſit credendum
an inſtr̃o publico uel ſcripture ep̃i uel al-

terius iudici et dic ꝙ inſtronam tabellio

eꝗ pollet duobus teſtibus:ĩmo tribus qñ

qʒ quod dic ut.5. e·. v. hoc aũt.2 qa ſep

ture iudicis non credi᷑ mii heat teſtes in
ſcriptos ex de teſti:cum a nobis. Sed ſẽ

ture tabelł. credi᷑ in iudiciis. . Id eſt ẽ
actibus iudicialibus que ſcripſi it de B exE

de ꝓbatio:qi in.iii.glo:uide quod ſuꝑ ea
dixi. 55 Licet non heat teſtium inſcripti
onemut.C.de donati.in donatiomibus.et
ar. xxx.qĩ.C.ĩ.C.de fide inſtr̃o.auten: ad
hoc.in auten. de hiis qui ingread ap.6: il-
lud·etar.in pre:c.qm dtra.ubi ð hoc.·
In.iii glo. J.· Dummõ diem apponat ut
in auten: de fide inſtr̃o·& fi. et.i. 6. proxi.
vV.·et no.licet ſecus ſit in otractibus. ut in
auten.colł·i. de her et Fal.. ſanccimus
6. ſi uero abſunt ubi de hoc et·ĩ· . proi-
v. Item ꝙ non ſunt ibi et in pre.I.in do⸗
nationibug . niſi forte inſtẽm fiat coram
ppło in publico ꝑlamẽto:quo caſu t eſt es
non ſunt neceſſarii ſcdm Vberar. C. & his
qui in ec.manu.l.ĩ. C. de teſta.omniũ ꝓpe
prin et. C. de lati. hibert/tol.l.unica. Ratio
autem eſt quare magis credat᷑ ſcriptur̃ ta
bellionis ꝗᷓ epi uel iudicis. qa tabellio iura
tus eſt ex de pᷣſcripti.ad audientiãec d pᷣ
ſump.illud.in fi:i:q:vii ſanccimus.Sʒ cu
etiam iudex iuret ut ex de iur̃iuran uẽl-
e ntes.6:qinia uero cum Iuis concormeli-
or eſt rõ quia tabellio ſcribit acta iudicii
auctoritate et mãdato iudici et ſic duorũ
auctoritas ocurrit. ĩ· ſua et iudio quorum
glibet eſt in offõ publico oſtitutus nõ ſic
autem eſt in criptura ꝗᷓ per ſe facit iuðx
et uide quod nõ.s. de teſte56 i· e. v. ſed po
ne ecce exquo ergo atteſtatio ſiue acta ꝑ

ſolum tabellionem ſcripta ſunc credic eis

inter eaſdem ꝑſonas et in eodẽ iudicio et ĩ
alio ut ĩn pre.concor · et.ff.de ĩureiuran.ſʒ
et ſi poſſeſſori.S.· ult.et.l.ſẽquen. licet ſit ar

gu.otra.in auten.de her̃.et fal.. ſanccĩq.

H.Facit etiam pro et uide quod ibi nõ.
in glo·g a ↄtrario. Et in hoc dcordat pa
Pa ꝓut nõex de teſti. albericus.Bal. Nõ
hic ꝙ qñ inſtẽ̃m fit in publico parlamen⸗

“ = NMN.—H
. “ S S

to non ſunt neceſſari teſtes ĩdem ĩn actis
adde ꝙ emãcipatio eſt de actis tñ reꝗrit
teſtes quia ſił is eſt donationi et conttui

ff. de adop. I poſt mortem. ¶ Porro ſi

inſtr̃a ſibi otraria uel aduerſa indirecte uł
et iam directe ab eadẽ parte ꝓducũtur ſi-

bi derogant fidem. C. de fide inſtro. ſèp-

ture ex æo imputari. Si uero aduerſus in
ducantur uideat iudex q magis ſit ſine

ſuſpitione et q magis ogruat negocio. ct

ſcam illud tudicet uel ſiequalis ſint ꝓbati
ones abſoluat reũar.ex. de ꝓbati:ex litte-

ris in fi· MH-Hucuſq;. v. iſte Tan ubi.

58. V. penult. · C. de otrahen. et omitte-
ſtipul.optima:. ¶ Illud quoqʒ non eſt oci
oſẽ pᷣtermittendu:nam ſi Per li aduer⸗
ſarn mei ꝑdo inſtr̃m quo uſuro erã ſuffi
intentionẽ meã fundand ꝓbare ꝙ eig ui-
cio perditũ eſt inſtẽm per qð ꝓbatur ĩd q
quo agitur. C.de ꝓbati.ſi de poſſeſſione.C
de teſti:teſtiũ.S/fiar:ex de teſticogen.ꝑ
uenit.i.iii:q;vñ.S·tria:q; ſi per factu alte
rius perdidi non ꝓdeſt ꝓbare amiſſionem
et etiã eius tenorem.C.de fide inſtr̃o/apð
cos ſcðDm Tan. MI. Vbi. S in fin·. J· Et
Aʒo: et V incen:qui hoc nõec de con.
coniu:.dudũquia forte fides inſtr̃i pote-

rat multipłpr anullari- utĩ. 6. Px. artarmm

ↄtra ꝙ ſufficiat ꝓbare amiſſionẽ et tenorẽ
inſtr̃n ex de priuil. cuʒ olim.i. M.Dixit

Tan. Sed illi decre.poſſet ↄvgrue Rnderi 2

hoc eſt ulti. .in tituł.puto ꝙ intellexit
Tan. Renſionẽ fieri per finẽ decre ibi ꝙ ſi
ne rephenſione·⁊c.Et uið qð ibi nõĩ prĩ.
ulti. glo.et qð ſuper ea dixi ibi ĩuẽies quõ
in ꝓbatione tenoris ueniũt dies et locus.
' Vbi autẽ inſtẽm perditũ eſt põt quis
ꝓbare intentionẽ ſuã per teſtes niñ in caſi

bus in ꝗ bus non fit ꝓbatio ꝑ teſtes quos

hẽs.S. vV.ſẽd ſi Vber · de bobi. dixit ꝙ in-
ſtr̃i amiſſio põt ꝓbari per pſumpt ĩionem
per iuramentũ ꝑtis ꝑdentis et per famam
et per caſum.ff ꝙ vi aut clam ſempꝑ.C. un
de viiſi quando e& ꝙ met · cau·c.fin.ii.
noranter ꝑdidit ualebit ꝓceſſus · ff. ð offi.
preto·ſi forte· ff. de ꝓcurt. ſi ꝓcuratorẽ.qð
non puto ne ĩid iudex qnq; ꝓcuret in frau
dem ex qua non debet vmodum reportar
C. de re:cre.l.fi.ex de Beptis· ſedesext᷑ ut
ecc.bene.c.umco.niſi tenor Rpti Alo mõ

Pꝓpbetur.qð dic ut in pre·ccũ olim. 2 ext᷑

de offici. dele.cum in iure· ¶ Quid ſi le-
gatus pdit Ĩas ſue delegat ionis:e H.S. de
lega.5· ſuperẽ.· v.ſʒ quid ſi. ¶ Qund ſihẽt
ſigillum imꝑatoris uel bullaʒ pape nũꝗd

”́”M Nan c, ue hit

*

ei credeturquidam dicunt ꝙ ſic. Tu dic

eẽ de pben.cum ſcm.Inſtitude dona⸗·

ↄtra quelibet enim eam poſſet hr̃e.et dice
re· Hoc iubet Imꝑ:tor.uel papa et igno-
rarctur quid ipᷣi uellent. Vbi aut perdit᷑ ꝑ
dolum ꝑtis iudicis omiſſio ſi quidẽ iuriſ-
dictõ erat approbata puta per litẽ conteſ-
non hẽt neceſſe exhibere originale et adð
hic qð nõ.sS. de teſte· S.· ſatis in fiet. C. de
fide inſtr̃o.ſicut iniquũ. ¶ Sed quis põt
facere tabellioncs Ro. Innoc· papa nõ ext᷑
de fide inſtr̃o:c.penult. H. Cumis uerba
plenius ꝗᷓ hic bi ſcripſi in gl:i. Sꝙ nullo
mſi papa uel Imꝑator ut.S. de ꝓcut· rõ
ne autem· . Item ꝙ non ſunt facte mſio
ſuetudo uel priuilegiuũ ſpale ab eis oceſſuʒ
aliud inducat.ar· C· de emanct.l.i.et fi.eꝰẽ
de exceſpᷣ.preł.accedentibusad fi. ext᷑ de
fide inſtr̃o·cum dilectus. ꝗᷓ uis tn oluetu
do ocedat alicui tales facer̃. hii poſſunt di

ci nõriũ quia in notas redigunt acta coraʒ

eis uel tabelliones ꝗq in tabuhs ſcribunt n
tñ hñt ptãtem et offmm publicũ qd tabel-
lionibu a legibus et iure ſcripto dat᷑.Sʒꝭ
tĩ illud et in tm hñt qð et inqntũ oſue-
tudo ocedit. Reges aũt qui hñt ſup̃mum
et merum impium bñ poſſunt eos facere
ar. ex qui fil. ſint legit:per uenerabilẽ ſed
nullus alius ſubditus eccleſie uel imperio
poteſt eos facere nec etiã ſtatuere uel nu-
do pacto ſẽ obligare ꝙ credat᷑ inſtẽ̃is ali-
cuius perſone priuate· Dñis me.nõ. ibidez
ꝙ ſicut uniuerſitas põt ordinariũ facer̃ ſic
et is qui eam regit põt tabellioneʒ facere
Idem nõ.in ſum· eo.ti:/ quibus inſtr̃is·ĩ
prin. ꝙ comites et prelati hoc poſſunt in
terris ſue iuriſdictionis ar. in auten de ta
belli.5·penult.colł.iiii et.x.qi. regenda.
Idem nõ.in ſum.ne cle:uel mo·d:que ſunt
ſub·5·clerio. v.quid igi᷑. H. Hoc dẽm
Oſti. roborat᷑ per.l. generali allega.ĩ. V. ii
que uult fingulis ꝓuinciis et ciuitatibus
tabularios neceſſarios ordi nari. Cuz ergo
princeps non ſtatuerit per quẽ nec expᷣſſe
ſibi hoc retinuerit rectoribus ꝓuinciaruʒ
ↄmiſiſſe uidet᷑ff·de offi.prefec·ur.l. i.ꝭ· cu
urbemex᷑ de ſen.ex.nuꝑ Item B cãu non
ꝓhitum dr oceſſum iuxta nõ ext᷑ de trãſ
lat᷑.c.ii in glo.ar.q; non et licet ceſſio ſup
morum officioꝝ et dignitatũ reſeruet᷑ prĩ
cipi non ↄmiſſa ut in pre.c· et per torum
titulum. ff.de offi eius cui man- eſt iuriſ
dictio.l.i. nõria tñ eſt uile offin facit qᷣ
de liberto affirmatiue et de decurione ne-
gatiue (r. ĩ.V.quid de liberto et pro tan
to dr reipublice ſeruus.C.de adop ·lii.de
uſuris ꝗg. Ii· viet licet arguere ex nomĩe

6. eſt et aliud ꝓpter que non eſt ueriſimile

princepoe hoc utile offin ſibi ſaltem ĩ

uinciis reſeruaſſet.maxe cum ad illud eti
am gerendũ notari cogantur.ut.no⸗C.ne
quis liber. actum reipublice ·I.i. in ulti-
glo.li.xi· Item ſi delinquunt ordinarii eos
puniunt et ðᷣſtituũt.C.ð ðᷣfen.ciui.l.iube
mus:et de ſacro ſancec.l. iubemus.5h.·his
tabellionibuset omuniter cui opetit de-
ſtituere et inſtituere et econuerſo ex de
her̃.cum ex iniuncto.in fi. Item de auc-
toritate iudicũ ſtipulãtur. ff.rem pupill.
ſal.fo.l.ii:et notas unius notari alteri pu
blicandas ↄmittuntXut in pre·decre·cum
p uolens tenere ↄtrariũ hec reſtringet ad
executionẽ officii ñ ad collaxionẽ ipiuset
pro hac parte facit lcx actuarios. C. Ii. xii
de numerariis actuariis·2c. ibi mano ſanxe

erit principalis: et in auten. de tabellio.in

fi. vᷣ· ſi uero tabellio qui auctoritatẽ habʒ
a nobis diffinitã· Sed Enderi poteſt ad. l.
ꝙ loꝗtur de pᷣponendo pecumis reci bien
dis in quo cura fortior dẽt eſſe ff. de lolu-
l.hoc iurect.l.inter artifices ad.ꝭ. Rendet᷑
ꝙ localis eſt ſed quia gloibi poſt prin ſu
per obo in ꝓuinciis hoc ĩprobat dic ueri
us ꝙ ibi non de auctoritate creationis ſed
de auctoritate delegandi quã ib ĩ ꝓxĩe cõ
ceſſerat. ¶ Et no.· ꝙ tabellio ab Imꝑa
tore uel papa uel ab eo cui hoc ſpãli priui
legio incultum eſt ordinatus pot ubiq; e
tiam in Francia uel Anglia ſeu yſpania.
non ſolum in terris eis ſpaliter ſubiectis.
ſuo officio uti et inſtr̃a ↄficerear.ix.q.ni
cuncta.2c.per principalẽ.ff.ad.l.rom.de
iacdepᷣcatioet.vii.qi in apibus:ex ð cõ
ſtitu·c.fi:xi/q· i.6·hoc ſi quis.V.uolum
xxvi.i.duo ſunt.hxiiidi:adrianus. ii vii
iĩ.di:quo iurexii.q/i.futuram·xxiii.q.vi
ii.S·ecceet. c.ouenior. C/de quadri.pᷣſcp.
bñ a ʒenone.C.de iudic rem non nouam-
circa prin/et/C.li.xinde coł.paleſti.l.i.in
prin f. a trebe lł.ormĩbus:C.li. iiii de e⸗
nuch:l:ii ext᷑ qui fiłſint le.per uenerabi
lem.v.iĩnſuper.nõ ſic eſt in aliis ut.ĩ. v.
quid de hiis dũmodo priuilegiũ generale
ſit ſecus ſi ſpale per qð uz poſſit is cui ↄce-
ditur in certis locis errare. Bal-Notari9
