ſti. ſgmficauerũt et de reſti: ſpo-ex oqpne
MHuide quod no:e.Ct cum ad ſedem in fi-
pe.glo-2 ad ſaturitatem uide ꝑ archidi- in
pre..de poſſeſſione ad id autem de quo
etisʒ ibi tractacur ꝙ exquo lex eſt illa ca
nonmzata· ſ. ubi ſupra ſeruada ſit etiã in ec
clcſiaſtico foro·reſpõde ꝑ ea que ſcripſi ex
de vptis · c.u.ſuꝑ glope:non emm fuit tã
ta auctas graciani ꝙ hoc poſſet. Item ipe
inte llexit iniam in caſu illius:I. eſſe inter-
loc utonã quod reprobat Aʒo et Accur. ĩ
Pre.lein figlo. Item ad id quod allegat᷑
de modico pudicio ut ꝓpter id uitetur
ap pelł'o reſpõde ꝑ id quod nõ.in·l.predcâ
in ul.glo:que tenet reſtõnem contra tłezʒ
ſoiam dari minori a facit quod ſtatiʒ dicã
Item preiudicium exprimit ibi glocirca
medium ſcilcet ſi contingeret in iudicio
ꝓprietatis probõnes eſſe patas negari
non poteſt deter iorẽ condictionem illius

qui fit de poſſeſſore pexitor. J. ¶ Sʒ nũ

quid cõdempnatus per conſtiſi quis in tã
tam appellare poteſt non uidetur m p̃ᷣ⸗
l.dic ꝙ ſi actum eſt tii ad reſti:poſ.tunc
non podeſt appellari ut ibi.Si autem tan

gatur pet itorium tunc ſi quãtum ad ꝑteʒ

illam m Roff. A1 ubi de interdicto un
de ui:ultra medium vqueritur autẽ an
dictum Accur.in pre.lde momẽ poſreci
den.vr in id. Sed Gui.ð ſucibi tenet ꝙ ſ
agitur poſſeſſorio ditiõe ex illa.l.dato ꝙ

ſequat ur ꝓprietatis perdicio non poterit

appellari curn cã originalis 2 nõ acceſſoria
ſit inſpicienda allgat-C. ad macæFfilius. ff.
de dona:qui id quod in prin. 2· ff· ꝙ u aut
clam nã origo- Ictem principale per acceſſo
rium non recipit immutationem ſed econ
uerſo ut dicamĩ. quid ſi uictus-Item
quia uiolentus ex delicto ſuo meretur ha

bere iuuamen-Cde hr. l-i. 2. l. curiales - Tt.

de interet relatarelexatorum5.fi-2 pon
dera ꝙ dictum Sy uincenluper.l. ſi quis
non eſt huic contrarium loquitur eĩm qñ
agitur actione in fem deſcendente ex ĩter
dicto.unde ui querit etiam ip̃e Gui:quid
ſi egi contra te petitorio 2 polſorio recuꝑ
ande uel adipicende ſimul a in ueroq; fun
ſti mihi condempnatus et appellaſti nun
quid fiet contra te in poſſeſſorio executio
appelłone non obſtãte quod uidetur per
predcãm.l. Tenet contrarium ut ſic mi in
nouetur tłi appe Kone pendente. C.el. ni-
ff.nil inno/apppen.l.una nec ob.lpredcã
que locum hʒ cum cã polſeſſionis eit prin
cipahs. hec autem erat acceſſoria ꝓprieta
ti exquo ſimui ꝓponebantur de caupoſ-
cum dilectuset quod ibi no-in ul· glo.ſe
quatur ergo acceſſorium naturã principa
lis re- iunt acceſſorium-li vi:. Tenet etiã
ibi Gui.ꝙ conxra ſnĩam bene competeret
excep·dohi ſi in hac cã ꝑ dolum eſſet obtẽ
ta daãs ꝓ regula omma remecla preter ap
pelłom competere contra Inĩiam momẽta
nee poſſeſſionis cum ermim ſola appellatio
denegetur ꝑl-illam quod in aliis mutatũ
non eſtſtare non prohibetur. C.c·t. preci.
pimus et de teſta · ſcĩimus per hoc fac̃ qᷣ
tenet ibi glo.ul.beneficium reſtõms otra
talem ſnĩiam minori competere· et hoc ad
id quodS. ꝓx . diæi ſumme iuſtificat ius
nr̃m a canoniſtaruʒ opimonẽ · Tu cdhic
appellari poſſe ut.õ. vſi· ꝓx· ¶ Septimo
non appellatur a nomĩatione publici mu
neris quod eſt utilitate priuatum ut eſt ĩ
tutela uł cura ff. qñ ap · ſit. l.i.5.ſi quis.d
excu · du:S/ꝗ ĩtrinſecus. ſeco ſi ſit publicũ

auctoritade et utilitate C. de ap. I. iiii-2.l.
qui ad cnulia et· l.nominaties. ii. q· vino
minationes ſed in primo caſu dʒ ſe excuſa
re:ĩ· l.dies.et niſi exculatio admittatur ap
elletſt/quãdo ap.ſic.l.i.ſi quis.ii.q/vi.
Piaum in prin. ¶ Octauo quãdo res di
lationem non capicff. de apreci. uel nõ.l.
fi/puta ne excõmunicatue abſoluatur/cʒ
de ap:qua frõte. 2 de ſen· cxcomſacro uel
ne teſtm aꝑiatur ne ſcriptus hr̃s in poſſ
mittatur ne frumentum in ſubſidiũ mili
cie tranſmittatur uel ne fiat quod edicto
pꝑpetuo continetur uł ne pignus a credito
re uendatur uel ne funus ſepeliatur ff de
ↄppellatione reci.uel non . lJfi.C.quo:app-
nõ recil.quiſquis que ẽ.ii:q/vi.Iunt quo
rum. b·ſi quie etiame&c · de ſepulex ꝑte.
C.de ſepul:uio.l.fiet autẽ· Item ꝗ domũ
et autł᷑/ſed nec ante.¶ Sed nunquid quan
do iude decernit alimenta pr̃ari uel aliud
decretum interponit ſuꝑ his que hẽs. fꝗ

offt eius cui ma iuriſdic. poterit ab eius

decretis appellari dicit. Mde fan. ꝙ non
quia tłia non capiunt dilstionem. ff·ꝗ ap.
reci.uł non.l.fi.ff. de reiu.liiff.de fen
eadem eãt de ap.qua fronte quia nec ap-
pellatur a ſententia lata ut annone dentur
ut iã dixi: Alii dicunt ꝙ a ſnĩa ſuꝑ alimẽ
tis data appellari põt ar· C. de ap· 2 in ma
ioribus. Tu dic ꝙ ſi petantur alimẽta of
ficio iudicis tunc obxinet ſnĩa. M.· ð fan.
qua tunc ſummaria fit cognitio ut. ff. de
his qui ſui uł ał.iurtſunt.ſi iudexf ag
no:liber.ſi quis a liberis S· ſolent·e? · de ae
cula ex ꝑce·2.· C. peet Fi·xvii q. ulti. 8Ffi⸗
niſi diceretur ĩudex moduz exceſſiſſe quo
cau iterum pᷣſtabuntur. ft· de inoffteſt· R
inſtituta. . pe.ff· ð agno.li/ſi neget. Si ve
ro petantur lure ordinario tunc preualet
ſma aliorum· AIhec diſtictio fuit Alb-
galł·qui hoc noet. . Sed nunquid a ſen
tentia-unde dixit Vber de bobiftde lib.
agꝙ cau datur libellus de hoc ſtatim
remittã datur curator ff. de tu. et cu-da-
ab his.l:in omnem appellatur 2 de hoc B
In primo uero cãu quando ex officio neu
trum horum admittitur. Gui- de ſuc-per
lde alimentisC.de tranſac. ibi arguendo
diſtinguebat an agatur ð p̃teritis a tunc
libellus detur 2 appelleturſ de futuris ſe
cus de utroq; primum membrum placet
in ſo poſſz ꝓcedere diſtinctio predcã 2 d
libello uide· i.ð libelconcep· /nunc dicen
dum ſub.V. xxcx.Circa fi. Ipſe tñ Gui.ſuꝑ
l.ſñi iudexff. de his qui ſui uel ał. iunſunt
dicebat appellari poſſe a Inĩa lata ꝓ alirmt

. 7 T 4 * α☛ l⸗ ſrAEH—*

3357

QA

reſtãdis cum nullo iure ſit prohibitũ q
Tuſticic.Cde colꝰo·l.illaʒff.de Puaril.iii-
ad fide ſen.ex. ĩs quili.vi Ad idem C. de
rełet ſump· fu.lſtatuas immo etiam in
minimis cais eſt permiſſum: ex de ap· ca-
appely'onibus et p. l.et in maioribus hoc
maxime uerum 'm eum qñ is ꝓ quo lata
eſt ſnĩa aliunde ſe alere poteſt ał. equum
eſt ꝙ appellans interim illi prebeat alimẽ
ta.ar. :de inoffi.te-ſi alimenta -peet dᷣ
iundelifilius 2 uide/s⸗de offi iudi. in. .
ſtatim alleet quod ſcripſi de cã poſſ.cum
ſuper electione ſuoi g10 7 ¶ Sed nun-
quid ubi agicur iudicis officio inter pr̃eʒ
et filium 2 inter pronum 2 libertuma d
cautione dampni infecpoteſt appellarĩ
hoc.S. de off.iudici/ i. V· ſed an in eiſdem
¶ Sed nunquid in actione ad exhibenduũ
condempnatł appellare poteſt et uidetur
ꝙ non. cum nec in poſſeſſorio appellerur
u · q· vi.5· ſunt etiam quorumC. quorum

ap· non requiſquis· Sed diſtingueſi enim

condempnatus eſt ut exhibeat rem cuius
facultatem exhibendi hbʒ tunc non poteſt
appellare immo rem cogitur exhibere cũ
cłe iudicium non dẽat mora dil'onum dif̃
ferri· it. .ad exhiben.liri. ibidem . Si
uero cõdempnatus eſt quaſi homo qui do
lo deſierit poſſidere cum lubiaceat ꝑiculo
iuramenti in liteʒ uel intereſſe timore hu
ius periculi quod eſt graue ut ipius peti-
torii periculum poterit appellare. arĩ ea

dem.l.ꝭ idem iuł querit et e.t. I.iuł · ·l·

eł.incipit ſiquis hominem. G ĩ.2· ſi ꝗs
rem. Item appellari poſſer ubicunq; exhi
bitio trabit ſecum rem ipſam actioni re-
ſticui 2 cãs coherentes idem ut in p. l. iuł.

§quantum 2.4. fl.2. l.ſed ſi hr̃ditas.RE-i.a

l.celſus. idem-et.5-Item celſus.2·5. le-2
6idem iuł.querit. a. e. t-l.ii. ¶ Nono cũ
appellationi eſt tacite uel expſſe renuncia
tum que dic ut.ĩ.ꝭ.fi· .Itezʒ q appellãs.
¶ Decimo in delictis notoriis ſi g appel-
lationẽ uelit quis in eis pleuerare- nam ap
pellatõ non dʒ eſſe pfidium iniquitatis. ex
de ap·cum ſit ro· in fi.a. c.ꝑuenit.etc con
ſuluit ec.c.reprehenſibilis 2 ex de ſponſa-
ex lris in fi·de uſur:quam ꝑnicioluʒ⸗A1-
de mãifeſtis ulurarus loquitur et uide q
ibi dixi in textu et ſuper glo· C. de ap-
conſtõnes. C ·quoꝝ ap:nõ recilii:ſiue ſint
notoria ð iure fiue de fcõ. utæo · t. cũ ſpãli
5· porro Et noibreuiter ꝙ hi aliquid ſit no
torium ꝑ rei euidentiam tunc non admit
titur appelło ut in p.cex l̃is.Si uero per
famam publicã tunc admittitur appelło

ubin H· c· cum ſit in fi. Idezʒ in notorĩo ĩuẽ
quando.ſ.probatur crimen alicui corfi-
tetur in iudicio admittitur appellatio mſi
conuincatur et confiteatur. C. quoap· nᷣ
reci. obleruare niſi in caſu in quo confeſſuſ
nõ poteſt appellare· ut no· ffde ap· l: fi:g·
iſuꝑ· v.auailium 2 hoc locum hʒ in cri-

mine ut ibi et in cãa ciuili:ut.e·t. M quo

rum apnon reci · abſtinendũ·2. J. fi. qd

ditc ut·S. O.· Ii. Item in notorio f plump-

ti cum recipiuntur probõnes recipitur ap
pellatio.ex qui fifint le-tranſrſſe d his
notoriis dic ut infra de notorio crimine-
¶ Vndecimo a correctione· exd off· or-
licʒ.iii:et in /c: cũ ſpeciali in fi in quo di
ſtingue naʒ aut perſona que appellat a cor
rectione uel diſciplina eſt regularis et tuc
non ualet appelł'o-ut ex. de ap· ad nr̃am2
c.reprehenſibilis niſi corrigens moduʒ ex

cedat ute·C:de priore:2 de off· deł· ſuper

qõnumet ex· de off or-irrefragabili· ut
autem: aut eſt ſecularis 2 tunc tenet ap-
pelło:et· de ap: peruenit. ii.tñ Oñs Inno-
uiii.noĩn pre·c.ad nr̃am quod quo ad hoc
mi intereſt inter ſeculares et regł ares nec
inter correctionem et alium ꝓceſſum qðᷣ

non approbo. HM.nec approbat Hoſt. ut

ibi ſcripſi ſuper ul/gł· nam tał intellec
tus multa lura infringit a uide quod no-
· de inquifit. -i. . Item quod eſt ſibi.
¶ Duodecimo quando appelłe in Rpto
inhibetur quod ſolus prĩceps facit fta ꝗ
hus ap. non Iʒ.l-i. in fi:e·d ap.ſuper eo 2
de oſtdeł.paſtorał· in prino-led certe per
hoc ſola appelł'o friuola ĩtelligitur eſſe re
mota.ex de off:deł. ſuper qonum de hoc
I. v·ꝙ uero et ſequen.· ¶ ITredecimo rõ
appellatur a principe et alns ut.ĩ. prox-
¶ Quartodecimo ab interlocutoria ᷣm
I.mſi in cabus· ni q·vi.ante ſniam ſed ᷣm
canones ſic et quãdocunqʒ; quis grauatur-
ex de ap.cum ceſſante2. C ſuper eo.ex. ð
ełc:cum dilecti in fi.ni/qvi-non iĩtaĩ .

ſed nunquid. Æ1 uide quod ibi dicaz .
¶ uindecimo non poteſt tercio appella

ri:ut.ĩ· quott. I ubi dicam per uſſõez
clemen:de re iudi.c.i.ſuper.v.led ᷣm pre

milſa· Sedecimo non appellatur ab

arbitro.C.de arbit.l.i. niſi ſir deł.i.qvi.
S·fi. v. iudicibus a iudice tñ ex commũi
conſenſu dato bene appellatur. ff. de ap.ex:
conſenſu et.n.q:viſane ſi.ar.contra:eqa

iudicibus ſed ibi de arbitro compromiſſa

rio ut patz ĩ· qui ibi ſequitur·¶ ¶ Quidq
ſi cõuenit inter partes ut ab eius mia. F

ſupᷣ· arbitri. liceat appella: Ro. dic non

1

₰ §

—
d

—

N

ualere-ar-in auten-colł viii in medio litiſ
non fieri ſacras iuſ:circa prin. C. de iurtO.
iudi:l.priuatorum . Bal.nohic ꝙ a ſnia
arbitri non appellatur etiam ex conuenti
one partium:Dy.contra inl.cõſenſu. pri.
ma uerior ꝙ non erit ꝓprie appelł'o:quia
qʒ fieri gradatim ſed arbiter non eſt ĩ gra
du iuriſchctionis ſed erit querela et redue
tio quedamutff/qui latiſda.co:larbitro
Im unam lectecff. de arbi.l. non diſting
uemusS-cum quidam: J5 MHgde hoc ple
ne ſcripſi ex · de arbi:cũ dilectus ſuꝑ gł. ii⸗
Sed queritur an a ſententia iudicis lata ſu
per petitione de reducẽdo arbitro arbitra
toris ad arbitriũ boni uiri poſſit appellari
Kuſtiganus diſputauit hãc qõnem a inci
pit petitum fuit a iudice-a tenuit ꝙ ap-
pellari non poſſit eius principale mot iuũ
eſt ꝙ ab arbitramento non appellatur er
& nec a Imia que ſuper eo fertur. Item iu
dex non cognolſcit hoc ut iudex led ut bo
nus uir · ſti ꝓ ſooj·ſi ſocietatez in fi·2 habet᷑
ꝑinde ac ſi n ut iudex ad id fuiſſet aſſump
tus. Primum decłat quia ſubrogatum in
alterius locum illius naturã ſortitur. ff. ſi
quis cau/ſi eum/ꝭ.qui iniuriaꝝ cum ↄcor-
ibi no.- Sicut ergo ab arbitratore nõ appel
latur ſic nec ab iſtounde qñ arbitri in lo-
cum iudicũ cognoſcunt appellatur ab eis
ut a iudicibus-Cde iudi apertiſſim.2. l.
cum ſpealis de oft.deleg ab arbitrisli: vi.
Si ecõuerſo qñ iudex locũ arbitraton te
net non appellacur ab eo ſicut nec ab arbi
tratore ał.per primã et am appelonem
in amfract litcigioꝝ incident ꝑtes quod a
pricipio abhorruerunt. ¶Decimoſep
timo non appellatur a ſmia excornmumo.
uel interdicti quod ueꝝ eſt quo ad hoc ut
ſmĩa ſluſpendatur quod eſſe non poteſt cuʒ
ſecum trahat ſuã executionem Immo nã
obſtante ta li appelł'one denũciare põt qðᷣ
dic:utex de ap.paſtoraliset:c/ad hoc ĩ-
5 nouiſſime ꝓpe prin ał autem bene ap-
Pellat expmunicatus. utex e- puenit 2 d
excep.c.Fi:2. iii.q: ĩxreuera in fi.2 operat᷑
tłis ap. ut tranſterat cãm ad ſuperioreʒ ut
ex. de ſen:excõper tuas in prin. et etiam
eximit appellãteʒ a iurildic-eius a quo ap
pPellatur.ex de apad hocet. c.paſtoralis
uide.I. V. xxxy· LSi dices qd & ꝓdeſt
appellare exquo ſmia ñ releuat᷑ ſeu ſuſpẽdi
tur. Rmultuz quia tunc ſuperior ad quẽ
eſt negõũz per ap· tranſlatuʒ poteſt abſol
uere excommunicatum appellentem nec
tenetur niſi uelit ad eæcommunicatorem
eum remittere abſoluendum ut in pre· c·

per tuas· V uerum. ſin autem ꝑ ſimplicem
querelam ſuperior de excommumcatione
cognolcet teneretur eum ad excõmunica

torem remittere abſoluendum:ex de off-

orad reprimendum Item aliud operatur
etiam ut dixi.S· V· ꝓx/dicunt etiam ꝗdã
ꝙ ſi eᷣus precepit alicui de ſua dioc & fa
ciat uel preſtet aliquid ad quod de iure cõ
muni tenetur ille uero dicit ſe non teneri
rõne priuilegii uel preſcriptionis uł alia 8
cã et appellat ſi eus illum excõmunicet
poſt talem ap/ſine cae cognitione tałᷣ ſnĩa
tenet · dũmodo uerum ſit ꝙ ille ttneatur
hoc ꝓſequere m papã ut no.ex· de cenſi
ſignificauit · · ubi ſcripſi in glo.qa mo

nachi. v·et idem uidetur ·: (Decimo

octauo a ſrĩa que nulla eſt non eſt neceſſe
appellari puta ſi nõ ↄxinet abſołonem uel
ↄdempnationem. Iti ſi fit lata ordine iuris
Iubſtatiali poſtpoſito· Item ſi ſit lata otra
res prius iudicatas- Item ſi ſit lata contra
ius ſcriptum ułx quia otinet minoreʒxiiiis
annis poſſe teſtari Item hi płes iudices ſi
mul dati ſunt 2 unus lolus ꝓnunciat· Itẽ
ſi certus modus mulctandi ſtatutus eſt a
iudex eũ non obleruat Item ſi ſma ſit ue-
nał lata iudice mercede corrupto Item ſi
quis illegittime exatis ad honorem aliquẽ
nominatus eſt in his omnibus inquaz; ca
ſibus non eſt neceſſaria appellatio ut hec
omĩa ꝓbantut.ii’qvi.6· qiffinitĩa et. S· d
len· ex.S.iux.· ¶ Decimonono nõ ualg ap
pellatio ſine cã poſt citationem fcãm ĩter
Poſita.e& de ap:meminimus 2 de of dele-
camq; ¶ Viceſimo non poteſt appellari
ab eo quod maior pars facitex·de his que
fi:a. maꝑca-i. ¶ Viceſimoprimo ne ꝗs
in ſua eccleſa reſideat.ex· de ap.peruenit-
¶ Viceſimoſecundo ñ appellatur ab epo
in quem compromiſſuʒ eſt. m.l.C.̃ epi-
auepᷣale et autẽ.ibi poſitam et.xi.qiĩ.qui
cunqʒ litem ſecus m canoncesiĩ.q-vi om
nis oppreſſus: ¶ ¶ Viceſimotercio non ua
let ſi appelletur ne fiat electio uel eccleſe
ordinatio uel ne fiat id quod iurt cõi fieri
dʒ ſeu quod edicto ꝑpetuo continetur ut
ĩ· v. ſi uero appellat᷑: ¶ Nicefmoquarto
non ualet appelło generalis ut. ed· de ap-
c.ii·2. c.oſuluit.ii. ¶ Wiceſimoq nto ñ vʒ
appelło in minimis cãis ar. ii-q. vi anteri-
orum. V · Illud etiãar · ff·de doloſi ꝗs af
firmauerit.et.C.de ſen/et inter.om.iudi.
ↄũt.niſi minores.ſed dotrarium uerum eſt
ut.exc de ap·c.de appelł'onibus.et.C.e· et
in maioribus. ¶ Viceſimolexto nõ tenzʒ
appelł'o quam is qui preſtito iuramento

7

240) ecla, 7cx * faſj 1

3 △½

2

1

AS

90

ſm formã eccleſe ab ereornmunicatione
eſt abſolutus interponit priuſꝗᷓ ſibi aliqd

iniungat᷑ ex. de ap qõmet᷑ de len.ex/ſacro
¶ Sed nunquid contumax qui iuratoriã

cautionem preſtitit de ſtando iuri poteſt
E lus appellare-Heo. ſic. ff qui ſatil.co.l l⸗

AH· uide ex · x· C· ad hocc.iiet ſe·2 ꝙ ĩ eis
no· 5·ar.contra.ex/de dolo contu· ꝓur
ſed ibi ex cã friuola appellauit. ¶ ¶ Viceſi

moſeptimo non ualet appelło ſi iudex re-
uocauerit grauamen ꝓpter quod extitie
appellatumex·de ap: cum ceſſante quod
intellige· ut · S· de excep·ꝭ·uiſo.v. ꝓpoſiti
et ſequen · dʒ autem hec reuocatio in
timari ap. m Bonagui. ubi. s allegat ff⸗
de inſti·lſed ex ſi s·preſcribere· ff·ð re iu-

I. decreta.e. de doet contuc. ulti-2 idem

Egi :facit q facit.e.C ſi a iudice in fm̃·li.
vi:2 de ꝓcux mandato 2 clemen de elec-
cãmConſulit exiã Egy ꝙ de hoc habeat᷑
ſeriptura pubiica. 5. Viceſimooctauo
non ualet ſi fit ab eo qui non poteſt appel
lare quod dic. ut.S.S·i· ¶ Viceſimonono
non ualetx ſi condempnatus de falla mone
ta appellat.C. de falla monerta.l.i: in prin.

Ier noex.· d iureiuri-quãto ĩ i. glo. X

Triceſimo non poteſt appellare ꝗ ter
minum receperit ad ꝓtedenduz uel ad ſol
uenduʒ uel ał proceſſui ſeu ſiĩe acquie uit
ex:de off.dele gratum- de re iu/ꝙ ad con

ſultacionem C. ead ſołonem et· I · fi He D

Item ꝙ appe llans·¶ Qlud ſi lata ſnĩa pe
tiit di łonem iun ad appellãdum. dic ꝙ;

adhuc poterit appellare/f- qui.mo/pig *
ypo·ſol.ſi debitoret.f.ſi quis cau.l.li.niſi

proceſſerit ad lołonem uł aliud fimile- ar-
ex · de ap.ſolicitudinem. ff. loca.cuʒ in plu
res.S· locator· ¶ ¶ũTriceſimoprimo nõ ualʒ

appelło ubi relapſus in hereſim curie ſecu
lari traditur.eæ- de here ad obelendam S.

illos quoq;:. ¶ Triceſimolecundo forte ñ
ualʒ in caibus in quibus audia denegatur

quorũ unus eſt.xl.qiii rur ſus in fi alius

Seiiidi. in nomĩe prope fiet ibi alii no.
Bal. uidel.ſed 2 ſi pretorem·S ſi duzʒ de
creto.ff·qui.ee cau. maper gloordi.:·
¶Triceſimotercio nõ potelt quis appel

lare ab eo quod ipe fecit uel ꝓcurat fieri.

C. de re.cre.2 iureiurt. generałr·S. i· in fi.
·quis enim 2c. · ꝑ quod r delatoreʒ

iuramenti appellare non poſſeSi is cui de
tulit iurauit 2 obtinuit deberi de relatore

ibi no.et ſcripſi de iureiurt·c.fi.luꝑ·ĩ/glo
5. nam et iudicem a ſe ł a ꝓcuratore ſuo
impeeratum non põt quis recuſareiiiq-

iii:oſferaturex de cau:pol/2 ꝓprie·cum

1

olim.ĩi.nec etxiam appellare põt ꝓpter ini
quix tem ꝑlone· ut/ex: de off· dele·ſuꝑ qõʒ

num.: uexe. ſed ab eius iniqua Inĩa fic nn.

q· ni.· Itẽ in criminali.v· ſi quis teſtibuſ

et nota.ii:q·via iudicibus.¶ T riceſimo
quarto licet uictus appellet tamen is pro

quo lata eſt ſnĩa non pot appellare pro eo

tin ꝙ iudex non adiudicauit ſibi expenſas
ſed ꝓ eo quod adiudicauit inſufticietes ſic
Bal.quod met cãc.ſuper eo ꝑ Inno/·
C.qñn ꝓuo.non eſt ne.l.fiet.ĩ.de expen:&⸗

nunc ð expenp.in prin. etꝭ·fi · V illud eti
am licet cotra noex· de excep.ſignificaue
runt in glo:ſuꝑ glo:quo fiunt 2c et male

¶ Quid ſi ui ctus appellans renunciauit
appel?łoni fcẽ quod põd ut.ĩ.·fi · V· Itez⸗
ꝙ appellãs nunquid uictor poterit agere

ad ſumptus uidetur ꝙ nõ m es que no-

ĩ.de expen·S·poſtremo. .Illud etiã. Sed

dic contra-nã exquo ex ꝑſona eius hoc ius

conſecutus eſt etiaʒ eo inuito illo uti põᷣt

ut.C.de fideiul.minol.fi:ff.de bo-polcõ
tratabſi poſt mortem in fi · I ad hoc

facit quod no.2a ſcripſi:s·de reconuen·ãĩ fi ·

facit etiã ·S·:· ꝓPx· ad fi · V. Sed quid ſi ille
et. v. le· Sed pone ad quorum intellectuzʒ
ſcire debes ꝙ Gui.de ſucſuꝑ.IJ. amplioreʒ
C.ex᷑· erit nunquid ilhius.j.beneficiuʒ
competat appellato qñ appellãs penitet a
ab appe lł'one recedit arguit ꝙ nõ quia pe
nitere potuit per.lſi quis libellos.e·tC. S
adultſine metuin contrarium allegat ff
de reiux· nemo quia non lʒ mutare conſi-
lium in alteriuss oötrimentum ad idem -
de reiun.mutaræ lIi vi· et hãc ꝑtem ſin di
ſtinctione tenuit in ordine iudiciorũ ubi
de appelłombus. penul.ſed ſuper pre.l.
ſic ſoluit ꝙ ſi appellãs ſolurn appellauit 2
appelłoms cã non ꝓceſſit pemtere poterit
aduerſario inuito a ſc ꝓcedũt allegata pri
mo ſi audem ꝓceſſit ad proſecutionem ap
pelłonis non poterit inuito aduerſario pe
nitere quia cum aduerſarius ſupᷣ. ſic inter
pellatus ex fcõ appellãtis beneficium illiq
l.ſit conſecutus inuito appellatore poterit
illo uti allegat.e.l.poſt mortem alibi ubi
ſupra allegat Ad idem ffde fideicõ.ſi ſti.
pula tus in prin2.· l. e ꝑſona non ob-Gui.
Immo concor· aut᷑qui ſemelC. quomodo
et qn.cogitur enim actor ꝓſequi reo cita
to et non prius non ob· decre. ab eo de ełc

R

li·vi.ubi ſola oppoſitõ impedit pnĩam.ſc ⸗

et hic ſola appelło ĩmpedire deberet· nam

ibi duplex intereſſe perſone contra quam

que affieiebatur ex obiectis eccleſe 2 ppr
m non poſĩ obiciẽs penitere eẽ oſentiẽte

.
õ —

☛

☛

aduerſario ut ibi no- in ul. glo. forte ↄgrue

dutingueretur caus. làãpliorem a caſu le-
gis omnem honorem d quo auctor hic lo
quitur:Si pommus ꝙ in iſto caſu ego uic
dor appellare non poſſum ꝓpter ſumptus
exquo uictus preuenit in appellãdo ſ uper
principale ſic enim ego illo etiã re integra
deſiſtente deceptus eſſem a.l.ſed non ſic in
cãu: v.ſed pone:et:l. ampliorem qula a ꝑ
te ſnĩe qua ſuccubueram poterã appellaſſe
ut ibi ec ex.· de teſtaraynucius. et.c/ray

naldus- Im putem ergo mihi ſi nõ ampellã

cum etiã a ꝑte:l-illa in prinloquar de ap-
pellante qui proſequitur ibi ſed appellator
ſemel in udiciuʒ uenerit 2 cãs appely'onis
ſue ꝓpoluerat 2c. Et ꝙ de iudicio eius ad
uam loquatur clare patet ex textu.S·.
ESe quid ſi uictus in cã non appellauit
nunquid uictor propter ſumptus poterit
appellare- ÆK☛ -Intendit an quia iudex ren
no odempnauit ĩ expẽſis et eo fortiuſ ſi ab
ſoluit euʒ ab illo poſſit auctor uincens in
principali appellare legiſte omunit᷑ tenẽt
ꝙ ſic ex Gun.de ſuchabet hoc ꝓ indubita
to qui in pre.l/fi.Querit an hoc caſu in cã
papelromis interpoſite per uictorem reus
polſix ↄqueri de iniquitate Inĩe ſuper prin
cipali et cenet ꝙ non quia principale reci
pit firmitatem uel infirmitatem ab acco
rio· ut.C. de contra.2 com.ſtipunuda ſed
econdra fic.ff.de uſ.eos in prin.C. de frut.
et li: ex.lI. erminato. ꝓbatur utrũq; de cõ.
ec:uel alta.c- uno-li.vVi.2.· . l. de re-iutt-ac-
ceſſorium. uidetur ꝙ non ſic quia in ·
l·C. qñ ꝓuo: non eſt ne uidetur uictor ꝓ
hiberi ꝓpter ſumptus appellare ideo quia
tus appellat a inĩa unde ceſſante appel
latione uicti uictor poterit hoc beneficio
utiar-eX& de ap-cum ceſſante contra quia
non eſt illa cà quare pre:l uictorem ꝓhi-
bet appellare led illa quia litis deciſionem
approbat agat igitur contra iudicem qui
condempnare obmiſit prexerea uidetur in
cius optione relinqui utrum condempnet
uel non que dic ut in pre· v· illud etia pri
us dctuz uerius vr̃ et curia hoc ſeruat nã
grauat exquo ſumptus petitos non adiu
duat quos etiã poſt ſnĩiam adiudicare pol
ſet ᷣm ea que noin pre· v.illud etiã mẽs
tñ pre·l.Cqñ ꝓuo:non eſt ne:contradicit

N= 2 uide quod no:e·t MHide expen. 5.·5 nuc

uidendum ad fi. ¶ Triceſimoquinto ex-
communicatxus non appellat in his que fi
unte: iudicium poteſt tñ ꝓſequi ap· an
excõis ſniam interiectam quod dic ᷣm pa

A pam uteX*. de excep-cum inter. 1 ubi

ſcripſi in gꝑlo:dixĩt hic Innoc:. in fine.·
meofexto pſt cendium nõ ap
ellatur- ii q- viãteriorumet l. biduum-
ex: de elec. cum dilecti in fi de re iu ad
conlultationem. Iriceſimoleptirno.ſ
grauamen non eſt illat uł ominatum ut
. .· qliter · V. de eſſee&de ap.cu ceſſante-
Aplemus nos pauit auctor in hac mate
ria quaʒ antiqui. tan2 aliqui per tres uer
ſus dabãt nobis cãs dicentes appellare ue
tant.ſcelus excellentia pacta contemptus
minima res interdictio fcã arbitriuz relq;
perit.·2 ſi longius actaRicardus in ſuis di
ſtinctiõtbo ponebatxi. 2 hoc· ii q. vi. Ne
pos de monte alba. ubi ſupra collegit cir-
ca.xxv:caſus poluit tñ 2 expoſuit illos 0
ſus Gui& luc ubi ſupra poſuit.xni an ue
ro his caſibus addendus eſſet calus pumti
quia noluit iurare de calumpnia uides. de
ĩura.calump:/fi-in prin.2 qð ibi diei-
¶ Qui ſ epus uel ſi iudex minatur alte
ri ꝑcium ꝙ eaʒ ledet uidetur ꝙ ex hoc ap
pellari non poteſt quia uanus metus eſt 2
non inſtàs · ꝙ me cal. metum- 2. l. i. et
ii·dic ꝙ ſi minatur de his que pertinẽt ad
eius undictionem iuſtus eſt metus et te
net appelło·ff.e · l.fi. i/et. C. cõi·epłas et
ꝓ. grata ꝑ totumex de oft dele cum ſuꝑ
in ꝑte deciſa ſecus ſi non haberet iuriſdic-
Ad buis materie autem clariorẽ doc
trinã diſtingue:na aut appellatur a correc
tiõe aut ſuꝑ eccłiax ordinatione Iteʒ aut
in iudicio aut e udicium. Si appellatur
Iuper correctione dic ut.S. . xi. Si uero
appellarur ſuper ordinatione eccĩe ne fiat
electio uel ne ꝓcuretur utilitas eccie non

ualet appel'o mii iuſta cã appelladi fuerit

alſignata ut ev de elec-cum nobis ohʒ eæ
de his que fi. a maio· ꝑ ca.c-icirca prin.2
c:ex ore circa fi. non emm ualz appelło ne
fiat quod edicto perpetuo ↄtinetur ut ſt⸗
de apre ci uel non.l.fi- Si autem iuſta cã
aſſi gnata fuerit et ꝓbata. ualet tunc ap-
pelło. ex.· de his que fi.a ma. ꝑ. ca: c. i·2 de
ap.ↄſtitutus. ¶ Porro cum appellatur in
iudicio ᷣm antiqua iura canonica poterat

appellari ante litem cont᷑·2 poſt an ſniam

et qñcunq; etiã nulla cã appellãdi oſtenia
uel allegata· ut.ii.q·vinon ita ex de ap-
cum ſit rõ et.c.ſuper eo et.c:ii.requiris·G
illã hodie uero non licet ſine cã rõnabili an
ſnĩam appellare ut-eët de ap. ut debitus-
¶ Sed quã dices cãm rõnabilem. Be. ubi-
cunq; iudex grauat contra ius ſcriptuʒ uł
denegat iuris ber eficium.xxvii-di-d his
prope fi:ex. de ſcdis nup·c·pe2 fi· puta ſi

ööö—Z . — * . —
qlJe d, 2* js ſa h 4122

= 33

negat reſtõnem ſpoliato priuſqꝗᷓ de ꝓprĩe-

tare cognoſcat uel ſi negat· in· ꝓductiõz

teſtium cum ſolempnitate legali iuq:in.

per totuʒ· ex· de reſti·ſpo· conqõnecct
ꝗ teſti-ſigmificauerunt uel ſi citat ad locuũ
ſulpectũ·ex · de ap· ex ꝑde uel ſi non admit
tit recuſationem ꝓpter ↄſanguinitateʒ.g⸗
t.poſtremo uel ſi non facit eprimi ĩ libel
lo res petitas· e·t/ſignificãtibus que eſt eẽ
in.d.de li:ob.uel ſi cog· ꝑtes corã le litigar
luſpecto.ex · de off· dele/ſuꝑ qoõnum.s:fi⸗
uel ſi excedat fines mãdatie& de off/deł
cum olim uel ſi executor modum excedit
uel merito ſit ſuſpectus. ex· de ap-nouit.
Item ſi duo ex tribus iudicibus tercio ir-
requiſico cãm ſubdelegãt ab illo poteſt ap
pellari. ex· de offdeł· cum cãmq; Si dele
gatus ĩuito ordinario uult minus ydoneũ

inſticuereexde off:dele. ſuper eo et gene

raliter ubicunq; legittime exceptiones nõ
admittuntur ex· de offi: dele.ex ꝑte uel ſi
dele.cui cã eſt appellatione remota omiſſa
cõmittat alii uices ſuas poterit appellari

ab illo.ut in pre·cſup er qõnum.ꝭſi uero

duo/uel ſi iudex incipiat a pereptorioex⸗
d dila.c.i. M.dic ut ibi dixi ſuper glo·ii.
ibi dixi ꝙ Bonaguigloſauerat ꝓpter bre
uem terminum non peremptorium curiã
non dare lr̃as appellanti/ſed e in ſumma
aduocatoꝝ pe. Weicella plus dixit ſ ſe exꝑ
tum ꝙ dato ꝙ ambo ↄcurrant· ſ· quia ter

minus peremptorius eſt· et breuisicuria

etiã cali appellanti l̃as non concedit a di
ꝙ lr̃am iaʒ ſuper hoc fcaãm undix᷑ per uice
can cellariurn dilaniari. Dicit tñ ꝙ Goff⸗
dunc auditor cont radictarum ĩrſiſtebat di
cens id iniuſte fieri-ſubdit etiã ꝙ bainde
tales l'as non potuit obrinere põderata ue
ritate cãrum iuſtificari poſſec cõſuetudo
cãcellarieet econuerſo ſumme reprehẽdi

releruari enim oportet calum quo predcã

decre.i.de dila· remaneat incorrecta ibi
enim mouebatur qð monachis ſuꝑ eccłia
et ꝓprietate · et ſic cã erat ardua et forte

inprouiſa et tñ ſcias ꝙ antiqua decre.pre

cã que erat ini.compił · ſub.t.de doet

cõtu:dilecti·fuit immutata quia fut ad

ditum de breui quod ibi non erat ſed ſolũ
de peremptorio. unde auctor hic illam al
legat ut antiqui qui ſolum ꝑemptoriũ põ
derabãt. Item ibi poſt mẽbrum maturar
in totum fuit᷑ receſſum ab ãtiqua lr̃a que
ſolum tractabat de quadã poſſeſſione per
iudices decrera momalibus per hoc patet
ꝙ adiuncto illo breui cum peremptorio
illa qcre in hac ꝑte gregoriana ꝓpter cłaʒ

ſubm ſſam de reuocatiore ateemptatbrũ
appelłonem iuſtificat · Item in canb
expreſſisii.q- vi. non ſolent uel ſi inferior
uelit cognoſcere de cã ad ſupericrem dela
ta.ex de apſolicitudinem uel fi terciz per
ſona appellatex? · de off·deł·ſuper eo in fi⸗
uel ſi non admittatur exceptio ſuper ſug-
geſtione falſi.ex · dᷓ Heptis luper lr̃as łH mſi
tiat edicõ actoruzʒ. C. ut lite pen.l.n uł ſi
iudex mãdet pecuniam lIolui nõ expecta-
tis curatoribus f. de mino: ait 9⸗permit
titur· Item in cãau qui eſt C. de ap. ſi quis
Icem ubicunqʒ intereſt alienus appellari.
S. 6·l. Item ubicunq; ſnĩa uel fcm iudicis
continʒ iniquitatem.ii:q/vi/6: diffimtiua
et breuiter ubicunq; iude denegat dila-
tionem uel non admuxtit exceptionern uł
grauat contra ius In his ergo caibus et ſi
milibus eſt cã rõnabilis appellãdi unde ap
pellabitur in eis etiam ſi appelło ſit inbibi
ta in Rpto premiſſa probantur ex de ap.
paſtoralis:poſt ſnĩiam autem diffimtiuaʒ
licite appellatur a quocunqʒ et per quecũ
q; etiam ſine cãe rõnabilis expreſſione ar-
æx de ap-romana·S cũ autem-et.c.cordi⸗
§ his que. . Ii. vi. 5-et noff·e.ſcio2 B
mſi in caibus pᷣpoſitis in qui:appellari n iz;
¶ Sʒ nũꝗ d põt ab int᷑locutoria appellari
MH· v. funt Alber. galł.et Tau-in prin-
2· Ro:· ꝗa ſm canones non eſt qᷓ quia po
teſt ut S. · xniii- Inter legiſtas auteʒ ſuꝑ
hoc contentio Ioet Aʒo ent ꝙ non mñ in
cãibus.C·quoap· non re.l.ante ſnĩe a no-
f. e. H.ſde ap:reuel non.J· añ idem di
cit Allexpapae& e ſuper eo:i- Alii qñt
ꝙ ſic quãdo Inĩa põt executioni mandari-
Tercii dñt ꝙ ſi eſt talis ĩterlocutoria que

poſſit examinari. A1â-ſup et emendari un
de dicebat Gui-de luc ubiS dum tractat
de ſpernenda appelłone in fi aut per appel

lationẽ interponendã a diffinitiua ſnĩa ſal
uum eſt ius appellandi aduerſus aticulũ
qciſum ante diffimtiuã aut non·S· In cã
appellationis tunc nõ appellatur alioquin
non: ff.qui ſatiſda. coab arbitro. ff. de mi
no.intdra utile. H.i. R ibi enim recipitur
appelło ab interlocutoria lata ſuper etate
petentis in inte.reſtõnezꝭ · Marde fanple
ne tractauit hanc.q- et quia in uolumĩb
non habetur in ea abbreuiando tuʒ inſta-
bo ad negatiuam inducebatl apertiſſimi
C.de iudi- ubi eſt expreſſum ante diffiniti
uam non appellari. Item predcãzl. añ ſnĩ̃e
tempus. Item.l.etiam preallegatam. f.
ap.re.uel non.l.ante ſniam nã ſi certo cãu
ibr permittit. lante ſmiam appellari ergo

A

—

Q

—

A

eius contrarium eſt regulare ffde conet

demon.l.cum ita.ſtetur ergo interlocuto
rie ſaltem uſe; ad diffinitiuam· ſt· de li:cã
liberis in fi-C.de dilat.a ꝓcedente in fi: et

hoc ut ſit finis litium que ex contrario tẽ
derent ad infinitã· Contra id f·de damp.

infec/qui bona in fi. cum enim appellans

ad ꝓſequendum hẽat annum et bis poſſit

ꝑs quelibet ſuper uno articulo appellare-
ut.I. 5·quotiens in prinfacile poſſet proſe

cutio appelł'onis ad quadriennium ꝓroga

ri qn ergo finietur principale uel feretur

diffinitiua que tñĩ· triennium ferri debz

C.de iudi-ꝓperandum· Inducta hac equi

tate. Ret iniquixati que ad contrariuʒ poſ

ſet induci.ſ.ꝙ ſit ſtari neceſſe inique inter
locutorie:nam per appelł'onem interponẽ
dam a diſfimtiua emẽdabuntur interlocu
torie male late conſtat enim interlocuto-
rias mutari poſſe.ſt·de reiu:quod iuſſit &
noui.oꝑnunſi opus quod faciet iudex ap
pellationis.C. de re.cre-l.generałr & inet
C.de ap·eos·ꝭſi quis/et de temp.ap·l per

hanc.ſit ergo contentus hoc auxilio palſuſ

interlocutoriam· ff·de damp.infecqin bo
na.· 5·de illo.z.l.ſi edibus. Item dicit inuin
cibilem rõnem qua conſtat ab illa ſnĩa poſ
le prouocari ex qua ꝑatur actõ iudicis · C.
ð arbi.l.i.ſed hanc interlocutoria non ꝑat
C.de ſen:et interlo.l.poſt ſnĩam et omuia.
epᷣi.l.inter locutõ2.lſe.ergo ab ea non ap
pellabitur · Ad contrarium inducit . i.
II.C. de epiaudi:ubi ꝓhibetur fruſtrato-
ria appellatio añ ſnĩam ergo non fruſtra
toria conceditur.ffde iudi.cũ pretor.Iteʒ
lI.ꝑmittit ab iniuria applari-C. e · x. ſi ꝗ
ꝓuocadione:ergo ab iniurioſa interlocuto
ria id licebit-Item ab imqua interpretatõ
ne appellare licz ffæt ab executore 2 con
ſtat ꝙ interpretatio intetlocutio e ſt non
ſnĩa.ar.ff-de teſta.hr̃des palam. Iteʒ certũ
eſt ꝙ interlocutoria poteſt offendere quã
etiam ſucceſſor ſeruare dʒff·de admi. tu.
qui reꝑ..ñi deponi: quare ergo ſubtrahet᷑
remedium in iſta quod in ſna conceditur
f ad.l.acquił.l.illud. Item executio late
lnĩe in qua exceditur interlocutio eſt· Idẽ
dicẽduʒ de negõne reſtõnis poſt ſnĩam. Iti
de non admiſſa exculatione tutoris eius
qui uocatus eſt ad munera et tñ ornnes pᷣ
dicti appellant ꝓbat᷑ per ordinem C.quo-
ap· non re·l.ab executoreC. ſi ſepius in in
te.reſti.l.i.C·de excutu⸗l.quinquaginta.
Ce·t.qui ad ciuilia concluditur auteʒ ſᷣm
leges ab interlocuroriis appellari. allegat
ad idem· C. de re ĩu-lii·ff·de mĩoait ptor

5⸗permittitur et in autẽ de colł.5 Ri quis
aut putauerit nec ualʒ quod &r ei poſt ſen
tentiã ꝓuideri quia tutuus eſt ante tẽpoĩr
occurrere ꝗᷓ poſt ac C. in quicau-in inte⸗
reſti:non eſt ne.l ulet· C· q lic ſine iudi⸗
I.i. loluẽdo tenet ꝙ ſi in᷑ ocutoria ſecũ tra
hit executionem uel executioni mãdatur
adeo ꝙ non põt remedio ap.poſt ſmiez gra
uato ſuccurri appellare licebit al't. ſt de
minoin cãeii.m quod tres opiↄcordari
pnit quas recitat autor faciẽdo hunc ca-
ſum exceptum a prima aliqui uolẽtes ius
ciuile 2 canonicum ↄcordare dñt ꝙ om̃es
calus · S· dicti 2 ſimilea quibusl. ꝑmittunt
andte Inmĩaʒ appellare no-ꝑ Accurin predic-
I. an ſnĩe 2 ante ſram ꝑ Aʒo.in ſum Hui
t. S. appellare quns põt 2 per Io ii · q vi. nõ
ita plenius ꝑ Hoſtiin ſumma· e Ct· S· quan

do-v. uide.ponuntur gr̃a exempli ut idez

ſitc in omnibus aliis in quib quis iniu riat

uel grauat᷑ dicentes ꝙ ſpalitatis rõ ad alioſ

5* 29

ſimiles ſufficiens reddi non poſſet 2 horuz

dictum recitat. Io- ubiSet Accur in pre
cictis duabusl.2 ſi iſtis opponantur tex-
nr̃i·il-q· vi:non ita 2 predicta decre- ſuper
æo qui aperte ponũt in hoc dr̃am inter·l.
2 canones rñdent illud uerum temꝑe illoꝝ
zur ium quo recipiebatur appelło fruſtra
