ſic· Iteʒ hic neutrũ eligit dns. ſed ſoł'oʒ

accepit· et predic·l· facit etiã in jriuʒ.
M Vt.·ſ. pocius in cauſam famoſam

furti ſoluiſſe uideatur. ⸗Sed ibi qũ
ex diuer cauſis ſecus ſi ex una M·ee

qua inſurgunt diuerſe et qrie actiones

ut ĩ hoc caſu ultra-id intẽtio legis fuitx
id in eam cauſam ſolutum que plus e

pedit ſoluenti eo.ti.li·.· ¶ Quid ſi

ñns pactus ẽ contra eũ nõ agere furti-

nunquid poterit adhuc agere mãdati.

uidetur ꝙ ſic ar- exdra de prefſumptt.
nullus.xv di-qualis. Iniquũ enim eſt
id pacto perimi de quo 20c ff-de Tnſaca
cum acquiliana.2. l qui cum tutorib
ar· condra quia ſi poteſt adhuc intẽtar
ac·mandati ſm hoc nil operabtur pac
tum quod eſſe nõ debet:f· delei· ſi qñ
ff. ad municip.l.i actio enim furti per
pactum ipꝑſo iure tollitur ff. de pad ·ſi

paite tibl-5: iiut ergo pactuʒ aliquid operet᷑

—

uidetur utraq; remiſiſe et pactum bʒ
in ſe quandam liberationẽe ff· de t᷑nſac
l-i. ſed ſi agat mandati non poterit re9
opponere exceptioneʒ pacti:ſed in ac-
furti ſic et hoc quidam tenentquod ñ

multuz placet · · Puto ꝙ Guilł.põ

derat ꝙ cum ex uno fco ↄpetat utraqd

remiſſio actionis tollat ipſius originezʒ
qua ſublata nec r̃ſtabit ſuꝑ quo fudet᷑
actio mandati ut pactum id operetur
quod res ĩiudicata ſuper altero ut moð
dictum fuit in· v. quid ſi in caſu. .
¶ Nec eſt obmittendum ꝙ ſi alicun o
petunt de iure cõi due actiones una in
tenta poteſt poſtmoð aliam intentare

ff.pro ſocio.l.rei.ſec tamen eſt ſi una

copetit de iure cõi et altera de bnficio

pretoris de hoc et quid iur ſit ſiue ſind

penales· ſiue rei perlecutoriĩe·not·ſcðᷣm
papam extra de collu. dete.c-fi in fin-
M Sed illud ſcripſi de religi· do cum
dilectusſuper fi ult· glo· nuc ↄtinuat
uerba V bert·de bobio.ut·S.lixi · ·
¶ Quod autem dixi alteraʒ eligẽdazʒ-
uerum eſt ſi omnes ex uno negotio ori
anturſi aũt ex diuerſis quãlibet intẽta
ff.ð priua·delic.nõ nunꝗᷓ/ ſi uero dubiũ
eſt an due oriant᷑ uel nõ.et eque dubiũ
ſicut ſepe in ſtipulatiõibus dubitatur
an ſit agendum ex ſtipulatu uel certiĩ
conditione · ut probatur et no/ff.ſi cer⸗

pe. certi· et.ff.de. ob.ubitunc uter
uerbis que ſe bhabent ad utrãq; actiõeʒ

dicẽs peto ex ſtipulatuiuł ex ꝓmiſſiõde
quar ex tali caula feciſti ſicut patz ex

ſtipłatõnis diffinitione: ¶ ¶Artamen
A-Interpoſitio ad uerba Vber. uſqʒ;
ibi ſi autem · ꝙ tunc poſſit utraq;
proponiextra inte · reſtiↄſtitut
ubi petitur ſententia niła ꝓnunciari
ſi eſſiet aliqua petitur in inte reſti que
dic ut no.ĩ.de ſentenS· iuxta·V. fin-
Item poſſum petere iure dominii. qſ¶
ut·· de cau.poſ:et propri:notanduʒ
iĩigicur. .alie ſunt: premiſſa tamen ut
quidam dicunt proteſtatione ꝙ alterã
uelim proſequi utft quorum legalĩe
‚quia autem ibi quẽadmoð26· Si aũt
non eſt eque dubium de utraqʒ; ſed de
una certurm et de altera dubium ꝓpõe
illam de qua conueniunt ſapientes· ut
in exemplo pacti incontinenti appoſiti
in contractu ſtricti iuris oẽs ↄuemunt
ꝗquod tunc detur actio preſ. uerbis de
ueteri uero informato uariant ergo in
tenta preſ uerbis.ut:C. ð paclin bone
Fidei . M. Et ibi pleñ uið per Cy quõ
ueterem informare eſt nouam formaʒ
uel nouam qualitatem inducere et an
informet actionem tantum an etiam
obligationemEt an ſemper informet
actionemet an ſicut informat uetere⸗
obligatoriam. ſic informet liberatoriã
&ᷓ·ff.ſi cer.pe.lecta eſt.xx · i.de ꝗbus
æxtra de offi-iudi deleg prudentiam-
Ppe prin· Quid ſi penab ſtipulatio
ibſecuta eſt·dubiũ poteſt eſſe an pᷣma
obligatio tranſſata ſit in ſtipulatione⸗ʒ
penalem:ergo tucius uidetur agenduzʒ
ad primam ſtipulatõnem ꝗ ad penaleʒ
ut.ff.de ac.et ob.l.i.in fi ·de ·.ob⸗
iĩta ſtipulatus·f.· ꝓ ſocio· duo alia.tañi
rationetucius eſt primo ad penaʒ agi
i ad ſimplum:ſcʒ quia plus eſt in pena
ĩ reſed⁊ ſi plus eſſet in re habita. pea
ſecurius petes. poſtea illud plusff ſ ꝗſ
cau.lii in prin. ff·de arbiſed celſus in
prin·et · ff · de eo ꝙ certo lo· da· a. l· fi. ſf
pro ſocio.ſi quis a ſocio · et · l· ſe.ff · ðD ac
empet uendi. predia · ff· de excepti· do.

aↄpud ·5. labeo. niſi eſſet actũ ·qð utrũq;

deberetur et poſſet exigi cum effectu
cunc enim uidetur ceſſar̃ timor ĩilł.ut
ff. de tranſac.qui fidem. C.e·cũ ꝓpõas
Caue tamen tibi qualiter actũ eſt. naʒ

ſi actuʒ ſit ꝙ utrũqʒ cũ effectu.ł ſimł

Petatur non recedatur a forma· ext᷑ de

8 —— py

Q⅛ℛZ⸗ X&4 mael A

aere ven *
.

2

Rpti:cum dilecta. ſi aũt non ſit actuʒ
utrumq; cum effectu ur ſimul peti
poſſit cum pena ſit odioſaet debitum
rfauorabile-primo agetur ad debitum.
ſeu ad primã oblhigacionem ꝗ ad peam
nam pena de facili repellitur a iuoice-
maime a iure canonuʒ. extra de penis
ſuaʒ·xii/q- n-fraternitas. ¶ L Sed n fuic

iuſiuranò pactum uallatum: uidetur

utrumq;ʒ poſſe peti/et ſi actum non ſit
C:de tranſao ſi quis maior·xxli/q· i.Oẽ

quod extra de iureiur/debicores quoa

alibi forte non admittitur m Vber-

MH. Vbis. et adhuc durant ei &bba.
S Idem etiam poteſt et in alio ex

emplo dici:ſcʒ qñ quis obligat nomen
ſui debicoris creditori ſuo tuc ei datur
utilis actioneſcimus tamen bene utʒ
utilis ypothecariaE uti que opetebat
obliganti directam ut. C. de here: uel
act:uend·poſtꝗᷓ.· C·que res piob. poſ-
nomen ff· de pignoſi is proponat ergo
factum ſe ad utrãq; habenset ſi coga᷑
eligere uidetur eſſe melius eliger utilẽ
Perſanalem que competebat obligãti
oc ſaluo:quia ſi obligans nomen Iui
bitoris habebat ypothecariam in bois
illiy uidet᷑ obligaſſe illam unde opetet
ypothecaria utilis ʒ Vber. ¶ Quãs
autem penalis ſtipulatio omittatur.2
ſi promitto me aliquid facturum. uel
daturum et ſi Ron do uł facio ꝓmitto
penam/quid ſit tunc in obligatione 2 ſi
pro parte do uł facio:an pena inſolidu
committitur. Item ſi promitto aliꝗd
et ſub ꝓena an poſſit peti utrũq;et qñ
polſit preciſe peti factum ubł intereſſe
uel utrũq;· Iteʒ ꝗd ſi plura ſunt capła
2 in uno ↄtrauenmiaturdic ut in hbello
Kof.in ti.de ac.ex ſtipłatu.que opetit
ad incertum promiſum. et.S. de arbi-
59·fi: V·ꝗd ſi plura. ¶ Sed ſi quis petid
Penam et ſortem iudex uero ꝓnunciat
ſupꝑer pena tãtum. nunquid ualet ſnĩa-
uidetur ꝙ ſic· ff· de excep.rei iudi.l.iii.
ff.de arhet receptt:ꝗd cñ·ffde mino-
etiã · Ceſi cer.pet· eo ꝙ ff de · v·ob. ſciñ
ar: contra. ff. de arbi- qualem C. de ap.
cOsS·C.· ad filł.l.fi-prius dictum uerius
eſt ut patet extra de teſtaraynucius.-
et.C.ſi aduerſus rem iud.l.i.ubi & hoc
H. Et uide quod pleñ dixi de re iudiæ
cũ int᷑ ad fi. S· Due enĩ ſunt petitiões
una ſortis et altera pene. ff. de appely?.

cum in una. m Vber:et iunge hic qd

habes circa conĩrias actiones eligedas

. de actore. ĩtem proponens ¶Itè

no. ꝙ ſi act r habet rem ab aliquo ex

iuſta cà domimium traſteren di. neſcic

tñ an ilł fuerit domino nec ne tũc illiq
rei poſſeſſiõe amiſſa:ᷣm quoſð indubo
duas intẽtat actiones. ſcʒ ſi ilł' domin
fuit intẽtet rei uen.ff. de rei uendi.in
rem.ff.de acquit.re.doxradicio.ſi o
non fuit dominus intẽtet pubhicianaʒ

ff. ð public · l.i. ¶ Sed cum iſte actões

diuerſe ſint. et conerarie- uidetur ſit

altera eligendaꝗa ſi ꝓponeres cõtrias
repelleris ut/S. di et in pre V. iteʒ ꝓ
ponens. No·hic uidet᷑ ꝙ poſſit᷑ utrãq;
proponere propter iuſtam ignorãtiaʒ-

cum factum alienuʒ ignoret.ff. ꝓ ſuo⸗ .

I.fi. ff-·de acqui.here. l:cum falſumff
quorum legatl.i. /1: ſed ibi reus non
certificabat actorem de quo debebat.

quare actor utitur eodem ĩure.dico 8

ꝙ non eſt iuſta ſui actoris ignorantia
quia eadem perſona cum illo cenſetur
unde debet ſuam conditionem ſcire.ff
de leg:ii:cum filius. S: uariis ff de reg.

aur:qui cum alilicet ſit ar· contra.f· S

exercac.l.iim prin:2 ideo eligere debzʒ
niñ fori· M uł loci Vbe. oſuetuò
obſtet. ¶ Sed quam eliget- Gndeo rei
uendicationem directã primo:et ſi ſuc
cubat poſtea publid.ff· & euic minont
GS.i-uł agat prio publicia. in ᷓ reqrunt᷑
leuiores probaties m Vber· ¶ Alii
uero aliter dicut que dic uti. in tctatu
libellorum. de cau:poſet prie · · nũc
dicendum. et iunge hic quod eſt.ĩ. v.
& uelis. ¶ Ioð deodixit. Cauil.
lib in- pyt colump. *π-Propter huiõi
ambiguntatem tucius eſſe agi cõdit iõe
ex·l. uel canone. iii/q:i-reintegrãda eʒ
de reſtiti.ſpoł ſepe.de hoc inſtide ac-
¶ Quid ſi primo egit rei uenð. et ſuc

cumbit- nuũꝗd poterit redire ad gubk⸗
Ho. ſic ut in predict. l.minor 5. ſi

H-Tbi ſatis plene de hoc⸗5 - Extra

audiq cxaminata. Aln contra ar f-de

exceperei iudi ſi mater· ̊.· eandem ã fi-

Et.l.et an eandem.éactiones. nec ob-

ff · de euic.ſi cum uenditor. in princqa
ib ſubauditur maxime ¶ Si aũt uelis
actiõem in rem intentare ſi intẽtauen
rei uendic.directam caue tibi ꝙ poſſis
probare te dñm iure ciuili⸗uel gẽtium

quia lʒ multis modis domimũ acꝗ rat᷑
ut inſti. de reꝑdiui §ſingulorum- et⸗
ffde acquiredo. adeo et ꝑ totuʒ puta
ꝗ lege uel a principe C. de quadri preſ.

.—————

—

.

₰ℳ D—

4

—S

bene-et. viii-di-quo iure: uel cu inſula
occupatur. inſti·de redi· . inſ ulam E
cum quid capitur in iuſto belx ab hboſ
tib iii-q-v dicat aliquis:2i di- ius
militareet· ff·eo· ti:ab hoſtibus· et in

ſimilibus- tamen ei at io multuũ
eſt difficilis.C de probationicum res-
H. Hucuſq; Vber· et ideo utere
conſilio legis· if· de rei uen:·is qui:ſi eim
Mingreditur uerba Kof: de rei uen-
poſt prin.g Ex contractu emptionis
uelis te dicere dominum qcuor oportʒ
in illo interuenir· primum ↄtractus ꝙ
debet precedere alioquin traditõ nuda
dominium non tranifert:ff· de acquir-
redonunꝗᷓ nuda.2.· ar· ff. de don. nuda
Scm ꝙ precium numeretur uł fides
habeaturauel alter ſatiſfaciat ueditori
als dominiũ non traſfertur ff: de bu-
ꝓcuratoris·5. ſed et ſi dedi· 2· ff· ð hẽ.
emp:·quod uendidi · Lerciũ ꝙ res ĩdat
abs enim dominium non tranſit ut ex
de fide inſtru:cum IToh.prope fi: C· de
pactradiciõibusC· de here: uel ac. uẽ
qui tibi hereditatẽ· ff· ð rei uen ſi ager
niſi in quibuſdaʒ caſibus ſpecialibus in
quibus dominium ſine poſſeſſione uel
traditione queritur · de quibus nõ
de conſuet· c.iiet · C.de acqt· poſ·leĩ.
2. Quartum qꝙ uenditor fuerit dũs-
alioquin dominiũ quod non habʒ traſ
ferre non poteſtff· & acquireę· do.non
eſt nouum.ff.de of· proconſul/obᷣuar
5·fi·i·q-vil. daybertum e de donint᷑
uiet ux.nuper.hec quatuor ꝓbantur
C.de proba·cuz res.ff·de pig·ſi luꝑat9
et·l et que nondum.ꝭ· quod dicitur/2
ĩ:de loc.ꝭ.nunc aliqua.v.Ivi.¶ Alios
autem omnes contract ex quibus do
minium tranſſert᷑ ut dotis ꝑmutatiõis
et donationis traditõne interueniente
longum elſſet proſequi:unde aduocatq
ſit cautus: ut inſpic iat contractum ex
quo uult dicere clientulum dominuʒ

eſſe et illum ꝓſequat᷑et in omniqctu

oportʒ hec duo ſaltem intuemre uidelʒ
ꝙ contractus precedatet traditõ ſub
ſequatur Item etiam proſequi omnes
cauſas ex quibus iuregẽtium ſin
dominia acquiruntur longum eſſet liʒ
et ilł ad rei uen.pertineat.unde et tũc
aduocatus ſit cautus ut conſideret cãʒ
ex qua uult dicere clientulum dominu⸗
et an iure ſpecificationis. · Que eſt
cum ſit ſpecies de materia alien· ð hoc
inſti.de rediui . cum ex alienaff· de

acquĩrꝭ re · dom adeo·ꝭ·cum ꝗs cuĩus

caſum uide in ſuf de uict honcleric.

clerici: de inuentione habetur inſti· de
reꝝ di·S theʒauros et· · item lappilli
ſed ille.: non congruit. ux ibi not ſed
facit· ff.ð acꝗ·re do.nuꝗᷓ·: thezʒauros
= Vel inuentionis uel alio ct cauſam
ilſã ſpecialiter proſequatur cauſss illas
inuenies· fl.de acꝗ.redom· et inſti:de
reꝝ·di. ut predixi. ¶ Item etiã ↄſidera
an res ſit corporalis- nam incorporalis

cuim poſſideri non poſſit ergo nec uen

dicari. et an res illa ſit ſinglarn uniuer
ſalis quod dic ut.ĩ. de ca polſ. et ꝓprie
6 notadum in poſitionibus· Sup-
·ceterum ubi proſeꝗ tur ba Kof⸗
1S5SItem uide utae reus poſſideat id q
petitur.uel dolo deſut poſſidere ſuper
quo uide.ff.de rei uend: is ꝗ petitorio-
in friff· de inter ac/ꝗ ſeruu.· in iur. ¶
de ał. iu.mucã fa.lunicaff· de rei uẽ
officium. et·l. ſi auteʒf· de noxelectõ
et.ĩ. v·ꝙ ſi ueł. ¶ Qualiter aũt agat

—— .

procedatur/et pronũcietur contra III

ꝗ cadit a poſſeſſione uide·ĩ. de interro

5S.fi. v. uerũet ſe · ¶ Sed nunꝗd- A

Rofn·eſt. v·queri ſolet ultra meðti-

·Is qui tantu ciuiliter poſſidet puta

Tolo ammo poteſt conuenire rei uend-

occaſione talis poſſeſſionis· ec uĩdet᷑ ſic
fę. de rei uen-officiũ in fiubi idiſticte

dicitur ꝙ contra quemſibet habẽtem

poteſtatẽ reſtituende rei poteſt intẽdi
ct indiffinita locutõ eg pollet uni lali

H. Inproule fit hec alyatio cu ſupra
poluerit contra quemlibet:2 lex in fi.
Sicat ab omnibus ꝗ tenent 2c· nec hãc
allegationem fecit Koft: ꝗ dixit Aʒ·
in ſumma idem tenere · et ſic eſt ut ibi
patet poſt prin et ĩidem tenet Accurt
.co. ſuper Nica: et ponit exemplũ in
illo · ꝗ dedit in feudu. ſed Rołf:ad hriũ
allegat ꝙ habere faculcateʒ reſtituede
rei uidet᷑ reſpiceræ traditionem quam
iſte facere non poteſt· Rñdet ꝙ faciet
quam poteſt illam dimittendo animo
perdẽedi ut ſegt · J x ix · i · ſi romano?
ff.· de ſer urb· predi.ſi ſeruittalis eim
bene habet facultatem reſtituende rei
puta propter amiſſionem ar : ff· ð acq
poſ.poſſideri.Sin admittenda. nec eſt
hoc preiudiciale ei ꝗ naturałr poſſidet
ſi non paciatur ſimpliciter illam cauſaʒ
agere·ſed ſaluo iure ſuo arffde re iu:
ſepeextra eoð quamuis ff: quib mo-
pigno. uel ypotheca: ſoł·ſi debitor.

4
1 4 EHEGmGEasttelten

—

P 4* ½

9

ℳ O

¶ Quid autem ĩun ſic ſi cõuent᷑us rei
uen leu ac in rẽ uel noxali. poſſeſſor
pignoris. uel acculatus negans ſe poſſi
dere conuincatur ſeu uariet debituʒ
ſoluere ſit paratus: uel ante liti contel.
exhibet rei petite poſſeſſorern· H ondit
ſeruũ noxoſumuel criminoſuʒ uides.
de actor̃.v.item eluditur et ſe . ¶ Itẽ
ſi ꝗs ſe ultro rei petite defẽſiõi oſterat
uide· ĩ· ð interros·fi · V· HBᷓ quoq; 2 ſe⸗
¶ Item ꝗd iunt cum ſpecies ? ꝗtitas
uel eſtimatio petitur no.ĩ. de ſol:6⸗pe-
V.ad huius et ſe. M.· Infra repetitur
ibi utrum. ¶ Et no/q; uidet᷑ dicere
lꝙ non poteſt in eolibelꝰ·intẽtari ac-
ad exhibenduʒet rei uen ut· C. & nox
ac:l.i-m prinnam actio ad exhibendũ
ordiaria eſt. et ideo in ea dʒ dari libelł.
iii:qiii offeratur et cauſa ex qua agat᷑
exprimi/ ut.C ad exhiben:. lI. i. 2 lis con
telſtari iurari.2 ſentetia ferriet in litẽ
iurari: ut· ff· eo/ iuł.ꝭ: qui iurauitet ð
in litiun· in actionibus in prin ꝗqliter
autem in ea libellus concipitur uioĩ.
in trac:libeł.in ti ð iudiꝭ· ultra· vm
ſuetudo iudicioꝝ admittit ut utrũq;

in eodem liblło intentetur.ut ſic dicat

FOrma· peto rem exhiberi.2 dʒ dicere

ſigna eiusalioquin ei iuranti ſuccurrit᷑

udff.eo.l.iii:et eam exhibitam uẽdicz
rei uen- Vel ſic. FOrma-Coram uobis

2˙. conqueror de. P. qui iniuſte detinet

talem equũ ad me iur̃ dominii. uel qſi
ꝑtinentem:ꝗ equ eſt pili nigri coct
uel ſignatus tali ſigno in tali parte·qre
peto dictum equu mihi reſtitui:etx cũ
mea interſit dictũ equũ mihi exhiberi
peto ipſuʒ per dictum.p·in iudicio ex
hiberi. Nec obſtat prediq ·l. C. ð nox·
quia debet ibi expom. uel.pro.et·

Lbi dicit uendicareuel ad exhibenduzʒ

agere non ꝓhiberis . 5.· Et forma poſi
tiones ſuper hoc libello.ut.ĩ. de cauſ̃.
Pol·et proprie:5 notandum igitur. .

alie et de hoc uide in pre/5 ult.de iudi.

¶ Sed nunquid debet fieri exhibitio
ante lt contt uel poſt coram teſtibus
ipſius actoris:dic ut not.ff. eo⸗l.ii.ᷣm
Vber · ¶ Sed nunquid poſſunt ſimiłr
in eodem lib. peti reſtõ et reſciſſoria.ł
res metu perdita.et quadruplum-de B
ĩ. in trac.libel de ĩ intere. . ᷣ nũquid
et de hĩs que ui:me ue cã fi. ꝓpe prĩ.
¶ OQuid ſi ago otra te rei uen:et fõmo
ſic ibeł. FOrma- Peto a te talem rem
quã dico meã fuiſſe nũꝗd uz tłs petitõ

Balẽ.de hoc·ff.de confeſf.l.certum ꝑ
Accur.de tranlaci-de · . ſig· uerbum

oportebit·per Dy cec ꝑ Cy. in: l echta-

gS Et an bec ꝓbatio pedumetur mea
eſſe nunc niſi contra probetur a te qui
cCarn tenes-et in me tranitertur Plri

¶ Et uidetur ꝓ debeam ꝓbare meaʒ

eſſe nunc ut.C·ce proba.æx perlona · ect

no.f.de libagno·lanplłtct de ꝓbati ·

l.uii: et extra de cã·poſ.et ꝓpric. cum
eccleſia ꝙ partibusbi ultio ct imme
diate 2c· Sed dic contra per·.lC. ð ba⸗
ſiue poſſidetis. MI. bi in fi. Cy recitat
qpnem de ponentibus in curia ò el ctu
ꝙe lectores ſemel fuerant ccoicati an
Procederet poſitio · J Et facit· eo ti·
non epiſtohs: et.l.non nudis: et C· de

teſti aut ſi dicatur·2 ff. finium regũ-

in finalibus ſecus in minore qui non p
ſumitur modo minor licet olim fuerit
minor· Item ſecus in poſleſſione cũ et
multe alie ſint diſferẽtie utft·ð acqui.
poſ.ſi quis · · diſferentia ſcᷣm Albert-

papi: Vber . uero de bob.dixit ꝙ ſi res
æſdmobilis non preſumit᷑ mõ poſſidere

licet quandoq; poſſederit:quia uilis eſt

ætd neglecta poſſeſſio.ff.e acquipolſſi
remlecus in inmobili:ſed hec ſentẽtia
non eſt uſq;quaq; ueranaʒ et ſi habeo

fundumct ſteti perxxan· ꝙ non iui
adipſum:nec habui iuſtam cauſam ñ
euũdi uideor poſſeſſionẽ ob meam negli
gentiam ꝑdidiſſe. ut.ff. de uſuc.Ffurto
S· uno.et.·de acqui.polſ.licet tamen ſi
tunc fructus ꝑcepti non ideo poſſiõeʒ
uideor perdidiſſe et hec omnia va ſut
cum tractatur mea utilitate ſi uero
de ĩcõmodo:tunc pᷣſumor mõ poſſider
H.· Io:de bla contraſcʒ econuerſo.ſ.
g in ſui preiudicium qui poſſedit non
antelligadur poſſidere in ſui fauore ſic
hec no.· in tractatu de rei uen. in fine-
gSScòm ꝙ traditur C· ad exhiben.l-

1 miſi probetur me poſſidere defuſſe-

ſine dolo malo.quod fit eo ipſo ꝙ qriũ
non probetur ſcom quoſdam· ſt de exs
rei iudi.ſi rem.ff· rem ra:hab. ꝓcuratõ

in prin alii dicunt ꝙ ſi poſſeſſio mea ꝑ
uenit ad aliquem ex contractu uel ecx

Alicto pſumit᷑ hodie poſſider̃ niſi ꝓbet

ſe deſuſſe poſſire:ſin dolo malo.ut.C.
de pigac.l.inii.ſi uero alter ꝑuemt tũc
Fſumit᷑ poſſidere·ſᷣ abſoluet᷑ ſi uoluerit
iurare ſe ſine dolo deſuſſe.ar · ff · de nox·
quoci·.ait pᷣtõ. M· Ad materiaʒ uið
qð no.ĩ.ð pe.a poſ.5·i.v·ꝗ ſi peto 7

N

— —,.,⸗—

HW

¶ Hoc quoq; non eſt pretereundumi:

quia ſi ago contra te rei uen. ad re quã

dico me apð te depoſuiſſe tu o negaſ

dicens me eam tibi comodalſe teneris

ad reſtitutionem propter bonam fidezʒ
et debeo uincere nec refert qua actõne
agatur ut· ſt- de priuił credit.l. ini nec

muhi caſu incumbit ꝓbãdi neceſſitad

de depoſico· f·de fideiuſp·tutorſcom
Axʒ. Ia. Bal. M uið·ĩ· & ſen- ꝓla/9. qua
licer · V.quid ſi lis·2 uið in quo differt
hec queſtio ab illa.ꝗqa hic uendicabat
reʒ quã ſe depoſuiſſe dicebat penes reũ
ibi fimplicit agebat depoſiti ꝓbauit
comodatum. Item hic reus confitetur
comodatum ibi actor id ꝓbatet uide
per hoc ꝙ iſti duo. iſed iſte plo facit
ꝓ Inno. in eo quod no· de iudi. exaĩata

ut ibi ſcripſi in g?· dixic Inno petebat
eim ille rem quã dicebat ad ſe ſpectare

iure dominii et dominium ꝓbauit liʒ

actionem locati expreſſiſſet. contra eu

płt. v.ſed pone Egid:et uide quod ibi

dixi uere in ſuis minis ſummã eꝗtatẽ
habet hec ſolutioſcʒ cum reus a prin-
cõf itetur ſe deber quod petitur · ſed ex
alia cauſa.nec alið proponit qð obſtet

actori:hoc dico quia ſi dicat nõ depoſu

iſti: ſed comodaſti.et ante uſuʒ opletũ
repetere nõ potes extra ð como c. uno
ff·e·in comodato·Sſicut.tunc ceſſaret
equitas precctaet ꝓcedit dictum rei
quod non ꝓcederet in depoſito:extra ð

depoſito· bona fides· ·i ff · eo · l. eſt
auteʒ et rñſio illa recte eſſet negãs nar
rata- et dicens petita fieri non debere

¶ Et ꝗa titulo huic ↄuenit hec mat᷑ia

cuius ſatis trita eſt qo retentis ᷑minis
agens ðpoſiti ad quantitatẽ uł ſpecieʒ
lic·conti. ꝑ negationem ꝓducit teſ tes

qui ꝓbant comodatuʒ ꝙ ſequi debeat

condemnatõ uidetur primo ex eq tate

que uult rem meam que ad te ꝑuenit·

mihi reſtitui.f·ſi cer · pe·ſi 2 me · et luf
fragandum eſt cuiq; ut cõſequatur qð
luum eſt ff · ꝙ cuʒ eo · l.iĩet no·ff· de eo
ꝙ cer.lo.l.i.in ultglo Item ſicux error
cauſe non impedit tranſlationem dini
ff.de acqui.re·do/cũ in corpus ſic errõ
actionis non impediat ſententiam ꝗn
condemnetur reus ↄuictus ꝑ ꝓbatides
cum et iudex per ſententiam dominiũ
tranſfert ut noĩnſti.qui· alie·nõ lʒ · · i⸗
nam et iudex cõtra naturam acionis
fert ſententiam . ff·de edił·edic· boueʒ

S aliquãdo. hoc tamẽ ſolue ut cripſi „

ſimo-licet hely. Iuper fi glo. ſic ſupra-
Item conſtat iſtum eſſe debitorem ex
muneratione et tradicione probantis-
et ſic cõtracta fuit obligato ex q mihi
ↄpetit certi cõditio: ex qua licet actio
ꝓpoſita fuerit inutilis imquuʒ eſſet cõ

demnatõem nõ ſequi-cum ſepe id q n

ualet ut agitur ualeat ut ualere poteſt
extra de deſpon. impub:c.uno.·li. yi· ff
de pactis ſi unus· . płt· nec refert quo
genere actionis agatur ff. de euicti- ſ

mancipium5-i- Ad otrariũ inducié

qð.S:dix i. et f· ſi pars heredi/pe. l non
poſſumuset.ft · iudi.ſol:cũ quer̃batur
ubi cauco in una actione pſtita ñ com

mictitur. ſRialia actione agatur ad idez

iura aly.in pre· v. ꝗd ſi lis ff · de iur̃iu-

ſi duo patroni.S.iulan:et pre.decr · l⸗
hely et de re iudi abbate.libviꝑ que
iura multi tenent contra quia deficit

obligationis initium quo ad cauſam ꝓ
poſica:alł gant.ff/de ac:et oblquecũq;
ff. de negogeſt·pompo:ii· et. lJ. fideiul.

fl. ð inſtito.lhebat. et ſi mel-fal. mo.
dix·l. i.6i- et uolentes ſaluare dictum
Inno.dicunt illud proceder̃ quando ab

initioñ fuit oppoſita ineptitudo libelł
quod intlłyige cu patebat ex eiq forma

ceſſat eĩm id quando ine titudo apꝑert

Mibi plac;

ex ꝓbationibus tantu. . )
dictum Inno. qui loquixur de petente
rem iure dominii:et probat ſe dominũ
ꝗ lʒ ſubmiſerit actioem locati obtiner
det ex caà ſuſticenti intentata 2 ꝓbata
quando uero ſimpliciter petit rem per
actionem depoſiti· demum ꝓbat como
datum-uel locatum hic ꝓcedit opinio
contraria. et iura ad illã ꝑtem induta
¶ Nũc in defenſiõʒz primi dicti opõtʒ
inſtari- Aſſumo igitur illud örium q

eſt utilius in materia· et pleni ſpecifi

cat· ſ. dec. abbate. per quam patz a. .
ceterum uſq; ad fſꝙ uendicans ren-ł
illam petens iur dorminii nõ hʒ neceſſe

exprimer cauſam/2 concor. ĩbi uide in

glo. talis. poteſt tam cxprimere ſruult
tunc habʒ neceſſe probar̃ illam cauſaʒ

eſſe 2 fuiſſe vam xẽpore liti contt.2 ux

ibi ſcripſi ſuꝑ glo.płt· diuerſo pſectu

qñqʒ utili n expmer̃ ex pmo aut patzʒ
qũqʒ utilius non exprimere. Ex primo
ꝙ libellus Inno de quo·S ꝑfec tus erat

ſine adiunctione actionis Nam illa ad

iuntionec fuit· nec eſſe potuit cauſa
dominii uel illius petitioms . Nec

X“ 4114 7

tac

acqrendo.nec in utendo. primum patʒ
Qua non eſt & tituhs enumeratis pq
ti:de acq re-dom. . ſcᷣm etiam pat;
quia locatio f it non qnounde ↄductor

locat..loca.l.nemoconcluditur ergo

ꝙ adiectio fuit impertinens et ĩutilis

led nos habemus regulaʒ in. vi:qua int᷑
regulas legiſte non habent utile per in
utile non uiciari. Item ſum in mat᷑a
leperabili cum precedens oratio libelli
in ſe perfecta foret ut dxi: Concludit᷑
ergo dictum Innoc.in ſins terminis⸗
cedere. fortificatur hoc per no de ↄſe
diſ.iini. ſi non ſanctificatur in princ.et
recitantur de baptif.c.i. ubi etiam in
baptiſmo: R forma uerborum congrua
iam ꝓlata addant᷑ aliqua ba mbiloĩꝗ

ueruʒ eſt baptiſma: ſi hoc in baptimo

fortius in libello facit ad predic.clem.
de preben c.i.i. Roin fin:· (LItem
ſcias ꝙ rei uen tantum dqno competit
ud.ff.de rei uen: l. in rem actio in prĩ-

et·C. eo: doce fallit tamen qnq; ut. C.

de iur doc-in rebuset.ff. eſi ſpõſalibq
§:i' ubi mulier agit rei uen pro rebus

dotalib: cum tamen eas uiro tradedo

in eum tranſtulit dominium ut. C de
Pac·traditionibus:de hoc tamen nott.
m quolſdã in pre·l in rebus. · Vi
ibi tres lecturas in glo.ſcʒ contra. 5
¶ Item no ·ꝙ ſi miſi paſtorem meim
ad montana cum ouibus meis.2 aliqs
ei unã uel plures uł etiã omnes auferat
Poſſũ ego eas uedicar̃· ar. C. de ſac.ſan.
ec.ſancimus:i.prope pria. ibi ſacroruʒ
uaſoꝝ cuſtodes 2c· C. ſi per uĩ uel. alie-
mo.l.i.ff.de damp.infec.cũ emptor.in
Fi:i.HNñet·xvi.q:i. in canonib:prope
fi ibi cuſtodes cartarum Item not · ꝙ
paſtor tenetur de cuſtodia. ut extra ð
reg:iu ·ꝗᷓuis· ff. loc. qui mercedem: et
uide.ĩ. de loc.· . poſtꝗᷓ· V· qd ſi locaui.
Vtʒ ſimul peti poſſint res uel eſti
matio/2 qualiter eſtumatio peti poteſt

no. ĩ· de ſolutt.ꝭ ſequitur. ad huius.

et ſe. ¶ Vtrum autem petens ecctam
uel prepoſituram uel archidyaconatuzʒ

uel epilcopatum. uel aliam digmtareʒ

etiaʒ ſecularem uel ius patronatus uel
ciuitatem uel caſtrurn aget rei uendi-
uide.ĩ. ð relig.do. ¶ IIlo o no:dignũ
eſt ꝙ ſi uis petere legatuz tibi relictuʒ
tres habes actiones ſcz pſonaleʒ actõzʒ
ex teſtamentode qua.i.ð teſtĩs· .ĩ.
et nõ· et rei uenet ypothecariaʒ de qua
ĩ· de pig·5.ĩ. v.ceteruʒ.et· C. cõia· deł .

li. S rectius et.ĩ.· dei. ed. ii · decret· ꝗ⸗
uidendum: ſed nunquid. (LdSed qni
hec tibi competunt Norei uen datur

demum ab adita hereditate ſi ſpecies.

MH- Sup: que erat legantis. 5- Fuit le
gata pure: utft᷑.de pecubſed ſi danum

5:ſed et creditoret . de len-legatum

et·ff·de fura titio. Itẽ ꝑlor alis demuʒ

ab adita hereditatequia heres non eſit

prius obligat· inſti:de obli:que ex ꝗſi
contracnaſ·· her s: et ſt. ex ꝙ: cau-in
poſea/apud iuł..fi:et:l.ſe. Item etiã

ypothecar à habes ab adita her̃ditate:
cum fſit acceſſoria/ ut.ftde pĩig. contra.

et.lres. Bal. et ſic he tres actiones ñ
naſcuntur ante aditam hereditatem F

Poſt etiaʒ ante acceptationẽ uid inſti⸗

de lega ꝙ: noſtra: de rei uen.l.ſi in rem-.
Per ac. nec potes uti ſimul ꝑſonali 2
reali ut:. ff· de le-ii. cum filius6 uarnes
ſed perſonali 2 ypothecaria ſic. ut ar: in
autde fiiuſ.5: ſed neq; · in fi.fin autẽ

legatum fuit in genere-tunc nõ habes

rei uendi miſi demum facta optiõe ut
ff. ad exhi:liii:5: ſciendum. Et boc
uerum eſt ꝙ habes perſonalem actiõzʒ
cum legatum eſt ĩ genere· ¶ Qund ſi?
ſpecie nõ uidet᷑ ꝙ tunc habeas ꝑſonalẽ
ar · ff· uſuf:quẽadmodu ca.l.fi: ſed põt
dici contra.nã ſicut odio furum datur
perſonał actio contra eos · ut inſtiti·ð
al·S:ſic itaqʒ· ſic etiaʒ in fauorem lega
tar iorũ ꝓ recuperatide eor que legata
ſunt in ſpecie uel dic ali eſe ſtipulari
rem ſiue dari ſibi:et aliud r̃ſtituiet ſic

ali ẽ peter̃ rẽ ſuaʒ.et aliud petere ſibi

reſtitui/ ut arf.·. &̊. vob. nemo ubł dic
ꝙ habet ꝑſonalẽ actionẽ rõne poſſᷣ is
utff·de condi. inde.l. indebiti.5· i . und
utraq; locum habʒ ſcʒ plonalis et ypo-
ſed non ubicunq; locum habʒ rei uen.
2 ypo:·locum habʒ: ¶ Sed quis pmiſſ
tribus modis peti poſſit legatũ poteſt
etiaʒ peti ſcàm canones condicione ex

canone. et officio epiſcopi · xvi. q· i cõ

mouerexiii:q:ii.ꝭ ult extra de teſta.
nos quidem. et.c· ſi heredes. et.c. tua-
¶ Sed quid ſi quis legauit płes ſpecieſ

alicui2 poſtea rem aln in genere nũꝗd

uidẽtur res ille obligate forte non- ga

geñray legatum non &trahit᷑ ſpeciab
ff. S le. iii uxorẽ·§: feliciſimo. ¶ Sed
quid ſi legauit mihi uſuf. cuiuſdam rei
nũꝗd ꝓprietas eiulſð rei erit obligata
HKo. mil abſurditatt ẽ ſi ſt mil obligata

cum non ſit ꝑmixta cauſa uſufructus

S

etł ꝓpriedati ut.f.de acquĩn·poſ.l.p'e
Sm Vber · ¶ Qualiter autem ↄcpiet᷑
libell ſꝑ cautio.bʒ heredi a legatario

tãadis- uel econtra dic utĩ. in ictatu

libeł.in.ti. de pig5·ſequitur· ¶ Item

quo iureet ꝗqliter et quando· et a ꝗbz
executores tentõy exigent legata cicã
.· de edic.inſtru.nũc uero alqua. ·

ſed quo iur.et ſeet prece· ¶ Que·A
HEic incipiunt uerba Alber · galr.xi de

uarta trebel · uſq; ad. · ; ſi uelis. S

Autem actio detur fideicomiſſario ad
petendum hereditateʒ ſibi reſtitui no.
Axʒ. in ſum. in.ti. ad trebel. Æπ Et uis
.· de iudi: ꝗ.i.·. ¶ Quid ſi heres erat
crecitor defuncti et rogat reſtituere
hereditatem eam reſtituix querit᷑ quã
ax.hʒ et dicunt quidaʒ ꝙ habet utiles
quas primo habebat directas ut ffad
treb.debitor· ff. de iur̃. delib. ſcimus
Fin oputatioe- ſed Hoſti. dicit adit õe
hered atis eas extinctas. C. de pactis·
debitori:C.de ſolu.ſtichum · et mõ dicit
eas reſtituendas ut.ff. de ſolut:cũ res
Saream. ſed dat heredi condiq indeti:
qſi plus ſolueritff. de here. uel aci- uẽ
l:npłt.et.ł·de condi indc · ſi is qui.
et· ff· eo cum heres et· C ad.lfal.in in
Ponenda · Si uero heres inſtitutus erat
debitor defuncti:et rogatus reſtituer
hereditatẽ eã reſtituit fioicõrmſſarius
aget contra eum actõne ex teſtan ẽto
quañ nõ plęne reſtitueritde hocff·ad
treb/qui ica. et.l.ita tamen· ex treb.
H--Vr dixi Albert gal:ibi iſtas duas
qõnes nõ. · Et facit ff · eoð ·debitor.
¶Sed quando competunt acfideicõ
miſſario· Gndeo facta reſtitutioneno
ante. ut.ff· ad trebel?.facta· et in pre:
S·ex treb· et.l.ſi heres .il.niſi in canb
ut no ff· e marcellus. ꝭres C· omunia
dele.l·fi9-fi. ¶ Quid ſi heres rogat
eſt ſtituere hr̃ditatẽ primo et primq
Fo et heres reſtituic primo et primus
ſcdo:nunquid ut les ac. remanet penes
primum fideicõ ſicut directe t̃ᷣmanẽt
Penes hrdẽ ado ut ſi quis ſoluat primo
fideicõ. ſit liberatus-de hoc. C ad treb⸗
I.płt et · M· lup.plenius ut d xit ctiã
Alber. gal· 5· ff · eodð. ex aſſe in fine.
¶ Vtrum aut reſtitutio facta in una
re intelligatur in omnibus facta. Ro.
ſic ut noff. eo.reſtituta. H· In. iu.
3⸗¶ Itẽ an ꝓcuratori fidecõmiſſarii
Poſſit fieri reſtitutõ no.ff. e.q ita §1.
¶ Qud ſi uelis intentare publicianã-

— — .—

8

H. Ric redit ad uerba Vber de bob.

ad que interpoſuit ult duas columpn-
·Vide ſi habes cauſam c ꝗᷓ opetat.
lIuꝑ quo uið.ff.& publi.l.i2. l quecuq;
et per totum· et.iin troc- hbelan ti8
cã poſet ꝓpri.S:nunc dicen dum et s.
.· item no ꝙ ſi et ſe conſidera etã an
is qui conuemtur poſſideat ſicut Oixi:
BS· · ſi autem uelis· ct. ĩ. O· ꝓxi. ff· e· eu
qui..· publiciana:ꝙ ſi poſſideat· uide ſi
ſit drecte dominus- uel cmphitcota. E
QRaſallus. uel ſuperficiarius- uide etiam
aus tuumet aduerſarn ſuper quo uide
H· eo·ſuum:. S· u et· l. u. ct· l in rmet.
itrñ ager uec · Ephyj pe.ct ſt de ſi ꝑfr.
totum.ct:ff·de damp.infec ſi fimta.
S: de uectigali: fr. de rei uen in ſpeciali
et equentt. ¶ Et no· M.· Hec ꝗnq;
no. Accunt. iniui de ac:9: alle. in glo et
ſic uidetur.ſcias ꝙ Rof ubi de pubhici
ana eractat aliter ꝓſequitur ꝗnq; que
Dicit neceſſaria. et illa plene ponit emʒ
Pro primo et unico tercium et quartu
que hic ſunt coniuncta. allegat· · eo·
ti eum qui: S· pretor et. · publicianazʒ
Et.l. ſequenti · ſcᷣm ꝙ res i ttalis que
poſſit uſucapi uł preſcribi dans regPaʒ
ꝙ res non uſucapibihis nec pſcript Ghis
non cadit in publicianam a econuerſo
omne uſucapibile et preſcriptibile tra
ditum titulo a non donino. petitur ꝑ
publicianam alpff. eo eum qui5: fi.2
.I.ſue/ hec actio- ponit ꝗ uatuor caſus
ExceptesS 1 ngub in caluñ uſucapibᷣli
Procedit ꝓublicianatercũ ꝙ intcedat

tvcaula iuſta tranſferendi dominium. ſi

Fieret a domino-ffeoquecunqʒ in prĩ.
rcuʒ ꝙres ſit talis que alienari poſſit
Eo. tl: cum ſponſus· : ſires. fallit enun
in re furciua que alienari poteſt 2 tari
non datur publiciana co·ti ſiue: hec
actio quintum ꝙ fiat traditio ff· e ·x·
N.i. mũ in caſibus e.l.iiet. iiian uero re
. 2
quiratur uacua poſſeſſio dica ð cã poſ·
G. nunc uidendum. . ſi uero dubitet·;
ubi etiam plene proſequar. hec quinq;
ñ eſſe neceſſaria ãĩ omni ſpecie publiciae
E· Qunnqʒ eſſe neceſſaria ad hoc ut cõ
petat publiciana. Primum ꝙ habeat
auſtum titulum- ſecũduʒ ꝙ fiat ex eo
Craditio ut.ff· de publi-l.itercium et
ꝗquartum ꝙ tempore uenditionis 2 tra
cicionis· MH Jempore quo experitur
non alias nulli competeret publiciana-
KRofiubi S. ꝓxim̃ · habeat bonã fidẽ

quod preſumo miſi probetur mala/ft.ð&

Nℳ₰ 2

₰ℳ

„

ꝓba.uerius.ꝗntum ꝙ a nõ dño trad at᷑
qd ſemꝑ pᷣſumout no.ff.ð publichli-

¶ Ceterum ſi tu aduocate actoris uis

ypothecariam intẽtare ↄſidera ius tuũ

et ius poſſidentis rẽ· et uide· ff · de pig·

ſi ſuꝑatus.2. l/ñ fũdusꝭ·in uendicatoe
et per totũet caue ne poſſidẽs potiora

iura habeat ſuper quo uide· ft. et · C· ꝗ⸗

po· in pig·ha/et cum ages ypott debes
petere in libello ut debicor·Vel ſoluat
debitum uł pignus cedat uł? dimixtat
uel reſtituat ut·C· ſi unus:ex pluribus
herecredi- uel debi: l.ni. in fi-et in pre
65. in uendicatiõeſed melius eſt ꝙ prĩo
reſtituat id quod eſt in obligatone ꝗa
uerba tranſpoſita ideʒ ſigmficant· f· S
pecuł. quidamet ar extra de Hept· cazʒ
queextra de. b.ſig: nihil. Scoo uero
debitum ſoluat ut.ſt· de pig· ſi inter · ⸗
fi:et quaſi per totum et in predic:lis⸗

aliud eſt quia ibi ille erat ſaltem ð ꝑte

obligatus m Vberub conci:libelł ut
I·de pig·Si..ceterum: quanto auteʒ
tempore ypothecaria tollatur nota. ĩ·.
in trac.hibeł.in ti·de preſcriptiv· ſed
de ipothecariaet ſe·de ipothecar· uide
pleniusĩ·de ſoluS.i. ¶ Qualiter aũt
cõcipꝛtur hibel.ſuꝑ conſti ob es alienũ
no.ĩ.de pigno/5·i· · item cum ob es
Verum ſi uelis agere perſonali uide
unde ſit reus obligatus quia perſonalis
actio non naſcitur niſi ex Slicto uł qſi
uel ex contractu-uel quaſi:quedam eo

æx uarĩiis figuris cauſarum. ff de ac. et

oblig· l.ĩ.et.l.ex maleficis et· l. actio·
inſticude obliget·S· . ſed quã eligex
¶ Super hiis autem generalem do-
H bum Vber · ubi·S. · Tibi doc
trinam.nam ſi habes certam actioneʒ
ex delicto illam propone· ſi uero ñ hes
certam nec habere potes et conſtat de
delicto commiſſo ð rigore iut agenduũ
eſt actione de dolo/utff. de dolo.l:iet
per totum.ffS crimſtelł.l.ii.extra ᷣ
preſump·ci.ſi autem conſtat de rigor
iuri non eſſe commiſſum equitas tamẽ
ſcripła ſuadet dandaʒ actõnem agatur
ac.in factum utffde preſ. V·quia· et
I.quo⸗. C·de ſacſanceccł.ſancimus.2
hoc ſi uis agere d dolo extra contractũ
uel quaſi commiſſo.ſi autem de ↄomiſſo
in cõtractu diſtinguequia aut fuit
miſſum de dolo non adhibendo-2 tunc
ex promiſſione agitur· Si o ñ fuit ꝓ
miſſuʒ diſtingue ĩ quo negotio fuerie
commiflſſus dolus et ꝗliter ut·ff·ð dolo

eleganter.ꝭ.non ſolum ff·de excep. ĩ ta
