eſt ratio quia multa ſuntx pro reo undelicz
quia eſt in poſſeſſione et quia negat quod

non eſt in alns caſibus tarmnen et hic aliter

ſubuenitur. prout no ſcdm papam in p.
c.illud. . Et uide quod ibi ſcripſi in gl.

ad ↄfirmationem et de conceſſi.preben g4

a cunctisli viĩn glo.-dicit hic Oſtien.
quid ſi duo:· Et ex de reſtit᷑.ſpoł.ſepe.

Item etiam ſecus uidetur ſi cauſa non a-
gitur inter principales ſed inter alios ut ſi

aliquis prtit aliquid ex otractu prelati aii
uentis: uel per inſtrurmentum uiuentis ta
bellioms dunc enim ſuſſticit probar domu

nem opinionem eſſe ꝙ ꝓ prelato uł tabel

lione habebatur donec contrarium ꝓbeé᷑

ar.pre.] de teſta.ed de ſen. et interlo-iudi-

ratio diuerſitatis eſt quia principalis per
ſona magis debet habere probationes ꝑa-
tas ſui ſtat ꝗᷓ alius.ar ex qui mrimoniun
ac:poſſ.vr. Cde ingæ. ma.chffamari.C· de
proba. neq; natales. I.· VideS: de actor

G:i:e. V. Ixem contra prelatum. et..·ſẽ.

eæt quod ibi dixi. 5 · Et ad hãc materiã fa

ciunt iura ex de priuił·c.fi.et pre:c.quid
pPer noualeeo.ti. ſuper quibuſdam.iii.q-
vi:hoc quippe ff. de aqua coet e hoc iu
6 ductus aque. ff. de ĩti. actuq; priuaap
pParet .fi- C. de ſeruit᷑.l.i.et.ii/et.l.ſi mai
feſtaet pre-l.ſi arbiter et.l.in ſum.S idẽ
labeo· Qualiter autem aliquis ſe pro-
babit tabellionem ſi negetur:nõ·ĩ. d edic
inſtr̃o·. reſtat. v. illud autem. ¶ Hec e
tiam nõ ꝙ aliud eſt cõmunis opinio ꝗ¶ no
torium.quod dic ut ĩ.de notoriis Cri · · ſe⸗
quitur. v. Item etiam aliud. nec mireris
ſi H ꝓbatõ omuis opĩonis ſufficiẽs ̃putet᷑
a iure:non enim dubitari debet ð eð quod

omnes homines ↄmuniter ſine contradic
cione opinati ſunt tanto tempor̃ a quo m̃
moria non exiſtit ut pre.ꝭ. Item labeo-
¶ Vales ed iam hec probatio in ſeruituti

b et iurib que nec ↄtuã ł ſi vtiuã hñt
cauſam de quibus nõſcdðdᷣm papam ex ð pᷣ
ſcrip. de quarta.ue rum tamen non habzʒ
locum mſi ubi habetur ex preſſum in iur
ꝙ debet probari preſcriptio de qua mẽo-
ria non exiſtit ſcᷣm papã ut in prec. ꝗd
ꝓ nouale.2. C.uẽiẽs· 2· c.ſuꝑ ꝗ bodã · ·ĩi· ĩ fi
ne et. c.uidetur. M· Qui matrimoniuʒ
ac.poſſ. allegatum.S.¶ LBreuiter auteʒ
nõ·ꝙ in probatione temporis cuius mẽo
ria non exiſtit non requiritur a teſtib di
es uel conſul facti operis· ĩ · quo die fuerit
factum opus. Item non requiritur ꝙ ali⸗
quis uiderit opus illud fieri uel audiuerit
quando fuit factum ſufficit enim ꝙ di-
cant nos uidimus ſemper hoc opo ita fac
tum eſſe nec uidim illos qui fecerũt nec

auchuimus aliquos qui dicerent ꝙ tales fe

cerant et ſic uſq; ad ſuperiores· ianteceſſo
res noſtros er antecedentes ipſos· ut in p.
G' Idem labeoet in pre.l.ſi arbiterac tñ
nõin ſumma-in ti.de ſeruitut᷑.q; in ſerui-
tutibus que non habent continuã cauſam

conſtitutam. nec id probare põt ꝑ teſtes

ſi quis ex ti:precedenti dicat ſibi ſeruitutẽ

— ————

=

97 g

919

uel iuſtrumenta. Et in adminueulum ſue

intentionis inducat ꝙ ſit ulus ſeruitute il

la domino ſciente et non contradicente ꝑ

X.: uel-x: annos preſumitur feruitus debi
ta ex illa cauſa que allegatur. tff.de aqua
plu. ar.l.I.6fi· et. ar. ft de uſun cũ ð in rẽ

Vlo. ff. de boniſq; .li-cum oportet·5. ſin

autem de hoc in li. Koff. in ti. de confeſſo
ria. H. Facit quod nõff de rei uen:que-
dam muher-. J (Sed queritur qualiter
probori poteſt otinua confeſſo. non enizʒ
probatur per inſtrumentuʒ · M1-Fac q
nota.de prelcrip/cum nobis. · Licet in
ea cõtineatur corpaliter fui in poſſeſſ mõe

inductus potui enim deſinere poſſider̃ · nã

poſſeſſio facile perditur. ff. de acquinpoſ
Eſſi.ſi quis uiʒ.S·i: nec preſumit᷑ ſemꝑ poſ

ſidere qui ſemel poſſedit.utS de petĩici·et

poſt. .quid ſi peto- Iteʒ nec per teſtes ui

detur quis enim poſſet deponere de alcuĩiq
poſſeſſione.x. uel.xx an:continua. ff.ð ſʒ

uitut᷑ ſeruitutes . H. Item ciuilis nõ ca-

cit in intellectum teſtis. Circa hoc uide
quoꝗ dixi:S. de teſte.5 nunc tractandurn

Vſiquid ergo ſi quis.S· Sed dic ꝙ pro
bari poteſt alioquin quare lex faceret mẽ
tionem de continua poſſeſſione ſiue incuſ-
ſa. ut e de preſcrip-illud. et ꝓbatur du-

pliciter.ſ.preſumptione et rationepreſup
tione quia ſi probo me in inicio ðdcẽnũi poſ
Eciſſe.ar.C.de apo·pub.l.pełt. C. de uſu-
cap.cetera C. de adult᷑. Si qui.per extrẽa

enim colligitur medium. ut pro bat 2 nõ-
xxviii:di:quia ſunt culpe. Hinc eſt ꝙ teſ
tator uidetur ſenſiſſe in fine teſtamẽti qð
in prin· ſenſit.ff. dele.i.l. ſi ſruus pluriũ.ĩ
fi. HMAn probato conſequenti uideatur
probatum añcedens: uide Inſtide inuti.
ſtipu·5:ſi ſeriptum. - Itern ratione pro
batur quia ſi probo rme collegiſſe fructus
alicuius rei per.x. uel. x. annos pro toto
anno intelligor recepiſſe licet fructus cer
to tempore colligantur ff. ſolu.madiuor

tõ. . fi. Bal.de R per gl:et Cy.C. de pre-

ſcrip· lon.temp.l.peł. 5- Et hec uera ſut
quando agitur contra poſſidenteʒ quia ne
ceſſe habet ꝓbare ſe continue poſſediſſe et

non de momento ad momentum quia B
ĩpoſſſbile eſſet.ut.ff·de ſeruitu/quotiẽs.ſʒ

ꝓꝙ colligit fructus ſingulis anmis ut dixi
ad idem ex de preſcrip. ſanctoꝝde hoc in

li.Koff.in ti:de confeſſoria. M. In. ij. co
lump. ¶ Et nota ꝙ nulla ꝓbatio eſt
in tranſcurſu facienda: ut.ĩ.de editõ.ĩſtru
men.5. uidendum.. Item nõ. ¶ Sed cũ
preſbiter reuelans peccatu ſibi in cõfeſſio

ne dictum pumiẽduſ ſit grauĩter ut ex?ẽ de

penet remiſſ. omnis . Queritur qualiter

hoc ꝓbabitur contra ſacerdotem- REdeo.

probabit᷑ ꝙ ipſẽ hoc coram pluribo dixit

guis ex iudiciuũ ex d acct᷑. ſi cõſtiteritde

exceſſ.prela.quam ſit· Poteſt etiam hoc

probar ſi ponas caſum ubi quis confeſſ
fuit peccatũ occultum epiſcopoet poſt ĩ

petrad ab eo coram aliꝗ bus ſecrete diſpẽ-
ſationem ne inde in poſteꝝ ualeat accuſa-

ri: e de fil. prelex tua. Si eniʒ epiſcopo
reuelat poteſt en probari per eos qui int᷑.

fuerunt.ex de proba quoniã cont᷑. fu

it glo·Vinci hucuſq; quam ſcripſi in pre:
comnisin ult.glo.ut ibi ui poſt Oſti-
quid ſi preſbiter negat ſibi ofeſſatum.·

ar-contra quia in criminibus clare debet
eſſe probationes ut.ĩiqviii:ſciant. Ixem

quandoq; ſacerdos interrogat de huis que
ſibi in confeſſione dicta ſunt ut nõexde

teſti· ceſtmmonium.H. In prin ult.glo-
et uið quod ſuper ea dixi. * Qualhiter

autem et per quos probabitur res eſſe ſG

reptauide.ĩ.de furtis.vin ſumma-

VNC Dicenduz reſtat ꝗd
et quãdo debet probarha ꝗ
dem probari ceber id quod
deductum eſt in iudicium
et ſuper quo lis mota eſtſi-

ue directe fiue in modum exceptionis uel

replicatiomis ſi enim probetur per teſtes

uel inſtrumenta aliud ꝗᷓ deductum eſt in
iudicium uel ſiteſtes inducuntur ſuper

uno art iculo et dicunt ſuper alio non ua-
let dictum eox ſuper ĩllo:ex de teſti.c.de

teſtibus. M·Hucuſq; Ian· · Et. C. S
proba.ad ꝓbationem.ð hoc.S.& teſte· .i.
Item ꝙ depoſuit.¶ An autem notoriuʒ
probari debeat. uideĩ· de noto:criĩ prin-

et per totum. Item quid debent probare
teſtes ad probandum notorũi inducti eo-

ti lam de notorio· . teſtes autem. ¶ de
bet quoq; illud ſolum probari quod pro-

batum proſit probanti. ut · C. de probat᷑.
ſi ut proponis et illud quod ſit ueriſimile
et non aliud ut ex de preſump:quia ueri-
ſimile · MHHoc.c.probat orium. ꝙ ad
mittitur quis ad probandum non ueriſi-
mile ſed requiritur efficatior probatio in

caſu tamen decre.Filii.de here· li.vi.bñ ꝓ⸗

cedit ditum Guił. et uide ĩ· 6 prox ĩ fi-

:ꝗtum. Qualiter creditor proba

bit ſe pignus amiſiſſe. nõ.ĩ. de pign. G. 1.
ſed qualiter et ſe. ¶ ¶q Ytrum poſt datum
terminum ad probandũ poterũt poſitiõeſ

„ — 4 *
Liic 4 A Pαιι

1⁶92

N

△ 5

ANW

„ oN

fieri uel inſtrumenta erhiberi-notatur-
5: de dilati- uidendum- .: quid ſi dataet
E. ¶ Qund debet creditor probar̃ in ypo
thecaria:no.ĩ.de obet ſolu.S.i.v. ſed ꝗd
debet et ſeq · M.·Hoc oſtendit quando et

iſte · v. fuit Tan. Eſt autem ꝓba

tio facienda generalicer poſt lit: conteſt-

ſuper articu lo in iudicio deducto et nega

to ita ꝙ prĩo ꝓbanda eſt actoris intenti0

nedo rei exceptio. ut.C. de probaexceptõö
ſcm.S. :prox.. ſed ubi iuxta doctrinaʒ

traditamS de excepti Hmasime in-6-

dicto.v. ſed nunquid atteſtationibus cu

ſua remiſ. (LSi autem reg ante litezʒ
conteſt abſit an actor in ſẽ poſſit onus ꝓ-

bandi tranſſerre ut ſententia pro eo feraf⸗

de hoc nõC.quomodoet quando iudex

Entaneuzʒ: et auten qui ſemel· â1 Iſta au
ten.loquitur in actore abſente ſed Guil'.
non allegat textum ſed glo- ibi enim boc
nõ. in glo.ſ.talis. ¶ In ſumma nõ ꝙ ſi

publicatis atteſtationibus inuenis te pro
baſſe intentionẽ tuam per tuos teſtes tuc

deſtrue ex diſcorda teſtes alterius partis.
ut.S. de teſte é: ſatis utiliteret.· de diſpu

tatiombus/5 nunc uidendu. Si uero alte
. „, — —
ra pars plene probauit per ſuos jrium ei
quod tu probaſti per tuos recurre ad ea

que habes ff. de teſti:ob carmen in fi’ S

contrahen · et con.ſti.l.penultcet. S.de tel-
te .· 5. i· et · G: poſtꝗ· Si uero probabit excep

tionem peremptoriam et ſic utraq; ꝓpba-

tio poteſt eſſe uera cõpone cum ea ff. ð ꝓ

bati. in exceptionibus et.C. et/ff. ð excep.

per totum. Si autem uideris te nibil pro
baſſe per tuos recurre ad teſtes alterius

partis quia forte ꝑ illos probaſti. fas eniz
eſt ab hoſte doceri quia cõmune eſt dẽm

—. . „

eorumxiini:q v. non ſaneC.d emp.2 uẽ?.
auten:ſed iudex ꝙ ſi forte omnino defeciſ

ti ſcdᷣm deum e mundum tacere debes.C

de iudicq rem non nouam- in fi- uel ſlcm
hominum maliciam potes componere ut
dixi ad quod ut melius peruenias cuʒ riu
et ſtrepitu finge et contẽde plene probsaſ
ſe.xxii.qĩĩ:utilemex de elec. cum inter.·
ex de de preben:niſi.ex de preſump.affer
re- Si autem habes inſtrumenta d quibo
confidas pete dilationem ad exbibendum
ut.ff.de iudio interduʒ. iin.q- v quiſquis
¶Quid ſi is qui ſuper exceptione ſua p
bationes indusit dicit ſe eas caſu perdidiſ
ſ. munquid admittetur ad probandum ꝗG
perdiderit an uero ad probandum iteruz
ex eptionemde hoc ſecundum papam ex
tra de offic:· dele· prudentiam.: ſexta. =I

Ibi ſeripſiĩn glo querit Inno. 7. 4
„ ATIDENDVAM Keſtat quot

—.

ſunt ſpecies probationum2 4.

vi:tanłum et hoc ordine·ſ. qr-

tam· viꝗntam vniprimam et.ni.Oſtiẽ-

poluit nouem dans uerſus.Aſpecto ſtul-

tum teſtis notoria ſcriptem Iurans ofeſ

ſus prelurnptio prima probabit. Hos ꝓ-

ſequitur in ſumma.S ult.· · In genere li

cet quedam alie enumerentur.fj.de teſti.

I. ii.5: a' numerus. (LPrimo per teſtes.

ut ex de proba c.i:etc. ex litterĩs ·xcii·
q/i. omne quod:.a tunc non preſumuntur
aliqua preceſſiſſe que coadiuuent dictum

teſtis. ut ex de teſti.cum clamor.nec ualʒ

ſi deponat ſuper eo ſuper quo non inducit᷑
ut.S.- prox de hoc modo plene dictu eſt
5.· de teſte · per totdum et de ꝓxĩe dẽo
in. 5. ĩ · C. V. Item ꝙ depoſuit.· Secũ
do per confeſſionem partium. n.q i. nos ĩ
quermquãex de conſtitueccłiaet tũc ᷣ
ſuritur interrogati o preceſſiſſe ff· de in-
terro:act ſi ſineet.iĩ.qi:.ecce.:quando ĩ-
bi integris interrogationibus et reſponſio
nibus.2c. de hoc modo dictumeſt.S.ð cõ
feſſ.et de poſitionibus.¶ H Tertio per in-
ſtrumenta · ut in pre·c⸗omne.et ex de fið
inſtruper totum. et tunc preſumuntur
debite ſolẽpnitates preceſſiſſe· ut.ĩ· de in-
ſtrurnenedic.ꝭi:poſ tremo. V. Ixem oppo
nitur contra inſtrumentum. ¶ Sed nun
quid delegatus poteſt mandatum ſibi fac
tur probare. per teſtes dicit Vber· ꝙ n
ſi ſit de legatus pape uel Imperator. alius
uero ſic..de fide inſtru.ĩn exercendis·ex
tra:eo.cum Io.C.de man-princi.l.unica
ex·de officdele. cum in iure. Eſſet enim
periculoſum et res mali exempli probare
id per teſtes ſcᷣm euʒ.Io.auteʒ et · b. di-
cunt ꝙ iuriſdictio delegati domini pape
poteſt probari per teſtes ſi caſu fſt Rptu⸗

amiſſum ar- ex de priuiłcum olim.i. ꝓ-

pe finem · .Vbi de hoc in fi ulti.glo·
et uide quod ſuper ea dixi·· Et in autẽ-

delitig· 5 omnem-et in auten. ut liti iur

5S·quia uero.c.ueroconcordat cum uinc·
et dicit ꝙ mihil poteſt facere niſi oſtendat
litteras ſue delegationis. ex de fi- inſtru.
c·ĩ.xxv.q:iĩi.ſanccimus.:et in pre·c·cum ĩ
ĩure:ego credo dictum Toet· blocum ha
bere cum HRptum fuit aliqua uice in iudi
cio echibitum et parte pnte · . Inte lli
ge contra quam erat impetratum ſuꝑ quo

uide qð dpi·S/ð Rp. preſen in prin: ſuper

dem ſunt.xn. â1I Lan-poſunit

8 5

91

1

A

. ſed obicit᷑. S in littera dictamĩe bulla
et filo examinatum approbatum publi
catumet in acta publicata rede ctumG.
de re iudigeſta.C. de teſtamentis publi-
cati.et in pre.ccum olim.an fi:dictu ue-
ro Vber et an cum nunꝗᷓ aperuit ð Bᷓ;
nõ.in pre:c· cũ olim et uideS.de delegato

6.ſupereſt. v. ſed quid ſi. · Et per dca

hic in prin·deæ Vber. uidetur ꝙ ibi dici

de ipſo intelligendum de leg atis inferiorũ
a principe- Et ſequen. ¶ Quid de ex-
cep.rei iudidic ꝙ poteſt probare per teſ
tes ex de re iudi.ſicut nobis.Qxlidam di

cunt tontrarium:per.l.C. de teſti.t᷑eſtiu.
H Ibi eſt quid imputari illi qui conte

it in ſcriptis ſẽ obligando ut ſic uideatur
in E liberando ſolẽpnitati illius. l aſſe nſi-
ſe. Timor ctiam ſubornationis id indu-
it. ut ibi in prin · ¶ Quid de auditori-
bus pallacii domimi pape:quibus cauſẽ cõ
mittũtur ex parte domini pape qñq; per
curſores quandoq; per hoſtiarios qniq; ꝑ

cardinales. Icmn formam que habetur s.

de iudiojdele·. ſẽquitur. prope fi · S. In
curia dic ꝙ ſufficit eis mandatuz fore cũ
ſcripto.uel ſine ſcripto/ut in auten. colla.
ix · ud liti:iurent.S:quia uero. et de hitig-
colł.viii. :edicta: alias incipit aliis.2 idẽ
intelligo in quolibet auchtore a quolibet
ordinario pñte dato et eſt ratio quia ſi ð iu
riſdictione dubitetur de facili poteſt ad
ipſum delegantem recurſus haberi. Con
tra quia non creditur iudex delegatus niſi
hoc probet per litteras ut in preccuim ĩ
iurenec legatus.C.de manprin.l. unica.
et.·xcvii:di.nobiliſſimus. nec creditur of
ficialibus ceſarien ſibus bona alicuius tãꝗᷓ
fiſcalia occupare uolentibus ſine litter· C.
h.x.de iure fiſci ꝓhibitum ſed hec iura 2
ſivia locũ hñt qñ legatus abſens eſt et re-
motus ſcᷣm do:rme. C. de ſatiſda.l. unica.
8: de teſte. : i· V. Item ꝙ fuit. ¶ Sed po
ne ꝙ in intrumeuto debiti dictum eſt
non poſſit ꝓbari finis ſeu ſolut io debiti.
nec pactum de non petendo debito. uel ei᷑
us parte niſi per ipium inſtrumentũ red-
ditum debitori cancellatum- uel per aliaʒ
cartam factam ſuper ſolutione manu al-
terius legalis notarii nunquid hec pote-
runt per teſtes probari. Rdeo ſic. nam tłe
pẽm eſt cont᷑ iura que uolunt ꝓbationis
copiam non anguſtari.C. de hr̃tic- qin in
fi.xiiii :q/ĩii.quamꝗᷓ et ideo non ualet· ex

de foro com.ſi diligenti· Vbi ſeripſi ð

hoc ſuper ·iĩ.glo. ·ff.de pcis .iuſ pub licũ

C.de legibus.non dubiumx·iuideſ:2 e

oↄtinua..᷑ciuzʒqui ſeꝗt᷑ ſʒ ibi quot

tiam contra publicam utiliłatem. Aff·

de teſti. l.i. in prin- ubi dr teſtiũ uſũ ne-

cegariumad idem in auten . eo · ti· in pri.
·Tunc demum enim ualet pẽm cuzʒ li

citcum eſtff.ad t᷑tuł.l.ie de pcis.c.fin.
Item cum liceat eĩ ꝓbare per aliquã ſcrip
turam ergo per teſtes quia hec parem uĩ
habent. C.de fide inſtru.in exercendis.ex
e.cũ Io.imo młtomagis ꝗa uiua uox pᷣ⸗
ferenda eſt mortue.in auten.de inſtrurri-
caut.2 fi.S.ſin uero.Si ergo debitro ꝓba
pẽm de non petendo uel ablolutione ab-

ſolui debet etiam in dubio.ff.de acet ob.

arrianus e& de proba- ex litteris. in fi-2 S
fide inſtru.inter dilectos in fi.tunc enim
potior debet eſſe debitor qui certat de dã
no uitando ꝗᷓ credi tor qui cert at de lucro
captando. M.· Hec ratio non procedit ſi
loquatur de creditore ex mutuo in legata
rio uel hiis ſimili proceder̃ poſſet glo.Itẽ
ille qui fallſo dicit ſẽ creditorem bene ꝓ-
cedit .- ut.C. ð iu. Sliſanccim- et.C. de
codicilſis.l.Fi.ſcdm Tact.bal.2 dornequi
de hoc nõ in ſumma de renun.·5: que poſ
ſunt.vᷣ·ꝗd de pẽo. M· Oſtieñiĩbi plene
tract cui iuri renuntiari poſſit et auctor
ĩ· de renunq.iĩn.ni.colump.et Iacide bel-

mẽbro quo mixdim uerſat᷑ utilitas mui 8 .

eo renuntiantis:de hoc etiã ſcripſi de for.

comhdiligenti.ſuper.i.glo.in Se 5

etiam tenet Hug.Aʒ. MOſti: ubi.s di
cit rium de Agone autor recepit ab al
ber· galł.qui ſic ponit.S·. Et Accur. ꝓut

no· in auten· ut mres ta debi:ꝗ credi.ſine ꝓ

hibicirca fi· Vber dicit tale pẽm ualere-

nam pẽm et lex eq parant᷑ ff· de pactis nõ
impoſſibile.nam et in caſibus non fit ð iu
re ꝓbatio niſi per ſcripturamqui nõ.ĩ.de

edici· inſtrum·5. reſtat..ſẽd ſi. Alii ergo

et per pactum fieri non poteſt ut nõ poſ
ſit fieri niſi per ſcripturaʒ ad hoc facit eꝰ

de· V.ſig. pactum. Terci dicunt ꝙ ex qᷓ
litate perſonarum audiet᷑ a's nõ·ff. de hᷣ
cauſa.cliui · ff. de ac.⁊ ob.l.fi.quod ſatis ẽ
equum. M placʒ Alber.gał.qui has ts
opiniones poluit ð teſti.v.ſed pone 8 B
.Pal.
uĩde que dico in auten. iubemus.C. de iu
di.2 Andrearn de yſer. in uſibʒ. in ti. ꝗ teſ
tes ſint neceſ. J¶Sed quid ſi debitor iu
rauit ſẽ non probaturum mſi per inſtru-
mentum inciſum Dicunt quidam tale iu

ramentum non tenere e& de fo-com ſi di

Iigenti.C.dele ·2 ſe.con.non dubium ego
dico tale iuramentum ſeruandumext᷑ de

ſt

91 ℳ YO

jur̃iur:⸗Si uero conſilium eſt ergo ut pro

curet ſi poterit teſtes recipi iudicis offõ-
MH. Facit de hoc de iurtiurt/ad noſtram-
I.· -Item pẽm factum quod non poſſit
probari mſi per publicuʒ inſtẽ̃m uidet᷑ eſ
ſẽ cont᷑ bonos mores ſecundum Iad..bal-⸗

¶ Quid ſi ibi dicit᷑ ꝙ credat᷑quantum ad
expenſas ſimplici uerbo creditoris. H.
Cynus in.lſi quis in conſcribendo. C. de

epiſ. et c'iq. format hanc queſtionẽ de il
lo qui promiſit ſuper dampnis 2 expenſis
ſtare ſacramento creditoris2 dicit petrũ
tenere ꝙ; nõ ualʒ per.l.cõuenire. ff. 8& pcis
conuenſuper dote.2 ſi dicat᷑ ꝙ ualere ðbe

ret ſiẽ iuramenturn delatum a parte prr-
ti.C.de rebus cre.l.actori.2 ex ð iurfiut
c.fi. NEdʒ. ibi licere poſt contctum ex in
uallo quod in conttu nõ.licʒ alł.C. ð pcis

pig.l.fi.coniuncta.cum l.ffde pigacti.
l-lucius.habet᷑ poſt Alberpapi.ſuper.lĩ
i.f-. de in litem iuran:queſtio de debitore
qui nudo uerbo creditoris ſtare promiſit

ſuper dampnis 2 expenſis 2 argu.per ipſuqʒ

I. ꝙ ualeat 2 per· l.ni.fift. de eo qui cto
lo.nam iuiidet᷑ arbitor:.qui ſi inique arbi-
tret᷑ reducit᷑ ad arbitrium boni uiri ff. de

loca.2 conduc.ſi in.l.2 de bonis liber.ſi liꝰ
bertus·nec ob.l.pełt.ff.de arbi. per id qðᷣ
ibi no· in figloſubdit hoc pactumĩ mu-

tuo maxime uideri appoſicum in fraudez
ulſurarũ.ff.de actio. emp.a uen- Iulianus.
6: ibidem. 2. C. de uſuris cum allegas ꝙ ꝓ
cedet in illo qui erat ſolitus fenerariff· de
pig· act. uel uniuerſo ex de pignort illo
uos. ubi concor.in ult.glo. J· Dic ꝙ iu-

dex nihilominus uel per ſacramentu in ca
reſtitum uel etiam de nouo preſtandum

int᷑rogabit creditorem ſuper expenſarum
ꝗtitate · C de iudic ꝓperandum:· ꝭ. ſin aut

ex geſtis.2 alias ꝓbationes admittʒ·„εð&
q. ult.iudicantem.2 taxabit in ſnĩa ꝓut ſi
bi uidebit᷑ ff. de in litem iuran: uideamus

6.i. Bal. ð B ĩ.l.fi.de preto/ſtip·per Dy.
de iur̃iurt.l.Iuſiuranduũ:quod ex conuẽtõ
ne per Iaci· de dote prele.l. theopõpuſibi
per Bar.uide.S/de ĩura:calump. . cuius

expenſis · J.· ¶ Sed quot teſtes erant ne-

ceſſarii in caſu illius.v.ſed pone qui eſt.S
dico duos uel tres ſufficere:tot enim ſuf-
feciſſent ſi pẽm fẽʒ non eſſet · Iux illud In
ore duorum uel trium ꝛc ut.ii.q/iiii: ubi
numer·ar·tamen cont᷑ ꝙ ꝗnqʒ rogati eꝰ
igant᷑ C. eodeſtiumet auten.rogati ſed il

la locum habent in debito in ſcriptis con

tracto quod non fuit in noſtro caſu: qñ

auterm dicat᷑ in ſcriptis conthi·dicitl. C. ẽ5

fide inſtrum̃i.contctus. ¶ Quarto. I.
v.iſte quaſi ad lr̃am.fuit Ian.uſq; ibi 2
eran 5 per euidenciam facti utii/q- i de

manifeſta et·c· ſẽquen:ex ð accuſa:euidẽ
tia. de iur̃iurt· ad noſtram.ini. de quo hẽs

ã de notoriis cri · Fit autem ꝓbatio per e

uidentiam ſic.nam ſi quis clericus habʒ ꝑ
uam filiam ex hoc probat᷑non diu otinu
iſſe ·xxvili di/priuſꝗ et· lxxxi di· ꝓpoſu

iſti· in prin/et·xxxiiiiq- ii: de hiis· Iteʒ ſi

quis publice habet mulierem ſuſpectam
in domo ſua ex de cohĩ.cłio ·et muliede
ſacerdotibus.H.Hanc nõ hẽmus ſed fu

it in prima cõpił.poſtc.ſicut erratum fu

it ꝓpter tan:.qui illam ale rertS 2C
tua. lxxcxi.di:uolumus.2 breuiter i quo-
libet notorio facti ſimilis ꝓbatio eſt ut ẽ
primis concor- nam2 atrox iniuria ꝓbat᷑
ex aſpectu.ff.de iniurt.I.ĩ.2 etiam corpo

ris integritas. ut ex de proba. ꝓpoſuiſti.

de frigi-fratnitatis· prope prin.xxvii. qi.
ĩ:nec aliquam et etas.ff·de minor:-l. mi-

nor.xxV ann aſpectuet contentio ð li

mitibus dirimit᷑ per inſpectionem · ff. fi-

mum regun · ſi irruptione e de proba.

ex litteris.2 no- ꝙ in notoriis iuris non re
manet niſi ſola executiout in prec.mani
feſta.2. C.ſequit᷑.2· C.ſcel·Idem ⁊ in noto
rio facti. ex de cohabi. cFi.z muli.- ueſtra-
In notorio uero preſumptionis diſtingue

nam ſi eſt preſumptio iuris tantum reci-

pit ꝓbationem in cont᷑rium. ut in pre· c.

nec aliquamſecus ſi ſit preſumptio iurt.2

de iure e de iudeisc.fi.2 no- de ſponſał.
18 qui.predicti autem quatuor modi ha-
bent᷑ ex q reſti·ſpo.cum ad ſedem·v. nos

prioris.2 iunge hoc.ĩ. de notoriĩs cri.6 iazʒ

de notorio· V· pe.ð ſap· et ſeq ¶ Quinto
per pᷣumptionem fit ꝓbatio ex ð pſump
tio. afferte·2 per totum.S. V. prox. unde
ſi quis corrupit teſtes aduerſarũi pſumit᷑
iquam cauſam fouereex de teſti: intima

uit ex de teſti ·co/puenit·ĩ.iii:qvii.5·tria

ꝓpe fin. Item ſi cont᷑ reum inſtrẽ̃m induci
tur ꝓpter pſumptionem que eſt b in⸗
ſtrumento cõtra eum ipᷣe debet ꝓbare· ſt

ſi quis ſepe inuenit᷑ ſolus cum ſola ĩð loco ſe·

creto et ſunt perſone ſuſpecte pſumit᷑ for
nicatio ex de preſump.lr̃as. Idem in qua
libet uiolenta pᷣumptione.ut.xxii · q· i⸗

dixit e de pſump.Ir is de hac dicam I. d
preſump:a· no. M· ſcðᷣm an. ubi.ö.· V.

penult. Ʒ ꝙ uera probatõ uĩcit pᷣſũptiõzs
ex de renuncjſuper ̊ de preſumpt·c.fin:

1

g me cauſa non elt uerifmile. Item
ſumptio tranſfert onus probandi in reuz

in pluribus caſibus quos dic ud nõt⸗ſcdᷣm

Papam ex · ut ecc · bene· c.unico.¶ Sexto

per famaʒ de quo ciic ut.ĩ· de noto.cri- ꝑ

famam.2 5. . i. V. ult. exdenſe et elt

circa medium. . ..· et ſquen. ¶ Septĩo
per iuramenti delationem factazʒ a parte

te. e& eo;: cfi- uel factam a iudice alicui li
tigantium puta quia ſemiplene ꝓbault.

C: de rebus crein bone ex de procur. ex ĩ

ſinuatione/e& de proba:c.i. · Huculſ-

q; Tan. de quo dic ut.i. ð delati. iura

menti uel per iuramentum in contractu

appoſitum. ut· xxtxii·q·i·omne quod.

Sed pone ſtatutum eſt ĩ ciuitate ꝙ ꝗ

cunq; dampnu dederit in uineis uel in p

diis uel arboribus credatur iuramento do
mini poſſeſſionis aliquis dicitur intuliſſe.

dampnum alicui qin paratus eſt iurar̃ op
ponitur ꝙ ipe nõ eſt dominus rei. licʒ ſit
dorminus poſſeſſioms queritur quid iuris

et uidet᷑ quod oportz cum probare eſſe do

minum rei quia predictum uerbum polſ-
ſſſionis pro ipa re ponitur. ut.C. de pcis.
inter emp· et uen· in imcio in prin.ibi poſ
EſRonem.i. agrum ſiue predium poſſeſſũ
H. Sic de re udic. cũ aliq bus ubi ſcrip
ſi poſt Innoct. S·ad idem C· de dona.int᷑.
ui. et uxo ſi quidem ff de iudi ſi de uiff
de condic.cã da. cum quis mortis cauſa ff
ſi quis te. lid.eſſe iuſſus.l·ĩ.ſceuola· C. ne
ux.pro ma.liii. C. ubi in rem ac.l.ĩ. ibi ut
date poſſeſſionis domino.c. C. qe pigñ·ſi
dominum. 5·fi. de pig· ac· I.iiii.C. de euic.
ſi controuerſia.C.li.xi. de omni agro ðſer ·
I.locorurn.ar. contra quia uerbum poſſeſ-
ſionis pro nuda poſſeſſione pomtur.fl.d ac

quirt.pol · l. i· · ſi uir.2. C. de ſacroſancec-

jubemus in fin ſcᷣm unum iĩntellectum
unde uidet᷑ ſufficere ſi ſola poſſeſſio ſua ſit·
quia licet ꝓprie tamen dicitur dominus
poſſeſſionis ĩis qui eam babet. Bal- Facit
quod nõ · de ruſtico · ff· de orig. ĩuxt. leii· 6.
ĩillo In contrarium quia iſtud ſtatutum ẽ
contra ius cõmune 2 iðo uerbaſuntx ſtric

te pro uero domino accipienda. facit ff. de

relig.l. ii. 5. illo. Immo nec emphitheotao
pichenci⸗ quia emphytho ta proprie n
dici dorminus.l.cũ notiſſimi.5·Fi.ff· de p-
ſcrip·x&. inO -ſi ager uecti. emphi.
Pe.l.i.O.qui ĩn ppetuum· ubĩ de hoc· ar.
f. de iniurt.l.lex cornelia. domum. Fac.
ff. S precario.l.2 habet· 5. illo.ſo· q fit m̃
tio dominmii ablolude intelligit᷑ de ꝓprieta

te ſed quando per relationem ad aliud id?

ad alium effectum aut ille effectus depẽ

det a proprietate et tunc ſigmficat ꝓprie

tatem ut quando concermit totuʒ ius rei
Sinautem eſt tale quod ocernat fructus
ſufficit juſta poſſeſſio.ff·ad acquił.l.itẽ
mela· 5. illo · et de uſun l.qui ſcit· .fi· uide

3. in ti. de poſiti· O. ego in rei uendici.S

WOctauum modu ſcilicʒ per aſpectuʒ

oculorum qui deeſt hic oblhuione aucto

ris uel errore ſcriptoris uide in ſumma e·

ti. 5.fi. . viii. Illum tamẽ uidet᷑ ſupra ex
preſſiſſe ſub quarto 7 ¶Nono ꝑ libros ã
tiquos et per ſcripturas antiquas in lapi-
dibus uel collumpniis ſculptas ex de pro
bati. cum cauſarn .· Vide quod ibi nõ
in prima gloet quod ſuper ea ſcripſi poſt
Oſtien. xxx·q·i·peruenit·xxiii·· ii · ſa
ne. ii· fl. albo ſcri.l:iĩet per lbrum cen-
ſuale romane eccłie ex de preſcrip. ad au-
dient iam.C. de fide inſtrument᷑·auten ad
hoc· ff. de probationibus cenſus ¶ Deci
rmo ꝑ litteras ſigillatas ſigillo epiſcopi ut
ex de probati.poſt ceſſionem x·qin· cuĩẽ
et. c. debent. e& de teſti. cum a nobis. xvii
i. di. c.ĩ & de preben-cum ſcmet de fi-
deiuſſ.peruenit.xx · q· i· uidua lxxlii/dil.
In noĩe pr̃is · in fi xcviii · l · c · ed . ii · C. SD
ep · ed cłi·ſiq; e d cłi.ꝑeg · c· i· Itt ſigillo le
Zati-ec de confir- uti- uel inuti- cuʒ dilca
Item ſigillo cardinalis ut ex de fide inſt.
ꝙ ſuper hiis. Item ſigillum abbatis facid
fidẽ.xix:qii· ſtatunmnus ex de hiis que
fiunt a prelatis ea noſcitur quod admitte
bat dominns Clemens papa qrtus ĩ mag-
nis abbatibus ut eſt clumaten Itemſigil
lum capłi uel duentus facit fidem ex de
robatiotercio de app· ſignificauit et c

libet collegii ex de exceſſ·prela:- cum di-

lecta Item creditur ſigillo epiſcopi aliemi
ſi ſi notum.xix·qii. c. iĩ. et. ii· et cuiuſli-
bet plati e de do· et con· ueritatis 2· c. cũ
olimet de preſumpti. cum in iuuentute
ext᷑ de malot.et obedien. cum in ecclefs
Secus ſi ignotum ſit extra de fide inſtr̃o.
ſuper hiis extra de clerioi pegri · c.ĩ· Itẽ
ſgillo epiſcopi extra de fide inſtr̃o· cuʒ di
lectusC.de adult.quamuis: Curia roma
na tenet ꝙ; non creditur ſigillo niſi ſit autẽ
ticum ut extra de fið inſtro· c.ii.extra ð
ſnĩa ex:cum medicinalis. 5i ff. de cuſto·
reorumdiuus. et in pred.c.cũ dilẽ cure
et poſt ceſſionem · Vnð ſigilla archlepil-
copoꝝ eporum et officialium ſuorum et
principum et abbat im exemptorumn et

notorum iuriſdicto ineʒ habentiũ faciũt

fidem in alienis negociis non autez aliorũ

abbatum inferiorum uel decanorum uel

archidvyaconorum licet preſint iuriſchc-

tiõi niſi in hiis que ſunt ſue iurlſqciois tůc

enim cuilibet ordinario uel delegato cre-

ditur ar-predidecre. cum a nobis. et 1 B

undetur papa Inno. aſſen tire qui nõ · ext᷑
de fide inſtro.c.i.etii. ꝙ ſigilla eporum

et ſupra faciunt fidem inferiorum uero e

p̃orum non niſi ut iam dictum eſt niſi cõ
ſuetudo hoc habeat ꝙ eorum ſigillo cre-
datur de hiis que exdra ꝛudicium fiunta
quantum eis credatur puta uſq;ʒ ad certã
ſummam et inter quas perſonas. ſtatur e
nim in hoc oſuetudini que facit ſigilla au
tentica ut ex eo.di.cum dilectus.ar.C.de

eman.l.iĩ.ĩx.ciĩii:oqueſtet.ĩ.ti·ii.nuüc

uidendum. . fi.Sigillum autẽ cancella-

rii ꝑiſieñ· fidem facit ſcdm dominum. m.

ut ex de teſti.pñtata.ar.tamen contra
Gin um priuate perſone fidem facit · C.ᷓ
rebus ali:non ał. l-ii·ff. de procunt.·l.ii.ff.
de teſta.ad teſtium. Inſtit.de teſta.é. poſ
ſunt.ff.de procut.ſi ꝓcuratorem ubi de
hoc ſed illud loquitur in negocio ꝓprio ò
ſ.de hoc dixi.·S de procur.6. röõne autem
forme· v. Item ꝙ non ſunt. Et generałr
ſcias ꝙ creditur lris cuiuſqʒ d hiis que fa

cere poteſt uel debet rõne offici ſui ut ſi

arahiepus citet ad concilium xviii. diſt.ſR
quis metropoł uel ad aſẽ crationem epo⸗⸗
lxv.di.non debet. uel ſi qui epi abſentes p
epłas in hoc oſentiunt ex ð temp.ornec
epi uel ſi eo qui ſolus remanſit in prouin
cia uocet epos uicine ꝓuincie ad conſec-

tionem metropoł uel etiam populus eo
negligente ut.lxv.diſi forte uel ſi cap'm
citet canonicos ad electionem faciendaz.

ex de elec.curm inter. uel ſi vuentus licen
ciet aliquem monachum.xix q.ii. ſtatuĩ

mus.uel ſi eus mandat uitari excomuni

catos.xi.q:ii.cure Idem eſt de littert cõ⸗

mendaticiis ut.lxxii-di.per totum.ð his
ectiaʒ que rõne offici facere non debent a

liquando creditur eis ut patet in epis qui

dant litteras teſtimonĩales de ordimibus
moribus uel fama alicuius ut e& de cłiz.
pegrinc.ĩ: et ec de do.et contuc. uerita-
tis et de prelump:cum in iuuentute in f-·
Idem etiam dicendum eſt in ꝓcuratorf.

ad impetrandum et contradicendum con
ſtituto et in omnibus aliis ubi nullum E
modiecum preiudicium generatur. nam
Predictis caſbus. Et ſi no oſtet ſigilla eſſe
eorum qui ſcribunt uel etiam ſi modice

auctoritatis homines ſcribant credit᷑ eis

Ecundurm papam (Erng abeneap,

prium ſigillum non debet cuʒ alieno ſigil
lare ſed nec debet quis cum alieno ſigillar
niſi hoæ in lr̃a ꝓfiteatur- Item ſigillum
ad cauſas non facit fidem in aliis de hoc.ẽ⸗
de cita. . iam de citatione. . l is et. ĩ. Sð
inſtru:edi·: poſtremo. . Item ꝙ non
eſt ſigillatum et ſe· LHIIlud etiaʒ ſcias q=
ill q ius ciuile uocat anulum in pre et
I. fimilibus. ius canonicum uocat ſigillum
ut in predic.concor/apponitur autem ſi-

gillum et ſubſcriptio diuerſis ex cauſis qũ

q; in ſignum oſenſus.·xii.q- ii.fine excepti

one e de elec. innotuit.de procux.c.i.ff.
de pigno.Ffideiuſſor.·fi.et·l. ſequen:qñq;

in ſignum teſtimonn ut in predic.lad teſ·
tium ff. de pigno: gayus. quandoq; in ſig-

num auctoritatis ut/xii/q- ii. cum redep

tor · et. cet ſacrorum. Qluandoqʒ in fignaãa
confirmationis et es pluribus aliis cauſis

Propder quod in littera debet dici femper
ad quid figillum apponitur de quo 2 quid
auris ſit de cedulis uacuis tradivis quid et

per quos quando et ad quem effectum in

eis ſcribi debetdic ſcãm popam ut nõt.

æx de fi inſtro.c.i.· Ibi uiqã ſcrip

ſi in glo:magna o.ſed quid de hiis in fiet

quod ſcripſi de ſolutiombᷣ.c.ii.ſuper· v.
Pus. ¶ Hoc autem certum eſt ꝙ ſigi

lis duoruʒ uel plurium executorum cre

ditur hinc eſt ꝙ litteris patentibus ab

batis dicẽtis ſe aliquẽ r̃cipi feciſſe crdit᷑ g

a ĩ ĩſtro credit᷑ ĩ fo ſibi dmiſſo qð qi᷑ ireit

ligatur nõ·ĩ. de remiſſione5 utile. b.ſed
nunquid. ¶Vndecimo per denunciatõʒ

publicarum perſonarum quod dic ut.ĩ.ð

accuſ.5.i. v.·hoc autem ſcias ets.de ciX᷑.
S ſequitur uidere. v· ſed nunquid. ¶ xii.

per vmunem opinionem quod dic ut. S.· .
. V. ult et ſquen.¶ Lxiii:per indicia indu
bitata.&& de heretic ercõmunicamus .i-

in fi:C.de rei uendioindicia.ii.qviii.ſci-
ant. Aque eſt lex ult.C.eo.ti.ubi Cyn 1

tractat an crimen probetur per inſtrum
tum ed queſtionem meam de hoc uide ſu
per regulam Semel malus de regiurt.Ii.

vi. ultra id ſcias ꝙ ITho. ð piꝑafecit ſub

trac tatu de fama plenum tractatum de ĩ

diciis quem decurtando ut hunc vſi· faci

am in materia remiſſibilem proſequar ſic
dicendo ſicut iĩpſẽ ubi.S. Vſicu- uilo de fa
ma ubi querit quatuor· Qluiid ſit indici
um unde dqicatur ex quibus oriatur 2 ꝗs

ſit eius effẽ et ante oꝛa differentiã inter
dicare quod producit ſcdaʒ ad illud quod
corripit uide Inno. de elec- ubi ꝑpiculum

Sÿððß „ — 4*
MR ſr ſyee⸗ be⸗

8
“

r rrrrrrer r 5

in fi. ult.glo.li.vi. cum ſua remiſf. et iſte
eſt primus quo ſimitur indiciuʒ e ð fur
tis qui cum fureff.de preſcri p· uerbis.ſo-
lent.quandoq; ſumutur indicia pro plena
probationeC. de rei vendc. indicia et de
hns non querimus in propoſito enim po-
mitur indicium pro notabili ſigno malefi
cin uel alterius rei ad ipius ueritatem ha-
bendamdicit᷑ autem ab indicando uts·et
in pre.l.ſolent. Oritur autem ex hiis que
urgere debent iudicis animũ ad credendũ
malef icium uel rem aliquam de qua agit᷑
eueniſſe ſaltem credulitate que eum mo⸗
ueat ad torturameffectus eſt ut e indu
bitatis indiciis puniatur reus ex dubita-
tis torqueat᷑ ut dixi Et de ſcdis dicam.·
de no· cri: ſuper·· ut auter in prin. poni-
tur de primo exemplum cum de camera
hab ente unicum aditum et egreſſum e-
greditur aliquis pallidus curn gladio ſang
uinolento et ibi inuenitur homo mortu
et de hiis loquatur prechc. l.ſciantpallidi-
tas enim et trepidatio eſt unum indiciuz
ar. f.ð qõ. de mãore.-pelt· delatio gladii
poteſt dici aliud indicium ꝙ lex preſuĩt
ad malum.C. ut armo ulus. l.una.li. xi et
in auten/de armis colł. vi-ſanguinolentia
gladii aliud indicium ex quo capit᷑ dicctu
ra ſicut et ał.ff.de donainter uꝑ et uxo·.
lI. utrum. Sed quia talia indicia ſunt rariſ
fima dat Thomas alia. Occiſus ẽ? Ticius
in uinea uel fundo ꝙ ſeyus occiderit non
ſunt teſtes ſed ſunt de ĩinimcicia de uibra
tione gladii contra illum ꝙ uiderunt fu-
gientem de loco maleficii tempore male-
Ficii. Item de uoce et fama ꝙ occidit hec
quatuor ſcm eum bene ꝓbabunt Ti
cium per Seyum occiſum ct ſic intelligit
predic.l.ſciant.2/S. ubi ał numerus in.lii
1·ff. ð teſti·poti uidetur fienda tortura-
ut ex ore ſuo iudiceturxxi· diſ. nunc aut

f.de iu fiſci. Imꝑatores-Aliud exẽpluʒ

ſub eodem themate: non extant teſtes ꝙ
Ticium occidi fecerit Seyus · ſed probat᷑
wꝓ ipe Seyus erat inimic Ticii.ff· ð qõ.l
1·6. preterea· et de legatio · l ſciendum. · ũi·
ꝙ tempore occiſioms erat in loco ꝙ recep
tauit occidentem ꝙ occidens erat famili
aris et domeſticus eius · ꝓbatur fama ꝙ
