non excipiente. ut ibi in fineet eodem

tituloexceptiõem·ii-q Vii- alieni,.2 hoc

in omm parte litislicet etiam ab imti
eum admſerit f: · de poſtulan. quos pro

hibet. ¶ Quud ſi non repellit nunquid

reus ex hoc poterit appellare de hoc· S· S
offi.iudio·ꝭ impedit et iunge hic quod

noin predicto uerſiculo· Item ꝙ eſt ex

communicatus et ſequen · ¶ Et no ꝗ⸗

iudeæ leculari s deber admittere excep-

tionem excommumcationis coram eo

propoſitamet etlam exceptrei ludim

foro eccleſiaſtico · et poteſt ad hoc cogi
per cenſuram ecclefiaſticam· ut in cõſti-
Alex.iiii: de exceptquia nonnulli. M⸗-
quam non habemus ſcd de prĩmo dicto
decreta- ĩipſius habetur de ſententia ex-
communicationis decernimus-Iibro-vie

de ſecundo habemus decret᷑ borifa-hoc

godem ticulo cum quidam eodem li.
Bal Nota ꝙ exce ptio excommunica-

tionis poteſt oppom coram iudice ſecu-

lari noper . G.C· de ſacroſanc.eccle· l. pla
cet.et no.C.de iurt.et fac·li.et iĩnſti.de
capi·diminuł᷑minor· J ecommum
catus ergo non poteſt conuemire.ſed cõ
ueniri ſic extra de ludi intelleximus-
quandoqʒ; tamen hec exceptio eſt u ere
peremptoriaputa cum contra electum
opponitur tunc enim in totum perimit
ius electi· extra de elect. uenerabilem
conſuetu. cum dilectuset de cleriexcõ.
mi.c.fi.et hec quodammodo eſt ſimihs
exceptioni falſi procuratoris que in qua
cunq; parte lit s opponi poteſt-excra dᷣ
procurato⸗in noſtra in fi:et. C.co. licet.
¶ Quid ſi termino aſſignato ad omneſ
dilatorias proponedas. Bal- ad proponẽ
dum omnes exceptiones dilatoriss po-
teſt unus terminus aſſignari-ut hic per
ſpecu·et in:c. Indultum per Dynum et
In.l.ð die.f·qui ſatiſdare cogun:per · G.
et Iaco:et in. l.ii.de re iudiper bar. 5·
reus ſcienter obmittit hanc exceptionẽ
contra iudicem. nunquid poſt termi-

num illum ſeu poſt litis conteſtatiorezꝭ

poterit earn opponere dicit· G.na· .
non inueni ſed in detreta ſciſcitatus de
Hptis ipſe fatetur except ionem etiam
poſt ſententiam admitti in publice ex-
communicato- in occulto non · nõ
2 papa idem no-extra.e-paſtoralis · -
ut ibi ſcripſi ſuper.i glo· J nam excep
tiones contra iudicem competẽtes ante
litẽ conteſta:debent proponi·iii.qvi · S.
exceptio:unde poſt litem uidetur in eũ
conſentir.iĩii:q: ini/offeratur·tu dic otra

15

—

ar-exdra de excepd⸗ exce ptionem nam
hec exceptio facit retro iudicium nullũ
ut.extrae· pia:2 ar ff. d iudiq. nõ idcir
co.et extra de procura-in noſtra ad finẽ
in actore tamen poſſet dictum eorũ rol
lerari. HMummo non poſſet. ut.?· v. ſed
nunquid.· ¶ Idem quoqʒ eſt in pro-
curato. ut quandocunq; huius exceptio
nis pretextu poſſit repelli. etiam ſi reus
nolit eum a procuratiõe· ſed ſolum a cõ
mu mone repellere.et hoc ſiue in uerita
te ſit procunſiue non.quia cuilibʒ excõ
municato denegatur actio.ex·de off. de
le-prudẽtiam.ꝭ·ſexta· Idem etiam in te
ſte ut ei poſſit quandocunq; opponi et
idem in denunctiatore ⁊z in accuſatore 2
impetratore inquiſitionis. .de hoc ðᷣ
Rptis.c i ·li.viein gloquid ſi.a.ĩ. de inq
ſeio.G·i· V·quiq ſi impetrator inquiſito
nis. J.· niſi pape eæ officio ſuo procedat-

extra de accula olim Icem poteſt oppo

ni e xcommunicatio poſt concluſionem
et etiam poſt ſententiam contra execu-
tionem ut in pre·c.pia.5.Fi. ¶ Sed qua
re reus nõ poteſt communicare excom
municato: ut extra de except᷑. exceptio-
nem ſicut econuerſo fieri poteſt· ut ex.
de iudi. ntelleximus. Reſpondeo in odi
um excommunicati ne ex ſua malicia
lucretur. ¶ Sed quid ſi iudex erat depo
ſieus . uel eæcommunicatus infamis et

reus ſcienter hoc tacet no:uin. in predic.

c.paſtoralis ꝙ nequit eos poſt hł. cont᷑.
repellere obſtante ſibi termino ſupradic
toquod mihi non placet in iudice ſi ra

tione dig nitatis a qua depoſitus erat iu

riſdictio nem habebat. a nunc factus ſit
priua. perſona. idemnq; dico in omni ex-
ceptione que retro facit iudicium nullũ

ut premm̃ et probatur.ĩ. .· ſed quero-

¶ Sed nunquid poſt huiuſmodi termi-

num poterit hec exceptio excommũica

tioms contra partern proponi papa no-

in pre· c.paſtoralis.ꝙ non termino per-

emptorio obſiſtẽte· ar. exdra· e· excepti
nem:2.· Ca.de inge.ma.diffamari.Ber·et
dominus meus no-contra ibidem a bñ-
V et hoc eſt approbatum per Clem̃-

d excep.c.uno. Ideʒ tenuit Vber.ð bo.

ubi. S. de exceptione excommunicatio⸗

nis ubi etiam dicebat de ea parum in iu

re ciuili haberi.habetur tamen in aute-

de ſanct · epiſco .·S·nullum autem ibiſo
luta excommunicatione et de interdic.
hr̃ti.colle. ante finẽ· ibi anathemati zent
et no.C.de ſacroſanc·ec.l.placex.adde·ee

rren

C. de ſum· trini.l.ii. · nam hec exceptõ
ſemper poterit ante ſententiem proponi
huiuſmocd terrmmino non obſtante2 eti
am poſt ſententiam contraexecutiorẽ.
ut in predic:c:pia.qui emm talem aſſ
nat terminum. intelligit᷑ ſolum de dila-
toriis que ante Iit᷑ cont᷑. proponi habent
2 non de hac que anormala eſt 2 ſemper
proponi poteſt ut diæ maxirne propter
pPericulum commumonis ut.xi:q: iii.tũ
excommunicato- extra de cleexcõ. mi.
illud à ſen excorm ſolʒ et in pre· c.excep
tionem. WV tu chc idem etiam ſi hoc in
tellexiſſet iudex 2 expreſſiſſet. ut no. in
predic· cle.in fi:pe·gſo.· ¶ Sed nun⸗
quid reus ſcienter omittens proponere
hanc exceptionem in termino aſſignato
ad proponẽdas dilatorias eſt condemp-
nandus in expenf. et dicunt quidaʒ ſim
pliciter ꝙ ſic·2 uidetur expreſſum in p.
c.exceptinπ%.. . quid ſieam- tu dic-
H.m Egy· Reica xxeII- ultra mediuz
ꝙ aut competit contra iudicem-aut
contra actorem-ſi contra iudicem- et re
us ſciẽter omittit eam proponere in ter
mmo. ut actor ſumptibus et laboribus
jut iiiter fatigetur. ſi poſtmoduʒ in pro
ceſſu eam oppomt.fiue ante lic. conteſt.
ſiue poſt locum habet cõdempnatio in
expenp. et eſt ratio quia ea probata non
tenet proceſſus.2 ſic actor inutiliter la-
borauit. preſumitur eĩm maliciole ſub
ticuiſſe: extra de re iudi: ad probandum
2 fm hoc poteſt intelligi predicta ccc
exceptionemſi uero cõtra actorem.
Intellige ĩta ꝙ nõ contra Hptum- nam
tunc ſecus propter rationem premiſſam
ut et iam ſcripſi in ðcreexceptionem ſu
per glo· etiam ſi· qᷓ ·ꝙ non propter hoc
reus ſcienter eam in termino obmittẽs

et poſtea probans eſt condempnandus.

quia licet actor in ſequẽtibus excludat᷑-
ualent tamẽ que cum eo acta ſunt ut in
Predicdecre.pia.2 ita nõ intereſt actor
quia non inutiliter laborauit: ar extra d
off. dele- prudentiam5. ſexta⸗2 preterea
actor contra quem probata eſt excom-
mumcatio· nõ debet cum diſpendio pro
bandis im piguari:nec de excommunica
tiõe ſua commoduz reportare· ¶ Qund
ſi probatur excepdio eæcommumcatiõis

2 e aduerſo probatur abſolutio reſpon

deo Egydius. H. continuatur dicto.5.
Prox. uide quod ſcripſi. ĩ:c. pia ſuper. v.
non probauerit. . nõ credit excipientẽ
ↄdempnandum cu malicia nulla appcat

— 9
SB⸗ re Aae D*α☚

—
7 „

N

„

8

quam requiri decre pia in princicum
enim ablſolutiones non fiant publice nõ
imputatur actori ſi non diuinauit ar-in
pre·decre/exceptionem in fi · et ut ec· be
nec.unicoet ar.extra de elec ſtatuim9
in fi·li.viff/dele.ii/qui ſolidum⸗ii:qin
paulum-iĩgnorantia enim probabilis eſt
in facto alieno: ut.ff·pro luo-lfi:et ar.
ff. probat᷑ uerius Item qui ſemel fuit
excommuicatus ſemper preſumitur ex
commũicatusarextra ð cleriexmi. ꝓ
polſuit 2 de ſen. exſcut/2. c. curn deſide
res. Sed opponitur quia licʒ ille proba-
uerit excommunicationem certum eſt
tamẽ ꝙ nõ probauit actoreꝭ excommu
nicatum eſſe 2 ab agendo repellẽdum ad
quod intẽdebat quia uerba cum eſtectu
ſunt accipiẽda·ut/ff/ꝙ quiſq; iuril.i.s
hec autem.extra de cleri:nõ reſi:relatuʒ
2 fic tanꝗᷓ in probat᷑ deficiens eſt in ex-
penſis legittimis condempnãdus debuit
enim diligenter inquirere- utrum ille ab

ſolutionem obtinuiſſetquod potius pre

ſumere debuitquia nõ eſt ueriſimile ꝙ;
tãto tempore fuerit immemor proprie
ſalutis.ut.i.q/vii.ſanccimusalioquin li
berum erit cuilibet de qualibet excom-
municatione quantumcũq; antiqua cæ
cipere et per conſequẽs litem impune ꝓ
trahere contra mẽtem predicte conſti.
pia · unde dico ꝙ mſi iuratum fuerit de
malicia ſuper ipa cxceptiõe· ut · S· V· por
ro:uel etiam de calumpma in pri. ubĩ p
li.conteſta:oppomtur:bene cõdempna
bicxur excipiens in expẽ. ut in predec⸗
propoſuit.2 ad hoc facit.l.quia mibil re
fertian iplo iure quis nõ habeat actionẽ
an habeat led ꝑ exceptieʒ repellatur ut
ff·de regu-iun.l. mhil. Sr autem iuratũ
fuerit obtinet prius dictum. quia tunc
una preſumptio per alterazʒ tollitur ar.
extra de elec· cum interr.ſeniorem.et fa
cit ad hoc.ĩ.ð expẽ̃.ſi ante · .ſed nũ
quid.et· ĩ. in tracta.libelł·in·tde calup.
·quid ſi acculator de proba:autem hu
ius exceptionis 2⁊ quando pre dicti viii-
dies currant· et an ſine iudicis pref ixiõe
et quid iuris ſit ſi.i.illos·viii. dies teſtiũ
dita non publicãtur uide.S. de dilat᷑.·
i. V. ſed et ſi de·et ſe · ¶ Sed ſi hec excep
tio contra iudicem opponitur quis cog
noſcet de hoc reſpõdeo no.dominus me-

in predic.conſti: piaꝙ ſi ſit ordinarius

tunc ſuperior 2 ordinarius. Si uero ſit de
legatus pape.tunc arbitri cognoſcent·et
de hocsSde recuſa .·fi. v. ſed nunquid

4

excornmmunicatio. AI uide quod ſatis

dixi in predic-c-pia-luper. udexS⸗
¶ Sed quid ſi udeæ pronunciat excep
tionem nõ eſſe probatamnon tamen cõ
dempnat opponẽtem in expenᷣnuũquid
actor poterit petere ꝙ in proceſſu uł in
ſentẽtia eum condempnetdicunt quidã
ꝙ nõ et imputet ſibi ꝙ nõ peciit euʒ cõ
dempnari arde ·ſig dilecto·2 ar C.
fruc⸗2 li:ex-terminatofinito eĩm excep
tionis articulo qui principalis eſt/articu
lus cõdempnationis:qui eſt acceſſorius⸗
ut᷑ patet ex uerbis conſtitu tionis per cõ
ſequẽs finit eſt.C.de upis eos⸗et eo ĩpᷣo
iudex non condempnauit uidetur ab
Piuilſe ar. C. plures una ſen⸗condemp⸗-
fu.l.i.et.ii/et·C.ſi aduer.rẽ iudi⸗l.i.Alii
contra ar· C. quãdo prou. nenõ eſt l.fi⸗
ff·de exce⸗rei iudi:euidẽter· et dicunt ꝙ
predicta iura loquuntur in ſentẽtia ſuꝑ
principali lata/ſecus dicunt in interlocu
toria.ð hoc dic ut.ĩ.de expen:5ꝭ poſtre-
mo:. .illud.H.uide quod ſcripſi in de
cre/pia ſuper.v. in expep. Balſi iudex
pronunciat exceptionem nõ probatã et
n cõdemnat tunc ĩ expenᷣan poterit cõ
demnare ex interuallo ſentit ſpec/ꝙ non
in ↄtrariũ facit/de ap·c/ſepe ꝑ Inno··
¶ Sed nunquid exceptio excommuni-
cationis tolletur per replicanionem alte
rius excommunicationis. Ro-non ut e.
c.dilecti. M· Idem Goff.in ſum huius
t.in fi:per eandem decre· dicit autem ꝙ
olim tenebatur contrarium per decre.a
nobis e·t. S· et dicam · I. · fi · V· Itẽ rõ ·
¶ Sed de qua cognoſcetur · prius de ex
ce ptione an uero de replicatione-Io.de
deo no.hãc inter ſuas queſtiones· HIu
ii·queſtiõe/vi. Jet dicit ꝙ de replicatõ
nearpredecre:intelleximus et extra ð
off· dele.prudẽtiam· S.ſexta/quod repro
bo per predecre:dilecti ar. xamen ꝓ eo
e.ta nobis a cõtrario ſenſuſed hec que-
ſtio non proce dit ſcdm ea que noS. V.

—

proximo· AMN⅞â hoc repetitur-i.5-ulti-in

fi.Sed quomodo dictum Io. de deo de-
fendetur uide quod ſcripſi in pre:decre⸗
a nobis ſub.viimembro ſumme quã ibi
poſui ·· ¶ Licʒ autem ſecundum pre

miſſa lata uia reo pateat dilatorias pro-

ponendi non conſulo tamen ꝙ ſint mul
tum prompti aduocati ad perdẽdas ani
mas 2 ad exceptiões dilatorias proponẽ
das/immo diligenter conſiderent utrum
poſſint eas probare.naʒ ſi eas aſtirmatĩe
proponunt eis incumbit onus probandi

J1

9 —☚

20

—

——

ut dicam· I.5 uiſo.ĩn prĩcipĩo.niſi forte ĩn

dueſtione mendaci per quod dicitur Rep
tum impetcratum quia tunc ſcᷣm Vber.
VH. de bobio carta mihi:xil. V. hcʒ quaſ

dam in fi: uide quod dicamĩ de clamde.
deſpon. ſuper Rica. .impetrans habet
probare ſe illud per ueras preces imperraſ
le.ſed ⁊ opponẽs ſi uelit poteſt contrariuʒ
oſtendere.C.ſi cõtra ius.uel uti.pub. pre
ſcriptione ·que eſt·xxv·qii.C. de dilatt.ſi
quando que eſt.iii:q/iii·ſpacium.Si igi
tur reus qui habet probare deficit in pro
bando condempnabitur in expenſis maxi
me ſi ſint friuole.C.de iudi.properandum
5§S.ſin autem C. de appella.a proconſuhbuſ
ff · de probat᷑. in exceptiombus in princi-
in autẽ·de iudi:S·oportet. C· de aduoc di
ueriudi:l.i.cxdra de doet cõtu.ceterum-
ec de penis calumpniã niſi forte reus pro-
bet ſe habuiſſe iuſtam cauſam ſiue occaſi
onem credẽdi ſibi competere illam excep-
dionem ut.Cde calump. qui nõ probaiſe
ad quod facit in auten:de iudi.5oportet.
ii.qiii paulumexdra de elect. ſtatuimuſ
ad fi.li.vi.¶ ¶ Hoc quoq; notãdum eſt ꝙ

Peremptoria nõ debet inter dilatorias pro

poni:cum effectu· licet poſſit proteſtari
MH. de hoc ⁊ his que ſequũtur ſcripſi poſt
Innode Reptis ſuper litteris poſt expedi-

tas g loſas.et de fo- compet᷑ ex parte/bin

glo.no · ar · et ſcripſi.s:de Neptis . preſen.ꝭ.
racione forme. v. porro licet 2 ſequẽtibuſ
ʒ et eſt ratioquia diuerſos habet effec-
tus:dilator ia emm differt · ſed nõ auffert
principalern actionem.nec ei oppomturꝑ
ẽptoria ſic· unde oportz ꝙ; receche actio
cui opponatur et quam auferat ut proba
tur et no:extra de lit᷑. conteſta. exceptio-
nis: lIi· vl:ſed ante litis conteſta.nõ dicitur
quis agere ſed agere uelle. ut.S.·5· prox-in
fine:ar· tamen contra-extra de renund. ue
niens: ubi lite non conceſta. ſ uper princi-
pali ſcilicet ſuper petitme prebende proba
tiones fuerunt admiſſe ſuper exceptione
peremptoria:quia exceptu fuit ꝙ ille Io-
renunciauerat litteris ſed dic ꝙꝙ wi fuit li
cõteſtata ut 2 ibi no. in ultima gloſa.- Itezʒ
et exceptio renunciationis impedit li᷑.cõ
teſta. uxł no·s··i · V. defenſiones·ſi quis igi
tur exceptionem peremptoriam cõuertat
in dilatoriam contra Reptum non debzʒ ad
mitti in uim dilatorie. al. quelibet perẽp
toria poſſet reduci in dilatoriam et econ-
tra quod ridiculum eſſet· ar· tamen cõcra

extra de dona inter ui/et uxo:per ueſtras

ubi exceptio rei iudi.reducit᷑ in dilacoriaʒ

contra Rpłum · ſed dic ſecundum Goft-
ꝙ ibi non proponebatur exceptio rei ius.
led propõebatur exceptio dilaroria cõtra
Hptum ꝙ uidelicet in plo nõ fiebat mẽ
tio de proceſſu-ut extra de re iud c. inter
monaſteriumet de e inſtrumen. inter

dilectos. hodie autem exceptio rei ĩudi:cõ
tra licceras opponitur ut dicam.i· 5. ꝓx.
V. rurſus:peremmptoria autem in uim di-
latorie propomtur · M. ſecundum Bona
gui.C· quot modis ſumatur exceptõ in fi-
S puta ſi quis dicat non potes eſſe iudex
in hac caula.quiat· aduerſari us meus fec
mihi pactum de non petendo in perpetu
umuel mihi detulit iuramentum et ego
iuraui me mil ſibi debere · et ſic de ſimilibq
dilatoria uero proponitur in inm peremp
torie· ut ſi quis dicat non teneor tibi dare
que a me petis quia iudex coram quo
me trahis eſt tuq amicue. uel quia Rptũ

tuum eſt ſubrepticium. hec igitur ſtare

poſſuntnam cum diuerlos habeant effec-
tus. ut dixi in premiſſis exemplis. quod
eſt dilacorie ſcilicet differe attribuit ur ꝑ
emptorie que habet auferre et econtra qð
eſſe non debet· nec et iam ſic debent permi
ſceri · ¶ Sed quero de his exceptionibus
ſcilicet ꝙ iudex eſt infamis uel ſeruus uł
femina:et ſimilibus. quando debẽt propo
nireſpondeo ante lit᷑ conteſta.cum ſint di
latorie et etiam probiri ar extra de arbi-
dilecti. C· de excep.l.pe. licet quidam con
tradicant lecus forte in his que natura ꝓ

hibentur ut furioſuscum iura naturalia
ſint immutabilia· v·di.in prĩci. item ſec
in his qui iudic o carent ut impuberesta
men quant um ad feminam obtinuit con
tra nam ſententia fuit retractata,quia fe

mina fuerat iudex in cauſa. ·cornpo-
in decre· ſciſcicatusde Heptis: it procu
ratri · ut ibi ſcripſi ſuper glo.ni. · licet
hec exceptio non fuilſet ante li conteſta-
propoſicaled poſt.et hoc ideo dicebatur.
quia idem foret in ᷣuo miſi publice publi
cis officus fungeretur ut · ff· de offi· pre
tobarbarius femina enim et ſeruus quo

ad hoc impedimentum ſimiles ſunt. ff. de

ĩiudi:cum pretor·S:moribus.ſed primum
uerius ſecundum quoſdam ut ſolurn ante
lit · conteſta·proponatur ut no. C. de pro-
curatortita demuz· Vber · de bo- ubi

de aduocato rei carta mibi.ix. V. quando

opponentur· J.·diſtinguit nam aut op-

ponitur iudici ꝙ ipo iure non habet iuriſ/

dictionem-et tunc poſt litern conteſta:et
etiam poſt ſententiã qñcunq; poteſt hec

N2

0

„

y
d

4

exceptio proponi et idem eſt uł dicit ĩn ꝗᷓ
libec except ione que ꝓbaca facit iudiciu
apꝑere nullum ut.ĩ· ·prox· . hoc tamen
ibi ec nouus 2c et hoc niñ probetur ſcien
ter pars litigaſſe ſub eo.et ſponteft· de iu

riſdict/o.iudi-l.I·C.de epᷣali audi.l. epico

pale· ſi uero iuriſdi tionem habʒ ſed ei ali
quid opponitur ut rpellatur tunc dicit ꝙ

ſiue ſcienter ſiue ignorãter obmittatur uſ

ad ſenrentiam et non poſt ualet oppõi
C.de iuttet fac:ignoerror · Ego dico hoc
inter dilatorias debere opponi· ¶ Sed nũ
quid hee exceptiones/ uldelicet ꝙ iudex E
imoetrator eſt infamis uel criminoſus-
polſunt contra Hptum opponi. Reſpon-
deo non- quamuis h pape fuiſſet diétum
non dediſſet infamem iudicem- nam tales
exceptiones competunt ut dilatorie con-
tra iudicem uel etiam contra impetrantẽ

ſed lic tere bene ualent- licet nõ faciant mẽæ

tionem de his que nec proceſſum negocii
nec principalem cauſam contingunt mſ
tales ſint exceptiones que Rptum afficiat
naʒ tales bene admittuntur contra Rptũ
licet non contingant proceſſum cauſe uel
negocium principale ut ſi dicatur Rptuʒ
non ualere:quia pro excommunicato fuix
obcentum ut extra de eta· et qualitacuzʒ
bone ubł falſum uel obrepticium uel ſi di
cax reus ſe priuilegium habere extra de
Hptis cum ordinem uel ſi dicitur ꝙ im-

petrator renunciauit litteris immpetratis-

et impecranciis preter adlenſum commu⸗-
nem.uteę· t. ex parte:ni.uel ꝙ littere ſunt
mimis generales eodeg titulo ad hec ad is
eodem titulo ex tenoreextra de confirmn-
utiiad noſtraʒ- ¶ Quia ergo dilatorie ex
ceptiones ance lic· conteſta proponuntur

merito lie. conteſta. impediunt ſiue ſint cõ
tra iudiq iuriſdictionem ſiue contra eius

perſonam de quibus dictum eſts· in · dede
dele· 6·ſupereit·et· ·excipi.quandoq; eti
am aliquis allegat priuilegium ꝙ non te-
netur coram illo reſpõdere · · de priuił.
c.i.libro/vi prius eſt de priuilegio eog
noſcenduz. C· de excep.l.fi ft· de in ius uo
l.ii.ff·de iudi.ſi quisextra de appelł.cum
parati ſiue etiam competant contra acto
rem:de quibus no·S. intde actore ſiue ex
perſona rei de quibus no.s · in · t. de reo ſiue
contra procuratorem ð quibus no·S in · t·
d procurtſiue contra citatoremde quib
5. in.tde citat᷑ et ſic de alnis dilator ĩis.iii:

q· vi:5· exceptio fori · ( Illud quoq;ʒ no·

dignum eſt · H ſecundum G.na ubi et
plus eirca hoc dixit· uide·s· de dila:ꝭ nunce

uĩdeamus luper. vſi in ſummna non eſt er

go ſufticiens procurator ad opponendum

dilatxorias qui non habet mandatum re ci
piendi libellum. de hoc dixi de procurato-

conſtid in principio · ·ꝙ iudex non de

2
„

bet exceptionem dilatoriam recipere prig9

reus libellum receperit ut vi qein- ofte
4

ratur-et extra de libelł? oblat᷑ca-i. ct hoc

ubi ordinarie agitur- ſecus ſi extraordina-

rie · et ſine libello· ut edra de proba:quoni
am contraet de accuſa: qualiter · debet

ꝙ ſi reus nolit libellum recipere poteſt cõ

tra eum tanꝗᷓ contra contumacem proce-
di: in nullo enim ſibi preiudicat libelli re-
ceptio· maxime proteſtatione premiſſa-
quia non uidetur in iudicem conſentire ꝗ
genus ſibi edi poſtulat a tionis · ut· ff·de
ludi.non uidetiur · de hoc dic.ut.S.d libel-
ob· vſi:quo facto: ¶ Ilud quoq; non eſt
ignorandem ꝙ aduocatus dilatoriarn ex
cepł·poſt li: conteſt:proponens pun tur
iu una libra auri. C. de excep-l.penultima
¶ Ia ſum .nocaute lam ut ſi uelis ꝙ iudi
cium cum procur· M omnino uide.S.d
HKpti: pſen.ꝭ.prĩo igi᷑ in fi · · xutore
curt uel ſindico- uel alns huiuſmodi perlſo
nis firmurn ſit. oppone quicquid potxeris
contra eas ab intio et fac ꝙ iudex ꝓnun-

cCied illos admittendos n obſtante exceptõ

mhus propoſic is contra eos · et ſic poſtmo
dum ñ reuocabitur iudicium ne ↄagens cũ
cis uidear iudicis auctoritate circuuemiri
he c cautela probatur. C.ð his qui ue-eta-
impe.li.in fi.et·C.ꝗ admit ad bo·pol·l
bonox Inia enim talis facit ius inter ꝑtes
æcX. de re iudi. cũ inter· (Qualiter ſuꝑior
ad quẽ appellatur ꝓpter exceptõnes ñ ad
miſſas.formabit lr̃as omiſſionis qñ cauſazʒ
appella:committit uideĩ/ de ap· 6. de oft
quoqʒ: v.nunc dicamus et ſequẽ ·. ¶ Ioc
etiam no:ꝙ ubi proponitur alqua excep-
tio dilatoria aduerſarius peter̃ poteſt ſibi
caut ionem preſtari de ſoluendis expenſis

uel aliqua certa pena.ſi proponent defece-

rit in probando quod quidam obſeruant
nec aliter exceptiões admittunt nos tam̃
hoc non ſeruamus niſi forte euidenter de
proponendis fuga dolo et malicia preſu-
matur ex cau ueriſimilibus et tunc ſic⸗
ex de elee cum dilecti: ad finem de reſti.
ſpo·lr̃as.de accuſa.ſuper his.xxiii.di.quã
ꝗᷓ in fi: aliquãdo uero tazʒ uiolente poſſune
eſſe prefſumptiones contra excipientẽ uel
etiã ò e ceptiões· ꝙ ñ admittunt᷑ĩ. S. ꝓx·
S·ſed põe ĩ fi · · ubi remittã ad opoſt·

ibi enim auctor hũc. V· realumpſit· ꝭ ·

.

4
.

92

ICto de dilatoriĩsquãdo ꝓpo
nãtur dicendũ eſt de ꝑempto-
riis. H-uberde bona-Hica
de ꝑmptoriis exceptoĩbus· ſic
p modum ſumme aggredi᷑ ipam materi

am dicit em uidendu quid ſic ꝑemptoria

exceptio·2 unde dicat᷑ 2 hec expediuit au
ctor ip̃ius uerba ponẽdo.S. ·1· poſt pri.

ibi eſt autẽ ꝑemptoriaſecũdo de ipſaruʒ

exemplis 2 ipſius uerba uide ibi in prĩ ·i
2 congruentius reliqua mẽbra patet hic
et.ĩ· ꝓx·· I Tuper quo dicendum eſt ꝙ
pemptorie exceptiones que cãrn 2 inten-
tionẽ actoris pimunt ſeu elidunt opponi
poſſunt ꝑpetuo/utã.ꝭ·uiſo..item no·
ꝙ item poſſunt opponi hoc eſt ꝓteſtari
ſed non ꝓbari lemper an ſnĩarn uerũ ta-
men ꝓbari habent tantu poſt liv conteſ-
·de preſ.lon.tememptor.C ſenrenon
Pſperemptorias.C. ꝓba.exceptionẽ. C.
de excep·plcriptionẽ·2 e? & ĩ inte.reſti
auditis· ili .q vi.ꝭ· exceptio. Ordo eniz ꝓ
ponend eſt ut dilatoria ꝓponat᷑ ante li
tis conte·2 ꝓbetur ut.S. · ꝓx perempto
ria uero poſt liti conte· ux in · l.peremp
torĩas.C.de ap·cos ·S. i ed de prelcrip.au
ditis.2 poſtꝗꝙ actor ſuã ꝓbauit intentõz
ut.S.de teſti.S·qualit᷑ autẽ. ſed oppo-
nitur-unde is ordo nõ cõfundendC.
de teſta.cõſulta.C. de ſen. 2 interlo.oO.iu-

di: ꝓlatam.xi.qi:peruẽit.in fi · Si enim

peremptoria ante litt conteſ· probaret᷑.ni
hil probãti accreſceret ꝗa lite nõ ↄteſ.nõ
abſolueret᷑ ut ĩ p.l.prolatã.2 e ux lite nõ
conteſ/per totũ ·hoc tamẽ fallit in quibꝗ
dam except ioĩbus que ĩpediũt lit᷑:conte-
ut.ĩ:dicet᷑quidã autẽ dicunt ꝙ cũ re cõ
tra libellum ꝓponit perẽptoriam excep-
tionẽ eo ipſo ĩtelligit᷑ litẽ oteſtariideoqʒ
poderit ofeſtim eã probare.qd ̃probo ut
I. de litt· conte· ·i.· V. ſed nũꝗqd per excep
tionẽ. H·2 patet de litt. conte-c.ii. li. vi⸗
5 2 Fm hoc intellige que iaʒ dicta ſunt
3·5· Pee · V. hoc quoq;· et lſe·perẽptoria er
go exceptio ante lit᷑ contee proteſtanda
ſed poſt proponenda et probanda. unde
ſi petis a me·xque tibi debebãſed mibĩ
feciſti pactũ de nõ petendo ea uł petis a
me fũdũ qui fuit patris tui.2 ego habeo
exceptionẽ preſcriptiõis ułꝑ rei iudi.E aliã
ſi?em hanc ſi uolo poſſuʒ proteſtariante
li᷑ cõte·ſed ꝓbare debeo poſt m.t· A-
ubi. S · V. ſi uero. 5 ſed hoc hodie falſum
qa hec exceptio de re iudi.ipedit lił.cõ
teſ. ut. ?T dicet᷑ꝙ ſi except᷑õ omiſſa fuerit
Potero iteꝝ eã proponereet probare quã

do uoluero dumodo ante ſnĩam m bt. ut᷑
in p·contcorniſi termin peremptori uł
aliꝗᷓ interlocutoria uł ocluſio in negotio
mihi obſtet hanc materiã plene ꝓſequer
utĩ:e· iut autẽ hic 2 ſe.2· .rurſ:2 ſe
quẽ.ar ·Camẽ ꝙ in cã crimĩali exceptio ꝑ
emptoria ſit ante lit᷑.cõtel.tractãda 2 ter
minanda:. C.ad.l.Ffa:de pla.pᷣſes. Si autem
eað ſit perẽptoria ſolutõis 2 declinatoria
iudicii illa nõ opponet᷑ in initio.ſed in ꝓle
cutione queſtõis principalis differet᷑ m
papã ut ex de fo/cõpe· ex parte⸗ fl/ad ex
hi:l.iii.ibidem niſi talis ſit per quã ſen
tẽcia ipſo iure nulla dicat᷑ ut eſt cxceptio
rei iudi- uł que eliſis lis etiã queſtio prĩ-
cipalis ſic eliſa que tãtum ex lr̃is ĩnuitur
utł᷑·. V· ſed quero:a ſe:de hoc ro/papa ex
de excep. paſtoralis. ¶ Sed an reus uolẽs
ante li. cõteſopponere et ꝓbar̃ exceptõzʒ
peremptoriã audiret᷑ Ronõ m premiſſa
oĩa enĩ ſuis debent tẽpor iĩbus ↄuemre· ut
xxiii :q/iiii ·ſi eccłia:C.de feriis.l.ii·.de
pet᷑.hereeĩ qui:ꝭ.i.ff. loci ſi merces·ꝭ·co⸗
lIomsnullam en utilitatẽ ex hoc põt con
ſeꝗ cũ ante lit᷑cõte.nõ poſſit abſolui.pro
teſtari tñ poteſt ut dxi. M hanc que⸗
ſtionẽ que fuit alber · galł.in ti.de lit con
teſ·auctor ponit ſub illo ti:ꝭii. ſed quid
ſi reuset ibi quid dixe rit alber. Habes ad

lr̃am.Sed lciẽdũ ꝙ uber·de bo.plene ꝓſe

quit᷑ hunc articulu ubi tr? ctat de obiec
tis contra agentes noĩe proprio · V. ſz qd
ſi uelis.mĩhi car ·xiinducitl.hac cõſujtiſ
ſima-Cde teſta:quia promiſcuis actibus
nõ ſunt rerum officia turbanda. Itẽ ut di
citreus nõ cogi ᷑ confiteri ante litẽ cõte-

ut actor fundet intẽtionẽ ſuã ff.de inter
roact᷑· Iĩergo nec actor coget᷑ ante liiẽ

cõtereſpondere/ut reus fundet ſuaz qui
excipiendo dicit᷑ agere.Fuet᷑ ergo equali⸗
tas omĩo alł.ff· de excep·li.de probał᷑· in
exceptõibus.C.de eden.l.iĩ/2 ult᷑de fruc
2 li expen.l. ulł⸗cuũ his que ibi nõ-in cõtra
riuʒ ſi offeras ꝗ& petit᷑ ante lit᷑ cõterelase
andus es.· ff.ſi eer.pe·quidã- inſti.de ꝑpe/2
tempor̃· actiin fi.cque igit᷑ audiri debes
uolens oſtendere te nõ debere: Itẽ quãdo
q; ſmĩa pro actore fert᷑ lite nõ conte mul
to magis pro reo.C. ubi de cri.agioper·
aut᷑qua in prouinciaCquõ et quâdo.ĩu
autẽqui ſeł⸗facitff.de regiu.fauorabi
lIiores:ꝛ.l.nõ debet. Itern ꝙ licet poſt litẽ
conte· C· de iudi.apertiſſimi:de ĩuxt/oO·.ĩu
di .l.nemo dici poteſt ꝙ equo actorĩs ĩ
tentio fundata non eſt ſuperuacuũ eſt ꝑ
emptoriaʒ opponere2 fic audirĩ nõ debes

ℳ

— 4

„

ð

NE

C. de eden:quiĩ accuſarecũ hĩs que ĩbi no
ff. ut lega uł fidei·hec ſtipulatio ſubdit
ſi reus ſine interrogatiõe actoris oſten
dht ĩſtẽm ꝑ qð ꝑẽptoria ſua ꝓbat᷑ 2 ac tor
n r̃clamat v rclamare nõ põtreus nõ e co
gᷣdus litẽ cõteſtari: cum eundẽs ſit actort
calumpnia que et ã eſſet in expen uł ali
ter punieda ubi hoc nõ occurrit᷑ cõteſta
ri cogat᷑ ſalua exceptõe ſuaunducit ad pri
mũ ·ff· ad exhi · l. . ebidem cum ſiłibꝗ

ibi no.2.· C· de pẽis qui ſmamex de calu.

c·fi:ad id autẽ qð allegat᷑ ꝙ ablolui n po
terit.reſponde ꝑ nõ· ĩ· e·ein fi. ¶ utʒ
aut poſſit ſtatui termin ad omnes ꝑep
torias proponẽdas planũ eſt ꝙ ſic ᷣmd.
m.ſicut 2 in dilatorns dictũ eſt S. pro-
.ceteꝝ.2 ar.e& de probalicet·rnſio-i·2
6.i. 2 de teſti cum cauſamq; et de fide in
ſtruaccepimusC. de temp. apl. ii:ĩ prĩ-
C.de excutuquinꝗginta 2. fſt⸗de iudi:nõ
nunꝗᷓ·xxiiii/q: ini de illicita- ibi aut uno
pro omnib perẽptorns. Idẽ etiam no. pa
pa ex de excep:paſtoralisar. C:e· Pſcipti
one·btamen uidet᷑ ibi nõre cõtra. · In
prima glo:2 uide qd ſuper ea dixi ce ↄpo.

qui concor primis in decre/ ꝙ ſicut d ele.

2 de di qui diſtinguit an fiat cã cognita.
ułꝑ nõ in regula indultũ.· 55· ar· pro eo· C·
de iudi:autẽ iubemus ex de teſtib · ult
ff· ꝙ cuiuſq; uniuerno Itẽ eorum. é. ſi d
cunones⸗C. HIſte. O. quaſi ad htterã
fuit cõpoſt ubi remittã ĩ. J · pone dat
eſt termĩ perẽptorius parcibo ad dan
omnes articulos ĩ quibus exceptões ꝑẽp
torie ꝓponunt᷑ uł ad ꝓponẽdum quicꝗd
ꝓponere uoluerĩt ſic 2⁊ mon 2 iun eſt ut
in pᷣmiſſis concor·S· V· ꝓx·2 ex de in ĩte.
reſti. cora.2· C· de inge madiffamari · et
C.qui ac· non polſi ea ps uero alterutra

poſt hunc terminuʒ excipit de aliquo ad

q& ꝓbãdũ alias admitteret᷑ ſi termin hu
iumodi nõ obſtaret.ſed ne ſibi obſtet ꝓ
ponit hoc de nouo ad eiq noticiã perueiſ
ſe querit᷑ an debeat admittidic ꝙ ſic mul
to fortci ꝗᷓ in dilatoriis in quibo admitti
tur ut.S. px · V.· ſed quid ſi in pre·.
ceteuar in decregreix. de elec· ut circa
N. Ii.vi. J. f·d no.oꝑ·nũ.ð pupillo.
qui op·a ex de teſti:pſentiumet de ex
cep:pia. ꝓpe finẽ. M·li.vi. J et maior
ratõ ẽ ĩ his quã in dilatoriis. ꝓpter maiq
piculum.xliii.di:quieſcamus.2. vii q·ii.
c.fi.nam 2 pemprorie poſſunt uſq; ad cõ
concluſionẽ ꝓponi ut.s.di ctũ eſt · ideoqʒ;

nõ eſt talis juris licencia nimu auguſtan

da:C.de her/qm.xiiii.q: ii·ꝗꝗᷓ/et·xxviĩii⸗

di. de hiie· Si ergo procurator qui factus
eſt dominus litis ꝑ litẽcontepoſt der

terminũ iurare uelit ꝙ ad eius noticiã eæ

ceptio de nouo ꝑuenit admittet᷑ ad eaʒ ꝓ
onenda 2 probadã 2 ſi aſſerat ſe e nouo
mandato dni abſentis illam proponere iu
rabit etiaʒ ꝙ credit eam ad noticiam qñi
ꝑueniſſe poſt terminũ huiuſmõi procura
tori ſtatutũ · ꝗ 2 ipʒ rim artat ·q; q; ñs
id i m iurabit2 fic optinuit· Immo etiã
plus dicunt aliqui ꝙ licet dominus de no
uo ſibi nõ mandauerit ſemper tñ iurabit
ſe credere ad noticiã peruemſſe dni illam
de nouo a illum paratũ eſſe hoc iurare a
lioquin ĩimputet ſbi domĩ qui procura-
torẽ inſtruxit ſciens ſibi ↄpetere e ceptõ
nẽ:nõ aut iurabit ſimpłyr pueniſſe aloꝗn
anceps ſubiret periuriũ uł dic ut dixi in
P·c ut circa:.2· hoc ueꝝ eſt in aliis excep-
tionibus ꝗᷓ ſuper crimimb uł fectib
in quibus nõ eſt laxanda licentia ſed poci
us reſtringẽda ar· ii:q/iii·c.i 2. q·vii·ſi ꝗs
epᷣus:2. C. criminationes2. q/viii:qui cri-
men:2.l.ſciant.ex de accuſa.licetad finẽ
cum en nõ admittat᷑ excipiens niſi ſuper
crimine ſuper quo aduerſarius publica la
borat infamia ut e de acculaaccedens·
2· C.Oĩ potens dicendo ꝙ ad eum de nouo
peruenit oſtendit per cõſequẽs rõ eſſe de
hoc infamã public:m-a ſic tanꝙᷓ ſibi con
trarius repelli debet ex qᷣ al ollicitu⸗
dine· Gof bcopoſtdicit ſc ꝓnunciatum
fuiſſe in curia. Ieius dictu uide in de
cre:ꝙ; ſicut de elecubi ſcripfi in pe· colũ
v.· ſed pone ſicut.· J cum eniʒ huiuſmõi
termin ſit queda interlocutoria ut. ff.ð
arbi:qualẽin fi:et per eam ius partibus
acquiritur.ut ex de re iudi.cum inter · ñ
debet ut dicit ſine cãe cognitione per quã
dam quaſi reſtitutionẽ reuocarĩ .ut in ·
c.coramSed in criminibus reſtitutio de
ne gat᷑.ut.ĩ.de reſtiin inte.ꝭ.quis autezʒ·
V.· ſed pone:nec ſubeſt cã rõnabilis reuo-
cationis huius. pterea cũ carum uſus 2 iu
ra uſum perẽptorii inuenerint ut eſſet Iĩ
tium fims ſi poſt illud ꝗs in talibus audi
retur uix lis aliqua finẽ haberet2 malici
ĩis 2 periuriis uia daretur ut in pre · V· ce
terum nec obſtat ſm eum ex de excep-
paſtoralis:ꝗqa non loquit᷑ de termino per
emptorionec de exceptionibus peremp
toriis · ſz ð nõ peremptorio · cõtrariũ
ibi ſcripſi ante finem 2 no.s.de chlat᷑.. ĩ.
Vſi · exceptorieſed hec ſunt uerba cõpo·
·et de dilatoriis Ideoq; ñ debet ad hoc
trahi cum ſit contra rationeꝭ iur ĩducta

₰

bfñficii

uł᷑ quis poſt peremptoriũ admitłat᷑. 2 ꝙ

ſuo iuramento in ca ſua ſtet᷑· Itẽ in l·d
pupillo.2 in pre.decre.pſentiũ / nõ fuit ꝑ
tibus per iudicẽ termino aſſignat et nõ-
M Im· Cõpo: cuius ſunt hec uerba ĩ de
cre·qð ſicut de e lecin fi: ut ibi ſcripſi ĩ p.
v.ſed pone. ꝙ ſi cõtra exci pientẽ pᷣſu

mæ᷑ debet ſe obligare ad certam penã ut

5·5. Px-ad fi- Im no etiaʒ ita uiolente P-
ſumptiones eſſe poſſunt cõtra exceptões
ꝓpoſitas2 cõtra prouiſionẽ ſeu collatiõʒ
eis r̃pulſᷣ ꝓuiſio ſeu collatio exe
cutõi mandabit᷑·C de falp.l.ni:ex d reſti·.
in inte·Iuſcitata.exc d conceſi .preben·p
elec.ſcdm ſa num ĩtellectũ eius·2 hec re-
pulſio precipue locũ habet cõtra exceptõ
nes criminu uł defectuũ · que cũ ſint odi
oſe magis debʒ in eis probatio reſtringi
ſ·de liber2 poſt᷑ quidã de pe. di:i.pene
¶ Sed nungꝗd atteſtatiõibus publicatis
2 cxaminatis reus poteſt nouã exceptõzʒ
ꝑemptoriã proponere à ꝑ teſtes probare
uł actor replicationẽ opponere et ꝓbare
cõtra exceptioneʒ ꝑemptoriã ꝓbatã 2 ui
detur ꝙ nõ cũ teſtificata didicerit.utS·
de teſteS.ſatis utiłr. vſic.hoc etiã nõet
ꝗa ſic daret᷑ occaſio ſubornadi teſtes quod
fieri ñ dʒ.ff.de eden.l.i.. edit iões · ſt·quẽ
admod· teaperi-lii/2 d iur̃iurã ait pᷣtor.
in princi.ex qð mecauſa:cum dilectiex
ut ec.benec.umicoin fi. econtra uidet᷑
Poſſit· ff.de rei uenofficiũ.ff. de ꝓbacuzʒ
de indebito:. in prin. C. de preſcripſine· C.
de excep.ſiquidẽ/que loquit᷑ qñ didicit di
cta ſuoꝝꝶ et ex de teſti:ex tenoreubi de
hocſcõᷣm uin.2. C.de teſtibus: ubi ð
hoc in ult.glo.2 uide remiſſᷣ·quazʒ ponit
finis huiq V· 5· 2. C· ſeries/uł põt dici ꝙ
nõ eſt audiendus. 2 ꝙ dicte.l.ueteres ſut
correcte et in cã appellationis eſt aliud ł
loquunt᷑ quãdo actor uł reus ꝓbat nõ ꝑ
teſtes ſed aliter ex de fi.inſtẽ. cum dilec
tusuł diſtingue ꝗa ſi nouiter poſt aper
txurã teſtium emerſerit· tunc adrttetur
ex de exceptiopaſtoraliset idem uł alii
teſtes poterunt ĩduci:ꝗa ad diuerſa indu
cunt᷑ ex · de teſtibus:uemẽs2· c. cum cãz.
2· c .cum in tua ſuꝑ ueteri uero nõ/ex de
teſtifraternitatis · Sm uber · · ſub· 5.
deinde fac mihi car.viii· V. ſed ꝗd ſi pro
ductis ſubdit tamẽ ꝙ conſuetudo ĩ hiis

attendit᷑ 2 ſic eſt ꝓpter diuerſitatẽ opiniĩ

onũ que in diuerſ̃ for ſeruant᷑ . Vinc-
do tor egregiq dixit· · de teſti. ſeries.

publicatis exceptõibus põt excep

ĩio ꝑemptoria opponiſi ſit talis que non

deſtruat principale quĩ nõ tenuerit. M:
ac ſi dicat ꝙ ñ ſit directe otrariafacit cle
mẽ. de teſti.ci · uide qð dixi ·· G. ni.ĩ prĩ
ci · Slecus ſi dicerẽ ꝙ teſtes dixerũt fal
ſum tunc enĩ nõ audiar mſñi uel teſtes
ducere ſuꝑ corruptione.qð dic ut.Sꝗ te
ſti S· qualiter aũt· ·ſed opponi᷑. Bal.in
directe uero poſſunt teſtes re ꝓbari quia
capitulũ re ꝓbatoriũ eſt nouũ capituluʒ
ut·l.optimãa· C. de otrahen.2 cõmit ſtip·
Im Inno.ad hoc·c.ex tenorede teſti/ui-
de de teſtibus·ĩ tex2 glo. J· ¶ Poſt ſen
tẽciã autẽ an poſſit ꝓponi exceptio ꝑemp
toria diſtinguequia aut fuit appeſlætuʒ
aut nõ ſi fuit appellatũ poſſum exceptõzʒ
