nunꝗ·ff/de iudic· peremptoriuʒ
debet tantum ſpacium continere qᷣtuʒ
ſi qd libet edictum per ſe proponeretur
ut in pre autt.qui ſemel: ubi de hoc Ex
in dec· Greg.x-de ſenten.excomconſti
tutionem:ili.vi-ego relinquo hoc iudi
arbitxrio: ut dixi.S:e· 5· Pxi. ¶ Item liʒ
pars ſit tercio citanda.ut dixi-tñ fi non
uenerit in prima citatione punitur in
ſumptibus liti et etiam ſi uenerit in a
uel tercia:de hoc.ĩ.de expen·· ĩux · V.
ſed querit᷑ q· ¶ Sed ꝗd ſi tres termini
in una citatõne inſerantur. ut patet cx
emplum.ĩ·5 iam de citatione: ſed pᷣ
miſſis'nunquid ſi non uenit in primo ?
Ico:uel tercio termino eſt in omnibꝗ
expenſis ꝓ quolibʒ termino odemnãd
uidetur ꝙ nõ et hoc tenʒ VYber. H.·S

bob· ubi's et idem Gui de ſuc-ſuper.I.

ſancimus. · ꝗa in primo 2 ſcdo uidet᷑
aucte iudicis remanerenam cũ illa.aut
illa res ꝓmittit᷑ rei eſt electio.ff/de iu
do.l.plerũq; · . fi et ar. ad hoc extra de
reſtiin inte ex litteris:et de do-et ot.
C·i.et.c.cum dilectiin fi. tu dic cõtra
ar. C:de iudi-ſancimused de ap· rephẽ
ſibilis·5. ſin autem: et ex de ꝓcura. c.i.
. facit ð teſt.co· c·ii · tñ rnderi poſſʒ
ut ibi cripſi p Vinc:et oĩo uide quod
ſcrpſiĩ p·dec.iĩi:de ꝓcuſuper glo.ſi eĩʒ.
ad quã remittit Egyð et ibi diſtingue
abe nſas citatioms que quando ẽ unica

Iu

fieri in quibus ubi aliud non exprimit
ſolum poſt ultimuʒ locus erit pene· In
pcepti aut ueniendo conſtat inter
eſt partis que uenit in primo termino

icit uni pareri. I& ĩ preceptis execu
toruʒ qñ ĩ cres terminos iubent aliq d

aduerſarium tunc ueniſſe et huĩuſm õi
intereſſe habebitur ratio- hccet ucmat i
ulcimo. tunc tamen una citatõ rcmenz
grat u ta ſcz prima- uel ult ma et inde-
ĩ· de expen :iuxta. . ſed queritur qn-
·nec Ob. l plerũq; que loquitur cum
duo ſubalternatide debent ubi ſoluẽcdo
quod uoluerit liberatur. ut ibi-et extra
e plus peti.c. unico·hic autem mãdat
iudex ſub copulatiua coniũctione 2 ad
ueritatem copulat iue oportz utramq;
Partem eius eſſe ueram ut no: extra de
Npttinter ceteras.unde miſi uenerit ad
omnes terminos debet condemnari.cũ
uenerit pro ommbus/quia dolo nõ carzʒ
qui magiſtratui non obedit· ff·de re iu⸗
nõ poteit 2 quia ſemper intereſt acton
eum in quolibz termmo ueniſſe exquo
ipſe in quolibʒ uenit 2 facit quod no·ĩ.
de contuma.5·nunc dicam· ſed põe
¶ Quid ſi in primo termino reus com
Paruit ſed ñ actor·nũꝗd actor r̃ſtituet
expenſas priuſꝗ audiatur dic ꝙ ſic· ut
extra de doł et contuma actor lib. yi-
naʒ in alcernatiu is citati. M quaſi di.
non citari facienti.hec tamen electio ñ
eſt libera ut dixi 3· V. ꝓa · Jeſt electã
ut in pre.l/plerũ q;·2· C. de condi- inde-
ſi quw. ¶· Quid ſi in primo et fo / H·.
unius citataonis de qua pᷣdixit· S̊ · req
cõparuit non tñ in tercio in quo actor
comparuit. nunꝗd poterit fieri miſſio
in poſſ· uidet᷑ ꝙ non propt᷑ alcernatiuã
ut·S.· 2. ff/de qpe:ẽp. 2 uen ſi ĩ ẽptõe.5.
Pe.·ff·de eo q cer. loco.·l. non utiq;. in
Prin. ar:cont᷑quia ultima mora nocʒ · ff
de arbicellusS i alt. ff. de pi.2 co.rei
uen.illud.2 hoc placʒ · - Et idẽ Gui-
de ſuc.in.lſancimusſed H̊ mi; ñᷣ placzʒ

fac. 5. V. ꝓx. Item Icdus éminus dat

cenſet· ſi non uenerit in primo:de teſti-
cog.c ii.fac̃ eci predicta dec.actor non
ob·q in qriuʒ allegat᷑. quia nego morã
intueniſſe· cum Icda 2 tcia dilati ſintↄ
ſumpte faciunt allegata.ĩ. · ii⸗ parte
prima. · Et uide·ĩ· ti ·ꝓximo.nunc
dicamus. · ſed pone iudex 2 ſe. ¶ Sed
querit᷑ an clauſula illa quantum de iure
Poterimus procedemus de qua habes-

ęxtra de Rpt:caulam que: uicem obti

neat peremptorii.2 uidet᷑ ꝙ ſic. ar. es ð
in inte· reſtit· cum ex lẽis in fine.et de

dona cont/cum dilecti:ſed dic cõt᷑. ĩmo

huiuſmodi comminationes polt bereg
torium fieri conſueuerunt ut· S. V. itẽ

iudex · ¶ Quid. AUIſte · · fuit yber.

77 „
xpe⸗ peo⸗⸗ ZAafr s-

6

—

—

91

N I

NR. 1

de Bona.ti-de ecepAcontra Feptt. Et

delega. in fine ſaluo quod infra dicam-.

St aliqua iſtarum trium dilatõnuʒ

in diem incidit feriataʒ et uocatus illa
die dilationis feriata ſe preſentet· nuꝗqd

uitur iudici paruiſſe ut etiam uideat᷑
alias dilatõnes conſumpſiſſiſſe uidetur
ſic. ar-· predit.l.plerumq; · ſi res f·

de bo- obliga'ubi autem non apparz

5:·qui illud. ff-de eo quod cert-loc.· I. ii

6:qui ſtichum. C· de inſtitu et fubſtit-

Tub condic.f.l.fina-et· generaliterff·

de ſolut qui certa dief-de vbo obli-
l. continuus6-cum ita- Immo uiderur
ꝙ polſit conſequi expenſas ab actore ꝗ
eum fecit tali die uocari temere-f de

iudicheum quem temer̃.C· de epiſcop-

et clerict: omnes quiS ſane quamꝗꝙ uo

catus uenir in iudicium non cogeretur
ut· f-.ſi quis in ius uoca: non ie·l. n · m
fime. ff.· de fert.li. nec poterit ea die qua
iudici ſe pntauerit aliq émino aſſignari
uel aliquid fieri: uel quicꝗᷓ ſibi precipi-
C.· ð fer·l. finał· Vnde uidetur ꝙ actõ
et iudex ſunt eluſi· et ꝙ ſic iterũ citatõ

facienda.ar. contra.ff-de optt legati l.

ii. .· data ĩgitxur:et ff· qui ſatiſdar.cog-.
l. quotiens· M Inducit etiam Vbertd·
illud generale utile 26. .-per que iura
probatur ꝙ non ſunt alie dilationes cõ
ſumpte· Et hoc puto . · Aurxoris eſt
uerbum non Vber. qui non elegit :
Quod dic ut ſupra· : i· V. item excipit᷑
ꝙ citatio fit ad· ¶ Quid hi lata eſt ſen
tentia contra citatuzʒ non peremptorie
uidetur ꝙ non tenet ar: xaαaιι q ni. de
ilncitca. V. de conuentione ubi de hoc
C.quomodo 2 quando iudex ea: que xi

qiii:eorum. extra de conſtituteccle:

in finear contraC. eoð · ·ſcʒ quõ 2
quando iudex. Ceſſante ſed ibi con
ſtabat citatum nolle uenire· De hoc in
predicta.l.tres et ſupra. · ĩrem hicet
poſt alias autem. 1 Er ibi allegaui
Clemen. ·et ſequentiet ſcdðᷣm papam
eæxdra de accuſatiad peritõnem. ¶ Sed
pone ꝙ partes faciunt adinuicem pac
tum ꝙ iudex ordinarius. uł dele poſſit
pronunciare partibus non citatis lata-
arC. de ſenttet inter om iudi. ꝓlatam
ii: qvi: 5: diffinitiua ff de re iudici de
unoquoq; dñt ꝗqdã ꝙ ualet qa B pẽm
uʒ ĩ arbitriis que ſũt r̃dacta ad ĩſtar iu
diciorum. ff. eoð.l.i. Ec probatur C· S
tempor · appelł.l.finał. in fine et · ff · de
fenl.i · Vide infra de ſentent·excom-.

iuxta. . quid ſ de partium. C Er
nota · M Scòm Iacodᷣ.balð.in tracta. .

de primo et ſco decr quod etiam ſub

eodem tractatu ponit Io.de deo-cauił

lib.ii. prima citatio uocatur c
uentionał. quia in eo dicitur uenias tłi
die coram tali.ſeda dicitur monitoriuʒ

quia iudex dicit uade mone eum ꝙ ue
niat tercia peremptorium qa dictur
ꝙ miſi uenerit procedet condemnando.
uł abſoluendo ut ſupra. ¶ Sed nunꝗd

peremptorium poteſt fieri ante lit·cõ

teſtat·2 uidetur g non quia non uidet

ꝙ fiat mſi pro diffimtiua ſentẽtia· que

non fertur niſi litt-conteſt-extra ut li.
non conteſta per totum miſi in caſibus

ut eoð ·ti.quoniam et no.C. de hĩis qui
ad eccł· confuꝑgi.l.fmał· S. itaq; · Dic cõ
tra. ut extra de dilacic ĩ et in predicto

e.de illicita. C·quomodo et quãdo iud-.

conſentaneumbi eciam ſi lis cepta et
auten qui ſemel. extra de in integrum

reſti ·c. cum ex litteris in finc- ¶ Item
nota. M Scòm Egy cuius fuit totus

iſte · V. RExxVii· ſi citatio fit ſic.

M. qua poſt hanc citationem uel hay
preſentationem ſeu receptoneʒ cliett.

compoareas coram nobis uſq; ad. xx diẽ
uel.xx.die a receptiõe pnñtm dies recep
tõis lrax ĩ qͥ nuũo non ↄpiitat᷑ ar · cxtra 8
ap.ſuper eo· in· in fm̃. I· Contrarium
ꝓbat ut ibi dii ſuꝑ ultt glo- quia non
dicit a die receptionis. ſed a receptione
= Cũ ſuis ocor· ſt· ð . ſig· ſi amculus
ec.ii qvi biduũ. . ſed aduerſus ex de

excep· pia ſi ꝗs igit᷑ xxxV⸗q· in. Fgemẽ

et de reſ.ſpo.freqñs ·ſed ſi in ciuilibus
nã tũc pᷣpoſitio· a· tenet᷑ priuatiue ut
ſ. dies ceptõis ñ ĩcludat᷑. M ut ſic pre
poſitio a.faciat ſeꝑatmõʒ ut no. ff de ac.

emp.·l· in· ĩ fi et fac cle de ap·ſc·2 de B

ſad ſcripſi de . ſtatutũ.li: vi-ſuꝑ glo.
? ᷓ et uið q dicã de dilaS·i.ſuꝑ · V· F
poe ꝙ cã.ĩ prĩ. ueæ ubi dies certus

alſignat᷑ utx cũ Or po epiphani opareas

tali cie tũc ñ attẽdit᷑ dies citatiomis ſed
m 9 aſſignat· et iũges qdᷣ no.ĩ.ð dił.

ꝗs de cõtumacia uel culpa nõtus eſt ñ

eſt neceſſe ꝙ peremptorium perueniat

ad eum ut᷑ expſſe patet extra de (xceſ·
prela.ext litteris· ibi perquiſitus non po

tuit 2c cum ſuis concor ibi ſcrn papã
poſitis. M-Que ponuntur per Ber-in

glo/no/quod et ſuper ea dixi. ·

RN

——

Auitur uidere qualiter ſit eĩ-
tatio facienda- Ad cui rei eui
dentiamnõnduʒ eſt ꝙ citatio
” it quandoq; per uiuam uoceʒ
de quo prius uidebimus et qnq; per lras
¶ Per uiuam uocem płibus modis naʒ
quandoq; iudex ore ꝓprio citat ſi ctanò
inuenit et ualet et artat citatio talis ſi le-
S8itime fiat. H. Idem Py ubi-s. o. aly.
S I. am.:quõ et quando iu· · naʒ et aſſig
nando partibus terminum ad cõpendum
uel procedendum citare intelligit ur-ar.1.
e· V. et noſm Vber · ¶ ¶ Quandoq; ꝑ no
tarium ſeu tabellioneʒ ar · x1 -v.Circũ
celliones in prinſicut ſepe faciunt audto
res palacii oñi pape:nam ſi hoc poteſt per
nuntium ut iam dicetur multo fortius ꝑ
iſtum qui eſt publica ꝑlona et iurata- un
de ꝓ eo preſumitur: ex de preſcrip: ad au
dientiaʒ de preſump. Illud ec.i.q-vii ſanc
timus et iple idem poterit ſcribere le Li
tium tali die ad talem horaʒ citaſſe or. ff⸗

4 de adop· ſi pater. ꝭ·i:et· l.ſi conſul.et.l.ſe:2
in autẽde tabelł· ꝭ·ſi pter hoc fiat. qñq;
4 citatio fit ꝑ parteʒ ut ſepe facimus dicen

tes actori ur reo.dic aduerſario tuo ut cõ
pareat tali hora et tu etiam tunc compa
reasſed hoc potius retorquetur ad factũ
A H. Inctcerdum hoc accidix et uidi multo
4 tiens ꝙ duo litigantes ex diſcret ione 2 cõ
. ſcient ie puritate amicabilit᷑ tractant cãs
ſuas expectantes finem iurichcuʒ. et hoc
. caſu uidi cales commiſſiones fieri et reci-
4 piet fideliter ĩpleri· ad ius:non eniz
quis tenetur credere ſuo aduerſario vnde
in eccłiaſtico.c.xii:nõ credas inimico tuo
ineternum.ſiẽ enim attramentuʒ erugiat
neꝗcia illius.2· ar.ex ut litt nõ contt/ acce
9 dẽs.ii e&. d in ĩtereſti. ex lẽis·2 d ꝓb: e⸗e
lris. nà aduerſari-2 iimici facile metiunt
ſ· de quel.l.i.ꝭ·preterea:2 auti· de teſti:
SſRi uero odiol us- nec debʒ quis mmis elſſe
credulq/ar/ſ· quod cuʒ faltuto/aucl. ii⸗
ff.de eo ꝑ quem fac· e.l.ĩ. ꝑxxvi · di · ſi ꝗ
ueroexde ſimo-licer--nam iuſta vi⸗
q·ui. uiſis. circa fineʒl.diſi quis prepoſte
ra· ar. contra. ꝙ tenetur uemire quicũqʒ; ſi
bi denunciauerit 2 ei crederemam a quo d
nunciatum ſit ſenatus non exigit ut. ſt. S
peritt·hr. Item ueniunt· ꝭepetitã ad ideʒ
C. de rei uẽſi fundũ. ff/de his que in frau-
cre.ait pᷣeor.:ſi quis particeps:et hoc di-
cimur ſcire quod ab aliis audiuimus ut-
xxii.q- v.hoc uidetur prope prin: debʒ er
go quis credere cuilbet citanti uel denun
eianti:ar·xxii:qiiii.: Innocens/ex. de cłi⸗

—

— —

„ „ . .
ex mi illud2 de coniu. ſer ꝓpeſuĩt maxi
me ubi citatio uel denunciatio ocurrit cũ
ueritate· ut·ff. de pe.hrcum quidam 2 in
dubio tenetur quis uenire ad iudicit 3 ut
ff.de iudic. ſi quis ex aliena et ex de ap-
cum ꝑati-ſed primum uerius ec ſunt hec
in ar · ꝙ non tenctur quis creder̃ ahicui di
centi ſe otra eum ad ſedem apłicaʒ appel
lalſſe niſi inſt̃m appel'oms oſtẽdatur ap
pellatocum appellatio uim citatioms ba

beat ut e de ap- ſepe-2 8 elec-ſtatuim9

Bal. ardepo. ñi quis inf ciatus iim bar-
et facit de furt.l.eum qui.:ſi ep'a · ⸗
Nec etiazʒ płibus hoc dicentibus quia le-
pe talia fallo ofinguntur. ffde eo ꝑ quem
Fac.e.l.i.ff.de cuſto·.2 exli-re diuus ft. S
acquit· hr.l.fi. exde in intereſtiex lr̃is
et uide ·ĩ· in.d. de appel.⸗qualiter autem.
:caut et ia. M. Ibi remitto ad Clem-
S fit quoq; citatio quandoq; ꝑ preconẽ⸗
a hoc fufficit ad citandum reu- ut. C. ubi
de cri.op· aut.qua in ꝓuincia:C. de fert. l.
Ffi:non tamen ſuffic ad citandum actoreʒ
irmo ſpecialiter eſt ad eum nuntius mit
tendus ut in aut::colł. vui. de litig6o
nem ueroſed ↄtra. quia non debet actori
licere quod reo non licet ff· de reg- iurt nõ
dehbet c&& de mu pec. ui ſed hoc ideo eſt
quia reus frequenter citatur ꝑ nunci un
de ad ouincendam eius maliciam ſufficit

citatio ꝑ preconem:actor aut raro citatur

ſed alium facit citari: ideoq; per nunciuzʒ-
2 non per pconem citandus eſt/quandoq;
fit per edicta.ut·ĩ. V.2 nõ/quanc q; per
nunciumute& de offdele-prudent am-
Nn.i:ex· de ap:cum parati. .· de reeo: ꝗ
ſub tuuel curtſunt.l.mag: S illud. : ne
tamen. In quibuſdaʒ enim locis quidaʒ nũ
cii cum inſ ulis rubeis· Bal.ſicut fit ꝑuſũ
5 uel baculis depictis uel alio ſgno de⸗
putantur ad citandu. er hii quandocq; uo
cantur mi(ſi.ec de immu e.c. i. qnq; nun
cu ut in predictis ocorquandoq; of icia-
les.iiii.q:iin.5aliquando in princ.C. de ac
cuſ.ea quidern:qñ q; notarii:xxiii .q-v· cir
cumcelliones in prinquandoq; apꝑit ores
c de homicitua ꝓpe finẽ et· C. Pxii in
multis.t· de apparitoribus quandoq; ex
cutores· ut. C. de ſportu:l.ii:et ibi dicitur
ꝙ tales poſſunt ꝓ iudicis uoluũcate remo

ueri: quandoq; portarii- ut es.· de priuile-

cum olim ꝓpter· quandoq;ʒ ceſariani ſiue
catholiciam · H i. uniuerſał'r ſerulentes
Aʒ0· 7 C. de bo. Pſcrip. l· peñ in fi· :

Glo·ibi aliter · · quãdoq; mĩſtri ·xxxii.

q.·xv ·ſi homicide ct ccũ miſtri· 1. qñq;

. „ –
Qtnale ſir hnaw fnadA

22

No

Alol

0

σ N

9

uiĩadores inſti de act. 5. tripli quandoc;
cauſas preparantes In aut᷑de iucliol·5 au
dient · V· his qui cãs preparanx.S·d iſto
rum officio et ptãte uide.S. de executorei
et dicit Vberde bonacur · H. De bobio
debet dicere et hoc ubiS: et ſic etiaʒ conti

nuatur· . ſequens. àρ unum nunciu

õc iudex citare in minoribus cais- In ma
loribus aut ↄſulit ꝙ fiat ꝑ duos· C. de ap-
in offerendis: iiiq-in. · ubi numerex

de teſti- in omni. [Sed nũquid credetur

ſoli nuntio uel officiali ſeu exccutori dicẽ
ti ſe citaſſe aliquẽ exiam ĩ magno negocio
ad hoc ut ille tenearur uenire- uel repute
tur dtumax niſi uenerit· M qn nuntius
negat ſe citaſſe cuius cõtrarium notarius
ſcripſit eum retuliſſe.uide·ĩ· de inſtredi.
S-reſtat ſuper. v. ſed quid ſi unus · · vỹ
ꝙ ſic ut in pre.l/magis· ·ĩallud põt 2·C. p.
x: de ex actorib appꝑitores et in pre.c.cũ
Padi:etc·prudentiam.ct:xlv·di⸗ ſi forte
in fi: et ex de teſti:co.c.i. nam ad B ſuntx
inuenti et iuratinec prelumit᷑ ꝙ deierent
1·q vii- ſanctimus. Alioquin ſi eis non cre
dereturque eſſec eoꝝ utihixasſi ſemꝑ co-
gerentur ſecum hre teſtee.quos etiaʒ ſem
pPer non poſſunt hre.nec eos cogere adeſie
ar. C. de fi.inſtriudices 2 facit ad hoc· ſt.
de offi:prefec- ur. l.i . cura carpis-ar-con
tra.cx. de ofti- dele. cum in iure.C. de mã-
prin.l.umca:ex de Rptis.cuʒ otingat ꝗa
uox umius nec iuſtif icat. nec cõdempnat
xi1- q:ii-admonere- uerſus prin.Nice te
ſti. Iʒ ex quadam. nã nec in talibus iudici
uel arbitro creditur- C. de arbi ne in arbi
tris. : pe· In auten. de hr̃. et fal. : ſi uero
ablunt colł.i.ex de proba.qim otra et tłi
bus officialibo etiã iuratis non crediè niſi
coy aſſertio alio adrnĩculo fulciatur. C. P.
x.de bo- uaca. l. Ffi. C. lib.xu-de cariof. l. i-
Puea ſi habeand lr̃as.C.· L.x.de iure fil.pro
ibitum ime otra tales prelumitur. C. de
Penis.ne diun Soło dicunt quida ſimplcit᷑
nuntio publico iurato habenti infulaʒ
uel baculum credit᷑ in citationibus ut in
primis ocor · et ſic ubiqʒ ſeruatur in denũ
tiando aũt crimina eis non credi ut ĩ cõ
trarius. niſ eſſent notoria que denuntiãt.
C.de accu:ea queiiii:q:iiii.5.aliquãdoC.
de cuſtore. l.n.ff·ad turab accuſatiõe·Sr
nuntiatores· Sunt enim quidam officialeſ
deputati ad crimina denuntianda iudici-
bus. ut in pre· c.circũcelliones uerſ prĩ.
ſicut et ał ſunt teſtes ſinodales qui defer̃t
crimina epis. eæ.· teſtico· pterea et uið
ĩ·de acculatione·i· V·hoc aũt ſcias· Ego

dico ꝙ muntio publico nõ creditur niſi ał

oſtet legitimis documentis ſficut nec iue
ci: e& de probati: qin otraff de cuſtoet

exhi.reo:l-diuus in fnuerurntamẽe Ppter

ſuum offin publicuʒ. ex ꝓpter premniſſas
rõnes ſtatur eius cõ et ꝓ eo preſumitur
ut ſalcem id negans cogatur iurare ſe non
fuiſſe citatum ar ex .· ttde ĩ intereſtiex
lris ex · de Rp:ad audientiarn de pſump;

iulud in fi:et in bhoc ocor dat Io.2 uĩ. ſi
non eſt publicus non eſt ei credenduz ar-

tñ otracx· de doet contucuʒ dilecti.· V.
ſcribebat ſed ille erat curſor dñi pape ſeu
nuntius.et oſulo ꝙ ſi non põt haberi nun
tius publicus ec iuratus mittant᷑ duoqa
in ore duoꝝ ſtat omne uerbum i · q i ii-
G.I. ex · de teſti:in omniff.de teſti:ubied
de proba.qim. M. hunc articulũ breuiter
glo. cxpediunt in dec cum ꝑati.et ego ibi
breuiter dictum hoſti.poſui: et quatuor
remiſſiones dedi quaruʒ hec fuit ulcima.
que cum additiõe ſit pleniſſima exprimaʒ
breuiter quicquid dem eſt per doc tores
practicos · ꝓpter mixturã et breuitatem
promiſſam ordinem nõ tenendo- ¶ Prĩo
uidimus opinioneʒ quã recitat auctor ꝙ
nuntio publico et iurato in citationibus
credat᷑ in aliis non. et hoc placuit Bern in
decrecum ꝑati. Idem Io·d deo:iicauilł.
HKi:ð citatiõe iudici ecciaſtici ĩ fi.2· P.iii.
ſub Hica de prĩo decreto fᷣa colũp. ubi cõ
ſulit ꝙ ſi iudex non hʒ publicam ꝑſonam
mittat duos nuntios- Idem Egy ubi:s.
Rubri-n: in prin- Gui:de ſuc tenet idem
Kubri de capłisſluꝑ quibus teſtes ꝓdu-
cõlulit tñ duos mitti:allegatl. ubi nume
rus ·ft · de teſti · et· ff.de ofti. prefec/ur.l.i·
56:qui esiin fi: addit ꝙ is qui negat ſe cita-
tum bn poterit hoc ꝓbare ꝑ moduʒ illi

I.optimar. C. de otraet conſtipu-ad idẽ=?

S teſti:ex tenorequid ultra hec additx ĩ. l.
ea quidemC.d accuſai.dicam. Kolandi.
et Gandinus ipox quiſq; ſub·t.de citatio
nibus·hoc dictũ Guidonis nõ furtiue ſzʒ
ſub ip̃ius noĩe ꝓ ſołone dederũt· ¶ Scda
ſit auctoris qui dicit ei nõ credi ſic ꝙ eius
dcõ non adiuto ſtet᷑ſed ꝓpter prelumpti
oneʒ publici officii creditur ei mſi pᷣlump
tio pᷣſumptione tollaturad dictum indu
cit ꝙ non creditur iudici ad exceptionem
inducit tres decẽ· ſubdit etiam talẽ fuiſſe

opinionem. Ioet uin:· Contra auctorem
dicamus faſſuz eſſe ꝙ Io. hoc tenuerit· nã

in·cpropoſuiſti. xxii.di.in glo.ex hoc-
et· illi:q/iii·teſtes.v.patroni.in glo.ſʒ nõ

ne diã ſtari dicto nuntii niſi ꝓbeè᷑ ↄtrariũ

— — — — —,,—

—

— K

S“

requiri᷑ ergo probõnem plenaʒ et᷑ auctor
uult ſtari ſemiplene uel pſumptioni uex
eſt ꝙ Io· in decre·qin otra falſam ̊ ꝓba-
ſuꝑ · V.citationes tenuit illud dictum ſcʒ
iuramentũ eius qui dicit ſe non citatũ
lufficiat ad fidem nutii tollendam per q
apparet eum ſic intellexiſſe gloſas priores
d probõne loquentes aꝑtius etiam poſuit
id Io.in decre· qd ſicut de eleci. ſuꝑ · .uo
catosqð ſignaueram alibi ponenduʒ 2 ob
miſi:nunc luppleoet ꝙ ſuo ſacramento is
qui r citatus ꝓbet ↄtra· alł. de procurt
ex inſinuat ione addẽs ꝙ; in cã abntie non
requiritur plena probõ de re iudi.cuʒ ber

toldus· et facit q noĩiiiq:v·c.i.iĩn ulti.

glo· Inducit etiaʒ · xxxVq- iii:e¹ordinaria
ubi dicit ꝓbari ꝙ unius ſacraimmtuʒ elidit
pſumptionern ualida hoc tamẽ nego cuzʒ
ibi loquat᷑ d ſacramento duoꝝ poterat tñ
ſic inducere ꝙ inſufficiẽs probõ·ſ· que fit
per criminolſos et ſuaʒ tc urpidineʒ allegan
tes elidit pᷣſumptionẽ· ut ibi node uind·
ſcire debes ꝗꝙ ponendo ꝑlopre· Io. in dec.
qm̃ otraet non reſiſtendo uidebat᷑ acceder
illi dicto.et hoc forſan põderauit auctor.
Sed ueritas hʒ·ꝙ in pre.decre· ꝙ ſicut uĩ.
polita glo.Ioulli reſiſtit· dicit ctationem
eſſe ꝓbandarm legitt ime duobus teſtibus
uel publico inſtr̃oiſiue fiat perſonałr· ſiue
ad domuz. ut in deẽ ulti.de eo qui mit-in
poſᷣ.ut ſic qd in aliis fac tis ꝓbandis re
ritur.requiratur in iſto Goftre ut ſeri⸗
in dec.pre.qd ſicut ſuper glopreſumitur
tenet ſtari nuntio:mſi ualide ꝓbõnes offe
rantur ex aduerſo.alł.de teſti:cũ a nobis:
¶ Vber · de bobio.ubi ·S:dicit in iudicio
eccłiaſtico non credendũ nuntio-cum ibi
non credatur iudici. In ſeculari dicit ꝙ in
italia credit᷑ quia ſic hʒ cõſuetudo.in alns
ꝓuincis ſequenda eſt illarum cõſuetudo.
¶ Bernardus accedit primo eius cõ. ſi
in iudicio eccleſiaſtico nõ credat᷑in decre·
qm̃ otra.in fi.iiii.glo.Sed ratio iſtoꝝ que
eſt hec ideo ꝙ nõ creditur iudici infringi
tur utx ibi ſcripſi· ¶ Inno'etiã ibi ut ſcrip
ſi ſuper. V· citationes accedit huic dcõ
non credat᷑.dicendo ꝙ nunti adhibere dʒ
teſtes cũ citat per decreſacro.de ſen.ex.
¶ Albertus galli. ubi.s.preeligit ꝙ non
credat᷑· ꝓter quod ↄlulit ꝙ ſint duo in ci-
tandodemũ tenet ꝙ in minoribus cãis in
quibus crederet᷑ umi credat᷑ ſibi. in aliis nõ
alꝑ.C. de teſti/iun iurandi.uide·S.de teſte
·reſtat. Vhoc aut fallit. ¶ ¶ Vbert etiã
de bo:et Io/de deohanc diſtinctionez po
nebant ubi/S·ꝑ uiaʒ dſilii Iaco.bal.ĩ trac.

ð primo et fo decrepoſt prĩ.dĩicit᷑ ſoli nũ
tio uel oſticiali ñ credi per prel:ide curi.
ofᷣ.P.xiiↄſulit & duos nũtios ſimy mitti-
¶ Hoſtiin ſumma HRica d ↄtum acia:;-
n. · ꝗ ſi abns tenetiñ credi nuntio etiã
iurato ↄtra negantẽ · mſi cm ei iuuetur
ꝑ alium ꝗ citationi fuerit pñs. Iteʒ ꝙ in
ptibus in quibus credit᷑:hoc ꝓcedit ex P-
ſurmptione que tollitur ꝑ iuramentuʒ ne
Zantis alł. p. dec. ex lris. Item una pſump
cio tollit᷑ ꝑ aliam elec:cum int᷑.R· et ꝑ uu
ramentum. iii-q-ii- in lectuz de teſti.-
pntium cum ocor.tenet finalit᷑ hoc arbi-
trarium ut iudex ꝑſonay et negocii quali
tate penſat uel credat nuntio uel ad inno
centiã ſuam oſtẽdendam neganti deferat
iuramtu m alł·d ꝓcurt-ex inſinuatione-2
c.ſe.de iureiurtc.fi · B dem placuit archi.
Ixxxiidi. ꝓpoluiſti. In decre·tñ uenerabi
libus de ſen· ex · · I dem tenet opimonẽ Io
hanis hoc etiarn addidit Cui. de ſuc for-
lan uiſo hoſti quem uidere potuit ad ſuaʒ
ſoyonerm antiquã in pre.l. ea qdem ubidh
cit diſtinguẽdum cuius opimonis ſit nun
tius· ut dictum ex ꝑlona penſet C ſiquis
impe.ma. l.unain fi et ibi cõcor· in ulti.
gl0. facit. ff-de re mili- non omnes Sa bar-

b· C· de luſcep et archa.l-ſi aliquid.F. x.
et·f. de eden- ſi quis ex argẽtariis 6.i .

quid enim ubi ex edentt perſona fides edi
ciõis elicitur· ex facit qð ibi noet facit de
pben:niſi eſſent in princ.et qð no.tvii.
di:qui de menſahoc dictum placʒ ꝓpter
graue ꝑiculum . qd immineret ꝓbo uiro
citato ex dcõ uił ribaldelli- ut eſtimatus
ↄtumax · nõ poſſet etiaʒ appellare ut dice
bat hoſti· Balan credatur nutio citanti
referenti ꝙ citat dixit nolo uenire no.S
ſen ex uenerabili- ſecus in glo·.Io- W1.
Sed hoc addo ꝙ nõ intelligas hoc ſic arbi
trarium ſicut illud de offi-dele.oↄſuluit de
HRp·ſtatutũ· aſſeſſorẽ.ł·vi/de quib nõ
licʒ querelari: nam deo pmittẽte peſſimoſ
iudices ſic et nutios ſepe uidemus · ſi igi
audx ꝑuerſus male arbitretur poterit pet
grauatum appellariet iudex appelonis
ruocabit grauamẽ probatt. coram eo cir
curmſtantns ꝑ quas patebit prirnuʒ debu
iſſe otrariuʒ arbitrari:nam 2 fi uer arbit᷑
iurt eſſʒ ab eo grauante appellari poſſʒ·ð
offi:deł. ab arbitris.F· vi· alioꝰ etiam ar
bitroꝝ grauamina reuocãtur exde arbi
ꝑ totumde iureiurt ueniẽs.a· c.quãtaual
lis.hoc etiam no:.q; lʒ circa citationezʒ fac
tam per ipᷣm ſuo dicto credatur Circa cõ
miſſionẽ tñ ſibi factam de citando ei non

63

8

90 9

creditur de quo ſtatim ſequetur. Bal an
preſumatur fcâ omiſſio ex eo ꝙ facta re
latio apparet dic ꝙ non. C. de cuſto.reo.l-

neminem per Cy: in multis tñ loc ſeruat᷑

odrariuz tn in cà criminali cauti eſt agẽ
dum 2 facias ꝙ appareat commiſſio· ⸗
¶ Vtrum aut citatus teneat᷑ credere nu
tio citanti dubitat᷑ſuꝑ quo diſtĩgue · H.
ᷣm Egy · ſua HNica·ini · · an mitt atur ab
ordinario ut tunc citatus ſibi creder̃ tene
aturan a delegato ut tunc nõ credatur ei
Fm·b·quantũcunqʒ ſit certua et fideł ſine

Iris citationis ſeu ↄmiſſionis ar in pre c-

prudentiã in prin. ĩbi lr̃atorie ꝛc· 2 poteſt
eſſe rõ:nam delegatus in citatione dʒ teno
rẽ omiſſionis inſerere- ut reus poſſit ĩſtrui
et deliberare ꝗd deliberat in termino rñ-
dere.ex de dila.preterea·vii:qĩi:ca· i.ex·
de ofir · ułi uel inuti.c.pede offi.dele·cuzʒ
in iure:et ut agnoſcat citatem 2 eius iuriſ
dictionẽ·ex· de off.dele·cum in iure· quõ
ergo poſſet hoc fieri ſi dele·- ꝑ nuntium ci
taretð quo dic ut.i· uerſi.= no·ᷣm uber⸗
nam 2 ſi cã ſit crirninalis- inſerẽda ſunt cri
mina in lr̃is· ſuꝑ quibus ꝗs ẽ accuſat.v.

q.-ii· ſi primates ex.de accula:qualit᷑. n. 6.

debex S preterea magis certaa ſirma eſt
luridicti ordinaria ꝙ delegata. et magis
aſtringit᷑ ſubditus. ar exc: de ap- ad hoc de

Hp ad hec de oft·orſigmficauit et quia

de facili põt adiri: ut.ĩ. de ꝓbat/5. uidenct
quid de auditoribus: non & debet ciĩta

re delegat ꝑ nut iurmmprelertim in primo

citatorio- uel ſubdiſtigue in delegato:ꝗqa
aut citat per certũ et notum nuntium2
tunc dʒ ei creduaut per ignotuũ et tunc nõ
ared-de ap-cum parati-ibi ſuus nuntius
26 in . c prudentiaʒ ibi per certũ nun
Eiũ 26,·2. cviidi-nobil mus et in pred-
l.magis.C·de ſum.tri.liquet.ꝭ.fi· et hoc
uidetur ſentire-Goſt. .In prec prudẽ
riam ubi ſcripſi ſuper·iii. glo:2 ibi etiam
de Inno⸗ ꝗ& ſequitur. Certus aut intel
ligicur qn eſt certe ⁊ ꝓbate fidei · ut in ᷣ·
c·nobiliſſimus-2 xcIHIdi- ualde2 qui ad
hec ↄ ad alia que in negocio occurrẽt eſt a
delegati cõiter oſtitutus 2 de quo nõ dubi
tant iudices· nã ſi dubitetur d hoc eſt eis
fides f aciendaex· de Rp. ſciſcitatus.2 ca.

int᷑ ceceras-ff-re ra-ha.ne latiſdatio⸗Si au

tem dubitãt tunc n creditur ſine lr̃is·tu-⸗
tum eſt g ᷣm qð no· Inno·ꝙ iudices pro
prium mittãt nuntiuʒ2 illi creditur. ar-
in pre.cicum parati:ſed certe ſalua ei re
uerentia.non ſufficit ꝙ oſtet eis tm̃. ĩmo
2 partibus dʒ de hoc oſtare ſaltem poſtea

ar.ĩn pre: decre/cum ĩn ĩure.unde ut cims

dub'etas àputetur · M- m Egy ſua Ri
ca iii- vn dicebat Roſt. ubi tractat ð edic

to/ſi quis in ius uo:nõ ĩe· ut illi edcò ſit lo
cus·vi.fore neceſſaria. quorũ ᷣm pomt ꝙ

de mandato iudig fuerit facta uocatio t

citatio qd dixit ſe dicere ꝓpt᷑ malos nun-
tios.ꝗ ſine mandato uocãt interduʒ.2 no-
quia per hoc et id q·ĩ.ſequit᷑ reprobatur
quod ĩ mult s font ſeruatur/ꝙ preceptuzʒ
nuntio factum de citãdo nõ ſcribitur ſed
dum ſcribitur citatiomis relatio r- Retu
lit talis n ũtius ſe ð mandato ĩiuchcis citaſ
ſe talẽ 2c· cum tñ ipſiꝗ officium nõ ſit cir
ca mandatum·ſʒz circa executionẽ manda
ti.2 uide quod ſcripſi ᷣ ꝓba. qi otraſuꝑ
vV.citationes. J Iuðx quilibʒ 2⁊ maxime

dele·pnte 2 actore 2 tabellione vel dusb

ꝑſomis ydoneis ut exde proba:qm̃i otra.2
C.qui po.in pig·ha.ſcripturas· in fi· Imũ
gat nuntio:q; ipſe talẽ reum ex parte ſua
citet et ꝙ Fcipiat ſibi ꝙ tali die 2 loco per
eptorie ðↄpareat ꝑ ſe: uel ꝑ procurt.legitti

muʒ ad ofnia ſufficient᷑ inſtruétum corã

eo rnſurus iurc tali in tali ca. quazʒ cõtra
eum mouet ſeu mouere intẽdit ꝙ ſi ueni
re uel mittere ↄtẽpſerit 2 ipſe iudex otra

eum ꝓcedet qu antũ de iure poterit et de

bebit.2 hoc incontinẽti ſcribatur in actii
dʒ emm premiſſo mõ iudex dminari cum
pemptorie citat· ut.S.·uiſo. Quis auũt iu
dex poſſit citat ionis actuʒ ↄmittere. dixi
S.de iudi:deł·. Iam nunc.et ſi neceſſe fue
rit de hoc inſttẽ̃m publicũſub hac forma

ↄficiatur FOrma In nomiĩe 26 In pitia

mei notariiĩ· ſcripti.2 teſtium ſubicrip-
toxtałmn cã que uertitur inter taleʒ 2 ta
lem Iudex s ſede apłica delegatus facit 2
ↄſtituit· R.clericum ſuuzʒ nutium ad citã
dum talem uel pcipit tali nuntio ꝙ citet
talem ut tali die 2 loco ꝛc. ut.S.proximo
uſqʒia debebit. .· precedere uel ſalteʒ in
lerere debuerat uuramentũ.ſ. quõ ↄſtitue
rat illum nuntium ad citationes in tali cã
faciendas.qui nuntius iurauit corporalit᷑
libro tacto om̃is ambaſatas et citatiões ſi
bi impoſitas/uel imponẽdas fideliter face
re a referre · J et poſt ſubiciat notarius
acta ſunt hec anno⸗die· et loco talibuset
ego talis tali auccte noti- his interfui:/2
mandato predicti ĩudici hec ſubſcripſiet
publicaui.et ſigno meo ſignaui · ¶ Quo
facto idẽ nuntius incõtinenti accedat cuzʒ
eodem notario- uel alio ad domũ rei quazʒ

inhabitat. licet domos płes habeat.ex ·

Heptis dilectus·ii/d fo/ↄpeex ꝑte2 citet

₰

E

N —— — —w *„ 2 — —

BN

R

1

eum iuꝶ mandati ſibi traditi formaʒ. non

tranſgrediendo ĩpam ex· de Rptis· cuʒ di
lecta· ff.mãdati.l.diligent᷑.2 hoc ſi inueni
ri põt.alioquin ꝓcedat· ut.ĩ. v· illud.ð ci
tatione auũt facta nott: publicum inſtr̃m
ↄficit in hac formaOrma- In nomĩe 2c
K.cłyicus nũtius talis delegati citauit ta-
lem ex parte eiuſdẽ 2 precepit eidem per
ẽptorie ut tali die·2 loco ac· ut in prececdẽ
tunſtr̃o· uſqʒ in fi. ¶ Hoc aũt noiꝙ cum
aliquis pubſicus nuncius alicuiꝗ curie or
dinarie citat nõ ſunt neceſſarie hee ſolẽp
nitates · cum dicto eius ſtet niſi citato cõ
trarium iuret ut dixi ·ſed nec etiaʒ vᷣmb.
cur delegatus citat cuʒ non poſſit citare
ꝑ nuntium ſine lr̃is ut pᷣdꝑi:quod nõ pla
cet· naʒ poti tenet᷑ citatus credere inſtro
publico ꝗᷓ lis delegati· ¶ Facta igitur ci
tatione. nũtius redeat ad ludicẽ 2 pñte
notario referat iudiciiqualit᷑ ubi 2 qn·2 q.
bus pntibus reũ citauit· que q deʒ relatio
eſt ĩ actis ſcribeda: ꝓut fit & hac forma.

EOrma relationis Kic’/

Hanc n duas ſequentes habuit a Ro
landino.F.ixultra mediũ. . Titiũ inuẽ
tum uel non inuẽtum ut hodie ? cras ho
ra uel loco tali corã tali iudice uemret ad
edendum in tali cã uel ad rndenduʒ ta
h uel ad uidendum iurare teſtes uel aper
duram atteſtationumuel ad iurãdum de
calũp· uel ad audẽdam ſnĩam 2 huiuſmõi
in tali cã que int᷑ eum et talem uertit᷑ uel

uerti ſperatur. tał curſor dmi pape ? talis

curie retulit ſe citaſſeet dixiſſe eideʒ uel
ꝓcuratori ſuo uel eius familie- ꝙ ſi nõ ue

niret eæcunc ꝓcederetur in cã. uel reciꝑet

luramentum alterius ptis 2c ipſius ablen
tia nõ obſtante 2ac. ¶Qualit autem fiet
citatio rei- ut ueniat defeſurus tenutam
bonoꝝ ex interlocutoria datam dicam. ĩ.
de primo decreto.ꝭ:ii: uerſi: interpoſito·
¶ Ceterum fiũt qnq; quedam ꝓclamati
ones qua relationes ſic ſcribant᷑.ſi eniʒ
clamatio defenſionis alicuius publice fiat
ſicut moris eſt fieri in citationibus italie
ſic re latio ſcribetur;Orma. Liti .
ſor/uel preco:ſeu nuũtius ↄmunis uiterbii
retulit ſe de Pcepto talis iudicis ad petiti
onem ſempronii alta uoce clamalſe et cri
daſſetalibus teſtibus adhibitis in otrata
ſey·ꝙ ſi quis ipᷣm ſeyũ dfendere uoluerit
in cã tłi.tali die ⁊ hora ↄpareat corã iudi

ce ſupradcõ hec forma proclamaciõis faci

ende ꝑ preconeʒ ꝓbat in auti· de litigior.

6 omnem o colł· viii ar-otra-quĩa uox
precoĩa paucis ĩnoteſcit ut ibi·a. C. quõ a
qñ iuaut᷑.qui ſemel · .· et ideo ubi cer
ta ꝑſona requiritur nõ ſufficit pco ut ibi.
ſed qñn generalis eſt citatioiut hic oportet
fieri ꝑ preconem · Si uero lubaſtatio
rei pupillaris uendende ꝓclamet᷑ ſic relatõ

ſcribatur FOrma Litius preco ſeu nuti

us cõis uiterbii retulit ſe ð mandato talis
iudicis ad petitionẽ ſey tutoris berte pu-
pille filie quõdam.p. pconia uoce clamal
ſe in palacio communis uiterbii. necnõ in
contrata eiuſdem pupille ꝙ cum domus
ciuſdẽ pupille in tali contrata ſita neceſſa
rio hẽat diſtrahi.2 e ca poſſit hr̃i preciu
Clibraꝝ ſi quis cam emere 2 plus dcto pᷣ
cio dare uulthinc ad taleʒ diem ↄꝑeat co
ram Ocõ iudice nam plus dabi ofierenti.
ar. C. F. x de fi. inſtr̃oex iure· aſ. Fil.l. i ·ĩ.
de prirno·2 o dec:8nunc dicamus uerfſi
ſed qlicer · ¶ Et no fm uber.2 Io. de deo
Hambo uby.S. in prin. minores or
dinarii et delegati a principe in minorib
cais citant ꝑ edcã. M. alii delegati nõ ut
ſcripñ de foro dpeſi quis ↄtra· ſuper gloſa

hoc ideo. qð non eſt in uſu et ꝑ nutiuʒ

uel ſimplicem epłam qð frequentaturipe
danei uero 2 delegati ab alio ꝗꝙ a principe
duobus poſterioribus modis trn quis co
ram eis- 2 in paruis cãis non dʒ nirmmia lolẽ
nitas obſeruari-C. de iudict. ſcimus. in fi-
C·quõ 2 q iuin auł᷑/qui ſemelff. & peti-
heredi. Item uemunt· · cum aũt· 2· : ſeq.
v·qii.pñti.2.· S.fi. Quidam tñ dicunt pe
daneum uel deła iudice non ꝑ nuntium
ſed ꝑ ſe iplſos citare polſc· alii ↄtra. ꝑ pre-
dcarml.ſcimus in fi. M· ſſta. l. facit otra
ſed ibi rdetur in ultuna glo. et ff· ne
quis eum qui in ius uoca: ui cxi. I. n .· . ſi
quis ad: non enim iudex dʒ ire ad htigato
res: uł eos citare·C. de epi/2 cleri: iubemq
in fiff.quis or · in bo·poſiſ·ſer·l. ii· · in bo
norum.M· Fm albergalł· ubi ſupra· ⸗·
unde cum lotharius et Aʒo. eſſent kga
ti in quadam cã dicit lotharius eam ad
domum rei-quia nñ debemus citare ꝑ nun
tium· ſed requirere tin per pre.l.ſcimus
aʒ rndit immo bñ poſſumus requirere.i·
nuntium mittere- nã 2 arbiter citare põt
ꝑ nuntium uel epłam ut. ff. de arbi. ldiẽ
ꝓferre:in prin.2. l.ſed et ſi interpellat᷑· vn
et nos hoc poſſumus· ſtde re iuait pᷣtor.
in prin nec ob·pre.l.ſcĩmus que loquitur
de minoribus iudicibus ꝗ non citant per
edictaſed per nücium beneiaʒ.tñ fecit ei
Zrataim et iuit cum eo ad reum qui erat

A 2

A=

X
=
+
=

quedaʒ pulcherrĩa domicella- MHabodof-
habuit hoc ut etiam r̃fert Cynus imnl ſcat
mus. -Qum uero agitur de maioribus
cãais ciuilibus 2 de crminalibus cum ma
iori ſolenitate debet fieri citatio-ſ. drinis
cdictis otinentibusxXτ½⅝ dies-uel uno per
emptorio ꝓ omibus.xxilii:q-iii-de illici-
ta:quod dic ut·S· · nuũc de tempoꝝ· Cita
tio autẽ predicta olim hoc mõ fiebat Si
quis enim coraʒ pᷣtore uel ordinario. Æ1
uel delegato pricipis/ut in prin-Dui uer
ſiculi 2 forſan hẽbant olim loca deputata
ad id uel in domibus ſuis ponebãt album
de aliquo ↄquerebat᷑ pretor in albo qd
erat ꝗdaʒ locus in muro palaci dealbat⸗
H.2 tarn amplus ꝙ ommuz citationuzʒ
capax erat. uł laplſo termino delebatur ut
no. in aut᷑ꝗ ſemel2 in corꝑe unde ſump-⸗
ta eſt de htig· S'ormnem. Item lex ſi quis
i: allegata loqui᷑ de alio albo quo ſcribebã
tur nõ citationes ſed generalia edictaierat
et tercium albumliocus.ſ. dealbatus quo
ſcribebant᷑ nomĩa decurionum.f· de albo
ſcri.l.i.et.iĩ · ̊·faciebat tale edem ſcribi-
talis opareat die tali in qõne tali·hoc ꝓba

xur. Hde iunt OliuR quis in princ et. I· de

