deſcribi faci unt expreſſis quantitab que

debentur poſtea calculant talia credita cũ

hereditate uł quantitate taxata. in Egatis
aut non uenit habenda ratio temꝑis ? dap

nis auũt uł foris factis uel debitis ſecus ſi

haber̃tur certitudo·comuni tñ cõponũt
rationem haberi ꝓ rata. LXXIIII. =.
¶ Sepe etiã queri᷑ utrũ ſimplicit᷑ monae
hus poſſit fieri executor in teſtõ pcipue
layci. expeditũ ẽ ꝑ decrei.de teſta. F.
viii:Rn/ꝙ poſſunt optenta ſuꝑioe licen
tia. Ad ĩdeʒ clee·ti · religloſis et ut ibi no-
ſuꝑ.v.optenta.non ſuſticit hoc caſu ſuꝑi
oris taciturnitas et uide quartã ·q-ſuꝑ re
gulaiĩe qui tacet de fratrido minoribte

ne qð dicitur in cle.de. V. ſi exiui.S. Pind

ct·S uerũ etiã 2 de B. v.et ſedicitur.ĩ.
quid de muliere ꝙ cõſuetudo hos omnes
admittit · et idem ſi miſceat᷑ ſuꝑ quo uide
qð ſcripſi in decre.Iohhabes.. ad decre-
opponitur et. · ſe.ᷓ · Et uidet ur ꝙ ſie
Potiſſime in ?gatis ad pios uſus et ĩ for fac
cis emendancdis: et generalit᷑ in omnibo ꝓ
anima relictis talia enim pocius ſunt ec-
cleſiaſtica ꝗᷓ mundana ꝓpter pſonas et lo
ca quib fiũt ex de · V.ſig· ſuꝑ quib uſdazʒ
in fi:ex de teſtarelatũ ex de uita:et ho-
cleri: c.i. lxx: di:non ſatis. xx Vii?⸗di- per
totum et taliũ execuciões nõ ex pſumpti
one tẽritatis nec ꝓ lucro terreno ſed ese
neceſſitate caritatis gerunt᷑ ideoq; uident᷑
eis eſſe cõceſſa ut .ii.qvn.ſed aliud.et.
xvi.q.i:placet.in prin: miſericordia eniʒ ẽ
cõmunis uſus ut in pre.c.nõ ſatis uerſus
fi:ar.cõtra quia nemo deo militans 2c. ne
cleri.uł mo.c.fi.ĩn fiet in ipſa Nica.Itẽ
quodlibʒ negociũ eis eſt ĩcictuʒ niſi mo

naſterii utilitas expoſcat abbate nichilo

minus ſuadente/ux.xv.q.ĩ.monachi.ex ð
poſtuł.ex ꝑte·xii.qi.non dicatiĩset quo
ad hoc ꝓ mortuis habentur · C. de epiet
cle.deo nobis.ii.qvii.placuit.et.e.lſe.nam

in anima et corpe tranſlati dhéunt᷑ in aut᷑-

coſᷣ.vi:hec cõſtitutioiter · p.neconſtit᷑
prĩergo et hoc intdictum eis ĩtelligitur
ſiue fit ad pios ſiue ad alios uſus. Item mo
nachi nõ poſſunt actiões eceleſiaſticas uł
ciuiles tractare niſi urgente neceſſitate ĩd
epᷣus pcipiat:utxvĩi.q ĩqui uere:ex ð ſin
di.c. unico.nec debẽt ſecularib occupari
ut.e.q·ecce.et.c.de pᷣſentiũ.nec hac oc-
caſiõe ꝑ ciultates et loca diſcurrer̃ ut.eq.
iuxta.et·c.ſi cupis:narn etiã miſſas publi
cas eſt eis ꝓhibitũ celebrar̃· ut.e.q-placu
it.ſuꝑ B dicũt quidã ꝙ ꝓ F'gatis miᷣabiliũ

S- rCJ..ln -g ral

4

2 ⁶ £

ℳ

ꝑſonarum poſſunt fierĩ executores. x pev
1. di-c.fi.in fiet ar·e de teſtatuaet in
decre.ex uagan·e·Ci ofrange penen ubi
quidam de ordine pdicatoyꝝ factus eſt ex
ecuto r/hoc iuſſu epi. · Nõ cõmũgitur

hoc ꝓxio dicto ſed ei q principalit᷑ queri
tur ſed ſufficit ſui plati licentiaſi tm mo-

naſteriu uacaret ir̃tur ad ep̃m ut ibi ſcrip
ſi in p·decre· ii·i.rn.ſuꝑ. v.ſuꝑior̃.J. Vt
ed no.in pre· c.de pᷣſentiũ aliter nõ quia o-
porteret eos uagari et negociari quod eſſe
non debet.ut.xvi·q/ generalit ex· de offi-
or.ꝗqᷓnto. Sed certe pre:c monachi et pre
decre.expᷣſſe inhiben t eos fieri executores
miſi monaſterii.2c· ut.S.monaſterni autezʒ
utilitas non uidetur ſuadere hoc officiuzʒ
eis cõmitti debere · immo poti cont᷑riuʒ
ar. hac di.pterea · lxxxvViii. di: ĩut ile e de
obii:ad ra c.unico:ex· ne cle: uelmo ·c.ĩi⸗
nec ob.pre:decre:tua:quia loquiĩt᷑ de relig.
adminiſtratiões habentib:et non de clau
ſtralib·ſcdᷣm ea que no.ĩn· vV.lxxvii:d
de pᷣpoſñitisnec pre· decre.Io/que quantuʒ
ad hoc non pomt ius:ſed factuũ ꝓut cõtin

git narrari - uel forte de ſpeciali dũi pape

pmiſſione ille officiuʒ executoris ſulcepit
et uide·S. de ar/·fina.v.quid de ſimplici-
A. Nõ ualet ſi dicat᷑ actionẽ cõpetenteʒ
executori monacquiri.qð uidet᷑ placuiſſe
Nic.in.l:nulli ꝑ aut᷑.cã e·ti:et inſti:ꝑ qᷓs
ꝑlo.nobis acqui· in pr in. C. de bonis que
li.l.fi.S ubi autẽ · ꝑ que iura:dixit idem in
ſeruoſed neutrũ placet.de ſeruo dicã·ĩi. vᷣ
ſcdo.primuz etiã non ꝓcedit quia ut dicit
Iac.de are: id uerum in actiõe que nõ co-
heret pſone ſicut iſta cuius actio et ciſtri
butio ſic coheret ꝑlone ꝙ in monaſteriuzʒ
tranſire non poteſt ut etiã de herede dice
tur.ĩ. V. hꝑxxi. inſuꝑ iĩple alł.ff. de. V. ob.
ſi ſtipulat fuero/2 ſol.ſi ſtipulato ſũ mi
hi.ĩ.de cõdic/et de·ꝗ heredi.ex de mino⸗
deinq; : ſi quid ad. aut. ingreſſi: C. ð ſaero
ſan. ec.et ſimiles reſpondet ꝗ loquũtur in
hiis que nõ coherent ꝑlone · LXXVY. J.·
¶ Quud de canonicis regularibo et cete-

ris religioſis et uidet᷑ idem dicenduʒ qð de

monachis dictum eſt· ut in pre.decreex
pre et ex ne cle·uel moc·fi·xx·qiii·pre-
ſens ar.tñ cont᷑ ex de ſtatumo ·quod dei-
M. Licet laxiorem habeant regulam ut
ibi.cñ ſubſtantialibo cõueniunt. LXX-

VI . Quid de abbatib à huigmõi
religioſis platis/et uidetur ꝙ eſſe poſſint

executores nam poſſunt eſſe ꝓcuratores

ut eẽ de tranſact᷑contingit et de cenſi ·ſo
pite et etiã iudices e de arexpoſita· et de

of.dele:qimn abbas.tu die ut. . V. Pxi. 2 ui

de.S. de arbi · ꝭfi.v.ſed quero cligenter

A. Cogrue queritur hic de ſeruo- Iac.de

are.ubi/S.hoc querit.et ꝙ poſſit inducix
ſuſticit illum fuiſſe electuz a teſtatore
ut in.l.nulliiet ſi quidẽ inducit.l.pecu-
nie ſortem.ꝭ·diuerle ff ·de ali:et ci.le.et ĩ
diſtincte intelligenda eſt lex indiſtincte
ꝓducta.ff:de E preſi· liiiet legatũ piũ
non in iure ſed in fac to cõſiſtit cadit ergo
in ſeruũ.facit.ff.de capi.di.lfiet quia H
eſt geſtio negocii·ergo ſibi conuemt. ff·. de
ꝓcurſeruuʒS·eumet de exercito-l.i · ·
cuiq in cõtrarium inducit᷑ ꝙ tutor arbit
uel arbit᷑tor eſſe nõ poteſt ergo nec execu
tor.C.ꝙ dar̃ ł dari tu:poſ.l.in ſeruiliff.S
arbi:pedius.de· V.ſig iſta uerba.Itẽ com
miſſarius agit cõtra heredẽ n ꝑenteʒ teſ
tatori ut.S. V.xxxii ĩ ·et·xxxviii.et ſeruq
in iudicio eſſe non pa teſt. C.de iudi.l.ſer-
uus·ergo dicat᷑ ſcᷣm Ia· eũ fideicõmiſſari
um eſſe non poſſe cũ ad illud officiũ nõ ſit
ydoneus.C de ſacroſan⸗ecqui ſub pᷣtextu
facit ad pdta regula qd altinet.ſt S re
iurt. Querit ctiã quid cu electo eſt fidecõ
miſſarius inabilis dicit ipſe Iac · de are

electio eius habebit᷑ ꝓ nulla ſed relictu ꝓ

anima non uiciabit᷑ · ſed ſola inutilis adiec
tio:ſuſficiat regula utile cũ concor · Evi⸗
et hoc cũ teſtator dixit lego. C.· ꝓ anima
dil ponenda ꝑ talẽ ſed ſi dixit lego tali.C.
et uolo ꝙ illa ꝓ anima mea diſtribuat· ſi
eſt capax legati licet non ſit capax officii
idem qð.s.ſi aut non eſt capax legati uł il
lud non habuit poſſet diſtingui an ſit pro
non ſcripto.an in cauſazʒ caduci.C. ð cadu⸗
tol.l.una.S. in primoet ·S· ꝓ ſcdo ſibi tñ
placet ꝙ fauor̃ pietatis indiſtincte ualeat
in⸗ dck fideicõ/lib.l.cũ uero·ſubuentũ
ĩ ꝓ non ſcriptoet diſponet epᷣus ad qu
hoc ſpectat. Uaeicrrntſani⸗ cataere 4
teſta.nos quidẽ in auł.de ec.ti· 6 ſin auteʒ
LXXVII. J COuid poſitis archi
diaconis et alus habentibo ꝑſonatet cu
ras animayet dicũt quida indiſtincte ꝙ
non poſſunt eſſe executores Idem etiazʒ di
cunt ð canonicis ſecular ib p̃bendatis ar-
ex de cõceſ.pᷣ.litteras ·et.C.ex ꝑte · xx·i.
ſanctoꝝ.et de pPpetuis uicarũs · ar · ext᷑ de
Hept᷑.poſtulaſti:et de fide inſtu. G.ꝑpe-
tuuset de of.uicar̃.c·ĩ.et.ii et de canoni
cis non habentibo p̃bendas uel ꝑſonatus
uel ben eficia cum cura.arex de elec.ſta-
tuimus·S·ĩ Y. vi:et de clerici habentibus
ſimplicia beneficia. ꝑ ea que noext ð elec·
dudum in gloſed nõneet de pᷣben.cũ non

ignores et de excep· cum eccłſiaſtice. et ð
clericis cuiuſlibet ordinis nõ beneficiatis
ar. ec de poſtuł.c.i.lłxxviii:di.ep̃us aut

ſacerdos. ꝓhibetur enim omnibo ep̃s ſa-

cerdotibus et clericis · ne ſint miniſtri lay
coꝝ aut ꝓcuratores in reb eox ut ex ne
cleri:uel mo.c.ſacerdotibet in ·c.ep̃us.
ergo ꝑ cõſequẽs nec executores ĩ teſtis eo

rum. cũ executores miniſtri dicant᷑ ff. de
le.ii.hi quis a ticio.x.ed expſſe in p·c.mo⸗
nachi at appellatiõe epi pſbiter et omnes ĩ

feriores ordines ĩcludut᷑ ut.xciii·di:Igim
in fi.2 appellatiõe ſacerdotis diacõus 2 ſub
diaconus et etiã omnes clerici.ut ex de co
hĩ · cleri:et młi ·R quiſꝗᷓ et nomine clerici
ſbiter et ſudyacon· ut.xi.q:ĩ.ð ꝑlona et
etiam minores ordines ud· lxxli: Ql. C fi du
dic in omnibo caſib ·et etiã in arbitris et
alis rligioſis platiset in habentib prio-
ratus ſeu adminiſtratõies ꝙ poſſũt eſſe exe
cutores in relictis ad pias cauſas et in relic
tis miſerabiliũ. et vĩiuncta)z ꝑſonaꝑed nõ
in aliisC.de epiet cle.generalit᷑ que eſt ·x
viiqi.et.lxxxviii:di. :iĩ.ct· C.·ĩ. 2.· lxxtxVI.
di.c.fi.par emm cauſa ſiue racio eſt in hiis
omnibus unde idẽ ius eſt cenſend ff. ad.l.
Fal.illud ex ð cõſtit᷑.cognoſcẽtesxv·q/iii⸗
ſane. M· VYide qd dii de teſta. Io· in ſcdᷣa
oppoſi- XXVIII. . ¶De epo autẽ
ub archiepo-uł primate ? patriarcha- uel
cardinali.querit᷑ an poſſint executors teſta
mentarũ eſſe · et primo uidet᷑ ꝙ nõ:quia ſi
ſculares curas aſſumũt abiciẽdi ſunt a cle
ro.ut in pre. c. epus aut ſacerdos nec debzꝗ
cauſis ſecularib occupari ne uiłſcat epalis
auctoritas ut.lxxxvIii-di. platum- nec de
bet epᷣus teſtõꝝ tuitionẽ aſſumer̃.utę·li ·
ep̃us tuitioneʒ. C· de epiet cle. pbiteros·
nec debʒ cauſis rõcinioꝰ ſẽ ĩuoluer̃ ut· e·di

inutile nec eſt cõtra ex ð teſta·nos quidẽ

et.c.tua.et.c.Io·ĩn quibo dicit᷑ ꝙ ſucce-
dit epus in locũ executoꝝ·quia ĩllud facit
tamꝗᷓ ordinari non tarmnꝗᷓ priuata pſona-
ar. cõtra ꝙ eſſe non poſſitſaltem in łgatis
ad pias cauſas.C. de epi. et cleri· nulli.de
pet᷑.hr. hereditas in fi · quia hoc officiũ nõ
ꝑ E ſed ꝑ ſuos yconomos exequit᷑ ut in · l.
nulli. et in au de ec · ti.5ſi aũt qui facere
lxxxviil. di:epus gubernationẽ. Item piu
eſt eccyſiaſticũ et non ſẽcular̃ ad pias cau⸗
ſas exercere et talia ſunt epis cõceſſa · ut · e·
di. 6.i-e& ne cle· uł mo.c.ĩ. ꝑ que ĩura ſatis
dici poreſt ꝙ eſſe poſſunt in relictis ad pi
as cauſas· xvi.q·i· generalit᷑ et· xxxvi · di·c.
fi.ad hoc facit canon. ubi dicitur admon
re te uolum ne pie defunctoꝝ uolũtates

tua qð abſit miſſione frangant᷑. Satis

miror. Io. et auctorẽ nõ allegaſſe canonẽ

ſ.· xvi·q/i:cõmonere qd fuit · gre·et epᷣo lo

quitur. 5· ut ex de teſtis· nos quide.De
cardinaſi eſt expſſu in pre:ecuaganti .· Io-
frange panẽ in prin-Aln dicut ꝙ ef et re
liqui ſupᷣdicti poſſunt ĩdiſtincte eſſe exe-
cutores quaylhibet ultim uoluntatu.cũ
enim ipſi alias ſint egitt im nõ eſt pecca-
tum eos in teſtamto Fieri dũ tñ nõ ſic cã
ſanguinis uł alia eis incdicta. xxiii . q- vii.
lepe·xv.qiili.e.i.et fi.ex de rap.ĩn archi-
cpatu e& ne cleri: uel mo.ſed nec.ſicut põt
epus eſſe iudex uł arbiter ꝑtium cõſenſu
C.de ep̃i.au:epiſcopaleet.l.ſi qui ex cõſen
ſu ex de arbi:cũ tpe·et.c.ex ꝑte hʒ enĩ epᷣs
curã de incarceratis. et de redemptiõe cap
tiuoꝝꝶ:de alimmtis pauꝑum et de pluribus
aliis ſecularibus et eccleſiaſtic C. de epi.et
cle.nulli.S·i.ii·et.iii/etl.ſi quis ad·et ĩ pᷣ.
6·ſi aut qui facer · et ſẽ. C· de epi.auaditos
unde et ſuꝑintendẽs ſiue ſpeculator dicit᷑
ut.xicli cleros . LXXVIIII. CQuid
ð minorexxvan- M· ſupple maiore·xvi
ꝑ id q& ſequit᷑ et habet᷑ ð8 ꝓcur̃.qui genc-
raliter · . fi.E· vi.de impuber̃ aut non eſt
dubitanõ cum iudiciũ aĩ nõ habeat.ĩſti·
qui:nõ eſt ꝑ/fa.te.pterea ·de coruiciex
Pde Et idem dicit Ia.d ared furioſo ſur-
do uł muto:ꝑ leges. ff. arbifed ſi in ſeruũ
65S.1. de legit. tu-l.peet ułt.ð tutełl.i.ã fi⸗
non ob.de ſpon. cũ Ped ut ĩbi no.ĩ.ĩ.glo·
·Et uidet᷑ ꝙ poteſt eſſe executor ſicut 2
Poteſt eſſe ꝓcurator ad negocia ut.S/de ꝓ
cur̃. i .·O· Item ꝙ eſt minor.ar·cont᷑ ꝗa
indignuũ eſt ꝙ alteriꝗ fiat admniſtrator
qui ſuus defenſor Pgittimus et rexꝝ ꝓpria
rum moderator nõ eſt.uł eſſe neſcit: ut.¶
de Fgit.tu.l.fi: inſti· S excu·tu·S·minor̃s
ex de etaet᷑ quali · ĩindecoꝝ.pᷣterea minor
non habet ꝑſonam ſtandi in iudicio.ut.C
de ꝓcur̃ exiĩgendi et in . v. Item ꝙ ẽ mi
nor:at executorem ſepe oportet eſſe in iu⸗
dicio ut in luꝑioribo patet et hoc tenẽt ꝗ
dam · MH Exquo uidimus de minor̃ que
ritur cu bitor uł creditor miĩ ort nõ poſ
fit eſſe ĩpſig tutor uᷣ curator an poſſit eſſe
executor defuncti. Ia de ra. inducens auł᷑
ut hii qui ob.ꝑ.ha.res mi.circa prin-dicit
eandem rõnem eſſe in hoc calu.ꝓhibitiõis
enim ratio eſt ꝗa actiões uł defenſiões mi
noꝝ eo mõ poſſet hoc calu ſubꝰti:ſicut il
lo de quo uide.s·de tutor.s/fi.v. Item ꝙ
tutor uł curator · et qð ibi ſatis ſcripſi:B
dico quia Ia.ipſe nõ fatet᷑ eſſe executorem
datiuu ut dixi in prin· h/ſuꝑ · V. datiui

Sexer tw .- ar ..J..
4

A1 30 N

AN

R

ed cuʒ ſcᷣm opĩnionez multoꝝ. ut ibi ple
ne ſcripſi:non habeat illa ꝓhibitio locu in
teſtãrio tutor̃ et maxirne cũ teſtõr id ſcie
bat ſcdᷣm id fortius ceſſaret ꝓhibitio m fi
deicõmiſſario·. LXXX. 5- (L⸗Quid de
muliere dicunt ꝗdam qᷣ eſſe non poteſt ſi
cud nec oſticiũ ꝓcuratorl gerer̃ poteſt ut
S. de ꝓcur.ꝭ.ii.V.ii·et ſẽ · icꝗd aũt de
iure ſit. M·qſi innuat᷑ de iure ipſam fidei
cõmnſſariã eſſe nõ poſſe et hoc no.Ac ff.de
tuteł.l.anpłt.et hoc placet Ia.ð ra.tarmnẽ
ipſe Ac.no. ff.de reg iur.l.ñi q ꝓcurare
poteſt ecudicialia et hoc ueꝝ ut patet· ſt
de neg· ge· I.iii · iĩ· et ꝙ eſſe poſſit allegat᷑
ff.de ali-lega. I· a filio in prin et de alim.
le.l.filio: matri:et hoc tenet etiã Iac.de
arecũ ſuo nomine actiões exercer̃ poſſit ð
quo non dubitat᷑et·S·V.xxviiii/poſuerat
auctor hunc caſum ut nõ dubiuʒ. et. S.
Px. ad fi.ĩ.colup.ĩ forma teſti · poſuit ux
orem cõmiſſaria. · De Facto tñ in omni
bus caſibus poſitis·S ·ab illo. .ſepe etiazʒ
uſqʒ huc frequent᷑ cont̃riũ obſeruat᷑ mul-
ta enim ꝑ pacientiã tolleraut᷑ 26· ut ex de
pᷣben.cũ iam dudũ in fi. M.· Nota᷑ idem
de teſta. c.ii. in fi.ſcᷣe glo-LXXXI -⸗
·Inſuꝑ qucrendũ eſt utrũ hoc officiuʒ
tranſeat in heredezʒ executoris eo defũcto
et uidetur ꝙ ſic.et ꝙ etiã heres ſit cogẽd
hoc officium adimpler̃. ff. de ali.et ci-leg.
cu unus in prin.et.l.a filioi prin.2. J. alim
ta in prin. ff. ꝓ ſoo ·heres ſociiff · dele iii·
ſi quis ticio.i.ff.ad.l.Fal.l.penłt·ꝭ.filie:
ar.cont᷑ quia ad hoc officiũ certa ꝑpſonaet
ei induſtria ac amicicia fuit ełta. 2 ideo
non eſt recedenð ab ea. ex de oſf:deł.c.i
6· Pppc. et.fi. ff.de.v. ob.ſi ſeruusi· Ren ff.
manda.l.mandatu in fi.ff.ꝓ ſoc· actioneʒ
6·morte et.l.adeo . M. Et. ft.de tuteł.l.
ante płt. ubi idem no·S Suꝑ hoc dicunt
Vber.de bo.et Iułiꝙ inchoata ꝑ execu⸗
torem habet eius heres ꝑficereſed nil de-
bet inchoare de nouo · ff·de neg gc nam 2
ſruus·ꝭ.płt.ff.man: ſi mandaueroS.fl.a
I.ſi quis alienuʒ 6 morte- ff. de fideiuſſ. E.
her̃.tu.l.iĩ.ff.de admi.tu.ſi tutoris heres
ad hoc accedit diſtinctio illa aut erat res
integra.aut non.ut exde elec ĩ cauſis · C.
mandati.l.mandatũuł ſcðᷣm eundẽ VB·
dici poteſt abſolute ꝙ tranſit ad heredem
et ꝙ ſic cogendus ut in pre·l:cũ unus Nñ
iI. et. I.alimta in prin MAM1⅞â- Vide q& ibi-no-
et dicit ibi Dynus qð nõ tranſit ut offici
um non tranſit ut obligatio· ft· ð¶ cur·
fur̃.l cuius bõis in fi.Alii dicunt abſolute
ꝙ non tranſicmiſi ꝑ teſtatorẽ facta fuerit

mentio de herede ſicut in arbitro cõtin ie
e de arbi.C.fi.ff.ein cõpromiſſ.et.lſed
int᷑pellatur · S.fi:et etiaʒ in ꝓcur̃.ut.C. de

ꝓcur̃.nulli. M· Hoc dictum placet nic.

qui alł.C.de recrel.generalit᷑.ꝭ.i.ff· ð re-
ꝛur:.l.priui? gia:et.l.in ommbo cauſis.et-
f.de.v.ob·ſi quis arbitratu. Kefert Iac.
de are.hoc dictũ placuit.Gui de ſuc.ꝑ iu
ra.que ꝓbant heredẽ tutoris non eſſe tuto
rem.nec ſocii ſociu.de quib·ĩ. alł.etiã. ff-
de hr̃.tu.l.ĩet de hiis que no-infa.l.furti⸗
illud plane ſubdens q; ꝓ ipſo facit.C. de

aæckł᷑.em. l.fi. ff·de reg. ur.in omnibus de

aqua co ·et eſti ··peff.de excu.munex.l.
ſordidoy ad.lſecum unus:et.l.alimta reſpõ

deri poteſt ſcᷣm eum diſtinguendo mini/

trum nudum a Egatariode quibo ſatis di

xi ſuꝑ. V.xvi in fi:et ſubdit breuiter dici

poſſe ibi non dici de cõmiſſario ſed de Iga-⸗
tario.Ego dico ꝙ leges ille loquuntur qñ
um ex heredibo applicatũ eſt onus pᷣſtan-
doꝝ alimentoꝝ libertis. Quid miruʒ ſi eo
mortuo tenetur ipſig heres et quia fit mẽ
tio de hered noĩnato a teſtatore· Querit
ipſe nic ·an fideicõmiſſario ex ſpeciali po/
teſtate nominãte aliu fideicõmiſſariu iſte
ſẽru habeat eandẽ poteſtatẽ quã primQ .
uel quã haberet directe factus a teſtatore
et tenet ꝙ ſic alł.etiã aut᷑.de ec.ti.ſi aut
int᷑ änum ibi ſuis heredibo electiom com-
miſerit.et· ff.de hr.inſti.laſſe/et dełeñ.l.
unum ex familia in prin, et.:ſi ð falcidia
hic eſt inſtandũ:clare enim ꝓcedit hoc · ſi
ſubſti tuendo nominat fuiſſet ꝑ teſtato
remetiam ſi ipſe teſtator non ſubſtituiſ/
ſet ſed poteſtatẽ dediſſet ſubſtituendi talẽ
Si uero nõ nominauituidetur ꝙ ualeat ꝑ
I.utrũ ̊cum quidam.ff.de rebo dubiet.
ff.dele.ii.cum quidã.ĩtaet.l.curn pater.
a filia et·rogo-et e de teſta: euz tibiet
ad inſtar eius q de ꝓcurator̃ dicitur ð ꝓ
cur̃.c.i·.F.vi.ii. RnSed ibi ſuꝑ ultia glo·
ſcripſi cort᷑riũ fuiſſe hic ᷑minatũ.ĩnduxit
diſputans duas leges .ſ.tuxor incertus · ff⸗
de teſta.tuet ultĩam in fiff coĩa.pdiad-
dici alias duas. C.de epi:et cle.l.rulli.poſt
prin· ibi is qui ſpeciali deſgnatus eſt ꝛc·
et in aułde ec.ti. S ſi aut ꝓ redemptione
ibi · et non nominatũ teſtator dixerit per
quẽ ꝛc. Idem tenuit ray:de forli. in ſua.q-
que ĩcipit lege municipiali:et ꝑ duas ſeẽcũ
das leges in quibo ſic inſtat. ſpeciale dicit᷑
qð a uerbis generalibo eſt abſtractũ ff. de
iniurt. Iterm apud.ò hoc edictum: ſi quis
cau.ſed et ſi quis.ꝭ·queſitũ.ex de off.lega.

tranſlationẽ conſtat etiã ꝙ ubi ̃quiriẽ

4

S

ſpecialis nomiĩnatio non ſufficit generalis
de elec.ut circa.ł.vi ·et.c. ꝓcur. ſen·e·.
quia ꝑiculoſũff.de ꝓcur.põponi in prĩ
et ibi concor.e·ti · qui ad agenð et.c· ſe· . x
ĩ. Sed erat aliud dubiũ queſtiõis illius cuʒ
l-municipali laycus comiſſarius eſſe non
polſſet.ſi teſtator duos laycos ðdit ad elige
dum fideicõmiſſariũ an ꝑ illos laycos pote
rit fieri electio de clerico/ad negatiuã fa-
cit decre: contingit de arbi ubi laycus qui
ſpiritualia poſſider̃ non poteſt. ſic nec d il
Iis arbitrari- Item ꝑata eſſet fraus condra
ſtatutuʒ ꝑ quã iſti layci talem eligant ꝙ
effetiue erunt᷑ cõmiſſarii et hiis clauden-
da eſt uia:de elecauaricie.F.vi: Ex eo ĩgit᷑
qd ĩordinate fuit factũ.nil ordinabilit᷑ agi
potuit de accu:qualit᷑. iĩ ·nec bono ꝑagun᷑
exitu que non habent debitũ principiũ-i.
q.I.principat facit aꝑtius·ff.de acꝗ.· pol.
I-ĩ.G̊. ceteꝝ.et clemm · de ꝓcur. religioſis ad
cont᷑rium decre:ĩ· de ꝓcur̃.li·vi.i.rñ.ubi
laycus ꝓcur·eſſe poteſt in cauſis ſpiritua
libus ad idem de of.deł iudex li.vi: ubi ð
legatus inabilis ſubdelegat· Item electio
comiſſarũ fieri põt ꝑ laycũ ergo et layco
cõmitti ne requirat᷑ in ꝓcur̃qð non reqꝗ
ritur in ño et ſic facit ꝓ:5.illud in decre-
quia ꝓpter de elec/qui uult ꝓcuratorem
ad eligenð cõuenir̃ in qualitate aliis eligen
tibus.et ſiquidẽ eſſet dubmũ fauen eſt ul
time uolũtati.C. S ſacroſan.ec.li.ff.ꝗ reg.
iurt. in teſtis xiii .qii-ultima uolũtas/ex
de donat᷑.cum dilecti ĩ fi : maxime hoc ca
ſu quo ius cornune clericos et laycos diui

ſim 2⁊ ſimul mixtos admittit. ex de teſta.

Io.hoc ergo tenenð ꝙ ex Gᷓ capite ñ uicia
tur nominatio et eclectio fideico cu ſatiſ-
factũ ſit ſtatuto quia elect et nominatq
eſt clericus et circa nominand ꝓuidit ſta
tutum ñ circa nominantẽ et ſeꝑatoꝝ de
bet eſſe ratio 2⁊ diffimtio ſẽꝑata.u.qvi·nõ
ita ex de teſti:cũ cauſam in fi:de hiis que
fi.a pla.cũ apoſtolica.C. de donat᷑inẽ uix
et ux.ſi maritus.ĩ ·2 ibi cõcor.iĩn ułt. glo-
ff. de minor. l.papinian exuli:decre · reli
gioſus et.S.certuzʒ· non obſtant quia ĩ fu

ri olo et ̃ſigioſo ĩnabitas cauſatur ex ðfec

tu conſenſus qui ſicut impedit agere ſic et
cõmittere.et cõgruit qd in pre decre no⸗
in fi. ultie ꝑlo · ad alia reſpondet᷑ ꝙ hic nil
inordinatu.Equitas etiã aſſiſtit huic dic-
to tenendo qð pᷣdpei ꝙ cõmittens habet
nominare ꝑlona ꝑ qd patex ꝙ ceſſat fraus
cont᷑ ſtatutũ ·ſ. ꝙ cõmitxtat?᷑ ele io laycis
qui clericũ eligent pedagogũ ipſoꝝ nam ꝑ
talem expſſionẽ patet ꝙ iſti ſunt orga-

num teſtatorĩs req rat aut raynermuʒ ubi
S. qui uult illam uidere ſubtiliſſime diſpu
tatam ub' autẽ non ſic intelligeret᷑· Videt᷑
hoc ſcᷣm dictum cont᷑riuʒ ·primo fateri
oportet ꝙ longe melius ꝓcederet opinio
que dat poteſtatẽ eligendi nõ nominatim
cum mil eſt in ipſiꝗ arbitrio niſi mera ext
cutio delcriptoꝰꝝ ꝑ teſtatorẽ.ꝗᷓ qñ iĩpſiq ar-⸗
bitrio ali qua relinquũxur.et facit qn ſta
tim ſequitur· Querit etiã nic.an ipſe com
miſſarius uiuens poſſit alium ſubrogare-
uel ꝑ alium officium ſuum implere ad af
firmatiuaz allegat illud generale ꝙ ꝑ aliu
26.ff· de admi-tuĩta aut.. geſſiſſe et con-
cor:quar in regula qui ꝑ alũ et in regula
poteſt quisE.vi-in cõtrariũ inducit induſ
triam ꝑſone electã.et de hoc.S. e· V. ſoluit
ꝙ agere uendere ſoluere et ſimilia que cõ-
mode ꝑ alium fieri poſſunt cõmittere po-
terit.illa uero que ĩ induſtria et motu ani
mi conſiſtũt. ut diſtribuere locis et ꝑſonĩs
et ſimilia nõ poterit cõmittere · cum ipſe
ſolus cõmiſſarius habeat pᷣeligere ſuũ eniʒ
et non altrius motiuũ ſequi debet/alł.no-
ff.de arbi. Item ſi unusꝭfi/et uideas ex
de of:deł. c.fi.hoc intellige ut.S.· V. xxV⸗
in fi:et Ia:de rarecitat ſed nõ ap ꝓbat opi
nionem diſtinguenð ꝑſonam an ſit epus
magnus uir et tunc liceat ał non alł. fr. de
ĩuchi.ſi longius in fi.ff. cõmoeũ qui in fine
facit de iudi:c.n.F.vi.nõ poteſt in hoc da
ri certa doctrina/ego ꝓ alnis et ꝓme dil-
tribui ꝑ Gradinũ bone memoriĩe qui me-
lius me pauperes cognoſcebat· ſatis ultra
millegngentos florenos non tñ cõmitte-
bam ſibi cõmiſſariã.ſed diſtribtionẽ etiaʒ
in mihi nõ notos.Scio ꝙ ꝗdiu uixit mul
tis annis non tranſiuit dhes qua nõ diſtri-
buet et in pecunia multũ uł paꝑ ꝑ me ſi-
bi datuʒ de meo uł alienoet idem dico de
ueſtibus ſaltem circa natale· · AlG. gal.
dixit. M.· Li.de fideicõmiſſariis et qð ſẽ
quitur de herede intelligit ipſiq fideicom
miſſarii· ·ꝙ ſi executor reintegra morit᷑
ep̃us exequit᷑. in aut᷑ · de ec.ti.·ſin aut·edẽ
de teſta.tuaet heres. · Cõmiſſarii 2 ſic
concordat ei qᷣ dei poſt Dy · J · Coget᷑
ſoluere penes quem legata manent cũ one
re ſuoC. & cadu.tol.l:una.ĩn prin.ff/deł.
ii·ſi quis · ei ſi uero re non integra morit᷑
tunc her̃s exequet᷑ff.de an.le-liberto/d.fi.
licet ſit ar· cõtraff. ꝓ ſocj·heres etft.de fi
deiuſſ.et nominatortu.l.i. M·In hoc cõ
tra quia in legib illis dicit᷑ ꝙ heres ſocii ñ
eſt ſocius.nec her̃s tutoris tutor.et tame
uterqʒ perficit ĩnchoata· ac ſi dicat Rola

AX was, aria 2/ 4401. 4

Ichoata a ſic nõ omnia ꝑ q uides ꝙ facit
etiam ꝓ· · Sunt etiarm qui dicut ꝙ mor
tuo executore alter eſt ꝑ ep̃m ſubrogãdus
ut.S. v.hxviiii·ſed ſi alter.et ſe.et.C· e pe
da.iudiotplacetet · ff·de iudiot.ſi longius
in principio et in auten- colla.ſẽptiaut Ii-
mat et a.S·primo/ ¶ Sed quid erit in pre
lato nũquid eo cedente ·. MH plature · de
ceſſione iurium an illã facere poſſit.uł il-
lam faciendo liberet᷑:uideS. V·xxviiicũ
ſua remiſy. uł decedente ſucceſſor eius
exequituret uidetur ꝙ ſic.nam ſucceſſor
iudicis uł plati debet ꝑficere q pᷣdeceſſor
facere debuit.ff·de iudi.mortuo.e ð ſoł.
c.i.e& de Rp.littert·xi:qiii:ſi eᷣus an. ff.
de eden. quedã. nihil inteſt. uidetur eni3
hoc officium ſibi cõtemplatiõe dignitatis

eſſe cõmiſſumexquo de dignitate facta ẽ?

mentio.ff.de an.lel.annua.S· i.ff.ð cõdic.
et de·ſi filia.C.de ĩutt deli.l.pe.unde nõ ſo

lum intel ligit᷑ de plato uiuente · uey etiaʒ

de ipſius ſucceſſore.ff.de libert et poſtu·.

placet.et.I. ſ. nec refert utrũ nomẽ eius ex

pſſum ſit ſiue non exquo de dignitate men
tio facta eſt ut in au ·colł..ut nulli iu
dic.56.2 B uero iubem-et ĩ p. l:annua.é.i·
et in fi:nam et nomine plati eccłſia intelli
gitur. vi i/qi. ſcrre ideo tranſit ad ſucceſſo
reʒ quia ꝑſona mortua dignitas de qua mẽ
tio facta eſt non perit. inde eſt ꝙ imꝑiuʒ
ſemꝝ mnex ud in aut᷑.colł.i.quomõ opor
tet epi:e t ce.cleriad ordi.ꝑ.·fi:= in auł-
colł.vide queſtore..ſi uero aliquis/et ec
cleſia non poteſt eſſe nulla.ut.xii.q.ii-hi-
ti: uel diſtingue:quia aut eſt ſibi cõmiſſuzʒ
hoc officium expſo nomine pꝑlone nõ dig
nitatis aut ſub nomine loci ſeu dignitatis
ꝑſone nomine nõ expſſo. · Obmittit tã
tum caſum: qñ evepſſit utrũqʒ et tunc Ia.

de areponderat q& pᷣmiſit porderad leges

que ſequũtur.an pponatur ꝓpriũ an appel
laciuu/ſ.an dicatur ticio heredi:an ſic her
di ticioet ſcᷣm id ſuccedit uł non alł.ff.
de condic · et de· cu ita datur 6 ex hiis et
de ſtipõ.ſruoꝰ.l.ſi cõmunis ſẽruusidẽ nic.
plus tñ ſibi placet ꝙ cum talia comunius
comittantur r̃ſpectu ꝑſone ꝗᷓ officii nõ ue
met ſucceſſor cũ uerba ſcdm naturam rei
cui annectunt᷑ ſint intelligenda.inducit.
ſi uno·ꝭ.i. ff.locaet ð fun/inſtruc.cumdᷣ
lanionis.·5d: aſinam · Inducit etiam ꝙ bũ
ꝑpetuo ſcᷣm diuerſas mader ias di Vſificat
intellectu et.vi- uarietates Dui uide no-
ff. ꝓ ſocio· l.i.ĩnĩ.g·et uide.x:qii.ꝑpetua
etiam in gloĩ. : primo calſu non tranſit
ad ſucceſſ rem in ſcðo uero ſic cum ſucce

dat in honore ac onere ar. eæ de of.deleg.
qm abbas · et de of.or.paſtoralis circa fi.2
in pre.cõcor.uel dic tercio.ꝙ; aut teſtator
erat ecneus pᷣlato · ut tunc pſumatur rati
one dignitatis ſiue eccleſie hoc officiuʒ ſibi
fore comiſſuʒ et ſic tranſeat ad ſucceſſoreʒ
aut erat ꝓpinquus ſiue coniunctus pᷣlato
ut tunc pſumat᷑ intuitu.et affectiõe ꝑſoñ
cõmiſſum nec trãſeat ad ſucceſſorẽ. ar. exĩ
de teſta.requiſiſti·xn.qii.pontifices· de ꝑ
ſonis enim et cauſis aliud eſt pſumenðet
ſtatuenð. uel arbitranð int᷑ cõunctos uel
exdraneos · ff· de ꝓbat᷑.l.ꝓcula.ft.de doñ-
int᷑ uiet uæ ·ſeruus et.l.ſiquis ꝓ uxore.ff
man · ſi uero non re.S/ ĩidem pam-ff.de op.
lIi:.cãapanuset.S/e pᷣſump·ꝭ·i . · Conti
nuatur hic alia:q. Ta. de are-an iſte platus
diſponere poſſit aliquã. ꝑtem in ſuũ monaſ
terium uel eccleſiã.uel alius cõmiſſariq po
terit ne diſponere ꝙ aliquid remaneat ſibi
uel ꝓpinquo ſuo no:quia non loquit᷑ ð lol

uente etiam ſibi ipſi de quo ſcripſi.· .

xix·ꝙ poſſit alł ·ff. delei.ab ormmi bus.5.
Icem ſi iuſſus·de colla.l.i..fi. . de ſacro-
ſan.ec.fi qua mulier ·et in aut᷑.de ſan epi.
5· diacomiſſaʒ ad contriũC. de ſacroſanec.
aut᷑.ꝗ buſcũq;.et.ſ.manſi mandaueroé.
is cuius·et/ff.de off.pſi.l.iii.curn enim ſic
diſtribuendo reddat ſẽ ſuſpectuũergo ĩd ex
quo ſuſpicio nalcit᷑ non poteſt dici ſibi per
miſſuz. ff/de fal.l.ſi quis legatuet.l.uxori
et· C. de excutu·l.pĩetatis· dicit diſtinguĩi
Pone an ſit ſolus an ſociatus.primo caſu ſi
Idare non poteſt nec forte ſibi ualde con
iunto· lxxxviiii: di-decent᷑.x.q.ii.hic uſq
in fi.ff.manda.ſi mandauero.S· is cuius et
dicta aut᷑ quibſcũqʒ.et.ff.de iur:.O·ĩuꝗ
luridictioni.ec de inſti.c.fi. cum concor-
mii forte ille coniuncto eſſet ſũme pauper
ar. ff. de ĩn diem adiec.I.; ſi unoet ð arbi.
Iꝙ tñ facit.hxviĩ.r · paſce.ĩ ſcdᷣo poſſet
ut pre.lꝙ ſi uno· ff.qd cuiuſqʒ uni no.l-
nulli.et. l.p lane et.l.iĩteʒ eoꝑꝶet ff.de ad-
opłſi pater.S·qꝗ duos et facit qð ſeri pſi
ſup·v. hiii.in fi: Ia.de ra.dicit uiderl ex-
pſſe pdicta ꝓhibita· ff/de ali.le · l.aliocir
ca prin· ſed ĩpſẽ dicit executorem bona ſibi
cõmiſſa uendere poſſe ꝓ implenda uolun-
tate defuncti nec ob.illa.l.que ponit caſũ
cum Fgata ſunt.x. ꝓ alimtis que teſtator
uoluit eſſe penes ticium donec alimtand
pueniret ad certam etatem lex ula dicit
ticius poteſt agere contra heredem ut illa
tradat.ſed uendere non poteſt bona defũc
ti quia non eſt heres ergo lex non loquit᷑
de cõmuſſis executori de quibus querebat

AN N

N

ponit ergo ꝙy res ſit uenalis expoſita ꝓ· C
nec ĩuenitur qui plus offerat an executor
ꝓillis. C. illam· poterit ſibi retinere uidet᷑
ꝙ non ꝑ.l.ff.de cõtra.emp.ſi in emptiõeg
Fi.et.l.nõ licet·et ideʒ uidet᷑ de filiis eeè cog
natis ut in dicta aut᷑ ꝗbuſcũq; ſed ipe Ia-
de ra.tenet ꝙ executor et quilibz adminiſ
trator bona fide et palam poteſt ſibi emer
bona que adminiſtratſi uenalia exponant᷑
ff. de admitul/tutorclam uł mala fide ñ

poteſt ut in cõtrariis· hoc maxime ſeruãt

dcardinales alioꝝ cardinaliũ executxores-
Rariſſimũ eſt ꝙ aliquid ſibi gratuʒ uł exe
pediens ꝑ illum moð ſibi non emant· Sed
ultra pdicta querit Ia de are· an cõmiſſari
us diponere poſſit ud ꝑs aliqua ueniat in
ſpuriuʒ defuncti tenet ꝙ non . cũ ille nec ꝑ
ſe nec alio mediãte caꝑe poſſit ał.ff.ð uul.
ed pu·ſub.ſi pater. C· de here · inſti.l.neq;.
ne ueniat ad id qð lex noluit ff·ð tranſac
cum hu.Sſi cum lisff.de tuto ·et eu:da
ab hiis.l.ſcire· Item ſcᷣm ĩus et non cõtra
ius debʒ uti arbitrio diſponẽdi·ff. ꝗ ritu.
nup.l.quãꝗᷓ·ff.de admitu.llucius· Intel
ligo hoc dic tum de quota aliqua iure filia
tionis ſibi aut ut pauꝑi · ſin non demeruit
puto ꝙ poſſit de elemoſims diſpenſare fa-
cit e de eo qui duxit in ma:quã polꝑ ad
ul.cum haberetet ꝗð ibi no.in fi. ultime
glo.et.ĩ.qui.Fił.ſint le· v.qð de natiſ.S·
¶Item circa F'gittimos exccutores · que
rit utꝝ mortuo epo loci Vnde defunet
originem duxit capitulum. â⅞. Io. pcdic-
tus formauitq-cæxvii: de arch · S ⸗Ei
ſuccedat in executione·. · Vt ſcripſi in
decre:Io:de teſta.ſuꝑ. v.dyoceſanum etiã
ſi dicatur ꝙ non ſuccedat in eecutione.
tñ ſuecedit ĩ executoꝝ cõpulſiõeque ĩur
dictionis eſt in qua cõſtat᷑ ꝙ ſuccedit· ibi
uide · F .Et uidetur P ſic.nam eceleſia pPo
teſtatem habet defunctoꝝ uolũtates exe
quendi bona erogãdi et diſteibuẽdi et eti
am alienandi et emendandi ꝓ captiuoꝰ re
demptione ut in aut ut cum de ap·cog·5.
ſi unum.et.S: in herede·. · Non inueni
forte eſt. S. in huiqmodi et bene facit.·S·
Ac appellatiõe eccłſie capitulũ cõtinet᷑· xc
de. v. ſi. cum clerici.x.qi:antiquos· Item
ſEde uacante iuriſdictiõis ececutio penes
capitulum reſidet eẽ de hr̃t. ad abolendazʒ
Rñ·i.e de maet obecuʒ olim ed.c hiis
que · vii ·q· i · pondifices · ixe.qĩii · cum ſcimq

ar . cõtra quia non inuenit᷑ expᷣſſe cõceſſum

ꝙ ecc leſia. uacante hoc officiũ ad capitu-
lum dranſferat. unde uidet᷑ ꝓhibitũ ar·ex

ne E. ua.illa. læxi di- fratnitat? e de tranſ

lat᷑.inter··ſed neqʒ · et facit in aut᷑.de ec-

ti. 8:ſi aut· et. S·ſe.ciit V berꝙ forte ca.

pituluzʒ poterit exeꝗ· ar. ff· de tuto:et cu-
ca:ab hiisl.niſi.ff. de mag.lĩ ĩn prin ff
ꝙ cuiuſq; uni.no.nulli.ali contra maxĩe
ubi hoc officium conmunit᷑ ad eos ꝑtinet

quo caſu de uno ad alteꝝ non tranſfert ut
ex de conceſ.pᷣben· poſtulaſtis et de ſup-
ne· pᷣla.cfi. MH·. Multũ facit contra ne ſ.

ua.c.uno.E.vi.poteſt dici ꝙ non trarſrert᷑
ut hic dicit:remanet᷑ tñ ut ibi.· · Sed et
ubi conmunit᷑ ſunt in culpa tunc de uno
in alium non tranſfert᷑. ubi uero non ſunt
communit᷑ negligentes. beñ tranſfert᷑. ut ĩ

aut᷑.de hr.et fal.ſi quis aut non implens

¶ Quud ſi epᷣus ſit infirm uel abſẽ ns· ut
hoc impler᷑ nõ poſſit·et uidetur ꝙ capitu
lum hoc exequet᷑arin precpontifices2

in pre.l:ubi.pec eniʒ parificant᷑ſ. infirma

ri et abeſſeffſi quis caut᷑.l.ni.. ſi quis iu-
dicio.ar.tñ cont᷑ ex de conceſ.pben:ꝗa in

fi. HCui ſtaturſaluo q hr· de ſup.- reᷓ

la.ſi eus · F. vi.et ad ĩd qð ſequit᷑ facite.E.

et ti. ci. . ¶C-Item nuũquid archiepus

poterit exeq mortuo ep̃o uł infirmo uel
abſente Ro⸗non putoderti enim calus ſũt
in quibo archiepus iundictionẽ habet in
Kubditis ſuffraganei int᷑ quos iſte non re-

perit᷑ e& de off. or.paſtorax.et · c.duo⸗niſi

forte ep̃us negligens ſit in aut᷑de ec.ti.5⸗
ſi autẽ ꝗ ſeetun pre·c.qaet in· c.poſtulal
tis. ¶ Sed nũquid iudex ſẽcularis in pdic

tis eaſibus hoc poter it adimpler̃ et uidet᷑
ꝙ fic ꝗa parẽ poteſtateʒ cũ epo in hiis ha
bere uidet᷑ ſ de pet.hr.l.hereditas in fi f

de ali.et ci. le. l.ini- in prin.i/et. C/de epi-
et cle:nulli:S·cum autẽ. In aut᷑de ec·ti··
ſi quis edif icationẽ et.ſi uero ſemel . et · ⸗

ſe.dicit Vber/primo loco id ſpectare ad

epᷣm quo deficiente ĩlle exequet᷑.C.qui pro
ſua iutidictione.l.unica.ff.ð of.ꝓcur.ce.
l.fi. in prin. Bal. Iudex ſecularis habet cõ
pellere non exequi. ff· de pet hr·l.heredi
tas arcont᷑ de uſuf.lega· l:legatum ſed ibi
non eſt ad pias cauſas.J · ¶ ¶Quid ſi es
in cuius dioci. teſtator deceſſit cepit agere
et diſtribuere poſtea uero cõparct epᷣus lo
ci unde originem duxitqueritur quis cui
pferetur· dit Vber/ꝙ cum uterqʒ habe
at poteſtatema pre.l.nulli.neuter alceri
pferet᷑ ad inſtar contutox · C· de admi:tu.
ſcimus.ĩ/nec q ꝑ primum legittirne fae
tum eſt retractabit᷑ ꝓpter alteriꝗ queſti
onem⸗C.de confir.tu:nec et uide S. V. lHii.
ſed nũquid ubi plures. M·Quid ſi moriĩt᷑
in mari poſſet eſſe locus eĩ qð node elec ·

9

5

J ea⸗eeL9.: tae .ol.ch.
75 .

5

“ 2oe ts

olAN

ubi ꝑiculum.5S.porroF.vi.ĩn.ĩ.glo.iĩn hiis
que ſcum haberet poſſet id locum habe
re uel ſi eſſet eius domiciliũ uicinũIn loco
r̃moto haberet᷑ ratio domicilii ubi ſũt res
teſtantis ſufficiant no:de reſtit᷑in inte.tuũ
ex litteris.in glo/pełt.et facit a ſenex.re
latum. In caſu uero decre ubi ꝑiculuʒ dif
fmitio illa ꝑplexitatẽ tollit et cõtra diu-
tinam ſedis uacationẽ ꝓuidet quoꝝ cont᷑-

ria euenirent ꝓpter diſtant iã in hoc caſu
J,C Sed quid ſi fuit natus in una ciui-

tate.in alia uero domiciliũ habebat qñ de
ceſſit. Ro dixerunt Aʒ et H. A et Ac.
3 Vtruũq; ep̃m habere poteſtatem exi-
gendi et diſtribuendiff.ad munici.l.fi.et
lI:eos·̊·celſus.et.l.aſſumptio.et·l ·muni⸗
cipes.et.l.incola.ff. de ſena.l.ſenatores.
M. Facit.S. de tuto.5Sfi. v. ſed pone qð-
Xar.tñ cõtraft.de.·v.ſig. ꝓuinciales
MI- Illa lex ꝓuinciales dicit uocari ex do
micilio:non illos dutaxat qui ſunt inde ori
Zinari ſed etiam eos qui ibi domiciliũ ha

bentet ſic concor.ꝗa de utriſqʒ fatetur-

M-Alii dicunt ep̃m in cuius ciuitate uł
chioceſi domiciliuʒ habebat ſi ſuũ tranſtule
rat habere huiuſmõi poteſtatẽ ꝑ pdic taʒ
I.nulli:ete.Ci. ſi quis ad.ed in aut᷑de ec.ti·
&: ſi aut ſpeciali. et. 5:ſi quis in nomineet· S
ſi quis aut unum in fiet in pre· l. ꝓuincia
les·ff.ad munici. non ĩtaq; etc.l.domiciliuzʒ

l.ei qui.S i.niſi in loco originis ſint facul
tades illius/ar -C. ubi pe.tuuel cur̃.l.una-

