tum ꝑ oſilia cõis ꝙ eox uxores eſſent 2 eẽ
intelligentur bannite cõis ꝓ eoꝝ ꝑte ar ꝙ
iſtud ſtatutuzʒ ẽ nullum et petit declarari

tanꝗ nulluz et ſi eſſz aliqd appellat᷑queriẽ

ꝗd iu et vr̃ ꝙ ſtatutũ ſit nullũ.ff·ꝗ et a
quibus ſi priustus·ff·de ap· ſi cõſtat· ſt. de
Polict.to E ſaltĩ ſir iniquũ.2 obſtzʒ excep.
doli:ar·ff.de doli excep.l.i.in fi. ¶ Quna
nec dʒ fieri lex p factugʒ · ſed añ fem· Cð
curt.l.p.li·x· ¶ Nec dzʒ alius ꝓ alio forbã
niri. ut no. in auł ut nulli iudi. 5. qm non

C Inᷣ· vñ ꝙ ñ poſſit appellari quia ab ini

ꝗqtałe ſtałuti nõ appellat᷑.ſt. de apreci.l.f.
nec dʒ dici iniquũ cuʒ publice utilitati eæ
pediat et ↄtra publicã utilitateʒ ñ ꝓcedit
appelłoff. de ap.l.ↄſtõnes. Iteʒ ualʒ ſtatu
tum p fcmi emanans etiã odra certam ꝑ
ſonã ex cã de capi:di.amiſi.5· i· ᷣm unã ex
ceptdiõʒ· et lex qũq; fit etiã ſuꝑ una ꝑſona
ff.de cap.l.v.G.fi. et lex etiã dura puanda
eſt ułx · l. ꝓſpexit qui et a quibus ꝙ vʒ eſt
ſi publice expedit·b. ¶ Verus ↄtuax ap-
pellat.iudex ad reuerentiã ſuꝑiort uel iurnt
imꝑpitia det ulit appelłoni querit᷑ utx non
ob ſtã·ꝙ detulerit ſuã frĩam exqui poſſet
an uero uideat᷑ iuſtdictioneʒ a ſe abdicaſſe
¶Circa quã materiã nõ.quatuor caſ·nã
interduʒ appelłoni defert lex et iudex tũc
nil innouare põtinterduʒ lex ñ iudex 2 10
interdũ nec lex nec iudex tunc aut rõ ĩpe-
diens ẽ manifeſta et põt exequi ut hic no.
in:l.i.nil nouari ap·pen. aut rõ eſt oculta
Puta erat uerus otũax tñ hoc ñ apparebat
ludicltunc diẽ Io/an.an lʒ nouum uidest᷑
ludx a quo ñ in figura iudici informet ſe
de ueritate et ſic poſtea exequit᷑ ut ĩpe no-
in:c.iĩ.de doiet otu:in clemẽ/ꝙ ualzʒ credo
quia in hoc ꝓcedit ut executor ideo non ẽ

iſte a cus de ꝓceſſu cãe· nec citatio requi

ritur.ar-no de bo · pol. l. iii · . p· et ꝑ Inno:
de ap·c.ex rõneb. ¶ LInterdum nõ defert
lex ſed iudex a quo tunc aut ẽ certuʒ ꝙ ñ
dʒ deferriaut ẽ dubium primo caſu. aut
appelło eſt ꝓhibita fauore publico et dʒ

fieri execuxioC.quo.ap.ñ reci-nulli. idermn

forte ſi appellãtis odio · ut in uero ↄtũace

nã et hic otempta maieſtas pretort uindi-
catur de iurtdict.o- iudi.ſi familia idem ſi

ꝓPper litis naturãut in poſporio quia fac
tum pᷣton iuri derogare non põt ff. ð fer̃.
I.iſi uero ẽ dubiuʒtunc qui detulit appel
latiõi omnẽ dgnitiõz a ſe abdicaſſe vr.fac
C.de relatio.liff.de ap·l.ad principem et
l.ad ĩperatorẽ ĩmo nil faciũt quia loquun᷑
in remiſſione que fit añ ſnĩam nõ d miſſio
ne et ablołone. nam Iudex qui dat apłos
dimiſſorios ſuꝑ appelł'one a diffinitĩa uł
ꝗſi diffinitia vr abſoluere ĩteriʒ ab obſ̃ᷣua
tione ſue iurldidtioniĩsar · f:· de minort. in
tra utile ĩdeoq; remiſſorii uocantur apłi-
Item quid aliud eſt dre defero appellatiõi
ubi defero ſuꝑiori iudicii/ cedo locuʒ· vñ
qui cedit hoc actu legitĩo et ſolempm a ſe
abdicat iuriſdictiõz et tranſfert᷑ in ſuꝑiorẽ
tanꝗᷓ in ſuũ ſuccedaneuz · l.p·ĩudi ·ſoluiex
facit in rõne ſui capituli cũ appel'onibus

5ſi uero iudex de ap.libvi· ¶ Ect hoc eſt

nõ·dignũ a ñ ualʒ appel'o iur appelł'onis

L1 à 416
4

74

2

* r 6;

camẽz iure delat ionĩs · ut ibi ꝑ archi / ſolui
et facit ĩ rõne ſui ca. ¶ Qui appellat qua
dam ꝗli prelumptiõe prelumi hr̃e malã
cauſam de euic hic et uerius·5 gaya in g
¶ An teſtea examĩati in prima cã ñ cam
aꝑtci poſſunt aperiri ꝑ iudicem appelłonis
an uero ꝑeãt- nam qa ideʒ vr̃ iudicium ui
dentur uałr. ſed ꝗa ẽ diuerſa infantia vr ꝗ
iuſta no.C.de re ludigeſta.2· ff· que ĩ fra:
credi.l.iii.ſʒ nen vr̃ ꝙ hec qõ ꝓcedat quia
ſnĩa vr iplſo iure nulla ſi iudex non publica
uit ꝓceſſuʒ· ut no:in.l. ꝓlatam. C. de ſen.
mſi loquant no:de teſtibo ꝓductis ſuꝑ prĩ
cipali led ſuꝑ incidẽtiar· de ↄpen. ꝙ in die
6rõneʒ. Et credo ꝙ iudex appel'onis pol-
ſit publicare et emẽedare uidelicʒ in hoc ac
tu ſicut in aliisarin.l.ꝑ hanc. de temap.
l.i. ¶ Quidã ꝓmiſit repñtare titiuʒ dño
potãnti potãs ↄodempnauit ticiũ iſte titiq
appellauit iu appelłonis uult cogere ꝓ
miſſorez ut fiſcat euquerit᷑ an poſſit a dic
nõip· uide grece ·· pꝗ liteʒ ꝙ eſt nob·
An in cã appelonis uen iat expenſe re-
Fficiende. dic ꝙ ſic· C/de ap· a procõſulibus
in fi:ſi ſuccũbit appellatusdicit ac. C. ð re
bo credi.generałr.iſi iudex ꝙ nõ dodemp
nacur in expenſ ꝙ ueruz ẽ in ↄtrariis ſniis
ꝗa ſnĩa dabat ei tituluzʒ litigandi mſi eſſec
cuidenter iniqua ut no- Arch. in. c. cordi

ad fi:d ap- li-vi-ibi uide Archibg& e& ac

tis primis gpendã-ex quibus patz quał ſit
ĩimquitasb. ¶ LDer appælł oneʒ ab interlo
cutoria tr anſfert᷑ ognitio ad iudicẽad quẽ
et iudici a quo ẽ impoſituʒ ſlentium ꝓce
dendi ipio mure qñ talis eſt interlocutoria
que pᷣiudicabat in principali negocio · ff · de

minon ĩtra utile. Si aut erat incerlocuto-

ria alterius nat ure tunc põt ꝓcedere iuse
a quo ſuꝑ aliis capłis. C.de rebus cre: gene

rałpr.:hᷣ iudex: donec ei ĩhibeat᷑ ꝑ iudicem

ad quẽ quaʒ inhibitioneʒ nõ põt facere añ
ꝗ appelło corã eo introducat᷑ et citetur ap

Pellatus quo fcõ etiam ſi dubitetur ſic ap-

recipienda uł nõ dʒ fieri inbibitio de offi.

dele:paſtora. ꝑ Innoet no-in. c. romana:ðè

ap:·li/vi.ꝑ arc·a ꝓbat᷑. C.de appely'onib
Iiii. b. ¶ Non admiſſ ad opponẽduʒ eo
ipo eſt grauat.ar.de remiſf.l.iii:· fi ad
diem. It admiſſus ad opponenð et non ad

miſſus ad ꝓbandum cu ſe obtuliſſet ꝓba

tuꝝ eo ipᷣo ingrauat:qa mos ei geri bu
eratff·de ꝓbati circa eum. unde ꝗa in eo

ĩu ciuił obſᷣuantia defecit merito appel

lat ex iudex appelł'onis ex grauamĩe debzʒ

Phnuncjiare iuſte eum appellaſſe et tollere

grauamẽ de medio faciendo id qð ſupᷣm

iudex feciſſet 15 grauaſſet.ſ. admittere (de

ceptiones reciꝑe probonts ſed ſi poſtca cæ
receptis appareat ꝙ appellas in cã princ-
cipali caret iuſticia ꝓnunciabit otra eum
in fcõ pr incipaliedt ſic ideʒ uincet 2 umncet
de apromana- per archiet ho- ¶Appel
lans a diffinitia laca ungore ofelnoms non
tenet᷑ exprimere cãm quo ad ſubam appel
latiõis ñ tenet᷑ſʒ ꝙ ad hoc ut iudex a quo
teneat᷑ ei deferre ſic ut in.c-romana.ꝑ arc.
et ꝙ poſſit appellari ꝓbat᷑ tripłr.Prio qa
lex dicit ꝙ error ofeſſionis põt reuocari in
cã appelronis ergo ſuppomt ꝙ poſſit ap-
pellari ꝓbat᷑ C. dᷓ error aduoca.l.fi· Scdo
quia lex diẽ ꝙ ofeſſus et ↄuictus nõ appel
latergo lecus in ↄfeſſo tmnC.quoap. non
reci.l.fi. l.obſᷣuare. Iercio hoc expreſi
legitur et no/ft. de apl.creditor.- iuſſus.
Sed hoc vr̃ fallum nã a ofeſſione nõ ap
pellatur · Itẽ certuzʒ eſt ꝙ ex ofeſſione or᷑
actio ergo no intelligi᷑ g appelł'onem licʒ
ex alio genere ꝓbonis nõ oriatur actio ut
nof-·de iureiun ſed et ſi poſfori ·ꝭ· p· So ·
dico act᷑.ſed reuocabiłr uel forte fingitur
nõ nata ex ofeſſᷣ⸗pea ſecuta ſmĩaar.iudi-
ſoł.cũ querabat᷑ b. ¶ Appellatio dʒ inter
poni corã iudice a quo ſi eius copia haberi
põt ał.nõ ualʒ appe l'o.nec enĩ appelł'o ꝓ

tegit appellanteʒ priuſꝗᷓ ad noticia iudicis

ꝓducat᷑· Si uero eius copia non põt hr̃i dʒ

appellari corã ludice ad quez. coraʒ iris

honeſtisC. appelło ꝑ archi Si uero tant
eſt terror ꝙ loqui n audʒ hẽtur ꝓ appellã
te:ut. C.de rela:l.i-Fm unam lec b. ¶ In
dudio potius refert᷑ et ſtatur appelF'om ꝗꝙ
ſnĩe.c.ſi a ĩud.de ap.li.vi:pꝑ archi·bet fac
ſf. de excu/tu/diim ĩ rõe ſui. ¶ Ect no-
ꝙ appelło ẽ fauorabilior ꝙ Inĩa in princi.
litis par in medio.led in fi- fauendum eſt
ſnĩe ſi acta paciunt᷑.ð euic.hr in· ꝗgaiab
¶ Capłm expenſa uementeʒ ex interlo
cutoria ñ reſciſcatur ꝑ appelł'onẽ a chffim
tiua/quia ꝓſecutio expenſarũ nil facit æd
negociũ pricipał.c fi de ap.li.viꝑ arc/b·
¶ Poſtꝗ iudex a quo dedit appellati apo
ſtolos dimiſſoriosnõ pãt reuocar in inter
locutoria ibidarchb. ¶ CAn qñ appellat᷑
ab interlocutoria que hʒ uigorẽ diffinitĩe
poſſit appellari illico uiua uoce 2 ſiñ expiſi
one cãe grauamĩs vr̃ ꝙ ſi.ut no· in· e· per
ueitex/ de apĩ nouella.et ſic dʒ ĩtelligi ꝙ;
no.ffde apſcio/b· ¶ Dubiũ fuit an ſuni
ciat petere apłos ſepi eodem inſtanti vr
ꝙ ñ ut noã ſiłi.ff.de pyti · ac.l.ſi ouenerit

nam et qui ſemel petit ſemper inſiſtere vr

de ufis mora et tñ non ſuſticit ſaltiʒ ergo

inter diuerᷣ diebus pełere dʒ ar de v. ob.
qui rome/Scohrdesſed era-eſt ueru 3·b.

Dabium fuit an ſuſticerz porriger co

ram iudice appelł'onem ſcriptam 2 nõ lec

tam · ar:ꝙ ñ dele.iii· fidei· S.i· C. de ſen. ex

periculo reci.l.l.otra.q ex·tu:ſcire oportʒ

S'p· hoc node ꝓductione tñ huius ſcrip
ture dʒ oſtare ꝑ publicuʒ inſtr̃m ł per te
ſtes ᷣm arch/b. ¶ H Dubium fuit an uale
at iſta appelło appello nunc ꝓut extunc
ſi nõ a imiis exceptiones meas· et dic ꝙ ñ

gꝗa tẽpore incongruo fcũi non tralitur ad

tẽpus ogruũ.lfi.q admit.ad bon. poſ-
Poaſſunt· Itẽ hic nõ fuit ordo ſeruacus ꝗa
geauamen precedere debet ᷣm archid. b.
¶ Duabiuz fuit᷑ an ſi dico appelloꝛ tu no
tarius ſcri bas ſit appelło in ſcriptis et dic
ꝙ ñ ꝗa appellatio ẽ oſumata priuſꝗᷓ ſcrip
ta.nam iſta ſcriptura ẽ de re fcã non de re
fiente ſiłe dẽ in ſnĩa. ut noin.l. ꝓlaca. C.
cde ſen. 2. l.ii:de ſen· ex perire/b. ¶ Iude
appelłonis ſi uidet ſnĩam nullã ꝓnunciat

eam nullaʒ. utl.quedã mułr fa.hr.ſed nõ
Pnũciad ſuꝑ principali libello qñ appellaé
ab ordinario ſed remittit eã ad primuʒ; iu
dicem ordinariuʒ dicit gloC.de ap. æos ᷣ

ſeneit laco de are niſi fit nulla ꝓpter intol
lerabilẽ imquitateʒ primi iudicis ꝗa tunc
ad euzʒ ñ dʒ fieri remilſio. ar. l. eos et Is per

labñtem.C. de accãti bar.dicit ꝙ non hʒ
neceſſe remittere ᷣ põt ipſe ꝓnũciare ꝑ·l.
quedã młret ꝑ· l.cornełet de mino- uerũ
S:ex fcõ.b· Qui caſu ĩpeditur appe l'o
neimn deſerere non vr. C·d ap· p̃ſes. C.ꝗ pe.

cu:·l.cum a mribusde pignorſigmificãte
æt Or delerere appelł'onem ꝗ ñ pecit apyoſ
Iceʒ qui petit ſed in termino ſtatuto non

ecõparet ad egs recipiendos. Iceʒ qui cõpa
ruit et recepit apłos.tñ·i. term nuũ ſibi in

—

cendã coram ſuꝑiore ut hic no. in dcta.l.

pſes·ſed ñ ad eam finiendã ut no.eo.t.l.ui
hunc aũc terminuʒ appelł'onis introducen
dum tres ꝑſone fingere poſſunt appellans

ſibi ipſi.Item appellatus appellãti ſi cuʒ eo
iudicl motus ocurrat ar-In.l.de die: ſa-

co· Itxeʒ ipe iudex et adde ꝙ no. in· c. cordi

in uerbo principᷣ ꝑ archiæt in· c.ii. de ap-
in clemen · b· ¶ Lata eſt ſmĩa de ↄſlio ſapi
entis electi de ꝑtcium uoluntate queritur
an poſſit appellari:et dic ꝙ ſic.ut.C·d ap.

l:ii: m Fam lec. naz in cã appelł'onis pote
rund noua ꝓbari ut. C. æ·eSσ.5-i2.I. PH häc
de tẽp. ap. a ofilio aut non appellat᷑. ſʒ ↄotra

Sr. C·de rela.liin fi· Et qñ format᷑ puntũ

Ffreum ↄꝑuitx coram iudice ad quezʒ põt
ei ſttui termin ad appelr'onem introdu

ſeʒ ꝑs non dłradicit vr olentire.ff.qũ abſit
l.fnet no· C· de recla.l.p· Si aũt otradicit
dʒ dari terminus ad iuſtificandam ſuaʒ cõ
tradictionẽ·et ſi non põt eaʒ iuſtificare ꝓ
ceditur ad trãſmiſſionẽ pũti a oſiliurn ſa
Pientis· C. de rela.l.ii. in fi.et eodẽ mõ pro
cedit᷑ q quis uult exemplari acta P inſtẽ
cum auẽte iudici. et estat otradcõr-nam
ʒ dari ſibi terminus ad ſuaʒ otradictionẽ
iuſtificãdam per dcãm .l.ii.que hoc expſ-
ſe dicit ↄtuncta.l.fiec.¶ Et no ꝙ dicit
Innoꝙ; ſnĩa eſt lata ꝑtibus pñtibus a nõ
ↄtradicentibus et in ea otinet᷑ qualiter fuic
lis oteſtata ꝛc. ꝙ credit᷑ iudici exquo ꝑs ñ̃
oↄtradixit nec appellauit et vr̃ calus in. d.
lfiqñ ap.ſicet glo/ordi.in.d. l.i. de relał᷑.
ſed otra· tenet bar.inc.ꝗqm otra fł'am 2 vẽ
caſus.C. de rela.l.fi fi bi dic ꝙ ꝑ ori-
ginalia dʒ fieri fides F Btemnas exa

aucte iudi⸗C. S ap.eos.ꝭ.ſuꝑ his ĩ bo ex

pla et ibi ꝑ bar et nõ per nudã alſſtioneʒ
audiet hoc ueruʒ in bis que deſiderant-

Eiguram iudicii · ſed in his que nõ deſide

rat figurã iudiicii ut ſunt decreta iudicuʒ
et arbicramẽta arbitratoꝝ oĩa preſument᷑
Iolepniter acta qſi ſint e iudicialia. ut no-
C. de fidein.et in iure aſteFi-l.i.li.x ꝑ in

no· de eo qui fur or.ſu-innotuit ꝑ& Dyin

2ſilio qd incipic tholomeus manetis et in
laudo arbitratoris fuit iudicare preſumet᷑
eo et ꝙ ꝓbõ otrarii incũbat petenti re-
ductioneęſed in uera ap·dic ut no. C.e. hii.
qui.b. ¶ ¶ Querit᷑ quis reſticuat minorem
leruʒ in appel?oe inẽponenda iudex a quo
ẽſtituetff.de ĩ intere.l p·⁊ fiff.de mãĩo-
æx ſi ſine..fi· ſed in appelone interpoſita
Iudex ad quẽ. quia in euʒ fuit traniłuſa iu

riſdictio.C. de ap.pᷣſes.C. quõæt qñ iudex

ſi preſes qſi dſtam.ſed ↄtra hoc quia deſer
ta appelłone ſtatiʒ ſine aliqua ꝓnunciatõ
ne rediit iuriſdictio ad primuũ iudicem ut
no·C.: de apeos in prin-ſed Reo reſtõ in in
tegrum hoc facit· quia ẽ de appendiis ap
Pellatiõisarno.ff· de ꝓcuntqui ꝓprio·S.
Iceʒ querit᷑.b- Iteʒ adhuc durat iudex ĩ
nuciando ſuꝑ deftione.c.Fi:de ap.in cle:b.
An hbellus prume cãe poſſit emendari
ĩn ca appelł'oms.dic ꝙ nõquia ſumus p
licẽ otel-in ueteri.no:C.· de ap.l.iii. ¶ Nã
appelło non reſcindit li. cont᷑ ut.C de ꝓ
cunita demũnec tollit effect quos ſecũ

Craxit licis oteſtatio· immo aget de ami.·

tu·l.i.cyrographis-⸗ult·b.pendente ap-
pelłone nil põt innouari.ↄtra appellationẽ
G̊ uigore appelłonis ſic/vñ in cã appelłois
fit ſequeſtꝝ ubi in prĩa feciſſʒ ſola vſcſtio

. 7 i. t ſt. 4 l.ch
.

2ÆA

fructuum.ut᷑ no.C. de ap.l.ii· ¶ Icez ꝙ
poterat fieri prima lite pendẽte 2 nũc fiet
p iudicẽ · ut le ·no · ca · poſtqᷓ · 5· in pr · Fʒ dy·
¶ Item ex ſeu cura appelłoneʒ bene pot
aliꝗd fieri: ut noff.mandati.lcred cor in
princi·b. ¶ Calſus talis ẽ ego hẽbo lmam
capi facidi titiuʒ debitorẽ meum ab hac
Inia titius appellauit 2 nõ fuit ꝓſecutqĩ-
tepus prefium a ſtatuto elapſo tẽꝑe· pri
mus iudex uigore illius licencii facic eum
ad inſtãtiaʒ meã capi anteꝗᷓ iudex appelło
nis ꝓnunciet appel?onem delertaʒ· queri?
an ualet captura nã lʒ captura non ſit exe
cutio.eſt tn ei ſimi? ideo n poſſet fieri ap-
pendẽce ut no·Cde ap. l.iilin glo·parua-
¶ So. vẽỹ dicendum ꝙ ualcat captura- ut
no. C. de ap eos in prin.ſſi tempus erat p-
fixum iuri 2 cae appelłonis· ſecus ſi iudici

cima adhuc pendet lis appelł'onis · C. ux

ormics tam ciuiles.l.I in fi-bet facit ð ap-
l.fiotra.b· ¶ Nõ ꝙ ſnĩa non dʒ niſi inter
appellantẽ et appellacum formari:iquia ſo
lus appellas et appellatus ſunt ꝑtes lʒ alii

preiudicetur ᷣm opoſtde elec.ſtatuimus

in uerbo appellari.b. ¶ Dicit ſtatutũ ꝙ;

homicidia ↄodempnet᷑ in mille 2 expellatur

ppetuo de ciuitate mõ titius fuit deten-
tus et tandẽ ↄdempnatus de homicidio ap
pellauit 2 uult dare fideiuſſorẽ · ut relaxet᷑
querit᷑ nunꝗ d poſſit et vr̃ ꝙ nõ tum·quiĩa

in prima lice no dedit fideiuſſorẽ et appel.
pendente nil ẽ innouanduʒ xũ ꝗa eſt pena

corꝑalis ubi nõ interuenit fideiuſſor. qʒ tu
dic f idei uſſorẽ admitti: ut. C. de ap.eos · ·

ſuꝑ his et ꝙ ibi ꝑ Cy.ſecus ſi ueniret ĩpo/
nenda pena in corꝑisſeu in corp ut fuſti
Foris mMut uæio mors· ꝗa tunc nõ recipit
ideiuſſor. quia non põt fieri executio niſi
in pnteʒ·b. ¶ Querit᷑ quis qat ꝓbare in
cã appelł'onis-Gndeo aut de iure cõi ẽ fun
data intentio appellatitunc appellãs dʒ P
bare quia iunt preſumptio tranſfert onus

ꝓban ai in aduerſariuʒ. ſecus in pſumptio

ne iudicis que nõ tranſfert on ꝓbandi ni
ſi in etate-ut no⸗ff. de mĩo-l.de etate: no⸗
f.de minol.de etate:aut de iure cõi reu

hʒ intentionem fundatã tunc aut utraq;

ꝓlequit᷑ appel'onem:aut altera ꝑs tantuʒ
aut neut᷑ pars ſi utraq; ille ꝓbat in cã ap-
pely'onis ex in prima cã quia nullo iure ca

uetur ꝙ interpoſitio appelł'onis trãſferat
onus ꝓbõnis et ꝓbabié ꝑ acta cãe ff· d ꝓ

baquo⸗in fi-C.de ap· ampliorẽ· Item ꝑ

actitanda de nouout.l.eos.6: i·2· I. per hac

ſi uero una ꝑs ꝓſequit᷑ alcera non tunc Pſe

quens dʒ in ſe allummere on ꝓbandi ał.

nõ poſſet ferri diffinitia.ut no Cquemi
2 qn. Iudex. aũt. qui ſeł. ſed current fatalia
ſicut in caſu ſequenti· Et nemo ꝓſequutur
et tunc vr̃ deſeri appellatio deſeri dico ap
pellante nõ appellatoaut rata fiat Ima tẽ
poribus decurᷣ.C. eoſi cõtra:et.lqm̃ ſm
bar.b. ¶ Dicit ſtatutũ ꝙ iud appelło
nis dẽat differre cãʒ ĩ duos meles lub cer
ta pena mõ appelło eſt defta: querit᷑ utx
teneatur ꝓnunciare· R.nõ. ut no/C·d ap-
eos.in.· g· no· formã ¶ Si ꝓcur/eſt uerus
ↄtumax in nõ ueniendo ns non priustur
iure appellãdiex · ut lite non ↄteci ꝑ In
nocl. Slaut ꝓcurt eſt contumax in nõ ap
pellado-diſtĩ-aut ꝓcurt⸗ eſt ſoluẽdo tuc
ſcia et mora ꝓcuratoris nocʒ qño niñ eſſʒ
abñs ex iuſta cãquia tunc poſſʒ petere re
ſtõnem in integꝑ aut ꝓpcurator nõ eſt ſol
uendo tunc nõ nocet dno ſaltim ope reſtõ
mis.l.i- in fi ·qũ abſit et no/C de ap-aut ho
die/ b. ¶ Econtra ſi ꝓcurator Pmaliciam
appellat ipe ꝓcur· de malicia punit᷑ ex
ordi.dicta. leos· · p· b· ¶ Condempnat
ad mortem appellat cuʒ detineatur in car
cere quõ poterit ꝓlequi appelłonem· Rꝑ
procuratorem:nam hocpa neceſſitas pro
babilis facit. C. eo. eos : ſuꝑ hbis et ibi per
Guilł. nõ ob. 5 ad crimen- quia ibi loquit᷑
in prima cã non in cã appelł'onis 'm ſpec.
in hoc titulo. uel ſpeciale in cã car ceratoʒ
bar et. C.de ap: minime· ipi enim nõ fſunt
pro quolibet actu de carcere trahendi et
apud acta ducẽdi: ar· ſt ad turpi?· domici
anus. ſed tin ut rñdeant libello et ud tor/
queant᷑: et ut audiant ſmiaʒ C. de cuſtore
orum.l. ii- ¶Sed ad ocuius petitionem de
bent recomendari in carceribus dic ad pe
titionem iudicis a quo 2 iudicis et ſic utri
ulſq; ĩteriʒ ſed lata Inĩa ſi abloluatur iudic
ad quem mãdato dʒ dimitti de carcer ibuſ
ſi odepnetur iudx ad queʒ exequetur mſi

forte uelit remittere ad executionẽ ad pri

mum iudicẽ uel ex forma ſtatuti ie non
hẽat facti executionem arin aut᷑⸗de ſan-
epi:ſi vo:crimẽ ſi uero appel'o ꝓnunciet᷑
defta tunc primus iudex exequat᷑ ſtatim
lapſo temꝑe ꝓſecutionis de ap. ſi otraet
l. qm et ita fit in terris eccleſie Im bar-b-
¶ Nõ q dicatur appellari in ↄtinenti ut
ſic ſufficiat uiua uox dicentis appello ꝗ dã
dicunt tota eadẽ die ꝗa dr fieri in ↄtinẽti
ꝙ ea die fit: de re iud.paulſed illud quo
ad ſupplend- ſecus quo ad otradicendum-
ut.C. de rela.lai.ĩ fi:dic ergo ꝙ anteꝗᷓ iud x
ad alia diuertat uel ſaltim anteꝗ recedat-
ar. de in intereſti:diutiul 2 hes òͥ predcõs

textum et gloſaʒ ordina. C. co.l· eõs . 5. p· b.
Nõ ·ꝙ illa regła ꝙ ab ĩterlocutoria nõ
appellatur hʒ locuʒ etiã in crialibus 2 etiã
in cãais detentoꝝ in carcere ut.C. de apieoſ
6. ſuꝑ his ibi cal ad lr̃am.b· ¶ Nõ·ʒ ius
ciuile aꝑtura teſtiũ in prima cã nihil oꝑaé
impedimenti in cã appelłonis C. de ap.l-
eos · ·i.ed· l.ꝑ hancde tẽap. ¶ Nã ideʒ pᷣ
ſtat maioribus appe ł'o ꝙ minor.xxv an.
ob miſſam et ita teneas de iure ciuili ꝙ eſt
Fuanð in foro terraruʒ Celaris. ſed de iure
can.dic ut in.c.Ffr̃ni:de ac ·et in clemen te
ſtibus· eo.c·b· ¶ Queſtio talis ẽ ticius di
cebat coram iudice ꝙ ego dẽbam ſibi da-
re.C.nec cãm adiecit ego ofeſſus fui-unde
ludx mihi pcepit ut ſoluereʒ ab hoc pᷣcep
to ego appellaui ñ poſſum uincere niſi pro
bem me erralſſe in fcõ quõ ergo uincaz cuʒ
me nõ debere ſit abſoluta ne gatia nullis lIi
mitibus ? circũlocutionibo coartata ĩmo
et ſi cà fuiſſet inſerta ut mut ui idem elſet
nã nullo teſte põt ꝓbare negatiua ſimplex
HBecooↄfeſſio ualuit 2 Pceptum ut.C· de an
nali excep· l.fi. ¶ Itezʒ appelło tenet ð ap.
creditor.Siuſſus:quõ auteʒ fiat ꝓbõ uid
C.de errore aduod · l.i ꝑ glo/et Cy · ¶ Sʒ
pone cã indiſcrete petituzʒ et ofeſſatuʒ fui.
lolui poſtea iterato duemior cã dcã ego ſo-
lutioneʒ allego- aduerſarius dicit non fuit
hec cã ſed alia et eſt ꝓ eo de fide in· cũ Io-
brmita. an iterato ergo cogazʒ· biux · hoc
no/ꝙ interdum petit᷑ incertum cã et quan
titas interduʒ quãtitate nõ cã ſit que etiã
tribus modis quis citat᷑ ſuper incerto·pe-
to ꝙ deas certuzʒ peto cã et quantitateſic
ſi facio te citari ꝙ uenias rnſurus de iure
ſuꝑ eo ꝙ mihi des incertã qõnem otinet
cicatio tñ hunc hʒ effcm· quia interrũpit
Pſcriptionem in omi eo ꝙ me ſentiſſe de-
clarabo: et ſi me ñ ſtringo declarando eſt
interruptio generalis et ſic indiffimica peti
tio ex indiffinita citatio equipollet um uer
ſali.b. ¶ Item peto·x· que dẽs certum pe
to qntitate nõ cã tñ nõnduʒ ꝙ ĩfinita.x· ẽ
apta ophendere iſta locutio- et citatus ꝙ;
ueniat Eenſurus de iure ſuꝑæamodo non
pᷣſeribit in aliqᷓ ſumma que oſtet ex deceʒ
¶ lteʒ peto ꝙ; dẽs ex ca mutui certuʒ pe
to cã non quatitatetñ hic notanduʒ ꝙ in
omni mutuo eſt fcã interruptio ſi citatio
eadem forma ſubſequitur . et ſic opᷣhendit
plures cãs numero que ſunt eiuſdẽ ſpeciei
ſeu tituli.nõ aũt diuerſas genere et forma
ꝗa nõ ſunt poſſi biles ſub uerbis ĩcludi:ut
no· C. de annaexcep.l.fi.2 facit.ft· de act-
emp:non ẽ nouuʒ · ¶ Sed ꝗd dico ſic peto

ꝙ cogatis talem ad rñũdendum mĩhiĩ ĩur
et citatur reus ꝙ ueniat ad rndendum de

iure an ſit interruptio et vr ꝙ non: ꝗa hic

nõ fit mentio debiti nec alicunus cãe gene

ralisi oligationis in genere unde iſte non

eſt hbellus.et citatio cadunt ſuꝑ certo cir
ca illud oꝑant᷑et etiaʒ circa eius acceſſoriũ
qñ idem ẽ finalis exitus ↄtrouerſie.ut in ꝑ
ſonali 2⁊ ypotheca.cã · l.fi.2 no:ff.de iud-
ſolemusb· ¶ Sed ꝙ predictus libello nõ
ꝓcedat tam generatł ſic ꝓbaturſrãa debzʒ
eſſe oformis libello/ut.l.fi⸗C. ð fidei cõ.li-
ſed ſnĩa oformis erit nulla ut·lhic ſnĩa d
ſen.que ſine certa quãtitate ergo ꝛc.· ¶ Sz
Hn.ĩmo non erit nulla ſi ex alns actis poſ
ſit reddi certa:¶ Item ñ eſt ueꝝ ꝙ ſnĩa dᷣ
beat eſſe oformis ĩ certitudine.ux dicimq
qn peti᷑ incerte· S i nuti·ſti:l.iniin fiñet
no.in.l.i:C.de ſen:qñ fine certa quantitate
¶ lItem qñeʒ libellus excedit Inĩam.l.i.ſi
płes una ſma de fruc 2 liextermĩato qñ
q; ſmia addiẽ petitis ? moduʒz odictionẽ ide
len.cum iudex.etl.cuʒ eoxs reſeruatiõzʒ
ut adiudico talem rẽ ſaluo ꝙ ĩ. dicaʒ 2 pq
ea adicio ꝙ ᷣuituteʒ refuo:fa.hril. Item
labeo·ꝭ.l.qñqʒ; deleruit libello i:quia dʒ
eſſe de re petita.de arbinõ di.⸗de officio-
IlIlud nõ·ꝙ lʒ ſit petita odempno ſufficit.ſR
iudex ꝓnũciat ꝑ uerba equipolentia:C. de
ap·eos in prin:C.de ſen.luide vᷣ. ob/qui
rome:Sſeya. de arbi:quid tñS·p. ¶ Sed
quero ꝗd ingenerałr ꝑſonaruʒ fecit citari
cicium cũ duo forẽt ticii: dic ꝙ ille artat᷑
cui pntata eſt citatio-Si aũt non eſt pñta
ta alicui forte fcã ꝑ preconẽ· dic ꝙ ñ artat
de iudi.eũ ꝙ temere.ſ.ſi poſſitc tagere utʒ
q;· led ſi unuʒ tm ut ꝗa unus tin ↄtraxit.
uel deliꝗt. ille intelligit᷑ citari qui de ſe co
gitare debuit cum ſciret ſe deliquiſſe uel
le debere:nam et de hoc actor et udex ſen
tit:de execu·rei iudi.ſi ex teſtõ et ſic inue
ſtigato crimiĩe ille intelligitur in bãno
htus qui meruit ĩ banno poni ffde le· il ſi
quis ᷣuuʒ:Ghſi inter duos et ĩta florẽ/fuit
iudicatũ. ¶ Sed quero cũ libellus genera
lis ñ natura actioms temeritate petitoris
nõ ocludat quõ ſuꝑ eo põt ꝓcediGRendʒ Ia
co.inibi ꝙ ita· et dicit ꝙ libellus generalis
ↄcludit iudici ſed nõ ꝑti: ſed f'm vr ·nam
aut pedit᷑ ſpecificariet tunc nõ ocludit iu
dici. G. de in.puet aliis ſub precibus· C· de
tranſac.ut rnſumC.ꝗᷓ ueceranisliĩ.li · xii
nec etiam ꝑti cui non dʒ ius deliberatiõis
aufferri ut noff/de rei uen.ſed 2 ĩ reʒ agat
aliqs·5·fi:aut non opponit᷑ et tunc utxriq;
concludi qñ ꝓceditur ꝑ uiam contentioſe

Q. . .. Vr ſer t.⸗ *)

„ &

.
3.
.

iuqdict vonisſed ñ de plano/ut᷑ qñ petitur
decretũ interpõi nõ ualet petitio informiſ
utx.l.i. C. de pred.cuxtIi.x.· ibi duzʒ dicit cas
quibus ſtrangulat᷑ noĩatim exponat idem
forte ubicũqʒ iudicis offii ĩploratur ò i9
cõe.ff·de mino:minor auteʒ magiſtratus
¶ Sed hic quero quõ eſt ita fatuus re ꝗ
nõ opponat de incertitudine Gequia ſic ſe
mi debere unde de iuſticia ſua ofictus non
uult opponere dilatoriã ſed uenire ad con
flituzʒ in cã principali. ¶ Iteʒ forte reus

hʒ teſtes qui ſunt affuturi.nã ſi opponergꝗ

hãc cxcep·que ĩpedit litis conteſta.iplſe ſe

impediret in ꝓductõ·teſtiũ non ob· de te

ſtibus curentquia hic reus ẽ in culpa op
ponẽdo dilatoriaʒ iudicii· ſi ergo uult eos
Polſſe ꝓducere ſtatim liteʒ oteſtetur ita di
cir glo.in:d.lfide an/ex·ꝙ nõ. ¶ Sʒ que
ro nũgd illa lex uelł·de anexc. hẽa c locũ
in pſcrip·ſtatutaria.dic ꝙ ſic ꝗa hzʒ locuzʒ
in omm pᷣſcriptione longi tẽꝑs et longiſin
mus: ut:l patet.nec ob. finis illius.l.ꝗ vr
loqui ſolũ in exceptionibus odioſis cuʒ nõ
omms pſumptio ſit odioſa: ſed quedã fauo⸗
rabilis: ut uſucapio in ꝗᷓ fauor periort põ
deratur et non interrumpitur ciuiliter ꝑ
aliquem actũ niſi in effectu-ut.l.ſi põtde
rei ueniquedã media ſeu mixta in ꝗᷓ ex ꝑte
pſcribentis fauor ĩducit.ꝗa integratur ex
tr ibus.ſtitulo bona Fide.2 ↄtinuata põne
Cde uſuca.trãſfor.l.iĩ⸗/·hoc trmimodo me
rito ẽ fauorabilis/ſed ex ꝑte negligẽtis eſt

odiuzʒnã enim negligentes ſunt legib odi
ſfisſt. ꝗbus ex cais manõ enim quãdiu ne

gliget: de uſu/furtĩs ·fundi:quedam timñᷣ
odioſa.I. xx; P.xl-an-que nõ fauore Pſeri-
bentisſed mero odio nõ petentis in eſſe ꝓ
ducit nõ enim fauet lex furi. 2 tñ pᷣſcribit
lʒ aſſidue furetur dtinuãdo.C. de an: exl⸗
1:5. ad hec quedã ſua natura currens- ut re
chbitxoria et quanto minor que interrum
pitur miſſiõe executoris nõ auteʒ ꝑpetuat᷑
in· xl:annos litis cont᷑.uel quaſi de eo ꝑ que
fac.erid.l.fibi per Guilł.et Cy. in ad · P
ſeriptio uero ſtatutaria eſt anormala nam
ſi ſuccedit loco p̃ſcrip.xxx.an ẽ odioſa tiñ
interrumpit᷑ miſſione executor nõ autem
perpetuat᷑ in· xl.annos niſi lite oteſtata ut
no:de pᷣſcrip·cα an- ſic 'm Ric. unde ſi
ſtatutũ dicit ꝙ debituz nõ poſſit peti ul-
tra:x:annos iſta prelcrip:que nõ tuet᷑ p9
eriorem: led inpugnat petitorẽ in actione

plonali ł officio iudicis è mero odiolſa ꝗqa

nõ mutat᷑ natura ſed tẽpus ſicut no·ĩ ſiłi.
de odic inde-qui exce. Itern ſi ſtatutuʒ di
cit ꝙ ĩmobilia preſcribant᷑ biẽnio irrõna-

biliter ẽ ſtatutũ.ut· l.i.poſt prin·ð uſuq-
tranſfor:tñ tał prelumptio eſt mixta ꝗa
ſuccedit loco mixte que erat de iure cõl&
an/uel.xet nõ interrũpitur mſi ꝑ lic cõ
teſta:uel quaſi.łH moraʒ litis oteſtãde.l.ii⸗
ubi ĩ reʒ actio ſi ꝗs cauteñ eũ::ꝗ in iur̃.
¶ Iteʒ ſi ſtatutu dicit ꝙ mobilia preſcri-
bãcur ano eſt preſcriptio mere fauorabił.
¶ lceʒ ſi ſtatuitur ꝙ redibitoria duret ꝑ
menleʒ tm̃n eſt prelcriptio ſua natura cur-

rens ꝗa tempalis eſt actio- ¶ LIteʒ ſi ſtatu

tum dicit ꝙ executio inſtr̃i nõ poſſit peti
p:x.anodioſa eſt preſcriptio ex mera ne
gilgentia n petentis cuʒ offi iudic dura-
ret· xxXa ut no 8 preſ.αan Rcut que
ꝑ ſolam citationeʒ interrumpit᷑· ſed ſi ulte
rius ꝓcedatur in otradictorio iudhcio tũc
ↄtradcõ oppoſita petitiom hʒ uim hi cõ
teſtate de iudi:rẽ ñ nouaʒ 2 Fit ꝑpetuatio
officii iudicis in xl. annos· C. de prelſ·xsα;

an.l.fi·C·de an.exc.li.Sad hec· dico igiè

legezʒ illã ueł·de an/excep.generaleʒ eſſe in
preſcriptione cuiul libz tẽꝑis a nature. Et
hoc ẽ otra iaco.but᷑qui dicit ꝙ lex illa nõ
loquit᷑ de ꝓceſſu cãe ſed de ꝓceſſu ipᷣius ci
tatioms timn ꝙ fłm eſt.ꝗa preſcriptio lon
gi tẽꝑis deſiderat ꝓceſſum ad litis ↄteſta-
2 de ea ibi aꝑte dicit. ( LItẽ ibi addit de ꝑ
pet uatiõe que requirit litis oteſta.¶ Iteʒ
expſſe ibi loꝗt᷑ de libello ouẽtionali n ſolũ

de citatorio et ꝓcedit libellus ĩ formis ſic

2 in luramẽtum de iureiurſi duo pa.p⸗.
¶ Item confeſſio facta ſed in udicio·ex-
iudiciuz ofeſſio in formis ualʒ ad hberandð
d pactale pactũ ñ aq/ obligandũſed ẽ ipᷣo
lure talis ofeſſio nulla licʒ ꝓmiſſio in for-
mis · à· ſine cã eſſet aliqᷓ ſed obſtaret excep.
ut no:Aʒ. in cor. aut᷑. de fide:in ſumma:et
eſt rõ defacto.ꝗa natura ofeſſionis ẽ ꝓba
reff· ð¶ poſiei:publia:in fi·2 ꝓbõ eſſe clara
no·f· ð poſiti.j.i..ſi quis argentũ. ¶ Sed
quero nũꝗ d illa lex uł. hʒ locũ ĩ illis caib
in quibus ꝑ ſolã libelli oblationeʒz fcàm iu
dici uel ꝑ proteſtationẽ ad domũ interrũ
pitur prelcriptio qui caſus ſunt᷑ in-l ut ꝑ
fectius: Si in abnre infante mẽte carente
2 mgratu indefenſis qui citari nõ poſſunt
Heo ſic ꝑ rõnem dcẽ.l.fi · que diẽ ꝙ actor
ome ius ſuum vr in iudieiu d̃ duxiſſe que
rõ hʒ locum.etiaʒ ubi ꝑ ſolum libelluʒ fit
ĩt erruptio in omi actione reali perſonali 2
mixta. nam lex ut ꝑfectius eſt generalis
ad actiones et preſcriptiones patet fi.
legis.lʒ ſit ſpalis quo ad eas ꝑſonas que ĩ iq
eitari non poſſunt ð in ius uodj·neque b.
¶ Sed ꝗd chces ego appellaui otra mĩorẽ

„

—

.* èM
vI 9 1rt Sðð

uel ↄtra uniuerſitatẽ indefenf. minor non
curat hre cunt.nec umuerſitas findicuʒ ut
ego nõ poſſim ꝓcedere· C· quõ et iuſi ples
ſi:et ſic lapſo anno mihi opponãt dertam
appelłonem querit᷑ que erunt Etes ludicis
2 quid R appellat eſt furioſus Hendeo mi
norem iudex coget petere cura:-C. qui pe-
tu.l.i-umuerſitatẽ cogʒ facere findicuʒ de
fidei cò li:ergo furioluʒ nõ coget ſed mo-
uebit iudicẽ f urioſi: et mandabit eideʒ. ꝙ;
eidem ordinʒ curatorem ꝙ ẽ nob. ¶ Inc
eſſe eſt quãticas dapni ? lucri.b. ¶ Circa
interelſe taxano quale ſit offticium ludicis
appel?onis uł primi iudicis. Sciend eſt ꝙ
qñ obligatio primitia otinet certuʒ quan
titate uel natura ob?o faria et offmn iudicq
ad intereſſe taxat᷑ ad duplu et intereſſe ſin
gulare nõ uenit ultra dupluzʒ cõis extima⸗
tioms. Si aut obligatio primitĩia ñ eſt rec
te quãtitatis ?H nature uenit intereſſe rõne
dãpni emergẽtis et rõne lucri ceſſantis ut
C.de ſen.que ꝓ eo.l.i:uerba text ſunt ita
obſcura ſicut aliqua que ſint in corꝑe iurt.
¶Vngde Icienð eſt quod triplex ẽ ĩtereſſe
quoddaʒ ẽ intereſſe ouentionaliter declara
tum ꝙ uocamus intereſſe ouentũ quoddã
eſt intereſſe vmuũe quantuz res cõiter ualʒ
qddaʒ eſt intereſſe ſingulare: ꝗa ſingularẽ
utilitateʒ affert res um ꝙ non afferret for
de a łeri. Iteʒ ẽ quoddaʒ ĩtereſſe taxans
quoddã ẽ intereſſe taxanduũ ꝑ iudicẽ quod
dam ẽ intereſſe taxatũ ꝑ formaʒ otra us
ut ſi ꝓmittat᷑ aliq d noĩe intereſſe taxari.
f·de empto:ſti.lfi: de intereſſe taxando
ornnes ocordãt ꝙ intereſſe taxanduz ẽ in
eſſe ſingłare ꝙ lex taxat et taxari mandat
ad duplu: ſed de intereſſe taxate ſunt opi-

P laci: dicit ꝙ Intereſſe taxans eſt intereſſe
uent: ꝙ põt excedi ultra duplu ſimplo,

ↄputato/C. de ſpõ.l.fi-in prin buldixit
inxereſſe cõenaz qñ nomẽ intereſſe fimpłr
Pfert᷑·Intelligit᷑ de cõi ad.l.fal.pcia reruʒ
et preciũ ouentũ ? merces nõ eſt ꝓprie in
tereſſeqa nõ ex reſed ex negone percipit᷑
ff· ad.l.Fal.l.iini.Sð hr uenex hereditatł᷑. nec
ad ip̃m agitur. ut ad interelſe cũ ſit in ob-
ligatione primitãa. ſed intereſſe ocermit ob
ligatiõʒ fᷣariã como/ſi ut certo.5.ſi duobq
ueiculuz/2 ſi ꝓmitto dãpna et inxereſſe re
ſarciẽ nõ uemit preciũde odi.2 de quibus
diebus:S-iet ſi abſoluo te ab interelſe non
iõ uideor abloluer a reſtõne precii.f:·& ac.
emp:leptorem.Sibidẽ et ᷓ uerius ẽ ſᷣm
Ia.but᷑. ¶ LIaterelſe ⁊ dampnũ c ut hic ĩ
vbo dampnũ reddat᷑ de edił. ac.li.preciũ
ↄuentũ nõ eſt dampnũ nonẽ mtereſſe ſʒz

dampnuũ ↄuentiona'r extimatuzʒ eiĩt inter
eſſe conuenv᷑.2c et no- Dy in. c. moraĩbi
uide· b· ¶ Sed quõ põt ꝓbari intxerelſe ſin
Sular ꝑ reſtes ꝙ ipſi n finc ſingulares. Rn.
ſi vocordant in Gcõ et rõne relata nõ ad diui
duũu.iad ſe teſteʒ et ſuã fingularem affec-
tionẽ:quia tũc teſtis eſſe ſingłaris. nec ad

gen ſingulariſſimus animum bominum

quia eſſet incereſſe commune ad genus ſol
lepn ter noſtri ſcʒ hoĩium tłis induſtrie 2
tał odcõnis:de Vobotinuus9cũ ita m
glo·barex piecturis etiam iux extiat. I.
ſemꝑ·S:in hoc intereſſe ꝙ ui:autetiã uide
no. inſti: de ob.l.fi:et.lfi-de pſcrip.
biꝙ dic.ut no/ꝑ. g-et Cy.in. dl.i.ubi ui⸗
deas et nõ ꝙ obligõ primaria taxat Fariã
ſed primarla hẽt certos finesſed nõ hʒ cer
te extimatiomis ñ põt aliud taxare ꝗ mi
nus ad quẽ fit relatio taxet taxat eſſe dʒ
nã incertus nuerus non pot aliud numeru
denueraretunc & iu& facti extimationeʒ
debet᷑ impla:/de obſtipᷣ.nõ di.S:cellus.
ſi ꝗd ulcra cõem extiacionem ſingubr int
eſt. etciã totuʒ debet᷑ſed cum fcĩs cadat in
tereſſe one et oꝑe pcium ut· . loca:/qui in
ſulaʒ··ꝗ edes.. ꝓ ſocio:cuʒ duobus.5.ſi
incoeunda. etl.ſociet otrahunt᷑ff. de odi.
indeſR n ſortẽ. : libert- ꝗqre ĩtereſſe iſtud
omune n menlurat intereſſe ſingułr ad du
pluʒ limtando et ad ideʒ fac ꝙ nõC. ꝓ ſo
cio·l. ijet.C.d cola:illudſed Reo:· in fcis
ñ cadit extiatio uniformis 2 ſic nõ cadit in
Seſſe cõe niſi forte ſit tale femm ꝙ locari con
ſueuitenaʒ tunc hetur reſpectus quanti lo
cari comunit᷑ olueuit. 2 iſtud &r intereſſe
cõe ſicq; inter caſus certos nõ int᷑ caſus in
certos iſte calus ponet᷑ de arbi-p uerb. nõ
I. Sat cũ do. et. lI..5.· i· de pfec.ĩ· g. et ar. ff
de re:du.l.iĩ:omme- aut ꝙ ẽ certuz de ſe.aut
eſt certũ ꝑ relationeʒ d aliud ſic n ex le ſz
rõne adiuncti ut.l. ſnia:et.l. in ſumma
quõ & accipimus ĩ materia inteſſe Reo-ca
ſum certũ appello qñ res ipſa recipit exti
mationeʒ cõem que cadit. ut in pł'ibus ita
ꝙ ꝑlona ñ facit locuz ĩtereſſe. ſed rcs.i.bo
nitas rei, nã ꝙ uniforme eſt ſat᷑ certuʒ vrỹ
ſed ꝙ ñ eſt aptum natuʒ uniformiter pro
delſe ſed difformit᷑ iſtud nõ r cereuʒ com
mocditate cõi ſed dʒ f ieri certũ iudi ſubti
licat᷑. e uarietate pſonay 2 circuſtantiarũ
ſiłe·ff· de le. ii.l.i. arbitrariuʒ eſt & magis
ꝗ taxatuzʒ ſic·ff·de teſti.l.iii·s·tu ma & ff.
de iure do:cum prel 5S.genere et. l. quero.
¶ Iteʒ quedã ſunt res que hñt intrinſecaz
bonitatẽ cui cõis extimacio omenſurat᷑ ff.
ſi cer · pe.l.cũ ꝗdet.l.uinũet in iſtis cadit

E D409 —— . P tye Ft Ff.3

3

regła de cãbus certĩs et mẽſuratĩs quedã
Iunt que n hñt᷑ intrinſecã bonitatẽ · ut ire
Romã forſan fodere uł ſiłia tunc inxereſſe
ſingulare nõ polſum metiri pes interelſſe
cõe ꝙ ñ cadit in tłibus ꝗa ñ afferet tantã
uxilitatẽ relpectu uniuerſoꝝ qntaʒ reſpec

tu ſingłant ꝑione/2 ſic ẽ intereſſe oo diffor

me noforme 2 hoc põt eſſe ꝓpter qlitatẽ
inherentẽ ꝑlone ff ad exi.l.peet no:de eo
quo.certo loco.l.ii.5.fi. ¶ Itezʒ ꝓpter ne
ceſſitatẽ incumbenteʒ ꝑſoneff·de ᷣuis ex
Fui.uen:5.fi.a2.· l. Suus ea. ¶ Itẽ ꝓpt᷑ affec
tionẽ iuſtiſſima/ff. mã.cum fuus. ¶ Cu
enim ꝗlitas que cõis ñ eſt ſed ſingularnt mẽ
ſurac intereſſe ſingułr ut ꝗa pr/ ſed qlitas
cõis mm urat intereſſe cõe ut ꝗa hõ ñ ꝗa fi
lius ad.l.Falẽ precia reʒ p prin:nam talis
nadura cõis eſſe.f-de acca:l- hos accare.·
