ĩꝑpetuũ · ff.ſi ager uec· F ẽphi-peta
ſz pſcriptãe querit᷑ ſus utile.ft.ð aqplu.
ar. lulĩ fi-ſi ui uẽ·l. ſi ꝗs duturno 8 iu
reiul-ſi duo prãni. .i.uñ ſic ꝓbato dino
actor ñ collit᷑ exceptõ Pſcriptõis ut.C.
pſcrip· lã.tẽ·l. ẽptor ſi n eo ofeſſato uñ
tun es ↄtriꝗ tibi ꝗa ut c põt eẽ uex fa
cit qd noC.· de ſcrip·xxx. an.l· ſi gs ẽp
tõſieĩ pri.ſi dico ꝙ poĩtio tua dʒ admit
ti ꝗa ñ ẽ qria cũ polſit eẽ ſi ñ tenẽdo ꝙ
Pſcriptõe querat᷑ utile domimiu ſʒ in ulu
capione nõ dʒ aqmitti poſitio tua ga cõt᷑
ria tue rñſiõi niñ errorę Ppcenderis lʒ tami
dixeri ꝙ ĩ ſuo potiori ſigmficato dõimii
noĩe dircta ocinẽt᷑ cñ quadoqʒ exiã utile
tĩet᷑ ut qũ ꝗs agit generałr taqᷓ In nã
e dniuʒ gen 2 dñiuʒ ſpẽs ſic polfio d ac-

polf. lin. 5. genera·2 qnq;ʒ eciã latiq acci

pit᷑ ñiuʒ ut no. ff.de reiĩ uẽ.lin rem. ff⸗
de her̃ĩltil. tale/5sfi· ¶¶ Ponũt tuberti
niꝗᷓ eccłiam ꝙ ipi ꝑ ſeipios ſe rexerũt ꝑ
cẽcũ ãnos 2 eccłia n rexit eos di eccłia
iſta poſicio ñ dʒ admitei ꝗa iuniditio
tributũ collectãdi 2 ſia ñ plcribié᷑ conĩ
Princip? C· pl, xN, l: opitnã Pſcriptõ
n eſt de ſui diuino ſed huãno uł nody⸗
in:c:ii d regiur.li.vi.uñ põt ĩpator ſta
tuere ꝙ nunꝗ currac ut.lin diuinu-C.
de ſarolan: ec in riũ ꝗqa eccłia ptendit

ius tubertinos ex dõatõe imꝑaton uñ

Plcribit᷑ cecũ anis ut:d.l. 2 nõt.Innoc:de

Poſtu:pre la c. boneſ3 imꝑacorẽ ꝗ pre

tendix iundicõz tꝑalẽ ex inſtirutõe diui
na n põr preſcribi At eccłia bene babet
decimas ecx inſtitutõe diuina ſ- 3 Kgalem
iuttdition? ex puidentia humana ga ec
cleſia dubitabat de ueteri donatõe de no
uo fecit ſibi donari per imperatoreʒ Ka
rolum contra quam nougm donaioneʒ
non poteſt opponi preſcriptio tẽꝑis ꝗa
recens donatio ẽ iõ rubertini ſuccuberẽt

.M.

6. 4
5 8 „ H0

4 .

õs

CDe confeſſionibus. Beica.

H¶ De pyleo idem quod dixi/S. RKca-
prox- T.poluit hac-Hi-2 eſt quarta
tercie partis Roff inter pretorias- ubi de
utili certi conditione- Item inter ciuiles
ubi de actione infẽm ex cõfeſſone. ¶C V
ber · de bobiſui operit collumppenult·
¶ Io·de deo.cauił.li.v.ut prox.et li.iu-

l H
5
.
. .
.

dicium ult.collup. π Boagui-de boc ꝑpte
qrta Rica ultima. ¶ Egyð: de. Cxet

hii duo ſolum de reuocatione cofeſſionis
S quod aliquid dicit in ea. Cxxii- al? ſuper

Feica. Px-C Alt galł. poſuit hãc R.S

VIA factis poſitionibo rei
quãdoqʒ ofitentur· Ideo p⸗-
riſſo de poſitionibo aliqua

— mus:prius t᷑ñ nõꝙ factis ỹ
ſponſionibusis qui poſuit dingent᷑ debzʒ
aduerter̃ utrum rñdens cofeſſ fuerit oẽs
poſitiones quod ſi fecerit inſtet apud iudi
cem ꝙ ꝓnuntiet quia in confitentem nul
le ſunt partes iudio niſi ut ꝓnuncietex.
de tranla t. preterea. . adl.acquił. ꝓind
ii.5.fi. Si uero negate fuer int omẽs petat
terminum ad ꝓbationes alias inducẽdas-
Si uero aliquas negauerit et aliquas ofeſ-
ſus ſit uideat an per cõfeſſatas eius intẽtio
ꝓbetur.quo caſu ſententi p oſtulet ut.S
alioquin negatas poſitiones r edigat in for
mam articuloꝑ ut. S. de teſte ·nunc ui-
dendũ:et dilationẽ poſtulet ad ꝓbanduz.
De cõfeſſionib ergo dicturi uideãꝗ-
QOuis ſit effectus confeſſionis-
Oualiter confeſſio impugnetur-
Oue et quãdo ofeſſio piudicet uł nõ⸗
Et an confeſſio ualeat reuocari-

is qui confitetur pro cõuicto
habeat᷑C. de confeli.l.umca-
. A.⸗Illius. l- uerba ſic iacent-
Confeſſos in iure pro iudicatis heri placg
Diit aʒo in ſum.huiꝗ ti· ꝙ Bba ſunt
plena miſterũs et ſubiæcent inſidiis2 młꝑ
tiplices diſtintiones admittunt᷑. Oſtie-
dixit ꝙ magnã caudã trahunt hee auũt ui
gile te reddant ad inferiora: Icem ſciẽduzʒ
ꝙ antiq ob h formauerũt quãdã proſam
uel regulã quã poſuit aʒoin ſum. huiꝗ t-
poſt prin.pyleq ubi.sS etiam poſt princi.
Koff. ubi S. in. 1. colurmp. Sy- umcen. i.l.
i. in prin. et idemn etiam ibĩ Alexã:quã Po

ſuit accur.in pre.l. unica in princ. magne

de confeſſiombus ſuppona-

R ffectus autẽ confeſſonis eſt ut

glo. Effectum aũt ipius regłe poluĩt in e
adeʒ glo:ad finẽ per uerſus quos ponit eti
am Io ij:qi.Cc.Iet·tan. ubi:S. et illos ꝓſ
quitur Goft. in ſurn. e· t. ſolũ ad qliʒ mẽ-
brum unũ ius allegat cõiuntiʒ oſti aut
in ſumpolſuit illos uerſus.ponit etiã ꝓſã
illam proliiorem quam dernũ rducit ad
alios uerſus et illos ſuos copioſẽ proſequi
tur in.iĩ.6. Cynus in.l.i. C. eoti. addit ad
proſam Pr̃gulã quã ibi ponit accur a illã
plene ꝓſequitur: quia in confiten. I

gebito modo ut in ſequen. 5 per quod di

it pył.ubi ſupra ante fi.v. in ſum.ꝙ ĩ B
liert confeſſio facta iudici terreno ab il
la que fit deo que debito modo facta ĩdu
cit abſolutioneʒ de pedi.iĩ. dixi ofitebor
in prin. diſtõnis· . nulle ſunt partes iu-
dicis quo ad cognoſcendũ ut.S. Immo ip
ſ qdãmodo ſe ſua ſmia dãpnat.ut.ff. de cõ
feſp.l.i.in fi.luxta illud. . Lucexix·
ce med · J· Ex tuo te iudico.et ar.xxi.d

nunc aute. v.q/v.qui q nouit. M11 coi*

eſt . V.ſub. ult·. ubi ergo quis certuʒ
confeſſus eſt ut.ff/de confeſ.certu:G.fi.
non reſtat niſi ꝙ ofeſſus habeat tẽpus ad
Dluenduũ datu a lege · A iii: menſiuũ ut ꝓ
bant iura ſẽquẽtia. J q& currit à die con
feſſioms. ut.ff de iudic ſi debitori. ff.de
confeſ.certu.Gfi.e de offic delequerẽ
ti:e*τ& de re iudi ꝙ ad conſulta tionẽ. nec
neceſſaria ſnia ut in pre.l. ꝓinde et ff.ð re
iuci ꝙ ad conſultationẽ nec eſt neceſſaria
ſma ut in pre.l.ꝓĩindect· ff. de re iudi· de
bitor ibus ꝗ& ucrum. M fm accur. in-l⸗
proinde in prin. allegata. et ſcᷣm uber.S
bobi. ubi.S. et idem alber- gal in princi-
yet ſi ñ pecũit libelluũ.uel peciitſẽed non
incontineti confeſſus fuit dicers ſe nolle
litigare.· MHet tunc fit ſibi pceptũ ð quo
plenar remſſſonẽ uide.ĩ. de ſen. ꝓla:S ij.
v.· eſt quoqʒ S R uero libellũ peciit et r
cepit. et lit.conteſ. confeſſus eſt in forma
iudici.tunc ſunt bñ alique partes iudict-
ſ.quo ad ꝓnuncianduꝗa tunc debz eum
iudex fmnialiter odẽpnare ff. de ofeſſ.iuł.2
I.qui ſtichũ.·fde iudici.· de qua re· C.d ex
ecu.rei: iudi-l. fi. ſed ex ibi incertum cõfel

ſus eſt nõ hetur aliquis ꝓ iudicato: ut.·

5. prox· V. viii ubi ergo reus libello recep
tona lit-contelconfitet᷑ adtoris intentionẽ
actor ſtatim petat ſnĩam. nam non ẽ con

felſſi cã tuenda rei H· Xſum poluit Io.ð

deo-et Koff. 75. Si uero negat ſtatim pe

tat inducias ad ꝓbandu. premiſſa uera ſut

curn quis ſimplicit᷑ ofitet᷑ ſẽ er̃ Prẽ: gẽtᷣꝭ

cæ. f-. d iuriuſi duo:Ge i f. &. . ſi. &bitor-

) Nene

AoH ,

N

19

9

A

N

99

¶ Si uero ccnfitct᷑ ſẽ debuiſſe vel reʒ agẽ
tis fuſſſe opponit tamẽ p̃ſcriptionẽ· ? pcecc
catum uel ſolutionẽ non eſt ſtatim odẽp
natio faciẽda. HIdẽ nõ.ĩ.l. certu.i. Ro-

in ult.glo. - Sed dabitur reo dilatio ad
probandu.C. de ꝓbat.ſiue.C.de.except᷑.ſi
quidẽ. ff.de rei.uen.oflimm.ff. de iur̃iun.nã
poſtea in prin.ꝙ ſi confiteat᷑ ſe deber̃ ĩ diẽ
vel ſub conditione 2 B;ᷓB probʒ.qa ſibi B ꝓ
ſe non creditur.licet contra ſe chcat ſẽ de-
bere· ff.de inter. ac.de etate.:i. C. de ꝓba
ti.rõnes·et.l.ſE.C.de libera cã.cũ pᷣcuũ.S.t.
Prox·ꝭ.fi. /quid ſi dẽs. ¶ Et hoc in ci-
uili còà in crimiali uero uidet· H m ub.
predcm̃ ubi.S.in prin · qI ꝙ confeſſus nõ
ſit condempnandus niſi aliter contra euzʒ
probetur · quia non hẽtur pro explorato
facinore utff.ð qõnibus.l.i.·diuus.2.5.
ſi quis ultroetS·qõi. Sed illud locum ha
bet in confeſſione ꝑ torturam extorta. in
qua ↄfitens nõ ꝑſeuerauit. Sed forte uult
contrar iũ oſtender̃. Sed ſi ꝑſeuerauit uł ſi
ne tortura confeſſus.ẽ tũc eſt cõdẽpnand
ut ibi et· I· · proa·in prinet.f·de cu ſto-
et exhi.reoꝑ·ſi ofeſſus. M. I an. ixit ꝙ;
decretales ſequentes ꝓbant melius ꝗꝙᷓ lex
iſta confeſſionem in crimĩbus ualer r̃miſ
ſonẽ dabo in fi.ti· J· ex. de confeſſ·cum
Nper ·de elec.ꝑ inꝗſitionem.nec eſt urnꝗᷓ
ꝗs in criali pro ↄdẽpnato hnñdus. Immo
ſemper neceſſaria eſt ſrĩa.ut.C.d penis au

tẽ. ſnĩam. C. de cuſto.et exhi.reo.lſi quis

reusff· de qõni.l.i.S·fi. H. alł.pełt. ·
i. q:iinos in quẽꝗᷓ·xxiii.q:iiii.queſituʒet
c:illud adð hic q nõ.ĩ. in tract. Ii·ĩ tĩ · de
accuſa..i. deinde autẽ· ¶ Quid autezʒ
luris ſit in cauſa liberali crirmiali uel mr̃i
moniali.uel conuerſionis dic utĩ·: prox.
dx. M. hoc dixit quia uber hic otinua
bat illa. Bal. Confeſſio interdu fit ad iu-
dicii euitatione incerduʒ ad iudicii ĩcho
ationẽ interdũ ad ueritatis indagationem
ante et poſt litẽ contel.Primo caſu aut ↄ
fitens offert tunc loquit᷑ de procurat.l. ſi
reus. aut petit dilationẽtunc fit precep
tuʒ cum dilatione arbitraria. ff. de. iudic.
I.ſi debitori. Ex quo pcepto oritur actio
in factũ ut.nõ.l.fi.ꝭneceſſitatẽ· C. de bo-
qʒ lib. Ex nota ꝙ iſta confeſſio quefit ad
Ilit is euitationẽ eſt mirabilis nature quia
Iicet fiat in caula famoſa non infamat. d.
lſi reus quod intelligo qñ cauſa eſt ex cõ-
tractu ut mandati. ſecus ſi ex delicto ut
furti quia tunc infamat᷑ confe ſio facta e
tiam non in figura iudicnff. de infa.l/ĩc-
tus· certe illud glo.Gicit eſſe ex genere pe⸗

ne corporaliter et publiee inflicte non ex
mero uigor̃ ofeſſionis. Item nota ꝙ ſi aga
tur ad penã crimĩalem. tunc per il tam cõ
feſſionẽ non euitatur iudiciuzʒ. quia in cri

imnali ſemper eſt ferenda ſentẽtia de cul-

toreo.l.ſi confeſſus.Si uero fit in cõteſta
tione litis uel poſt confeſſio ſma eſt neceſ
ſaria niſi ofitens ſoluat. Et nota ꝙ iſta lo
lutio eſt mirabil is nature quia figit᷑ ꝙ ꝑ
confeſſionem nulla infamia ſit otracta et
ratio ꝗa fert᷑ modo ſnĩa abſolutoria.d·.
l.ſi reus· ¶ An ex ſola ofeſſione poſſit ꝗs
dãnari ad mortem ·dic ꝙ ſic ſi ſponte fuit
confeſſus et ſufficit ſemel. Si aut cuʒ tor⸗/
mentis non ualet cõfeſſio etiam decies re
petita niſi precedant indicia que debent eſ
ſe uer iſi ia.C.de queſtio.mili.· opzff· de
edił.ed.l.quero-S.fi.ff.de proba.l.curn ꝓ

batio:de queſtio.maritus-Si autẽ indicia

pᷣcedunt et de facto liquet licex d
incertum ſit hoc certificatur per confeſ-
ſionem in qua ſit ꝑſeueratuz ĩd ẽ non ſit tẽ
uocata· ¶ Confeſſio iſta debet fieri non
corã ſolo nõrio nec coram iudice in came
ra ſed coram ludice ad banchũ cauſax·C.
de cuſto.reo.l.ii.facit qð nõ.C.de libecã
I.iubemus ·etff.de teſti.l.iii.ꝭ.ĩbidem.i
bi ego interrogare ſoleo ar. cont᷑ q; nõff.
d infa.l.ictus.ſẽd ibi fuit proceſſuʒ d fac
to non uia iudicioꝝff·. de interro:ac.l.uo
luit.sillo. ſed ibi in preꝑatoriĩis que ſunt
modici preiudicii ubi non reqtur ſolẽp-
nitas ſeſſionis pro tribunali unde aliud in
criminalibus ubi ſtat pondus diei 2 eſt
¶ An ualet confeſſio in criminali abnte
accuſatoreuidetur ꝙ ſic quia in crimĩali
fiſcus eſt aduerſarius ſed fiſcus eſt ubiq;
pñs ut nõ:in.l.i.C.de quad.pſ.Item quia
iudex ſupplet ĩ crimiali. ft. de adul. ↄteſtã
te. ¶ ¶ũitius confiterur ſe occidiſſe quẽ-

dam cuius norn ignorat᷑· an ex iſta confel

ſione poſſit puniri. dic ſi conſta
non curo de noĩe ut nõ·iii:q· viin 6
ſicut ſi quis occider̃t pueꝝ nõ baptiſatuz
uel in utero matris cui nomẽ non eſt ĩpo
ſitũ ſi non oſtat de corꝑe tunc·ſecus·f.ad
ſilł.I.i.. Item illud.¶ Punitus eſt ñ ma
lefactor ex ſua confeſſione: an releuet᷑ ma
lefactor dic ꝙ non de inter. ac.lł.qui ſeruũ
poſt prin. et.ar.ff. de adul.l.denunctiaſſe
:quarenon erĩ alius ꝓ alio poteſt ſoluer
penã corpaleʒ. xxiii.q v·cũ homo.uið qðᷣ

C

Equĩtur uiĩdere qualider cõfeſ
ſio impugnet᷑· et quidẽ multis

. libellox

2
„

1

Nℳ N

rmodis.opponitur enim primo ton:᷑ ofeſſi
vnem quod non ualet ꝗa facta eſt a pupil
lo qui ipᷣo iure tutus eſt.xtii:q· v ·puuli.
pubes aut minor. xanis bn obligat᷑ eas
confeſſioneſed reſtituitur contra es ſi le-
ſus fueritfł.de confeſi.certum.: penłt·
ff.de mĩo· ſi ex cã zudicarg. u. F. Bin
bruʒ uis plene ꝓſeꝗ· uið cy· C. e.li.ð au.
Pre.l/clarum ubi ĩuenies contratriũ eſſe
in ſnia contra quã non eſt minori neceſſa-

ria reſtitutio. ut nõ in pre56-penul- et pa

tet.C.R aduerrem iudi:l.cum et minors
et poteſt eſſe ratio ᷣm dinu.quiĩa in cõfeſ
fione adeſt conſenſus cõfitẽtis qui nõ adẽ
in ſnia odempnati.ff· de v.obli:inter ſti-
pulantẽ·5.i.ſd ibi pon ĩtur ſecũda opinĩo
petri que ſubſtinguit in adululto. an he-
at an non habeat curatorẽ. primo calu in
confeſſione ipius ſine curatore idem quod

in pupillo· ſi non hẽt ꝓcedit qð eſt dictũ

ILbi etiam ponit᷑ tia opĩo nycho:de mat.

diſtinguens etiã inter adultuʒ et pupillu.
Primus ſi cũ auctoritate curatoris oↄfitet᷑
ualet.ſed ſi eſt leſus reſtituitur ſi ſine ſub
diſtinguit an confeſſio ſit ad ordinationez
litis uel iudicii an ad inquifitiõeʒ uerita-
tis. prĩo cãu non ualet.quia hẽt ad tłia ꝑ-
ſonam legittiaʒſcdo caſu ualer̃ poteſt· ni.
ſi reſtitutitione uel alłs legittie reuocet᷑.
ſic rõ ꝗa ubi ueritatem querimus non ſic
pſone ſolẽpnitatẽ inſpicimus.ff.man- ſi fi
deiuſſor. /quedã C. de eden. is apud quez
de qõni.l.interrogari in quibus patʒ ꝙ d̃
ueritate queritur ed iurat licet non iuret

de calũpnia. C. de iura. Cał.l.ii.5. qð obſer

uari. In pupillo eſt infans non ualʒ cõfeſ-
ſioetiã nuccte tutorĩscũ nec debeat ĩ ius
uocari. ff. de in ius uo.quiqʒ . Si maior ĩfã
te non ualet ſine tutotis auctoritate. ſed
ualet cũ illa ec datur reſtõ. Et ex pdictis
patet in ↄfeſſione rmĩoris ꝑ tormẽta cura-
toris autoritatẽ non r̃quirit cum fiat ad
ueritatẽ hnidam cũ in dilectis minor cẽſe
atur maior. ff.de mĩoauxili uʒ·5. in delic
tĩs· ·ſi aduer.delic.l.i.ff. de rebus eox.l. ii.
hoc poſui:quia cuʒ Fo dño nycho: paclue
pro quodaz oſilio q dare debebamo ſatis

hun de predictis conferre- Sed et ad intel-

lectum ĩſtoꝝ uide quod plene nõ.Oſti-e.
ti. 5.ĩ. ſuper..maior. 5 In ſpiritualib

autẽ tened ſnĩa lata contra minorẽæ qð dic

ut ex. de reſti. ſpoł.ex parte. M.· de iu-

diq·c· ult.li.vl. · ¶ Secundo non ualet
cõfeſſio facta metu mortis ut ex qð me-
cã c:ĩ. uel cruciatus · xzi-q-ii- lotharius-
uel tormentorum miſi ꝑſeueret quis in cõ

feſſione ut.S. S.ĩ. V. et hoc. et breuĩter non

tenet ofeſſio facta per metũ uel fraudem
uel uim· ut· xv.q-vi.C.I. ¶ ertio nõ ua

let ſi fit ꝑ errorẽ facti. Bal. Cõfeſſio que

non eſt erronea põt exponi non ꝑ mude

ap·c· cum dilecti.per Inno: et no p̃ſumit᷑

erronea cõfeſſio facta in iudicio ut ꝑ dy-

in regła ꝙ ſemel. et ubi eſſet erronea non
poteſt reuocari poſt ocluſionem in cauſa·
ut & reſt. intec Fi. lIi.vi. in nouel. Frun
de re uocat᷑ qncunq; añ ſriam errore pro
bato:e de confeſſ· c.Fi. ff.e.non fatetur-
et · l. i.·ſi quis ultroetS.de ꝗ bus·et.ff de
interro/act. de etate.S.qui iuſto/C. ð iur̃.
et fac.ĩgnoerror facti errare enim eſt a-

liud ꝓ altero putare ut.xxiiq· ii. in ꝗbo

ff.de iudio:. ſi per errorem in fin. Iur aut
ĩignorãtia non excuſat.xexvViii.di- ſi in lai
cis. C. de iuxtet fac.ĩgno.l.ii:et.l.cũ quiĩis
Odoſt. tñ dicit ꝙ bene excuſat in iudicio
ubi certatx ꝗs de dampno uitãdo quo cãu
omnes excuſat/ff.de iun.et fac-ĩg.l. iurt

ignorantis· et.i.q:iinj.̊ noõndum ubi ð B

ſed prius dictu uerius puto. I de hoc

fine huius ti uide diſtinctionẽ dini ſuꝑpẽ
gula ignorantia-li. v. Sed quid ſi cõ

fiteor que ↄtinentur in aliquo inſtro uel
aliquo priuilegio quod poſtmoduũ ꝓnũci
atur falſumnunqd udicat cõfeſſio ta-

lis.dic de hoc ſcoðm Innoci. iiii. ut nõ·eæ

de excep.cum uenerabilis. MVbi ſcrip

ſiin glo.qfi dicat ad fi. v. Itẽ no. ꝙ ſi quis

Item in decrecum olim. uide in glo. in 7

ſtrumto 2 gloſquẽ. a d cenſi:cu olim-

¶ Quarto non tenet ꝓ ſe. M· B uide cy

nuũ ubi. S. ſuꝑ. V. coĩ ſe.

Sut imii. q. ni- V.
nullus in re ſed contra ſ bene tenet et p-
judicat et creditur. ut in pre.l.de eta· G· ĩ.
et.xiiii.q·iĩi.·iĩ.C.de ꝓbat.nõ exe mplo.

ſed tunc non creditur de ſe confeſſo contra

alios niſi ꝓut nõ.S. de accuſatore.ꝭ. Item

repellitur. ¶ Quinto non ualet fi fiat

VIn iur iſdictione dtentiola licet ꝗdam
contra de quo per cyn. ubi.Sin qõne:iii-
Illud idem in uoluntaria qn pſona illã ꝓ
rogare non poterat de focom. ſi diligenti
·Corã non ſuo iudice ut ex 8 iudiat
ſi clerici.et de conſuead noſtrã.xi.q.i.in
clericox:ec* de app ut debitus. Bal. Et
ſic non ualet ofeſſio ubi ꝓceſſus non tenz
rõne ĩiu dicis incõpetentiĩs. ubi uero nõ te-
net rõne ordinis iudiciari ficientis tunc
ualet ofeſſio ut in.c.piſanis.de reſti.ſpoł.

.ſed ſi non tenet rõne litigatoꝝ insbiliuz

tunc non ualet confeſſio: de inter. act. l. ſi
filius. la.ĩiet de aucto/preſtl.clarum

—

7

„1

91Ae

—

ris acrere

¶ SDexto ſi fit ex iudiciũ. quod dic ut..
6.prox.¶ ůSeptimo ſi fit abnte aduerſari
o uel ꝓcurator̃ eius· ff ecertuʒ. 6. plt. edẽ

c.C.in..de inter:act.l.fi. Hugolin tamni
n hil deuiat ab aliis - H hoc in diſtinctõ
mbus ſuis ubi incipit ad eox uerboſaʒ 2c.

ubi tenet cum hodie iudex ꝓcedat etiãẽ

ad ſiam abñnte ꝑte que ſrĩa ꝓdeſt abſenti

ut in.l. ꝓperandu.C. de iudict. S.i. et. ii ·

que poterit ꝓficere cõfeſſio aduerſarn ipi
abnti cenus pntiam tenet iĩudex ſed olim
non ſic quia iudex non poterat abſente ꝑ-
te ꝓceder̃ · t. ð re iudi:de unoquoqʒ et ſẽ
cundu illud temp loquatur lex fina?. ff.
de ĩnter. act et refert cy in.li.C.eo.ti:ĩn

vi. qõne ꝙ hboc dẽm placuit petro et Sy.

iuncẽ. in pre.l.i. Solum ĩducit H
tam. Idem iĩbi Alexander ꝓ lᷣ dicto
ꝙ iudex eſt FP publicaet põt ſubiec-
rẽ.pu.ſal.fo.l.nõ quaſi. ð u
ſuris quãꝗᷓ· li.vi.et gui:de ſu.in pre.l.una
C.e.ti.dractatan ſi precepto iudicis ꝑs
reſpondeat poſitioni aduerſarii illo abnte

ualeat reſponſioallegat q; nõ leges B ĩ. O

allegatas. Ite m 2 factu iudicis iuri dero
gare non debet.fr:de feriis·l.i.tenet cõt᷑ri

umſ.ꝙ ualeat aucte iudicis ff. de infami.

lI.i.. qd iuſſit. et & minoait pretor · ꝗd
tamẽ . ff. ꝙ cũ fal.tu.auc.l.i.2 de aq-plu.
ar-l.quamꝗᷓ: in prin-alia opinio diſtigue-
bat an per modũ uoluntarie iuriſq Ai⸗
fieret illa rñſio an per modũ otentioſe· ut
primo caſu ualeat ſcdo non. In rñſiomb
que frunt añ litẽ contel.ad in᷑rogationez

judicis de quib nõ.in decrecũ caʒ ð iui ca
lũp·et.ff.de ĩteracto .l.ique poſſunt co

a rñdente reuocari ut.ĩ.S.ultimo in prin.
ꝓceder̃ põt dcũʒ hugolini et gui.Sʒ ſi que
ramo de repõſione ad libellũ. uel poſities
cũ mn prio fiat conteſtatio.que cõteſtatio
utramq; parcẽ regrit in ſcis iuramẽtuʒ
ponentis ꝓcedit iuramentũ rñdentis non

bene practicatur dẽʒ Pop⸗Bal .Confeſſio

in abſentia aduerſarn facta probat ſolu-
tionẽ non obligationem in auten. teſti.
5·et liced. et ð Ii.lelaureliq/̊.·finiſi fiat ĩ
ĩiudicio aduerſario citato quiĩa tunc iudex
ſup plet locũ abſentis.C.de app.l.amplio-
rem.5S. illo. Et mſi ſit ofeſſio inſʒta pet m̃i
uel libello:C.de li.cã l.cũ precũ.¶ Kenuũc

tiatio in abntia an teneat dic. C. de pact.

I. poſtꝗᷓ liti. ¶ Kemiſſio. uel pactũ an ua
leat.ff. de pacl.ĩidem in duobo.de lile·l.ñ
ſolumdſi lberatiõis. ¶ De ratihĩtione

¶ De gratia et beneficiodic ut nõin.l·

acit

labeo. - de iuẽ iurt et uide. l.fi-in prin. C.
arbitu. Otao ſi ſit incerta: debʒ

enim eſſc cerca puta de re uel quantitate-

f· e.certum· et in prel.de etate·S· mhil.x
i.q· in· graue. et. S.· ti. prox. be - (L Nono

ſi nt contra naturã q dic in confitẽdo ꝓ

ut dixi in ponendo·S.ti·prox. · vi i. V. xx
vi.¶ Decimo ſi ſic cont rem fauorabileʒ
unde ſi ingenuus ſẽ conftetur ſeruũ cora
iudice:non tñn in iudicio liberalis cauſe ua

let. ff.de li.cã.interrogatã ſecus ſi B cõfite
tur in iudicio liberał cãe- quia tunc piu-
dicat. Hidem nõ:eo.tdi.C.fi.ĩ. fi.i.g. 2 idẽ
AlG:galł. ubi.sS et fere omẽs · miſi con
trarii ꝓbet confitens ut. eo.ti.l.pełt.ĩ fi
ne. ff. e · l. . · plane.ff.de app:non trmn. Itez
etiam fauor mr̃imonii facit ut nulla ofeſ
ſio iugum ei preiudicet eequo publice ẽ
contractũ: e& de eo ꝗ congno conſag. ux-
ueſuper eo·e& de diuor:ex litter. Sed ꝓ
eo bene ualet ut ex de rapto. cum cãg dũ
modo non ſit cõtra aliud matrimoniũ et
idem in uoto. M.. mõachationis uel ouer
ſionis de hoc loquit᷑ Vber.ubi·S.et ꝙ; ſic ẽ
tellexit auctor patet. S. prox. in fi. ſe
cundũ uber. e& de clãdeſ.de ſpon.c.i. 2 S
app drecteff.de iuẽiurt.ait pretor. ¶ ſʒ
pPone acculor de ſtupro a parentibo puel-
le tandem coram iudice ecciaſtico uterq;
nr̃m confitet᷑ eſſe mẽimomũ int᷑ nos et ſic
ĩiudex nos in pace dimittit. poſt B puella

me petit in uirum ego nego mr̃imouiuʒ.

queritur ꝗd ĩuriset certe nõ uidet᷑ ꝙ poſ
ſit me petere. nam dta confeſſio fuit ſi-
mulata et cã liberat ionis fadta- ĩdeoq; nõ

eſt cenſenduʒ matrimomu ff. ritu nup

ci:ſiate ex de ſponſał. tua.maxime quia
facta fuit ꝓpter metũ.xxxi.q ii· c.ĩ.et·ĩi.
et.c.lotharuus.exc.de ſpõſał.cu locũ.
factum fuit corã ſuo iudiceC. de confeſi
I:unica.ff. e.l.ĩ.ex· e.C.ĩ.et.iĩi.Dic ꝓ iudx
ei precĩpjĩet ꝗ eã teneat.tamẽ ſi cũ alia cõ-
trahat priuſꝗᷓ in eam bo uel facto con-
ſentiat.tenet mẽioniuʒ cũ ſca ᷣm.t.2. b.
et eſt queſtio qicalis: I. xxvi ad quazʒ
faciunt que ſcripſi de cłi.con. Io ẽs cu.ĩi·
qõe:.et facit de iur̃iurt.mulieri:cũ ibi no-
tatis. Hal. Nota ex his ꝙ corfeſſio mr ĩio
ni excludit accuſationẽ ſtupri. ſed non ee
cludit aceuſatiõeʒ raptusC.de rap. uir.l.
i.f.· de hiis ꝗbus ut indig.l.claudius. F·
¶ Vndecimo non ualet ſi fit ſup re n liti
gioſa.ut.ff.de interroact. confeſſionib·
uel ſi fiat in lite que non poteſt ꝓcedere.
puda inter patrẽ et filium dñũm et ſzuum

ut.ff.d iudiojl.ii.uł ſi ĩpubes gẽitalib

9 O

90 ₰

4
H
ł

carẽs de adulterio accuſatus hoc ofitetur
Tunc enim non ualet quia hoc commit⸗
tere requtt e& de frigi. ꝙ ſedem et de di
uor. nto. . Pe't et de delic. puec. i· fj. de
2dult ſi minor xv: ann. M-Circa Bui-
pe q& dixi de ſen. ex per tuas.ſuper glo-er
ror ct eo.dti· Romana- ad. Fi.-li. vi- ſuꝑ. v.
innoxios. Duodecimo non ualet ſi
fit ſuper eo quod ius non admittit. ff. de ĩ
ter: act. is8 cui.5: fi- de hiis enim que cont
ius ſunt nec pa tum nec confeſſio ualet.

ff. de pactis unt gen. 5,:2 gene ralit᷑. et. 6. ſẽ

quen ec eo.C·fi.xx⸗cli: q. ii. Oolet queri- ese

tra de condic appo. c. fi. Ius autem n ad-

mittit ꝙ iudeus hẽat mãcipiuʒ xplanuz-
Inii:di mãcipia. et. C ſquen. ex de iudeis-
c:i.et. C.fi. Ideoq; ſi iude duentus noxia

liter confitet xplanũ mãcipiũ fuu eſſe ei ñ

.. piudicat talis confeſſio:uel ſi iudeus confi

A

A

tedur ſẽ cũ xpiana mr̃ioniudteiſſe nñ piudi
cat ſibi quia iura non admittũt tale mr̃io-
nium:·xxviIi:q-i- caue. M· Accur.2 8y-
ubi.S. dant exernpluʒ- Si ↄfitear feminam
haber̃ filios in poteſtate contra id de con
ucr. infi: c.ii. cuʒ concor. ⸗ ¶ iii ſRi fca
eſt a furioſo.ff. de reg.ium- in negotiis ff-
de iur̃.codi.l.i..furioſq. ex de ſucab in

te. Cfi.xvii:q-ĩ. gonſaldus-¶ Xiiii· ſi fit a
n dno ñ obẽ dño uñ ofeſſio ꝓcurator̃ tu-

toris et curatoris abſenti domino non ob

eſt.· fl. de confeſ. certum.5. ſi quis abnte

v.· ſed an ipos· qð intellige uerù fi domin
ueniens ꝑatus eſt ꝓ bare contrar iũ·ex de
confeſi.c.fi.et de app· cũ cãꝗ ct de cenſi.cuũ
olim:ał's enim obeſt dnio eorũ cõfeſſio oðᷣ
dic m do.me.in ſum.eo.ti. M· dicã ubi
in· V.quẽ ſtatim alłt. ubi pleniq B̊¶ ꝓſe
tiir.· ·et.ĩ··poſtremo.v.ſi uero fĩt.
xv· non ualet confeſſio in piudiciũ ſu⸗-
Perioris facta eæ.· de ar· cum tempore.
¶ vi.non preĩudicat confeſſio ſuꝑ dote

EPſuꝑ pecũia ñ numerata.C. ð non nu:pe.7
ↄtractibus. hinc eſt ꝙ licʒ quis in inſtt̃o
cõfiteatur ſẽ dotẽ ab uxore recepiſſe ſibi m
piudicat tłis ofeſſo Imrno uxor repetcns

eam ꝓbare habet ſe ip̃aʒ numcraſſe ut. C.

de dote cauet non nu.l.i.et iũge hiĩc q ẽE
ĩ· ·prox.v.quod auũc. Mibi dabo remiſ

nr⸗et ſequen.et.ĩ. in tract.libelły.in
ti.de dona. inter ui t uxo ꝗ. ii· V. ſi uero
quis· ed · ¶· V. ↄclueł renunct: V. ſed et ma
rito·poteſt tamẽ dici ꝙ ſi in illo inſtro re
nunciatũ futrit except᷑non nu. dotis tũc
bence ualet et preiudicat p̃miſſa ofeſſio ut
in ea. IJ. Bal. Tu facias ut ſit pactũ ·ĩ · ꝓ⸗
miſſio non mera renũciatio.ſ.ut ꝓmittat

ſciendũ

rnon opponere exceptionõ. quod pac tu ua

let tanꝗ pact dotale nec pſumit᷑ donatio
facit qð nõ . de dote cau.l.i.et hoc uerũ
quo ad perſonalẽ actionẽ inter i os cõtra
hentes ſed quo ad preiudiciu alioꝰꝝ iſta cõ

feſſio non meretur puilcegia iuris quia eſt

dos confeſſata ut no. in. l. aſſiduis· C: ꝗ po-

in pi.ha. in glo/ꝑua. und n hʒ tacitã ypote
cã qð e notan ĩmo dic ut nõ C. de excep·l. ſ
Agem. mſi pſcrip tio tꝑis ĩcurrerit ut

eo·ti.l.fi.ct auten.ibi poĩto· Quicã tam

dicunt ꝙ aut ofeſſio huiuſmoi fit an mr̃i

moniũ facta traditione et tunc non ualet

confeſſio aut poſt et tunc ualʒ· cũ et iã cõ

feſſio an mriomũ facta ↄtrahit᷑ ad tᷣo ma

trimonii ut.C.de donat.an nupt.l.iet.l.
quod te ſpõſe.ſed primuũ ueri ᷣm ac. E

in.l.i. pal'. 5 Quid iuris ſit de cofeſſi
ne in cauſa crĩali/et qualiter ſit ſcribenda
eæt òliter reus ſit interrogandus. nõ·ĩ· 8 ac
culat᷑.6.·i. V· de iudaut:et ſe. Bal. Nota
ꝓ in crimĩali non ualet confeſſio mioris

negatio ſine auctoritate curatort.C. ð auc
tort. preſtan. l.clax- Intellige non ualʒ ſpõ

tanea ſed in tormentis ſic ꝓpter iuſſuʒ iu
Qdicis.no.ĩ. e. V.qñdoq; etS· de cutatore: 2
i.: de in ine reſtitut᷑.

VNC uidendum que et quan
do confeſſ io Piudicʒ uel nõ:æd
cuius rei notitiam pleniorẽ o-
us eſt diſtinctione· M. Eſt
lures antiqui formaruũt chſt ĩc
tionem ð hoc Iaco:.bal.formauit que mi
hi incipit ad quorudam uerboſem clama
tionem.Odoff. formauit aliam ſuꝑ.l. ge-
neraliter. C:de non nu pe:que mihi ĩcipit
ut plene liqueat iſte articulus.qua finita
ꝓſequitur legis materiã. Gui· de ſuc.ſuꝑ.l
tale pactum ff.pe pac. ſcripſit diſtinctio

nem de ̊ ſed plenius in pre.l: generałr et ĩ

cipit. Curn quis confitetur et ut iporum
mẽbra noteſcant quoꝝ aliqua poĩt accur.
ff·de interro act. I.i.in glo.pełt. Eſt ſciẽ
dur Iacobũ ſic inehosſſe · cum quis con-
fitetur ad obligandũ aut ĩ iudicio aut ex
tra. Item aut᷑ teſtibus ſolẽpnitar adhĩtis
aut non et ſi adhibiti aut nullã cauſam ex
preſſit aut debituũ dixited cauſaʒ declara-

N

—

S

uit et hec duo primo expedit demurn re
aſſumit cum ſolẽpniter eſt confeſſus aut

non· et hoc f̃o mẽbro chſtir guit an ſit cõ
feſſio ſuper dñio an ſuper poſſeſſione· ed il

lam proſeꝗ tur. Subdit de confeſſione in
ultima uolitate que ad liberandũ aut ad
obligandũ aſſumit de confeſſione facta in

401

iudicio cue aud ĩu ciili aut m criminali-
2 prio aut ð cto aut ð ĩcto aut ð fco· et B
ultimo aut cu alio poteſt eſſe actio aut n

reaſſumit demum de crĩah ponens in fĩe
de liberali. Odeſt. aut ſic aggreditur. aut
quns ofitet᷑ inter uiuos aut in ultima uo-

luntatxe. Primo caſu aut ad obhganduũ ali

um fſibi aut ſ alu aut ad hberandu et ul⸗
timo calu diſtinguit in forma borũ fo
ceſu aut exprimt cauſam aut non:2 ſi eæ
primit diſtmguit cauſam mutui et dotis

ab alns cãis reaſſumit ᷣm principale d ual

timma uoluntate- In qua aut confitet᷑ ſe alii
debereaut aliũ ſibiaut ad liberandu. Pri
ro cau aut ñ capaci.aut capaci.2 o cau·

aut iurauit aut non iurauit et Kdo caſu
aut dicit qᷓntitatem et cauſaʒ aut non- Si

ad liberandũ ualet ſaltẽ iure legati-Guil-
de ſuc.ubi.s.ſic loquit᷑. Confitetur quis in
iudicio/aut ex. aut in teſtamẽto primmo
caſu aut pro ſe aud contra ſe. Si ex iuchci
ciũ. aut ad ſe obligandu aut ad alin libera
dumaut ad ius rernittendũ hoꝝ prio mẽ
bro.aud non fuit expreſſa cauſa et non ua
let. aut fud expreſſa.2 hoc calu.aut ex cã
dotał uel mutui uel alia- Si ad hberanduzʒ

ualet ſẽd orponi poteſt exceptio pᷣterꝗᷓ in

ſex caſibus. Si ad remittendu ualct. Si in
teſtamento aut ad ahu ſibi obligandu ed
non ualet aut ad alium libcrãdu aut ad ſe
uł hr̃des obligandũ.· o cãu aut iurat aut
non iurat. ercio caſu aut ille crat capve

aud non et ſi erat· aut iurauit teſtator et
cauſarn aut non iurauitlicet cam

expreſſit. Membra Cyni ponã· · 9· Proxe-
ſuper. v. ceteꝝ· Ex hns patet ꝙ utilit᷑ col
ligit auctor uerba iſta ſic illa partiendo ĩ
iſto·5·ct ſequen· J· Nam aut fit in iudi-
cio · ut.· S. S· i. in prin.dixi.textus legis
dicit in iure qd ergo pro iure uł iudicio B
ſurmatur uemit ĩ dubi an ſolũ cu ꝓ tribu
nali ſedet an etiã cum abulat in uia u' ma
net in lecto uel balneo Cyn hoc tractat.
ubi.S.in.in.q: qð glo. ibi poluit dubie ᷣ
polui.S. di.proxi· o poſt eius fi. der J.
aut ex jucicium.· . Roff. ubi. S- in fine
opponẽdo ad hãc diuiſionẽ querit ꝗd pl
opetur confeſſio in udicio ꝙ ex aut enim
qu's confitetur certum cauſa adiccta. ed

tuunc ſiue in iudieio ſiue e corã Qnq; teſ-

tibus rogatis confeſſio piudicat. facta ue
ro ſine cauſa in iudicio uel ex ron preiu-
dicat reſoondet ꝙ ſcm illos q tenent cõ-
feſſonẽ ſine cauſa non preiudicar̃ forte ni
bil uel ſcᷣm eum aſſignare poteſt diuerſi
tas quia quando ĩ iudicio ofitetur ſine cã

tenetur ed cogi poteſt exprimere cům HEF.
quando conf tetur metu cogitur eprie-
re certumfł· e.l.certu:m eu tu ĩ ꝓceſſu

diuiſionis uidebis quod in plurbus expe

dit hec diuiſio. Bal. Confeſſio facta un ua

dicio ſiue formiter ſiue informiter ualʒ ſi
cut iuramentum ut nõ· ff. de interr. act.
I.z. inſti de actio.: Icem ſi quis Si ex
tra iudicium:aut ad liberan dum et ualʒ
ff. de pac.l.tale pactuaut ad obliganduũ et

non ualet ipſo iure confeſſio.prriſſio ue-

ro ualet ipo iure ſine cauſa ſed obſtat e
ceptio ff. de excep·do.l.ii.Ocirca et hoc ĩ
ſonali- Sed in reali ualet confeſſio in for-
mis id eſt fine limitata cauſa ut ſi confite
or te dominũ/qð dic ut in.lcurn fra.C.dq
iunt et fac.ĩg/per cyet hic per ſpec. ualet

dico in modu ꝓbationis non ꝙ nudis uer

bis fiat alienatio.l.draditionibſcunduʒ
ſpec.unde qui rem propriã recognoſcit in
ernphitecſim eb eccłia non preiucicat ſi-

bi ꝓbata ueritate m Iaco.quod eſt verũ

in errante ſed ſciens uiderur donare unde
ſufficit domino in cccleſiam abſq; traditi
one m Bar. in. l ut inter diuinuzʒ-C. de ſa-

ſanc.eccy. Sed poteſt rñderi ꝙ llud in ue

ra donatione Ecus ĩ prelumpta ar. no.· fj.

ge polli.l.ri. C. de dote ꝓrniſ.l.i. nec uide

tur tradere poſſeſſionẽ qui miil agit ꝗa
rem ꝓpriam cõducit de uſucleia quo-
5· Siquidern fiat in iudicio ſubdiſtin
Zue· qm aut fit in cauſa ciuili ſeu in ſpus
h. aut in criminali R in ciuili aut in ſpiri-
tualibus confitetur quis certum non ui-
detur neceſſaria ſmia quod dic ut·S. · i. Si
vero confitetur factum ſi quidẽ eſt tale·
cuius nomine cum alio poteſt eſſe actio;
actionern que cum alio eſſe poterat in nne
propria confeſſione tranſtero ut. ff. de in-
terro/act. confeſſionibet. l-ſi is cuius ff·
ad le.acquił.ſi is cum quo ſi aut cum alio
aCtio eſſe non poterat non tenetur ut in
preconcor · et ff.de inter· act· ſ autem· S.
mortuo. M·placet ꝙ hoc dicitur cu cor

rectione littere que als erat falſa hoc dico

quia accur. iĩn glo/de qua. S alium ſenſum
dedit hiis uerbis-et Ber in decre-ult.po-
ſuit hec uerba ſub reſiſtentia natureſenſ
item iſtoꝝ eſt talis. Si agis contra me
noxali.et cãpno dato per ticium queʒ ego
confeſſus ſurn ſruum meũ illa actio cõt
neminem poterit eſſe de lbero homine et
ſie confeſſio mii non nocet. ſed ſi ille erat
GEruus alienus quem confeſſus fui meum
confeſſio mihi nocet ꝓpter ratiore Fmil

ſam· et hoc dicunt leges iſte EB ſic dclarat

AN

ℳ

R

— Z*

quj'a quod dixit ĩ hoc Roff ubi ſupra.
d. ota. non placʒ Idẽ dico ð Iaco de a
re · et cy:·qui intricarũt hoc rmẽby. J· Er
breuiter dico ꝙ confeſſio ĩ iudicio facNta
preiudicat dumõ fêa ſit legittime ſcdm ea
que dicta lund.S. ·prox· ut ꝓbat᷑ ex ec.
ii. et ini.ex· C.e·l.- unica. M· ſed an HB duo
confeſſio et probatio ſint paria dubitat᷑a
per ſequentia patet ꝙ rnon et nõ. ff. de iufß·
iurt:ſed ſi poſſeſſori:: ſi cũ.dc hereditate ĩẽ

prima glo. ¶ Qund de confeſſione ĩ u

no iudicio uel extra iudiciuʒ facta nuꝗd

preiudicat et facit fidem in alio· Rdeo ſic
dũmodo illa que fit e& iudicium fiat cuzʒ

cauſa ut ꝓbatur ex de elec ꝑ inquiſitionẽ

ubi confeſſio facta in caula inquiſitiois fi

dem fæecit et piudicat cauſa electiõis licet

illud multipliciter oſueuerit intelligi- et

dic ut ibi nõ. ᷣm papam · M1. Tbi uideas

quod ſcripſi ſuper uit. glo. per quod intel
hges.quod.. Gicitcur quod plura obici poſ
Fad idem facit.C. de arbitr·cũ

ſunt 2c.
antea. 6. fi- ff. de inter act et quia in fine

A:.Pyleus alxt. l.fi. C. de re iudi. et uide
quod nõde edendo.C. lI.is apud. Alb. ga?.
idem tenet allegans decredilectus. de ca
pel.mõc.et uide quod ibi nõ. in glo.et ſic.

et quod ſuper ea dixi ad contrariũ indu⸗x
erat tres leges quas uide.ĩ· V. ſed.nec ofeſ
ſio prope fi· ꝭ· · Et eſt ratio quia contra
id quod ꝓpria uoce lucide ꝓteſtatus eſt

uenire non debet.ex de ꝓbat᷑per tuas. C.

de non nu.pec. generaliter· et hoc niſi cõfi

tens probet quod in alium caſum illa ofeſ
ſio intelligebatur. ux in pre.l. generaliter.

et ex de accuſat᷑.cuʒ dilecto.ar. tarnẽ cõt᷑

nam atteſtationes et alia acta in uno iu-
cdicõ habita non piud cant in alio ut e de

ordi.cog·c.ii.· Gdeo aliud eſt in atteſtatõ

mibus et aliis actis-cum cõtra illa plura

poſſint obici que prius non fuerũt obiec

ta Item contra ex de iucho at ſi c'ici· SS
tbi non uenit confeſſio-tum quia extorta
tum quuia coram ñn ſuo iudice facta et
ut non in aliquo caſu laicoruzʒ iuriſdictio

ſuper clericos approbetur ut ſcripſi poſt

Inno.in pre:decre per inquiſitionẽ ſuꝑg-
talis. · Hoc tamen certũ eſt ꝙ ſi eadem
cauſa de uno iudice ad aliuʒ tranſeat acta
inita coram uno faciunt fidem corã alio-
exv de teſti cum cauſaʒ que ubi de B. ct. c.
Pntataet generay'r qncunq; inter eadẽ ꝑ
ſonas queſtio uentila·confeſſiones et ac⸗

ta habita in uno iudiciò faciunt fidem in

quocunqʒ alio ſi de eis conſtet ut in pre.S

cre. inter diletos: a contrario ſenſuet.C.

Qeliber cã/ ĩubemus et in pre-l-2 qa. I
Qe confeſſione Facta coram uno iudice an
per alium poſſit executiom mandari. nöo·

.

S * 9 ſeſſ.⸗ Pu⸗ diq 4 SZ

cy· ubi.S. in. x. qde: et breuiter tenet ſcaam

laco.de ra et pe · ꝙ non alł.ff. de offic. ꝓ

conſuł·l.unaex quo patet ꝙ ſi confeſſus

funſti ad mel petitionem corã iudice bo

noñ· te mihi deberec. Tudex florẽtin ſu·
a auctoritate illius confeſſionis ececutio

nem non aſſumet non ob:quia dicit᷑ iundi

