de elecſtatuĩq · · li·vi. Iſta iura nõ ꝓ
bãt ad ꝙ iudicatur in iſta eniz decre:aꝑte
ſtatuitur terminus menſis ad iter arripi
endum idem de eodem termino intelł'o
cre cum cauſa ut ibi ſcripfi.ſuꝑ uerbo in
ducias uł? aggrauãdo cõtemptum dicit il
lum non ſolum non ꝓſecutuz ſed nec iter
arripuiſſe ſiłe ex de renunc ueniens ad pᷣ⸗
dicta facit ꝙ ipe auctor premiſit in ꝓxi-
· ubi tractas de termino ad ĩter arripiẽ
dum alł at hic duo iura ſic etiam alł'at g.
decre. cum cãmin decre.perſonas · eoti.
ubi tractat de his terminis poteſt tamẽ
hec dictum ſic defendi ꝓlecutio appella

tionis hʒ ꝑtes principium medium à finz

Principiat autem ꝓlequi qui iter arripit
ut in dictoc. ſtatuimus.2. c. cupientes.
e·ti. ſicut et de alia lite de off or-ꝗuis ·li.

vi. Tñ Inno· in decre/puenit.ii.e.ti.dicit

ꝙ itineris arreptio · non ſufficit ĩmo re
ritur ꝙ ſe repreſentet uide ꝙ ibi poſt eu
dixi aliquibus uitur diſtinguendum in
ter terminum ad ſe pᷣlentaãdum et termi-
nũ ad ꝓſequẽdum In termino ad pſentãᷣ
ſufficit preſentari in ſecundo tenetur ꝓſe
qui licet nõ teneatur ad diffinitiuã ut no⸗
in.c cum ſit roma na.de hiiſ.S.vſic ·licet

· Sed pone appellatus ueniens ad iu
dicem appellationis negat te appellaſſe et

ſuꝑ hac negatione diu diſceptatũ eſt ꝓceſ
ſu uero temporis uult illã appellationem
ꝓſequi quã negauit queritur quid iuris-
HRo.obtinuit ꝙ non audiatur ar/e& de .
Be de fi inſtru·cig perpe
tu per Inno··2 patet in his que noin

—

r S =

— —

— — — — — —

ᷓ—— —— — —

— — — —- —

è=è

=

— S
”Msä

pre. . ſed ſecundum. de ꝓſecutõne appel

lationis dixlS.5- Px (LItem quid hpcu
rator rei condempnati appellans in curia
non uult appellationem ꝓlequi ſed dicit
ſe hoc uelle domĩo forte in hipama u ul

tra mare ablenti nuntiare dic ut. Sde p-
cur . 5.i. V. ſed pone ꝓcurator · ·8 hoc

8· §. 1· poſt prin. V. illud autem. 5· C In
ſumma no: ꝓhibet᷑ appellatõnẽ exercer
qui lata ſnĩa diem petut ad ſoluendũ uł ſi
pendẽte appellatione pactum fecit ł crſ
egit uł ſi anus uł ex cã bienniũ a tempor
appellationis emiſſe preterit uł mortuo
appellatore· C.de re iu abſolutionẽ ff· de
pac.tale patum é:qui pactus eſt. in au
ten: de his qui ingre:ad app· S· l2 ii. Colł·
v. C. ſi pendente app mors interuel iii.2
no·ꝙ quãdoq; unus appellat a ali appel
lacionem ꝓſequitur qð dic ſcambcõpo
ut e de elec-auditxis2. c· ſtatuim⸗ IA.⸗

Vociens appellãdum ſit clarũ
ſt quomã regułr ſuper q uoli
bet articulo uł grauamine et
a qualibet interlocutoria ante
ſentẽtiã et et ã a ſententia diffimeua bis
tãtum appellatur 2 nõ tercio ut ex & ap-
directe C. ne in una 2 eadem cã li-tercio.
ꝓuo.l.unica· ex de ap.ſua:.a iiq vi· 6⸗ p
vᷣm 2. l· R quis in quacũe unde cum mul
ta ſint capła in ca ante litẽ conte-multo-
ciens poteſt appellari Nã ſuper quohbet
poteſt bis appellari ut diei poſt ſnĩazʒ ett
racum bis et ſcàm hoc intellige ii. q vi.
omĩs oppreſſus:2 c-ad romanã: 2 C. quo-
ciens:·2. C. ideo- Balqueliber itaq; ꝑs põt
bis appellare hcet uno appellate ꝓnt alte
ri ar. C de temp. in intereſti-pe.l-peren-
de:5: i deler-. (LQuod autem dixi
bis poſſe appellari tätum a ſententia uel
quolibet grauamine ĩtellige uerum ab ea
dem parte Nam altera pars poterit etiazʒ
ſuper eodc uꝑ ſentencia appellare Si en
appello a ſmĩa ꝓ te contra me lata a iuðx
appellarionis ſentẽtiã confirmat poſſum
ſcdo appellare a confirmatõe ſentecie ſed
ſi hec confirmatio confirmet᷑ non poſſum
amplius ap.quia non licet tercio ꝓuocare
Si autem confirmatio infirmet᷑ tu pore⸗
ria ab illa ſnĩa app-quia hic non eſt tercia
appellatio ſed prima quo ad te a ſi iude
appellationis inf irmationẽ ſentẽciĩe infir
met poteris fo ap· ultra tibi non licet et
ſic ſunt pdicta iura intelligẽda. Et ſuper
hoc ſuper quolibzʒ articulo põt quarto ap

pellari· Et ſic obtinuit licet audiuerĩ quẽ
dam contrarium ſuſtinentem ut tin bis
appelletur ſicut unt uerba tenent· Idem
etiam credo ſi interpellati fiant appellatõ
nes ut ſi a ſentẽcia lata ꝓ te òͥ me Ego ap
pello 2 in cà appellatõs obtineo demum

tu ſcdo appellas 2 obtines tercio ego ap-

pello ⁊ obtineo Et quarto tu appellas et
obtines certe nulli noſtrum licet ulteriq
appellare quia nꝑli noſtruz licet tercio ap

pellare 2 ſuſficit ſic ſcriptum eſſeffqui 2

a qui:ma. li.nõ fi. ꝓſpexit· viq: ii. ſcrip-
tum eſt: uber dicit ꝙ non licet tercio ap

pellare. uerum eſt continue ut ĩ ſuperio

ri exemplo led interpellatim bene licet ut

in ꝓx exemplo Item non licet tercio ap-

pellare uerum eſt in: eſed in diuer ſic eti

cendies 2 docet talem cautelã ut appellãs

appellãdo 2a ꝓſequẽdo dicat primã ſenten
cia nłlam 2 fi iudex appellatlonis dixerit

eam al iqua uł' iuſtam uł non iuſtã ſtatĩ
poterit appellare a centies per hanc uiam

ꝙ dic Im eum ut S: de excep:.ᷣ unlo. Xſi.

Itẽ no· ſcᷣʒ.¶ Sed ʒ premiſſa tu habui
ſti ꝓ te duas ſnias confirmatorlas 2 ego

me alias duas queritur quis erit potior
cum nꝑli noſtrum liceat uiteri appellar
et uidetur ꝙ originalis reus quia ꝓmp⸗
tiores ſumus ad abſoluendum ꝗ ad odẽp
nanduff. de ac.2z ob- arrianus-eꝰ: de ꝓba.

ex I is in fl:ex de fide inſtruunter dilec-
tos: in fi. xi-q-ult alligant imo uidet᷑

ꝙ is qui pri ſnĩam obtinuit ſiue ſit re ſi
ue actor quia pro ſententia preſumit᷑ ut
ea de renun. in preſentia et iudices appel
lationum pł'mqʒ in peius reformãt lentẽ
cias· ff: de ap. l.i-ficut et alłs cũ quis a plu
ribus ex noxa eiodem Fui cõuenitur da-
bitur ei qui priꝗ ad ſentẽciaʒ puenerit fſf.
de nox· ſi quus a multisſic et in ac: de pe⸗
cuł· utxff/qe pecuſi uero adhuc ſicut 2 ał
inter duos impetrates qui primo plentat
Ir̃as primo pᷣbẽdã obtinet ut ex de Npt.
capłm hoc diſputatõi diximus relinquẽ
dum. At.Hodie per cle-de re iudi c. in.
Patet ꝙ melior eſt conditio actoris quan
do prima ſnĩa fuit pro actore uult emm
illa cre·ꝙ ſi actor habet tres ſnĩas pro ſe
Oĩno fiat executio non obſtante ꝙ aduer
larius agere uł excipere uelit uł' uellet &
nullitate igkarum uł alicuius earum. Con
ſequetur ergo intentum nam ꝓut ibi di
xi legendo ſuper g. iii. Satis eſt adtori
ꝙ tres ſententias habuerit dato ꝙ fuerĩt
interpellate actor eniʒ qui obtinuit prĩaʒ
ĩ pricipali ſi habuit 2 ſcdas ofirmatorias

2360

N

9130

90 O

——w

ſtatim debet hodie executionem petere
Idem ſi primam et terciã · Si auteʒ ꝓ ipo
eſt quarta et una de primis nũc et n pri9
habet beneficium illius iunt licet fatear
maior eſt equitas illiua decre-quãdo re
us nłſã unã ſolã ꝓ ſe Irnĩaʒ hab uiſſet ſed
ſufficit ita ſcriptũ eſſe ex de ferns · c.i· cũ
concor ·i.gł. ¶ Licet autẽ tercio non
appella tamen in integy reſtitutio peti
tur a ſupplicat᷑ contra res bis ludatas.
f.·de mino-minor- Fπ1⅞ aué-magiſtratg.
2· l. ſe· extra de in ĩtereſti· tam ex lit-
teris.·penule de re iudi/cum cã ar ta
mẽ contra quia ꝙ appellatio in maioribꝗ
hoc reſtõ in minoribus oꝑatur. ut t · de

mino.plens. Sed dic ·. · ſcm uber de

bobi ·ſuꝑ.lii.C.ſi ſepi.in inte.reſtit᷑.po·ad
l̃am. ·ꝙ petens reſtitutionẽ utit᷑ iure
ſpeciali 2 fingulari appellãs uero iur e cõi
utii:qvi:omis oppreſſus. Et ideo aliud
ius eſt in uno ꝗᷓ in alioff·de uul:2 pup
ſub:cẽturio:ec de prĩiuił.ſane·xxV· ꝗeii.
n exzplo. Sed licet reſtõ dexur cõtra res
bis iudicaras non camẽ ipᷣa up etiã ſuppli

catio bis led ſoluz ſemel dant᷑ ut.ĩ. ti· Poe

Squis autem. . Item ſuper eodẽ 2-1 de

Iupplica 6.i. ¶Item licet regłr bis poſ

ſie ppellari quãdoq; tamẽ tãtum ſeł ap-
pellarur ut. C. de epiaudi.aut᷑ ·ſi quis liti
gantium. 2· C. de ap. iubemus. 2. . in offe
rendis. in aut-de ap.· 8. illud. colla.iiii-n. q⸗

vianteriorum. a illud.2-C. de alᷣ. tok

l· i.g.ĩ.2. C· de preci.imꝑaofteſi quis.a in
aut᷑· de ſanc.epi ··ſ quis ueroquandoq;
etiam non ſemel ut.·s/ 5 uidendum-

Vnc dicamua ꝗd ſit officium
eius a quo appellat᷑ Et ꝗde ut
recipiat appellationem 2 reue
renter ei deferat ſi ex cauſa ſit
legittims interiecta ꝙ ſi non fecerit lcq⸗

I.punitur in· c²7: ponderibus auri 2 oſti

ciales eius ſi'm modo ut· C. de ap:quin iudi
cibus. m cañnon debet deponi ut.ii.q-
vi. qecredo· ſcᷣm decre:mittitur ad ſedeʒ
apłicam ꝓ meritis receptur ut c ð ap.
eprĩore.2. C ſe.nec nocebit appellanti ſi
eius appellatio legittima non admittatur
utii:q/vi appellatione interpoſita·2 ex
de ap·lepe· Quod fi appellatio talis eſt
iudex eam non debet recipe non nocebit
ei ſi eam non recipiat ĩmo temere appel-
lans puniri debʒ ſcm. l. in.l.libris argen
ti· uł efficitur infamis ut.C. quo⸗ ap. nõ
re ab executõe· . fi.2. C. de ap· a pconſuli
bus in fi. m cañ remittendus eſt ad eũ

a quo appellauit candẽpnatus in penſis

ut in. c ut debitus. in fi- itca ut ſumpt in
quadruplum reſtituat.iiqvi:omimodo
hodie in ſimplũ ut. C. de fruca li.ex.non
ignorat 2.l.terminato · uł forte in triplũ
ni:qiii.hibe llum:de his expeniᷣ dicam. i-

de expeñ Iudex quoq; ꝗ fruſtratoria ap-

admittit 2 appelſãs ſimiyr eſt puniendus
in⸗xsc. libris argenti. ut.· ii· ꝗ· vi ‚ſunt ett
quorum· v· ſi quis etiam. ¶ Sed quis iu

dicabit in ipo actu appellandi an cã ĩ ap-
pellatione exp̃ſſa ſit ꝓbabił ſeu iuſta ut

dicit.c.ut debitus-Et certe a ppellas non

quia qualemcũq; diceret ꝓbabilem. Item

appellatus non quia etiã expſſam ĩ iure ñ
diceret ꝓbabilem Item iudex nõar. I· di-
ſi quis ppoſtera.ex de of deł.ſuſpitionis
eʒ de conſti:cum omẽs. de v. ſig· cũ oliz.
in.q·vi.iudicet· xv·q v. ᷣlbiter·ſcut nec

arbitrari poteſt an offenia ſit noõria ułᷣ du

bia ut ex &̊ . ſig· cum olim⸗Qutid ergo
erit dic ꝙ appellans hoc iudicabit ꝗtum

ad appellãdum-appellatus ꝗtum ad reci-

piendum iudex ꝗtum ad deferen In de
bio tamẽ deferatur ut.ĩ ſequitur a ſic

initio ſpectatur utriuſqʒ iudicium Cõſa

lo tamen appelſati ꝙ ſupplicet iudier ut
deliberec cum ꝑitis an ſir admittenda uł
non qd ſi denegauerit hoc ipo grauat ᷣm

d.m.mſi fruſtratoria appareat euidẽter

Ex poſt facto iudicare an bene ul male
ſit appellatum. ſpectet ad iudicem appel
lationis ut.I· V· pe· uindiit. in de-
cre ut· debitus eti.· .·fimpłr ad opinio
nem ĩudicis refert hunuſmodi ꝓbabilita-
tem.ff· de arbi:qualem.i q. vil.płicq;. ii
qii:ꝭ· Item in criminali. . iĩ ibi iudicis
motus exdra de conſuead noſtrã. ¶ Cir
ca hoc autem hie no.ꝗ quedã appellatio
eſt manifeſte rõnabi 2 Ptima ut ea que
fit ex cã in iure exſſſa ut patet in exẽplis
poſitis/S·e·- in quibus. · ſed quã dices.

ℳ„

ex de of ·dele ·ſuꝑ queſtionum.i fi.2. c.cũ

olim de teſti:ſignificauerunt.de ap· ſoli-
citudinem.2. C. nouit.de dila-dilecti. de re

ſcrip.ſuꝑ litteris· C. ut lite pen.l.i. C· de
epi. audi.l.ii.a in caſibus qui ſunt.ii·q vi.
non ſolent.2 huic debet iudex deferre-nã
2 ius eam admittit ut ex· e.poſtremoet
c.ſignif icanrib· cũ multis fimilibusque
dam uero eſt mamfeſte fruſtratoria ut.

eæ·te· Ppoſuit· uc. ad noſtram · puĩc nõ de
bet deferre ut ex · e · ti · paſtorałquia nec

ius eã admittit ut· e. ti cum ſit romana-ĩ
fi:.2.c. ꝑuenit. Et hoc aly'abatur in queſti
one que corã nobis uertebæc᷑ in archiep̃ʒ

1

.

— , —

O

₰„

N

2 capy'm piſanum pro pte una 2 cõmune
prlanum ciuitatis te altera- Nã cum
ipe archiepꝗ excõicaſſct poteſtatẽ a conſi
hum piſlanum ꝓ eo quia monti peumn

abralerãt de capłarus ſuis. Capła fla que

honorius papa mãdat ꝑ eum abrad ĩ de
gre · ex de Ete grouemn 2 ꝓPpter allos eo
rum manifeſtos exceſſ contra eccłiaſti
cã libertatem cõmiſſos 2 ipi ſniam huiuſ
modi luſtinuerunt animo indurato pete
bãt archiepq a capła corã qno oſtiñ· apłi
ce ſedis legato dcam ſnĩam aggrauari-Pi

ſam uero reſpõdebãt ꝙ ip̃i a ꝓceſſu archi

ep̃i ad ſedem apłicã appellauerãt Vnde
non tenebãtur corã dicto legato fiue corã
me rñdere·Replicabatur ꝓ ꝑte alcera et
bene quia appellatio illa cuidẽter fruſtra
toria erat 2 ex cauſis friuoł ĩteriec ta cui
etiã archiepᷣ non detulerat quare nec 4do
minus legatus ei deferre debebat ut in p·
concor · ſuꝑ quo dic ud·i·de legato·· nuc
oſtẽded. O. xxxiii. Quedã uero eſt latens
fruſtratoria puta cum cã ꝓpoſita eſt pro
babił ſed eſt falſa et hec admittitur à iu
dice uſquequo ueritas patefiat· Sed a iur
ꝓbatur . viii di.ueritate2· c· ſequẽ Qlue
dà uero eſt media ſiue dubia qua uinc uo
cat neutralem· I. in decre· paſtorał· ec·
ti. in lua.ri. g. ex qua gꝑ.·ſimł cum prima
ſumptus fuit iſte . circa hoc · SS ut qñ
appellatur ex cã que non eſt in iure ſcrip
ta uidetur tamẽ rõnabilis ut ſi dico iudi-
cem fore cõpãem aduerſarii uł paternuzʒ

ub quãdo appellatur in cãu ubi ſunt d
ſe opiones puta quia me cõpellt rñdere ꝑ

las poſterius irnpetratas que tamẽ prio
fuerãt pſentate hec cã ꝓbabilis eſt cuzʒ ſit
dubia quia circa hoc ſunt opi ut noex dᷣ
Hp:capym. Item pone exẽplum in appel
latce qui ſe dicit nunciũ pᷣmiſiſſe ut no.ĩ· ð
expenſis. ·nunc uidendũ · in prin· et hiis
cã bus ſi ab ordinario appelletur tenetur
deferre quia ius eã adinttit ſed ſi ſic dele
gatus cui cauſa eſt appellatione remota
cõmiſſa non tenetur iudex deferre/graua
tus tamen poterit mhhilomino appellare
2 Ki ſupior reputauerit appellantem gra-
uatum poterid remouere grauamẽ ut in
p.c.paſtoralis..ſed ſi appellans·2 ſic erit
in arbitrio ſuꝑioris quã opiin Hoc dubio
eligat 2 ſequatur a an reputet huiuſmõi
appellarionem fruſtratoriam uł Primazʒ
2 hoc pſequere ut.S.5h· in qub.Aſc.2 ad
huĩus·2 ſe· ¶ Dicũt autem quiĩdã ꝙ op-
poſita tali dubia recuſatõe de qua pᷣmiſſũ
eſt iudex debet partib dre ꝙ eant ad ar

bitratores qui ſi eà iuſtam ꝓnuntit non
ſtabit eoꝝ dicto miſi uelit ſed ſi ꝑs ex hoc
appellet tũc deferre tenetur cu poſſit me

rito dubitare ſed melius mihi uidetur ꝙ

ipſe a quo appellat᷑ ſecum dihgenter deh-
beret an fit cà luſticiens uł non q dic ut
no.iiq-viad romanã uincdixit. 1 in
pre·decre ut debitq· ·qd ſi iudex dubi-

tat an ſit deferẽdum appellatiom uł non
in dubio poti deferret᷑ appellatiom ꝗᷓ len

tẽcie e de apdilctis· in fi. 2 eſt expreſ

ſum in prec. ut debitS·cũ autem 2· c ·

cum ſpãli.Sexceſſu-de Hp. cum dtingat-
in fi.2 de lenexlacro/S·fi.a quer̃ hoc ut
S de cita5: i· Item pone-Eal-on ĩs ap
pellatio preſlumit᷑ rõsbiis ĩ dubio mſi ap
pareat otrarium 2 ideo in dubio potiꝗ de
fertur appellatõi ꝗᷓ ſnĩe dico defertur quo
ad litis ordinationẽ ſed quo ad deciſioneʒ

in dubio defert᷑ ſnĩe· ff· de euic·l. herẽniq·

'gaya-q dic ut C. dap-I. bi qui ad ciui
lia:C. de tempap.l.per hanc:ꝑ Iac ·2 cy·

=5RKecepta autem appellatõne debet

dare appellãti apły'es quiſitcs 2 offerre et
non petenti de quibus 2 de eorum forma

dic ut.ĩ./ in trac· libel.in ti: de ap. ſeq u.

quo fcõ ſcãm locorum diſtãtiam 2 ꝑſona
rum qualitatem 2 negocii indulgeat tꝑ9
appellanti ad ꝓſequendam appellationem
ut ex de ap·cordi::i:uł ad ala ut S· 6
x· V.2 no·2 ſcias ꝙ hec cognitio an ſit re

cipienda appellatio nec ne precedit cogni
rionem illã ſit iuſta uł iniuſta cauſa ap-

pellationĩs 2 poteſt fieri hec admimſtra
tio altera ꝑte pᷣſẽtef·ð admitucirogra
pPhis·6.· fi. ff.de apreci:ſi cuius. ¶ Ite ap
pellatõe pẽdẽte ſiue ſit recepta ſiue nõ iu
x n dʒ aliquid ĩ preiudiciũ appellantt in
nouare nec executionẽ facere in caſb ꝗ
no·ĩ/5: nouiſſime. V. i.2 hoc ſi certuʒ eſt
appellationem tenere uł cetiã ſi dubiuũ ſit
de iure uel de facto ſit iuſta uel ñ ſic intel

ligitur . ff. de ap. reci: uel non ſciendum et

alia iura dicentia nil innouari appellatiõe
pendente ut.C· de ap-a ꝓconſulibus et. I.
quoniã iudicesſi autem non ſir dubium
ſed certum appellationem eſſe ĩiuſtã tuc
ſentenciã exectur puta ſi ſit confeſſus a cõ
uictus de crimine uel eſt inſignis latro ſe
dicioſus 2 in aliis carbus in quibus ꝓphibi
tum eſt appellare utSiii.1 quibus uel
ediã ante ſententiã nulla cãà expreſſa-. de
iniul rup.2 irri.teſi quis·hii quiet.ꝭ.
quid tñff.de ap conſtõnes.C.quoꝝ app.
nõ recipꝑ totumin aut᷑ ut nulli iudi·6·.

illas.·2.5. ſuper hoc. ¶ Sed cũ cognoſcere

ſtose aaf, Wa 2

17

Hr

3

ułrum appellatio ſit recipieda ł' ñ ſpectʒ
a idicem appellatõis quomodo poteſt
certum elſſe ea non eſſe recipiẽdã ux·ſtde
admi.vu cirographis ·i fi-C. de ap apertiſ
ſimi·ft.mil noap·pen.li· No.fit notum ñᷣ
E cãe cognitionem ſʒ ꝑ euidentiã facti ſu
ꝑ quo iudicatum ẽ uł quia ibi ꝓhibetur

ap:a lure ur dixi uł quia cam appellatiõe

non ante ſentẽc iã aſſignauit2 ſic in oĩb
alus poteſt dici notorium iun hoc no pa
pa e de offidele.paſtoralis preterea-

2 uide.S. ſed quis. utrum autem locuʒ

habeat delegatio iudicis uł a ꝓpbatio ꝑtt
quã qo appellatur a diffinitiua no-S: 6qua
licer· V.porro Bał-Qu do appellatio ñ
tenet poteſt fieri executio ſecus ſi appella
tõ ſic imuſta a an teneat nõ cog nolcit pri
mus iudex ut iudex ſed ut executor ĩfor
mando ſe ſic. C.quo·bo·l.i·fde bo ·polſ⸗
I. u. 5: pe in glo·⸗ (LEt ſcias quod ap-
Pellacio debet iudici porrigi à quo appel
latur.ff.de ap.li.in fiini/q:viſi quis libel
los.· 2 Hoc ſi fieri poteſt al's ei ad queʒ ap-

pellatur utff- quando ap ſit- l. i. 6dies et

9·R quis uł ſaltem Ffiat coram notario et
Pub icis perſonis ut. I in trac ta. libelł.·d
ap· :i. V· ceterum a ſe· ¶Quid ſi in in
ſtrumento appellatcionis tabellio ita chẽ
qua m appellationẽ iudex benigne r̃cepit
nunꝗd ꝓbacur ꝑ hoc ipſum iudicẽ appel
Iitioni detuliſſe non uidetur quia ſepe iu
dex appellationis manu ꝓpria recipit 2 ta
men ei non defert Item et quãdoq; recipe
re dicit ur appellationem qui contra earn
nil accemptat ut.S. Squaliter . · porro-
do: clepapa . iiii-diæit contra ar- ꝓ eo ex
de ap ioterpoſita. i1:2- ii. q- vi. ap-inter-
Poſca. Sepe enim in hoc calu reciꝑe etx de
ferre p eodem accipiunt. Bal. facit ff.
ad maced:l.hi filius.

E officio quoq; eius daquem
appellatur aliqua ꝑſtringãꝗ 2
certe ad eius officiũ ſpetac ap
pellatmõʒ ſibi oblatam recipere

2 diliget᷑ eius formã inſpicere 2 uidere an

fuerit.ĩ. x. dies appellatu uł fuerit appel
lat ioni renunciatum tacite uł exprelſſe ut
e de ap·romana· 5:· ſi uero. . li. vi. F·
Poſtea debet uidere ubi ante ſententiam
appellatum eſt ex qua cã fuerat appella-

tum an uidelicet fuerit tał que ꝓbata le

giteima eſſet 2 an cã ſuffieiens ſit ꝓpoſita
ur dil:6:·· Pxi: 2.. in quibꝗ. . ſed quã
dices 2 ad hoc debet ꝑtes citare extra de
p/ per tuas.de conſti.et niſi quãdo opp·

r.

re·a ĩudice 2 termĩno prefigi tur ad ꝓſe-

quendam ap. Nam termin ille habetur

loco ꝑemptorie citatõis extra.eo.ſepe· de
citat ione ꝑtis appellate no.S. de citatis·
uilo. Cogmito igit᷑ an cã fit ſuff iciens reci
piat hibellum ut·ĩ· de libelł·concep· ⸗nuũc
dicendum. V. Fi.2 fiat litis conte- ꝓut no
tat᷑.S.de lit᷑.conte:ꝭ·li. Vlſi:ſed cum in cã-
2 iuretur 2 inquirat de ueritate cae ut in

P·c romana · 5: ſi obiciatur · M. li.vi.

32 ſi eam ueram inuenerit debet ꝓnun
tiare illum iuſte appellaſſe 2 poſtea debzʒ
de tota cã cognoſcere 2 eam mediãte iuſti
tia termmare 2 idem faciet ſubdelegatq
ſiue delegatus ab ipſo ſcʒ ꝙ cognoſcet de
principali arexdra de reſcrip:ſuꝑ littert-
in fi:exdra de teſtaraynutiq- Si autẽ non
ꝓhbatur cauſa uera tunc ꝓnutiabitur cau
ſa imnuſtaz debet appellatem in expenſis
cõdempnare a ad eum a quo appellauit re
mittere ut ille in cauſa ꝓcedat hoc ꝓbat᷑
e& de of.dele· inſinuãte ex de eo qui mie
in poſfᷣ. cau:rei puan-cum uemſet in fi·
2II q: vi: in fi:· (Si autẽ a ſnĩa diffinitia
fuerit appellatum nõ habet laborare inqꝗ.
rendo an ex iuſta cã fuerit ap. Naz a di
finitiua etiam ſine cauſe expſſione ap.po
teſt et ſufficit dicere tunc appello ab ini
qua ſentẽtia ut ſepe dictum eſt debet
ergo tunc hbellũ recipere ut.ĩ·de libel. cõ
cep·ꝭ nunc.dicendum. . ſed nunquid.2
negationem ipſam d ligenter exsaminare
modis quibuſcunq; poterit ut. xts: q-ul
ti iudicantema debet ſniam prioris iudi
cis confirmare uł inf irmare ccrriger̃ ſeu
emendare 2 hoe in totum ſeu in ꝑptem ubᷣ
ſententia plures continet articulos que
dic ut.S. de ſentencia 6 ut autẽ. . in iu-
dice:debet autem Ppmiſſa facere ſcm alle
gata quinimo debet etiã rões et teſtes au
dire 2 recipere quos partes uolũt ſuꝑ no-
uis arciculis inducere quia in cã appellati
onis pot n oppoĩtũ oppõi a ñ ꝓbatum ꝓp
bari ſic quia lcᷣm càe merita debet ſentẽ
ciam ꝓferre hec ꝓbãtur.C. de ap· eos· S. ſi
quis autemex de teſti. fraternitas.et de
Iide inſtru.cum Iohẽset dic ut.s. de te⸗
ſte.9. ſatis utiliter. v. illud autemdebet
eti reuocare attemptata poſt aↄppellatio
nem ut·ĩ.· 5, ꝓx. ¶ Sed qualiter ſe habe-
bit iadex appellationis ſi altera pars ſe cõ
tumaciter abñtat dic ꝙ nibilominus in
Pcedat a pnuntiet. G. de temp. ap. l·fi-
ſed hoc prolequere ut eꝰ de app p euas.
2·c interpoſta.5.fim̃⸗ ¶ Vtrum autem
ſuccũbens in cauſa appel.ſiue ſit appellãs

„D

4

I

r ſiue appellatus condempnabitur cxpẽſ

ℳ2

no. ĩ· de expen. Snunc uidendum ¶ LItezʒ
nao:ꝙ ſi iudex appellatõis uidet fuiſſſe ma

le appellatum a bene ꝓnuntiatum uidet
etiã appellãcem ꝑatum plures exceptões
2 ca uillatões opponere 2 appellare conſu
lunt quidã ꝙ non ꝓnuntiet ſuꝑ cauſa ap-
pellatõis ſed conſulat ꝙ Inĩa executõr mã
detur ut ſic non ualeat appellari ab eo ſed
cont᷑ hoc eſt remedium· I. .· ꝓx · V. 2 no.
ꝙ· ¶ Sed pone petii fundũ a.p·appella-
uit pendente appellatione ꝑcepit fruct
nunꝗd iudex appellatõis condempnabit
P ctiam ad fruct medi tempon dic ꝙ
ſic ut.ff.de uſur·tutxor in pri· f· de re iu.

l·fiff de ap. neg. ge· Nam fructus poſt

litis conte. pcepti ueniunt iudicis ofticio
utsde diſpu.z alleg aduo sS·fi· vſi·quid
de fructibus· ¶ Poteſt autem non ſolũ
ꝓnuntiare ſnĩam iuſtam uł iniuſtam ut
S· de ſen. 6. ut autẽ. v. in iudice mo et iazʒ
poteſt illi addere ut eẽ de teſta raynuci
us ꝓpe fi-ibi cenſuit.2c ar· tamẽ contra
C·de app·eos · · uide qd plene dxiſuꝑ
p· v· in iu dice ꝓx. allegato 5· ¶ Deber
quoq; iudex appellatõis liti gatoꝝ conſue
tudinẽ ſequi ut in preallegatoc raynuci
us· ex de eo qui mit. in pol.cauſa rei ſer.
cum ueniſſent· ꝙ ꝓſequere ſcom papam
Put no.ex· de conſuet᷑.c.i. H· ꝙ quere
ſuper NRica 2 ſic etiarn allegatur.i. in fine
Puius 6. 3 Item de officio eio ad quem
ſine appellatõe cã r̃mittit᷑ di.S. d remil-
9· fi· ¶ Sed queritur quando iudex app⸗
Poſſit priori iudici inhibere ne ꝓcedat in
cau ſa uł ne ſnĩam exequat᷑ Roaut appel
latur poſt Inĩiam diffimtiusm aut ante ſi
Poſt 2 ꝓponitur coram iudice appellatio
mis non eſſe appellatũ aut appellationem
eſie nullam uł alias ad ip̃ᷣm iuriditionẽ nõ
Pertinere et xunc non debet priori iudici
aliquid inbibere niſi prius conſtet appel-
latum eſſe ex de ap.romana/5·ſi uero uo
catis · Eli .vi. . Et niſi prio cognoſcat
an ſua ſit iunditio ex de Fep-ſuꝑ litteris-
etiã ſi appellãs a iudice capiat ut in Scre:
alexe·ti· ut ꝓba. I· quã hodie ñ habẽꝗ.
S5.· Poſtꝗᷓ autem uocatis ꝑtibus cogno-
uerit appellatũ eſſe uł ſuam iur:ditionezʒ
eſſe ſtatim poterit ĩhibere ut in pre ·5. ſi
uero,a ſic intelligit᷑ e de offi deleg· paſto
ralis. 5. preterea. Ibi enim loquit᷑ de appel
latione a ſnĩa. Et hoc uex eſt ꝙ ibi oſtat
appellatũ eſſe poteſt inhibere niſi in qui-
bus appellatio inhibetur puta a ſententia
ſuꝑ notorio crimine uł de quo quĩs in iuẽ

cõuĩctus et confeſſus ? 2 ſibus tũc eniʒ
iudex appellatõis non poteſt inhibere pri
ori ne nĩam exequatur niſ poſtꝗᷓ cogno
ſcere ceꝑit an appellatio ſit recipieda u' ñ
2 an ſit caſus in quo potuerit appellari ut
in pre·c romana.·ſi autem poſt Inĩam.
Si autem ante ſnĩam a grauamine appel
letur cunc non ꝓhibebit priorẽ iud icem
niſi cum ſibi conſtat appellatũ eſſe et ex⸗
cã legittima 2 incipiat cognolcere de ueri

„ „— 8
4
. „Mrn C4

tate cãe appellat ionis 2 tunc ſtati inbibe

at ut e·c. S·ꝙ ſi obiciatur et fic intelligi᷑
ex de:Rp:dilecto fili· Io:qñ ſcʒ non ne-

gabatur appellatum nec ex cã legitima 13

appellatõis cã quia.ſ·trahebatur ultra du
as dietas dicebat᷑ eſſe falſa. ·a hic ibi
dicitur ꝙ ad iudicẽ appellatõis pcinʒ cog
noſcere ad quos iuriditio debeat pert nere
exponitur.i. de ueritate cãe appellatiomis

Per q& patet ad quos ſpectet iurtchtio ui

de ꝙ ibi cripſ in ulł.glo· &- Alii dicũt
qð hec locum hñt quado ad metropoliti-
ap·qui in ſubditis ſuſfraganeorũ iur ditõ
nem ñ habet niſi in cert s caſibo e de of-
or. paſtoralis ·ix.q· iii. i ſeco in delegato
MH. ſup̃ᷣ.pape. qui ut dicũt ſtatim cũ
litteras ſuper appellatõe a grauamine int᷑
Poſita recipit inhibere poteſt priori iudi
ci ne ꝓcedat a ſic intelligut pdictũ.c.dile
Cus·a facit e de reſtiſpo.audita ſʒ pri᷑
us dictum verius eſt 2 ill papa a ppbat
2 c audita non loquié in litteris ſuper ay
Pe lat ione obtentis und aliud ius eſt i eis
quã ſi forent ſuper appellatione obtente-
Qund ſiudex appellationis nõ ſit me-
tropoli:nec delegat ſed eſt alius ſuperior
Puta epꝗ ad quem a ſentẽtia ſui archicha
coni ppellatur Ro:mſi contraria ſit oſue
tudo poteſt quãdocũq; uoluerit priori iu
dici inhibere etiã anteꝗᷓ incipiat cognolce

re z forſitan etiã hoc poſſet etiã ſi no fuiſ⸗

ſet appellatum. ff.ð iudiciiudiciũ.ihi u
maius imperium: 26· Cum talibus ta-
lia cõpetant ex delegatione epi- Alii tam
contra. M1ä- quod uidetur uerius ar.d ex
ceſ.pla. c.Ii.2 in aut᷑ de defen cau5.nulla-
facit q ſcripſi de of or.paſtoralis.ſ uper
i·gl. J· ¶ Sed nunquid in eo cãau in quo
dixi udicem appellatois inbibere poſſe ð
bent parteg uocari. Roſic ut in P.6ſi ue-
ro uocatusa.· C. ſi ut ſe ab here-abſti.au-⸗
ten.ſi omĩs. . facit.ĩ·5.· penł.a nte finẽ
v. ſed quero:· · ¶ Quid ſi exæ iudicium

appelletur nunquid iudex exquo de ueri-

tate appellat ionis cepit cognoſcere põt in

hibere aliquid ei a quo uel cont᷑ quem eſt

MAN

„

—
4

7

.

appellatum No non quia ꝓpter appella-
tõʒ alicuius non debet quie Tua poſſeſſioe
priuari 2 quia ꝑ appellationem iurtditio
tãtum ad ſuꝑiores traſfertur ut dicã· 5.·
ꝓx. (Anautem iudx à quo appellatur
cui inhibitũ cſt ne ꝓcedat debʒ ſuperlede
re 2 quãdo dicã·ĩ·6. Pe-z illa unge cum
iſtis ſormã uero inhibitionis uide/de ci
tato ·:· dicto· V· porro2 ſe. ¶ In ſumma
no· ꝙ; plentata appellatõe iudici appellati
onis notea in ſuo quaterno debet ſcribe
re in bac forma. FOrma- P. in pſentia tar
judicis conſtitutus al ens le a ſentetia ta
lis iudicis appellaſſe libellum appellatõis

cidem pientauit continentie talis Ponac

rotum tenorẽ ⁊ poſtea ſubiũgat ſic ꝗ qui
dem libellus oblatus fuit ad con. p· dicto
iudici 2 ab eo receptus anno menle die ho
ra 2 loco talibus- C. Quid ſi ſuperior re-
cepta appellatõe uelit cognoſcere ꝑ ſe ꝓce
dat urx.sS. ſcriptũ eſt ſi auteʒ uelit alteri co
rmittere audiedam noſic ſcribat· EOrma:
Domino tał cãm appellatioms interpoſ
tarn ꝑ talem a ſentẽtia ułꝑ ꝓceſſu talis cõ
miſie die tali uiua uoce uł per talem cur
ſorem audiendam 2 fine debito termmnan
dam ub fic Talis curſor dixit dali ex ꝑte
tał.22 Qualiter autẽ fiat ipſa cae cõ mil
ſio dic uxS. de iudice ðᷣlegato·ſequitur-
. ceterum. ¶ Porro ſi quis nõ poteſt co
rà luo iudice appellare ꝗa non poteſt ha-
bere eius copiã ut · ii:q vi biduum uel
quia abiens eſt forte in curia romana et
ideo appellat corã alio iudice puta coram
auditore pallaci inſtrumentum poterit
confici in hac forma-FOrma. Vniuerlſis
2 ſinguł hoc publicũ inſtrumentũ inſpec

ruris talis iudex uł auditor ſalute in dno

Nouerit uni vſicas ur̃a ꝙ tał ĩ prñtia nr̃a
conſtirutus pñte not᷑ 2 teſtibus·i ſcript
appellationẽ quandam interpoſuit in hec
uerba. Corã 2c. Ponatur totus tenor dein
de ſic ſubiciatur in cuiꝗ rei teſtimomium
2 memoriã futuroꝝ hoc pᷣſens publicum
inſtẽ̃m manu tał notarii noſtri confectũ
fecimo ſigilli ntĩĩ munimine roborari Et
ego tał no-2c. Acta ſunt hec anno menſe
die tali hora loco indic ralibus pſentibus
teſtibus rogatis adhabitis uł ipe nott. in
ĩ po ĩſtẽ̃o loquat᷑ u' forma inſirumentũ
ut.ĩ.in trac.libel.ĩn ti.de ap· S'i· V illud
quoæ/ ¶ Sed quid ſi dum cã appellatõis
uł etiam negociũ principale pẽdet fit no
ua lex nũqd iudex appellat iõis eti cauſe
principalis iudicabit ſcᷣm illam dic· A.
ſcdᷣm cõpo·cuius fuit iſte in decre· ii·

de conſti ut ibi dixĩ materiã autẽ huius

S. uide d elec. licʒ canon. lIi vi- in glad fu
tura cum his que ſupꝑ ea ſcripſ et remiſſi
ones ał ibi dedi. ſi facta eſt ad alte
rius ꝑtis petitionẽ n ualʒ in hac cà immo
judicabitu rſcm antiquã ut in aut/col·
viii. in med· Ii.non fieri ſacras iuſſi. /ſ ue
ro dum cãet· eam autem. Idez etiã eſt
ubi ꝓprio motu nullo petẽte facta eſt ſi
fit poſt latã ſententiã ſiue poſtꝗᷓ ꝑdes al
legationibus renuntiauerint et relatio fa
cta eſt non enim ualet tunc in ea etiã ſi in
ea dicat ur ꝙ ad pᷣterita trahatur ut ĩ au
ten.colłe·ud curn de ap·cogS.ĩ · et ſic in
tellige extra de conſti · cognolcẽtes · et · c· fi
nali et. C. de legibus: et conſti.leges quia
lite pendente mhil eſt innouãdur ex ne
lite pendẽte·c. . E uide ꝙ ibi ſcripſi ſu
peri. glo· ff. mil innouandũ app pen
den per totu. Bał· Noua conſtõ non por
rigit᷑ ad cãm appellatõis etiã ſi retro traha
tur quia iudex appellatõis non poteſt pl
ꝗ primus non poterat iudicare ex lege fu
tura Item ꝗa appellatio luſpendit rõ e
roto reſcincit ꝓnuntiatum 2 ſic ad reʒ iu
dicatã non poceſt porrigi conſtitutio· C.
de ulun.l.fi. ⸗ ¶ ¶ Vc autez hoc mẽbrũ
A.:nõ loquit᷑ de ꝓx · v.qui fuit additio-
. plenius ꝓſequatur no.qð cũ pars que
ſe grauari ſentit ad ſuꝑiorẽ appellat ſuꝑi-
or quãdoq; ſuper ipſa appellatõe lr̃as con
cedad in quibus decens clara 2 aperts nar
radione fieri 2 cõpetens 2 iuri cõſona que
rele concluſio ſequi debz ut.ĩ· V· inferun
tur 2 ſe.ſuper quo cum plura ſint negocia
q̃ uocabuſa ut · ff. de pᷣſcrip.· V· nã lis 2 ex
tra in ꝓhemio decre.in prin. ibi tox noua
licigia:c· certa regła tradi nõ poteſt ta-
mẽ aliqua ſuꝑ aliquibus que frequentant᷑
etiã ſi nõ plenam de oĩbus tradamus doc
trinam ex ut lite ñ dtequonĩã frequẽter
in prin. ffide legĩi nam ad ea ſtilũ romane
curie qui iuri cõi innititur proſequẽtes:
A.Sic ad lẽam ꝙ hoc v.pcedit 2 ꝙ ſeꝗ
tur preter allegationes iuriũ habeo ĩ ſti-
lo pdicto ꝑte ſcda reuocatoriarum 2 lub
eodem ordine uſq;ʒ . ꝙ ſi in cauſaa eius
primã formam ĩ ſtilo continuat᷑ v.nunc
di camusmedia de diuerſis locis ꝑtis prĩe
recepit· ex de fide inſtru/paſtorał.ex
tra de confir· uti.uł inuti · bone· ꝭfi· que
tãqᷓ magiſtra omniũ ab inferioribo ẽ ſe⸗
quẽda.xxii · i · omnes· in fi.ex de ſumm-
tri dampnamus ꝓpe fi quid iurliautem
ſit de aliis formis dixim/s.de Np.pñta
5 ratione forme. ¶Scienduz eſt itaq; ꝙ

Aℳα10

91 „ ℳ₰

ð

—

ÿA

RA◻

NSL

5

“

quandoq; appellaè a diffinitia quandoq;

—

ab interlocucoria u' grauamine ur ꝓpet
ſu ſia diffinitia a quocuq; ꝓlata appellat᷑
2 ſuper appellacione littere iĩpetrentur ſic
in narraclone dicat᷑. FOrma-A.cłicus no
bis cõquerẽdo monſtrauit ꝙ cuʒ inter ip
ſum 2. b. ſuper hoc coraʒ c. ludice queſtõ
uerteretur idem iudex perperam in ca ꝓ
cedens iniquam tulit diffiniciua ſentẽtiaʒ
contra eum a qua ad noſtrã audientiam
appellauit 2 cõc?o talis erit Mandamus
quaten in appellatõis cauſa legittime ꝓ
cedentes ſentẽtiam iplam confirmare uel
infirmare appellatione remota curett ſiẽ
de iure fuerit faciẽduʒ · I Si duos libel
los dederat actor et iudex uno contextu
tñ diuiſim cõdempnauit ſuꝑ utroq; an B
forma ſufficiat cotra utramq; cu niagula

ridter de ſentẽtia dictũ ſit uide ĩ regła plu

ralis de regiu.li. vi. S. uerum tam ſi eo
de cã cognouit tũc n põit᷑ perperã · Iteʒ B
cõcluſio datur ſiue ſeł tätum ab eadem ꝑ
te ſiue bis extiterit appellatũ puta epo tu
lit diſtinitiuam contra a-c'cum qui ap-
pellauit ad rnetropo:2 mexropolitang in
tot um eandẽ ſmam confirmauit a qua ſi
denuo appelletur pcedens concluſio n mu
taturſi uero appellatur ante ſniam 2 eti
am poſt eadẽ erit cõcluſio ſicut.S.2 idem
eſt ſi appellatio non lequat᷑ ut.ĩ.v porro⸗
Ri uero diuerſis diffinitiuis a diuerſis iudi
cibus ꝓlatis utraq; ꝑs appellat puta unq
ĩudex cõdempnat alter ablſoluixc uł' unus
confirmat alter infirmat uł ał fuerut di
uerſi ꝓceſſus ut ex de re ĩu·cfi:tunc con
cluſio talis erit. FOrma-Mãadam quate
nus ſi ita eſt de utroq; ꝓceſſu legitcime
co gnoſcẽtes illõ quem legitimũ inueneri
tis a ꝓpbetis reliquo ficut iuſtũ eſt ꝓba
to uł ſic de utroq; iudicũ ꝓceſſu le gittĩe
cognoſcentes ꝙ iuſtũ eſt uł fuerit appel
latione remota curetis.2c. (ũSi auteʒ ul
te ri ꝓceſſum fuerit quia uidelicet poſt
appe lationem a diffinitiua interpoſica iu
dex ſpreta appellat ione excõicauit appel
lanteʒ tunc concluſio talis erit · FOrma-
Mãdã quatẽ ſi dictã excõis ſnĩiam poſt
appellationẽ ad uos legittime interpoſitã
inueneris eſſe latã eã denuntiãs penit nõ
tenere diffinitiuã confirmare uł infirma
re·2c. ut ex de reli.do.cũ dilect: Et pᷣdi
cta determinatio.ſ·legitĩe refert᷑ ad hoc
Lſi appellatione interpoſita a diffinitiua

appellatõis ſnĩa ſubſequat᷑. · quãdo du

bitatur que pceſſerit excõicatõ uł appel
latio uĩde in regła cum ſunt de re· ĩurtli·

Vi. 5 Si uero poſt latã diffinitiuà infra
decediũ pure 2 ſimpłyr excõicat poſtmod
condempnatus appellat ĩfra idẽ decẽdiuʒ
ab huiqmodi ſnĩa cõcluſio talis erit.FOr
ma · Mãdãꝗ ꝗrẽꝗ excõis ſnĩa ſicut iuſiũ
fuerit iuxta formã eccłie relaxata in cau
ſa appellatõis ꝓcedens legitĩe ditfinitiua;
ipᷣam cõfirmare uł infirmare 2c· ub · S. dʒ
enim relaxari excõicatio cum liget exquo
pure lata appellationẽ pceſſit ut ex de ap

pelad pntiã · xi.qiiic.i. M cõcor/ꝙ no.

de ſenexcõ.uener abilib/·porroin glo.
poſt diffinitiuã li·vi.⁊ uide qd ſuper ea di
xi. S uł ſic . Mãdã quaten eo priqꝗ ſul
ficientẽ cautionẽ pᷣſtante ꝙ ipſi diffiniti
ue ſententie ꝑebit ſi eã conſtiterit iuſte ĩa
tã ex de ofdele:cum contingatde of.or-
ad ̃primẽdã uł eo lufficiẽtem caut idem
preſtãte ꝙ eccłie mandatis pebit iuxta
formã eccłie ſentẽtiã excõicatõis re laxãs
diffinitiuã confirmare uł infirmar·c. ex
tra de ofdeleprudentiã.·56: ſexta. Sʒ ſi p
latã diffinitiuam excõicatõ ſub conditõe
ĩfligat᷑ſ.miſi diffimtĩe ĩfra certũ tẽpo liti
