ꝓptea in figlo.Ad materiã faciunt no. in
decre ſi pater de teſta.ĩn gloergo quia et
q& fuꝑ ea dii Ii.vi. ¶ ſed ult᷑ queritur an
heres rogatus et ſi non timore quarte pdẽ
de ſaltem alio reſpectu habeat facere inuẽ
tarium et uidetur ꝙ non cum ĩpᷣe non teñ
atur creditoribus nec debitores ſibi. ff. ad
trebelv.l.i.in prin.ſẽd quĩa ꝓ quarta dant᷑
ei et contra euʒ actiões ud in e- l Sfi et. C
ad trebelł.j.ii uidet᷑ teneri ad inuentariui

0ol

n t.RaaH

diſtinguĩtur aũt an poſſit retinere quartã
et facere debet tunc inuentariũ.ał ꝓ qrta
tenebitur inſoli aut non detrabit ut ꝗa
coactus adiit. f.ad trebel?. nam q.· . qui
cõpullus.tunc ñ tenetur cũ omni commo
do carer̃ ðᷣbeatc · ti. ita tñꝭñi ꝑceptis.et.l
apud Iux. in prin. ſed an faciet inuentari
um ꝓ tota an ꝓ ſola quarta ꝓ qua tin ſe
ſtinet comoda ut predi dicebat Oldra.
ubi.S facere debet ꝓ tota quia poſſibi
le eſt q tota remanebit apud eumputa
qn rogatus eſt in diem uel ſub cõdictione
Item ſi pure quia forte ſubſtitutus non pe
tet et ſic rogatus remanebit heres nam ſbᷣ
ſtituto uel cont᷑ eum regulari᷑ non cõpe-
tunt actiones mſi facta reſtitutiõe re ipſa
pter certos caſus de quibus in.l.ſcimus ad
trebelł. C. caute & agit ſi illud faciat ꝓ to
ta hereditate: Item nec bene occurrit quõ
ꝓ quarta ſiue toto fieri poſſit· Sed adhuc
queritur an ex beneficio inuentarii her̃di
ſufficiat dare creditoribus pecunie ub le
gatariis inuitis res hereditarias inſoluxug
uidetur ꝙ non quia inuito creditorr aliud
ꝓ alio ſolui non potelſt.ff ſi cer.pe.l.ii. · i·
Dũs meus cont᷑ ꝑ.S·et ſi pfatam et · S.li-
cecia ĩ. l.fi. de iu deli-C. cum ibi dicat᷑ he
redem dampnũ conſequi non debere ꝗů HB
eueniret quia uendendo obligaret᷑ de euic-
tione. f. de ac. emp. e empto poſt prĩ.cõ
trariuʒ eſt & regulare hoc aut ſpeciale ꝓp
ter rationẽ pdictazʒ. Dicebat Oldra: ꝙ res
que ſic ĩ ſolutum datur tin eſtimabit᷑ qntũ
Poſſet uendi non p̃ſtita cautiõe d euictiõe
P. l.i. ff. ad trebel?.5. hi heres. AlB. papᷣ. qui
inducebat ꝓ herede tex · pre.l. fi.5;: ſi uero
heredes in prin. ubi uidetur expſſuim In⸗-
ducit etiam inſti:de nox ac in prin-naʒ ut
ibi dicicur quia iniquũ eſſe dĩm ꝓ noxa.
Erui ultra ipſius eſtimationẽ teneri · Ideo
lex illum ꝓnoxa-ꝗntacumq; ſit dari ꝑmit
tit ut ibi ad idem Indueit.ff· delei.impꝑa
tor in prinet· S.: i: et dele.ĩ. Filiuiſfa. apud
marcelluʒ ut dicit tex· non poſſe quẽ roga
ri reſtituere ultra ꝗᷓ ei relictum eſt. unde
ſi legatur mihi fundus ed rogatus ſum.t.
dare:x. liberor dando funduʒ lubdebat tñ
ꝙ fortius eſt ius creditoꝰ qui tractant ð
dampno uitando ꝗᷓ legatariorũ in quibꝗ
loquũtur hee·l.qui tractant de lucro cap-
tando Ia:de arecuius dictũ ponit Cy. in
pre·l.frs:et ſi pfatum dicit ꝙ ſi hereditas
eſt ſoluendo heres in pecunia ſatiſfaciet. ſf
fam.hũ. ſi heredes.S. Fi:et dele.ii.ſi pecuãa
quia beneficiuʒ inuentũ in fauorem here
dis trabi non debet ad iniuriã creditoy ex

de do·poſt diuor.reſti.imꝑ.C·ð eman:nec

auus f-- ex qui. ca. ma. I. ſcien ſi non ẽ lol

uendo ſi inuenitur emptor dcbet uendere
cum de euictiõe non teneatur ut ibi nã qq

mihi ꝓdeſt et tibi non obeſt 2c. fr. de euic.
l. in creditore: Si autẽ emptor n inuen᷑ ł
inueni᷑ ſed uult heredẽ uedere ꝓprio noĩe
et non ut heres cũ beneficio ĩuentarũ tuc
non tenet᷑ uendere ne dampnũ paciatur ue
prius dictum eſt Quando autẽ ſtatutuʒ
loci habet in pecunia ſołones fieri ꝑ here/
des ? alios debitors uide qð dixi ſupra de
ſen.execu.ſeꝗtur poſt prin. ¶ Qud
de ſuo herede qui non fecit muentariu nu
quid detrahet quartà debitam iure natur

No ſic ut in pre·lſcimus.ꝭ̊·ſi quis aut.in

fi. MHVt ibi no in glo.in litem in fi.hoc
eſt ueꝝ quo ad legata et fideicõmuſſaſec
quo ad credita ad que tenetur inſoli ut:e
I.s·ſi uero poſtꝗᷓ· Et no in aut᷑ de here · et

fal. 5.ſi uero non fecerit in g;. hoc facit ad

idem.ff.de inoffi.te.papᷣ·quarta de filio
padris herede cum beneficio ĩuentarii·An
uendicet ab emptore fundũ mat᷑num uen
ditum ꝑ patrem.uide plene in. q- pyy· Xvtʒel
ii· et tenet ꝙ ſic de hoc no.in.l. ſcĩmus C.
dæ iurt deli inꝗntum ad effectum ub' eti

am de eæ neo herede ſed de utroq; et queſ

tiombus circa id uide ibi plenius ꝑ Cy⸗
Et in autde hr et fal. hic nobis ꝗa
etiam ał ſi non ꝑeat uolũtati teſtõris ſem
per deducere poteſt illam cum nullũ gra-
uamen recipiat.C.de f ideicõ.auũt.hoc am-
plius ex de teſta - Raynucius ꝓpe fi. .
quia uero pater.¶ Quid ſi ſoluit um l'ga

tum nũquid ammodo habebit bencficiuʒ

inuentarii nichilominus et uidetur ꝙ ſic.
ar. C.de excu:tu.uoluntarieC. de hins qui
ſponte·mu.ſulci.l.i.et fi.et. C. ne uxor ꝓ
mari. l. fi. Ar.tñ contra. G. ad. I. fal-aut᷑. P
cum teſtõr. M· ibi de illo qui ſubtili no
uerat ſue menſuram ut dicit tex · in errã
te autẽ ſẽcus ut ibi noet uide ·ĩ· de teſta.
5.i· V. pone quidã . S· Quid ſi heres roga
tus rſtituere fecit inuentariũ et poſtea eã
reſtituit. nuquid illud inuentariuʒ ꝓderit
lIpſi fide icõmiſſario. uidetur ꝙ non ꝗa tĩ
in certis caſibus debet deducere fal& ff ad

trebelł. l.i.ꝭ. pe.Econt᷑ udetur ff. de con-

ſtit᷑.pe.ſi poſt conſtitutã et:ff. ad trebeli

ſi heres pecumiam. et ita facit ſi fibi cedat

beneficium inuentarii P pre:l. MH Ia. de

bel.in aué de hr. et fal. 6ehinc nobis q-xi

ĩi.dicit Lamd de ran-B temuſſe ꝑ eandem
I.alłat etiam..· ff. de admitu. minort in

fi·J.· (qd ſi heres non fecit illud nuꝗd

Nℳ

91

fideicõmiſſarius poterit facere · Ro ſic ꝗa
effectu eſt heres. ff. q curn eo filius et iuſ
tinet honera hereditaria ſedðm VB. E. C
ad trebelł.l.ni.Sed hie inſurgit ·q:quãdo ĩ
cipiat currere tempo faciendi inuentariũ
ſubſtitudo ꝑ fideicomiſſu.Et ſi põderamq
gloſas de quibus dicam·ĩ· .In huiulmoi
dicetur ꝙ curratd a die reſtitutiis fidecõ
rriſſi-nam ficut adita hereditate iura tranſ
eunt in here dem. ffde acqui:poſ:cum her
des et ſic ſubſtit utũ trarſeunt eiꝗ reſtitu
tione facta ut.l.ſcimus.C. ad trebelł· ſẽd ſi
cut uerius eſt ꝙ temp currit herdi po de
latam hereditatem exquo ſciuit. Sic etiaʒ
currit fideicõmiſſario fideicõmiſſo ceden

te ita ꝙ poſſit peti Si en ꝑ inſtitutum in

geradur difficultas ſatis equũ uidet᷑ ꝙ tem
Ppus non curradſed prime opimioni ſt loc
5·¶ Sed nũquid heres poterit opponer
beneficium inuentarii poſt ſententiã qua
cõdempnatus eſt creditxoribo et legatar iis

Ho ut ał' ꝓbatur de pcio.ff. de minor̃.qð

ſi minor··reſtitutõ.ff.de re iudi:nenſenni
us.. finali-de donatiombus per id quod
R.i.ſcm V ber. · De bo mibi car-
ta.iii:ubi trad tał obiectus cõtra ſententiã
ordinarii ꝓpe finẽ tñ ſatis cõfuſẽ locut ẽ
auctor. Et V ber.clare dicẽsquid de bene
ficio imientarii facti ab herede ſi obmiſſu
eſt an Ententiãlexi.dicit ꝙ reſtituto mi
nore cõtra uenditõneʒ emptor pecũt pciu
Due ſẽquẽtes dicunt cõdempnatum dicer
poſt ſententiã executionẽ flendarn ſolum
in id qꝗ facere poteſt· Dñs autẽ meus in le
gibs diſputatuit hanc.q· de hr de ac. eciaʒ

de ipſius ꝓcuratore qui cauit iudi: ſol-2 te

nuit utrumq; opponere polſe ne ultra ui
res hereditar ias Flat executio qd ſic ꝓbat
ubi ſuadet equitas heredem ſcriptuz nõ te
neri ultra hereda- uires impetrat ſepatio
nem bonoꝝ hereditat᷑· a ſuis exernplu ĩ be
rede qui cõpulſus adiit et non eſt cui reſti
tuat et in Eruo neceſſario herede qui bona
hereditat. non artigit et in prono qui Fuo
cauit libertam in ſeruitutẽ que adiuuerat
hereditatem eius qui ſoluendo nõ erat alł-
ff. de ſeꝑa. l.I. S. ułt. et.l.pe.·fi . de in inte
reſti. l.non ſolum. Cum g beneficium ſeꝑa
tionis petat᷑ temꝑe exccutionis dum bona
diſtrahũtur er poſt cõfeſſionẽ et cõdemp-
nationẽ et ceſſionẽ fa am bonis et po miſ

ſos creditors in hona ut.ff.de ceſſi. bo.l. fi.

Ex pacet eæ ordine Nicax. ff. de re iudi.cũ

quenti. uſqʒ ad ei. de ſẽꝑatioet beneficiũ
qð haber heres ne teneatur ultra uires heẽ

ditatcis fa to inuentario ſuccedat in locum

„7 “”YJZÿMU
J mAAEM τα. α

impedrate ſeꝑationis ut.ſ.aditio non piudi 2 G½

cet impetranti · ff.· de ſepatio .l. creditor.
ergo etiam temꝑe execut ſis poterit ſicut
et illud opponi ut ſie fine ꝑiculo heredita
tem habeat ut in.l.fi. C.Ge iurł.deli.. et
ſi I fatam. Et ut dicit cxquo hoc compe-
tit heredi ergo et ꝓcuratori conuento ex
ſtipulatione uſolui- cum tales ſtipulati
ones ꝓpter iß̃am rem et executionẽe inter
ponant᷑· ff.ſi quis ca.ſi eum.ꝭ.qui iniuriaꝝ
Non ob.C.ſen.reſ non poſſe.l.pem torias
que loquit᷑ de ꝑmptoria que poſt ſententi
am adriſſa reſcinderet iudicatum.faciuũt
etiam ad ſolutionẽ caſus illi qunbus po ſen
tenciam aomitti᷑ ꝑemptoria no.C. dc iur
et fac.ig·l.i:et.S.de excep..dicto.v.hoc
tñ fallit. ad hoc autẽ ſcies qn heres
debet inuentariuũ facere opus eſt diſtincti
one nam aut heres recta uia adiit aut rec-
ta uia repudiat aut dubitat Si recta uia
adiit łᷣ ſe imiſcet ꝓ certo uolens eſſe heres
et nolens hereditatẽ repudiare tunc nullo
inchiget inuentarie nam ãmodo omnibus
creditoribus tenet᷑ inſolidũ nec poterit her
dicatem repudiare- Ideoq; ex cofectione
uentarii millũ conſequit᷑ comodu niſi forte
quo ad beneficiuzʒ.l.falei.ute l.ò.ſin autx B
aliquis quã ał' non deduceret miſi ip̃m face
ret ut pdixi Si autẽ recta uia ̃pudiatx qꝗðᷣ
facere tenetur.ĩ· ſp cium trium menſium
poſtꝗᷓ ſcuut ſẽ heredem tunc exiã non ten
tur facere inuentariumcu ſit alienus peni

tus a ſucceſſione ut in pre·l. debet tñ fieri

inſtr̃m qualit᷑ ab hereditate abſtinet ſi eſt
ſuus heres uel qualiter eum repudiat. ſi eſt
e neus ſi ergo eſt ſuus heres et ab heredi-
tate abſtineat inſtrumẽetũ ſic conficietur

FOrma. HM. Rolan. iſta et ſequens..·a.

filius quondã b. corã tali nidice conſtitu
tus quia hereditatẽ quondã patris ſui fibi

ex paterno teſtan to delatam.uel ad ſẽ ab
inteſtato ſpectanteʒ ſibi uerſimilit᷑ credit
eſſe dampnolaʒ.ne a creditoribo ipſiq here

ditatis pulſetur in aliquo ſeu grauet᷑ omni

mocdo ab eadem hereditate abſtinuit et eã

ac omne ex ea comodũ et incomodũ penit9

recuſauitſñi uero e neus heres eam repu-
diat hc conficit᷑. FOrma- Qnia:a. filius p.
hereditatem.b. ſibi ex teſtõ ipſiq·B. delata
ueriſimiliè eſtimat ſibi fore dampnoſaʒ id
circo in pentia talis iudicis conſtitut ip
ſam repudiauit omnino et omne ex ea co-
modum ⁊c.ut.S.et no. M ſcdᷣm Kolan-
X. Quod abſtinere et ĩmiſcere eſt ꝓprie
ſuoꝝ heredum repudiare aũt et adire eſt
exneoꝝ ut inſti · de her̃. quali·et.dif.· in

9

„

9ℳ O

extraneis et no· C· de iur.deli/ſuꝑ BeicaſRᷣ
uero dubitat an obmittat hereditatem
defuncti uel non tunc non habet neceſſe dᷣ
liberare d adeat ipᷣam ł ſe immiſceat /pri
us tñ faciet imuentarium hec omnia legũ
tur in pre-lſcimns.S· eſt igit· et. ·ſi quus
aute temerario· ¶ L In huius autẽ inuenta
rii confectiõe hec ſunt attedena-nam ipſẽ
heres debet ꝑ ſẽ ipſuʒ ſcribere ſi cribere ſci

at alioquin ſaltem faciat in principio. ·

Ita ſeruatur licet lex uideat᷑ uelle ꝙ ĩ prĩ.
ſubſcriptiõis hoc fiat in· ſtatim alło·
ſignum crueis · MH· qð quidã dicunt deſò
ſtantia.arff.de tra nſact cum hii:ꝭ·ptor-
ff. de in intereſti.l.diuq.hoc placʒ Oldra.
ſed Koff · dicit ꝙ Hutenet contᷣrium · ar.
ff.de ueninſpi · l.i.ꝭpe C. ſi contra ius uel
uti.pub.pſcriptiõe· Oſti:conſuluit ꝙ fiat
de teſta. Raynaldus ad fi.hoc conſiliũ ne-
ceſſario tenenð eſt ut in pre:Set ſi pfatam
ibi ſolidauerit et in aut:d hret fal:ſi ue
ro non fecerit. . Vt.e.l. S ſin autẽ dubi9
ibi uenerabil ſigno 2c· Item ꝙ; adeat here
ditatẽ dubixatiue non ſecure ut pdixi. Itẽ
ꝙ ĩ· xeX. dies poſtꝗᷓ ſcit fibi hereditatẽ de
latam uel teſtm eſſe aptum incipiat inuen
tarium facere · I· Hoc teneas nec ap ꝓ-
batur glo.ii· que habetur in pre·ſin autẽ
dubuus et.5: ſe · quie dicunt tempus inuen-
tarii currere poſt aditam hereditatẽ quia
ſcᷣm id poſſet multum differri ex circum
ueniri lex illa et huic dicto concor quod
no.C.ad.l.fal.aut᷑⸗ ſed cum teſtõr · V⸗hiis
ceſſuntibus·6: autẽ fi uero poſtꝗᷓ in.lʒ.fi.de
iundeli. legi debet per ſubauditu. .· Itẽ
poſtꝗ facere incipit. I. . dies perficiat
PQd ſi ꝑf icit.ĩ.debirum temp non
tñ temꝑe quo debuit inchoauit. Vber· de
bo:aſſentit colum.et Lau:qui dixerunt in

uentariũ non ualere nec heredem illius cõ

modo uti poſſz cum forma ſeẽruata nõ fue
rit.·ff. ad mumi:conſtitutiõibus in fi-de re
bus eo:qui ſub.tu.mag· ·ſi es alienuũ.C. de
agri et cen. quẽadmod de predi.mi.l.mi-
no ꝝ·ft.de tranſact᷑. cum hii. ſi ptoret.·
ſe.Principalit᷑ inducunt .·fi uero poſtꝗᷣ

in dicta.l.fi: ubi uidet᷑ expſſum et hoc eti

am tenebat dñs meus. M.·ſi. in preꝭet mi
hi placet. Alii cõtra quos Cy. ibi ſequitur
õderato effectu quẽ iura reſpiciunt ff. de
iuriunt ſed ſi po ſeſſoni . pe·Ad idem de
Sob· cõtinu·ꝭ·illud in fi. Item ut patet
in pre.l.fi-heres tratat de dampno utã
do ut in·6: ſin autẽ ibi in dampnũ incidat
dum lucrũ 2c. Item hec leuis obmiſſio no
cere non debet·ff· de uen inſpilĩ· ĩn · fi·fac

de elee · cupientes.ĩ · R.li:vi.ſed ibi ĩd expᷣ
tur · ſ. ꝙ non obſit nõ ĩchoaſſe debito tẽ
pore ut eciam ibi no· V. exdunc· AhB
tñ eſt in inuentario tuton et curi.ut·S. vV.
huius autẽ et· V· et no.qð et.S· de tutor̃.
6· generalit᷑· V. hoc autẽ Item qð fiat ĩuẽ
tarium de hiis tin rebus que defuncto tẽ

pore obit habuit¶ uid M. Iſte.

Alber .fuit de fide.in.in fi-ſed hic clarius
loquitur. S Si heres fecit Icribi alis res
quas credebat her̃chitarias nunc cõperto er
rore uult reuocare et eas inde remouer uł
non uult tin amplius ꝓpter iſtas res quaſi
her̃ditas locupletior uideatur.Dic ꝙ ei ſb
uenitur beneficio reſtitutiõis ex cł'a gene
rali.ff. e quibus ca ma.l-i.in fiar. C. de

ĩurt et fac·ig. cum falar.cont᷑.C.ð nõ nu.

pecu:aut᷑:contra qui ꝓpriã et·C· arbi-tu-
l.fi. H Vide qð ibi no in g lo· ſic ergo·ĩ·
·õ · V· et no · ꝙ ſr Item ꝙ fiat in pſentia
nox᷑ et teſtium et legatarioꝝ etd creditox
qui ad hoc uocandi ſunt quod ſi creditores
et legatarii uocati adeſſe noluerint uocãdi
ſunt ſaltem teſtes ut in eoꝝ pſentia fiat ut
hec omnia ꝓbantur in eadem. l.S. fin autẽ

dubius et in autł.de her̃.et fal.ſi uero ab

ſunt et.ſanccim/ĩmo etiã ſcðm Mar.q
fa. M· Vide.S.ſub.ini.forrma ·5· In pᷣſeen
tia nidicis facieno eſt ut uidetur.C. d epi-
et cle:nulli licere.ꝭcum autẽ et de epiau-
de creationib.· Nam tanta eſt fides inuẽ
tarii ux ex eo debitores conueniri poſſint
ut · ff. de admi-tu.cyrographis Item exi-
S qð heres ſi ſcic et poteſt ſcribere ſub
cribat in fiſfic.ſ.qd omnes.S. dictas res in
uenit in hereditate et dolum non fecit nec
faciet quin omnes res poſuerint in inuen-
tario qð neſcit ſcribere uel uon poteſt ꝓp
ter infirmitatem uel debilitateʒ exigi q8
ſpec ialiten ad hoc unum notariũ adhibeat
qui ut ditum eſt ꝓ herede ſubſcribat et
ſic hoc caſu duo ſufficiunt tabelliões unus
ſ.qui intereſt confectiõi inuentarii. alius
qui ꝓ herede ſubſcribit ut in· e·· V .· ſub⸗
ſcript ionẽ et ſequenti vV. Iteʒ exigit᷑ ꝙ qñ
tabularius ſubſcripto herede debent adeſ-
ſe teſtes qui cognoſcant heredem et qui in
terfuerint qñ heres iuſſit tabulario ut pro
eo ſubſcriberet ut.ĩ.e.ꝭ. /teſtibo et ĩ au-
ten · de fide inſtr.ꝭ.oportet Iteʒ exigitur
ꝙ fiat in illis locis ubi ſunt res hereditarie

uel ema maior pars · Item ꝙ ſi eſt pſens be

res ꝑſonaliter faciat inuentariũ. Si uero ab
ſens debet facere in locis ubi ſunt res here
ditarie uel ꝑ ſẽ eundo illuc uel ꝓcuratoreʒ
mittendo ut in e.l.6/ ſin autẽ a locis Et ar

QA
„*

fl. e. Fideicõmiſſũ et in pre.5S.ſin aut.Si ĩgit᷑
pmiſſa nõ ſeruent᷑ poterit enceßt e F pelli
niſi contraria conſuetudo aliud inducat ut
et. S. V. ꝓ diimus- LVt aũt que dicta
ſunt clarius fulgeant.formã ĩuentarii que
talis eſt ſupponam.FOrma· An-Kolan-
ubi.S. Cum. P. Filius quonca. B. ab ipo
patre ſuo heres in teſtõ inſtitutus fuerit 2

r eluſtus idem. P. ſciens hereditatem pater

nam ad ſe delatam et uolens non incõſulte
ſed eum benef icio inuentarii iph heredita
ti ſe immiſcerene ultra uires heredit atis
teneatur et ut beneficiũ ex hoc inuẽtario
de iur debitũ ſibi ĩtegre cõſeruet᷑ uenerabi
Ii ſigno crucis annexa ꝓpria eius manu pᷣ-
poſito inſuꝑ legatariis fideicõmiſſariis ed
credicorib bereditariis uocatis et pſenti-
bus.ſ.tali et tali et omni alia iur ſolempĩ
tate ſeruata p̃ſens inuentariũ de boms ipſiq
hereditatis que in ea ĩ uenit in hunc modũ
facere ꝓcurauit. In primis ꝗdem aſſeruit
ſe ꝛ ueniſſe in dicta hereditate unaʒ domũ
poſitam in tali loco cui confines 2c· ponẽ
do prius res immobi les et pcioſiores ſcdo.
H Ordinem conꝰvtit in inuentxario tu/
toris.S.· Mobiles et uiliores tercio cre-
dita et debita aſſerens ſẽe res pdictas inue-
niſſe in hereditade nec dolo feciſſe uel face
re quin res ſingule ĩ inuentario inſerantur
quid ommbus pofitis ſic dices lec tum et
completũ Fuit hoc inuentariũ in tali loco

ſub anno tali 26 pſentibus talibus 26 uc

poteſt inſtrumtum confici ut conficiens
in ꝑſona ꝓpria loquat᷑ ſic. H. Mar.fa-or
dicur ſic. Ego talis heres 2c. timens ne iuſ
timane 'gis neglecto cõſiſio hereditariis in
ꝓruiſe oneribus illigaret legis bencficio fal
cidie beneficio ſic priuat idcirco ⁊c. EOr

ma Quomiã ĩuentarii confectio ſcâm ſanc

tiones legitimas heredi beneficiũ tribuid.
Ne ultra facultates heredhtarias teneatur

Idcirco.Ego.P.filius quondã P.2c. quod

ut dixi. S. e6. in forma inuentarir a tutor̃
conficiendi in fi: Quod autẽ pᷣdixi de ſub
ſcriptione heredis ꝑ ſe uel ꝑ alium et quod
teſtes in?ſint heredem agnoſcentes iur ca
uetur ſed in pleriſq; locis de conſuetudine
non ſruatur. M·ꝑ quã ꝑs iſta poteſt ob
mitti cuʒ ꝑ eam licer̃t hoc de toto ud·s. xᷣ

quid ſi ſit. S. Qudã autem aliter inchoãt

facto enim in capite ſigno crucis ꝑ manu
eius qui facit fieri inuentariu ſi fit hers in
ſtitutus ſic dicetur · FOrma Ego quidam
in dei nomie. P. heres inſtitutus a tali pa
dre uel parruo uel auũculo meo uel ſciens .
uel credes me eſſe inſtitutum a tali· Si ue

9 „
Spreſuparoil⸗

ro ſit heres abinteſtało tunc dicatur-ſie· 2. GO

FOrma.Ego.P· ſuccedens abĩteſtato uł
credens uel ſcieus me abinteſtato ſuccede
re debere talh hoc inuentarium de rebus 2

polſſeſſionibo ſuis tabellionẽ ſcribi et fie

ri ꝓcuraui-Bal. Spechas formas inuen-

tari heredis ponit ĩperfecte ideo Barfec
aliam formaʒ ſcom.ò.ſi uero abſunt.in au

ten:de hr et fal. inde collige.· ¶ Porro
in inuentari fiſci formãdo ſcm prmiſſa ꝓ
cedas de quo uide. C. de bopᷣſcrip· ſi quis
HC.de bonis uacan.l.ii.ſi.x. et in autẽ-
de collatoré. ſi uero aliqñ colla.ix. Bal. ꝑ

ſtatutu poteſt inuentarii confectio remit

ti ut no-m.l.fi C. arbi.tu.ꝑ Cy· Item an

De pſumptionibus Reica-

teſtatõ poſſic Srogar̃ ſtatuto ibi α

pyleus no poſuit hanc Ricam ſed
de ipſa aliquid tractauit ſub ti de ꝓbat᷑.
Idem Iodedeo cauilł. hi.v. in diſtinctioĩ
bus tñ ſuis poſuit mater:ã primi · · ut ibi
dcam. Tancredus poſuit Ricam ſui oꝑis
pte.iii.NR.pe.et hunc libellũ iudiciarn or-
di. Tan. Olſti allegat in ſurmma huius ti.
6:· pe. in fi- archi autẽ fere totum ipſi tan-
tituluʒ poſuit.vii ·qi. Oues. Et equo re
liqui pratici auctont et alii materiã ob

miſerunt ad non practicos recurramus cõ

ſtat omnes ſummiſtas materiã tractauit
ſe.et quia de Oſti muinc dixi qui ultimus
fuit. Scire debes eum in ſumra triplicem
diuiſionẽ poſuiſſe in ſcdo.5. prima fuit que
ponitur hic·5.ii.Quarta obmiſſa·ſ. de te-

meraria ꝓbabili et uiolenta et de hus tri

bus ſub . vV. ſuſpitionĩis notiĩ :q:i.primo
ſemp et ex ð plump:.quanto et uide quod

ibi breuiter deei ſuꝑ glo· Scda fuit ꝙ pre

ſumptionũu alia iudicis ſiue cõtumacic hoĩ
nis alia farme alia nature alia iurt tin alia
iurt et de iunt allia qlitas facti et hec plene
ꝓſequitur. J ercio iphus diuiſio eſt ꝙ pre
ſumptionu alia PEntis ad ſens alia pſentis
ad pterita alia pteriti ad futura alia pteri
ti ad pᷣſens alia ad pens ex pſenti circa fu
turum-alia ex pterito circa pteritum mẽ-
bra inſinuaſſe ſuffieiat recurratur ad uolu
men glo.hanc materiam ponũt.l. di. ferrũ
lIiii. di:frat᷑nitatemplenius de ſpon.ĩs qui
Ecx ad iſtas tres immittit auc tor ·ĩ.V · ne
ceſſaria an fi-tu addas ex e.ti ſcribam.lii
ii.di.rmultis · ff· ꝙ me.caunõ eſt ueriſimi
le et. C.ð̊ ꝓbat᷑.ſiue poſſidetis ubi ꝑ Odof·
et ibi ꝑ Cy·plene et ſatis breui᷑ quãplurs
ex uolumina tratarunt hanc materiam
et maxiule ſuꝑ.leilla non eſt ueriſimile int᷑
quos Alb. Odof/qui mutauit moð alioꝝ

6
S
A△
6
5

ſic diuidens. Caulay quedã requĩrũt plenzʒ
cognitionem: queda ſummariã tmn- primo
calu aut pſumptio eſt leuis aut uchemens
et ſco caſu alia eſt iu tmm· alia iun et de
iure alia homims:alia nature alla facti et
iſta aut eſt facti pſentis aut pterici aut ſ
ſẽequenvis·et pdicte pᷣſumptionesqnqʒ ſuũt
P actore qñq; ꝓ reo- uides ꝙ principiuʒ et
finem miſc uic in᷑ membra in quibo uult
ꝙ in ſummaria cognitione Puis pſumptio
dat ui tor iam etiam agenxi- et id ideo qa
iũlas non iudicatur principali queſtioni
dat exemplu ſt/de libe ag.ſi quis a liber:.5
ſi uel parenscetera obmitto- Sed eſt ſcienð
ꝙ Mar. Oe fa.ſupꝑ.el.ñ eſt ueriſimule trac
tans mat eriam nõ pᷣmiſit membra ſed ꝗn
qʒ pᷣlumptiones ꝓſequituret eſt prima iu
rls ec de iure et in hac dat mulra exempla
de quibus.i- dicam ſcda eſt iuris tercia eſt
hominis:quarta eſt narureque a natura
ducitur-uel. aupeiliante naturã- quinta ex
conſuetudine oritur iura que inducit.i. po
nam quia ſic aliquid cõfera breuitati · :

Npcedentibus de ueris ed ple
nis ꝓbationibus que fiunt per
deſtes uel inſtrumẽta pᷣmiſmq
Nunc ergo ad ꝑfectionez trac
tacus ꝓbationum de ꝓbatione que fit per
Ppſumptionem aliqua ſub copendio pſtrin
gamus dicentes. LQund fie pſumprtio et
unde oriatur- ¶LQOuot eius ſpecies A1⅞.
Addit T'an: et quis effectus cuiulq;. Bal.
Quadruplex eſt pſumptio.temeraria et
leuis que non debet ammuz iudicantis ad
credeno mouere ꝓbabilis ulolenta et ne-
ceſſaria:Eſt aur ꝓbabilis duplex VYna que
uicetur legi iſta habet uim ꝓbationis mſi
contrariuũ ꝓbetur Alia que uidetur homi
ni eſt enim ꝓbabile qd undetur ommbus
aut pluribus aut ſaltem ſapientibus ſcdm
Ariſtotel iſta non ꝓbar de ſe ſed iuuax ꝓ
bationem ſibi concordanxẽ et elidit ꝓbati
onem ſibi contriam.lfi.ff.q me-caueli-
d it.Gico.i.ali qualit᷑ extimat et uide quod
no:in.l.ſi duo patrom in prin. ff. Sð iur̃iuſ.
et de pemis.l-abſentem per Dy. uel uiolen
ta ex multis indiciis collecta de exculſ.tu-
I. i·5. etas ꝑ gloet Dy uel ex uno multuʒ
efficaci et Pximo ueritati ut ſi quis fugi-
at cum gladio ſanguinolento pſumiĩ᷑ uul
neraſſe ſi aliud non appeat et iſtud iudica-
tum eſt pluſꝗᷓ ſemiplena ꝓbatio quia eſt
multum adherens Facto alibi uero iudiciũ
minus eſt ꝗᷓ ſemplena ꝓbatio ſi eſt minq
ergo duo indicia non faciunt plenam ꝓba

tĩonem quĩa nec unum ſeẽmiplenã ut no.ſᷣ
de ꝓbał l. cum ꝓbatio ſed iudex ex quali

tate indici æo ppendet. ff. de edil. ech.-l. que

r0 in f. de queſti. l. maritus-de adul. l. ca-
pite ꝗnto.C. de queſti. l.milites.ꝭ.oportz-

Cfam-her̃.l.fi-neceſſaria.iĩ.iuxt et de iur

Iñ lex figit pedes in ea non ſolum pᷣſumen
oo ſed ſtatuendo tunc non ualet ꝓbatio in
cont᷑rium nmſi ꝑ confeſſionem in aut᷑.de eq̃ᷣ
Nn. dot· 5. illud. 5.

Keſumptio eſt argumtum ad
redendum unum factũ ſurgẽs
ex probatione alterius puta ex
D cohabitatione ꝑſonay luſpecta
rum pfumitur coſtus ut.xxvn- q i-nec ali
qua.·xxxi·q-ĩ dpeit dorninꝗ es de pſump.
litteris et.c· Ecio · .· Eſt ſcienð ꝙ Io. de
deo ex diſtinctiomb Kicardi anghici car-
ta.·ſurmpſit hanc qiſtinctionẽ que ſequit᷑
uſq; ad · x viii memb in ſuns diſtindtioĩr
bus: li. ii-Et ficut Ricardus nullarn decre
talem allegabat ſic nec Io. Gunl?. addit. ni
iĩ. ulei ma membra et omnes decre:que hic

allegant᷑ ꝓpter multitucdhnẽ autẽ contrioʒ

nouam formam tenebo in ſoluendo pmix-
tens ꝙ ad plura ex contᷣruis · ĩ ſcriptis ſuf
ficit hec ſolutio qd prelumprio et ueritas
ſunt &h eſa nec negatur pſuptionẽ eſſe poſ
ſe contrariam ueritati-e.ti. c. ulti. fi.2. pa
tebit ꝑ inferiora et.·ĩ. . pxi.2c. Origo licʒ

ibi dicamus referre e& qua honeſta cauſa

quis inſaniat.puta ex ieiumo uel mmia ui
gilia ꝑ id tñ non negatur ex cauſa Pſumpti
ue nidicari de accuſa-cum diledcti-Sicut
licet p̃ſumatur e ꝑſona puta p conſtitu-
ta in gradu apud deum tn p̃fertur iuſtior
ut ibia de temp· ordi ad aures in fi- Sal-
uator.licet uenditio rei ſacre facta in eccle
ſia uel ex· Inducat ſimoniã non ꝑ hoc nega
tur grauiorem eſſe culpam cum in eccleſia
eccatur de homici.ſicut dignum in prin.
Finug. Ad hoc contrium et ſequens uið qᷣ
lplo ſequenti nõtur. Si nulla. uide q no-
de treu.er pace.C.i-in glo.ii.in ommbus.2
xxixGli- ſcien et nõtur xvin: q- ii. d Kini⸗
mus in ultima glo- Nõ quales. Dicit ex ſa
cerdotis qualitate eius ſacram uel bonam
doctrinam non pollin. Cu ꝓ ꝑuulis Bapti
3atus adultus ꝑ ſe loqui debet et tacẽdo ñ
dicitur conſentire 2c. In utilitate melius
diceret utilitate ibi enim in fi-dicitur ſint

epiſcopi utilicater qui contra eam fuerũt

hoſtilit. et contrium ꝓbat ꝙ inutxiliè reci
piunt heretici cum peccare non ceſſent. eſt

iniuſta.fletus rei uel ſuox non ꝓbat eum

9

—

corrigibilem pibideros- etia; obitante fu-

Sa apparet qniq couerhio-Sepe ibi dicitur
qñq; r̃miſſioiĩ:negligẽtia uult uideri pi
ecas.Io· de deo forte non ponderans quod
dxi alł.lidiſẽpe.Sed illud.c.facit ꝓ⸗non
contra⸗Qluantulibʒ liced pᷣſumatur ꝓ hiis
qui in religionibus conꝰbſati ſunt qnq; tñ

reperiunt᷑ aliis deteriores-A nobis. Ibi cõö

ſanguinitas elidit ſuſpitionẽ quã familiari
tas induceret. Añceſſor · Ibi Bonifacig cõ
rmunicauit corge ſed non mente · Si ꝗdnõ
debet iudex eſſe facilis ad credendũ ca. fi-
KRar-et Ioh.non allegauerũt hoc ſed. v.
OQuidii.epi.P. car. careat ſucceſſibus opto
Qunſꝗs ab euentu facta notanda putat-
Iſtud autẽ capitulu poteſt conuerti quia
dicitur ꝙ ſacerdos non debet rogari in teſ
tem ſed ſi aliquo euentu uiderit uel audieæ-

rit aliis deficientibꝗ teſtificari debet. Il

lud uide q ibi nõtur · Multi. uide qd pdi

xi ſuꝑ ſcdo condrario:cCa. fi- Ibi ſoluitur in

1·glo: Movſes facit ꝓ et contra ponderato
q& fecit Moyſes et q& fit hodie⸗Clericus-
Ibi pſummid ex lolitudine-Sunt nõnulli-
Sãctus uir mala de bonis nõ eſtimat ·S·qᷣ
ergo-ibi difficile cõtinentiaʒ Eruat 2c. .
Gargit 5 Pplumptio ex multis cauſis.i⸗
ex caula ut.· xaeliii- q· viii-Occidit cõtra.x

tacil-q- ii-Origo: e plona ut. bexaixe cdli. B

cent᷑ et. xi: -Ii. lotarius. iiii- q- iii. M. del-
tiume& de pſump. c. fi:de pemet re.noua
xlIvI:di ſunt non nulli-Contra: xeii-q. iiii-
ſicut.Ex loco ud · xvii: q· nii quuſꝗs ee.
licteris zc.· Ecio-contra.i q: ni ſaluator. fi-
et.xl:Gi. illud-α1 vCollerabilius- Ex
tempe ut.xvIi: q. i- conſaldus e de ſpoſal.
ad id qq Coõtra. xiii-q-viii- Si nulla pdie
ti modi ꝓbantur. xxdi-in omnibo. Itẽ
ex qualitate ut.xli di- ſunt nomulli in fi- et
nii:.q- ii. B. hermafradit-contra i. q.i. nõ
ꝗles ex taciturnitate ut xlnidi.ht rector

uerlus prin· Etx.xxviii:di. pſbiterum Eexk⸗

. ..ẽ

e:nõne:contra ð con.di:iiii: cum ꝓ ꝑuulis
ex ſquenti inutilitate ut.xxiii.q. iiii ipſa
Pietas contraxxiii-q- v-legentes cirẽ me
dium Ex fletu. ut· xxi: q- ii, ſi uee · VI. q-
iĩ- inuitare.cõtra. xxiii- ꝗ:iin eſt iniuſta. e
fuga.i.qĩ:cCoſtat.lxiii:di:ſit rcctor. v. ree
torem recta. zc contra.l-di. pſbiteros . Ee
negligentia ut.xviii·i puenit.e&e. ſcri⸗
bam. Ii:q:vii. negligerecontra·xli.di. ſpe
ex con latione-IVi . di-c-i- contra xlvn.
di.qᷓntumlibet e familiaritate ut. xXiii
ĩ-di.quorũdam ⸗*-q-i-ſEpe-eX de ac-
cuſa.repellãtur contra.C. de epiet cleri.eũ
qui e de cohabitatiõe cleri: ec mulia no-

Wyla coe TP Pua““
Wind ſirpſu c

G6 Penes Pſupton* 44

contra· xi:q/iii- añceſſor e obſcuritate ut
xviii.q.ii ꝑnicioſaʒ ex off· deł.cõſuluit

cõtra. xxi:di-ſi quid ex euentu ut. xyv.

q·i:aliquoscondra.xiiii:q.ii:c.Fi.ex digni
tace ut.x· q.lii.abſit e de reſcriptis. pſen

ti. Æ Hodie ſtatutum.5.i· Ii. vl. F.· viii
ꝗqi:qualis contra e.q-illudet.xl. di- multi

ex quantitate ut.xi.q:ii:bone.ex re.ec.
alien. uel nõ.conſenſus e ð ſimo-et.ſi queſ
tiones· contra.xiiii:qvi.c.Fi:e dilection-
ut.xxiii:q.inii: ea· de pedi.vii.c. fi . queʒ
emim morbus. E& de p̃ben. graue· xvii-
di:de ſiracuſane · contra.viii.qi. Moyſes·

ex ſocietate: ii:qvii.c.peex de accula.re

Pellantur contra. lexei- di- clericus ex fre-
quentatione- ut inc.clericuset·c.di.ĩ om
nibus: e de uita et hocleri:monaſteria.
contra.xlvi-di-ſunt nonulli- ex etate exdra
de preſumptioni cum in iuuentute et. ii.
qi-icelus. et.xxatlli i-di-frat᷑nitatis- contra
e:di:6:q ergo-.Bal- Adde ex temꝑis bre-
uitate-C.de emenda- ſeruo. I. i. in glo-ex tẽ
Poris uicinitate de priuile. cleri. l-ſi uentri-
G:·fi-ex nimia caritate. C. de dona-l. data.2
x Caritatis ꝑitate. ff.de ritu. nup.l.non ſo
Ium-:de uno-ex nature pietate-C. ſicar.
liex facti prauitate. C. de iniu. l. i nõ cõ
uicuex uni lali alienatie ff. que frau.
credi- l.omnis-9- Iucius-dele-ini-J. nom §.
1. e inſtrurnti qualitate de ficar.l. i. 6- ſ ſi
laua de homicidio.c. ſigmficaſti. ex cõti-⸗
nuata poſſeſſtõe.l.Rc··ſuꝑ uacuuũ.ff.ꝗ b
mo-pig uel ypo.ſol-ex legali ꝓhibitione-
ff.de ꝓbat᷑.l.qui teſtm. ex maleficii uicini
tate ut.no.f.de dona.l.poſt conttum ꝑ

doc. oficio et admimitratione no-in-l.

athletas. 6. calumiator. . de infami- et ad
mi:Cu:l.non eſt.ex poteſtate et ur cictio
ne· C.ſi qua pdi.po l.i. ex codem agnatiõe
ff. de iniunt.l læꝛ corneliain Prinex confe

deratione. ff. Sof. pfec. urb.l.i.C. cũ patro

nus in glo:ex ſecta et cõſpiratione ut in.c.
cõſpiratores ex ſecreta cõiuratione ut in
catilina et ex multis aliis cauſis. † Si
ei qui longo tempꝑe in aliquo ordine deſer-
uiuit nouiter obicitur ꝙ funt a nõ ſuo epi
ſcopo ordinatus:quid ſuꝑ hoc pfumatur
tam ĩ iudiciis ꝗᷓ ex· Ht an p̃ſummat᷑ ſolem

nitatem intueniſſe uel obmiſſa fuiſſe-nota.

ſcdm papᷣ.extra de eo qui.Ffur.ordi.ſuſcec.
fi. H·primũ ibi ſcripſi pq eu ĩ g. a ſcom
dictũ quere de re ĩudi.ſicut ſuꝑaii.g. 5:·
— Pecies. M:-Proſeqtur et am-
pliat uerba Tan. ubi ſupra.
Aut pſumptionũ ſuntinilicʒ

8

N

Jt 0l

A

Nℳ O

cõmuniter. iii cõſueuerint aſſignari-Eſt
enim pſumptio temeraria. ꝓbabilis. uiolẽ
ta et necelſaria. ¶ ¶ Temeraria pſumptio
que ſurgit a malis homimbus et maliuoł
et ex cauſis uilibus et leuib-puta quia ui

dent aliquem Emel cum aliqua loqui ſtatᷣẽ

pᷣſũmunt malũ et male cuʒ dubia in melio

rem ꝑtem debeamus interptari eX de re-

iut.c. ſeo.unde ſi pſbiter amplexet᷑ muli
erem pſumini᷑ facere id caula benedicẽdi
uel ad penitentiã ecortandli·xi· q: iii· abſit·
xxvidi.in ſcriptun. Temeraria & pſlump
tio inualida elt et a iure repellitur nec
mouere debet animũ iudicantis· ii.q · i. pri

mo etł·vi.q.ĩ.Oues.xxxvidiſi quid uero-

e& de ſimo licet Heli-¶Probabi autẽ ſi
ue ueriſimilis dicixur pſumptio iudieis et
hec ſurgit muleis e cauſis et ſuſpitionib
de quib ſupra aliqs tetigiFama fuꝑp hia

crebelcẽte et hec inducit purgatione. F

Hic eſt eſtectus Lan. ⸗ Vce& de pur-

ga.· ca. fi quis de gradu. il q·v.pſoit᷑ ſi a ple

be 2c. ſi mala cec-omnibus:contra eam tn
admittt ꝓbatio ut.viiqi· Pſentiuzʒ. ed de
renunc.ſuꝑ hoc nec inducit iudicem ad ſen
tentiandũ niſi cum talis in purgatiõe defe
cerit ut ĩ pre cõcoret e de coha: cleri/et
mulie. tua et dicam.ĩ- de abolicet purga-
5. e⸗nunc de purgacione ueytñ licet ꝑ ſe iu
dicem non moueat ad ꝓnuciandũ cug uno
tn teſte uel cum alia coſimih pfumprione
olenam facit fideʒ ſcoᷣm. T’. H Qui ad
firteri eſt iſte. . totus. . Vt ex de pre
ſump.illud.in.qĩn. . Item ſepe · X⅛ν
viR duo: C. ne de ſta-defuncl. i uel mo-
uet iudicem ad deferen iurafmntum ei ꝓp
quo eſt plumptio ut ſẽntentiaʒ ferat ꝓ eo
C. ð re.credi:ĩ bonefidei.ff.ð iur̃iuradmmo
uendi e de ꝓcur.ex inſinuatiõe ed de ꝓ-
bat᷑.ſicutx cõſuetudo-(H⸗Violenta aũt pre

ſumptio ſurgit ex ueriſimili ꝓbatione et

dicitur pſummptio iuris qñ ius pſumit ĩta
eſſe puta ſi apparet cyrographum cancella
tum ius pſumit debitorem liberatũ Ff. de
phren cyrographũ et. betvii· di -ſcire in
1.ff. de pactis poſtꝗᷓ et.l.labeo pſumit eti
am ius ꝙ nullus reſignet pſonatum ecele-
fie et Ppoltmos recipiat uicariã ex 8 plup.
quia ueriſimile. Æ-Scom T'an- q ſequi
rur uſq; ibi hoc inducit inepoſuit aue or
55· Item pſũmit ꝙ nullus de maiori digni
tate tranſit libenter ad minorem ut ex de
cleri. non reſi:in ec uel pben.c.ĩ. Item pſũ
. . . —
mir ꝙ quis cognouerit᷑ uxoreʒ cũ qua di
cohabitauerit ut. xxviiq: i⸗ nec aliqua-Te

. S
ſiquis inuentus fit cum aliqua nudaſolus

cum ſola et᷑ in lecto ĩacens FEcretiĩs locĩs et
latebris pſũnntur ꝙ fint fornicati · ut ex

de pᷣſum p· litteris · Item ſi accuſatus aufu

giat poteſt cõdempnari ut fj. de bo· hſi in
lbertinũ et· C. ut omnes tam ciui. quã mi
li.l.unica. A.·Hic eſt inſtan ꝓpter ma
teriam et concordat nr V. exe fuga. 6: P
ximo et datur thema de reo qui obicit fal
fitatem cõtra inſtrumt um ꝓduétum ab
aRο7ε α etiam notariũ acculat de falſo ꝗ
notarius poſtꝗᷓ comparuit dato fideiuſſor
uel prius auf ugit querit᷑ de notario ac etiã
de actore ꝓducente in quo ledantur e fu
. Contra notarium accuſatũ inducit᷑·l.
ceos. f· de cuſtore que uult carceratuʒ ꝗa
delatus de crimine ſi aufugit dato ꝙ in no

cens eſſet puniri ut cõfeſſum uel couictũ

facit in aut᷑·de colł.ꝗ anpenł.colł.ix. Ad
idem in aut᷑de eeibet intro reis·Sſi uero
etiam quidam colł.v.et qð ibĩ no-de ſerui
entibus qui fugiunt- Item lex fugam uo-
cat delicturm.fr.de edił.cdic.quis ſit fugi
tiuus in prin- Item deſertor capi poreſt ſt
de re milnon omnes.5. deſertor- Item fac
ff. ad ſilł.l.iii.S de hiis autẽ· et.l.Pge· i. fa
cix ad hociii.q: ix. Screuimus e e- ti- muil
Ius.Dnis me in.l.raptores.C.de epiet cle
ri. ubi de fuga fit mentio an ꝓpter ill ſeqᷓ
tur cõdempnatio diſtinguebat. Si erimen
eſt cale ad cuius dampnationẽ ſu fficiat ſo
