xl.C. de annali. excep. l.i et tranſit ad here

des et cõtra heredes etC. qñ li:prin·ob.li.
cont᷑.xvi/q ini6. poteſt circa medium ſt

de ac.et ob-conſticutionibus.

AC Vt dixi in Bica ꝓxi. practici aue-
totis obmiſerant hanc Ricam excepto Io-
de deo poſuit ipſam cauilł. Ii.vi: NRica pe-

Modicum tamen de ipſa poſuit ibi in fi. 5

tranſtulit ſẽ ad ſummam Axʒ0. inſti:de pe

na temere litigantrum et fere ad litterarn

poluit qð ibi dicit Aʒo qð tñ eſt ex ꝓpoſi-
tumlſ.de aliis pems tractando de quibus· ĩ
ti.ii.non de pena expenſarumPoſuit eti-
am ipſẽ Io. Nicam itam ulcimam in lio

iudicum in qua etiam mi dubium apparu

it Aʒo in ſumma de fructet lit᷑. expennõ
ingreditur materiam noſtram ſed remit-
tic ad Ricam de ſportuł ibi autem ærac-
tat de expenlſis in lixe fiendis in ſportubetx
aliis non ð repetendis et in ti·pre· in ſen
tentia et his unicum uerbhum ponit ꝓleꝗ
tur autem materiam prime partis in ti.8
rei uen.pe.colł. .impenſay et V in· tan
dem in decre- ut preterite de elec ini:glo

Ffectus autem ſupplicationĩis
eſt quia ſi princeps reſcribit ad
ſupplicationem obtinet uicẽ li
tis cont ꝗntum ad hoc ut ppe/
ad annos m alios uſq; ad

. . 2 13 uEE
ea . Igdem dico de cõiuncta plona Petunt 3ute
Be hoef csen

iam factas utiliter ſibi reſtitui et ꝓcedit
hoc ſiue ſit extraneus geſtor ·fꝙ cuiuſqd

vni. l. i. in fi· ſiue ſocius uel de corpore e.

ti:ſicut municipium.ii. Gſiue ſit etiaʒ cõ
munio indiuidun ff. de neg g. qui negocio
6·fi. quod intellige ut ibi no. Et ĩ hoc diffe

runt a ꝓcuratore qui petit fiendas de elec-

cupientes.S: ad hoc et factas iuxta manca
tum licet non utiliter ut no-ex de ꝓcuxt.

cum caula in geſtore igitur an debeãt᷑

expreſſe ðclarat euentus ut ſcripſi po oſti.
de elec. cum intercanonicos ſuꝑ.i. gloſa.et

no. in decre-cupientes in ultima glo- an fi ·

Ex hus concludo quod fi contra ꝓuiſum

AàAuctoritate apoſtolica uel alterius in eccle
ſiaccCollegiata aliquis de corpore appellat li

cʒ nomine eccleſie et ſuo ſi tamen non habʒ
mandatum a capitulo nec expenſas in ꝓſe
cutione fiendas habebit a capitulo nec fac
tas recuperabit ſi ſuccumbat hoc maxime
quando capitulum paruit illi ꝓuiſioni ux

ꝙ plus eſt ſatis eſt ꝙ non reſtiterit uel cõ
tradxerit cum eo caſu ꝓ conſentientibus

habeantur ut in reguł iurt: qui tacet lib.
vi. ibi concor. Adminiſtrator ergo qui fa
cit expenſas in negocũs capituli ut habet

quarundam eccleſiarum mos tali appellan

ti exp enſas adrmminiſtrare non debet in du
bio futuri euentus facit de ſpon- Iuuenis

ubi concor.i: glo.et.ff. de admi-tu. in. I. fi.

et ibi concor in glo.Fi. Si. autem capitulu
expreſſe ꝓhibuiſſet poſt ꝓhibitioneʒ fac

tam expenſas etiam utiles quas feciſſet nõ

die

recuperareł ut in.l.fi: C·de neg geſt ubi
autem non Fuit cõtractum et obtinuit diſ

tinguitur an ꝓſequeretur negocium ꝓpri
umet tunc a uicto recuperat an cõmune

et tunc ab eccleſia ut noin decre · cupien/
tes in ulrima gloultra medium· ·

O huius partis tractatum per
tinet aliqua de expenſis uidere

H tius accidunt iura debent adap
Cari ut lite non cont᷑quoniam frrquenter
ed· ff. de 'gibus nã ad ea idcirco de eis que
ſepiſſime in iudiciis petuntur utile uiſum
eſt doctrinam tradere copioſam ¶ Super.
quo ſciendum eſt ꝙ expenſẽ quedam fiũt
exdra ĩudicium de quibus aliqua premitte
mus licet extra ꝓpoſitum principale. Alie
in iudicio de quibus poſtea ſupponemus-

Xpenſe igitur que fiunt extra
iudicium. ¶ Alie ſunt neceſſa-
rie· ¶ Alie utiles ¶Alie uo-
luntarie ·. A Proſequitur uer-
ba Axo. in ſumma ut dixi ſuꝑ Rica. C

Neceſſarie ſunt que ſi facte non eſſenc res

eſſet omã no peritura et deterior futura.
¶ Vtiles dicuntur que rem faciund meli
orem deteriorem autem eſſe non finũt-
¶ Volũtarie dicunxur que rem exornant
ut puta picture incruſtrationes et fimilia
De hiis omnibus ſunt exempla ex ð deci.
paſtoralis· et ff·de vbo.ſgni.impenlſẽ ·ff⸗
de impen-in rebus dotał. fac.l.i. il · et · iil
ed:l.ueluti.et.l.uoluntarieet.l utilium·2
l. ꝓ uoluntariis et.l. impenſe· et· l. fi· ¶ et
hee impenſe que fiunt gratia frucétuũ ꝑ-
cipiendorum ut que fiunt in arando et ſe-
minando quedam gratia colligendoruʒ ut
que fiunt ĩ metendo et tribuendo · Que-
dam gratia cõſeruandorum ut que fiunt ĩ
horreis ꝑandis ut ff. e. l. ini/5 nos igitur
¶ Expenſẽ igitur que fiunt ratione fruc
tuum quocurnq; de predictis modis dedu
cuntur a quolibet poſſeſſore fiue poſſideat
bona fide ſiue mala exdra de eo qui mit in
poſſ. cau·rei·ſer.c·pe· in fi·ff·de peti · here·
ſi a domino uel patre· 5. fled.l. plane· in fi.
et· C. de fruct.et litis epẽ· lĩ:nec ullus ca
ſus interuenire poteſt ꝗ hoc genus deduc
tionis impediar· ff·famhr.fundus qui · RE
i. in fi.2. ff.ſo.ma:quia nõ cenſẽtur fruct
niſi ꝙ ſuꝑeſt dedutis expenſis ut ĩbi et · ſt
ſo.ma.fructus et de oꝑi.lid.l.rnii·et in ᷣ.l·
de fruc.et lit· expen · et · f. man:quia de mu
tua ał incipit idemq;· S idem labeoet ar.

et quoniam ad ea que frequen-

33
in pre.c.paſtorax.ed no.ex de reſtit᷑ſpoł.
grauis & ſi excedunt fructus adhuc dico
in bone fidei poſſeſſore hoꝝ rationẽ haben
dam ſecus in male fidei polſ. ſdm quoſdã
ff.de peti·hr.qð ſumptus.¶ L Si autem fi
ant circa rem principaleʒ ſubdiſtingue qa
aut fiunt in de nouo faciendo aut in refici
ẽdo.dicitur autem quis de nouo facere cũ
de nouo edif icat reficere uero eſt iam fac-
to remediuʒ facereff/de iti.actuqʒ priua
l.ni.6·pe·C· de uſufruc.l.uſufructuarius
nouum.et arex de iudi- Iudei et· c.cõſulu
it. MHIncidit hic.q:cum ex maleficio uni
ex fratribus habentibus domum cõmunẽ
pars eius uenit deſtruenda ꝙ fieri non põt
ſine ꝑiculo alia partium mi fiat aliqð bñ
ficium cuius expenſis id fieri debeat ꝓ fra
tribus allegatur ex facto nocentis ĩnocẽtẽ
puniri nõ debere:C. de hiis qui latro/ocul.
l. ult/ff.de penabſentem ct.l.crimen. C. S
ĩ noffi·teſta·ſi ꝗs in ſuo⸗F ff.ſi quĩs ali/teſ
ta. ꝓhĩ·l·ii.C. de penis/ſanccimff/ð nau
tico fenore cum ꝓponas.C. ad idem ne ux.
ꝓ mal.ii:et·ſtlolu:maſi maritus. Item ſi
pluribus nutiatum eſt nouuʒ opus 2 unq
ſolus cõłra facit ille lolus tenetur.ff. de no
ui·oꝑi.nuũ·de pupillo.S·ſi plerumq;. ꝓ do-
mino uel comuni ꝙ non teneatur ad illas
cxpenſas faciunt eadem iura · Item non aʒz
cnum publicum iuſticie illis eſſe dap-
noſum ff· ex qui. cau:ma.l uidelicet. Iteʒ
Facit.ff·de aqua plu: arſed indumC. pe
nis· ſi opis · de ſen· exco· ut fame ff· de fide/
iuſſor.R a reo-bene facit ꝓ domino et cõ-
mum.f. cõm uni.diui. Si is cum quo et- ff
loca·ſi mercesSfi: uber· dxit cõmunis ex
penſis illud edificium fieri debere- Inducitx
l.ſcᷣam.C.qui:ex cau·ſer.prin-li.acci.ubi
ſeruo accuſanti aliquem de adulterina mo
neta debetur libertas dominus tamen illis

precium habet de publico.Ad idemn ff. ne

quid in lo·pub.l.ii:ubi uia publica refici᷑
a cõmuni.5 -Si quis ergo facit lumptus
circa rem principalem de nouo edificando
aut ab ĩicio fuit bonefidei et durauit ſem
per bona fides· Aut ab inicio funt male fi-
dei et durauit ſemper mala fides· Aut fuit
ab inicio bonefidei ſed nõ durauit bonafi-
des quia facto eſt male fidei poſſeſſor· In p
rmo caſu ſcilicet quando ſemꝑ fuit bonefii
ſi poſſedit rem cõſulitur eĩ de ſumptibus
per doli exceptionem utendo retentione ñ
auxilio actionis f:· de doli excep- Paulus
̃probata ſnĩa.M.dicens ſibi dari act᷑. neg
geſtorum ꝑ.l.fi. fj.de neg geſt.quia illal
intelligitur · Vtc.i· dicetur · ·ſic ergo

4 ſae 8

4 ſ *²) .

4

8

NoN

bonefideĩ poſſeſſori cõſulitur ꝑ retentionẽ
ſu ꝑ doli exceptionem ut dixi. 1An au
tem dampnatus ut reſtituat qui non exci
pit de ſumptibus temꝑe executiõis id poſ
ſit.S.de excep· ·cdicto. V. ſed pone edifica-
ui et d ſen· execu.S. ult᷑. qd ſi bona.5.
Qluod uer um eſt ubi tot fructus perce-
pit qui ualeant qntum aſcendunt fructus
re facti quo caſu fructus cõputantur cũ
ſumptibus. ff.ð rei uen. ſumptus ex ð re.
ec/non ali:ad noſtram et de pig· cum con-
ſtet ſic et alibi bonefidei poſſeſſor non lu-
cratur fructus in caſu qui habetur . ff. de
rei uenemptori.ſẽd et. M.induxit ꝓ ſe. ff
ſi ꝑs hr.pe.l.fi.etff.de hr.peti.hereditas e
tiã. 6.iet · C. de rei uẽ. l.ii.et.l. domum.Sʒ
cõtra eum et ꝓ hac ſnĩa que cõmunmis eſt
fere omnium facit. . de acẽ empt/ĩdemq;
ĩuł.agitaſſeet.ff.de peti.hr̃.plane.ff.ð rei
uenſumptus.Si autem fuit ſemꝑ male fi
dei poſſeſſor hoc caſu de nouo edificando
in area aliena non ſubuenit᷑ ei ſuꝑ ſumpti-
bus nec iure actionis nec officio iudiq nec
ope exceptioms quia edificando donare ui
detur inſti:de re.diui/5. cum in ſuo ſolo et
quia fibi neminem uoluit obligareff. cõi-
diui. in hoc iudicium. M.tn a Alb. hoc ca
ſu dabant mae fidei poſſeſſori actionẽ ne-⸗
:ge. p.lſf. de neg. geſi pupilli. 6.et ſi ꝗs
.. Vid 8 Trobicg no. .. C
MA. De rei uen. ſi allegat.S. -I. ii et.I.
domum: Ed pdictus.5. ſi quis ſoquit᷑ qñ geſ
ſic negociũ ipſo geſto et nomine alieno nec
obſtat.C.de peti.hr. lI.ii.quia ibi loquitur
quando ex aliena materia edificauit-Por-
ro hi ab imcio fuit bonefidei ſed non dura-
uit eligitur quedam uia media ut ꝓ ſump
tibus factis dum erat bonefidei habebat
retentionem exquo uero male fidei factus
eſt cõceditur abraſio abſqʒ leſioñ priort ſta
tus ut. C/de rei uen domum- ¶ Vilo ꝗqd
iuris ſic de ſumptibus factis in faciendo 8
nouo dicendum reſtat quid iut ſit de fac-
tis ĩ fficiendo. Ex tunc aut erat bonefidei-
2 tunc impenſas neceſſarias et utiles ſibi re
Eruo ꝑ doli exceptionem utendo retencio
ne uoluntarias uero poteſt abrader ſeu tol
lere et e portare ſine leſione prioris ſtatus
ft. de rei uen. S autem.5. in re.C. e. ſi quis
etl-ſi in area. inſtide reꝝ diui: 5.certe ſi e
nim dominus rei ſibi uellet dare tin Induz
ualerent ſi abraſe forent non habet abra
ſio locum. ff. de rei uen: in fundo et.l.niſi.
Ad idem.ff.de pig: act᷑ .· ſi ſrruos .de no
xa. ſi ſeruus deportatus· .i.ff. de impenſis.-
in re.doFac/ſRi ꝓ uoluntariis. et.I. E. ſi autẽ

ſe male fidei poſeſſor ſ quidem fetit uti-
les pmitt itur abradere ſine leſione prion

ſtatus mſi dominus tin uellet ſibi dare qn

tum ualere poſſet eis abraſis ſi neceſſarias ſi

bi cõſeruat officio iudicis ꝑ retentioneʒ uo
Iuntar ias uero nullo modo cõſequi poteſt
nam ꝓ eis non habet aliquod auxilium ue
ĩ pre.l.C. de rei uen.domuʒ. H·ſcem rof.
qui ubiĩ.· V.qd dicemus ponmit duas rati
ones eo;ꝶ qui tenent cõtra.ſ.de uoluntariis
idem ꝙ p̃dictum eſt de bonefidei locum
habere in poſſeſſore male fideĩ cant emm ſi
mile· ff· ꝙ me. cau. ſine excep. . in hac 2.5
E.· et. de·l.in rem·5.pe.ff.de rei uen.rnfio/

nem ad hoc ibi uide 5Ex premiſſis ĩgi

tur patet ꝙ qñq; ſubuenitur poſſeſſori
impenſis ꝑ·a.hoc eſt ꝑ abraſionem ut.S.
Porro-et. v. uiſo uel icDm. M.pꝑ actionem
ut.s· V. in primo quandoqʒ ꝑ · e hoc eſt P
exceptionem doli ut.S. V. ſi quis ergo 2.

uiſo ic P·o. hoc eſt iudicis officio ut.Sö.

Px. Et hec uera ſunt in rei uendicatione
in petitione hereditatis autem ſi eſt bone
fidei poſſeſſor ſeruat omnes impenlas ſiue
ſint neceſſarie ſiue utiles ſiue uolqtarie-ſt.
de peti.hr. planeet.l.ſed ſi ex lege· 6. cõſu⸗
luut.quia non tenetur miſi in eo quo fact
eſt locupletior ſi male fidei utiles et necef-⸗
ſarias ſeruat re exiſtente ſẽu rneliori facto
in qua fac te ſunt et hoc iudicis officio uo
Iuntar ias ꝑ abraſionem ut in pre.l-plane-

Dec diſtinguitur hic ſcdm quoſdam ſit ĩ

Penſum in re facta uel facienda et ſcᷣm B
intellige ꝙ plene no-inſti. de re.diun. 6. cer

te illè 2. ff. de rei- uen. in fudo et de hec ma

teria no.Rob.plen in ſuo libello in ti. d of.
iĩudi:quo retinẽtur inpenſẽe. In rei. uẽ.
uel peti.hereet ibi precedit Reica de offi.
ĩ quo pecunt᷑ fructus in eiſdem. Et ſcias ꝓ
Kofipſẽ in iſta materia non formauit ſi
bellos ſẽ excuſans in fi:quia hic mulla actio
cõpetit nec iudicis officium qd intento lo
c eius ſd ſolum ſubuenitur exceptionis
et retentioms beneficio ſi poſſident ał.om

ni carent beneficio licer goſiani et ſua equi

tate dent etiam poſſeſſori male fidei utilẽ
neg ge inquantum res melior facta eſſet
ut.S./ꝙ iĩpſe re ꝓbat.· Premiſſa quoq; lo
cum habent in expenſis ꝓprio nomin fac
tis nam ſi alieno tuc locuʒ habet. . de ne
.· ge· ¶ Et no. ſcᷣm Oſti. ut. S. ĩ prĩ .
Bab expenſẽ que fiunt eẽ iudicium
peti debent nominatim in libello ſcᷣm p̃ᷣ-
miſſa niſi is qui eas fecit bñficio retentio-
ms ſibi ualeat puidere. ff. como- in rebo· 6·
poſſunt. ff.de pig act.ſi neceſſarias ſed qa

õ

== =

ey

3°2

N

= pleriſq; locëis kaatum eſt ntum debet
ludex habere libra ct coſuetudo ap ꝓba

pmiſſſis tñ Idcirco ne iudex ſtatim illo ex

FOrma Item peto expenſas hac occaſione
Factas et faciendas ꝓteſtor quos ſuo loco
et demꝑe eſtimabo et ſicut ius popoſcerix
cõ ꝓbabo miſi forte iudex inuenerit ipſlum
X. I. reum. -Cauſam habere ꝓpbabileʒ
litigand uel ne ipſum inſtruas dic peto ex
penias fi iudici codempnatio uidebit᷑ faciẽ
cda in auten.de iudi.ꝭ: oportetcolł.vi. et R
obiciatur de pᷣmiſſa cõditione que uidetur
incertitudinem cõtinere Ronon eſt uerũ
in hoc caſu ᷣm eũ ut no:in ſumma de do
lo ec cõtu·qua pena ſub..punitur. Fl.
Addit tñ ibi aliom formam obmiſſa cõdi-
tione peto expenſas inqꝗntum et ſicut iudi
ci uidetur cõdempnatio facienda. 5. ¶S
expenſis autem in cauſis electionuʒ factis
tractatur ex de elec . ut pᷣterite ſcom tin:
e:ti:cum inter can. Æ de biis uide- e-ti-
cupientesli:vi in ult:glo/cuius finẽ decla
rando hic inſtare dilpono ſed pmitto ꝙ in
decre cum inter canonicos umcum Pbuz
de hus expenſis poſuit Vinc:q ibi ſcripſi
ſuꝑ.i.glo.in decre.autem ut pterirxe mul-
ta ꝓſecutus eſt de quibus dixi:S. Rica 2 de
alns in ꝓcelſu remitcendo lubmittazʒ Ad
primum figlo.preultiĩn decrecupiẽtes
poptime ꝓcedit in regulari electo ad pre-
laturam ꝓpri monaſtern Sed ð clecto ad
aliam prelaturã et ut fortior ſit.q/dicam
illum ordinis mencdicãtium in ↄcordia ełc
tum ĩta ꝙ ſatisfactum eſt decrequorun
dam de elec.li.vi · Et hic eſt premittendũ
qꝗð in epiſcopum potuit eligiſed ſi eletus
eſſet in abbatem uel prelatũ monaſterii al
tcrius religionis nõ ualeret eletio dica-
mus ergo eum tunc poſtulatum 2 8 papa
hec ommia patent in c'mẽd elec· C.ĩ.ĩ tex.
et gloet quomodo legatus talem poſtula
tionem admittere non poſſet dixiS. de le-
gain trac.diſpen. 5.cõſequenter poſt prin.
ꝙ autem eccleſia eligens uel monaſterium
poſtulans teneatur ad expenſas facit Dre
cre.ut preterite- Item facit qd de inſtruc
tione et teſte dicitur de elec:cum nõ dece-
at de Eptis ſtatutum in fi-li.vi/bñnifacit.I
i. 5.i· f. ſi ulufruc.pæuſufructus enim le-
gatus eget adminiculis fine quibus quis u
ti et frui non poſſet ſciliced uia uel veinere
ſic iſte eget iĩtinere:i:ex penſis itineris licet
grauibus quia ſi eccleſia erar eempta uel
monaſteriuʒ etiam nõ enemptum ad papã

tur a iure ut ex de ſalariis: 6i. Ppe Fl. . 1

igat. Conſuluit.d.m.ꝙ ſic ſubicias in fi. li.

etiam recurri oportet ꝙ ſimul cum pauꝑ
tate electi uel poſtulati ignorare nõ pote-
runt facit. fde iudi: ſed et ſi ſulceperit.· 5. ĩ
et. ii.2.:eq cii qu ibi allegat glo.in. l. ple-
num.- ff:de uluet habita- Item legata ali-
cui milicia legate uidentur expenſe neceſſa
rie ad ingreſſum milhcie ff. dele. in. I. pe- ·
Fi.fortius igitur in eccleſiaſtica milicia e-
rit. Ider bene facit de cleri:egro:ci. Item
ſi aduerlario quis contra ſe mimiſtrare tene
tur expenſas ex cauſa inopie:de accu:ex ꝑ
te tum legibus allegat ibi in ultima glo-
fortius ergo ex eadem cauſa inopie ad pro
ſecut ionem ſui oper et utilitatem eccleſie
ut in propoſito illas mimſtrare tenebitur
et ſic dicatur ꝙ dubius ſit euentus ſuffici
at clemen. ud lite pen.ſi duobus ·5: ſi uero
alter et ibi concor uel dicatur ꝙ eligenti-
bus donare nõ licet de don.c.ii:de Biis que
Ffiund a pc.ĩ. Rñdetur ad primum P·l. ff⸗
ad carbo.l.ſed et ĩs· 6 an autemex de uen-
in pol.mit.l.ĩ:poſt principiumet.ꝭ·muli
er.ęt.lextraneopꝑ que patet ne dum filio
nato ſed etiaʒ nalcituro et de quo lis eſt an
ſir filius et uenter ꝓpter partum nalcitu-
rum ꝓprer inopiam mimſtrãtur expenſe
euentu dubio.Non ob Conſtat autem ꝙ
eque filius inopi patri ſicut pater inopi fi-
lio tenetu r ad expenlſas ff.de libe. agno in
Rica et.lſi quis a liberis in princi. Ex hoc
concluditur ꝙ ſicut inopi filio nalcituro-
propter inopiam non obſtante dubio eu?
tu miniſtrantur expenſe · ud.S. ſic et patri
ſpiri cuali futuro non obſtante dubio euẽ
tu miniſtrande ſunt expenſe maxime cum
ilh dubio dederint principium bi qui du
bium allegant euentum-Ad ſecundum re
ſpõdetur ꝙ iſtud non eſt donare ſed rem
neceſſariam agere bene facit ff.de dona.in
ter ui/et ux.lſi quiſpro uxore cuĩus caſũ
uide in ſuſt.decrerelatum ð preben/ſuper
ultima glo/ſic non eſt donatio cum uir pa
rat uxori expenſas itineris ad locum que il
lam uocauit.ffde pacOota.l-inter ſocerũ-
6: conuemt facit in genere ff. de admi-Ile-I.
rem legatam- in fi extra de dona- per tuas
de facto tamem experimur ꝙ conſangui-
nei amici et deuote ipſorum in expenſis
ꝓuident quas reſtituunt ſed negocium ꝓ
ſperatur exprimur etiam ꝙ ueue illis qui
ꝑ conſanguineorum pecumqs ſunt ꝓmo
ti. Idem de illis qui ꝓmoti ſunt per no
nobiles uel potentes er uide quod dicam
ſuꝑ.N.de reec.non ali. · Icem de expẽ
fisfactis a creditore pro cuſtodiq rei in c
pol.miſſ.Ffuerant noi Ii.roff.in ti/ſi credi

A in poſſ.miſſ. HKiica eſt de act in Fac: que
datur creditori miſſo in pol-ad r̃cuper anᷣ
ſumptus quoe fecit in re fine dolo et eſt in
ordine inter edicta. Et ſuꝑ hoc forma
tur libellus ut.ĩ. de eo'qui mit in poſ.cau
ſa rei ſeruan.ꝭreſtat.· v.hi autem miſſus⸗
¶ Icem de expenſis ꝓcuratorum extra 8
ꝓcura:cum ꝓ cauſa et uide:ĩ · px. 1â
Proximus eſt iuxta ꝓmiſſiomis facit ad id
=quod ibi dicam. . .ex hiis et. 6.ſe. V. H
quoq;. ¶ LlIn quibus autem cauſis ſi umpt
min iſtrandi ſeu aliqui alendi fint uide.ĩ· g

fi.le.ſint. ¶ Qund ſ iudex ſiue ſuꝑior ali-

quo denũtlante uel etiam ꝓſequente ex of
Ficio ſuo in aliquo negocio ꝓcedit contra a
liquem demptum ille cõdempnatur ad re
ſticutionem uel emendationem rei de qua
agitur. Nũquiĩd cogetur etlam reſtituere
expenſas ꝓſequenti ſiue denũtianti. Et uis
tur ꝙ non quia uictus uictoriĩ cõdempna
ri debʒ at iſte nec eget nec uicit ut·I.· nũc
de expenſis. .iĩ.contrarium credo de do.
Q et contu.cum dilecti ad fi- π Vbi ð8 hoe
in ultima glo.æt uide ꝙ ſupꝑ ea dixi de inq
rente ex officio an illo abſoluto tenestur il
Ii ad expenlas et de hoc etiam. Cy. C. de iu
di.ſanccimus in. xv.q· .· Er de accuolʒ
ſic enim judex ex officio ſuo cõdempnat in
principali ſic etiam eodem officio denũri
ti ſiue ꝓſẽquenti reſtitui faciet expenſas ſi
illius interſic denutiare ſeu ꝓſequi. ut. . 6.
Px in prin:ed ſic obſeruamus in q·que C0
ram nobis agitabatur inter cõmune chn-
tatis mutine ꝓ parte una et monaſterium
nouantulanum ex altera-

Vxta. F‚Eſt hic ſciendum q;
id ꝙ ꝓſequit᷑ uſqʒ ad· S.nunc qe
expenſis totũ allego ſub iſto.5
( iuxta ꝙ maxime patet in cre-
EFfiinem de dolo et contu- Sed auctor allegat
H.ſi ante litem ꝓ me facit.S·. Px· Ad fi.
=S ibi et uide. ⸗Promiſſionis ſeriem uiden
dum occurrix de expen.que fiunt in iudi
cio circa ꝙ notandum eſt ꝙ expenł¶LA
lie fiunt ante litem core E Alie poſt litẽ

cont᷑. ¶LAlie in cauſis appellationis de ꝗ-
bus ſingulis diſſeremus. ( VIcimo dice-

mus q̃liter et qñ ſic expẽſaꝝ cõdẽpnatõ fa
ciencla.

Iante litem eont᷑expen · petũ
tur dicunt quidam ꝙ peti poſ
ſunt iudicis officio· Naexpẽſe
ſuũt Equela prĩcipał actiõis und
ſi iudex en

ſuo ꝓnuũtiat in cõſquentiis

ipſius cauſe eodemmõ et in expenlisar. f

de rei uen-Pauluæ ff.de fur eum qui erit

9·ſi iumenta extra de offi:dele- prudentiaʒ
in fi.Nam ſicut officium deſeruit ante lił-
cont᷑ in citatiomibus et interrogationibus
et aliis ut.S.de offi:dele- uide.6. &ſeruit. ita
et in expenſis extra de offi ĩuch· c.ii. prete-
rea ĩudex citatum ante litis cont.ñi non cõ
paruerit punire poteſt officio ſuo ff.ſi ꝗs
in ius uo:nonlI. . ·ĩ et. ff ſi quis ius d-
non obtem:·lunica.· i.pari ergo ratione
puniet in expenſis etiam dele.ut.. ꝭ· fi.
porro nam non prius pandi debet ei iudici
orum aditus quouſq; reſarcite fuerint ex
penſe.C. S iudi:ſanc imus que loquitur in
diſtinte ante litis cont᷑et poſt. Vide
dicam·ĩ./ultimo ſuꝑ·v.hoc quoq;ʒ ·
x hiis motus dico q ob cõtumaciam e
uĩdentem poſſunt ante lit᷑.cont᷑ peti expẽ
ſ iudicis offiał non ex ꝓbatur ex de Rp
tis cetex et de procura.audit᷑ et.c conſti-
tutĩs. In quibus codempnatur abſens ante
litem conteſt. in experſis et de dolo ct con

tu.cum dilecti in fi.t. uero et Vinci0et

Ber. M.in decre-finem prope fineʒ mag
ne glo.- Et ali inchſtincte dicunt iu

re actionis ſunt petende in li. nominatim

ar. ff. de iudi.nõ poteſt uideri.f· cõi diui-
ut fundus· ff.de edił.edic.ediles5. ixem ſci

endur et. l. item ſerui ff. de iudide qua re

item Gui-de ſu-in- I.properand · C
de iudi:qui etiam ibi tenet ꝙ petentur cõ
dictione ex ipla.I. ff.de concdi- exle-I. una
mſi eſſent promiſe ꝑ ſtipulationem nam
tunc agedur ex ſtipulatu ſubdit ꝙ nõ cre
dit iudicem peccare ſi cõdempnat in expẽ
fis litis factis ante li cont᷑etiam ſi non fu
erint petite ꝑ.S·ſin autem alteruara ubi B
notat pro quo facit quod dictum eſtS.
S5 ded hoc poteſt habere locum ubi con-
tumacia non eſt euidens ſed pſlumpta de qᷓ
re fert cõtumax·qquo caſu audiendus eſt
exdra de re iudi:cum Bertoldus ex de eo
qui mit.in poſ.cau.rei ſeruancum ueniſ
ſent ſcᷣm.p.nec ob/ad pᷣmiſſa.S.item ſciẽ
dum nec eſt.l. Item ſeruus ubi dicitur qð
que ante licem conteſta.accidunt non pe
tuntur iudicis officio ſed nominatirn in li
bello illud enim uex eſt de hiis que contin

Send ex iudicium et tamꝗᷓ principalia p

exiſtentia et in fructibus rei petite ut ſi
uacca petatur uel uitulus ante litem con
teſta.naſcatur et eſt quid ꝑ ſ ſicut et uac-
ca ſecus g eſt in expenſis que contingunte
ob contumaciam ꝑtis in iudicio- Item ill
locum habet in expenſis ante litem conł-

,

d

i
t.
u

J

D

oedaſione rei fac tis ub nolatim petantur i
li: ut ibi et hoc in iudiciis ſtricti iuris nam
in udic iis bonefidei ueniunt fumptus es
fructus ed intereſſe iudicis officio ut · ff⸗
de dolo e'gantcr..non ſolum et· ſf. & eo

certo loco in bonefidei et. l.ſi heres et. l ſe ·

C.S acẽ.ẽp·et uen.l.ii.ediiii:que dic ut in
fi.huiq·· . in lumma expenſẽ quoq; fac
te circa rẽ p li᷑.cont᷑. ucĩunt officio iudid
ud.ĩ.O.proxad fi.·vhoc quoq; utrum au
tem expenſe extraiudiciales in libello pe-

dius ad primum. -Ad finem vH. ed no-

Bal.Summando nota ꝙ expenſẽ que ſunt ⸗

n rebus ueniunt ope retentionis ſine peti
tione ſed ope petitionis nõ ueniunt mñ pe
tantur in libello Item fructus nõ ueniunt
ante lit conł.in ſtricti iuris iudiciis in bo
nefidei ſis ſi tamen petiti ſint in libello ita
hic per ſpe:ſed expenſẽ licis uenĩund ſine ul

la petitione facit· ff·de damp-ĩnfec.l.ſiꝗs

E

—

miſſum. 9. iudex. C. ſi quis alteri uel ſi.l. cũ

Ppo. ubi per Cyde reſti/ſpoꝰ.grauĩs per
Inno.in addi-et uide q no· per lpe-in ti.
de allega ex dilj pu. 5·C. Sed nuquid defi
ciens in probatione dilatorie exzeptionis
ante li ·cont᷑. propoſite debec in expæ lis
condempnari ſicut et proponens pempto-
riam poſt ltem cont?᷑ et deficiens ut era
de dolo et con u·finem et.ĩ· ·proxi ⸗
in hoc Ro.dicunt Vinc-et Ac:et papa ꝙ
ſic indiſtinte ar:extra de Rptisc. fi 5 40
lo er contu:ex litteris exdra de reſti- Kar.
frequens de excep.pia. M.li vi · .· Ec.c⸗
Paſtoralis ibi per dilatorias exceptiões ma
lcioſẽ nonnuꝗ·2c.ed ſic cu ria ſeruat. B·di
ꝙ ſi calumpmoſẽ dilatoria exceptxĩio an li-
cont᷑. ꝓponitur ed de hoc conſtat euident᷑
tunc debet deficiens in probando in expean
ſis condempnari ut extra de excep· cxcep/
tionem et in preconcor/ſẽcus ſi de malicĩa
nõ conſtat et maxime ſi ſit iuratum ma
licia ar.hoc in prec.finem ibi poſtꝗᷓ alte-
ra pars intentionem ſuam fundauerit.2c.
ergo ante lit᷑: cont᷑:non uidetur pars excipi
ens condempnanda cum haheat a iure ꝗq;
P(ic excipere extra de excep· paſtoralis

it.de re iudi:.l.niii. ſi quis condempnatus

maxime ubi ueriſimilis cauſa excipiendi
ſubeſt de hoc.S.de excep·ꝭii .· V. ſed nuꝗd
reus. Bal-Ed ĩ pemptoria diſtinguitur an
in ipla exceptione habuerit uiſtam cauſã
litigandi uel non· 9· nunc dę· .· hoc etiam
ſcias. DHoc autem certum eſt ꝙ ex-
Penſe que fiunt᷑ propter contumaciaʒ ꝑtis
alteri ante lit. contł uel poſt uſqʒ ad ſniaʒ
—

3 53

indiſtincte ſtantur qualemcũq; eaulam
Iitigand habuerit is cui pſtatur ſiue iuſtã
ſiue iniuſtam extra de dolo et contu· cum
dilecti. et de ſeque.pol.c.i.extra ut lite nõ
cõteſta.quoniam.· in aliis extra de teſti.
ſigmficauerundde app. ſpe· ii · q/ nii: S. ſpa
cium in fi.C.de iuch. ꝓper ãð.5s:et ſi quidẽ
C.quomodo et quando iudex autẽ.qui ſe⸗
mel.¶ Sed queritur qn preſtarde ſunt ex
penſẽ ob cõtumaciam Ro: ſtatim priuſꝗᷓ
audiatur ut in pre. 6: in aliis· ct in· P.lſane
cimus. Vnde ſi reus non ueniat in prima
uel in ſcda citatione cõdempnabitur in ex
penſis poſt terciam citationem tam ꝓ pri
ma ꝗ pro ſecunda conturmacia ar. C. de iu
diotſanccimus que loquitur indiſt incte ñ

ſpecialiter in ꝑemptoria ad idem.ſt de re.

iudi: cõtumacia extra de dolo et contuex
litteris.e· de ꝓcura.querelam ubi de hoc
AEct uide q ibi ſcrpſi ſuꝑ gloſi enim a

3. de citatio.· uilo. V. ſed quid ſi tres ·ꝗ al

legantur. 5. ff.ſi quis in ius uo:non ic:l. ii⸗
·I.ed. ſ ſ quis ius di:non obtemp: l. uni-

Ccæs. 5. i. et hoc ſi ĩin tercia cõpareat alioquin

cõtra eum ꝓcedetur ut in /S in alus· ct· 5
fi. q; ſi etiam in ſcdᷣa uenerit punietur per
primam et eadem dico etiam maxirne in

actore. ff. de iudeum quermex de dolo et

cõtu:actor. · li:vi. 5- nam rei et acto
ris equa debet eſſe condit io. ff.de reĩurñ
debet et.ĩ·ad fi. huius : aln dicunt ꝙ reꝗ

nõ ueniens in prima uel in ſca citatiõe nõ

debet in expenſis cõdempnari quia nõ dici

tur adhuc cõtumæx niſi po pꝑemptorium

tantum xxiiii: q: iii- de illicit a- et. lxxiiii-
di:honoratus. ꝓpe fi. ubi & hoc et exdra d
dolo et cõtu.cũ dilecti.ĩ fiet ð ſeque.poſ

c.i.ã fi:ubi codempnatur quiĩs ĩ expẽſis fac
tis a tempore ꝑemptorie citationis licʒ plu

ries ibi cicatus fuiſſet poteſt agi cõcra cõ
tumacem ex illo edicto ſi quis lus di. non
ob· ut.f.ſiquis ius di⸗:nõ obtem.l.unica
de hoc extra.de ꝓbaci:quoniaʒ cõtra ĩ glo:
que incipit que cõtinere.ac et uideS.·ð cõ
tu.é nunc dicamus. v. ſed nuquid. H· et
ĩ. · ultimo.v.hoc quoq;.· ¶ Quid ſi
talis cauſa ſit in qua lite non cõteſta .põt
ſuꝑ principali nõ ob/rei abſentia ꝓcedi qðᷣ
fit in pleriſqʒ caſibus ut.s:de teſte:ꝭ·nunc
tratenius.nũquid poſt terminum ueniẽs
audietur non refuſis aduerſario expenſis 2
uidetur ꝙ ſic quia non intereſt actoris eũ
ueniſſe cum eo abſente potuerit in cauſa ꝓ
cedi dici tamen poteſt ꝙ refert udrum ille
citatus fuerit ab homine uel a iure ſi ab
homine tunc licet non debeat aduerlario

.

F .aedete HW
Fee

* d4 ee ae .

expenlas reficere ꝓpłer rationem pmiſſaʒ
ut dicunt quidarn tamen quia iudicem cõ
ternpht non ueniendo eius arbitrio cõdẽp
nabitur ar. f-ſi quis ius di-nõ obtem-lI. um
ca. ff.ſi quis uonon ĩel. ii.ex de clã ðſpõ.
cfi. fi. cum luis cõcor.e& de matri:conẽ
interdic.cec. contrac.i.Alii dicunt ꝙ etiã
pti reſtituere debet ſumptus nec prius pã
di debet ei aditus iudicioꝝ ar- C·de i udi-
ſanccimusque loquitur indſtincte inter
eſt emm ꝑtis quia forte ſi ueniſſet et ſic lis
finem habuiſſet· Si autem citatus fuerit
a iure puta in caſu illius conſti ex c eĩc-

pellare a condernpnatione huiuſmodi eum
x. dies eſtluxerint a die prime ſententie er
hec ſententia epenſaꝝ: ſit executio ſenten-
tie prioris · ſ · ꝙ mecau.ſi cum.5·aliquan
do.ſ. de dolo arbitrio niſi excederet in tax
atione expenſarum uel niſi proponens ex-
cep.exculari poſſit ꝙ eam probabiliter ꝓ
poluerit licet ſuccuberitſtdele·iĩi.qui ſoli
dum.d:iiet.iĩ.q:iii·paulum exdra de elec·
ſtatuimus 5·fi. Ali vi. S · et . 5 nure 8
uidendum .dic ergo quando autem prĩ
cipalis perſona debet expenſas ſoluer̃ et qñ
Pcura. de burſa ſua no.S· de lſen Eexecué⸗

ſtatuim Xli.vi. ibi no S hoc in glo⸗ hac (a quitur-. C Sunt autem multi caſus ĩ iur
penametc uide qð ſuꝑ ea cxi et de dolo et ler rxpſſi in quibus ante lidem contfit cõdẽp

cõtu.Fine ſuꝑ 80 ſed nũquid poſt Princi⸗ Fr zdenenati in expenſis. ¶CPrimus ſi quis aduer

,„ — — — —— ,— irC=⸗ —— f

= 2S. tunc nec punĩendus eſt a iud cc nec co =hs ſarium malicioſe laborare cogit per ltte-

N

endus eſt ſumptus aduerſario reficere
AM Statim reficiet autem illos in fine li-
tis ſi fue rit uictus non ob· ꝙ·ĩ. dicitur de
duplici pena quia cõdempnatio rſpectu re
cipientis non eſt pena ſed ĩcereſſe ut ſcrip
ſide Reptisc. ulti mo in fi. Cum enim
teneant que contra cuʒ acta ſunt et admit
tendus ſolum in eo ſtatu in quo cauſaʒ in
uenit ux no/S. de app.: qualiter· V. ſed po
ne q et ſe.non eſt duplici pena afficiendꝗ
ut ex de iudi:að ſi cleri-in fi-quia micius a
gié cum lege ꝗᷓ cum miniſtro legis ut. ff
de arbi.l. cellus.Bal.ſ cõtumacia non im-
pedit ꝓceſſum tñ uenit refectio cxpenſaps
quia uemunt ut pena etiã ſi nõ interſit m
ſpe·hic et hoc in citato ab homine ſecus in
citato a lege facit.ſt.de arbi l.nõ ex ommi

bus alł.ac in.lſi cum excepti 6 hec auteʒ

actio. (LdSed ſi tres termini in una cita
tione inerantur nuquid fit cõdempnatio
in expenſis ſi non ueniat in primo uel in ſ
cundo dic ut.S. de citatio. uiſo· . ſed ꝗd
ſi nec eſt obmittendum ꝙ licet iudex abĩ
icio non cõdempnet cõtumamcem ad ex-
penſas tamen poſt litem conteſta:et ſemꝑ
uſq;ʒ ad ſntentiam 2 etiam in ſententia po
terit cõdempnare et ſi Ententiam ferat ꝓ
contumace tunc ñ tin tempore ſententie ẽ
etiam ante nam cum iudicis officium ſem
per duret a prima citatione uſq; ad finem
licis merito Emper et ante litem contelta.
et poſt poterit condempnare immo etiam
uidetur ꝙ ſi ante litem conteſta ꝓnũtia-
uerit procuranõ ob.excep-milicie ad mit
tendum uel nõ ob.ſpoliadionis uel excõis.
exceptione in caula procedendum eſſe non
dicens de eæpenſis adhuc lite pendente uel
in fine litis in eis poterit condempnare nec
ut dicunt quidam hiis caſibus poterit ap

ſauper appellatione iniuſta impetrat ·e· i⸗

appellauit remittitur condempnatus i c

ras dolo uel fraude contra alium impettra A. „
tas extra de Rptis ceterurn et cquia non
nulli -CSecundo cum paſſus miſſionem R
uulx rem recuperare et in cauſa procedere te. )
lebet enim prius ſatifacere de expenl’is ex
tra ut l ite non conteſtaquoniam’- in ali
is et de ſequeſ.c.i.¶ Iercio opponene cri

— —

men et non probans ut qus ab obeinendo

nef . Rra de accu: acccdẽs
¶Quarto is qui opponit in formà elec-
Ciõnis uel poſtulationis uel prounſionie ali
quid et non probat exdra de elec - ſtatui-
mus 6: adicimus. ¹Ii-vi.F ſed illud er g
am poit litis conteſta.¶ tinto ſi appel
lans appellationem ſufſticienter non proſe-
quatur appellato proſequente cxtra e Rp
tis e Parce de renuntia ueniens de appel-
reprehenſibilis et tenetur tunc quis ad ex
penlas a tempore appellationis factas:e-
ti Nicholao uel ſi ante terminum impe/
trat litteras tacita ueritatee.ti ſepe uel ſi

ur debitus honor. ¶Sexto is qui iniuſte

☛◻2◻

mis ad priorem luchcem-extra de appel-
ut debitus in fine er de co qui mit. in pol-
cau.rei Eruan. cum ueniſſent de teſti/ſig- .
nificauit- (LSeptimo is qui appellat con-
bpee n liquo contra eam remit H
titur ad primum indicem in expenſis con
dempnandus ut in e conſti. : quod ſi.
Ii. vi. S · Hoc enim caſu reputatur non ab = 2 .
pellans ut ibi et ideo iudex appellationis
tamꝗꝙ iuriſdicicarens non condempnat ſed
remittit ad priorem iudicem ut ille con-
dempnet.ĩ· Vᷣ·d quis tunc.In predicto
uero caſu appellans ex probabili cauſa re-
putatcur appellãs ꝗuis expoſt facto cauſa

c

502

1

Ffalla appareat et ideo ibi iudex appellatio

nis condempnat daʒ tñ exponũt in.c. cor

di condempnancdus 1 condempnatus ut

concordat cum illa ut debitus ſed prius dic
tum uerius. mä1/ Vide ꝙ ibi no- in glo. nõ
it esꝙ ſuꝑ ea dix (Octauo ſiap-
Pellans pet ic remit ad eum a quo appella
uit q poteſt ut extra.e interpoſita.·ille
¶ Nono in ceteris caſib poſias exxra de

Beptis. C- Fina- in quibus inique impetrans
Punitur. ¶ Sed quis tunc impetrantem

Puniet non enim uidetur ꝙ is qui impetra
tus eſt cum non habeat iuriſdictionem ꝑ
tales litterasS. V. vii.et arad hoc exdra ð
dolo et contum. ex litteris ubi primi iu
dices condempnant et non ſecundi ĩdeoqʒ
ordinarius id facied:Ber/contra dicit emm
MH. In pre.c.ultimo in ultima glo5:·
impetratus in hoc habet iurildictionez ut

cognolcat de uer tate precum 2 penam cæ

Penarum per cõſequens imponat ar-xXV.

q:ii-et ſi non cognitio extra de Rptisc fl.
in fi. et.c.ſuper litteris· in fi.et.c.ceterum
ubi ſẽcundi mudices condempnant et de ap
pella. ut debitus in fi. Ideʒ ccit. G.na ꝗa
ð qua re cognoſcit iudex 26. e* & cau- Pol.
cum ſuꝑ qð ſi requiſicus non fecerit coget᷑
Pordinarium illud de burſa ꝓppria reſarci
re nec ob. pre.Cc: ex licteris· Nam ibi excep
tio de ſc&s litteris fuit ꝓpoſita coram pri

mis iudicibus et illi papam cõſuluerũt ſi

autem fuiſſet oppoſica coram ſcdis illi de

buiſſent cõdempnare ar. ad hoc ez de Bep C— .
ite

tis dilectus filius. Io. in fi. caueat tñ ſibi ta

liter impetratus qualiter ꝓcedet. Nlam ſi

Prim Pnutias Iicceras non ualere non ppy

Ceſt deinceps cõdem um no Dabeat
urildictionem e& de iudi. at ſi cleri. caute

litur facit ſi prius ĩ expenſis cõdempnat

ec ſuꝑ poſtea litteris ꝓnuũtiet. 1 Hoc fu

1t cõſilium pe:de ſan ut ibi ſcri. pli in fi.

Licet autern talis poſſit in ſumptibus co-

dempnare non tn poteſt ſcm Vin. mulc

tare nec ſnia excõtis Peum lata tenet in ue
