2 rebelles excõmunicatõis ſententia inno
damus. Quid autem iuris ſit de hac ſentẽ
tia.z qui per eum ligent᷑z quis eam ferre
poſſit noſecundũ papam extra de prebẽ.
pro illoruũ. X&m [ubi ſcripſi in prin. ¶
Verum quia excõmunicato ſua cõturna
cia perdurante iudices uolunt quandoq;
ſuã ſententiã aggrauare cõtumacia creſcẽ
te creſcat 2 pena.ut in pre:decre/quomã.
In Fi. 2. l.di.quia.extra & cohabicle.·2 mu
li.clericos. in fine/2· C.de ſeruis fugi:qui-
cunq; in prin·2. ff.de pems. regulari.2. ii-
qv·quandlo:ad fi:poterunt tunc procede
re ad ſuſpenſionẽ uel priuatõem perpetuã
officii 2 beneficii.ut extra de etate 2 qua
lIi.cum bone·⁊= de teſti:cocum ſuper cau/
ſa.xxxiii.preter.hec de ap/paſtorolis.S
cohabi.cleri.2 muliclericos2.C.ſe/de cle.

non reſi: ex tue:2 de cleri·extom- milato⸗
res.xi.cq· ini: rurlus:2. c.ſeuel ad depoſitio

nem ut extra de dolo z cont ueritatis cu
ius ſententie formna talis. FOrma.cu nos-
P.dei miſeratõne epiſcopus talis eccleſie
talem ſui exigente cõtumacia olim excõ-
municatõnis uinculo duxerimus innodã-
dum ipſeq; contemptis clauibus eccleſie
uelut filius inobedientie adhuc in graue

anime ſue preiudiciũ 2 ſcandalum fideliuʒ

pertinaci ter in ſua cõtumacia perſeueret
2 excõmunicatõis ſententiã qua ligatus ẽ
animo ſuſtineat indurato Ideirco ne de
ſua cõtumacia ualeat gloriari. 2 ne facti

ſui peruerſitas tranſeat prelumptoribus ĩ

exemplũ.ſed pocius pena eius ſit aliorum
metus noſtrã ſententiã aggrauãtes iuxta
meritũ culpe illius eum ab officio z bene
ficio duximus ſulpendendum ut in pre

X „—
foen ſaer 4)

4

3 9‧

120

—
9

1

2*

41 *

concor-2 extra de uita 2 honeſta.cleri. ut

clericorum. fi quis 1git᷑a extra: de ĩudi-

ac ſi clerici:extra de exceſ pꝓrela:tãta.ð ho
mipro humani· ¶ Quãdoq; etiã letẽtia

excOĩs ag grauatur ut omẽs participantes

el candẽ ſententiaʒ incurrant. ut extra de
ſen excom-ſtatuim·li:vi. in momtõne
exprimi debent nomina illoꝝ qui monent᷑
2 ſiue fiant plures monitõnes ſiue una ꝓ
omnibus obſeruent᷑ aliquoꝝ dierũ compe
tentia interualla niſi facti neceſſitas aliud
inducat.ut in conſti:greg·x.e:ti: cõſtitu
tionẽ.li.vi:prout ibi dicam. Qridã etiaʒ
fatui iudices ſuas uolentes ſententias ag-
grauare faciunt preſbiteros indutos ueſti

bus ſacerdotalibus uenire ad domũ excõö-⸗

municati 2 ad hoſtiu uel ſuper tectuʒ do
mus tres lapides iactare q ridiculum eſt
poteſt 2 ſententia aggrauari per ccre. ex
de peñ:c.fi.uel per alia iuris remedia cogi
tataquia creſcente cõtumacia creſcere de
bet 2 pena: ut.sS.z no.ꝙ prelato. 1 epiſ-
copo.l. ob reuerentiã pontificalis offi/
cu primo debet ingreſſus eccleſie uel ſacer

dotale officiũ interdici debet deinde ab of
ficio ſuſpendi 2 ſi ubſequeter aggrauet᷑ cæ
ſura eccleſiaſtica contra eos niſi aliter ſua-

ſerit fieri in una cõtumacia proteruitas ſi
ue culpa ut in conſti:alex: iii. de prunle-
quia pontificali.Aque hodie habetur d
offi:dele.c.ii.li.vi⁊ de epiſcopo loquit᷑.
2z probatur extra de offideleſane quia.cu
igitur participans excõmunicato rnon ſit
excõicatus ſed excõicãdus.ut extra de cle
ri.excom.minilſ.c.Ffi.in fine- nec ſit etiam

excõmunicandus niſi poſtꝗ fuerit moni/

tus ut/S. patet q n peccat mortaliterſed
uẽialiter.2 ar.ec ꝙ meca.ſacris. hũc
articulũ pleniſſime ibi ſcripſi in ul. glo.
nam excõmunicatõ nõ debet niſi pro mor
tali infſigi·xi.qiii:nemo.2.c.nullus · ſec
tamen ſi in contemptũ uel pertinaciter ꝑ

ticipet.ut extra.c.cũ medicinalis in prj·

uel poſt excõmunicatoris prohibitioneʒ
uel frequẽterar.xĩ /.q iii.excellentiſſimus

2· C. fi. xNν. di-alias ea deuũc nam tunc po

teſt excomunicari: ¶ Porro aliquo prop

ter ſui cõtimnaclã excomunicato cõſueuit

excomunicator alicui ſcribere ut ibi ex-

cõmunicatus ipſe uitetur cuius quidem
ſcripture forma talis erit.· FOrma. I
Egifuit.c. C.totus iſte . talis def·
uel ordinarius tali rectori ſalutẽ in dñno
cuʒ nos talẽ nr̃m parrochianũ ei cõtuma

cia exigente pro eo ꝙ corã nobis tali de iu

re noluit reſpondere excomunicatois uin-

culo duxerim iĩnnodandũ diledtione ueſ-
tram monem 2 ortamur ut nibuominꝗ
uobis auctorit ate qua fungimur in hat
Parte precipẽdo mãdamus quatenſinguł
diebus dominicis 2 feſtiuis in eccleſia uei

tra publice corã populo pulſatis capaniea
cãdelis extinctis excomunicatũ denuncti

are curetis ipſumq; uelut excõmumcatũ
faciatis in eccleſia 2 extra uſq; ad ſatiſfac-
tionẽ condignã ab omnibus artius euita-
ri uel donec ſue culpam inobedlẽtie recog
noſcat 2 de ea ſatiſfacjat ut tenet᷑. hec pro
bãtur · xi.q: iii.cure/2.C.debent.= conſulo
acori ꝙ cum has litteras pre ſentabit rec
tori· P.ſi eecõmunicans fit ſudex delegat

habeat tranſſcriptũ litter̃ apoſtolce ꝑma

nũ publicam uel ipſam litterã bullatã per
quod rector fidẽ faciat de tur̃di. excõmu
nicatoris alioquã rector litteris ſi nolit cre
dere nõ tenet᷑. extra de offi.dele- cum in iu
re de Rptis cum cõtingat.C.de man prĩ-
I.i. xcvii-di-nobiliſſimus. (LSede audito
res comini pape quandoq; quos ercõmu⸗

nicant faciunt in audiẽtia excomumcatol

per ſuas lit teras nuũc tiari quarũ forma ca
li erit. rma Cum conxemptus contu
ma cibus obeſſe debeat ne de ſua ualeãt cõ
tumacia gloriari: mãdat talis auditor tale
quem ſui cõtumacia exigẽte canonica mo
nitõe premiſſa excoõmumcauit in ſcriptis
excõmunicatum ĩ audiẽtia publice nucti
ari datum ⁊c extra de poſtu·c i.ii q: v.
quãto ·¶ L Porro quiade excomnnicatiõe
diimus 2 frequẽter ercõmunicati ad fi-
num ſancte matris eccleſie redeũtes petut
ſibi abſolutõis munus impẽdi quod quidẽ
cõcedẽdum eſt. Nam mieratõ ecclehe nũ

quã claudit gremiũ redeũti ad eam ut i.
qini de illis2.·C/de ſummma triHiquet /5.

nos enmn. Ideo a de abſolutiõe aliqua ſub
nectaris. debet autem fieri abſolutõ cũ
plalrno penitẽtmali 2 oratõe domĩca ut ex
tra de ſe.excoma nobis.ii..fi.hoc modo
excõicatus enim accedat ad excõmunica⸗

torem petens humiliter beneficiũ abſolu

tonis. Iudex autem recepta ab eo cautõne
deparendo iuri ubi fuit excommunicatus
propter cubĩã offenſam uel etiaʒ propter
coutumaciã· ut extra lite non cõtelſ:quoni

am.iin alnis uel etiam de ꝑendo mandatis

eccleſie uel excõmunicatoris qð idem eſt.
ut extra de ſen-excomex tenore · VI ubi
idem no.ĩn.ĩ.glo:2 extra ꝙ meca.C·i. in·
iiii:glo. J 2. C. cum deſideres · 2· C· decete
ro.z exdra de offidele·prudentiã· 6: ſexta.

2 de ap· ad hocii.⁊ de maio:2 obe:cum in

5

J e ſat r 4) ð 0,

— ct ſoliuof-

eccleſis in fislicet Io.no.contra· ĩ/q·vVi. ſi te excõmuniĩicatũeccomunicatus eſt. 2 ſi

2*

qui uoluerint uel ſatiſfactõe premiſſa ubi
fuit pro manifeſta offenſa excõmunica-
tus. ut extra de uerſig· ex parte ſuꝑ quo
uideS. de cõtumacia. nunc dicam 2 re
ſtitutis expenſis ut ibi beneficiũ abſolutõ

nis ſibi tribuat in hac forma- FOrma ex-

cõmunicatus enim ueſtibus exutis ſtet
ante ianuã eccleſie genibus flexis corag eo
qui eum debet abloluere 2 ille tenebit uir
gas 21 quolibet uerſu pſalmi milerere mei
deus ſemel eum percutiet magis uel mi-
nus conſiderata illius cõotumacia finito ue
ro pſalmo dicat gloria patri 2c· Kirieley-
A ſecundum deriuatores ſunt due ꝑtes
2 non didtio cõpoſita 2 Kyri per unuK.
ider eſt ꝙ domine· eley lon id eſt miſerer
Ryrri per duplex· K· idẽ eſt ꝙ porc Im
eos. 7. ter pater noſter 26.2 ne 2c. Saluuʒ
fac ſeruũ tuum uel ancillã tuazʒ uel ſeruos
tuos uel ancillas tuasſi plures fueruntdo
mine nibil proficiat inimicus in eo uel in
ea uel eiseſto ei uel eis turris fortit udis:
Domine exaudi orationẽ meam Dominꝗ
uobiſcumOremus. Deus cui proprium

eſt miſerere ſemper 2 parcere ſi uſcipe deß-

cationẽ noſtram 2 bunc famulu tuũ quẽ
excomunicatonis cathena conſtringit mi
ſeratõ tue pietatis abſoluat ſecundu:d.m
P in ſumma de ſenten excom. . pe · V.
terciũ eſt. ĩ· allegato· S uel dic hanc orati
onẽ preſta queſumus domine huic famu
lo tuo dignu penitentie fructũ ut eccleſie
tue ſancte a cuius integri tate deuiauerat
peccando admiſſorũ uemiã conſequẽdo red
datur innoxius per-d. n 2c· hoc habetur
ix.q·iii: cum aliquis poſtea dicat auctori
tate dei omnipotentis 2 beatorũ apoſtolo
ruʒ petri 2 pauli:2 eccleſe ſancte ſue 2 noſ
tre abloluimus te a tali ſententia 2 reſti⸗-
tuimus te comunicatõm2 bartieiberoni
eccleſie 2 omnii fidelium 2 eccleſiaſticis 2
ſecundũd.m. AM ubiS. reprobat abu
ſio fimpliciũ prelbiteroru dorminantiuz in
tali caſu ablolurionẽ 2 remiſſionẽ excõmu
nicationũ 2 ommũ peccatorũ 26· debẽt enĩ
dicere abſoluimus: ar:pro eo exdra de ſen.
excoma nobis prope prĩ- Ibi precep. poſt
modum abſoluere zc uerum tamẽe iudi-
ces nõ ſequuũtur hodie banc formã ſed re-
cepto iuramẽto dicunt ego abſoluo te auc
toritate dei omnipotentis · 2 ſanetorũ pe-
tri 2 pauli apoſtolorumZ auctoritate mi
bi comiſſa a tali eæcõmunicatõe 2 certe ta
lis excomunicato ualet 2 tenet-2 hac uti
mur Nam a ſi ſimpliciter dixero noueris

ſimpliciter dixero te noueris ablſolutũ ab- 5 9

ſolutus eſt· ar· extra de ſenexcom.c.peex
tra de reĩud.c ·i.= cõmuniter tenẽt doc-
tores ꝙ ſicut ualet iniuſta excõmunicatã
ſic 2 imuſta ablolutio que plenius proſe⸗
quere in ſumma·d.m: de ſenten. excom.6é.
2 qualiter abſolutõ·ſub··terciu. : quali
ter proferatur. 2 in prec a nobis 6 abſo⸗
lutonis S de cita · 9: iam de citatõe in fi
¶ Ablſolutio quoq; a ſuſpenſõe hominis
Fit cum iuramenti preſtatõne. ut. extra-
e:c.uenerabili. ¶ Et no/ꝙ ubi a pluribꝗ
7 ſolẽpniter ꝗs excomuucatur tunc etia
a phuribus 2 lolẽpniter debet abſolui. ar
pre.c: cum aliquis2 e: q-debent.2 ff. re

iudi mihil tam e-c.i. ¶ Item ſcias ꝙ li-

cet iudices qui non ſunt preſbiteri 2 corũ
ſuperiores poſſint abſoluere a ſententiis ẽs
iph proferunt tamen a ſe abſolutos debẽt
mittere reconciliandos per ſacerdotes ſe-
cundu.d.m ut extra de ſen:excom:canoni
ca. quod dic ſecundũ eum ut in ſumma-
e·ti· quis poſſit abſoluere·ſub.ꝭ. led qui
abſoluet.2.-e. ti cum illoru idem etiã uide
tur.Inno-dicereiiiiextra de conſuequan
to.2 hoc ſeruamuslicet aliqui hec nõ ſer
uent. ¶ LSed pone iudex delegatus cauſaʒ
alicui ſubdelegauit diffinitiua ſibi relerua
ta qui ſubdelegatus partẽ excõmunicauit
2 poſt ſe ad partes remotas tranſtulit que
ritur an delegatus poſſit illum abſoluere
2 uidetur ꝙ non immo excõmunicatus ẽ
ad excornumcatorẽé remittendus extra de

offi-or. ad reprimendã de ſentẽ· excom.

per tuasdic cõtra:reuocat enim ad ſe caʒ
quod ei licet utff. de iudi:ĩudicatũ ſoluit᷑
quo facto eum abſoluet ſicut 2 ſubdelega
tus eum abloluiſſet ſi fuiſſet ab eo petitũ
exdra de uerſig· ex parte ſecundũ P.
In decreſuper queſtionuʒ. ꝭ· porro ut ibi
ſeripſñi ſuper. V. reſeruat. ¶ Quod ueruzʒ
eſt niſi ſinpliciter uel totaliter illi coõmiſe
rit uices ſuas quia tunc re non exiſtente ĩ
tegra cauſam ad ſe non poterit reuocare-
extdra de oi.dele-uenerabili.2/ C. ſuꝑ queſ

tionũ ·5· ſi uero· in prin unde tunc debʒ ad

delegantẽ primnũ recurſus haberi- ud in: e.
c.extra de concel- preben:quia diuerſitatẽ
de offi·or. paſtoralis.6: preterea. ¶ Quid
ſi papa confirmat ſententiã excõmunica-
tonis latam per aliquã iudicem nunquid
idem iudex poterit poſtea abſoluere ab il
la queſtõ eſt uenerialis · vi:2 ſoluitur ꝙ
ſic extra de inſti · c.iii. V ibi no.contrari
um in ulti. glo.2 illud uerum in ſententia

hominis cõfirmata per papam- ut ſcripſi
ſuper.i.glo. Idez notat gott.in ſlumma
no/de confir- uti. uel uti 2 Vincẽ extra
de confirm- uti. c.i. ¶ 2 no. ꝙ ſententia ĩ
terditi laca generaliter in ciuitatẽ uł̈ caſ
trum uel aliũ quẽlibet locũ non poteſt ad
cautelã relaxari: ut in conſti:greg de ſen:
excom:preſenti.li.vi. 2 ibi dicem que ſit
ratio huius iuris . 1H½. ibi no-in.- 1glo. 5
Quid ſi ſcribatur alicui ꝙ ſi inueneric
in. P. ſententiã excomunicatonis poſt ap-
pellationẽ latam ipſam denũctiet nullam
eſſe. Ro no. Inno.extra de ſenexcom.ſolʒ.
MH ibi poſt glo/plene tractaui per mocũ
ſumme materiã abſolutõis ad cautelãa.
ꝙ talis non poteſt abſoluere ad cautelam
in obtinenda autem abſolutõne ad caute-
lam preſtatur iuramentu 2 hic quia dubi
um eſt an ſententia teneat uel nõ- ut extra

de ſen/excom- uenerabili- ſec us quando qa

abſoluit᷑ a minori excõmunicatõne- ut. e.
ti. nuper/5S·fi. 2 uideĩ: in tractatu. libely.
in ti. de ſen.excom:.¶ Illud quoq; notan⸗
dum ꝙ bii qui debent tantũ per ledẽ apoſ
tolicã abſolui poſſunt per alios in neceſſita

te abſolui.ut.xvii.q.mi.ſi quis ſuadente.

2· XX Viq- vi-hii qui puta per epiſcopu uel
preſbiterũ:ut.eti:nuper.G.fi.2 no.e·Ci (e
cetero-neceſſitas autem eſt ĩminente mor
tis arciculo-uel infirmitate uel immcicia
uel inopia. uel puerili uel ſenili etate uel
fragilitate ſexus uel alia corporis impotẽ
tia uel quodlibʒ aliid canonicũ inpecimẽ
tum:puta quia nõ ſunt ſui iuris uelſunt
nimiu debiles-2 delicati. uel ſerui- uel of
ficialis epiſcopi uel alus officialis ꝗ tur-
bam arcendo excomunicatõnem incurrit
uł ꝙ ſunt mẽbris deſtituti uel ualitudina
ri uel eſt difficultas aliqua deber tamen
tunc eis. FA dicit decre- quãuis qui tem-
porali impedimento laborant exceptis pu
eris de ſenibus uide quod ſcriph.xe· ci. ꝙ ð

hiis que auctor per errorẽ obmiſit. in-

iungi 2 reſumpris uiribus ad ledẽ apoſto

licam uel eius legatũ accedant eius bene-
placito parituri hec probant᷑ per ordinem
exdra de ſen:excomquãuis:z. C. de cetero-
2. C. mulicres-2 C. relatum2.· C ſi uero: i.2.
c.ea nolcĩtur =. c. nuper. in fine· 2 ſi forte
per alium fuerant excõmunicati iniungit᷑

eis ꝙ parebunt excõmunicatoris manda-
to/ut in. c nuper. fi. ¶LQrid ſimulier
robuſta 2 forts ſit. Ro ideʒ iun eſt prop

ter ſexus fragilitatem- ut in capi. muli-
eres.¶LQund filiofam- nuq d eſt ad cu
riam pro abſolutõe mittendus. 2 uidetur

ꝙ non quĩa non eſt ſuĩ luris. ut ĩn pre ·. c.
mulieres. X a hoc ibi tenet Oſti.tu diſ-
tingue ut ibi dixi ſuper.ĩ. glo. ſed dic
contra nec etia iuſſus patris ab executõne
excuſatd·xi.q:iii.ſi domin/ff.de act.= ob.
ſi ſeruus-ar:tamen contra ꝙ excuſet.ff. de
hiis qui no- infa-Iibellorũ in fi. ff.ad. I. ac
qu.hhomo.i.ff.qð.vi.aut clam qui ĩ
putcu·5· ſi cutoris. exxvi. di. an putatis-
MAH ibi ſoluit᷑ d re.iun/q quis. li:vi.2 ple
mus in pre.l.liber homo. ni ff. ad.I. acqui.
Ouidſi ipſe epiſcopus manus mit
tit in clericu.2 epiſcopus eſt ſenex 2 debił
2 impeditus dic ꝙ ꝑ metropolitanu pote-
rit abſolui qui eſt eius ordinarius uł ſede
metropolitica uacante per capitulu ipſius
eccleſie:extra de maio:2 obedi.cum olim-
¶Cund ſi epiſlcopus non uult abſoluere
in calu in quo ſibi permittit᷑ Reo · ſi negli-
ges hoc eſt archiepiſcopus faciat extra de
preſcrip·cũ ex officii ſecus ſi ſit excomuni
catus ur extra de ſupplẽ ne.prela.romana
li. vi. ¶LSed quid ſi epiſcopus abſens ẽ ex
iuſta cauſa:ſed non negligẽs dic ꝙ archi-
epiſcopus nõ poteſt abloluere iudicẽ alte-
rius.nam epiſcopus poteſt hoc cõmittere
ſuo uicario:extra de offi/ordi:C.fi. ¶ Sed

cum clauſtrales ſe in clauſtro adimiicerm

luiter uerberãtes abſoluencl ſint per ab-

bates uł priores ſuos ut cxtra:e monachi

2· C. cum illoruquid erit ſi abbas uerbera-
uit monachũ dic ꝙ per epiſcopũ abſoluiet᷑
ar.e.xi:de momalibus —XÆaää decree.C᷑i. um-
uerſitatis in fiaperte dicit cõtrariũ 2 om
nino uide quod ibi ſcripſi in glo penul.
¶ Quid ſi abbas percutit abbatẽ uel mo
nachum alterius dioct Rendeo cõueniunt
ambo epiſcopi 2 abloluant ut in. c. cũ illo
reun C. Sed quid ſi monachĩi nõ clauſtra
les uel extra cla uſtrũ ſe uerberant atroci-
ter. Edeo dici poteſt ꝙ propter clauſtrũ
ſint ad apoſtolicã ſedẽ mittendiſicut 2 qñ
uerberant clericu ſecularẽ ut in pre. c· cuʒ
illorũibi niſi eorũ exceſſus extiterit difi-
cilis z enormis. ¶ Qund ſi prior ſeu ma-
giſter maior ordinis hoſpitaliorũ excõmu
nicatus eſt ꝙ forte exceſſit in uerberando
fratrẽ al iquem. ccũt quidẽ ꝙ per ep̃ᷣm lo
ci in quo deliquit abſoluet᷑alii ꝙ per prio
rem ordims illius ordinis quo ad hoc ma-
ior eſt ut extra:/e.canomca. ubi de hoc ſe
cundũ Vin. V uide quod ibi ſeripſi in-i.

glo. 5 abſolutiõe autem obtenta ab excõ

mumcatõne propter contumaciã conſulo
ꝙ hoc facias ſcribi in actis unde facias cõ
fici inſtrumẽtũ.nã ꝗ ſemel fuit cõtuma

912

alias excomunicat 2 publice denuctiat

*. ſemper preſumit᷑ excõmunicatus 2 a quo

lUbet actu legitime repellitur niſiſe proba

uerit abſolutũ ut extra de elect. uenerabi
lem · ſunt 2 enim. in pre·c. cum deſide
res.2 extra de cleri. exrmproponũt prope
fi. ubi de hoc ar cõtra extra de ſcru:m or.
fa. c.ĩi ubi de hoc· MHa uide qð no· etra
de elec. ſi forte.Ii. vi.in glo/qui etiã. cu

ℳ—

ĩus inſtrumẽti forma talis ẽ· FOrmò AW

iſta 2 ſequens fuerunt Egi-c. Cu.2 ſe.

anno menſe die talia loco talibus in preſẽ
tia mei notari 2 teſtium.ĩ· ſcriptoru · R⸗
de tali loco ſe eoram tali domino delegato
a tali uel ordi nario preſentauit depolcens
ab eo humiliter à deuote ſe ab excõmuni-

catõne in eum per ipſum iudicẽ ex tali cã

lara ablolun offerens cautom iudicio ſiſti
2 aſſerens ſe paratũ parti aduerſe congrue
ſatis acere de expenſis - Idem uero donigꝗ
ĩudeæ recepto prius ab eo iuramento ſecũ
dum formã iuris de pendo andaris eccle
ſic ſeu excõmunicatoris ac exhibita latiſ-
factõne congrua expenſarũ ei munus abſo

lutõmis impendit 2 eum a predicta excõ⸗

mumcatnis ſententia denũc tiauit peni-

t abſolutu.2 ego talis tali auctoritate no

tari predictis interfui 26. CQuo facto

petat litxeras ut denunctiet᷑ abſolut ubi

2 fuerat nunctiatus excornunicatus que
erũt cõtinentie talis. FOrma I alis tali ſa
lutem in domino cũ talis parrochian ueſ

ter quẽ ſuis meritis exigentib ad manca
tum noſtrũ excoõmumcatũ pridie publice
nuniaſtis ad ſinũ ſante matris eccleſie
humiliter 2 deuote redierit 2 preſtirxa cau

tõne ſecundũ muri formã reſticutiiq; eæ-
penſis a nobis abſolutõnis benefici obti/
nuerit diſcretonerm ueſtrã monermn z or-
tamar 2 nichilomin auctoritate qua fũ-/
gimur in hac parte uobis precipie ndo mã
damus quatenus eĩ in eccleſia ueſtra a ſen
tentia qua tenebatur aſtrictus abſolutũ
publice nunctietis· ar · de pur.cainter:ſo-
ſicicudines.. in penã. 2.x1:- iil-cure2.
edebẽt. ¶Sed pone aliqs plurib de cau
ſis eæcõmunicatus abſolui apud ſedẽ apoſ
tolicã penitẽtiarius illum remittit ordina
rio ablolutũ nulla cxpreſſa cauſa excõmu

catoõis a qua illum abſoluerit queritan de

bet pro abſoluto haberi: NRndeo ſic. extra
de cõlan. a affi:quia circa- quia n preſlumit
iſte tacuiſſe-2 immemor ꝓprie ſaluris eſſe
i.q.vii.l.ſanctimus:que eſt. C. ad:l.iuł.re
pe.l.fi. nam a delegatus ſimpliciter uices
ſuas cõmittendo undetur in totũ conuſil⸗

fi.z tutor nõ expſſa cauſa in qua detur in
omnibus cauſis pupilli intelligitur eſſe da
tus· ff· de tutex.l.ni.in fi. in benef iciis enĩ
larga debet interpretatõ fieri. ut extra de
dona.curn dilectusartamẽ contra: ut po
tius preſumi debet excõmunicat in hiis
que no.exdra de ſcru.inor.c.ĩ:item contra
extra de lentenexcom cũ pro cauſa- HA
miror ꝙ nõ allegauit decre- que magis ꝓ
prie reĩpicit calum ſtũ:ſ.de offi. ordi: ex
parte.2 dic ut ibi.J ¶. Poſtremo uiden
dum occurrit qualiter ſententie ſuper diſ
Ferarznbu formẽtur a no· H ſecunduũ
o:de deo cuius fuĩt hoc principin 2 drac-
tatus qui ſequit᷑ in libro diſputationũ ad
fi.que uocat᷑ ſümula ſuper ormadis Inĩis
q multis mois fit diſpenſatoI. ſſi
mulando- eiiii- di- ubi iſta-extra de cog
na.ſpirituali ſuper eo ibi diſſimmulare pote
ris 2c. de conſang.2 affi: quia circa.2 extra
de reſti. ſpo.litterasꝭ·opinioni. Item mo

nencdo⸗·xV:q-i-ſ homo-extra de offi. le-
ga. niſi. Item remittendo ætra de offi · or.

ad reprimenda Item caſti gando xiin . q.
vi. c.i. Item inſtitue ndo· extra de fi. pf-

bi-uemens ·xvii ꝗ iiii.S quia autem. Item

tacendo-extra de preben cum iamd udũ
in fi. lcvi-ditanta- Item ordinãdo ipſo
fa to.ut noli.·di.qui in aliqua.=.· Sde lega

co·ꝭqualiter autem- . dicunt aut. Iterm

permittendo ut e.· ci· genera. V. ꝑmiſſa.
Item tollerando- ut cxtra de prebẽ cũ iaʒ
dudum-in fi extra de ſpon. preterea-ĩ hiis
autcerm caſibus 2 ſimilibus nõ eſt opus fac
to nec eſt neceſſaria ſententie prolatio. Cũ

aute agitur ĩ contentioſa iuriſdictone.1·

forma mudicn tunc opus eſt facto·a neceſ
ſaria eſt ſententie formatio: Ideoq; de hoc
aliqua conſtringam- In quibus autem ca
ſibus poſſit ciſpenſari 2 per quẽ 2 quid iu
ris ſic de diſpenſatõibus diei plene.-s de le
premiſim:2.. ſe 2 in glo· in ea po
ſica. extra de iudi at ſi clerici.2 in aureo re
portorio·ſub ti· de pems· in Nica de diſpen
ſa. HOſti etiam finito ualde cõmendat
in fumma ſuo tractatu de penitẽ. 2 remii

fr.proſequi᷑ tractata diſpenſationũ etiam
per modũ ſumme de illo facias. v mebra.
Si igitur aliquis comictus fuerit

de alquo crimine in quo poſſit en

ſecundũ formaz iuris dicetur ſic· FOrma

AH ad litterã Io·ð deo ubi.S. allegauit tñ
ſolum duo ulcima:c-eius etiam fuerunt
omnes forme ſe ſed non eodem ordine nec

fuit magiſter ditamĩs qa tũcĩ· docilſet

Qct* fprr. ſa. 9 ſyalſvl.a

J5

e

V1

N

₰

2 qui a maluimus de miſericordia ꝗᷓ de ſe-
ueritate reddere rationẽ· J licet te in tali
facto culpabilẽ inuenerim propter ꝙ ſe
cundũ iuris rigorem merueras ab officio
2 benefi cio remoueri tamen quia defect

noſtri temporis quibus non ſolum meri-

ta ſed etiam corpora defecerũt ant iꝗᷓ non
patit᷑ canonũ maner̃ cẽſurã 2 ꝗa maluim
de miſericordia ratõem reddere ꝗᷓ de ſcue-
ritate. Idcirco uitam tuã pleni agnoſcen
des 2 meliora 2 uicimora ialutis deceterd
ueriſimiliter expectantes de miſericordia
que ſuper exaltat iud iciũ hanc penam diſ
penſatiue duximus relaxand in cuius rei
teſtimoniũ has noſtri litteras figilli im-
preſſione mumtas tibi concedimus quib
te defendere ualeas a laculis emulorum da
ta 2c. hec forma probaturxciiii-di-fra-
ternitas eο . ulti- allegat. xNNi-di- n
ſatis. V.mellusextra de ſymo-ex dil igẽti
exdra de elec quod ſicut.¶ Quod ſi is cui

hoc cõcedit᷑ uelit in crimimbus in caſu cõ

ceſſo cum aliquo diſpenſare ut ad ſtatum
priſtinũ reducat᷑ ſic qcet. FOrma W Io.

de deo · ego te integrũ reſtituo uata-
libus tuis 2 luribus ommbus atq; priſti-

ne fame: ff. de ſen. pal. 2 reſti.l. i.2. il. C. e. I.

iii·ii.q:iis.notandum.in fi.ĩ. V·porro-
Qunbo autem modis infamia irroget᷑ dixi
38. e· ti. : ſpecies. V.2 ad huius. ¶ J Iteʒ no-

ꝙ papa poteſt quo ad ius ciuile infarmam
irrogare ut extra de hereti ſi aduerſus.2.
c:excõmunicamus: credentes- nam z tol
lere iplam poteſt quicqꝗd dicat gracianus

ii:q·iii.S·hinc colligit᷑. Illud enim intelli-
gitur de infamia facti 2 epiſcopus etiam
in illls caſibus in quibus poteſt diſpenſat

ut ĩbi noſed ⁊ uidetur ꝙ quilibzʒ iudex ec
cleſiaſticus idem poſſit. q; dic ut ĩ. de in

inte. reſti:. uidendum- item i udex.-

¶ Si autem epiſcopus uelit diſpenſare cũ

eo qui ignoranter habuit beneficiũ per ſy
moniã ab alio cõmiſſam ſic dicet. FOrma
VWV Io. de deo cum cõcluſione ſecũda.

licet de iure cõmuni nullus debeat in ec-

cleſia decetero mĩſtrar̃ uel bñficiũ ĩ ea hr̃e

quã licet ignorãter per ſymoniã noſcit ha

buiſſe: ut. . q V.C.ĩ·2. q: i.ſtatuimus/2.Cc.

ſiqui a ſymoniacis. Nos tamen cõſideran-

tes eos dignos. fore miſericordia qui uicio

alieno laborant ut in- prec. ſtatuim-2·q.
iiii:plactiit. z. c. qui apud. 2.· Ivi /di. naſci

Idcirco honeſtatem tuam ac ſpem future

utilitatis ueriſimiliter conſiderãtes Iibera

prius a te reſignatõne huius beneficii re-

cepta tibi diſpenſatiue concedimus ut in

eodem beneficio adminiſtrando dommno

ualeas famulari illud tibi de nouo liberali
ter cõferentes· hec probãtur extra de elec-
ſi alicuius.2 de ſymo:ex in ſinuatõneAlii

tamen ut Io: de deo· W in libro diſt penſa
tionũ Rica de diſpen-epi in decre. cõtẽt is

jni.colũp. v. item poteſt diſpenſare cũ il-
lo ubi eti dampnat ut ydiotam tenentez
cõtrariũ·a hoc ſibi faterer ubi dicereè᷑ te-
nendũ ex priori titulo uel ex renundtiatõ

ne nõ libera led ſi poſt li berã expoſitaʒ ut

ibi dixi non uideo quare ſic aggrauet- S
neficio etiam ignorãter diſpenſare epiſco⸗
Pus 2 pro eo facit uerbũ tollerari E ſcri P
ſi ibi poſt goff.ꝙ tollerãcia conceſſionis ẽ
non permiſſioms tantũ. poſitũ in pre-
decreſi alicuius.2. eo.ti. ſuper eoin alio ta
men titulo ei uſdem eccleſie puta in alia 5
benda uel dignitate bene poterit. unde ſe-
cundũ eos dicas ut in eadem eccleſia poſſis

dicunt ꝙ non poteſt ea uice in empto be⸗

excepdo empto beneficio aliud benefici u3

obdinere de hoc.S.de o5 nune oſten
dendum.. xxiii. ¶ Si uero iudex uelit
formare ſentenci ſuper diſpenſatiõe accu

ſatoris in probatõe deficientis ne infarnis

remaneat ut.s. de legato/5/nunc de epiſco
porum.·ſed pone2 ſeſic dicet. FOrma
ego t alis iudex cognoſcens de cauſa ĩter
tales pronunctio talem temere accnſaſſe.
uel nõ probaſſe parcẽs in hoc eidem quia
eum non pronũctio calupniatorẽ eſſe hec
probãatur·ii.q.iii. notãdum.in pr in. ffd

abolict.li.Si uero pronũctiaret eu calup/

matorẽ tunc fieret infamis. ff. de calump.

I.reſt autẽ iuſta cauſa diſpenſãdi cum eo.

ſi fuit deceptus promiſſioe teſtiũ. ut/e. q·

paulum uel ſi alias error probabili 8 ipſuʒ
excuſetut extra de elec.ſtatuim:in fi.li.

vi.de ſentẽ · cxcomſacro.v. niſi forſã2
ap. ut debitus. ¶ Quod ſi. H ſuple con

tra infamiã ex ſentẽtia irrogat am uelit is

qui id poteſt reſtituere ſe dicat. FOrma
Quomã hactenus plene noumus fidem
tuam necnõ uitam 2 famã integrã extitiſ
ſe per talem ſentetiam cõtra te latam nolu
imus de infamia te notari 2 ſi qua irroga-

ta fuerit eam ex officio noſtro totaliter

abolemus.hoc probat᷑ extra de re iudi.cũ

te a. B. ¶ Porro is cui de ure uel ex pri-

uilegio competit in natalibus diſpenſare.

quod dic ut.S.de legato.. nunc de eporũ.

v.utrũ ita dicet᷑. FOrma licet illegitimi

nati legitime nequeant niſi monachi uel

canonici regulares fiant ad ſacros ordines
promoueri uel in ſuſceptis etiam mĩſtrat

„— Pe —

nno
eral

ec.
Ai

i

ub exdra de fi:preſbic.ĩ. vi.dic.ĩquia ta

men uitam tuãâ claram ac honeſtã agnoui

mus multorũq; probo? teſtimonns com

mendatã habemus Idcirco diſpenſatiue ac
miſericorditer tale impedimentũ uite ab-
ſtergimus concedẽtes ut in tuo poſſis or-
dine remanere 2 in eo in eccleſia mmiſtrar
lvi di:canomanelem. 2.· C.· le. S. V. qð ſi is
¶ Porro ſecunduũ.B.2 ſequaces põt epiſco

pus diſpenſare ut quis habeat duo benefi
cia ſine cura 2 ſecunduz eos ita dicet. FOr

ma Quiauis de iure cõmuni una prebẽda
unum integrũ debeat habere ſeruitorẽ. ut
lxx.di:ſantorũ2. . -i-C. i·2 una ecck
ſia umus eſſe debeat lacerdotis- ut extra d
preben-cum nõ ignores· 2·x. q- iil unio 2.
xxi.q- iĩ · ſcut.2.q:i:c. ·conſiderata tamen
litteratura tua-2 nobilitate ac couerſatõe
laudabil i quibo iuuari dignoſceris tibi cõ
cedimus talem prebendã diſpenſatiue etis
indulgenres ut eam fimul cù alia quã prig
habebas licite retinere ualeas a baber̃ hoc
probatur extra de preben de multa- HA
ibi in glope-poſt prin ſcripfi elegantiorẽ
formam qua utitur curia
ceſ.prela.tanta ad fi extra d elec dudum-
ii extra de ſymo- Iacobꝗt. ue ro dicit qꝗᷣ
de iure comuni poteſt quis habere duas ᷣ
bendas nec eſt neceſſaria diſpenſatio. Ter
eii ut gof·2 ſequaces dicunt ꝙ nõ poſſunt
epiſcopi in talibus diſpenſar que dic ut ex
tra de preben: de multa 2 de cõcel/prebẽ
litteras.z. lexGi-ſanctoꝑ:zZ.· xxi: q-il- ſi qs
iam tranſlatus2.·5. de legato:6uidenduz.
in beneficiis autem cum cura uel d'gmta
tibus ſolus papa diſpenſat: ut in· pre.c. de
multa.2 in etate ad beneficia quod dic ut
extra de elec.euʒ dilecti· immo dic ut
de eta.2 quali.c. uno- li· vi · ·

Vnc de eſtectu ſententie dica-
mus 2 quidẽ maximus eſt na
facit ius inter eos inter quos ẽ
lata exquo in rem tranfik iudi
catam etia Ri ſit lata contra ius litigatoris
ut. Ii· q-vi ·6. diſtinitiua extra de re iudi-
cum inter uos in fi-nam res iudi- pro ue
ritate accipitur. ffde re iut res iudicata-
¶ Item alius eſfectus eſt quia nõ reſcin
diur pretextu inſtrumentoꝝ poſtea reꝑ
torum-extra de re iudi-inter monaſteriu
2. c. ſuborta In fi-2.· C. de tranſæ- ſub ptex
tu. C. de re iudi-ſub ſpecie Item non reſcĩ
ditur ratione calculi ſeu male cõputatis-
ut. C. e. l.ii. miſi error calculi in ſentẽtia ex⸗

primmatur. utffque ſen ſine app el:reſcin-

extra de ex

l.i. Item effectus eſt. ut ex re ĩudicata det᷑
actori actio de re iudi- uel in factuũ ut.ff·
de re iudi-miles. ·fi.2 C. de rebus cre-ac-/
tori reo autem exceptõ ſi pro eo ſit lata ut
in pre·6diffinitiua. ſi contra res prius
Q ſecundu Tan- cuius ad litteram huc
uſqʒ fuit iſtud prinin fii. Riice· Cete-
13 uide in ſummadmęti prem 108 aut
effectos intellige locum habere quando ſe
tentia non eſt nulla uel non appellatuʒ ab
ea alias ſecus¶ LSed pone duo fratres cõ
trahunt cum duabus ſororibus unus eoe
probat cõſanguinitateʒ per teſtes inter ſẽ
2Z uxoreʒ 2 ſc diuorci eſt celebratũ · alter
petit per ealdẽ atteſtatõnes inter le 2 ſuaʒ
uxorem ſententiã ferri q;c ꝙ nõ poteſt na
res inter alios acta 2c- extra de preben- di-
lecto in fi. ubi de hoc. â1I in ulkxima glo-
2 fuper ea poſui ratões que urgent ad hãc
Perren 2 cautius formauit queſtionem-
B.quẽ auctor loquendo fratribus ex eiſ
dem parẽtibus-2 idem de ſororibus aliss
queſtio non eſt dubia nõne pater 2 filius
polſſunt contrahere cuʒ matre 2 filia 8 cõ
ſang·2 affi.quod ſuperſi ex cõiugio patriſ
2 ſorore naſcaãtur fili nonne illi ſunt uxori
2 umi filiorum fratres diuerſo reſpectu-
irmmo iurabunt iterũ 2 examinabundkt
de exceprei iudi: ſi cum unoz eſt queſ
tio dominicalis xlvii-. (LItem pone. L.
2z. P. litigant ſuper preben- P. obtinet ſen
tentiam 2 habet ipſius prebende poſſeſſio
ner demũ mortuo.P. papa confert mihi
dictam prebẽdã per morteé- P- uacãte poſt
hoc dictus. I-aꝑit contra me ad dictam
prebendã ego excipio contra eum de re iu
di. querit᷑ an poſſim a uidetur ꝙ ſic:· K. de
exc eprei iuch ſi mater- idem iuł 2.6 ſi
ego:2. 5. candẽ cauſam2 In. . ceteru. in
bus probatur ꝙ uicdus in reali ſi poſt ac⸗
tõnẽ eiuldem rei agat uel cõueniat᷑ etiã cũ
alia perſona dũmodo non alleget nouũ ius
ſibi poſt primã petitionẽ queſitu obſtat
ei eceptio rei iudi-Item cu fuit pronunc
tiatũ. P. ius habere per conſequẽs ꝓnunc
tiatũ fuit·t. ius non haber· ff.e ſi inter me
ff. de procu: pomp· ꝭ:il: que exceptio ſem-
r obſtat uicto in reali ſiue ab eadeʒ fiue
ab alia perſona uicto · utS. Idem forte in
mista actione inter realem 2z perſonalem
qualis eſt hic. Itẽ eadem perſona cenſetur
ſucceſſoris ⁊ predeceſſon· ff.de fideicõmil·
ii:cum quaſi extra de Hptis ſignificauit:
extra de offic:delequonism de offi⸗ordi-

paſtoralis2 & ali. iudi. mucCa. fac.C- i·2 fi.

2 de ĩmuni cc.ſi ad aduerſus. de ſolu·cĩ· S

3]

90

iudi:quia uero. C. de impu- 2 al. ſub.I.
fi.in autenuſiuran. qd prel. contra quia
res inter alios acta 2c. extra de re indi/quã
uis. Item nunc obſtat exceptio-rei iĩudic-
cum idẽ eſt modus agendi eadẽ res 2 per-
ſone condicõ.f.e.cum querit᷑ 2.l.le.ar.ex&
de teſti. ex tenore.a. c- ueniens. qd non eſt
hic. Item nõ poteſt dici ſucceſſiſſe in eodẽ
iure cum ommis ſucceſſio ceſſet in eccleſia
extra de concel.preben.c.ii:pro hac parte
obtinuit.ar. in pre-decredilecto. in fi-Ex
no-ſecunduũ papã extra de arbi: ex parte-
VAubi ſcripſi ſuper uerbo interim-Bal.
Si tancredus ſuccubuit de prebenda cum
petro 2 petro mortuo alius impetrat an
tancredus iĩterato agens contra iſtu repel-
latur exceptõne rer iudicate ſentit ꝙ non
quia iſte impexrans nõ eſt proprie ſucceſ-
ſor. Vnde non tranfit ad eum nus excipiẽ-

di.ut hic per. . qd noad hoc.ff. qui po.ĩ

pi g. ha.l.claudius felix: ad fi. -
Vxta propoſit iõis ſeriem uidẽ
dum reſtat de ſententie impug
natõne.· 2 hic ommuũ ſerip-
4 a milcuit auctor. Pyl. Tan-
Vber.de bona.v.s.v.nunc uidenduũ · ſed
hic cõmendabilius procedit auctor per qn

uiſionẽ quã hic pomt.quã antiqui ut Al-

ber.galł.·ð ſen.excom- in prin. nõ poſueruũt

Lo. taren de deo. M.·S. ſ. caunly. li-vn i. Ri-

ca aliquid de hac diuiſie poſuerat a iudh-
Ii.parte ſecunda ſub HNica de appella.poſu
it. xvii. calus nullitatis ſentetie bonagui-
2 Egi-eiuſde uerbis utxendo dicebãt potiſ
ſime nullitate colligiſi aliꝗ-de:vii. tramiti.
bus iudiciarn ordinis obmittebãtur quoſ
uocant libelli oblatõnem litis conteſtatõ
nem iuramentũ calumpnie uel ueritatis
ſcripturã atteſtationũ publicatõm illaru
ſententia de ſcripto proferri 2 a iudice ſe-
dente pro tribunali hoc ſufficiat incimalſ-

ſe que in ti.de appel.ſcripſit uterq;· SSluꝑ

quo ſcias ꝙ quandoq; ſententia eſt nulla
ipſo iure ut iam dicam/quandoqʒ uero an
nullanda.ut.ĩ. proximo- Nulla auteʒ
dicit᷑ ſentẽtia multis mod s ſcilicʒ. CKa
tione iudicis. C'RKatone iuriſdictoms

Katõne litigatorũ Katione loci.
Racõe temporis- (E.Katone cauſe
RKatont quãtitatis. ¶.Katõne modi-:

Katõe proceſſue. ¶Katme manifeſte
imquitatis- CRatone iudicis eſt nulla ſẽ
tentia ut quia erat excomuuicatus. ☚

publice ut ibi. † e de re iudi. ad ꝓban-

dum. xiii q-audiuim:- uel infamis e& 8

Rp.ſciſcitatq uel ſeruo uel muhrer ut ibi.

2 IIi. q. vil-C-i.2 .tria. e& de uer- fig· fo⸗
rus.il:qiin primis /ff.de iudi.ſeruus.2.l.
cum pretorS:i.2· C. e ſeruus ſ. &re. iud-
I. ii.x -vmulieré. uel fi mercede cor

ruptus pronuũctiauit.ĩi:q-vi. Gdiffint a

V.uenalesextra de uita 2 ho. cleri. cũ ab
omm. AW Qnd ſiex duobus uel tribo iu

dicibus pronuntiãtibus unus ſolus aliis

ignorantibs corruptus fuerit ualebit ne

lentẽtia:q; ualeat uidetur Per.l.ff. de li. ca

liberisſi duoad idemff. de dona- inter
ui 2 uxo.ſñ ſponſus.S.ii.Item ff.de iu.fil-
nõ intelligit᷑. S'i. Item in dubnis facienda
eſt interpretatio- ut res ualeat. ſt. d re.du-

9

I.quoci: in contrariũ. ſ. ꝙ cum fal. tu. l. i.

