V. ſuper quo:nec obſtat ſi dicis ꝙ ordoẽ
FRpto remiſſionis conrentus ſ. ut primno
unſtruatur z poſtea remittatur obmiſſus
fuit ideoq; non ualet remiſſio nam bene ẽ
caula inſtructa quia contra contiumacem
ſententia ferri potelſt· uel dic hic ꝙ occur
runt duo principalia mandata- unum de à
ſtructõne-aliud de remiſſione unde iu-
dex non poduit primum propter negligẽ
tiam partis exequi quod nec ab eoſolo led
a parte que probare habet dependet tene
tur ſaltem ad ſecundũ.ſ.ad remiſſionẽ fa⸗-
ciendã:q ex eo ſolo dependet. ar cxdra de
Feptis conſtitutus-R.i.2 de dolo- 2 con-

tucũ dilecti. Spreterea. . i. eX de offi·
dele.cum ſuper. Alii dicunt a forte melig
3. ſi iudex prius citauerit partes ad cede⸗

lum ſuper inſtructõne negocii non põt
ipſum remittere quia nec merus cicator
æ ſtſed nec iudex eſt pr ius ꝗᷓ mcipiat iu-
riſdietione uti. extra de offi.delerelatimm
2. C. gratum extra de Reptis paſtoralisin
fi.poſtꝗᷓ autez partes citauerit poteſt for
te negociũ ipſum remittere · quia 2 ſi non
plene remittit tamẽ prout poteſt ĩſtric
tum.ſ. quia dicet quomodo citauit ptes-
2 quomodo obtulit ſe paratuʒ ad proced'

duma quomodo actor procedere nolunt

2 etiã ſi expedierit dicet quomõ dedit reo
poteſtatem dicendi quicquid uellet 2 ſic
de aliis factis uel obmiſſis. Sed contra ꝗa

non ua let remiſſio mſi plena immo pumz

dus eſt iudex earn faciens- ut. C⸗de relati-

4
Ter Al 1e= 1 Aer ſet

2 9

—

ne cauſas.C. dele.l.ĩi.2.l. Hhumanu.2 extra
de elec dudum.i.cum autem Sed cic il
Iud uerum eſſe qunado fieri poteſt 2 iu
dici quod ualeat imputari alias autẽ ſuf-
ficit facere qð poteſt.xii:q ij.faciat ho-
mo.ff.de re:iuris Impoſſibilium:extra de
pac.c.fi· uel illud uerũ quando ſpõte
deficit ſecus ſi mandatũ eum artat ad id.
(Sed nunquid iudex ad quẽ talis cõ
miſſio impetratur debet condẽpnare ĩ ex
penſis actorem ſi fecit citari reum z nul-
lam probationẽ induxerit ſuper inſtruc-
tione cauſe.Ro:ſic.ar. de Rptis ceterũ. in
fi. c.fi.in fi. de dolo.2 contu.finem ſem-
per etiaz debet cauſã remittere exquo ſibi
iniunctũ eſt licet aliqu iĩ cont radicant ex
de Heptis cũ dilecta.alii dicunt hunc ter-
minu uim peremptorn nõ habere uerum
ubi mandatur ꝙ iudex cauſã inſtructaʒ
uel non inſtructaʒ remittat.. XÆ de qua
forma.S. proximoS⸗poſt prin. ceſſant
predicte opiniones hic enim nullus error
eſt ſi iudex caulã non inſtrutã remittat
cum ho ſibi expreſſe madetur 2 tunc fac
ta remiſſione poterit iterũ notia relatio da
ri impetranti: quia nec expreſſe nec tacite
conſenſiſſe uidetur hunc terminũ peremp
toriu eſſe ſecundũ ea que nõin pre. v. il-⸗
lud autem.2. S. V. in ſumma-immo con-
trariũ innuit pars illa mandati- qua dicit
ꝙ etiam non inſtructã remittat niſi for-
te aliud eſſet actum miſi dicas ꝙ is qui di-
lationẽ obtinuit ꝓbare potuit ſed negles
it ſibi debeat imputare ut patet· S. V. in
ſumma.hoc no- Inno: extra de ap. ſuꝑ eo-

2 H.q·S.in ſuma circa cotũ ibi uide 5:

ile cenſemus eſſe dicere qua
liter ſe babebit is ad quem
negociũ remittitur 2 quidam
ipſa remiſſione recepta priuſꝗ.
eam aperiat citabit partes ut contra eius
aper:i tionẽ obiciãt q de iure uiderint ob
iciendum ꝙ ſi nchil opponant i ple parti
bus pntibus aperiat 2 terminu ad recipi
endu copiam de ipſa prefigat ut cõtra eã
poſſint obicere qð libebit ut extra de pro
cu:m noſtra. Sed ſi temere derint puni
entur. ut extra de penis dilectus- puta in

expenſis 2 aliterffſi quĩs iusdi non ob. I.

i.ſed 2 ſi ponatur ipſam no fore aperiendâ
2zuper hoc diutius diſputetur iudex ex
cauſa ſibi ipſi aperire poteſt non tamen ꝑ
tibus quemadrnodũ 2 in atteſtatõne fieri
cõſueuit de aperitõne autem remiſſiomis
publicũ inſtrumentũ in quo deſcribãtur
.

ſigna littere ſeu caradtares ſigillorũ ſub
quibus mitit᷑ introcluſa. ¶· Quid ſi ſũt

ſigilla incognita. NRo. XAM¼ ſecundu Oſti ut

ſcripſi in decre:intimaſti.ſuper. v. exern-
plum.ubi uide etiam · V. ſe. 5 Si partes
ſtent eis corã ſuperiore bene eſt. ut.ĩ. v.
nunquid.alioquin eſt probatio eorũ faciẽ
da:extra de cleri:peregri.C.i.de fide ĩſtru
rmẽ .qð ſuper hiis Si autẽ ſint duo uel plu
ra eis crediturpoſtꝗᷓ impoſita eis erat fi-
des adhibitis aliquibus iuratis qui ea re
cognoſcãt. que dic utSde proba.. uidẽ
dum· v.proxirno:¶ Quid ſi altera par⸗

tium tantũ coram ſuperiore preſens eſt.

HRo poterit ſuperior ſi ſibi uideatur conſi

derata qualitate perſone a negocio de quo
agitur recepto iuramento partis ꝙ talis
fuit facta remiſſio ipſam admittere · ar.
extra de iureiuran.Cfi.de procuex inſinu
atione·2z. C.in noſtra.2 imputet ſibi pars.
que non ibi uenit ar. exdra de appelſe-
pe·2 de elecſtatuim:li vi.¶ Remiſſiõe
uero aperta ſuperior ad quẽ fit ea 2 ſingu
la diligẽter examianbit quo facto uel ad
mittet uel repellet actorẽ uel reuz; probã
dum uel approbando prout ſibi & ure ui
debitur facienduũ uel calſabit proceſſũ re-
mittentis ſi euʒ inuenerit ex tenore rennſ
ſionis uel aliter contra ordinẽ iuris factũ

uel in ſe repuguanciã continere. uel etiaʒ
illum ad ulteriora procedet ſi eum inue-

niet rite factũ. ut extra de pur.ca cum di
lectus.S. hiis igitur ꝙ ſi plena fit remiſ-

ſio procedat ad ſententiã alioquin non ut

exdra de elec.dudum.ĩ.ꝭ cum autem alte
ra pars ſit tantum prelens ut iura contu-
macis ſi ratõnes contineantur in remiſſõe
poterit ꝓceder̃ ſuperior ad ſnĩaʒ alias n ut
in pre·ꝭ·cum autem cũ enim quelibet ꝑs
cum actis ſuis debuerit comparere in ter

mino aſſignato non debet cõtumax ulte-

rius expectari.C. de iudi: properanduim-
:ſi autein ſed ipſius abſentia dei preſetia
repleatur. ut extra de dolo/a contu- ueri-
tatis.a dc eo qui mit: in poſ.care.ſer. euzʒ
qui. ¶ De officio autem eius ad quẽ cau
ſa per appellationẽ defertur. dicamĩ · de

ap·.· de officio- ¶Sed nunquid remiſſio

iudicum ad curia miſſa f idem facit ut uĩ
delicet credatur litteris eorum ſuper his
due domino pape ſuper proceſſu ſcribunt
ar.ꝙ ſic in preG. hiis iĩgitur. 2 de exceſſi.
prela:inter dilectos:preterea-2. C. ex lit
teris· . i· M. fi. 2 de accu:cũ dilecti. S.i. V.
mandamus 2 de dolo:z contu- ueritatis
5· uos igitur. 2 de offi- dele. cum ohm ·5.

ℳ

A

2*

preterea ar exdra de proba:quoniã cõtra
2· ff.· de cuſto.re:diuus:nam etiam litteris

cardinaliũ non creditur ut no-sS de teſte

6· i. Videm ꝙ fuitlo.no. d. m in pre· 6: is
ĩgitur ꝙ remiſſione unius iudicis non cre
deur · ut ibi in prec/quomã contra-z hoc
uidetur mos curie approbare ſecundum
eum. MH ut ibi ſcripñi in glo.nõ· ſecundũ
Oſti. eius etiaʒ eſt quod ſequitur uſq;
ad. v. Inno. ? uel poteſt dici ꝙ remiſſio
ne unius iuchcis ab una parte creditur tã
auten: ico ſeu inſtrumẽto publico ſial-
tera pars preſẽs non cõtradixit. ar. in pre
6.his igitur-2f de procu:hi procurato-
rem cuilibet enim credit᷑ contra le ut. ff-
de inter acde etate 2. Niiii- q-ii- i ubi ue
ro non eſt pars nec remiſſio habet ſigilluʒ
notum 2z autenticũ ei non creditur ar· ex
de dolo/2 contucũ olim 2 de cleri. pere-
gri·c. i· Si uero tale ſigillum haberet ſtan
dum eſtniſ pars alcera con trariũ probet
ad quod eſt admittenda. ar. ex de elec· cũ
inter · Rſeniorẽ·ꝭ.fi.z. c:ſ criptum ..1·2
de fi- inſtru-c.ii- Innopapa- nii nõ-extra
de proba.poſt ceſſionẽ·2.· B. Cõpoſ.cuz eo
ſuper decre.de elecſtaxuimus. li.vi ꝙ lit
teris iudicum uel exccut orũ creditur. ſi
ſint duout exxra de teſtibus. cũ a nobis:
2 de conceſ-preben accedens:z de a ccu:cũ
dile us i- in fi.2 Boc cum littere cõfe te
ſunt in modũ actorũ delignando uidelicet
locaꝛ tẽ pora ud in c.quomam condra ſe⸗-
cus ſi per modũ relatõis ſeu remiſſõis cui
non creditur niſi multa interueniãt que pᷣ
diximus/ſ.ꝙ fiat parde altera preſente.2
copiam eius recipiende 2 alia quibus ha
bes ex de ap· intimaſti. 2.· C. de reb.l.i.n.

2. i- Ideʒ tamen. B. no- ſuper decre extra

d &pris capitulũ · 1I ubi cpſi poſt glo.
ad fi.i.colump. V. ſed queritur an · ꝙ
creditur litteris abbatis dicentis ſe de mã
dato apolſtolice ſedis feciſſe aliquẽ recipi ĩ

canonicũ alicuius eccleſie. nam mimſtro

creditur in facto ſibi comiſſo·ſ. ꝙ faceret
eum recipiar.ff.de·re.eo· qui ſub tu· uel
cu.ſunt magis.ꝭ·ne tamẽ·quia· ar·tamen
contra.in.e.l.ꝭĩtem pretor.v.nec nimi⸗
um. H uide qð dixi:S. de teſte- nunc
tractandu. . hoc autem in fi. . tudi-
cas ꝙ ſigillo umus iudicis delegati uel or

dinarin uel etiam executoris partes judi-

cis aſſurnentis negociũ remittentis credit᷑

quantuũ ad hoc ut credatur negoci remi-

ſide 2 ut cauſa in curia uel coram ſuperio
re agatur.ut in primis concor· non tame
quantũ ad contenta in remuſſione ſeu qua

Cur ad actitata iudicialiter coram eo cti
am ſi iple uoce proprſa ſiceſſe aſſerat miſi ꝗᷓ
uis legitime 20c. ut in ꝓprec.quoniã cõdra-
ubi uero non iudicialiter executor proce
dix.ſed certum miniſteriũ ſibi imunctuzʒ

ſatis in hoc ſibi ſoli credxur referenti cuʒ
in hoc magnu preiuditiũ non uerſatur na

2 coram ſuperiore partes poterunt luam
ĩiuſticiã conſequi-a. hoc curia ſeruat quic⸗-
quid.d.m. Olſti:S· nõa ſic intelligitur pre
5S·nec tamen.a arextra de ap. cum parati

cum ſuis concor-multũ enim intereſt in

ter iſta. ut exdra & offi.delec.fi ĩn fi-
¶ Quid ergo ſi iudex uel executor teſti
ficetur coram ſe appellacũ eſſe. Ro ei non
creditur ſoli nec eciaʒ duobus ſi in formã

reltõnis uel remiſſionis ſcribant ſecus ſiã

formamatorũ ut premiſi ſecunduũ. B. ꝗ-
uis 2 hoc forte de iuris rigore ualeat im-
pugnari naʒ non creditur teſtimoniis ut
f.de teſti-Fiii S. Item diuus. 2 cxtra de
coha.cleri z= muli- tua. niſi forte produce
retur in teſtes ſecundũ ea que no· in pre-
eitem ꝙ fuit-ar-camen quod vni creda
turextra de lechr in pr in. O. in qui⸗-
bus. Ii-vi-Conſulo igitur iudicibus ur' ex
ecutoribus negocia referentib ſeu remt
tentibus ſiue teſtificantibus ut proceſſy
ſeu acta coram ſe habita per manu publi
carm lcribi uel ſaltem autentico ſigulo fa⸗
ciant ſigillari-2 fic ſcripta ſeu ſigillata re-
mittantur remiſſionis autem litterazʒ ſuo
Rgillo Rigillent- (LIIlud autem certu eſt
ꝙ ubi in Epto illa claulula appon it᷑ quic
quid audem inde feceris nobis per tuas lit

teras tuo ſigillo ſigillatas ſtudeas intima

re tunc tali inſcribenti creditur propter
formam iniuncti mandati quibus auteʒ
ſigillis creditur.no· ·de proba.S· uidẽduʒ
v. proximo-

——

Equitur uidere de remiſ ſionĩ/
bus que fiunt aſuperioribꝗ ad
inferiores iudes quando ap:-
ellare contingit ſuper quo ſe
cundum uſum romane curie regulariter

ſ eſt tenendum ꝙ ſi appellans prino a ſub

delegato ad delegatũ dcinde ab ipſo dele-
ato ad papã impetrat ſuper appellatõne
Srunduun ea que nõ ĩ· de appel.· offi -
cio quoq;. v. porroſi appellerur bi ꝙ ſ

a ſubdelegatis 2c·2 non ita inuentum fu

erit ueruʒ elſſe prout impetrans aſſerebat
tunc ad eum a quo nouiſſime appellatuz
eſt debet negociũ remitti etiam ſi plures

4 144Ee

2

₰ 1EAea1 66

1ie . W
Saala ſ hall 46 a . Pagee
‚

i⸗ 5 1. far ℳ 4 4 ο—6% ⸗ 44. a.
.

96

lIittere impetrate fuerint hinc 2 inde . ar-

extra de appel.ut debitin fi.2. ii· q · vi ·

in fi:queſtionis· X apertius apparet in-
tricatõnis exemplũð excep:dilecte qð fa

tue intelliges per id quod ibi dixi ſuꝑ ul-

ti· glo. ſi auteʒ qð aſſeruit fuerit ab im
petrãte probatum procedendũ eſt per iu
dicẽ appellatõnis ĩuxta continentia litte-
rarum directarũ ad eos uel ſubdelegatos
ipſorũ qui probantur ultimo grauiſſe
¶ Item remiſſio facienda eſt a quo appel
latum eſt cũ in forma ĩiudicuũ procedebat
exdra de appelcordi:prope Ffi· ¶ Si uero
aliquis conquerat᷑ ꝙ eius ſuperior qui in
iplo muriſdictionẽ habebat grauabat eun
dem in hiis que in iudicis uel circa i udi-
cia non agunt᷑ ut in hoc exemplo forma
WV in formulario romane curie ſub trac
tatu reuocatoriarũ habẽtur hee forme2
uide ĩ· de ap·S·de officioviii·colump..
ceterũ·ſi remiſſio.? cõquerit᷑ ꝗs ꝙ ſuus
eus uel archidiaconus eũ indebitis ee
actiõibus aggrauabat licet propter hoc
ad ſedem apoſ tolicã appellaſſet ideʒ tamẽ
in eum poſt appellat inẽ huiuſmocdi ex-
cõmunicatõnis ſententiã auctoritate pro
pria promulgauit ſie concludi põt. FOr-⸗

ma mãdam quateno partibus cõuocatis

uel mandamus quatenus ſi eſt ca ſentẽtiã
ipſam denuntiãs nullã eſſe ac reuocans ĩ
ſtatum debitũ quicquid poſt appellatio-
nem huiuſmodi inueneris temere attẽp-
tatũ audies cauſarn 2c faciens 2c alioquã

ſententiã ipſam ſicut rationabiliter eſt ꝓ

lata facias auctoritate noſtra appellatxiõe
remota uſq; ad ſatiſfactionẽ condignaʒ in
uiolabiliter obſeruari. Et eſt diligecer cõ
ſiderandũ q; quandocũq; primus ludex ẽ
officio ſuõ functus ſed f uerit diffinitiua
ſententia lata debet ibi alioquĩ ſic ſubici.
FOrma alioqu ſententiam iplã ſicut iul-
ta eſt facias per cenſurain eccleſiaſticã fir
miter obſeruari uel ſi eſt excõmunicatõis
ficut rationabiliter eſt prolata facias a tie
toritate noſtra uſqʒ ad ſatiſfactionẽ con-

digna 26. Si uero reſtabat cognitio cũ fu

erit appellatũ tunc debet fieri remiſſio ꝓ
ut dictũ eſt· Itezʒ ſi primus iudex qui gra
uaſſe dicitur ſit def unctus 2 forte fuerit
delegatus in dignitate aliqua cõſtitutus
2 fuerit ei ſcriptũ proprio nomine non &&
preſſo ut ex de offi· dele· quoniã cõcludet᷑
ꝙ procedatur in cauſa iuxta continentiagʒ
litteraru ad taleʒ iudicẽ directarũ alioquĩ
ad eiuſdem ſucceſſoris ptes remittãtur ex
amen. Si uero nomen illius iudicis a quo

appellatũ eſt expreſſũ fult 2⁊ mortuus eſt
tunc dicatur ſic alioquã in negocio memo
rato ſuperſeder̃ curetis. ¶ Porro circa iu
dicia cu remiſſio facienda eſt qnqʒ pro
ter dubiũ facti nõ poteſt determmmate di-⸗
ci ad quem ſit negociũ remittendũ xi.q.
ini·graue·xτν1 di-habuiſſe. 2 tunc ſic di
cẽdu eſt. FOrma alioquĩ partes remittas

ad eos ad quos de iure uideris remittẽdas

ut patere poteſt tunc cũ aliquis cõqueri-

tur de pPluribus Rptis ab eodem2; ſuper

eodem ad diuerſos uudices impetratis ĩta
ꝙ unũ de alio nõ faciebat aliquã mentio-
nem quo caſu impetrãs corã diuerſis trac
tus taliter aliquado conqueri cõſueuit ꝓP

talis ei us aduerſarius ſuper tali re non ut
ſuam proſequeretur ĩuſticiax. ſed ut ĩpſe

qui nunc impetrat fatigatus laboribus 2

expenſis dampnoſam pactionẽ inire uł iu

re ſuo cedere cogatur ad diuerſos alias de
aliis non facientes aliquã mentionẽ ſuper
eodẽ negocio litteras apoſtolicas impetra
uit. 2 ac querelam huiuſmodi etiã ſi nõ ſit

appellatio interpoſita taliter uexatõ ĩ odi

um uexantium ſedes apoſtolica ſubuenit
quia impetrator cõmodo careat utrarũq;
extra de Rptis ex tenore · propter q im-
petrans ſic petat.quare ĩta fatigatus dux
15 apoſtolice ſedis Prou identiãa recurredu-
2 cocluſio tał erit·. FOrma mãdam qua
tenus ſi eſt ita illũ impetrantẽ de quo que
ritur utrarumq; litterarũ comodo carere
decernens eum moderatis expenſis quas
propter hoc iſtũ feciſſe conſtiterit cõdãp
nare procures- es de Beptis- C. fi-alio-

quin negociũ ad eos remittas ad quos de

iure uideris remittendũ impetrantẽ expẽ
ſas legitirnas 2c teſtes ꝛc. 2 hoc cũ in mo-
dum querele proponitur graumẽ ſuꝑ im

petratione pluriũ litterarũ. Si uero ꝑ eas
proceſſũ fuerit 2 neſcitur uł ĩ litteris que

modo contra illas impatrãtur nõ dicitur
que primo fuerint impetrate poteſt ſic
ſimpliciter cõcludi·EOrma Mandamus
quatenus ſi ita eſt illũ impetrantẽ utrarũ
litterarũ comodo carere decernẽs ac ꝓ

ceſſum per eas habitũ denuntians non te
nere eum in moderatis expenſis quas prop

ter hoc reum feciſſe cõſtiterit cõdẽpna re
procures.alioquĩ negoc iũ ad eos ad quios
2c ut.S.non enĩ nalet proceſſus habitus ꝑ

litteras ipſas ut extra de Reptis diſpendia

S.i. (LSi autem Fuerit appellatũ a iudi-
ce ad quem impetrate fuerunt littere nõ
facientes de prioribus 2 proceſſu per eas
habito aliqua mentionẽ pro eo quia ipſe

ĩiudex excepłionẽ Buĩuſmodi non admiĩſit
alia erit concluſio/ut.S. de Rptis pñtatis-
6·ratõne forme..porro ·licet hic articu
lus 2 ſe· ¶ LItem cũ dicitur appellatuũ ãte
diffinitiuã ſi hoc falſum inuemt᷑ non fit
remiſſio ad iudicẽ qui functus eſt officio
ſuo ut nõ ·ĩ.de appel/&· de officio quoqʒ.
.porro ſi¶ Quid ſi appellatũ fuerĩt a
diffinitiua.z appellatus nimiu pcurrens-
2 preueniens appellantẽ impetrat ſuꝑ cõ
firmatõne ſententie ad quos facienda ſit
tunc remiſſio.uide in pre· ratõne forme
·eſt 2 cal.

AHCPyleus. ii ſua parte K. pepoſu-
it de lententia diffimiciua. Tan ſua quar-
ta parde in prin/poſuit ſucceſſiue tres Ri
cas quas proſequẽdo auctor hic innuit ·ſ.
de ſententiis 2 interlocutõnibus ſecundo
que ſententia fit ĩplo iure nulla.tercõ quo
modo ualida ſubleuetur 2 quomodo ð fal
ſo agatur.Roff/de act infac. ex re. iudi.
Vberde bo:de ſententia ordinarii ⁊ dele
gati:car.ii:⁊.iii.Et Io:de deo de hiis Rica
Pe·2 antepe. vli.Cauilł. Et hec reſpiciũt
etiã Ricam.ĩ. proximmaʒ. 2 ipſe Io.de deo-
lIi:vni: ponit primã Beicã de ſententiaa in
terlocutõmbus.a li ĩ ĩucic. ponit FRicam
de prolatõe ſententie· V berde bona2 ba
gain cauil.ponunt.iĩi-NRicas primã ex
ceptõnibus poſt ſententiã·2 ſecundam de
impedimentis executõnis 2 de nullitate.2
de anullatõne ſententie. Bona- ineptiſſime
locauit materiã iſtam in ſecunda enĩ par
te intra formas libellorũ poſuit trac tatũ
de appellatonibus. 2 demu de ſententiis 2
ipſaru nullitate 2 ĩiquitate. Cũ poſt ſuã
quartã partem finito tractatu teſtiuma
oſitõnum illas duas 2 ſ ecundã primo po
nere debuiſſet. Egide formis ſententiarũ
ponit· lxviil.c.2 ſe.2/ c hꝑexise.de ĩpſius nul
litate ponit in. xxiiialb/galł.pomit NRicã
de ſentent is. Nepos de moal.poſuit Ri-
cam cõtra ſententias 2 de eis retractandis
Gui:de ſuc:ponit Ricas de ſententia ferẽ
da ipſius nullitate 2 quis de illa cognoſ
cat-Gallicus poſuit Reicazʒ de ſentẽtia dif᷑
fimtiua.Bæal.- Intẽtata una uia mullitatis
cõtratus nõ poteſt proſequi alia:de emp-

2 uen.c. cum dilecti ſecus in ſententia de

apel.l.ſcio. ¶ LSententia debet interpreta
ri in benigniorem partem ff· de pems. I. ſi

Ples. ¶.Senventia debex interpretari ue

Incipit teria ꝑticula ſecunde ꝑtis d

alidtũd opere?ur f.famił. Gerct.l.2. pu-

VONIAM DELI-
beratõe habita cum pe
ritis factaq; relatõne iu
dex preſentibus partib
uel cõtumaciter abſenti
bus debet ferre ſententiã
ut..ꝭ/qualiter.ĩdeo cõſequens eſt ut ð ſẽ
tentiis aliqua diſcutiamus. querunt
aliqui an diffinitiua ſententia fit de actis
cauſe a uidetur ꝙ non quia lex.iĩ. C ut li-
te penden. ponit pronuntiationeʒ z adta
ut diuerſa ad idem. C. de ap·a proconſuli-
bus bene facit etiam decre·quoniã cõtra-
de proba.ibi uniuerſa iudicii acta cõſcri-

bãtur uidelicet ac.2 ſub illis uniuerſis ac-

tis non ponit diffinitiuaʒ ad idem decre-
ulti.eCide teſti.preſẽtata.ad fi. ubi iuꝰ
acta mandatur diffinitiua ferri facit de

appel. intimaſti.2· clemen.ceti appellã

tide reſtiſpo.cum ad ſedem. V. nos pri-
oris/de offi:dele.cum olim.ii/ĩn fi - in con
trariũ:C.de donaſanctimus· Sinſuꝑ hiis
2·5: ſinautẽii ubi donatio que eſt prin-
cipale ad quod tenditur dicitur actis in
finuaread idem in auten. ut fratrũ filni.5:
illud.colla/vi. facit. C de re iudi.geſta cũ
ſuis glo.C.de eden.l.ii.fortius facit de re-
iudi:cum eterm.li.vi ubi ſententie cõci-
piende 2 ferẽde ponuntur inter agẽda cãe
per quod fateamur diffinitiuã elſe de ac-
tiscum inter acta ferri debeat 2z loco iu-
ridico/uideĩ.S.qualiter.v. debet autem
in fi· iura que hoc uolund.nec ob·q; ex ac
tis fertur diffimtiua-nam idẽ ĩ interlocu
toria:que tamen eſt de actis: ut in decre.
quoniam cõtra/que decreetiam non ob.
que ſolum ſuper proceſſu ſcribendo ꝓui-
dit de diffinitiua ſcribeda ñ dixit ꝗqa ꝓui
ſum erat per alia iura que uideĩ.· quali.-
ter.in prin:2. S. luieta..non ualet etiam
dicẽtes· ¶ Quid ſit ſnĩa.¶ Quot ſit
eius ſpec ies.¶ A quo ſi ferenda.¶ Quã
do ſit ferenda.¶/ Quaaliter· ¶ De cdiuer
ſarum ſententiarum formis. ¶ Qu id ſit
ſententie effectus. ¶ Qualiter ſententia
in iudicio prolata impugnetur. ¶/ Etꝗ⸗

bus remediis uel modis ualida ſententia

ſubleuetur impugnetur ſeu retractetur

X
5/

rpis. hec tame

tio cõdrouerſie finem imponẽs
cõndempnationẽ uel ablolutõ
nẽ continens ut ꝓbatur ·ĩ· 6.
ꝓxi. ¶ Excõmuũicatõ aut uł ĩ
derdi ctũ improprie dicitur ſententia quia
podius pint ꝗᷓ cauſe finẽ imponat. xi:q-
ii. nemo. Ideoq; potius dici poteſt pena
ꝗᷓ diffinitõ.un.qincorripiãtur que
differentia ſit int er ſententia? rem iudi-
catã.no/.de re iudi:l.iĩ.C.de ap.litigatori
bus.uide qd dixi·e.ti.ſuper Nica·ſ ꝙ po⸗
nitur res nidicata ſtricte 2 large

Pecies aut iudicialis ſnĩe ſunt
ꝗ̃tuor.ſ.interlocutoriad ffni.
tiua preceptum-2 mulcta. eſt
2 quita- ſ. ſententia diſpenſatõ-
h ſemꝑ eſt iudicialis . 1
2 de his dicct in. ut autemcarta ulcia-
S.poſtremouſq; ad fi.Bal. diſf imtia di
rimit 2 ꝑimmit nã ꝑtibus 2 iudici cõcludit
2 eſt irreuocabilis nature 2 per eum qua
ſi cõtrahitur.C.de ſen.2 interlo ·O· ĩucdhi: l.
poſt ſententia. z tercio quando ſententia
diffinitiua ualet. Sin autem eſt nulla non
coucludit partibus nec iudici ordinario:
C.e.l.i. In delegato diſtinguitur/aut ꝓnũ
tiauit ſeruato ordine iudiciorũ non tam ẽ
ſeruata ſolempnitate aut non ſeruato or-
dine· primo caſu aut deficit ſolempnitas
que requiritur circa ſententiã ut pronun
tiauit die feriata uel contra citatuʒ minꝗ
legitime tunc expirat ſua cõmiſſio 2⁊ non
poteſt ui eiuſdem cõmiſſioms iterato iudi
care. C. quomodo z quando iu:l.ſi ut pro/
ponis pars niſi forte habeat umuerlalẽ de
legationẽ cauſarũ quia talis habetur ad in
ſCar ordnarii ut no-ff-de offi- prela-lega-
tus .2 niſi propter iuſtum errorẽ. ut nõ.
Inno:de re iudi.in Kiicaaut defict ſolep-
nitas integralis ipſius ſententie ut quia ſ
tentia fuit ſcripta 2 nõ prolata in uoce uł
prolata in uoce ſed non cripta tunc non
uidetur expirare comiſſio quia actus non
eſt exercitus nec cõſumata pronuntiatio
2 qui partem indiuidui facit mibil fac it.
ar. ff. de arbil.quid tamẽC.S ſen- ex pic
reci.l.i.2 ar. ft·dele. iii·l. fideicomiſſa . 5· i.
2z idem ſi lententia ſit nulla quia non con
tinet conde mpnationẽ nec abſolutionem
C. eo.l. ex ſtipulatõne2.l. cũ iudex 2 hoc
in diffinitiua que eſt nulla ipſo iure prop

ter defectũ ſubſtãtialitatis uel ſolempm

tatis. Sin autem eſt nulla ratcõne ordinis
omiſſi uel prepoſteri tunc ſi eſt ordo iuris

Ententia eſt audicialis diffini-

ſimiĩliter expirat cõmiſſio quo ad ĩudic?

delegatum. Sin autẽ eſt ordo cõmiſſiõis
uel mandati omiſſus tunc non expirat cõ
miſſio quia non eſt ea adhuc uſus · ar· d.l.
quid tamen ſecundũ doc. ¶ Et nõ in iudi
ciis aliud eſſe ſubſtãtlalitatẽ que conſiſtit
in ſenſu legitime declarato. aliud ſolemp-
nitatẽ que cõſiſtit in modo loco2 tempo
re 2 ſimilibus cõmittãtibus actum-aliud
ordinẽ ĩudiciorũ ut nõ- in.lI.prolatam. in
glo·ordi:¶ Interlocutorie tres ſunt ſpe-
cies quedã enim interlocutoria dirimit 2

pimnt petitionẽ ut ſi iudex interloquitur

obſtare exceptionẽ rei iudicate uel ſimi-
les 2 ideo abſoluit reum ab obſeruatione
iudicn uel perimit iuriſdictionẽ ut quia
judex delegatus uel prorogatus prouuti-
at ſe non iudicẽ ⁊ iſta nõ poteſt reuocari
ut.C. de ſen.a interlo.l.poſt ſententia.ĩ fi.
a contrario ſenſu:a extra de oſti.delefigni
fican. Quedã dirimit emergentẽ queſtio
nema non tamen pimit proceſſu uel iuril
dictionẽ ut ſi promuntiatur teſte legiti-

muʒ uel nõ legitimũ 2 poteſt reuocari cõ

trario imperio- ut.l.quid iuſſic. Queda in
terlocutoria non dirimit nec gpimit ut ſi
judex dat dilationẽ non cõtradictã uel fa
cit aliquam cõmiſnonem uel remiſſioneʒ
tunc poteſt reuocaride arbil. qualem .
fi.niſi partes conſenſerint ſentẽcie 2 non re
uocatoride preto.ſtip· l. i·. fi:.2 ita debʒ
intelligi quod nõ-C. ð ſentẽ reſcin· nõ poſ
I.i. 2 que dicatur proprie interlocutoria-
nõ. in auten. de litig. Sromnino: 2 abſolu-
toria ab obſeruatõne iudicii eſt interlocu
toria.nõ ft. de accuſa.l.tixia.ff.ſi ſerui. uẽ-
I-harũ non tamen poteſt reuocari quia ñ
expetat aliam ſententiaʒ poſt tſe.⁊ ideo ſi
pronuntiatur procuratore actoris nõ eſſe
legitimum quando ab inſtantia per cum
moda tacite reus obſolui uidctur non põt

reuocari ſed debet appellari. ar. C. de pro-

cu.lĩta demum. ¶ Etx nõ ꝙ ultima ſta/-

tuta ualent in interlocutoriis lecus in dif

finitiuis ubi primo ſtatuta ualent ita di
cit glo:in dicta.l.poſt ſententiam. ſed tu
dic utĩ. dpti. 2 uide I nnode offi. dele. in
litceris·ubi ommno uideas- L Sententia
uero precepti in conſenlſũ non uidetur ꝙ
poſſit reuocari quia ex ea oritur actio/ ut
nõ. C. de bo q;. li. l.fi. ꝭ̊. neceſſitatẽ. ſed po
terit appellari ff-de ap. creditor.iuſſus ·
de hoc nõ. Ber de uerſig ex parte in criſ-
to ubi uide. ¶ Sententia banni poteſt ex
cauſa reuocari ſicut ſententia mulcte ꝗa
interlocutoria autem Itẽ nulla cõitas. ſt

de offi.preſi.l.illicitas.in fi · nam bannum
non habetur pro cõdempnatõne· ft. de cuſ
to.reo.l.diuq.l.i.de modo mulc. ¶ [ No-
mine ſententie ſimpliciter prolato uoca-
baulo ſola diffinitiua proprie cõtinetur nõ
ff. quando ap. ſic. l.ĩ·.· qð in ſentẽtiis 2 ra
tio nõper CyC.quorũ. ap.lante: 2Z ĩideo
ſi ſtatutũ dicit ꝙ non poſſit appellari a ſẽ
tentia intelligitur de diffnitiua non de ĩ-
terlocutoria quia cum ſit cõtra ius comu
ne ſtricte debet interpretari · ffde mino-
I.ſi ex caula-nuc uidendu per G.2 Cy.
ſi autem non adiciatur uerbuʒ a ſententia
intelligitur omms appellatio remotaC.
de ſen.l.ſi mſ forte a diffimtua ut ibi nõ-
¶ Et ſtatutũ dicit ꝙ debeat ſolui gabel-
la de ſententiis non intelligitur de in terlo
cutoriĩsquod eſt notabile.· Large tamen
quia omms interlocutoria certos in ſe fi⸗
nes habet 2 aliud determinat uocatur dif
finitiua.C. de rebus credi.lgeneraliter· in
rin. Irem nomine ſententie interlocuto-
ria cõtinetur ſi eſt talis cuius ex ecutõ pe
tatur. ut nõ in cle.i.de re iudi:in gloſen-

tentias quod eſt notabile. ¶ Proceſſus nñᷣ

rite factus poteſt rite fieri 2 imꝑicia cor
rigi de accuſa.c.qualiter eli· de iudic. ex
hibita·ĩ· de cõfeſ. V.cõfeſſus· Exccutõ eti
am non rite facta a quicquid ei accedit.
uel ex ea ſecutum eſt debet reuocari ff. de
euic.l.minorin glo:C unde ui.l. memine
rintde uerſigl-qui neq; de re iudi: ſi cũ
nulla.de puruul.cii.ſ. officio iudicis nõ
jure actõnis ſi recte licet nõ rite facta eſt.
l.fi:in fi. fꝙ mecauſa. uel ibi nõ erat fac
ta per iudicem 2 ideo non redr actatur cõ
trario officio iudicis nec iure illius actio
nis que dampnũ exigit. ¶ An miſſus per
pretorẽ polſit retinere ex dominio uel pig
nore cõuentõnali dic ꝙ non fuit iſta inte-
tio pretoris · C· de preſcrip· xxx: an. l. ſi ꝗs
emptõnis·5. Fi. ubi de hoc facit de an le-
ga.l.fund·C. de iudi.cum debitor. p G.
in contrariũ facit glo.in. I. fiff. de peri. 2
co.rei.uen. Interlocutoria eſt que
fertur inter principiũ cauſe 2 finem non
ſuper principali·ſed ſuper incidẽtib queſ
tionibus emergẽtibus puta ſuper libello

offerendo. uel corrigendo ſuper dhlatione

danda uel deneganda 2 ſimilibus exceptio
mbus. ud eỹ de offi. deleſigmificãtibus. 2
de teſti.fgnificauerũt.2 de offi dele· c· fi ·
ex hus emm iuribus PrabFii interlo

cutio nõ eſt plena diffinitio led ſemiplena

Ideoqʒ nõ dicitur d ffinitiua ff. de arbi. qᷓ

lem.2. C. de rebus cre.l.pe:2 quandoq; fer

tur ſine ſolempnitatxe. C. de fide inſtru. ĩu
dices. ¶ Et no ; non omnis uos iudicis
rei iudicate habet auctoritatem. C. de ſe.
2 interlo-ex ſtipulatõne . 2. I. poſt ſenten-
tiã per quas:l. dixit Io. de deo. cauil-
Ii. vii. Rica-i-an Fi. 2 ſaluari poteſt dictũ
Io.per id quod ſequitur 2 ſic etiã dieit ip-
ſe Ioin libro diſpenſatõunm a ſententiarũ
in fi.ubi dicit interlocutoriã reuocari poſ
ſe ſi tamen nõ ſuſpendatur per appellatõzʒ
infra.x.dies tranſit in rem iudicatã alłt-
eãdẽ decre:cũ dilecti:a decrc. ſignificaue-
runtde teſti. S interlocuxoria non obti
nere uim rei nidi-quod falſum eſt. ut exæ
da elec:cũ dilecti. ad fi.ff. de arbi dicere ꝓ
pe fimſi quo ad hoc quia poteſt reuocari
ff. de re iudi.- quod iuſſic. ex de appel. cu
ceſſante:quod qualiter poſſit uideS. de ex
cep·5· uilo. V. ſed ſi iudex.2 le. ¶ Diftmi
tiua uero eſt que principalẽ chffinit .q. 2
hoc debet continere condempnatione uel
abſolutionẽ aliter nõ ualet. ff. de re iudi-l.
iĩ· C. ę. H.· ſ. de len. a interlo· preſes ·ii-
q·vi.diſfinitiuaextra de accuſa- illa uel
aliquid quod tantũ ualet. ff. de arbi. quid
tamen.5:ſi arbiter.ff.de re ĩudi.in ſurmmma
2.l. ait pretorextra de uer.ſg in hi is niſi
in cauſa appellatõnis ubi nõ habet iudex
neceſſe dicere abſoluo uł condempno ſed
tantum confirmo- uel infirmo priore

ſententiam. C. de ap.eos · K.i. in fi· V. de

hoc.cõſulitur tam en ꝙ utrũqʒ ponatur-
extra de ap.ci e& de re iudi ad probanduũ
2.· 1. 6. ut autẽ· v. in ĩudice. Æ bi dicam
quelibet᷑ premiſſarũ requirit luriſche
tionem 2 etiam ſententiã excomunicat io
nis ſuſpẽſionis 2 interdicti. 2 miſ? in pol

ſeſ. quod dic ut nõ.ũ·q/i. in ſumma. Sen-

tentia autem ccõmunicatonis poti tra
hitur ad naturã interlocutorie ꝙ difrinici
ueut ibi innuit Io-z melius ſecunduz. d-

me c de ſen excomcũ medrcinalis.2. S-in

pri.huius ti. ( Eſt quoq; 2 tercia ſpecies

lententie que dicitur preceptũ puta cum
quis a reo in iudicio abſq; libello cum m
ſtrumento debiti petit·x.2 re cõfitetur

de plano tunc eni iudex ſine alia cauſe cog

mitõne ſibi precipiet ꝙ certo termino lol
uat a hoc dicitur preceptũ 2 non ſentẽtia

A In forma qua poſuit.S. de renũ·2 cõ.
ſub.·5. penulti. bene fertur ſententia ·2 15
ibi ponitur litis cõteſtatõni- ueritas ergo
eſt ꝙ in tali breui curſu cauſe poſſet fer-
ri ſententia 2 fieri preceptũ tantum quod
ſatis probat.l.ſi reus f·de procu:z. ff. de
iudi.ſi debitor qð ĩtelligo ſiue ſit iuntccõ⸗

— %

2 2 ſer ſe

„*
Le Nee Na af ſn:

cõtentĩoſa fiue uoluntaria dũmodo tał ſit
que prorogari poſſit. 2 quia ordo iudi
ciarius non eſt ſeruatus alioquã ſententia
non ualeret.ii:q-vi. diffimtiua. N. ĩ. de
hoc nõ:in preſump: 2 extra de elec.duou.
n. E in gloled pone·2 de uer· ſig·x par
te.in ulti glo in auten-de exi:2 intro. re-
iĩs. V.ſuſcepto:in glo-ſ·2z huius formã ui-
de.ĩ. ut autem poſt prin an autem a

Precepto ualeat appellari-chc ut · ĩ· de ap·

§. in quibus. . I. M habeo de precepto
queſtionẽ ſolẽpniter diſputatã an precep
tũ quod ad meam petitionẽ fecit uidex ci
cio meo uicino ne procederet in quodam
opere per eũ inchoato donec uideret᷑ an id
de iure facere poſſet ad petitionẽ ipſiq ti.
ſtatim tolli debeat ad afftirmatiuã allega
tur ꝙ caula non cognita 2 parte nõ uoca
ta fieri nõ debuit que ſi preſens fuiſſet in-
ducere potuiſſet illa ad non faciendu. ff. S
arbi ſi in tres- Item nõ iple fecit ſed nũti-
us 2 que cauſe cognitionẽ deſiderant non
cõmittũtur.ff.de offi.procon nec quicꝗᷓ-
§ ubi.2 hec duo faciunt preceptũ nulluʒ
ſicut 2 ſentetia nulla eſſet lata cõtra abſen
tẽ non cõtumãcez uel per aliũ recitata. ff-

que ſen. ſine ap. reſcin.l.i·6:item cũ 2. C. S

ſen/ex peri.reci.l.ii.de re iudi.tenor. 2.e·
ti. c.Fi.li.vi.reuocetur ergo ut ð facto ꝓ
ceſſit 2 poſtea cognoſcatur an preceptuʒ
debeat itxerare ſimile-C. de or.cogſi res tu

28s. Item ſi uelles fateri preceptu nullũ fa-

teri oportet illud iniuitũ quod iudex cor
rigere poteſt ergo debetff. de re iudi:qð
ĩuſſit. extra de accuqualitxer in cõtrariuʒ
allegatur tolli non debere preceptũ ne ſit
iluioriu.ffde iudiſi pretor in prin. indu
citur lex ff.de bo.pol.l.ini.S. ſi cũ eo ubi
bonoruũ poſſeſſio que etiaʒ in proprietate
jus tribuit datur cauſa nõ cognita fortiq
ergo dare potuit hoc preceptu ad id C. ſi
per uim uel ali:modo.lfi:licite ergo fac.
tum iudex tueri debet nõ tollere 2 ſic me

deciperear. C. de hiis qui ue:eta. l. i. Et ſi

diceretur per alium iudicẽ tolli poſſe faci
ens tamen nõ potelt.ff. de re iudi- poteſt
ludex2· l.paulus. ſoluit ꝙ ſicut factũ ſi-
ne cauſe cognitõne fuerat ſic erat etiaʒ re
uocandu . de re-iuris- mibil tam natura
le.exdra.eCi-c.i.plus placet querenti chſ-⸗
ſtingui an iudex facturus fuiſſet precep
tũ etiam parte preſente·z tunc nõ reuoce
tur exemplũ de primo quando prompra
erat riea 2 arma recepta. ff de uſufrequiſ
ſimũ:qð enim titio muito poterat potuit
2 ignorante uel ablente ff. de iudi-cu furi

oſus cõuuctacum.I.muneru. 5. iudicãdi
f.de mu.z ho-2z C. de diſtra. pig.· ſi ceſſan
te.2. l.ſe:in fi:cõiuncta cum.j. ſecunda ſe
quentis ti. refert ꝙ quidam iuris peritiſſi
mi etiã caſu quo riea timetur ſtatim pre
ceptũ tollunt ſed partibꝗ preſentibo ſta-
tim illud renouant ut ſic ſatis fiat iuri ſi-
ne timore periculi ut quaſi non uideatur
ſublatũ quod ſubito reformatur. ff. de in
inte·re.l.nemo: de precepto facto duob
ne ſe intromittant de poſſeſſione cuiuſdaʒ
fundi uſqʒ quo cognituʒ fuerit ad quem
ſpectet poſt hoc recepti ſunt teſtes utri-
uſqʒ; partis.dicit Alb. Gall.e.tit . ſed po
ne queſtionẽ tenere proceſſum 2 fimplici
ter iudicis officin implorabitur alias iudi
cialis proceſſus non ualeret ibi uide
Sed nunquid iudex qui precepit aliqd
ſoluere certa die poteſt hec precipere ſub
pena dupli uel tripli. Muide ad materiã
qð dii.S. de iuril.o.iudi:in fi. uidetur
ꝙ ſic nam a teſtõr poteſt heredi aliquid pᷣ
cipere ſub pena ut.C·. de hiis que pene no
in teſta- uel codicillis- rel.l.i.= extra teſ
ta:raynaldo⸗ ꝓpe pri. AM 2 ibi ſatis (cri
ſi poſt ſt. ei lo⸗ or bene · J Sel
dic contra ſccundũ VY bernõ enim poteſt
iudicare niſi de eo de quo actum eſt coraʒ

eo at de hoc actum nõ fuit. ff. de iudi: de

qua reextra de cauſa poſ. cum ſuper ad
fi.z de ſymo.- licet hely 2 facit ad hoc · C.
comi:ep? as.l.interlocutorie. Bal.2. J.. S.
ꝗuis poſſi reſponderi ꝙ preceptum non
eſt ſententia ut premiſi: 2 idem eſt in ſen
tent ia di ffinitiua cum non fuerit ad hoc
actũ tu dic ꝙ ſi udex euidenter preſumit
