diu. 75 ·2 ſic intelligenda ſunt predicta iu
raff eodem tinò alienum. 2 l. de etate-.
ĩ.1. 2. Uii- v. 2 Vi M In iĩterrogstioni
bus procedat hoc in poſitionibus non- ub
ſacis eſt ponenti quod habet intentuʒ ut
no.de confeſſ.c.iili.vi:in glo:penł.in fi.
2 ut ibi ſcripſi diuerſitatis ratio eſt quia
iudex ſuper dubio interroget nec iurat

pars uero ponit certuʒ 2 iurat.S· ꝗd
ſi quis prorſus non taceat nec ponenti re

ſpondeat uerbi gracia actor ponit ſie · po
no ꝙ debes rmi decem ſolid turoñ ille
confitetur ſe debere aliquos ſoł.certe nõ

„₰

eſt hec ſufficiers reſponſio quia quod ob
ſcuie dicitcur pro non dcto habecur extc
de probato· in noſtra·2 de teſti: cum cla
mor. unde cogendus eſt clare 2 certcu re
ſpondere ut·ĩ· vſicu.finali 2 iudex debet
laborare ut certa ſit poſitio ut certaʒ poi
ſit ferre ſententiam Inſtitut:de action.
6 curare· xi· q- iii- in grauexX di:C. fi⸗
¶ Item no · M.· Intrat uerba uber de
bobiubi ſupra.ſ.carta ultima poſt prin.
vſicu:de tuis ubi etiam ponebat ſolum
tres modos ubi ſtatim auctor un.pomt
bene tamen proſequitur quart um de cre
dulitate led includebat illam lub negatio
ne uel confeſſ o e· I ꝙ aduocatus qui

docet clientulum fai a reſpondere tentur

Parti alceri dampnum relarcire quodò hac
occaſione pertuler · f-·ad:l.acquił·qui cc
cidic:fi cxtra de imiur-2 damp: da. C fi.
nali.l.diſepepoteſt autem chientuluʒ do
cere· uii modis reſpondtre ſcilicet negan-
do conf itendo:et dicendo ſe credere uel nõ
uel etiã le dubitare ut.S· ſexxo de pri⸗
mo ſiquidem modo multi conſueuerunt
conf iteri aduocati lſepe ſuis clientulis di-
centes ſi hoc confitearis cauſam perdes
nec d cunt ſi id negaueris animam perdes
2 facit extra de ſimo:matheus · uide
quod ſuper hac d ctione ſcripſi de dyno·
ſuper·i.glo/decre·prime de confeN.li vi.
g In fine 2·S. 6 quinto. oblatis et exe
eo dupleæ premium conſequuntur ſcincʒ
darnpnum anime ſue quod eſt ineſtima-
bile ut ſupra··quintoprope finem 2 pe
cunie quod incurrit clientulus ut lam di
Xi nulli enim expedit negsre ueritatem
ut.ff· de tribut᷑.ulud5. penułꝑ que negoari
non poteſt ut in libro feudo:quo tempo
re miles inueſti. petere debetc.fi. Immo
nocet ſepe etiam corpori quia ueritatemm
negans uariis afficicur penis exempla ha
bes.ff. de rei uendi.lfi.ſi quadrupau
fe· di.l.i: penul. ff.ad.lacquł inde ne-
ratius.ꝭhoc autem.ff·ꝙ cum eo.l.finali
in fine· ff· de fideiuſſſi dubitetur.Gi. C·

ge non nume pecuauten· contra.C· qui

po·ĩ pi·haauten. Item ſi poſſeſſor· ·
quod hic interpoſuit uberuide ſupra: 5.
ſex xo ·ſub vſicu hoc tamen:2 illis conti
nuatur · vꝓſic·hic ſequens · J· extra:d cri:
fal.Cc.i·xxxiii ·q:vhec imagoxxii·q: iini⸗
qui ſacramento·z.q·v·ſi quis conuentus.
extra ut ec · beneſñdi.con·c.unico· v· q·
v's ſed aliud.2 ſupra de teſte·· i· Vſicu·
Itern corruptus 2 ſequen· ¶ SDed nungd
eſt differentia quo ad penam ĩter negãcẽ

6 9

N

A

„ . H
Apeanis 40 Peae . adoſuαα

l

A ¾.

1

et ſe non credere reſpondent᷑emnam le-

ges loquuntur de neganteC· ad l.acquił.

contra negantermn certe non quo ad deum
Adbeit ubert᷑ ꝙ alias eſſet d fterentia
incer non eſt deus2 non credo deum· ·
uel quo ad ius nacurale extra de lumma
tri:c.i:in quo ruſticitas P ſimplicitas uel
ignorancia non excuſat.C.d in iuſ uolii-

de in integ reſtil.i- In auten ut nõ luxui

contra na-in princi.xxxvii · di. fi⸗ Item
etiam in alus non intereſt in facto ꝓprio
reſpondentis maxime ſi ſit recens ſed ĩ ali
eno bene interẽ. ff· ad uellei:ꝗᷓꝗ.· fł· de ac-

quirẽ: here:cum fallum ꝙ uł dic ꝙ nul

la eſt differentia dicat quis nego uel non
credo. Bal.hoc nota facit· C. unde liberi:
I.qui ſe patris. led eſt differentia inter
proprium factum 2 alienum negatum
non creditum ut in ſuo non credens uel
negans puniatur. In alieno non niſi certifi
caxus perſeueret in negatione uel in non
credendo.ffde li-ho.exi-l. iii ff·de tribu-
to.illud.56. penuł.ff.depoſitiſi quis infici

atus:lecundurn uberde bobi ·. A1â- ubi di

xI· ego dico plane q eque Preiudicat
reſponſio de credulitate ſicut 2 de conſciẽ
cia ut. S.6ſ(xtοι. ν boc tamen- Item
no:ꝙ ubi quis non reſpondet clare ponẽs
ſumat inde quod ſibi eſt utiliusff.de iu-
dict.ſi quis interrogatust. auteʒ no· I
ubi ſupra v ·hoc modoin prin · · ꝙ re-
pondens obſcure cogendus eſt clare et a
perte reſpondere ſic ut certum dimittat
iudicem uł ſupra ·.quid ſi 2 pre·lde e
tateih.mhilf·de confel certum.xxviii
qiſic enimprope fi:iiii:di:erit·de pe.di.
vii.c.ĩi.Alioquin pro non reſponſo habet᷑
ut in pre.·.mhil.2 in e-l. qui aueem
a ad hoc facit ec de ſponex l̃is ĩ·

Ecimo ſequitur uidere de
quibuſdam dubitabilibus
unde primo nota ꝙ ad quã
cunq; poſitionem pars re-
ſpondere non cogitur de iuõ
illam iudex admittere non tenetur-
¶ Sed quid ſ(i pars adeo eſt ſimplex ꝙ nõ

diſcernit an poſitio ſit admittenda uel re-

Ipuenda:nunquid iudex coget ea reſpon-
dere inutili poſitioni reſpõdeo non immo
ex officio ſuo eam reiciet in hoc enim of
ficium iudieis exuberat ut ff.de interro-
act.l.i.ſicut contingit in libello inepte cõ
poſito ii:q.ultima- libellorum xiq/i ſa-
cerdotibus.2 in publice excommunicato

quem ex oſticio ſuo repellitextra de ex-

teption:euceptionem uel heretico uel in
famiii.q:viulalieni:ei em eſt probatio

facienda 2 ideo ipſe ſuperfluam uel in 1
lem reicere debet· ¶· Quid ſi actor per ĩ
periciam uel maliciarn facit talem politi
onem ꝙ ſi reus eam confiteaturactor ſᷣ
cumbec nunquid nocebit actori utiq; ar
gu·extra de reſcrip:ex parte decani.gfi·
extra de diuor · ex litteris poteſt enim cõ
tra ſe ponere uel confiteri 2 creditur ei

iiii:qii. S:i.ff· de interro-actde etate · ··½
ĩ:nam quod quis ponit illud intelligitur

confiteri ut ſupra:.S. prox mo-in princi
¶ Item pone ecce date ſunt poſiciones et
reſponſum eſt ad eas pro parte deinde iu
dex prefigit terminum ad alias dandas.
NH In hoc differt a queſtione que eſt ſu
Pra:S·Octauo . item queritur· 5.·2 pre
cipit reo ne recedat:donec ſit ommbus pe
ſiciombus reſponſum · Sed mhbilominus
recedat forte ad patriam ſuam queritur
an pro confeſſo debet haberi 2 uidetur
ſic licet reſponderit quibuſdam nam iu⸗
dex dicendo de ommbus uidetur intellex
iſſe ram de datis ꝗᷓ de dandis quia qui om

ne diæit nibil excipit · extra de maior et

obe · ſolite · ff. de ſeruił᷑ ur· pſi ſeruitus· ii-

Re·2 1 P/5 q tacuit-B eni cau beñ põt iu

dex preciper̃ ꝙ perſonaliter uemat extra

de iudi:iurt· M li. vi· 5· C. de procura

l·fiar. contra/quia uidetur ſolum intel⸗

lexiſſe de datis quibus erat iam pro par/

te reſponſum non de dandis Ideoq; non
uidetur contumax quo ad dandes argu-
extra de re iudi:abbate · · li · vi . J C
tra de ec. edifnad audienciam ego non ha
berem talem pro confeſſo maxime in ſpi
ritualibus ſi dimiſit legittimum procura
torem nec ob:decre .retuliſti inducta ſu
pra.·proximo. v. uerum quia ib: abſen
tans ſe nullum dimiſerat loco ſui 2 ibi lo
quitur in cã ciuili 2 ſic obtinuit. ¶ Sed
Pone ꝙ procurator alicuius interrogatus
ſuper poſitione dicit ſe nihil ſcire · Inter⸗
rogatus etiam quid credat · dicic ſe mihil

credere ·Dicunt quidam ꝙ talis non eſt

legittime conſtitutus:unde dominus eſt
Pro contumace habendus argucontra
E:de his qui ad ec. confu.prelenti·cum
autem monitus.C.de iudicis · properan-
dum·/5ſin autem alii dicunt ꝙ ſatis eſt
legittime conſtitutus exquo ĩn actis et
ad iurandum conſtitutus eſt. de hoc ſu⸗
Pra.·5ſexto· vVſic.in ſumma.¶ Item nũ
quid ubi ago poſſeſſorio poſſ um ponere
aliquid tangens petitorium de hoc dic ue

.

o OH

on ſed pone-U. Sed pone confeſſus um

.de teſte.5'nunc uidendum i prin;

poſitionem contra me factam 2 ſcatim
uolo eam negare uł econtra nunquid lum
audiendus a uidetur ꝙ hc-quia errantis

conlenſus nullus eſt ſt. de iun.2 fac:ign ·

cum teſtium 2. l ſequenti:nec tenet erra
tis confeſſio.ĩ· ti· proximo· ſequitur·

ſicutercio-remo enim eſtimandus eſt di

xiſſe quod rnente non cogitauit ft. de ſup

pel.leg labeo:2 qui dicit aliud ꝗᷓ uult· 26.

de rebus dubus in ambiguo ad idem
cxtra de appella. cum cãm: extra de offi-
deleg cum olimiprope finem · extra de

teſticogenpretereaar · contra ꝙ omnio

ſtandum ſit eius prime confeſſioni ft · de

donati·ſi patronus· ſed magis· C de reb·

creſi quis iuſiude hocĩ · V. tcẽ ſi ponens·
¶Quidſi dixit confiteor ſiue credo ſic.
immo ſic. No.ſtatur tunc ultĩe reſpoſiõi
ud · ſt · de hereinſti · ſi ita ſcriptum· S au
tem adiceret tercio immo ſic: ut prius di
xi tẽ uacillat ut eẽ ð cauſa polſ:2 proprie.
cum eccłia 2 uide ſupra de teſtes.i· Vſi ·
iteʒ ꝙ teſtes ſunt uarii 2 ſequẽ · ¶ Quid
ſi fiat tał poſit io pono ꝙ papa ſcripſit ꝙ
mihi prouideretur ſub cali for̃a ' alia d a
hqua icriptura faciens mentionem nun-
quid teneor reſpondere ſi littera apoſtoli-
ca uł ſcriptura non exhibeatur de hoc ĩ.
de inſtru:edinunc dicamus. · quid ſi
quis. ¶ Item ſi ponens ea ipſo quod põit
uidetur conf xeri id quod ponit ut ſepe
dictum eſt ſupra queritur an poſſit taleʒ
confeſſionem reuocare · de hoc no de
iureiurancum in poſitionibusli.vi.ĩ gl
ut unũ ibi uide.Balpõt quis ĩterpreta-
ri ſuam confeſſionem de accuc:cum dile
Cti· ⁊z certe uidetur ꝙ non·nam ſemel
erniſſum uolat irreuocabile uerbum ut-
xliii:di·S·fiſt.de proba:quidamC. de nõ
numepeccgeneraliter extra de probat᷑-
per tuas.econtra uidetur ꝙ poſſit reuo-
care ut.C.de diuor.licet· ff·eſi penituid-
ff. de hereĩnſti·ſi ita.in prindicunt qui-
dam ut Io·de deo · I cauilł.li.v. ubi de
poñnñtiomibus queritur etiam 2 id ha-
buit ab uber primo- ubi ſupra ad finem
penł.colump· J ꝙ ſi data eſt in ſcriptis
poſitio ut.S.S/quinto ·prope finem tunc
non poteſt reuocari ſecus ſi non ſit ſcrip-
ta quia tunc non uidetur eſſe data ar. ext᷑
de elec.ſcriptum:2 de confeſ ·ex parbe.
ſed certe talis opinio plus ꝗ fatua eſt nul
la enim ratio ſuadet quare pocius reuoce
tur non ſcripta ꝗᷓ ſcripta poſitio cuʒ ſcrip

tura ſolum fiat ad ſolempnitatem ut in
pre·S/quinto· Vſicu·Item no:et proba⸗
turC. de fide inſtru. l. I. 2 i: 2 f de pig
no:contrahitur unde dico ꝙ e au in i—

re ſiue in iudicio cum deliberatione pro-
poſita eſt ·ſiue ſit ſcripta ſiue non exquo

de ea conſtat non poteſt reuocari argu-·

extra de confeſſiex partede lit᷑ conte·c

unico:de elec dudum miſi ponene doceat

ſe erraſſe extra de confeſſ.c.fua de appelł
cum cãm·C. de iurt.2 fac.igno.error . In
tellige autem propom ſiue uerbo in iudi
cio proponatur ſiue in ſcriptis de iudicis
precepto porrigatur prout moris eſt fie-

ri2 probatur extra de probat᷑quoniam

contra·de hoc ſupra..ſed pone confeſſqʒ
2 ſupra.S· proximo- (LHoc quoq; dilige

ter notandum eſt/ꝙ in quibuſdam eο

nibus poſſunt fieri quedam poſitmões ſeu
interrogationes actori in quibus poterit
facile capi· Si enim agit peti.hr̃. uł quo-
rum bonorum a tu pomis eum polſſediſſe
poſt mortem eius de cuius hereditate a-
gitur ſequitur abſolutio utff. de petitio.
hHere.ſi non tantum· Inſtitude intercc's.
5.adipiſcend. Item in publiciana ſi ponas
ſic pono ſi emiſti ꝙ emiſti a uero demi-
no ipſe enim ſtatim mſi ſit bene ſapiens

reſpondebit ꝙ ſic.et ex hoc ſequitur ab/

ſolutio ut·ff·de publict·l.i. ¶ Sed nun-
quid reus poteſt ponere ſub predicta con
dictione ſcilicet dicendo ſi res tua fuit eã
preſcripſi uł a te emi uł ſi debui ſolun et
huiulmodi.HM. de his no:de reg iun nul
lus pluribusli. vi: ubi etiam per dynum
22 certe uidetur ꝙ ſic non ſit prohibi-
tum immo conceſſum umdetur extra de
excep:cum uenerabilis · nam ex parte rei

accipitur iudicium ſub hac condictione

ſi colluſum non eſtff· de dolo ·eleganter·
§: penulcergo pari ratione poterit poni
ſub conditione ad idem.C· de preſcrip· lõ·
tempoemptor .2.l.ſiquidem/contra quia
qui reſpondet certuʒ reſpondere debet᷑ igi
tur 2 ponens certum ponere debet/ quna
par debet eſſe utriuſq; condicõ ut ſupra

5· qu ĩto.· vſic. item qui: ¶ Quid ſi debes
mihi.c.in diem uel ſub condictione ego
perens debitum pono in cauſa ꝙ mihi de
bes centum qualiter reſpondcbis quia ſi
negas debitum mentiris quod facere non
gebes utxxii.q:ii. primum 2· c ſequen.
ſi confiteris iam tibi preiudicat niſ pro-

bes diem uł condici:quod facere debes-
A ſecundum alber· galł.ubi. . circa fi·
·ut.·ĩ ·ti ·proximo/S·i /ſi ſub condictẽe

.ℳ 1

₰
E

9

reſpondes non admittetur reſ ponſio ut iã
dixi- Ro dicas ſimpliciter debeo uel non
debeo pure 2 ſuper hoc uideff adlacq
inde· 2· I.proindeft.de interroga act· con
feſſionibus C· de confeſſis l.unica · ff · eo · l·
i.2.l.non fatetur2. I.fi- ſecundum uber-.
MH ubi ſupra · ſed ſi concedit · S ex
tra de excepcum uenerabilis extra ut ec
cle. bene/c/unico:dic ut ſupra de excepł᷑
5. uiſo. ·tu ergo. ¶ Sed pone litem con
teſ.actor ſi pomt pono ꝙ debes mihi cẽ
tum reus reſpondet ſe condictionaliter ꝓ
miſiſſe addiciens 2 ſi alio modo uł forte ·
hoc nõ adiecit querixur an uideatur pure
confeſſus niſi probet condicionem an ecò
tra uideatur negaſſe miſi a tor probet ue

ritatem uł conditionem extitiſſe- ur

de etiam de hoc quod ſcripſi de inſtõc.pe
nul. ſuper glo:ſed quareſed plenius cõ
feſi.c.i.li.vi:ſuper · confeſſionem. 2ſci
re debes ꝙ quicquid hic ſequitur uſq; ad
uerſicu:odott.habetur pro gl:noua ad lit
teram·quaſi in·l.ſiquidem Cde exceptõ·
2 eſti·glo·quam non puto auatorem ha
builſe nec ego habebam non enm ſic ad
contextum poſuiſſet tam prolam glo-
ordinariam. 5-2 quidem uidetur re cõ
feſſus niſi probet conditionem 2 uidetur
eſſe actoris confeſſio per eius confeſſioneʒ
quia actor negat confeſſionem 2 ille debi
tum confitetur ſecundum ea que noĩ pᷣ⸗
ſicu.txu ergo.duo enim dixiſſe uidetur
ſeʒ ſe promiſiſſe 2 ſub conditione promi⸗
ſiſſ- ut eſt alias ſimile-ſt·de arbi celſus.-
1.2 exdra de dolo 2 contucuʒ dilecti unũ
ergo ex iſtis ſcʒ promiſſio eſt contra ſe
cui fides habetur/f· de interroact.d etxa
te.ff.de poſi.publia:S ·fi · Aliud pro ſe lczʒo
conditio cui non creditur niſi probetur-
vi.q· ult᷑.act r· C.de probatioexemplo-
In auten de iureiurana moripreſ. 5. I. I

etiam dicimus in exceptione pẽi et ſimili

bus ꝙ ſi quis confitetur ſe debere Sed dic
pactum factum de non petendo condẽp
nabitur niſi illud probet miſi premiſſa ne
gatione reſponderit dicens nego me debe
re ſed ſi appareret dico pactum factum
de non petendo ur noĩn pre· Vſic· tu er⸗
go· Icem ſi actor ponit de ſticho ſibi debi
to 2 reus fatetur ſed de alio ſticho dicit ſe

ſendire ſtamus dicto actoris- ut.ff· de α

bo-obligainter ſtipulantem.ĩ.argucõ
tra ꝙ umatur negaſſe niſi actor ꝓbet pu
ritatem uel conditõnem extitiſſe-non enĩ
uiderur reus fateri que ò non ſentit ſicut
nec actor uidetur in iudicium deducere

quod non ſentit.ff.de execu.rei iudi ſñi ex
teſtamento.in fi:ut lupra vſic/ſed pone-
quia non eſt deterior rei condictio ꝗ ac-
toris ff.de regu-iurt fauorabiliores ext᷑
de mutu:petitio:c finali de exceptioni.
cum inter. Item in iudicns ſi ſit ambigua
oratio ſtamus dicto rei ffde iudi ſi ꝗs
intentione extra de probatio ex litteris-
ergo 2 hic ſi dubitetur uidetur electioni
eius ſtandumiItem ſi intelligatur ſepara
ta conditio et promiſſio ergo eadem ra
tione et locus unde lecundum hec ſtipu-

latio promittis dare deceʒ hodie rome cũ

ſimus narbone ualeret rome promiſſionis
quod tamen falſum eſt.quia non ualet ut
inſtitude uerbo·obꝭ⸗loca:non ergo ĩtel
liguntur ſeparata Item conditio in ipſa
actionis natiuitate ponitur unde nec ce⸗

dit nec uenit dies ante condictioms euen
tum utff. de uerbo· ſigni· cedere diern· et

ſic aliud eſt quomiam in exceptione pacti
uel ſimili que naſcitur poſt natiuitatem
prime actionis cum ergo dicit ſe conditõ
naliter uł ſub conditione promiſiſſe tale
eſt ac ſi diceret non conf xeor actionem
natam Idem eſt ſi dicit promiſi ſub condi
cione quia que incontinenti fiunt ineſſe
uidentur ſt/ſi certum peta lecta· extra ðᷣ
elec/officii·2 maxime ſi addiciat 2 nõ alio
medo Item uidetur expreſſum quia ſi. x
pure ſtipulor 2 tu reſpondes ſub condi-
ctione nulla eſt ſtipulatio quia non uide

ris ad interrogata reſpondiſſe.· ff de uer-

boob.l.i.ſi quis fimpliciter ·2 inſti.de in
uti.ſtipu ·S·preter̃a:de nouo ergo debet
reſpondere an pure promiſerit cum non

uideatur promiſiſſe Item ſi diceremus eẽ

duo ſcilicet puram 2 condict ionalem hoc
eſſe non poteſt miſi in alternatiua non in
coniuncta ſcripturaſ.promili ſed ſub cõ
dictione facere tantum ac ſi dicat hoc au
tem iſto modo promiſi.ffide condi:2 de-
nam adea · .i· Item reus poteſt dicer̃ fra
ter ſi ſt as confeſſioni pro te et contra te
ſtare teneris ar.ff-de interro:acſi finueĩ
fine·2 de iureiuran: ſi duo patroni· · pe-
nult᷑.= fi· Item ſi recipis primam partem
̃ſponſionis mee pro te ꝛ ſecũda admitter
teneris· ar · ſ·de admitu-cum queritur.2
de procurt in caule uidelicet ꝙ conditio
appoĩta fuerit et ſic ea pendente afferre
non poſf̊. ff.iie act᷑·2 obli:is cui.ſf ·ſi cer-
tum peta.l.certi conditioin fi:R.ĩſolu-
uidetur diſtinguendum an incontinenti
conditio addiciatur ut tunc conditio ĩneſ
ſe uideatur an poſt modicum tempus et

—22222ł

—

ℳ 2

tunc non ut: C·de donatłõ. que ſub modo
perfecta. M· hucuſq; g? · noua quali ad

licceram poſtꝗᷓ dicebat gui de ſuciꝙ que

ſtio remanebit inſoluta 2 diſtinctio quaʒ
ponit finis non facit ad caſum dicebat er
go reum allegantem conditionem honus

probandi in ſe tranſtuliſſe cum illa lit ex

ceptio in qua reus eſt actor· ft· de excep ·
I.i. · Odof.dici ꝙ actor ſtare debet con
feſſioni contra ſe ſi tamen conditio probe
tur alias quia ei qui dicitur · 2c · f· de pro
batio.l.nvi.q ulcima actor. Ideoq; cau
te faciet debitor ſi negatione premiſſa re-
ſpondeat dicens non debeo pure ſic enim
uidetur fateri creditoris intencionemiff-

de except.l.non utiq; · ¶Quid ſi actor

ſimpliciter dicit pono ꝙ promiſiſti mihi

decem reus uero dicit exprime an promi

ſerum pure uel in diem uł ſub conditione
dic.M. ſecundum alber galł.cuius fuit
iſte .ad litteram excepto fine ubi/S. v
ſicu:antepenul. ꝙ actor debet hoc ex
primere priuſꝗᷓ reus reſpondeat non eniʒ
uidetur edere ſeu ponere qui totam ſtipu
lationem non edidit 2 dies ſolutiomis eſt
ſicut ſumma pars ſtipulationis· ff· de edẽ
do · l.i. ꝭ̊. edere.2·. editiones. Preterea ac-
tor debet certum ponere ſicut 2 reus cer-
tum confiteri· ff. de confeſſ.certum:2 in

predæã.l.ꝗ etate · ·mhilalii dicunt ꝙ re

us in ſua reſponſione hoc exprimere debzʒ
MH.prima placet per quam etiam uita-
mus perplexitatemS. proæime queſtõis-
Bal habes hic per guip an reus poſſit fa
cere poſicionem conditionalem uel moda
lem uꝑ res pondere ſub conditione u mo
do uł dicere credo taliter 2 non aliter ut ĩ
v·quid ſi.·2 in Vſed pone.2· C · d excep-
lI.ſi quidemper ac/2 dic ꝙ procedit reſpõ
ſio et acxor non fundat intentionem ſuaʒ
quando reſponſio habet in totum ſolum

unum caput quia debet in totum appro

bare uł reſpuere ſecus ſi ſub pluribus ora
tiombus ſecundum quoſdam quia tunc
diuiſa eſt ab iplo reſpondente tu dic ꝙ ſi
reſponſio non cõpatitur ſe cum facti cau
ſa dicit ut no.C· de don ante nuptl. ni.
¶ lIcem no hic in V.fi:ꝙ poſicioni debʒ
addi tempus 2 modus ſi aduerſarius non
Poſſit aliter deliberare ar.no:de rei uend
l: in rem· ꝭ.fi:ſi pono ꝙ beata fuit uxor tiĩ᷑
tii Item ꝙ ex illo matrimonio fuit nat
pPetrus Item titius deceſſit ſuperſtite pe
tro pupillo· Item ꝙ petrus deceſſit hec

ormnia confitetur berta queritur an ex-
cludatur a ſucceſſione petri et uidetur ꝙ;
ſic. 2 premitto unum ſcilicet ꝙ de nega-
tiua non debet fieri poſitio ſed de aftir⸗

matiua ut nõt.dy·ff· de donatio · I· quidã

in iure:nam negatiua non indiget proba
tione ergo nec poſitione·Secunco premit
to ꝙ matri incumbit petere tutorem fi-
lio pupillo carenti tutore Nam ſiue non
ſit pupillus ſiue deſierit eſſe pupillus fi⸗
nita eſt legis auctoritas. C· ad terculł.l.
iii·2 argumen . ff· de diuorol.finali Iteʒ
ſi habeat tutorem madris ſollicitudo cel
ſat quia habenti tutorem non poteſt pe-
tere dari tutoremC.qui pe.tuto.Xlſi ſo⸗
roris. C. quando mulituteł. of.fungi po-
I.ſecundaS. penuł.2.Il. finali.2 Iufficit ad
excuſandam matrem ꝙ pupillus habeat
tutorem habitu licet non admimſtratio
neiſollicirudo enim incumbit ſibi circa e
um quem ipſa petit non circa allum qui
Pendet ex aliena ꝓuidentia. C qui petu-
I-cum a matribusC.de adminiſtra-tut-
I.fi:S perſonis:2 ibi per cyhumporro ad
ultum non eſſe 2 aliquem tutoribus ca⸗

uere· Negatiua eſt ergo non ponendailuf

ficit ergo poſuiſſe affi matiuam econtra
arguitur quia iſte poſitiones non infe-
runt de ne eſſitate uel probabilitate un-

de non ſufficit eas confeſſatas quia qui

arguit ex eis non arguit a lufficienti par
cium enumerat ione unde non concludit

argumentum ut no de tranſactõ ·l.cum

hii.5·ſi pretor. C- unde legitl.non hoc.C.
de probatio.l/neq;ʒ cum glo.ff.de legibo-
I·-non omnium.in glo et hec uerior quo
ad etatem minorem de qua debuit fieri

poſitio quia non eſt mera negatiua cum

ſit ens · ¶ Pono ꝙ berta fuit auia titii
Icem ꝙ non petiit tutorem Item ꝙ ti⸗

tius deceſſit pupillus· Item ꝙ ego ſum

Patruus· Item ꝙ quia auia non petiit he
reditas pupilli pertinet ad me queritur
an ſufficienter poſuerim et uidetur S lic
quia ad ipſam primo loco pertinet Bere-
ditas ergo 2 honus tutele in auten.de he
re·ab· int.G ex his debuit ergo acceptare
tutelam aut aperiẽ uiam legittimo id eſt

mihi renuntiando tutelam nec mihi pa-

truo nocet ſi non accepi tutelam quia nõ

potui per auiam. Item quia lex non com-

minatur penam niſi proximo ſucceſſori
ut no · C/eo-l. nepotibus · Nam nec ego
ſperare debebam me ſucceſſurum quia

J*

2rcra: te nep os pubes mor C uad ter
culkx. l.matres2 ſic auia eſſet prior (ox · di
cte poſitiones non concludunt quia d ma
tre impuberis nil di tum eſt que mater
omnes precedit et ãdiu eſt ipſa non põt
auie neglectus imputar dictũ· 5. e hiis

a argu-Cqui petant tuto- I.· quod dicit ·

¶ Pono ꝙ iudex dedit talem tutorem-
Icem ꝙ mater erat ĩin medio· Item ꝙ ma
ter erat etatis legittime quero an ſluffici
enter ſit poſitum ad excluſionem datiui
2 uidetur ꝙ ſic · ud noin autxen matri er
auie niſi econtra ponatur ꝙ marer fuit
negligens uel periculum erat in mora ar
guC.·de confir. xuto ·l·ſi ut Propors ſed
poc ulcimo caſu mater ei adiungetur ur
curatrix ut dcãl.ſi ut proponis non di-
citur poſitio cauilloſa licet quis ſtudioſe
taceat ius aduerſarii argu · l. · . i· f · de li⸗
agno per Iaco. ¶ Adde ꝙ mater in tri⸗
plici ſtatu prim us. officn tutxelaris tunc
petitus a matre eius loco ſuccedit et ano
malus cenſetur 2 antefertur legitime ꝗa
locum legittimi uocantem inuenit in au
ten. de nupt᷑⸗5⸗ſin autem tutelam.et no
in autenſacramentum ſecundus ſtatus
eſt materne pietatis quia non nupſit nec
uult tutelam ipla ſed alium petere tunc

legittimus antefertur no-C.ad terculł.l.

jil. Tercius ſtatus eſt quando mater ſe
Tuſpectã fecit per tranſitum tunc le gitti
mo eſt locus quia mater iplo iure ex in ef
fectu eſt priuata nec remanent reliquie
quia tutela matris eſt conditionalis a prĩ
cipio ſcʒ ſi non nupſerit Iſta eſt conditio
extin iua ſecundum Taco· Item non ua

cat turela in iudicio unde non percinz ad

Iudicem ſec undum bartholum. ¶ berta
agit ur tutriæ filii ego Ponoet oppono

contra cam ꝙ eſt in concubinatu ſeu ipſa

confitetur quero an repellatur dic ꝙ ſic
qu a textus dicit ꝙ debet pudicitiam in
tadtam conſeruare. Cquando mulitut-

ofl · fun · po · l.fi etiam a legitimo thoro ne

dum a nouercali concubinatu 2 ita cenet
glo.eo.ti·auten- ſacramentum. ¶ Pono
contra eum qui agit ut tutor ꝙ xple eſt
debitor pupilli ipſe confitetur an repella
tur dico ꝙ non quia iſta poſitio eſt infor
mis quia non continet certam ꝗᷓtitatem
uł naturam nam poſſet eſſe modica ꝗti-
tas que non repellit ut no in auten:mino
ris·2 dicitur modica comparatiue ad per
ſonas· ſ·de tranſac.l.cum hii:S'modus2

no-in cor dicte auxâ in glo-or- quam rõ-

2 idem in communione bonoruʒ quia mo
dica communio nõ repellic Irem in modi

cis non preſumitur dolus de condi:et de-
monſtra· lꝗᷓuis· unde no·& poſitio debet
eſſe talis ꝙ ſubſtantialia cormplectatur 2
licet ponens poſſit interpretari ſuam po-

ſitionem tarnen non poteſt interprexari ꝓ

bationem de probatio c in preſent ianec

confeſſionem aduerſarii de accu:cum di-

lecti· ¶ Poſitio eſt breuis oratio quam
quis intendit probare per relponſioneʒ ad
uerlarii- Articulus eſt breuis propoſitio
quami quis intendit per teſtes probare E
per inſtrumenta no· de uerboſigni.ſepe.
in clemen. Pono me per colonum poſ

poſſediſſe ·x .annis-Aduerſarius ponit
ꝙ iam diu non eſt mihi reſponſum de

Fructibus queritur an iſte poſitiones fſine
contrarie 2 uidetur ꝙ ſic quia qui non re

ſpondet de fructibus interuertere poſſeſ

fionem uidetur de elecc-quere lam · de ac

quirẽ · poſſel·l. ꝗus · · ſequẽ· cond uctor a
contrario ſenſu Item ipſos fructus inter

cipere uideturff· de acquiren rerum do-

l· pomponius in fine: de furtis · l.ſi ſeruus-

6·locaui econtra uidetur ꝙ non nam ſi ui

deretur interuertere poſſeſſionem preſcri
beret longiſſimo ſpacio quod eſt falſum-

C.de preſcript᷑.xxx· annl.cum notiſſimi.
56 finali· et · l. male agitur- ubi d hoc quod
etiam probo lex dicit ꝙ propter non ſo-⸗

lutam mercedem dommus poteſt expel-

lere colonum propria auctoritate quod
non eſſet poſſeſſione retro interuerſa ff·
loca.l.quero/interſt .de ui et ui arma·

l.colonus.et.l.cum fundumSi dico po-

ſitiones non eſſe contrarias quia poſſunt

eſſe ſimul uere ideo preſcriptõ non proba

tur interrupta ea enim tantum dicuntur

eſſe contraria que non poſſunt eſſe ſimul
uera. ff.pro ſuo.l: ancillam ffde acquirẽ ·
pol.l.ſi quis an.2 no· C: de fide inſtrumẽ⸗
l-ſcripture ſed iſta poſſunt eſſe ſimul ue-
ritate et cõpaſſibilicate pono me poſſediſ
ſe.x.annis/item ꝙ poſſedi cum titulo· icẽ
ꝙ po ſſedi bona fide an cõcludãt prelcrip
tionem conſumatam elſſe et uidetur ꝙ ſic
quia tria ſunt integrantia preſcript᷑ſcili
cet tixulus qui debet probari:bona fides
que preſunntur ex titulo ut no:de acqui.
poſ.Cimprobaper Iaco· C· de prelcript᷑⸗
lon.tempo·l/penult·per gloinſti·de ac ·
6.alie· per gl 2 dynumft-de mino.lĩtra

—

— .
— . . — . .. H . 1 1. .8. — —.
— 5 N EL:8 Srhe. 25K 2277—— . *
5 ðð

—

—— .
—

udile ·5. uen. a continua non interpellata
polſeſſio· C· de uluc tranſtor.lei·· H tin
mado in contrarium uidetur quia po-
xui poſſidere-x annis. uel per· x· àanos r
continue de uſuc. lſi is qui pro empto-
re:5· penul. Item quia non dico ꝙ bona

fide ceperim poſſidere quod uidetur ne

ceſſarium · ff· de uſuc.lĩuſto · Set ſi pol⸗
ſeſſionis- So.dico ꝙ polſitiones iſte con

cluduntC. de preſcrip. lon tem ·l. pent .—
nam preſumitur continuata poſſeſſio ꝑ

ipſurm tempus nam interruptio non pre
ſumitur facit quod no· C· de ſeruis fug-
l.i. ¶ Pono in publiciana ꝙ emi talem
rem Item ꝙ eã cepi poſſidere. Item ꝙ
hodie tu tenes eam quero an coneludat
poſitiones ex uidetur ꝙ non quia non al
lego traditionem uel quaſi patĩam nec
quo nomine·de publicia. I.eum qui-
6G.fi· de ac/poſ.lex ſtipulatione argu · cõ
tra· f.pro ſocio·l.merito· Soł · non po⸗
no ſuſticienter unde debeo dicere Item
pono ꝙ polſeſſio fuit mihi tradita a uen

dirore eæ caula illa uel pono ꝙ dedit mi

hi licenciam polſidendi· Item ꝙ uigore
dicte licencie intraui poſſeſſionem · ff· de
acquirenpol · I·predia. uel ponam ꝙ eo
ſciente 2 paciente tenui. C · de acquiren-
pol.liii.ſi ſerui uendi ·l·ſi a te· de rei uen.
I. quedam mulier. Poſitioni debet re
ſponderi ſieſt pertinens dato ꝙ non ſit
ſufficiens ux poſitioni de fama. Item in
rei uen ſi pono de poſſeſſione tantum uł
de dominio tantum tamen in hoc dic ue
no.de exceprei iudilſi a te ·5. i. Po-
no in rei uen· ꝙ tenui et poſſedi caleʒ rẽ
per decem annos ſicut quis habet tenet
et poſſidet rem ſuaʒ reus dicit cõdo que
ro utrum ſit probaxa preſcriptõ uidetur
E. non ſit quia uidetur confeſſara poſſeſ
2 titulus ſaltem generalis pro ſuo ff⸗
de acquiren.pol ·l.iii· · genera· Contra di
co quia illa uerba ficut·2c· mentis quali
tatem 2 modum poſſidenpi ſignificant
adiacent erã illa oba poſſeiſiomi ñ titulo
2 ideo iſte articulus non includit tcitulũ
nam 2 ſine titulo quandoq; quis ĩta poſ
fidet. ff.de ſolu.l.citia. ¶ ¶ Apeitudo po
fitionis non iuuat ineptitudinern petitõ
nis ut no· de iudicexchibita·per Io/an-
in nouel.libellus enim non debet emen-
dari ſub forma poſitionum ſed ſub for-
ma libelli. Item libellus ineptus non po

veſt emendari ita ꝙ ſit idẽ libello nume

ro-f.de adul-l· accuſaturus-Mutatur

ergo de non efle ad eſſe nam mujtipleæx

eſt mutatio.I· de eſſe in eſſe de non ce in
non elſe ut no.in ſimili. C. de acqui · poſ-
l.cõuenior· ¶ Pono ꝙ titi9 erat emphi

teota talis eccł.ie cumus ſum rector · Itẽ?

ꝙ; donauit rem illam tanꝗ allodium poſ
Ieſſor diẽ a ponit ſe poſſediſſe.xl.ãnis an
iſte poſitiones ſint contrarie dicit ꝙ non

quia poſſunt eſſe ſimul uere tamen ſunt

incompaſſibiles ĩ effectu quia tanta pol
ſeſſio abſorbet dominiuz ut no⸗C ne rei

do- uł tem. l. uniuerſas-Item no ꝙ per

hoc emphiteota cadit a iure ſuo per illſa
l. ſecus ſ emphiteota donaret tantũ ius
ſuum nam nulla preicriptio cauſaretur
dcã l:male agitur nec perderet ius ſuuzʒ
bar in deã. l.ſtelligebat llam.lĩ emphi
teota qui ut emphiteota cõtrahebat qᷣ
eſt falluʒ quia fruſtra face ret de pᷣſcrip
tio· lon. temmentionem et glo aillius.l·
male agitur eſſet falſa: Item illa parifi-
cat proprietatem ceſaris 2 dei ſz emphi
teota ceſarienſis poteſt donare iura ſua
ut noĩ. l.fi:qᷓ iure emphi:ergo 2 emphi
teota eccleſaſticus per argu:a pari unde
bar.ſomniauit · Item nõ ſunt contrarie
poſitõnes 2 tam ſunt incompalſiles iſte
pono contra te ꝙ talis eccleſia iam ſunt
x: ani refirmauit mihi talem emphiteo
ſim Item cõtinue ſolui cenſum tu econt᷑
ponis tibi refirmatum a duob annis ci
tra iſta poſſunt eſſe ſimul uera ſʒ per po
ſitionem meam deſtruitur uigor tue po
ſitionis quia ego ſuʒ potior. C. ne rei do:

uel tem. l· finali-de actemp · Iſi ea re·

5 f nali. (LPonit colonus ſe ſtetiſſe per

xl.annos ꝙ non ſoluit dominus concedit
id e confitetur nam ↄfeſſio nil aliudeſt
ꝗ conceſſio eius quod ponitur an con

tra dominum ſit probada preſcriptio et
uidetur ꝙ ſic· C. de preſcrip·xx* an. l. ſi-

cut. 2. l. omnes in confrarium eò-t-l. ma
le agitur-z. cum notiſſimi·5. fi · ſo · vii·

modis conuemtur colonus actione per⸗
ſonali pro penſione Item actione perſona

li ad rem. Item rei uendiĩtez poſſeſſorio

uti poſſidetis ante interuerſionem item

unde ui poſt interuerſionem item condi

cit ex.l.conductoresitem cond ex.lex
libris de acquipoſ/quando derelinquit ?
perdit 2 dic de quatuor primis ut noin
dicta.l.male-Attende tamen de annua

penſione ꝙ aux uenit reſpectu alterius

A9 4 l tabel⸗l.

rei a tunc una preſerĩptĩo in principali
ablorbet totam annuam penſionem du
modo ſit plene preſcriptuʒ in principali
C.de uſurt.eos/aud ueit principaliter ꝓp
ter ſe tunc dic ut.l. cum notiſſimi:.ein
his· eo ·ti · ibi noꝙ dicitur unum tribus
modis primo ꝗqtum ad unam uerboruzʒ
conceptionem ſecũdo ꝗtum ad unaʒ na
ſcentẽ actionem tercio ꝗtũ ad unã pᷣſta
tionem primo mõ idem eſt in ſtipulati
one 2 legato/C de don. lſanctim.5 fi.
Fo modo diuerſuʒ quia ſtipulatxõe trãſ
miſſibili ſtatiʒ nalciè actio quia in diem
ĩ legato ſec un ens acto 2 nõd ens actio
ñ pot eſſe eadẽ numeroz ideo rõ nate ac
tõni nõ plcribiè mſi qñ ueit oſecutie ad
ĩus de pᷣlenti 2 ei coheret ut ius offerẽdi
cui coheret pignoratitia.lcũ notiſſimi.
S· uno.tertio mõ pła ĩ pᷣſcriptõe ſũt pła
ĩ exactõe tñ in libello uno peti pñt:d.l.
male:/2 dic ut ĩ · d· ꝭ. in his:buleni diat
dinuẽratõʒ pᷣſcriptõis ab uno prĩcipi.fie
ri fił 2 ſeł cotã obligãt tolli tpᷣr tãꝗ ſi ſe
curt apponeret᷑ ad radicẽ ał lequeret᷑ ĩcõ
ueniẽs ꝗa ex tꝑe aliꝗ d reſtat futu cui
n poſſz ſcribi 2 lic anua obło ꝓ futuro
ñ poſ; pſcriᷣ 2 eẽt ifinitas que ẽ uitada
p3 bulmar · dixit ꝙ ñᷣ poterit dinuẽrari
pᷣler iptio miſi ð ano ĩ ãnũ ꝗa ñ pñt dinu
merari ſi? pnis pteritũ 2 furux 2 reſpcũ
futuri obło aut ñ ẽ nata ut ĩ. ꝭqnimo-
in fi-aut eſt in diem 2 ſic interiʒ nõ pleri
bixur: lcum notiſſimi-Seillud-2 ſi dicaét
& nunꝗᷓ preſcribit᷑ Gndeo ſit ita nã 2 als
couãtio facit preiſcrip· cæſſare ff·de edil.
edi:l.q ſi nolitx.S.fi:.a noper dydele· i. l.
nemo põtiohẽs diſtix t inter ſtipłõnes
2 legata põderãs actois natiuitace n eni
eſt una actio que pluries naſcit᷑ a ſi tu di
cis ĩ pſcriptõe conſiderat᷑ exercitiũ ſicut
natiuitas Gendeo potuit ſimul agi pre
derito 2 p fucuro ut. l.male agit᷑que opi
nio ĩohĩs etiã in ↄtractib ñ ẽ ſemꝑ ue-
ra.ff.de ſti.ſer·l.ſi ſu coĩs meuii:.fi⸗
Mderni cõiter tenent opinionem mar.
fallit in uſurt 2 in fructibus 2 in ãnuis pᷣ
ſtat ionibus que per ſe nõ cenſentur nam
deſtructo principali imaginem eig relin
qui in appenditxiis ablurdu e C. de uſur.
l.eos.2 ar.in.l.fi. C. de his qui a mo/dño
ma.ſiłis qõ de ne.geil·pompin negotiis
ſunt quedam iura que n ꝓcedũt ꝑ dinuẽ
rationẽ eꝑoꝝ diſtinctiuã ſʒ pꝑ ꝗdam ori
nuationẽ tunc a principio ẽ una act cõᷣ

tinuata et non dinumeratur i plures E.
de annali cx.· l:·· ad hec et eſt ſiłe quod

no·ft· de ur̃ur· leũ ꝗ: ò popularib·J 2

ft.d adul-lmariti. vi·m-hu.(LNega
tĩa ꝙ ꝗs ñ ſit ego pono ĩ rei uẽ ꝙ ſũ qn
tu fatert tãd poõls ꝙ tu pſcripfiti egq ai
co ꝙ tu n debes ad ꝓbadũ admitti quia
itõ mea ẽ qria tue 2 ꝗa tu fuiſti ofeſ
I õ ñ debes admitti ar· C· de ñ nupe.l.
generałr.nã ꝑ ofeſſiõʒ qſi hit᷑.ft. ð pecu
ho.l.Spoſitic·i und n põt reſcĩdi · .co
mo.lʒſicut jᷣriũ ꝗa noĩe ñiil ĩtlłr direc
tũ/ff.d reli-a ſump.fu.l.il.S.i.2 noiel.i⸗
