¶ Quid ſi in aliquo inſtrumento contĩe
tur ꝙ. A.promiſit ſoluere.x.B. que ſibi d
bebat ex cauſa uenditionis cunuldam ec
prout ↄtinetur in inſtrumẽto ſcripto ma
nu talis notarii uiſo et lecto a me notario
nunquid ualet ſi primcuum et origiale ñ
oſtenditur. Dixit Lanfrancus ꝙ non. ut-
C.de eden:autenſi quis in aliquoe de fi
de inſtrumen/c.i.etff.e.quicunq;:predic
ta enim autẽ. in diſtinte loquitur. Vñ
non eſt recedendum a uerbis eius ff. deł.
iii. non aliter· Sed Vber . . Cuiq ad lrã R
fuit hec additio ſuper auten. ſi quis in ali
quo.et facit.. ·fi. V. ii. .· Dixit ualere =
ar. C. de falla cauſa adiec-le.I. ii-et.l.fi. in
ſtitu:ð lege ſuffia:cani.ff. de pactisl. tale
pactum. f·de duobus reis.l eandem. nec
hoc dicitur exemplum ſed originale norru
per ſ. Bal. Hoc eſt bene notandum et fa 6
cit. C.de non nu.pecu.l. generaliter. J32 –
cottidie uidemus talia fieri inſtrumenta x
quod ſpectandurn eſt.ff. fi certum pe·l.ẽ
ti.6. Ffr· ¶ LItem quid ſi in aliquo inſtrum̃
to dicitur. A. finius-B. promiſit. P. x. nec
adiecit quondam cum tamenbmortuus
ſie dic ꝙ ꝓpter hoc inſtẽm non erĩt f'm·

—

.
. M

¶ Et nõ in ac-
cum die inue

coram tali obtulit tali et talis eſt litem cõ
teſt.et iurauit et poſitiombus HRendit a cõ
cluſit et renuntiauit ec huiuſmodi:a d his
actis creditur ſine teſtium ſubſcriptione
ut.S. G. prox. . ſed cum licteris· et caute
facit iudex qui in ſnĩe ꝓlatione facit ð ſin
gulis mentionẽ. Sed et ſcdm quoſdam ałr

ſi tabellio ſcribit ſnĩam et alius acta pcipi
ect iudex illa acta lubſcribi ſrie et eorum

publicationi ſuam pᷣbebit auctoritatem-

ut in predic..iuta. v. ſi autem ſmia. Si
autem idem utruncq ſcribit ille idem ac

ta ſubſcribet ſmĩe abſq; qualibet publica
tionis ſolle mpnitate. HD

OSTREMO Reſtat uis
re qualiter ſcriptura in iudi
cio ꝓducta impugnetur 2
lter cõtra eam excipiat᷑ ſuꝑ
quo notandum eſt ꝙ divſẽ
udicio ꝓponuntur. quãdoqʒ

ſcripture in i

enim ꝓducitur Rptum apyicum. . 5

non ꝓſẽquitur ſed remittit .· · Quãdoq;
inſtrumentum publicum·

¶ Quandoq; priuata ſcriptura. M. De

hoc r̃ᷣmittit ĩ· 9. ſatis · et ibi ſequentem ꝓ-

ſequitur.

5Quandoq; forenſiee.

¶ Ouandoq; Priuilegium vel confirma

tio uel conceſſio.

¶ Quandoq; teſtamentum-

¶ Quandoq; inſtẽm donatioms cã mor
dis uel etiã inter uiuos-
¶ Quandocq; inuentarium.
¶ Quid ergo contra quamlibet premilſ-

ſarum excipi ualeat ſub compendio per-

ſtringamus

¶Quid a contra Reptum excipi poſ

ſit.S. de exhibitione Fepti eſt ſcriptu.

ergo publicum qualiter im
pusggnetur breuiter uideaꝗ-
EPPhbetur quidam trac
tatus de B qui incipit· Quo
niam nonnulli. et dicitur fuiſſe Io. b-ex-
quo ſatis adiutus fuit auétor. Sed hic
longe plemus .S Primo igitur qualiſcũ-
q; ſcriptura ſic. uide et perlege diligenter
totum eius tenorem alioquin non poter
eam bene arguere ſeu etiam imp ugnare

uel uicioſum ut. ff.ſi cer. pe·leĩq qui. A
Peoaoterat hoc obmitti quod plemuſ ponit H
.5. prox. · quid ſi ta.
dis iudicialibus ſufficere md
niãtur hoc modo talem libellum die tali-

e de Fide inſtrumen accepimuis ff. dele-

in ciuile xX„1π I1-C. 1i in fi- et uide quis cõ
traxit quis ſtipulatus eſt et quid et cui/2
an ſibi uel alii et an ſit talis qui hoc potue
rit et an qui contraxit agat uel conueniat᷑

uel alius circa que uide C.ſi quis alteri uł

ſibi per totum ff. de conſtitu:pec eum
S.:ii ft. de · ob.ſtipulatio iſta. 5. alteri· .
de regĩuri/qui tutor.in fi. Inſtitu:de in-

utin: ſtipuł5: alteri. Si igitur alius agat

uel aueniatur ꝗ qui contraxit uide ſi he-

res ſit contrahentis ſuper qno uide. C. de

here ac· per totum.ff. & poſiti·.hominem

in princi.ff.de act et ob:cx concractibus

Si autem agens non ſit contrahẽs nec he
res ↄtrohentis uide an contrahens ſit filiꝗ
legittimus litigantis qui uuk haber̃ emo
lurnenturm ex inſtrumento ff. de . obł.

filius et.I.quod dicitur. Inſtituper quas

perſonas noacqui.ii: q/vi. biduu. . palã.

uel Eruus eius ff. de acquiren reqz. do. etiã

ff.de. V. ob.ſẽruus.ff.de ſtipuł.ſẽruorum

per totumuel nuncius.a tals per quc po
tuerid negocium explicari ff.de pactis.Ia

beo. fł.de conſti.pec/qualiter in Fi et.l. ſe.

ft. mandati.l.i fj.pro ſoci.l.vſf.de contra

henet conſti .ſtipi. l.i. ff. de ſponſalibus
l.iet.iii. C. de inuti.ſtipuł. ut inter abſen
tes· ¶ LItem uide ſi agens ſit tutor uel cu-

rator uel adminiſtrator. ꝙ cuiuſq; uni
uer.no.lfi· ff.de conſti.pec. cum chu 6:p⸗

f. de admimtu quotiens in prinff.quã
do ex facto tuto.l.u. C. arbi.tuper totu
ff. de euictiillud. . una uel procurator?

ſindicus uel inſticutor habita diſtinatiõe

utrum ſit ſoluendo uel non:ſt. de ꝓpcur.ſi

ꝓcurator.ff. de exercicia act. l. i.et per to
rum.f.de inſti:act.l.i.et.ii.et per totum

ff. de act. empt· iuł. ſi pcun· Hiis au

tem conſideratis opponat cõtra inſtrumẽ

durn multipliciter. ¶ Et primo quod de
ipius inſtrumenti fide heſitatur ut ſi di-
catur ꝙ tabellio inſcriptus id non ſcripſit
ſuper quo ĩpe idem fi uiuit teſtificabitur

et recognolcet ſuam ſcriptur am et teſti-

ficabitur.ffquemadmodum ai.te ſed ſi
quns.C.ad.l,corneł.de falſis ſi quis ðdcurio

fine · H· Vt dicebat Odoffſuper illa
l.ſuper hoc ſtatur dicto ſuo an ſcripfit ł

non: ſẽd de ueritate ſcripture ab eo n que
ritur. Accur.ĩbi nõ.in ult.glo.ꝙ ſi diffite
atur ſuam eſſe ſcripturam tunc eſt ſuſpec
ta alł.ff. quẽadmodum teſta. api. l.ĩ./ fi-

Pyleus ubi. S. de teſtibus ſub inſtrummto

·ſed quid ſi tabellio.Dicit non derogari
fidei ſcriptur ꝗa poſſet id dicer̃ ꝑ maliciã

A 1 alit Aα 4 4c 4
y * 4

HUHN 44 MαARν .

.

rtrn, PeEE
—4—
.

relinquit hoc iudicis arbitrio. Vide Cy.
G.e.in exercencis intra primam queſtio-
nem.Scd quid de Notario a quo peto ꝙ;

mihi det inſtrumentum per E ſtipulatu
de centum que Licio mutuaui. Ipe dicir
ſe non recordari ꝙ illud inſtrumentuʒ fe
cerited ſic illud celatquerebat Lamberti
nus de Rampo an poſſit illum accuſare B
fFalſo alegat ꝙ ſæ quia celando committi.
tur falſum. ftde faiſis. Paulus reſpondit
in fi: et.l.qui teſtamentumein princi: nec

in facto ꝓprio eum excuſat ignorantia fr
de iu er fac- ignort.l.plurimum interẽ-

C.de reſcin uen:quiſquis Item argentari

us qui ſemel habuit codicem rationum i
lum habere preſumitur niſi probet ſe per
d.diſſc. ff. de eden.ſi quis eæ argẽtariis5· fi.
lxcem ꝙ de tabellione cogendo no- eo:tit.
urgentarius circa princiet uichſti⸗56-ui

dendum. S. ct nõ· hene facit in autent᷑·de

tabellio. ut igitur. . propterca. ibi ut
opt imi fiant circa cocumenta. et iuſti et
cauciores et non ꝓpter ſuam requiem z d
licias alienas corrumpunt uitas. In cont᷑ri
um inducit ꝙ podeſt uerum eſſe ꝙ dicit
notarius quia memoria labilis eſt.ff.de
batioſi arbiter que ex tractu temporis e
tiam in teſtibus uariatur.ff. ad carbo.l.ii
i·/cic autem Item lex cornełde fal- lo-
cum non habet niſi de falſo dolo commil-
ſo.ff.de falſis:nec exemplum:et dolus re-
gu lariter non preſumitur- Hinc eſt q il-
lum allegans probare debet. H de probat᷑.
quotiens· S. i: licet fallat in caſibus.ff. S ad

miniſt. tuto· tutor qui in prinð hiis que

infrau. crc.l.omnes.é.lucius adl. falot.l.
dolo carere ff. mandati.ſi procuratorem-
:ſi igno rantes. Preſumetur ergo pocius
huius tabellionis error ꝗᷓ dolus. et ſic fa
pro eo textus:C· de hiis qui ſibi ĩ teſtam.
aſſcribuntl.penult.in fine. Soluit diſtin
guendo ut ſepe in hoc titulo factum eſt
cica condictionem perſone z tempon q̃n
titatem ut ſcilicet ſi notari eſt bone opi
nioms et tempus longum quo factum di
citur fuiſſe inſtrumentuʒ acculari nõ poſ
ſit.et ſi accuſatus fuerit abſoluatur. Sal-
ua contra eum queſtione ciuili in ordina-
rio iudieio ad dammpnum et intereſſe pro
prius allegata.ar. C. de teſtaſanccimus·
caſu conuerio cum tempus eſt breue et ꝑ

ſona ſuſpecta accuſari poterit et puniri ꝑ

iura ſcdo allegata.facit.ff· de eden ſi quis
ex argentariis ibi humilis et deploratus-
et ſcðᷣm eum.Hec ſcias ꝙ ſi Notariq iſte

conteſſi us eſſet ſe ſtipulatum contractu 3

4

ſed dicerct ſe perdidiſſe rogationem fbi

ſuo lacramẽto non creditur. Immo opor
tet perditionem probare hoc uult textus

et glo·predic.ꝭ.ult.in.lſi quis ex argenta

ruis. ff. de eden . J. i. v. Iteʒ opponitur ꝙ

non eſt uel ſi deceſſerit fiet cõparatio lr̃e.
cum alus inſtrumentis que idem tabellio
fecit In autẽ de fide inſtrumen. in prin-
et:& in hiis ueroet.ꝭ.qui noet· ꝭ· ſi uero

mnullus e de priuiy. cum olim ii: et de ex
ceptio:cum uenerabilis. de qua compara-
tione dic plene ut nõ in ſumma dom me ·

in titu·de fide inſtrumen.5·ex quibueet
5S·a quo:et.:quis ſit effectus-In auten. ð

inſtrumen:cau:et fide.5.ſi uero moriant᷑.

Item ꝙ tabellio non fuit conſtitutus ab
eo qui conſtituer̃ podeſt uel eo modo quo

debet. ut.5. 5reſtat. .ſed quis poceſtet
ſæquen · uel ꝙ aliter ſẽ habet ꝗᷓ fuerit ſcrip

tum·ĩ. v. Item opponitur · ꝙ res quas op
pones me offero probaturum-hoc proba
tur ea de fide inſtrumen cum iohannes

de elec cum inter. R· inſtrumento emʒ ſic
in dubio reuocato non ſtatur ei ſic intelli

ge ev de clec.ſcriptum · ¶ Quid ergo ſi

tabellio amiſit inſ trument um tabelliona

trus nec apparent teſtes qui per ĩm ĩſtru
me:ttum uiderĩt eum conſtitui tabellio-
nenm nunquid ſufficit probare ſẽ diu hoc
officium exercuiſſe ad hoe ut poſſit eer-

cere er ad hoc qð inſtrumentis eius fiðs

ↄdhibeatur tanꝗᷓ publicis dicit ds me-

AH.·lIn ſumma eo.ti.:ii .v. quid ergo ſi
tabellio · ſic. ar. ex de fide inſtrumẽ.
cum dilectus et de re iudic ad probandũ

ff.ad maceð.l.iii.ff.de iure fil. diuus.ff. S
offic: preto- barbarius C.d teſta.l. i· uex⸗

tamen ſi queſtio eſt de quaſi poſſeſſione of
fi it poteſt allegari contra huiuſmodi qſi
Poſſeſſonem oKeii ff. de rebus eorum
ſub tutdo.uel curato.l.qui neq;· in princi-
non enim prelumitur quis tabellio niſi ꝓp
betur ut:S. reſtat- V.et Icias. .· VIS

quod ibi dix. .Et.vV. Illud aute. Bal.

Nota ꝙ ex ſola quaſi poſſeſſione offici ñ
preſumitur quis tabellio.Vide quod nõ.
in ſimi.C.de fide inſtrumen.il.ſi ſoliempni
bus.per glo.ed Cy ex ſola quaſi poſſeſſiõe
preſumitur quis abilis C. de teſta.l.i. et ĩ

abilis· C. de Fr ex melior e.SItemobi
citur ꝙ eſt ałs qualitercunq; falſum· C.e.
l:ii. et. ili·ex. e. inter dilectos preſtito pri

us iuramento- ut.S. 6· uidendum· V. faciẽ
da.¶ Quid ſi iudex inſtrumentum f'm
pronunciat eſſe uerum:de hocS- de NRpt᷑-

pñtatis· i· in fine· ¶ Idem ꝙ non eſt B

inſcriptus annus mi uel nomẽ Impatont

=

N

30

8
6

uel annus Imperii uel conſul uel poteſtas

ilnus anni- ucl ꝙ deeſt menſis uel dies uel

indicto. Mα. Vide queſtionem quam po
ſui in fivi. libri luper data de obmiſſione

indictionis an uiciet inſtrumentuʒ 2 qd
ſi expreſſa non concurrit cum anno ubiĩ

ſeritur dictum Goff. de nomine pape uel

Imparatoris Anno pontificatus uel Im-
pern. Hec enim omnia ſunt de iur̃ po
nenda et in I' is pape nomen eius et ann
ſui pontificatus et menſis et dies debent
poni. Hec probantur in auten ut nomẽ

imparato·prepo.docu.G.i/cc. il colł.v.ed

in auten:qui mo.na. ef- legi S: in maiori-
bus itaq; coll.vi. C. ð apoch. publi.l. i li-
x. in auten de exiaut intro-reis 6:ſancci-
mus: ex de fide inſtrumen- inter dilectos
6:ſed contra.x q- il- ſi qua-iii. diſt-in
norninc.in princi f. quemadmodum tel-
aperi.l.i. & diem ex de religio/docuʒ ue
nerabilis-S.6 breuit: ĩ auten: co 6. penkt.
Quid ergo ſi dies uel conſul non econti
nentur in inſtrumento. H1⸗Huic queſti
oni conuenir quod nõ.S de procur · 9.rõne
forme· v.ſed quid ſi in mandaro et de te-
ſte· S:iam de interrogatoriis· V. Item de
tempore.5: Et uidetur ꝙ non ualet ut
in pre·conc or.et.C. S qnier. Rptis ſi qua

qut eſt. xV. q ii.ar-condra. C. de nouo-C

compo.ꝭ: et ſi que carum cd. ff. de uentre

inſpic.l.i. C:de epi: et cleri.nulli.tcum au

temC.de iuſti.C. coafir· ꝭ⸗ hunc igitur.
v.nullaq; dubitat ione· Nodicitur com
muniter non ualere ut.ff. de aqua pluar.
l:i. 5-antepenult. Alii diſtinguunt an ſit

tale factum quod debeat Ffieri in ſcriptis·

quod dic ut.S. S. reſtat· V. ſed ſi alii an nõ.

In primo caſu non ualet. ut·C· de fide in

ſtrumen.contractus.In ſcdo ſic· ut.ff·e⸗
I.penult.et.ff. de pigno:contrahitur.
¶ Quid ſi locus contractus uel ubi in-
ſtrumentum conficitur non fit appoſitus
in inſtrumento uidetur ꝙ non ualet ex d
probatio:quoniam contra. ii.q: ult. libello
rum·MH Que eſt lex.nii· f· de accuſat-
S· C. de contrahen et commit. ſtipuł.op
timam in fine. ubi de hoc. H· Vide qd
nõ.de re iudici abbate ad fi-hi vi in gio-
ſcilicet donatio:z quod ſuper ea ſcripſ· u
bi etiam tractatur de loco loci exprimen
do et Vber.de bo:in.l.optimam ꝙ locus
ſufficeret alł.ꝙ certo loco dicitur eſſe ꝓp⸗
miſſum id quod promiſſum eſt epheſ uel
alia ciuitate· .de eo ꝙ certo loco per to-
tum ſi diceretur actum in diocl:mimis eet

indeterminata locudio finaliter putat e

. . . — . — . . 2„
talibus inlcriptionibus non uiciari iſtru
mentum ſed fieri ſuſpectum maime ꝓp⸗

pter conſuetudinem que uulłt certum a 8

terminatum locum appom-Vnde uirib
carebit niſ producẽs adiuuet illud per te
ſtes.C.de probatio.l.ult:ed de falſis.l.fin.

et ſcias ꝙ etiam intra ciuitatem poſſet eẽ

generalicas nimia. ut ſi dicatur acturm bo
nonie in qterio ſancti proculi:d quo Dy-

ſuo concilio xi: quo caſu puto procedere

quod predi poſt Vber. Vnde auctor·S
§.1i. V. poſt nomen ualde ſpecifice poſuit
locum loci· De tali ergo hic intellexiſſe ui
detur facit in aucenquibus mo- na: effic.

legi 6:qntũ uero:colł. vi et facit quod de

libello accuſationis.nõ:iĩ.de accuſatiomb

in princi. .· Poteſt enim eſſe ꝙ is qui co

fecit non habuit poteſtatem confciendi
in loco ipo ut/S. prox. . et no ꝙ tabel

lIio.ct-V.quid de hiis- Nam et teſtis de lo

co interrogatur: e de teſti cum cauſam

ceæt.: niiq- be. Nichilominus cum bec duo

genera probatioms ſcilicer per teſtes et ĩ

ſtrumenta ſint ſimilia:C. de fide inſtru:ĩ
exercencdis e&& de teſtico.peruenit i crgo
idem ius erit ar- I:q: i quod quidam ex &
Feptis inter ceteras. Idem etiam dici põt
in litxteris domini pape. Ali dicunt locu 3
in inſtrumentis de conſuerudine loluʒ ap
Onendum cum id nullo ſit jure cautum-.
B An locus ſit de lubſtantia inſtrumẽ

ti die ꝙ ſic ſaltem de conſuetudine ut hic
r Canl. ſEcus in teſtibus quia teſtes non

debent reſpondere niſi ad interrogata ſecq
in iſtrumẽt -Item iudici committitur
forma interrogandi in teſtibus unde põt
interrogare de ſoco et tempore ſi uult quã
ſuppletionem non poſſet focere iudex cir
ca inſtrumentnm quia inſtrumentumn
fſuſcipit magis et minus nam in ſ ip̃o con

ſiſtere et firmum eſſe debʒ.· Sed nũ
quid confecto inſtrumento fine die et cõ
ſule uel loco poterit iterum tabellio refi-
cere et ea apponere ſi bene recordetur · I

Adiuuando et declarando tres opiniones
fquententes inquantum de die queritur-.
ad negatiuaʒ inducitur ꝙ ſibi ſoni non eſt
credendum ut ſequitur nec debet ipe fun
gi duplici officio factoris.ſcilicet et cor-

rectort.C. de aſſe.l.fide proxiſacroſcri-
lI. hac parte et ibi cum corpore. li · xii. Itẽ
neceſſar ia obmiſſa uiciant.C. de teſta-l.te
ſtamentum non ideo uiciatumergo non

regꝑabit. A contrarium error notarii ue
ritati preiudicium afſferre non debet C·Z
teſta. lJ. errore.C· de erro/aduoc l. ii/ ff de

— 57 „

SS ſn 44, 156 e.
546 õl
D ePe

15

R

oſffic prehi illicitas.5: ueritas et promptõ

res eſſe debemus ut res ualeat.ff.de. V. O.
quotiens de rebus dub:quotiens ex d 0.
obſignif · abbate· . hic autem. ubi con
cor:.et rõne iuramenti preſumitur pro no-
tario.eX& de preſumpti-illud. de preſcrip-
ad audientiam eſt aduertendum ꝙ uerſi-
culus ſẽquens declarat autorem intellex
iſſe de defectu in nota uel ꝓthocollo.Opi
nio Alber.papi diſtinguit nouuma uete
ri ut ſequetur placuit Guido de ſuc-in-l- i
6: editiones ff. de eden. inducit labihtatez
memorie.ftde acqui. poſ.l.ꝑegre· uemat
igitur hoc in dicuſſione et cauſẽ cogniti
one· ff. de carbo.cdic.l.ii.S·cauſefacit qdᷣ
ſcripſi de prelumpillud.in glo.magna.añ
finem.Sccunda opinio placuit columbo-
principalicer per aułde equali: do. ĩ. alle-
Satã.et per.l.teſtamentum quam ſupius
allegaui. ertia opinio que placet aucto-
ri iuſtificatur ex co quia nullo iure uidet
prohibitum.de procurt.mut§. i. ff. ð
teſtibus.l.i. et eſt hoc brocardum ð quo
ex de tranſlatioc.ii .in glo arquod ſcᷣm
hoc ergo reſpondebo ad. 5. et ne contĩgat
qui ałs eſt.v.ſub..dedimus/ꝙ non per-
tinet ad caſum noſtrum cum ibi loquat᷑ ð
co niugibus inter quos ex poſt facto fa-
cile aliquid confingeretur in fraudeʒ cre-
ditorum.C. de donatio: l.data. Vnde dos
a principio conſtituta non eſt ſuſpecta ſe
cus in augmento ſẽcuto hic autem ceſſat

ſuſpitio curn certum ſit ſi inſtrumendum

factum fuit quod id fuit certis die et lo-
co que neceſſario comitantur contractuʒ
de re iudio abbate· ad fili.vi:et per hoc
etiarn reſpondetur. ſ uero abſunt. in au

tende here et fal.teſtuum enim preſẽn-

tia uel numerus non eſt de neceſſario co-

mitantibus contradtum ſed de ualidanti

bus. Vnde non ſic liceret in illis addere ut

in primis.· Itern inſtrumento quandoq; &

chcur hcet non ſint teſtes ĩſcripti ergo qʒ
patet ĩd.S. ·proxi · in fine cum ſua remiſ-
teneo igitur cum auctore et conſilium q
de ↄdeundo mudice ſubdit commendo max
ime ꝓpter id quod dicitur lex eos ꝗ in prĩ
ci.ff.ad.l.corneł. de fal. licet propter id qðᷣ

proxime dixi hic nihil ſit aduerſum im o

neceſſario inſirum haberet ergo locum cõ
ſilium quando erraſſet indic· tunc eniʒ bñ
eſſet contrarietas et expediret conſiliuʒ pᷣ

dictum eo caſurn et hoc calſu plus eſſet ne
ceſſaria diſtinctio an notarius ſit bone fa

me et an alteratio diei preiudiciurn affe-
rat aduerſario uel non et hec mouerẽt iu

dicem ad facilius uel difficilius conceden
dum correctionem diei et facit quod ſta
tim dicam Io/an. ¶Ar. ꝙ ſic eẽ de ſa
cra. non ite. c.i· ar. A. ð. V. ob.· l. i. circa prĩ
ci:quia ei creditur de hiis que geſſit. ut.C
ad. l. cor/de fal-ſi quis decurio ſt. de adul.
accuſaturusdiſtingue an incont inẽti ſeu
ex modico interuallo fiat et tunc ualet in
ſtrumentum an poſt magnum interual-

lum et tunc non:in auten: de equali do/·

aliud.ff.de Vobli.ł.i.circa princip.lcm
Alt᷑.papiet ex de elec.officii.ex de teſ-
dr coren Pretera-Alii dicunt ꝙ nullo mõ
poteſt etiam incontinenti poſtꝗᷓ facta eſt
copia parti cum functus ſit ofricio ſuo·ff

de re iudiiudex. c& de offi. dele · in htren.
et in predic·6: aliud.nec enim ſoli tabellio

ni creditur. In autẽ · de herediet falci. Si
uero/hRcut nec ſoli arbitro ffde arbitris.
ne in arbitrie. .Nec ſoli iudicie& d
batio.quoniam. Qlutia ab inicio factu

in totum fine ſuſpicione eſt quod uero po

ſtea ſuſpitione nõ caret· In auten.colł.vii

de equali do.6: et ne cõtiĩgat. Immo etiaz
dicunt pł. ꝙ fi publicum inſtrumentum

cofectum eſt et aliquid ignorãcer uel a-
ho modo obmiſſum ſit tchelli nõ pote-
rit arnmmodo etiam partibus conſencienti
bus illud addere ꝓpter predic auten. 2. ff-
de rei uen. in fũdo/et uide.ſtad uelł. ſeia.

mãcipia quod durum uidetur . Vnde cõ⸗
ſulci a me ſuper hoc pleriq; ſapientes con
cordarunt et bene ꝙ ſi tabellio poteltoñ
dere ſẽ per errorem 2 nõ ex certa ſcĩia hoc
obmiſiſſe bene poteſt iterum predicta ap

ponere et ualebit ĩſtrumẽtum ałs n. Cõò
ſuilo tamẽè ſibi ꝙ de licẽcia iudicĩs reficiat

illud. M. Pux at Nichohãc licẽcisam ne

ceſſariam quãdo ð illo errore mota eſt qõ

inter partes ałs ſi notarius uidet ſe erral-
ſe ĩ prothocollo uel ĩſtrumẽto poterit illa
corrigere nouum ꝓthocollum uel ĩſtru-

mẽtum faciẽdo quod melius eſt ꝗᷓ corri-⸗
ger̃ exquo poſſet haberi aliqua ſuſpitõ ut

nõ. C. de teſtal.fi. Nõ tamẽ dicit illud nõ

ualere facit·l.quid tamẽ ff. de arbit᷑.facit
quod ĩ ·eo. V. ixi Et uide ·I. V. Item

opponitur ꝙ res:et ſqñn. Bal. Notari g

nõ poteſt corrigere ĩſtrumẽtum ſuũ red
d tum parti riſi probetur error 2 tũc iuſ
ſu iudicis ut hic per Guilquia nõ poteſt
eſſe cõtrarius ſue ſcripture ff· de teſti.lꝗ
falſa uel uaria. Alii dicunt quia funct ẽ

officio ſuo que ratio non eſt uera quia m

hoc nec ſimilem ſcripturaʒ poſſet terato

fficere · CQuid g ſiĩ nota E ꝓthocollo

“
*

.
4
4

diem appoſuit. Sed poſtea conficit in-
ſtrumentum fſine die nuquid uidetur re-
petitus dies ut ſicut ẽ in ꝓthocollo ita ap
põat᷑ a petat᷑ ĩ ĩſtro Ro.hRc.utff.de dap-
no infecſi finita·S: Item uideamus- . 5
petita igitur. ff. de eden ſi quis ex argenta
riis. 5. ſi iniciuʒ. Inſtitu:ad. l. acqui?. S. B
autem atiofr:de operis no:nũ de pupil
lo/5:ſi quis ipi pretori.ex de Rptis.cãʒ q;
Bal. Qhia uigor iſte ſumitur ex radice-
Icem gereraliter inſtẽm uiciatur-
ſiquod ex neceſſariis omittatur ut. argu-
ff. de in inte. reſti. diuus. ff. de tranſac. cũ
hi· 6. ſi pretor.niſi oſtet de facto. ut.ff. S
Pactis.l.penult. fi: ¶ Item excipit᷑ ꝙ ẽ

uituperatuʒ abraſum uel cãcellatum qð

dic.ut..6. reſtat. in prin- uel ſubſcriptuʒ

uel ſupralſcriptum ſeu interlinearum. eꝰ
de fide inſtr̃oĩter dilectos.6. cum cera.ð
religi: do cum uenerabilis. ff. ad. I. cor de
fal. Paulus- uel inciſum uel ralum uel q

legi nõ poteſt. Hſi tab. te.nul.ex.l.l. ·i·

ſt.·de bo.poſſ.ſcᷣm ta.l.ĩ. .ſi roſe.ex ð fi
de inſtr̃o:c.fi.et.S. :oſtenſo.. et colli⸗
Se pre ſi roſẽ facit in contrariũ. A.
ide quod nõ:de confir. uti. uel inutili-
cum dilecta. in. ini gloet quod ibi dixi.
· Nam priullegia perpetua ſunt. C. de

diuer. Rptis.l. ii. xV.qli- C-i. ii- et. iii.

¶ Quid ſi aliquod inſtr̃m uicioſum eſt
ĩ ali qua parte ſui- Nunquid totum dicit᷑

eſſe falſum · ar. ꝙ ſic.x.di:ſi ad ſacras·
Vbi.no.opiIo.et Bertho: de quibus ſẽq
tur. . Ar. Cõtra e de arbicuʒ tempor
et de teſta.Ravynuci:cic ꝙ non ſi ſint pł
ra capła ſeparata et diuerſa ſecus ſi ſint cõ
nexa uel unum eſt aſterius acceſſoriuzff.
de min etiarn 6. e& cauſa:ex de appainꝗſi
tioni. M· Hoc dictum placuit Goff/ ut
dixi de elec. etiazxii:ĩn glo. ᷓ tractat gof:
Ip̃e tamen Coff.in ſua qõne xi.dicebat ꝙ;
ſi conſtat euʒ qui ſcripſit aliquid in eo cor
rexiſſe fint unum uel plura capła ĩ inſtr̃o
non reputat illud in aliquo uicioſumalle-
C.de teſta.ſi unus.per quã.l. dicit contra
rium in toto ſi alius immutauithoc in in
ſtrumentis. In Rptis autem pape ſi cer-
tum eſt ſcriptorem eoꝰz correxiſſe nil ui-
cioſum Si dubitatur dicit diſtinguendũ
ut in decre.ex litteris eo ti hoc in Kptis
apertis in elauſis dicit ꝙ nulla ſuſpicio. ut
et iam ibi nõper predicta uides ꝙ ibi nõ
loquitur. cum conſtat inſtẽm in. uno ca.
falſum.. Vp diſtingue per decre:ex ð
fide inſtro.ex littert. Io.dicit totum eſſe
falſum niſi ꝓbetur eſſe uerumC. de ꝓba-

1I. Penult. bar dicit totum eſt ſuſpectũ

nec ei creditur in aliquo exquo aliqd fal-

ſitatis continet quałrcunq; de ea conſtet

ff. de fide inſtro.lii.in fi. idem dicit pa-
. et notat ex & hrtio.fratermtatis.
bi poſt eum et Oſtien.plene ſcripſi cũ

certi reges in ſuis regnis ſibi uendicẽt ius
imꝑiale uidi dubitatum ſi rex decernat in

ſtrumentum uel atteſtationem ualerc in
eo quod ueritatem continet ualeat nõ ob
ſtante ꝙ in aliquibo falſa contineat 2 ob
miſſa diſputatione poteſtatis iporum de
qua etiam aliquid ſcripſi de re iudicuʒ te
in glo· magna.·ſed minquid: et contra
quos facit lex.iĩi.C. de offic.preto/preto-
ri:dicendum uidetur tale decrenõ ualuil
ſẽ quia non ualeret etiam factum ab im/
Faratore contra partem nõ uocatam cuiqꝗ
ius per illud tollitur uel leditur. C. ſi per

uim uel alio modo-l.ii. Idem de ipius re-

ſcripto·C. de preci.impara.offc.lii ad i⸗

dem-C. fi contra ius uel uti Pu.l.fin. Poõt

tamen tale regis decretum interpretari.
ſcðm ĩus commune.ſ.in falſitate circa ſS⸗ᷣ
ſtancialla que iuxta ſuperius dicta totuzʒ

uiciant facit.l.ſi qñ. C. de inoffict. teſ tõ.

ex de elec:ecc? ia/de Rptis cum adeo··

Vel dic: ut.·.de teſte.5.·ĩ.e.· V. Item ꝙ a

liquid et de hoc.s.d/oſtenſo..et nõ· ſi

Idem dixit Iaco:de al. cum enim inſt᷑m
uires ſumat ex fi tabellionis quia niſi ip
ſe lubſcribat eſt priuata ſcriptura ut. C.

qui po.in pig· haſcripturas:cum in uno ĩ

uematur periurus non adhibetur ei fiës

in alio capyo.e de preſcrlp.ad audientiã

MH. Huic dicto et ipius rõni concor. alk

Ia.& raſ.ut ponit Cy.C. de tranſac. ſi ex
falſis in fi. qui dixit ꝙ ſi falſitas ꝓcedit a

notario in totum reprobatur alle. ꝙ ſe?.

malus26c· habetur regula ſemel malus. 7
vi: ałs.ſecus Accur. C. de ueteri iur enu.
l.u.·ſimpliciter dixit in ult.columpna. In
ſtr̃m rone partis totum non cenſeri F'm-
ſed in predic.l.ſi ex falſis. uidetur diſtin-
Zuere inter ſeparata et cõnexa ut.S. Item
eſt ſciendum ꝙ; de ꝓducente inſtẽm in u

no capło falſum. Guido de ſuʒa:querit in

eacdem.l.ſi ex falſis an teneatur pena falſi.
et uidetnr ꝙ non.quia non eſt omĩo fẽłm
quod hẽt primordi um ueritatis· ff.dele-
ii.cum filius.5 heres meus tenet contra
rium quaſi tot ſunt inſtrumẽta quot ſut
capła.ut in.e.lein fi.ff.de v. obli.l.ſcire·
in prin: ed.l.quod dicitur.et.l.publiuset

ff. de minortletiam. G.i. et de einct᷑.l. q

dicitur in prin. Querit demem ſi fallum

en ſhre 2* ͦs

2 2 0

ANIAN

ſitc ubi nulla eſt uĩs qõnĩs an utẽs ea tẽat᷑
pena faiſi et tenet ꝙ ſic allegatff.ad.l.cor
neł·de fal.l.ſi quis legatum in prin-et ff
de arbi.l.cũ pena·et ſi quis cautõque au

tem in fiet de eden. l.ubi..i.remiſſiones

uide.ĩ. e.ꝭ.in fi. ¶ LH. uero et da:et.t.
H· Et Alber · galł.eo· ti . V. ſed pone ꝙ

eſunentem Dicunt ꝙ tatum ille
RR

artitulus erit faſſuset ab alus ſeparatus
ſed ſi ibi eſt falſitas ubi eſt uis qõmis totũ

reputatur falſim ut.C.de edic diui adri.

toll.l.fihec qõ eſt uenerialis. · Berth-
ibi recitat tres opiniones ex hiis ſubdens
ſuam.Pyleus qð·xciitemiit dictum Io-
et per eandem legem quando in parte nõ
modica er maxime circa ſui ſubſtanciam
apparet uicioſumet quia breuicer 2 pul-

chre llegauit non habentibus eius ſcrip
ta hoc percipio· Dixit enim ꝙ contra in

ſtrumentum faciunt quatuor. Primo p
parte uicioſ a contra aliam iuſtaʒ pſurmp
tio · Secundo ueritatis pro falſitate mix-
ta corruptio. Tercio tocius rõne partis o

taminatio. Quarto tocius pro parte lesi
tima condẽpnatio-Ad primũ inducit ff.

de ꝓbat io· curn de indebito.C. de edicdi-

ui acri l.fi./ ad ſeruũ.ft. de excu.tu: ꝗ te-

ſtamento.ff.ð rebus dubiis is qui.ꝗ utx

Ad terciũ. C.d uederi iure enu.l. ulłt, in fi
ne. Ad quartum ff ad ſylla.ſi quis in gra
ui.5.ſi quis tabulas. Ad otrarium induz

alia quatuor ut dicit forciora Prirnuz rõ
ne partis circa totum non habencda ſuſpi

tio.Scm utił· ꝓpter inutile non facien

da mutatio.tertium maioris partis legit
tima prepoſitio· Quartum reſicue partis
perfectiſſima lectio.-Ad primũu. ff. de hiis
que in te· debe.l.penul.et·C. de tranſac.l.
penult. Ad ſcm.ff.ſi certum pe.l.certi.
Ad tercium. ff.de conttahen.empti.l.do
mum Ad quartumff. de hiis que pro ñ
ſcrip.l.ii. Baldus Ratie partis uiciate
indiuiſibiliter perit tota ſcriptura quia ĩ

diuiſibilis eſt fides tabellionis. ut hic per

Guil.et in.l.edicto.C.de edic.di.adri.tol.
Nam uieium ex aliquo ſumptum trahi
tur ad umuerſum in inſtrumentis et hoc
uerum in falſo ꝓprie ſumpto ſecus in ſi.
falſo.ff· de fal.l.filius.ꝭ.iĩ. Item ſecus in
ter diuerſas perſonas. C. de fi inſt̃o.l.ii.
¶ Item opponitur contra inſtrum-
tum ꝙ non ↄtinet cm in quo diſtinguo
nam ſi eſt ofectum ſuꝑ obligatione tune
pfumũtur omĩa lollẽpniter ad ta. Inſtirx.

de fideiuiſ. in fiet de inutiy. ſtipuł ·5. ſi

ſcriptũ·ff.de v. ob· ſciendum. niſi qui P

bet ↄtra quod facere poteſt.ff. de pactis

iuriſgen.5 fere· Si aut ↄfectum ſit ſup
ofeſſione dic ut/S:de confeſſ.ꝭ.nunc uide
dum. v.ſi aũt in cauſa.i.et in ſum.do. m.

in ti:de fide inſtr̃o:ꝗ bus inſtr̃is.v. Itẽ

odra tenorem. ¶ Iteʒ opponitur ꝙ res ali
ter fuit geſta ꝗᷓ otineat inſtrʒ. S. V. Item

ꝙ tabellioquod poteſt opponẽs ꝓbatr̃. C.
Plus ualere q agitur per totũ· e& qui fi.

ſint legitper tuas. et de ꝓba.iii:e& elec.

cum iInter.R.C.de ꝓbatioad ꝓbationeʒ.
et.ĩ. V.proxi.hic aut puto ꝙ; licet nõrius
in ꝓthocollo ſeu abbreuiatura ponat ſub
opendio formã otractus.Ipe tn uel ĩs ꝗq ĩ

hoc ſibi ſuccedit poteſt poſtea in publico

inſtr̃o uerba ampliare addere et mutare 2z
omnia ibi ponere que ad otractum ſint u
tilia ſruata tamen forma ip̃ius otractus-
ex ſa non mutataar.ad B. C. de no.co.cõ
pO.5.aclicienteset.C.de ueteri iure enu.l-
1·9./ ſed et hoc ſtudioſumff.de re iudi.ac-
torumed uideS. oſtenlo.v. illud quo-
ſerr ſe. Bal. Nota hic ꝙ; breuis forma in
tri non nocet quia poſſunt uerba dilata-

—

ri ſda non mutata pftim de oſilio ſapiẽtis

ſcm glo.ff.de hered. inſti.lilla inſtõ dee

aptare oſulendo de iure non de fco·KRay.
¶ Cõrũe Paruſũ uencit ſuos reddit ʒ
Formã cedule que primo ſcribitur dico ꝗ
iſte eſt ↄtractus in Icriptis et ſtandum ẽ
cedule:nec poteſt aliqd addi uel mutari ł
prorogariff. loca.l.Item queritur in fin.
Quid ſi a otrahentibus data eſt ta-
Pelliomi licencia addendi et minuẽdi et in
ſtẽ̃m ꝓut melius poterit oficiendi ad ſen
ſum ſapietis. Nopoterit addere minuere
et facer ad ofirmationẽ rei geſte otract

ſba non mutata ut rem uel p̃cium talia

enĩ uerba nõ poſſunt ius cõe ĩmutare · ff.
mãdati ſi mãdato.5.fi.Bal. Nec põt adi-
cere penã que nõ fuit põita. ar. de · O.
l.ex ea ꝑte ſed ibi in fiẽdo nõ in fcẽo loꝗt᷑.
uerbũ aĩt ſollẽpne puta ſtipłonis uõbulu
uel alia iur᷑ uocabula bñ põt apponere 7ʒ3

uil.et fẽtt qd nõ.ff.mãda.l.ſi mãdato.

fi · · Et fac.ff.ð.re iud.actoꝝ. C. de iure
ueteri enu.l.ĩ..ſed et ̊ ff· de hr.inſti·il-
la inſtõ. M.· Ibi et in pre · l· ſi mãdato/S·
fi:tractat᷑ de hac c'a Ricardus malum ĩ
ſua qõe.mihi.xvii.que incipit Titius e⸗e
p̃defundta termĩauit ꝙ ſi talẽ c'am ad ꝰ
bun reliquit nõ põt addi iure inſtõnĩs uł
huic ſiłe q hẽt ualidar̃ teſtin qñ deſcẽdẽ
tibus erat relictũ ꝗqc)d dicat otrariũ fit
de facto et hẽt eq tatẽ ſepiſſime enĩ teſta-
rores filiab relinquũt filios inſtituũt ad

Dα

ðõ =

25oðocâcð

ad hãc aut uerboꝝ cilitatem ſeruandam
ſubdũt ꝙ hẽatur oſiliũ ſapientis maxime
cum bù reliti etiã inſtõni coaptet᷑ ut
nõ in auten: de hr.ed fal. ꝭet hec ꝗdem
ſuper. v.relictis· ff· de teſta:e caS·1·2 8
hbr.inſti.l.hiis bis. in-l glo· et q nõ de
teſta.c.i.li.vi:in glo:nuq.in fi: aũt qõis
illius tractat ꝗqd talis clauſula ↄtractib
opetur.dicens primo ꝙ omẽ id qð in te-
ſtĩs opari poſſet ut·ſ.uolutas teſtat ort et
id qð ſenſit deſcribat᷑ ordinatiori et clari/
ori mõ et mags ꝓprio et in dubio opĩo-
num tutiori:et B fortius in ↄtractib ꝗq
magis poſſunt cõferri in alteriꝗ arbitrio
ꝗᷓ ultime uolutatis. ff· de teſta.liii. et q
bi nõ· in fi. J. glo. In illis ergo ſapiens ſup
plere poterit de cõſuetis lʒ nõ dictis et ſic
poſſet intelligi qð nõ.ff. de V. Ob. ex ea ꝑ
tes q; ibi cõſuetũ erat ꝓmitti penã nec ob
ſtat ꝙ; cõſueta ueniut etiã line cł'a de lapi
ente · ff. ð edi' edic.ꝙ ſi nolit./ꝗa aſſdua

et de aqua plu ar. ſi prius· 6: i ga id addhé

ad dubitat ione tolledã ff. man ꝗq mutuã
ſupplebit & in conſuets et naturalibo cũ
cõſuetudo ſit altera natura. ff. de liber et
poſtu.ſi quis poſturnos· Inclucit qð nõ.
ff. de act᷑.ernpt᷑ emꝑ torẽ.:ꝗ aut. in prin:
magne glo:et.l. ſi ꝗs ſeruum- in glo.n. Et
in hoc conſilio ueiet arbitriu boni uiri.ff
de reg iur· in ꝑſonsae.S i. per qð etiam in
conſueta poſſent ſuppleri e?nea uero uel
accidẽtalia uel naturalia que bonus uir nõ
arbitraret᷑ ſupplere non poterit/ ga ð his
non uidet᷑ actum ucl cogitatũfacit de in
iuxt.in nr̃a.de iureiuran. c/penłtqdᷣ ꝓce⸗
dit in omni gencralitate uel oblcuritate
de reg iun inſpicimus· et·c.ĩ generalili.
vi. de ſʒalibus aut certũ eſt ꝙ ſupplere ñ
poſſet illa en a principio ſic inſunt cõtrac
tibus ꝙ ſine illis uiciatur. C. de teſtĩs · I.xe
ſtm.de ſponſa.tueet.c.ſ. in fi.et qð nõt.
C. de contrahen:empł᷑l. in uendẽrxis.d ſba
libus aut et naturalibus cõtractuũ et de
accidentalibus remittit ad nõff. de ex hẽ.
ernptio.l.pacta.per pᷣdicta ᷑ᷣminatum fu
ib in cõcractu uẽditionis dõationis uel a
lio quo tranſfertur dñium poſſe add pᷣca
rium . ſ· ꝙ uendens uel donans ſe conſtitu
it precario poſſidere pro emente uel dona
torio quia id fieri conſueuit et efficacius
uenitur ad mentẽ ↄtrabentium. facit. ff.

de manu.teſi quis locuples· in fi·dele inj.

ſi quis.C. cõmunia delegal:iĩ.circa medũ
et idem cum nõrius poſuĩtꝛc· ut illud iB
includatur quod eſt de natura uel moreↄ

tractus.ft.de libeet poſtu·l.galł·p9 Pprĩ·

et de iureiurando: ſi duo patroni in prin.
et.S· ĩdem ſcribit. Redeundo ad qõnẽ ac-
toris de poteſtate data nõrio inuenio ſuꝑ-
I.ĩ.C. de ꝓcuratort:opiniões recitatas. Pri
ma opimo hẽt ꝙ poſſit q bũ ſonat cũ

tractus ex ouentione legem accipiãt· ff.

de reg· iuotctus.et e · ti.ↄtractusli·vi · et
nil tam ↄgruum fidei ꝗᷓ ꝓmiſſa ſeruare· ff
de pactis· lĩ· circa prin. C. de tranſacti.nõ
minorem et quia uerba debent aliq d oꝑa
ri in otractibus legatis et priuilegus ff.S
uſuris · ſi ſtipulatus .dele-i. ſi qnad muũi.
I.ii.de priuił.ſi papa. ꝭi. in fi-li·vi. Gui.
de ſuc·diſtinguebat an eſſet uel non eẽt ẽ-
tus ſapiens nominatus ad id ut primo cãu
procedat quod dixi alł.·C.de contrahent᷑.
ernpt.lfiff.loca.ſi merces.ii. RoC. ð no-

AQ. fa.l.hecq; neceſſario.5ĩdeoq;. Scdo ca

ſu nil poſſit per pre.lſi merces·i.No. faẽ
ad hanc diſtindtioneme& de arbi innotu

it. de elec.C.ii.li:vi. Iaco:de are. etiã eo cãu

quo fuit certus ſapiens nominatus reſtrĩ

git ip̃ius poteſtatẽ ut-dixi poſt Rica.
quando autem uenditor ꝓmittit ſẽ cura?
emptorẽ ad ſenſum ſapientis et ſapiens di

cit fideiuſſorem dari:uude qð nõ.ĩ· de ẽpt᷑.

et uen·5· i·ſuper uerbis fideiuſſort pſtatio

ne quod ibi ponuntur in inſtro otractus.
