——

I

gͤ

S

5

*

ℳ.

cContra.C. de cõtrahẽda 2 Com. ſti.l. pe⸗
ſtipulatio tranlſit in heredẽ et cõtra here-
dæ. lIʒ de illis nõ f iat mentõ põt contrahẽs
ſuis uerbis obligare heredẽ ſed ſuis uerbis
ſe nõ poteſt facere iudicẽ. de hoc ·5. de
inſtru:edi. Sreſtat. v. illud q et ſe.-2
in prec. cum in iure. ¶ Iteʒ uidendũ eſt

an ſit iuriſdictõ delegantis. C: qui ꝓ ſua iu

riſdictõel.unica.ed de ĩurepaqð auũt.i.q-
vn:deybertũ.¶ Itẽ uide an ſentẽtiã ferat
iudex ut ordinariq-de offi/eio cui man.
eſt iuriſ.2 ſi pretor.eã de offi. ordi. licet.
CQui ſRi ĩ ſnia ñ dixit ſe ordinariũ uł de
legatu ſed dixit ſe in genere cognitoreʒ uł
iuidex cic ꝙ ualet ſentẽtia.C.de an.cx..fi-
Quid ſi dixerit ſẽ delegatũ epi cu eſſet
delegarꝗ archiepi uidet᷑ no ualere ſnĩaʒ eti.
am ſi id per ĩgnorãtiã dixitff.de eo qui ꝓ
tu.nego. gell.pe. ar. cõtra ff. de iudiI. an
tepe. MWq tbi preſtabat quid litigatores ſẽ
ſerant lʒ in nomine uel cognomĩe erraue-
rint. et ð con. di.iiii ſi nõ ſanctificatur
MH dic ut ibi in · i glu. F. xxii. q· i. in ꝗ b
MN ibi errare in hus de quib nõ intereſt
tollerat᷑ ſed hic nitereſt.
rius eſt m uber.quid de ſnĩa lata de conſi
lio lapientũ corruptoxdic ut.S. Oe reqſic.
conſi. H. .quid g erit I Itezʒ oppone
Tlna E per fallos teſtes qui corrupti fal-
ſadixerunt uel ꝑ falſa inſtr̃a-ex de ꝓbat.
lIʒ ubi de hoc.C. ſi ex falſs inſtt̃is.ꝑ totũ.
t· de excep· qui agnitis uel ꝑ falſas allega-
tões. ut iã cicã nec ſuſficit ſecundũ papam
Phare teſtes corruptos fuiſſe mi probet᷑
cos falſũ dixiſſe.ut noin.prec.licet.
2 ibi hoc ſcripſi ſuꝑ glo·ii:. 5 Itẽ nõ ualet
ſi ſic lata contra res prius iudicatas C. quã
do prouo./nõ eſt nel.i. uel ſi cõtineat ipoſ
ſibile.ff.que ſenſine apre.l.fi. uel ſi ſit de
aha pronuctiatũ ꝗᷓ cognitũ ſit. ff. cõi di.
u funcq·e. de ca.pol.2 proprie cuʒ ſuꝑ-
uel ſi ſuper alia re Bumnaio quã ſuꝑ qua
dacus eſt. C.ſia nõ cõpeĩudi.l.i. uel ſi ue-
nalis eſt.ii.q·vi. 5.ſunt etiã quO. 2. I. uena
les que eſt.C.qñ ꝓuo.nõ eſt ne· ä uide
qd i. S.6. provi- in prin. 7 uel ſi per Zra
tiã lata eſt.z tunc per in intere. audit᷑ ut
no· ff. de iudi.ſi pretor. ff.ad trebel ſeruo ĩ
uito·S:cum p̃tor uel ſi is qui nomãe aliẽo
fuit in iudicio nõ fuit legitime cõſti tut
ud in prealle.l.=. ff·de colluſi.detenõ zuſ⸗

to.ff. de ap. ſi conſtet. uel ſierratuʒ eſt in
calculo.ff· que ſen. ſine ap re.·l. i. .i. que ẽ

Prealle..ſund etiã quorũ· . quociẽs-

¶Inſuma. Maſſumit uerba Ian. ubi

S:dixi in prin: Duius 6-S.no: ſnia lata ꝑ

pri9 dictũ ue-

falſos teſtes uel falſa inſtr̃a tenet de jure
ſed reſcindit᷑ pᷣtextu falſi per in inte.re.ff.
de re iudidiuus. uel ꝑ querelã fi. C. ad.l.
cor:de fal:querela. uel per adt. in factũ uł
ſcm canones ꝑ iudicis officiũ qñ etiã fuit
decepta eõ de re iu.lator. Itẽ ſi ſit lata per
fallas allegatões. ff.de iu-ſi pretor. mar-
cellus.C.ſi ex falſis allegatoibI. i.ff. & eæ
ecu.tu:qui teſtamento.ff.ad. I.cor.de fal.
I.fi. ¶Et no. M dicit T'an quoſcã dice
re 5 qꝗð ſcom canones poteſt de falſo agi
ſine cemporis pfinitõe · li uſq; ad c-annos-
2 ultra.x. : ie :quia ergo:z.C. ſe- ſed
illud intelligit᷑ in cauſis matrimonialibꝗ 2
aliis ſpiritualibus in quibo ꝑiculũ arnime
uertit᷑ et ubi preſcriptio locu habere nõ

poteſt. ut. xxxili-q· v. qd deo. 2. ö. . et

Bingue Im T. H ubi predei. S nã aut
agit᷑ criminapr aut ciuiliter aut excipitur
ſeu replicat᷑. Si is qui ſmiãm latam ꝑ fallos

no. Cetey ſi nõ uertit᷑ anie periculũ ſubdil

teſtes uł inſtrumẽeta petit reſcĩdi agit cri

minaliter de falſo aduerſario legitime ci-
tato:et inſcr ĩptõe premiſſa et certa ſolẽp
nitate adhibita quã dicem/ĩ. de accu:et.
8. de inſtruedi- uidedu⸗ V. faciendũ:tũc
uſq; ad. x: annu tin eſt aud ienc· ut in ᷣ.
lI-querela.C. de excep.Iicet. e æ. cũ uenera
bilis. Si aut intendit ciuiyr agere per bene
ficiũ reſtõnis in integ. uel per actionem
ꝛnfac tũ ubi locũ habʒ tunc uſq;ʒ adxl. an
nos dico eũ audiendũ qm per litis cõtel.fu
it actõ perpetua que poſtea non tollit᷑ miñ
ſpacio.xl· anno. ut.xvi· q· i· · põt et ali
ter 2 fnia per falſos teſtes uel falſa inſtru
menta lata nõ põt preſtare impedimẽtuz
poſt.xl.annos uero audiri nõ debet ꝗa la
ſu:xl.annoꝝ tollit᷑᷑ omnis actõ 2 oblatõ ex
tra de p̃ſcrip. uigilanti.:c.ſi diligẽti. Io.
aũt et·d.m2 ber.dicunt ꝙ cũ per in inte-
reſti retractat᷑ id fieri debet uſq; ad qdri
enniũ cũ uero ꝑ actõnẽ in factũ tunc uſqʒ
ad. xxxannos ſicut et in aliis pſonalibo-C.
de cõſti.pe:l.ii.f.& fal.qui nomine- Si ue
ro ecipiendo uel replicãdo de falſo qu era
tur ꝓpetuo eſt quis audiendo ql'n que tẽ-
Poralia ſunt ad agẽdũ perpetua ſunt ad ex

cipiendũ ff·de doli excep. pure.6.fi. ſecun

du T. H ubi predixi. agit᷑ etiã quar-
to mõ F ckicis ieer Edt P
ba.l:peet.C. ð teſti.nullũ.⁊ tunc uſq; ad
xxxan.et ultra ſecunduũ ac.de hoc.S. e/S.
prin. Item agit᷑ quinto mõ per accuſatõeʒ
infacad intereſſe· ut in pre.l.qui nomine-
de hoc no. C. de tranſac.l.pe.qualiter autẽ
probet᷑ falſitas teſtiũ uel inſtrumentoruʒ

Q .ch.⸗/ 244 * A 446αα½
/ „

O—
7

3 *

X

1 õ

J₰

no.s: de proba·5.fi. ad fi:. Æ1 Boc diserat
bic Lan. S. Et no - Pbato ui-

cio falſicatis relcindi ſnĩa 2 quicꝗd per eã

factũ eſt r̃tractat᷑ 2 ſolutũ etiã repetitur
e de cõfir· bone/e& de cri:fri ſuper eo- d
re iudi. cãmqʒ C. ſi ex fal.inſtru.l.i et fi-
qð quidẽ uerũ ẽ ſi iudex ſẽcut dic ta falſo
2 teſtiu uel inſtrintorũ ſnĩaz tulit q pre
ſumit᷑ ſi dicit in ſnĩa uiſis 2 lectis atteſtati

onib 2 inſtis 2c alioqn ſi ſecut alias ꝓ

batões ꝓnunctiauit Iʒ falſi teſtes uel fal-
ſa fuerint in cã priori ꝓducta nõ caſſatur
qð per legitimas ꝓbatões factũ eſt· ſed id
ſolũ qð ꝑ falſas ut e de re iudi:cum- ĩet
a. ff. e.cu prolatis. C. ſi ex falſis inſtr̃is fal-
ſam. ¶ Hoc etiã no: ꝙ ſi in priori iudicio
añ ſmam adtũ fuerit de falſo poſt ſnĩiam ñ
audiet᷑ ſuꝑ queſtõe falſitatis h nõ ꝓuoca-
uit ut. C.de fide inſtru:l.fi/ᷣm T.
cuius titulus de quo-s ic finié. S que
Plequĩt᷑ ut e de ꝓbalicʒ. ¶ Quod ſi p
latã ſnĩam reperit᷑ inſtrumẽtũ ꝑ qd appa-
ret eam iniultã de hoc ·ĩ· ti · ꝓxi6· f. Vil

lud aut. ¶ Sed uſqʒ ad quod tempus põt
obici cõtra ſmiam exceptio falſi ꝓcuraton
uidetur q uſqʒ ad illud uſqʒ ad qd potuit

ap.exerceri · i:. q.viei qui: ex de ap· cuzʒ ſit
ro.-dicit ub/ q ſi directe agat᷑ de falſo tũc
uſqʒ ad. ν⅜. an. ut. C. de fal: querela- ſi in
modũ exceptõis 2 ſit talis exceptio que co
adiuuet act. dic ut ff-de iureiu-nã poſtea
6.ſi minor. ſi uero ſit talis que elidat. uide

f.de excep. doli pure-6:fi. Quod ſi ꝙ
2

curator. W fallus 8 quo.SProx-i Sluc
ceſſit dño nuquid poterit dicere iudicium
nullu. ar. ꝙ ſic. t. e inoffi·tel.fili· C.· ð ꝓ
curat.lʒ/eX de iureiuſicut noſtrisar. con
tra. ed de dona- Inter dilectos·2 de cõcel · p
ben/cũ ſuꝑ· ar. ff.de excep.rei ĩudi.2 an eã
dem-ff.de cõdic.indeſi nõ ſortẽ:S ſi filius-
Aqueſtio fuit py·39 2 eſt ſił is ipſi quelñ
tio-xciiide iudice qui ſucceſſit reo contra
quẽ ſmiauerat 2⁊ qui appellaue rat2 quia ĩ
uolumibus habent᷑ breuiꝗ tranſibo pri-
mo declarabo qõem hãc que fuit d procu
rator̃ fr?o qui ſub nõie ueri ꝓcuratoꝝ egit
2 luccubuit 2 1pſ poſt tẽpus heres a dno
inſtitutus hereditario iure repetit actio
nẽ an poſſit ſoluid ꝙ nõ tũ quia de eadem
re agere uidet᷑.ff.de excep.rei iudi. 2 an eã

dem:2 de rei uenis quitũ quia ex eadem

cã et eadẽ ꝑſona.a ſi dicat ꝙ ubi falſus ꝓ-
curator interuenit iudiciũ nullũ: e de ꝓ-
cura.in noſtrain fi. id uerũ quo ad qůũm ñ
quo ad ꝓcur ar ff·de ſuꝑficientibus l. i.
Nã ſi falſ ꝓcurator tenet᷑ aduerſario quẽ

ſſi fuerit condẽpnat cõueniat᷑ actõne in

4

factũ ex re iudi. fortiꝗ denegabit᷑ ei actio
ſi egit 2 fuit aduerſari abſolut ut ĩ hoc
caſu qonis:ad qõem facit qð noĩ. de pac.ĩ
fi in.iq tenet iudicẽ qui reo ꝑ ſe condẽp

geceperit fortĩq põt exceptoe ſubmoueri
ut ibi in. plane2. ff.de procu.l.plautius
ITtẽ ſi falio procuratori deneget᷑ exceptio-

nato ſucceſſit proſeꝗ poſſe appe llationeʒ a

def uncto interpoſitamſi ꝓbaret᷑ euʒ dolo
malo perperã iudicalſe facitff.de le.iſi ſer
uus pyłium.6-i honeſte tñ facit ſi ad id ꝓ
curatorẽ cõſtituatff/de iuriſ:o.ĩudi-l. p-
tor.hec qõ modicũ habet dubii loquendo
de ap- interpoſita a diſtiitia in qua ſenten
tia iuſte lata ſcᷣm probata 2 acta cãe prĩ-
cipalis uocari põt p nouas probatões fac
tas in cã appellatõĩs ſine aliqua nota ĩudi-
cis principalisde fi- inſtru.cũ ITo. ad fi- de
priui: cũ olim:. ii·2 uide·S.· 5. ut aut. ſ3 PO

ne. ecce inẽpoſita ergo ab interlocutoria E

a grauamine que iuſtificari nõ poteſt mſi

ex prius acitatis ud in cle. de ap- appellã

xi maior eſſet dubio.a tñ dolo ceſſante ui-
det᷑ procedere lolutõ py maxime in ꝑdib

—

quibus pronũctiãt iudices de cõſilio peri

txorũ.ut·S.de requi:con· poſt pri. ¶. In
ſuũma no ꝙ preiumit᷑ pro ꝓceſſu?; ꝓ ſma
ĩudicis donec cõtra probet᷑: ut ex ð renũc

ti. in prin. ibi de hoc in glohic eſt ar
2 uide qð plene ſuper ea ſcripſi ubi etiã in-
uemies qð lequit᷑. de elec.boneĩ· ar. con

t ra ex de reſti·ſpo:cũ ad ſedẽſuꝑ quo dic

ſi ſmia tranliuit in rem iudicatã /qa nõ
At appellatũ ab ea uel ſi fuit appellatũ ter
minus iuris uel homĩs proſequẽde appel-
latõis preteriit uel appellator in appella-
tõe ſuccubuit tunc preſumit᷑ ꝙ ſnĩa tam
exdra or dine ꝗᷓ ex cauſa ſit iuſta nec ulte-
rius de litis conteſ uel de alio ordine uel 8
ipſius iniuſticia eſt conquerẽdũ quia res
iudi/pro ueritate accipit᷑ii.q· vi.5. diffini
tiua exquo uict nõ appellat ipſe ſuo fac

to iudiciũ cõfirmat ut.C. de ſen- que ſine

cer.quã.l.fi:et hoc qn partibus pntibo la
ta fuit ſendendia 2 idẽ etiã preſumimus ſi

parte uicta per cõtumaciã abſente lata ſit

ſufficit enim ſmãm probare a iudicis auc
toritatẽ dũmodo talis cã ſit in qua potue
rit abnte parte pronũctiariC.de iudi.pro
perancũ. Secus autẽ ſi abfuit ſed nõ ꝑcon
tumaciã. uel ſi fuit.ĩ.decendium appella-
tum nec tẽpus proſequẽde appellatõĩs ſĩt
lapſum quia tunc nõ preſumit᷑ pro iudiq
proceſſu nec pro citatõe nec litis conteſt·
nec pro aliis niſi quibus conſtiterit ꝛc ex

+m ON

„

de proba:quoniã in aute de hiis ingre-

ad ap.5. illud. ubi dicit᷑ acton nõ aliter pa

ciat᷑ ſniis quã ſi eas rite latas docuerint. et
ſic euria romana ſʒuat qð aũt dixi q; in cã
appellatõnis nõ tenet᷑ appellas probare or-
dinẽ iuris nõ ſeruatu ſed is pro quo ſenten
tia lata eſt tenet᷑ probare ſeruatũ uerũ eſt
ſi uult defendere ſmiam. ¶ Sed nunꝗ ap
pellãs tenet᷑ in cã appellatõis ꝓbare ſmam
eſſe ĩniuſtã ex cã puta ꝙ nõ fuit lata ꝑ le-
gitimas ꝓbatões an uero appellatus debzʒ
contra ꝓbare ſuꝑ hoc habes iura pro 2 cõ
tra in pre·c.in pᷣſẽ.ſed dic ꝙ ſi reus qui ap
pellans eſt fuerit condempnat pbe arg
debet probare Inĩam iuſtã. nã reus eo iplo
docet iniuſtã · qð nõ apparet aliqua legiti
ma cã quare debuerit᷑ condẽpnari. ut in .
c.cum ad ſedeſi uero reus fuerit abſolutꝗ
actor appellans ꝓbare debet iniuſtã oſten
dẽ do aliquid in principali ꝓbatũ propter
q reus debuit condempnari quia certuzʒ
eſt ꝙ debuit abſolui niſi contra eũ aliquid
probatũ fuerit ꝓpter qd debuerit cõdẽp
nari.ud in· c·cũ ad ſedẽ.vi.q ultactor. ex
ð iureiuc.fi.uel dic ꝙ actori incũbit᷑ onq
probãdi in cã appellatonis cui etiã in prĩ-
cipali incumbit led hoc redit in ide· 1
uerba fuerunt Guide ſucʒ ubi tractat d
ap:in fi.2 cõpoſt.ut ſcripſi in pre:cecre.in
preſentia.ſuper glo·hic eſt arguin fi: ui
etiã qð ſeripſñ de ꝓba:qm·ſuꝑ ultglo.

¶ De. exeeutne ſententie. Beica.
¶ Fan. poſuit hanc Ricã poſt illas

ſuas de quib dixi in proxi. Io. de deo li.
iudi.partei:ii.2. in.de hoc tractat ðᷣ roff.

utroq;· uber et nepo/ de modo al. uide ·S.

Hica prima alb. gal.poſuit Ricã de execu
tõibus ſmarũ Gui.de lucʒ· poſuit.iiii · Ni
cas.primo de execurei iudi.i:an det᷑ tunc
libellus.iiiquis exequi poſſit.ini.ð excep

tõibo que executionẽ impediunt.De ſecu

do ⁊qrto uide q dicãĩ· de libel· cõcept··
nunc dicendũ.ſuper··xxv. uidi du bita

ri circa duos habentes iuriſdictione cãrũ

criminaliũ in ſolidũ in certo loco quox al-
ter ſolus habens executionem ꝓpter id
uolebat furcas erigere an id poſſet altero
refi tente a fuit terminatũ ꝙ poſſʒ a max
ime per ·l. ſi illa.ꝭ.i.ff. de uſu 2 habita.n
ob.l.ſabin/ff.cõi di.⁊ regula in re cõmu
ni.li:vi:quia hĩic Poni ꝙ executio nõ erat
cõiĩs is ergo cui9
rei ſignate ſignu.Facit ffde offi· preto. af-

fri.l.in nõie miibi ſicut e clauſun ac. 2.

oli ẽ ececutõ lʒ exigeret

,—
7 N

C. de atlethis.I.unlca. Ii. . ff. ad.. or. fal

ſi.I. eos2 de iure anu-aure per totu.2 fi'e-

ex ut lite pen.c.i.a ele:de priui. c. i. repel
lend eſt ergo ſocius qui nullaʒ iuſtã habzʒ
cõtradictis cãm. C.d edi. adr i.I. fi. protel
tari damen poterit qd per id nullũ ſuo iu-

ri qð habet in cognoſcendo fiat preiudici
um. facit ea de re iudi.ſub krihen 3

de capel.mo.c.ii. ad fi:ad idem ff. d te
tute· l.idem fiat de libe.exhi. liii. 1.5.pe-

S aqᷓ cot.2 eſti ·l.pe·ſed quid ſi ille nõ ha-

bet ibi ſolũ propriũ. uel ad hoc aptũ uidet᷑
q cogi poteſt habens locuũ ad id aptũ ut
illũ uendat cum in erectõe harũ publica 2
priuata uerſet utilitas de prima patet ꝙ
publice intereſt maleficia puniri- de ſen-
ex:ud fame ⁊ ibi cũ concor.in glo.miii illi
us autẽ eſt homines terrere ne illa cormit⸗
tãt 2 ſic ante tempus occurrere.C. quando
Ii.vni·ſi iu-li.propter quã cãm interduzʒ

eacerbant᷑ pene ſt. de peis aut facta. in fi-

quia uero executõnes penarũ actu tranſe-
untes facile a memoria decidũt per induſ-
triã eſt inuentũ illas erigi ad penã memo
riã 2 terrorẽ ſicut de monumẽætis dicit᷑ ſt.
de conſtiinſti:quidã in ſuo uiſus etiã for
tius imprimit ꝙ auditus-inſti de gradi-
in fi.2 de hiis uide in prin arboris. De ſe-
cunda patet quia ad ſolaciũ paſſorũ damp
na uel heredũ teremptorũ id ꝑtinet 2 patʒ
utraq; ff.de penis capitaliũ. famoſos. et
ſunt quaſi cuiuſdã edicti propoſitio ad de
Iicta terrẽda.ff.ð uari.2 extraor · cri.l.ſac
cularii.S⸗quedã is autẽ cui cõpetit diſpoſi
tio finis habet diſponere que pert inet ad
fi.de offi.delec.i.ubi concor in glo· ul.et.
ff.de re mili.l.officiũ regẽtis. de ſẽ.ex. per
mittirno2=.e·ti.quoniã li.vi.per q; cõclu
dit᷑ ꝙ deficienti iudici loco quo ſiue alteri
us incõmodp poni poſſint poterit habena
locũ cõmode cõpelli ad uendendũ propter
publicã utili.de qua.ffne quid in lo ꝓu.l
1,5.ſunt qui putãt d reli.⸗ ſump.fulſñ ꝗſ
ſepulchru ad ſul.l.lege cor.quẽadmodum
ſeruiamitſi loc.C. in quib cauſerui ꝓ
prium lIib · acci ·l. i. Z
Voniã non ſufficit ſent entiaʒ
ferri niſi et ipſa executõi man
et· ex de re iudi.cum aliquibq
2 probat᷑ in ipſa Reica dũ primo
dicit de ſmia et poſtmodũ ſubicit de re iu-
quod executionẽ reſpicit.z. ff. de conſti-
pe.promiſſor ſtichi·ꝭ.conſtõ.Ideo poſtꝗ
de ſententia dixim aliqua de eius execu-
tõe dicamus.¶ Oſtendentes que ſentẽtia

ſit executõi mandanda.¶Et a quib-

N. Le H SW
SLerete en

3 =3

¶ Ec in quibus re b- ( Et qualiter
¶ Et poſt qð tempa.¶ ¶ Qualiter 2 quo
iure execut ð petat᷑ ( Et qualr̃ impediat᷑
MH tria prima mebra ed quintũ fuerunt
Tan.Olſti. in ſuma de re iudiS- ulti con-
iunxit quuinq; membra.55

St autẽ illa ſnĩa executõi man
dã da que de iure ualet 2 tenet
et que nõ eſt ꝑ appellatõeʒ uel
eltonis petitõem ſuſpenſa · C.
de execu:rei iudi: ſi c nulla. C- in inte re
poſtune quid noui fiat. I.i: ff-ad turpil -l.
1.5.fi. alioqui differri debet donec appella
tonis uel reſtõis qõ decidat᷑ e*τ de ofti-de-
le.paſtoralis. 9 ererea i 61,Si uero ſuſ
enſa fuerit ꝑ ſupplicationẽ executõi mã
Abieſec uictor ſatiſdabit de eo quod obti
nuerit reſtituedo ſi contingat priorẽ ſnĩaʒ
retractari- C.-de preci: impꝑa off autẽ. que
ſupplicatõſed et ſi poſtulata in intere a
obtenta pendẽte cã preſumptõ ſit ꝙ mali
cioſe poſtulata fuerit mãdabi executõni
ſnia ſub pmiſſa cautõe ut ex ð in inte:re.
ſuſcitata.Bal.no:hic ꝙ pendẽte reſtõe in
inte:- ſnia no meret᷑ ex ecutõem. C· de tranſ
ac. l.ſi cã et ſi ex fal:inſtru.l.fi-in firatõe
pſũpte malicie ut hic ꝑ Qui· Quod
auũt dixi appellatoe interpoſita nõ eſſe ſnĩaʒ
executõi mandandã ueru eſt 2 ſi factu fue
rit poſſeſſio reſtituenda eſt appellãti 2 re

uocabit᷑ quicquid factu eſt etia prius quã

de mer itis appellatõnis diſcutiat᷑- ut ex d
vureiu.uenietes in fi:et in pre:. P.2 eõt de
ap:dilectused in autẽ ut nulli iudicirca
prin:et.ii.qvi.appellatõe et hoc dicũt ꝗ-
dam uerũ eſſe cu appellat᷑ a ſnia ordinari-
ue letiã delegati cui cõmiſſa eſt cã ſine re-
motõe appellatõis ut in pre.cõcor. ſecus ſi
ſit cã appellatõis remota cõmiſſa quia tũc
appellatõ nõ impedit executionẽ ſnĩe talis
delegati: ut in pre: ubi querit᷑ an cõmiſſõ
obtenta ſuper cauſa appellatõis interpoſi

te a ſnĩa eius qui datus erat appellatiõe re

mota impediat ſnĩe executõnẽ fruſtra igi
tut hoc querit᷑ ſi eã ſola appellatõe impedi
ret in e·· etiã dicit᷑ ꝙ eo ipſo ꝙ papa cãm
appellationis commirtit reuocat iuriſ⸗
didtõem prioris iudicis ut interi executio
ſnie ſuſpendat᷑ ergo a cõtrario priuſꝗᷓ fiat

comiſſio prim iudex poteſt fua iuriſdic

tõe ſnĩam exequi ad idem facit.e.ti.ſuper

eo in fi- ibi nõ illis ſed ꝑtibus appellatiois
remediũ eſt ſublatu hoc eſt dicere ꝓpter
parciu appellatões iudex nõ dimittat ſen-
tentiã exequi cũ eis fuerit᷑ appellatõ inter

dicta ad ideʒ facit. e& de ap. paſtoralie.

ideoq; nõ reuocabit᷑ q poſt talẽ ap: factu
erit donec de appellatoe ſit cogmtu.ex de

dila.c.ĩ ſecundu G.na. XÆ in pre-5⸗pterea

5et P.de ſapᷣ ſed cõtra ex de offi:deł.cũ
cam que uertit᷑ et.c/cũ olim. in quibo nõ
fuit remota appellatio et tamẽ nõ retrac
tat᷑ ſine cauſe cognitõe qð fit poſt appella
tione dicit G. na ꝙ ibi cã fuerat ap-remo
ta cõmiſſa et remotio ap·oꝑatur ut non re
tracet᷑ ſine caule cogritõe qð fit poſt ap.
tu dic ꝙ remotio ap.quo ad hoc mi oꝑat᷑
q fit poſt. ar. cx ð offror.licet.ubi ap:re
cipit᷑ licet fuerit inbibita et de ap· ut de-

bitus ubiĩ de hoc: unde dic ꝙ aut appellat᷑
a diffimtiua et tunc ſtatim reuocatgcꝗd

fit a quocũq; iudice ap. pendẽte ut in pri

mis concornec credo ſalua pdictoꝝ reue-

rentia ꝙ tunc remotõ ap:quicꝗᷓ operet᷑ ut

ĩ.ti.prox5: in quibus ꝓpe fibi ego dico

ſed hoc fit ex uirtute ed beneficio appella
tõis emiſſe uel ab interlocutoria et tunc ſe
cus quia plumit᷑ ꝓ ꝓceſſuut ex de ap.cũ
in eccleha.unde nõ reuocat᷑ fine cauſẽ cog-
nitõe q& fit poſt ap· ab eo interpoſitã. ut

In pͥ.contraris et ex de libel-obla.c.ii et.

iii:cum multis ſi? ibo:et eſt ratio quia poſ
ſibile eſt ꝙ ap:eſt nulla uel iniuſta nec ad
mittenda- ut e& de apcordi-5 Hi appel
latoret.cromanaSſi uero:el-S.q ſi ·2. .
ſi autemli.vi:quando autẽ appellat᷑ a ſen
tentia ſemꝑ eſt admittẽda appellatio qua
lIiſcunq; ſit etiã ſi ſine cã interponat᷑. ut in
p·c.romanaS:cum autẽ a contrario ſenſu
Itẽ quia maius piudicium fit ſi diffinitĩa
executiom mandæt᷑ ꝗᷓ ſi poſt appellationez
ab interlocutoria aliquid innouet᷑. Bal-et
ſic clauſula appellatõe remota plo opatur

in inderlocutoria ꝗᷓ in diſtinitiua. C. ſen.

I. fi. &-Aln autem aliter dicere conſueue
runt ſuper decre:de conſticum M-in fi-
et iunge qd eſt.ĩde ap:.ꝭ:nouiſſimeet · S· ĩ

quibus. . uerum quia. et ſe. (Sed po/

ne ·H ſuꝑflue pont iſte · V.qui habebat᷑
S: de peti·et poſi:5·i. V.d ſi is. ut ibi dixi
agebaʒ contra te ſimul petitorio 2 poſ

ſelſſorio lata eſt ſententia pro me in polſeſ

lorio pro te in petitorio appellaui a ſentẽ
tia lata cõtra me: tu uero n appellaſti a ſẽ

tentia contra te lata ꝓ me unde peto illaʒ

executioni mandari cum in rẽ tranſiuerit
iudi. tu excipis per decre.de caula poſſ̃· et
proprie·cum dilectus:ꝙ; executꝛo debet ĩ
petitorio preualere:ego replico ꝙ in peti
torio non debet executioni mandari quia
ap· pendente mil eſt innouandumextra de

ℳ

W ap. dilco · et de iureiu uenietes in fi/querit᷑
ꝗquid iuris NRo diſtingue ſecundũ odof. ꝗa

aut ſmĩa ſuper petitorio fuit lata ꝓ ad-
uerſario meo- o quia ego non probaui
me dominum per reguſã illã a ctore nõ ꝓ
bante ac. et tunc talis ſnĩa non tribuit ius
aduerlario meo unde bene poteſt ſentẽtia

luper — Iata executõi mã

dari.quia nõ Equꝑ abſoluto eſt quia ego
non ꝓrobaui ergo eſt ſua quia contrariuʒ
podelt eſſe uerũ-ar.ex de Rptis/olim.pro
pe fiaut ideo quia ille ſe dominũ proba-
uit.quia forte aſſumpſit in ſe onus probã
dilicet eſſet reus.ffde proba.circaet tũc

non eſt exequeda quia exquo pronucti

atum eſt rem ſuam eſſe per conſequens
pronũ tiatu eſt nõ eſſe meã· ft· de procur.
põp·5·ſed et is:unde obſtat mihi excep-
tio doli.quia peto qð reſtituturo ſum.ff.
de excep·doli:dolo:a2 in hoc calu loquit᷑ p̃ᷣ.

decre.cum dilectus et predicta diſtinctõ

probat᷑.ff.de iureiuſed a ſi poſſeſſorio.N.
1· ubi dici᷑ ꝙ ſi detuli iulſiurandũ alicui ꝗ
iurat rem ſuã eſſe ed poſtea res perueniat
ad me audiat᷑ excipiens ſi uero iurauit rẽ
meã non eſſe·ct poſtea res ad me perueni-
at non audiet᷑ quia nõ iurauit ſuã eſſe· ſic
ex de cã poſſcum eccleſia.in fi:ubi cano-
nici obtinuerũt nõ ſolũ ex co ꝙ clerici nõ
probauerũt plene ſuam intentionẽ ſed ꝗa
ipñi f undauerũt intentionẽ ſuã de iure cõi
I.electionẽ regulsariter ad canonicos ꝑtine
re· ¶ ltem ſentẽtia excõis ſecum trahid
ſuã executĩonẽ et ubiqʒ excõicato ſua de-
negant᷑. ut ex de ap-pai toralis. mãda᷑ ta⸗
men qdammõ executioni qñ publicaè uł
ætiaʒ aggrauat᷑.qð dc ut.S.ti. ꝓx.ꝭ.ii au
tem. V. uerũ quia· et ſe. Item etiã alie ſnĩe
ſtatim quoſdã ſorciunt᷑ effectus. ſi enim ĩ
ea talis infligi pena que adimat libertatẽ
ulcerius eius teſ tamentũ nõ ualet.nec etiã
ex teſtamento capiet · ff. dele . ni. l. i. 5. de
poſt.ff.de pac.qui uel.Sꝙ adex de here:
excõicamus·S· credentes ſec tñ eſt ĩ hiis
que rõe officu agit puta ſi eſt prelatus ed
ſententiã fert tenet enĩ ſentẽtia quamdiu

tollerat᷑.viii.qiini.nõne.iii.qvii.ꝭ.tria. ꝓ

pꝛ prin.e de cohcle et mu. noſtra.xie.
di.ſerui/ff.de offi.preto. barbari niſi for
te lata eſſet in eũ ſetẽtia depoñtõis uł ſpo
lIiatus eſſet inſigniis dignitatibusut.i. de
accuſaii· V·/et no ꝙ ed ſe.tunc enĩ ſnĩa
a tali prelato lata nõ tenet. ff.de hiis ꝗ no-
infa.lJ.ii· 9ĩgit᷑. ff. ð iudi:pretor. exquo au

tem ſententia lata eſt contra aliquẽ de ali-

quo crimine prelad poteſt illũ ſ Poliar̃ be

principis in poſſ. mitter̃ nõ poſſunt.ut.
de iuriſ/o.ĩudi. iuberequare ordinarius de

ncficiie que ſub ĩiplo habet eo tamen prĩq
udcato et ſuper hoc ſmia contra eum tãꝗᷓ
ſuper notorio lata tamen clerici ad quos
ſpectat electio nõ elegerĩt aliũ ſine ſupa
en-

oris licentia uel niſi eo prius ãmoto ꝑ

tẽtiã depoſitõis ſeu perpetue ãmotõis hoc
proſẽquere m papã prout noeẽ de accu-
qualiter.ii. in glo:quando igit᷑ ꝓpe fi.
mihi inc pit· ii·q vni. Vſiculus incipit cre
dimus tamen. ·

Vnc dicendũ eſt a quibq man
dat᷑ ſententia executiõi. an
elegatus pape qui., terminũ
bi ſtatutũ tulit diffinitiuaz
illã poſt terminũ exequu poſſit ſcripſi ð of
fi:dele:de cauſis.poſt gloin.qĩ. tĩs ete
quet᷑ ſententià latam per iudicẽ laicũ con-
tra laicũ factũ clericũ uel monachũ. ſcrip
ſi de obli/ad ratõc.unoſuper gloin mag
na ſuppletõe ad fi· et certe a iudicibus
ordinariis ſiue ipſi iudicauerint fiue dele-
ab eis ſiue etiã arbitri cõpromiſſarn ſiue
ipſorũ arbitrorũ lentẽtia cõfirmata ſit ex
preſſo partiu cõſenſu uel tacito.ſ.dierũ.x
lapſu ubi cõprormiſſũ nõ fuit aliqua pena
uallaxuũ hoc probat᷑.extra de fo compe.Si
quis cõtra.i:q.vi:quiſꝗs.ff.de re iudi-l-
a diuo pio.R.ilet.S.ſententiã.C.e arbil.
pe:C.de iudi:properandũ.ꝭ ſin autẽ reus-

qn delegati patriarcharũ archieporũ epiſ

coporũ minorũ iudicu et ſi ee delee
legans in cuius luriſdictõne eſt res peti-
ta.uel alia bona condempnari debent ſen
tentiã executõi mandare ut ex de focom
pe·ſane.ſi epiſcopi.æt.c.poſtulaſti· C. de pᷣ
diismi.ſi pdium.ffde cenſi:forma ſecun-
dũ T. A-tl/ ubi.S. poſt prin. Io.tamẽ a
bar.et aln dicunt ꝙ delegatus ab ordina-
rio poteſt ſententiã ſuaʒ exequi Innopa
paiiii.no.extra de offi.or/cũ ab ecclefiarũ
ꝙ quilibet iudex ſiue ſit ordinarius ſiue de
legatus a quocunq; ſiue ſubdelega:. poteſt
exæqui ſuam ſententiã per iuriſdictionem
quã habet.Ipſẽ quoq; noext de uer·ſig. di
lecto.ꝙ miſſſonẽ in poſſ.ex primo decre-

toed etiã e o tam in perſonali quã in re

ali actõne poteſt facere non ſolum delega-

tus a principeut.C. quomodo et quando

iu.autẽqui ſemel.et.l. conſentaneu.ĩ · V.
hoc autem uerũ etiã delegato a quolibet
alio alii dicunt ꝙ delegatus ab ordinario
ſeu ab alio quã a principe decernere et pro
nunctiare põt demittendo in poſſeſſionezʒ

(Airer ſee X ſer πιννοα .. .„A
Nqn⸗ 1.,3 * e cαιιúα W

7 2 △.

ℳ

91 2

Ed dare poſ.eorporalẽ non poteſt ut ĩ au
Cs.colł.v.ð exhi:et intro.reis·5·ſi uero eti.
am ꝗa&π, ordinarig delegãs ipſã dabit
ut. ft · de dap· infec.l ini.5duas. ex de fo
gom:romana.5ꝭ⸗cõtrahẽtesli.vl.Balde le
gat inferioris a principe nõ põt dare cor
Borals poſſeſſionẽ ſed dandã porctiare
de iure ciuili.ſed de iure canonico põt
ſi hoc ei ſit cõmiſſũ.nã ᷣm ius eiuile miſſo
oſiſtit in iuriſdictõe reali inheret territo-
rio nõ in uerbali.C. ubi et apud quos ·l.fi·
2 delegatus nõ hʒ territoriũ ſed de iur̃ ca
nonico omma ſunt delegabilia ſiue ſũt me
ri fiue mixti imꝑii. i de hoc no·s· ce· i. et
ii· decreto⸗éi· reſtat.ec:ꝭ·nuũc uideam:et.
S. de iudidele··ſẽquit᷑. V. põt etiã:⁊ in pᷣ
c: fi quis cõtra:et de offi. dele.ex litteris ·=
c.ſigmificaſti:et· c· ſeet in precquiſꝗs·a
xi:ꝗĩ.perue nit.2. ff.de re iudi: a diuo et
ut ſub tuto/procedat᷑ cõſulo. ᷣm Io.ð
deo ubi.S· parteĩ· V. dicat ergo · ꝙor⸗

dinarius uel delegatus a principe caãm al⸗
teri comittens ſiẽ dicat:FOrma talẽ cãm
et eius executõz tibi vmitto et tunc pote
rit ille exeꝗ exquo ſibi fuerit dermandatũ
CCaisk
omiſit uices ſuas · et ſic ipſẽ nõ põt exequi
cũ ſibi nil retinueritextra de offi-dele- ue-
nerabilis ordinariq aut nõ uult exequi.di
cit Io.de deo· ubi.S.parte.iii · V. pone
qð alle.ibi.xi.qi.ð perſona.et:c.ſi quio cũ

delegatus ſimpłr ſeu totalixe r

clerico.et·C.de epil.aul.epale iudiciũ.
qð hoc caſu poterit ipſẽmet exeq ⁊ ſi hoc
nõ põt denũctiet illud iudici ſẽculari .: e.
6. . ſed pone.ii- ibi ſed ulud 26. (CHoc

aũt certuũ eſt ꝙ delegat a principe põt ſu
am ſnĩiam ꝑſ uel ordinariũ ſi maluerit ex
æqui.ĩ.annu.ut in precex litteris:ubi de

hoc.et.e.ſignificaſti/et.c.querẽti.et de do

lo et cõ.c:l.et a offi:ordi:paſtoralis · O· pre

xerea:et de eo qui mit.in polcau:rei ſerc.
il:et.ĩini · pt etiã miſſũ defendereut.S. de

primo et fo decreto:S:iã de effectu. . et

no. ꝙ ſi et ordinari-ſi cert eſt de illiq ĩu
riſd ctõe tenet᷑ ad mãdatũ eiq exeꝗ etiã ſi

ſcit eã òͥ ius litigator latã eſſe· ude:ti. pal-

torał..ꝗa uero ·e·ti:ſi q.· 2· C· cũ te. ff. de

iuudi.ubi ptor.poterit tñ delegato dicer̃ ꝙ

leſã hʒ cõſciẽtiã et rogare ne iplũ cogat ex

Eæg alioq n appellex. ex de ap- de priore et
no.ex de oſtidele.ſi qñ·ſi uero dubitat nõ

tenet᷑ exeꝗ. miſi cert fiat· ud.e· Ei · eũ in iu⸗

re. C. de mã· prin.l.unica ex de Rp:cũ cõ-
tingat ſi aut ſciat eã nullã puta latã a non
ſuo nudice. uel ꝑ fr as l̃as uel alio modo ut
gixi · z· ti · Px · · fi · tuc exeq nõ tenet᷑ ex de

cri. fal. ſup eo.G. ſi eæ fal-inſtrul. ĩ dicati’i

2 in prel.ptor. C.de cõdic.cã.·d.l.n.¶ Sʒ
nungꝗd mittet in pol.re que ſut ſue iurii
NHic ·ce hoc iĩn P·5ðreſtat.· ibi mi:-ſed in

6 ſe · ꝗ ĩcipit nũc uideam· ¶ Hoc eti

am no·ꝙ iudex ſeculart eequit᷑ ſnĩam ec-
eleſiaſtici a ecõtra.qð dic ꝓut nofſm pa-
pã ex de offi.or · c.i.¶ ¶ Quid ſi mãdet᷑ ali
cui ꝙ mihi det poſſeſſionẽ amoto iñ quo⸗
libz illicito detẽtore dicũt ꝗdã ꝙ iſte n hʒ
iuriſdic.niſi ſuꝑ notorios illicitosarx·ex · ꝗ
off.dele.ſtatuim ·li.vi: alii ꝓbabiliꝗ di-
cũt ꝙ ꝓcedet ſuꝑ nõ notoriis iurt ordine
obſeruato de hoc ſᷣm papãex de priui:cũ
olim. MW ubi ſcripſi ſuꝑ..portariũ.ĩ fi.
glo.(LVt aũt in hac materia plenius
Inſtruari no/ꝙ executõ alia mera alia mix
ta que proſẽquere ut no·in p·c.paſtoralis.
S·ꝗa uero/2· li.q/vi:/5ſunt etiã quox .· .
ab executorę·2.·xxV/q·ii /ſi nõ cognitõ. tu

tñ ultra illa que ibi nota circa hoc ſic diſ-

tingue:nã fmĩa aut eſt niła aut iniuſta aut
qnullãda.Si ſnĩa ẽ nulla ut dixi.S. v.ſi aut
=z hoc corã mero executor̃ oppom nõ cog
noſcet ipſe ð hoc ĩmo ſuꝑſedebit executoi
referẽdo negociũ ſuꝑiori:ex de re iudi.de
cetero/2 in p·c·ſi qñ.talis enĩ ſnĩa ñ ẽ in re
exequẽda.ut in pᷣ.l.ñ p̃tor.ex de re iuſuꝑ

ægO·xx:·ii· ſi nõ cognitõ. ſi uero ẽ jniuſ
ta. i. cõtra ius litigatort lata ex odio uel ꝑ
ĩprudentiã iudic 2 ſi'ia ut ex de re iueuʒ
int᷑ uos2 de ernp.2 uẽ.c.fi:2 hoc corã exe
cutore opponit᷑ nõ reuocabit ſnĩam nec de

ea cognoſcet ꝗa nõ eſt cognitor ſʒ execu-
tor.ut in p·ꝭꝗa ueroĩmo eã exequet᷑ ĩ exe
ecutõe nõ enĩ querit᷑ an ſit iuſte ꝓnũctia-
tũ nec ne. C· de iudiliber.l.iff · de judi.ſi p
tor.2. C.:de execu-rei iudi.ſi ut ꝓponisce

teꝝ ſi fit anullãda puta ꝗa lata eſt òͥ contu
rmacẽ poſtea ꝓbãtẽ iuſtã cãm abſẽtie quo
calſu ordinariꝗ dʒ illũ in integ? reſtituer̃.

ut ex de re ĩudi.cũ bertoldusdelegat ue

ro hoc nõ põt poſt ſnĩam latã cũ ſi func-
tus officõ ſuo· ut.ffde re iudiĩudex2 ex

de offi.dele in litteris. ſiq dẽ hoc corã exe
cutore ꝓponit᷑ aut ille ꝗ ſntam exequit᷑ ẽ

maior illo ꝗ ſnĩam tulit ut ſi archið tulit
ſnĩam 2 epo qui iure ordinario ad hoc te
net illã exeꝗt.z tũc exccutor põt reuocaĩ
q reuocandũ fuerit iure ordinarie poteſ
tatiĩs ut in p.l.ſi pror:ꝭ· marcell · aut eſt
minor·z tune nõ põt reuocare nec cognoſ
cer ſʒ ti teqꝗ tenet᷑ ꝗqa mĩor masiſafar-
nõ põt cognoſcere de ſnĩa lata a maiorit.
de mino:mĩor.2 hac etiã rõe ordinariꝗ nõ

põt cognoſcere de ſmĩa dele:a principe quãẽ

9I2

— ———

IMim iuſſu exeq? uel etia eã reuocare. cũ de
legat maior ſic eo e de off-dele-ſane.2 in

P·s·ga uero· m p· de ſapᷣ.in ſũma etiã no.

Im Vin:· ꝙ mer executor bñ põt cognoſ

cere ð uenitate precum in ꝗbo ei executõ

gdernãdat᷑ ud. ev .· · ii ·2 fi nõ cognitõ mera

er executõ hʒ ĩplicatã cognitionẽ ut ibi
ꝓbat᷑. ſʒ utꝝ fnia iuſta ſit de hoc nõ cog-

noſcet ꝗa nõ cognitõ ſʒ executõ ſibi de-

—w

mãdat᷑ut in p·ꝭ:qa uero- N ibi no. hoc

2 Vin.· tu uero dic ut.s. ¶ ¶ Quod. a

quo mod

—
„

R

ultim· . J an. ubiS. S ſi ab executore
appellet. Ro· no iõ un ſmaʒ exequat᷑ quia

b eo nõ appellat᷑ niſi in caſb quos dic. ut
I. de ap · .in. V. v· puta cũ excedit modũ in

exequẽdo qð fit ſi pcipit fieri miſſionẽ in
poſſ. magne rei cũ ſufficeret in modica fie
ri uel ſi maiori quãtitate quã ſnĩa cõtinet
uel ſi ante tꝑ exequat᷑ſ. an qdrimeſtre tẽ

Ps. ut C.de ap ſi qs ꝓuocate que pfeue

re.ud no· C.quoꝝ ap· nõ re· ab exetutore·ꝙ
ſi appellatũ ſit ab executore eo caſu quo fi
eri põt executõ ſuſpẽſa ẽ 2 appellatõe r̃cep
ta ſi res ſit mobivᷣ poſſeſſori au fer᷑ ⁊ ſequel
trat᷑ ei dado ꝗ in cã appellatõis obtinebit
ſi imobilis fruct rei ꝑceperit uel nati tꝑe
emiſſe appellatõis ſiꝰ̈r ſequeſtrat᷑ re ĩpſa pe
nes appellantẽ remanẽte· ut in. el· Sed
nũꝗd in totũ executõ ſuſpendit᷑ ꝑ appella
tionẽ an in id ſolũ in quo mod excedit᷑ · et
uidet᷑ ꝑ p·l.ꝙ in totũ/que generałr 2 inchi
tinte loq ? et ar. ad hoc ex de ap· ad hec ſi
in una.No·dic ꝙ ſi in appellatõe exprimit᷑
id in quo excedere dr tuc in eo ſolo execu-

tõ ſuſpẽdit᷑ 2 in alio exeq põd.ſh uero dicat᷑

generayr appellatio qa modum exceſſit
nec dicit᷑ in quo tũc rõe incertitudĩs in to
tũ ſuſpẽdit᷑ hinc eſt ꝙ appellãs ab execu⸗

tõe dʒ dicere cãm re appellat ᷣm uber. ſi

cut 2 iudex dʒ dicere cam qᷓre appellatõnẽ
nõ recepit.ffde ap.reci.ſciendu:ex de ap
cordi.li.vi.cũ ergo appellatio ſit ab execu
tõne generay'r ꝓhibita dʒ cã exprimi cur
ab ea appellat᷑.ar. ftde traſac. cũ hii ·5· cãe :
ff. de colł.illi.l.i.m uber. Bal.no.ꝙ nõ ẽ
neceſſe qn appellat᷑ ab exceſſu modi dicere
excedat᷑ ſʒ qre excedat᷑ m ubᷣ.
ar. ff · de ap.l. appellãti..fi.2 in totũ ceſſa-
bit executõ ꝗa nõie exceſſ etiã totũ ſigni
ficat᷑ m G.z no:ꝙ; nomẽ exceſſ alibi ſig
nificat omnẽ ſpecie delicti ut noC. S epi-
2 cle.lſi ꝗs ĩ hoc gen- uide in ti de pace
tenen. in uſi.feu. ſʒ hoc nõ hzʒ dubitatõ
ne ⸗ ſempꝑ cã rõabilis eſt exprimẽda ubi
a diſfimtiua nõ appellat᷑. eæ de ap· ut debi
X·a.c.cordi. FT livi· dubitatoes oportzʒ

4

Faderi ſaltẽ quo ad legiſtas ꝗ ab interlocu
riis nõ appellãt.uide q dicã. ĩ· ti. i. S. in ꝗ
bus ſuꝑ ·v.· ¶ ůSed pone ꝙ ĩudex ap
pellatõĩs of irmat ſniam. odẽpnatoriã
utĩ· dicã. Sa priori iudice latã querit᷑ ꝗs
tã exequet᷑dicut ꝗdã ut laurenq prim
ar.ex de off.dele.inſinuãte.ĩn fi.c.paſtora
IisS· pterea.tã.· Xä] ipſé et alii in .: pte-
rea. idẽ ipſẽ tã · ubi.S· V. ſʒ pone-2 alb. gal.
æ· ti in prin. Io.b. uin 2 papa dicunt ꝙ
tm̃i ſcð · C. de epil.audi.ſi ꝗs litigãtiũ eꝰt
de re iudi.cãrnq;.·ꝗa priort iudic iuriſdic
tõ eſt reuocata/ut in P· S ·p̃terea 2 d Hep-
ceteynã ſi ſcdus ſnĩam infringeret de cã
ab inieio cognoſcere poſſet· C.de re.cre.ge
neraxyr.5ꝭ.2 ſi udex·2 ii:q/vĩS ſunt etiam
quox.in fi.ec de re iudi:ad ꝓbãdũ ⁊ ſi ne
ceſſe eſſet aliq d etiã addere 2 corrigere. in
autẽ.ð ſancepil.5·ſi ꝗs cõtra aliquẽ. ff.ad
trebel.l.ꝗs priore:ex de in intere·ex l̃is-
in fi: ex de teſta.raynutiꝗ: 2 quia ex ſᷣa ſẽ
tẽtia dat᷑ actõ infactũ:utff.de hiis ꝗ no⸗
infa.l.furti:ubi de hoc.a. C. de ↄp·eos:Re.
i. ĩn fiquõ ergo prim mãdabit executõĩ
in eo ꝙ additu eſt cũ de eo nõ iudicauerit
tercii dicunt ꝙ ſi primo ſit ordinarig ille
exequat᷑ ſi delegat tũc ſc exequat᷑. alii
dicuũt ꝙ nõ refert ꝑ quẽ fiat.q dic ut no-
in. .·pterea.d.m no in ſũma de ap:·5: ꝗs

ſit effect·lub.q.ſʒ qlit᷑. prim exe quet᷑

etiã ſi ſit delegat du tñ a principeſi uero
ſit delegat ab ordinario tunc ipſẽ ordina-
rius. A pleni de hoc ſcripſit in apꝑatu ĩ

Pp· ⸗·pterea. ut ibi dixi ſuꝑ glo.lʒ pone ĩ fi:
ut aut hoc 2 ibi ſcripta clari ĩtelligas no-

ꝙ hic 2 ibi format᷑ qõ nõ in genere · ſ. ꝗs
