ritate licʒ Eruanda ſic ut no-plene ſcm eũ
eX de off. deł. ſignificantibus. HM-Vt wbi

Ppder ipſius inuolutioneʒ obmiſſũ hic ſup

Pleatur. Scire debes ꝙ Vin· ꝛbi ſuꝑ uerbo
Pnũtiarunt dixid ꝙ illi delegati ſuꝑ expẽ

ſis ſi petite enK⸗ Poterant priꝗ

Eexhonoraſſent de Reptis cete naz ut
dicit citarus uenire debet etiam ad ſuuũ iu
dicem priuilegium ſuũ allegaturus.ff. d iu
diſi quis ex aliena et nõ ueniens puniri po
teſt a iudice qui ſaltem ex cõtumacia iun
diotionis naſcitur. ff ſi quis in ius uo/i. l. ii

7

de app.ſi duobus ꝙ fatet᷑ in expenſis. j.
audi-eum quem temere mulctare th non
poſſet quia licet id.l.cõcedat canon tñᷣ nꝗ
exquo ĩuſticia nõ ꝑiclitatur de dolo et con
tu:c.i.dlcit dernumqò ſi ad iudicis qui ci

tauit noticiam ꝑuenit appellatio eitati up

impedimentum quare ſua non ſit zuridic
tio licet non ꝑfecte ꝑdit poteſtatem pum
endi illum ut prec.ſi duobus quaſi non in
terſit facient᷑illum citari ſicut in citatione
ad diem feriatã dicitur. ff- ſi quis ĩ ius uo.
nõ ĩe.l.ii.in f i.Si aut tale quid ñ ꝑuenit ed
illius noticiã et citatus n ueniat ſi ecõicat

illum Iʒ in ueritate nõ ſit iudex in princi-

Pali dict ꝙ ſcᷣm quoſdã tenet excoicatio
ar:de of.de.prudentiã ſibi tñ uidet᷑ Pin
ueritate ſnĩa excõis n teneat lata ab iſſo 4
in ueritate jus uocãdi ñᷣ habz qntũcurnq;
ſeruãda uideat᷑ ſecus dicit ĩ ſnia cdempnati
õis forſan expẽſae d qᷓ primo dixerat qui
htigatorẽ leder̃ põt exquo ẽ iudex ĩ opi ni
one Iʒ ñ in ueritate. ff. de of. pto. barbarig
un dicit ꝙ diſtinitiua barbarii tenuiſſer
excõ catõ cñ ñ. ꝓpt᷑ ipſius ſpãlitatẽ ex re
ludi:ad ꝓbanð. de excep.e᷑xceptione.ſd di
cit ꝙ ſultincri poſſet qrium ſubdens dici
pPolie ꝙ Iʒ in ueritate ñ teneat ex chicatõ tũ

iſte in ueritate uitãdus & nec eſt audiẽdus

uolẽs litigare ð uribus cxc's cx Plona iu
dicis· un dicit ꝙ ſi eus in uerita te excõi
cstus citat ſubditu quẽ ꝗa nõ cõparet ex
cõicat uitadus ẽ nec atidiet ppter cõtuma
ciã ſuã uolẽs dicer̃ ex õitationẽ ñ tener qa
lata ꝑ excõicatum hanc glo:auctori reſer-
uai qui eã comendat 5· (Decio cõdẽp
nat᷑ in expẽlis cĩitatus conturmmacit ſe aſen⸗
tans B n lit miſſio in pop.ſecuta ut e. de
maio:et obe.c.Fi.de ꝓcur.querelã. C· de iu
di.ſcimus et de dolo et contu:cum dilecti
Nã et ꝓ prima et ſca citatioñ fit condẽp
natio ut prmſi· (Vndęcio reuocãs m da
tum gcus. in cotemptu iudict et Ptie Piu
diciuex: de ꝓcunt.C. I-et. C. auditis-( duo
decimo generaliter reus exceptionz Sratia
cifferende litis fudata intention au ton op
pPones Punit᷑ ĩ eepẽſis factis a temꝑe ꝓpo
ſice cxceptioĩs ſi Geficiat in ꝓbando ut e&

e dolo et contu.Ffinẽ ᷣ hoc locũ habet pP9

litẽ conteſta.¶ ¶ Xii.ĩs qui ſufficientẽ P
curatorem dimnttit uel conſtituit puta re
us qul ꝓcur conſtitiunt ad agen tmn ex d

ꝓcunt. conſtitutis (Xüiii. veus conuent
aſſerens ſe ſpoliatuʒz niſi id . xv.dies ꝓbet

ex de reſti ſpor.frequens. . Ii. vi.

C Xv.opponens exceptionem excõis In 4
cumq; ꝑte Iitis et ea j/ſpacium viii- cheru

. 4
4 —
eee een ee N. 4
dn EEee 1

4

R

Kg
5

teſtarur ini. q- nn. libellu. Q¶ XiI.
Ter ubicuq; pceſſus iudicis malic oſẽ im

non ꝓbans e? de xcep pia.· I&Ii vi. S⸗
¶ · Xvi.excõicans ͥ formam illius con-
ſti.de ſncxccõiciin mechcinalis GIuꝑlor
H.Ii. vi. S Vt ibi dicitur. (Xvi in-
juſte excorcans tdenetur cx cicato dinter
eſſe.c.ti.ſacro. ¶ ¶ XViii/reum trahens co
ram diuerſis iudicibus ſuꝑppluribus plona
hbus actionibus eX de ptis · c. Fiet. c· dil
pPendia. ÆW1 1vi. 5C Xviii.non ueniẽs
mino ad quẽ citart fecit reum ex·d do
lo et contua ctor. M· li.vi. J· ¶ XX.
generaliter ꝗlibet alium in iudicio temere
uocans· ff. de iudi cum queʒ temere. ¶ X

AXi. qun cepto negocio uel quaſi RKptumi

petrat ꝑ 5 primum minime reuocat᷑ ex

de dolo et cõtuex litteris. ¶ ¶ A Xi⸗plus
petens re uel cauſa e&.·d plus peti.c. umco
. : qui litem. 1 diios menſes nõ con
enerali

dicur. G. de fruc.ct Ii-ex. Si excoρας C.
de iudi.ſanccimus ¶ ¶'XAXv. generaliter

ubicuqg lictere p exceptionem le etim 3
re ꝓbantur e cis cetex:· ¶ XXV!⸗ps

ꝓcurans iudicis ablentiam ex de off. dele-
pal Coralis·-F. ¶ XxVIi appellãs ꝗa quar
ta ꝓductio teſtium dene &atατ0et no-Pbas
EX æ teſti.ſRgi icauerut· ¶ Xxviii· Sriayr
quãtum q eceptionem dilatoriaʒ ꝓponẽs
er non Phins ꝙ ic uE S. e· H.· V. Ri nuquid-

Vini.

M li. vi. cum ſuis ſimilibus· ¶ Xxx-
emendans libellum male conceptuzʒ ut vo-
dẽ ſi. conccp S. nunc oſtendamus . ſed
et ſi·.¶ I Hiis igitur caſibus et ſumilibus ĩẽ
iure expreſis condempnatur quis ante litis
conte taetc etiã poſt ante ſnĩam in expen
ſs. ¶ Quid ſi ſuſpenſo petitorio quis cur
ſum habet ad poſſeſſorium ut ex de cau-
pol.et ꝓprie.paſtoralis nuquid condempna

bicur aduer ſario in enpenſis factis in iudi

cio petitorio uidetur ꝙ ſic ar· eitis q am
dæiquia temere uidetur petitorium inte
taſſe. ff. de iudi:eum queʒ temereex d pe.
calump.dic ꝙ ſecundum eos uel illos legil .
tas qui dicunt utruʒq; ſimul intentari nec
polſſe nec de uno ad alium recurſum habe-
ri miſi prius ex toto renũtiecur bene eſt cõ
dempnandus ſcòm alios uero et ſẽecundum
can cunduʒ quos utrumq; poreſt ſimul
intenrari et poſtꝗᷓ intentata lunt alterum
ſuſpendi et illo pendente ad aud recurſus
haberi ut.5. de peti· et pol·· i. V. ut autem
H.·q hodie in cauſis benef cialib deuo
lutis ꝑ appellationem ad curiam amplia⸗

eneraliter alium malicioſẽe fa
t gans e- de Npris pendia-&tuer⸗

tum ut liceat in illis appellanti uel appk
lato ſuſpendere petitorium a ſe uel ab ad-

uerſario inchoatum m ſolo poſſeſſorio ꝓce
dendo ut in cle unica de cau:poſ.S Non

eſt condempnandus non emm uidetur te-
mere uocaſſe nec fecit alicui imuriem qui

uticur iure ſuo extra de elec. cum ecclcſia

uulecrna et beneficium iur nermme auf

ferendurn-xxviii di de Piis rnec iuris bere
ficium debet eſſe occaſio dampni ut.C. de
le:et conſti:quod fauore cum ergo ius hoc
fieri poſſe concedat non condepnabit᷑ in ex
penſis qui de petitorio recurſum habet ed

polſeſſorium quia nondum uictus ẽ in cã

primo ergo luꝑ poſſeſſor ᷣ. ꝓcedetur et p9
luꝑ ꝓprietate extra de teſti ſignificauerut
et ſi luccurnbat in poſſeſſorio tunc concẽ
nabitur in expenſs. A Faxtis in iudicio
polſſeſſorio ſed de huns nõ querit: q ſed o fac

ts in udicio petitorio/ſuſperlo et ſiĩtellex
illet ꝙ eo iplo ꝙ in poſſeſſorio ſuccubuit

condempnet᷑ ad illas male diiſſet. I enees
& 8& plene ſcripſi in · c. paſtoralis ſup gloſa
Pe· in prin· et in diſtinction quã ibi forma
ui ꝑque patʒ expenſa factaꝝ ꝑ reũ in pe
ticorio in tribus cæſibus condempnationẽ
ſibi fieri qn actor non ſuſpendit petitoriu
ſd illi renutiat uel qn illo ſuſpenſo 2diI
reuertitur et᷑ ſubcũbit uel c reus inſtars
abloluitur ab inſt antia ibi uide·= Quia
tunc demum apꝑebit an temere litigaue-
rit uel non ed ſic reſpondi domino cle · pape

nn. de hoc a me in collation preſentibus liu
is capellams querenti. ¶In lumma no: S

ſi expenſe fuerint in iudicio et querie de cx
enſis factis ante licem conteſta:occ. ſione
rei dic ut.S. in principio. eα hiis- Si ue-
ro de Fadctis ante litem conteſta occaſione
iudicii puta ꝗa exceptio ſEu recuſatio ma

licioſe fuit propoſica et non probata uel re

ſcriptum malicioſce impetratum iudex ex
officio ſuo iuxta ſuum arbitrium debet

malſcioſum ex officio condempnsre eæquo

de malicia ſibi conſtex per teſtes uel per ui
olentam preſumptionem hec omnia pro-
bantur extra de do:et con. c. ii· de FRptis.
ceterum et.c.ex tenore et:c-fina/de maio-
et obec.fina.de accuſa.accedens in fiñ die

cęætiam per decre de doñet con-finem ꝙ ſi

iudex ueriſimiliter prefurmmat exceptio,
nem malicioſe proponi non dabit di-
lationem niſi ſub hac conditione ut ſi in
probatione defecerit puniatur in experſis.
ar. in pre· concor . et inſtit᷑. de offi · ĩudi. 5.
primo·et extra de reſtitutione ſpoliatoꝝ.

frequens·9. Sed ſi in cnulibus ·

N

4
y
V
4
.

data deficiens in ꝓbatione punitur in ex-
penſis multoforcius ergo ſi ſub hac condi
tione data exiſtatar.ex de elecſignifica-

tum ꝙ hoc malicioſe non ꝓponatex ð e-
lec.cum dilecti..i.de reſtitut᷑.ſpoł.lr̃as
5S preterea· de teſti.pntiumet.c ueniens.
et.c.penultcum ſimiłet tunc expẽſẽ uẽi
ent iudicis officio.C. de rebus cre genera
literS-hiis de pnitibus et ſic arbitrarium
eſt u trum detur dilatio uel non ffde pe-

titio.here·ſi quis libertatem.5S.plane. ¶ ce
terum ſi expenſẽ rõne ↄtumacie petatur

ĩiudex debet prius ↄdempnare quam ĩ cã
procedat.ut.S. v.ſed queritur.refert tarn
an reus petat ab actore expenſas hac rõne
I·quia uocatus reus ad inſtantiam actoriſ
uenit ipe uero actor non uenit et tunc lo
cum habet.C.quomõ et qñ.in auten:ꝗ ſeł
Vde frue:et li:e non ignoret.ec peu.
conſtitutuse& de do.et eontuadtor α1

Li vi. ₰ An actor a reo et tune locũ ha

bet.ex ut lit᷑. non conteſ.quoniam.:in a-
liis.e& de doł. et contu.cum dilecti.C. de
bono:auct.iu.poſſ.autenet qui iurat. et
de ſqueſtra.pol.c.i.et de procur conſti-
tutus (LSed pone reus citatus ad certam
diem non uenit iudex etiam impedit ue
nire ipe non potuit. queritur an reus pui
edur in expenſis. Rendeo non quod dic ut.

VNC De expenſis que fiunt
poſt lit. conteſ. et in fine litis
liqua in ſubſiditis perſtringa
NMus. Scias auter igitur quod
ille udicis officio petuntur. Nam que p
litis conteſta. accidunt ualde ſpectant ad
officium iudicis. ut.ĩ. . hoc quoq;2 dic
ut.·s· · prox. . ex hiis ed niſi iudeæ tẽpor
ſnĩe odempnet ad eaſ ueniunt iudi officio
poſtmodu peti non poſſunt.ut.C. ð fruc.
et li.ex.terminato in fi in cauſa appely'o-
rnis. C. quando prouo:non eſt ne.l.fi.et.S.
de app.5. in quibus. .x ciiii et cum pe
tes inĩam conſulo ꝙ ſẽmper de expenſis ꝓ
teſtatis et eas petas· ut Qixi.S. de peti.ſ nĩe
et.S. /. v. et noł· ¶ In fine autẽ litis uic
tus uictori debet regulariter in expeñ cõ
dampnari. C. de iudi- ꝓperandum. 65. fin du
tem alterutra.inſti ·de pe · te.liti.in princ.
ex de pencalumpniame de maio·2 obe
dien.c.fi. et in autende iudiq.oportet.

colk · vi. de epi· et cle auten: generaliter.

H.· Li. vi. .· Et de exc.· pia· ſi quis ĩgẽ
M. Li vi-J In quibus dilatione pure

ſti. uel iuð r̃cipiat ab excipiẽte iuramẽ

I. 5· fi. .ſ ub. . tu autem. V. ſ aũt. J.

X

-—= —— —

α△ *XPEre 7 4ae

55

¶ In hoe autem elt differeneia int᷑ has
expenſas et illas que preſtantur añ Inĩam
de quibus dixi S⸗ proæ. . hoc autẽ cer
tum ed per totum·S. nam in hiis diſtin-
guitur.ſcut.b.diſtinguit in dilatoriis ex
ceptionibus ut ibi in.v ſed nuquid uis
licet an habuerit ꝓbabilem cauſam litigã

di uel non et an ſit iuratu uel non ut ſi ha

buerit cauſam ꝓbabilem litigandi non cõ
dempnedur quis in expenſis licet defic iat
in ꝓbadione exceptioms arg. ex de co qui
mit.in poſſ.caurei ſer· cum uemſſentde

ſen. ex.ſacro.G.forſan.ff.deleii.qui ſolidu.

6 etiam. . nec aliud. et in auten. de iudi.
oportet. ex de elec.ſtatuimus·6· fi.
Li.vi.J · Etii:qiii.S.pauluũ:et.ĩ. ꝭ· ꝓxi.
Pprope prin. ibi quidam autem.2c. et hoc
tenet papa.ut.ĩ.V.hoc etiam ſi iurauit ð
calumpnia quia poſtea preſumitur iuſtã
cauſam fouere ſcᷣm Ioh. Non enim pre-

ſuritur quod ſit immemor ꝓprie ſalut is
ut.i.q/vii:ſancirnus.Idem quoqʒ eſt ĩ eæ

ceptionibus poſt iursmentum calumpni.-
ꝓpoſitis quia iurarnentum de calumpnia

extenditur ad omma que incidunt P'emer

gunt in cauſa poſt litie conteſt/C.ð iut.
calurnp:autenhoc ſacramentum ſi enim
indiſtincte fieret condempnatio expenſa
rum hoc metu ſepe quis ſuum ius rehn-

queret indefenſumut.ffde peti.here.illꝰS

et que dixi uera ſunt niſi conſtet de calup

nia ſeu malicia. Narm tunc non ob. caula

ꝓhabili uel iuramento ↄdempnabitur in

expenſis quia prin Priiommpeo tollixur
t ſic prelumptio que

per ſquentem.

ex iuramento oritur per otrariam ſnĩiam

e de preſurnp⸗lr̃as:ex de electi.cum
int.·R · n pᷣmiſſa pſumptio nõ eſt iuris 2
de iureS. de preſumptio. n1-5i. . ne⸗

ceſſaria. Alioquin temere litigans qñ

qʒ non odempnaretur in expenſis quod eẽ?

non debet.ut in pre.c.calumpniam:et in
pre.l.eum quem temereSi autem nõ fu-
it iuratum de calump.tunc fit cempna
tio· ut in.c.finem:ex de maioet obedi:.c.
fi. ¶ Quid ſi eſt talis cauſa in qua nõ iu⸗

ratur de calump.puta ſpualis in qua non
de calump: ſed de ueritate iuratur. e de

iura.calurmp.c. ii. dicit Tan· qꝙ tunc dẽt

oↄdermpnar? in expenſis deficiens in ꝓbat õe
exceptionis fundata intentione actoris ex

ſic intelligitur.ex de do.et contu.finẽ:ꝗqa
eo ipſo ꝙ non ꝓbat᷑ preſumitur malicioſe
excepiſſe et ꝙ ibi dicitur pſertĩ ĩ ſpualib
exponitur.i.tãtũ et idem eſt ſi ſuccubuit
in cauſa principali ut poſſit de probabil

—

90

errore docere. Vincen· aũt᷑ cixit ꝙ; per·c.
finem aliquid additur ut uidelicet exquo

fundaui intentionem meam ſi tu opponis

de eceptione quam tu non uis ſtatim ꝓ
bare debeas condempnari in expenſis ſiue
ſit iuratum de calumpſiue non ar.pro eo
ex de offic·delegaprudentiã ·: ſexta poſ-
ſet tñ hoc exigi iuramenturn ꝙ malicioſe
exceptio non ꝓponiturareð de eleccum
dilectiex de reſtitu.ſpoł.do.meus dicit.
H In ſumma ubi. S. et in decret᷑.finem.

v.ſuper.i.glo/quatuor ipius rõnes poſuit

S·Quod in omni genere litis locum hẽt
regula illa. Victus uictori/2c. et ĩtelligit
c.finem etiam quando de calumpmia iura
tur locum habere 2 exponit ibi preſertim
ĩ. maxime quia idem quando queſtio nõ ẽ
ſpiritualis ut dicit narn ſemper uictus uic
cori.ac.niſi de ꝓbabili conſtet errore/Alii
uero plac.ct Iaco.boal.cicunt ꝙ; nulla diſ-
tinctio eſt in premiſſis facienda.nã eo ipo
quod quis ſuccumbit intelligitur malam
cauſam fouiſſear C.de epi:et cleriauren.
generaliteribi ſi uictus fuerit iniuſte litẽ
mouiſſe.⁊c. ſicut et in cauſa criminali pre
ſumitur calumpniari qui non ꝓbat.C. de
aduoc-diuer.iudi.l. ĩ. ec de iuracalump.
c.i.ii.qiii:qui non ꝓbauerit.ii.2 ſic idem
dicunt eſſe in ciuili- Sed bemgnus eſt ſi ex
ponas illud uerbum viclus kah aduerſa-
rio.ar.C· eo · I· . de epi.et cle. . Omnis
in fiet nos in curia romana indiſtĩcte uic

tum in expenſis cõdempnamus miſi iuſſus

domini pape uel alia euidens ratio impedi
at. M. Et hĩc patet ꝙ ſcripſi in decre.fi-

nemſuper gloſed nunquid. ubi uide et

peñ·cał.ſuper glo.iiet ut ibi dixi ſit potil

ſima ratio quia et ſi fateamur per ꝛuramẽ

tum calumpnie excludi calumpniam non
tamen temeritatem ex qua etiã ꝓcedit cõ
dempnatio expenſarurn ibi uide·S ¶ q
autem dii quod regitlariter uictus ꝑ ſen
tentiam diffinitiuam debet uictori ↄdẽp
nari in expenſis uerum eſt niſi ſnĩa ꝓ abſen
te feratur ut.C. de iudi. ꝓperandum.ꝭ:et
ſiquidem. v.ſin autẽ e geſtis· e de peñ·
calump. H· VItra ea que ſcripſi ſuꝑ ulti.
Jochi omnino uideas/ Eſt ſciendum qðᷣ
imon uincen.ſcripſit ſuper.l.predi.· ſin
autem.iii:ubi gloetiam excipt hos du-

os caſus quoſdam tenere ꝙ iſte primus ca

ſus non ↄgrue excipitur a cõdempnatione

nec hoc intendit. 5Sſi autem ex geſtis· ea.l.
nam ut dicid uctus pñis actori abñti uĩ
centi bene ↄdẽpnatur in expenſis ſed ð con

dempnatione excipitur ſumma quam uie

tus pris expendit eſt ergo exceptio nõ a cG
dempnatione ſed ab integra odempnatiõe
ut dixi ſuper predic.ulti: glo uel forſan a
ſolutione ſi intelligas textum de condemp
natione facta illas detrahendas quaſi com
penſando uel ut primo dixi ab integra cõ
dempnatione in termimis cõdempnãadus e
rat reus actori ſi fuiſſet preſens in. xxpro
ſorte et expenſis dicit Simon cum Acur.
reus in lite expendit.v. cõdempnãdus eſt
in expenſis propter malam cauſam 2 quĩa
uictus ꝓpter actoris dotumaciam facta ꝑ
ſacramentum fide qð illa.v. expẽderit cõ

dempnabitur ſolum in. xv. de ſorte et ex-

penſis puto dixiſſe Accur.ubi.Set Simõ-
quia faci lior eſt computatio in perſonali.
ꝙ patet ctiam in caſu cõuerſo.Nam abſo
Iuta reo abñnte actor ſibi debebat cõdem
nari in expenſis detrahetur autem de cõ-
dempnatide expenſarum ꝙ ipſe ac tor pñs
expencdit. Sed et in reali idem eſt uendicat
actor domum a reo fertur ſnĩa pro actor
contumace reo preſente uel ecõuerſo fiet-
ut.S· et per utrunq; dictum impugnatur
opinio plac. eſſet autem dare ꝙ uerifica-
tur ſeu uerificaretur in totum exceptio ð
qua opponebam prirno: ſcilicet quãdo tã
turn uel plus expendit preſens uictus ut
abſens uictor tunc enim nulla fiet condẽ-
nadio ed quod dicit lex de detractione in-
telligitur ſi fieri poteſt. J· Nili iuſta ig
norantia uictum excuſet puta quia habu
erit probabiſem cauſam litigandi.ut.s uł
quia reus habet legittimam cauſam abñ
cie:ut in predic.l.properandum·5. ſin au
tem alterutra. ¶ ¶ Vtrum minor cuiq no
mine calumpniolam litez mouit cur ator
ei ſumptus reſtituet.no.Sde ſen.execu.ꝭ⸗

ſẽquitur.vᷣ.ſed quid ſi 4 LIn ſummadiſtẽ
SuE tempus ut concordes uariantia iura

ut. q-ĩ· Ii peccauerit. xe-diſtincti. c.i.
et.ĩi. Primo enim ſtatutum fuit in laĩicis

ꝓ condempnẽtur in expenſisut.f.de iu-

dic· eum queʒ: Secundo in eccleſ iis ſeu cle
ricis · ut.C.de epiſcoet cleriomnes· in fi.
Tertio fuit generaliter ſtatutum· ꝙ uic
tus uictori.c ut in predicto· ꝭ ſin autem
alterutra. Quarto ut actor promitterz de
cimam partem litis in libello comprehen
ſẽ ſi apparuerit eurn iniuſte litem mouiſſe
C.de epiſco·æt cle.auten· generaliter.Quĩ
to correc turn fuit ꝙ dicitur in predict·ꝗ
ſin autem· Nam non debet iudex in ex pẽ

ſis condempnare uictum niſi uiderit eum

iniuſte contradi⸗iſſe· ut in predic··oꝑt 3

hodie in conſuetudine multorum locorũ
D

—

.

non condempnatur uictus uictori niſi ex
penſẽ ꝓmiſſe fuerĩt uel miſi in cauſa appel-
latiomis·ſẽd hoc dic ut pᷣdixi.̊ · Hoc quo
q; notãdum eſt ſcm Mar.quod aut pe⸗
tuntur expenſe facte in iudicio poſt Iitis
conteſta.occaſione rei aut facte occaſione
iudicii.Si occaſiõe iudicii aut ſunt fce ·ꝗa
deficit pars in ꝓbatione aut rõne ↄtuma-
cie.Si rõne dtumacie facte ſunt aut reus
petit eas ab actore aut actor a reo· aut pe
tuntur epenſe ab eo qui in cauſa ſubcu-
buit.Si quidem expenſẽ petuntur facte ĩ

iudicio poſt litis conteſt/occaſione reĩi ue-/ ⸗

ni unt in odempnatione officio iudicis.idẽ
in fructibus et in acceſſiomibus poſt litis
conteſta.perceptis· ff. de edi. edict. edileſ
5S· Item ſciendumet.l. Itern ſerui. 6. i. 2· ff
de aqua plu r arlenteed fr de rei uenð.
certum/ff.de eo ꝙ certo lo·da·o·in bone ĩ
prin-huiusper quam.l. in bone et per a
Iias ꝓbatur ꝙ; ſi intentetur actio bone fi-
dei iure actionis prepoſite ueniunt pmiſ-
ſa ſi ſtricti iuris iudicis officio quod dic ut
5. /ſi ante litis. V.ex hiiset hec condemp
natio fiet tempore ſnĩe et eadem die pote
rit ſuppleri a. 5. fi · V. illud etiamSi aute⸗
queritur de expenſis poſt litis conteſta.oc
caſione iudicii factis forte ea ratione quia
obiciens exceptionem ſubcubuit ſi. is con
tra quem obitur nondum ſuam intentõ
nem Ffundauit ſeu probauit.dic ut/5,·5. Ppe
imo. .in ſumma. Si autem cum obicit᷑
lam eam fundauerat preſumptio ĩiuris ẽ.
ꝙ malicioſẽ propoſita ſitar.ex de reſtit᷑.
ſpoł. litteras/ꝭ. propterea. unde non obti-
nebit dilationem niſi ſub hac conditõe qð
condempnetur in expenſis ſi forſan ðfecit
in ꝓbando. ut ex de teſti.ſignificauerunt.
et ſic loqquitur predict.decre.finem ſcðᷣm

eum ibi cum acceptis induciis · ac· id ẽ ſub

hac conditione inducias exciplat ut ſi for
ſan.c. etiam quod ius preſumit poſt fun
datam intentionem ab aduerſario. Iteʒ po
teſt preſumere iudex quando ante lit· con
teſt· uel poſt anteꝗᷓ ſit fundata partis al-
terius intentio exceptio ꝓponitur et debzʒ
ſuum motum informare ex probabihbus
coniecturis. ex de teſti·preterea: et.c.in ᷣ
ſntiaet de accuſa.qualiter.ii: ex de renu
ci. in pñtdia.a dipei in pre· v. in ſumma.
¶ Porro ſi petuntur epenſ occaſione iu
dicii poſt litis conteſt.propter contuma-
ciam partis et reus petit ab actore nõ uẽi
ente locum habet. C.de iuchctproperãdũ
5·et fiquidem parset· · ſi autem ex geſtis
quia fer cur ſmia diffinitiua ſiue pro actor

3
ſi ius habet fiue pro reo ſd in utroq; caſu
MH. Hoc non fateor immo uincẽte acto
re abſente condempnabitur ſiue pñs uict
ut xi ſuper. v. quod autem. · Abſens
condempnabitur in expenſis et ̊ fi liquet᷑
ð cã· Si uero actor petit a reo ꝗ nullo mõ
uenit locum habete.l.ꝭſi auteʒ reus:qa
tunc fertur ſnĩa ſuper expenſis cum prin
cipali et hoc ſi lquet de caula ał fit abſolu
tio ab obſeruatione iudicii et fit odempna
tio in expenſis· ut.e.l.ꝭ.cum autem homi
cidium. Sed ſi actor contumax ſiue req p9
modum ueniat non ꝓcedetur in cauſa do-
nec expẽſas reſtituerit.C.e-ſanccimq: que
loquitur indiſtincte in actore et reo ante
litis conteſtet poſte de dolo et otu ac⸗
tor. Aâ. Ii-vi. (Ceterum ſi expenſe udi-
ciales petuntur ab eo qui ſuccubuit dicit
do:me:·ꝙ iure dmuni uictus uictori con-
cdempnatur iuxta pᷣmiſſam regulam ſub-
tractis expenſis quas alcerutra partiũ pro
ↄtumacia ſoluit uel quia in ꝓbatione defi
cit de quibus S. dixi illas eni n cuperabit
cum propter ſuam otumaciam ſoluerit E
ſoluere debuit ſcdm do:me.hoc uult dice
re pone odempnaris mihi uictori in expẽ
ſis quas feci in lite ego uero propter otu-
maciam meam uel quia defeceram in pro
batione alicumis exceptio in proceſſu cãůe
ſolueramx. .· Siue in proſequendo ex-
ceptionem ſiue in ſoluendo expenſas pro-
pter id ab illo qui in principali ſuccubuit
5 · Nunquid ergo illa.x ueniunt in odẽp
natione et ea recuperabo cum occaſiõe lit-
expenderim certe non immo ſubtrabuné᷑
de condempnatione mihi facta cum ꝑ cõ⸗
turmac iam et culparn meam ſoluerim illa
ar: ex de ꝓcura:auditis:et de dolo et con/
tu:finemff. de adminiſt.tuſñi plures in fi.
ne:ar.ex de Rptis.c.fi. V. quiq; illos u
impetrans ↄtra eum ↄtra quem mil qõms
habet odempnari debet ei in experſis ſʒ c
hec negatiua ſit dicit ꝙ non poteſt prob
ri niſi per euentum cauſé. C. de iudici rem
non nouam:ꝭ·fi:ex de frigi:et ma. frater
nitatisin fi: unde lata ſnĩa abſolutoria pre
ſumptio iuris eſt contra actorem ar.ex dᷣ
elec.innotuit/S. parcentes qui exquo defi
cit in prohatiõe calumpniari prelumitur
niſi innocentiam ſuam probet.unde et pu
nitur ex de elecſtatuimusin fi. A1I.⸗Li-
vi. q· Hoc no/do:mein ſum. ð do·a dtu:

5S-qua pena- que tamen ſatis tacta erant ẽ

premiſſis papa uero ex de app·ſẽpe ꝙ ex
penſẽ que fiunt ex iudicium petuntur a
iure actiõis pro factis uero ĩ iudicio nłla

competit actio niſi iudex de ily pronũciet

Cde frucet li:exterminato.C. Sð poſtuł.

l.ini.¶ Hoc etiam ſatis ſcᷣm papaʒ ·
in. c. finern ꝙ ponit etiam glo. J· Qluod
in expenſis que ante ſnĩam preſtantur nõ
attenditur an cam preſtans iuſtam cauſaʒ
habuerit litigandi in principali uel nõ ſed
ſolum in exceptiõe uel alio articulo ð quo
agitur et cuius occaſione petuntur · ut.c.
finem et de ſequeſt.poſ·c.i.ad fi:et ð te
ſtiſignificauerunt et de app/ſepe·iii.q· in
55 ·ſpaciumad finem:ex de procu-auditis
et · c.conſtitutus.ſed in illis que m fi. Iitis
preſtantur attendit᷑ an ſuccumbens ha-
buerit iuſtam cauſam litigandi uł proba
bilem tantum et ſic non fit odempnatio in
expenſis.e de eo qui mitt.in poſ/caurei
ler . c. ii·eł · S. V. in hocut.ĩ ..proi·dicet᷑.
¶ Quando autern debeat quis aduerſario
uo in expenſis prouidere/no.ĩ. de inquili
tione·5.· fi ad fi. ·et ibi· V. quid ſi cano
nicus tractat de ueneriali. xan- canoni-
cus qui obtinuit prelatuʒ priuari repetat
expenſas ab eccłia.Item an minor quia ci
tatus non comparuit paſſus miſſionern
bannitus teneatur ad expenlas re cuperan

do tenutam uel petens bannum cancella

ri: uide quod plene distiS. de. ĩ decreto. .

ſtat.v.ſed pone ꝙ pupilli:et. v.lſeqn·J·

¶ lItem utrum arbiter poſſit in ex penſis

condempnare. d ĩxi ·s· de arbi.5. fi· V. ſʒ cũ
ʒ.in forma et ſe. ¶ Item qualiter fit odẽp
natio in expenſis no.S de excep.6· uiſo. V.
Item utrum udes

quod ſi reus ꝓbare ¶

poſſit ſupplere de ſumptibus et fructi .ſ

fuit in fnĩa obmiſſuʒ et quid iuris ſit ſi no
lit ſupplere·S.de diſputaet alleg.5.fin. .
quid ſi de et ſeq

VNC Videndum reſtat ꝗd
iuris ſit de expenſis in cã appel.
factis. Bal. Appellans condẽp
natur in expenſis non appella-
tus· C.de rebus credi.l.generaliter · in· . ji
in glo·ordi·et qui in uno capło uicit et in
alio ſuccubuit an ↄodempnatio expenſaruzʒ
fiat hincinde uide per Specuł. hic in prã.
et in · V/quid de appellato/2 in. V. fi.2 ꝗd
ſi pro parte eiuſdem capłi.et facit.ff·ð ap
pel.l.appellantiS·non ſoleredeleiĩi.l.quiĩ
ſolidum. - Et cert᷑e tunc ſcdm Io. Tã.
Vinc.et B.nulla eſt diſtinctio faciẽda an
juſtam cauſam habuerit appellandi uel ñ
ſiue appelletur ante ſmãaʒ fiue poſt nã ſem
per ↄdempnabitur appellans in cauſa ap-
pellationis ſuccumbens · iiqvi .omnimõ.

ð

tet eẽ de app. ut᷑ debitus.ed.c.Epe et.c.

henſibilis: et c. nicolao.C.e.eol·ne temer
e d eo qui mitti.in poſſ.caurei ſer · cuʒ
ueniſſent·C·quõ app:/non reci.ab executo

re et. S.S. ſi ante litis conteſt. V. v· et. Vv

i.et · V. vii· et · V.viii. Et eſt ratio quare a
liud in caula appellationis et aliud in prin
cipali ubi non fit condemnatio indiſticte
Nam in principali inducuntur ꝓbatiões

facti in quo ꝓbabilis eſt ignorantia ſaltẽ?

quo ad factum alienum. ſt· de iurt 2 fact·
ig· plurimum. ĩi.q:iii.paulum-ſed in cau-

* ſa appellationis que habet ꝑ acta priort iu

dicni expediri ut·S. de ſen. iuxta. · ſed ſi
cauſa ubi frequentius non inducuntur
bationes facti ſed tin iuris allegatiões eæ
de ap· ſepe ad Frin quibus ignorantia ꝓ
babilis non eſt· ut.ff/de iu.et fac.ĩg.regła
cum potuerit oſuluiſſe ꝑito · ut.S/d aquo
ca. 5·nunc tracternus. . habito et ſatis ꝑ
ea inſtrui potuit quid ꝑ eas futurum eſſʒ
in cauſa appellatioms ergo ſi iudicãtur ꝓ
bationes facti ſcdn hoc uidetur ꝙ nõ fi-
et indiſtincte ut iam dicam · H· Et noð
re.ĩurꝭ.iĩgnorantia.li.vi. I.· I¶amen ſcm
Vinc.ubi quis calumpnioſẽ appellat ma-
gis punitur.C.quõ ap.non reab executo
re in criminali autem cauſa lite ꝑdita no-
tatus abſedat.C.de ap.a pconſulib.Qui
dam autem quos Pe· ð ſapᷣ.ſequitur dicũt
ꝙ miſſa obtinent ubi quis calumpnioſeẽ
appellauit ſed ſi poſſit oſtendere ꝙ iuſtam
cauſam habuerit appellandi uel ꝙ appellã
do ꝓbabiliter errauerit non condemnabit᷑
in expenſis licet ꝓnuncietur non bene ap-
eſſe · ar · in prec· cum ueniſſent tam in tex.

ꝗᷓ in glo· cum concor:que ſuntS. ꝭ· ꝓxe·

in hoc autemet noii:q/vi:ꝭ/patet.uerbi
gZra tia conuenis me coram ordinario ap-
pello ne ille in cauſa ꝓcedat quia ſuꝑ eadẽ
cauſa niſi nuncinm ad ſẽedem apłicam ſecu
tus opinionem doctorum dicencium hãc
appellationem eſſe iuſtam per decre· ð ap·
meminimus.etc·ad hec ſicut.Iude aut
ſecutus aliam opi:que ꝓbatur ꝑ decreeo-
ti. ut debitus ꝓnunciat me minus rõnabi
liter appellaſſe certe hoc caſu non lum in
expenſis condempnandus.M. Faciũt que
ſcripſi de penis calump.in glo:ii. · Ar. in
pᷣdic · concor·que ſunt in p. vᷣ.in hoc autẽ
ałs quilibet ius ſuum dimittet indefẽſuʒ
ut dixi in p.. in hoc ibi etiam dixi qn h̃
ſumatur non calumpnioſẽ ap·puta qa iu-
ratuz eſt de calumpnia error etiam ꝓbabi
lis dici voteſt ꝓpter negocii uarietateʒ uł
ſi ſucceſſit alceri.ſf·de reiut.qui ? alteriq

—

2

–

22

4
R

uel pone exempla ut eæ d iuciun mulieri

ex de no oꝑis nun.cu. ¶ Dic ergo ꝙ in
cauſa ap. locum habet regula uictus uic-
tori.2c.· ſed non Emper puta ſi iudex uide-

at uictum errore ꝓphbabili dutum qui dcſ,z

in ſua ſma dec lararę · ut.C. de iudi-auten.
poſt iuſiurandum.MH. Ar incipᷣ·nouo iu
re. 5· Nam cum et in cauſa ap. de calõp-
luretur. ut. ex & teſtaraynutius et C. rai.
naldus. M. De iuramẽe calum c. ii. i. vi.

Non eſt pſumptio ꝙ calumpniet᷑ otra

—

alutem ꝓpriam ſicut.S.6. †X. in cauſa prĩ
cipali dictum eſt. Item poteſt eſſe ꝙ ꝓpt᷑
acta p rioris ludicii ſmia rite lata fuit et
tamen ꝓpter exceptionem in cauſa ap. P-
Poſitam ex ꝓbatam retractatur ut ex de

fide inſtrumen- cum iohannes et de pri-

uileg cum olim:non ergo imputabit᷑ ap-

pellato ſi non diuinauit: unde nõ poteſt di

ci indiſtincte condemnstionem expenſa

in cauſa opp· faciendam ſicut fere omẽs di

cunt.Igixur edt in principali et in cauſa ap

Pel.bonus iudex arbitrabitur- ut in .5’0

pordet·et in concor.que ſunt in p.v. in Ið
autem.et. ff· de admminiſttuquotiens · 5· ſi

cut.e de priuileg. cum olim. ii. 6. i· et.·

fi: ubi ꝓnunciatur ſuꝑ expenſis ꝑ quadriẽ
mum factis non poteſt dici ꝙ cauſa app.
in qua forte hoc ſpeciale diceres tantum

duraſſet cum ibi non exprimatur cã ꝓp

quam etiam biennium dandum foret exæ
de app.cũ ſit romana:etc·oblate. ex de e
lect.ſtatuimus.ĩn fi. . li. vi· Scam
domeum. Sed et ſi appellans ogruo tẽꝑe
appellatiom legittime renunciet non odẽ
nabitur in expenſis ut᷑ patet ex de eo qui

mit. in poſſ. cau.rei ſer.c.penar.ii.qvi·ſi

quis libellos. e de offici. delega. gratum
ſecus ſi app. non eſſet legittirna uel ſi iam
intereſſet appellatio.ar.in hiis que noS.ð
excep·S. uiſo.v. ſed munquid iudex puta
quia aduerlarius fecit ꝓpter hoc expẽſas
illas enim debet reſtitucre uel ſi cauſa alte
ri ſit commnſſa. exc de ap. interpõita:6: ille
¶ Non ſolum autem uictus in caula ap
pel·debet condemnari in ſumptibus ueruũ
etiam appellans qui minꝗᷓ compuit coraʒ
iudice ap.debet ſatiſfacere de expenſis · ut
e ce ap.ſpe. . unde licet. e& de Reptex:
Parte.S. in Ffi. etiam ſi appellatus non com
puerit ſẽd alias ꝓpder appellatione expen-
ſas fecit tenetur enim appellans ad illas ac
tionc de dolo ſidoloſẽ ap. uel actione ĩ fac.
ſi temere ap·quia iuſtum eſt ꝙ puniatur

in buiuſmodi expenſia uel offi.iudiè cum

enim alæ adtiones non ſint iuſtumẽ has

„ 6
„

3 ο%¾½

dari ar. in pdic. cex pte · in ki . et. K. de dolo
li. in prin et·5. i. ff· de pſcrip. V.quotiens

ed no-ꝙ expenſe que fiunt in caula ap. in

iudicio emiſſe et etiam omnes que fiunt
principali cauſa a qua appellatuʒ eſt uem-
unt iudicis offi. f. de uſuris tutor. Nam
ĩiudex ap·ſuccedit iudici principalis cauſe
et ei licet addere et minuere. ut ex de teſ-
ta.raynucius. vV.fi.C· de En· que ſine certa
quanditate ꝓferuntur.l.i et in pdic.l.cu
tor et ei licet reuocare condemnationẽ ex
penſarum factam in prĩcipali et eadeʒ rõe
ſupplere. ¶ Quid de appellato qui ſuecũ
bit in cauſa appelłonis nunquid debzʒ ĩ e
penſis condemnari ſicut et appellans mſi in

pcictis caſibus indetur ꝙ ſic quia in utro
qʒ litigatorum ſeruari debet eq ualitas in

ſumptibus et in expenſis. ut. C. H.xii. de
ꝓximis ſacris ſcri.in ſacris ꝓpe finem.
et quoniam et quia ſatis potuit inſtrui ꝑ
acta prioris iudicii quid futurum eſſet in
cauſa aput.S/ et/ar/. de re iudi:cum apd
ed. ff. de pac.tale pac tum. et hoc tenent ꝗ
darn:ſed dic otraar. C. de ap· eos· Relĩ fl.
et.ar. eæ de penis calump.⁊= in concor.que
ſunt in pdic. V. in hoc autem eſt rõnabilẽ
enim cauſam habet litigand et defenden
di Inĩam p ſẽ latam p qua ſemꝑ pſum itur

donec otrarium oſtendaturex de re iudi.
ſicut.C.de rebus credi:generaliter. ex de r

nunci. in pntia et eciam poſt ap pſumitur

ꝓ ea donec aliquid otra eamn ꝓbetur ut no

ta:ex de apcum ſpeciali.ĩn glo:et ſic uide
tur.zc. nec iniquitas uel impericia iudic
male iudicantis debet ſibi imputar ſi ipſe
in hoc non peccauerit· argu⸗ex d his que
fi:a ma pte ca- Juelluicſtd dolo.l.i. C. de
ĩoffi.te.ſi quis ſuo 2 quia ipłe non agit ſed
patitur et iam dixi.S in. . quid ergo etx
hoc in ap. in iudicio. Si uero ex iudicium
appelletur bene condemnabitur appellat9
in expẽſis in lite factis.ud.C.li.xd ſump-

recuꝑa.l.umca cum ſuis concoret extt᷑ de

elect. ſtatuimus. AI1. Ii. vi. Qltnia tales
appellationes ſunt ꝓuocat iones ad cauſam
ut extra de ap· cuzʒ ſit romana.Inuenio tñ

unum caſum in quo otrarium obtinet ut

exdra de ap· corch·6.penult. -Abłs ulti-
.· Que loquitur cum in iudicio uel exĩ

alia ratione· T. Ibi no. in glo: quare hoc
dicit. Quidam uero dic unt quod ficut
iudex punitur qui appellationẽ nõ recipit

lek
appellatur. ut ibi in prin- ſed ibi punitur ₰
2*

₰
4

ſic et iſte qui eam non approbat ꝙ dic ux

in ſumma do:mede app·.quõ decreĩuꝰ

fi. ·ſed nunquid. ¶IIlud autemcertuzʒ

4

—

eſt quod ſiue ſma infirmetur ſiue ofirmet
appellatus abñs ſemp odemnatur. ii: q: vI
appellatore Si uero utraq; ꝑs pns ſit z ap

Peilario rei ꝓnurciatur iuſta ↄdemnata ĩ

cxpẽſis. C. de app/a ꝓ vlunbo:ex eo ut de

bitus. Si uero reus fuerit abſolutus et ac

toris app· ꝓnuũciatur iuſta: chcit Vber
n odemnabitur i expeſis quia n det ius
ſuum reliquere ĩdiculſurn. ff.de petiher

di.illud.quia nec bodie debet aliquem co

demnare niſi eum luſte uiderit condemp
nandum. In auten. & udioé oportet nec
ob ſecundum eum.l.C.li.x:de ſupᷣr̃cuꝑ
l. umica · quia ideo ibi fit condemnati ede
penſarum quia fruſtratoria nominatio fu
erat facta de ꝑlſona illius tu uero dic ut.S

et.ĩ.dicitur.¶ No.autem ꝙ iudex app-

qnq; condemnat appellanteʒ qnq; uero cõ
demnandum remittit ꝙ dic ut.S.5. ſi ante
litem. v. vil. ¶ Sed quid ſi iudex app. ꝓ
nunciat male app.fuiſſe ab interlocutoria
uel grauamine et remittit appellante3 ed

priorem udicem non tamen eum in cxpẽ?
ſis condernnat:nunquid prior iudex eu an
omnia cõdemnabit .· R obtinuit ꝙ nõ ſed
in fi. litis uenient hee expenſe ne hoc pre
rextu cauſa plus debito ꝓrogetur et quia

hoc ſpectat ad iudicem appellationis: ext᷑
de appella.ut debitus in fi. ¶ ¶ Vtrum ꝓ-

curator fruſtratorie appellans uel etiã qa

nihil nount de cauſa ſoluet de ſuo expenſas

no.S. de exccut᷑. ſrie. 6: ſequitur. /ſed ꝗd
ſi ꝓcuratoret.S.de ꝓcurator·· i. V. Ites

ꝙ omnino. ¶ Hoc quoq; ſcienduʒ eſt ꝙ;
in cauſa criminali ſiue denunciatiõis ſiue
inquiſitionis locum habet petitio expen-
ſarum ar.e& de dolo et otu:cum dilecti. ĩ
fi. C.qui accu.non poſſ.qui crimen. ¶ ſʒ
pone impetraui litteras ut mihi ꝓuidrt᷑ 8
pbenda in aliqua eccleſia ex quarum uirtu
te mihi quinto loco uacatura debetur ſed
