Zator pareat 2. I· idem t ꝑꝗ 2 ifra decendi
um fuerit appellatũ tunc concluſio talis
erit. FOrma. Mandâ quatẽ ſi eſt ita pᷣ
chctã excõis ſentẽtiã denunt is non tener
diffinitiuã confirmare uel infirmare26.
ut.S.nam tunc appellatio excõicationem
ſuſpendit ut extra de ap· preterea.a et iaz
ꝓnũtiatũ.ff.ad turpi.l.i.5.fi. F. Porro ſi
apiprecedit diffinitiuã tunc non dabitur
lr̃a ſed de iniuſta excõicatõe ſecuta dque-
ritur niſi eæxprimatur grauamen 2 tunc
formabitur lr̃a ſuper appellatione inter-
Poſita a grauamĩe 2 conc luſio erit talis ꝗᷓ
lis ĩ appellatõibo interpoſitis ab alns gra
uaminibus conſueuit apponi ut ſic dicat᷑
FOrma. Mãdam ꝗteno ſi eſt ita reuoca
to.2c audias cãm uł in cauſa ipſa ꝓcedas
a2c. qd dic ut.i.v.nunc dicamus ·2 le nec
debet tunc poni in ocluſiõe ꝙ diffinitiuã
confirmare uł infirmare ꝓcuret nam ſi a
iuſto.·ſic eſt in ſtilo 2 intellect ẽĩ.
a gruiamine ꝙ iuſtificet appellatione. 5e
grauamine ꝙ exprimẽdũ eſt fuerit appel
latu totum reuocari debet ꝙ ſecutũ eꝛ ſi
diffinitiua etiã ſecuta dicat᷑ uerũtamen ſi
nõ fuerit ita ut appellãs narrat in cła illa
Alioquin non debet ſubici ꝙ fiat remil-
ſio ad iudicem qui functus eſt officio ſuo
ut.s/clłe remiſ/sſequit᷑.in prin. Sed pote-
rit ſubici alioquin lententiã ipſam ſicut S
ĩuſta facias per cenſuram eccleſ aſticam
firmiter obſeruari ſicut ałs dicemus tñ

Xb

2 9a ,Hala

3 53

NM

N

e.

N *

cum appelł. ante diffinitiuam interponit᷑

2 difimtiuam ſublequitur cicũt ꝗdam
etiam non expreſſo grauamine lr̃as coce-
dendas ſi hoc modo narret᷑. FOrma A cõ

qqueritur ꝙ cum inter ipſum 2. P coraʒ ta

li iudice queſtõ uerteret᷑ idem ludex per
peram in cauſa ꝓcedẽs poſt appellationeʒ
ad uos legittime interpoſitaʒ iniquaʒ tu-
lit diffimtiuaʒ ſnĩiam contra eum 2 cõclu
ditur ſic. Mandam ꝗten ſi ẽ ita de ap-

pellatõis cauſa legitime cognoſcentes len

tentiaʒ ipſaʒ confir- uł infir. ac· ut·s· Sed
certe cum appellat᷑ ante diffinitiuaʒ ſem
peſt grauamẽ ſufficiens exprimẽdu⸗Ali
oquin appellatio nõ tenet ex de ap · ut de
bitus. etc. cum cãrn ·qᷓre hec forma non
mulcũ eſt a ꝓpbanda. MAMâ. dicitur in ſti-
lo licet ab aliquibo tolleretur ꝙ ſtatiz ſe
quit᷑ addit audtor. - uel põt dici Man
dam ꝗtenus Iniaʒ poſt buiuſmod appel
lationem latam in eũ denutietis prnton
tenere ut eæ de app:dilecti fili prior. C¶
Quod ſi in cã matr imonia li appellat᷑ a dif
fimtiua ſiue petat᷑ ſnĩa confirmari ſiue ap
pelletur ab ea concluſio erit tały. FOrma-
Mãdam ꝗqrenus ſi ita eſt de ſma ipſa le-
gittime cognoſcentes qd canonicũ fuerit
appellatõe poſtpoſita ſtatuatis 2 ſi excõi
catio lubſequat᷑ adiectões de quib:·S. dix
imus in cõclu ſione ꝓcedãt uł tunc ſic nar
rerur 2 concludat᷑· FOrma-A ſua nobis
pericõm monſtrauit ꝙ cũ inter ipᷣaʒ 2. b-
laicũ iοοσ talis corã epo tali auétoritate
ordinaria mrionialis queſtõ uerteret᷑ Idẽ
ep imquam ſentẽtiã tulit cõtra eã a qua
IPa a noſtrã audientiã appellauit ſed dic
tus epiſcop ei ap:cõtempta ꝓmnulgauit
excoᷣis lent entiã in eande Mãdiam ꝗtẽꝗ
ſi dicta excõicatõis ſententiã poſt appel-
lat ionẽ ad nos legittime ĩteriecta inuene
ris eſſe lacà denutiãs penitus eſſe nullã ac
de diſtinitiua cognoſcẽs legittime ꝙ cano
nicũ fuerit. 26-Et noq; modo iſte fuat᷑ ĩ
cã mioniali. Si uero in alia ca tał ꝓceſſus
habeatur omnia debẽt uariari uſq; denũ
tians nullã eſſe iunge diſfinitiuã confir.E
infir. 2c. Iteʒ ſi appellatũ eſt a ſnĩa diuor
tii lata per iudices delegatos 2 iudices ap
Pellacõis ĩ cõtumaciã ꝑcis latã ſentetiã cã
Firmauerit demũ ꝑs abſens ad iudicũ pre
ſentiam ueniens a abſentiã ſuã exœiſans-
I. decendiũ appellauit ſic cõcludas. Mãda
m ꝗtcẽꝗ dᷣ cã pon appellatõis ordine iudi
ciario cognoſcẽtes cõfirmetis ł? infirmett
ſicut iuſtũ fuerit ſntĩam a primis iudici-
bus ꝓmulgatã ea de in ĩtereſti: ex lr̃is

ſed 2 ſi diuerſe diffinitiue in cãõ matrimoa

niali late fuerint tũc ſic cõclude t. Ora.

Mãdam ꝗteno de utreq; ꝓceſſu legitĩe

cognoſcẽtes ꝙ canonicum fuerit ·2c. ¶
Quod ſi appellãs a ſmia ðlegati nõ ꝓſequa
tur appellationẽ infra tempꝑo tunc ſic di-
cet᷑. FOrma. Decan 2 capł'm beluaceñ.
ſua nobis petitõe monſtrauerit ꝙ cũ ĩter
Ipos cx ꝑte una 2a.· b. ex altera ſuꝑ hoc co-
rã tali auctoritate apłica queſtõ uertere
tur Ideʒ iudex cogmtis cãe meritis tulit
diffinitiuã ſententiâ ꝓ eilde a qua licet ꝑs
altera ad noſtrã audietiam appellaſſet ap
pellationẽ t7'em interpoſita nõ eſt ĩfra tẽ
Pus legitimũ ꝓlecuta· Mãdam teno ſi
ita eſt appellatõe huiqmodi non obſtate
Inĩam ipſam ſicut eſt iuſta.2c· ulqʒ obſer
uari Potius uero dicit᷑ a ꝗᷓ pars altera fru
ſtratorie ad ſedern apłicà appellauit a li-
cet ipſiq appellatõi dicti iudices det ulerĩt
reuerẽter eã tñ nõ eſt ĩfra tꝑo legittimũ
ꝓlecuta. Mãdamus qtenus ſi ita eſt ĩ cã
iIa26· Alioqu ꝑtes 2c· Impetrãtẽ.· 2c c*
de ap. cũ ſit romana-2. C·paſtorał.ii:q- vi.
ei qui.2 uide.S/&nuc breuiter-2 1. .
appellans. (Vcrũ autem delegatio locũ
habeat q a diſtinitiua appellatur uide-
§: qualiter autem. . porro. ¶ Si uero ap
ellatum ſit b ordmario concluditur ſic

Orma.-Mãädamus tenus cõuocatt-26⸗

alioquin ꝑtes 2c. ¶Quod ſi unus iudex
Puda ordiãrius ꝓfert diſtimtiuã 2 all da
tus in cã appellatõis eam infirmat ſic di
cetur.FOrma. A-ſua nobis petitõe mon
ſtrauit ꝙ cum inter ipſum et ·b· ſuper E
coram tali auctoritate apłica queſtõ uer
teretur idem iudex cogmitis caule merid
P eo diffiniciuam ſententiã ꝓmulgauit a
ꝗᷓ ꝑs altera ad uos uocẽ appellatiõis emit
tens cognitõʒ ipſius cãe a nobis obtinuit
delegari qui delegatus ſententiã ipſam ꝑ-
pera infirmauit ꝓpter quod ipe duxit ad
noſtrã audientia appelladum- Manda
qᷓtenus de utroq; proceſſu legitrime cog
nolcentes ĩllo quem illegitcimum inuene
ris infirmato reliquum ſublato appella-
tionis obſtaculo confirmare ꝓcures. Iu⸗

dex enim appellatõis nonnuꝗᷓ in peius ſen

tentiam re format.ffde ap.l.i.nec tũc po
nitur cła illa teſtes autem.2c. ¶ Sed ſm
cauſa appellationis ꝓceſſus ſimilis heatur

concluditur ſic. FOrma- Mandamus ꝗᷓte

nus de utroq; pceſſu legitrime cognolcẽs
ꝙ canonicum. ac ut·S. V·ꝙ ſi diſtinitiua
lata fuerit cont᷑ non citatum ſed etiam ex
cõmunicatio ſic dicetur. FOrma A. Iua

.

ͥ ᷑ ⅜ ᷓͥ eg

nobiĩs petirione monſtrauĩt ꝙ eũ · b.ↄ tra
eum ſuper hoc ad talem noſtras lẽas ĩpe-
traſſet I[dem iudex condra ipſum abſentẽ
nõ per cõtumaciã nec citatu iniquã diffi-
mitiuam a ſi diſfinixiue non ꝑeret eidem
excõis ſniam ꝓmulgauit ꝙ cuz ad ipſius
Ruenit notitiam ſtaciz duxit ad ſedẽ apłi
caʒ appellandũ · Mandamus tenus ſi ita
elt eidem iuxta formam eccłie heneficiũ
ablſolutõis ĩpendas 2z in app/caulſa ꝓcedẽs
26. ut.5 Px· (LItem ſi iudex in cauſa con
uentõis 2 recõuentionis uicicſim tractatt
fert ſententiam ꝑtim ꝓ aliquo 2 ꝑrim cõ
dra eum a ille in eo qð lata eſt contra euʒ
appellat ſic concluditur FOrma. Manda
mus quaten reuocato-2c ulqʒ ad attẽp-
tatum ITunge in cauſa ipſa.ac· aliogn par
tes · 2c· appellantẽ.·2c. Si uero poſt ap
Pellationem interpoſitam a diffinitia ĩs a
quo appellatũ eſt ſnĩam exequat᷑ ſic dicet
FOrma. Cum igitur poſtꝗᷓ. b. lacor len
tium ad ſedem apłicam a Inĩa iudicis rał
appellauerit Imiam ipſam duxerit execu⸗-
tioni mandandaz in poſſeſſiõz rerum ð ꝗᷣ
bus queſtio uertebatur appellantis ad 0
ſarium indqucendo uolum 2 mandamus
ut poſſeſſionẽ ip̃am reſtitxuati eidẽ· Alio
quin noueritis nos tali madaſſe ut uos ad
id eccłiaſtica cenſura cõpellat ut ex ð iu
reiurã uenieres in Fi-a uide-ĩ5§. pximo-
¶Concluſiones autẽ ſuꝑ reuocatoriis qñ
appeliat ur a diffinitis 'm diuerſitatẽ ne
Zociorum diuerſimode uariãtur unð has
exe mpli grã ſufficiat poſuiſſe.(¶ Nũc di
camus qn ante ſmiam diffinitiuã ab inter
locutoria uł grauamine illato ſeu ꝓceſſu
appellatur quo cãu aut eſt appellatũ a
legato ſedis apłice ſeu a ſubdelegato eius
aut ab ordiario ut ab eo qui ex ſua iundi
tõe uł nõ ex apyica delegatõne cognolcit
Item aut eſt appellatõi delatũ aut non
¶ Siquidẽ dicitur delatũ appellatõi ſiue
ab ordinario ſiue a quocũq; appellatum
fuerit non eſt neceſſe grauamen exprimi
ſed ſufficit ſic fimpłr in narratione poni-

FOrma-Cui appellationi iude idem de

tulit reuerẽter a ocluſio tał erit Mäãdaꝗ
qᷓcen ſiẽ ita ꝑtibus cõuocatis audias ceãz
2c· Alioquĩn ꝑdes ad ipſius iudicis. ac. eẽt
de ap.ex inſinuatione in fi. Et hec conclu
ſio locum hʒ cũ ordinario iure ꝓcedet᷑ Sed
ſi iure delegato talis erit· Mandamq ꝗte
nus ſ eſt ĩta in cã ipa ꝓcedatis iuxta pri⸗
orum tinentiã l̃aꝝ.· Si autẽ nõ ſit appel
lationi delatum exigit᷑ qð ſuſticiẽs graua
mẽ a unũ ſolũmodo 2 non plura exprimã

tur · H uide.ĩ.pe.colump.in prin. v. Itt
cum duo. (LEt qmi conſueuit ſuꝑ ex
ceptõib no admiſſis grauamẽ inferri di-
ſtingue quia aut ĩpetrãs ſuꝑ appellatione
queritur de ꝑemptoria aut de dilatoria
ñ ꝛdmiſſa ſuꝑ quo primo aliqua diſputẽq
MH. dicitur in ſtilo in quo doctrina bre-
uior· . Si ergo dicat᷑ gemptoria corã iu
dice a quo appellatũ eit fuſſe ꝓpoſta ta
lis uidelicet ꝙ ea ꝓbata liqueret ꝑ conſe-

quens de toto negocio principali Si eſt de

re traſacta uł iudicata uł amicabili opo
poſitione ſopita cum ĩpſa lr̃a abiecta non
fuerit neceſſe lit.conte· fieri nõ eſt neceſſe
ꝙ impetrãs de li conte Faciat aliquã mẽ
tionẽ ĩmo ſufficit ſic narrari .FOrma.Cũ
inter · a.2· b. corãc.iudice queſtio uertere
tura excipiẽdo propoſuit corã eo ꝙ cuzʒ
lis fuerit ꝑ amicabilẽ cõpoſitionẽ ſopita e
ius aduerſarius non erit ſuꝑ eodẽ ampliq
audiend-Et quia idem iudex exceptlõzʒ
huiuſmõi ñ admiſit ad nr̃azʒ audientiã ap
pellauit uideS. de HRp. pſent.5. rõne for̃e-

v.· porro licet. Idem etiã eſt cum ĩpetra-

tum fuerat Rptu ſuꝑ beneficio uł Ppben
da 2 contra ipſum obiecta eſt exceptio ð
ſtatuto decreto canonicoꝝ numero firma
to leu d indulgencia conceſſia o nõ teneãt
ad receptionẽ de quibo non eſt fcã mẽtio
in reſcripto ułᷣ ſi ĩpetras beneficium dicit᷑
ndiign expſſo eiq crimie uł defectu que
omẽs exceptiones ſunt ꝑemptorie cum ꝑ
eas quicꝗd in rf̃ſcripto petitur ꝑpimaè᷑ dic
ut·õde excep.·6:dicto. in prin. 2 . ſ que
ro·de excep:2 ſe/2 in pre. porro. Si ueõ
alia quecunq; exceptio ꝑemptoria propo
ſita fuerit in eo cau etia poteſt ĩ perrans
ſimpyr oqueri quod poſt ipiq obiectum
exceptõis iudex ꝓcedebat in cã cuz ea ob
iecta etiam necelſariũ ſit ad li?·cõte2 ce
ipſiꝗ examinacionẽ ꝓcedi Exc ꝓpter hoc
eſt de liẽ conte:-mentio facizda ut ſi eam
ꝓpoſuid poſt lie.cõte:dicas fic. FOrma-li
te conteſtata excipiẽdo ꝓpoluit coraʒ eo
qð cum:2c.· 2 ſi ante litis conte obiecit eã
dem nihilomin oportet ut de li. conte-
mentio fiat ne uideatur in uĩ dilarorie et
ad impediendũ ꝓeeſſum uł li.contepro
Poni undle eum dicit talis exci piẽdo ꝓpo
ſuit coram eo adiciat ꝓut erat lił. conteſ.
Phare ꝑatus e de ap· interpoſitaet quia
ĩudex.2c. ut· S· uſq; appellauit 2 in hie oĩ
bus caſibus m ulum curie romane man
datur ꝙ poſt talẽ appellationem attemp
tad um eſt ſolũmõ reuocari 2 ocło tał erit
FOrma. Mandã qteno ſi eſt ĩta reuocet

Q
2

2 £π

₰A .
E

in ſtatum debitum quĩcꝗd poſt appella
tione hunus inuenericis temer atteptatu
alio quin ꝑtes ad prioꝝ 2c ut·ĩ· V · porro.
ſi quo deterrnĩ atio huiuſmõi apponit᷑ ſeꝑ
cum ab interlocutorus uł grauambꝗ ap

pellatur· ¶ Si autem ꝑemptoria exceptõ

ꝓponitur in uĩ dilatorie 2 quiañ admit-
tit ur appellat᷑ ſuper tali appellatõe ñ dan
tur lre niſi forte de Imia uł tranſactõe uel
ↄpoſitione excipiat᷑ luper quo uide·S·ð e⸗
cep··nunc uidendu. hoc quoq; nO In
cãau uero ubi aduerſariꝗ appellatis coram
ludice a quo appellatum eſt ſuper re ad ſe
pert inente ? in re ſid operente agebat nec
dependebat ex Gepto ius ipᷣm licet ad ꝓle
cut ionem iln Iras ĩpetraſſet· Et generali
ter ubi p obie Rũ peremptorie eſſex litis
conte·facienda uł etiaʒ p liv oteñ uidet᷑
ſotuiactu iuri ł partibo oſultũ ſi ſolũ mã
detur ruocari ꝙ p appellatõzʒ attempta
tum fuerit contxra eũ nã põt elſe qd poſt
oppe llac onem etiã ñ admnlſſe n fuerit ul
tra ꝓceſſuʒ nec aliqd temer̃ attemptatũ
unde nec partibus nec iuri ſatiſſac tũ eſt
ſi ſolumodo ↄcluditur reuoces ac ĩmo ꝗc
quid primus iudex a quo appellatũ eſt de
buiſſet f acere ſi exceptionẽ ꝓpoſitã admi
ſiſſerc hoc debet facere iudex qui de appel-
latione cognoſcit unde ſi cora primo ꝓpo
hta ex eptione pemptoria ante lit-cente
ubx poſt licis conteſtacõnẽ obiecta ad cãe
examinationẽ 2 ſnie ꝓlationẽ debuiſſet ꝓ
cedi Cũ de qua re cognolcit ſiue cognouit
iudex de ea ſic ꝓnuntiare cogẽdus ut ff d
ĩiudi.de qua re.de cã poſᷣ ·2 pprie cum ſu
per.ff.de arbi:ſi un:5ꝭ/principał'r. Eode⸗
modo iudex appellationis ꝓceder̃ deb ad
omĩa.S.dicta ex de ap- ut debitus in fin
ii:q:viein fi/qõnis uidetur ergo ſcdm hoc
in concluſione ſic addendũ. FOrma. Man
damus ꝗcenus ſi eſt ita reuocatoac. ut.·S.
ꝓx ulq; ad atte mptatxũ Iunge in cã ipſa
pPreuia rõne ꝓcedens qð iuſtum fuerit ap
pellacione remota decernas faciẽs qd·2c·
extra de excep. dilecte-ᷣuata tamẽ diſtin
ctione de qua tangit᷑.ĩ. V· ꝓxutx uideli
cet a de egato pape ſit apptllatũ 2 tunc di
catur in cã ipſa ꝓcedas ut in priori conti
nentia l̃arum an uero ab eo qui ñ ex apłi
ca delegatione cagnoſcit 2 tunc ſi ante li
cõtefuit appellatũ cõcludit᷑ reuocato-ac.
Si uero poſt liconte ·concludit᷑ ut.S.di
xi in cã ipſa preuia rõne ꝓcedens qð iuſtũ
fuerit 2c· quis ſec ſit ubi ſuꝑ beneficio
obtinẽ do lr̃e fuerint impetrate quo cau
ſufficit ſi concludat ſolũ reuoces 2c. Supe

E

rĩus eupᷣſſum eſt cũ hoc totũ ius ĩpetran

tis pendeat ex Npto unde ſuſticit appella

ti ſi ſolum reuocet᷑ ꝙ occaſione lr̃a et cx
ipſis lis fuerit att emptatũ nec oportzʒ ꝙ
tẽ dicat ꝙ erat liiotelegitĩe ꝓbar̃ ꝑatus
quia ex NKpto pe ndʒ totuũ ius eio· ¶ Por
ro ſi appellat᷑ ppter chlatoriã nõ admiſſam
que debuit adcmitti uł ꝓpter aliud graua

mẽ imuſte illatũ uł ꝓpter iniquũ ꝓceſſũ

2 appellatur ab eo ꝗ ex ſua iurdit ione
nõ ex apłica delegatione cognoſcebat ex

Fſſo in narratione grauamĩe tali quo expᷣſ
lio uł ꝓbato appellatio legitĩa cenſeret᷑ ex

e· ut debit:a.c.cum cãʒ. cõcluſio tał erit
FO'a. Màdam ꝗteno ſi eſt ita reuocato
in ſtatũ debitũ quicꝗd poſt huiꝗmõi ap
pellationẽ ĩ ueneris temere attẽptatũ au⸗
dias cãʒ 2 appellatione remota debito finñ
decidas faciẽs ꝙ; decreueris ꝑ cenſurã ec-
cleſialticã firmier obfuari Alioquã cãm
ad ii iudicis a quo appellatũ eſt remit
tas examẽ appellãtẽ in expen legitimis
cõdempnando teſtis autẽ·2c. ex de teſti-
cũ.Min fi.de HRp· ex ꝑte. ſSi uero ap
pellatur a delegato ſedis apłice uł ſubde
legato ipiq uł a delegatis legato miĩſſoxꝰ

de latere ſi ſemel ſuꝑ eocẽ negocio lr̃e ĩpe

trate fuerint ad iudices a quibo poſtmo-
dum extitit appellatũ talis erit cõcluſio
FOrma. Mãdam ꝗteno ſi ita eſt reuoca
to·ac· ut·S ꝓx· uſq; attẽptatum.Iunge ẽ
cã ipſa rõne preuia ꝓcedas iuxta prioruzʒ
cõtinẽtiãl ̃aʒ: ex de libelobla.c.ii:de ex
cep.dilecte:de Rp:ex pte decani · in fiet
tribo ſe · de offi.dele/inſinuãte· in fi·et.c.
ſigmficantib in fine de ꝓcurt:dilectus.
de app· ſigaificauitd oꝑ:nonũc:pe: Ali
oquĩ ꝑtes ad priores iudices remittas ap-
pellãtem ac. teſtes aut.ac· Et ſi poſt talẽ
ap·ad excõicatõʒ ꝓceſſum kfuerit ſic dicet᷑
Orma. Mãdarn quatẽ ſi dictã excõis
ſniam·2c/ uſq; attẽptâtum Iunge in cau
ſa ipa appellatõe remota rõne preuia ꝓce
datis iuxta pricq cõtinẽtiã lr̃ay Aliogn
ꝑtes:2c·appellantẽ·ac.teſtesac· ut·ĩ· V·
ceterum. ¶ Quod ſi a ſubdelegatis dele-
gatoꝝ apłice ſedis appellet᷑ tũc fit mẽtio
in concluſione de lris iuxta quax tenorezʒ
ꝓcedendum eſt que fuerunt ad legatos
directe hoc obfᷣuato ut ſi delegat omiſiſ
ſet totałr uĩces ſuas 2 ſhdelegat grauaſ-
ſet 2 ab eo ad ſedem apłicã appellet᷑ ſic cõ
cludatur. FOrma. Mãdam quaten ſi ẽ
ia reuocato/ac. ꝓcedas in cã iuxta dircc-
tar um ad delegarũ otinẽt iã lr̃ax Alioꝗn
cam ad ipſius ſubdelegati ẽ̃mittas examẽ

—☛

n

+☛

——
=

2 — — — —
re

—
—

☛ 5 —O

—

92

AQ fE 44 42 ) . r 4 * 4

ez: de iudi quia. v. Si aur kotalr ñ omiſit

2 ſubdelegat grauauit appellari deb ad
delegatũ qui ꝓ ꝑce cãm lub lelegauit eas
2 icerum delegat appellã e grauauerit
2 ideo appellat᷑ ad ſedẽ appicam tunc pxi

me pcedes ocluſio uſq; ad alioquĩ nõ mu⸗-
tatur ſuper quo uide·.nunc cract?ꝗ · .
cetex · Si autẽ appellatõis cã hiue excepco

ñ ſit lufficiens hc ocludet᷑-Or'a-Nos igi
tur appellationẽ huigmõi friuola reputã
tes. Mãdam ꝗᷓcenus ea nequaꝗ obſtan-
te in negocio iplo preuia rõne ꝓcedas iuxs
ta priorũ otinentiam lrarum e& de dila-
lr̃e·2 de excep: ſignificauerut in fi. Ixeʒ ſi
Poſt inbibitoneʒ iudic z poſt ap-aliquid
fie fin pcludet᷑. FOrma. M indam ceng
h de inbibitione Puiuſmona premiſp cau
ſis appellationu uł eox altera oſtiterit re
uocato ĩ irritũ:2c· ulſq; artemptatuʒ. Iun
ge in iaʒ dicto negõ iuxta prioꝝ coõtxinen
tiam lẽa ut ex de ap-ſhgnificante in fi.
¶ Ceteꝝ ſi remiſſio fieri debeat remittẽ
dum eſt negocium ad delegat a quo fu⸗
it ulcimo appellatũ qd̊ ꝓſequere ut · S· de
miſpᷣ.5.lequit᷑·a illa iunge hic. H. meriĩ

to ꝗa hic lunt ſtilo poſite.· ¶ ¶ Quod

ſi appellas nõ ꝓlſequit᷑ appellatoʒ ĩfra tem
p legittiuʒ appellatus ſic narrabit. FOr
ma. Ex licet dicti iudices eius appellatiõi
duxerint humiłr deferendũ ipe tñ etiam
ifra tempus legitimu ꝓſequi nõ curauit
Mãdamus ꝗtenus ſi ẽ ica.2c ut.· S· (z ubi

ponit᷑ ibi appellantẽ dicas hic ĩpetraàtẽ er
uide/S.· V.qð ſi appellãs. ¶ ¶ Weꝝ licet dix

erimus quayr ſit ꝓut in pluribus ocludẽ-
dũ quãdo ante ſmiam ꝓpter illatũ graua-
mẽ appellat᷑ ſunt tñ quidã ſpeciales caſus
qui ſpeciales concluſiões requirüt. Quian
doq; eni ꝓponitur exceptio fori qq; ex-
cipitur cõtra lr̃as quãdoq; contra perſonã
licigatort ? iudicis excõis exceprõ oppoiè
2 bec ꝓponũtur ut ouentus ſe a unditõe
ĩiudicis ſubtrahat uł ut licigatorẽ repel-
lIat.¶ Si igiè᷑ exceptio fori ꝓpoſita fuerit
puta cõuentus coraʒ dlegato allegauit rẽ
feudalẽ eſſe 2 propt᷑ hoc uult 2 d; coram
dño feudi reſpõdere ut ex de fo·cõpeue
2 Ctranſmiſſa-2 de iudi. cetey ub reʒ eſſe

Fori ſecłaris 2 ipſe corã eccłiaſtico iudice

cõuenit᷑ ut ex de iudi:nouit.2 de fo ·ↄpe-
ſi cłicus uł ſubditus ſuffraganeĩ trahitur
per ſimplicẽ querelaʒ coraʒ metropolita-

no cũ ſit ab epo appellatũ ? alio mõ ab eo
receſſuʒ ut ex de fo·cõpe.romana..· li ·
vi:· A·ex de offiordi/paſtorał. in prĩ.ix.
qĩi:lugduñiet huiulmõi et tũc concluſo

erit talis · FOrma · Mandamus q̃tenus ſi
eſt ita reuocato/ac. uſq; attẽptatum Iun
ge negociũ ad feudi dům uł ad illius iudi
cis remitt as cxamẽ cuius fox fuit allega
tuũ Alioquin ad illos a quibus extitit P
pellatũ a ſi ſit cauſa feudalis. iunge ucto
eĩ ꝙ dicto tali exhiberi faciat iuſtitie cõ
plemẽtũ Alioqn· 2c. hec ꝓboant᷑ in pre con
cor. ¶ Si aut obiectũ fuerit cora iudice
a quo appellatũ eſt ꝙ negociũ erat ceptu
corã ordinario uł delegato de quo in illis
lris mentio nõ fiebat cunc cã eode modo
ad eum remittere corã quo negociũ erat
ceptũ Alioꝗn ut dict eſt ad eum a quo
fuerat appellatũ ex· e/ut debituset.c.ad
hec ſicut ſed in mõ proponẽdi exceptionẽ

eſt diligẽcer cõſideraduz ut ſi trahat᷑ corã

delegato per lr̃as apłicas 2 excipit de que
ſtõe excepta corã eo qui ex ſua iur:ditõne
uł nõ ex dele gatõe apłica cognoſcebat es

ceptio ſic formet᷑. FOrma·q; cuʒ corã iu-

dice ſuo.ſ.talis fuerid inchoata cum ñ eẽt
ab eo per appellationẽ uł alio mõ legit ĩo
receſſum per lrĩ̃as apłicas nõ faciẽtes de H̊
aliquã metioneʒ oueniri non poterat nec

debebat 2 quia.2c.- ¶ Si ucero ſuper que⸗

ſtõe aliqua obtẽte ſunt lr̃e 2 corã dlegato
proceſſuʒ 2 tunc ſuper eoð ad ordinariuzʒ
trahit᷑ ſic excipiet. FOrmaQuod cuʒ ſu

per ipſo negocio ad talẽ l̃e fuerint ĩpetra

te 2 coram iplo proceſſuz lite corã eo pen
dere ſuper eodẽ corà iſto ordinario r̃ſpon
der̃ minime denebat᷑ nec ẽ tẽ neceſſe quod

adiciat nec fuerit tunc ab eo per appella-

tioneʒ uł alio mõ legitĩe receſſuʒ 2 cõclu
det᷑ ut.s.ſcriptuz eſt 2 uide ·.ð ep.pñta
tis · ·rõne forme. · porro licet. ¶ Si au

tem appellatum ẽ quia iux nõ faciebat

copiã de ſua iurtditõe 2 P appel atõz ſu
ſpendit uł excõicauit ſic ↄcludit᷑. FOrmna.
Mãdamuæu tenus ſi eſt ita prenomiati
tał ꝓceſſuʒ 2 quicquid ex eo ſecutum eſt
uel ob ipſum ſicut iuſtum fuerit reuocã
tes in negocio iplo appellatiõe remota ra
tione preuia ꝓcedatis iuxta prioy:2c. A
lioqui ad priores iudices remittacis eolð
¶ Si uero excipit᷑ contra lr̃as quia ↄuen
tus dicit delegatũ nullã in eo habere per
eas iurtditiouel dicit ſe alterius eſſe dio⸗
ce. ab his que in lis otinent᷑ ut eẽ de Rep-
ſignificãte2· c. dilect filiq· i. uel quia im
Pedrate ſunt contraa.cum clauſula quið
alii ſuper debitis 2 rebq 2. b. maior 2 dig-
nior· a· in lis expreſſo in iudicium per eas
trahere uel ſuper re maiori quã ſie queſtõ

que in lr̃is eſt expreſſa et excipitur ad ſe

36 5

uel ad reʒ ꝓ qua cõuenitur las ñ extendi
ut.e.ti.-ledes · P' ſi corã coni uatore trahat
in caula que iudicialem requirit indaginẽ
ut:eCi Tedes &̈ de of-delegaſtarunng⸗
A.- lIivi. 5'In his caſibus 2 fi' ib oct
erit tał, FOrma- Mandam ꝗtenus ſi eſt
ita reuoces 2c. uſq; attemptatum Iunge
ſuperledeas eidem Alioqui 2 cetera non
enim debent concludi reuocato ·2c· in cã
ipſa ꝓcedas iuxta prioꝝ otinẽtiam lr̃aruzʒ

cu 2 ſi ita ꝓbatũ fuerit ut aſſerit᷑ m teno

rem lr̃aꝝ cõtra ꝗs pdcis modis exceptuʒ
eſt ꝓcedi nõ poſſit cũ illaꝝ continentiã ad
iſtam ꝑlona ur rẽ ur càm nullatenus ex-
tendat᷑ ut in pre:concor· ¶ Si autẽ obici
xur ↄtra lr̃as ꝙ ſunt ueritate dacita ł fal
ſirate ſuggeſta ĩpetrate fiue ſuꝑ re iudica
ta ſiue ſuꝑ tralactõe ſiue quia puẽt ẽ ab
aduerſario ipetratione 2 huiuſmõl 2 ppt
hoc appellet᷑ hoc ꝓlequere utS. de Rp.p-
lent᷑·.· rõne forme· porro licet·2 le
¶ Cerxerũ ſi in ꝑſ-onã actoris excõis excep
tio opponi᷑ quia forte dicitur tpꝑe ĩpetra
ti relcripti funſſe excõicatus tunc quia B
exceptio licʒ ſit ĩ perſonã actoris lr̃as tamm

afficit ita ꝙ ſi hoc uerũ ſit nulle lunt ipſo
ſo iure ut ex de Rp ·dilectus.I· extra de

ꝓcu:c.fiſic concludit᷑ FOrma. Mandaꝗ
quaten reuoces.ac· uſq; attẽptatum Iu
ge auditis hincinde ꝓpolitis ꝙ iuſtũ-26.
¶ Si uero obiciat᷑ fimplici᷑ excõicatõ in
piona actoris 2 abſq; determinatõe tẽꝑis
dicatur es alia cà excõicatꝗ 2 quia non ad
mittitur appellat᷑ ſic concludet᷑. FOrma-
Mãdamus quate ſi eſt ita reuocato/zc-
uſq; atteptatum Iunge audias que ꝑtes
duxerint ꝓponẽda 2 audi hincinde ꝓpo
ſitis ꝙ iuſtum fuerit.2c.· 2 facies.2c. Alio
quin:2c eX& de excep. dilecti-pleriq; tamẽ
dicunt fore alit᷑ concl udendu quãdo excõ

municatio ĩ perſonã actoris obicitur di

cunt enĩ ꝙ aut obicit᷑ litiĩ gatori ꝙ excõi-
catus erat tꝑe impetrati Npti 2 tunc licʒ
Rptum ñ teneat ex quad tñ equitate ?
equalitate romane curie que non lolũ de-
bet impetranti uerũ etiam aduerſario ſu
per negocio ꝓuiĩdere cũ potius prouideat

negociis ꝙ; pionis ut ex de ofdele.c.fi. ſic

concludet᷑. FOrma-Mãdamus qteno ſiẽ
ita reuocato/2c. uſq; attemptatu.I unge
audias que ꝑtes duxerĩt ꝓponenda auditt
hinc ĩde ppoſicis2c. ex de ap:ex ꝑte·m.
Nam 2 ſi phbetur excõicatus fuiſſe tꝑe im
petrati Repti abſol cõne petita modo de
bito 2 obtẽta Iuper iur ſuo poterit litiga
re ꝓut no:e de exceppiaun glo/ſed mi

rum· MH hoc eſt fallum ut de HRp.·c. i. i.

vi et dic ut ibi no.mn glonũ ꝗd.Si ue
ro dicat᷑ ſimpłr excõicatus fuiſſe ita ꝙ ex
cepdio ipſa tangat ꝑſonã non Rptum cuzʒ
non adiciatur ꝙ excõicat fuerit tempor
impetrati RKpti fic cõclucht. EOrma- Ma
d amus ꝗtenus ſi eſt ita reuocato/ac uſq;
attemptatũ. Iunge in cã ipla iuxta prio-
rum continẽtiã lrarum puia rõne ꝓcedas
ex de excep:dilecte. 2 ideo adiciunt p̃uia
rõne cum non debeat incõtinenti ꝓcedi ꝗꝙᷓ

uis lr̃e ualeant quarum impetratois tẽꝑe

excõicatus non fuit niſi primo fuerit ab
ſolutus. ¶ Si autẽ excõicatio ꝓcuratori
agenti opponit᷑ concluſio erit talis qualis
eſt in aliis gr auamĩbus conſueta liczʒ enĩ
ille poſtmodum abſoluatur non tam age
re poſtea poterit ut e de ꝓbapoſt ceſſio
nem. ¶ Si autẽ quis non fuit admiſſ ad
banduũ ꝙ actor eſſet excõicat 2 ido ap
Pellauit iudes uero nihilomin eu excõi-
cat ſic concluditur.FOrma - Mãdam ꝗ
teno ſi dictã excõis ſmam poſt appellatõ
nem huiuſmodi inueneris in talem teme
re eſſe lata denutians eam penitus non te
nere ac reuocãs in ſtatum debirũ quicꝗd
poſt appellationem huiuſmõi inuenert te
mere attemptatũ audias que ꝑtes coram
te duxerint ꝓponẽda et auditis hincinde
ꝓpoſitis ꝙ iuſtum f uerit appellatõne re
mota decernas faciẽs q; de creueris ꝑ cen-
ec.firmiter obf̃uari Alioꝗn ꝑtxes ad dicti
talis remittas examẽ appellatem in expẽ
ſis legittime condẽpnãdo teſtes autẽ · 2c.
extra de excep·dilecte. Et no·ꝙ ſi quis ap
pellat ꝓ eo ꝙ uolẽs ꝓbare aduerſariũ ſuũ
excõicatum lẽ̃as impetraſſe nõ fuit audi-
tus debʒ in lr̃is dici reuoces ſine cła illa ꝓ
ceſſurus iuxta priorum continẽtiam lit-
terayꝝ: ¶ Item ſi appellatur quia iudex ñ
uult audire reum uolentem recõuenire a
ctorem ſic coneluditur. FOrma- Mãdãq
quatenus reuocato:2c/ uſq; attemptatuʒ
Iunge in caula ipſa.Alioquin ꝑtes 2c· ap
pellantẽ.2c.· ¶ Quod ſi in perſonã iudicis
excipitur quia forte dicatur excõicat ꝗ

dam ſic indiſtinate concludunt. FOrma-

Mandamus quatenus ſi eſt ita reuocato-
26. uſq; artemptatuʒ. Iunge in cã ipla2c.
Poteſt tamẽ diſtingui utʒ obiciat᷑ ꝙ tẽ
pore impecrati Bepri fuerit excõicatus
extunc quĩa hec exceptõ lr̃as afficit ſic cõ
cludendu eſt. FOrma. Mãdamus quatẽꝗ
ſi eſt ita reuocesac. uſqʒ attemptatuzʒ an
uero obicitur fimplic ter ꝙ eſt excõicat
uł ꝙ poſt tempus impetrati reſcripti tẽ

2

7
=

—

SS E

eeee .☛ W — πωr

ſic concluditur · FOrma. Mãdamus ꝗtẽ
ſi eſt ita reuocato.2c in cauſa ipla pcedas
26. Alioquin26 ſnia enim excoicaci pu-
blice nõ tenet ut ex re iudi/ad ꝓpandũ
quia in eum non cadit uurtditio uc no ein
pre·glo/ſed mirum. ¶ Si autem ſolũ ſub

delegato delegati excois exceptio opponi

tur 2 appellaruʒ fuerit concluſio tar erit.
FOrma mandamus ꝗᷓtenus ſi eſt ita reuo
cato:.2c. ulq; atcempcatuzʒ iunge in cauſa

ipla ꝓcedas iuxta directaꝝ ad delegatum

continentiã lẽ̃arum alioquizc cum lr̃e il
le ualeanc ad delegatũ directe. ¶ ¶Ec qm
de excõicatione mentionẽ fecim no-ſuꝑ
hoc ampliꝗ qð ſi quis ſe liti offerr ut ꝓceſ
Ius contra ſe habit reuocet᷑ puca qula di

cit contra ſe tãꝗᷓ contra cõrxumacẽ ad miſ

ſionem ĩ poſſeſſionẽ uł ad excommunmica
tionẽ fuiſſe ꝓceſſum a offerens ĩfra ãnuʒ
de ſtanda iuri coram iudice idoneã cautio
nẽ ac ꝑti alteri ſatfactionem ogruã expẽ
ſarum ꝓ otumacia ſi qua fuit petit huiĩli
ter excõis ſnĩam iuxta formã eccłie relax
ari uł in rei petite poſſeſſionẽ reponi 2 iu
dex id facere dnegat ꝓpter qð appellaxur

concluſio talis erit. F rma- Mãada qua

ten ſi eſt ita reuocato/ac uſq; artempta
tum iunge eo faciente ꝙ offert uł melig
eo huiulmodi cautionẽ a ſatif actionem
preſtante ſmĩam iplam iuxta formã eccle
ſie relaxãtes in cã Ipſaac. uł eo huiuſmõi
cautionẽ 2 ſatiſfationẽ pſtante in poſtio
ne reducto in cã iplac. uł in negocio ip̃o
rõe pᷣuia ꝓcedatis iuxta dircãx ad eoſð oti
nẽtiam Iraꝝ Alioquin idẽ negociũ remit
tatis ad ipſos appellantẽ·26· teſtes auxem

2c6. uł audiatis cĩm.26. Alioqu. 26 bec p

bant᷑ ex de eo qui mit.in paſ· cau.rei ſer.
C.ĩ· iI · a· iii: e de of.or.paſtoralisad finẽ
ex ut lite nõ conte:quoniã·5ein aliis -¶

Sed ſi ecõcrario cõquerit᷑ aliquis ꝙ ex roj

cadio in aduerſariũ eius iuſte lata lit in ei

us preiudiciũ contra iuſticiã flaxata nul

la cautione uł ſatifatione recepta tunc
concluſio talis erit. FOrma. Madam ꝗᷓ-
tenus ſi eſt ita dictos tales in priſtinã e
cõis ſnĩam reducẽtes ac reuocantes2c. uſ
qʒ attemptatũ Iunge in cã ipſa iuxta lẽa
rum continentiã ad dictũ talem directa-
rũ appellantẽ · 2c. Poteſt etiã dici ꝙ cũ nõ
debeat poſtulanti ablolutio denegariĩ duʒ
modo eã poſtulat ꝓut debet utxi/q:iii ·
de illis ꝙ nõ ſit reducend in excõicationẽ
qui offert ea que petẽs abſolutionẽ cõſue
uit offerre 2 ideo ſcm hoc eſſet talis con
cluſio faciẽda. FOrma- Mãdam quatẽꝗ

ſi eſt ĩta d tos tales niſi ab eis opetens ꝓ
manifeſtis preſtet᷑ ſattfactio 2 idonea cau
tio ꝓ dubus 8 parendo in priſtinã excõls
Inĩam.2c ut.S. Et hec additio fit cũ pro
dampnis uł iniuriis irrogatis dicit᷑ ſuum
aduerſariũ excõicatũ fullle-Si o p otũa
cia cunc dicat᷑ in concluſione ſic. FOrma-
Maãdamus quaxeno ſi ita eſt dictum talẽ
niſi ab eo idonea cautio de ſtando iuri p⸗
ſtetur 2 ogrua ſatiſfadtio ꝓ expen ĩ pri
ſtinã excõis ſnĩam2c. Alioquin:2c. appel
lantem.2c. ubS·Si uero excõicatio in ali
quem lata fuerit diffinitiue ꝑere nolentẽ

Auis conquera contra iuſticiam in ſuuʒ

preiudiciu relaxatã ſic concludatur. FOr
ma. Mãdamus ꝗᷓtenus ſi eſt ta dictũ ta
lem niſñi ab eo lufficiens pᷣſtetur cautio ð
parendo diffiniciue ſi eam iuſte conſtite-
rit eſſe latam ułꝑ niſi ab eo ſuſficiẽs preſte
tdur cautio ꝙ eccełie mãdatis parebit ĩ pri

ſtinam excoicationẽ reducens in cã ipia.

26 udS. a uide S. . ſi uero poſt latã 2.S.
de cõtumacia. V. ſed pone: 2 . led nũq d.
qd ſi cłicus petit ſibi ſubueniri ſuꝑ eo ꝗa
cum conuẽt fuiſſet a quibuſdam ſuper
quadam ſumma pecume 2 quia ſoluere ũ
Poterat obtulit ceſſionem oĩum bonoruʒ
tamẽ iudex ipluʒ excõicauit ſic concluda
tur. FOrma. Mãdamus ꝗᷓten ſi nobis cõ
ſtiterit qð pᷣfacus clerico pecuniam in to
tum uł in partẽ ñ poſſit ob paupertateʒ
ſoluere.ſ.dictã recepta prius ab eo luffici
enti a idonea cautione ꝙ cito ad pĩguio
rem fort unam peruenerit pecuniã iplam
ſoluet credicoribo memoratis ſnĩam ipſã
iuxta formam eccleſie relaxetis e de ſo-
lu:odardus.de relſti:ſpo.olimui. ¶ H Sed ſi
citat ſuper aliquo crimĩe coram ordina-
rio excipit ꝙ non ad eum ſed ad ꝓpoſituz
2 cap'm hoc ſpectat cognoſcere 2 quia ñ
audit᷑ appellat ordinarius tamꝰ nibilomi
nus eum excõicax ſic concludit᷑· FOrma⸗
Mãdam ꝗᷓten ſi dcãm excoĩs ſnĩam ĩue
neris poſt appellationẽ huiuſmodi eſſe la
tam denunties ea penit non tenere ac re

uocans in ſtacum 2c.· uſq; attemptatum
lunge alioꝗn ſnĩam iplam ſicut rationabi

liter eſt plata facias auctoritate nr̃a uſqʒ
ad ſatiſ fa tionẽ odignã appellatiõe rem⸗
ta inuiolabiliter obleruari. ¶( LSi autẽ ap
Pellatur quia iudex ſine libello uult d cau
ſa cognoſcer̃ que libellũ requirit a appłos
negat concedere ed appellãteʒ excõicat ſic
concluditur. Frma. Mandamus ꝗᷓten

ſi dictam excõmunicatõis ſniam inuenen

P9 appellationẽ ad nos legitie ĩterpoſicaʒ

J„

2 6'6

eſſe latam denuntiesac· uł.·S uł ꝓxim-
¶ Quod ſiquis iniuſte ſe excõicatu 2,
ter hoc dampna grauia pertulifſe aſſe-
rens eo abloluto de excõicarore conquerit᷑
Ille uero excipit᷑ conquerẽtẽ ecoĩcarum
fore ſed cum huiuſmodi exceptio non ad
mittatur appellat ſic cõcludit· FOrma-
Mãdamus qtenus ſi eſt ita reuocato· 2c.
uſq; audias iunge que partes hĩcinde du
erint ꝓponenda 2 auditis hincinde ꝓpoſi-
eis ꝙ iuſtum fuerit 2c· faciens·20 appel-
lantem. 2c. ¶ Si uero delegat ſine cauſa
excõicat aliquem non confeſſuʒ in iudicõ
non ↄuictuʒ non ſe otumaciter ablentan-
tem ꝓpter ꝙ appellatur ſic concluditur ·
FOrma- Mandamus ꝗtenus ſi eſt ita dic
tam ſniam nullam pemtus nuntiantes re
uocantes in ſtatum debitũ quicꝗd p ap
pellarionem eandem uobis conſtiteri te
mere attepratũ ĩ cã 26· Alioquin partes
26c. ii. qi. nos ĩ quẽquã: e d conſłi. eccia
q̊ maioriet obe inter quatuor. ¶ Si au
tem appellet᷑ quia iudex admittit aliqueʒ
ad cauſam ſine mandato iudx uero n uult
apłos concedere ĩmo appellanteʒ excõicat
2 luſpendit ſic conclude· FOrma. Mãcaꝗ
ꝗtenus ſi dictas excõis 2 ſuſpenfionis ſen
tentias poſt huiuſmodi appellationẽ ĩue
neris eſſe latas denũtias eas penitus nõ te
nere ac reuocans in ſtatum debirũ ꝗcꝗd
poſt appellationẽ eandem tid conſtiterix
temere attemptarũ in eadeʒz cã iuxta pri
orum continentiã l̃aꝑ appellatione remo
ta pᷣuia ratione ꝓcedas Alioꝗn partes ad
prioris iudicis remittas examn appellãceʒ
26 e& de ꝓcuc.ĩ.· (Enferunt᷑ etiaʒ 2 alla
grauamina ꝓpter que appellari cõſueuic
unde no.ꝙ ſi aliquis uult ſuper appellatõ
ne lr̃as impetrare pſiderande ſunt perſone
litigantium 2 res uł cãe ſuper quib age
batur a exceptionis que ꝓponebat᷑ quali-
tas 2 quale ſit qd dicitur illatũ grauamen
ud his confideratis ſciri poſſit ucrũ iuſte
an iniuſte appellans uł ĩpetrans cõquerat᷑
¶ Iteʒ in lr̃is que ſuper appellatõ bo im
petrantur in narratõnib uerba conſueta
nullatenus obmittãtur puta ſi allegatuzʒ
eſt a conuento temp feriatũ adici con-
ſueuit cum eſſet circa ruſticã rem occu/
patus ut.C. de fer.l.omnes iudices ·ꝭ·ru
ri· Item ad conſiderationem cauſe additur
cum non urgeret neceſſitas nec pietas ſua
deret ut ex ð fer̃.c.fi- Aduertenda eſt edᷣ
qõ nam hec exceptio feriarum nõ poteſt
in omĩ queſtione ꝓponi ut patet·· ð fer·
:quid in eis· ¶ Item ſi in queſtione cri-

minali uł alia que exigit᷑ principalis ploz

pritiaʒ ut exdra de iudi:iunt. A1ä-li-vi. ⸗

Conqueratur aliꝗs ꝙ eius ꝓcurator mi-
mimæ ſit admmiſſus lĩe denegantur Et geñ
rałyr cum quis de ꝓcuratore n admiſſo cõ
queritur debet ſic in narratione ꝓponere-
FOrmatalis iudex eius ꝓcuratorẽ legit
timuũ non admiſit mandatum ſufficiẽs ex
hibentẽ cum cã rationabił ñ ſubeſſet ꝓp
ter quam deberet ꝑlonałr in iudicio com
parere ꝙ ideo ponitur quia in illis queſtõ
nibus in quibus conſueuit recipi ꝓpcuratõ

poteſt aliqua cauſa moueri iudicem ut ꝓ

curatore non admiſſo pnñtiaʒ exigat prin
cipalis· Et ſic in his 2 i' ibus ſunt ea que
dictat iuri ratic 2 uſus romane curie exi
git aduerrenda-Eſt eniʒ ſatis diffierle cõ
cluſiones in reuocacorns formare ar-ex d
teſti conſtitutis. ¶ ¶ Caueãt autem offici
ales curie quia frequenter appellantes fin
gunt ſibi exceptiones ut iumditxiones iu-
dicum 2.· pape ꝓuiſiones eludant uerbi
gracia exceptio de loco n tuto que pleruzʒ
q; ad fugam ab impetrante confingitur
