tulſcia in certis ciuitatibus per eoruʒ ſta
tuta non pnñt multare ultraxx. ſolm: nõ
inſto in ma.ꝗa Hoſtiin ſumma ð mulc
ta fecit ſpẽalem Nicam in medio Heice de
ſen.2 re iudi.docẽs qd docuit aʒo. in ſum
ma.C. de mõ mulctaꝝ.ſ. quid ſit mulcta.
quis poſſit mulætarein quantũ ꝓ quibuſ
quis ſit eff ect·2 an remitti poſſit. mod
aũt ipſa habetur O. de mõ mulc:l: eos. l.
ulti: eſt ſuperius alł auctor aut de mulc
ta tratat· ĩ.de ſen: ꝓla:ꝭ:ii · V. eſt 2 quar
ta 5 · (Sed quid ſi etiam in preſtanda
mulcta ↄotumax ſit· Ro ponetur in banno
MH.· Hoſtiubi:S. S· ii. dicit ꝙ iudex eccia
ſtic põt mulctareff·ſi quis ius di:l. una
2 ad üllius executioneʒ poterit exercere cẽ
ſuram de qua d.v.ſig: querenti: hoc tñ in
telligit in ordinario:quia delegatus etiam
pape non multat.facit de off deł.de cãis
2 tbi dixi in fi. 2 archiXià q-ni-certum- ui
de·ĩ.de ſen· ꝓlat᷑.li · v· eſt et quarta ubi
noↄtrarium. : fm more italie ꝙ illis ꝓ
lege ſeruadus eſtff/de legi. a ſen. con· de
bus ex: de oſuet᷑. cum dilectusede eo
mitin poſ:/cã rei ler · cum ueniſſent ?ᷣ cap
tis pignoribo cohercebitur ar- inſti. de ſa
tiſdatu.S.fi.ff. de mu:2 hoſi quis mu-ſʒ
hoc uey eſt in maiori iudice· ſecus forte ĩ
mĩori.puta in mgr̃atu municipali:ut.ff.
dq dampinfecdies· an tñ uł dic ꝙ ibi di
citur unum ſpẽale contra eum.ſ·ne poſſit
cohercere ꝑ pignora 2 aliud ꝓ eoſ. ut poſ
ſit in poſ.mttere:qð ał non põt ſᷣm quoſ
damXudfde iuxt·o.ĩu.iĩubere.led ſi pualʒ
prior opĩol.ux non poſſit pignorareiquid
faciet iudex Noreferzʒ negocium ad ſuꝑi
orem iudicem ꝑ quem id fiexC. de iudio
ꝓperandum:5S:ſin aũt reus: ¶ Sed an ma
lor iudex qui mulctã indixit pignora ca-
piet ꝓ ſe rñdeo non vriquia iple n manda
bit ſmiaʒ executioniſed alius minor eoff

de re iudi.l:a diuo ĩn prin. ſi illud in diffi
mtiuis ſecus in alnis ut dicunt quidamC⸗

de epa:audi:aut᷑ſi quis lit igantium com
petit et aliud remedium maiori uidelicet
ꝙ iubeat eum re iĩpſa exhiberi- In aut᷑. de
exhi:2 intro. reis: ſi uero C. quõ 2 qñ iu
dexidſentaneumf-.de in ius uo-ſed etiam
quod tñ fallit in mr̃efamque vbo tin et
n re in ius uocatur. utC. de offdiuer/iu-

di. l.i.2 in eo qui eſt in domo ꝗ aditum p

ſtat 2 ex publico oſpici põt.ft·ð ĩ ius uo⸗
ſatiqʒ.a.·l.płiq; . ¶ Quid ſi duobo aliꝗd
precipitur uel aliquod on9 impontur et
unus ꝓteſtatur 2 patus eſt facere · ſed nõ
fit z eſt tale quid qd diuiſʒ fieri ñ poteſt
nunquid ille excuſabitur a pena impolita
ꝓ parte ſua/ſi ꝑ eum ñ ſtat 2 uidetur ꝙ ñ
led ꝙ; cõdempnatio fiet inſolidum ar ·/ff.
famhr· heredes6- otra. ſi ꝓmiſſoret. f..
coĩ.diui:.ſi quis putans:ꝭ·ſin autemar.cõ
trae·l..ſi dampni.2 in pre.l.hered ·. Idẽ
iur eſt iu:a uideffſi quis caut᷑.2 ſi ſeruq
S ſi p?ium. ¶ L Sed pone iudex pcepit ali-
cui ꝙ iuret parere mandatis Iuis: uel ali-
quid faciat ſub pena.lib ſed quia ille ñ
uult iurare uel facere iteꝝ precepit idem
ſub pena:xx:lib.a quia nec ſic obedit. ter
cio precepit ſub pena:l.lib:nec adhuc obe
dit:nunc queritur uta iudex poſſit omes
predcãs penas exigere · M qn preceptum

a nuda uolutate ꝓcedit uide quod dixi· 8,

iur·o.iĩudi.in fi· c.2 vr̃ ꝙ ſic: cuʒ in om
nibus inobediens fuerit ft ſi quis ius di.n
ob·l.i. M·facit ex: de pems:c:i/ ubi etiaʒ
huc rennſi. 2 creſcente otumacia creſce
re dʒ penaex ut lite·ñ oteſt· qm in fi-ff.
de penis relegati. Itẽ in umi ꝑſone correc
tione bene põt trina ↄdempnatõ inferri ſi
eccati cõtinuatio exigerix/ ut C. de mõ⸗
mulct.l. fi. quia ex iteratione delicti pẽa
iterat᷑.C. de epa-audi.l. ni-C. de ſeruis fu.
quicunq;2 in oturnacia perſiſtentibusſe

ueros nos eſſe ↄuenit ut: u:q· v·ꝗtoxxii

q: inii.pcepta.2 quot fuerunt precepta. tot
fuerunt inobedientiear. ff.de ob. ſcire
debemus:2. l- quod dr-nec dlictum ob ali
ud delitum minuit penam-ff. de priua.
delic.nuquam.2 actiones penales de eadeʒ
reocurrẽtes nunꝗᷓ alia aliam ↄſumunt-ff-
de reiurt:nunꝗᷓ/ar/otra:quia unum ſoluzʒ
fuit delictum.ſ.inobedietia. ʒ inde plura
pᷣcepta ↄcinue a in oxinenti ſecuta fuerĩt.
ar. ff·ſi fam. fur. fe di. l-i: in fi.2.l ſequitẽ
ff. fam.hr.heredes·ꝭ/de pł'ibus:uñ poſito
ꝙ in płes penas inciderit· uel plures inde

Oriantur altera tũ dʒ eſſe contentus· ft· de

—.— ,— —

8 —
Wnaai. σt εHπαι ιτια P 44 44 £

5

+—
—
QJ
—

7

NN

AN

N

aCt·2 obquĩ uum in prin. et. J. pła et.Il.
cum ex uno · Mfacit quod no.in cle/de
priui:.c.iĩ.in glo.no·ꝙ equalis.· ·płes enĩ
penales actiões ſe impediunt inuicemniſi
quaten plus eſt in una ꝗᷓ in alia/ ut in p.
I-2. ff. ui bo-rap.l-ieunum eim factum re
putatur qð fit ĩ uno impetu uel otextu-
ut.ff.de ul 2 ui.ar l. ii·6. cum ĩgitur. ff-
ſi cer.petatur lecta.e. de elec. oflicii:ex⸗
de teſti:co.c.ii:q; autẽ delinquens plur ies
circa eãdem reʒ n mſi ſemel puniatur pro
batur . ff.de furtis. ei qui et.l-inficiado·⸗
infans/quia plures pene ñ ſunt ab initio ĩ
fligẽde.ut ex ð iudiat ſi.ꝭ·fi· f-naucau.
ſta. lʒ· ·fi- Item ſi quis pluries uno ĩpetu
aliquem uulnerauerit:2 Ccciderit tenet᷑ ſo
lũ de occiſo ñ de uulnerato:ff.ad.lacquił.
ulud:5fi. Sodñt ꝗdã ꝙ eſt quaſñ unuʒ de
lIictum. cum fuerit tin una ſpẽs delinquẽ
di.ſec ubi ſunt diuerſe ſpẽsut ſi prĩo ra
puit 2 poſtea interfecitft·de priua.delic-
nunꝗᷓ- unde uno bãno ſiue una pena tin di
cut eſſe puniendum- cũ idem factum ſit-
ut:S.ff. de ppłar· act.l.iii. punietur autẽ
maiori bãno ſiue pena ꝗa quotiens ex eoò

fcõ in pł'es penas ꝗs ĩcidit altera debenꝰ

eſſe otenti. ſed hr̃e poſſumus quateno pl9
eſt in una ꝗᷓ in altera ut.S· Iudese enĩ maio
rem penam ↄminãdo uel exigendo vr̃ re-
cedere a minoriar.ff. de manut.ſtichus
ſt·de here.inſti.ſR ita ſcriptum:ff.de pᷣto.

ſtip· l. pe. ff. de ob:ꝗ bis idem2 fac ad

hoc qð no:de cita.ꝭ/uilo. . ſed ꝗd ſi tres.
H. uide· ĩ· de ſen. ꝓla· . ii. V. penul.et re
miiquam ibi dabo· · Sed quid ſi iſte
paruit ulcimo bano z urauit. Ro. dicunt
. in nullo pumetur- ꝗa cum ultima pẽa
debeatur ut.S.2 In illa n ſit otumax· & ali
is uidetur cum eo traſactum eſſe vñ fru
ſtra laboratur de penaftſi quis caut·l.ij.
in prin. ff.de eo qð cer.lo.l.fi. 2 faẽ ad hãc
loł onem.ffſi quis ius dicen.ñ ob.l.i.ꝭ·u
2·ff· ſi quis cau.2 ſi poſtar· tñ contra ĩ his
que no:in pre ·v.ſed quid ſi tres·ſʒ ibi illa

Ffiebant ꝑ interualla. hoc aut uno mpetu

ſeu ↄtextu. ¶ Sed nunquid excoĩcatus ꝓ
cõtumacia dʒ prius ſatiſfacer̃ ð expeñ ꝙ
abloluat᷑. .tene qd habetur de ſenex.
uenerabilibus.S idem.2· 5: ſequentib.
viꝑ quã in opinionibus n eſt inſtans.
vr ꝙ ſic.C.de iudi:ſcĩmus.ex?. ð iudi.ci.
ex · ut lite ñ ↄteſtqm.in fine·ubi qr ꝙ cõ
tra excoĩcatum ꝓ ↄtumacia dʒ ꝓcedh. ſi
ꝓceditur otra eum ↄtra queʒ fit miſſio in
poſſ.ſed ille ñ auditur ſuper recuꝑãda poſ
ſeſſione. niſi prius reſtitut.expenᷣ.ut ĩe.

5§. in aliis ubi de hoc:et ĩ. tC. ꝓx. ꝭ.· Ia m de
effectu.v. ultimo no. nec iſte ſuper re-
cuꝑanda dmumione.2 hboc tenet b ut no⸗
eX- de ſimo. ad aures. ar - ad Eec e& de ſe-
queſtra:.poſ.c.i-in fine.a·ĩ. de ſnia.· ut au
tem· V. porro.nã 2 ꝓ qualibet ↄtumacia
q; quis ad expenſas ↄodempnari. quod dic
ꝓut no.ĩ· de cpen· /lux · V. ſed queritur
ar·Ch otraex·de apqua fronte·2 de uer.
ſig. ex ꝑte ubi qr ꝙ excoĩcatus ꝓ ↄ tuma
cia preſtita cautione de ꝑe ndo luri dʒ ab
ſolui Inno.quartusno. ꝙ iudex a quo pe
titur abſoło dʒ eam dare recepta cautiõe
de iuri ꝑendo·ſine ſatiſfectione principał
cãeſuper qua ñ dum eſt ofeſſus: uel ↄuic-
tus· ut chcit pre:deceæ parteſi aut aduer
ſarius dicat n abſoluatur. mſi prius mihi
ſIatiſfaciat de expenſis uel alns dapnis que
incurri ratione cõtumacie audiendus eſt.
nec hoc ſibi negaturnam quo ad hoc põt
eius offenſa dici manifeſta ut ibi. Idẽ no-
d-meus e&-de iudi-c- i1. Gof2·g. na. H.
ↄtrarium hẽo poſt euz in ðcre.qi frequẽ
der in fi· dicunt ſufficere ad hoc ut ab
ſoluatur ꝙ preſtet ydoneã cautioneʒ. nec
aduerſarius otradicens expenſas petẽs eſt
audiendus ar· et · de eo qui. mit in poſſ. cã
rei leruã cum ueniſſentñ enim dʒ aduer-
ſar ius uemre cum ſacco ꝑatus. ff· de ſolu-
qd diximus ffde oſti:pec. ꝓmiſſor.tu ue
ro lʒ ueꝝ ſit quod dicit/b.tn ad tante otra

rietatis diſcordiam diſtinguenam aut ꝗ

excoĩcatur ꝓ otumacia rmanifeſta ut qa
citatus dicit ñ uemarmn uł quia ſe malicio
ſe occultat uel illicẽciatus recedit. E imnpe
dit ne citatio ad eum ꝑueniat ð quo oſtat
ut·S. S. i: in prin.2 in his caibus 2 ſimilibz
ſatiſfactio in expen. 2 in aliis precedʒ ab
ſołonem:2 ſic loquitur pre·decreqm ĩ fi.
2 d iudi:c.I·2 ſic intelligit᷑ opĩo.b. 2 Inno.
et qñi mei:aut ꝓ preſumpta ſeu dubia ut
quia eſt abñs non malicioſe citatus ad do
mum.nec inuem᷑ uł eſt infirums 2 uemõ
non põt:/2 his caibus abſoło dʒ precedere
ſatiſtactionem expenlax ꝓpter ꝑiculum
excOĩsS· 2 ſufficit preſtatio cautiõis· 2 ſic
telligunt᷑ predcã otraria 2 opio Gof.=. G.
na:mhilominus tñ poſt abiołonem ſatiſ
faciet de expenſis ſᷣm ea que no in p̃. V. ſʒ
querit᷑ uel dic ꝙ ñ ſunt᷑ ↄtraria.nam in pᷣ
ca·ex ꝑte r ꝙ ꝓ manifeſta offenſa excõi
catus dʒ prius ſatiffacere ꝗᷓ abſoluatur.
et ꝓ manifeſta otumacia idem erit ut in
prec/qm.a ſic ocordantſed ad hue otradi
cit uerbũ ibi poſitũcitatus nolit ſtare iu
ri ac · ergo euidens ĩbi yr̃ cõtumaciaet tñ

—, — —

— — — — —

y.

9I

X

icit ſufficere cautioneʒ· vñ dicas ſi uĩs q

ibi loquitur in manifeſta ↄtumaciaꝛ ſup

nit ꝙ ſatiſtactio expẽſaꝝ precedat. qa
* añ ipſam decſtatutum erat per pre-li

ſcimus/2 in preocor. 2 addit etiam ut ad
aliud teneatur. uidelicʒ ꝙ pᷣſtet cautioneʒ
de iuri ꝑëdo. Sed certe rñſio ibi poſita· cõ

tradicit· ubi &r ſufficere preſtari ydoneaz
cautionẽ ut abſoluat᷑· dic & ibi loꝗ de pre
ſumpta ddumacia/2 qd ibi dicit citat no
lit ſtare intellige preſumptiue2 ſic ibi de
utraq;ʒ hẽtur · l de pſumpta 2 de mãifeſta
Sic ergo ad duo tenet᷑ notari dtumax uĩ
delicʒ ꝙ ſatiſtaciat ⁊ ꝙ caueat prius ꝗꝙ ab

ſoluatur ut in preS· in aliis.in fine capłĩ

ubi dicit ꝓcedi ꝓut in dcõsdr· nam 2 B

hodie ſtatuitur in actore.ut ex· de do/et
ↄtuactornec actor 2 reus quo ad hoc ad
iparia debent iudicari · ft· de re·iĩunñ debzʒ
ex· de mutipet c·ii .põt tami in hoc reus
ab actore differr· ut actor etiã pſumptĩe
dtumax ad hec duo teneaturut in prec-

actor reus uero tin cũ eſt notorius:z ᷣm

hoc põt intelligi precqua fronte.2 quod

no. J. miin ſumma de of· deł.ꝭ.que iuridic

tio..fi.2 de ſen.exd·2 qualiter ſS· m

etiam-Sed adhuc eſt ↄtra:exde doet cõ

xu. ꝓut in prin.ſed ibi d oxumacia pſump
ta.uel dic ꝙ lʒ ibi ſolum ð cautione dicat᷑
ñ ob hoc excluditurquin ⁊ ſatiſfactũ fue
rit de expenſis ⁊ ſic etiam rñderi põt ad p̃ᷣ⸗
dec. qua fronte·ſicut 2 lex dicendo ſpiritũ
ſanctum a pr̃e ꝓceder .ñ ob hoc excludit
quin 2 a filio ꝑiter. MI.i- unica ſpiratioñ

non płibus de ſum tricuno/li. vi · J· P

cedat.C.de ſum:dri.l.iĩ de con· di ·v·c.pe
2 fi· ſed nec in prec. ꝓut aliquĩd de excõi
catione qr.unde et ꝑ ip̃am decreforte di-
ci poſſet ꝙ qui reputatus eſt ↄtumax ſed

n eſt excoicatus dʒ cauere excõicatus vo
dʒ prius ſatiſfacere qd non placet · cautio

auteʒ de ꝑendo iuri dʒ eſſe ſufficiensut in
pre· in ali is2 in. c. P. ex pꝑte·et de ſeque-
ſtra.pol.c.ĩ.in fi·puta pĩignora fideiuſ
ſores·ff manda.ſi mãdato⸗éfiuel iuramẽ

tum ſi illa deſint ut in prec. ꝓuded ex· de

ſoł.odoardus/ex ·de off.deł. prudentiam

b ſexta de hoc in prec.qua fronteEt no.

ꝙ expẽſe in citationibus facte reſtitui de
bent· ut.C.de iudiqſcĩmus.¶ LSed pone
H.·q fuit Egy-Gica. C.ĩ. excõicat
ꝓ dtumacila petit abſolui offerens cautio
nem de ſtàdo iuri: nunꝗd iudex parte ab
ſente nec uocata põt eum abſoluere vr̃ ꝙ;
ſic.arex de Rp.olim circa prin·2 de ap·qᷓ
fronte2 de off/dełcum otingat preterea

ijura non diſtinguũt. an ad hoc uocandus
fit aduerſarius uel n. ergò nec nos ciſting

uamus-ii-q-voſuluiſtie&. de tranſla-int
cor. uerſus fineme de deci:ad audientiã
nec enim abñnti vr fieri preiudicium:quia
a hi pñs eſſet ei otradictio ñ obeſſet ut in

prec:qua fronte2 de offdele- cum cõtin

gat.dę ſen:·exſolʒ·M·li.vi· ʒ ·2 hoc dix
it Io/otracredo/ut exde ſenex. uenera-
bili.2. Cc ſacro 2 de ſequeſtra/poſſc.ĩ.2 de
eo quĩ mit· ĩn poſi· cà rei ſer ·c.iĩ.etc cum
ueniſſent· xiq:iii· excõicatos ubi de hoc-

MH Ibi Io-diſtin an ad alicuius querelaʒ

an uero ꝓprio motu iudex excõicauerit-

.· ar. ex· de cã poſ·2 ꝓprie: c· ĩ.ex· de ĩ in

te.reſt ex lr̃isde teſti. In noĩe:ex · de ap.

romana.S· penł.·M. li. vi · ·lii. q ĩx · car
de:nam ubi petitur aliquid.- uocandi ſunt

onmnes qui lederentur ſi fieret quod petit
H. forſan enim aliq ꝓponeret ꝑ quod

impediretur qð petitur:et facit quod no-
ĩ. ꝓx.t.ꝭ· Iam de effectu ulticolł./ꝗd

f iple· 5 f-·ð adop nam ſi ita aduerſari
eius lederetur-ſi abſolueretur cũ teneatur

ſibi ſoluere expenſas excõicatus.ex de do-
2 dtu ex Ir̃is in fi: C. de iudiciis ſcĩmusff
de re iudi:oturnacia. Itẽ reſtõ non eſt niſi
ꝑtibus pntibus danda utff·de minort. in
cãe.iat abſoł'o eſt quedaʒ reſtõ tñ ſi eo nõ
uocato ĩudex abloluat tenet abloło·1â/-
de ſen ex- uenerabilibus5. ubi aute Ii-vi-
ar. ex· de re iudi- cum inter nos ad fi-
quia multa fieri ꝓhibẽtur 2c· eX de regu

la ad apłicaz uel diſtingue· MI Fm Esgy.

ubi.S. ut fuerit excõlcatus P mani-

feſta offenſa.ut tunc quiĩa dʒ abſoł'oneʒ pᷣ
ceder̃ ſati factio n debeat ablolui parte al
tera ñ uocata que hʒ eſtiare offenſam ał-
enim ñ poſſet ſaciſtieri miſi de hoc ↄſtet· ꝗ⸗
cõſtare non põt altera ꝑte abntefacta tñ
abſoł'o.tenet· ut no· ex.de off· or. cum ab

eccĩaꝝ an uero ꝓotumacia ut tũc p̃ſtita

cautione d pendo iuri 2 de ſoluendo aduer
ſario expenlas poſſit illo abnre abſolui/et
m hanc diſtinctionem poſſunt predicta

iura intelligi nec obſtat pre decre- uenera

bili quia ibi in pnñtia ꝑtis cauit nec decre-
romana tangit huc caſuʒInnopapaiiii.
aliter vr dicere:eʒc·d of/deł.prudentiã ·9.
ſexta.luꝑ obo maliciã · .·2 ibi ſcripſi
ſuꝑ eod ꝰbo.⁊ uide qð ibi p hoſti:ii
iĩn fi.·quid ſi tunc altera ꝑs ſe abñtat qᷣ
hoc.ĩ.t. ꝓx:5h Iã de effectu.quid ſi ipᷣe
2 ſe. ¶ Sed nunquid abñs ex hoc poterit
appellare vr̃ ꝙ non· ar. in pre·cqua frõte
dic ↄtra.ut in pre·c.cuz inder nos ꝗa otra

9

JN 4 4 1 14 4

7 4) K1 ahea

K71 α

.

—

lura iudee ꝓcedit ut dixi et ideo loc eſt
appelxoni ut ex. de ap.paſtoralis. in prin.
2. c ux debitus/q uod intellige m pre.di-
ſtinctionem qꝗlicer autem fieri dʒ abſoło
uide·ĩ.de ſma.ꝭ·ut autem. V· porro.quia
8 excõicatione 2 ſe. ¶ Sed nunquid facta
miſſione in poſ iudex poterit etiam mulc
tare ñ ueniẽteʒ ad iudiciũ pᷣter inteſſe ad
uerſarii in quo abñs cõdempnatur. RoRic
m.l.f·ſi quis in ius uo.non ĩel.i ff·ſ ꝗs
ius di.non ob.l.unica//fi:fm canones tñ
hec mulata locũ non bʒ ex: d do-z con.c.
iĩ· ubi de hoc d qua dic ut.ĩ. de ſnĩa. .ſpẽs

v·eſt 2 quarta.2 ſe hĩc eſt ꝙ ſi miſſq ꝓp

ter dolum et potentiam rei neꝗt nancici
poſfionẽ rei einus poſſeſſio ẽ fibi adiudica
ta 2 re uematĩ.anum audietur preſtita
cautiõe.niſi iuſticia ꝑiclicaretur ut ð do-
2 con.c.i. ſi aut ꝑiclitaretur tunc ad inter
eſſe ↄdẽpnabitur ut ibi no- piclitatur aut
iuſticia ꝑempta re in q̃ fã eſt miſſioque
apud miſſum ñ eſſet ꝑura. nam tunc in
ſubſidium agetur etia 'm canones quanti
intereſſet rmiſſi fuiſſe in corꝑalem poſvᷣio
nem.ſt. ne uis fiat ei . qui in pol. mil. i· 6.
hec uerba· f uxi polſi· ſi duo.9.Ffi.ſicut ał
re ꝑpempta uł uſucapta agixur in ſubſidiu
act.neg· gel.ff·de nego· gel.l.Fi qualit᷑ aut
hoc calu intereſſe coſiderari dẽat. no. fex
qui:cCa.in poſea. l.pe-2 in p.l- ne uie fiei⸗
¶Sed pone reus miſſionẽ paſſus. uolens
ĩ· annum poſ-recuꝑare uult ſatiſſacere de
expenp.a cautioneʒ ydoneam pſtare mil-
ſus uero obicit ei ꝙ excõicatus eſt· 2 ideo
ñ eſt audiendus queritur an ſit excipiers
audiendus 2 vr̃ ꝙ non · I. hoc placʒ Ia.
ð are· ff· d no·oꝑ·nũ:.l.de pupillo·5S·pe. per
rõnerm que ſequitur alł.ecioʒ. ff. de priuił.

cre·ſi pupillus. 9.i. et de ĩ ius uo.libertq·Pꝓ

que iura dicit excolcatum uel banituʒ ad
id admitei· quua inſpecta rei origiñ ad
uerſarius eius reus eſtet iõ quod facit ad
ſuã ðfenſionem facit et lʒ petat detentiõʒ
ſue poſſ.ſbi reſtitui:ꝑ hoc mil peti ab ad-
uerſarioſed offin iudiq implorat u.qi.
reintegrãdaa ar ex. de eo qui mitã polſ-
cã rei ſcruã.cum ueniſſent et· c.ii. ubi ſoli
iudici cautio preſtat᷑.l ſit ar. in · e· t. c.
parti ſit pſtanda · AIâ:. 2 ibi de hoc in iin-
glo· 5·ar · tñ otra·xl.q/in.cum excõicato
2 de h. excõicamus. credẽtes. Hia hoc
otrarium placet Hoſti.d ᷣ.ſi.dilecto- ut
ibi ſcripſi poſt prin· qZ Quando aũt et qᷓ
liter ſit facienda ↄdempnatio expenſarum
ꝓpter cõtumaciam no.ĩ. de expenſis.d.Fi.

ad fi. Item expenſe facte circa curam et

cuſtodiam rei reſtituẽtur/quod dic ut in
Ii. Roffin.t.ſi credi · mil:in pol. cã rei ſer.
¶ Vtc ꝓpter ↄtumaciani ꝓcurt· poſſit
ns excõcari. uel ſuſpendi. uel miſſionem

pati. dicam.I· t· ꝓx· reſtat. V. quid ſi re
us:· Item qñ ↄtumacia ꝓcura. noceat qno

nõex ut liti non conttc.I.2. K. d doli.ex-

apudSqueſitum· et.l.ſi ꝓcura.¶ Quid

fi ꝓcu · ꝓpter otumaciam ddermpnatus
eſt.nunquid ñs poterit appellareRo ut

ĩ.ð ap · S. i/ in prin. v.cetex.¶ Sed nũꝗdj

mĩor ſciës tutor otumaciã⸗ 2 eam nᷣ pur
Zans põt excõicari-2 uidet ur ſic e. ut
lice n cont· c. ĩ.in Fi.tales eniʒ bñ incidut

in canonẽ late ſnĩeexc. de ſen.ex.C.ĩ.2 fi. .
Poſſunt eẽ dlinquer.ut ex ·ã delic pue.c.

i 2· C. ſi aduerſus delic.I.. 2 ꝓpter curato
ris ↄcumaciam minor patitur miſſionem

in poſ. bonoꝝ ſuoꝝ utſt. quibus ex cau.
in pol.ca.l.in poſpᷣionem ·· i· 2. I. ap iuł.

6·fi.a etiam uenditionem ſi ſit adultus. ff.

ũe boauc ĩu/poſ.ſñi minorar. otra/quia

emptoriũ cõtra pupillum indefenſum ꝓ
Pohtuʒ.nullius momẽti eſt· f:· de re ĩiudi.
ↄtra pupillum-a ſi tutor ł? curator ↄcũaæ

eſt ꝑupillus ob hoc ñ punitur.ut.ff.ſi qs
ius di:ñ ob.l unica. 5ꝭ.i.nec dolus eius pu

pillo nocʒff· d re.iur.l.neqʒnã et mior ñᷣ
põt eſſe vumax. cum n poſſit ſe defende
re:f.de mĩnorꝭ· mĩor etiaʒ ut ibi no:2 ar-
æx.· de oſtitu:ↄgnoſcentesnec ĩe eſt talis

ꝗqui poſſit ratam hr̃e dtumaciaff·rerm ra.

ha.bonoꝝ nec etiam põt eam purgarecũ
nõ poſſit in iudicio eſſe: ut. C.qui legit· ꝑ⸗
ſtãa in iudi⸗hal-i.2.⸗C. de auct. preſtan.i-

claꝝſicutł ałiar ubi nulla petitio eſt nulla

mora fit.ff.de reguiuris. nulla dominus

meus ſupꝑ hoc interrogatus.Reſpondit

põtego dico ꝙ; ſi eſt talis cã in qua cenſea
tur maior-tunc põt 2 dʒ excõicari-ar- edt-
de reſti.ſpoł⸗ex ꝑteſi uero ñ ſit talis cã et

ſic adultus tenebit ſma in eum lata lʒ ferri
n dęebeat.ar.in pre.l⸗ſi minor.nã 2 adultuſ

q calumpnia iuratux·i iur calump:è⸗
reſtae· ·ſed nunquid. Si uero ſit ĩpubes
nec eſt doli capaxdune nec ferri dʒnec la
ta tenzʒar· C·de fal · mol.i/fi· Inſti· de ĩ
uti.ſtxipᷣ·Spupillus, ð in ius uo-quiq; R-
I·2 uide..C. prox·S. reſtat uer ſed pone ꝙ;
pupilli. H.·et uide quod ibi dicam. 5 et

uide · ĩ de ſen · ex·5ſequitur· v.ſed pone.
utrum iudex poſſit᷑ in preiudiciũ ꝑtis ꝑce

re conumaci.noex: de off.deł.conſuluit⸗

C De primoa fo decreto· NRica.

— — — — — — — —

= — 4 —

4

H: Rof.poſuit hane Ricam imedia
te an ciuiles actiones · Materiam etiaʒ
ſequitur ſub tractatu de offi: iudiq. Rica
be bo:auc.iudi:poſſi.¶ Io:de deo cauilł.
P.iin Rica anpenul.2 penul. de his duob
proſequitur ex practicis in ꝓhemio noĩa
tis nõ inuenio·ꝙ; alius expreſſerit hãc HRei
cam lʒ V ber.de bobi.2 Guiide ſuc.de ma
teria tractauerint ubi dixi.5. t. Px. baga-
rectum etiam ſepe allegat hic auctor 1p̃i

us tñ tractatuʒ de hoc n uidi-Summiſte

pe materla tractãt· Aʒo in ſumma de bo
nis auciudi.poſ. Gof. eo qui mit.ĩ pol-
cã rei ſer-Hoſti-lʒ de hoc n fecerit Ricel-
lã per modũ tñ ſumme tractat de his duo
bus ſub Nica de otuma.2 forſan a prin.ſic
fecit auctor.qre dicã uideS.ᷓ citatiõe.56
ſequixur· :liter autem. ¶ LIaco.bal. de
his primo fecerat breuem tractatũ queʒ
Poſtea auxit et in materia multuz iuuit
auctorem/ 2 incipit no/plenius
poſuit de hoc plenã gloff·de dap. infec·ſi
finita.S. ſi plures ſed Dy. ibi pleniorem
pulchrã et breuem ᷣm materiaʒ. Symon
Vincen. in.l.oſentaneum/C.quõ et quãdo
iudexCynus in.l.cum ꝓponas.C. de bo.
auc.iu.poſſi· de primo tantum.

Voniã · .t. Pxe·Sſequitur. h·.
ſi uero agiturz ſequent ibus ali
qua de primo decreto tractaui
mus:-utile putamus adhuc ad
doctrinam pleniorem aliqᷓ de primo 2 5
decreto adnectere.2 prius de primo decre
to diſcutiamus dicentes. HMUD
Quot modis dicatur decretum-
Ouando et qualiter debeat interponiĩ.
LEct in quibus rebus uel actiombus-
6A quibus iudicibus-
Et quis ſit effectus primi decreti.
Premittendũ erat ad ꝓxime ſeqñtia
ꝙ ſunt decreta dei.ni. regum.vni. Sit cor
nr̃m cum deo 2 ambulemus in decret ei9
Item apłoꝝ actuũ.xvia. Cuſtodite dog
mata decreta ab apłis. Item pat ð trani
lat:quãatoilegatoꝶ: de loca. c.i· de off. leipn
ti:P. viepox: de maio:2 obe ſ quis delega
toꝝ 'executoꝝ gr̃ax·de cõ.·ſi ſoli· li.vi-
Sunt eẽ decreta ceſax actuũxvii.v. Cont᷑
decreta ceſax faciunt 2 reguũ. Danieł.iii.
d. Tu rex poſuiſti decretu. de æpo dicixur

ad Colo:ii:ꝙ deleuit cyrographũ decreti

quoꝗ eſt aduerſus nos. Eſt autem in hac
materia decretũ fſupinuzʒ uerbi decerno de
cermis ñ illius obi decreſco decreſcis utri
ꝙ enĩ ogruit·ſicut 2 pteritũ.ſdecreui.·

¶ Acur.

Icitur ergo decretũ ſnĩa dffim
tiua qñq; ff. de re udi. decreta

ſor.l.i.in fi:qñq; quod papa de
fr̃m oſilio nulla fcà oſultatione ſtatuit et
in ſcriptis reqi git ut ex· de Rp.pnti.
quam hodie nñ habemus· ſed patet de elec.
licet canon. v.pnti.F.vi.2 d hoc in. di mn
ſumma. ·xx. di-ſi decreta. qr q; oſenſus
eligentium in ſcriptis redactus ut. ii. q-i·
legumexde elec-innotuit. qñq; quod ca

Pitulum uel ordo uel uniuerſitas leu ma
ior ꝑs ordinatut ff.de deẽ. ab or faciẽ?. p
totumff.quod cuiuſqʒ uniuer. plane.2 G
ſi ꝑ toturn.qnq; iudicis auctoritas in alie

natiõibus. uel aliis interpoſita. ut C. de p̃.

mi.ꝑ totum:qqʒ ponitur ꝓ primo iuſſu

uel interlocutoria ut:ff. de aſſeſ

ludicis quo mandat bona alicuius ter

eius ↄtumacla in penam otumacie olſide
ri cum actum e ad tione reali uel rah.

ut·s· ꝓx·5.ſequitur. 2 de hoc Gecreto pui

dimus hic tractare. r autem primuz de
cretum ꝗſi primus iuſſus. qa Acur.

ubi:S addit uel prima miſſio· Dynus illò
cin impugnat . dicens ꝙ miſſio hʒ ſe ad
iuſſum ꝑ modum executiois. ſicut aliud
eſt ſmia.2 aliud eiq executio.ff.de re iudi-
ſi cum nulla.C.d exerei iudi. l. .2 lepe ali
us ꝓnunciatalius exequitur ff. de re iu-
di-la diuoin prin.ſicut aliud eſt iuſſus2
aliud eſt miſſio 2 plerũq; fit per aliũ ut ꝑ
inferiora patebit. Cyinl.cuʒ ꝓponas.C·
de bo.auciudi:pol:ponit quãdam diffini

tionem decreti quã dicit fuiſſſe Koff
decretum eſt detẽtatio poſſelſio que

a
betur de iuſſu iudic·a dicit hanc teprehẽ

di ꝑ Dy. In meis ſcriptis- que hẽo duplica

tanec diffinitionem hẽo nec reprehenſz
Ipſe tñ excuſat Roft. ꝑ.l. Inſti· de iurt.

ſo:·S/lſeruitus eſt conſtõ ac.· fateor tñ roff-

de primo decre.in.ii:colũp. .2 ſic nota ð
dictione primuzʒ dixiſſe ꝙ poſſio que daf᷑

Ccã rei leruãde àr primum decretum. quia

primo decernitur ꝑ iudicem. Sed 2 nus

onit diffinit ionem talẽ ꝙ decretũ elt rei

regulariter ñ permiſſe certo calu fcã ꝓhi

birio u gmiſſio.z eh ꝓlequitur ibi uis

Hoſtiubi:S. de diffimtiõe le ñ intromiſt

ſed dixit ꝙ primum decretũ eſt qñ iudexæ

prĩo decernit aliquẽ mittendum in poſſeſ
ſeſſione 1‧2 aus oſeg

Plequitur ibi uide-Obi
etiam Dynus de eo qð ðr primus iuſſus-
cum a alius iuſſus pᷣcedat.ſ.in multis caſi
bus de cauẽdo ut ſatis ĩ patebit uel ſalteʒ

de oↄpendo neceſſaria enim: 3 Dabs oen.

C Ria

6 „ )
O

A

Q
◻

—
„

Ooreti prunet 40.

7

Pf E:

—

glrmn 411

.
4

2

8
7

21α* Awetob

—11

. C A.. 11 Paree

in aliis. So/quo ad mi fſioneʒ iſte ẽ primòͥ
ad quem ut dixi ꝑuenitur per otumaciaz
nopentis uel ñ cauentis·ĩ- terminum ſta
= tutu a iudice de quo ſtatim ſeq tur · S· et
licet ał.primũ dicat᷑ reſpectu ſcdi: ut xiiii
q·i.·quia ergo· V. nos ſumq:a· ff· de rebq
dubi.qui duos non tñ ſemper ut ex. ̊ ᷣ.
ſig· Ioſep.quia qnq; ĩterponitur primũ de
ℳ cretum a n m ut·ĩ· dicetur · uide qð
= dicamĩ. 5. Iam de effectu in princi · ·

—

Equitur uidere qñ et qliter ſit
interponendu2 quidem añ litt
oteſ.et poſt · et qnq; poſt
fſniam-Cq poti-in pig-ba-lij⸗
Si·q dic ut.sS.ti. Px· leq t.· V· ſ o agi
, turet ſequẽ. non tn iudex mmiũ dʒ feiti
. nare ad interponen primum decretũ ar

mnnita . S·ſi forte.fic ergo ꝓcedaturnam reo
ꝑemptorie citato 2 vtumace exnte ꝗa nõ
uult uenire. nec ſatiſdare:2 actore eius cõ
tumaciam incuſante utC· de iudi: ꝓperã
dum.S· et ſi quidem iudex eũ dʒ declarare
2 reputare ꝑ ſuam interlocutxoriam contu

macem quod dic ut.S.t. ꝓx. 5 ſequitur in

rei etiec Ppr ortiaciam reiut-X A co g
mit ĩ polc rei vᷣꝑ totũ ſᷣm for̃aʒ quã he
cã rei ſer.in prin. Iude ſummatim nego
ciurn examinabit ut in pre.decreqim fre
quenter.:ꝙ ſi ſuperC. ubi in rem actio
I.ii.in recipiẽdo uidelicet ab actore calũp
nie ſacramentuũ ar. ſtiad exhi. theſaurꝗ-eꝰ
Qe reſti.ſpoł. lĩ̃as de elec.cum dilectus de
X quo iaʒ.ĩ. dicetur· IJcl · V interpoſita igit᷑
ubi uideas 2 etiam uide· S: t. 1. 6 ſequitur-
.· porro ibi· Item quod qr et qð ibi dixi
= et ſi placuerit uidendo inſtr̃a ſi extent
qd nos obſeruamus uel alteꝝ tin recipiet
non aũt teſtes cum ñ ſit lis oteſ · · Ilup-
et luper principali deponãt ſed hoc nõ ob
ſtat.quia ad alium finem ñ ad diſfimitiõʒ
Sponerent/ex:de teſti: ueniens- Item non
eſt imputandum actori per quem ñ ſtat
quo minus oteſtlitis fiat:nec ad ſuũ põt
— forte ali᷑ ꝑpuenire: mñi ꝑ informationeʒ te
ſtium. - Vintñ noex. ut lit non cõ

teſt· tue: unum teſtẽ recipi poſſe. utq aur

debeat quis citari et qliter priuſꝗᷓ fiat miſ
ſio no/plene m papã:exc· de eo qui mit.ĩn
pol.c. Fi. Item qualit᷑ formabitur petitio
qñn creditor petir bonoꝝ poſſionem debi-
tort ñ ſoluentis. uel q petitur fieri ſeꝑatõ
bonoꝝxdic utĩ·de eo qui mitin poſ uer.

daret᷑ reſtõ otra euʒſt. de dampinfecñ fi

ĩ· in tractatu libelł·de eo qui mit· in poſ.

Item creditor 2 ſequen peſt hec ĩiudex in
lcriptisᷓ uis quidam ſcripturam n exgãt
H·I. Ia. bal- in fine facic ad hoc quod t;
Dynus ubi·S:q/ vi ꝙ interponi põt a iu-
dice n ſedete ꝓ tribunalielus roquia ius

n tribuit in polſſeſſione E ꝓprietace · ff. e

qui:cain pol.ea-l.cum legati,2 d acqui.
pol· l.ni.ulti:Item requirit ſummariaʒ
ↄgnitionem: ut. C. ubi in rem adtio-lii- in
fr. ut lite n conttqmm·:q ſi ſuper.in fi. et
pꝑ bec duo oluncta-illud ocludit᷑ ſic etiam
datur bonoꝗ poſſeſſio que ius nõ tribuit.

ſt·quis or· in bo/pol.lerl.ii:&dies·de ſceo

uero decreto tenʒ ↄtrarium in ·q:x pꝑ pre
656.dies 2 P I. Ii. 6: ſi forte f--·d damp- ĩfec-
2.I. pretort.2. ff.d bo.pol.l.ni. pen.· Ex
quibus ↄcludit ꝙ ognitionem requirit. et
ꝙ ius tribuitergo iudice· ꝓ tribunah ſe-
dente expediri dʒ Sed de hi ecxiam querit
an ab illis poſſit appellari2 de B tenet qõ
vnietiam· ut.S.q; in primo credit ꝙ non
poſſit·in o ꝙ poſſit· ad primum iĩnducit
ꝙ interlocutoria eſt.2 fertur lite ñ cont
nec abſorbet ius alterius ut in aut ei qui
iurat ·2 in · Iſi fimtah:ñ auteʒ et. ⸗ Item
uideamus Item quia regłariter n appella
tur niſi poſt ſnĩiam Cquoꝝ ap.ñ reci-lanñ
fmnem· In vᷣo.qõ.xiii: ꝙ; non poſſit allegat

lI. ſi finita.6: poſtea aut et quia eſt interlo
cutoria: utS tenet ↄtrarium: quia ius al-

terius abſorbet allegat f. de minorintra
utile.2. fr:de appel- reci: I.ni- de iĩure canoni
co·ubi ↄtumacia in non ueniendo n impe
diat-certum eſt ab utraqʒ appellari poſſe
maxime quia 2 in reali 2 1 Plonali ſati gra
uatur qui patitur miſſionem ut ex inferi
oribus plene patebit facit d ap.ſuꝑ coii-
Sed cum primũ decretum detur propter
ↄtumacia·ſ otumacia eſt in nõ ueniendo-
utroq; iun vr̃ ꝙ appellare n poſſit ꝑ nõ⸗z
addita.S t. Poe·:·ĩ·2 in Clemen. de do:2 cõ
tu:ſi an. Si uero ↄturnacia eſt in non cauẽ
doputa de damp:infec.d legato ł Fideicõ
mio ſoluendo⸗uel his hi' bus põt legiſta
ſequi dcm dyni Canomiſta in ſuo foro q;
predixi.2 eſt ſimile q dicaʒ.i·5reſtat an
finem. · Interponet ipᷣm decretum hoc
mõ:nam pntibus ꝑtibus . n11 Intelligas
ut.Sehoc fieri etiam reo ↄtumacit᷑ abnte.
eſt expſſum in.loſentaneum. C.quõ 2 qñ
iudex2 in decre·qin.ꝭ. In aliis2 duobus
ſequẽ. Dy nus alłff.ad trebelł. reculare-
in prin· 2. I.ille a quo in prin-. SS ut dicũt
quidam ꝓut no.ᷣm papam:e · de eo quĩ
mit.in poſ.cã rei ler.c.idecernet ipᷣm ac-
torem mittend eſſe in poſp·rei petite· ut

0

— C

ex ud lite non ↄteſt.qim̃·Se in aliis2 ů fo-

com romanaSotrabentesIi- vi/ uel e tiaʒ
alterius ꝓ mõ debiti declaraticuʒ agitur
ꝑlonali actione· ut in p. c.qm in fique dic
ut no·· t· ꝓx· ꝭ·nuc nobis..porro et ſe·
ut ſic tedio affectus ueniat rñſurus. ut.ff.
ut in polle. l.is cui.6:i:2 in pre. 5. In aliis
Caueat ergo iudex ut ñ ꝓcedat ad dandã
pol.anteꝗᷓ actor ſummatiz declarʒ debitũ
in perſonali: ut ĩ p· V.porro:uel anteꝗᷓ do
ceat ſummatĩ de iure ſuo in reali ut.ĩ. Vi
ſed nũquid iaʒ dem̃ ẽ · H. hec allegatĩo cũ
toto eo qd ſequitur uſq; ad formam fuit
additio 2 iõ ſic loquitur et ſcias ꝙ iſte. .
caueat ad lẽ̃am fuit Koff/ ubi de off. iudi.
BReica de bonis aucãudi: poſ.in. V.ſed illud
queritur. ¶ Item ubi citatus nõ inue
rit᷑.citandi ſunt affines.ut ·S. de ciĩta.rſe
qrur· .· ſed nũqiid. quo ad caſuʒ de
primo2 fo decreto interponendis. nõ pu
tat pede bel-illam citationem neceſſar iã
p· l.ↄſentaneũ.C· quõ et qñ iĩu.a iura ibi al
legata loquunt᷑ qñ ꝓcedendũ eſt cõtra pu
pillos ? minores-E' quãdo in eis tractatur
de iure ſpali qd facilius denegat᷑ ꝗᷓ ius cõe
· Sed pone ꝙ actor eſt Iuſpecta per
Iona.nec hʒ aliquod publicũ inſttẽm. Ro-
ſi ñ vr ꝙ calumpnioſe petitidem erit · nã
ita ſcriptum elſſe ſufficit· licet ꝑꝗdurum
ſit· f.qui:ct a qui.mali:non fi:proſpexiĩt
vi · q:ii.ſcriptum eſt· nec preſumendũ eſt
ꝙ errauerit · niſi expſſe appareat ar. C. ad
lIiułrepe.l.fi-ſed 2 H actor iurare uolue-
rit non audiet᷑ C. ð iur.cał.l.ii.S ſi actor
Xe:t. c.fi. LQuid hi oſtat iudici nullaz
cãm agendi hre/2 dic nihilominus miſſio
nem ꝓcedere in odium latitantt.uł dic
in certis n eſt locus diecturis.ff · ð . ob⸗
otinuus.5cum itaquia boni iudicis & li-
tes minuereffſi cer·pequidam.excd do.
2 otuſinemnec eſt bonuzʒ maliciis indul
gendum· ſt.de rei uẽ in fundo.ex · de Hep-
ledes in fineItern calupnioſe petens ñ eſt
audiẽdus:ar.ff.̃ carboedicl.ni. ·cãe ff
ut in poſſ.lega·ſi is a quo· S· nec non. C· de
curt eum qui· ex de penis calũp·2 facit

cSX. de iudi-examiata- LEHuius quidem

qcreti ſeu interlocutorie forma talis erit-
Orma- MM Kolandinus materiã tractat
pte.ĩx. Rica de ꝓceſſu aduerſus reu contu
rmacem.formas aũt ponit ultra ꝑ.iiii· car
tas. 5- In deĩ noĩe amen Cum nos magr
Guilłmus duranti dñi pape capellan ꝛc̃⸗
Cãm quue inter.a.2.b· ſuper hoc uertiĩt᷑ tali
aucte ſuſceꝑirnus audiendã ·2 fine debito
terminãdamdemũ ad dicti-a- inſtantiaʒ

dictuz· b. citari fecimus primo fᷣo et tcio
ut die tali· MHmeli diceret ut certis die
bus elapſis ne triplex citatio reſtringat ur
ad unã diem. In nr̃a pntia comperet re
ſponſurus tali d iure in qõne prefata. ue
eo per ſe łᷣ ꝑ rñſalem ydoneũ minie comꝑ
ente nec aliquo eius defenſiom ſe offerẽte-
2 dicto. a. eius ↄtumaciã accuſante ipſum
exigente iuſticia reputauimus ↄtumacezꝭ
et in eius otumaciã libelluzʒ ꝑtis alteriꝗ re
cepimus ↄtinentie talis coraʒ uobis 2c/ po
ſito toto libelli tenore.ſubiunge ſicporro
eodem ·b· in ſua dtumacia ꝑdurante et pq
ip̃ᷣm terminum ꝑ uos diutius expectato-
Idem a. inſtanter a nobis petiit ſe in reꝝ
petitax in libello poſſionem reduci. et B
cum realiter agitur. ſi uero ꝑſonałr dicet
ſc petit ſe in poſſ/bonoꝝ ipſius ꝓ mõ de-
biti in libello petiti: primo mobilũ ſi ap
peant alioquin immobiliũ ut ĩ·· Px· rei
ſeruande ca induci: nos ĩgitur recepto pri
us ab iplo.a. calupnie iuramento quo aſſe
ruit uera eſſe in ſua petitione ↄtenta 2 ſe

credere ea poſſe rõnabiliter petere interlo

quendo ꝓnuciamus2 decernimus dictuzʒ
a-fore mittendũ ob ↄtumaciaz dicti. b-in
pol:talis rei in libello petite. 2 hoc cũ rea
l actum eſt ſi uero ꝑlonali dicat in poſſ.
talis equi uel iumenti ꝓ talis pecunie- uel
ſi no hʒ mobilia.dicat talis fundi:łᷓ dom⸗
uel calis debiti q ei debetur cã rei leruã-
uel ca cuſtodie 2 miſſum ſeu inductuʒ in
dcã poſſ. cenſura ꝗᷓ ↄuenit debere defendi
eundeʒ ab tem mibilominus eidem in ex
penſis legitimis odẽpnantesqruzʒ taxatio
nem nob in poſteꝝ rer̃uamus hec forma

Pꝓbatur in pcedentib/2· *τ de eo q mit.

in polcã rei uã.c.i. M·2 ibi poſt Inno-
ſcripſi mẽtem hoꝝ que ſequũtur. uſq; ibi
ſed n uidecur· 5 addunt et iã ꝗdamet iõ
damus talẽ nũciuʒ ꝗ eũ mittat in tenutã
leu polſeſſionem rex ipaxhanc formã ſer
uarmus2 eam cõis approbat uſ 2 ius. ut
ex· de fo.ↄpe.romana.S/ ↄtrahẽtes · I: lis
Vi. ·Sed opponit᷑ naz nil aliud eſt dictu
decerno dcmnafore mittendum-niſi dicer
ꝙ ſit de iure mittendus. · ad hanc ob-
iectionem rndeturꝑ decre. ſuper eo ð of⸗
deł?.·2 per clemen:de Rp auditor2 de iun

iuromam · poſt..prefatis ĩgitur. ꝓ

preterea ꝑ hec uerba potius vr̃ ſibiĩi le-
Fem ioner⸗ 2z odra ſe ſnĩare ꝗ otra aduer

arium unde alii dicut ſiq FOrma Quis

talis legitime citatus a nobis no vↄparuit
coraz nobis P qa talis noluit tłi de Pgato
eideʒ relicto ſatiſdare· uel noluit de dapno

— 7 — ⸗
Ei. LAE Eie * ctic;

„ 5

.
V

. 2

infec-cauere- Ideo eum mittirnus in poſſ.
bono eius 2 talem nũcium damus ꝗ euʒ
mittat in poſſ. uel tenutam lata fuit hec
ſma loco et die tłi ↄc·ſed certe · · que ſe
quũtur fuer̃t etiam uerba Roffiubi de in
terdcis Rica ne uis fiat ei qui in pol mit-
añ finem. 5-hec fnia 2 falla2 inutilis eſt
primo in eo qð dicit mittimus cuʒ actua
lecr nõ mittat· ar · ex· de ca poſſ- 2 ꝓprie-
cum eccĩa ꝓpe finem. niſi intelligasi .mit
ti iubemus ut. ff-de rei uẽis a quo· Item
