in gloſic ergo· · Idem eſt in multis caſi-
bus quos no·S·& ꝓcura.56. i· V. regulariter
Si uero ꝓfertur ab homine · puta a teſta-

tore aut tractatur de odio aut de fauore-

ſi de fauore ·puta de legatis de tutoribus
dandis et huiuſmodi tuuc iurt interptati
one ſub maſculino cõpᷣhenditur feminum
ff. dele.iii.quid uos mulos et.l. ſeruis lega-
tis.Si de odio puta de exher̃datione tunc
non. ff · de uendre in pol.mit.l.il.S· i· et eſt
ratio quia fauores ampliandi ſunt et odia

reſtringenda· ff·de li·et poſtu.cum quidã

uerum licet ſub maſculino cõprehẽdatur
femininũ.non tamen hoc contingit econt᷑
hoc enim ꝑnitioſum eſſet exemplo ff. deł-
inſi ita ſcriptum ſic maſculus enim digni-⸗
or femina eſtff.de ſtatu.homi.in multis
extra de penet re·noua.unde honeſtius eſt
minus dignum ſub digniori comprehendi
quam econtraff. de acqui. re.do.l.i.C. de
tranſac.l.fi:de cõſẽ /ec.uel alta.quod in du
biis ex de Repł᷑ᷣſedes. In calu tamen ſpecia
le eſt fauore matrimonii/ ut ſub femina
malculus cõphendatur nam lex elit ntia
que ꝓhibet patonum cogere libertaʒ iura

re ne nubat locum habet etiam in liberto

ff.de iui paadigere in prin-et.l.qui contra
legem.Bal. Quando maſculinum conci-
pit femi nũ ex lurt petitiõe no·de V. ſig. l-
i.ꝑ Dy.ſed quando ex ſignificatione ut qñ
ſubſtantiuũ eſt generis cõmunis ut homo
uel apponitur ſignum uniuerſale ut quiſ-
quis ſi quis ed ſimilia tunc ex natura ſigni

uniuerſalis de ommbus pdicatur tam in
legibus ꝙᷓ in ſtatutis niſi mens legis ſit de

uiro et non de muliere noff de reg iurt.I-
ĩ· C. de indic. uidui.l.fi. C. de rap: uir.l.i. C
ad.l.Iuł.maielſ.l.quiſꝗs. C. de ler· fug.lꝗ
cumq; et ibi ꝑ Cy in delictoꝰ penis qua
do deliotum cadit eque in muliere et uiro
maſculinuʒ includit femininum ut no-C
unde vi.l.ſi quis in tantam in glo/ordi.·
Pofita quoq; una ſolutione ſeu reſpoſione
poteſt pom et᷑ alia ut ex de rſpoi n⸗
keras Pr poterit tunc uti Vber.Ier. ſup e
uangelium quod legitur in feſto innocen-
cium. M. Mather ii:c. et loquitur de uer
bo cx e gipto uocaui filium meum quod
habetur Oſeexi.a. . Poſito enim ibi uno

intellectu ſubicit ſic poſſumus locuz iſtũ

et aliter conſolari ꝓpter contentioſos quo
rum conſuetudinem apoſtolus denegat ſe

habere ·Sunt enim quidam curioſi qui de

illis que non expediund facile diſceptant-
ut ex de re iudiabbate ſane. ꝓpe fi. li.vi⸗
¶Et generaliter omne contrium facile
ſolues ſi attendas ꝗque hiis uerſibus cõtinen
tur. Cauſa locus tempus ꝑpſona rigor noui
taſq; · Antiquum bonitas uetu conſulo pᷣ

cipioq;. Hus ſi iungatur ꝑmiſſio ius uaria

tur.quaſi omnia que in primo uerſu conti
nentur ꝓbantur· xxix·Qi. c· ĩ. ii· et· ii . .

Ideo ſuꝑ illa diſtintione -Rycardus ĩ diſ

tinctiomb ſuis poſuerat hos caſus ad mo
dum antiquũ ꝑ tractus calami uniẽdo ubi
etiam ad littcram poſuit hos uerſus.ſaluo
ꝙ poſuerat pietas ubi hic eſt bonitas et
neſcio quare mutatus· poſtea· Io de deo in

prin.ſuax: diſtinctionum poluit hos tals

lolum ꝓ proſa· S · Et.xui:di-ſicut caula-
et in neophito/xlvViii:di. c.i· et· ii. et in ꝓ-
rnotione monacho ad ſacerdotiumet ad
curas animaꝝ quod ex caula ſcilicer ꝓpter
nuriaʒ clericox optinuit temꝑe Crego-
v.di:prificlocus. ut in orientalibus· ut-
xxiQi:aliter et.c-quoniazʒ et/c. nicenae&
de clericomucum olim tempus ut ĩ ux
oribus abraheexXii-iiii-obiciunt et in
matrimonio:minet: uni gradibus contra
hendo quod ex cauſa ad tempus conceſſuʒ
fuit anglyct·xxx.q-iii quod ſcripſfi ꝑſona.
ut in Ambroſio neophito electo- ut. xiii-
di- ualentinianus lei- di:§-hiis ommbo-ur

vii . q·i.petiſti·Rigor/ut pᷣſbicer poſt lap-

lum deponatur ut.hexxii- di-preſbiter. ni-

qvi.ſi quis.l·i.c.i:et. ii·.· V· ꝓx· Nour
talq; ut.xxxV·qiil, quedarm.l extra de di
uor.C.Fi ·Antiquũ.ut· xxXVq: Viii 8 gra⸗
dibus ſt · de ritu nup- Diuus alias incipit
qui in ꝓuincia ar contra exdra de eo qui
du:in ma:quam pol.p adulẽ cum haber̃t
extra de coui ue:c.fi. 1â-Illud in bis quo
rum cranſgreſſio inducit mortale. S· Bo-
nitas ut in hereticis i/q- vii· cõuementibo
ueto ut·xiiii qi. quiſqs ut de uxore non
dumitxcenda excep ta cauſa fornicationmis-
xi· ꝗ·i-Gixit et.q-v. precepit et ce non ac
cedendo ad aliam ut.e cauſa .q- vi. nõ mec
haberis. Conſu lo. ut. xiil- q·..5. i in prin.
ibi. Sed ſi quis te ꝑcuſſic in una maxilla 2c
et de uxore poſt fornicat ionem recocihan
.xXXà1⅛¹˙ -l⸗Auod autem et de continen-
tia capienda. ute- q-integritas-cc.Mili-
q·xv:qui ſicit et de non dimittenda coniuge
infideli cohabitare uolente. ν. i a
nunc et.c.ſic enim pᷣcipioq;ʒ ut dilige dim
deum tuum ut-iii di-omnisin fi et- xxvi
q·v:nec mi in fine et redde debitxum uxo
ri pecenti.xX. q-v: C. i:ed il. pmiſſio- utx in
hus qui continere nequeuntνWdi de

hus et conc ubitu comugali qui fi cauſa ĩ

continentie qui ꝑmittitur ut grauiora ui
tentur.xiii:di nerii. ¶ Itern no ꝙ quedã
iura loquũtur ſcam iuſticie rigorem ut d
peccante poſt baptiſmum acta penitentia
non ꝓmouendoxxv·di- primum xlvin-
di:quomam de criminoſis poſt penitentia
tollerandis.iĩ.q:v.cC.i:et fi.l.di.p onderet.x
xxiiii. Gi. fraternitatis. Et quedam ſunt da
te ſententie quedam dande ut·S. hec eſt igi
tur illa canonum uar'etas- de qua dicit yſi
dorus ꝙ ea ignorata et medullitus non ꝑ-
ſcrutata muſti in erroris laborintuz intrã
do ĩpiguũtur uł·xxix di c. i· ¶His igié

modis poteſt aduocałus reĩ et quilibet ꝑi
tus facile loluere iura contra ſe inducta.
¶ In ſumma no:ꝙ fere omma contraria

in iure ꝑ tres fallacias ſoluũtur. ſcilicet ꝑ

fallaciam eꝗquocationis accidentis et ſcem
quid et ſimpliciter fiue ꝑ aliter et ꝑ ſimpli
citer aliud et ꝑ ſcm aliud. HM. Vt ſcripſi
in ꝓhemio decre · ſuper glola. quia nutla.
fran: uercelp. has f allacias bi poſuerat qui
licet alia exempla poncret huc ̃ᷣmittendo
decidi poſtea ibi ꝓſẽquebar.x. pdicamen-
ta que etiam non poſui quia uiori poſſunt
ꝑ Aʒ· in prin:ſue ſumme. Illa etiaʒ Lau-
breuiter poſuit et Archi. poſt eum.ldi-
ferrum Breuiter autem exempla ipſius ad

fallacias erant de decre- ueſtra de coha.cle

ricirca contrarietatẽ ibi in textu ſoliitaʒ
et ð decre/cum apoſtolica.ad finem ð hus
que fi:a prela. Aliud dabat de decre. Scda
ce noui openunt᷑ inquantum ſoluit cont
rium de ſcandalo uitando uel non I erciũ
dabat de cont᷑rio ſoluto in decreſta tuim
de maio:et obein glo.n. .· De fallacia e-
quiuocationis tale eſt exemplum dicit.⸗-
ꝙ mancipium quod eſt ĩ cauſa redibicidis
debet emptor exhibere ut · C.de edił. act-
lI.fi· Sed contra quia ſi mancipium emptuũ
quod erat in caula redibicionis mortuum
ſic non debet e:chiberi utſf.de echł.e.qð ſi
noht:: ſi mancipiumet. l.redibere . 6. fi-
irmmo impoſſibilc eſt hoc quia exhibere ?
copiam undendi et palpandi facer ut. ſf·ad
echibẽ. l.ii:et de libe. homi. exhi. l. ni. & ait

eror⸗ Scdo in prel.de edi:act.poĩtur cx

lbere ꝓ ꝓbar̃. ut ibi no · ſed in illa ad cx hi
bendum ponitur ut faciat copiam appre-
hendi.ut·S. cic ergo aliter hic et aliter ibi.
Item aliud ecemplum chcitur ex de elec.
quod ſicut᷑ in prin ꝙ ꝑ nominationeʒ non
acquirit᷑ ius neminato contra-eti. cum in
iur et.c.publicato/et.xvi:qvii.cõtra lanc
torum.Sed dic ꝙ in. c.ꝙ ſicut nominatio
Tumitur ꝓ tractu qui electionem precedit
in quo ꝑ uerba de fuduro nominantur di-
uerſi. In contrariis uero ponitur ꝓ expreſ
ſione conſenſus ꝑ uerba de preſenti · de hoc
no:liii:cdi.quanto. ¶ LIn fallacia uero ac-
cidentis ſic exemplifica de iure naturali de
bet nemo cum alterius iactura locupleta
ri: ff. de condiinde- nam hoc nadura. ext᷑
penis ſuam. Sed contra. ff. de uſucap.l.ni.
Scðo inſpecto hoc accidenti iure naturali
nemo cum aliena iactura locupletatur ſed
tamen inſpecto hoc accidenti iure ciuili
ſic et ita aliud ibi ·ed aliud hic. In fallacia
ſcdm quid et ſimpliciter cxemplifca ſic.

A△ Enπα⁹Xα N14

= %¾½

A

*

dicit.l.quod ſi patronus arrogat libertum
ſuum conſequitur libertus lura ingenuita
tis· ff. de ritu.nupſciendum: u. Sed contra
H.de ſtatu ho- l. fi- ubi adoptatus hibertus
a patrono conſequitur iura ingenuitatis-
Scðd conſequitur ea quo ad quedam uide
licet ꝙ nec patronus nec filius habeat ius

patronat in eũ quo ad ſucceſſionẽ et ſic ẽ?

ingenuus quo adquid. ut in.lſcienduz: ſed
quo ad alia remanet libertine conditonis-
ut in:l.contrariaet ſi aliud hic:et aliud ibi
ſic ergo contratia ſoluũtur ꝑ aliter et ꝑ ali
ud et per ſcᷣm aliud. ¶ Item alnid exem
plum de ſco aliud dicitur extra ð elec cũ
annaꝙ perſona electa non facit numerum
contrarium dicitur.eti cum in iure · ſed
primum optinet de iure cõmumi ſcom ue
ro ex uirtute cõpromiſſi et ſta ibi ſcm ali
ud z hoc Icʒ aliud/ uel alio modo loquitur
hic et alio modo illud. (LStudeat quoq;
aduocatus fatum ſuum aliter quam ac-
tor ꝓpoſuerit alſeuerare quibuſcũq; mo⸗
dis poterit ed tamen ipſ hcet nichil ꝓbet
ablſoluetur actore non ꝓbante extra iur
iuran:C.fi:exdra de cauſa polſ et ꝓpriecuzʒ
eccleſia ꝓpe fincem. QÆπ Nec obſtat ei quod

aſſumpſic homiis ꝓbandi ut dixi.S. de pro-

bat᷑. . I. S. H. ſed ubi utriq; . .·Sic igi
tur deſtructis ſeu impugnatis que ꝑ aduo
catum actoris conſtructa fuerant dicant
ex pmiſſis. Domme iudex luce clarius li-
quet ꝙ iniuſtam litem cont᷑ me pars alte-

ra mouit quare deo cõmitto meam iuſti-

ciarn et uobis memori eius quod ſcriptuzʒ
eſt. HPſał xxXxXili -„ -Oculi domini

ſuꝑ uuſtos er aures eius ad preces eoy uul⸗-

tus autem dñni ſuꝑ facientes mala ut ꝑdat

dextra memoriam eoꝝꝶ omnis eniz qui rec

te iudicat ſtateram in manbus geſtatxlvx
di-omnis qui extra de re iudicum eterni.
li.viet qua menſura melſſi fueritis 2c. ex&
de accu.qualiter·i et de peniet recum ex

eo unde cum ſim euidenter in caula abſolu

tionis peto me ſententiali abſolui et acto
tori ſientium ꝑpetuuʒ imponi quia ſemꝑ
innocens petit abſolui.xi q. i. xrantus ext
de plump:nullus. Peto etiam aduerſariu3
mibi in expenſis legitt mis condempnari
extra de penis calumpniam et de dolo et
contufinem. ¶ Cetey ſi reus aliquam ꝓ

poſuit exception ẽ cum in ea ſit actor ut/s

6. nunc breuiter ipſam exceptionem con-
feſſonibus teſtibus inſtrumenctis ac pre-

ſumptionibus ꝓbare laboret ſicut.S· dixi-

mus de ackore et ei ab aduocato actoris re
ſpondeatur ſicut iam in reo pdiximusPoc

E.

quoq; eodem more in replicatione et tripli
catione ꝓcedatur ut in pre.5. nunc breuit᷑
et conſulo tibi ꝙ ſi potes ſis ulcximus in lo-
quendo quia que ultimo ꝓlata que nul'o
gladio percuſſa.nulloq; telo uulnerata ſũt
pſtantiora ſunt nam ꝑ contradictianem
res dubia efficitur. C ꝗbus ad liber. ꝓcla-

non licet. l:iii:qui eniz ultimo ꝓpomt · nõ

ſolum poteſt quod aſſerit ratiombus et iu
ribus fulcire ac colorare ſed etiam poteſt
quod ex aduerſo ꝓpoſitum eſt decolorare
et annullare··

Orro aduocatus actorĩs cuius
allegationes ſic confracte fue-
rint et elſe · Iterum ſurgat et
lapſa erigat ac fatigata reparet
ut.C.de aduo:diuer.iudi.aduocati. Be
ne adaptauit hoc autor quod poſuerat in
prin. xi. Piłet Ian. 55.· Satagat igitur re

edificare et reparare quicꝗd rei aduocat
uiſus eſt infringere iuxta poſſe et incipiat
arengare ut in pre··nunc de exordiis.

poſt hec autem ibi uel ita nihil oĩo reſpon

dere. 2c. ꝑ totum poſtmoðd uero ſigillatim

reparet quicqd rei aduocatus uiſus eſt dif
Finire contra eum dicers ſtupet admoduzʒ
mens animus quomodo aduocatus ille nõ
erubuit in tot et tantoꝝ preſentia ex tam
euidenter falſis et friuolis ꝓcederc et au-
res ueſtras domine iudex et audientium
tot inanibus ambagibus pregrauare nec e
nim adeo reſupinum ſeu iuris ignarum es
iſtimo ut credam cum latere ꝙ confeſſio
reuocari non poteſt niſi demum errore
bato:quod dic ut.S. de confef̃ · S· fi· Item
non crubuit inſtrẽ̃m ex ꝑte noſtra ꝓdi Ctuũ
de fallo arguere:cum euidens ſit.ĩ· termi⸗-
num ꝑemptorium ad hoc datum eum ni
hil oio dixiſſe. Sed nec erubuit duobo 2 noſ
tris teſtibus excoicationem obicere cum
tamen liquido de ipſoꝝ abſolutione legitti
me in iudicio facta fuerit fides et ſic de ali
is ſingulis capitu? ꝓſequatur. In fine igit᷑
ſic concludat Euidens ergo eſt domine iu
dex nos eſſe in caſum uictorie: nam plur̃s
rat iones ꝓ parte noſtra faciunt quaʒ ꝓ illa
unde adhuc id petimus quod et primo ut
5:5 nunc uidendum- . ſtudeat ſimplicit᷑
poſtulans ut ius noſtrum ſẽruetur illeſuzʒ
cetera ſuppleat religio iudicantis. (LEt
no:ꝙ acta inter iudicialia debent diſputa-
tiones et allegationes contineri et inſeri: ut
extra de elecdudumĩ· xxx.q·v· iudicantẽ
in auten: de teſti ·ꝭ:ſi uero et·S·nam ꝑtes

ſcm Io.de deo· M.li.iudi. parde:iĩ ubi de

A

diſputatione · ſed hoc non ſeruatur apud
nos. 5 .De renũtiatione autem allegatio
mbus facienda:et ð concluſione dicexur·ĩ.
ti. ꝓxi:· Vtrum aduocatus teneatur in uul
gari allegare ut ab aduerſario intelligatur
Icem de co qui falſas.lallegat. uel falſum
inſtẽm uel teſtem legit·no·S· de aduocat᷑-
5nunc de exordils in fine et 5utriuſq;
. Item caueat. (LEt nõquod finitis al
legatiomibus conſulo ne recedas altero ad-
uocato cum iudice remanente ne ſibi ſug
gerat quod eum moueat te abſente extra

de Hptis cetex in fine uel aliquam ſcriptu

ram ei oſtendat que non fuerit in iuchcio
exhibita ut.S. de aduoc · S. ſequitur. . Itẽ
ſit cautus et ſe. ¶ Item nõ:ꝙ miles qui in

cauſa obmiſit iuris ignorantia allegatiões
cõpetentes poterit eas ꝓponere cum ex ſen

tentia ceperit conueniri ut · C· de iurt · et
fac.igno.l.i. ¶ Quid ſi obmiſit allegatio
nem iuris uidetur ꝙ poſt ſentent am poſ
ſic eam ꝓponere ſicut minor · ff.de mino.l·
minor.xxvan obmiſſum contra/quia po/
tuit deliberare cum ꝑitis ut ·S. de aduoca.
5‚nunc tractemus-. V⸗ habito uel cic ꝙ iu
dex uideat an ſit talis ꝑ quam poterat ob/
tinere et tunc audiat eum alias non ¶ In
ſumma nõ. ꝙ aduocatus non cogitur debe
re nomen legis uel deere nec titulum ubi
ſit.l.uel decreſuſticit enim debere mentẽ
ſcilicet hoc dicit.l uel decre- uel canon uel
ſic eſt in. C. uel in.ff. uel in li.decreralium-
ut.iiqvomnibus in fine · Et ar. extra de
ſpon· continebatur. Ect extra de coha:cleri⸗
et muli. ueſtra in prin. H Et ibi induco
v. noſtra iura hic non inducta que hic re-
petere non expedit. S·i·q·i ut euidenter
et exdra de preben. cn. nullus. . In ſuꝑ
ſcriptione· J.· Et de ꝓbat᷑.cauſamxlv. i.
neminem in ſꝑlcriptis et· 6. pe . FAI ubi de
hoc.· ·xxvii/q· i.ſ quis deſponſauiĩt · xxli
ii:q.i.pudenda.in fine·xi.q/iii:qui conſen⸗
tit.ii.q:ĩ..hoc idem poſt.c.ĩudex·C.de iu

di.uidui.l.i.in meðdibi ſcᷣm ea que de2c.

C.de iudi apertiſſimi ubi dicit ſtatuimus
nec dicit ubi et · C. ad.l.fal.audenſed cum
teſtator ibi ſcᷣm modum et extra & reſti-
ſpoł.litteras· v· ſcda· et ff.de rei uen-ſi na
uis · ibl nec eſt contra ꝙ de pecunia.2c. nec
dicit ubi eſt illud ar · condra ꝙ agatur ut

in pre·auten·. ſed cum teſtator ibi ud dii

mus in ti. deleg.2c· et inſti de pe · te· liti in

Fine etff.de acquiẽ̃. heredi.neceſſariis· ff. D
poſtula.l.i.in fine ibi ſub t ĩ· de in ius uo·
poteſt dici ꝙ prima iura obtinent cum ali/
quid iuri conſonum allegatur-Contraria

.
*

5

P ro A esuses nntοτα KAR. Iiſ

uero ubĩa ĩure conmuni deuiare uidetur.-

tunc enim non credetur niſi ius quod hoc
dicat oſtendatur exdra ð fide inſtrupaſto
ralis· ff. de ꝓbat᷑ ab ea parte non tamè par
ti ſed iudici cogitur tunc debere et iunge
noſupra de aduoca..conſẽquenter · V·
tem caueat. I[tem ſuſficit deber hoc dicit
decima uel quintadecima.l.uel decretalis
ti.ut.i.q:iieos uel ſic habetur in primo li⸗
decretalium uel in ſcdo ut exdra de frigi-2
male· c.i.in ſuꝑſcriptione· ¶ Sed nũquid
in cauſa eccleſaſtica poſſunt. Il.allegari et
canonibus deficientibus ſcm eas iudicari
NH·‚De hoc ſcripſi de no ·ope:nunt᷑.ci.ſu
per glo ·ii. Y·”Videtur ꝙ ſic extra de no.
ope·nunt᷑·c.i.cum ſuis concoret expᷣſſe ex
tra de cau.poſ.et ꝓprie·cii ar. contra.x x
xui.qii.inter hoc dic ꝙ legibus utendum
eſt in eccleſiaſticis cauñs niſi canombus cõ
trachcant.ut noin pre · decre · ⸗-Prius
allegatum. S: Tamen diſtingue ſup hoc
nam aut leges ſunt cont᷑rie cononibus aut
non.Si non ſunt contrarie tunc ſunt ꝑmꝛe
tim allegande et ſẽruãde leges cum canom
bus in foro eccleſiaſtico et cuili ut in pre
decre:et.x.i.ſi in adiuxoriuʒ: et. c. ſe. et ex
tra de fide inſtrupaſtoralis·xi:q. in. ſum
moopere.il. q i.in primis · S autem ſunt
contrarie aut ſibi contradicunt cxpᷣſſe aut
non ſi non ſtabitur in utroq; foro illi que
cxpreſſe caſum ſeu cauſam determinet ut

in pre·decre:de noope·nunt᷑: ubi expreſſis

legibus ſtatur ſuꝑ nutiatione noui operis
etiam in re eccleſiaſtica demolienda. Idem
in foro ciuili ubi canones expᷣſſe declaran-
articulum aliquem in quo leges nibil ſta-
tuunt exernplum habes in.e · ci · c· pe. ed fl·
Item aliud exemplum de duabus quartis
deducendis extra de teſta· Raynucius ex
c·Raynaldus. arad hoc extra qui fi· ſint le
git.ꝑ uenerabilem circa medium· 6 ratio-
nibus.v.ſi difficile.et ꝓpe finem· v. cuiq
ſentenciam taceant autem quidam legiſte

2Z eoruzʒ glo: uolentes cõtra caſus in canoni

bus expreſſos ꝑ argumenta legalia et ꝑex
quiñtas rationes qiſputare· nam indubica
te in expreſſis in eis caſibus acquieſcere de
bent canonibus ubi iura ipſa ciuilia calus
ipſos expreſſe non ponunt Si uero ſibi non
contradicũt expreſſe.aut lex poteſt ſine pe
cato ſeruari et tunc ſtatur ei in foro ſuo 2
canoni in ſuo extra de teſta.cum eſſes et.c
relatum. aut non poteſt ſine peccato ſer-
uari et tunc ſtatur canoni indiſtincte
quia omni conſuetudini et cõſtitutioni
tali eſt derogandum extra de preſlump · c.

2

Nℳ

A

fi Pporro.ĩn defectum canonum ſunt leges
inducende et ſer uande ut.· xiq-iii-lummo
opere et in pre.c.ſñi in adiutoriumut.ili ·q
VI: iudicet.et econtra/x.di/quomam idem
In ſpiritualibus autem leges nullius ſunt
rromenti aduerſus canones/ ut.x.di:conſti.
tutiones.ct. C.de ſacroſan/ec.omni innoua

in nouer.ff.de poſtuł.l.ex ea ð foro cõpe:
c:quid clericis· ꝙ · Vtrum autem papa
pPoſſit leges tollere declarare uel mochcare
no. in prec.conſtitutiones. · De hoc ð
regulis iuris· c. ii. li:vi. in prima glo. Et
dicam in conſti. Gregort·x · de uſurtquaʒ
.· in fine li.vi:et de poſtula. ꝓperandum-
Pbe prin.· 1 Quam hodie non habem
· Et ſcias ꝙ ratxionis ac iuris penuria du
cicur qui in materiis ſacramentoruzʒ leges
mundanas inducit-An HRice poſſint allega
ri dicam infra. . ꝓimo ad finem. (LSed
quid ſialiquis male intelligens legem uel
canonem illam uel illum ꝓ ſẽ inducit et ta
men imueritur in aliquo contra eum facer
dicunt quidam non debere ſibi preiudicar
quia ueritas rerum errore geſtorum non
uic iatur,ff.de offi:preſi. exactiones· S. illi-
citas et in iure errans poteſt ſe corrigere.
nec ſibi preiudicat. ut ſupra ð confef.5.fi.
Et ar:exdra de poſtulan.bone.i· C. ſi ex fal
ſis allegat ionibus ꝑ totum de hoc ſcᷣm pa
pam extra de except᷑cum uenerabilis-
R XA· Vbi ſcripſi in gloſa magna ante fineʒ
= Vli. ĩtem:no/quod ſi quis.· ¶ Et no.ꝙ
imperit matheſeos i. ydiota.(LH Hoc
expoſui ſupra de arbitris · 6.ciſtert ſuꝑ. .
„ uin ferendo. . Aduerſos mathematicos i⸗

I IY AN

ſapientes dil putans riſui patebit et igno-

rans documenta philoſophoy aduerl phi
loſophos diſputans ut. xxxVii /di : qui de

menla.

—
— 7

Adis clare aduocatos inſtruxi
mus qualiter in allegationibus
ſe habebuntDad uberiorem igit᷑
2Adoctrinam reſtat ut et iudices
qualider in auchendo allegationes ſẽ habere
debeant inſtruamus et quidem ad eorum
ſpeat officium tunc ſedere et non ſtare
ut infra dicam de ſẽnten.5b ĩuæta. . Item
eſt nulla ratione modi et diligenter inueſti
Set et ĩtelligat que dicent᷑et que ad ĩſtruc
tionem cauſe faciunt interrogandi re -

DSW tia ab eo donec actio ambay partium ſit
Pleniter luminata-hec leguntur. xxX -

ſimulet nunc ꝓ hac parte. nunc ꝓ illa alle

tione. Bal. Quiid de ſtatutis ꝑticularibus
locorum dic ut no.in.c.i:de ope/uo.nunt᷑.

hibeat unde alter ſcrupuloſo corde mouer

ut. ff. dele.iii Offidius et obicere et reli pon

fallam legem inducit uel imprudenteʒ poe

ſpondendi et obiciendiqʒ prebita pacien-

ĩudicantem· xtra de offi.dele.ſuper queſ-
tionum: intentionis. C. de iudict. Iudices
quia ueritas ſepius exsgitata mag i ſplen
deſcit in lucem.xx:q:i. Grauè nec mo
tum animum ſui multum aperiat Scd diſ

gando et reſpondendo.ut.C. ad.l. corneliaʒ
de fal: ubi ibi nec ulla intlocutione diuul-
et quid ſentiat᷑ poſtrema ſententia quid ſi
E liqueat procditurus. ut.ff.de offi· preſi
dis obſeruandum ibi cuius animi motuzʒ
uultus detegit.nec nimrum debet dictuʒ
unius aduocati extollere ne alteri hono-
rem detrahat dum alteri mmium impen-
it hororem ut.xxix. di.nullus. in fine et
c:ecce nec quicquam uni honorabilius eæ

tur.xvi:q/vii decimas cum enim nimiuzʒ
unum commendat alium uituperatar. (&
tra de preſurmpnonnexxv. di qualis. ¶ .
Item pacienter audiat aduocatos nec etiã
ſubito eis ſilencium imponat quod dic ut
ſupra de aduocatis · miinc de exordiis.
uerſus prin. ¶ Item ad eius ſpectat offici
um ſupplere quod a partibus uel aduoca-
tis eſt obmiſſum uel minus dictum ut.C
ut que deſinit aduo/pariudex ſuppleat.l.
unica.et extra poſtulat᷑.bone.i.quod ue
rum eſt in his que ſunt iuris · puta ſi aliqᷓ
iuris allegatio ſit obrniſſa poteſt etiam al⸗
legatxis reſpondere et ꝓ utraq; parte plem
us allegare et leges et canones inducere ut
ibidem patet poteſt etiam inducere caſuʒ
conſimilem uel ducendo ad inconueniens

dere ut in pre· c. iudicantem et hoc argu-
mentanco.ut.ff.de mune et hone.l.f&.
antepe. ¶ L Item ſi adquocatus malam uel

terit hoc iudex deber̃ et apertam induce
re quia ueritas erroribus non uiciatur ff.
de offi Preillicitas.5.erroribus. Et indu-
cens falſam legem uel abrogatam. ei iudex
aurem prebens crimen falſi incurrit. ut ſu
Pra de aduocatis 6. utriuſq;. . Item caue
at:de ſententia uero ꝑ falſam allegationem
lata dic ut extra de ꝓbatlicet poteſt etiã
actionem ineptam corrigere:quia hoc po
tius eſt iuris ꝗᷓ facti. quoꝗ dic ut ſupra de
offi. iudiq·8. deſeruit. v. in ſententie · et. .
⸗Iem ĩ ſententie 2 libellurmn ineptum re
icere ut in eodem.5. in prin. H. Item faci-
et libellum et ſimilia que ibidem continen
tur. In facto alit᷑ dicit Placꝙ poteſt ſup
Plere arff.de pet hereð. l.fi. et· xxviii· di ·
Priuſ extra de elec: cum nobis olim extra

de conſue Eeum dilectus. Sed in predicta-l.

potius conſulitur iudicis officio ꝗᷓ iure or

dinario. AK-Vt ibi no in ultima glo ·5
Vnde dic ſcᷣm Aʒo ·et Accur/quod non

poteſt de facto ſupplere niſi in tale factũ
quod ſibi ſit tamquã iudici notum tunc e
mim potelſt ſic intelligitur. C· de tranſac.a

ge cum gem. M Vbi nohoc Accur ex

C: ut que aduode:l.una. EctC. ð eden·
is apud queʒ · ff· de teſti.l.iu. .i.ibi tu ma
gis ſcire.2c extra de fideiuᷣ · cõſtitut in
Fine quid enim ſi ſciat confeſſiones partjuʒ
dicta teſtium uel aliquam exceptionem
poſitam uel interlocutoriam fulſſe lataʒ
uel citationem ꝑ eum fuiſſe factam uel ĩ
ſtrumentum coram eo fuiſſe cxæhibitum
uel aliqua partium illa ꝓferat aliter quazʒ
ſint uel ettam obmittat certe tunc iudex e
tiam tacente parte altera ſupplere debet 2
legere et oſtendere aliter ſe habere ꝗᷓ ꝓferã
tur et dicere talem exceptionem fuiſſe ꝓ-
Poſran uel interlocutoriam latarn·2 ſic S

acto ſibi ut iudici noto poteſt ſupplere ·

exdra de appellat᷑:conſtitutus. ꝓpe finem
hcet ſoli ſibi non credatur in talibus. ut᷑ ex
tra de ꝓbat᷑.quomam contra poterit etiaʒ
dicere non cõtcineri ĩ inſtrumento tantuʒ
quandum uel ſicut petitur uel non eſſe ꝓ
batum quod dicitur ed ſimilia. Itern ſi dica
tur ꝓbatum ꝑ. P. teſtem porxerit dicer̃ nõ
eſt ita ſed ꝑ. H·Item ſi dicat aduocatus re
um fuiſſe confeſſuʒ ſe debere·x· ipſẽ poteſt
dicere non eſt ita.immo in inſtrumto con
tinetur et ſic de aliis · In facto autem ſibi
noto camꝗᷓ priuate plone non poteſt ſup⸗
plere.ut.iliqi.quando autemetĩin.q· vx
i. iudicet/arad Pmiſſam diſtinctionem. ft
de ſuſpec.tu.l.iii:i/preterea:niſi ꝓut dicã
infra· v. porro. ¶ Er breuiter nota ꝙ iu
ex poteſt quandoq; ſupplere de fao et
quandoq; non. Poteſt autem ſupplere in
fa Co fibi ut iudici noto ut dixi · tem po
teſt ſupplere de facto in lite abſnte parte
quam defendere debet · ſcus ſi preſens ſit
poteſt etiam dicere tempora fatalia fore
lapſa ut.C.de appella.l.finał. ꝓpe prinet
C. de tem.appelł.l.ii..fi:· Item poteſt cõ-
tra naturam actionis ferre ſententiam ut
ff.de edił.edic.ſi bouem.5i.aliquãdoet ar.
extra de conceſ:preben:ex parte et Inſti·
de act. ·ſi minusſed hoc potius eſt ſup-
plere de iure:infra.vſi. Item in ſententie ·
Item in his que ſunt ad ſubſtantiam elec
tionis poteſt ſupplere et de hiis ꝓprio mo
tu inquirere·xlviidide petro.et.xli:dica
tineñ extra de elec cum nobis olimet eſt

r atio quĩa ibi tractatur cõmuuis utilitas
ar. extra de conſue cum dhlecti et de elec-
mihil eſt. Item in his que ſpectant ad ſub
ſtant iam iudhcii: unde repellit excomuni-
catos et infames et militem et ſimiles ab
officio ꝓcurationis ratione publice utili-
tatis · que dic ut ſupra de officio omnium
iudicum:S.impecdit. Item poteſt actionezʒ
uel libellum facere corrigi: ut predixi· Itẽ
fi creditor ante diem ſolutionis uel condic
tionis petit poteſt dicere non recipiam li⸗
bellum quia inutiliter petis ante diem uel
condictionern. ff·de pignorgrege··fina-
ff.de accuſa.tuto:cum ex oratipe etl.ſi is
qui tresff.de edili:edict.S.fina. Item ſi ad
uocatus uolens E oſtendere conſcl'ẽtiatum
uel ignorantẽ forte aliqua dicit uel fecit ĩ
preiudicium clientuli ſui iudex illud ſup-
plebit licet ſemper ſẽcundum uerit atem
actorum et probationum debeat pronun
tiare:iĩii/q· vii/ iudicet. Vſi· examinet· ¶.
In ſntentie prolatione poteſt ſupplere-
Vnde ſi quis peciit fundum iure dominii
uel quaſi nullam exprimens in libello acti
onem:et ſic totum lus luum uidetur in iu
dicium dedusiſſe ut extxra de re iudicaab
bate ſane5b ceterum libvi:et de excep-
rei i udi-ſi materSet an eadem poſtea ue-
ro interrogatus quam actionem intenta-
bat ad uendicationtm fundi.Keſpondit ꝙ
exercitoriam uel aliam ineptam ad uendi-
catjonem certe iud ex nichilominus pro-
nuntiabit ac reſpondiſſet rei uendicationẽ
ar. ii:q· v ii: iudicet i bi· ſed ficut ſe habet
natura decernit.ac. quia ipſẽ poteſt emen⸗
dare. in fine. Item etiam poſt ſententiam
ſupplet. ff.de re iudi. Paulus ſecundũ Iac.
B. bec enm reſpiciunt pocius rem ꝗ fac-
tum- Iterm ſupplet in cauſa ubi uertere-
tur periculum anime ſi ſntentia ferretur
puta ſi quis coutraxit cum conſanguinea
ſua ut extra de cla: deſpon- cum inbibitio
et ſic ð ſimilibus ¶ Porro non poteſt ſup
plere in huis nouit ut priuatus ut ſupra-
Irxem non poteſt ſuppiere in cauſa que tan
git priuatam utilitatem. ut ſi quis petit
centum uel fundum ab alio tunc non po⸗
teſt ſupplere de facto miſi uideat partem
abſentem ius ſuum contra iuſticiam per
dere.ar. C· de appella.l.finain prin- Item ẽ
facto ſibi ut priuato noto ſupplere poteſt
querendo et diſputando non autem ponen
do:ar.ff · de queſtio·li.S· ꝗ queſtio .ff:de
edili. edict.l.ediles S- Item ſciendum niſi
in predictis caſipus-Sed et premiſſas ſup-
pletiones faciat de plano non placitando-

AQ — *
Ae üee 42

uel allegando.non ſtando ſed ſededo:ne du
plici ofricio kueng uideatur.C. de poſtulã-
quiſquis et de offi: aſſeſ.l. fina. ct extra de
Inſtit᷑.c.fina. xxxix. li.ſingula.dicẽdo ſic
uidetur talis teſtis ſuper hoc multa dice-

re. Item talis lex uidetur facere pro te·nec

dicat hec lex decidit queſtionem niſi ſn-
tentiaret quia tunc poteſt iudicare leges
obmiſias queſtionem decidentes poteſt e-
nim iudicare obmiſſis allegationibus · ff.
de hiis que in teſt · delen:proxime in fine

que licet infra non fuerit allegata ratio ta
men legis intelligitur eſſe inducta-ar ii·

queſtio.vii:iudicet iĩbi.Sed iuxta leges et

iura prornuntiet. ¶ Sed quis iudex poteſt

ſupplere de iure: Reſpondeo non ſolum or
dinarius Ed etiam delegatuslicet quidam
contra in delegato per.l.ff.de re iudica.ait
pretor in principio et.C.ad.l.cCor.de fal.l
ubi ibi nec ulla interlocutione diiudicet
que ſentiat 2c. Sed certe fateor ꝙ nulla in
terlocutione debet oſtendere quid ſuꝑ prĩ
cipali ſentit- Sed per diffinitiuaz ſic ut ibi
dicit tamen non propter hoc neget quoniã
ſupplere poſſit fi quid extrinſecus contin-
gat. Sed nec predhcta lex ait pretor obſtat
quia loquicxur de arbitroqui habet notio
nem non iuriſdictionem delegatus autem
habet utrumq; ut extra de ofti dele ·ſuꝑ
queſtionum:ꝭporro/et.ff·de Vvboſig·no
tionem. (LSed nũquid arbiter ſupplere
poteſt.Quidam dicunt ꝙ non eiſdem ra-
tiombus quas dixi in delegato- Sed dic cõ
tra quia partes iudicis ſubſtinetff. de ar-
bi pomp.5S:recepiſſe et arbitria ſunt re-
dacta ad inſtar iudicioruʒ.ff.e. l/i. C. de iu
di:rem non nouam. ¶ Sed quando poteſt
iudex ſupplere· Reſpondeo ante litem con
teſta.et poſt ar.ff.de interro act. ubicũq;
et.xxx.q v iuclicantem exdra de fide in-
ſtru· inter.prope finemed ſupra.e.sar· ta
men contraf.de edił.edict ediles . Item
ſciendum-Sed licet que poſt litem cõteſt.
accidunt ualde Ipectent ad officium eius
ut ibi dicitur nichilominus tamen ed ea
que ante accidunt ad ipſum ſpectant ut ſu
pra de offi.iudi..deſeruit. vſi.ut autem-
et ſequenti. ¶ Sed nũquid de fru tibus
iudicabit. Reſpondeo ſic ut · ff· de rei uen.
ex diuerſo.ꝭ·i. ¶ Quid fi de fructibus et
expenſis fuit obmiſſum nunquid poderit
iudex ſupplere He.fic eadem die. ffde re iu
di. Paulus. ff.de edił. edict illud.ꝭ-fina.ĩ
fra de expen· ·nunc de expenſis · in prin.
immo uidetur ꝙ etiam poſt multos dies
ar.de dote poſt diuor-reſtide prudentia ·

Ed illud fiè auctoritate Ecundi mandati-
Rof-dutinguit -H. Titulo de offi- iu⸗
quomodo petuntur fructus in fine trac-
tat etiam de hoc de rei uen ad finem pe:
colump: ubi etiam querit ſi non condemp
nat eadem die nec reſeruat an de ſuo refun
dere teneatur ad exemplum expenſarum-

CL.de iudiq· ꝓperandum 5: ſin autem dicit

ꝙ ſic cum ulctor contra uictum nullam
ha bet actionem . C. de fruc.et li:expen.l
terminato· Nam de fructibus poſt li-
tem conteſta:perceptis qui non uemunt.
nec ĩure actionis nec iudicis officio quod ĩ
teruenit loco principalis actionis ſed uem
unt officio iudicis mercennarii uel execu-
torĩs· ut.·ff.de uſufruct.euictis tunc eodẽ
die ſupplere poteſt. ut in predicta.l. Paulq
reſpondit. I.Supple poſtea non mſiac·
5 Ni dixerit in ſententia de fructibus
diſtuli iudicare quia mihi de illis ad plenũ
non liquebat tunc enim poſtea iudicabit
ut · C. de fructi · et li· ex · l.ii· Si uero ſunt

fructua qui petuntur iure ac tiormis uel of

ficio iudicis:quod loco principalis actio-
nis intenditur tunc etiam de illis poteſt
poſt ſententiam iudicare.ar. C.de iudi.lai.
¶ Quid ſi nolit ſupplere.Reſpondeo ſi do
lo faciſat ne ſupplcat punietur in ueram li
tis extimadionem ſi per imprudentiam in
quantum uiſum fuerit iudicanti · f·de iu
di.ſi filiusff.de uartet exor .co.l.Ffina-
extra de re iĩudica:cum eterni.hib. vi · ¶.
Qud ſi actio fit criminalis.Reſpondeo ct
tunc ſupplebit in expenſis obmiſſis alioqn
de proprio reſarciet eas.C. de iu- ꝓperan-
durn:ꝭſiue autem quod intellige de factis
oſt litem conteſta:etiam non petitis ut
in prę.l ediles· -Item ſciendum in factis
autem ante htem conteſta.non niſi petite
fucrint:f.e.ti.de edił.edict · Item ſi ſerui
6. quas expenſas ſecundum Alber.papᷣ.

¶ Vtrum arbiter pronuntiabit ſuꝑ fruc

tibus no ·S.de arbi.S.fina. vVſi · ſed cum · S·
¶ Licet autem dixerim de facto iudicez
ſupplere poſſe iuxta premiſſa non tamen
ſic ſupplebit ut ſecundum conſcientiam iu
dicet ſiue caula fit ciuilis ſiue criminalis
ſed ſecundum allegata et probata tantum
ux.iijqvii.indicet.ii.q:iiquando auteʒ
2 hoc eſt quod ſupra dixi quod poteſt ſup
plere de facto ſibi uel iudici noto de hoc
exdra de offidele.paſtoralisꝭ/quia uero·
H In glo.ar.contra Huget de offior ·
c.i.et in pre.c.iĩudicet uide quod dixi ſuꝑ
pre.glo.poſt Oſti.et in tex·iĩpſius·· ſuper
v.ſententiampoſt Innoc audiui in hac

maderĩa dodtores ſacre pagine in ſuis diſ-
putatiomibus tencre conararia- ſiue quera-
tur de pronuntiando ſiue de exèquendo ꝓ
nunciatum a maior̃ cui id exequi mandat
ed in execione ſententie late ſuper crimi
ne quid dicand Innoo et Oſti uide ubi ſu
pra et tenẽt non parendum ſtante conſcien
tia contraria-Sed etiam de pronuntiatio-

ne in criminali uel ciuih fienda ſecundurn

conſcientiam Inducebatur ylſa:xi-in prin
cipio ubi uidetur unum non ſcunduʒ au⸗-
ditum aurium-Sed ſecundum iuſticiam
et equitatem iudicandum Iudex ergo qui
ſcit ueritatem contrariam probantis iplazʒ
ueritatem imitabitur et merito quia Cri
ſtus de ſe dixit Ego ſum ueritas Iohanx
nn.vii:di:de conluetudine· et/c· ſequenti
xi.q: iii abiit et omnis ordo ĩiuidicioruʒ in
ſtitutus eſt ad notionẽ ueritatis· ii: eſdre· ii
ĩ. ſuper omnia ueritas contra ueritatem g
per acta non dampnetur innocens Exodi
xxiii dicitur inſontem et iuſtum non oc-
cides adherebit ergo ueritati et non proba
tis in abſoluendo uel con dempnando. Itẽ
lex. iij. fr. de teſti-caniini:q- iui: ſepe . Innu
it iudicem non debere alligare ad probatio
nis ſpeciem notionem ſuam ſed ammi ſui
ſententiam debet ſequi ſic et arbiter pro-
nuntiat quod ſibi umdetur. ffde arbit᷑- qua
lem in principio.Sed hec omnia et fimilia
intelligantur de ſcientia iudicialiter infor
mata-. Ienenduʒ eſt ergo ut dicit auctor
acta ſequenda perI. illicitas.- ueritas. ff-
de offi.preſi ibi Bᷓ; tenet Gui:de ſuc et idẽ
in queſtionibus· M. ſub littera: C. inducit

etiam.l.ſi filia. in principioff.farn.hi. hoc

etiaʒ placuit Pyleo ſua car prima qõe pre
mittens tamen duas opiniones-Prima diſ
