de iureiuran. l. nã et poſtea in prin. p glo-
ordi-nam in notorio luris uel facti non de
bet de apicibus iuris diſputari. ut no.ff. ð
nego:geſ.l at qui natura.ꝭcum me abſen
te:uide/S. V.aliud eſt opponereet Inno.ð
elecſtatuim.¶ An poſſit declarari ſen-
tentia nulla ſine libello.dic aut cauſa nulli
tatis eſt cauſa per ſe principaliter mota et
exigit᷑ libell-aut incident er tunc non ꝗa
ex eiſdem actis iudicat᷑.no.C.quornodo et
quando iu.I.ſi ut proponis quia in officio
nobili eſt neceſſarius libellus nõ in officõ
mercenario de interroga: ac- in Rica.z nul
lIitas ubi principaliter petit᷑ iudicis officõ
nobili implorat᷑ ut no in. I. i. .i· ff. que ſẽ.
ſine aprelcin:de condi . inſtil.que ſub cõ
ditõne· 6/fi.per bar. ¶ In caſibus in ꝗbuſ
Iis nõ cõteſtatur ut in executide ſententie
et ſimilibus terminus datus ſuccedit loco
Iitis conteſtatõms. C. de procu:lI. mihil. per
Cyet no.in.cC.i:de elec.li.vi. et intelligut
quidam ꝙ prima citatio habeat uim litis
conteſtatõnis quia per eazʒ inchoat᷑ tale iu
diciũ. 2 dicit᷑ procedi. ut no. C. tẽpo. ap.
lfi.S: illud.ſed iſtud non placet cũ citatus
Poſſit opponere declinatorias exceptõnes-
ſed precluſa uia in eis opponẽdis tunc be-
ne debet haberi lis pro conteſtata- ut. C.
ubi in rem ac.I.ni. ¶ An cõdempnatus ꝗ
dicit ſe ſoluiſſe poſtea poſſit probare ſolu-
tionẽ per teſtes uidet᷑ ꝙ nõ quia ſentẽtja
reqrit ſcripturã ergo 2c. C. de teſti.l.ceſti.
um.ſed ibi in debito cõuentõnali ſecus ui
detur in iudiciali. C. de re iudi.l.ĩ. f.ð cõ
di:ſine cauſa.lſi fullo/uidesð inſtrumẽ-

tentiã. uideĩ. de execuſentẽ. v. an inſtru
mentu. ¶ In inuẽtario tutoris cõſuluit.
d. Kicar. de ſaly ꝙ non poterat probari ſo
lutio per teſtes nec pactũ mſi per ſcriptu

rain.lſled dicas ꝙ ſi ſit obligatõ legalis con-

trariũ eſſet dcendu.¶ Pone poſt ſentẽtiã
opponit᷑ exceptio per miſſa opponi iudex

ſtatuit terminũ ad probandu teſtes infra
terminũ iurant ſed excipiens nõ dedit arti
culos ideo teſtes nõ depoſuerut. queri an
ſuſficiat teſtes infra termini uraſſe 2 ui

detur ꝙ ſic nam et ſi ſine articulis potue.

r unt teſtes examinari ſuper exceptiõibus

Item depoſitio retrotrahit᷑. ut no- in- C.ĩ. d

offi: dele:in cle. So.ſufficit ſi uult eos exa-

minari ſuper exceptõibus.ſed ſi uult ꝓdu

cere articulos uidet᷑ ꝙ nõ poſſit /de jureiu
ran.l.admonendi. in uerbo quibus ſolisſ⸗

contrariũ dico:/quia articuli ſunt declara-
tio exceptõiĩs/et ideo etisaʒ poſtea produci
Poſſunt.ar· ff/de teſta.l. heredes paſã .6. i.
Iteʒ uidet᷑ remediũ ꝙ iudex dʒ dare nouã
dilationẽ ſi pars eſſet impedita ſcᷣm no-s:
de dila.v. lapſo termino et hoc in termo
iudicia li, ſecus uidet᷑ in termino legali. de
excep.C. pia.Ii vi: nam termino iudicialis
poteſt prorogari ſed termino legalis non-
ut no.·in auten. de exiben.reis·ſulcepto-
ſi tamen ꝑs producere fecit quicꝗd potu-
it faciẽdo grauari et pignorari teſtes. hoc
ei ſufficit etiam ſi nõ uraſſent infra tẽpuſ
quia poſtea iurare poſſunt et fingũtur re
cepti infra terminu recepti:ar. C· de inof-⸗
fi-teſta.l:eum qui.et.l. contra maiores et
ualent abſq; alia dilatõe ſecunduũ fran. ac.
qui alle.ad hoc.C.de teſti.l.ſi quando.tu⸗

tius eſt tamen ſi noua dilatio petat᷑ 2 uið

qð no.Xin regula in generali. in mercu. dixi
In. I.ii. C. de epi:audi.uide.S. de procu. .
et poſt. ¶ An oppoſita exceptõne contra
execut ionẽ lentẽtie iĩudex poſſit exeꝗ ſine
alia pronũctiatiõe de exequendo dic ꝙ ſic
et utiſis cautela. quia ſi pronunctiarʒ ex
equendũ appellaret᷑ ab iſta pronũctiatõne
de exequ endo ſed ſi exequit non poteſt ap
lari.niſi excedat᷑ modus. ut no.ĩn.l. ab exe-
cutõne iudex ergo mittet in poſſeſſionem
et dabit licentiã capiendi non obſtantibus
exceptõnibus nõ autẽ pronunctiabit exe-
quendũ. uel poteſt facere utrũq;ʒ ſfimul.ſ.
ronũctiare exequẽduũ et exequi et nõ ap-
Pellat᷑ ab executõeſed certe etiam ipſa ꝓ-
nũctiatio eſt pars executionis et iõ nec
ab ea appellatur miſi excedat᷑ mocd prime

. „ 3

edic. v. R ſentẽtia eſt lata: et quid ſi inſiru
mentũ ſolutõnis eſt repertum poſt ſen-

—.— — —— . —

— — — — — —

ſentetie. ar. no. ff. q; rnecauſal. fine excep
tõne·in hac.ſecundu fran.accur.in quo-
dam libello uel dic ꝙ ſi aliqð probabile fu
it obiectu executõni poſſit appellari tanꝗᷓ
a grauamine cauſa ſpecificata alias nõ.
¶ Fitius fideiuſſit iudicatum ſolui pro
ſeyo accuſato nam in criminali ſuo nomi
ne cõuentus ſatiſdat iudi:ſolui ſec us in ci-
uili. nam in criminali niſi ſlatiſdet debz te
neri in carcer̃ publico uel in palacio. cuſ
to·reorũ.l.i.et.l.ſi quis reum:mſi ſit muli
er que non debet detineri propter inopiaʒ
Fideiuſſoris quod eſt notandu:ut.C.de cuſ
to·reautẽ.ſed nouo iurepone ergo ꝙ fi-
denuſſor eſt coactus loluere ſtatim quia ĩ
criminali non datur tempꝗ quadrimeſtre
ſed in cwuili quero ergo an ſtatim fideiuſ-
ſor exiſtat reus nam inter eos ciuilis obli-
gatio uerſstur non criminalis et dic ꝙ ſta
tim ꝙ iudex maleficiorũ petit᷑ hoc facere
ar. C. de ſen.l.cũ eorũ.C ubi cãe fiſca.l·cũ
uendiol ubi per Ia:et. C.de uſu.rei iudi:l.
fi.in fi per bar.¶ Filiofami confiſcato
ñ patit᷑ pr̃ executionẽ ĩmo occu pat peculi
um fili tanꝗᷓ mortui.C. de bo.preſcrip.l.
filius.nec ob/quod no:de noxiał.l. et ſi cõ
dempnatus:quia ibi ſententia fuit ciuili-
ter lata-unde pater tenet᷑ ex quaſi contrac
tuſecus in criminali et maxime in ſenten
tia confiſcatõnis ex qua nulla orĩit᷑ obliga-
tio/ut nobarde damp-infec· l.ſñi finita:
ſi ꝗa.facit quod noC.qui boce:polſ.l.pe
et.l.iii.S.·filius.ff.quod ꝗſqʒ; iure-nec te⸗
net᷑ pater aliquid fiſco aſſignar.l.ſi qua pe
na: ft.Sð hiis qui ſunt ſui iurt/per G. 2 Cy-
¶ Si pater tenet᷑ ſoluere pro maleficio fi
lIu ex forma ſtatuti aut filius eſt cõuic
tus et tenet᷑ pater aut confeſſus et tenetur
fimiliter. miſi pater probet contrariũ et ad
probandu debet admitxti pro ſuo intereſſe
ut no.ff.ſi ex noxl:cã aga l.ii. aut fili eſt
contumax et nõ tenet᷑ p·quia cõtumacia
filii non facit ius niſi contra contumacem
de inoffiteſta.lqui repudeãtis6. fi· ſed ſi
ſtatutum nõ facit mentionẽ malefici led
condempnatõn ĩs et condempnationẽ ſol-
ui iubet tunc pater quaſi fideiuſſor iudi-
catum ſolui tenet᷑ etiã de contumacia filii

ar·de uer.ob.l.cũ filiuset ibi per Cy. et.

l.ii.ff·ad municipał.cũ ſy· damp.infec-
I.ſi finita· S ſi qua per bar. ¶ An bona do
talia poſſunt capi pro debito:no.ffde bo-
dapna.l.ꝗnq; legibus/ꝗd de ꝑ afrenalib
uideC.ne ux.pro ma.l.li. ¶ Si appellat᷑ a
ſententia puta propter incertam quatita-
tem iudex appellatonis non ſolũ habʒ nul

lã declarareſed etiam reformare et emen⸗
dare uiciũ pronunctiatiõls cõdempnando
reũ in certa ntitate. C. de ſen.que ſine cer
ta quanſecundu unã lec. caueat ergo ſibi
reus appellans a ſententia nulla uide.S. eo-
S.an lenten.nulla. ¶ Sententia que potu
it ferri ex cauſa ratõnabili et lata eſt ex ir
rationabili nõ iuſtificat᷑ ex ratoabili prop
ter uiciu pronunctiatõnis: ff. de excuſ.tu-
I.qui teſtõ.niſi eſſet appellatũ tunc iudex
appellatõnis poteſt emendare cauſã ſeu ꝓ
nunctiatõnis rationẽ ff.ꝙ; cum eo.l- titia
nus. et ibi per Guil. ¶ Inſtrumenta non
poſſunt produci poſt ſententiã niſi in caſi
bus in quibo peremptoria exceptõ poteſt
opponi poſt ſenten: de edenl. argentarius
6·cum autẽ· C.de iu.et fac.ĩgno.l.ĩ. de fi
de inſtru.c.cum dilectus.C. de ſen. aduer.
Fil.latil.l. i. Ii.x- et iſtud eſt uerũ ð inſtru
rmentis contrariis ſententie ſecus de cõpaſ
ſibilibus.fł.de cõpen.l. ſi cum militi · . ĩ⸗
¶ Sententia ſuper expenſis ualet etiã ſine
taxatõne expenlay nam ſicut admittit᷑ in
certa petitio expenſarũ ita admittit᷑ incer
ta ſententia.C.de frucet litiſ expen.l. ter
minatoin gloordi. facit quod no. de ſen-
que ſine certa quanti.l. ĩ:ubi probat᷑ dicta
equiparatio libelli ad ſententia ſecunduzʒ
bar.¶ Si res non extat poteſt fieri erecu
tio in eſtimatõne licet ad hoc non ſit prin
cipaliter actum C.de execurei iudi.l.ſi lõ
gis ſecunduũ barqð noet iſta eſtimatõ po
teſt fieri officio iudicis · ff.de le · iii . l.ſ qᷣ
ex parnfila- ¶ Super expenſis põt iudex
ſibi reſeruare taxatõnẽ ſed quare nõ cõdẽp
nationẽ earũ Rendeo ſtatim cum cõdemp
nat expenſẽ que ueniebant officio iudio
uemunt iure actõnis de damp· infec · l· ſi fi
nita.5. poſtea·ſed ſi non condempnat tunc
officiũ mercenariũ extinguit᷑ fimto iudi-
cio. ut.l.terminato/ſecũdu baret Cy· ſed
glo.innuit in.l.terminato.ꝙ poſſit reſer-
uari condẽpnatio/ et tex.ibi innuit ꝙ poſ
ſit reſeruari petitio ad ĩdem. ff·fam.hr· l·
idem labeo:S:i- in glo.ꝑuafacit quod no.
Dy:de uerob.l.triticuet Cy· C. de inſti.
et ſĩubſti.l.fi quis heredeʒ · ſed prima opi-
mo uerior eſt niſi eadem die condempnet.
de re iudi:paulus.¶ Sed an reſeruans ſibi
declaratõnẽ uideat᷑ reſeruari etiã lucceſſori
ſuo dic ꝙ ſic quia officio nõ perſone fit re-
ſeruatio· ft.de iudi.l.proponebat᷑ et ſic nõ
ob.de uerob.l.qui romeéaugerius ſecũ
dum bar .ſed in diffinitiua ſuper re princi
pali non põt quis ſibi reſeruar declaratõeʒ
incerte lentẽtie.ff· de arbi.l.n diſtĩguem

39

„ ſec . Pu n να

: de officõ. ¶ Sed an ſuccumbẽs in excep
tõne uel replicatõne debet ſtatim condẽp
nari in expenſis illius capituli an uero re-
ſeruari in diffinitiua:et dic ꝙ ſtatim quia
qui talem exceptionem uel replicationem
obicit proceſſu cauſa retardat et ideo de-
bet condempnari in expenſis et dampnis
ratõne retardati procelſſus· C. de frucet li
tis expẽ.l.terminatoſecundũ bar.quid de
condempnatõe ſi iudex tunc omittit pote
rit uſq; ad diffinitiuã ſuppler de ap· ſepe.
p Inno. ¶ LůSʒ an in crimmali uemt refec-
tio expenſaru quando actor deſiſtit dic ue
nire:C.qui accu:non polſ.l.in.¶ Sed quid
ſi ad diff iniciuã peruenit᷑ uidet᷑ ꝙ non de/
beat fieri condempnatio expenſarũ in cri-
min ali.fac it. Cde fructet litis expen ·l.
fi. ubi loquit᷑ littera aduerſatiue in ciuili
a criminali 2 ideʒ no- accur. in probhemio
inſtitu.ſed in contrariũ uidet᷑ caſus· C. de
Ffruc: et litis ex·l.fi.nam ſi ibi per preuile-
gium nõ ueniunt ergo per ius cõmune ue
niunt tam in ciuili ꝙ in criminali ut aꝑte
probat᷑ ſecundũ bar. et hoc tenent canomiſ
te in.c.calumpmiã de penis nam dampna
et intereſſe etiam in criminali uemunt ut
no·S.de accu:c. cum oporteat ꝑ Inno-
¶ Sed quid ſi inſtantia eſt perempta an
ex die prime an ex die ſecude inſtantie ue-
munt fructus et expẽſe dic in expenſis ex
die ſecundo in fructibus cdic aut inſtan-
tia ꝑnt tempor̃ aut renuntõne ſi renunc
tiatoe habet᷑ pro nõ mota. C. de preſcript.
lon.tem.l.i-lecundũ unã expoſitionẽde iu

re fil.l.fiſcusſi tempor.dicit glo·ꝙ offici

um illud mercenariũ primo ortum extic
tum eſt nec denuo orit᷑ et ideo tempus ſe
cunde litis inſpiciturde frucet litis ex-I·
ii. in glo.facit:l.terminato. in ratõe ſui. ñ
ob.C. de prelcrip·xxxan.l.fi.ubi denõiat
effectus inſtantie primo quia illud uerũ
ad conſeruanda actionẽ nõ ad augendã cõ
dempnationẽ.doc:dicunt cõtrariu ꝗa ma
la fides ꝑpetuo durat ꝗdiu purget᷑.arff.
de uſu.l.mora.et iſta eſt ſatis debilis ratõ
nam nõ ſufficit ſimplex mala fides in ꝑci-
Piendis ſed requirit᷑ litis cõteſtatio: dic ut
ibi ꝑ doc.¶ Quidã nobilis habuit aduo-
catu gratis poſtea uincens uult ꝙ reus fa
ciat illi aduocato ſalariu an reus tenet᷑ ui/
det᷑ ꝙ nõ. C. de frucet litis ex.·l.fi. ſecũdũ
ſecund lec quod noĩ. ð expen· V. an pᷣto.
¶ Sentẽtia lata extra metã iuriſdictõnis
eſt in totũ nulla.qu ando ꝓuo· nõ ẽ ne ·
l. certa ratõeſed ſi fertur ſupra metã debi
ti utile ꝑ inutile nõ uiciat᷑: ut no.C.· re iu

di. I.ii. et ĩdeo illa clauſula ÿ ſi eſſet ultra
Formmã reducat᷑ ad formam 2c. uidet᷑ ualer
quia licet ſit unuʒ capitulũ diuidi poteſt
doc:dicunt contrariũquia indiuiſibił eſt
ſentẽtia· ff.fam.hr.l.in hoc iudicio. ſʒ cer
te ibi erat defect modice rei. quia iudex
nõ erat functo officio ſuo. ff. de arbi-l. ꝗd
tarnen hic uero erat exceſſus et plus cõti
net minuset uidet᷑ caſus.ff. de arbi.l. diẽ
ꝓferre · ſi plures.ſed alia ratõne nõ ualet
dicta clauſula.quia incerta 2 cõdictionał

ſed Hendeo certificat᷑ per acta. C. de ſentẽ.

l. curn iudex Sed tercia ratio quare nõ ua
let eſt. quia cõtinet repugnantia· ff· de re.
iur.l.ubi hoc ſetit glo.C. comi.uł epiſto.
I.in.ſecus in adiuncto cõpaſſibili:ft·farmm.
hr.l.idem labeo·.i· ¶ Dicit ſtatutũ
homicida cõdempnet᷑ in mille et ſi ſit con
tumax cõdempnet᷑ in quarto pluri alio ſta
tuto cauet᷑ ꝙ hi homicida non ſoluit penaʒ
homicidi infra.x dies decapite᷑ mõ horm
cida ſoluit milleſed nõ quartũ pl an deca
pitetur uidet᷑ ꝙ ſic naʒ toturn debet᷑ ex cõ
turnacia et eſt debitum umforme: ex con

tumacia ergo nõ debet diuerſo nomĩe uel

iure cenſeri.ar.ff.de pac.dota.l.intercũ
interin contrariũ uidet᷑ quia pena Pomi-
cidi eſt ſignata:ĩ:taxata in mille 2 de iſta
originali pena debet intelligi ut.ftð peti
ere. l. iteʒ uemũt..cũ pdiseimus2 no- ff.
ſi cer.pe.lcerti conditõ.in prin:nam quar
tum plus eſt pena ſolius contumacĩe que
pena nõ oritur tꝑe delictiſed tꝑe cõtuma
cie.ff.de in litẽ iur̃.l.i.2 hec uera:quia hec
pena nõ recipit aliam penamar.C.de ulu
rei iudi.l.fi:no- in ſimili.H.ð pe.her.hereſ
fur.¶ Sententia lata ꝑ unũ ludicem mit
tit᷑ executõi ꝑ alium qui hanc iuriſdictõ
nem in ꝑſonis:de iur argẽ. ꝭ·nomine2 fa-
cit quod no:ff.ð poſtu.l.ex ea.led ſi nõ ha
bet iurilidictionẽ in perſonas ſed in res nõ
pote ſt facere executionẽ niſi requiſitus ꝑ
lidteras primi iudicisff. de boauct. iudi-
pol· l.cum unus· S.ĩs qui.ff.de ĩuriſ.o-lu/
di.l.cum quedã puella.et ibi per Cy.ĩ lec.
¶ Dicit ſtatutũ ꝙ ſi condempnatus ꝓ
uulnere non ſoluat condempnationẽ infra
x.·dies ꝙ ei amputetur manus: modo que
ritur quãdo incipiat iſtud decendiũ uidet᷑
ꝙ poſt.x.dies quia tunc dicit᷑ condempna
tio ꝓprie ff. de pigno.l-ſi fundusſi plu-
riſ. in contrariu uidet᷑ ꝙ ſtatim lata ſenten
tia et ſic fiat computatio de momento ad
momentũ ar.ff.de mino:l.iii.ꝭH minorez-
ſo.dies ſententie nõ computat᷑ ſed a che ſnĩe
currit ſi non eſt appellatum· ſi autem eſt

— — . — — —

—— — — —

appellatum dunè a die confirmatõniĩs Inĩe

mſi dolo uel lata culpa eſſet appellatũ quia
tunc fruſtratõ ei nõ prodeſt·C.de uſu:rei
iudi.l.ii. Sed contra hoc opponit᷑ ex iſta ſẽ

tentia antex. dies non orit᷑ actoergo nec

ante cur rit tempus ſoluendi.ar. ffde iure
dotali.ſo· Imo ſtatim oritur actio reuo-
cabiliter tamen ſi appellet᷑ ꝗ ſic probo ap
pellõ reſcindit pronunctiatu. ff ad turpil.
l.i.in fi-tunc aut dices ꝙ reſcindat factũ
et eſt impoſſibile.l.ĩ bello:: facte aut ius
et ſic ortum erat ſecundu Ia. de ra:nã non
poſſet rumpi niſi eſſet natu ff. de imuſto
rup· l.nam et ſi ſub conditõe:s·rumpendo

de uer.Ob.lIi x. uide quod no-C. de teſta-I.
prepoſteri . ¶LTitius fideruſſit pro ſeyo
accuſato nã in criminali ſuo nõie conuẽt9

ſatiſdat iudicatu ſolui.ſecus in ciuili -nam
in criminali miſi ſatiſdet debet detineri in
carcere publico uel in palacioff.ð cuſto-
reo.l.iet.l.ſi quis reummiſi ſit mulier que
non debet detineri propter mopiã fideiuſ
ſoris:qð eſt notanduut.C. de cuſto. reo-
autẽnouo iur.pone ergo ꝙ fideiuſſor eſt
coactus ſoluere ſtatim quia in criminali
nõ datur tempus quadrimeſtreſcd in ci-
uili hc.quero ergo an ſtatim fideiuſſor ex
igat reumnam inter eos ciuilis obligatõ
uerſatur nõ criminaliset dic ꝙ ſtatim et
iudex maleficiorũ poterit hoc facere· ar
C.de lencu m eoꝝC. ubi cãe fiſca.l.ĩ. cuzʒ
ibi no:per Ia.et.C.de uſu:rei iudi.l. fi. in
fi:et ibi per bar. nam copule eſt diuidere
obligatõem cõdempnatõis uel contract
in uiriles C. ſi plures una ſen.l:ĩ:de condi.
et de·l.cui fundus:nec attendim naturã
prime cauſe.ſed naturã uerboꝝ cauſe ſecũ
de · i. ſentẽtie ut ibi:no¶Ceruicoſa et ca
pitoſa precepta iudicũ inania ſunt et vim
ſententie 2 interlocutorie non merent᷑C.
comiepiſto in rubro et nigro- ¶ ů Banna
etiam que fiunt ex parte poteſtatis fiunt
magis ad terrorẽ ꝙ ad ualorẽC. comiepi.
lI.programa-uide QG:an- in ti-de banitil-

Saberprees in iudiciũ nõ habent vi
ntentiarũ e.ti-l.pe-tamen hic uideff. S

eden.l.ſ ꝗs ex · i. per G. ¶ Confht di

citur nõ ſolum m libellis ſed etiam in iudi
Pro peccato uni

crisC.comi.epil.l. fi.
us hominis non debet contrata uel unmi-
uerſitas condempnari uel pumri no-in au
ten. ut nulli iudi6quonia. colł. ixſiue il-
le ſit certus ſiue incertus L Quod ſi libel
lus eſt ineptus et iuri contrari ſententia

ſit nulla patet de emp: et uen:cum dilecti:
ſed ubi eſt preter legẽ nõ contra legẽ tunc

ualet ergo conteſtatiĩo litis ſuper libello ĩ-

epto ualet nam ſine libello ſuper ſimplici

narratiõe ualeret litis conteſtatõ ſecundu
quolſdam ꝗ tenent ꝙ libelli oblatio poſſit
remitti et omitti 8 conſenſu partium.

¶ Sententia lata ſuper accuſatiõe non cõ

inente locũ 2 tempus ualetnec poteſt cõ

dempnatus eam dhcere nullã quia lex dicit

debuit petere ſe aboleri ante ſententiaʒ
ropter libellũ informiter porrectũff. de
accu.libellorũ:.:ſi libelli ita no- gandinus-

in ſuo opere in ti:qualiter fiat ipſa accuſa

tio et ſic propter defec tũ ſolempnitatis lo
ci et temporis non uiciat᷑ ſententia qð eſt
nota dignũ.ſed uidet᷑ ꝙ ſit nulla quia libel

lus eſt meptus 2 inutilis ff. de accula.l ac

cuſaturus. Gndeo ꝙ; hec exceptio nõ põt
opponi poſt ſententiã diffinitiuã ſed ante
debet opponi fimile-C.de adul.l.ꝗuis in-
dubitati /ſuper hoc etiam nota ꝙ proce/
dit libellus per circũſtantias nõ declarataſ
ff. de penis· l.ſi preſesſed ibi loquit᷑ de cir-
cumſtantiisĩ/qualitatibus nõi. de ſolẽp
mratibus:et ſic non facit adq. noſtrã naz
adiecto qualitatũ non eſt de ſubſtantia li
belli ſed adiectio ſolempnitatuũ ſic. Sed cõ
tra G. facit.ff.de inter:actio.l.ſi filiusel.
ii.f·de iureiuran:l-fi patron libertam.2
quod ibi per G Iudex formauit inꝗ⸗
ſitione ſuperuenit accuſator tandezʒ iudex
cõdempnauit ex inquiſitõe, modo querit᷑
an ex iſta ſmia ſit nulla uel annullanda ꝑ
appellationẽ nec ne:et uidet᷑ ꝙ ſit nulla ꝗa
accuſator reſcindit inquiſitionẽ quia reme
dium ordinari tollit extraordinarin So-
dico ꝙ non tollit ipſo iure ·ſed oportetx ꝙ
pronunctiet᷑ nõ procedẽdo obiec ta excep

tõe per reum de adul.l-ii. in fi: ſed an poſ

ſit appellari quaſi reus ſit grauatus ob hoc
ipſum queſtio ſtat in hoc an inquiſitõ de
buerit ſilere uel non.et ſi iudex habet ſuſ-
pectam concluſionem accuſatoris nõ de-
bet ſilere:ar.ð aboll:l.ii.Item ſi ex hoc f iſ
cus patitur preiudiciũ ut quia inquiſitio
eſt probata nam ſi accuſator uult paratazʒ
probationẽ ad iniciũ noue probatonis re-
digere iudex nõ debet hoc pati ſed ſi bona
fide agatur ſic. ar· ff.de iureiuran.l.eũ quĩ.
6: in popularibus ad illud argnmẽtũ or
dinario Hendeo ꝙ ubi extraordinariũ ten-
dit ad coadiuuanduũ ordinariũ et ad eundẽ
finẽ nõ ceſſat unuʒ propter alterũ ut no-
ff. de rei uen.l.i. per hanc.et hoc quãtuzʒ
ad originem ſed quantũ ad proceſſuʒ debzʒ
procedi ſuper uno unde iudex debet hic
eligere alteram uiam. niſi quatenus plus

in accuſatione ꝗᷓ in inquiſitione quia prop
ter hoc ſimul poteſt proſequi utrũq;. ar.
de actio: et obliga.l. qui ſeruumpracti-
ca ſeruat ꝙ ſi plenior eſt accuſatõ ſuper ea
tantum ꝓcedat᷑ et pronũctiabit᷑ nõ eſſe ꝓ
cedendũ ſuper inquiſitõe acta tamen pub
lica ualent in ſequẽti iudicioar.C.de re iu
di:l.geſta:ſed axteſtatõnes nõ publicate ĩ
inquiſitõne recepte nõ ualent in accuſatõe
Item noue dilatões dat᷑ quia eſt noua ĩſti
tuta.¶ Et an abſolutus per inquiſitõnezʒ
poſſit accuſari dic ꝙ ſic ab eo qui proſeꝗt᷑
ſuam uel ſuorũ iniuriã ſi docet ĩgnorantiã
uel colluſionẽ alias non:nec iudex debet ꝓ
ſequi ſuorũ imuriã quia in cauſa ſuorũ nõ
poſſet iudicare.ut no.ff.ð iniur.l.lex cor-
in prin. et ideo in priuatis crimimbo non
habet locum inquiſitio q iure cõmuni qa
udex nõ repreſentat perſonã priuatã oftẽ
ſam ſed publicã et id eſt ius priuatũ non
publicũ et ideo a perſona publica non põt
exerceri de hoc no· Gandin practicus in
ſuo opere in ti:qui poſſunt accuſari et qui
non ibi uide as: ¶ Ad mortem nemo põt
condempnari ex indicns nec ſentẽtia mor
tis ferri etiã cx indubitatis indiciis ſecun
dum quoſdã ut no:gandin-in ti de pᷣſũp-
tiomibus in fialiter ſentit Dy-in.lI. ii.ff. d
excuſa.tuillud tamen certu eſt ꝙ tortu-
ra inferri poteſt ex uno indicio indubita-
to uel multũ viſii ut no. gandinus in ti.
ex quo tempore poſſit fama incipere 2z lo-
cus a cõiter accidentibus inducit indubi-
tatũ ut ſi uolo probare aliquã meretricem
eo ꝙ paſſim admittebat iuuenes ad ſe.C.
de proba.l.neqʒper gloet Ia. ¶ Titius
confeſſus eſt ie occidiſſe quenda homineʒ

cuius nõie ignorat᷑ et pſuʒ ꝓieciſſe ĩ ma

ri unde corpus apparere nõ poteſt querit᷑
an ex hoc titius debeat condempnari 2 ui
det᷑ ꝙ non nã liquere debet de corpore in-
terfecto alias non poteſt preſum factum
ab aliquo ſi ipſum factu in ſe incertuʒ eſt
ff. ad hil. l. i. illud. Item iſta cõfeſſio eſt
multũ uaga et incertaz in genere et ideo
nõ ualet.ff. de confeſſ.l.certuſo.ſi noõ appa
ret aiquo modo de mortuo nõ debet fieri
condempnato ·ſed ſi per famã probaretur
mors licet corpue inſpici non poſſet uł ꝗa
in ſepulcro reiolutũ uel in flumĩe ꝓiedvuʒ
tunc ſtabi᷑ confeſſioni.arad hoc ꝗa morſ

poteſt probari per famãC.ſo.mal. ſi qui

dam et uide Gan. in ti:qui ad preſumptio

neʒ fame·2 in tide preſump. Exceptõ bã

m eſt exceptõ rei iudicate ſi bani poteſt

impune offendi-et ideo impecht proceſſug

ſecundũ Gan.ĩ ti. utrũ ꝓcurator i malefi

ciis in ultima colump.cic ut no.C. de ac-
cuſa.l.reos per Cy.¶ Pendente tempore
appellandi poteſt bamtus impune ofen
Gandi·ti·ð bannitis ꝓ maleficio q;ᷣ falſũ
eſt.quia interim mil debet innouariet fa-
cit q; no.ff·de accula.l.ex iudicioruʒ. per
lo.et Dy nam ſi interĩ moritur expirat
Tntetin ac ſi eſſet appellatũ: unde ſentẽtia
nõ poteſt patrocinari occiſori. ¶ Senten-
tia lata ex uno ſtatuto poteſt ſuppler ĩ me
diãte nouo proceſſu ex alio ſtatuto ratõe
qualitatis ut noin:qſtat.per (zan. in ſe-
natus ꝑ bar.et ita conſuluit collegiũ peru
ſinum cõtra ſcolariũ ex quo conſilio perdi
dit hec ciuitas aſſiſiũ.ſed Ia.bu.conſuluit
cõtra Sentẽtia lata ex inquiſitõne for-
mata ꝑ poteſtatem peruſinũ ð delicto cõ
miſſo ꝑ ſubditum extra territoriũ querit᷑
an ualeat. et uidetur ꝙ; nõ quia in hoc non
eſt iudex competens ut nogãdi.in fi. ſui
operis ſecundũ odofr. ſed Cy. cõtra diſpu-
quia nõ procedit᷑ rõe fori ſortiti occaſione
delicti tantũ.ſed quia ſubditus.ar. ff. de de
cre· ab orfa · l.ſi max.ſi inquiſitio fiat ĩ ca
ſu permiſſo a iure cõmuni. Idem tamen ſi
a iure municipali- quia inſpicit᷑ ſtatutum
ĩudicis in modo procedendi:quia mod ꝓ
cedendi eſt ad ordinationeʒ iudicii non ad
deciſionẽ litis ſecundũ bar.2 alios in. l.cũc
tos populos · ſed cõtra quia poſſe inquirere
eſt ad diffimtionẽ cauſe inquiſitõnis ſi-
c ut habet᷑/uel nõ habere actionẽ uel offi-
cium iudicis principaliter- Io: an. in addi.
ſpe.tenet ꝙ nõ procedat inquiſitõ uia ſta
tuti. ¶ Sentẽtia aliquãdo fertur ꝑ legem
et tunc nõ deſiderat cauſe cognitioneʒz ſed
ueram exiſtentiã terminorũ. ut no.ff.d ca
pi:di cl.amiſſio ne ·ꝭ.qui deficiũt. naʒ lex
certa eſt. ff/de cõdiob cau.l.ſi pecumam.
6: ſi ſeruu/ udex nõ dʒ tñ exequi. niſi cau
ſa liquidata. ff/de iure fil.l.eius qui.¶ Et
i legibus et in ſtatutis ultima ſentẽtia ua
let quia podeſt ſtatutũ reuocari niſi trãſi-
uerit in cõtractum nar tũc diſtĩguitur
aut contractus reſpicit publicã utilitateʒ
et poteſt reuocari per ſtatuẽtes. aut pri-
uatam 2. tũc nõ aut mixtim publicam et
priuatã ut in m edico et doc. conducto et
tũc ex cauſa ſuperueniẽte poteſt retracta-
ri ſed abſq; cauſa nõ.de decreab ordfa.l.
quod ſemel per G.et bar.iĩn.q/ſtatu. ꝑ G.
ſi uero tranſiuerit in ſentẽtiam diffimti⸗
uã iudicis reuocari nõ poteſt. C. ſen. re-
ſcin.nõ polſ.l.fi:uide quod no.C. de teſta.
autẽ. hoc inter Iios.¶ Smia odẽpnatoria

in Eriminãli nõ poteſt ferrĩ eo ꝙ reò nolit
ſe repreſentare ad tormẽta ſuſcipiẽda·ff.Sð
queſt tio.l.peſed debet multari ĩpſe et fi
deiuſſores ſui ee pro motu iudicis cõdep-

to·reolſi quis reum nã in criminali ex cõ
tumacia nemo habet᷑ pro cõfeſſo. l·ĩ· de re
quireis · et hoc de iure cõmuni: ſed in yta
lia ꝑ ſtatuta t᷑rarũ cõit᷑ aliter ꝓuidet᷑ que
ſtatuta ualent. l. omnes populi 26· ¶Sen
tentia condempnatoria nõ poteſt ferri eæ

e fama et uno teſte· ð ueritate poteſt fer
ri in ciuili ſed no in criminali preſertiʒ ubi
de hominis ſalute certat᷑ quia fama in cri
minali noõ eſt ſpecies probatõnis nã infa-
mia inducit ſuſpitionẽ ſed ſuſpitio nõ pro
bat in criminali-ff·de penis·l. abſenteʒ· et
hoc tenent pratici apud quos ratio expe
r imento coparat᷑ ut Gan. in ti: qui ad pro
batõonẽ fame in fi. ¶ Et interdu fama ue
ritati probate cõſentit et tunc conf irmat
et preualere facit contrarie probatoni ff.
de teſti.l.iii, idem diuus de queſtio.lde
minore.5· tormenta interdũ certũ eſt ꝙ
diſſentit tunc falſa fama nil operat᷑ niſi ꝗa
interdũ errantẽ excuſat.. de adul.l/miles

6· pe· de acꝗ herel. cuũ qã. . qð dicit᷑. nã

fama. eſt pocius cõiectura ꝗᷓ probatõet ĩ
rebus certis nõ eſt cõiecture loco/ uer·
ob.l. continu·6-cum iĩta interdu dubita
tur an fama cũ ueritate cõcordet an diſcor
det tũ preſumit᷑ pro fama que ẽ apud bo⸗
nos et graues tamen iſta eſt preſumptio
hormmis nõ legis ideo nõ eſt ſpecies ꝓba-
tionis ſed dat exordiũ et materiã inueſti-
Zandi ueritatẽ et inquirendi- C. de of · rec.
prouĩ. l. iuſtiſſimos· et ſic eſt efficax ad or
dinationẽ iudicui nõ ad deciſionẽ in cauſis
criminalibus fama etiã que aliis cõiectu-
ris iuuat᷑ ualet ad torturã in criminalib
grauibus. Illud no: ꝙ teſtis qui ſuper arti
culo de ueritate dueit ſe nihil ſcie intelli⸗

Zitur dixiſſe.l· de ueritate de qua erat iter

rogatus · ar · de inter · ac.l.ſ defenlſor · · i. ñ
de credulitatei·fama de qua nõ ficbat in-
terrogatio et ideo poſtea deponẽdo ſuper
fama refert᷑ etiarmn ad articulos nõ proba-
tos ut no · ſpe · in ti · de notorio crimine ·
fama in fi. et gan· in ti:qui ad probationẽ
fame quod eſt notandũ· Illud etiam no· ꝙ
refert an teſtis reddat ſuper fama hanc ra
tionem quia audiuit publice dici et tunc
probat᷑ fama nam intelligi᷑ publice·ĩ·po-
pice. ar. de re ĩurtl.quociens· idem ſermo
ſecus ſi dixit palam uel a pluribus ſecũduzʒ

nari de cõtumacia nõ de crimine f·ð cuſ

ſola fama nec in ciuili nec in criminali ſed

Ia. ac. Alũ dicunt ꝙ; equiuoca rõ teſtis ñ
probat icut nec dictũ equiuocũ: exdra de
proba in preſentia·ſed dictio eſt equoca
quia potuit unus publice dicere et ſaluar
dictum teſtis a uicio falſitatis ergo ñ pro
bat.Illud etiam nota ꝙ ſuper fama ad in-
quirendu recepte atteſ tatõnes non ualent
in iudicio ſubicquenti ſed denuo teſtes re
cipiendi ſunt quia nõ fuerit recepti in fi-
gura iudicii ſicut no· in ſimili/ff. d bo · pol.
l.iii. 6. pe · C· quorũ bo.l.ĩ. et ar. ad hoc eꝰ
de teſti · c.ueniens cũ ſy· Quidã tenent ꝙ
etiam in ciuili fama nõ faciat ſemiplenaʒ
probationẽ et ideo non probet cũ uno teſ⸗
te de ueritate quia ſunt due ſpecies diſſi-

miles que nõ faciunt nuã ſpeciẽ perfectaʒ

ſecundu oldet bar.ĩn.l.ii.etas: de excu-
tu. Dyet ac. tenent cõrra quia nõ agit᷑ de
inducendo de nouo ſed de probãdo· S·

Vonĩazʒ.·S. · p roximo dixim
quando ſententia ſit ipſo iure
nulla conſequens ut dicarn ꝗ
Pus remediis ualida ſubleuetur
ſeu impdgnet᷑ ſeu retractet᷑. ¶ Et no · ꝙ·
vn. modis generaliter. T'an- uber S.

NWicam. ui poſuit ſolum iin ſ. primos · iii⸗

2 quintũ. primo per appellationẽ- ut-
1i. q. vi6. eet- c· ·de qua.ĩ de ap. Secũ
do per ſupplicatioẽm de quaĩde ſuppli.

¶ ercio de in intereſti· de qua.ĩ. de re-

ſti. in integ· ¶ ¶ Quarto per ſimplicem pe

tition in illis canbus in quibus iudex po

teſt ſuã ſententiã reuocare quos dic ut no-

in ſumma. d.me·ti:: quociens. ſub.Sdif

finmitiua. ¶ ¶ Quinto per querelã falſi de ꝗᷓ
iam.ĩ·dicet᷑. ¶ Sexdo per implorationem

triſtis aus:ilii ut ſi ſententia lata ſit cotra

ſeruũ ille ap:non poteſt. ſed permittitur
e implorare triſte auuili · ft· de ap- ſerui-
¶ Septimo quando poſt ſentẽtiam nullo

remedio attemptat iterũ de cauſa cognoſ

citur. ut extra de re iu- cum bertoldus-
S.licet autem ubi de hoc ſecundũ papaʒ
et licet ab ea appellatum non fuerit tum
propter equitatern ſuperuenientis calo re
tractatur 2 ab ea recedi᷑ ff· de condi ſine
ca.l.ii.ff· comoin cõmodato/5.·fiet extr a
de pur. uul.c.ii: ubi de hoc etiam ſi non fi
cxecutõni mandata excipit᷑ contra eaʒ ut
C.de re iu.l.ini. ¶ Etno·ꝙ cum ſententia
dicit᷑ nulla ĩpſo iure ſine temporis prefini-
tõne retractari poteſt ut.dixi./· Proxi-
. fi. Si uero per in intereſti.petatur re-
ſcindi-puta ratõc etatis uel abſentie id bz

uſqʒ ad quadrieniũ fieri, C. de tempo· ap.

AMQal. Ntuc e, *ſrra 4 c6 ſ. 2
ſan ¹e Vvn — rrl. Kr

22

p ee .

„

l·penł.et fi.C. ex quĩ tau: ma. respublita.
xxxiiiĩ /q·I·cũ per bellicam.xvĩ.qiii.por
ro/ Si uero propter Ffalſitateʒ dic ut.ĩ.e · ⸗
v. et no/Si autẽ quia ſit ſatisfactu actori
in infinititu. C.d non nu:peaſſeueratõ ꝗa
bona fides nõ patit᷑ ut idem bis exigat᷑.C.
depoſiti ·bona fides.xii:q: ii.fratermtatis.
¶ Porro ſent᷑entia lata que ualida eſt mł
tis modis ſpecialibus impugnari et caſſa-
ri poteſt. Si ĩgitur ſcriptura alicuiq ſentẽ
tie in iudicio producat᷑: uide tu aduocate
contra quẽ producit᷑ an ſic in prima uł ter
cia perſona confecta:quod dic ut.S.6* Pre.
d.iłem nõ ualet· Item reuocat᷑ ſentẽtia la
ta alibi ꝗᷓ ubi ad hoc termino fuerat ſta-
tut· ut.S.S.prox..item nulla eſt ratõe
loci uel ſi metu uel errore ꝑtes conſentiũt
tenet ſententia ſed retractat᷑ per ap ff. de
ĩudi.l.ii.C.de epiſ.au:ſi quis· ff.de iuriſ.o.
ĩudi.l.iiii.et.l.ſi per errorẽ·xii:qii.in ꝗ⸗

busexx ra ꝙ meca.per totũ. Item ſi iẽ la

ta ſub condictõe retractat᷑ per ap.ii.qvi-
anteriorũ. . illo uidelicet et. . ſane et.I.
biduu. ut dicunt quidã · Auber. de bo-
ubi.S. v. ratone conditõis. ꝙ lʒ olĩ ua-
leret ſmia lata ſub conditõe lʒ ſic ferri nõ de
beret ut in ·concor.hodie tñ nõ ualet ut
inſti:de act.5ꝭ.curare:et.·d interdic.2 re
lega.lr̃ legatoæ. ·ad temp:a. :ſine:2 ed
de ſen: ex.romana. FI.·5. cauent. li. vi. ſʒ
ibi etiã lata ſic tenet ut ibi ſcripſi inĩ. glo-
S uel ſi exactũ futrit lurametũ calum
nie in cã 2z nõ preſtitũ.2 idẽ ᷣm quoſdã et
ſi exactũ nõ fuerit que dic ut.ĩ.ð libel.cõ-
5 utrũ libell-6·nuc dicẽdu. . nouo.
2 de iuracalup·c.i.li· vi. I uel ſi fit lata
cõtra ius litigatoris retractat᷑ ex de re iu.
cum inter. ꝓpe fi- uel ſi eſt laca contra ab
ſentẽ iuſta de cauſa. et hoc cito ꝓbauerit
reuocat᷑ ꝑ in intereſti.ad appellãdũex de
in intere: ex litteris. ſf. de excu.tu. ſcire
oportet.ꝭ.ſuſſicit.ff.de minoin cãe:ñet.
lI.prefe ctietS· 6.· ꝓxi. . ſʒ quid ſi apparʒ
ſi abſens fuerit reipublice cã diſtingue
nã aut fuit defenius legitime 2 tunc reſti
tuit᷑ ad appellãduũ tin fr. de in inte.re.l. fi-
ex.·e.c.fi.aut nõ fuit defenſus uel fuit ſed

minus legitime 2 tunc ad totã cãm fit re

ſtõ· C. de ꝓcuqui abſentẽ. Itẽ retractat᷑ ſẽ
tentia in caſib qui no.S.. prox.. Item
eſt nulla rõe modi ibi Itẽ etiã no.2 ibi uł
ſi poſt ſe·i. ¶ ¶ Ve Hhic reſumit uerba
uber · de bo.car.ii.v. ſi producat᷑ ſcriptu-
ra alicui Inĩe et ſe. aut impungãdo ſẽ
tentias pſeni inſtruaris attende an ſit la-
ta per ordinariũ an per delegatũ an per ar

2 ſe· ¶ Lteʒ uide ſi nouata eſt

bitrũEH de hiis hic nõ proſequi᷑ contẽ-
tus.ut puto hiis que dixerat.S: de arbitro
et maxĩie in. Sexcipit᷑.uber.autẽ ordinate
prolecut ẽ hec tria ubi. S. Io-de deo- pri-
mũ et ᷣm ubiõ·. H. Si per ordinariuzʒ
oppone ꝙ ille fuerit ſeruq:uel infamis.ux
excõicatus: uel huiqmodi. ut. S.5. Prei⸗ in
prin. ad hoc aũt põt pars altera rñndere
cõiter eſtimabit᷑ bonꝗ vñ ꝓpter auctori-
tatẽ rei iudicate pferenda eſt opinio ueri-
tati· ff · de offi.pſidis. barbariq· ii.q · vii.5.
tria· ff. ad trebel.FuoG. cũ ptor. ex de bi-
ga.nuꝑ:cu ſuis cõcorhec tñ defenſio ñ ca

dit ĩ excõĩcato in quẽ nulla cadit iuriſdic
tio q; dic ut no:ex.de excep· pia:2 in pre.

6·tria. ¶ Itẽ oppone ꝙ actũ eſt de una re
2 ꝓnunctiatũ de alia:ud. ff.cõi.di,fundo-
¶ Itẽ oppone ꝙ ĩudex fine cãe cognitõne
2 minus plene inſtrut a ex rupto ſeu ̃
cipitanter ꝓnuctiauit ex de in ĩntere:cũ
ex lis·prope fi.vi:qiĩ:quero.C.de edenĩs
apud quẽ· C. de tranſac·ſi cã cognita. C. de
ĩudi:ĩudices· C.de apꝑ·ne cãs.C. de penis.&
ſniaʒ·qð dic ut.ĩ. S. nũc breuiter. ꝓpe prĩ.
¶ Itẽ ſi petat᷑ executio poſt ſententiãiop-
pone multipłyr poſt ſniam rõe teſtiu. ut.
ð· de teſti. ¶ LItẽ generalit᷑ uide ſi potes ali
qua de exceptõibus opponere que ↄpetũt
poſt ſnĩam abſq; appellatõe uel reſtõe qs
dic ut.Sde excep.dicto. . D ſnĩam-
nĩa. fl. ð mi
no/mĩor.ſt·de re iudiſi ſe nõ obtulit ·5. ſi
ex cõuentõe:C.de excep.rei iudiſi cãm.et
an ſit pactũ de nõ petendo fac tũ uel tranſ
ae.ubi fieri potuit · z ſic nõ debuerit con-
dẽpnatõ ſeꝗ·C.de trãſac.ſi cauſa.ſt·e.2
2. f. de con-ĩndeelegãter.ff.de dona.ſi in-
ſtipulatũ.¶ Icẽ ooice cõtra ſnĩaʒ que dĩx
imno cõtra inſtrm poſſe opponi.S·& ĩſtru.
edi: inſtr̃m. ¶ Itẽ retractat᷑ ualida ſnĩa
ex omm cã que Iſufficiẽs ſit ad appellãdu.
e de ap. ut debit.a. c. cam. que ñi ſit per
ſubreptionẽ lata:e de offi.uicatua.xx-

xv·q-lxueniã uel ſi falſy ꝓcur interuenit

ut ex de procu. in noſtrain fi et. C.e. licz
Iniã tñ cum falſo ꝓcuratore lata põt rata

a dno haberi ut.ff.de iudi.lʒ. ¶ Si autem

ſma delegati producit᷑ in primis querẽduzʒ
eſt de eius delegacõeet de offi:dele.cũ in
iure. C. de mãprin.l.umica.ff.& iudi.l.pe.
et ſi eſt delegatus a principe id ꝑſcriptu
rã probet. ut in pre. I. C. alius uero etiaʒ ꝑ
teſtes ſecũdũ uber. ¶· MHubi.S. e-:dixl-
3· C. de fide inſtru.in exercẽdis execuzʒ
V.nee ſuffitit ſi dicat in ſẽtẽtia ego a taſi
delegatus · ar. ff. dele.iii· prediis ar. tamen

22—

–

—☛

