cum conſiſtit in ſacris et in ſacerdotibus
ut.l.di.ius publicum ecff.ð iuſtitia et iu
re.l:i. ius publicũet ſic ſacerdos eſt pu
blica ꝑſona ꝑ quam alteri bene queritur
utilis actio.ff.reʒ pu-lIal. fo.Il. ilii.C. ð epi.
et cle.aut᷑.generaliset de lit᷑.cont᷑aut᷑.li/
bellum:que eſt.iii.qiii./ſpaciumet hec
mea opinio hodie canonizata eſt in ðcre.
greg.x de uſuris ꝗᷓꝙ li.vi:ubi de hoc dice
mus et fac ad hoc eæ de ſimo neõ 2 uli.s.
de primo decreto.5-Iam de eſtectu. V. †
oppones:et ð ſatiſdatiomb/· ulſo. V. ſed
quis. MPer hoc uidetur ſolui:q- dñicał
xiii.de illo.qui ĩ mortis ar ticulo in manu
ſacerdotis remiſit iniuriã ſibi factaʒ ꝑ ti-
tiuʒ iurans non contuenire poſtea ſanat
uult ager̃ ĩiuriag ed refert barthohug-
dixiſſe ꝙ ſi id fecit cauſa mortis agere po
terit ſecus ſi fimpliciter alł. ff-ad ſila-l. i.
:fi:̃fert tandixiſſe cuius fuit hec·q-xi
; cuʒ ſacerdos ſit publica ꝑſona nullo ca
ſu aget · ſicut et ſi fic miſiſſet uſuras am
plius non peteret ſcdm eum. Gui:de ſuʒ
in:qſtatut oy ad finẽ et in · l.non alit᷑ ff.
de adopt᷑tenet pacẽ ualere ꝑ pre.let per

ſuꝑius alł ·et p illa genralia ꝙ nõ licet pe

nitere uel cont᷑ factum ſuũ uenrre et quia
recipienð eſt id ꝑ qð res ualet · de · V. ob·.
quo et quia uerbuʒ pacis fauorabile. C.
de cadu:tol.l.una in prin et de iudi:nouit
et ſic amplianð non coartanð de reg juris
odia:cum cõcor. ꝓbat etiam ĩid p· I.cũ cle
ricus.C.de epi:et cle:nam ſi ꝑ exccutor ezʒ
ſecularem acquirit᷑ actio-et exceptio- ut
ibi et 1 aut᷑ · generaliter ſuꝑio allegata for
tius ꝑ executorem et miniſtx deĩet loꝗ
tur de utroqʒ caſu:ſ.iniuric et uſaraꝑ ui-
de q no- inſti:de iniurt·56 fi- Illud aut q
poſt tan.dixi.de uſura tenuit pyleo in·q-
Cxvin -dicens debitori a quo poſt cõua-
leſcentiam peteret cõpetere exceptioneʒ

nem uſuray fauorem iuramenti-ſacerdo

tem eſſe ſpiritualẽ patrẽet quia illi quo-

rum negocium geſſit potuerut ratũ habe
re.Queſtionẽ Io.de iſtis affine uide ð u
ſuris quamꝗ·.vi:ſuꝑ glo.noĩe. JƷ· ¶
Quid ſi fenerator precepit illi quem de-
dit tutorem filis ſuis ut uſuras redderet
Houalet preceptũ · ac ſi factu eſſet here
dib/ar. ffdeł· i.peto.ꝭ. mater.ff: d ãnu
is.le.liberto ſuo/ꝭfi.ĩ fi. ¶ Qualiter cõ
ficiatur inſtrumentũ ſuꝑ uenditione ali
cuius rei a fideicõmiſſario facta.uideĩ. ð
emp · et uen·ꝭ·i. V. ĩterð. M Innuit ꝙ uẽ
dere põt de quo.ĩ· V· xael.et. xtl·2 ul
qð dixi:S. .xni. ¶ Et ſcias. M -Re
uertitur ad materiam Io. ꝓſequens hic 2
ĩ· V. ſe-queſtiones· xxil. xxlii·xxyi· J Et
ſcias ꝙ executores huiqmodi nomẽ uʒ
habent heredũ exquo patet eos poſſe a ge
re et exiger̃ ne dum ab aliis: Cöuemt
qð dicit Ia:de areeum cõtra extraneum
rey poſſeſſorẽ agere poſſe et facit.V.xxv
I. vſed etiam ab heredibus relicta ut.C.
de epi:et cle ·ſi quis ad declinandaʒ . ubi
aut.et.l.nulli licere: in prinet ar ff·de re
lig.ſi quis ſepulcrum.S.funus et in cre-
ex uag. de teſta. Io.frange paneʒ· 1.
de hoc ſcripſi poſt Inno:et Oſti in decre
Iohannese·ti-in prima:q ĩbi uide tangit
Iaco:de raabſurdum uideri:ꝙ ubi certa
ſunt legata et certi legatarũ executor in-
tender actiones legatarioy locupletuũ et
ſic ꝙammodo eis inuitis ſit ꝓcurator ip
ſorum petat ergo ab illis mandatũ et tũc
agat. Ad hec addo.pone ꝙ talis legatariq
ab herede amico non uult exigere uel pl
conf idit de herede ꝗᷓ de cõmiſſario ·ꝑ hoc
ſatis puto ſaltem de uoluntate legatario/
rum talium ꝙ ꝙ eis exigat conſtare de⸗
bere de locupletibus diæi quia in pauꝑi⸗
bus legatum eſſet pium in quo fortior ẽ
executorispoteſtas ut ſequitur. 7 Sʒ cõ
tra nam dicit lex ꝙ talis mimiſter nequit
exigere ab heredibus fide icõmiſ·ſi tamẽ
heredes ei gratis ſoluent ipſuʒ tenetur diſ
tribuere inter eos:de quibus eſt a teſta-
tore rogatus ut.ffad trebe.luciq:me
uia duos filios u bi de hoc. ſed dic ꝙ iſte
miniſter eſt inſtitutus ad erogan relic-
tum ad pias cauſas bene poteſt etiam ab
inuitis heredibus exigere- ut in pre-l.nul
li.et ĩ preꝭ·funus 2 expreſſe ex ð teſta.
Iohanneset ſi nullo ſit heres poterit etiã
totam hereditatẽ uendicare:nec decheret
falc. ut in · decre: Iohannes:2.· cl tua2

doli Inducebat odiũ feneratox ꝓhibitio

ℳℳ

*

G. de epi· et cle.ſi quĩs declinandãſi aut nõ
ſit executor ad pias cauſas· ſed ad alia.ſ.
puta quia teſtator ſic dixit. M uxorẽ me
am heredem inſtituo uolo ut ·x que ha-
beo in mobilibus reddat ticio . H· Meli
us diceret tradat ticio· I Item ꝙ idez · t⸗
ea diuidat inter tales amicos meos et mil
ſibi retineat.hoc quideʒ caſu non habʒ · t·
actionem cont᷑ uxorẽ heredẽ ſcriptã ut ĩ
P·· meuia · et · ff · de admi.le.l.filio e ꝑte.
5· matri:nec ob pᷣ·decre· Iohannes ſi bene
intelligatur ꝓut ibi noſcdðᷣm papã · .
ut ibiaſcripſi ſuꝑ uerbo ꝑ eoſdem et inter
primam:.q· Que tñ prima facie cõtra-
ria eſſe uidetur unde circa hũc articulum

ſic diſtingue. ſcoðm Odofde quo· ĩ.

ꝓ. hic pnittam ꝑtem diſtinctiois Io.
de bla:qui in Rica:de acte ex teſtõ·po-
nens quatuor caſus quibo locũ habet illa
actio de quibus.ĩ· de teſta · in prin· acddit
quintũ ſcdᷣm eos qui dicũt executores poſ
ſe ager̃ ex teſtõ cõtra heredes· ut dent eis
res quas habent diſtribuere ipſẽ tñ diſtin
guit in mero executorequi eſt quaſi mi
niſter quia aut ipſẽ eſt unus ex heredih
ut quia diit uolo ꝙ ꝑ talem ex heredi⸗
bus meis ſoluentur legata.quo caſu ipſe
poterit agere cõtra heredes iudicio fami-
hr.ut dicta legata ꝑcipiat.i.añ alios capi
at. et tenebit᷑ legatarus actiõe ex teſtõ.· ff.
dele.i.ſi a duobus aut non eſt ex her̃di/
bus ⁊2 tunc tenet ed remittit ut ſequĩit᷑· et

uide quod dicamĩ· V. xlv.· JCũ quis le-

s gat · M Hoc uerbũ·ĩ. reaſſummã. Jali-

cui aliquid ut ille illud legatũ inẽ aliquos
diſtribuat aut iſte cui legatur eſt miniſẽ

merus ſiue purus ſeu executor tantũaux

eſt mmiſter et ꝑticeps illi legati ſiſit mi
niſter · ſiue executor tantuʒ ut quia ex le
gato mil debet penes eurn remaner · ſed to
tum debet eſſe inter eos inter quos roga-
tus eſt diſtribuer̃. quia forte teſtator ſic
dpeit. C.que habeo in archa pauꝑibus re
linquo ꝑ talem amucũ meũ diſtribuenda.
uel inter cõſanguineos meos · talis.x· que
habeo in archa diuidattunc regulariter
nullã habet actionem ꝓ illo legato exigẽ
do ſed ſi fuerit ei ſolutu · debet ipᷣm int᷑ le
gatarios diuider ut in pre · meuia·2 in
pre· ꝭ. madri.2· ff· dele.ii. codicillis in prĩ-
et. l. ñ quis ticio · ff· de admi · lega. Filio · S⸗
matri tñ fallit hoc cũ eſt miſter · ſiue cũ
eſt legarum ad pias cauſas. uel ad ali-
menxa dicit odof· et alb·galł.de f idicõ· in
prin· et idẽ . . xxV · · nã tũc licex nul
lũ emolumentũ debeat haber̃ ex tali lega

7 ℳ

–

do.habet tñ adtionẽ ad rcĩpĩenð. ut in ß.

l.nullſi.et· ff · ad trebeł.luciqò· i. ff. ð ali.2
ci.le.alio:cu alias fuerat relcturus- ut-f.
dele in.pater· ·tuſculanus · cũ ſuis ſimi⸗
hbus. Item fallit cũ teſtator expᷣſſe con
cedit ei poteſtatem petendi·dicers ſic.h·
mihi heredem inſtituo.pamico. C· lego
MHut ſtatim dicam ꝑ hoc uerbum etiã
ſine quent clauſula om Paterer actio.
. que C uolo ꝙ ipſe poſſit peter̃ · et
51.2 eade diſt ib uef ur Kcen cum
uidã·ꝭiſi ſcriptus/et.l.ſi a plurib/ã prĩ-
fon: bi.ifilm.5. pop. S airhe “l

ceps legati.ut ꝗa teſtator ſic dixit.ticio

C.rſiquo ð ꝗb uolo ꝙ r̃tineat.l.alia dil
tribuat int᷑ pauꝑes ꝓ anima mea· Iſte in
diſtincte poteſt petere et exiger̃ ab here
de:quia quo ad ſuam ꝑtem eſt legatarius
quo ad aliã eſt miniſter:unde habzʒ actio

nem ad repetẽdũ legatum poſtꝗ repecie-

rit debet hoc diſtribuere ut.ff.dele-ii · ſi
quis ticio·x.in prin ubi de hoc· et deleij.
Iſi legatarius- Item etiã ubi aliquid uo?

luit executorẽ teſtator haber.puta falc.

tunc aget· ut. ff·deleiiſi quis ticio· x·
M.per ſuꝑiora patet ꝙ autor nudum
miniſtrum intelligit etiam legatariũ qui
diſtribuere uel alteri ſoluere tenetur to-
tum et in nullo utilitẽ ꝑcipiat. Ia. de ra.ĩ.
l.nulli. tenet et hoc mihi placet legatariũ
licet totum diſtribuere debeat eſſe miniſ
trum non nudũ ·et ſic agere poteſt contra
heredem:etiam ſi diſtr ibuere non debeat
in piam cauſam hoc ꝓbaꝑ·.l. Impꝑator. ff
dele.ii.i.rn ubi patet legatariũ qui totũ
alteri reſticuere tenet᷑ aut agere deber̃ et
ſoluereaut actionẽ ceder̃᷑ ſi non uult age
re expᷣ ſſum ergo habemus ꝙ agit · Puius
ratio patet. quia legatum eſt donatio teñſ
tamento relicta.ff· deleiĩi. legatuũ ergo nõ
nudus miniſter. Item certuũ eſt ꝙ ipſe eſt
qui tranſrert domimũ rei legate uel aio
mis in eum cui aſſignare tenet᷑ q non fa
cit nudusminiſter qual ĩs eſſet ſi diceret
t eſtator lego ticiumCque uolo manere
apud ſeyum uſque ad tale tempus · Iſte
leyus uere non eſt legatarius· ſed cuſtos·
Sic eſſet etiam int᷑ uuos qñ ticio donar̃c
rem aliquã poſt tempus tradenð ſeyo ĩpᷣe
ticius interim eſt dominus rei et reſtitu
tioms temꝑe domimũ Inſfert nec reuoca
re interim poſſet donatiem a ticio led ſi
non do uel donoſed depono apud ticium
rem tradendã ſeyo:no tᷣrſfero a me domi
niũ. ꝓpter quod an traditionẽ mandatuzʒ
reuocare potero nec poſt Tnſferre poſſes·

A

E

—

24

9

ff.de don.l.hoe ĩure5⸗ſi quĩs dederit· et ſi
cer.pe:l.eius qui in ꝓuinciã·S quas uero
pecuniasad pdicta inducunt᷑:ff. ad treb
lucius:ꝭ.meuia.:et de ali:et ci:le.l.alio ſu
peri allegate·hiis cõcor ·qð noĩ. V. ꝓx.
in fine ne dicas differentiam non faciendã
hoc calucũ res alii eſt tradẽda int᷑ uerba

dono uel depono:quia differentia patz mo
riente eniʒ illo ꝓ quo depoſui teneris mi

hi rem ĩ̃ſtituer̃ · ff.dele.i.l.añpłt..fi.nõ
ſic cum donaui uel legaui et morit᷑ is cui
tradi mandauerã manebit enim res penes
legatariũ uel donatariũ ut in p.ꝭ·tuſcula
nus.Cde cadu:tol.l.una:ꝗ:i.et. · ꝓ Fo·a
ff.dele.ii.l.ſi quis ticiohec uerba nõ eſſẽt

neceſſaria ſcdm opi:Olſti:quã ſcripſi in

cre.Iohannes ſub prima:q· J ¶ Sʒ quo

ĩure petetur hoc legatum in hu caſibus

in quibo cõmiſſ arius habet actioneʒ dic

ꝙ ſi is qui debʒ petere ꝑticeps ẽ ſibĩ com
petunt tres actiones · ſ. ex teſtamito ypo
thecaria 2 rei uẽdicatio ut.C. cõmunia.

ebł. l.i.et.ii.2 colligitur · ff.deł.niſi lega

tarius in prin.2.S. de act᷑ ſeu pet᷑. S ſequit᷑
v. illð uero no.2.ĩ. ð teſta &·l. V. et no . ꝙ;
Si aũ t non ſit ꝑticeps legati.tũc ſi poteĩt
Petere qd eſt in duobus caſibo:ut dictuʒ
eſt petet cõdict᷑ ex pdic.l.nulli.ſi auteʒ
Poſt.nam cũ ibi detur actio.ne c ſic cau-
tum quo genere actionis agatur ·cõpetit᷑
e. lcddicliorf. e condic.ex·l.l.umca.ł
petetur act᷑.in factum:cũ deficiat actio.
uel pontificali auctoritate. ut. ff.de pet᷑.
hetr᷑ hereditas in fi:et inteſt iudicis· et ad
huius officiũ pertinet Puiqmodi pia lega
ta ſolui.ut.in pre.l.nulli.in fi unde etiaʒ
iudicis officio petĩ poteſt:ar ·ff.dele.ii.ſi
quis a ticio:et ex: de teſta:nos quidẽ.et.c
tua.ſc m odof. In.l.nulli:ubi per eũ
hec diſtinctio et·S· ꝓx. Idem.G. de cunio
Simo· etiam omnes iſtos modos agendi
ponit. ueldic ꝙ act᷑.ex teſtamẽto.I
utili ſcdm homo:et Iac.pdictum de are
que directa daretur paupꝑibus ut.in. l ſta

tim alł.: licentia:eorũ eſt ratio:quia nec

noua obligatio eſt inducta per. I.nulli.
ĩiam nata ipſius legis autoritate uel ad a
lias ꝑlonas extendi᷑. C. de legat᷑l. ex lega-
to· ff.de pig.act᷑.ſi conuenerit et ſic etiam

erat olim per.l.alio ·ff·de alimẽ.lega· ubi

talis miniſter actiones habebat· cum
tanꝗ legatarius uel fideicõmiſſariꝗ ſit ut
in pre.lſi quis ad declinanda- uel diſtin-
gue ſcdm uber . an ſic dixerit teſtator.le-
go. C.ticio. et rogo eũ ut expendat ea ĩ
redemptionem captiuox ut tunc locum

habeat actio ex teſtõſi aut dixerit relin-
quo.C. ꝓ redemptione captiuoꝝ: et uolo
tea diſponat·tunc cõdictio ex. lI. locuzʒ
habet.de hoc·I. V.xx xiiiillud exiã.
Sed cõt muancdo ad id q .S.dixi. Querit᷑
an miniſter qui ut predixi actiones habz
an illas habeatſuo nomine aut nomine n
lorum in quos diſtributio fieri debet ꝙ;
nomine illo? facit lex orphanotrophos-
C.de epi:et cleibi quaſi tutores et cura-
tores et in aut᷑.de eccleſia.ti · · fi. ſuo
nomine facit lex ſi quis ad declinada.ĩ ti-
pre.C.S·lice ntia ĩbi ſi enim ꝛc.et hoc pla
cet Ia de are.et Nico· ut ſicut olim illas

habcat qñ ſibi aliquid retinebat ut I. ſ

legatarius ſuꝑius a llegata ꝓbat cũ actio
nem cedere tenea ad Idẽ.l. Imputor. ſf.
dele· ii.ſic hodie habeat in relictis ad pias
caulas:dato ꝙ nihil retineat.et lucꝝ eſt ĩ

co q& pie agit · In aut᷑. de hr. et fal. 6:ſi ue

ro expreſſuʒ. Sic et ꝓcurator in his que
acquirit officium exercendo datur illi ac
tio fuo nomine qð patet:quia tenet᷑ illam
cedere ñoff·man. ſi ꝓcurator. 5. fi.et per
hoc dhcit ad multas queſtiones reſpõſum
de quibus.ĩ·dicetur . Sʒ Iade ra. ad. q- an
executor habeat actionẽ etiã ad pĩias cau
ſas ſit electus · reſpõdet ꝙ non hin rat ĩo
quia omnis executor eſt miniſtrator iu-
rium et actionũ alienax- ſicut tutor ꝓcu
rator et hiis ſimił.e:Ct/orphanotrophos· ſi
dicis quomõ agit cũ ſinc actione 2c. Rſpõ
det id ueruʒ de actione ſibi uel alceri com
Petente· ꝓcurator ergo agit actione nõ ſi
bi do competenti ſic executor agit acti
one ſibi cõmiſſa ꝑ.lI. uel teſtatorẽ fatetur
ergo ꝙ actionẽ alienã intentat · Nudus
autem nõ habet actionem nec exertitiũ
miſi in relictis ad pias caulas ſi dicas quis
effectus ex quo habet quomõ habeatre-
ſpondet in dando ꝓcuratorem quẽ nõ da
bit nud miniſter an lit᷑. cont.ffia iniur-
ſed ſi umus.ꝭ. Itẽ ait ſicut nec tutor nec
curator.C. de ꝓcur̃.l.neqʒ ſed non nudus
ſic tamꝗᷓ Oñns de hoc fine ſatis · I. V. xxv⸗
Quidd ſiheres dicit paratus ſum
ſoluere hoc legatum ſi tu executor mihi
caues de implenda uoluntate defuncti
dam. AIb. gal- de fiicõ. in prin. et ui
de.ĩ. V. xxiiil ſed nuquid. ubi de alia ſa-
tiſdatione loquitur et de alia. ĩ. V. x*ν.-
v·incipit ſᷣ quero et de hi is ommbo mix
tim loquendo cum G. de cu·ſcienð eſt ꝙ;
executores cum fideiuſſoribo cauere non
tenẽtur. miſi ſint ſuſpecti.ff. ſi cui plus ꝗᷓ
Per.l.fall.diuus. Dices ſi ſuſpectus quar

„

hhrr

=ð
DW
“D

4
“

datur. Ro.datus fuĩt ꝑ teſtatorem ad diſ
tinctionem facit.ff. de admi-le.l.liberto-
6: largius- in Fi. Sed fi queris an ſine fideiuſ
ſoribus teneat᷑ ſatiſdar · dicit ꝙ ſi executo
res petunt legata ut legatar is ſoluant ca
uent heredibus de idemptitate:de hoc ĩ
queſtio ·xxxv.ſi querit᷑ alia cautio ꝗᷓ idẽp

titatis ſi ſpes eſt ꝙ pars ſaltem legatoꝝ re

uerti poſſit ad heredes dicit ꝙ cautio preſ
tabitur.alł.l.iii·ff.de aliet ci.le.ad hanc
l.rſpondet᷑ĩ. V.xlv.ubi ſatis ð hoc.Si au
tern nõ ſperatur aliquid reuerti.cautio ñ

debetur ut pre . l.diuusalias leges Dabes

in pre· V.xlv · Iac.de ra:ſub dubio forte
dixit uerius ꝙ non ſatiſdet · ad.l.iiiff·de
alimen.lereſpondet ꝙ ibi non a teſtatore
ſed a coheredibo fuit electusad.l.e.ti · pe
cunie ſortem · 6:diuerſa.reſpondet ꝙ fimis
reſpicit ꝓximũ dictum nõ legis principi
um.Circa ſatildationem de qua iſte.. lo
quitur Ia:de raallegat ad negatiuã:lQi-
uus.S.et·ĩ· alł·ad affirmatints iticiotctel
quibo diebo etiã.ĩ· allegatas ſoluẽdo tenet
legitimũ ſatiſdari tenri q durũ mihi ui-
detur ſi intendit exceder̃ formam.l. nulli
de teſtamentario diſtinguit an ſit an non
mutata eius cõditio · intelligo in malu et
tunc loquendo de nudo miniſtro dicit ꝙ
ſi cõdi io eius non eſt mutata quia pri
et nunc diues non ſatiſdat.cũ ꝑ teſtatorẽ
fuit ipſig cõdictio ap ꝓbata. ut de tutore
teſtamentario dicitur. Inſtit᷑. de ſatiſdati
one·tu.circa prin.ſi mutata eſt quia tunc
diues nunc pauꝑimus ſatiſdabit alł.6:- lar
gius de quo.S.et..et uide qð dicaʒ infra
ſuꝑ. V. xxxv. Ex hiis ſatis poteſt colligi
ꝙ religioſus comiſſarius teſtamentarius
non ſatiſdet. ſciebat enim uel ſcire debet
teſtator eum carere ꝓpriis exquo de ſatiſ
dationibo locuti ſum:ſcias 'm Ia. ð ra.
ꝙ ex duobus executorib.un poteſt ad
miniſtrare ſatiſdando ſocio de bene admi/
niſtrando honeſtius tñ offert arbitriũ de
ſatiſdando uel ſatiſdationem recipiendo
inſti. de ſatiltu.ꝭ.ii .· J · Quidam dicunt
eum ad hoc non teneri · cum non dicat B
pre.l.nulli:et quia officium ſuũ non debʒ
ei eſſe dampnoſuʒ.ff.quẽaðʒte aꝑi·ſi ꝗs
ex ſignatoribſicut nec tutor teſtamen-
tarius.quia elus fides eſt a teſtator̃ apꝓ
bata.ut inſtit᷑.de ſaciſda:du.in prin:.et. C
de epi:aude creationibet ar. ad hoc. ff.
ſi cui plus ꝙ p.lfal.diuus. p hanc lo-
lam.j.tenet hoc nicoed uide qð poſt euʒ

dica B; in Fi. et. ff. de an. le- libertco.§.lar

gius ec.ff. qñ dies le·ceda⸗ Ffirmio⸗§l⸗i

fi.etiam ſi fit frater minor.· M·Vide qð
de hocdicam.ĩ.ſuꝑ. V. xxiiI. .. qui nil
habet in boms cum eni eius fides a teſta
tore electa ſit hoc loco ſatiidat ioms habẽ
dum eſt ut in prel.de creatiombo Bal.-
ar./ ſt. loca ·l. fi inſulam..fi 5.· nec obſtãt
contria quia ibi de uoluntate teſtatoris
cauebatur a lii cont· πOdof- ubi. S.
lI.ꝙ tenetur ſatildare ar.ff.dele:ni · ſi tidi
legatum et·ff.deł.i.cum quiqã S.iiet.l.
ſi a pluribus et.ff.de cõdic.et deticio cirẽ

prin· et.l.quibus dieb: in fi. in aut᷑.ð hr᷑ᷣ.

et fal.·ſi quis aut.ff. loca.et coninſulaʒ
6·Ffi.de hoc·ĩ. V. xlv. ſed quero. Tercii di
cunt ꝙ ſi ſit ei aliquid in teſtõ relictũ tuc
tenetur ſatiſdare ar. ff.ð cõfir.tu.l.fi. fi.
fr.dele:iiiſi tibi.tu dic ꝙ ſi ſic diues et bo
na ꝑiona que cõſueuit eſſe fidelis nõ cogi᷑
tur ſatildare ut.ff.de furſi ſeruq cõmuĩs
: quia uero quia hocdie pſumit᷑ bonq qu
olim fuit.ff.de re mili.non oẽs·ꝭ.a barba
ris. MEx dekunadal; de purca
cõſtitutus in fi.· Si uero ſi homo in-
ops pfidus etx ſulpectus tunc ſic ar.ff.de
peti.hr̃.l.płt.ff.de rei uen · ſi is a quo et.l.
is a quo e& de pigno- illo in fine et. xlvi-
di.ſunt non nulli: ad fi-Aln dicunt ꝙ nec
in hoc caſu ſatildabit.ff. de pethr.diuus-
f qui ſatiſda. co. ſi fideiuſſor .S. fi.ſed in
primo ſic ut in pre·lſit tibi· M.· ſ.qñ ac
ceptauit relictu in teſtamento dixit Ni.
ſuꝑ.l.nulli ꝙ cõmiſſarn ad pias cauſas cõ
uemiunt ueris legatariis et miniſtris fal-
lit in · vi.actibus quo duo ſunt ut ꝓ ſe
quatuor cõtra ſe. Primũ quia fideicõmiſ
ſarius non cogitur cauere de implenda uo
luntate teſtatoris ſcöm quia ſtatur eius
ſacramento Cõtra ſe qui a cogitur ſuſciꝑe
officium · Item ex negligentia repellit᷑ et
ſuccedit epᷣus · Item non t᷑nſmittitur offi
cium ad heredes Iter non poteſt diſtri-
buere ꝑ alium chcit tñ ꝙ hoc ultimum lo
cum haberet etiã in legat᷑ non piis puta
diſtribuendis int᷑ cõſanguineos uel uici-
nos de hoc ultimo ſatis·I. V. læexci.
¶ Sed nũquid debet iurare ꝗ; bona fide
faciet dicunt quida . M.ſ.Ia de are.niſi ꝑ

ſone qualitas aliud ſuadeat ut quia eſt epi

ſcopus.C. de epiet cle:nec honore · · ꝙ
ſic.C.de donat᷑ſi quis ꝓ redemptione· R.
iĩ. et in pre.l.de creatiomiboet aut᷑.ibi po
ſira. Had idem. C. de ero- mian.l. pe- in
rin.l.æii-et in aut᷑. ut hii qui obh. in fine
C.de cur.fur.l.fi.in fi.et clemẽ · de reli.
do:cC.ii.· V. illi etiam. Ali cõtra. HA
ber·galł.ubi.S.poſt prin. Per prel.ſ

5„ 9 ₰½ . na dà.
cxeL—„ 41, . a ts „ asH La

. ☛

*

N

quĩs que innuit pſtandum eſſe poſt diſtriĩ
butionem et non an.ut.ĩ. V.xlvinſed nũ
quid ſcðᷣm. ¶ Quid ſi executor iam ha-
buit legatum.et dicit ſe illud expenclſſe
ias cauſas et hoc uulc iurare-nuquid eſt
ei credenduʒ · HCõiunge. ĩ. V. xlvil⸗ et
. ſe. et uide q ibi dicam · J · Aʒo dicit
ſtandũ eius ſacramento. Bal-de accuf.c.
ualiter. J.· C. de donat᷑ſi quis ꝓ redemp
Vione F. Pl Per huc. 5 tenet etiaʒ Nic.
et idem Guil-y.ð cuindubiotextuũ aũt.l.
nulli:6.poſt unius ibi numey captiuo?
data ꝓ hiis pcia eum manifeſtare pcipi-
mus· Ia.pcictus ſic intelligit et mihi pla
cet ſaluo qð dicaʒ in fi:ꝙ ipſe expenſas in
telligo notabiles non minutiſſimas ſingu
lariter ſcriptas manifeſtare debeat et ſuꝑ
ca ueritate ſufficiet eum ĩurare ꝑ illum
6·I. et uide qð ſcripſi in decre· Io.in pe ·q
de ratione remiſſa ꝑ teſtatorem ſẽquẽs au
tem opinio que habet ꝑ ſcripturaʒ ſingła
ꝓbanda nimis eſt rigorola et ſumptuoſa
niſi intelligatur. ut.S.ſ.ꝙ ſcriptura ſpeci
ficet ſpecificandas et iuramẽtũ ꝓbet ſpe
cificatio aut multuʒ ualet: ꝑ quã ueritas
ed falſitas facile poſſet haberifacit ex de
frigi.et ma.c.ultimo-Item ecõtra ꝑiculo
ſum eſt dicere ſimplicit᷑ ſine ſpecification
ſtari iuramẽto· ſicut magni papalardi uo
lunt vᷣbu m eſt Ia · de raqui dicit ſe unũ
audiuiſſe de his qui dexXαι milib expẽ
derat duo milia taliter rationem r̃ddidiſſe
et no:quia non fuiſſet in tanta ſumma id
Factibile ſi ꝑ ſcripturam ſpecificata fuiſ-
ſet. ·et ar. ꝓ eo.C. de epi:et cle orpha-
norophas. Alii cõtra: et ꝙ debet ꝑ ſcrip
turam ꝓbare hoc expenſuʒ fore luxta de

funti uoluntatem ut in aut᷑· de ſan-epi-

S yconomos ·et in p.l.nulli:nec ob.pre·l.
ſi quis ꝓ redemp ·nam ĩbi te feci dim ut
tu poſtea illi dares in noſtro aut caſu nõ
feci te dim ſed ſolum executorẽ unð ibi
minus exigitur ꝙ hic uel dici poteſt ꝙ
executor fuit alias bon 2 legał tunc ſtæt᷑
eius ſacramento alias non ſcᷣm regulam-
qui fuit bonus pſummit᷑ bonus et econt᷑
ex de pᷣſump:mandata:.xlvidi.ſunt non

nulli:. M Bene facit reſtringendo ad illas

que non facile ꝓhari poſſutf.ð re mili.
non omns.S· a barbaris. uel dic ꝙ aut
expenſa eſt magnaet tunc requĩiruntur
teſtes aut modica:et tunc non requirunt᷑

ar.ff.de pig act᷑ſi pignorc ſubrepto ff. de

uen:in poſſ·mit·li. in fiet.ff· de execu
tu.non tam in fine.ſcᷣm odof. · Cy·
poſt Iacoet pe/ſuperliid qð .C· de epi:ex

cle.q-viii: diſtinguit qualitatẽ expenſarũ
an ꝓbari poſſit ut ſoło.legatoꝶ an rõ fa-
cile poſſinc ut elimoſine minute ibi uide
et.I. V.x l vyll⸗/et qS lbi ſcripſi ĩ prin. ð cle
mentina et q ſcripſi in. V. ibi ſequen.
XXI. - C-Sed quero qñ executores
poſſunt ab herede legata repetere an ſta-
tim mortuo teſtatore · dic ꝙ demũ adita
hereditate ex teſtamẽto utff.de te.tu.ſi
nemo.ff · ſi quĩs te·li eſſe iuſſus ſit.li.ꝭ·
ante aditam Balalł. ff.- de fideicõ. liber.-
l.ni.et noff.ð hr.inſtil.qui filio:ꝭ·ſeruq
ubi eſt glo.notabił et..e. vV. an non adi
ta. Fnnſ forte in illis caſibus in quibo ua
let ſegatum uel fideicõmiſſum etiam nõ
adita hereditate.C.de fideicõeam ꝗ: ſi de
ceſſit ab inteſtato:tunc etiam debet elſſe
adita hereditas ut.f.de fideĩico.li. l.ii.nẽ
poteſt dici ꝙ habeat ĩpot hecariã · C· con
munia:delc:l.i. XXII. ¶ Qund ſi heres

dicit ſẽ uelle inteſſe diſpoſitioni commiſſari

us uero ſeu executor cont dicit ar· ꝓ here
de.ff.de uſuet uſufr.le.l.legatum · .
ſtati intelliges. S· ar - in pre-lnulli. Æ1.
Alber.gal. ubi-S.poſt prinet Ia:de are.
ubi.sS. ulĩẽ medium inducit hoc in cont᷑riũ
et ſic facit littera.l.nulli.ibi et ꝓ ſua con
ſcientia 2c. Iac.ſtat ꝓ heredeinducit ti-
norem colluſionis. I-ne f ideicõmiſſarius
coſludat ct ꝓ hoc dicto facit de ꝓcur̃.c.
ij.ĩ fi:et.cſi quem.li⸗viet leges quas ibi
allegat gloet hoc dictum placet mſi for-

ſan heres minacem uult um habens terre

ret legatarios quibus uſure uel male abla
ta uenlint reſtituenda faciunt notata.S-
de teſte.5. nunc tractandum in prin- tam
ut dixi de.l.nulli:dico dl ſequenti ·ſ. ꝙ fa
cit ꝓ fideicõmiſſario-. Et⸗C. de donat᷑-
ſiquis ꝓ redemptione- Bal An eæccutor
poteſt eligere mmis pauꝑem. C. de teſta-
mili.l.captatorias-ꝑ Cy. 5S C Quid ſi
quis· M V. Alber.galy.ubi.S. V. ſed po
ne expreſſit tamẽ qð legabat ꝓ anima.
XX III. 3 Mihi legat ut uadam ultra

mare-tame modo nullus ire audet.nũꝗqd

habeo legatum dicunt quidam ꝙ ſic durn

modo uado ad ſimilem locum ar- in pre.l⸗
legatum. M.·ponit calum quando teſta

Cor annuos rrdi ob ſui memoriã iuſſit

In ciuitate expendi in certum ludum qui
in ciuitate ꝓhibitus eſtſicut iam. x-an-
nis elapſis fuit bononie ludus cananelle-
heredes et primates ciuitatis cõuenit de
alio ludo ad idem fiendo puto diſtinguen
dum quid ponderauit teſtator an laborẽ
ſtineris ad quẽ forte ex uoto łᷣ in poſiciõe

.

2
*
QA

”M

N

J

penĩtentie tenebatur et ꝓcedat ſolutĩo.
an ſubſidium terre ſancte· et tunc expec
tet᷑ oportunitas et ſic ſeruatur · facit ext᷑
de uoto·magne in fi · et.c.ſequenti.iĩn fi.
lex aut loquitur in facto icterabili annu
atim et in quo non ſperabatur oportuni
tas.ſ.ꝙ; ludus primus reformaret᷑. XXI
III. ₰ ⸗Quid ſi reliquit omĩa bona
ſuaꝓ redeptiõe captiuoꝝ qũ petetur hoc
fideicõmiſſuʒ No · de ſubtilitate iunt nõ
poteſt peti cum nemo ſit heres · uið
S.· xxl.V. ꝓᷓ quero.ĩ · V. xi·et.ĩ. V. xxvil⸗
·æt ĩdeo icoõm uberconſulenð eſt exe
cutoribus ut ſemꝑ faciãt fieri heredes
Bal. An tpᷣus in una ꝑte teſtĩ appoſituʒ
uideatur in alia repetitũ.C.de op.li.l.tici
us.uide·ĩ· V.ſi teſ tator dixit relinquo-
Sed nũquid añ lit. cont᷑·poteſt fa
cere ꝓcuratorem ·qui petat uidet᷑ ꝙ non
ad fimilitudinẽ tutoris et curatort et ꝓ
cur atoris · C. SRꝑpcur.neq;ʒ ar. cont᷑ ꝙ poſ
ſint.ut et ꝓcurad negocia datus· ut· ff.
manſi ꝓcuratorẽ·S.ii:et in pre.l.ſi quis
ad dechiin fi. Mrecipit ba ald. ubi-s.
in fi. XXKäV. J.et ut hoc plenig intellr
gas pone aliquis inſtituit her̃dem in teſ
tamento et·x. ꝓ anima ſua legauit expẽ
denda iuxta diſpoſitionẽ · p.cui dedit po
teſtatem exigendi et recuꝑandi de bonis
ſuis et uendendi nuquid ergo ip̃e. P. po
terit an lit᷑. cont᷑.facer ꝓcur.cont᷑ herdẽ
uel cont᷑ bonoꝝ poſſeſſores uel debitores
et uidetur ꝙ ſic quia habʒ cõdicex.lino
mine ſuo ud.C.de epiet clenulli:nam et

alias cõmiſſarius agit qñ ad pias cauſas 2

qñ ad alimenta facto ẽ. ubff/de ali.2 ci-
le.l.alio Itern ꝓcurator qui uẽdidit uel
ſtipulatus eſt.actionẽ luo uomine habʒ
et ꝓcuratorẽ facit. · ſ.aliũ ꝓcurato⸗/
rem ſic ponit alber.galł. 5 ut ff. manſi
Pcuratorẽ · ·fi:ĩn fi.ff· de acqui·poſ.l.
iin prin.ffde imurt.ſed ſi uniq·S· ꝓcurł-
ar· cont᷑ cum non ſit comodũ habiturus·
quia ꝓpria cauſa dici non põd.ff· dele/iĩi.
ſR guie ech app.ſit.l.ĩ.G· in Ppria cauſa
et· ĩi.qvi.biduũ.naʒ aliter habet᷑ loco tu
toris qui hoc non poteſt añn lit.cont᷑ ux
5.· ſo.dico poteſt· Bal Hhoc in iudiciis
non tñ poteſt alterĩ comittere ea que in
duſtrialia ſunt.l.curator bonis de cura-
furi. . nam cõmiſſarius eſt loco here-
dis ut.ĩ. v. Item pone et ꝓcurtpriuati
ſi ſtipulato ſit ſibĩ dari nomine dni habzʒ
actionẽ. 2 dĩm facit ꝓcurat᷑ ar. ff. man.
ſi ꝓcurator..fi.et tñ nullũ habet ibi co
modum. M Scdʒ al. S5 alii tñ contra

quia fides fuĩt᷑ a teſtatore electaet cer-
tum officium ei cõmiſſuʒ.e& de off.de
le.c.fi. M.· Hoc placet Ia.de ra:et ut di
cit ſi impeclitus eſt·habet remechũ cõſti
tuendi actorẽ auctoritate iudicis nõ ſua
pria inſti-de cura in fine · ff. de adrri-
tu.l.decreto hoc dicto dicit Ia.de aredi
ci poſſe eum ꝓcuratorem cõſtituere cuũ
ſuo nomine actionẽ habeat ꝓpter lucrũ
qð ſentit etiã pie agendo·C. de bo.mat᷑-
l.i ff.de iniuri.ſed ſi unus/ò idem ait.et-
C.de donat᷑.l.illam. · uel dic ꝙ ſi uult
ꝓcuratorẽ cõſtituerẽ ad agendu hoc fie
ri non poteſt.nec ob·ꝙ ſibi ad petenð da
tur actio utilis ex tel tõ ſcᷣm quoldã uł
ſaltem cõdic.ex pre· l.nulli.quia non ſuo
nomine ſeu ex ꝑſona ſuaſed illoruʒ inter
quos diſtribuendũ eſt cõpetit ei Si uero
uult cõſtituere ad diſtribuendu legata q
poteſt ut in pre·l.ſi ꝓcuratorẽ · S.ĩ ꝙ in
tellige qñ uult dare quibuſdã:quia tunc
cõſtituere poteſt ꝓcur.ad danð ilł.non

aũt ut ille ſuo arbitrio diſpenſet quibus

ſibi uidebit᷑ nam executort ꝑſona ad hoc
fund a teſtatore electa ſcᷣm odof᷑ext᷑ de
off.dele.c.fi.ff·de ſolut᷑.int᷑ artifices ·
XVI.¶ Quid ſi teſtator chxit reliquo
P anima mea qð iuſtũ fuerit uel qð fili
is meis uidebit᷑. nũquĩid epᷣus ad quẽ ſpec
tat talia exequi ut ex de teſta/tua nos
cuũ ſuis concorpoterit agere cõtra here-
des uidetur ꝙ non cũ ſit incertuzʒ legatu
C.manſalarium · ffde iurt.doc. cũ poſt
6· gener · H·et.ff. de. V.ob.iĩta ſtipula-
tus. &-dic cont᷑ fauor religiõis ff. de an.
le ·ſi cui:ff.dele.ĩi·quidã ex.l.płt · M·S.
ff. de alirnẽ. le. iſte tres leges cõcurrunt ĩ
materia· Concor.Ia. de are:dicens ꝙ cõ-
miſſarius diſponer̃ poterit ad quantitatẽ
cõuenientem facultatibo defunti cõdi
tioni ꝑſone et numero liberoꝰ defuncti
allegat eadẽ iura et ſequens.V.fuiĩt rof.
ut.ĩ. dicam. X XVII. ₰ϑ Item pon
ꝙ aliquis non inſtitutt heredem · ſed tin
rel iquit legata puta in codicillis in qui/
bus reliquit aliquẽ diſpenſatorẽ ꝑ quem
uult omnia legata ſolui qucritur an lega
tarii cõuenient illũ fideicomiſſariũ.et an
ille erit loco heredis et uidetur ꝙ iſte e-
rit loco heredis pret᷑q ad falcidiã . ut in
Pre.l.ſi quis ad declinandãꝭ.licentia.et ĩ
aut᷑.de ec.ti·Sſi quis autł colł.ix et.C·de

donat᷑.ſi quis ꝓ redemptione · et.ff·de ali ·

et ci.le.pecumeet.l.alio. cõpelli auũt etiaz
poteſt talis diſtributor ut in aut᷑ de ec.

ti.·5. ſi quis autem facere iuſſus et ar ·ff.

7 „ T⸗
Neze aeielh,n
„2

— §

AN

5

421 420 4

P

ℳ

As

dele.ii · ſi quĩs tĩcio⸗x.ecõtra uidet᷑ ꝙ nõ
ſit loco heredis nec poſſic cõpelli.ar.r ad
trebelł. lutius:ticius. ꝭ meuianon eniʒ
poteſt cõpelli.quia quãto aliquẽ honora
mus tanto eum poſſumo onerare. ut. ff⸗
dele.ii. imperatore& de re. ec ał. uel non
c.ii. Item ſi teſtatori placuiſſet eũ here

dem fore · id ipſe feciſſet · ut. C. de cadu.

tol.l.unica.circa fiet ex de deci:ad audi
entiam et cõtraria inducta in ſpecialib
caſibo loquuũtur ꝓpter fauorẽ captiuorũ
uł pauꝑum ubł al mentoyꝝ qꝗ ergo teſta
tor potuit.ſ.heredem facer̃ noluitet qðᷣ
uoluit ·ſ.ordinare diſtributorẽ qui ſit lo
co heredis non potuit.C. ſi quis alteri uł
ſibi multum. ex de off·dele:cũ ſuꝑ in fi.
Koff.dicit· M· cuius fuit ad littcerã iſte
v. et ſequẽs · Eica de act᷑ex teſtõ. · itẽ
quid erit et· v.ſe · ꝙ talis diſtributor
eſt heres ſeu loco Peredis · ut in p·l · ſi s
ad dechinandã ·5 licentia omnimõ: et ar.
ff.de curt.bodan .l.ii:ex de fideico.li.l⸗
il.et.iii · et poteſt a legatarus conueniri
P iura p̊ · in hoc tñ non eſt heres ꝙ falci
diam uoluit cinere-quia teſtator B uis
tur uoluiſſe· ut in.l.ſi quis ad ðclin andã
6.·2 ſiquidẽ · et ĩ hoc minus eſt ꝗ heres et
etiam quantxu ad hoc ut non poſſit uen-
dere uel diſtrahere · ud in pre· l.alio/et eti
am quãtũ ad hoc ꝙ nudo miniſterio uti
tur utd in pre .l.ſi quis ticio.x. in hoc aut
plus eſt ꝗᷓ heres quia cogi poteſt adio 2
bona diſtrabere ux in p.6 ſi quis auc fa-
cere. . iuſſus· ꝙ; nõ in alio herede· ut adi
re cogatur ut.C. de iurdeli. nec emere,
cum hereditatis aditio in ſolo animo cõ-
ſiſtat ut.ff.de acquir · hr. aditio et hec ẽ

ratio quare ꝑ ꝓcuratoreʒ adire non põt:

ut.e.ti.per ꝓcur. H· Vide ꝙ ſcripſi de
preben. accedens ſuper glo et in ſuffra.
.Item iſte diſtributor cogetur adire
exquo debet alteri reſtituere ſicut fit in
alio herede qui compelli ꝑ trebelr · adi
er reſtituereut.fᷓ. ad trebelł.cogi. Iteʒ
rat᷑io eſt quar alius nõ poſſic cogi ꝗqa cũ
poſſit habere emolumentũ. H uide.ĩ·
v. Ilvn. J5· ſ quo ad fal:· poteſt illi r̃nuc
tia nec ob·p·S:meuia:quia ibi illi nepo
tes quibus debeant bona reſtitui nonduʒ
puenerant ad. xxv: annũ ideoqʒ cõtra fi-
deicõmiſſariu non agunc illi diſtributo
res abl agerent act᷑. ex teſto uł in precon
cor. X XX VIII. (Sed ſi ſit loco heredis
diſtribucorqueritur quas a Tiones in⸗
tentat et quibus tenedur et dicit· roff.

H. Vbi ꝓx·dixi· S euzʒ habere uxiles

utilibuee tenere ſieut eſt in fideicõmii
ſario:cui eſt herditas r̃ſtituta-ut inſti·
de fideicõ.hr et:ff.ad trebelł leg atario
ar. C. delegc legato.ffde ꝓcur pat᷑ fi-
lo:equo enim teſtator diſtributorẽ eũ
reliquit. uidetur ſibi cõceſſiſſe· et agere 2
defendere quia talis eſt lex obligationis
ar.ff. de ſoł.l.fi.quantum enim ad libelli
effectum heres eſt·pterꝗᷓ ĩn illis.que pᷣ⸗
miſimus· ut ar ·ff.qð cu eo ſi filius alio-
quin mſi ageret uel cõuemretur et here-
itas eſſet in nomimbo qð qñqʒ cõtingit
ut.·ff. de pet heredita· iam nullus eſſet ꝗ
cõueniret debitores hereditarios qð ini-
quũ foret/patet ergo ꝙ loco heredis ha
betur. M· ſcoòᷣm Roff. J ·ac.no ĩin pre
l-ſi quis ad declinandã.S· V. aut.q; execu
tor eſt heres nomine ſed non reac uero
noin pre.l.nulli ꝙ non eſt heres ſed ad-
mimiſtrator.porro ſi ſit executor non ad
ominia:ſiue non umꝰſalis ſed aliquoxbo
no tin.et in teſtõ ſit heres. .ſupali
us. J· Inſtitutus · tunc indubitate talis
non habetur loco heredis .· · de hoc di
xt. S. e- poſt prin. ſcoo. in fi·.. ar .
C.de hr.inſti:quo ·ff.e.tCi.l.i.nã ĩcer
tis et non in certis loeus eſt cõlecturis-
R.de actet ob.l.obligationũ ſubſtantia
ct·l.fina in fi.C. de cõtrahen/emp ·.l·fi.
ꝓpe finẽ mbilomino tñ agere poteſt-
¶ Sed pone .M·fuit ad littetã all. ubi
5· V. pełt· XXIX. J. quedã mulier e-
rat tutrix et f ideicommiſſaria tutela fi
mita.M.ſupᷣ. de cõmiſſaria durante di⸗
xit qð plus eſt Ia.de are:ꝙ ſicut fideicõ
miſſarſus poteſt alteri ſoluere · ſic et ſibi
de eo qð ſibi debetur ex teſtõ · uel alias ſi
cut ed tutor. ff/de admi.tu.quoc ·5.ſicut
non ob. lex nõ dubiũC.de lega.loquitur
enim in ſimplici legatarioet ibi de hoc.
B loquimur de executore: et intellige ge
nerali non ſpeciali ad certum qd ut · S· ꝓ
vimo dictum eſt Facit.l.nulli,C, de epi-
et cle ibi ex igendi licentiã et. 6 ſin auteʒ
ad id.ff.dele:uſ quis ita ad trebelł · l. lu
cius an aũt diſpenſare in ſe uel in ſuos poſ
ſit uide·ĩ · V. lxxxii · J. Habebat.x. pe-
nes ſe uult ea retin ere ut ea ſoluat ꝓ ma
le ablatis· nuquid poteſt reſpõdeo aut cõ
ſtat ꝙ huigmodi male ablata puta uſur
debentur aut ꝙ non debentur aut dubi
tatur in primo calu retinet quia cui da-
mus act᷑.c.ff.de ſuꝑfi.l.i. .i.in ſco nõ
in tercio ſtatuetur certum tpᷣus int q
cognoſcatur an debeatur quo elapſo ĩſti
tuat ar.ff· de pet·hr.ſi quis libercatẽ. 5⸗

₰

„₰D
Ü₰

90

”ü

„

pełt.in fi.· et de reſti.ſpoł. frequens
6ſolet-P.vi. XXKX. J.- -Sed querit᷑
an heres uel diſtributor teneatur dar̃ in
ſtrumta legatario que ꝑtinent ad negoci
um rei legate:et uidetur ꝙ non ut.C. de
Fideicõ· inſtrurnta.ſed illud intelligit᷑ qñ
pꝑs pᷣdioꝝ legata erat.unð malor ꝑs rema
nebat penes heredemet ideo non dat ſi-
bi exempla.ał enim ſi unicũ pᷣdiũ ſit lega
tum credo heredem dare deber̃ legatario

