la pluptio ſuſticiet fuga ſola.f de ſuſpec.
tu.l.inpuberibus· C. de aſſe ſſo·I.cornſila-
rios· C. lIi.xi-de omni agr deſerto.l. locα
et in pre·é ſi uero ełiam ꝗdam. Si autẽ ad
dampnatxionẽ crmiinis requirit᷑ plena ꝓba
tio non ſufficiet fuge ꝓbatio· ff. de requi .
reis. l.i. de cuſtoreo.l.diuus Adri· V. di⸗
uus pius.C. de rap. uir.l.ĩ. S.ĩ.facit-C· de iu
ra.calump.l.ii.ꝭ/qð ſi actor.et.·ſin auteʒ

Oldra ibi dicebat ꝙ ſi ĩponitur fuga pro

crimine tunc ſola ſufficit ut in deſertor.C
li.xii:de deſer·l.i.et.ii.ff.de re mili:deſerto
res · ec.I.qui cum uno · S.qui poſt deſertio
nern et ſic poſſet intelligi · l.in eosin prin.
allegata que de fuga carceris loquit᷑. Si aũt
non ꝓ erimine ſed ꝓ criminis ꝓbate pri
oris ĩponitur fuga tunc ꝓcedac ſuperior
diſtinetio. Dy. ĩn pre.V. diuus pius fatet᷑
ꝙ; fuga inducit ſuſpitionẽ.· Sed ex ſuſpitio
ne non debet quis dampnari ff de penis ab
ſentem dicebat tñ ꝓpter ſuſpicionẽ illam
eum ſubici poſſe torimtis ut in .S·de hiis
aũt q Ia.de bel.non placet in pre:5 ſi ue-

ro etiã p.l ff. de q.l.i.iĩ prin/et.C.de qõ.l.

milites.p quos patet requiri ad torturam

argumta ſiue idicia in plurali- p̃terea fuga

non reſpicit directo delictũ ſed duitĩonem
plone. De tortura uide q plene ſcripſi e
de reiunt cum in cotemplatione de indi-
ens ſatis diæ i lupra de probationibus. 5.
finali ſup. . xui: quicquid tamen ſit de
iure contrium ſeruatur quia e unico indi
cio torquetur ꝑ pdicta queſtio de ꝓducẽ
te remanet indubia quia ſi ſola fuga nota-

rii non ꝓbat cõtra ipm multomin cont᷑

actorem ꝓducentem facit lex · ii· C. de fið
inſtru.hinc eſt ꝙ cum oppomitur tał fal-
ſitas uterque ꝓbat.C. de falſ̃.l.fi et uide
5. de ꝓbatł᷑·g⸗l ſub..ixet qd ibi dii.Eſt
ſciendũ q du eram in curia· quidam arreſ
tati ꝑ benefactorem meum uenerande me
morie qñm papã Iohfugierunt quo ſcito
hora pradu tota curia fuit ĩ motu zmul
ti plati et nobiles ſtatim equitarũt ad lo-
cum quo fugiſſe putabant᷑ inuenti fuerunt
manu armata ſed non capti tun c fuerunt
exarminara certa dubia Et erat primũ an
fractio areſtacionis et fuga induceret ue-
ram ꝓbationem eoꝝ ꝓpter que fuerant a
reſtati ita ꝙ poſſet ferri contra eos ut con
feſſos et cαπαπιε diffinitiua ſententia erat
ſcãm q ꝓponabat᷑ an ad illam audiendaʒ
eſſent eltandi. Ad primũ ꝑ duuerlos induce
bant᷑ multa primu qd princeps eſt lex ani
mata in terris ut in aut.colł?ᷣ · unde conſu
li. in fi.ubi.v.concor · allegunt g reſtax ꝙ;
areſtatio.l. et princeps idem ſunt. Sed frã
gens areſtationẽ.l· Pr ꝓ confeſſo eſt tex:C¶
de aſſeſſo.l.conſiliarios et ut omnes tam ci
ui.ꝗᷓ mili.l.una.· ꝙ ſi ꝗs facit ad pdicta
eỹ de excel: prela. ex litter ubi cõtra illuʒ
miſſum ꝑ uiſitatores ad curiaʒ licet nõ areſ
tatum ꝑ papam ipᷣe papa ꝓcedens eum &
de curia fugerat ꝓnuciauit indignũ altan
miniſterio exquo ſecuta fuit ðpoſitio. Itẽ
iura non ſolũ areſtatum fugientem ſd eti
am cõtumacit᷑ abſentem habent ꝓ cõfeſſo
ꝓbatur hoc.iii:qĩx· Scernimus· xiq· icri.
tianus in fi. e& hocęti. nullusR· de ĩure
fiſ. ſenatus.ò diuus ubi delator contumax
punitur ac ſi non ꝓbaſſet· Item cm leges
effractores carcerum capite puniunt᷑ ſr de
effrac.l.i.fugiẽti pena mitior ĩponitur ut
ĩbi et · ff. de cuſtoreo l.milites et· l.in eos

de penis.I. aut dampna/6 quiſqs · ubi dap

nato ad tempus ad penam carceris ſi fugi
at duplicarur temp tunc reſiduũ ſeruata
tñ diſtinctime de qua ibi facit. Ad idem· C
de coartalibus.l.ſi aparitor. Ii.xii- ubi api-
tor fugiens abſens dampna qd r Sᷓularivn
fit ſcm.l·ff· de pen· abſentẽ in prinet.C.·
de accuſal.abſentem de hoc et quid lcᷣm

O

I

—
c

canones no.iii.q.x. in ſumrma de dolo 2 2 ℳ 0

tu.ueritatis ad fi Ctra iſtos qui ſẽ occul
tant uel occultant᷑ etiam quo ad modũ P-

cedendi facit.l.i.C. hiis qui latro/occul-

in grauibus criminibo quale eſt crimẽ he

reſis uidernus ꝙ ſola cõtumacia etiã cũ ee
ↄmuicatione ſecuta non ſufficit ad ſentẽtiã

dampnationis niſi labatur poſt ann de he
reti. cum cõtumacia:li.vi. Inducebatur tñ
tunc ſic ſola decre · Cõtumacia ſuſpitioneʒ
ꝓbabilem facit uehementẽ fuga uero car
cerati uel areſtati aliquid adder debet ſed
poſt uehementẽ non eſt gradus niſi uiolen
te ut ibi nog uiolentazʒ inducit · Sed r̃ᷣſpõ
debatur ꝙ uehemẽs nõ erat hec media nul
lam eniʒ contumaciã pceſſerat ĩmo uocati
uenerant. De ſco cicebat᷑ ciłatione nõ eſ-
ſ neceſſariam ꝑ decre eum qui de dolo et
contu.li:vi ubi patet contumacẽ qui ap-
pellauit etiã ad ſententiã non citanduz. ra-
tio quia appellando ꝓteſtari uidetur ſẽ de
cetero nolle uenire. Si B opatur uerbum

appellatioms longe fortius hoc opori debzʒ

fuga carcert uel areſtatiouis etiã in facto
cõnſtens.cuũ plus ſit factis demoſtrar̃ quã
uerbis dicerede hoc de appella.-chlecti-ii-
in.i.glo.Item ſi uey eſt ꝙ ſine appellat ion
dicens ſẽ nolle ucmre ſit manifeſtus cõtu-
max ulterius non citandus ꝑ decre- uenera
bilibo de ſen: excõ lIi.vi:: ſecusnec audien
dus appellans ꝑ ele:de dolo et cõtu ſi ante
fortius/ſic dicemus in iſto fugiente ſuꝑ B
tñ uide q; plene ſcripſi ſupra cõtumacia
6.i ultra mediũ an. . et no. q. - Itez ſi
quis denũciet ter alicui ne cum uxore ſua
loquatur et poſtmoð inuenit eum cũ ea lo
quentem poteſt eum iudici tradere pumẽ
dum quia uiolentiſſima p umptio eſt ꝙ
malo loquatur in aut᷑. ux li.maet aule.6:.
hiis quoqs colł.viii: que eſt poſita.C: de a-
dult. aut᷑ſi quis ei- Icem ſi te accuſo de a-
dulterio cũ.B/coõmiſſo et tu me repellis di
cens ꝙ eſt tua cõſanguinea poſtea uero cũ
ea cõtrahas poteris puniri quaſi de malef iĩ
cio uidearis ofeſſ ut.C. ad.l.Iuł. aduleł.
ſi quis adulterii/et hoc inducit. . Ponuũ
tur effedtus lcõm Tan. · Iudicẽ ad pro
nũciandũ ꝓ ea niſi cõtra ꝓbeturnam conĩ
talem pſumptionẽ bene admittitur ꝓba-
tio ut in preconcor:et e de ꝓbat᷑. ꝓpo⸗

ſuiſti. M. Sic eſt in acꝗſitis ꝑ uorem cõ

ſtante mr̃imoni que mariti pſumũtur ni
ſi ꝓbetur contrium.ff.de dona· int᷑ uix· et
uxo.l.quintus. Idẽ dicunt quida de acqui
ſitis ꝑ filiufamił. ut pᷣſuman?᷑ aduenticia
bonis patris queſita- Alii cõtra uide ſupra

A

—

ſ⸗

M e. 4)

412

de actore. B. v. ſed quid ſi lubitet᷑. Z. Ar.
Quod non inducat iudicem ad ꝓnucian
ex ð pᷣſump.hxteras ſed ibi papᷣ· uoluit be
nigne agere uel dic ꝙ ĩduẽ ꝓbat ioneʒ in
criminibus mediocribꝗ ut in prec. dixit-
A Multũ reſpexit auctor retro eſt eniʒ
allegatum in prin.5:pcedentis. -Non in
enormibus ut in p.c.litteras dic ut ibi no-

alias aut ꝑ Pſumptiones pterquã in pmiſ-
ſis caſibus et fimilibo nõ cõdempnatur ꝗs

fine ꝓbatione ſcdm HRofſanctius eſt iĩpu-
nitum relinqui facinus nocentis ꝗꝙ innocẽ
tem cõdempnare ut.ffde penabſentẽ. ¶
Neceſſaria autxẽ eſt pſumptio illa quã co-

muniter uocant magiſtri iuris et iure 2
hec inducit ꝓbationem et iudicem ad ꝓ-
nũciandu nec recipit ꝓbationem in cõtra-
rium dicitur aut idem iurt et de iure quia

ius uehementer pſumt ſic eſſe uel non eſſe
et ꝓpter talem pſumptionẽ ius ſtatuit ſu
Per ea uerbi gratia-Si is qui cõtraxit cuzʒ

B. ꝑ uerba de futuro cognouerit eam poſt

ea ius certe ſtatuie cõtra Puiuſmõi matri
moniũ pſumptum ꝓbationem non adrmir

ti nam exquo eam cognouit ĩtelligit in eã

cõſenſſiſſe quãins cum ea non ꝑ uerba con

traxerit de Pſenti ut e de ſpon · is qui et ĩ
exemplis ibi no: Iteʒ fi quis cognoſcit ſpõ

ſam ſuam cõditionalem uus pſumit puruʒ
conſenſum acceſſiſſe ex ideo ſtatuit ꝓ mẽ.

momo ſentẽcianð es de d ſpõ impu:de ilł

e de condicappoꝑ tuas et eodem modo

ſi qua in uita uiro tradita poſt cõſenſerit in

carnalem copulam ulterius nõ audirur eꝶ
de eo qui dux in ma:quã pol- ꝑ adult.ſgi.

ficauit.·E qui ma. ac pol-iſuꝑ. uel ſi poſt

ca cum eo ꝑ annum et dimidiu ſtetit ulte
rius non admittetur ad pbandu uiolentiã
que pᷣfumitur in conſenſuz tranſiſſe et de
ſpon:ad id qc et.c. inuems. Idem in ea que

dicit ſẽ inuitam intraſſe religionẽ ex qui.

cleri- uel uo:c. fi. Ieem pone alia exempla.

ut. Cad macl. l. Fi-et. C. arbi.tu.I. fi.de hac

a utẽ pſumptione loquitur. xiq·i fi cle-
ricox et in aut᷑. ut hi.ma et auie· 5. pe-2 fi.
ex de ðᷣſpõ.impu. litteras et de hac materia
uide ex de ſpon: is qui fidem. Aâ-Etc uide
qð ibi dixi ſuꝑ glo.u.hoc:e.ti /quanto ſuꝑ
i·glo. .· Et. I. di:feræ et. Iiiii-di-fra᷑nita-
tem alias aũt qaumcũq; ius aliqd pſum-
mat ſemꝑ admittetur ꝓbatio in contrari
um miſi aliquid certum ſuꝑ ipſa pſumptio
ne ſtatuat puta ꝙ non admittatur ꝓba .
tio in contrariũ ut no:in preconcor. .

Ser uãdo qð obruli ſuꝑ Rica in fieo quod
dictum. Mar.de fan in uolumine no ba-

betur. Eſt ſcienð ꝙ ad hane ſpecieʒ iße 24
dit hos caſlus Primus in ſtipulatione 8 do

te tacita C. de reux actio. l. una.1. NK.Se-

cundus in muliere que ſe ꝓ alio obligauit

ut uideatur id ꝓ ſe feciſſe. C. ad uelł. ſt mu

lier et.I. antique. I ercius bonef idei poſſeſ
ſorem facit malefidei ꝑ coteſtationemff.
de peti·hr. ſed et fi lege.S.· ſi autẽ. Quart
facix ueꝝ cõtumaceʒ ꝗ ſẽ pſentat iudice
tribunali ſedente non cõtumacem. ff. de in
intereſtit᷑.l.diuus. Quintus facit eum do

nalſe qui donar̃ noluit. f ad.l.acqiuł. ſi ſer

uus·S. ſi oliuam inſti-de rey. diui.5. e di-
uerſo.Sextus inducit inſtitutionẽ ubi fac
ta non fuit.C· de admni:tu. lex que tutores
Septimus facit Prelatos acquirer̃ eccleſie
qd non intendebant.C. de epi ·et ele autẽ.
licentiam Otauus fecit ptem ꝓmittere
dotem de ſuo quã intende bat ꝓmittere 8
alienoC. de dotis ꝓmiſ.I.fi. Nono p̃lumit
ſubſtitutionẽ pupillarẽ ubi mens teſtanti
erat ſolum de uulgari .de uul.ſub. hoc iu
re et. C. eci quãuis.I. RE. Decimuæ cont᷑ ue
ritatem rei facit militẽ in caſtrẽſi peculio
mutuatũC.ad mæaci-l.fi ·xi. Facit heredeʒ
manumittere fruũ quẽ manumitter nolu
it. C. de lati. lib. tol. I.I.5: illo. Hiis caſibus a
firmilibus lese dicit ſic uolo ſic iubeo nec in
nitié ueritati facti ſed uoluntatia equita
ti· Adducit ad idem. C. de dona an nup. cũ
ueteꝝde bo.&;. li.cũ oportet.5.ſin aũt qᷣ fi
dei.liber/et ſi non de pigno.l.fi.C. de epi.

et eleri. oſticiales t. de adop. I. pjis uerbis-

Proſequi demũ pſumptionem ium in
qua non pponitur pſumptum uero.Si ue
rum contra illam ꝓbari poſſicnon dicit
ergo ius ſic uolo ſic iubeo ut ſupra.ſed diẽ
ſic credo miſi contrarium appareat. dat e&
empla in non expſſis caſbus ut ſupra.d.l.
quintus. ff. de donaint᷑ ui et uxo cui con
iungitur.l.etiam · C. e.ti. ſ. de iur do. ſed
niſi:de teſta.l. ſẽruos.de excu.tu nenſenniq
et.l. fe. locati.et cõ. Item queritur deleiii.
lI. uxorem. 5.Ffide lib.et poſtu:l. placet. de
condic. inſtitutio.l.quidã.quẽsdmmoð te.
aꝑi-IJ. i- in fi- de annu.Pga l. annua. 6:-a ticia
de li.ag l. i. & Iulianus de ꝓbat.qui teſta-
mentũ qui.mo.pig uel ypo.ſol.fi. /ſuper
uaeuũ de reli.et ſump· fu.ſi quis impediat
6. ſed intero de neg. ge· nenſeniq de fideĩcõ.
lib·l.genera liter..ſi petitum.De fideicõ.
cũ accutiſſimi de ꝓbat᷑. ſfiue poſſitis man.
I.per diuerſas de ꝓbat. Contra minorem
de anna excep. I. fi.de ſcis nup. aut᷑. minc
autem. & alimen. pu. preſtan.I. fi- arbitu-
l.fi · fatetur ꝙ quidam computant iſtam

N

ſub prioriĩ.et auctor iſtam ſuperius allega
uit de diſtra.piget qui ſub virogine⸗C .
De t᷑cia pᷣlumptiõe hominia dat exempla
ff.de acqui. herdi.cum ꝗdam. Squid ergoò
de h ered i:inſti.l.ultia de ꝓbat᷑ ·l.cyrogra
phur deleil- unum ex familia.5 fi C. S
poſtulan. ꝓuidendum in fi:de furet ſer.
cor.l.in ciuilemet.l.ciuile.eſt de teſta.mi
Ii.in teſtamto in fi:ſcoöm unam lecturam
de inoffi · teſta.l.filiis matrem.hec homĩs

plumptio nec ueritas eſt nec ꝓ ueritate re

ciperetur ꝓficeret tñ ſi eſſet aliquali uio-
lenta et aliquibus iudiciis iuuaretur. ff.de
Ii.ag.l-iil·- Iuliamis·de mino- l. iii S. i.
in fi.C/qui.et aduer.quos.l.i.¶ · De:iii.
plumptione nature allegat.ff-ꝙ me-cau.
iſti quidem/5Sfi. de nupciislI. I. i. Re.de re-
du.qui duosG ii ꝙ cum faltul.pe. R.i.
de li.homi. eei.I. iII. S,ſi eum de adop.l.nec
ei de re.eo. l.ſi pupilloꝑ.&:ſi pater de hiis
ud indig.herechtas:S. fi de manu uin.
I- illud in fi/de libera-lega:l.auelius-6-ti⸗
cius:de reĩurtl. capiendadicit autẽ hanc
Pſumptionem natura et.l. uuatam in du-
biis ꝓ lege ſeruari. ¶ ⸗De. v. ſumpta ex cõ
ſuetudine allegat. ff.de pig. act᷑. uel uniuer
ſoꝝ dele.i/ſi ſeruus plurium.i.fidele:ni.l.
numis. ad macil.ſeruus.5: anpe · ſubcdit ꝙ;
hanc ſumptionẽ ſubſtinet lex et merito
cum cõſuetudo ſit altera natura. ¶ In
ſumma no:ꝙ ubi iudex ꝑ plumptionem
ꝓtedit ualde ſuam debet ſententiã tempo
rare et tardus debet eſſe ad penam corꝑalẽ
uel pecuniariã inflig endamar. ii.qĩ. noĩe
et.c.i.qð dic ꝓut noſcdm papãex.·e.qa ue
riſmile. . Quod poſuic. ti. C. ii. in glo-
p hoc. · Sed pone. M. Iſte. vᷣ. et ſe⸗
additi fuerunt et primũ habitũ ex dictis
Odof.Scom ex dictis Gui .de ſucin ciꝰ
ſis locis ſeq plus in.l.pomponiq ·ff.de neg
ge in fi:et in queſtione ſtatutoꝝ mihi ſub
littera. B. concordat aũt in huis que hic di/
cuntur addit tñ Gui utrobiq; quod ſcdm
Lombarindici poſſet bellum ut ibi libro
primo de homici.liberoꝝ.c.̃colim/eque
oterat auctor addere terciã q: multoruzʒ
de illo qui domũ uẽdidit et Paulo poſt cõ
miſit homicidiũ.an ſic pſumatur uenditio
facta in fraudem pene ꝙ domus ueniat di
ruenda uel confiſcanda ſcm formã ſtatu

ti &qᷓuide. ĩ,·8 dona. . Item pone. 7.- P.

minatus eſt. L. ꝙ ei occulos erueret poſt

modum eruti ſunt occuli eidem. L. neſci
tur tn a quo.ſed.P. accuſatus de hoc cõtra
quem ꝓbatur ſolum huius mine queritur
utrum ex hoc ſolo debeat condempnari et

uĩdetur ꝙ non quiĩa in eriminibo clare de
bent eſſe ꝓbationes.·ii:q/viii.ſciant·Item
metum non ex lactatiomibus trn ſed facti
atrocitate ꝓbari cõuenit ut.C. ꝙ mecau-
I.metum. MAMä. Vbi de hoc no. Sed Cy. nõ
travtat ibi.q/ſed huc remittit. . Licet
ergo mine ꝓbentur non ob hoc factum ꝓ
batur. C. de tranſac. interpoſitas nam pſen
tem merũ inſpicere debemfł.q; mecau-

l.metum. C. de penis-qui ſententiã nec ꝑpᷣ

ſumptionẽ debet quis ad penam ſanguimis
condempnariff.de pen.abſentem nec de-
bet imputari qd iracundie calore dictũ eſt
ff.de reg:iux:qð calore.ii.qin.. notandũ
ꝓPpe prin.nec ꝓpter uerba ſecuntur uerba
f.de hiis qui no-infa.l.iuſſum et.l.uera
ar: cont᷑ ff. ad.l.Iuli. adult᷑. q ait. . ex
cauma.lantepe.ff.de reĩ uen.l.ſi ante ff.
R cui pluſꝗᷓ ꝑ.l.fal.hocautẽ. . Plus fa
cit ꝓ prima parte ex ſi mibi non credis ui
de qð no.ff.de pet᷑hereſi quis libertatem
§: pe. in gload arbitriu. 5 Preſumit᷑ eniʒ
aliquid ex hiis que incõtinenti ſecuta ſunt
e& de elec. officii. Item nemo pinſumi di-
xiſſe qd mente nõ agitauerit f.de ſuppł.
lega.l.labeo in fi:C. ꝙ mecau:ſi donatiõĩs
ibi uel capicales.zc. xxiiidi-pſalmiſta. Fff.
de qõ milites Scdo dicunt quidã ex pmiſ
ſis duétis pſumi et ex pſonis dicta penſari-
C.f quis impꝑamaledi-I. i. C.· de rei.- uen.ĩn
Fundo.f.de tuet curhiis qui:f. de qoni-
de minore.fde ac.et ·Ob.l.Fi.ff.de accuſi
cui eæ de pig illo.in fi-Si enim nõ cõlue-

uit talia facere non debet ex pſumprxie cõ

dempnari licet᷑ fuerit minatus ut in pre. l.
abſentem poſſet tñ ſuppomi tormtis- A⸗
Diæit CGudo.in.q:ſi aliquod iudiciũ adſit

quia iura que ſequutur hic et.ĩ. M. ꝓxi.ſa

tis ſunt a longe uide q pᷣdixi ſuꝑ · V· uio
lenta.·Ar.ff. man.ſi uero non re·ꝭ·con-
trario in fi.¶ Et idem eſt ſi aliquis intfec

tus ſit neſcitur tñ a quo ſed ꝓbatur ꝙ- P.

erat inimicus illius et ab illo offenſus nam
bene poterit.P.ex tali pſumptõe torque
ri.H.de dona. inter ui:et uxo.ſi ſeruus cõ⸗
munis et.l.cum hic ſtatus. S.ſi mulier et
I. uir uxori .ff. dele iii. uxori .5. fi: ff-fam-
hr.IJ.que pater. ¶ Illud etiam notanð eſt.
MH Tan.ubiS. '·¶Quod omne bonũ fac
tum recte pſum᷑ actum ar.ex de renũct
in pſentia:.et de pſump.c.fi ·xi.q.iii.abſit·
C.de cõmiĩt᷑.et cõtrahẽ.ſtip.l.i.Item omñ

malufactum praue pſumitur actũ ex de

pſump·c.i.ff.ad.l.acquił.nam ludus.xv.
q/ĩ.ſi quĩs non iratuset ·qvi·c.i.in fi:qð

uerum eſt oĩo niſi ratione ꝑſone contraria

Spes Ppe .0

A

RR

*

pᷣſumptio orĩatur/ub.v/q v·non omnes.·
¶ Item nõ ꝙ non pſumitur bonũ de ma
lo nec malũ de bono/ ut.xlvi:diſunt non-
nulli. in fi·= qui ſemel fuit bon dhuc pre
ſumtur bonuset econtra- A1-De re-uri

ſey malusli.vi:et Ia.de bel.hoc multũ ple

ne ꝓſequitur ſuꝑ.lI. oĩ omodo · C· de inoffi
teſta.inſoluclcontra.· f/de accu.ſi tui.
6: iſdem. ff-de re mili-non omnes5.a bar-
bart.et in pre.c.ſunt nonnulli/ ad fiex de
pſump.mandataed de pben: niſi eſſent. in
prin: et qui ſemel fuit excoĩcatus adhuc pᷣ
ſumitur eſſe excoĩcatus ut legitur ex nõ-
ez de cle-e& mi-illud. I-Puto ꝙ alyare
uoluit decre · ꝓpoſuite.tCi·· I· Et ex de

ſcruti-in ordi:fa.c/unico-ar· cCõtraĩ/q- vii.

ſanccimus de hocS/de ꝓbat᷑: uidend. .
ſed nuquid. ¶ Item no:ꝙ circa idem fac/-
tum nonnuꝗᷓ diurſẽe plumptiones habent᷑
et qnqʒ una illax pponderat alii ut ex de
elec. cum int᷑. K.ſeniorem- . ſane ꝗᷓuis cũ
ſuis concoret adde qꝗ no.S.ð ꝓbat᷑.. i. V
ſcm et:5. uiden. .v. Bal:Due impfee
te ſpecies ꝓbatiõis ut due pſumptiões di-
uerloꝝ geneꝝ ut unus teſtis de ueritate er
duo de fama non faciunt plenã ꝓbationẽ
in criminali nam teſtis de ueritate eſt ſin-
gułis. Item fama eſt ꝓbatio multũ fallax
et faciy ſed in ciuili ꝓbãt plene ſcom Dy.

de excuſa:tu.l.ii.6 etas ſed Oldra: dicit cõ

trarium in ciuilibus argummto-C. qui mit-
tut.l.i⸗-Idem RKay: et Barubideʒ quia duo
impfeta que non ſunt eiuſdem natur̃ nõ
faciunt unam pfectam ꝓ quibus optime

Facit de ſucceſ᷑. ab inteſt:c. cum dilectus -

glo:tenet contrium quia et que non ꝓlunt
Knga zc. nec debet ad ſpeciem ꝓbationis

allegari uigor ueritatis Icem coſenties fa-
ma cofirmat.ac. ff.de teſti.l.ni:S: idẽ diuq

uide.ĩ. de ſentẽ. iuxta fi:et de appeliux fi·

ð nõ ꝙ diuerſe. A. An balle uł res habẽ
tes certum ſignum pſumantur eius cuius
eſt ſignumuide ꝑ Ia de bel.in:q-que inci-
pit dux in ducatu ad fi Bal. In fi nõ ꝙ ne
mo pᷣſlumitur priuilegiat niſi ꝓbetur ꝗa
priuilegiũ non poteſt naturalit᷑ haberiC.
de fide inſtr.l.ſollemprib-¶ Quãdo ſta
tur indiciis et non iuramto no in. l ii-2 fi-
de in li᷑- iuran26. - V

De iuramenti delatione HFica. I.

H. (Ex practicis auctorĩs nullus po⸗

ſuit hanc NRicam ſimplici-unde Ian. s.

ꝓxime cõtinuauit ſequentẽ Pyleus tamẽæ?
quarta ꝑte Rei·/de ꝓbat an mediũ ſatis ð

hoc tractat Koff. tñ inẽ pretorias poluie
Ricam de utili actione ex ea cauſa ex qua
iuratur et int᷑ edicta poſuit Ricam de ac-
tione in factum ex iureiurando- - .

Voniam ob defectum plene ꝓ
bationis defert᷑ actori qnq; iuſ
iurandum a iudice et etiam ꝑs
gqnq; pti fert ut ex d iun iurt-
c.Fi.et.ff.e.l.i.2. i/et:l.manifeſte. Ideo ſu
per hiis ad inſtructionẽ iudicuʒ aliqua tñ
pauca tangamus. ¶ Ad euidentiã tn dicẽ
dorum pᷣnotan eſt ꝙ iuramtum aliud eſt
ꝓmiſſorium: aliud alſertoriu. ꝓmiſſoriuʒ
dicitur ꝙ ſuꝑ furxuro fit qñ uidelicet ali-

quid dan uel non dan uel facien uel nõ

facienð ꝓmittitur ut ſi quis iurarnto ꝓ-
mittit in iudicio fiſtere aut litem exequi
ut.C: de epi · etc cle·auten generali᷑ ex de
ſequeſtrapol.c.i:in fi:aut aliquid huiuſ-
modi ꝓmittit et tale iuramntum infamat
quĩa in eo frangitur fides deo et homim-
et magis imputatur tuncquã ſi iuraret &
Pſenti uel de pᷣterito quia magis et plenius
deliberare poteſt ut.C. de tranſac.ſi ꝗs ma
ior. et de hoc vi ·q/ĩ.quicũqʒ et. ff·de hiis
qui no: infa- Lucius- Aſſertorium uero di
citur ꝙ fix de pterito uel pſenti in quo ui

delicet aſſeri᷑ aliquid eſſe uel fuiſſe · et Hoc

non infamat .qntum ad infamie penam
Gofſf.non admitxit hanc diſtinctionem-
MAq uideas in ſumma de iuriur. an fi.

.Alſſertorii autẽ lur plures ſpeciĩes: naʒ

aliud de calumpmia: aliud de ueritate aliud
de malicia:de quib no ·S: de iurt: calup· S.
1. Item eſt uoluntariu aliud neceſſariu ali
ud iudiciale-Volutariu eſt ꝙ fic ex iudi-
cium et ex ſola uolurate fic- . de iurtiurt-
iuliuran:qd ex couentione et ex e. fere ꝑ
totum Neceſſariũ eſt iuramtum teſtis ?
iuramtum de calup. uel q iudex ꝑri de-
fert de quo dicazg iam - Tudiciale uero eſt
qd ps in iudicio defert pti:de hiis habetur
et no:e.ti. c.Ffi. ¶ Nò igitcur qd ſi plures
teſtes in unam cõcordent ſentenciaʒ tunc
ferri poteſt exquo actor plene ꝓbat nec ð
fertur iurafmntum cx de ꝓbat᷑. c. iii. Si ue
ro actor ſemiplene ꝓbatputa habet unũ
ſolurn bonum teſtemet res eſt modica: et
in qua duo teſtes lufficiant · tunc actor ſi
ſciat ueritatem petat ſibi ſacramentum ð
ferri ut · C. de re creet ĩuriurt · lini· ff · e · ſi
duo pa.ĩn prin.ff. de legit.du.legitimos ff
de dona. preł·theopompet ex de ſpon-
impuatteſtationes:ubi de hoc ſecundum

Vicen: qʒ fieri debet/nam cuʒ duo teſtes

*½

A

E

—

faciant plenam ꝓbationem. ut ex ð teſti-
in omm· et· c· licet · et· iiii:q:iii.V. ubi imie
neris g&ͤO unus faciet Emiplenam ꝓbationẽ

ut. 5. d ꝓbat᷑· ·fi. v.ultio.Neus uero ecõ

tra reſpondet·frater uox unius uox nulliq

C.de teſti. iurtiurandi. ffde qõ· maritus·x

xiii:q ii .admonere uerſus prin- unde nõ ð
beat tibi iuramtum deferri-imo mibi qui

reus ſum in hac parteſiue cxcipiendo-

ſiue ᷣplicando. C· de eden.l.fi.nec enim eſt
modca cauſa quia eſt ultra duos aureos-
utff.de doloid eſt· Sed uidetur modica ſi
ſit duo aureoꝰ ut ffeſo'eumin fi ſi fit
x.aureo ut.ffſi cui pluſꝗ ·l.fal.l.ii· O· ᷓ
uis. uel.l.ar. C. ð defen· ciui. defẽſores et · ff ·
de accu nonnulli.uel· ccc In aut᷑. defen.
ciui.Set iudicareet·S/audient uel dic et
uerius ; inſpecta qualitate ꝑſonaꝝ et loco
rum minꝶ dicitur maxima . ar. ft. de iudi
ci.ſed et ſi ſuſceꝑit.ꝭ.iĩ· ff.de alimen2 ci.le-
l.i. et. l.melaSfi. In minima & caulſa in ꝗ
non uertitur magnum ꝑiculum defertur ĩ
magna non in qua magnũ uertitur ꝑiculu
ar. ff. de legit. tu.legittimos. ft. de uen in-
ſpi.l.i.in fi.· Et facit in au:de man.prin-S
ſit tibi.viiiq:ii.c· ii· et· xlii.di:quneſcamus
imo ubi magna eſt et ardua miſ actor ple
ne ꝓbet reus abſoluetur· ut in concor.po
ſitis.ĩ. V.ſd cui.pterea tu es ꝑſona ſulpec
ta nam cõlueuiſti deierare ideoq; nõ debʒ
tibi deferri · fde re mili·non omnes · ⸗a
barbart·xxii-q. v. ꝑuuli: ext᷑ de pig illo· ex
de teſti · teſtĩonium.hec tñ pendent ex of
ficio ĩudicis ſcam Vber. Eſt etiam ſcᷣm
quoſdam. · Accur. in. l.in boneet in.l.
admonendi:ubi idem dicit de fuga de qua
uide qd dixi.S. ti · Pxi· ii· ſuꝑ · V· uiolen-
ta.de uno teſte et de cõꝑatione litter et᷑
idem Vinc in decrefi e.ti· et Gof ſum·
ad fi.i.colłhoc etiam node ꝓbat᷑· 6·fi. ad
fi.v.᷑cium. 5. Semiplena ꝓbatio ſi actor
ꝑ priuatam ſcripturã ꝓbat ſuam inten/
tionem quia talis ſcriptura non facit ple-
narm ꝓbationem ut in pre . ultio A-
De ꝓbationibusalł'ato.S. añ · V. re uero
.Si autẽ actor nihil oĩo ꝓbat et diẽ
adueſario ut iuret ad ſuam innocentia pur
gandam uel ꝙ ſibi referat iurammtum uide
tur iuſte al'are.nam manifeſte turpitudi
nis eſt nolle iurare nec iuramtum uelle re-
ferre ut in pre·l mamifeſte·et · ff · rex amo ·
Marcellus.f.de iuriurt.llege corneliag·
hac.l. C. de hiis qui ad eccle confu.l. pſenti
C. de iuri· deli.l.fi. · licentia. C· de fideicõ·
l.fi.poteſt tñ reſpõdere reus frater no co
gor iurar niſi aliquid ſit ꝓbatuz uel pſump

decre ultia.

tur . q; non eſt hiĩc et ad hoc.C.de eden.ꝗ

accuſare:C.de acculat iomb negontes.vi-
q- ultia actor-leges enim quas allegas uel

ſunt ſpeciales caſus uel loquũtur cu aliꝗd
eſt ꝓbatum uel pſumptuʒ et hoc uerum
eſt nam actore nil ꝓbanteac ut ex d iur
Iuran.C.Ffi.S/ſane.niſi in caſibus in quibus

lex defert iuramtum reo licet actor nihil
ꝓbet.ut:C.de hiis qui ad eccle· con.l· fi · S·
ſane .· M uide qð ibi no:et S. & offi: iudi5
ul. V. vi · ·et· C· de fide ĩſti.l.fi:et. C· de
iur.deli· l. fi.-licentia.¶ Vt aũt plenius
inſtruaris nõ quatuor eſſe in Kramnti dela

tione ſpecialit᷑ attendenda.¶ Primu an ac

tor aliquid plene ꝓbet et ſemiplene uel ni
hil ut iam S diximus- LScdm eſt quia ſi
ſemplene ꝓbat aut.q eſt criminał.aud ci
uilis- aut ſpiritualis-Si criminal non eſt &
ferenð a iudice·C.de ꝓbat᷑.l.fiex de iui-
iuran.c.fiquua ibi debent eſſe aꝑtiſſime ꝓ
bationesC.de dolo-l.dolumet. u · q- vii
ſciantet. xxili.q iiiieſt iniuſta.Si tñ una
Ps defert alii tenet delatio ob inopiam ꝓ-
bationis facta. . Nec appellat delator
ſi ille iurauit et obtinuit de hoc et quid de
relatore ſcripſi de iur̃iman. c.fi.ſuꝑ.i.glo.
Etiam ſi de illo crimen tranſigi no poſ
ht quia non ĩta confiteri uidet᷑ ſicũt in trãſ
actione ĩmo negare uidetur. H-V ide ꝙ;
ſcripſi de iureiuran.c.fiin gloutx in modi
ca. .ſẽd quid dicemus et. V. iſte· Si tam
huculqʒ fuit ultimũ uerbũ Vincen in pᷣ-
Si uero ciuilis eſt· aut eſt
ciuilis et famoſa. ut actio doli furti imuri

arum.et ꝙ metus cauſa in quibo fit quis

infamis de iure ex ſentencia etiam ſi ciuili
ſit actum utffde hiis qui no-infa. l. i.2. 1-
de peteliti.c. mulier noĩe uentris in poſ
ſeſſionem miſſa codempnatur ad reſtituti
oneʒ illoꝝ bonoꝰ quoꝝ poſſeſſionẽ ꝑ calũp
niam habuerat ff. e. notat᷑ et in crimiñ ex
pilate hereditatis·ſ.cum quo quis cõdẽp-
natur quia bona iacentis hereditatis alibi
exportauit. C. ex quibus ca.infa · irro · ſi te

hereditatem In hus enim priuatis crimi

nibus ſequitur cõdempnatu infamia iuris
de hoc ſcdᷣm V inq ex de ſimo:ex diligẽti
et.ĩ.de pe·te.liet de ſentencia:ꝭ:uidenduzʒ
In hiis inquam caſibus non defertur iura
mentum:quia ĩibi plena ꝓbatio exigit᷑ ut
in pre.l.dolum.et.f.q me ·cau:metũ au.
ev de iur̃iuran.c.fi. ¶ã Si autem ſit ciuilis
et non famoſa ſubdiſt ingue:quia aut eſt
magna et arduia aut eſt ꝑua ſi quidẽ ẽ ci-
uilis et n famoſa.et magna nõ eſt de facili
Sferenð.ff. de legit·tuFgittimos· Si uero

a V 4 .
WMerae Nlakor
cA urden pla m mse

=A

A2

N ON P

ℳ O£

ſit ꝑua requir itur ĩudicĩs arbitrio/ut᷑ pro
cedat inſpecta qualitate ꝑſonax et cõſuetu
dine regionis. - Vide in gload quã r̃mi
ſi.S. V. ꝓxi·hec que ſequũtur in prin · ĩpſiq
glo.· qualitate ꝑſonax ut ſi quis non ha
bens in bonis:xx. ſoł-petit ab aliquo mil

le libras hec eniʒ cauſa eſt magna reſpectu

petentis.l.ſi inter aliquos magnos comites
agatur ſug. rſoliis ec enim eſt minima
reſpectu ꝑſonaꝝ cõſuetudine regionis ut ĩ
oleo et uino et ſimilibus que plus ualerent
tibi in uno loco ꝗᷓ in alio. ut in ꝓuinciaet
de uino quã in anglia melius foꝝ habet᷑ et
ita hiis a udice cõſideratis defertur iuram
tum uel nõ.ex de offi:delede cauiſis Si ue
ro ſit cauſa mere ſpiritualis:puta monac-
hatusuel m̃imomiitunc iudex forte ne

quit deferre iuſiuranð. ob defectum ꝓba

tionis · ſi autem nõ ſit mere ſpiritualis tũc
forte poteſt ſcdm V inoſed appellanti eſt
indiſtincte deferenð iuramitum- licet ꝓ eo
ſit pſumptio:ſed tunc demũ cuzʒ inſpectis
ꝑſonaꝛ et cauſẽ circũſtanciis. hoc faciendu
uidetur ut ex de teſti romanali:vi. I(teʒ
etiam ꝓpter enormitatẽ delicti rei defert᷑
iuſiuranð actori ſi non poſſit ablata ꝓbaĩr
C.unð ui:ſi qñ eẽ ꝙ me:cau.c fi .¶ ¶ĩ Ter
cium quoq; eſt attendenð quisſ.meliq ſci
ad ueritatemhinc eſt ꝙ ei de cuius facto
agitur pcipue eſt deferenð e qui ma.ac-
cu.poſ.uidetur ibi · qui enim meli admit
tuntur.2c. et. ff.reꝑ amo. Marcellus.S. fi.
In alieno enim facto non defertur ne coga
tur anceps ſubire ꝑiurium ut ibiet.ff/de

in litẽ iuran uideamus in prinet de lure-

iuran.iuſiurand·S.ĩi.¶ Quartũ etiaʒ cõ/

ſiderandu eſt. ſ.qualitas ꝑſonay· ut in pre-
6:·ſane.ſ.quis meliorquis dignior ·et quis

pſtantior uideatur ut illi deferat᷑ ut in pᷣ.
l.legittimos· ſicut ałs in electionehec om

nia ſpectant᷑viii q·ĩ.licet ex ð offi.cuſto.

c.fi:de elec· eccleſia noſtra.ii/et·c.duduz.ĩ.
et in teſtibus illud idem ex de teſti:in -
ſentia.et.c·romana ·li.vi.iii.q iii. V. teſti
um.ff.fam̃.hr ·ſi que ſunt.ff.ð fide inſtẽ.
I.ii · Hiis cõcurrentibo locus eſt · ut iudex
iuramitum deferad. ut in. · ſane·¶ Ed cui
defert actori an reo· Ro dicunt quidã ꝙ
ci qui melius ꝓbat ar·ex de ꝓbat᷑ ex lidte
ris· et· c.licex ꝓpe fiut quia actor ꝓbat ꝑ
unum teſtem reus nihil g deferat᷑e ꝓba
tio ſit ſibi inutxilis·qð eſſe non debet utff.
dele.i.ſi q in prinet hoc puto· Alii ꝙ reo
qui a cum actor non plene ꝓbat reus debzʒ
abſolui ut ex de iur̃iurt.c.fi.5ſane. Iura
enim ꝓmciora ſunt ad abſoluenð ꝗᷓ cõdẽp

nandum ut ex de ꝓbat᷑.ex litłeris.f. ae

cu:et ob.arrianus.ex de fide inſtr.inter di

lectos.in fi.uel dic ꝙ hoc ꝑ iudicem expe
dietur cuiſ.deferatur.ut in· · ſane · ¶ ꝗd

ſi actor habet unam pſumptionem et req

aliam.uel uterq; ſemiplene ꝓbat tunc dic
reo deferendu · . Dicit Gui. de ſuc.con
dictionibus ꝑſonaz pibus.J Quna ꝓm

tiores ſumus ad abſoluenð et in dubiis me

lior eſt cõditio poſſeſſort ut.C.de condic.

ob tur.cau.l.i:inſtide int᷑dictis.ꝭcõrnodᷣ
Alii dicunt ꝙ eſt locus gratif icacioni · ar-
ff· ad ſilłꝰ.ſ quis in graui.sſed cum omnes
et.ff. de bo · aucĩupoſ·ſi non expedierit.
Tercii dicunt ꝙ actori quaſi in iudiciis fa
uorabilior ſit.ff·de ĩiudi:ſi quis intentione
et.l.ſolemff.qui ſat᷑.cog.de die. Quarti
dicunt hoc calu nulli eſſe ðferenð quna tũc
demũ ad hoc recurſu s habetur cum alie ꝓ
bationes deſuntar/ex de ꝓbat᷑.c.iiſed pri
us dictum uerius eſt. M· Vt etiam ſcri-
pſi de iur̃iurt.c.fi in ultĩa glo:poſt prin.
S·¶ Quid ſi actor fundat intentionẽ ſu
am ꝑ duos teſteset plene ꝓbat et reus ex
cept ionem ſuam ꝑemptoriam ꝑ unuz.nũ
quid defertur reo Ho non ĩmo cõdempna
bitur. et ad ſo'onem iuris remediis urgebi
tur.ubi.C·de acet ob·negantes.et ar · .S
teſti·ob carmen. et.l.iii:ibi a's numerus.

—

„

2c· que ſunt.iiii:qiii:ꝭ· Item in criminali·

hoc plene ꝓſequente ut e de iur̃iuran. c.
fi. M·Diſtingue ut ibi ſcripſi in fi- ulti-
lo:an plena actoris et ſẽmiplena rei ſint in
cõpaſſibiles et tunc ꝓcedit q eſt dictum
an uero cõpaſſibiles et tunc poſſet locus eſ
ſẽ delationi ibi uide · Sꝓ· ¶ ¶ Qund ſi times
iudex dᷣferat iuſiuranð reo ex officõ ſuo
ut ex de iur̃iuran cfi.pᷣclude ſibi uiã dicẽ
do eum tibi eſſe ſuſpectuʒ · ff.de remili.ñ
omnes.·S: a barbaris. ¶ ¶ Vtrum autẽ ĩ pre
tori is ſtipulatiombus ĩuretur in liteʒ no-

ſcdm Kof in li. inti· de pᷣtoriis ſtipuł. A-

In ulti · colump· V. Iteʒ queritur.· ¶
In ſumma no:ꝙ is ad quem negocium ꝓ
prio nomine ſpectat iuſiuranð deferre põt
ꝓcur̃ uero non niſi in tribus caſibusputa
ſi habet ad hoc ſpeciale mãdatum uel ſi ſit
datus uelut in rem ſuam uel ſi habet libe/
ram et generalem adminiſtrationem.
De ꝓcur.qui ad agendum in fi.li.vi. ·

Et cum pᷣlatus hanc habeat poteſt deferẽ
que ꝓſequere in ſumma ·dm· e.ti ·sſi ꝗqs

poteſt.v.in rebus·et ſe.¶ Que autem H
deſunt uide.ĩ in ti.de zurenuran-Bal. con
cludendo ex uno teſte defert iudex iuram
tum ꝓbanti fallit in cauſa cr iminali. Iteʒ

A

—

—

WD
—

„

in eaula famoſa Item in cauſa ſpirituali-
Item fallit ubi non ſufficiũt duo teſtes uł
in teſtamtis quia ibi deficit ius et ꝓbatio
Item fallit ubi aduerſarius plene ꝓbauit
Item ubi caula eſt nimis ardua- Itẽ falic
ubi ꝑſona eſt ſuſpecta uł ignota ſcᷣm. H-
Item qnq; ſt atur indicus et non iuramto
C.de in litem ĩut.l.ii:et· l.fi. ·

—

—

atorum HKica-

A.¶ Pueg ſui oꝑĩs ꝑxe · iii·poſuit Ricã
qualiter aduocati debeant allegare et quis
primo. Ian·pte.iii.in f-· poſuit. Nicam ð̊
allegatiombus et reſpõſiombus.Egidi fec
tres rubricellas allegatio actoris allegato
reireplicatio aduocati actoris. I'O libel
lus Vber.de bofuit diſputatorius ac-
toris et rei uel aduocatoꝰ: ſuoꝝ. et ꝑ conſẽ
quens ſic· Io.de deo ſpeciali tn adaptatur

Iiaue. iudipec prima ct. n. cra. Na: de dl-
putationibus ſuper teſtibusKeliqua uis
= ſuꝑ Reica de aduocato.·

Voniam teſtibus publicatis 2
inſtrumitis exhibitis ptiboq;
confeſſis et aliis que ad faotuʒ
Pectant ꝑactis eſt iuris allega
tionibus inſiſten · ut ec de teſti.in cauſis
et de poſtuł.bone·i.ideo.c. uł ſic. H· Se
cundu Tan. ubi.S. Poſtꝗᷓ de ꝓbat. Tac
ti que fiunt ꝑ teſtes: uel inſtrumita uel ali
is modis plene diſcuſſimus.cõſequẽs eſt ut
de ꝓbationibus iunt que fiunt ꝑ aduoca
tos· ſ.de allegationibo aliqua ſubnectam
et licet.S.de aduocatis· · nunc de exordiis
ex.S·hic docendũ de areng et ꝓpoſitionib
pleñ dixerirnus.hic tñ ſpecialit᷑ de al gatio
nibus que in fi. litis fiunt dicem:et ad ali
qua ſpecialia deſcendemus Videnduʒ
MHOmnia iſta mernbra fuerunt Tan-
et unum plus poſuit añ ultimũ·l:ꝙ ſit offi

cium allegantiũ q auctor putauit nõ ne-

J ceſſarium⸗: · Eſt igit᷑ quid ſit allegare-
¶ Quis ordo in allegando ſeruandus eſt.
¶CQualit᷑ eſt alleganð. LEx qualit alle
gatis reſpondendum .· ¶ Quid pertineat
ad officium iudicis allegationes audientis

LYgare ſeu diſputa eſt ĩtẽtiõz
ſuã ꝑ ꝓbatiões in iudiciũ deduc
tas oſtendetr̃ et eã iurib alſeue
– rare et collerat· ix·ꝗ· iii alio:
6 xiii.q· ul:couenior./alygat᷑ ex dæ fide in

De diſputationibus et allegatio .

huic Rice peet ulti. R.- Ii primi cauil'-in

l ðð

„
O ₰ 14 fFpr . EC 6 Oα

S

ſtru. int᷑ d ilectos. et de reiuabbate ſane.
h.vi. ed de cõceſſ.pᷣben.ꝗa cũctis. H E.

Ii · · qd aut diſputatmões huiqmõi et al'a

tiones Fieri debcãt ſuꝑ teſtibꝗ et actitatis
ꝓbatur in aut᷑ de teſti · S.qa uero mulcti⸗
AMA. v. ſi uero.et ibi no· et.· 5. narn ꝑte-
ex. e.in cauſis de elec.dudu.i.et.C. ð tei tis
aut/ fi dicat᷑ in fi. et in . . allegat᷑. ¶ Ideo
aũt dixi ꝑ ꝓbatiõ es inductas naʒ cũ ex fac
to us oriat᷑ udff. ad . I.acquił.ſi ex plagis
5§· inclino et· ff· de ac.et ob.l.obligationu.5

ene aallen

25
A
E.

ex facto et · ff· de iur̃. codicily.ꝗdarn refe-

rũt. .mullus ex de ec.cdic.c.
de mulier̃ mſi ſit fundamrũ facti nullũ bo
ne alł ationis põt edificiũ ſupponi ut. ĩ. q. i·
cũ paul ex de pᷣſbit᷑.ñ bap:uen ẽs nec cliẽ
tulus pocit ullũ ð alłatiõis mitor̃ haber̃ ſ&
ſidiũ.ut.ix.qiĩiialiox lʒ en ꝑ ſubtiles alł'a
tiões et cauillatiões lis qñq; indebite ꝓtra
hit᷑. ut.ff.de. .ſig ea eſt natura/et.E. de
ĩiudirem nõ nouã et· l. ꝓperandu.et ex de
excep· pia in prin.li·vi:et·C. de iu · calup.
