tuo conf iteri non autem ꝙ ſis heres defũ
cti:quua illud uidetur did t demõſtratie
non autem ponedo ſeu affirmãdo arg ff⸗

de condi:2 demõ: cũ tale.5:fallacũ ſib

Baldus et eſt quedam demõſtratio que
non admintculatur ad cauſam ſicut ſi dix

iſſem ꝙ mutuaui:x. tibi ruffonon uide

ria confiteri te ruffum ſecus ſi adiectio ñ
eſſet exdranea a cauſa utputa pono ꝙ mu
tuaui tibi.x tuc patrifamiliæs ſi dicis cre
do etiam te patrem Ffaberis quia eſt de ef
fectu contractus mutui idem in htate
addita quia ad totum refertur de . ob-
l.i.cum achcit. unde ſecundum eos
debʒ ueritas rnderi ſuꝑ articulo prĩcipali
Bal:adde hic quod no.guilde cun: ff.de
dolo.l.item exigit·a facit. C-arbi.tu.l. cũᷣ
interdicte: ubi uide· e quidã tamẽ in ta
libus 2 ubicũqʒ poſitio in aliqua parte lui

continet aliꝗd q negari poſſit admittũt

talem rũſionem nõ nego ulł credo ꝓut po

que dicit cuius aliqua particularis,

nitur ſicut 2 admittit᷑ illa * io nego nar

rata ꝓut narrãtur ut ſupra de lit conteſ.
.n. Alii dicũt q;
uł hoc modo credo illud uł illo modo ne
go ut premiſſum eſt curare debet ergo
ludex ut certũ quid pona᷑ 2 diſtincte cer
tuũq; reſpondeat᷑.ff. de inter ac. de etate·g⸗
ꝙ autẽ·2· S· mihil. fde confeli·certũifatu
um eſt emm ſc in una poſitione implica
ri: unde caut dicta diuidat nõ comiſceat
a diuiſim rñũdeat nõ cõiunctim ne decipi
at uł decipiat᷑ parum cnim intereſt in ui
cio deciꝑe uł decipi·xvie i ſi cupis Cete
rum hodie ꝓuiſum eſt ut ſi poſtio conti
net plures articulos iudex debet poſit iõz
mẽbratĩ diuidere z poſtmodũ ſigillatim
ſuper quohbet articulo poſitiomis faciat
ſuſticiecer a partibus reſpõderi nec ſuffi-
cit generałr negare poſeionem niſi ad ſin

gula iIn ea contéta nideatur ut e& de te-

ſti:ad boc· 6:i.de con:diiiii querie a me
circa mediuũ ibi reſpõget credis2 ad ccte-
ra que ſingula querunt᷑ ſic rdeturac· pre
mMiſſa autèe uera ſunt cũ plura copulatiue

in poſitione continẽtur diſiunctie autem

plura poſſunt in poſitõe cõtineri ut uidet᷑

ar. in pre : ut ſtde condi.inſti. l v. ff. S

qõni. repeti: c& de teſti. cũ clamor/de Fep

tis e parte:S- ibi dolo uł neghgẽtia 20c.
ubi de hoc lecũdũ papem· AI tbi uide in
glo·no:argumẽtũ. Inſti:de here· ĩſti.

G: pe- ſed certe nec ſub diſtinctõe plura in

uma pohtion e admittimo niſi ubi eſt pro
babilis ignorãtia ut in facto alieno. ft. de
iurk.2 fac:ĩgnoregłaquia qui pomit cer.
tu ponere debet ficut 2 rñdens certũ rnde
re debet ut.S px: 2 dinuntiua certitudi
nem nõ no:ff. de v. obubi autẽ · ·qui il

ld.·ff. de iniunt.· ptor edixit6 ꝗ autem pᷣ

α psrnαο

„ 14

ardiculi ſù diſinctõe ſint formãdi noSde

tor.2. S. de lit᷑. cõte· ii- in prin. Bal. No.

— ----- - —

enim abhorret a rõe tuc quia trabit origti
nẽ a radice eiqdẽ forme .Hdad

.——

certuʒ ꝙ ſi poſicio fiat generał' puta po

no cõtẽta iĩ libello uera elſe nibiomĩ ad

huc poterũt fieri ſpãlts poſtões ſuꝑ ſingu
lis cappis. ut in p.l:ſi is qui ducẽta.· 6. ut⸗
Ita. ſed 2 ſpalibus factis poteſt generalis

fieri quia nõ eſt nouũ ut quibuſcã ſpalit᷑

Pmiſſis generalis clauſula ſubſequatur utz
ff·ad.l:acquil. ſi ſeru ſeruũ· : ĩquit lex· S
tali poſitiõe no.S. de! it · cõde · · . V. quid
ſi priuſꝗ.2.5. v. i. ibi hoc tam ac. Sed an

da relpondens dicere B

ꝙ nõ admittiè poſitio diſiunctia ul alter/

natiua mſi ppter tollerabile ignor tiam⸗
uhicup miiſit alcernatiua cotracto non

989

2

teſte · 5nũ uidedum Qu'd igit h fiar

talis poſicio pono appel latu eſſe a tali iu⸗
dice ułᷣ ab eius delegato a ſi nõ credis diu
ctum pono diuſſim No.nõ eſſe rndendum

tali poſicõi ꝑ preiura et ſic optinuit nec
ualet q in ea dicitur 2 ſi nõ credis colun-

ctim =c· quia nõ pomt cõmũctim immo

diuiſim· C· de . nig quidam . ff·e·ſepe

Cxn. H-- ſecudum rof.ſub eode nume

ro quaſi ad ram. oſiderãdum eſt ut ſic
rñ leatur poſtiõi ꝙ per rnſionem no Zdu
catur quis ad giurium de quo etiam dic

rum eſt. 5. B. x. q otingit cum anceps

dubius tanꝗᷓ certus reſpodet aſſerẽs ueru
elſe qd fallum eſt uł ecõtra e de Nep·cu
contingat· quinq; aenim ſtato metꝭ po
ſunt ex.·l.colligi nam interdum certꝗ iuʒ
de eo q eſt 2 quãdoq; de eo ꝙ nõ eſt qnᷣ
qʒ puto elle ꝗð eſt quandoqʒ puto eẽ qᷣ
nõ eſt.2 quandoq; nec puto nec ſcio uc ꝓ
batur.C. de iurt: deli-ſcimus. .let. Riti
quoq; modo:2.6. in autẽ dubius. C: de cõ
di-indel-Fi-de errore uero ignorätia 2 ti-
tubãtia noin ſum aʒ- in ti- de iurt2 fac-

ignoin prin2· νπ νπ⅛ I. éuisaq. mi. S.

notadumxxii/q il- in quibus-In primis
quidẽiiii. caſibus nõ eſt ꝑiculum etiã ꝑ9
luhurt. preſtitum poſiciotbus ridere -ſed
in quĩco ſc: miſi negatio preferacurnã po
teſt eſſe ꝙ neqʒ hoc neq; cõtrat ium pu-
to quid enim ſi incerroget an rex francie
qui diſtat per.xx ·dietas ſit in eccłia uel
ex certe nec hoc nec illud puxo- quia illa
ratio me inducit ad credendũ hoc pocius
ꝗ ulud unde ſecure rũdere poſſum nõ pu
to negatõe prelata hoc ꝓbatur.ff.de ĩ hitẽ
iun uideam-ff.dz ac emp.2 uũ.lI.i·.ff/de
iurtiurà-iuſiuradum 2 ad hoc in fi-reſpõ.
1·2 dixi:.5,6. vi . ſed nüquid. ¶Tercio
decima cõſiderãdum eſt an poſitio ſic iun
vbi gracia pono· H uide q diei.s de
teſte nuc uidendum- in prin. 40% im⸗
pubes nõ poteſt odere teſtamẽtum ni q-
vi. 9-diffintiua uł pono tale legittime ł
ſcdm iumt ordinem uł rite ꝓceſſiſſe uł ali
quid canomice uł iuſte factum eſſe certe

his poſitõibus 2 i?ibus non cogitur quis

retpondere nã ñ cogitur quis probare ius
ſcriptum ſed factum ex quo ĩus oritur er
go nec ponere quia iura certa ſunt 2 fini-
ta 2 ꝓPhata in ſe unde confeſſio in eis nil o
peratur· ff-·de iun. 2 facigno in omĩ-2·l.
plurium:2 extra de ap· ſepe-in prin. 2 ar.
li: q:iii 6-notãduz- ꝓpe prin- ibi nam fac
ti quide·2c. · de orig iurpl. ii:6: ſi uero.
C.de poſtuł.l.ii.nec reſpondẽs dʒ ius di⸗

cere ſeu declarare in ꝓpria ca Immo ad iu
dicẽ ꝑtinet facto decernere inter equum
2 mqu iuſtum 2 muſtum -Inde cdicit
iudex qualſi ius dicens e de V·ſgforus.
5·ĩ om· Bal. Nota ꝙ poſitioni iuin ſcrip
ti ñ debet rñderi quia reſponſio ñ releusat
utl.ornamẽtorumff-de aur2 ar le-itezʒ
nec ẽ officiũ partis declarare q uelit lex

ſed iudicis 2 piti in iure ut hic q no·:

Si quis ergo interroget an ius ita uelit ñ
ualʒ ꝗa ſi confiteatur ĩterrogat dtra ius
ñ ualet· ut·ff · de inter· ac.oↄfelſiombus et
lſe quẽ Sfuł ſi cõf̃itetur ius eſſe qdᷓ non
eſt mſi forte de conſuetudinario iure que
ratur quia tunc 2 poni 2 pbari poteſt ſu

per ↄſuetudine · · ſcm odaf.ubi·s · p

rin. J C. de edif· pri.l.m.C· que ſit lõ.cõ
ue.l.u. C. de emãci· l.iiex de ↄſue.cuʒ di
lecti. ex de viſigabbate 2 patet.ĩ. in tra
Cta⸗libelin ti de conſue · lex tarmẽ uidet᷑
dicere · 1:2 placer rof. ad poſitioʒ

iuit tenetur quis reſpõdere quia 2 de hoc

poteſt eſſe qõ inter ꝑtes quandoq; fl.ð iu
reiurtl.fi· Icirca medium legis- ubi in
nuixur de iure dubitari poſſe ſolue ut ibi
no:ꝙ ius ibi pon ꝓ qualitate fci Idem
gui:de ſuc.ubi·S.ĩ.decreĩnuit.quandcq;
dubitari an aliqua cõſtitutio ſic decre te
ne ꝙ ubᷣ talia dubia occurrerẽt que iuſte
mouerent iudicẽ poſſet fieri poſitio dum

modo tute poni poſſit 2 rnderi.i. ſine per-

ĩiurii metu.eæ de fide inſtru paſtora
lis · M.ꝙ nõ teneatur bene ꝓbar ff. S au
ro2 ar. le·l 'ornatricibus· · ¶ Sed pone
ꝓcuragit contra dĩim ad ſalariũ 2 facit
Poſitões qualiter admſtraui ꝓcurauit 2
laborauit demũ pomit ſic pono ꝙ ꝓ hac
curatione merui.C-librt nuquid e admit
tenda talis poſitio rñdeo nõ uidetur quia
uidet᷑ eſſe iun ex eo ꝙ dicit merui:· naz re
muneratio de iure facienda eſt iuxta la⸗
borem.ff· manſi remunerãdi:extra de re
nũcj·niſi cum ò.quippexii.qii. caritateʒ
viiꝗ/iin prin:de pedi: ni.pium: ex cẽ
ſibus. ꝓcurationes. cõtrarium puto.nam
hicet remuneratio ſit debita de iure 2 180
petitur tamen eſtimatio remuneratõnis
de qua ponitur facti eſt quia merituz re
ſpicit ſeruicium 2 laborem de quo poſitũ
erat ut iuxta i llud ipſa fiat 2 hoc erit iu
qicis eſtimarc ſeruicio 2 labore ꝓbatis.
Bal.a2 ſi poĩtio ſapit ius/ſapit ius obliga
tionis non ius conſtitutionis unde debet
reſoonderi ut ·l.fi·ff· de uniun.· ¶ xii
ii. M. ſcoðᷣm rof.2 hic finit᷑ eius numerg
R·cõſiderandũ ẽ an politio ſit calapniola

91 G

ub per ꝗdam calliditatem 2 ſubtilem dii
cuſſionem lſeu interrogationem ĩduces ad.
cõcedẽdum qð iam negatum eſt ut ĩ hoc
exemplo pone enim ꝙ in prima poſicione
aduerlarius meus negauit lucium funſſe
ſuum ꝓcuratorem deinde ego pono ſic po
no luciq tanquam procurator. fecit exco
li umneas tuas. Item pono ꝙ uendidit ui⸗
na tua. Item ꝙ culturam uinearum tua
rum adrnimiſtrãdo ꝑegit Iteʒ pono ꝙ ma/
daſti ei-ut que pᷣmiſſa ſunt ? aliqd ex eis
faceret ſi ergo hoc concedat mamfeſte cõ
cluditur contrarium eius q& prius nega

uerał cum enim ꝓcun.ſit qui aliena nego⸗

cia mãdato dom admĩſtrat utHde pro
cur.Hi. Iam liquido patet ex pmuſſ· ꝑ ql-
darn callidas poſitiones eſſe cõcludendum
contrarium iam negatis 2 ſic poteſt intel
ligi-ff.de reiunea eſt. 2· l -natura catnlla
tuinis· .de ·ſig: nec dico non eſſe rnden
dum led caute 2 cum dehberatione eſſe re
pondendum poſſunt quoq; 2 aha cxem⸗
pla illi.l. adaptari ut/ff-dele. ii:ſ debitor.
rnᷣi ut 2 ibi no-a uideS. .· 1·3· 1 . Pte
Ixem cauilloſa eſt quãdo per eam quis in
ducicur ad confitendum id qd facere non
tenetur bi gra- Inſtrumentum tibr edi.
debeat ſine die 2 conlule ut.ĩ: d edi-ĩſtrui
9· uidendum. . facienda-nunc tu uis po.
hitvones facere per quas adueniatur ad no
tieiamdhei 2 conſ uł certe non debes audi
ri per hanc uiam. ffde excucu:ſeif opor
tet.6:i· ·de ſpon:oratio ·. A fm alber
al ubi-s- erca medium: .:2 ulde. 1. Pta.
idi Item ſi negaui 2 facit f de pe-here. ſi

quis libertatem 6fi. (*νconſider and,

elt an poſitio f depẽdes a iã negata. I.

non fſic in confeſſata qꝗ ſatis patet 2 ſcrip

ſt de confeſᷣ.c.i.li⸗vi ſuper gloputa.
ut ſine periculo ñ poſſit eam oficeri quod
ſi uerum eſt non debet ſibi reſponderi ut
f.. de interroac.2 quia/ 9/fi negato enim
Principali per cõſequens negata ſunt que
eunq; ſequũtur uł dependent ex eo· A.
ad hocC. de codici . I.i. f.de iniuſrup:2
ir.te:nam 2 ſi ſub conditionc in fi. Sar
extra de fide inſeruinter dilectos prope
fi ex de heretifraternitatis·xvVi.q vii ſʒ
hoc diximus C. de legibus-non dubium-
vbi gracia · H· ſecuduz egi · J ·pono ꝙ
c· uendidit mihi talem fundum reus hocé
negat deinde pono ꝙ dictus·tdictum fũᷣ
dum mihi tradidit hec quidẽ poſitio non
eſt admierendadum quia dependʒ ex pri
ma negata quia ſi reus ad eam reſpondet
Polſſet defacili anceps ꝑiuxium incurrere

quod ĩudex uĩtare debet ex de ĩiureiurâ.
ſi uero 2 ꝙ metus cauſa cum dilecti·2 C.

ſi aduerlus uendi.ln. tum quia hoc ꝓba⸗
dum me nõ releuaret quia nuda traditio
rõ tranſfert domimũ.t · de acquirenda re
rum domitraditio de dona-nuda uł
ſic· pono ꝙ; impetraui relcriptũ tu negas
deinde pono ꝙ illius reſcripti auctoritate
fui receptus in canomcũ uł fuit mibi ꝓ
uiſum uł ꝙ illud putaui 2 ſi?ra certe hee

poſitões nõ ſunt adittede tanꝗᷓ dependẽ?

tes a prima negata ut.5. . ꝓ 2 uideS.

· i. patet ergo ꝙ cõtra id quod negaui ñ

debet admitti partis poſitio uł iudict ſeu
ꝑdis interrogatio ut no. ffde iureiurã .
iuraſſe.S·ſi pater·2· l. euʒ qun:9.ĩ populari
bus:. ff.de nox.quoc ·.fi. C. de iura:.calũ.
I.ii. 6. ĩ.2 ꝙ principali negato n ter or raò

re poſit iom que ſiue prircipah uera eſſe m

poteſt obi gracis: H-hec exempla uſq;
ad finẽ buius ad lraʒ lunt odof ubi.s.
ponis u; dicis me contraxiſle cu ber⸗
ta qð egꝑo neze cõlequenter ponis ꝙ lolui
ei uł recepi ab ea·x. certe no tenecr rudep
quia dos ſine matrimenmio eſſe ñ poteſt ut.
C.de donat᷑ ĩcerui2 us.lfi. ſt.de iur do
tium liii.xX. v⸗nullum . qd uerum?
ubi agitun de matrimonio tantũ ſecꝗ ſi
matrimonio 2 de dcte ſi enim tuc nega⸗
to matrimomo bene tenetur reſpondere
de dote-nam aduerſarius releuatur 2 pba
łione doxis fi eas ↄfiteor matrimonio pro
bato Itẽ ſi negeur te a ſma talis iudio ap
pellaſſe nõ teneor reſpõdere tibi ponẽti
appellationẽ huiuſmocdi fueris prolecutq
Item ſi negaui aliquid ĩ genere nõ teneor
reſpõdere tibi ponẽti poſtmodum ĩ ſpe-
eie uerbi gracla/ponis me tibi ãmalia 16
traxiſſe nego deinde ponis me tibi boues
ſubtraxiſſe certe nõ teneor reſpõ lere quia
per primã reſpõſonem huic ĩcelligor re⸗
ſpõdiſſe ar. ft · de except᷑rei iudiſy cum te
ſtamẽto.· H· alias ſi cum argetum. §Fe
I:2 ar-xiIII⸗ vpenale-Xνn1. q. ii-mere⸗
trices.xidi.romanorũ· Itẽ ſi negaui ali
quid ſimphciter 2 poſtea ponis de certo
modo nõ teneor relpondere uerbi gracia:
ponis me eſſe ułᷣ fuiſſe heredem ticn ego
nego deinde ponis me eſſe uł fuiſſe here⸗
dem eius pro ſemiſſe uł quadrante certe
nõ teneor reſpõdere· nam ſimplicit᷑ me ne
Zando heredem negaui me pro aliqua par
te eſſe heredemSecus autẽ eſſet ſi ſic ꝗ 1
iſſet pono te eſſe heredem:t-in totum et

2

ego negaui 2 poſtea dixit pono te eẽ here

dẽ.· t. parte·tũc enim tenegr reſpõderę

95
õ

u

ð
.

quia poſſibile eſt ꝙ nõ ſum her̃ in totuʒ
led pro parte ſic. Oal. Nota ꝙ qui lemel

2.Iil: C·d dona-ante nup. 5 ·2 hoc ue
rum eſt ſi forma petitõis paticur poſiti0
nes pdictas fieri alioquin nõ tenor ripon
der̃ niñ tangant negocium principale-
xvicõſi erãdum eſt an ht impeſſibił
uł cõtra naturam que nõ eſt aqmitt eda
puta ſi aliꝗs aliqua poat uirginẽ peperii
ſe pᷣter glorioſiſtuna mariam·xxVl·q1·
5§: cum ergo: uł' ſi ponat interfectum eſſe
S eum qui unut ft ad · l.acqui.inde neroci
22 S F· uł ſi ponac patrem minorẽ. l etca-
SOS re nõo ſtatuta· ·eſſe filio inſti de adop:
ft· de interac.coreſſiombus. · pulchre
R dicit lex IIIa ꝓ falſe confeſſiones debent
72 cum naturalibus conuemire S·a·l· lequẽ
ti:5· fi. uł ſi ponat factum eius cuius no-
mine actio cum alio eſſe non poteſt. ff·e
l.ſi cuius a ĩ pre ·lconfeſſioibus. uł ſi po-
no eum fuum meũ qui mortu eſt. fr de
inter ac: h autem. 6. 1.·2 breuiter n goteſt
om ꝙ catu no valet de quo dicem
t † (vi-generalr oſiderad an
ſitio ſt implicica uł traſpoſita uł rem ota
uł repetica plerũq; enun cauilloſi a mo
tis incipiunt ponere a inter mu tas politi
ones aliquã implicitã uł reſpicientẽ r̃ᷣmo
tã ponũc ppoĩta repetxũt quia que ĩ pre
fationibus pmittuntur in taebr
petita intelligũtur · ff·de · ob·a citio ſt.
de condia de auia.de quo ſimplex fibi nõ
cauet· xxii qiini. Innocẽs a ſic cauilloſus
ab euidẽter ueris ad euidẽter falla eum d
ducit ꝑ breues maucatões·2 lubtilia argu
nta. tt-de reg-iurt natura cauillatõns 2
l. ea eſt nacura· Idoq; ꝑ nittitur ut ſi ſim
Plex ſit clietulus aduocatus eius de licen-
cia iudicis ꝓ eo ponat 2 reſpõdeat ex de
ĩiudiens paſtoralis.a2 queſtõi adſit· ff·d ad
ułc.l.ſñᷣ poſtulaueric·· qõnmi · qʒ intellige
But᷑ no.S· 5G. ii· .qʒ 2 patronus. caueat &
ne cãm negligat ſʒ inuigilet ar. ff·de hiis
que in fraucre·pupillus.in fi:extra d of
fi.primic.unicoin fi.ſcᷣm dũm meum
nullus enim capiendus in mone. f-· de iu
reiurã·qui iuraſſe.xxiiq·iiii unuſqſq;ʒ 2
qii ·queritur·2· q· v·quecunq;. 2. c. ſequẽ
a ſimplicitas eſt amica legum.Inſti.de le
Zit·agraſuc/&·2 hoc2 de fidei hr 6. ſed
quia. G. de furtl. fi. -tales. a ucrit atise
de iureiurã ueritatis quidam damẽ dicũt
ꝙ q̃cũcun clientu lus ſit ſimplex ipe de
bet reſpõdere a nõ aduocatus in facto ſed

egs uefinne citer nõ põt poſtes reſpon

nec iudex ſimplicẽ qui non appᷣhendit an
poſitio ſit recte concepta uel non coꝑet in
epte poſitioni reſpondere. Immo cx offi-
cio ſuo debet eam reicere · · cm cgi-
alł.de excep· pia.li·vi: utS de cf. u-
dic·5S·deſeruit. V. ante litẽ. 2 . poſt li-
tem. 2. Simpedit:2·6.6 quinto- ubi no-
¶vin.conſiderãdum eſt an ponẽt ſit ſGᷣ
contrarius quod dic ut5: quinto- in fin
uł an poſit iones fint ſibi contrarie nõ enʒ
poteſt quis ponere quod prius poſuic
alioquin erit ſbupſi contrariſt quado
app· ſt· I.i.Sſi alius.extra de ap· ſollcicu
dinem in fi:miſi forte allegʒ iuſtom cam
prioris ignorãcie frde inter· ac· de etate-
S:interdum 2·5. ex cã·2·6.fi- ſed rec etiaʒ
uslet poſitio in ſe cõtirens contrarietateʒ
ff. de re · iur ubi repugnãtia z uide ĩ 6 P
ximo-in prin. ¶ xα.conſideräãduz3 eſt an
poſitõ fiat ſuper crimĩe eius contra queʒ
fit quod eſſe non debet ſiue agatur de cri
mine ꝑ modum accuſatiome ſiue inquiſi
tion s ſiue exceptõ s non enim cog tur ali
quis reſpõdere le criminoſum Iuxca illud
nõ tibi dico ut te ꝓdas:qd dic ut. S. de te
ſte·9.iaʒ nũc uidendu. debuit dicere
iam nũc de interrogatorns· ad fi · J.· V. i3
nũquid queretur. H. ubi tam ce ceſte ꝗ
de ꝓducente tractatur. Bal-quãdocq; ta
mẽ interroaatur quis de crimine ut an &
ſieris dolo poſſidereff. de nox.l.quoct ſed
illud incidenter a in pparatoriis que ſunt
parui preiudicii nõ in deciſorne Item ibi
interrogatio nõ poſitio uide ff. rex amo-
I. marcellus per H contra ex de
elec·dudum.iiubi elec tus reſpondit ſuꝑ
Pluralitatem beneficiorum ſed potelſt re
Iponderi ꝙ ibi nõ iuſſus ſed libẽs reſpon
dit eodẽ etiam modo r̃ſponderi poteſt ad
decre.e.ti.ꝑ inquiſitionem 2 ad illam ext᷑
de cõfeſf.c.ii:ubi de hoc ſcdm papam et
ad alia ſi'ia: Item cõtra eæ de accu.ſoſti
terit ſed illud intellige ꝓut noĩ. de ingꝗſi
tione.d.nũc tractemus · Vſi. inquiſirores
quoq; · Item contra· l. di. ex penitẽtibus
ubi de hoc.Item contra.n·q:vin.ſciunt.
A. licet ib dicat documenta 2 iudicia
ꝓbari de ofeſſione mil dicit. Gof. tamẽ in
ſumma de tempordiñ · in fi. Vſicu .. p0
caſu tenere uidetur iterrogatum in iure
teneri de ſuo crimine reſpondere alł x1· q/

ii quiſquis· xxxvq· vi. ſi duoxV · q- ulti-

c. i ·2 Pe.que allegat glo.in pre c.cx peni⸗
tẽtibo·It tho.ſcda ſce queſtõ · xix· arti
culo prĩo inducitur etiã lex qui petitorio
ſt· de rei uen.a lex ulti C. de fide inſtru. .

C 9 10218⁸

1 1

ο10

P ſe c Pbc

1.

Jt 200

.
*

paret ꝙ quis tenetur rñdere an dolo
deſierit poſſidere uł inſtrm habere 2 con
ſtat dolum malum eſſe delictum ftS do
lo.l.i.de boauciu:pollptor· ꝭ· fi· S In
no-iiii.no-in pre · decre·dudum. E ubi
ſcripſi ĩ· S· tãdemin glo·ſuper ꝓceſſu · S·
ꝙ luper notoriis ſeu manifeſtis ꝑ lenteti
am uv alio modo tenetur reſpodere quia
tunc peccatum eſſet celare ut extra de co
ha. cłi. 2 mulitua ſuper occultis nõ- Iteʒ
2 ſuꝑ his que impediut executionẽ officu
uł retẽtionem beneficii etiã poſt peracta
pemtentiam utx· s de legato· iuxta. li

funt quoq; quia in hoc eius utilitas ꝓPcu

ratur ar-11:q-v⸗ ꝓdeltquod dic urx bi
no./2 in pre/ decre· de confeſ·ſcdm euʒ Itu
ſi diſimulatio crimĩs periculum inducit

ut here?ᷣ · uł dilapidationis in quibus pe

viculum eſt ſi occulta ſint extra de acculſ.
quałr.ii.xxiliqii-ſ quis per capillum. It
R ſic infarma ſuꝑ crimine- nam tunc etiaʒ
cogetur infamatus ſe ſuo 2 aliorum iura
mento purgareil. qv· prelbiter·2 qa pec
catum eſt ſlubſtinere infamẽ in ceparare
xxv:di prirmum Item de hoc iplo an ſit
condepnatus de crimine uel confeſſus de
bet relpondere:quia hoc querere uicctur
queri an ſit notorium de quo reſpondere

gdebet cum ſit pcẽm tales ſubſtinere ut di

xi. Sʒ quid ſi ponatur ꝙ aliquis crimẽ
cõmuſit Icem ꝙ illud eſt notorium Item
eſt fama Node notorio 2 fema debet
reſpondere ut dixi 2 fi neget famam 2 no
corium non tenetur relpondere an crumẽ
comiſit cum non teneatur ſe publicare ut
chxieſi autem cõfeſſus fuerit le diffamatuũ
uꝑ anas ꝓbacum fuerit tunc queritur ab
eo an crimen cõmilit⸗.¶ Quid ſi pono ad
uerſarium meum excoicatum elſe uidet᷑
lecũdum hoc ꝙ nõ tenetur reſpõder̃ quia

excõicatio nõ debet infligi mſi pro morta

h.x- I·iii. nemo.2· Cc certum arcõtra ga
excõicatio medicinalis et nõ mortalis:I⸗
qi.multi.ĩ prĩ ·ẽ de ſen · excõis cum me
dicinalis in prin· Dic ꝙ ſi fit poſitio ſuꝑ
ſentẽtia canonis nõ tenetur quis reſponde
re ſecus ſi ſuper ſnĩa hominis ut extra de

offi: dele prudentiam 5. ſexta/2 eſt ratio

quia ſenteria canonis ſemper ligat et eſt
iuſta hominis uero ſentencia quãdoq; ĩiu
ſta eſt nec ſemper fertur pro crimine eꝰ
d ſen evcõ.a nobis:2. ℳ1. J· iii⸗ C-i⸗ quia po

teſt eſſe latxa ſine iuſta 2 rationabili cau

la eo.tit· inquiſidtioni·xi ·.qĩii·5ſi ergo.⸗
quãꝗaq; nulla puta lata poſt appellatõezʒ
ut extra de appel:ad pntiam 2 deſen ex

cᷣi. ſolet-cum ſuis concor.2 Die que no.

ſecũdnm papam extra ð teſti.co:C.I.2 ſic
obtinuit 2 de hoc tetigis de act ſeu pe-
tie. 5: penul. -ſed nunquid habet ibi et

propter hoc dicimus. Bal.Nohic ꝙ qn

poſitio fit de excõicat ione canonis no de-
bet reſpõderi ſecus ſi de excõĩcatione ho-
minis quia ſentẽtia canomis neceſſario in

fert crimen nõ ſentẽtia homis de borũ
ſignifi probrumquod eſt notãdum·S·

¶ Quid ñ̃ pono iudicem uł executoreʒ
tuum excõicatum eſſe dic ꝙ reſpondere
teneris cum per hoc nõ te ꝓdas. ¶ Sʒꝗad
ſi fit poſitio ſuper defectu ordims ſcietie
uł etatis· dic utS·de act᷑ ſeu petit᷑ · ſuꝑ
actionibus. 0. reus quoq; ¶ x. nõ ua-
let poſitio ſi ſit duplex a alternatiua Im-
mo ſingula explicãda ſunt 2 ponendaff.
de mũi pretor/S ſi mihi. ¶ xxi·nõ ualet
ſi fit ab eo qui non poteſt eſſe in iudicio

ff.de inter. ac · ſi ſine · i · uide · S· eO · S⸗

iſeptio:de hiis duobq5 · ¶ ¶xxiiñ ua
let ſi non tenet iudicium inter perſonam
actoris 2 rei.ff. eſi filius cum patre. ¶ x
xiii.nõ ualet ſi fit ſuper re tempore finita
uta ſi res mea fuit que eſt tempore pre
ſcripta argu-C. de non nume peccuĩ otra
ctibus.ꝭillo obſeruãdo - L

Ctaus loco ĩuxta ꝓpoſitionĩs
nodum uidend occurrit de ef
fectu poſitionum a quidem is
eſt ꝙ is qui ponit aliquid eo ip
ſoꝙ ponit uidetur confiteri id qð pomt
ut·i.ꝭ. decimo. quid ſi actor· naʒ nõ dʒ

quis ponẽdo alſerere niſi i qð ſcit uł cre

dit. Ideoq; dicimus quẽlibet ponenteʒ eẽ

interrogandũ per iuramentum preſtituʒ

an ſciat uł credat ſeu eſtimet uerum elſſe
quod ponit ut.S.S/quĩto· oblatis ·2 da
txc etiam quod non interrogetur uidetur
credere uł eſtimare que pomit ſi bene ad
uertantur capitula que in iuramento ca-
lumpme continẽtur quod quidem iura-
mentum ad omja que fiũt in lite extẽdi-
tur Inde eſt ꝙ odra poſitiones ſuas quis
nõ audicur. Indecẽs nãq; ualde eſt ut qð
quis ſua uoce d ilucide proteſtatus eſt in
eundem caſum ualeat ſuo teſtimonio ĩfir
mare ut extra de proba.per tuas. C. de ñ
nume ·pec·generaliter · f·de donat᷑ · ſi pa-
tronus· 56.i.ergo certum eſt · ſecundũ
rof.ubi. S. v· effectus. · ꝙ tam ponene
ꝗ is qui confitetur quod poſitum eſt pro
confeſſo hẽ t᷑. ut.ff.de confeſſ.l.ĩ.2· C·e.l
unica· ff.de inter · ac·de etate·5ſi cum eẽt

.

rrr rr

2· Hec uera ſunt᷑ niſ certis remediĩs ofeſſo

quaſi confello ſuccurratur ine que pri9

illud generale occurrit ꝙ error facti ante

ſnĩam confeſſo nõ preiudicat· C· de ĩur· et
fac.igno· errorexdra de confelf.c·fi.ĩ · ·

fi. .led pone2. . Item ſi ponẽs: ſunt a
ali multi calus ĩ quibus cofeſſo ſuccurri
cur de hoc aliqua.i de cõfeſ: dicemus ·
¶ Sed ſecũdum premiſſa quercur id qd
ſepe de facto cocĩgit an · l· ex poſitiõe quã
negaui poſſim me aduerſus ponẽtem lu-
uare uł iple ſe aduerſus me ex ipſa negati
one 2 uidetur ꝙ ſic· nam ponẽs nõ poteſt
negare uerum eſſe quod poluit niſi forte
ſe erraſſe d icat ut iam dixi et ſic me ex ca
ĩuuabo In cõtrarium facit quia ex inſtru
mẽto uł teſte qð negaui ue impugnaui
nõ poſſum me luuare extra de ceſi cum
olim: 2 d teſtipreientiũ · preterca ſi uerũ
negaui 2 ulle fallum poſuit ex falla poſi õ

ne ſe iuuare non poteſt ſi uero poſitio ſua

fuit uera 2 negatio falſa debeo ꝓpter mẽ
dacium perdere omẽ cõmodum quod ha

bebam ex poſitõne ipſa udff-ſi ex nox-cã

agatur.l. il. :i.ſt de nox ſi ruus depoſi-
tus· fi· fl. de rei uen ·l.fi ff .· de fideiuſ ſi
dubitetur. 5. i.·2 ff. ad. Ifal-hereditatum
6.fi.f·pro ſocioſi unusff· de re iudi · ſed
hec ita:Gfi.mẽedaciũ enĩ 2 fallſa negꝑõ tol-
lit priuilegium quod ałs in eodem nego
cio quis haberet· C· ad macl ·l. i· ff · ꝙ· cum
eo qui in aliena poeſt· ſi ex mõica· 5. · C. ſi
contra ius uł utipu-l. ii-2· reſcriptac
tra de relcrip.ſuper litterisf: · ad uelłñ d
cipiẽdi. C·de non numepeaut᷑ · contra ꝗ
propriam Cqui.poã pi. ha auten· ſi poſ
ſe(r.eẽ ut ec. bene ut noſtrum · ff · de ꝓ
batio-cum de indebito.C.adlacquicon
tra negantem · ſft · de inter. ac falſie: C. ſi mi
nor.ſe madil.ii/ſ·de mino/minoris· Idꝭ
falla aſſeueratio pumtur in minore 2 ma
iore doli capacef· de dolo/eleganter·5fl⸗
2 duabus-ll-ſequ:a. I- quid enim -2. J. q
uendicor ·5·fiinſti · de fideicom.ꝭ·fi · C· de
fideiul.l.fina·ft · de ſuſpec·tu.l.ni.Dic ꝙ;
neuter contra alterum ſe poteſt iuuare
ex poſitione negata ſcʒ negans contra po-
nentem nec econtra ut extra de probati-
per tuasquia quilibet ſuam turpitudinẽ
allegaret quia contra dictum ſuum ueni

ret.l·.ponẽs contra ſuam aſſertionem2 re

ſpondens contra ſuam negationem hoc
uerum eſt niſi ſe doceret erraſſe.C· de trãſ
ac·Cranſactione·C.de ſeruo.pignorĩdal.
liii C. de hisque in frau⸗-cre-l. ii·2 in P:d
cre:ut noſtrumextra de dona cum dile

cti. de conceſ. preben/cum ſuper.2 de peã
mendacii poſſe puniri ut in preð concor-
Bal. Non ergo poteſt quis adherere poſi
tioni negate ar-de iureiurã- iremittit ui
de bar · ſt· de excep.l. nemo- 2 facit ad
hoc quod no·S de excep.ꝭ· uſſo· V·ſʒ quid
ſi debitor·2· ĩ.· de app.2· nunc breuiter ·
ſicu:ſed pone 2· S· de reconuen/5·i· V · fi · et
i. de loc.2 conduc:S:nunc aliqua. · lev·
2 ſequen. ¶ ¶ Hoc quoqʒ no quod per poſ
tiones 2 relpõſiones ad eas nõ fit lie. cõte ·
quod dic ut.sS. de li.cõte·ꝭii/ in fi· .
Immo. .antepenul.qui fuit hoc roſtr

5 ¶ Item queritur ecce principalis re
pondit quibuſdam poſitionibus Iudex

uero ſibi precipit ne recedat donec reſpon
der it omnibus poſitiombus· Ille autem
ſpreto mandato recedit ad patriam ſuam
queritur an debet haberi pro confeſſo re
ſpondeo nõ·ꝗᷓuis ſit alias contra eum tan
ꝗ contumacem procedendum:·2 ſic opti-
nuit· M· boc declaratur. ĩ. V. u · ·de B
I. 5. il · Vſi· Item pone:¶ Quid ſi pro illo
compareat procurator uolens abſentis cõ
tumaciam purgare 2 dctis poſitiomibus
reſpondere No obtinuit ut n admittatur
non enim poteſt moram purgare cuʒ do
minus melius nouerit ueritatem 2 nego-
cii naturam. C. de procu.l.fi· exdra de iu-
diiun · Mli vi. ·2 ui ſupra 5. exto-
v.in ſumma.¶ Qund ſi idem procu:pe
tat le admitti tanꝗᷓ defenſorem No opti
nuit eadem ratione ut non admittatur ſi
igitur diffinitiua ſententia contra talem
feratur quia preſens plene docuit de iure
ſuo ualet ⁊ tenet ⁊ ſic obeinuit hoc caſu

2 precedentibus de mandato domini cle-

ments papeiiii que ſententia per nos la
ta ꝗuis a multis peritis impugnaretur et
licet dura uiatur.tamen poſt uarias diſ
cuſſiones bis extitit confirmata non ob-
ſtante appellac ione per dictum procura-
torem inter poſita quia contumax nõ au
ditur appellans ut ſupra de contumacia
6.i. V. 2 no: nec alius eius nomine nec ob
ſtat ſi dicis ꝙ hicet eſſet cõtumax quo ad
articulum poſitionũ nõ ideo debet quo ad
alia cõtumax reputari ut in eo·ti·. · uiſo·
.tu dic:quia hec eſt talis cõtumacia ex
qua pendet tota queſtõ.Ideo non erat ꝓ
curt.ad alia admittendus . 1â-Nimis du
rum eſt dicere ꝙ cõtumax ſuper poſitõi
bus nõ citetur ad reliqua quod uidet᷑ hic
placere guĩilł·tu contrariuʒ; teneas ut ple
ne ſcripſi de confelſ · c.ii.li.vi.ĩn ul᷑.glo-
ubi uidebis ẽſponſionem ad racionẽ guil.

R

— „R .

4

.130

quam hie ponit.· Bal/no.ex iſto. · cum
precedẽtibus ꝙ qui non uult reſpondere
poſicioni non tamen uidetur contiteri ut
in item queritur tamen ſi dominus ẽE
monitus non poteſt reſpondere procura-
tor uł defenſor niſi habeat ſpeciale mãda
tum Icem dominus contumax recedẽdo
ante reſponſionem non poteſt appellar̃ ut
hic in V·pe:2 fi uide. C· de reb cre · ·

Ono tangendum eſt de penis
non relpondẽtis no: ergo prĩo
horum ſex que ſequunt᷑ par
eſt conditio · lecundũu rof-
ubi. S ad finem FS5· ¶ ſcilicet falſa confi
tendis ut.ff.de inter ac.ſi quis in iure int᷑
rogatus.et· l. de etade.5· i · et. li/et · S·qui
ĩcerro gat. ¶ Item falſo negantis ute-
ti:nõ alienum Item tacentis ut in p̃.
lI:de etate·ꝭ:qui cacuit. ¶ Item nõ relpõ
dentis ad interrogata ut-e.l quod autẽ.
2·l ſi defenſor· S. i.in fi. ¶ Item oblcure
reſpondentis ut in pre.l· de etate·Smihil.
2:i· V. Ffi⸗ ¶Item dolum cõmittencis cir
rem de qua agitur ut.e.ti · ſi ſeruus nõ
Rein fi· ¶ Qulibet enim premiſorum
tenetur uꝑ pro mendacio uł per contuã-
ciam uł pro dolo ut patet in pre:concor-
¶ Verumtamen quod de tacente xĩ9
fallit in duobus caſibus ſcʒ in filio qui ab
ſtinuit patre mortuo a bonis patermis et
in filio cum patre ſuo agente in cuius po
teſtate eſt his enim caſibus non tenetur
Filius quod dic ur in Pre·S·qui tacuit.Icʒ
tacens habeatcur Pro neganre ·eſt otra
t· de reiuc: qui tacʒ. Sed ulud locum ha
bed exxra iudicium 2 eſt ratio duerſit⸗ tt
quia ꝙ tacet in iudicio ĩterrogacus r̃put
cur concum unde penam contumaie
ſentire debet ut pre 9:qui cacuitſecus in
νncacet exdra iudictum ut extrad p
ſump.:nonne.non enim fiunt Poſixiões eæ
iudiciuʒ nec enizʒ ibi neceſſario habet quis
reſpondere ad interrogata ſecundum rof.
AH. ubi dixi in prin· · 5 aʒ. tam a alii
dicunt tacentem 2 ob
haberi pro confeſſo· uc in Predicto.:qun
tacuit.2. 6. nihil. 2. C de iuramẽ. calump.
I. ii. 6. ꝙ ſi actor. excra eo.c. i ff.de conteſ
ſis.cercum ff. de eden l.i 9·edere · nam ſi

Pf'ouratar uel heres non reſpondeat uel

tcaceat pro confeſſo habzatur. ff. de pro-
cura· non ſolumin prin. 2z facitff. de acꝗ
ren:.hHerel.gerit.2.] pro herede:C.de codi
cillis:nec codicillum.2 ſic cõmuniter ſer-
uatur ubiq; ergo ſic tenendum eſt.ſt.de

cure reſpondenteʒ

legi · mĩnĩme.C.diæit. M ubi.S·ſub Xſi
hoc modo ·a nohoc dictum de confelſß.
c.iili·vii in glo.penul. I·ꝙ tacens eſt ꝗ
nil oĩno reſpondit· nec fatetur nec negat

ffde regu.iu:qui tacet 2 in prec. nonne.

2 de poſtulat᷑ Prela.c.i.prope prinibi nõ
negauit Z ideo non eſt condempnandus
uc confeſſus ſed alias eſt iudicis arbitrio
ut contumax puniendus quia cogetur re
ſpondere captis pignoribus uel mulcta ĩ
dicta uel per iuramentum preſtitum ff-
ſiquis ius·di.nõ obtem.lʒ.unica:quod pro

bac.l.que parificat tacenteʒ a negantem

ſt· ex quibus· c.ĩ poſp.ea.hoc autem· · ĩ.

arg · ff· de peti. here.ſi debitor. maxirmne ſi

tacens ſit reus qui fauorabilis eſt. ff.de re
gu:iunfauorabilioresexdra de fide iſtru
mẽ: interin fi ·2 in hoc cõcor. uberde bo
bi:2 roff. hoc expeditur hodie per decre ·
alex.· iiii:de confeſſ. retuliſti · ·quam
hodie non habemus ſed ex ea ſumpta fu-
it decreſecũda de confeſſ-li-vi. ut ibi no⸗
in·i· glo · S· ubi dictur ꝙ nolens reſpon
dere poſiciombuset contumaciter rece-
dens pro confeſſo habetur. H. Vidi du
bitari cum uere confeſſus probato errore
poſſit probare cõtrarium cõfeſſõie et de
hoc.ĩ.Ci·proximo5.ſequitur. vſic. tercõ.
an idem poſſit iſte ficte cõfeſſus 2 an ſibi
neceſſe cunc ſit errorem probare a uide-
tur ꝙ nõ· quia error nõ cadit in ficto·po
terit ergo 2 ſufficiet probare cõtrarium
ad quod due.ll.inducuùtur.ff·de infami-
quoniam-ubi dicitur accuſatum de cri-
mie qui paciſcitur haberi pro cõfeſſo ſed
Hi accuſatus de adulterio det accuſanti. pe
cuniam ut deſiſtac ſi poſtea apparet ĩno-
cẽs illam repetic. S·hoc ubi cõfeſſio face
ret cõtra iplum ſicut in iuramẽto calup-

nie obſeruatur que loquitur in caula ciui

li 2 facit extra de lura men.calump· cfi. .
2 hoc etiam uſus iud iciorum denet.ſecus

Puto EI. Intelligo quo ad ius ponent8

nam quo ad reſpondere debentem nõ pPu
to ſecus ſed idem· .ſi agatur de ſpiritua
lIi puta de beneficio ne hac uia ingreſſus
ad beneficia pateat uicioſꝗ ut extra de eo
qui mit· in poſſelſicauſa rei ſerua eum
qui·que non poſſunt poſſideri ſine canoni
ca inſtitutione extra de inſtitu ciii.do⸗
reus no:extra de electi. bone.iĩ· 5. contra

legati.ꝙ nolẽs reſpõdere poteſt etiam ex

communicari preter penam predictam

uel miſß. in poſ.patiextra ut lite non cõ
teſta. quoniam· 0.Fi.2 captis pig noribus
cogi de uent᷑ inſpici.I:i.igitur ff. de

—

—

S

„2

oI ι

9

crimine pecculałus cum eo. Inſti · de ſat·
tu. 5.· ſciendum ſt· de mu:2 hoſi quis ma

giſtratcus C. de apoch- pu. l uł pena iu

dicin ffſi quis iui-di. non ob-lege unica-

Of. dixit ꝙ nolens reſpondere ſiue ante
licẽ ote/ſiue p poteſt a iudice mulctari
ſecũdũ tam? lus ptãtis udicis cum ĩ his
que ſunt extrema ĩ iundictõe non obtem
perauerit· ff ·ſi ꝗs iuſdi:non ob.e unica.
licet autem preiens poſitiombus reſpon-
dere reculans de clarari 2 haberi debeat ꝓp
confeſſo · ut ſupra ſecus forte · ·2 ſine
forte ut noin predicta decre lecunda de
confeſi. in glo:per hanc · Seſt in ablen

te citaco uc uemat reſpondere poſitiomi-
bus 2 non ueniente-quoniam maior eſt
ilius contemptus 2 contumacia ꝗ iſtius
licet ſit argu:contra in his que notantur
Iupra de contu macia 6:i.in princi: Immo
iudex hoc calſu bene faciet ſi ilum itera o
citat cõminando quod miſi uenerit poſntio

nes pro confeſſat habebit 2 ſi non uemet
in termino pronuntiet eum pro confelſo

haberi nec procedat ulterius in cauſa an-
te huiuſmodi pronuntiationem ar Cde
iudi:properandum· Sed ſi ablſens citatus
reſpondet ſe nolle reſpondere uel uemire
tunc qu ia talis eſt uer contumax poteſt

iudex abſq; alia citatione ð clarar illum ꝓ

confeſſo haberi ut probatur in hs que
no.in predicto· uiſo· V· dicunt etiam et
ſequen.2 in predicta.l. ubi no-2 uide· ĩ· .
proximo. Item nonne- (Item illud
no-ſecundum aʒo · H qui hoc no Idem
hic rof. in fi·̊ · quod ſicut tacens habet᷑
pro negante cum dampnoſa eſt ſibi nega
tio ſic ec pro confeſſo habendus eſt cum
dampnola elſſet ei confeſſio ſi faceretxur ut
ſernper inſpiciamus id quod ſibi facit pᷣ⸗
judicium in penam contumacie 2 utrobi
qʒ quaſi de mendacio pumatur tanꝗ de
falia negatione 2 falſa confeſſione- Bald-

ſim le notatur: ff· de acquirẽ-heredic · l. ꝗᷓ

