in prius confeſſo poſtea negante dicens il

lIum puniri cum ultima mora noceat · ff.

de ꝑĩ: et com.reĩ. uen.l.illud. Subdit etiazʒ
eum qui duplum ſoluere non poteſt ĩ cor

pore puniri.ff. de penis.lĩ.6. generaliter-
„Qud ſiactum eſt de furto ciuilit
et reus confeſſus eſt nuũquid ex tali cõfel-

ſione condẽpnabitur in iudicio criminali

oſtmodũ contra eum inſtitutoar ꝙ ñ
de qõni:l.i.ꝭ.diu:ar.contra in hiis que
nõ.C. de libe.cã · l.fi. ex de excep.C.i. Sfi⸗
MAL. de confeſſo furtum qui ante litẽ con
tel.moritur an teneatur heres uideS. ð ĩ
terroga.aii. V. quid ſi is et aliaꝭ remiſf̃.

titbi addidi. 5 De facto queritur uni-
uerſitas quedam debebat mibi·x. rõne ſala

rii ſyndicus uniuerſitatis confeſſus fuit ĩ
ĩiudicio de cõmuni omnmi et meo conſen-
ſu ſe illa debere ex cauſa mutui/quare iu-
dex condempnauit eum mihi ad x. ex cã
mutui taꝗᷓ 2 ſyndicum et etiam ſuo noĩe:
nunc querit ur an ſnĩa mandabitur execu
tioni contra cum et uidet᷑ ꝙ non nam un
detur ſi'atio quare pro infecto debet ha-
beri.C.ſi cert.peſi non ſinguli.ĩn fiet.l.ſi

ex precio ex qui fiy. ſint leper tuas. nec

nouatio facta fuit quia ̊ non fuit actujzʒ
exſſe· C. de noua.l.Fi:ar.contra.quja illo

locum hẽt in ↄtractibus. Ecus autẽ in iu
dicis quia tunc non-

M. ſine non poſuit
alber . galł·quod placet et ſi uis ſubintrar

materiam- uide q& plene nõ.cy. in. li.ſta
tim allegata in. iiqoenõetiam de B. C · ð
uſu.rei iudi.l.fi.ĩ gloſic ergo. dicit᷑ no
uatio neceſſaria ut no-C.ð iudi.Ii.et ff. e
noua.l.aliam preceptum enim factũ con

feſſo obtinet uim ſnie.· nam mandat᷑ exe-
cutioni et actio ex eo naſcitur ut ex ſma

utC. de execut.rei iudict.l.fi.et nõ.·ff. de
app.l.fi·6ꝓĩ· et qn ꝓuo: ne:non eſt:l.ii et

hoc uerius eſt· M·Fm alber galł. cuius

ad lẽ̃am fuit iſte. . eo.ti. in fi. Bal- Cer

te ĩmo non tenetur niſi tranſferendo in ſẽ
iuchcium fuerit confeſſus nam quo ad ip
ſum confeſſio non habet cauſam.⸗·

Oſtremo uidendũ eſt que 2 qũ
confeſſio ualeat reuocari · A1
nõ:quia de confeſſione querit᷑ ĩ
hac materia nõ- de negatiõe ꝗᷓ
ſi de illa non dubitetur ab eo enim qd ten
dit in ip̃ius fauorem diuertere poteſt ſed
non ab eo quod reſpicit fauorem aduerſa
rii regulariter. Ideo expedit de hoc tracta
ri.hoc tamen ſcias ꝙ ſi negatiua eſſet cont
eum idem quod in affirmatiua pone t᷑mi-
nos decre:ut noſtrum. ut ecciabñ. . ca
ergo ubi archiepᷣus primo dixerat ſẽ ñ cõ
tuliſſe et B erat contra eum per quod pa-

tebat papã ud de uacante offõ potuiſſe diſ

ponere reuocatio faciebat pro ipo m illa
que narrauerat ad idem de temp or:dĩi lc
ubi cõfeſſ fuit epᷣus ꝙ ñ hũerat mãdatũ

Y

o 43

W

archiepiſcopi et hoc erat contra eũ cum
mandatu alleuiaſſet culpã. Idem dici poſ

ſet de decre·u.ð capeł.mõch.ſi dicat᷑ ꝙ ſ
biter primo negauerat ſe iuiſſe ad illoꝰ ca
pł'm quod poſtea confeſſus fuit uidẽs ꝓ
bationes paratasad idem de reſti ex teno
re· ſi enim ille miles confeſſus fuiſſet ſe in
ſeptimana paſcali non habuuſſe uxorẽ hoc
erat in fav orem ac tric s nõ potunſſet igit᷑
id poſtea reuocare. Interrogatus an eſſeʒ
ſacris tempore quo fui electus in ẽm re
ſpondi ꝙ non· hoc eſt contra me interro-
gatus de ctate reſpondendo ſẽ minorẽ uel
maiorem uel rrigedo ꝗꝙ; habuit mandatũ
uel ꝙ erat laicus uel cccus et hiis ſics ſʒ
uarietatem cauſa quãdoq; faciũt o
qnq; contra iplum et tamẽ ſunt affirma
tiue · Ex hiis concluditur in hoc.6tracta
ri de confeſſionibus de affirmato uel ne-
gato que reſpiciunt fauorem aduerſarii ĩ

totum uel partern an iſte poſſint ruocari

et qliter. · Et eſt ſciendum ꝙ confeſſio
fit qñq; extra ius de quo.S. ꝓxime dictũ

eſt quandoq; etiam fit in iudicio. et tunc

aut fit ante litis conteſ.aut poſt·ſi fit an
litẽ conteſ.tunc ex iuſta cauſa poteſt r̃uo
cari.qð dlic ut.S.ð ĩterro:act.an litcont.
faci.d·fi.¶ LSi uero fit in iure.i.litis ↄte.
aut tunc fit per aduocatũ aut per ꝓcu-
ratorem aut per tutorem uel curatorem-
HSi ꝑ pᷣlatum uide nõ.ð elec.dudũ.ii.
in glonõ·ergo et per cy·de prelato et ð
capło:.q·xv.et ſẽet d hiis qñ ager̃ poſſ int
uide pleneS. de actoreG.i. in ulti. carta.
aud per principalem perlonã. ¶ Si fit
per aduocatum pnte uel ſciente clientulo
et intelligente perinde eſt ac ſi per ĩpſum
fieret. C. de erro:aduoct.l.i.unde ſi tacet ſi
bi preiuchcat mſi eam reuocet· ex de cẽſi.
olimn.· M. Vide qð ibi nõ-in glo·ii. et qð
ſuper ea ſcripſi et in decre· cum cauſam de
app· luper.v· glo. ubi diſtini preiudic iu
negocn principały ex confeſſione a ſola or
dinatione litis per oteſtationẽ. · ed. s.· de
aduoc·S/ĩiam nunc.· ex premiſſis:qð po
teſt facere ipſẽ uel aduocatus uſq; ad tri-
duum ſimpliciter ſine ꝓbatione erroris.
ut.C.eo·til.fi.ibi dixiſſe·2c.uel etiam
poſt triduuʒ qñncunq; ante ſnĩam prio tñ
errore probato ex de confeſſ.c.fi.et.ff.e.
nõ fatetur.C.e er ror facti ff. ad.l.acꝗq -
inde neracius Sfiergo imotinenti uel ea-
dem die. · ut dicit decre· cum cãmde
app. Seam clientulus uel eius procura
quod per inde eſt reuocet tũc ſufficit ſim
płr reuocatio.ut ex de teſti:co.ptereaet

&

ſic intelligo predic. ĩura:quicqd aln ſom
nientquidam.A. ſ. Bonagui. ubi. S. ĩ fi-
et. Cy.ubi.S.. penult. tenet principiuzʒ

huius dicti.ſ. ꝙ ĩcontinẽti fieri poſſit mij

ꝓbando alłt. t:de manu.te.l.ſtichus. 2
lud regulare que incontinenti fiunt2c a

lias ᷣm eu ncce erit probar̃ errorem C. de

erroaduocl.i.opimiones contrarias dicit
trufas. aut Ont ꝙ clientulus debzʒ ſta
tim poſtꝗ ſcit ofeſſionẽ aduocati reuocaĩ
uel ſaltem eadẽ die et mhhil grauat᷑ſed põt
hoc facere ſimpliciter et mhil alleuiat᷑ ſuã
autẽ non poteſt mſi ꝓbato errore et in B
grauatur et hoc poteſt qncunq; uſq; ad
ſnĩarmet nihil alleuiat ur.principalis ergo
perſona etiam ·ĩ· triduum nequit ſuazʒ cõ

feſſionem reuocar niſi prius errore proba

to licet aliud ſix in ofeſſione aduoc ati ut
ixiet hoc in errore factialiud ᷣm quoſ
darn in errore iuris ut.ĩ. ad fi. roff. dieit.
A·Nicavii:qui polſ.eẽ aduoci· ult᷑ prin.
v. bene intelligat. ſimplicit᷑ 2 ĩdiſtĩc
te ꝙ errorem aduocati poteſt quis ſicut
et ꝓprium uſqʒ ad ſnĩam reuocare- nã qð
dicit aduocatus perinde eſt ac ſi ipſẽ dixiſ
ſet. M.Immo et in ipᷣius perſona aduoca
tus format talia dicta.ut ſcripſi in prede

creolim.ſuper.ii.glo· et patet ex forma-

Rice.C.de erro:aduoci.libelł.ſeu precon-
R·C. de erroaduoci.l.iet.ft.pro ſuo.l.fi-

in fi. Immo magis debet ei in errore alte

rius ꝗᷓ in proprio ſubueniri · ar·ff· de reg-
lurt.qui in alterius: hoc autem certũ ẽ
ſi clientulus interrogatus an ratam hẽat ↄ
feſſionem aduocati: rñdet ſimpliciter ſic.
tunc non poteſt reuocarè mſi errore ꝓba
to. ſi uero rñdeat ſẽ ratum habere in eo ꝙ

pro eo facit. In eo uero qð contra euz eſt
minime. tunc nudo uerbo ſine ꝓbatide er
roris poteſt reuocare.ĩtriduuʒ. qd cõtra

eum eſt.Ideoq; conſulo ꝙ aduocatus et e
tiam principalis ꝓteſtetur. ut in pre. v.
ex premiſp̃. · Hoc dſilium non appro
bat uſus ut ibi dixi. S·et ſẽmper ſub odi
tione ꝓponat ut in eo·ti· 5.fi · V. Item ſit
cautus ne · Quidam autem diſtinguũt an
errauerit in facto an in iure. quod dic ut
in ſumma.d.meoti.5i·an error.error aũt

iuris poteſt qncunq; reuocari · · cont᷑/

rium dicit᷑ in fi-huius.ibi inde dieit ac-
in.l.fi.C.de erro/aduoci. poſitis circa huiq
modi errorem aduocati duabus opinioni-
bus ſua et pla.omnes ↄcordant erroreʒ iu
ris reuocari poſſe uſq; ad ſnĩam et ſic loꝙ
tur de errore aduocat᷑i. 7% (Si uero fit ꝑ
procurpreiudicat. per Oſtie·

„

”è Tia eHE DHrese 1.

5*

ℳ₰

N

912

A

91

N

in ſum:eo.ti. .i. V. ñs cauſe et muldum
plene per eum in ſum. de ꝓcurt 6. pent.
v.ſed munquid confeſſio.et plemo ꝑ Cy·
ubiS.in cexnii- In qua etiam de turo-
rib ꝓcurttat prolixe põit.viii/opĩoẽs

qua prima diſtinguit an ↄfeſſio manaue
rit pntibus domims pupily. uel adultis 2

tunc preiudicat. licet minores reſtituant᷑

alias non preiudicat. Scda diſtinguit an o
fiteantur tales in cauſis quas ĩchoarũt an

in aliis. Lertia diſtinguit an ↄfeſſionem
fuerit ſecuta ſnĩa nec ne· Quarta an tu-

tor in tota lite durauerit. uel non duraue
rit. Quinta ꝙ preiudicet mſi domin pu
Pillus uł adulto probzʒ rium et B placet
glo ff.de procunnon ſolum · Sexta Ia-
de ra. dicentis ofeſſionem admĩſtratoꝝ ta
lium non preiudicare habito reſpectu ad
dorminos- Septima diſtinguit an confite
an᷑ preparatoria et piudicat an deciſoria
et non preiudicat.pro rõne ſumunt ꝙ u-
bi maius ꝑiculum.2c. Octaua quaʒ dicit
canomſtaꝝ eſt. ꝙ confeſſio ꝓcurator no

cet domino niſi probet illam erroneazʒ ur

lit᷑.non contel.c.i:de re iudi:ſuborta diſtẽ
guit demum inter procuratorem et defẽ
ſorem et hec clara. Item inter procurato
rem hntem ſpeciale mandatuz ad hoc et
iſta clara. uel habentem generale tantum
2 hunc viungit tutoribus et curatorib-
diſtinguens uoluntariam i uriſdictiorẽ a
neceſſaria primo caſu non preiudicatff. e.
certum. V. ſd an ĩpſos·ſcò o rrnidendo poſi
tionibus uel petitioni preiudicat. cum et
preiudicet ſmia ergo et coufeſſio.ff. de re.
iudi.ſed ſi ſẽ obtu lerit in prĩ.· ·tutor.nĩ
ſi dominus probaret contrarium confeſſi
onis· ut in prin.decre:primeXin fi.diuerſi-
tatis ratio. quia in uolũtaria iuriſdictiõe
uidetur donare quod non poteſt.ff. pcis
contra iuris.G. ſi filius In neceſſaria et cõ
tentioſa que redditur in inuitum non do-
nat nec prohiberi debet agnoſcere bonazʒ
fidem.ff.de admi:tu:quotiens.ꝭ·ſicut.Sʒ

ſi opponas quãdoqʒ tales ſunt ribaldi rñ-

detur in tutoribus et curatoribus non ẽ
timenda fraus. In ꝓcuratore imputet ſi-
bi qui talem elegit ſi non poteſt ſẽ contra
riis ꝓbatiombus releuare. .. niſi cam re
uocet quod poteſt facer̃ qnẽunqʒ añ Inĩaʒ

errore probato:e de offic. dele- cuʒ olim

iĩ.prope fiex de cõfeſ.c.fi.e de elec.ſcrip
tum prope prin · H. Vide quod ibi nõt.
in.i.glo.et quod ſuper ea dixi . ·q autez
ꝓcuratoris confeſſio domino noceat ꝓba
tur ex de poſtula.c.iĩ.prope prin.cum

uerum cum ſuis concoret.. ad.l.acqł.

proinde.· 5. i· et. f de interro- in iurt.faci-lI.
alius: et.l.ſi defenſor. ex de re iuciq ſbor-
ta. Bal. Nota ex premiſſis ocluſionem ꝗa

confeſſio aduocati non nocet dro ſi.i.tri-
duum reuocetur ſecus ĩ confeſſione ꝓcu

ratoris que ſtatim nocet niſi probet᷑ error
hoc uerum ſi procurator confitcct᷑ bona fi
deſi autem per dolum tunc nõ uiðt᷑ ̊ ſi-
bi mandatum:ff. manda.l. creditorlu⸗
cius tamen domino nocet poſt lit. ↄteſt.
ꝗa ꝓcur.ẽ ñs litisfl· de excep· do.l.ap.
9·queſitum etl.pure.d:illo:an lit.cõteſt.
ſecus in deciſoruis · quidam. MHHoc
tenuit Sy: uincen. in. l.i· C. c.per.l.certuzʒ
ff.e. Sed dicit ipſum ꝓcurt. deneriper le-
ges·S· prox.alł. Idem tenet Iacde are· in
I- certum· dicens ſolum in tribus caſibus
domino preiudicari. Primo ſi mandauit e
um ſic ofiteriff.de interro/act. ſi ſeruũ.i.
Ro.in fi. Scdus qn ipſo pñte et non atra

dicente confeſſus eſt. C. de erroraduo l.

ĩ. Tertius quando ratum hẽt ut ſequit᷑2
dicit eum ratum habere ſi ſtatim cuz fit
non reuocatff.de ſoło-ratum.rem ra ha.-
lquo enim.C.ad muce.lfi.facit ut lit.nõ
contdeſ.c.i.ĩn fi.et d̊ iuriurt.c·ult.ii.R.li.
vi. S·tamen contra niſi ꝓcurt. habeat de
hoc ſpeciale mandatum uel niſi ſit genera
lis procurt ſicut nec pẽm nec dlatõ iuraſi
ti per eum facta nocet domino niſ ad B;

habuerit ſpeciale mandatum ff. de iur̃a

ran.iuſiurandum.S.fiet.l.ſequen· ct. ff. ð
Pactisnarn et nocere. HDe ꝓcurqui
ad agendum in fi.R. vi S. niſi domiq
confeſſionern ratam habeat ex & ꝓcurt
c.i.Alii inter quos eſt uincen. H. In de-
cre·ĩ·de poſtuł.in prin. diſtinguunt ĩ
ter procuxrt· et defenſorem ut ↄfeſſo defẽ
ſoris et eius qui non habet mandatũ nõ pᷣ

nudicet ut in pre.l.ſi defenſor.et.ff.de pro

curłplaucius M. Et de hoc eo .ti· nõ ſo⸗
lum in prin. J niſi dominus poſtmoduzʒ
ratum habuerit.ff. de interro actqui ſer
uur. Confeſſio enim ꝓcuratoris id eſt ei
us qui mandatum habet ad cauſam u' e
tiam eius qui hẽt litteras ð rato piudicat
domino ex de ꝓcuri.c.iĩ.et de offic.· de le.
coramet in prel.proinde mſi dominus 9

rium polſſet probare ad quod poteſt adic

ti. nam et contra ꝓpriam confeſſioneʒ ad
mitteretur ſi ſe doceret erraſſe. ut ĩ pre·l.
error.uerſus credo cum Io· ꝙ ſemper ob
ſtat dqnño ↄfeſſio ueri ꝓcurat᷑ ut in pᷣmiſ.
concor.nec eſt expectandũ q domin ra-

tam habeat confeſſionẽ ar f· ð dic inde.

R

ſi ꝓcuratoret.l.indebitam.nam et quod
procurator deliquit circa iudiciuz domo
preiudicat. mſi fines mandati excedat ex

de offict. dele-cum olim. C. de procur̃·h ꝓ
curator. de hoc et quando factũ ꝓcurato
ris domino preiudicet. nõex. ut lit. non o
teſt. c.i.in flet.S.s·ſẽqt᷑..xiiiiet.ꝭ.nũc

uidendum. et uide in reꝑtorio noſtro .2 1

e·C. de procur̃. Item an taciturmitas ꝓcura
toris hẽatur pro cõfeſſione.nõ S.ti .proxc
5§·x:et eſt· ar· ꝙ nõ ex· ce poſtuł. pla.c.ĩ-
prope prin.iĩbi non negauit.ꝛc. ubi de ᷓ ſẽ
cundum papam. M· uide quod ibi dixi
ſuper glo.ii et eſt expeditum de confelſ·
c.ii.li vi. ¶ Que autem actio oriatur
ex con feſſione ꝓcuratoris nõ.ff. de inter.
act· de etate::qui interrogatus. H. hic
eſt duplex error cauſat us ab alber. galł.
eo · ti · po ſt prin · V.ſed que actio:qui ſim-
Pliciter de confeſſione querebat non expſ
ſo procuratoreet dicebat ſic. Dic ꝙꝓaut o
fitetur formiter aut informiter ut nõ. ff.
26· et in alber. habetur additõ talis ſed cer
te ibi non inuenio notatum ·ſed tãgi ff.
de confeſſ.certum-in fi. ult. glo.ſed nõ ſol

uit accuret hec additõ fuerat ſua uel alte

rius fuit m ale locuta:/quia cum in fi. uer

ſicłi poni qebuiſſet. poſita fuit poſt pᷣmiſ

ſum ut nõ ante illud.ff. et uerum e ꝓ

illa glo.aliquid dicitur de forma dicendo.

Illud queritur ſi cum forma quis confite
atur ut ex uenditione an utili e& u endito
teneaturet ueꝑ ꝙ accur. nõ ſoluit.ſʒ roff.
ubi.S. in prin. B proſequit᷑ dicens actioneʒ
in factũ dari ex ofeſſione licet fateat᷑ Io ?
arbore nil ð illa dixiſſe.ſed ꝙ ſupplẽdũ ſit
allegat. ff.de teſti.ſcio queſttum.ff.ð ſpõ.
oratio·cſicit ergo ꝙ ſiquis confitetur ſe ti
bi debere· x. aut informiter id ẽ ſm adiec-
tione cauſe. aut formiter id eſt cauſa ad-
iecta.puta mutui decre.ſi cautio.de fide
inſtro.determinationẽ ponit pro hac for
ma.Primo calu oritur adtio infact uz. Fo
utilis certi ↄditio ſicut daretur directa ex
uero otractu:nam qui confitet᷑ obligatur
ex eo ſicut ex contractu:ff. de interr᷑. act.
de etate.S/qui interrogatus. Sic eſt ̃m e
um in iure lurando delato.ut ſi iurat᷑ for-
miter id eſt adiecta cauſa.-datur utilis ex

contractu. ſi informiter datur mfactum

ff.de iur̃iunt nam poſtea.· 5. pelt. et ulc. et
I.ſed et ſi polrori et.l.ſi duo patroni.· pe-

nec eſt uerum ꝙ ex confeſſione oriat᷑ utił

confeſſoria.quod quidã dicunt per.l.inde
neratius·.· ult.ff. ad.l. acquił. ubi de hoc-
nam confeſſoria pro ſeruitutibus eſt inuẽ

ta.remittit ad tractatum ſuum de coufeſ

ſoria et ſcripſi de iudiciis examinata. ſuꝑ

glo.ii. fatetur tamen ꝙ nedum ĩ utili de qᷓ
eſt dictum ſed etiam in adtione infactuʒ

ut ↄpetat reqruntur illa.x. que in ſibᷣ

et in proſa habentur. ꝓpter quod ipiẽ ꝓ

ſam uel regulaz proſequit᷑ et exponit 2 pri
us et poſt quaſdaʒ obiectiones poĩt ſatis
congruas materie quas ꝑ te nideas- poĩt

etiam libellos et poſitiones qui et que cõ
ueniund utriqʒ actioni et ualent hec ad

clarationem eo que nõ. in decre:ſi cautõ
de fide inſtrum. in ĩiii.glo.et eius qð nõt.

ĩ. de accuſatione.·5.ĩ. V· quid ſi latro. F·

¶ Sed pone feci duos ꝓcuratores. unus

confitetur alter negatquerit᷑ cui ſtetur
V tene quod nõ.ð procurſi duo.li. vi:
in:nii.glo. Bdeo. H. m Alber. galy.

cuius fuit ĩſte· V. eoti · V. pełt. JFkme
os qui dicunt confeſſionem ꝓcuratori do
mino non obeſſe. planum eſt m alios ue
ro uidetur ꝙ neuter.nam ſi duo arbitri di

uerſas.2c· ff·de excep.diem:5: ſi plures. ff-
de re iudi.duo.e eo.c.fi. M. Per que iu

ra ponit Alber.opinionẽ que habet ꝙ do
minus eligit cui ſtetur ſicut eligit ordia-

rius in ſententiĩs delegato ſuoru.F.· Sed

uidetur ei ſtandum quod magis nocet.ff-
de liber.cã.uno.Gh.Fi. ff. ad ſily.ſi quiĩs. 5. Fl.
Sed diſtingue. nam aut incontinenti unq
confitetur et alius negat.quo caſu melior
eſt conditio prohibẽtis. ff. de curfur.cõ
ſilio. ꝗ.·fiaut ex interuallo. et tunc ſtatizʒ
dormmnus obligatur ex confeſſione ſui ꝓ-
curatoris: unde nequit ↄſequi ex negatõe
ſui ꝓcuratoris quod eæ ſua dſequi nequi-
uiſſet·ff.de mui.l.iii. . ſed an ulcro.C. ;

me.cã ſi per ĩpreſſionẽ uel dic ꝙ ſtabitur

ydoniori.ff.de teſti:o b carmen.S.fi. ᷣm
odoff. Alii dicunt ꝙ ſi domino uelit cont
probare audietur. Cum et ſi tantũ un eſ
ſet hoc poſſet et ſic intel ligunt. ff. de con-
feſf. certum.S.ſi quis. Si uero non eſt P-
bare parat tunc ei nocet. et uide.s. de tu
tor.5S. fi.V.quid ſi duo. ¶ Confeſſio aũt
tutoris uel curatoris utrum noceat pu-
Pillo uel adulto.nõt.ff.eo.certum.S.il.
¶ Ceterum ſi fit per principalem perlo-
nam.H. In hoc membro diſtinguit cy.
ubi.S.qe ·xi.dicens aut ſcient᷑ aut igno
ranter. ſco caſu aut in facto errauit aut
in iure ſi in facto regulariter uſq; ad diffi
nitiuam reuocat. ut in. l.error.Fallit. C. de
condic.inde:ea que· Inſti.de obli. que ex
quaſi contrac.ꝭ.fi.et ſic loquitur.l ſi ĩs· ff.
efo calu quia debuit peritos conſuler fʒ

. 4 9.
Rurzqn ſaſ) . val⸗ g1 2 2
2 .

1 5S&

loſam. nullo iure reuocat .ff. eoti· non

fyatet.2 de regiur.quod quis· et lyr Hᷣo

cedit.ſi poſt lit.conteſ.erret᷑.ſed an lit. cõ
teſ. ecuſatur ſm eum. ff.de inxerro: act⸗
de etate·S:qui ĩuſto·ct·6.celſus. hoc nõ.in

regula ignorantia li. vi Sed ſm pe calus
eſt in jrium ſi non uioletur lra in.l. cuʒ fi.

deicõmiſſurn ff. e.ti· Item in dampnis uĩ
tã his e uſat ut ĩ. I. error. dicit ᷓ uerũ cẽ
ihud nõ reuocari iplo iure. ſed ſic reſtitu/
tionis ope · et in hoc differt ab errore fẽi-
quod reuocatur iplo iure· In confeſſione
autẽ facta ſcienter diſtinguit· an ſit ad ᷣ
parationern litis et tunc ante lit᷑· con t.pe

mitz poſtea nõ · ft · de rei uen· ĩs qui. Si tẽ-

dit ad litis deciſionem confeſſus non peni
tet. ut in.l.i.C. e.fallit in caſu-l. inde nera
tius.ff.ad.l.acquiłdfi.notorie enim con
ſtat te non infeciſſe horninem qui uiuit

ſed non ſic notorie conſtare poteſt te non

debere quod cõfeſſo es ad id quod diſtĩxi
poſt Ia.de are. in decre.fieo · ti· remittã
in fi atrernpto dicere ꝙ in hac materia ſa
re neceſſaria eſſzʒ principalis conſtitutio
deèninars has uarietates ſecundum ius u
bi preualerʒ quid certum ałs uteret᷑ pla-
cito quod eo caſu meritorium putarẽ de
quo inſtit᷑. ð iunt· na.gen.ſed 2⁊ quod prĩ
cipi · diſtinctiot amen dyni plus plaeʒ ad
quam in fi·remittam. S·et ſit legittime

facta ſcᷣm ea que hẽs ·S· e· · ſẽquit᷑ ſtat᷑

ei er nocʒ· C. de confeſſ̃.l.umca.ex ec. ii.
xnii. q. n : i. nec reuocari poteſt niſi erro
re probato. et tunc poteſt uſq; ad ſnĩam
non poſt mſi fuerit appellatum.A. de G
ſtatim.ĩ. v. penult. ·C. de tranſact.ſub
pretextu. C. d iur et fac.iĩgerror facti.ff.
e· non fatet᷑ unde · · Exernpla iſta fue-
runt bonagui. . S. ante fi. ₰ Si fui cõ⸗
feſſus me occidiſſe hominẽnunc probo e
um uiuere admittar ad reuocandũ. ud
dic.l. inde neratius. S- fi. H. Si ille uere
rortuq eſt ſed inuentus eſt occiſor. dicit
Iaci. de are· ꝙ in hoc caſu qui euemt ꝑga⸗
mi iuriſte ibi ocordabant confeſſum deca

pitandum per · l.ĩili. ff. ti · ipſẽ ſuper.l. il⸗

la tenet contrariuʒ inducens · l.i ·ff· de qõi.
G. ult. Diit etiam Gui de ſucſuper.lĩde
neratius· ꝙ ſi quis uulnerauit aliqueʒ quẽ
forte credidit occidiſſe et captus ſic con-
feſſus eſt etiam amici admittri debent ad
probandum ꝙ ille uiuit. S uel fui confeſ
ſus promiſiſſe tibi ·x. uel mrimoniũ cõt᷑⸗
iſſe narbone tali de nunc uolo probare ꝙ
Illa die eram rome. ex de teſti· ex tenore-.
C. de contrahen.ſtipł·optimam uel fuiꝰ

7

2*

Feſſus me tibi debere decimas de aliquo

dio.nunc uolo probare illud eſſe in alteri

ꝑrochiaex ð ꝑrochc.Ffiet d decimis qm

et.c.cum ↄting at.xvi.q/ĩ ſi quis· ¶ Sed

nunquid in criminibus poteſt quis ſuum

errorem corrigere. dicit uber· ꝙ non ſi ĩ ea
rſeẽuerauerit· mn ea que nõ· S· in princi-
Puius ti. vᷣ. et hoc in ciuili. ¶ Sed nũꝗd
confeſſus crimen poteſt e hoc appellare
Ndeo·non iᷣm uber. H.·2 Iad bal ut di
cit Alber.gal? ubi.S. V. ſed nunquid cõ⸗
feſſus. Ipſe tenʒ cũ guil. al'ns· q nõ.ff·S

vi.ſunt quoꝝ. .null etiã· 2c. et eſt ſpe-
ciale in caula criminal 'm eum. Egodi-
co ꝙ confeſſus ſiue in ciuil ſiue in crmĩa
l caula poteſt appellare ſi non adrnittitur
ad probandu errorem . ff. de confeſ. ut fi-
deicomiſſum. Ba! Nam revocare crroreʒ
eſt ꝑemptoria exceptio que poteſt oppõi
in caula appellationis ·l. per hanc· C. de
ternp· app· et.l.pemproriaset nõ· de app-
In. ccCordi Srurſusli. vi. S Secus ſi ſit cõ
uictus ec confeſſus et argumentis ſuꝑat
utin pre. concor.ar.contra.C. de erro. ad
uoc:.l.fi.hoc preſequere ꝓut nõ. ex d ap.
cum ſpeciali. .porro/et.c. romana·S·fi au

tem poſt ſniam. M· li.vi: ubi de hoc in

glo.nõ.alẽnatruam.et uide quod ſuper ea
di. S·et.· ĩ · de app· S- in quib· V. il. AW
Sic incipit 2 allegar intendit quiĩcquiĩd cõ
tinetur ſub illo. V. uſq; ad. · ni. C

Sed nunquid in cauſa appellatiois Poteſt

quis corrigere errorem habitũ. in princi-
pali uidetur ꝙ non cum ſit finitum nego
cium per ſnĩam ex de confeſſ.c.Ffi.a in p
dic.l.error.e& de lit᷑ cont᷑.except᷑.ff de re
iĩudh.l.i dic contra:nam appellatione ſuſpẽ
ditur ꝓnunciatuũ. et ĩta non poteſt adhuc
negocium dici finituʒ· ff. ad turpilr.lĩ.
in fi.nec. poteſt etiam dici res iudicata u

bi eſt a ſmia appellatum · ut·S· de excep.·

dicto. v. ut autem hoc.et pᷣterca in cauſis

ap pellationis nouis defenſiomibus 2 alle-

Zadionibus uti poſſuʒ. C. de app:.eos· ·ĩ·2
de temp · app· per hanc·ex de teſti· fr̃nita

tis et execptionem pemptoriã ĩ cauſa prĩ

cipali obmiſſam in cauſa appellationis ꝓ
ponere.e⁊ de fide inſtrurn.cuz io hes· C.
ſcĩam reſcin.non poſ.perẽptorias· at corri

gere errorez eſt ꝑemptoriam ꝓponere· ex

ſic obtimuit. H· m Alber. pap.in. J. per
hancC. de temp.app Ideʒ V ber · Ia. bal-
ſuper.l.error. . Cetera de hac materia
ende.S. de poſiciombus.x. ct per totũ ti

¶ In ſumma nõt. ꝙ error facti negocio

1

2 *

9

c.

—

N

noncduzʒ finito nemini necet. M. Hoc ue
rum probato errore quẽ ꝓbari neceſſe eſt
per ellegantem ut. S. : i. V. iii·2 ſcripſi ad
fi.ult.glo.ad quam hoc in fine reni ttam
Alber:papᷣ·ad id alyt.ff. ad trebelł. ſi hẽs
ab eo in fi. et dixit Guido.in.l. ſi error
ſi obligaui me pluribus inſolidum per in
ſtrumentuʒet Titius ex illa obligatiõe

2 g £—– -ont me-2 ego confeſſus fui me ex il

lo inſtrumento ſibi obligatuzʒ ſi poſiea ap
Pareat illius nomen in inſtrumento ſcrip
tum non eſſe probatus erit error alłt · ff.
ad.l.acquił.inde neratiusé6 ult cum.l. ſe-
dicit etiam probatũ erroreʒ ſi aduerſarius
id confiteaturalłt.ff.de interro.act.l.fi-
et dit Alber.papᷣ. ubi.s·prox.dixl. cuzʒ
Io.et Accur.et in hoc omnes ↄmunit᷑ cõ
cordant ꝙ ꝓbat dicendo ſẽ erraſſeet ꝓbã

do rem ſ aliter haber̃ff. de proba/uerius
de adminiſ- tu B auteʒ. C. de epi audi ſi le

gibus. fit etiam hec probatõ per teſtes

de etate in fi:et fi dicas ꝙ illud dicere ꝓba
re non ocludit erratum quia pot uit res a
lIiter eſſe eo ſciente dfiteor· ſed ſtabitur p-⸗
ſumptiom ignorantjĩemiſi probet aduerſa
rius ſciam.ut etiam dixi. ubi in fi- remit
tam quod eſt uerum mſi eſſet caſ quo ſci
entia non obſtaret· utiõ·s·prox. .quid ſi
& certa.et dei nunc in diſtinctione eyni
Vrin ofeſſione ·C.d iur· 2 fac.igerror.
ex de confeſ.c.fi. puta quia errauit quis
in ahꝗᷓ confeſſiõe in iudicio facta:ed bn di
cĩt factiſecus autẽ ſi errauit in iure. H-
De B.S. 5. ii.· V. ii. SIꝗnã tũc ſtatĩ ꝓ iudi
cato hẽt᷑S.ð ofeſſ.l.ĩ.ff.e.n fatet᷑ ubi ð G

inſtra.et litteras amicoruz ff. de mt᷑. act.

uñ dix.berſẽc eẽt ſi naturale ðbitũ jĩuris

errore ꝓmittat. ut.ff. de cond
ſumma pyleus tñ dixit idem e

juris et ſupplet in predic.l.maxirne. Dũ
uide quod ſerpſi in decre · ult.eoti. ſuper

v.error factiet poſt dy. in regula igno
rantia: de reg iun.li.vi.in pr .· diſtintio

c: inde. In

nisde hoc etiam per cy· C· de iur̃. et fac.

igxno.l.error.in ultqõe· Bal. An pat᷑ poſ
ſit reuocare ↄfeſſionem filii.ar. ſic. ff. ſi
Ee nona⸗-Cꝗ ag-l-illa in glo. bi poſitaff.qdᷣ
quiſq; iuxt.l.nii.ſi filius.ff.de app.luti
C. de accul.l.ii.ſ.pro ſuo intereſſe.l.ii.ff.qᷣ
donat᷑cauſa mor-· J·

De ꝓbationibus EHR

W Pauci ex practicis auctoxt forma
runt hanc generalem Ricã 2 quomõ ge
neralis hec conueniat licʒ ſpecĩes ſpſequẽet᷑

ſeripſi ſuper Reo. ti. ubi uide ĩn.ĩ. obĩec
tione Pyleus formauit hanc Ricam. et ẽ
Frmna quarte ſue partis ¶ Ian etiaʒ po
uit et eſt. v.· tertie partis Io.de decaui.
li.vi.Ri.ĩn.et in hbro iudicum id eſt m
timoda probat io. ubi mi ad geno: gallic
formauit Ricã quam r̃ſtrinxit ad teſtes
Rolandinus doctor etiam eaz formauit-
ut dixi.S. Rica:de teſte Bal. An ſeẽmiplẽa
probatõ ſit ſpecies ꝓbationis nõ. in.c-il-
lo:de elec.li.vi.per Inno.uið quod.nõC.
ð carbo.e.lf. ¶ An obiciens plura uidea

tur ſẽ aſtringere ad omina ꝓbanda.nõ. in

c.ſi fortede elect· Inoc..

N ſuperiori ti·dix imus ꝗd
iuris ſic cum quis ac tor atẽ
tionem confitetur nunc di
cendum reſtat quid iuris ſit
cum negat. tunc enim acto

ri incubit probatio eius quod dicit᷑ ff. de

probat᷑.l. ii . vi qult.actor.iiii:q:in. ·

intendit. ideo de ꝓbationibo ſuppõam-

MH.Der id patʒ q ogrue preceſſit. S. .
ut ſcripſi luper Reica eo.ti. in fi. J. Si er
8o per reſponſionẽ ad poſitiones non ẽ po

nentis intentio ꝓbata debet iudex parti-

bus minum ſtatuere ad ꝓbandum hoc
modo:dicet enim notario lcribe ꝙ ſtatuo
Partibus minuʒ. xv dierum ad ꝓbandũ
ied probare uoluerint quem tminum
ſtatuo pro prima chlatiõe:2 ſic ſtatuo uſ-
qʒ ad menſem.pro prima.ĩi.et.ĩni-dilatiõe
are& de proba. licet. ſed prius dictum eſt

magis in ulu: B 2 caue ut in primo mino

aliquam inducas ꝓbationeʒ alioꝗn nõ da
bitur tibi.n dilatio ſine cauſe cognitione.
Bal.Vide.ĩ.de ſen. v.pone poſt ſniaʒ. 5
ar. in auten dæ teſti:colłvii: S. quia uero
Fm Egm. H. Cums fuit totum quod in
hoc principio precedit et ſequitur ſua. R.
xlix.et uides ꝙ Egid et auctor ↄſentiunt

in prin:cauſẽ Eᷣminum ad ꝓbanduʒ ſimul

aſſignari actori et reo 2 faciunt legesff.
eo:tiquidam.C.ad.l.cor.de fa.l.ubi.et ð

aboli. I. fallaci?. Si enim id in criminibus

fortius in cuilibus et facit decre licet.e
ti. ſtat im allegato. et decre. cum cauſam-
de teſti:ad cont᷑rium facit quod nõ.ĩ. ꝓ·
.· Ed ubi. Ego dico ꝙ uarietas cauſaruʒ
utrũq; dictu iuſtificat ſi ſunt duo electi-
quorurn uł᷑q;ʒ ſẽ ofirmari petit et aduerſa
riuʒ caſſari hic optime datur omums di
latio.Idem in int᷑dicto uti poſſidetis2 ſi-
milib us et de hiis non eſt dubium. ſed ſi
Petis a me mutuuz depoſtum legatũ uel

15

9120

N 9¾—.

et iam unus terminus prefigi ad producẽ

aliquad tale.licet partibus uolentib polſ-

ſic talis minus aſſignari.puto ꝙ reus poſ
ſet reſitere et petere nullum minumaſ-
ſignari ſibi cum actore ne fruſtra fatiget᷑
actore non ꝓbante maxime ſi ſua defeſio
ueniret᷑ ꝓbanda de lengĩquo facit qð nõt.
de teſti: c. de teſti.in ult.glo· In foro tñ ſe
culari actore et reo uolentibus probare ꝑ
teſtes caueat ſibi reus nec expectet publi
cat ionem teſtium adtoris· ſi in foro illo ſʒ
uar̃t᷑ opimo Io·c t Aʒo · ut ſecripſi ſuꝑ glo
predic· tunc ergo ꝑpoptime precedit datio
ↄmunis mini ut actor actionem probet
et reus defenſionem. In foro igitur canõi-
co uel ſeculari ubi noſtra opimo ſeruare·
procedit illa glo et Eminoru diuiſio· Sunt
et qui dicunt intereſſe actoris t᷑minum ſi
bi et reo ſił non dari:rmoti per. l. pet nce
de termp· in intereſti.ut poſt ſuas dilatio
nes probare poſſit in termiro reo dando.
et hoc etiam eo inuito ut nõ·S de dilat᷑·. ·
uidendum. .quid ſi reus· Videamus de

alia miunctione quam ſtatim ſubdit I. u-

meum t᷑minum dari ad ꝓducendum teſ-
tes probatorios in princi:et ẽprobatorios
perſonarumet fateor ꝙ ſic fuit factum ĩ
decrelicet· eo.ti:ſtatim alł· et patet in de
cre.cum cauſam- de teſti· et fieri potuit
eo ꝙ in ipſa productione etiam anteꝗ de
ponant uel cum deponunt.poſſunt ꝓdu-
ccre teſtes reprobatorios. tamen in ipla e
adem decrelicet ibi indulto extunc alte-
ro menſe· et demum in decre · pntium ſta

tim alł ibi ſi uero abbas: patet terminos
diuiſos et non ſimul ofundi terminos pri

me reprobationis et ſecundeper queʒ mo
dum fraudi de qua ſquitur optime pro-
uiçetur. 7 Ex cauſa tamen dabitur ſibi
ſcda et tertia.quarda uero non ſine ſolemp
nitate que proſequere. ut·S. de teſte· S· ꝗ
liter autem· . nolens ergoet ſquen· põt

dos teſtes ſuper principaliet ad reprobã-
dos illol.ex·e.pntium.S.teſtes · M· li.vi-
1. et ex tunc non debʒ quis admitti ad ꝓ
bandum ut ibi et ar in predic.c licet. S3
uidetur ꝙ tunc fraus poterit ↄmtti. nazʒ
ſi talis terminus datus eſt utriqʒ parti ac
tor malicioſẽ differʒ producer teſtes ſuos
uſqʒ ad ulcimam horam finahis diei ipſiq
termim ut ſic reus ſuos nequeat/ĩ terrni-
num producere quia etiam poſt terminũ
non admittet᷑· ut in.e. decre. ſed certe tuc
doari debed reo noua dilatio ad re ꝓbatiõeʒ
huiuſmõi fociencã · ar · iii · q: ini. . ſpaciuzʒ·
v.ei autem· C. de temp.in intereſt· pe·l·

petende. e de ĩudid.c.fi.et de reſti. ſpol.
frequens · ſolʒ · I. li. vi. .· Sed et hicex

predic. decre.Iicet· det menſeʒ ad hoc. FI. A

Si intendebat de vomum termino de quo p
miſit debuit dicere tres menſes ſed inten-
dit ad hoc. ſ.ad reprobandurn de quo ꝓPi
rme dieitet hoc intendit ꝙ non eſt tẽpq

illud uris et ordinarium quod patet in ð

cre.pnñtium· S. ſi uero ubi ſi vputas uðdᷣ
tres menſes quod de· 56· teſtes ·· allegato nõ
poſſumus ita ↄcludere.concor.auteʒ huic
quod nõde conuer· coniu. ex publicani. i
ĩ. glo. S.· mhilomimis iudeæ ↄſideratis lo-
ci diſtantia perſonay et negoti ꝗlitate di
lationern huiuſrnõi moderetur ut in pre
dic.: quna uero- prope finem ex de app.-
cum ſit romana et eſt expreſſum in · · teſ
tes. et uideS· de teſte.ꝭ̊.qualiter in fine.
Ne ꝓbatõib igrt᷑ aliqᷓ diſputẽ dicen
teo.Quiis et qualiter debet probare
uid et quando debet probari-
tquor ſunt ſpecies probationum-
Pec membra poſuit Lan. ubi. S. ad
que premittebat quid ſit ꝓbatõ qð forte
auCor obmiſit ꝓpter ea que ſcripſi eo.ti ·

fuper Nica. ſubdebat etiam cui faclenda

eſſer probõ· quod etiam poſuit Pyle · Sʒ
auctor id quaſi notiſſimum non curauit-
Dicebat aut iudici fidẽ faciẽdã nõ aduer
ſario alł.pilł. C. ð& teſti. œs can · eſt · nni . q
iii. eos tan.alł. eo.ti· ſi qn· ꝭ. ſed cum·2· C.
e q cã ſi id circo · xc · · x iudicantẽ. &X
de REpts inter ceteros Idem Oſtienĩ fi-
eo·ti· (. ſi cui ius nouum patet· et ð Hpt᷑.
ſtatutum.5 cum uero act ad fi ·li vi. J·

ROBARE autem debent ac-
tor et accuſator qui aliquid di
cunt ſi reus id neget ut iã dæi
quomã actore non ꝓbante re
et ſi nibil preſtiterit abſoluatur.C· de e-
dendoqui accuſare · ii .q· v · · i· ec ut ecc.
bene · ci· de caula poſſ. et ꝓprie · cuʒ eccle
ſia ꝓpe finem de ĩur̃iurt · c.fi.nõ ergo req
negans probare debet et hoc ideo quia ne
gantis factum per rerum naturam nulla
eſt directa probatio. ut eꝰ de elec· bone·
i. et de probaquoniam contra in prin. 2
Ppre. actor. ex de renunc ſuper hoc.A
hucuſq;ʒ tan· · et in pre· cecre · cũ eccłia
et quia ei qui dicit· non ei qui negat incu
bit probatio· ut. S. ¶ Super quo ſeias q;
negatiua alia facti alia iurt alia qualitatis
H· Hac diuiſione contenti fuerunt anti
qui noſtri.incluſo Oſti. in ſumma Puius

titu:5. ii d Ia de bel- addit negat iuam

„+

*

R
S —

polempnitat's. quam antiqui ſub. ii. . ii.

8

AQA

5

9 .

Putauerunt includi.ut patet.ĩ. v. ſtatur
uide in ſolutiombus oriorum.C. ſuper-J.
actor.ubi pulchre ꝓſequitur B. eo.ti..ĩbi
etiam cynus materiaʒ proſeqt᷑. S ¶ Ne
gSatiua facti alja pura et ſimplex et indet᷑
minata: alia derminata alia pregnans. ne-
Zatiua facti pura et ſimplex et indetermi
nada eſt que non habet deminationẽ loci

æt temporis uel alterius rei· ut cum di co
non fui citatus ut in predecre. bone. 6.5

hoc.uel ſi dico.non otraxi cum berta.2 ta
lis probari non poteſt. quia negõnuz non
ſunt cauſẽ.cum enim aliquid negatur eſſe
hoc probari non poteſt quia quod nihil ẽ
robari non poteſtet teſtis uolens eaʒ
are repellendus eſtex de cã poſſ̃. cũ ec-
cleſia ex de probaĩurauiteſt tamẽ quidã
modus probandi eam.e ð proba.t᷑tio ex
tra de frigi.et malefiFfr̃nitatis. ꝓpe prin-
ibi ꝙ eadem non poterat eſſe mr.tertius P
ĩurarnentũ ex de iur̃iurt.c.fi quartus ſi d
co fimpliciter me nõ interfeciſſe ticiũ.poſ
ſum enim hoc probare probando eum ui
uereuel morte naturali euʒ obnſſe/uł
alius eum ĩterfccit.ff.ad.l. acquiy. in ne
ratius.5: ſi quis hominem et duabus.l. ſe.
et. ff. de ĩterro.actqui ſeruuʒ. Quintus ꝑ
acta ex de re iudi.lator. ad fi et. c. oſang

uinei· Sextus ſi dicat᷑ ꝙ aliqua clauſula fu
it appoſita in lr̃is iudicum non de oſcitia

ipᷣorum.ſtatur enim ſuper hoc teſtimoĩo
eorundem.ar.ex de exceſſ.prela. int᷑ dilec
tos· 5. pterca. e de Reptis olim. Septimq
Ppter ꝓbationis ĩpoſſibilitatẽquod dic.
ut.ĩ. v·rectort.et ſequen. Negatiua autẽ
facti determinata. ſ-habens detminatõezʒ
loci uel tꝑis bene probat᷑ ſaltem indirecte
ut ſi nego me ticium interfeciſſe uel cum
berta traxiſſe tali die et loco bene poſſu3
hoc probare indiredto ꝓhando ꝙ illa die
alibi eram.C. de odrahen.ſtipux. optimaz
ex de teſti.ex tenor̃. inſtit᷑.de inutili ſti-
Puł.. Item uerboꝝ. H. Tu dic ꝙ tãta
polſſet eſſe locutionis coartatio etiaz di
recte negatiua cadit in intellectuz teſtis-
æt ſic poteſt directe ꝓbari· ut plene ſcrip
ſi in · de.bone.ſuper glo·id eſt Fm.J5⸗
Sed quomõ fiet iſtud cum inſtrumentũ
debeat edi fine die 2 oſule dic ꝙꝓ tribʒ mo
