ergo datus auctoritate pape uł' Impato-
ris ubiq; locoꝝ hẽt exerciciũ offici ſecus
in creato ab inferiore puta a rege uel non
hnte auctoritatẽ a ſuetudine ꝙ nõ habʒ
exercicium extra territorium ut hic et-
v.ſequen:et eſt ſic in uolũtarĩia iuridciõe
Nam aut ↄmittitur a principe et poteſt

–
——

exerceri ubiq; aut ab inferiore et tunc nõ

poteſt exerceri mii in territorio onutten
tis. I. ij. ſt·de offic procon.bar.in-l-cunc
tos ppł'os. Initrjm ti factu intra ꝓduc ef
fectum ſuum et ꝓbationẽ ad ex neosC. S
teſta.l.ſi non ſpali. f. de poſtulan. l. ex ca-
¶ Dape autem et Impacori totus orbis
eſt umformis quia Impium et papatuſñ
poſſumt dundi falrem qntitatiue 2 fidicas
ſi Impium non põt diuidi quõ ualet dona
tio facta ecc'e Nendeo quia nõ donat᷑ quo
ta puta dimidia Impii uel quarta ſed res
ſingulares ſicut heres r heres uniuerſalis

inſolidum licet reſticuat alicui ré certam

ſed ſi reſtituat quotam hereditatis tunc
dicicur diuidi hereditas inter cum et fi-
deiomſſarium utx inſtitu: de fideio. hr̃. 6:
ſi ꝗs una ¶ill etiã nodũ ẽ ꝙ ĩꝑiũ ẽ ex di
uina inſtitutiõe 2 n põt ſupprimi et tꝑał
juriſdicto ẽ ĩ Imꝑatore tanꝗ in iudice a ꝑ
prius actu et hĩeu ex plẽa cẽntia. Non tñᷣ

poteſt Imꝑator tin donare ꝙ uileſcat ſua

auctoritas: in auten:quõ opor.ep in prin.

in glo:et. ar.no:dele.ui.l. nomẽ · .: illoqa

miorẽ ſe facer̃ no põt in fraudẽ Imꝑu ar
gu.ff. de iure pa.lfi arbitris. ½¶ Etcſci⸗
28 qy tabellionatus offmn nõ dat᷑ a natura ſʒ
ↄfert᷑ nõ ab omibo ſed a paucis puta a prĩ
cipe uel ab eo cui ie oceſſerit nõ cuctis ſʒ
quibuſãa ut.C. li.x. de tabula.·l. generali
ct ꝑ totu ti et in auten de rabelł et de in
ſtru/cau.per totũ q intelhge ut pdixi I
deoq; h is qui inſtr̃m cõfecit neget᷑ eẽ pu⸗
blica perſona ꝓbabit᷑ ecõuerſo publica mſi
id ſit notoriũ nam exquo ſeł fuit nõ pu-

blica adhuc pluit ñ publi.niſ ꝓbet᷑ pu.¶.

de ꝓbatiſue Eet uide:ĩ. V. illud autẽ. AR .

Ad intellectũ illiq iſtiq· V. et.· V. qd ſi ia
qui nõ eſt et. V. ſe. I. e· et · I· G· proxt. . ꝗ d
ſig ſi tabellio Eſt ſciendu q; domein le-
gibus dſputauit qõeʒ talern ꝓduxi ĩſtẽm
cõfe tuʒ ꝑ eum ꝗ longo tpᷣe exercuit offi.
ciuzʒ reus negat illuʒ tabellionẽquerit pri
mo an mihi incubit onus ꝓbadi. Scdo an
ſufficiat ꝓbare illum ſcriptuz in matri-
cula notarloꝝ. uel ꝙ; multo tꝑe tabelliona
tus geſſit offm. ertio an hiis uel ipoꝝ al
tero ꝓbatis ſit ille 2 fuerit tabellio: Quar
to an ualeat inſtẽ̃m q; ꝓduxi 2 alia facta
per ipᷣmet qꝗd de fiendis. De primo ſẽ ex
pedit ꝙ; actori incubix ꝓbatio cuʒ aſſerat
fem uel ſollẽpnitate. C. de ꝓbatio- actor.
ff. de publici:quecũq;. facit rõ huius. .
nec ob.poſfio officũi quia cu pſumptio ſit
pro aduerſario etiã poſfor ꝓbat.C: de ꝓba
tio.Rue eæ 8 ꝓba: ex l̃is: ad fi. De ſco di

—

cid matriculã non pbare. Inducit. F. de de
curio.hremus:leëm lram que ibi hẽt au-
bi. ut ibi nõ et C. de teſtõ muli.l. ſcrineari
Os· et qa ordinatio que reqrit᷑ tabelliõe cãꝗ
do.C. de tabuł.I. generali: in prm. nõ ꝓbat᷑

Per ſcripturã matricłe que e ſeptura pri-

uata. C. de ꝓbatioinſtr̃a:et dato ꝙ eẽt pu
blica ꝓ quo facit. C. de dona.in hac.nõ ꝓP-

bat qa mi aſſerit fieri ſed ĩnuit fac tum eẽ
all. t. dele Iii-Pdus : ticiο. nam uerus ta
bellio cuius nomẽ ſolebat eẽ ſcriptũ ĩ ma

tricula lʒ mõ ibi nõ reꝑiat᷑ nõ definit eẽ ta

bellio mſi ex cã legittia ad id exẽpt fuiſ-

ſet.ft.de infatni-l. u. ꝭ. ignommnioſafacit·

ii:q- inomẽ.et q;ᷣ ibi no.fatet᷑ ꝙ ſollẽpni
tas matricłe multũ oꝑat᷑ ocurretib pce⸗
dentibus examĩatiõe et erratione-C. de ad
uod.diuer.iudi.petitcionẽ ſt.de albo.ſcri.

l.i.et.iĩi.et qñ q; pcedetia ſine illa nõ luſfici

unt:et tunc eet neccria. ff. de teſta.mili-l.
ex eo te qð geſſic offmn d etiã ſuſſicere.

ꝗa id ñ fac eu tabellionẽet ĩſtat cca-l.bar
barius-ↄcludens barbariu nõ fuiſſe liberu

a nec creãs id intẽdebat.de in ius uocë-

d ſi..pronũ nec ptorẽ nec lex ↄtradicit.·

innuit em ꝙ ſe geſſie ꝓ pretore alł·l.non
mutãt.C.de libe.cãa.· li.x. ſi ſeruus aut lib-
tus ad decu.aſpili.et.ii· V ſurpatio ergo
et poſiio officn non faẽ eũ talẽ.C· de acꝗ⸗
poſ.l.improbaet ubi cã ſtat:li:ał ſeque
ret᷑ ridiculũ ꝙ quiſqʒ ſẽ facere poſſet nõriũ
et per B ſolutũ ſit tertiuʒ·.Ad qrtum chſtã

guit.ut in pre · V. d ſi is· ĩ.e-per qð rũde

tur ad.l.barbariq:et ſic e tiã ibi diſtinxit-
Gui:de ſuc.Itẽ ſic etiã ad.l.ii.C. de ſẽnet ĩ
ter: Rndet᷑ qa ibi de creatione ↄſtabat per
eundẽ modu rñdere poterat ad.l.ff.de iuĩ
fil.ſed ſi accepto ut ibi patz in.ĩ· gloadl.
ↄpet t.H.qui et a qui. Rndet᷑ ponedo cãuz
ut ibi dicit glo. Conſentit tñ opinionẽ aʒ.
qñn de longinquo fert᷑ inſtẽm poſſe tollera
ri de quaS e.· . ꝗqd ſi ꝓdvcit᷑. Item oſen

tit ei qd nõ:de illo quẽ oſtabat tabellonez
ſed remoto erat in auten-de tabelł· ad fin-
in glo hic eſt· ar.in fi.qd dictũ ponit᷑..

ſi tabellio perdit et uide qð ibi dicam
VItimũ aut dicit per percca ſolutũ.qꝙ; cõ
ficienda non ualẽt.nam et ſi ꝓpter omuẽʒ
errorẽ pᷣterita inſtr̃a ualerẽt nõ ſic in futu
ris errore ↄperto Vnde dicit barbarium
reſtitutũ dño in priſtinã ↄdictionẽ et fie

ri debuit per pre.l.li. x et · ¶ de tabulis. I.

enerali et qui mili non poſ. ſuper ſeruis
Kire debes ꝙ Ia.bal.de materia ctauit ĩ

Il. ſororẽ.C.de hiis quibo ut indidicẽs iu⸗
ra que dicũt ſtari inſtẽo q apparz non

—.—

uiciatum rõ cãcellatu.2c.nõ.S.e·S· n prĩ
non ꝓcedere qñ negat᷑ inſtr̃m al ci ſtat᷑ ſed
ſi apparcat ocradictor tunc ſuo ordine cã
agitari dẽbit nec fibi credet᷑ dicenti uel ſẽ
benti ſe nõrium allegat in auten. de hrdi.

edt fal. S·ſi uero abſuntet. C. de curiop.I.

i. Ii⸗xii. Quid & hiis qui fiũt ab epo
uel cormite ?' unwerſitate. nõ:d. me.ĩ ſum
ma ne cłi: uel mo.5: que ſibi ſub·S cricis e
tiam. v.quid igit᷑ et fe. ꝙ tabellio fimpłr
ↄſtitutus ab eo ꝗ ptãter hẽt oſtituendi
pyd ubiq⸗ uti ſuo offõ fiẽ et preer ſep ordi
natus pot ubiq; celebrare laltem de eius
licentia ad quẽ declinat/extra de cłi:peg-
tue. Sicut et uoluntaria iuriſdictõ ubiq;
exerceturff de offiq. ꝓconſuł.l. i. ed. ii.2

ff.de eman.l. emancipati. Bal- Inſtrm

factum per ulum qui non eſt notarius tñ
ex forma ſtatuti ei credi᷑ ubiq; põt ꝓdu
ci ad fidẽ facienc ud hic et uide qdt nõ. ff
de eden l.qued. ̊:numularios- in 9 l0: or.-
di:et ui de.ĩ.· V.quid ſi is · .· Sin aut dica
tur ſic do tibi ptãtem oficiendi inſtr̃a ·ĩ·
tłeʒ dioc. uel ꝓuinciã. M. Vel facĩẽs ta
bellionẽ hẽt ptãtem faciendi:ĩ. certos li-
mites. F. E illã poſitus non hẽt exerci-
cium ſi nec archiepe extra ꝓuinciã fibi cõ
miſſam põt uti pallio. C.di. otra morem
extra de ulu palli.c:i et penul. Ego credo
ꝙ etiã ſimpłyr oſtiturus inxelligit᷑ oſtitu-
tus.I. metas iuriſcictionis oſtituentis ut
ꝓhat᷑ euiden᷑ extdra de foope.Rõna. · p·.
A. Li. vi. ₰. Vbi ꝓhibetur archiepus

micttere ſuos cłicos ad dioc ſuffraganeoꝰ

pro reognoſcendis ib ĩ otractibus coram
eis cum en ibi non ſit uſus tabellionũ illi
crici per archiepᷣm miſſi ocedebãt paten-
tes l̃as fuper otractibus corã eis inixis fiẽ
ergo illi nõ poſſunt uti illo offõ qð ſucce-
dic in locũ tabellionatus extra iuriſdciõeꝭ

cos mittentis ſic etiam nec tabelliones Phic

poterunt.ar. C. de ſum.tri.cunctos et ex
de ſen. exa nobis fuit et. ff. de offic. pre-
fec.ur·l.iĩ .: nicio:cuius ał eniſdẽ epłe-2
l.fi. .de iuriſ.o.ĩu.l.fi extra de peni· et r
miſi.ꝙ autẽ.et de poſtuł.c.i.et/vi ·qĩii-

ſ. criptũ· de elec.uenerabilẽ.ff.de offi:preſi·

l. in- exłra de offi. lega:excoicatis. ex ꝗbus
iuribus uiðt᷑ dici polſe ꝙ tales nõ poſſunt
inſtea oficere extra iuriſdictionẽ eos oſti

entiurm Ecus aũut eſt in hiis qui a princi-

pe ſunt ordinati ut.Sõ. V.et nõ· ꝙ; nõ tñ ne
inſtra.. metas illius iuriſdictionis

ↄfecta fidẽ faciãt extra illã ĩter hoĩes illiq

iuriſdictionis et alios alibi forte litigãtes

poſtꝗᷓ oſtat ea per tales dfecta fuiſſe·Alii

tñ dicunt᷑ ꝙ tabellio uni loti cum ſit pu
blica SHS põt ubiqʒ inſtr̃a oficere niſi ꝓp
hibeat᷑ ab eo ĩ cui iuriſdict.oficit. põt enĩ
ꝓhiberi per illum ſunt etiã ꝗ dicut ꝙ ta
bellio unius loci põt alibi oficere de ꝑtiuʒ
ↄſenſu ſaltẽ expſſo ed nõ erroneoar · C. de
iuriſdiction·omni · iudiql. priuatorum
2· ff. e eſt r̃ceptũ ð udi.l.ii.ex ð fo.ↄpe.ſi
dihgenti . M1-GuilS co- reſiſtit huic cco
in· l·repetita· C. de epi et cłi.per ipam.l.2
per.l.oſulta diualia.C.de teſta.bñ facitC
li.xii:de api·pro:cõ:et le·l.ĩ· Item nõrius
nitit᷑ auccti creãtie-In auten.colł.nn:d ta
belł·circa mediũ. Non poterit ̊ ꝙ illen
poſſet.t.de reg:iunt. nemo plus:Induc.l.
i1.5. ſi tutor· fj.de iudi ſol. ff. de adrnãſtu.
I.ñi duo:et in autent·de admĩofficiis · S. i.
coly.n.et qd nõ.C.ſi.xii:de ꝓxi.ſacro ſcri-

lI. hac ꝑte in ulti.glo. Item punit᷑ ꝗ exce-

dit᷑ metas officii ſibi ↄmiſſi. C.li. x.d decu
rio- uirũet. C. li.xii de numera. et actua.

l: in ꝓuinciis.2./e: li·S execul.ĩi:et. C. de do

na.l. ̃m diui. Iura òria B alł. in uriſdicti

one loquuint᷑ que ꝓrogari põt. Iſtud uero

eſt nudũ offmm.ut in pre·l.olulta. et patet

exdra ne cłi.uel mo-ficut te. Vnde corarn

iĩpᷣo adoptio fieri non poſſet.C.de adoptõ-
lI.adoptio·non tabuł.ad ĩdẽ.C.de iur̃ filc
J.. ₰Sunt etiã ꝗ diſtinguũt et no ĩpro
babiłr an fiat alibi inſtr̃m de re uolunta-
ria:ut tunc poſſint.ar.pre.l.emancipari2

ſi?i. An ð re que iuriſdictionẽ reſpicit cõ
etrc oſam ut de dilationib reꝗſitionib

teſtiũ er hmõi ut tunc locũ hẽat regła il
la.ff.de iuri:o.ĩu.l.fiet de bo/auc.iudic·
pol.cum unus·5ꝭ/penultff.de · V. ſig · pu-
pillus.56territoriu. Alii dicunt in B regio
nis oſuetudini ſtandu.ex de fi.inſtr̃o/cuzʒ
dilectus. ¶ Qund ſi tabellio ſit oſtitutq
ab epo in ſpualibus nunqd ille poterit cõ
ficere inſtra in tpᷣalibus·do·me uidet᷑ no.
in pre·ſub.i.cłiciset.· .quid ſi mhilomi
nus· et· .et Bui ter ꝙ ſic· ar. pro eo extra
qui fił.fint le.per uenerabilem.Alii dtra:
¶ Quid de ↄſtituto a do tpali in ciui-
libus. nunꝗd poterit in ſpualibus uel ec-
cłiaſticis dficere inſtr̃a Dicit do:meĩbi-
dem ꝙ tabellio eccłiaſticus non dẽt ofice
re in ciuilibo nec ſecular in eccłiaſtic ꝗa
iſtoꝝ ↄuerſatio dẽt eẽ diſcreta.ini:di.ſta-
tuimusii.q:vii.laicos.C.de epiet cxi.re-
petitam. in auten. de ſanctis epi./ orrĩbo
aũt laicis colł.ix.etiã li ↄſtirutus a qño tẽ
ꝑali ſit cłicus ſcdm eũ exquo oſtitutus ẽ
a lalco extra de iudiq. cernirno et ð arbi-
otingit de rebus ecnon alie· cum laicis · et

2. H2

4 64 2

„

AQA

de deci.tua · H. Ipe Oſti. fatet᷑ in ceſiẽ
te:ne cci: uel morium de fco ſeruari cla
rius aut op-Iuã ꝓbat ut ibi ſcripſi in fi. i.
glo· Cundęg ſi tabellio laicus ſcribit
uota canõicoz in ſcrutinio electioms ſcʒ
hoc uidet᷑ ꝙ electio nõ tẽat imo ſcrn Ia.
de al. ꝓpter hoc caſſata fuit elcio placẽtĩa
ar-ex & elec: maſſana et./d.m-in Bᷓ ocordat
M.:· Vide in ſurm: de elec· . quałr. ſup.
in ſcriptis redacta. 5. Immo. H.-In de
cre:ꝗa ꝓpter. ſuꝑ. v. redacta. Di Innoc.
id fieri poſſe per tabellionẽ etiã eæ neuʒ de
laico nõ dicit expſſe· Aut et Roft. &

In hbello iurt canonm ci- ſub Eer. de libellis

de forma ſcrutimi. 5· Et Goff· dicũt otra
ꝗa nec exiſtẽs in lacxt dẽt eẽ tabelho imo
dẽt ſibi B indici eæ ne cłi. uel moñnſi te.

offin enĩ tabellionatus publicũ ẽ ut.C. Ii.

x. de tabulart. I. generali-et publica officia
ſunt cłicis intcca. ut.C. de epi·et cle.placʒ
et lex uetat ſcribas ſeu nõrios iu aliis offi-

militare ut. C. de tabuł.l. i. et B putoz iu

ra que ꝓhibẽt laicos intcẽ electmoibus ĩtel
hgunt᷑ ne int᷑ſint ut coeligant uel diſponãt
uel pcipiat. M· Vide cd ſcripſi ð elec.ꝗa
Pꝓpter ſuꝑ g lo. ꝑ ipos. ¶ Sed cũ dixen
exiſtenti in ſactt dre indici tabelliomis of
Ffin ſalteę in ſecularib· querit᷑ ſi fiat tabe
lio 2 inſtr̃m ofciat in illis an ualeat. ar. ꝙ
non.x.di- uides ex de do:et cõu.ueritatis
C.de legi:nõ dubiu.arotra ꝗa fit ab eo

iurauit et al hoeſtus ẽ de pſcript ad audi

Etiã.2 8& ſup illud myta. en fieri ꝓhibent᷑
que iam facta tenẽt.dicit do.m.in pre.ſi§⸗
S: cα. H. Alié dixit in apparatu ut ſep
ſi in predecreſicut te.p prin. non
ualer ſi publice 2 ſollẽpnit᷑ eis fuerit iĩdeᷣm
ſcus ſi occulte ne hõies decipiãt᷑.ff. ð offi.
Preto-barbari· c& de ſimo-qim fimoniaca

A4 i.·i:de ſtat. mo. ο. et puto ꝙ cle
rici in cã ſpuali et ciuili poſſunt uti cei of

ficio.ar. ex de ꝓba.qi dt. xvii:q:ii.mul
torum alii tñ otra.¶Quid ſi tabellio re
ligionẽ ingredit᷑ nuꝗd poea nplebit inſtr̃a
de in pre. h. xxvil. (Quid ſi legat ali
cui ꝓthocolla:ð B. 5. .onio. .qd Raliqs
QOuid ſi tab ellio amiſit inſtrẽ̃m tabelli
onatus nec appent teſtes per quos poſſit
Phare· dic ut.ĩ·. ꝓx. .qd ;. ¶ Sed nũ
qund ᷣuus põt eẽ tabellio dic ꝙ n ut.C. Ii.
&. de tabula.l. generali et. . S& pcurt 6: auũt
rõne. . Itẽ ꝙ nõ ſuntubi hẽs de ꝙ bodaʒ
alns ꝑpſonis phitis ¶ Quid libert o dic
ꝙ eẽ põt.ut.C.ð fᷣuis reĩpublice mãumit
tẽdis.lfi. Itẽ decurio ñ põt eẽ tabellio.ut
C. li.x.cle decurt. umꝰſoslʒ ſit ar/otra.C.

de tabulat:.I.ii.pari rõne et i uidet᷑ nee

7

aduocatus poſſit eẽ tabellio ut no-

lI. uniuerſos · I. ꝓpter mioritatẽ ofticui

dicit ibi Accur:ꝙ rium fẽruat Mechola

nmi.. S.· Et in pre.l.generali ¶ Quid ſi in

ſtr̃m cõfectũ ẽ a tabellione ꝗ erat excõi-
catus.Rcdeo uidet᷑ ualerear. e de her̃ti.
excõicamus· i. · Credentes ibi ſi tabellio-
26.a jrio ſenſu ubi hetur ꝙ ſi ſatiſfacere
contẽpſerit infra aãnũ ex tunc inſtr̃a ꝑ eũ
confecta non ualent g a qrio pri cõfecta
tenent licet eſſet excõicatus ipo lure ut ib
patetet in hoc uidet᷑.b.cõſentit̃ in ſua no
ua addit ione ibi ad meã inſtanciã poſita-

MH. Hanc nõ hemus. · Alii dicut ſim-

pliciter ꝙ inſtẽ̃m ab excõicato confectũ
non uslet pro ꝗbus facit aeri q· iiii.
nullo:ex d ſen. ex.nouerit. Tertii quos.d

me · ſeꝗ uidet᷑. Dicũt et melig ut uidet᷑ ꝙ

Adiu eius excõicatio eſt occulta ualet in-

ſtt̃m ab eo confectũ uel etiã ſi ſt mãifel-
ta nõ tñ probari põt· ar.pro eis.ff.de offi.

Preto/barbariꝗ.iii.qvii.56.tria. in prin.

uey. C. de teſta.l.i.ex de procu.c.fiet de
En 2 re iud. ad probãduʒ et de cxcep. pia

: ſi uero poſt. et ſe es de cohĩ. cłi.et mu-
ur̃a prope fi:ſeco ſi ſit notoria ut eẽ de ese

cep:·exceptionẽde hoc nofm papã eẽ de
excep.pia.Gſi uero. IIi. vi.2 nõ: de ſen-

ex decnim.li.vi. in ult. glo. Bal. Nõe

diclis ꝙ qui deſiit eſſe tabellio nous non
cucdit ſed uetera cõplet inſtr̃a exẽplũ ĩ nõ
rio ingreſſo religionẽ et in cõdẽpnatoar.
de publi. iudi.l. is qui reo νchoatas. pla

ne. Itẽ ꝗ ſuſpẽſus ẽ ab offõ ut excõicat us

nã inſpicit᷑ iniciũ tpᷣis quo tꝑe actus fuit

cfficaciſſimus ut in. V. ſʒ cuʒ dixerl.2.
qd ſi inſtr̃ʒ 2 P. quid ſi ĩſtẽ̃m et. .quid
li tabellioet ſe. Nec ꝑdit nõrius offm̃ ipo

deli cto ſʒ per fnĩazʒ ut ibi et· ĩ. ę. · v. in⸗
ſtr̃m ęg: de eden.l.ſi quis ex.5h.·iff· de infa.
I.ii.S. miles exauctoratio nãq; requirit᷑ ʒ
Odoff.debet emĩ de crimĩe pronuntiari· ſt
de iure fi.l. eiq T.J ¶ Quid ſi is. Bal.
Vide quod dixi.S.V.qd de huis.J·Qun

non eſt nõrius public exercuit tabelliõa

tus offin ſed pomodũ apparz eũ nõriũ non
fuiſſe nuqd ĩſtr̃a ꝑ eũ ofecta publica erũt

et fidẽ faciẽt · M. Vide qð dixi ſuꝑ. .2

ſcias·S·prox/colump.· Ar· ꝙ; ſic in P.l.

barbarius· et in pre.· tria · in prin · et · ff · ꝗ
et a qui.l.ĩ. C. de teſta.l.i.dic ꝙ; ſi habuit

priuilegium ab eo qui ptãtem habuit ẽ
di nõr ios licet ex p facto appareat eũ ñ
poſſe nõriũ eſſe puta quia ſeruuſ eſt. ut.s-

vV. ſed nunꝗd ᷣu.·tũc inſtr̃a eig ualebunt

NN AN☚

— —
d 2

m

ð

.19

it patet mm barbario ꝗ fuit a ppl'o elect

et ideo eius ſnĩe ualuerũt.Si uero nullum
priuilegiii huit tunc cõis error nõ potuit

eũ facere nõriuʒ ut ex de clenõ or.mi.c.i

ed.ii- ar. C. de iurt:O.iudi:priuatoꝰ ex de
fo/.opeſi diigenti.ff.rem ra.ha.bono.i.
q:icum paulus unde non ualẽt tia ĩſtr̃a
ff de boms eoꝝ ꝗ ſub tute. cuſuntl.
neq;C.de ſacro ſanc.ec.decnim/nec cẽſen
da ſunt inſtr̃a publica ſed priuata ꝗbo nñ
credit᷑ niſi triũ teſtiu hẽant ſublſcripcionẽ

C.de fi. ini tr̃o.ↄpatiões.¶ Sed quõ ſdᷣuẽi
tur hñtibo talia inſtẽ̃a.Ro.agãt otra illũ

et dſequent᷑ int᷑eẽ ſuũ ꝑ act᷑.in factuũ..ad.l
corneł·de fłis.ꝙ ſub noĩc.¶ Quid ſi ta-
bellio ofecit aliq inſtr̃ʒ f'm nuqd ĩſtr̃is
poea ꝑ eũ ofectis credi debʒ · · qõ fuit
Mar :fañqui idem ſoluit et p eandẽl.ple
nius tñ arguit et B ſuꝑ.l.fi.C.d fi: inſtro-
S·Et uidet᷑ ꝙ nõ.ix.i.ſi ad ſacras. ex de

Prtict. Fẽnitatis e& de ſumdtrimtC ii· ad

fi. de eden.ſi quis ex· .· i w. ꝗ eni· et. ff. q
quiſqʒ iuẽ ·l.penult..illud. exquo eniĩ ſeł
male fecit poea pᷣſumit᷑ male facere.ff. de
re mili.l.iii.ꝭ:is qui.iiet.l.non omẽs.· .a
barbariſ. Ad idẽ ea de pigno-ilo uos ĩ fi.
ed · ff. de ſuſpec.tu.tutor quoq; .nunc ui
deamus. et.:ſi autẽ ipe: et.éſi curator.a
uĩdet᷑ expſſuʒ. C· li.x. de ſuſcep·et archa.ſi

aliqd. ar. otra. ff. de iudi.-ꝑp mĩorẽnã 2z qui

ſemel et male iudicauerit non ꝓhibetur
iteꝝ iudicare· C. de accu.l.nii:et idẽ uidt᷑
in teſte.ff.de hiis qui no · infa.l.luciq cic

wwWdonec fuerit priuat uel intdictus uti

uvſſõ ꝑ ſnĩam ualʒ inſtrẽm ꝑ illũ pea ofec
tum.ff.de donat᷑.p otractũ.et uide·ĩ.v.
prox. et.ĩ..inſtẽ̃m. v.d ſi ali .· .et
d Itẽ opponit᷑ ꝙ tabellio. Quid ſi
ↄfectũ inſtrẽ̃m ab hr̃tico ſit o·dico ꝙ ñ
ualet ſi ofectũ ẽ poꝗᷓ fuit de hereſi odẽpna
tus ſecus ſi an dũ ut chatholic agebat et
dtrahebat.ar· in pre..·credẽtes in Vbo ex
tunc.2ac et in pre.l.barbariusetff.de do
nat᷑.p otractu.C.de hrtict.l.manicheos.
ibi cuiꝗᷓ oiũto.ac.a otrario ſenſu.et.ĩ.ᷣ
Px·et · he·di.ſi ad ſacrasibi ſiue anꝗᷓ ꝑs·2c

Et in pre·5·triaet in pre:decre. ura:et.vii.
iqiin.nõne.ff.qd cũ fal.tu.auc.l.i. ö. fi⸗
peł.le.I.
i· in fiet.l.iii.ꝭ.fi.C. de teſta.l.i.ff. eo ad

ff. de mĩo · ait 6· pmittit᷑.ff. de ſup

teſtiũ ·S.ↄdictio.ar.ↄtra q; etiã priq ofec-
tuʒ nõ ualeat ſi cñ ofectu ẽ poſtꝗᷓ tabellio
in hr̃ſim inciderit in pre·5·credẽtes in uer
bo nec ad publica et. C. de hr̃til. fi. et.l.iu
bemus.de pe.di.iĩ.nẽo·i.de iudeĩis· cũ ſit et
c: e ſpali.2. C. ad.I. iuł.maie· qlꝗ s Vſ fi.

S.dodes.ec de hrti.frnitatis.cũ ſuis con
cor.prius dem pleriq; ſapiẽtes a me con-
ſulti approbauerũt ar. eius q nõ. in pre-
c·exceptionẽ.et ſcᷣm papã in pre/c.frni-
tatis· ed ne hentes B ignorãtes decipiant᷑
Alii uero cõt᷑ in odiũ tanti crĩs qð et iura
ſic ꝑẽquũt᷑. Bal.Nõ:.q etiã hrtic et ipo
iure priuat ofi inſtra ĩc ignorãtes ut B
2. C. d teſta.l. j.2. C. & hr.l. mãaichcos· i o
cõtuncto. ¶Quid ſi tabellio ꝑdit offi
ciu ex aliꝗᷓ cà puta ꝗa ſcribit in aliẽatione
ſacre rei ut in auten.ð nõ alie·5 ad B ꝗa
AbßBexẽpluʒz nõ fuit Accur nec Vin-
R· Cõficit inſtr̃m ꝓ hr̃tico ut ex de hr̃.
ſi aduerſ. M· Vi ꝙ ibi dixi ſuꝑ. v. ſuſ
pẽſos:et ne cle.uel mo.ſic te· Et ſimilia

dic ꝙ inſtr̃a pꝑ ꝑ eũ cõfecta tenẽt. ar/aut᷑.

colr. ini de tabelł. ꝭ. ꝓinde.. ipis tñ.
Ibi ẽ glo·Accur.ex ĩcipit B ẽ ar. Et in
pre· l barbariq/C.de ſen/et inlo.o.iudi.l.
ii: ʒ uĩcẽ. M· decre.cũ ꝙ.e·t.· Et ac.
ar.· C. de ſẽn.paſ.l.fi. · Sic fignauit et
inſolutũ dimiſit Accur.Gᷓ jrium ꝑ q di-
ci põt prius edita ualere ſed edita p rõ ꝑ
lRi aliqd allegata.S. V. ni. et faciũt ibi dca-
et. S. V. proxet nõ.ff.de eden. ſi ꝗs ex ar-
gẽtariis· G.i.d.ar. C·de tranſacſi ex falſis.
Iaco.de belſuꝑ pglo.diſtĩguit an tabel
lio offmn ꝑdat in gener̃ et in totũ = ꝓcedat
ꝙ dixi ſi aũt in cta ſpẽ tin et tũc ᷣmãet ĩin
offõ quo ad ał ſpẽs exẽplũ deliꝗt in officõ
gabelle et illo offõ priuat ẽ ne ꝑpetuo il-
Iud exerceat.idẽ põt exẽplificari de loco.
¶ Quid de Gᷓꝙ faciut quottidie tabel

liones nam euitãtes laborẽ faciut formaʒ

inſtri ꝑ aliquẽ hentiũ ordinari et ipi p
ea ſcribũt et in publicã formã redigũt ẽ

te uidet᷑ ꝙ poſſunt ut.xil.q/ii:cũ ̃dẽptor

bbi ſcribeda dictatim:2c. Bal. Nõ tamẽ

põt alteri cõmitter̃ ſubſcriptionẽ et ſignũ
in bo ſtat cõpletio inſtr̃i.nã cõpletõ dle
gari nõ põt·S.e·ionſo.v.qd ſi aliꝗs· ·
Ipᷣe tñ nõrius pea ꝑ ſe diligẽt᷑ cõſderabit
ſingła uerba et qð ei uibit᷑ emẽdabit me
lius tñ ẽ ſi B ꝑ ſẽ faciat et ad id tenet᷑. ſʒ

quero ſub qua forma fiẽt ſeu creẽt tabelli

ones: Roin Rõna curia B; mõ pñtat᷑ nãqʒ
ſummo põtifici aliꝗs ꝗ uult fieri nõrius
et ſi eũ qñs papa admiſit mittit eu ad exa-
mĩatorẽ Ir G̊ deputatũ ꝗ exaĩataor eũ dili
gent᷑ exaĩat. tã in gramatica ꝗᷓ ĩ ſcriptura
ꝗ etiã ĩ diuerſoꝝ tuũ formis quẽ ſi ydo
neũ ̃pererit eũ ꝓ ſufficẽti qño pape rpñ
tat et tũc adẽ un dyacon cardiał ꝗ illũ
iurar faẽ fere oĩa illa que cõtinẽt᷑.ĩ.ĩ trac.
libelł.in ti.de feudis·qm in fi· Itẽ iurat

74.. e 4

5 l. „ 4 26HrE

inſuꝑp.M·De hie cap.ſcriph poſt Oſti.
ne cle- uel mo.ſic te· c ipe fidełr ſuu⸗
offmi exercebitc& de pcripad audietiaʒ-
ꝙq; jctus fideꝰr in ſcriptis r̃digꝭ ꝓ uĩq;
ꝑte ꝙ cũ fuerit r̃e ſitus. · Hic uide ꝙ;
poſt Oſtien:dixi ĩ c.· ſi de hac ĩꝗſitione
que ibi ponit᷑ ꝓ· i. ca. Inſtr̃a coficiet
de hiie ſuꝑ ꝗbus rogabi que uirit z au
diuerit. . Nõ:qa n ſuſfi ĩtellex ſſe nifi
fuerit rogatus cõcor:S. . u. V. ſʒ pone· t.
et. v. itẽ nuq d. Itẽ nõ ꝙ d:v. ſenſibus cor
port in iuramæeto exprimuf᷑ duo tin uiſus

et auditus ꝗ duo ꝓprie cõpetũt nõrio qui

fac inſtr̃m de alieis actibusr liq aut coue

mũt teſtibus de ꝗ bus ſatis s 8 teſte.. nẽ

tractãdũ.v. ut autet ſe· I abellio ꝗ odo
rat rẽ fetidã uel guſtauit amarã uel palpa
uit durã nõ põt de ᷣ facer inſtẽm lʒ fieri
poſſet de alns ꝙ id dixerãt ſʒ ᷣ nõ ꝓbaret

tłis eẽt ſʒ q; tłes derũt ſie eẽ ͥ capere
potuit ꝑ audicũ practicemus · Dẽbã tibi

uas ulm dulci duco noriò pntaui tibi uss
umi tu guſtaſti et ĩueiſti ill amax opti
me poten facere fieri inſtem ꝙ reculaſti
ſoPonẽ illius uini dices illud amayx porert
etiã adhiber̃ teſtes ad guſtadu 2 ognoſcẽ-
dũ ſʒ nõri nõ poterit ſcriber̃ ꝙ teſtel En-
Fint ill arnays ſʒ bn poterit lcriber̃ ꝙ ta-
les dixterũt illud arnage de ſuo aut guſtuñ
hẽt facer̃ inſtrʒ lʒ magna eẽt pſumptio hᷣ
adderz E guſtalſe 2 fic iueiſſe facit ꝙ ſerip
ſi de ꝓbat.qm ò in magna gloan Fi. V. tñ
ꝗtũ de aliis actib ꝙ n cadut in ĩtelleʒ;
nõrn nõ dʒ facer̃ inſtr̃a et uið ꝙ dixi·ĩ· de
accuf.5.I. . qd fi accuſat ↄgnitõ igitur
que reqrit᷑ ĩ norio a teſtibus ſi dce rmi dʒ
P nõriu et teſtes q; natura nõ ↄcedit in ðꝛ
ſenſu corpꝑis ut pz p ſipiora pʒꝭ Betiaʒ ee
eo ꝗqa iura uoluerut ſoli tabelliõi credi ſine
teſtiũ ſbcriptiõe in aut᷑de hr̃di.2 fal:S· ſi
uero abſunt.et B. e.x. ꝭ.lʒ 2 ſi inſtr̃a in fi-
Teſtes au nõ facit pnia ſola ał dormiẽs
eẽt teſtis ſʒ facit dgmtõ eius ꝙ agit᷑.ii:q-
ix.teſtes ꝑ pdicta ĩtelligo inſtẽ̃m nõ ꝓba
re et tabellionẽ q id feciſſz fatue id egiſſe
p id tñ cabellione nõ dico puiendũ ũſi f'm
ſcripſerit ceſſar enim hic dolus ſic et ſmĩa
iudicis non ↄpeteret et dictus teſtis e in
tentionem non ualent non tamen ꝓferen
ti uel deponenti infligitur pena ꝓprie ſũp
ta cum id iure non caueatur uiciatur & in
ſtrm non quia ſit falſum ſed quia fecit ex
tra officium licet uerum ſit ꝙ ſcripſit ꝑ pᷣ
miſſa uidetur ꝙ ad dictum interptis me
diatoris inter duos diuerſorum linguaruʒ
otrahentes notarius non põt facere ĩſtr̃3

de contractu licet poſſit de uerbis inter
tis et licet uere per interpretem inter tłes
otrahatur lege Qicente ſiue greco ſiue hbe-
brayco Ermone quis loquatur obligatio-
nem oↄtrahi dumodo alter alterius hinguã

intelligant ſiue per ſ ſiue per inẽpr etem-

ff.de. .obli.l.l.in fi:ꝙ uide in ſuf.ð ſpõ·
ex litteris ·ĩ· ſuper.nii.glo quia tamen cõ⸗
tractus non cadit in intellectum nõrii uł
teſtium Inſtrumentum de ↄtractu non
uideo fieri poſſe non ob.lex· f:·de teſta·
teſtamento in fi ibi enim loquitur de te-
ſtamento in ſcriptis ut ibi nõ ub teſtis ñ
habet intelligere uerba teſtamentiſed ſa
tis eſt ꝙ intelligat ſe teſteʒ adhĩtum tel-
tamento et ſi non fit intelligens linguam

latinam ad ſignandum teſtamentum lati

in admittitur ſed ſecus in nuncupatĩo ut
ibi noper l.ibi Equen. Si tamen notariq
er teſtes alterius linguã intelligerent per
aliqua ſigna adiuncta cum uerbis interpᷣ-
tis poſſet contractus intelligi 2 fic inſtru
mentum formari. In minis grecus expo
ſuit librum uel equum uenaleʒ interpres
pro larino offert certum preci um-Finarr
ↄtordant et latinus preciuʒ ſibi numerat
et ille tradit fſibi hlbrum uel equuʒ ſatis ꝑ
hoc contractus uenditionis apparet. ⸗
ꝙ etiam in ſcripturis iudicialibue mil falſi
tatis adhibebit- Sed ea prout aotrabhenti
bus uel precipientibus uel iudicibus in-
unctum fuerat fideliter in ſcript s redi-
et et publicabix nil addendo uel minuen
6. ſenlum imutet Item ꝙ inſtẽ̃m non
conticiet de aliquo contractu in quo ſciat
interuenire uim uel fraudem. Item ꝙ cõ
tracktum in ꝓthocollum ſeu in primna col
lectionem ſeu cripturam rediget et poſt
ꝙ redigerit malicloſe non differt otra uo
luntatem otrabentium uel eius cuius eſt
ſuper eo publicũ oficere inſtrjm ſaluo tñ
iuſto ſolario et oſueto·. Item ꝙ ſi aliquod
fallum inſtẽm ad eius manus perueneric
illud deſtruet ſi hoc facer̃ poſſet abſq; ſuo
periculo ſiue dapno ſed ſi iſta ſibi ĩmunere
uideret ꝓferet hoc in noticiam rector
uincie ſeu eius qui ibi iuriſditionẽ habe
bit quo facto do-papa ocedit ei poteſtatẽ
oficiendi inſtrumenta et otractus audien
di et de officio tabellionatus eum jueltit
per calami et pugilaris traditione dicens
accipere poteſ tatem condendi cartas pu-
blicas ſcm iura et bonos mores et litte-
ram ſup officio ſub tali forma concedit.
FORMA. (Clemens epus-2c tali in
minoribus ordinmibus oſtituto ſeu layco

Salutẽ et apłicaʒ bencdictionẽ ne ctuũ
memoria deperiret inuentum elſt tabellio
natus officium quo otractus legittimi ad
cautelam pntium et memoriam futuro

manu publica notarentur- hinc eſt quod

predid tum officium ad quod repertus fu
iſti ydoneus tibi ducimus mictendum-
ut illud prudenter et fideliter exequaris-
ut ad te cum neceſſe fuerit recurratur nłᷣ
l ergo omio hominum2c. ¶ Porro ſũd

nonnulli comites ed barones mazxime in

italia habentes priuilegium ab Imꝑator
faciendi et creandi tabelliones. Si igit hii
aliquem tabellionẽ fecerint de hoc inſtrʒ
fiet publicum in hac forma. FORMA-

H. Ad litteram fuit Fiolandini-v.parte

in fi· · De Impialis plenituche poteſta
tis: idcirco in egregiũ uirum talem cotẽ
creandorum tabellionum cmanaint pote
ſtas ut eiuſdem poteſtatis gr̃am Imꝑu
funderet in ſubiectos ea ꝓpter ex indulto
eidem ſuper hoc ex Impiali culmine pri-
uilegio ſpeciali prout in codem euidentigꝗ
continctur: Idem comes. P. publicum et
autenticum tabellionẽ creauit et fecit ip

ſum quia fixis genubus deuote ſuſcipien
tem de tabellionat de oſtõ pubhce exer-

cendo tam ĩ ĩſtris et ultimis uoluntatib
ed quibuſcunq; iudicioꝰ actibus autenti
ce oſcribendis quã in omĩbo et ſinguł que
ad dictum ſpectand officium per omnes
terras et loca que romanuũ ꝓfitentur Im⸗
pium peragendis cum penne et calami.
NA. Kolan. dicit calmarii· Traditiõe
ſollẽpniter ed legittime ĩueſtiuit qui-P.
ipi domino comiti uice et nomine Imꝑii
romani recipienti corꝑale preſtitit fideli
tatis debite ſacramentum. Iurans etſam
ad ſancta dei euangelia ꝙ inſtr̃a tam pu-
blica ultimaſq; uoluntates 2 quecunq; iu
diciorum acta et generał'r omnia 2 ſingu
la que ſibi ex officu debito facienda occur
rerent ſeu ſcribenda iuſte pure fidey'r omĩ

ſimulatione machinatione Falſitate et do/
lo remotis ſcribet ſcripturas illas quas in
publicam formam debuerit rediger ĩ m̃
branis et non in cartis abraſis uel de papi

ro fideliter ↄſcribendo nec non ſrĩas 2 dca

teſtium donec publicata fuerint z aperta

ſub ſecreto fideliter retinebit et omãa Fid

liter 2 recte faciet que ad ipᷣm pertinebũt

extra de confir utili uel imuti-cum dilca-
¶ Ex premiſſis ergo ſatis poſſunt ĩſtrui
epi et barones poteſtatem creandi tabel-

liones habentes ſub qua forma eos creare
debebunt. ¶ Illud autem notandum eſt

ꝙ licet in aliquo inſtrumento dicat᷑. Ego

tali Impiali uel papali auctoritate nota

rius. non conſtat tamen ex hoc ꝙ ille ſit
notarius immo poteſt obici contra ĩſtrʒ
ꝙ non eſt confectum a notario publico.
C.de teſtibus iudices ibi qui ꝓlatis ĩſtris
25. et in hiis que nõ.S.de ꝓcurator.6 rõne
quoq;:conſti.in fi. M.Vide.S.eo.· b. ꝗd
ſi ꝓducitur · q · Non enim naſcitur quis
tabellio immo fit ſimmile.de conſeq.diſ.ii.
panis· et calix: et duobus.c.ſequen. et cẽt
fieri a predictis uel ab aliis quibo ipi hoc
omiſerint/ ut nõ. C/de tabularł.l.fi.et·S.
et ſcias. Qusaliter ergo ſẽ ꝓbabit tabellio-
nem. Nam ſi per inſtrumentum tabellio
natus oportebit ꝙ etiaʒ ꝓbetur qualiter
is qui illud confecit ſit tabellio et ſic res ĩ

infmitum abibit quod tamen uitandum

exdra de Rptis.cum in multis · AI. Liv
1. ·. Debet ergo ſic talie ꝓbatio fieri ꝓ-
babi

tur enim ꝙ pubhlica fama et omunis

opinio eſt illum eſſe publicum notarium
et ꝙ publice conficit inſtra in ſingulis cõ
tractibus et ꝙ inſtrumenta ab eo ↄfecta
pro publicis habentur in tali ciuitate uł
iα. et ꝙ exercet officium tabellionatus
et tanꝗᷓ tabellio fungitur publicis mune
ribus. ff. ad macj. l. in.in prin: etff/de offi
cio preto.barbarius.iii:q·vii:⸗tria · C.
ed aduerſus quos.li.ff.ad munict.l. fin· ⸗
fi.ĩ.S. Inſtrumentuʒ. v. ꝗd ergo ſi. Bal.
Et.ꝭ.Inſtrum tũ. . ſed nunquid.et uide

Accur.in cor. In auten.de fide inſtr̃o.ꝓ·
Et iunge quod nõ·S. de ꝓbatio:é: i. ſiet
nõ· ꝙ et. V. uerum licet nec ſuſticit oſtẽ

dere tantum duo inſtrumenta per eum 9

fecta immo tot debent apparere ꝙ euidẽ?

ter apporeat eum vmune officium ꝓ omã
bus gerere: Sed per inſtrumentum ꝓba-
ri poteſt aliquem fuiſſe tabellionem lcðʒ
Innocen.nii:quod dic ſcdm eum ud nõt-

extra de fide inſtr̃o:c.i. ⸗Vbi ſcripſi

in prima columpna. .quid ſi negetur-

IIIud etiam nõt. ꝙ tabellio mulcas

Pʒ appelł ones quod dic ut legitur et nõ.C
Ii.x. de tabularns. ſuper Feica-et-l.i. H-
Et uide quod ſcripſi de ꝓbatio- quoniam

contra ſuper. v. publicam. ¶ Sed nũ
quid tabellio debʒ ſcire iura 206 ſic

ne illicitos ↄtractus celebrans pumatur-

ut.C.de ſacroſanc ·ec.iubemus.S.hiis ta-
bellionibus: et. C. li.xi. ut nemo ad luum

patroci.l.iet.C.li.ini.de enuch.l.fi. A⸗-
Iſte..fuit Accur:ad litteram. inl.ini⸗C
de tabuł.li:æ. LIn ſumma nõ ꝙ licʒ

inſtrumentum pła contineat tñ tabellio

”””M

Lmuck 7 7 Tarl FN „

24

lLca „
—

2 1

AN

A
3

AA
3

A[3

1 2

„ 4

6

qui dicit ſẽ hiis interfuiſſe intelligit᷑ diccẽ
ſolum de hus que eodem loco et die acgta
ſunt ſcdᷣm Innocen.ini: ut extra de ꝓbat᷑.·

quoniam contra. iĩbi et perſonas et omma

2c. M. Ibi ſcripſi luper. V. que occurre-

rint. . Hinc eſt ꝙ iudex ĩ ſua narrat ſen

rentia qualiter in cauſa in qua ꝓnutiat his

fuit conteſt.iuratum teſtes recepti par-
tium cõfeſſiones facte eos uel ꝓcurator̃s
affuiſſe et ſimilia. non tamè hec ꝓbantur
per inſtrumentum ſmĩe quia hec narratõ

eſt non enim fucrunt acta die et loco qui

bus inſtrumentum ipᷣm factum fuit ſo-
lum ergo per illud ꝓbatur ſme ꝓlatõ que

eiſdem die et loco ꝓlata fuit quo rogatuʒ
fuit ut.S. 6. breanter. . Sed et in ſentẽti

iĩs et. ar. ex de prelcriptio:aucht.immo e-
tiam ſcdm eum ſi diceret tabellio die a lo
co tali fuit lis conteſt.et confeſſiones fẽe
et iuratum.ac non ualet ſuper hiis ut in
ſtrumentum: ſed quãcum ad hoc ſunt lr̃e
teſtimoniales. . Quiid circa hoc dicat
Oſtien.ſcripſi in fin/predic.glo. Quia
non ſuper hiis principaliter confecit in-
ſtrumentum. ſed incideter ea narrat. Vñ

oportet de illis per acta cauſe uł aliter do

ceri. ut in predic.c. quomã contra: ex de
fide inſtrumen.c:i. C. de eden.auten ſi ꝗs
in aliquo. Bal. Nota ꝙ Notarius intelli
gitur conficere inſtrumentuʒ de hbiis que

loco et tempore rogitus erãt in fieri de a

lInis non intelligitur loqui aſſertiue nec fi
dem Facitut hic niſi ſinr adminicula a ne
ceſſaria. ut.l.optimamct.C. ð fige inſtr̃.
l.i. Ii. x- in glo. Scd illud nõ ꝓcedix ibi ex

auctoritate ſcripture ſed ex uris pſump

tione.ud ibi nõ. Immo fuerunt ibi uerba
prolata ab eo qui ofitẽdo poterat ſibi piu

dicare non ab alio. *†. ArCamen cõtra qd

ſcriptura fidem facit etiã de eo capło ſuꝑ
quo principaliter non eſt facta.ex de cen

ſibus cum olim · M. Super glopenult.in

fin: et & materia tituli ibi in diuerſis glo-
Saed fin.C. de otrahen ſtipulat᷑optĩazʒ
de iure delibe- cum aliquis. . VS 8
priuileſi papa.in princi· ct quod ibi nõ· in
ii.et.iii.gloed in clemen de ꝓbatio. l̃is.
ʒ Dic igitur ꝙ aut in inſtro ſnĩe fit mẽ
tio de predictis aut non. Si quidem fit ñᷣ

auditur illa negans et eius executionem

ob hoc impediens niſi contrariu ꝓbet. nã

pro ea pᷣſumitur exquo ab ea eæ cauſis hu

iuſmodi non appellauit ut ex de reminti-

in pñtia.cum ſuis ſicibusſed ſi uelit eamn

ex hoc dicere nullaʒ ꝓbare tenetur e de
procurator.in pñtia ad finẽ.C. co.licet. ſi

D qqueris quomodo negans ꝓbar̃ cogitur cö
ꝗq.ult. e& de elcct. bonei. Ro. hoc opatur
pſumptio que ſurgit contra eum et ꝓ ſen
tentia quia non appellauit/ff. de ꝓbat cuz
de indebito.C. de donatio- inter ui. et ux-
letiam:e de ꝓbatio/poſt ceſſonẽ ut. ec-
bene· c.unico· ꝓpe prin.iii q. ix. indicas· ſi
autem de Diis nulla fit mentio in inſtr̃o
lrñe· Dicunt quidam ſirnpliciter ꝙ non in

cumbit ſibi ꝓbatio ſed uictori Plertim ſi

negentur ſub ſtanciales ſollẽpmtates ð ꝗ
bus dixi-S. in princi-Buius ſcoi libri. m1
Solet uocare partem quiod hic dicit libꝝ.
Abxłs non pocietur ſua ſnĩa niſi eam do
Ccat rte latam. ut in auten/coly.v. de huis
qui ingre ad app.illud ſed lex illa loquit
in cauſa appellationis unde uidetdici poſ-
ſẽ ꝙ ſiue f lat mentio ſiue non exquo nõ fu
it appellacum ſed iam in rern tranſuũt iu-
dicatamet prima focie non apparet falſa
uel uiciata ſtabitur er niſi ꝓbetur aliquid
obmiſium quod eam reddit nullaʒ uf fal
ſam que ꝓſequere ſcm papam. ut nõt:in
predic.ccum in iure· I-Multum mẽo ₰e
ratur a longe cum/S. in hoc. 6. non ſit alle
gata niſi in prin iIcollump. .· xix et.· V
illud quoq; in Fi et hec ſunt de hiis que tẽ
us occupant. - Et. ĩ· de ſnia. ut autẽ·
. ex no· ſcᷣmct: ꝭ.ita. V. ſed quid ſi-
