re.poſſet et iam illa perſona ſcribere umꝰ
ſis 2 teſtif̃icari ſe uidiſſe litceraʒ originalẽ
cum uera bulla 2 ceteris non uiciataʒ nec
abolitã.e in huius rei teſtimoniuʒ ſuum

ſigillum apponere.2 nõrius in fine ſẽ pote
rit ſubſcribere a de mandato illius hec in

formam publicam ſe redegiſſe aſſerere
¶ Porro in Ro curia talis modus exẽplã
di a quibuſdã tabellionibus obſeruat᷑ inci
piunt enim hoc modo.FOrma. ¶ In no
mine dqñi amẽ. Anno die indicho et loco
talibo pntibus quõ me ſubſcripto nõrio

2 teſtibus infraſcriptis talis inſ tant a ta

li auditore pecit ꝙ per me traſſcribi e

eplari facerʒ quocida inſtr̃ʒ manu tłis nõ
rii ſcriptu: cuius ſiquidẽ inſtr̃i tenor infe

rius anodat᷑. Idem uero iudex illius preci-
bus ac inſtantia motus precepit mihi pfa
to nõrio ꝙ inſtr̃m ipᷣm auccte ſua t: aſſcri
berẽ 2 exeplatuũ etiã exhibereʒ· Tenor au
tem dicti inſtri talis eſt. In noĩe dmi·⁊c·
Scripto aũt toto tenore ſic tabellio ſẽ ſub
ſcribet. Ego talis nõrius hoc exẽpluʒ ſiue

tranſſcriptũ ut in pdicto inſtro nõ uicia-

to nõ cancellato nec in aliqua ſui ꝑte abo-
lito inueni tranſſcripſiꝰ publicaui nil addi
to uel diminuto quod ſenſuʒ immutz ex

cepta fore lr̃a uel ſillaba que ſenſum ĩmu-

tarc nõ poteſt 2 meũ ſignũ appoſui.hoc ꝓp
bat᷑ ex de fide inſtro·c.penult.2.c.fi. cuʒ
ſuis concor:.e& de priuił.cuʒ olimiĩ fin.
C.de edic.ciui.adri.Col.l.iiii. ꝓpe princi
Si ergo in inſinuatione aliquid obrniſſum
eſt ꝓ pter quod ſenſus nõ ĩmurtet᷑ ſmꝑ vʒ
ut ex de fide inſtr̃o·e& pte·i.q:ĩi. Marchi
on. Si uero aliquid additũ uel diminutuẽ
per qð fiat ĩmutatio ſenſ tũc no ualʒ inſi
nuatio.i&. Gi. ego ſolus·S. V. nõ· tñ· ¶ Ce
cerũ quidam ꝓuintiales 2 dñs me· AI g.

ponit hanc formã in ſum. eo.ti. ꝓpe fin-

. In publicandis ſeu exẽplancdlis inſtr̃is
ac forma utunt Frma. ¶Anno ci-
26.A. ueniens corã-B. iudice tali-ſupplica
uit huiliè a pecit inſtant᷑ ꝙ inſtrm cui9
forma:ĩ. ſequit᷑ facerz in publicã formam
redigi cum ob uetultatẽ ipius ꝓpt᷑ diffi
cultatẽ ꝓbationis a iure ſuo cadere poſſet
ipo inſtro penitus antiquato:qui.biĩux
uolens ꝓbatiõib ſubuẽeire ne ueritate oc
culta iuſticia ualeat deꝑire citatis 2 uoca

cis ommbus qui fuerant euocãdi 2 quos

res tangebat uz tali 2 tali· ipiſq; ueniẽti
bus 2 mhil opponẽtibus ꝓpter quod de-

berʒ huiuſmoi publicatio impediri uel e

tiam ſe ↄtumacit᷑ abſentãtibu s. dicto in-
ſtrumẽto undiqʒ diligent᷑ inſpecto 2 ĩuẽ-
to nõ cancellato n uiciato nec in aliqua ꝑ
te ſui abolito mihi ĩ fraſcripto nõrio pᷣce-
pit. ut eius tenorem in publicã formam
redigerem ad fidem perpetuã faciendam

Ip̃ius uero inſtr̃i tenor talis eſt-Anno/2c

ponat᷑ de uerbo ad obum tenor 2 omnia
ſigna ſcᷣm do.meu. Alii tñ dicunt cõĩ in
fignis · ut.S.de Ri.z. ii. Et ſi erat ibi figillũ
dicat᷑ ꝙ erat tali ſigillo ſigillatu poſtmo-/

dum diat in fine: Et Ego talis nõrius d

mandato talis iudicis 2 o auctoritatem
pᷣſtante predictũ inſttʒ in publicã formã
redegi qui pns fui in omibus ſupradiatis

9

eæt in originale uidi:-a iudici 2 teſtibus

oſtencli et expoſui z perlegi non uiciatuʒ
non cancellatuz nec in aliqua ſui parte ab
olitum ſeu ſuſpectum. neq; in car ta neq;
in ſcri pturs nec in ſigillo ſi ſgillũ habebat
tunc etiam teſtificet᷑ ꝙ ſigillum integrũ
erat in forma ſeu ĩpreſſione in Iis circũ
ſcriptis que legibiles apparebant. e& ð fi.
inſtr̃o. inter.poſtea ſubiungũt Actum ĩ
tali loco talibus pritibus ad hanc pubhca
tionem uidendã 2 audiendã teſtibus uoca
tis 2 rogatis. ¶ Et collige ex premiſſis ꝙ
inſtr̃m ſta demuũ publicst᷑ fi apparz non ui
ciatum nõ deletum uel interletum uel ui
cioſum in aliquo uel cancellatum ſeu ui-

tuperatum neq; in tenore uel in fignis uel

ſubſcriptiombus uel etiam fſigillo uel fi
lo.ex de fide inſtr̃o·ĩter.=. c.fi·2 C. de e-
dic.diui.adri.tol.l.fi.ĩ·ꝭᷣ.inſtẽm.· Iteʒ

cxcipit᷑ ꝙ eſt uitupatum. ¶ Illud quoqꝛ

pretereundum nõ eſt ꝙ rogationes ſeu ꝓ
thocolla tabellionis qui deceſſit exempla-

ri a in publicam formam redegi per alluuz

tabellionem nequeunt ſine iuchcis ordina-
rii auctoritate ut eæ de fide inſtr̃o:c. pe:
ſẽd nec eo uiuente tabellio poteſt alii cõ-
mittere ↄplet ionem inſtr ſed per ſe iᷣm
id facere debʒ quod dic ut.⁊ĩ.ꝭInſtrẽ̃m ̊.
v.Item opponit᷑ ꝙ nõ eſt ofectum·ĩ.v·.
prox. Iudex ergo ordinarius hoc alicui ta
bellioni vmittet hoc modo. FOrma. Cuzʒ
S.filius 2 heres quondã Ro- nõrii oceſſe-
rit Titio norio rogationes pr̃is ſui exem-
Plandas 2 in forrnam publicam redigen-
das eo Ticio id fibi iudicis ↄcedi auctor i
tate cum inſtãtia poſtulante talis iudex
ei predictas rogationes olim prefati.C. le
g ittime ac fideł'r exẽplandas 2 in formaʒ
publicam iuxta tenorem infraſcripti ſac-
menti redigendas omiſit qui TLitius cor-
poralit᷑ ad ſancta euangelia iurauit rogati
ones ip̃as eas uidelʒ que cancellate nõ fue
runt quotiens opus erit fideli᷑ exempla-
re z in publicam formã redigere eas ſoluũ
modo hiis quoꝝ iñfuerit exbibendo ·can
cellatas uero pro cancellatis ſcriber̃ quãdo
ſic exigerit ius 2 caſus nilq; addere minue
re uel mutare: mſi quẽadmodũ in ip̃is ro⸗
gationibus ſcriptum inuenerit 2 nõtum.
et in hiis oribus omnmi dolo fraude ſe-
motis fidẽ debitam ↄſeruare ut in pre ·5.
illud quoqʒ· Licius autẽ facta cui eſt p/
fata ↄmiſſio rogationes ſibĩ cõmiſſas cum
opus fuerit eemplabit Hoc mõ Scribit
enim rogationem de uerbo ad buʒ put
eam in quaterno inueniet nihil addendo ?

minuendo nam nec is qui abbreuiaturaʒ
fecit aliud ponere debʒ. ud in autencolł.
iiii de tabelł.S.illud quoq;. Licet hoc nõ
ſit in ꝓprũis ſcriptis ĩta ſtricte accipiẽduzʒ
ut.ĩ.· .Inſtrẽ̃m. v. Item opponitur ꝙ res
quo facto tałr ſe ſubſcribet· FOrma.Ego

Titius tali auctoritate notarius ex cõ

miſſione mihi a tali iudite facta ꝓut ĩ ro
gatione cancellata uel nõ cancellata-olim
nõrn.R. inueni ita fidełyr per ordinem ex
emplaui ſcripſi z in publicam formã rede
gi. ꝙ ſi forte in rogatione ip̃a no fuerint ã

ni dri ſcripti uideat an in aliqua rogatiõe

precedẽti ſeu abbreinatura ſcriptus ſit di
es ꝙ ſi uenerit poſito ſen⸗ 2 noĩe luo a to
ta illa ſubſcriptie utff de eden.ſi quis ex

argentariis: ſi inicium. Aπι⅛. Et inſti-ad
Iacquił S anpenult:z ibi ↄocordantie/2 ui

deĩ , Inſtẽ̃m. v. quiĩd ergo. 7 Sic ad-
dat quã quidẽ rogationemz ſumpſiz ex-
emplaui de quaterno in cuius primo folio
uel ſco uel tercio erant ſcripxi anni dñi B
modo ſcribendo ãnos ſicut ĩueniet in roga
tione note que pñtem ꝓxime pcedebat ro
gationẽ · ut in pre·Sſi inicium.erat etiam
dies ſcriptus hoc inõ.die.v. intrante ma
ĩio ſcdᷣm Rolan. Quidarn tamẽ inicio in ĩ
ſtrumento illos ano cñi ponũt quos ꝓxi-
me inueiunt precedere rogationẽ ipam ſi
cut 2 facerz in ꝓpria rogatione quod qui
dem fieri poteſt pmiſſus modus ueri-

or eſt. ·. Dixit Kolanmihi uidet᷑ tuti

or a hic ↄtinuatł ut uidimus nõ intẽdit re
ſiſtere eĩ ꝙ dixit ꝓximiorem poni quod e

tiam placʒ V ber de bobi ſed vmendat pa
tius in fiꝗ in prin pom a quia de rogatit
one cancellata facta eſt mentio Eſt ſcien

dum ꝙ domeus in legibo diſpputauit hãc
queſtionem ſi in rogatiõe nõrii mortui ex
quia nullum factum fuit inſtr̃m ſcriptuzʒ
eſt de manu ipᷣius ſic caſſum 2 cancel latũ
de uoluntate partmũ 2 una pars petit 8 il-
la fieri inſttẽ̃m. Altera reſiſtit quid iuri ſit
querit᷑ declinauit in ꝑtem ꝙ inſtr̃m fieri
debeat hiis rõnibus. quia cancellatura nõ
habʒ ſua ſollẽpnia.ſ.teſtes diem 2 oſulẽ d
quimus dictum eſt in prin-huius ti. 2 ſic
quia nõ habz publicam formã impedi ñ
debʒ ofectionem inſtr̃i cum nec ei ſoli ſit
credenduʒ an cõtctus intceſſerit uel ab eo
ſit receſſum licet de eo an inſtẽm fecerit ẽ
currat᷑ ad eum ſi uiuit ut nõ- in auten· de
her̃.2 fal.ꝭ. Si uero abſint. Item inſtr̃m
cancellatu ꝓbat debitũ funſſeff.ð furtĩs
qui tabulas qui dicit ꝙ deſut eſſe debitor

id ꝓbet quod illa ſcriptura nõ facĩt · fiat

—
.

„*

Xa

16 E ſP 42414

ergo inſtẽm maime ne detur tabelliom-
bus materia delinquẽdi-C.de la ti.libtol.
l. una.5.i lle autem:2 ibi ocor. in.i.glo Cũ
ergo cancellacõ nõ ꝑimat inſtr̃m ff· his
que in teſt. delel.iI.2 illa ſcriptura caſſuʒ
que dici poſſit calupnioſa 2 nõ bona fide 2
facta forſan a tabellione corrupto nuilam
uim habere debʒ.f. hoc. eoti.l.ii:de cuſ.
reo-duius.ad allegata in contrium que pł's
urgebant Rdet ꝙ hoc calu ſcriptura cã
cellata nõ erat penes eum qui ſe uellʒ ex il
la iuuare ſẽd erat penes tertium qui dolo-
ſe potuit cancellar̃ ⁊ ſic nõ nocet parti nec
ob.ff.de doloſi quis tabuł·2 ad. l.acquił.
qui tabulas.quia ibi dolo tercn ſc erãt ta
bule delete ꝙ legi nõ poterãt.2 ideo cũ ex
illis is ad quem ſpectabãt ſẽ iuuare nõ poſ
ſit agit cont᷑ delencem ad inteſſe ſed hic le
gi poteſt. Nec ob.in auten᷑ · de tabelł·g.
nos autem. Nam ibi tabellio audiuerat o
tractumↄ committebat alni ſcribendum
quod nõ licʒ·hic autem omiĩa oſumata e-
rat per tabellionem. Alterum ergo horũ
fiet aut illa ſcriptura ꝓducetur.2 pbabit
aut ſummet᷑ exemplum exilla iudice aue
tore ſcᷣm eum per hunc finem colligere
potes dominum meum intellexiſſe de ro-
gatione perfecta 2 coram partibus lecta.
alias certum eſt ꝙ ſi nõrius rogatu parti
um notam uel ꝓthocollum ſcripſiſſet qᷣ
poſtea coram partibo teſtibus nõ legiſſet
illud non ualeret nec fidem faceret patʒ B
fr. de legaiii·ð fiicõmil.G.ĩ. Iterum ſciẽ
dum eſt ꝙ Roffſua qõne· xlvii.· ꝓlixe tᷣe
tauit de inſtris vmunibus inter ꝑtes que
per pactum ip̃orum contrahent᷑ uel pre-
cepto arbitri cancellari debuerunt uel cã
cellata fuerunt an fides eis habeat᷑ ſi in iu
dicio ꝓducant᷑.Addens ſi tabellio poſt mã
datum ſibi factum per arbitrum de cãcel
lando an cancellationem tamen fecerit u-

ni parti inſtẽ̃m uel fecit parti inſtr̃m de

iam cancellato de uoluntate partium an
talia inſtra fideʒ faciant 2 an tabellio omi
ſerit falſum.hec quia in uolummibus ha
bentur tranſeo 2 ſolum in ultimo allega-
bo prius ꝙ nõrius non teneatur quia f'm
non ↄmitt᷑ ſine dolo· etiam ſi ſubſit lata
culpa.ff.de ficcar̃/in.l.cornelia.quod ẽ ge
nerale in maleficiis · Vnde ſi ex lata culpa
credens dominũ pmiſſurũ utor re ſua fur
ti nõ teneorff.de furtis.l.ĩnt᷑ omẽs· ad fi.
nem In cõr᷑rium de ĩiure eſt nõrios de uo
Iuntate contrahentiuz facere inſtt̃a. C.e.
ti.l. ↄtctus.ↄſuetudo hoc habʒ 2 equitas
ſuadet 2 mĩme ſunt mutanda. 2c.ff.ð leg.

mimeſf. de aqua plu-ar. lin ſumquãg

ct ſic expedit ad fraudes uitandas-in aut᷑⸗
eo·ti.poſt prin.colł.vinec ſufficit defuiſ
ſe malã fidemff.de re.mili. l. ni.56. In bel-
lo Item lata culpa cõparat᷑ doloff. ſi meſ-
fal:modi:l.ĩ:ergo:2c. Soluit cum puniri
pena ſtellionatus ſi fuit in dolo.ff. de cri-
ſtelł.l.i.alł's nõ puniet᷑. Reliqua priora ſol

uit 2 laicus ꝙᷓ quereret dicens ꝙ ſi inſtt̃m
caãcellatum eſt uł raſuʒ aut per caſuʒ aut

per partes aut iudicio uel malicia alteri-
primo caſu ualʒff.de bo:poſſ.ſcdm tab.
l-i.: ſi poſt.ſcdo caſu ualzʒ ad ꝓbationem

preteriti nõ futuri. ff. de furtis. qui tabu

las.·2.l, qdã tabularu. Tercio caſu fidẽ nõ

adhibet-C.de edic.diui.adri.l.fi.2 de teſ-

ta:l.ſi unus· devii.ii.qñ inelineatum eſt-

niſi nõrius dicat in fine ſẽ id ſua manu fe-
ciſſe· allegat᷑.lĩi· ſ.de hiis que in teſtdel.
In qõne prima dicit inſtẽ̃m fidem nõ fa-
cer quia actio ſemel extincta.2cʒ.ff.de ſoł
qui res 6areag miſide uolutate utriuſe
Partis. C. de trãſac.ſi diuerſa.2 hoc ſi talis
ſit actio cuius prime reliquie nõ remãſe-

rint quia tuc rſuſcitari ñ poteſtff. de pac

tis.ſi unus:ꝭ. pacta ubi autem caſſatum
fuit de mandato arbitritunc quia primi
t᷑iua actio nõ tol li᷑. nec ipo iur̃ nec ope ex
ceptionis uideret fides adhibenda putat
cõtrium emologato arbitrio-C. de arbitrt
I. ne in arbitris-Ex ſi ſcriptuʒ fuit inſtt̃m
priuſꝗᷓ cancellaret᷑ di ne dolus potrocinet᷑

illud admitti nõ debere ff.8 dolonõ debzʒ

cum. lſquen. Quidſi aliquis tabel
lio legat alii tabelliom ſuas abbreuiaturas
quod poteſt.ut.ff.de eden/quedam.Sni-
hil.ad fi. M· Et in medium 2 añ mediuzʒ
·Nunquid tabellio legatar ĩus poterit ĩ
publicam formã redigere fine iudict auc-
tor ĩtate.nõuit do:meus in ſum· eo.ti · I
6. ult. V. quid ſi tabellio.z ſquent᷑ hic. v.
uide paulo poſt illum. . quid ſi abbreui
atura. Idem V ber.de bobi:dicẽs in ĩtalia
ſruari ꝙ legatarius de auctoritate ĩudiq
in cõſilio.uel arengo licẽciam recepit 2 iu
rat ut. 5. ꝓximo. ν1α per alium ad offi
cium deputatum quaſi uĩcarium tabelli-
onis hoc fieri poteſt ipᷣo etiam tabell ione
uiuentez iuſta ex cauſa 2 uera 2 non ficta
impedito dummoꝗdo ille deputatus ſit ĩu

dicis auctoritate. In autende fi. inſtr̃o §
in hiis uero.2 de tabelł.S: anp enul.collat-

ini. eo uero mortuo non ualebit niſi iudiq
auctoritas in᷑ueriatet᷑ uide· S· V. prox in
prin.·Bal. Erx nõ/ꝙ intdum exempluzʒ fa
cit mẽcioneʒ exẽpli·2 loquit᷑. C. de diue rſ:

6

5.

Fpt. l ſance . per Cy. ied expliᷓ origia

lis. ut in auten ſi quis in aliquo. Interduzʒ

originale originahs de alio actu celebrati-
Inno:iĩn.cC.qrn cont.de ꝓbat᷑.a Cy.in aut᷑⸗

ſiquis in aliquo- 5 Quid fiabbreuia-

tura ſic inuẽ at᷑ abbreuiata ꝙ neſciẽ ꝗd di
cere uelit. Rendeo ſi contractus celebrat᷑ ĩ
ſcriptis nõ poterit publicari uè patz ĩ his
que noin ſum.di mei:eoti. quid de cõ
tractibus. Aπ¾⅞. Et ſcripf poſt eum eo-ti.
cuʒ.p·.ſuper. . redacta.2. S Prxιο ioei-
ubi hoc ponit hoſti:nam. S·hic allegatus
materiam v.non tractat ſed ſolum de cõ

tractibus in ſcriptis. 7 ał ſi per ſcripturã

precedentem uel ſequentem uel per aliam
eadem manu ofectam in ſimili uel eodem
ↄtractu poterit fierit fides bñ poterit pu

blicari ar. ff. de le.i ſi Eruus plurium. 5: ſi

numerus nũmoruzʒ2. de fudo in ſtruc. le-
cum delamonis.·6.aſinã.z de pigact.l. E.
uniuerſoꝑ.2 de uſum cuʒ ſemilles. Cetera
eniʒ que ibi deficiuũt que ↄtinent᷑ ſub. 2c.

ſub aliis fignis cu hiis prelumpcioibus iu-

dicis aucctate ſupplebunt᷑. ut.ff. ꝙ cũ fal-
tu:auI. ni. 6ii.2 in auten col. : ut fratx
filni.5.illud quoqg. Idez etià h id quod &
ficit per teſtes. uł per cõfeſſioneʒ aduerſa
rii probari poſſił puta quia coherentie de
ficiunt uel aliquid tale. 1-Sic intellige
quod ſcriphi ubi.S. ₰- Factü ergo nõ por
iudex ſupplere quia nequit di ulnar̃ ex ut
ecc.beñ:ut noſtru.ſed ius ſupplere poreſt
cuius eſt mĩſter. hoc eſt cotra illud q
dici ꝙ factuz eſt in iudicis poteſtate. ſed
nõ lusf.ad muici-l. ordine6⸗durioribus-
ĩi:q·inii./nõndum:·z ꝙ; raſura in narratiõe
juris et non facti obeſt.ex ð fi.inſtri m.
X litteris. 2 uide- i 5 initrumentum: .
Item opponit᷑ ꝙ inſtrumentum. X Et
.· ſeꝗad materi huius . V. 2 ſquetis ſci
re debes ꝙ hic fuit diſputatum per.doc
tauãte de florencia de notario Pabemte ad
Publicandum alterius norii rogationes an
poſſit ſupplere illarum defectuʒ circa ſub
ſtancialia 2 ſi non an heredes in bretnãtis
poſſint ↄueniri ad inteſſe 2 qualiter ſuccur
ratur ei ad quem ꝑtinet abbreuiatura ſi cõ
Pleri non poteſt. Ad primum inducit ꝙ
cum obmiſſio ſubſtancialiuzʒ otractus rd
dat illum nullum H. de tranſac cum hii.
·ſi pretor.vii.q:ĩ.mhil. et ſolus princeps
ualidet inualidurad quod ſuſticiant nõ.
de tranſiatioquãto.ĩn. v.glo.ergo ſupple
re non poterit.induxit etiaʒ.I. fi quis arbi
tratu.2. lquicq d aſtringẽdeff. de. . ob.

ac contrarium Inducit. quia obmiſſio fiz

dorum non uiciat: en de ſponc.ĩ. F. uẽ.
inipi l-i in Fi-es& de ſacra.non ite-c. i.2 ul.
f.qui ſatis co:de die. 5. ſi ſeruus. dele-il. u

num ex fammlia- 9 ulé-de con-z dernon. I. a

uia:in prin: de re iudici⸗paulus.z.I actOαι
de prectori-ſtipu. l. i: in fi-de teſti herede
5.i. per que pacz iura obmiſſum ſupplen-
dum:2 fic non ſeriptum ſeribenduʒ 6

Poteſt etiam ſi de illis per teſtes ĩſcriptos
uel alios fierz cum ab inicio non ualuerit-
Iura uide collecta de regulis iuris non fir
mat᷑·lIi.vi:2.· ff. eo.ti-quod ab mnicio. Circa
reliqua tenet quod no.ĩ. P. prox alł.ſ.S

dona/qun ĩd quod.C. de iudiproper̃. 5.ſi au

tem in medio. Anteꝗᷓ ad alia dubia pced
ſeire debes ꝙ dubia in ꝓthocollis ſolent eẽ
talia qui talis debitor uel alius ꝓrmiſit. 2c.
2 renunc'auit-26. uel ſimilia. Item qñ du-

bium inſurgit ex ſignis uel notis que ſcõʒ
intentionem ſcribentis aliqua deſignãt q8

ſccm caractares a ordinem larum Per a-

lios non poteſt intelligi dabant nicho⸗ ex
emplumCum duo. C. C. ponurt᷑ pro-a.

ut dicit ſẽ uidiſſe z ego uidi magna uolu-
mna eterum Iibroru ſic ſcripta Ipe au
tem Nicho.tenz ꝙ ſi abbreuiarum in ꝓp-
thocollo hẽt certuz intellectum per ſe ex

diffimtione iuris uel oſuetudinis uel mu

nis intellecktus dat exempla. Inſti-de Fide
iuſp.· fi.ubi ſi ſeriptum eſt quem fideiq
ſiſſe preſumunt᷑ omĩa ſollẽpmt᷑ acta ad idẽ
ff. de lega iii. Hbrox 6.libris. 2.5. ſed ſi bi-
bliothecam:a de fundo inſtruc. cum dela
nionis.: aſiname& donat. paſtoral &. .
ſigni. ꝓpterea cum ſuo ſufffagio tunc ipe
qui fecit ꝓthocollum illum intellectum ?
inſtro exprimere poterit quia conſcius ð
intellectu ſcripture aliũ na alt aut ſcᷣm
in Nicho.mil poteſt addere uel minuere
Ed ad l̃am debet ſcribere ꝓut iacet ꝓtho
collum.Iſte enim nec ſcit intent ioneʒ ſcri
bentis nec poteſtatẽ habʒ inépretandi ſẽp
turam alienam-fi quid ergo addẽdo 'mi-
nuendo immutat non uaſet in ea parte fa
cit.C.de iure fil.l.ii.H.x.in aliis non-C. de
tranſact. ſi ex falſis. exceſſiuus rigor uidet᷑
mihi iſte.2 placʒ quod nõ. de hiis in bre-
uiaturi 8.i. . prox: pro tuitione tñ rei cõ
ſulo ꝙ iudicis anctorita te fiat declaratio
r ipᷣm nõriuz uſicata in fimilibo inſtris
edeo ad diſ putata a in ſcda cone drguik
ta:pro ⁊ cõtra ſumunt᷑ ex decre ult:de ſe-
pultu-a ibi nõ. in ult.glo/cum ſuns rrmſ-
ſoluit heredes notarii ſcribentis ſic cõfuſe

ꝙ c irca ſubſtancialia. de qunbus im aute.
ut nomen Impꝑa:prepo.in prin.ſupplere n

12
*

8
licua

= ⏑

IGα

teneri 2 ouenirĩ poſſe actione mandati uel
locati.2 ſic ex cont᷑tu ł quaſi alł.In aut᷑.
colł.iin.ð tabelł.z Inſtitu de ppe:2 tẽp·
acio- ante Fi. Sed Tacde bel- in- l.l.ð edẽ
C.in ſolutione jriorum dicit nõrium non
teneri ac tione mandati licʒ fuerit rogat9
quia non facit rõne mandati tim ſed plo rõ
ne officii nec facit gratis dicit igit᷑ euʒ ad
id teneri officio iudicis 2 actione infactu
ad ſi'itudinem argentari alł.ſecundã l. e-
ti.⁊· f.e.pretor. ·I.2. l. argentarius. zi-in
quibus de hoc.2 per ĩd ſoluta ſint tercia ſʒ
ſcdm diſputationern ſi heredes nõ ſunt ſol
uendo poterit petere teſtes qui interfue-
runt inſtr̃o ad perpetuã publicari memo
riam cum ſcriptura deficiatet ſic ꝓbatio
facti depereat aly.de teſtiſgnificauit. ſf.
ad.l.acquił.in lege· S ¶ Quid ergo ſi in
abbreuiatura oↄtinet᷑ 2 renunciauit. 26· ꝗd
ponet nõrius. REdeo ea ſola que ĩ inſtẽ̃is cõ
ſueuerunt apponi. MHlIupᷣ·per eũ ſic diæ it
Vber.de bobi.in.l.ſi fundus.ff. de euict᷑
allegabat 1bi ff. de edi?edic. ꝙ ſi nolité.

quia aſſidua de teſtil.teſtium· S. fi. de aqᷓ

plu.ar.l.ſi prius./iĩ· Alia quatuor iura ui
de·S. . proxin prin. 2 ornnĩo uide quod
ꝛbi dixi poſt fi ini/qõne · .· Siue ſit iße ĩ
dem nõrius qui rogationeʒ ſcripſit ſiue (
rogatus. Iura enim qñq;ʒ ponunt ſiłes ab
breuiaturas ff: de liberis 2 poſtu.gallus. ĩ
prin.2.·. nunc de lege 2. V. idem credẽdũ
eſt.ff.de nau.feno.piculi.ft.de euict᷑ſi ira
quis. A· Et. lſequen · Ex & re iudiot
ad apłice:/·2 ut pnis. M. Ii. viquia illud
26. ibi no habet᷑ omumit᷑. uide quod ibi ſẽp
ſi. 5½ Et facit. C. de ueteri iur.enu.l. .. l3
et hoc ſtudiolum.Bal.Vide oĩoĩ· de re-
uuncl·z conclu.v.mĩior · ¶ Breuiter

ergo tene ꝙ ꝓpter uetuſtate uel ali iuſtã
cauſam poſſunt inſtrumenta exernplari ſi

ue renouari. ut ex eo·c.fi. cum ſuĩs ocor.
Et poteſt eſſe iuſta cauſa ſi perdita ſint ut
5.5. poſtꝗᷓ. in prin.z. ar.ex de conuerᷣ. cõ⸗
ĩiugadudum:z iudicis uel delegati ab ipo
auctoritate eemplata eandem uidelʒ cuʒ
originalibus habent.ut ex de fiinſtr̃oc
penult.z fi. ¶ Vidimus de ſcripturis ali
enis eæ iudicium exemplandis·. Nunc aut
dicamus de ipᷣis in iudicio exemplandis et

quidem ſi aliena ſcriptura fuerit acta pu-

blica. 2 ſcriptura in iudicio facta puta in
ſtr̃m ꝓcurationis ſyndicatus tutele cure
uel huiuſmodi. ff.de re iu:acta. a. l. ſequẽ.
2 de ꝓba᷑c. fi/debet Et poteſt illa per or
dinem exemplari cum die 2 conſule.i.cuzʒ
annis Gri 2 noĩe tabelliomis 2 ceteris omĩ

bus per ordinem que ĩn eadez ſcriptura eõ
tinent᷑ premiſſo titulo in hunc modum·

FORMA. ((REoc eſt exemplum cuiuſ
dam inſtri cuius tenor talis eſt quo exẽ-
plato tabellio ſe ſubſcribat hoc modo. E-
go.B. Impꝑiali uel tali auctoritate 2 nunc
talis curie nõrius predictum inſtr̃m de p̃
cepto talis iudicis ad autenticum ſcriptuũ

manu talis nõrii ꝓut in eo ĩueni ꝑ ordĩieʒ

fide'r exemplaui: Que fides adhibeat᷑ ex
ernplis originalium ſcripturayz in iudicio

productaꝝ.nõ.ĩ · ·Prox. V. illud.2 ſcðm

papam ex de oftidd ele·cum in iure2 de
proba.quomã. ¶ Si uero fuerit alia ſèp-
tura ꝗᷓ ta publica utputa ſcriptura pri
uata ſicut eſt inſttẽ̃m emptioniĩs donatiõis
locatioms uel ſimile 2 pars aduerſa petat
in iudicio ipᷣm exemplari 2 de eo fibi copi
am fieri.tunc illud ſine die ⁊ conſuleĩ.ſñ
publicationibus inſtr̃i exemplabit᷑ niſi il
lud de fallſo arguere uelit: quod dic ut.ĩ. S

uidendum. . faciendaĩgit᷑ ſine die z cõſu

le e xemplabit᷑ in hunc modum.FOrma.
¶ Noc eſt exemplum cuiuſdã inſtr̃i eu
juſdie a conſule premiſſ.tenor talis eſt z
omiſſis annis dni indictione die 2 loco te-
ſtibus a noĩe tabel lionis exemplabit᷑ ſol
tenor a in fine exemplans tabellio ſẽ ſub-
ſcribet hoc mõ.FOrma. Ego·b.tali auc
toritate 2 nunc talis curie nõrius predẽm
inſtẽm die 2 conſule pretermiſſis de mã-
dato talis iudicis iuxta autenticum fide-
lIiter exemplaui. Quod ſi cum die ac con-
ſule exernplabitur dicetur ſimpłyr. FOr-
ma. ¶ Hoc eſt exemplum cuiuſdam in-
ſtrurmenti cuĩus tenor talis eſt 2⁊ omnibꝗ

per ordinem ſcriptis a prĩcipio uſq; ad fi

nem taliter tabellio ſe ſubſcribat. Ego ta-
li auctoritate 2 nunc talis curie notarius
predictum inſtrẽ̃m de mandato talis iudi
cis iuxta autenticum ſcriptum manu ta
lis nõrii cum die et conſule et omnibus ꝑ
ordinem in eo contentis fideliter exem-

plaui . ¶ Si autem fit copia legatorio de

parte teſtã · dic ut.ĩ. ̊·opendioſe.. et B-
uiter. ¶ Et ſcias ꝙ ĩ ſcriptis in iĩudicõ ex
emplandis ſufficit ſolius notarii ſubſcrip
tio exemplantiĩs ſcdᷣm Koff.notarniz. AW J

Cuius ſupra allegatum capitulum hic fi

nitur. Innod uero papa ii . nõ⸗ ex de
fide inſtro.c.fi.q; at᷑te ſtationes et alia ac

ta per ſolum tabellionem ſine teſtibus ſep

ta ſunt publica ſcriptura nec faciunt fidẽ
coram alio iĩudice miſi ſint publicate- ut.ĩ-
S.et nõ.tu dic ut.ĩ.5ſ.reſtat·vV· ſed cũ lit
ten. ¶ Et nõ ꝙ ſi aliqᷓ falſitas uel jrietas

inucëitur in inſtrumẽto ſuper hiis ð ꝗbo

tabellio perhibet teſtumnomum ð uiſu ut
puta quando dicit actum in tali loco 2 ta
libus perſoms pnitibus et tali die totum ĩ

ſtrumentum caſſatur tanꝗᷓ cui falſitas &

admita. ix· iſi ad ſacras.iii:q ixputa ſe
cus. ſi ſuper aliis. Bal. Vt in cofin:bus de
le-iii.l.patronus/S.i.Vide Innoc in.c.fr
nitatis.de heret.dixi in-lſi niteriſ.de fᷣieᷣ
inſtr̃o·et uide.ĩ·eo. V. ratione partis.· ·
Condrarietas reperitur quod dic ſcdm pa
Pam.ut e de offic·dele:cum in iure. et.· ĩ
poſtremo ał inſtrumentum. . quid ſi
aliquot.· M. Vbi dicam ¶ Et quoniã

de publicatione et exemplatiõe buiuſmõi
agimus id lacius pſequamur- HM. Incho-

ant uerba Oſtien.in ſumm:eo.di: ultĩo·

qui licet membra iſta ibi nõ premittat il

dlie uero fit apud defenſorern ciuitatis. ut

la tamen proſẽquitur et premiſerat prĩ
tituli. Videntes apud quem fiat et ꝑ

quem et in quibus caſibus locum habeat.

et qualiter fi at ex quis ſit eius effect us.

¶ LDFiebat autem olim publicatio apud

magiſtrum cenſus. ut.C. de teſtamẽtis cõ
ſulca . et.l.publicati.et.l.teſtamenta. ho

in auten.collati.nii/defen:ciuid:ſẽd neq;.
ed etiam apud ordinarium iudicem licet

non habeat adrniniſtrationem et apud de

legatum ab ordinario adminiſtrationem
babente in auten colł.ix. ut fratẽ̃.fił.ò.
illud ſic intelhigitur ſcᷣm do:meum. ext᷑
eo.ti:cum:p.ac. ſi mſtrumẽta per decre.

ex de in inte:·reſti cauſa. Ip̃ᷣe Oſtiẽ.

hoc uõ.in ſumm huius ti:5 ult.in prinẽ.
in apparatu in neutra illarum decre expſ

ſit per ordinarium non hæbente adminiſ-

trationem id fieri poſſe ſed bene cæpreſſit
delegari id non poſie per talern ordinariuʒ
ut in eis ſcripſi. In inſinuatione que uolun
tarie fieret poteſt hoc procedere · ut cum
creditor petit et debitor conſentit inſtru
mentum inſinuari:ſicut et diceremus de ĩ
ſinuatione donationis que ſummam exce
deret.alł cum ſcdᷣm ꝙ; ſtatim ſequitur ſi
ta perſona tangitur illã ciari oporteat ał
edictum publice poni non uideo quõ ꝑ ta

lem ludicem hec inſinuatio uel publicatõ

fieri poſſit· M· Si g dalium iudicum auc

xoritas non interuenerit publicatio nõ ua

lebit.C. de eden. ꝓcurator.et ſcð m hoc in

tellige· ff. de admini.tu/cyrographis vᷣm
do:meum.¶Per quem autem fiat ex p⸗

cedentibus ſatis patet. Fit enim per tabel

lionem qui eſt publica perſona· ex e · c .· fi⸗
uel ſi ille non habeatur per duas perſonas

honeſtas· uel tres eum ſubſcriptiõe ł etiã
una cum nominibus paitium inſcriptie et
cum ſigillo autentico- ſcòm domeum cx
tra. e.C. Ii- et. c'cum dilectus-et & proba.
quoniam In quibus caſibus locum habe-
at facile eſt uidere habet enim locum in
dictis teſtium publicandis et in publicã
formam redigendis et hoc ex parte rei in-
diſtincteex parte uero actorisquado ti-

2 05

rmet᷑ de porum abñntia diuturna ub mor

te ꝓpinquaquod dic ut ex. ut liteñ otel.
qi et.I. V. Glicer. Itẽ in teſtamentis ut in
pre:l.publicati.et eo.ti conſulta.Iteʒ qn
tabellio morte puentus eſt. ut. S. V. illud
quoq; I(tem in priuilegiis et inſtrumẽtis

quando ꝓpter uetuſtatem uel aliam iuſtã
cauſam timetur de oſumptione iporuʒ pu
ta quia lr̃a incipit deleri ꝓpter uiciuʒ car

rte uel incauſti-e& eo- inter- uel a muribus
corrocdl.ff. de bo./poſĩſcdm ta.l.i.·ſi roſe

ex eo· c.fi:. quod enim paulatim labi᷑ cG
uenit renouari. In auten.colł.vi.de quel

tore circa prin. Vnde uetuſtatem renoua

mus.In auten.colłvii.de adminiſtrato-

ribus circa prin: uel in aliam iuſtam caua

ſarm ubicunq; mouerit ꝛucdiceʒ. ut in ſentẽ
tiis et aliis actis publicandis et ſimilibus

eæ de teſti. Albericus et d ſmia et re iudi.

ſicut. uel ſi perditum ſit ut · ¶. V. ſed nun⸗

quid. ¶ Qualiter autem fiat publicatio
ſatis ſuperius declaraumus et adhuc alid
ſupponamus fiet ergo a ludice pro tribu
nali ſedente citatis et uocatis his quos res
tangit ex de offict archið ad hec.C. & auc
tori.tu.l.fuff.de aqua pluar. in concede-
do. In auten: de inſtru-cau. 6: de quibus-

ftde adopti: nam iĩta. et.l. adoptio. et niſß

uocentur non facit inſtrumentum fideʒ
licet ſir ordinarii iudicis auctoritate pu-
blicatum et ſic obtinuit coram me · M.
Concordat Odoff.ut.ĩ.vᷣ.ut᷑ hoc·in fin-

·C. de fide inſtr̃o.l.fi et in pre: concor.
et ſequen.c de teſtiſignificauit:Cauen-
dum eſt igitur ut de cttatione fiat publi
cum inſtrumentum per quod poſſit ꝓ ba

ri citatio ſi negetur.ut in.c./ſignif icauit.E

ſi inueniri non poſſit mittatur citatio ad
domum..ex de cłici.non reſi.ex tueĩeò⸗

ut autem. S. ſine ſcriptis. Bal. Nota ꝙ;

publicatio non ualet ſine citatione partis
dicit Guil.ſe ſic ꝓnuntiaſſe cõtra uero nõ⸗
ar· C· de re iudi.ſ.geſta ſed poteſt intelligi
quando aduerlarius ſcir ut hic..quid ſi
citatio.per Guil. uel loquitur aduerſario
citato. Si autem eſt inſtrumentum quod

aliquem aduerſarium non Icdit ſpecialiter

N

7
J₰ A Cteα Per.

2—
4½

A

12

ſufſficit edictum generale. . Item ſi ſit
inſtẽmper Guil.Itẽ in exemplãdo inſtro
ꝓcurationis non requiritur citaxio di
quia uidetur hoc mandatum. V. Itẽ quõ

fiet et uide in auten: ſi quis in alquo. per

doc.et Cy· Sed quid ſi poſt pubſica

tionem diu factam obicitur ꝙ non fue-

runt uocati hii quorum intererat- H. B
membrum plemius ſcripſi poſt Innocen2
Oſtien. de teſti.Albericus: in glo- quid ſi
contra in prin. : Rdeo dcunt quidam

preſumi Oĩa fuiſſe ſollẽpniter 2cta- Aln di

cunt tunc demum preſumi ſi in publica-
tione contineatur eos fuiſſe uocaros- ut in
pre.l:alioquin-contra ſcᷣm ea que õ ĩ · d

(mia. 5. ut autern. . et noſcðᷣm· ¶ Quid

ſi citatio eum apprehendit nec uentt uiðr

tur ſufſticere et fiet publicatio ⁊ ſibi debzʒ

imputare ex de confir- utili cum dilecta

et de priuileex parte · C. de fide inſtr̃o.l.
fi. In auten ut ſpon.lar.S.ad hec· C. de re-

miſſ.pig.ſi eo e de re iudi:quamuis.Ideʒ
eſt ſi hoc ſcir ꝗᷓuis citatio eum non appre

hendat ſcdãm do:meumar.e de elec.cuʒ

inter un uerſas ff-de alt: empret uen. l.I.
in fiet in prec. ꝗuis uerutamen qa difti
culter ſcientia ꝓbaretur tucius eſt ꝙ; cite

tur. M.· Fuit uerbum Oſtien ubi·s. ſub
v:et qualiter · S · Et hoc intelnige cu pu-

blicatio inſtrumentorum uel pruulegiqe

uel teſtium ex parte rei productorumã-

minet facienda quia hec debent habere ꝑ-

petuam firmitatem ſecus ſi e parte acto
ris teſtes publicentur. 1 Mehus dice-
ret producanturquia tunc non publican
tur:.et uide quod dpi in decre: quoniam.
poſt prin. ſuper.v.aliud quando uero re
cipiuntur ad rei memoriam tunc publi-
cantur ut ibi nõ in·S ſunt et alii/quod ꝓ-
cedit etĩiam ex parte actoris qui adhuc a-

gere non poteſt ut dixi in dicto:S.i prin.

et in decreſignificauit. de teſti. Tune

enm ſufficit Focle infra annum certificʒ

reum ſuper hoc et illud habet neceſſe fa-

ccre- Ab anno elapſo non ualent᷑ dicta ut

in pre:decre:quoniam.in prin. et ſic ñ ob

ſtant que alia contraria uidentur. Eſt enĩ

ſpeciale ut diæ i·ſed nec illud dicitur ꝓprie
publicatõ ſʒ exẽpla. traſſcpt.publicar erĩ

proprie eſt in publicam formam redigere

quod aliquando non fuit. exemplari uero
eſt tranſſcribere quod ał eſt publicum ſèe
cundum papamlarge tamẽ dicitur.ut pzꝭ

5· V. in quibusibi- Item in priuił.2. 5. ₰
ceterum.¶ Porro ſi abſntes citari et ex
pectari non poſſunt ſine periculo perditõ

nis inſtrumentorum.puta ꝓpter uedulta

tem uel aliam cauſam conſifem publica-
tio fieri poteſt etiam eis abntibus ᷣm
papam ut in preccurm dilectaS:i· et in
pre· c.qim in prin. Item ſi ſit inſtr̃m qd ali

um non tangitputa priuilegium uel in-
dulgenciatunc debet ſaltem edictum ſol
lẽpne erntti et aliter non ualebit priuile
gli publicatio mſi fiat per illum qui pruu
legium illud conceſſit· tunc fic quia ip̃e ð
nouo illud concedere poſſet.· Nec ob.ex d

cõfir. uti. ĩut᷑.cũ dilecta- ubi nulluz edic

tum fuit emiſſum quia ibi aduerſari cõ
paruit et fuit auditus ſcᷣm papam. FA.

Vt ſcripſi poſt eum de teſti. Albericus.
in glo-quid ſi contra: ante fi- ubi uide ple

nius. T Et ut hec plenius intelligas-
alia publicari puta quia ſcripte ſunt ꝑ ſo
lum tabellionem fine teſtium ſubſcriptõe
nec inueniuntur apud iudicem autentica

te per tabellionem uel forte negantur eſſe
acta.tunc enim eſt pubheatio neceſſaria 2

non aliter ut patet.ĩ. 5 reſtat. V. ſed cum
litteril- et tunc ſic fiet uidelicʒ iudice pro

tribunali ſedente et uocatis hiis quorum

intereſt ut.s. uocato etiam notario ꝗ eas
ſeripſit codem etiam modo fiet publicatõ

litis conteltationis et ꝓderit ad interrũpẽ?

dam perſcriptionem ut.C. de preſcripti.x
&x. an:c um not iſſimi:non tamen ut poſ-
ſit poſt triennium in cauſa procedi ſcðᷣm
papam:MH Vbi.Set ut ibi dixi.Oſti.ĩ⸗

ſiſtit huic dicto in foro canonico per dcc·
penult:de iudiol. -Sic etiam fit publi-

catio inſtẽoruzʒ que tabellio defunctꝗ no

tauit uel que ſunt uetuſtate conſumpta.
ut.S. V. illudet. v. ceterum. et hec uana

ſunt ubi atteſtationes et alie ſcriptur̃ mi

naus ſollempnes publicantur et autenti-

cãt᷑.ubi aũt ſẽptura fca nẽ de eo qð petit

publicari ut qa ſnĩa lata ẽ P ꝓceſſ łH cõtc
tus factus uel aliquid factum eſt ſine ſẽp

tis et ideo petuntur atteſtationes 2 huiq

modi ad eternam rei memoriam publica
ri · ut ex de teſti. Albericus. 2c.· ſignifica-

uit tunc iudeꝝ uocabit teſtes qui ſnĩe ꝓ-
lationi uel tempore contractus uel ꝓceſ-
ſus prefati interfuerunt et per publicam
formam redigi iubebit in publicaʒ 2z au
tenticam formam quod prius erat in mẽ
dem teſtium tantum. uel etiam in cartazʒ

publicam et non autenticam ad Bſuſriẽ
iudicis auctoritas uel ſaltem ad maiorem

cautelam poterit ibi contineri ꝙ iudex 8

creuit fidem adhibendaz fore illi ſcriptur̃

nõᷣ q; quandoq; petuntur atteſtationes uł

Nl 14 4 Kaaea

ꝗæS aduerlarius allegat ſe non fuiſſe elta- 2½ T0 ✕
tum Item petit originale exhiberi quod
uult pbare fallum ꝓducene primu negat
ad ſcᷣm HNndet E illud ꝑchdiſſe dicit pſe

Ar: ff. de iudi de qua re C. de re ĩudic· gel
ra. fr. ad:l. acqui. in- l. acqui. et in pre. 5.
ſigmficauit. atteſtationes enim ſine teſti
bus per tabellionem Icripte non ſunt pu⸗

blica ſcriptura ſcm papam ut·S. V·a ſci
as. Idem etiam fic in tetamento fiñ ſerip
tis ecito quod chc. ut.I. . ut autem- W. ad

ꝙ non acdet conſulere publicationẽ nõ ua

lere. Sed ꝓnunciabit iudex perſonag cůe

qualitate penſata inſtẽm publicatuz eſſe

huius ibi fine ſcriptura:2c. et. I. V. proxi-

A H.Quiod ſequit plemus ſcripfi poſt In-

ſuſpectum et ſic ꝓducens carebit illius cõ
modo:niſi ille iuſtificʒ C. de ꝓbatiiube
de Fide inſtro.l.fi.in prin:et. C. de falſis.I.
fi.Conſulit tñ uocar eum qui ex publica
tione ledi poſſet ut.S. ₰- Hoc negat cum
non inueniat᷑ iure cautum ꝙ pars ſit reꝗ- ð
renda.ad hoc dicunt tñ eſſe tutius cite
tur. Hoc etiam nõ· ꝙ ſi partes exepla-
tioni conſentiat ſine iudice non ualʒ ar - ex

tra: e:ſi inſtẽ̃m. Aâπâ⅞ä. Vbi poſt eum pleni A

nocen. in preglo quid ſi contra. qui eti
am ſcriplſit hic. S-Similiq; modo fit qn
is qui conſtitutus eſt in eodem inſtrumẽ
to pcurator contra plures agix cõtra om
nes. poteſt enim inſtm hunus exemplari
