et uide qð etiã ibi dicaʒ. ¶ Item oppõi
tur ꝙ inſtr̃o pe rdito refectum eſt in aliã
formam ꝗꝙᷓ prius eſſet non eſt tamẽ uis u
trum inſtr̃m loquat᷑ in prima uł ĩ ſcᷣa ꝑ
ſona dum tñ non immutet᷑ ſa ueritatis
ut ex de duer.coniu:dudumet.ffde do-
natio· ex hac ſcriptura. niſi forte in inſtẽo
ſpĩe in quo iudex debet in prima perlona
loquiar.C.de ſen.ex pi.reci.l.iĩ. Alii otra
ut.ĩ.de ſnĩa:O.iuxta.ꝛhnon ualet etiam.
ſed nec refert utrum ↄcipiatur per uerba
pntis uel pteriti temporis. ex de iure pa-
ꝙ autem in fi- Vtrum aũt inſtrumentũ
perd itũ uerbis primis non mutatis refici

edur.: de hoc nõ/S. eo/Spoſtꝗᷓ · V. primo.
¶ Item opponitur ꝙ non eſt confectũ ꝑ

eum not᷑· qui eſt inſcriptus·et/S. V. et pri.
mo ſuper quo no· breuiter ꝙ eſt magiſ-
ter ſtationis qui maior eſt in ſtatione ſub
quo eſt tabularius et ſub iſto eſt mĩor ta
bellio.In auten · de tabelł.in prin· colł.iiii
H. Et uerba ſunt Accur · que ſequuntur
ibi nõ. in· el. in glocaue tibi. J. Quãdo
q; tñ unum pro reliquo ponitur. Vnd eo
lm cum ↄtrahentes ueniebant ad eum ꝙ
perat ſtationi ille remittebat eos ad aliuʒ
puta ad tabulariũ ut eos audiret et is ꝗa
forte ſcribere neſciebat audito contractu

itey: alii puta tabellii ſcbẽdũ omittebat.
ut ibi ꝓbatur· Hocdlie uero tabellio ↄtctũ
audit uſq; in finem· et ipe per ſe dʒ ſcbere
documentum et oplere· ut ineoti. . nos
autem et· /ut igitur omĩaet.C.li.xS ta
bulart·generali- C: de fide inſtr̃o-otractus
nec poteſt B a n omittef. In auten.c:. p.
quia facere inſtẽ̃m non ðpetit iure magi-
ſtratus. HHec ratio fuit Accur.in g-

de qua dixi ſed non placet Iaco. de bel.cũ

certum ſit tabellionem magr̃atum nõ eẽ
ſed hoc uoluit Accurnec iuriſdictionem
hr̃e ſed hẽt officium dicit ergo rõnem eſſe
ne uſurpentur officia uel ꝑmnſcuis actib
dfundentur. alł.C. de epiet cri. repetita.2
li.xii. de numera:et actu.l.iii et. vi- et.I.
nemini:adde rõnem ꝙ perſone fides et in-
duſtria eit elccta. ex de offic dele. c. fi..
ii. ff. de ſoł'o.inter artifices · J. Vnde non
poteſt omitti·ff. de offici eius cui man.
eſt iur.l.i in prin.ſi tamen omſſerit ſeu de
legauerit punitur ipᷣe· Sed iaſtrumentuʒ
factũ uidet᷑. ut.eo.tl.ꝗᷣ ut tñ nõ. . Si ue
ro poteſt ſed illud in ciuſtate Conſtanti-
nopolitan ut ibidem nõ· M. In glol. hic
eſt arguque tenet in aliis locis initr̃m nõ

ualere. Sed ad partem ꝙ; ualeat inſtrumz

tum inducitur ꝙ alius eſt qui ſcribit te-

ſta mentum originale puta ſeruus uel iße

teſtator et alius qui illud pubhcet ad fidẽ

faciendam puta officialis magÿĩi cenſo uł

ſimilis.pateł primũ.f. de teſta.l.ſerutis.2

Ce·hac ↄſultiſſima.in prin ſccm.G. c.te

ſta.et.l.conſulta.Idem in donatiore ſcri
ta per alium publicata. C. & dona.l.in hac
et maxirne in hoc cum ↄſentit qui ꝓtho⸗
collum ſeripſit facit regula qui per alium
li.vi.cum concor/et omĩa nr̃a facim:ac.
G. de ueteri iure enu.I. i. . ſed neq;ʒ. facit.
fr. de eden.ſi quis ex argentariis.· 6. 1.2 uit
caſus in auten. de inſtr̃o.fide.9. in biis ue-
ro ibi ſi quidem per ſẽ non ſcripſit ſed per
alum miniſtrantem ſibi ꝙ non poſfit in
ducitur quia qui pro ſẽ eognouit de cã P⸗
nunciare cebet per ſẽ uel per anum.C. de
len.ex ꝑi reci.l.ii.ed.iii.facit.C. de iur em
Phi.l.fi.C. de huis qui ueniam eta. I. ii.di⸗

latare potes materiam per nõ. in regł'a po

teſt quis. li.vi. In ꝑtei- dicit Nichol.nõ-
rios diſtinguendos ut iudices quorum ali
qui totum et partem omittere poſſunt e
tiam priuatis ff. de iuriſdic. O.iud G.l. ma
giſtrat ibus. et.l.eum qui.ct.l.ii. er. ii. in
Fi:e de offi. dele. ſuper qõnum. é ii. In

qua tamen non ꝓcedit quod dicit᷑ d priua

tis perſonis. de Rptis ſtatutum. 6.·ĩi. i. vi·

Sunt alii qui iuriſdictionem hñt in uolen
tes tin qui dicuntur iudices cartularii de

quibus· C. de iudic. rem non no:.·i· ff. e.l.

v.ex de reſti.in inte·c.penult.ſic eſt dare ĩ
notar is magiſtros tabularios et tabellio

nes ut di tum eſt. S.· V. proxct · V. hic ſe

quen· Et horum diuerlſe ſunt ſpecies et di

verſa officia et nomina de quibus nõ.C. S

tabularꝭ.ſuper Kica:et oſtat per predicta
ꝙ tabulari ſcribere poſſunt per alios 2 ꝑ
ſe ſignareet hoc inuitur in auten: de ta-
bely. in princ ibi opletum a tabellione et
tabulario poſſent per ſe ipos totum ſcri-
bere· Omnis enim tabularius eſt tabellio
ſcam eum ſed non ↄuertitur. Iteʒ ip̃e quẽ
tabellionem uocamus ſi a ſe ipo ex officiũ
ſine dmiſſione facta a tabulario rogat ſe
beret inſtẽ̃m haberet plenam fidem ſire
ſubſcriptione tabularu. Sed cum in oſtõ
ex ↄmiſſione tabularii ſcribit illa ſcr ĩptu
ra a ſubſcriptiont magis tabulari ꝗꝙ a ſub
ſcriptione tabellionis fidem habet· fac ſ-
Ge offi: eius cui maneſt iur̃.l.et ſi Ftor.
Sunt aln norũ uel tebelliões qui ſtatiões
nõ habẽt nec per alium officium ꝗ tabel
lionatus deputati ſunt ad ſcribẽduzʒ et au
diẽdum inſtrumêta iſti ad inſtar οnunnan
ludicur de quibus·S. beñ poſſunt audire
cõtrahẽtes et ↄficere ꝓthocolla et inſtfa.
et totum per ſe debet audire ſcribere 2 cõ
Plere ct nullam partem per alium expli-
care ut in dicto:: noſ autem de tabelſio-
¶ Si uero inſtrumẽto nõ reducto ĩ mũ-
dum morte uel aliter impedimẽto ineui-
tabih nõ poſſet rogatus facere inſtrumẽ-
tum auctoritate ordinarii fiet per alium
et uicebit ex eoti:c. penult.Item ſi oſlue
tudo loci haberet ꝙ ex prothocollo uniq
poſſit alius notarius facere inſtrumẽtum
alli ſtarẽt. C. que ſit lõga oſue.lĩex · eo · d.
cum dilec tus.iĩi· Ro.ubi etiam decurio-⸗
nes uel regimina ciuitatum hec alicui cõ
cederẽt ꝙ de alterius ꝓthocolł poſſet in-
ſtrumẽta publicare ualerẽt talia inſtrum̃
ta.et ſic ſeruat ĩtalia facit.C. de inſti/iurt᷑.
ormẽs populiet de emãci.libel.i.et uið.s
eoti:G oſteſo.. quid ſi aliquis tabellio-
et in. V. ibi ſeqn.tractatur de abbreuiatu
ra ꝓthocolli de quo uide ꝙ ibi dixi· .
¶ Sed quid uidemus Narboñet Florẽ-
cie aliquem eſſe magr̃m ſtatiõis et ille ma
dat per chſcipulos ↄfici inſtrumẽta-Rdo
illud ideo eſt quia et ipᷣe diſcipulus audit
otractum et ci ingitur ſcribere documẽ
Ideoq; ſcribere poteſt magiſter ibi ſuum
ſignum appomi et ſe ſub ſcribit propter

E⸗

maiorem autoritatem.ut.ff.de edend/ſi
quis ex argentarus· 5-i. Nam quanto pła

ſigna in cartis tanto ſunt cauciora initr̃a
In auten- et de fide inſtrumen. 5. oportzʒ·
AH Hucuſq; Accur· J.xcvin-dl. S i et
C.i.ed.ii .ex de offici:dele: prudentiam. in
princi- ibi integrum eſt iudiciumac ubi
autem non eſt magiſter ſtatiomis hne diſ

cipulos iuratos- et in predictis locis non
poteſt unus tabellio id alteri demandare
exquo patet ꝙ exdirpandus eſt abuſ ꝗ

in pluriſq; locis ducatus et ꝓuincie Nar-
boñracionabiliter inoleuit. ut. hevin: di-

cor epi· ibi enim tabelliones mandant in
ſingulis unllulis uel caſtris ſacerdotibo uł
clericis. et quãdoq; etiam laicis ut eorum
uice audiant teſtamenta et otractus ma

trimonii et alios 2 ſcriptis curm teſtibus

redigant c qua ſcriptura ip̃i poſtmoduzʒ
oficiunt inſtrumenta uel ſeripture ꝑil-
los facte ſublcribunt et male ut patʒ ex
premiſſis nec talis ſcriptura faceret fideʒ
R opponcretur. Bal. Nota ꝙ tabellio nõ

poteſt ↄomittere ſuum officnum uel uices
ſs alteri quia ſuum officium inſeꝑabile
eſt· Nec poteſt unus notarius rogar et al
ter publhcarequod eſt nodandum. F. In

bis autem multur operarur cuiufſq; lo

ci oſuetudo:eæ de fide inſtro. cum dilèg.

¶ Item opponitur ꝙ talis illud ſcripñt

qui non porelſt eſſe tabellioquod dic ut.s

6. reſtat. V.ſed cum dixeris· et ſequen-
¶ Item opponitur otra inſtrumentum

quod per aliam ſcripturam otrariam ead

die factam uel ab eadem parte ꝓductam
derogatur ei fides ec de fide inſtrumen.
imputari. C.eo/ſcripturei dem et in litte

ris pape extra de Beptis. paſtoralis. ¶ 83

pone ꝓduco inſtrumentum in quo otine
tur ꝙ ꝓmiſiſti mihix· Narboñ / die ta li.
tu ꝓfers aliud inſtrumentum in quo oti-
netur me ucl te illa die fuiſſe ſi dibelärum

Rome- Queritur cui pocius ſtabitur. et

uidetur ꝙ ultimo ꝓducto ar. C. ð ↄcra B.
ſtipułoptimamad Fi. ec de teſti: ex te⸗
nore· ſed cic ꝙ iudex inſpiciet quod ĩſtru

rentum inducat maiorem ꝓbationeʒ. ꝗa

forte primum inducitur per eum qui cõ-
ſueuit facere et ꝓpucere falla inſtrumẽta
ex de pigno:illo:in fi. uel erat abolitũ uel
cancellatum ſeu uituꝑatum ut.C. ð edic-
diui adri.tol.l.fi-et. ff· de accu.ſi cui.S.iſ
dem. uel tabellio non erat bone fame et
de preſcrip: uemiens. uel ꝓferens erat per-
ſona famoſa 2 uilis ff.ð eden: ſi quis ex ar
gencariis6i. Si autem ambo ſint equalia

quo ad hoc attendat utrum ſcdm ꝓduca
tur ad ablolutionem uel ad obligationem
ſi ad ablovonẽ credit᷑ ſco ſi ad obligatõeʒ

nõ creditur · ut. ar. ff· de actioet obli. l.ari.
anus. ex de ꝓbatio:cx litteris. eto· de cõ-

ceſj. 1. ·nuũc uidẽdum. . ſi auteʒ. 2. V
ſẽqn. Sed ſi eepediens uiſum fucrit nłᷣ

li credat- C· de fide inſtrumenł᷑ſcripture.

¶ Sed eodem themate retento- . Nõ.

quia hic defendit ſolutionern et loquitur
qñ ſcᷣus obtinuit per quod im ꝓbatuʒ fu

it inſtrumentum actoris. S · Pone ꝙ tu

per tuum inſtrumentum obtinuiſti nun

quid ego potero ꝓbare otrarium per tel-

tes dicit Vber · ꝙ nõ ar. C. de fide inſtr̃o.

l.ni.ff.de edił.edic.quod ſi nolit.d.in fẽm
et uide.S.Gᷣ. prox. .ſed pone producitur
¶ OQuid ſi ira· Qρ Hoc poſuerat 5·6. Pe
imo· V. penult· ſd· hic plenius. · Cõtĩe
tur in inſtrumento.P. fiſius. L. ꝓrniſit

die tali. x. h.et illa dic-E no uiuebat et ſc.

P· nõ erat eius filius: dic ꝙ nõ ideo falſuʒ

dicitur inſtrurmentum uel uicioſum ft. lIi

certum pe. eius quidebet enizʒ ſuppleri fi

lius.t.ſ.quõdamſic debet expom et ſup-

pleri.ff.de damp.infec.ſi finita.·ſed ſi for
te.v. ut autemibi dominusſ.quodam z
de rebus cread excludedum.ibi tutor.
ſ. quõdam ff.de publid.et uen.l.cotem· 5.
illicitarum . A Melius dariſſet.6. penb.
= Et. C. de teſti.l/penult. ¶ Item oppo
nitur ꝙ aduerſarius ſernel corazꝭ iudice ꝓp
feſſus eſt ſẽ eo nõ uſurum · · Supᷣcum
fides inſtrumenti reuocaretur in dubiuʒ
ſic ponit lex illa.et nõde teſti:pñtiam.in
fi.i.glo.conſilium circa hoc uide.S. ꝭ. ui-
dendum. .quid ſi uelis· unde ut in.l.illa
nõ· ſecus eſſet ſi non reuocaretur in dubiũ
hoc ſcias ꝙ Goff.in qõ.xxviii.icit.l.illã
locum habere etiam in alio iudicio et ua
riato modo agendi· Nam cum inſtrumẽ
turn quod ꝓduxi arguitur de falſo.z ego
dico me illo uti nolle uideor de crimine o
uinci et paciſci.ft.de hiis qui no in fa. at-
thelas.. ulet per id penam euado.C. ad
lI.corne· de fal.l.ſi falſos.et de crimi.fal.ad
falſario rum.et ſi negaretur per hoc appa
ret fallum non poteſt negari illud ſuſpec
tum et ſuſpecte ſcripture in iudicio ꝓdu

ci non debent·C.de ꝓbatio.iubemus de 5

ſcr ip:ad audie ntiam.i.de fide inſtrumẽ.
inter:quod dixi ꝙ penam euadit.intelli/
ge ſcdm pre ·l.ſi falſos quãdo opponebat᷑
uſus tantum. ſcus ſi machinatio uel fa-
bricatio ut ibi.J.·C.eo.l.iii.ex de accuſ.
ueniensvii.q· i. Aperieuloſũ. ex ð renũt᷑.

N

— — –

A

ſane. Et.c. dilecte. ¶ Item ꝙ non ſunt
ibi teſtes ſcripti.ex de ꝓcurt c.i. in autẽ-
de fide inſtrumen . 5. ſi cuis iĩgitur· et. S. ſʒ
et ſi quis.quod dic ut.:éreſtat·V.ſed cuʒ

litteris et in ſumma. do.me eotit· ſub..

idem redditur. . Item ſecundum Goff.
¶ lItem ꝙ non eſt ibi numerus teſtium

qui ſcm· l. requirit᷑ habita diſtinctione

utrum oↄtrahat ur in ciuitate uel in agro a
perito uel imperit o-ct an ↄtractus exce-
dat libram auri uel non.· In auten. eo.65. ſz
et ſi inſtrumenta. C. e. auten ct ſi otract
5:de teſte:. reſtat. otus.6-tractat
de numero teſtium hoc aucem quod pre
dixit eſt ibi in prin. S CItem ꝓ teides
inſcripti non ſunt idoneĩ puta quia ſunt
de adulterio ↄdernpnati. ff·de teſti.ſcio.

quod dic ut.S. de teſte· S.·i. ita poſſunt enĩ

impugnari ſicut ꝓducti in iudicio. Cõtra
quia Iufficit illoe fuiſſe bone fame tempo
re quo fuerunt inſcr ĩpti. C. de teſti.lei. de

hoc.S. de teſte.6. i. V. Item c pponitur ꝙ

eſt cri. ¶ Quid ſi teſtis inſcript ĩ ĩſtru

mento eſt excõmunicatus. Rdeo inſtru⸗

mentum nibilomi nus ualet dummodo ĩ
ſtrumentum non ſit ałs ſuſpectum quia

tunc nõ daretur ei fides per teſtem nunc
excommunicatum. Si autem nunc eſt ab
ſolutus bene dat fidem inſtrumento per
ſuum teſtimonium licet tempore quo fu

it inſcriptus ex⸗õmunicatus fuſſet. Seci

ↄtra ſi nunc eſt ecomunicatus·ſed tẽpoõ
Inſcriptionis non tunc per ſuum chctum
non dat fidem inſtrumento ſuſpecto cũ
ſit excommunicatus ſcᷣm papam. Alii ̊

de hoc ſcm papam eỹ de exceptio.pia. S

ſi uero. · Cunis dictum poſui de ſent᷑
cx. decernimus. Ii viſuper ult. glo. ad fi.

Ar. pro et otra.S. de teſte.61. V. jrem

ꝙ eſt exnmunicatus: et ſeqn et. V. quid ſi
poſt datum et ſeqn· ¶ Item. M. Kepe-
te opponitur ꝙ eſt. S. v. v. patet enim ꝑ
ĩura ał.quod opponitur. Item ꝙ; oppoſi-
tio nõ ꝓcedit ſaluo quod ibi ſcripſwi ſuper-
· deerat. J · ꝙ in inſtrumento deeſt ali⸗
qua littera. e de fide inſtrumenex ꝑte.

ff· de manute:qui habebat.¶ Item ꝓÿ il

li qui dicuntur in eo interfuiſſe otractui-
tunc erãt alibi-extra de hiis que fiunt a
la.quanto:ct de teſti.tam litteris. in fi.
ad.l.cor.de fal.qui ueluti. ( Item ꝓnõ⸗
rius non fuit rogatus facere inſtrumen-
tum quod dic. ut.S.5. breuiter. v. et nõ.
ꝙ· ¶ Item ꝙ nõ eſt factum per manum
tabellionis publiciquod dic. utS. 6. n uc
dicendum in prin et. . priuatum auteʒ

et. 5.reſtat. v. illud autem. ¶ Item ꝙ n
eſt a tabellione ſubſcriptum uł etiam a ꝑ
tibus ubi otractus celebratur in ſcriptis

C. c.otractusC. de cõue-fiſ. de.l.ii:ex eo.

inter dilectos·6inſtrumètnm. ex de pri-
uipcum olim: i circa medium. ¶Item
teſtes nõ ſubſcripſerunt in teſtamẽto-

ut nõ.C. de teſta.hac oſult ſſima et autẽ.
ꝓ ſine:et.ar.in autẽ.de ĩſtru.cau.et fide.
5S.oportet:et in caſu qui eſt. C. ad ſenatus

oſul. uellantique. ſed ſi quidem. Quidam
tamẽ dicut ibi nõ eſſe neceſſariam eorum

ſubſcriptiõem. M. Ibi uide in glo.ii. S·

¶ Item ꝙ ĩ iſtrumẽto nõ dicitur ꝙ. teſ-
tes fuerũt rogati ĩ caſu ĩ quo id fieri ne-
ceſſe eſt quod dic ut.S.de teſte. S.ad fi. v.

Item ꝙ nõ fuit rogatus. ¶ Item ꝙ teſ⸗

tis iſcriptus di iſtr̃o uel ſe negat inter

fuiſſe uel ſẽ ſubſcripſiſſe uel ſuum ſigillu
eſſe uel de ſui oſciẽtia appoſitum ſe f

que madmodum teſt. aperi. l. i. G. fi.2. 1. ſz
ſi quisff. de tabu:exi.locumé. Hhoc ĩter-
ditum. ff. de ꝓbatio.ſi euʒ. ffde hiis que
in teſtam:dele·li:de hoc uide.S. eod. .reſ

tad. v quid ſi diui et ſeqn. ¶ Item ꝙ ñ ẽ

nerum ab eo qui ad hoc deputatus eſt.
de iure fil.ĩ fraudem: .quotiẽs.ĩ autẽ.
ut diui.iuſſ.ſi ubſcript᷑.ha glo.que.6· ĩ 2 1
predic.5.rurſus. ¶ Item ꝙ ñ eſt ſigillatũ
ſigillo quo debet cuʒ diuerla habetur ext᷑
de app·ſgmificauit. ¶ Item ꝙ ñ eſt ſig⸗
natum ſigno autẽtice perſone nec ſublẽp
tum uel ãnotatum ſeu roboratum. ut.S·

reſtat· V.ſed quid ſi. C. ſe fide inſtrum̃.cõ

tractus. C. de cõue.fil. de.l.ii:et eẽ de pri
uił. cum olim.ii.xii. qii. cuzg redermptor

eæx de fide inſtruminter dilectos.·ſed cõ

tra priuilegium et. ·rurſus.ct.C.i. et. C.
eo:autẽad hec. C.de teſta.ſi unus.¶ Itcẽ
ꝙ habet ſubſcriptiões uariis manibis ã⸗
notatas uel . nõ eſt esdem manu pfectũ
ex de priuip. cum olim.n et in predicde
cre:ĩter chlectos.. inſtrumẽtum quoq;
niſi hec diuerſitas ex mutatice calami uł
atr amenti ĩducatur.ut ibi et in autẽ ð fi
de ĩſtrumẽ.prope princi · quod autẽ dixi
de ſubieriptiõibus ĩtellige ꝓprie ꝓut nõt.
in predic. decre·cum olim. MI. In glo.exe
hoc. · Et ꝓbatur in predic.c. cum r̃dẽp
tor· ¶ Item ꝙ ymag o ſigilli nõ eſt inte-
gra uel ꝙ aliqui caractares ſeu littere eius
ſunt delete· ut in predicꝭ ſed otra priuile
gium. ¶ Item ꝙ cera ſigilli eſt uetus ex
terius inter ius uero recẽs. ut in predic. &
rurſus.et· ꝭ.· inſtrurntũ.¶ Item ꝙ figillũ
non eſt autenticum ut in predic.: rurſq-

ð

— =

N

et. eo·di. c. ii:de quo dic ut.Sde ꝓbatĩo.5.
fin. .x. ¶ L Item ꝙ ſigillum non eſt eius
cuiq eſſe dicitur dummodo ille habuerit
ꝓprium ut.S. de cita-5: iam de citatione
V. Ĩis igitur et de ꝓbatio/5. fl. V. decĩo·
De ſigillo nãq; anuli talis fimilitudo ima
ginaliter exprimitur qualis in ſigillo eẽn
cialiter habetur ut de pe. dil.ii:principiu
prope prin. v. de annulo.Ideoq; non debʒ
quis alieno ſigillo ſigillare ſi ꝓprium habʒ
F.ui teſt.fa. poſſ:d teſtiuʒ· ſi qſ( te
ſtibus· et.l.penult.ex de re iudi. cum inẽ
uos.· 5:i·de hoc dixi in predic. X. Iris ĩgit

et.S. de ꝓcur:.·rõne autem. V. Item ꝙ n RM

ſunt facte.et ſeqñ. ¶ Item ꝙ ſigillum di
eſſe talium qui non faciunt corpus uł col
legium quod dic ut ex de exceſ.preł·di⸗
a. Item ꝙ in publicatione inſtru-
menti non fuerunt uocati hii quos res tã
git:quare non ualet. ud.S.· . oſtenſo· V. ⸗
lter autem. ¶ Ixem ꝙ eſt ſuſpectuʒ nec
ei fides inpomtur ut &. breuit. . a nõ.
ꝙ· ¶ Item opponuntur que habes··
curt.S. rõne autem. . Item ꝙ ñ ſunt fac

te et ſequen. ¶ Item ꝙ inſtrumentuʒ co
rinet in ſe duo repugnancia ſeu otraria ft.

de reg. iur:: ubi repugnancia· ff· de re iudi
ubi duoiiiq: ix nichilominusex d teſ.
in noſtra.de app.ſollicit᷑ udinem· adl Ffi·
v.q: ii. ſi ea puta ſi dicatur ibi ꝙ ſuperior
ofirmad et donat. ut in pre.c: inter dilẽos.
6 ceterum. ¶ Item quod eſt ſcriptum in
papiro ſed hec non eſt ſuſf iciens cauſa re-
probandi inſtrumentum ſed innouatiõeʒ
obtinendi ex de confir- uti- uel inuti cuʒ
dilecta. In nonnullis enim regiombus in-
ſtrumenta in cartis babaceis fiunt qued
inreprehenſibile iudicamus. ut.S/6 reſtat
v.porroſunt nonnulli· ¶ Item reprobe
tur inſtrumentum ſi ꝓbatur tale ꝗd quo
probato nõ poſſit ſtare quod in eo ↄtinet᷑.
C.de otrahen.ſtipuł· optimamn:et de fide
inſtrumen. inter dilectosprope f'nem.
¶ Item opponitur ꝙ; tabellio qui ↄfecit
dſueuit falſa ↄponere uel ꝓducens falſa in/
ducere ſeu fabricare· Vtrunq; enim red-
dit inſtrumentum ſuſpectũ ar.ff. de ecẽ ·

to.l.ni:ff. de accuſa:ſi cii.é· iſdern· ex de e
ſcrip·ad audientiam. ex de pignortłillo.i
fi. ff.de re mili- non omnes· 6. a barbaris.
C. de ꝓbatioiubemus. C.ad ·l.corne· ð fal
ſis.l.fi.de queſtionibus. de minor:in fin-
Vnde uerius.· Qluos poſuit Iode deo
Cauilł.li.v.ut.s.in prin. · Qlii malc cõ

.

ſueuit cui prauus mos inoleuit· Raro dele

ſiquis ex argentariis.·9/i· ff. 8 ſuſpectis tu

.

uit quod de ↄluckudine creuid ar. xlixdiſ.

hinc etenim Vaipetiginem r. ↄtra·ꝙ; ab
uſio in uno inſtrumento non preiuclicet ĩ
ru mꝙ licet tabellio ofecerit unuz inſtru
mentum falſum mbilominus ualent alia
uera inſtrumenta per eum ↄfecta ſdiu in
cam utilitatem. ut in concor-quas habes
j.:de execuſen.i:ad fi-ſi tamen publica ꝑ
ſona accuſata et odempnata fuerit de fro
ex tunc inſtrumenta et dicta eius rõne p-
ſone roboreę carebunt et non ante arex de
teſti.teſtimonium.et in prealł.concor.et

in concor.poſitis.S.S· reſtat..quid ſi cõo⸗

fectumm- MH.- Et in· V. pro⸗e: pcedenti illũ
Et ad idem ex de heretic. frnitatis·

ꝙ ſi tabellio non eſt ddempnatus de fallo
ualent alia inſtrumenta quia eiq uigs aue
toritas uſq;quo remoueatur ut hic ꝑ G.
Si autem odempnatus de crimine ſtellio
natus puta de falſa ſcripturs et non uaẽt
inſtrurnenta ſua quia ceſit eſſe tabellio 2

debent ſibi aufferri officia que dum habz
cc ꝛſione tabellionatus et dari alteri ut in
auten: de armis. inficolł. vi. et ibi nõt in

glo-or. aut de alio crimine e& officiũ ta-
bellionatus et tunc aut ſnia euò priuat fa
rma et fide ut ſi de aliquo fallo odempnet᷑
non ualent ſua inſtrumenta aut famaa n
fide ut ſi odempnetur de furto uel atroci
imuriaet idem quia publico officio mo-
do uti n poteſt.ff.de ſenato:l.caſſius. aut
nec farna nec fide ut ſi ↄodempnetur & cul
e uel de leui iniuria tunc non perdix ta-
ellionatum: ar. de imur:-l. diuus a otra-
rio ſenſu et facit.C.de digni:iudices· li.xii
et quod nõ:ff. de infa.l.i.ꝭ.milcs.ct pdca
ſi odempnetur ex ueris ꝓbationibus ſẽc
ex otumacia qina non perdit officium pu
bhcum ↄdempnatus ex otumacia quia nõ
fit infamisl.i.C. de mõ mult.in glo.m

quoſdam ſed tu dic ↄtra ſi bannum eq pa-

ratur qportationi ut nõ inſti quibo mo-

ius pa.po·ſol.5.reł.ar.de tutel/et ra.diſ.l.

ſi tutor reipub 5· fi: quia officium tabelli
onatus eſt de iure ciuili ideo deportatus

quaſñ perdit ip̃ᷣm. ¶ Sed pone tabellio

ↄfecit inſtrumentum teſtamenti demum

coram arbitris agitur de ſucceſſione illa z

coram eis illud inſtrumentum ꝓducitur.
Ip̃i uero in ſnĩa ſua ita dicunt. ꝓnuci? m
ſic non ob inſtrumento teſtamenti corazʒ
nobis exhibito quod falſum ꝓnunciamq
ſiue reputamus: hec autem ꝓnunciatio ꝑ

— –—
2

1* U „40 a 1
Neſereg e. Jef⸗

2 23

—

οα

eundem qui illud ofecerat inſtrumcudu
ed tacet nec in aliquo ↄtradicit. quer᷑ an
ex hoc ſit faſſarius reoutauduset intur
ꝙ ſic.ut.C.li.x.de ſuſcepto/et archa.l. ſi a
liquid.nam in talibus ſola ſnĩa ſpectatur:
ff. de penis ed ſtatum ſed certe ibi di-
recte actum fuit ↄtra ↄdempnatos 2 ſnĩa
ↄdra eos lata per quas.l.quidam hoc dxe
rundt et ar·pro cis.ex⁊ de teſti·teſtimomu

d·aut grauata de re nidiꝗᷓuis. Item pro

eis eſt quia nemo melius ofitetur ꝗᷓ ꝓpria
manu ſcribendo.a talis ↄfeſſio preiudicat.

ut. ft. de pig.fidemuſſor. ii. 6. iet ex de pri

uił.cum olim ii. xi: dil·6 ſed aliud et. 6.
ſẽquen.ergo non uidetur ↄtra illurm al d

inqunrendum. C. de confeſſ.l.umca. Naæm
dfeſſio in ſcriptis facta preiucicat. ex ce

fide inſtrumen . ſi coutio· licet facta ſir in
iudicio ad aliud inftituto·ex de ofel.c.ii.
ex de elec.per inquiſitiõemnam crimina

undecunq; claruerint puniri debent. xxii

ii:q iii.ecce autern.eẽ de cc llii.cri. Ixem ĩẽ
hoc crirmine quis fine æccuſatore pumtur
C.de ꝓhbatio iubemus. et acerrima inda-
Zo in eo fit.C.ad.l.or.de fal.l.ubi. Item

ex tali ofeſſione pummi debet quis nõ fue
rit ad hoc zctum. ed c elec· per inqſcõeʒ
eẽ de confel. c. u. Ego eredo ꝙ ſnĩa illi na

obeſt. tum quia non fint a hoc actum.

ff. de hiis qui noinfa. lueius· e& de cæcep.
c.ĩ.ed de ordi:cog.c.iĩi.in fi. cum ſuis con

eor.tuʒ quia ſnia inter alias perſonas 2 ad

aliud lata ſibi non debet prer ud: cium af-
ferre- ut eæ ð fide inſtrumen inter di os

5· porro et eẽ de re iuc penuilt.uns ex E

illius opinio de faſto grauetur et enis in

ſtrumenta ſuſſ pecta quẽadmodum reddĩ
tur. e& de deſti. teſtimoniuz ex de ſymo.
per tuas.e de pigñ·illo.in fi:eis tñ ſtabit᷑
niſi aliud otra ea pberur. ut in auten. col.
iiii· de tabelł.s.ſi uero ĩdigno. . ipis tam̃
docu. ut et ibi nõ. namet Inĩa arbitri non
infamat. ut. ff. de hiis qui no infa.qud g.

S·ex ↄpromiſſo.nec de hoc fuit ↄpromiſſũ

quod et ſi factum eſſet nen ualeret. ut. ff.
de arbitris non diſtinguemus· 6. iuł. cõ 8
in inte· reſti. cauſa. ſʒ nec ofeſſio talis etiã
ſi expreſſe fieret corã illis tanꝗᷓ facta corã

ñ̃ ſuo iud ce ei piudicarzʒ eꝰ ð iud at ſi cł.
Nam nec poteſt dici ↄfeſſus cum in ĩſtro

ſnĩe non ipe ccutus fuerit licet erba cõ-
ſcripſerit arbixrorum Bal. Ar. otra. pig
no/fide··pater. öVVdev& de cxccſ-prela-

ex litteris· Bal. Rota hic ꝙ ofeſſio facta
coram arbitro non infamat nec ualet ad &

minalem penam quia eſt facta coram iu⸗

dice inopetenti uel uerius nullo- C qui te.

fa.poſſ.l.hac oſuleiſſima.5 at cumm huma
na.per Iaco.S¶Sed nunquid iudex pò
teſt ↄoburere inſtrumentum falſum corãꝗ
ſẽ exhibitum.Rdeo ſic ſcdm Vber.ar.ſf.
de tabu exi.l.Ffi.et. C. de farno.li-l.i. niſi a
lia plona cẽt in ĩſtro ĩſcripta que ex G m-
miũ lederet᷑. ¶ Itẽ oppõit᷑ ꝙ inſtrm ſẽp⸗
tũ ẽ ꝑ notas ſiue ꝑ ſigna qd cẽ n d ʒ.ar.C.S
emen. iuſti.C. ꝓpe fig. cuio ſcripturã et
C.de uete:lur.enu.l.ii. . B aux.na 2 pedi
ſcribit notas. M.i.algor:ſmũ ut ibi nõt.
Cõſtat aũt notã recip: ꝓ rogatiõe ec. eo-
ti· c. pe et. S/c·. V. d g. .· Nõ eẽ lr̃as.
ut.ff. de bo.poſ.ſʒ ca prono.5. notis.l ſir

ↄdra.nã nõriq a notis (r. ut.xxvii. di. rnnõ

chus.Sʒ nũꝗd et ꝑ titulos dʒ ſcribi.dicũt

qd ꝙ ſc. qt ill n ſit ſignũ tre qe dẽ ĩ p.

dcor.Alii dicũt ꝙ in ĩſtro nõ dʒ fieri ali.
ꝗs tit. ꝗa cito pot ĩ eo fłʒ fabricari.et
infirmari uł uituperari põt cauẽdũ eit
cẽ de ſeruis nõ or.c·i.ſqʒ H rõ ſʒuat᷑. In cu
ris tñ romana ſcriptores ñi pape a ꝑicu

loſis abſtinẽt abbuiatiibo ur teti gi-s. de
Npti.pe · 5. i. et iide S.: Cñſo. . ꝗ ſi ab

Buiaturaet ſe· ¶ Itẽ ꝙ nõ eſt origiale ſʒ
ſumptũ lʒ de origiali faciat intione cuiñ

credqt dʒ niſi iᷣm origĩale ondat᷑. P' mſi eiq
ↄdinẽcia ꝑ teſtes uł ofeſſionẽ ꝓbet᷑.de B ẽF.

e·5· nuũc dicẽdu. in prin. ¶Itẽ ꝙ ẽ dome-
ſticũ puta a filio uel alia pꝑſona domeſtica

fem. ut.. de ꝓba.inſtr̃a. Qui aut ſint do

meſtici:cixi.S. de teſtei· V. Itẽ excipiè᷑
ꝙ ẽ domeſtic:uel põt pre.l.ĩtelligi ð pri
uata ſcriptura ut ibi nõ. ¶Itẽ ꝗd ſi fii
us fecit inſtr̃m de pecunia pr̃is nuqd ei ẽ
dit᷑ u ꝙ nõ.ut in pre.l.nã fih ñ ẽ teſtis

idone in cã . Etiã ſi ſt emãcipa/

Sriiii·q/iii.ubi teſtis idone eẽ ꝗ ma.

ac.pol. uidet᷑·ff. de teſti.idoneus.S ĩ enĩ di

cat᷑ f'm oꝑtz ꝓbari ꝑ filiũ. ut.C. ad.l.cor.
de fal.ſi ꝗs curio. ar. . C. de hiis ꝗ ſibi ĩ
te·aſſeri:li.Itẽ ͥ nã filiq põt eẽ iudx pr̃is
in uolũtaria ĩundictõeut.ff.de adop.l.iii.

Et. iiii· et eti in otẽcioſa ĩ priuatis ſictis

ut. ff. de arbi. ꝗn etiã. de cuo dic ut.s. de
iudi ·dele·.ſuꝑẽ· vV.itẽ ſi ẽ ma rit. põt g
pr̃i oſuli.Fʒ V ber.ut adhibeat alios tabel
liões. XI& inſtr̃oa ſẽ ofecto qð ꝓcur̃.me
us ꝓduẽ· uið qᷓ.ſuꝑ regła cũ qd una li.v
1. CItc? excipit᷑ ꝙ ĩ negocõ ꝓprio ꝗs ĩ
ſtẽm ofec.iõqʒ n dʒ cl ei· ar· ff. ad.l. cor-
de fal.l.i.ꝭ:ad teſtã.C. de teſta.dictãtibus
C.q hiis ꝗ ſibi ĩ teſtõ aſſcri·l.i.ii·iii .2. iiii
Nullꝗ enĩ idoneg teſtis in re ſua ẽ· im · q

N —

N₰

ĩii. V.nłlo.ff.qñ ap.ſit.lĩ.·ĩ ꝓpᷣe ¶ꝗqd &
ſr teſtator legat aliꝗd tabelloi ofcieti te
ſtin nucupatuuu qð fieri põt ut. C. de te-
ſtĩs dictãtb. nuqd ipe tabellio poterit ſi

bi i aſſcber.Ro·ſicnec incidʒii·l.cor.S

fal.nec ob. G. Sð his ꝙ ĩ te.ſid alſſc.l.u. HI
ubi de ů̊ᷣ ꝑ cy· hiuc aũt cèo ↄcor. Odoſt· x
VS.de bo.dẽm Ia:de ra.ibi ĩuẽies ꝑ Cy.·
fert᷑ Dy.tẽuiſſe jriũ in. l.i.· ĩt᷑ filiũ ff. ad
l. cor.de fal. ub glo- mouʒ hãc qõeʒ a n ſol

uit ſic etiã·d· m.ſuꝑ p: l.n. Id aũt ꝓbabat
y/ p. l.ĩpuberẽ.:q codicillos. et. l/diuq-

et. Sʒ iſte.ll.que dicuũt ĩ codicilꝰ hboma

nũ locũ hre ꝓ tãto ñ ꝓbãt ꝗa ſiẽ a teſtĩ

ſic et codicilli ĩ ſcriptis 2 ſm̃ ſcriptis fleri
pnt.C. de teſta.cũ at iq tas ĩ fl:et d codic.
I.fi.Das Kuſtiang dilputauit hãc qõg 2
tuit etiã ĩ nũcupatio locũ eẽ lbomão·.23
ſiñ ex Vbis tñ ex mẽte qd młtis rõiboꝓ
bauic ĩducẽs ultto nõ.j. l.fi. C. & edic. dita
dri.ĩ.g.ſigillo: cx. C. S fidei:l·firões aut
fũdat᷑ ſẽ co qð ccẽʒ ẽ ĩ. V. ꝓx.z ſuꝑ ĩdiſtĩ c
ta z generali hitõe 2 fr idẽptitatis rõne
fuit qᷓ fẽi & pr̃e nõrio teſtin ſebẽte nüůcu
Farnin ĩ quo teſtõr fil norii feẽ fidiom·
executorẽ ad ſoluẽda legata F' ad diſtbuz?
dã ctã qntitatẽ ĩ pauꝑes ⁊ põiro ꝙ opĩioo
dof.de nũcupatão ñ ðfẽderzʒ fuit tñ obtẽ
tũ ꝗa ꝑ id nihil acꝗrcbat᷑ filio 2 ſic nec pa.
tri:ll.pre- Rbonianuũ locũ ñ hr̃et 2 qd hei
te fili illð offmn exeꝗ poſſʒad q fec̃.ff.
fal.l.uxori·S.i.2 q ibi nõ.2 i. l. ĩpuber?
5̊·fi·fac.l. eo·2. l.E.e.t.f·ð admiĩſle.l.p.
6· i· qñ dies lega.ce.l.firmio: S:iĩ.2· deł ii. l.
ſi ꝗs ticioet qd i nõ id enĩ diſtĩguit᷑ ĩ nũ·
IIS. n. locũ
hʒ ĩ eo ꝗ ſcbit a dictat teſtin qd ẽ ĩ ſcrip

ſterio anſit cu ↄmoco ł ſim.

tis cq uiĩs ões ðᷣpẽdẽt ex ſcptura illa. Fl.

teſtib ignota cuiq ↄriũ ĩ nũcupatĩo·X
ſæc nucupatio q fit hodic ꝗa i fir ſep

tura ſolũ ad mẽ oriã ñ ut uires teſtĩ ðpẽꝭ

ãt ex illa.Bal:nõriq & põt ſi aſſcher ĩ te⸗
ſtõ nũcupatio ſiñ pea f'i ñ tñ ſua ſẽptura

ꝓbat ꝓ ſe ꝗa eẽt teſtis ĩ cã ꝓpria:et ſi di-

cas B ẽ licitũ teſti ĩ teſtõ nucupatĩo ut in
ſti. de teſta.̊legis. Ro:ſi ẽ qõ int᷑ hr̃dẽ ex

legatariũ cè n põx cẽ teſtis ſi aut ĩt᷑ hr̃dẽ?
a ex neũ tũc ſic ̃ʒ G.ĩ. v.ꝗd ð legatario
Edic ꝙ ĩplicie põt atteſtari ſollepnitati
2 (ẽptur̃ ognoſcẽdo ſuũ ſigillũ 2 iuuando.
ſẽpturã ſʒ explicite ñ põt teſtificari & ſuo
Fato pᷣfti nłla fẽa ſẽ̃ptura uð ĩ reſtõ ĩ ſẽp
cis tollerat᷑ magis teſtioniũ ꝗa forte igno
rat ꝗd ↄtĩeat᷑ ĩ ſcpturaa ſic ĩplicite tin at
teſtat᷑ nec hʒ ꝓprii omodi cogitatiez tel-
tis ꝗ ignorat ĩtriſecũ tẽor ẽ ſcptu 2 ſpeci

ficas diſpões teſtori ſIs ubi ꝓbõ funca er

ri. Si &1 teſtoĩ ſẽptis ĩt᷑roget᷑ teſtis ꝗd
oxĩet᷑ tutiq ẽ ꝙ dicat neſcio ſpecifice· t de

teſta.l.hr s palã.ſʒ u ſcptura ẽ publica
tuũc ſcpt ura ꝓbat totũ fẽi tẽorẽ ꝗaĩ ſcrip
tura i9-ſ· ꝓbõis ẽ potu 2 iſta ꝓbõe que

publica ſcptura aſiſtit pot ĩtelligi:6- leg.

SCSʒ qd ſi aliꝗs ab iteſtato ueies ſibi

alſſcbat. ᷣ no· et. li:ſʒ ſr̃ his dic ſʒ Kof-

ut no. in li. iu.ti. S ſe oſul. Riba. l-.i nil
nuũcupatio quo:S. V. Px· S·2 ſuꝑ BH

dẽo ſpec fico teſtis tẽ ꝓ ſe n põt teſtifica

cipe libellũ ut.i.ĩ trac.libeł.⁊ĩ ti.ð fr ĩſt.

um: ut in p.l.dictãtib· J·legari puta. x

cdit Ia.ꝙ ſicar inſti.qᷓ teſta.orð..legata

viadhuc.¶ S nũꝗd oĩb teſtiboꝗg ſluc
1 teſtõ põx cõi᷑. · Sigubr en nẽ dubi

Pꝓpbabit᷑ hmõi legatu. No ꝗlibz põt cẽ tel
tiſ ꝓ alto lʒ ñ ꝓ ꝑte ſua uð ſi fote fuerũt.x

N

D YA

ini teſtes ꝗbo legarũ ẽ vii. pbabut. p. viri

2 fic 8 ſiogux fiet- n. re ſua aliꝗs pote-
rit eẽ teſtis ut dixi, ¶ꝗqd & legatario nü
q poterit eẽ teſtis. dic ꝙ ſi occaſide lega
ti ſui qᷓ ẽ ĩt᷑ eũ a hres ñ põt eẽ teſtisſi ue
ro qõ int᷑ hr̃dẽ a e neũ tũc põt eẽ· ĩſti.

8teſta6. legatari C. e Oĩbo iiii.iii, 6. I.
tẽ ĩ crĩali..nullꝗĩ re. A1â und q& dixi5

Stelſte · 5. i v. V. tẽ ꝓẽ tał. Ite oppõit᷑
ꝙ dtĩet maiorẽ ptẽ affuiſſe qð tñ f'm eſt

fi.a tłis fł'ari dʒ ſuſpẽdi ab offõ 2 bnñfõ.·
ut e & teſti· cã l̃is fi. ¶ S i rib autẽ
gbaolſucuit ĩ ĩſtris r̃nũciari nõ.ĩ.ð dclu·2
renũ .· .2 qin2 ſe. (Itẽ nõ · ꝙ qᷓ=tuor mo
dis ngir ð fło.ut.ĩ.ð ſnia.fi· v. nõ· ¶ ¶
A ſi dixi ĩſtr̃ʒ eẽ f'm ĩ moð cxcept᷑. nu⸗
ꝗd pomoð potero acẽre ð fło:ur̃ ꝙ ñff.

g
ui bo·rap.l.ii· ff. ð publi.iudi.Tcduũ:ſʒ ur q̊

.

ꝗa ꝑ moð except·ñ ddẽpnar̃t. utſt·d hiis

ꝗ ,no·ĩfa.luciq/ es orcoꝑ:c ii. 2 nõ. ff.

ad.. iuł. de adulẽ. l.i. 6. ſi publico ĩ gl.ſpẽ

le.2c.ĩ fi.niſi forte ĩuæ ex offõ ſuo ↄdẽp⸗

nex. ut.C. SR ꝓba.l.p.2 B ueriq ẽ uið q

puũiri ̈ nec eò crĩoſ abſolui/ffð adul.lii-

ſẽpſi.a.t. Poe.5.ĩ. ſuꝑ. v.ſʒ põe ecce.2 fac. S
de teſte 5. i. C. V. ſʒ nuqd iudo: .2. V. F. et
qð ibi d ii. Bal.no. ꝙ; ꝑ exceptõeʒ fri ñ
tollit᷑ accatio fłi ꝗa ꝑ excepcõz n potè ẽmẽz

:ſi publi. ad; ꝙ ciuił actõ bñ tollr. C. de

Fiĩſtẽ.l.fi.ĩ fi ·¶ Iʒ tñ ui excepttis teſt᷑.

E tabellio ñ puiat᷑ tñ offõ iudi põt puiri

Fm guil. B qð ẽ bñ nõnð. · utaz aut tẽat᷑ᷣ

l·cor. fal.q; ſciẽt᷑ illicito utit ĩſtro:not:ĩ.

aut᷑.coł.iĩi.d n ali.aut ꝑ.é iſdẽ: pẽis: 2 fac
ex ð cri ·falad fłarioꝝ· ¶ Vio nõ ꝙ lʒ

NO

6

*

*
*

ꝓducẽs ĩſtr ʒñ poſſit ꝗ il ð fło dicer̃ po
reſt tñ dicere illè ò ſe nñ facere. Item heet
non poſſit dicere contra ea que in eo con-
tinentur Aliud tamen in teſtibus. Item ſi
induxi pro me inſtrumentum quod non
bene intelligebam et poſtea in aliquo in-
ueniatur contra me facere non uidetur mi
hi obeſſe. Item licet inſtrumentum quod
produxit falſum probetur non fit tamen
preiudiciurm quo ad contenta in eo ſed B
proſequer᷑ ſecudum papam. ut exdra ð e
ceptioncum uenerabilis: · Ibi ſcripſi
in glo:quaſi dicat ad finem · 5.· Et de cen
ſibus:.cum olim . Ibi ſcripſi poſt prin

—

ATIS Vtiliter tractaui-

quia hoc.5S. in. ꝭ. nunc diccndum tetigi-

blica ualeat imnpũgnari. Su⸗

ra producatur opponatur ei ꝙ non ualet

niſi ſit publicata legittime-C. de re iudict.

geſta.et de donatioin donatlonibus et. S.
co./oſtenſo. . qualiter autem. Bal.Ac

ta per publicam manum ſcripta ec publi

cata ualent in alio iudicio inter eaſdem ꝑ
ſonas exigitur autem publicatio in atteſ-

tatiorubus quia non poteſt notarius ſe ſIᷣE&

ſcribere et ſignum apponere et publhcare
niſi iudex interloquatur ſẽ aperire et pu-
blicare-C. de re ĩiudicl.geſta.unde an · Iõ

non probant quia notarius non poteſt ea

redigere in publicam formaʒ nec cuiꝗ pu
blicare quia non debet publicar niſi ð mã

Garo uchci. z De boc eran ipſͤ uder

poſſit acta ſcribere:nõ.ſcᷣm papam ext᷑ ð

teſtibus. cum a nobis. .-Vbi ſcripſi in

glo·colligunt quidam· ¶ Item ꝙ non
ualet ſi factum fuerit inter alias perſoãs

ex de fide inſtrumen inter dilertos- uer-
ſus finem.ff.de iureiur·ſʒ ſi poſſeſſori. j.
fina· et· l. ſquent᷑. Item ꝙ non ualet poſt

lapſum trienmi:de quo habes. C. de iudi.

. 5

Pperandum. in fin. et e eo. uenerabilis-

dicis per publicam manum ſint ſcriptaꝑ

mus qualiter ſcriptura S.

pereſt ergo ut 2 &npugna
tionc pritiate tangamus. ſʒ3

Ideo hic non repetimuis ·. Aliqua ergo de
forenſi dicamus. Et ſcias ꝙ forenſis ſcrip
tura dicitur quecunq; fit corarn iudici-
bus uel alus publicis perſonis ut emanci
pationes proteſtationes et hu iuſmmodi.e½
tra.de offict. ordi. paſtoralis56:fi. C. de an.
ex.ut perfectius. C. de iudiccum ſpẽał
extra de procum:c.i.ſic dica a foro.ut exẽẽ
de bo.ſñgmfi.forus· in prin:quia ſpecia-
liter fit de hiis que in foro fiunt uel dicũ
txur. (Si igitur in iudicio talis icr iptu-

Dic ꝙ atteſtationes ualebunt etiaʒ poſt
elaplum triennii ſi teſtes mortui ſunt.Si
uiunnt iterum poterunt examinari ſcʒ
S. Vindet Accur.ex de teſtibus-pnta
ta:et.C. eo·l.fin. Et Coſt. idem dicit ĩ oĩ
bus actis ꝙ non pereunt ſi de mandato iuu

predic.l.geſta. Confeſſiones etiam ualent
perpetuo ſi ſint publicate. ut in predc.l
geſta. Nam et regulariter a ta unius iu
dicii faciunt fidem in alio.C. de libert. cã.
lI.penult.iĩn fin. ec de teſtibuscum cãm.
et ·c.preſentata.de probatio.c.fin.et hec
procedunt ſcᷣm eos qui dicunt.l.prope-
randur non corrigi·per decre:uenerabił
quo ad lapſum triennii:Alii contra ſcm
quos hec dubitationem non habent. H. R
Vide·S.Ci.ĩ5reſtat.V.Item ꝙ inſtantia
et quod ibi cixi. ιe An atteſtationce
et confeſſio in uno facte preiudicent inna
lio·dii.S/de confeſ᷑.Si·nunc uidendumin
princi. et ſcias ꝙ; ſcripture publice iudici
