ſule edi ut ex dc Feptis eam te cuʒ ſuis cõ
cor.ct in prel:optimam et in pre6. Iteʒ
uerboe fr. de edenl.i.. rõnes C. e. l. ii· e Sν
de fi. inſtro.C.i:et. c. C. perpetuis. et de ꝓ
batio:qm contra ubi de hoc ct· ĩ· V. cx p⸗

miſſis. ¶ Qund ſi aduerſarius uidens ꝙ; n

edit᷑ dies pont ſc. Pono ꝙ inſtr̃m die tali
fu id ↄfectum nunꝗd tenet᷑ ꝓducens Rnð

re de hoc.S. de teſte:: qual'r. . quid æg.
¶ Et nõ e pᷣmiſſis ꝙ tribus modis peti

tur editio inſtr̃i. Primo ut actor fundet

intentionẽ ſuam ex inſtro rei uel reus ex-

ceptionẽ ſuã ex inſtr̃o actoris et tiinc nõ

cogit᷑ quis edere ſi ie non uta᷑: ut: S. V. il
lud autẽ.Scdo qũ utit᷑ nam tuũc edit᷑ ut ui
deat᷑ an aliquid poſſit ſibi oppoi exhibetur

tamen tunc ſine die 2 ↄlule ne de᷑᷑ materia

fabricandi f'm. Tertio ut de fło accuſet᷑
et tunc cum che et oſule edit᷑ que dic ut.S·.
·facienda.petunt᷑ etiã aliis modis inſtr̃a

edi:i. tradi per uaria genera actionu. ut.
v. prox.predeis autem tribus modis pe-

tuntur edi- i. demõſtrari- ¶ Ex premiſſis

etiam collige ꝙ inſtẽ̃orum quedam ſunt
rõnes ut ſunt ſcripture quas faciunt mu

tuatores de pꝛecuma mutuata et hec eden

da ſunt aduerſario.ff. de eden. l.i. 6 editõöes
et.l.argeCariuis et·l. ſi quis./ct.l.pretor.in .
prinquedam priuata:ſque otinent priua
tam alicuius utiliratemĩ: prox· pri-
uatum:de quibus dic ut.S. V. illud autẽ.
quedam Forenſia de quibus:I· : ſatis· Qle
dam ſunt publica ut acta cãe·ĩ· : proxin
prin:et hec peti poſſunt exhiberi/ut ex d
ꝓbatio.qm otra 2. S. illud. Quedã ſunt

ↄmunia ut inſtr̃a ↄtinentia limitationern

prochiarum uel ꝓuinciaruʒ- Item inſttẽ̃a

hereditaria et huius et hec edenda ſunt. ſf
fain.hrct:ſi que ſunt.e de fi inſtr̃o.G.p
petuis. Potuit enim ibi eſſe omune inſtrʒ

quia otinebat obligationẽ decimay facta

uicario et priori. Inſtr̃a ergo hereditaria
cum ſint munia ſunt inter coheredes eæx-
hibenda ut in pre.l.ſi que ſuntet.C de e-
den:.l. ꝓcurator. et teſtã et᷑iaʒ ſunt omũa
et ideo exhibenda ſunt inter coheredes et
legatarios- utff.de fi. inſtro.l.fi.2 de B.ĩ.
6 opendioſẽ. V. Ed querit᷑ an· et ſeqn. Bal.
Primum ꝓthocollum nõrii ſemper debet
edi partibus quia omune.ſ.er culus fauo-
rem reſpicit.ut nõff. de eden.l.pretor. in
prin:et ſi hẽt pła capitula ſeꝑata debʒ edi
illud tin quod facit ad factũ d fide inſtt̃.
c.ↄtingit.C.qᷓ pcibus imꝑ.off.l-i.C. ð ap.
lI.ampliorem.ꝭ·illoet.ĩ. .quid ſi ꝓduco

· Et inſtr̃a tutoris et curatoris ꝓcura-

toris et negocio?: geſtoris per act · tut᷑ele
negociorum geſtoꝝ et mandati edunt᷑.ſt.
de ecen:quedam et idem in actis et littert

ud. S. V. ſed et omunia hec aut inſtr̃a di-

cuntur ↄmunia quia omunit᷑ fiunt ꝓ cau
tione plurium ffe emptor.Si dicunt᷑ eti
am omunmaa inſtr̃a que vomuniter pł'ibus a
tabellione uel a quocuqʒ alio cuius ſunt aſ
ſignant᷑.Vndc ſi in inſtro otineat᷑ omums
cautio duoꝝꝶ uidelicʒ ꝙ tibi uẽdidi domũi
et caui tibi de ↄuictionetu uero ꝓmiſiſti
mihi ſoluere pecuniã certo ᷑minoSi qui
dern ego redimero inſtr̃ʒ a tabellione non
cogar ribi copiam facerear. ex de ꝓbati ·
c.i: ſed tabellio qui illud ofecit ad pces uẽ

uſq;ʒ cogit᷑ exhibere: Idem etiã puto ſi ha

berem ꝓthocollũ nõri cum et illi ſtt omu
ne ita enim rogatuʒ eſt pro te ſicut ꝓ me.
Ideoq; illud cogar exhiberear. in pre-l. P
tor··i· Idem quoq; uidet᷑ in actis et in in
ſtris hereditariis et allis vmunibus- ſ.
uno exemplaria a nõrio redimẽte illa non
cogit᷑ exhibere ſed originalia ti que omu

ma ſunt et inuicerm exhibenda- Alii auteʒ

dicunt et bene · · Sic poſuit Innocen
cuius fuerũt hec uerba. ut ſcripſi in dec.
prima de ꝓbati.ſuper glo · ij · S acta ed
rõnes et inſtr̃a cutoris et curatoris et ne⸗
gocioꝝ geſtoris etiã quiſqʒ cogit᷑ exhiber
ar · pre.l.pretor/etC. eo·til.ii. et pcipue
iudicis officio ubi iuſta cauſa imſm moue-
rit forte quia actor amilſit ſua ĩſtr̃a 2 etiã
originaſia ſunt depdita. C.: e.l.i f·eſi quis-

5. phibet. uel actione ad elibendũ: ff-ad

exhiben. l.iii·/penulti. Aln th magna

aiiteʒ cauſa debʒ iudicẽ mouer̃ ad cogẽdũ

aliquem inſtr̃a ſua aduerſario exhiber. eꝰ&
de ꝓbatio C. 1· S §. prox. V. in ſummna-Ali

os uero facilius exhibere coget ut in pre-
I.fi.ſt·ad exhibendum.l:m.S. penułk. A
Satis eſt magna cã id agendi cum querit᷑
ueritas matrimomi- unde fuit hic diſpu-
tando termĩatum ꝙ ſi illa cuʒ qua matri
momũ otroxi dẽ pᷣmũ ui hr̃e et me uẽdi
cat in maritum uel cgo ob id ad dꝛuorciũ
ꝓuoco ip̃a coget᷑ edere inſtr̃s ocratus uł
dotalicia que hr̃e ſcitur uł preſumit᷑ ð pri
mo otractu. Si enim fauore fiſci cog'᷑ ꝗs
edere ꝓpr ia inſtra.ff.de eden.l.iii·fortius

Hhaoc fieri debet fauore matrimonii in quo

₰

72

A

multa ſunt fauorabilia. que uide ut lit.ñ
conteſt· c.i.in glo:nõ·ꝙ et ſuper ea ſubeſt
et alia raxio.ſ.piculum aĩe et per hoc fac
Cemen de uſur.cx grancdi:.i. CPõe

inſtr̃a pr̃is mei dicunt᷑ eſſe in archa tua in

ter tua inſtr̃a.quero utrũ iud:x ad petitõ
nem meam ex oftieio ſuo faciat archam a
periri er hoc per ſẽ uel per alium inquiret
et uidet᷑ ꝙ ſic· nam et pro ſruo fugitiuo
rimari poſſunt cubicula ſẽnatorũ.ft de ſer
uis fugi.l.i.et.l diuus. Iteʒ in pleriſq; ca
ſibus nihi tribuenda eſt facultas inſpiciẽ
di domuũ uel archarm tuam ut fl. ad exhi-
ben.theſaurus. et.l.iii..ſi quis noam.ff.

de opis no.nun.non ſolum··ſcienduũ.fl. S

offic. preſi.ↄgruit· ſ ã cload.l:qð agit ·et

C. de hiis qui ad ec ofugi.l. pñt Iuclex e-

nim quibus mocdis põt debet inquirere ue
ritatem.ff. de iure filci. in fraudem. xν*

q: ult.iudicantẽdic contra niſi aliquas p⸗

bationes adducerẽ que dictũ meu uerihe
reddant utputa quia fuit tutor meus uel
negocioꝝ geſtorum rõne enim p̃ſumptio
nis permittit᷑ q; ał's non pmitteret᷑ C. de
qõni.l.i.C. ad.l.cor·de fal.ſicut fłi.non eſt
enim cogendus aliquis edere niſi quibus ẽ
uſurus in cã ff. de eden.l.i.̊. nec quiſꝗᷓ·ĩ-
mo potes ꝓhibere ne intrem domũ tuarn

predi:diuus. . Concor.q nõ. in Clem.

de uſuris. c.i.in gloquid contineat. S.

¶ Quid ſi ꝓduco inſtẽm diuerſa pacta ↄ

tinens ſiue pł'a· uolo eo uti tin pro urico
pacto perit aduerſarius totum edi excep
to die et ↄſule.ut.ſf᷑.de eden.l.i..editiones

Ego dico nolo aliis ꝑtibus uti: unde nõ dʒ
tibi fieri copia. ut in.el.ꝗedenda. NRdeo n

debʒ fieri copia niſi de cap'o quo ꝗl uſurq
eſt. ec de fide inſtr̃o.otingit. Legitur
tamen totum ut ibi et de priuił. cum ꝑ-

= ſone · i. Roo in fin li · vi · q dic ud ii nõt · P

Quia tot ſunt ſtipłones quot ſunt res.ff.
de v.ob.pł ibus. ¶ Sed cum dies qua ſo
lutio facieda eſt edenda ſit ut ſciat᷑ utruzʒ
ſtipuło ſit efficax ad agendum uel licet
dies ↄſcripti inſtii non fit edendus ut ĩ .
65editioncs·pone in inſtr̃o otinet᷑ ſo'o faci
enda eſt uqʒ ad. vi.menſes: queritur quõ
per hmõi editionẽ ſcietur an pecunia bi

ts ſit nec ne cum ign oremus utx ſex men

ſes elapfi ſint exquo dies dſcripti inſtri ig
noratur · ſuper ᷓ̊ dicunt ꝗdam pre: editi
ones intelligendũ eſſe fimpłr ꝓut ſonat. et
tolleratur hec abſurditas ad ᷣ ut maior e
uitetur que eſſet ſi fraus edito die omit te

redur uel dic ꝙ aut eſt Eminus uſq;ʒ ad ſex

menſes et tunc dies oſcripti inſtr̃i edi ðbʒ
aut uſqʒ ad paſcha et tunc ſẽcus quna etia
ſine eo.i.ſine editione diei in quo inſtrum̃
tum ſcriptum eſt apꝑere poteſt ute paſ-
cha fit elapſum uel non et de px· paicha in
telligi debet ut.ff. de . ob. eum qui Ka
lendſis Iact.dĩixit fimpłr ꝙ dies oſcripti in
ſtri non eſt edenda pti ſed iudhci fic ut ꝑ B;

ſciat quałr debeat Inĩam formare-. ¶ Et

nõ: ꝙ ſi lte pendente petunt᷑ inſtr̃a exhi-
beri iudex in ombus caſibus mediãte ſuo
officio pediſeco exhibere iubebit ſicut ſu
Per lire iuberet ea ehiberi per actοazëς*
per officium qð uicem obtinet actõis ᷣm
papam.MH.In pre.decre.i:de ꝓbati.ut B
ſequié in fi.6. F· Vt iam dictum eſt.
Hoc quoq; ptereundum nõ cſt· ꝙ edi
10 inſtorum fit qniq; per actionẽ ex te-
ſtamento que dotur contra heredẽ ut ex-
hibeat inſtẽm rei legate et pſertim ſi 2 ipʒ
inſtr̃m legatum ſit. C.de fi.inſtr̃oinſtra
C.ad.l.fal.ñ prediorum.emptor quoq; a-
Zit contra uenditorem actione ee e mpto
ut rei uendite exhibeat inſtr̃aff. de acti.
empri. Titius heres et idem dici põt ĩ di

ↄtractu exquo de euictione contra acto-

rem adtũ eſt. ut in eodem cãu actio ex eo
ↄtractu pro inſtris edendis ꝓponat᷑. Item
cum alio caſu.ut.Cde libercã· ſcut datã.
Item debitor ſoluto debito ag it cont cre-
ditorem condict.ſine cauſa ut edaxet tra
dad inſtr̃a ex hoc ſi erãt ꝓpria creditort ut
quia ipᷣe ſaxiſfecit tabellionĩ pro illis.ut.¶
de condict.fine cã.l.diſſoluteſed ſi erãt de

bitoris·ſ.quia ſoluerat ea tunc aget actio

ne ad exhibendum. C.ad exhibendũ. l. fin.

Item etiã ſocii ſocio per act·pro ſocio 2 P
curator per act mandati dño et tutor ꝑ

act mandati tutele pupillo/et curator ad

ulto per actionẽ ultime neg· geet per di-
recta a ſpontaneo geſtore cogunt᷑ echibeĩ

Z 0°

N 92.

9

et tradere. Idem et in argentarĩo qui per
act in factum cogitur edere rõnes 2 icdeʒ
in tabellione qui ei ſimilis eſt· ut. ſt· ð edẽ.
quedam. F. i et·6: Ffin. Item intdictum 8
tabułp exhiben ab eo qui negat ſe tabulas
bhre uel exlhibere debere uel per edictum
quernadmnoð te aꝑl ſi fateat᷑ ſẽ tabulas ha
bere neæ pretendit cur non exhibeat᷑·ff · de
ta ex. I. 1. ff.quermadimnodð te api. I. i/6. fin⸗
Ceteꝝ echtio inſtr̃oꝝ que pertinẽt ad cãz
cepti iudicii fi iudicis officio ſuper quo
tres diuerſitates nõ.C. & cdẽ. li. Acta uero
uel iudicis cfficio P' condict-ex.l-petunt᷑.
ut. eo. ti-l. ii.-Bal. Actus ↄficiendi rõnes ĩ
terdũ incidit obligationiinterdũ mero of
ficioprimo cãu petit᷑ ope actiõis. ſco of
ficio ut no· C.de eden . l.ĩ.in glo.ordi:̃fert
quarr fiadt an quia argentariꝗ an ex natu-
ra pceden: is otractus uel quaſi Cy·⸗·
TF ieri quoq;ʒ deber editio pnte iudlice ł
alio ab eo deputato ut in predecre otin-

git.· Ivem etiam in loco tutoet is que eaʒ

Petit debet eẽ otentus inſpectione.xii·ho
mimumev*τι⅝.* accepimuset in oſtit᷑. alex-

ii. quna perſone·. 1⅞ Quam non hẽmis

ſed qð ſequit᷑ uide de pruuł. cum pſone·i ·

Ro. Hi. vi. .. Scd hoc eſt arbitrarium-

4

parn:exdra de probatio· C i·

VNC Dicenduz reſtas quot
ſunt ſpecies inſtrẽorum et ꝗdẽ
due · · Iotum fere qð Hpo
itur uſq; ad. v. regularit᷑ fuit
an. ubi.S. F. Narn aliud eſt publicum
ſeu autenticu aliud priuarũpublicum ſeu
autẽticum eſt quod publicam het aucto
ritatem. Cuius ſpẽs ſunt p'es - Nam pu-
blicum eſt q eſt per manu publicã ſcrip
tum-i.per manum nõri qui ẽ publica ꝑ-
[ona ut.C. de epiet cyi:orphanotrophos.-
Vnde et ſEruus publicus dicit᷑. ut. C. lIi.x.
de iure fiſ. facultas/et in conſtitugrex.
de ulurt. quãꝗ. H Li:vi. - Et in publi
cam form redactã ut e& de preſump-il-
lud:e& de fide inſtr̃o.c.ii:et.c.int᷑ dilos.
rurſus. De nõrio aũt dice t᷑.ĩ. · pros· cuiq
offm dici publicũ quia ob pu blicã ubili⸗
tatem eſt inuentũ. Item dicit᷑ publicu in-
ſtrm quod eſt ſigillo autentico figillarum
e ⁊. e.ſcripta. ex de proba.tertio·x x·q/ iii
ſtatuimus: ſed tunc pocius dicit᷑ autenti-
curn ꝗᷓ publicũ ut probat᷑ in prec.ſcrip-
ta.quod aut ſgillũ dicat᷑ autenticũ dixiS.
de ꝓbat᷑. ꝭ·fi· V.x. Tertio dicit᷑ publicuzʒ
quod eſt auctoritate iudicis exemp latũ

OQue autern hic deſunt uide ſcm pa-

et autenticatũ ut.C. de teſtĩs. publicati.
C. de re iudict:lfi. Cde iu emphi.l. fi. in
auten.de queſtore· in prin:et ut fra.fił .
illud-e& de confir. utxi-cC. i. e& de fi-inſti

c.penult.et Fi:de quo dictuũ eſt. S. oſtẽſo

aliter enim non creditur ſumpto ex· E· C.
i. C. de eden: autenſi quis· ff.e.l.ii. Quar-
to dici᷑ publicũ inſtrm qð in iudcio ſcri
bitur quod apud acta publica et ualet ꝑ
quẽcunq; ſcriptũ ſit ut.C.de eden.l.ii.C.d
re iudi:geſta.e& de proba:qin cont· Quin
to dicit᷑ publicũ quod het ſubſcriptionem
trium uel ſcdm canones duoꝝ uiuentium
teſtiũ. etiam ſi ſit per priuatã manũ ſcrip
tum ut ex d fi: inſtr̃o.c.ii.ex ð teſti · c.i.
H:Auctor dahat ſcriptoribus materi-
as ſcribendas qui ſcribebant ut inueĩebãt
ex poſtea corrigebat addebat. Tanalł·ex
tra.iĩii:de teſti.c.iet illud erat.c.cũ a nobᷣ
primũ inĩiiconpił. hoc reman ſit ĩcorrec
tum. 5· De proba:cm otra. C. qui po-in
pi. ha.lſcripturas In auten de fie inſtro.
6:ſi quis igi uult caute et· 6 ſequen. xvi-
q:iu.6 poteſt.ii. V. is autem:C. de anna:
ex. ut perfectius. ſed mortuis teſtibus ñᷣ
ualet.ex e.C.ii,. Sexto dici᷑ publicũ qd de
archiuio publico ꝓclucit᷑.liber·ſ. rõnuũ uel
alterius rei et ei credi᷑ ſi hẽt publicũ teſti
moniurm.ſ. ſi iudex ofitetur illum fore de
archiuio ſeu armario publico ꝓductũ ex
de preſcrip. ad audentia ·X :i. Puenit-
In auten:de hiis qui ingread app·9· ſi ue
ro ff. de ꝓbatio cenſus. ¶ Et generaliter
nõ omẽm ſcripturã dici publicã cin iuñ
uel ſpẽali oſuetudine credit᷑.e ð fi inſt.
cum dilectus. Et nõſcᷣm Inno:ex· e· c. i ·
H. Ibi ſeripſi in prin. - Et cuilibet pᷣ-
dictorum crediuc patet in pre. concor.z
inſtitu. de inuti? ſtipł. 6. Item uerboruʒ
quod quidẽ uerũ ect Rioriginoale ipᷣm autxẽ
ticum inſtrm inxroducat᷑· Si uero exem/-
plum uł ſumptũ q et uocat᷑ iudex ut.S.
9. poſtꝗᷓ.· in prin· exhibeat fides ei nõ adhi
betur ·. ff. de fide ĩ nſtro.lĩi .xc· · c· i. C. de
edenauten:ſi quis in aliquo- lxvi di- ieiu
nium. ix. di- ut ueterum C. de diuer. Rpł-

ſanccimusniſi auctoritate iudicis ſit trãſ

ſcriptum per manũ publicã ut predixi. E
mſi illud autenticũ de quo fit mentiĩo uel
alia legittĩa ꝓbatio exhibeat᷑: In auten ut
ſponſa.lar·. et hoc inſuper · ar. cõtra· C. de
teſta.l.n. C de re iudil.n.fi f·de admin-
tu. xucor de huãitate tñ ſcᷣm V ber · dẽrʒ
ualere miſi fiat in fraudẽ ar. ff.de iure fil.
in fraudẽ· .neq;et ĩunge hiĩc quod eſt·ĩ·
6nunc autem Item oppone ſed du hec

90

*

ꝓſquere ud nõ· de o. ſig abbateed. æ· dii
contra morem· ¶ Quud h pduces ſump
tum ꝙ de originah faciat mentioneʒz uule
ꝓbare per teſtes ꝙ ſie otinebatur in ĩſtio
ꝓut ipe dicit dic ut.ĩ.·prox. V. illð quo
qʒ. ¶ Priuacum autẽ eſt ome aliud ĩſtiʒ
a quocunq; fit ſcriptum miſi aliquo pdẽoꝝ
modorũ ſit corroboratũ. ¶ Priuatorum
auteʒ tres ſund ſpẽs. Nam aliqñ fao ſẽp-
turam tibi tin ailquando alii tin- aliquãdo
tibi et aln.ſcripture quaʒ tibi facis nulla
fides adhibet᷑.C. de ꝓba.non exemplo:z.·l·

non epłis.C.de conuefi.debil.fi:· Scrip-
ture uero quã facis aln contra te pu ta c-

ditori tuo de eo quod ab eo accepiſti bene
credit᷑ contra te.ff. depoſiti: publica mẽia
6· fi.ĩ·q/vii:ſaluberrimũin·xxvVii q· i· Cẽg
femineCtibi aut et alii facis ſcripturãa ſiè ẽ
coðdæ rõnum tuarũ cui indum crediſt. 8
ed enſi quis ex argentariis.et· l. quedaz· 5⸗
nummularios-eſt aut argentarius is qui
Pponebatur olim auctoritate pubiica ar-
gento dando et recipiendo/ad cuius fidem
ſicut er nunc ad fidem tabelhonis recurre
batur. Idẽ et in numulario.ſ. ꝗ alienã pe
cuniam tenebat publica autoritate- ut
pre·. numularios et ar. in auten. ð fiꝗ⸗
6.fi. colł. i/et eius ſcriptura erat publica-
hodie uero non.ut.ff. de edenargentarius
x·q·nñ.fi yconomus. Quns de argenta-
rio et numulario hic loquit᷑ auctor hiis
tractancduũ et breuiꝗ de prirno ꝗa hocdhe n
eſt in uſu.Eſt ergo uidendũ ð quibꝗ quo
caĩu et quapr ipius ſcriptura ſit ꝓbacoria
in iudicio et Buiter aut eſt de officio ſibi
dmiſſo ꝙ pprie eſt in ſcribendis rõni bo ðᷣ
accepto dato et ↄſtituto.ff de eden-l.pre-
tor.in prin et.l.ſi quis.S· rõnem In cuius
etiam officio ptincipayr ponderat᷑ qualit᷑
ſibi ſoluenda fuerit pecunia non ſimplicit᷑
qualiter ſoluat᷑.ut dici᷑ in ſii.f. de cont᷑-
hen.emptõ.l.ii.C.de reſti uen.l.pecorib
tunc ſtabit᷑ ipius ſcripcure:dum tñ diem
et ↄoſulem et ip̃ius ſubſcriptionẽ otin eat
ff.de eden.l.ĩ. ꝭ· rõnes2.l. ſi ꝗs· 6. 1·2· 5 ſi in
icium.et.C.de eden. imuſtum et.l.non ẽ
nouumnec putat Nicho. in eis neceſſariã
pñitiam teſtium uel aliam ſollepnitatem
cum hoc non ſit iure cautum.nam et ſtat᷑
Rine hiis libro cenſuali et ꝓducta de archi
uio publico ſatiſq; eſt ꝙ hẽant luas ꝓpri-
as ſollempnitates- e& de ꝓbatio-cum cãz
de preſcrip · ad audientiam in husde hoc
K. de ꝓbatio cenſus. C. de fi. inſtro ad hec
Si autem ſcripſit circa id qd ad ip̃ius offi
cium non ſpectat non ꝓbabit niſi ſicut a-

”MWUN

lia priuata beñ facit. ff.nau.cau.ſta.l.Id?

ait eodem mõſubdit autẽ uideri Fſep
pu

tura argentarii cedat carte cum nõ
blica manu facta in qua ſecus facit ff. ad
exhiben. l.ni: penult. Ip̃e otrariuʒ tenet
cum hoc officium publicam hẽat cãm 2
auctoritate publica exerceat᷑ et fiat.f. 8
eden argentari: i· et ſic cedat carta ſp
ture et liber eſt ipius argentarũ ad utili
tateʒ eoꝝ pro ꝗ bus ſcriptus eſt ·Vnde ꝑ
ipᷣm cuſtodiunt᷑ eduntur et legant᷑ f/ de e
den.quedam:S·nihil. et.l.pretor.G.fi.fic 2
fundi qñs ꝓpter vmunem utilitatẽ homi

num preſtare põt uiam omunẽ f.quẽad-
odum ſerui:amitl. ſi locus : fi- ſoluʒ au

tem argentarius dqño carte preciũ 5ru
per ac tionem in factum ad exẽplu ferri
minatorum . ff.de rei uen.l. in rem-5. Ixe⸗
quecunq;. non ob.l.pre. ad exhibenl. in.

penult- nam ibi ſeruus uxoris mee ratiëes

fecerat.quas uendico ſi in carta mea ſcrip
te erant.quia ille nõ hẽbat publicã aucto
ritatem q uia ſcribens ſeruus non erat ar-
gentarius ſi non erant in carta mea ꝓpter

rmeum intereſſe ago actione in factum.

¶ Reſtat tractare de ſcriptura alicuius
priuare ꝑpſone numulari nri tꝑie uel alte-
rius.Circa quã diſtinguendũ eſt.an fiat ꝑ
ofim cui quis aſtringit᷑ aut per mandatu
de hec luſceptum.De primo dant᷑ exẽpla
in tutore uel curadore in ꝓcuratore et ne-
gocioꝝ geſtore- Irem in ſocio Item ĩ quo
libet qui ex offõ res alterius admiſtratcũ
iſti teneart᷑ per ſe uel alios ex cõſequentia
ſui officn ſcribere que recipiũt et impedi-
unt..de tuteł et rõ:diſ.l.i..officio-cde e
den.lquedaʒ. in prin. et ſic tenent᷑ ad id eo
iure quo ſunt aſtricti ad exercendũ offin-
et ſic ea actiõe.R.como·ſi ut eerto·5· uſq;.
adeo⸗ depoſiti.l.I.S/que depoſitis:et dicto
6: officio et fit talis ſcriptura expenſis eiq
cuius ſunt negocia i.ſ.uel pupilli u' ſo-
cietatis. tcam in cartis ꝗꝙᷓ in ſcriptura. fic 2
alia que ad ipius offm ꝑtinent ff. ma nda-
Idemqʒ.· ·fi-ad uecturasff. pro ſocio cuʒ
duobus. quidam- C. de ↄtrario. ĩudic·tu-
l.fi.ĩn fi. Et ſi in carta dñi ſcribant᷑ uel ſo-
cietatis erunt eius et poterit eas peter̃ ab

illo officiali ſoluendo illi preci ſcriptur mñ

ſolum illa actione ſed etiam actione ad ex
hibendũ et rei uencontra quelibet poſſi-
dentem ff. ad echiben: l. mi. 5 pe-Si uero
carte erant ſeribẽtis tenet᷑ ſoluto ſibi peio
carte et ſcripture exhibere dmño negocioxꝝ
actione qua tenet᷑ ex oſticio qd admiſtra-

uit. Si uero ſcriptum fuerat in cartis ttii

rri-

caa ſr/es uſNt=⸗

erunt eiuis cuĩus ſunt carte euz ſcriptura
ſit priuata ut in pre5⸗penultet inſtit᷑· de
rey diui.d. litem et hoc uerum ſi qño car
tarum plucuerit hr̃e illas ſic ſcriptas 2 tũc
tenet᷑ ſoluere precium ſcripture bona fis
in illis facte oppõita exceptione ſi agat ot
ſcribentem ut in.slitem.et·s.ſequen. Si
autem ſcriptor mala fide ſcripſit in illis?
non poſſidet percit pcium ſcripture cont᷑
dñm carte ut in dicto:ꝗꝭ. litłe et. ff. de con
dic.inde.l.ſi arca.Intelligo ſcriptorẽ ꝗ ſẽp
ſit per ſẽ uel oparios ipius noĩe ſcribentes
cum ipe ſcripſiſſe intelligat᷑.ff · de reg iurt
qui per alium.ff. de adm.tuĩta tñ·· geſ

ſiſſe et de acquit.·re do.l.quicdi. No.in

Ffi. geſſiſe ĩgit᷑ dicet᷑ officiał ille qui rõnes
ſcribere et ethibere teret᷑ ſed ne ofiim ſit ti

bi dãpnoſum io pro cuius negocio ſcriptu

ra facta eſt precium ſcripture ſoluere te-
netur ſi per dominũ carte ſolute non fuit
qui ediaʒ tenebit᷑ ̃m libꝝ exhibere in iu-
dicio equitate ſuadente officiali ac etiam
domino negociorum non actione ad cx-
hibendum Sed actionc in factum quoti-
ens opus erit. ut pre·S· petencbit᷑ etiã ð B
cauereff. fami.percii.l.ſi que ſunt cauto
res· et de iudici.l.in omĩbuset ſi criptu-
ram deſtrueret teneret᷑ ppter dolum ſuũ.
ff. ad exliben.l-iuł. in prin· et. lI.ꝛii. . pre
terea · Sed ſi domino carte uelit ð ſuis car

tis deleri ſcripturam non audiet᷑ ad ᷣ ſoluʒ
intendens ut noceat ff. de rei uen. in fun-

do.et ex tali mutatione uidet᷑ ſa pempta
cum carta ſine leſione in priſtinum ſtatuzʒ

reduci non poſſit.facit prel. Iuł..ſi quis

et. ff.· dele. ili: librox·5· libris petat ergo pᷣ

cium carte per actionem in factum ad in

ſtar ferrumunatorum. ff. de dona- in᷑ ui.-2

uxo:l-utilemcet de rei uen in rem.ꝭ. Item

quecunq;· contra doloſum quaſi dolo deſi
erit poſſe reſtituere ↄpereret rei uendicatõ

ff.de rei uen. ſin autem.S·ſed et huis.z cuc
qui ſcripſit eſt qñs libri quaſi cartas emiſ⸗
ſet · f.de rei uen.l.eius· et ſcripture. quia
ſcripfſit ' ſcribi fecit et ſibi librũ reſtitu

ere teneret᷑ oms is ad quẽ perueriſſz ſicut

dño ut in.: penult.ſepius alł. nis aut ne-
goc ior um ab e neo petet illud ſibi exhi-

beri per ationcm in factũ equitate ſug⸗
gerente ut in pre·S· ſi uero querat᷑ an pre-
dicta ſcriptura fidem faciat in ſudicio cũ
ſit priuata HKndet ꝙ ſic contra ſcribentem
pro ipᷣo non.ff.de interro/acto · de etate·
ĩ·C. de ꝓbatiorõnes·et·l. exemplo.Si tari
aliis adrniculis adiuuet᷑ putauit nicho.ꝙ;
etiam ſibi proderit Inducit ꝙ prel. rões

dicit ꝙ ſola non ſufficit et facit.l. inſtr̃a-
ibi precedens uide quod ſtatim dicam ſu

per · V. licet autẽ. Sed ultra querit᷑ an talis

ſcriptura debeat aliquas ſollẽpnitates hr̃e
Hendet ꝙ rales rõnes hñt ſi'itudinẽ ad rõ
nes argentariorum licet parẽ eftectum ñ
hẽant· dicit tñ ꝙ hr̃e dẽnt diem et ↄſulezʒ
i · tempus quo ſcribũtur ſicut ille cum ſit
eadem ratio de qua· ff. de eden.l.i..rõnes
Item debent otinere quicꝗ d ad tale m ad
miĩſtratorẽ ꝑuemt de ptinentibus ad il-
Ium cuius negocia geſſit et ex qua cã rece
pit et ex qua expenditet qntum et ſic ap
Parere poterit de fide et diſigentia ſui ac-
tus: ad quod iſta ſcribunt᷑.ff. de tute.z ra.
diſ.l.i..offõ.et rõ legis ponderanda eſt·C¶
de interdic.l.i:alias ſollepmitates de teſti-
bus et ſimiles non putat nicho: neceſſario
ponendas. Dicit etiam ꝙ ſi predẽa dies et
cauſa non ponat᷑ ualebit ſcriptura contra
ſcribe ntem ne ſibi proſit ſuus dolus uel de
fectus ſed in hiis que facerent pro ipᷣo fi-
dem non faciet ut ſuſpecta licet ex cã qᷓn-
titate qualitate et tpe aliqualẽ ꝓbationez
pro eo induceret alł.primũ.Cde doñ. an
nupᷣauten eo decurſum eſt.in fi:et. C. de
tranſac.ſi ex falſis:quod dictum eſt de ali-
quali ꝓbatione pro ipᷣo dec arat᷑ ut ꝗa dẽ
expen ſum in alimentis pupilli qui uixit
in doctrina ip̃ius qui ꝓfecit uel artibus ĩ
butus eſt in edificns hec non poſſunt eſſe
ſine expenſis putat ergo ꝙ ſcdðᷣm quãtita-
tem et qualitatem horum qñqʒ ſine alio
auxilio ſtaret᷑ aſſertionĩ.qñqʒ eſſet cã iura
menti deferendi qñq; eſſet preſumptõ mi
nus ſẽemiplena:ſed aliquod facit indicium
hec hẽt iudex eſt imare ff. de alimen- pu-
pr̃an.l.fi.facit.C.de admĩ.tu.l.lex que in
auten · de hereet fal.s: ſi uero abſunt.
¶ Dicto de priuata ſcriptura que fit ꝑ
offmn ſcribentis dicendũ eſt de illa que fit
per mandatum et hec duplex quia una fit
in forma rõntiz alia documẽtoꝝx ł inſtr̃o
rum.Prima qñnq; fit de eo quod fit int᷑ ali
os ut ſi tu et ego depõim penes mercato
rem pecuniã quali faciendo ipᷣm ſcriboʒ ð
hiis que per nos diuiſim uel ↄiunctim agẽ
tur · aut reſpicit id qð fit cum ipo ſcribe-
te primo locum hẽt qð dictum eſt de ar
gZentario ſalua tali diſſiitudine quia argẽ
tarius cogĩ᷑ ſcribere et ſcriptuʒ edere per
edictum de edendo. ſed mercator ille ñ co
gitur recipere uel ſcribere et ſi recipiat co
gitur per actionẽ mandati ſcribere et ede
reff. manda.l.i. qð eſt uerum ſi intereſt
mandatis ał non:ff· mãda ſi ꝓcun·5. mã.

et. 5. Ffi. Item ſi ſcribit a cedit cartea ſic
ouemt ronibo ſcriptis ex offo. Itẽ ſi oſtat

ofeſſione partin uel Pbatione legittĩa ſep-

turam factã de partiũ uoluntate ei ſtabit᷑
inter eos ſi per alterum negat᷑ non ſtabit᷑
ei quo ad plenam fidem quia priuata eſt-
C.e.Inſtẽ̃a.Cum aliis tamen adrrĩcuł ꝓ-
deſſe poterit ut ibi que admĩcula maiora
uel mmnora erunt ponderatis circuſtantiis
perſonax principaliũ ec ſcribentis quati-
tatis rei et ſi? ibusquod autẽ diei merca-
torem teneri edere non intelligas 8 toto li
bro rõnum ſed de ꝑte que pertãiet ad mã-
dantem. ff.ſi cer.pe. cum quidfami. hir
ciſ.lſi que ſint.et de eden.l.pretor· .·fiqð
dic ut ex. eo.ti.odingitet de priui· cum
perſoneli.vi. ¶ Scðdo cãu cum ſcriptura
reſpicit ſoluʒ mandantẽ et ſcribentẽ ſ ſcp
tura eſt ſolum ꝓ ſcribente non ſtat᷑ ei.C. S
probatio.lexemplo.xiiii.q: ii/5. 1. Si uero
ſcriptura mixda eſt pro eo et contra eum
ut otinens Rpta et data contra E puta in
receptis indiſtincte credet᷑. In datis ponde
rabit iudex circuſtantias de quibus·S. ꝓpae
imo dẽm eſt.C.de ꝓbatio· rõnes. f. de po
ſi.l.publia. in fi. ii:q-i.in primis in princi.
de teſti. in nr̃a. Primo uero cau quo ſcrip
tura eſt contra ſcribentẽ ſi per ofeſſionem
eius uel per teſtes cõſtat illum ſcripfilſe ꝑ
E uel per alium licet odempnet᷑ per id. C.
qui po. in pigno-ha. in ſcripturas.2 de do
nat᷑.l.in donatiomibusnon tñ quia p illaz⸗
cripturã efficiat᷑ debitor ſi non erat quia
iſte non eſt modus oſtituendi obligatiõeʒ
ſf. de dona.l.nudaſed plumit᷑ ex hac ſcrip
tura debitum eſſe ſi cà legittia obligatio-
nis ot ĩneat᷑ in illa ut pre.l.publia. in fĩ.d
de ↄfeſſione facta in epła facit q nõ. f. S
uſur:cum de in rem uerlo.ubi longeua ſo
kitio non inducit obligationẽ ſed inducit

preſumptionẽ obligationis ex cã anesarn.

Quid ſi in predèis Eminis mercator ſcrip

turam libri ſui negat ſua uoluntate fcéarn

dicit mcho· ſufficere ꝙ in libro ſuo ſcrip-
ta eſt niſi contrariũ appareat. ſ de libro
cenſus dicit᷑.ſt. de probatio.l.cenſus.facit
C.de confir.ĩuſti.codi.l.iĩ.S. hunc igitur.
C.eo·ti:auten.ad hec·et de arbi.I. ne ĩ ar
bitrisde ſollẽpnitate dic ꝙ contra ſcribẽ-
tem non eſt de ſollẽpnitate querendu.ſ.in
quãtum eſſet contra mãdantẽe ſed quãtuʒ
ad id qð ↄtinet pro ſcribẽte requirit᷑ ꝙ ha
beat formã rõnis·ſ.diem et lem d. D
bus.S. ¶ Nunc de ſcdo uidendũ de ſcrip
tura.ſ.que hẽt formã documentox.ſ.que

docent et inſtruunt in iudicio qð factu 2*

et ꝓpter idem uodat᷑ inſtr̃is in Riciĩs utri
uſq; iuris.primũ.ii.q vii.pleriqʒ.2=q·viii.
ſeihz cun ti que-I ongta ic hr.C.
de probatio.lfiad idem. C.de edenſi ꝗſ ĩ
aliquo·et hec documenta qñq; ſunt publi
ca. ſ. ſcripta manu publica. et in publica
forma.qniq; priuata que ſola ad fidẽ iudi-
ci faciendã non ſufficit. et hec priuata di
uidié quia aliud eſt priuatuz documentũ
tanꝗᷓ publicum et aliud omĩo priuatum-
Primu Nicho:uocat illud ꝙ; licet defici-
ad in pdictis duobus uel altero illox. ſ. ꝑ
ſona publica tam het eRectuz publici in
ſtri qn id quod deficit in inſtro ut ſit pu
blicum per iuris ordinationẽ ſupplet᷑ in a
lio·ſ.ꝙ hẽt eſtectum publici ꝙ dicit fie-
ri per.vn. ſupplemẽta quox t ria ſund in
ↄfectione alia ta po ofectionẽ ſeptimũ ꝑti

net ad utrunq; . (L Primũ eſt maior ſ ollẽ=

nitas·ſ.que adhibetur in numero qualita
te et ſubſcriptiõe teſtiũ. Conſtat᷑ ꝙ in pu
blica ſcriptura que fit per nõrium regułr

interuemut duo teſtes etiam ignorxi ꝗ ſẽE

bantur per tabellionẽ. In ſcriptura uero
facta manu priuati deficit publica manq
et forma ſed hẽt pntiam et ſbſcriptionem
Pprie manus trium teſtiũ ꝓpbate opinio-
nis dalis ſollẽpnitas ſupplet 2 dat uires pu
blici documenti:C.qui poĩn pig· ha.lſẽp
turas et quod ibi nõdum tn tpus otine-
at ſcᷣm loci oſuetudinem in auten- ut p-
po:noim.ꝭ.ilet..ſi qua uero. ¶ Scðm
ſupplementũ eſt maioris aucctis·ſ.cũ ſc̃p
tura fit a priuato · Ed hẽt ſubſcriptioneʒ
cum ſolitis ſignis uel ſigillis mgratus illi
us:·ſ.cui offin eſt in illo loco uel curia pu
blicis ſigil latiomib us ſicut in curiis pape.
uel regumuel epor um Eruat᷑. et idem in
ↄmunitatibus cnuitatũ. Hec enim maiort
ſunt efficacie quam ſcripture nõrii·et pu
tat nich o-hanc etiã fine teſtibo ualere. du
tamen fiat de eo quod ad offin ſigillantis
uel ſubnotantis ptineat. C. eo-ti: auten ad
hec.ff. de iure fi in fraudem. 5:quotiens.

C.de quadri.prelſ.l.fi.ĩbi ſiue ꝑ uoſmʒipos

ſiue per ꝓcurator̃s ex epiſtilamite nroac̃
et in auten ut diui.ĩus ſub. hacolł.viii.
ex de proba.c.i:et.c.poſt ceſſionẽ de fide

inſtr̃o:cum dilectus:et.c.inter dilecto·

¶ Si ergo recipio mutuu q ſcribitur ꝑ
Ppriuatum et figillat᷑ per mgratum nõ pu
tat Nicho:q fidem faciat cũ non inuei

at hoc iure ſtatutum nec ei offm ſ ad B

cxtendat nec ad id fuie inuent facit. R.S
cuſto- reo.l.diuqmiſi oſuetudo loci B ĩdu

cat.ð̊ materia uið.S.ð ꝓba· 5Fi · · d quo

/%

Vertium ſupplementũ eſt bentium
ↄſcriptio uel ſubſcriptio-hec autem locũ
hẽt cum ſubſcriptio fix ad utilitateʒ uniq
Partis tin er ſeribit᷑ ? (ſcbit᷑ ꝑ illu ot quẽ
facit uel per alnum ipus uoluntade ut eſt
in donatione uel in mutuo-Et eſt ideʒ qñ
ſcriptura faeit pro utroq; exemplum in

locatione que ſcribitur per unum et ſub-

ſcribit᷑ per alium uel per tertium ipo uo-
lente et idem ſi cribitur per tertiuʒ et ſ
ſcribit per ambos uel ꝑ aliũ uel alios o
uoluntate hiis enim modis ſupplct᷑ ðfec-
tus publice pſone et etiã teſtiu-C. de do-
nat᷑in donatiombusii· Ro:et.l.uice dona
tricis. C. eo.ti.l.plureset.l.opationes ꝓce
dunt predicta cur is cuius uoluntate dỹ
ſeriptum id fatet᷑. Si uero negat ꝓducens
hẽt id ꝓbare.C.qui poc.in pighaauten.
ſi quis uult.et f.de ꝓcura.ſR ꝓcurator ab

ſentem ibi lis eiuſ approbatis et tali ꝓba

tione facta ſic ſtabitur illi ſeripture quod
qui negauit de ſuo mendacio puniet᷑ ſcᷣm
aut.C.de non nu-pecontra qui ꝓpriam.2
dicta.l.ſcripturas ct in ᷣ differt Bᷓ; ccium
ſupplementum a ſco quia illi ſtatur pri
ma facie etiam ſi ab aduerſario neget᷑: niſi

alia fit contra id ſuſpitio ficut eti cici᷑ de
pu blico inſtro hic ſecus hec aud tria ſ up-

plementa reſpic nint ofectionẽ ſuccedunt
tria que ſequunt᷑.¶ Et eſt quartũ ſupple
mentum iudicis examĩatio ↄfectionẽ ſe-
quens qð pcedit in ultimis uoluntatibus
que licet ſind ſcripte a perſona priuata uł
a leruo tamen cora m iudice examĩant᷑ et
Publicantur-C. de teſta. I. publicati- ubi
8& Ba poea ꝓdat ꝗa ſił itu. rõe putat nicho.
ſi qdcunq; priuatũ inſtim fuer it corã ex

aminante publicatuũ et autẽticatũ plene ꝓ

bet.In auten ut᷑ fra.Fił.ꝭ.illudet & teſti⸗
. pe:que & teſti-aut᷑. pterea. 2 ſie exiã ꝗ.
dã ĩtelligut.l.ſpturas. C. q po.ĩ pig-ha-
¶Quuntum ſupplemẽtum loci deputa-
tio ꝙ inxelligitur cum auctoritate publi

ca deputatur cto die tanꝗᷓ publica ĩ archi
uiis publicis et pro publici omuniter hen
tur et ut talia per iudices ſeruant᷑ hi ſunt

libri cenſuales libri eſti moꝝ et ſtatutoruũ
ar.pre.autẽ ad hoc.et.ff.de ꝓbatio.cenſ

de pſcriptio.ad audientiarn-et facit. - bar

barius. ff.de officio pretoris.¶ Sextum
eſt tp̃is obſeruatio.ſ:que longis tpibus a
ſingulis ut publica et autentica lunt ſer/
uata:exemplum in libris uetert et noui te
ſtamẽti.epłi Pauli-libri Ariſtot iles ypo
cratis et ſimilesquia ꝓ dictis auctoribus
a longis ſunt rece pta et leruata et habita.

1

facit. Kde aqua plu. ar. I. i- in fi-et. I. mud
principis.Dicit aut ꝙ hec ultia duo ſup-
plemẽta ſolũ ꝓcedunt quo ad ꝑlonas inter
quas ſunt leruate et que ſubſunt int᷑dictõ
m illoꝰ: quo? auétoritate deputate cuſto
diunt᷑: ¶ Septimum ſupplementũ qq re-
ſpicit nekus de quo.S eſt loci oſu
tudo.Vnde VYenecus ſtatur inſtr is ſcrip
txis per ſacerdotes in multis partibus fac
fidem certũ ſigillum certa ſubſeriptõ cta

ſtampa uel forme impreſſio ſtabit᷑ enĩ cõ
ſuetudini illius loci in inſtr̃is eo loco fẽcs

etiã fi alibi agat᷑ uel ꝓducat᷑. C.de emanc-
I. i. ex. eoCti cum dilectuset dixi. S. in. i1⸗
ſupplemento:et in fi:primi płes concor-
pomt a uctor hic in fine huiq/: per pcca
inſtẽ̃m puatũ dicit᷑ etiã publicum omnĩo
uero priuatuũ ꝗð nullu ſupplementũ hab⸗
de pditis eqnq; patit᷑ mocdicu .ſ. qñ ꝑſona
cribens eſt magne opinionis et fidei ſed ñ

eſt tabellio et het eius ſcriptura oĩa que f

quirunt᷑ in publico qnq; hẽt multũ defcʒ
ut quia ſcriptũ ab eo in quo facit. Eſt aut
ſcm qualitatẽ defectus hnda fdes :qnq;

ſemiplena:qñq; minor.qñc; nulla C. de ꝓ

batio inſtra: et- l. eæemplo- Eiuſdem
quoq; nature cuius eſt codex roõnu eſt cy
rographus qui fit ſic ſuper depoſito qð ſo

let in eadem forma fieri depoſitario et de
ponenti. Ita uidelʒ ut quedam lr̃e ꝑ medi
um incidant᷑ ſcom Tan. Aâ In ſcriptu-

ris in quibus ſunt data et recepta ꝓcedi
poteſt talis diuiſio ſi intelligas ꝙ dmidiã
icripture diue rſe forſan ꝑ longa hẽat que
libet pars uel forſan non diundit᷑ carta to
ta: ſed certe l̃e fiunt in magna figura que
diuidunt᷑ et dantur in ſgnuzʒ et bong mo-
dus eſt quo qnq; uſus ſum quia nõ poteſt
Falſari. -Sunt in diocet ꝓuincia Nar-
bonenſeruat᷑ etiã in ahis cotractibus cui
ſcripcure ſtandu eſt ut in pre.l-publia.z
ſj.de ꝓbatio.ſi cyrographumItema ſẽp
t ura de penſionibus acceptis· ¶ Kegupr
ergo priuate ſcripture non ceduntC. ð ꝓ
hatio.inſtra· et.l:exemplo·et·l.rõnes· C. S
confil.debi.l.iĩiet.l.fi.mſi contra eũ ꝙ ſcp
ſit et hoc in ꝑſonalibus ſecus in realb.C
qui po- in pig ha-ſcripturas uel niſi forte
ſit a teſtibus non paucioribo tribus ſub-
ſcripta. Sitñ teſtes inſcripti mortui fint
non ualet ut.S. V. quinto ſed et ſi uetus
ſcriptura eſt facit pſlumptionẽ uel ſemi-
pl enam ꝓbationẽ. ut in pre.linſtr̃aet.l.
exemplo. et. lꝓrõnes. C. de rebus cre.liii·
xxiiii: q/ ii, ſane ꝙ Licet autem inſtr̃a
priuata per ſẽ non ꝓbent tamen cum aliis

*

adrniĩculis fidem faciunt ut in prt.l. iſtia
quia que non ſunt fingula multa iuuant-
H.· Verſus fuit Oui· ſcdᷣo de Remea-
moris in prin. addit Oſti-uerſum · ĩ de ꝓ-
batio.5.fi. ulcra priner fi non obſunt fin-
gula multa nocent ad hoc ultimũ al''. de

co qui du. in ma cum hr̃et. 2. l·fi f.d ꝓ

