Item cuʒ filius. H.ſup impubesa ideʒ
ge quolibet deſcendẽtecui opetere poſſet

Q

gll
eſt
ner
ien
ii⸗
trhi⸗
fuli
,
nte
h
n;
lus
nii
i
36
bin
ſg
n⸗
en
cs
ii⸗
ni

t⸗
.
..
ſ

—

—

—

1

—

-8

contra kabulas-ff. ad carbon. I. i. in princi-

mittitur in poſ.ex carbomano edicto-
utde carbo/edic.l.ii.Sed in his caſibus
non fit miſſio in poſſfioneʒ ꝓpter otuma
ciam.ſed ꝓpter fauorem unde nõ tangũt
pñtem tractatum· Item miſſus locabit pᷣ

dia et fructus certo die miſi debitor id fa-

ciat.ffe. is cui:s·qui legatoꝑ:et ff· de bo.
auciudi.pol.ĩn uenditione· S-i. Iteʒ ſcm
ſtatutũ boñ.miſſ facit fructo ſuos. M.
autem dixit ꝙ cuʒ miſſus in poſ· ex prĩo
decreto poſſideat facit fructus ſuos.. de
preſ.xxuelxlan ſi quis emptio. in fine
ibi poſpor ⁊c· et. C· de bo.auc.iudi.poſ.cũ
ꝓponas:ft·de damp.infec.a quo.C.quõ et
qn iu.ↄſentaneu ibi poſtione ꝛc. quod nõ

puto ut.sſed eos ſolum ꝑcipit et detinet.

ut.I. 5- Tam de effectu. V. miſſus ergo ex
penſas tñ factas circa curaʒ rei retinet ut
·t. ꝓ. Sfl, v· ſed nunqd facta. ¶ Quid
ſi in reali actione intra annuʒ poſt miſſio
nem in poſ/miſſus ꝑcepit fructus. deinde

reus reuertatur infra annu poſtulans ſibi

poſſionẽ/2 frutus inde ꝑceptos reſtitui
miſſ uero obicit exceptionem dñn . For
te openſationem aliox fructuuʒ quos re
ante litem mota ꝑceperat. nunquid põt

HRo non-nam non uidetur res reſtitui- nſi
fructus reſtituãtur. ff. de rei uen. l. e di

uerſo./ò·iĩ· et quod iurt ſtatuitur in princi
pali.idẽ 2 in acceſſoriis eſſe dʒ. C· de uſur-
eos qui in prin-openſatio tñ non admittit᷑
quia debitum non eſt liquiduʒ C. ð open
ſat.l.fi.2 quia ꝑ eam fieret aliquod preiu
dicium principah quod eſſe nõ dʒff·d ex
cept.funcd·2.lſi fundũ·ĩ· · iui. . ſʒz ꝗd
ſi ille.poſt ſcõᷣm auteʒ decretum quis uci᷑
fructibus que ꝓlequere:ut no.ex. de do-
2 btuotingit. .: nõ alii caſusct ĩ li. Rof.
ĩn. de ſcdðo decreto et ſcdm papam in p
§. In alus. (Hoc etiam no:ꝙ ſ ouentus
qui noĩe alieno poſſidet id denunciet qmo.
M. uide quod di in · S. ꝙ ſi ſuper glo. ꝑ
illum fit miſſio ĩ poſſfione· 5.·rei petite-
niſi ds uenerit in termino ad hoc a iudi-
ce ſtatutout dixi.S/Cd.i. ſequit᷑. V. ſi xo
agitur · ibi fi auteʒ lis eſt quaſi oceſt.quod
ueꝝꝑ eſt·ſiue quis dueniatur ſuper re ĩmo-
bili.ut in predecre:qi frequenter· .

opiĩones et ipaʒ rõnes de hoc uide in· 5.

ſi ſuper.ſuper prima glo. et · S. ꝙ ſi ſluꝑ
et.C. ubi in rem actõ.l.iiiſue etiam ſ uper
re mobili·hodieutC. ubi ð cri.agi opor-
aut/qua ĩ ꝓuĩcia. .eo aũt exbi ar.tñ cõ
tra.ff./de rei uẽ/officiũ in fine · · dic ut
ibi in ulti. glo.et facit quod node iudicuſ

1 * 7 p.-bA Ta Is 3

examinata ĩn. ii glo.2 quod ſcrĩ pſi in S.;
ſi ſuper in gloquid ſi nõ ad fi · et. Gfiſuꝑ
v · poſſeſſione.·· Item quod r in pre·-
ſi ſuper · et in.l.i.C ubi. in rem actio· ꝙ;
debet noĩare. exponunt quidam. ut ac. dʒ
ĩ.·põtff. an ꝑ alium cãe ap.l.fi.ff.de offici
preſi.ſolent in prin· alii ut.bdicunt ꝙ cũ
quis ſuper imobilibus rebus quas norrie
Poſſidet alienoin quibus nulluʒ ius habʒ
duenitur debʒ et põt nominare ſm eos ex
Ponitur dehet· i.dʒ · ut in pre· S et in pre-
I. C.ſi enim haberet ius in re illud tenetur
defendereiunde non ꝓdeſt dĩũm nominare
ut l am dicetur ad premiſſa tñ fortiter op
Ponitur.nam uidetur ꝙ qualitercunq; ꝗſ
detineat rem eccleſie. ĩple ſemꝑ ↄuemri dʒ
quantumcũqʒ noĩet: Pexhibeat Onm ſeu
auctorem ſuum ut.xii:qiiquicunqʒ i.2
xvi.qi: in canonibus.ex· de fo.ↄpe · cũ ſit
Zenerale·2. Cc ſi clericus. Sed illa ſloquũtur
in poſforio quo caſu nõ ꝓdeſt noĩare do-
minuz uel actorem ut ex· e ↄqueſtus ut
no-in pre·Sρ ſi ſuper. in glo:ſec 2c. I
apertius in pre.c/quicũq;· ·tunc autem
ꝓdeſt noĩare dñmn cum agitur petitorio-
uel intellige preiura cuʒ quis aliquid ſuo
noĩe poſſidetut tũc ipſe ſit uuemedus/nec
ſie neceſſe nominare eum cuius auẽte poſ
ſidet/ſed predictus loquitur. cum quis
noĩe alterius poſſidet ſi autem is qui noĩe
poſſidet alieno:ñm non nominat·ſed tan
quam poſſorem ſe oſtert liti.et ꝓpter eiq
ↄtumaciam poſfio decernitur actori. non
nocet dño:qd dic.ut no.in pre.ꝭ/; ſi ſuꝑ.

AR quõ auteʒ fem uiolenti expellẽt ĩis Cco

lonum preiudicat dno et non factum iu⸗
dicis poſſionem ei auferentis cũ plus oꝑa
ri deberet actus iudicialis·ꝗᷓ uiolentq-bi

plene ſcrip ſi poſt Innoet Hoſti. ſuꝑ · v.

nominare. Itẽ ibi ſuper . . tardabit.ſcri.
ſi poſt Hoſti·. de illo ꝗ ð precepto cri ſui
dampnum dedit.z ouent nominat dim
qui ſcit cam precepti an ſit ſibi danda dila
tio ad dm prelentandumet quid ſi dełur
et qñs non uenit ibi uide. ?· ¶ Debz aũt
ſtatim fieri noĩatio iſta ante libelli obla-
tionem uel priusꝗᷓ rñdeat reus. ut no- in
pre·S.q; ſi ſuper. Item miſſus in caſu iſto
ſtatim efficitur uerus poſſeſſor nec is qui
paſſus eſt miſſionem ueniẽsĩ. aunum au
dietur ſuper poſfionelicet aliud ſit qñ ꝗs
ſuo noĩe cõuenitur.ut ibi no.¶ Sed quis

eſt is qui nomĩe poſſidet alieno:Rndeo de

poſitariq·2 dmoditari rei mobił. colonq
et inquilinus qui non hʒ ĩus in re· ft· rei
uen.officium reĩ enim ↄmodate depoſite

&$

AN

*4,
„

.

N —

ed colono uel inquilino tradite ꝓprietatẽ
et poſſeſſionem retinermnus· : depoſiti·l. i-
t.omo-in comodato- ¶L Sed nunquid eſt
idem in his qui ius hnt in re ut eſt ẽphi-
teota feudatarius maritus in rebo dotali
bus uſufructuarius ſuꝑficiarius creditor
HM. In iſto ſatis uidet᷑ ꝙ ꝓcedat noĩatio
per · l.ſi pignoreft· de pig ac:et de uſuca
l.pignoriet qd no. C de furtis-l. ul 9. pe-
y et fimiles. ut et ipla poſſint dum in iu
dicium nojĩare p.et:y· dicunt ꝙ non.nec li
berantur B faciendo Immo defendere co
guntur rõne iun quod hnt· ꝙ aut marit9
per ſe agat uel defendat in rebus dotalibʒ
rõne iun quod ibi bʒ ꝓbatur ft. de re iu
di. ſepe·56:led ſcientibus. de uſufructuario
ꝓbatur.f ad exbicellus ede emphyte
ota· f.qui ſat iſdacoſciẽdumS-i· Cmi Io⸗
et aʒ otra nam cum prel. C· ubi in reʒ ac-
l.net pre' ſi ſuꝑ ñ diſtinguant .· hẽat
quis ius in re uel nonec nos debemus di-
ſtinguere · ii · q· v oſuluiſti.e&· de tranſlat-
inter corꝑalia uerſus finem A1 dns me
in legibus ſic diſtinguebat an tales ↄueni

antur ſuper re. et tuc ſeruatur prima opi

nio ut nõ poſſint declinare iudieium tales
naturalit poſſidentes cum ſibi poſſideant
ad qð facit in uſi· feu. de otrofeuint᷑ uaſ⸗
2 aliumC.i. Si uero ↄvuemutur ſuper cẽſu
redditu uel ſeruitio quod debetur dño. qd
tercius petit ab emphyteota uaſallo: uł ſi
mili. cunc quiſq; tanum denũciare poteſt
dno:et illum noĩare quia principaliter ad
eum pertinet hunus rei defenſio ſi ñ uult
noĩare ipe litiget. nec nocebit ſmia ño ni
ſi ſciat a paciatur · ſt · de re iudiſepe·exc· e·
t.c.pe allegat ad predcaà: C.d agri-2 cenſi⸗
lit ibus-P.xl.2. l. in cãeft· de procura.J·
¶ Idem etiaʒ eſt ĩ ꝓcurtad admĩſtran
dato ut nopapa. in pre.· ꝙ ſi ſuper. .
et ibi ſatis ſcripſi de hoc ſuꝑ uerbo alieno
Ip̃ᷣe etiam ibi nõnoĩationem hanc facere
poſſe eum ꝗ ſuper obedientia ouenitur2
an n ueniente noĩato ſit tunc locus miſſio
ni plene ſcripſi de maio·2 obe inter ꝗtuor
ſuper· g· unde ſmĩa.· ¶ Quid ſi colonuſ
ſit tumax nunquid eius ↄtumacia preiu
dicabit dño.Go:non.C. ſi per uim ubł alie:
mo:pol.tur.fu.l.fi· ¶ Quud ſi non ẽ con
tumax. ſed in ſe ſuſcipit iudicium. Ro.di
co ꝙ põt penitere añ litem oteſt · ed q̃m

in iudiciũ noiare reſtitutis aduerſario ex

enp.ff.de rei uen: is qui ſeet duabus.lſea⸗
¶ Quid ſi noĩans nominato nõ ueniente
uult penitere 2 ludicium rei uendicatiõis

ſuſcipere · Muide quod dixi in·ꝭ:ꝙ ſi ſuꝑ

ſup. . poſſidet. S.·2 uidetur ꝙ audiatur

ut in pre.l.is quiet. ff. de noxali. electio·

lſed qic ꝙ ſi ex ꝑſona ſua uelit ſulłc ꝑe tan

ꝗᷓ mẽda. efficſetur de poſſore petitor ut

R·de rei uen.l. fuſed ſi tanꝗᷓ defenſor. bene
admittitur .i.· . ſed quid ſi ctor predcãz

quqʒ penam noĩane pacietur.· noĩsto dicẽ
te ꝙ ille eius nomine ñ poſſideat ut in p-

l. fr. de rei uen. ¶ Quid ſi oñs ius ſuuʒ al
teri uendidit· ſed ẽphyteota mhilominus
primuz nñm noĩat. qe hoc ·ĩ· de loca..nuũc

aliqua- . Clxxiiii. ¶Quid ſi emphyteo

ta uel feudatarius uel uir in cã dotis noĩa
uit onm in iudicioet r̃s fuit cõtu max⸗
nunquid ꝑatur preiucicium empyteote
feudatario uel uiro dicunt quidem ꝙ ſic

imputet enm ſibi ꝙ eum noiĩauit:iquia d

uo luntate ſua fuit hoc.et ꝑmiſit ſequẽteʒ
agere.ff.ð re iudiſepe·(/ c.t.ꝗuis· C. res
inter alios ac.per totumex· de pben. di-
lecto in fi·. ¶ Sed uunꝗd nominars cnm
in iudicio tenetur ſemper opere· ct adeſſe
cãe ſi qñs uelit cã defendere. No.nõ ſed di
mittendus eſt ff· de in ius uo. neq; impu
beres·ꝭ:i· et uide qð no. ᷣm papamcx· de
ſponſał. ueniensi.2 de re iudi .cum ſuper
¶ OQuid ſi feudatario uel ẽphyteo a rei᷑
uendicatione ↄuento Oñs uult hoc iudiciũ
ſuo noĩe ſubire agꝑẽs uero potius uult age
re ↄtra illos qui poſſident et plenam hnt
facultatem reſtituen de rei· NRoſi dñs due
niatur rõne ciuilis poſionis põt ſuo noĩe
ouemiri quia ipe ciuili poſſidet· ut. fcõ-
mo.ſi ut certo·S·ſi duobusſed naturaliter
poſſidenti.ſ.feudatario 2 cmphyteote· ut
fr:de acquinpol- naturaliter nõ fit preiu
dicium ꝑ hoc· ut· S. · ꝓx. ¶ Sed quid ſi
actor nolit ↄouenire Or'̃m rõne ciuilis quazʒ
hʒ. ſed feudatarium rõne naturalis et qñs
uelit ſuo noĩe iudicium ſuſcipere:Nonon
audietur ꝗuis eius interſit ut dicunt qui
dam quia iple n habet naturalem pol· ut
dii et ad hoc facit· ft· de appel-a ſma. 5. i-
ff.qñ ap· ſt.l.ĩ.ꝭ· impropria/ 2·S. tutorel·ſi
aut uelit n ſuo nomine· ſed ut defẽlor feu
datari iudicium ſuſcipere audietur nam

in ciuilibus põt quilibet alium defendere

etiam inuitu ff. de ꝓcurł:li.9⸗ ulus· et. l.
leruum · 5· publice· ff · de ſolutiſolutioneʒ
¶ Quid ſi ds clericus eſt qui ut defẽſor
uult iudicium Iuſcipere ſub iudice ſecula
ri ſub quo ↄueniebat᷑ feudatarius uel em-
phyteota. · no.quia de hñte ĩus ĩ re lo
quitur et uide qð dixi in.ꝭꝙ ſi ſuper.ſuꝑ

S. excipiat. ·2 ꝗdez nõ vr̃ admittend

ut in aude ſanc/epi/ alium autem · C. SD

6

7

procur militẽ. C de epi 2 cleri· placʒ. e*;-
de foro ↄpeſi dngenti. ctiam ſi expſſe re
nunciet priuilegio fori ſui ut ibi· ſ· ꝗ ſa
tiſdaco·quoti. ¶ Quid ſi ſindic alicuiq
capłi uemat ad defeſionem feudataru uł
emphytheote· Roſi clericus eſt ñ admit
tetur corazʒ iudice laico:ut.S.ſi uero laic
et uult defendere nomĩe capłiſi'r non ad
mittitur ſicut nec cap'm admitteret᷑ ut
quidam dicuntff. de re iudicaſ cum pro
curatoreff· de ꝓcura. ſed hee5S. defende-
re.et· l. minor..qm̃. Sed ſi ſindicus laicus
uelit defendereut ipſenñ ut ſindicus bene
auditur ut in preS·publicedũmodo ali-
ud ñ obuiet:et ſemper dʒ poſſor in ſuo fo
ro defendi.C. ubi in rem act.l.i.ff.ð iudi.
uenditor.xi.q ĩ. exꝑientie· ¶ ¶Ita nomi
nans alium in iudicio iurabit de calurnp-
uide.ĩde iurt·calump:ireſtat:·.ſʒ illud
¶ Sed nũquid in ſeruixutibus/uł cuʒ ne
atoria. uel cum de electiõe ad dignitatẽ
agitur fit miſſio ĩn polde hoc et de aliis
dicaʒ. i·5. uidendũ. . quid ſi electus2 ſe-
¶ Veruz ſi petitur hereditas ex teſtõ uł
ab inteſtato/fit miſſio in pol· totoꝝ bono
rum-C. de petihr·l hereditat is.C. ð edic.
diuiadri/tol.l.fi-iĩn fict ĩ prinl.fulcim
65,fi· er iunge quod eſt.·Ct. ꝓx. ò/ſequitur
v.quod ſi forte · ¶ Quid.M.hic ingre
ditur uerba uber. de bobiubi.S. et ſic bi
ut hic incipit· v·2 fit duplex rñſio ibi ut
hic et quantum durent.ĩ· dicaz· S ſi agat᷑
actione priuile· ut puta petit quis aliquez
tanꝗᷓ fihuz 2 in prate oſtitutũ F. tanꝗᷓ ſer
uum. uel tanꝗᷓ hibertum uel tanꝗᷓ uaſallũ
uel tanꝗᷓ colonuʒ. uel tanꝗᷓ aſſcripticiũ.eet
de ſi' ibus et uocatus ñ uenit. rndeo gene
raliter quia in talibo non põt fieri miſſio
iudex ꝑ remedia generalia: et cxcogitata
occurrit puta ꝑ excõicationeʒ per banuʒ
ꝑ miſſionem in poſut·ĩ · · uidendum. -
in actione autẽ finiumet. . in oĩbus tñ
ꝑſonalibus Item ſpealiter Rndeo ad ſin-
gula nam ſi oſtat ꝙ quis fit filius.et ab eo
petatur reuerẽtia- uel pietas ĩudex põt ad
uolũtatem pr̃is ꝓcedereut.C.de pa.po·ſi
filius:lxxxvidi:non ſatis.xxV. diſe to
xxx·Qic.iet/cſi quis dereliqueritſi uero
negat᷑ filius.nec eſt famatunc iude põt
reciꝑe probõnes pr̃ is ſuper filiatione 2 pa
tria ptate· et ſuꝑ hoc etiã ꝓnunciare ſᷣm
Vber ·quia ecordinarium negocium eſt.

C.de ulur:pupilla pupillusff⸗de offi · pro

ↄluł.nec ꝗcꝗqᷓ ·Sid plano.iiiqvii.queritur
et eſt rõ· quia nõ preſumitur pr̃em filiuzʒ
odiſſexxiiiq·i·ꝑatus.2/ qiiii· eſt iniuſta

et/c/ea uĩndhicta. vq- v.cC. ĩ et. ii. ĩ. ·ĩ non
eſt putanda.¶ Qund ecõuerſo ſi fili diẽ
ſe nõ eſſe filium uel ſe eſſe emãcipatuʒ· nõ

enim vr ꝙ filius ſit mittendus in pol. li

tatis· quia nec ille qui ſe pr̃em dicebat poſ
ſidebat·ff.de acquir·pol.l.i.S.ii.· NRo/oc-
curratur per pmiſſa remedia generalia. uł
recipiantur ꝓbõnes ut dixi, uł ꝓcedatur
ſicut in negatoria 2 ofeſſoria dicetur in p-
G‚ uidendum. :quidſi agatur. Si Vo pe
tatur quis in ſeruitutem dic ut ibiin· V.
ſed i is quem ¶ Quod ſi agatur otra li
tum pro oꝑis preſtãdis uel non preſtitis-
tunc eſtimabutur ope 2 fiet miſſio ᷓ polſ.
bõrum eius ꝓ eſtimatione oꝑane ut· ff. de
· ob· in ſtipłonibus.·d opꝑ.li quott.Si
uero agatur & ipſo iure pr̃onatus ꝓcedet᷑
Put in ofeſſoria uel in cã filiatiomis dictua
eſt. ſed ſi ð libertinitate ꝓclamet in inge
nuitatem 2 uocatus ñ ueniat iudex ſaluis
Hmilſſis generalibus poterit ꝓcedere ꝓut
habetur· C· de inge ma.diffamariet·C. A
remiſ.pigno:ſi eo tempore:ex de teſticũ
olim.2 qui fihRint le.lator/ porro ſi dñs pe
tat a uaſallo ut eum qñim uel certam poſ
ſeſſionem ab eo recognoſcat ꝓ feudo uel
ut eam dimittat uel eam ab ingrato reuo
cat.ut.·de reuocadi donat·his ſoł ·ex de
donat.C.fi.xxii.q.ult.d forma 2 ↄtumaci
ter abſit põt dñs mitti in poſfionem eiuſ
dem rei ſi eam hʒ uel ſi n habʒ in poſ. alio
rurn bonoꝝ eius ꝓ eſtimatione intereſſe
fcã ex eo ꝙ premiſſa ñ fiunt· Ceteꝝ ſi pe-
to colonum tanꝗᷓ ſeruũ cum peculioz cõ
tumax ſit pecuhũ per iudicem annotabit᷑
quod ĩtellige ꝓut hẽturff. ð diuer.2 tẽp-
ſ. Iõge-2· C.de agricoł2 cen- cum ſatis
5Sfi:2. l -cum ſcimus.¶ Sed ꝗd ſi iudicio
noxali agatur- Reo- I. dutit uber- uidet᷑
ꝙ iuſſu pretoris ducendus ſit ſeruus· ff. ſR
eæx noxaCã aga. l.ii. ult᷑ ubi ſic iacet tex
tus ſubdit uel ſi agitur ꝛc.a qd ſeꝗt᷑ forte
eſt acton electio dixit uber· ꝓpter ↄtua-
ciam rei hoc expreſſi.ne credatur ꝙ agens
noxali poſſit eligere Fuuzʒ uel emedam.cũ
ſola emenda ueniat in petitione. licʒ ſerui
datio ſitx in liberat ione inſti:de noxa-ĩ⸗
æt dixi ð emptõne et uẽ.c.iii. ſuper vbo
induait· ſi agi᷑ ad dampnuʒ. vr ꝙ fiat
miſſio ꝓ rata dampni petiti· et forte ẽ ac
tort electio.in quo uelit mitti in poſ ſuꝑ
quo uideffſi ex nosa.Cã aga-l.ii ff⸗de re
ĩudi:miles.S.iĩ.ff · de ſoluti.l.ĩ:iĩi/et.iii ·
¶ Quid ſi agatur ofeſſoria ꝓ uſufructu
uel alus ſeruitutibus ꝑſonalibus eurbatiſ
dic ꝙ ratione illius iurt fiat miſſio propt᷑

contumaciaʒ rei in poleius rei-in ꝗᷓ actor
petit illud ius:ff/de uſuf.leini. 2 ſtabit in
ea uſq; ad aãnum 2 poſtea fiet uer poſſeſ
ſor. ꝓut in aliis realibus.ĩ.S.fi:dicet᷑ Ideꝭ

un e etiam ſi agatur de decima ᷣm VB-·

H. Interponit q ſequitur 2 eius uerba
reaſſumit· ĩ. ·quid ſi agatur interdicto-
& Immo 'im papam ſtatim uerus poſ
ſelſor·z non cã cuſtodie/2 iudæ ꝓhibebit

reo ne illum turbʒ. donec reus de iure ſun
ondat- I-dicebat Dy: didec- ineni qõ
ne ꝙ qn actor poſſidʒ:tunc pena ↄotumao

eſt ꝙ trãſteratur onus ꝓbandi ĩ eum alł.

f.& no. oꝑ. nu. ſi prius: ſi uero nõ poſſider
ꝓcedit primuʒ defn ꝙ fit miſſio quaſi in

poſfioneʒ. alł.tt.ð damp.infec.l/a quo fũ
dus. 2 ſuꝑ hoc iße caueat 2 faciat illũ
interim gaudere ſ poſſione Pactklca fui
tutis. uel alrerius iun petiti ff. de oꝑ- no-
nuũcl/ſi priuſꝗᷓ.ff.ſi ſerui uẽĩs cui famiłi
ſt. de ulufruc.culuſcunq;. ſt de opt. lega-.
mãcipioꝝꝶ. Cid ĩge madiffamariet E etiã
locum hñt in iuribo incorꝑalibus que ꝓ
Equere m papaʒ· utł᷑ noex d eo qui mit.

in pol.cã rei ler.c·i.e·S·e·O· · i· Itẽ ſi aga

tur ꝓ ꝑſonalibus pratiombusiputa fruc-

xuum uel intereſſe noĩe decernet᷑ miſſion
eſſe faciendam in poſfionem reꝝ ipius de

bitort ꝓ rata intereſſe ſui ut dicunt ꝗdã
alii ↄtra-cum aliud.a ñ intereſſe petitum
ſitar. C.de fideicõ-liber·l. fi:niſi fonte pe⸗
vitionem mutet qdð facere põt ante litem

oteſt/ut.Cd edẽ.edita. a iunge hic quod

eſt in pre/ꝭ uidendum · . quid fi agatur
negatoria ¶ Quud Ki agatur ĩterdicto 8
ĩtinere actuq; priuato eundo- uł de aqua
cottidiana:a eſtiua:NRo. ſi rõne poſſionis
2git 2 res n capit dilationema aduerſariꝗ
n ueniat. iudex pmittet agere ire et aquã
ducere: ſine preiudicio iun querendi poſ.
2 ꝓprietatem actor̃ nihilominus cauẽte
ꝙ Ri apparuerit eum imuſte egiſſe.relarti
at dampnuʒ abñnti. ſt· de teſta.tu:l.idẽ. ſt⸗
d damp. infec.hoc aplius- alphenus- ff⸗
ad exliſi quis merces· ſi rate·2.· L. iuł· ⸗
i· P ꝓcedatur. ut iã dicam in interdcõ uti
poſſi. FPut dixi in ofeſſoria ꝓ ſerututibq
realibus. m Vber: ¶ Qund ſi agatur de
damp.infecdic ꝙ a tunc fiet milſioſt.·S
damp.infec-prexorii-2 per torum 2 iuũ
ge quod eſt.ĩ·ꝭ ulc. ¶ Quid ð legato uł
fideiomiſſo.Ro:exł hoc etiam ẽ expeditũs
ut.C. ut in poſſ.lega: fideĩq: qui legati.
ff.qn dies lega ce.ꝑ totũ 2. ?.5. uidenduzʒ
v.ſʒ nunqd.¶ Sed quid ſi petitur.ut ca
ueatur de euic in duplũ:dic ꝙ ibi pmiſſa

generalĩa media ſunt᷑ forte neceſſaria uel

chc ꝙ fiet miſſio ĩ poſdupli pcn dati. E

precu reiff.ð euicli quod vr abſurduʒ

cum E non petatur ũde dic ꝙ fiet miſſio
in poſ. tanti in quanto poſſet piclitari- ut
f:d act- empt. 2 uẽ: e empto. : i. eX . en

qui mit-in pol·cã rel ſer- cum ueniſſent-

¶ Quid ſ agitur ad exbibendum aliquo

lureputa ut exhbeatur aliꝗᷓ res uł ſcrip
tura.dic ꝙ nõ fiet miſſio in pol⸗rei ł ſcrip
tureał ·plus hr̃et ex ↄtumacia ꝗᷓ ex ſnĩa.
H Incuberet enim hic poſfiom et per
inmiam Iuſficeret exhibere pntiam. ff·
de· V.ſigplus eſt·ex· de accuſ:ueniẽs·xi.
q:iii:certum fit ergo miſſio iux eſtima-
tionem ĩtereſſe ſcut ſi diffinitie ddempna
retur a ñ exhiberet fierer miſſio inteſſe-
ff.de in litem iun in actionibus. ff-ad ese
hi.ꝑ totum. ¶ Quid ſi agitur otra tuto
rem uel aliuʒ in dignitate uel officio bſti
t utum.ux remoueatur uel deponatur et
oↄtumaciter abeſt· Ro ꝓcedatur dtra euʒ
Im pmiſſa generalia.ł etiam ꝑ ſpũa lia ut
ſibi interdicatur interim admiĩſtratio ꝗᷓ⸗

ſi ſuſpecto.ff· ð&̊ ꝓcun.que omnia:C.& ſu

ſpec· tu.l:peinſti·ein fiſt·ð ſoł. ꝙ ſi for
te · ·ĩ ·:ec de ſimo:lʒ hely·de accuca.fi/de
off.dele.uenerabilis uextñ in hoc caſu po
terit ↄtra eum ꝓcedi. ut..Ct ꝓxSſequit᷑
vV.ſi ueroipoterunt eniz recipi ꝓbõnes ſu

per principali.2 ꝓcedetur fm.l· ff. de ſu-

ſpec.x᷑u.impuberes: ¶ ¶Quid ſi agatur ad
thori ſeꝑacionem. a uocatus ſit drumax-
No.tunc ẽ recurrẽdum ad ſepe deã reme
dia generalia- uel etiam ad ſpẽalia ut pñs
abloluatur a debiti oiugał recidiua.ſi

uir ł uxor agat de poſſᷣorio ñ fiat miſſio

in poſ.ſed reeipientur ꝓbõnes ne detur oc
caſio formcãdi-cã eniʒ mrimonialis n ſub
eſt ordinarie ↄgnitioni 'm ub. A1ä 2 hic
finiuntur eius uerba. J ego dico in pᷣmiſ
ſis caa bus abntem excoicandum·2 non ad
ſnĩam ꝓcedendumexc· de reſti:ſpoł.lr̃as.
cum aut agitur ſuꝑ federe mimonii tũc
põt ediam liti·non conti· ꝓcediex· ut lit᷑⸗
nõ contt.c.i.2· C.qi.ꝭ.porro·Balubi nõ
cadit miſſio. an lite ñ conti·poſſit ferri dif̃
finitiua· dicit ſpec.hic.et in S·ſi nõ negat᷑
ꝙ ſic ſi negociuʒ eſt ezordinarium.ſecus
ſi ordi nar ium.Ia.bu.dicit ñ exiĩgi litis cõ
reſt· in aut᷑.qui ſemel in lec · ꝓ Guilfacit
quibus ex caul.maio.l.pretor ·s· fi· ·
¶Qui ſi uxor agat otra uix ad inopiã

uergẽteʒ· de hoc etiã d dona: int᷑ ui. 2 ux.

s. Foratis· ꝗd ſi uir ¶ In crĩali aũt cã qᷓ

liter ꝓcedatur.noĩ· de accul:giſequitur-

N2

O

6

912

¶ Sed pone ago otra te coram ĩudice ſe-

c ulari interdco uti pol- quia mihi turbas

poltu ↄtumaciter te abntas:queritur qli
ter iudex otra te ꝓcedet.nõ emm põt me

mittere in pol.rei petite cum nulla petat᷑
Item non põt te excõicare· cum ſis laicus
xcvi.di.bene quidem. I: de hoc etiaʒs-
titulo:l.Sſequixur- uerſicuſed pone ti-
cius. G. na- no: ex ut lite nõ oteſttue
ꝙ iudex aſſignabit ſibi terminuzʒ·ĩ·quem
uemasPa mæea inquietatiõe ceſſes· ut ex.
de reſti.ſpoꝑ.auditaex de natis ex libero
uen· c umco ꝙ ſi neutrũ facies ꝓcedat cõ
tra te ex offõ ſuo-utex de pignoc Iris
idemq; dici põt ſm eum in qne illa:cum
quis podens aliquẽ ſpoliat:nec uult ↄꝑere.
nec excõicari põt uel ſi põt paꝝ de excõi-
catione curat tunc emm ludex ↄtra eum
ex offo ꝓcedet/ ut ibi:ex. de poſtła: ca.I.
H ubi ſcripſi in glo magna· v. hoc eoð
modo· J et· ii:qv·quanto:2· ĩ· V. ꝓx pa
pa:noex de eo ꝗ mit.in poſi cã rei ſer.c.
I:ꝙ ſiue agatur ĩterdico uti poſſi/ſue in
terdicto und ui ꝓ incorporalibus quia ſe
cus ſi ꝓ corporalibus· ut.ĩ. in fi-hiuus·g
ſiue quocunq; alio modo agatur ꝓ incor-
poralibusñ fit miſſio in poſ. ꝗa non põt

cum dicat ſe poſſidere· ut ex.· ce ꝓba.licʒ
2 de iudiot exalata.ſed cauebit reus de no

moleſtado 'm ea que no·S· V· quid ſi agat
oↄfeſᷣ.2 in ocor-ibi polſitis·2 ꝓbatur. ex/S

ſequeſtra· pol·c.l.2.ff. de ici:actuq; pri.ſi

uia et unge qd no: e:ꝭ. V.i. 2 uide · ĩ e-
5 uidendum . in oĩbus. baga- dixit ꝙ ſi
reus otumax e ubi agi᷑ interdcõ utipolſi.
uel utrobi iudex ꝓnuciabit actorem non
eſſe in pol.inꝗetandum a reo donec re ꝓ
bauerit poſiionem ſuã eſſeet forte coget
reuʒ cauere ſʒ id ſeruitux quẽadmodu fit
in ſeruicude ut.ff.de no.o.nuũ. ſi priq· ff·
damp.infec is a quo:ſt ·ſi ſerui: uẽis cuiq
nam interdcã lʒ ꝑplonalia ſint uidentur tn
in rem ſcripta ff· de interdic.l.iin Fi. diffi
nitiua enim ſmĩa d nõ inquietando imper
pełuumañ litem oↄteſtferri ñ poſſet· ut
eX. ut lite non oteſt: ꝑ totum. Sed nonne
hoc caſu reus ueniensĩ. annum recuꝑabit
Poſpᷣionem reſt᷑itutis expẽeſis 2 pſtita cau
tione de lite ꝓlequẽda·2 vr ꝙ ſc· C. ð bo.
auc.iudi:polſ/aut᷑:2 qui iurat·ex ut lite ñ
odeſt·qm·: in aliis. Sed dic ↄtra niſi prius
ꝓbauerit᷑ poſſionẽ ad ſe ꝑtiner. ał.mil ui
deret᷑ opari in᷑locutoria iudicisiĩmo delu
ſoria uideretur quod eſſe ñ dʒ·de iudi.
ſi pretor:ff.ne quid in lopu.l.fi. quia a ſi
ne ea idẽ ius poſſidendi hr̃et naʒ intentat

per
ks

interdictum tipon quare non petit ut
achpiſcatur pol ſʒ ut in am adepta defen
darur ut inſti/de interdictis5retinence:
ex/de ꝓba.licet. unde nil uidetur reuerſc
reſtituendũ cum in nullo de eius pol.cox
ſtet.lecus aũt eſt ubi agitur iudicio peti
torio ꝗa tunc reo miſſonem paſſo res eſt
reſtituẽda. Sed qre B in poſ.pot iq ↄtigit
m alis caſibus: No/quia pol io facilius
ꝑditur ꝗᷓ dmium:ft. de acqui.polſ.l.iii. &⸗
dñi und nec a Inĩa poſfionis appellari põt
Fm leges licʒ alud ſit in aliis.iqvi-ſunt
etiam quox· . ſi de pol·2 C. ſi ð momen-
polfueapl.i. Quidam auũt dicunt ꝙ in
pmiſſo calu reuerlus reſtituendus eſt. ut
res reſtituatur in priſtinum ſtatũ in quo
crat an latazꝭ interlocutoriam quo ad hoc
ut inde ſubducatur decretũ et ut per iĩllð
nulla det᷑ actio. uel exceptio que aliter da
ri poſſz.·ff.de acquii·poliuſte.2. ff. ne ui
fi.ei.ꝗ in poſ.milſ.eſt·l.i 2 hoc cum ag᷑
ꝓ ipa poſſ. ne ꝗs inquietetur in ea ſi autẽ
ↄgitur ꝓ eſtimatiõe poſſionis quod ficri
pot.utf· utipoſſi · l.peet fi:2/. qd me.
cã ſimulier.S qui poſfionemtũc ꝓnun-
ciabitur ut 2 in alns ſimplicibo ꝑplonalibzʒ
actiombus. uerba iaco: bal. . B auũt
decretum· 5 generaliter auũt primum de
cretum interpomtur tã in realibus ꝗ in ꝑ
ſonalibus actionibus quoc enſcũqʒ; quis n
defẽditur.ex ut lite ñ cont · qin.ꝭ.ĩ aliis
et.ꝭ·fi·C.de iudi:.ꝓperandum.ꝗꝭſi aut. C.
S preſcrip.xxxanſi quis emptionis· Sfi.
qð dic ux.S.t. ꝓx·ꝭſeq tur. . ſi o agit᷑
et ſequẽ · Item interponitur in his que ui
cem obtinent actionũ ut cum cautiones
poſtulãtur d damp infec. uel de legat is ł
cuʒ mulier petit ſe mitti in pol.cã uenti
nam hec actões inſtar obtinẽt actiõum
ut.fł:de act·et ob·l.obligationes uerbox
2 ꝙ his caſibus fiet miſſio in pol. ꝓbatur
ff· ex ꝗ· cain pol.ea.lii.iii.2. uin 2 in pre.
I.ſi quis emptiõis· 5. fi/2 ff. de dampãfec.
lI.iiii:Si.a· fud in poſ.lega. fideiqĩs cui
A.Scire debes ꝙ iaco:de areĩ·l.ſi finita
ff·ð damp· ĩnfec.S· Item uideam-tenuit
ip̃m. 5 et-ibi precedẽtẽ· ꝙ quociens
ittitur in poſ/ꝗa ſibi nõ cauetur. uel
aliquid ab aduerſario n preſtatur. non ali
ter de poſſeſſione diſcedit.ꝗᷓ ſit ſibi cautũ
uel preſtitum etiam ſi aduerſarius petat
ud diſcedat 2 ipe ſibi uult expenſas reſti-
tuere.ut ibi alł.etiam f-·qui ſatis.co.l.de

die· 5·heres quoq;· ſecus ſi fiat miſſio ꝓpt᷑

ↄturmnaciam aduerlariiꝗqaà ñ uenit coram

iudice:ꝗa tũc miſſus de poſfione diſcedit

1 4 jrcHhake 42 77. R 2

* FeX

A1

reſtitutis expenſis C·d preſcrip. xr.an-
l.ſ quis ſlup· et preſtita cautione de ſtãdo
iuri: ut in dec:qm frequenter.S. in aliis
cedit ergo primuz dictum iaco:qũ uemt
ad iudiciu. ſed ad preceptũ iudicis noluit
cauere.uel preſtare qð petebat actor · et ẽ
ſi.quod dixi ſupra.S.ii-poſt prĩ ubi d ap
pellat ione loquor · SItem hʒ locum qn
agitur interdcõ unde ui ad poſfionem re
cuꝑandam. Item in ĩterdictis in reʒ ſcrip
tis hʒ locum miſſio in poſ. cã rei ſeruãde
ut ꝓbatur 2 no· m papam.ex de eo qui
mit·in poſ·cã rei ſerc.i .· · et quod ſeꝗt᷑
ibi uid ꝑ me in· v. aliqui tñ ante fi-mag-
glo· .·2 cias ꝙ qñ agitur interdcõ unde
ui uł actex empro:de qua:.5. uidenduzʒ
v.ſed nũquid l' alia ꝑlonali actiõe ubi fit
miſſio ꝓ menſura debiti declarati. decens
eſt. ut primo fiat miſſio in poſ fionẽ illiq
rei de qua agitur et fi rõne intereſſe aliq d
plus debetur fiat etiam in poſfione alia⸗⸗
lʒ ex cã aliud fieri poſſit qnq; in reahbus
aut et mixtis actiombo fit miſſio tmn in
pol-rei petite: miſi qñ latitat ub dolo deſiit
poſſidere. Mhec hic in fine repetit 2 ibi
dicam ut:ex uł lite ñ contj qmm6.· q;
ſi ſuper/2. ffex quica.in pol.ea.l.fulcirnꝗ
-Item uideamus. et. 5. ſequen. 2· C. de p.
xxx.·an·ſi quisS·fi· ¶ Sed nunꝗd in ypo
thecaria fiet miſſio in poſde hoc no ·S.t.
P &ſequ itur. /ſz nuꝗq d. ¶ Quid ſi in
noĩe alicuius rei płes ↄueniuntur qð fieri
põt.ut·S.de actoread fi.2 unus tmi otu⸗
max ſit. Ronon vr̃ q ꝓpter eius ↄtuma
ciã aliis non uocatis ſit miſſio facienda.ff
de mĩo:l.ermili: et.ar.ff.ex quica. in poſ.
eahoc aũt· hoc nopapaex· de reli:do. cũ
uenerabilis. ( LSed quid ſi agitur cõi· di.
uel famm. hrc. iudicio:et reus otumax &
de hoc.ĩ. ꝭ· uidẽdum : ſed quid in dupli
cibus: et. V· Item queritur ꝙ iuſſus autẽ
Poſſidere ꝑ ſe ingrediatur Ppal.ue ſi formi

dat impediri ꝑ nunciuʒ iudicis ſeu officia

lem ſeu uiatorem in poſ.inducatur. ut in
P·l.i.is cui. miſſus:in poſ.in ſumma noi
ꝙ ubi agitur ꝑſonalibus actionibus ꝓ tẽ
poralibus ñ fiet miſſio in pol. ſpuũaliuʒ ꝓ
menſura debiti clarati ut ꝓbatur extra
de excep. frequens· 5· fiet in oſti · Grego.
x· de iniun cet ſi pignorationes F. vi.tuʒ
qꝗqa cum eis neque unt ꝑmułari. ut ex de
reꝝ ꝑmu:qõnes. tum quia ſpũalia eſtima
tionem ñ recipiuntut.C.de ſacroſancec.
nemo martires 2.· ff de uari.·2. eordi g.
l.i.5̊⸗ medicinam quare debito ↄmẽeſurari
nõ poſſunt. Sed ubi agitur ꝑſonali actiõs

ſpũalibue. puta cx pmutatĩone uel do-⸗

natione reꝗ⸗ ſpualium-2 buiuſmodi tune
bene põt fieri miſſio alioꝝ ſpualiuzʒ:à eti

am forte in poſ- temꝑahu Pſertim h ſpua
libus erant tprales annexe 'm papam qui
hoc no:ex· de eo ꝗ mit. in pol.c.i. Itẽ no.

ꝙ in realbus 2 mxtis actiombus fit miſ
ho in poſrei petite tmmſi . Iſtud reſi
vr̃ incongrue poni· quia 2 tunc fit miſſio
in poſrei petite:lʒ olim in oĩa ut patet ꝑ
leges ſeque:ſuꝑ quo uide quod no.in.5. ſta
tim alł. ſed ſaluatur. ſi llud tm quod pre

cedit reſpiciat n remlſed miſſionem ut di

cat miſſio ti et intelligesĩ. S. ii. in prĩ.
v.· eſt 2 alius. S·q latitat.uel qñ dolo d
ſit poſſidere· · tunc emm ſi ꝓ re corꝑa

li agatur·ꝑ cmnia ꝓceditur ut in ꝑſonali

ut patet ꝑ iura.I. alłta. Idem Aʒo·ĩ ſum
ma ubi .S.5/ubi autfacit quod no2 dixi
in regula ꝓ poſfore:de regu.iunF. vi. 5.
utff. ex qui.ca.in poleafulcimus.5. Itẽ
uideamus:et/& ſequen.C.de preſ. xx. an.
ſiquis·.fi. in perſonali uero fit pro men
ſura debiti declarati.utS· uerſi ·2 ſcias.

Vnc uideamus a quibus iudi⸗
cibus primum decretuz poſtu
letur 2 quidem a maioribus 2
—minoribus 2 etiaʒ a mgr̃atibꝗ
municipalibus et a delegatis· ft de ãp.in
fec:dies·ꝭ·ĩ. . dies.eS⸗de offi:deleex lr̃iſ
ex· de eo qui mit in pol.cã rei ſer · p totuzʒ
ð hoc no.i. · reſtat. quod uex ꝗ; põr ꝓnu
ciare ſi citatus ſit de eius iundictione.mit
ter̃ enim in poſ. magis eſt iundictiomis ꝙᷓ
meri imperiiff.de offic. eius cui maneſt
jun/l.ognitio·5fi· Si aũt certum eſt euzʒ
neſſe eius iudicem ñ poterit ꝓnunciare
ſecus aũt ſi dubium ſit.re aũt ipſa mittei
non mor ſed maior iudex põt.ad mui.
mgr̃atibus·2 de iundic/o.iudi. iubere.ni
ſi ĩ cĩ dampm infecti. ut.ff.de dampĩfec.

dies · duas.que celeritatem deſiderat. ut

e·C·lei.ĩ udex aut delegat poſſionem a ſe
datam tueri dʒ. ſic etiaʒ audiet terciũ
qui dicit rem cuius data eſt tenuta ad le
ꝑtinere.2 euzʒ ſi de hoc oſtiterit reuocabit
Fʒ Io.de deo/F.iiiqʒ.xii · alł.de re ĩudi/cũ
luper·2. C.ſequẽ.q teſti:ueniensii. terciu
aut rem uendicantẽ delegat ille ñ audiet
ð off.deł·p.2. g.an aũt uendicans agat cõ

rtra miſſum uel otra miſſioneʒ paſſuʒ diæi

in decre.cõtingit in fi.de do.2 con. · ut
e&. de teſtiex ꝑte a. ubi de hoc 2 de ſimo
querelam. ſaltem uſqʒ ad annuz ut ex· de
off·dele. querenti Iʒ alii dicant illũ functũ

S

—22 —

7 £

9
7
2ð
+2
XS
£ℳ
E⸗

officio luo eſſe ułæ· C. Ic̃is.niſi eĩ ſpẽaliter

fuerit mandatuz ut in pre/cex parte ꝗa
hoc ad ordinariuzʒ ſpectat ut dicunt.ff· ne
uis fi · ei qui in pol.mileſt. l. i. ĩ prin.2· S.
i. et.ii·exl.ſñ quis miſſum· HR·i.et uide·ĩ·
6· x· V· et no ſi miſſus.ed·ĩ de execu·
ſen. S/nunc dicẽ dum ꝓpe prin· Ect nõ.
H. vᷣm benedictuʒ quem in B tractatu
allegat auctor/2 fm Iaco bal. ꝙ iuðx
bono.coram quo aliquis mutin.ↄuemtur
rõne cõtractus uel domicili uel alia qᷓ uis
cã.ut ex · de fo/oↄpec·fi.põt mittere acto
rem in polſ.bono que res hʒ boñ·2 dcer

nere miſſioneʒ in pol · eſſe faciendaʒ in bo

nis que ↄouentus hʒ mutine ꝓpter eius cõ
tumaciam Iʒ quidaʒ dixerint ꝙ ſi reus nil
hʒ bon iudex boñn ulterius nñ ꝓccdit· I
ſed uadat actor mutinã iuſticiam petitu
rus· et hoc dictum predicti duo actribu
unt aʒoni· · qð falſum eſt hec ꝓbantur
e· t· rõna· S· ocrahentes · . Ii· vi · J· et di
cunt quidã · · predicti duo. J ꝙ boñ ·
iudex quo ad bona que ſunt mutineexe-
quetur ſuum officium ꝑ iudicem mutiñ.
et ꝙ quãtum ad hoc maior eſt iudice mu

tine-lʒ ał. in officio ſint equales.C.q iudi.

ꝓperanduʒ. S ſin auteʒ reus. ff. de boauc.

iudi.poſſi.l.cum unus·ꝭ.peet fi. alii ñt

ꝙ iudx boñ. ꝑſe dabit poſ.eoy que ſunt
mutinen:qð ego non credo. Idem Io.
de deo in ultia colump. 5· niſi eſſet a prĩ
cipe delegatus cum ñn ſint res lub eius iu-
riſdictioneff.de iurtdic.o.iudi.l.fi.C.qui

ꝓ ſua iurtdic· l.i.xvi · q lii·placuit ad fnẽæ

ex · S fo.ↄpe·ſanepõt tn decernere ut pre
dixi:quidam etiam dixerũt: ꝙ ſ mutinẽ
non pareat iudici boñ.tũc iudex boñmit
tet lr̃as ad iudiceʒ mutinen ut mittat ei
reum naʒ et in otractibo et delictis fit re

miſſio ad locum ubi quis otraxit uel deli

quit.ux dr. C.ubi ᷣ cri.agi:oporaũt/qua
in ꝓuincia.2 ſi iudex mutinennon miᷣit
Punietur in tribus libris auri-ct eius offi
ciales ĩ tantundem ꝙ ſi ꝓpter lucrum id
mutinen facit etiam eius cingulo priuet᷑
In aũt/ ut nulli iudici. 5· ſi uero quis opre
henſoꝝet· C· ubi cã · ſta· agi· debl.i. C. de
requirt.re.l.ii.qnqʒ etiam aliter punitur.
ff. de ſer·fugi.li..hoc autẽſed hodie ſtã
dum eſt inſhoe illi.6 otrahetes. ¶ ¶ Quid
ſi dubiuʒ ſit ubi ſint res debitort ouenti 2
ipe ↄparet nunquid cogi põt eas indicare-

dicunt quidã ꝗ; nõ· ar. t · qui · boce·poſ.l.
in omni · nam boc ↄmittitur inquiſitioni
execudorꝭet ſolicitudini iudicantis.ſcam
phy·ar. C. de his qui ad ecↄfu· l.fi. . cuʒ

aułem-nec dʒ hoc eius ſacramendo cõmit
tialn tamen contra:nam et de inquintiõe
et diligentia erit·ut faciet eum ſatiſſacer
de conicientia ſuaut ine· l.ꝭ· ſine-2 ar-C.
de iurtdeli.l.cum ſcimus.ꝭ.licencia:2 ar
in auten.de teſtiS·ſi uero deduces-

Am de effectu primi decreti
primo uidendũ reſtat ſuꝑ quo
nõ· ꝙ aut eſt actio realisaut ꝑ
onalis. Si quidem eſt ꝑſonalis
multiplex ẽ prirmi decreti eſtect 2 prĩo-
XAH. uerba ſunt Roffde bonis auct.ĩiudi-
poſ. . in primis queritur·et hoc uſq; ad
V. tercioreliqua ſumpta de Hica de prĩo
decreto.Dynus ubi.sad infra Icriptos ef
fectus addebat iſtum ꝙ hoc ordine ꝑue-
nitur ad interpoſitioneʒ ſcdi decreti ·if· de
damp.infec·dies ·ſi uero duret und tenzʒ
de ſco decreto.ubi.S.qð·xnii.; ñ tenerz
Im non pᷣcedente primo/ꝑ.l.qui duos· ft ·
de rebus du.et:C.de exe.rei iudi · I. 1.·2· fl-
de re iudi.ſi cum nullam. nam ꝑ illud

hʒ miſſus 2 cuſtodiam 2 defe nſionez reru

quod dr iudiciale uel pretoriũ pignus vr
enim ſibi oſtitutũ poſtꝗᷓ inductus eſt in
polff.ð pig act.nõ eſt mix·et·C.qui po⸗
in pi.ha.l.n. C. ut in pollegſi poſteaquã
et.l.qui legatum.C.de preto.pig·l·fi:con
tra.ĩ· S·ſed queritur. ſed in reali loꝗt᷑

Iᷓ et hoc dico ꝓpter quoldaʒ fatuoſ nun

cios ſeu executores iudicũ-ſeu curiarum-
qui qñ mittũt aliquem in tenutaʒ ſeu poſ
ſeſſionem cã rei ſer· nuttunt illum duũta
at in poſ. unius rei dicẽtes nos mittimus
te in poſ. ꝓ iſta et ꝓommbus aliis uł da
mus tibi hec 2 orma alia cã rei ſer. 2 qn
oſtendunt illa oĩa et qñq; nonſed quãdo
oſtenduntvr̃ poſſe eoꝝ error ſubleuari ꝑ
I.ff·de acq uitt·pol/quod meo.h·ſi uendito

rem.ſʒ certe illa loqtur in poſſidente qui

ꝑ oculoꝝ inſpectionẽ poſ.tranſſfert.at nũ
cius nullam hʒ poſſionem ideoq; nullam
tranſfert eſt et alius effectus in perſonali
actione quia niſi debitor ſatilfaciat credi
tori miſſo in poſ. poterit ipᷣe creditor ſine

libello petere a iudice bona uendi in quog

pPoſſionem nullus eſt ſi debitor latitat ut
