expſſe de reſtitutione iam impetr ata 2 ſie
loquitur.l.ut.S. patet . unde Mar.de fan-
ubi.S.q·vii.tenet in futura reſtitutiõe cõ
trarium cuʒz e tali renũtiate eo ipſo pa
teat eccleſiam uel minorem eſſe deceptos.
Et ſic cõtra id etiam ſepĩus poſſed reſtitui.
ſt.de mino.etiam ſi fine · S reſtitutus autẽ
eæt. l.intdum circa prin. ·¶ Quid ſiſte
tit ꝑ annum q non fuit ula Repto. Ro. Si
id delo obmiſt nõ teſtituetur ut. C. ſ ad-

uerſus delic.I.i. e de HRptis·ſi autem.ſi ue

ro ꝑ negligẽtiom ſit ut ĩbi et arex de ĩ in-
tereſti:auditis ſcdm Vino. AI ubi. 5.
in decre plerumq; de Hptis in fi.dixeit B
ſub dubio forte ut ibi ſcripſi in glo quid e
rit. · Iteʒ no ꝙ reſtitutio nõ petitur
pactionem ſed ſolo iudicis officio ſ. mi
no·qð ſi minor · ·fi· et.l.illud. 6.ĩ et.l 8
Hh ſpeciali et datur ad hoc utilis adtio in 7
.x.in cauſe. et.l.plane.. Ad litteraʒ po
ſuit hoc Io.de deo in cauilł.ultra mecdiug
.· Item hoc no. Idem Mar.de fan ubi.s

in principio.:
Nfra qð tempus reſtitutio dã
da ſit breuiter tangamus licet
cuuctis hec materia ſix nota.et
ab omnibus tacta.ſcias ꝙ mi
nor· xxv. annis eam poteſt derere toto tpᷣe
minoris etatis et etiam poſt cõpletum x
vannum ſcᷣm antiqua ĩura intra annuz
utilem. hodie uero uſq; ad drieniuʒ a prs
ma die xxvi.anni cõtinue mumeran. i. uſ
q; ad fi ·xxix- anni ut. C. de temp in inte-
reſti.l.fi·et hoc cum leditur ꝑ factum ſu
ur ſiue ꝑ alienum ſiue ꝑ ſuam uel alienã ne
gligẽtiam Sed ſi minor in temꝑe decipiat᷑
uidehcet ut paciatur tempus fibi labi in 5
ĩiudicium rei uel actionis ſue et eſt in cau-
ſa reſtitutionis dicunt quidam ſemp qdri-

ẽnium ſibi cõcedendum poſt.xxv.annum

ad obtinendã reſtitutionem ꝑ pre.l. Aʒ0·.
dixlt. M In ſumma de temp- in inte-re-
ſti.poſt prin et hoc eius dictu poſuit tan-
ubi.S. intra q; tempus ubi etiam cõti-
nuat. . ſẽ. . ſi ledatur tractu tempꝑis
ſ.qdrienii uel maiori tpᷣe habebit.iiiian-
nos ad rẽſtitutionem obtinendam poſtqᷓ
ueñrit ad legittimam etarem.ſñ uero mi⸗
nori temꝑe ledatur poteſt eaʒ petere toto
temꝑe minoris etacis et tanco tempor̃ pq

3 44

QA

— r 7 ,„—
xxv·anquãto termꝑe fuiĩt᷑ lel9 ar. ff qn ac⸗
de pec eſt an.cum poſt mortem · ff. ð mi-
noindum.S·planeſi defunctus et.xlvii⸗
di.omnes in fret.C. Ii.x. de hiis qui in exi
lium dari uel oc·mo.ſunt.læt de pe·i·i.ĩ
de. MHDic ut in clee·di ab eccleha que diſ
tinguit tempusĩꝙ a temꝑe ad qð fit re-
ſtitutio· ¶In reſtitutione autem ecc
ſie cõcedenda uariant ſapientes-dicunt eniʒ
Ala.et. G. naeius diſcipulus ſemp ſine tẽ-
poris pfinitione eam ſuꝑ eadem leſione ſibi
cõcdendam quia eccleſia iure minoris ſem
per debet illela ſeruari ex·c· c.i· et exponut
lemꝑ.i·ſemꝑ.qdqncumq; · Sed cõtra cos
eſt expᷣſſe decre· Greg e uag que incipit
eccleſia.e·ti. HEt habetur hodie liviꝑ

quam expedituʒ eſt ꝙ qdrienmi lapſus no

cet eecleſie ita ꝙ poſt non auditur niſi ex
cauſa et ꝑ hanc exceptionem ſoluitur ulti
—„ . „ . 2
ma.q Mar de fañ. ubi · · S · Et quia ſi S
uerum eſſet nulla pſcriptio etiar drage
naria contra eccleſiam curreret ſed ſemꝑ de
beret ſeruari illeſa ꝙ tñ fallum eſt ut.xvi
q:iii. 6poteſt. . quas actioncs ex de pre
ſcript.de quarta et ꝑ totum· Item ſequer̃
tur ex hoc abſurditas ut melior is cõditio-
ms eſſet qui rem eccleſie ꝑxl:annos poſſi⸗
deret nullo uel imuſto titulo quam qui le
gitimo cum ibi tin reſtitutio locum ha-
Peat ubi cõtractus tenet et cum nullum
aliud ſuꝑeſt remediuz ut· S· 5. ii · V. et ſcias
Sic enim res poſſet uendicari poſt · xl · an-
nos ꝑ in intereſti: ab eo qui iuſto ti.poſſi-
det et ille qui imuſto tiꝑ·xl annos poſſide
bit poſt·xl.annos tutus eſſet pſcriptione
Et ideo alii dicunt ꝙ uſqʒ ad.xxx· annos
a die leſionis facte numerandos ponentes
eccleſiam in primo die natiuitatis minor
ar.predecre ubi dicitur eccleſiam iure mi
noris 2c. Tercii ponunt eccleſiam in xiiii
anno:iĩdeo quia cõtra pupillum non currit
preſcriptio ſed contra cccleſiam ſic utxvi·
q:ini · placuit ſicut contra adoleſcentẽ ideo
qʒ dicunt eam reſtituendaʒ uſq; ad.xx-an
nos a die leſionis. απ Adiungi poſſet noua
opi:ꝙ ponatur eccleſia in fi·xn. anni ut ſic
fauor ipſius augeatur quia reſtituetur uſ
ad.xvii ·annos ct ſic pubertatis femiĩne
non uirił cõſideratio habeatur exquo ferri
neum eſt eius nomen et declinatur ut tale
Io:de deo dixit ubi.S· in cauilł.in fiꝙ ec
cleſia reſtituitur uſq; ad pᷣſcriptionem cõ
pletam dicens pecus eſſe qui tenebat cõtra

rium. Caritatiuus erat cognomen ſuum a

liis tribuendo. 5 ſed contra pᷣmiſſas duas
opi/opponitur ꝙ nullo iure ſpeciali fulci/

remapp · l.iii· et.l.fi.S.ĩ·

untur ꝓpter ꝙ dicũt Laur. et. Leius chi
cipulus ec. B. diſcipulus. . et Vineetd⸗

M. Oſti-et Ia. de al:magiſter ſuus et Io-
im.et aln fere omnes ſtanduz eſſe legi que

dicit ꝙ omnis reſtitutio fiſci reipublice
priuate intra qdrienniuʒ limmitatur nec ul
tra extenclit᷑ et intra id tempus debet cau-
ſa reſtitutionis tractari et terminari ut.
de tem in intereſti.l.fi.exquo patet reſti
tutionem eccleſie facienca uſq; ad. inian
non ultra. Quod dicitur in pre:decre ſem
er exponundt. i. in omni cõtractu ubicũq;
editur enormiter ut notet ſempit᷑nitatem

cõtractuum non tempoꝝ ut ꝓbatur ex· e

t.n.i fi- ubi fit reſtitutio ad oſtendenduzʒ
priuglum contra ſnĩam et.caudit᷑is ubi
Fit ad allegationes obmiſſas.et.c.cuzʒ ex lit
teris ubi fit contra ſnĩam.D.pape et.c ſu

ſcitata.et·c. coram ubi fit ad cauſe inſtruc

tionem et fimilia Patet ergo quõ fit ſemꝑ
i. in omni contractu. Ponit igitur ecclcſia
in.xv anno in quo qui eſt minor eſt.f. S
minorceniq;· ꝭ· minoremet habet qdriẽ
mum ad reſtituenð ut doei: ¶LHoc idem
obdinet circa reſtitutionem reipublice ꝗa
eccleſia et reſpublica cõparantur · xxiiil qꝗ
iii/quid ergo et no.C/quiex cau/ma in ĩ-
te·reſti.l.m. ¶ Ceteꝝ in reſtitutione ma
iorum c'co ꝙ; ſi maior ·xx⸗anmis in eius
ſentia ledatur et reſtituendus eſt iuſta S
cauſa cõputabitur qdriennium a die leſio
nis. Si uero in abſentia leſus ſit cõputabi
tur ei tempus a die reuerſionis ita ꝙ tantũ
tempus ſibi cõcedetur ad reſtitutionẽ po-
ſtulandam quanto tempe fuit abſens ut.S
dictum eſt de reſtitutione minoꝰꝝ cum de
cipiuntur in temꝑe ſcdm Aʒ. ar ff. ex qui⸗
cau:ma.ſed et ſi·: ſẽd cuz ferie et.ꝭ. quo
I· qð tempus cauſa debuerat tractari et ter
nnari. ¶ Quid ſi abſens n ſit ꝑ unam di
em Ro unam tmn diem habebit ad reſtitu
tionem obtinendã ut in pre· S: quotĩens

¶ Sed quomodo.ĩ diem illam ꝓbare po-

terit leſiones ſeu leſionem et ſnĩam obtine
re Ro·ſibi imputet ꝗ in tin ſe artauid ut ff
ſi quis caud.l.ñ.Sſi quis tamen. Bal.C. de
-Non enim de
bet plus abſens habere ꝗ pᷣſens habuiſſet
MNõ et ſolutio iſta ceſſant hodie et iuſti

ficant detminationem cleri/ſuꝑius allega

ce diſti nguentis tempus ad qð et tempus
ĩ. qð et rnſiones ad contraria ibi uide in· g·
hec erant. . ¶Porro ibi reſtitutio ex
miſericordia petitur ub.S· quis autem-.

1.in ſurnma ĩbi non eſt tempus prefixuzʒ
immo qncumq; ſuꝑiori uuſuʒ fuerit dabit

„

2
„W

?ͦJYWVNEG
6
. .
.

—

r

0 %

eam quia eccleſia nuqᷓ cluadit grtemiuz re-
denti · C. de ſum.tri. liquet et q.in. de
illis. xxiii q· nii- duo miſericordie emm dei
nec menſuras ponere poſumus nec temꝑa
diffim̃ de pe· di.i. multipliciter. Bal. Hic
no·quedam dicta primo ſingulare ius reſti
tutioms non porrigit᷑ ad ſocium eiuldezʒ li
tis · C. ſi unus ex pl ur.app.l.fi:6. Fi· Iteʒ ſin
gu lare ius reſtitutiomis nõ porrigitur ad
acceſſoria ſpecifice non deducta.ff. de cõ-
di.inde.l.fi: in gloordi.non obſtat· 5. Iteʒ
ſcienð quia non habet! - um in iudicio re
ſtitutionis in integ⸗ ꝙ eſt uald ſtricti iu
ris. Keſtitutio in integrurn poteſt im
Plorari incident᷑ ſuꝑ emergenti uel inciden
ti non ſuꝑ principali.ſ. ad fundandã origi-
nem petitionis nam ppoſterum eſſet pri9
agere reſciſoria ꝗᷓ odio iudicis de excep.
Iexcept᷑.que ꝑſone.5.fi. ſed ad fundancdia 3
exceptionem uel replicationem poteſt in-
cidenter peti reſtitutio tñ ordo vVboꝛꝛ eſt
ut primo petatur reſtitutio 2 eide exc pi
atur uel replicetur. l.nam poſtea.O · ſi mi/
nor. ff. de iuut:. et inſti.de actio.5. rurſ 9
Dy. Minor qui cõmiſit dolum infi-
ciando uerum reſtituitur.ff. de mino..l. ſi
ex cauſa.5.ii.quomõ eſt hoc rñdeo menda
cium eſt delic tũ uerbi ſecus in delicto fac
ti. Icem mendacium negantie poteſt pur-
Sari ꝑ cõfeſſionẽ uxno.inſti. de actio.5. Itẽ
mita eſt actio de eo ideo ſpeciale eſt. ¶
Etas ꝓhatur teſtibus ſcripturis et cõiec
turis· fde excu.tu.l. ij. S.· etas.C.ſi minor.
ſẽ maio.di.l.R alterius.. de hiis qui uemã

eca. l. omnisff. de ꝓba.l.cum de etate et ẽ

ſpeciale in etate ꝓbanda ꝙ iudex poteſt ĩ
Ponere ꝓbationem cui uult. ſ. ex aſpectu.
ut no.ff.de mino.l.de etate.eſt et aliud ſpe
ciale quia ſnĩa lata ſuꝑ etate ex alpectu mi
ꝗ tranſit in rem iudicatam quia oculus of
ficialium ſepe fallitur et quia eſt inlocuto
ria lata ex pſumptione iudicis tin ſed tranſ
fert on us ꝓbandi.ff. de mino.l.ſi minor. x
xv·an:ex aſpectu qð intelligo ſi it lata ci-

tata ꝑde al' n tranſfert onus ꝓbandi ar.no-

C.quo bo.l:i·ff · de bo.pol.l.iii.S.i. et fac
q no.ff. de inter· ac.l. de etate in prin. C. S
iura. calump.l:.ii.5. qð obſeruari. ff.de mi⸗
on.l.etiam. 5· fi · F·

Idendum reſtat quis poſſit re-
ſtituere· Et quidem quilibʒ iu
dex tam ordinarius ꝗᷓ delegat
ſiue ſit delegatus a principe ſiue
ab alio ordinario amminiſtrationem.
Cui iuriſdictio adhereat ut dicit.l.ĩ· alle/

ðè Pogſit hiu

gata. Habente et hot ſiue prineĩpalit᷑ ſi 79 S

ue incidenter· ſed ſi delegatus eſt ab eo qui
non habet ꝓpriazʒ iuriidictione. ſeu adimi
mſtrationem ille reſtituere uel ð cognoſ
cere non poteſt nec etiam arbit᷑ cõ ꝓmiſſa
rius niſi incidenterſed delegatus reſtitueẽ
poteſt ſi hoc ei ſpeciali᷑ demandet᷑ ec· e. ti.
csauſa et c.i.et ·c. cum ex litteris.C. ubi et
apud quos·l.fi.ſt.de mino.in cauſẽ et dua
bus.l.ſ.et.l.pſes. Et qdð arbiter poſſit inci
denter de in inte.reſti cognoſcere habetur
in pre.c.cauſa.et ꝓbatur. C. de or.ĩu.l.i.¶
de iudi:.quoc. ¶ Sed nũquid ipſe ordina
rius non habens amminiſtrationẽ boc po
teſt principaliter cognoſcere dic qd nõar-
in pre· decre. cauſa in prin. a cõtrario ſenſu
A· Et ſcripſi. e.ti. 6· i. in prin · S Et in
Pre.lI. ubi et apud quos.l. fi. ubi citur
illi ſoli qui ibi cõmumerantur poſſunt c ,
cognoſcere et iſte ibi non enumeratur ut a
ibi no. Item uicarius alicuius iudicis cog-
nolcit de reſtitutione ut. C. de ofti. eius 4
ulcem alicuius iudi- opti. I. i. ((Tracta
bitur autem cauſa reſtitutiomis in foro eĩ
us cõtra quẽ petitur. C ubi et apud quos
in inte.reſti.poſtu.l.ii.¶ Et no· ꝙ ordina
rius cognolcit de reſtitutione reſcituendo
tam in cõtrac tibus ꝙ in aliis et etiam con
tra ſniam a ſe ipſo latam uel a de pdeceſſor
ſeu a ſuo inferiore· Sed non cõtra ſniam a
maiore latam licet ſit ar. cõtra.l.di.acce⸗
dene· ÆAπ] So ut no.xxiii-q·:ii. latorem in
ulè. glo-S. ueytn ſolus princeps reſtituit᷑
in iure cõtra ſmam ſui ꝓcuratort uel iudi
cis quem ipſe delegauit uel cõtra res bis iu
dicatas uel cõtra Inĩam ſuã licet raro ut
legunt᷑ ut. C. e.ti.l.i C.ſi aduerſus reʒ iudi⸗
ſi aduerſus.ff.de mino-in cauſeẽ.c.fiet.l.p-
fecti.et.· I.minor. xx. : ie-q quis et
N:di.-inferior ex de in inte-reſti: cuʒ ex Iit
teris ex & elec. innotuit ibi par in parem-
2c. nec legatus r̃ſtituit cõtra ſnĩam delega
ti mſi habeat ſpeciale mandatũ e& de offi-
lega.ſtuduiſti. Iteʒ is qui tulit ſmiam põt
de in ĩte·re · cõtra ſuã ſniam cognoſcere ut
ff. de mino. in cauſe.5.fi:et.l.pfecti. Secus
in eo a c Inĩa appellat qui nõ poteſt ð ei
us appellatione cognoſcere ut. C. de app·
eos ꝓpe prin.ex de appel.ut debitus et de
ma.cõtrᷣ intdictum eccleſie cõtra.c.ĩ. ¶
Sed que eſt rõ diuerſitatis. Ro. ꝙ appellat
dicit udicem inique ꝓnũtiaſſe icdeoq; iu⸗
dex ꝓpter uerecundiam nõ de facili ſuam
ſniam reuocaret.ar. e& de cxri.cõiug.diᷣ
ſis ex de accuqualit. i at qui prtit reſtitui
non dicit iudicem bene uł male ꝓnutiaſſe

—

—

A

ſed diz ſ ſuĩ facilirate aduelarii calicitate
decepturm et ideo ſupplicat iudici ut ei ꝑ
reſtitutionem ſubuemiat. ( L Item iudex

eccleſiaſticus reſtituit aliquem ad famam

ut uidetur ar-ex de ſimo-ex diligentixvi

q·vi.auctoritate et e de re iudh cum te ſe

cunduũ Io.2 Vincen.tu dic ꝙ in predecre-
non reſtituit ſed dicit ibi illum ipſo iuren

teneri cum nulla uł modica fuertt miuria

ut et ibi no- in glo.quia non ꝛc:· ſed papa Bᷓ
poteſt ut·S. de ſen.: ut autem. . Ite no-
et uide.5S. 8 legato-6 poſtremo ubi hoc eti
am no.5. ¶ (]Ntrum papa uel princeps uł
ſenatus uel eps uel collegium cardinalium

ubł reges poſſint reſtituere in inte ad famã
et ad honores et ad quos et qn noin P· c-

cum te et· S.d legato·:Iunt quoq; et·g·fi.
¶ Vtatem poteſtas uel platus dabũt
reſtitutionem cõotra ciuitatẽ uel eccleſiam

Aixi. 3. · . V. ſed nũquid platus
Leimo uiden eſt ſeu reſtat de

effectu reſtitudionis in inte et
quidem iĩs eſt ut ea poſtulata 2
obtenta omnia ſint in eo ſtatu

in quo eraut priuſꝗ poſtularet᷑ ſeu cum po

ſtulari cepit. Nec enim res ſuꝑ qua poſtu
latur allenari debet nec ſnĩa executiõi mã
dari nec aliquid fieri in piudicium poſtu-
lanxis donec cauſa reſtitutionis fuerit ex-
pedita C. in intereſti/poſtulata ne ꝗd no.
Fiat.l.I. Sed uidetur ꝙ ea pendente fiet ex
ecutio ſcĩe ut ex.e.ſulcitata.dic ꝙ ibi non
pendebat ĩmo ideo data erat ſed ꝗ a ibi cõ
tra pententẽ eam ualde Pſumitur idcirco
ſria executioni mandat᷑ pſtita cautione ut
ibi dicicur uel dic ꝙ ulud fuit ꝓuiſio pa-
pe uel dic ut ibi. IIn glo·pe et qð ſuꝑ ea

di S Reſtitutiõe aut cõceſſa contr a
ſnmiam uel cauſe ꝓceſſum auditur reſtitu-

tus ex integro ſicut an ſnĩam uel admittit
ad id ad qd peciit ſ reſtitui ex c. auditis-
et. c. œ littert ſi uero reſtitutio cõceſſa eſt
ſuꝑ aliquo cõtractu unuſqſq; recipit qð ð
dit et q ſuũ eſt uel ex ſuo ꝓuenit ut C. B

reputa.l.unicaff·de minor· minor. S⸗re⸗

ſticutio ec/e.c.ĩ.qm nemo debet cum alie
na ia tura locupletari ut. ff.de tranſac· cũ
hn. S.· ſaneff.de condiinde· naz hoc natura
exv de penis ſuã.liiii:di:generał in bi. ¶ S32
nũquid in intereſti· ꝓpetiia ꝑ lie cont᷑ dic
ꝙ; nõ ĩmo qdriennio claudit᷑ f. de mino.pa
pe.in fi: et · S· · i · q; niſi forte cũ mouet᷑ ĩ cõ
ſfiſtorio principis cm.d.m uel ſi nõ ꝑpe-
tuat᷑ ſalcem inerumoit᷑ ex. e: cum ex licte
et.c.ſuſcitata non eni debet iure ſuo ſĩ cul

pa priuariĩ ps p quã non ſtat ſed forte p iu

dicern uł ad'eſarium quo minus cauſa fu
erit expedita. lvi-di- ſatis puerſuʒ ex & cõ-
ſti᷑.cognoſcẽtes de hoc ex de offiiudic
n. ¶ Quod de reſciſoria dicũt qdam nõ ꝑ
petuari ꝑ li cont᷑. Sed Iohᷣ. cõtra cũ nulla
l.ſir ꝓhibitum et de hac. Æ No- ga dicit
de hac nõ dæit de hoc · Ego aut de hœ ibi
dicã ſuꝑ Rica. uide·ĩ. in tractatu hbeł.
e.ti. ¶ Quid ſi in cauſa minoris uel eccle
ſie teſtes ꝑ eos inducti mi ꝓ eis dicunt uel
cauſam dicti ſui requiſiti nõ reddunt Ko:
tunc petunt ſe reſtitun in inte ad inducen
dos nouos teſtes· H de mino-ait pᷣtor.·rõ
ſolũ et.l.rninor. An aũt tunc ad ſari
teſtes ꝓducere poſſit uideS. de dilat᷑. 9 ui
dend. v. in ſumma et ibi uide hoc obmiſ-

ſum quõ reſtõ minore uel eccleſia adꝰcſari

us etiam maior intelligi reſtitut· C
Sed dicet ꝑs advſa non debes reſtitui mſi
rius ꝓbes leſionẽ et ꝑſonã et locum aptũ
Ad hoc.ff.e.uex·ꝭ Item nõ et· f/de iure-
iurt. nam poſtea.6: ſi minor. ff· de in inte-
reſti·mi ·. omms. ¶ ¶ Quõ auũt ꝓbabit᷑ leſio
Et ꝗdem uidet᷑ neccſſariũ ꝙ hoc mõ·ſ.iſti
teſtes noui ꝓducant᷑ et dicant in dicto ſuo
ſi añ apturam teſtium ꝓducti fuiſſent
oc idem dixſſent et tunc iudex auditis eo
rum dictis cognoſcet an fuit expediers mi
nori uel eccleſie eos ꝓdusiſſe et tunc ſi un
rit facienð reſtituet ad ꝓducen eos .
Sed dices nõne ſemel teſtificati ſunt ĩ hac
caula quõ ergo amplius in ea teſtificabũt᷑
cõtra illud.ini.q:in⸗G. item in criminali in
prin. et. ff.ð teſti. ꝓcuc.Hoteſtificati ſũt
in cauſa reſtitut ionis ſiue incidenti:qnũc
teſtificaburt᷑ in principali⸗ſed dicet ꝑs al-
tera quia eacẽ uicet᷑. q: ut.ff.de ꝓcu/qui ꝓ

prio.Preterea ſi minc dicant aliud et aliter
ꝗ primo derint ſẽquitur magnũ ĩcõueni

ens et ideo dixit Vper.de boꝙ detur elec
tio ꝑti cõtra quam ꝓducunt᷑ uel qd ap ꝓ-
bet dicta iſtoꝝ uel ꝙ tey iuret· C. teſti.
I. fi. et e& · e·ti· pſentata uel ut uitent᷑ pdic-
te oppoſitiones dici potęſt q; eo iplo qð ꝓ
ducunt nouas ꝑſonas quas ab initio nonĩ
duxerunt ſatis uident᷑ leſi et ſic recipientur
ſine alia ꝓbatione uel æZ dductione ud · ff. de
mino.et ſi fine·· Item et ſupra.G·i.V illud
uoq;. Sed non uiĩidet᷑ hec reſtituio danda

minori uel eccleſie cum iam didicerint teſ

tificata prioꝝ unde etiam ꝑ reſtriptũ prin
cipis non poſſunt amplius teſtes ꝓducere
S multo minus ꝑ edictum in autł᷑· teſti:
G·qrn: ſed HRo.ꝑ inſtantiã que Ro · in cauſa
debet admitti · I· i:q·i.ſcut uergeri ubi

irrr

—— WW

„ „ „ –—

2

N ν ℳ

—

de hoc. .· Vt. ff. de acquir. poſf. li. 8. ſ fi
lius.on eſt ibi iſte.5. bene eſt offiliq

qui nõ facit nec·5.· ꝓhat᷑ tñ ubi ꝑ eum2· 8

E ꝓcuratorem. 0 alioqn. . nam minor
uel eccleſia uenit ꝑ edictum cõtra cõtrac-
tuʒ cõtra ſnĩam cõtra uẽditionẽ cõtra traſ
actioneʒ et ſimilia ut C. ſi ad ſus tranſac. .
et ſi aduerſus uendic. et fimilib et tñ per
Heptum principis non poteſt uem cõtra
C.de pᷣci.imp·off quociẽs. C. de tranſacẽ.
cauſas. C. ſen. reſcin.non poſſe.l.fi.Sed diẽ
is cõtra queʒ ꝓducunt hec inſtantia non ẽ
uera quia et ꝑ Heptum uenit ꝗs cõtra pᷣdic
ta ut no-in pre.l.quocet.C.de rei uenra
tas. Ad qð rndeat uolens ꝓducere bene fa
teor ꝙ uenit cõtra pᷣmiſſa ꝑ Rptum prin
cipis. Si dicat᷑ in eo nõ obſtante tali.l. ff.ne

ff. deł.iiiſi quis in prin. in aut᷑.de teſta.im
ꝑfecto et e de offi⸗deleex ꝑte et no.sS/ð
inſtru:edi.5. nunc aũt. v.et ſcias. Cir-
ca ꝙ uide plenam remiſſionẽ quã ibi dedi
ꝛet cõcedo ꝙ ſi dns impꝑator dicit nõ ob.
coſtitutione de teſti ·ꝓducat teſtes ĩs ꝗ di

clicit teſtificata uolebat reſcrip. ut in pre

I: et. ff.de cõſti .prĩ.l.i. Item adhuc inſta-
bit ad vſarius non debes reſtitui ad ꝓducẽ
dos teſtes minor enim uel quaſi minor de
bet reſtitui ſi ex lubrico etatis uel dolo ad
uerſarii ſit deceptus ut.C. de mino.l. nii.et

Cet. ff. dolo ꝑ totum at dolo in eo factã
non fuit quo minus ꝓduceres nec etiã lu⸗

brico etatis quia ꝓ ꝑte tua pᷣmiſſa fuit di
ligens inqſicio ꝓ querendis ommbus teſti
bus quos erat uer iſimile ueritatem ſcire- ſi
igit᷑ factuʒ fuit ꝙ a diligentiſſimo patrefa
mił.factum Ffuiſet licet nunc aliqui dicãt
ſe ſcre ueritatem nõ ideo debes reſ titui ad
ꝓducenclum eos quia nõ fuiſti lelus in eis
C. de in inte.reſtit᷑ minor.l.fiff. de mino-
uex:5: Itern ſi locupleti.Bal. Sumando nõ

ꝙ ſi petitur reſtitutio ad obtinendã dilati

onem uel tempus ad ꝓbandũ uel excipien
dum leſio ꝓbat᷑ ex ſolo lapſu tempis ſi ex-
ceptio uel poſit io que ꝓbari intendii᷑ ſit iul

tCa· S.· V. illud quoq; ſi aut poſt didicita teſ
tificata petit reſtitutio ad teſtes ꝓducen

dos ſũmatim debet ꝓbari de leſone ꝓ ba-
benda reſtitutione et ꝓbari de inteſſe Pe-
tentis reſtitui ut hic. v.ꝗd ſi cauſa:ſi aũt

cõdtra ſmiam uel cõtra cõtractum petatur)
reſtitutio plene ꝓbanda eſt leſio ibidẽ que

uerba noxa 3½ Sit igitur iudex caudus et
iuſtus nec mimis in dando nodus nec
in negando durus iuxta illa. ρCathonis

poſt Prin. Cöſtans ct leuis ud res expo-

—
5

ſtulat.eſto/xlv:di/uera et/e. Ors. et. c. dilcr.
plina ex de purga:cano-int᷑ ſohcitudines-
vV. attedentes.Nam et ſi ube uideatur dan
da reſtitutio tñ datur· ffe. intra utile · 5.
uno.Sed ſi minor nõ ſit litigator uel quaſi
minor nec ꝓbat per teſtes tunc aduocat
miſer a limme iudicioy cxcludetur et con
dempnabitur in epenſis e de Rep:c. fi. 8

pPenis calump:de elec.ſtatuimus:-addici-

rmmus. et de excep. pia:. ſi qs· 1I.ꝓlj vi. 5.
C.de nudi. ꝓperandum.¶ LHoc quèq; ci
dum eſt ꝙ ſiminor qui fundum pa᷑num
uẽdidit et ſuꝑ hoc fideiuſſores dedit cõueĩr
aur poteſt reſtitui ad rem uel etiaz cõtra

Ttoren ſi cõueniatur de dupla adeo ut

Poſtea ad eum piculum euictiis nõ lpec-
tet ueetamen hoc fidemſſoribo nõ ꝓdeſt
utff.de fideiuſſor.l.ſ.ſẽd cõtra nam Prer

—
. — „
Q * ſn'

57

ſtit utionem tollitur Principalis obligatio

F et fideĩuſſoria ꝑ cõſequensft.ce reg: iur

cum pricipalis eæ de cenſi grauis- Ro di-

co ꝙ ciuilis tin ꝑ reſtitutionem elidetur ſi
cut ꝑ rem iudi. ut.ff.de cõdi- indeIulian

et.lcredit. g naturalis remanet ciur poteſtꝰ
accedere fideiuſſor ut.ff.de fideiuſi fidenuſl

ſor.¶ ¶ Quid ſi duo minores cõtrahut coam

aliquo et ambo leſi lunt unus uero tin pe-

tit reſtitui in inte:nũquid pderit alteri ui
detur ꝙ ſic ſicut in appellatiõe ut.i.qvi-
S.· ſunt᷑ eam quox. v. qñq; unam. Et no-
ex de app·.c.pe.quia id facit reſtitutio mi
noribus q& appellatio maioribus ſf. mi
no:pſes·ſcᷣm Al. papᷣ. ar. tñ cõtra. ff. e. di.

ex de priuił. ſane et ð inſti.cũ uemiſſẽt pri
uilegia enim ſinguloꝝ cõmunem.lnõ faci

unt·xVi:q. il. no ecemplo. Item 1 cõtrari

um eſt illud genrale res ĩter alios acta.zc.
ex.· de pᷣben.clecto.ĩ fi·et ea que ibi no.et
exp reſſe.C.ſi in comuni eademqʒ cauſa in

intereſti.poſtu.l. unica.ĩ fi. .Glo- ibi

tenet hoc ſcm ĩ indiuiduo primam ꝑteʒ
in diuiduo.ſed Cynus poſt peibi cõtra
etiam in indiuiduo nõ pſit fratri loquitur
tn de maiore ibi uice⸗ al. immr poſt ſen

I ni ſed et ut ibi non fuit ꝓpoſitum p-
toris denegare reſti: minori ſed maior-Itz
quia hoc beneficiuz eſt ꝑſonale et ſ ingular

tentiam petit reſtituttonem ad opponen

dam except᷑ pemptoriam dico ꝙ nõ im⸗/
pedit ecub*+ιε quia no petit cõtra ſen
tentiam nam ſnmia ualet et meretur exe
cutł᷑· licet exceptio ſperetur opponi ut.C.
de iur.et fac.ĩgno.l.i. ex ideo reſtitutio ðᷣ
ſiderat altiorem indagineʒ nõ impedit ex
ecut᷑.de iur̃iurl.nam poſtea.ĩn prjnet ĩta

loquitur. c.ſuſcitata ſed ubi petit᷑ fſtitutõ

* lentnetiam puta quia lata p dolum tune
ceſſat interim executio . de iudi:l. ſi ptor
S. marcellus C. in inte reſti- l. poſtu.l-i. C.
de tranſ.l-ſi caula de inoſfi del. pamp.·5· ſi
Filius ar-de excul- cu diximus niſi petat᷑

ꝓ maliciam qðᷣ arbitrio iudiol relinꝗtur. CE

— de ordi. cog l.fi.facit ad pdicta. C. de fal.-

l.ſatis aꝑte· C. ſi ex fal- inſtrul.fleet ui ibi

. ꝑ Bar et· S. 5 fi· in prin-
¶De Supplicatione Rica-

R H. ¶ Ex omnibo practic auctont hanc
Feicam pter Io de deo caui?. Fica ultia le
giſte habent de hoc HRicazʒ que non allegat᷑
quia ſedebat in groppa in Kica enim 1
t de

cibus impatori offerendis ſequit᷑ et e
quibus reli ſupp. uel non quia cauſa 330
in ſlumma ꝓſquitur hanc materiam-

Reter appellationẽ et pter in ĩ
te.reſti.de qbus plibauim:eſt
et aliud remedium quo ualida
ſmiĩa ſubleuat᷑ uidelʒ ſupplicatio
ux. S.· de ſen. . qimn.S. 1 S- ulcimus eſt. 3
IdAdeo de ipla aliqua ſub cõpendio ꝑſtringa
mus. A1â-Premittit Ao dliter ſupplicari
debeat et dicit hic ponderanð m orem qui
capello depoſito et palio flexis genibus p
ces porrigere uide ꝙ dixi de maioritate et
obe.hus que poſt prin-et de iuriur̃ Etc ſi
xpus. In glo:ar. Oſti. Scdo dicit in iur̃ ſer
uandam.l.ulcimã .C.de pre impa offe ut

.2* „— .
l ſup Ecnανꝶ R

ſi1α E M

ceN n?

◻60

deris. So. ibi ſcᷣm papazʒ. âV ibi ſerip
ſi ſuꝑ gloſupplicare · .- Quod aut d' a

ſma pfecti ſupplicari poſſe ueꝑ eſt cum in

cauſa pricipali ꝓnuriauut ſecus ſi in cauſa
ſupplicatiols. C. de pci: imp offeſi quis C
ne lice.in una cademq; cã tercio ꝓuo-l. ĩ et
in aliis caſibus in aliis cauſis libellus ſup-
plicatorius porrigit᷑ referendariis et cauſas
introducentibo in auten-Colł.ii: de referẽ

39 e,dariis S.caulas. (LSolus tñ princeps uel
Avrd Sis eius delegatus uel Pfectus debet cauſam

ſupplicatiis examinare et diffinire . -
Idem no-Acĩn.:aliud inferius alłato·S
.Et ſi. ĩ.x.dies ſupplicet᷑ poteſt ſnĩam exe⸗
cutiom mandare ſi tů uior ſatisdederit
AQAer reſtituendo oĩa. ſi ſnia fuerit iuſte reſo-
luta.R aut non ſupplicauerit. ĩ· x. dies ha-

— .

bſemi ſv bet biennium ad ſupplicandum principi
lenc* uod bienmuʒ cõputat᷑ eæquo imꝑator luc
3

ER

ſſ. breuiter negociũ eponat᷑ inſerendo ĩ pre

cibus id ſolum ꝙ epedit: In omni aũt ſup
3 Pnearione locuũ aie hec doctrina nedum
– in iſta de qua agit᷑. (LVideamus g a
. bus ſupplicari 5E Et qñ et in end
8 caſibus- ¶ -Erx que differentia ſit inter ap
pellationæ er ſupplicationẽ. ¶ Et quis ſit
Iupplicationis effetus:.

Vpplicari poteſt a ſmĩa impa-

ex de in inte rſti. e littert et.c
ee litdert ex de re iudi-cum cau
ſam C.de ð En. Pfë. pto.l. i.ft· de minop-
fecti a quibus app.nõ licet ut.S. de app· :
uidenð ubi de hoc · Nec mia fi tunc ſup-
plicet᷑: naʒ licet ſit nõ ueriſimile illos iĩiquos
rudicaſſe ſupplicari tñ poteſt ab eiſdeʒ ꝗa

erroct uel allegationẽ circũuentiõis adſa
ru. ff. de mino-l. pfecti ex. de re iudi:cum
olim-Sed uidet ꝙ etiam a ſma iudic dele

—
. —

toris uel pape uel pfecti ptorio

ſupplicatio cõtinet petitionẽ uenie ꝓprii

gati lupplicet᷑ ut e de in inte reſtiex li

ceſſit in cognitione pfecti · H.Diuerſes
ledturas huius bi uide no- in-l. ſtatiz alr
gatca in ul.glo. · C· de ſen.pfec.pto.l.i.ſi
tunc executio ſme fiet nec uctor ſatiſda-
bit de reſtituendo · C· de preimꝑa /off.
lud et in pre.l.i.C · de ſen.pfec.pto.exc cle
in inte reſti.ſuſcirata in fi:et ꝑ hoc patet
ſupplicationẽ nõ ſortiri naturã appellatio

40

epl. nis ꝗa ſemel ti ſupplicat᷑ a ſnia ſed appel

—

latur bis poſt ſnĩiam an uero quocielcuq;
quis grauat᷑ appellat que dic ut. S. de ap-

pellatione.S.quociẽs Idem in appellatione
M.et merito
quia non fit execudio chffiniciue a qua ap

Pmiſſa cautio non pſtatur.

cauſis ualeat ſupplicari et certe

pellatũ eſt e de iur̃iuran: uenientes · :
a prefecto greton ſupplicat᷑. ĩ.
x. djes a die ſnĩie ꝓmulgate ꝙ ſi

4

non factum fuerit tunc poteſt principi in
tra bienmuũ ſupplicari ux:S. C Poteſt ſup
plicari ꝓ eo qu male uel inique uel cõtra
ius ordinatus eſt ut.i.q. v. pſentdiũ in au-
qu oportet epi: fi · H. Ał. pe- auctor
et Io.de deo non bene receperunt ſenſuʒ il-
lius·: ſhicut Aʒo qui dit ꝙ licʒ ſupplicar
ꝓ eo ꝙ ordinatio clericoꝝ facta ſit ꝑ pecu
mam uel alias male et cõtra lege ut ad me
hHorẽ ſtatum reducat᷑ et puaricatioibus pe
na imponatur. S.· Item ſuꝑ crimims pena
uema poteſt ſupplicationem impetrari-
C.de pᷣ.imꝑaoffe: Hepta que eſt· x:q· ii
Ltem ſupplicari poteſt ꝓdilatoria excep-
tione non pemptoria.C de pci imꝑa-ofte-
quociens ext᷑ de ꝓcuraex inſinuatione ex

feitechie ſupplicatio in aut᷑.utł ſpon.lar.S·
.

Equitur uiĩdere qñ et ex quiby

N

è 5

4. N
d l 4

☛

N

AAe dolo et᷑ cõtu.c.i. Item a ſnĩa ſemel tantũ
üffüfupplicatur et ſi ſemel denegat᷑ poſtea non
EEäcedetur. C. de pci. impꝑa- offe-ſi quis ĩ au-
ten· ut nulli iudi ·S et hoc uero iubemus.
Iteʒ durante pᷣſidis officio eius ſubditi ſup
plicare poſſunt ut furtum uel rapinam
aliud eius crimen puniad· iĩ.qiĩ.l.pe et fi⸗
et.q.vii ſanccim:·ã aut᷑ ut iuſine quoquo
ſuffra. 5:·ſ quis aut. Item generalit᷑ hoc de
bet ſupphcatio cõtinere qd petenti ꝓſit
nec alii obſit ut in pre.l. Rpta.· M. Leges
que ponunt exempla allegat ibi glo:que tñ
QAʒo exprimit ubi.sS. de feĩa que nupſit ui-
dua uiro inferioris dignitatis impetrat ut.
fruatur dignitate priort mariti. ff/de ſẽna-
to· l.fi.cũ ppoſñti ſacro cubiculo impetrãt
ut fruantur po finitam militiã cingulo cũ
ad agros ſuos ł alios ꝓficiſcũt᷑·C. li.xii·cuzʒ
Ppo:lacro cubi.l.fi ·Et qð de cingulo di
duplicit᷑ ibi ecxponit glo.tex aut ponderat
qð eſt dictum qð ad ipſoꝝ deſideriuʒ 2 ad
nullius leſione id ꝑtinet qð aũt pᷣmiſit nec
alii obſit intelligit Aʒo ubi-s:de leſion gra
ui et idem Ac.in pre · l.allegauit.I.ibi no-
et dicit Aʒo ꝙ ultra illos inuenirent᷑ in iur
in libris iur recõdita multa fmilia allegat
ff. de reli.et ſũp.Fuſi quis ſepulcrũ.ff. loca.
I.habitatores ſi uſufruc.peI.i.S. ulciica id
dqsð ſequit᷑ de dampnoſis fiſco dicit Aʒo in
illis expectari ſcdaʒ iuſſionẽ in aut᷑ ut nul
n iudi.. et hoc no:de man-prin.5. dein cõ
edens qui.6. uult oĩno ſperni primam iuſ
fonem mſi ſit prannatica ſamlo ex ea tarm
Auis recpiat᷑ mi fiat niſi ſquatur ſcda iuſ
= ſio. 5· nec qð eit filco dampnoſum ut. xx
v:·q·ni· nec dampnola- ZMUð

.

Iffert aud ſupplicatio ab appel
atione ꝗa appellat᷑ĩ x. dies ſap
plicatur uſq; ad bienniũ ut ·S.
5. i. V· ſolus. Ali dicũt. HIo-
de deo ubi.S. in prin· S.· ꝙ ſupplicari debzʒ
AIbprimo potuit cognoſcere ſe leſurn for̃ ue
extra de in intereſti:ex litteri extra fri ·
et male· c.i.etc.fi. Item ſeruus poteſt pro
cno ſupplicare ſed non app. : de app.ſerui
LCL.de pre imꝑa offe. I. 1.et- .unis Item
3** 1. Serneralit omnes liêri poſſut ſupplicari ſer
ui nõ niſi ꝓ ſẽ et dĩũo. H· i. ꝓ nece qñi ᷣm
* QAxʒo hoc uultx. pre mme Addit aʒo
coaſum. l:iulie: maieſtatis. ff. ad.l.iuꝑł.maie ·
l.nullus- Subdit etiam ꝙ forte idem omni
caſu quo ſẽruo ꝑmittitur agere uel ad prin
cipẽ ofuger ꝑ.ii:l.ſtatĩ allegaxa·addit ꝙ ſi
Fᷣuo ſupplicãte ſupple exiam eo cãu quo nõ
Sbebat admitti indulgeat principis Rptu

4
0

J a
denet p. . uniuerfis. 5. Pxi-allegatam. S ut
ibi:et.ff.de hiis qui ſui uel ali aur ſunt-l.i.

44u. 1 4πWπνWιω²α⁸
„ „ . 2*
42 Iſice aater aas S—. 1

„ E S NA9 44 .&α¾ Kar ,nen 1

ſ Plica e Lbaf rE

=

ec. Il.ff. de iudi:un certis. Item differùt 7

caſu quem habes·S.ti .· ꝓx. Se uiden. v. et
no-ibi. Item is quiI¶tem pendẽte appella-
tiõe nil eſt innouãdum ut ·S: de app: nouiſ
ſime. ſed ſupplicatiõe pendẽte mandat᷑ exe

cutiõi ſnia ut.S.i· Querit᷑ de ratione

quare pendẽtia app:et reſtitutiõis in inte
impediut executiõem et ſupp.etiamĩ.· x.
dies facta nõ impedit de reſtitutie patet
8· ti. ꝓx· ultio. in prin: de reliquis hic ſuł
ficere poſſet q progatiua hax inia a qui
bus nõ appellat᷑ hoc inducit ut ſcripſi de re
ſtitu:.ĩ inteſuſcitata ſuꝑ glo.pedicunt ꝗ
dam ꝙ ſupplicatio cõtinet benignitatẽ pe

— * .7 —
* afplé ..1 1a2 t
ſ ſef'len 4 1 14 14 4 411 S

A H—Ha ο/4
2 .

2 787
„ A8 I. ag ss E⸗ *ſ1
CO aa a K

tentis et iudicis · Et ideo hec rnſio ſuffice
poteſt quo ad appellatiõeʒ que ĩnititur iuſ

ticic ſed ñ quo ad reſtitutõem que benigĩ

tatem iudicis et fauorem petentis reſpicit
ff. de rmino.pfecti.ſi dicatur g ſupplicatio

uoluncate recipit᷑ cõtradicere uidet᷑ S abð
in cor· ux ſpon-lar. Item ſi dicas , appel

latiõem extiguitur uel ſuſpẽdit ꝓnuũtiatũ
ut dicit Ia:de bel.in :.ꝭ·anud.hoc eſt ꝙ;

quericur quare plus luſpedit᷑ appellatio ꝗ

ſupp:. Min uidetur hiis tribus que diuer
ſa ſunt merito tribui diſos cffectus dico
igit᷑ ꝙ appellatcio que int᷑poſita ẽ a ſnĩa pu
re iuſticie innititur ꝓpt᷑ qð executio fieri

nõ poteſt et ſi facta eſſetĩ/decẽdium quo

Fuit poſtea appellatũ reuocat᷑ cxecutio ꝑ
modurn nullitatis et attemptati de app.n
ſolum li:vi.Reſtõ innititur iuri habet tñ
mixtam gratiaʒ nõ dico a iudice ſed a iure

inuẽta. ſi lata eſt igitur ſnĩa cõtra cccleſãa

uel minorem et ab ea nõ fuit appellarum
iuſte fit executio ſnĩe ſi tñ poſtea ·tpᷣus
jur pełatur reſtitutiofateor qdᷣ impedir̃t

executionem fiendam ſed iam factam non
anullat uel reuocat uerba enim nõ ſolumꝗ

nuũt ꝙ ea poſtulata ſed nõdum cõceſſa nil

noui flat circa rem ut dicit Rica codicis.

Abſurdiſſimũ enim eſſet ꝙ ultra ᷑ᷣminum
tradari deberet execudio eo caſu et impu-
tet ſibi qui nõ appellauit ſupplicatio tantũ
habet pᷣumptionem cõtrariam ex ꝑſona ꝓ
ferentis qd appellare nõ licet equum g fu
it ipſam nõ parificari alteri pmiſſorum. ſa
tis enim eſt ſibi qð cõtra id de quo alter
dictorum.ſ.papa princeps uel pfectus pᷣ⸗
to.poterit legem facere auditur.de primis

cõſtat de tercio patet C. S offi. prefec. pre

to. I.ii:eligit ergo ius qndam uiam mediazʒ
ut ĩplo cito ſupplicante fiat executio cum
T̃medio cautiois ał ſine illo et ut ſemel cmm

An ſma; 6 ſulirn

5

Q

—

ſupp'licetur ſimile & offi.delega queren-

ti cum cõcor.·
ſimplicit᷑ ſupplhcare ut· C. ut lit pen.l.ĩi.F
appellar̃ ſic ubicumq; grauamen infertur

ex de ap ut debitus. Item ſupplicatio ꝓPꝓ⸗

tenditur ad noua et uetera appellatio ſoluʒ

¶ Item añ ſmam nõ lice

ad ea ſup quibus inponitur ff· de mino P
Fec.ex de in intereſti·ſuſcitata et.c· ex li

teris· Item ſemel tñ ſupplicat᷑. Item ĩ ap-

pellatione nulla cautio preſtatur ut·S.· 5. i·

in fi: unde uerſus.· M· Hos uerſus poſuit

ĩo.de deo ubi.sS.et in fi:primi uerponbat
tempꝑe et nõ eſt cõgru uerſus unde cõmu

mter habetur ipſe Eſt ſciend uʒ ꝙ Cynus
in aut/que ſupplicatio in fial'gans Hunc

ti. dixit differentias hic notatas int᷑ appel⸗

lat ionem et ſupplicationem nõ omnes eſſe

ueras qð dixit ſe dictux ſuꝑ.l. unica.C. de

ſen.: prefec.pretoſed id nõ dixit oblitus ut

puto. 5 Diſcrepat appellans ab eo ꝗ ſup

plicat temꝑe imputat errori ꝓprio reddit

neio ⸗

—

Aec. ĩn. l. in fundo.ff de rei. uen. in ule. glo.
de qua gloremittit auctor et ad aliaʒ glo.-

Ac.et Kof in fi· v.qui incipit ex prermii

ſis. Suꝑuenit autem copioſus nr Oſti.qui
in ſumma de dolo et contu·ꝭ·qua pena ple
ne tractat de hiis expenſis. Iitium inciples
ibi poſt prin- vpumitur etiaʒ contumax
et eam ꝓſequitur uſq; ad . . Item punit᷑

ꝓpe fiSquem. v.allegat auctor ad unũ

tantum. I. V· et no. Cum tñ quic nid bi

eſt totum ſub titulo iſto poſuit ipie etiaʒ
Oſti.dotrinam ſuam extollens ibi in fi
dicens ꝙ non inuenit alibi materiaʒ fic diſ
guſſam et uerum dixit tñ nunc hic pleniq

fuit enim autor nauus ·Sgigantem ſtu-

dentes debilis capitis quos grauat ſcripto-
rum ꝓlixitas maxime cum eadem ſepius
repetuntur hic ſatis poterunt ꝑtranſi cũu
Scecre finer- et epilogo et ſuppletioni
bus que ſcripſi ſuꝑ illa Circa expenſas
autem hic notanduzʒ ꝙ negociox geſtor n

hec ad eandem hic ſemel auditur cauſa p? ααeα☚ petit ſibi fieri expenias geſtionis fiende.

dente ſatiſdat·

duetur uſqᷣ
