dirx ſic eſſe uerum ſi uero eſt ciuilis 2 ꝓpo
mit᷑ ante litẽ conte tunc idem iun eſt. ſed

ſi poſt tunc non miratur:cum ſit iuratuzʒ
dæe calupma ut ſupra- (LTertium uero

genus eſt iuramentum de calumpnia le

uitanda. ſicut ał dicit· habeat unuſquiſq;

ſuam ꝓpter fornicationem. ſ.uitandã nõ
cõmittendã utxiii⸗di-nerui teſtic uloꝝ
ꝓpe finẽ.·z hoc pᷣſtatur in mere ciuilibus
ſiue criminalibus.2 cum agitur de crirm
ne ciuiyr ut nõexX e·c. ii·2,.1· Px 6⸗2 ſta

txim poſt litẽ conte ut dixi ſupra 2 ſemel
tãatum in tota lite-C. eautĩ hoc lacramẽ

tum:niſi ut.. px. V. ſed nunꝗ d heres-

2 . quid de qonibus unde correcta ſunt
ia iura dicentia płies iurari poſſe de ca-
lupniaff-de damp- infecqui bona-S: ſi ꝗS

ſtipłat.ft.q ſa.co·de die5· ĩubeł: ff. ð iu

reiu. iuſiuradũ 5 q iuſiuradu differunt.

autẽ hoc iuramẽetu a iurametum de ma

licia ᷣm gof. · In ſum huiq ti: in prĩa

colupna a ealde differêrias poſuit mar de

fa.in qõne an hodie ſepi de calupnia iur

cur a hoſti: in ſum/et in quib-2.5: qn-
2 Egy- ubi ſupra. -quia iuramentũ de

caluũpnia p̃ᷣſtatur tm poſt li·conte:utS.
illud autez ante 2 poſt ex de elec cũ di-

lecti · de teſti.ĩ cãis· 2. c.pe.2. C. ult. 2.·Cc. ad
boc.2 ał incipit pſentiu. M. H. vi .S· de

reſti:ſpoli. Irasin aut. eodemcolł. vii..

nõ credo illud poſt lit᷑. conte · preſtari

niſi ubi iuratũ eſt de ueritate ut.S· V. p3.
Item hoc ſemel in tota cꝗᷓ preſtat᷑ ut·Seil
lud uero quociens aliqd dici uł fieri mali
eioſe pluĩt᷑ It ̊ locũ hʒ tin uſ agit᷑ ð r̃b

Pohs ill& ub rã ð ꝓphãis ꝗᷓ d eccriaſti

eis Item ꝑ hoc ꝓuidet᷑ ne quid calũpnioſe
kiat in tota lite ut ĩn preaut᷑.. in hoc·

illud uero ne illud qd petitur uł' ꝓpomèł-
in quo ſuſpectus ꝓponẽs habet᷑ malicioſe
petat᷑ u' ꝓponat᷑· ¶ Quartũ uero eſt iu-
rarnent de ueritatce dicẽda qd pſtatur ĩ
ſpuãlibus uł ſpũalib annexisſʒ certe cũ
maius ꝑiculũ ſit calũpniari ĩ his ꝗᷓ in ciui
libus.multxo fortius uidet᷑ in eis de calũp
ma iurãdum uł ꝓſequere ut nõex ec. ii
ego tamẽ utrunqʒ in eis preſtari facio aad
cautelam. H2 ſic hodie fieri debʒ ut’e.
ti. c.i.ĩ fi.li·vi.2 uid qð ibi dixi ſuꝑ gl-pe
nuł. · addo etiã in hoc iurt qð rndebit S
de credulitate ał enĩ non poſſet queri per
hoc ĩura mentum de credulitate 2 ꝓbat᷑
nõeX*τ⅝ de iureiurã-ex Iris 2 idẽ poſſet eri
am fieri in ciuili cãa ut ibi no · de hoc ᷣm
papar · & de teſti · ad hoc.ał incipit pre
ſencium· V.· ſine iuramẽto· E. ni vi. F. Q₰ 2
2·I· ti · ꝓx· · Vi· V. Item nõ2 preſtat᷑ hoc
ſtatim poſt litẽ conte2 ſi poſt alios ꝓceſ
ſus preſtetur nõ ob hoc proceſſus uiciat᷑
AXA. hoc patet.e· ti.c.ĩ.in prin · Ii. vi. · AA½ 2„
ut nõin pre·c/ex lr̃is.2 ð teſtiad hocał
incipit preſentiũ5· teſtes. H.li· vi. S. er A S
idem in iuramento calumpnie ut ibi 2 i0
no:de hoc ᷣm dome.2. ĩ· · ꝓxi. V. quid
ſi non ·¶ Sʒ nunꝗd extendet᷑ trn uſq; ad
ſequẽtia ariꝙ fic: C. de iura.ca l.ii: tu dic
etiã ad pcedẽtia. H uide .5, pe. poſr A
prin. unde ſi forte actor uel reue aliqᷓ
negauit adhuc interrogabit᷑ ſuꝑ illo:' ſu
per exceptione uł alio oſimili Item p̃ſta
tkur hoc iuramentum ſeł tantum in tota
cã ſicut fit in iuramẽto calump:cui ſuc-
cedit:quare eodẽ iure cẽſeri dʒ ffſi ꝗs cau
tiſi eum· g: qui iniuriarum· ff de peti,hei
Item ueniunt·⸗cum prediximus-C⸗
ceæõia dele.lii- uł dic a melius:q; preſtatur
quãdocunq; pluries uł patet᷑ ex de teſti⸗
bus·ad hocał incipit preſentium ĩbi enĩ
fuerat in curia iuratum de ueritate ꝑ ꝓ-
curatores 2 papa iterum mãdat iurari P
principales: diſtert aucẽ hoc iuramentuz
31 uramento calumpnie primo quia illud
preſtłavur in ciuilib 2 pecuniariis. ut. e:
xi:ceterum.2. C cum cam· 2. C. fi- Iſto ue
1ro tantum in ſpuãlib 2 eis annexia- ut e⸗
tei lras.dę elecidudumii·ĩ.· Px· quid
de cã: fo quia in illo rñdet de credulitate
aurt in aut᷑.colł.v.de his qui ingre ad ap-
6·pe· 2a Ffi.- ſed in iſto nõ niſi de ſcĩia quam
ſcit:iii:q:ix.hortamur.2 in pre decre ad
hoc ibi ipſi ſciunt· ac. et ĩta hoc ipſum ꝙ
uerbum ſonat ſiłe·ff. iudi.ſoliudicatuzʒ
2· ff. dele. iii· non aliter/a in predecre ad

hoc · L ut ibi ſcripfi .S Preterea lupey QA

cauſis mixtis dic iurari de calumpnia:qðᷣ

ii glo·hoſti hoc ? ꝓbał᷑ dicẽs q; ꝓpt᷑ iu

ramentum de ueritate rndere qʒ credu
iliitate ibi uidea qd icripſi hoce·xci·c. ii. in

ult᷑. glo. v tercio quia illud otinz multa
capra iſtud uero unũ ſolũ uidelicet illud

qðᷣ ipᷣm vbũ ſonat. Quarto ꝗa in illo nõ
dat᷑ dilationaà ſtatim poteſt dicere credo
uł nõ credo· In iſto uero ſic ut· ff. de inter

roiact·5:qui ĩ terrogat᷑. · Vide qð dicã

I. 5.ulłſuꝑ .fi·Jquito quia illud pre
ſtant principales ꝑlone- iſtud etiã ꝓcun-

ut.· .reſtat in prin.2· V. i. Sexto p illdᷣ

preſtat ſindic uł actor ĩ anima ꝓprla ut
ex e.in ꝑtractand s 2· C· pe in fi.2· C· e:l-
n. 5. hoc etiã Iſtud uero pᷣſtat᷑ in ania dni
ael uniuerſitatis utĩ· ꝭ· pe · V. cetex ·2 ſe
quẽ·vii:ꝗa ſi poſt illud pſtitum dicatur

meli noſſe ueritxatẽ· cogit᷑ itex rñdere ut
7. 5·Ffi· in fine ·¶ Sed querit᷑ an ante iura

nentum de calupnia quis cogat᷑ eliger̃ ac

tionem ſuꝑ quo diſtingue utS. de act᷑ ſeu

pe: . ſequit᷑. V. nond etiã.2 . ſed quãdo-
¶ Et no.m b·ꝙ iuramẽtum de uerita

te nõ extendit᷑ ad iuramẽtũ calupnie nec

ęæcõuerlo.ut ſic notet᷑ dria ĩter eaex te

SS

ſti. pſentium primum enim ẽ de ſcia ᷣm
de credulitate ut nõ e& de ofeſ·ſtatuĩq-

MWHli.vi. uide qdS. proximo dixi. S.

quit᷑ uidere in quibo caſibus
iurandũ ſit de calumpma ·2 .
dem oĩbus ut dixi.S. ꝓpx. ·

ec: e.lr̃as ut dixi.S.5. Px. . quartuʒ. tñ
fm b. ubi agit᷑ poſſeſſorio de re ſpuali tẽ

de calupnia iuratur ut ex de reſti. ſpo.lit
teras. Vſus finemego dico contra ut ha

betur expreſſe est de teſti:ad hoc ał inci
Pit᷑ pſentiũ. ꝓpe prin.a in decre . Ir̃as.iu⸗

ratur ſuꝑ excepa de malic ia. a bene · nõ
auxem ſuꝑ actõe nec de calũp.¶ Quid ð

cã cr imiĩali:dic ꝙ iuratur de calump ue

no.æcS&*†.t:t:. c. i. M1 uide qd ibi ſcripfi. .

2· C. elii Io.-de deo-contra. 1 -libro iu

exẽplifica ut e de ꝓcurttue.2 de accu.

ſuꝑ his:·z fac̃ ad hoc·xi:q-i.placuit. xvĩ.
q/i.frater noſter.xiiii:q.ii.ſuꝑ prudẽtia.
que cã dicat᷑ mixta.S de contu .·S·ſequit᷑

Hſi eſt queſtio de mãdato an quis ſit ꝓ

cur:guide ſuʒdicit in. lI.ĩ. C. de ꝓcun de
calumpnia iurari alłt.lĩ. C.e.tĩ · ſed quis
iurabit ꝓcurator nõ.·e.lii:ułᷣ dic ꝙ iu
rabit.quia in hac cã nõ eſt ꝓcuratorſed

terciũ exceptis ſpũalibus ĩ qui
bus nõ de calupnia. ſed de ueritate iuraé

principalis uł Fm eũ non iutabit · aante

litẽ conte·ñ preſtaturnec hic fert᷑ diſtini

tiuaiprimũ ergo dictũ ꝓcedat in iuramẽ
to de malicia. Cnd ubi iĩploratur
milſericordia uł mex ofrciũ iudicis puta
petit᷑ a papa ꝙ declaret ba ambigua in
lerta in aliqua opoſitiõe uł arbitrio uł ſi-
mile up aliquid 2 certe allegabat᷑ ĩ cã que
uertabat᷑ ĩter abbatẽ montis maioria pe-
tentis ꝑ dñʒ papã clemẽ declarari uerba
cuiuſdã ↄpoſitõis eæ ꝑte una ·2 holpitala
rios ſancti Antonii ex altera n eſſe iurãd
quia nulla eſt ibi actõ uł intentio ułp ali
quid loco eius ar ff.de no-oꝑ nũ.de pupil
lo· meminiiſſeĩ· V.quid ſi cã · In contra

rium dicebat᷑ quia añ lIit᷑. cõte nõ dicitur

quis agereſʒ agere uelle.2 tamẽ ante lié.
conte. in exceptõe iurat᷑ ut. S. . Px. Item
2 in e&Iudicialibus puta ĩ ĩquiſtõe ĩ pur
gatõne 2 huiuſiuodi. H. KRepetié de hac
cã· i. de libello concep.·:nunc dicẽdu. v.
xlvi. Bal. Nota ꝙ; non iurat de calupnia

qui ĩpetrat a principe ſuuʒ priuilegum
declarari uł petit diſpenſationẽ u aliqd

ſſie qd imitat᷑ gr̃e uł iuri ſcripto uc hie ꝑ
ſpe.· in cã enim facti iuraè de calũpma nõ
in cã iur ſcm ric. .· Quid de cã ap

pellatõis. 1!· Expedituũ eſt ꝙ iurat᷑. e. ti.

c:ii in prin. li.vi.2 opĩones doctoꝝ ĩ hoc
ibi uide in. i glo· S5· dic iurari & calũpma
Im . h:·a alios ſi petatur. C.e.l. ii · in prin.
ubi de hoc 2 in aut. ꝗ his qui ingread ap
pel.S.illud ff. de damp. infec. qui bona. 5:

fi.ex· e·c:i.ibi uł quacũqʒ cã c. ubi de Hᷣ

Im papã nam 2 ibi dand eſt libell 2 lis
eſt oteſtanda ut:S.de lit᷑.ote.·: ii .2 alia ẽ
ca principali que dic ut. i. q vi-ſi quis

quacũq;ʒ 2 e& de ap. interpoſita in fine2
de teſta. rainald·2 hoc ſeruat ur. Hal. in
cã appellatõis denuo iurat᷑ de calum pmia

2nõ quia ibi mutetur câ uł actio ſeq ga

requirit᷑ nouꝗ ordo iudiciorũ a iuramẽt

cluũpnie a potius relpicit in ordinẽ ꝗᷓ in

factum. ar. contra quia cã appellatois
eſt eadem cũ principali eõ de ꝓcurt non

ĩiuſte· in fi· M. uerificat utrũqʒ qa di o
ſis reſpectib eſt eadẽ a diuerſa ut nõde
teſti:romana. in gloii.li. vi. 5.2 nõ cðʒ
pił. M1 ubi ſupra Heica. iiii. in prin-tan-

autẽ hoc dicit.ubi ſupra in fi. 5 2 tan.

ꝓꝙhboc iuramẽtũ remitti poteſt· C· e· l. ji.

8: ſed ꝗa ueremur. M. Hinc eſt ꝙ nõ ua

let conſuetudo.ꝙ iſtud iuramentũ non 5

ſtetur ex de fideiuſ.oſtitutus. x preſen
tiũ· Dixit tamẽ pił. ubi.S. ꝑtejiii -in fi-

V non erat contraria iuri oſuetudo coꝝ

—

e 4 2 Caa 44 ſeLin l. S

E
A

N α ο ,A

Aeio A Icn

0

14012

habens ꝙ ſolũ tꝑe Inĩe exigatur hoc ĩura
mẽtũaudiui do:mequi meo tꝑe alſeſſor
fuit mediolani ꝙ ibi iuramentũ calupnie
exigeba᷑ ſolũ tꝑe ſentẽtie a a uictore 2 4

haac puto pileũ intellexiſſe qui fuit & dio

ceſ . aʒ · M.· 2 py ut poſt eũ ſeripſie d·
c.Ffi-2 racio ibi. S.dicit patri remitxti cõ
tra Filiũ agenti 2 patrono contra libertũ

f.de iureiu-iuſiurãdum. 5. hoc iuſiurãd-
alii contra ut in pre5·ſed quia· 1 hoc
dictũ pilł.a tan/placet hoſti- in ſumma.
5in. in fi- Itt placuit frã· Vcel· ut ſcripſi.
etc. iĩ fine ꝓ rõne ſlumẽs ꝙ ibi n remitcit᷑
epo qui pater eſt de reſtiſpo/ conquierẽte
aibi ocor. in glo:ii:·primũ dictũ quod fu
it aʒ. placuit accurin.·l.ii:C·e·poſt prin.
eius rõ quia ius uetus n inuenit᷑ in ᷣ cor
reccũ et ſecũdũ hoc· ille de remiſſiõe ho
minis loquit᷑ nõ legis et hoc teneas · Item
tenet accurin glopᷣdcã ꝙ remiſſio ꝑ prĩ.
cipis RKptum hoc cãu no ualet niſi ĩ eo di
catur non obſtante tali lege·de hoc plene
ſcripñi de excel/pre:ciuno.li:vi ſuper gl.
et tue ipſius a luerſario ꝓderit. C. de fruc.
et li.ex· I.fi-ſi autẽ aduerſarius opponix
contra reſcriprum cã iſta iurabit᷑ ʒ euʒ
quod dixi aduerſariuʒ uti illo iure intelli
git fran:qñ illud fuit ĩpetratũ a ꝑte ſec
ſi ꝓprio motu principis conceſſum facic
quod nõ de mu.peti.cii in fi:ult᷑· glo · et
pyltenet ubi.S.ilii:ꝑte in fi · ꝙ etia impe
trans non utat᷑ aduerſariue tñ utetur ſf.
quod ꝗſq; iurt.l.iii:Sei · ¶ Quid ſñ
exacto iuramento ꝓcedit᷑ in cã et ſnia fer
tur · M.· Expeditu eſt ꝙ ualet ſmia e· ti ·
c.iĩ.ii. Nñ.li.vi.2 uide qð ibi no-in ulłgl.
5ÿ· dicit pil. ubi ſupra-. Kener· qa
no eſt pᷣſtandũ mſi exigatur.ff.de no.Oꝑ.
nun:de pupillo-5qui opus2 in . I. iul-
iurãdum.ſec ſi exactã fuit.C.de ſen.2 in

terlo. ꝓlatãhoc ꝓſequere ut nõex de te

ſti.tuis·a ſupra..i: in prin.hoc tamẽ pu
to ꝙ ſi omiſſum ſit· · no·quia diſting
uit omiſſum 2 remiſſum. · poterit qua

docũ ante Inĩam exigi · A. ut in p· de-
cre·i:in primli.vi ·· ar/ft·de damp-ĩfec·
qui bona.i·penłde hoc e de iunfiur. ex

lr̃is.2 in ſumma do.mei de li᷑:conte.5.et
quãdo·2· S.5. Px. . quartũ. ¶ Item que
ritur quis iurabit ĩ illis caſib ꝗ ſunt- .
de ap:nõ tm.2. ii:q:vinõ ſolent· ff·de libe
ra.cã. li.ĩi:iĩii.2· iui · In quibo poteſt con
iuncta ꝑſona a ↄodempnatiõe alterius ap

„pellare 2 appellationẽ ꝓſequi 2 cõtra uo-

luntatẽ ei ager.dic ꝙ appellans quaſi ſu

am fecerit cãz per appellationẽ C Quid
ſi moueo plures qõnes 2 otra plures- Aâä:
ampliat᷑ hee q.ſ qñ un cõtra unũ plur̃s
qõnes mouet uł plures cõtra unũ plurcs
qõnes mouẽt 2 oĩbus ↄuemt ſequẽs ſolu-
tio alia qõ de tutore duoꝝ pupilloꝝ inui
ceʒz litigantiũ nõ-inl.i.G. etxi · ĩ. . qð oby

uari in glo:ii: in fi.conſiliũ eſt ꝙ in altera

det actorem ſiłe·s·de aduo.5.i· V. quid ſi

aduocat· ·corã eodẽ iudice dic ꝙ ĩ qua

libet ꝑ ſe iurabonõ ſeł. ꝓ oĩbus arff.de

excep.rei iudi.2 an eadem 2 ar-ex de iuõ
iurãcłic quia res inter alios acta.ac/eꝰ

de fide inſtruinter dilectos.vporro ſi.

a hoc quãdo negociũ nõ eſt cõe· Sed ſi eſt
cõe 2 indiuiduũ tũc omẽs iurãt.uł unq ꝓ
oĩbus ꝗa maliciis 2c.ff.de rei uen.ĩ fũdo.
eẽ de Rp· ex tenore·a Cſi un ex pluri-
bus ap.li:ſcdm Ta. bal.2 alber.pa· ¶ Sʒ
nũquid heres defuncti iurabit de calup-
nia rñdeo ſic ut in aut᷑principales.2 .

lI qui bona. 6/ pe.quia licet defuncto non

fuerit calũpniat ſed habuit bonã fidem
forte heres habuit malãff. & accuſi cui-
C. de re.cre:generałr. Nñ ·i. Idem forte.
V. ſic ſub dubio forte loquit᷑ accur·ĩ p.
au.principalesin.i · glo· tu dic ſine forte
ut in prin.huiq·ꝗ· S in ꝓcurator̃ ad quẽ
cã traſic·ĩ.· V·fi.alii dicũt cõtra quia her̃s
eadern ꝑſona cum defuncto cenſet᷑· In au
tẽiuſiurt·q a moripſ..ii. Tercii dicũt
ꝙ debet ſolũmodo iuare ſe nil dediſſe nec
daturũ. In auł᷑colł . ix. ut litigi iurentĩ.
prin. ¶ Quid fi iudex corã quo iuratuʒ

coſt obit u; mutat eſt dic ꝙ nõ iurabiẽ
coram alio iterũ quia idem cenſetur iudi
cium ut.ffde iudi: mortuo 2. J. cum ꝓpo

neba᷑.· Io.contraar · ff· iudic · ſol.l.iii-.z.l.

querebaé᷑ 2. I. cũ apud-In auł. de teſti /5.

quia uero/Cde iudi. ꝓperãduũ·5. ſin autẽ⸗
in me dio dicunt alii ꝙ partes iurabunt
ꝙ nec dederunt nec dabunt aliquid huic

udici ut pro eis iudicet ut in prediau-

tẽ.ut liti:ĩurẽt.in prin:Sũt etiã qui dicũt

tüc. de ueritate fore iurãdumCde eden.

I.ꝑii· ¶ Quid de cã iunpatro. dicuut qui
dam. MH. ber: e. ti.cii. ini.glo.2 uide qqᷣ
luper ea dixi·S·non de calupnia ſʒ d ueri
tae in ea iurari ecum ſic annexa ſpuãli⸗
bus e de iuri paad aures e de iudic-
Ato· S. in. ꝭ· ꝓx.· Vſed nunꝗd tuncalii q̊

cum nõ ſit mer ſpuãlis.a exponunt extra

e. l̃as. nulli indicũt. i· ꝓhibent· ii. q· v· cõ
ſulunſti:¶ Quid ſi eã modica eſt·dicunt
quidam non iurarinã a ſmĩa ſine ſcripti la
ta łenet 2 alia ſolẽpnitas ꝓpt᷑ exiguitatẽ

ℳ

N₰ O☚

—

. „„2 . . ₰ . π
obmittid⸗C. de ſententi/ex pi reci aut. niſ
ii·qi in primis. Dic cõtra ut ſt ad exhi
thelaurq a eæ de yben- maiorib 2 8ap-

C: de appellatõib · miſi iudex ex offõ ſuo

e& ordinẽ cognoſcat. nam tunc ñ puto iu
randum. BaFquia n ꝓprie ſunt ꝑtes.“

ar. ff.ne uis fiat ei/qui ĩ poſ.mil.i.ĩ prin

ci: H. hoc ſcias ꝙ in cais quibus ꝓcedit᷑
ſimpłr 2 de plano/2c· hec iuramẽta de ca
lumpnia malicia 2 ueritate pſtari debẽt
ut in clemẽſepe:de ·ſigni iĩbi citatõne
Sed querit᷑ ſi quis poſt iuramẽtuzʒ
caluũpme murauerit actõnẽ. An1 Si dicas
accumulãdo ꝓcedit hoc dico quia exquo
ponit iuratum põit litẽ conteſtatamet

ſic non eſt loc mutatõi.C/de eden: edita.

uið cy · C. e. l.ii.pteiĩ:qone.xiiii · an ite
rum lurabit in noua ꝓpoſita. NRo:ſic quia
noua actio eſt et alia et in qualibet iu⸗
randum eſtC.el. ii in prin- quia 2 ĩ hac
poteſt᷑ calũpniarif· de damp. ĩfec/ꝗ bo-
na. 5 penłſuper actione eni iurat᷑ fãi ·
her inter coheredesqui familie alii di
cũt ꝙ potius ſuper fcõ iurat᷑iar. C. e. aiił᷑

in iſto iurat᷑ tamẽ qñ cà mutat᷑. ¶ Pone

ꝙ peto a te·x· xu ofiteris debitum ſed op

poms. H.ſIupin ipſa oteſtatione anteꝗ

iuret᷑ de calupia:ał luꝑuacua eſſet queſtõ
†–exceptionẽ facti de nõ petẽdo querit᷑
quis primo iurabit 2 uidet᷑ ꝙ excipls cũ
conſtex de actort intentõe 2 re in excipi

endo fix actõ f·de excep.lidic otraqa
originalis cã inſpicit?᷑·f· de donaid quod-

H. ſc dixit accuriĩn.l.ii.i.· R.in glſic cr

2go- LQuid ſi inſtantia ſit trienio fi-
nita Reo-iterum iurari debet Idem dicir
ILo.ſR iudex ĩ medio triẽnii mutetur ut· S.

. quid ſi iudex. ¶ Quid de qonib inci

dentibo ur emergentibo nuquid iurabiẽ

in eis de caluũpnia nõ uidet᷑ cu fit in princi

pali a in acceſſoriis ut exde ofdele.pru

dentiã in fi/2 quia ſeł taãtũ iurat᷑· C.e.au
tz in i to.ſed hoc uex eſt in eadẽ cã unð
dic cõtra utff. de damp ĩfec qui bona
65. ſ quis2 ad exhiben theſaur-z qui ſati
daco:de die·5 pe. A⅞ akr ult. in prin-per

hasl.denuitd.mein legib:d. Mar.ĩ qõ

minorxxv. adiuit hereditatẽ patris con
uenit᷑ a ctõe ꝑlonali ut heres 2 dato łmĩo

ad rñdendũ ipe dicens ſe inconſulte adiun
ſe hereditatẽ que locuples putabat᷑ petit
reſtitui ad confecionẽ inuentarii.2 actõ

–

dicit id peti amo differendi actionẽ 2 pe

tit ꝙ iuret de calũpniaq; audiendꝗ eſt·.
non ob. ꝙ Em hoc bis ĩurabit᷑. · o poſt li

tem poſt ea conteſtatam ſuꝑ ꝑlonali otra
aut᷑.de his qui ingread ap-in fi- und ſup
ta eſt aut:hoc ſacrametuũ· C· e·ti · quia id
ꝓcedit in eadem inſtantia ut dictum eſt
8. Secus in diuer̃ ꝑ iura predcã ad idẽ ff.

de eden. ſi quis ex argen exigen. 2 de iur

iurãiuſiurãS: qui iuſiuraãdum. a facit q
de cã appellatõ s dictũ eſt · S· . quid de
cã. Item ſi diceret᷑ ꝙ reſtitutio petiñ poſ
ſit in modũ exceptois negari non poteſt

quin hic petatur incidenter. C. ubi 2 ap
quos. l ult in fi-a ex de reſti- in intec· fi-
2 eam eſſe preiudicialem actòi ꝓpoſite. C.
de iure deli-l. ſanctimS donec -facit In

ſti:de act᷑.·preiudiciales:2 fic primo cog
noſcenda de or.cog tuã:/a hec quia ĩ perpe
tuuʒ ł ad temp actionem excludũt hnt
inſtar exceptionũad tollendum ergo ſu-

ſpitionem purget ſe per iuramentũ.C. de
his qui ad ec confulult᷑ . ſficubi. ꝓcedit

autem 'm euʒ ꝙ per ſe iuret ſi eſt maior
xvV·2 i fra tꝑa rſtõis ſi aut eſt adhuc mi

nor iurabit curator de hoc·ĩ· 5: „α,i pri.

2. O. cum pupill. Si dicam ꝙ hoc caſu

recipiatur uramentum de malicia d quo
5·6. Px· V. ſcdm:2 diæi: e:poſt prin-ceſ

ſabit oĩs difficultas et huic eſt ſie quod
no·guide ſuʒin.l.Fᷣuum.ꝭ.publicede
ꝓcuxłdicẽs: ꝙ qui allegat cãs abſentiĩe ĩu
rabit ꝙ animo calumpniãdi illas nõ alle-
gatcum ĩuret iſtð ſolum capym a ſic nõ
obſtat autẽ. hodie de qua .3 CQuid
ergo pone peto a teffm ·tu icis te illud
no poſſidere· nec dolo deſfiſſe poſſider ego
peto ꝙ iures de calumpnia/querit᷑ ꝗd iu
ris 2 certe cum nõ poſſideã nec dolo deſie-

rim poſſidere nõ opellor iudicium ſubire

ut.ff:ide rei uen:qui peticorio/in prinet
65 pen,ergo nec iurareff/de iudi ſed ſi re
ſtituat᷑ 6:ex quib.2 de iurtiunttutor. 6-
fi · dic en eſſe iurãdum 2 ſic optinuit. I.⸗
et hoc renet alber.papi.ſuꝑ.l.fi/ſt· de rei
uenper · l:de die.5.fi.in prin· allegat··et
I. V. ꝓPx.ad iura que ꝓhibent bis iurari
HKũñdet illa loqui poſt lit᷑.conte/cum iura
tum eſt. ꝓ ¶ Sed nunquid ſuꝑ oĩb ex
cep·et iã in declinatoriis eſt iurãdum ð ca
lũpnia · b·dicit ꝗ; ſic ut no..q excep⸗5· ui
ſo· V· ſed nunqd2· G.e.li.2 Phat᷑.ff/q ſa
tiſdaco. de die · S. fi. ff. de nox.quooj·· pe-
quidam tamẽ dicunt ſufficere de malicia
ĩurari ſuꝑ declinatoris ex de reſti.ſpo.lit
teras· 2 de elec. cum dilecti..6. Px ſic.
in caſibus· ¶ Sed nunꝗd in ptoriis ſtipu
latõibus ĩurabit᷑ d calumpnia uidet᷑ ꝙ ſie
C.de iux va. li·ff. de dãp. infec. pretorin

15

prin:.l qui·bona Ffi,(Qudſi poſt

ſtitũ iuramentũ de calupma ſubrogetur
ꝓcurator in cã die per eum iterum ee iu

rãdum cũ calupnioſe poſſit ꝓbatõca ĩdua
cere 2 alia facere Aln tamẽ otra dicũt q dG
die ꝓut no:ſcdm papã ex· e·c i· ſuꝑ ·13

nunquid heres. Hprimum dictum ap
probatum eſt · eo · ci · c· i · g· · li · x.

dum 2 quidem regulariter priĩ

ii.5.i,2. i à aué-pricipales-eX* e: C. in.2. Cc.

ceterum. Itẽ tutor 2· curator. ⅓⅞ Cöt ra .
hoc opponit᷑ de·l.certum ff· de confel 9.
pe· Soł'onem uide per accur.in ·· qd ob?*

uari in gloii.2 ibi pleni ꝑ cy · icono⸗-

mus ſindic actor. . Idem accur -in- 1.
ii:5·hoc etiã. ĩ. alłt·2 uber.de bo.ub·Sad
fi.2 guide ſuʒ.l-in neq; · C. de ꝓcurt ·2 ſit

rõ:quia cum decreto oſtituĩt᷑ ſicut tutor
2 a lactda-releuatur ſicut ille: C. de admi.
tu.l. ułtc. :· defenſiõʒ · ·2 pcurator um-

uerſiratt·2 epi 2 archiepi parêtes 2 orpha
notrophiet oẽs alii qui legittimã habẽct
admimſtrationẽ uł a lege uł iudicis auc-
toritate ut· C· e. l. ii. · ·2· F qd obleruari.
a au/principales C.de bo.maèl. i. Inſti-·
de cur·5/fi.C. de epiſ et cei orphanotro-
phOs·2 autẽ ſ3 hodie-e- e.Cc. i1l: 2 1iii’er
c:cum cãmftde condi:a demõ.l. munici

Pibo ff.de nox ac uασα½t,5Kitutor-2 iu-

rent omnes tutores uł un-C.ſi ex pluri-
bus tu:omnes conuepcl.I.i· Itẽ. curator
bonis datus. C. e· l. ii·5.ĩ Idem in his qui
Pſunt muĩcippio ᷣuatur. . dixit pileg
in ſua:i:qõne ex iure moribo recepto con
fulem iurare pſente a conſentiẽte maiore
ꝑte uniuerſitatis alłt.aut᷑/·hoc ius.C. & fſa

crolanc.ec-2. l. rem nõ nouã. C. de iud

Vt omnes uł maior ꝑs iurẽt de calũpmia
C.·e.lii.·hoc et iam2 plmunicipibq·

2 ar. e de ſenexromana.Sfi.ſcdm aʒ.lʒ
lacen.dixerit maiorẽ ꝑtem ciuitatis de-
Pere iurare uł ip̃am umiuerſitatẽ q ẽ di
ficile ar. tamẽ ad hocquia ſacrarnetũ oĩ
um poſſeſſorũ deſiderat᷑ dũ res uẽditur ci
uitati ut· C. de uen:reciui.l.fi .2 ſi'r du
tra atur de defenſore ciuitatis eligedo-
ut in aut.de defen.ciui.·ĩ tãtũ papa nõ-

eX de ĩudi·paſtorał.tutius eſſe ꝙ unix

ſitas iuret per aliũ uł per eum ꝗ litẽ con
teſtato eſt:qd ĩdubitatũ eſt in uniuerſi

tate religoſoꝝ utĩ.· V. ꝓxi.¶ Quid ſti a
liqd collegium litigat per ſindicũ nunqd

Eſtat᷑ uidere a quibus ſit iurã

cipales ꝑlone debent iurare pri
rmo actor 2 poſtea reus-C.e · l

—

abbas iurabit de ueritate cum ip̃e ſindi

cus iuret de calũpnia:dicũc quidã Ric.ſi

cut.i:dicit᷑ in minore adultoet hoc iõ ut

uertas appareat.2 ne eccłia turpe lucru
ſectetur ex de lura:caImpꝑatoꝝ ff.ð of.·
hic:ex de penis ſuãliii-di.generał. in fi-
C.·de hereti.qimi.xiili:q.ii.ꝗᷓꝗᷓ· ar. cõtra cũ
abbas nõ ſit qñ ſed ꝓcurator ex de doãõ75.
ciii·xii:qii.ſi priuatũ2 aliud uidet᷑ ĩ miö

re qui n eſt 2 cõmodũ 2 incõmodũ eiq

eſt· v·q/vi.biduum.pᷣterea cuzʒ hec cã ſit “
uniuerſitatis nõ ſua.ut.ff.qd cuiuſq; uni
uer·noſicut.S.i.a.· xii:q ii/qui manumit

tit᷑ debet iurare findic ab ea conſtitut9
C·qð cuiuſqʒ uniuer.no.nulla.ex. e.c·i.ñ
abbas·2 ideo dixerunt alii ꝙ ſi abbas ſc ĩt
ueritatẽ 2 pcurt eſt truſfator. tũc abbas

iuret 2 nõ ał.Cde ꝓcun.l.fi. ſed illa.l.lo
quit᷑ cum principalis perſona cõuenitur
2 abbas nõ poteſt dici principał ut diæxt z-
ideo it alber·pap ꝙ ſi ſindico eſt liteʒ

conteſtatus ipſe iurabit. C. de iudi. ꝓpe-

randu. ſus finẽ.2·. C. de re.cre· lh pe· 0.pe- 8
C. de iura ca. I. fi:6.i·2 non abbas cũ iple
poſſit in teſtem ꝓduci ex de teſti. inſup.

ne fũgat᷑ duplici offõ· ut. ff. de pactis plu
res.ex de inſti.cfi.2 ne eccłie preiudicet᷑
de facili eo forte iurare nolente.C. de ſer-
ui.Fuquicũq;/C. unde ui:meminerit et
ſic cicit fuiſſe iudicatũ uercel.ſq̊ certe ma
le ſalua pace iudicãtiumnã lʒ lis conteſta

ta ſit per ſindicũ etiã nomine abbatis et

ↄuentus agentẽ abbas tamẽ iple hñs ad B

ſpaãle madatũa capło iurabit de ueritate
nomine ſuo:a in animas eox uł maioris p
tis qui ſunt de conuẽtu.ut ex de teſtiad
hoc ał ĩcipit preſentiu.li.vi.a tũc etiã po
terit eſſe teſtis in cã.ſec ſi ipſe cãm per ſe

duxiſſet ñ tamẽ nego quã a ꝑ findicũ 2
curatorẽ poſſit de ueritate lurari ſm qð
nõ· per papã ex de iuxt.ca· c.fi. Dñ meq

tamẽ dicit X in predecre·ñ iurauit ab

bas tanꝗᷓ teſtis uł tanꝗᷓ ꝓcun.ſʒ tanꝗᷓ nũ

ti 2 pica ↄuent-que 2 alia dic uł no ·. in

pre.c/ad hoe.ſcòᷣm omẽs·ſʒ 2 i abbas cʒ
ducat ipſe iurabit in anĩas cõuẽtus .2 de

hoc noex· de elecdudum.ii.in glo.b-que
incipit/noergo ius.2c. Iuramẽtum autẽ?

calũpnie a ſindico preſtit. abbas nõ cogi
tur ſubire e de iura.ca.Imꝑatox.ð hoc
no· C. . l. ii.6. hoc etiã. Si tamẽ ꝓcu ne-

gauerit poſitões ñ ad quẽ ſpectat cauſe

cõmodũ ł ĩcõmoꝗ et ꝗ nouit melig ueri

tateʒ interrogabit᷑ ꝑ iuramẽtũ ſuꝑ eis u

lidi. Px.· 5· ſexta. V· in ſi umma. Bałhoc à

N

bene nonds. 5. 48 quidam cscedunt ubi

iuratũ eſt de ueritate ar-in pre-decread

hoc: ał incipit pſentiu. Secꝗ ut dicũt ubi
de calũpnia ſed certe eſt eað equitas ſicut

binc inde idem ius etiã utrobiq; eſſe pu-

to.ſ hoc iudex uiderit expedire ar e de

conſti. nam cõcubina nec obpredcread

hoc.Immo hoc ꝓbat ſʒ recte ĩtelligatur
ar. contra quia iuramẽtũ de caluũpma ſeł
tim̃i in cã preſtatur ut.C.de ĩura· caauł᷑.
iſto. Sʒ illud ue eſt ab eadem ꝑſona uel

dic ꝙ hoc nõ eſt Pprie iuramẽtũ ð calũp

nia:ſed iurabit rndere quid credit ſuꝑ po
ſitionib per procurt negatis 2 fic iurare

2 rñdere fecim archiepᷣm rauennatẽ ĩ cã

que inter eum a cõe arimini ſuper.viica
ſtris coram nobis uertebat᷑. ·De qua
etiam ipſe auctor dixitS⸗ de teſte. qua
liter· ·ſed opponit᷑ circa mediũ .· Multũ
depilata fuic eccłia rauennas honoribus
2 uiribus ſuis tpe actoris 2 prius-naʒ ut
atet/eCi.de teſteꝭ:nunc tractandũ. ·
hoc autem-ad Fialia càm babuit etiã co
ram auctore ſuper quibuſdã caſtris cum
cõi forliuii-Item tempore Innoiii:qõnẽ
habuit ceum cõi fauentie - ſuper uilla luci
2 ſancti petri 2 eaſtro arioli de qua hoce
ti· cum cãmde ꝓba.licet.de teſti. cũ cãʒ·
iuilla ramẽ luci hodie ſuo nomĩe poſſid
rur ad caſty arioli recuperãduũ nuc labo-
rat pſens archiep rauẽnas Sed plus me
legiſſe memim ꝙ inſula Sicilie olim fuit
ecckie rauẽ vranſlata pea ĩ eccłiaʒ rõanã
forſan quia illã re gere nõ poterat qd pſu
mo quia ne e ipſius eccłie Ro:noſtris tꝑi
bus multis ad id laborãtis ſollicirudo ex-
enlſa.2 ĩpoſitio decimaꝝ ad id laltẽ in ꝑti
ben iral ie multis annis collecta-illam ad
hue debito modo potuit ſubiugare ipſius
eciam eccłie canonici tũc habebãt et ho-
die retinec nomẽ cardinaliũ 2 cantoꝝ cui
eccłie cõpatiorquia mihi metropolitica
a quia cu meis deſcendẽetibus cenſuał ſuzʒ
ipfſius in ipla etiã habui fih cardinaleet
nũc nepotẽ ex filio cãtorẽ· tres ultĩ archi
epilcopi mei fuerunt ſco lares 2 dñi ſpiri-
tuales-quart autẽ qui preceſſic·d.aynu
tius nũc cardinalis ſancti martini in mõ
tibus me fingłariſſimus b enefactor pr
2 dominushec daãt cam deplorãdi ꝙ; nee
etiam in ſede ꝓpria potit᷑ debita libertae
te · LOQuid ſi prelat eccłie ꝓlequit᷑
cam ꝑſe nunquid poterit᷑ comitcere iura
mentũ iconomo ſeu ſindico uidet᷑ ꝙ ſicar
u·eac.· ec.ĩ. ꝓpe finẽ.ibi huigmocdi offi-

cium aliis delegare 2 ff· de ꝓcunl. inidic

per-nec obſtat᷑

ꝙ iuramẽtum nõᷣ poteſt ſpaliter cõmĩtei
miñ 2 cae pſecutio cõmittat᷑ ut eʒt. e.ĩ per
tractadis.in fi.a: c/ſequẽ. ĩbi qui ꝓ eis pe
tere 2 exti·2c2. C. fi-in prin-ibi elegeri liti
2c· 2 P· ſi.2 ſic ĩtelligeeti/c.i. Alioꝗn
alicui poſſʒ hic cãm ↄmittere ignorãti-
¶ Sʒ cũ pupillus poſſit agere cãʒ momẽ
tarie poſſeſſiõis ux:C·qui legi ·ꝑpſo·momẽ
tarie ubi de hoc et ał ut.S/de actoreĩ priẽ
ci.nunqd iurabit uidet᷑ ꝙ nõ ar ff.de iur
2 facigno.l.fift.de ĩuriiuqui iuraſſeE
dic ꝙ iurabit· I· hoc breuiter tenet ac
cur:iniSqd obſeruariin fi.iiigl.alłt·C.
de his qui ue eta.l·ĩ. -quia exquo legi
timus eſt ad agendũ:ergo ad iuran a ad
aliaff.de iun omni.iudic.l.i.ex de offi-
dele preterea:z ſi pupillus agit auctorita
te tutoris q poteſt ut.ff.de admi tu.l.
ĩ ip̃e iurabitff.de auctu.accipiẽtis.2· C.
eclarum.ff.de re iudi quidaʒ led poterit
petere in ĩte.reſti.ſi ſic leſus et hoc tʒ al-
ber/papᷣeuł forte tutor iurabit ut ĩ pre-

l.iuraſſe quaſi ipſe uideat᷑ agere cuius aue
toritate agiturC. de ue iunenu-l.i/e
ſen ex mulieres. m uber · nâ ubi. 6. ⸗

¶ Sʒ an pater iurabit de calupmia ĩ aduẽ
ticiis bonis dic ꝙ ſic: ut no.C. e · l. ij · ſin

autẽ· a uide ĩ. de libelł. concep S-ia nunc-

in fi· ¶ ¶ Sʒ illud querit᷑ ute conuẽto reali
actione nomĩans dim in iudicio iurabix

de calũpniadicũt quidã ꝙ fic. A1ä-Clariõ

eſſet la ſequẽs Rh diceret licet nõ cõtra eũ

mihi uidet᷑ ꝙ locus eſt iuramẽto de mali

cia a ꝙ malicioſe nõ nominat nõ de calũp
nmia qð reſpicit totã litẽ 2 poſt litẽ contxeſ-
preſtatur.facit.exiic.ii. in fi. li. vi. cũ
nõ cõtra eumſʒ contra nominatũ ſic agẽ
dum:ut e& ut lite nõ conte.qm̃i . Siꝙ ſi lu
ſemel eſt iurãdum ut.
C.de iuraica/aut᷑:hoc ſacramẽtum .nõ ꝑ
hoc ſacramẽtum eximit᷑ a iudicio. le
cundũ gui.de uʒ. in.l.ii. C ubi in re act᷑.
QOuidſinominatus dicit ꝙ nomi
nans bene poſſidet nomie ipſius nominati

nũquid tenet᷑ nomĩatus iurare ꝙ nõ calũp
niandi animo hoc faciat Ro nõ Immo lo

cum habet tũc preaut᷑.hocſſacramẽtuʒ.
ut tãtum ſeł poſt litconte.iuret᷑.¶ Sed

nunquid clericus de calũpnia iurat uide-
tur ꝙ non · ſed de ueritate tantũ ut noeẽ
ec ĩ/quidam tamẽ dicũt contra m leges

ut no.ĩ pᷣ.·ſʒ ꝗa ueremur. ib peln ꝑ
accur.in glomagna ante medium.· ¶
Quid ſi quis uouit non iurare de boc I·

5· ſupereſt. quid ſi reus. ¶ S2 nungd

minor cuius nomĩe litigat᷑ iurabit dicut

C al /. 1 e .3) 4 al

F

ℳ .

.1

N

N

quĩdam ꝙ ſie.quĩa dicit· liꝙ reſtituitur ſi

confeſſus Fuerit. K de confeſ-certuʒ efi

unde ſalcẽ iurabit auctoritate tutoris ſi

eum hab.ſt. de admitul.iĩ/5fiac: dicie

ſieſt alulcus iurabit de ueritate dicen

da. ſed nõ de calũpniaſi uero eſt pupillue
n. ar-ſ-de in li?. iumt- uideamus--de cõö

fel. certum. :fi. C· de eden is apud/ ubi

hoc e de pon.ĩpuatteſtatões·2 3 ca

nones ĩpubes iurare nõ põł. xxcli ·q/·v·par
uuli-2. Cc. pueri. iiii q· iii· c·i. miſt ſic doli ca
pax eẽ de delic puciĩ· Itẽ iurant omnes
u maior es de municipio. C.el. il. 6 hoc
etiã ff.de concdi:2 de-mumcipibus Item
uniuerſicas quãdoq; ex de heretiexcoIâaα
mus.·5 adicimus2 poteſt uniuerſicas iu-
rare non ſolum ꝑ eum qui litem condeſta
tus eſt uerum etiã ꝑ alium uc noſcdimn
papã e iudipaſtorał.· Aâ/- ut ib⸗ ſcrip
ſ ſuꝑ.i.glo. Procurator autẽ noò liu
rat de caſumpnia/ut.C. e · l. ii · 5ſin auteʒ
2 in pre·5. ſi tutor · I hodie lurat ſi ha-
bʒ ſpãle mãdatum .edi:cultili.vi · ·ar
gu.xamẽ cõtra exe.c/pe· Iʒ ibi ſindici uo
cantur pcuratores ꝓcurator enim epiſco
pi loco ſindici ſeu ycconomi eſt. arg· v· ·
iii: quia epicopusiii:q-ix cum ſcimusI3
ꝓcun in rem ſuã datus bene iurat · Cde
ꝓeur. ui ſtipendia- ꝓux no.C. ð iuraca;
I. 1 6 ſin autem altcrutra ſiue agat utili
nomie luo fiue directa nom'e di cedentt
WA qd pla.n ocedebat hoc Fo caſu ſʒ ac-
cur:ubiS tenet ut hic a idem aʒ-in ſum-
circa mediu a uinceci c· ułc: ſreuinc di
ex cã id a iudice eſtimãdũ per id qð ſequi
tur· S· cuʒ ſit cà eiq ꝓpria quia dampnũ
a emolumentũ eius eſt.iiq-vi-biduum-
ut in prel.qui ſtipendia:niſi reus obiciat
ꝙ ꝓcur̃:ſuſpectus eſt uł ꝙ domino meli
us nouit cãm tunc eni iudex poteſt pᷣci-
pere ꝙ domi ĩuretC.e·l.fi · .· hoc ec
in ſequẽti·l.corrige. pci c̃.a in hac.l.Fi.
tenuit Ia· de areut ibi no.cy· ſi ꝑiculũ
cãe ꝑtinet ad cedentẽ ut quia ceſſit actõʒ
ſuo ꝑpiculo mouendãff. man-ſi mandaxo-
5 fi dunc iurare a rdere deber 2 ſic loꝗᷣt᷑
I·.h actor.al neut ſ pectat ad eũ cũ cã ſit
ꝓPpria ceſſionarii ux in.l.qui ſtipendiaet
ſf· qũ ap.ſitl.i.. in ꝓpriauide qct dixi.s.
de defenſore in fi.a. S. de ceſſi. act i .
ſed nunquid/ĩ.lecui teneas ꝙ etiã eo caſu
quo cedens iurat de calũpma nibilomin
ceſſionari qui litẽ pſequit᷑ iurere renet᷑ ẽ
animã ꝓpriã per decre ſedam Fa Beñ: eo-
tili.vi:capła enim ĩcluſa in iuramento
calũpnie noæ· ti· c· i. in prin-2· C. e. l. iij.

iĩ. lõge plus relpiciũt ꝓſecutionẽ litis iu
ſticiam negocii principalisqd facile patʒ
intuenti nec eſſet abſurdũ ꝙ etiam de iu
ſticia principalis cae ſcm ſuã credulita-
tem iurarent ſuꝑ quo uide qd diæi de ad
uocato:·i. V· Iteʒ ꝙ eſt p uaricator· ·
ff.e.ſi actore de iudi:ĩter. FI. li vi· .
¶ Quid ergo fiet cò ꝓcur/agit uł defen
dit noĩe abſentis. 1â diſfticultas que ſeꝗ
tur hodie eſt ſublata per pre.decre ułc·
e · t· li. Vi · dicit uinol: ꝙ dabit᷑ ei dilatõ
ut denuntiet uero qño ꝙ uemiat Iuratu-
rus ar-ex ut li:nõ conte:quomã·: ſi ſu
per· C. ubi in rẽ actio -l.il.ex de ꝓcu:dile
ctus.uł dicas ꝙ mittet᷑ ei iuramentũ ut

ĩ p. aue principales. Aâcui expenſis dd

I. V. lſed ad cuiq·& poteſt eciam mãdari

iudici ſub cum luctditione degit ut iliud

reeipiat qd mandabit᷑ lub hac for̃a. FOr
ma. Tab iudex. M -Inhoneſte ſe prepo

nit equall. Tah iudici ſalutem in do

mino Bal ſ iudex guſinus ſcribat fulg'a
ti ꝙ recipiat teſtes uł iuramentũ ĩ cauſa
princ ipaliter mota coram iudice puſino-
fulginas nõ recipitc auctoritate comiſſio-
nis u recomiſſionis ſed ſua ꝓpria ut in B
H. Nouerit ueſtra diſcretio .· d · ꝓcu

rap. culus noſtri ſuꝑ hbello quẽ uobis ᷣ

ſentibo mittimo intercluſum cuz. ciue

no eſt litẽ ſub noſtro iudicii examine cõ
teſtat uerũ qimm ut lis fine luſpicõne ꝓce

dat neceſſe eſt per principalẽ ꝑſonã pᷣſtari

calũpnie iuramentũ dilectione ur̃am red

rim us 2 rogamus quatenus ab iĩplo.p. ſu
per dicto libello ẽm iu ordinẽ fulti iurt
cols plidio uramentuʒ calump. recipi fa
cientea receptionem eandem i publicam
formã manu fidelis notari c̃dactã nobis
ſi placet ꝑ latorẽ preſentiũ tranſmittatis
Ideo dixi fulti iur cõis preſidio. nam iun
auctoritatc recepit a non ex ui cõmilſio

nis qð dic ut.S. S iudidele- iam nũc. .

ſcm premiſſa Iudex auteʒ delegatus a

principe cõmittat ꝓut no.e. . . quãdo

q;/ et iã ꝙ ſi iuramentum ei mitti neque-

atforte qu'a eſt ultra mar̃ uł ał eſt ual

de remotus uł quia ignorat᷑ ubi fit. tunc
dabit᷑ bonis curator qui de calupnia iura-
bit· ut· ff. de curabo.dan.l.i.2 1i. ff· ex ꝗ
ca:ma·ab hoſtibus.in prin. ego uinc.
autem dicit ꝙ nõ admitteret᷑ ſacramentũ
talis ꝓcurataris in hoc caſu ex de ꝓcun.
petiio a hoc ſcᷣm leges quas ſecuti ſunt
t·2 uinci.2-alii- uindtñ no. e. ti. c. fi
nali· ꝙ ſcᷣm canones ꝓcunpõt ĩuraĩ
de calũpnia e·e·c·pe/2 poteſt eſſe rõ ꝗa

S
2

A

»

—

per licem conte-factus eſt d'· C.d ꝓcu-

neqʒ Io: de deo-dicit- E1-libro uchcum
ꝑte fa circa mediũ huiꝗ tituli:· ꝙ hi do
minus haberi poõt ipſe iuret dicut pre · le
ges alioquin ꝓcun iuret᷑ ut in pre decre·
2 dñ debet illi mandare ut iuret ĩ ammãa

(ui ut dicã ·ĩ· · ꝓxpapa.no.ex · e· c · i · ſpa

le eſſe in ꝑlonis eccłiaſticis ꝙ iurẽt de ca
lupnia per ꝓcum.etiã fine ſpali madato ad
ĩiurãdumex e-C. 2 pe.· 2 fi laici uero ꝓ
curꝭ.poteſt iurare ſi habet ad B ſpale ma
datũff·de iureiun iulſiurãduũ qd. ꝓcu-au
tẽ e iudicia factus bene ĩurat de calup-
nia utf·d dap· infec.qui bona. 5. fi ali?o-
E quã. lI.rex portugalie abſens. Bald cui
etiã remitti tale iuramentũ honeſtu erat
fuit abſolutus ꝑ·dnicolau papãilini.
a Inĩa excõis licet enim ꝓcuxt· eius habens
ſpale mandatum ad petendam abſolutõʒ
