non debetx contra lẽ̃as ſuper ꝓuiſione obtẽ
tas indiſtincte ac ſine dererminatione cõ
cedi beneficiis enim luis 2 puiſionibo im
petrans pleruqʒ ꝓpter huiuſmodi ſubter
fugia fraudaretur ꝙ eſſe non debet ut ex
tra d como·c.ĩi2 ꝓpter hoc petatur expri

mi in litteris quid contra illum qui Hras

ſuper ꝓuiſione obtinuit uolebat ꝓponer
ad q ꝓponendum locuũ ſibi petebat aſſig
nari ſecurum puta ꝙ dicat ſe priuilegiuzʒ
imunitacis habere uł in Bpto fore adiec
tum ſi ꝓ alio non direxim ſcripta nr̃a et
ĩpſazʒ eccleſiã a qua ꝓuiſio petitur eſſe ſuꝑ
aliorum ꝓuiſione grauatã uł ſimilia que ĩ
talibus conſueuerut repellere impetrãtes
licet ĩ alis que ex natura ſui ab inicio ha
bent queſtionẽ cuzʒ ſuper his impetratur
relcriptũ 2 ꝓpter hoc impetratur ut que
ſtio cum cauſe cognitiõe 2 ordine iĩiudicia
rio terminetur ſimpłyr impetrãs ↄſueuit
admitti. ¶ Si conqueratur ꝙ ad locum
trahatur non tutum 2 alium iudex dene
gabat aſſignare ſecurum humilit᷑ requiſi
tus ut ex ut lite non conteaccedẽs·ii.ff·
de iudiſi longiq:ex de apex parteEt in
his 2 aliis pluribus rigidus ſit aliquis ad ĩ
pediendas aud facilis ad expediẽdas lr̃as ꝓ
ut ex perſonarum qꝗᷓlitate 2 cãꝝ ognitõne
poterit ꝓ ſua induſtria cognoſcere fraudẽ
uł iuſticiã ĩpetrãtis · ¶ Si ꝗe autẽ dicit
aduerſariũ ſuũ aliã cauſaʒ in lr̃is ↄfinxiſſe
quazʒ ex ꝗᷓ appellauit corã iudicibus nonẽ

„„

2,

„ —

„.

nmmmnn

errrermrrrrrrrrrrrrrrrrrr

A

=

A

=—
„

ſtałim eĩs iuttdit᷑io auferenda quia fiereł

quod quando dicitur appellatum a di vß
iudicib ab utraqʒ ꝑte cunc meli dicit᷑ ĩ
petrantẽ ꝗᷓ appellatem in expenpᷣ odem
nes· LIcem cũ dicit᷑ appellatu ante ſentẽ
tiã in fidebet ſequi poſt appellacionẽ hu
iuſmõi Si uero a ſentẽtia tuc dicit᷑ ꝑ ap
pellatiõʒ 5· /2 in his· (Itẽ cũ appellas
MH. hic auctor diuertit a ſtilo in quo cla
rior eſt mo quã hic · ibi enim fic dicitur
ſi appellauerit quis a iudice qui de appel-
lat one cognoſcere debeat quia de appel-

latione nõ cognido in pr incipali cõtra iu-

ſticiã ꝓcedebat aut ille erat iudex ſuꝑ ap
pellaviõe interpoſita a diffinitiua 2 tunc
fruſtratoria eſt appellatõ 2 lr̃e denegan
habet enim tał iudex ſuper principali og
noſcere aut erat dar luper appellatõe int
poſita a grauamine quo caſu ſi datus erat
ad petitionem aduerſarii eius qui mõ for
te nititur impetrare ut iple dicat qd ad*
ſarius ſe appellaſſe ofingens ſuper appella
tione ſua ad tales Ir̃as impetrauit cet iu
dex de appellatione nõ cognito ſuper prin
cipali cõtra iuſticiã cognoſcebat 2 ppter
hoc ſe appellaſſe ꝓponat lr̃e cõcedũt᷑ R ue
ro quis dicat iudicẽ a ſe ſuper appellat iõe
quã ipſe interpoſuit a grauamine ĩpetra
tum in hoc ipſluʒ grauaſſe ꝙ de appellatci
one ñ cognito de principali cognolcebat
iſte ſe grauatũ innuit ex eo ꝙ perductuzʒ
eſt ad effectũ ꝙ principał'rr intẽdebat.n
appellans a grauamine qui iĩpecrat iudice
Iuper appellatõe hoc principałr intendit
ut nõ remittatur ad eũ a quo appellauit
ſed iudex ſuper appellatione ſua datus de
priincipali cognoſcat m decre ut debit
2 ideo lr̃e non dabũt᷑. · Dicit ſuos iudi-
ces appellationis de appellatiõe ñ cognito
pardes remiſiſſe ad ſuos iudices a ꝗbꝗ eſt
appellatũ 2 ideo dicit ſe appellaſſe n ualʒ.
MHhoc eſſet male dicta niſi iuſtificarẽt
ſequentia que huic uerbo p̃mitti debuiſ
ſent. ·quia ſi ꝓbare uolult de appellatõ
ne qua diæit᷑ ſe interpoluiſſe iudices bene
fecerunt.¶ ;Itẽ cũ duo grauamĩia ſeſe cõ
pacientia ꝓponũt᷑ 2 ppter ea ñ admiſſa di
citur appellatũ dant᷑ re unice ſuper eis
AW.Contrariũ dicit.Se.S.vi.colł. vſi ſi
autem non ſit equũ eſſet ꝙ hic dicit᷑ licet
2 contrarium heat equitatẽ ut dixie ti·
cum cãmſuper ultima glo:2 no-in clee-
tiiappellari in vi,glo.5 Si uero ſe ñ ↄpa
tiuntur ſuper altero tantũ dãtur nec alie
ſuper reliquo dãtur quia ſi forte uno non

eis imiuria. Illud quoq; notandum eſt

ꝓhbato ꝓnuntiaret᷑ cãm ad priorem iudi-

cem remittendam ꝓpter aliud uellet cãm

inchoare a ſic iudicium fruſtraret᷑.¶ Itxẽ
cũ in l̃a illatũ grauamen exprimitur nõ
debet dici idem ſentiens indbixe ſe graua
ri:· ¶ Item ſi appellans a diffinitia dicens
ꝙ iudex appellationis ſepe requiſitus per
annũ 2 amplius cãʒ tenuit in ſuſpenſo pe

tat ꝙ ſi iudex ipſe monitus nõ ꝓcedat ĩfra

tempus prefigendũ extunc ali in cauſa
ꝓc edat iuxta traditã illi formã lẽe non
dantur quia cum appellationis cã ifra an
num terminata non fuerit rata manz ſen
tentia unde ſubuenit᷑ ei per exceptionem
e de ap·cum ſit romana.ii.q/vi:ei qui·
¶ Icem cum miſſus in poſfᷣ.non potuit
ano iam elapſo naciſci poſfionẽ rerũ in ꝙ
bus miſſio facta eſt ne contumax melion
quã obediẽs conditionis exiſtat ſic cõclu-
ditur. FOrma. Mãdam ꝗteno ſi eſt ita
iam dictum cpicum in poſpionẽ ipſam ſi
cut iuſtũ fuerit inducatis 2 defendatis ĩ
ductũ contradictores 26. e* de dolo 2 cõ

txucontingit. ¶ Quod ſi decano 2 priore

datis executoribo priore abſenrte nec ſe ex

euſante decan ꝓcedat ꝓpter ꝙ prior ab-

ſẽs appłat ſic ocludit᷑. F)ra. Mãd qᷓtẽ
ſi eſt ita reuocato/2c. uſq; artemptatum
Iunge in negocio ĩpſo iuxta directarum
ad te priorem 2 euũdem decanum continẽæ
tiam l̃arum appellatione remota rõne pᷣ
uia pcedas Alioquin eu fili prior cum p
dicto decano in negocio ꝓcedatdis eodem

Iuxta traditã uobis formã. ¶ LSi o duo

Puxa archiepꝗ 2 archidi/vercio iudice pu
ta decano ablente irrquiſito le non excu
ſante in cauſa ꝓcedãt ꝓptder q& ĩpetrator
appellat 2 impetrat ſuper hoc ad aliũ epʒʒ
2 ipſum decanũ ſic ocludit᷑· FOrma-Man
damus qtenus ſieſt ita reuocato.2c· uſq;
actempxatũ · iunge in negicio ipſo iuxta
tenorẽ Ir̃aꝑ ad archiep̃m 2 ad te decanuʒ
2 archi: directas eoldem rõne preuia ꝓce
datis Alioquĩ tu decãe cum archiepilco-
po2 archi.S. dictis in negocio ꝓcedatis eo
dẽ iuxta lau ocinẽtiam earudem appellã
tem2c· (LSi autem extcutor excedens
formã mandati aſſignat ſtallũ in choro a
locum incapło ꝓpter qd appellat᷑ ſic con
cludit. FOrma- Mandamg quatenus ſi E
ita ipſius executoris ſicut iuſtũ fuerit re
uocato proceſſu ĩ negocio ipſo roe preuia
Pro:edatis iuæta directau ad preuatum
abbatẽ continẽtiam lr̃aꝝ alioquĩ proceſ-
ſum ipſuʒ prout canonic faciatis auc-
toritate nr̃a appellatõe remota firmiter

*„

362

ob fᷣuari. ¶ Item ſi procurat᷑or ꝑ err orez⸗
impetrat non ſuper grauamine ꝓpter ꝙ
appellatum fuerit ſed luꝑ alio ſic ꝙ opor
tuit appellantem ad curiam mitcere undã
lapſus eſt ãnus qui daxur ad Pedendren
appl'om 2 etiã duo mles ultra fluxeruc
quare lupplicax ſioi ſuꝑ hoc mi erico rdit᷑
ꝓuideri ſic concludit· FOema Miadam
quaren ſi de huimadi errore et predcã
cà appellatõis tibi oſticerit dict is ſencen
tias nullas eſſe penitus nuntias ac reuocas
ſi ꝗd alid pq appellationẽ buiuſmõi ĩuene
ris temere actemodacu in ca luxta Prioris
mandati nri ad ditum talẽ directi teno
rem rõne preu ia ꝓcedas· Alioqui ꝑtes ad
eiuſdem iudicis remirtas examn? appellan
tz. 276. teſtes aũtzc. ¶ Icem ſi uir aucto
ritate ꝓpria uxore dimiſſa impetrat otra
eã ad iudices ſuꝑ impedimento ↄſanguinm
tatis ea uero petente coraʒ eis ante omnia
uiri reſtõz ipſi ſoluʒ ſuꝑ principali cogno
ſcere uolunt ꝓpter ꝙ ipſa appellat ſic con
cludié. FOza. M indam) quatenus ſi ẽ ita
mulieri ui reſtitui faciatis que paſt eiq
appellationẽ atà ſunt in irrituʒ reuocan
tes poſtmodum cauſam ſuꝑ mrĩonio au-
diatis 2 fine canonico terminetis ex de re
ſti · ſpo · ex cõqõne C¶ Quod ſi iudex dele
gatus ꝓpter cotum ciaʒ rei res de ꝗbus
agit᷑ ſequeſtrat in quibus tn ac tor mictẽ
dus fuiſſet ĩ poſſ ionẽ cã rei uande er reo
petente res huiqmodi ſibi reſtirui actor
excipit iudicem n hẽre iunditionẽ ꝗa cã
alii eſt omuſſa licer ĩ huiqmodi omiſſione
nulla de primis lẽis mẽtò fiax ſic ↄcludit᷑.
FOrma. Mãdam tẽg Pcriptaʒ caula;
m form3 priox lẽarumn obſtantibue
oſteriorib terminetis expenſas s ꝓpt
oc reus feciſſe dinoſcit᷑ ei ab a tore reſti
tui facientes. ¶ L Si auteʒ appellatũ fuit
ꝗa iudex ĩ cã mroniali ñ faciebat ꝓceſſũ
redigi ĩ ſcriptt ſic ↄcluditcur- FOrma Ma
damus ꝗᷓteno ſi eſt ita reuocato in ſtatuʒ
zc: uſqʒ audias- Iunge 2 cãm appellatione
remota decidas facies· 2c. Alioquĩ ꝑtes ad
prioris25. appellantẽ in expenf·26. e de
teſti · alricus de ꝓbaqi cõtra. (Sed 2
ſi appellans ab ordinario conuicto aliquo
grauamine cui appellatõni iudex detulit
vuſto ĩpedimẽto ceſſante n ꝓequitur ap-
pellationẽ ĩfra tꝑ legixcimũ ſic concludi
tur. FOrma. Midam qteno ſi eſt ita ꝑ-
tibus ↄuocatis 2c. ulq; obuari/2c. Alio-
quin. 2c· appellantẽ·ꝛc.¶ ¶ Quod ſi iudx
cõrra quẽ cã ſuſpiciõis ꝓponit᷑ requiſic ñ
uule dare arbitros qui de ſuſpitõe cogno

ſcant ſie concl udié. EOrma- Mandãq ce

nus ſi eſt ita reuocato·2c· uſq; attẽptatuʒ

iũge in cã ipla·2c allo In ꝑtes.2c ·cx of
fi.dełſulpicõis.2 ap. cu ſpeciali ·2· c. legi
tima. ¶ L Quod ſi cà omittat᷑ alicui plato
2 alicun monacho ſimplici ꝙ tñ ĩ lẽ̃a apłi
ca prior uocat᷑ 2 idem monachꝗ alceri cõ-
micxtit corã quo ſubdelegato excipit᷑ ꝙ ñᷣ
põt ꝑ huiuſmõi lr̃as falſicare ſuggeſta ob
tentas ꝓ:edere 2 quia exceptio n admitti
tur appellatur ſic ocludit. FOrma- Man
dã qrenus ſi eſt ita reuotetis · 2c· uſq; at
temotatuũ·2c· Iunge alioꝗn ꝑtes a fub de
legatũ remittatis eudem appellanté. 26.
Sed 2 ſi lubdelegat omittit alteri to
taĩr uices ſuas ꝓpter ꝙ is cõtra quẽ litce
re optẽte fuerũt appellat ſic ↄcludit᷑.FOr
ma. Mĩdam ꝗteno ſi ẽ ita reuo:ato·2c·
ulſqʒ attẽp:acum iunge ĩ eod? ꝓceda ne
gocio iuxta prioꝝ cõcinẽtiã lrax. Aon
Pres remixtatis ad illos ad quos de iure ui
deritis remitcendos appellantẽ.· 2c· C. ð iu
di·a iudice:ex de offi:deleſuꝑ qõnum·⸗
iĩ· ¶ Si auxẽ cũ qʒ inter aliquos uercereé᷑
aliquis corã i udice ſe obtulit 2 petit ſe ad
mitti ad docendũ de interelſe 2 iure ſuo 2
n fuit admiſſus licet admitti debuerit ꝓp
ter ꝙ appellauit ex de teſti· uen ẽs · tẽ ſic
ocluditur. FOrma · Mandã ꝗqten ſi eſt
ira reuocato in ſtatũ debitũ quicꝗd poſt
appellationem huiuſm di ĩ uenert in eius
preiudiciũ temere axtẽptatuʒ audias que
idem ꝓ iure luo duxerit ꝓpponẽda 2 audid
hinc inde ꝓpoſitis ꝙ iuſtũ fuerit appella
tione rernota decernas faciẽs· 2c. Aliogn
negocio ſuꝑſedeas memorato appellãtem
26.‧ Et no· ꝙ cũ quis rem ſuaz agi oſpi
ciena poſtulat a iudice delegato ut ꝑatus
de iure ſuo docere audiatur 2 quia non au
ditur apellat ñ debʒ pani cła alio n ꝑtes
ad prioruʒ iu dicũ.2c. (Sufficiat pmiſſa
exepli gẽ̃a poluiſſe que autẽ hic delunt ui
de.s. de Nep pn ·5roõne forme. ¶ Sed po
ne in cõmiſſtone que fit ſuꝑ caula appella
rõis ñ exprimit᷑ nornẽ iudicis a quo dicit᷑
appellatũ. AI. de noĩe appellati ſiñ expri
mitur in appellatõe S· 5licer · V· ho eti
no. I nũꝗd ualet tłis coõmiſſio 2 ur̃ ꝙ n
quiã ĩ appellatõe dʒ ↄtineri nom? eius ut
ff. de ap.. i. · fi·2 ett in apłis ff· de libelł-
di.l.i.Ad idem·ii.qviii· libellorum· Nã
ſunt qued a quorũ ſenxentiis appellari nõ
poteſt ut.S./uidendũ. Idem xt᷑ dicitur ĩ
relcrip.xx ii-ſi ꝗ·2 in inſtris · C· ð mã.
prin.l.unica.2 in nomĩatõe ut.ii q vi· no
minationes ſt · de trãl· cũ hii·ar·otra quia

A

—
„

X

eequo de cã 2 de ꝑloniĩs inter qs Inĩa lata
eſt mentio fit ĩ reſcripto ſatis ur̃ de iudi
ce mencio elſe Fcã · ff· de rei uen mr̃ef·de

con ii.inſti.nomĩatim · ff·de hereĩſtiquo
elens· ſi quis nomẽ nã 2 ſi nomẽ fundiñ
dicaè᷑ ſufticic ponere fines· ft·de cẽſi.forã

licet enim aliꝗd obmiſſuʒ ſic tamẽ oĩa pᷣ⸗

ſum t᷑ ſolẽpniter a t v ff de ueninſpi. l·i⸗
Et a hoc f acit de v. obli.cũ fᷣuus· ff·de
ap.l.iil. Sfi.2. l. appellariff. de ſuſpec.tu-
ſcire · ff · de condi·2 8.· cũ tale· S pe · Ec hoc
tenet uberdicens ꝙ delegat poterit ꝓce

dere. ¶ teʒ queri᷑ ſi cõſta: ꝑ teſtes ux ꝑ
ofeſiõʒ adueri rii me appellaſſe a ſmia cot᷑

me lata Nũꝗd ſuſficic hoc ut uidear etiã
ꝓbaſſe ꝙ ĩ decẽdium apoellaueriʒ 2 uid
tur ꝙ ſic ꝗa ĩtdelligor legicĩe appellaſſe ex
quo appel?o pbat᷑ ar. C. de cõtrahen·2 cõ.

ſti.l.i.Vba enĩ cũ effectu ĩcelligenda ſũůr

ex de cle.ñ reſi·r latũ. Sʒ dic cõtra oporeʒ
eniʒ ꝓbare ꝙ infra tꝑ legitimuʒ appella
ueriʒ ex de apromana:ò:ſi uero e de te
ſti. ſigmficauerunt.qui eniʒ ſolempnitatẽ
ſubſtãtialem allegat eã pbare dʒ.ff· de pu
bliq quecunq;··que a pupillo. . Vtrũ
iude appellacõis ꝓnuntiabic (c&ʒz ius cõ
mune uł pʒʒ oſuetudinẽ 2 fʒ quã noſcam
papã ex de conſue.ſuꝑ Rica 2 uide S de
feriis· .i· V. ſed pone·
Ouiſſiẽ de eſtectu appellatõis
eſt uidendum z quið effe ctus
is eſt ut ea pendente nil ĩnoue
Ctur ſz omma in eo ſtacu ꝑma-
neãt in quõ erãt tꝑe appellatõis emiſſe:ii-
·vi· appellatõe incerpoſita. ff. nil innoap
pelipen-l.unica.ec de ap·bone⸗2· C· iĩi · req;
ris· C· e. l.ini.¶ Excipiunèth qui caſus
in quib) aliquid innouat᷑. Prim cum re
us ſulpe tus eſt de dilapidacõe fructuuzʒ
rei a ori adiudicatenã tunc fru tus ſe⸗-
queſtrã᷑.iiiqiĩ:quoc ẽsi. C· qu apñ re
ci:ab executõe e de ſequeſtra.polc·fi-
ff.de ap.imꝑatores. Scus ẽ cuʒ heres cõ
uictus ſuper legato appellat ñ eniʒ defer
tur appellatõi ĩmo cauere dʒ de eo reſti-
tuẽdo ff ut ut lega uł fideicõ.no.ca.l.p
ꝗ·S· imꝑacor. Terci ſi odẽpnat de crĩe
appellat nec põt dare fideiuſ:qm̃ erit ĩ cu
ſtodia uſq; dũ ueniat ad eũ ad quẽ appella
uit arii.q:viarguta:2.· C. de ap eos qui.
5· ſuper his. Quart illis caſib ĩ quibus
appellatio ñ admittit᷑ ut S6: in quib · de
hoc.ii:qvi.appellatõe.Qluiĩt ẽ nã ſi ex⸗
cõicat appellat a Irĩa excoicatõis p ap⸗
pellatnem põt denũtiari excõicat ex ð

ap· Paſtorał · de hoc ut.s· in quib· Vſi.

xxvii- Sext Im Inno:quia ſi ag t perſoã

li actõe ut ex ẽpro uł ſiłi 2 res petita alie
net᷑ tenet alienatio· Sed otra. ff.nil.no.ap-
pen ·. l.i.ff.ꝗe ap.appellat ione·Balð.l.ciro
graphis·ꝑ dy· J.· il:qvi.appellatõne. ubi

dicitur ꝙ ſtatus cãe mutari ñ debet app:
pen · ſed dic ꝙ ñ mutat᷑ nec preiudicat᷑ ap

Pelłoni quia ita ↄdempnabit᷑ ꝑſona ſi res
petita alienet᷑ ac ſi ñ alienaſſet qd dic ut.S.
de interro·5fi· V. uey quia. Icẽ otra ĩ au
ten. ut nulli iudici.5: ſuꝑ hoc ubi ꝓhibet᷑
ĩudex trãſferre poſſionẽ rei petite ab uno
litigantiũ in alceꝝ ſed dic q ibi ñ ꝓhibet᷑
Es trãſferre in e neum qð ergo dici᷑ ap.
P n.ml eſt innouanꝗ ſupple per iudicem
Nã pars ñ obſtãte appellatõe alceri põt
uti iure ſuo qd dic utĩ · V. ue u. ſi uero a-
git᷑ reali actõe de cominio tũc fateor ꝙ ñ
tenet alienatio ñᷣ ea rõe quia fcã eſt app·.
Pen ſed qu ia res eſt litigioſa.ĩ. V. uex· et
8·de acceſ· ·i· V. ut autẽ· Septimus ꝗa
tenet ſnĩa lata poſt ap.nec reuocat᷑ in ca-
ſu quẽ habes de noto.cri.6.i. V. quid ſi au
ditis · O auus in caſu qui e t. S. 5 in qui-
bus.v.xviiibi dici᷑ etiã· Nonus quia iu
dex a quo appellatuʒ eſt qñq; interponit
ſuam iunditõʒ ꝓpter periculũ ararum et
in fauorez mrionii ut ex de mri.ↄtra int᷑
dictuʒ eccłrie ↄtracto.c.ii.quidã tñ illud
intelligũt ſolũ in ordinario·Decimus qa
licer iudex detulerit appellatõi tñ intro-
mittit ſe de iurditõe abſoluẽdo ab excõi
catione a caut ionẽ noĩe eccłie recipiendo
ut ex e· qua fronte ubi de hoc ᷣm papã.

decimus quia ordinarius põt poſt appel-
lat ionẽ poſſionem turbatã reformare ut
ex· e. cũ teneamur. Duodeci quia ubi or
dinarius ignorat appellatũ fuiſſe ad ſupe
riorem tʒ ſententia otra appellantẽ ꝑ euʒ
lara ex· e.ſi duobus · Decimulſcercius qa
Põt appellãtẽ notorie delinquẽtẽ põt tẽ

pus legis moderari uteti.cũ tem· pumi

ute:C. ꝓpoſuit.ĩfi.xiiiiquia ſic· G·i. xv.
quia poteſt appellãcẽ coger̃ ꝓpriã appeila
tioneʒ utæ ti:oſuluiti. in fi.2 crephenſi
bił.5.·i. ꝓſequi.xvi quia ſi pfixus ſit a iu
dice rerminus ad plequendã appellatõz et
appellãs infra illud ñ ꝓlequnt᷑ iudeæ pote
rit ſententiã exequi ł in cã pcedere utæc.
t.cũ fit romana· V.ꝙ ſi is . 2. c.ad hec.2· ĩ·.
2· c.ad aures. Quida tñ dicũt ꝙ ñ manet
ſIententia diffinitiua rata licet huiuſmõi
terminus ſit elapſ niſi lapluʒ fuerit tem
Pus iun qð ñ placet ꝙ dic ʒ papã ur no.
e·ti:perſonas· . ubi ſcripſi ſuper Vvbo

„.

ſententie alc. e ratione. ſuper finĩ· glo⸗
Sʒ cũ · 5. Px· 5· de inhibitõe iudicis
appellatõis dixerimus utile eſt hic ut in
ſerãꝗ q?r iuðx a quo appellatũẽ ᷣbeat ap
pel·pen.ſuperſedere ⁊ de reuocatõne eoru
que fiunt poſt appellatõʒ· B l appellatõ
ne pẽdente mi debet ĩnouari ĩ his que per
tinẽt ad ꝓceſſũ iudi cis ĩchoati in aliis ſic

Item auferri poſpionem eſt de ꝓceſſu in

auten. ut nulli udi.5illud. · ue tñet
c. und ui-l. meminerĩc· · querit᷑ ergo an
primus iu dex dʒ ſuperſedere an ĩ cã ꝓceð
re quãcito ſcit iudicem applłonis de ueri
tate cãe applł'onis ↄgnolcere licet hoc ei a
iudice appellatõis ñ mãdet᷑ 2 an tenet ꝙ a
git ſi poſtea ꝓcedit. 1. de hoc de quo tra
Ctauit Inno in. & fi obiciat᷑ ſtati allega
to ſcripſi in decreñ ſolũde ap·li·vi:luper
v. po inhibitõʒ: ubi ꝙ plo eſt teneo ꝙ ex
inſinuatio iudici appe Fonis ſine inbibiti
one ñ ſufficere ibi uide · ꝓ No:dicut qui
dã ꝙ tenet ꝙ facit añ ĩhibitõz ſuꝑ nego-
rio in principali quia illud ñ cangit ꝓcel-
Iuʒ iudic appelłonis ar.ex de ap.romana⸗
h. ſi obiciat᷑. ·Ali.vi. ubi dici ꝙ iu
dex appellatõis poſtꝗᷓ incepit cognoſcere
ueritate cãe appellatõis põt ihibere pri
ori iudici ne ꝓcedat. C igit᷑ illd ſit nouũ
bene?iciũ dat᷑ iudici appellatõnis uidet᷑ ꝙ
te net ꝙ fit ꝑ priorẽ iudicẽ ſi fiat inbi-

bitio uel priqꝗquã ad illũ in hibitio pueni

at ar· æ& de reſti.ſpo. audita ał enĩ ſeq po
tuiſſet magnũ in ↄvuemẽs ut ſi quis ĩ curia
romana ꝓſeqt cãʒ appelonis p pcuratorẽ
2 in ꝓuĩtia cam principalẽ ꝑ ſe corã prĩo
qui nõ detulit appellatõi a qui nihil ſcit
ꝓlecutione appellatõis iiuſtum en eſſet
ſi ppter hoc ſolũ q ſuꝑior cognolſcit ò ue
ricate appellatõis lʒ poſtea ↄſtet ꝙ nõ ſit
uera caſſaret᷑ pceſſus primi qui ĩ nullo pec
cauit cũ nihil ſciret. Alii tñ dicũt ↄtra q;
n ualet pꝗᷓ Fuus incipit ↄgnoſcere de ue
ritate cãe appellatõis licet ſibi n fuerit in
hibituũ quia ſatis intelligit᷑ ꝑti inbibitum
que pñs eſt in ꝓſecutione appellatõis ſʒ 2
ſi ñ eſſet pᷣſens ſʒ ↄtumax ñ dʒ ſibi ↄtuma
cia ſua ꝓdeſſe ut ex de poſtu prelac.ĩ· ꝓ
pe fi ĩmo otumacia repreſentat eũ pnñteʒ
.de re iudi.ↄtumaciae de dolo et otu-⸗
ueritatis 2 exquo ius concedit rudici ap-
pellationis qð ↄgnoſcat de ueritxate cãe ap
pelux e de Nep.dilecto fili.Io. in fi u
abſtuliſſe priori ꝑ ↄoſequẽs ptãtem cogno
ſcendi de principali ar:ex de offidele· pa

ſtoralis.ꝭ·preverea ff·de iudi:cũ prerx rv. ?
prin· Iteʒ dicit lex ꝙ ꝑ minorẽ cam ñ dʒ

preĩudicarĩ maiĩoris cãe cognitioni/ff · e ·p
minorẽ · a certũ eſt ꝙ maior ẽ cã appella-

tionis quã principat cñ ꝓpter auctorita-
tẽ maion iudicis ut/S ·6' de offõ.2 ad hoc
etiã facit decre· ut debit:ubi dicit ad pri
orẽ iudicẽ remittat· Sed primi his oĩbus
rñdẽt ⁊ dicũt pre:sꝙ ſi loqui pꝗᷓ priori
denũtiaea eſt uł iple ał nouit ꝙ o cepit

ↄgnoſcere d ueritate cãe appel'omes.¶ II

lud autẽ certũ eſt ꝙ ſiue an inhibitõez ſi
ue p fiue ante ſnĩam iudiq appelłoms ſi
ue p9 Prim ꝓceſſerit ꝓbata ueritate cãe

appellationis reuocabit᷑ quicꝗd fecit ex d

ap·ex ꝑte Et hec uera ſũr cũ ĩ iudicio ap
pella᷑. Si uero e& ꝗquis ſuꝑior incipiat ↄg
noſcere de ap.ſeu de prĩcipali ſiue alio mo
ñ ideo dʒ impediri ius primi uł alterius
hominis ꝗn illud exeꝗt ut pri· nã lis ſeu
appellatio d; aliqd ſua poſ fione priuare
ex ut lite pen· ꝑ totum ex de re iu·cum
ſuper a de bhoc iim papã ex de maio:2 ob-
dilecti. 1 ubi ſcripſi in glſed ꝗd ꝓdeſt
X Auis 2 hoc ipʒʒ ſit ĩ iudicio 2 eſt rõ ꝗa
offmn uł poſfio uł aliud ius trãſfert᷑ ad iu
dicẽ appelłonis ſed ſolũ iundixio ꝗᷓ rõe ett
dici põt q; ſi appello ne quis inſtituat᷑ in a
Iiꝗᷓ eccłia ſʒ prelst mhilomino inſtituit
ſi pꝛdẽte ca huiuſmõi appellatõis iterum
ĩminet inſtitutio facieda iudex appelł'o-
ms non prohibebit prelatum inſtituere
ſed ſi prelat me excõmunicet quia illum
nõ hẽo ꝓ inſtituto ñ tenet ſnĩa quia iur-
dieio cui ꝑs eſt excõitatio ad ſuꝑiorem
eſt deuoluta ut dixi· Et hoc ueꝝ eſt poſt
ꝗᷓ ſupior ceperit de pricipali coꝝnolcerel.
an ad prelatuũ pertineat ĩſticutio nã ĩ ap
pellaroib que fiũt ex iudiciũ nõ queris
alter de uericate ułr iuſticia cãe appellatõ
nis ſed de ipſo principali ſolũ cũ ſint puo-
catões ad cãm ut ex de ap.cũ ſit romana.
Ar.tñ ↄtraexi:ut ueſtx.· - ibi traditõ
ſigilli fcã poſt ẽm mandatũ ducẽ reſpicie
bat negociũ prĩcipale · ·2 iunge hic q
ĩ· v· uex· ¶ LPorro ſi cognoſcẽs de princi
pali a quo appellat᷑ nõ defert appellationi
quia eã dicit inter poſitã pq/x. dies uł nul
la cã expreſſa uł iniuſta uł falſa ſed ꝓce-
dit᷑ ad ſnĩiam iudex quoq; appellatoòis ꝓce
dit 2 Pnũtiat bene up' ex juſta cã appella
tu eſſe calſando ꝓceſſum prioris iudicis et
cõſequẽder ꝓnuntiãdo ſuper principali ſi-
ue bene ſiue male tenet ſententia iudicis
appellatõis lata cõtra ius litigatoꝝ nec re
uocabitur niſi fuerit appellatũ cũ cõſtet
eũ habere iudicis ud.iiiq vi/5diſtinitiua

ex de re·iucum inter uos/nec obſtat ꝙ;

N

d

ͤ—◻H

7

„

—— ʒ ʒ ꝝ̃ .

lata Totra res prius iudicatas quia prima

tenuit utpote poſt appellationẽ lata ſt.
que ſen. ſine ap reſcin. l-i. Si uero iuðx ap
belyonis ꝓnuntiet appellatõnẽ iniuſtam
ex p̃ᷣmiſſis cauf tunc ratũ manet quicꝗd
prim fecit poſt appellationẽ cui ñ decu
lic mii appellãs obtuliſſet ſe ꝓbatuyꝝ cora

eo ueritatẽ cãe nec fuiſſet admiſſ quo ca

AN

97

ſu tenet appellatio etiã ſi fa ſic cã nec eſt
neceſſe cognoſci de ueritate ipſiq ut·ĩ· V·
ꝓx. 2 ideo caſſabit iudex appellatõis quic
ꝗd inuenerint fa uzʒ poſt appellatõʒ miſi
notorium eſſet càm appellationis eſſe fal
ſam ex · e.cum ſit romana2 idẽ dicunt ꝗ
dam de eo qd̊ factum eſt poſt inbibitiõʒ
legittimã ut/Sff·nil no ap· pen·l·i· Aln
cntra 2 dicunt ꝙ pre.l.loqui in appella
tiomb po ſententiam int᷑poſitis uł poſt
decretum cum cauſe ognitione interpohi-
tum quia tẽ reuocabit᷑ quicquid fem eſt
poſt ap.priꝗꝗ de ipſa cognoſcæt᷑ uł ibi et
no.e&τ. de excep- dilecto- m papã. A1-ub

fſcripſi ſuꝑ v. reuocato. -miſi patens ſit

ſnĩaʒ for̃ iuſtã qd dic ux noex · ð of.deł.
paſtorał. 'quia uero ubi noiſcòm Inno-
Q ubi uide in gl:mirabilis quid iu
ris ſit de his que fiunt poſt appellacioneʒ
a ſnĩa interpoſita pmiſſa aut obtinẽt in
appellatõibo ante Inĩam Regularit audez
tenẽdũ ? quod ea que appellatõe interpoñ
ta attemptãtur reuocatur . ii·q-viappel-
latione interpoſita qð dic ut.ðõ·t. Pxg eſt
autẽ. 2·S. e &. in prin. uel poſt nutii miſſio

nẽ e de of.·Sᷣle.cũ cã uł poſt iter arreptũ

ex de apdilecti filii- uel lite pen: e& ut li
te pen ꝑ to tu. ¶ Illud quoq; certũ eſt q;
cum in iudicio appellat pbata ueritate p
babilis cãe uł ſaltẽ ꝓbato ꝙ ſe obtulit ꝓ

baturu nec fuit admiſſus reuocabit᷑ quic

quid factuũ eſt poſt appellationẽ ut ex d
ap· ex parte·2. C. interpoſitaun prin. M1:
uide qð ibi dixi ſuꝑ · offerẽs · 2 qð ſeꝗt
Facic ꝓ opinione quã ibi teneo 2 dixiS.S·

quałr. iſunt quoq;nõ enĩ in caſu qui ſe

quit᷑ ſufficit uerbalis oblatio cautõis ĩmo
realis requirit᷑ ut ꝓbant illa ĩura que tain

Pꝓcedunt poſt:iii:menſes nõ prius ĩuito ð

nuntiãte ut e de no-oꝑ/nunciulé Intẽ
do ꝙ; ſicut offert᷑ cautio ut ſeqiut᷑.ſic ſit of
fereda ꝓbatio illo caſu.·ex · S · · quałr ·
.lunt quoq; 2.· S· V. ꝓx:ſicut 2 in nũtia
tione noopeſufficit ꝓbare ꝙ obrtulit ꝗs
caułionẽ de demoliẽdo opus ut.ĩ de no.
oꝑ:nun.ꝭ/iĩ . V.ſaneubi uero e iudiciuzʒ
appellat ur nõ ſufficit ſi'r quo ad reuocati
onem eorũ que fiunt poſt appellationem

que fuerit ĩcerpoſita ex cã ꝓbabili niſi do
ceatur uera ſed ea ꝓbata uera reuocabun
tur que facta ſunt poſt eã ut ex de app·

cõſtitułus ·mſi in caſu qui eſt ex de liure

patro:paſtoralis: Nec etiã ſufficit ꝓbare
ꝙ ſe obtulit ꝓbatu niſi prius doceat᷑ de
ueritate cae ut ꝓbat᷑ ex de elect᷑:cu inter
canonicos· ꝓpe fi. ibi cõfirmetis ipiq ·26.
ubi dicit᷑ ꝙ electio fcã poſt appel. ꝓbabi
lem debet caſſari· Ratio diuerſitatis ẽ ꝗa
cũ quis appellat ex iudiciũ nõ eſt coram
quo ſe offerat ꝓbatu miſi forte corã oↄfir
matore electõis uł corã cõlecratore ſʒ cũ
in iudicio appellat᷑ poteſt appellãs coram
eo a quo appellat offerre ſe parum ꝓbare

ſuã excep·que dic m papã ut ĩ p·c cuʒ ĩ

ter. 1ubi uide in glo-quid ſi cora. .
2 e de dſpõ ĩpub ad diſſoluẽdò. 1I-In
glo·quid ſi crimẽ · ·2 tetigi.s. de ac. ſeu
Peti:S· ſuꝑ actõiba d fi. Vſic· ſed quid ſi
anteꝗᷓ· Quod aute diæi ꝙ in appellatione
eẽ iudiciu nõ ſufficit quo ad reuocationẽ
attemptatox ꝓbare appellatũ eſſe ex cã p
babili miſi ſit uera ueꝝ eſt c appellat᷑ ppe
excep:nõ admiſſam ut ĩ prec.cũ inter ca

nonicos ubi nõ fuit admiſſa exceptio illa

de morbo epilentico Secus aũt eſt ſi ext?᷑
ius appellet ꝓpter grauamẽ qꝗᷓ ſibi quis
timet inferri:nã tunc ſufficit ꝓbar̃ appel
latum eſſe ex cã ꝓbabili ut extra de app-
bonefm.p· a no·ꝙ hodie iudex appel

lationis ante oĩa etiã priqꝗᷓ incipiat ogno

ſcere de appellatõe debet reuocare qꝗ fit
poſt appela diffinitua interpoſitã extra
de iureiur. ueniẽtes in fl: extra de excep.

dilecte2 de apex ꝑte m. in auł- ut nulli

vudi:in prin-2· C·2. ff/nil no ap:pen.p to
tuʒ niſi in calu quẽ habes.ĩ/de notocrie.

5F. . : quid ſi auditis Iidem etiã dicenduʒ

eſt de his que fiunt medio tꝑe inter Inĩaʒ
2 appellaxionẽ quia ꝑ appellationẽ exting
uunturf-.ad turpilł.l.i. S. fi idẽ etiã eſt
cum anxe ſnĩam appellatur de his que fi
unt poſt inhibixionẽ legittimã de qua di

xi·S. 6 Px. . ſed queritur bi ſiautz. 26.

ꝗuis forte cã appellatõnis non ſir uera Si
autẽ non fiat inbibitio nihil reuocabitur
donec conſtet de ueritate cãe appel ut in
decre· alex ĩiii:de app:ut ꝓbõ.s.fi:que de
cre·Tufficiẽs eſt circa hanc materia. H-
eã tamẽ hodie nõ habemo ſed oĩa ſuꝑiora
patent hodie in decre:non ſolũ.e.ti.li.vi⸗

S 2 extra/eodti ſepe ubi dicitur cum

conſtiterit legittime ꝓuocatũ 2 extra de
dilat᷑. c.iæ= extra de eo qui mit ĩn poſca.
rei ſer . cfi .· ¶ Qnid operetur appellatio

3 5 9

NAN2

ℳ

QA

E

e=

in eledtionibus no-ᷣm papã exdra de elec.

cũ inter canonicos2,c. ſtacuimus. Ili-
vi. 5. Item an electio que fit poſt appel

lation? ſit nulla uł anullãdaeti.conſidrã

dũ Item ſi fiat aliquid poſt appel in elec
tione interpoſitã an calſabit᷑ lolum iĩd qð
fit contra appellationẽ an etiã alia que po
ſtea in electõe fiuntæ.ti·cum nobis C
Vtrum auteʒ attẽptatoꝝ reuocatio fiat
cã cognita no.ĩ. v.ſed quero appellãs aut

ſic formabit ſuã petitionem· FCOrma pe
to dne iudex ̃uocari per uos quicquid fa

ctũ ẽ poſt ſnĩam a qua appellaui 2 ꝙ int᷑
dicatis ei ne deinceps aliquid cõtra appel
lationẽ attemptet ꝗdiu mihi opetix᷑ ꝓle-
cutio ipſius na etiã iudex ex officio ſuo te
netur hoc facere ut in pre decre.dilecte ·

2 uide: ĩ: in trac.hibel-in ti. de ap· nunc

dicendũ. v.ſi uero. in ulł.forma et V ſe·
Cõtra nam ad iudicem appellaxionis non
ptinet iudicare niſi ſolum utrum bene uł
male ꝓnuntiarũ ſit ut.C.de app eos· il· q·

vii. in fi:qõnis. Quomodo ergo admittet

hanc petitionẽ Item ſi ipſe reuocaret que
atrẽptata dicũtur 2 poſt appellans non ꝓp
ſequeret᷑ appellationẽ fingeret᷑ non fuiſſe
appellatum ſicq; reſtaurandũ eſſet ꝙ r̃uo

caſſet qd eſſet iniquum 2 ſic eſſet quedas
abſurditas Irem lex dicit ꝙ tunc reuocat᷑

ꝙ fit poſt appellationẽ cum meliorẽ ĩue

nerint ſententiã appellãs f⸗e· cũ ex cã. S3
dic ꝙ ad iudicẽ appellatõis principaliter
ſpec tat ognolcere 2 diſtinire d appellatõe

an ſit iuſta uł imiuſta ſed adtione acceſſo

rii ad eius ſpectat officium huigmodi pe
titionẽ admittere 2 exaudire ux ꝓbatur ĩi

concor:que ſunt.i. in tra.libel:de ap·ꝭ.fi.
·In ſumma- Ite non eſt abſurditas ſi id
qð male actum eſt reuocet᷑ poſtea ideʒ
legitĩe fiat ut.xii:qi.certede pe·di·ĩ.no

uit Item licet predcã.ldicat r̃uocari cuʒ
meliorẽ/2c. non negat quin 2 anteꝗᷓ appel
lans obxinuerit ſnĩam reuocari poſſit ud
3. ꝓbarum eſt 2 hoc no.papa in pre· c· di
lecte. M. ibi ſcripſi in glo notãt hic In/
no:a hoſti uide q no:ĩn decre .pre.nõ ſo
ubi aut
appellatur ex iudiciũ tunc ĩplorabit᷑ ruo

lum in- iiiiglo:2 in ulein fi. J

cat io attemptatoꝝ poſt appellationẽ of-
Ficio ĩudicis pecendo reduci ad ſtatum in

quo erand tꝑe appellatõis emiſſe cum ałs
ſi non appellaſſet oporteret eũ intentare ĩẽ
terdict um recuꝑande poſfionis ar. e de
ap/bone in quo interdicto neceſſe eſt ꝓba
re ſe polſediſſe 2 ſpoliatum fuiſſe ſed hic
nõ habet neceſſe ꝓhare hoc ſed ſtatũ duʒ

taxat in quo erat tꝑe appellatõis emiſſc·

Item poteſt hoc peti etiam otra non ſpo
liantẽ uł rem ſcieter a ſpoliatore non reci
ientem ut in pre.c·bone:contra quos ta
mẽ nõ habet locũ interdictum ut ex de
reſti:ſpo.ſepe/2.c. cum ad ſedem. Quidã
tamẽ dicunt hanc petitionẽ nõ admitten
dã ſicut nec interdictum.hoc ꝓſequere ut

noĩn prec.boneſcdm papã ex de maio-

2 obe· dilecti b. Qualicer autem iudeæ ꝓ
nuntiabit ſuper attemptatis et quãdo et
ſuper quibus 2 de multiplici eſtectu ap-⸗

pellatois eiudicialis no-plene ſed Inno-

ni e& & ap· dilecti fili.prior. 1: n: q. n
primum . c.2 In ti etiã ſic incipic ibi uide

X

in glo·dicit Inno ·ꝭ· ¶ Item utrũ citati =

one fcã iudex poſſic ſuꝑ attemptatis quic
ꝗᷓ facere no.S· de offi-iudi.. deleruit. .
ſed queri᷑ quando. ¶ Verum cũ·S:· dixeri
mus in v. illud autem ibi a hec uera.26.
qd lis uł appellatõ nõ debet quẽꝗᷓ ſua poſ
ſeſſione priuare adhuc circa hoc queritur
Pone ꝙ cum eſſem canonicus ꝑiſien.expe
Ctãs 2 ſinc pbenda uacãte ibi qᷓdã prebẽda
egi ſuper ea contra capłym coraʒ iudice cõ
petẽti lite conte capitulũ illa confert᷑ uel

pone quod cum peterem contra capitulũ

electionem de me factam in canonicum
uel archidiaconum confirmari poſt litezʒ

conte·copłm contulit prebenda uł' dig-

nitatem illam aln· Nuc queritur urxrurm

ante omiĩa ſic collatio cagituli reuocanda

Priqꝗᷓ de meo iure conſtet a uidet᷑ ꝙ ſic.s

d.2 no· ꝙ·2 ar extra de conſti. cum. M.
in fl'a de arbiex parte-2 de iurepae lit

teris· nam 2 lite pen-nil eſt innouandum
xi q·i quia res exdra ut lite pen/ 2. C· eo. ꝑ
totum· Arcontra e de in integre.cum
ueniſſent: Item quia uicium cõtra us li
tigioſi locum nõ habet niſi ubi lis de dõi-

mo mouetur utC.de litigiaut- litigioſa
at iura ſicut eſt prebenda 2 fimilla ſunt

in bonis noſtrisff.de uſufru.l.ĩ.xxiii · q-

viiquod autẽ ꝓpe fi.ex de dona.c ii. Er

&o de dominio eox lis eſſe nõ poteſt ſo.ge

neraliter uerum eſt ꝙ quãdocunq; di cic
quis rem aliquã ſibi deberi ſiue corporalẽ

ſiue ĩcorꝑalẽ 2 ius pbẽd ſiue pbeda ni aũt

dicit ſuã eſſe uł quaſi ſuꝑ hiis a quo peti

poteſt illã alienare ſiue uitio litigiofi· Idẽ

eſt ſi petiè confirmatio electõnis aut pre

bende uł dignitatis nã ille cõtra quẽ peti

tur confirmatio uł quicũqʒ alius habens
ius conferendi eam poteſt eã conferre ſiue

alienare fine periculo litigioſi etiam ſi ante
alienationẽ fuiſſet appellatũ ad papam2

ſi dicis 3 cuzʒ ĩã ꝑ appellationẽ eſſet ad pa
pã delaca caula ergo caſſandum quicquid

poſt eã extiterit attemptatu ẽ ut extra
de ap.ad pᷣſentiam2. C. dilecta de excep.
dilectede offi-legalicet ad hoc/HNo ·ꝙ ꝑ
appellat ionẽ cã differtur ad papam 2 non
Ptãs ꝓuidendi utS· Villud autẽ / ibi 2 B
uera:Illud autẽ qu od regłr dicitur quid
caſſandum eſt quicꝗd fic poſt appellatio
nẽ ut.S. V. porro/2 leet in concor.sð hoc
e·vv· poſitis intelligit᷑ de hiis que ad iudici
um uł cãe ꝓceſſum ꝑtinẽt quia ſi p9 ap⸗
pe llationem talem recepiſſet teſtes ſen
tentiam tuliſſet illa bene caſſarentur ſi ap

pellatio legitima appareret collatio autẽ

non quia ñ pertinet ad caule ꝓceſſum non
en cofert prebendã ſ licigas ſed quaſi a
lius hoc autẽ bene fateor pendente cã et
Plertim appellationis poſſeſſio non debet
alceri parti offerri quia poſfionẽ aufferre

eſt de ꝓcelſſu cauſe arg · ex de ap· cũ tenea

murein aut ut nulli iudi.5 illas .2 ſic itel

ligitur cre.exparte: Nã ibi lis mota nõ

impediuit electionẽ ultimo a capitulo fa
ctã ſed electio pᷣcedens ut ibi dicitur · Icẽ

nõ obſtat pre.decre.cx lr̃is -nam ubi dici

dtur ibi anxeꝗᷓ cõtrouerſia eſſet.c.ſ upplet

maæime Item nõ obſtat illud generale ꝓÿ

lite pendẽte nil eſt innouandũ: nam intel
ligitur ubi lis de domimo pendet ? quañʒ
ux di motio autem litis perſonał nõ fa
cit rem litigioſam ut in paut᷑l itigioſa:2
5· Pſi excipiuntur Ii vi· m.hinc eſt ꝙ ſi

epᷣ agit contra. M ut amoueatur a lua
eccria cum cura quã retinuit poſt alteriq
cure receptionẽ 2 hoc lite pendẽte epᷣo cõ

fert aln ipſam eccłiam lis mota nõ impe
diet collationẽ epi quia de dominio łᷣ ꝗqᷣſi
dicte eccłie n agebat Si uero de domimo
uł quaſi ipſi rei ageret᷑ ut ſi quis agat ad
aliquã pbendã uł ali rẽ quã alio tz duam
dicit eſſe ſuam. uꝑ ius ſe habere in illa per
collationẽ canonicã uł inueſtiturã n autẽ
dicit eã ſibi deberi tunc ſi is a quo petitur
eãa alienet incidit in uiciu litigioſi contrac
tus.Nec obqd iura ĩ bonis nr̃is nõ ſunt-
undge de ipſoꝝ dominio agi nõ põt ergo cõ
tract litigioſi in eis locũ ñ habet ut.S/ad
hoc enĩ rndeo ꝙ 2 ſi iura ñ ſint ĩ bonis no
ſtris ſunt tanꝗᷓ in boms ſicut 2 quaſi poſſi
dent᷑ ut.ff·de acquiredo-Fuus6.ĩcorpo
rales. Sed a licet qñ pbendã F aliã rẽ peto
dicẽs eã eſſe meã uł ſi ñ poſſit ꝑ aliquẽ li
tigantiũ alienari ſiue ↄferri tñ a tercio be
ne põt alienari licitxe ſine uitio lit ĩgioſi cũ
Pbibitio de re litigiola nõ alienanda fiat

tin litigantib actorĩi.ſ ut. ¶ de lix᷑.l.ii.2
reo ut.e·Ci.lfiide hoc ᷣm papaʒ de elec.

dudũ.ii· 1 In glo.nuquid. in Boc ſ uper

v· diſpenſat᷑.·2 de app.romana. .li.
vi.S·Sʒ quõ utʒ qñ papa ita Icribit
reuocati·2c ut patet ex de conſtit᷑. cum

Min fi · debet iudex ꝓcedere cum cauſe
cognit ione rndeo ſic quia ñ debet quis co

modo ſue poſfionis ſine cauſe cognitione
priuarixvi.q ĩiiii :uolum:quicquid eniz

dicat reſcriptũ principis iudex tñj debet
ſeruare leges in aut᷑.de iudi: omnes es

de reſcripſuꝑ lis. H. facit qᷣ ro/S. 6. de
oftõ · V· ſed nunquid in eo-Bol- Cka in ir
ritu reuocato ĩtelligitur ꝑte citata G. un

vilmemimerit . ½-Sed nunquid ĩ cã

ap·poteſt obic iĩ opẽſatio puta debos mili
