et ex de puruul.c.fiet ꝑ totuʒi.qv.
monomachiã et 'm hanc in electoibꝗ
uel ipſaꝝ ofirmationibus eſſet loc for
tune uł ſorti q Hyerodeteſtat᷑.xxvi
q.ii.nõ exẽplo.ęt.cnõ ſtatim.ad ið e
de ſortił · c·fi- Itẽ lex dicit cruẽta ſpec
tacula in ocio ciuiliet domeſtica ꝗ ete
non placẽt ꝗᷓpropter gladiatores eſſe ꝓ
hibemusC. & gladial.i. Ii·xi. Redeũdo

ad prĩimũ dictum mihi cõſtat iã dudũ
a duobus electis ad imperium pettuz
fuiſſe tp̃e Clemiva quoð magno plato
in eccia dei priui'm ſuꝑ quoð pedagio
eiſdem forme et voluit iple cxammare
duo an alterum ſolũ ualeret. ' an ſalteʒ
utrũqʒ:et ꝙ ualeret alteꝝ exquo acmi
niſtrabat utq; inducebat᷑ C. ſen paſ.
et reſti·l.fi.et qd ibi nõ ut.ſ.ñ̃ attento
fine ſaltem medio tp̃e ualeat altex· Ad
idem ft·dele·i ·l.peto/ꝭ·prediumꝗ et
a qui.manu.li· nõ fi. Lopetit· et.l.i ·C. S
teſta:et.l.barbarius ſt de of. pto. Iteʒ
ꝓpter dubium conſtat licere qð alłs ñ
liceret concorquer̃.de ſepul.ſacti in ge
peaduta ꝑ ſuſfragiũf.de uſufruc·l.
uſufructuarius:.'1: et de rei uen. item
pompo.ſcribit ĩ prin.et· l· ſi frumentũ
et q ibi no:et inſti.de re.di· ſi fru
mentum.ſic et in dubio nominis. f ut
lega:ł fidei:no.ca.l.ſi duo eiuſò nomĩs
et:l.ſed et ipſi:et de preto· ſtip·l.paul
S·i·ad idem ffde bo.polſ.m ta.l: ꝗ ex
liber et de uulg·et pu·ſub·l.ꝙ duobq
impuberibus ultimo moriente ſi ſimul
moriant᷑ utriq; ſuccedit ꝓpter dubiuzʒ
In òrium facit ambiguum iun 2 facti
ff.de teſtatu:l:duo ſunt ticii:et ð her̃i
inſti:in temp·ꝭ/quot.ii · R· Itẽ dubiũ
ſtatus · ff. de teſta.de ſtatu.et delegiii.
l.i.et natura repugnantĩe. ff·de re-iur.
ubi repugnantia: Item mota hrditatt
controuerſia impedit᷑ alienatio ff. d ꝑe
hereð.l.diuus in prin.et· V· caula aut
et fam.hr̃al.alienationes. uel dicatur
effectũ conceſſionis ex euentu pendere
ff· de teſtatu.l.iur nt̃o.ꝭ.Fi.ff.de ſolu.
qui res in prin.et in. Rde re ·dubꝗqdaʒ
C:de iudirem non nouã.nam cũ Vitas
appebit alteꝝ deficiet·viii· di ueritate
ff.de pac.ſi tibi.x5S/pe et effectuũ intel
ligas.1.obrᷣuãtiã et clarationẽ realiter
eĩim ↄceſſio nõ pẽdʒ:que ſtatizʒ ñ ualuic
ubi de ptãte concedent querĩt᷑ faciant

no inſti.qui.mo.ius pat.po.ſol5· ſi ab

hoſtib: in prin:et· ff· cõia predi.l.fi/et
uide ex de fri ec malef fraternitati in
fi.de eo eĩim qð in re eſt certũ ꝗa nobs
incertũ d ibi final nr̃m iudiciu pẽder
ex futuro. ut ibi no.in ultima gꝑlo. nec
iuuabit admiſtratõ ̃probati ꝗ Ppuil'm
cõceſſeratff· de reeo.qui ſub tu.ł cu.
lI.ꝗ neq;·C.de tu:qui nõ ſati·l.in dubiũ
ex·l.fi- in quibus ca in inte· re.nõ ẽ ne⸗
l.ſi tutor.nõ.n ueri principis 2 eius qui

ſe ꝓ tali gerit eſt eadem adminiſtratio

ff · de eo qui ꝓ tu·lĩĩi:et᷑ de doli excepti.·

apud celſuʒ:S·ſi quis non tutornec ad

miniſtratõ cui ius reſiſtit iuuat in hoc

caſu:.C.de numã: actuaac. l-actuarios.
et qð ibi no·ſt·de condi:indeſi urbana
pe · · et faciant que ſcripſi poſt Inno-
et alios de elec/nihil eſt. p glo:et ð re.
ſpo:in lẽis in magna glo:De ſfo vo du

bio cũ contulit uterq; ob impetranti
lex eum qui duobus.H. de acqui hr̃ðö.

ubi ſcriptus heres in duobuſ teſtamẽtꝭ

eiuſdẽ teſtacoris dubitans ꝙ ualeat exx
neutro poteſt adire.Iteʒ quicũq; ſit ex

itus ſi ꝓpter dubitationẽ iuris et facti
cõcedere non potuit et ſic fuit nullum
nõ conualeſcet ut in regula nõ firmat᷑-
li. vi·cuz concor ·et. e· t.qʒ ab initiof·
ſed ueri uidet q; qualiſcũq; ſit exituis
qõnis tutus ſit priuilegiatus· ff.de hr̃ð
inſtit:l'ſi quis ita heredez ſcripſerit· et
de acqui.hr.cũ heres.ꝭ·Fi. de condi:inð
l-iuład uelł.laliqñ·· fi: hoc intellige
altero approbato ex illa emm approba
tione et declaratiõe admta oluetudie
admiĩſtratiis licita ſaltem reſpectu ap
probandiet ius habenti ſoli datur ius
ab ipſo priuilegiato. ff.de rei uen ſi a

ticio·de fun.do.l.pe ad trebeł·l. fiha

fratribʒff· de uſuca.l.cũ uir predium-
ex de do.excep· apud celſum·bſ a ticio
fundũ admittitq; aiure ꝓumo qua ꝗs
ꝓuidere uult actibꝗ ſuis in oëz euetuũ
de poſtuł·c.uno·li · vi· ff· de uul. ct pu.
ſub·coheredi.5.cum filie et de milite
l. ui.in fi. C· de teſta.manu.lſi iureſed
contradicit decre ut quis duas de elec.

li. vi:et de fide inſtẽ. inter dilectos. M.

ceterumhoc ſolue ut ibi no in.·iin gł.
ad dec ut quis No. ꝙ ò̊ctus m imonii
ſpiritualis uel carnalis conſtare nõ põt
ex conſenſibus iteradis aud.n. primo cõ
ſenſu tenuit 2 ſic nil addit ixeratio-aut
non tenuit et tunc poteſt conſiſtere ex
Fo· et in ſpirituali ex illo ſolo petenda
erit confirmatio ut ibi facit qð not de
tranſla.prela· C.fi.in prin:ex Pdictis pzʒ
ꝙ longe fortius ẽ ius hñtis ab utroq;
medio tempore ꝗᷓ hñtis ab altero tãtu
quia cum principaliter hic queram ð

ueris uocib cum uterq; maiorem ꝑtẽ?

illax ſe hẽ̃e cõtendit in impari numero
electoruʒ reperictur alter habere Ptez

maioreʒ et quicũq; ſit ille turus eſt Pri

uilegiatus hñs ideʒ priui'm ab utroq;
2 ſic eoð uti poſſe uidetur.ſicut cicitur
S natiuitas poſtumi que ſperatur non

differt additioneʒ exiſtentis in eodem
Sradu cũ illo ea laltem ꝑte quã ĩ omnẽ
euentum habitur ẽ·ſt. de acꝗ r· hrl.
uentreeCt.cũ quið.ſfde iudi. ſed ſi reſ
tituatur. 5· fi/et ſi ꝑs heredi. pchãtiꝗ
adducitur ad ſimile. C. de pe.hr̃.l.fi.bñ
facit ad caſumff·de uſufr· cuiuſcun
GS-ſi fundus. ii. R.q autẽ dixi de cuẽtu
extituro in omnẽ caſuz loluit ò̊ ð decr̃.

ii:de re.ĩ inte. in fi:et dele.i 5.ſi pẽdest

et:l.bduem · ult.ff.de edi. ecdi.i illis-n-
ceſſat illa ratõ quia exitus non erat uni
formis ut S immo erat difftõmis ꝑ quẽ
apparer̃᷑ poterat agẽtẽ ius hre. 2 n hre
¶ In ſumma no. tria circa HKptuũ
dſirant᷑.ſ.damnuzʒ. utilitas· et facultas
damnuz puta ſi erat excoicatus ipettor
cuʒ ipſum impetrauit. et tunc nõ ualʒ
ut:· s. 6. rone etiã impe. · ĩtẽ excipit᷑ ꝙ
mpetrans. ¶Veilitas ut ſi te excoi
catioms nõ erat excõicatus ſed poſt cũ

eſt in iudicio excõicatur et tũc dormi

Hptum donec abſoluæt᷑. e de of.dele-
prudentiam:S:ſexta. ¶ Facultas ut ſi
Papa ſcribit ꝙ mihi ꝓuideat᷑· tunc.n ſi
qð beneficium uacat dʒ mihi de illo
uideriet ts pnitationis cõſiderat᷑ ex
Preben: dilectus filius. G. ar: ꝙ tunc
tempus date reſpiciatur. eẽ ce Nep: eaʒ
te.ſed ideo illud eſt.quia et tp̃e date et
tpᷣe pnᷣtatõnis illi qui iudeus fuerat po
teratc ꝓuideri:m Gna. I cui fuit
hucuſq; totus iſte · Hin dec.preeã te.
S Tu diſtingue et uerius naʒ qñq; a
ſideratur actio que orit᷑ ex Rpto et tũc
data attenditur ut ĩ. c. eam teqñq; ex

Npto non oritur actio.ſed ſuper ca um

etratur: et tunc etiam data ſimiliter
ãtt enditur · ex eo·c.fi qũq; ualor Rpti
atcxenditur.ut/ĩ· . uel ditingue qnq;
obhgatõ que oritur ex mora uel culpa
eĩus contra quem impetratur ut ex de
preben:dilecto filius.G. de Rp·capy'm
et tunc receptio Rpti attenditur qñq;
negligentia iudicis uel impeĩtoris rõe

preſcriptionis ꝗ iuriſdiſtionem currẽtt

ut quia cã cõmiſſa eſt.ĩ.certuʒ temp
decidenda/extra de ap·ſuꝑ eoĩi.2 tunc
pñtatõ qũqʒ tm negligẽtia impetrantt
ut ex & Hep.ſi aũt.et.c:pły'mqʒet cunc
agendi poſſibilitas ſpec tatur qñq; odiũ
impetrantiex de of.dele.prudentiam⸗

et de upᷣ.qui fruſtraet tunc tpᷣs agẽdi

qũñq; attendit᷑ ꝑpetuatio iuriſdic. ut iã
dicam ᷣm Pede ſamp: H· quam et
ſcripſi in pre·decdilectus·ii·de prebẽ.

rðð

8
2 4

, 442α

N

80

8

l

cuper fi · ĩi.glo.· ¶ Vel diſtingue et

aliter naʒ aut agi & uigore-i an ualcat
ab in itio ? nõ et tunc tps date ſpectat᷑
eẽ de Np· cõſtitutus ·et · c. ſuper lẽis.· et
de rein inte· ex lr̃is in fiet in pre/c/eaʒ

ce:aut᷑ de iuriſdic-perpetuanda et tunc

[ubdiſtĩguenã aut agitur ꝑpetuãda
iuriſdic udicis et tunc tempo citatõis

ſpectat᷑ ut extra de ofdele. gratũ & foi

ↄpe: ꝓpoluiſtiff.de iudiſi quis poſtea

et.l.ubi.et de iuriſdic.O. iu. cũ quedam

puella. aut de ꝑpetuanda iuriſdic- Fpti
et tunc tp̃s receptõnis ut cuʒ queritur

qn ꝑ ipſum iuriſdicto detur ut in pre-

c.ſuꝑ eo.etiniiqv.quiſquis· uel ſi agat᷑

ex eo ꝙ fit contra Rptuz ut eẽ 8 pB-

dilectus filius. G. cũ aut querit᷑ que lĩ̃e
aliis prenudicent. tũc pntationis tẽpus
ut in pre:c.capłym:et ex ap ut deht
¶ Sed tpe impetratõis credo te mibi
obnoxiuʒ cum non ſis ſed tpe pnñtatõ s
bñ es obligatus nũquid iudex ipetrat

cedet. Ronõ ex de Rept ꝗqa nõnulli.

ð eſt ſi Rptuʒ ſit ſic obtentuʒ ↄquerit᷑
t.·dæ·p.et quibuſdaʒ alns ſuꝑ hac re ꝗa
non prodelſt Reptum impetratuʒ fuper
fudur actioibʒ Id ẽ reuocatõe dicẽdũ
MH· ſ ꝙ reuocatio Neptoꝝ et ĩuriſdio-
date per illa non extẽdat᷑ ad futura hoc
Fm lraʒ reuocatõne ſed in ueneriali pre
dicta a qᷓ ſumplſit hec uerba. eſt littera
reconuentioneet ᷣm llam tzʒ autor ꝙ
rcus reconuenire non poteſt adtorem.
niſi actõne que ſibi cõpeteret tpᷣe Hepti
impetrati placuit hoc Damaſo⸗q:x·S
Hepti:qð placet ut umiformis ſit uirtus
Hpti in actore et reo. et ut Rptũ tãto
minus preiudicet ordinarie ptati dec-
tñ ult.e.t.ſoluʒ ĩ impetrate loquitur 2
uide qð ð B plene dixi ĩ dec· dil dia:
re ſt· V.obnoxiũ. S · X· c· c.fi:dincaxł
qõ eſt· Miuenerialis fuit et a ĩ ordiñ
fuit etiaʒ Dama:xallegat᷑ ꝓ Repto C.
de iu:et faciĩg.lerror. ex de cõitic· ii
de ap·ſuꝑ eo·nin fi:de excep· c· pe. ff.ð

reĩ uẽ:ſin aũt··i·2 materia dec abbate

de re iu.lIi.vi ſed ad hoc et ſimilia Rnt-

ad hoc ſpeciale in odiuʒ Rptoꝝ ut dixi

in dec-quia nonnulli. ſuper glo-ſed ur̃.
Bald. Omnes ꝗ hñt in curia practicar
et eſſe uideãd ſpec in iſto ti:et ab eo at
tingant:i/hauriant ſapiẽtiam: aut non
uerſentur inter ꝑitos Borar de openſ-

E. Citatione Rica.⸗⸗

A¶ Pulchre dicit lex ĩnſti · de pe’e ·

lici·omniurn ꝙ omni actionum in
ſtituendaꝝ principiuʒ ab ea ꝑte edicti

conſtituitur que eſt de in ius uocando
¶ Pneg poſt principiũ ſui opis poſuit

HKicarn de in ius uocet carta. iii poſuix

de citationibus faciend· per edicta-
¶ ancr.poſuit Ricam de citatiõibzʒ
parte·ii. ¶ Kof ubi tractat de edictis

in prin:et maxĩe de eo ſi quis in ius uo.

nõ ie · ¶ Vber · de bo· ubi de citatiõibz

carta rmhi. vi. ¶ cVberð bona.ĩ Rca⸗-

ꝗ bus modis citatio impune ↄtẽpnitur
et ti.precedẽti in fi· ¶ Io.d deo cauił
li ii in. vi primis Reicis ponit materiaz
iſtius tia ſequent quam m. llrepetit
li.iiiſub Rica:de primo decreto in li
iudicuz de hoc tii:pte·ĩi·ed· iii· mn prĩ.

¶Egidi. Ricanicũ · v. ſe · ¶ Albert.

gal.poſuit Ricam de citationibus.
¶ Gub.an.poſt prin: de triplicatione-

ſucceſſiue ponens illarũ formas. ¶ De

Guidone de ſudĩ· REica- ꝓxi dicetur-
Item de hoc in contentiõe actoris 2 rei
in princi: et in ordiario minori pomtur
Rica.de citat e et eſtini . ¶ Eſt etiã
ſciendum ꝙ Ia.balduin tractatu 8-1.
et.ii . dec.· prniſit huũc tractatũ ð citatõe
¶ Item ſciendʒ ꝙ duo primi ex qtuor
non nominatis de quibus dixi ſuper ꝓ
hemio qui diſtinxerunt ta cauſay
polſuerunt prirnũ añ citatiõʒ ſm ipſuʒ
tps citatioris In prirno notabant duo
primur honeſtatis et generar ut prĩo
ammoneretur reus et de hoc.S: de p̃pa
ratoriis p prĩ: m neceſſitatt in ꝑſonis
que habent petere ueniamn de quibus-
de actore et fatentur ꝙ iſtud primũ
non pertinet ad inſtantiam lit ſed ꝗa
preparatorium ẽ et uidetur ineſſe ĩdco
numeratur circa tps citationis nobant
quatuor primum ꝙ ꝑtinz ad iudicem
Fʒ ad eũ ꝗᷣ citari facit· cerciũ ad cĩtatũ
quartum ad citationis formarmetx hec
ſparſim declarantur in ꝓceſſu. ·
Vpra m ti.de compe ĩudi.
aditione · 6· uiſo. et ſe Pdixi
mus ꝙ is ꝗ iudicẽ ordiariũ
V ſiue de'gatum acdit oblato
Npto dʒ ab eo petere ut alteram ꝑtem
citet inð ſumpta occaſione aliqua de ci

tationibus ſupponam que ſunt ordis

iudiciarn fundamentum ut e de ꝓb.
qmi contra.de conſe:ec:etx de ma:2 obe.
inter quatuor dicentes. (¶Que poſſũt
otra citatiõz excipi. ¶ Et de int᷑ſtitiis

AQA

tempoy: iner unam citatiõem et aliaʒ
¶ De ꝑemptorio mittẽdo. ¶ Quałr
facienda eſt per uocem uiuã ¶ Et qlkr
per litceras.· MI. Eſt et alia citatio que
fit ipſa re cum ꝑſona capitur et inuita
ducitur ad iudiciũ de qua ſcripſi ð for̃.
comp.rõna-· bentes· li.vi: ſuꝑ bo
trabere · ¶ᷣ Continuando qð ſeꝗt᷑ ſcieð
eſt ꝙ autor circa hoc primuʒ membꝝ
poterat uti diuiſione factaS.ti· ꝓxi·nõ
dico ꝑ.S. ut ibi ꝓpter ipſox breuitateʒ
ſed ꝑ · vV.ut fecitSð curator..ut aut
et · ĩ ci.I·· ſequitur· Sed forſan ꝓpter
multã membroꝝ cõmixtionẽ obriſit.
ut enim ex inferiorib pʒ citatio ĩpug
natur primo ratione citantis o ratioe
citati · Tercio utriuſqʒ; rationequarto
rat ione loci in quoquinto loci ad queʒ
ſexto ratione utriuſq; loci.vliratione
tempon quo fix· octauo tẽport ad q8
nono ratione cpnt utriuſq; decimo rõe
forme mixtura etiam hoy poſſet fieri
quod obmitto- Sunt etiam queð que ñ
impugnant citationem. Sed exculant
ↄtumaciã hec autẽ algoriſmo diſtĩguã
et ſcias ꝙ ante additiones hic in princ.

poſt alł c ·ex ꝑte continuabatur· ·ſed

nunquiè. cotuʒ mediũ fuit additõ.
Ontra citatõeʒ aũt excipi
põt qd fit ul't dual dietas a
finibzʒ dyod. uñ ẽ citat
ubi eſt res ð qua agitur ex

ſed ſi aliꝗs impetrat lr̃as ultra duss die
tas non Facta mentione de illa conſtis
nõnulli iudices tñ citant.ĩ. duas dietas
veus uenire tenct᷑ ut ex de exceptioli.
H. Hoc uerum olim cum nõ põdera
bat᷑ niſ locus tractionis/ſed hodie pon
deratur locus cõmiſſionis et cũ creto
quod dic ut de NRep, ſtatutuʒ cuʒ o
et/5. le · et in fi · h vi.Etx pondera B oba
que faciũt et errare ignorãtes ius nouũ
in mult. enim caſbus erat o lim neccia
exceptio qua non oppoſita ualebat pro
ceſſus:quod hodie ceſſat per decretum
illius capłi in fi· ꝓpter quod iſte .· et
:quid ſi partes et in parte · v. et no · ed
·quid ſi reus· hodie non ſunt dubii.

ꝑ qð incelligere potes ꝙ diſt inctio que

hʒ ꝙ aut iplo iure deficit iuriſdictio ci
tantis et eunc citatus ſi id eſt notoriuʒ
uenire non tenetur nec ualebit ꝓceſſus
contra eu an ope exceptionis potuit ſe

ſubthere a iuriſdictione citantis dabas

exemplum S.l.una.C· qñ impe.int᷑ pu-

de Rep.nonnulli.2.· C. ex pte .

et᷑ uidu:et de ſcolariĩ ꝑ autt.habita et ð
hac materia dietaꝝ2 cunc tenebantur
le ſubtrahere et comparereet excipere
ał's tenebat ꝓceſſus contra eos ꝓ batur
etiam hoc per id quod delegati dicitur
qui petere debent ut domum redeant.
ſt· de iudl· l.i. legatet· l.ſi ꝗs cx ahẽa
fateor hoc exempluũ dictis duabus oliʒ
competens fuiſſeſed hodie hoc exẽplu
quantum loquimur de decr. ſtatutum
magis còmpetit primo membro-quãð
ipſo iure deficit citant iuriſdictio ꝓpł᷑
dictum finemdecre/Sed cui mem bro
adaptabim clericum quo ad iudicem

lavcum uł exemptum quo ad ordĩariũ

uidet᷑ ꝙ primo exquo ſpõte illi fnũciat
non poſſent et facit · · Item generałr
I eet · V. ibi ſequene.ſecl pone ſuſficiat

tamen remiſſio quam ibi dabo ad qöezʒ

ſcriptam ſuper regula ſcienti·· ueiet
tamen tunc iudex ad expenſas actoris
ſm B. ał ficret fraus predicte ↄſtitutt
ar. ff· de eden/ pretor ait in fi. C Vin.
dixit ꝙ reus non tenet᷑ reſpõdere coraʒ
illis· i duas dietas miſi actor ſi bi caueat
ꝙ ſeruetur indernmis per omma ulłt cõe

Srauamen duarum dietarum- iii q-iii-

6.ſ pacium autem v· ꝙ; fieri:et aut:li

beſiuʒ. Itẽ ſi cirant ult duas cões dietas

dicit idem Vin ꝙ citatꝗ tenetur ueĩire

allegare ſuum priuilegium. ſt de iudi-

Ri quis ex aliena poteſt eĩm eſſe ꝙ litte
ſunt de cõi conſenſu partiuʒ impetrate
liʒ hoc in eis non contincaturii: qiii-

offerat᷑. ¶ Sed quid ſi reus diſtat a oo

mo iudicis ad quam citat᷑ recta uia per

tres cietas tamen circuẽdo ipᷣa mõtana
per duas dietas tantum- nunquid reus
rñdebit in illo loco. 2 uidetur ꝙ non cũ
conſtitut o de duabus diebus inducta
ſit in fauorem rei 2 uulgares diete con
ſiderentur· ft.de ſup.le-labeo.ex de ſpõ.
ex litten. ¶ ¶ Quid ſi ꝑtes ꝓcuratores
Ababentes ad id ſufficiens mandatũ

non eim poſſet ꝓcu:datus ad ĩpetrãdũ

conſentire in iudices remotos de regł
ĩurt. in generaliet de of· uicc. ulti·li vi
unde hodie dubitamus:an etiaʒ partes
poſſint conſentir̃ in locum non ꝑmiſſũ
per dec.ſtatutum ut no·in·ꝭ·cum vo
in glo·hoc ueruũ-=5⸗-Partium oſenſerur
in iudices diſtantes ultra duas dietas a
finibus dyod rei nunquid reus poterit
ultra duas dietas trahi arꝙ ſic ·XxeiI-

q·v.horrendusextra de ca poſ:cũ olig ·
extra de his que fia ma.parcaex ore

5§.

„ —
Aafntne

372* & rA &. ½

2

—„

et hotc ſi ꝑtes ſcienter in tales ↄſen erũt᷑
dum ido iudices cirent- ubi ipñi ludices
larẽ kouent et cõiter uiuuntſed ſi un9

iudex hab.vat in uno loco 2 ali in alo
trabi po Tunt partes ub quiſq; inbĩcact
quia in hoc conſenlcruntequuz eĩiz eſt

ut partes coram iudice 2 non ecõuerſo

compareant.C. de epi.et cler: iubemus

ſi uero ignoranter in tłes conſenſerunt

tunc reus non poteſt ultra duas dietas

trahbi qua talis conſenſus nõ tollit alie

a partib niſi ꝙ iudices reculari n pit
ut in pre·c.oliʒ:et eꝰ de offdeleſuper

qõnum 5cũ autS ti. ꝓxi · rõe quoq;ʒ
defectus in Fi. MDe boc pleñ ſcriph
in dec?: nõnulli ſuper·v. partium ubi
etiam de conuentione loci no. Erx
no. ꝓ ſi act realis ſit cõputant diete a

finibus dyoc: in ꝗ res eſt extra de Rp-
dlilectusii- extra de fo-cmpc parte

uel dic ꝙ non ſolum a loco ubi res eſt⸗

immo eciã a loco ubi reus hʒ domiciiuũ
unde ſi a fine dioc in qua reus eſt ſun

ultra ꝗᷓ due diete uſq; ad locũ ubi ci tat᷑
a fine aũt dyoc in qua domicilium hzʒ

reus non trahitur ultra duas dietas nõj
offenditur conſtitt- illa nõnulli ar- in PH
c.dilectus. ibi qſi ex hoc domiciliuʒ acit

A uide qð no- in dec ſtatutuz in glo⸗

oli eebane d vo actio ẽ ꝑſonalis
cripta ut ſunt interdicta
etiam actio que ad certam rem datur -

et eſt in rem

ut actio depoſiti a comodati et ſimiles

tunc idem eſt quod et in realiar. in P·½

c ex parteſi autem perſonalis non eſt
in rem ſeripta ut actio legis acquił.Et
ex ſtipulatu et ſimiles tunc ſolu a loco

domicihi fit computatio: ar: in pre-c.

nonnulli- ibi extra ſuam dioc26. dioc
enim cuiuſq; uidetur m cõeʒ loquẽdi
uſum in qua domicilium habʒ.hoc ẽt
caſu polſet fieri computatio ab oĩ loco
in quo conuentus beneficium habeat-
MH- Ect uide quod ſcripſi de priui'g ex

ore in glo in quibus. .item ratiõe poſ

ſeſſiois ubi diſtinguitur inter prelatos

et abbates qui reſider̃ tenentur et alios

clericos. 5⸗Si eſt ibi bene inſtructus.
habendo ibi larem familiam 2 maiore

parcem facultatum C ub ſena-P clan.
ſenatoris. C. & incoł'. ciues.Ii.x nec dico
computandas a loco ue quis contraxit
uel deliquit cum nec ibi poſſit trahi ꝑ
iudicem ordinarium. niſi inuematur
ut ex de for:comrõna.· 9. ̊hẽtes li vi.
Immo etiam licec reus tpe citationis-

ued termmmi aſſignati a delegato ſit in
loco contractus uel alibi deliquit-non
tamen ↄputabuntur diete a loco òctιρσ²˙
uel delicti cum pconſtituti: nonnulli.
dicat extra ſuam diod· ÆMe ſequitur
trahi poſſit quod ꝓprie domiciliuʒ re
picit dicet urne ꝗs trabi de loco ðlcti
uel contractus in quo forſan non fuit-
niſi tunc cum. ſ. deliquit- uel contrxit
et eſt fimile qð dixi:·ti · Pxi·.Gfi.ſuꝑ-
·ixem excipitur · ι⸗- qlii tñ contra-
ar. ꝓ eis ex ð fo.com:dilecti·. ¶ Quid
ſi reus citatus ultra duas dietas ſponte
reſpondet nunquid ſi iteruʒ citatur ad
eundem locum poterit excipere ꝙ thit᷑
ultra duas d'etas ar ꝙ non· x*1 v.
horrendus. hec enim exceptio cum ſit
dilatoria debuit in imtio v poni- ni. q-
yi · exceptio. Sed dic contra ałs ſemper
grauaretur ſemel grauatusquod eſſe ñ
debet extra de cenſi:peruenit· ff· de oꝑ·
lib.operas: licet emm in prima tracta
tione ñ fuerit grauat:in qua conſenſit
in ſcdᷣa tamen grauatur:quia nõ oſenſit
et ideo ꝗa de nouo grauari incipitſẽꝑ
poteſt etiam poſt lit· conteſt·exceptõ
proponi:extra de offi.deleginſinuante
m Vinc:NH Hoc ſoluit qrium de ceo
quod dixi ĩ decſuꝑ qõnũ:.ꝭ. ſi uero ſuꝑ
v· expreſſuʒ.v.quid ſi amboð duobʒ

delegat/qui ſubdelecollege adrmſerut

ſine ꝓteſtationeꝗa bi non ẽ grauamẽ

et ſic nec eius iteratio· hic cõtra. tñ
in prima ĩſtãtia id ẽ poſtꝗᷓ comparuit
et reſponder̃ incepit· donec data fuerit
licentia recedendi:non poteſt hoc obti
nere:quia quantuũ ad illam inſtantiam
colſenſiſſe uidetur ar.exdra de teſti cu
ueniſſent · M. De hoc ſcripſi de Rpt·
dilectus·ĩi in glo-ante liłem: et idẽ no

I· de appeł·5 reſtat· .et no. m Vm.

et in clem de. ·ſig ſepe in glo:anpłt.
Iliud quoq; notandum eſt ꝙ eps
archaeps et legatusqui ordinarn ſunt
e legati ab eis bñ citãt ultra duas die
Ctas et pdicta ↄſtitutio nonnulli loquit᷑
in delegatis a papa ut pate t ibi per lit
teras apoſtolicas 2c. MW1 In delegatis
legatorum eſt falſlum ut d Rptſtatu
tum poſt prinli:vi· & archiepiſcopo
dic ut. eo.Iid offi- ordi-ltigãtes. & epo
ut eo· ti:cũ ep̃e · · quot miiaria dent᷑
dieta et ql'r iudex tłia arbitrabitur.
dicem eẽ de eleq cupiẽtes· ·i · M.· Ii
vi:et uið qð ibi noſuꝑ · V· omoð et in
decre· nonnulliin· iiii/ gloet ſuꝑ ea

1

—

N

N N

3
M

—

ð

◻

=DA

N

A

N0

¶ Sed nunqꝗ arbiter potelt cĩtar̃ per
tocam dyoq rei dicunt quiò ꝙ ſic ar-
ir. de arbiſed interpellat/. ii-ad inſtar
ordinarii. Cum arbitria ſint ad inſtar

iudicioruʒ redactaffde arbitt.l. i. Alii

dicũt ꝙ ad inſtar delegati poteſt citar̃
uſq; ad duas dietas 2 n ultra ut in pre-
c.nonnulli:et.ff:de arbi. lii. et extra de
teſti preſentataubi propter diſtantiã
arbitri finicur compromiſſuʒ et dic ꝙ
auc in compromiſſo cautũ eſt ubi ꝑtes
comparere debeant et tunc ibi oparere
tenent᷑aut de hoc non eſt habita mẽtõ
et tunc tenentur comparere ubi factuũ
eſt compromiſſum aut in ſeceſſibus-i.
in locis propinquis puta in ortiset ſt.
e·ſi cum dies·5.·ſi arbicer · Et uide S. de
arbi·· differt. V. Item non põt citare-
Item ꝙ fit extra ꝓuinciam ꝗuis·ĩ.
duas dietas ut probatur et no-inq-vi⸗
nemineʒ:et.c. ultra In auti:de ſanepi-
5 ut autem orms colłix. in autt ut ormns
obeiudi.prouinq·5. hec conſiderantes.
colł.v.extra de dolo et con:cum olim-

upi de hoc · ·Vide qð dcixi de iudic.

c.fi:in prinet plenam remiidedi. S. ti-
Proxi mo:S: rationequoq; eius.-
¶ lItem ꝙ per clauſułquidam alii·nõ
potuit-P.citari- cum iam per eam alii
quatuor ſint uocati extra de Rpt. cum
in heceris. libviet no: ꝙ non ſolum in
primo uerum etiam in ſingulis primis
citatoriis cuiuſlibet citandi ſunt eoruzʒ
nomina exprimenda quos intendit per
generalem clauſulaʒ conuenire etiam ſi
unus ſolus citet᷑ et ſi ſcienter alios poſt
modum nominauerid punit᷑ ut in oſtitt
Alex:iili eoti cum per illaʒ. 1 Qus
hodie non habemus et dic ut in decre-
cum in multis. in gloſcʒ llorumet ut
ſuꝑ ea dixi.· Poſtꝗᷓ aliꝗs ſemel citatq
eſt cum expreſſione alioruʒ ſi contĩgat
eundem iterum in eadẽ cauſa citari nõ
eſt neceſſe iterũ exprimi nomina alioʒ
Item debet etiam res exprimere ſuper
quibus intendt agere per clauillam.2
rebus aliis et poſtmoduz ſuper aliis nõ
audietur. utet· romanus. ½1- Quam
etiã non habem· 5 Et in: c.paſtorał
H. v. ſunt. Egy: de ſua Kica:quarta-
uſqʒ ad. v. Item excipitur · · ¶ Sed
quid ſi ĩ primo citatorio nõ exprimunt᷑
nomina ꝓut dctum eſt. nunꝗd tenet᷑
comparere citatus: et ſi comparet quõ
Puniet᷑ actor. Ro/tucius eſt ꝙ ↄpareat
et petat a iudice ne per taleʒ citationezʒ

ꝓcedad alioquĩn appellet ar e& & elec.
bone·ii.potelt etiam petere aduerſariũ
in fſumptibo condemnari ff de iudi eu
quem· Et hoc uerum eſt qũñ impetrans
uult conuenire non ſolum expreſſuʒ in
citatione ſed etiam aliosquia tunc dʒ
conſtitutõnem ſeruare.ſed ſi actor dic
iudici-ideo alios non feci in citatiõe e
pmi ꝗa eos ñ intendo decetero ↄvuemire
uel quia cum eis compoſui tunc non in
curret predictas penas-melius tñ facit
iudex h a principio non citat unũ aliox
nomintbus non expreſſis niſi impetras
quantum ad non expreſſos renunciet
NRpto.et hoc ipſum iudex ad excuſatõzʒ
Iui ĩ citatorio exprimere debet.· ¶ Et
no/ꝙ ſiue uno ſiue plures exprimant᷑ in
HNpto in quo eſt cra.quidam ali. ſemꝑ
locum habet exceptio ꝙ ꝓpt᷑ expreſſos
non poſſunt niſi quatuor conueniri:
¶Quid ſi in litteris legati uel alteriq
infer oris prelati ponitur illa cyaꝗdsʒ
alii: nunꝗd per ea potcrũt ultra qtuor
conueniri:uidetur ꝙ ſic:quia in pre c
cum inmultis-dicitur tantuʒ de licten
domim pape ar· ff· de iudi:cum pretor
extra de preſump.nonne.xxv. iquał⸗
dic contra tum quia littere legati ſunt
ſue ꝓpt᷑ autoritatẽ quã ab iplo dũtaxat
ſumuntC.de ue·iu:enu.l.ĩ.S.cũqʒ · ext᷑
8 elec· ſigmficaſtitũ quia taʒ in lixter
legati: et aliorum ordiarioꝝ eadem eſt
ratio que et in litteris ñi pape ſcilʒ ut
fraudibus obuietur ut in predec cum
Per illam:ergo idem ius eſt tenendum
utCde nup.l.fi.in fiet extra de oſti.
tranſlato/de ofir uti uł inuticũ dilca.
T'um quia nõ eſt ueriſi' ꝙ papa uelit
magis ſuoꝰ ꝗᷓ alioꝝ iudicum reſtrĩger

poteſtateʒ ar· xxv.diſi ergo· .· ſi ita g

ct·xilii-di. c’1 mſi hoc expreſſe dicerʒ
ut in pre:c.pñti · · De hoc in decre·
cum in multis. in glo:quid de litteret
tene q ſuꝑ ea dixi.ut ꝓcedat ᷓ opinio
in litteris legatorum in litrel eporum
non. · ¶ Item excipitur · Scom
Vber.ii · S·ꝙ actor ꝓcurauit ne reus
ad iudicium ueniret ucff: de eo ꝑ queʒ
fac.eſt·l.i.S.ſi reus/et·l.Ffi.ꝭ·lſed et ſi ſti.
pulatorexc de in intereſ.ex lr̃isexc de
of.deł.paſtorałb·fi. ¶ I. M ʒ eũ
S ·excipit᷑ ꝙ citatus ꝓbabiliter errans
in nomine iudicis iuit ad alium iudiceʒ

eiulſdem nominis· ſf.de ĩudiq.lanpłti ·

¶ Quid ſi ego 2 aduerſarius meus im

pet᷑uim lr̃as cões ad. M·2.· P. canõicos

2 5„ „
cxnpi gr e tent,
.

RN

ANKlN

—
de

Nt2 ”1—

nar.2 ego facio illũ citari ꝑ duos canõi
cos ꝗ u ocant᷑:m: 2. p. querit᷑ que citatio
ualʒ. Go- uq; ↄueniãt ex 8 Ep- paſto:
2 fi n detulerit ur̃ acton citato pualer
ꝗa reꝗ ſẽꝑ dicerzʒ ñ ſeñ ð illis ff.ð tbu.
1iIIS. .1-et ar ff. & eo ꝙ cer. lo. lI.ñ utiq;
6 damus V in. M q boc et qd ſtatim
ſequit᷑ no de Rp:c.ult.in fi et ibi etiaʒ
Copo·p euʒ. Quid ſi ĩpetro lr̃as
9. p.· canoicu cu młti ſic uocent᷑ nunꝗd
lre ualetar ꝙ no ex ð Rp·c fi ibi que
cõe cũ plurib ac. ſed dic ꝗ·et na erix
interpᷣtatõ ð quo ſenſeriʒf·ð ſiudſi ꝗs
intẽ iõʒ · .· facit ꝙ no:de of.dele:qr̃
abbas· in- iI glo. .ſed in pria citatiõe
ↄſumit᷑ ptuʒ quo ad alios HI: ciulò
noĩs = utc.t-cu ĩ młt.Ii-vi2. C. ĩ nr̃a

CIce ꝙÿ M. m Vber· J erant duo

iudices dele:2 alter tn cicac C. qñ ꝓuo⸗
nõ ẽ ne.cũ mgr̃at:et in auti:ut iudiñ
expec.ſa.ius·ꝭ:· ſi aut duo.et·ĩ de cit·
·hoc aut.· ¶ Itẽ. .· m eudeʒ. ·

ꝙ fit ad locũ inhoneſtuputa ꝓſtibulũ

uel mig tutuʒ; ub ubi & timor hoſtiuũ ł
ubiſunt inimici:ł eoꝝ amici ? Cõeſtici
C.de ſen:et inter.O.iu:cũ ſmia· ſf·: ex ꝗ⸗
cã.in poſ:ea:l.fulcimq:S:·q d ſit latitare
ex de ap-ex ꝑte ff. dc arbi- ſi cũ dies: 5⸗
ſi arbic᷑:et·H-de int:et adl.iin⸗in fi:ex

ut lid· n. ot accedẽs · ii · f-dey'g· Æι. In

Vber.prĩo hẽbaʒ dele:i corrige dełga
tõibʒ . · Sciend :ſi accuſatio· ¶ Iteʒ
ꝙ citat ẽ circa reʒ ruſticã occupatus:
et res ẽ ꝑitura: ſł·ð fer:ne ꝗse& & iud-
c.fi· ¶ Itẽ ꝙ notinʒ ſpaciu.xx. dieruzʒ
F̃ʒ quold.in:q:uiiofſterat᷑ hodie tñ hoc
arbitriũ ẽ: e& de ap: pſonas et. c. ſe ·
B repetin fi.t. & Itẽ ꝙ ualitudie
uel tẽpeſtate ł ui flummis e ĩpedito ci
tatq ꝓpr̃ uiax diſcrimia uł uocat ẽ
ad ceſtimõiuʒ ? dignitatẽ/P incipit ab
eſſe ca reipub· ł ẽ młr grauida.ł peꝑix
MH- de młieribʒ dic ut & di młieres
Ii vi. F uł dõeſtico funer̃ ĩpeditur uł
mai negotiu ipᷣm thit. bos câꝗ 2 alios
hẽs. M. hac ð cã pileq ub·S· noluit eos
recitar. ·ffſi ꝗs cau.l.ii:O·i·2.· . ſi ꝗs
in iudicioet.l.iiii:et.l.ſi is ꝗ fiiuſſorẽ
e·l·ſe-lxiii-di:cũ lõge ff·ex ꝗcã ma ĩtẽ
hii ĩ auł ut cũ ð ap. cog. 'meminim
eolł.viii. C. de ſepul. uioł auti. ſed nec
eſtiui tñ calores nõ uident᷑ ſufficere ad
excuſandũ e & doa ot cũ dilecti nec
ↄfectò criſmati ' baptilma fili pncipiſ
ſi imminent exc de accu:ueniẽs· ¶/ Iteʒ

A. Im Vber .ii · ꝙ uocat fuit ad

mai tribunalff.5 iud pupilk:5/ is g.
un ad eũ uocate ꝗqa maior e pri curié
duʒ ẽe ut ꝓbat᷑ tã ĩ te ꝗᷓ in ꝑ · xviii di.
ſi eps:ex de ap·cũ ꝑati 2 B a ſunt mſi
malicioſe ꝓcurz ſe ꝑ ſuꝑiorẽ uocaricx

de of· deł · paſtorał· ad ti. ĩ. . n: an po

tius ſit obediẽdũ reg citãti ꝗᷓ archeł o
E epo ꝗᷓ pᷣlatoł ẽt pape no·ĩ F· c.cuũ ꝑati.
AH ubi dictuʒ ei ſcripſi ſluꝑ gł·n.
et ĩ p.cſi eps.¶ tẽ · M· m eu.·ꝙ
iudex ꝑ obr̃ptoꝭʒ locũ ſtatutũ mutauit
H· ᷣm Vberii. et ið ſi ꝑ obrept dezʒ
mutata eſſet dies ð re.ĩ inte ex lris. ⸗5
C quõ et qñ iu.ſi ut ꝓponis pſcs.¶ Le
ꝙ cicatus detẽt fuit a mogr̃atu:et in
uieulis poſic leu ĩpedit ſine eius colo

ab holt bʒ capto uñ ñn artat cũ citatõ

ſec ſi pſe hoc ꝓcuraſſʒ · I · facit cle.
de pẽis: mulcoꝝ· = a priuato dtẽt
eſſz · aintlłe ꝗa tũc citatio artat euʒ
F actoʒ hʒ aduerſ detinẽtẽ ĩ id qð eiui
intere ut ibi ſi tn ulle ſoluẽco eſſʒ è tẽt9
rſticuł᷑ f.de eo ꝑ quẽ facẽ.l:fi·i:HRpzʒ
ꝑ B ꝙ cu ñ ſit otuaxꝗa ał nõ daret᷑ ſibi
actio. nec reſtitutio et ſubiectũ excõis
ſit otuacia & excõicari nõ põt cũ pẽa ſit
ſpualis et Ronalis: nec recipiat intſſe.
luꝑ h tñ dic ut ð ſenex: uenerabilibʒ· S

I8 elt lIi.viet ut bi no.ĩ glo. n · J ft. ſi

ꝗs cau.l.n. G.fi.2. . il· 2· . uin : ex 8 of⸗

deł. paſtorał ad fi ex & pig ſgnificãte

¶ Itẽ ꝙ erat ĩfirm/M· uid ·S. ð&R ꝓcu⸗
6. uI fr. . obſeſſo ? mors ĩminebat-
uel graui necẽtate uel ꝑlecutõe uel nau
fragio urgebatur:de cõdi- nnhi qui-
ex·v ·q:inn egrotãs:ex de ꝓcu:quer laʒ
inf irm.n:·2 ꝑſõałr citat n cogit᷑ ueĩir
F dʒ excuſatoreʒ mitter̃ · ut ex ð do· et
ↄtt·cũ dilecti.· expect atibus: et c de
elec · bone.i. · · et · S· le · ¶ Iteʒ. · ʒ
vberii. S ꝙ clamoreʒ ſeu uoceʒ pᷣcõis
n ĩt ellexit. C. quõ 2 qñ iu. autꝗ ieł.ff.
8 ĩ ĩte·re·diu:lxini.di:ſit recto· · hĩc
ꝑ malachã 2 ſe. ¶ I ꝙ eſt ſpoliat uñ
n tenet᷑ ueĩre · · B dẽm Io.2 illoi.
iteʒ ꝗa NRptũ2. iteʒ euions que põit
Io.m.q.in.ſi ep̃s 2⁊ poſuit ĩ dec ueniens
ð acẽ ut ib ſcripſi ſẽ g· fi. Tan. ꝓbat.
2 autor ut in his pʒ et id Oſtiĩ ſum. S
otu · 5.· i · V· itẽ ñ ur. · ł' rñdere donec
fuerit pleñ ẽſtitut·iij.qii.c.ĩ.2. c. puſ
E fi.2.cſi epᷣs ꝓpe prĩ.iᷣ ñ·n.ↄueĩri ac
ii.q/ĩi.ĩ ſcriptur.ex ð or · co.c.iĩið re.
ſpo.frqñs.łivi.a. c.oli ·ii.oſulo tñ ꝙ ue
niat allegare priuilegium ſuum mi
notorium ſit ipſum eſſe ſpoliatum.

N 2)

*

22—◻

N

MH. Hoc intellige ut pre.c. frequens-
Hfde pecubeo tempor· Itẽ ꝙ facta
eſt hora incongrua puta poſt ueſperas
uel in no ee de of-dele-conſuluitemn
autt de iudi:.S ſedebunt. ¶ Item ꝙ nõ
fuic peremptoria e& de do:2 con· ꝓut-
et:c.cum dilecti:xxinii:q: iii. de illicita
¶ Icẽ ꝙ facta eſt ĩfra nimis anguſta

tempora.v.qii.ſi primateset· c. i: ff· de
fen·l.i. ¶ Sed põe papa madat ſic mih̊

moneas talẽ ꝙ ĩ xyv:dies reſtituat tale

beneficiũ tali alioquin cites eum utI.

tres menſes per ſe: uel ꝑ ꝓcurt· opareat
coraʒ nobis ego mandato recepto ſic ꝓ
cedo.dico eĩʒ illi:-moneo te ut reſtituas
I.·xv. dies bnficiuʒ alioquin ex tunc te
cito ꝙ uenias ad ledem apłcam querit᷑
an ualeat talis citatio papa ꝓnunciauit
non ualere debuit enim expectare per-
xv·dies et poſtea citare ʒ formã Hpti
H. Simile ꝙ no in clem. de ſtatimo:
attendẽtes.in glo:płt·2 ꝙ di de elec⸗
comiſſa in prin li.vi/et de of-dele-cum
plures ſuꝑ ult.glo.et uideĩ. de remiſſ.

§: uidendu. . hoc etiã nõnduzʒ2 -ſe-

al. in otrariuʒ facit q no- in. c: ii· S
teſt. co.ſed ibi in ordinario.⸗ Itxez
ꝙ; facta eſt indeterminate ad locum
cõe nõen hʒ cũ aliis locis ex ð Bep· c· fi-
¶ Quid ſi fiat alternatiue ad hunc uł
ad illu locũ. No⸗i puto ex de pl· peti-
c.umco.¶ Ixtẽ ꝙ in ea nulla cã expmit᷑
quare fiatv.qn.c.ilet:C.Fi:f-de ferl.

larcont ra:xl:q- ii:certum. Soſi

ibi exponitur canoniceĩ· cũ expreſſiõe
cauſe ceſſat contrariuʒ: et primuũ dẽm
tenet Io·iii:q:iiſi epᷣs et bene facic·c·

ult v.qiii ſuperius allegatũ:q incipit

ſi primates· ad id:iiiiq: p:indicas alat
S:li.ð feri/et eque facit l.i.que ponũt
certas cãs ad quas citari poſſunt aliqui
in feris fauore hominum intxroductis
ſunt ergo cauſe exprimẽde ut ſciat uo
catus an citatio artet bene facit etiam
lex:ex quacunq;ʒ cã f ſi quis in ius uo-
non ie.que dicic uocatuʒ per iudicem.
ex quacunq; cauſa ire deber̃ ergo expri
menda eſt cauſa.ad idem de diladc ul.-
in prin.et de do:·et con. cum chlecti:et
de accu:.lʒ·in ꝗbo papa citando expᷣſſit
cauſam ergo et aln citãres tenentur ad
i8 eæ de re iu in cau. Inducitur ad is
multa fore que requirunt expſſiõz cãe ·
ut libell C.de anna:ex ſi ex mult ubi

de bhoc.et e de libelł.ob.c.ii. 2 cautio

ex de fi- inſtruſi cautio et tranſactio-

ff·de kranſac.cuʒ hii.·pretor. d'ctio·

C.·. de edi:diadri:tol.l.fi:iapplłatõ ante

diſtinitiuã/ de ap· ut debitus uel contra

electiones acde elecc.i et ut circa-lib.

vi. Itẽ ĩ ꝓcuratorio ad illas in᷑ponẽdas
e·t· ꝓcurator Iteʒ dimiſſoria ulimõtãi
ordinand ꝑ ep̃m italicuʒ de temp- on ·
C.iĩiE. li.excõicatio de ſenex/C:i: li/vi et

Tuſpenſio et interdictum utie·c : 2 B
eadeʒ In ceſſatioibus diuinoꝝ de of or.
ſi canonici:e.li.Iteʒ non parens mãdato
pape dʒ exprimere cãm de Rp: ſi qñ ec

factum mudicatur ex cã ff de fur- uerũ
ii:et ex de accu:cuʒ dilecti ubi ſcripſi
poſt Oſtſuꝑ g cã noueʒ modos quibzʒ

ſumitur cã: · ¶ Item ꝙ euidens eſt
citantem non eſſe iudicem ex de offia
dele:prudentiam·et.c.ſeet:c.ex littert
de ap/ſi duob:ff·de re iuotũacia gfi⸗
¶ Icem excipitur ꝙ citatõ fit ad diezʒ

feſtiuam uel ſollemnem ſeu feriatam-

M.· di'ẽ Vbe·iiex caſus ꝑmiſſos alłat
eað iura. J· C.· ð fer:.l.fi:exXe. Cefi:· F
de hac qõe et ſe:uide qð ꝛbi plene cixi ĩ
glo/nõ ſolum. · ff· e ·l.ĩ.et· ii.C·quõ et
qñ iu.ſRi ut ꝓpõis ·ĩ ·et · x q· ii·c. 1· ftſi ꝗs
in ius uo:ñ le ·l.ii .ĩ fi.xv :q· iiii-placita

ar.⸗ ex ð accu-ueniens-ſed ibi citatur

quis ad diem feſtum non ut ꝓcedat qð
fieri nõ põt ᷣ ut ↄpareat Item ò ex de

do:et otucum dilecti:et ce dilat. c.fi

ed & in inte.recu ex lris:in fietc.corã
ſed in illis nõ fit cixatio ad diem feſtũ

ſed ut uſq; ad feſtum ↄpareat citatus-

2 uſq; ibi ponitur excluſiue 2 ecxpõit᷑: .

citra. Bal. ff.ſi quis in ius uo-ñ le: l. ii·

in fi.et· ꝭ. uiſo.·. quid ſi aliquez. .
uið qð de:uſq; ſcripſi de or.ab epi:/qui

re· c. I. ſc· lg · S R 80 citatõ fit ad diez

