ubi ht igatur pocõr eſt in adeunda herc-
ditade. ſr ex qui:ca in poſ-ea- apud uf. in
fi.2 fic obtinuit in hac queſtone 2 in pre-
ſecũduũ odoſf.per iura poſita in pre.v⸗ ſed
one de hoc nõ.sS/de edi:inſtt.. cõpendio
le. v.quid ſi de conſuetudi ne.Bal. uide ꝑ
doc.in.-l. cunctos populos :· ¶Debet
quoq; lententia ferri ſecundu iura nõ per
exempla.ii:qvii. hoc dicto.mſi eſſẽt ex
empla principis que faciunt ius C. dele-l-
fi.exdra de re iudi:de cauſis. ANibi dixi 8
hoc in glo.contraq;. etiam fi lata ſit a
prin.ſine ſcripcis dum tamen ſit lata ani-
mo ſtatuendi ius νν. q-ii -inſtitutõmis-
ar. contra.xxdi- de quibus in fi · M tbi
ſoluit ur in.i. glo:⁊2 uide quod dixi de elec-
uenerabilẽ.v/ſciunt.ſuꝑ.i.glo.(L Quid
ſi iudex ita dixit pronuntio ſicut tar iu
dex in tali cauſa pronuntiaiunt. 2 conſt at
ꝙ ille bene iudicauit nũquid ualet hec ſẽ-
tentia. Mad queſtionẽ facit qð ſcripſi·s.
ð excep/ꝭiuiſo· V· porro in ytalia. 2 ui
detur ꝙ non propter uiciũ pronũtiatõis·
u. ff. de excu·tu:qui teſtamento/uel po-
teſt dici contra quaſi hec uerba nõ uiciẽt
ar. ff. de uer/ob.que extrinſecus uł refert

L ſana ſit . ee ce

LeceN eA α ſle- Aa44 4f. . 26. e

23*

„

V N .

N

ubrum in ſententia expreſſit errorẽ uł nõ
qð dic ud extra de ſenten· excõ · per tuas:
MH hunc finem nelcio quare poſuerit au
tor cum queſtio poneret qð cõſtabat pri
rmã ſententiam ualere ſecunda etiã allega-
cio parum ualet -quia ibi ſtipulatio erat
certa 2 perfecta licet uerba ſuperflua fue
rint interpoſita ſed in caſu queſtionis ſen-
tentia remanet incerta exquo ex uerbis ſẽ
tentie uel actis eiuſdem inſtantie non ha
betur certitudo de actis litis dixi quia be
ne ualeret ſententia cõdempno ad petita 2
de hoc ſtatirn ſequet᷑ in v. item debet. 2
patet ĩ.l.iii.C. de ſenque ſine cer:qua: non
ob.decre.cum uenerabilis. V.quia uero 8
excep:quia in generali uel umuerſali iudi
cio loꝗ tur. ut.I· dicetur 2 per Oſti.in ſu⸗
ma.e.ti. ·qualisſub. v. certa. ꝙ¶ Iteʒ
adeſſe debent in prolatõe ſentẽtie bhii quo
rum conſiſium 2 preſentia requiri putła
canomci epiſcopales quando ep iſcopo de
bet ſentenxiarear · xv.qvii:epiſcopus· ex
de hiis que fi: a pre· ſine·cõ.ca.nouit. e S
accu:qualiter-ii. lxxxvi di-Riquid. xxiiii.
di. epiſcopus. F'l ualet tamẽ conſuetudo
cõtraria de conſue.non eſtli.vi. SCDe
bet autem fieri in publico non in occulto
C. de ſen-2. interlo.omiudi-ſententiã·x
vi.di.bene quidẽ.e de offi:dele- cõſu lu/
it. uii.q:ini.ſpaciu. . a procedente· xv ili
q· ii. pernicioſam. exdra ut ec:bene · c. i· de
re.ĩuris-omnia quecunq;: 2 intellige locuʒ
publicũ in quo ius reddi cõſueuit. ff.8 in
ſtẽ.a ĩurl.pe.2. ff.de arbiſi cũ dies· ꝗᷣ pe.
ff. de interro in iure.Fa-l-iin. (LPorro ſi
caula ab inicio duta eſt per procuyatorẽ
ſindicu uel a orẽ ſententia in perſonaʒ ei
us cõcipienda eſt 2 non in perſonam cni-
2 iple condẽpnandus eſt ſeu eius codemp⸗
natio facienda eſt ſecundu P. M ubi S.
Heica.i. ante fi. .z nõ ð apparatu:I dicã
extra de cenolim cauſa.C. de ſen. a in-
terlo. om.ĩudi. I.i extra de elec-querelam
ſi uero dñs cãe in propria perſona litiga
uerit. & 2 litem cõteſtatus fuerit babe
tur queſtio ſcauabocci quã quidã attribu
unt. Fran. Accur ſed originalem habeo

de manu primi qui tenuit ualere ſentẽtiã
latã in perſonã domini qui conteſtatus fu
erat litern licet poſtea procuratorẽ dede/
rit qui cum eo preſens erat tempore ſen/
tentie in qua de ipſo mencio facta nõ fuit.
2 incipit queſtio.Quidã petebat a me fũ

dum motiua ipſius fuerunt quia hbellus
contra dominũ formatus fuerat 2 n cõ⸗

tra procuratorẽ.· 2 ſic cõtra dominũ for⸗

marĩi debuit ſententia ff. cõi diui. ut fun
do inſti·de ac.6. curare- Itẽ hic dupliciter
Oñs re ipſa 2 cõteſtatõe litis ergo 2c- Ireʒ
act in fac tu que ori᷑ ex re iuch. datur cõ
tra dominu 2 non cõtra procuratorẽ ff. ð
procu:l.planctiuscõuenientiꝗ ergo 2 ex
pedhẽrius fuit actori illũ cẽdempnari que
ſententia afficit. cõſtat enim eæ promiſſio
ne procuratoris iudi. ſol. nec ex delatione
iuramenti per eũ facti nec ex eius pacto

dorinu aſt ci ff. iu-ſolſi antede iureiu-

ran:ĩiuſiuranduĩn. fi.de procur. qui ad
agẽdur.in fi.li.vi.nõob.l.ĩ · C. de ſen. 2
interlo:quia ut ibi dicit textus domĩa nuũ
quã fuerat in iudicio 2 tũc prĩicipalem uo

cari qui ignorat ſtatũ cauſe uidet᷑ abſur-

dumz uocatio procuratoris ſtatuʒ cauſe
notũ habentis poſſet inducere iudicẽ ad ñ
pronũtiandũ uel ad aliter iudicãdum me
rito igitur ille uocandus nec ei plus ſub⸗
auditus maxime uel dicere ꝙ ibi factum
narret cũ uerba legis regulariter nõ fruſ-
tra ponant᷑ ff. de iureiuran: ait pretor. 6ĩ.
ad.l.ſi quis cu procuratorio. ff. de procur-
2 ad.l.licet. ꝭ.·ſi plureseti: 2 Piis ſimiles

Bendet ꝙ dominus tempore ſententie non
erat ibi in iudicio hic preſens erat in iudi

cio procedũt autem predicta 2 fortius qñ
dominus litem ad ſe aſſumplerat quaſi ꝓ

curatorẽ reuocãdo qð poterat tum quia
nõ f uerat lite cõtel/ tũ quia nõ reſidebat
Poc ibi plenius. 5 quãuis poſtea in ca il-

la procuratorẽ dederit formãda eſt lenten

Cia in perſonã domini 2 nõ ꝓcuratoris ut

ff. de nego: gel- liberto·S: i·2 de tranſac ex

htteris- — pars deciſa faciebat ad hoc

ubi etiam erat hec glo. Tan inĩ:compił

tutius tamen eſt in perſonam utriuſq;ʒ

codampnatõem dictari prout no-in pre.
decre·querelã. Æ in glo-cõcipienda 2 ui

de quod ſupꝑ ea dixi. I·C: de procu: nihil

intereſt in criminibus autem in perſo-
nã domini eſt dictanda. C. & iureiurã. I-fi-
¶ lItem debet eſſe ſentẽcia certa ut.C. de
ſen.que ſine cer:quan profeper totum
Sed contra.ĩ·de expen·5·fi·Vĩ tem ſcias
2· ff. ſi pars here pe nõ poſſumus ſed illud
ibi facit natura actõis ſuper quo dic ꝙ ſi
de certa quantitate actuʒ eſt certa debet
dari ſententia alioquin no ut inſti,& acti.-
6 curare· dic tamen ꝙ quandoq; factu eſt

incertum a tunc certxa nõ poteit dari ſen-

tentia. C. de ſen que ſine cer· quã. profe-
hec ſentencia xI.q· iii· grauexzil:di-ha
buiſſe. unde fi petantur.x. aut ſticus ut ĩ
noxiali actione poteſt iudeæ pronuntiare

N

ud᷑ dentur⸗. pro eſtimatõe litis aut ſtich
us pro noxa. ff.ce noxa.I.i.2. ii inſtiſi qua
dru.pau.fe·di.ĩ prĩ.2 & offi. iudi.ĩ prĩ·2 ſi
petit᷑ ecõtra cũ pertinentiisualet tũc incer
ta ſententia ec de cxcep. cũ uenerabilis.

eiq.ii. ſi quis iamĩ. de reli. do· V. illud

autem. ¶ Quid ſi petitur ſors 2 pena ſi-
mul nunquid poteſt pronũtiari ſuper pe
na tantũ.de hoc·S. de actſeu peti:6: lequi
tur. v. ſed quid ſi quis. Quadoq; uero ius
eſt incertũ ⁊ tunc nibilominus certa põt
ferri ſententia de ſimilib ad ſimilia pro-
cedendo.ff.dele.nõ poſſunt.extra d Eptiſ

inte r cetera: x. dide libelł'. Qulandoq; ꝑ

ſona eſt incerta contra quã ſententia fer-
tur· ſed factum eſt certuũ ut exdra de of-
fi.or · c.ii·v·qi·quidam:quandoq; etiaʒ
quantitas eſt incerta 2 tamen fertur ſen-
tentiaſed non mandatur executõni donec
fuerit quantitas certificata ut eætra de ꝓ
cura. a uditis. Balnota ꝙ ſententia nõ ji
quida non poteſt executõni mandari miſi
primo liquidetur facit. C. de cõpenſ· I. fi.
certificatur autẽ incerta ſententia per
certam quãtitatẽ in actis expreſſam ut in
pre ·l. hec ſnĩa Vincen. uero dixit ·
in.c.iuuenis/de ſpon.· J ꝙ ſi ambiguitas
eſt in facto non debet ferri ſententia: utõ·
nec debet etiam cõſuli ſuperior ff. de nii-
di.eum quẽ temere·Gii ſi in iure nec tũc
debet ferri ſnĩa.xiiii:diſicut quidã ſed de
bet etiam ſuperior cõluli· ut in pre.l· ·i·
ſi autem de perſona dubitetur fertur ſub
con.ut in pre:c/quidã2 in preę:decreð of
fi.ordi.2 nõ ꝙ ſiconſtat udici ꝙ quis ha
bet in aliqua eccleſia ius epiſcopale duhitzʒ
tamen de aliquibus.c.prudẽter facit ſi ſi
in ſententia dicat adiudicam tali ius epiſ
copale in tali eccleſia talibus capitulhs è ꝗ
bus nobis non conſtat ad plenu exceptis.
ut exdra de reli:do. conſtitutus /2 de ex-
cep· cum uenerabilis. . quia uero. ubi de

hoc ſecundũ papam· Hibi ſcripſi in glo

ſed nonne· petcitio enimn ſubiectõnis ge
neralis ẽ 2 ideo licet in libello dicatur ge-
neraliter ago ſuper ſubie õne· ut.ĩ·de re
li. do. .illud autemtarmen probari debʒ
in quibus articulis fit ſubiecta:2 ſuper il-
lud tantur ſententia ferri ut probatur 2
no- ſecundũ eum. extra:de re iudi.cũ in⸗
ter uos· in prin/2 in fi. 12 dii poſt euʒ
de offi·ordi.cõquerente erSoſa„.
¶ Utem nota inueniri in iure generales ſẽ
tentias ut decernimus omnẽ collationem
per talem factãa ſententiã latam irruazʒ
ut etra de exceſſ·prela· tanta. Iter iudi

cam omnes proceſſos ĩrritos. ut extra de
Hptis cum dilecta:de elec. dudum. Item
reducimus te ad ſtatum in quo eras tẽpo
re appellatõnis emiſſe· ut extra ap· bone
me. Item adiudicamus tibi ius epiſcopa-
le.exdra de excep/c.cum wencratſtlis krrz
caſſamus proceſſum 2 quicquid ſecutum
eſt ex eo uel ob idextra de procu:auditis
Item cõdempno te ad expenſas faciendas
ſi in probatõne defeceris · ut in/e.c.2 ſimi-
les qñ autez poſſit gñalis ferri ſnĩa a ꝗd
iuris ſit ſuper hoc no. ſecundũ papam in
pre·c.danta. ubi ſcripſi in glo· no· ge⸗
neralern. J ¶ Quid ſi peto·x· 2 iudex cõ
dempnat in. v.de aliis uerov·tacet·
uide quod de hac materia plene ſcripñi de
re iudli:cũ inter. in ulti: glo. I dic ꝙ ad-
huc potero alia · v·petere qð cic ut nõ · C. ſi
aduerrem iu.I.ĩ.uel diſtingue· quia ſi iu
diciũ coram iudice habitũ eit intelngirur
reus abſolutus in. v. narn hoc caſu ſuhue
mtur minori per reſtitutõnẽ in inte· C. ſi
aduerrem iudi.l.i.per qð patet ꝙ; erat ab
ſolutus reusſi uero cora arbitro ſecus. ſt.
de doli.excep. apud.Sitẽ querit᷑ contra·S.
de arbi ·5.fi. V.quid igitur ſi de una.ſecus
tamen eſt in cõpen ſatõne· ſi enim petn a
te·x.2 oppoſuiſti cõpenſationẽ aliorũ x.-
2 iudese te cõdempnat in . non ideo intel
ligitur me abſoluiſſe niſi adiciat in ſenten
tia ꝙ ſpernit uel ca ſſat cõpenſationẽ ff. S
nego.gel ſi autem.5·ſi a quoꝗᷓ · 2.ff. de cõ-
pen.quod in diem.5.ſi ratõnẽ. Et ſcias ꝙ
aliqua expreſſio eſt neceſſaria in ſentẽtia
ſine qua libellus ualet nam in ſententia de
bet exprimi res uel quantitas uel in actis
cõrineri · ff·de re iudiait pretor. unde non
ualet talis ſent᷑entia condempno te ad res
que tibi obuenerunt a tali.ar. C. de ſẽ.que
ſine cer.quan.profe·l.i uide quod ibi
no. ſecus tamen eſt in libello/quod dic
ut.ĩ de libelł.concep·s· iuxta· v· item nõ
ualet in acti. ( ¶ Hoc quoq; notandũ eſt
ꝙ lententiã recte latarn iudex non poteſt
corrigere uel mutare.ff de re iudi: iudex.
vi· q· ulti: quod beneex de offi.deleex lit
teris. 2. S. de arbi. 5-ſequitur. . ſed nũꝗd
uerbum a ſe·dic ut ibi.papa tamẽ hoc po
teſt. e de re iudi. cũ olim z de in inte-re
ſti. cum ex litteris. xexv· q. iapoſtolice
2. c. loci.poteſt tamen iudex eã ſupplere
ea die qua tulit in hiis que pertinẽtc ad cõ
ſequetiã primorũ ſtatutorũ ut de fructi
bus 2 ſumptibus 2 ſimilibus· ut. ẽde dilſ-
puta. ſeu allegatõ. ſatis clare. ·qund ſi
d̊ fructib2 quo ad gramaticã z ornatu

CCa 4 4 1ſ. 44 ſey a & J — ODe

50°1

47 2191 0

9144

ℳ9

uerborũ ĩta tamen ꝙ; ſententia nõ mutet᷑
ff. de re iudi. actorù. · ff. de uer · ſig.l.
alienatõnis:5 ulti. .G. na-2 Inno-mii-
dicunt · W in decre.in litteris:de offde-

le ubi ſcripſi ſuper. v. functus · V. ſed ſi
cauſa. ꝙ ordinarius poteſt a capi te in

cipere 2 ſuam ſententiã emendare 2 aliazʒ
ferre ſi latam inueneriet eſſe nullã. C. quo

modoꝛ quando iu/ ſi preſes:C. de accu.l.
ii. MH non ob.ff. de pe
§S: iſte. ꝗa iſtuꝗ ꝓpter enormitatẽ delicti

nis-1. mortis eſt.

2 gra penarũ C peis. . delegat ueroñ
cu ſit functus officio ſuo.ut in pre.l.ff.ð

re iudi.iudex.2 deſũt eſſe iudex · ut. ff. de

arbi.qualẽ-in fiſed tunc per ſuperiorem

emendabit᷑. C. quomodo z quando iudex-

ſi ut proponis. Man ex eiſdem actis ce
tur/1.5. iuxta. . ſed ſi cauſa. nec ẽ con
tra:cxtra:de accu:qualiteri: quia illi erãt
generales legati ĩideoq; ſecundu eiun cor-
rigere poterunt in factis autẽ in alis om
mbus preter ꝗᷓ in ſentẽtiis diffinitiuis po
teſt tam ordinarius ꝗᷓ etiã delegatus ite-
rum facere quod minus rite fecit de ordi

nario probat᷑. e de elec.cũ terra de dele-

gato.ex de offi·de.ſigmificaſti.2 de ap· cũ

ceſſate ·S. de excep· · uiſo.· ſed ſi iudex.

¶Quid ergo faciam ſi ſuperior H qui

delegauit. S multũ diſtat 2 laborioſum
eſſet michi ipſum adire dicunt quidã ꝙ ñ

ob.tali-ſententia intentabo priſtinã actio
nem2 ſi excipiatur de re re iudi- replica-
bo de dolo quia ſententia nõ fuit rite lata
ar.ff.de dolo.cũ a te.ſed hoc nõ uidet᷑ tu-
tum. MH facit quod ſcripſi de excep.cum
uenerabilis ſuper glo-penulti: circa. fi· 3
¶ Quid ergo ſi ſententia ſit lata die feria
ta nunquid iudex poterit ipſam iterũ fer
re die non feriato deo ſic ſi eſt ordinariq
ut dii. ſecus ſi ſit delegatusff·de re iudi-
iudex. extra de offi:dele- in litteris /mulc-
ta autem ſententialiter inducta remitti
poteſt a iudice ratõne paupertatis ut. ff.
de offi.preſi. illicitas· fi· C. de mõ mulc.
eos In fi: In aliis uero ſe intromittere ne-
quit cũ ſit functus officio ſuoff. de re iu
di.iudex-extra de offi.dele- in litteris- Io-
de deo dixit. M libro iudicũ ubiS. V. an
tepe ·2 ſcias ꝙ ex ſuperioribus multa fu
erunt.Io.de deo:nunc ſolũ nominati quia
uult improbare ⁊ iſte ſtilus ſcribẽdi iam

diu uiguit ſed non apud me laudet᷑ deus.

ſi ſentẽtia nulla eſt uel ẽ talis que nõ
tranſit in rem iudicatam ut eſt excomu
nicatõ z huiulſmodi iudese uel eius ſuccel-

ſor poteſt eaʒ corrigere· uel quaſi de nouo

ferrexxxV.q.xl.quod quis. C. quomodo

2 quando iudex· ſi preſes C.de ſen.z inter-
lo.om.iĩuli/ff.ð interlo/ac.l.riii.qũ tñ ſit
ordinarius ſeco aũt in delegato ut dicit. C¶

quomodo 2 quãdo Iu.l.ini.2 in pre.c. lit
teris· e·ti. cõquerente ex de offiordi Ppaſ-

toralis ego dico ꝙ ſententiã perperã lataʒ

rnõ poteſt iudex corrigere uel aliter iudi-

care et iam eadẽ die ex eildem tamẽ adtis.
ut.ff. ð re iudicõquerebat᷑.de nouo tamẽ

bene poteſt conoeere⸗ 2 totũ iudicare ſi
eſt ordinarius ſecus in dele.ut.S. uidet᷑ tñ
delegatus etiã poteſt reuocare z muta
re ſentẽtiam excõmunicatõis a ſe perperã

latã·tum quia potius illa trahit ad natu-
rã interlocutorie ꝗᷓ diffinitiue.tũ quia po

tius eſt pena ꝗᷓ ſentẽtia. ut.S. G. i.2. G. ij. H.
2 no Item an interlocutoriã iudex reuo
care poſſit ⁊ qualiterdixi plene .S. de ex
cep··uiſo v·ſi iudex a ſe.
tentie prolatõne iudex exprimere debz ac
toris petitionẽ 2 rei reſponſionẽ 2 eius ese
ceptioneʒ 2 generaliter quicquid in cauſa

utriuſqʒ petitũ uł allegatũ ſeu actum eſt
ſub epilogo referat. ut dixi.S.de conclu.2
renun. · auditis quo facto habeat para
tamut.ĩ.S.iuxta/a eam uel ſaltẽ cõcluſi

onẽ ore proprio legat. ut.· S. 5· iii · §. ſequic

2 hiis uerbis uł fimilibus in prolatõe uta
tur. FOrma uiſis 2 auditis confeſſio-
nibus a atteſtatõnibus ratiombus 2 al-

legatõnibus utriuſq; partis in udicõ de-

ductis eiſq; diligẽter examinatis 2 intel-
lectis deliberatõe quoq; nobiſcũ 2 cũ peri
tis prehabita diligenti talẽ condẽpno uel
abſoluo uel aliter proferat ſicut uiderit
ferẽdum ita tamẽ ꝙ canõibus legibus uł
cõſuetudin ibus cõueniat approbatio que
omnia lunt in ſententi a exprimẽpa ſecun
dum. L. AXlD twubr.s. Kica.i. . preterea 2
uide.ĩ· pro. .· quid auteʒ. J 2.· ĩ. ĩ for

mis lucule ntius apparebit hec omnia ꝓ⸗

bantur de proba.liʒ cauſam. extra d fide
inſtru·c.i.f.de cur.fur.ſi furioſo.ꝭi .· C.
ð iudi.properandũ.ꝭ·illo.xi.q. ni. ſummo

opere.exxra ð co qui.mit. ĩin poſ.cauſa rei

ſer. c.iii:quare dixerim deliberatõne cum
peritis habita. uideS. & conſilii requiſi/ad
Fi.a.S.de aduoS. nunc tractemus V. ha-
bito. ¶· Verũ ſi ratõnes ułᷣ allegatões par
tium que ipſum ad pronũtianchiz mouẽt
in ſentetia nõ inferãtur nihilominus ſẽtẽ
tia ualet. exe·ſicut nobis.ar.inſti ĩuti.
ſtipu/&/ſi ſcriptũ.licet ſecus ſit in inſtru-
mẽdo. ubi cauſa inſerãda ẽ 2 ẽ rõ ut no· in
predecre.ſicut nobis: cautius autẽ facict

A
„

iudex ſi eas non inſerad ut in pre· decrc · ſ
cut nobis. uide q& ibi ſcripſi ſuꝑ · in.
glo. ubi etiaʒ uide calus.vi/qui hic leqiiu
tur ſed non eodẽ ordine ne forte quãdq;
ex incuria err orẽ in ſentẽtia exprimat à
ne uiam calumpniis apperiat ſt. que ſen-

——

ſᷣne.ap·re.li: - Itezʒ cu cõtra.2· ii · q· vi. G·
diffimitiua- V ſententia extra de ſen. ex-
comper tuas:cum ſuis cõcor·2 ne una lis

ſit alterius exordiũ utC· de recre· ſi quis

in fide fruc.2 litis expẽ· terminato-in fi.

2 extra de uer-ſig cũ olim In quibuſdarn
ramen caſibus eæxprimere tenetur ne ex to

to periat ius ꝑtis ut. ff. deł.i.finuſfarmi· ‧½

diui-de iure- fi-l-ii 4.· ſenatus· · de trãſoc-
cum bii5: in cauſe- primus eſt ubi prop-
ter ineptam petitionẽ abſoluit ne periat
ꝛus agendicxtra de iudi- examinata · ft· ſi
mel. fal.modi-li. - i. Secundus eſt cuq a
iure cõmuni recedit unde 2 uictum non
condempnad in expenſis debet cauſã expri
mere quare ceſſat extra de penis calump-
mam-in auten. de iudi5· oportex colły.vi⸗
Tercius quando abſoluit in rei uend ca-
tõne. ideo quia reus tempore ſentẽtic non
poſſidʒ ne forte uolenti poſtea agere ex no
la caulſa ob. eceptio rei iudi. etra de ex
cep· c. penul. ſt· de exceprei iudi ſi rẽ meã
2. l. ſi quis ad exhibendu. Quartus quãdo
quis abſoluit᷑ ab inſtantia ludicii 2 per pa
tronos cauſe ſtetit quominus ca uſa nõ po
terit diffiniri: C· de iudi properandũ ell
lo proculdubio⸗ Qluintus in ſententia cx-
cõmumicatis- ez & ſen: excom- cũ medici
nalis-Sexta in cauſa appellatõnis ubi de-
bet inſeri cauſa quare prima ſententia re-
uocetur ut per hoc prioribuis iudicibo qꝗ
bene ſecundu acta coram ſe babita proceſ
ſerund mibil imputeturut.ĩ· pro. · ſed
pone ecce ¶ In ſumma no: ꝙ ſecundum
formã petitcoms eſt ſententia dictanda uc
extra de ſymo-licet hely· de accu-qualiter
n. al finerm unde ſi actum eſt tantũ poſ-
ſeſſorio nõ pronuntiabit ſuper petitorio-
ſed ſuper poſſeſſorio tantum 2 econtra uEr
ſi actum eſt utroq; ſimul nõ pronuũtiabit
ſuper altero tantum. ev de cauſa puſſeſ ·2
propriecum dilectus Bal.ſententia ferri
debet premuſſa probatõne de eadẽ cauſa 2
re nõ de alia q no-quia ſuper probatõne
impercinenti nõ poteſt fundari ſententia
OQuidñ hs eſt cõteſ. in actõne depo
RR actor uero no probat ſe depoſuiſſe ſed
ſe cornodaſſe uidetur reus cõdempndus-
ar.ff. de priuił. cre:l.ii quia in certis non
eſt cus colecturiar. fl. d uerbo · ob· cõ

tinuus 2 hoc tenet-B.2. af · ff. ſi mel. fal.
mo-d.li-in fi-i. R. ar- tamen cõtra. ff.
iureiuran ſi duoS: idem iu.2 extra de re
ĩudi.abbate-ſed ad hoc.z· S· prefat EI
li. vi. uꝛdeS. de actiſeu peti-&. ſequit᷑. V.
hoc queq; 2 quod ibi dixi · ¶ Et·
iſte. V. fuit Kolan.parteix ulcra medi-
ur ubi de ſententia ſudicis eccleſiaſtici ſu
per matrimonio.. ceterũ· J no. ꝙ gene
raliter in qualibet ſententia ſex debent cõ

t ineri. Prirnũ nomen iudicis 2 an ſit dele-
gatus uel ordinarius-Secundũ nomina li

tigatorũ. Ierciũ tenor petitõis in iudicõ
porrecte· Quartum ſubſtantia proceſſuſ
cauſe puta litis cõteſtatio 2 iuramenti
tatio 2 huiuſmodi. Quintum. AM rolan-
ponit hic pro.vi: 2 ſextum pro quinto 2
facit ad dicenda in- V. ſtatim allegad JS
qð fiat mentio partes fore preſentes uelꝑ
cõturnaciam abſentes quo uide· ĩ·6α.
S. 2 no.ſecundũ lextum cõdempno ul ab
ſoluo ſeu pronuntio z alia que uidebutur
expedientia iudicanti 2 breiuter in iudicõ
cordi: magis eſt cuſtodia ueritatis ꝗᷓ obe
dientia uoluntatis ut.in.q:vn iudicet in
fi. ¶ Item no/ꝙ ſi partes cõueniant quid
iudex pronũtiet illud rude ſequi debet.
ff. de re iudi-ſi couenerit· (¶ Qu'd ſi quis
alicui ſic dixit ſi obtinuero in cauſa nolo ꝙ
miqhi tencaris· de hoc· ĩ de ap· · fi · V. gd
ſi quis ita·

Tautem que premiſimus cx

u emphis ſubiciantur formas le⸗
tentiarũ aliquas ſuperponamn
Primo igitur formas interlo-
cutionũ ponemus. ¶Secundo formã p̈⸗
cepci- ¶ ¶Lercio formas diffinitiuaruʒ-

¶ Quarto formã ſententie arbitrorum-

A de hac premittit ·ĩ· V· ſ autẽ ſit ar-
bicer. J Ouinto formã codempnatio
mis in crumimnali cauſa 2⁊ mulcte. Sexto
formas ſententie in cauſa appellatiõns-
¶ Septimo formas ſententie excoõmunli-
cmto's interdicti 2 ſuſpenſiois 2 ablolutõis
¶ Octauo formasſ miarũ ſuper diſpenla-
tõibus- (LQualiter autẽ ſniã inerlocu
toria ſuper peremptorus ante litis cõccſ·
prepoſitis uel ſuper cxceptõne excõmu⸗

nmicatõnis uel ſuper dilatoriis exceptoibuſ

propoſitis formetur Et an lata puſſit per
Iudicẽ reuocari 2 formã reuocandi 2 qua-
liter tunc ſuper expenſis pronuntict᷑· dixi
ʒ.de excep· /dicto. ad fi.2.· uiſo· V·pre-
fi igitur · 2 ſe uſq; d fi· ( Item quali
ter formetur interlocuroria de re putãdo

„ .
6 L4e c1

L „

ſo⸗
7

57 4 ſuura 2

3

aliquẽ contumacẽ. . de cõtumaciĩa. 5. ſeg
tur in prin. ¶ Item qualiter interlocuto
ria dimittendo in poſſeſſionẽ propter con
tumaciã 2 etiã ſententiã datõnis inſolutuzʒ
rem ipſãa ſecundi decreti habes.. de pri.
moz ſedundo decre. S.ii.2.6. nunc dicam
d. hiis peractis. ¶ Itẽ qualiter iudex aP
Pellatõnis pronuntiabit ſuper atte mpta-
tis ⁊ quando 2 ſuper quibus.ĩ. de ap· . no
uiſſime. . illud ⁊ ſe.2 ſecundũ papã ex ð
ap.llecti filii prior· ( QQualiter et iam
Pronuntiabit᷑ ſuper excep.litis conteſ.im
Pediẽcibus no ·S·de ecep. dicto ſed que
ritur. ¶ ¶ Nunc dicamus qualiter pre cep
tum fiat in cõfeſſum de quo dixi.S. ſpe-
cies 2 quidẽ poſtꝗᷓ reus de plano q̊ debito
cõfeſſy fuerit iudex ſic qicat. FOrma ego
talis iudex audita cõfeſſione tua precipio
tibi ut des 2 ſoluas hinc ad.x. dies. C-ſoł.
tur.p. quos ex cauſa mutui eidẽp. te de
bere cõtineri in inſtrumento publico ma
nu talis notarii cõfecto de plano in iudicõ
es cõfeſſus.Qusaliter autẽ auditores in ro
mana curia pronũtient in cõfeſſos· no..
v.in romana.Quod ſi fint duo debitores
Precipiat cuilibet eorum inſolidũ ſub p-
icripta forma uno tamen ſoluẽte alter li-
beratur uerũ ſi fiat preceptũ ex delatione
iurisiurandi tũc dicat ſic. FOrma ego ⁊c.
ut./S. uſq; te debere poſtea iunge delato ti
bi iuramento in iudicio es cõfelſus. uel de
lato tibi iuramẽto in iudicio alſſeruit ides
Pe:exdra de iureiuran.c.fi.C.de re.cre 8e
neraliter. cũ ſuis concor. a ſic de aliis pre-
ceptis inſerendo in eis quid⸗ ae Preci-
pPitur 2 tẽpus pref ũ notan auteʒ hoc in
ſcriptis redigat uerbis prime plone in uer
bis tercie couerſis· ¶ ¶ Hoc autxẽ no· q; iu
dices uaria ex officio ſuo qð late patet fa
ciunt precepta puta ꝙ quis ſibi preſentet
aliquid uel ꝙ non teneat in domo ſua ali-
quem ⁊ ſimilia 2 hec precepta ſunt ſcribẽ
da ſimpliciter per tabellionẽ prout a iudi
ce proferũtur 2 de hiis 2 ſimilibus dicitur
non omnmis uox iudicis rei iudicate con
tinet autoritatẽ. ut. C. de ſen.2 interlo.O-
iu.ex ſtipulatõe.extra de preſump.affert
AV uide·̊. de ĩuriſ.om.iudi · in fi. I quã
doq; uero ad alicinus petitionẽ iubet res
aliquas ſequeſtrari 2 tunc etiam poteſt ei
us iuſi ſcribi tamen cõſueuit cõmuniter
ſolum executoris relatio ſcribi hoc modo
FOrmatan. nũctius ſeu curſor talis cu-
rie ſeu domini pape retulit ſe de mandato
talis iudicis uel audiroris ad petitionẽ tał
ſequeſtraſſe penes B. tales res quas ſe ĩ tali

torI

fũdo uel domo aſſeruit repuiſſe z pcepiſſe

ipi B. ut res ipſas ſoluet ⁊ cuſtodiat donec

. quid inde Facienduũ f uerit decernat᷑. ueruʒ

ſi is cui preceptũ eſt ante temitã bonoru 3
aduerſario datã ueniat 2 contra preceptu

excipiet dicens ex icιprecepto no eſſe

cõtra eum procedẽdũ forte pro eo ꝙ ipſe
minor eſt 2 non poterit ſeu potuerit ſibi

aliquid in iudicio ſine tutoris. W uelcu- ₰⁊n

ratoris. I auctoritate precipi uel ꝗa fac
tum fuit in eum inuite confeſſũ2 huiuſ
modi tunc dabit᷑ ei terminus ad proban-
dum exceptionẽ propoſitã. Bal filius nõ
Poteſt rec lere Tcchei in iudicio ſine auc
Cor tade patris ſecus in preceptis guaren-
tigie quia nõ fiunt in figura iuchen ſed
tabellionern: ar. no in. I.C. qui ad bo/pol
ſeſ.facit qð no. accur.de bo q; IG. l. cñ rõ
ſolurm ꝭ.neceſſitatẽ.ff.de bo. poſſeſ.l.ſer⸗
uuscum ſy. I quo elapſo pronũtiabit᷑
hac forma: EOrma quoniã talis corã me
tali ĩiudice cõſtitutus in tali cauſa talẽ x
ceptionẽ proponere curauit.ſ. corã 27. po
ne totã poſt iunge· 2 hanc exceptionẽ pro
bauit kgitime ideo de cõſilio Peritorũ in-
terloquendo pronuuctõ nõ eſſe cõtra euz

ℳ

ex pcepto huuſmodi procedendũ. ad N

hec 2 ea que premiſſa ſunt facit queſtio.
Nyj de matta- que inci pit ſtatutũ eſt in
ciuitate:qui tenuit ꝙ ſi ſtatutũ ſit in cii
tate ꝙ cõtrà preceptũ fact in confeſſũ
nõ poſſit opponi exceptio mſi de fallo uel
ſoluto poterit opponi exceptõ nullitas ut
in terminis premiſſis 2 maxime cũ proce
dit nullitas ex ui alterius ſtatuti 2 eſt ſi-
mile qꝗ dica ·ĩ·ti.i· ultiſuper. V. xvi. al
legat ꝙ preceptũ non rite fa ctũ nõ dicit᷑
preceptu·ff·de bo. poſ. cõtra ta. l.filiũ. 6.
non queuiĩs·z ſi uis huiuſmodi cõcor. ui&
de cle. non reſden.tue.in glo.ii.2 ſuper ea
ſuſtragiu z ſuppletõnes ibi. etiã tenuit
ſi minor iurauit ſe maiorẽ 2 confeſſus de-
bitum recepit preceptũ. ut.. Si ipſe ẽ mi
nor fuit in dolo 2 creditor in bona fide te
nuit preceptũ ratõne doli 2 ſacramenti ꝑ
I.i. Hdepo·5. an in bapniä-Si uero credi-
ciebat illum eſſe minorẽ ·a ſic de dolo
illius conqueri nõ poteſt. ff. de act. emp.
I.i.C.de in inteireſtim i. l.de tutela.ð re.
iuris. ſcienti ·li· vi2 alteri ſtatuti ꝙ anul
lat obligatõem minoris aliter factã for-
ma ſeruata nõ fuit dicit preceptũ nullum
Z max ime ſi errauit tunc putãs ſe eſſe ma
iorem.ffde confeſſ.non fatetur.ad idem
ff·de pac.ſi cum te de act. emp.ſi heberes
ſicut etiã una.l.per aliam terminatur ſic

ſtatutũ ſtatudoa etiaʒ lege alias ſequere?

preceptũ factum furiolo pupillo prodi
So cui interdictũ erat exequendum foret
q eſſed ahſurdũ.ut igitur dicat᷑ preceptũ
oportet duo cõcurrere perſonã.ſ/que Pci-
Pere·2 perſonã cui precipi poterit. ff.S cõ
firma: cu.l.i.2. I. naturali S⸗-i. 2 ſecunduz
hoc defuit ta.lege quã ſtatuto dicit tamẽ
ꝙ indubio preſumit cũ in dolo quĩ dixit
le maiorem per ·l.quid enĩ.ff.de dolo.So.

lIutõni non ob.auten: ſacrament a-C.ſi ad-

uer. uen. loꝗ tur enim de iuramento ſuꝑ
contractu: ſacramentuũ autẽ de quo loqui
mur ſuper quadã aſſertõe: adde ꝓ iſtud
prelenti illud de futuro: non ob. etiã.l. ſi
alterius· C./ſi miſe·ma·di:que loꝗ tur ð cõ
tractu que tenebat cõtra ꝙ patebat᷑ reſti

tutio non ꝙ diceretur nullũ Ia. de bel. in

queſt ione que incipit lege peruſina. in pri
mis duobus mebris tenet ꝙ ſtatuto pro-
hibente fieri z anullante ſi fiat contractũ
per filiufami- fine conſenſu patris uel per
adultum ſine curatore licct prim cõtra-
hendo mentito fuerit ſe patrẽfarmilias uł
ſeruus mẽtitus fuit eſſe curatorẽ illũ qui
non erat contractus tamen no tenebunt
propter ſtatutũ qð non ſolũ prohibet ſed
etiã anullat 2 ſic nõ oritur obligatõ ex cõ
tractu qui ipſo iure nõ ualet allegat.l.nõ
dubiu.C. de legil.quid emm ff. de dolo.z
quod no.in.lquecunq;.ꝭfi· de publicia-
na:z I. l.ſi curatorẽ. in glo.ipſo iure.C.de ĩ
intereſti:predictã autẽ.l.quid enim ſic ĩẽ
ducit ſi cotra pupillũ qui mendicus fuit
datur actio de dolo ergo non tenuit con-
tratus alias daretur actio ex cõtractuñᷣ

de dolo·æ.ti.l.i.S ait pretor.cõtraria dicit

procedere cũ ſtatutũ non anullat forci9 ſi

actionẽ uel exceptionẽ dat ſuper eo uero

& queri᷑ an uramẽetũ predictorũ ualidet
cõtractũ diſtinguit inter filiũfa.2 adulte
rẽ.de primo ſimpliciter tenet ꝙ non quia
roborari per id nõ poteſt cõtractus qui
nõ tenet per ſtaxutu cuʒ principale a ſuo
acceſſorio nõ ueſtiatur nec regulet᷑.ff. de
uul.ſubex pupillari tũ quia iuramentuzʒ
eſt contra bonos mores ponderata.l.i. in.
prin:ff/ad maceð. Inducit regulã non eſt
obhgatoruũ.lIi. vide minore diſtinguit ius
canon icũ a ciuili ut de iure ciuili nõ uali-
detur ratõne predicta de iure canonico ſic
per decrede iureiurãcu contingit cũ con
cor. Aduertendũ eſt ꝙ hic tractauim ð
beneficio nullitat is no de beneficio cõſti-
tutõnis de quo plene tractatur.ĩ· de reſti.

in inte·9· Ii· V· Item denegał᷑2. . ſe ·2 ui

„ .
Wſalne era 2,4
7

de quod de predicta queſtione Ia. de bel. 7*

que cõuenit illi materie in articulo fi. in

Pre.5. ante fiicolump. Et hoc cũ ſuã

eæxceptionẽ plene probauit uel ſi non pro

bauit pronunctiet nõ ob.dicta exceptõe
ex precepto huiuſmodi cõtra eum fore P
ced ẽduz preceptũ ipſu m fore executõni
mandandu quo facto dabit᷑ tenuta in bo-
ms rei que ſcribetur. ut.S. dei z. ii.decre
S:nunc dicamus. Vꝙ ſi nullus.hoc ſaluo
in hac tenuta dices exequendo precep-
tum factũ a iudice tali uel reo dabit᷑ ban-
nũ ſecundũ eonſuetudinẽ ytalie in hac for
ma.¶ FOrma quia p. non ſoluit. L. C.

ſoł.in quibus ei ex cauſa mutui tenetur ꝑ

inſtrumentũ uel preceptũ manu talis no

tarii factumæz legitime ſecundũ formaʒ
ſtatuti per talem curſorẽ die tali citat us
2Z cridatus non uenit nec miſit iõ ex nuc ſit
in bano talis curie· (Nuc tranſeamn
diffinitiuas ſententias ſuper diucrſis a di
uerſis differendas-Ad cuius rei euidentiã
ſciendũ eſt ꝙ quandoqʒ fertur diffinitiua
ſententia ab ordinario. quancloq; a delega
to.quandoq; ab auditore palacii domini
pape·2 quandoq; ab arbitro.¶ Cum fer
tur ab ordinario- aut fertur in perſonali
actione aut in reali-Si in perſonali actio
ne ſic dicatur. FOrma In nomine domini
Amen. Inter·. B. 2. C. ſuper hoc corã uo-
bis orta materia queſtiomis- idem. B. libel
lum obtulit in hac forma.-Coram 2c. po-
ne hbellũ de uerbo ad uerbum lite igitur
corã nobis legitime conteſtata preſtitoq;
hinc inde de calumpnia ſeu de ueritate iu
ramento factis quoq; poſitõnibus 2 ad ip

ſas reſponſionibus ſubſecutis datis etiã ar

ticulis 2 inſtrumentis productis 2 axteſ-
tationibus publicatis tandem cõcluſuʒ in
cauſa a partib extitit hinc z inde uł nos
Parte altera concludeẽtes in cauſa ipſa in ꝑ
tis alteri cõturnaciã habuim ꝓ cõcluio
nos itaq; diligẽter uiſis 2 auditis ꝑtinẽti-
iuribus 2 ratonibus 2 probatoibus inueſ
tigatis quoq; ad plenuʒ 2 cognitis ip ſius
cauſe meritis 2 equa iuſticie lance diſcuſſ
2 deliberatõne inſuper nobiſcu2 cum pe-
ritis phabita diligeti ut exdra de re iudi-
ad apoſtohice.. nos itaqʒ2. c. abbate ſane-
2 Ccum eterm-Ii-vi-dei nomine inuoca-
to partibus propter hoc in preſentia noſ-
tra conſtitutis 2 ſententiã ferri poſtulan
tibus utSde petiſententie uel altera pre
ſete 2 altera cõtumaciter abſente cuiq ab
ſentia dei preſentia repleat᷑· ut.ĩi·qi ·ð̊ ma
nifeſta ĩ fi-2 extra de dolo 2 con- ueritatis

cum ſuiĩs cõcor·prefatum.C.ſeu.B. eiq ꝓ
curatorẽ procuratorio nomiĩe pro eodem
c.ĩn·C.lib.quas idem.B.peciit in libello

nomine ſortis2 in. x nomie pene ſeu ĩter

eſſe eidem. B. ſententialiter in hiis ſcriptis
cõdempno ⁊ ad earũ ſolutionẽ cogendum
fore decerno condempnãs nihilominus ſẽ
tentialiter prefatu.c.in expenſis litis ipſa
rũ taxatiõe mihi in poſterũ releruata. iñ.
qĩn·S.ſpaciũ.ad fi.ii.q/i.in primis extra
de ſeque· pol.c.i.ſed de hoc 2 taxatõne qñ
fiet.dixiĩ:S. de excep· ꝭ·uiſo.· ꝙ ſi reus2

1. de expen-S⸗poſtrerno. ( Quare dixe

rim in hiis ſcriptis uide.ĩ.iuxda..nõ ua
let etiã in fine autẽ ſententie ſic dici᷑ in cu
ius rei teſtimomũ ꝛc.· que dic ut.S.ð edic-
inſtẽ. 5·breuiter· v. ſed in ſententiisſen
tentia enim fertur ad eternã rei memoriã
ut legitur 2 no- extra de re iudi. ad apoſ
tolice in ſuperſcriptõe · livi ullud po
ſui in · i. glo. J Item notabiliter inci
pit premiſſa forma In nomie domini ut.
xxili.di: in nomine dñi: extra de teſtiĩ no
mine.xxiii-di in nomĩe patris-(Vtru
autem debec lententia concipi ſub uerbis
prime uel tercie perſone 2 utruʒ iudex de
bet pronuntiãdo ſcribere partibus uel eti
am uniuerſis 2 qualibus uerbis uti debet
in ſententia.uide in pre·v.nõ ualet etiam
¶ E no:·ꝙ non eſt uis ſi dicat iudex con-
dempno uel dicat precipio uel pronũctio
uel ſtatuo.ut· ff-de re iudi-in ſumma ex
de uer · ſig.· in hiislicet enim.l.dicat ſenten
tiam nullã eſſe que non cõtinet condem
nationẽ.ut.C.de ſen.2 interlo.om iudi.p-
ſes ſubaudiri debet uel equipollẽs ut in .
concor. Idem eſt ſi dicitur mil uideri ticiũ
dẽre ſeyo ut.ff/de arbi.quid tamẽ.·S. ſi ar
biter. Item idem eſt ſi dicit ne inquietet
eum ac ſi dicat nõ impediat. ut.ff· ſi uſu-
fru.pe.fructuario/.fi. ¶ Si uero.B. plu
ra petit in hbello in uno obtineat 2 in
aliis non tunc iudex in fine ſententie ſic ad
diciat in alis uero petitõnibus ipſius B.
dẽém. C.D ſnĩaliter abloluentes ipſi· B. fuper
eis perpetuũ ſilentiũ imponendo:extra de
teſtaraynutius.z.c. raynaldus (Quod
autẽ utruq; uerbũ ponendũ ſit in ſententi
i8· ſ· ſilenciu perpetuũ 2 abſolutio ab im/
petitõne probat᷑ extra de cauſa poſ.2 pro-
prie:cũ eccleſia in fi· de cõuer/cõiu:dudũ
in fi: extra de tranſacex litterisin fi:2 ex
de elec.cũ eccleſiaextra de reli.do.cõſtitu
tus.in fi:exdra de offi archi.c. fi. extra 8
preſcrip.auditis. Bal.no.hic ꝙ impoſitõ
ſilenti eſt diffinitiuafacit de libẽ. lel/au

relius. S. ĩ per ac. ¶ Et no. ſecũdã quoſ

dam ꝙ ſi in ſentẽtia dicit᷑ cõdempno.c. uł
cõdernpno talé ꝓcuratorẽ.c. omnino cre

dendũ eſt eos fuiſſe preſentes.niſi euiden-
ter contrariu oſtendat᷑.ut. C.de cõtrahen.
ſtipuoptimã-z. I.I. 2. C. de re iu-l.i.2 meli

us extra de elecbone.ĩ..porro.2a Facit·ĩ·

ge renun · in preſentia. quia inſtrumento

creditur.C. d ꝓba:cu precibus. Bal.con-
trariũ tenet Guilde cun.in.l.i.ff.de ĩ ius
uo:z melius quia cõtumacia non preſumi
tur.facit· C· de exiben.rel.ii.2 q ibi per
cy· Aln cicunt ꝙ ſi in ſententia cõtine
atur fuiſſe prelentes uel uocatos fuiſſe p-
ſumunt᷑ preſentes uel uocati fuiſſe ut᷑ in
Pre.l.2· C· de ap.qui ad alioquin cõtraar
ff.de uer.ob.l.ticia.S.ii .2.f. de public
quecunq;. .fi:extra ð conſti:ecccleſia.C.
de arbi: ne in arbi. Tercii dicunt ꝙ licʒ ñ
dicat᷑ in ſententia fuiſſe citatos uel preſen
