nõ haberet expreſſum mãdatum ad iurã
dum in animam ipfius regis fuit tamẽ ad
ĩiurandu admiſſus per hanc.l.pterea cum
iuramentũ uideat᷑ eſſe de forma abſolutõ
nis ut ꝓbat᷑ 2 no· e& de ſenex· cum deſide
res 2. C. ꝗuis ꝓcu-ad petendum ill ſpeci
alixer conſtitut uidet᷑ per confequẽs con
ſtitut ad iurandũ ſine quo abſoło non ꝓ
cedit ar.e de of.dele.pderea·2. fl· de pro
cu:ad rem: 2.· I. ſ’quẽ·2· I. ſed a id ipa autẽ
regi ſi preſens foret decuiſſet iurametum
remitti ut ꝓbat᷑ in pre· ſi alieno·2 uid·ĩ·
in ti ·de ꝓcux·5.i ·ĩceruũ opponit᷑ ꝙ licꝭ
ibi-xvcuria roma. indifferẽter adttit
iuramenta ꝓcuratoꝝ 2 maxime i ſpuali-
bus exigit tamẽ ad hoc ſpale mandatum

ut iã dicã nec aliud poſſet ibi ꝓpter uiax

diſtantiã cõmode obuari ar. xiiidi- cuʒ
longe:a ex de in inte-reſti tum ex lris-in

fi:ſi ramẽ principales adſunt bene coguũ t᷑

ĩurare·¶ ¶Quid ergo ſi in ꝓcuratorio ali-
cuius ał ſufficienti ad cãm non exprimit᷑
ꝙ poſſit iurare de calũpniaRñdeo d xe-
runt multi ꝙ poteſt iurare-Alii uero cõ
tra:ſed certe cũ mandatũ ſit ał fuſficiens
ad caãm iudex coget eũ litẽ conteſtari et

poſt tanꝗᷓ domino litis poterit iurare-ar-

inſtide his ꝑ quos agere pol.S· ꝓcur· Po
die ramẽ nõ indiſtincte iurametũ recipi
mus fine ſpãli mãdato de hoc.S. de ꝓcurt-
6 rõne autẽ forme. . penł.(LQuid 8
fenſore qui ſatiſdedit de iudi:ſol-NRendo di
cunt quidam ꝙ iple iurabit. Alii cõtra 8
hoc no.f-.de ꝓcurt.nõ ſolũ.in prin.=· C. e.
I.ii. /ſin autes · I. dicit alber · galł. hoc
ti: poſt prin. ꝙ ſi defenſor duenit᷑ in ca pri
cipalis dn iurabit ſi cõuenit᷑ fideĩuſſor da

tus ab ipo ex ſtipulatutunc iĩple iurabĩt
ut ibi no. · Sʒ quid dices de ſinchco.-
cic ꝙ ſi eſt ipalis ad unaʒ cãm non põt de
calupma ĩurare niſi habeat ad hoc ſpecia

le mãdatum.ſicut nec ꝓcur:quia non hzʒ

generalẽ admĩſtrationẽ ſecus ſi dat ſit ad
omnes cãs monaſtern ſeu uniuerſitas per
agendas. ¶Itẽ coniũcta ꝑſona alieno no
mine defendẽs iurat ᷣm formã illiq auti
principales 7'ʒ uber·2 Io.de deo. . Iſti
dicunt ubi.5 eũ iurar de his que eũ reſpi
ciuntſicut.S. Gli- · ſed nunquid heres-
in fi:unde cõi tenet᷑ principalẽ deber̃ iu
rare qð tenet guiĩ. l.maritus. C. de ꝓcu-

quia licet lex eu agere pmittat ꝓcurato-

rem nõ facit.ff.iudi.ſoł.l.iii.5.ſed ſi2 ſi
Principalis eſſet minor uide·5: de iunc p
ſona· v. Item ꝙ is 2. v. ſequẽ .· · Itẽ ex

cõicatus qui ouenit᷑ iurat ut noe&· eo:c.

pe. ¶ Sed nũquid heres def uncti iurabit

de hoc·S. 6: Px . ſed nuquid- Item epus
ĩurat.ĩ · · ꝓe.· . Itẽ no Item 2 cłici ſecu
lares in cauſis ꝓpriis uł eccłiaꝝ ſuarũ: et
etiã regłares ubi ſunt ſindici cõſtituti ał
nõ ſic poteſt legi 2 intelligi est e ·c. i et

batur. e.ti. ceterum. 2 per totũ·xiiii-q.il.

ꝗꝗꝙ· uł dic ꝙ decre.ex eo.c.i. ub ĩ dicit᷑
cłici iurare nõ audeant plato incõſulto in
telligit᷑ corã iudice ſecari uel coram alio
de cui iuniditione nõ ſunt- ut e de foro
cõpe· ſi diligenti. ꝛic.ſignificaſti ſed cum

iĩurãt coram ſuo prelato etiam ñ epiſcopo

habente tamen iurtditionẽ in eos ſatis in
telligunt᷑ de ei licencia facere In contra
ctibus autẽ bene iurant cłici e& de iure
ĩuran & HRpto:2. C. ſequẽ. ar- contra.xxeli⸗
q·v · c. fi· · Sol. ut ibi no:de his uid q
ſatis ſcripſie.Ci:c.i.ad finẽ ſuꝑ v.Icõſul⸗
to. †D: Sed pone iudeg litigat cũ xpia
no nuquid iurabit de calupnia ſuꝑ euan-
gelia uidet᷑ ꝙ ſic.. de iudeis. iudei.ad prĩ
ci·xxii:q-v: monet te ar. cõtra. ff. de i ure
iuran. nõ erit.5. pe.nam cũ nõ credat legẽ
euagelicam ut.xlv.:di:qui ſincera: ipſi di-
cent ꝑ tale iuramẽtum quicq d uoluerint
unde dico ꝙ ſi iudex uiderit expedire faci
at eũ ſcoᷣm legẽ ſuã iurare ſeu ſuper.x.pre

ceptie· Moyſi ut. C. de iudeis. ſi que. nã et

ał dicit᷑ q eis eſt m legẽ ſuã prmiſſuz cir
cumcidere.ut.ff. ad.l.cor.de ſic.l. clreũci

dere.xxVdi ab exwordio-2 in pre·c·q fin
cera. ułꝑ ſic dicet- Iuras tu per deũ patrezʒ

oĩpotentẽ ſabbaoth uł ꝑ deum qui ap pa
ruit moyſi ĩ rubro uł per ueꝝ aʒonay pa

trem uł per deũ eloy.2 huiuſmodi ar.i F⸗

c:monet te.ad finẽ·Rnde iuro uł ſic.ſi tu

Wc irik

5

2
RNoN

N O

Ar- et l navamner 4.

culpabilis es uł periuras. ſis diſperſus int
gentes a moriaris in terra ĩimico? tuoru
2 fic te terra abſorbeat ſicut dathan2 ab
yron. Fende amẽ· vii q·i· deniqʒ eʒ:· ð elec⸗
licet. uł ſic te lepra apprehendat ſicut na

amon firum uti/qi: qui ſtudet · uł ſic fi

at habitatio tua deſerta.2c ar. xxiii dil ·
In noĩe ꝓpe fi uł ſic ueniat ſuper caput
tuum ola peccata tua 2 parentu tuorum
2 omnes maledictionnes que ĩ lege moſa
yca 2 pphetaꝝ inſcripta ſunt 2 lemꝑ tecũ
manear. Bñð amẽz. Multas ex illis habes
in deutronomio/cxviii/2 in pſalmo de9
laudẽ.ł ſic.det te de in maledictionẽ 2
exẽplum cuncto populo ſuo ut.iiqv. 5.
hoc autẽ. ¶ LHSed ad cui epenſas mittet᷑
ĩuramentu calupnie ad principalẽ ablentẽ
Bal.l.hec aute ff quiex cau ma · Sut
8. H. ꝗd ergo fiet. Rn . · m gui:d ſuʒ-
in. l.n. C. e·ti · R abſens uolutarie per ꝓ
curatorẽ litigat tũc quia ei abſentia caʒ
impedit᷑ ipe loluet expenſas Si autẽ rõne
ſexus uł dignitatis uł infirmitatis. An1.
Eex.l. Pe. ſin autẽ in prin. C. eo:ti.ponit
duo precedẽtia:ſed adhuc forti urget B
terciũ cui ĩudex cõpati debʒ. iiii: q-. iii⸗
que dignior in fi · J 2 huiulmodi tunc
cõiter fient ſumptus. 1 -ar. cõtra de iu
di:cini- in prin-li:vi-ibi fauor dicẽtis tin
hbic cõi expedit enim aduerlſario illius exi
gi iuramentu-=. Vtrum autem ali9
2 pricipali ꝑplona poſſit iurare de ueritate
Eet ð cr̃dulitate:no· ᷣʒ papã ex eo.C⸗fi

Vnc dicam qualiter ſit iurãð
2 quide ſtatim lite conteſtata
iudex actori ſic cõputabit iu-
ramentu PFOrma- T'u iurabia
ꝙ non calupniole petis ſed quia credis et
eſtimas iuſte petere-C. e: l-i- in prin. ſi:
2 actor 2 aut hoc ſacramẽtu Inſti d pe.-
te-Iiti: 6:- Ite actort Item ꝙ rudebis ueri-
tarem ſuper his de quibus interrogabert
2 eam nõ negabis ute. ti auł- in hoc. Itẽ
nSüterie iclenter alſa ꝓbatõe ſiue in
teſt ius hue ĩ ĩſtrumentis ſiue in alia ſpe
Rrigrnsſed hoc potius de conluetu
dine ꝗ = lure fit nã de iure debet ſic dici
I.ꝙ nullã ꝓbationẽ exigesmiſi quã ueri

tate credes neceſſariã ut in authoc ſacra

menta ·. Item ꝙ non corrupiſti iudicem
peꝗ; corrupes- ur Eabellionez nec dediſti-

nec dabis nec Geniſſe⸗ nec ꝓpmitłes aliad
P te uł interpolſitã pſonã p bac cau
tentia feraté p te: nili illis perlonis ꝓp qui-

Pus iura dare ꝑmittut uĩdelicex norio ad

ℳ

uocato a aliis. C. e. l. ii.2 aux-principales-
Itern ꝙ dilationem nõ petes grã litis chf
ferende.C. e.·l. i. in prin- . 2 reus2 l. in⸗
ibi ꝙ non cã differendi:2c· ſicutx ego disi

ſic ueꝝ eſt.2 fic ſeruabis ſic deus te adiu⸗

uet a hec ſancta dei euãgeliaſed cõſulo ꝙ;
hoc ulcimũ obmittat᷑ Alloquin raro aut
nunꝗᷓ ꝑtes periurium euitabũt quia ſepe

poſt hoc iuramentũ dilationes fruſtrato

rias petunt. Aâ:. Vnde ſi- uin nõ ap ꝓbat
hoc ſed excuſat quia ſic habet conſuetudo
E dicit in: l:i·C.eti · quidã autẽ ſic di
cunt.Cu ĩures te litẽ iſtã calũpmãdi anĩo
non mouiſſe ut.C· el.ii:nec mouer ut.ff.
fami.herinter coheredes·ꝭ/qui fami.hr̃.
nec moturũ ut in aut᷑colł.v. de his qui ĩ

gre. ad app:que eſt. C. e aut᷑ in iſto. ä1â.

turbant᷑ aliqui quos ſequit᷑ cy n.l.ii. C.e.
inviii· qõne iuramentũ calupnie Pſtat᷑
8 preterito 2 uerbũ mouiſſe qd ponit lexæ
predcã 2 poſitum eſt S exponuũt ·i. moue
re 2⁊ mouet eos· : facte in. l-in bello.f-de
cap.2 poſtlireuer:ubi patet factuũ P infe
Cto haberi nõ poſſe q enim preteritũ eſt
nequit nõ fuiſſe- Sed hoſti cõcor guiin
ſumma:eti.:antepe.in finec uideo ꝗd
impediat iurari de pcerito qd ꝓprie ſſpi
ciunt iuramenta cõpurgatorum 2 teſtiũ
mil ergo ĩpedit iurare ꝙ a principio ſiñ ca
lũpnia mouit litẽ ſed hoc nõ ſuſficiat ꝓpt
malã fidem ſuguemẽtẽ que iuramentuz

excludere intendic. · (Cõputato ĩgiẽ

talit᷑ iuramnto a tori- ↄuertat ſe iudex ad
reũ 2 dicat tu iurab ꝙ putas petitõi acto
ris iuſte otradicere. ut inſti:& peteIi. in
fi- RO -i ·2 generałyr iurabis ita ueru eſſe
2 te obſeruatuꝝ in defendendo ſicut ille
iurauit in agendo. ſic deus te2c. C.c. l. ii⸗
in prin:. V.reus autẽ 2. ff· fami. her inter
coheredes:5'qui familie preſtito autem
iuramẽto- ſudex det actori terminũ ad p
ponenduũ ut. S. de dila:in fi· ¶ ¶ Nõ tamen
ꝙ in duplicibus iudiciis·ſ.coi diui.fami.
herfimũ regũ uti poſſi:2 utrobi . in qui
bus uterqʒ eſt actor 2 reus uterq; pſtat
iuramentu ισα rei ut in pre-9:qui fa
m. her· ex de ꝓbat᷑ex lr is. ubi de hoc:ſed

quis tunc prior iurabit de hoc habesff .
Vide ĩipᷣ-

de nidi.l.in tribus·2. I. ſe-
C:ex lris.in glo.ii-diæit rof.in ticõi diui.

ex n atura actionis ꝓcedit utrũq; acto

rem 2 reum iurare uterq; enim petit ab
altero etiã prouocatus a prouocãte porti
onem ſuã. Item expenſa 2 dã pna per aliu
data. ſed ex ordie iudicii ' proceſſus ſemꝑ
eſt dare actorem uł primo prouocãtem

AS

—
7 . 2

ereEee .

ð .
uł quem ſors pfecit ut ĩbi patet. S· Idẽ
eſt etiam in mutcuis petoibo quia tuc ut
qʒ eſt a tor 2 reus a preſtabitx uterq; du
plex iurament hoc modo Iuro ꝙ utor
bona intentione 2 bona exceptiõe ur iu-
ro ꝙ iuſte credo petere 2 defendere 2 a
m canones inueni᷑ duplex iudiciũcau
ſa conuentõis 2 recõuentiois- ſiue mutua
petitio qd cõcedo qcum ad iuramentũ
calupmia ſʒ non ꝗtum ad teſtes na in iu-
dicio finium regundoru teſtes a quacuq;
pre ꝓducutur ꝓhibent ceſtimomu de fco
actort 2 rei ał? nõ ꝓbarent limites fines
cões hoc autẽ necelſe nõ eſt ꝙ teſtes ſuꝑ
cõuentione ꝓducti dicãt ſuper r̃ouentiõe
Immo per le poteſt ꝓbari ouentio:2 per
lſe reconuẽtio Ia aute bał.dixit ĩ cã couè
tionis a re oöuentionis unu; tin preſtari
iuramentũ. ¶ Icẽ dieit magiſter grãnus
ꝙ H is qui iurat de ueritate dicẽda inter-
rogetur de credulitate nõ tenet᷑ rndere · ſe
cus ſi iurauit de caluũpniae& de teſtibus.
c.de teſtibo- Iano · dicic ꝙ iuras de calup
ma debet rndere de ueritxate ex de re iu-
di.cum olim6a: in fim ut nõ ec ge teſti.

ad hoc.ał incipit pſentiũ. M11 -Ii-vi .„⸗

Icem nõ cum epᷣq iurat de calapala
ur ueritate nõ tangit ſʒ inſpicit euãgelia
ex de iuracacfi·xiq·i:nec honor̃ tamẽ
quãdoq; tangitl:cũ reuertit ab hereſi- u
ſcilimate uxi-q- vii quoc:z quãdo ablol-
uit᷑ ab excõicatione uel ſuſpenſione ex de
ſenex:uenerabili:alber·papi.dixit ꝙ ſi cã
ſit ſua ꝓpria tunc iurat eſ nec ob.l.C· d
epi.2 ci-cum cicus in fi-quia ibi loquié
de alio iuramẽto · MI.ſ. iudicio fiſti nudi
cato ſloluedo. 7„Si uero ſicx cã eccłie aut
eſt ſpuãlis 2 tunc nõ iurat aut ciui a tũc
ĩurac.nõ per ſe ſʒ ꝑ ꝓcu ar· e eO: C. 1·2. C·
pe·2 qiii-cum ſcimus. Ego ſto decre
ex·e·c.fi.ut indiſtincte iuret ſcᷣm pᷣmiſ
ſam formã. ¶ Ceterũ ſi cãa ſc ſpuãlis P ei
annexa 2 iurari debet de ueritate tunc iu
dex ſic cõputabit ĩuramẽtũ·POrma. Tu
iurabis ad ſancta dei euãgelia dicere 2 re
ſpondere ueritatẽ quã ſcis ꝑ te uł ĩtelligis
per eos in quorum animas iuras 2 dicere
etià quid credis 2 eſtimas· -hanc addi

tionẽ im ꝓbat᷑ egi·c.xliiiiĩn fi.2 facit qd̃

hic ſequit᷑ 2 uide ·ĩ xi. ꝓx· 56. ſexto. . Itẽ

no. 5.2 tuc ipſe dicat egop. in cã que 0
tit᷑ inter me 2· hſuper hoc corã uobis di-

cam veriratem quazʒ ſciuero per me uel

q ꝑ meos frẽs in quax animas iuro ĩtelli
go 2 quã etiã credo quociẽs ⁊ quãdocunq;
fuero ꝑ uos interrogat ſic me deg adlu-

uet.2 hec lancta dei euangelia bec Forma
bat᷑ ex de teſti: in decre noua pſentiuʒ:
MH.vi- Cde iura:caln in prinqd
autẽ dici ſupra ꝗqd credis 2a q eti credo

hoc ad caute l appomtur. nã nõ eſt de for

ma hulus iurameti qui enim de ueritate
lurat nõ debet de creduhitate interrogari
uł rñdere utS·i· ⸗quarum. ¶ LSi ueõ
iuramentũ de ueritate pſtatur in animaʒ
ni ut. lxniiditibie& de teſti -ad hoc ał
incipit prelentiũ. tunc fiet in hac forma-
FOrma- Ego iuro in animas cõdentus-i⸗
fingłorum de conuẽtuquia ouentus non
bʒ animã ut nõi in trac. libel- de ſen- ex
cõ.vſic·fi.ſcm do:meu ſiue in animã do
mim mei talis ꝙ dicã ueritate in tali cau
ſa.ꝓut ab eo uł ab eis uł a maiori ꝑte eo
rum didici ut in pre:decread hec. uł iple
ĩiurat per me ꝙ ipe ꝑ me ueritatẽ rmde bit
e& de preben:accedes uł iuro in ammam
eius ꝙ iple per me ueritatẽ quaʒ ſciuerit
ridoit & prec ti. Formã ſub ꝗᷓ iude
iurat uides·9· pa-in Fi. ¶ Et ſeias ꝙ, fcã
lic·conte.2 preſtito iurameto Loc rotum
ſcribi debet in adtis hoc modo· FOrma.
Die tali lis eſt conte ·2 iuramentũ de ca-
lupnia uł de ueritate a tali ex ꝑte una/et
9 tali ex altera uł' ſuꝑ pᷣmiſſo libello uł ſi
neux dicat ſuꝑ ĩfra ſcripto libellocuius
tenor talis eſt. Coram uobis-ac. ponatur
de uerbo ad uerbũ tenor libelli poſtea G
iungat 2 talis dies fuit aſſignata ad ponẽ
dum actori —
Vpereſt uidere de pena nolẽd
iurare de calupma uł de uerita
te 2 ꝗqdẽ hec e ux actor ab iſti
tuta cadat actione per Imam
AH quã ſi iudex ferre non uut uide ubi
ſtatim remitta. †.- re uero condẽpnatozʒ

patiat᷑ quia ꝓ cõfeſſo habet᷑ ut. C. eo.l-ii-

H actor· 2.6. ſi autẽ req:e&c: e:c-Finali-
A. de hoc ibi nõ. in ułt. glo2 uide quod
ſuper ea dixi. 5 - In aut ut licuiurent 5
i.· M· Certum eſt ꝙ pcipit᷑ de iuramẽto
calupnie preſtando-locũ habere etiã corã
arbitris tex enim eſt in. l. il. C. eo. ti. 6led
quia ueremurPileus autem dicit ubi-s.
pte . ii. W. Hic querit᷑. ꝙ hec pena eo cau n

habzʒ locu ut hoc calu ſicut in multis ali

18 differãt cõ pmiſſa a arbitria a iudiciis
illos alios caſus un. S.ct arbitrio. 6:-diſtert
Sed nunqd taliter puniti poſſunt
appellare Heo-ſc. ff-de ap. creditor-h-iuſ-
lus.. Idem accu.poſt Ioper eandem
legem ut nõ.in.lii 9H &ꝙ ſi·C.eti. Idẽ pil.
ubᷣ·S. ꝑceii ad fi Inducit eundem:5: hoc

15

+S

„

WNJ

E

*

—

e 40 urf aa e

WS

tamen intelligendũ eſt quãdo habuit iu-
ſtam cauſam reculſandi puta quia priul
legiatus erat de non iurado a ure ł a pri
D 10.·S.S ⸗ii 5. de ſcdo
cipe de prio·S· Sii · V · 2 nõ· ſcom de
ibi dii uł forte penituit ante ſententiaʒ
qd ſibi licuit ſcm pilł.qui duo allegat·ſ·
penitudinis bumanitas nõ dʒ aufferri-
. de apſi quis eau. ni- q-vi- Item ſi iudici
daret᷑ optio deberet hanc mitiorẽ eligere
ff. de actio-2 obarrianus ad contrarmm
reculando iurane fateri uidetur ſe imu
ſtam litẽ fouereſibi tñ placet primu dic
tum quod placet etiã fran: uerceł· e· tic.
fi.2 gui · de ſuʒluꝑ.l.ii.C·e· · c ſi ſaltem
ſecũdũ Ia-de areſi nõ intererat aduerſarii
ar:ff. de nox.elec de optio:le-l· mancipio
rum: gui allegat C. de his qui/ ux ĩdig.l.
alia.cum concor. ibi in ułꝑc glo hec qico
ne obſtetlantepe ſt.· de V ·ig . que uult
ꝙ a pena legis non appelletur facit ex de
ap.quia nos unde dixix fi- uinc-ill appel
lare nõ poſſe-quia nõ ſolum a iudice led a
lege dapnat᷑ ſed dic utS dixi· nec obſtat
opĩo quã fran: attribuit aʒoa odoft ·lig
talis non appellet quia cõrumax quia il-
lud fallum in contumacem in non ꝑendo
per pre·5·ĩulſus/ſuper quo uis quod no:
in clemede dolo ex contu h antein prin-
uxc. glo. 5: Item nunquid qun iurare
renuit tenebit᷑ iurati imuria rideo ſic ʒz
yr2 Io. 1 allegant ff-qun ſatiſda-co li
uero:5·ĩ· alexã· cont᷑ in fi:l.ſecũde.C e · in
ducit legẽ que ſequit ꝙ eo facit quia certa
pena ĩpomtur 2 i uide . ſed ꝗd in hiis-
ar-condra quia iun execuxrlo-20: „½

no habet imuria. † ut ft-d ius Amr

rum:/5:is qui:e& de elec cum eccłria uul-

tcerana. ¶ Qund ſi reus uł actor uouit ꝑ

iurauit nullũ facere iuramẽtũ diæit bul.
¶Cui dictum ſi·recitat nec rfntit· ·
ꝙ nõ obſtãte uoto uł iuramẽto tenet iu
rare a ſibi ĩputet ꝙ iurauix ał daretur ei
facultas eludendi legib qd eſſe nõ debet
C.e·.l.n.5: ſed ꝗqa ueremur. a ex de poſtu
la:boneii.ꝓpe finẽ ꝗa nõ fiunt ludibrio
legesut.C.de bo.q; li.l.fi/eubi autẽ/et
ad idem facit.C. de fide inſtrul.fi. ꝑ.
hanc.l.tenet albergalł.hanc ꝑtcẽ hoc ti.
fi. xxiiq iii. Sillicitum2iq ii· beatꝗ-
e& de iureiurt ueniẽtes·iĩi:qĩinc.I·2 il.
quidaʒ damẽ dicũt. I·. frandicit ꝙ hoc
tenuit old. Illi fore remittenduũ lacra-
mentũ quis ſcriptum eſt uouete 2 reddi-
te 2cε de uoto magneAMâ. uide ſi-de ci
tatio.5.i. in fi. 2.· S. de actore.1. C. . ſed
nunquid iurauerit 2 ibi remiſſio . -C.

*

Quid ſi tutor uł curator nõ uult iurare-
Hndeo nõ nocet pupillo:nec ob hoc cam
Pdetar.t.ſi quis ius dicen:nõ ob.l.ĩ. · in
C.: de ſer·fugi/quicũq; ·xvi:q-viſi epᷣm·.
MHLper hanc cõcorque uult/ꝙ delictuzʒ
Elone nõ noceat eccłie puto idem i prela
to ułᷣ ſindico eccłie qui recuſat iurare un

de dixit gui:de ſuʒ. C. de ſacroſan ec-l-nu

bemus:i ꝙ ille prelat uł ſindico ſoluʒ d
ſuo eſtimationę litis alyt. C· de ſer· fugi-

I.quicunq;z= unde ui:l.meminerintſimõ

uin:alłc- in aut᷑ ut liti- iurẽt. . i.2 forma
bat cam in omĩ legittimo admiĩſtratore
ſubdebat᷑ gui:ꝙ ſi nõ habet unde nõ puĩe
xur eccpia led ex hoc ſequetur abſurdum

in cauſis monaſteriox agente abbẽ non

Turabit᷑ de calupnia. ſed eis agentibo ceſ-
ſax ↄcluſio abſurditatis.quia iudex ñ pl9
cdet faci qd hic ſequi V· ꝗd ſi ꝑces-
n reo igitur remanet abſurditas ꝓppter
quã in alus termĩs ꝓcurt cõpellet᷑ urare
ff·de ꝓcur:l.ſed ex his/2.· I· ſed hee5 pre
ter. Subdebat igitur gui q; cum nollem
hoc calſu iurare 2 confiteri ſit idem.C. de
iura:ca·l.ii.G: ſi:2 eccłia ſuccũberet per
confeſſionẽ illius abbatis uł ſindici-facit
qᷣ no. in ipal-iubemue- t⸗-de confeſf-

certũ·6 pe. leꝗt ꝙ llo ̃cuſãte ĩurar̃ ſuccũ

bzʒ a dicie gun ꝙ H fibi placerz quando Iis
elſet calũpniola ff·de admituquor᷑.5. ſi
multa exemplaria gui-habeo-2 in uno ſo

lo reperi hoc dictum. Q id ſi ꝑtes

pepigerunc int᷑ ſe ñ iurare a ideo ad pcep
tum iudicis nolunt iurare certe hoc calu
ptes non ꝑduũt iura ſuacum enim ambe
nolint iurare ſi perderẽt iura ſua-hec eënt
ſibi contraria quia ſi reg nõ cõdempnaret᷑
actor nõ amitteret ius ſuum uł econtra
rio ſi actor amitteret actionẽ nõ deberzʒ
reus codempnari Vnde dicit alber- pap-
ꝙ iudex dicit ſic a ſi uos non iuratis ego
uos non audiã quia ſi ferrẽ ſnĩiam nõ tene
ret uł·C·de ſen· 2 interlo.oĩ· ĩudi. ꝓlatam

cxquo iurament exactum eſt utip:

6ſed quia ueremur-2,3.6. ſequit. . 2 no.
2 ſeque. ¶LSed quid in his caſibus cum a
ctor ? reus noluc urare nuquid cõpellet
re iurareſi actor dicit ſe nõ eſſe cõtẽtuʒ
cõdẽpnatione uł ecõtra nuquid coget᷑ ac-
tor ſi reus dicit ſe nõ eſſe contẽtum ꝙ ac
tor perdat actionẽ poteſt dici ꝙ ſic arg.
ffde uen inſpi.l.i..ini.ſicut cogit᷑ quis rñ
dere poſitiombo ut.ĩ ti ꝓx S: Ix uerius
puto ſufficere predcãs penas:· FAI.concor-
fran.uercele· i.c/i· in ułt.queſtiõe · ʒ·

¶ Ouid ſi emptor bone fidei ſciẽs exp

940

*△

fe rem alienã nolit ĩurare nũquid poteſt
agere de euictione Heñdeo ſic· ſi ipc pepꝑcit
ſuo pudori ar/fł· de ꝓcuttque omĩa·i·2

ff. mada-quintus mutius 2 maxie i erat

notoriũ ut ſequit᷑. Alii contra ꝙ uidet᷑ in

culpa ff.de euictio ſi ideoff.de fideiuſp.
l. fialed nec· · puto ꝙ debet dicer a pᷣ
derata.l.qua allegãt2 uerbis accur-in. l.

ii:e·ti· in prin/ in gl-caue tibi · poterit
iurare licet ſciat rem alienã ad hoc ut c

ſeruet ſtipulationẽ de euictõe ar.ff· de ne
S0.· geat qui · ꝭcum meæ Im uber alber.
papᷣ:dicit ꝙ ſi puplicũ fit a notoriũ ꝙ res

ſit eius qui petit tune nõ cogit᷑ iurare.et
aget de euictione are& de accuſa. euiden

tia ĩi/q/i mãifeſta ff. de act emp.l · emp

torẽ·ꝭi. M. huic conſentit pe de bel ut
ponit cy ĩn·liĩi·C·e.ti.ĩn.ix/qõe allegat
etiãf. man:l-quint/2 de admi-tu. quo-
tiẽs· : deniq;: Idem alber gal.hoc ti·. S.
pe·ſiuincẽ · dixit idem ſub dubio forte .
licet poſſit iurare ꝙ grã ſui iun oruã
di:non animo caluũpmanch uenit ad iudici
um ar.f·de iniur: ſi quis.2.·ſ-de bonis li
ber · ſi quis ð libertate· 2 in pre:·cũ me
2 ita debet iurare Ali dicunt ꝙ denũtiet
uenditori ſi putz ſe munitũ aliqua excep
tione.uł nõff·de euictiolĩdeoq; 6 pen.

à hoc ueri uidet᷑. IRefert fran:e-ti.
c:i.hoc placuiſſe lotherio Iaco-bal.2 cora

Ite cum in crimĩali cãa de calũ.

do. :

ĩuret᷑.utSin 5req nunquid reꝗ confeſ
ſo habebit᷑ ſi nolit iurare uidet᷑ nõ ·ff.q

qõibus·li.ꝭ: diuus/ſed ibi loqui quando
quis confitetur ꝑ qõnes ſeu per tormẽta
quia queſtio res fragilis eſt a ꝑiculoſa et
que ueritatẽ fallit ut in-e.l.S·qõ. unde di
co ꝙ ſi nolit iurare habebit᷑ ꝓ confeſſo.ſt.

de cuſto:a exiireo:ſi confeſſus ̃m uber.S

bo LSed nuquid dabit᷑ tempus ad deli-
berandũ ĩiurãti de calpnia-. FI.Circa B
aduertendum eſt duobus modis format᷑
hec queſtio.uno an detur tpo deliberãdi
ſuper iuramento preſtãdo.2 ſic querebat
pilł ubi ſupra 2 tenet ꝙ ſic. aly't prin. S.
ꝙ ſi actor de.l:ii.C. e.ti.ĩbi 2 hoc legitĩe
fuerit approbatum Idem accur in glo.p
hoc apparet. ĩ· allegataallegat ·6. q obi
uari:e⸗l2 idem tenet fran. vcel. eo.tic.
i· in qoe pe:allegat:l-iĩuſiurandũ .2 ad pe-

cunias prin- ĩ allegatà a ne ſubeat aceps
periurium f-.de in lié- iur-l- uideamus .

Alexin fi-l. ii .tenet idem lub dubio for

te. Sed hoc ĩprobat cy. poſt pe in.l. iij. C.

ein· v· qõne· Ideo quia iſte habuit temp
ad deliberandum ante conteſtatõʒ litis h

cut ergo deliberatus eſt in illa itaa in ĩu
ramento eadem rõne nõ datur deliberatõ
nis tempus actori qui dehberat es debuit

uenire ad iudiciũ. C. de diłoſi quãdo/a B

placet·Alius intellectus ẽ ꝙ preſtito iu

ramento petit᷑ ad deliberãdum ſuper rũſi

one fienda per illud a de hoc no-hic 21
crę·pe. &.. e;/ti-2 in pre: l. ii. 6: q obfᷣuari

2 in hoc ueritas conſiſtit regłr dilato

hec non dabiĩt᷑ poſſet caſus exiſtere tam ꝑ
plexus 2 dubius ꝙ daretur utnõ in pre-
decre· pe· · Rndeo ſic ſcamh.ſt.de ĩter:.
act.qui interrogatus. ff-de iureiurã iuſiu
randum2 ad pecunias Alii dicunt con
cum nõ rñdeat tunc miſi de credulitate ſe

cus in iuramento de ueritate ubi de ſcien

tia rñidet ꝗð dic ut.S.nõ/e de iura. ca. c-
Pe:2.· C.· e· l. ii . G· ꝙ ſi actorin gl ꝑ B appa

ramẽto ergo de calũp. non concedet᷑ dila-

tio quia ſtatim poteſt abſqʒ nõ piurii rñ
dere eredo uł non credo.2 mihilomin ſiꝓp
ponatur ꝙ hodie habet aliã conſciztiam
E ea que poſtmodum audiuit coget᷑ iteʒ⸗
rñdere arffde damp. infec:qui bona. ſ
quis ſtipulat.2. ff.fami.her-inter cobe
des.:qui familie her̃.m:d.meuz ut nõtł᷑

ex de ꝓba:qi cõtra. ſupra 0 bo interro-

ationes ſecus in poſitõibus/ ut in pre. .
tem· no. .·2 eſt ſiłe qð no:de ofeſſ.e.
ii· Ii. vi. in fi:penłᷣ/glo. 2 dicã.·ĩ. xti. Pxg.
ix ſuper uerſicu.Item illud no.5.

H. ¶Pileus nõ formauit Reicam iſtaʒ

ſed ad materiã facit pte. ni- ubi de interro

gationibus 2 confeſſionibo poſt litẽ oteſ-

¶ an· pte iii:ſub Heica de interrogatio
mbus facledis in iure-

¶De Rof:dicam
iIn tex:quia nõ poſuit in libellis ſʒ ibi prin

cipaliter de rñſionibus. ¶ Vber de bo:a
liquid in carta. viii ub quidam bñt Beicã

de poſitionibus ſʒ plemi car· ułt.poſt tra
ctatum/S. ꝓximu. (LIo-de deo illã ꝓlegꝗ.

xur cauilł. ſi. v.- Rica de poſitõibus.2 Reii
de hoc poſuit libro iudicũ ꝑte. i Bona
gui- in tota quarta ꝑte ſun opexrt de poſitio
nibus 2 interrogatòibus trac. ¶ Egi-Ri
ca. xlvi·2 duab ſequẽ. 2 demũ undes ſe in
illis nimis fuiſſe breuiloquũ materiã ple

nius ꝓſequit᷑ am diuidens in Vi rmẽebra

Hica- Cxxil.2 quinq; lequẽtib ubi fi.

CνH⅜tractatum extollit. (Alber- Sal
Ii:poſuit Rĩcã de hoc. ( ¶ Gui.de ſuz· po

nit duas Heicas prirma ſub offõ aduocati

157

De policiombus Bica.

„

4

actoris de ĩpſius poſitoibo ſcda ſub officõ
aduocati rei de poſitõibus ſuper excepti
onibus adde qᷣ dicã ſuper nigro ĩ princl.-
Bals.Poſitio eſt breuie narratio ſeu orõ
factũ otinis ad eliciẽ Sitatẽ oꝑta.

Voniã poſt iuramẽtuũ ð calũp
nia uł de ueritate pᷣſtixum· ꝓ

cipiende et poſitiones inuente
ſunt᷑ uł ꝑ eas ptes releuentur ab honer ꝓ
bationu ut.⁊ · dicexur Idcirco preſtito iu
ramento de calupnia ſtatim debʒ dari ter
minus ad aciendũ poſitiones ᷣm doctri
nam craditam.sS. de dila in fi-2 ideo de po

ſitionibus ad cõem utilitatẽ aliqua diſa9 1

dicentes. H· Rofſpãlem tractatũ fecit
de his eæ libellos qui incipit· Quoniã fre
quẽs 2 quottidian eſt᷑ uſus poſicionũac-
ſubdens ꝙ quia talis erat ideo pleĩq illo
tractandum . f· de libele·llegaui.in prĩ.
2 de uſuca. l.iuſto error̃ in prinfecit aut
vni.mẽbra quorum ſex ponit auctor ſub
tribus primis ſeptimũ eſt ſub quarto·oc
tauu ſub.vn.2 de his patebit in ꝓceſſu ẽ?

quis faciar interrogatiões quis illas for-
met.2 qualiter/ Item qualiter illis rñdeat᷑
2 de quibus rebus fiant. Item lciẽdum ꝙ;
ultra practicos auctoris de quibus ſuper
Hica dixi multi tractarut hanc materiã
de qua etiã ego ſeripſi li.vide cõfeſſ·ci
a· ii: in glo.a luꝑ glo/ut/ĩ. remittã· Odof
dicitur feciſſe tractatũ qui incipit de po
ſicionib que in iudicio fiunt 2 de quoĩ·
dicam prim 2 ſecũdus etiã de nomĩatis
in ꝓhemio de his ꝓſequit᷑ quiſq; ĩ ſuov-
mẽbro:Ia.de areFecit etiã tractatũ ð po
ſitiomb a Ia:de raf-2 pe2 de his tribus
plene tractat cyinl.ir Cde iuraca.ĩ· ·
qð obſeruariin fi. Et ulera mẽbra de ꝗ⸗
bus.S.ibi noquedaʒ alia mẽbraſquo iu
re ſunt introd ucte poſfitiones quo mure fi
unt unde dicatur poſicio quo tꝑe fiant.2a
ulſq; ad quod xꝑ fieri poſſunt ubi fiãt ꝑ
quas perſonas 2a cui fiãt an eidem poſitõr
ſit bis rndendumEt an de facto alieno fi
eri poſſint. hec ibi uideas a de aliquib.ĩ.
tangam. Io. an. S· Primo quid ſit poſi
tio a unde originem traxit. ¶ii-quare fi
ant poſitiones 2 de ipᷣax effectu. p er
rorem uidetur hoc hic poſitũ qð·ĩ· ponit᷑
octauo mẽbro poſſet hic ſumi effect
ꝓ cã.· ¶ L-iii· in quo differãt ab interro
gationibus 2 quĩs debet poſitiões P inter
rogationes facere uł formarei ¶· ini. qñ
ſunt faciẽde:¶ ·v·qualiter ſunt faciende

autẽ lciẽdum ꝙ tan· ubi·Squerebat d·v⸗

ſa rñdentis. ¶·x·S gbuldã dubiis-

bationes utriuſqʒ ꝑtis ſunt

—

¶ vi· de rſionibus ad eas.¶ -vii quibus

modis poſitiones ĩpugnẽtur 2 re ꝓbentur

2 de caute lis circa eas (Lviii. de effectu

poſitionum· ¶ C·ix de pena rũdentis ł fal

Kimo ergo nobis dicẽdum oc
currit quid fit poſitio /et unde
originẽ traxerit 2 quidẽ ſcm
rot.poſitio eſt dictu loco ĩter-

rogatõis poſitum.nam qð olim ſub for̃a

interrogat ionis ponebatur hodie de plão
ponitur uerbi grã ſi uolebã te conuemire

nomine hereditario dicebam ſic · qñe ĩter
rogetiĩs· t· an ipſe ſit heres talis 2 ex qua ꝑ
te ſid heres ut.S/de interrogatõlbusante
litem conteifaciendis hodie uero ſic dicit᷑

pono.t.eſſe heredem talis· Itẽ pono ipᷣm

cæx aſſe eſſe heredẽ ar. ex. de li᷑. cõte:c. uni
co.ſed cum lodie etiã fiãt interrogatiões

ut ex de fide inſtru.cum Iohẽes. ꝓpe fi⸗

2 etiã ſuꝑ poſitionibus iudex interroget

ut dicam·ĩ·Squinto·Iõ uidetur mehus

ſic poſſe deſcribi poſitio eſt breuis vboꝝ
formula mentẽ ponetis cot nẽs ad uerita
tem eliciẽdam ↄcepta ut:ĩ·6. pæim. W1.
Quinq; alias diffinitionesſ:uin. Io.mo-
Ia.de are.Ia:de ra.2 archidiaconi uide ſu
per prima glo.in prin:de cõfeſſ·c.i· li.vi.
ubi etiã dixi quare dicat᷑ poſitio 2 quomo
do ſuꝑ ea lis pomt᷑. Cyaut ubi ſupra dif

finitionẽ Ia:de raexponẽdo ꝓſequit᷑. ·

CFraxit aũt originẽ 2 cauſam hoc uer
bum poſitio· I. uide ꝙ inhoneſte repre

hendit cy ubi.S. canoiſ tas dicens ꝙ dicũt

poſitiones inductas ure ciuili hoc faliũ
quia hic a in decretali prima de confeſſᷣ.

nõ querit᷑ quo iure indute ſint poſitiones
ſʒ unde ſumi potuit hoc vbum poſicio.
fateor ergo cum ipſo ꝙ iure ciuili ñ ſunt

inducte 2 fi indute dicerentur potius id
gſſet e: &: fi-In aué de bis qui ingre-ad a
pel.nõ tamẽ putat ibi id ſenlerit Im⸗
pator. Dicamus ergo cũ clemẽ ſtatĩ alle
gat: ꝙ ab uſu inducte ſunt poſtea ꝑ ius

canonicũ ap ꝓbato dilarato etiã ad forum
ciuile de facto.. non ſolum ex uſu ho⸗

minum diu in cauſis inolito. H ut ĩ cle.

de vbo·ſig · ſepe · V.2 quia. e uerum eti

ex lege antiqua ut padzʒ. ff.deleiii offidi⸗
us·S· ex diuerſo: ibi pone inquit in credi⸗

t·26.‧ Aâä Kof.poſ uit plo de tex qui ta
lis eſt Imꝑator interrogauit ptẽ legata-
rii querendi cauſa pone ac-

Et etiam

a lure nouo utł extra de cõfeſy.· ſtatuim:
HlIi· yi· z d li conte· c. unico ibi cũ

WW

2N

—

— — — —

non p poſitõnes·26.· 2 de elecèdudum ii.

ibi cum non per poſitões.c· 2 de teſtibq

releuetur ab honere ꝓbatõnis
ꝑ confeſſioneʒ aduerſarn. π⅞.
uomodò cohfitebit᷑ poſitionẽ qui nega
uit peticionẽ nõ. in pre· V·2 quia in glo

ii. . ut e de confeſłſtatumn. .li-.
vi· 2. ff. de iurtiurt eum quiRe-i nam

2 ad hoc fiebant olim interrogat iones ut

ff.de inxerro-ac. l. ii. iii-2. iliii .2 ut ueritas

eliciat᷑ ex ore licxigãtis ex de iura · ca. cete

rum. 2 e& de prelump· nõnepoſitiões enĩ
loco ꝓbationuũ ſucceduntut.ĩ· · ꝓx· dice
tur:nam in ſlacramẽto calũpnie cõtĩet᷑ ne
quis exigat ꝓbationẽ ab aduerſa rio quaʒ
nõ putat neceſſariã ut/S/de iura.caò nuc
dicamus. 2 graue eſt on ꝓbãdi ꝑ teſtes
2 ad onera petitoris uemire ff· de rei uẽ
is qui deſtinauit 2 facilius fiũt ofeſſiones
ꝗᷓ teſtiũ ꝓductiones. . ꝓpter laborem
expenſay 2 quia uix inuemuntur idonei-
Egi. ex ð teſti.cũ oli· a de teſticocũ
ſuꝑ· 2 poſtꝗᷓ quis confeſſo eſt nõ ſunt te-
ſtes neceſſarii ex de tranſac·preterea.qa
ꝙ coniuncto habet᷑ e de confeſſ·c.n. C·
e.l unica.2 ꝑ ofeſſionẽ res fit notoria ext᷑
de cohacłi:2 muli. c.fi.de vV. ſig · cũ oliʒ·
2 Pmiſſe rõnes ꝓbãt· . i· ap ꝓbant 2 cõ
mẽdãt 2 precipue quo ad certu articuluzʒ
de hoc· ĩ.·6. quarto· ·ꝙ prius dʒ poni ꝙ
ad geno alxeri ꝓbatioms ueniri· AI hic
ati cadit querer̃ illa duo mẽbra.l. ubi fi-

ant 2 quo iure fiant poſitiones uł rñſiões

De primo dicit pile ꝑtei· Rica penul.lo

quẽs de interrogationibo ante litẽ conte-
de quibo data fuit remiſſio.· de ĩterroga

tio··i.ĩn fi’ faciẽde ſunt in loco iudicia
li 2 B:aum ĩ iure q̃ eſt in.l.i. . Interro-
gatoriis intelligit.i.in loco in quo ius red
dit᷑ 2 non iure2 in iudicio iam ĩſtituto
Immo ſi reꝑitur ꝙ fiãt in iudicio·dicit ĩ
telligẽdum.ĩ ante iudiciũ uł apud iudicẽ
uł accipit᷑ large i dũ quis ↄuenit᷑ licet lis
ↄteſtata nõ ſit· nec putes ꝙ ipſe pileus in
tendat poſt conteſtationẽ litis ĩterroga
tiones ꝑ iudicẽ fieri ñ poſſe.cui dtrariu
eſt uerum de quo.ĩ·ꝭiquarto.circa medi
um ſed intendit ad illas ñ eſſe neceſſariam
conteſtationẽ Ia.aut de arede poſitiomi-
bus tractãs in ſua diffinitione ad quã re-
miſi.S6. i⸗ ponit illud obum iureqd in
telligit ꝓprie in loco ubi ius reddit᷑ cũ po

Ecundo uidendũ eſt quar̃ fiů t
poſiciones 2 quid eſt ut pones

et quide

ſitiones fieri habeãt cauſa cognita a ad li

tis deciſionẽ/ſuꝑ quo uide qð no.flde int
ro.acto.l.iiii.que incipit noluit in ultia-
glo/2 de hoc cy·ubi.S.in·ĩx:qpe.Eſt etiã

iciẽdum ꝙ in.l.una.C. de ofeſſ.ininqõ
ne materiam hac repetẽs an.ſ.requiratur
cõfeſſiones fieri apud iucicem ꝓ tribuãli
ſedentẽ an ualeant etiam facte apud ici-

nerantem uł ſtantem ĩ lecto balnco po
nit duas diſtĩctiões ad quas pmittã ditã
Ctionẽ accur.in illa ultima glo · ad quã re
miſi ubi accur:diſt inguit inter ea que re
quirunt plenã cognitionẽ in quibus rqui

ritur tribunal 2 ſemiplenam in qunbo nõ

requirit᷑Alia diſtinctio quã cy attribu-
it Kof.eſt inter ↄfeſſiones que petuntur
ad deciſionẽ cauſe 2 in his requiri᷑ tribu-
nal/ſicut in ſententiis/ff.de iuſti 2 iun.I.
pe. facit.C. de dilatio/a pcedẽte = illas que

fiũt ad pparationẽ litis in quibus ꝓcedit

I. uoluit: Tercia diſtinguit ĩter cotentio
ſam 2 uolũtariã iuridictionẽ ꝓ hac facit

f-ł ·de manu- uĩcenõ eſt oĩno 2 de offti pro

coſu.l.ii.ſed huic ob.p.l.uoluitiin fi.que
de cõtentioſa loqui 2 tamen itinerãdo re

cipitur ꝓpter qd Fᷣa diſtictio raſſummitur

in hac tercia: ut in cõtẽtioſa iuridit e di
ſtinguat᷑ ut ibi Satis placet dictum glo-
a due diſtinctões ſequetes ueniant ad illã
expoſidiue de ſo dicit bonagui ubi ſupra
Rica pe· v.· Item queritur/quo mure ꝙ fi
unt hee iudicis officio allegat.ff de inter
rO· ac. Iĩ.2 in auł᷑de his qui ingre ad ap.
5fi-2 q8 no az. in ſum. inſtide offiiudi-
§- Item in ĩterrogatõibus 2 quia res iſta
ñ reꝗrit plenam inquiſitõem f-· de inter-
ac.l.uoluit. / ait2.I ſi defenſor.ꝭillud

Igdem accur. in·l.ĩ e.ti.in gloled quorõ-

2. C. de cõfeſ.luna.ĩ fiimagne glo.2. ff. e.
ti certum in prĩ.2 noe: de ofti-iudi.c.

ii in prima glo- et uide ibidem per cynuʒ

ubi ſupra in.iii·queſtione · ·

Ercio dicamus iĩn quo poſitio-
nes differant ab interrogationi
bus et quis poſitiones uł inter
roseriones facit uł formar᷑ dʒ
differunt non eſſentia ſed for̃a
nam qð hic ſmpłr et aſſertiue ibi pomit
interrogatiue. 1: ſcom rof. cy. ubi.S. ii.
ĩi qone dicit· ꝙ differunt ut genus et ſpe
cies in utraq; enim fit interrogat io ſed ñ
in utraq; poſitio et ſic iſta ſpẽs illa genus

B.uß dic ꝙ interrogationes ſpaliter fiut
ante litis conte·ff. de rei uẽ. qui petitorio

J„ at 9 *⅓ ſne eſ R
Lt Ar ſat oſtaxrs L
u aEE 3 ſacne α & Pg

72 j* PMWω taα

5 ⁵

A

E
AS

& inter. act · ſ ſine· Sinterrogatoes uis
generałr fieri poſſint quãdocuq; ff. de in
cer ac. ubicũq; etiam quãdo partes poner
nõ polſunt ut ex de fid inſtru.cu Iohẽs ·
ꝓpe fi:poſitiones auc ꝓprie fiũt poſt lit᷑.

conde et poſt aliuraädum 2 a pte quis et

qadoq; polſint fieri ante: ux: 1·5: Pxi in
prin:2 . regyr:. LEc no -ꝙ iudex qu 8
cã cognoſcit debet interrogare ff· de ĩter
ro ac. uoluit pretor:2 l· de etate · 9qun ta
cuit:2.5. qui iĩcerrogatus· 3 licʒ poſſit in
rogareuſus tame hodi 6. H-Em
roFf.i-iiii- mbro- pollit ponere-Im
mo ponit parsna ſicut iudex nõ debʒ 4
bare que fiunt i cauſa ſʒ pars ita nec 1ple

dʒ poner̃ qʒ pars poſitiones enim loco pro

Pationũ ſuccedunt ut in aut:de bis qui ĩ

naturã ut e de bap: maiores ubi dicitur

7 quia baptiſmus circũciſion ſucceſſit ·
ehet ei imitari natura quo ad ꝑuulos 2
adultos-a ad idemC. de rei ux actal-um

—

casg aute pars debear ponere aſibi ponẽ
ti altera raidere habetur e& de teſti ad Hᷓ
ab incipit preſentiũ circa prin 1 li-Vi⸗
ibi ut tam pon?ẽdo.ac· et· primo: bi
adinuicem reſpõder·26· i· dicit tamẽ rof.
AH ubi. 5. 7 ſubſtinere poſſe ꝙ iudex
Ponere poſſit:cum 2 interrogare hbi lice-
at iple emirn debet rei qualitateʒ plena in
