ut iam dixi 2 ipſe idem equiparat caltra
uillas 2 burgos ciuitati ut noin ſumma
de mgr̃a:munici·Sed hoc ueꝝ eſt quo ad
iur dic. M·A q hanc partcẽ inducit᷑.ff· de
fur·ſed ſi ymaginẽ· · ar · contranaʒ r̃ſti
tutio eſt contra ius cõe reſcindit enmm pᷓ
ſcriptiones·ffide mino.ꝙ ſi minorS.reſti
dutio.z ĩ· V· hoc aut.2 ſe · Si ergo in ciui
tate Romana ubł alia locum habet non ð
bet ad conſequentiam trahiff· de legi /et
ſena.con/quod noxxvi ·q:ii.non exeplo⸗
xvi.qiii·poteſt.ii.·R·i.Item pari ratõne
quelibet uniuerſitas paſtorum cerdonuʒ
et huiuſmodi reſtituetur · H.Hoc con
cedit. Guide ſuʒ. in.l:reſpublica.ĩ allega
ta. ⸗Omnis enim uniuerſitas iudicermn
facitC.de iurt.om.iudi-lfi2 ſic res in in
finitum abibit ꝙ uitandum eſt ut ex-
tra de reſcrip:cum in multis. M1 li-vi⸗
Item etiam in multis differt caſtruzʒ
a ciuitate ut.C. de ſacroſan.eccle.l.fi.ff·ð

uſuc.luſucapionem Item ad hoc ff· de

uia publi.ediles· 1-communius eſt. I-
ſub ti.pre·de lo·pu:fru.·hanc partem
multi ſapientes fouent ſed alber-papipri
mã [ niam tenet· M · quod etiam refert
alber. gal.H.de ſindi: ꝓpe fi · ̊ ·ð hocC.
ex quibus cau:ma-l. respublica. 1 Ec
ibi per Cy:de his omnibus primo.ſfiſco
Secundo de ciuitate et tertio de caſtro et
uilla 2 de ommbo tribus tenet q non re
ſti⸗ tuantur ibi uide motiua breuiter ta-
me ad primum caſum inducit id in illa-
I.caueri· Item ꝙ non in auten · de here · et
faliĩn.iiiglo/ꝙ· Item ꝙ ſint diuerſa patzʒ
ex diuerſitate Ricarum unde/C. li:x po-
ſuit Ricam de iur fiſci.2. xi ·poſuiĩt de iu
re reipublice beñfacit.ff.deł.ſcienduzʒ in
prin· 2,S.i. In ſcda inducitlhic allegatas

—

A

A

₰
5„

—

2 opi. pede bel- Sed inſtat᷑ de reſponſione

S

aᷓ contraria. In tertia allegat reſtitutio-
ne n odioſam.ff.de act᷑·2 ob. in honorariis
5 ſed cum reſciſſa. 2 in aut᷑ de non alie /.
quia uõ/ueriſie ſubdens hoc tenuiſſe ac.
in queſtione quam diſputauit et uerum
dicic. Nam illam habeo in libro:C. de ma
nu glolatoris ſignata tamen ut extraordi
naria 2 habeo extra liby 2 incipit Com-
mune cuiuſdam caſtri ut hic 2 reſponſio-
nes eius ad primas allegationes contrari-
as auctorS. inſeruit preter primama illã
ego·S.ſuppleui ꝓ eo facit omnis opique

. ſtrũ uł uillam de Inno pede bel dixi-

Bur.2 Iuli. ut refert uber de bo-in.l-ſed
2 ſi. 6: pe- ſuperius allegato 2 ipſum uber.
Item odof/qui dicit rationẽ que eſt uici
nicate leſa eſſe etiam in caſtro ubł uilla er
go idem ius .· ad.l/acquiilludcũ ↄcor.2
maxime dicit reſtitutionẽ faciẽdã ex cł'a
legis · ſed 2 fi.ꝭ·pe:2 ult᷑/ſubdens hãc opin-
humaniorem 2 ideo ſequendã C.quibo-
ce:pol.l.fi:maxime ꝓpter minores uidu-

S. Sʒ alber.papien.multos habet ſodales-

ledunt᷑. Et ideo hic fauor ampliandſt · d
uen·ĩ poſ·mit.l.iĩ.Si· Guide ſuc·xenet ið
amplians hoc ad omne corpus ut.S. dixi-
Quartam:q· format ibi Cy.ĩ.qð temp
reſtituat᷑ reſpublica.Et eſt glo.ibi 2 ple-
nius in prin: l-rempublicam. C. de iur rei
pub: que ponit.inopi:quas etiam ipſe re
citat 2 tenʒ uber- ubi:S/·2 cy/et mihi pla-
cet ꝙ infra ꝗdrienniuʒ a tempore leſionis

ur ſic equiparetur mĩori facto maiori ut

de eccłia diciture.txi · c·i· lib·vi. Opponit

glo·pre/ꝙ texequiparat rempubpupi

lo dic illud quo ad futuras leſiones no quo
ad preteritas. (LSed nunquid prelatq
uxp poteſtas poteſt de hoc cognoſcere rñ
deo non quia illi d icunt eccłia ſeu uniuer
ſitatẽ defendere ut ex de iuracalump.c.
Pe· C. de defen.ciui/defenſores.2 de ꝓcur.
eum qui res. Bal.Suũmãdo habes ꝙ; caſtx
2 uilla hãt prlullegia ciuitatũ ut nõt aʒo-
in ſlumma de mgr̃a: munici.nõ tamen hʒ
locũ ĩ caſtris.l.ultia.C.de ſacrolſan.ecſed
bene hʒ locũ ĩ eis beneficiũ reſtõis 2 facit
ff.de uia pub.l.ediles.ñ tamẽ poterit hoc
petere corã ſuo ptãte quia ptãs ĩ hoc ̃pu
tatur eẽ ꝑs ñ iudex ↄpetẽs·5. ¶ Prelat
audẽ nomine eccleſie ſicut 2 defenſor ciui
tatis nomĩe uniuerſitatis poteſt ſine ſpali
mandato eam petere ut uideturar -Cide
offi:eius qui. vi. al.op· l-i. Iſti enim fun-

⁶

negat ciuitatem reſtitui fortius ergo ca/

as 2 mipabiles ꝑſonas que municipio leſo

guntur uice tutorum uł curatorum arg-
Cde epi/2 cle orphanotrohpos. In auten.
de ec · ti· 5. fi · colł.ix.· V. q· ini. quia epꝗ·ed
eſt ar. ad premiſſa.ff.de mino · illud ff
cuiuſq; uniuerſitatisI. fi·2. C. de decur.
cCcuratores. Ii·x.ar-contra quod prelatus 2
defenſor uniuerſitatis dicunt habere ſpã-
le mandatum a luo capitulo 2 uniuerſita
te. Nam prelat non poteſt alienare ſine
conſenſu capłyi ut ex de his que fi.a pla-
ſine conſeſu capituli per totum facit.ftð
iure deliait preter circa medium 2 lbin
loquitur in tutore uł curatore uł prelato
uł ſindico ſeu alio ãminiſtratore ſed lolu

in herede deliberante qui dum deliberat

non poteſt alienare non eſt ergo mirum
ſi non poſſit actione mouere. Item uidet᷑
contra de ſindico quia ipſe fungitur uice
ꝓcuratoris ſicut ergo ꝓcurator non poſſʒ
petere ſic nec ipſe porerit ſed dic qð fungi
tur uice ꝓcuratoris quo ad id q ibi dici
tur 2 quo ad hoc ut poſſit ex eiſdẽ cauſis
mutari quibus 2 pcurator ut ibi 2.· 6. ſeq·
ſcm alberpapi Porerie ergo prelat pe
tere ĩ ĩtereſti.ſine mandato ſaltem in ſub
ſidium ſecundũ alber.2 papã. .qui hoc
2 id q ſequitur no in decre ſuſcitata ut
i bi ſcripſi ſuper gloiſte fuit. S. ali otra
2 exponitur in pre.lC. de offi: eius qui ui.
al: ui.op. I.i.defenſores et ſindicos. Idem

etiam eſt ſcdm papam in actore uniuerſi

tatis et quolibet alio legittimam amini-
ſtrationem habente ut petere poſſit fine
ſpeciali mandato· Secus autem in procu-⸗
ratore generali qui petere non poteſt ff.
de mino-illudòfi. Nec etiam cooſangui
neus ut.ff.eo-procurator Idem dicit al⸗
berpapien.in ſindico acur. contra ut no.
C.ex qui.caumaioreſpub. Verum cau-
ſa reſticutionĩs poteſt per procuratorem
ad hoc legitime conſtitutum tractari ut
Cetiam per procuratorem cãm in iteg .
reſti ·peti.poſſe.l.i.dum tamen ad hoc ha
beat ſpeciale mandatur non alias ut-.
Procurator.·i. v.Item opponitur ꝙ li-
cet procurator autem eius contra quem
reſtitutio petitur ſine mandato ad defen
ſionem admittitur ff. de mino/ꝙ ſi de.
¶ Quid de ea reſtitutione que a princi
Pe aduerſds delictum petitur dic quod et
ibi poteſt conſtitui procurator quia non
eſt criminalis cauſa. Secus in caula crimi
nali ut ĩ· e·5· V. Itẽ qð cã eſt. ¶ Sʒ nũꝗd
Pcurator conſtitut ad litẽ ĩ ꝗᷓ ĩcidit qʒ
reſtõis põt illam petere ſine ſpãli mãdato
HRo·ſic ut noex. e.ð ĩ inte. ſti. Iuſcitata

54 C

902

E
E

A ĩidem in ar · d̃ fañ.ubi·ð·q/ĩiiiallegat᷑
multa licere incidenter que non licent pri
cipaliter· C.de iudi.I. ii · 2 de ordi:iudic ·
l.ii patet·ę· t.c.pe· - LHoc auteʒz no
tandum eſt ꝙ preſcriptiones longe non
currunt minori imo ipo iur̃ ſeruatur ille
ſus.C/in qui:cau in integrum reſti:nonẽ
nec.ſanctimus qð uerum eſt ſi ſint in cor
pore ĩur clauſe ſecus ſi it municipalis pre
ſcriptio eẽ e· cõſtitutus.· M· ut ibi ſcrip
ſi luper glo.conſuetudo · Eſt idem in con
uentionali perl.emilius· ffide mino uide
etiam qð ſeripſi ex ·e · ci · c· fi·ſub ſexta ob
iectione.Bal.pᷣſcriptio ſtatutaria currit
cuilibet minori eeconſtitut·quia ſta
tutum 2 conſuetudo ligant minores Itẽ

generalis conſuetudo facit etiam preiudi

cium eccleſus ipſo iure hic per ſpe. · Ec
cleſia etiam reſtituitur contra preſcript᷑.
Im do:me·ſic poteſt intelligi eẽ ut lite ñᷣ
conte: accedens.i.2 de reec-non aliad no
ſtram· Gof.tamen contra de hoc ex·e ·c.
i. Item et p̃ſcriptiones iudiciorũ currunt
ſed reſtituit᷑.C-de iudi.ꝓperandum· S. fi⸗
uincen.dixit. M. in decreauditis ad fi.
e·ti· .· quod eccłia ſemper habet auxiliũ
reſtois niſi ubi cautũ ĩ jriũ inuenit᷑ ut in
p criptõe temporali que hodie nõ currit
contra minoreʒz olim uero currebat ſz rel
tituebatur ut patet in exceptide n nuera
te pecunie. C. in ꝗcau.in intereſti:non ẽ
ne:l.Ffi· Sed tamẽ prelcriptio temporał cõ
tra ecc'iam currit ut patet in uſuca · que
currit cõtra eã reſtituit᷑ ut.xviqiiipla-
cuit.2. l.quas actionesC.de heretiautẽ
idem eẽᷓ de preſcrip·c.ido:clemens papa
nii: ꝓnuntiauit contra treuerẽſem electũ
quod poſt biennium ñ poſſet contra mer
c atores opponere exceptionẽ non nu·pe.
uel doli que ad idem tenduntBal ſecus ĩ
minore:Cde cura.fur.l.ĩi:in glo ·2 ſic ec
cleſia non gaudet iure minoris per .l· fie in
quibus cau in inte reſti. non eſt ne 2 eſt
rat io quia eccleſia ſemper eſt eccłia ſʒ mi
nor non lemper erit minor ſic de tuet ra.
dil.l. niſi/ O:fi·. 'et eos non deber̃ cogi re
ſpondere poſitionibus ełci eam tangenti
bus. H uide quod contra hoc diſfuſe
ſcripſi poſt hoſti ·de lo.c.fi ·¶ Sed cũ
dixerim temp q datur ad ꝓponendam
exceptionem nõ nupenon currere mino
ri uidetur ꝙ hoc priuilegiũ nullũ ſic· Nã
poſt minoré etatẽ ex actazʒ nõ currit bien
nium 2 ſic poſtea nõ reſtituitur ſed ſi ays
eſſet decept haberz qᷓdrienniũ qð currit
poſt xv·an/utC.de tempin intereſti.

l.i.2 fi · Ad hoc dicunt quidam qd poſt.
xxv an habz bienmũ 2 poſt biẽmũ habz

ꝗdrienniũ 2 exiã maius temp uber uero

dixit et melius ꝙ hoc biennium utilius
eſt quadriennio- Nam in iſto biennio nõ
habet neceſſe probare ſibi fore pecuniam
numeratam ut.Cde non nume · pec · ſi eæ
cautione:Sed quando habzʒ quadrieẽnium
tũc ſe habet ꝓbare 2 leſuʒ a minorẽ tẽpor
cõtractus fuiſſe ut.C. de in integ reſti. I.
iin. ¶ Sed quare in contractibus nõ ſer-
uatur ipſo iure illeſus ſicut ⁊ in preſcripti
onib heo · in contractibo eſt in certũ ſic
deceptus uł non unde non deber reſtitui
niſi deceptione ꝓbata ut.C.e·ti:ſi mino⸗
rem 2. 1. V. illud quoq; In preſcriptioni-
bus autem temporalibus certum eſt ꝙ
deceptus ẽ unde in certis locus ñ eſt con-
iecturis ut.ff·de v.ob.continuus.ꝭicum
ita. ¶ Quid ſi minor ſtetit per bienniuz

uł trienmũ ꝙ non ſoluit penſionẽ nũq d
currit ei illud tempus an ſeruabit᷑ io ſuẽ̃

illeſus de hocĩ. de loca.ꝭ:nunc aliqua. .
xiiii.¶ Quid de preſcriptione unius an
ni que currit ei qui non accepit inueſtitu
ram feudi ut repellatur poſt annum dic
ꝙ non currit pupillo ut.C·de preſcriptõ·
xxx·‚annoſicut..fi:ſed adulto ſic ſʒ reſti
tuitur quia geſtum eſt cuʒ minore ut. ff.
de minore ait pretor/in prin (CQuid in
preſcriptione que opponitur redibitorie
uł conſiłi ut· f:·de redi:act᷑.ſciendum. é-
fi.rñdeo forte ip̃o iure fuat᷑ illeſus ſecũdũ
uber. ¶ Si autẽ teſtes ꝓ minore inducti
nil dicant dic ut.ĩ. S.fi.¶ Vtrum auteʒ
hec materia ſub compẽdio commemoret᷑
no·M· ᷣm pe2 abba /qui hoc noeo · ti·
c:fi:ubi ſcripſi· q: quod quedam ſunt tẽ-
pora qui bus eccłia ipſo iure ſeruatur ille
la nec ſibi currunt ut preſcriptio·x. · xc.
annox ut.xvi:qin.S põt.circa/prĩ · cum
ſuis cõcor· ex de pᷣſcripad aures.Qluedaʒ
1ꝗbo dormit leu ſuſpẽdit᷑ pſcriptio 2 ſer
uat᷑ eccłia iplo ĩure illeſa ut cũ uacat ex d
in intereſti.auditis uł cũ habet prelatũ

hereticũ ex de preſcrip· c.ĩ lſuſpẽſuʒ exᷣᷣ

de cõceſ/prebenquia diuerſitatẽ 2 temꝑe
hoſtilitatis extra de preſcrip ex tranſmiſ
ſa.exł ·c.cum nobiset.cauditisquedam
de quibus dubitatur an currant ut eſt bi
ennium uel triennium que currunt otra
canonem ñ ſoluentes cũ quedã ĩura dicãt
non currere cõtra eccłiamxvi.qĩ. G·no⸗
uarum et · C.de ſacroſancecplacet quod
concedit gof.2 quidã dicunt cõtra ut:C·
li.x·de act?᷑.tribu.lfi:que incipit ſi diuĩa.

A

HVide ꝙ ſatis ſcripſi rey. do conſtitu
tus ſuꝑ glo·hoc ideo· &ſic etiam Qqubitat

de uſucapione an currat contra eccleſim 2

uidetur ꝙ ſic ut in pre·S· poteſt et. l.quas
actiones ſed eſt contra.C. in quicau-in in
te.reſti:nõ eſt ne:l·fi. ·et uide ꝙ ſcrip
ſi. e.ti. c.i.ſuꝑ.iini.glo-et de regiun.poſſeſ
ſor ſuꝑ· fi.i.glo· Et in hiis eccleſia reſti.
tuidur ſi ledatur· C. ſi aduer. uſuc.l.fi: in fi⸗
Quedã ſunt que currunt ꝓ certo que nec
reſtituitur ut patet extra de elec· ne ꝓ de
fectu:et de concef̃ . pᷣben.nulla et ꝓpter B
negligentiam que dolo cõparatur. ff· depo
ſit᷑.qð nerua · ſed tunc non currit ecclefie ꝓ
plonis eẽ de pcrip · c.i. Quedam uero cut
runt ꝓ certo ex ꝓ certo reſtituitur in de-
cennio q; datur ad appellanduzʒ ꝙ currit
eccleſie ſed reſtiruitur ad illud ut ex de in
inte·reſti·c.Fi·et · C. ſi ſepius in intereſti.
poſtu.l.i.Quedam ꝓ certo currunt ſed ẽ
dubium an reſtituatur ut in pſcriptio.xl⸗
an. ut ex. e.auditis Scd et in minore dic ꝙ;
olim ſibi quedam temꝑa currebant nec re
ſticuatur nec hoc hoche ĩmutat᷑ ut pᷣcrip.
he:diex que dantur ad accuſan iun mari-
ti udff.de minoraunlium Item p ſerip;
ꝗnquennii que currit minori uolenti mo-

uere.q-ſtatus alicui cuius mater tpᷣe mor

tis ꝓ ingenua habebatur ſ emʒ tacueri ꝑ
ꝗnquennium a tpe mortis non reſtituit e
tiam hodie ut. C. ne de ſtatu.defune ſi ma
ter et ex de cõiu.ſer.licet· Iteʒ ĩ temꝑe ſta
tudo ad cõfectioneʒ inuentarii ut in aut᷑-
de hẽ.et Ffal.coł.i.·fi:· Item in tempe quo
durat inſtantia iudicii· ſed tunc diſtingui
tur an tutor ſit ſoluendo ut· C. de iudi⸗ ꝓ
perandum.5.fi. Et ſic intellige/ ff. ð mino⸗
ed ſi ſine· . Item ſi non ꝓuocauit et5 Itez
in hermodiciis- Item forte in temꝑe ſta

tuto ad appellanð ut in pre- Item ſi non
pꝓuocauit᷑ et hoc ſi tutor non ſit ſoluendo

alias non. Item quedam tempꝑa ipſo iure o
lim ſibĩ non currebant nec hodie currunt
ut qnquennium ꝙ datur ꝓ querela inof⸗
teſt.ut.C. in qui.cau.in intereſti:non eſt
ne.adoleſcẽtie.ff.de mino⸗int᷑duʒ· C ſ ma-

ior. Fac.l.fi. in hiis enirn nil ummutat᷑uns

cõtingit ꝙ etiam poſt. ex annos minori
ſubuenitur. Iteʒ quedã erand olim temꝑa
que currebant minori ſed reſtituebat᷑ in ꝗ
bus hodie immutat᷑ ut in pſcrip.xl.annoꝝ
G. in qui. cau. in ĩtere. non eſt necel ſancci

mus in fi. ubi de hoc. Item quedam olim
dempꝑa currebant minori ſed reſtituebat᷑ ꝓ

eſt hodie immutatũ quia ipſo iure ſEeruabi
tur illeſus in om nibus cemꝑalibus picrip

⁶

tionibue·ſ· . uel.xx. uel.v. annox. er in aſ 245
is ommibus tempalibus ut in pre l. ſancci

mus ubi ius uetus corrigit᷑. Sed quare tẽ-
pora que dantur ad appellan currunt mi
ncri et eccleſie ut dixi cum ſint temꝑales pᷣ
ſcriptiones de hoc.C.qui:non ob.lon.tẽp-
pſcrip.non eſt.Et dici poteſt ꝙ ſunt tres
ſpeciales caſus Iin quibus temꝑales pcrip-

tiones contra minores currunt ſed reſtitui

tur.·ſ. ad appellationẽ obmiſſam ut dixi et
cõtra inſtantiaʒ iudicii que periit lapſu tri

ennii utS. Item cum adut hereditatẽ quo

ad ea que an hereditatẽ petere potuit ut ĩ
mit᷑. de here · et fal · ·pupillus ſcᷣm odof.
¶ Diximus ð reſtitutione minox nũc ali
qua de reſtitutione maioꝝ ſubiciamusſci

as ꝙ maior.xev:- annis leſus eſt in iudi

cio uel ex dolo uł metu aducrſarn ſui reſti
tuitur ꝑ actionem de dolo uel ꝙ me:cau-
ĩudicis officio.C. de dolo malo ed.C. ꝙ me-
cau:e t ex/e:ꝑ totum. Item ſi ledi duʒ ab
ſẽns eſt cauſa receſſaria uł ꝓbabili puta cã

reipublice uel ſtudii uel gꝑegrinstionis le-

at ionis ſue ciuitatis uel ꝓlequende appel
lacionis uel telſtimonit ferendi uel quia
in uinculis uel cuſt odia publica ſeu pri-
uata derinetur et uenire nõ poreſt et relti
tuitur in eo ꝙ in abſentia ſua leſus eſt. ⸗
ex qui · cau.ma-l.ſuccurrit᷑ et.l.imn eadem
eauſa et.f.de iudi.l.n. ¶ Veꝝ circa Inagʒ
contra maiorẽ abſẽntem latam diſtingue
an abſens fuerit ꝓbabili et neceſſaria cau-
ſa uel ꝓbabili tin uel neceſſaria tin uel ex
contumacia. In primo calu ſi fuix Igitime
defenſus reſtituntur ad appellan tmnſi ue
ro non fuit legittime defenſus uel nullo
mocho reſtituitur ad totam caulam cx in-
tegro agendam ſf. de in intereſti.l.fi-
Et ibi hec diſtctio ed.ii.qvi.ibiduũ
S.ſi aduerſus. 5 · ff.de iudi:ſi emptor.ſf-
ex qui ·cauma.liĩ.etx·l.ab hoſtibus-NR. i⸗

In ſcᷣ caſu ſi fuit legit tine defenſus in

nullo reſtirutur-ſi minus legittime P nul
lo modo poteſt appellare ſuo cõi iure: ff. cx
qui.cau:ma.nec non.C.quõ ed qn iu:ab eo
ff. qñ dohe lei g.i, Idecq; ñ reſtituit᷑ niſi
forte qũ nullum poterit relinquere ꝓcura
torem uel reliquit ſẽd mortuus eſt tũc enĩ
reſtituntur ad cauſam tractancd ar. prel.

nec non cum dicit ꝓcuratore ſuo defunc-

to.·c. Idem quoqʒ eſt in rercio calu ut· ff.

q· cau.ma ſed et ſi..i.et.fi.de mino.papᷣ.
In quarto autem caſu in nullo reſtitintur
ff.de re iudi.de unoquoq;. ¶ Quid ſi is
conuentus eſt in iudicio lite cont enge.
in poteſtatem uel rectorem alicius loci et

Liu ,en P*1 ** . P

N₰9

90 01 3

J

datur eĩ lieendia eundi ad gpoteſtariam cuʒ

autem eſt in media uia cicatur ut ucmat
ad audiend ſnĩam ipſe uero non uenit ideo
fertur ſnĩa contra eum nuquid debet re
itui quaſi ſnĩa nõ tenuerit uidetur qð ſie
ar. C. qui-ex.cau.ma in inte.reſti l.i et de
ragicõ· l.i..de tutortet cuxda.ab hiis
diuus ar.Ccñ otraf:: qex cau:ma. let ꝗ da
ta opa et.l.reipublice de hac materia uide
ut no.ff.de in intereſti.l.Fi.et.ii .q:vibi
duum v.palam.¶ LIn quinto. 1 Quez
obmerat Ian. Calu ſi eſt fic te cõtu-

rmax audié appeſllans ſi uero minime que

dic uts.Sð contu.S.i. ¶ In lumma no-
ſcoðm Tan. ubi.S. in pr:n.et Io:de deo ut

3· hec uerba pluries repeciit · reſtitu

tio alia bet᷑ ex ſola miſericordia alia ex de
bita iuſticia.Ex ſola miſericordia debetur
illa ꝙᷓ ratione ꝑacte penitentie miſericordi
ter petit ſuſpenſus uel dampnatus ab eo
qui ſuſpendit uel dampnauit uel eius ſuꝑi
ore ut.l.di.cõtumaces etc·pondered ex S
cle.non reſi · ex tue e de iudi:at fi cler ici.
ꝓpe fiibi poſt ꝑactam penitentiã ac de-
Poſicus uero ſeu ſolempni᷑ degradatus a
ſolo papa peter̃ poteſt ut.ii:q· vi. ideo ex H
pprie dicit᷑ prio ſtæus reintegratio de ᷓ
S de legato · nunc oſtendeno.· O. nono et
9·genera e&-de cleri-excõi uel 8oſi⸗ mini⸗
clerici:et in pre/c.ideo⸗Ex iuſticia aud de-
bita eſt illa que datur minori νν an uel
etiam maiori reipublice uel ex iuſta ſeu p
babili cà abEnti uel ecclchie uel reipublice
leſia aduerſus cõtractuz uel quaſi aduerſus
ſnĩas uel iudicioꝝ ꝓceſſus et aduerſus delic
tum uel quaſi in quo loli minori ſubuenit᷑
quandoq; de qua reſt itutione hic agimus
WVJ, & Verbuʒz Tan- dicentis ꝙ de p̃cedenti
que fit ex miErĩcorcdlia nihil ad hoc opus a
facid.I. Sii in fi.Bal- Sic & reſtitutio alia
innitit᷑ iuſtitie et eſt iudictionis alia mi
Ericordie ut reſtitutio fame· l.ĩ.de qua
ff.de poſtuł.et·S· uidenan fi. ¶IIIS
quoq; pᷣtermittenð non eſt quia tunc de-
mum danda eſt reſtitutio cum ꝓbata eſt
leſio.Hal.dicam in peaddi.huiq ti · ut
ex: e cum ueniſſent · 5.nos igitur uel noua
defenſio ut.e.ti.C.Fiar.tñ cõtra.eCi.ſuſci-
tata ubi ꝓcurator cont᷑ ſnram admuſſus ẽ
nulla leſione ꝓbada.et.c. auditis ubi yeſti-
tuit᷑ ad exceptiones ꝓbandas non ꝓbata le

ſine. Nec ꝓbato ſ neceſſariam ꝓbationẽ

obmiſiſſe in. V.licet aut ibi ut aſſerit 26.
non enim dicit ꝓbauerir ad ſolutionem igi
tur hoy cõtrarioꝝ diſtingue-Nam aut ec
cleſia uel minor petit reſticuieX& iudiciuz

aduerſus ꝑemptoriss ꝓbandas uel aduer-
ſus cotractus aut in iudicio et tunc aut in

bus que pcedunt ſmiam aut cõtra ſniam ſi

in hiis que cedunt tunc et breuit᷑ in cũe
tis eius negligẽtia obmilſis fit reſtõ nõ ꝓla
ta leſione iplo enim tractu tempꝑis uel ꝓp
ter ipaʒ negligent iaʒ ſatis apparet leſio un
de non eſt necelſaria ꝓhatio ut.S. vᷣ ſed q̃re
in contractibus puta quna obmiſit ꝓbatio
nem neceſſariam ꝓponere an cõcluſionem
ut in prec auditis uel obmiſit munimen-
ta cauſe.ĩ·tempus a iudice ſtatutum exhi
bere ut in.c/coram.Si aut aduerſus ſnĩiam
uel cõtractum reſtõ petat᷑ ut uidelicet re-
docetur neceſſe habet ꝓbare ſ lelam in ſẽ
tentia ut in pre.c:cum ueniſſent ete.tic.
fi.uel in cõtractu uteti.ca. etccõſtſtu
tus:· Hiis enim caſbus non ꝓbat ſẽ leſam
eo ꝙ cenſetur iure minoris.ux.etic. ĩ. V.
ſed quare in cõtractibus ſicut nec minor-
ut. ſ.de iureiut· Nam poſtea:ſi minor-
ſd adhuc ob.pre·c.ſuſcixata.ſed dic ꝙ ibi
fit reſtõ non condra ſmiam ſed ad exceptt
onem ꝑemptoriam ſ.ad pſcriptionem ꝓ-
ponendam. Ideoq; ibi nen reuocaè᷑ ſnia im
mo executioni incerim mandæt᷑ donec ex-
ceptio ſit ꝓbata ubi autem fit reſtõ cõtra
ſrniam totus ꝓceſſus reuocatur. Vndęæ ne-
ceſſe ſunt noue defenſiones ut · S. e· . V. ſed
quã uocas et ſic eccleſia ibi leſa fuerat ꝑ ne
gligẽtiam unde non ꝓbat leſionem quia iã
apparet ex negligẽtia uel obmiſſion- Et ui
de ꝙ no.S. . ſed pone eccleſia ſed et ſi mi-
nor uel eccleſa obmiſit opponere declina-
torias ſeu dilatorias in termino ad hoc ſta
tuto ſubuenitur ei lefione ꝓbata ut in pre-
c.cõſtitutus que ut dicunt quidam ꝓba⸗
bitur iſto modo /primo enim ꝓbabi᷑ utru
exceptiones quas obmſit in mino et nũc
intendit ꝓponere ſint legittime ex de ap-

ut debitus quo inuento leſio apparet eo ip

ſo ꝙ ipſas uel eas in ᷑mino non ꝓpoſuit ut
in pre·ccum ueniſſent circa fi.¶ Med nu-
quid eceleſia uel minor poteſt còtra cõfeſ
ſionem ſuam reſtitui non ꝓbato errore
WNH Vide:e.Cti/c.iilivi·et ꝙ ibi no· No
nõ. ut.S.ĩn prin. huius.G:quus ſi detult mi
nor iuramtum nõ ideo ꝓbatur leſus ꝗqa po
teſt eſſe q is cui detulic ueꝝ iurauit a ſic
minor non leditur. ſic et eccleſia potuit cõ
fiteri ueritatern et ita non eſt leſa. Vn ne
ceſſe non habet ꝓbare errorem ut in pre
:ſi minor · et ar·ff. de cõfeſſ.certuzʒ· · peF
ſcm hoc ecelefia non eſt priuilegiata uel
minor quia ꝗ libed maior rſtituit᷑ cõtra cõ
feſſionẽ ꝓbato errore facti udS. de cõfer

5· poſtremo dic ꝙ immo quĩa maior hox
non poteſt niſi an ſnĩaʒ minor uero hoc po
teſt an et poſt. Bal.ſic etiam eccleſfia reſti

tuitur poſt Ententiam ꝓbato errore im

mo idem ſi ex certa ſententia. ff· de mino:l
ſi ex caula.·nũc uidenð ſufficit & probare
rem aliter & habereHde inter. a. lde eta
te.·Fiet ita intelligivur.l.ſñi filius/eo di-
Item nõ · ꝙ error negantis ꝓbatur ſola cõ
feſſone:d.ꝭ̊·nunc uiden. ſed error cõfitẽ
tis non ꝓbatur ſola negatione ſed ꝓbation
cõtrarii:C. de iur et facig.l.ſR poſt diuiſio
nem. · Vtrum et qualit᷑ eccłſia potxeſt re
ſtitui cõtra ſnĩiam no-Vinc·ex de reſti.in
inde· cum cx littert. ¶ Et ſciss ꝙ hoc bene
ficium cõpetit cum res uel ꝑſone leſẽ ſunt

enormit᷑ nec habent aliud auxiliũ ꝑ q eis

ualeat ſubueniri. Nam ꝓ modica leſone nõ
datur · âπ Ponit Kof exemplum ſi res ua
lens.xx uẽditur. ꝓ⸗xviii · - Nec ubi alis
ſuꝑeſt ordinariũ remedium puta quia con
tractus non denuit uel ſi cõpetat aliqua ac
tio uel exceptio ꝑ quam lelus ſibi ꝓſpicere
poſſit.ff.de mino:ĩcio queſituzʒ et.lin cau

le.ii.R..i π Vide ꝙ ibi no: ſed plenius ꝗᷓ

alibi ꝑ KRof ubi-S. V. circa iſta quert᷑ 2.

ſed nunc uideamus et ibi in fi· rephendit
dicen te 7 ubi alia actio cõpetit nõ datur

ludicis ofticium debet enim hoc dictuʒ re

ſtringi ad reſtitutionis beneficium Et ẽ
ratio quia iſto caſu cõxractus relcinditur
unde iuſtum eſt iſtud negari ubi aliud au
xilium cõpetit que ratio ceſſat in aliis ſuf
ficiat qð no.8: de ſen. execu.S· breuit 5 et
6.1. et. n. C in qui: cau- in inte reſti non eſt
ne. l. i. et. ii. ex ex. e·c.iĩ .ſcᷣm. L. . Ybi
5. V. cõpetit· ¶Hoc autem generale ẽ

ꝙ minor reſtvui contra eum cuʒ quo cõö.

trait ł cõtra eius heredem et non cra ti
cium ad quem res ꝑpuenix miſi in ſubſidiuʒ

uidelicet ſi ule cum quo cotraxit non ẽ ſol

uenclo.f-. e in cauſe. fi et. l.planeItẽ mi
nor decept a ruo. filiofam. reſtituitur
qñq; cõcra dũm uel patremfa. ffde mino-
ꝙ ſi minor·ꝭ.ſi ſeruus · Quidam tñ cicunt
ꝙ KRi nil ad eos ꝑuenit ſola ſerui uel filii caſ
tigatione liberant᷑. ff- de hiis que deiec- uel
cffi-lelg,cum ſEruus. ff.de iniur. l.I.· ſed
ſi unus· et· ſeriius· ff. de iurt .O. iu. ſi qs· 5·⸗
in ſruos. et iunge q eſt·ĩ.6. ꝓpxi. (LVI-
timo no. M· Scoᷣm Mar. de fañ: ubiS· q·
ii. . g reſtituxio in ince. qñq; petit᷑ inci-
dent᷑ et tunc non eſt libellus necelſarius ·
Quan qocg uero principali et tunc eſt li-
bellus neceſſariue ed li·cont᷑ et ſma ex de
off. iudi 5. incident . H. ſed querit /et · 1·

*

S

7

lhbel. conc. nunc dice nð. . viii (g
ergo ſi is cõtra quem petitut an liteʒ cont-

ſe abſentat cõtumacit dicunt quidaʒ ꝓ añ
litis cont᷑:non dabitur d ſtinitiua ſuꝑ reſti
tutione danda uel denegda ſd ſolum int᷑
locutoria demittẽdo actorem in poſp. rei

uel quãtitatis petiteff. ut in poſr.le. is cui

e& ut lite nõ cont᷑:qi cum ſuis cõcor. Spe
ciale enim eſt in cauſa appellatiõis ut in ea
nõ poſſit lite cõ᷑ᷣ. ꝓnũtiari ut.C.de temp-
app. l.fi illud. Bal. in cauſa reſtitutiois
i integrum ꝓceditur hié nõ cõt᷑. ſi reus ab
eſt uel pſens nõ uult litem cõteſtari. C. de
tern·app· ·ſIi·l.fi.S.illud quna ali᷑ ñ poteſt
cõſuli pe titori cum reſtitutio in itegrum

MU:W A. s⸗ „ & %* P en ſa⸗

29 6

nõ ꝑpetuetur mſi ꝑ ſnam diffnitiua- Ite,z

cõcedere reſtitutionem eſt pocius decretu
ꝗ̊ ſnĩia g · ⁊c·de bo.polſ.l.iii:·peet ar. ff.de

mino·pſens nõ· · Et in hoc cõcor. B. ut

nõex de offi.iu.c.ii. et ce in inte.reſtit᷑. ex

litteris · A· Idem Mar de fan.ubis. q-
iii et hoc ꝓbat a reſpondæet ut.S.in.prede
cre·ii Sed cõtra quia ꝑ hoc nõ cõſuli
Petent reſtitutionem cõtra ſnĩam pterea
cauſa reſtitutiis debet finiri-ĩ annuʒ ho
die uero:ĩ quadriẽnium nec enim ꝑpetuat᷑
E lit᷑. cont᷑.at is cõtra quem fit miſſio hé

cont᷑.ꝑpetuo auditur ut cõſueuit dici.C. xS

iucdh. ꝓperan · 6:ſin autem reus et C. ubi
in rem actio.l.i.Et ideo dicũt Odof.et alii
tenetur uenire captis pignoribo ł mulc

ts ĩdicta Ktſi quis ius dnti nõ obtem.l.
unica.ff.de mu:et Bo-ſi quis mogiſtrarus
H. li-agri-ſi quis a liberi·Sſi quis. e Diis

ff. de uen. Inſpi.l. i.S: quud ergo inſti: ſat-
tu:S. fi et tunc ſi uemet fat lit᷑.cõ᷑. et ſen

tentia feretur.ſ.S mino. papᷣ.in fi et inp.
decre:de ofſti .iu.ꝙ ſi uemat · I. tres men

enchim uel i nolit litem cõteſtari dabitur
relpõſio etiam lite nõ cõt᷑ et. C. ſi ut ſtẽ ab
here-abſti-aut᷑ ſi omnes creditores A.
Quomodo:B. reſpõdet ad hanc aut· uide

de offi. iu-c. ii. in. i. glo. ·C. de edic diui

adri.Colłᷣ.l.unica·:ſin autem et hoc p-
bat lexff. de mino- in cauſe.5.cauſa cogni

taque dicit ĩdiſtincte eam dandarm ꝑptibYy

pnt ib ꝑ otumaciã delut und nos diſtig
uere nõ debernuiss e& de tranſla.-inter.ii-q-
vi:cõlulinſti. v.ſic erit ſpeciale ꝙ feratur
ſmĩa in cauſa reſtitutioms ĩte que habet
fumri ut dix i olimĩ. annum hodie.i qua-
driennium ſit lis cõł᷑. uel in prel.papᷣ.et. C

de em apelfi c eſſe nõ poſſet ſi ñ daret

ſnĩa aduerſario abſente boſſet etiam dici ꝙ
hoc non eſt ſmia ſed decredum ut et ał. C.

8
uel minus ſpacium ex cauſa a iudice ſtatu

9

S

ad trebel.l.ſanccimus· cauſa autem fl. S
bo.poſf.l.ii.&ſi cauſa cognita· et.l ſeruuis
in prin.ff .· de libe.patrilfamꝭ·ſi quis bo⸗
poli. Eſt enim fferentia inter ſnĩam et
decretum ut no: ff. & offi. ꝓcu:et· l. nec ꝗe
ꝗ·: ubi . l.-Facit qd dxi-S de primo de
cre.S. S.·i. Pabeo quedam ſcripta ſuꝑ · l. fi-
C. de tem reſti. in inteque narrant.q de ᷣ
fuiſſe in᷑ monaſterium nouantulanuz et

cõne ſancti Iohannis in ꝑſceto q monaſ-

terium pecit reſtitui contra qndam ſnĩazʒ
latam ꝓ cõiĩ ꝑs cõis reſiſtebat ne cdaretur re
ſtitutio finali lite non cont᷑ lata fuit ſnĩa
moraſternum reſtituenð quam Odof · cõ
munms aduocat impugnabat ꝑ pre.l:a ꝗa
lata cont᷑ ſolitum mudiciox ordinẽ lite nõ

conteſta.C.de ſen.et inter.l. ꝓlatam Et in
ducebat ꝓ ſẽ decre. ſcdam ex de offi· iudi⸗
refert franc· accurfi ꝓ monaſterio allegal
ſe ſnĩam ualuiſſe qd udicis officiuʒ fuerat
imploratum ut feret reſtitutio cõtra ſen
tentiam et cũ quid ꝑ iudicis officium pete
batur fieri non erat neceſſe dare libellum
uel cõteſtõhem fieri · Inducebat quandam
glo.Axʒ.ſuꝑ Rica f-. de inrer.aride quia
ſuꝑ actione datur libelluset fit cõteltõ ?
Ecianm iudicis non eſt adctio:ff.de mino-
ꝙ ſi minor.ꝭ·fi. ergo cõteſtatio non fuerat
neceſſaria.fuit kmmnatum ꝙ et ſi ſcðʒ ſcrip

ta ſuꝑius exquo petebatur reſtitutio con

tra ſniam ꝑte contumace ſma ferri potu

iſſet cñ exquo ꝑs erat pᷣens cõteſtatio erax
neceſſacia ꝑ pre · decre. iiet ſic opimonibo

de quibus·S. et in pre Scre· notat᷑ non erat

hic locus. ·

Valiter autem reſtitułxio ĩn
te · petatur planum eſt · Petit
enim is qui leſus eſt uel ꝓcu-
rator habens ad ̊ ſpeciale mã

datum Nam generale non ſufficit ut · ·5.
ꝓxi V. ueꝝ peti quõz debet apud ſuuzʒ iu

dicem pᷣente eo contra quem petitur ur ꝑ
coõcumaciam abſente ut/ff.de mino-ĩ cau
ſ. ꝭ.cauſa.et.l.etiam/G.fi.et.l.utx.·ſcien
dum ex d in inte.relti. cum ex litten in
fi.C.ſi aduerſus dot᷑.l.ii.ff.de adop:naʒ ĩta
in auten.ut ſpon.lar .· /ad hoc colꝰ·x. ¶
Et ſcias ꝙ cum petitur reſtitutiq danda
eſt dilatio ſi petatur · C. de dila.l.fi ex·e·p
totumiii/qiii ſpacium.¶ Sed nuũquid
minor pexens reſtitutionem debet expri-
mere in libello. ⸗Quando ſit neceſſari
dixit et remiſit. S. . Pxei · V. pe .· ꝙ cõgruen
tius fuiſſet hic pmiſſum ſub iſto.· quali
ter. An dolo aduerlſarii uel ſui facilitate

et qualiter ſie deceptus ſeu leſus Die ꝙ rᷣ

qnia non refert quõ lclus ſit quia ſemꝑ re

ſticuitur exquo leſus eſt ar ⸗C. de in inte-
reſti.mino. l minoribus ibi etiam dolꝗ-zc
q·d.m ſolum ſi ſui facilitate ſit leſus ſecũ

dum quoldam V bercontxra ar-C. ſi pius

in intereſti-poſtu.l.ii:in fi Per banc
l.dicit ĩpſe Vberin. l.ibi ſẽ ꝙ beneficum
reſtitutionis ꝑlonale eſt et ſic exprimen-
da eſt cauſa in libello faciunt no:ec de li-
beł. oblac.i in. ·8lo. 7* C. de edic. diui-
adri.tolłl.fi. Nam omnes in integruʒ re
ſtitutiones cauſa cognita ſunt dande ar. ſt
Ae in intereſti.omnes Et dicit.alud eſſe ĩ
appellatione a ſmia in qua non tenetur ꝗe
cauſam exprimere · Bal.rõ T petitio reſti
tutionis debet cõtinere quantitateʒ et cãz
leſionis ſecus in appellatme hoc tenet glo-
ff.de mino.l.ue:/ſciend · et ꝓbat᷑. c· ti.l
minor . J ¶ L Sed ſi expreſſic unarn cau-
ſamnũquid poterit poſtea eam mutare uĩ
detur ꝙ ſic ar/ſt.de app ·ſcio in fi.et.ſ. de
nox: act in delictis. . fi. Alii contra ·ſ⸗

Vber.pdictus ubi.S. et hoc poſt litis cõt᷑-

ꝓ no.C· de eden.l.edita.ad.l.ſcio eſt rnſurn
ſupra ꝓximo ſequenti⸗So:ut ibi no in fi·
i glo. „ C Sed nuquid poterit plures cau

ſas fſimul ꝓponere. Reo ſic ar. ff. de edil?. e-

dic. Si tñ pe· Et noffde ſuſpec/tu.l. i.

¶ Quid ſi minor renuntiat be neficio nu
quid poteſt petere reſti: in intenon uidet᷑
cum cenſeatur maior in ſpiritualibus ut
ex de reſti:ſpoł · ex pte ubi no · b· ꝙ ſi bñ
ficium illud ſit collacuz aln non poteſt pe

tere reſtitui · Ac Rdicat ꝙ poteſt kHn
eſt collatum ꝙ placet Oſti.ſeccleſie et a
nimabus expedit ut ibi dixi. α. ar- vii⸗q.

ĩ:eos fF. & mino:ꝙ fi minor.é ſceuola uin-
uero no:ex de in inte.r̃ſti.cõſtitutus etł·c
cum ex litteris q& poteſt ſiue ſit collacuzʒ
alceri ſiue non. .de mino-etiam.S· ex cau⸗
ſa.et.l.pre·peniſi renuntiaret ꝓpter mo
nachatum-ꝛit.ĩ·dicam · ñn ſi epiſcopo cõ
tulit alii coferat ſibi aliud uel aliud ideʒ ſt
e·plane· et·l.in cauſe.ꝭ/fi:et inſtitutus a-
gat contra epiſcopum condice illo cano

nævii: q ĩ. Pſentium ar. ex de pben-inter
cetera:· ι-Ipſ th Vinc. ĩn pre decre e&ι⅓

ꝑte tenuit cum Io. et Ber · J· Ac· de hoc
no.ff. de mino.ait pᷣtor in prin·dicens ſim-
pliciter ꝙ non poteſt petere reſtitutionẽ
quia in ſpiritualibus minor agit et cõueni
tur maior ed quia iſte magis uidetur exor
neratus q́ᷓ dampnuz paſus. ¶Quid ſiꝗs

cõtrabit macrimonium cum uetula eden

tata. I Verbũ Vinc in decre cõſtitut9

R

N

.

hPri e. dĩ. I Dico ꝙ non poteſt petere
reſtitut ioneʒ in ĩte ar · xxVni . q-i. nuptiae
in prin · et. xexi · q: ĩ· apiant et-C. de nup-
ſanccimus et.xiiii:q:ult.c.Fi. Naʒ et ſe uẽ
dere poteſt ad pcium riei pan nec reſti-
tuitur inſti:de iure ꝑſonaꝝ 6:. pe immo in
cõtrahendis nuptiis quicuq; cõtrahere po
teſt maior fingi᷑ eſſe cuiñ ſubuenit᷑ bene
ficio etatis ar. e de deſpon. umpubde ily
ii:2. c·fi.C.ſi mi.ſẽ ma.ci.l.in. ¶ Sʒ nuũꝗd
minor intrans religionem habet hoc bene
Ficium HRo non quia nõ decipitur qui cũ
ditiori contrahit ſponſo et optime erus ne
gocium geſtum eſt.xxvii/ꝗ· i. ſicut de cõ·
ch·v.nuꝗ· AIâ-Vide ꝙ ſcripſi de regula- cũᷣ
uꝑ ſuꝑ fi:ii.glo.ubi inuemies qui doctors
et que glo:concor. huic dicto. · Do tñ
electo quatuor dies ex de reli:et tranſẽ ad
reli:ad noſtram. M.-Illa decredicit d tri
bus tĩ et tene ꝙ; habes de regulan.coſti⸗
in fi. li. vi. S· Dlec in hae ꝑte lubuenio ee
eleſie ſi ſẽ toram ad religionem c öuerterer
et uellet reſtitui ec ꝙ me.caucum cdilec-

. ..üͤg.V

ti ſcm Vinc· I· qui hoc no-eti.cuʒ ex
litteris et ibi etiam qð ſtatim ſequit᷑. S.
¶ Sed nũquid cłricus maior habebit hoc
beneficium in pr̃imomalibusar. ꝙ ſic. xv
i.q/i.ſimiliter e̊ immuec.non ming eẽ
ð uita et Ho.cle.c.fi:dic cõtra non ob. pre⸗
iura quia ibi dicitur ꝙ eodem iure gau-
dent res clericoꝝ quo et eceleſiap uerum ẽ
quo ad defenſionem ·xii:q ii· eccleſiaꝑ ſer⸗
uosſcᷣm Vinc. H.· Hec reſponſio noet
alia additur ĩ prec. fimiliter et uide q no-
J e·caula et.q/ iii: c. i. .· ¶ Sed nũquid mi-
N nor poteſt renuntiare beneficio minor eta
tis. No.non quia et in hoc ipſe decipitur.
5 ſt.ð mino. inrerdum ibi hoc enim ipſo.26
et.l.etiam ſi ſine.reſtitutus· et.l.ait pre-
tor in prin ſcᷣmn Aʒo · ar:contra:e.ti· ſi in
dex. . Solue ꝑ id qð ſtatim dicam ſeq-
tur ed ultra id renutiat ibi ipſo facto nol
do uti reſtitutione conceſſa. - Item
nũquid minor poſt impetratam reſtituti
onem poteſt renũtiare beneficio reſtitu-
tionis quod ꝓ ſ inductum eſt heo. ſic ut
pre.l.ſi udex. 1IEt eſt hoc ultimu uer
bum Aʒo:in ſumma et idem mar.de fa.in
vi.q · Bal zog minor et eccleſia poſſunt
renutiare beneficio reſtitationis obtento-
ff.de mino.lſi iudex non obrinendo ff. de
noua.IJ· doli/de . ob.l.ſciend.in glo.ordi.
2 Quid ſi mmor appellauit a ſma con
tra ſe lata nuquid appellatiõe pendente po
terit petere in inte.reſti. dic ꝙ ſic ut no.C¶
HR aduer rem iudi/l.peet in lumma Aʒo.

„ 20

₰ℳ $₰☚ 9°

ℳ ⸗

e·ti. eirca medium.¶ Quiĩd de eceleſia nõ
quid poteſt renũtiate beneficio reſti.ĩ in-
te. Ro· no.uinc/e de reſtit᷑.ĩ inte.cum e&
litteris q& fic ut.ff. de minoribus ſi iudex-
MA Salua auctoris pace. Virncẽ. ibi loquit᷑
