aliam rem mobilé a poſt hoc tempus po
txerit nulla ſuꝑ actione cõuenirixviqiii⸗
6:põt uerſus finem ex ut lite nõ conteſ.
qrmm in fine · ¶ Hoc quoq; notandum eſt
Bal. Nora ex hoc · V· ꝙl·generałr. ff.de
noxa que dicit ſciẽtem rem alienam plſcri
bere ponit calum ſpẽalem in noxali et i̊
in dampno ĩfec.ff.de darmp·ĩ fec:l/preton
ał.ſnĩa non dat titulum preſcribẽdi male
fidei polſori.nam ſic caularet publiciansʒ

ↄtra qñm quod eſt falium no⸗ff· de pub.

l eum qui:G̊ ſi petentib·naʒ ibi ex iuraſn

to ſequitur ſma unde etiam de ſnĩa loquiẽ

ſi bene ĩducatur lex· ꝙ in ꝑſonalib ac

tionibus lapl ami ñ facit miſſuz poſſorẽ

ſine ſcdo decreto. immo etisʒ poſt annum

abetur ꝙ interpoſuit hĩc Iaco.ſ:q uer

5

A2

r —

9

auditur reus ſuper poſſeſſione. ut in pre.l
Ki finitaS·ſi quis autem2. . muꝑł ſcribir-2
ff. ã re·eoꝝ qui ſub tuuel curt· ſunt.l.iii.
et quidam dicunt ꝙ ſi vuemo debitorem
meum kꝑlonali actione aut ꝓbo ꝙ lat cat
nec uult uenire2 tunc bona ſua debẽt uẽ

di et mihi dʒ ſatiſfieri. C-de bo auc. iudi-

polcum ꝓponas.2 aut᷑: ibi poſito ſi nõ ꝓ
bo ero in poſſeſſioneIn realibus aũt ut in

rei uedicatione · Iq intẽtata otra poſſidẽ

tem:nam odra dolo deſinẽtem poſſidere ꝓ
ceditur ut in ꝑlonali· ut diæi in. ꝭ· reſtat

iin fi. J. et alus non ĩterponetur i'm decre

tum.ꝗa ſolus tranſcurſus umus anni ſine
ſma facit aliquem uex.i. incõmutabilem
poſſeſſorem oputaxo illo ãno a temꝑe int᷑
poſitionis pruni decreti. Midem ILaco-
vi:colump· V.in realibus alixer nõ· S· · lã
de effectu añ fi. v. ultimo.quero ubi diẽ
ꝙ inc lpit qn ipſa re uent um eſt ĩ poſriõʒ
Tractandum ĩminet quod dcm̃ ſit ueriq
de quo miror ꝙ plus a tot ſcribentibo nõ
eſt tactum ꝓ hac ꝑte ſat iſfacit decrepri.
ma de do.a otu. preſuppoſito quod ueruzʒ
eſt ꝙ illa decreque fuit alexiii: longo tẽ
pore pceſſit decreↄtingit·e·t.que fuit cõ
cilii generalis. Inno-iii- ibi enim textus lo
quitur in prĩ·de actore mittẽdo nõ miſſo
et tñ ponderatur ꝛbi qnusergo neceſſario
dici oportet ꝙ a temꝑe decreti ĩcipiat an
nus nõ a tempore miſſionisſi hoc olim g
et hodie· Item ↄtra tenẽtes otrarium ꝙ a
temꝑe miſſ ioms currat annus:2 ſic ubi ñ
interuenit miſſio:nõ cepit currere annus
ꝓPprie emanauit decreotingit:quod patzʒ

lbi.a ſic cum fᷣm multoꝝ alſſertionem 27·
Itẽ reus cui faueo dimittendo ipᷣm in cu

tura. et collectione fructuũ et poſtea lap

ſis forte:vi:menſibus a tẽꝑe primi decreti
Poſſeſſionem recipio·2 ſic ipᷣius tediũ alle

uio bñficium uel grẽ̃am quam ſibi feci cõ
tra me retorquere non pot.e · de fideiuſ.

c:ii.ð iudeisa2 ſi iudeos: Item ad hanc ꝑtẽ?

uidetur text expſſusq̊ eo qui mit·ĩ poſ.
cum ueniſſent· v.ſed iudices. Pro opione
ↄtraria que attribuitur uberto multũ fa
cit decre·qm̃i.·ĩ aliis:ubid decreto iudiq
mentio expſſa non fit.ſed ſolum ð miſſio

ne:ibi mittẽdus eſt actor in poſrionẽ 2c·

2 poſtea affr matiue 2 negatiue ſubdixur
de ãno⸗ergo aliud principium ãno dari nõ
Põt tanꝗᷓ t miſſiõis quod ełiaz ibi tenzʒ
gy· ut ibi ſcripſi.ſuper· v. infra annum.
Item omnia alia iura loquẽtia de anno ui
dentur illud referre ad tempo inductiõis
miſſionis traditiõis. uel detetionis habite

uel facte ð poſſᷣõe:de primo decrepaſto
ralie de off- ordi. et decre. prima de eo qui
mit:de ſo decre.Fa illo eodeʒ · t· De tercio
dec.dilecto-de 0. ſig-De quarto- lex ſi ꝗs

emptionis ad fi-C.& preſcrip. xx ul.xl-
anhec autem quatuor uocabula nõ unolẽ

ta tempore decreti uel ꝓnuũciatioms non
ↄgruunt: improprietates autẽ exculande
Iuntnõ ſequende· ut no.ð v·ſig. ꝓpterea
In fi. ulti· glo· Item cum predca decrepa-
ſtoralis. in fi:uocet hanc annalẽ pſcriptio
nem uel quaſi et pſcriptio ſine poſſeſſione
non procedat/de reguiuri ſine poſſeſſione
li·vi:ubi ocor/patʒ hanc Tam opĩonezʒ ue
riorem Item facit regula.et in pems que
uult minorem ꝑtem ſequi2 hec eſt talis-
Eſt autem aduertẽdum. ꝙ; calus iſte m-
mis ẽ dubiusqñ.ſ. iudex leruaſſet primã
formaʒnõ.õ·efo dicendo decerno ticiũ

m ictendum ↄc·bona tñ eſt forma nec ua

let quod ibi in fi:opponitur ut ibi ſcripſi
per illa enim uerba oſtat illum poſſorem
nõ eſſe:niſi ꝓpter dolum uel potentia rei
ſic fingatur.ut in·c.ↄtingit. et adhuc eſt
dubium: an hec fictio tralhatur ad tẽpus
decreti an uero ad tempus reſſtentie · qn
uero iudex ſecutus eſt tereiã formam ibi
poſitam que fuit Inno:a in decl· de eo
mit.ĩ poſ:ut ibi ſcripſi.dicẽdo decer no cõ
ſtituo uel iubeo titium ueꝝ poſforeʒ ac:
tunc ex ui uerboꝝ uideretur ab iporuʒ ꝓ
latione currere annus- 2 locus eſſʒ opioni
Iacobi licet ut ſuper illa forma lcripſi fa-
tear eum nõ poſſidere· perl.cum poſtulaſ
ſem·ã fi.i.rñſi·ſt.de dampinfechoc tñ fa
ciec iudicis auctas 2⁊ uolutasut ſicut cur
rerʒ decẽdium appelonis interponende a
tempore ꝓnunciatiõisiſic currat ↄotumeci
annus purgationis otumacie ab illo tpre-
licec non ſtatim actor poſſionem appre-
hẽdat. eõ de do-et ↄtu-otingit de off-
Or· paſtoralisĩ fia ĩ pre· c.qm.·ĩ aliis.C.
de preſxxxuel.xlanſi quis emptionis ·

fiex· de eo qui mit.ĩ poſcã rei ſer-per to

tum ⁊ d . ſig. dilecto. niſi forte quis uelit

illud ĩpetrare ad cautelaʒ m. b.z alios- ut

fortu preſcr ibat quod facere põt. ut eẽ
de eo ꝗ mitin pol· ci. ux lite nõ otelqm̃
6· In alns. ff.de acquirt. poſ.iuſte. odof. tñ
dicit hanc cautelam eſſe dampnoſam nazʒ
cuʒ is ex prime decreto fuit miſſus ĩ poſ-
ſummatim fuit examĩatum negocium2
iurauit ſe nõ calumpnioſe petere. 2 dñiuzʒ
rei petite ad ſe ſpectare ſi ergo nũc petat
Im decretuʒ ĩterponi:cuius effectus ẽ· ut
eum conſtituat dominum qui non eſt/ut

”M
*

4
. „a -
LS .

9

ff.& nox.a generałyr·2 dicarn.· 5. ul. uidet᷑
ſibi otrarius.naʒ uidetur dicere ſe n fuiſſe

prius dñm. ff.qñ ap· ſit ſi ꝓcunet ideo nõ

eſt audiedus. C·de fur-l.iĩ ex· de ap.ſollici
tudine-in fi. Sed mihi nõ placet talis illa
tio:quia quod dicit d eſtecte ſceði decreti
ſpeale eſt in actione noxaliet de dampno
infecto.ut ĩ eis querat᷑ dmuʒ per ᷣm dcre

turn. In aliis autem ſolum uera poſfio ac

quiritur· et cã uſucapiẽdi ꝑatur ut in pre-

9.iuł. et non qhium ut noin pre: ulx. P

terea agens reali dicit ſe dnum. nec inten
dit ad dnium quia quod ſuum eſt ampli
ſuum fieri nõ põtutff.de Vobl.nemo

rem ſuam2 ex : de fide inſtro.inter dilcõs

ꝓpe Fi: Sed intendit ſoluʒ ad poſſionẽ ſeu
reſtõnem ut..d rei uenoffrn-2.I qui re
ſtieuere et· C. de alieñ.iudimu:cã fac.l.i.
et.ĩ. V. ꝓx· unde in eo iudicio melior eſt

ratio quare talis cautela nõ ſit utilis. narm

cũ trãſcurſ tẽport miſſum in reali faciat

ueꝝ poſ forem fruſtra impetraret m de

cretum cuius effectus eſt facere aliquem
ue poſſeſſorem ut qi quia ſuperfluuzʒ

eſt poſtulare quod d iure omũi ccompetit
C. F.x.d theſaurt l. umca: ex de ꝓcurqa

in cauſis poſſet enim illi merito dici:qu d

petis intus habes· e· de iudi examinata.
et ideo tanꝗ ſuꝑfluum nõ impetrabitur.
ff. ut in pol · lega ſi is a quo.⸗ ,diuus-ar tñ̃ᷣ

expreſſe otra.ꝙ in realibus locum habest

m decretuʒ. &Xτ. de eo ꝗq mit- in pol. cã rei

ſer. c.i.So-ibi . In ulei glo.dicebat dy

nus.in·q vn ꝙ peti poſſet ſtatui certum

tempus abntĩ poſt quod non audiatur de
ꝓprietatealł· t·de dampainfec quo fũ

dus:2 8 optio-le: l mancipioy multa ſiłia

uide de ꝓba: Iʒ in.i. glo.et ſuꝑ ea· 2. ĩ C. ii·
5:i in fi.2 ip̃e Dy· addit in pre.la quo ꝙ;
ꝗa terminus ille nõ eſt determinatus a u

re erit arbitrarius ff-de iure deli. I. I. fmm.
et ↄcor.ibi acur ult. glo. Sed que
eſt rõ diuerſitatis quare m decretum in
terponitur in ꝑpſonalibus a nõ in realibus
Rñdeo agẽs ꝑſonali petit ſibi dari aliquid

2 quod ſuum nõ eſt ut inſti:de act· ap⸗

pellamus./ 2 in prin.t.iii. ·nãq; 2 dare eſt
accipientis facere ut.f. de uer ob ubi au
temꝭfiſi igitur nõ det· utile eſt interpo

ni m decretum per quod fit miſſus dñs
uel ſaltem acquirit cãm uſucapiedi ut iaʒ
diei · M. Sed Dynus querit ubiS qõne
penul. an in fo decreto requiratur miſſio
re ipſa.an ſufficiat iuſſiq-2 uidet᷑ neceſſaria
miſſioffde piĩig act.· nõ eſt mix. S· ſciend

eſt otra cum pceſſerit miſſio ex prĩo erga

ſufficit iuſſus ſicut ſufficit voluntas ven
dentis precedẽte traditione ex alha ca-pu-
ta depoſici uel cõmodati:ff· de acqu.re
do: qua ratione6 interdum. et inſtiuta

codern titulo/: interdum cum factum
decernentis reputetxur eius otra quem de

cretum ĩterponitur· C· de euicſi ob cam.
et no inſti:ð offi iudi:circa finem. Soluit
ncciam eſſe miſionem ſi ille nõ erat ĩ pe/

ſeſſione·facit· C/de rei uen.l.ſeruum2.· ff.
e.t.ſi ager· at is qui agit rei uen. nõ pe
tit rem ſibi dari. ſed eam ſeu eius poſſᷣozʒ
ſibi reſtitui:ſed dicit ſe oñm rei unde cuzʒ

E primi decreti interpoſitionem. nanciſcat᷑
poſſionem ut dixi.S/e· reſtat. .· ſi uero
agatur real- Iam adimpletuz eſt eius de

ſiderium per primuz decretum. et᷑ habet
quod petit ut dixi und m nõ interponet᷑
quaſi ſuperfluum eſſet. ut᷑.s. Preterea uiS
retur ſibi cõtrarius ut.S. (LSed quare in
realibus nõ tranffertur dmuʒ anno elapſo
quaſi o decreto inter poſito Rndeo ꝙ ac

tor nõ intendit habere dmium immo ꝙ; ſi
bi res reſtituaturcum dicat ſe qñm ut iã
dixi:- Item 2 quia nõ interuenit iudig auc

toritas. Rofaux ꝓbat multipliciter in li.
ſuo in· tde o decre · M·non allegat quod

intendit/ibi enim mhil de hocſed de pro

decreto poſuit· de hoc. .ſed illud querit
in ſcda colump.ſed illa multiplex ꝓbõ de

qua logtur auctor eſt in·t.qᷓ boauc/iud.

pol M⸗Ite queritur multis modis-2 ꝓpt᷑

auidos hec ſcir̃ ſupplebo qq auctor obmi

ſit·2 primam ip̃ius rõnem nõ põdero/que
Ffudatur ſuper fi-legisſi ꝗs emptiõis ubi

Sr ꝙ paſſus miſſionem:ĩ annum cauẽs rẽz

recipit dicit iple ergo prius n0 habebat ſi
recipitſñi lr̃a diceret poſfioneʒ recipiat fa

ceret ꝓ eon ſic ĩducebat illam Gui-d ſuj.

ꝗ renet ꝙ poſſideat. lr̃a tñ de re loquitur
quia uero illud ſic inferri poſſet etiam in
perſonali,.ĩ qua ueniens 2 cauens rem reci
pit⸗ ideo nõ placet ſed ꝓ eo bene facit Ĩa
precedens.ibi prior poſſeſſor.quaſi innuat
miſſum eẽ m poſſeſſorẽ 2 porẽ deſũſſe ut
ibi no⸗Scda ĩpii rõ eſt · cuʒ polſio ſit fcᷣ
ff. ex qui. ca.ma⸗l. Cemqʒ; impoſſibile eſſʒ
iſtud fem̃ ſuppleri per lapſum anni:ꝙ tn
ↄcedũt qui negant eũ.ĩ:annum poſſorem
ꝓbat per id quod de hereditate r que in
his iure ſunt ſuſtinẽt uicem defunctiinõ
tñ in his que ſunt fcĩ.ff·de acquirredo:
lI.hereditas· et.l. in eo de ſtip·ſeruo.l.uſu⸗

quod facti eſt in hereditate ñ ſit 2⁊ poſſio

eſt facti ergo in illa nõ eſt· f· ſquis teſtõ

5*

liber. eſſe iul.fu·l.i.ꝭ̊·ſceuola/unde lʒ adeã
hẽditatem. 2 ex hoc omia iura in me traſ
eant.poſrᷣio tñ reꝝ non tranſit:niſi appre⸗
hendaturf·ð acquintipoſcum heredes in
prin2 lbi cõcor · ad utxq; dictum:.2 ꝓut
ipſe dicit· nõ ob/ff.ex qui-cama. l-cuʒ mi

lesi.ubi ðᷣr ꝙ poſſio oiunctim deſcedit

ad hr̃dem.nam ut in otrario nõ. uſucapio
inchoata ꝑ defunctum bñ perficitur per
hrdem poſpᷣione apprehenia 'm Kof·ſed
utx ibi diẽ textus · id etiam qnq; cõtingit
hr̃ditate nõ adica quod intelligit acurcũ

modo res que uſucapiebat᷑:non fuerit per

alium apprehenſa. ff. de uſuca.l.nunꝗ· ii-
S·penul. Cõclu datur ergo hic ꝙ uſucapio
licet ex polfᷣone reſultet eſt iusff. ð uſu

ca.l.in-quod hrditas includit ut.S. idem

in poſtlumio.cui fictio ꝓdeſt ad ea que
iun ſund.non ad ea que ſunt fcĩ ut in pre-
l·deniqʒ ff· cx qui:ca ma ocludit ergo ꝗ
id quod ius ciuile in predcĩs facere nõ po

tuit.nõ faciet lapſus anni 2 ᷣm hoc neceſ

ſario ſequeretur abſurdũq; exquo primo
anno ñ poſſidʒ· fimto anno eſſet neceſſariũ
m dcretum in poſfione tradenda· In rea
libus eadem rõne qua in ꝑlonalibus quod
dicit abſurdum a nunꝗᷓ auditũ aut opor

teret ocludi aliud abſurdius. ꝙ ipie actor

ſeipᷣm faceret iuridicum poſſorem ꝛ2 ſic ſi
bi ius dicerʒ quod eſſe non põt etiaʒ ĩ poſ
ſeſſione apprehẽdenda.ff.de acqui:polſſ.l.
ſi ex ſtipulationeeX de priuiłpaſtoralis
et ut iuuem Roff. nõ inpingas ei ꝙ pe 2

alii fatentur ꝑ laplum anm miſſuʒ in reali

fieri incõmutabilem poſrorem2 ſic etiazʒ

circa poſſionem multum põt lapſus àm.

ſed HRende ꝙ illa ptãs in iure nõ in fcõ con

ſiſtit. ſicuc dicimus opleta uſucapione eu
qui triẽnio poſſedit iure ↄmũ fieri dum
ut pre.l.iii. ſf. de uluca/oↄcludit rof mifos
errantes eſſe illos canoniſtas uel alios qui
tenent otrariũ ſuadens ꝙ hoc teneãt ſi ue
ritatem diligunt Inducic.l. cum itaft. D

con:.2 demõ ibi.immo ſi uex amamus 26

tranſcurſus anni nõ tranſfert in alu
quem poſ:nam miſſus ſtatim fit poſſor ĩ
reali.a de hoc-ex: de do.z cõtu/contingit·

¶ Et cũ ſepe feceris mẽtioneʒ ð actione

ꝑſonali.2 de reali ꝗd ſit utraqʒ dic ut.S. de
ac:leu peti.ſequicur. · ſed quã uocaa

Eſtat uidere a quib iudicib
et quo iure poſtuletur ᷣm dec

wey k mixtum imꝑium hñteſ
illud inderponere deberent. ut pretor pſes
et huiuſmõi · ar· in aut᷑.de exhi2 intro.re

tum.a uidtur ꝙ tm̃ ordinarii

.ſ uero.f· ad munici ea que ff. de damp.

infec.dies cautiom.Sſi forte· nom mitter
in poſ.magis eſt imperii ꝗᷓ iurichtionis

utff/de iumdic.o.iu. iubere.2 quia hoc &

cretum cã ognita interponitur2 uemt in
ↄgnitione an reus ſit abñs iuſta de cã ł nõ
et hunuſmõi:que dic ut/S.·nunc dicam
in prin· Sed cum cãe cogmtionẽ deſideret
uidetur ꝑ libellumXi.p udicem dele. non

poſſe expediriut.ſt·de offi· pſi.nec quicꝗ ·

· ubi.ſt· de reguĩuiorma. Aln dicũt ꝙ
dele:ab ordinario põt ꝓnũciare de mittẽ

do in pol-et maior.ſ. delegans debgʒ reipa

mittere in pol. I hucuſq; uerba Iaco-
inducebatl/quartamSduas· f. Gamp-
infec:quã allegat remiſſioi hoc ꝓleque

re utĩ· de executio.ſenten·:nunc dcen/

dum in princi de primo decreto a quo in

terponaturdixi· S/ . nuc uideam in pri.

2 Fim Iohãde deo . M-Cauilꝑ. libro-niii-

ubi de fo decre-pecolump· is qui põt

primũ decretum ĩterponerepõt 2⁊ Fmex
de eo qui mit· in poſcã rei ſer · per totum
ex:de offi dele. ex le is tn m eum non fſic
eſt in diffinitiua quam nõ fert · Mhoc ñ
ſic expreſſit Ioh.ſimpłr dixit in diffimtcĩa

non ſic ſentio alł.l.a diuo:unde magis pu

to euʒ intellexiſſe: ꝙ ñ exeqt᷑. ut uult illa

les in prin.ꝗᷓ ꝙ; nõ ferat· ·dle ab ordina

rio:ſt. de re iudi:a diuodele aũt a pricipe
utxq; põt facere· ut no in pre· Snuũc chicẽ

dum. Inno/papaiiii noe&: de offi-deleg.
ubi ſcripſi in glo/pe-2 ui
de remilquas ibi dedi in fi· & deleg-a
papa nõ põt dare corꝑalem polſleſſioneʒ in
rebus que nõ ſunt ſue iurdictionis puca

ſigmificaſti·

in poſſionibus laico: qñ ognoſcit de dote
et huiuſmõi ut exde donat᷑ inter uiꝑ et
uxo. de prudẽtia ubi de hoc· ſed ꝑ ordina
rium iudicem ipam dari mandauit ff. de
re ludi:a diuo-:i·xxvi-di-cum ad ueruz-

xi.qi. de ꝑpſona in fiex: de iudic nouit. ꝓ

Pe prin in poſ- autem et rebus eccĩaſticis
dare põt polcorꝑalem nõ ſlolum cã cuſto

die- Immo etiam uerã ar ex. de re iudic-

cum aliquibus. C.de iudi- ꝓperandum ff.
ad muni.ea.cũ ſibi liceat ſuaz ſnĩaʒ exeꝗ
ut in pre.cſignificaſti.2. e·t. in lr̃is- quod
ueꝝ puto ſi ſine armis ⁊ dtentioſa defenſio

ne eam dare põt alioquin ĩid ꝑ ordinariuz

manu militari fieri iubebitxxiiiq-v/ad

miſtratores.ff.de rei uen:qui rem/2 in p⸗ .
l:a diuo:et an ſecus.2 ĩ pre.lĩubereI e .
0

eniʒ ꝑ ſe nequit libellũ indicereqa hoc ſo
lius principis eſt.xxiii:q iii.c.ĩ·et· ii alii
tamen dicunt et bene ꝙ exquo cã ſpectat

S
— WY ci & Pelt „ e

◻ —
ððẽ

5

*

12

—„

ad foꝝ eccleſiaſticuʒ ĩudex ecciaſtic.ſiue
ſit ordinariusſRiue dele. ſniam exequetur a
dabit poſſeſſionem corꝑalem etiam ĩ poſ
ſeſſiombus a rebus laicoꝝ.· ar-in pre pre
tereaalioquin dluloria talis iundictio ui
deretur. ut ex de off deleex lr̃is· m

G.ſed Hoſt.dicit primum iuſtius ꝑ dec.

poſtulaſti ð focom ut ſcripſi in pᷣ.decae·
ſigmficaſti ubi· · ¶ LIIlud aut heſita-
tionem non habʒ nam unus ludex põt de
cernere miſſionem eſſe faciẽdam in boms
non ſue iundictioms: quod dic ut no·s·6⸗
nũc uideamuspõt ergo breuiter interpo
nere maior iudex pretoret preſes ꝓuĩicie
et quicunqʒ; hʒ meꝝ uel mixtum imꝑiuʒ
Im Kof. H de o decreto in prin.J uc
in pre.l.iubereet·ft·ad muni· ea queet

ſt· de damp.infecdies·6:ſi forte eſt emʒ l
meri imperiet ognicioneʒ hʒ pecumariã

ut dixi.S.de iuridic/o.iu.vſed an bonꝝ

pol.ad fiet ſeq: ¶ Sed quo iure poſtulac

actor interpom ᷣm decretũrñdeo ꝑ æct.
in factumarft:de dampĩnfec.inquihino

quia ñ eſt expᷣſſum ð noĩe actionis:ut· fi.

de preſcrip.vquot᷑·aln dicunt· · rofſt.
de primo decre.añ fi:et hoc tenet Dynus
ubiS·2 de utroq; decreto per.l.ĩ ſtatiʒ al
legatam. Item ᷣm euzʒ nulla eſt obligatio

ex qua naſci poſſet achio in factuʒ2 equũ

eſt cautionem int᷑poniſequitur ergo id fi
endum iudicis officio.bene facit.ſt· de an
nu:le.lquĩtus loquitur auteʒ de cautione
dampm infecti. Idem Symon. in. I. oſenta
neum in fi. C:quõ ⁊ qñ iu · ꝙ iudici of
ficio quod datur loco actioms deficientis
quod tutius eſt.iĩni.q/i-reintegrãda 2· ar.
ff·de iurtdic o.iĩudi.l.i/et expone in prel.
inquilino actio-iius quo cautio petitur-
ſimileff.d acti.z ob-actionis uerbo-2 ar.

ff.de ſuceð. l.i.ꝭ. decretalis. . de hoc

Hoſti.ubi.S.ꝭ.pe.in fi/et ꝑ Cy. ubi.s.in
vi/q: ubi tenet ꝙ ex nobili iudic officio ñ̃
ex mercenario ꝓcedũt hee miſſiones. J·
Ltimo dicamus quis ſit effcũs
ſci decreti 2⁊ quidem magnus
quia ꝑ illud aliqñ dnium acqui
rit᷑.2 otuimacis ſuꝑbia refrenat᷑
Hhucuſqʒ Iaco. ·e& ut lite nõ conti.
qm in fi.ex · de eo quĩ mit.in poſ.cã rei f

c.i.hoc tñ intelligas ſaneꝗqa in ommbus

pſonalibus actiomibus in quibus locuz hʒ
non oꝑatur 'm cretum eundem eſtectũᷣ
naʒ in cã noxali 2 dampni infecti oſtituit
miſſuʒ qñm ſi reus qui nõ cauebat de dãp
no infecto-uel qui non rũdebat in actione

noxali erat qns · ſi uero non erat cõſtituit
eum ueꝝ poſſeſſoremct parat ei cam ulu
capiendi ſeu pᷣſcribendifr/de damp- infec.
ſi finica.S/iux.ff·de acquirt.poſſ.poſſideri
in fi.ft·de noxali act.electio in fi·et· l. ge
nerałr · ff.ſi ex noxa.cã aga. l.ii. in fi.f· ce
damp-infecſi fimitauł. quidam auteʒ
dixerunt. M.dictum eſt Iacobald. qui
dicit ſe mhil eſſe ſoluzʒ de ſcdo decread fi.
i:collump. Sed acur.ĩn.l.ii . C· ubi in rem
act uidetur eum ſociaſſe in ul. gloſa. Sed
Dy:dicit invin.qglo· illa intelligẽdam
de ſcdo decreto nã glo.equiꝑatx cãe noxali
cãm dampni infecti in qua certum eſt ꝑ
primum decretum:nec cqium nec poſrio
nem dari. f.ð acquir:poſ.l.ini. ·fi2 qui.
ex ca.in poſe·lcum legati:cum & miſſuſ
in noxali fiat qñs:ut patet ꝑ dcãs·l:ſtatiʒ
allegatas· Fateri oportet ſm euʒ ſm decre
tum interponiff.cõi diuilſed ſi res uide
Cy:qui refert Iaco·de ratenere dtrariuzʒ.
in pre.l.ĩi.q·xiii. maxime ea rõe ꝗa in ca
noxali fit miſſio in re mobili.Sed in cauſa
dampni infecti fit in re ĩmobili.2 rerum

mobiliuʒ uilis eſt 2 abiecta cuſtodia. f. ð8

acquitpoſ.ſi rem· Sin cã noxali ex pri-
mo decreto dnium tranſferrunam dicunt

nõ inueniri ꝙ in ea m decretum interpo

natur ut in pre:lſ ex noxacã aga.l. ij.⸗
pe· et in il.electio in fi.uel dic utS.ꝭ· ui
dendum in prin. v. Item locum 2 ſeq In
alus aut pſonalibus ↄſtituit miſſum poſ
ſeſſorem.ud in pre.lſi finita.ꝭ·ſi quĩs aut.
ex· ut lite nõ cont᷑qi in fi.in hocſ ut de
oneretur ab onerere probandi debituʒrnõ
tñ preſcribit quia qncunq; qñs ueniens of
feret debitũ reſtituetur ei res ſua.ut noĩ.
pre·dec otłingit.et in pᷣ·decre: qm in fine.
miſi oiſtricta fuerit iudicis auctoritas- uł
inſolutum dataque remedia dantur poſt

interpoſitionem ſcdi decreti. ut ibi no-im

Io·et/S/G.nunc dicamus..ꝙ ſi nulluset

illud autemet·V. ſed que eſt· In reali

bus aut tranſcurſ anni qui habetur loco
ſeai decreti.facit quem uey poſſorem ut
predixi. ¶ Item per ᷣm decretum hʒ cre
ditor cui res inſolutuzʒ data eſt iuſtã cãm

Poſſidendi et preſcribẽdi.ſiue debitor fue

rit qns rei poſſeſſefiue nõ· 2⁊ uſucapit etiã
ſciens rem datam inſolutum fuiſſe alienã
ſt· de public.ſunt ⁊ aliein fi.ff.de nox· et
generaliterex no.extra de re iudi: abbat᷑e
lane· et eſt ratio·quia iuſte poſſidet qui
pretore auctore poſſidetff.de acquirenda

poſIuſte.¶ Sed nunquid miſſus utetur
fructibo de hoc·5S.5ſcquitur· V. hoc aut

2

,

— –

–

N

noõndum. Item ꝑ ?m decretũ uendunt᷑
quandoq; dona· ut. S· S n .llud autem.
¶ Quid ſi poſt ᷣm ðcretum interpoſitũ
uule qicere eñs. ꝙ nõ fuit cauend illi cui
preceptuz eſt caueridicit Koffnõ audiri.
quia et ſi it ꝑemptoria poſt interpoſituʒ
decretum oppom non põt· quaſi nec poſt
ſmiam ut⸗C. ſnĩam reſcin· nõ poi·ꝑpempto
rias nmiſi in mora. M· dʒ dicere minores et
ſic ponit Koff. de o decreto/paulo añ fi-
eſſent uel abntes rei publice cã uel ni

R’R per abitioneʒ ſit ĩterpoſtũ. ar. ff· de iud-

ſi pretor ffde his qui ſub tu.uł cur.ſunt
mag's. 5· pe. et in pre.lſi finita/5· ſi forte-

Cbe oparitione in mino Rica-
HCE= practiq auctort ſolus Egypo
ſuit hanc Ricaʒ per hec uerba qualiter ci
tadus ſe debeat udice preſentare et ẽ vni.
et aliam que eſt. xv/qualiter reus ſe debe
at coraʒ iudice pñtare ueꝝ eſt ꝙ Io·ꝗ dee
libro iudicumꝑte:ipoſuit HNicã de pñea
tione ſed nõ ꝓlequitur illam ad ꝓpoſituzʒ
ſed tractat ꝙ partibo pñtatis iudex debʒ
laborare ad componẽdumet ſi id non põt

quid habet agere in cuil et in criminali.

¶Bonagui. et iam ultra medium operis
poſuit Ricam qualiter citatus loqui dẽat
coram iudice:auctor aut huic Rice pabu
lum difficilem nõ ꝑauit. miſi in prin- dum
uoluit ꝙ re lʒ ſuꝑbus hũiliter2 lʒ melã
colicus hylarit᷑ corã iudice cõpareret· ·
N precedenti ·d· de dotumacibzʒ
et qualiter cõtra eos ꝓcedatur
prelibauimusſed qin uocati ſe
parent ideo 2 8 hoc aliqua
ſubnectamus.ad quod nõndum eſt quod
citatus nõ dʒ iudicem oternpnere: ut.ĩ· de
do.2 Ccõ· 0· reſ tatſed dʒ ſe humilit᷑ et byla
riter in termino iudici pñtare eo mõ quo
et de actore diximnus·S de opeiudi-aditt.
5· uiſo/z tenetur quis ↄꝑere in loco ad quẽ
iudex illuʒ citauitiuei ubi ius reddere cõ
ſueuit.ff·de iuſti et iunDl.peff.d ĩterro-
acti.uoluit.nec dʒ in uemẽdo difficultatel
ingerere ut·xiii:q: ii:quẽ pᷣpoſteꝝ ne iudi
cem otra ſe exaſꝑet.l.duſi ꝗs pᷣpoſtera naʒ
etiam nõ ſuus iudex caſuali᷑ eum ledet · ſi
quoquomõ iuntdictiõi peſt· f· de iudic · ſi
quis ex aliena.ff.ſi quis in ius uoci-non ie.
2 deneunch ese d ap· ſi duobus.xvi·q·
i.frater noſter. unde etiaʒ ſi dubitet ð eiq
iuntdictione ſemꝑ uenire tenet᷑· ſt. de iudii

l:n& led ſi dubitetur et· de ap. cum ꝑati

ſed et ſi certum eſſet nõ eſſe iudiceʒ tutiq
eſt ut ueniat allegare priuilegium ſuum.
mſi manifeſtum 2 notoriuʒ ſit· ut diei-s·
de citatt..i.ad fi·põt· uerba Egy uſ
qʒ ad· Vquid ſi reus. etiam per ꝓcunt.
ↄpere ſi maluerit utx·C· de ꝓcurt.lFi.ff·d
poĩti.l.iin fi.niſñ qñs ſic iuſtior ꝗᷓ ꝓcur
et niſi c ſit uehemẽtior. ut in pre.l.C· nõ
emim põt ꝑſonaliter citari niſi in cab ut
ex. de iureiur P· vi. Sed nec cogitur ĩ gra
ubus eum oſtitueree&& e: querelamet B
qñ per ſe uult 2 põt agere cam ſuaʒxi. q
i·te quidem.ex· deudi.intelleximusał·
enim bene cog᷑ öſtituereſed hec ꝓſeque
re· ut. s.de ꝓcur. ¶ Sed 2 ipᷣe ctor ĩ ter

mino cum lIris et inſtro citationis ſe iudi

ci pñtabit accuſans aduerſarni abñtiazʒ. ut
C. de iudi. ꝓperandum S:·2 ſi quidem 2 fa
ciet eum reputari ꝑ iudicem ↄtumacem-
ꝓut habetur.S·S contumacia: ſequitur
que ſingula faciat redigi in actis que rep-
lentatio hoc mõ ſcribetur ĩ actis. FOrma
talis ſe coram tali iudice pntauit pro tah
cã quam cum tcali hʒ ſeu hr̃e ſperat die ta
li 2 hora tali. ¶ Fit autem hec repñtatio
tam ab actore ꝗᷓ a reo:coram quocũq; iu
dice ordinario uel delegato ſeu arbitroꝙ;
autem actor repntatio ſit ſcribenda paxʒ
Si enim reus nõ ↄpꝑeret in termino- 2 ideo
iudex eum in expenſis ↄodempnaret ut..
de citatt·· uiſo de tempoꝝa in alns· 9. et
poſtea diceret reus ſe imuſte ↄdempnatũ-
eo ꝙ nec actor in tremino cõparuiſſet· ut
no.eX. de do-2 con actor ſi actori cõꝑitio
nõ appereret ſmia retractaretur-quia iudi
ci nõ creditur niſi quantum oſtat legittĩs
documentis ex de probatt quomaʒ otra-
¶ Qund ſireus non oꝑuit ideo quia iud
nõ affuit de hoc·ĩ.de expeñ · · poſtremo
v.tu autem.2 aduerte ꝙ etiam hora cõ-

pitionis ſcribatur2 utile eſt ut ſciatur 6

hora:et quo temꝑe incepit aduerſariũ cx
Pectare. ar.ex· de do⸗et otu:cum dilecti in

Fi.et ec. de ſequeſtra.pol:c.i.ĩ fi·d ꝓcur

auditi ·2 an hora uenerit opetenti ut in p̃·
S· uiſo·totda tñ dies ei cedit. ut.S. de aduo-
65·ſequitur.ii. v. Item m. Si uero ſit pro
curtſe in termino coram iudice repñtet 2
ei ondat mandatum ſuũ:non occultet.ut
ex· S ap.lſepe in prin.2 illud ſtatim faciat
in actis redigi ad cautelamquod notariq
in hac forma ſcribet· FOrma-Die 2 hora
talibus.talis ꝓcurt.p.ſe coram tłi ordina

rio ſeu delegato pntauit ꝓ cã quam dcũs

pibʒ uel hre ſperat ſuper hboc cum tali·et
mandatum procuratorium eidem iudici

Rasſtre r) t K 1 4
89 Aινο ) e.

95

—

—

Bdaulit otinentie talis- ponatur totus te
nor et idem intelligatur de repntatiõe ſin

dici actort uniuerſitatis-ůScripta igit᷑

actont repntatione actor uigilet et iudic?
ſuper ſuo negocio ſollicitet· Inſtantia eim
mater eſt omniuʒ uirtutum in ſuo opere

lxxxiiidi⸗nihil/qd dic ut.s.ĩn p·Sſeq tur

¶ Keum quoq; cautum eſſe oportet· ut
non ſit doloſus uel ſubterfugiens naʒ otra

tales iura preſummut 2 iudices ꝓuocant
xiq·i:xpianus.iii/q:ix:decernimus· ex ·d

preſlump.null de Epex tenore.de teſti.
ↄſtitutusiut iamSin prinduei- ideoq; in
termino ꝑ ſe- uel ꝑ ydoneum rñſaleʒ-hora
ↄgrua 2 i udice ꝓ tribunali ſedente ſeduly
ſe pntet ſic ut iudeatur ſuam ĩnocentiam
uelle demonſtrare·z repntationem faciart

in actis redigi:non aut ueniat ut quidam

faciunt nimis tempeſtiue uel tarde ut ac
tor expenſas illius diei amittat-2 termin

inutilicer elabaturex· de iudi.c.fi:et hoc

pleni ꝓſequere ut in p·SſequiturSi ue

ro reus prius fuerat otumax 2 ob hoc cõ
tra euʒ ꝓceſſum fueratinũc autem ad iu

dicium ueniatſiquidem paſſus erat miſſi
onem nõ recuperabit poſfionem:niſi priꝗ
reſtieułis expenſis et pᷣſtita ydonea caudi

one de iudicio ſiſti⸗Si uero fuerat excom

municatus ſimiliter nõ abloluetur:nec ad

mittetur· mſi prius reſtitutis expenſis⸗et

pſti ta huiuimõi cautione quo facto fiex

liti cõtiet ipſe reus iurabit de calump: ac
tor uero non:ꝗa ipe iurauit tempore ni
ſionis:que dic ut.S/ de ↄvtumacia//ſequit᷑⸗-

v · ceteꝝ ſi cã et · · ii. ·i . et · · E· prox· q·i ·
.interpoſito igitur etꝭ· iam de effectu

ulti.nõ:quia et in multis aliis loc eiuſ
demt.qualiter uero actor qui prius fuit
dotumax admittetur. noSde ↄtu.nunc

nobis in prin. ¶Attendatis inſuꝑ qñ req
qui prius fuir orumax oparet in quo ſta
tu ſit cã.nam ſiſit lis contt. uel eſt talis cã

purta appellationis uel alia in qua põt in ꝑ

tis ↄtumaciã lit᷑ nõ contt.· ꝓcedi quod dic

ut.s·de teſte·5·nunc tractemus:2 ſit pro

ceſſum in cã otra reumip̃e poſtea uemeni

admitret᷑ in eo ſtatu in quo inueniet cam
unde ſi ſit lis conꝗ· uel luratuzʒ de calump

nia ſeu de ueritate uel teſtes ꝓducti: uel
etiam ↄcluſum in eius otũaciazʒ in eo cau

admittetur ad ſequentia:/2 nõ ad preceden
tia:unde nõ audietur . ſi uelit hibellum of
ferre:uel exceptiões dilatoriasſeu fori ꝓ
ponere.uel iudicem recuſareuel petere
Fiat litis oti·ar:ex de re iudi:int᷑ mõſteriu
eum enim abũs in cãibus ꝓ pnñte habeat᷑

ut. e&: de ap.p tuas.de do2 9tu. ueritatis
æx de eo qu mit-in polſ:cã rei ſer-eum qui.
li. vi: ualet ꝓceſſus otra eum habitusac ſi
pns eſſet.2 h pñs fuiſſet nõ poſſet nunc aa
ꝓponere ſi ab initio obmiſiſſet de hoc·ĩ. dq

ap.5 qualiter autem. . ſed pone 2 ſequ.
¶ Hoc quoq; nõ:M. Im Bonagin ubi.

S: et Ricis ſequentibus ↄſulebat etiam ꝙ
ſuum notariu ſecum duceret ad ĩfra ſcrip
ta ſcribenda. is qui ↄparet non inco

tinenti in iudicem oſentiat ſed ꝓteſtando

dicat. EOrma. Dñe uocatus a uobis uẽio
àad uos tanꝗᷓ ad dqm et amicum auditurꝗ
quid uobis placet et quare me uocaſtis n

tamen vr̃m ludicium ſubeundo poſtꝗᷓ au
tem quis ↄparuerit ſine iudici lma non re

cedat. ut· e& de iudi:C.ĩ. xi q: iii- certuʒ

hocS.de ↄtumacia.6.ĩ eam aũt obtentam
ſcribi faciat in hac forma⸗Orma. I alis
ad petit ionem talis citatus hora ogrua in
ſtatuto termino ueniens a ſe tali iudici of

ferens diu uel ſufficienter hic expectauit

aduerſario minime ↄpꝑente: uł nihil aduer
Tus eum dicente licenciatus fuit a iudice-
congruam aũt horã uoco a mane uſqʒ ad
ueſperas: ꝗa poſtea nõ tenetur iudex euʒ
admittere- in aut᷑.de iudi.s. ſedebunt.e&·

de offi:dele.ↄſuluit. 2 ui qð ibi ſcrpmrfi
in glo·ex hoc collige · -expedit aũt hoc

ita ſcribi:nam fi alter poſtea ueniat/dicẽs

illum illicenciatum receſſiſſe oportet euzʒ
Qe licentia docere ał. ↄtumaæe reputetur-

eʒ· de iudi:C-i·xi.q iii certum. Cetex ad

uocatus in termino ueniens ſurgat dicẽs

quia iudicium ex tribus oſtat ꝑſonis·ſ.iu
dicis actori et rei · ut.iiii/qĩiii. c.i. et ex⸗

de vſig. forusidcirco de his tribus ante

omnia eſt uidendũ ne iudicium deluſoriu
uideatur ex· de ludi.cãmqʒ. ꝙ ſi reus per
ꝓcur/opareat petat actor copiam ſue ꝓ

curationis anñ omnia ut.Cde ꝓcur. licet

in prin:·2 petat inducias ad liberãduʒ ſuꝑ

ca:de exceptionibus ergo cõtra prermſſas

Plonas opetentib⸗ uide. S: de actore 2 reo
et de ꝓcuset ð aduoa de opeĩudi. adi-
Item qualiter 2 qñ ꝓponentur dicetur.I.
ð excep:2. ĩ. t. ꝓx·. ¶ Hoc etiaʒ nõ/ꝙ cuzʒ
reus uocatus uenit ad terminum dʒ doce
re ſuum aduocatum ne ab actore uł a iu
dice in aliquo circumueniatur.2 ꝓteſtet᷑
ꝙ coram eo oparetſaluis omnibus excep
tionibus dilatoriis.2 pemptoriis ſibi com
petẽtibus ut e.de dila:cfi2 ſi ille ſit iu

dex petat ſibi fieri copiam ſue iuriſdictio
nis· ex·de offi:deł.cũ in iureque ſibi fieri

dʒ cum die 2 olule ut.ĩ.de edit.inſtr̃o·5·

*9

uidendum. exhibenda-2 niſi fiat appel

lat m formas draditasĩ- in trac. libelł·in

t. ð ap· S·i.in· vi ·forma. Si vo copiam fe

cerit omiſſionem inpugnet· ſi põt· ut. S. d

iudi:dele.5·pe/2 fialioquin petat termi-

num ꝓ aduocato querendo ſi ſecũ nõ duæ
it.que ſi iudex neget appellet ut in Pfor
ma.- Si autem ſibi oceſſerit ĩ termino ſibi

prefico compꝑeat et libellum ſibi porrig

petatinl.q:mofferatur.eʒ· de libel.obla-
c.i.quod niſi fiat appellet.mſi fir talis calg
in quo ñ ſit offerendus:qd dic utĩ. in.td

libel.ocep·s·nũc dicendum. ¶ Que autẽ

hic deſunt uide.S·ð ↄpe·iudi.aditio. fi⸗

B elbell oblatione I.

H.. Fract tores hui materie poſui
ſuper neica de libelloꝝ concep. exculatiõq
aũe auctoris d hoc cractatu hic poſto ui

deS. de actione petitione ſuꝑ Rica.J·

N precedenti titulo docuim
qualiter uocatus debeat in cer
mino cõparere ſed quia uocato
4 lenti . I· an uero ſuſticiat
Ppritia rei ſine citatione uide· ĩ· de libelł.cõ

cep·s·ſequitur· in fine· ·ante omnia p.
citationem libellus eſt ofterendus ut. in.

q:iiiofferaturideo 2 de hoc aliqua ꝑſtriĩ
Samus an omma ideo cæi:nam cã que in
libello inſerenda eſt. ut eẽ· de libel. ob.c-
fi·fundamentũ eſt lił. C. de eden. editaet
ex · de uer· ſig.forus O· cãa ubi nõ eſt fun
damentum fuꝑ edificari nõ põt.i.q/i.cuʒ
Paulusexc de preſbunon bap.c.i ar. tñ
contra.ex · de ꝓba.qm otra ubi preponit

dilationes 2 reculatioes 2 exceptides. Sed

illu intell ige de dilatiombus int᷑ unaz ci
tationem 2 aliã:de quibus no· S.de citatt.

5§·nunc de tempoꝝ· Item etlam recuſatio

Pprepom põt ante libelli oblationem. ut in

Pre·deẽ· M. nolebat ergo Iode deo li-

bellus mitteretur in cicatione. ut dpei de

citatio·iam de citatione. G. uiſo. ad fi-
ʒᷓ· ſed ar. contraiii:qiii.offeratur · R.
uide· V. illud quoq;ʒ ad quemĩ. remittit.
Item ꝙ ibi dicit exceptiones intellige

de exceptionibus ope ↄtra iudicem 2 ꝑlo
nam actor 2 contra Rptumnam dllatio
nes 2 exceptiones ſuꝑ principali non poſ-
ſunt dari uel ꝓpomi. uel ſaltem ꝓbari cuzʒ
effectu.añ libelli oblationem. uerbo tami

tiam an ꝓponi poſſund.ſicut 2 fcm̃ ante
Phonitur qñq; ut.S.de cõpe.ĩudi:aditt.5.

uilo·de hoc.ĩ·de excep· 5. dicto cum igit

uidebis te deſtitutum illis exceptiõibus
que poſſunt añ libelli oblationem ꝓponi-
recipe libellum ſub ꝓteſtatione.ĩ· ſcripta
uel dic ꝙ prius dʒ libellus recipi ꝗᷓ alqua
exceptio admittatur.qd dic. ut.ĩ:de ex⸗
cepł᷑·5 nunc uidendũ . illud quoq; nõ
Iʒ aut dixerim ↄparenti libellum añ oma
porrigendumnon tñ ob hoc excludo quo
rundam laudabilem moreʒ qui an omma
factũ iubent uerbo ꝓponi ut ex· de iu.
paſtoralis 2 de litiſ conteſta.ca.umico ibi

cum nõ per narrationem ⁊c.quo fcõ ſtatẽ

reum ſuper eo interrogãt quu ſi ofiteatur
ſtatim ei pcipiunt ꝙ ſatiſfaciat de quo pᷣ
dicto nõ.ĩ·de ſen..il.·eſt quoqʒ. ſi xo
negauerid faciunt ſibi dari libellum per
enim lites poſſunt minui quod facienduzʒ
eſt·ex ·de do2 confinem-ff.ſi cer.pe/qui
dam.ff. de aqua plu-ar-in ſummac&: d re

ſti:ſpo.frequens. ¶ ¶ Actoris ergo oduoca

tus reo defendere ſe uolente dʒ hbelluzʒ tri
plicatum hr̃e ꝑaxum 2 ipᷣm debʒ legere 2
unum iudici offerre. Iudex uero diligent᷑

ipᷣm inſpiciet quia eius oftm in hibellis eſt

ut.ff·d eſſon.l.i:in fi:quo approbato fcã

q; collatione utꝑ ocordent:dʒ aliuzʒ ſibi re

tinere2 alteꝝ parti offerr.qð dic ut in p·
S- ulſo-et.ĩ/ð libelł.ↄcep.S.reſtatialioquĩ
iudex faciet reo copiam ſumptib actor:
ĩ quo otineatur qd reo obicitur· uel ab eo
petitur et alia· ut in.æ.t·ꝭ·q; auteʒ ut ille
habitis iudiciis deliberare ualeat an ceder

uel otendere uelit 2 debeat ut in preaut.
offeratur prius tñ ꝗᷓ libellum recipiat ac-

tor caueat.qd dic ut noĩ· de latildat᷑.G· ĩ

¶ Quo fcõ eum recipiat ſub hac ꝓteſta

tione· FOrma:Saluis ommbus exceptiõi
busa defenſionibus mihi opetentibus. tã
odra iudicem ꝗ ↄtra partem· ꝗᷓ otra foruzʒ

ꝗ otra hbellum uel Rptum. 2 quibolibzʒ

alnis dilatori is 2 peremptorns r̃cipio huc
libellum.utĩ.de libełↄcep.Glequitur in

prin.2 hanc ꝓteſtationem in actis faciax

redigi ad cautelam ſi uult quia ad hoc ne
celſario non tenetur:nam ea ommiſſa eas

