nihil. ar. cõtra ftde doli excep apud cel-
ſurn.ꝭ.marcellusff· de excep:dilecti·ct
de iureiurt. quẽadmoduũ:dic ꝙ replicatio
de dolo dat᷑ cõtra aliam exceptionẽ ordi a
riã.ff. de pig act.l.ii.ffqui. moꝗ/ piĩg uł
iĩpo · ſol ſicut iĩn re·s.ſuꝑuacuũff·de neg
ge.2 generałr· ſed nõ dat᷑ ↄtra excep:· doh.

Itẽ hec regła cõtra exceptioz doli nõ dat

replicatio de dolo intelligit in eod facto
2 quãdo actor ĩtendit lucrari 2 cum ipſe
2 reus ſunt in dolo uerbi grã ĩduxi te do
lo ut mihi ꝓmitteres aliq d ·2 tu dolo in
duxiſti me ut remitterẽ ꝓmiſſionẽ2 tu
excipis d dolo quia dolo me ind uxiſti ad
ꝓmittendã ego non poſſum replicare de
dolo quo me induxiſti ad liberationẽꝗa
uolo lucrari 2 fic intelligitur cõtra excep
tiõz doli.nõ dat᷑ replicatio de dolo ut i:
6. marcellusbic ꝓlequere ut nõ in pre· ð
cre.dilecti. ¶ Item querit᷑ an cõtra repli
cationeʒ actoris poſſit duplicari a reo de
excõicatõeuerbi grã actor petit.= reus
opponit pactum de nõ petẽdo· actor ̃pli
cat de poſteriori pcõ otrario reus autem

9N

— —

N

duplicat contra ultimũ pemi ex ꝑte acto
ris oppoſitum de excõicatione querit᷑ an
poſſit 2 uidet᷑ ꝙ ſic quia replicator actor
principał eſt. cui cõicandũ non eſt ut ex
eexceptionẽ ſed dic ꝙ ꝑ excõicationem
non tollit᷑ replicatio quia fingit᷑ actor de
fendere actionẽ ſuã ꝓpoſitã et nõ elilaʒ ꝑ
excep᷑/2 ſic admiſſaʒ per libellũ nõ repro
batum unde excõicatio pri nõ oppoſita
nõ poteſt adimere replicationẽ · Ite quia

excõis obiectio nõ tangit ſubſtantia re-

plicatõis cũ tamẽ in exceptõib 2 replica
tõibus ñ ꝓcedat᷑ niſi una tangit ſubſtãti
am alterius ut inſtié᷑. de replica: 9.1·2. .
2 totũIcẽ no.ꝙ replicatio ↄtra cxcep-
tionẽ oppoſita debet eſſe ꝑtinẽs 2 ad ſub
ſtantiã exceptionis faciens ut ſi excipis ð
ſolutõe uł ꝓriſſione replicabo de pacto
in otrarium factoff·de pactisſi unq-ꝭ·
pactus: ub ſi excipio de excõicatõe tu d-

bes replicare de abſolutione uera uł pre-

ſumpta eẽ de cłici ex.mi. ꝓpoſuit ex de

ſen· ex. jn preſentia:de elec uenerabilẽę.Si

autẽ ego excipio de excõicatõe ↄtra te et
tu replicas de alia ↄtra me.ñ bene excipis
quia replicatio ñ tollit exceptionẽ ut in-
ſtit᷑. de except᷑.2 replica.miſi uelis oppo
nere renuntiarionẽ replicãs in ꝑpſonã mei
excipientis. Bal. dic ut.l.cũ mulierſolu-
ma ꝑ Ia:de are·2 bar · J ꝙ renuntiauerĩ
ulli exceptioni uł uere- ut e& de re iudic.
inter monaſteriũ. ubł tacite·¶.· nõ opponẽ-
do eã ·ĩ. terminũ pfixæuʒ ad ꝓponedas ex
ceptões ex. e. paſtoralis 2 tunc ego cuius
exceptio ꝑ obiectum renuntiatois elidit᷑
potero duplicare quia ĩpedit fui uemire
ad diem exceptionis aſſignataff· ſi ꝗs cau
tionẽ lii6:Fi.2 ita contra defenſionẽ nul
la replicacio obeſt quo ad ꝑſonã meã niſi
renũt iatio etiã ſi ſin annathema ut ĩ p·
decre:dilecti. e.ti· c.Ffii hoc eſt ꝓpter na
turã defenſionis nulli tradto ad iudiciuʒ
auferende alias ſepe ĩnocens ↄdempnaret᷑

2 quia exquo defenſio mihi concedit᷑.2 ,

ↄſequens o'a ſine quibus defendi nõ poſſẽ
concedunt᷑ ut.ff·de iurtdi.o.iudil.ii · ext᷑
de of.dele.preterea2· C. ex Ir̃ is · ff· de pro
curł:ad rem mobilẽe:2. I. ad legatumſcðᷣʒ
uin. M:eti.dilecti.2 alia exẽpla etiã ſũt
ſub quĩto mẽbro· ex pᷣmiſſis ergo ex
fufflatur opinio Io· de deo·qui dixit ꝙ pᷣ
us cognoſcet᷑ de replicatione excõis ꝙ de
exceptione excõisut.S·S·nunc uidendũ.

·ſed de qua. M. uide quod ibi dixi. .

(De ſatiſdationib Nica.

H ·¶Pileus ſine Rica tractat de hiĩs
prin.ſui oꝑis. ¶ bagaetiã nõ fecit Ricã.
tñ carta fa circa mediũ aliqd tractat de
ſatiſdatione agentiũ noĩe alieno.¶ Tã -

Ete ſcda fecit tres Kicas· de trib ſatiſda

tionibactoris rei.2 agentiũ cãs alienas

N¶¶ ̃RKof· ubi tractat de actõibo ex ſtipu

latu.G.ii.iii.2 xi-de his hoc ordine trac-

tat de ſatiſdat ione rẽ ratam haberi iudi-

ſolui.2 iudicio ſiſti/de quibus tangit auc
tor·ĩ de pig· ſuꝑ ſcda ꝑte Bice· ¶ Neut᷑
uber ·:nec Io/de defeceru nt de hoc Ricã.
nec bonagui:¶ Egi.Rica xi cũ duabus
ſe.tractauit de his.¶ Alber.galł aliꝗd
de his tractat Ricaſua.i· ſ· de ꝓcur . S·

Voniã oblato libello queda
cautiões in iudicio preſtan
tur · Ideo utile eſt ut de eis
aliqua ſubiciã. Et priõ di-
cᷣꝗ de ſatiſdatoibus princi-

palium ꝑ dnarum. ( Sciliczʒ de ſatiſdatõ

ne actoris· ¶ · Et rei· ¶ Pmodum ð& ſa
tiſdatõ: bus perſoãrum ꝓ alus in iudicõ ĩ
teruenientium · (ũScilicet ꝓcuratont ac
toris. ¶ Et ꝓcuraton rei ·2 defenſort et
tutoris (L Et de quibuſdam aliis ſatil-
datiõnibus extra iudicialibus-26

Ctor igitur qui uult agere li⸗
bellum ſue petitõis debet por
rigere 2 per iudicẽ ſeu executo
. rem eſt offerendus reo ut dicã
ĩ. de libelł.ↄcep.5 reſtat uerũtamẽ priuſ
ꝗ actor iudici libelluʒ porrigat ſatiſdabit
cum idoneo fideiuſſore q uſq; ad fi. lid
Pſeuerabit in cauſa q eam per ſe uł P
cur.ſuum ꝑficiet.2 ꝙ ſi eũ apparuerit li
tem ĩiuſte mouiſſe dabit reo dcimã par
tem lig in libello oprehenſe . Si uero oſti

terit per ipſi lacramẽtũ ꝙ fideiuſſorem

dare no poſſit remnttié ei datio fideiuſſo
ris ſed luratori exponet cautionẽ 2 in li
bello ꝓfiteri debet ſe facturum hec omĩa
a hoc uerum eſt generałyr ꝙ talis cautio
preſtari debet mii cà moueat᷑ ex conſenſu
utr iuſq; ꝑtis puta ꝙ apud arbitros uł ꝓ
melius eſt. i ꝙ cautio de utriuſq; partis
conſenſu remittat᷑ hec omĩa habent. C. de
epi.2 cłi aut᷑·generałr. C. de aſſer. tol.l.i.
S:omnes hoc autẽ facto iudex libellum
reclplat/2 citet reum ut ueniat.ut didtũ
eſt. S. de citat᷑.. ſequit᷑ 2. 6. ſe·2 cum uene
rit dʒ actor ĩteꝝ cautionẽ exponere in eũ
quem dixit ſibi obnoxium. uł in negotii
ecutorem. I. per cuius ſtipulationẽ

29

A

7
Webtecn „ l. 6

4 1 – . 4
at ANccν. 9

£ 4 4 RALS3 e,

acquirebał reo actio/pl·ff -rem pupilli
ſal.Fore:non quaſi in prĩ. S·quod· ĩ· duos
menſes litẽ ↄteſtabit᷑ qd n ñ fecerit omn
dampnuz in duplo reſarciet reo ita tn ꝙ;
cautio illa n tranſcendat ſummã x.
aureorum utC. de lit oteſ. autlibelluʒ
2 de dilat᷑· auten · quod fieri · que haben-
tur.iĩii.q:iii.S·ſpaciũ.2 in aułde litiga·8.
ad excludendastñ ſcᷣm tan. 1 2 plle
um quorum ubi ·sfuit totum qd hic di
cit᷑. uſqʒ ad v.porroexcep· r̃miſſionẽ au
Ctort· · iudex ſtatim põt recipere libel-
lum:a actor ſimul preſtet utrãq; cautõʒ
anteꝗᷓ reus libellũ recipiat·qð nõ eſt abſo
num dicere uerum licet iura has pcipiãt
pſtari cautões:hodie tamẽ nõ preſtantur
otraria conſuetudine pualente · 1 dicit
tan:ꝙ audiuit dñm aʒo·ſic dicentẽ·2 pi-
leus 2 ip̃e tan· dicunt ꝙ ſuis tꝑibus illas

pſtari nõ uiderunt /hec dico ne credas B

nouiſſimũ. ar iiii.di:5 leges.2 nõ· iſti
tude ſat da·ſed hodie·2.· ĩ·· ꝓx. prope
prin· Item nõ ſunt coram arbitro pᷣſtand
ut·S. de arbitris·6differt. . Item coraʒ
co nõ· ¶ Porro actor qui nõ uenit in ter
mino ad quẽ aduerſariu citari fecerat· nõ
audit᷑ mſi prius reſtitutt expen·2 idonea
cautione pſtita ꝙ in alia citatione fidelit᷑
ↄparebit.q; dic ut ex de do.2 otu actor.
MA.lIi. vi. de aculatore dic Fiii. .
v.quiſqs ſed et mulier non pᷣſtat Predcaa
cautiones iudicio fiſti-ff:qui ſatiidac
de die eĩ⸗ W
. Icto de actor is ſatiſdationencẽ
de reo dicẽdum eſt · 2 quidẽ re
s cum libellum recipit ſatiſ-
dare deber ꝙ uſq; ad filiti per
manebit ut inſti.de ſatil.ꝭiſed hec hodie
in.q:ni.offerat᷑·ff/de offi.preſiſenatq in
fi.uerũtamẽ ſi poſſidet ĩmobilia ſufficit
ei ponere iuratori cautione ut ibi et ff.
qui ſatiſda.co.ſciendũ nñ tamen cauet iu
dicato ſoluẽdo.ĩſtie·ab eius uero. M.
do·me.in legibo pulcre dicebat ſuꝑ·lei.ff/
qui ſatida/co.ꝙ glimagna illiq:l· dicebat
eſſe ſuꝑ Rica:cui Nice ſunt tres qõnes ·

pria ꝗ ſacda.coii:qui ĩuramẽto promit

tuntiii:qui ſunt quoꝝ ꝓmiſſioni ↄmitti
tur:.iqui ad neutꝭ tenent᷑ad primãa rnde
tur/ꝙ ſatidatõ iuditõ ſiſti.qui nõ poſfidʒ
ĩmobilia ut pᷣ:l.ſcienduũ · Itẽ qui ſe offert
defenſioni cũ mãdato uł ſine ·quia nullus
alcerius litt idoneus defenſor eſt ſine ſatiſ
datione ut pᷣ:6: ab eiq 2.6: ſi ueroeoti/et

nõff.in iul.uo.ut eant ſuꝑ. Nad ᷣm rñð
tur ꝙ hii qui ĩmobilia n poſſident nec fi

deiuſſores dare poſſunt/C. de epi:2 cłi au
tẽ · generałr.2 inſti-hoc ti.ſed hodle· et
perlone honorate·C· de ꝓx·ſacroĩcri.l.i.
2ii· ad terciã rndetur de cłicis. C. de epi
2 cłi.I.cum clericis. ubi nõ ĩurat· Itẽnec
ſatidantĩ aut᷑de ſcĩsepi./ſiue autẽ pec-

cuniaria cã· Itẽ ille de quo ſic cõuenit ĩſti

tu·de re:diui:ꝭ uendite liberat᷑ autẽ qui
ſatidare tenetur dãdo pignora.ff.de colla.
bonorum.lĩ.ꝭ̊ iubetad hoc tamẽ nõ te-
net᷑.2 ſic loquit᷑.l.pᷣtorie · ff·de pᷣtoſtipu·
exponet etiã re aliã cautionẽ uideli-
cet de re exbibenda · 2 nõ baratanda ut in
p·l.ſenat:ĩn fi.= ff·qui ſatt· co · ſi fideiuſ
lor · S·fi hinc eſt ꝙ ſi forenſem equuʒ me
um per locũ meũ ducentẽ ouenio rei uen.
ut.S:de ope.ĩudi:adit᷑.V.quid ſi quis /ſta
tim priuſꝗᷓ equum ducat ſati dabit de eo
nõ baratã do:2 de illo loco ad alium nõ du
cendo 2 repᷣſentando quociẽs opus erit ut
in pre.lſi enĩ libello porrecto ante lit᷑ · cõ
teequũ alibi mittat 2 ſatidatio preſtita
ñ fuerit nõ tenet᷑ ibi rñdere · C/ ubi ĩ rem
act᷑il.fidbi in locis quibus res.acar.cont
ff.de ĩudi:ſi quis poſtea:·M nõ loquitur
de foro reĩ mobilis ·ſed de foro domicilii
2 ponit eundẽ cauũm cũ decre·pe · de foro
cõpe. 5· ad hanc aũt cautionẽ credo etiã
cyicurm tenerilicet ſit ał. in ſatiſdatõe iu
dicio ſiſti priuilegiat ut· C/ de epi:2 cle-
auẽ. ꝓ pecuniaria.ĩn auł᷑· colł.ĩix/de ſanc
epi.5ſi quis autẽ.· nã in eo ſufficit ſola ꝓ-
miſſio cũ ipotheca rey ſua ᷣm · t· ut ibi
cłici enĩ ñ ita cogunt᷑ ſatiſdar̃ ut alii.C.d

epi.2 cłi. omẽs.2 e de ſequeſtra·ci fi ·

de hoc.S: de primo decre6. iaz effectu.
vᷣ. ultimo 2 de hac diuerſitate ſatiſdatio
nũ ur̃ loqui aut᷑.ut reus prebitis ſportulis
uł data fideiuſſ ione:xx dieʒ gaudeat in
ducns in quibus deliberet cedat an cõten
dat.uł petat anium iudicẽ ſociari ut iii ·
q/ĩii.offeratur·qð eſt· C· de lit.conte:qui
autẽ ſuo noĩe conueni᷑ iudicatũ ſolui · ſati
dare nõ debet ut in p·s·ſed hodie-uerum
tamẽ ſicut dixit pileus cõtrariũ oſuetudo
WA tenaciſſima 2 quaſi ferrea dixit pile
us. 2 poſuit tan. · Puat.nã iudices ſtatĩ
recipiunt libellũ ab actore. nulla predic-
taruʒ ſatiſdationũ exacta ab eo H p̃ſtita ſʒ
ab utroq;ʒ.ſ.tam actore ꝗ reo · re cipiunt
pignora uł fideiuſſores·ſi pignora dare ñ
poſſuntet hoc ꝓpter expenlas que fiunt
in cauſis et in actis cauſarum:et propter
decimas litis quas iudices ſeculares ſcdm
diuerſoꝝ locorum conſuetudines accipere
ↄſueuerunt.ſed ſi iurabit re ſe pignora

N

. èDGU

N

fideiuſſores dare nõ Hon ſufficĩt iurato-
riã preſtari cautione u in ſatiſdatõe
actort predictum K. C Et nõ: ꝙ licet p

lati eccriaruʒ huiqmodi decimã uł aliam

litis ꝑem non polſint reciꝑe ut ex de ui.
2 ho· c'i cum ab ommitñ expenſas moë

ratas 2 ꝓ eis pignora recipere pñt ᷣmt·
qð dic ut.S:de ſala..i.v.ſi uero eſt orcda
rius. M· Ibi in v. tan-autẽnohabes ad
lIr̃am uerba que poſuit hic tan. · ¶ Sz
Pone ticius petit in curia ro:a· b anglico⸗
C.mar cas.lciens autẽ ip̃mbreceſſuruʒ
petit ꝙ ułꝑ ille ·b·deponadt:C. marcas pe-

nes iudice. uł ꝙ preſtet idoneã cautioneʒ

pignora uł fideiuſſores ꝙ ei ſoluet ſi uĩ
cat/nunꝗ d debet audiri uidet᷑ ꝙ ſic ·cum
ille nõ ſic poſſeſſor ĩmobilium ut in pre-
lſciendũin fi:dic cõtra ar.e&c: 2· C· de ſe-
queſtra/ꝑ totũ.2 ar · C/de herac· ut debi-
tiim-licet enim poſſit quis cogi ad cautõ
nẽ iudicio ſiſti- ut in paut᷑ offeratur/2 in
pre·l.ſciendũ.nõ tamẽ ad illã iudicatũ ſol
ui quã nemo ouent preſtat ut.S.2 nõ in
pre.l.ſciendũ. Balniſi eſſet receſſur cuʒ
re alterius:l.ſR fideiuſſor.in fi ff.qui ſatt·
co· S ·et ſic optinuit. maxme cuz clerici
nõ lcà ſatiſdent ut.Scur etiã papa ſuaʒ
ſniam uł audicor ſui poſſit ubiq; execu
tioni mãdare. ¶ᷣ Quud ſi ſcola bon.ↄuẽ

tus cauẽes ludicto ſiſtioffert fideiudſoré a

hum ſcolarem nunq d eſt audiendus non
uiet ĩmo ille habebit ꝓ nõ darxo cu ſit pri
u ilegiat:ff-ſi quis in iul uo-li. ff-qui ſa
tildaco.quoci· ideo enĩ fideiuſſorẽ accipi
mus ut nobis diligẽtius ſit cautũ inſtiid
fideiuſſ.in prĩ·2 de replica.5·Fi:quõ ergo
Põt eẽ idone qui n poſſidet ĩmobilia ut-
r.qui ſada.co-ſciendũ in prin ·2 qui ha-
bet fori pſcript. ut:e.ti·ſi fideiuſſor ·2 ꝗ.
difficilis eſt ad cõueniẽdum ut. C. P. de

cõue.Fiſti. debitore. l. ii-ecotxra uidet᷑ quia

fioeiuſſor dʒ accipi iudicio ſiſti ·dumõ ſit
idonzus facultatib 2 facultate cõueni
enda. H:qui ſad da. co.ſi fideiuſſor. in prĩ-
2· f.· in iul: uo- ut eant. lI. ii·2. C. Il.x. ð agẽ⸗
in rebus.l.fi· circa prĩ.ſʒ poteſt dici ꝙ ſi
iſte nequit alios dare ille recipiẽdo ẽ· .
facit·&ſed ſi dubitet᷑.in fialł·ĩ. V. ꝓxi
ita tamẽ ꝙ; renuntiet ſuo priuilegio
de quo ſequitur ſtatim · ꝗd ergo-

2Daut in pre.lſñi fideiuſſor.circa prĩ.

Ii quoqʒ certũ ꝙ ẽ is qui ẽuocat do
muʒ debet ubi ↄuent erat cauer̃ ꝙ ĩudi
cio ſiſtet certo tꝑe corã ſuo ĩudice·2 caue
bit ſola ꝓmiſſione forte penali abſqʒ fide
iuſſoribus ut.ff/de iudicj.l:ii·6ſed ſi du-

bitet᷑. H ubi nõacurtotũ hunc vXſi. in
glo·pe.2 antepe · J.· ſi forte ſit ſuſpect
qua tũc datis etia fideiuſſoribo ar.ĩ pre-
lR fideiuſſor5.fi.2. ff- de of. preſi.l.lena-
tuſcon.2 ſic m hoc ſatiſdat ꝗs corã uno
ꝙ coram alio aget ut ibi 2· ff. iudi.ſok. l.
Pe.2 facit ad hoc ꝙ in alio temꝑe caueat
2 in alio agi differat᷑.C. de liber cã ordi:é.
hi is.·2 in prel.ſenatcon.in fi.z· ff. de ad-
ult.ſi adulteriũ ·ꝭ.Fi. ¶ S nunꝗd pᷣmiſſa
uera ſunt in quolibet in nõ ↄpetenti foro
cõuento:ut debeat ibi cauere dicit acur.

H. in pre· ſed ſi dubitet᷑ in ult᷑. glo. -

nõ unde recuſans examẽ dełno cauet

cora eo ꝙ rñdebit corã dño feudi ut.S·S
dpe:iudi⸗adi:G·i· V. viii·2 in prel- de iu-
di·ideo ſatidatur corã eo apud quẽ cõueni
tur quia ibi ↄuentus habebat domiciliuʒ
nã roma cõis patria eſt ff. ad muni. Rõa
Ideoq; ibi ſatiſdat ꝙ in ꝓuincia iudicõ ſi
ſtet. Item locum haberecum quis reuo
cat domũu ſeu forum ad locum remotuz-

CCud ergo de Icolari qui habet tres iu

dices ut.S:de reo. Vſi: Item Icolart. Pone
en ꝙ citatus eſt coram rectore loci. Ipᷣe
uero reuocat forũ uolens ſub dodtor aut

epo litigare nunq d cauebit coram i re

ctore loci:uidet᷑ ꝙ ſic ꝑ pre·ꝭ·ſʒ ſi dubite
tur · M· 2 hec dicit᷑ fuiſſe opinio hugo-
ea ratione ꝗa lcolaris laico bene eſt de iu
ditione poteſtatis- licet habeat priuile-
Zium declinandi 2 ad alium recurrẽdiIn
ſcolari ergo clerico ꝓcedat opĩo cõtraria-
Sʒ quid ſi Im opi-hug. ſcolart ſat Qedit co
ram poteſtate de ſtando iuri corã illo ad
quẽ r uocat.nuũqd corã illo ĩteꝝ ſatiſdabit
uidet᷑ ꝙ ſic·ff/iudi.ſol·l.iii.2.penł ·he mo
bo:cõtra quia nõ debet quis onerari cau-
tione ſuꝑuacuaff. ut.le.Pua.cã.l.hec ſti-
PDulacio. in fi.ſt· de · obqui bis/de ꝓcu:

nõ cogenð. i. Rn. , uł dic ꝙ coraʒ eo co

ram quo elegerit cam agi ut.f-iudi-ſol.
I-in. G·i.2 · lpre- maxime ſi corã ip̃o rec-
tore ſit grauior forma ſatiſdandi-m ac-
A. ubi. S. ꝓxidixi 2 in eadẽ glo.5.· C.
Satiſdatio aut eĩus qui nõ poſſidet ĩmo⸗
bilia hoc mõ ſcribet᷑ FOrma.HM. Kolen
dini ꝑte·ix. circa mediũ ubi habent᷑: vini-
forme diuerſarum ſatiſdationu · cum
in cã que inter· b.2.· t. ſuper. C. ibrt/quas
idem.b.peciit ab ipo:t.coram tali ĩudice
oppoſitum fuiſſet eidẽ · t.ꝙ ñ erat poſſeſ
ſor ĩmobilium 2 ideo ſatiſdar̃ debebat ꝓp
ter hoc ĩdeʒ.t. ꝓmiſit ĩpi.b.ſiue mihi nõ
rio uice 2 nõie iĩpſius.b.ſtipulanti de iudi
cio ſiſti ſʒ formã iunt in cã 2 ſuꝑ cã pᷣdcẽa

128

lt Sactbe N

A

AS 9

913

inſuper hĩpſiust · precibus ex mandato
eide:b uł mihi nõrio ꝓ ipio.brecipiyeti
de predictis extitit fideiuſſor-hoc ꝓbat᷑
S. in pribui9 5 auté nörius poſſit hac
ꝓmiſſionẽ rec ꝑe 2 ꝙ e hoc acquir atur
actio ei cui noĩe recipit᷑ dixi.S de primo
decreto:lam de effetu. . ꝗz cui preſta
bit᷑ 2 le. LIllud aut ſcias ꝙ fideiuſſor iu
dicio ſiſtendi cã datus ꝓ rei qualitate lo
cuples eſſe debʒexcept. plonis neceſſariis
tuc enĩ qualiſcuq; luſficit ut ꝓ parente 2
patrono:2 alns hec legunt᷑ ft i iul. uo ut
eãtl.i.ni.2. m. ¶ Quid ergo ſi eccłia que
ↄuenié᷑ nõ inuemte lufficicntẽ fidenuſore
dic ꝙ ualallus ei p ea admittet᷑ lʒ a' non
ſi idoneus ꝓ t anta ſumma:ꝗa eſt ꝑpſona
eccłie piuncta ꝑ pre-l-an aute talis fide-
iuſſor lata ſma teneat᷑. no·ĩ⸗de fideiuſ. ⸗
ĩI· : quid ſi fideiuſſor-2 de hac cautione-
uide: I· in trac.liblł.de accu⸗ ſequit᷑. V.
ſed ſi dedit.2 ſe/de doa cõtu.reſtat. V.
nõ: quocq;:. a le- Dorro de cautõe quam
debec preſtari ↄtumax. I-annuũ ueniët q.
uult recuꝑare poſſeſſionẽ cui om odo fu
erat deſtitutus per primũ decretuù ꝓpter

ↄtumacẽ 2 an cricue eam preſtet dixi in

pre:: iam de effectu. ſi ultio. nõ buius
aut cautõis forma hec erit. FOra. M-
Rolandini: u.S. cu in cà que ti ſeu
uerdi ſperatur inter.t/et:b. ſuper hoc idẽ
c·propter cõtumacem b ex primo decre
to ſiue ex interlocutoria iudicis fuiſſet in
rei petite in libello poſſ: inductus2 hoc
in reali in perſonali uero dicet ſic·fuiſſet
in poſſ.bonoꝝ ĩpſiusb ualentiũ ꝗᷓtitatẽ
in libello cõprehenſaʒ uł pro modo debi-

ti in libello declarati- ĩductus ipſe-b-ĩan

num ueniens et poſſeſſionem recuperare
uolens expenſis libelli ſententie 2 tenute
2 quas idemtpropter hoc ſe feciſſe oſtẽ
ditx refectis promiſit eidemdlitem ſuſci
pere 2 in ea uſqʒ ad fiperſeueranter ſtare

inſuper.h.ipſius.b.precibus/2c utS · in

ꝓxima formahec ꝓbantur ĩ his que nõi
I· in pre.v. ultionõ:ꝙ aũt dicitur ĩ pre.
forma:2 poſſirecuꝑare uolens · ꝓcedit ſe
cundum nos 2 alios qui dicimus ex prĩio
decreto miſſum uere poſſiderealii ueõ dĩ
cũt ꝙ tantum cuſtodit ut nõ. in pre· 5. iã
de effectu. .ſi uero reali·2 ſcdm eos dic
ibi 2 ad defenſionẽ cãe ſe offerẽs. expenſis
26. (LQualiter autem reus formabit li-
bellum cõtra actorez idoneũ fideiuſſorez
reciꝑe uolentẽ uł quãdo ꝗs ſe uł' alium ꝓ

mittit ſiſtere in iudicio 2 nõ ſiſtit. H ſu
ple2 quid ſi diès ſiſtendi nõ fuit expreſſa

8

52 de aliis uide·ĩ.· in krac.libelł.in ti. de

do2 otu· reſtat· V. noõndu quoq; 2 ſe

Iſo de ſatiſdatibus ꝑſonarum
P ſe in iudicio interuenſẽtiuʒ
Nuũc de ſatildatõibus earũ que
ꝓ alus interuemũt ſubnectag

Et primo e ꝓcur acton ſuper quo ſci-

as ꝙ cautio ratihabitõis tunc a ꝓcurt. ex

igitur quociẽs incertũ eſt an ei negotiuʒ

m indatũ ſit·C. de ꝓcur.li.ff ut ĩ poſle-
I·hi is a quo . : i ʒ luꝑ hoc diſtĩgue ·M-
põit qð nõ:in decr. i.de ꝓcurt·ĩ. l·gl.2.· f
e·ti.nõ ſolumS.ĩ. ꝑ acur aʒo plene ĩ ſurn
ma de ꝓcutrł..eſt et aliud. 5: naʒ aut cer
tum eſt eum habere mandatum aut cer
tum eſt euʒ ñ habere aut dubitat᷑ et quiꝗ
ſi certũ eſt eum habere mandatum quia
de hoc conſtat l̃is uł inſtro uł teſtibus.
MH Idem tan. Reica. iii-de quaS. in Prin.
ber · de ꝓcurc. i. in prin.i.glo:2 hic ſup
ponunt ꝓcuratoriũ ꝓbari poſſe ꝑ teſtes.
de quo uide qꝗ plene ſcripſi.s. de ꝓpcurt·6.
rõne quoq; forme poſt prin· uł' quia
reus hoc ofitet᷑. uły quia coſtirxutus ẽ apdᷣ
acta nõ debet tunc cauere rem ratã domi
nũ habitu nec etiã ꝓcurt᷑preſentie 2a cõ
Firmitis nec is qui apud adta factus eſt
G.de ſatiſdando:l-umicainſti:e.é: ſin aut.
Si uero certũu eſt eũ ñ habere mandatum
tunc repellit᷑ ec de ꝓcur᷑.c.ĩetiã ſi uelit ſa
tiſdare niſi ſit cõiuncta ꝑſona que cum ſa
tiſdatione admittit᷑ qt dic ut:S. in ti de
cõiuncta perſona ꝙ ſi dubitet᷑ ſuꝑ hoc eſt
uarietasnã dixit plac ſemper ee in electi
one rei: ut uł ille ꝓbet mandatũ uł ſatiſ
det de rato ꝙ iple reus maluerit. Ioautẽ
2 aʒo· Cõtra:I-hoc eẽ in arbitrio ipius ꝓcu
ra:an uelit ꝓbare mandatũ uł cauere de

ratonam cum quis tenet᷑ alternatiue ad

alterum duoꝝ pᷣſtando ꝙ uoluerit libera
tur · ff.de iur do/plerũq; 5.·fi·C. de condi-
inde·ſi quis ſeruume · de plus pet᷑c.uni.
co:quis enĩ diceret cogẽdum ꝓcur:caue
re ſi ultro uelit mandatũ ꝓbare .· M· non
tamen dabit᷑ ſibi ad hoc dilatio ſcdm Iac.
2 pe. uide cy. in· v · q.l.i.C. de ꝓcurt alle.I.
ſi quãdo.C. de dila.certũ eſt ꝙ qui ĩpetra
uit delegatum ñ iuſte petit dilationẽ ad
pſentandũ Rptum debuit em tardare ad
uẽtum donec haberet illud ꝓmptũ ut i
ſic 2 ꝓcurator actorislʒ ſi uelit ꝓbare ſcri᷑
bentẽ notariũ uł iuſtificare ſigillum que
negant᷑ certũ eſt ꝙ ad hoc dabitur dilatõ
nec uideo ſi eligat partem cauẽdi quar̃ ad

id dilatio dari nõ debeat. 'Item ſi nolit

A

mãdatũ ꝓbare led cauere eur ñ admittet᷑
ſcdᷣm.t· ubi.s.
errarelicec ̃a opimo n habeat eſticaciaʒ
MH quaſi uelit auctor ſtare opioni que

ſequit᷑ 2 facitis ·ti · ꝓx··uiſo.in prĩ · tamẽ
ut ſcripſi ſuper gl·i·quã ſuꝑius allegaui:

Hoſti:dicit ꝙ oẽs moderni ↄuemucx ĩ illã
opimonẽ aʒo. Tercii ut bul-diſting-
uuntnã ſi reus dicit.nõ habes madatum
tunc ꝓcutt·tenet᷑ ꝓbare ſe habere ſi dicit
dubito an habeas mã datũ · tuc eſt ĩ optõ
ne ꝓcurt qð facere malit. ¶ ¶Sed quali
poteſt dubitari de mãdato · Æ1plene de
hoc per cy· C. de ꝓcuẽ.lʒ.i.in qõe Fᷣa.Bal
2 lbi Ia.but᷑· .. dicũt quidã ꝗa forte pre
ſumptio aliqua eſt ꝓꝓcurt. na oſtendit ĩ
ſtrumẽtũ ꝓcurdicit᷑ tamẽ n eſſe tabellio
nẽ eum qui ofecit illud/i:de edic᷑.nſtẽ. 5·
reſtat.v.ſed quid ſi ·2 · 2 ſcias uł forte
ꝓbat ſe ꝓcurꝭ ꝑ umcum teſtẽ ꝗ facit ſe-
miplenà ꝓbationẽC· de ꝓbat i.inſtr̃a· ff.
quẽadmodũ te· aꝑilii M huic opponi
tur ꝙ tunc nõ deberet recipi cautio ſʒ iu
ramentũ deferri:C. de rebus credi in bo-
nee de iureiuran.c.fi· · ulł ſi inſtr̃a et
munimẽta oĩ'a cãe ſibi ſunt ↄmiſſa p̃ſuĩt᷑
enĩ mandatum habere ad cauſaʒꝗuis du
bium ſit quia nullum forte oſtendit ut
Patet exdra de of.dele· corãin prin- Ivem
dubium eſt ſi ſigillum ĩ eo appoſitum ſit
ĩcognitũ·a tunc fieri debet fides · ff· de ꝓ
curt ſi ꝓcuratorẽff.ꝙ cuiuqq; uniuerh-
no/ Itẽ eoꝑ · actor ·S admi:tuuulgo-

ex de teſti:cũ a nobisde ꝓba · tercio et ẽ

fimibus caſib utSde ꝓcurt5.rõne autẽ
formęe:v.ii.a.iii:uł dic ᷣm rof ut no-in
libello ſuo in ti:de actt.2 ſtipurem rataʒ

ha·5:ſed quał'r · paꝝ iuuat hec remi

ſo · · dixit autẽ alber:papᷣiſuꝑ · l.i. C · de
ꝓcura.AIad quid quer im papᷣ·cũ hoc

ibi teneat acur.2 in.l.nõ ſolum·ꝭ·ĩ/ff·eo-

ti.2 apertius aʒo in ſumma de ꝓcurt ſub

6:eſt 2 aliud · V· ego puto do.mein legi-
bus tenebat ↄtrariũ ſuꝑ predcã. li.z ĩdezʒ
ibi old. idem Gui:de ſuʒ ibi ·2 ſuꝑ predi
cto.G:iĩ.alios:qui cũ his concor- uide per
cy·C.e.l.i.in.ii.qalia enĩ ꝗᷓ negatio inter
uenire debent ad rem dubiã faciẽdam In
ducũt primi duo.ff· ad car.l.iii/S·cauſe·
fł·quẽadmodũ te· aꝑi· lI.ĩ.fi ·de uent᷑.in
pol.mit·l.i.5s.ſi ea queał qncũqʒ occur
reret negatĩo locus eſſet delatõi iuramẽti.
qð eſt falſũ niſi alia cõcurrãtff·de ĩur̃iii⸗
Iadrnonẽdi . Guiĩido autẽ ĩnittit᷑ rõi que
ſequit᷑ ut ibi dicãa · ᷓ · ꝙ licet nulla ſit pro
ꝓPcurtpreſumptio de pᷣmiſſ̃᷑ admittetur

2 ex his patʒ plac.

tamẽ cum cautione de rato ut ine.l.qa
ſi impator uoluiſſet ibi ꝙ admitteret᷑ cuc
demũu cũ eſt ꝓ eo pᷣſumptio facile ſibi fu
iſſet hoc dicere· arex de de:ad audiẽtiaʒ
ſuſficit ergo m euʒ ſi dicit ſe habere mã
datũ licet nullu oſtendat nec aliqd admĩ
niculũ afferatquia ne gatõe res efficit᷑ du
bia·C/quiad Iiber. ꝓcla.nõ licet.l.in.ĩ ſti.
tu.de in terditis.ꝭ/cõmodũ.ff· de tranſa-
I·i. Sed certe nõ credo miſ ſit diuncta per
Iona:quĩa m hoc nullus repellet᷑ quilibʒ
enĩ poterit dicere ſe habere mandftum·
H. 2· ſic m Guiſequeret᷑ ablurdiſſ imũ
ꝓ libere agere poſſet.nullã habens actõʒ
ſuo nomine uł alieno cõtra iuraff.de ne.
ge· ſi pupilli:Gfi:de peti.her̃ſi quid.G ·il
lud.de admi:tu:quociens.S· Itẽ ſi tempo
rali. · unde dic tunc eſſe dubiũquando
is qui ſe ꝓcurt:dicit aliq; adminiculum
ſeu aliqua ꝓbationẽ ſemiplenã inducit ut
Pdixi 2 tũc admittit᷑ cuʒ ſatildat al's non
ut · ff· de dote ple.theopõ p/qc autẽ dixi
E negationẽ fieri rẽ dubiã ueꝝ eſt ſuper
Princi pali 2 ante lit᷑. cõte.ut. C. de ĩudici
rẽ non nouã· patroni-2 tunc ꝗa iura du
bia ſunt abſoluit᷑ req actore nõ ꝓbante.
C.·de rei uẽ.·l.fi ex·ꝗᷓ cã pol.cu eccĩia ad fi.
ſiʒ ĩ his que fiũt ad litẽ ordinãda ñ fit res
dubia ꝑ negacionẽ ꝗa ibi ñ agit᷑ de abſolu
tõe 'de ↄdempnatõne · . dubitat᷑ an ſit
loco cautõi ꝓcuratore actoris plene ꝓbã
te de mãdato:/ſi re ſemiplene ꝓbauit re-
uocatiõem· Cy · hoc trac·ĩ.l.ĩ.qĩii · de ꝓ
curt.2 refert Ia:de ratenere ꝙ nõ: cuʒ
ferend ſit hns pociora iura. C. de edidi.
adri.l.ii· pe.de beotra.cum ſemi plena
batõ rei tollit dimidiã ꝓbatõis illi· ſicut
pactuʒ de nõ petedo tollit dimidia obli-
gatõis· ut·nõ/S.tCi · ꝓx.in prĩ. Itxẽ inducit
ad hoc.liuulgofł.ð admi.tu.hoc ĩtelliges
clari per ea que ſcripſi de iur̃iurtc.fiin

fi ultie glo. . Quid ſi ꝓcurt admiſ-

ſus eſt per duos Ptres dies poſtmodum
opponit᷑ ꝙ tabellio qui cõfecit inſtẽ̃m nõ
eſt public:ł ſigillum ñ eſt publicuma
autẽticum-2 ideo petit᷑ caueri de rato et
uidet᷑ nõ debere cauere exquo ſic cõ ꝓba-
tum eſtff.de neg· ge.põp.2 arff.d̃ mor-
infe· ſi priq· S. i.dic cõtra. tuʒ quia hec cau
tio exigit᷑ quoci.incertuzʒ/2c. C. de ꝓcurt.l.
ĩ· tum ꝗa ante lit᷑ cõte:exigit᷑ ut·ĩ· V. de
benttum quia talis exceptio dilatoria ẽ.

.:· de excep.lfi.ſcdᷣm odof. · Idẽ gui.

de luʒ· C. de ꝓcurt.fſi ꝓcurator· · ar.cont᷑
ex̃ de ꝓcurĩ nr̃a. fi. H·dic ꝙ exceptõ
ꝓcuratoria quandoq; eſt dilatoria/qñq;

1

QA

S

A9IO

N%

ꝑẽptoria ut ibiĩ nõ · in glo quãdo dicat᷑
-(Item querit᷑ an cauxio de rato de-
beat pſtari etiã in arbitriis aʒo xit i
nõ ar ff. de arbi nõ diſtinguẽ·· pe. 1:
ubi dixit hoc aʒode ſatiſdatoib actoris
2 rei dixi in alł.S. :ĩ· ante fi · odof;
dicit preſtari debere tã in iudicns ꝗᷓ in ar
bitriis. nã arbitria redacta ſunt ad inſtar
ĩudiciox fł · de arbil.i·2 intelligit· · Piqñ
ꝓcurator ſeu ĩs qui dicit ſe ꝓcurt·o ꝓmit
tit ſub certa pena/ꝗ nõ tenet᷑ cauere de ra
to ſi enĩ do.ratum habetbene quidẽ · alio
quin aget᷑ ad penãſi autẽ qñ ↄpromiſſie

ficut intellexit aʒ· pre·z poſtm odũ ali-

quis pcurt interueniat cuiꝗ mãdato du
bitat᷑ cauere debet · · hoc etiã ibi tenet
acur. ⸗ Item no·.; ꝓcur· ac tor: etiã
ſi conſ tat de mãdato debet aliã cautionẽ
pſtare debʒ enĩ cauere d defendẽdo. Aaâ.
uide q dixi.5S de ꝓcur. i ſuper · V· Itẽ

excipit᷑ ꝙ licet. · ſi recoueniat᷑ qñ coraʒ

eode iudice.C· de ſatida.l. unica. ft · de ꝓcu
ra:omn'u-lI.nõ ſolum 2 hoc cu ante liteʒ
cõte-interucnit-Si uero poſt no tenetur

Iatiſdare de defendẽdo.ſcm illos ꝗ dicũt

recõuentioneʒ poſt li. conte: nõ poſſe fie
ri:ut·ĩ.de r ecõuẽ.5: ſequit᷑ꝙ ſi nõ caueat᷑
uł defendat denegat᷑ ei actio quia n audie
tur utff.eimutus· pena-2.· C.e actione
imo ↄodempnabi᷑ in expenſis ex ·e·conſti
tut·hĩc eſt ꝙ dñ tenetur euʒ oſtituere
ad agenduʒ 2 defendendũ ut ex: eo acce
dens.C. e. nulla-e& e inſuꝑ-. Quid ſi cõſti-
tutus eſt ad unũ capit'm tin de hoc·S/d

ꝓcumt:6.· ratione autẽ for̃e V.ſed illud.qʒ

etiã hec cautio continere ꝙ defendet euʒ
arbitrio boni uiri ut ffie· ſeruum quoq;:
6ait pror-Ite preſtabit etiã cautionẽ iu
dicatuũ ſoluiſicut 2 pPcu.rei na eſt ꝓpcun-
rei quo ad cãm reconuentõis· ¶· Debent
aute preſtari hee cautões ante lit. conteſ.
2 poſtea-cũ ab inicio ꝓcur.fuerit in cã
ff. de ꝓcurt᷑.põp.é.rati.2 is qui lit᷑ conte·ẽ
ſine cautione eciã poſt li·cõtepõt ut fal
ſus remoueri. . dicit acurſi id ꝓbetur
5·C:e:licet ſed ſi lis oteſtata eſt cu domi
no 2 poſtea oſtituat ꝓcuratorẽ qð poteſt
ut.C· e· nihil bene cauebit tũc ꝓcun poſt
lit.conte.Cde oſor.eiuſdẽ liti.l.ii. Item ꝗꝙᷓ
uis hec cautio debeat preſtari ante lit᷑. cõ
te ut dixi ſufficit tamẽ ſcᷣm acur · ·-
in pre·S·rati·ubi totus iſte V· in prima.

glo. ·ſi fiat in ipa litconte/uł etiã ĩ cõ
tinenti poſt ut.C.de pactis.petẽs · 2· ff. ð

ſoło.modeſtinus:de hoc ex· e accedens.
¶ Sed que eſt rõ diuerſitatis ꝙ ꝓcurtac

Coris nõ cauek de ratło Ri certuù ſit eum mã
datum habere ꝓcurator uero rei cauet 8

iudicato ſoluendo-ꝗᷓtucunq; certuʒ ſit cũ

habere mandatum ut.ĩ. . ꝓxi in princi.
MH de hoc acurin.l.nõ ſolum.S.i/pleni
us per cy·C.de ꝓcurł.l.i.ĩn prĩaiq· ad
hoc dixit Ioꝙ ideo unc ꝓcuractort ñ
cauet de rato.ꝗa lata ſnĩa ꝓ eo ſatis ei cõ
ſuli ꝑ exceptionẽ rei iudi.rei autẽ ꝓcur.
ideo tune cauet de iudicato ſolꝗa re po
ſtea ueniens poſſet malignari noles ſolue
re iudicatũ · Mconcludat hoc dictuʒ aꝑ
tius ꝙ abſolutoriĩa rei nõ acqꝗ rit executõzʒ
que in ipſius ddempnatõne neceſſaria eſt
actori facit qd nõ:de ap.paſtoralis.ĩ glo-
hec rõ in prin. .- Sed hec ratio nõ uidet᷑
ſuffi ciẽsnã ſicut reo oſulitur lata ſnĩa ꝓ
eo ꝑ exceptionẽ rei iudicate ita conſuli᷑
etiã actori per actionẽ iudicatiĩ · lata ſnĩa
cõtra ren ꝓ ꝓcurſuout nõ.ĩ· de execut᷑.
ſen.5:breuiter2 ideo dixit odofẽ.q; ideo
procuractori tunc non cauet de rato ꝗa
ſtipulatio illa cõmitti nõ poſſetquia hee
ſtipulatiões nõ ↄmittunt᷑ niſi ad intereſſe
aut enĩ procurt actort cãm proſequit᷑ aut
n ſi non proſequit᷑ ñ ĩtereſt rei · ſi uero pro
ſequit᷑ aut reus ſubcubitaut optinet.2 ſi
ſubcũbit 2⁊ dñ actort non hʒ ratũ.nec in
tereſt eius ĩmo laudet deum ꝙ nõ habet
ratũ ꝙ ipe reus ſit cõdẽpnatus· ſi autẽ req
optinet·nec in caſu iſto dmittitur ſtipło
ga habet exceptionẽ rei iudicate ↄtra do

minũ ff.de procur.põp:S:ſed 2 ĩs· In pro

curt.rei autẽ ſecus eſt ꝗa 2 ſi ſufficiat ac
tori actio iudicati cõtra reũ lata ſnĩa otra

procur̃. rei tñ eſſe põt ꝙ procunreĩ defẽ

dere nolet.ſed dolum ĩterponet· ne nĩa fe
raturquibus caſibus cõtra reũ ſtipulatõ
nõ omitteret᷑ licʒ cõtra procurt:poſſʒ agi.
Sʒ dicet aliquis ꝙ ſiꝰr eo cãu quãdo pro⸗
curtactort nõ proſequit᷑ litẽ intereſſe põt
rei ſibi cautuʒ fore de rato ꝗa forte uult.
A ipe reus · ꝓducere cãm ad finẽ et
qn uenĩens interĩ aget cum eoꝛ ſic liti-
bus 2 ſumptibo uexabit᷑. Sʒ dic hoc ñ at
tendi ſ. ꝙ reus optet ſecum agi ut lis per
ueniat ad fi:ꝗa id raro accidit ft · de legi-
bus:nã ad ea ᷣn odof· uł dic ꝙ ꝓcurac
tont de cuius mãdato cõſtat ideo ñ cauet
de rato.nã exquo de mãdato cõſtat actõ
cogit᷑ ratum haber̃ factũ ꝓcurtſui ut eꝰ
de ofdele.cũ olim.⁊ de ꝓcur·ci. ꝓcurt.
autẽ rei nõ ſolum debet cauere ĩudi· ſol.
ſed etiã ne dolũ ↄmittat·2 ꝙ in iudicio ꝑ
ſeueret· ut in p··ſi uerounð licet quãdo
domino cõſtituit ſe fideiuſſorẽ ſui ꝓcun

AS

— —
r. — —

eE .

N £

ſub ipotheca rerum ſuarum tunc ꝓcur̃
exhoneret᷑ inꝗtum illa cautõ tangit per
ſonã domi.ſ.ꝙ nõ teneat᷑ cauere de ſouen
do illud qð in odẽpnationeʒ ueniet tnĩ H;
illa cautioſ.iudicatũ ſolui tãgit ꝑlonã

Pꝓcurt:/ſ.ꝙ dolum ñ cõmittat·2 ꝙ in iudi

cio ꝑſeueret per cautionẽ dñi non liberat᷑
ꝗa factũ alteri nõ poteſt quis ꝓmitter
ux·ĩ· V. ſi igitur·Sʒ adhuc uidet᷑ ſuꝑfluũ

ꝓcur pſtare huiqmodi cautionẽ quia ð

quolibet preſuĩtur ꝙ ſit bonus ex de pre
ſump:c.fi.preter̃a ſi ꝓcurt᷑.nolit in iudi-
cio ꝑleuerar̃ ſʒ ↄotumaciter ſe abſentatpo
teſt fieri miſſio ĩ poſ.bonoꝝex ut lite ñ
oteC.i·ĩ fi·2 · c.qm.Itẽ ſi dolũ cõmittat
hʒ actor actõz de dolo ꝓcu. ff.ð do:ele⸗
gãt᷑ iſʒ dic ꝙ ſufficit ita lcriptũ eẽff.ꝗ 2
a qui.ma. li.no fi:proſpexit·vi:q/iii ſcrip
turm ẽ· ¶ Sʒ uidet᷑ ꝙ hec cautio nõ ſit ho
die neceſſaria nã pricipalis perſona lurat
de calumpnia C. de iuracalumpaut᷑prĩi.

cipales.2. I.ii· ſin autẽ ·2 ideo uide eſſe

certum de mãdato:ſed dic ꝙ anteꝗᷓ iuiret᷑
Pcurator poſſet aliqua facere puta libel
lũ offerre litẽ cõteſtari 2 huiqmodi uñ dʒ
cauere Itẽ adhuc uidet᷑ ſuꝑflua.nã cum
dñ ĩurat uidet᷑ oĩa rata habere qð proſe
quere ut nõ·in ·S·rati. M· ał eſt glo.in
·Prece:2 una ſolutio proxĩio tacta e·ꝗa
domĩo temꝑe iuramẽti nolente haber ra
tum ueniet rõ intereſſe 2 expenlaꝝꝑ quas
fecit reus ſa ſolutio ꝙ dubitari poſſet de
mandato illius qui ſe dicit ꝓcurtdatum
poſt cõteſtationẽ.2 poſt iuramẽtũ facta
Edominũ: Tercia ſolutio Simõ uincẽ.
quia poſſet tacite iuramentũ obmitti ut
patet de iura.cał.c.i.ii. Ro·li·vi. ut
autẽ cũ ꝓcuxtdʒ de rato cauere ſuffi ciat
ſi det pignora no.ff/de preto · ſtip̃.l.pto-
rieet: Cc:l.ĩ. I· alber. galł.fuit iſta re
miſſio·ubiS.2 ibi nõ· in. ĩ· glo · ꝙ cõlenſu
ꝑtium hec cautio põt augeri dando pig-
nora uł minui puta ut fiat ſine fideiuſſo
ribus. J Srigitur dubiũ eſt de mãda
to cautio hoc mõ ſcribet᷑. FOrrmma- H-
Rolandini ubi.S. ν2cum in cã que coraʒ
tali uertit᷑ ſeu uerti ſperat᷑ inter·t.2. P. h-
ipᷣius ꝓcurt noĩe eiuldẽ.p.ſup.C. libert qs
idemp· ab ĩplo · t. petebat · uł ſuꝑ tali fũ
do iĩdem . h offerret ·2 ſe eiuſdẽ.pactoris
ꝓcuratorẽ aſſereret.petens ſe ad defenſio
nem ĩp̃iq admitti · H. Iſtud petẽs · 2c.ñ
poluit Rolandinus 2 bene exquo de recõ
uenĩendo mil erat dictũ. . qa tamen de
mandato dubitabat᷑ ppter qd idem ꝓcu-
rator eidem · t. ſatiſdare tenebat᷑ eide h- ꝓ

miſerit dictot.ipᷣm.p/dñm rem ratã ha
biturũ ꝙq; defendʒ imp.ĩ iudicĩo ſi di
ctus/teum reconuenir̃ uoluerit ĩſuꝑ·m-
dicti-h.precibus 2 mandato: de predictis
omĩbus eidemtextitit f ideiuſſor-hec fõ
ma ꝓbatur in predictis iuribus uł dic.
M. rm odof.q placet pe· de bel .· · ;
ꝓmittere debet ſe factuꝝ et curatuꝝ ꝙ
domĩ ratum habebitnõ enĩ poteſt ſim
pliciter ꝓmittere factũ alienualioquã nõ
obligaret᷑.Nʒ taãtũ agi poſſʒ ad ĩtereſſe·f·ð
·ob· ſtipulatio iſta habere licere Inſti
tude ĩutiſtip.ꝭ·ſi quis aliũ. I. bi nõ
ꝙ predcã regula fallit in: vcaſibus quoꝰ
iſte eſt un:qð dictum placebat d yn ut
refert cy.in.l.i.C.de ꝓcur.in.vii:q et ibi
uide diſtinctionẽ de facto alieno an ꝓmit
tat᷑ ꝑſoãłyr an ĩꝑſoãlr dicebat en pe:d be
rferr̃ primo cau an ꝓmittat quis fectuz
alienũno ut factũ glone ſed re i de qua a-
git ut ſi tibi ꝓmitto ꝙ ſeruus ꝑ quẽ tibi
uendo bene ambulax-bene ↄomedit ·26· be
ne obligor.ff· de euic:lſi ita quisaut pro
mitto ut factũ alicuius plone puta ꝙ li
brũ (cribet tunc nõ obligor niſi pena adi
ciam ut dicta.l.ſtipło:circa prin Secun
do caſu quado factum alicnũ ꝓmitto ĩꝑ
ſonałr ut ſi ꝓmitto quẽ iudicio ſiſti ualʒ
ꝓmiſſio 2 uideor factũ meu ꝓmittere.ſ.
me factuxꝝ 2 curatux ut ·lquolſtatim
alł.in priquiergo ꝓmittit dominũ ratuũ
habere. ꝓmittitꝙ faciet habebit ratum
2 ſic perſonał'r ꝓrmnittit factum alienum
Vnde nõ obligat᷑ ſicut de fideiuſſore dici
tur.ffide fideiuſ.ſicut reus:paꝝ placz iſta
diuiſio per quã aliud eſſet per ticiũ librũ
ſcribi ꝗꝙᷓ ticiũ libꝝ ſcribereper ticiũ iudi
