nas. et qualem.ſ. an longum uel breuem-
ut ſi ſtatim paratus ſit appellationem pro
ſẽqui tunc breuem alioquin longum iuꝰ
arbitrium ſuum dum tamen non ultra a
num annus enim qui a iure indulgetur ut
ĩ· . prox non ircipiet currere donec termi
nus ille lapſus fuerit cum infra eum non
poſſit etiam ſi uelit in cauſa huiuſmod ꝓ
cedere· ut in pre.c.oblate quia impedito a
gere non currit preſcriptio ut.C. de anna-
excep.l.i.in fi.ſcᷣm p· M hoc no.in de-
cre: ut debitum.tu dic contra.ut dixi in·
c.ſepe/ſuper glo/penult. ? ¶ Fertio dẽt
eſſe cautus ut non cured ꝙ eius appellatõ
admittatur a iudice uel approbetur a par
te quia ſi hoc non fiet ſuſficit ei tunc mit
tere ꝓcuratorem aò impetrandũu et otradi
cendũ tin et ſuper app. lr̃as impetrare ut.
e·i: interpoſita./i.appellatus autem nłlo
mõ denet᷑ ꝓpſequi niſi uelit. Si uero admitta
tur uel approbet᷑ tunc neceſſe hẽt appellãſ
ire uel ꝓcuriſufficientem mirtere ad cãm
appellationis in termino prefixo alioquin
oppellato proſecuenti condempnabitur in
EX penſis ute· ti.nicholaoet c. ſepe · et tue
etiam appellatus non cogitur uenire niſi
uelit quia poteſt ſi uule caule renunciare

et quia contra eum abſentem põt procedi

in cauſa appe lationisudeo · ti.per tuai ꝙ;
ſi appellatus non ſolum appelłõʒ ap ꝓbet
ſed etiam dicat ꝙ uelit caulam · M ſup-
principalem· Apud ſedem apoſtolicaʒ

A aleſa ſ. 6.

3565

90

N2

22

tractari tunc ułraq; pars tenełur uenire ł
mittere ſufficienter non ſolum ad cauſam
appellationis immo etiam ad principalem
ut cum actis et munimentis omnibus ad
cauſam facientibus ut eodezꝭ titucordi
6 primo-et ſic additur illi meholao · licet
hec additio iniquitatem contineat inuẽta
forte ut cauſas ad curiam trahat ſicut 2 il

la.de electio.ſtatutum· M. Libro ſexto-

·Veldic.MH· Turbor quod non dixĩt
immo dic põderare debuerat quod Inno-
necqu artus fuit auctor decret᷑ cordi.Ad
cuius defenſionem contra premiſſa ultra
id quod ſubdit eſt aduerte ndum ꝙ decre
talis cordi non artat appellatum inuit uʒ
quod ſi eſſet potuiſſet auctor reprehende
re mſi cauſa ſubeſſet ut in negociis proui
ſionumConſtat autern ꝙ appellãs a gra
uamine hoc concludit quod uult reuoca-
to grauamine cauſarn principalem eſſe co
ram iudice appellationis- Si ergo appella-
tus conſenſit et papa ſtatuit ꝙ eo caiu am
be partes uemant inſtructe etiarm ſuper
principali exprimat actor contra quem ẽ
iniquitas quam allegat hoc quo ad primuũ
Secundum eſt ꝙ finito articulo appella-
tionis pro uel contra appellantem ſi papa
uiderit expedire procedetur in curia ſu-
per pr incipali ponderato quod dixi de pri
mo et ꝙ; arbitrat pape reſeruatur ſuper
expedienti multcum errat qui aſſerit hoc
iniquurn. ¶ ¶Iereiũ eſt ꝙ de uoluntate
partium poterit obmitti articulus appel-
lationis et ſuper principali procedi cxqu
iſtud tercium partium uoluntati linqui
tur. Quis poteſt dicere hoc imquum di-
ced auctor potuiſſet cauſam delegari ad ꝑ
tesquod forte intendebat appellans hoc
fateor quod potuiſſer. Sed nunquid papa
uel alius iux iniuſticiã facit n delegando
ultra id quis modus eſt ueriſimilior ad fi
niendam litem iſte uel ile cum forſan Ci
cius erit expeditum negocium principale
quam exceptiones contra delegatos uel cõ
tra reſcriptum propoſite qua de cauſa be-
neficialia ſunt ĩ curia inde paciens fui illũ
reprehendi qui per textuũ et glo· decht nr̃e
augmentum ſcientie notabile manſiſſemq
autem amici recedendo a reprehenſione
dixiſſet· Immo dic. : ꝙ iuſta eſt cauſa.
Nam cum cauſa appellationis habeat in
curia tractari ubi approbata uel admiſſa
eſt ut ſupra et infra patet ſi pronunciabit᷑
bene appellatum ibi debet cauſa prĩcipa
lis per conſequens agitari: ut nota in· c· ut
debitus/in glo/hic patetet. ii ·q· vi· in fine

Et ſic oportereł nouas cõcedi inducias ad
portandum acta et muimta cauſe a no-

uam citationem fieri quia aliter non pro-

cederetur ut extra eod ſepeet.C.cordi-
M. Libro ſexto· 5· Et ſic lites proroga-
rentur contra mentem iuris-C.de iudiot-
properandum: exdra dolo et contuma
finem-licet aliud ſit in electionum et pro
uiſionum negociss in quibo terminato ap

pellationis articulo ſine noua citatiõe pro

cedetur propter celeritatem. extra de elec
tionſtatuimus: extra de appellatiombus
oblate· in fine/quia tunc appellatio eſt ali
as non ſolum prouocatio ad cauſam ſeu ci
tatio/ut ſupra uerſiculo cautus etiamim
no pleruq; etiã ſimul tractant᷑ cauſa ap-
pellationis et negocium principale uideli-
cet quando in caula appellationis uemt ip
ſum negocium principale· ut quando ap-
ellatur a diffinitiua uel cæ tali cauſa que
R gicerer ſi probata foret ad diffinienduzʒ
negocium principale ut ſi capitulum ap⸗
pellet ab executorene cogatur ex aliqua
cauſa ad receptionem. L. Vel ne ſibi pro
undeatur in eccleſia ſlua et huiuſmodi:
¶ Et no· ꝙ ſi appellatus cauſam in curia
uoluerit agitari hoc expreſſe debet dcere
cum appellatio interponitur. Vnde con-
ſulo appellanti quod inde fieri faciat pu-
blicum inſtrumentum per quod ex hoc
conſtare poſſit. Si enim poſtꝗ appellatus
appellantem uexauerit faciendo eum ue-
mire ad curiam ſecundum premilſſa uelit
cauſam extra curiam agitari non audie-
tur. Immo punietur quia niſi uenerit in-
ſtructus ad cauſam contra eum tamquaʒ
contra contumacem procedatur ut in. c-

cordi.ꝭ.fina: ubi de hoc· Sed et mi dum

appellatus appellationem approbaverit.
et expreſſe qxerit ſẽ uelle cauſam in curia
agitari quamuis poſtea illuc uenerit mihil
ominus appellans poterit luper appellati
one impetrare non obſtante appellanti cõ

tradictione. Et ſic multi ſapientes dixerut

et probatur in predicto capitulo interpo
ſita.· pr imo.Et argu in hiis que nota ſu
pra de exceptiombus·6. Viſo uerſiculo ſzʒ
ſi iudex. Et hoc in ciuiiibus et criminali-
bus· In electionum autem et prouſionuʒ
negocis. Que per ſimplicem appellatio⸗
nem Hodie ablq; approbatione partis uł
receptione iudicis ad curiam deuoluun-
tur. ut in predicto capitulo ſtatuimus-
Si utraq; pars preſens lit in curia poteſt
appellatus dicere·Volo quod obmiſſo ap
pellatiõis art iculo in cauſa procedatur liczꝭ

—2

JA30.

ℳ

abppellatio ñ fuerit᷑ ꝑ iʒ alłs a ꝓpbata nec
dixerit ꝙ cãm uolebat ĩ curia tractari 2.

appellante ĩuito ſuꝑ prĩcipali aget᷑ dumõ

iudex appellatõis que attẽptata ſuũt p ap

pellatõz ex negociu prĩcipale reuocet᷑ pu

ta ſi fuit excõicat ' ĩ expẽſ̃ odẽpnat p

appellatõʒ q a his reuocatis ñ ĩtereſt ſua
ꝓſeꝗ appellatõe ut iã tactũ ẽ. ¶ Iild auc

ſcias ꝙ ꝗᷓuis appellatio eti ſine ca ĩterpoſi

ta defert cãs epatuũ ad apłicaʒ ſedẽ otra
mẽtẽ illi oſtitutõis ut debit ·ĩ fi/ut in

oſtit᷑. alex/iiii· de elec.dilecti · Sʒ hodie no
bis ĩſtãtib ĩtcerpᷣtatõʒ recepit ꝗa ſi ĩ ep̃a

tibo ł aliis d;gnitatibo ſuꝑioribo appelle

tur ĩ iudicio ſiue ex expſſa cã mamifeſte

fruſtratoria ñ defert tał appellatio cãm.
ad curiã ſeco ſi ex cã Fcima appellet᷑ quo et᷑

cãu põt appellãs receder̃ ab appellatõe int᷑
Poſica ut ĩ oſti/gre·x:de clec.ꝗuis· . li.
vi · ubi dicem de hoc/¶ã LPorro.s. di-

xi ad phatõz pris u'' r̃cepto; iudicl opari

ut ꝗs lufficiẽt er cãʒ ĩ curia ꝓſeꝗ tenatur

uex ẽ fʒ. Bĩ appellatõib an ſniaʒ 2 litis
ꝰteĩterpoſitis · nã cũ appellat᷑ a ſnia diffi-
nitiua ñ refert an appellatio admittat᷑ uł

a ꝓpbet᷑ ł ñ ſʒ ſolu oſideret᷑ utʒ minus
ſit a iudice F' ab appellãte prefix 2 tunc

utraq; ꝑs tenet᷑ ire ? mittere ſufficiẽtẽ ꝓ
curatorẽe ad totã cãz ał otra euũ ꝓcedet᷑ tãa
ꝗ otra ↄturnacẽ ꝗa hic termin uĩ hʒ per
emptorii ut ex ð renũ uenies ubi B ipſe
no:z ad hoc facit pre.c.ſepe··ſaluis fa
Cta relathe ad precedẽcia 2ie:t. ꝑ tuasin:

tñ no·ĩ prec. ueniẽs ꝙ etiã ubi appellat a
diffinitia ſi appl?̈o recipié ' a ppbat᷑ tenẽt᷑
ꝑtes mittere ſufficiẽter ad caʒ -Alioquin
ſuſticit mittere ad ĩpetrãð ł otradicẽð et
ſic hʒ locũ receptio ł a ꝓpbatio ?z eũ etiã
qñ appellat᷑ a diffinitĩa.2 uid et᷑ caſ ꝓvo

xpſſ e de ap/oblateĩ. prĩtibi nec delarrũu

2c: ubi B idẽ no.d. m.qui etiã ſuꝑ Ba me

requiſit idẽ mihi de liberatõe rñdit et in
duxit ꝓ ſe qq no· ʒ eũ ĩ.c. ĩterpoſiaS.j. BH
etiã idẽ ꝓbat᷑.ff. de ap.reci.ſi euiq/a. C. de
ap:ſi appellatõz·ego credo. I· hoc eſt de
quo honoraui autorẽ ĩ decre nicolao

ſuꝑig. I ·ſaluo oſilio ſaniori ꝙ cũ appel

la a ditinixia delatõ iudicis mi oꝑat᷑ quia
tẽ iudex ñ põt ñ deferre appellatõʒ tũ q a
fũ t ẽ offõ ſuo ut eẽ de ofdeł.ĩ lris.tuʒ
ꝗa tũc ñ querit᷑ ex ꝗᷓ cã appellet᷑ ut ex de

ap· cordi.S·Hiis que:iĩdeoq; ſua delatio nil

oꝑaè᷑ 2 ĩ hoc bene dicit. B. 2 alii male. Nec
ob· cOblate.ꝗa fcmi narrat ſicut tingit·

Itẽ ñ ob.l.predcẽ iudex enĩ dicit᷑ ñ reci pe
appelatõz ꝗa aliquid facẽ in eig pᷣiudiciuzʒ

forte ſnĩaʒ'exequẽdo ' apłos ñ ocedẽdo et

hpuiqmõi reciꝑe auũt dʒ cũ otra ipaʒ mi at-
tẽptat ueʒ th tał ẽceptio nulliq & effecto
ut dixi põt tñ tũc iudex appellati prefige
re termimũ ad ꝓlequẽd appellatõz uey tin
pec pfixio lola ñ artat appellãtẽ mittere
ſufficiẽtẽ ĩmo ſufficit ſibi mittere ad ĩpe
trãdũ quia ĩpetrare ẽ ꝓſeꝗ 2 iiciuʒ exerce
ri applłonis· Et idẽ dico ſi ꝑs appellãs 5.
figat terminũ ubi appellatio nõ a ppbat

a ꝑte ꝗa tũc ſufficit ꝑtib mittere ſolum

ad ĩpetrãdũ ⁊ ad otradicẽdũ ut in c.Oob.
late·. 2 q dẽ·2 in B min bñ dixit B. ter
mini ergo pfixo ſola quo ad effectũ dferẽ
di cãe examiãtionẽ ad curiã ñ ſufficit ubi
ñ precedit delatio iudi ' appellatio Ptis
ubi aũt ꝑte a ꝓphbãte appellatõz; a ſmia in
Poſita:termino pᷣfigi a iudice ᷣ ab appel
lãte tũc dico ĩdẽ ꝙ ĩ appellatõibo añ ſnĩiaʒ
ut ꝑtes teneãt᷑ ire F mittere ſufficiẽter et
hoc ex ui a ꝓpbatõis ñ termim Pftxõis et
ſic põt ĩtelligi qd noet.nicolao.2 pre·ð
cre/cordi.2 iĩ hoc male dixit.b.2 alii opꝑat᷑
autẽ ſola prefixio termini fadta a iudice
Pa ꝑte abiqʒ delatõe ' a ppbatõe ut termi
no ille preuemjiri ñ poſſit ab aliꝗᷓ ꝑtiuʒ in ĩ
petrãdo niſi de hoc faciat mẽtõeʒ ut in.c⸗
oblate·hec autẽ termini prefixio ꝑ quam
tẽp ĩun coartat᷑ fieri põt ꝑ partẽ appellã
teʒ ut e&· e oblate.. Iʒ igit2. 5S. V. . 2 .
E appellatã niſi prefigat ᷑minũ iurt graue
eni eſſet appellãtẽ ꝗ i cã appellatõis acto
ris uicẽ ſuſtinet 2 ꝗ ꝓbare hʒ metiri emi
nũ ex uolũtate rei ſue appellati.ff/ꝗ ſatiſ

da·co· & die·ĩ prininii.q. ni. 6. ſpaciu. . ei

aũt/2. C. inte.reſ.petẽde.n ergo põt ap
Pellat abbreuiare minũ ſeu beneficiũ a

iure appellãti oceſſuʒ ad ꝓſequẽ dã apprlõ
nem utxxviii.diſ.de his.· Nec de his di
cũt decre.ð ap/cordi. H. ubi ᷓ Innout

is ſcripſi ſuꝑ v.petierit.S.2 iüge hic ꝙ
eſt· ĩ· · ꝓx· . Iti pone2 le. ¶ Quod au
teʒ dixi dlatõz iudict oꝑari ut pꝑtes teneat᷑
ire Hmittere ſufficient᷑ ad curiaᷣ romanã p
tota cã uiex eſt ubi oſtat dᷓ iunditõe iudi
cis deferentt.¶ Quid em ſi excipit᷑ ̊ iudi
ceʒ delegatũ ꝙ ñ põt eſſe ĩ udex ex aliꝗᷓ cã
ipſe uero ̊ ñ obſtãte ꝓcedit qre appeſlac
ab eo 2 ipſe defert applłoneʒ certe tał Sla

tio licet cauſam apply'omis deferat ad curi
am illic tractandam ꝗa ndũ oſtat illũ nõ

eſſe iudicem ñ tñ cauſam defert prĩcipalẽ

immo auditor appl'onis ꝓhata coram eo

huiuſmodi exceptione ulterius t prĩcipa
li non ꝓcedet ex vtute tał delationis.¶
Quid ſi ꝗs ita diẽ ꝓclamo uel ꝓucco ad

3 5

92

₰ 2

ſedem apłicã dic ꝙ haberet ꝓ appellande

potius enim attendit᷑ in talibus mens &
Vba ut patet e de ap · ad audientiam et
ð .·ſig· intelligentia2. C· ꝓptera·2 d oſe ;
di. inti· null. Bal· ꝓclamo uel ĩclamo ad
ſuꝑiorem idern eſt dicer̃ qᷣ appello. C. de
annali exceptionel· fin · 3·
Vnc breuit᷑ tranſcurrend eſt:
ĩ· que tꝑa debeat ↄppellatio ex
erceri 2 dic ꝙ regłrĩ ãnũ P ex
iuſta ca uſa bienniũ int᷑ qd tꝑ

appellator ꝑ ſe in otumacia appellati uel

cõtter cũ ad ſario litẽ exeqt quo trãſac-
to lite ñ opleta rata manet ſnĩa quia tunc
appellatio annullatC.d temp ap aut: el
qui appellat ał ĩcipit ſiquis· que eſt· iiq

vicX de ap-oſtitutus riſ iudex a quo ap
pellat᷑ tꝑ breuiꝗ moð ret᷑ quo elapſo lite

ñ opleta manet rata Inĩs cX· e. c· cu ſit rõa

na. 2. C. ſepe qn autem incipiat annus ille
currere dixi. 5.·5 Px. V. ii· ut idem fit in
Inĩa excõis ut ſi appellãs n ꝓlequit᷑ appłlõ
nẽ ſentẽtia rata manet no· ſʒ papã in p· c·
ſepe .· M·tminatũ ẽ ꝑ decre· de len. cx
hvi.ꝙ nõ oualeſcit tñ iln denutiabit 2 ui
tabit᷑ donec nullitateʒ ſnĩe doceat. Bald.
No.̊ ꝙ ſi appellãs ab excõicatõe ñ ꝓleꝗ
tur appl'onẽ rata manet ſententia de ap-

c· ſepe· ꝑ InnoIʒ ad quẽ finẽ cũ applł'o nõꝰ

reſcindat excõicatõz quia ett imuſta fᷣuan
da eſt. · dat᷑ es pdcmm tꝑ nõ ſolũ cũ ap
pellat᷑ adiffinitiua ſʒ etiaʒ cũ appellat᷑ ab
int᷑locutoria ut in pccũ ſit roanain prĩ-
ibi ꝙ ſi an ſententiaʒ poea·2c· 2 ett cum
e& ius appellat᷑ ut· et. oſtitut · ubi de B
hodie tñ dhc ut.. V.ᷓ aut terxũ᷑minus
aũt ſłatutus a iudice P'a ꝑte uiz obtinʒ ꝑ
emptorii ex: e·ſepe. ¶ Premiſſa uero fal
lutx cuʒ appellatõ iuſte impeditus nõ põt
ꝓlequi appellatõz nã tẽ nõ manet rata ſen
tẽtia ĩmo appło pꝗᷣ bienniuʒ ꝓlequet᷑· · t·

ex rõe iuſte autẽ impediè ſi ipe ł eius pꝓcu

ratõ in itine re capiat᷑ 2 hmõi.C· qui-pe.
tu:uel cu:cũ a mribus ex de pig·c/pe uł
ꝓpt᷑ infirmitatez ' tempeſtateʒ ł inopiã
V.q·iii.ſi egrotãs:eꝰ de dolo 2 cõtu ·cun
diłci. e& de ſo.c.peuel aliazʒ cãz· ¶ Itẽ ᷑z

quoſdã iuſta cã põt eẽ ſi forte up mẽſis

duo fuerũt᷑ de prĩo ano feriati ita ꝙ iude⸗e
nõ cogebat᷑ ꝓnũtiare ff·de arbi·ſi feriatis
uel ał' fuit iuſte impeditus nã tẽ eindem

hẽbit de anno ſequẽrtiff. de mino · l. fi.ff.

de his que in fraucre aĩt ptor · V· ſi oditõ
nalis. C. de teſta mili quo tpe dumõ agat
ante fine ani quĩa ſic ur morã purgare·ii·

qvi. appellator̃. ſecus ſi expecz uſqʒ in fi.

quĩa tẽ nõ põt purgare morã ut dicũt· ff.

de v. ob· ſi ſtichuũ·5S̊.i. ſ· S& ꝑicło·2 como·.
rei uen.l.illud. ¶ LIè᷑ iuſta cã eſt cũ lis eſt
ĩ oſiſtoriũ princ pis inferẽda nec ĩꝑaxor ꝓ
ceres ↄouocare põt ad caʒ audiedã tẽ enĩ cã

ĩtadta manet abſq; dapno more utu/q·

vi:anterio: · ad I5.2.1. ſed lis que ſperat᷑
ut ex de ap· ex inſinuatõne Idẽq; ẽ in cu

ria di ꝗᷓ rõe 2 ꝓPpt᷑ alias de quibo habes a

lis ex de ap:ſepe/quãdoq; ibi qõnes plus
debito ꝓroꝑãt᷑ ſicut pʒ ĩ cã deciãz anglica
na nũc cora nro pedente examine que an
nr̃e natiuitatis tꝑ ꝙ ẽ·xxxiiii.ãno⸗⸗ Ffu-

it ad apłice ledis examen ꝑ appellarõz ꝑla
ta nec adhuc eſt cà appellatõis ſopita quĩ
Imo nec lis eſt in ea teſtata tamen unuʒ

eſt remediũ quia finali et ibi ueritas tam
diu exagitata ſplendeſcit in luceʒ· ut.· xx⸗
v.qix graue· Alibi uero celeritas ſepe iu
ſticiã exorbitare facit ar: ex de in inte re
ſti. cũ ex lẽis·̊· ꝓlpeximus· ſicut plexqʒ ĩ
curia frãcie ubi iudiciari ordo non Fᷣuat᷑
exꝑti ſumus. iniquitas enim omnia pcipi
tat de pe·di iii:int᷑ H yrcũ nec eſt ſnĩa pci
pitàda ut· vi.qĩ· quero ĩmo põderãda nã
tꝑe indigemus ut aliquid maturius aga-

mus.l. di. ponderet 2 equo libramine libe

randa.xlv.di omnis quie de re iucum
eterni. M. li.vi· é · B et ã ſcias ꝙ etiã in
curia rõana in caup ciuilib 2 crimialbꝗ
pr̃imonii beati petri 2 in caup curialium
bene ꝗᷓtũ ad ̊ ius cõe fuat᷑ quia ſi quis eo
rũ nõ ꝓſeqt᷑·ĩãnum ł biẽnium 2 appar̃at
de eius negligentia aplius nõ audi᷑ ut in

pᷣ·ↄc or ubi auteʒ apparet ꝑ ata cãe uł' a

lias euident᷑ de eius diligentia puta quia li
bellum obtuht.2c. opetenti tꝑe egit ſʒ p
iudicem uel ꝓpt᷑ ſubẽfugia ꝑtis advſe uł
ꝓpt aliã ĩexcuſabilem neceſſitatem ſtetit
quo minus cã fuerit expedita ñ ẽ ꝙ ei ua
leat imputari:C. de temp· ap· l.fi· O illud.

2 %.:niſi ipſe appellator · ¶ ¶Quid ergoſi

appellator fuit infirmus nec hʒ teſtes ſu

B nũquid ſuo ſtabié᷑ iuramẽto forte ſic

Inſpecta cãe 2 ꝑlone qꝗlitateffd excutu.
ſcire oportzʒ ĩ medio.l. M· 5. ſuſticix2 fa
cit qð ſcripſñi de dolo 2 ↄtu:eũ quili.vi.in
lo.dubitat᷑ in fi·. ex ꝙ; metus cãc·fi.
2 Ffz pᷣmiſſa eti pnñt pdcã iura ĩtelligi 2 ſic

ſanctiſſi pr.d.cle:papa.iiiifõs iurt nob

auditorib ᷣusri pcepit 2 ſic fuãq · Bal.
ad obtinẽdã dilatõzʒ iudio ꝓbat᷑ ĩpedimtũ
p iuramẽtũ Iteʒ ad obti nedã dilatõz lega
lſẽ ut Zi ãni in ca applłõis ſi iudex arbitrt

ſacramentũ defereno nã cũ iudi animus

debeat ĩſtrui niſi ſibi uideatur et deferat

ℳ ◻

4

₰ℳ

N

ſacramentũ nil ꝓdeſt ĩurare ſic intelligit·

l.non omẽs.S:a barbar isff-de re mili.C

unde ui.lhi qñffad exib.l.theſaur·S ex
cu.tu.l:ſcire oportet·5· ſufficit/2. J u ſi ꝗs

cauti · ꝓ· G. uideĩti· ꝓx · V·ſi petitur re

ſtitutio·5 Sed ĩ cauſis toci orbis illuc

E appellationẽ delatis ñ poteſt rigor iuris
ꝑomnia ſeruari cum qñq;ʒ oporteat remiſ

ſiones ad prouintias remctas ſuper uariis

articulis fieri que non poſſunt infra bre-

uis temporis ſpacium expediri mihilomi
nus tamen ſepe de hoc excipi uidimus ſʒ
raro pronũtiari· Aduerte quia man

datum clementis commendabile fuit in
curia ubi difficile et quibuſdam impoſſi
bile eſſet teſtes ducere ad curiam conſcios
infirmitatis et remnſſio plus eſſet impedi
tiua uel occupat iua temporis ꝗᷓ negociuzʒ
principale In inferioribus ergo ubi faci⸗
lis eſſet probatio puta cum archidiacono

ad epiſcopum uel de epiſcopo ad archiepi

ſcopum appellatum eſſʒ non eẽt ſufficiẽs
probatio per qð idem puto de uicĩs curie
facit ꝙ eſt de his dictum.S. v. ꝓx. Non
ſufficeret etiam talis ꝓbatio in caſu de⸗
crecupientes ad euitandaʒ eius penaʒ ut
ibi patet in·/q; ſi ibi apud ſedẽ ipſam fa

cere plenam fidem et hoc quo ad illos de
quibus loquitur ibi tex. 5⸗ ¶ LItem fal-
lunt premiſſa cum appellans non poſſit

habere iudicis copiam ad quem appella⸗
uit uel non uul· A1 Iup-iudex- -uel
non poteſt ꝓcedere in cauſa in aut᷑ ut ſpõ.

lar··hec quoq; · Conſulo tamẽ ꝙ hoc pu

blice proteſtetur ut extra de app·c· fi.
¶ Iteʒ iuſtum impedirnentũ eſt ſi ad o

ſarius petit dilationem uel ꝓpter ſuam in

firmitatem uł ſine cauia generaliter enizʒ
dicimus ꝙ nõ currit huiuſmodi preſ crip
tio ſi ius non redditur uł ꝓpter defectuʒ
iudicis uel rei ut extra de iud i·c.· pe.ffie

qui:cauimaio ſed et ſi per pretorem uſq;

aG:ρ no neceſſe eſt tamen doceri uolu⸗
iſſe ager̃ ſed ex cauſa aliqua nequiuiſſe ut
in· e·l.ſi ferie.C.de annali exceptione ut

perfectius extra de ofi.iudiordi.paſto- B
ralis Eſt etiam iuſta caula ſi teſtes fue

rint impediti uel ſi ſine culpa ſua inſtru-
menta nequeunt habere uł ſi alicuius do

lo impediatur proſequi appellationem ſiʒ

tunc ei ſuccurritur ꝑ beneficiuʒ reſtituti
onis in integrum extra de in integ. reſti-

tuex litxeris-extra de offi-ordin-paſtora
lis · 5. finali -· LItem fallunt ſi tempore

Proſequende appellationis partes ad arbi
cros iuerint· Nam tunc etiam poſt bien-

nium cauſa reduci poteſt ad iudices a p-
Pellationis utC. de tempori:appellatio.
lI:i.autenti.ſi tamen: et in auten de appel
la:collaxio.viii et extra de appellationi.

ſignificantibus. 1 -Idem quomodocun

q; de partiuʒ expreſſo conſenſu cauſa pro
rogetur et habet hoc locum in termino
iuris et hominis ut in clemen. eodem ti.
quãdiufallit autem in caſu ibi poſito-
· Et generaliter ſola negligentia impu-
tatur ut ibi et arguffde excuſatio/tut
ſcire oportet. premiſſa fere omnia probã

tur in auten:de hiis qui ingrediumad ap-

pellan-in principio. et · 6. i. I. iii: et. iiii.
¶ Iſtud autem ſcias ꝙ imputatur appel
latori ſi modicum tempus ſibi reſtat de
anno:ſ cauſam non incipiat infra annum
licet in anno nullo modo ualeat termina-
ri ut in predicta autenei qui. Que 2 alia
circa hanc materiam dic plene prout no-
ſecundum papam in predicto.C. ex ratio
ne.de appellatio · 1 ut ibi plene ſcriph

poſt eum et hoſtien ſuper prima glo ·ad

que et iam addidi duas ulcimas colump-
Et ĩde queſtionẽ feci quã poſui ſuꝑ Rica
de appella. † Licet autem det᷑ annus
uel ex iuſta cauſa biennium ad appella⸗-
tionem proſequendam uel finiendam tñ
huiuſmodi terminnes reſtringitur qñ
ab appellante ut·ę·ti· per ſonas et quado-
q; a iudice a quo appellatur ꝓrogari ante
non poteſt niñ ex cauſa ut.e.ti.ex ratioñ.
AH· Ibi non fuit proprie prorogatio que

eſt idem ꝙ protenſio Fextẽſio. In hiis enĩi

oportet exiſtere rem que debet extẽdi uł
protendi ſicut temp uel queuis materia
ibi autẽ cum bienmum eſſet elapſum nõ
extabat tempus protenſibile fit ergo ibi

noua temporis conceſſio ex cã beneficio
reſtitutionis uł iure cõmuni ut ibi no.

de primo uide.S./ de dele.5. fi. . Item ꝓ
iuriſdi. Scire debes ꝙ dome in legibus
hic et Richarðmaß padue diſputauit an
tempus datum per ſtatutum ad finizdã

cãm appellatiomis poſſet per partes pro⸗

rogari appellatiomis iudice conſentiente
hanc primus breuiter ſecũd prolixe trac
tarunt. Prima incipit · Dubitatum fuit
bonoñ Secunda.ſtatuto cauetur quod iu
dex. Dominus me ad lr̃am dixit ſi tem
Pus ad appellationis cauſam exercendam
non poteſt artari uł prorogari p iudiceʒ
ut no.in auten offeratur ſʒ partiũ oſenſu
uidetur ꝙ poſſit progari cum poſſit arta
ri ut uidetur innui. C. de tempoappel·l.
ulti-in fi-ibi uł ullum fatalem2c. ergo 2

—w

„

KN–W

1p“ Al. X Eαα

V

90

ℳ

prorogari Item ualet pactum de ñ appel

lzdo ut predicta.l-in Fi-2,ffa quiappel.
non licetl.i.5ſi quis fortius ergo paciſci
poſſunt de tempore appellationis proro-

gando-Itẽ per tacicum conſenſum ꝑtiũ ·ſ

per recurſum ad arbitros ꝓrogatur ut in
autẽſi cam̃ ergo fort ius ꝑ conſenſuʒ expl

ſum:ſed ut.ĩ·dicã illa nõ eſt ꝓprie proro

gatio Item in caula principali ſi perit in

ſtantia non eſt ꝑiculum cum actio ſalua

maneat et io non poteſt fieri ꝓrogatio
ut no in·l. ꝓperandum . ſʒ ſi per̃at inſtan

tia in cã appellationis ẽ ꝑpiculum appellã
ti quia rata manet ſententia facilior ergo

dʒ eſſe prorogatio· Item ꝓ hoc facit-l. u⸗

.de iudi-5: ſi et iudeæx z ꝙ ſcriptum eſt
ꝑ aʒo in ſumma de iun· O: iu in a colũp⸗
et quia rigor iuris mitigari poteſt pactie
contrahentium ut in pre. l. finaĩ fi. C· de
temapp·et glo·ibi poſica facit etiam· C.
de abolit᷑.l.ulci·· poſt hoc. Contrar ium
uidetur tutius ad inſtar triennii cae prin
cipalis et quia hoc tempus legale eſt et li
mitarum ob cõmunema publicã utilita
tem nõ in fingularem fauorẽ paciſcẽt ꝓp
ter ꝙ uidetur ꝓrogatio non ualere. ff · de
pac.ius publicum 2 de iuramẽ/calump·l-
11.5. ſed quia et quiaSſi 2 iudex loquitur

de tempore mutato per delegantem ali -

qua ſpeciali de cauſa que proceſſit ex hiis

que inter partes acta ſunt 2 ideo ibi ualet

eonſenſus partium in ꝓrogando Sed hic
eſt tempus legale et himitatum a lege põ
derata generali occaſione ſcʒ odio icium
nec poſſunt partes pac iſci ꝙ. l. municipa
lis in ſua cauſa locum non habeat ff deł.
il nemo poteſt · Nec tenereł ꝓrogatio ſi
iudex interloqueretur temꝑa talia appel

lationum polſſe prorogari quia expreſſus

eſt error facit etiam · C.de cemp·appella-
nemoubi premiſſis duobus quibus ꝓro-
gari non poteſt hoc tempus ſubdit · Nec
ſub pretextu quod altero 2 ſic progatio-
nem excludit uel partium pactionem-
Item ut dicit inſtantie cauſe appellatioĩs
plus ſunt odioſe quã caule principalis ar-
C.e.ti.eos.ĩn fiet ſic non de facili proro-
gande. ¶ Kichardus copioſe tractans te
nuit ideʒ principaliter ex dictis S ad hãc
partem ĩ principio · Etx ꝙ tempora termi
nandarum litiuʒ ob publicã utilitatẽ fint
inducta alł'at.C. de ĩ udi ꝓperandum. in
prin:2 ibi no:2.· C. de temp: appella.l· ĩi/ in
prin: ſecũdo aſſumit pre.l·nemoper mo⸗
dum.S. expraſſum cui cõiungit in auten-
c.ti:de appelcolviii. ubi in fine ſic dicit

tex. Aliis omnibus que de appellatiuis
certaminibus priſcis dicta ſunt-l et a no
bis in legum ſcripta codicibus propria

uirtute manentibus Cui conuenit de his
qui ingrediũ. ad appe llationem. Sſi uero

uentereacollat Sed quod de prorogatio

ne dicitur ſtatutum de iure non apparet
ſtabitur ergo legi Codicis et eius tempo

ri inducit etlarn [pecialiter duas· I ff-loca.

et como.l.ſi in legein principioet ð uer·
boli:qui rome· ꝭ·calimacus:ad f inem ·
¶ Subdit aute tunc ſecundã qõnez·l· ꝗd
erit ſi ĩfra tempus ſtatuti non fuerit cau
ſa diffinita Refert quol dam dicere quod
etiam ex eadem inſtantia adhuc poterit
diffiniri uſq; ad annum uel ex iuſta cau
ſa biennium quaſi ſtatutum illud magis
ſir inductum ad penam iudicis ſaltem
extraordinariam ſi non finiat ff· de pems
ſanctio legumquam ad mortificationeʒ

cauſe uel inſtantie contra ius cormmune

pro quo facit. C· ut omnem tam ciuit · ꝗᷓ
mlli.l.una in fine- Ipſe autem putat tem
pus ſtatuti per omnia ſubrogatum eſſe ĩ
locum temporis de iure cõmuni dati ad
proſequendam appel2 ido quibus caſib
temp iurt cõis non currit puta cũ ſtat ꝑ
iudicem uel cum partes compromiſerũt

ud in auten ſi tamen.2 auttitẽ ſi appella

tõe· C.de temap·non curret ⁊ tempo ſta
tuti.Itẽ quibus caſibo currit tempus iu
ris cõmunis ſed datur reſtitutio ut no-in

autẽ · ei qui appellat eiſdem hic curret et

reſt itutio dabitur· Item quibus caſibus
currit tempus et mortificat᷑᷑ cã 2 inſtãtia
appellationis ut ĩ auł/prediei qui appel/

lat eiſldem curret tempus ſtatuti et mor

tificabitur cauſa et inſtantia ut ſic ꝑ oĩa
fungatur uice temporis ad quod ſubroga
tur ut ·ff.ſi quis tel · liber eſſe ĩuſſus.fu·
l.iĩ.S·hec actio · de reſponſione· ad .l.C. ut
omnes.· 2c· et de tertia queſtione·tempo
ris ſtatuti 2 aliam cãm criminalẽ ? ciuilẽ
non appellationis uide quod dixi: s. deleg
5· reſtat· Iuper..quid ſi in ſtatuto fate-
amur nõ poſſe prorogari quod eſſet diffe
rentie per prorogationem duplicari ł am
plius ꝗᷓ duplum concedi iudici ad ꝓceden
dum continue poſſunt tamẽ partes que
prorogare uellent compromittere uel ex
preſſe conſentire proſecutioni cauſe ſuper
ſederi ad certum tempus 2 tũc nõ curre-
rent tempora iurt uel hominis Et fate-
ri oportz in horum alterũ numerari tem
pus ſtatuti et ſic erit locus pᷣdicte auten-
Si tamen · 2 clemen·ꝗdiu:de appella.·

44

— ”ꝭ;—

HB'˖:c ꝓbanbureti- oblate. Ab appellato
autem nõ poteſt reſtringi ut.. 9. P. .
pe 2 ubi cert termiꝗ a iudice E ab appel

lante prefigitur ad appellationẽ ꝓleque
dam Ilre ſuper appellatione ſiue ab appel-
lante ĩpetrate tacito eo nõ ualent ut in p.
c. oblate-2.· ciſigmificantibus2. C. ſepe- ubi.

de hoc ubi autem nullus terminus pf9

eſt poteſt ſiue appellans ſiue appellat in
fra terminuũ iurt impetrare ita tamen ꝙ
nimiũ non precurrat puta ploꝗ per men
ſem ut.il.q-vi/appellatore uel etia ꝑ ma-
ius tꝑus dumodo malicioſe nõ agat ueru
licet appellatus impetret quãdocunq; uo
luerit ubi terminus nõ eſt ab homine ſed
a iure tantũ prefiæ nõ tamẽ pocerit pe-
tere confirmat ione Inĩe niſi cum unq mẽ
ſis de anno ſupereſt ut pre:.l.appellatore
appellat tñ bene põt corã iudice ſic ob-
tento càm appellatõnis quãdocũq; uolue
rit pſequi. Nam cãe continẽria diuidi nõ
poteſt·C. de iudi:nulli.e& de ſequeſtrad-
pol.c.i. uel dic ꝙ corã iudice appellatõnis
2 coram ubdelegato ab eo ta appellãs ꝗ

appellatus por ꝓlequi cam appellationis

etiãa non expectaèeo menle iuxta f inẽ ani
ar. in pre.c.oblate· ſi uero ubi dicitur
ꝙ corã iudicib ĩcempeſtiue impetræa tis
poteſt appellat ꝓſequi cãm ſuã. ¶ Ter
cii dicunt ꝙ quis poteſt ſemꝑ impetrãdo

Ias cam ꝓlequi etiã anteꝗᷓ un menſis re

ſtat de anno⸗Cauſaʒ autẽ ante illud tꝑus

ꝓſequi ñ poteſt ſcᷣm papã· (L Hoc eciã

no · q; ſi is otra quẽ opponit qd nõ fuerie
ꝓſecutq appellationẽ infra tꝑ iurt ꝓbar
uelit ſe infra illud fuiſſe impeditũ ut neꝗj
uerit ꝓlequi poteſt hoc facere priuſꝗᷓ his
Fiat conteſtata in cauſa appellationis nec
P ri fiet litis oteſtatio et ſic obdinuit.
¶ Hoc autem certũ eſt ꝙ termin ium
pueniri poteſt· nõ hominis ut ex de ap-

pellatione ut debitus. Eſt autem termĩꝗ

iurt annus ubł iuſta cã bienniũ ut. S. E etiã
2 alius terminus qui dat᷑ Hodie cũ appella
tur ſuꝑ electõe poſtulatõe ſeu ꝓuiſone ?

occaſione ipſay. Nam appellãs 2 oẽs quo

rum inrereſt ꝑ ſe ł per ꝓcuratores ad cãʒ
inſtructos infra meſem debʒ iter arriper
ad ſedem apoſtolicã ueniedi 2 fi aliqua ꝑ

tium nõ uenerit ꝑdies poſt aduentũ
altxerius expec tata in electõis poſtulatõis

ſeu ꝓuiſionis negocio ꝓcedet᷑ hec legunt᷑
e& de elec.ſt atuĩq· M·A li viĩ cathedrali

bo regłarib eccpiis ofirmatioſ pedtz

ad papã ex appellatione u' immecdlata (8
iectione Fuanda ſunt tꝑa decre-cupieẽtes

e tili. vi Et ſcias ꝙ preſens nõ poteſt

petere ut ꝓcedatur tunc ↄtra ablentẽ niſi

docuerit ſe premiſſa tꝑa obſeruaſſe deduc

to tꝑe competenti Coputatur eni menſis
2· ½X dies 2 C competẽs quo ĩ itiner̃ fu
erit led nec is qui tempora non obſerua-
uit poteſt hoc contra aduerſariũ oppone
re·ff· de reg-iĩurt.cũ par ·xxV QlC. i. in fi
ex de uſurtquia fruſtra 2 arex de cenſi
cum olim.ext de excep:cum eccłiaſtice
¶ Sed nunquid uidetur tꝑa obᷣuaſſe ꝗ
infra ea auditorẽ impetrauit dicũt quidã

ꝙ non niſi ſaltem aduerſurium in audien

tia citari fecerit quia non uidet᷑ expectaſ
ſe aduerſarium niñ prelentiã ſuã 2 uoluta
tem ꝓſequẽdi negociũ per citationeʒ ma
nifeſtari fecerit. Alii dicunt et hoc obri-
nuit ꝙ lufficit auditorem interpretaſſe ł
adire infra temꝑa predcã ad hoc ut tẽꝑa
Fuaſſe uideatur quia pre-conſtitutio ad
obfᷣuationẽ tempoꝝ non req rit niſ ꝓ in
fra menſem iter arripiatur 2 ps uenies
ad curi per. xx. dies expectet alterum-
¶ Quid ſi apparet audirorẽ obtentũ nõ
tñ conſtat ꝙ ꝑ principalem ꝑlonam uł ꝑ
ꝓcuratorẽ non uidetur lufficere quia pre
dcã conſtitutio requirit principalẽ ꝓpcu-
ratorẽ ut ibi dici᷑ Contrarium tamẽe fᷣua

mus ſufficit enim ſi is ꝓ quo impetratus

eſt id raturn habeatff. de re-iurt· hoc iur
Nec in omiſſionib quas.d/papa in curia
facit per cedulas uł' ꝑ curſores exprimit᷑
ad cuius inſtantiã ſic datus auditor ſʒ ſim
pliciter dicit᷑ mandat:.d.papa mgrõ geil.
duranti ꝙ cãm que inter tales luꝑ hoc
titur audiat 2 diffiniat. ¶Sed pone audi
tor a quo appellatur prefixit. x. dies ad
ꝓlequẽdam appellationẽ ut e& de appel.
ad hoc/2 infra hoc tꝑ appellac ĩpetrat
auditorem in cã appellatioms 2 citari fac
appellantem ſicut fit quottidie qui tamẽ

non ↄparet infra illos x dies poſtea uero

cõparet uolens appellationem ſuam Ple-
qui corã eo quã ſu aduerſarius impetra
uit opponit᷑ ei ꝙ non debet audiri cum in
fra.xdies ñ fuerit ſu em appellationeʒ ꝓ

lecutus querit᷑ an fit audiendus Ro. obti-

nuit ꝙ nõ cũ infrax dies ſtatutos non ue
nerit non poterit ſe ex facto ſui aduerſarii
ĩiuuare ud.S. de poſit᷑.ꝭ.viii. v.led ſecun
quia ueꝝ eſt᷑ ꝙ non ip̃e fuit appellationezʒ

ꝓlecutus n termino prefieo ut in pre c·

ad hocar. C.de in inte reſti. peti.2. S·6i·

V. led quid ille.¶ Iteʒ pone prefi⸗ fuit

a iu dice a quo appellatum eſt terminus
partibus in quo ſe corã iudice appellatõis

—

2
3 9

Pe af .π er

„ S

1 7

preſentent᷑ ut e de ap· perlonas· 2 C. ſeq·

partibus er ꝑo in cermino ipᷣo corã iudice
appellationis conſtitutis appel lans dicit
nolo adhuc ꝓſequi appellatidem cũ habe
am adhuc anurm uł biennium utS-Nec
enim quis inuit cogitur agere utC. neo
inuitusper totumrñdeo obtinuit ꝙ noõ
cogatur licet enim iudex predictũ termi
num ſibi potuerit prefigere nõ tamen po
tuit temp ſibi a iure indultum aufferre
quia iurt beneficiũ nemini eſt denegãduʒ
ux.xxvin di de his 2 e& de Fis nup:c-pe-
2 fi.2 B ſatis de terminauit in his que no-
ex de app· cum ſit romanain glo ·arg · ꝙ;
iudex appellatus tamẽ poterit libellu of-
ferre 2 confirrnationẽ ſue ſententie peter
uel celſari illius appellationẽæti. oblate.
1:ſi uero nõ ſit:2 ar.C.quornõ 2 quando
ĩiuðaut᷑.qui ſemel.2 ſic indir̃cte ille coge
tur ſuam appellacõnẽ ꝓſequi 2 ſic Fuamq
de hoc m:d:meũ:extra de apꝑcordi · 9·
poſt hoc ꝙ eſt·S·· ꝓx· V.porro 2 ſeq
¶ OQuid ñ ſtatutus ẽ a iudice min ap
pellaro ad prolſequendã appellationem

1 ple uero uenit diu ante terminuz· Mm

Vincẽ·ſic formauit quid fi ante terminũ
ambe partes ſunt in curia nũquid2c. :
nũquid ante ipſuʒ terminũ cogetur appel
latus relſpõdere corã iudice appellatõis et
uidetur m premiſſa q nõquia nec iu-
dex appel lacois habzʒ iunmtditionẽ ante ter
mminu.C. de delacri-l. ni- ĩmo appellãs taci
xe uł expreſſe poteſt renũtiare appellatio
ni ex de app-ad aures/2. C. pſonas.2· Cc. cnre
Cte:2. c. re prebenſibilis2. c ſepe-ex· de of⸗
dele.gratum.C. de iure emphi-Ffi.Siieni⸗
q· viſi quis libellos ar otraii.q- viappel
latione.C.de temp.ap· l.fi Sin hiisextra
de app/oblate de pe diĩ.·predxerat ſuꝑ
hoc dixit uinc. MIe:tad aures. iu
dex appellatõis ex oſticio ſuo poteſt ꝑti-
bus preſentibo terminum preuenir̃ ſicut
2 iudex a quo appellatur põt ex cã abbre
uiare uł ꝓlõgare terminuũ tu dic ut ſupra
Bal. an uemes ante rerminuz cogat᷑ ante
terminũ reſpõdere ſi altera pars ſit prelẽs
2 uidetur ꝙ n quia nec iudex hbʒ iurtditõ
nem ante termmum.C. de dila-l.ſiue ꝑs
uinc:dicit ꝙ iudex ex officio poteſt ꝑtes
cõpellere ex quo ſunt pñtes ęt decurtare
dilate uide.ĩ· e. O. quis preſumitur. ·.
¶ Utem quid ſi pars que prefiit termi-
num ad pſequendà appellationẽ mittit ꝓ
curatorẽ ad ꝓſequendũ nõ tamẽ ꝓſequit᷑
No:·non exculatur dbuit enim ꝓſequi. ſt.
man R ꝓcurator/S ſi tutoresar,tani otra

ba. per tuas:

ꝙ lufficiat mittere e de app· nicholao-

M ubi de hoc no:uinclo- ut ibi in i gł-
Item ibi non fuit negligẽtia ꝓcuratoris
ſed ĩpotentia ex defectu mandati ad.lſe
reſponde ꝑ id ꝙ dixi de pigno:ſigmficãte
ſuꝑ gł·ergo non.·2. ſt· comoargentũ-
¶ Et no.qð quãdoq; pᷣfigitur terminus
appellanti ad iter arripiendum ut cx: eod
ꝑuenit/2 d elecſtatummus· FA· li. vi · ⸗
de re iu.cum cãm quãdoq; ad repſentadũ
ſie domino pape ut eoti/ꝑſonas·2. C. ſigni
ficauit/quãdoq; ad terminãdam cãm ap
pellationis ut.eticum ſit romana:etii.
q· viei qui. Sed hic tãtuz a lege 2 non ab
homine ute.tiiex inſinuatione· Nõ autẽe

poteſt pfigi termin ĩfra quem redeat a

ꝓlecutione appellatõis nec etiã a lege pre
figitur utetiex inſinuatione.2.· n: q- vi.
anterioruʒ Et no ꝙ ibi datur terminus
ad ꝓlequendã appellationem ſufficit· I. il
lud iter arripere ut ex de re iucuʒ cauſa
