tenet id aſfertiue in ſum.ꝙ cofeſin p
Item alber.galł. ubi.S. in pri cixit gui
ſuc.in.l.l.ff.e·q; actor dabit petitionem
iudici quã iudex examĩ'abit et ſi uidebit
caſlum quo reus ante porrectioneʒz libelli
habeat rndereinterrogabit eũ prius 2 ſu
ple.ꝙ ſi ꝑ rñſiones appebit forma libelli
mutãda. mutabi anteꝗᷓ reo credat᷑ et ſic
breuiter ſedat᷑ cõtrarietas quĩa dabit᷑ iudi
ci ſed ñ ꝑtĩ qð ſatt placzʒ.2 cõſonat eĩ quod
nõ · acur. ff· e· ci. l.iiĩn fi.iĩi· gl: ubi dicit ꝙ
licet ſiᷣ hec dent᷑ iudex prius expedienda
cõ mutetalł.C.de nococõ.l.i:ad fi.fac̃
&X& de Rp: câm que ff:de lega iiel.peto5
fratre.ibi ꝓximus quiſq; primo loco.2c.

5

ℳ

X

äs

᷑ͥ s
. „ õl

91¾ N

—

Scias ꝙ Io/de bla.ĩn prinſui oꝑis pone-

bat calum quo neceſſaria uidet᷑ ĩterroga-

tio ante libelli dationẽ· Pone ticius ꝑ ſti
pulationẽ ꝓmiſt mihi dare uineã anteꝗ
darzʒ deceſſit facto teſtamẽto in quo unu

ex filus inſtituit.2 altex pteriit· et mihn

uineã legauit 2 utile fuic legatũ. ff dele ·
niiſi mulier · 5ſi rem· pteritus petit bono
rũ poſſeſſionẽ cõtra tabulas2 dubitat᷑ an

ab inteſtato an ex teſtõ ſit heresff.d bo

no/poſ.ↄtra ta.l.ſi poſt mortẽ · ·fi:nelcõ
formore libellũ gꝗa ſi ab inteſtato per cer
ti condicioneʒ ex ſtipulatu petam ab eo
dimidiã uinee ſi ex teſtõ petà illã actionẽ
ex teſtõ 2⁊ debeo unã eligere · ff. de reiurt.
nemo·S·quociẽs · tenex iple ꝙ ante lbelli
oblationẽ tenebit᷑ rñdere · al lequeret᷑ ꝙ ſi

33 e teſtõ 2 ipe habuit ĩduclasdie

rum. In quarurn finẽ rñdet ſe heredeʒ ab
inteſtatohabeo formare alium libelluʒ
2 habebit alios · dice-di'onum aut ma
teria eſt tollenda.C.de temapp.l.ii·non
ob:ꝙ dicitur inſtituta actõne interroga
tiones faciendas· f· e:li.2. l. de etate· ·g.

eæx quadrante2. . qui tacuit quia ſatis ẽ

actionem eſſe inſtitutam quo ad ꝓpoſi-
tum:2 ſi nõ quo ad libel lum. 5 ·ꝙ ſic ar.
ff. quorum legali. q; autẽ. a in pre.l.d
etace.S.li.2.· :qui tacuit.2. e.Ci·l.i:in prĩ
ci ubi de hoc alii cõrra quos dominus me

us ſequit᷑. I. ubi. S. V· ſed nunqd ante-

S Qum enim fiant interrogatoes huiuſ
modi ad inſtruendù actorem an totum
uł ꝑtema quo iure petat ut. e. l.i. R.i. et
l-uoluit. a.l-qui ſeruũ·6ei.2. ff. de rei uẽ-
qui petitorio.non formabitur donec uia
ſit ꝑata uł admittet᷑ libe llus incertus cũ
ꝓteſtatione de hoc dixi.ĩ.de libelł.oↄcep-
55.nunc oſtendam. fi primũ uerius.
Sed nunquid de eodem facto poteſt
quis pluries ĩcerrogari de hoc dicã.ĩ · ð po
ſici.ꝭ·ſexto.in prĩ· ¶ Rñſio autẽ ad int᷑-
rogationem hoc modo ſcribet᷑: FOrma⸗
A. ante lit᷑.conte ·a cali iudice in iudicio
uł coram tali iudice interrogatus an poſ
ſideret rem ĩ li.petitã rñdit 2 cõfeſſus fu
it ſe ip̃am poſſidere uł nõ poſſidere uł in
terrogatus an ſit heres ticii rñdit ip̃iq ti
cii heredẽ eſſe uł nõ eſſe ·2 ſic de aliis ĩter
rogationibus que fiunt ante liteʒ conte
Quo.A.alber· galł.fuerunt remiſſi
ones ſequẽtes ubi ſupra iĩn pri.Sed uide 8ᷣ
hac prima qð ſcripſĩ. de poſitio.ſuꝑ· . iii
in fi.··autẽ loco ⁊ apud quẽ iudicẽ facĩ
ende ſunt nõffde ĩnter· in iure faciẽdis-
lI·amii· ¶ Quid ſi ſine interrogatõe re-

ſpõdeat᷑ dic ꝙ ualet·ff. e·ſi ſine · ſecus ſi ad
uerſario ablente.c·ti.l.fi.ff.& ofeſ: certũ-

Vnc de ĩterrogationũ eſtectu
aliqua diſſeramus. eſt igit᷑ eax
ffectus ut qui rñdzʒ ſuum eſie
up ſe poſſidere ' habere ſeu he
redem eẽ aliqæ ſile fic tenet᷑ ea actione
qua aduerſus eum agitur. ac ſi ſuum eſſz
uł poſſiderent uł haberet. uł he res eſſet
ſeu ac ſi cõtraxiſſet.ut in p.l.de etate.ꝭ.
iĩ.2. il:nec poterit reuocare confeſſionẽ ex
quo ſeł ofeſſus eſt. miſi iuſta de cã ut· C.e.
lI. 9· q interrogat.2·6. ex ca.2·9/ iuſto.
uerutamẽ ſi ex reuocatõe nulla captio ac
toris fiat bene põt reuocare ut. e.l. 9. fi.
¶Hoc quoq; nõ· dignũ eſt· ꝙ qui le of-
fert tanꝗ poſiideat uẽdicatioĩ fundi Pal

teri rei quacũq; actione ↄueniatur cum

nõ polſideat odempnabit᷑ ad intereẽ acto
ri uꝑ quãti actor in litẽ iurauerit. ut ·ff.

ge rei uen · ſi is qui ſe obtulit. MI·2 ibi 4

Kad lr̃am hoc no. 5 ff. de petihere qui
ſe liti cum diſtĩctõe tamẽ· quia ſi ignoret
actor eũ nõ poſſider.nec dolo fec ie quo
minus poſſideret cõdẽpnabi᷑ reus ſ patit᷑
litem ſecu conteſtari.Si uero ante litẽ cõ
te/peniteat eum.2 dicat ſe nõ poſſidere 2z
diſcedat.nõ decipit actorem cu ñ poſſide
at ſed ipe actor ſeipſum decipit uolẽs uẽ
dicare rẽ ab eo qui eã nõ poſſidet.2 deo q
bet reus ablolui. ut.ff.de rei. uẽ is qui 2·
lI.nam ſi ex. de iudi/exam'ĩatade excepł᷑.
aduerſario:.ꝙ ſi actor ſciat eũ nõ poſſider
nec ante lIił. cõte. nec poſt põt ſibi ĩputari
aliquid ꝗa ſeipſo decipit᷑ ut iã dii-quod
autẽ dixi illum ante lic. conte. poſſe peni
tere ue eſt m ac · . In.lis qui leff.S
rei uẽ. : quãdo actor ĩcertus erat a quo
Peteret ſʒ querebat a quo peteret.2 demũ
ille ſe uẽdicatõi obtulit ſi ueõ actor ab eo

tãꝗᷓ a certa ꝑſona peteret.2 ille ſe offerrz

tunc nõ liceret ei etiã ante li·conte.peni
tere utfle. fin auc?.2 iemnge qð eſt ſupra
Ae actore. . Item eludit᷑ 2 ſequẽ· ¶ Pie
ergo egi cõ tra tirei uen.qui citatus a iu
dice uenit.non tn interrogaui eũ an poſſi
deret uł nõ lite oteſtata 2 teſtib publi
catiĩs dicit ſe abloluẽdũ cum non poſſide-
at·querit᷑ an ſit ꝓ poſſeſſore habend ar

ꝙ ſic in p·l.is qui.2. · ti.qui ſe liti.2.·ff. 8

Peti.here.qui ſe liti.alni dicũt otra ueri
us · M· m alber.galł. ubi.l upra ad l̃am
riſʒz pone ꝙ· J·ff· de rei uenqui pet ito
rio/ubi de hoc.2 no.e.ti. ĩs qui deſtiauit.
in finõ em ſe liti obtulitſʒ citat uenit.

N.oac

13

AN

A2

A

Pare αυαꝛh-à% e.
.

r

90

iudicium reddit᷑ ĩ zuitũ ·ſt· de v. ob inter
ſt pulancem/ꝭ:ſtichu. QOuid ſi is qui
confelſus et ie futu om iſiſſe decedic an
lie-conte. Go.nõ uidetur ꝙ elg heres ten
atur. C· ex delic-defuncl·i· Aaadrl⸗
ber. gal. cui ad lẽ̃am fuit iſt iubl.S.
C.·de furcl.fᷣurti/que bene facit. S· Sed
dic cõtra quia in iudicus quaſi cõcrabit
ff. de pecuł.licʒ.·Idẽ ſcribcz tenet᷑ ꝗs
quando ofiterur crimẽ ex quaſi contrac
tu.ff· de interro in iur̃ faciedis:de etate-
6.1. M· de ofeſſo ꝑ tormenta qui ꝑſeuera
uit 2 mori ante odempnatoʒ uidei/de
accuſatione·6.i. V. quid ſi latro/2 ibi dica
in quo differant iſte due queſtiones. uide
etia qð dicã·ĩ·de app/S-In quibus ſuper
.ſ̊ nunꝗd hec tria·in fi· ·C. Itẽ nõ/ꝙ

is qui poliidʒ non opellit paci actionem i
rem ſi dicat ſe non poſſidere ſʒ ipe in hoc

puniet᷑ quia ſi a ctor eũ ꝓbauerit poſſide
re tran rert᷑ poſᷣio rei petite in actorẽ iu
dicis offõ. licʒ nõ ꝓbet cam luã eẽ/ utff.
de rei uenl.pe. ¶ Itẽ hoc cercũ eſt ꝙ lʒ
is a quo res petebat᷑ abſolut fuerit fma-
liter quia tꝑe mote litis reʒ peritã ſine do
lo deſierat poſſidere ſi tñ nuc eã poſſidere

inuemat᷑ poterit denuo ab eo res peti non
obſtãte except᷑ rei iudicate ut e& de ex

cepaduerſarlo Itẽ iurt eſt ſi tꝑe mote liti
poſſidebat:2 poſt ſine dolo deſut poſſide
re· f· de excep rei iudi. ſi a te here·2·I. ſi

rem: 2.· l. ſi quis· Cead exhibendũ neq;: un

in p·decreſup le. maxie·2 uide i: in trac-
libelł.de cà.poſſ.2. ꝓprie·ꝭ·nõndũ iĩgitur
: eſt a utilis.- Et ſcias ꝙ cũ quis ſine do
lo poſſidere incipit tũc ſi ſine dolo tꝑe lił.
contedeſierit poſſi dere abloluit᷑ 2 ſic ĩtel
lige·p.decrelicẽ autẽ motã intellige ꝑ li-
te cõteeX de ·ſig e ꝑte ꝙ ſi tꝑe lit᷑· cõ
teſ .poſſidet tꝑe uero Ime ſine dolo deſit
polſidere abloluit᷑⸗ff⸗de rei uen. ſin auteʒ-

5S: 1. Hi uero dolo uł iniuſte ſeu illicite cepe
rat pocſidere licʒ tempor liẽconte.ſñ do

lo deſierit poſſidere nihilomin cõdẽpna-
bitur ad rei reſtitutionẽ ac ſi poſſideret.
ide ui 2 ui ar-ſi ui mee de uſu cum
tu:de homi.ſicut.'eos inſuper. ¶Vey
ꝗa ſepe otingit reum cadere a poſi rei
petite. Ideo adhuc quałr tũc ꝓcedat᷑ uide
amus dic ergo ꝙ aut cadit a poſſione an
li. conteaut᷑ poſtſi ante lit. conte/ uolũ⸗
carie cadit cã mutandi iudicii locum ha-
bet otra eum actio ex edicto de alie mu
tan:iudieut.ff· de alie:iudi.mu ꝑ totum
2 ex. e:ci: C.fi. Itẽ ſi erat poſfor malefidi
2 erat ĩ mora reſtituẽdi tenet᷑ ſi pareat ff/

ſi cer·pe/quidã.a. l qd mihi2. I.periculũ
ſt:de condic.fur.ſi ꝓ fure:-Fl.2.· . ſequen.
Itẽ ſi ſe lici obtulic cũ n poſſiderʒ· ff· S pe
ti-here.lqui ſe niſi actor ſcirʒ ipᷣm ñ poſ
ſidere · tunc em eſt abloluend 2 actor a
ſeipᷣo decipit᷑ utS. Si uero cadit a polſio
ne poſt licconte:2 actio eſt perſonał.tũc
ſiue cadat culpa ſua:ſiue ſine culpa nõ eſt
ius in hoc ſemꝑ ad ſnĩam ꝓcediturgꝗa ꝑ

ſona 2 nõ res obligata eſt· In reali aute di

ſtinguo:qmi auc cadit culpa ſua a poſfio
ne poſt li·conte:uł ał ꝓmiſſum fuare ñ
põ: ⁊ tunc ↄtra eum ꝓcedit᷑ 2 cõdempnat᷑
iuſticia mediate. uł in licis eſtimatõe uł
ad intereẽ ff.ad exhil.de co.Sſi poſt/ff.
de euicſi ſeru/fi:in prin · . ſi re cõ
dempnatus ad reſtitutionẽ fundi appel-
lauit poſtea ſine dolo ui deiectus deſit
poſſidere· alber:papiffſi quadru:pau.fe-
di:l.1.. peꝑ ipᷣm/a per: l-illud .6:actio
nes · ff · de pe·hedixit ꝙ ipe tenet᷑ uincẽti
ad eſtim itionẽaut cedere actionem otra

eum qui ui deiecit. J. aut ſine culpa deſi

it poſſidere/2 tunc actor inuito reo 2 ecõ
uerſo reus ĩuito actore petere põt ꝙ ꝓce
datur ad ſniam diffinitiuã ꝓpter fruct
2 expenſas 2 intereẽ 2 alia acceſſoria poſt
lic. conte obueniẽtia.2, Ppter ſtipulatõeʒ
de euictione ſi interceſſerit ff· de rei uen-
utiqʒ·2· l.preceff. iudi ſol.ſiĩleruq.C·quo

mõ 2 quãdo iudex auten· qui ſeł.nã ſiꝗs

cum iudicii accepti tꝑa poſſiderzʒ poſtea
ſine dolo malo poſſidere dſieritabſolui eũ
oportzʒ ꝗuis ſit ꝙ ei imputet᷑ cur nõ ſtatĩ
reſtituit. ut.ff.ad eohibentigniſi quis
cum:quid autem ueniet ex hoc noĩe fruc
tuuz noplene ꝑ papã ex de ſen.2 re iud-
ſuper Rica. H·uide qð·ĩ:dicã. · ¶ S=
quałr tunc iudex ꝓnũtiabit reſpõdeo ſic.
FOrma. Quia ĩueni ꝙ reus erat in cã cõ
dempnatõis ſi poſſideret. Ideo ↄdempno
eum ad fructus 2 expenſas ſʒ quia n poſ
ſidet nec dolo uł culpa ſua rem petita de
ſiit poſſier̃ ideo ꝗᷓtum ad eã ipᷣm ab ĩpe-
titõne actort abſoluo uextñ iudex priꝗꝙ.
ꝓnuntiet f aciet ipᷣm reu preſtare cautõʒ
actori de re ſtituenda ſibi reſi ad ad eum
ꝑueneritd.ff.de rei uenſi uero.2 in ·lde
euic.ſi Fuus·ꝭfi.in fi.ff-de ediłact. redi
ber̃.5ꝭ.fi.a ꝑ hanc ſmiam licʒ re abſolut

ſit ex predcã cã habz regreſſum cõtra uen

ditorẽ de eui ctõe e de emp· 2 uen. c.Ffiſi.
uero ſmĩa ꝓ reo ferẽda ſic dicet ſic. FOra.

Abſoluo reum ab ĩpetitõe actorĩs 2 odẽp

no actorẽ reo ad expenſas 2 per hãc ſnĩaʒ
habet etiã actor regreſſum de euictione ·

AS

6

—

ℳ ANN

A

cõera eũ quĩ uedidid ſibi rẽ in qua ſubcu .
buit ſi ſine culpa ſua cecidit a polfione · ff.
de euicſi rẽ quã · S.i·2. Il- eu cta 2· , quida
eꝰ in prin alii dicunt ꝙ ſemꝑ ĩudex Pro
nuntiabit in primo caſu ſuꝑ re petita no
ꝙ dicat᷑ condẽpno reum ad reſt itutionẽ
rei ſimpłr· ſed adqicied qñ eã habuerit uł
dicet ꝓ iuntio rẽ petitã eẽ actort · ar · Pro
eis in prel.ff· iudi:ſol.ſi ſeruus/prius tn
dictã preualet.põt exiã ludex differre qn
qʒ ex cã huiuſmi ſnĩam diffimcruam ut
quia forte ſperat᷑ ꝙ reus poſſic rẽ recupe
rare in breui z cune abſoluet tn reum a
termino aſſignato/2 ſic poſtea r̃cuperata
re ꝓcederz in cã cepta põt etiã iudex quã
doqʒ reũ abſoluere/nõ a petitõe rei · ſʒ ab
inſtantia iudicii 2 tunc recuꝑata re cho
abitur de nouo iudiciũ contra eum ex de
excep.aduerſatioquãdo autẽ ab ĩpetõne
uidetur actori ꝑ cautionẽ de re reſtitu
enda ut dixi m Inno-iiii M-Suꝑ Ri.
de re iu. ut.S. dixit · Sed ego ſequẽdo ho
ſti.eã poſui ſuꝑ ·ĩ:c/et remiſſio de qua.ẽ.
ibi cõtinuatur in vᷣnoĩe autẽ fructuum
Sed ecce reus a quo res peti᷑ dum
eſt ꝓpe ſnram.M.Si poſt ſentẽtiã a qua
appellaſſet: uide qð dixiS. V uerũ quia-
S uidẽs ſe ſubcubere facit ſe de poſfiõe
quẽdã amicũ expelli ut ſic abſoluatur
per pre.l.tigni.de quo facit fieri publicũ
inſtrumẽtu qð corã iudice oſtẽdit allegãs
P ſe p·l.cigni:2. ff · ð rei uẽ.ſi aut·poſſi
dere:actor uero ꝓbare nõ põt ſuſticieter
colluſionẽ querit᷑ quomõ ei cõſulet᷑ rñdeo
accuſet expulſorẽ de ui:ꝗa publicũ eſt iu
diciũ.ffde public. iudi:l.n: Ille uero aut
fugiet 2 ſic iſte ſuã apprehẽdet polſionẽ
autc cõꝑebit.2 tunc aut oↄfitebita ſic con
dempnabitur aut negabit/2 hoc reo n ꝓ
derix ar. cõtra pmiſſa Inſti:de fideiq · he
re·S ſed quia ſtipulatões. Balin realibus
nõ ꝓdeſt poſt licẽ oteſ· expulſio ſf·de rei
l·q ſi in diẽ.·iulian·7 · ¶ ·Et nõ ĩ

rei uenrequirit᷑ ꝙ quis poſſideat: uł dolo

uen: l. Icẽ ſi uerberatuũ.in fi-de kEiber

deſierit polſidere ut.s:de acſeu peti·5. ſe
quitur.v. Itẽ uide:2 ubi dolo deſit poſſi.

dere agere rei uen utili quia uerba defici
und.ſʒ ſma locum habʒarff/de iurO.iu
diſi quis ĩd daa R quadru pau.fedi
lI-pe.¶ Quid ergo ſi egi cõtra te qui po
ſe i⸗ hecta lie cSte dolo dtc⸗
ms poſſidere:nunꝗ d debes odẽpnari ł ab
Iolui hoc ideo querit᷑.ꝗa ꝗ dolo ðᷣſiit poſ
ſidere utili ↄuenit᷑ ut dii 2 uidet᷑ ꝙ ſis cõ
dempnãdus.nã dolue ꝓ poſrione habetur

ud.ff·e·ſin autẽ·ita ergo cõdẽpnandus es
ac ſi polſideres utff. de noꝰx electio⸗S⸗ i⸗

ILrẽ ſi nõ ↄdempnareris ſ3 ablſoluerert iaʒ

eẽt in poteſtate cuiglibet iudiciũ eluder
q eẽt otra iuraff·de arbi.ſi rẽ quamet
melior eẽt oditio ſtulti qui ſemꝑ alienarʒ
ꝗ ꝑiti qd eè nõ dʒ. ffꝙ ui aut cla ſeruus-

2 malefidei poſfort ꝗ bone cõtra iura ff.

de nox nõ ſolum Itẽ iam titulus de liti-
gi:locũ nõ haberzʒ.C/de licigil.i ·2· ii et
fi·ar· otra ꝙ ſis abſoluẽd·n em fieri poſ
ſʒ ↄodempnatio ſuꝑ directa nõ cum nõ poſ
ſideas Item ſuꝑ utili nõ quia ſuꝑ ea actũ
nõ eſt unde ſuꝑ hoc nõ põt [mia ferriff·
de iudi.de qua reexc: de cã polſri.2 ꝓprie.
cũ ſuꝑ·cũ poſt liẽ/cõte otingat 2 Wo alia
ĩterpellatiõe opus eſt.ſff.de iudi nõ põtc.
ex de re iudi:abbate ſane· FI.li · vi · ·
ſoło/dic ꝙ odẽpnandꝗ es a in hac utili rei
uen.nã que primo fuit directa efficit᷑ p-
modũ utilis rõe delicti/ſI.doli. nam 2 alias
ꝓpter factũ alteri actio mea mutatur
2 noxał fit directa uo manumiſſo ꝛ di-
recta fit noxał libero fcõ ſeruo ut inſti.
de nox.2. ff-de penis. I-i-uł dic 2 ueriqꝙ
hec actio nõ mutatur ſʒ qualitas in noxa
li 2 directa ſcᷣm rof. :-cuius fuit iſte

V. ad lrãm de rei uẽ. V.ſz illud queritur.

al.nõ.hic ꝙ ubi nõ mutat᷑ actio ſʒ qli

Bawn nox- in na ii⸗ detracta-

tas n neceſlari nou libellꝗ idẽ ẽ ſi mu⸗

tet actio de directa in utilẽ uł ecõtra ga
fingit᷑ oĩno eadem quia ſunt eedẽ in effec

tu ..de rei uen.l.ſi poſt acceptũꝑ dy.in

ſti. de actio.ꝭ·i.ſʒ Iac:/dicit ꝙ in:lſi poſt
acceptũ fuit mucatio legis non T.
unde nõ odempnabert inutili. ſʒ indirecta
ꝓpoſitaqd fiet hoc mõ:qa primo iudex
faciet actorẽ ĩ lié iuratr᷑ ſic ꝗtitate taxa

ta certa quãtate cõdempnabit.ut ff.de

rei uen:qui reſtituere. (LSed pone ·I.
iſte v.ad lrãm fuit alb.galł· ubi·S·‧. ſʒ
Pone · epecii fundũ a-p:dicẽs illum iur
dñii uł quaſi ad me ꝑtinere qui interroga
tus an polſideret: Rꝙ ſic:poſtea ante lił᷑.
Ote.p·alienauit illum uolo litẽ cõte. ſʒ ip
le dicit ſe ñ poſſidere nũc querit᷑ an ſuꝑ li-
bello porrcõ lis debead ote2 uidet᷑ ꝙ ſic ·
qꝗqa uidet᷑ dolo deſiiſſe poſſidere ut.C· de a
lie:iu:mu:cꝗ fac ·l.i.f·de rei uen.iuł.in
prin.hec enĩ paria ſund.ſ/poſſidere ⁊ dolo
deſiſſe poſſidere.ff· de re iudi parem ff᷑.
ne quid in loco pu.fil.iiS·pear.otraqa
al ia eſt rei uẽ.que datur contra doloſum-
ff· de nox.electio.dic ꝙ ſi ante lit᷑. conteſ.
dieĩt ſe non poſſiderealio libello opus eſt

6 W— — ,N22ð
re ατπι e 4 Tet 4
2

63 5*

A
—
S

ſi uero poſt lit. cõte· tune non · ut.ff.ð tei
uen. is qui· 2.l. fin auteʒ. 6. poſſidere: (Id
nõ ꝙ aduocat nõ dʒ clientulũ in rnſioni
bus inſtruere qd patet ꝗa priuſꝗᷓ aduoca
tus ſuum exerceat officiũ· debʒz rñdere re
us utC. de iura-calup.l.ii.in prin ibi an-
teꝗᷓ utriuſq;· 2c· de hoc.ĩ·de poſtio.S·ui.
v.ſ3 2 ſcdm ipᷣe enĩ cert eẽ debzʒ de fcõ
ſuo:ut i no.2 cum talibo eſt ueritasar-
ex de elecſcriptũ ·5·i.2.· c.poſtꝗᷓ· de reſti.
ad hoc.alias incipit preſentium · M lib-⸗
vi:· S. de iuramẽ. calump.ĩ ꝑtractandis-

De reconuentõe Rica. I.

☛ H.¶ Pileus feciĩt Reicã in ꝑte fa quali
ter ⁊ quãdo fiat reconuentio · ¶ Ian· fe
cit RKicam de recõunntiomb-2 mutuis
petitõib 2 eſt antepeſcde ꝑtis. ¶ ube.
de bo:car: ult᷑.in prin: unicuũ uerbũ hoc
ponit. Et Io·de deocauilł · Ii: niin ul
tia coł.illud põit aliquid addẽs 2 in libro
iudic.parte.iii:ponit Hicas:de recõuenti
one in cauſa criminali et ciuin- ¶ Egid

= boc HRicaxliet Rica: S. xix. ·

Vis lepe pᷣſtitis cautioĩb
reus uult accorẽ reconueĩre
2 ſic fiunt hinc inde mutue
petitões.iĩdeo de hoc aliqua
lub breuiloquio perſtringa
mus dicentes L
¶ Apud quẽ debet fieri recõuentio ·
¶ Et de quibus rebus-
¶ Ec quando ·
¶ Ec qualiter
¶ Ec que ſit pena nolentis rñdere ſuꝑ re
cõuentione rei: Mq- ad lram fuerunt hec
mẽbra tan ubi·S· J·
eri autẽ põt recõuentõ apud
quẽelibet iudicẽcoram quo fit
cõuentio prĩcipalis in-q vini·
cuiq ĩ agendo·ex de mutu pe
tic: i.2 i· C. de ſen. 2 ĩterlo-iud cũ papᷣ. 2
aue2 cõſequenter.nõ autẽ penes arbit rũ
qui nõ poteſt iudicare niſi de his que ĩ cõ
Pmiſſo cõtinẽtur ex de arbicuʒ dilect.
ff· e.de his.2. I.arbiter.2 hoc dicit odo: ue
rum eẽ de arbitro.ĩn quẽ de una ſola re cõ
ꝓmiſſum ẽnã ut dicit corã illo in quem
de omĩbus cõxrouerſũs cõ ꝓmiſſum ẽ. be
ne poteſt fieri recõuentio.ſʒ certe tunc ẽ
pocius conuẽtio que fit ex uirtute opro
miſſi ꝗᷓ recõuentio.ar.ex de Rp · diſpen-

A

9

m dia:5·reus · Hli. vi. ini.q vin. cuius 2

bene dixi:corã quo fit cõuentio non enizʒ

fit coram alio ut in ·concor-z exde re-

ſcrip:diſpendia.reusquia 2 cãe cõtinen

tia non dʒ diuidi eẽ de ſequeſtra.poſ.ci.
C.de iudi.nullifit ergo· ſc m ſimo-
uincẽ.cui fuit iſte v.ſuꝑ auł᷑·2 cõſequẽ

ter· reconuẽtiĩo tã corã ordinario ꝗᷓ co

ram delegato/ga aut᷑·2 conſequẽter loqui
tur tam in ordinario ꝗᷓ in delegato qd in
ordinario patz ĩ aut· I. iĩ corpore und
ſumpta fuit de executoribus.ꝭ̊.illud.col-
Vii: ubi eſt ille· Apud eloquentiſſimũ
ꝙ in delegato patzʒ ex eo ꝙ dicit recuſari
Poſſe·qd habet locũ in delegato. M· ſupᷣ.
ſcᷣm leges. S qð dic ut ·Sde recuſat᷑.ꝭ·
ii ſi ergo ĩpetraſti ĩudecẽ ot᷑ me ſuꝑ equo
te cora illo recõuenire potero ſuper fudo
nec ob.C.ſi a nõ opeĩiudi:l.i .quia ibi eſt
ſpãle ut ibi nõ·.H· Inepte locutus eſt au
ctor dicẽdo ꝙ eſt ibi ſpale ibi dict᷑ ꝙ iu

dest ad certã rem datus ſi de alia ꝓnutiat

nihil agit que ſpãlitas hic ĩtendebat ergo
dicere ꝙ hic· i in cã recõuentõis eſt ſpale
unde ibi gloĩter quinq;ʒ caſ exceptos po
nit iſtum. . Quid ſi vuenis me corã
aliquo iudice ad:xego te corã eodẽ recon
ueneõ ſuper·xxcũ tamẽ ille ñ poſſit cog
noſcere ał niſide ſumma· x querit᷑ an pol
ſum ·dic ꝙ ſic.ff.de ĩuri.o.iuſi idẽ.· pʒ unã
lecturã · M.ał.lram.· uł dic cõtra ſe-
cũdũ alia ſcam uber· I· primã tenet ſi-
mõ ubi ſupra.J· Et iũge qꝗ eſt · ĩ. . ꝓx.
v·ſed nũquid incidenter · ¶ Quid ſi co-
ram iudice pedaneo qui neꝗt de cã libera

Ii cognoſcere ut. de peda·iudi.l.ii · fiat

recõuentio de libertate uidet᷑ ꝙ hoc fieri
pPoſſit· ar.C.de ĩ udi:quoc:·2.C·de ordi.iu
di·l. i. ex · de in inter · reſtitt:cã S·delega-
ti. Dic cõtra cũ ex ui ſue iuntditionis non
poſſit de hoc cognoſcere ut dicã · ĩ. O. ꝓxi.
A· .2 trado/2 ibi dabo remiſſ.S.¶
Quid ſi te corã aliquo ĩudice interpellaui
tu uis me corã eodẽ recõuenire nunquid
eũ potero recuſarear.ꝙ ſic.ff ð acqui.he
re·cum her̃.ſʒ dic cõtra m quoſdã .·. ·
ſcilicʒ ſimõ·uincẽ.cui9 fuit iſte · V·ſuper
aut᷑.2 conſequen. in prin.hic 2 ibi corrup
tus ſed illa corruptio nõ ĩpedicbat intelle
Cum ut iſta · · ut · f · de neg · ge · põp·ni
ſi de nouo cã emergat ut.C. de teſti ·ñ ꝗs
teſtibus.a. ff.de interroacde etate· ·ex
cauſa. ¶ Iteʒ pone ĩpetraſti cõtra me ſu
per fundo:ego te recõuenio corã illo iudi
ce ſuꝑ alio fundotu rõe recõuẽtionis uis

me recõuenire ſuꝑ equo de quo in lẽ̃is mẽ

tĩo nõ fiebat/querit᷑ an poſſis ·et uidet᷑ ꝙ;
ſic.nã reconueniẽdo me uideris me ↄuẽire

— —

— — —

—
. ̃
.

91t8

„

NA

A

Sed Ioh.cotra-nã licet relator iuramentt
dicatur delator non tñ idem lus in eo con
ſtituitur q ð in delatore utfſt· de iuriur-
liuſiur ·2 ad pre-lʒ nec- Ideʒ patq ĩ ex.
cipiẽte 2 replicãte·nã replicãs dicit excipi.
ensidẽ no.erex de mut·pet᷑ c·fi. .:
aacurin aut᷑ 2 cõle- in glo-u: 2 lbi ſimon.

p·ſuꝑ uinca corã iudice boñĩpetrat pea
cõtra ipᷣm-p.ſuꝑ domo ad iudicẽ regium
nũquid põt rndeo ſuꝑ nulla re in qua etia
cõio FT ique mil habʒ cum cõuentione
cõe.· non eſt. poteſt ipᷣm/p·ouenirecã.
ↄuenvionis durãte mſi ał· non: corã iucice
bonon ut in piꝙ reus2 in preaut2 oſe-
ibi querit gui.de ſfucquid ſiin ciui-
tate uł palatio bonon ſint plures iudices
ↄueni te corã uno illoꝝ:tu uis me duemire
corã alio-nunquid potes ꝙ poſſis allegat
quia unum eſt illoruʒ ofim ſicut dicitur
unus ꝓcõſulatft·de offõ ꝓconſu2 lega.
Fmemiſſe in prin/2 umus uicẽ uĩdẽt᷑ rep
ſentareff ad muni.l.magiſtrat · In otra
rium uidet᷑ cũ autẽ ipᷣa dicat apud eunde
iudicẽper quẽ textenet hãc ꝑtẽad·. l.ma
giſtrat⸗Rñndet ꝙ loquit de płibus iudi
cib habentib idẽ oſticiũſecus ubi iplſo
rum ofſticiũ eſt diuifuzʒ. licʒ ſub eodẽ qno
uł rectore ·· Quid ſi ipꝑle.bꝑ litte-
ras eã ↄuentõis pendẽte ĩpetratas. uult ip
ſum.p. corã ludice regine ↄuenire· ſu
ple-lite finita. . nuquid põt excipi otra
lẽas iĩplasar.q; nõ ex de of· dele . prudẽti
am5ſexta-Inſti-qui mo:deſta-infir· 5⸗
nõ tamẽz ff· de iiul.rupir · teſta·poſſumq
quidã tñ cont᷑ar·ex· S̊ Rpſuꝑ· C· F nup.
ex Rpto·pel.il.a tꝑ date inſpicit ut eꝰ
cearm te2 hoc uidet᷑ papa lentire ex· e· pa
ſtoralis·2 cõtraria loquuũtur-qñ tꝑe ĩpet᷑
tionis l̃arum ⁊ tempore factiteſti 2 mõ
tis proceſſus legictimus erat alii contra-
ſ.compo:ut ſcripfſi in pre:c⸗paſtora-
lis: in gl.ſed ſuper-in fi u exiã ẽ luperior
opinio Inno. contrar ia ꝓ qua facit quia
ſidixilſet litẽ pendere cu illo lẽ̃as non ha
buiſſet ut in pre· decre· ſuꝑ litteris · Sʒ di
cet compo· ĩmo habunſſet expreſſo ꝙ nõ
intendebat illis ucxi mſi prima lite finita-
Si poſſet oſtendere aliquã iuſtã cãm im-
petrandi· ut quia in illa cauſa non expedie
bat ſibi litigare ſub illo·ex circumſtanti
iĩs cãe ſatis tranſiret opĩo compo.J· dicẽ
tes ꝙ littere poſſunt ſine uicio impetrari
ut impetrans utatur eĩis conuentione fi-
nita nõ enim ꝓhibetur impetratio ad ali
os iudices queſtiõe pendẽte.led ſolum tdra

Ctatio ſeu ouentio coram aliis iudicibus.
¶ Qud ſi laicus imuriatur clerico ſuꝑa
hiquo ut ipe uocatus in ius a cłico coraʒ
iudice iph laici uxta regulam illam ac
tor forum rei ſequi debet poſſit clericuʒ
coram ipo iudice reconuemre . c hanc
fraudẽ ſidᷣ nõ debere ꝓdeſſe.ft· de iudh.leli.
6.ſed ſi agant2 extra de iure parelstu·*
ad hoc ubi de hoc2 de ali.iu. mucã fac-
ex parte · ¶ Qund ſi aliquis me conuent
extra meamdioc/ꝑ duas dietas per litte-
ras apłicas nũquid eum potero reconueĩ
re coram eodem iudicelicet 2 diſtet per
quinq; uł·x.Getasreſpondeo ſic in· ꝗ·vi

n: cuius in agendo. ¶ Sed pone cõuemo

de coram titio auc toritate apoſtołica. tu
rne corã ſeio eadeʒ auctoritatequerit᷑ an
poſſum te coram ſeio reconuenire · dicit
uicen · hoc dixerat·Sde Rpt᷑. preſen-

5S/ulx. circa mediũ ·ſed nunꝗd · · ꝙ ſi

ego incepi te prius cõuenire per meũ rep
tũ tibi imputa ſi poſtea me per tuũ con-
uenis nam te reconuenio corã illo.ff· d iu
riſdi.o.ĩuſi idem· S·ꝙ; ſi mutuenec tra-
ho te ſed pocius tu te trahĩs qui per me
HRptum me reconuenire potuiſti per qdᷣ
te ego nõ poterã reconuenir̃ niſi ſuꝑ mea
queſtõe ↄtenta.cũ ergo me corã alio trax
eris te cõuenire potero coram illo.Si ueõ
tu me pri conueniſti2 ego te recõuem.ñ
poſſum poſtea te recõuenire eodem tẽꝑe
ſuꝑ alia perſonali ꝑ meũ r̃ſcrip:potui enĩ
te recõneuire ſuper ommbo ſub primo iu
dice 2 uolui ut uexarẽ hoc a alia nõ uicẽ.
ex de reſcrip·c·fi ·hodie uero durante iu
dicio corã iudice reus nõ põt ad aliũ lr̃as
impetrare ut᷑ ex de reſ crip.diſpendia.ꝗ⸗
reus quoqʒ;· ¶ Sed pone cõtra reſcrip·qdᷣ

cõtra me impetraſti:multas exceptões ꝓ

poſui/2 in eis ſubcubui .· M · de illo ꝗ op
cinuit nõ · de reſcrip· ci·li viin glii. ·
queritur an ex illo Kpto te recõuenirẽ po
tero corã iudice ꝑ illud optẽto.a uidetur
ꝙ nõ ut:Cad.l.corde fal:qui falſas.C.ꝗ
bo ut ĩ digpolla·ft ·d ac her̃ queſitũc ir
mediũ ex de cen· cũ oli.ex de teſti.pᷣſenti
um:Sed dic cõtra ut ex de inutipetic·
ii.2· C. de ſen.2 inter · o.ĩudi.aut᷑.2 cõſeqñ.
2 eſt queſtõ uenerialis · H. ανπ. - uel
dic · M· exiã ſjm barthoł. M· ꝙ ſi iuſto
errore ducto dixi reſcri ptũ falſuz tũc po
tero recõuenireiĩi:iqiii.paulumextra de
elec.ſtatuimad fi · M.li.vi.̊ · alioquĩ
nõ · 2 habes ad hoc cocor · ĩ de poſitio:· v
iii·V. ſed ʒ pᷣmiſſa.a que hic deſunt uið
T·6. ꝓxi · · de reo an poſſit reconuenire

9792.

A

ℳ

Ñ „
Weg eεανιπ⁰

Wyor 19 ⸗ 12

,

930

a Torẽ ſuꝑ a cte que ſibi ñ cõpetebat tẽ

ꝑe im edrati Neptiſcripſi d relcri p. dipẽ

Vnc dicam de quibus rebiuis
uꝑ cauf fieri põt 2 ꝗdem ð oĩ
bꝗ exceptõlb) crimialiboili⸗
Xi-negada 2 , totũ-C.ꝗ accu
ſa.nõ pol.l.i.ꝙa no relatõe criminũ ſed in
nocentia reus purgat᷑ ft·de publi.iudi ĩs
qui:2 lũge qð eſti. V·ſed ꝗd ſi cõuenis
Es: i cõrra te ꝓſequor inꝗſixionẽ nũ
quid potes petere ut 2 cõtdra me reinqꝗrat᷑
de hoc·i·ð& iInquiſiè:. 6ei. Itẽ noſtri ad;
H.a ut ibi d ĩcit᷑ hoc nõð accu:ꝗłr.ii.
ad fli.glo·5 Itẽ except᷑.preludicialibq
actiõibus: que licʒ a reo uiciſſ im ꝓponãt᷑
cn cũ pecitõe actoris tractari nõ poſſunt.
C. de ordi:cog.l.i:ii:2· iii de ordicog-
c·i.ili:q;xi/ aliquãdo-de quo·ĩ· xi · Px·di
cetur.· Itẽ except ſpualibo de quibus co-
ram laico nõ habet locũ reconuentio quia
de his laicus ñ ualet cognoſcere ut de cau
ſa iurpatronatus de ca decimaꝝ de cauſa
mat/imoniali.2 huiuſmoie& de iudi de
cermimus. 2. C.ꝗt de decis-tua i·2 ii de
iure pa.relatũ. ·ad hoc.de oſang2 affi-c
iI· de exceſſ. pl.graue. ¶ Sʒ nunquid inci
denter de his cognoſcet ut ſi te ouenio co
ram iudice laico ad duplũ qa corrupiſti
aum meũ . tu dices te nõ teneri · Hſu-
plead duplũ.bene etiã cõtra uxorẽ datur
actio illa in ſimplũ ut ibi · quia es uxõ
mea. ut.ff:de Pᷣuo.cog · lifi.nũquid iudex
cognolſcet an ſim uxor uñ ꝙ ſic· ar:C. d or
di:cog.l:i·ſʒ dic cõcra ut ex qui · Fił.ſint
lelatora de ordicog- duam ubi de hoc
cognolſcec en ſummatenus an ſit uxor ub

nõ a huiuſmõi cognoſcit en an ſit ſua iu

dicio.f:· de iudi.ſ quis ex aliea ·2 equo

uliderit otetioſe agi an ſit uxor u non 2

ꝑdes uelint ꝓbare 2 exciꝑz remittet cam
marxrimi ad eᷣm m uincẽ:qui hoc nõ
eʒ de deci.xua.i. M·2 ibi ſubdit q ſegt
ĩ· in V· 2 nõ· · Itẽ excepta qõne ſpoliati
onis qua ꝓpoſita ñ habet locũ recõuentio
niſi de alia ſpoliatõe ex de or.cog ſupꝑ.eẽt
de reſti.ſpo.in lr̃is.2. C. x cõqueſtõe.de B;
dicam.ĩ:de petiti.2 poſſ̃. Inno:dicit ſi
duenis me poſforio.poſſum te recõuemi
Petitorio potes tñ me repellere obiectu
ſpollatõis ut ex de or:cog.·c.Fiſʒ ſi agis q
me inxerd icto unde ui ñ poſſum te ↄueĩ
re uł recõuenire rei uen u' mandati uel
cõſiłi poſſum tamẽ te recguenire interdi
cto un je ui ſuꝑ alia re que Ple uere ſcðz

eum ut nõe de mutu peti ·c.fi. H. In
ſcdo nil gloſaut · ꝭ· ¶ Qudſi cõuenio

te ſpoliatorẽ ad ticicutõʒ rei2 ad fructus

ꝑceptos 2 extantes· ut.ff-de ui 2 ui ar.l.i.
56:ex die·2 ad eos qui ꝑcipi potuerũt.ff.de
ac.pol-ſi quis ui.2 ad omnẽ utilitatẽ quã
habuiſſem.ſi nõ fuiſſem eie ctus utff. de
ui2 ui ar· l interdicto .· I· que poteſt eẽ
maior eſtimatõe ꝗꝙᷓ ipᷣe res ablate ſic dice
bat uincẽ cuiq ad lr̃am fuit hec qð a ſeq
de or.cog·c.fl.in prin.2 eſt ſiłe q dicam
ĩ·ci. ii·l· V. led nunqd intẽtanti.· S· nũ
quid poteſt me recõuenire ſuꝑ peticorio
rñdeo non-ſi agebam ex ui interdcĩ unde

i :Sed quid ſi agebã ex ui iudicati qᷓñ iaz⸗

ad hoc fueris ↄdempnat ſed adhuc non

Pares iudicatis rndeo idem quia durat
prirma actio licet (nia ferat᷑ m omnes in

utili. 1 ab. in reali prima in uing. a
ctione. ff. de plg. greg·5:etiã 2 cᷣm quoſ

dam idẽ in pꝑſonali C. de uſur rei iudi-l.

fi·A· ubi de hoc in gloſic ergo etC. de
iudi:lañ fi:ultglo· · alii dicunt ꝙ ſiue
actio ſic ꝑſonalis hue realis ꝑ primã ſnĩa
non tolli᷑ ut.ff·de fideiuſl.fideiuſſor. Ic
excepta qone momẽtanee poſſeſſioms nazʒ
ſi pupillus agit cõtra me uti poſſidetis ·
unde ui uł ꝙ ui aut clam ñ poſſum eum
reconuenire· C· qui legit/pſohabẽt ſtãdi
in iudicio·l.fi · · Ex multis lecturt s
ponit ibi glo.hoſti.pelegit iſtã ut ſcripſi
in dect·cum dile us. de arbi ſuꝑ. i. glo.
que enum erat hoʒ caſus 5* It ſcòʒ ber.
excepa ſpoliatione fcã ecctnis 2 eccłiaſti
cis uirt Iden ut paſſus dampnũ poſſit re
ↄueniri corã ſeculari iudice ut· ·, Ppxi
viquid ſi laic· Itẽ in depoſito ceſſat recõ

uentio ex · depoſi· bona. Itẽ excõicat re
conuenire non põt.e*τ de excep. cu inter.

in fi . ↄueniri ſic eæ de iudi- intelleximus.-
¶ Sed nuquid corã iudice appellationis

locũ habʒ reconuentio Neo:non ſcᷣm eos
qui dicunt cãm appellatio us eë eandem

cum principali ſcʒ illos uero qui dicunt

aliã eẽ ſic de hoc. ii.qviſi quis in ꝗcunq;
prius di ctũ uerius eſt 2 pba ff. de iudi.
l.·ii·: legaxis· V. ei quoq; ipᷣm ꝓ et. ff.
eum qu appelł. in ꝓuin:defe debere ĩ ru

broꝛ in migro:.qð intellige de eo qui de cã

iu icialis appel.tm̃i cognoſcere hʒ· de quo

enxveꝗᷓ ſuper appelł. ꝓnunciet dubium &
an ſit iudex inter ꝑtes ut eæ de ap ut de
bitus. eoram eo uero qui cognoſcit d̊ pro

uocat ione uł de tali appellatione e iudi-

ciali ĩ qua uẽit cognitio negocii prĩcipał
Puta cũ appellat᷑ ſuꝑ ꝓuiſiõe 2 huiqmodi

AS
A
„

*

õ

8

„

„

4
„* SS

N O 20

A

ut eỹ & elec ſtatuim. EI.i vi. F. beñ

põt recõuentio fieri cũ ſit certũ eum iudi
cem ꝑtium eẽ· iii/qviii .cum ius in agen
dot alis enĩ appellatio eſt cicatõ ad cauſã
A. uide hoc clari per me de mutupe-
ti.c.i:in glo:recõuẽtõ Vᷣ.corã iudice.x·
¶ Sed nunquid corã arbitro de cã ſulpi-
teionis cognolcẽte fiet recõuẽtio dic ut.S.

de recuſat·5: effectus. v. ſed nunq d corã

iſtis.¶ Sꝭ pone cłicus cõuenit laicũ co-
ram iudice laicolaic uero eum recõuẽit
coram eodẽ de crimie ciuiłr quod poteſt
C.de iudi:quoci· C.de iurt/O.iudi.l.iſʒ cri
minałr nõ poſſz ut S: dixi rñdeo nõ ber
xX.· de iudi.at ſi cłici.ꝙ tenet ſnĩa. Ooꝛ
no uide qð ibi ſcripſi ſuꝑ:ii· gl·J· ¶h Sʒ
ſi recõuentus fuerit crimĩalicer 2 ſma ot
eum lata an talis ſnĩa faciet fidem coram
ſuo iudice de hoc dic ut ibi · - ſupꝑ hiis

uide que ſcripſi in preglorecõuentio· Vv.⸗

utrum autẽ· J ¶ Etx no: ꝙ in trib ca-
ſibus cꝑicus cõuenies laicũ nõ poteſt recõ
ueniri ab illo ſub eodẽ iudice.I·ſuper ſpi⸗
rituali nec ſuꝑ actõe que infamat ut fur
ti 2 iniuria: utĩ· de delatio-iura. Vſi. ut
autxẽ z huiuſmodi.quidã tñ dicũt ꝙ ſcdʒ
canones nõ ĩfamãtſed cõtravi.q:i- infa⸗
mes:alii dicunt ꝙ infamant.2 ſibi ĩputet
cłicus qui cõuenit laicumquia reouenit
tur ab eo actione famola. Tercius caſus
eſt·S· S.ĩ. V.quid ſi laicſcdm uincẽqui
hoc nõ ex de decitua.i. ¶ Ec trado re-
gularit᷑ ꝙ iudex qui nõ põt per modũ cõ
uentõis de cã cognoſcere nec per modũ re
cõuencionis Qum ergo cã criminalis cłi
ci nõ poſſit principałr corã ſeculari trac-
tari ut ex de foro cõ · ſi diligẽti ·ergo nec
ꝑ modum recõuentõis. Idẽ dico in cã de-
ciaruʒ 2 tur̃patrõatus 2 breuiter in qlibʒ
ſpu ali: utc.Se· · Item except᷑.ſpualib.
Idem dico ĩ ca liberali ud·S:6. Px· . ſi co
ram· Idem cã legittĩatõis eæ de or. cog.
c.i·ar·odra inæ· c.2· C. de iudi:quocl: a de
ordi:iudi.li.ſed licet iudex ibi cognoſcat
de incidentibquia ałr cã principab non
poterat termi nari tñ ſuꝑ eis nõ ꝓnũtiat
2 ſic ñ ſunt concra quidã camẽ dicũtc ꝙ Bᷓ
cãau poteſt iudex de ilł cais ꝓnũtiareque

ał no poſſent corã eo determĩariqd uerũ

eſt qñ non poterat ꝓpter defunctà iuriſ
di · · ĩ · quia ñ erat iudex actornt · J ff.
ꝗę iurt o·ludiſi idem · . uide qð ſcripſi
de mutupeti:c.iĩin glorecõuentiopoſt
prin. ibi uidehis qd Inno:/2 hoſti ·tenent
qd hic gui.2 ꝙacur.tenet cõtrariũ in au

tẽ ·2 cõlequin gl·ii. · ¶ Sed quid ſicle

ricus uelix c'icum reconuenire corã iudi
ce eccłiaſtico de crimĩe de quo ille cogno,
ſcere nõ poteſt.No:dicit.Cc:ꝙ ñ poteſt ra
tiõe pari ut iam dictũ eſtS· v. ꝓxim in.
prin· ¶ Sed ꝗd ſi vuenis crimĩałr me nũ

quid te poſſum reouenire ciuiłr dicitx In.

no/ꝙ non:nam ſi prius ꝓpoſite ciuili ſuꝑ
ſedeatur ſuꝑueniete crimiali utC. de or
di:udi:lfiz. i: q-i:-ciuili multo min
eã potero de nouo ꝓponere-In cõuerſo au
tẽ cãu.ſ.cũ ↄuẽt ciuiyr r̃ouẽit di crĩiałr
H fieri poſſe duimodo ↄpetẽs ſit iudex.III.
q·vnii.cui que dic ſcãm eunn ut nõ:ex &
mutupeti.c.i. M. ibi dixit in glorecon.
uentio. . redeundo.. LSed nunquid
habet locũ reoueutio ubi agit᷑ iudi. offitõ.
rñdeo ſic⸗quãdo ꝓ actõe ꝓpont᷑ ſecus ſi ĩ
cidenterar ex de offi.iudi:c.ii.Bal-2. C.
de ordi:cog.l.i-in fi. · Idem ſcripſi in
pre· glo·V·2 ſcᷣʒ. J· ¶ LSed nec hbʒ locũ
recõuentio ubi locu hʒ lummaria cogni⸗
tio.quia ſi una ſummaria alterapleneer
una celeri᷑ altera uero ſolẽniter ſit tractã
da nõ poſſent uiciſſim ſił ambe rractari 2

cermari:qd tn eſt neceſſe ĩ mutuis peti

tiomb ut ex de ordi:cCo:cC.ii:2.· I.
fi:ſcdm Inno. M. uide quod nõ.in cle.S
V.· ſig ·ſepein glo:qd requirat. Bal. Exiã
in Lummariis hʒ locũ recõuentõ quo ad

ut ueti lent᷑ corà eodẽ iudice 2 inter ealdd;

ꝑlonas:ff·de ꝓcul.ſed ⁊ hee5. ii/2. l.oĩuʒ
ſʒ nõ quo ad eundẽ modũ procedendi a ſi
mul decidẽdi niſi fieret recõuetio de pari
cã·ſ.ſum maria quia tẽ ẽ uera recõuentio.
quo ad oĩaſcdm dc.de iudi.l ·ſed ſi reſti
tuat᷑.in prin. J⸗¶ Sed pone aliquis agit
ꝓ eccleſia cũ alii ſint neglig tes forte r̃pe
tẽdo aliẽata.uel ꝓ libercate eĩiq qd poteſt
ut ex de re.ec·ñ alieſi quis pᷣſ biterorum
ex de teſti:cũ olim:de cõcel.pre·ex parte
ff·de libe.Cã.l.i.2.· ii nunꝗ d ſi reconueĩat᷑
nomie eccłie tenet᷑ eum defendere ĩ cã re-

cCõuentõis uł ſi agit nũquid tene᷑ ſlatiſdar

de iu di:ſol.2 ꝙ capitulũ ratu habeatz ui
det᷑ ꝙ ſic· ec de ꝓcurłcõſticut:de offi.iu
di:dele.corã.in prin:iii:q:viii:cuiq ar· C.
de ꝓcu:neqʒ uĩcẽ.dicit cõcra· M· In p·ð
