Pꝓponere poterit:ff·de iudi. non uidet᷑.C·

de ꝓba:excep.fcã autem huiuſmodi ꝓte
ſtatione nõ nocebit ei receptio quo ninq
poſſit omnes dilationes ꝓponere ante lit
oteſt ut in pre.l:non uidetur. C.d excep.
l pe/2 fi· et etiã expedit ut poſt receptio

nem libelli eas ꝓponat · ꝗa eo ulſo hẽbit

uiam multiplicem ad excipiendumC. de
eden:edita:ſi autem iuðx pronunciauerit
libellum nõ recipiendum uel non dãdum

appellari poteſt.iii.q/ini. offeratur. ex de

92

”Mä .
J abelt: elblamoe

A1

libel.ob.cCc.iĩ.niſi in caſibus/utx᷑.ĩ.de libelł.

ↄcep·s·nunc dicendum: hec autem omna

redigantur in aatis. Cetez reus coraʒ non
uo iudice nõ tenetur libelluʒ recipereim

mo añ receptionemet etiam poſt euʒ ua

let recuſare:quod dicut.Side recuſaiuõ.

2 iam dixi. ¶ LFHanc uero materiã hic am
plius non ꝓſequimurnam eamĩ/ int· ce.

libel.ↄcep.plenius explicabimus deo date
¶ Mibello auũt recepto iudex eum legi fa
ciat reo pnñteeo lecto querat a reo utrum
ſciat uel credat.uel ofiteatur que ĩ libello
ↄtinentur2 ſi reus ↄfidit de iure ſuo uł ti
met expenſas.põr ſtatim liteʒ oteſtari et
rñdere ·ꝙ neſcit uel non ↄfitetur ſe ad pe-
tita ceneri.ſi rei ueritas ſic ſe hʒ · ſed quia
raro id otingit: nam ſepe ſibi ↄopetunt de-
fenſiones et excep. an lit᷑. cont᷑: ideo petat
terminum ad dhberanduz ſibi dari ſcilicʒ

an uel it contendere- uel cedere et deinde

ad proponendum dilatorias et niſi conce-
datur appellet· ut· ĩ. in tracta.Iibelł.de ap
pellatio · 9.i· in. vi.forma.et de bis dilatio
mbus conſequenter dicamus.

Cb . dilationibtus-Kicasf

MH· ¶ Hanc generalẽ Ricam poſuit tã:
ꝑte ſcõa:.Io.de deoF-ui. iudicum p prĩ
tractat de iudiciis. ¶ Et Egy· poluit de
iudicns que dantur partibus FE· (exVIIl.
uderq; breuiſſime et ex praticis quos no-
minauit audtor in ꝓhemio nullus alius
oluit hanc Ricam generalem oↄtenti uc
eſtĩo his que de citatione dixer̃t. ut ſcrip
ſi ſuꝑ Neica ð citatiõt. oportuit & auctorẽ
ad ſumiſtas hr̃e rcurluʒaʒo⸗Con. Hoſt-
et allos et uide quod dicaʒ hic ꝑ9 prĩi.⸗·

Via libello recepto datur dila-
tio ad ðliberanduʒ utSt · ꝓx·
diximus:inde lumpta occaſioñ
aliqua d dilationibus ſuppona
mus dicẽtes (Quot ſint ſpẽs dilationũ
¶ Quis ipſas dare debet. ¶ ¶ Quando.
¶Quibus et quot. ¶ Et quanter dent᷑
MA. Aduertendum eſt. ꝙ auctor noſter
diffinitionem dilat ionis non poſuit- quia
nec ꝑ ſummiſtas: nec ꝑ alios·S· ut/ĩ· nomi
natospolita fuerat. Cynus autem ꝗ ma
teriam hanc ꝓlequitur in.l.i. C.eę· t: dicit
quoldam ſic difftimuiſſe dilatõ eſt tempuſ

moderatum a iudice uel ꝑtium ↄuentiõe

inpugnatur hoc ꝑ ſuos quia iudex nõ dat
tempus:qð nõ uenit a naturali diſpoſitiõe
ſed illud moderat᷑. vñn ſic diffiniũt. Dilatio

elſt facultas cuĩuſq; rei agende ·ĩ. tempus

periundorĩe-

moderatum a iure.uel iudice- uel ptium
ↄuentioneinducit.C.e.lei:etl. ſue ꝑs pri
mam diffimtiuam defendit textus- J. pre
ſides:C.e.ubi dr ꝙ pᷣfides ſtatuunt temp
feriaꝝad idem d elec-ſi ↄopromiſſarius. in
prin. P. vit po ibi a iur̃ ſtatutum quib
ſunt multa ſmilia. ſc a etiaʒ poſſet ĩpug
nari- cum in multis caibus dilatio inferr
neceſſitatẽ· ĩteʒ ſunt quedã dilationes du
ratiue penaꝝ ꝗbus difftimtio ñ ↄuẽit· il
lis dicamĩ.·i·poſt fi· V. de ſecundis..

Ilationum ergo-
¶ Alie ſunt iudiciales.
¶ Alie extraiudiciales-
¶ Iudicialium. alie ſunt Ex.

¶ Alie citatoriĩe·
¶ Alie repreſentatorĩe
¶Alia ſciſcitoria-
LAlia defenſoria-
Alia denunciatoria-
¶ Alia electoria:
¶ Alia inquietoria-
¶ Alia inchoatoria-
¶ Alie reuocatorĩe
Alie uocatorieſiue feriales-
¶Alie reſtitutorie-
¶ Alie exceptorie·
3 Alie deliberatorie
¶ Alie prepatorĩe
(¶ Alia dubitatoria-
¶Alia ꝓbatoria-
¶ Ala reuocatoria-
¶ Alia diffinitoria.
¶ Alie executorie-

¶ Alie appellatorie-

Alie proſecutorie-

Abla ſupplicatoria-

(Alia ſolutoria-
Aha reſtitutoria-
·Sine hac poterit hec corea duci ut.1·
patebit. : de quax ſingris ꝑ ordinem ui
deãus. PA Ex 1iſ tis ſolas ſex poſ uit · Tan-
ſcʒ ̃am duodecimam quartamdecimaz./ 2
xvV. xxi. et-xxlii-deneo ſuum ordinẽ Gof-
non premittendo illarum noĩa tractat de
ſpecie ſcda.xiiii.xv· Tudicatoria quam uo
cat auctor executoriam et dexii. Hoſt
imiſcuit his aliquaquasi· autor uocat
e iudiciales. de his autem Pmittit et pro
ſequitur ſpẽm Famxii. xilii·xV· N: ViIn
xi. xxii,primam 2 t iii- Io. iii· i in ſum
ma · et Riʒar.ĩbi in diſtinctiones cdliuiſert
ciuiles cãs a criminalib paucas ſpẽs hax

ponendo. ut.s·d'æi, Cynus hanc materiaʒ
proſequitur in ·l.i· C. eo t· et premittic ꝙ
dilationuʒ alie dantur a iure-alie a iudice

alie ex ptium ↄuentione cd is quas iudi

cia les uocat dat et ꝓſequitur.vin:ſpẽs· .

citator ias-deliberatorias reculatorias- uel

negatorias. ligatorias· ꝓhatorias e ẗ
torias diſfimtorias 2 ludicarorias- as au
dem ꝓlequendo · ꝓ quinta ſpẽ duas pomt
ꝓbatoriamet allegatoriam:·2 exculabiliſ
erat ſi expſiſſet allegator iaʒ includi ſub ꝓ
batoria quaſi ſir ꝓbatio facti-Item 2 iun
que r allegatio. De prima·Iſcitatoria di
cit ꝙ eſt principluz iudicii: ut patz inſti.
de pena temeliti flex · de ꝓbatł᷑quomã
ↄtra:2 d habere ↄgruam tempor dhilatio
nem. ft/ſi quis cau.llex · e.·t· ci.ubi patzʒ
ꝙ ꝓpter breuitatem peremptori põt ap
pellari/2 uide quod ibi dii luper glo · in · l.
ꝓpter perernptorium prima uice miſſuʒ
dummodo heat ogruitatem temport uel
ꝓpter breuitatem prime dilarxionis dum
modo nõ ſit ꝑemptoria appellari n polſſe.

Dicit autem Cy. ꝙ in hac citatoria ↄcur

rere debent tria- iuſſus iudicis. Cde exloi.
reis.l.ne minem et inuehitur otra nũcios
qui ſine iudicis precepto citant. ut etiam

dixi poſt KoffS. de citatione:6'ſequitur-
. utrum auteʒ ad fi·Scdm ꝙ citatio ap

rehendat illum.ĩaltem ad domuzʒ fcãde
Re ſatis ſcripſi de eo qui mix·in pol· c. fi·

tercio ꝙ fiat die et ad dlem non ferlatuzʒ ·

de hoc·S/ de cita·ꝭ·i· VO· Item excipitur ꝙ
citatio fit ad diem· et· V. le·cũ ſuis remiſ.
De dilationerecuſatoria nõ ponit auctor
exprelſſe· et licʒ hec includatur ſub excep
toria. tamen et ſubilla mi de recuſatione
dixit · ſatis eſt tñ ꝙ ſpẽalem tractatuz de
hoc poſuit· ꝓximna de recuſationeð ali
is dicam ꝓlequendo· Experiundo-
rie ſuntex ·qma· acpol.c.·fi. H 2 huic
ſimilis eſt dec. ul.de elec.·vi.ex circa hoc
uide am qoõnem quarn ſcripſi luꝑ regula-
mora:de regu-ĩunte·E. Cde inge ma-
diffamari · M. ponitur DPic exꝑiri ꝓ ager
ſicut de cã poſ.paſtoralis.· ¶ Citatorie
ſunt que dantur uocato ad cam quod dic

ubS. de cita/:nunc de tempox: 2 compu

tantur.x miliaria ꝓ dieta:ff/ſi quis cau.
l.iĩff·de ſigni.l.ii- ¶ tKepreſentatorie
ſunxde quibus habesex· de a p.perſonas
HNietcſepede elec :dudum.ide renũd.
ueniens⸗Item põt dici repreſenta toria uł
exhibixoria quod ideꝭʒeſt ſiquis ꝓmittitx

ſe exhibituy aliquem in iudicio et ſi ꝗdẽ

ſpacium ſex menſium ei oceſſuzʒ fuerit in

quo debeat exhibere adhuc tanturdẽ ſbi

concedi debʒ. ut. C. de fideiul.ſanccimus-

¶ Siſticoraa eſt·quia ſi conuenit quo die
ſtetur in iudicio ſtandum erit ſiauteʒ nõ
ↄuenit erit in arbitrio iudicisff/qui ſoti-
co.: de die in prin · ¶ Deferſcria eſt quia
ſi quis noĩe alteri petat actionẽ ſibi dari
debet ſatiidare de iplo defendendo in recõ
uentione arbitrio bom uiri ut f· de ꝓcu

ra. ſeruuʒ5:ait pretor et dʒ ſibi dari dila

tio que eſt C.d fideiuſ.l.pe·¶ Denũctia
toria.eſt qua petitur dilatõ ad denũctian
dum aduerſario ut ueniat: quia debzʒ dari

ęæa que eſt. C. ubi de cri· agi oporaũt:qua

in ꝓuincia et· C. ubi in rem acdl.i .· -
dubitatur an ẽptori fundi cui mouet ter
cius litem ſuper fundo dari debeat dilatõ
ad ᷣnunciandum vuenditori ꝙ litem defẽ
dat. Vber.de bobio. Iode deoet auctor
ponendo eius uerba.S-de actio· uel peti·g.
in anterioribus-. V. ſed ſi ueneris. uidert

uelle ꝙ ſic· et Acur.in · l.i. hoc·eodem ti-
tuloin.i:gloſa.arguit ꝙ ſic. per predictazʒ

I. pam. Cuide ſuʒ-lbi tenet otrarium per
pre.l.i.C.e·t. ubi dicitur di'onem non dã
daʒ· miſi neceſſitas cogat/ que hic nõ cogit

cum iple qncunq; denunciare poſſit dum

modo non mimis ꝓpe ſniam ft. de euict/ſRi
rem.S·quolibet et ad huius inte lectum
uide quod Icripſi de emp-et uen.ca fi.ſuꝑ
ĩ·glo- Alber. galł. in reportationibus ſuꝑ
l.emptor fundi/C⸗de euic/tenet primum
inducit has duas leges hic allegataset· fr
de uſurt-ſcienduʒ. et· C. de fideiuſ.iur nr̃o
et aut᷑ibi poſitam. ſpẽalius inducit· Ep-
ti. actio.Cde euic ubi patet ꝙ uenditor
inſtruere dʒ emptoreʒ et illi aſiſtere· Icẽ
lex dicit ꝙ ex certis caĩs et certis perlonis
ſuſtinende ſint ↄgnitionesf/de iudi/inter
duʒ. Si uenditor eſt pñs non uideo ad ꝗd
detur dilatio- cumĩterminuz rndendl li
bello denuntiari poſſit. ex circumſtantiis
igitur uideat iuòx an ſit danca: ut in pre
I.interdumde elec· cupientes · S g; ſi· V/ ni
ſi.li:vi:poſſet enim agens aliquid allegare
quod faceret emptorem dubium an cedat
an dtendat ſuꝑ quo ſe uẽditor informaret
S Electoria que datur ad arbitros
eligendos· et hec eſt trium diex . ut:C· de
iudiapertiſſimiet.l fi. MH.hoc ueruz in
caſu illius.l.et uide.sde recula:·qualiter
v. ꝓpoſita. · Inquietatoria ẽſi quis
dicit iudici.ne talis intendit mibi qõnez
mouere cum uoluero iter arriꝑe recedẽdi.
unde iubeatĩs ei ſi uult dicere quicꝗᷓ cicat᷑

uſqʒ ad certum tpᷣus· et hec dilatio nõ eſt

☚

2 — 5 5

. 4 2. . „ „ .
OA e 5 Alaceoat 4

WWW

He

’0 2

a lege ſtatuta ſed iudicis arbitrio ↄmittit᷑

C:de inge· ma:Giffamariet hec ſimilis eſt
experiundorie. Mqde hoc no-C. ut nemo
inui:l.unaet ſcripſi de reſti:ſpoł.frequẽs
li.viſuꝑ glo:et alil.xvii · ·¶ Incho
atoria eſt duoꝝ menſium· C.de liè·contel
aut᷑libellum:que eſt.inq:iii:ſpacum⸗
¶ RKeuocatorie dantur ei qui ius habet
reuocandi domũ:ex. de dił.c.fi:de fo·cõ⸗
pe.c.fi:vqi.c.il.¶ Keuocatoria etiã alio
modo r ſi quis rnſionem factam poſitiõi
bus uelił reuocare· et hec eſt dilatio triuzʒ
dieꝝ m quoſdam/C.de erro/aduo.li.ĩ· ð
ofel.S. poſtremo: ¶ LVYacatorie ſiue feria
les.ſunt.ex· et· C· e· C. ff·de ferns et· xv.q

ii.per totum· Reſtitutorie ſunt que dan

tur ſpoliatis poſt reſtõnem ut quielcant.
nec cogantur lpoliatoribus uel alus ante
reſtõnem rñdere que fſunt ad minus· vi.
menſiuʒ· nec maiores anno:iii.qiieiectis.

HFm Tan. =. uel dic ꝙ lunt arbitra

rie·ea·qſi epᷣus.hodie tñ his non utimur

in cais · eſt tñ ar:ꝙ poſſum eis uti ut eꝰ
de reſti.ſpoł.frequens.li.vi-ueſ ſaltem tã
to tempore dʒ pacifice poſſidere quanto
ſtetit ſpoliat priuſꝗ rndeat· ut.cq· priq
ex ·c·tam diuin.q i.preceptu eſt .¶ Sdũc
et alie reſtitutorie que ſunt·iiii:annorum
ſcʒ que dantur ad peten dam reſtõnem.G.
de temin intxe.re.i.Ffi. ¶ Exceptorie ſunt
que dantur ad ꝓponendas et etiam ꝓbã
das exceptiones e: à excep-paſtoralis-2
ex. de oft. dele: prudentiam.ò:ſexta. et. C.
ſuſpitionis: de ap.cum ſpẽali. ¶ Et nõ
ſi datus eſt terminus fimpliciter ad omẽſ
dilacorias ꝓponendas talis kminus ꝑemp
torius intelligitur. lʒ nõ ſic de ꝑemptorio
expreſſum. ica ꝙ non lʒ ulera illũ aliquazʒ

Pponere et ſic obtinuit ar. pre decre.pa-

ſtoralis. · per quã deere. Gui.de ſuʒ. ſu
per.l:aduocatus.C.de excep.fatetur in fo
ro eccĩaſtico talem terminuz dari poſſe in
foro ſeculari dicit hunc a principio dari ñ
oſſe. cum terminus dilatoriay ſit Iitis cõ
teſtatio· C.de ꝓbaexceptionem: et ↄcor.
Vber · de bobiut no·ĩ. de excep:·d·ii· ad fi.
nem.i.colump· poaterit autem ſi apꝑebit
malicia opponentis ut patet·ĩ. S.nunc ui
deamus. v.in ſumma ibi uide-quia a ius
np̃m ocordat.· et de ꝓbat᷑.lzʒ.·. de dila.
l.i.in fiff·de fer·orone.et.l.ficuʒ his que
ibi nõetx ar· de Reptis cuʒ in multis.Ii. vi.
¶ Sed pone iudex ita dicit᷑ a die craſtina
uſqʒ ad· vii/dies· ꝓponas omnes exceptio
nes dilatorias: tam ↄtra ꝑlonam ꝗᷓ contra
alias: ultima dies mini inuenitur feriata

4

nunquĩd die poſt illam lequẽti poterit eaſ
proponereet uidet᷑ ꝙ ſicar.exc· de in inte.
reſti:cum ex Iris. ꝓpe finem nam et cita
tus ad diem feriatam tenetur die ↄpꝑere ſe
quenti:ex de doet ↄtu:cum dilecti. ubi

fuit citatio facta ꝑ dictionem uſq; et de

accula:ueniens/dic otra:nam ocdla lunt re
ſtringenda/potuit emm eas ꝓponere pri⸗
ma uel ſcda· uel tercia die dilationis et ſic
de aliis: ſuꝑ B uide ocor.ĩ. de ap·5 reſtat.
v.ſed nunquid dies. ſecus ſi qctum eſſet
tali die ꝓponas:ꝗa ſi dies illa feriata elſet
ðberet die ſequenti ꝓponere · M· ſ error
ñ fuit expreſſuesſed in remiiſ·que ſequunt᷑
ſco non diſtinguituruel curatur ð hoc
SSi uero dictum eſſet da tuas exceptõ
nes in ſcriptis. tũc etiã die feriata eaa da
põt ꝗa dare ſcripturã ñ ẽ acto iudiciałet
ĩunge quod nõ.S/ de cita.5ꝭ.uiſo:ad fi · .
ibi dedi remil.ð prepoſitionea. Sed quid
ſi iudex dicat hinc adx dies comparest.
cenuit dñs meus in legibus in ꝑte lue qõ-
nmis que incipit Miſſo actore ꝙ terminuſ
uncipit a tempore precepti iudicisſic eĩm
Placuit iudici dicenti hincqui ordinem 2
ↄpendium edictoꝝ uel citationum ſuarũ
pꝓotut moderariff·q iudi:l.non nunꝗᷓ ſic
eſt in otrahentibus quoꝝ uoluntate etiazʒ
ante ↄditionem a tempore ↄtractus omit
titur ſtipulatio. ffſi certum pelecta ẽ in
Ffi Idem dieit de appellacione interponen
da a Inĩa lata ſub oditione. cuius tempus
currit a ꝓlatiõe ſnĩef·qñ ap ſic-l.i.· bi.
duumcanii.qvi.hec uerba dixitꝗa for
mauit dubium de iudice citante I itiuʒ
utd oꝑeret cras ad certum actum- alioquẽ
hinc adx. dies operet ad aliu actum.erat
dubium qñ inchoaret ſcda dilatio. an ſta
xim an finita prima et uide quod dicaʒ·ĩ.
v.· ſed pone ꝙ cã.· ·et · S· i. V· Item exci⸗

pitur ꝙ citatio fit. Bal.nõ.hic ꝙ in dila

Ciombus uudicialibus ſi dictio uiq; termi
natur ꝑ diem feriatam ponitur excluſiue
adde ꝙ; ſi dilatio cõtineat dies taxatos ut
menlem uel annum nõ differtur in ſequen
tem diem.C. S temp.ap.l.ii.in fi⸗Si autẽ
nõ ſunt adeo taxati in ſpecieſed in genere
ut oto diesquidam dicunt ꝙ differũtur
de benignitate iudicantis qui nõ dʒ ꝓpe-
rare·i· feſtinare. ſed expectare in ſequentẽ
diem ff.ſi quis in ius uo.l.ii.ff.ſi quis cau⸗
l.ii·5.ſi quis in vbo.7. ¶ Quid ſi dicat
I:talem diem hoc facias.dic ꝙ in ulci. die
hoe facere poterit· de hoc in pre. v· ſʒ nũ
quid dies/⁊.ĩ.·ſed cumet idem iun eſt
ubi datur ad aliquid facienduz dilatio-x.

20

— —— X 2

pluriumue diex et additur. alioquin e

runac ita fiat- nam [ufticit hoc fieri ultia

mora decendu. hec eniz dictio tunc extre
mum decendii tempus ſigmficat- ut.ff/de

odic.ed deſi is.· ſi icaet/tt. de uul:a pu.
ſub. l-in ſubſtõne- ¶ ůSed quid ccce⸗ Bar.

hns o to dies ad excipiendum-põt exiam
prima die exciꝑe nec tenetur expectare ſe
cus ſi ad ogendum nam dʒ expectare ad-
uerſarium uel iuchcis Iniam de . ob.l. in
illa.per Bar. datus eſt menſis ulq; ad
queʒ ꝓponat aliquis omnes dilatorias. ta
otra Rptum ꝗ ↄotra impetratorem uel iu
dicem:ꝙ hi nullus ꝓpoluerit ueniat rnſu-
rus libello. FT. de hac forma uide .5. pe⸗
v. in ſumma. · nõ uenit in termino nee

poſt expectatus per. viii- dies nunc autezʒ

uenit petens terminum ad exceptiones ꝓ

Ponendas ꝓhbat emz ſe ultima die prefati
xermini fuiſſe legictime impedituʒ. uule
tñ ad pnñs aliqua ꝓponere queritur an ſir
admittendus-Ro- Io- de deo hanc qõnem
diſputat inter allas- WM◻☛½et eſt-xiu-primi

Iibri. J et dicit hunc de rigore nõ eſſe au
diendum:Immo cogẽdus eſt rñdere libel
lo ꝓ eo ꝙ ſaltezʒ die ſequenti cum potuit
non uenit ut in pre.decrecum dilecti-et
in prec.paſtoralis:dicit enim aliud eſſe in
telſtibus et aliud in exceptionibus. eac.· de
do:et con-cum olimfł:de arbi celſustñ
de eꝗ xate ſi id malicioſe non fecit ꝓponer
otelſt moe: de oſti. dele-ↄluluit- ied nõ
Pabebie dilationem: ut in pre c. paſtorał
2 ad ꝓponedas 2 Phbadas exceptiones pre
figitur terminus arbitrio iudicantis niſ
in exceptione excõis ad quam ꝓbandam
vui-dies taruunturquod dic. ut ĩ. S ex
cept᷑ᷣ·ii.v.porro exceptio:et niñ ĩ excep
tione ſpoliatioms in qua ſtatuuntur/xv-
ut ineo·d. . ullo: . Item in exceptione-
¶ Item queritur ut elapſo termino ad
dandum omnes exceptiones dilatorias al-
ſignato poſſint ꝓponi an lit cont᷑ excep.
Iitis oteſtationem impedientꝭ.· de quibuſ
habetur.de li. cont᷑exceptioms· et uidet᷑
ꝙ non/quia ille ante lit. cont᷑: in uim dila-
coriaꝝ ꝓponũtur/ ut ꝓbatur.ĩ· de encep-
§-de dilatoriis- . ſed queritur qualiter-/2
S-nunc uidendum. v. hoc quoq; nõnduʒ.
¶ LItem caute agit qui eas poſt li᷑ cont᷑-
opponit.ut nõin predict.c: exceptionis
Hper Ber.quod ibi uide in fine magne
gloet idem etiazʒ nõ·ĩ.Cii·S·dicto · v. ur
autem2 in fi· S ·ergo in nullo ſibi piudi
catur.ſi poſt hune ᷑nunum ad ꝓponenð
non admittitur ar . eXπιl de accuſa.c-Fi.2 in

Pre. V. ſed queritur ubĩ ꝓbałur ꝙ in uim
pemp toriag hoc idẽ etiam ꝓbatur in p-
c. exceptioms ubi dr exceptionis pempto
rie ante litis cont᷑ obiectus non retardet-
lic-cot mſi.d re iudi-2 alie que ibi otcinent
tanꝗ peremptorieuñ liti cont᷑ opponunt᷑⸗
Hꝓnopponi poſſuntpõt eniʒ reus qfler
re ſi uultut.s/et ecquo auctor uult hunc
caſum diſputari parendum eſt et ad ꝑteʒ
ſuperiorem facit ꝙ terminus de quo:s. ad
huc fi dabaturne ꝓtraheretur oteſtatio
et ꝑ oſequẽs cauſe determinatio·& excep-
paſtoralis·in prin.led ſi poſt terminuʒ au
diatur eluditur iſte finis uel effectus con
tra uerba et mentem decreilliq qd ſenciẽ
dum non eſt ex. de ma. con.c.ĩ: ubi ocor
in glope- Item ſpeciale eſt in exceptione
excõis ꝙ lapſus termini illam ꝓpomi non
impeditx ut in clemẽ de excep.c- uno erg
in alns regula dec, paſtoralis manz ſalua
Item quod põt litis oteſtatõ põt termim

lapſ quo ad dilatorias excludendas. ut pa

tet in decre. inter monaſterium de re iu-
di.et in pre:c: paſtoralis. et quod non põt
oteſtatio non põt terminus ut in pre. cle
men.patet.et no/in glo-pe ſed oſtat illas
cæ ceptiones in ui dilatorie poſt oteſtatio
nem opponi non poſſe: utSergo nec poſt
terminum-Item exquo iſte priuiłiate ha
bent ouenientiam a fimilitudinem cuz di
latoriis-ergo in cenſura 2 diſciplina ↄueni
re debent.de excep.cum inter-in fi:d ſta.
mo.:recolentesinducitur etiam ꝙ priuile
Zium illay exceptionum quod contra
omnes regulas. no eſt dilatãdum. led iuri
dmum ↄformadum dummodo aliꝗ d ofe
rat.de uerſigee parte i.ex.c.dilcõò Satis
autem oↄfert lʒ dicamus ꝙ terminus illas
includat. datur enim ut faciat reus quod
e priuilegio exceptionum põt nõ ergo d
rogat ſed exequitur. (LSed ad otrarium
mulcum facit ꝙ terrmnus datus fuit ad
dilatorias ſed iſte ſunt ꝑemptorieet licet
añ Iitt.cont᷑.poſſint opponi:pemptoriaruzʒ
en nomen tenent quod ꝓbat textus dec-
cxceptionis· ĩbi niſi de re2c a regula ergo
Eemptoriaꝝ excipit illud non ergo de per
emptoriis loquitur nec dat eis nomen di-
Iatoriarum ał. incongrua fuiſſet exceptõ
Item reſultat ex cõtrario ꝙ idem eſſet da
re terminum ad dilatoriss et ꝑemptorias
que ueniunt ante litt.con uel ſic ad o es
exceptiones que ueniunt añ oteſtationem
li᷑. uel fic que illam impediunt quod dare
ad dilatorias tii quod ſonat in abſurdum
cum uerboꝗs uarietas heat uaria 8ſignare

ſr ſed Alaa.

A₰R

de deci-ad audientiaʒ de priuilfi papa. k ·

Vi:⸗C·de codicilł-ſi idem impucetur ergo
illi qui apertius loqui debunt de regu iun
otra eum. -vi. cum concor- Item ex eade
cã termin datus ad ꝓponedas tales pẽp
torias licer fortiores ſind non includex Oi
larorias-quia uerba nõ ſonant. et per hoc
non Fateor quod ſupra dicebatur ꝙ iſtuʒ
admittere eilet eludere termino cu termi
nus non fuerit ad id datus. et per hoc etiã
ſic raſum. nec fateor ꝙ iſtud ſit ꝓrogare
immo eſt abbreuiare ſi ſine lixis ↄteſtatio
ne negocium terminetur:ad expedition?
enim licium hoc ꝑcinet ut in clemen · de
. ſig. ſepe polt prin-nec ſequicxurRi nõ dʒ
priuilegium dilatari- ergo includet᷑ in uer
bis que id non lonant uc t odelcendatur
uolentibus tenere primam que nõ placet.
pᷣmixto ꝙ ponderanda ſunt uerba excep-
tionũ ut ſad nõ·/ de excep.S· uiſo-in prĩ-

ꝓpter quod dico ꝙ ꝗquis pemptoria: licex

priuiiata poſt li?⸗cont᷑hr̃e non poſſit uĩ
dilatoriean lite tamen cont᷑ puto ꝙ hre
poſſic uim utriuſq;qre m diuerſas ꝓpo
ficiones ipius hrent locum diuerſe forme

ꝓnuntiaxionuʒ de quibus ĩ. de excep/“

dicto.in fi: et bene facit qd de appellatio
ne 2 excoicatione ſubditur in duobus.
hic ſequentibus. Si igitur ꝓponens uer
udiur de quibus faciat illaʒ in effectu di
lacoria . dicens dico actorem non audieno
uel ab agendo repellenduʒ: uel me a litt in
ſtantia abloluendum uel Rptum non ua
lere-quia peremptoriaʒ talem tacuit- uel

vba ſimilia: cum ip̃e Pponat illam ur di

lacoriam poſſit locum hre prirnuʒ dictuʒ
cuʒ ſuis rombus. Si uero lic; an litt cont᷑
ꝓponat illam in um ꝑpemprorie ocluden
do actori ꝑpetuum ſilentium impom-vi
petere ſe ab eo quod petitur ablolui P' dif
Ffinitiue ꝓnunCiari ipᷣm ad id ꝙ actor pe
titx non teneri: uel his ſimilia tunc loc ſit
Fo deõ ut terminus huic que ꝑẽptoria eſt
et ut talis ꝓponitur.licʒ priumiata ſit in
tempore ꝓponendiobſtar̃ non poſſit. nec
abſurdum eſſe numerare hunc calum int᷑
multos quibus diffinitia ſuper principali
lice non cont· ꝓfertur licet otrarium col-
ligatur ex uerbis Beret auctont S- poſitis
et ad quem.S remiſi.et ex eo quod dicitĩ.
8 ſen· ꝓla:S·nunc uidẽdum in fi.i.rñſi:qð
tñ ut ibi dicam rñſionem recipit. Item ne
gari non põt quin ſnĩa quã formauit ber-
poſita ad fi.gload quam· sS· remiſi·et de qᷓ
in pre·· dicto añ finem ſit diffinitiua qd
ergo dicunt cautius eſſe 2c intelligam ad

omne dubium opinionie euadendum. ⸗

hãc qõneʒ ſcolaſtid relinq mo dilputand
¶Ilud quoq; non eſt omittendum ꝙ in
caĩs que apud ſedem apłicam uentilatur-

nõ indulgetur cdhlatõ ad ꝓbandum ex cu
riam dilarorias exceptiones. alioqui null

eſſet ibi litium fims.ex de reſti:ſpoł.fre
quẽset de do/a ↄtu.finemhinc eſt ꝙ ſta
tutum eſt ut ꝑte appellata uolẽte ca; ap-
curia agitari-dent ptes inſtris 2 astis ad
cãm uemire ad curiam ſuſficienter iſtruc-
te ut ex.de app·cordi.lIi:vi: et de elecſta

tuimus-ibi ſufficiéter iſtructos-ac et ibi
nõ- m.dm et Ber-ↄpoſt/quare debẽt fer

re inſtructioneʒ vñ ſi in curia negetur ap
pellatio- ñ habebit appel s drlatmern ad
ꝓbandam in ꝓuĩcia appellatim: 2 ſic cu
ria ſeruat:naz et ſi datur dilatio ad inſi r̃a
ꝓducenda denegatur poſtmoduz ſuꝑ hoc
reſtõ. ut ex de In ĩtere coram:cum emʒ
appelladum ſit i ſcripti ut in prec cordi.

ſatis ſecum potuit huiuſmoch ſcripta de

ferre⸗Si uero dedi cõtra te libellum ĩ quo
petebam appellationẽ meã iuſtam ꝓnuc

ciari-et attemptata poſt eaʒ caſſaria tuli

tem oteſterti.nulla ꝓteſtatiõe facta uł ali

qua excepte ↄtra ap. ꝓpoſitaſi poſt litẽ

ↄtel.in poſitiõibus negas appellatum fuil
ſe: ſatis potero admitxci ad ꝓbadum cũ di

cendo polt lie contn eſſe appellatum per

eæmptorie excipias otra hbellum meug. et
ↄtenta ĩ ea at ꝓbõnes exceptiois pempto
rie.ñ cogitur quis ad curiam ſecũ ferre m
ſi ĩm artz ad hoc citatio ſpẽalis-C. ſen re
ſcin·ñ poll.i· C.de excep. preſcrip.2.· l ſe.
et ſic obtinuit.de hoc no:dmex-de ap.
C.i.ſʒ dices quare hoc caſu admittatur ad
ꝓbadum ap:cum lit᷑. cont᷑.Facta ſic coraʒ
papa· ſine eus auditoribus. ꝙ ludex ordi-
narius eſt omium ut. 1. q- iI cuncta(X
ꝗ priuiantiqua- Rndeo n admttar- qua
tum ad hoc ut cã in curia ſit tractanda-
uel nqua quantum ad hoc debunſti hoc
ante lit-conteſtationem proponere 2 tibi
Imputes:quia cunc ñ dixiſti ut.in. q vi:
9exceptio fori et.c-pulſatus· et ex de re
ludi-inter monaſteriũ- ſed admittar tuz
ad effectum ap utg uidelicet reuocari de
beant artemprata poſt eaʒ ᷣm ea que no.
ĩ· de ap.S/·nouiſſime.2 de execu. ſen. · i. I3
et ſi de excõicatione ĩ curia excipiatur/ ut
agens ab agẽdo excludatur ñ dabi᷑ dilatõ
ad ꝓbãdum in ꝓuinciis: ſʒ ĩ curisi viii.
dies dʒ ꝓbari- ut ex de off. deł.prudentiã

5§S-ſexta. et de excep.pia P. vi·2 põt eſſe rõ
nam cum debesat ferri in ſcriptis:z de hac

„ℳ

— “
4

ſcriptura ſit parti copia facienda. ut ex d
ſenex. cum medicinalis-⸗let de treu et
pa. ca I.2. X. q· iil-cureſati põt huiuimõi
ſcripturam ad curiam ſecum ferre. ſʒ cer

te et ſin ſcriptis lata tenet.ut in pre.c.cuʒ

medicinał. ſuperior- unde melior rõ eſt
in onubus dilatoriis ut ñ debeat Iluꝑ ipa⸗
ꝓbõne e curiã dilatio ſeu remiſſio dari-
nã per hoc nullum fit piudicium in prĩci
pali. ſecus aut ubi excoicatio in moduʒ ꝑp
ermptorie ꝓpõitur- puta ſi vr electio uel
ꝓuiho uel Inĩa- uel ꝓceſſus/ uel Icriptura
uel otratus. uel aliud huiuſmodi ñ tener
quia fem eſt de excõ cato uel ab eo:et ſic
de alns pemptoriis cuʒ ĩ hoc magnuʒ uer

ſexur preiudicium- ga hoc ꝓbato apperg

premiſſa tenere hec ꝓbãtur.C. eſer

umpꝑa- Oſt. quotiens: ex de priun- cug oliz
eſſemus: 9.leibi ut apud ſedem apłicaʒ ꝓ

barent que uellent 2c In ꝑemptoriis ergo
dabitur remiſſio cum in eiſdem grãde uer
ſexur piudiciuʒ: et ſit difficne teſtes ad cu
riam. uel ad aliũ locum remotum ducere
ut ex·d fideiuloſtitutus. · preterea dif

Ficile foret ꝛc· ꝗa nec tũc dantur tm̃i vini

dies ad ꝓbandum et nõ. Ml/-m Inno- in
decre:pia ut ibi ſcripſ ſuꝑ. . vin cherug
S ſ ꝑ iudicem uel tercium uel ꝓpter
Pponenxis infirmitatem nõ põt ꝓbari ex
ceptio excõicationis·i viii. dies uył ꝓpter
fraudem aduerſarii uł ꝓpter aliam iuſtã
cãm non curret hoc tempus uel ſalteʒ iu
dex ꝓrogare põd ar. ff.de re iudh: l.il ĩ au
ten:de his qui ingread api. il· et· i · cOo
lump.vin. ¶ Sed. F'l· v. Egyĩ· p9 pri-
nunquid currũt iſti.viii. dies ipo iurt
licet eos iudex excipienti ñ prefigat: adeo
ut ipᷣis elapſis ꝓcedi poſſit in cã:et vr ꝙ ñ
quia talis terminus eſt a iudice alſignadꝗ
ex:de ofti.dey. prudentiã·5ſexta-dic otra
quia terminus iſte a iure ſtatutus eſt un
de Iʒ iudex eum nõ aſſignettñ exquo e-
ceptionem admittit dʒ ſtatim excipiens
ſuas ꝓbõnes inducere. et hoc ſatis innuit
preↄſtitutio pia.S. ꝓinde.· A hoc ſcias
ꝙ dies feriati in talibus dilatiombus opu
tantur.C eoſfiue pars. et de ferus l. i.
¶ Sed quid ſi:ĩ.hoc tempus excipiens te
ſtes ſuos ꝓducit qui iurant et eaminant᷑
eoꝝ tñ dicta ñ publicanturnec ſuper eæ⸗-
ceptione ꝓnũctiatur.ĩ.illud.dicunt ꝗdã.
H. ut recitat Egyxxxii. Rea- in fi-cuiq
ad lr̃am fuit iſte- . et tenet quod ſequit᷑
5 ꝙ excipiens eſt ↄdempnãdus quaſi nõ
ꝓbaueritet ꝙ iux poſſit in pricipali ꝓ
cedere·quia precõſtitutio dicit ꝙ ĩ· viii⸗

dies ꝓbet aptiſſimis documentis alioquin
iudex in cã ꝓcedat et reuʒ in expen odep
net at bic nõ ꝓbauit quod appareat et ſic
uerbum illud appertſſimis documẽetis ĩ
nuit ꝙ⸗i illud tempus debent ꝓbõnes pu
blicari 2 ſuꝑ exceptione ꝓnunciarun eim
dicuntur aꝑtiſſime que nondum appent
Tu dic ꝙ poſt hoc tẽpus reus petens pu
blicationẽ 2 ſnĩam auchetur nec odempna
bitur in expẽſis fecit enim quod ĩ eo f uit
ſʒ p ublicari 2 ꝓnunctiari non in eo-ſʒ in
iudice eratpublicatio emm eſt articulus
p le.ut ex·de ꝓba:qm.qui fieri dʒ ꝑtibuſ
pñtibus. ut.S/ð teſte.· ſatis utili᷑ in pri-
nec publicatio uel ſnia ꝓbat ſed ꝓbatuzʒ
decłat. Item oↄſtõ pia ĩducta eſt otra ma
licioſe excipiẽtes ut patet ibi in princi at
hic nulla milicia apparet. pterea totuʒ tẽ
pus iſtud cedit excipienti adeo ꝙ ulrima
die termini uel hora põt ſuas ꝓbõnes ĩdu
cere. GBal.ꝗa nulla ps termini dʒ eſſe fru-
ſtra.'ut f de adult᷑. pater: 6. ſexaginta
et.l. is cuius-6ex ſenatus oſulto:f. de -
ob. qui an Kał. f-de ſuc.ed· ljĩ.6. quod Oĩ
cimus: et no-ex. de teſti. in caĩs. et m pa
pam· et:q/m-in pre·c:piĩia:unde quia bene
Ficium iurt. n eſt ſibi lubtrabendu nõ bʒ
neceſſe:i illud facere publicari: et ꝓnunc
tiari.xxvVIii-di-de his-et uideS.& teſte:5⸗
qualiter. v. is quoq;: ¶ Sed cum precon
ſtitutiopiadicat. i.viiidie ſpaciuʒ que

ritur an viii:die poterit ꝓbare:? dicũt pa

pa.etdom. ſic/ et iam· S· Px· Qlxi H-

qquare repetiſti·. J· ¶ Sed nũquid eo ipo

ꝙ quis petit ablolun ꝓbatur excoicatus-
de hoc.ĩ. de ꝓbar᷑ S. uidend. V. ſed nuꝗch
¶ Deliberatorie · hec· xiiii ſpẽs auc-
tort fuit ut predixi. I'an/et Hoſti. mi. S3
Cyni ſcda qui de hac dicit: ꝙ qñq; datur
in principio cãe ut cum editur actio:f·d
eden.l-i.in prinet cum fiunt ĩterrogatio
nes ante lié. cont᷑· de his·ĩ· de interrogat-
que fi:ante lit᷑icont᷑.quandoqʒ; datur ĩ me
dio cum depoſitione tunc fcà dubitatur 2
de hoc.ĩ.· V.dubitatoria.dicit etiaʒ; ꝙ i re
us ſtatim recepto libello rñdere uult dehi
beratorie nõ dabicur- cum enim in ſui fa
uorem detur illi renuctiare põt. C-de pcĩiſ
ſi quis in oſcribendo:de reguł.ad apłicam
dicit etiam ꝙ iſta deliberatoria lepius da
ri poterit· cum cãe ognit ionede quaffd
iuttdeliil ini an aut detur ad querẽduʒ ad
uocatum et oſilia amicoruz auctor ponit
ſub ſpecie que ſequitur: que ſub iſta pone
bat Cyn· ·ſunt que dant᷑ ad liberanð
reis ut uelint cedere uel oxendere2 ſunt

SR r ſye 9 32 rcoer

0

No

N

x.· die · iii / q: iii offeratur- Intereſt enim
nta ne homines pcipitentur qdhu iuſte 8
liberantſt/de luntO.iudiet quia aliqñ ue
ro płium f̃m locox diſtantiam:ex· de ꝓ-
cun-dilectus- aliqnñ etiam denegantur pu
ta ſi potuit inſtrui ex tenore Hpti apłic
in citatione inſertiex· e- preterea- uł ali-
quo alio modoff.ꝙ ui aut clam ſempꝑ.:-
fi.ff.q̊ otrahen emp.hec uendhtio. ff. d re
iudi.debitored.l.iii.et ᷣm Ioet Goff. B
n habent locunm in criminalibus-1I-Ka
tio iſtoxꝝ quia accuſatus dʒ eſſe certus. an
ſit reus uel nõ facit ex·de Neptis ab excõt
cato.ſed ut dueit Hoſti:ſaltem cirea per⸗
ſonã acculaton· an repelli poſſit dehberar̃
hʒ ibi uide- 5- dñs meus otra quod dic ſe
cundũ eurm.ut no.in ſumma-e:t .1. 1-
Io.illud no.iii:q:ii.in ſumma-Gof.ĩ ſum-
huius t. 5 ſunt 2 iducie Sed ipe Io.no cõ
trariumii:qviii:ꝑ ſcripta/ocorda hec ut
ſcripſi.e· x·preterea ſuper.ii.gloin prĩ.·
2 poſſunt abbreuiari uel ꝓrogari. Flcõ
tra.C· e. tC.l.fiſolue ut ibi no.l: ſine cã pro
rogationẽ fieri ñ poſſe ·cum cã põt.2 id te
net etiam plad·2 Symon aly. l. nonnunꝗᷓ
de iudi:ff.d re iudi.l.ii. Seiudiol arbitrio
I luper quo uide. S. de cita . nunc de

dempoꝝ in fi:2 quod ibi dixi-a ideʒ Egy ·

ubi·S.nec eſt ipᷣe Egy ↄtrariq autori in
eo qd dicit iſtas nõ eſſe in uſuĩtellige ſub
hoc noĩe.nam ut dicit reo ueniente oſtert᷑
libellus 2 dantur inducie ad rudenduʒz tuc
ᷣliberat. nos tñ quandoq; ſic hunc ter
minum damus aſſignamus tibi talem diæ
ad deliberandum:et hi deliberaueris oten-
dere eadeʒ die rnideas libello- uel cas re re
(pondere nõ tenear aſſignes. hoc aũt faci
mus ut reoꝝ maliciis obuiem qui die ad
deliberandum afſſignata uementes dicunt
ſe uelle ↄtendere petentes alium minum
ad ꝓponẽdas exceptiõesar. ꝓ eis.l.di: põ
deret· Neo· i. de pe.iiii inter hec yrcuʒi·
Im hanc ergo aſſignationẽ uł tunc reſpõ
debunt-uel ſuas except iões dilatorias pro
ponent.ar:tñ contraquia una dllatiõe pẽ
dente alia alſignari non põt uel due ſimł.
immo iudicis offm oquieſcit e&· de ap. ſig
mificante. Aâq uide quod ibi no- in. in- glo⸗
et quod ſuꝑ ea ſcripſi.C.de dił'ofiue pars.
Sed dico ꝙ hic non pᷣfigitur ad duo.ſʒ ad
unum tin cum eĩm datur terminus ad
liberandumhoc implicatur. ut ſi delibe-
rauerit ↄtendere ueniat rñſurus libello-ł
dicat cãm cur rñdere non teneatur ar eꝰ
de Rptisſi qde teſtico.c.iieſt a alia Sð
liberatcoria que ↄpetit ꝓ hr̃ditate adeũda

uel non: et hec ſi indulgetur a principe eſt
annalis Ri a ludice eſt. nenhu-C-deiur:

deli-ſcimus6:ſed quia. ¶Sed pone duos
hbellos oſters coram iudice in uno pet ꝙ

aliquod collegium cogatur ſeruare ſmias ĩ
ipᷣm latas ꝗ a te non recipiunnt. Iteʒ petiſ
eos de irregularitate puniri quia excoica

ti ſe diuimis temere ingeſſerunt.in alio ue

ro libello petis eos cog ut te recipiant. iu

dex prefigit capło diem lune ed docendũ

lmas fore iniuſtas-diem Iouis uero ad de
liberandum ſuꝑ Fᷣa parte libelli-diẽ auteʒ
ſabbati ad ꝓbandum exceptiões otra m
libellum nunꝗd ualent tres termim Heo
non vr ut in pre·l.ſiue ps·et in p·decreſig
mificante· Contrarium tñ obtinuit ꝗa di
uerſe erant cãe.2 ideo diuerſi termim eodẽ
tempore dare potuerunt.-de rmimetiszʒ.
Halet. l.ſue ꝑs ſuꝑ eodez dʒ intelligi. :

tum uel omiſſio diceret a tempore liti con

teſtate · tunc de momẽto in momentum

a tempe oↄteſtate lid curreret illa dilatio-
Si uero diceret a die ↄteſtate lic.tunc che
oteſtatiõis excluſo ꝑ monoſillabazʒ de quo
remiſr:dedi.S. de citat᷑·S. uiſo- añ fineʒto
tum tempus dilationĩs hẽbit ad utramq;
Ptem ſuſtficiant no.ĩ.de appellatione· ꝭ· re

ſtat. v.ſed nũꝗd dies·2 ſic intellexiſſe pu

to diim meum in legibus i qõne que inci
pit·pone uerba:ꝗ ultra al legata in p. vſi-
induit.ffqñ dies uſuf.ł.ce·l.una. · de
cidenda mãdatur nunꝗ d tunc ĩducie xx-
dieꝝ ocedentur. Ropapa noex&. de offde
le:de cãis · uide quod ibi nõetiam ber.
in:iI. glo-et quod ſuꝑ ea dixi. et de ap· ſuꝑ
eo:.i.et uide.ĩ.de ſen. ꝓla:ꝭ·nunc uidend-
S·illud autez. Scias ꝙ Lamber-de Ram
ponibus·diſputauit hanc qpõneʒ et incipit
ſtatutum eſt.a ad ꝑtem ꝙ dilatio un ſit
danda inducit multa iura. Prirno.l. peten

de in fi.C.de tempo. in inte reſti · ubi reo

datur dilatio etiam metas excedẽs. Sco
miætim inducit- l ultimame. t ounctaʒ
cum .l.intra utile in prin fi. 8& mino. Ter
cio inducit· l.ſi quis filius.C. de inoftteſ-
iunctaʒ cum.l. otra malores.e.t· Quarto
l.quinquenniũff. de adult᷑. Quinto.l.or̃o
ne ff. de feriis. Sexto.C.de iudi. ꝓperan.
9·ſin autem in medio-Septimo ut omneſ
tam ciui:ꝗᷓ mili.l. una in fi. Octauo-de in
uentario.C.de iuri. de l-l.fi. · ſin aut locis

Nono quod nõff.de fer̃.l.i.ſ. differre cůe
cognitionem cõtempłone teſtiũ. Decimo

in aut᷑:de his qui ingredi5ſi uero neuter
xi: inducit ꝓpter abñtiam ſepe ſollẽpnia

—— U

1

relaxari. f-de iudi-ſi longiuset.l.ji.5. pe-
ex qui:ca. in pol ea:l hoc aũt et illud ge-
nerale ꝓbõneʒ facultatum ñ angoſtandã.
G. de heret᷑.l.qm· in fiet.l.i. C. hoc· e·t.ad
oↄtrarium inducit· primo eandem-l-peten
de in prin. Scdo quia ↄmums eſt ꝓhibitõ
litigatox et iudicum ne excedant 2c-C. de

iud. ꝓperanduz circa prin- et qꝗ in cãl·

nõᷣde ſoluto-pꝑ Inĩam latam poſt metam-
