delegata 2c· 2·. nos autexz. ibi omĩbꝗ mo
dis mmiũgatur.2c. ſed aliud eſt in teſte qui
for tuitus ualet.ff/de teſti.ad fi. mſi in ca
ſib ut.sS.ð teſte..ĩ.prope fi.v.Item ꝙ ñ
fuit rogatus.¶ Item nunquid eſt neceſ⸗
ſarius iuſſus utriuſqʒ contrahentis diſtin

gue ſcᷣm Aʒo· 1 Qun hoc et quod pᷣ⸗
cedit· nõ. in. ·nos autem qui ſequit᷑. S ·2
Vincen. M· Qui hoc nõ.in decre· cuʒ· p·

ro/ti et eius etiam fuit totus· V. prece⸗

dens · et de hoc per Inno:eoti.c.i ubi ſẽp

ſi mn glo· mag· V. quidam tamen dicunt.
ct eſt in.ni:colump. Nam ſi cõmune
ſit negocium puta in gr̃am uel preiudlici

um utriuſq; tunc utriuſqʒ iuſſus exigł᷑-

ut in pre·ꝭnos autemet in predecre· ad

hoc in fi-Si uero pro uno tãtuʒ fiat tunc
ſufficit eius mandatum cuius gra fit · alẽ

enim in cuius preiudicium fit nunꝗ mã-
daretff·de. v· obli.inter ſtipulanteʒ· 5 i.

ar.e de ꝓbatic. i.maxime in denunciatõ

nibus et ꝓteſtationibus que fiunt ab uno
alteri in quibus ad alterius requuſitioneʒ
poteſt᷑ confici inſtt̃m ex de teſti · ſignifi⸗
cauit. Si autem non contineæt᷑ in inſtro a

hquid de mandato preſumo fuiſſe manda

tum ut.ar. C. de contrahen:ſtipł.i.i. In-
ſtitu:de inuti. ſtip/5:ſi ita ſcriptum fue-
rid inſtitu: de fideiuſp. 9. fi.etI. ꝭ inſtim
quoq;. 0. Item opponit᷑ contra. et uide-S

.: pro · V. poſt teſteset ſẽquen.ct breuit᷑

ſcias ꝙ tabellio non debet apponere in in
ſtrumẽto niſi quod ei imuũctum eſt qntũùᷣ
cunq; ipe illud uiderit. In autencolł.nii.
de tabelł:nos autem- uel ab altero cont᷑

hentium uel ab ambobus uł ctiam ab al
tero cui forte dederit inſtt̃m. π Etꝑ B

nõ· ꝙ; poterit ut teſtis quod nõ poteſt ut
tabellio concor.S. eo/6. . ſed pone et uiò

I.9.reſtat. v. ſed quero ſub qua.. Vide

tur tamen ꝙ non ꝓſit inſttẽm niſ ſoluʒ p

cipienti: ar- C. res inter alios acte. per to-
tum: e de preben-dilectoin fiar. con.·

ꝙ preceptum ab uno ceteris preiudicet
ueI. M-Dixit Inno- ꝓprie loquendo. 5
ſuſficiens ſit ꝓbatio cum ſit ſeruus publi
cus· ut. C.li·x⸗de iure fi. I. facultasobliga
tiones enim ꝓſunt et oblunt partibus no

inſtrẽm ꝙ non eſt obligatio nec etiam ex
eo oritur obligatio ſed eſt tim ꝓbatio cb

ligationis uel cuiuſlibʒ alteriꝗ fadti qui-
dam dicunt inſtrm non nocere niſi loluʒ
eis inter quos fit et hoc etiam in aliis no
nocetdicitur etiam inter contralẽtes fie
ri licet non ambo ſed ſolum alter eorũ uel
etiam quicunqʒ eneus cuius interſit fie

ri inde precipiat publicuʒ inſtr̃m. Alii di

cunt id non poſſe ab ex neo precipi nec e-
tiã ab uno cotrahẽtium niſi ãbo cõſentiãt
aliter enim nec eſt cõrtctus nec diſtract9
ff. de pactis.l.l.ꝭ.et᷑ pactio.a. l. ab ẽpt᷑.
C.·de act. 2 obliga.ſicut. Qulid emqʒ interẽ

4

rea 4 — 6 „ f cà

ſ29
—w

Ol

extranei de alieno facto pretiper fieri in-
ſtrumentum: et hoc uerum eſt in conie
tibus qui de partium fiunt uoluntate In
aliis autem qui non fiunt de partiũ uolũ
date ut eſt teſtim̃ ſmĩa et proteſtatiò et
homõi ſufficid mandatuũ eius ſolius qui
illud facit fieri: ut patet ex forma iuram
ti quod tabellio preſtat in ſui creatõeut
I. .reſtat.V·ſed quero.rium tamẽ ſerua
ri ſpe uidcmus·ſ. ꝙ notarii inſtr̃a confi-⸗
ciunt quocunq; iubente. quod ea rõne de
fendi poteſtquia licet ad pnñs nõ int᷑ſit po
terit ĩ poſterum ĩtereſſe· Inno. papa not.
ex de fide ĩſtr̃oc.i.· M· V bi hec ſcripſi
in. iii·glo. Iq ſiue ab uno dtrahẽtiuʒ tĩ

ſiue ab co cuius nõ ĩtereſt precipiatur vʒ
inſtr̃m a publica perſona factum ꝗa ñ ꝓ
hibetur a iure.ff de ꝓbatio· ab ea parte·6
ſcqa et facitff·de iure fiſci in fraudem.G
ex hiis bonis. et 6. ſeqn· Ille tñ qui nõ pre
cipit nõ poteſt: gere ut ſibi edatur niſi ſu
us ꝓcurator hoc preceperit. ff. de eden. ſi
quis es argentariis.6. II. et. ii tu dic ĩ his
quos res tangit. ut.S. dictuzʒ eſt. Hãc

materiam plenius 2 aptius †ſequendo diſ
tinguenda dicit mhilominus tria mẽbra

quna aut agitur de fac to uel actu qui ꝓce
dit z ſgam ſuam capit ex oſenſu partii ut
ſunt pacta et contractus.et tunc manda
ri debet ab omĩbus quorum oↄſenſus ĩ illo
actu requirit᷑. C.e. l -otractus. in prin. et
r⸗ dari põt ꝙ quoruz ↄſenſus in aliquo
actu requirit᷑ iporum uolũtas in ſcriptu
ra ꝓbatoria requirat᷑ facit. C. de donatdi-in

hac et de relatio.liiin fi. 2 ſi aliter ſcripſe

rit non ꝓbabir inter eos talis ſcriptura. ĩ
autende tabeł.in prin.2·S⸗ i·2 q ibi nõ.
aut de eo queritur quod pendet ex uolũ-
tate unius tantum. ut eſt ultima uolun-
tas ꝓteſtatio repudiatio 2 ſimilia et tunc
ſufficit mandari per illum ex cuius uolũ
tate ꝓcedit. et hic etiarn firmatur ſuꝑior
regula.facit. C. qu iĩ teſ.fa⸗pol.at etiam.ð
teſtĩs hac oſultimaet ſi aliter ſcriptuʒ fu
erid ñ ꝓbabit contra illum.ſicut enim ac-
tus pendet ex illius uoluntate ſic aſcrip
tura ꝓbatoria pendere debʒfacit qð diei
5.ſuꝑ. R. . ſe’quitur uidereet quod dicit
in cuius uoluntate eſt aliquid agere u' n.
facere In illius uoluntate eſt illud dimi⸗
nuere uel tollereff.de pactis iurt genti.
adeo.de in lirxem iurã uideamus9. penł·
et.l.in actioni.6.i· Aut de eo queritur (ð

pꝓcedit ſine alicuius nolũt ate ut ruina In
undatio natiuitas partus morſↄa ſił'ia B

diſtinguit᷑ an aliquis iunt effec tus oriatur

ex illo actu ꝓprer quod petitur ſcriptu-

ra puta actio exceptio accuſatio excuſa-

tio· uel aliquid firmile quod poteſt iuduci
uel tolli ex uoluntate priuati.et tunc ꝓ-

cedat quod cictuʒ eſt quãdo ſcriptura pe
titur de actu cinus ſubſtantia pendet ex
uoluntate plurium uel unius ut q& & ac-
tibus dictum eſt dicat᷑ etiaʒ de eſtectib
actuum.ar. ff/de admiĩ. le-l. in. 6. odictio-

ed bi ocordantie.Si uero effectus de quo
aogitur non põt induci uel tolli ex uolun-
tate alicuius priuati ut natiuitas homis-

quo ad ſuſceſſionem pr̃is uel mors quo ad
idemfacit.C.de captiet poſtł.re.l. Nec

nos. tunc ſcriptura non fiet ex mandato a

lIicuius priuati et facta non ꝓbabit cum
certum mõm requirat ſcriptura tabellio
nis ut ſit ꝓbatoria.ut.S.patuit/2= ſi in tali
bus fieri hẽat ſcriptura fiat auctoritate

iudict qui non reſpicit uoluntatem ſingu
lorum ſed ueritatem ſibi cognitã ff. ð of

fic.preſi · illicitas.. ueritas. C. de accuſat᷑.
l.ſinguli:de hiis autem que officiũ 2 aucẽ

tem iudicis requirunt non debet tabellio

facere ſcripturã niſi ipius auctoritate uel

mandato.C. de iure fiſ.l.iii.li.x. cum ibi
nõſicut de apꝑitor̃ dicit᷑ff. me.cã.l.fi-
in fi. ¶ OQuid ſi debitor ſoluit ſortẽ.ẽ
ditor uero dicit ſe inſtr̃m debiti perdidiſ
ſe nolenl forte illud reſtituere ne ex eo ſu
per uſuris ualeat oueniri.- nũquid poterit
bitor ab eo poſtul ar̃ ut ſibi faciat ĩſtiʒ

de ſolutione dic ꝙ ſi ar. C. ð fi. inſtr̃o.pł
res in prin.2. V. ꝙ reſẽcantes· iĩbi uel alnis

priuatis:zc. 2. ar· C. de ſolut᷑.pecuniequa

re enim non daret quod alii ꝓdeſt 2 ſibiñ
obeſt ff. de euict᷑ in creditore ſcdm Vb.

cancellato autem inſtr̃o. · Non ſic de

rosxatione ut ptẽbit·ĩ. in forma Ego.b.

g ·Debitor liberatus uĩdet᷑.ar. xxvi diſ.
hunc numerum·=· C. de plus petiti.l.i.niĩ

ſi creditor contrarium ꝓbet ut.ff· de ꝓba
ti: cyrographum. A. Vide. . porroĩ.
æ: . . Securius eſt ergo facere inſtr̃m ã
ſolutione ꝗᷓ reſtituere debiti inſtt̃m.

Hoc dicit pre.l:pecunie.per quod patet
creditorem ᷓ caſu non excuſare uolendo

reddere inſtẽ̃m. ¶ De ʒ; no ff · ð pcis
poſtꝗᷓ.·z. I. labeo· ¶ Quid ſi ſolui.x-que

tibi debebam 2 reſtituiſti mihi inſtm
debiti ꝓceſſu temporis· timeo ꝙ tu Pbes
inſtrumenti ipius amiſſionẽ 2 ſic mihi i-
cumbat onus ꝓbandi ſołonem ⁊ inſtr̃i d
ditionem.nunquid ergo poſſuzʒ implorar
iudicis officium ut cogaris mihi facere
inſtrẽ̃m de ↄfeſſione ſlołonis.2 uidet᷑ ꝙ ſc.

S AI Nℳ .

Q⸗

N

ar. in pre.l.in creditore. Creditor enim dʒ
apocham facere debitori. C. de fide inſtr-

plures. ad etiã bene Facit. C. de quedri-
prel.l.n.prope fin. ibi ſeſe ꝙ non accepit.·

2c. a contrio ſenſu.z in auten- de alle-reruz

ecc.ò:emptoribus. de collatorę·Gii- 2 B
credo. · Per ealdem leges- Idem tenuit

Mar. de Fano allegans etiam. ft ſi uſufrt.
pe.l.penult-in fi. 2 idem LamberS rap-

in ſua qõne alle gans etiam C. de pac:con-
I. ult. ꝓpe fi.z. C. de collatõ. funcdo? pri-I

penult li-xi- Ad idem bene facit qð nõ ſft

de admi-tu.I.cyrographis in g. ii· 2.· ff · ſo

lu-marrimo- l.II. in prin·2 quod ibi nõ in
fiiii.glo.2 idem dreit ibi Dynus in caſlu

conuerlſo.ſꝙ creditor petere poterid cogi
debitorem ut faciat inſtr̃m debiti de quo
facit fidem per teſtem:uide de teſti ·ſigni
ficauit.⁊ quod ibi nõt· in ⸗ Penult. J.
ar. cont᷑ ĩputem enim mihi quia qn ſo ſui

hoc non peciiff. de ſolu:modeſtinus Iteʒ
ſovone eius quod debet᷑ tolli omĩs obliga

tio mille reliquie obligationis remanent

Inſti.ꝗ.mo.tol.ob.in prin.· · Hec iu-

ra loquunt᷑ in ceſſione que fac ta ſoone ex
intuallo fieri nõ põt cont᷑ alium per eũ cui
eſt facta ſolutio rõne predicta. 2 ſi dic ea
dem rõne nec liberatõ· ęxquo per ſołoneʒ
extincta erat obligatio- Rdeo ꝙ nõ que-
rit iſte lberationem ſed liberarxonis ꝓba-
tionem. ut.S. V. prox in qua nulluũ iminʒ

preiudicium nec ſibi. ut.S. V. prox. Item

in hac materia Hugo formabat caluʒ cõ

uerſum z talem debitor in centum ſatiſi fe

cit creditori 2 recepit inſtr̃m ſołonis qð
poſtea perdidit creditor ſciens inſtẽ̃m ꝑ⸗
ditum ouenit illum ad centuʒ ad que dap
natus fuit debitor quia ſo'onem ꝓbare ñ
potuit.Recuꝑato demum inſtr̃o de ſolõe
cum ſnam per inſtr̃a reperta nouit᷑ retc-
tare non poſſit. e re iuch-ſuborta.ĩ fi.·
de tranſactõ·ſub pretextu petebat re-
medium.2 Hugo dedit tale per.I. ſ quis
ex argentarlis 6:e hoc edicto- ut cicerzʒ
ſic agens utili actiõe ex illo.·debebas t u
olim creditor reddere mibi inſtr̃m ĩ quo
tibi obligatus eram ſtatim eum tibi ſol-
ui 2 hec non feciſti immo quia nõ credi-
diſti fui tibi odempnatus ad.C.peto ĩgit᷑
a te.C.quiatanti mea intereſt mibi fuiſ
ſẽ redditam cautionem:dicebat ergo ꝑ il-
lum.ũihoc iuſte peti. ¶ Illud quoq;
nõndum eſt ꝙ ſiquis eneus uelit cxem
plum autentici inſtri a te ↄſcripti ðbes ei.
illud dare de uolũtate 2 precepto ei cu iq
eſt: et tunc eudem ſeruabis in exemplãdo

modum qui ſeruand eſt in alienq: ſcrip

turarum excmplatione.dc qua. Prox-6.

diſpuratur ſcdᷣm Rolan-bonon AI-Cu-

ius etiam eſt quaſi ad lram exceptis alle-
gationmibus2. %quid ſi is- qui fuitc Oſti.

ut ibi dicam totum qð ſequit᷑ uſq; ad. -
poſtremo in parte.x.C.iii. ał. iii. οTu
bi autem inſtr̃m ↄtinet alicuius rer debi-
tum non debet refici et iteꝝ ex rogatiõi
bus exemplari:nam ex hoc poſſet dcbito
ri ĩminere ꝑiculum eo q res totiens peti

dixi · M. In. v. ſed nunquid caſu:· · Et
patet.ĩ.de executi.ſen.S.fi:v·illud: ſed ſi
erditu fuerit tunc refici poterit amiſſio
ne ꝓbata ut ff.ð eden:ſi quis··fi.2· f.. lo-
et con:ſi quis domum.ꝭ. Imꝑator.2· C.de

pig · acti·ſi creditor 2 ſufficit hoc ꝓbari ꝑ

iuramentuz elus qui ſe aſſerit amiſiſſe- ſic

enim ſẽruat uſus. . Qui etiam hunc

li bellum uel litis conteſ.hoc caſu non re-
quiri ſed id fatetur Nycho:qñ hec petitõ
incidit priori uc ſi peti debitum in iudi
cio 2 actor non mnuenit inſtẽ̃m ꝙ puta-

bat habere ſołonis uel reus non inuemit ĩ

ſtõ̃m ſol onis tunc ſine nouo iudicio per ſa
crarmnentuʒ petentis iudex id expediet ſal

uo ꝓceſſu iure utriuſq; ad hoc.C teſti.

auten. ſi teſtis.ff.ad exi:l.iii·6· ibidemet
C·de fide inſtro.l.fi ubi autem ſuper Ba

diret᷑ iudex putat ꝙ ſicut daret᷑ libell ut
cogeret᷑ facere ſic dabit᷑ ut cogat᷑ reficer ꝑ

ditum deletum ad inſtar argentarii ff. ẽ

eden:ſi quis ex.6.fi z uocabit pars credi-
tor uel debitor uel is cui int᷑eſt quo ueni

ente ordinato iudicio ꝓcedet᷑ in cauſa ſi nõ
ueniat tunc ſi non reſiſtat notarius ſine li
bello ꝓcedet᷑facit.C.ſi ab herediiabſti ·au
ten. ſi omnesff.de mino.in cauſe.. cauſa
C. ſ per um uel alio modo.l.fi. Item ſcdʒ
cum ↄductore non ueniente ſtabitur iu⸗

ramento petitoris ubi ueri ſi'itudo aſſi--

tit 2 id ſaluo iure aduerſariñi: 2 ſuper prin
cipali ꝙ non ſit iure refectumC. quoruzʒ

bonorum.l.i. Secus ſi ueniat cont̃dictor:

quia cum plena cauſẽ cognitio fieri debe/
at nõ ſtabĩt᷑ ſoli ſacramento eius qui dicit
inſtrm perditũ quo ad hoc ut nõ teneat᷑ il

lud quod dicit᷑ perditum ꝓducer e ſuꝑ cã
qua principalit᷑ petebat᷑ debitumhic pe-
titur refectio ꝓpter perditionem unð ple
na ꝓbatiò requirit᷑ preſumptio tñ eſt pro
ipo quia apparz inſtr̃m in ꝓthocollo can⸗
cellatuʒ per qð apparzʒ fuiſſe 2 ꝑchtiõis ut
Ppr'mum difficilis eſt ꝓbatio ꝓpter quod
in talibus recipit᷑ faciſior probatio· C. de

Af

AX

„. 50
paN 0* A

l 4 ſen 7

1

repudi:conſenſu.Vnde In.l.ſi qñ adiuctis
aliquibus audicis 2 fide pctitoris cpue-
ubi nulla iudicia contria ſunt ꝓ contrad. c
tore putat petitori 2 non aduerſario iura
mentum deferendũ in ꝓbationis defectũ
iux legem in bone· C. de rebus credi. S·
ar. ff. de bo. auct.iu:poſ.cũ plures.ad fin.
C.de teſtĩs teſtã.adhibita tal ſolempni-

tate. Creditor enim faciet coram iudice B

bitorem uocari uel alium qui ex hoc ledi
poſſet·ar· ff.de eden. ſi quis ex argenrarns
6.Fi:ff.de boaut.pol.l.fi..fi.In auten.
ut factum filii.6. i. ec de teſt ibus ſignifi
cauit. M-Ad idem . ff. de adop: nam ita.
2 quod ibi nõ. Qui ſi ueniens ↄfiteat᷑ 8
bitum ⁊z dicat ſe adhuc creditori teneri in
re uel in pecuma in inſtr̃o debiti ↄtẽta qᷣ
qʒ non uult cont̃dicere uł ſe inſtr̃i perditi

refectioni opponere tunc iudex tale a cre

ditore exigat inramentũ FOrma. Tuui
tabis ꝙ inſtĩm illud qð refeci petis nullo
dolo a te uel alio noĩe tuo uel te ſciente ad

hibito perdidiſti quodqʒ neſcis ubi la-
pud uel penes queʒ ſit quodq; dolo ł' frau
de illud habere uel poſſidere nõ deſiſti qd
qʒ illud non poſtulas refici fraudulẽt᷑ qᷓ
qʒ ſi quocunq; tempore illud ad man tu

as peruenerit uel habere poteris reſtitues
tabelliom qui illud ofecit uel iudici cãcel
latum a adnichillaturn nec eo amplius u

tcris in preiudicium debitori ſed ſolũ iſto

pubhlicato ſeu exemplato quodq; exnunc

uelis caſſurm 2 irritum haberi z nullius ee=

rnomẽti. C. de fide inſtro.l.fi: ff. de eden:
ſi quis.5·cxlgit᷑.2. · S· prox· qualiter.
¶ Quid ſi is contra quem fit publicatio

ſeu ve nPlari dicit non eſſe faciendam.

Ndeo ſi obicit iuſtam cauſam 2 ſtatim ł
ĩ. breue tempus ꝑatus eſt doc ere de iure
audiet᷑ ubi in expectatione uel dilatione B
ui non imminet ꝑiculum ał's fiet publica
tio ſaluo iure ſuo ut ex de confir utili uł
inutili:cum dilecta a de priuile: ex parte
H Ad lam fuit Oſtihoc ti. ult. v.

quid ſi aduerſarius . ¶Preſtito autem

huiulmol ſacrarnento iude iubeat tabel

liom qui illud ſcripſerat ꝙ ip̃m reficiat et

refectum adhibeat creditori. ut nõ.C. de
admi.tu.cyrographis. in. ii· glo.a quo iuſ
ſu et ꝓceſſu ĩdem et tàbellio ad ſui ecuſa
tionem fieri faciat publieum inſtrm per
manum alteri tabellionis hoc mò. FOr

ma. Cum.p. corarn tali iudice poſtularet

ſibi quondã refici inſtẽm debiti. centũ

hbxin quo. h.tenet᷑ eidem ſcriptum ma-

nu.b. notarii eo ꝙ illud perdidiſſe dice

bat ipe .hcitatus 2 ↄparens coram pfato
udice ofeſſus fuut ſe debitorem eſſe dicti

P-in quantitate pᷣmiſſa 2 refectione eiul-

dem inſtr̃i contdicere uelſe opponere nol

le preſtans inſuper idem.p. corꝑalit᷑ iura
mentum quod illud uere ct ſine dolo ꝑdi-
dit nec in fraudem refici petit q q; illud
pfato.breſtituet ſi unꝗᷓ ad eum peruẽi
et. ĩudex autem pnominatus dicto-p· pce

—w

ud inſtẽm ſcripſit illud exẽplauit 2 ſcri-

bet de uerbo ad uerbum ſicut fecit primũ

2 ſẽ talit᷑ ſubſcribet· FQOrma. Ego.b. tali
auctoritate noõrius hiis omĩbus intfui-

2 rogat ſcripſi 2 hoc inſtt̃m qð alia uice

creditori pfato exhibui itey ex rogatiõe
cancellato- H. Nõ quia prudentes nõrii

ſtatim ꝙ fecerunt inſtẽm ex ꝓthocollo

illud cancellant ut ſciat᷑ autenticatũ ſemel
fuiſſe non tamen delet᷑ ut omni tempore

appareat ſic fuiſſe ſic inſtt̃m debiti cuiq ẽ

facta ſoło iĩnefficax eſt.2 tamẽ p̃ſeruat᷑ ut

appareat debitum fuiſſe/ff. de furtisqui

tabulas. z ut poſſit reſtitui debitori. ut ĩ

l.Giſſolute· S:de condic- ſiñ cã. 2 ad exhibẽ.

l.fi. Si uero ꝓthocollum ẽ tłe ex quo plu

ra inſtra ofici poſſunt tunc non cancellat᷑

cum uni ex illis datum eſt· ſicut cum ꝑs

debiti ſoluit᷑ non cancellat᷑ inſtẽ̃m ſed ſub

ſebi᷑ ł ſ&cbit᷑ apoc ha de ſoluto. ut .l.
tabulas.S.i·2 tali ſcriptur̃ tabellionis ſ

ſ. illi datum ſit inſtr̃m· ſicut a ei cr edit᷑
de pñtia teſtium in inſtr̃o ſcriptoruʒ. In

auten.de fide inſtr̃o/5ꝭ.ſi quis inſtra: ſi ñ
eſſet annotatio ſtaret᷑ ſuper tali datione ip
ſius iuramento ſicut 2

ermplaui 2 refeci.a ipi.p· creditori dedi eo
quod ipe·h.debitore coram tali iudice uo
cato ſeqʒ; debitorem ↄfitente 2 refectioni
inſtr̃i non cantr adicente dicto.p.iurauit
ulud ſine fraude perditũ fore ꝓut in ĩſtr̃o
manu talis nõri facto noſcit᷑ otineri. ¶ ſi

uero debitor legittime uocatus minime

npareat nolens ipe uel alius refectioni cõt᷑
dicer̃ ĩſtt̃i.Idẽ ẽditor iurabitutS.Gᷓ addi

to.quia iurabit᷑ ſibi non eſſe de pdicto de-
adhuc tantũ ex eo

bito ſatiſfactũ . uel ꝙ; ex
perciꝑe debet et poſtmodum precipiet᷑ nõ
rio qui illud ſcripſerat.ut 2·S hoc mutato
quia in inſtro precepti dicet᷑ ipo debitore
legittime citato ⁊ non oparente et ̊ ideʒ

etiam in ſubſcri ptione notarii dicetur·
¶ Quod ſi forte debitor ueniens neget

pit ut illud inſtrm reficiat z exhibeat. p
Pfaro polt hoc autem. b. notarius qui il-

principali ei cxe
ditur C.de teſti.l.ſi quando faciunt que
didta ſuntios· ꝙ.· De pcepto talis iudici ex

.Z.

ſe debitorem ſeq;ʒ inſtr̃i refectioni oppõat

dicens ſimpłr ſe ſoluiſſe non tamen oſten

dens principale inſtẽm debiti cancellatus

penes ſe eſſe tunc iudex ſtatuet ipi debito

ri terminum·· quem ꝓbet ſ ſoluiſſe qd

niſi fecerit recepto prefato iuramento a C

ditore precipiet. ut fiat refectio inſtr̃i.Si

uero ꝓbauerit ſołonem refectio non fiet-
Bal. Nota ꝙ ſi creduor petit ſibi refici ẽ
ſtr̃jm admittitur exceptio debitoris de ſo

lutione ⁊ non fit refectio quia apparet ꝙ

petitur ꝑ calũniam animo uexandi debi-
torem liberatum ⁊ ita fuit de facto con-
ſultum per paulum „3 Porro ſi de-
bitor principale inſtẽ̃m debiti cancellatũ
penes ſe fore oſtendat.tunc etiam incubit
ei onus ꝓbandi qui affirmatiuam ꝓponit.
et affirmantis non negantis aliqua eſt ꝓ-
batio.ud.S·de ꝓbatio-éi.in prin.Si ergo
debitor dicit. ccce habeo inſtẽ̃m debiti cã
cellaturm quod guidem mihi reddituʒ eſt
quare cum per redditionẽ cyrographi tol
latur naturalis obligatio ſuʒ a debito libe
ratus. creditor uero id neget dicens inſtẽʒ

redditum non fuiſſe· Iudex imponet ðbi

rori ut ꝓbet redditionem inſtr̃i ſuper quo

uide quod nõ ff.de penis:poſtꝗ· Si uero ẽ
ditor dicat ſe perdidiſſe inſtr̃m 2 illud ad

debitorem ſine caula perueniſſe· tunc im-
ponetur ꝓbatio creditori ut ꝓbet ſẽ perdi
dhſſe ut ex de priuile cum olimi cum ſu
1s cor · Vnde ĩ his n eſt tutum aftirma-
tiue ꝓponere preſertim iuſtam cauſaʒ fo
uentibus 2 de Iufficientia ꝓbationis heſi-

tantib cum płrũq; ꝓbationis onus ĩplici
tum ſit z graueut.i.qvilpleriq;. 2 ſe

pe deficiet ꝓbatio licet ius non deficiat.ſt
de teſta.tu.i.duo. M. Vide ꝙ ſcripſi ut
hte.peeccia.ii.ſuper ult.gl: ubi poſui dẽʒ
Goſr.z Accur.in:l.unaòille autemC·S
latxi. . tol 2 demum diſtinctionem Iadt-
de are·hoc audito ꝙ ad ſcm membrum
ſubdiſtintionis Iad . quam ibi ſcripſi in
uenio Alber - gallũ.ex uolumen diſtinxiſ-
ſe qual itatem debitoris ⁊ quantitatem tẽ
poris quo inſtẽ̃m fuit penes ipᷣm · ud· ſi
eſt homo bone opiniõis ip̃e debitor 2 lõ-
Zo tempore penes ſẽ habuit inſtẽm ſibiñ
incumbat ꝓbatio/ſẽd creditori quo nõ ꝓ
bante iudicabit ur debitor liberatus. Ad
primum allegat ꝙ ex perſonarum qualita
te facta penſamusff· de liberacauſa.l.di⸗
ui fratres. 2 de actio.2 obli.l.ultin fi · xxe
xvii.di,qui d menſa.in prin.z ibi concor.

ex ð pben.niſ eẽnt in prin· ¶ Ad ſcqʒ alle

gat ꝙ ex longitudine temporis inducitur

obliuio.C.de teſtãs.iubernus.bñ facit ex⁊
de preſump-illud in prin.2 quod ibi ſcrip
Hi in prin· 2 fine magne glo. Ceſſatibus his

uel uno ſaltem iſtorum.i. ꝙ neutrum cõ

currat mihi uidet᷑ ꝙ ſentiat contrium qð
contrarium ſimpłr tenet Gui.de ſuc.in.l
debitori. C. de ſoluł᷑. In caſu quo non erat
debitor ipius familiaris non dico ex fai-

lia:ſed ſatis eſt ꝙ fuerit eius aduocat u?
ꝓcurator talis qui dſueuerit ſua inſtra ri
mari:ſcdᷣm eu⸗Symon 2 Vincen. in pre-I
una.ĩ fi:CSð latilib/tol.diè ſẽ tener̃ cu aʒ ·

hãc ꝑtẽ quã uið ꝑ aʒ·ĩ ſũ.q ꝓba.ĩ.i.colup-
circa mediũ ·..ꝙ preſumat᷑ redditum ĩſtr̃ʒ
exquo inuenit᷑ penes debitorem niſi per ẽ

ditorem ꝓbetur contrarium. Loquit᷑ tů
AQʒo de cancellato. Sed ip̃e Sy.non curax

an ſit cancellatum uel non 2 in hoc cõcor-

Accur qui ĩ prĩcipali artitulo tenens cont

rium non diſtinguit ctiam an ſit cancella
tum uel non in.l.iii/ff. de pactis· Et cum
facilimum ſit debitori habenti penes ſẽ in
ſtr̃m illud incidere uel cancellare ſatis mi
hi placet quamcunq; opinionem teneas
non ponderari.S In ſumma nõ·ꝙ ſiue
debitor ofiteatur ſiue citatus non ueniat
ſiue ſop'onem uel redditionem inſtr̃i nõ ꝓ
bet ſiue alia cauſa inuenerit quare refici
debeat inſtẽ̃m ſemper tamen in inſtr̃o pᷣ⸗
cepti quod facit iudex nõrio de refectiõe

inſtr̃i 2 etiam in ſubſcriptõe notarii refi-

cientis facienda eſt mentio de ꝓceſſuz ex

qua cauſa ĩſtrm reficiat᷑ ut patzʒ ex pᷣmiſ

ſis formis. ¶ LPoſtremo nõ ꝙ ſi uelis co
piam iudicialium actorum alteri partiũ
facere ſic tuũ exemplum inchoare debebᷣ
prepones enim talem titulum. FOrma-B
ſunt acta quedam habita int᷑ partes ĩfra
ſcriptas coram iudice tali anno tali tẽpor
talis pape: uel Imꝑatoris uel regis quoruʒ
tenor talis eſt. Poſitis autem iſtis de uer-

bo ad uerbum ꝓut iacent tabellio ſic ſe ſᷣ

ſcribat. Ego talis tali auc toritate notarĩq
pdictis omĩbus int᷑fui.2 ut.S:legit᷑ aucto
ritate z mandato dicti iudicis hoc fidelit᷑
ſcripſi et in publicam formam redegi 2 ro
gatus ſigno meo fignaui. ꝙ ſi forte acta
ſint multa:multaſq; pecias contineant e-
as diligenter tabellio alleget· 2 in fine cuiq
cunq; pecie ſuum ſignuʒ apponat.Et tũc
dicat in fine ultime pecie predictis omni
bus infui2 ut.S. in tot Pcedẽtib peciis
ſuis 2 in fine figno meo ſignatis legit᷑ aucẽ
te et mandato.⁊=c.ut.Sꝭ. laliter autezʒ ac
ta iudicialia dẽnt ſcribi no ſecundum pa
pam extra de offiqdelega:cum in aure

2

5

Aſyne

P aAE

—

4. 4174

Vide. v.hoc ergo caſu 2 quod ibi diezzz ”VMM
Cum quibus diligent᷑ aſculabis ibm 2

exemplum cum autentico 2 ſi inuentum

* H Vbi ſcripſi ſuper prims gloſa. F·
STENSo Qualiter propria

△

ſcriptura exermpletur 2 refici

atur.ↄſequens eſt ut de alena a

liqua ꝑſtrir gamus circa quod
diſtingue · H ſcom Rolandinu cuius eſt
quod ſequit᷑ uſqʒ ad. V- Innocen: uero exx
ceptis allegatiombus2 hiis queĩ· ſigna-
bo ⁊ hoc parte·x.ii.ał.iii.c. J.· Nam il-
la exernplat᷑ aut ex iudiciũ aut in iudicio
Item ſi in iudici onſideranduʒ eſt· An ſint
acta iudiciorum.an alia ſcriptura de qui-
bus ſingulis uidearnus ¶ LCuz ergo ſcrip
tura aliena e iudiciuʒ ecem plat᷑ duplex
ocurrit ratio. Prima ut per exempluʒ h?
atur memoria eorum que in autentico cõ
tinentur 2 tunc notari incipiet ſic. FOr
ma.Hoc eſt exemplum cuiuſdarn inſttqi
cuius tenor ſiue hoc eſt exemplum quarũ
dam larum chi pape uel talis legati uel

ordinari quarum denor talis eſt uel ſic B
eſt exemplum cuiuſdam ſcripture que re

peritur in quodam quarxerno actoꝝ ſcrip

torum ſiue que ſcripta dicunt᷑ manutalis

notarii ſic ĩcitulato.a pone totũ ti. ſi tcit.
habuerint quo poſito dices cuius ſcriprtu
re tenor talis eſt.2 ſubſequenter in eadem

lnea nullo medio uel intuallo relicto inci

pias 2 per ordinem exemplabis ꝓut in au
tentica inuenies uſq; ad ultimam lr̃am e
tiarm ſi in inſtr̃o fit nomen tabellioms illi

us qui autenticum illud ſcripſit licet non

tenearis ponere ſignum eius demum poſi

to ſigno t uo te ſubſcribes hoc mõ. FOr/

ma. Ego talis tali auctoritate notarius B
inſtrm iuxta autenticum ſcriptum mãu

predici talis nõrii fidelit᷑ exemplificaui.

nihil addens uel minuens quod ſenſuʒ mu
tet uel etiam intellectum uel has litteras
iuſta autenticas bulla papali plumbea u

legati ſeu ordinarii certa pendenti muni-

tas fidelit᷑ exernplaui m addens uel minu

ens.2c. ut.S. uel predictam ſcripturam ex
quaterno predicto ſumpſi 2 fideli᷑ exem
plaui nil addens.ac. Predictus autem mo

dus exemplandi facilis eſt 2 in inſtr̃is nõ
magni ponderis ſolito adhiberi. ¶ Si au

tem uelis aliquod amplius ſollẽpnitatis
adicere poteris inchoare 2 intitulare exẽ-
plum ꝓut eſt ſuperi prelibatũſubſequẽ
ter uero per ordine m ꝓut in originali oti
nebitur exemplabis omnibus autẽ aſcrip
tis 2 etiam nomẽ nõrũ orĩginalis pret᷑ ſig
nurn eius quod nullo modo ſcribere tener

adiũge tibi duos ueltres tabelliones· ·

fuerit ocordaĩr unuſquiſqʒ illoꝝ poſito ſuo
ſigno ſẽ ſubſcribat hoc modo-FOrma.

¶ Ego p. tali auctoritate nõrius hoc e

emplum una cum infralcriptis. A.2. B. nõ

riis iuxta autenticum manu predicti ta

lis notarii ſcriptum fideliter et diligenter
aſcultaui.2 quia utrunq; concordare inue
ni me teſtem ſubſcripſi alius quoq; tabel

lio ſẽ ſubſcribat hoc modo· FOrma Ego

A.talis tali auoritate nõrius hoc exem

plum una cum ſubſcripto/b.2.ĩ.ſcripto·
b.notarii iuta autenticum ſcriptũ mãu
talis notarii diligent. ac ut-S. proxio poſ-
trerno uero tu tabellio qui exemplaſti te

poſñto tuo ſigno ſic ſcribes. Ego.b.tłi auc

toritate nõrius hoc inſtt̃m iuxta autenti

cum manu predicti talis nõrii ſcriptũ fis

liter exemplaui z poſtmodum cum pre-
didtis p· 2 a. noriis diligent᷑: 2c. ut.S· ꝓPx·

¶ Nota tñ ꝙ premiſſi duo modi non /
bent exemplo plenã fidem. nec ex tali eæ
emplo ualet exactio fieri licet ad ſolã me

moriam fiat. M ſcᷣm Kolan. B otinuat᷑
V.ii .quoq; 2 B mediũ fuit additio.ut

dixi e& ð fi ĩſtr̃o.c.i. C. de eden: auxen.ſi
quis in aliquoĩ. ꝗ. nunc dicendu. . 2 ge-
neraliter.2 ſequẽ. Vnde ſi tabellio exem-

plans publicum inſtẽm dicit ſcripſiſſe p-
ut in autentico otinebatur. nec plus P mi

nus nec in eo inefuiſſe uel inſertas fuiſſe a
liquas cancellationes uel in᷑lineaturas nõ
ꝓbatur per talem publicum exemplum

tum gan ẽ officiũ notarii firmar̃ prĩiuʒ ĩ
ſtẽm autenticumꝰ ei firmitatem preſta

re.tum quia licet ĩta ſcripſerit prout in
primo ↄt ineba᷑· nec ſint ibi cancellationes

uel interlineature tamen poſſunt ibi eſſe a

lia ꝓpter que fides illi adhibet᷑ uel ꝓpter
erſonã tabellionis. uel ꝓpter perſonã eĩiq
qui illud confici fecitĩ· V.porro.¶ Se-
cunda quoqʒ rõne exemplant᷑ inſtr̃a.ſ.non

tantum ut habeat᷑ memoria eorum que ẽ?
autentico ↄtinent᷑.Sed ut etiam tali exæ⸗

plo plena fides adhibeat᷑ 2 ex ea poſſit ex-
actio fieri. · Hic otinuat Rolan. . Bᷓ

ergo caſu .· 75 Habebit enim candeʒ uim
quã hẽbat primũ 2 ppetuam firmitatem
habebit.In auten.colłviii· ut frm fił. ⸗

id quoq; ff. de adrni.tucyrographis. In
auten.de fide inſtr̃o-Si uero null ſʒ nec
plus iuris tribuit ꝙ baberet is qui pu-

blicationem ſeu exemplationeʒ peciit ex
de fide inſtroc.fi.2 de confirma utili uel

₰
3

᷑

₰

inutili cum dilecta. de priuulecx Parte.C 4

teſtĩs publicati.¶ Sed. Iite· eſt

ultimus Oſtien- in ſum-huiuſti- - Nu
quid ſuſficit ꝙ ſẽmel facta fuerit fides ui
detur ꝙ ſic.ſtide bo-poſſcᷣm ta.l.i·· ſeE
al' eſt. v. ſub ſco.ꝭ:dic cont᷑.niſi 2 iteruʒ

fiat ex de priuile·cum olim. i.hoc ĩ iſtru

mentis nam teſtamenta 2 acta perpetuã
firmitatem habebunt.C. de re iudic· gel-
ta:ex de reſtiiſignificauit. 2c. Albericus
2 hoc quando ex parte rei produeti ſunt.
ſecus ſi ex parte actoris· ut· ĩ· V. in quib
hoc ergo caſu talis eſt ſollepnitas adhibẽ-
da intitulabiſ enim 2 inchoabis exemplu
ut.s. dixiquam intitulationis doctr inaʒ
in quolibz poteris immitari ꝓcedens per
ordinem uſq; ad finem 2 exemplando ut
dictum eſtdeinde adhibitil. v. uel-iiii· ta
bellionibus. â-Miror de Kolan. z non
minus de auctore qui ſecutus eſt eius
uerba hic 2. S. in prirna forma dicendo q%
in illa ſunt tres uel duo ad minus tabello
nes adiungendi principali nõrio-2 in iſta-
v. uel. inii tabellioes ad minus cum enim
fateat᷑ primam fidem non facere ſed ſoluʒ

trenere memoriam ut. S. V. nõ ad ꝗd tot

nõrios fatigat quod per unum ſolum I m
moꝛ per priuatum expediri poteſt ſi ills
inſtẽm exemplet Item cumĩ. proxi · V.
fatet᷑ ꝙ etiam.v.nõrũ nõ ſufficiunt ad fi-
dem ſine iudice faciendam ad quid tot po
nimus quocdl nullo iure ꝓbant ſcias autẽ
primum dictum non ſruari 2 merito ut
predixi.nec ſcᷣm ſeruat᷑ in totuʒ·ſquo ad
tantum numex ſed bene ſẽruatur quo ad
duos adiungendos quod commendo potiſ
ſime quando non ſunt pñtes quos res tan
git quod qñq; ↄtingit.ut patet.ĩ· V.quid
ſi citatõ.in prã.2 in. V. porro. 2· S. · Pat.
ante fi· v. ſi uero debitor:z quando ſpecia
h alterum dtingit ut in.· pre· . porro:
mis enim cautela eſt adhibenda. a licʒ non
neceſſaria omendanda.ſed cum decre- ult.
eo.ti. in ſingulari loquat᷑. dicens per publi
cam perſonam illa exemplandatu qui di-
cis exemplationem f iendam per plures E
ꝙ; tot publice ꝑſone ſint neceſſarie: da tex

tum tres leges allega.in. V.S. prox ĩ prĩ-

id non ꝓbantdico ĩgituæ cxemplationem
uel inſinuationẽ de auctoritate iudic fac
tam per unum nõrium ſcᷣm formã pre:
cere.ultimefidem facere habʒ tamẽ ille
nõrius in inſtro ſublſcribere teltes ſicut 2
in aliis inſtris.2 hec precipue aſſero quã-
do fit aduerſario pnte ſed idem qñ abſen-
te uel quando nullus eſt aduerſarius ut pᷣ

dixi. licʒ hoc maxime caſu omendem cau

telam ꝓpter rõnem que ponit᷑:ĩ .V. prox
Facit ad prequod nõ: in pre.decre ulti.in
ulti:glo/2. . . per quem. - Inſinuabit᷑
iucdici ut coram eo legat᷑ 2 alcultet᷑ 2 corã
ipo udice cum ĩp̃is tabelliombus diligen

ter aſcultabis:2 ſi ocors inuẽtum fuerit iu
dex pᷣe ſuam intponeret auc toritatẽ quã

ſcribes intuallo unius linee poſt nomẽ ta

bellionis originalis relicto hoc mõ FOr-

ma· ¶ In nomine dñi amen. Anno indic
tione 2 die talibo hoc exemplum per me
b.ſubſcriptum nõſumptum ex autenti-

co manu talis nõrii ſcripto tali iudici inſi
nuatum fuit 2 m eius pñtia per me ipſuʒ
b·z alios ſubſcriptos nõrios diligent᷑ cum
autentico ſigillaui⸗Z cum iudeæ nouerit il
Ium cum p̃o autentico vcordare ut adhi
beat᷑ eidem exemplo decetero plena fides
ſuam auctoritatem int᷑poſuit 2 decretuʒ

poſtrnodum uero unuſquiſq; illorum ta-

bellionuz ſubſequent᷑ ſẽ hoc modo lubſcri

bat. FOrma. ¶ Ego-H.tali auctoritate

nõrius hoc exempluʒ una cum infraſcrip

tis: m.n.O.r.2.· b. noõriis iux autenticum ĩ
ſtr̃m manu talis nõrii ſcriptum coraʒ ip-

ſo iudice diligenter/2 fidelit᷑ aſcultaui 2 ꝗ

a utrunq; ocordare inueni de ipius iudio
mandato ad eiuldem exempli bonam fi-
dem 2 teſtimonium me ſubſcripſi 2 codezʒ
modo ceteri ſubſcribẽt ſe. In fine uero tu
tabellio qui ecemplum ſcripſiſti pones no
men tuum hoc modo. Ego b/tali aucto-
ritate nõr ius hoc exempluʒ ex autentico

ſcripto manu predicti talis nõri fideliter

ſcripſi uel ſumpſi z poſtmodurn in pntia
ĩiudicis cum didtis tabellionibus. hm.n-
O.2.· r. diligent᷑ 2 fideliter cum ipo auten-
tico aſcultaui.2c. ut.S.pro. M. ſcdm ro
lan.qui hoc otinuat.v.hec autem.J
¶ Sed nunꝗd credit᷑ iſtis.v. uel-iin. aut
tribus tabellionibus ſubſcribentibus.2 ſẽ
originale uidiſſe non uiciatum non cancel
latum ꝓfitentibus uno illud ſcribente.re
ſpondeo non niſi iudicis auctoritas intue
nerit ut.ĩ. V.Fiebat.a eſt rõ quia ſuſpitio
eſt ꝙ autenticum fuerit uicioſurna ꝙ i-
deo fecerit publicari materia enim fabri
candi falſum tollẽda eſt. Inſtie vi bo.rap-
5ſed ne dum taliaex de accuſa.qualit᷑. p⸗
terea iudid pntiaa auctoritas eſt de ſub

ſtantia forme publicationĩs ideoq; nõ vʒ

quod agit᷑ ea obmiſſa.ff. man:diligent᷑ ex
de Rptis cum dilecta in fi· de oftiq:dele-
uenerabili:qui fy. ſint le per uenerabilez
H i. ad iudicem enim ſpectat examinare-

“ “”“
4

2Z 0°9°

NW6

approbar̃ uel rprobar̃ non ad tabellione⸗ʒ
ut ex de fide inſtt̃o:cFi:C. de teſtĩsteſtã
2 ſic loquit᷑ in auxen ut fatum fił.· 9. in
quod prima facie contradicit. Item cõtra
quia in ore duorũ.2c6 e&τ & teſti-in omni.
Item contra quia credendu eſt publice ꝑ
ſone que illud ſeripſit· C. de ꝓbatiocũ pᷣ-
cibus: ex de prelump-illud. 2 de prelcrip-
ad audientiaʒ. ſed dic ꝙ uidet᷑ in ſua cauſa
teſtifcari.nin.q/ĩiii-6. It in criminali. .
nullus in re. Itẽ cõtra ex pe ꝓbati-quoniã

cort᷑ ubi in dubio precipit᷑ ad acta origi-

nalia recurri: ſed bi tabellio per ſẽ acta il
la tradiderat de precepto iudicis in modũ
priuate ſcripture nec fuerãt ſurmp ta ĩ pñ
tia iudicis 2 auctoritate ſollẽpni- ſed nec
ibi dicit᷑ ꝙ licet inſtr̃ʒ publicu inde factũ
Fuerit iudex illud examinauerit cum ori-
ginaliideoq; diè recurrend ũ eſſe ad crigi
nale ubeoti c.Fi. Bal. Nota ꝙ eti ſbſep
tioni decè notariop non ſtabi᷑ in ſumpto
ſine iudice quia approbare uel reprobrare
ſumptũ eſt ſnĩa quedã que pertirent ad iu
dicẽ non ad tabellionẽ ſcʒ. G. & ¶Hoc
autẽ ſcias ꝙ plerũq; adhibet᷑ auctoritas e
piſcopi ucl alterius autenticc perſone pre
ſertim in exẽplis litterarũ que quidẽ ĩ tel-
timomu 2 f idẽ ipius exẽpli faciet ill fuo

ſigillo muniri et ſcribitur hoc modo-

„

FORMA. (In noie dñi amen-Anno-
indictione 2 die talbus hoc exẽpluʒ per
me ſubſcriptum:b.notariũ ſumptũ ex au
tenticis litteris tali ſigillo munitis fuit i
pnitia uenerabilis pris. M. dei gr̃a Nar-
boneñ archiepi a me ipo·b.2 alns ſubſcp-
tis noriis diligenter cu autenticis litteri aſ
cultatũ cunq; idẽ pater uenerabilis cogno
uerit illũ cũ ipᷣis autenticis concordare ad

ipius exẽpli plenã fidẽ 2 teſtimomiuzʒ ſuã

auctoritatem interpoſuit᷑ faciens ill ſui
ſigilli appenſione muniri· H ſcᷣm Ko-
qui hec cõtinuat.v. illud quoq; · e Ar-
ex de ꝓbati:poſt ceſſionem.2· xiq/ iii.cu
